plagis reſcidat᷑ in autũno. Nã in talibo loc
⁊ in oĩb calidis pꝛuinaꝝ vis ⁊ natura veſtit᷑.
Sʒ ſempꝑ ſᷣm Palladiũ in putatiõe vitat᷑ vt
vitis fiat in cruce robuſtioꝛ.ne debili viticu⸗
le duo duramẽta ſermemꝰ.qð qͥdem experti

putatoꝛes nr̃i tẽpoꝛis in oꝛdinatis ⁊ depᷣſis

vineis nõ obſeruãt.dicẽtes meliꝰ eſſe ſtipiteʒ

vitis renouari freqnter auferẽda ſunt leta in

toꝛta debilia ⁊ malis locis nata.⁊ ſermentũ
q̃dem int᷑ duo bꝛachia.natũ debʒ inſcidi.
ſi piguedine bꝛachiũ qðcunq; debilitau erit
illud bꝛachio deciſo ſuccedat.f᷑it tamen opti
mũ putatoꝛẽ ſermẽtũ inferius bono loco na
tũ reꝑari de ſemꝑ vi cauſa tueri.⁊ advnã vł
duas gẽmas relinq̃re. In locis letis ⁊ clemẽ
tioꝛibo altius licebit vites expãdere. In exili
bus aut eſtuoſis aut decliuis hũilioꝛ eſt ha⸗
bẽda.ſed erit ſapiẽtis extimare vim vitis. Nã
q̃ altiꝰ colit᷑ ⁊ piguis ⁊ fecũda eſt.pluſq; octo
palmites hůe non debʒ.ita vt ſemꝑ in ꝑte me
dia vnuʒ aut duos relinquamus cuſtodes.
Si macra ⁊ hũilis eſt:ſingulis bꝛachijs ſin
ula flagella dimitte.ſed pꝛouidendũ eſt ne in

Anartus

vna pte ſint ſermẽta q̃ ſeruas. ꝙ ſi fiat tanẽ
⁊ fulgure tangat᷑ areſcit.Circa crus q cquid

naſcit᷑imputemꝰ.ſi nõ deſiderat vinea remo
ueri.relinqnda ſunt ſermeta.neq; circa din ũ

nec in ſummo.qꝛ hoc velut pãpinaria minꝰ

afferũt. illa vo vitẽ nimietate fructꝰ onerãt.et
lõgius ducũt.quare ſunt in loco medio ſeruã

di.nõ iuxta gemmã.ſed aliqntulo ſuꝑius fiat

plaga.et auertat᷑ a gẽma ꝓpter lachrimã de⸗
fluentem. vngues etiã cuſtodũ ſiccos ⁊ ana⸗
tinos reſcide.⁊ oĩa q̃ vetera ⁊ ſcabioſa reperi

es. ſi trũcus vitis ſole aut pluuijs aut no
xijs aĩalib eſt canatus.purgemꝰ qcquid eſt

moꝛtuũ.plagaſq; eiꝰ amurca linimꝰ.aut ter⸗

ra:qð pꝛoderit aduerſus pᷣdicta.coꝛtex enaʒ
reciſus ⁊ pendẽs a vite tollat.q̃ res (vt ait pal
ladins) minoꝛeʒ fecẽ reddit in vino. muſtus
etiã radat᷑ vbiq; reptus.ſed plage quas in du
ro vitis recipiet oblique ac rotũde foꝛe debe
bũt. vetera igit᷑ ermenta q bus pmi anni fru
ctus ppendit oĩa recidant᷑.⁊ noua circũciſis

capꝛiolis ⁊ ramulis inutilibo relinqnt᷑. Sed
ſciendũ eſt.q in q buſdã partibo ſermẽta quã

tũ lõga ſunt a natura pꝛoducta a putatiõe re

linquunt᷑.vt apud cremonã ⁊ terdonã.et alia

multa loca. In q buſdã ſolũ ſummitates ſteri
les auferunt᷑.in alijs vſq; ad vnũ pedẽ palmi
tũ lõgitudo reliquit᷑.alibi vᷣo adeo ſtricte pu⸗
tat᷑: ꝙ vſq; ad ſemipedis mẽſuram palnutes

bꝛeuiant᷑. Et pᷣmus qͥdem modus nõ eſt ob⸗
ſeruãdus niſi in lo letis: vbiꝑtice nõ ponũ

tur:ſed vites velut ptice vel funes vndiq; ex
tendunt᷑.ſecundus vo apud aſt obſeruatur.
cum palis tantũ circa vitem affixis.⁊ ad eos
palmitibus paucis extſiens.⁊ hij duo modi

pᷣcipue tolle rant᷑ in lez vineis.⁊ in his vitiũ

generibo:q̃ ſuas gẽmas ꝑ lõga internodia di
ſtulerũt.⁊ huiuſmodi vinee plurimũ fructũ
ferũt.⁊ multos botros.licʒ nõ adeo magnos
vt vites ſtricie putant᷑.muliũq; ⁊ aſſidue fo⸗
di ⁊ fimari deſiderãt tales vinee:vt fructũ et
palmites cõgrue ferre poſſint. Hee vᷣo vinee

in quibus vſq; ad vnũ pedẽ bꝛeuiantur pal⸗

mites:vt bononie mutine.⁊ in mult; alijs llo
cis in mediocri ſolo defendunt᷑.⁊ q̃ſi in omi

genere vitis.⁊ cõgrue palmites fructũq; ſuũ

defendũt.que vᷣo ſtrictiſſime putant᷑vt apud
foꝛliuiũ:et in q buſdã alijs locis.⁊ in pꝛouin
cia talit᷑ pꝛocurant᷑ in vitibo qᷓ ſine palis ⁊ par
ticis velut arbuſtule in ſuis ſtant oꝛdinib.et
in vitibo qᷓ ſpiſſos valde nodos inueniunt᷑ ha

bere:⁊ maxie in exilibo ſolis ⁊ in ſpecieba vi⸗

tis que vocat᷑ albana ⁊ ſclaua.q̃ ſi aliter putẽ

ſofe
nſcot
Nites?
perflna
fonde
anput
harig⸗
live⸗
ſunpt⸗
onwd
Mesſt
Mvi
ſccc
putan
geq
clfere
nyt

Cnca duni
tana mind
oneritet
rgioſenii
pinsfar

Gma de⸗;

(cs ng⸗

*

ZM 2ðð S R

wioſdpon

Unsto

hignt
um mm⸗
„come,
s Nrun
no. mulrs
gunoinde
eꝛe debe
mann feu
1crcüciſs
ni. Ged
ſenninqui
putaröere
lonietalia
ninlesſten
degepalmi
ſnaepu⸗
npalmütes
Snöͤckob⸗
ce Nöponi
dicer
obſemadr.
tis de
ijdronoci

inbisui
ſernodhd
rimmi fucin
leo magos
1 Mieſo⸗

t fuie

Neeforine

iantorpl ;

zult ns
rſtinon
ici
nemapr
in onn
plloti
deginihidl
nuninn
ehe,
Nieru

.
—
§ 5 4 £● .
£ 4 6.

tur nimis miſeras vuas ferunt.⁊ ſufficiẽtes

pꝛo anno ſequẽti palmites nõ ꝓducũt.⁊ hec
eſt in vineis putatiõis rõ. in arboꝛibo autẽ ⁊

ꝑgularijs tot maxime reliquunt᷑.q̃t virtꝰ vitꝭ
põt cõmode tollerare. vt tñ nõ ſint in loco ali
qͥ nimis ſpiſſe.et in ſermẽtis relinqndis oẽs

ſũmitates ſteriles auferant᷑:putant᷑ aũt a plu⸗

riba de tercio in terciũ annũ tm̃.vt ples vuas
ferãt.ſed ſi annis ſinglis putent᷑: eas pigues

vel piguioꝛes ꝓducẽt.⁊ longioꝛi tꝑe vitẽ de⸗
fendẽt.qͥdã aũt nunq; putãt vites in magnis

aut ramoſis arboꝛibo cõſtitutas ꝓpter nimiã
difficultatẽ putationis earũ.ſed ꝑtices vites
foꝛtiter ꝑcutiũt.vt q̃ arida ſũt excutiant᷑. Et
q́dam nullo modo ꝑcutiũt.ſed eas ſuo natu

rali motu viuere ſinũt. Iteʒ ſciendũ eſt.q; in

cuiuſſibet vitis putatiõe tria cõſiderãda ſũt.

ſcʒ fructꝰ ſpes vt tales palmites tm̃ relinq̃̊s,

de qbus ꝑcipiendoꝝ fructuũ ſpes habet᷑. vt

ſunt valde maturi rotundi.⁊ groſſas ⁊ rotũ⸗

das gẽmas habẽtes ⁊ ſpiſſas.ſcdᷣm ſpẽm vi⸗
tis illius. Item ſucceſſura materies vicʒ cu⸗-⸗
ſtodes ⁊ ſermẽta in bono loco nata.ex qbus
materia ſequẽtis anni pᷣſumit᷑. bꝛeuia valde

relinqᷓs. Item locus q vitẽ ſeruat vt cuſtodẽ

reliquas etiã in ꝑte infima vel alio cõgruo lo

co.cũ ꝓpter vetuſtatẽ aut defoꝛmitatẽ autni⸗
miã lõgitudinẽ vid indiget renouari.vt poſt

q;ᷓ ſuff icient᷑ creuerit in loco cuſtodis reſidu:

um amputet᷑. Item notandum eſt.ꝙ ſi vitis
mature putet᷑.⁊ maturiꝰ pullulat.⁊ plura ſer⸗
mẽta ⁊ maioꝛa pꝛoducit.ꝓpter retentiõeʒ hu
moꝛis q non effundit᷑ cõſolidatis plagis an

te curſum eius.qre totũ cedit in ramoꝝ aug
mentũ.ꝙ ſi tarde putet᷑.ſerius pullulabit. ert
fructꝰ plurimos cõſequeris.pter effuſioneʒ

ſuꝑflui humoꝛis aquoſi digeſtionẽ humorꝭ
viſcoſi ex q̃ͥ fructꝰ generat᷑ impedien.ideoq;

vites ⁊ vinee exiles pus.pingues vᷣo que ſu
perfluo humoꝛe indigeſto luxuriat nimiũ in

frondes ⁊ palmites.⁊ q̃ pꝛuinas timẽt ſerius
amputent᷑ Itẽ poſt bonã vindemiã ſtrictius

puta ꝓpter cõſumptã virtutem vitis. poſt exi

guã vero largius.ꝓpter vires eiuſdẽ altera re
ſumpta requie.Arboꝛes vitifere quedã nul⸗

lo modo putant᷑. vt q̃ ferũt labꝛuſtas q̃ ſunt
vites ſilueſtres.qᷓ nunq; putari conſueuerũt.
vel vites domeſtice qᷓ particis tm̃ a q buſdaz
ſiccitate purgant᷑ q̃dam de tercio in tercium
putant᷑ annu.vt ſunt arbuſta ⁊ arboꝛes maz—

gne.q̃ vites domeſticas ſuſtinẽt.niſi ſint fru

ctifere arboꝛes.q auiditate fructus nõ putan
tur.vtile tamẽ eſt ſi eis annis bus arboꝛes

Quartus Fo. xxxix.

putãde nõ recidunt᷑ nimia ſpiſſitudo ⁊ rami

7

⁊ vinearũ ⁊ arboꝛũ vitifearrũ foꝛmatione.

. 4
.
.

4

ODuellam vitẽ columella dicit poſt pꝛi
mũ annũ ad vna materia eſſe ſoꝛmãdã.

nec recidendã totaʒ. ſicut ytalie cõſuetudo eſt
anno ſcdᷣo cõpleto.quia vel intereãt vites in

totũ reciſe.vel infecũda ſermẽta pꝛoducãt.q

ampntato capite velut pampingria de duro
cogunt᷑ exire.quare iuxta ipᷣm cõmixturã ve

teris ſermẽti ad vnã vel duas gẽmas inferio

res capitis relinqnda ſunt.qð eſt merito ĩ vi⸗
ticula foꝛtioꝛe ſeruandũ. Naʒz debilis nimis

viticula ſecũdo anno recidenda relinquit᷑ ⁊
ſane ad adiuuandã calamis nouellã vitẽ vel
exiguis palis.vt ſequẽti anno robuſtioꝛes ac

cipere poſſit.⁊ tam diu recidenda eſt vſq; ad

vnã vel duas gẽmas.donec leta ⁊ fertilia ſer
mẽta pꝛoducat.qð cũ fecerit ſiquidẽ vitis ve
lut de arbuſtula foꝛmanda eſt.ad vnã tm ma

tcriã reducat᷑ ſi vero cũ pali ⁊ particaꝝ auxi⸗

lio ſtare debet. in ea due materie ſeruãde ſũt.
que tante lõgitudinis foꝛment᷑ quãta deſide
rat ſtipitis altitudo.vt videlicet in ciliſls

ℳ

LWwer
bꝛeuioꝛis ſcʒ vnius pedis.in pigui vᷣo ⁊ leto
maioꝛis duoꝛũ vel triũ pedũ altitudinis di⸗
ſponat᷑ anno deinde ſeq̃nti quattuoꝛ ad plus
materias habere debebunt. qᷓ in partes q̃ttu
oꝛ diuidant᷑.deinde ſequẽtibo annis totidem
vel plures ſcᷣm doctrinã in eoꝛum putatiõe
traditã. ꝙ ſi vitis ſuper arboꝛes vel arbuſta
cõſcendere debʒ.per etatẽ ad hoc ducẽda eſt.
donec ad ramos fuerit ibiq; ineidi debuit.
vt in eius ſummitate nata capita ſequẽeti an⸗
no diuidant᷑.ſcdᷣm diuiſioneʒ que inuenit᷑ in
arboꝛũ ramis. deinde cõſequent per ramos

eodẽ modo vitis pꝛocuret᷑ aſcenſus.vnã ſem

per materiã ad cacumen arboꝛis diripendã.
foꝛmant᷑ vinee diuerſimode ſcõm varias cõ
ſuetudines ciuitatũ et locoꝛũ.nam in quibuſ

dam locis foꝛmant᷑ in oꝛdinibus cũ palis et
particis.aut cum ſermẽtis tenſis.aut ſine ali

quo au xilio vt alibi dictũ eſt. In quibuſdaʒ
fiunt in aciebus.et tunc cum vna partica tm
vel duabus ſiue trib cum ſint in leto ſolo.et
maxime in aciebus arboꝛũ quibo vites me⸗
diantib quib iam palis ſuſtentat᷑.aut etiam
fiunt in ꝑgularijs paruis.et tũc a parte ſtipi⸗
tis ſunt depꝛeſſe.⁊ altera dirigunt᷑ in altum q̃
multo cogent letamine ⁊ laboꝛe.et plurimuʒ
fructũ ferunt. Ego autẽ ponam vnã particã
ſolam in parte depᷣſſa.⁊ vnam in parte altera
bene foꝛteʒ que omẽs palmites valdelõgos
et fere ad terrã pꝛocidẽtes ſuſtinet cũ magna
fertilitate vuaꝝ.ſed vnam particã diſtare ab
alia facio per vnũ bꝛachium ſolũmodo.⁊ ta
lia ꝑgularia facio in ripis vinearũ ⁊ agroꝛũ.
in quibus ſunt ſepes ⁊ arboꝛes.ſupꝑ quas ſer
menta multa ⁊ maxima pꝛo anno ſequenti ⁊
hoc modo paucis expenſis multas vuas ꝑ⸗
cipio in ripis ⁊ ſepibus viridibus. q̃ als niſi
pꝛo clauſura ⁊ lignis pꝛo igne pauce ac nul⸗
lius vtilitaus cxiſtunt. que etiã vt plurimuʒ
loca exoꝛnant.in quibuſdã foꝛmant᷑ in arbu
ſta hũilima vndiq; oꝛdinata.vel in magnas

garboꝛes aciebus diſtinctas de arbuſta hu⸗

milima vitifera foꝛmãda ſunt.vt eis planta⸗
tis poſtq; biennio vel triennio elapſo ſuffici
enter cõualuerint.in ſex vel ſeptem aut octo
pedum altitudie reſcindant᷑.ita ꝙ in exili ſo⸗
lo bꝛemioꝛa.in leto ᷣo ⁊ pingui altioꝛa foꝛmã
tur.ibiq; natis ramis anno ſequẽti omes ex⸗
ceptis quattuoꝛ melioꝛibꝛamputent᷑ ⁊ rema⸗
nentes in q̃ttuoꝛ partes diuerſas cũ particis
aut vineis foꝛment.et ligatis lapidibo ſuffici

entibo ꝑpendicularuer cogant᷑ per latera ex⸗

tendi ne dirigant᷑ in aliũ.qui cum foꝛtificani

Quartus

fuerint lon gitudine triũ vel quattuo? pedus
ſinant᷑ habere in quoꝛuʒ capiiibo erunt vites

foꝛtibo vinculis alligande.et hic modus pꝛe⸗
cipue obſeruat᷑ in partib mediolani.ſcd per⸗
gamenſes faciũt ſtipitẽ magis depꝛeſſum vi⸗

delicet tnũ pedũ ⁊ ramos thi natos eti plu⸗

ves eleuant in altũ foꝛmãtes arbuſtulã viuiſe

ram ad modũ campane inuerie.in cuius me

dio ſuper uc moiaf. qui putat vitem ⁊t ar

boꝛem t ip aai vitti euch ccaà expandit fas
ciens palmites omnes foꝛas vndiq; ſtare de
cliues. Magne v arboꝛes foꝛmãde ſunt vt
in altũ c depᷣſſum habeãt vndiq; multos trũ
catos ramos ſcom poſſibihtatẽ vitis arboꝛẽ

operientis.ſuper quoꝛũ capita ligabunt vi⸗
tes.que poſtmodũ omes onuſte iacent.ſuper

quoꝛuz capita ad inferioꝛa flectunt᷑.poſſunt

etiam cõmode foꝛm ari vt vites ferant.⁊ ipſe
arboꝛes augmentũ non perdant. hoc modo

videlicet cũ populus ſalix vl vlmus erũt ſic⸗
ca groſſitndinẽ bꝛachij circa duodecim vel

qndecim pedes ſũmitas incidat᷑⁊ ram s ibi
dẽ naſcentiba vuis rectioꝛ ꝑmittat᷑ in altũ ex

tolli. q̃ ntũ vacat ab ea ſola ſummitate volue

rit.et ſimititer ſingulis annis alternatis ra⸗
muſculi auferant᷑ ab ea ſola ſũmitate relicta.

ceteri vero rami infra dimiſſi foꝛment᷑ vt in
hum libus arbuſtis vitiferis dictum eſt. ac

quos vites ligant᷑.nec ab inde ſupꝛa conde⸗

ſcendere pmittant᷑. Item vt ait Viarro vbi

terra naturaliter hũida eſt.ibi altũs vitis tol
lenda eſt:eo ꝙ in partu ⁊ alimonia non vt in

calice querit aquam ſed ſolem. idcuco vtilez-
eſſe puto in locis campeſtribꝛhumidis pam⸗
pinare vineas tempoꝛibo congruis. ſcilicʒ mẽ
ſe Maij 2 Junn. ? ipſas liberare ab omnib=

ſuperfluis.et vtilibus pampinis ⁊ ſermẽtis.
Odcinde maturatis fere vuis poſt menſem au

guſtum eas ſuꝑfluis frödibus denudare. vs

ſol vniuerſas vuas videre ⁊ toꝛquere poſſit.
vt vinum maturius ⁊ foꝛtius fiat.⁊ ſuꝑftua

humiditate conſumpta fiat mellus durati⸗

uum.et melioꝛis odoꝛis. .

Capitulum. xiiif. Quo

modo tempoꝛe vinee releuande ſunt 2 vites

Q iE

ing
trn
f
liy
due
hon
lnti
mecl
furg
hite⸗
lesi
ſorti
gen.
Mteo
ſigr
ſvorn

cnse
n.
lorf
dalt
Vne
dein
ſure
Wel

Udegsz
ms
ochane⸗
nlſetn
Ncnre
enip⸗
tlipine
Malnnsn
Mniar
Vndtfu⸗
chimne
Nüge ſunn
mülosni

ins e
Gabenen
gccſhe
ns giſtcs

l
Zä

Kin e
ilate volue E —
mrsr - — .
Urſlan Inee releuãde ſunt.et vites ligande.an
nantan teq; geme nimiũ turgeſcaãt. et vinee qui
uncka dem q in oꝛdinib cum palis ⁊ particis fiũt.
– ita ꝙ in eis vites ſpiſſe ſunt vndiq; diſtãtes
Gunott equaliter releuande ſunt.vt cuilibet viti palo
od affixo eodẽ in medio vitis cingat conuenien
nwnnn ti vinculo:ſi vinea eſt depꝛeſſa. ſi vero alta in
mnts Duohus cingenda eſt locis. pꝛius tamen ad
dunm nouem palos ſex particis aut cannis cõueni
llitni enti altitudine alligatis.ita ꝙ vna vitis ſit in
gllg . medio ⁊ cetere circũſtantes.ſic em̃ defendũ⸗
Honn tur a caſu.⁊ vindemiantibo quaſi ad omnes
ſomans⸗ vites apertus patet acceſſus.deinde palmi⸗
enſena tes in partes quattuoꝛ diuidant᷑ et foꝛtioꝛes
ndnt, foꝛtioꝛibo particis.debilioꝛes debilioꝛibo alli
benofſt⸗ gent. In his vᷣo vineis que rarioꝛes habent
unſugius vites pali per totũ tribus diſtantes pedibus
Godunmg⸗ aſſignant᷑ et eiſdẽ cannis vel particis ligatis

Ar

t 1Mus

ſuꝑinducant᷑ vites ⁊ taliter diſtribuantur qꝙ;
operiant vniuerſa ſpacia ⁊ ligent᷑ ⁊ hic mo⸗
dus obſeruat᷑ in vineis multis marchie An
toñ.ſed mihi nõ placet.vbi vᷣo palmites ve⸗
lut funes tendunt᷑.ð cuilibet viti circa eaʒ tres
paliparui ponunt᷑ medio pede diſtantes. et
vinculũ quoddã circa eos velut ſertũ cingit᷑.
deinde palmites extendant᷑.inter vitẽ ⁊ viteʒ
ſurcula parua ponat᷑ vel baculus ligetur ne
yvue flectant ad terram.⁊ tam huic vinee qᷓ; ce

Quartus D Fo. xl.

teris in qͥbus palmites lõgi relinquunt᷑ mul
tũ pꝛoderit ſi facta pꝛope palũ ligatura extra
eam.poſtq; iam lachrimas effundit ſuauiter
modicũ toꝛqueant᷑ſermẽtes NHã buiuſmodi
toꝛtura naſcit᷑ infra ligaturã ſucceſſura mate
ries nec vuis naſcentiba aliquaʒ infert leſio⸗
nem. ⁊ hic eſt apud aſt.⁊ laudat᷑ ab om̃ibus
ſi palmites circa vitem ſiue ꝑticas qad dnos
tres vel quattuoꝛ palos poſt vinee foſſionem
ſatis irrationabilit᷑ ⁊ inepte ligant᷑ in his au
tẽ vineis q̃ in aciebus conſiſtũt ſi cũ particis
aut ſermentibo tantũ fiũt nota eſt earũ opera⸗
tio. Si vᷣo in ꝑuis pergularijs affixis ꝑuis
palis iuxta vites.⁊ longis tribo pedibex op
poſito remotis baculis foꝛtibi inter vtrunq;
palũ paruũ ⁊ magnũ liget᷑ a ꝑte vitis depꝛeſ⸗

ſus ⁊ ad oppoſitã eleuatus.ſuꝑ quibo ſufficiẽ

tibus particis poſitꝭ vites diſtribuant᷑ equa⸗

les. Di vo in arbuſtis vl arboꝛiboſunt vites
nihil aliud agendũ niſi vt vites in pluribus

locis ligant᷑ ad ſtipites.⁊ earũ palmites ꝑ ra⸗
mos ⁊ trücos equaliter diſtributi ligent᷑.ſed

pꝛouidendũ eſt omibo annis vitem reſolui ac

ligari.quia refrigerat᷑ vt Palladius ait.

Capitulu. xv. De fimati

one vineaꝝ.⁊ radicũ inutiliũ amputatione.
Eñnſe octobꝛis vel nouẽbꝛis: febꝛuarij
vel marcij fiũt parue fouee circa vites.
et amputatis cũctis radicibo que in ſummi⸗
tate fiunt terre letamẽ imponit᷑. ⁊ maxĩe hoc
in vite nouella ſeruandũ.vt amputent᷑ radi⸗
ces ſuꝑuacue quas pꝛoduxit etate.que ſi cõ
ualuerũt inferioꝛes radices faciũt in terra.⁊

remanet vitis in ſũmitate ſuſpenſa.q̃ res eam

frigoꝛi facit obnoxiam ⁊ caloꝛiſed hee radi⸗
cule non ad ſtipitẽ debent reſcidi.ne aut plu
res inde naſcant᷑.aut noua plaga coꝛꝑi vitis
impꝛeſſa. in ſecuturi algorꝭ vꝛat᷑ recidant᷑ au
tem relicto digiti ſpacio.⁊ ſi placida hyems
eſt vites relinquamꝰ opertas.cum ante bye⸗
mẽ hoc eſt factũ.Si violẽta ante menſem de
cembꝛis operimꝰ.Si pꝛefrigida modicũ co
lumbini ſtercoꝛis circa viticulas largientur.
ſed cũ aliũ fimũ ponimꝰ ꝑuis parũ. magnis
vo vinbus plus aponimꝰ.plurimũ igit᷑ ope

rat᷑ in vineis letamis adminiſtratio frequẽs

ad multũ pꝛoferendũ fructũ.ſed quia conſue
nit vini viciare ſapoꝛc.⁊ durabilitatẽ ledere.
qui nobilius vinũ habere cupiunt. de menſe
auguſti vbi vinea miſerioꝛ eſt lupinoꝛũ coꝛ⸗
bem vnã in bubulcam ſerũt.⁊ cum ad debi⸗
tũ augmentũ peruenerint eos merrun opti
en . e hlt.

mü ſtercus pꝛebere vineis dicunt᷑. vel in ſo⸗

neis circa vites factis ponũt minutatim in⸗
ciſos ſermẽtes.et pampinos operiunt.

LCapitulmm. xvj. De vi⸗

neis ligonizandis.

Enſe marcij nouella vinea incipiat pul

ueriſari.qð tunc deinceps vſq; ad octo
bꝛẽ ſingulis menſibo agendũ eſt.nõ ſolũ Pen
pter herbas.ſed ne tenera adhuc ſemina ſoli
ata terra cõſtringat.ſed in menſe Julij ma⸗
ne ⁊ veſpere iam caloꝛe depoſito debet effo⸗
di.⁊ aduerſo gramiĩe pulueriſari graminũ ra⸗
dices ſũt cũ obſint plurimũ. vt ad extremas
pterea ſulci ꝑ ilas partes in qbus aq̃ colligi
tur. vt ad extremas ꝑtes facile defluat.q̃ ſi re⸗

manſerit nouellas extinguit.⁊ antiq̃s elidit.

vJogẽ menſe marcij eſt celebꝛãda cõpletaruʒ
vineaꝝ foſſio.anteq; gẽme minꝰ turgeſcunt.
quia ſi foſſoꝛẽ apertus vitis viderit oclus ce⸗
cabit᷑ ſpes magna vindemie. Deinde menſe
maij fit ſecũda foſſio vineaꝝ.eo tẽpoꝛe q̃ nõ
dũ floꝛent. vel eo quo iã floꝛere deſierũt.qᷣa q̃
oꝛent cõſtat nõ eſſe tãgenda. In q̃libet aũt
ſoſſione cauenduʒ eſt.ne fiat eo tꝑe quo terra

minus madida vel ſicca eſt.ſed cũ medie di⸗

ſpoſitiõis exiſtit.⁊ quãtomag terra pulueri

in
8

Quartus

ſabit: tãto melius erit. ſufficit tamẽ ſi medio⸗
criter pꝛofunde fodiat᷑. Si aũt ſtudiũ:vt vni

uerſa terra fodiat᷑ equaliter.vt nihil in ea cru

di ſoli remaneat maxĩe circa vitem. quã rem
vga (in qua ſit altitudinis paſtini modus de
ſignatus diligẽs cuſtos in multis loc explo

ret. Nã hec cautela doloſos foſſoꝛes ab hac

negligentia ſubmouebit.

Capitulu. xvij. De notu

is que vitibus accidũt. ⁊ circa ipſarum.

3
.

Ccidũt nocumenta in pᷣmo anno plan
tatis vitibus vt pereãt. vel ſemi bine re

maneãt.qð quidẽ qñq; fit ꝓpter herbas cir=
cag eas naſcentes:quarũ radices ſibi nutrimẽ

tũ ſurripiũt.quod ſi accidit frequẽti foſſione
⁊ herbarũ inciſione iuuat᷑:aliqñ vicinis ar⸗
boꝛũ vel ſepiũ vmbꝛis.tunc aut amputande
ſunt.aut frondibo denudande.ſepe etiã ex ni⸗
mio ſolis ardoꝛe deficiũt.q̊ caſu:aut ab vm⸗
bꝛatiõe aut operimẽto terre circa eas cũ aliq̃̊
ſtramine ne omnino ſiccent᷑.vt aque cõueni⸗
entis exhibitiõe leſionẽ euitant. Accidit etiã
quãdoq; nocumentũ vitib ex vicinitate q̃⸗
rundã plantaꝝ.ſicut caulis:coꝛili:⁊ lauri:cõ

pertũ eſt em hec adurere vitemideoq; in vi⸗

nini
iu

icn

wus
ſvd
lol
nu.
Cot
1e
nen
en
wbi⸗
Nti
tm
Heg
G
ſoſ
ſ
Mnn
gut⸗
iee
Ge.
ſee
vi
del
e

—.,

vopin
binere
Noch⸗

ſoſſone
ins ir⸗
pnunt
n,
abm/
ciai
cucn,

neis plantari nõ debet. Mñq; patiunt᷑ aĩaliſi
coꝛroſionẽ q̃ plurimuʒ ledũt eas ⁊ coꝛoſitãt.
ideoq; ſi pauce ſũt vites ſpinis cõgruis mu⸗
niant᷑.ſi plures foſſatis cingant᷑ ⁊ ſepib.qñ⸗
q; vites in hyeme gelu pereũt.q̃re reſcindẽde
ſunt iuxta terram.⁊ in talib locꝭ in putatiõe
curandũ eſt:vt nunq; ſtipes erigat᷑ aliqͥd ſuꝑ
terrã.⁊ cũ appꝛoximathyems vitꝭ putantur.

nõ vt curtatis fragulis ⁊ oĩbus ſimul.Inq⸗

buſdam locis cũ iunco ligatis iuxta terrã fle
ctunt᷑.⁊ ſupꝛa capita ipſoꝝ ne ſurgant aliqd

„ —

terre ponatur. demde poſt hyemẽ deducto li

gamie releuent᷑.vel fiãt in arboꝛib tñ ſuꝑ q̊s
nõ facile gelu ſiccent᷑ Aliqñ aũt frigꝰ nõ totũ
ꝑimit vitẽ.ſed ſoluʒz nouos palmites.qͥ ꝓpter
ligni teneritudinẽ ⁊ medulle magnitudinẽ ſe
defendere nequeũt.qð cũ acciderit ſurſuʒ in
loco idoneo palmitibo ꝓcreandis aut eã mo
dico de palmitibo relicto ſi aliqͥd viriditatis
ibidẽ habuerit reſcindat᷑.ſic em̃ q̃ſi renouabi
tur ⁊ foꝛmabit᷑ vitis.⁊ foꝛſan eodẽ anno ali⸗

quẽ fructum feret.Accidit etiã plurimuʒ: vt

poſtq; palmites ⁊ vuas ptulerint pꝛuinis vi
riditatẽ omnẽ amittãt.quare in talibo locꝭ ta⸗
lia genera vitiũ plantanda ſunt:q̃ tarde vire⸗
ſcãt.vt ſunt albana garganica ⁊ maiolus plu
rimũ.quia vineas inuadũt ruge.q̃ omnẽ viri

ditatẽ coꝛrodunt. ⁊ vᷣmes virides ⁊ aſuri par

ui qui taiaturi vocant᷑ Bononie.qͥ natos cũ
vuis palmites deuoꝛãt ⁊ deſiccãt.cõtra que
ſubueniendũ eſt. vt ꝑ manꝰ mulierũ ⁊ hoĩm
colligant᷑.⁊ pedibo cõculcent᷑.vel igne cremẽ

tur. Accidit etiã ſepiſſime:vt tꝑe calorꝭ deſcẽ
dat cũ feruẽti ſole ꝓꝑuiſſima pluuia venenoſa
⁊ aduſta.q vulgari᷑ apud Bononieñ.melu⸗
men vocat᷑:q multa genera vitiuʒ adeo ledit.
ꝙ earũ fructũ in nihilũ oĩno reducit.ideoq;
vbi hoc frequẽter accidit:ea plantent᷑ genera
vitiũ.que modicuʒ aut nihil ledunt᷑ ab eo. vt

eſt malixia ⁊ albana ⁊ gruũla:⁊ quedã alia ge⸗

nera nota. Lẽpeſtas etiam ſepe vineas oĩno
coſumit.cõtra quã nihil oĩno valere põt.niſi

foꝛſan pia oꝛatio apud deũ:mundo coꝛde di

recta. ucʒ q dam tã mares q; femie ignoꝛãtes

naturã ⁊ generationẽ grandinuʒ impꝛudent
aut fallaciter aſſerãt cõtra grãdines ⁊ fulgur
qdam fieri poſſe.Accidit etiã qũq; q vuis li
gone ledat᷑:⁊ tũc qͥdẽ vitis ſtricte liget ia
ga.⁊ ea circumfoſia ouinũ vel capꝛinũ admi
ſceat᷑cũ tetra letamen. Accidit pᷣterea ſepe:q;
vitis tot pampinos ꝓfert.qꝙ eos ⁊ vuas ad

debitũ pꝛoducere neqͥt augmentũ.in quibus

menie maij conſideranda ſunt ſementa qᷓno

uella vel vetus vitis pꝛotulit.⁊ ei pauca ⁊ ſo⸗
lida reliquamus.⁊ in nouellis adminiculis
firmamus.donec bꝛachia firmata dureſcãt.
ne amplius reſecte ⁊ pullulãti viticule q; du
as vel tres materias relinquamus.⁊ pꝛopter
ventoꝛũ iniuriã alligent.ſi reliquas in pmoꝛ
dio pautioꝛes hoc menſe pampinari conue⸗
niet.ſed cũ eſt pampinatio neceſſaria cũ tene
rirami digitis ſtringentib crepabũt ſine dit
ficultate carpentis.hec res vuas efficu pin⸗
guioꝛes ſucceſſurã materiã coꝛroboꝛat.⁊ fru
cium vtilitati conſulit ſolis admiſſum. Acci
dit pꝛeterea vitiba ſepe tanta debilitasivt mi
ſera nimis ſermenta ⁊ vuas pꝛoducãt. qbus
fimo frequẽti foſſione:et ſtricta putatiõe ſub
ueniendũ eſt. Quedã autẽ adeo lete ⁊ pigues
ſunt.ꝙ magnitudie pampinoꝛũ vincas clau
dunt.ei ſe vicinaſq; vies quaſi ſuffocant.nec
fructũ ſuum maturati ꝑmittunt.quibus ſub

uenire opoꝛtet larga putatione.rara ſoſſiõe.

fimi pꝛiuatione.⁊ palmitũ ⁊ pampinoꝛũ am
putatione tẽpoꝛe maij.⁊ frondiũ ſpoliatione
in locis frigidis.et pᷣeipue cui vue putreſcũt.
pampinent᷑ per latera.xxx.diebus ante vin⸗
demias. ⁊ frone illa ſola ſeruanda eſt.que in

ſummitate poſita ſolẽ nimiũ defendit in ver

tice. ⁊ ſi que in terra iaceãt ſurſum ſine reuo⸗
lutiõe ſuauiter releuent᷑. In locis aũt arden⸗
tibus ⁊ ſiccis obumbꝛat᷑ vua:ne vi ſolis are⸗
ſcat. Si autẽ vinee bꝛeuitas aut facultas ꝑ⸗
mittit operariũ. In quibuſdã etiam locis ni
mias hominũ ⁊ canũ patiunt᷑ inſidias.quas
diligenter die noctuq; maturitatis tẽpoꝛe cu
ſtodiri opoꝛtet.⁊ in eis plantari debẽt ea gez⸗
nera que nõ ſunt delectabilia: ſed auſtera ad
edendũ.vt gnij areſta ⁊ gmaronus.quenon
defacili tangunt᷑ ab aliquo.et nobile tamen ⁊
ſeruabile vinũ ſaciunt.A ſturnis pꝛeterea ſe
pe plurimũ infeſtant᷑.quod cũ accidit funi⸗
bus ⁊ ſignis terribilibo per vineas appenſis
et perſonis gridantibo et eos terentibo expel
lant. ꝙ ſi tanta eſt ipſoꝛũ inuaſio: ꝙ pꝛedict⸗
modis defendi non põt: fiat in medio vinee
ſuper quattuoꝛ colũnis locus eminẽs.ſuper
quo puer aliquis maneat.trah atq; ⁊ moue⸗
at funes ab alijs capitibo ad lõgos poꝛos ci
ca vineam ligatos cum cucurbitis ⁊ ꝑuis ba
culis circa eas cũ in alia parte videru opoꝛ⸗

tunũ.vt in ciuitate Clogie ab oĩb⸗ obſeruat.

Capitulũ xviij. De ton⸗
ſeruatione vnarũ recentium ſiccamm.

“

AVas quas ſeruare volumꝰ legamus il
leſas.nec acerbitate rigidas.nec matu⸗-

ritate defluentes.ſed qbus eſt granũ luce pe⸗
netrabile ⁊ ſplendidũ.et tactus cũ molli iocũ
ditate calloſus.ſiqua ſunt vitioſa reſecemus.
nec patiamur intereſſe quibus inexpugnabi
lis acerbitas cõtra blandimẽta eſtiui calorꝭ
ingduruit.tunc inciſos botrionũ tenaces cali
da pice ambiri oꝑtet. atq; ita in loco ſicco fri⸗
gido ⁊ obſcuro ſine luminis irruptiõe ſuſpen
di. Item aliter extracto pane de furno cũ ni⸗
mis calide ponat᷑ in eo palea.⁊ ſuper eaʒ vue.
ibiq; per hoꝛã ſcdᷣm ꝙ tibi melius videbitur

dimitte:donec aliquantulũ fiant paſſe.vel po

nant᷑ ſuper aſſide.vel aliqua craticula in fur⸗

no. 2 poſtq; inde fuerint extracte ſubmergäaz⸗

tur in muſto dulciſſimo.⁊ ponãt᷑ ad ſolẽ do⸗

nec aliqu ãtulũ ſint ſicce ſen aliquantulũ mu⸗

ſte guttate. ⁊ ponant᷑ in vaſe veluti in lagena

vel ſacco. Item aliter. vuas ſale decoctas po

ne in muſto feruẽti ad ignẽ modice dimutẽ⸗
do. ⁊ pone ad ſolem iteruũ.et ſunt optime. Iteʒ
vue ſaniſſime ⁊ aliquantulũ ad ſoleʒz paſſe ſer

uv ant in ſabulo ſiccato ad ſolem. Item in pa⸗

leis vel feno ſubſtratis. Item in folijs vitis
ſiccatis. Item in melle. Catho ait vuã in ol⸗
lis cõmodiſſime condi.⁊ in ſapa ⁊ in muſto
Recte vuam paſſam grecã ſic facias.melio⸗
res aciui ⁊ dulces ⁊ lucidi botriones in ipſa

vile toꝛ quebis.⁊ patiaris ſponte mediocrix

ſiccan. deinde ſublatos in vmbꝛa ſuſpẽdis.
⁊ vuã diſtrictam cõponis.⁊ cũ vas impleue⸗
ris deſuper pãpinos addes.⁊ oꝑculabis.ac
ſtatues in loco frigido ſicco. quem nullus fi
mus infeſtet. Salernitani autẽ vuã paſſam
bhoc modo faciũt.eligunt em melioꝛa grana
vuarũ.⁊ ad ſolẽ deſiccant.deinde in furnum

modicũ poſtea cũ vuis dulcibo deinde ablu

unt. ⁊ ſuperaſpergũt puluerẽ cinamomi.⁊ li⸗
Gant in folijs fici.⁊ ſeruãt per annũ hanc vᷣtu
tem habet lauandi. ⁊ decocta in vino.⁊ ipᷣm

vinũ valet contra frigidã tuſſim vit etiã vua

paſſa optie hoc modo.toꝛqueat᷑ in vite.⁊ ſic
toꝛta per tres vel quattuoꝛ pendeat dies.de⸗

inge collecto quolibet botrione cũ manu vel
tenacula in muſto dulci feruenti ponat᷑.⁊ ibi

taniũ teneat᷑: bis põt dici ſalutatio btẽ vir⸗
ginis. deinde ſiccet᷑ ad ſolẽ ſi calidiſſimus eſt

vel in furno pane extracto.caue tamẽ ne plu
uijs autroꝛe tãgant᷑.deinde refrigerata in ali

uo mundo vaſe ponat᷑.⁊ optime compꝛeſſa

als frigida deſuꝑ ponderet Quidã aũtexea
exiccata ad ſolłẽ iterũ in muſto dulci feruenti

Quartus

obꝛuunt. ? exiccant aliquantulũ? cõponũt⸗
ſed ad hec oĩa cõmode fieri poſſunt de vuis
recentibus ſine toꝛtura racem omibus alijs

obſeruatis q̃ dixi.dum tamẽ ſcias:ꝙ difficili
me ſiccari poſſunt ad ſolem in regionibo tem

peratis. Item grecis docentibo ſi vua vel po

ma in vite vel arboꝛe diu ſeruare voluerꝭ va

ſculis clauſa fictilib.ab vna parte percuſſus
Dlligenter a ſummo tecto ſuſpende.q;uis po
ma gipſo cooperta in longaʒ ſeruent etatem.

Capitulum. xix. De vi⸗

ute vuarum. —

Va in duo diuidit᷑ ſcᷣm yᷣſaac eſt em̃
agerba ⁊ matura. acerba eſt frigida in
tercio gradu.ſicca in ſecundo.hec tres habet

ſubſtantias in ſe diuerſas.ſcʒ grana.coꝛticeʒ

et ſuccum. Granoꝛuʒ natura ſic eſt ⁊ dura. et
nullius cõuerſiõis in coꝛꝑe.ſed integra egre
ditur.ſed farina ex eis piſtatis facta ⁊ bibita
cõfoꝛtat.⁊ colericam egeſtionẽ ſtringit. maxi
me ſi aſſenk. Coꝛtex groſſus eſt: nec cõuertik.
⁊ ideo nõ nutrit.cõfoꝛtatiuus eſt ſtomachi.?
epatis caloꝛẽ extinguit.ſuim aufert. acumen

calide ⁊ rubee mitigat.vomitũ ⁊ egeſtionem

colericã ſtringitoculis appoſitus palpebꝛa⸗

ſigeo
et
coß
ſolem
let
Cuinn
pulne
bos!
Ntin⸗
bleſ⸗
meie
leſtnt⸗
ſolisn
utep?
ſileE
beyner
pocs
Lreue
durns.
etion
ruthi
ſcoſne
ſiquid
cbis
unttt
triocl
gantha
mlsh
imnbecl
gin
famür
buno
laude
gbinf
pticent
pamg
hentete
Hicrer

Mump

bllores
worisd
Poreſtd

(oreſt

Menei
ſwise
1eCr
figio
ſonnin
robns
mbas
bointe
poteti
krle⸗

Nende
Nenns
De
ibonen.
y po
en
nſi⸗
Puso⸗
taumn.

rũ groſſos humoꝛes attennat ⁊ exiccat. Itez
valet ad pꝛuriginẽ oculoꝝ ⁊ aſperitatẽ. Sue

cus vo vue acerbe ante dies caniculares ad
ſolem poni debet vt ſiccet᷑ ⁊ ſpiſſet᷑ vt mel.hie
valet humoꝛibo ad gulã deſcendentibo ⁊ gin

guinis ⁊ auriculis. Si cliſtere facias valet

vulneribo inteſtinoꝛũ.et diuturnis humoꝛi⸗

bus in vuluã deſcendentibo. Uua matura q̃

eſt in ſua cõpleta dulcedine.ſanguinẽ lauda⸗

bilẽ facit.⁊ ceteris fruct bo quẽadmodũ ficus

melioꝛ cibus.plus tamẽ ficus qᷓ; vua nutrit.

teſtat᷑ autẽ hoc:quia qdazʒ ſuis tẽpoꝛibus eis
ſolis vtunt᷑ vnde pingues fiũt.⁊ clarent eoꝝ
cutes.deſiſtentes ᷣo ab eoꝛũ eſu facile macre
ſcũt.Eiꝰ oſſa ſunt frigida ⁊ ſicca.granis acer

be vue vicina.habẽt tamẽ acumẽ quoddam

Apter qð cito exeũt ante cõuerſionẽ. Iteʒ coꝛ⸗

tex eius frigidus ⁊ ſiccus.⁊ ad digerendum

durus.⁊ ſi cũ coꝛtice ⁊ oſſibus edat᷑ indurat

egeſtionẽ ⁊ inſufflationẽ ⁊ ventoſitatẽ gene⸗

rat.⁊ hũoꝛes lõginquos a ſanguie laudabiuli.
ſi comedãtur in hoꝛa qua de vue accipiunt᷑.
ſi quidẽ inueniat ſtomachũ malis humoꝛib⸗
⁊cibis vacuũ.⁊ foꝛtis ſit digerere.vnde dige
runt᷑ ⁊ in laudabilẽ ſanguinẽ cõuertunt᷑.⁊ vẽ

tris adiuuãt ſolutionẽ.coꝛpuſq; a malis pur

gant humoꝛibo.ecõtra ſi ſtomachũ inueniat

malis humoeibo vl cibis plenũ.⁊ digerere ſit

imbecillis in eo moꝛant᷑ ⁊ inflationẽ generãt
⁊ rugitũ.⁊ in humoꝛes malos conuertunt᷑.⁊
fumũ noxium plurimũ creant.Appenſe ⁊ ab
bumoꝛiba ſupfluis deſiccate ceteris vuis ſũt

laudabilioꝛes.⁊ ſubtilm dietis cõuen:entes.

ab inflatione longe ſunt ⁊ fumoſitate. nec ſti

ptice ſunt nec ſolubiles.in muſtũ miſſe vł ſap
pam groſſe diete ſunt ⁊ ſtomacho minus cõ⸗

ueniẽtes.ventoſitatẽ ⁊ inflationẽ pꝛoducunt.
ꝓpter extraneos humoꝛes ex ſapꝓpa vel muſto

aſſumptos.vue multũ carnis habẽtes nutri
bilioꝛes ⁊ durioꝛes exiſtũt qᷓ; hee q̃ plus hu⸗
moꝛis q; carnis habent. Item vua cuius ſa⸗
poꝛ eſt dulcis ⁊ groſſus mellq; vicinus cali-
dioꝛ eſt.ſitimq; generat.⁊ groſſioꝛis eſt nutri
menti.⁊ ad digerendũ durioꝛes.inflationem
faciẽs ac rugitũ.⁊ opilationẽ ſplenis ac epa⸗

tis Et vua cuius ſapoꝛ eſt ſubtilis aquoſus.
frigidioꝛ eſt ⁊ digeri leuioꝛ ſtomacho. con⸗

foꝛtatiua ⁊ mundificatiua a colericis humo

ribus.ſitis mitigatiua.⁊ cõueniens cõplexio

nibus tẽperatis.Et vua cuius ſapoꝛ ẽmedi
us inter pᷣdictas eſt leuis nutriture. ⁊ medie

potẽtic. Alba vua clara ⁊ aquoſa facile dige⸗

rit᷑ ⁊ leuluer nutrit, venas cito ꝑfoꝛat.⁊ vꝛinaʒ

ins qui adbuc ſeminaturi ceiſtun.

—— *
. ..
. .

Quartus Fol. xlif.

ꝓuocat. Nigra groſſa eſt.digeri dura.ſed cõ⸗
foꝛtatiua ſtomachi. ⁊ ſi bene digeratur nutri
mentũ bonũ pꝛeſtat. Ruffa vel citrina eſt me
dia pᷣdictoꝝ.paſſum ſiue paſſa ſicca eſt ad cõ
parationẽ viridis.⁊ ex ea qdam eſt dulcis.q̃
calidioꝛ eſt ⁊ humidioꝛ.maxie ſi nigra ſit.hec
valet ad doloꝛẽ pectoꝛis ⁊ pulmõis.⁊ tuſſim
mitigat.que vo acerbitatẽ habʒ minꝰ nutrit
⁊ frigidioꝛ eſt ⁊ ſiccioꝛ ẽ dulci.ideoq; ſtoma⸗
chum cõfoꝛtat.caloꝛem extinguit.⁊ ventrem
conſtipat. H

Capitulu. xx. Dr appa⸗

ratu vindemie.

Spꝛopinquãte vindemiarũ tẽpoꝛe pꝛe
parãde ⁊ aptande ſunt in his locis in

quib moꝛis eſt vinũ cũ ſuis racemis ⁊ ari⸗

lis bullire.in alijs vero toꝛcularia.Item coꝛ⸗
bes cophini ciſte.⁊ cetera inſtrumenta ⁊ va⸗

ſa que vnicuiq; neceſſaria ⁊ opoꝛtuna ſunt.
ſcm varias ⁊ diuerſas cõſuetudines locoꝝ.

⁊ omia vaſa neceſſaria optime mollificanda
lauanda ſunt.iunci veteres ſeruani queren
di ſunt.qͥa melioꝛes durabilioꝛeſq; ſunt no⸗
uij

—

.

Capitulum xxj. Detem

poꝛe vindemie.

Zile eſt agnoſcere quãdo vindemian⸗

dũ ſit. Nam qͥdam anteq; vue maturẽ
tur vindemiãt.⁊ ideo ſubtile ⁊ infirmũ nõꝑ⸗
manẽs faciunt vinũ. Alij vᷣo tardius vinde

miantes nõ ſolũ vineas ledut reſolutis ia vi
ribus eius.ſed etiã tale vinũ paſſibilius ⁊ mi

nus durabile faciunt. Cognoſcit ergo tẽpus
vindemie guſtu ⁊ viſu.Aiunt em Demetrius

⁊ Affricanus ſex ſoluʒ dies habere vuã.⁊ nõ

piures ꝑmanere maturã: ſi em granuʒ vue iã

nõ viride ſit.ſed in ea nigredie vel alio coloꝛe

in quo tandẽ eſſe debet ſcᷣm naturã generis
illius vue ſignificat eã eſſe maturã. qdaʒ aũt
expmũt vuã.⁊ ſi qͥdem afffuxerit granũ vue

nudũ.nõ cõtinẽs carnẽ.maturas eſſe ad vin

demiã appꝛobat vuas:ſi vo affluxerit granũ
cũ parte carniũ eas nõ eſſe maturas dicunt.
Quidã aũt ex quo incipiũt paſſe fieri matu⸗
ras cõcinũt vuas.Alij vᷣo pꝛobãt ita.ex vno
denſiſſimo botro vmũ auferunt acimũ.poſt
vnũ vei ſcdᷣm diẽ cõſiderãtſi manet in eadeʒ
foꝛma locus acini.⁊ ſi circũſtantes nullã reci
piũt angmentationẽ vindemiare feſtinant.ſi
o acini locũ minoꝛẽ factũ cõſiderãt q̃ſi his

q̃ de circuitu ſunt acinis adiũctis ſuſtinẽt vin

demiã donec augmentatiõe ꝓcedit. Palladiꝰ
aũt ait maturitatẽ cognoſci expꝛeſſa vue gra

na q̃ in acinis celant᷑ ſint fuſca.⁊ aliq̃ pꝛsope

modũ nigra.quã eſſe facit maturitas natura
lis.O poꝛtet &D vindemiare ⁊ maxie luna exi⸗

ſtente ĩ cãcro leone ⁊ ſcoꝛpiõe vł aq̃rio.ea vo

vindemiã facere vt Burgũdiꝰ ait ⁊ in ſũma.

Sciendũ eſt:ꝙ ſi vue ramis pĩgues ꝑ latera

frondibodiuident᷑ vnũq; ex eis fiet minꝰ erit
aquoſuʒ ſcdᷣm potentiã meliꝰ duraturũ. Si
vue colligunt᷑ poſt terciã.roꝛe cõſumpto aere
calido ⁊ ſereno.vinũ erit potentiꝰ⁊ meliꝰ du
raturũ.cõtraria vᷣo cõtrariũ operant᷑.vue ni⸗

mis mature faciũt dulciꝰ.ſed minꝰ potẽs mi
nuſq; durabile:qᷓ; eodem tꝑe pꝛioꝛi collecte.

Vue nimis acerbe faciũt vinũ acerbius.me
diocres faciũt vinũ potẽs ⁊ meliꝰ duraturũ.

Vue in augmẽto lune collecte vinuʒ minus
ſeruabile faciũt. in detrimẽto mag. Si vune
nigre ad bulliendũ ponant᷑ in fundo tini.vi
nũ erit rubicũdius.ſi mature matuniꝰ.ſi acer
be acerbius.ſi mel dulcius.ſi ſaluia ſaluiaꝝ.
⁊ generaliter ſapoꝛẽ ⁊ vᷣtutem acqrit eius q

Quartus

in eo loco poneĩ. ſi dieb cogruis ſimul ebu

lierint. Si vue collecte àbuſdã dicho in acer
bo ſteterit vinũ maturiꝰ erit Si muſtũ in do

lijs ſiue graſpis ebulliat bonum ⁊ durabie

erit. ſed tardius clariſicabuur q; ſi cum eis

ebulliat.

Capitulũ. xxij. Qualiter

.„ T

Ai poꝛtant copbinos maioꝛes velcoꝛ
bes. ⁊ qͥ in ciſtis vuas colligũt eligane

