lo ſerico ſtricte liget᷑ꝙ ſi ꝓpter ſanguis habũ

dantiã vena capi nõ poſſet ponant᷑ in vunlne⸗
re medicine ſtringentes ſanguinem ſcripte ſu

pꝛa cura glandularum.

Capituinz xuf. Detog⸗

nitione ſtrangulionis ? cura eius.

AVnt ⁊ alie aliqᷣt glãdule circa caputeqͥ
q̃rũ aliq ſũt ſub gutture. q̃ accidentalit᷑

augent?᷑ ꝓpter hũoꝛes eqͥ infrigidati als infir⸗
maati ad eas de capite deſcẽdẽtes.ex q̃rũ aug
mẽtatiõe totũ gutiur inflatur.et cõſtringunt
mMeat flatus exeũtes ꝑ guttur ꝓpter ꝙ equus

bo vuularum ⁊ cura eius.

Monus Fo. Cxuf.
vix reſpirare põt.Cura cũ dicte glãdule vidẽ
cur ſubito creſcere.vel plus ſolito augeri ſta⸗
tim ſethones duces ſub eqͥ gutture.imponã⸗
tur ⁊ mane ac ſero ſufficient᷑ ducant᷑. ponatur
etia in equi capite lanea cooꝑta ⁊ guttur plun
ries vngat᷑ butrio.pᷣcipue ſtranguionis locꝰ.
⁊ in loco calido teneat. Si vᷣo dicte glãdule

ꝑſethonũ agitationẽ nõ detumeſcant.extir⸗
pPent᷑ radicitꝰ. ⁊ vulnera curent᷑ vtĩ cura vera⸗

iis pᷣdixi.Sed in appoſitiõe reſalgaris dili⸗

Eẽs adhibeat᷑ cautela.quia ſi in moderatiõe
ponatur nimiũ carnes coꝛrodit.
latiuũ vt hũoꝛes a capite ſubtrahant de am2
bab cõſuetis venis tipoꝛũ ſufficientc᷑ minuat᷑
ſuanguis. deinde ſethones ſub gutture impo-
nnant. ⁊ agitent᷑.⁊ nutriat᷑.⁊ equitet᷑.⁊ in loco
teneat᷑.⁊ oĩa fiãt vt ſupᷣ in alio vᷣmi dixi. Si
vᷣo vᷣmis volatiuꝰ in emoygrã cõuertat᷑.; ſe
pe accidit. dãda ſunt ei calida pãno laneo. ca⸗
pite cooꝑto ⁊ in loco calido.pꝛo qete moꝛãte
ne fatiget aliq̊ͥ mõ.⁊ ſemꝑ comedat calida vt
fenũ ⁊ auenũ: quia hic moꝛbus frigidus eſt.

Capituln; xvij. De moꝛ

AVnt ⁊ alie glaudule q̃ naſcunt᷑inter ca

put ⁊ collũ ſub vtraq; parte maxillarũ
qne ſimiliter augent᷑ ex fluxu reumatis a ca-
pite. coartãtes adeo meatꝰ gutturis.ꝙ equus
Viy poterit comedere vel potare. ⁊ hec egritaꝛ
do vocatur vuule. Cui niſi ſuccurrat᷑ inſttan⸗
ter ſubito moꝛiet᷑ cura.cũ dicte glãdule ſubi⸗
lo vident᷑ augeri ⁊ tumefieri velut oua coar⸗

tantes gutiurꝭ arterias ferro decenter calido

videbit᷑ ?⁊ vulnꝰ eodẽ mõ curet᷑ ⁊ niſi medicĩs
pᷣdictis ſuccurrat᷑ reſpirare impedit᷑ ⁊ moꝛit᷑.

Capituluʒ. xunj. De do⸗

loꝛibus ⁊ ipſoꝛum cuis.
O loꝛes accidũt eqͥ mltis modis. pᷣmo

erxr ſupꝑfluitate hũoꝝ maloꝝ in venis ſã⸗
guis intercluſoꝝ.ſcdᷣo ex vẽtoſitate ingrediẽ
te in coꝛpꝰeqͥ caleſacti ꝑ poꝛos.vłoꝛta inteſti

nis ex huoꝛibo viſcoſis ĩ eis exñtibo. tercio ex

ſuꝑflua ↄmeſtiõe oꝛdei vlł alteriꝰ ſilis tũefa⸗

cti ſtomacho ſeu vẽtre.q̃rto ex ſupflua reten

tiõe vꝛine veſicã inflãtis.fit etiã ſʒ raro ex ni⸗
mia potatiõe aq̃ᷓ frigidiſſime cum equꝰ fuerit
mkłtũ calefactꝰ. cura ſi doloꝛ ſit ex ſuꝑfluitate
hũoꝝ vł ſanguis.qð cogſcit᷑ qꝛ toꝛq̃t ⁊ mouẽ

tur ylia ſine tũefactiõe aliq̃.⁊ freq̃nt᷑ eijcitĩ tex

rã ⁊ iacet ⁊ vene plus ſolito tumefiũt.ſtatim

a vena cingularia q̃ eſt pe cingula ab vtraq;
pte ſanguine minuat᷑.Et ex quacũq; ꝑte coꝛ
poꝛis ſanguis hfr̃i põt vſq; q̃ſi ad debilitatẽ
coꝛpꝑis minuat᷑.deinde ducat᷑ ad manũ ꝑuo⸗
paſſiu.nec comedat neq; bibat.donec ex toto

ceſſauerit doloꝛ.doloꝛ ex vẽtoſitate cogſcit qꝛ
dolet intra coꝛpꝰ.⁊ habet cõtinue ylia tume⸗
facta.⁊ fere totũ coꝛpꝰ plus ſolito Ameſactli.

iber
Cũ hee apparẽt canolus vnꝰ de cãna q; groſ
ſioꝛ poterit inuenire lõgitudie vniꝰ palmi vn
ctus oleo ſuꝑponat᷑ in vnũ eqͥ pꝛo ꝑte maioꝛi
⁊ optiĩe liget᷑ cũ aliq̃ ſpacio in capite caude.ne
poſſit extra exire. deinde ſtatim cũ feſtinãtia
equitet᷑ diu.trotãdo vel ambulado vᷣſus mõ⸗
tuoſa.⁊ ſi tᷣus recens fuerit cooꝑta lanea te
neat᷑ cooꝑtus.⁊ cũ manibꝰ oleo vnct fricent

ylia foꝛtiter. ex his em calefit equꝰ ⁊ ꝑ canolũ

extra ventoſitatẽ emittit. deinde dãda ſunt ei

calida pꝛo ↄmeſtione et potu.bibat em̃ aquã
cũ cimino ⁊ ſemine feniculi coctũ equali men
ſura in bona quãtitate.cũ fuerit aliquãtuluzʒ
infrigidata ⁊ farina tritici ſibi admixta ⁊ tã⸗

diu ſitiat ꝙ; huiuſmodi aquã bibat.ſiliter co⸗

medat calida.⁊ moꝛet᷑ in loco calido tegmine
laneo cooꝑtus.Si aũt doloꝛ fuerit ex ſuper⸗

fua cõmeſtiõe oꝛdei vel alteriꝰ ſimilis tume⸗
facti in ventre eqͥ vel ſtomacho qð cognoſcit
qꝛ ventrẽ hʒ durũ ⁊ vlia tumefacta.fiat decs
ctio malue mercurele bꝛãche vꝛſine violacie
Pitarie ⁊ aliarũ herbaꝝ laxatiuaꝝ in aq.⁊ ad

dat de melle ſale ⁊ oleo ⁊ furfure tritici ⁊ tepe
faceta ponat᷑ in dam vẽtriculo habẽte cano⸗

lũ de cana cõuenient᷑ longũ ⁊ groſſum admo
dũ cliſterij.⁊ ꝑ illud inſtrumẽtuʒ mittat᷑ dicta
Decoctio in ventrẽ equiꝑ anũ.⁊ tũc qñ mitti᷑

immiſſa opilet᷑ cõgrue anus.ne aq̃ poſſit exi⸗
re.poſtea vo ligno rotũdo bene polito venter

ducat᷑ a duob homibo exiſtetib ab vtraq; ꝓ
te q aà parte anterioꝛi incipiãt ⁊ vſq; poſteriꝰ

p̃mendo vetre; ducãt eo pus vncto cũ oleo.

vel re alia liquida vnctuoſa.poſtq; aũt vẽter
vru fuerit duct? deopilet̃anus.⁊ ꝑ loca mon⸗

tuoſa equitet᷑ puo paſſu continue.donec ege
tit oĩa q in ventre ſibi miſſa fuerint.⁊ de alijs

magnã partẽ ⁊ ſic dolo: ceſſabit. Si vᷣo do⸗

loꝛ fueritex retentiõe vꝛine veſicã inflãtis.qð
cognoſcit᷑qꝛ ſub vetre vł circa loca virge ali
quãtulũ tumere videt᷑.⁊ ſepe ſe iactat in terrã
tuũc accipiant᷑ ſenatiões curtania pitaria ⁊ ra⸗

dices.ſparagi quãtitate equali.⁊ in ſimul co⸗
quant᷑.?⁊ decocte cũ quodã faſcia longa ⁊ am

pla calide circa loca ᷣge ponant᷑.et hoc ſepe
fiat calefaciẽdo emplaſtrũ cũ fuerit infrigida
tũ. ſi et hoc nõ ꝓuocat᷑ vꝛina experimẽtũ
tale fiat ᷣga equi manibo vnct oleo extrahat᷑
oleoq; fricet᷑. deinde terat᷑ aliq̃ntulũ piperis
cuũ oleo.⁊ inter foꝛamẽ vᷣge auriculari digito
imponat. vel qð meliꝰ eſt tinices triti aliquã
tulũ cocti in oleo imponant᷑.qð ſi hoc nõ pꝛo
luerit equꝰ cũ quedã eq̃ per ſtabulũ lbereꝑ⸗

mittat᷑ abire.ſicq; neceſſario puocabit᷑ ad vꝛi
nã.Et nota ꝙ hoc remediũ de iumẽto ꝗð di

xiad oẽs doloꝛes vtile reperit. quia volũtas
cCoitus valde naturã coꝛroboꝛat ⁊ confoꝛtat.

Capituluʒ xix. De mo:⸗

bo infunditi ⁊ cura eius.

AIc mobyaccidit eqᷓ er ſuꝑflua cõmeſti
one vl potatiõe.ex qb ſanguis ſuꝑflue

augmẽtat᷑ ⁊ ad crura deſcẽdẽs ꝑ ipſa ſpargit

⁊ impedit greſſus eiꝰ.Itẽ accidit ex¶ immoge
rato laboꝛe faciẽte ſanguieʒ ⁊ hũoꝛes ad eru

ra ?⁊ pedes deſcẽdere. greſſus ei impediẽtes.

ex qͥ vngule mutari cogunt. niſi ſuccurrat᷑ ei
dẽ. Accidit etiã qũq; ꝓpter doloꝛes ex nimio

laboꝛe ⁊ calefactiõe veniẽtes ⁊ hũoꝛes ad cru

fja deſcẽdere faciẽtes.⁊ hec egritudo vulgaritx
infuſio noiat᷑. Cura cũ equus videt᷑ vno vel
duobo aut pluribo pedibo claudicare ⁊ in greſ
ſu crura grauit᷑ mouere.in ſua etiã reuolutio
ne guiter ſe hze. ea em ſunt infunditi ſigna ſi
eſt piguis ⁊ etatis ꝑfecte.potus eidẽ ad ſui li
buũ pbeat᷑.⁊ poſtea de ambobi timpoꝛibʒ ⁊

ſingulis curribo de venis ſolitꝭ vſq; q̃ſi ad de

bilitatẽ coꝛpis minuat᷑. deinde in aq̃ frigida

currẽti vſq; ad ventrẽ eqͥ ponat᷑ velocit᷑ ⁊ aſſi⸗
due teneaĩ in ea.nec aliqͥd comedat donec in
teger fuerit liberatꝰ. Si vᷣo fuerit iuuẽis aut
macer nõ det᷑ ei potꝰ pᷣdictꝰ.ſʒ in tm̃ cũ freno
in aere frigido teneat᷑ colluʒ ⁊ caput cogat
extẽdere qᷓntũ põt.deĩde rotũdi lapides groſ⸗
ſitudis pu gilli ſufficient᷑ pedibo eq ſupponat᷑

atc ſi ei fieret cubile ad ſtratũ.nã ex aſſidua ap

poſitiõe lapidũ rotũdoꝝ pedes ⁊ crura i mo⸗

tu exiſtut.ex ͥ nerui crunũ indignatiꝓpr hu⸗
moꝛes guuatẽ expellũt.ſʒ pᷣus pãno lineo in

aq̃ infuſo ſit cooꝑtꝰ.nec comedat neq; bibat.

nec in ſole moꝛet᷑ donec fuerit ad ſtatũ pmuʒ

reductꝰ. Et nota ꝙ hec egritudo parum vel
nihil nocet iuuenibo equis.nam ex ea ipſoꝛũ

tibie ingroſſantur.

Capitulum. xx. De mo:⸗
bo pulcini ſiue mulſiui ⁊ cura eius.
Britudo iſta fit ex caloꝛe liqfaciẽte pin
guidinẽ.q̃ opilat pulmõis arterias tali

ter q; equꝰ vix᷑ reſpirare põt. Et cognoſcit qꝛ

fit nariũ magna ſufflatio ⁊ ylioꝛũ crebꝛa pul
ſatiò:⁊ hec egritudo pulſiuus ſiue bulſiuus
vulgarit᷑er appellatur. ura fiat potio de ga
riofilis nucibus.muſcaꝭ.cincibere.galanga

equali põdere.cimino ſemine feniculi equali
põdere pulueriʒai cũ bono vino.et addatur

ce
t
vn
datd
ſt
noct
giat.
Eles
ſigi⸗
un
ſtnes
üb
ſness
Nc
hureo
eeen
grüh
leuure

onecin
lis aut
üffeno
tcogal
togoß⸗
ponvt
unop
jicno⸗
tbu⸗
geoin
muz
un
ipſorb
on
erpin
o tuli
ſcit
upol
lliuns
odegt
ang

Nul
r

Capi

bo infeſtati et cura eius.

crocus ĩ cõgrua quãtitate:⁊ tot vitella ouoꝝ
gquãta eſt qᷓntitas pᷣdictoꝛũ.⁊ dicta potio po⸗
nat in qͥdam coꝛno bouĩo.⁊ eqͥ tenẽti artifi⸗
cLialit᷑ os aꝑtũ.et caput altũ ſine freno ꝓpinet᷑
Ita ꝙꝙ in gutcur eiꝰ deſcẽdat.eqͥ capite ſpacio

₰„

vni hoꝛe ſuſpẽſo.vt potio ĩ inteſtina deſcen⸗
dat.deinde ducat᷑ ad manũ vel bꝛeui eqͥtetur
paſſu ne ipᷣ̃am vomere poſſit. qͥ ꝑ vnã diẽ vel
noctẽ nihil comedat. vt dicta potio nõ impe

diat᷑.exeqͥ ſuũ effectũ.die vᷣo ſcda comedat re

cætes herbas vel cãnaꝝ frõdes aut ſalicis vel

frigidarũ herbaꝝ.vt potiõis tꝑet᷑ caloꝛ. ex di
cta nanq; cura liberat᷑ equꝰ.ſi paſſio recẽs ex

iſtat. Si vo fuerit antiq̃ta incurabilis eẽ c⸗

ſet.m̃ hoc mõ curari tẽptet᷑ vtraq; ylia duabo
lineis vna ſuper aliã ab vtroq; capite coq̃nt
vt coartatione ignis ylioꝝ pulſatio minuat᷑.
nares etiã decent᷑ ꝑ longũ ſcindanĩ.vt leuius
aerem attrahat et emittat.vel temꝑe vindemi
arũ cibetur vuis maturis.vł dulci muſto po

.

tetur.et ſic curabitur a pulſina.

„

Lcigdit etiã hec egritudo cũ equꝰ ſuda
tus vel ſuꝑflue calefactꝰ ponit᷑ in loco
frigido vel vẽtoſo.nã ꝑ poꝛos aꝑtos vẽtus ꝑ

os ⁊ mẽbꝛa ſubintrat vñ ſequit᷑ neruoꝝ attra

ctio.parũ tumorꝭ hñs.doloꝛes inducens.ac
impediens greſſus eqͥ.et vocat᷑ hec egritudo
eqͥ vyulgarit infeſtatꝰ.q cognoſcit᷑ qͥa equꝰ vi
det᷑ hꝛe collũ parũ extẽſuʒ.ita ꝙ digi vix põt
capi vel aſtringi.⁊ in ſuo motu velut infuudi
tus impedire videt᷑.⁊ eiꝰ oculi lacrimant᷑. cu

ra tũc ponat᷑ in loco calido.deinde aliqð vini

lapides fiãt calidiſſimi ꝓut põt.et ponant᷑ in
terra ſub eqͥ vẽtre.pus tñ fit cooꝑtus de pan
no lane lõgo et lato in tm̃.ꝙ in q̃libet ꝑte ſatꝭ
ſuꝑ totã eqͥ ꝑſonã.cuiꝰ mediũ ſtet ſuꝑ doꝛſuʒ

eqͥ. ⁊ extremitates ab vtraq; ꝑte deoꝛſum pen

deat.q̃ a duobo hoĩbo inferius teneant᷑.⁊ dicti

lapides paulati et ſepe aſpꝑgant᷑ aq̃ calida.do

nec totũ coꝛpus ⁊ mẽbꝛa eq redacta fuerit in
ſudoꝛẽ.et tũc inuoluat᷑ equꝰ in dicto pãno.et
cingulet᷑.et ſic tã diu teneat᷑ ſudoꝛ ceſſet.⁊
cũc butiro vel oleo calido. vel aliq̃ alio liqͥdo
vnctuoſo ſepe in die ſingula eqͥ crura fricent᷑
vel fiat decoctio palee frumẽti areſtaꝝ alei ci
neris ⁊ maluaꝝ.et cũ ipſa decoctione tm̃ cali
da qᷓntũ pati põt crura:et ſpẽaliter nerui ma
defiat:et ſemꝑ in loco calido teneat᷑.et pꝛo cõ

meſtione vtatur cibis calidis. donec ad ſtatu

pꝛiſtinũ reducat᷑ 8

tuluz. xxj. Dr mo:⸗

Capitulũ xxij. Dt moꝛ⸗

bo ſcalamati et cura eus.

Ec infirmitas interioꝛa eꝗͥ deſiccat. et
coꝛpus macerat.⁊ fimũ eiꝰ pluſq; hoĩs

fetere facit. ⁊ accidit eis ex diuturna macie p
ueniẽte ex pauco cibo exhibito.⁊ multo labo

re calefaciẽte.ac membꝛa exiccãte.adeo ꝙ; nõ
põt unpinguari.neq; ſumere carnes.nec etiã
comedere curat. Cura ĩ hac egritudie q̃ ſcala

matꝰ vulgarit᷑ dicit᷑ inſtandũ eſt vniuerſalit᷑.

yt coꝛpus eqͥ humectet᷑.fiat ̊ decoctio herbe

yiolarie ꝑitarie malue ⁊ furfurꝭ oꝛdei qᷣbus

bene decoctꝭ colet᷑et in hac aq̃ ponat᷑ butirũ

in bona qntitate. ⁊ põdus ſeptẽ tarenoꝝ caſ⸗

ſie fiſtule liqfacte.ac cũ inſtrumẽto ſup ſcpto
admoduʒ cliſterij parũ calida ĩmittat᷑in anũ
eq.et fiat ꝑ oĩa vt in capitulo doloꝝ ſupᷣ dixi.
eo excepto ꝙ hec aq̃ tenẽda eſt qᷓntũ põt ĩ eqͥ

ventre.poſtea fiat de vitellis ouoꝛũ croco et

oleo violaꝝ agita decent᷑ cũ bono vino al⸗
bo.et ponat᷑ in coꝛno bouio.⁊ bis vel ter ſibi
det᷑ vt dictũ eſt in tractatu pulcini.Aliud ex⸗
ꝑimentũ equꝰ in ſtabulo ſolꝰ ponat᷑ ⁊ ꝑ du⸗
os aut tres dies nihil comedat neq; bibat.
poſtea det᷑ ſibi ad comedẽdũ lardũ.vł carnes
poꝛcie ſalite ad libuũ eiꝰ.nã ipſa ꝓpt᷑ famẽ ⁊
lardi ſalſedinẽ libent᷑ comedet.⁊ det᷑ ſtatim ei
ad bibendũ aq̃ calida q̃ntũ volet.deinde eqͥ⸗
tet᷑ pauliſp donec vẽtrem de pᷣdici euacuet.ᷓ

euacuato det᷑ ſibi frumentũ bene mũdũ.⁊ cũ

pauco ſale coctũ.⁊ ad ſolẽ ſiccatũ.vel alit᷑ bis
in die anqᷓ; bibat.nã tale ꝗnũ adeo nutrit ⁊ re
ficit.ꝙ equus ex eo facile umpinguat᷑. J

Capttuli.xxiij. De moꝛ

bo aragaici et cura eius. JJ
Ec infirmitas aragaicꝰ vulgarit᷑ dicit
fit in eqͥ vẽtre.adducẽs ei toꝛſiões.et in
teſtinis rugitũ faciens.equũ emittere indige
ſta cogẽs ſtercoꝛa.⁊ liqͥda.velut aquã.qñ vix
põt equꝰ aliqͥd comedere qui emittat anteqᷓ;

—

digerat᷑ in vẽtre eius.q̃ qũq; accidit ex come

ſtione oꝛdei vel alterius ſilis rei comeſte neq;

digeſte.aliqñ ex potatiõe aq̃ frigide.poſt co⸗
meſtionẽ oꝛdei facta ſine aliq̃ interuallo.⁊ ali
qn ꝓpter feſtinũ curſuʒ ſeu galoppũ factũ ſta
tim poſt aquã pꝛo velle ab eqͥ potatã.qᷓ agitat
in viſceribo pꝛopter curſum.fit etiaʒ aliqũ ex
nimia inffatiõe coꝛꝑis eqͥ. doloꝛẽ habẽtis.ex
qbus cauſis equꝰ debilitat᷑ in tm̃.ꝙ vix po⸗
teſt a cruribus ſuſtinere.cura cũ videt᷑ equus
his vel ter ſtercus lõge emittere. velut aquaʒ

⁊ oꝛdeu inoigeſtũ.ſtati auferat᷑ ei frenũ ⁊ ſella
⁊ liber ꝑ paſcua dimittat᷑ abire.donec fuerit
cõſtipat.nec añ moueri debʒ.qꝛ mot vẽtrez
agitat. ⁊ facit vt cibũ emittat anteq; digeſtus
exiſtat. Iteʒ qntum põt caueat᷑ a potu.nã in
hac egritudie aqᷓ ſibi nocet. ꝓpter liquiditatẽ
ipᷣius. Qñq; etia ex dicta egritudie infundet
equꝰ.et tunc curet᷑ vt in dicto moꝛbo docet᷑

Capitulum. xxiiij. Deti

mona et cura eius.

St et alia egritudo qᷓ cimona vocatur
vulgarti q̃ accidit cũ equꝰ diu ſtetit ĩfri

gidatꝰ ĩ capite.in q̃ fluxꝰ reumat fit ꝑ nares

cõtinue. velut aq. fit etiã aliqũ ex ifirmitate qᷓ
vermis volatiuꝰ dicit vñ ſequit᷑ vt e’quꝰ ꝑ na
res fere totã capitis hũiditatẽ emittat. Cura
fiat equo in capite cooꝑta.⁊ ſemꝑ in loco cali

do teneat᷑.⁊ pꝛo cibo calida dent᷑.⁊ ei dentur.

pꝛodeſſe ſolet aſſidue ꝑuas paſcere herbas qꝛ
cũ pꝛo ea extirpãda diu teneat᷑ caput depᷣſſuʒ
maxima ꝑs ipſoꝛũ hũoꝛuʒ ꝑ nares diſcurrit.
yvyglet etiã ſi fumꝰ peciaꝝ vel bombicis ꝑ na⸗
res ad cerebꝛũ mittat᷑ nã humoꝛes antiquitꝰ
coagulatos diſſoluit.ſed vt plurimũ hec in⸗
firmitas incurabilis reperit᷑.

Capitulu. xxu. De frigi⸗

giditate capitis et cura eussss.
Apitis frigiditas doloꝛẽ ſibi facit ĩ ca⸗
pite.⁊ ſternutatiões.⁊ ſibi tuſſim addu
cit ⁊ ꝓuocat guttur.q̃ leuiter accidit cuʒ equꝰ
in ſtabulo ſatis calido ponit᷑.⁊ poſtea ſubito
ad frigidũ ventũ pꝛoducit᷑. ⁊ plurimũ que ex
alijs frigiditatibo occaſiõe aliq̃ iã recepta vñ
equꝰ tuſſire aliqũ cogit᷑.⁊ potatiõis atq; ↄme
ſtionis ꝑteʒ maximã ꝑdit cura:cũ oculi eqͥ vi
debunt᷑ paululũ inflati.⁊ aliqũ lachrimãtes
aures frigide ⁊ flatꝰ narium frigidus.⁊ vlia.
plus ſolito comedere ⁊ bibere ſatis minus ⁊
tuſſire ac ſternutare ſepiꝰ frigiditas capitꝭ eẽ
cenſet᷑. ꝓpter quã coq̃nt᷑ glandule qᷓ mule vocã
tur.exiſtẽtes int᷑ collum ⁊ caput ſub maxillis
cũ ferro cuſpido glãdulas ꝑfoꝛãte.⁊ ſiliter co
qᷓnt᷑ in medio frõtis vt hũoꝛes frigidi calefa⸗
cti extrinſecꝰ vapoꝛare cogant᷑.ſethones etiã
ei ſub gutture ponant᷑.vt ꝑ eas hũoꝛes viam
habeat exeundi.teneat inſuꝑ laneã cooptã in
capite.ac decent᷑ fiat int᷑ auriclas fricatio cũ
butiro.ad idẽ valʒ oleũ laurinũ ĩ pecia linea
poſitũ.⁊ moꝛſu freni decenter ligatũ.eq̊ ſpʒ cũ
freno bibẽte Et idẽ oꝑat᷑ ſauia ĩ freno ligata.
ad idẽ valʒ fumꝰ panni linei cõbuſti.ꝑ nares

Monus

receptꝰ. Itẽ valet frumẽtũ bñ coctũ poſitũ in

ſacculo calidũ.qᷓntuʒ pati poterit.et in capite

eqͥ ligatũ ita ꝙ poſitꝭ oꝛe ⁊ nariba int᷑ ſacculũ

ꝑ nares fumũ recipiat.⁊ de ᷓõno comedat va⸗
let.cui ꝓderit ſi dictũ frumẽtũ coquat᷑ cũ pu⸗
legio ⁊ ſauĩa. Itẽ valet ſi pecia ſtricte liget᷑ ad

vaculũ.⁊ ſapõe ſaracenico liniat᷑ ⁊ qᷓntuʒ cõ⸗

mode põt mittat᷑ leuit᷑ inter nares.⁊ poſt pa⸗

bulũ extrahat᷑.qꝛ ex hoc equꝰ ſternutabu.et
hũoꝛes frigidos ⁊ liqͥdos velut aquã emittet
Itẽ vz butirũ cũ oleo laurio mixtun.⁊ poſitũ
inter nares. Itẽ ab oib caueat᷑ frigidis ⁊ vtat᷑

calidis ⁊ aſſidue bibat aquã coctã ⁊ calidã vt

in doloꝛibo capitło ↄtinet᷑.⁊ ſic pot᷑it liberari.

Capitulu. xxuj. De moꝛ

bo q̃ auticax vulgariter noĩatur ⁊ cura eius.

Ecidit aliqñ ꝙ ex dicta egritudie capi⸗
itis hũoꝛes deſcendũt ad oclos faciẽtes
eos lacrimare.vel in eis pannũ vel turbulen

tiã:ac ruboꝛẽ vel caliginẽ.ꝓpt᷑ que nõ vʒ equꝰ

vt decz reſpicere vel videre cura ſi oculi lacri⸗
mant fiat ſtrictoꝛiũ de olibano ⁊ maſtice pul

ueriʒadꝭ.⁊ cũ oui albuie agitatꝭ ſuꝑ vna pecia

ꝗttuoꝛ digitꝭ lato poſitis ⁊ longa q̃ poſita ſuꝑ
frontẽ ſub timpoꝛibo poſſit ligari.abraſo tñ pᷣ

us loco. vbi ſtrictoꝛiũ poni debʒ.et in tm di⸗
mittat᷑ ei ſtrictoꝛiũ.q; oculi deſierint lacrima
ri.⁊ qn lauari voluerit cũ aqua calida ⁊ oleo
vel alia re vnctuoſa agitata ſimul eleuet᷑. Ad

idẽ vʒ ſi ambo vene vtriuiq; tipoꝝ intẽdant
cũ igne.Si vᷣo caligiati ſint ocłi aſtoleti ſub
ambobo oclis imponat᷑.q̃ttuoꝛ tñ digitꝭ doꝛ⸗
ſum ⁊ ſal ſubtilit᷑ piſtus cũ quodã cãnolo in
oclo ſepiꝰ inflet᷑ vel inſufflet. Si vᷣo pãnꝰ ſu

in oculo recẽs vel antiqͥtꝰ.oſcipie tartaꝝ ⁊ ſal
gẽma eq̃li mẽſura ſubtiliſſime trita bis ĩ die

ocłis cũ cãnalo inſufflet᷑ ad idem valʒ ſal niti

dũ cũ ſtercoꝛe lacertaꝝ tritũ ⁊ in oclos ſuffla⸗
tũ. Sʒ cauẽdũ eſt ne ſuꝑflue ponat᷑ in eis ne

oculi deſtruant᷑. Si vᷣo pãnus vetuſtꝰ fuerit

— * .

cũ piguedine galline bis vel ter pus vnga

Capitulum. xxvij. De to

rio et cura eius.

Icto de infirmitatib q̃ accidunt equo
in capite ⁊ intra coꝛpꝰ.dicendum eſt de
His q̃ eueniũt eis iuxta tergũ.fit igit᷑ quelibet
leſio in eqͥ tergo rüpens aliqñ aliquã ꝑteʒ co
rij doꝛſi in tergo.⁊ qnq; fodens doꝛſum vſq;

ad oſſa.q̃ ex nimia oppꝛeſſiõe ſelle vel alteriꝰ
põderis efficit᷑q̃ leſio coꝛnus a pluribo nũcu

patur.cura folia cauliũ cũ exũgia poꝛci trita

lo.

ſup
ma
vol
agi
agia
Mh.
n⸗
n
gici
ſit
len
ſior
o⸗
dono
pon
Heris

G

bopn

pane
plali⸗
tioci
ſicfiai
loggul
lregine.
polmmo
Gfane
Albam
tmind
tlup
nionti
Alga

G

ininet
ſoney
opeſel
gſtin
Ppalee
liſco⸗
lerige
im⸗
Cctis
ſuuͤfa
nunſt

Aün
ncnn
ſali
dun⸗
fänn
ligckag
mnz⸗
doſtpa⸗
uubie
jennnet

„
.

olti
nsrpt
calidiyt
lbenni.

mno⸗

meias.
ciecapi⸗
8factäs
turbulen
Geq
Mlc⸗
ſicepel
Mdec
voltaſn
ralommp
intnd'⸗
locrim
1101
uek, 40
inticani
u ſb
igdor⸗
nuu
iit
peſi
isidi
zaalnins
nes
fuent
on⸗

rln

t equo⸗

neſtde

ſupponar ꝛ ſella vel pannellũ ſupponat vtb
matr᷑ medicinã ſuꝑ ipᷣm coꝛnu ↄtinue.ad ideʒ

valz ſcabioſa cũ exũgia poꝛcia ſimłtrita. Itẽ

ad idẽ valet cinis ſuppoſitꝰ cũ oleo agitatus.
Itẽ ad idẽ fulligo cũ ſale ⁊ oleo agitata. teʒ

ad ide ſtercꝰ humanũ reces ſuꝑpoſitũ multũ
valʒ. Et nota ꝙ coꝛnꝰ citiꝰ curatur radicitꝰ ſi
equꝰeqͥtet ſuppoſito aliqͥ medicamĩe pᷣdictoꝝ

⁊ medicis ſepiꝰ renouatꝭ deuulſo coꝛnu ⁊ ra

dicitꝰ extirpato.locꝰ ſtuppa minutiſſime inci
ſa ⁊ poſtea inuoluta ĩ puluere de calce ⁊ mel

le vt dictũ eſt de vᷣme capitlo impleat᷑ abluto

tñ pꝛius decent᷑ vulnere cũ acceto vel cũ foꝛti
vino aliq̃ntulũ calefacto.⁊ hoc fiat bis ĩ die.
donec fuerit ſolidatũ.Cauẽdũ iñ eſt ne alid

pondus ſupone
neris coꝛio fuerint adequate.

Capituiu xxuiij. De mo⸗

bo pulmonis et cura eius.
It ⁊ alia leſio in eqͥ doꝛſo faciẽs inflati
ones in eo.deinde generat ibidẽ carnes
putrefactas.q̃ accidit expᷣſſiõe in decẽtis ſelle

vł alicuiꝰ ſuꝑflui onerꝭ freqᷓntati Nã tałinfla

tio cũ veteraſcit putrefactiõʒ iducit. qũq; pu
trefactiõe antiquata iuxta oſſa efficit᷑ quedaʒ
coagulatio carnis infecte.eijciẽs cõtinue pu
credinẽ.velut aquam,⁊ hic moꝛbo dicit᷑ leſio
pulmõis in vulgo Cura hic moꝛbo circũqua
qʒ fanditꝰ incidat᷑.poſtea ſupponat᷑ ſtuppa in
albumie oui infuſa.⁊ vſq; ad terciã diẽ ſemel
tmn in die mutet᷑.deinde fiat vt de coꝛnu dictũ
eſt ſup.ſalubꝛiꝰ vo curat᷑ cũ puluere reſalga⸗
ris.vt ĩ infirmitate vᷣmis dixi.nã ſine incinõe
aliqua medicat᷑ equo doloꝛẽ minime patiẽte.

Capitulu.xxix. De mo:⸗
bo ſpallatici ⁊ cura eius. U
It ⁊ alia leſio in tergo tumefactionẽ in
ducẽs in ſũmitate ſpallarũ equi. faciẽs
ndã calloſitatẽ carniũ circa ſpallas eqͥ ſupfi

cliẽ ſupantẽ tũefactiõe ſup dicta eidẽ antiqt/
ĩminẽte que accidit ſimiliter ex nimia oppꝛeſ

ſione vt dixi. et hec ſpalacie dicunt᷑ nomẽ ex

opere ſumentes. cura curat᷑ ꝑ omia vt dictuʒ

eſt in pcedenti capitulo de pulmone. Si vᷣo
ſpalacie dure fuerint. mollificentů fum malua

uiſco.⁊ caulibo tritis cũ exungia poꝛcina ve⸗

teri.additus etiã abſintheo ꝑitaria ⁊ pꝛanca
vꝛſina.⁊ ſunul bene tritis.Et poſtmodũ de⸗
coctis in olla ⁊ ſuppoſitis.hoc aũt mollifica⸗
tiuũ fiat anteq;ᷓ ſpalacie incidant᷑.vel reſalga

—

dus ſupponat integro. donec carnes vul

Hlonus Fo. Cxuiif.

Canitulũ. xxx. De diuer ⸗

ſis egritudinibus que tergo accidunt.
Juunt ⁊ alie multe leſiões in doꝛſo equi
Pter oppᷣſſionẽ pᷣdictaʒ. inepte ſelle.vel
põderꝭ vel oneris in hũeris.Et qnq; fiunt ex
ſuꝑfluo ſanguĩe.vel hũoꝛe velut veſice puule
plene ſanguie putrido.q̃ rũpũt coꝛiũ.⁊ carnẽ
eq in doꝛſo. deinde efficiunt᷑ vulnera puula

ſiue magna q̃ oẽs dicunt᷑ vulgarit leſiões. ſ⸗ 3

eſt ſciendũ ꝙ leſiões pᷣdicte quãto pinquio⸗
res ſũt oſſibo doꝛſi.tanto deterioꝛes exiſtũt. pe
riculũ aliq inferẽtes. Cura oẽs fere leſiõöes
q tergo accidũt.hñt pncipiũ a tumoꝛe.vñ cũ

vncipijs ſit obſtãdũ.ſtati cũ videt᷑ tumoꝛ fie

ri.in aliqᷓ ꝑte doꝛſi cũ raſoꝛio illa tumefactio
abradat᷑ deinde fiat emplaſtrũ cũ farina triti
cl attamiata decent.⁊ cũ oui albumĩe agitet᷑.
⁊ ea ſuꝑ linea pecia poſita.ſuꝑ tumefactionẽ
ponaĩ.nec remoueat᷑ inde violent emplaſtrũ.
ſed cũ leuit᷑ videbit tolli poſſe tollat᷑.⁊ ſi putre
do erit ibi cõgregata.coꝛiũ cũ ferro cuſpideo
aliqntulũ calido ĩ ꝑte inferioꝛi tũefactõis ꝑfo
ret. vt ide egrediat᷑ putredo.poſt h vo ſepe vn
gat᷑ ĩ die cũ aliqͥ liqᷣdo vnctuoſo.fiũt etiã qñʒ
rupture vel excoꝛiatiões ĩ doꝛſo eqͥ ex oppᷣſſi
one oneris vt pᷣdixi.vel occaſiõe alicuiꝰ baro
li vel carbũculi ex ſuꝑfluitate ſanguĩs gene⸗
rati.qᷓ illico debẽt radi.⁊ ſuꝑaſpergi aſſidue.
puluis calcis viue cũ melle cõbuſto:vt in ter
cio capitulo edocet᷑. ablutis pꝛius vulneribꝰ

ciũ vino calido vłacceto. Et caueri debetaſ- el

la.vlł alio ſimili ſemꝑ cũ liberatꝰ exiſtit. Sci
endũ eſt tamẽ ꝙ vbicũq; fiũt tumefactiones
in doꝛſo vel in tergo eqͥ ſubueniri debet. cum
emplaſtro farine tritici agitate cũ oui albumi
ne vt ſup dixi.Et in oĩb planis leſionibo ſo⸗
lidandis ſupponunt᷑.hij pulueres ſcʒ mirtũ
ſiccũ pulueriʒatũ. vel gola leuis puluerizata
vel pecia lini cõbuſta vel coꝛiũ aptatũ cõbu⸗
ſtum.vel putredo ligni putrefacti.q̃ carolus
vacat᷑.⁊ ſuꝑ oĩbus alijs ſupꝛadictꝭ dictꝰ pul
uis de calce ⁊ melle mirabiliter operat᷑ ante

tamẽ appoſitionẽ puluerũ pꝛedictoꝛũ leſiöes

ſemꝑ ablui debẽt decent᷑ cum vino calido vł

acceto.Et vt pili cõſolidationẽ carniũ rena⸗
ſcant᷑ teſta auellane vel teſtudinis combuſta
terat᷑.et cum oleo agitato ſepe vngat᷑. ad ideʒ

valet carta bombicina.vel bombix cõbuſtus
et cum oleo agitatus. Itẽ nota ꝙ ſal in aqua

ſufficienter infuſum vel in acceto ꝙ eſt meli⸗

us.multũ valet contra omnẽ tumefactionem
incipientem in doꝛſo. . .—RDũ

Capitulũ. xxxj. De moꝛ:⸗

bis qᷓ accidũt in cruriba equi ⁊ alijs quibuſ⸗
dam ⁊ de moꝛbo maleferruti ⁊ cura eius.
Ompleto tractatu leſionũ tergi ſequ it᷑
de his q accidũt in cruribo et pedib⁊ qᷓ
buſdã alijs mẽbꝛis.Et pmo de moꝛbo male

ferruti qͥ veniẽs in lũbis equi doloꝛes ĩ eis vVE

in renibo eq; infert attrabẽs neruos lũboꝛum

⁊ renũ inceſſanter.qͥ ſubito accidit ex ſuꝑſtui

tate maloꝝ bumoꝝ ⁊ aliqũ ex frigiditate diu
ante aſſumpta.⁊ ſepe accidit ꝓpter ſuꝑfluum ⁊
imoderatũ põdus in eqͥ tergo impꝛouide po
ſitũ vnde equꝰ vix põt ſe ex ꝑte poſterioꝛi eri
gere. vel crura decenter leuare.⁊ hic moꝛbus
vulgariter dicit᷑ maleferrutꝰ.cura in hac egri

tudine renes vel lumbi eqͥ patientis optie ab

radant᷑.deindęæ fiat ibi ſtrictoꝛiũ tali mõ.acci
piat᷑ pix noualis.vel liquefacta decent᷑ in q⸗
dam pellicula.extendat᷑ ad longitudinẽ ⁊ la⸗
titudinẽ lũboꝛũ vel renũ.deinde accipiat᷑ bo
lũ armenũ armoniacũ.pix greca.galbanũ oli
banũ.maſtix olibanũ ſanguĩis dꝛaconis.gal⸗
ba equali põdere:⁊ oĩa iſta terant᷑ ⁊ decenter
pulueriʒata ſuꝑaſpergant᷑ ſuꝑ picẽ pꝛedictaʒ

aliquantulũ calefactã.⁊ ponat᷑ ſuꝑ renibopa

tientis pilis abraſis ⁊ inde nõ moueatur do
nec leuiſſime poterit remoueri. Ad idẽ aliud
ſtrictoꝛiũ meliꝰ accipiat᷑ conſolida maioꝛ bo
lũ armenũ galbanum armoniacũ pix greca
maſtix olibanũ ſanguis dꝛaconis ſanguinis
equinꝰ recens vel ſiccatus.tm̃ vᷣo domaſtice
pice greca ⁊ olibano.quãtuʒ de alijs oĩbus et
pulueriʒent᷑ ſimul vel ꝑ ſe vel cũ albumie oui
⁊ bona quãtitate farine tritici miſceant᷑.⁊ ſuꝑ
vna pecia foꝛti de lana bene extenſa ponant᷑.
et fiat ꝑ ola vt de pᷣcedenti lumbi dixi empla
ſtro. Itẽ ad idẽ remediũ vltimũ renes vel lũ⸗
bi patientis decẽti ferro calidiſſimo coquan
tur. crebꝛas ⁊ multas lineas ꝑ longũ ⁊ ex trãſ
uerſo faciẽdo.ab vna ꝑte renũ.vſq; ad aliam
ocedẽtes. nã ſupꝛadicta emplaſtra renes con
lolidant.humoꝛes deſiccãt.neruos mitigãt.
2 ignis carnes deſiccat attrahit.⁊ coartat.

bo ſcalamati ⁊ cura eius.

Ccidit hec egritudo q̃ᷓ vulgo dicit᷑ ſca⸗
lamatꝰ.q̃ mouet vel ſeꝑat caput anche
de loco vbi ſtare naturaliter debet in motu vl
curſu eqͥ cũ pes labit᷑ vltra velle.vel cũ vᷣſus
terrã pꝛemit indirecte. Acciditetiã qñ pedes
poſterioꝛes eqͥ retinis mutulant᷑. cura ponat.

Monus

aſtalata cõueniẽs ꝑ vnũ ſemiſſem ſub leſo ca⸗

pite anche. vt huoꝛ es ad locũ cõcurſi ꝑ aſta⸗

latũ viã habeãt exeũdi.et locꝰ circũ circa ma
nibo ſepe pᷣmat᷑.vt egrediat᷑ putredo.et paruo

paſſu moueat᷑ equꝰ.vt hũoꝛes faciliꝰ exeãt

pter motũ.deinde fiat ſtrictoꝛiũ tali mõ.acci⸗=
piat᷑ pix naualis et greca olibanũ et maſtix et

aliqnulũ ſanguĩs dꝛaconis. ⁊ tm de pice na
uali quãtuʒ de oĩbus alijs.⁊ pulueriʒent᷑.et ſi

mul cũ pice nauali ſimł oĩa liqͥfiant.⁊ tin cali

da qntuz pati poterit ponat᷑ in capite anche
leſe extẽſa.⁊ ſuꝑ ea ponat᷑ ſtuppa minute inci⸗

ſa.ad idẽ valʒ ſi ponant᷑ in loco leſo ſethones

qui aſſidue hũoꝛes ibi vemiẽtes expellãt.Ad
idẽ ꝙ vltimũ eſt remediũ locꝰ leſns anche tã
ꝑ longũ quã ex tranſuerſo decentibus lineis

decoquat᷑.vt reſtringantur humoꝛes.

Capitulu. xxxiij. De leſi⸗

one ſpallati et cura eius.

Ccidit in ſpalla leſio vt in ancha.ex eiſ⸗
dem cauſis.⁊ etiaʒ ex ictu calciũ alicuiꝰ
eqͥ.q̃ curat᷑ eodẽ modo vt in ancha.vt in eius
leſione pꝛedictum eſt.

Capitulum. xxxiiij. De

grauedine pectoꝛali et cura eius.
Ccidit idẽ qñq; ꝙ pectꝰ eqͥ ex ſuꝑfluo
ſanguĩe vel laboꝛe vel onere aggrauat᷑

ſin tm̃.ꝙ equꝰ videt᷑ in motu anteriꝰ aliquãtu

lũ impediri.cura conſuete vene ſufficient᷑ ab

vtraq; ꝑte pectorꝭ minuant᷑ deinde ſethones

ponant᷑ ſub pectoꝛe.qbus agitent᷑ in die vt in
capitulo vermiũ dixi.⁊ viq; ad quidecim di⸗
es non tollantur ab o.

Tapitulu.xxxv. De moꝛ

bo zardeet cura eius.

Icet ſupꝛa dixerim moꝛbũ zarde natu
rfaliter equo euenire.tñ etiã accidentali
ter ei cõtingit.cũ ĩmoderate oppᷣſſus eſt ⁊ cre
bꝛis eqͥtatibo feſtinatꝰ ꝓpter debilitatẽ ⁊ tene⸗
ritatẽ ipſoꝛũ.citiꝰ tñ accidit in cruribo eqͥ ſuꝑ
flue impiguati.cũ oꝑtet cũ eqͥtãdo ſubito fati

gari.qm diſſoluunt᷑ ex diciᷣ cauſis hũoꝛes ſu

perflui.⁊ ad crura deſcẽdunt.vñ fiũt ʒarde in
garecto vt ſup dixi.Cura cũ equꝰ videt᷑ in ga
rectis tumefieri admodũ nuò vel ampliꝰ ex
teriꝰ vł interiꝰ ſtati ſubueniat᷑ cũ decẽti deco
ctiõe ꝑ lõgũ ⁊ obliquũ ĩ tumido loco als ʒar⸗
dis decoctis ſtercꝰ bouinũ calidũ cũ oleo a⸗
Gitatũ ſuꝑponat᷑ ſemel tm̃ nõ ampliꝰ.deinde
retinis et pᷣdici tã anteriꝰ q; poſteriꝰ talix alli

O

tanel⸗
wen
(oting
ſpanen
gbinie
detun
Centiby
(tozar.

G

bonn

ſtor

aigie
Glon
cnde
iore

ſeäſan

leherie

Iürbe
herun

citin

lqgo

inin

Goc
Nlr
am
tpuno
iätp
no gco⸗
mlixet
epicenn
enkaſ
m al
le anche
einc⸗
thones
ncheti
slineis

D.

kllle

ügla⸗
Mineus

.De

rſupfluo
Agorunat
aligvätn
Kcientab
ſehones
1dieni
amol⸗

um

dnhenan
denttl
geſt ce
lettene⸗
heqſu
bitoſati
iores in
zardein
acling
mpliher
cetidee
az
Ho“
9deinde⸗
uitali

getĩ ꝙ equus cocturas oꝛe nullo modo carpe

poſſit. nec ad aliũ pedẽ fricare.nec ĩ aliquo lo
co duro pedẽ fricare.ne poſſint excoꝛiari co⸗
cture.nã ꝑ aſſiduũ cocturarũ płimũq; equꝰ a
nide fricat vl locũ moꝛdet decoctũ.⁊ a die de
coctõis vſq; ad dies.xj.erit ̊ diligent᷑ ſᷣuãdũ
Excoꝛiato vel ſeꝑato coꝛio ⁊ aluieis coctura
rũ qðõ in.ix.vel in.x.diebo cõtingit.equꝰin aq̃
frigida velociſſima teneat᷑ a ſũmo mane vſq;
ad mediã terciã.ita ꝙ aq̃ ſuꝑet ⁊ tãget coctu⸗
ras pᷣfatas.eo vᷣo ab aq̃ remota ſuꝑ lineis co⸗
cturaꝝ puluis terre ſubtiliſſimꝰ vlł cinis aſp
gat᷑.idẽ etiã in ſero fiat.vt teneat᷑ in aq̃ ab ho⸗

ra veſptina vſq; ad ſolis occaſuzʒ.⁊ puluis ſu
peraſogat᷑ vt dixi.⁊ cõnnuet᷑ hoc oĩ die ⁊ ma
ne ⁊ ſero:donec ignis fuerit ſolidatꝰ decẽter.

Hã aqᷓ velox ⁊ frigida hũoꝛes deſiccat ⁊ vlce
ra.ignis cõſolidat ⁊ cõſtringit. Et nota ꝙ in

oĩ coctura dʒ equus diligentiſſime cuſtodiri
ne cocturã poſſit moꝛdere.vel in aliqᷓ loco fri
care.da ex nimio pꝛuritu locum dentibo vſq;

ad neruos ⁊ oſſa moꝛderet.

Capitulũ.xxxvj.
bo ſpa neni et cura eus.
Ic moꝛbus fu circa garectũ intrinſecꝰ
ex latere garecti paulo inferius inflati⸗

onẽ adducens.circa venã magnã q̃ᷓ dicit᷑ fon
tanella. trabẽs hũoꝛẽ ꝑ venã aſſidue pᷣdicti.
vñ equus fatigatꝰ cogit᷑ ſe dolere.et hec leſio
cõtingit equo ꝑ omĩa velut zarda q̃ vocatur
ſpanenus. Cura de pᷣdicta vena trahat᷑ ſan⸗

guinis intm̃ ꝙ ꝑ ſe ſanguinẽ nõ emittat.dein

de tumefactio ſpanem ꝑ longũ et obliquũ de
centib lineis decoquat᷑.⁊ fiat ꝑ oĩa vt in di⸗
cto ʒzarde capitulo continetur.

Capituh xxxunj. De mo:

bo turbe ⁊ cura eius.

It egritudo hec ſubtꝰ caput garecti in
magno poſterioꝛi neruo.aliquã putre⸗

factionẽ faciẽs ꝑ longitudinẽ ipᷣius nerui.in

dignãs cõtinue ipᷣm ⁊ ledẽs.⁊ qͥa idem neruꝰ
q̃ſi totum coꝛpus eqͥ ſuſtinet. cogit᷑ neceſſario
claudicare.accidit autẽ hec egritudo cũ equꝰ
mĩoꝛ equitet᷑ indebite.ſepiuſq; ↄtingit ex one
re q̃ ſuperfluo impoſito ſibi.tunc em pꝛopter
teneritatẽ etatis incuruat᷑ neruus.ex qͥ noĩa
turba ex oꝑe nomẽ aſſumens. Cura cũ dictꝰ

neruus qͥ incipit a capite garecti ⁊ inferiꝰ ten

dit iuxta pedes in poſterioꝛi ꝑte cruris videt᷑
aliqð incuruari.vel plus ſolito ingroſſari.ſta
tim ingroſſatio illa tã per longũ quã per obli

Nomts Fo. Cxix.
quũ decenter coquat᷑ deinde fiatꝑ oĩa vt ſupᷣ
de cocturꝭ expᷣſſi. Et eſt notandũ ꝙ vbicũq;
fiüt cocture in cruribo eqͥ fieri debẽt ꝑ longuʒ
⁊ obliquũ.ſiẽ pilus eqͥ deſcẽdit inferiꝰ.qꝛ me
lius cooperiunt᷑ a pilis.⁊ minꝰ aparẽt quaʒ
ſi fierẽt ex trãſuerſo. ⁊ minus lederẽt equum.
ſi ᷣmis aliqͥs cruriũ tangeretur ab igne.

„
Capitulu. xxxviij. De ſpi
nellis et cura eus.
Ic moꝛbo qui ſpinella vocat᷑ fit ſubtus
grarectũ in iũctura oſſis.eiuſdeʒ garecti
in vtroq; latere.⁊ qñq; in vno tm creans ſuꝑ
os ad magnitudinẽ auellane.vel mag repꝛi⸗

/

mẽs iũcturã in tm̃.ꝙ equus multotiẽs cogit

claudicare. et accidit eq̊ͥ his cauſis vt turba.

cura dicte ſpinelle ſunt decent᷑ coquẽde atq;

curande diligent᷑ vt pᷣdicte cocture in omni⸗
bus curantuur.

bo ſuppꝛeſſi et eius cura.

Junt in eiꝰ cruribo młta ⁊ diuerſa ſup⸗
Spſltſa.vel cũ moꝛdet᷑ vel calce ꝑcutit᷑. vel
ipᷣo de crure ꝑcutit rẽ aliquã durã.q̃ nõ in tm̃
nociua qᷓ;tum de foꝛma ſuntin eq̊.q̃ etiaʒ in

alijs ꝑtibo coꝛꝑis.nã ſolũ in crurib ſepe fiũt.

QLura cũ oĩa ſuppᷣſſa incipiãt fieri ex quadaʒ
calloſitate carniũ ex ꝑcuſſione aliq̃ adueniẽte
ſtatim cũ fieri videb ᷑calloſitas abradat᷑.⁊ ac
cipiat᷑ abſintheũ ꝑitaria ⁊ bꝛãca vꝛſina.ſcʒ fo
lia tenera.⁊ terant᷑ in ſimł cũ axungia ꝓ cura
veteri.⁊ coq̃ntur.⁊ cocta tm calida q́;tum pa
ti poterit ſuꝑ calloſitatẽ ponant᷑.et bñ ligent᷑

⁊ nota ꝙ h mollificatiuũ multũ valʒ ad oms
inflatiões cruriũ ex ꝑcuſſione aliq̃ venientes

Itẽ ad eandẽ calloſitatẽ oĩno diſſipandã va⸗
let radix maluauiſca ⁊ radix lilij ⁊ caſſij bar⸗
baſſi trita cũ exungia.⁊ decocta cũ pecia ſuꝑ
poſita admodũ emplaſtri.⁊ pluries remoue
tur. Itẽ valet cepe aſſatũ cũ lũbꝛicis terreſtri
bus tritũ.⁊ cũ oleo cõmuni agitatũ.⁊ coctuʒ

calidũ ſuꝑpoſitũ ⁊ renouatuʒ in die.Si vᷣo

calloſitas ulla fuerit antiq̃ta ⁊ dura effecta ea
pus abraſa cũ lautecta ſacrificetur minute ⁊
ſanguinet. deinde ſal tartaꝝ eq̃li põdere ſub⸗

tilit᷑ trita.ſuꝑ calloſitatẽ ponant᷑.⁊ ligent᷑ ſtri

cte:necvſq; ad idẽ terciũ diſſoluãt᷑.⁊ tũc diſſo
luta locꝰ vngat᷑ butiro vel aliqᷓ vnctuoſo. Itẽ
ad idẽ oĩm vſq; ad duriciẽ decoctũ ⁊ munda

tũ calidũ ſuꝑ calloſitatẽ abraſam ponat᷑ ad⸗

modũ placẽtule.⁊ liget᷑ vſq; ad diẽ terciũ nõ

mouet ſi videt᷑ expediẽs. Itẽ valet ſerc cab

X

ALiber

nũ cataplaſmatũ cũ farina oꝛdei. ⁊ creta in ac
ceto foꝛtiſſimo agitatũ.⁊ poſtea ſuꝑpoſitũ ad
moduz emplaſtri. Si vo calloſitas illa dura

nõ decreſcat:ſed in ſuppᷣſſuʒ redigat᷑ antiquũ

decentibo cocturis qð eſt vltimũ remediũ ſuc
curratur. S=

ctione et cura eius. .
It ⁊ alia egritudo in ꝑte cruri anterio⸗
ri tumefaciẽs ⁊ indignãs neruũ.⁊ faci
ens claudicare. q̃ facile accidit eq̊ in curſu in
motu cũ pes poſterioꝛ ꝑcutit neruũ anteriorꝭ
cruris.q̃ paſſio attractio vocat᷑ in vulgo.Cu
ra cũ neruꝰ pᷣdictus tumeſcit ſtauĩ de vena cõ
ſueta q̃ eſt parũ ſuꝑ genua in ꝑte anterioꝛi mi
nuat᷑.deinde fiat hoc mollificatiuũ valẽs cõ
tra indignationẽ ⁊ tumoꝛẽ neruoꝛũ.accipiat᷑
fenũgrecũ ⁊ ſemẽ lini ſquilla tricẽtura ⁊ radi
ces maluauiſci eq̃li mẽſura.⁊ cũ axũgia vete

ri poꝛcina decent terant᷑.et inſimł incoꝛꝑent᷑.
poſtea bulliẽt ⁊ ſemꝑ agitent᷑ cũ ſpatula.⁊ ſuf

ficient᷑ cocta ponant᷑ calida ſuꝑ lon gitudinẽ

nerui leſi.⁊ cũ faſcia lata ligent᷑ ⁊ bis remouẽ
tur in die.ad idẽ etiã valet ſatis cepe aſſatũ cũ

terreſtribo lũbꝛicis ⁊ limacijs ⁊ butiro liq̃fa⸗

cto ſimł agitatis.⁊ vſq; ad ſpiſſitudinẽ deco⸗

Int᷑ ⁊ ſo agitent᷑ cũ ſpatula.vt fiat ſicut vngẽ
