miſſo capiat᷑ collo.⁊ hoc modo capiunt᷑ ꝑdi⸗ cicdi⸗
ces in agris.⁊ qualee ac faſiani in ſemitibus Coqan
nemoꝛũ.per quos tranſeunt.Aues etiã aqua lus ⸗
tiles eodeʒ modo capiunt᷑. cum iuxta aquas — — — — Alus
vnde tranſeunt laquei tales tendunt᷑. colum è Mesy

Urin

nc
li
isſen
nish⸗
Huins
Spani
ius ſe⸗
ltimdb
urque
in un⸗
npem

,glitr

Uleſint
asaz
raper⸗
des
Awolis

Ntrocr⸗

ncä
dunſen
lgeo

aie

„
W
.
ðM
D

AVles capiunt᷑ viſco multis modis.vno
modo ꝙ inuiſcant᷑ virgule ſubtiliſſime

iuncoꝛũ vel vlmoꝛũ vbi iuncti deſunt virgu

le.quidã fiunt bꝛeues vel longe reſpectu ba⸗

bito ad paruitatẽ vel magnitudinẽ auiũ capbpi

endarũ ab ipᷣis. Sed pꝛimo debet viſcus tẽ⸗

perari vt ſit bene tenax hoc modo lauet᷑ bene

cũ aqua temꝑate calida aperiendo ipᷣm mani

bus balneatis.et obuſculis müdando.Dein
de admiſceat᷑ ei modicũ olei oliuarũ vt nõ ſit
adeo durus.ꝙ pennis auiũ inuiſcari nõ poſ⸗

ſit.quo facto ᷣgulis inuoluat᷑.ita ꝙ vnaque
q; virgula ſit vndiq; inuoluta in duab vł tri
bus partibo eius.tercia ſine viſco remaneat.
que tractari manibo poſſit.x ſi tᷣus ſit adeo

frigidũ ꝙ cõgeletur viſcus tempet᷑ eum oleo

nucũ.hee virgule parue inuiſcate infigunt᷑ le
uiter in virgs pulmonũ que ſunt paruce ma
gne ramis viridibo arboꝛũ.et pꝛecipue quer⸗
cuũ faſciate.habẽtes in capite ſuperioꝛi quat
tuoꝛ aut quiq; virgas. pauliſper eleuatas.in
qbus affigunt᷑ 2⁊ paruiſſime virgule inuiſca⸗

te. ac ip̃e palmonus cu fuerit ᷣgulis inuiſca⸗

tus cooꝑtus infigitur in terram. in foucola fa
cta in ipa. vt ſtet ad foꝛmã arborꝭ rectus. Iteʒ
circa ipm infigunt᷑ rami arboꝛũ. ad quos ap

pendunt᷑ cauce in ꝗbus ſint multe et diuerſe
auicule ſegregatim.q̃ cantant ⁊ volitãtes per

gera vocant.q̃ vocate ſe ponũt ſuꝑ dicto pal

mone inuiſcato. ⁊ capite in terrã coꝛruũt tẽ
cũ magmis vᷣgulis inuiſcatis capiunt᷑ multe

magne aues.⁊ pꝛecipue coꝛui atiq; coꝛnices.
cũ auxilio gumi hoc modo in locis vbi ſtare
aut vnde trãlire cõſueuerũt incidit᷑ in ramu⸗
lis arhoꝛ aliqua. ab alijs arboꝛibo multuʒ di⸗
ſter.ſed aliqͥ rami frondibo nudati relinquun
tur in ea.vel alique ponunt᷑ partice ſuꝑ eam.
in his infigunt᷑ leuiter ᷣgule magne viſcoſe.
ac gumus in terra ponit᷑ in loco pauliſp emi
nenti. vt melius ab auibo volantib videatur.
q̃ cũ aues viderint volitant circa ipᷣm.⁊ vola
iu feſſe ſuꝑ arboꝛẽ inuiſcatũ deſcendũt.atq;
in terram ruũt.quas aucupatoꝛ partica perſe
quat᷑ et eas occidat.nam ſi manibo capere vel

let lederetur ab ipᷣis. Item viſco capiũtur an

cipitres. cetereq; aues rapaces. nã in terram

due vel tres infigunt᷑ virgule inuiſcate. mo⸗
dicũ diſtantes.ac vᷣus ſeipſas plicate.in me

dio quarũ ligat᷑ auis aliqᷓ.vt columbo vl pul

lus vł caro aut mus.pꝛo miluis ⁊ q buſdam

alijs auibo rapacibus q̃ talia petant.adqᷓ cũ

aues venerint capiunt᷑ coꝛdulis. Itẽ capiun
tur viſco paſſeres ⁊ cetere aues ꝑue vlmagne

ęH LDa pituluʒ. xxvimj. Qua⸗

liter aues capiuntur cum baliſtis.

Diꝛtimus Fo. Cxlif.

Si virgule inuiſcate ponant᷑ in locis in qͥᷣb
cibant. vel vbi ſtare cõſueuerũt. Itẽ capiãtur
coꝛdulis ſeu funiculis inuiſcat regimuli cuʒ

ad ficus veniũt vel ad vuas. ⁊ cetere aues
arboꝛũ fructꝰ furant᷑.ſi pꝛedicti funiculi ſui⸗

pendant᷑ ante ficus vel alios maturos fructꝰ
dad quos venire aſſueſcũt. Item funiculis lon
gis inuiſcatis capiunt᷑ ſtarni qͥ valde grega⸗
tim volãt.cũ habet᷑ aliquis ſturlus ad cuius

pedẽ ligatur funiculus inuiſcatus.⁊ in ma⸗

nu tenet᷑.et dimittit᷑ cum cõgregatio ſturloꝝ

pꝛope videt᷑.tunc em̃ cum funiculo dimiſſus

ad gregẽ accedit.et cũ ipſo ſtricte volitat. mul
tiq; tangentes funiculũ inuiſcant᷑.⁊ ad terraz
ſimul cũ eo ruunt. Item viſco capiunt᷑ anna
tes cetereq; aues aquatice. cũ ex eo inuolui
funis longus expaueris qbus ſcoꝛia fiũt cõ⸗

poſitus.et pꝛecipue ſero in lacu vel alio loo
vbi dicte aues ſepe moꝛari cõſueuerunt. NHꝗ

aues ꝑ aquã natantes in nocte incidũt in fu⸗

nẽ.ſuper aquã extenſum.⁊ capiunt᷑.ei ſequẽ⸗

ti mane capte inueniunt᷑ Sed opoꝛtet ꝙ hic

viſcus ſit taliter tꝑatus ꝙ ab aq̃ defendat ſe.

4

RNN
P * P

õäl

UValiter aues capiunt᷑ cũ baliſtis ? ar⸗
cis.notũ eſt oibus ꝙ ſagittant᷑ vbicun
ſint in terra vel arboꝛibo. ſed ĩ his obſeruã
ge ſunt qdam cautele nõ oĩbus note. quaruʒ

vna eſt. ꝙ baliſtatoꝛ qͥ vult anſeres vel alis

magnas ſagittare aues. debʒ hꝛe bifurcatas
ſagittas in ꝑte anterioꝛi. vbiq; acutas. qᷓ alã
qquã langãt.aut collũ incidãt.nã ſola ꝑfoꝛatio
coõmunms ſagitte vel obtuſio nõ lederet auem
in tm.qꝙ remaneret ibidẽ.ſed vulnerata rece⸗
deret. licet ex vulnere finaliter alibi moꝛiret᷑
Itẽ debet intuitũ cũ ſagittat dirigere non ad
extrauagates.ſed ad vnã q̃ ſit in medio dua⸗
rũ vlł pluriũ.vt ſi cõtingit ſagittã vltra in ſe P
gredi qdð plerũq; cõtingit pꝛimã vlł vltimã fe
riat.ne in vanũ ſagittet. Itẽ qui vult in arbo⸗
rẽ ſagittare colübos pulʒones qͥ ſunt ſagitte
in capite groſſe. debet hẽe paris põderis.⁊ cũ
vult ad auẽ ſa gitta amittere. debet cũ pede ſi⸗
gnare locũ ſpecialẽ vbi eſt.⁊ notare locũ in q̃
elt coluũbi.aut alia auis. et tũc ſagittã emittat.
ſi pcutit habet qð hꝛẽe intẽdit.alias ſepe ſagit
tã inuenire nõ poteſt. ſed eã põt facile inueni
re ſi ad eundẽ locũ vadat.vbi erat cũ ſagittaz

ermiſit. et per eundẽ locũ aliã eiuſdẽ põden ſa
gitt emittat.⁊ per ſe vel ꝑ aliũ videat.vbi ca⸗

dit.ibiq; valde pꝛoxime inueniet pꝛimã.quã

nõ poterat inuenire. Itẽ qui cũ baliſta vel ar

cu ſagittat debet manũ ſiniſtrã tenere firmi⸗
ſimã. ſi vult rectiſſime ſagittare. ⁊ eſt neceſſe
ᷓ habeat baliſtã vel arcũ optima.et ſagittas

rectiſſimas.ſi recte voluerit ſagittare.qui au

tẽ arcum balotarũ exercet debet balottas ha
bere equales põderis.⁊ bene rotũdas. Item
capiunt᷑ alijs qbuſdaʒ modis.vno modo ad
bꝛenexellũ cum gimecta qͥ parue capiunt᷑ aui

cule.q oibus fere notus eſt. Sed eſt ſciendũ

ꝙ hoc modo capi pñt nõ ſolũ cũ gimecta.ſed
eltiã cũ capite catte.nã ad ipᷣm auicule veniũt.
Itẽ nõ ſolũ cũ bꝛenexello qui ex duab vgu⸗
lis conſtat.verũetiã in quacũq; parte vie vel

agri ſi aucupatoꝛ ſupꝛa ſe deferat leue inſtru⸗

mentũ ex vinculis frondibuſq; conſtrictum.
quo valeat occultari. nec eſt neceſſe auiculas
excitari ſolo ſono folij arboꝛis ſeueris vt cõ⸗
muniter fit. Nam ⁊ cũ ſono ſeminũ papaue⸗
nis incluſarũ in cellulis vel alteriꝰ rei ſimilis
excitari atq; notari poſſunt.nã et quibuſſibet
extraneis et inauditis vocib incitant᷑. qa mi
rant᷑ ex eis. Item capiunt᷑ ad bꝛenexellu ruſti
civtunt᷑ n tibus valde obſcuris. habẽt em̃
faculam quã vnus defert decliuẽ pꝛope viri

ges ſepes.in qͥbus doꝛmiüt. que cũ excitãtur

Detimus

veniunt ad ignis ſplendoꝛẽ duoq; alij cĩũ ba

culis eas mactant. ſunt autẽ bacule quedã ve
lut pale ĩ capitibo bꝛeuiũ particarũ ex paruis

cõtextis viminibo. Item capiunt paſſeres pᷣ⸗

cipue iuuenes minꝰ ſagaces cũ faxa ſeu bꝛe⸗

choello que eſt q̃dam cauea ex iuncis cõſtru⸗

cta. de qua exire ignoꝛãt. cſi ad puos paſſerũ
pullos in ea poſitos ingrediunt᷑.nec exire ſci

unt. Item capiunt᷑ aues in foꝛaminibo colũ⸗
barijs. cũ muſtela domeſticata in foꝛamẽ im

miſſa. Item capiunt᷑ cũ ciſta ſiue plaſtella pci
pue tẽpoꝛe niuiũ.ſic pꝛeparata vt auibus in

trantibo cadat.in qua grana cõgrua pꝛo eſca
ponant᷑. Cui pꝛoderit ſi multa grana ſub eis
ponankt vel pauca. velut fila longius extra. qᷓ

bus pꝛoducant᷑ ad ciſtam.

— Filind

Tem cñ ſcarbelle capiũtur poꝛʒane in

cannoſis vallibus.vbi moꝛant. eſt aũt

fſcarbellus inſtrumentũ quoddã ex duob ar

cubus valde plicatis cõſtructus.ab inuicem
parũ diſtantibo inter quos modicũ poſtponi
tur fructꝰ herbe coche.ſimilis ꝑ omnia ceru⸗
ſis.quẽ accipere volũt.⁊ collo ſtringunt. ſed
eius fo:ma pluriũ magiſtroꝝ nõ pot ſic aper
te ſcribi vt plene intelligat᷑.ſicut occultata fi⸗

Tem capiunt᷑ cũ curbaculo tẽpoꝛe ni⸗
uilü.qð eſt quoddã inſtrumentũ ex pau
cis virgulis factũ.interius concauũ.et in par
te poſtrema acutũ.habẽs hoſtiolũ qdð in ter⸗
ra iacet coopertũ palea.quod cũ vno vimine
in terrã infixo eleuatur. et poſterius percutit
auem ad eſcam intrantẽ.que intus eſt.quam
aliunde accipere nequit.cũ ſit vndiq; terra te
ctum. Item quoddã delectabili ingenio capi
atur coꝛnix.cum ex ipᷣis habet᷑ vna.nam ipᷣa
duobus valde bꝛeuib palaʒolis ad pꝛincipi

de cognoſci.

um alaꝝ annexis.ſupꝛema in terrã firmatur.
que foꝛtiter clamat. ac fugere nitit᷑ alieq; pꝛso
pinque curant eam iuuare volẽtes. ex quib⸗

ipᷣa vnam roſtro ⁊ vngulis capiat.et retinet.
vt capere poſſis.et eodẽ modo aregaʒas capi
poſſe aſſerit᷑ Itẽ fert᷑ vt aues q̃ guſtant granũ
vel miliũ in fece boni vini ⁊ ſucco cacuce ma

ceratũ et ſiccatum volare non poſſe. et potez⸗

runt in manu capi.

dis beſtijs feris. pᷣmo qliter caniby capiunt.

Captt nlu. xxix. De tapiẽ

(S

an
gülegen
flioꝛes
Neceſſn
quiezs
ſuſtruun
Cptioa
cpiunt
Pllorhe
Gefugen
inſugal
nlculic̃
bocep
lophin⸗
ſint naf
Mosc
ſenoan
Adſemna
Adapuun
Uuscan
llnerat

lsgai⸗
cüabho

umtan

fcibe
nedire
ſubre⸗
cöſtru⸗
haſcrü
abeſci
bedi⸗
Nmimn
tcli
zuigsign
roſ
naſubes
s eenz

votznein

nt ctain
rdrobar
binnin
ipoſtpoi
nmmniacen⸗
gunt. ſed
tſicaper
ullatafi⸗

choreni⸗
nüerpan
Nainper
inar⸗
rimine
garcutt
ſtguam
Biemat
cniochpt
hnammiß
penapt
fmmatu.
licq; pꝛo
erquib
tretinet.
zas cal
tgranu
cucemi
ctpole⸗

nti

apun

4
. * — 4 . „ 4 5 . — 8
. EE f f2os N

Epoꝛes pꝛecipue capiunt᷑ canibus ad

quas inueniẽdas neceſſarij ſunt canes

qui ſeguſi vel bꝛachi vocant᷑qui quanto ſub

tilioꝛes olfactus tãto melioꝛes exiſtũt. Item
neceſſarij ſunt canes valde ad curſum agiles
qui eas ꝑſequant᷑ ⁊ capiant.qui om̃s ad hoc

inſtruunt᷑. et eas capiendas inducunt᷑ cum ex
captis aliqͥd datur eis in cibũ.a quibus etiaz

capiunt᷑ capꝛioli et aliquãdo cerui.pᷣcipue au
xilio rhetiarũ magnarũ poſitarũ in locis vn⸗
de fugant᷑. Item ab eis capiunt᷑ vulpes. licet
in fuga ſunt valde ſagaces. Item capiunt᷑ cu

niculi cũ inueniuut᷑ remoti a caueis Itẽ cani

bus capiunt᷑ apꝛi ac lupi.ſed cũ auxilio vena

toꝝ.nã raro ſoli ad eos pᷣſumũt accedere.niſi

ſint maſtini foꝛtiſſimi.et audaces. Sed ad
apꝛos capiẽdos neceſſarij ſunt pili foꝛtes in
ferro cruciferati.q̊s venatoꝛes vidẽtes apꝛũ
ad ſe malo anio venientẽ in terra firmant.et
ad apꝛum dirigũt.qui eo pilo fugiunt.et par
uus catulus ad hoc inſtructus per viam eat

vulneratus vſq; ad venenatoꝛẽ nõ poteſt ac
cedere.ſicq; a canibo occiditur. et ſimiliter ab
his qui venant᷑ eundem. Item capiunt᷑ cerui
cũ ab homine vulnerati ſagitta vel pilo fugi

unt.⁊ ꝑuulus catulus ad hoc inſtructus per
viam languinis exeuntis ipᷣm ſequit᷑.donec

capiuntur rhetibus.

ter capiuntur taiolis,

ceruns ſemiuiuus vel moꝛtuus inuenit. Itẽ
canibus inueniunt᷑ et capiunt᷑ ericij et qdam
alia anĩalia ſimiliter capiunt᷑ ab eis.

Aim rhetibus capiunt᷑ cerui vt dictuz
eſt ⁊ vulpes.vt ſuperius dixi cũ de rhe
ti locutꝰ fui.quod arolus vocatur a vulgo.le

poꝛes etiam facile capient᷑ rhetibo.ſi in ea in⸗
ciderint ſicut ⁊ multe alie beſtie fere.

Capitulum. xxxj. Quali

ter capiuntur laqueis.

Agqueis capiunt᷑ leones aliquãdo. Iteʒ
vulpes ⁊ lepoꝛes cũ per aliqua foꝛami

na introire ſolẽt in loca clauſa. Sʒz hoc duo
bus ſit modis.vno mõ ꝙ laqueus ſit anne⸗
xus ad aliquã particã plicatam adeo foꝛtem.

ꝙ feram collo captã in altum eleuet.ac ſuſpẽ

dat. Altero modo.vt pꝛope laqueũ ſit foꝛtis

canolus ſtringens laqueũ fere caput.impedi
ens etiam ne ipſa laqueũ rodere poſig.

Eapttniuz Exxij.

èr

Capitulũ.xxx. Qualiter

Alpes et lupi pᷣcipue capiunt᷑ quadaʒ
taiola ferrea.quecirca ſe multas habet
rampiones acutos.⁊ ipᷣi habẽt circa ſe annu

lum pꝛope ſe vbi annexi voluunt᷑.ad quẽ an⸗

nectitur fruſtũ carnis. omniaq; occultata pᷣ⸗
ter carnẽ in terra firmata iacent.Cum aũt lu
pus carnẽ dentibus captã eleuat anulus ele⸗
uat rampiones circa caput et colluʒ lupi qui
cum foꝛtius trahit.et recedere nititur ſoꝛtius
ſtringitur ⁊ tenetur. Item fiunt alie taioleqͥ⸗
bus in pedibus ſiue cruribus.om̃es genera⸗

lit᷑ beſtie capi poſſunt q̃ occultant᷑ in itineri⸗

bus quibo vtunt᷑.que ſunt talis figure aut foꝛ
me ꝙ nõ niſi oculata fide ĩtelligi poſſet. Ideo
q; qui eas habere vult.videat ab his qui eis
vtunt᷑.ſicut et ego videre volui.

ſa iuxta quã extra ſit fouea ſe 4. i
ipſa ſagina matura erit ad ipᷣam venient mul

Capitulũ xxxiij. Quali

ter capiuntur fouels.

O nueis hoc modo capiunt᷑ pꝛecipuelu
pi.fit quedã fouea lata vt magnus pu⸗
teus ⁊ in terra pꝛofunda.q; inde exire nõ poĩ

ſit. hec operit᷑ vno rotundo graticõ ꝙ non to

tã.ſed qᷓ̃ſi operiat foueã ſub craticõ.in medio

.

lligat᷑ ſtanga lõgioꝛ cratitio.ac rotũda ĩ me⸗
dio ponit᷑ ligat? anſer vel agnꝰ. et paleis ope
ritur vniuerſus locꝰ.lupus veniẽs ⁊ volens
acciꝑe anſerẽ aut agnũ.in foueã cadit aſſe.cũ
cratitio ſubito reuoluta. Itẽ fouea capit᷑mul
titudo apꝛoꝛũ hoc modo. in locis vbi multi
ver ſant᷑ agellus ſerit᷑ de milica.quã aliqͥ ſagi⸗

na vocant.circa agellũ conſtruit᷑ foꝛtis ⁊ alta

ſepes.ex viminib arboꝛũ in vna pte relinqui

tur.aꝑtus introitꝰ eſſe in oſpoſ io ſepis der
atis ꝓfunda.¶

.

i apꝛi per locũ expeditũ intrantes.tũc ad lo⸗

ciũ accedat quadocũq; vult etiã ſine armis et
in loco introit?moꝛet᷑ clamet.⁊ q̃cũq; mõ põt

rumoꝛẽac ſtrepitũ ſaciat.apꝛi ꝑterriti non in
nenientes vnde exire valeant.niſi per locũ ſe

piode
quav
on
risac⸗
bron
gudn
busan
desp⸗
ten
fiei⸗
unt
no
hearte

Nlesb

Bge

hony
ſung
tcnn
lliues
lierp
waſali
cutiet
fivoln
ſnoy
mortei
mnitepe
dieb⸗
Viminil
Gefaan
camv
bus v⸗
matad
leinon
gemunt
hinoer
ſiſupe
ſoncee
zolog
neein
ponat
gbeſti
cumfe
balend
Wotr
lammin
umb

G

buſc

ſtcog

=B WWW

grecſprel
ns ol,

Ureöpol

nont
in mecio
üdaimn⸗
paleische
31 rolens
ditallech
aapäknul

Pbi i.

aliſge
tis tala

enclingau.
ddis deſſ

nda A
gientmnu
cadlo
egrmistn
noͤpit
Uunonn
er aiſ

pis depſſum inde pꝛoſiliut oẽs extra foueaz.

quã videre nõ poterant intrinſecus exiſtẽtes

Item pꝛo lupis vulpibo lepoꝛibo ⁊ ceteris fe⸗
ris ac canibo ⁊ poꝛcis intrantibo⁊ diſſipanti⸗
bus vineas ſouea fit hoc modo.fodiat᷑ am⸗

pla duabus ſpannis.⁊ longa quattuoꝛ pedi⸗

bus aut tribus.⁊ circa ſex vel ſeptem octo pe

des pꝛofudã cũ ſpundis pollitis ⁊ rectis in

terra ſolida ⁊ viuẽte murata ĩ loco vnde ſepe
fieri ab eis trãſitꝰ cõſueuit. operiat᷑ pᷣmo ex
tranſuerſo de groſſis herbis ſiccatis.⁊ poſt⸗

modü ſubtiliſſima terra. Si herba non ſuſti
neat terrã ponant᷑ ſub ea duo ſubtiles ⁊ fraz⸗
giles baculi ex tranſuerſo. et herba per lon⸗

gũ que in medio ſe iungat.ꝙ ſi non potes vel

non vis facere ſic pꝛofundã. pone circa eaam
ſtangas.vlł aſſidiculas ſtrictas habẽtes mul
ta canicula.ſeu pirolas acutos infixos.⁊ dez

cliues in foueam ac verſus partẽ mediã pau

liſper plicatos in quos incluſa beſtia cum ex

tra ſalire voluerit.capite vel oculis in eos ꝑ⸗

cutiet ⁊ leditur adeo ꝙ quieſcit.Et ſi eẽ mo-⸗

ri voluerꝭ. in fundo multos acutos palos in
figas.vel ſi aqua mulrta in ea erit. ſufficiet ad
moꝛtẽ ipſius:quia nõ poterit in quolibet tra⸗
mite pꝛofunda.ſolũmodo quattuoꝛ vel quin
q; dieb.pedibus cũ auxilio vniꝰ rebalce ex
viminibus facte.ſuper vna rotũda ſtrange⸗

cte facile volubili firmata.in quolibet capite

cum vno vncino foꝛtiter infixo terre.in qui⸗
bus voluat᷑ hoc rebalca fit.ab vno capite fir
mata diſtans a fouea vno ſemiſſe.in alia par⸗
te in angulis ⁊ in medio habeat lapides pon
derantes annexos.hec ſtet eleuata quaſi om
nino erecta cum vna furcula.cuiꝰ inferioꝛ ꝑs
ſit ſuper vno baculo bꝛeui.qui fit in medio
fouee ex tranſuerſo.ſuper vno paruulo pala⸗
ʒzolo ab vtroq; capite qͥ ſit affixus in ripa fo⸗

uee in parte ſupꝛema.ſuper hoc bꝛeui baculo

ponat᷑ quedam virgula per longũ fouee.que
ſuſtineat herbam ⁊ terram tãtummodo atq;
a beſtia pꝛeſſa deſcendat.⁊ baculum bꝛeuem
cum furcula ⁊ reblatam cadere faciat.hec re⸗

baica de die ſuper foueam remaneat ne ho⸗

mo tranſiens in eam ruat.ſi canis vel ſus in
eam incidat cũ vna ſcabella que gradus aſſi
dum habeat extrahi poterit.

Capitmiũ.xxxuij. De qui

buſdaʒ alijs ingenijs qba capiunt᷑ beſtie fere.
ALA ephantes capiunt᷑ hoc modo.ipſi cũ
non habeãt genua iacere non poſſunt.
ideoq; cum doꝛmure ſe arboꝛibo apodiant.et

HDetimus Cxliiij.

quieſcunt.venatoꝛes has arboꝛes reſecãtur.
ſed non perſiciunt.vt per ſe ruere poſſint.ſed
apodiatos elephantibo cadunt.⁊ ipᷣi ruunta
venatoꝛibus occiqdun.
Capit. xxxu. De Brlis.
Rſi capiũtur hoc modo. homo arma⸗
tur ferreis armis capite ac vndiq; coo

pertus.cum ſolo cultello acuto ad latus ac⸗
cedit in ſiluam vł alium locũ ad vꝛſum.vꝛſus

erigitur ad hominẽ armatũ.accedit ⁊ ample⸗

ctitur.cum armatuſq; ipᷣm qui tunc euagina
to cũ manu gladio locum coꝛdis vꝛſi perfro⸗
rat.⁊ ſic eum occidit. Vulpes in caueis ſuis
capiunt᷑ hoc modo.habet venatoꝛ alueũ apũ

ſed longũ plus ⁊ minus latum.hic ab vno ca
pite paud filis ferreis clauſus eſt. ab alio ca⸗

pite habet hoſtiolum in ternis ex parte ſupe⸗

rioꝛi gueʒatũ ⁊ pꝛeparatũ.vt poſſit intus ele⸗
uari.ſuperius ⁊ non extra exire.deſcendens
hic hoſtiolus ſuꝑius eleuatus.ꝑmanet cũ vᷣ⸗
gula parua hoc inſtrumentũ ponit᷑ in ſouea
vulpis.cum pꝛeſcitũ ipᷣm in ea eſſe pars ho⸗
ſtioli ponit᷑ in parte intrinſeca fouee.ceteriq;
introitus fonee qui plures eſſe conſueuerunt
claudunt᷑ optime. Vulpes aũt exires volẽs.
in alueum intrat non putans filis ſubtilib⸗
impediri.ſicq; virgulam ſecũ trahit.⁊ hoſtio
lus cadens.eum cõcludit.q̃ retro cedens foꝛ-
tius claudicat.firmat.venatoꝛ autem quan⸗

docunq; veniens vel ſi vult ipam cum alueo
ſupꝛa puteum vl magnã tinam partat ⁊ ape
riens hoſtiolum ipᷣm ruere facit.in tinam cu⸗

niculi capiunt᷑ ſic. venatoꝛ ſonans et ſtrepi⸗
tus agens eos fugat in cuniculos ſuos cõca⸗
uos.nam ipᷣi qui pandi nimiũ facile fugiũt.
ad eoꝛum foueas vt ibi tute moꝛent᷑. Vena⸗
toꝛ autem ponit reticulum apertuʒ ⁊ in terra
bene firmatũ ante quemlibet introitum.dein
de per vnũ immittit furectũ quem domeſti⸗
cum habet roſtro clauſo.quodaʒ frenello ne
aperire poſſit.ac cuniculos capere ⁊ comede
re.nec extra exire velit.hic furectus parũ ma⸗
ioꝛ muſtula hoꝛum pꝛopꝛius inimicus om⸗
nes cuniculos extra expellit.ſicq; intrant in

reticulos ⁊ capiuntur.

C apitulü. xxxvf. De mi

ribus capiendis.

—
——
„

—

Vrres multis capiunt᷑ ⁊ occidũturmo
Adis.vno modo a muſcipulis domeſti⸗

cis qᷓ tenent᷑ in domib. alio modo cũ muſci⸗

pulis ꝗᷓ fiſt ex paruo ligno canato. in quo ca

dit aliud lignũ paruũ graue tamẽ oppmens

⁊ occidẽs mures intrãtes ad cutim. poꝛci po

ſitam. ⁊ annexã in ea ad quandã ſubtuẽ par⸗

ticulã ligniq;. cũ tangit᷑ facitqð ſupꝛa eſt.ca
dere ſuper murẽ.ſed hic modus eſt adeo no⸗
tus oĩbus ꝙ nõ expedit pleniꝰ explicari. Itẽ
capiunt᷑ quodã aſſide eleuato cadente.qui ex

quadã columella fracta eleuatus ſuſtentat᷑ ⁊

tenet᷑.quadã ſpatula cutẽ habẽte ſic pᷣparata

vv columella diuiſa nõ aperit᷑niſi cũ mus cu
tem tãgit in ſpatula eleuatã.⁊ tũc cadit et mu
rẽ occidu. Itẽ eſt alius modus cũ in vno no
do canne groſſe fit in capite arculus cum coꝛ
dula in q̊ arcus magna cõſiſtit. in media can

na foꝛamĩs foꝛamẽ habʒ i medio.et cutim in

terius cuidã virgule alligatã.⁊ ſic pᷣparatam

qꝙ cũ mus per foꝛamen cutim moꝛdet ac mo

net arculus ⁊ deſcendit᷑ ⁊ acus magna perfo
rat caput eius.eumq; retinet ne fugere poſſit.

eſt etiã alius modus cũ vas aliquod quo exi

re nõ poſſint ad medietateʒ aqua implet.cuiꝰ

DPeitimns

ſuperficies operit᷑ ſpelta qᷓ natatquãmus vi⸗
dens⁊ non aquã deſcendit in eam ⁊ aqua ne

cat᷑. Item eſt alius modus ꝙ vas aliqð ope⸗

rit᷑ mẽbꝛana.hec in crucẽ ſcindit᷑et in medio
aunnectit᷑ cutis poꝛci.mures ⁊ accedentes ad
cã cartã ſeu membꝛanã flectunt.et intra ruũt

⁊ necant᷑.ſi aqua in eo fuerit.alioqn bꝛeui tẽ⸗

poꝛe moꝛiunt᷑.fame nimia coacti ſtatiq; car⸗
tfta ſui natura ſurſum regredit᷑.vt eodeʒ modo
infinitos decipiat mures.Fertur etiã ab ex.
pertis.qꝙ ſi mures in vas ſine aqua cadentes
diu viuere ꝑmittant᷑ fame nimia coacti ſe o

medũt. foꝛtioꝛ vilioꝛẽ ꝙ ſi tm relinquunt vt
remaneat foꝛtioꝛ mus ſolus ⁊ hic ꝑmittatpe

rire.quoſcũq; in ali
⁊ comedit aſſuetꝰ 2

acile cũ ab eo nõ fugiũt.

Itẽ occidunt᷑ reſalgario trito ⁊ caſeo aut fari
na mixto.que libent᷑ comedũt. ⁊ moꝛiunt᷑ cũ
ſit ipſoꝛũ venenũ.ſed a loco remouẽda eſt aq̃ᷓ
qua ſepe inuant ſi eã bibant. Item capiũtur

etiã ſi ſuꝑ vas vnde exire nequeãt ponit᷑ qui⸗

dã baculus ꝑ medium ſciſſus ſcʒ vna medie
tas in medio ſciſſa ⁊ ſic pᷣparata vt ſe ſuſtine⸗

at.⁊ nõ murẽ.in eius medio ponat᷑ nucleꝰ nu
cis ad quẽ cũ accedit.cũ baculo fracto cadit.
⁊ ſi aqua ſit in eo.ſtatim moꝛit᷑.aut ſi nõ eſt oc
cidat᷑. Item mus facile capit᷑ ſi ſub circũferẽ⸗
tia parapſidis nux ab vna parte rupta ponit
ruptura reſpiciente interius. Hodis ceteris
melioꝛ eſt ad capiendũ mures tã magnos q;

puos hic eſt. accipe duas aſſidiculas leuiga

tas.vno bꝛachio longas.⁊ latas vno ſemille.

ipſas cõiun ge.diſtantes quattuoꝛ in latitudi

ne digitis vel parũ minꝰ in parte infima cuʒ

duabus paruulis aſſidiculis in caſtris in ̊⸗

libet capite vna vt eis de ſubtꝰ ſit eqlis.ſub
ipis affige cartã de pectoꝛe groſſaʒ maſſaʒ in
medio ex trſuãerſo.ſed ꝓpe mediũ nõ affixam

⁊ in tantũ reſtrictã ꝙ poſſit inter aſſides ele-

ugri vt ſi deſcendẽs deſoꝛmare.poſſit ad ſuã
foꝛmã reduci. Itẽ dicte due aſſides deſuꝑ in
capitibo cõiungant᷑.ac ſuꝑ eas teneat᷑ aſſidi⸗
cula ĩ medio hũte clauũ retoꝛtũ ad quẽ ſuſpẽ
dat᷑ fruſtulũ cutꝭ poꝛci.vel nõ ſuſpẽdat᷑ dicta
cutis.ſʒ in medio dictarũ aſſidũ ꝓpe cartã ſit
ſic vna maſtula cũ cute facile reuoluat᷑.h̊ edi
ficiũ ponat᷑ ſuꝑ q̃cũq; vaſa fictilia ſeu lignea
vñ mures exire neqant.⁊ optimũ eſt ꝙ ſepe⸗

liat᷑ in maſſa frumẽti vł alteriꝰ gni mures in⸗
trabũt.⁊ cũ appꝛopinquaueriut cuti ruent. et
carta cum eis deſcendens releuabit᷑.⁊ de qui
buſſibet accedentibus idem ſiet neq; muſci⸗

pule per ipam arturã intrare valebunt.

g hane nueneri occidit

1 BBB

☛

lian
amnola
alter

manen

ferk v
culaer
fuerin
glitere
diere
mdin
ebad
legſeg
Drogi
ſſenee
ſcpent
ancoe
N
nomt
diin⸗
Gite
unkin

7

Liber

piẽdis piſcibo.et pᷣmo qᷓliterrhetibo capiunt

DVeeée
R.

N mari iuxta planũ litus capiunt᷑ pci
pue multi piſces cũ rheti.qð multi ſcoꝛ

ticariã vocãt.hoc rhete eſt valde longũ ⁊ ſatꝭ

amplũ ⁊ ſpiſſuʒ.coꝛdã vniꝰ lateris plũbatam
⁊ alterã libꝛatã.vt in aqͥs rectũ ⁊ extenſum ꝑ

maneat. hoc rhete cũ nauicula infra mare de

fert᷑.vno capite ĩ terra relicto.vt in aliq̃ parti
cula eius cõtinuo deſcẽdat in aquã cũ naute
fuerint intra mare.q;tuʒ rhete extendit᷑arcu
aliter cũ illo capite reuertunt᷑ ad litus.⁊ qͥbui
dã ex eis cũ illo capite in terrã deſcendentes
vnꝰ in nauicła reuertit᷑ extra rhete ad mediũ
eiꝰ.ad hoc vt piſces infra rhete ↄpᷣhenſi vidẽ
tes ſe ad terrã trahi non pꝛoſiliat extra rhete.
duo aũt piſcatoꝛes ab vtroq; capite in tra ex
iſtentes trahũt cũ piſcibo totũ rhete ad litus qͥ
ſepe młios trahũt ꝑuos ⁊ magnos.plerunq;
paucos ac etiaʒ nullos.qꝛ in eo loco nõ erant.
Itẽ capiunt᷑ in mari cũ quodaʒ rhete ſubtili
nõ multũ magno duab pticis alligato.qð qͥ

dã in nauiclłla exiſtentes aꝑtũ in aquã demer

gũt ⁊ poſt paululũ cũ piſcib eleuãt. Itẽ capi

unt in fluminibo ⁊ ceterꝭ ſpacioſis locꝭ cũ rhe

te qð tranſuerſariũ multi vocant.qð eſt ex tri
bus cõpoſituʒ.ſcʒ vno medio ſpiſio.et duob
extrinſecis raris habẽs in vno latere plũbũ.
in alio lenas.⁊ ſi valde lõgũ ſit quaſdã cucur
bitas ſiccas.vt extẽſum in aq̃ ꝑmaneat.̊ rhe
te fit longuʒ vel bꝛeue.ſᷣm ꝙ loci aq̃ latitudo
reqᷣrit:hhoc ĩ aquã ꝑ magnã oꝛã dimittit᷑vt in

tecũ rhete natãtes incidat piſces qͥ rara rhetia

trãſeũt.⁊ inuoluunt᷑ in ſpiſſo vt auicłe in ara

nNea ſupdicta.cũ de capiendis auib dicebat᷑.

Itẽ capiunt᷑ in rinalibs ꝑuis aqᷣs.eſt aũt riua
le rhete ꝑuũ ⁊ ſpiſſuʒ.duob annexũ baculis
q̊s piſcatoꝛ manib tenet aꝑtũ.⁊ per aquã du

cit.atq; ꝓpe ripã cũ piſcibo claudit. Itẽ capiũ
tur zaclo.eſt aũt ſubtile ſpiſſum. hũs tentoꝛij
foꝛmã.in circuitu plübatuʒ ⁊ reuolutũ.hñs

in cacumie longũ funẽ.hoc rhete piſcatoꝛ ſu
p ſiniſtrũ bꝛachiũ clauſuʒ tenet atq; in aquã
apertũ eijcit hoc aptũ ſubito ad fundũ deſcẽ
dit ⁊ oẽs piſces infra ſe inuẽtos ↄcludit.eoſ⸗
q; cũ trahit᷑ ſecũ trahit. Itẽ capiunt᷑ cũ negoi
ſa que eſt rhete admodũ riualis foꝛmatũ. ad
vnã ꝑticã cũ duobo baculis admĩculantiboa
pte annexũ.̊ rhete piſcatoꝛ extra aquã exi⸗
ſtẽs in eã pᷣcipue vbi quieſcit ĩmittit.⁊ cũ pi⸗
ſcibus eleuat.plerũq; etiã ſine piſcib.⁊ qũq;

Ccirca herbas ⁊ frutices ꝓpe terrã imittit. ⁊ cuz

ptica ꝑcutiens in herbã piſces occultatos in

rhete expellit. Itẽ capiunt᷑ plimi in locis an⸗

guſtis valliũq; cñ rhete qd gogolaciã vocãt.
qð eſt rhete magnũ foꝛte ac ſpiſſum. ⁊ longũ

habẽs introitũ rotũdũ ⁊ latũ.⁊ paulatim an⸗
guſtat᷑ vſq; ad caudã.q̃ lõga eſt habẽs multa

receptacula in q̃ facile intrant piſces.⁊ nuſqG;
redire queũt.hoc rhete ponit᷑ cũ duabo ꝑticis
groſſis in dictio loco anguſto.circa qð eſt vn
diq; lignaminũ vſq; ad ripã foꝛtis clauſura.
cui decẽ ꝑtice annectunt᷑.hoc rhete ſemꝑ die
noctuq; tenet᷑ ibidẽ intro tu ad ꝑtẽ ſuꝑioꝛem
verſo.ꝑ hũc locũ nullus oĩno piſc deſurſuʒ

veniẽs trãſire põt.cũ nullus ſit locꝰ ibi aptꝰ

deſcendũt igit᷑ hoĩes in aꝑto rhetis oꝛe.dein⸗
de in caudã ſtrictã.piſcatoꝛ vᷣo aliqñ dieb in

terpoſitis vt ad locũ accedẽs caudã rhetꝭ in

nauiculam trahit ⁊ appetit.euenitiq; aliqñ tot
piſces pᷣcipue anguillas qᷓ cõglobate ſunt cũ
amoꝛe ferueſcunt.vel ſcardinias q̃ gregatim
incedũt ; nauicula tenere nõ põt.cetera etiaʒ
genera piſciũ in talib aqs moꝛantiũ capiun
tur in eo.ſed nõ in ſumili quãtitate. Itẽ capiũ

tur in vallibo multi piſces in locis aꝑtis et ꝓ

fundis. in qb pᷣcipue magni moꝛant᷑ piſces
cũ rheti qð degagũ vocant.qð magnũ ⁊ latũ
a iij

in pfundũ eijci ⁊ ꝑ eũ trabit : cũ piſcibo ele⸗

uat᷑. Itẽ capiunt᷑ in valliba nõ ꝓfundis ſed la

tuudinẽ magnã habẽtibo multi piſces gene
rũ diuerſoꝝ.qͥ cũ in talibo aqs moꝛent᷑ ̊ mo⸗

do.habẽt piſcatoꝛes gradellas fere infinitas

de paludoſis cãnis inſtructas.maxĩa valliũ
nõ ꝓfundaꝝ ſpacia paloꝝ auxilio relictis ꝑ
uulis aꝑturꝭ in pluriboloc. ad q̃s ponũt rhe
tia ꝑpua rotũda in capite ampla ⁊ cauda.cũ re
ceptacłis ſuis anguſta. in q̃ pñt intrare.ſʒ nõ
exire pñt. hec rhetia ſꝑ die noctuq; ibi relin⸗
quũt.⁊ q̃ſi oĩ die in mane eleuãt cũ piſciba qͥ ꝑ
loca ſpacioſa natãtes trãſire poſſe ꝑ dicta va⸗
cua ſperabũt.fiut etiã ex his craticlis aliq̃ ta⸗
lix inuolute ꝙ piſces intrãtes exire neſciant.
ſed inde extrahunt᷑ cũ quodã ꝑuulo rheti po
ſito in capite vnius partice bifurcte.

Cap̃. xxxviij. Qualit pi⸗
ſces capiunt᷑ ciſtis ⁊ ancijs ex viminibo faci.
Aſlſces capiunt᷑ ciſtis ex viminibo faci.
A in capue ſunt ample mediocriter ⁊ in
cauda ſtricte.q̃ a piſcatoꝛibo in aqᷓ ſtantibs in
ꝓſundũ ducunt᷑ ad modũ ripaliũ rhetiaꝝ.et
nq; tales ciſte ſed leuioꝛes ponunt in capiti
bus ꝑticaꝝ.⁊ ꝑ aquã turbidã ducunt᷑ a piſca

toꝛe in tra ſtante.vt ſupᷣ de negoſſis narratuʒ

eſt. Itẽ ex iũcis ſiũt vaſce rotũde ⁊ late.cũ in⸗
troitu inten ſtricio ⁊ extra amplo.q̃ die no⸗
ctuq; cũ põdere vniꝰ lapidis dimittunt᷑ in fũ

do aqᷓ. habẽtq; vitẽ aliquã in cauda ligatã qᷓ

extrahunĩt᷑.ſed duaꝝ foꝛmaꝝ fiũt.vna foꝛma

eſt. ꝙ ſit interiꝰ multũ ampla rotũda.in cuiꝰ

fundo ponit creta mollis ⁊ grana ei annexa.
atq; intrãt qᷓdã genera piſciũ cauſa cibi.⁊ ex⸗
inde exire neſciũt.alia foꝛma eſt tota ſtricta et

lõga.ſʒ in introitu mediocriter aꝑta.⁊ in me⸗

dio valde ſtricta. deinde lata.⁊ in cauda ſtri⸗
ctiſſima.ĩ quã intrãt nõ cã cibi.ſʒ vt ibi occul
te moꝛẽt᷑.nec de ipᷣa ſicẽ nec de pᷣma exire ſciũt.

Cap.xxxix. Qualiter pi⸗

ſces capiũt᷑ hamo.ſpadernis.calce ⁊ foſſinis.

Amo capiunt᷑ piſces trib modis.vno
modo cũ ĩ eo ponit᷑ piſciculus viuꝰ.cũ
q̊̃ piſces capiunt᷑ rapaces deglutiẽtes hamuz
cũ piſciculo viuo.hic hamꝰ reqͥrit᷑ ex ere ma⸗
gnus et foꝛtis.cũ foꝛti coꝛdula filo inuoluta
Ape ipᷣm.ne rodi poſſit coꝛdula.cuidã ꝑuo pa
neriatũ faſciculo annectit᷑. ⁊ in aq̃ ſtantẽ cum
hamo ⁊ piſciculo viuo eijcit᷑ibiq; tota nocte
rainguſt niſcie captꝰ longe fugere vel ſe oc⸗
cultare faſc

*

iculo impeditſicq; mane a piſca

BDetimus

toꝛibo inuenit. Scdᷣo modo hamꝰ cuidã fu⸗

niculo ex pilis albis eqne caude annectit᷑. et
circa ipᷣm cib qͥ piſcibᷣ magꝭ appetit inuol⸗

uit᷑ vt nõ videat᷑ hamꝰ.deinde in aq̃ pꝛoijcit
vt notũ eſt oĩba.ſed in h̊ adhibeda ẽ qdã cau⸗

tela. vicʒ ꝙ piſcatoꝛ ſciat qualẽ eſcã quodlibʒ

genꝰ piſcis auidiꝰ appetit q̃libet tꝑe anni.naʒ
idẽ genꝰ piſciũ ſᷣm varietatẽ tempoꝝ anni di

uerla cibaria q̃rit. ſed h ſcire põt qͥ captoꝝ vi
ſcera ſcindit.⁊ inſpicit qᷓtem eſcaʒ cõmunuer
aſſequunt᷑.vł ſi diuerſas eſcas mõ vnã mõ al⸗

terã in anno ponit. Itẽ valet cõtra piſces cau

tos.q eſcã apenſam funiclo acciꝑe nolunt ſi
hʒ virgã ⁊ funicł'm abſq; hamo.cũ qua plerũ
qq; eſcà in aquã emittit.ad quã aliqͥ minꝰ cau⸗

ti accedũt.eãq; ſine ꝑiculo expoꝛtabũt.qð cũ

pluries fecerint hamũ eijciet.ad quã oẽs etiã
cauti ⁊ ſecure accedẽt. Lerciꝰ modus ſeruat
in aqͥs ꝓfundis. naʒ in eiꝰ manu eijcit᷑ hamꝰ
alligat? lõgo funiclo habẽti modicũ plũbuʒ

vnũ bꝛachiũ ꝓpe hamũ.vt deſcẽdat ad fun
dũ.ibiq; teneat᷑ pcipue in currentibo aqͥs.ta⸗

lis funiclł'us manu teneat᷑ digito indice appo

diatꝰ ab eo qͥ fit in naui vel põte. cũ ſentiet pi

ſcẽ caꝑe hamũ foꝛtiter trahat. pᷣmo vt in eꝰ

infigat᷑ oꝛe.deinde paulatim trahatur.donec
ipᷣm piſcẽ manu capiat.qͥ rariſſime ꝑuus erit
cũ ſoli magni moꝛent᷑ in fundo.licʒ aliqñ di⸗
ſcurrãt per ꝑtẽ mediã vel ſupꝛemam.Cũ ſpa
deruis capiunt᷑ pᷣcipue tinee. Sunt etiã tres
acus ex ere retoꝛteac ſimul ligate.que qbuſ⸗
dã bꝛeuibo funiclis annectunt᷑. ac ipſi oẽs nõ
muliũ diſtãtes cuidã funiclło longo his apo
nit᷑ caudaꝝ cancroꝛũ vel lũbꝛicoꝛũ groſſoꝛũ
eſca.⁊ in aq̃ ſero extenſo iactant.⁊ mane ca⸗
pte tinee tollunt᷑. Calce viua capiunt᷑ piſces

ſi ipᷣa ponat᷑ in ſacco.⁊ in aq̃ maxie ſtanteĩ ꝑ⸗
no loco incluſa h̊ ſaccus a duobo ꝑ totã aquã

foꝛtiter agitet᷑.ex h̊ oẽs piſces q̃ſi ceci veniẽt
in ſuꝑficiẽ aq̃ ac manibo facile capient᷑. Item

capiunt᷑ groſſi piſces foſſinis in aqͥs dyapha
nis. eſt aũt foſſina ferreũ inſtrumẽtũ habens
multas acuitates.quarũ q̃libʒ hʒ barbalam
ad tenendũ.⁊ ſunt aliq̃ntulũ diſtantes abin⸗

uicẽ.qð piſcatoꝛ hʒ in capite baſte lancee.va
diiq; cũ eo quiete in naui ꝑ aq̊s.⁊ cũ piſcẽ vi⸗
det eũ foꝛtit᷑ ferit.⁊ infixũ tenet.idẽ faceret exi

ſtens in terra ⁊ in aq̃ turbida ſi piſcẽ videret.

Liber Bndetimtra⸗

ctans de regulis totius tractatus ruralium

commodoꝛum.

lone⸗
6
ſaccn
niserocl
lionpr
ſechen
pontio
lis po⸗
lurbat
cbc⸗/
infigie
Aſtſubn
busde
ctione⸗
Cabi
busab

Ce
ſoneye
5
ie
ficci⸗
ſthan.
ſurfi
mötes
katran

Ce

taneig

idiſt⸗
ite
inuo⸗
oit
ljean⸗
odlib
Mmonaz
midi
Poryi
wwunuer
lino⸗
ſcscan
olintſ
unti
mman⸗
in ga
joeseni
ho ſennl
atham⸗
pübez
Nad fun
naqsu⸗
ice awo
ſennctpi
ytine⸗
r donce
uusenit
liqidi⸗
Qüſa
cuädes
ne apal⸗
ſiois
boonpo
Noſori
mnea⸗
lpiless
meip⸗
Niadi
civeniet
nl. Jon
olph
jhabens
Ibaum
wabin⸗
ncee va
piſcevi
cereten
videret⸗

d

Walium

M ſupioꝛ ibo libꝛis diffuſe di⸗
cCcCclũ eſt de om̃i oꝑatiõ ruris.ſed
qꝛ mẽoꝛia hoĩm bꝛeuis eſt.⁊ re

rũ ſingulariũ turbe nõ ſufficit.

lilaeoc viſuz eſt vtile materias
tractatuũ q̃ pñt generalit᷑ expᷣmi cõpẽdioſis

ſm oꝛdinẽ libꝛi cõcludere regulis.vt ſola no⸗

ticia ipſarũ pluriũ generalit habeaĩt mẽoꝛia.

Capitulii Oꝛimü. Deto

Gnitione loci habitabilis in cmuni.
AVUiris exercitia ſoꝛtitudinẽ habitatoꝛũ
opantiũ induſtriã ⁊ aptitudinẽ querũt.
ideoq; loci ſalubꝛitas pᷣcipue qrenda eſt. aer

⁊ vẽti ł᷑re ſitus ⁊ aq̃ bonitas locũ habitabilẽ

fertilẽ⁊ ſalubꝛẽ demõſtrat.vir pꝛudẽs pꝛedia

empturꝰ añ oĩa loci ſalutẽ ↄſideret ne in eoꝛũ

emptione ⁊ domoꝛũ ſabꝛicã pecunia collata
velox poſtmodũ eũ ꝑſonaꝝ detrimẽto aut rei
familiaris dãno penitẽtia nõ ſperata ſequat᷑

Capituluʒ.ij. De togni⸗

tionegeeierssss.
Er calidus eſt ⁊ hũidus ſi nulla cauſa

iintrinſeca cõuertat᷑.aer bonꝰeſt qͥ putre

factꝰ nõ eſt neq; caliditaꝭ aut alteriꝰ qualita
tis excellennã hʒ.ſed in his oĩbo eq̃lis aut eq̃⸗
litati ꝓximꝰ inuenit᷑.Aer tꝑatus et clarꝰ ſalu
ẽ efficit habitantiũ ⁊ cõſeruat ⁊ plãte ab eo ꝓ
poꝛtionabilit᷑ cõualeſcũt ⁊ fructificãt.inequa
lis vᷣo ⁊ vapoꝝ lacuũ ⁊ ſtagnoꝝ ⁊ immixtiõe

turbatꝰ cõtrariũ oꝑat᷑ ⁊ triſtificat aĩiam. hũo⸗

res cõmiſcet.⁊ plãtas coꝛrũpit.oĩis ger qͥ cito
infrigidat᷑ cũ occidit ⁊ cito calefit cũ ipſe oꝛit᷑
eſt ſubtilis cõtrariꝰ nõ exiſtit.ecõtrario aer oĩ⸗
bus deterioꝛ eſt qͥ coꝛ cõſtringit.⁊ aeris attra
ctionẽ anguſtat Aeris ſalubꝛitatẽ declarãt lo
ca ab infimis vallibo libera nebularũ nocti⸗
bus abſoluta.⁊ habitatoꝛũ ſana coꝛpoꝛa.

Capumluʒ. ij. De togni⸗

tione ventoꝛum.

Eñnti meridionales abſolute cõſidera⸗
ti calidi ſunt ⁊ hũidi. Septẽtrionales
frigidi ⁊ ſicci.Oꝛiẽtales aũt et occidẽtales q̃
ſi tꝑati.ſed in q buſdam locis meridionales
ſunt frigidi.cũ a ꝑte meridiei eiſdem fuerint
mõtes niuoſi.⁊ ſeptentrionales calidi.cũ ad
ea tranſeunt peraduſta deſerat.

Capitulü. iuj. De togni⸗

tione aquarum.

Brndetimus Cxluj.

DODus frigida ⁊ hũida ſi nulla ertrinſe⸗

aaa ſuerit imutata aq fontiũ terre libere
in qᷓ nulla extrinſeca malaꝝ diſpoſitionũ ⁊ qᷓ

litatuʒ ſuꝑat ſunt alijs melioꝛes. Aq petroſe
bone ſunt.nec facile terreſtri coꝛruptione pu

treſcũt Aq̃ fluminũ currẽtes ſunt al js melio

res.ᷣſi ſuꝑ terrã liberã nõ fetidã nec lacunoſaʒ
incedãt.⁊ q̃ ad oꝛientẽ tendant ⁊ multũ a ſuo

elongant᷑ pᷣncipio ſunt oẽs melioꝛes.Et q̃ ad

ſeptetrionẽ yadit bona eſt.q o ad meridieʒ
vel occidentẽ fluũt ſunt male.⁊ maxĩe cũ me⸗

ridiõales ſufflauerit vẽti. Aq̃ laudabilis eſt
in q̃ cito res coqͥt᷑.ſi nllus odoꝛ ĩ ea ſuꝑat nec

ſapoꝛ.Aqrũ eiuſdẽ diſpoſitionis q̃ leuioꝛ eſt
