aues aſſidere poſſint.⁊ etiaʒ partice inclinate
ex humo ad parietes.qbus multe partice ad
nectant᷑ ex tranſuerſo modicis interuallis ad
ſpeciẽ cancelloꝛũ.cibatui turdoꝛũ ponantur
offe glomerate ex ficis ⁊ farre mixto.ceterꝭ tri
buant᷑ grana qbus vti cõſucuerũt.⁊ eam pꝛe
cipue auidis ſumunt diebus viginti anteq;
tollere vult turdos largius det cibum ⁊ farre

Nonus Cxxxii

E apibo tnernrin ddicaOm deipſre

*
ſubtilioꝛe incipiat alere. Cum opus eſt vt ex
boc ſumant amario excludant ydonee ĩ mu⸗

nuſculis amariũ qð eſt cũ maioꝛe coniunctũ

hoſtiũ lumine illuſtrioꝛe ibi cũ enim numex.
habet excluſum quẽ ſumere vult oẽs occidit
hoc ideo in ſe cluſo clam ne reliqui ſi videant

terreant᷑.⁊ alio tẽpoꝛe venditiõis moꝛiantur.

vtilitas ⁊ delectatio in his eſt qꝛ miles ⁊ par⸗
ui pꝛecij includunt᷑ ⁊ impinguati care veneũ=t
⁊ dominoꝝ eſui ſatiſfaciũt ad votũ pꝛo ſe ⁊ qͥ
buſcũq; voluerint qtienſcũq; fuerit optimũ.

Capitulu. xtiuj. De ledi⸗

— 2
e,
. 7.

ſtatione ſeu ſedibi.de quibo dicit Palla

dius.q; locari debẽt in aliq̃ oꝛti ꝑte ſecreta et
apꝛica.⁊ calida.⁊ a vẽtis remota. Nã ipᷣe ꝓ⸗

hibet pabulũ ferre domũ (vt ait Virgiliꝰ) lõ

ge ab habitabilibo domibo vt furũ ⁊ acceſſus

hoĩm pecudũq; ſubmoueat᷑.vbi ſi habũdan

tiã floꝛũ q̊s vel in herbis vel fruticib vel etiãẽ
arboꝛibo pꝛocuret induſtria. Sint aũt arbo⸗
res a ſeptẽtrionali parte diſpoſite.fons vł ri
uus ſit qui foꝛmet humiles tranſeundo lacu

nas. Varro autẽ dicit idẽ ſcilicet ꝙ Bem zu⸗ H

xta villã dñicam. ſed potiſſimũ vbi non reſfſo

nẽt ymagines.i. voces ethi. hic em̃ ſon fuge

exiſtimat᷑ pꝛocerũ eſſe. Iteʒ eſſe deberi dicit in

gere tpato neq; eſtate frigido.neq; byemenõ
oppᷣſio.vt ſpectet potiſſimũ ad vbernos oꝛt//

id eſt ad eã ꝑtẽ in qͥ hyeme ſol oꝛit.q ꝓpe ſelo⸗

ca habeãt ea vbi pabulũ ſit freqᷓns ⁊ aq̃ pura
Virgiliꝰ vᷣo addit ꝙ añ ipſarũ hoſpitia fron
detes arboꝛes debeẽt eſſe. Itez dicit ꝙ in aq ꝗ
ibi ſtabit iners ſe pꝛofluet debẽt cõuici tranſ⸗
uerſe ſalices ⁊ grãdia ſaxa.vt põtibus crebꝛis

profſint cõſiſtere. ?⁊ alas pãdere ad eſtiuũ ſolẽ.
Iterũ ait palladiꝰ ꝙ podia trinis alta pedib-

fabꝛicent᷑.⁊ oꝑe albario leuigent᷑ ꝓpter lacer
tarũ ceteroꝛũq; aniĩaliũ noxiã quib⸗ eſt moꝛis
irripere. ⁊ ſuꝑ podia aluearia collocent᷑.ita ꝙ
vymbꝛe penetrari nõ poſſint.ſpaciolis inter ſe
Diſtantib⸗ ſegregata. Itẽ vt

terãat herbas. Iẽ abeſſe debẽt ſtelliones la⸗
certe ac yvrũdines. cetereq; aues nocue.ꝗ inſi
diant᷑ ⁊ nocent eis. abſit etiã granis odoꝛ ce⸗
ni quarumlibet aliarum rerum.

rijs qualia eſſe debent. ò—Bc
Aluearia melioꝛa ſunt(vt palladiꝰ ait)

coꝛtex foꝛmanit. marxie rapt ex ſube⸗-
re. qͥa nõ trãſmutãt vim frigor vel calorꝭ. pnjt
tñ ex ſerulis fieri. Si bec deſunt ſalicinis vi⸗

tminibo fabꝛicent᷑ vel ligno cauate arborꝭ aut
tabulis. fictilia deterrima ſunt.qᷓ ⁊ hyeme ge⸗
lant᷑ ⁊ eſtate ferueſcũt.anguſtꝰ tñ aditꝰ admit
tat examĩa ꝗꝓpier frigon iniuriã ⁊ calorꝭ.ſane
vẽtis frigidioꝛib ꝑies altꝰ obſiſtat aditꝰ oẽs
ſoli apponant᷑ vyberno.qui in vno coꝛtice duo

vl ires eſſie debebũt.ea magnitudine qᷓ ingreſ
ſu que apis magnitudinẽ nõ poſſit excedere.
Sic eccia noxijs anialibo ingreſſu reſiſtat an⸗
gu ſto. vl ſi apes voluerint obſidere exeuntes
Alio vtent᷑ ingreſſu.nã ſi aditus nõ ſunt angu

ſti (vt au Virgilius)frigoꝛe mella cogit cõge

lat hyems eadẽq; caloꝛ liq̃facta remitit. vira

q; vis apibo parit᷑ metuẽda eſt. ſy pꝛo magna
pte hoĩes nr̃i tẽpoꝛis vno ſolo mediocrit᷑ ſeu

magno vtunt᷑ foꝛamie. infra mediã aluei ꝑtẽ.

Itẽ debent aluearia eſſe magna pꝛo magno
cxamie.parna pꝛo ꝑuo.licet in ꝑuo ſepy exa

mie emittãt.quia duo examia in paruo ſimul
clſe nõ poſſunt.alta ſeu longa ſint vno pede ?⁊
dimidij. vel duobo. ? lata circa duos ſemiſſes
aut modicũ plus vel minꝰ. Vir autexpertiſ⸗

irgiliꝰ ait alo⸗
co apũ abeſſe debẽt oues ⁊ edi.qͥ floꝛibꝛ inſul
ãt. Itẽ vacce ne roꝛẽ deglutiãt.et ſurgẽtes at

ſimus mibi aſſeruit. ꝗ; melioꝛa ſunt aluearia

quadrata ex tabulis cõſtructa qᷓ; rotũda. Et

melius.qꝙ iaceant anteriꝰ arum decliuia q;

erecta. quoꝛũ cõmode poſſunt acies vna ſuꝑ
aliã collocari. ⁊ hec aluearia fundũ ab vtraq;
capite habere debẽt taliter diſpoſ⸗ ituz. ꝙ inde
poſſint facite remoueri cũ opus erit de melle

tolli.fundus anterioꝛ hẽe duo foꝛamia ꝑua.

⁊ poſterioꝛ vnũ in parte infima debet ꝑ que
ab vtraq; parte ingrediant᷑ ⁊ egrediant᷑ pes
Retulit enã ſe inuenire ias melius laboꝛare
cuũ aluear interius ſit obſcurũ.qð argumẽtũ
eſt.qꝙ foꝛamina debẽt eſſe parua.⁊ nimule om
nes aluei optie ſigillate.ad qð multũ facit o
m induſtria. videmus em ꝙ foꝛamia magna

„

„

„»„

bulo coꝛꝑpe putrefacto( vt ait Varro).

Sm modũ ſilem Wirgilius ait mgẽjm Archa

diũ pꝛimũ huius rei fuiſſe auctoꝛc.⁊ inueniſſe
modũ.eligit᷑ ̊ locus anguſtꝰ.parietibo clau⸗
ſus. anguſtiq; vmbꝛice tecti hñs q̃ttuoꝛ obli
J feneſtras. tum vitulus bima querit᷑ huic ge
mie nares ⁊ ſpũs oꝛi multũ reluctãti obſtruit᷑

plagiſq; ꝑempto tonſa viſcera ſolunnt᷑ ꝑ inte

grã pellẽ.ſic poſitũ in loco clauſo relinquunt
⁊ ramea fragmẽta coſtis ſubijciũt chimũ vi⸗
delicʒ caſiaſq; recẽtes.hoc gerit᷑ cũ cephirus
pꝛimo ſpirat. anteq; pꝛata vireſcant. ⁊ anteq;ᷓ
yrũdo veniat.nidũq; ſuſpẽdat.tũc humoꝛ vi
tuli tepefact eſtuat.⁊ apes creat.qͥ pᷣmo ſine
pegddib apparẽt. mox ſtridẽtibo pẽnis miſcent᷑
Capitulu;. xtvij. Qualt
emi dñt ⁊ qliter deferant᷑ ⁊ q̃liter inueniunt᷑.

nnNapiboy optie ſüt pue varie rotũde( vt
aaiit Uarro)in emẽdo emptoꝛem videre

odhptet valeãt an ſint egre. Sanitatis ſigna ſi
ſint freqnter in examie. ⁊ ſi nitide.⁊ ſi opꝰ
faciũt eſt equabile ac leue. Oin? valentiũ ſi⸗
gna ſunt plloſe ⁊ hoꝛride.vt puluerulẽte.pꝛo
nidendũ eſt vt plena cõꝑent᷑ aluearia q; rem
vyl inſpectio vel murmurꝭ magnitudo vl fre⸗
Intia cõmeantis vł remeantis examis ꝓbat.
Si trãſferende ſunt in aliũ locũ id facere di⸗
ligenter oꝑtet.⁊ tꝑa qbus id potiſſimũ facias
giĩaduertendũ.⁊ loca qͥ trãſferas ydonea ꝓui
dendũ.temꝑat verno potiꝰ q; vberno.nã hye
me difficult cõſueſcũt trãſiata manere. itaq;

cCirca byemẽ cera obturat.ſoꝛamine ſolo relis
Cclo ad foꝛmã ipſarum.—e

Capttuinz xruj. De⸗
bus qualiter naſcantur.
PPes naſcunt᷑ ꝑtim ex apib. ꝑtim ex bu

4

rvicina potiꝰ q́; lõginqᷓ regiõe traſſerẽde ſunt.
ne terreant aeris nouitate. Si vo ſunt lõgiꝰ⸗

*

aduehende collo nocte poꝛtent᷑. nec collocare

nec aꝑire aluearia debemꝰ. niſi veſꝑe inſtãte.
Svpeculem? deinde poſt triduũ ne oẽs ſuus
Aunuas examie egrediant᷑. boc em ſiò fugã ar
ridpe meditant.nõ tñ credunt᷑ fugere.ſi ſtercꝰ
pPppmogeniti vituli illiniamus oꝛibo vaſculoꝝ.
§väydlrt palladiꝰ ait.meſe aplis(vt idẽ ait)locis ag
uiss apes qremus.ac pᷣmo q; lõge aut ꝓpe ſint
eerploꝛemꝰ. rubꝛicã liqdaʒ vł qͥd aliud tingẽs
bboeꝛeui vaſculo geram infuſam. ⁊ obſeruemꝰ
ſontes aut aqs vicias.tũc doꝛſa apud biben
tniũ tãgant᷑ illo liquoꝛe tincta feſtuca. ⁊ ibidem
moꝛemur ſi cito reuerſe fuerit qᷓs tinximꝰ.ho
ſpitia eoꝝ ꝓxima eſſe coàſcimꝰ.ſi tardo ſpa⸗
tio lõgioꝛe ſubmota ꝙ pꝛo moꝛa tpis extima
m'. ad ꝓxia facile venies. ad lõginꝗ hoc ge⸗
nere ꝓducimꝰ canne vnũ internodiũ cũ ſnuis

recides articlis. ⁊ latere aꝑies.vbi mel exiguũ

mittes. ? iuxta fontẽ pones.cũ adid ꝑuenerit
apes atq; ingreſſe fuerint poſt odoꝛeʒ ſoꝛamẽ
pollice ↄpoſto claundes.⁊ vnã im patiarꝭ exi

re.cuiꝰ fugã ꝑſeq̃re.ea tibi ꝑtem demõſtrabit

hoſpitij.cũ eã ceꝑis nõ videre continuo emit
tes a terã. ⁊ ſequerꝭ ita ſingłe ſubinde dimiſſe
te faciẽt vſq; ad locũ examinis ꝑuenire.Aliq
mellis bꝛeuiſſimũ circa as ponũt in vaſcu⸗
llo. e ꝗᷓ cũ apes aquã deguſtauerit ad cõmüe
prabulũ ꝑgens alias exhibebit. quaꝝ frequ⸗⸗
tia ſubinde creſcente notata volantiũ ꝑte vſ⸗ interfice 4 18 eſt
H coꝛrũ pit aluũ.eo ꝙ fugat aut cũ multitudine
fuget᷑.⁊ ſic ſedabit᷑ apũ pugna.vt Virgilius
ſcribit. menſe maij (vt ait Palladius)incipi⸗
unt augeri examia. ⁊ in extremis fauoꝝ par⸗
tibo maioꝛes creant᷑ apicule.q̃s aliqͥ reges pu

Gqad examina perſequeris.

Capitulum. xrunij. Qua

liter tenende ⁊ pꝛocurande ſunt apess.
Aliitos apum ꝓcurare dʒ vt circa ipaꝝ
locũ ſit habũdãtia floꝛũ.q̊s vel in her⸗

dbies vel fructib vlł arboꝛibe ꝓcuret.induſtria
herbas nutriat oꝛiganũ.timũ.ſatureiã.ſerpil
lũ.violas.amaracũ.iacinctũ.quirꝭ vł gladio
lus dẽ narciſcũ cretum. ceteraſq; herbas ſua
nis odoꝛis.⁊ floꝛis in fructibi qq; ſint roſe li
lia roſmarine edere.in arboꝛibo. Amigdalus

pſicus pirus.pomi fereq; arboꝛes ꝗbo nulla
amaritudo rñdet floꝛis vel ſucci. Silueſtria

vo glãdifera robura.buxꝰ.terebintꝰ. lentiſcꝰ

cedrꝰ.tilia. yles.pinꝰ.⁊ taxi remoueant᷑. Su⸗

paicta em dulce mel efficiũt. cetera ſapoꝛẽ ru
ſtici mellis pᷣbent. vt Palladiꝰ ait. Ea pcipue

ſunt ſerẽda.ſi pabulũ naturale nõ eſt(vt dicit
AVarro )q maxie ſecuni apes.vt ſunt roſe.ſer⸗

ono loco tranſtuleris: ?

Nonns Cxxxiiif.

pillũ. apiaſtrũ.papauere.faba.lena.piſuʒ. egi
niũ. capꝛa. medice maxie titiſimq; valentibꝰ
ytiliſſimuʒ eſt etem̃ ab eqͥnoxiũ verno floꝛere
incipit.⁊ ꝑmanet ad alterũ eqͥnoxiũ autũnale
Szʒ apiũ ad ſanitatẽ aptiſſimũ.ad mellificiũ

thimũ.his aquã liquidaʒ vñ bibãt eſie oꝑtet.
eãq;/ ꝓpinquã q̃ nõ fluat.vel in aliquẽ locũ in

Hiuat.ita vt ne ꝓfunda vltra duos vłtres di⸗
gitos ſit.in aq̃ iaceãt teſte aut lapilli.ſuꝑ qui
bus aſſidere ⁊ bibere poſſint.in aqua diigẽs

habẽda cura eſt.vt aqᷓ ſit pura ad bonũ melli
ficiũ vehement᷑ pꝛodeſt.⁊ qꝛ non oĩs tẽpeſtas

grãdinũ vel pluuiaꝝ aut vẽti vel frigorꝭ eas
d paſtũ pꝛodire longiꝰ patit᷑ pᷣparandus eſt
his cibus ne melle cogant᷑ ſolo viuere. autre

linquere examiatas alueos. Igit᷑ ficoꝛũ pin⸗
guiũ circiter decẽ põdo decoquunt᷑ in aq̃ cõ

gus ſex quas coctas inoffas ſepe apponunt.
Alij aquã mulſam in vaſculis vt ſint pꝛope

curãt.in q̃ addũt lanã purã.ꝑ quã ſugãt vno

iꝑe ne potu nimium umpleant᷑.aut incidãt in

aquã.⁊ ſingula vaſa ponunt ad alueos.Alij
vuã paſſam ⁊ ficũ cũ piſtauerint effundũt in

ſappã. atq; ex eo factas offas apponunt ibi.ad
Is in hyeme ad pabulũ ꝓcedere poſſint ver⸗

no tꝑe ⁊ eſtiuo fere ter in mẽſe melleariꝰ inſpi

cere debet fumigãs leuiter eas.⁊ a ſpurcicijs
purgare aluũ.⁊ vermiculos eijcere. Pꝛeterea
vt anĩiaduertat ne reguli plures exiſtant.inuti

les em ſunt ꝓpter ſeditiones. Nã duo ſunt ge

hera ducũ.vt Mecenates ⁊ Virgiliꝰ ſcribũt
niger ⁊ varius q melioꝛ eſt. debet & melleariꝰ
interficere nigrũ.qͥ alteri regi ſeditioſus eſt.⁊

tãt. Sed greci ceſereos vocãt ⁊ vocan iubẽt.

ꝗqꝛ requiẽ cõcutiũt quieſcentis examis.nune
papiliões habũdant qͥs necare debemꝰ. Iteʒ
circa initiũ a ſoꝛdib liberãdi ſunt aluei.qꝛ to

ta hyeme eos mouere aut aꝑire nõ poſſumꝰ.

ſeg hᷣ die apꝛico ⁊ tepido faciẽda ſunt.vt pen
nis maximis auiũ magnaꝝ qͥ habent rigoꝛẽ.

vel alio ſimili oĩa interioꝛa mundent᷑ q̃ manꝰ

noõ valebit attingere.tũc rimas oẽs q̃ ſunt ex⸗

trinſecꝰ luto ⁊ funo bubulo mixtis liniant.⁊
inſuper geneſtrꝭ ⁊ alijs tegumẽtis ad poꝛticꝰ

ſimiliter operiamꝰ. vt a frigoꝛe poſſint ⁊ tem⸗
peſtate defendi. Bonꝰ cuſtos menſe ſeptẽbrꝭ
debet aluearia vetuſta cognoſcere. ⁊ plena ⁊.
grauia q in ea eſtate nõ ggier at er zmi Ven

nin

Librr

dere.ac apes occidere. ⁊ facere mel eoꝛnm eo

modo q infra ſuo loco dicet᷑ Itẽ debʒ cuſtos
vt expti affirmãt tenere in eſtate aluearia cuʒ
ſubtilibo fragmentis tabulaꝝ. paululũ eleua
ta.qᷓs apes vix ingredi ⁊ egredi poſſint.ſʒ nõ
lacertule.in hyeme vᷣo cũ fimo bubulo ꝑ op
time obturata. Item cũ nimis depauperant᷑
melle qð cognoſcit᷑ viſu ſi ſubtus inſpiciat᷑.
vel põdere vel facto meliꝰ ſupꝛa ꝑtem mediã
Eꝑuo foꝛamie ac per ipᷣm mũda virgula inter⸗
miſſa exhibeãt eis mel vel pullũ aſſatũ.vl ali
as carnes. Item dicũt ꝙ ſi alueus piguis eſt
Dimittant᷑ hyeme ſuꝑ ſedibus ſuis.ſi macrũ

ponatur in medio in loco obſcuro pꝛeparato

ne mures obſint.

mMentis apum ⁊ eoꝛum cura.

Ronidendũ eſt (vt ait Aarro) ne infir
mio?es a valentioꝛibo oppꝛimantur. eo

em̃ minuit᷑ fructus.itaq; imbecillioꝛes ſecre⸗
tas eoꝛũ rege ocioſo ſubijciũt altero regi.qui
crebꝛius inter ſe pugnabũt aſpergi.eas opoꝛ
tet aqua mulſa. qͥ facto nõ modo deſiſtunt a

gis ſi melle ſunt aſꝑſe.qua ꝓpter odoꝛẽ auidi
us applicãt ſe atq; obſtupeſcũt.putantes ſi ex
alueo minꝰ freq̃ntes enadũt.aut ſubſidit ali⸗
qua ꝑs ſubfumigandũ ⁊ ꝓpe aponendũ ali⸗
quid bene olentiũ herbarũ.maxime apiaſtrũ

⁊ timũ. Pꝛouidendũ vehementer ne pꝛopter
eſtum aut pꝛopter frigus diſperãt. Si quann

40 ſubito vmbꝛi in paſtu ſunt oppꝛeſn. aut fri
goꝛe ſubito.qdð raro accidit vt decipiant᷑ gut

tis offenſe.iacent pꝛoſtrate colligendũ eas in
vas aliqð.⁊ reponendũ in tecto loco tepido
⁊ bono.cinere tepido. plus calido qᷓ; tepido.

eijciendũ ſuꝑ eas.⁊ excutiendũ leuiter vas ⁊

vas manu nõ tãgas.⁊ ponenduʒ in ſole quo
reuiuiſcant iuxta ſuos alueos vt ad domici⸗
lia redeant. Di v̈o egfe ſunt ꝙ his cognoſcit

ſignis (vt Virgiliꝰ ait) q; cõtinue eſt in egris

alius coloꝛ hoꝛrida macies multũ defoꝛmat
coꝛpoꝛa moꝛtuaꝝ extra efferunt᷑.alie pedibꝰ
annexe ignaueq; ad limina pendẽt aut intus
in edibus omes certãt.ignaueq; fame ſunt ?
cõtracto frigoꝛe pigre tunc ſonus audit᷑ gra

uioꝛ ⁊ ſuſurrant.vt in ſiluis immurmurat au

ſter. ⁊ vt mare ſtridet refluẽtibus vndis ⁊ vt

clauſis foꝛnacibo rapidus eſtuat ignis. Tũc
eos galbaneos incende odoꝛes.⁊ etiam can⸗
nalibus arundinis melle exhibeas ⁊ pꝛode⸗
rit ſi galle cõtrite ſapoꝛẽ admiſceas.aut aren⸗

Capitulü xcix. De notu

Monus

tes roſas aut fruſta carnis aſſata p̃beas.aut

vuã paſſam.aut timũ vel centaureã.aut radi

ces herbe que ruſticis vocat᷑ amello.ponein
odoꝛifero bacho.⁊ in caniſtrꝭ ad foꝛos apũ.

hec herba cognoſcit᷑.quia in pꝛatis oꝛit᷑.⁊ tol
lit ſtipitẽ velut ſiluã.? eius folia plurima cir
cũfundunt᷑.eius flos eſt aureus ⁊ aſper in oꝛe

ſapoꝛ.fugemus etiã (vt ait Palladius)lacer⸗

tas ⁊ ranas ⁊ cetera anialia.que ſunt apibus
inimica. Aues etiã crepitaculis terreamꝰ mẽ
ſe marcij.maxime ſolet apibus moꝛbo incur

rere.nam poſt yberna ieiunia titimalli ⁊ vlmi

amari floꝛibus qͥ pꝛius naſcunt᷑ auidius ap

petẽtes ſolutiõe ventrꝭ intereũt. niſi affueris

velocitate remedij. pᷣbebis & maligranati cecG
guſtero vino grana contita. ⁊ in vaſculis rez
frigerata ponant᷑. QOõð ſi hoꝛride videntur. ac
cõtracte coꝛpoꝛe.ſilẽtie ⁊ moꝛtuaꝝ coꝛꝑa frre—=
quẽter afferre. cannalibo ex canna ſactis mel

cũ galle puluere vł ſicce roſe coctũ debebis in
fundere.Aliud aũt oĩa expectet᷑ vt putres ꝑ⸗
tes fauoꝛuʒz vel vacuas ceras q̃s aliquo caſu
examẽ ad paucitatẽ redactũ non valebit im

ulſa to nõ m nt a plere.ſemꝑq; recides. acutiſſimis ferramẽtis
pn gna.ſed etiã cõſoꝛtiunt ſe lingentes.eo ma

ſubtilit.ne ꝑs aha remota fauoꝛũ cogat apes
do micilia cõcuſſa deſerere. Si ꝓpter habun
dantiã floꝛum de melle tm̃.ſed de pꝛole nihil

cogitant.⁊ videris nimietatẽ interiectis ter⸗

nis diebus clauſo foꝛamine.nõ eas patiaris
exire.ita ad generandũ ſe confoꝛent. Nũc cir
ca Rłn.apꝛilis curandi ſunt aluei.vt oĩa pur
gamenta tollant᷑ ⁊ ſoꝛdes.quas tẽpus cõtra⸗
xit ybernũ.⁊ vermiculi ⁊ tince ⁊ aranee quib⸗

coꝛrumpit᷑ vyſus fauoꝛuʒ.⁊ papiliones qͥ ſter

coꝛe ſuo vermes faciunt. Modus autẽ occi⸗
dendi papiliones eſt hic (vt Palladius ait).
vaſculum altũ eneũ ⁊ anguſtum veſpere in⸗
ter aluearia collocemus.⁊ in eius fundo lu⸗

men ponamꝰ accenſum. illuc papiliones cõ
uemunt.⁊ circa lumen volitabunt.⁊ anguſtia
vaſculi ab igne pꝛoximo interire cogent᷑ tůũc
fumus ſtercoꝛis bubuli ſicci adhibeatur qui

aptus eſt apũ ſaluti.q̃ purgatio frequẽs vſq;

in autummi tẽpoꝛa celebꝛetur. hec omĩa cete
raq; efficiet cuſtos caſtus ⁊ ſobꝛius.⁊ alienꝰ
ab alueis ⁊ cibis acribus.⁊ odoꝛis immũdi.
atq; omnibus ſalſamentis.

Eaniruium t. Drmoꝛi⸗

bus ⁊ induſtria apum.⁊ vita ipſarum.

Peoes nõ ſunt ſolitaria natura vt aquile.
ſeg vt hoĩes. nã in his eſt ſocietas ope⸗
rũ ⁊ edificioꝛũ.in bis ratio atq; ars.foꝛis pa

ſncoln

ſnt
ſgloe
ſicnt
feua
Cunch
feſoi
ſanti
inpe
0
leop
glucl
nins
hori⸗

(n

Aroc
inte
lopun
Nenn
füpeal
ſacer.
bns. .
fipter
bümel
ptalie
ſoꝛeer
nüccti

Vrrzii
Gunt

miuere
erede
Coꝛig
ſoptenn
pantim

En

ugre⸗

Ppieſeit

biniſee
ſolti
meye⸗
alis
ureſan
terr
bnoc

nongi

hiät

dico:

pꝛeſcitur earum exitus.

ſcunkt.intus opus faciũt. nulla hoꝛum aſſidit
in loco inquinato.aut eo qui male oleat. Et
ſi qñ in aere diſperſe ſint. cimbalis ⁊ ſonis ſe
reducũt in locũ vnũ.regẽ ſuum ſequunt᷑ uuo
cunq;.id et feſſum ſubieuant.⁊ ſi nequit vola
re ſuſtollunt. q eum ſeruare volũt.neq; ipſe
ſunt inoperãtes necnõ oderunt merces.itaq
impetũ facientes ab ſe eijciũt fucos.ꝙ hi nez

q; adiuuãt.⁊ mel cõſumunt.quos vociferan⸗

tes plures ꝑſequunt ⁊ pauci pꝛopter hoſtiuz

aluei obturant oĩa.que venit inter fauos ſpi

ritus oẽs vt in exercitu viuunt. atq; alternis
heoꝛis doꝛmiũt.⁊ opus faciũt pariter.⁊ vt in
colomas mittũt hoꝛũq; duces faciũt quedaʒ
Q0a vocem. vt mutatione tube.tunc id faciunt
Cäiũ inter ſe ſigna pacis ac belli habẽt. Ex ma⸗
lopunico ⁊ cõſparago cibũ capiũt ſolum. x
olea arboꝛe mel.ſed nõ bonũ. duplex miniſte
riũ pꝛebet᷑ ex faba apiaſtro cucurbita ⁊ bara

ſica cera ⁊ cibo Item ex malo ⁊ piris ſilueſtri
bus. Ex papauere cera ⁊ mel. ex nuce greca
triplex miniſterium fieri dicit᷑.⁊ ex lapſano ci
bu mel ⁊ cera. Itẽ ex alijs floꝛibus ita capiũt
vt alia ad ſingulas res ſumãt.alia ad plures.
Itẽ ex alia re faciunt liquidũ mel.vt ex cicere

ſfoꝛe.ex alia econtra ſpiſſum vt rore marino.

Sc ex alia mei i uaue. vt ex fico extitiſo bo
nũ.ex timo optimũ(vt ait Varro). Pꝛeterea

VUVirgilius ait.ꝙ ipſe aulas ⁊ cetera regna fin
gunt. Sepe et ã errando in duris cotibus at
triuere alas.vltroq; anĩam ſub faſce.id eſt põ
dere dedere.tant eſt amoꝛ floꝝ.⁊ generandi
gloꝛia mellis.licet ſint bꝛeuis vite.nam vltra
ſeptenniũ nõ viuũt.q;uis earum genus ma⸗

neat immoꝛtale.

Capitulum. tf.

Quando
quare ⁊ qualiter exeũt examina.et quomodo
Xamẽ exire ſolet.vt Varro ſcribit. cum
apes nate ꝓſpere ſunt multe. ⁊ pgeniez

incolumẽ mittere volũt.vt olim crebꝛo. Sa

bini fecerũt ꝓpter mititudinẽ liberoꝝ.ꝙ duo
ſolẽt pᷣire ſigna.vnũ qð ſuꝑioꝛibo diebo maxi

me veſptinis multe añ ſoꝛamẽ vt vne alie ex

alus pendent cõglobate.alterũ qð cũ iã vola
ture ſunt.aut etiã inceperũt cõſonãt vehemẽ

ter. vt milites ⁊ pplłi faciũt.cũ caſtra mouẽt.qᷓ
pmo cũ exierũt in cõſpectu volitant. reliqᷓs q̃

nondũ exiuerũt expectãtes.donec oẽs conue
niãt. Virgiliꝰ aũt ſcribit.ꝙ aliqñ exeũt ad pu
gnã.nã ſepe duobo exñtibo regibo oꝛit᷑ magna
Diſcoꝛdia int eos ⁊ eoꝝ ſequaces qð cogno⸗

Flonus Cxxxvu.

ſcit᷑ qꝛ tũc in are ſonꝰ magnꝰ admodũ tuban

audit᷑.tũc trepide inter coeũt.pẽniſq; choꝛu⸗

ſcãt.ſpicula exacuũt.roſtris aptãtq; lacertos.
⁊ circa regẽ miſcent᷑ ⁊ denſant᷑.magniſq; vo⸗

cant clamoꝛibo hoſtẽ.tũc erũpent ⁊ cõcurrit᷑.

piteſq; cadũt denſioꝛes grãdine ⁊ glande.cũ

decutit. ipſi reges ꝑ medias acies ingenti ani
mo inter ſe bellant. fulgentibo alis.nec pugne

cedũt.dum fuga illũ aut illũ victoꝛ terga da⸗

re cogit.hi motꝰ anĩioꝝ atq; huiꝰ tanta certa
mina iactu exigui pulueris requieſcũt. veruʒ
cũ ambos ductoꝛes ⁊ acies reuocaberis.de⸗
terioꝛẽ ne amplius abſit dede neci.⁊ melioꝛẽ
repone in aula.nam duo ſunt genera melioꝛ

eſt aureus.alter hoꝛridus. Itẽ exeũt aliqñ ob
inanẽ delectationẽc.vt ideʒ Virgilius ſcribit.

qð cognoſcit᷑qͥa ꝑ aera volando ludũt.qð fa

cile pꝛohibere potes.eripere em̃ debes regibꝰ
alas.ne inaltũ volare poſſint Palladius aũt
ſcribit.ꝙ futura fuga ſeu exitus examinis pᷣ
ſcit᷑.qm̃ per biduũ aut triduũ ante acrius tu⸗
multuant ⁊ murmurant.quod appoſita frez⸗

quenter aure cognoſcitur.

Capmuluz. tij. QAualiter

1

cuſtos aũt cum talia pꝛocurat.vt Pallodina
ait ⁊ ſcribit.debet eſſe purus.⁊ ab omi in
dicia ⁊ oloꝛe alicuius acredinis. vel alte
mali ſapoꝛis liber. Item ſollicitus ⁊ attẽns A
habens ſemꝑ aluearia noua parata. quibo re gun
cipiat᷑ examinũ rudis inuẽtus. Nam nouel⸗ “
le apes vagantibus a vimis niſi ſeruent᷑ fugi
unt.exeũtes in adito ſuo moꝛantur vno aut
duobus diebus. que ſtatim nouis aluearijs
alueum ſuꝑ eas collocet.in quẽ intrabunt. in excipienda ſunt.obſeruabit autẽ cuſtos aſli⸗
pꝛopꝛio loco vbi ſtare debebunt veſpere col: uis vſq; in octauã vel nonã hoꝛam de men⸗
locandũ.ᷣvel paruũ alueũ odoꝛifero vino cõo⸗ ſe pꝛecipue iunij.⁊ cum ſigna future fuge pr
ſparſum.qui aluarolus vocat᷑.cũ partica po pendet.quia poſt has hoꝛas nõ facile fugere
natur in eum locũ.vbi ſe ſuſpendũt.vel ſein⸗ aut amigrare cõſueuerũt. qᷓ;uis alique ſtatim

Aim cuſtos apũ videt examen exiuiſſe
auatq; in gere ꝑmanere.ſtatim debet pul⸗
uerẽ in eas eijcere.⁊ alicuiꝰ rei ſonitũ foꝛtiter
facere.vt territe ſõge nõ eant.ſed ſe in aliquo
pꝛoximo loco ſuſpendãt.⁊ cum viderit vbi ſe
ponere volũt.herbas vel ramulos arboꝛũ in
Abus delectant᷑ in particam bene ligatos ibi
gApponat.vt ſuper ipᷣos ſe ſuſpendant.⁊ cũ ho
mines ibi cõuenerint.eas in terrã deponat.⁊

tegre ſuſpenderunt.in quem per ſe vel fumo
ingredient᷑ et cum omnes intrauerint depo⸗
nant᷑ ſub vno ſcamno.ſpacioſe foꝛato.⁊ no⸗

uus alueus optime purgatus.⁊ odoꝛifero vi

no aſꝑſus.⁊ feniculis viridibo aut alijs odo⸗

riſeris herbis.⁊ pauco melle perfricatus.ſu⸗

pꝛa eum apponat᷑.remoto ſuperioꝛi fundo al
ueoli.vt in nouã perſe vel beneficio fumi do
mũ intrent. cum qua veſpere in ſuo loco po⸗
nant᷑. O ſi iam in aliquo loco ſe ſuſpenderit.

incidatur acunſſimo ferro.⁊ ſuauiter depona
tur. ⁊ ſuper eũ collocetẽ nouus alueus vt pꝛe

dixi. vel ſuper eas collocetur alueolus. et fiat
vi dixi cum inherere bis vłramulis adnexis

particam ſe ſuſpendãt. O ſi examen integrũ

colligere non potes. ⁊ quãlibet ꝑtem ſub al⸗
neo collocare.x ſi cõtingeret te regeʒ cũ vna
parte habere.om̃es alie ꝑticule ad eũ venient

7 pꝛocedere ⁊ abue nõ dubitent. Item cůnnd
pugnã exierint. ⁊ ſe in ramo vel alio loco ſu⸗

ſpẽderint puluere vel alia re inſpiciat. ⁊ ſi vni

us vbens educatione pendebunt. noſcat au
vnũ regem eſſe omibus.aut recõciliatis vni⸗

uerſis manere concoꝛdiã. Si vᷣo duo vł plu

ra vbera ſuſpendes ſe populus imitat᷑.⁊ di⸗

ſcoꝛdes eſſe ⁊ tot reges eſſe quot vbera ↄfiten
tur.vbi globus apum frequentioꝛes viderit.

vncta manu ſucco mellis ophili vłapij reges

requirat. Sunt aũt paulo maioꝛes oblongi
magis q; ceteri apes.rectioꝛibus crurib.ne⸗
q; grandioꝛibo pennis.pulcrioꝛes ⁊ nitidi.le
nes abiq; pilo.niſi fronte plenioꝛes.quaſi ca
pillu gerunt in vẽtre.quo tamẽ nõ vtunt᷑ ad
vulnus.ſunt alij fuſci atq; hirſuti quos opoꝛ
tet extingui ⁊ pulcrioꝛes relinqui. qui ſe fre⸗
quenter vagant᷑.cum examinibo ſuis alis ſer

ꝑ ſeipᷣas.⁊ ſi iã in aliqua arboꝛẽ ꝑfoꝛatã intra uent᷑ erecus.hoc em̃ manente nulla diſcedit.
uerint ad locũ vnde intrant ⁊ exet admoue ſi nulla naſcunt᷑ examina duoꝛũ vel pluriuz ſ
atur alueolus. ⁊ ꝑ aliquod magnũ ſoꝛamen vaſculoꝛum poſſimus in vnũ conferre dulci iti ſor
ſub apibus nouiter factũ immittat᷑ fumus. tamẽ liquoꝛe aſperſas apes atq; incluſas te⸗ mMſun.
vt in alueolũ fugiani deſuper collocatũ.vłlin nebimus appoſito cibo mellis.exigua tamen (desfn
ramuſculos ibi appoſuos.ſi alueolus nõ ha⸗ reſpiramia relinquamus vitella. Quod ſi ve ccipiüt
berxr. Et ſic inter plures vices poterũt oẽs ha⸗ lis alueariũ cui ꝑ aliquã peſtẽ multitudo ſub morssſa
bere.vel eadẽ arboꝛ ſi ſubtilis eſt cũ ſerra re⸗ ducta eſt popul adiectciõe reꝑare.conſidera⸗ noneſſe
cidat acuta deſuper. atq; infra ⁊ veſte mida bis in alijs habũdantibo.canandũ fauoꝛũ et Jenc
cooꝑta tollat᷑⁊ in nouũ alueolũ expellat᷑. vel extremitates que pullos habẽt.⁊ vbi ſignum nentio
per ſe in edibus collocet᷑ aut ex ipᷣa arboꝛe ex naſcituri regis inueneris.cum ſobole ſua re⸗ r. Nen
pell ant᷑ in totũ.⁊ cũ ſe in aliquo ramo ſuſpen cides. et in id aluearium ponas. Eſtautem rieſt,
derint vel ſuſpendere volunt.fiat vt diciũ eſt hoc regis futuri ſignum inter cetera foꝛami⸗ ffmnan
de his.qᷓ ſpõte recedũt. Si autẽ ſe ſuſpẽderit na.que pullos habent. vnum magis ac lon⸗ mcſun
in herba vl frutice vł alio loco ſupᷣ quẽ nouꝰ gius velut vber apparet. Sed tunc tranſfe⸗ mub
alueolus poni poſſit.nõ eſt aliud agendũ.ni⸗ rende ſunt. quando eraſis cooperculis ad duserc
ſi ꝙ in eo recipiat᷑ ⁊ ſuperpodijs veſꝑe collo naſcenduʒ maturi capita nituntur exercere. Ariof
cetur. Item ſi ſuſpenderint ſe in aliquo alto nam ſi maturos ſuſtuleris introibunt. Si iscgrb
vel inepto loco de quo pᷣdictis modis habe-⸗ autem ſe ſubitum leuabit examen. ſtrepitu fgurat
re nõ poſſit excutiant᷑ongiſſimis particis.vt eris tnitatur ac teſtule tunc ad aluearium re⸗ egt
in tena cadant.vel incõgruo loco ſe ponant. diet.vel in pꝛoxima fronde pendebit ⁊ inde W

olentant
Ais wmi⸗
oykolu
ui1di⸗
Moen
pireges
oblongi
inbane⸗
niadi le
quaſica
tuntad
nosopor
wiſefe⸗
alisſe
dilaott
Nbnuz
redula
ſas ie⸗
atumen
nodſe
tdoſub
nicen⸗
auorüet
iſignum
eſua re⸗
ſtautem
ſoꝛamv⸗
ac lon⸗
manſke⸗
culis 40
crercere,
un, Gi
ſtrpiun
munte⸗
ittinse

*

in nouũ vas berbis cõſuetis melle conſper

ſum manu attrahat᷑.vel trulla.⁊ cũ in eo loo
requienenit.veſpere inter alia collocetur.

Capituinz tuij. Qnando

cet qualiter poteſt apibus de melle tolli.

AAA
1 .
N N
O☛ ——

Enſe iunij ſᷣm Palladium aluearia ca
ſtrabunt᷑ que matura eſſe ad mellis red
ditũ ſignis pluribo inſtruemur.pꝛimũ ſi ple⸗
na ſunt.ſubiile murmur audimꝰ.nam vacue
ſedes fauoꝛũ velut cõcaua edificia voces.q̃s

accipiũt in manus extollunt.quare cũ mur⸗

muris ſonus magnꝰ ⁊ raucus eſt agnoſcimꝰ
non eſſe ydoneas ad metendũ crates fauoꝛũ.

Item cũ fſucos q ſunt apes maioꝛes grandi
intentione ꝑturbant. immatura mella teſtan⸗
tur. Item ſᷣm Varronẽ.ſignũ eximendoꝝ fa
uoꝛũ eſt.ſi intus faciunt globũ. Item ſi fauo
rũ foꝛamĩa educta ſunt.quaſi membꝛanis qͥa
tunc ſunt melle. Caſtrabũtur autẽ aluearia
matunis hoꝛis cum toꝛpent᷑ apes.nec caloꝛi⸗

bus excitant᷑ fumus admoueat᷑ ex galbano ⁊

arrido fumo bubulo quem in pulmẽtario ſic
cis carbonibꝰ cõuenit excitari.quod vas ita
figuratũ ſit.vt anguſto oꝛe fumũ poſſit emit
tere atq; ita cedentibo apibus recident᷑ mella

plenerut.
Capitulũ. ciiij.

et cera conficiendis.

Hlonus Fo. Cxxxvj.
ad examinis pabulũ hoc tẽpoꝛe pars quinta
fauoꝛũ dimittit᷑. Sane putres aut vicioſi fa⸗
ni de aluearijs afferant᷑.menſe etiaʒ octobꝛis

aluearia caſtrabunt᷑modo pᷣdicto quętamen
Opoꝛtet inſpicere.⁊ ſi habũdantia eſt demere.

ſi mediocritas ꝑtem mediã pꝛo hyemis ino⸗

pia relinquere.ſi vᷣo medietas apparet mellis

nul pꝛoꝛſus auferre.ſed Uarro ſcribit ꝙ pars
tfeercia fauoꝛũ tantumodo tollat᷑ pꝛo hyeme.
reliquũ reliquat᷑:licet plena ſint aluearia mel
le.verum ſi metuas durã venturã hyemẽ nil

pꝛoꝛſus auferre.vt Virgilius ſcribit.viri au
cẽ noſtri tẽpoꝛis valde exꝑti in talibus affir⸗

mãt.ꝙ mel debʒ eis accipi ſemel tm in anno.
et hoc in fine auguſti vſq; ad mediũ menſem
ſeptẽbꝛis.ſed cera coꝛrupta tũc ⁊ ante.qucun
ᷓ; auferre põt. ita ꝙ ſemel mel debet auferri
parum vel multũ habito reſpectu ad paucita
teum vl multitudinẽ mellis in alueo exiſtetis.
cett ad paruitatẽ vel magnitudinẽ mellis in al
neo examis nutriendis. dũmodo vitra quar
tain partẽ alicui non tollat᷑modus accipien
di de alueis ſtantibus eſt vt claudat᷑ cum her
ba foꝛamẽ vnum vel plura ſint.ne apes exire
poſſint.⁊ de ſubtus cum panno molli vel pa

lea fiat fumus. vt ad partẽ aluei ſuperioꝛem
aſcendãt.plicato alueo incidant᷑ faui.cũ ſub
tili cultello frequenter in aqua poſita.ne cera
adhereat:et ne remanẽtes ledantur. Si vero
alueus iaceat fani.cum ſubtili fieri in ꝑtein⸗
cipiunt poſtrema aſſidi ſuꝑioꝛi annexi vt hij
pꝛimo melle implent᷑.vltimo ĩ anterioꝛi par⸗
te laborant.ibiq; moꝛiunt᷑ om̃es.ideoq; fun
dus poſterioꝛ ſecure aperire poteſt. qui ſic di
ſpoſitꝰ eſſe debet.vt facile aperiat᷑ fauus mel
lis.furtiue ſubtractis. reponatur fundus in

ſuo loco.apes autẽ cum hec cognouerint om
nes accidunt ad vacuatũ locum replendũ.et

cum ipᷣm reparauerint.et omnia cõpleuerint

ad partem anterioꝛẽ redeunt.ibiq; moꝛantur

e melle

Elex fauis ſiue apib fit hoc mõ.ex fa
uis anteq; pᷣmant᷑ tollant᷑ ſi q̃ ſint ibi ꝑ
te coꝛrupte ac pullos habẽtes.qꝛ malo ſapo⸗
re mel coꝛrũpant ⁊ cõquaſſati imn mũda ciſta
ponant᷑.⁊ ſic dimittant᷑ donec ꝑ ſe paulatim
fluxerint.eſt mel crudũ pulcerrimũ vel etiam
aliquo pondere pꝛeſſi ꝙ fluxerint eſt mel cru

ex quo aperte ſcire poteſt.q; locum vacuũ re⸗

dum pulcherrimũ.deinde coquat᷑ mel vel ce

ra:vt infra dicetur. Cum cõquaſſatis ⁊ occi⸗
ſis apibo fit hoc modo. menſe ſeptẽbꝛis acci
piant᷑ aluearia grauia vetuſta.que pᷣcedente

eſtate nõ ediderunt examina.et ſupꝛa fumũ ?æ

flammã palearũ alueus modicum teneat᷑. vt
apes ſuꝑius fugiãt vel ſibi ales cõburant.de

inde reuolue cooꝑtoꝛiũ aluei ſuper terrã ⁊ cũ

vangecta ferrea incide baculos exiſtentes in
alueo.⁊ optime cũ eadẽ mel cera ⁊ apes con⸗
quaſſa.deinde reuolue alueũ et coopertoꝛiuʒ
remoue.ipᷣmq; alueũ ſuper ſtrangecta maſtel

li mũdiſſima pone et cũ vangecta fac in ma⸗

te caſtula pone.quaã cum ligaueris foꝛtiter cõ
pꝛime aliquo monſtringendi. vel cũ vite ma

gnatoꝛũ ligaminis.vł inter duas aſſidiculasz

ligatis.vel ĩ vna choncha poſita aſſide ac põ

deribus ſuꝑ ipſa ſtangeta. vel inter duos ba
culos quos duo teneãt homies.et tercius ꝑ⸗

tem ſupꝛemã ſtangete.foꝛtiter toꝛqueãt.et qdᷣ
ffuxerit. eſt mel crudũ.⁊ ſi pluries duplet᷑ ſtan

geta foꝛtius ⁊ melius cõpꝛimet᷑ deinde vero
5 in taſta remanſerit. ponat᷑ ad ignẽ lentuʒ.
in cacabo et ſine feruoꝛe calefiat.et ſemꝑ tene

manus in vaſe. ceramq; minutã aperias: do

nec mel ⁊ nõ cera erit integre liquefactũ.et cũ

mel ex calore paululii ceperit pigere manus
om̃ia in taſta repone.iterũq; pꝛeme vt ſupꝛa:
nec eſt damnoſum ſi nõ pꝛemarcerrime. vt
de melle aliqd remaneat cere admirxtũ cũ lon
ge minus valeat mel q; cera. et hoe q fluxe

rit mel coctum vocat᷑ quod in vaſculis debʒ

poniipſiſq; apertis paucis diebo haberr at⸗
q;ʒ; in ſummitate purgari.donec inuſti refrige
rato caloꝛe deferueat.mel nobilius illud eru.

quod ante expꝛeſſionẽ ſcdᷣam efluxerit velut
ſponte. Cera que poſt fluxũ mellis ĩ taſta re⸗

* „ 2

nanſit. ſiue apes admixtas habeat ſiue non.

vel plus.vt cera extat.hec ad ignẽ teneat᷑ do⸗
nec ſit integre liquefacta.ſemꝑq; cum ſpatu⸗
la vel aliquo baculo agitetur. et in dicta taſta
groſſa ponat᷑.et foꝛtiter cõpꝛimat᷑.vt in ſitulã
vel cacumen habentẽ aliqͥd aque cedat. ibiq;
ſtet donec ſit optime congelata.tunc euellet ⁊
ab omi ſoꝛdicie que ſit inter cerã ⁊ aquã mũ⸗
detur ⁊ ſeruet᷑.et ſi placuerit vt pulchrioꝛ ad⸗

huc fiat.ſine aqua iterũ liquefiat.et ĩ vaſe aq;

madido cuiuſcũq; foꝛme placuerit iteꝝ repo
nat᷑.quicqͥd in taſta remanſerit abijciat᷑.⁊ ip

ſa in aqua calida lauet᷑ et ad fumum ponat.⁊

ſic die valde durabit.

ponat᷑ in cacabo mũdo in quo ſit aqua tanta

Canitulmm. w. Devtili⸗

tategyoaDuum.
Napibus vtilitas magna cõſiſtit.ſi lo

cuũ ydoneũ habeãt.et pꝛudenter ac ſolli
cite procurent᷑.nam ex paucis bꝛeui tempoꝛe

multa examina fiũt.niſi magna peſtis teporꝭ⸗

eis obſiſtat. nam in anno ſemel bis ⁊ plerũq;
ter pariũt.et examẽ emittũt.⁊ ſine magnis ex
penſis ac laboꝛe tenent᷑.licet non ſint totali⸗
ter negligende.ex quibus cũ augmentũ rece⸗
perint vetuſta quinq; vel ſex annoꝛũ que pa⸗

rere deſierũt eſtate magno pꝛecio.qͥa multam

habent cerã que maxime neceſſaria eſt. vẽde

re potes ⁊ noua ſeruare.faciunt etiã ceramq
maxime neceſſaria eſt regibo ⁊ pꝛelatis.⁊ quia

buſcunq; ꝑſonis vt notũ eſt om̃ibus.que ſa⸗

tis magno pᷣcio vẽdit᷑. Et ꝙ amplius eſt die

noctuq; honoꝛẽ exhibet eterno regi. Item fa
ciſũt mel in maxima quãtitate qð valde vtile
eſt. tam ad cibũ qᷓ; ad medicamia infinita.ad
ipᷣarũ vtilitatẽ pꝛobandã refert Narro duos
fuiſſe milites in hiſpania fratres ex agro fa⸗
liſco locupletatos.quibo cũ a patre relicta eẽt
pua domuſcula ⁊ agellus nõ ſane maioꝛ iu⸗
geno vno.circa totaʒ domũ aluearia feciſſe.et
oꝛiũ habuiſie et reliquũ locum ac ſpacio thi
mo ⁊ cithiſo ſemie operuiſſe ac etiã apiaſtro.
hos nunq; minꝰ vt ꝑ eque ducerentur dena

milia ſextaria ex melle reciꝑe eſſe ſolitos. vn⸗
de ait Perſius.nec thimo ſatiant᷑ nec fronde

capelle.

¶ Intipit liber Derim⸗

De diuerſis ingenijs capiendi anĩalia fera.?

pꝛimo ponitur pꝛologus.

intellect? adeo excelſo illu⸗

ſtrat eſt vt vtilia hũano ge

neri cognoſcerent Intelli⸗
gentes ꝙ cum ſub celo ſunt

ad vtilitatẽ hoĩm eſſe creasta

ſubtili cogitauerũt ingenio.qualiter anialia
aerea terreſtria ⁊ aquatica q̃ pꝛopter peccatũ
pmi parentis homini nequaq; obediũt cape
poſſent.inuenerũtq; multas cautelas qͥb ho

mines vſi ſunt.et ſuis in genijs ſucceſſiue in⸗
finita addiderũt ĩgenia pluriboignota. Ideo
q; cũcta que ſcire potero in ſcriptis reducere
intendo.pꝛimo tractãs q bus modis capiunt᷑

auipluran

Aueg
teloboꝛaue
clio ſbi
deckſuiſe
houttnatn
domeſtcin
imiust

Can

r

aues.ſecũdo beſtie ſilueſtres.tercio piſces.de
gauibus aũt qualiter capiunt᷑ cum auibus ra
pacibus domeſticatis.cum rhetibus.cum la
ldi queis.viſco.baliſtis.arcubus.et alijs quibuſ
moor dam modis.et de beſtijs qualiter capiunt᷑ cũ
ee; beſtijs domeſticatis. cum laqueis.rhetibus.

— Librr Belimmns (xxxvij.

Gnser
toal⸗
üne⸗
guepe⸗
mulbam
.ede
mam⸗
8 qui
gneſa⸗

Jrn a
deyrle

initgad
fodvos
goft⸗
dicnei
gior iu⸗
ſeciſee
cio thi
biaſtro.
Irdena
osyn⸗
fronde

n

ſern

igori⸗
ilu⸗
lnoge
Mnelli⸗
lo ſunt
greuts⸗
mmintis
eccati
ſtcape⸗
dho⸗
ſuein⸗
1 Jo
egucere
puns

rfeg foueis. taiolis.et alijs modis. de piſcibꝰ etiaz

quibus modis capiũtur cum rhetibus.ciſtis

bamo et calce.

Capitulum. Oeimu. De

guibus rapacibus in genere.

Rugentes antiqui videntes quaſdam
aues ꝑ aera volitantes alias capere cau
telaboꝛauerũt.auiũ rapaciũ genera domeſti

care.vt quas per ſe capere non poterant earũ

