ta in ciſtellis ſeruank aut loculis. Alij matus

ras mediocriter ficus ⁊ diuiſas in cratib ex⸗

pandunt.coctas ſole ſiccandas.⁊ recipiunt
nocte ſub tecto. Ficus ſicce cum pinguedine
ſua ſeruãtur. Scðm hiſpanoꝛũ moꝛem hoc
modo.ſiccent᷑ mediocriter et optime refrige

ne ſeruent᷑.ſicus ſicce quas ſecenantes opti⸗

mas habẽt pꝛocurant hoc modo ab eis.col⸗

ligunt ſicus graſue mediocriter mature et ad
ſolẽ per biduũ integre dimittunt᷑. deinde pin

guioꝛes ſcindunt᷑ per mediũ ex tranſuerſo. et
iterũ parte inferioꝛi ſeu interioꝛi conuerſa ad
ſolẽ duobus vel tribus dieb ſiccent᷑ vel duas
bus ſimul iũctis.ac iterũ duobus vel tribus
diebus ad ſolẽ relictis.tandẽ in teſta ponant᷑

et iterũ ad ſolẽ triduo dimittũt deinde in ſcri

nio per quĩdecim dies tenent᷑.⁊ poſtea iteruy
ad ſolẽ ſi neceſſariũ videbit᷑reponit᷑ quibus
poſtea refrigeratis in aliquo vaſe ſtricte foꝛ⸗
titer ponderant᷑.et caue cum ſiccant᷑ ꝙ imbꝛẽ
vel pluuiã nunq; tangãt Yicus ceteris fructi
bus laudabilioꝛ eſt ⁊ nutribilioꝛ.ſed groſſos
creat humoꝛes.virides vᷣo ſunt cruda nõ ꝑp-
fecte matura.parũ eſt calida magis groſſa. ꝓ
pter dominiũ terreſtris partis in ea. Unde
ypocras ficus quãto longinquioꝛ a maturi-
tate tanto minus calida eſt ⁊ magis groſſa.

fecte matura eſt calida in pꝛimo gradu. ⁊ te⸗

perata inter humiditatẽ ⁊ ſiccitatẽ. Ficus ex
trium rerũ compoſitiõe cõſiſtit.ſcʒ ſemĩe pul⸗
pa ⁊ coꝛtice.ſemĩs nutrimentũ nullũ.vt ara⸗
ne vel lapidis.coꝛtex ſiccus eſt vt cutis.pꝛo⸗
pterea duriſſumus ad digerendũ.caro nutri⸗

bilioꝛ ſalubꝛioꝛq; exiſtit. Sicca vᷣo ficus cali
da eſt in pꝛincipio ſecũdi gradus.ſicca in me

dio pꝛimi.qᷓ; obꝛem calefacit.et ſitim creat.et

in colericos mutatur humoꝛes. ceteris tamẽ

fructib nutribilioꝛ eſt.minuſq; inflatiõis ha
bet. ſed ſi ſuꝑfluos in ſtomacho humoꝛes in⸗
nouat.dura fit ad digerendum. ad coꝛrupti
onemq; mutat᷑.et inflationem et ventoſitatezʒ
generat ac peſſimũ ſanguinem.in ſuperficie
etiam coꝛpoꝛũ pediculos creat.ſi autem hu⸗
moꝛibus mũdit᷑icatus inueniat bene digeri⸗
tur. ac ſanguinẽ laudabilem facit. coꝛpuſqq

mundiſicat.pulmonẽ renes et inteſtina hu⸗

moꝛibus groſſis. ¶ Qui vult eius vento⸗

ſitates vitare.ieiunus accipiat.et poſt ipſas

piper et zʒinʒiberum.e’t vt laudabilem ſangui
nem generet nuces ſimul ſiccas aut amig-

dala manducet. ¶ Item ſecundũ medicinam

valet ſi cum yiopo coquetur.pectus puimo⸗

ſicßt
Cng⸗
hulm
no⸗ ſi
Gol
bael
cusf
obt
tina⸗
ſugn
ene
infan
in
deloct
ſonon

npon
le:
nen
lidlte

W⸗
WN:
Kipinte
utdte
venbe
reſnige⸗
lamebe
opt⸗
dscol⸗
eaac
Nndepen
lucto
Mneſied
kyade
Abus

Geinlai
eanenz
Hubis
narſor⸗
ginbi
wofmni
goſſs
mdano⸗
goſ
au. Und⸗
amann
golſig
n. ꝛl⸗

Ficnse
ſwiepai⸗
läytart⸗
ansy⸗
ronum⸗
0fsca
canne
mngerc
wonm
fhnüsbl
mmonsi
Ccn
wicn

ſuoeſie

mmbl⸗

edigen⸗

ohuic
timba⸗
9 tento⸗
otipt⸗
mſang
tam
dienn
gpune

3ponant

bidi conferu

Liber

nẽq; mundificat. tuſſim diuturnã emendat.
gar gariſata cũ opoximate eius in cannalibo
pulmonis apoſtemata diſſoluit.cocta in vi⸗

no ſi cliſtere fiat valet ad doloꝛẽ ventris.qͥ ex

groſſis pꝛocedit humoꝛibo.Auic. dicit.ꝙ al⸗

ba eſt melioꝛ.deĩde rubea.poſtea nigra.⁊ ſuc
cus folioꝛũ eius vehemẽtis eſt calefactionis

⁊¶ abſterſiõis.⁊ in ipſa quidẽ eſt lenificatio vl
tima. ⁊ lac qͥ dem eius coagulat liq̃ſfactionem

ſanguiĩis ⁊ lactis.⁊ liquefacit cõgelatũ.⁊ illa qͥ

dem que humida eſt velocis eſt nutrimẽti.et
in ramis qͥdem fici ineſt t ſubtiliationis

quãdo caro coquit cũ eis diſſoluitur.⁊ ficuʒ
decoc tio cõfert apoſtematibo gutturis.⁊ apo

ſtematibo radicũ auriũ gargariſata. lac eiꝰ cõ

fert puncture ſcoꝛpionis in ventrẽ. et ſimilit᷑

miielle.⁊ ſimiliter illa qᷓ eſt immatura. aut fo⸗
lia recentia aponũtur ſuꝑ moꝛſum canis ra

Aurus eſt arboꝛ ſatis magna.cuiꝰ frõ⸗
Qes late ⁊ longe ⁊ ſolide ſemꝑ virides ?
odoꝛifere valde ſunt.que arboꝛ oꝛbataʒ facit
que eſt fructus niger ꝑuus. In omni fere ane
re pꝛouenit maxime in teperato ⁊ calido de⸗

☛☚

Quintus Fo. luj.

lectat᷑ terram ſolutã ⁊ maritimã diligit. plan

tatur ramis ⁊ ſurculis aut ſemie eius de mẽ
ſe marcij.pꝛopꝛie cũ humoꝛ ad coꝛticẽ ramo

riũi pꝛouenit.eius folia ⁊ rami ſunt optima vt
in eis ficus ſicce ſeruent᷑ ⁊ in geladia ponun

tur.vt eam odoꝛiferã reddãt.cõtra dyaconi⸗
cẽ ſiue ꝑua ipᷣius fruſtra ponunt᷑ in quacũq;
aũt re ad coquẽdũ ponant᷑ plurimũ eiꝰ odo⸗
rem augent.et ſtomachũ ac cerebꝛũ odoꝛe ac

ſua põticitate cõfoꝛtant. YFructus eius qui oꝛ

bata dicit᷑ in vino muffa infecto poſitus ſa⸗

nat.ſed ipᷣm ſuo ſapoꝛe ſatis incõgruo inficit
Auicẽna dicit.ꝙ grana coꝛtices ⁊ folia eiug

7

ſicca et calida ſunt.ſed grana ſunt calidioꝛa ?
ſiccioꝛa. nã ſunt in ſco gradu.⁊ eius oleum
eſt calidiꝰ oleo nucũ.et cõfert doloꝛibo nernuo

rũ oĩbus.⁊ reſoluit laxitudinẽ.⁊ q de coꝛti⸗
ce eiꝰ aut granis bibit᷑ aureus frãgit lapideʒ.

inter ficit feti wter ſuã amaritudinẽ additẽ
ſuꝑ amaritudinẽ alioꝝ ⁊ ↄfert moꝛdificatiõi
ſcoꝛpionũ cũ vino.et eſt bona veſpe ⁊ api qñ
pungũt.et oĩno eſt tiriaca venenis oibus bi⸗
bita. Diaſcoꝛides dicit ꝙ frõdes lauri libꝛos

et veſtes cũ quibo ponunt᷑ a tineis defendũt.

et a vermibus ⁊ coꝛroſione tutos reddunt.

Alus eſt arboꝛ no

diuerſitates ſunt multe.nam q̃daʒ ma

la menſe iulij ⁊ iunij maturant᷑que ſi vſq; ad
completã maturationẽ in arboꝛe dimituntmk
fiunt dulcia ⁊ odoꝛifera valde.quedã parua.
quedã mediocria.q̃dam rubea.quedã crocea

quedã viridia.quedã dulcia.et quedã acceto
ſa.et quedã pontica ⁊ acria.et quedã longa.et
quedã lata.et q̃ dam rotũda.⁊ quedã diu ſer⸗
uabilia.quedã parũ.quedã dura ⁊ ſolida.q̃⸗

dam mollia ⁊ facile frangibilia.quedã in ar—
boꝛe durabilia.⁊ quedã facile cadentia. Sũt

autẽ maloꝛũ multe ſpecies.quoꝛuʒ melioꝛes
aut deterioꝛes quibo quilibet poterit ꝑ experi
entiã in qualibet regione eligere vel refutare.

hec arboꝛ et in omni aere pꝛouenit.et pingue
ac letum ſolũ diligit.cui humoꝛẽ non tam ri⸗

gatio q; natura ſuppeditet.⁊ ſi arena vel argil

la ſit irrigationibo adiuuet᷑.mõtanis locis de

bet ad meridiem verſa cõſtitui. Macer ⁊ ari

dqus locus poma vermiculoſa ⁊ caduca facit
Serit᷑ ramis ⁊ ſemiĩe.ſed tardius eſt in vtro⸗

qʒ ꝓuẽtus.meliꝰ igit᷑ in loq calidis octobrꝭ ⁊

nouẽbri. ĩ frigidis vᷣo febꝛuarij ⁊ marcij.plã

tas ſilueſtres maloꝝ ponamus.⁊ cũ cõualue
rint inſerant᷑.ſpacia vᷣo int᷑ ipas arboꝛes.xx.

tiſſima. ⁊ eius quidẽG

pedũ eſſe debebũt. alus inſeri põt in ſe pi

ro ſpina ſoꝛbo ficu platano pplo ⁊ ſalice meſe
febꝛuarij ⁊ marcij ꝑ ſolſticiuʒ qnqᷓ ginta dies
vt ait Catho.⁊ alijs qͥbus pirus in coꝛtice et

trũco emplaſtro ⁊ ad buccellã ⁊ in amidã vł

ſalicis partica pfoꝛata vt in generalibo eſt tra

ditũ plene libꝛo ſcdᷣo. Hec arboꝛes pᷣmo plã
tatiõis ſue anno eircũfodiantur ⁊ ab herbis
ſingulis liberent᷑ quolibʒ menſe eſtatis.dein

de quibuſdã annis bis vel ter qualibet circũ

fodiant᷑ eſtate.ſed poſtq; cõualuerint et ſuas
radices fundauerint neq; exarari neq; effodi
deſiderant.idcirco magis eis pꝛata cõueniæt.
ſtercus nõ exigũt quidẽ.ſed libenter aſſumũt

⁊ maxime ſi eis cineres miſceant᷑.amant mo
deſtas irrigatiões. putatio his apta eſt. ⁊ ma—z⸗
xime in arida ⁊ male nata tollant᷑foꝛmantur

ſex vl octo pedibo ſtipes erigat a terra. q alio
ſtipiti nunq; ſociatus exiſtat.cureturq; vt ſti

pes in multos diuidat᷑ ramos.et rami in vny·
gas ⁊ fragra.q̃ fructũ ferant.⁊ ꝙ; equali᷑ prr
oĩa latera expãdat᷑.taliter ꝙ rami qñq; nimię⸗
um onerati ligamie appoſuo ſuſtentent᷑.⁊ hec
in capitulo ↄmuni de arboꝛib plenius ſunt

tractata. accidit facile huic plnate ꝙ poma
eius ſint caduca.ꝙ ſi euenerit ſciſſe radici la⸗

pis iniectus poma tenebit. Si ſpiſſa pima

ramos onerauerint mẽſe iunij ⁊ iulij interle⸗

genda ſunt queq;ʒ vicioſa.vt ſuccus qͥ in gra⸗

nis his poſſet impẽdi.ad meliora vertat᷑.ge⸗
neroſis habũdantiã miſtret.quã nũeroſa vili
tate pdebant. O ſi hoc cõmode ſieri nõ poſ⸗

ſit palis particis ⁊ funibo defendant᷑ a ruptu

ra ramoꝝ.ne copioſa ipᷣis liberalitas in eius

interitũ et ꝑniciem. Colligẽda ſunt cũ coloꝛe
odoꝛe ⁊ ſapoꝛe dulci maturitatẽ fatent᷑. ſerua
bilia vᷣo colligenda ſunt circa finẽ ſeptẽbꝛis.

et vſq; ad mediũ mẽſis octobꝛis quãdo caſu
pluriũ ſanoꝛũ ⁊ nigredie ſeminũ maturitateʒ
pᷣtendunt.cũ lõgis ſcalis vſq; ad ramos q̊s

attingere poſſunt.ab inde ſupꝛa cũ manibus
debiliby ramis cũ funibo vł vncinis ad foꝛes

bene firmatis. ¶Legenda ſunt diligenter q̃ vo

lumus mala ſeruare.⁊ ea in obſcuro loco vbi

ventus nõ ſit vł ꝑuus.vt ait Uarro. Nam ſi
foꝛte ſint feneſtre claudant᷑ feneſtre ſtramen⸗

tis pus in crate ſuppoſitis vł paleis aut loco
aut in cumulos ſecreta diſponimꝰ.aliqͥ oĩia ſi
mul ponũt ⁊ loco aperiũt. Vinũ ⁊ accetũ ſit

de malis ſicut de pirisinfra dicet᷑. Poma di⸗
uidunt᷑ in duo.ſcʒ in cruda nõ matura ac in

cõpleta ⁊ ꝑfecte in ſua arboꝛe maturata.cru⸗
da dura ſunt ⁊ lignea.male nutriunt.ſtoma⸗

Quintus

cho nocẽt. doloꝛ? generãt.et venas nõ penezæ⸗
trãt.⁊ eoꝝ aſuefactio cauſa eſt febrꝭ diutunne
dure diſſoluit᷑.qʒ ⁊ de ceterꝭ fructibo intelli

gendũ eſt. ⁊ q̃ non ſunt ꝑfecte in arboꝛibo ma
turata. Perfecte in ſua arboꝛe maturata di⸗

uerſa ſunt pꝛo ſui diuerſitate ſaporꝭ.q̃daʒ em̃
ſunt põtica:quedã accetoſa: q̃dam dulcia põ
tica.q̃dam ſunt terreſtria frigida ⁊ ſicca.⁊ ad

digerendũ dura ſeu tarda.multũ aũt ſtoma⸗

chum cõfoꝛtatiua.ꝓpterea ꝙ ſtomachũ com
pmũt ⁊ hũiditatẽ ſuꝑfluã ibi inuentã deſcen
dere faciũt.ſunt etiã egeſtiõis cõſtrictã. maxci
me ſi ante cibuʒ ſumant᷑.⁊ cõueniẽtia his ſũt
quoꝝ ſtomacho caloꝛ ⁊ humiditas dñat᷑. ſeld
ſunt groſſa digeri ⁊ dura.tarde penetrãtia ve
nas.inflationẽ faciũt.neruis nocẽt.liquoꝛuz
vᷣo eoꝝ laudabilioꝛ ⁊ ſubtilioꝛ eſt ⁊ leuioꝛ.iic·
circo ſtomachũ ↄfoꝛtat ⁊ inteſtina.⁊ valetal
ſanguĩs fluxũ ⁊ ad diſſenteriã ex colerica dis
geſtione ⁊ vomitũ. ꝓpterea pomoꝝ huiummo
dli ſuccũ debet madẽdo expꝛimi.carnẽ vᷣo eij⸗

ci aut ingeniari.quõ eoꝝ duricia ⁊ aſperitas
auferat᷑. Hoc itaq; fit tribo modis.aut illa eli⸗
xando in aq̃.vt ex aq̃ humiditatẽ attrahat et

molliciẽ.aut ſuꝑ fumũ aq̃ calide ſuſpendẽda
⁊ humectent᷑ ⁊ maturent.aut ſecta ꝑ. medium
granis interioꝛib duris reieciᷣ eoꝛũ loc mel

⁊ zuccarũ apponẽdo ſᷣm naturã accipientiũ.⁊

paſta inuoluẽdo.⁊ in cineribo calidis ⁊ pꝛu⸗
nis dimittẽdo donec paſta exteriꝰdecoquat᷑.

huiuſmodi em̃ ars molliciẽ pꝛeſtat maturita

tẽ ſapoꝛoſitatẽ.⁊ ad digerendũ velocitateʒ.et
noxitatẽ eoꝝ in neruos aufert.Accetoſis au

tẽ dñat᷑ aquoſa ſubſtãtia cuʒ terreſtri exiguo.

quare frigidas eoꝛũ ⁊ ſiccitas tẽperantioꝛes

ſunt põticis ꝓpter vicinitatẽ liquorꝭ aeree na

ture vñ actio eius cõpoſita cũ ſua ſtipticita⸗

te cõfoꝛtat ⁊ cõſtringit ſtomachũ.⁊ ventreʒ et

egeſtionẽ colericã ⁊ vomitũ inhibet.cũ frigi⸗
duuate ⁊ tenuitate liquorꝭ ſitim extiguit.⁊ acu
mẽ colere rubee ⁊ coꝛdiace colerice vires au-
fert. ⁊ hũoꝛes groſſos qͥ calidi ſunt in ſtoma⸗

cho deſtruit.dulces vᷣo chimos tenuat vt to⸗
tũ coꝛpꝰ valeãt penetrare. huiuſmodi poma
añ cibũ ⁊ poſt cibũ ſunt bona edi.ſʒ pira añ
cibũ ſunt nociua.dulcia vᷣo qꝛ tꝑata ſunt int
ꝗ̃ttuoꝛ q̃litates ſtomacho minime nocent.et
ad cõſtrictionẽ vel laxationẽ vẽtris vim ma⸗
nifeſtã non habẽt. Frondes rami coꝛtices qꝛ

ſtiptici ſunt ⁊ accidi confoꝛtatiui ſunt ſtomna
ccho.vulnera ſanãt.⁊ humoꝛes malos adea
cõcurrẽtes pꝛohibẽt. Auicẽna dicit.ꝙ in os
rũ ſubſtãtia dñatur humiditas ſuꝑflua ⁊ fri⸗

Gllf
Nisan/
inp
noͤſo

immm
bies,
ſacie
cr
nua
lones
ſoni.
nn
chiſ
eni

mi

⸗
v

lori
roi
lic⸗
ren
tti⸗
lete

hare⸗
DüNe
thinl
bolhhn
umnd
ictze,
dulciaps
ccr
itſtom⸗
uci n
ien
inahofi
godittſc
cneninun

1Aheris
8autllni⸗
mhhre
ſuhenlidn
pmrum.
vrüi lo e
Ccpientin
idis 19e⸗
Pderoqut,
kuwamt
nocnt
Accgoſsn
ierige⸗
mMioth
meen
1ſipicn⸗
imanee
bacifi⸗
nigut tu
ceritstn⸗
ntinſon⸗
mnum/
wlpon
spran
uforin⸗
enocenre
Erinn⸗
icrtico
un ſoun
Ne
ctH
gtun/

tlene: ck
:cH
Glenaddd

gida foꝛtaſſe iiia qᷓ ſunt ychementis dulcedi
nis.in caliditate ſũt tꝑata aut declinãt ad eã.

⁊ in pomis q dem eſt inflatio.⁊ ꝓpꝛie in eis qᷓ
nõ ſunt dulcia ⁊ inſipida ſũt aquea valdead
partẽ humidã ſuꝑflue decliua.Etaccetoſa ⁊

immatura generant flegma putredines ⁊ fe⸗

bꝛes ꝓpꝛietate ſui hũoꝛis ⁊ ſue cruditatis.qa
facile recipiũt putrefactiões. Et vinũ pomo

rũ ⁊ reliquoꝝ antiquũ eſt melius q; reces.ꝓp

pter reſolutionẽ vapoꝝ maloꝝ ab eo. Et aſſi

duitas comeſtionis pomoꝝ facit cuenire do
loꝛes neruo ꝝ.⁊ ꝓpꝛie vernalia ⁊ odoꝛifera cõ
foꝛtãt coꝛ.⁊ ſi ſit ibi anguſtia ex caliditate ſũt
magni iuuamẽti.⁊ cõfoꝛtãt debilitatẽ ſtoma

chi qᷓ ſtiptica ſunt aut pontica vel accetoſa.⁊

cõferunt diſſenterie. maxime pontica.⁊ tã po

ma q; ſuccus ⁊ folia cõferunt venenis.

BDe Flalipntts.

Alapunic n aq ne
ſuunt.ex qbus quedã ſunt dulcia.qᷓdam
acria ſiue accetoſa.q̃dam aũt mediocn ſapo⸗

ris inter dulcia ⁊ acria.regio illis apta eſt ca⸗

lida aut qᷓ temꝑata exiſtit.frigidazʒ vo ſuſtine
re non põt.ſolum cretoſum amat hec arboꝛ.
et in ſoluto etiã cõualeſcit. Item macilentũ li
cet etiã in pingui pꝛoueniat. Albertus tame

a ſunt malagranata qᷓ nota

NDuintus Fo. vif.

dicit ꝙꝙ vult ſolũ arenoſum ⁊ pin gue. ſceritur
plantis de matrũ radice euulſis.melius ſi ra
mus eiꝰ cubicularis inciſus manubꝛij groſ⸗
ſitudine.ac vtroq; capite falce leuigat acuta

yelut obliquꝰ imme gi᷑. pus tamẽ poꝛcino
ſtercoꝛe ⁊ in capite ⁊ in parteq̃ ima eſt liniat.
yel ĩ crudo ſolo malleo cogat᷑ ad inferioꝛa de

figi.melius tamẽ ꝓueniet.ſi ponẽdus ramꝰ

gẽmata iam matre ſumat᷑ curandũq; eſt ne vᷣ

gulta ponas inuerſa ſiue coꝛticibo ſpoliata.
Si in ſcrobẽ depones tres lapillos ĩ pſa ra

dice ↄſtitutos pꝛouidet᷑ vt Palladius ait.ne

poma ſcindant᷑. YFiũt autẽ pꝛedicte plãtatio⸗
nes locis tẽperatis marcio vel apꝛili.ca lidis
autẽ ⁊ ſiccis nouembꝛis inſeri poſſe firman

tur.de ramoꝛũ cõnexione.vt medulla vtriuiſ⸗

qʒ diuiſa ſe iungat.in ſe tantũ inſeri põt circa
finẽ marcij kld.apꝛilis.in trũco ſerit᷑ in quo
ſurculus recentiſſimꝰ ſtatim inſeri debet. ne
moꝛa exiguũ qui eſt exiccet humoꝛẽ.Circũ⸗
fodi debent autũno ⁊ vere.et foꝛmari vt du⸗
os vel tres habeãt ſtipites.a terra modicũ ele
uatos ⁊ ſingulis annis reſcidi oĩa que in ſti⸗
pite naſcant᷑ aut etiã circa radices planta eis
accidũt nocumenta.quare ſi arida fiũt rigen
tur aſſidue.nã ſiccitas ſuauitatẽ pꝛeſtat ⁊ co⸗
piã. cuius tamẽ radicibo debet cedi cune ſeu

clauus debet infigi. Alij algã marinã obꝛu⸗

unt ad radices.cui nõnulli ſtercꝰ aſininũ at⸗
qᷓ; poꝛcinũ miſcent.ſi floꝛẽ non cõtinet cũ aq

pari menſura tẽperabis. ⁊ ter ꝑ annũ radici

bus infundes.vel amurcã mittes infuſaʒ vel
radicibns algam iũges.biſq; rigabis in mẽ⸗

ſe. vel arboꝛis floꝛẽtis truncũ.vt Palladius

git. plumbeo circulo debebis includere. vel
coꝛio anguis inuoluere. Si crepãt poma la
pidem in media arboꝛis radice ſuppones.vel
ſquillã circa arboꝛẽ ſeras. Si vermibo labo

rant.⁊ tangas radices felle babulo cõtinuo

moꝛient᷑ aut ſi clauo eneo ᷣmes eiuſdẽ pur⸗
ges. difficile naſcent᷑. vel aſini vꝛina ſtercoꝛi

aagdmixta poꝛcino vermibobuiabis. cuiꝰ ta

men lixiuio circa punici truncũ frequẽter in
fuſus leta ⁊ fructuoſa punica reddit arbuſta
Aſſeru Marcialis candida in his grana fie
ri.ſi argille ⁊ crete ꝑteʒ quartã gipi I miſceas.
2 toto triẽnio hoc genus terre radicibo eius
adiungas. Item dicit mire magnitudis po⸗
ma fieri.ſi olla fictilis circa punici arboꝛẽ ob
ruat᷑.⁊ in ea ramus cũ floꝛe claudat᷑. ne reſili
at ligatus ad palum. tunc cooꝑta olla contra
aque muniat incurſus.autũno patefacta ſue
magnitudinis poma videbit. Oulta in idur

nico ait poma pꝛocederc ſi titumali ⁊ poꝛtu⸗
late ſuccꝰ eq̃liter mixtꝰ anteq; germiet illinia
tur arboꝛ trũco. Colligunt᷑ aũt cũ ſuoꝛũ gra
noꝛũ rubedine ↄpleta maturitatẽ pꝛetendũt.
ſeruant᷑ ſi picatis appendiculis oꝛdiate ſuſpẽ
das. vel aliter lecta integra in aquã marinaʒ
vel ſalſam mittant᷑ vt cõbibant. poſt triduuzʒ
ſole ſiccent᷑. vt ſub diuo nocte ꝑmaneant.po⸗
ſtea in loco frigido ſuſpendant᷑.⁊ cum eis vti
volueris. dulci aqua pᷣdie macerabis. Iteʒ ſi
induant᷑ argilla.⁊ ea ſiccata frigido loco pen

deant. Item ſi olla ſub diuo obꝛuta q̃ habeat

arenas vſq; ad mediũ.⁊ mala cũ tenacibo le⸗
cta impꝛimant᷑ cannis ſingulis vel ſambuci
vgultis.⁊ ita ſeꝑata in arenis figant᷑.vt quat
tuoꝛ digiò emineãt ab arena.hoc ⁊ ſub tecto
in ſcrobe fieri põt.⁊ vtilius eſt ad ſeruanduʒ
ſi nõ ramo lõgioꝛi tollant᷑. Alit᷑ in ſeriola cui
ad mediũ aq̃ mittat᷑ ſuſpendunt᷑ mala ne hu

moꝛẽ tangãt.⁊ ſeria claudit᷑ ne vẽtus irrũpat

Item in dolio ſic oꝛdinant᷑ inter oꝛdeũ.ne ſe

inuicẽ tangãt ⁊ doliũ deſuꝑ operit᷑.Ex maliſ

granatis hoc mõ fit vinũ. grana matura dili
gent᷑ purgata in palmeã ſiſcellã mittas. et in
coꝛbea expmis.⁊ leniter coquis vſq; ad me⸗
dietatẽ. ⁊ cũ refrigereſcerit picatꝭ ⁊ gipſa va
ſculis claudis.alij ſuccũ nõ excoquũt.ſed ſin
gulis ſextoꝛijs libꝛas ſingulas mellis miſcẽt
⁊ in pᷣdicto vaſe cuſtodiũt. Ex maliſpunicis

fiunt optie ſepes ſpiſſe ⁊ ſpinoſe foꝛtes ⁊ mul

tũ ferentes fructũ.malapunica vtilioꝛa ſunt
medicine q; eſui.nutrimentũ qͥpe eoꝛum : ſi
laudabile eſt ⁊ bonũ.iñ parũ ꝓpter ſubtilita⸗
tẽ eoꝛũ facilemq; digeſtionẽ. Hec autẽ quat⸗
tuoꝛ partibo cõpoſita ſunt.q̃ oẽs ſtiptice ſũt.

pꝛima eſt coꝛtex.ſcdᷣa caro.tertia liquoꝛ.quar

ta grana.liquoꝛ frigidus eſt.ſed diuerſis mo
dis.ſᷣm ſuos ſapoꝛes ⁊ liqͥditates.ſunt nam
põtica acida muʒa dulcia ⁊ inſipida. põtica
impoſſibile eſt accipi ſecundũ cibuʒ. qꝛ ꝓpter

aſpitatẽ ⁊ duriciẽ abhoꝛret ea natura.nec re⸗
cipit niſi ̃m medicinaʒ. pꝛoinde huiuſmodi

malagranata ſi parũ in ſuꝑficie excoꝛticent᷑ ⁊
ipſoꝝ ſuccus aut cũ vino aut cũ ſirupo laxa
tiuo potet᷑.ſuꝑioꝛa ſtomachi expꝛimũt.etex⸗
pellunt hũiduatẽ putrefactã de inferioꝛibi.⁊

poſt mũd ficatiões ſtomachũ cõfoꝛtãt abſqʒ

leſione neruoꝛũ eius.idcirco valet ad febꝛes
diuturnas.q̃ ex putrefaciis humoꝛibo pcreã
tur. ⁊ ad pꝛuriginẽ ⁊ ſcabiẽ de putredine ſal⸗
ſi flegmatis oꝛtã. Acida in multis reba ꝓpter
ꝑuiua:ẽterreſtrꝭᷣ ſubſtãtie melioꝛis ſunt actio
nis q; cetera.caloꝛes epatꝭ extinguũt.mẽbꝛa

Luntus

DOfoꝛtãt.⁊ pᷣſertim os ſtomachi epar ⁊ coꝛ.vñ
yvalẽt ad coꝛdiacã colcricã.⁊ ad doloꝛẽ qͥ na⸗
ſcit᷑ in oꝛe ſtomachi.ex colera rubea. hʒ enaʒ
hoc ꝓpꝛiũ ꝙ in oculis ictericoꝛũ ſtillatũ citri
nũ ab eis abijcit coloꝛẽ. ꝓpterea ſi ablato coꝛ
tice mala granata accetoſa oĩa piſtent᷑ et ſuc⸗
cus extractus cũ melle coquat᷑.vt vnguẽti ſi
militudinẽ habeat. valet ad expulſionẽ vn⸗
guiũ.oculoꝛũ puriſicatq; aciẽ a groſſis ⁊ vi⸗
ſcoſis humoꝛibo. Maligranati liquoꝛ dulcꝭ

groſſioꝛ ẽ ⁊ calidioꝛ ⁊ digeſtibilioꝛ.et ꝓpterea

caloꝛis aliquantulũ ſtomacho ingentt. citoq;
in colerã rubeã mutat᷑.⁊ ideo febꝛicitãtibi eſt

incõueniẽs.ſed humectat ventrẽ.pectoꝛis le

nit aſperitatẽ.⁊ tuſſi mitigationẽ tribuit Hu
zũ vero qð eſt inter dulce ⁊ accetoſum mediũ
ad epatis caloꝛẽ nõ minꝰ valet ⁊ ſtomachiq;
accetoſum.ſed vim vomitũ cõpeſcẽdi ac ven
trẽ cõſtringẽdi nõ hʒ. Inſipidũ quoq; q; q̃ſi

aq̃ ſapoꝛẽ ꝑ ſui liquoꝛis ⁊ aq̃ſitatis copiã ad
frigiditatẽ ꝑtinet.vñ eſt incõueniẽs ⁊ ſᷣm me
dicinã ⁊ ſᷣm potũ.ſᷣm cibũ qꝛ ſapoꝛẽ nõ habʒ
vt mẽbꝛis attrabat.ſᷣm medicinã:qꝛ pꝛopter
aquoſitatẽ nec ſtomachũ cõfoꝛtat.nec vomi⸗
tũ nec ſolutionẽ prohibet.idcirco faſtidiũ fa⸗
cit ſtomacho.debilẽ ⁊ exilẽ mollẽq; ipᷣm red⸗
dit.⁊ cibũ in ſtomacho digerere non ꝑmittit.
vnde fit cauſa rugitꝰ. Maloꝛũgranatoꝛũ nu
clei a ſucco expᷣſſi ſunt vtiles ad vomitũ cole
ricũ cõſtringẽdi ⁊ egeſtionẽ.pᷣcipue ſi aſſant᷑.
eoꝛũq; puluis bibat᷑caloꝛẽ etiã ſtomachi at⸗
q; colere rubee acumẽ extiguũt.eoꝝ vᷣo coꝛti⸗

ces frigide ac ſicce ⁊ terreſtres ſũt.ꝙ ſi in aqd
coqnt᷑ vt fiat cliſtere valet ↄ diſſenteriã ⁊ dia

riã. Itẽ apoʒima ex eis factũ ginguias cõſoꝛ
tat.⁊ ↄſtringit fluxũ ſanguis emoꝛroidoꝛũ et
mulieꝝ. Jtẽ idẽ coꝛtex in vino coctus ⁊ pota
tus lũbꝛicos aſcarides ⁊ cucurbitinos ex vẽ

tre moꝛtuos abijcit. YFos eoꝛũ q̃ baluſtia vo
cat᷑ ſtipticioꝛ ⁊ ſiccioꝛ eſt pᷣdictꝭ oĩbi.dʒ aliq̃n

tulũ ſiccari.⁊ vitreo vaſe recõdi.eſt em̃ frigi⸗
dũ ⁊ ſiccũ in ſcdõᷣo gqdu.⁊ ſeruat᷑ in multa effi⸗

cacia ꝑ duos annos. valet etiã cõtra vomitũ

colericũ ⁊ fluxũ ventris ex debilitate virtutꝭ
cõtentiue.nã ↄtra vomitũ colericũ terant᷑ ba

lauſtie.⁊ coquant᷑ in acceto.⁊ ſpõgia intincta

ponat᷑ ſuꝑ ſurcula pectorꝭ.et õᷣ fluxũ coquat

in aq̃ pluuiali ⁊ fiat fomẽtũ.Auic.dicit q; coꝛ
tex maligranati ⁊ balauſtie vtrumq; retinet
omnẽ fluxũ ſanguis.⁊ cõſolidat plagas ⁊ v
cera antiqua.⁊ foꝛtes efficit dentes moto.

De Floo.

6

ntauir,
Aoien⸗

enz
fllion
Alnnen
laſee⸗
ngri
ſone ne⸗
tolſis
nddg
apen
loentcteg
ricd

ectoisle.
1Sne

bcopii

menöbe,
igohr
hecvon⸗
binſtiü⸗
izönn,
voromun.
muorüt
wniti tle
☚
benchin⸗

een

guscol
mai
ast ocl
mwsetſi
huſiund
ſpnzllq
tefg⸗
luck/
nwn
Z
jtmuibi
ununen
ticogne
NetqoN
ein
s

Dꝛus eſt arboꝛ nota. plimũ vitᷣ amica

3 calidũ deſiderat aerẽ aut tpatuʒ. frigi
dũ vᷣo recuſat.loco aũt q̃rit zabuloſa et plerũ

q; maritimis.⁊ ĩ mediocrit᷑ ſoluta ꝓueit.ſʒ in
tuffo vł argilla vix ↄpᷣhendit. ſtercoꝛe vel tra
pigui valde letat᷑.ideoq; int᷑ domos i ciuita⸗

gibo vbi ẽ multa pĩiguedo płumuʒ letat᷑ ⁊ maõ

viridiſq; effici᷑. Seri põt locis iꝑatis menſe

marcij ⁊ circa finẽ febꝛuarij.calidis vo mẽſe

octobrꝭ ⁊ nouẽbr.ſeri aũt põt ſcie.ſʒ poma et
verguſlta degenerãt.melius autem ſerit᷑ taleis

et cacumimibus ⁊ melius taleis ſexquipedi⸗

bus vel quipedalibo ex vtraq; leuigatis ⁊ fi⸗
mo obliiꝭ cũ ſcrobẽ ante fecerimꝰ ĩmergamꝰ.

cinere terre admixto tegamꝰ:nec ampliꝰ qᷓ;

q̃ttuoꝛ digit, ſupᷣ terrã relinqmꝰ.Plantã ro⸗

buſtã trãſferas mẽſe octobrꝭ ⁊ nouẽbꝛis.tene

rã febꝛuarij ⁊ marcij.ſcrobes deſiderãt altas
⁊ interualla mas.xxx.pedum vłcirca.ne vna

vmbꝛis pᷣmat᷑ altertꝰ.⁊ in radicibo ſe impedi⸗
at. Inſerit᷑ aũt in ſe ⁊ in ꝑſico.ſᷣm q̃ſdaʒ et in

ficu vlmo etiã inſita vt ait Palladius ↄpᷣhen
dit.ſʒ mag ꝑturit infelicitaꝭᷣ augmẽta. Mo

rus ablaqandꝰ eſt.⁊ radiciba eiꝰvini feces ve

terꝭ recẽtiſſime infundẽde. Foꝛmãda eſt aũt.
in vno ſtipite ſit ↄtenta.⁊ rami pncipales cir
ca octo pedes eleuent᷑ a terra vel plus aut mi
nus ſᷣm ꝓᷣ in leto fuenit ſolo vel exili.vt in le⸗

„
7

Quintus Fo. lüf.

to altioꝛes:in exili depꝛeſſioꝛes foꝛment᷑ foꝛa

c&ᷓ latioꝛemq; moꝛi arboꝛẽ aliqᷣ fieri tradide⸗
rũt.ſi ꝑfoꝛato hincinde trũco.ſingulos cune
os inſeramus terebinti.accidit pᷣterea nocu⸗

mentũ magnũ moꝛo.vt eiꝰ impediat᷑ augmẽ

tũ ⁊ fructib eius.vt oĩno inutiles fiant.ſi ſu⸗

is folijs ſpolient᷑.⁊ maxime ſi non fuerint qᷓ
in ſummitatibo ſunt ramuſculoꝝ in eis ren⸗
ctis.vel qðᷣ peiꝰ eſt.ipᷣe ſummitates ſint milie
res ſint cũ frondib collecte.vt ſepe impoꝛiu
ne nimiũ faciũt mulieres.cũ eas ꝓpter eſcas
vHᷣmiũ colligũt ſtatim cũ ᷣmes.vᷣmiũ ſirici ac

cpiũt folia.q̃ ſunt optimꝰ cibus vermiũ.col
ligunt᷑ ſtatim cũ mes nati fuerit.vſq; quo ci

bo deſiſtũt.⁊ incipiũt opꝰ facere. Yruciꝰ aũt
cũ ſua nigredie ⁊ teneritudie maturitatẽ fatẽ⸗
tur. Moꝛa duobo ſunt modis.acria non ꝑfe

cte matura.aut ꝑfecte dulcia maturata. acria
frigida ſũt ⁊ ſicca.vim hũñt ſtipticã.ſtomacho
inteſtinoꝝ ↄfoꝛtatiuã. ⁊ ventrẽ cõſtipãt.q̃⸗
re hũᷣoꝛe ſiccata valẽt ad diariã ⁊ diſſenteriã.

maxie ſiccata ſe colerice ſint. Itẽ eoꝝ ſuccus
plurimũ valet ad guttun ⁊ faucium ⁊ vꝛine
doloꝛẽ.⁊ maxime cũ ſapa ⁊ modico ʒuccaro
coctus.matura aũt ⁊ dulcia modicũ ad colo
rẽ ꝑtinent.ad humiditatẽ ᷣo multũ.q̃re ciio

de ſtomacho eijciunt᷑. ventrẽ humectãt.⁊ vꝛi
nã ꝓuocãt. Si tñ cibũ in ſtomacho añ ſe ac⸗
ceptũ inuenerint.cõmoꝛate cibo reſiſtente in
coꝛruptionẽ ↄuertunt᷑.⁊ ſtomacho ac epati ⁊

capiti nocẽt Si vᷣo ſtomachũ vacuũ inuene

rint.bñ digerunt᷑.modicũ tñ nutriunt.Jeiu⸗
nis accepta in aq̃ vel vino refrigeratiua ſũt.

refrigerãtia valde.ſitim auferüt ⁊ incenſionẽ
calorꝭ exunguũt. Radix moꝛi cũ aq̃ cocta et
potata ventrẽ humectat.⁊ lũbꝛicos ⁊ cucur⸗
bitinos expellit. Si vᷣo frõdes ſimł cũ radi⸗
ce coquant.⁊ aq̃ eoꝝ retineat᷑ in oꝛe.valet ad
doloꝛẽ dentiũ.ſi aũt cũ vino coq̃nt᷑.⁊ garga⸗
ruſmꝰ fiat.valet ̊ hũoꝛes.ad vuã deſcẽdẽtes
⁊ guttur. Si piſtata moꝛi radix in acceto po
nat᷑ ad ſoleʒ.et dicebo.xij.dimittat᷑.⁊ deſiccata
redigat᷑ in puluerẽ.hic dẽtes ꝑfoꝛatos ⁊ pu⸗
tridos euellit appoſitꝰ.Auic.dicit.q moꝝ eſt
malũ.ſtomachꝰ coꝛrũpit᷑ in eo ⁊ qũ coꝛrupit᷑.
ſtomacho velociter nocet.⁊ oꝑtet ꝙ comeda
tur oẽs ſpẽs añ cibũ.⁊ recipiant᷑ i ſtomacho
in q̊ nõ ſu coꝛruptio ⁊ moꝛũ qð ſalitũ ẽ ⁊ ſic⸗
catũ.retinet ventrẽ vehement ⁊ ſolutio eiꝰ eſt
plurima.⁊ in oĩbo ſpeciebo moꝛi eſt puocatio

vꝛine.et coꝛtex moꝛi eſt tiriaca iuſquiame.

S De Kluniato. .

M

Aniacus eſt arboꝛ quedã. que eſt ſi ſ
mnmiilis pꝛuno. ſed eſt magꝗ nodoſa. ⁊ eiꝰ
fruct? eſt magnitudis ↄmuniũ pꝛunoꝝ.ſilis

fructuũ ꝑſicoꝝ in foꝛma.tñ eſt valde odoꝛife

rũ.⁊ in caloꝛe aureũ eius pomũ.aereʒ ⁊ terrã
Deſiderat vt pꝛunꝰ.ſoluiũ tñ ſolum deſiderat
ſeu diligit. nõ argiulã. vel cretã. Serit᷑ ſemine
fruciꝰ? mẽſe febꝛuario.⁊ marcio trãſplantant᷑.
in ſe vᷣo pꝛuno ⁊ ꝑſico ⁊ foꝛſan amigdalo po

teſt inſeri. Circũfodi debet aſſidue.⁊ ſiccis tẽ

poꝛiba irrigari.atq; putrida ⁊ arida in ea re⸗
cidi.atq; vt pꝛunꝰ foꝛmari.minꝰ ſunt hũida
poma eiꝰ qᷓ; ꝑſica aut pꝛuna magis tñ ſtoma
cho ⁊ cerebꝛo cõfoꝛtatiua.cũ optime matura
ciltaͤr. eoꝝ coloꝛ ſapoꝛ ⁊ odoꝛ aꝑte demon

Elſpilus ſiue neſpilus ẽ arboꝛ nota.Et
eer pomis eiꝰ quedã ſunt groſſa.dome⸗
ſtica.media.põtica.⁊ quedã ſunt ſilueſtria ꝑ
ua valde põtica. Aerẽ calidũ tꝑatum ⁊ frigi
dũ ſuſtinẽt.⁊ terrã deſiderãt ʒabuloſaʒ.et pin
guẽ̃.vel glareoſam.cui arena ꝑmixta eſt.vłar
gilla cũ ſaxis.ſerit᷑ menſe marcij vel nouem⸗
bꝛis taleis.ſed ſolo ſtercoꝛato.ita ꝙ vtrũq; ca

put calce ſtercus cõducat ſeu abruat. Serit᷑

“

2 ſemine.ſed in longã ſpcrat᷑ etatẽ.inſeritur in

ſe. in piro. et pomo. in ſpina alba. ⁊ ciconio.
Durculus autẽ eius ex arboꝛe media debet
aſſumi.nam de ſummitatibo vicioſus eſt. In

trunco fiſſo inſerẽda eſt.nã coꝛticis materies

vel macres ieiuna vel nutri.etamat putariet
circũſodi.fimus ⁊ viciũ cinis ſi radicibus in
fundat᷑ eam fertilẽ reddunt. foꝛmat᷑ vt modi

cũ ſupꝛa terrã.ſcʒ circa quattuoꝛ pedes habe

gat ſtipites ſiue ramos.et exterioꝛa eleuati tẽ⸗
dant᷑.vt altitudinẽ bonã excedãt.Albertꝰ au
tẽ dicit ꝙ quãdo inciſio fit de eis in truncum
alterius generis ſcʒ mali vel piri vel etiã ali⸗
cuius ſpine magne q̃ eſt ſilis fago ĩ ligno ac
coꝛtice ⁊ vocat᷑ ſpina ſagina vulgariter.cre⸗
ſcunt neſpila maioꝛa.et melioꝛa q;ᷓ ſint alia.ſi

autẽ defecerũt neſpila in aliqua regiõe.exper

tũ eſt vt dicit Albertus. ꝙ ſeritur fagrũ ꝑſici
in truncũ ſpine magne que eſt ſilis fago cre⸗

ſcunt meſpila maioꝛa ⁊ melioꝛa.q̃ viſa ſunt⁊
non pꝛoducũt oſſa. Ego autẽ ſepe inſerui ne

ſpila in pirũ.et malũ in coctanũ.et ſpinam al

bã ⁊ nõ inueni oſſib carere.nec in quantita⸗

te augeri.Si vermibo occupat ſtilo in eo m
NPalladiũ ſunt purgandi.⁊ amurca vel hũa⸗
na veteri vꝛina vel calce perſundendi. Sed

ſit

Mp

goſiu
büſun

lglina

4

2

2

1 1
151

jh h)
ii4

—

n Oel

inirin
1cicin

mediadde

oſsck.1
Gsnarne
mpuun
Acbvon
Vtnnodl
Nhobebe

Icauanti⸗

Aorn
inmmncun
waiigl⸗
Giligon⸗
Eren,
zintui
hirehe
rhigia
isſlnn/
znlun
peinanie
ahinmt
ngpinnv⸗
tong,
,
l

parcius ꝓpter arboꝛis noxã. vl aqua decocta
cũ lupinis.ſed putat᷑ hec arboꝛ ſterilis fieri.ſi
foꝛmice infeſte ſunt.rubꝛica cũ acceto ⁊ cine⸗

re tꝑata necabũt. Sed poma labunt᷑ fruſtrũ
de eiꝰ radice abſciſuʒ vel pᷣciſuʒ in media trũ

ci ꝑte figamus. Meſpila ad ſeruandũ legant᷑

nondũ mitia.q̃ et in arboꝛe diu durabũt.vel
in vᷣgolis picatis vł in oꝛdinẽ ſuſpenſa vł cũ
pendiculis ſemimatura et aqua ſalſa ꝑ quĩq;
dies maturata.poſtea ſepe infundant᷑ ne ena
tant. Die ſerena legant᷑ ac media.et pᷣ alijs ob
ruant᷑ diſcreta.ne in ea viciſſim tactus offici
at. Seritant᷑ ⁊ in melle.ſi nimis matura col⸗
legeris.Ex meſpilis fieri bone ſepes poſſunt
ſi ſpiſſe plantent᷑ vel virgis/ꝓpaginent᷑.vel ſpi
noꝛũ alboꝛũ vel catanoꝛũ per totũ ſepius in⸗
ſerant᷑. Neſpila ſiue eſtula frigida ſunt ⁊ ſicca
in pꝛimo gradu.ꝓpꝛietates habẽt ſtomachuʒ

ↄfſoꝛtandi.⁊ colericã egeſtionẽ ac vomitũ au

ferũt.vꝛinam pꝛouocãt. magiſq; ad medici⸗

nam pertinẽt q; ad cibũ.parũ em̃ nutriunt et

groſſum faciũt cibũ. Melioꝛa ſunt ſi ante ci⸗
bũ ſumant᷑ qᷓ; poſt.quia ſtomachi ſunt cõfoꝛ

tatiua et neruoſitati eius non nociua.

Quintus Fo. lix.

Irtus eſt frutex in litoꝛe maris. ſuꝑ q̃ᷓ

mare ſepe exundat pᷣcipue habundãs.

gere qrit calidũ aut tẽperatũ aut frigidũ ſᷣm
bertũ. Terrã aũt deſiderat ʒabuloſam.ſo
lutã. macrã.⁊ heremi ꝗꝓpꝛietates habẽtes. Se
rit᷑ plantis ab ipſa matre euulſis. mirtuli qui
ſunt fructꝰ eius frigidi ſunt in pᷣmo gradu.⁊
ſicci in ſcdᷣo.pꝛincipalit᷑ cõpetunt medicine.

ſecundario folia et floꝛes tanto melioꝛes.fru

ctus poſt maturitatẽ collectus in magna eff:
cacia ꝑ bienniũ ſeruant᷑ ad ſolẽ debẽt ſiccari.

floꝛes aũt nõ poſſunt diu ſeruari.ſed ſola fo⸗
lia diuti. virtutẽ hñt cõſtringẽdi ex põticita

te. ⁊ cõfoꝛtãdi ex aromaticitate. Cõtra vomi

tũ ⁊ fluxũ vẽtris ⁊ pꝛofluuij mulieꝝ ex debili

tate vᷣtutis cõtentiue vł ex hũiditate dent᷑ ipᷣi

fructꝰ ad comedenduʒ vel ſuccꝰ expᷣſſus de

etiã.ſirupꝰ ex ſucco eoꝝ et ʒuccaro addito q;
optimũ eſt ↄtra pᷣdicta.⁊ põt ꝑ annũ ſeruari.

ſi bñ coquat᷑ ſuccꝰ. Si vᷣo nõ habes ʒuccaꝝ

adde mel ex puluere vel fructibo decoctj.⁊ al
bumieoui.fiat emplaſtrũ circa os ſtomachi.
ↄtra vomitũ.⁊ cõtra diſſenteriã.circa renes.

⁊ pectinẽ.⁊ vmbilicũ.fiat etiã fomentũ ex aqᷓ

pluuiali decoctiõis folioꝝ eiꝰ circa inferioꝛa
ꝓpter fluxũ.⁊ diſſenteriã.⁊ pꝛofluuiũ mulieꝝ.
Itẽ fomentũ ex hac aq̃ circa frontẽ.⁊ timpo
ra.⁊ pedes.ſomnũ pꝛouocat in febꝛe acuta.⁊

ſoluit doloꝛem capit ex caliditate. Et faſculi

ſummitate eiꝰ in acceto vel aq̃ pluuiali cocti
et ſuꝑ os ſtomachi poſiti refrenãt vomitũ et
ſuꝑ renes pectus ⁊ vmbilicũ valẽt contra flu
xũ vẽtris.⁊ in acuta febꝛe ſoluũt doloꝛeʒ.qui
fit ex acumie dolor diſſoluẽtis. Sirupus ex
frõdibo factꝰ miro mõ valet cõtra pᷣdicta.pui

uis etiã floꝝ ipᷣius datus in cibis ad eadẽ va

let. ⁊ vlceribo ſuppoſit ⁊ cõſolidat. Item pul
uis mirtuloꝝ ⁊ floꝛũ eiꝰ mane ante cibũ datꝰ

ↄfert laboꝛãtibo fetoꝛẽ oꝛis qͥ ſtomachi vicio

fact eſt.Auic.dicit ꝙ retinet ſolutionẽ.⁊ ſu⸗
doꝛẽ.⁊ omnẽ fluxũ ſanguiĩs.⁊ oẽm fluxũ ad
mẽbꝛa.⁊ qñ cũ ea fit fricatio in balneo cõfoꝛ
tat᷑ coꝛpꝰ.deſiccant᷑ hũiditates q̃ ſunt ſub cu⸗
te. Itẽ oleũ ⁊ ſuccꝰ ⁊ decoctio ipᷣius cõſoꝛtãt
radices capilloꝛũ ⁊ pꝛohibẽt caſuʒ.⁊ ꝑlongãt

eos ⁊ denigrãt.Et pꝛie eiꝰ fructꝰ ſemĩa ⁊ fo

lia eiꝰ ſicca pꝛohibẽt fetoꝛẽ acelle ⁊ inguinũ.
Itẽ ſedant apoſtemata ca.⁊ aduſtionẽ ignis

cũ oleo.⁊ ſiliter emplaſtrũ ex ipſo fruciu ⁊ ꝓ

hibet a veſitatiõe. Itẽ emplaſtrũ factũ ex fru
ctibo eiuſdẽ coctũ cũ vino eſt cõueniẽs molli
ficationi iũcturaꝝ.Et eius folia cũ vino de⸗

coquant. ⁊ fit inde emplaſtrũ.ſedãtſoda ve⸗

K iüj;

hementẽ.· Itẽ ſedat obtalmiã. ⁊ exitũ ⁊ cũ de⸗
coquit᷑ cum oꝛdeo ſeu oleo.ſanat eoꝝ apoſte
mata. Iẽ confoꝛtat coꝛ ⁊ aufert tremoꝛẽ coꝛ
dis. Item cõfoꝛtat ſtomachũ.et pꝛie robur
eius.⁊ eiꝰ ſemia pꝛohibẽt curſuʒ ſuperfluita—⸗
tũ ad ſtomachũ. Itẽ eſt bonꝰ in ꝓhibẽdo mẽ
ſtrua. Ite ei ſuccus ofert pũcture ſcoꝛpiõis.

Vr dicit᷑a nocẽdo.eo ꝙ vmbꝛa eiꝰ no

cet alijs arboꝛibo. hec arboꝛ nullũ recu
ſat aerẽ neq; genꝰ terre.licʒ in pigui ſoluto la
tioꝛ ⁊ maioꝛ efficiat. Serit᷑ extremo ianuarij
nucib ſuis.eo modo qͥ ſerunt᷑ amigdala ⁊ eii

dem mẽſib.Sed q̃̊s nouẽbꝛi diſponis aliq̃te

nus ſole ſiccabis.⁊ exiccet᷑ noxiũ virus hũo⸗

ris. Quas vᷣo mẽſe ianuarij vel febꝛuarij po
ſiturꝰ es.aqᷓ ſimplici pdie macerabis. Ponẽ

tur aũt trãſuerſe vt latꝰ eiecto cacumiĩe.i.ipſa
tarma figat᷑ in terrã.Cacumẽ ipᷣm cũ in ſeia—⸗-
rio vel alibi nucẽ cõponimꝰ ad partẽ dirigi⸗

mus aqͥlonis.lapis ſubtꝰ vel teſta.vt ait Pal
ladius ponẽda eſt.vt radicẽ nõ ſimplicet ſed
repcuſſa reſpgat.CTrãſplantat᷑ in loò calidis
⁊ ſiccis mẽſe octobꝛis.cũ caſuʒ folioꝝ paſſa

eſt. 2 melius menſe nouẽbꝛis. In frigidis ve

ro menſe febꝛuarij ⁊ marcij.ſed in tẽperatus
ſatis cõmode vtroq; tꝑe traſplantat᷑.bienna
lis in frigidis.⁊ triennalis in calidis regioni
bus tranſferat᷑. Radices aũt plantarũ in hoc

reſecare nõ debes.letioꝛ fiet ſi ſepius tranſſe⸗
rat᷑ fimo bubulo.vna plãta mittẽda eſt. Sed
melius cinis in locis frigidis.⁊ ʒabulũ in ca
lidis ſparget᷑ in ſcrobibo.ne caloꝛe ſtercoꝛis
ꝗqdurat᷑. Ham ⁊ cinis credit᷑ coꝛticẽ.⁊ teneri:
tudinẽ pꝛocurare ⁊ fructuũ dẽſitatẽ.altis de
lectat᷑ ſcrohibo pꝛo arborꝭ macritudine.et in
terualla maioꝛa deſiderat. ſcʒ.xl.vel.l.peduʒ
ad minꝰ.qꝛ ſtillicidijs folioꝝ ſuoꝝ pꝛoximis
vel ſui generꝭ nocebit arboꝛibo. Inſerit᷑ autez
in ſe in truũco febꝛuarij menſe.⁊ in pmo vt ait
Albert? debet aliqñ circũfodi ne cãna fiat vi
cio ſenectutis.⁊ cãnalis lõgus a ſummo tr⸗⸗
co vſq; ad vmũ tꝑe veris debet extẽdi ſeu e-z
cuti.vt bũficio ſolis ⁊ venti dureſcat q̃ in pu—=⸗
tredine tranſibant.foꝛmat᷑ aũt in ſex vel octo
aut decẽ pedibo.ſtipes eaꝝ eleuet᷑ in altũ ibi
diuidat᷑ in ramosqͥ pꝛimo ſurſuʒ deinde pꝛo
cedẽte tꝑe flectent inferiꝰ.⁊ ꝑ magna latera ſe
diffundẽt. Si dura nux erit. vel nodoſa.ſtri

cta vt inde nucleum facile auferri non poſſit.
Coꝛtex circucidendus eſt vt vicinũ mali de⸗
ducat hũoꝛis.Alij radicũ ſumma pᷣcindunt.

Alij terebꝛate radici palũ de buxo impmũt.

vel cupꝛinũ clauũ.aut ferreũ figũt. q̃ pꝛob ari
poſſunt.ſed ea inutilia puto.⁊ oĩ rõne carere.
Colligũt aũt eas ꝑticis excutiendo. cũ inter
nucleũ ⁊ teſtã aliqᷓ rubedo apparet.aut cũ ex⸗

terioꝛibo coꝛticibo incipiũt poſſe expoliari.vt

in aceruũ cõgregant᷑.vt qbuſdã diebo elapſis
poſſint cũ lapidibo aut modico ligno ductis

coꝛticibo facile remoueri.deinde duobotribp
