bit. ſit aũt domui pꝛoximꝰ.lõge tamẽ ab area
ſitus.nã puluere paleaꝝ qui herbarũ folia ꝑ⸗
foꝛat ⁊ exiccat patit᷑ inimicũ.Felix oꝛti poſi⸗
tio eſt cui lenit᷑ inclinata planicies curſus aq̃

fluentis per latera diſcreta deriuat.

Captitulum. xxx. Depa

ſtino oꝛ ctoam..
Artes oꝛti ſic diuidende ſunt.vt hee in
quibus autũno ſeminabit᷑ verno tẽpo

re paſtinent᷑. Et quas ſeminiba vere comple

bimus antumni tẽpoꝛe debemus effodere,.vt

vtraq; paſtinatio decoquat᷑ beneficio algonꝰ
et ſolis. Si vᷣo penuria terreni habeat᷑ quo⸗
cũq; anni tꝑe terra inter humiditatẽ ⁊ ſiccita

tem inuenit᷑ equalis paſtinari poteſt.⁊ ſtatim

ſeri ſi fimo fuerit impinguata. Facienduʒ eſt
oꝛti ſpacium pꝛimo pꝛofundũ et groſſum.?
ſuper ipᷣm ſparſo letamĩe iterũ minutatim pa

ſtinet᷑.⁊ terra cum letamine miſceat᷑.et quan⸗

tum poteſt in puluerem deducat᷑. —2ð
Capitulumm. xxxj. De ſe⸗
minatione oꝛtoꝛum. 2

Ocis frigidia autũnalis ſatio maturiꝰ
tfiat. verna tardius. In calidis vero au

tũnalis ſerius.⁊ verna maturius fieri poteſt.
Herbe poſſunt cõmode ſeri ſeꝑatim ⁊ mix⸗

tim. vt immixti ſaus euellant᷑ que fuerint trãſ
plantande.cetere vᷣo ibidem ſuſcipiant incre
mentũ herbe que tranſplãtari nõ debent ſpiſ

ſiuus ſeri debent. Cauendũ eſt ne que ſpargũů⸗

tur ſemina ſint coꝛrupta.ideoq; eligẽde ſunt
que foꝛmã habent interius albã.⁊ que magꝭ
fuerint ponderoſa ⁊ groſſa.⁊ in plurib eoꝛũ
ſint talia.que nõ exceſſerint anni etatẽ. Sepe
pꝛouenit ꝙ ſemina quãtumcũq; ſint bona.ſi
lacta fuerint non naſcant᷑ ex aliqua malicia
coꝛpoꝛũ celeſtium impedita. Plerumq; mue

nit᷑ vtile diuerſa ſemina ſimul ſeri.ne tempus

alicui ſemini quãdoq; contrariũ ex toto ter⸗
ram denudet.Omniũ herbarũ optima ſatio
eſt cum luna fuerit in augmẽto. Sepeq; eue
nit.vt non ſit vtilis ſatio.que fit cũ luna pꝛo⸗

ceſſerit in defectu. Omnes fere herbe cõmo⸗
de tranſplantant᷑ cum aliquantulũ creuerint
et terra non fuerit nimis ſicca.

Camtulum. xxxi. Dr iu

uamento oꝛtoꝛum.
Lurimũ confert oꝛtis.ſi tam manibus
qᷓ; ſarculo berbe nociue quotiẽs appa⸗

an⸗

lihere
tehe
ant⸗
Uemmit
ſitns
rü caſu
tonen
Fruca
pleme
fat. O
loꝛa ſn
gontin
rinch
turindi

C

irmt
um E
Etila
glstin
ſoꝛtioꝛ.

tus her
hosſcö

Nbeein
conpee
Nereyt
a
Riabo⸗
ſcct
aſhnüm
enanzeſt
poſum2
nraeimpa
aiqgan⸗

Dil⸗

matun?
coa
nipoteſ.
nimir⸗
nat ril
iantinge
cbent ii⸗
eſowi⸗

ieſunt

nenag,
niedrl
e Gepe
n bonn
malida
umqzmmue
hetemps
lolole⸗
tima ſatio
eche
luna pꝛo⸗

Icreuerint

Dein
nmunbhis
Dliesabt⸗

Liber

merint diſſipent᷑ ne melioꝛib nutrimẽta ſub
ducãt. Ex his q̃ plurimũ nocent oꝛtis.eſt am

bulare per eos vel terrã mouere cũ fuerit ni⸗

mis mollis. Di kra oꝛti nimis cretoſa eſt mi
ſceat᷑ eidem ſabulũ.vel letaminis multitudo.
⁊terra ſpiſſiſſime moueat᷑.Et ſi adeo ſabulo

ſa eſt ꝙ humoꝛ cõceptus nimis facile reſolua
tur.eidem miſceatur letamen ⁊ creta.

lcctione herbarũ floꝛum ſeminũ ⁊ radicum.

7
6

Bndetimus. Cl.
Capitulũ. xxxuj. Intipi

unt regule libꝛi ſeptimi.de pꝛatꝭ ⁊ nemoꝛibo.
Rata deſiderant aerem temperatũ aut
ffrigiditati 2 humiditati pꝛoximũ. Hã
ſuꝑflua frigiditas impedit generatione her⸗
barũ. Et mimia caliditas aut ſiccitas omneʒ

vigoꝛem cõſumit.terrã deſiderant pinguem
ad herbarũ copiã.ſed ad ſapoꝛoſitatẽ requi⸗

runt mediocrẽ.⁊ nimis macrã omnino refu⸗

tant. Aquaʒ deſideranit.pꝛecipue pluuialem

Erbe pꝛopter cibũ colligẽde ſunt cum

earũ folia ad debitum vel quaſi ꝑuene

ſitas. Radices ſumende ſunt.cũ adeſt folio⸗

Fructus quidẽ colligẽdi ſunt. poſtq;ᷓ finiĩ cõ
plementũ eoꝛum anteq; ſint ad cadendũ pa⸗

rati.Quecũq; colligunt᷑ decreſcente luna me

lioꝛa ſunt ⁊ magis ſeruabilioꝛa his que colli

gunt in eius augmento. Et quecũq; colligũ
tur in claro gere melioꝛa ſunt his que collugũ
tur in diſpoſitione humiditatis. ⁊ vicinitate

tẽpoꝛis pluuiarũ.

Capitulum. xxxiiij. Dt

virtutibus herbarum.

Erbe ſilueſtres domeſticis ſunt foꝛtio
res.⁊ minoꝛis quantitatis ſcõᷣm Plini

um. Etex ſilueſtribaꝰ mõtane ſunt foꝛtioꝛes.
Et illa quarũ loca ſunt ventoſa coloꝛ fit ma
gis tinctus.⁊ ſapoꝛ magis apparens. ⁊ odoꝛ
foꝛtioꝛ. erunt potentioꝛes in genere ſuo. Vir
tus herbarũ debilitat᷑ poſt duos aut tres an
nos ſcöm Plinium. H

Capitulmm. xxxv. De to

ſeruatione herbarũ folioꝛũ ſeminũ ⁊ radicũ.

Erbe floꝛes ⁊ ſemĩa ſeruãda ſunt in lo
cis ſiccis ⁊ obſcuris.⁊ in ſacculis vł va
ſibus conſtricta ſeruant᷑.⁊ pꝛecipue floꝛes ne

odgoꝛ ⁊ virtus exalet. Radices melius in ſub

tili arena ſeruant᷑.ne ſint radices q̃ ſiccitatem

ſeruẽt.q̃ ſiniliter in loco ſicco ⁊ obſcuro meli

us ſeruabunt᷑. Semiĩa poꝛroꝛũ ⁊ ceparũ ⁊ q̃
rundã aliarũ herbarũ melius q; aliter in ſu⸗

is ſuiquis ſeruabuntur.

rint augmentũ. Sed pꝛopter medicinã col-
ligere opoꝛtet poſtq; magnitudinis integri⸗
tatẽ habent anteq; ipſarũ alteretur coloꝛ ⁊ ca
dant. Semina colligunt᷑ poſtq; eoꝛum figit
terminus.⁊ exiccant᷑ ab eis cruditas ⁊ aquo

rũ caſus.Floꝛes colligere opoꝛtet poſt opera
tionẽ integrã. ante exterminationẽ ⁊ caſum.

⁊ calidã.aut lacualẽ pinguẽ.ſed a gelida val⸗
de leduntur. Suum optant depꝛeſſum. vbi
continuo ſit humoꝛ inciuſus. NHimis autem
pꝛofundus non eſt aptus ad aliquas bonas
herbas.ſed ad paludales inſipidas.

Capitulu. xxxg. Quali
ter pꝛata pꝛocurenur.
Rata licet naturaliter ꝑ ſe pꝛoueniant.
fiunt etiam oꝑe manuali. extirpatis ne
moꝛibus.⁊ agreſtibus locis.vel cõplanatis
agris aratis.⁊ vicia cũ feni ſemine ſatis pꝛa⸗
ta optime pꝛocurentur. Sed omnia impedi
mẽta que in eis naſcunt᷑ tollant᷑ ⁊ herbe groſ
ſe inutiles poſt magnas pluuias radicitus
euellant᷑.pꝛata que pluries irrigantur eſtate.
pluries fructificabũt.⁊ ſecabunt᷑ in ãno pꝛa

ta vetuſta muſola radant᷑ ⁊ ſterilia facta plu

ries arantur ac de nouo ſerantur.

Capitulus. xxxunj. De fe

no qualiter pꝛocreat᷑ ⁊ de vtilitate eius.

SEnum ſecandũ eſt tẽpoꝛe calido acſe⸗

reno.cũ aeris ſiccitas duratura ſpera⸗

tur.⁊ herbe ad debitũ peruenerunt augmen

tum.floꝛeſq; cõpleuerint nec areicere inchoa
runt.fenum cõmode ſub tecto ſeruat᷑.vel ſub

dDuro pꝛeparatum.ne aqua in eũ intrare poſ⸗

ſit.fenũ magne vtilitatis exiſtit cum ex eo be

.

uere poſſint.

Capituluʒ. xxxix. Dene⸗
moꝛibus qualiter fuunt.
Emoꝛa vel naturaliter pꝛoueniunt di⸗
nerſarum arboꝛũ.ſed varietatẽ terrarũ
ficus ⁊ aeris aut inſtituunt᷑ ab homie qui ne

ſtie laboꝛãtes ac oues toto tempoꝛe anni vi⸗

mus plantare intendit conſideret pꝛimo ſitũ
2 naturã terre.ac acris in qua facere nemꝰ cu

pit eaſq; ſolũ conſiderat arboꝛes. que uli lo⸗
co cõueniunt.⁊ tandem votũ inſtituentis ad
impleant pꝛopinquas ac diſtantes d bares

platet. ſcᷣm ꝙ; amplius vel minus radices ⁊
ramos extendunt. ʒ

Capituln. xl. Yutipiunt

regule octaui libꝛi de viridarijs ⁊ rebus dele
Iridaria quedã fiunt ex herbis.quedã
ex arboꝛibus. q̃dam ex vtriſq;.virida⸗

ria herbarũ deſiderant terrã macrã ⁊ ſolidq.
vt herbas ſubtiles ⁊ capilares pꝛoducant.qᷓ
pꝛecipue viſum delectãt. viridaria circa ſe ha
bere debent odoꝛiferas herbas diuerſoꝛũ ge

nerũ.que ad delectationẽ conferant ac ſalu⸗

tem.nam omis odoꝛ eſt anie ſuauiſſimus ci⸗

bus.viridaria requirunt a meridie ac occidẽ

te arboꝛes bonas ac raras.ab oppoſitis lo⸗
patula.vt aurã delectabilem nõ nubeant.nãa
vmbꝛa maloꝛũ arboꝛum eſt nociua. Super
flua vmbꝛa egritudines generat ⁊ aure ſalu⸗

bꝛis ſanitatẽ coꝛrumpit. viridario debent fie

ri magna vel parua reſpectu habito ad nobi-
litatem potentiã ⁊ diuitias dominoꝛũ.in vi⸗
ridarijs vnũqdᷣq; genus arboꝛuʒz in ſua acie
ſine admixtione alterius poni debet. vt dele⸗
cCLtationẽ augeat. ac decoꝛem. magne arboꝛes

in viridarijs diſtare abinuicem viginti pedi⸗
bus in acie debent.parui decẽ.ſed decẽ acies
vna ab altera poterit quantũ placuerit plus
diſtare.arboꝛũ acies in viridarijs foſſoꝛẽ reqͥ
rit.exceptis malis vt poſſint diu durare. ſed

inter vnam ⁊ alterã aciem pꝛata conueniunt.

in viridarijs non debet quis ſuperflue dele⸗
ctari.ſed tunc pꝛecipue cũ ſerijs neceſſitas q̃ᷓ
ſatis fecerit rebus viridis.⁊ decoꝛa minutio
circa ruris habitacula multã delectationẽaf⸗

fert.piuriũ delectat agros habere magnos et

fertiles qᷓ rectos habeãt fines ac fouels ydo⸗

neis cingant᷑.⁊ ſepibo bonaſq; arboꝛes circũ

habeant. ac intrinſecus vijs opoꝛtunis arbo
ribus.fonte ac fluentibo riuulis ſint oꝛnati.

ctationibus vinearũ vini.

Vltũ delectat habere vineta decoꝛa di

Uerſoꝛũ bonoꝛũ generũ vuas ferentia.
nõ omia que de mirabilibo vuarũ ab antiqͥs
ſcripta ſunt.ꝑ experiennã reperiunt᷑ vera nõ
ab ocioſis peritis oĩno ſpernẽda.ne foꝛte va⸗
rietas tẽpoꝛũ ac locoꝛũ aut impericia raro ꝓ
batis experientẽ decipiat. Plurimuʒ delectat
habere vina diuerſoꝝ coloꝛũ.ac ſapoꝝ ꝙ; nõ
Deficile fieri põt.ac vina medicinalia indigẽ
tibus ſatis inueniunt᷑ vtilia.

. M

e dele⸗ Capitulü. xlv. T.

—Bud mus
Capitulum xlij.

que circa arboꝛes delectatione augent.

Agne delcctatiõis eit habere in ꝓpꝛiss

locis bonaꝝ arboꝛũ copiã ⁊ generũ di
uerſoꝛũ.ideoq; indigẽs paterfamilias vnde⸗
cunq; deferre debet.vel curare qdð ab alio de
ferat᷑.⁊ ea in cõgruis oꝛdinibo inſerere vel plã

tare.plurimũ delectat inſitiones hꝛe mirabi⸗

les ⁊ in vna arboꝛe generũ diuerſoꝛuz.⁊ ideo

paterfamilias diligens hoc pꝛocuret. multuũ

delectat arboꝛes bene foꝛmatas.⁊ recte ſtan
tes habere. Ideoq; curandum eſt ne toꝛtuoſe

ſint. aut ramos nimis defoꝛmes habeãt. vod
depꝛeſſos. multe mirabiles inſitiões ſe oſten
dunt his ꝗͥ tẽptant oĩa experiri. Si arboꝛe
fructiſere ſcindant᷑ ramuſculus ⁊ res laxati-

ua puluerizata vel cuiuſſibet loco coloꝛis me

dulle includat᷑in eo fructus acquiret virtutẽ

De de⸗
lectationibus oꝛtoꝛum ⁊ herbarunm.
Iurimũ delectat habere oꝛtü bene di⸗
ſpo ſitũ.ac ſufficienti induſtria cultum

vel coloꝛis incluſi.

Capitulum. xliif.

Ideoq; paterfamilias diligent᷑ pꝛocuret eũ
habere in loco pĩgui ac ſoluto. Qui fons vel
riuꝰ ꝑ diſcreta ſpacia defluat. vt irrigari totꝰ

poſſit tpe magni eſtus.oĩa genera bonaꝝ ber

barũ in loco bꝛe.delectabue atq; vltimuʒ eſt.

Capiulu. xlnif.

Möôwn xtiquiſſimis tẽpoꝛibo vinebãt hoĩes
ex his ſolis cibis qᷓ naturaliter in culta
terra ferebat.deinde cõſequent᷑ ceperũt viue
re agricultura ⁊ paſtoꝛicia.nũc vᷣo ⁊ ex eiſdeʒ
viuũt ⁊ ex ſciẽtijs ſcriptuaꝝ ⁊ artibo infinuis
Binguloxꝝ generũ aialiũ domeſticatoꝝ alia
in diuerſis regioniba adhuc fera cernunt᷑.

tequis
7 equabus.

Vi equos aut equas emere vult expe⸗
dit.vt etatẽ genus foꝛmã laudabilẽ.ſa⸗
nitatẽ ⁊ egritudinẽ.bonitateʒ ⁊ maliciã recte
cognoſcat.Equoꝛũ ⁊ ceteroꝛũ anĩaliũ indiui
ſas vngulas habentiũ.ac coꝛnutoꝛũ etas dẽ
tibus plene cognoſcit᷑. Scaliões ita cuſtodi
endi ſunt.vt parũ eqͥtent᷑ vel nihil.aut alit᷑ fa
tigent᷑.ac bis in die tm̃ admitti debẽt.ſi gene
roſos pullos creare voluer:. Eque pᷣgnãtes

teneri debẽt nõ multũ macre nec pigues.nec

Inupi⸗

unt regule noni libꝛi de aĩalib nutriendoꝛũ.

leuit
equi
ſreni
ſreno
ſoꝛti
ſoob⸗
Pmno⸗
etiän⸗
ſeba
aſſue⸗
nay..
moac

C

nenli
nllici
.

.

4
portie
tobſe

big 4
losan

ns

t.

1wis

herüdi
pnde⸗
gliode
dp
mirabi⸗
tideo

lelnoſe
dt. xrA
Koſten

lran⸗
lorsme

vircbe

de⸗

.

ibenedi⸗

iaculium
ocuretcũ
uen
ganto
onan ber
limuzck.
nupe⸗
iengoni.
thoics
incula
fütvioe
creſc
infimns
gop dl
munt.
guls
iterpe⸗
abile⸗ſa⸗
ccürege
iüindiu
i eusde
cuſtodi
ut altfin
efles

ſoes er

vꝛgeankt. nec famẽ friguſq; tollerẽt. nec int ſe

locis cõpꝛimant᷑ anguſtꝭEq; generoſe q̃ ma⸗

ſculos nuiriũt alternis tmmodo ſubmutant
annis.vt pullis copiã puri lacq infundant.
Admiſſariꝰ qnq; annoꝝ eſſe dʒ.ſed femĩa bi

ma cõcipiet.pullus teneri debʒ pcipue in lo⸗
co mõtuoſo petroſo ⁊ ſicco.⁊ duobo tm̃ annis

matrẽ ſequat᷑ ad paſcua. Cum pulli domãdi

ſunt ſuauit᷑ tãgant᷑ in ſtabulo.⁊ freno tenean
tur ibi ſuſpẽſa.vt aſſueſcãt tãgi.⁊ frena vide⸗
re.Loca equoꝝ debent in die mũda teneri.⁊

nocte lectus vſq; ad genua fieri pꝛo qͥete.ma

neq; tolli. ⁊ doꝛſum tergi ac oĩa mẽbꝛa er.de

inde ꝑuo paſſu ad aquã duci. ⁊ in ea vſq; ad

genua ſpacio lõgo teneri.⁊ cũ redierit anteq;
ſtabulũ intret crura tergi ⁊ optie ſiccari.Cõ⸗

pletꝰ equꝰ in ↄcipiẽtiba carnib eſt tenẽdꝰ.vt
poſſit ſecuriꝰ eqͥtari Hã pĩguedo nimia egri
tudies ⁊ nimia macies debilitatẽ ⁊ defoꝛmi⸗
tatẽ inducũt.Equꝰ ſudatꝰ vł foꝛtit᷑ calefactꝰ
nõ dʒ aliqͥd comedere vł potare dõec cooꝑtꝰ
⁊ pauliſꝑ ductꝰ a ſudoꝛe atʒ caloꝛe fuerit libe
ratꝰ. Eq vtilis eſt iꝑe calido cooꝑtura linea
ꝓpter muſcas.⁊ tꝑe frigido lanea ꝓpt᷑ frigus.

Capitulum. xluj. De do⸗

ctrina ⁊ moꝛigeratione equoꝛum.

* 8 . „

Quus q domari ac moꝛigerari debʒ pᷣ

mũ adhiveat᷑ frenũ leuiſſimũ.cuiꝰ moꝛ
ſus ſit melle vel alio dulci liquoꝛe ꝑunctus.⁊

leuit᷑ ducat᷑ ad manũ.deinde ſine ſella leuiter
equitet᷑. ⁊ poſtea cũ ſella ꝑ loca plana donec
frenũ ⁊ ſellã quiete reciꝑe aſſueſcat. Equꝰ cũ
freno leui ⁊ ſella leuiter ꝑgere aſſuetꝰ debet cũ
foꝛtioꝛi freno ſi opoꝛteat ꝑduci ad agros ara
tos hoꝛa bꝛeui ⁊ frigida.⁊ inſtrui ad notãdũ
pmo deinde ad galopanduʒ bꝛeui ſaltu duci

etiã in ciuitate ꝑ loca fabꝛilia debet. Cũ equꝰ
ſe habuerit cõueniẽter ad frenum ad curſum

aſſueſci debz ſũmo mane ſemel qlbet ſeptia⸗
na vſq; ad quartã partem miliarij vnius pꝛi
mo ac poſtea longioꝛi ſpacio.

*

Capituluz. xluif. De ge⸗

nerali cognitione ⁊ pulcritudine bonitatis ⁊
malicie equoꝛuumm.
Quus pulcer.coꝛpꝰ habet magnũ ⁊ lõ
AJ. ſue magnitudini ac lõgitudini ꝓ⸗
poꝛtionabilit᷑ oĩa mẽbꝛa rñdẽt.pilus paius

⁊ obſcurus a pluribo habet᷑ pcipuus.equus

bhñs nares magnos ⁊ inflatos.⁊ groſſos ocu

los audax naturalit᷑ repit᷑. equus hũs coſtas
groilas. 2 ventrẽ amplũ ⁊ deoꝛſũ pẽdentẽ la⸗

Bndetimns. ClIf.
boꝛioſus ac ſufferẽs iudicat᷑ equo habẽs am
pla ⁊ extenſa garecta.⁊ calces turbas.in mo

u celer ⁊ agilis cſſe debet. equꝰ habens üctu
ras cruriũ naturalit᷑ groſſas ⁊ paſturatia cur

ta foꝛtis eẽ cenſet᷑.equꝰ habẽs crura c cruriũ

icturas bene piloſas ⁊ pilos e: æ longos la

boꝛioſus exiſtit.equꝰ hnñs maxilas groſſas
⁊ collũ curtum nõ defacili affrenat᷑ decenter.
equus habẽs vniuerſas vngulas albas nun

q́; duros pedes habebit. equꝰ hñs auricls
pẽedentes ⁊ magnas.⁊ oclos cõcauos.lentus

ac remiſſus exiſtit.equꝰ cuiꝰ anterioꝛa crura

ſemꝑ moueri vident᷑ maloꝛũ eſt moꝛũ.equus

mouens caudã ſuꝑius ⁊ inferꝰ mali eſt vicij.

Eapttuluz xluuij. Bein⸗

firmitatibus equoꝛum.
Britudines accidũt eqͥs in capite vẽtre
terrgo crurib pedibo ac vngulis. aliquã
do ex humoꝛibo ⁊ ſepe ex negligẽtia vel mala
cuſtodia.Doloꝛes accidũt eqͥs aut ex ſuꝑflui
tate humoꝝ maloꝛũ in venis ſanguis cõten⸗
toꝝ.aut ex vẽtoſitate ingrediẽte in coꝛpus eqͥ

calefacti ꝑ poꝛos aꝑtos.vel inteſtinis ex vi⸗

ſcoſis hũoꝛibo oꝛta.aut ex ſugflua cõmeſtiõe
oꝛdei vel alteriꝰ tumefacti ĩ ſtomacho ſeu vẽ
tre.aut ex ſuꝑflua retẽtione vꝛine veſicã inflã⸗

tis.his oibo generale remediũ eſt ꝙ equus ꝑ

ſtabulũ cũ eq libere ꝑmittat abire. ſal in acce

7

to ſufficient᷑ nfuſuʒ plurimũ valet cõtra om
nẽ tumefactionẽ incipientẽ in dõꝛſo. In mul
tis equoꝝ egritudinib coctura vltimũ eſt re⸗
mediũ.ſed debʒ diligẽtiſſime cnſtodiri ne co
ctura poſſit moꝛdere.vel ad aliquã rẽ fricare
qa ex nimio pꝛuritu locũ dentibo vſq; ad ner

uos vłoſſa moꝛderet Mlta ſũt ſigna qᷣbo cogꝭᷣ

ſcit᷑ in q̃ ꝑte coꝛꝑis patiat᷑equꝰ.⁊ qͥbus pᷣno⸗

ſticari põt liberatio ⁊ moꝛs equi qᷓ ꝑ regulas
ſcripta ſunt omiĩa in fine tractatus equoꝛũ. ⁊

ideo hic obmitto.

Capitulu. xlix. Debob?.

Radus etatis boum ſunt q̃ttuoꝛ.pᷣma

vituloꝝ.ſcdᷣa iumẽtoꝝ.tercia boum no

uelloꝝ.quarta vetuloꝝ.qͥ armẽtoꝛũ gregem
emere vult obſeruare debʒ pmũ vt ſint vacce
ad fructꝰ ferendos etad potiꝰ integre q; imꝑ
fecte bene cõpoſite vt oĩa mẽbꝛa ſint groſſa ⁊

inuicẽ ſibi reſpondeãt. armẽts boum ⁊ vac⸗
carũ paranda ſunt loca hyeme maritima eſta
te frigida ⁊ opaca mõtana.ſtabulũ boum eſſe

debet arena vel aliqͥ genere lapidũ ſtrata ali⸗

qtenus deuexo vt elabi poſſirbumd con⸗

lber

tra partẽ glacialẽ aliqͥs obſiſtere debet obie⸗
ctus. Cauendũ eſt etiã ne anguſtiꝰ ſtent aut
feriant᷑.aut cõcurrãt.ac eſtate optie ſepe clau

dunt᷑ a cabanis ⁊ ceterꝭ beſtiolis cõcitent᷑. de

bet etiã his ſemꝑ ſtratũ multũ teneri.quo me
lius cõquieſcãt.Eſtate bis.hyeme ſemel du⸗

cant᷑ad aquam boues ſani foꝛtes ⁊ agiles co

gnoſcunt.facile ſe mouẽt cũ tãgunt᷑.vel pun⸗
gunt᷑ ⁊ habẽt membꝛa groſſa ⁊ auriculas ele

uatas.Pulcri aũt ⁊ foꝛtes generaliter cogno⸗
ſcunt᷑.ſi oĩa mẽbꝛa groſſa ſunt.⁊ ſibi inunicem u moe
Aelicʒ ad pantherã annates.rheti ſuꝑ fluuiũ
extẽſo capiunt᷑ grues cigni ſtarne ac anſeres.
Item alio rheti anſeres ⁊ anates in agris et
pꝛope aquas. Itẽ parietibo columbi ⁊ turtu⸗
res ⁊ fere oẽs auicule parue. Itẽ arolo parue

bene reſpondent.

Capitłm.l. De Oubus.
Ves boue cognoſcũtur ab etate ſi que
vetule ſunt neq; mere agne. Item a foꝛ

ma.ſi ſunt coꝛꝑe ample.lanã habeãt multã ⁊

mollẽ villos altos ⁊ denſos coꝛꝑe toto.ſani⸗
tas ouiũ cognoſcit᷑ſi aꝑiant᷑ earũ oculi.⁊ ve
ne ſunt rubicunde.ac ſubtiles.ſunt ſane.Di

vo albe vel rubicunde ⁊ groſſe.ſunt infirme.
Itẽ ſi capite ĩ pelle colli ⁊ ante tracte.vix tra⸗
hi poſſunt.ſunt ſane ſi facile ſũt infirme. Iteʒ
ſi audacter vadũt per viã.ſunt ſane.Si mole

ſte capite inclinato.ſunt egre. O ues ꝑ totum

annũ intꝰ ⁊ foꝛis ſunt recte paſcẽde.ſtabula

vdonea ouibo ea ſunt q̃ nõ ſunt in loco vento

lo.in qͥbus ſit ſolũ ſtramẽtis vdoneis ſtratuʒ
atq; pꝛocliuũ vt mundari poſſit ab hũiditate
vꝛine.q̃ lanas coꝛrũpit ⁊ vngulas ſcabꝛas fie
ri cogit.paſcua ouibo vtilia ſunt.q̃ in nouali⸗
bus vel pꝛaꝶ ſiccioꝛibo excitant᷑ paluſtria vᷣo
noxia.ſilueſtria damnoſa lauaꝶ.ſalis vᷣo cre
bꝛa conſperſio debet pecoꝛis leuare faſtidiũ.

Captitulu. j. De apibus.

Pes naſcunt᷑ꝑtim ex apibo ꝑtim ex bu

bulo coꝛꝑe putrefacto. Apes optie ſũt
pue rotüde ac varie.ſanitatꝭ ſigna.ſi ſunt fre

quẽtes in examie.⁊ ſi nitide ⁊ ſi opus ꝙ faci⸗

unt equabile eſt.ac leue.minꝰ valentiũ ſigna.
ſi ſunt piloſe ac hoꝛrnide vt puluerulente.

Capitulmg. lij. Incipiũt
regule decimi libꝛi de ingenijs capiẽda aĩalia
Mniũ auiũ rapaciũ natura eſt. vt ſem⸗
per ſolet ⁊ nunq; vel raro ſociate ince⸗
dãt.eo ꝙ in pᷣda nolũt habere ſodalẽ.⁊ aboĩ⸗
bus qᷣbus inſidiant᷑ cognoſcunt᷑ inſtictu na⸗

ture atq; cũ inimicũ ſentiũt garriũt ⁊ fugiũt.
vel ſe quãtuʒ pñt occultant.Aues rapaces ſi
bonis cibant᷑carnibo.⁊ hoꝛis cõgruis.⁊ iniu

ria nõ fiu eis.neq; cõtra earũ volũtatẽ mittũ⸗

in rure fieri.

Duodetimus

turad aues.a dñis raro diſcedunt. Si dñĩ/
nõ ſequit᷑ volutateʒ ancipitrꝭ vel alteriꝰ auis

rapacis.ſed in aliq̊ contrariũ agit facile idᷣm
ꝑdit.cũ ſit indignãtis nature.ac leuit᷑ iraicat
Falcones tenẽdi ſunt in eo ſtatu pinguedis
in quo inueniunt᷑ magis audaces ⁊ meliꝰ ca⸗

pere aues.omniũ rapaciũ auiũ eadeʒ eſt fere
natura. Aues fere capiunt᷑ cũ auib feris do⸗

meſticatis.videlicʒ ancipitre ⁊ aſturne.falco

ne.iſmerlo.girfalco.aquilo.gimo.⁊ gimecta.

Aues capiunt᷑ rhetibo diuerſoꝛũ modoꝝ.vi⸗

aues ⁊ magne rapaces. Iteʒ quodã rheii ſtri

cto ⁊ longo ꝑdices. Aues varijs capiunt᷑la⸗
queis in terra conſtrictis ac in arboꝛibo circa
nidos. Aues fere oẽs capiunt᷑ viſco. videlicʒ
virgulis ac viminibo ⁊ funiculis ac viminib-

inuſitatis. Aues om̃es capi ⁊ occidi poſſunt

baliſtis ⁊ arcis ⁊ alijs qbuſdaʒ modis piſces
capiunt᷑ rhetibo diuerſoꝛũ generum.videlicʒ

ſcoꝛticaria in mari tranſuerſario.in locis flu
minũ ⁊ lacuũ ſpacioſis riualibo.in ꝑuis aqͥs
⁊ in magnis cũ naui. Itẽ taclo ⁊ negoſſa Itẽ
in valliba cũ coclearia ⁊ degagna ⁊ cũ gradel

lis ⁊ ꝑuis rheticulis. Item cũ ciſtis ⁊ caueis

hamo ſpadernis ⁊ calce.

Incipit liber dnodeti

mus. de his que poſſunt ſingulis menſibus

Nſuperioꝛibo libꝛis plenetra⸗

ctatum eſt. ſʒ neceſſario diffuſe

de oibus que ſunt in rure agẽ⸗
da.ſʒ vtile videt᷑ memoꝛiale cõ
pendioſum facere quo paterfa
milias ad rura pergens facile
ſcire põt qͥd vtilitatis ⁊ delectatiõis q̃libet tẽ
poꝛe facere poſſit.Et cũ modũ agendi ſingu⸗

la videre vult in latioꝛibo ⁊ ſpẽalibo tractati⸗
bus oꝛdine ſupꝛadicto ſcriptis congruo face

re inuenire valebit.

Capitulũ pᷣmũ De agẽ⸗
dis menſe febꝛuarij. 1 4. 414
Oc menſe pᷣcipue in locis calidis loci
habitabilis aenis ⁊ ventoꝛũ terre ⁊ ſi⸗

tus bonitas vel malicia põt cognoſci. licetlo

cis tẽperatis alijs buſdam menſib melius

emnl.ac

gea

agogro
clafüm
iaine
Comia
(ari.
cbun
fitint
Hocn
nüͤlicu
locs
plätate
ſuſpeen
turhin
inlocis
frigiort
faciega
neis I
pinfaeg
lanrypitl
Palnde
Inummis
Crczfin
libugge
Coquiy
oc nen

eriſtitor

wantla

diſcernat᷑ Item in locis calidis curie atq; do
mus ſatis cõmode poterũt fabꝛicari.et optie
pnt arboꝛes ꝓ materia domoꝝ abſcidi. Ite,zʒ
poſiunt nona ſtercoꝛa ꝓcurari ⁊ vetuſta ad
agros ⁊ vineas tra hi.⁊ faba cicercula atq; vi
cia ſeri. Itẽ ſi agri nõ ſint molles pᷣmo ꝓſcin
di.Itẽ in locis calidis vinee fimari atq; pu⸗
tari pñt. Item ſoꝛba ꝑſica nuces amigdaila et

pꝛuna optie in ſemiario poni poſſunt.⁊ arbo

res gũmoſe inſeri.⁊ oꝛtus ſi terra non ſit ma

dida fieri. Itẽ in nouis pꝛatis vicia ⁊ herba⸗

rũ ſemia ſpargi poſſunt.⁊ ſalicũ ꝑtice ac iũci
7 canne pꝛo vineis incidi.ac nemoꝛa ⁊ omfis
materia iã ſilueſtriũ q́; domeſticarũ arboꝛuʒ

ignis reſcindi põt. Item oĩa vaſa vtenſilia ⁊

plauſtra ⁊ qcunq; in domib fiũt qualecũ
ſit tᷣus hoc mẽle cõgrue fiũt. Itẽ anĩalia cũ⸗

cta domeſtica emi ⁊ ſilueſtria capi poſſunt.⁊

apes de locũ ad locuʒ expoꝛtare cõmode pñt.

Capitulum. j. Deagen⸗

dis menſe febꝛuarij.

Oc menſe ac ceteris oĩibus bonitas ·

malicia loci habitabilis põt cognoſci ⁊

ad agros vineas oꝛtos ⁊ pꝛata deferri.⁊ cun⸗
cta funari. Itẽ poſſunt cõmode agri pꝛoſcin
di.⁊ in eis faba cicercula vicia ⁊ q̃dam alia le

gumia ſeri.ac frumẽta ſiligo far ⁊ ſpelta run

cari.⁊ de ipſis aqᷓ deriuari.⁊ ſtramenta in eis
cõburi. Item in locis calidis auena ⁊ cicer ſe
ri.⁊ in tẽperatis ⁊ frigidis roblia ſiue piſum.
Hoc menſe locis humidis fieri debet paſti⸗
nuũ ſicut cultura vbi vinea eſt plantãda.Et in
locis calidis atq; ſiccis circa finẽ vtiliter fit
platatio ⁊ inſitio eius cũ incipiũt eſſe gemme
ſuſpecte ac nondũ aquoſo.ſed ſpiſſo lacrimã
tur humoꝛe. Itẽ fit optime putatio vinearuʒ

in locis tẽperatis ⁊ calidis niſi nix multa vel

frigiditas nimis intenſa pꝛohibeat.qᷓ qualit᷑
faciẽda ſit plena docet᷑ in libꝛo quarto de vi⸗
neis. Itẽ hoc mẽſe cõmode foꝛmant᷑ vites ac
vitifere arboꝛes. Item hoc mẽſe amputande
ſunt vitibo radices inutiles.ac fimãde. Item
palande ⁊ releuãde ſunt vites.⁊ in locis ma⸗
ritimis ⁊ calidis fodiẽde. Itẽ pñt hoc menſe

circa finẽ flantibo boꝛealibo ventis nõ auſtra

libus.aere ſereno tranſuaſari vina debilia ⁊

coqui vt a coꝛruptiõe ſeruent᷑. Poſſunt etiaz

hoc menſe cũ terra nõ muliũ ſicca vel mollis

exiſtit omniũ arboꝛũ plantule.ac ſemina ſeri.
iranſplantari.ac inſeri.⁊ maxime ſi iã coꝛtici

—.

ſe viridis ſuccus infuderit. Itẽ poſſunt arbo
res putari.foꝛmari.⁊ ab omibus ſuꝑfluis ra
mis ſiccis ſcabioſis ⁊ inutilibo liberari. Itez

rolaria ⁊ canneta noua inſtitui ac plantari.
Item debent hoc menle ſi terra non eſt ſicca

vel mollis fieri oꝛti.ſcilicet ligoniſari vel ali⸗
ter fodifimari.⁊ ex omni genere herbaꝝ que

yvere terre tempoꝛe mandant᷑ ſeri.vt ſunt aiea

atriplices aniſum anetũ appium abſinthiũ ar
themeſia abrotanũ blica baſilicon caules ce
pe feniculus gabuxia liquericia lactuca mẽ

la poꝛrum papauer petroſiliũ paſtinata ⁊ ce

tera herba. ac etiam medicinales herbe ſilue
ſtres poſſunt ſeri hoc modo in oꝛtis ⁊ alibi.

. ,

Item hoc menſe plãtari ⁊ curari poſſunt ſic

ce de viminibo vł ſpinis ⁊ alia materia ſepes

fieri curiarũ agroꝛum vinearũ atq; oꝛtoꝛum
Item hoc menſe plãtari ⁊ ſeri poſſunt nemo
ra ac ſalica tam domeſticarũ qᷓ; ſilueſtriũ ar⸗
boꝛũ. Item viridaria ac cetera delectabilia.
que in octauo libꝛo clare ſcripta ſunt hoc mẽ
ſe cõmode fiunt. Itẽ hoc menſe armẽta equo
rũ ⁊ aſinoꝛũ ac boum. Item greges ouiũ ca⸗

.. p⸗ꝛarũ ⁊ poꝛcoꝛum emiac pꝛocurari cõmode
emi.ac domꝰ ⁊ quecũq; in ipſa ⁊ circa ipſam
agęẽda ſunt poſſunt fieri. Itẽ poſſunt letamia

poſſunt.⁊ lepoꝛaria cõmode fieri ac piſcine.
vt plene in libꝛo nono tractatũ eſt. Item pa⸗
uones anſeres gallie atq; columbe: quia hoc
menſe calere incipiũt ⁊ cubare pꝛocurari de
bent vt ſuperius ſcripſi. NRẽ poſſunt hoc mẽ
ſe apes emi.⁊ debent pluries fumigari.⁊ ab

omni putredine liberari. ⁊ mali reges occidi.

⁊ cetera fieri que pleniſſime ſcripta ſuntĩtra⸗
ctatu ipſarum. Item hoc menſe ancipitres ⁊
falcones optime pꝛocurari ac circa finẽ ipſi⸗
us in muta poni.poſſunt etiam hoc mẽſe ca
pi fere beſtie. aues ⁊ piſces varijs ⁊ diuerſis
ingenijs ſupꝛa ſcriptis.

dis menſe marcij. .
Oc mẽſe locis temperatis optime pꝛo
ſcindunt᷑ agri.ſi in eis ſuperflua humi
ditas eſt cõſumpta ⁊ terra iam ad equalitatẽ
inter hu miditatẽ ⁊ ſiccitatẽ peruenit. Itẽ ſe⸗
ritur auena ⁊ cicer.⁊ canabiũ circa finem. ⁊
faba in locis frigidis et intemperatis in ini⸗
tio loco pingui.⁊ que ianuario ſata fiunt nũc
runcat᷑ cum quattuoꝛ folioꝛũ exiſtit. Itẽ run
catur ⁊ herbis mundat᷑ frumentum ſpelta oꝛ
deum.Iteʒ hoc menſe ſerit᷑ milica ⁊ milium
panicum ⁊ faſeoli ſeri poſſunt. Item putant

⁊ inſerunt᷑ vites circa initium.⁊ releuant᷑de

inde ligoniſeni cũ terra fuerit tẽperata. Item
iij

tolligunt ⁊ plantant᷑ vites hoc mẽſe atq; pꝛo
pagant ⁊ renouant᷑. Item trãſuaſant᷑ vina ſe
reno aere.⁊ boꝛea flante.Coquant᷑ etiam de⸗

bilia vt ſeruent᷑ melius.ne voluant᷑ ⁊ optime

impleant᷑ vaſa poſita in penu frigida.⁊ clau⸗

dunt᷑ vt parũ ſpirent ne accetoſa fiant. Item
hoc menſe plantari tranſplantari ⁊ circumfo
di poſſunt omnes arboꝛes.ac inſeri que gũ⸗
ma carent. Item hoc menſe paſtinant᷑ oꝛti fi

mant᷑.⁊ in eis ſeruntur omnia ſemina ſpecifi

cata in febꝛuario menſe.ac etiã cucurbite me

lones cucumeres ⁊ citrulli circa fineʒ. ac etiã
ſaluia plantat᷑ hoc tẽpoꝛe.ramulis in terram
infixis. Itẽ locis frigidis pꝛata purgari de⸗
bent.⁊ tẽperatis ac calidis cuſtodiri hoc mẽ⸗

ſe pꝛecipue comparandi ſunt equi ⁊ eque bo-
ues ⁊ vacce.verres ⁊ ſcrophe.ac facienda ar
menta ⁊ greges.⁊ maſculi feminis admitten
di.Et domãaãdi ſunt aluei a vermiculis ⁊ om

ni. Item hoc menſe ancipitres ⁊ aſtures mu
nita magnis gabijs ſunt ponẽdi.⁊ bouis car

nibus nutriendi. Item hoc mẽſe poſſunt ca⸗

pi beſtie aues ⁊ piſces.niſi ſint tales q̃ ſolũ tẽ⸗

procꝛibus frigidis vel niuiũ capiuntur.

Capitulũu. iuj. De agen⸗
dis menſe apꝛillisz.
Oc menſe pꝛoſcindunt᷑ pingues agri

humidi qui din aquã tenẽt.⁊ ſiccei ſecũ

da vice arant᷑ Item ſeri᷑ cõmode cicer in lo⸗
cis frigidis.⁊ canabum ⁊ milca in locis tem

peratis circa pꝛincipiũ. Item foſſio vinearũ

in locis frigidis ⁊ etiam tẽperatis.⁊ vina non
debilia cõmode tranſuaſari poſſunt Itẽ hoc
mẽſe malapunica poſſunt ſeri. Item ipᷣa poſ⸗

ſunt inſeri.⁊ perſicus inoculari.vt palladius

ait. Item hoc menſe locis calidis tonduntur
oues ⁊ ſero tã fetus ſignant᷑.⁊ arietes admit
tuntur ad oues.⁊ equi ⁊ aſini adequas ⁊ aſi⸗
nas. Item debẽt om̃es arboꝛũ plantule hoc
menſe ab anialium aggreſſu diligenter tueri.
Itẽ hoc mẽſe cõmode ſerunt᷑ cucurbuecitrul
li cucumeres ⁊ melones.⁊ cetere herbe ſi riga

ri poſſunt.vt Palladius ait. Itẽ columbis lo

cis iã aratis danda eſt eſca.qꝛ parũ in agris
inueniunt vnde viuãt. Item ſᷣm Palladium
qrende ſunt apes.⁊ aluei purgandi.⁊ palio⸗
nes necandi.qͥ nunc habundãt floꝛentibo in

aluis. Item hoc menſe ſicut alijs eſtiuis mẽ⸗
ſibus poſſunt capi beſtie aues ⁊ piſces.

Capitulum.v. Deagen

dis menſe maij.

Dnoderimus

Oe menſe pĩgues agri ⁊ qui diu aquã
tenent pꝛoſcindunt᷑ cum om̃es herbas

— .

pꝛotulerint. ⁊ eoꝝ ſcinina nondũ maturi ate

firmata. ⁊ ſicci poſſunt ſcdᷣa vice arari. Nũc
oĩa q;̃ ſata ſunt ꝓpe floꝛent.nec tangi a cultoꝛe

debebũt. Item in locis frigidis ⁊ humectis
nũc ſerunt᷑ faſeoli miliũ ⁊ panicũ. Item hoc
mẽſe.vt dicit Palladius.materia cedẽda eſt.

cũ ſilua eſt omi fronde veſtita. Item ſemiaria
fodiunt᷑ aſſidue ⁊ vinee ſecũda vice ac etiam

pampinanĩ. Iteʒ in locis pᷣgelidis ac pluuio

ſis putant᷑ olee.? eius muſtus abꝛadat᷑.ac ſi
quis lupinũ ſtercoꝛandi agri cauſa ſemiauit

ſcribit locis calidis emplaſtrari perſicus po
teſt. ⁊ citri arboꝛ inſeri.⁊ ſimiluer ficus.⁊ dil⸗

ponit᷑ planta palme.nũc etiã cacoꝛũ ſpacia q̃

per autumnũ ſeminibo implenda deſtinant.
aut plantis cõuenit paſtinari. Item hoc mẽ
ſe ſeritur coꝛiandꝛũ ⁊ appiũ ⁊ melones citrul
li cucurbite ⁊ cucumeres ⁊ cardines ⁊ radi⸗
ces ⁊ ruta panget᷑.poꝛri quoq; planta tranſ⸗

fert᷑.vt irrigatiõibus animet᷑.Et optime cau

les ⁊ cepe tranſferunt᷑ hoc menſe. Item ſerit᷑
poꝛtuiata ⁊ quocunq; tempoꝛe ſerat᷑.calido
tẽpoꝛe t ntũ naſcit᷑. Hoc menſe locis mariti⸗
mis ⁊ calidis recidamus fena pꝛiuſqᷓ; exare
ſcant.x ſi pluuijs infuſa fuerint ante cõuer
ti debent.qᷓ; pars ipſoꝛũ ſumma ſiccet᷑. Item
hoc menſe caſtrari debent vituli.⁊ ouiũ cele⸗
bꝛari tonſura. Item coa gulatur lac.⁊ fit caſe
us modo pꝛedicto. Item (vt ait Palladius)
debent nũc occidi reges apum.quos greci ce
ſtros vocant qͥ hoc tempoꝛe naſcunt᷑ in extre
mis fauoꝛũ partibus. Item papiliones necã

di ſunt modo pꝛedicto.

dis menie iunnnß.
Enſe iunij pᷣparãda eſt area.⁊ om̃i ſtra
mine fimo ⁊ puluere optime liberanda

Nuũc ſeri põt miliũ ⁊ panicũ.nũc oꝛdei mei⸗
ſis pꝛimo recipit᷑.poſtea circa finẽ tritici meſ

ſis explet᷑ in locis calidis ⁊ in tẽperatis inci⸗
pit᷑. Nũc in frigidiſſimis locis q̃ maio pᷣter⸗
miſſa ſunt faciemꝰ. agros eque pꝛoſcindimꝰ
herboſis loc miſſa ſunt faciemꝰ. ac frigidis
vineta aptabimus.colligemꝰ viciã.fenũ gre⸗
cum reſecabimꝰ ad paululũ. Iteʒ hoc menſe
peragenda erit leguminũ meſſis.nunc ⁊ faba
luna minuẽte vellet᷑.⁊ excuſſa ⁊ refrigerata re
ponet᷑.lupinus etiã hoc menſe colligit᷑ nunc
pira vel mala vbi ramos multa poma den⸗

legt
neſt
rig
ſes?
opn
tes

mern

ſbl

loꝛ⸗
moa
eti
ln⸗
nin

niͦ⸗
hoe
74
brit
ns

dis

boſt
pini

cppie

n
Nebs
Uriae
Pi
cultore
mectis
em boc
icneſ
emiarig
Acn
cplunio
lkaeſ
miauit
niden
ſnsdo
rd⸗
⸗
ſtimnr,
nboeme
nsanl
81di⸗
u want⸗
panecn
Nemſent

1k, alido

gmarni⸗
ſ crar
nteconer
ck Jem
uiücele⸗
cſitae
Audivs)
ogruce
nemn
neoncci

dictum eſt plene.

Capitulum. vij. De age⸗

CTapitulu. uiij. T
dis in menſe auguſti.
Enſe auguſti ſunt agri tercia vice aran

Licber

ſabunt᷑ interlegẽda ſunt omnia vicioſa. Hoc
menie ramus punici poteſt intra fictue vaſcu
lũ claudi.vt ad eius magnitudinẽ poma red
dat. Item hoc melſe ſicut in iulio fit inſitio q̃
Dicit᷑ emplaſtratio in piris.⁊ malis ⁊ ficub.?
oleis.⁊ ceteroꝛũ.qͥbus in coꝛtice pinguis ſuc
cus extiterit. Item hoc mẽſe optime ſerit᷑t bo
rago ⁊ poꝛtulata ⁊ alie multe herbe.ſi pũñt irri

gationibo adiuuari. hoc etiã menſe ſecant᷑op
time anſe floꝛe cõpleto ⁊ nõ exiccato.hoc eti
am menſe vituli recte caſtrant.⁊ caſeus con⸗

ficit᷑ ⁊ oues in frigida regione tũdunt᷑. IJtem
hoc meẽſe alucaria caſtrabunt᷑. ſi multum mel
lis habuerũt ⁊ mel cõficit᷑ ⁊ cera. Hocetiam

menſe noua egrediunt᷑ examina.ideoq; cu⸗

dis in menſe iuliij.

Enſe iulij agri pꝛoſciſſi ſcdᷣa vice aran⸗

di ſunt.nũc locis tꝑatis tritici meſſis ⁊

leguminũ nondũ expleta complent᷑ Item ſil
ueſtres agri vtilime extirpãtur radicibo atq;

virgultis. Item gramẽ ⁊ fulicẽ ante canicula

res dies optimediſſipamus. Item circa finẽ

optime ſerunt᷑ rape ac napi. Item nouelle vi⸗
tes mane ac veſpere caloꝛe depoſito debent

effodi ⁊ aduerſo gramie pulueriſari. Itẽ hoc

menſe arboꝛes qᷣ in meſſe ſteterant ſectis meſ
ſibus obruant᷑.⁊ circa ipᷣas pꝛopter ſolis ca⸗
loꝛẽ fiat aggregatio terre.hoc mẽſe locis hu⸗

midis inoculari ficus põt ⁊ inſeri citrũ.nunc

etiã põt emplaſtratio celebꝛari.⁊ pirus ⁊ ma⸗

lus locis frigidis inſeri. Iteʒ poma vicioſa qᷓ

nimis ramos onerant debent legi. Item põt
plãtari talea citri ſi irrigatiõibus adiuuetur.
nũc locis tẽperatis amgdala ſunt colligẽda.
hoc tẽpoꝛe vacce ſubmittende ſunt thauris.
⁊ arietes admittendi. Item hoc menſe circa
pꝛincipiũ omnia pꝛata ſecanda ſunt in qui⸗
bus herba non pꝛius ad maturitatẽ ꝑuenit.

di. Item in ſuo pꝛincipio poſſunt ſeri
poſt pꝛimã pluuiã rape radices ⁊ napi ⁊ lu⸗
pini ⁊ vineas ⁊ terras impinguent.Itẽ in pn
cipio ⁊ ante linũ euellet᷑ ⁊ campi cum matu⸗

e agen⸗

Bynodetimus Cliif.

rato caloꝛe flaueſcant ⁊ ex his poſſunt eceuu—⸗

ti ſemina ⁊ macerari ſi placet.⁊ aliter vt opus
fuerit pꝛocurari. Item circa finẽ eius colligik
milica qᷓ tunc inuenit᷑ matura. Et ficus colli
gunt᷑ ⁊ ſiccant᷑ ⁊ nuces ⁊ ceteri fructꝰ arboꝛũ

qui maturi ſunt ⁊ cõſumunt᷑ ⁊ recondunt᷑ er

uandi. Iteʒ locis frigidis pampinant᷑ vites.
in caldis potius obumbꝛant᷑ vue.ne in ſo
le areſcant.nũc etiam agreſtũ fieri poteſt. Itẽ
diſſipare frequentia ratione gramen ⁊ ſilices
Item hoc menſe poſſunt emplaſtrari arbuſta

⁊ pirus inſeri.vt Palladius ait. Itẽ hoc mẽz-

ſe poſſunt inueſtigari aque vbi deſunt ⁊ pꝛo⸗

bvari. ⁊ putei fieri.⁊ ſimiliter aqueductus cõo⸗
mogde fabꝛicari. vt Palladius ſcribit. Jtem
ſtos debet eſſe ſemꝑ attentꝰ ne fugiant. pꝛeci
pue vſq; in octauã vl nonã hoꝛam ⁊ ſemꝑ de
bent eſſe aluearia pꝛeparata et ea colligere de
betac in ſuo loco collocare.vt in ſuo tractatu

poſt mediũ huius menſis optune ſerunt᷑ cau

les vt cum modicũ cõualuerint tranſferant᷑.

Capitulum.ix. T

e agen
dis in menſe ſeptembꝛis.
Enſe ſeptembꝛis ciſterne aqueductꝰ
⁊ putei commode fiunt. Item piguis
gger ⁊ qui diu cõſueuit habere hbumo

rem. tercia vice arabitur.nũc ager humidus

planus exilis ſecũda vice aratur ⁊ ſeritur.cli

ui graciles nunc pꝛimũ arandi ſunt ⁊ ſeren⸗

di circa equinoctiũ.nũc agri ſtercoꝛandi ſunt
in colle ſpiſſius.⁊ in campo rarius.pꝛecipue
cum luna minuit᷑. Hoc menſe vliginoſis lo⸗
cis atq; exilibus aut frigidis aut opacis cir⸗
