ie⸗ themeſia coctis in oleo. Contra ebꝛietatem cus.vel ſirupo ſimplici in modũ electuarij.
det ſuccus eius cũ melle ⁊ aqua tepida. Cõ⸗ Itẽ balneat᷑ in aq̃ in qua ſit cocta artheme⸗
⸗ tining ſuffocationẽ ex ſanguine.als fungis deꝭ ſia.vel ex tali aqua fomentet᷑ vulua. vel ex ea
nl i ſuccus eius cum acceto etaqua calida ad du et oleo cõmuni fiat ſuppoſitoꝛiũ Ad mẽſtrua
riciẽ ſplenis abſinthiũ coctũ cathaplaſme᷑.· pꝛouocanda fiat pefſarium ex ſucco eiuſdeʒ.
nnD1’ CLonira liuoꝛẽ ⁊ doloꝛem membꝛoꝛũ ex pr⸗ Contra tenaſmon ex frigida cauſa. patiens
40 cuſſiõe abſinthij ⁊ puluere cimini ⁊ mellis recipiat fumũ eius per annũ.et herba calefa⸗
ny fiat emplaſtru. Contra duriciẽ vel duricies cta ⁊ ſuper lapidem poſita ſedeat ſuper S.

B.riſtologia.

. Riſtologia duplex eſt ſezʒ longa ⁊ rotũ⸗

da. ⁊ vtraqʒ calida et ſicca eſt in tercio

gradu. et quidã dicũt ꝙ eſt ſicca in tercio gra

du.radix magis q; folia competit medicine.
radix colligit᷑ in autumno.⁊ exiccata per bi⸗

ciniũ poteſt ſeruari in multa efficacia. Et fo

lia cum floꝛibus habent diſſoluendi ⁊ cõſol

uendi ⁊ conſumendi ⁊ expellendi venenũ.et

mnoꝛſum venatoꝛũ anialium. det᷑ ſuccus rute
cum puluere eiꝰ.puluis etiã eius carnes coꝛ⸗
rogit in vulnere et in fiſtula. ad expellendum
fetu m moꝛtuũ coquat᷑ nimis in vino et oleo.
et radix ciꝰ.et fiat momentũ iuxta femur.pul

nis eius acceto mixtus cutẽ optime ⁊ ſcabieʒ

et ſaniem mũdliticat. Albertus dicit ꝙ habet
mirabilẽ virtutẽ in attrahendo ſpinas.et alij
carni inſixa. ẽ dicit ꝙ mũdificat ſoꝛdes au
ris.⁊ mundificat ⁊ confoꝛtat aurũ quãdo po
nitur ipᷣa cum melle. ⁊ pꝛohibet ſaniem ſi ge
neretĩ in ea.ſl linitur ſuper ſplenẽ cum acceto

conkert valde. ⁊ rotunda in omibeſt foꝛtioꝛ-.

SGlxtus

BPrirfyibrotano.

PBrotanũ eſt herba calida et hũida in
pꝛimo gradu.et ſubtiliatiua ⁊ aperiti-⸗
ua valde. Cuius emplaſtrũ pꝛohibet attra⸗

ctionẽ neruũ ad membꝛa. Item frangit lapi⸗

dem in renibus. et pꝛouocat menſtrua ſedan
do. eius decoctione. et confert vlceribus eiꝰ.
et eijcit ſecundinã.et fetum. ⁊ confert coadu⸗
nationẽ oꝛis matricis.et aperit ipᷣm.⁊ durici
em eius bibitũ. et moꝛe emplaſtri ſuꝑpoſituʒ
æt ponatur ex eo vſq; ad quinq;.

— emem . —

idais
mu⸗
m⸗
lpi⸗
dan
gch.
dr
une
z

“ 4

„

BDexFffodillis.

Ffodilli ⁊ centum capita ⁊ albutiũ idẽ
eſt calidum ⁊ ſiccum in ſcdᷣo gradu.ſo
lia eius ſunt ſimilia folijs poꝛri.radix eiꝰ cõ
petit medicine magis q; herba.et viridis me
lius qᷓ; ſicca.in radicibo eius inueniunt᷑que⸗
dam capita in modũ teſticuloꝛũ.diureticam
habet virtutẽ attrahendi diſſoluendi ⁊ cõſu⸗
mendi:et valet ad ea ad que valet anetum. et
codẽ modo. Item valet ad ea que valent cõ⸗
tra maculas et omne viciũ oculoꝛũ hoc mo
do accipe vnciã croci ⁊ vncias.ʒ.mirre bul⸗

lias in libꝛa media boni vini rubei:et libꝛa
media ſucci affodilloꝝ vſq; ad medie partis
cõſumptionẽ.vel ponat᷑ ad ſolẽ in vaſe eneo.
et per tot dies ꝙ ad medietatẽ reducatur.mi⸗
ro modo ꝓdeſt ſi tali colirio illiniant᷑ oculi.

De Flttetola.

Ccetoſa frigida ⁊ ſicca eſt in ſcðᷣo gra⸗
du:in ipſa eſt ſtipticitas et ſuperat cole

ram.et eius humoꝛ eſt laudabilis radix eiꝰ
cum acceiv confert ſcabiei vlceroſe.⁊ excoꝛia
tionem inguinis. Ex ea fit emplaſtrum ſcro
folis:ita ꝙ dicitur ſi radix eius ſuſpendat᷑ in
collo habentis ea iuuetur.et eius decoctio cũ
aqua calida confert pꝛuritui.et ſimiliter ipſa

in balneo eſt vtilima.⁊ comeditur pꝛopter de
ſiderium luci.

—

N

De Blita.

—
5.

Lita deſiderat terram pinguiſſimã hu

midã ſtercoꝛatã ⁊ ſubactã ⁊ optime pꝛo
ficiet. Serit᷑ ea qᷓ ꝓpter cibũ querit᷑ menſe de⸗
cẽbꝛis febꝛuarij ⁊ marcij pᷣcipue.Sed põt fe
retoto anno ſeri.ſi inueniat᷑ terra eq̃lis.⁊ op
time q̃ ſpiſſa fuerit rarificat᷑⁊ alibi trãſplan⸗
tat᷑.cũ aliqᷓntulũ creuerit.vt ſit quiq; vł quat
tuoꝛ folioꝝ radicibo ſuis fimo recẽti obꝛutũ.⁊
q̃ inuenit᷑ in loco vbi ſunt ſemiaria euulſa et
ſemĩiatis areis plãtet᷑ circa ipſa ab vtraq; pte
ſulcoꝛũ. Itẽ põt ſeri ĩ areis vbi ſunt melones

⁊ citrulli aut cucurbite cũ incipiũt ramos ex

tendere.ſiue ſint ibi cepe ſiue nõ.que remane
bũt remotis melonibacitrullis ⁊ cucurbitis.
BGarculaãda ẽ ſepe.⁊ ab herbis inutilibo libe
rãda.ſi ꝑ ſe ſola fuerit. Sʒ blita q̃ ꝓpt᷑ ſeĩa col
ligẽda ſerit᷑ optia erit.ſi ſerat᷑ menſe auguſti.
deinde mẽſe ianuarij ꝑ ſulcos oꝛtoꝛũ vel per
areas trãſplantet᷑. Hec em̃ poſtea nobilioꝛa
ſemina ferũt.Et nota:ꝙ ex eodẽ ſemine blite
naſcunt᷑ nobiles:q̃dam q̃ pꝛimo anno nõ ꝓ⸗
ducũt.ſed ſolũ anno ſeq̃nti.Et hec debẽt pꝛo
pter eſum ſeruari.Etq̃dam naſcunt᷑ ignobi⸗
les.qᷓ pꝛima eſtate ſurgũt in ſtipitẽ.⁊ ſemen ꝓ
ducũt.⁊ hecextirpent᷑ de oꝛto.cũ ſemen pꝛo⸗
lerũt. Item ſeri põt ⁊ cũ alijs mixtim q̃ rema

nebit ⁊ ſarenlabit᷑ remotis quaſi ceteris her⸗

bis. Eius ſemẽ ꝑ quattuoꝛ ãnos durat.Bli⸗

ta frigida ⁊ hũida eſt in tercio gradu.lauda⸗

bilẽ chimũ generat.ventrẽ humectat.⁊ cõne⸗

nit calidi natura vel accidentalit᷑ calefactis.
et ſitim extinguit.blita lendes ⁊ alias immũ⸗
dicias capit ⁊ faciei maculas emũdat Capil

los capitis reꝑat ⁊ cõſeruat.malos bumoꝛes

nutrit.nimis ſi ſepe ĩ vſu habeat᷑ vt dicit dya
ſco. Aniceñ.dicit:ꝙ ſuꝑ eiꝰ radicẽ ſicut ⁊ ſuꝑ
caulem poteſt plantari ſurculus.qui tandẽ ro
boꝛata radice in arboꝛẽ tranſmutatur.

Bradiit.

Oꝛago ſerik menſe auguſti ſeptembꝛie

decembꝛis ⁊ aplis.vel ſola in areis:vel
circa nouellas areas aliarũ herbaꝝ. nec apte

alio tꝑe ſeri põt.⁊ trãſplantat᷑ cõgruo ſere to

to tꝑe anni.ſemĩa eiꝰ colligunt᷑ ſemĩatura ne
de ſiliqs cadant.⁊ herba cũ ſeminiboꝑ duos
vel ꝑ tres dies ponit᷑ in aceruũ.vt ſemia ma⸗
turitatis recipiãt cõplementũ:⁊ ſuꝑ linthea⸗
mine cõcutit᷑ ſeu conterit᷑.ſuꝑ quo ſemẽ facili
me cadit.aliter em̃ haberi nõ poſſet.ſemẽ per
duos annos ſeruat᷑. Boꝛago calida ⁊ humi
da eſt in pᷣmo gradu.habet em̃ pꝛopꝛietatẽ łe

bꝛis
vel
pte
e10
ane
gos
nu⸗
l⸗

li

ni
il

ticiam generãdi.ſi in vino miſſa potui datur
Coꝛ em valde confoꝛtat.vnde valet coꝛdia⸗

cis cũ aqua cocta ⁊ cũ melle aut zuccaro po⸗

tui data.Cannales pulmõis pectoꝛis ⁊ gut⸗

turis optime mũdat. optimũ ſanguinẽ gene

rat.vnde cõualeſcentibo ex egritudine ſinco⸗
piſantibus coꝛdiacis ⁊ melancolicis ↄmeſta

cum carnibo vel condita cũ ſanguine. Con⸗

tra ſincopim det᷑ ſirupus ex ſucco eius ⁊ ʒuc

caro factus. Contra coꝛdiacã addatur dicto

ſirupo puluis de coꝛde cerui.Contra icterici
am comedat᷑ frequẽter cocta cum carnibus.
Item ſucco eius ⁊ ſcariole vtatur.

De Baliliton.

Aſilicon oʒinũ als ſeuinũ calida ⁊ ſic⸗

æa eſt in pᷣmo gradu Cuiꝰ tres ſunt ſpe
cies.ſcʒ gariofilatũ qð habet folia minuta.et
hec maioꝛis eſt efficacie. Item eſt beneuenta
nũ qð latiſſima habet folia.hec herba exaro
maticitate virtutẽ h abet cõfoꝛtandi ⁊ ex qua

litatibo diſſoluendi cõſumendi extrabẽdi ex

tergendi et mũdificandi. Cõtra ſincopim et
coꝛdiacam ipᷣius herbe decoctio detur.cum
aqua roſata ad idem valet vinũ in quo eadeʒ

.

8S 1 xtus K. 2

VY b.B xxvif.
herba per noctẽ ſteterit.⁊ ſi in eo cocta fuerit
tale vinũ multũ confoꝛtatiuũ et aromaticum
erit. et valet contra pꝛedicta ⁊ contra indige⸗
ſtionem ex fluxu ventris ex frigiditate. Sed
contra fluxũ valet pꝛecipue ſi herba vel ſemẽ
quod eſt melius decoquatur in aqua pluuia
li. cum modico acceto.et talis aqua detur pa
tienti. Item valet ad matricẽ mundificandã

et menſtrua pꝛonocanda.

Ethonica calida ⁊ ſicca eſt in pᷣmo gra
Qdu. folia eius pᷣcipue cõpetunt vſui me
dicine viridia ⁊ ſicca.ad doloꝛem capitis ex
frigida cauſa fiat gargariſmus. Ex cuius co
latura decoctionis eius cum ſtraxigonia in

acceto. Contra doloꝛem ſtomachi detur de⸗
coctio eius in ſucco abſinthei cum aqua cali

da. Ad matricem mũdificandã et conceptuʒ
iuuandum fiat fomentũ ex aqua decoctiõis
eius.fiat etiam ſuppoſitoꝛium et detur electu
ariũ confoꝛtatiuũ ex puluere eius melle H

Di Oꝛanta velina.

Ranca vꝛſina calida et humida in pꝛi⸗
mo gradu. virtutẽ habet molliendi cõ⸗

ta frigida apoſtemata cõterantur folia eius

cum exungia poꝛcina veteri ⁊ ſuperponatur.
Lotra vicium ſplenis fiat vnguentum ex ea
contrita diu in oleo macerata ⁊ colature eius
addatur crrraer..

₰
14
— .

De Biltoꝛta.

Sixtus

Iſtoꝛta eſt radix cuiuſdam herbe ſimi
le nomine apeellate.et q̃ frigida et ſicca

eſt in tercio vel in ſcdᷣo gradu.virtutem habzʒz

conſtringendi ⁊ conſolidandi et confoꝛtan⸗
di. Contra vomitum ex debilitate vel feruo⸗

re. puluis eius cõſficiatur cum albumine oui

ſuper tegulam coquat᷑.et detur patienti.Con

tra diſſinteriam detur cum ſucco plãtaginis.
ad menſtrua cõſtringenda fiat fomentum ex

aqua decoctionis eius et puluere ipſius.

PerCuturbita.

¾

ſni
c
ſʒ
n⸗
no⸗

gui

n⸗
ics

Vcurbita deſiderat terram pinguẽ be

ne ſubactam ſtercoꝛatam et humidam.

plantatur in fine apꝛilis et pꝛincipio maij.tri
bus vel quattuoꝛ pedibus diſtantes hoc mo
do.bina grana ſimul mittantur circa tres di
gitos in terra:⁊ rami deoꝛſum et acuitas ſur
ſum maneant eleuata.ſed per noctem anteq;
plantent᷑ mittantur in vas aqua plenum. de⸗

inde grana eijciantur natantia. ⁊ plantentur

glia quenõ natant in loco.vbi ponũtur.mi⸗
ſceantur cũ terra ⁊ letamine. Nec plantentur
in foueis ne pluuie aggregentur in eis.⁊ ger
men extinguant cũ bene nate fuerint ⁊ eleua
ta modicum ſupꝛa terram ſarculant᷑. et circa
eas terra ponatur.⁊ cum opus fuerit ſuaui⸗
ter irrigentur.Et ſi plantate fuerint in modi
ca terra mota cum augeri incipiunt.vniuer⸗
ſa terra circa eas poſita.fodiatur pꝛofunde.
vt radices poſſint extẽdere per ſpacia vniuer
ſa:⁊ cum creuerit coopertura fiat deſuper ad
modum vinee ad ſtaturam hominis.et rami
foliati ponant᷑ deſuper.pꝛopter vmbꝛã et ſu⸗
per ipᷣas cucurbitas.pꝛopter caloꝛem herba

ponatur vt melius creſcant vel ſinant᷑ ire ſu⸗

Siartns fu kru,.

per terram earum vites ſi placuerit. cui mul⸗

Ium pꝛoderit vt multa ⁊ citius poma faciat.

ſi ipᷣius capita pꝛincipalia et groſſioꝛa modi⸗
cum in ſummitate rumpant᷑.vt ramos faciãt
qui poma pꝛoducant. Item inuentus eſt mo
dus plantandi maturius cucurbitas et melo
nes.⁊ habenda maturius fructus ponat᷑ pa
rum de terra trita ſuꝑ maſſam fimi calidi nu
per extracti de ſtabulis de menſe marcij.⁊ ſu
per dicta terra plantentur ſemia.hec cito na⸗
ſcunt᷑.pꝛopter calidum fumũ ⁊ fimum eius
et nata defendantur in noctibus a pꝛuinis
coopertoꝛio aliquo.et tẽpoꝛe quo pꝛuina ca⸗
dere deſtitit.ſtatim cum modico illius terre ⁊
fimi tranſplantent᷑ vbi volueris eas eſſe.que
pꝛo ſeminibus ſeruare voluerꝭ groſſioꝛa.que

depꝛimo natis fuerint vſq; ad hyemẽ in vi⸗

te ſua indurare permitte.deinde ad paruũ fu
mũ ſuſpendi vbi ſemina optime ſeruabũtur.
Et nota ꝙ groſſicies appendencij futuram
cucurbite magnitudinẽ indicat.et cum plan
tare volueris aperias.et ſcias ꝙ quanto in al
tioꝛi loco cucurbite ſemina fuerint.tanto lõ⸗

gioꝛes creabunt᷑ et nota ꝙ ſemia pꝛedicio mo

do ſeruata per triennium ſeruabunt᷑. Cucur
bita frigida et hu mida eſt in ſecundo gradu.
flegmaticum chimũ generat. vnde competit
calidi natura Z pꝛopꝛie colericis nam ipſoꝝ.
caloꝛẽ mitigat.⁊ ſitim extinguit:et eſt eis op⸗
tima ⁊ maxime ſi cum coctanis aut maligra
nati ſucco aut agreſto aut acceto maloꝛũgra⸗
natoꝛum detur.flegmaticis auteʒ detur cum

pipere ſinapi vel menta. ⁊ ſi in paſta inuolu⸗

ta aſſetur ⁊ ſuccus in paſta inuentꝰ potui de
tur.caloꝛem febꝛis mitigat.⁊ ſuim extinguit.
In acutis febꝛibus datur aqua eius vel ſiru
pus ex ea factus:⁊ ipᷣa cum carnibo cocia co⸗

lericis in eſtate confert. Semia eius frigida
et diuretica ſunt.pꝛopter ſubtilitatem ſubſtã
tie:et pꝛecipue competunt medicinis. Cõtra

opilationẽ epatis renũ ⁊ veſice:⁊ contra apo

ſtemata pectoꝛis ſemina mundata et a coꝛu⸗
cibus ſuis bene terantur. ⁊ in aqua oꝛdei ali
qualiter coquantur ⁊ aqua colata potui de⸗
tur patienti. Si autem non poteſt bibere ta⸗
lem aquam fiet ex ea ſirupus.Et nota ꝙ ma
ioꝛem habent efficaciam ſi nõ bullierint ſed

ablactentur. è”
Aii

Ubrr

UVcumer et citrulli deſiderant eandem
terram cum cucurbita. ⁊ eiſdem menſi

bus eodẽ modo plantantur T circumſodiun
tur.ſʒ habere debet interualla maioꝛa ⁊ poſt⸗

̃; nati fuerint omnino non rigent᷑. quia in ri

rint eoꝛũ ſemina per ſex vel octo dies inqui⸗

rant᷑ ne ſint coꝛrupta.quod ſciet ſi dura ſunt
vel aperiant᷑.ꝙ ſi mollia ſunt non ſunt bona.

Igeo loco ipſoꝛũ alia ſunt ponenda ⁊ iteruʒ
poſt ſex dies rimanda:et alia ponenda ſi inz⸗

ueniantur coꝛrupta herbis iuuantur.et ideo

ſarculo ⁊ runcatione non indigent.Si ſemi

na omnino lacte ⁊ mulſa maceres dulces na

ſcũtur:et candidi longi ⁊ teneri.⁊ ſi aqua in
patenti vaſculo ſub eis ponas duobus pal-⸗

mis inferioꝛes tales fiunt vt hoc gracilius

Marcialis affirmat. Cucumeres ⁊ Citrul⸗

li mngida et humida ſunt in ſecũdo gradu. et

ſunt valde indigeſtibiles. et citrulli deterio⸗
res ſunt cucumeribus. ⁊ in vtroq; pars exte⸗
rioꝛ eſt duriſſima ad digerendũ.ſed medulla

ipſoꝛum perfectioꝛẽ generat chimũ.habenti

bus calidum ⁊ foꝛtem ſtomachũ ⁊ exercitan
tibus in eſtate conferũt cũ ſubſtantia ſua fleg

maticis.et ocioſis nocẽt multũ. et ſpecialiter

ſtomacho ⁊ neruoſitati eius. Sed aqua ſiue

ſuccus eoꝛum confert febꝛicitantibus.et ſta⸗

tim ſedat.non comedũtur cocti ſed crudi tan

tum. Sed cucurbite cocte ſolũmodo come⸗

duntur. citrulli quanto minoꝛes ⁊ tenerioꝛes

et viridioꝛes ſeu acrioꝛes vł albioꝛes ſunt tã

to melioꝛes.nec boni ſunt poſtq; eoꝛum ſub
ſtantia ad duriciem ⁊ coloꝛ citrinitatẽ acce⸗
dit. Sed cucumeres melioꝛes ſunt.maturi
exiſtunt quod cognoſcit᷑ cum molles ſunt et
leuioꝛes fiunt. l

Caulibus.

Auules in omni aere ꝓpueniũt ⁊ terrã de
ſigerant pinguem mediocrẽ ⁊ ſtercoꝛa
tã et pꝛofunde foſſam. ⁊ amãt potius terram

1.

—w— — — — — —

ni

1

⸗
uni
n

mediocrẽ q;ᷓ ʒabulũ aut cretã. Cauliũ q̃dam
habẽt folia plana lata ⁊ groſſa:⁊ his cõmuni
ter vtimur in ꝑtibus nr̃is. Quedã ſunt folia
criſpiſſima.⁊ hij licet boni ſint.tñ ſunt minus
mũdi /pter erucas ⁊ alios vermes.qͥ nimis
occultant᷑ in eis. Sũt etiã caules qͥdã hñntes
folia magna ſubtilia ⁊ aliq̃ntulũ criſpa ꝑ to⸗
tum.qͥ caules romani dicunt᷑.⁊ hij melioꝛes
ſunt oĩbuſq;.magiſq; coquibiles.ſi terrã val
de pinguẽ habuerint.in macra melioꝛes ſũt.
Semiari poſſunt ⁊ tranſplãtari toto tꝑe an
ni.qᷓ tpe terra nõ fuerit cõgelata.aut adeo ſica
cata ꝙ coli nõ poſſit.⁊ durant eorũ ſemia per
q̃ttuoꝛ annos.Et q ſerunt᷑ de mẽſe decẽbꝛis
febꝛuarij marcij ⁊ aplis ⁊ maij habent᷑toto
eſtate ⁊ hyeme:donec pꝛuinis ⁊ nimio frigi⸗
do deſtruant᷑.O ſi ſtipites eoꝛũ non euellant᷑

in vere pꝛoducũt ſemina. q̃ cũ matura fuerit

colligant᷑.veruntũ ſi plures.auferãtur ab eis
ramuſculi ſeminũ cuʒ naſcunt᷑ ita ꝙ materia
ſeminis cõſumat᷑ vinciunt᷑⁊ poſtea folia pul
cra pꝛoducũt ⁊ ꝑ annos plures eoꝛũ vita du
rabit.Quidã tamẽ nimis facile ſemia pꝛodu

cũt ⁊ hij nõ poſſunt ſic facile ſeruari. Alij vo
ſunt q̃ nõ ſic facile ſemia pꝛoferũt ⁊ his ꝓpꝛie
cõpetit hec cautela.⁊ q̃ ſemĩant᷑ poſtmodũ au

guſto vſq; ad octo dies intrãte ſeptẽbꝛi.dein⸗

de plãtant᷑ de mẽſe ſeptẽbꝛis vel octobꝛis vel

aliquãtulũ creuerint erũt magis pulcri in qᷓ⸗
drageſima ſequẽti:⁊ poſt ipam.⁊ ſemĩa non
pꝛoducũt ⁊ gelu ⁊ pꝛuinã hyemis non time⸗
bũt. Si vo ante diciũ tẽpus ſerant᷑ ſemĩa p⸗
ducũt in qᷓdrageſima.⁊ eſui ↄueniẽs nõ erũt.
ꝙ ſi poſt dictum tpᷣus ſeruant᷑ nimis teneri ?

Debiles erũt.ꝙ ſi poſt dictũ ⁊ veniẽte frigoꝛe

hyemis nõ durabunt ⁊ hec in ꝑtib tuſſie bo
noñ.ſunt pꝛobata. Spiſſi valde ſeri pñt.⁊ ir

rigari ſitpᷣus fuerit nimie ſiccitatꝭ. Et nota.

ꝙ cauliũ ſemia ꝑ quiq; ãnos dicunt᷑ poſſe ſer

uari.Cũ vᷣo plãtant᷑ in foꝛamie cũ palo facto
amputent᷑ ſummitates radicũ.ne cũ ponunt᷑

ſurſum plicent:qdᷣ eis magnũ nutrimẽtũ au—

ferret.Et nota ꝙ ponẽde ſunt incremẽti ma⸗
ioꝛis quoq;:qꝛ licʒ ſerius ↄpᷣhendãt tñ foꝛtio
res ſunt.nec eſt necceſſe ꝙ radices fango vel
molli letamine liniant᷑.nec ꝙ terra ſit mollis.
Pã ⁊ in mediocrit᷑ ſicca plãte viuũt.licet are

ſtant folia.donec veniẽte pluuia pᷣma.cõfoꝛ⸗
mabit᷑ vigoꝛ eoꝝ Et nõ ſolũ caules mẽſe mar

cij vel aplis plãtati.ſed etiã q̃ iunij iulij augu
ſtiq; meſe plãtant᷑ erũt in hyeme magne.plã⸗
tent᷑ autẽ ſoli in loco vbi nil aliud eſt.Etop⸗

time ⁊ ſimiliter pꝛoueniũt ꝑ ſulcos oium her

barũ ceparũ ⁊ aleoꝛũ ſcʒ vna acies per ſulcuʒ
vel due ſi vna in qualibet pante ſulci ꝑ vnum
bꝛachiũ vel minus ab inuicẽ ſint ſeꝑati.Sʒ
quanto rarioꝛes plantant᷑ tanto maioꝛes effi
ciunt᷑:⁊ quãto ſpiſſioꝛes tanto minoꝛes erũt
tem caules quoq; diximus pꝛo quadrage⸗
ſuma eſſe plantandas optime plãtant᷑ int ma
gnos caules in duplo ſpiſſioꝛes qᷓ; ii magni
ſunt.pꝛius optime culta terra.⁊ quaſi in pul
uerem redacta.qͥ remanebũt maioꝛibo reſeca
tis poterũt rarificari.vt magni fiant et duréet
per totũ annũ.⁊ tota illa eſtate ſemina nõ pꝛo
ducent. Item plãtari poſſunt ꝑ agros int᷑ mi
liũ pannicũ ⁊ fabas per ſulcos frumẽti ⁊ cete
roꝛũ granoꝝ et inter cicera ⁊ ſulcos melonũ
et cucumeroꝛũ.Itẽ poſſunt plãtari in vineis
et in his bene pꝛoueniũt.ſed eas maxime le⸗
dũt.Cõpertũ eſt em caulẽ eſſe inimicũ vitis.
et debilitare multũ ſeu plurimuʒ.⁊ adurere ſi
fuerit iuxta ipᷣam. Itẽ caue cũ caulẽ plantas.
ne tantũ terre ſubmergas ꝙ ſũmitas ſtipitis
plãtule nõ remaneat ſuꝑ terrã:qa ſtatim plan
ta periret. Caules ſarculãde ſũt ⁊ herbis in⸗
utilibo liberande.⁊ cũ poſt incenſionẽ ſiccita⸗

t᷑ẽ eſtatis veniũt pluuie qͥbus renouari ſperã

tur.auferant᷑ ⁊ ab eis folia inutilia q̃ ſicca fue
rint ⁊ ꝑfoꝛata.caulis fri.et ſic.eſt in pᷣmo gra⸗
du. Sed Auiẽ. dicit ꝙ eſt ſiccus in ſcõᷣo.tur⸗
bidũ ⁊ melancolicũ generat ſanguinẽ ⁊ eius
nutrimentũ ꝑuũ eſt. Cum vᷣo coquet᷑cũ car⸗
ne pingui aut gallinis fit bonus parũ ius eo
rũ ventrẽ humectat.⁊ vꝛinã pꝛouocat. Eoꝛũ
vo coꝛpus eſt ſiccũ vnde cõſtipatiua ſunt er⸗

go ſimul recepti in hac actiõe tẽperati.ſed ſo
lum ius datũ ſoluit.et ſubſtantia ſola conſti⸗

pat. Nocumẽtũ eoꝛũ aufert᷑ ſi elixent᷑. ⁊ aqua
pꝛoiecta coquant in alia cũ pingui carne pe⸗
cudũ.aut ſuis cũ pipere aut cum cimino vel
ciriamo aut oleo dentur. Auiceñ.dicit. ꝙ eiꝰ
decoctio ⁊ ſemen ebꝛietatẽ tardãt. Et ex pꝛo

pꝛietatibus eius eſt exiccatio lingue. et facit

ſomnũ comeſtio eius clariſicat vocem. Galie
nus:ꝙ ſi caules aſſati dentur puerꝭ ad come⸗
dendũ faciũt eos citius ambulare. Plinius
dicit. ꝙ folia cauliũ mire ſanant vulnera ca⸗
nũ. Iteʒ dicit ꝙ caulis parum coctus ſoluit
ventrem.⁊ multũ coctus ſtringit eum.et dicit
ꝙ caules cõſoꝛtant neruos vnde valet para⸗

liticis ⁊ tremuloſis.lactis vbertatem pᷣbent.

et eius ſuccus valet contra venenũ. et contra
moꝛſum rabidi canis.

Epe deſiderat terrã ſolutã pinguem et
optime ſubactam.eoꝛum ſemina crebꝛata du
rant per annũ tantũ. Sed in matri ſuſpenſa
per trienniũ ſeruant᷑ illeſa. Serit᷑ a quibuſ⸗
dam menſe nouembꝛis circa pꝛincipiũ ⁊ ma
xime per vniuerſam tuſſiam.et fit ſuper ipſa⸗
rũ ſeminariũ velut pergulariũ de aliquibus
ſtraminib coopertũ verſus aquilonẽ.ꝑ vnũ
bꝛachium. et per duos verſus meridiem ele⸗
unatum. et a multis ſeritur menſe decẽbꝛis ia
nuarij febꝛuarij marcij cũ pꝛimũ poſſunt ſe⸗
ri. Sole ſerunt᷑ in areis mixtimq; cum alijs
herbis.ſeri poſſunt cũ aliquantulũ creuerint
ſinue ſit de menſe aplis vł marcij vel iunij plã
tant᷑ in areis per vnũ ſemiſſem vel ſpannam
ab inuicẽ ſeꝑata.et in area quattuoꝛ acies po
ni debent. Quas vo vis ante maturitatẽ co
medere.plantabis in areis vbi ſunt cucurbi⸗
te cucumeri citrulli vel melones.Et cum hec
creuerint ſepe colligunt᷑.vbi etiam ſi dimittã
tur ad maturitatẽ perueniũt.licet non ſint ita
groſſe ſicut hec q̃ in areis ſole plantant᷑. Cuʒ
plantari debẽt reſcindentur radices vſq; ad
groſſitudinẽ vnius vel medij digiti.iuxta ce⸗

Gextus

pam. et per vnũ digitum tm̃ ſub terra mergẽ

tur. Hec em̃ planta facileadeo cõpꝛehendit.
ꝙ ſi ſolumodo poneret᷑ vel caderet ſuper ter

ram vel ad ꝑtes lõginquas poꝛtare: etiam di
ſcooperta in terra qſi arida.dum tamẽ opti⸗

me puluerizata plãtent᷑ ſumma facilitate na⸗

ſcet᷑ et augebit᷑. Sepe circũfodi deſiderant ?

ab herbis quibuſlibet liberari. ꝙ ſi terra eodẽ
anno ſtercoꝛata nõ fuerit debet plãtatiõis tẽ
poꝛe ſtercoꝛari.vt optie cõualeſcat.Collectis
aũt cepis maturis qð patet cũ ſe ſuſtinere nõ
poſſuut ⁊ ammodo nõ auget.Melioꝛes e
plantaꝝ de menſe auguſti vt anno ſequẽti ſe
mẽ faciant.deterioꝛes vᷣo plantant᷑ vt in qua

drageſuma viridia habeant᷑. mediocres vero

ſeruant᷑.qᷓ ſi in augmento lune euulſe fuerint
claro vłſicco tꝑe exiſtẽte.meliꝰ ſeruabunt᷑ in

loco obſcuro ⁊ ſicco. Cepe ca.ſũt ⁊ humida
in tertio gradu. ꝓinde ſepiꝰ ↄmeſte cũ ſui acu
mine hũoꝛes malos in ſiomacho generat. et

ſitim inflationẽ vẽtoſitatẽ doloꝛeʒ capitꝭ atq;

inſaniã faciũt.pt᷑ fumũ ex eis ad caput aſcẽ

dentẽ.⁊ cerebꝛũ ꝑcutientẽ. vnde aſſueſcentes

cis. cadũt in maniã ⁊ terribilia ſomnia.⁊ me⸗
lancolica cernũt.pᷣſertim ſi ex egritudine exi⸗

ſtentes ea comederint. cruda vo comeſta ni⸗
hil nutrimenti coꝛpoꝛis tribuũt.ſed ſi elixen
tur ⁊ in aqua pꝛoiecta in alia coquant᷑ dãt nu

trimentũ bonũ ⁊ plurimũ.maxime ſi cũ car⸗
ne pinguiſſima ⁊ cũ bono cõdimẽto odoꝛife⸗

ro condiant᷑. Si aũt cruda/ꝓpter medicinaʒ
moderate ſcdᷣm ꝙ opꝑtet ſumant᷑. caloꝛẽ indu

cuũt groſſos ⁊viſcoſos hũoꝛes incidũt.venaꝝ.

vꝛa aꝑiunt.vꝛinã ⁊ mẽſtrua ꝓuocãt.⁊ appeti⸗
tũ augmentãt.⁊ ventrẽ ſuo caloꝛe ⁊ hũiditate
augẽt. Succuſqʒ earũ naribo intruſus:vel ſi
odoꝛ earũ patiẽti narib fuerit attractꝰ caput
optime purgat. Cruda vᷣo cõmeſta cremẽta
capilloꝛũ pꝛeſtãt. Auiceñn.dicit ꝙ in cepis eſt
acuitas inciſiua amaritudo ſtipticitas. et qðᷣ
eſt lõgius eſt acutiꝰ.⁊ rubeũ eſt acutius albo
et ſiccũ humido.⁊ crudũ cocto.et in ipſo eſt
attractio ſanguinis ad exterioꝛa.q̃re eſt rubi
ficatiuũ cutis. Cepe pᷣterea cũ comedant᷑ pꝛo
pꝛie pꝛofert nocumẽto aquaꝝ.et ſemẽ e de⸗
let moꝛpheã.et cũ fricat᷑ ex eo in circuitu alo
picie cõfert valde.⁊ ipᷣm cũ melle eradicat ve
rucas.⁊ plurimus vſus eius facit ſuber.⁊ eſt

ex eis que nocent intellectui.pꝛopterea ꝙ ge⸗
nerat humoꝛem malum.

nbi
pio
de⸗

eve
1eſt
⸗

Iminüũ deſiderat terrã pinguẽ. ⁊ aerem
calidũ.⁊ ſerit᷑ de mẽſe marcij.ſiccũ ⁊ ca⸗

ldũ eſt in tercio gradu. ꝑ qnq; annos põt ſer
uari. virtutẽ habʒ diureticã ⁊ fumoſitatẽ ſub

tiliãdi.vñ ſumptũ in cibis ⁊ potibo ⁊ ſalſamẽ

tis digeſtionẽ cõfoꝛtat. vinũ decoctiõis eius
⁊ ficuũ ſiccarũ ⁊ ſemĩs feniculi doloꝛẽ ⁊ toꝛ⸗
ſionẽ inteſtinoꝝ ex vẽtoſitate mitigat. Itẽ vi
nũ valet cõtra frigidã tuſſim. Cõtra tumoꝛẽ
fauciũ ciminũ ⁊ ficus bñ trite in vino coq̃nt
emplaſtrũ factũ ſuꝑ locũ dolentẽ imponat᷑.
Lotra frigidũ reuma capiq puluis eiꝰ ⁊ bac
carũ lauri ſimul in teſta calefactꝰ ⁊ in ſacculo
poſitus capiti ſuꝑponat᷑. Cõtra ſtranguiriaʒ
diſſinteriã ⁊ alios doloꝛes ex frigiditate ci⸗
minũ cũ vino coctũ ſuꝑponat᷑.Cõtra ſangui

nẽ oculoꝝ nõ in pncipio ſʒ poſt puluis cimi⸗

ni cũ vitello oui cõfectꝰ ſuꝑ tegulã calidã po⸗

nat᷑ et diuiſum ꝑ mediũ ſepius ſuꝑponatur.
Coõtra liuoꝛẽ ⁊ cõmixtionẽ.vel alio modo fa

ctũ dũ recens eſt puluis cimini ſubtilis bene
cõfectus ad ignẽ.⁊ ſepiꝰ apoſit certũ reme⸗

diũ eſt. Et nota ex frequẽti vſu cimini fit
diſcoloꝛatio cu.ideo fratres minoꝛes: quia

multũ eo vtunt᷑.et ad iſtum finẽ ſunt multuʒ
crocei etde hoc ſumme gloꝛiant᷑. W

Sextus Fo. lxxx.

Rocus eſt duplex ſcz ſilueſtrꝭ qͥ ſerit ſi
cut alie herbe.ᷓ eſt modice vtilitatꝭ ſed
facit altũ ſtipitẽ.⁊ multas maculas in qb na
ſcit crocus qͥ cũ apꝑet in oꝛtu ſolis colligit᷑.

Itẽ eſt bonꝰ crocꝰ domeſticꝰ qͥ nõ ſerit᷑qa ſe

mina non ꝓducit ſed cepulle eiꝰ colligunt de
mẽſe aplis vł maij.⁊ dimittunt᷑ octo diebo in
aceruo vt maturent.⁊ tũc mũdant᷑ ⁊ ſiccant
in loco calido.nõ tñ ad ſoleʒ ne coq̃nt᷑ cũ ſint
mature.qð cognoſcit᷑ qꝛ tũc folia eoꝝ ſũt ſic
ca.⁊ ſeruant᷑ vſq; ad menſem auguſti.⁊ tũc vł
ante aut poſt vna ſeꝑata ab alia in areis paſti

natis plantent᷑ cũ radicibo q̃s habent ꝑ vnẽ

ſpannã diſtãtes in quattuoꝛ digitis ſubmer
gant᷑ in ſulcis vel duobo vl tribo annis dimit
tant᷑.⁊ q̃libet anno de mẽſe aplis ſi fuerit tũc

folia ſicca ⁊ de menſe maij iunij iulij ſi herba
naſcit᷑ in areis immittant.ſuꝑando terrã ꝑ to
tã ſuꝑficiẽ ꝑ duos digitos deoꝛſum.vt nõ tã
gat᷑ cepe. Et ſi plãtant᷑ circa finẽ auguſti aut

de mele ſeptẽbrꝭ radit᷑ terra.vt area ob oĩ hũi
ditate ſeu viriditate mũdet᷑.deiñ naſcẽtib⸗ flo

ribo colligant᷑ ⁊ crocꝰ ſiccꝰ ſiccet᷑ ad lẽtũ ignẽ
et aliqᷓ loco clauſo ſeruat.⁊ elapſis duob yel

tribus annis totꝰ euellat᷑ de mẽſe aplis.⁊ ite⸗

rũ plantat᷑ vt dixi. Terrã deſiderat cretoſam

vel mediocrẽ.⁊ põt optime plãtari vbi fuerit

cepe vbi ſunt euulſe.Et eſt ſciendũ ꝙ crocus
nõ multũ ledit᷑ vmbi ſʒ plurimũ ledit᷑ a mu⸗

ribus qͥ ſub terra coꝛrodũt cepas eiꝰ.contra

q̃s nihilqͥ ſub terra tm̃ valet cõtra tẽdere tra
pulas iuxta eoꝝ foꝛamẽ.⁊ ſulcos inter areas
cõcauos facere.qͥ eã defendũt ab hũoꝛe aqᷣo.
quẽ valde timent.⁊ ꝓpter hoc ſunt impeditio
nes tranſitũ muriũ ⁊ talparũ.que multũ appe
tũt cepas eius. Crocus eſt ca. ⁊ ſic.in pꝛimo
gradu in ſuis q̃litatibo tẽperatus:⁊ ideo cõfoꝛ

tatiu valde. vnde cõtra debilitatẽ ⁊ defectuʒ
coꝛdia multũ valet. Ruboꝛẽ oculoꝛũ ex ſan⸗
gu ine vel macula tollit:ſi tritus cũ roſis ⁊ vi⸗

tello oni aponaf oculo. vt dicit Dyaſ. Item
q crocũ eabihehie ⁊ crapulã nõ ti⸗
mebit. Item coꝛone ex eo facte nõ permittũt

homies inebꝛiari.Itẽ ſomnũ facit ⁊ ſtimulat

ventrẽ.vt dicit Polinius. Item dicit ꝙ curat

moꝛſus ſerpentiuz arenaruùm ⁊ puncturas

ſcoꝛpionum

De Cepullis.

.

R S

4
WWBS

—2

palo de melſe iunij ſcz vna in ſoꝛamẽꝑ

vnũ pedẽ diſtantes.q̃ magnũ caſpũ faciunt.
quo poſtea vtimur eſtate ſequẽti poſt paſcha

2 ſunt fere eiuſdẽ cõplexiõis cũ alijs cepis.

DPrtCarduůo.

Arduus ſerit᷑ de mẽſe marcij. terrã ſter⸗

coꝛatã diligit ⁊ ſolutã.qᷓ;uis in pingui
poſſet melius puenire.⁊ hoc illi pꝛodeſt con
tra talpas.ſi non in ſolidioꝛi terra pangat᷑ ne
ab inimicis aĩalibus facile ꝑfoꝛet᷑. Sunt in
area iã ꝑacta cardi luna qᷓ; creſcẽte ſerendi ſe
mina diſcreta ſpacio ſemipedis Cauendum
eſt ne ſemia ĩmerſa ponant᷑:nã debiles ⁊ cur⸗
uos creabũt ⁊ duros.nõ alte impᷣmẽda ſunt.
ſed tribo digitis cõpꝛehenſa mergant᷑. donec
ad pᷣmos articulos digitoꝝ terra pꝛoueniat.

herbis liberent᷑ aſſidue.donec plãtatura ſoli
dent ⁊ ſi eſtas intrauerit irrigent᷑ ſi acumina
ſeminũ conſtringas.pluuialis ſpinulis care⸗

re Palladius affirmat.mẽſe octobꝛis cardui
plante ponant᷑ inter frumentũ iam natuʒ vel

alias ſegetes cũ palo.quod eſt vtiliꝰ qᷓ; eas in

crudo ſolo ponere. Quas cũ ponemus radi⸗

1— — ces ſummas eoꝛũ ferro reſecamꝰ.ac fimo cin
BBirimus terno: pedũ ſpacio ſeꝑamus.cũ in⸗
Ebvpulle malixie plantant᷑ vt poꝛri ctum

crementi canna pedali ſcrobe depoſitas bi⸗
nas aut trinas. Cinerem ſepe ſub byeme ſic⸗

—

t⸗
nhun
con
in⸗
Min
ile
Gunn
ar⸗
ſunt
oe
inr
ſoli

ina

e⸗
dui

ſen
1

i⸗
h⸗
ſ

=

cis diebus fimũq; miſcebimꝰ. Colligunt᷑ au
tem nõ ſumu ſed ſucceſſiue maturant.nã tũc

eſt colligẽdus carduus cũ habʒ adhuc floꝛes
in ꝑte inferioꝛi.ſicut fertur nõ ante nec cũ flo
res om̃es ceciderint.qͥa deterioꝛ eſſet. Sane
ſingulis annis quotidie auferẽde ſunt plan⸗
te.vt nec macres fatigent.⁊ ſoboles per alia
ſpacia dirigant᷑.cũ tamẽ aliq̃ ſunt radices ꝑ⸗

te vellende 6 ſeruabis ad ſemia colligẽda li
.

beratas omibus pullis teſta ſuꝑ tegere debe
bis aut coꝛtice.nã ſolent ſemĩa ſole vel ymbꝛi
bus interire.

Acomiülla calida z ſicca eſt in pmo gra
du: ⁊ eſt pꝛopinqua vᷣtuti roſe ĩ ſui ſub

tiliatiõe. et ipius caliditas eſt ſicut caliditas

olei cõueniens:et aꝑitiua ⁊ ſubtiliatiua ſpiſſi

tudinis.mollificatiua ⁊ reſolutiua abſq; at⸗

tractione.et hec eſt eius pꝛopꝛietas in medici
nis.ſedat apoſtemata calida mollificando et
reſoluendo.⁊ confoꝛtat mẽbꝛa neruoſa om⸗
mia.et eſt ex medicinis plus cõferentibo laxi⸗
tudini q; relique.Et eſt confoꝛtatiua cerebꝛi.

„7

quia reſoluit materias capitis.

Sextus Fo. lxxj.
De Cuſtutapo
dagralim.

Aſtuce id eſt podagralim xl grungus
calida eſt in pmo gradu.⁊ ſiccũ in ſcdᷣo
cum floꝛibus debet colligi.et ꝑ duos annos

poteſt ſeruari.pꝛincipaliter virtutẽ habʒ pur
gandi melancoliã ſcdᷣo fleuma.vnde cõueniẽ

ter ponit᷑ in decoctionibus purgantibo melã
coliam ⁊ fleuma. aqua decoctõnis eius valet

contra ſtranguiriã ⁊ diſſinteriã ⁊ etiam her⸗

ba ſi poteris habere in magna quantitate de
coctam ĩ vino ⁊ oleo renibus pectoꝛi als pe⸗
ctini et alijs partibus dolentibus cathaplaſ
mata.Auiceñ.dicit ꝙ aqua cuſtuce eſt mira⸗
bilis ad ictericiam.ſed Areſto.dicit ꝙ de pꝛo
pꝛietatibus eius eſt expellere ſuꝑfluitates an
tiquas a venis.

DPeCalamento.

„

Allamentũ aliud eſt aquaticũ et vocat
mentaſtrũ. aliud eſt montanũ et vocat
nepita. Montanũ melius eſt. quia eſt magis
ſiccũ.cum floꝛeſcit debet colligi.⁊ in vmbꝛo⸗
ſo loco ſiccari.⁊ poteſt per annũ ſeruari.virtu
tem habet diſſoluendi cõſumandi ⁊ confoꝛ⸗
candi. Contra frigidam tuſſim ⁊ contra frigi
dum aſma vinũ decoctionis eius pulueris ⁊
Miq̃ricie ⁊ vue paſſe vel vinũ decoctionis eius
pulueris et ficuũ ſiccaruʒ valet. nam ex eo et
alijs quibuſdã rebus fit dyacalamentum qd
ad idem valet. Item puluis eius in ouo ſoꝛ⸗
bili ⁊ in farina oꝛdei ad idem valet.Cõtra do
loꝛem ſtomachi ex frigiditate vtatur patiẽs
puluere eius in cibis ⁊ in vino decocto. Jlez
ↄtra frigidũ reuma vngat᷑ oꝛopiciũ vłoꝛoꝛi⸗
piciũ als occipiciũ ex melle decoctnõis pulue
ris eiꝰ poſtea fiat ſatellatio ex puluere calefa⸗
cto ĩ olla crudi.vel ex ipᷣa herba multũ em̃ cõ
fert. Cõtra relaxationẽ vue fiat gargariſmꝰ
ex acceto decoctiõis pulueris eius vl herbe.
eæt ponat᷑ puluis eius ⁊ puluis roſarum. Cõ⸗
tra tenaſmon ex ffegmate nitro vł ex alio hu
moꝛe frigido inungãtur renes ex melle et aq̃
decoctionis pulueris eius vel herbe.⁊ pona
tur puluis eius ⁊ colofome.Et ſic etiam libe

Bixtus

ratur matrix. vel fiat fomentũ er aqua deco⸗
ctionis eius ad deſiccãdas ſuꝑfluitates ma⸗
tricis et multũ valebit.

D Centaurra.

1

Entaurea calida ⁊ ſicca eſt in tertio gra
du.hec herba amariſſima eſt. et alia eſt
maioꝛ:alia minoꝛ.ſed maioꝛ eſt maioꝛis effi⸗
cacie cõpetit medicine pꝛincipaliter.ſcõᷣm ſo
lia ⁊ floꝛes.vnde cum incipit floꝛes pꝛoduce⸗
re debet colligi.et in vmbꝛoſo loco ſiccari.pꝑ
annũ in multa efficacia poteſt ſeruari.virtu⸗

tem habet diureticã attractiuã ⁊ conſumpti⸗

uam.vinũ decoctionis eius valet ad oppila⸗
tionem epatis ſplenis renũ veſice ſtranguiri

am et diſſin teriam. Vnde Galienus centau-

rea eſt ex melioꝛibus nobilioꝛibo medicinis

dag opilationem epatis et confert magnitfice

duriciei ſplenis emplaſtrata ⁊ bibita. Cõtra

vermes aurium inijciat᷑ ſuccus eius cum ſuc
co poꝛroꝛũ.ad lumbꝛicos detur puluis eius
cum melle ad viſum clarificandã ſuccus ra⸗
dicum centauree maioꝛis cũ aqua roſata cõ⸗
ficiat᷑ et oculi liniantur.

de
ſub
t

—☛

—
—☛

ffi⸗
nſo
u⸗
n
inn⸗
npt⸗
pla⸗
gon
nau⸗
Cinis
nifice
Cö
mſ
ſs
⸗
ch⸗

. = .

De Captlio veneris.

Apillus veneris frigidũ ⁊ ſiccum eſt tẽ
perate.virtutẽ habet diureticã ex ſubti
li ſubſtantia. recẽs multe eſt efficacie parum
poteſt ſeruari.quia ſubtilis herba eſt. Cõtra
calefactionẽ epatis detur aqᷓ decoctionis eiꝰ

Item ex ipᷣa qqua ⁊ ʒuccaro fiat ſirupus.⁊ ſi
ſtit cũ vicio ſplenis addat᷑ aliquid calidũ di⸗
ureticum. Item plagelle intincte in ſucco eiꝰ
vel ipᷣa herba trita ſuperponat᷑.Auicẽna aũt
dicit ꝙ parũ declinat ad caliditatem ⁊ ſic eſt
ſubtiliatiuus reſolutiuus ⁊ aꝑtiuus.⁊ in ipᷣo
eſt ſtipticitas.et quãdo permicetcibo galloꝝ
⁊ coturnicũ facit eos foꝛtes ad dimicanduʒ
⁊ interficiendũ.Cinis eius cuʒ acceto ⁊ oleo
confert alopicie.⁊ cum oleo mirtino ⁊ vino ⁊
lixiuio pꝛolongat capillos ⁊ pꝛohibet caſum

illoꝛũ.⁊ eius cinis cum lixiuio confert furfu-

ribus capitꝭ.⁊ delet eas et eradicat vlcera hu
mida in eo.⁊ confert pulmom purgando ip⸗
ſum valde ⁊ pꝛouocat vꝛinã.frangit lapideʒ.

⁊ pꝛouocat etiam mẽſtrua.et trahit ſecũdinã

⁊ purgat mulierum fetum.et abſcidit fluxrum
ſanguinis.

tur. Ad matricẽ mũdificandã ex ſgidi

4

Slixtus Fo. lxxxff.
De Cituta.

Icuta calida ⁊ ſicca eſt in quarto gra⸗
du.virtutẽ habet attrahendi diſſoluen
di ⁊ conſumandi.ea tamẽ non vtimur in in—
terioꝛibus medicinis.quia venenoſa eſt ⁊ in
ſubſtantia ⁊ in ſuis qualitatib.diſſoluit em̃
tm̃ ꝙ ſpũs minuunt᷑ ex quoꝛũ inanitione mẽæ
bꝛa moꝛtificant᷑.virtutẽ habet potiſſimã ßᷣm
radices.deinde ſcõm folia. vltimo ſcoᷣm ſe⸗
mina. vnde ſemen eius quãdoq; ponitur in

medicinis contra viciũ ſplenis.talis fit vſus

tota herba in acceto cum bolo armenico per
decem dies iaceat.deinde bulliãt quouſq; re
ſolutum fuerit armoniacũ.⁊ poſtea coletur

per pannũ.illa liquoꝛoſitas bulliat bene ad
ignem.et addita cera ⁊ oleo fiat vnguentũ ci⸗
tuce.qð eſt potiſſimũ cõtra ſplenis ⁊ cõtra du

ra apoſtemata ⁊ contra arteticã ⁊ epilentiã ſi

inungat᷑ Cõtra podogrã ⁊ arteticã coquat᷑ ra
dix in paſta fiſſa ꝑ mediũ ponant᷑ ſupꝛa arte
ticã tutiſſimũ remediũ eſt. Cõtra iliacã paſſi⸗
onẽ ſtranguiriã et diſſinteriã ex decoctiõeeiꝰ
in vino foꝛti ⁊ oleo dolentia loca cataplaſmẽ

„

o hu

–

nbus et glutinoſum etad meſtrua pꝛouocan

da fiat fomentũ ex vino ⁊ aqua ſalla decocti⸗
onis eius. Contra ſcrofulas ſiccas ſiat vſus
herbarũ diureticarum: poſtea fiat cathaplaſ
mata ex duabus partibus cicute ⁊ tercia ſca

bioſe.

Betataputin.

———

Atiapucia calida eſt in tercio gradu.et
humida in ſcdᷣo.ſed Gerhardus dicit
in ſuo modo medendi ꝙ eſt calida ⁊ ſicca in
tercio gradu. Eſt aũt ſemen cuiuſdã herbe ſi⸗
mili noie appellate.que remoto exterioꝛi coꝛ⸗

tice ſeruat᷑ ꝑ annũ.eligẽda eſt q̃ viridis nõ ꝑ⸗

foꝛata interiꝰ nec liuida ſed alba virtutẽ ha⸗

bet purgãdi ꝑ ſuꝑioꝛa ex vẽtoſitate ⁊ lenitate

