potiſſimũ leonino.femine vᷣo debent eſie mã
moſe.papillis equalibus.Cauenduʒ eſt nea
laneis.id eſt lanificis ne ve a venatoꝛibus ca
nes cemas. Nam alij ad pecus ſequendũ in⸗

ertes ſunt.alteri ſi viderint lepoꝛem aut cer⸗

uũ eum potius q; oues ſecunt᷑.quare a paſto
ribus emptus melioꝛ eſt qui oues ſequi con⸗
ſueuit.aut qui ſine cõſuetudine fuerit.canis
em̃ facile quid aſſueſcit.pane bene paſcendi

cũ grege ſunt.ne pꝛopter famem volẽs que⸗
rere cibũ a grege recedat. moꝛticine ouis car
nes non patiant᷑ paſci. ne ductu ſapoꝛe minꝰ

ſe abſtineant.ſed dent᷑ eis oſſa bene concuſſa.

nam ex his dentes fiũt firmioꝛes.⁊ os mag·
patulũ. ꝓpterea ꝙ vehementius ducunt ma⸗
k. acrioꝛeſq; fiunt. ꝓpter medullarũ ſapoꝛem

in die cibum capiant vbi paſcuntur veſpere

vbi ſtabulunt᷑.catuletribus mẽſibus ſolent
eſſe pꝛegnantes in partu.ſi plures ſunt elige⸗
re opoꝛtet quos habere velis.reliquos abij ⸗
cere.quanto pautioꝛes relinquũtur. tanto in
alendo melioꝛes fiunt. Itẽ ſubſternat᷑ eis ali⸗

MNonus Cxxviif.

quid quo mollioꝛi cubile facilius educẽtur.

catuli dicbus viginti videre incipiunt.duo⸗
bus menſibus pꝛimis a partu nõ diſiungun
tur.a matribus educũt eos in vnũ locũ. Iteʒ

conſuefaciant vt alligari poſſint.pꝛimũ leui⸗

bus vinculis.que ſi abrodere conant᷑. ne il⸗

lud cõſueſcant facere verberib eos deterrere

ſolent.qͥdam nucibus grecis in aqua tritis
vngẽt aures.⁊ inter digitos.eo ꝙ muſce ⁊ ri

cini pulices ibi ſtare ſolent.ꝙ ſi non fiat ea erx

ulcerent᷑.ne vulnere vt ⁊ a beſtijs.imponun

tur eis colaria ferri. habẽtia ſub ſe leue coꝛiũ.

clauulis infixũ.ne collo noceat duricia ferri.
nũerus canum pꝛo pecoꝛe multitudine ſolet

parari.ſed in regionibus ſilueſtribb remotis

a villis vbi beſtie male ſunt multo requirunt
plures.nam in villatico grege ſufficiũt vnꝰ.
ſcʒ maſculus.alter femĩa.eo ꝙ ſimul ſunt aſ

ſiduioꝛes.⁊ idem cũ altero fit acrioꝛ.⁊ ſi alter

eger eſt ne ſine cane grex ſit. q̊s conſuefaciãt
nocte vigilare.⁊ in die clauſos doꝛmire.

Capituluz. lxxix. Depa⸗

ſtoꝛibus quot ⁊ quales debent eſſe.·

3 .
1
1

O maioꝛes pecudes neceſſarij ſunt eta⸗
te perfecte.ad minoꝛes parui quãdoq;
ſufficiũt.iterũ qui in collibus verſant᷑ firmio⸗
res reqrunt᷑.qᷓ; qui in fundo quotidie ad vil
lam redeunt.itaq; in ſaltibus licet videre iu⸗
uentutẽ.⁊ eam fere armatã cũ in fundis non
modo pueri ſed etiam puelle paſcant in die.
daſcere greges ſimul cõmuniter omnes.Cõ⸗
tfra pernoctare ad ſuũ quemq; maioꝛ natu ⁊

ceteris peritioꝛ eſſe debet. eiq; omnes alij pa

rere debẽt. itaq; tamen opoꝛtet euʒ alios etate
pcellere.ne pꝛopter ſenectutẽ minus ſuſtine⸗
re poſſet laboꝛes.pᷣſertim dum cõueniunt foꝛ

me hominũ.difficultatẽ ac montiũ arduitatẽ

⁊ aſperitatem facile ferant.qꝙ pati neceſſitate
babent qui greges ſecunt᷑.pꝛeſertim cũ cõue⸗
niunt foꝛme hominũ armenticios atq; capꝛi
nos quibus rupes ac ſilue ad pabulandũ cõ
uneniunt.foꝛme hominũ legende ſunt vt ſint
firmi.⁊ ſequi poſſint.⁊ veloces mobiles expe
litis membꝛis.qui non ſolũ pecus ſequi poſ
ſint.ſed etiam a beſtijs ac pꝛedonibo defende
re.qui onera extollere iniũcta poſſint.qui ex⸗
currere qui iaculari non omnes ad hac rem
apti ſunt.magiſtrũ pꝛouidere oꝑtet.vt ſequã
tur omĩa inſtrumẽta.que pecoꝛi ⁊ paſtoꝛibus
opus ſint.maxime ad victum hominũ.⁊ ad
medicinã pecudũ.ad quã rem habẽt iuuenta
baſſuaria dñi.alij eq̃s.alij mulos vel aſinos.

aut alia que onus doꝛſo ſerre poſſunt.qui in
fundo perpetuo manẽt. facile habent conſer
uari in villa que paſtoꝛiba neceſſaria faciant.

his autẽ qui in ſaltibus ⁊ ſilueſtribus locis
paſcant mulieres adiungere opoꝛtet.que gre
ges ſequant᷑.ac cibaria paſtoꝛiba expediant.
eoſq; aſſiduioꝛes faciant. magiſter pecoꝛis ſi
ne litteris ydoneus nõ eſt.eo ꝙ rationes do⸗
minicas cõficere.nec aliud quicq; ratione fa
cere poteſt.paſtoꝛũ numerus eſſe debet ſcõᷣm
multitudinẽ pecudum genus earũ ⁊ diuerſi⸗
tatem locoꝛũ paſtionis.⁊ vendentiũ agnos.⁊

facientium caſeos.vel non maioꝛ vel minoꝛ

talis ⁊ tantus qui omnia opoꝛtuna huic ope
ri poſſit cõmode explicare. “

Capitulu. lxxx. De lepo⸗/

rarijs ⁊ lepoꝛibus ceteriſq; animalibus feris
includendis.

E poꝛariũ eſt locꝰ clauſus.in quo clau
Qdunt lepoꝛes ⁊ capꝛioli.⁊ cerui.⁊ cuni⸗
culi.ceteraqʒ anialia non rapacia. fera tamẽ
ſic antiquitꝰ appellatus.eo ꝙ lepoꝛes pᷣcipue

includebant᷑ in eo.ſed ommiũ hoꝛũ cuſtodia
incrementũ ⁊ paſtio aꝑta ⁊ nota eſt.ideo bꝛe⸗

uiter explicanda.itaq; ſepta ex materijs circa
locũ magnũ vel paruũ.ſᷣm optionẽ vel poſſi

bilitatẽ dñi fiat adeo alta vel cõpacta.q; neq;

lupꝰ neq; alia beſtia intrare poſſit.neq; deſu

per trãſilire.ibiq; opoꝛtet eſſe latebꝛas in vir⸗
gultiꝭ ⁊ herbis.vbi lepoꝛes interdũ deliteſcãt.
⁊ arboꝛes patulis ramis.qͥ aquile conatũ im
pediant.in qͥ ſi lepoꝛes mares vł femĩas pau
cos intromiſſis bꝛeui tẽpoꝛe locus implebit᷑
tãta eſt fecũditas huiꝰ quadrupedis.ſepe em

cũ catulos habẽt recẽtes.alios in vẽtre repe⸗

riunt᷑ hꝛe.itaq; qͥ ſcire volet maſculũ a femia
diſcernere(vt Archadius ſcribit) nature fo
ramia debet inſpicere.nam ſine dubio maſcu
lus vnũ.femĩa duo inueniunt᷑ habere.ſi cau⸗
te ⁊ ſubtiliter inſpiciat᷑.ſed lepoꝛũ tria genera
fere ſunt. vnũ italicum. pedib pꝛimis humili

bus.poſteriboaltis.ſuperioꝛe ꝑte.id eſt doꝛſo
baſſa. ventre albo auribo lõgis. qͥ lepus dicit
cum pꝛegnans ſit tũc cõcipere in gallia tranſ

Ahin
lua
per
600.
nn⸗
ſctl
Cuni
ant
los
no⸗
loo

niet
Z

1

noclan
acuni⸗
muni
chpue
loci
obee⸗
nci
poſi
Pncq
Pdeſu
invi⸗
iteſci⸗
tüin
opal
cht.
een
tepe⸗
fmi

ureſo

naſau

ican⸗

Eneni
umnli
not⸗

. .

alpina. ? macedonia. fiunt per magni inita⸗

lia.et hyſpania mediocres. Item in gallia re

periunt᷑ alij alteriꝰ generis toti candidi. Ter
cij generis eſt ꝙ in hiſpania ⁊ in pꝛouincia ⁊
in partibus lombardie ſibi coherentibo na⸗
ſcit᷑ſilis nro lepoꝛi ex q̃dã ꝑte.ſʒ hũilis.quẽ
cuniculũ appellãt. lepꝰ dẽ ab eo.qͥa leui pede

ambulat.cuniculi ab eo ꝙ ſub terra cunicu⸗

los ipſi facere ſolent.vbi lateant in agris ne⸗

moꝛib ⁊ pꝛatis ⁊ vineis.apꝛos hꝛe poſſe in

lepoꝛario ⁊ capꝛiolos ⁊ coꝛuos nõ eſt dubiũ.

nis ⁊ piſcibus includendia.

—
——— — —
.

Lipiſcinas hie deſiderat. pmũ eligere
optet locũ ↄuenientẽ qͥ nullo tꝑe aq̃ ca⸗

reat.nõ em alijs pñt durare lo.ſʒ piſcinax q
dã ſunt ꝑue.q̃dã magne.q̃dã mediocres.⁊ ite

rũ q̃dã ſunt ftanee.qdã ſtangnee.q̃dã mari⸗
ne.⁊ q̃dã etiaʒ fluuiales.ſʒ ꝑue ſunt minuant:
ſeptis ex lignis vł vimibo aut lapidibo cõſtru
ctis ne lodria vł aliud aĩal nocẽs intrare poſ⸗

ſit.⁊ vimes aut vites ſuꝑ cã tẽdant᷑qͥbo aues

treant᷑ rapaces. in eiſq; ponant᷑ piſces illi aqᷓ

cõuenientes.ex his qͥ inueniunt᷑ in ꝑtibo illis
nã quidã libentiꝰ ſtant in fontiũ vł fſluuioꝛi
aqͥs.alij in ſtagnis ⁊ lacubo nõ nulli delectãä⸗

tur marina.ſit aũt ꝑua piſcina ꝓfunda in q̃n
tũ foſſoꝛibo ꝓfundari poſſit.ſʒ in magnis pi⸗
ſcinis ↄmode ſtari pñt. ſi marina fuerit in

aq̃ de mari educta oĩa genera marinoꝝ piſci

KNonns Fo. Cxxix.

um natura puoꝝ pñt in ea ſeruari. Si piſci⸗
nã magnã hꝛe volueris oꝑtet ipᷣm ſieriex ma
gno lacu vel ſtagno in q̃ ſunt aque plurime

—

cõgregate.niue ac pluuijs aut fontibo.vel in

eęea flumen fluentibo. vel etiã aq̃ marina.qð in

pluribo euenit loc.ꝙ ſi ex ipo lacu vł ſtagno
aq per aliquã ꝑtem exeat. ibi claudat᷑ talit
impediant piſciũ exitus.⁊ nõ aq̃ͥ.ꝙ ſiex aqua

dulci conſiſtat.poterũt in ea poni ac ſeruari

oia genera piſciũ.tam magnoꝝ q; paruoꝝ.in

talib aquis viuentiũ.ſunt ⁊ aliqui marini pi

ſces qua terunt᷑ in dulci quo ad aquã dulceʒ
accedẽtes.delectant in ea.⁊ tales ſimiliter po
terũt in dulci piſcina ſeruari.Si vᷣo fuerit ex
aq̃ marina.in ea ponant᷑ oĩa genera piſcium
marinoꝝ.ſi ſit valde ꝓfunda.niſi ſit piſc¶ ma
ximꝰ vt balena q̃ nullo loco niſi manꝭ pelago
claudi põt.ſi vo mediocrꝭ magnitudis ſit pi
ſcina. ex his q̃ dicta ſunt facile põt hꝛi doctnri
na qᷓles piſces pñt in ea includi.piſcine vtili
tas magna.qꝛ ex pauc piſcibo incluſis bꝛeui
tpe habenepiurts e qbo plures vẽdi pñt.et

plures ad eicam baber. M
Caputultz. Exxij. Depa

Ompleto IracA aĩaliũ q̃drupedũ nu
triendoꝝ ac piſciũ. de bipedibo ⁊ ceterꝭ
volatilibo eſt dicenduzʒ. Et pmo de pauonib⸗

qſuo decoꝛe nobilioꝛes ſunt ceterꝭ.q̊s nutri

relvt egregie ait Palladius) facile eſt. niſi fu⸗

res aut anialia inimica foꝛmides.qͥ ꝑ agroo
vagant᷑ plerũq; ſpõte ſe paſcũt pulloſq; edu⸗

cunt.altiſſimas veſpe arboꝛes petũt.vna bis

cura debet᷑ vt incubãtes ꝑ agrũ feminas que

h paſſim faciũt a vulpe cuſtodias.Ideoq; in
bꝛeuibo inſulis meliꝰ nutriunt᷑. vni maſculo

qnq; femie ſufficiũt.quod ſeruandũ eſt (vt ait

varro)ſi ad fructuʒ ſpectes.nã tũc pautioꝛes
debẽt eſſe mares q; femie.Si ad delectatiõeʒ
cõtra foꝛmoſioꝛ em̃ eſt maſcłus.maſculi ona
pullos ſuos ꝑſecunt᷑.velut alienigenas.pꝛi

us q; illis criſtaꝝ naſcant᷑ inſignie. Ab idibꝰ
febꝛuarij calere incipiũt.faba leuit toꝛrefacta
inciiant᷑ ad libidinẽ.ſi eis qnto quoq; die teæz

pida pᷣbeat᷑ Cupiditatẽ coeũdi maſclus cõfi

teẽct᷑ qtiens circa ſe amictũ caude gẽmantis in
curuat cũ ſtridoꝛe ꝑcurrẽs. Si oua pauonũ
gallinis ſupponant᷑ excuſant᷑ matres.trib vi
cibo ab incubatiõe ꝑ annũ fetꝰ edũt.pmꝰ par
tus qͥnq; ouoꝝ.ſcdᷣs q̃ttuoꝛ.terciꝰ triũ vł du

oꝛũ eſſe cõſueuit.ſed electe ſi H̊ placuerit galli
ne ſint q pmo nutrimęto lune nouẽ dieb ha
bejiãt noua oua ſuppoſita qnq; pauonina. ce⸗
tera ſui generis. decima die omnia gallinacia
ſubtrahantur. et alia gallinacia recentia toti⸗
dem ſupponant᷑.vt.xxx.dieb poſſint cũ pa⸗
noninis aꝑiri ouis.Oua aũt pauonũ contra

galline ſubiecte ſunt ſepe manu ↄuertant᷑.qa

hoc ipᷣe facere vix valebit. vnaq; ꝑteʒ oui no

tabis.vt cõuertiſſe cognoſcas. maioꝛes galli

nas oꝑtet eligere.nã minoꝛib pautioꝛa ſup⸗
pones.Cubilia dẽnt eis fieri ſub tecto diſcre

ta.⁊ a tra eleuata.vt neq; ſerpens neq; beſtia
accedere ad ea poſſet (vt ait Marro)pᷣterea lo

cũ ante ſe purũ hꝛe debʒ cubile.q̊ ad paſtũ ex
eãt dieb aptis.nã vtrũq; locuʒ purũ eẽ volũt

hee volucres.itaq; paſtoꝛẽ earũ cũ vacillo.id

eſt badili circũire oꝑtet ac ſterc tollere natos
ſiad vnã trãſſerre a plib velis.qͥndecim vni
nutriti ſufficiũt.pᷣmis diebo far oꝛdei aſꝑſum

oĩno pullis dabit᷑ vlł vndecũq; cocto pulticu

la ⁊ refrigerata Poſtea adijciet᷑ poꝛroꝝ ↄciſũ
vl caſeus recẽs ſed expᷣſſus.nã ſerũ pullis no
cet locuſte etiã in pedib ablatis pᷣbent᷑ ita pa
ſcẽdi ſunt vſq; ad vnũ mẽſem. deinde oꝛdeuʒ
poteris pᷣbere ſolẽnit᷑. Trigeſimoqͥnto tñ die
poſtq; nati ſunt in agru tutũ eijci pñt.comitã
te nutrice paſcẽdi.cuiꝰ ſingultura vocant᷑ad
villã.pituitas vᷣo ⁊ cruditates his remedijs

ſubmouebis.qͥbus gallina curat᷑.maximũ il
lis periculũ eſt cũ incipit criſta pꝛoduci.nam
patiunt᷑ languoꝛes ſicut inſantes cuʒ dentes

MNonus

tis naſcunt᷑. vtilitas ipſoꝛum eſt carnes ſati⸗
bone ſunt.ſed ad digerendũ dure.maſculoꝛũ

penne ſunt pulcre.ideoq; puellis pꝛo ſertis ⁊
alijs oꝛnamentis apte. .

2.

Cap.ixxxuj. De faſianis

WYEB4

&IT faſianis nutriẽdis ̊ ſernãduzʒ eſt.vt
noyuelli ad creandos fetꝰ gent᷑.i.qͥ anno
ſuꝑioꝛi ſũt editi.vereres em̃ fecũdi eẽ nõ pñt.
in ea vt feias menſe marcio vel apli.duabo fe
mis vnꝰ maſclus ſufficit.ſemel ĩ anno ferꝰ cre

ant. xx.fere ouis ꝑiendi oꝛdo ↄcludit᷑. Gallie
his melius incubabũt.ita vt.xv. faſiani oua

nutrix oĩa oua cooꝑiat.cetera ſui generꝭ ſup⸗
ponant᷑.in ſupponẽdo de luna ⁊ diebi q̃ ſunt
de alijs dicta ſeruemꝰ. Trigeſimꝰ dies matu

ros pullos ĩ lumẽ mittet.ſʒ ꝓ. xv.dies diſcre⸗
to toto ac cõſpſo vino reinigerato leuit᷑ oꝛdei
farre paſcent᷑.deinde triticũ ⁊ locuſtas pꝛebe

bis ⁊ oua fo?mice. Sane ab aq̃ ꝓhibeant᷑ ac

ceſſu.ne eos pituita cõcludat. ꝙ ſi pituitã pa
tiant᷑ ab eo cum pice liquida terra roſtra coꝛũ
debebis aſſidue perfricare.vel ſicut gallinis

auferre.eoꝛum carnes ſunt optime.

Caß lxr xiuj. de anleri 1*

M

—

polluit.
1yerex

Aeſitſin

pettttn.
cucula
fesſunt
Cheree
marei
Wiane
Hein
gugpl
chſene
bitſige
ntſap
u
Poſtegfe
Meipe
fciunt
Meinoe
heitbe

ſnmu

ca nõ fuerit cuius foꝛmi

7
17

ſj
1

—

Alſer aquã herbamq; deſiderat. nec ſi⸗
ne ip̃is facile ſuſtinet᷑. locis cõſitis ini⸗

micus eſt. quia ſata ⁊ moꝛſu ledit et ſtercoꝛe
polluit. pᷣſtat plumas quas autũno vellamꝰ
⁊ vere.vni maſculo tres femĩe ſufficiũt. Sed
deſit fluuius lacuna foꝛmet.ſi herba nõ ſup⸗

petit trifoliũ fenũgrecum agreſtia incuba la

ctuculas pꝛo alimẽto ſeremus.albi fecundio

res ſunt marcij.vł fuſci minꝰ.quia de agreſti

genere ad domeſticũ tranſierũt. incũbũt Kkln.
marcij vſq; ad ſolſticiũ eſtiuũ. Circa.xv.oua

vni anſeri ſufficiunt. incubant.xxx.diebus.

HNHelius tamẽ eſt ꝙ gallinis oua ſuponas.
quia plus parient. ꝑiture ad arã pꝛoducant.

cũ ſemel hoc feceris cõſuetudinẽ ſponte tene
bũt.ſi gallinis anſeris oua ſupponas ne noce
ant ſuppoſitis ſubijciat᷑ vꝛtica.ſemen papaue
ris pꝛimis decẽ diebus paſcende ſunt intus.
poſtea foꝛas eos poterimus educere. vbi vꝛti
5 idãt aculeos. et pꝛeci
pue ĩ pꝛata et piſcinas aut palludes.aras eis
faciunt ſupꝛa terrã in qua nõ inducant plus
vicinos pullos.eaſq; aras pꝛouideant ne ha
beãt humoꝛẽ.⁊ molle habeãt ſubſtramen. ex

palea alba qua re ne ve accidere ad eos poſ⸗

.

ſint muſtele.nec alie beſtiole que noceant. vt

ait Varro.quattuoꝛ menſibo bene ſaginant᷑
nã melius in tenera etate pingueſcũt.polẽtuzʒ
dabit᷑ ter in die. large vagant᷑ ⁊ ideo ꝓhibeae,
licentia obſcuro loco claudantur ⁊ calido.ſic
etiã maioꝛes ſcðᷣo loco pingueſcunt.nã ꝑuuli

ſepe die triceſimo ſaginant.melius ſi ad ſocie
tatẽ miliũ pꝛebeamꝰ infuſum inter anſerũ ci

baria.omne legumẽ pꝛeſtari põt excepto he⸗

rebo.Alupis ⁊ vulpibus rapiunt᷑et ideo ab
eis cuſtodiẽde ſunt. vtilitas anſerũ eſt qͥa car

nes pulloꝛũ ſi ſunt pingues ⁊ quattuoꝛ men

ſium nõ exceſſerunt etatem a pluribo appetũ⸗
tur.et eoꝛũ penne molles optime ſunt pꝛo le
ctis.et dure alarum ſcriptoꝛibo competunt ⁊
ſagittis.

Maates ſunt de natura anſerũ.⁊ eodem

mogco nutriunt᷑ vt anſeres.libenter co⸗
medũt herbã anatiuã que in ſupficie aq ſtan
tis ex ſolis aduſtione oꝛit᷑.oĩa reptilia ⁊ ver⸗
mes ⁊ om̃ia turpia libẽter accipiũt ⁊ gluciũt.

vtilitas ipſarũ eſt pᷣcipue in pennis ⁊ carni⸗

bus etiam illarũ ⁊ pulloꝛũ earũ vtimur. licet

ſatis ſint indigeſtibiles et viſcoſe.

apitulu. lxxxv. Deana

tibus.

LTiber Monus

Ca tu 1 xxxuf D 2 ꝑticas in pariete ſint cubicula earũ aut ſicut
P tulum. xxx dDiryxi veſtibulũ ſeptũ in quo diuturno tꝑe eſſe
gallinis et gallis ac ipſaruʒ pullis quales ha poſſint.⁊ ĩ puluere volutari.dicta cubilia ſint
beri et qualiter teneri expedit. cxrunn ſculpta in parietibo. aut aff xa firmiter. mo
. ——— tus em cũ incubat nocet ĩ cubilibo cũ ꝑturie⸗
rint palea ſubſterni debet.et cũ peperint tol⸗
las ſub ſtramẽ.⁊ recẽs aliud ſubijce.eo ꝙ pu
lices et alia naſci ſolent.q̃ gallinas quieſcere
nõ patiunt᷑.ob quã rem oua vt inequalit᷑ ma
tureſcũt aut coꝛrũpunt᷑.que velis incubet ne
gant plus.xxv.oua incubare opoꝛtere q;uis
ꝓpter fecunditatẽ peperit plura. Palladiꝰ au
tẽ ⁊ mulieres nr̃e vltra.xvij.vel.xix.oua non
ſupponũt.fertur tamẽ ꝙ in qbuſdaʒ mũdi ꝑi
brvus inueniunt᷑ homĩes qͥ furnos adeo tẽpe⸗
rate calefaciũt.q; eoꝝ caloꝛ equalis eſt calo⸗
re galline cubantis.atq; in vno furno ſeu cli.
bano ponũt multitudinẽ pennaꝝ paruaꝝ.et
mille gallinacea oua.poſt. xx.dies naſcunt᷑ ac
extra pꝛoſiliũt.optimũ eſſe partũ ab eqͥnoxio
verno ad autünalc.itaq; q̃ antea vel poſt na⸗
ta ſunt nõ ſunt ſuponẽd..⁊ ea que roſtra aut
vngues nõ habẽt acutos autẽ nã paluſtre in
cõcipiendo ⁊ ouãdo quã in cubãdo occupa⸗
te eſſe aptiſſime.ad partũ ſunt annicule aut bi
nie incubãtes includere opoꝛtet vt die et no⸗
cte incu bẽt pꝛeterq; mane ⁊ veſꝑge cũ cibus ⁊
potio eis dat᷑.opoꝛtet vt curatoꝛ circũeat die
bus aliq̃t interpoſitis.et oua vertat.vt equa⸗
” — li er calefiant.oua ſi plena atq; vtilia ſint nec
Vi ꝑfectas vult habere gallinas elige⸗ ne auertere potes ſi dimiſeris in aquã qð in
re debet fecũdas.plerũq; rubicundas. ane eſt natat.plenũ deſidit.qð intelligere po⸗
pluma nigꝭ pẽnis.imparibo digit.magnis tes ſi concutias Itẽ ſi ad lucẽ ſubſtuleris q8
capitibo criſta erecta ampla. hee em̃ ad ptem lucet inane eſt. Oua oblõga acuta maſclos
ſunt aptioꝛes.Galli ſunt lacertoſi rubeti cri⸗ Rotũda femias tribuũt. inſi uꝑ ponẽda oua
ſta. roſtro bꝛeui plene acuto. ocłis rouis aut obſeruãt vi ſint nuero imparia oua q̃ incubã
nigrꝭ.palea rubea.collo vario.aut aureolo.fe tur.habeãt ſemẽ pulli nec ne curatoꝛ quadri
moꝛib piloſis.cruribo bꝛeuibi.vngulis lon⸗ duo poſt incubare ceꝑit intelligere põt ſi con
gis.caudis magnis.frequẽtibo pẽnis.vocife⸗ tra lumẽ tenuerit.et purũ qð vniuſmodi ani⸗
rãtes.ſepe in certamie ꝑtinaces.⁊ qͥ anĩalia qᷓ aduertit eſſe eijcere debet.ad aliud ſubijcere.
nocẽt gallinis nõ modo ꝑtimeſcũt.ſed etiam excuſſos pullos ſubducere debet ex ſingulis
ꝓ gallinis ꝓpugnẽt.ſi ducẽtas alere velis lo⸗ nidis.⁊ ſubijcere excuſſos pullos ei q̃ habeãt
cus ſeptꝰ parãdus eſt. in q̊ due cauee.i.man⸗ paucos.ab eaq; ſi reliq̃ oua ſũt pautioꝛa tol
ſiones ↄiuncte ſunt.q̃ verſus oꝛientẽ ſpectẽt. lere debet. et ſubijcere illis qᷓ̃ nõdũ excuderũt
⁊ ſint longitud inis circit᷑ x.pedũ latitudinis et minꝰ habẽt triginta. bũc em gregẽ maioꝛẽ
paulo minꝰ.in altitudine paulo humilioꝛes. nõ faciendũ ait Varro.diebo.xv. pꝛimis pul
vnaqueq; habeat feneſtra tripedalẽ vno pe⸗ lis debet obijci puluis.ne roſtris noceat ter⸗
de altioꝛẽ.ex viminibo factã ratis.ita vt lumẽę ra dura.eiſq; milium optimũ ⁊ loliũ ⁊ grana
pᷣbeant multũ.neq; ꝑ eas quicq; intrare poſ⸗ minuta tritici ſatis cõpetũt.ſed gallinarũ pa
ſit. qdᷣ nocere ſolet gallinis.inter ipſas duas bula ſunt qͥbus pᷣcipue delectant᷑vermiculi.
ſit hoſtiũ quo gallinarius curatoꝛ eaꝝ ire poſ tritcü.et fere omia grana.et pᷣcipue dandum
ſet. in caueis crebꝛe ꝑtice tracte ſint. vt omes eltt eis loliũ.qdð eis cõpetit.⁊ hoc eſt humano
poſſint ſuſtinere gallinas.Contra ſingulas coꝛꝑi inimicũ.vinacie cibo ſterueicunt. et oꝛ

N
i
rme
Une⸗
to⸗
Pbe
en
nemg
betne
en
d
Anon
npi
lepe⸗
glo⸗
dudi⸗
unka
noro
Nſthu⸗
Pnan
Uhrein
(ca⸗
eaubi
etho⸗
bos:
a die
equa⸗
m hee
gönn

mi
ſicon
giami⸗
here,
ngulis
hubeit
oꝛutol

ndenit

naoꝛ?

iopul
ter⸗

Gann
rüpe

niculi.
dun
mGo
,l

Liber
deo ſemicocto ꝑere ſepe cogunt᷑⁊ reddũt oua
maioꝛa.vt Palladiꝰ ait.pulli ꝑui ꝓferẽdi ſũt
ad ſolẽ.⁊ ſterquiliniũ vt ĩ eo volutari poſſint.
ꝙ ita validioꝛes fiũt. Cũ iã pẽnas habebũt

cõſuefaciẽdi ſũt.vt vnã aut duas ſectent᷑ gal⸗

linas. vt cetere potiꝰ ad ꝑienduʒ ſint expedite
qᷓ; in nutritatu occupate.incubare oꝑtet inci
pere ſᷣm nouã lunã.eo ꝙ plura q̃ añ incubãt

nõ ſuccedũt.dieb fere.xx.excudũt.Circa ca.1

ueas galliaꝝ incẽdenduʒ eſt coꝛnu.ne ſerpẽs
accedat.cuiꝰ odoꝛe ſolẽt interire młtas a vul
pibo ⁊ q buſdã alijs aĩalibo noxijs patiunt᷑ in⸗
ſidias.ideoq; circa loca in qͥb verſant᷑ extir⸗
pãda ⁊ remouẽda ſũt oĩa in qb vulpes late⸗

ſififie poſſunt ad ponẽdas inſidias in nocte clau
Qdant᷑ in caueis optime circumquaq; minutꝭ

⁊ ſeptis nec ꝑmittant᷑ foꝛas ĩ nocte iacere.fert
em̃ ꝙ vulpis ſubdola intuet᷑ eas. quãtũcũq;
in alto exiſtẽtes loco.vt videãt ocłos eiꝰ lucẽ
tes.vt faculas ⁊ cauda q̃ſi baculo q̊dã mina
tur eis.vt ſic ꝑterrite cadãt.⁊ eas rapiat.pati⸗

unt etiã inſidias miluoꝝ ⁊ qᷓrundã aliaꝝ ra⸗
paciũ auiũ.et pᷣcipue aqᷣlarũ.cõtra q̃s tẽdant

funes vel vites ſeu vitalbe.ſup loca in qb de
die moꝛant᷑. Capiant᷑ etiã vulpes taliolis.vł
alijs ingenijs.⁊ milui retibo fiſco vł laqueis.
pituita his naſci ſolet.q̃ alba pellicula liguaʒ
veſtit extremã.hec leuit vnguibo vellit᷑⁊ locꝰ
cinere tãgit᷑.⁊ oleo trito plaga mũdata aſꝑgit᷑
Itẽ alei ſpica trita cũ oleo faucibo infert᷑ ſcaſi
ſagria etiã ꝓdeſt ſi cibis aſſidue miſceat᷑. Si
amaꝝ lupinũ ↄmedãt ſub oclis ſuis ipᷣa gra
na ꝓcedũt vt ait Palladiꝰ.q̃ niſi acu leuiter
aꝑtis pellicłlis auferat᷑ ocłlos extiguũt.poꝛtu
late ſuccꝰ foꝛinſecꝰ ⁊ mlieris lacte curari eas
aqffirmat.vl armoniaco ſale.cui mel ⁊ ciminũ
eqliter miſceant᷑ pedicłis etiã plurimũ mole
ſtant᷑.⁊ pᷣcipue cũ incubant q̊s ꝑimit.ſcaſfixa
gria ꝑiter infuſa cũ vino.⁊ amani lupini aq̃ ſi
penetat ſecreta pẽnaꝝ.vtilitas gallinarũ eſt.
qꝛ ex ipſis naſcunt᷑ oua.q̃ nutriunt coꝛpꝰ hũa
nũ multũ ⁊ ſubito.qͥbo vtimur ĩ cibarijs infi⸗
nitis.q̃ optie ſeruari pñt diu ſi ꝑfricãtur ſale
minuto aut muria ꝑ tres hoꝛas.deinde ablu

ant᷑.⁊ furfure ac paleis recõdant᷑.vel ſp teneẽ

tur ĩ ſale vt qͥdã dicũt. Itẽ ex eis naſcunt᷑ pul⸗
li.q cũ ſũt adhuc teneri ſunt ad cibũ opti.⁊ ſi
caſtrant᷑ fiũt capones.qͥ meliꝰ ceterꝭ pullis pi
gueſcũt.⁊ ſũt laudabilis nutrimẽti.caro etiã

ipſaꝝ galliaꝝ bona eſt. ſi adhuc iuuenes ſũt

⁊pigues.pẽne etiã ipſaꝝ cultur imponunx.

Capitulũ. lxxxvij. De to

lumbarijs quales eſſe debent.

W

OS

1
1

R RWWWNNNNWNNNNWNNWNNNNNNNNNI

Oluũbaria duob pcipue pñt fieri mõis
Ault ſuꝑ colũnis et ꝑietib ligneis muro
circũda lapideo.aut ſuꝑ turri de groſſo mu
ro ↄſtructa.⁊ vtraq; nidos ſeu nidoꝝ foꝛami
na põt hꝛe.Sʒ melioꝛ eſt q̃ in turri de muro

ᷓ de lignamie cõſtruit᷑.et meliꝰ eſt interiꝰ ni

dos hꝛe.nã ſi exteriꝰ hʒ nidos fimꝰ ipᷣaꝝ ꝑdi
tur.q magne vtilita exiſtit.⁊ eaꝝ pulũli facile
a rapacibo auibo capiũt᷑. Yiat ů turꝭ lapidea
lata vel anguſta ſᷣm dni volũtatẽ ac poſſibili
tatẽ.nõ alta multũ.cũ ꝑietibo leuigatꝭ ac deal
batis.albo cemẽto.hñs ab oĩb q̃ttuoꝛ ꝑtib
eiꝰ qᷓ̃ſdã bꝛeuiſſimas feneſtrellas ſeu foꝛamia
vt colũbis ſolũmõ ad introitũ exitũq; ſuffici
ant.ſub qbo ĩmediate ſit circuuꝰ quidã lapide
us eminẽs circũ circa.qͥ aſcenſuʒ muſtelaꝝ ⁊
aliarũ nociuarũ ferarũ impediat.ſuꝑ iectũ fe
neſtrã hẽat.ꝑ quã ingrediant᷑ colũbi.⁊ exeãt
q libent᷑ ad ſolẽ ſuꝑ tecto moꝛant᷑. Sint autẽ

caãcellata de lapidibo aut lignis ne ꝑ ipᷣam ra

paces volucres alis aptis intrare queãt. Ni
di foꝛmant interiꝰ q̊s quidaʒ faciũt rectos.et
mediocrit᷑ ſtrictos.qdã obliqs occultãtes in⸗
cubãtes colũbas.qdam pᷣterea ꝓuide faciũt
feneſtrellas latas. ⁊ modicũ cõcauas ſeu on

gas.płes ciſtellos ꝑuos circa pietes.? tectuzʒ

affigũt aſſerẽtes ĩ his colũbas libẽtiꝰ incuba
re.Sʒ exꝑimẽto didici q̃ſdaʒ eẽ colũbas q̃ li

benti in muro q; ciſtellis nidificãt.q̃ſdã o
ↄtrariũ appetere. ⁊ iterũ qſdã eẽ libentiꝰ inag
to.⁊ ſuꝑ qcunq; re cũ nido vł ſine nido inch

bãt.⁊ q̃dã libẽtius ſe occultant. Ideoq; nõ in
utile puto in colũbaria cuiuſcunq; generꝭ ni
dos hꝛe.vt diuerſis colũbaꝝ affecuiba ſauſſi⸗
at.q;ᷓuis qͥ in muro ſüũt a fimo et ſexcupedibꝰ

mũdent᷑ facilius.qð crebꝛo fieri expedit eo
ab eis cũ augmentant᷑ plimũ incubãtes colũ
be ledant᷑ Eſt etiã oꝑtunũ ꝙ intra colũbaniã

ponant᷑ trabes ĩ płibo ꝑtibo.⁊ pᷣcipue in circui
tu.⁊ aſſides ſuꝑ quibo tꝑe pluuiaꝝ ⁊ niuiũ.⁊
tpꝑe ſuꝑflui eſtꝰ colũbe in magna qntitate mo

rari ac qeſcere poſſint.ſic em a loco ꝓpꝛio non
facile deuiabũt.mundet᷑ etiã crebꝛo ipſaꝝ lo⸗

cus.⁊ vndiq; ſit decoꝛus.nã in pulcra domo

ſicut ⁊ homines moꝛant᷑ auidius.Et nota ꝓ
vnũquodq;ʒ par tres vel duos ad minꝰ vult
hꝛe nidos.licet aliqũ augeant᷑ ⁊ multiplicen
tur in tm̃ ꝙ replent nidos omes.⁊ ſolariũ at⸗

q; trabes.et cetera loca omnia.

Capttulu. xxxuiij. Qua

lit᷑ noua colũbaria dñt pᷣmo muniri colũbis.

bario.nec p

Nonus

Acolumbarijs nouis columbi ſe⸗
nes ponendi nõ ſunt.nam recedunt ⁊
4 ꝓpꝛia reuertunt᷑.ſed ponendi ſunt

iuuenes cũ pennas cõpletas habent. vel qua

ſi completas. Et ex his qui ponunt᷑ melio⸗
res ſunt ſaxaroli ⁊ poſt ipos turgai ſic a vul
go ex pennarũ coloꝛe vocatitales enim in co

lũbarijs melius durare cernunt᷑ q; ceteri.al⸗

bi vᷣo vitent᷑ omnino.nã durare non poſſunt.

eo ꝙ ab auibus rapacibo nimis remote vidẽ

tur. ⁊ quanto plures in pꝛimis ponent᷑ tanto
velotius implebit᷑ locus.ponẽde ſunt pꝛeci⸗

pue de menie auguſti ⁊ ſeptẽbꝛis.vel etiã iua⸗
lij: quia tunc facilius inueniũt cibũ in agris
pꝛopinquis.pꝛopter qð non elongant᷑a coli
rdunt᷑.de menſe autẽ marcij api
lis vel maij ponẽdi nõ ſunt.pꝛopter cõtrariã
rationẽ. Circa quindecim dies ad minus te
neant᷑ clauſi vel incluſi.erit vtilius.quia tuc
erunt pinguioꝛes et ad reuertendũ ꝑitioꝛes.
nã in pꝛimis qndecim diebus macre efficiun

„

2 .

tur.quia tũc bene vacare ignoꝛant.et cum in
cluſi moꝛant᷑. Et poſtea quibuſdã diebus tri
buant᷑ eis in colũbario copioſe bonꝰ cibus ⁊

aqua poſt dictü tempꝰ aperiant᷑ tẽpoꝛe nubi
lo vel ſereno.ſed cõmodoſius pluuioſo.quia
tiunc exeunt ⁊ reuertunt᷑ interius.⁊ non ſubi⸗

to euolant ad remol. „?
Capitulu.lxxxix. Quali⸗
ter ſunt tenendi vt libentius moꝛentur et be⸗
ne fructificent.

Ai naſcunt᷑ in columbaria vel ꝑui po⸗

munf in ea non facile recedunt.ſed va⸗
dũt quandoq; ad alias columbarias in qui⸗
bus inueniũt eſcam.quãdo non pꝛebet eis in

ſua nec in agris inueniũt.et quaſi oẽs poſtea

tempꝑe quo nõ egent eſca reuertunt᷑ ad ſuam.

et ad hoc valet plurimũ habere ſuam pulcrã

et bonam. Si tẽpoꝛibus quib non inuemũt

eſcam copioſepꝛebet᷑ eis in ſua.quod eſt cuʒ
nix vel foꝛtis eſt glacies ſuper terrã.et de mẽ⸗
ſe apꝛilis et maij aratis ſtipulis non recedũt.
et plurimos fetus edunt. Cibus autẽ eis cõ⸗
uUeniens eſt frumentũ faba vicia milica ⁊ ce⸗

tera genera que libenter ſumunt.centũq; pa⸗
rijs columbarũ detgranoꝛũ pars coꝛbis oc⸗
taua diebus ſingulis.et duplũ cuʒ nihil om⸗
nino per ſe inueniũt.potus etiam in colum⸗

baria detur eis ſufficiens quotiens aquã niſi
valde remotã pꝛopter eſtũ vł glaciẽ inuenire
non poſſunt. vel ponatur in aliqua re pꝛope
columbaria.ad quã deſcendere queant:itaq;

ſ

e⸗
n
hnt
n
lio⸗
l
nc—
A.
n.
lmo⸗
eci⸗
fin⸗
gis
coli

Nrfii

zuste
tatü
es,
Keiun
umin
dusei
ibus1
ehubi
ſoqui
nlaoe

alt

rabe⸗

nipo⸗
Uw⸗
gui⸗
sin
oſte
ſvam,
pular
nenut
taz
deme⸗
ioc⸗
11a⸗
Pba⸗
ſs ol⸗

Scipuũ ⁊ fere neceſſariũ eis eſt ipſoꝝ man

ſio ſit ꝓpe locuʒ vbi aq̃ᷓ influat. vñ ⁊ bibere ⁊
vbi lauari poſſint.ꝑ mũde hee volucres ſũt.

vt ait Varro.optimũ eſt ꝙ de oibus granis

exhibeatur eis.vt ſunt frumẽta faba minuta

moiũ citercula vicia oꝛobũ milica oꝛdeũ ſpel

ta lolia ⁊ cetera grana vt videat᷑ qð libentius
appetũt.⁊ id pᷣcipue det᷑eis vt auidiꝰ ibi mo⸗

rnt.⁊ pluries pariãt. Palladiꝰ ait ꝙ fet fre⸗
Intant ſi oꝛdeũ toꝛrefactũ vel oꝛobũ vel fa⸗
bã ſepe cõſumant.dicit etiã ꝙ nihil expetunt

niſi vt eſtate q̃ maxie pingueicüt triticũ vłmi

liũ mulſa maceratũ ſꝑ accipiãt. eſt aũt mulſa
Aqaq mellica in qua qcunq; grana mollita ſunt
ciſq; data nõ recedũt ⁊ alios illuc ducunt vt
A nõ paud aſſerit᷑. alij autẽ dicũt nõ referre an

ſi ſit mellita eſca an nõ.cũ eis dat᷑ eſca in veſ⸗

ꝑe potiꝰ q; in mane.vt in die pcurẽt eſcã ſibi

q̃rere.⁊ qͥ nõ inueniũt intꝰ inueniãt. Nã ſt ida
ret᷑ in mane nõ ꝓcurarẽt alibi inuenire.ſed tẽ
poꝛe niuis debet in mane tnibuere. ne exeant
ad loca in quibus capiuntcum cenũ eſt ali⸗

bi non poſſe inuenire.

Capttuln; xt. Dec

paſtoꝛum columbarum.

nitio

Alrlrlto: columbarũ ſepe debet eis mũda

le locũ.⁊ fimũ reponereqͥ ad agricultu⸗
rã eſt optimꝰ.⁊ ſi quẽ inuenerit vulneratũ cu
ret.ſi quẽ moꝛtuũ eijciat. Itẽ ſi ſunt minꝰ fe
ri ⁊ bellicoſi vt alios ledat. eos inde remoue⸗
at. ⁊ ĩ aliũ locũ ſecretũ ab alio ꝑ ſe ponat. Si

ꝗ pulli ydonei ſunt ad vedendũ eos ꝓmat. ci

bũ ⁊ potũ cũ opus erit ſufficient᷑ eis tribuat.
Mi ſolent ſaginare colũbinos p ullos q̃ plu
ris vẽdant ſecludẽt eos cũ iã ſint pluma tecti
cibãtq; illos pane calido mollificato maſtica

to0 vel molli. hyeme bis. eſtate ter q̃libet die.

ſcʒ mane meridie ⁊ veſꝑe.eos vᷣo q iã pẽnas

magnas hre incipiut reliquũt modo illoſis.i.
fraci cruribo matribo nutriẽdos 27 impiguan

dos. vl extrahũt de pẽmis vniꝰ ale. nam qͥ ita
educant᷑ celeriꝰ ipinguant᷑ qᷓ; ceieri.vt ait var
ro. Itẽ debet eos curare ⁊ tueri ab oĩbo nocu

mẽtis.ledunt᷑ em ⁊ capiunt᷑ ab ancipitre mu⸗

n0o ⁊ falcone ⁊ ceteris qduſdã auibo rapacibꝰ.

d̃s occidere põt duabo vgulis viſcatis in tra
defixis int ſe curuatis.cũ int᷑ ipſas poſſit aĩal
obligatũ ſic em ea facile deciꝑe debʒ⁊ poteſt.
Palladiꝰ pᷣterea dicit ꝙ muſtelis tute fiunt ſi
int eas feiꝰ pꝛoijciat᷑ ſpoꝛtea qͥ aliaʒ calciant᷑.
Itẽ dicit optere rute ramulos plurib locꝭ ſu
ſpẽdere cõtra aĩalia inimica. Itẽ ledunt᷑ a fa⸗
ginis muſtelis ⁊ cattis ⁊ ceterꝭ pluribo anĩali
bus ꝗ de raptu auiũ viuũt. cõtra q dʒ cuſtos
hoſtiũ ⁊ oĩa loca vñ intrare pñt optie claude
re.⁊ ſtafas circũquaq; eminẽtes pcurare ne

qd ſuꝑius per parietẽ reꝑe poſſit. Itẽ ledunt᷑

ab auibo rapacibo tã diurnis q; nocturnis.cõ
tra qᷓs claudat cuſtos de nocte feneſtrã. vel ſi
ea apꝑta itrauerit auis rapax ⁊ ipᷣe audiat ſpa-
nẽtũ ⁊ ſtrepitũ colũbaꝝ intrat audacter in eã
cũ lumiĩe.auẽq; capiat ⁊ occidet.nec curet de
exitu colũbaꝝ.Aues ant diuturnas cũ viſco
vel ꝑua reticula capiat ⁊ occidat.feneſtrã aũt
de ſubſellis cãcellet ⁊ claudat.vt colubi intra
re valeãt ⁊ exire nõ autẽ auis rapax q ſolũmõ
intrat alis aꝑtis. Itẽ moleſtant᷑ pulli plerũq;
ſexcupedibo qð cuſtos inqrat.⁊ nidũ abijci⸗
at.alũq; mundũ ponat. Itẽ naſcu nt᷑ eis na⸗
rioli circa oclos ꝗͥ excecãt eos.maxie de mẽſe
auguſti.vẽdendi ſunt aut comedẽdi cuʒ ſolo
capite ſunt infecti. Itẽ recedũt aliqñ qꝛ nõ ha
bẽt qͥd edãt. cõtra tribuat eis vel qꝛ nimiũ ab
aialibo rapacibo infeſtant᷑.aut terrent᷑cõtra qᷓ
iuuat ipos cuſtos vt diri. Icc moꝛiunt᷑ex ſe⸗
nectute.nam vltra octo annos non inueniũ⸗
tur in columbarijs vurare vt dicunt experti.
Itẽ debet cuſtos ſepe ad eos accedere.?⁊ quo

9

tlens in columbariã intrat aliquã eſcam mo

dicu ſecum poꝛtare tẽpoꝛe cõgruo.eoſq; ſema
per aliquo certo ⁊ conſueto modo vocare. vt

magis domeſtici fiant. Item debet cuſtos te
gulam figuli pꝛo aqua tenere in colũbario.qͥ
aſſidem habeat ſupꝛa ſe aliquantulũ eleuataʒ
habentẽ multos ⁊ ſpiſſos pedes inciſos atq;
adherẽtes inter quos poſſunt caput ponere.

⁊ aquam haurire ne in vas intrare vt aq̃ mũ

da permaneat.

Capitul xtj. De vtilita P

te columbarum.

mnanm diebus. xl. cõcipit parit incubat et
educat. ⁊ hoc fere per totũ annũ faciunt. tan

tummodo interuallant a bꝛuma ad equino⸗=
xiũ vernũ.pulli naſcunt᷑ bini qui ſimulaccre
unerũt.⁊ habẽt robur cũ matrib pariunt. ſed
experti noſtri tpis in ꝑtibus noſtris diennt

ꝙ poſt ſex menſes pariũt ⁊ non ante.⁊ donec
viuũt quattuoꝛ vicib ⁊ quinq; ⁊ ſex.⁊ ampli
us faciũt pullos in anno ſi eſcã inueniant vł
habeant habundanter.ꝙ ſi nihil tribuit᷑ ter
ad minus pariũt.ſcilicʒ in eſtate.pulloꝝ car⸗
nes ad eſum ſunt valde bone ac delectabiles.
2 libenter emunt᷑. Item ipſoꝛũ fimus eſt opti
mus oibus plantis ⁊ ſeminibo.?⁊ poteſt ſpar⸗
gi quocunq; tẽpoꝛe anni quotiens aliqͥd ſeri
tur cũ ipſo ſemine.ac etiam poſtea quãdocũ⸗

q; ⁊ vnaqueq; coꝛbis ipᷣius valet ſiue equiua

let fimi ouiũ quadrupedũ vni plauſtro. nam
ex viginti coꝛbibus ſatis cõmode ex.xxv.be⸗

ne ex. xxx. optime impinguat᷑ bubulca frumẽę

ti.ſi manibo per agrũ ſpargat᷑ equaliter.⁊ cuʒ

ipſo grano tunc ſato vertatur Et nota ꝙ tria

paria columbarũ in anno faciunt coꝛbum ſi⸗
mi.ſi columbaria nidos intrinſecos habeãt.

2 quãtomagis cibant in eo tãto plus fimi re⸗

cipietur ab eis.quia diutius moꝛatur in ipᷣa.
quaſi ſemper cogant᷑ extra querere victum.
Item eſt alia vtilitas vt generaliter pꝛedica⸗

tur ꝙ poſſunt pꝛouincijs cũ litteris ſub cau⸗

da vel ala ligatis ad loca lõginqua tranſmit
ti.ſi de loco ad quem deſtinant᷑ delati ſunt ad
locum vnde mittunt᷑. Iteʒ refert Palladius.
neſcio ſi ſit verum ꝙ inducunt alios ſi ci⸗

mino paſcũtur aſſidue.vel ſi irici alarum bal

ſami liquoꝛe tangantur.

Capitulum xtij. Detur

turibus.

Jhil columbis fecũdius vt ait Aarro.

—r- J — ℳ

—
S⸗ —,N —

Ro turturibo locum cõſtituendum pꝛo

uige magnũ vt multitudinẽ alere velis
ecumq;. Item vt de columbis dictũ eſt vt ha⸗

beant hoſtiũ ac feneſtras ⁊ aquã purã.ac pa

rietes munitos tectoꝛio ⁊ in eis habeãt mul⸗
tos pales infixos.ſuper quibo cõmode moꝛa
re poſſint.⁊ locum paratũ cõgrue in quo pa
ſcant᷑ cibatui obijciunt triticũ ſiccũ in cente⸗
nos vicenos turtures fere ſemodiũ.quotidie
purgant᷑ eoꝛũ ſtabula a ſtercoꝛe.ne ledantur.

quod qͥdem ſeruat᷑ ⁊ eſt bonũ ad agrum colẽ

dũ ad ſaginandũ aptiſſimũ tẽpus eſt circiter

menſem ⁊ cũ matres eoꝛũ plurimos gignunt
pullos in quibs maxime fructus cõſiſtit. Au
cupatoꝛes tamẽ lombardie pᷣcipue Cremo⸗

ne tota eſtate turtures feras rhetibus capiũt

⁊ in domuſculã clauſam ⁊ lumoſaʒ includũt.
eiſq; dant continue aquã puram.⁊ miliũ quã
tum ſummere volunt.⁊ vſq; quaſi ad hyemẽ
vel poſt partẽ autumni ſeruant. ſicq; quingẽ

tas ⁊ mille quandoq; cõgregãt.que ineffabi⸗

liter impinguantur.⁊ ſic impinguatas opti⸗
me vendunt.

Eamrulum xlt etur

lis 2 merulis perdicibus ac eo coturnicibus
impinguandis. ee

magni
revoler
ſtoli
kene
ſnuin
ſpent
Msl
Sig
urtap
Maes
(eſgee
cübabe
Allan
Aſeheſt
ſice el
edaſc
erhunne

umpꝛo
revelis
be⸗
fiace
imo⸗
Lenon
os
cante⸗
lotde

Li vult pᷣdictas aues vel alias que pi
gu5ues care veniunt habere locũ.faciunt

clauſum ⁊ tegulis vel rethe magno coopertũ
magnũ ſcdᷣm quantitatẽ auiũ quas inciude⸗
re volet.in hoc tectũ aquã venire opoꝛtetp fi
ſtulã. ⁊ eam ꝑ cannales anguſtos ſerpꝑe qͥ faci
le extergi poſſint.naʒ ſi lata diffuſa eſſet aqua
inquinaret᷑ facilius ⁊ biberet᷑ inutilius.⁊ que
ſuperat ad potũ auiũ per fiſtulã exeat.ne luto

aues laboꝛẽt.hoſtiũ habere debet hüũile ⁊ an⸗

guſtu.quo cuſtos vix intrare queat.feneſtras
raras.per q̃s nõ videant᷑ extrinſece arboꝛes.
yt aues.eò ꝙ earũ aſpectus ac deſideriũ ma⸗
creſcere facit volucres incluſos.tm̃ lumis lo⸗
cũ habere opoꝛtet.vt aues videre poſſint vbi
aſſidant.vbi cibus vbi aqua ſit circa hoſtia
ac feneſtras.talis ſit munitio.ne mus vel mu
ſtela vel alia beſtia intrare poſſit. circa huius
ædificij parietes intrinſecꝰ multi ſint pali.vbi
