auxilio ſibi querat. Et hoꝛum pᷣmus inuẽtoꝛ
dicit᷑ fuiſſe rex Daucus qui diuino intellectu

nouit naturã ancipitrum et falconum et eos
domeſticare ad pꝛedam inſtruere ⁊ ab egritu

dinibus liberare poſt quem alij multi fuerũt

qui plura ipſoꝝ auiũ rapaciũ ſuũ addiderũt.
Capiulum.ij. De anci⸗

pitre.

Ncipiter eſt auis nota.⁊ eius qͥdẽ natu
neeſt. vt viuat de raptu aliarũ auium.⁊
ideo ſemꝑ ſolus ⁊ nunq; ſociatus incedit.qͥa
in pᷣda non cupit hꝛe ſodalẽ ⁊ quantũ põt ad
rapiendũ pꝛope terraʒ volitat ne ab auibi q̃s
capere intendit videri poſſit. ab om̃ibus qui
bus inſidiat᷑ inſtinctu nature cognoſcit᷑ et cũ
eũ vident aut ſentiũt garriũt.fugiũt.⁊ ſe quã
tũ poſſunt occultant.hec auis velociſſimi vo
lat eſt. ⁊ ideo niſi ſtatim rapiat in pᷣncipio ſui

mot?ꝰ ſed poſtea lentꝰ eſt eius volatꝰ.et ideo

niſi ſtatim rapiat ab auis pſecutiõe deſiſtit. et
ſuper aliquã arboꝛẽ adeo ſepe indignatus ſe
ponit.ꝙ vix ad dominũ vult redire.inueniũ⸗
tur aũt ancipitres in alpib quibuſdã nidifi⸗
care.⁊ melioꝛes oĩbus ſunt vt fertur qͥ naſcũ

tur in alpe de bꝛuſia in ſclauonia. boni etiam

„*

naſci dicunt᷑.qui naſcunt᷑ in alpibo q̃ ſunt ĩ cõ
finibo Verone ⁊ Tridenti. Ex his qͥdã ſunt
parui qͥ cõmuni noiĩe vocant᷑ ancipitres.⁊ qͥ⸗
dã magni.qͥ vocont᷑ aſtures. Sunt em̃ de ge

nere ancipitrũ ſicut coꝛuꝰ ⁊ craculus eiuſdẽ

generis ſunt.et canis ꝑuus⁊ magnus. et idẽ
in pluribus anialibus eſt videre.et ancipitrũ
quidẽ ſunt maioꝛes ⁊ ſunt femiĩe.hij qui ſunt

maioꝛis vigoꝛis.et qͥdam ſunt minoꝛes vo

„₰

cantmmtbeti et ſunt maſculi qui pauce vti⸗

litatis exiſtunt.

Capitulu. iij. De pultri⸗
tudine ancipitrũ et cognitiõe bonitatis eoꝝ.
Pcipitrũ pulcritudo cognoſcit᷑ ſi ſunt
magni.curti.paruũ habeutes caput.pe
ctus et ſpallas groſſas.⁊ amplas thibias.et
groſſos. pedes magnos ⁊ expanſos.⁊ pẽnax·

coloꝛẽ nigrũ. Et bonitas quideʒ cognoſcit᷑qᷣ

*

de nido extractꝰ melioꝛ eſt.⁊ a dño raro fuge

re cõſueuit.⁊ hic vocat᷑ nidarius.vel qͥ de ni⸗

go egreſſus de ramo in ramũ matrẽ ſequit᷑.

ramariꝰ vocat᷑ et optimus eſſe cõſueuit. ſcðᷣi

meriti eſt his qui poſtq; de nido volauit ca⸗

ptus fuit raro cõſueuit anteq; pẽnas in feri⸗
tate mutaret qͥ vocat᷑ ſoꝛus.ſed qͥ poſt tale tẽ⸗

pus captꝰ fuit raro cõſueuit cũ homibo viue

re vel moꝛari.ſi tũ ꝑmaneat bonꝰ eſt.qꝛ in fe⸗

ritate fuit ſolitꝰ aucupare.⁊ quanto anioſioꝛ

videt᷑ ⁊ audatioꝛ ꝑ effectũ.et melioꝛũ moꝛum
tanto ab expertis melioꝛ iudicatur.

Capituluz. uij. Qualiter

ancipitres nutriunt᷑ ⁊ inſtruunt᷑⁊ quales ca
piunt aues.et qualiter mutant.

Detiimus

ANAVtitriunt᷑ autẽ nidarij ⁊ ramarij bonis

„

auibo.et carnibo pluries.et in die paula

tim in hoꝛa vt mag dominũ diligãt. poſſunt

etiã eis dari ona in parapſidibo fracta ⁊ agi⸗
tata:et in aquã feruentẽ pꝛoiecta. et poſtea cũ
digitis ſimul cõſtricta. Idẽ fit niſoꝛis a pᷣnci
pio.ſed cũ optime puati ⁊ domeſtici facti ſũt
ſemel tm ſunt in die paſcendi poſt terciã. cum
digeſtionẽ cõpleuerint.⁊ non ante ꝙ per goꝛ

gã euacuatã cognoſcit᷑ab exꝑtis. et ſi cibde

goꝛga vſq; ad diẽ ſequentẽ nõ deſcẽderet tan

tundẽ ſine cibo dimittat᷑. Ieʒ põt bis in die

cibari ſecure.ſi cibũ inueneris deſcendiſſe de

goꝛga.et quotiẽs hoc viderꝭ cibare ſecure po
teris.niſi velis eodẽ die vel ſequenti aucupa

. 1

mũ tenent᷑ in manu. ⁊ maxime in auroꝛa tẽpe
ſtiue.et inter multitudinẽ hoĩm.et in rumoꝛe
molendinoꝛũ.⁊ fabꝛoꝝ.⁊ ſimiliũ. Inſtruunt
po nidarij ⁊ ramarij.nã ceteri ſunt in ferita⸗
te inſtructi hoc modo.cibet᷑ hoꝛa nona bono
cibo.et ſequẽti die teneat᷑ in loco valde obſcu
ro vſqʒ ad nonã. deinde accipiat᷑ ⁊ poꝛtet ad
locũ venatiõis.et nõ dimittat᷑. pmo ad arega
tas vel gaʒas neq; ad ꝑdices. qͥa nimis ſunt

tfoꝛtes. et ſi eas ſuꝑare non poſſet debilitaret᷑

eius audacia.ſed dimittat᷑ qualeis:turdis:et
merlis ⁊ ſimilib. Qð ſi gaʒas capiat habe⸗
as vnã captã. et ei multas pẽnas de alis aufe
ras.⁊ qͥdem in aliquo foſſato abſconſus an⸗
te cõſpectũ ancipitris eã pꝛoijciet.⁊ ei ancipi

ter dimittat᷑. Capiunt autẽ qualeas ⁊ ꝑdices

aregaʒas ⁊ glanderas ſiue gazʒas ⁊ młtas ali

as gazas ⁊ aues.vt merlos turdes ⁊ paſſeres

2 his ſimiles.mutant vero qlibet anno.nam

ponant᷑ de mẽſe marcij vł apꝛilis ĩ gabia ma

gna ſpecialiter ad hoc facta. ? poſita ad ſoleʒ
in loco calido.veluti iuxta muros plage me⸗

ridionali appoſitas.⁊ cõplet᷑ mutatio pẽnarũ

eius in pncipio auguſti.et in pluribĩ medio.

2 quibuſdaʒ in fine.et in qbuſdam nõ cõplet᷑

oĩno.et ad hoc valetſi bñ paſcant᷑ bonis car

nibo. et pcipue auiũ et onoꝛũ.vt bene impin⸗
guent᷑.tunc em̃ optime mutãt.⁊ qdam dicũt
ad hoc valere cibũ ſtellionũ ⁊ biſſarũ teſtudi
nũ et lacertarũ.Et aliqui cõſideranter depi⸗

lant eos vt noue penne naſcant᷑ velotius.ſed
hoc modo multi iam ſunt deſtructi.

Capitulu. v. De induſtri

is ⁊ inducẽdi ancipitrẽ vt a dño nõ recedat.

tũ accedere. quia ⁊ tũc ancipitrẽ famelicũ eſſe
opoꝛtet. vt auidius pꝛedã petat.et facilius ach
dominũ reuertat᷑. Domeſticant᷑ autẽ ſi pluri

ſehtſe
lbenter
cunch
fulſern

Ca⸗

bicie

liusad
ſiplari
utee
fumore
ſtrunnt
nſont⸗
nabono
geobſan
ortetad
darega
nis ſunt
litaret
mrdiset
babe⸗
isaute
ſusan⸗
alces
lusall
leres
no amn
m
140 ſolt;
loeme,
openanu
imedio,
cole⸗
onis car
impin⸗
m dient
irtut
erdey
gaus

i

Gnedad

R

Aueat dñs ancipitris ne aliq modo le⸗

dat eũ.ſed cũ viderit eũ natũ et volentẽ

ſtare ſuꝑ manu. vl ꝑtica ſnauit᷑ tangat im ?

eũ eleuet ſi pendet.⁊ quãtũ põt cõſideretmo⸗
res ⁊ voluntatẽ eius.⁊ in oibus ipᷣius volun

tatẽ ſequat᷑.Et ſemꝑ in manu eũ cibat.nec ſi⸗

bi in aliq̃ᷓ contradicat.qm ancipiter eſt va lde
indignan nature.pᷣterea cũ merit aucupatũ

nõ emittat ipᷣm. niſi eũ viderit bñ appeterepᷣ⸗

dã.⁊ maxime ad regaʒas ⁊ glãderas. nec em̃
nimis a remotis dimittat.quia cũ nõ põt at
tingere auẽ ſepe indignatꝰ recedit.et aliqñ in
arboꝛẽ deſcendit.nec ad dominũ vult redire.
Item non fatiget dñs ancipitrẽ vltra modũ.
nec ſit im̃ auidus multitudinem qualeaꝝ vel
aliarũ auiũ habere.e eum deſtruat vel iraſci
faciat.ſed cũ eas ceperit q̃s videt ancipitrem
libenter appetere.ſit cõtentus.⁊ ex ipſa pꝛeda

eum cibet.vt ſibi ſuam venationẽ ſentiat pꝛo

fuiſſe.⁊ incitetur in amoꝛe venandi.

Capitulũ vj. De egritu⸗
dinibus ancipitrũ ⁊ eoꝛum cura. H
Ecidit ancipitri vt calefiat vltra natu⸗
r ⁊ complexionẽ ſuã in tm̃ qñq; vt fe⸗
bꝛicitet.et tũc crit tactu calidus.⁊ videbit᷑ tri

Detim Cxxxviij.

ſtis. qd quandoq; euenit ex ſolis ſpirititb in?

flãmatis ex nimio laboꝛe.⁊ quãdoq; ex hu⸗
mMoꝛibo putrefactis in aliqua ꝑte coꝛꝑis eius
Et tüc ſi macer ẽ.parũ ⁊ ſepe cibet᷑ ex carnib⸗
pulloꝛũ ⁊ paruarũ amiũ.a paſſeriba tamẽ tũc
abſtinere meliꝰ eſt.qꝛ multũ calidecõp lexio⸗
nis exiſtunt Et dicte carnes denĩ ſibi in rebꝰ
naturaliter frigidis inuolute in ſeminibo cu⸗
curbitarũ ⁊ cucumerũ tritis.aut mutila gine

Ppſilij ⁊ ſimiliũ.vel pauliſp coquant᷑ in ſirupo

violato ⁊ ſimilibi.⁊ ſibi dent᷑.: nanaſin loco
frigido ⁊ obſcuro ſuꝑ partica pãnis meis in

uoluta.in ſuccis frigidis plerũq; infuſis. Et

qñq; infrigidat᷑ ⁊ digerere cibũ nõ põt.⁊ ſũc
ſimilit eſt triſt:.⁊ tactu frigidus.⁊ coloꝛ oca
loꝛũ mutat᷑ ad palliditatẽ ⁊ diſcoloꝛationẽ. et
tũc teneat᷑ in loco calido.⁊ ſuauiter in manu
poꝛtet᷑.⁊ pauliſper qñq; ad volandũ mittat᷑.⁊

—

Dent ſibi carnes auiũ ⁊ pcipue paſſerũ.⁊ pul⸗
loꝛũ maſculoꝝ.⁊ pipionũ cocte aliquantulũ
in rebus calidis. velut in vino vel aq̃ in ua

ſit ſaluia vel menta vel maioꝛana vel pulegi⸗
um ⁊ ſilia.⁊ inuoluant᷑ vel in melle vel in pul
uere ſeminũ feniculoꝝ ⁊ aniſoꝛũ aut cimim.
ita tñ ꝙ nihil oino ſibi det᷑ niſi pꝛius oĩs cib
de goꝛga eius deſcẽderit.⁊ ſi macer eſt.ſepiꝰ
cibet᷑.ſi pinguis ⁊ minꝰ ⁊ rarius.in vtroq; trti
caſu tẽperate cibãdus eſt.donec fuerit libera
tus. O ſi nullo mõ digerit cibũ.ſed eũ oĩno re
tinet.dicũt exꝑti.accipias coꝛ rane ⁊ liga euʒ
cũ vno filo.⁊ eũ cũ vna pẽna in gulaʒ eius.?
poſtea trahas filũ.⁊ ſic paſtũ eijciet. Itẽ acci⸗
dũt ei ſexcupedes.⁊ tunc vnge particã eiꝰ vel
pãnũ circa eũ volutũ cũ ſucco marelle vłab⸗
ſinthei.⁊ ſic dimittat᷑ ad ſolem de mane vſq;
ad terciã. Itẽ accidũt ei qñq; lumbꝛici.⁊ tũc
da ſibi ſuꝑ paſtũ ſuccũ folioꝛũ ꝑſici.aut pul
uerẽ ſantonici ⁊ liberat᷑. Et qnq; patit᷑ guttã

in articulis ale aut coxe.et tũc minue de eius

ſanguie aperiẽdo modicũ venã.q̃ ſub ala aut
ſub coxa exiſtit.cũ in ea patit᷑. Itẽ accidit eis
podagra que pꝛouenit ex deſcenſu humoꝛũ
guttarũ in nodis pedũ ⁊ digitoꝛũ.⁊ tunc cu⸗
rant᷑ cũ lacte herbe q̃ lactaiola vocat᷑vngen⸗
do cũ eo eoꝝ pedes.⁊ vngẽdo ex eo panno li
neo ⁊ ipᷣm ponẽdo ſuꝑ ꝑticã.ſuꝑ qua teneat
ancipiter.donec erit rupia podagra.⁊ tũc au
ferat᷑ pannus ⁊ ex ſepo inungat᷑ podagra.do

nec fuerit liberatus. HD —G
Capitulu.vijf. De aſture

Stures ſunt de natura ancipitꝝ.ſicut
in tractatu ancipitru dictuʒ elet co⸗

Liber

gnitio pulcritudinis ? bonitatis eoꝝ eſt ſicut

cognitio ancipitris.⁊ naſcunt᷑ in alpib ⁊ ne⸗
moꝛibo.⁊ domeſticant᷑ ⁊ inſtruunt᷑ ⁊ nutriunt

ſicut ancipitres.Capiũt autẽ ꝑdices ⁊ cotur
nices vaſianos ⁊ angutiones: multas ſiies
aues.ſcʒ annetas.anieres.coꝛnicłas.et quaſi
oẽs aues qbus mittunt᷑.⁊ cuniculos lepoꝛes
ꝑuos ⁊ magnos licet eas ſine auxilio canüre

tinere nõ poſſunt.feriũt in capꝛiolos puos ⁊
xos impediũt adeo ꝙ canes eos caꝑe poſſint
Mutant᷑ vt ancipitres.⁊ eedẽ egritudies eis
accidere pñt.⁊ eodeʒ modo curant᷑.veruntũ
foꝛtioꝛis ſunt nature.⁊ ideo nõ defacili infir

mant᷑ ⁊ moꝛiunt᷑.⁊ non requirit᷑ in eis tanta

Diligẽtia. ⁊ ſic non facile accedũt ad omnes.

Capitulum. wii.

conibus.

Al/llco eſt auis nota.que de raptu viuit
ſolus incedit ad pꝛedã.ſicut ome vo⸗
laltile rapax. ꝓpter cauſam ĩ ancipitre aſſigna
tã. hec auis mirabilis volatus eſt in pncipio

medio ⁊ fine.q̃ ſurſum rotãdo cõſcendit.infe
rius intuitũ figens.⁊ vbi videt anatẽ ⁊ anſe⸗
rẽ aut gruẽ. ſicut ſagitta clauſis alis ad auẽ
cũ vngue poſterioꝛi lacerandã deſcendit.ꝙ ſi

cã nõ tetigerit ꝑſequit᷑ ſugienteʒ.⁊ ſepe cũ auẽ

in fugã cõuerſam caꝑe nõ põt.adeo iraſcitur

coõtra cã. ꝙ poſt ipam qdam furoꝛe volitãs a
ñpno nimiũ elõgat᷑.adeo ꝙ nõ redit ad ipſuz.

hec auis valde anioſa eſt.⁊ nobiliſſimi gene⸗

ris. YFalcones pᷣmo dicunt᷑ veniſſe de monte
gelboe. q eſt ĩ ꝑtib babvylonie.⁊ inde venerũt

in ſclauoniã ad palũ nudũ.deinde ſꝑſi ſuntꝑ
q̊ſdaʒ alios mõtes arduos in qb inuemunt᷑.

ſitate falconum.

Alconũ qdam ſunt magni.q̃ falcones
coõmuni noie dicunt᷑.⁊ qdã ꝑui qͥ vocã⸗

tur iſmerli.⁊ ex magnis qͥdã ſunt nigri.qdam
reſpectiue albi.⁊ q dã rubei.ex coitu pᷣdictoꝛũ
inuicẽ generat.vicʒ cũ trizolus vniꝰ ꝑtica ſo
cia ſua cũ altera pꝑmiſcet᷑.⁊ om̃es hmõi falco

nes ſunt femine. ⁊ eoꝛũ matres triʒoli ſiuetri
celli vocant᷑ ſic dicti.qꝛ ſuimul tres in nido na

ſcunt᷑.due femie ⁊ tercius maſculus.qui pꝛo
pterea tricellus vocat᷑ qui non ſunt tante vir⸗

tutis vt femine.⁊ ſunt valde minoꝛes qᷓ; ifße.

Capitulum.x. De puitri

tudine ⁊ nobilitate falconum.
Vlcnitudo ⁊ nobilitas falconũ cogno⸗

etal-⸗

Petimus

ſcit᷑ ſi hʒ caput rotundũ. et ſummitatẽ capitꝭ⸗

planũ.⁊ roſtrũ curtũ ⁊ groſſuʒ.⁊ ſpallas am⸗
plas pẽnas alaꝝ ſubtiles.coxas lõgas.⁊ tibi

as curtas ⁊ groſſas.pedes liuidos ſꝑſos ma
gnos. ⁊ qͥ tales eſt vt plurimũ bonꝰ erit. licet
aliqͥ ſatis defoꝛmes ſepe optimi ſunt inuẽti.
Igdeoq; falconũ bonitas ⁊ audacia ſolo expe
rimẽto ꝑfecte cognoſci põt.veruniñũ eoꝝ boæ⸗

nitatẽ ⁊ deſideriũ capiendi aues multũ auget

mgr̃oꝝ ſuoꝝ induſtria ⁊ eoſdem a bono pꝛio

poſito ſepe reuocat impericia coꝛundem.

triunt᷑ domeſticant᷑ ⁊ inſtruant᷑ falcones.

On ſunt tenendi ſuꝑ ligno ſed ſotũ ſux-
petra rotũda ⁊ aliq̃ntulũ longa.ſuꝑ a
em̃ mag delectant᷑ inſtinctu nature ⁊ conſue-
tudis eoꝛũdẽ.qͥ ex eis ꝑui ſunt ircina vel pul⸗

lina carne nutriunt᷑.pᷣcipue cũ aues caꝑe in⸗
ceꝑit da ſibi de pᷣma quã capiet qᷓntuʒ volue
rit.idẽ facies de ſcdᷣa ⁊ tercia.vt ex hoc ad ra
ptũ auiũ ⁊ ad obediendũ dño anĩet᷑.abinde
vo inantea ſtrigere eũ cũ vis ꝙ alias aues ca
piat H̊ mõ. ſcoꝛtica gallinã ⁊ fac tria purgato
ria ⁊ da ei madefacta in aqᷓ.⁊ pone eũ in loco

obſcuro.⁊ dimitte vſq; ad auroꝛã diei.poſtea

calefac eũ ad ignẽ ⁊ vade ancupatũ.⁊ nõ fati
ges cũ vltra q; velit.ſed ſolũ q;tum ipᷣe vult.⁊
auide deſiderat dimittat᷑ ad aues.ſic em̃ tecũ
libent᷑ mancbit.⁊ qcunq; ierit ad te redire cu

rabu. Cũ inueneris falconẽ tuũ audacẽ ⁊ cä

Capitulu.xj. Qualm nu

incẽſo deſiderio aues caꝑe.diligent᷑ cõſidera

ſtatũ eiꝰ in macie ⁊ piguedine.⁊ in q̊ ſtatu eũ

mnueniris ĩ eodẽ retinere curabis. HNã quidã
falcones ſe meliꝰ gerũt cum ſunt pigues.plu
res aũt ⁊ fere oẽs in ſtatu medio exntes. aliqͥ

licʒ pauci cũ ſuerit macrioꝛes.⁊ hmõi gener
rubei vt plurimũ eſſe dicunt᷑.⁊ cũ pᷣmo mittũ
tur ad aues ad mioꝛes pmo mittunt᷑.deinde
ad mediocres vltio ad maioꝛes. Si em̃ pꝛi⸗

mo mitterent᷑ ad magnos ⁊ ſuꝑarent᷑ ab eis.
deficiẽte adhuc potẽtia ⁊ induſtria q̃s vſu ac

qrunt.incipiẽt ibidẽ inantea magnas aues ⁊
mediocres foꝛmidare.ſicq; difficulter nimiũ

reſumeret audaciã ſibi innatã.quã impericia
ſui doctorꝭ amiſerũt. Plurimũ etiã cõfert fal
coni ad audaciã acqrendã.ſi eũ tenes multũ

in manu.⁊ des ei carnes pullie hoꝛa tercia co

xam vnã. deinde pone añ ipᷣm aquã in q̃ bal⸗

mittat᷑deinde teneat᷑ in manu vſq; fere ad pᷣ
mũ ſomnũ.poſtea lumẽ lucerne vel cãdele co

neet᷑. poſtea ponat᷑ad ſolẽ vt ſiccet᷑. deĩide po-
nat᷑ in loco obſcuro ibiq; vſq; ad veſpas di⸗

ſn
geel
ſe
ror
na
Go
mo
dies
bis
lgs
chre

auil
la⸗

ſet⸗
P⸗
ſin
ſunt

nas.

ico

eS
dan⸗
enn
licn
mniti
bee
bo⸗
nunge
won
len.

Imn
neo.
ſoſin
uges
conſue
vapa⸗
apein⸗
zrolne
cdd
.,abinde
ancs
purgreo
Uin loco
aipoſte
1hoſai
erult?
eteci
neaiean
daceꝛch
cöſgan
Kame
Jiqnics
esli
s. Ali
digenez
womind
I.deinde
lenpe⸗
ni abeis⸗
jorſuse
saues 7
nimniu
npenca
fen fal
s mulii
terciaco
näbal⸗
deigepo⸗
eſoasl⸗
fereos
Cgtels

Cap

tudiniby que falconibus accidunt.

ra eo ꝑ totã teneat noctẽ. cũ matutina vene

H rit hoꝛa ſuburfet cũ vino.et teneat᷑ ad ignem
in auroꝛa vᷣo diei aucupatũ poꝛtet᷑.⁊ ſi capi-

at qᷓntuʒ vult de pᷣda ſua cibet᷑. Si vᷣo nõ ca

piat det ſibi ala vna ⁊ media coxa gallie.et in

loco ponat᷑ obſcuro. Circa mediũ febꝛ.falco

nẽ ĩ muta pones.⁊ de oib carnibo cũ cibalis

vſq; ad vnũ mẽſeʒ. poſtea pones añ ipᷣm cun
ctã aquã pus tñ da ſibi comedere.⁊ ſi vides

wꝙ nõ mutat vnge carnẽ quã ſibi tribuis ðᷣ re

cocta ⁊ melle.ꝙ ſi adhuc nõ mutat accipe ra
nã ⁊ fac puluerẽ ⁊ ſuꝑ carnẽ pone mutabit.⁊

calue ne ipᷣm de muta tollas añq; cõplete fue⸗
rit pẽne eiꝰ.⁊ cũ de muta acceꝑis eũ ad caloꝛẽꝛ
nõ teneas.ſʒ plurimũ eũ ĩ manu tene.nec po-
ſtea vſq; ad. xv.dies cũ eo aucupatũ acceſas.

capiũt aũt ãnates.anſeres.agirones.grues.⁊

ſtarnas ⁊ alias aues.ſj fert ꝙ ſi comedũt ſan
guinẽ agironis om̃e deſideriũ capiẽdi grues
amittũt. Si v̈o carnes ſolũ ſine ſanguine co
medant hoc viciũ incurrere non credunt.

Ccidũt falconibo oẽs egritudies qᷓ ſu⸗
peri accidere ancipitri dixi. ⁊ eadẽ ſũt

ſigna ⁊ cure.qꝛ oĩm volatiliũ rapaciũ fere ea
dẽ eſt natura.Et ideo de his hic tractare nõ

expedit.vnũ tñ cogſcas ꝙ falcões ſunt foꝛtio
ris nature q;ᷓ ancipitres ⁊ non ſic facile infir

mantur ⁊ moꝛiunt᷑ ſi comedũt anteq; cibꝛ de
goꝛga deſcẽderit.qdã inſuꝑ falconarij młios

modos regẽdi falcões narrãt. ⁊ alias egritu

dies eisg accidere aliaſq; curas nccias eẽ ex qͥ
bus aliq̃ foꝛſan vᷣa ſunt.q̃ ꝑ multas experien

tias apobant᷑.ſed młta ex his q̃ dicũt röòne
carẽt. ⁊ ſunt potius apparentia qᷓ; exiſtentia.

Igeoq; ſi qua hic deſunt de cura falconuʒ et
auiũ rapacium.per viros expertos nõ ſemel
ſed pluries longo tẽpoꝛe ſuppleant.

Cap. xiij. De Ylmerlis.

BSeierli ſunt de genere ⁊ natura falco⸗
nũ.⁊ ſunt q̃ſi falcocelli ꝑuuli.qð appa⸗

ret ꝑ foꝛmã coꝛꝑis ⁊ coloꝛẽ pẽnaꝝ.qrũ aucu

patio potiꝰ voluptatꝭ qᷓ vtilitatis exiſtit. Ca

piũt ãt pᷣcipue laudulas.⁊ tãti deſiderij ⁊ aio

ſitatis ſũt ad eas capiẽdas ꝙ plerũcq; ꝑſecuti
ſunt eas in villas vſq; ad clibanũ ardentem:
aut in puteum.aut ſub mantellis hominum
Item capiunt paſſeres ⁊ alias auiculas par⸗

nas.de ipſoꝛuʒ aũt doctrina ⁊ cura plura nõ
dico quia per ſuꝑioꝛa ſaus ſciri potelttt.·

BDelitmn Cxxxix.
Caß xiiij. De Girkaltis.
Irſalcus eſt auis rapax maioꝛ q́; falco
⁊eſt magne vᷣtutis ⁊ potẽtie.mirabiliſ⸗

qʒ; audacie adeo vt inuẽti ſint aliqͥ audaci ſpi

niu aqͥlas inſultaſſe Capiũt aũt oẽs aues qͥn
tũcũq; magnas.⁊ ſũt fere de natura falconũ

doctriĩa ſatis ſuffcit ad nutriẽdos girfalcos.

Cazu. De ichuſia..

mm

NQuila eſtſilr auis de raptu viuẽs qᷓ ꝓpr
foꝛtitudinẽ ⁊ audaciã ſuã vocata ẽ rex

Auiũ.nã oẽs aues eũ timẽt ſʒ ipᷣa nullã.diuer
ſe ſut ſpẽs aqlaꝝ.q̃dã ſunt valde magne.q̃dã
mediocres.q̃dã ꝑue.⁊ iterũ q̃dam ſũt nobilio
res nõ appetẽtes niſi volatilia ⁊ anĩalia terre
ſtria viuẽtia.⁊ qᷓdã quodãmõ ignobiles ⁊ de

generes q̃ appetũt non ſolũ carnes viuas ſed

etiã moꝛtuas ⁊ piſces moꝛtuos ⁊ deſcẽdũt ſu
cadauera aſinoꝝ ⁊ ſiliũ.⁊ tales declinãtad
naturã ⁊ ignobiulitatẽ miluoꝝ.aqͥle domeſti⸗
cant᷑ ab hoĩbo vicz ꝗᷓ ꝑue de nido extracte fue
rũt.ſʒ eas qᷓ diu ĩ feritate fuer̃t nõ eẽt tutũ do
meſticare velle.qm facile ꝓpt᷑ ſuã audaciam ⁊
potentiã guiter lederẽt i facie vlł alibi inſtruẽ

tẽ.⁊ domeſticant᷑in hoĩtbqrant q̃ſlibet aues
magnas.ſed pᷣcipue vt capiãt lepoꝛe⸗ ⁊ cuni

ęulos ⁊ capꝛiolos cũ auxilio canũ.⁊ quiaqui

lam venatu poꝛtat. debet eſſe foꝛtis alioquin
pondus ipius ſuſtinere nõ põt.Et ſtatim du

videt canis inueniſſe paſturã aquilam cõſue

tam ⁊ inſtructã debet dimittere.que ſemꝑ ſu
per canes volabit.⁊ cũ lepoꝛẽ viderit ſubito
deſcendet ⁊ capiet eam.nutrit᷑ autẽ ex omni⸗

bus carnibo.⁊ nõ defacile infirmat᷑.ſed cũ lez
poꝛẽ ceperit paſcat᷑ ex ea pluribo vicibus. vt·

eas poſtmodũ libẽtius ꝑſequat᷑.qui iuxta ni

dũ aquile habitant vnũ ex pullis eius acci⸗

piunt.⁊ cũ accipiũt timoꝛe aquile ſintarma⸗
ti.⁊ pᷣcipue in eoꝛũ capitibo.⁊ cum pullũ ha⸗

bueris ad vnũ paruũ palũ eum in aliquo lo⸗

co ligabis.hic vociferabit venientq; mater ⁊

pater deferẽtes eidem lepoꝛes ⁊ cuniculos.ſi
erũt in partibo illis.⁊ gallinas ⁊ anſeres lauue
acciꝑe potens.⁊ habere.ferũt etiã ei quaädoggz
cattas ⁊ quãdoq; viſas ⁊ in diſtrictu nunc iiã
etulerũt filio gallinã cum qbuſdam pullis
eriſtentibus inter pennas matris q; habiti ſi

ne vlla leſione ⁊ nutriti fuerunt.

mo et gimeta. .

Imus ? gi

Captrulum xuj. Dr Gi⸗

na.qꝛ earũ oculi de nocte vidẽt melius q; de

die. Cũ igit᷑ defoꝛmia ſint ⁊ raro ab alijs aia
libus videant᷑.mirant᷑ aues in viſiõe ipſaruʒ.
⁊ eas videre appetunt.tam aniatũ bꝛutalis qᷓ

rõnalis in rebus nouis ac inſolitis pꝛecipue
delectant᷑homies ergo cernentes alias volu

cres circũuolare gimo ⁊ gimete.⁊ eas cũ aui

ditate plurima intueri excogitauerunt inge⸗
nia qbus eas cupiũt vt ipſe aues capiãt.ſed

vt medianubus ipſis homĩes cũ fico aut re
thibo ſibi querant.viuũt autẽ de quibuſlibet
carnibo.⁊ pᷣcipue de murib ⁊ noctuis ⁊ cum
bene cibate fuerint cõpetenter ieiunãt duobꝰ
tribus vel quattuoꝛ diebo.Et gimus vſq; ad
nouẽ non ledit᷑.⁊ femie melioꝛes ſunt maſcu
lis ſicut omne volatile rapax.et gimeta qui⸗
dẽ melius tehet᷑ in aliquo colũbario vel alio
loco ſibi ſimili qᷓ; alibi.Et ſi bene domeſtica⸗
ta fuerint optime capiet mures in domibus
exiſtentes. comedunt etiam lacertas ⁊ ranas

et omnia carnẽ habentia.

Cap

ter aues rhetibus capiuntur.

ſunt aialia nocturna potius q; diurna⸗-⸗

AVles cum rhetibs pluriba capiunt mo-
dis. ⁊ vno quidẽ modo capiunf᷑ ad pᷣ=
theram qua capiuntannates.⁊ modus qui⸗
dẽ eſt vt iuxta aliquã paludeʒ facias fouaam
circa ſedecim vel viginti qnq; bꝛachia lõgaz.

⁊ circa.x.vcl.xij.bꝛachia latã per totã maioꝛẽ

ſi voluetis tm cõcauã ꝙ circa vnã ſpannã aqᷓ
haobeat.⁊ fit a duobo capitibo longis acuta in
vvno angulo. ſic qdem ſoſſatus ⁊ in alio aliqn
tulũ longa ſit caſella circa foueã.ſint vndiq;
ſpacia plana qnto eſt rhetiũ latitndo.deinde
fiat ſepis circũqᷓq; ne lupi aut vulpes nec ali⸗
q̃ aĩalia nociua itrare poſſint.⁊ aues ĩ eo loco
exñtes fugare.in pᷣdicta fouea ita.xij.vel.xvſ.

anates domeſtice die noctuq; moꝛent᷑ in bye
me ⁊ milica ĩ bona quãtitate ꝓijciat in aquã
ꝓpter domeſticas⁊ ſilueſtres.ſintq; domeſti⸗

ce ſilueſtribo ſiles in coloꝛe pẽnarũ.circa foue
as iuxta ripas figant᷑ pali q̃ttuoꝛ ꝑticaꝝ.que
rhete eleuent.⁊ pali rhetiaꝝ figant᷑ circaſpoe
cia pᷣnarrata.⁊ ſuꝑ ipᷣam coꝛdã ꝑuoꝛũ paloꝝ
totũ colligat᷑ rhete.⁊ tã ipᷣm qᷓ; ſtangie ſiue ba

culiqͥ rhete leuãt ⁊ coopiant optiĩe.ſintq; rbe⸗

tia duo magna in vtroq; capite cõiuncta veil

poſita ſint rhetia aroli cõiungunt.q̃ quidem

coopertoꝛiũ vocãt:qᷓ cũ eleuant᷑ ſimul in altiõ

GS
ocdus⸗
tfunen
ſarüfin
ſio? m
volue
puccit
nyolan
inmult
ꝛchpt.
incuau
ſangan⸗
bürnpil
ſaclecun
ſcywma

6

ienelg

õ

cõiungant᷑ admodũ culmis dom⸗ paleate. 7
modus qͥdem eleuãdi eas eſt ꝙ iuxta caſelluʒ

eſt furca cũ ꝑtica.in cuiꝰ capite ſubiili eſt rhe

tiarũ fimis annexus.in groſſo vᷣo eſt ciſta foꝛ

tis ⁊ magna ex terra repleta.q̃ ſuo põdere cũ

voluerꝭ admodũ qſi machine rhete eleuabit.

huc cõfluet multitudo annataꝝ in nocte ꝑ ae

ra volantiũ cũ domeſtice vociſerabũt.Cũq;

in multa quãtitate deſcendẽt rhetia eleuabis

deat arboꝛes. deinde boĩes vſq; a remotꝭ ve⸗

niant per glareã flumis om̃s volucres quos

inuenerint expellentes.que volãtes a ſplen⸗

doꝛe aque non diſcedent donec in rhete inci⸗

⁊ cũ ꝑtica ꝑcutiẽdo leuit᷑ retia om̃s ſiueſttes

in cucullũ rhetꝭ ꝙ eſt in ſupᷣdicto foſſato extẽ

ſum expelles. ⁊ domeſtice qͥ nõ timẽt remane
bũt in pãtheria.deinde aꝑies caput cuculli. ?
facie cum dentibo anates in capite occides.
ſic ꝙ vna hoꝛa mille quandoq; capiun.

Capitulu xunj. iodue

capiendi grues.

☛n r2

fluuiũ ab vtraq; ꝑte figit᷑ arboꝛ altiſſima.vel
due ſiml iũcie.vt lõgioꝛ ſit arboꝛ.habetq; per

totũ cuniculos ad aſcẽſuʒ in ſũmitate tirellã
in q̃ ponit funꝰ rhetis Cuiꝰ lõgitudo eſt ſᷣm
fluĩis latitudinẽ ⁊ arboꝝ diſtantiã.⁊ eiꝰ latitu

do ẽ vt ſuꝑius eleuata vſq; ad medias depẽ

St ꝛ⁊ aliud ingeniũ q̃grues capiunt᷑.
cigni ſtarne et anſeres ꝙ tale eſt.ĩ rixbis

äl

erint. Et tunc declinet᷑ rhete cum funibo ſu
is.⁊ volucres capiant᷑.et modus iſte locũ nõ

habet niſi cum tẽpus fuerit nubiloſum ⁊ aer
obſcurus alioqͥn aues eleuate facile a flumi⸗

ne deuiarent.

Capitulmm. xix. liud.
St ⁊ aliud ingeniũ quo capiunt᷑ anſe
res ⁊ ſtarne quod eſt tale.tempoꝛe hye⸗

mis cũ ex gelu ⁊ ſole puluis eſt in campis ſez

getũ tendit᷑.in ſegete in vno ſulco.rhete vnuz
longũ per triginta bꝛachia vel id circa ⁊ latũ
quattuoꝛ bꝛachia poſt terciam cum in veſpe
ris capere cupis vł in ſero cũ vis in mane ha

bere. eſt autẽ hoc rhete ſimile vni parieti.ha⸗
bens duas ſtagias eleuantes longas ᷣm diæꝰ
midiã latitudinẽ rhetis.⁊ tendit᷑ cum duabꝰ

bꝛachetis vt paries.ſed diſponit᷑ vt per ſe ele
uet᷑ violenter.quia hoc ipᷣm rhete ꝑ ſe eleua⸗
re nõ poſſet.cũq; totum rhete in terra firma⸗
tũ fuerit totũ ſuper coꝛdã colligit᷑. Et tã ißᷣm
qᷓ; ſtagie ⁊ bꝛachete ⁊ funis trahens optime
ex puluere cooperitur vel herba.ſicq; in vno
foſſato vel alibi aliquantulũ remoto locꝰ coo
pertus vbi latitet homo qͥ rhete leuare debe⸗

bit. in loco rhetis ſint due vel plures anſeres

domeſtici ſilueſtribo ſimiles.duobus pallicu
lis alligati.⁊ duo ſimilit᷑ ſcoꝛticati.vt illuc ſilł
ueſtres confidentius veniant. Cunq; ſiue⸗

ſtres deſcenderint in aliqua parte agri ex op
poſito vadat ſocius cũ capello in capite vel

alia re in manu loquat᷑ aliquid ⁊ laboꝛare vi

deatur.alioquin fugerent ſicq; conſideranter
⁊ caute perducat eas ad locũ rhetis.quod fa
cile ſiet per vniuerſuʒ agrũ quantũcunq; ma
gnũ.ſi hoc facere caute ſcies.cũq; in rhete vi

deris eas. confidenter loquere ſocioq; dicas

vt rhete trahat.verum quia hec auis cautiſſi

ma eſt.opoꝛtet te omnino cauere ne in mane

ad locum rhetis accedas.quia ſtatim perpẽ⸗
derent de roꝛe vel pꝛuina pedibus tuis mo⸗
la. ⁊ fugerẽt.et ideo cum tendis in ſero ſtatim
ibi ſtellones pone.⁊ per totam noctem dimit

ria hec cautela.

te.ſed cum capere vis.in ſero non eſt neceſſa⸗

Capitulum. xx. Fliud.

Z üü

Tẽ eſt aliud ingenũ capiẽdi ãnates in
xia aq̃s vbi ſabulũ eſt.⁊ ẽ rhete ſile pᷣdi
cto.ſʒ eſt ꝑuũ ⁊ ſatꝭ ſpiſſuz. eodẽ mõ tẽdit᷑.et
ſabulo coopit᷑.⁊ locꝰ cuſtodis ẽ ex aliq̃ re.de

ingde ʒabulo cooptus vt ꝑuũ hẽatfoꝛamẽ vñ

videre poſſit.⁊ caueat ne ꝑ foꝛamẽ flatũ emit
tat. cũ in loco ſunt aues. hic nõ ſũt ſtelliones
ncẽrij ſʒ ꝑ totã hyemẽ ponit᷑ ibi milica ⁊ via
cia vt aſſueſcãt aues locũ freqᷓntare.Cũ antẽ
wi ſtare aſſueuerttẽdas rhete.poteriſq; optie
locũ cuſtodie atq; viã introitꝰ longã cauare.
⁊ melogarijs ⁊ ſabulo deſuꝑ coopire.dẽ re⸗
te vl ſile ſpiſſius tñ tendi põt optiĩe ĩ areis vel
alijs loc ad capiẽdũ colũbas.coꝛuos.glãda⸗
ras.aregaʒas.laudulas ⁊ om̃s aunes ꝑpuas. q̃
eſcã granoꝝ accipiũt.⁊ cũ poterꝭ facere ꝙ ibi
venire ac ſtare aſſueſcãt.⁊ poſtea rhete tende
re.⁊ loco vel paleis coopire.⁊ hoc ingeniũ p̃t
hꝛe tpe niuiũ.⁊ q̃libet alio tpe.⁊ erit eſca cõue
miẽs ſpelta.faba.milica.loliũ.⁊ ſemĩa vinacie
⁊ ſilia.vt frumẽtũ motũ ⁊ citriculi vł faſeoli.
⁊ cũ eodẽ rhete ſiue eſca poterũt capi aues in

eſtate cũ temꝑe magne ſiccitatis tetẽderis iu

xta aquas.

Capitulum. xxj. Fllind.

DDrltimus

Tẽ eſt alind ingeniũ q̊ capiunt᷑ cũ rbe
tibo auiũ diuerſa genera. ⁊ pᷣcipue colũ
bi ⁊ turtures.⁊ q̃dã alie mediocrꝭ magnitudi

nis aues.⁊ fere oẽs auicle ꝑue.falcones etiã ⁊

ancipitres ⁊ oẽs fere rapaces aues. Modus
aũt eſt ꝙ duo rhetia ſatis lõga ⁊ lata oĩbo fere
gẽtib nota.qᷓ vlgarit᷑ vocant pietes tẽdunt᷑
ptis vijs ⁊ agrꝭ.⁊ iuxta aqͥs remote abinuicẽ
fere.vt ẽ latitudo ambaꝝ.qrũ q̃tibet hʒ duos
baclos eas eleuãtes.cũ trabit funis cõmuis.
q̃rũ lõgitudo ſᷣm latitudinẽ rhetiaꝝ exiſtit.⁊
vnũ caput cuiuſſibet cũ ꝑuo palo in terrã fir

mat᷑.⁊ in vno capite hũt vnũ funẽ Smund

ad quẽdã palũ ↄmunẽ in tra defixũ adnecti

ab alio capite aliũ hñt funẽ.qͥ vſq; ad locũ au

cupatoꝛis q buſdã ramis circũdatũ ꝓtendit᷑.

Hec aũt rhetia ꝓ columbis ⁊ magnis auib
ſüt rara ⁊ foꝛtia.ꝓ ꝑuis ſubtilia atq; ſpilſa. p
dicta rhetia cũ ſunt t᷑re affixe iacẽt in tra elõ⸗

gata abinuicẽ.⁊ cũ funis trahit᷑ eleuant᷑et cõ
iuncti flectunt᷑ ac oꝑiunt omnẽ auẽ venientẽ

ad locũ qͥ erat vacuꝰ inter vtrũq;.in h̊ ſpacio

vacuo tenent᷑ colubi ⁊ turtures aliqͥ excecati.
vl hñtes palpebꝛas ſuꝑ oclos. ne aliqͥd vide

ant cũ filo ligatas.vel ſtant ibi aues exſcoꝛti⸗

cate ⁊ vngulã loco cruriũ q̃ ſtãt recte.vt vide
ant᷑ viue ꝓ ꝑuis auiclis ponit᷑ ibi gimecta.ad
quã videndã libẽter veniũt.vel tenent᷑ ibi aui
cule ꝑuo filo ligate.ad q́s alie ꝑue accedunt.

Ancipitres etiã ⁊ falcones eã rapiẽdi deſcen

dũt. Aucupatoꝛ aũt nuſq; expectare debz. ꝗ⸗
aliqua auis accedẽs ſe in terram deponat ſed
cum pꝛope fuerit trahere debet funem. ⁊ auẽ

volantẽ ad terrã pꝛoſternere ipamq; capere.

Capitulum xxij. Miiud.

t ⁊ aliud genꝰ rhet qͥ auiũ młta ge⸗

gerxra capiunt᷑.maxiĩe cũ vᷣra eſt niue coo
pta.qð vulgo vocat᷑ arolus.qͥ ex duob theti
bus nõ multũ magnis ſed ſpiſſis ⁊ foꝛtiba cõ
ſtat. ⁊ in q̃libet capite cõiungunt᷑ ⁊ in terrã af
figunt.diſtãtes in ꝑtiba medijs. hñtes q̃ttuoꝛ
bꝛeues baculos.qbo eleuant᷑ in altuz. nec fle⸗
ctunt᷑ ad terrã cũ funis trahit᷑ ſed ꝑmanẽt ele
uati.⁊ ſimul cõiuncti cũ rhetiba deſuꝑ.admo
dũ tugurij.hoc rheie cũ oĩbus baculis et fu⸗
niba optime operit᷑ ſtramie ariſtarũ.vł paleis
? in ſpacio intermedio tenent᷑ cõtinue grana.

⁊ ceterꝗ cibaria.q̃ auibo q venire ſperant᷑ ſint

pcipue gra. cu qutẽ gucupato: ppẽderit ibi eẽ
auiũi mititidinẽè latent᷑ int domuſculaʒ valde

clauſam.qᷓ ibi dʒ eẽ ꝓpinq̃ ⁊ ſubito trahat fu

nẽ. ſoꝛuit ad vnũ palũ ĩ domuſcła poſitũ ad

—

leci
clecap
bägeee
fapaces
anar
lerapen
l Nen
compol
latnier
kicge

iicoſt

du
oꝛeel

dothe

hkciſbe
ecd
agit
cocni:
Docls
goibſere
tedunk
ecbinnici

lpe

aͤnti
Leuſtr

ntmnift

onunẽ

ndnecnt

Cloci
enait.
Onsani

ſiſa5
tintera do⸗
lcnnntetch

eenieni
unb ſurn
lchercecn.

ealigd dikde
eserſtn ⸗
ce N Nd

nenkibian

e accedut

giedidcſen

auredeh q.

deponatec

inem m

flui.

fümltage ⸗

cſtninecoo
duolyſhan
t ſornhych

tintrid
iteo ten:

luznet ſe⸗
omanetele

lup aano
cniisetfa⸗

v ptles

nue genf. .

Geritlbicee

Capitu

rrr
5

nectat.⁊ aues capiat. hoc ingenio capiuntur
facile milui ⁊ aquile cetereq; aues ſuꝑ cada⸗
nera deſcendentes.ſi cadauer totũ vel ꝑs po
nat᷑ in medio rehetis. Itẽ eo capiunt᷑ vulpes.
ſi gallia nocte ponat᷑ in medio.ſed hmõi rhe
te pꝛo ipᷣis ⁊ aquilis foꝛtius debet eſſe.

Pi, Filum.

Vnt ⁊ alia rhetia qᷓ vocant᷑aranee val⸗
de ſubtilia.ne in aere facile videant᷑.q⸗
bus capiunt᷑ multe auicule cũ ponunt᷑ erecta

in aere.duabo ꝑticellis adnexo.in locis q̃ aui

cule cõſueuerũt trãſire. Itẽ ancipitres his fa
cile capiunt᷑.ſimilit᷑ ⁊ falcones cũ circa colũ

buũ erecta tendunt᷑.⁊ eodeʒ modo cetere aues

rapaces.ſed harũ duo ſunt genera.nam que
dam aranea eſt ſimplex. ⁊ virgulis adeo leui

ter aptat᷑.ꝙ cum tangit᷑ cadit. auemq; inuol

uit. Item eſt alia aranea triplicata ex tribus

compoſita. quarũ media eſt ſpiſſa.⁊ plurimũ

lata.exterioꝛa duo ſunt valde rara.ac adeo
ſtricta.ꝙ cum ſint ad capiendũ eleuata acꝑ⸗

ticis ſtantibo foꝛtiter adnexe.ſtant extenſe.ꝛ me

diaq; mollis ⁊ lapſa.que ſuꝑ funiculũ ſupe⸗

rioꝛẽ eleuat᷑.⁊ cũ auis incidit tranſuolatam⸗
bo rhetia rara.⁊ in medio ſpiſſa inuoluitur..

Derimngs Cxlj.

cum eo in ſacculo quodam pendet.

Capituluʒ xximj. Filiud.

Vnt ⁊ alia rhetia qbus capiunt᷑ perdi
ces.que ſunt longa et ſtricta.in medio

quandã caudã admodũ ſacculi longã babẽ

tia.hoc modo aucupatoꝛ qͥ die venat pannũ
rubeũ cum virgulis ad clipei modũ foꝛma⸗

i0i ante ſe poꝛtat per agr.perges foꝛaminibd

dDuobo inſpicit.⁊ ꝑdices inquirit.cũ eas vDde
rit eirca ipſas rhetia tendat.quibuſdã palis
affixis ad finẽ rhetiarũ annexis.⁊ caudã cir
culis apertã extendit.ſemꝑ ante ſe retinẽs cli
peũ verſus perdices.qͥbus extenſis ſe ꝑdici⸗
bus appꝛopinquat.⁊ in caudã rhetiarũ pau⸗
latim impellit.nõ ſolũ timoꝛe ſed etiã pedib⸗

ſi opus erit. Qui aũt nocte venat᷑ in ſero locũ

inquirit. vbi nocte moꝛant᷑.⁊ cũ aeris integra
obſeuritas ſuperuenerit ad eundẽ locũ cum
igne reuertit᷑ Eſt aũt ignis cũ vaſe ſic foꝛma
to.ꝙ nec ipſe videt᷑.⁊ aperte videt ſpacia vni-

uerſa pꝛo pe ſe.⁊ per vnũ agri ſulcũ accedit.et

per aliũ reuertit᷑ circa locũ in quo ꝑdices reli
quit.vt cũ eas viderit ipas operit cum rheti.
qð habet apertũ in capite partice foꝛmate ad
modũ huic negocio opoꝛtunũ.vel ſi bʒrhe⸗
te ſupꝛadictũ põt eum extendere circa ipᷣas ⁊

impellere ac capere vniuerſas.

C apitulum xxv. liud.

t⁊ aliud rhete qð expegatoꝛiũ a vut᷑

do vocatur. ſatis magnũ.quo capiunt᷑
gices ⁊ qualee ac faſiani.⁊ quedã alie aues.
cum au xilio catuli ad hoc inſtructi. qui aues

inquirit.quas cũ viderit ſtat.nec ad eas pꝛo⸗
gredit᷑.vt expellat. Sed aucupatoꝛem domi
nũ ſuum retro reſpicit.et caudam moueat ta
liter ꝙ ipᷣe aucupatoꝛ cognoſcit aues eſſe pa

bulum ante tamen. ⁊ tunc ipᷣe ⁊ ſocius rhete
trahunt. ⁊ aues ⁊ catulum operiunt.⁊ ſic eas

accipiũt Eſt ⁊ aliud ꝑuũ rhete in capite ꝑtice
pꝛeparatũ.vt apertum exiſtat.quo vnus ſo⸗
lus vtitur aucupatoꝛ.⁊ ad qualeas ſolus cuʒ
qu aſi latoꝛio cuius ſonus eſt per omnia ſimi
lis v oci qualee generis femine ad quem ar⸗
denter accedunt maſculi. pꝛope ipſum quos

tunc operit atq; capit.

liter aues laqueis capiunt᷑.

Capitulum xxuj. Qua⸗

BDetimus
be etiam ⁊ alie aues multe capiunt᷑ ex eis.cũ O”M
incubant vel pullos habẽt ſi circa nidũ ipſo W
Annm tendunt᷑· Item in fabis ac faſeolis ſemi iuhel
N natis capiunt᷑ columbi ac turtures ꝑuis la⸗ L legen
dqueis. qui vulgarit᷑ dicunt᷑ ſcapelle. Huius id
Autẽ laquei modus eſt. q in capitibus parii n
boaculi vel melegarij longitudinis vnius ſe⸗ MiiI
WWAmilſis infigunt ſubtiliſſime virgule. altitudi⸗ d
RAnis ſpanne vnius. ⁊ in medio infigitur auue buisb
Qdam ſpina duoꝛũ vel trium digitoꝛũ in lati⸗ geaat
ſẽ tudie longa.hec ſcabella opodiat᷑ ad ripam ageo
ſulci.niſi aliqua ſit in ripa cõcauitas. taliter ſtyo
ꝙ ſpina iaceat in terra in fouea.⁊ virgule ſint Gnp
ſuꝑius eleuate.iuxta eam ponat᷑ laqueus cuʒ buspe
paruulo palo terre affixus.qui leuiter aper⸗ gvetru
tus ammoueat᷑ virgulis. ⁊ teneatur ab eis.et ſigei
in ſpina infigatur faſeolus.vel faba mollis chb
ſolummodo vnũ granum.ꝙ auis roſtro co Vicril
Piracrabutelenane ſuper collũ laqueũ tra Veram
8 haat. plicata ſcabella cum virgulis.quam ſen Wu fuſ
SS tiẽs territa caput eleuabit.⁊ collum ⁊ laqueo —DHcza
capietur. .. 6bnsa
Capitulũ.xxuij. Quali ,·½
ter aues capiuntur viſco. l muini
It laqueus qͥ facile capiunt᷑ aues. q̃ de —
raptu viuũt hoc modo in loco vbi pꝛo
pe moꝛant᷑ aues rapaces vel alique trãſeunt ndel
infigitur foꝛtis.ab vtroq; capite arculus.val watu
de plicatus.pꝛope quem ab vna parte firma ſang
tur virgula.in cuius ſciſſura muris cauda in nhet
figitur. vel ad quẽ fruſtum moꝛtue carnis an dn
nectitur.ſeu rana. ⁊ ab alia partica foꝛtiter in uto
terram dimittit᷑. habens in capite laqueum ⁊ loabo
quandã paruã coꝛdulã.cum vno ſtecheto.qᷓ tuſce
partica ſoꝛmat᷑ ad arculum.et ad paruã inci- urinen
ſuram que fit in capite virgule mus tenentis nnbisn
⁊ laqueus circa murẽ extendit᷑ ac cum auis egum
murẽ vel aliam rem vt expoꝛtet tangit.parti⸗ hemnpt
ca diſſoluitur ab arculo. ac ſuperius eleuat᷑. aauane
cum aui rapaci.que pedibo vinculat᷑. Item fi uſeſen
unt laquei multi de pilis caude caballini. in Munan
vno funiculo eiuſdem materie texti. qui ten⸗ kne
dunt in ſulcis frumenti funiculo a terra ele⸗ klcer
uato.vltra altitudinem auis.parũ decliuis la Ghuies
queis ⁊ apertis.vt auis tranſiens capite im⸗/ Dleycl
