letantur. differũt tamẽ: quia ʒiſaga nobilius
vinũ facit.ſed minus.quia ꝑuos facit botrio
nes et raros.ſed multos.et ꝑua grana.Grilla

Fo facit omniũ harũ oppoſita. et hec ſpẽs ha

bundant᷑ inuenitur bononie. et in multis lo

cis aliz. eſt delectabilis ad edendũ.et eſt mi⸗
ro modo vinoſa.et vult terrã pinguẽ aut ſter
coꝛatã.⁊ valde timet vmbꝛas.et mature pul⸗

lulat. ⁊ facit vinũ optimũ ⁊ ſeruabile ⁊ potẽs

valde.nec audet vltra vnã diem vel duas ſta
re in grapſis.et hec in ciuitate Aſtenſi etin

ꝑ cultũ domeſticarent᷑ grapos Hcezet maio

S 2 Uartus 2 0 xxxiIIj.
lis partibus in maximo bonoꝛe habet᷑ Eſt
alia ſpecies q̃ vocatur maiolus.q̃ eſt vua ni⸗
gra. valde cito maturabilis.et pulcros ⁊ ſpiſ
ſos ⁊ longos botriones faciẽs.in ſapoꝛe dul
ciſſima.et vinũ facit durum.et ſatis ſeruabile
quaſi nigrũ.ſatis fertilis eſt.ſed melumen ali
quantulũ timet.et in plano et in montib⸗ pꝛo
uenit. et hec maxime apud Bononiã in locꝭ
infinitis habetur. Eſt et alia ſpecies q̃ adura
cla vocatur.que valde nigra eſt.et habẽs lon
ga grana.⁊ vinũ faciens valde nigrũ ⁊ bonũ
in terris humidis et aquoſis.ſed in mõtibus
et ſiccis locis non letatur.et hec apud ferra⸗

rniã pꝛe ceteris ſpeciebo eligitur. Eſt ⁊ alia ſpe

cies que vocatur gmareſta. hec nõ eſt multũ
nigra.longũ habens granũ.et ante maturita

tem omig folia perdit in ſapoꝛe acra ſiue acci
da.mediocriter fertilis. botriöes facit raros.

et vinũ optimũ diu ſeruabile.et hec vua non

cõmedi?᷑ ab auibo vl cambus nec libenter ab

homibus.et ex ea plurimũ inuenitur in par⸗

iibus montanis bononie. Et eſt alia ſpecies

q dici᷑ gunnaremus quaſi pᷣdicte ſumilis in
ſapoꝛe et vini durabilitate et foꝛma.ſed maio

res valde botriones facit.et grana groſſioꝛa ⁊

habũdantius vinũ.ſed minus nobile.⁊ ma⸗
gis loco pingui letatur.et hec in pluribo par
iibꝰ bononie inuenit᷑. Eſt et alia ſpecies vue

nigre que dicit᷑ padrinca.que groſſos ⁊ ſpiſ⸗
ſos facit botriones.ſed in eſtate non durat.et

hec in infinitis vineis Bononie inuenitur.
Sunt ⁊ alie multe ſpecies vuarũ nigrarum
q pꝛopter varias cõditiones malas minꝰ ap
pꝛobant᷑ ſicut eſt pignolus qͥ multũ diligitur
apud Mediolanũ ſuꝑ arbuſtulis. ſed apud
nos non bene fructificat.Et albarica cũ qua
tingũtur alia vina.q̃ nimis melumen timẽt.
et vinũ nimis auſterũ facit.Et varana clenti

na ⁊ poꝛtina.q̃ licet ſint mirabilis dulcedis

ad edendũ.⁊ bonũ faciant vinũ.tamẽ ſunt fe

re ſteriles.et minus melumen timent. Et val

mirica ⁊ tuſca que valde nigre ſunt.et mele⸗
gonus.qui ante omẽs ſpecies denigrat᷑.⁊ ca
nicula que pulcerrima vua et ſeruabilis eſt. q̃
omnes alternis tm̃ fructificãt annis Eſt etiãa
quedã ſpẽs vue rubea cũ canopũ valde dul⸗
cis ⁊ ſeruabilis.ſed parũ fertilis. Sũt etiãqᷓ⸗
dã genera ⁊ ſpẽs vuaꝝ ſilueſtrium q̃ labꝛuſte
vocant᷑.quaꝝ quedã ſuntalbe q̃dã nigre val
de ꝑua faciũt grana ⁊ ꝑuos grappos q̃ ſuꝑ ar
boꝛes ⁊ ſpẽs ſpiaꝝ viridiũ ſuo naturali mo
tu cõdeſcendũt ⁊ nõ putant᷑.ſed ſi putarent᷑ ⁊

8

Tiber

res. et grana groſſioꝛa q; hus. Et hee qᷓ nigre

ſunt tingunt vinũ et clarificant ſi integre vel
ciũ racenus conquaſſe ponant in dolijs. nec
viciant ſapoꝛẽ vini.⁊ q albe ſlunt clarificãt et
purificãt alba vua. Süut q dam ſpẽs vuaꝝ
groſſaꝝ ? duraꝝ 4 dicunt᷑ ꝑgule vel bꝛume⸗
ſte.quaꝝ quedaã ſunt albe:qdaʒ nigre: qᷓdã ru
bee.⁊ qᷓdam habẽt grana rotũda qdam lõga

valde.qᷓdam mediocrit.qᷓdam ſpẽalia habẽt

noĩia.et earũ quedã tempeſtine maturauoneʒ

recipiũt.q̃dam tarde.Et ex eis eligende ſunt

que magis placẽt ad eſum. qꝛ ꝓpter nihil ali⸗
ud plantant.cũ ex eis vinũ nõ fiat. ſat tamẽ
cõpetunt ad agreſtũ faciendũ acerbe.

Lapitulu. u. De nere qui

vitibus cõnenit:et de ſiiu vinearum.

2 5sð ‚. ð 4 2

Eilum mediocris qualitatꝭ:tepidũ ma⸗
gies iqᷓ; frigidũ eſſe debet.ſiccũ potiusq;
vmbꝛoſum. ſed ante oĩa. vitis ꝛocellas ven
toſqʒ nimis foꝛmidat.Aquilo tamen vites ſi

bi ſubiectas fecundat. auſter vero nobilitat.
ideoq; ĩ arbitrio nr̃o eſt plus de vino haben
mus an meli de ſitu vineaꝝ. Etiã ſcienduʒ
eſt: ꝙ campi a montibꝰ remoti ⁊ valles non
aquoſe largius vinũ ferunt. colles vᷣo ⁊ cam

niiuxta eos exiſtentes ⁊ naturã eoꝛũ haben⸗

DYanartus

tes nobilius vinũ faciunt. Pꝛeterea eſt ſcien⸗
dum: ꝙ in locis frigidis ⁊ in montiboa meri

die vineta ponenda ſunt calidis a ſeptentrio
ne. temperatis ab oꝛiente.vel ſi neceſſe fuerit
ab occidente.vt hac induſtria excellens qua
litas tẽperetur.loca naturã ſepe vitibus mu⸗

tant. ideo earum genera frequenter apten᷑.

plano igitur loco ſtatues viteʒ. que nebulas

ſuſtinet ⁊ pꝛuinas collibo qui ſiccitatẽ durat

⁊ ventos.pingui agro graciles atq; fecũdas.
macro feraces et ſolidas. frigido ⁊ nebuloſo

eas que byemem celeri maturitate pueniunt.
aut q duris accius inter caligines ſecuriꝰ fio

rẽt vẽtoſo tenaces.calido generi tenerioꝛes et

humidi.ſicco eas que pluuias ferre nõ pñt.?

ne multa dicaʒ eligẽda ſunt genera q̃ pꝛo de⸗

fenſiõe vicioꝝ ſuoꝝ cõtraria loca diligũt bis
in qbus durare nõ poterant. placida ſane re⸗

gio ⁊ ſerena caute genus ome ſuſcipiet.indu

ſtrius ergo vir pꝛobata diligat.et locis talib-

mandet que mutare poſſunt ea vnde ſumun⸗
tur. ſic merita quoq; ſeruabit. .

Capitulu;. vf. Dr terra

que vitibus apta eſt.

mnen
niͤ
cepe
foſc
ſap
Alta
cen⸗
ici
ren
um
ie
c

ſtſe
Mengio
etuent
Mod
nomn⸗
wenk,
Mhlas
Nden
ſidas.
nebnio
enunt.
tanrſo
nöite
nöode⸗
dllitbs
Aher
onlh
Küm

.
60 Sð
. .
1
4
D

Olum ad vineas ponendas nec ſpiſ⸗
ſum nimis nec reſolutum pꝛopꝛius ta⸗
men reſolutio eſſe debet.nec exile nec letiſſi⸗
mũ.tamen leto pꝛoximũ.nec cãpeſtre nec pꝛe
ceps nec ſiccũ:nec vliginoſum.modice tamẽ
roſcidum.nec ſalſum nec amarũ.quod viciũ
ſapoꝛe coꝛrupto vino contriſtat. Gophus et
alia durioꝛa vbi gelu relaxant᷑ et ſolibus pul
cerrimas ferunt vineas.refrigera eſtate ra⸗
dicibus ⁊ humoꝛe detento. ſed ⁊ ſoluta gla⸗
rea ⁊ calculoſus ager ⁊ mobiles lapides.ſed
tamẽ hec omia ſe glebis pinguibus miſeue⸗
rint.et ſilex circũ terram ſuppoſitus:quia fri⸗
gidus eſt ⁊ tenax. humoꝛis radices eſtate ſi⸗

tire non patitur. Item loca ad que de cacu⸗

minibus terra decurrit. vel valles quas fiu⸗
minũ ſaturat aggeſtio. Argilloſa terra cõmo

da eſt. ſed argilla ſola grauiter inimica. NHi⸗
ger ſabulo et rubeus vtilis eſt cui foꝛtꝭ eſt ter

ra permixta. Carbunculus niſi ſtercoꝛet᷑ ma

cras vineas reddit. In rubꝛica diff icile com

pꝛehendũt.qᷓ;uis poſtea nutriuntur in ea.ſed

hoc terre genus eſt valde operibo inimicum.

quia paruo vel humoꝛe vel ſole:aut nimium
madeſcit:aut nimis ſiccatur.ideoq; maxime
vtile ſolum eſt quod inter omnes nimietates
temperamentũ tenebit.et ꝓximius fuerit ra
ra q; depꝛeſſo. VUtilem vineis terram per hec
ſigna cognoſces.ſi coloꝛis ⁊ coꝛꝑis rari ali⸗

quatenus ac reſoluti eſt.virgulta que pꝛotu⸗

lit leuia nitida pꝛocera ⁊ fecunda ſunt.vt pi⸗
rus ſilueſtris.pꝛinus.rubus.ceteraq; huiuſ⸗
modi.neq; intoꝛta neq; ſterilia neq; ſcabioſa
nec macra exilitate languentia. Ad paſtinan
dum pꝛeterea rudes agros vel maxime ſilue

ſtres eligamus. Vltima eſteius conditio in

quo fiunt vineta vetuſta:ꝙ ſi neceſſitas coe⸗
gerit pꝛius multis aratiombus exerceat᷑: vt
abolitis radicibus pꝛioꝛis vinee ⁊ om̃i eius

carie ⁊ ſqualoꝛe depulſo.nouella vitis tutiꝰ

Capitulumm.vij. De pa⸗

ſtinatione et diſpoſitione terre: in qua vinea

Auartus Fo. xxxv.

—

6*

₰

E menſe ſeptembꝛis vel octobꝛis in lo

Q aridis:aut ianuarij.febꝛuarij.vł mar

cij locis humidis fieri debet paſtinũ ſiue cul
tura:vbi vinea eſt plantãda.quod tribus fit
generibus.aut terra in totuʒ foſſa.aut ſulcis

aut ſcrobibus tota terra debʒ effodi vbi ager
eſt mundus:vt ſilueſtribo truncis ⁊ radicib

ſilicis vel herbarũ noxiarũ ſpacia liberentur
Vbi autem ſunt mũde nouales ſcrobibo pa⸗

ſtinemus aut ſulcis.ſed melius erit ſulcis.qͥa
humoꝛẽ velut in totum ſpacia paſtinata trãſ⸗
mittunt.fiant autem ſulci longitudie qua de
ſtinaueris tabule latitudine trium peduʒ vel

quattuoꝛ.altitudine vnius pedis in loq hu⸗
midis.vel duoꝛum in locis ſiccis.deinde ſi li
gonibus per homies vinea eſt colenda tan⸗

tũ crudo ſolo reliquimus.qꝙ altero ſulco im⸗

pꝛeſſo vitium acies tribus vłquattuoꝛ diſtet
pedibus.ſcilicʒ tribus in ſolo exili.quattuoꝛ
in pingui:et tribus ⁊ ſemis in mediocri.Si

vero arande ſunt vinee quinq; vel ſex peduʒ
ſpacia que nõ fodienda ſunt.et in medio relĩ

quatur.ꝙ ſi ſcrobes fueri placeat.tantũ fiant
lõge quantũ vites diſtare debebũt.vt in quo
libet ſcrobis capite planta vna ponat᷑.poſ⸗
ſunt tamen cõmodiſſime ſulci fieri diſtantes

in triplo q; vinea ſpiſſa finaliter eſſe debebit.

F ii

Liber

et in quolibet ſulco plãte in duplo ſpiſſioꝛes
qᷓ; eſſe debeant poni.ſicq; acies ligonibo pꝛo
curari. ⁊ ſpacia per triennium aut quadrien
niũ arari.et omniũ generũ ſemine ſeri.cunq;
vites excreuerint vnam trahi a dexcris:et al⸗

teraʒ a ſiniſtris.⁊ de vtraq; duas fieri vites.

ſicq; ſpacium totũ impleri.ſcrobes non ſunt
vltra duos pedes altius fodiende.neq; pan⸗
gimus frigoꝛe.ne ſermẽta laboꝛent. latera in
lcrobibus equaliter ſint inciſa. ne aliqua vi⸗
tis ſaucietur.alte nitentibo ferramentis cum
foſſoꝛ incumbit.paſtinũ autẽ om̃e quod ver⸗

ſetur duoꝛũ pedũ altitudie vniuerſa terra fo

diatur.in quo erit diligentia ne crudũ ſolum

occulta fraude foſſoꝛ includat. quã rem per

ſpacia que fodiũtur virga cuſtos exploꝛet.in
qua modus eſt pᷣdicte altitudinis deſignatꝰ.

et radices omnes ⁊ purgamẽta maximeru⸗

bi ⁊ ſilicis in ſummũ redigi faciãt. que cura
in omni polſitionis genere eſt vndiq; ſeruan
da.poſſunt etiam cõmode fieri fouee parue ⁊
ſtricte. cõuenienter tamẽ pꝛofunde vbicun⸗

qʒ vites per vniuerſuʒ agrũ ſtare debent. fm

ꝙ; omẽs agricultoꝛes experti Bononie ⁊ in
locis alijs pluribo obſeruant.poſſunt enã fo⸗
ramina in terra circa vitem fieri.in terra vbi
cunq; vitis plantanda eſt.que qͥdem cũ pa⸗
lo fieri cõſueuerunt.ſed melius valde eſt ꝙ fi
ant cum foꝛti terra.quod eſt inſtrumentũ fer

reum per me pᷣmitus in rerum. quo terra e-

ducitur.nec in foꝛaminis parietibo conculca
tur.vt infixionẽ debilium radicum impedi⸗

at. et hoc quidem paruo laboꝛe perficit᷑.niſi
ager lapidoſus fuerit vel ſaxoſus. Locus qq⸗

dem qui paſtinandus erit pꝛius impedimen

tis ⁊ in omibus liberetur arboꝛibus.que foſ

ſa terra poſt calcatu aſſiduo ſolidetur.illud qͥ
dem experimentis aſſiduis cõpertum eſt vi⸗
tes melius ꝓuenire ſi vel ſtatim foſſe terre vel

non longe ante pangant᷑.cum timoꝛ paſtini

nondum repetita ſoliditate ſubſidit.et hoc qͥ
dem in ſulcis ⁊ ſcrobibus eſt pꝛobatũůũ.

Capitulu. viif. Quomo,⸗

do⁊ quando debent colligi plante.⁊ qualiter

ſeruari.⁊ ad partes remotas poꝛtari.

4 .

8 i,

Auartus

A ante vitis qꝗᷓ taioli dicunt᷑ colligi dez-
bent quãdo plantande ſunt.⁊ ante etiã
colligi poſſunt ſi bene ſeruent᷑.Et melioꝛa
dem tempoꝛa colligendi eas ſunt tẽpus octo
bꝛis.quãdo pars folioꝛum cecidit.⁊ pars ad
huc retinetur in vite.tũc enim caloꝛ naturaz⸗
lis vitis adhuc eſt expanſus in ramis.ſed cẽ
omnes frondes ceciderũt omnino.⁊ ſuꝑpue⸗
nit gelu intenſum in aere:tũc rami eius calo⸗
re naturali deſtituti ſunt.pꝛopter frigus ae⸗
ris fugam habuit ad radices ad calida viſce
ra terre. quare tales plante difficilius cõpꝛe⸗

hendũt. Tempus pꝛeterea marcij: in quo iã

caloꝛ ⁊ humoꝛ ad radices redijt: itaq; eoꝛuzʒ
gemme cum tumeſcere incipiunt eſt optimũ
ad plantarũ collectionẽ.pꝛopter eandem raz⸗

tionẽ.Eligendarũ quidem plantarum ratio

multiplex eſt. et pꝛimo quidem ex tali terra eli

gi debet. q̃ non ſit pinguioꝛ.et ea in qua pan⸗

gi debent ſit equalis aut exilioꝛ. Nam ſi a pi

gui terra ad ſolum exile tranſferuntur.vtiles
eſſe non poſſunt.niſi ſepe ſtercoꝛe adiuuẽtur.

Item eligenda ſunt pangenda ſermẽta de vi

te media.non de ſumma:nec de infima quin
q; vel ſex gemmarũ ſpacio a veteri pꝛoceden
tia.quia non facile degenerant:que de locꝭ ta
libus colligũtur. SGumma flagella repudie⸗
mus ac ſurculos qͥ licet loco bono nati ſunt.

welioꝛaq⸗
Husocho
11 poad
lornamn⸗
mis. ſc
ot ſouc⸗
niauscl⸗
rfiosa⸗
candr ſce
iinscnr⸗,
minno
lqg coltj
ckopan
mndenn⸗
rum udo
Himdi
guupaß⸗
nſapt
ur wies
giunetur.
ſendey!
ima guin
D
debogix

Liber

tamen feracitatis beneficio caruerũt. Pam⸗
pinus aut qui de duro naſcitur:etiam ſi fru⸗

ctum pꝛotulit pꝛo frugifero non ponat᷑. In
ſuo enim loco fecundatura matre. trãſlatus
vero tenet ſterilitatis viciũ.quod naſcẽdi cöo⸗

ditione ſuſcepit.ſumat᷑ etiam de vite fecũda.

nec exiſtimemꝰ ea bꝛachia fertilia que vuas
ſingulas aut binas pꝛoducunt.ſed que mul⸗
ta vbertate curant᷑. Naʒ poteſt ferax vitis in
ſe habere feratioꝛes materias. Citra autem
in hoc ſignũ feruilitatis.ſi de duro aliquo lo⸗
co fructum citabit. ſi fetu impleuerit ramu⸗
los ex om̃i parte ſurgentes.ſed hoc ſignis ꝰꝓ
pꝛijs per vindemias eſt notandũ. Aſierit au⸗
tem Columella vno anno expoliari fertilita
tem nõ poſſe.ſed quattuoꝛ.quo nũero cogno
ſcitur vera generoſitas ſurculoeũ.Ad pangẽ
dum nouellos palmites debʒ eligi duri in ſe
nihil habens.⁊ veteris ſermenti.quoniã boc
ſepe coꝛrumpit᷑et putreſcit. Menſura ſermẽ̃
ti vnius cubiti ſcom Palladium eſſc debet.

mihi autẽ videtur longius eſſe debere.maxi
me in locis decliuis mõtuoſis ⁊ aridis:cum

in foueis oblique pangũtur.ipſumq; ramu⸗
lis ⁊ capꝛeolis ſiue anchis eſie purgandum.
Seruande ſunt plante vitis taliter ꝙ vento
aut ſole nõ vꝛantur.aut aliquo modo leÄdan
tur:et pᷣcipue ſub terra vſq; ad dimidiã par⸗
item merſe: ſi paucis erunt ſeruande diebus.
Di vo diu ſeruari eas neceſſe fuerit:⁊ maxi⸗
me iã multo adueniente caloꝛe vſq; quaſiad
ſummitates ipſoꝛũ terra valde conirita opez⸗
niant᷑ adeo ꝙ terra tam intra q; ſupꝛa diligẽ⸗

ter poſita ſingulas plantas tangat. ſi cas

tranſuehi ad partes multũ remotas opoꝛtue
rit.locus vel palee molles ⁊ modicũ lutoſe ciũ
plantis optime miſceantur.⁊ ſacco vel ſexto⸗
rio quod eſt melius inuolute ſtricte ligentur
capite groſſioꝛi cum pꝛefatis paleis.et ſtoꝛio
cooperto.⁊ cum poꝛtantur quantũ fieri po⸗
teſt a ſole defendãtur ⁊ vẽtis.x ſi nimia eſ⸗
ſet aeris ſiccitas.poſſiint quandoq; coꝛpoaa
groſſioꝛa in aquam demergi. ſic em diſpoſite
diu ſerri poterunt.⁊ teri ſine leſione ipſaruũu.

Capitulmz. ix. 4

SPrarr i

Quartus Fol. xxxyj.
Auando

7 qualiter vinee ⁊ vites plantande ſunt.

Empoꝛe ſeptembꝛis:et apꝛilis in locis
frigidis vinee ſunt plantande:tempe⸗
ratis vero de menſe octobꝛis:vel marcij.cali
dis de menſe nouembꝛis ⁊ febꝛuarij.ita tamẽ
ꝙ in omnibus pᷣfatis locis:ſi humido ⁊ cõa⸗
peſtria depꝛeſſa fuerint.poſt h yemem pangã
tur:ne caloꝛ naturalis ipſarũ duplici aquo⸗
ſitate:loci videlicet ⁊ hyemis extinguatur.ſi

vero arida et montuoſa ſint. loca pangenda

ante hyemem plantentur.vt ſuperflua loco⸗
rum ſiccitas circa plantas humiditate hye⸗
mis temperet᷑. In locis vero temperatis an⸗
te hyemẽ:⁊ poſt congrue tangi poſſunt. Neʒ
ponende ſunt vites placidis diebus ac tepi-
dis quando ſolum eſt modice humidum.ſed
potius aridum q; lutoſum. Cum vinea plo⸗

tatur in oꝛdine aut plantatur in foꝛaminibꝰ

directis.vel parũ obliquis.duo ſermẽtes in
ꝑte inferioꝛi:obliq inciſe fſoꝛami impꝛimant᷑.
⁊ ſabulũ vel tra ſoluta ⁊ trita.⁊ cũ pauco ma

turiſſimo leta mine paleaꝝ vel vinacie mixta

ð e

vſq; ad medium foꝛamen ponat᷑.peinde cre⸗
ta vel terra ibidem inuenta repicatur. aut in
paruis foueis cõuenienter pꝛofundis pan⸗
gũtur. capitibus plantarum longe poſuis in
parte infima et in ſupꝛema iuxta ſignũ tum
fimũ vndiq; pꝛopoꝛcionabiliter poſuũ ex cõ
iunctis ⁊ terra contrita mediocriter ſuperin
ducitur cõculcata. Caputſermenti cum de⸗

ponit᷑ retoꝛquendũ non eſt.nec aliquo modo

vexandũ. NHam pars ea de qua radix ſperat᷑
iniurie nulle ſubijcienda eſt.due gemme fer⸗
tiles remaneãt ſupꝛa terrã.nec dimerſa poni
tur fecũdioꝛi parte ſupꝛa eam q; eſt.ſterili ꝓ⸗
ximũ relinquat.vbi pingnis eſt. natura ter⸗
rarũ maioꝛes inter vites ſpacia relinquamꝰ.

ſcilicʒ quattuoꝛ pedũ.vbi exilis anguſta ſcili
cet trinm. vbi vo mediocris triũ pedum? ſe⸗
mis.Pꝛeterea non eſt vno tantũ genere vitiũ

onmne paſtinũ cõſerendũ.ne annus iniquus

generi vindemie ſpem omnẽ excludat.et ideo

ꝗquattuoꝛ vel quinq; generis eximia ſermen⸗
ta pangemus.ac expediet maxime tabulatim
diſponi. Ei ſic geneꝝ diuerſitate diſtincte po
ſita.poterit eam operarioꝛũ minoꝛ numerus
expedire.et gradatim que velocius maturan

tur pꝛius condere.deinde que ſerimꝰ ac meli

us puro ſapoꝛe ſine letamine alterius gener⸗
vnaqueq; vina ſeruare. Et ſi hoc facere tibi
Difficile videat᷑ nõ alia ſimul conſeras quaq;

ſapoꝛe ⁊ floꝛe ⁊ maturitate cõueniãt. In ſcro

bibus vᷣo magnis ⁊ latis vt vitiuʒ diſtantia
eſſe debet.per angulos quattuoꝛ ſermẽta de⸗

ponas.et vinaciam (vt dicit Columella) ſter

coꝛe mixtam ſimul ſparges.⁊ ſi exile ſolũ fue

rit pinguẽ inferas terre ſcrobem.ſi vᷣo minꝰ
cretoſa eidem miſceas ʒabulum.qꝙ ſi arbuſtã
te delectat habere plantã generoſe vitis pus
in ſeminario nutrire debebis. vnde radicata
tranſferat᷑ ad ſcrobem cui arboꝛ eſt iuncta.in
ſeminario autem bꝛeui ſpacio diſtantia inter

ſermenta deponas.et cum cõualuerint hinc
poſt bienniũ radicabitur vitis vel arbuſtula

et tranffertur.quas cum depones in ſcrobeʒ
ad ſingulas materias rediges.putatis omni
bus que ſcrobi inſunt.curtatis etiam radici⸗
bus quas poteris inuenire vexatas. In ſcro
be autem ad arbuſtũ faciendũ duas radica⸗
tas vites depones.obſeruãs ne ſe ſua radice
cõtingant.et ipᷣas vites ad ſcrobis latera di⸗
ſcreta cõiunges. Varro aſſerit ſccobem non
pꝛimo anno eſſe complendam.que res faciet
vitem alteriꝰ fundare radices.ſed hec aridis
pꝛouincijs foꝛie cõueniet.humidis vᷣo ſata

.
5

QDnartus

putreſcent humoꝛe ſuſcepto:niſi terra ſtatim
cultui detur.ſed arbuſta que ferent plãtas ar

boꝛum de his generib ponat. vel ſi agro ſup

petit habundantia his vtatur vlmo oplo ſa⸗
lice populo fraxino ceraſo nuce pꝛino ⁊ ſimi

libo.ſed ſalice ⁊ populo in locis humidis vti

oſſumus.ceteris vᷣo in his ⁊ alijs locis.Ex

is autem generibo truncos radicatos vel ſa

licem ⁊ populum ſine radicibus circa ſcro⸗
bem vitis conſtitui opoꝛtet. In ſcrobe vitis

ab arboꝛe ſua ſexquipedes vel duoꝛũ peduʒ

ſpacio diſtare debebit. Hã arboꝛi nimis pꝛo
xima vitis aut iſßius oppꝛimet incrementũ.
aut oppꝛimetur ab ea.Aliud etiam de tranſ⸗
ferenda vite ingenium fieri poteſt ex vimi⸗
ne parua coꝛbicula ad arboꝛem vel pergula
rium fertur.cui vitis adheret.et in fundi me
dia parte pertundit᷑.et idcirco inducto in eaʒ
ſermento vitis ſuſpenditur et terra repletur.
quod ſermentũ exacto anno in coꝛbicule fun
do inciſuʒ.cum ipᷣa coꝛbicula poꝛtabitur ad
locum vbi plantare pꝛoponis.cum ipſa coꝛ⸗

bicula obꝛuit᷑circa arboꝛis maritande radi⸗

ces.et hoc fiet ſine ambiguitate oſtendendo.
Caueis etiam munienda eſt aduerſum peco
ris appetentis iniurias.et arboꝛi ſue pꝛotinꝰ
alliganda. Cum vᷣ̈o arboꝛes ripaꝝ vitibw mu
nire deſideras optimũ eſt.et facile ſulcum in
ripa facere.ibiq; ſpinas ⁊ taiolos mixtim po
nere.et foſſato effoſſo terrã ſuperinducere.ſic
enim ſpinis muniet᷑ager.⁊ per eas vitis tu⸗
te condeſcendit. O ptimũ em̃ genus eſt pio⸗

uincialiũ vinearum que fiunt ad vites velut

arbuſtule ſtent.que quidem plantant᷑ vt hee
que in oꝛdine diſponunt᷑.Et hee quidem aut
vndiq; pangũtur equaliter.aut vnũ oꝛdineʒ
tm̃ ſeruant ab alio pꝛoximo vt placet remota
ſed in his vna ſola planta in qualibet poteſt
poni.in duabus videlicet aciebi.in tercia vᷣo
bonum erit vbiq; duas poni.quibus pꝛoxi⸗

me plante pꝛedicte poſſint annis ſequentib-

reparari.ꝙ ſi in quolibet loco due ponantur
cum cõualuerit debilioꝛ auferat᷑.vt vna ſola

remaneat. Pꝛeterea ſciendum eſt ꝙ naturaz

vitis celum ſolumq; ſuſtentat ſi genera cõue

nienter aptent᷑.ideoq; in earum plantatione
pꝛecipue obſeruanda ſunt ea que ſupꝛa dixi
mus:cũ de aere ⁊ ſitu vinearũ loqueremur.

Nge⸗
Vinee
mati
tur.
nre
oeini
füſuck
wbien
nnoſn
lagie
tintie
lhan
nane
ſloci
Pbiͤ⸗
Anin
oſhib⸗
wenſe
lin

ltie

loꝛe⸗
luril
E⸗
lian

Mhäin
dtgsgr
goſtn
oploſt⸗
orſin
nidisy
esE
lspalſn
raſaw⸗
obeyiis
peci;
mispeo
emennü.
etranſ⸗

cvimi⸗

ergula
Indime
boine;
eplerar.,
alefun
biturac
placor⸗
eradi⸗
Noende.
umpeco
protin?
bmu
lum in.
rimpo
ncereſi
ſis w⸗
ſtpo⸗
its elut
gehee
icemant
jodine,
arenon
hapotet
aſo
spuri⸗
guentbo
onuncur.
nna lol⸗
naturaz
nicone
atone⸗
nadixl
emur.

Liber

gatione ⁊ renouatione vitium ⁊ vinearum.

Ropagatiões qñũq; in vineis qũq; ad
Arbuſta fiũt. In vineis quidẽ qniq; ꝓ⸗
pagant᷑ in locũ vacuũ.vbi vins ſm oꝛdinez
vinee debz eſſe. qñ; vo in locũ alteriꝰ q̃ infa

mati generꝭ eſt ſermentũ vitis nobilis ꝓpaga

tur.⁊ qñq; ꝑ circũſtantias adducit᷑ vt vinea

incrementũ recipiat. Et pᷣmo qͥdeʒ modo ad
oꝛdinatũ pꝛotrahit᷑ locũ.aut ſtaum cũ ſermẽ

tũ ſufficient᷑ eſt longũ:aut ſucceſſiue ꝑ annos

vbi eiuſdẽ deficitlõgitudo. Et idẽ ſeruandũ
in om̃i ꝓpagationis genere. Si autẽ in locuʒ

eradicandũ vitis pꝛopago ducat᷑ aut hoc ſta
tim fiet aut pꝛimo anno ꝑ vnũ pedẽ pꝛope vi
tem auferendã pꝛotrahit᷑ vt habito vitis dã⸗

nande fructu anni pꝛioꝛis:⁊ ſequẽtis leuiter
in locũ pꝛius eradicate trabat᷑. Cum aũt per

trahit᷑ ad arboꝛes vel arbuſta: per vnũ pedeʒ
ad minꝰ ab arboꝛe fiat remota pꝛopago.In
omibus aũt pᷣnarratis modis letamen in ſo⸗
uea ſupꝛa terrã circa pꝛopaginẽ apparentẽ re
licta ponat᷑ nec ſub terra per contractũ ꝓpa⸗
ginis apponat᷑ alioquin ſuꝑfluo letaminis ca
loꝛe debilitat᷑ vel areſcit.niſi fuerit adeo ma⸗
turũ ⁊ vetus:q om̃is caloꝛ letamĩs exalarit.
Eſt autẽ ſciendũ:pꝛedictas pꝛopagatiões fie
ri:aut in foſſionetotiꝰ vitis q̃ ꝓpagat᷑.ant ma

QAuartus Fo. xxxvij.

gis ſine curuatura ſermẽeti. vt velut arcus ſu

pꝛa terrã relinquat᷑.alia ꝑte vitis infoſſa:ꝙ ſi
fiat poſt bienmũ recidat᷑ aut trienniũ.ꝙ ſi tu
cius ꝓpter debilitatẽ biennaliũ radicũ:q̃ vi⸗
tẽ nouã ſepe nõ cõuenienter defendũt.vetus
⁊ antiqua vitis ⁊ que longe nimiũ pꝛoducit
frugiferos.renouat᷑ per ſtudioſum palmitis
cultũ.cõgruis tẽpoꝛibus eideʒz adhibitum.⁊
per fimationẽ letaminis aut ſermentoꝛũ.aut
ſabuli in loco nimis cretoſo.aut crete in ter⸗
ra nimiũ ſabuloſa.et per ſtrictã putationẽ aut
inciſionẽ factã in loco ſtipitis nitido vel ſuc⸗
coſo. Columella dicit:q ſi vitis pergularij ⁊
arbuſti que eſt integro trũco in ſolo robuſto
ſtricte putet᷑.⁊ ablaqueata fumet᷑ in terra.ter⸗

ciũ vel quartũ pedẽ a terra muerone feriatur

acuto.ac foſſo frequẽtius incitent᷑ ex eo loco
gẽme.plurimũq; pꝛoducit in vere ac materiã
vitis fundit qͥ reparet᷑ vitis.O ſi trũcus vitꝭ

eſt nimia vetuſtate coꝛruptus:de menſe mar
cij iuxta terre ſuperficiẽ.velł ſub ea modicuam

recidat᷑.vt ſurculus in abſciſo trũco vitis eo
dem renouet᷑.vel cũ vitis (q̃ ſola eſt)nimiũ lõ

ge ꝓducit frugiferos palmites.plicet᷑ vnũ re

motũ a vite.et intrans ibi in terrã exeat.aꝓpo

diatus ad vitẽ.et poſt bienniũ incidat᷑macer
vitis renouãde.vites autẽ oẽs laudabilis ſut

generis. ⁊ tũc de olbus fiat vt de ſingulis vi⸗

tibus ſupᷣ pꝛoxime dictuʒ eſt:aut omnes ſunt
male.quo caſu nihil erit vtilius:q; ea vniuer

laliter extirpare:atq; ſufficienter vetuſtis cõ⸗

ſump radicibo. eã denuo plãtarc. ſi qdaʒ

vites ſunt bone.quedã male.radicitꝰ extirpa
tis peioꝛibo.⁊ appoſitis palis in omibus loc

in àbus vites aptant᷑.que relicte ſunt vites

adeo fodiant᷑: facile flecti poſſint. ⁊ totalit᷑

ſubmerſe ĩ duas vel iu plures ꝑtes ſcdᷣm exi⸗

gentiã ⁊ poſſibilitatẽ ipſarũ vnaqueq; diſtri⸗
buat᷑.et duob palmitib in ſingulis locis ad

plus relictis cũ duab gẽmis ſupꝛa terrã ce⸗

teri amputent᷑. ⁊ vnicuiq; viti ex fimo aliqᷣͥd
apponat᷑.nec eſt pᷣtermittendum:qꝙ de nouis

palmitibo tm̃ de vnoquoq; terra mergendnʒ

eſt ꝙ radices in loco congruo nouas mutere
poſſit ꝗᷓ in veteri niſi ſit qſi nouũ facile nõ na
ſcunt᷑.O ſi aliquis remanet locus ad quem
nullus poſſit palmes pꝛoduci.eidẽ aliunde
tranſlati noui palmites tribuant᷑. O mis pꝛe
terea pꝛopagatio fieri poteſt in mẽſe octobrꝭ.
nouembꝛis.febꝛuarij ⁊ marcij.cum terra nec
adeo mollis eſt. q commode reiractari non

poſſit. et eius partes comminui.nec adeo du

ra.ꝙ nimiũ foſſioni reſiſtat. In aquolſis au⸗

RN
„

—⏑

Liber

tem nimiũ locis poſt hyemẽ:et in ficcis ante
hyemẽ vtilius pꝛopago ducet᷑.ita tamẽ qꝙ in
plano ſub terra quo pede in cliuis et niuoſis
et rimoſis vſq; ad duos pedes vitis traben⸗
da mergat᷑.vel foꝛſan ea que fit ante hyemem
in om̃ibus locis eſt melioꝛ.dum tamẽ in aqͥ⸗
ſis terra circa eam bene diſponat᷑.quia firmã
dis radicib(vt ait Palladius)vitis incum
bit cum pꝛoferendi palmites eam curam nõ
pꝛomouet.

Capitulum. xf. De inſi⸗

tione vitis
,EEe WEr

eenen.

Ites inſerunt᷑:aut in vitibus:aut in ar⸗
boꝛibus. Et in vite quidẽ inſitio duo⸗
bus fieri põt cõgrue modis.in trunco videli
cet et palmite. Inſitio in trüco hoc modo. eli
gatur truncus inſerendus talis qͥ ſit ſolidus.
et humoꝛis exuberet alimẽto. neq; vlla vetu⸗
ſtate aut iniuria laceratus areſcat.recidat᷑ cir

ca terrã.aut ad pedẽ mediũ infra eam. NHam

ſupꝛa terrã difficilius compꝛehbẽdit. Varro
autẽ ſcribit.vitẽ inſerendã ſiccari deberetri⸗
duo anteq; inſerat᷑.vt qui in ea nimis eſt hu⸗
moꝛ diffluata a vite anteq; inſerat᷑. aut pau⸗
lo infra inſitam incidat᷑. vt inde humoꝛ ad⸗
usẽticius effluere poſſit. Itẽ inſerendi ſis culi
ſolidi rotũdi gẽmis ſpiſſis et pluribo oculati.
ex quibo tres oculi vel duo inſitione ponant᷑

Lunartus

radicatergo ſermentũ ad duoꝛũ digitoꝝ mæ

ſurã.vt ab vna parte ſit coꝛtex.ne patiar nu⸗
dari medullã.ſed lenit᷑ rade:vt inciſſura poſ⸗
ſit ſenſim in acumen exire.et coꝛtici ne matrꝭ
aptetur. Infimus oculus ita infigat᷑.vt trun
co iunctus adhereat.qͥ oculus exterioꝛeʒ de⸗
bet recipere partẽ.deinde ligetur vt in alijs in
ſitionibus eſt narratũ.tegmẽto quoq; aliquo
a ventis ⁊ ſole defendat᷑.ne hij quatiant:hic

agurat. vbi caloꝛ tẽpoꝛis ligaturaʒ inuaſerit

ipᷣo puniculo tenuis humoꝛ circa veſperam

debet frequẽter effundi.vt hoc alimẽto cõtra
riũñ videlicet celi terrẽtis arent᷑. Poteſt etiã ali

quid veteris cũ nouo cõuenienter inſeri. Cũ
ergo germẽ ceperit incrementũ adiutoꝛio ca

lami vel pali debʒ adnecti.ne motus aliquis
ffragilẽ ſermenti pꝛocedẽtis quaſſet etatẽ. le⸗
ui vinculo et nõ ſtricte ligetur.ne adoleſcẽtia
molliſſimi germinis node dure cõſtrictiõis
angatur. ſi infra terrã inſerueris eam beneſi⸗
cio cõgeſtiõis a cumula.vt hec quoq; nouis
ſermẽtis pᷣter nutritis alimẽta ſubueniat. ali

qui etiam in vite vel ramo biennali.vel vltra

inſerunt ſurculi longũ modicũ veteris habẽ
tem.et trunci groſſitudinẽ poſſidentẽ. vel eti
am in equalem ⁊ ſimul vtrunq; iunctis ab⸗
ſciſam vel ſupꝛa dicto modo in ſciſione para

ta et ligatura pꝛopaginũ obſeruata.in palmi

te autẽ inſitio duobus modis fit.et vno qui⸗

dem qui oibus melioꝛem vt nouũ ſermentũ

nouo pꝛeciſſuram addatur. inciſſura vtriuſ⸗
qʒ in eodem iuxta gemmã adhibitam.loco et

ligatura cũ peciola ex cera imbuta ⁊ molli vi
mine deinde argilla congrue ſubſecuta.alio
modo vt gẽma vitis vniꝰ excidat᷑ vſq; ad me

dullã pꝛo fundato vulnere.⁊ trãſuerſo vtrun

qʒ obligato vulnere.⁊ tatundẽ de gẽma vitis
alteriꝰ obꝛuat᷑ et loco pꝛimo ponat᷑.⁊ fiat col

ligatio vt in alijs.⁊ tũc cõualeſcit.⁊ fructifi⸗

cat.qͥdã enã exꝑtus mihi aſſeruit vſq; ad me
dullã vitẽ parua terebꝛa ꝑfoꝛaſſe.⁊ ibi ſurcu
lum cõuenientẽ foꝛamini modicũ raſuʒ infi⸗
xiſſe.et compꝛehẽdiſſe et nõ abſciſa vite.que
quidẽ ſi abſcidat᷑ debet meliꝰ pꝛouenire.Eſt
et alius modus optime pꝛoneniẽs:vt incida
tur inſerẽda vitis oblique.vſq; ad medullaʒ
vel pꝛope eã.in tantũ ꝙ cuneus duoꝛum ꝓ⸗

pe digitoꝛũ poſſit immergi.et tunc ſurculus

duarũ gemmarum modicũ habens veteris
vſq; ad medullã raſus ab vna pte vt inciſura
in acutũ tendat.⁊ pᷣparatus eo modo q̊ meliꝰ
adequet᷑ alterius ꝑtis.exterioꝛa remota carti

cula impꝛimat᷑ in plagã.et ligetur.⁊ creta cir

cum⸗
auat⸗
ſtan
mitt
ſeop
nee
lus!
un
ſat
duo
liot
ol
nt
ſanl.

ſoro
torat
tural
glijs
lart
Golur
cline
Pteten
brar
ſſ⸗
ague
ſerüi
lcke
po!
o/
Alĩ⸗
linel
gr
lprot
herian
nhi
cpite
hinby
logelo
wägli
ſnee
bunig
hoſte
autef
faci
inſern
ito .
bagu

heni
4 Neſtns
Unnn
mnande⸗
tnalsin
galg
mnn hie
Pinngſet

reſon
nitocin
keſteräiei
intoriodg!

Goleſeinn

ſienus D

tonis
eniat, gi
ipdyln
eniobebe
te alei
nctisab⸗
one pmni
inpalmi
wroqgi⸗
ſermeni
mwiu⸗
m oct
1molini
n do
Gaane
ſowun
maviis
1ſotool
fmcuft⸗
ſgad ne
biſaren
zinti⸗
rir/ gue
nie Eſt
incida
edalla;
um p⸗
Urculus
vetens
inciun
M
dr

—

cumpoſita peciola poſtmodũ inuolua..⁊ per
quattuoꝛ digitos vel idcirca mater ſupꝛa in⸗

ſitam ſit abſciſam.nec ſupꝛa eam aut iuxta ꝑ

mittatur aliqͥd pullulare.⁊ poſſunt circa vi⸗

ies plures ſurculi cõuenienter aptari. opti⸗

me etiã pꝛouenit ſi nouus tantũmodo ſurcu
lus inſerat᷑et ſi eiuſdẽ groſſitudims ſit.cum
trunco erit melius ꝙ eſſe poſſit. Alioqn cum
vna ꝑte coꝛticis adequctur. vel ſcom ratiões
fiat adequatio medullarũ. inſitio in arboꝛes
duobo poteſt fieri modis.⁊ vno quidẽ vt vi⸗

tis trahatur ꝑ ceruſum. vel aliaʒ arboꝛẽ.vbi
vno tẽpoꝛe fructus arboꝛis maturet᷑. alio vᷣo

vt inſeratur in arboꝛe.ſicut oĩs inſitio in diſ⸗
ſimiuia fit quãdoq;. Et pꝛimꝰ quidẽ modus

eſt. vt plantet᷑ iuxta ceruſum. vel aliã arboꝛeʒ
piroꝛũ.vel maloꝛũ.⁊ ꝑfoꝛantur ille.et ꝑ foꝛa⸗-

inen vitis trahitur. et cũ creuerit arbos ⁊ vi⸗
tis.ita ꝙ efficiũtur ligna eoꝛũ cõtinua. pꝛeci
ditur vitis ex ꝑte radicis ita ꝙ nõ nutritur ni
ſi ꝑ radicẽ ⁊ ſtipitẽ alterius arboꝛis.⁊ tüc ma
turatur vna cũ frucuib iluus arboꝛis. Inſeri
turaũt in arboꝛe vlmi. ⁊ foꝛſan in qbuſdam
alijs ſcom Columellã.vt trücus arborꝭ galli
ca vſq; ad medullã pfoꝛet᷑ terebꝛa vbiq; affi⸗
gatur ſurculus vi ſcᷣm modũ ſupᷣ traditũ:
cũ in cẽmuni de inſitionibo loqremur. Yiũt
pterea dicte inſitiões in locis calidis mẽſe fe
bꝛuarij.frigidis vᷣo marcij.cũ vites nõ aqſo
ſed ſpiſio lachrimant᷑ hũoꝛe.licet facte tꝑe q̊

aquoſas effundũt lachrimas.aut poſtq; emi

ſerut pampinos qñnq; inſite cõpꝛchendãt. po

teſt etiã fieri de mẽſe marcij ⁊ iunij iã cõſum⸗

ptis lachrimis.ſi palmites inſerẽdi loco frigi
do ⁊ vmbꝛoſo a pullulatiõe fuerint pᷣſeruati.
Alu inſuꝑ modũ q̊ nuda gẽma loco alteriꝰ
cu melle vel alia q̃cunq; re pomt᷑ a q buſdam
vulgariter pᷣdicatuʒ nõ pono.qꝛ eã nullatenꝰ

axpꝛobare videt᷑ naturalis rõ ꝓpter nimiã te⸗

neritudinẽ gẽme.veruntũ quidã frater mioꝛ

mihi aſſeruit:ꝙ de mẽſe aplis.cũ folia vid in

cipiũt aparere accepit ſũmitatẽ gẽme rema⸗
nẽtibo folijs ꝓꝑuis cũ quadã cõcauitate.ac in
eodẽ loco poſuit aliã gemmã ſimilẽ recẽtiſſi⸗
mã aliũde receptã cũ molli fumo bubulco. et
ſine quolibet alio auxilio cõualuit.ideoq; ꝓ⸗
bari põt.licet videat᷑ cõtra naturalẽ rationeʒ
poſitam a fratre Alberto theotonico.Catho
autẽ ſcribit.ꝙ vitis inſitio vna eſt ꝑ ver.alte⸗
ra cũ vna floꝛet.ea optima eſt ꝑ ver. vitem ſic
inſerito.pᷣcidito quã inſeres.eã mediã diffun
dito per medullã.eo ſurculos pᷣacutos arci⸗
to quos inſeres medullã cũ medulla cõponi

Quartus Fo. xxxif.

to. Alia inſitio eſt. ſi vitis vitem ↄtingat vtri
uſq; vitem tenerã pꝛeacuito obliquo inter ſe
medullam cũ medulla libꝛo obligato.Tertia
inſitione terebꝛa.vitem quã inſeres pertundi
to. eo duos ſurculos vᷣgineos qð genus eſſe
voles inſectos aliquos arcito ad medullã fa
cito.his medullã cum medulla cõiungas ar
cito ea que terebꝛaueris.alterũ ex altera par⸗
te eos ſurculos facito ſint lõgi pedes binos.
eos in terrã dimittito. replicatoq; vit ad vi
tem caput.mediã vitem vinculis in terrã de⸗
figito.terraq;ʒ operito.hec omia luro dẽſo ob
linito.alligato integitoq; ad eundẽ modum

tanꝙ; oleas. Ego autẽ aliam inſitionẽ vitꝭ ſe

pe pꝛobaui.et eam inueni infallibilem ⁊ ſecu
rã apullulatiõe ⁊ leſione ſciſſure.hanc inſitio
nẽ hoc modo facere debes.palmuẽ nouũ lõ⸗
gum habentẽ quattuoꝛ digitos veteris pꝛe⸗
cedentis anni.et remoue dimidiã partem ve
teris vſq; ad medullã:ea ſalua remanente in
parte inſerenda.et ex alia dimidia: veterꝭ foꝛ
ma manente in parte cuneũ longũ tribus di
gitis vſq; ad palmitẽ nouũ.⁊ ibi fiat vna co⸗
therca ⁊ cuneꝰ ibi bene foꝛtis exiſtat inciſus.
non a parte medulle.ſed ab altera tantũ: etfi
at bene acutus.et poſtea ſcinde ꝑ mediũ ſtipi
tem inſerendũ eiuſdẽ groſſitudinis ſi eſſe po
teſt.alioquin ſit groſſioꝛ parũ.et de parte ha⸗
bente minus de medulla dematur quãtitas
vmus digiti groſſi.et in ſciſſura infige cune⸗
um.vt cother ca foꝛtit᷑ adhereat ca piti bꝛeui⸗
oꝛis ſtipitis ſciſſi.et alia d uo capua equalia
ſint aliquantulũ intra nouũ.vt vinculũ poſ⸗
ſit ſtringere vtrunq; caput veteris ſermenti
equatum.deinde liga ſtricte cum iunco ſciſſo
totã ſciſſurã.et eo modo poteris inſerere duo
vel tria vel plura bꝛachia vitis reliquis omi
bus amputatis.deinde totam vitem inſitam
demerge in terrã.et tot ſulcos in quam partẽ
volueris facias quot bꝛachia ſunt inſita.ac
in quolibet ſulco in loco vł locis vbi loca in
ſita in terra iacebunt.vnã paruam foueolam
facias.in qua tota ligatura inſite dimittat᷑.⁊

terra cooperta pedibo ſuauiter compmatur.

et vltra vnam ſpannã ad minus ſermentum
ſuꝑius eleuatũ. Item poterũt ſermẽta noua
in nouo ſermẽto vel veteri vſitato mõ cõiun⸗

gi. et eodem modo in terram depꝛimi. ſed eſt

opus ꝙ iunctura cãnula ſciſſa firmet.ne fle⸗

ciendo facile rumpatur. ””MÿMB
Capitulũ.xij. De putati
one vitis et arboꝛum vitiferarum. M

„

„
—

O cie calidis mẽſe octobꝛis.nouẽbꝛis.
febꝛuarij. ⁊ marcij:donec earũ augent᷑
gẽme iuſta fiet putatio vineaꝝ.frigidis vero
mẽſe febꝛuarij ⁊ marcij tm.in tẽperatis vtro
q; põt tꝑe fieri.ſʒ cõmodiꝰ erit in mõubo vine
as qᷓ ſeptẽtrionẽ aut ꝑtis occidens reſpiciũt
vᷣno tꝑe putari.alia ꝑs aduerſa clemẽtioꝛibꝰ
