rũ ⁊ vlmoꝝ ſatis ↄuenient fieri.ſʒ ſalix ⁊ po⸗

pulus ĩ talibo locis nõ niſi ſit iuxta riuos

bulũ ĩ terrã valde ſolutã hẽant nõ cõualeſcũt
ad votũ. Si v̈ locꝰ tante frigiditat exiſtat

ꝙ in eo punica arboꝛ viuere nõ poſſit ex eis
claudat᷑ arbuſtulis aut ſpinis q̃ in regiõe illa

loco ſili expientia indice meliꝰ defentan·

De cluſura ⁊ munitiõe curiarũ q̃ ſupꝛa dicta
ſunt vtiliter dixiſſe ſufficiat. de nobilibo aũt ⁊
mirabilibo munitionibo ⁊ tũbis circa curias

ex arboꝛibo artificioſe faciendis ad libꝛũ rezʒ
ſernaui.vifffffff.

Capitulũ. vi

ſeca diſpoſitione curie.

J. De intrin⸗

nat᷑ hoc

Vria pᷣdicta intrinſecus diſpo

mhodo.in medio faciei anterioꝛis fiat in
greſſus in eã latitudis in oppaſita ꝑte decẽ pe
dũ ad minus.et eiuſdẽ latitudinis in oppoſi⸗
ta pte fiat egreſſus.perquẽ ad areã vineã vel

agros poſterioꝛes eatur. Nam latitudo pᷣfa⸗
ta ſufficit ad currus introitum feno vel pale

“
2
L
“
6

( mn mmmm

ibrr

leis põderari ĩ locis eiuſdẽ poꝛte fiãt nobiles

vlłignobiles ſᷣm placitũ dñi.dũ tñ ferreis fe-⸗

ctibo ⁊ clauibo poſſint ĩ nocte fumari.ſup eis

vᷣo ſiat cooꝑtura vl domꝰ vt mũdioꝛ ⁊ ſiccõoꝛ
ſůuet᷑ introitus.⁊ ne poꝛte pluuijs ⁊ rõne tꝑis

bꝛeui putreſcãt Pars dimidie curie q̃ eſt vna
ꝑte poꝛtarũ ꝓ duo diſponat᷑.hoc modo vicʒ.

ꝙ iuxta viã q curiã diuidit fiat domꝰ q̃ lõgaz
faciẽ teneat.⁊ ad poſteriꝰ paꝝ tẽdat.⁊ qdð do2⸗

mꝰ nõ capit ſuppleat ſepis alta vł murꝰ. Sit

aũt domꝰ mag vel ꝑua murata vl nõ tegulis
cosꝑta vł cãnis ſᷣm dñi volũtatẽ.⁊ locũ in aa
Ppte iuxta ripas tũbe ꝑgulaꝝ ⁊ vuarũ genera

nobilioꝛa placent᷑.qᷓ tandeʒ octo vel.x.pedib⸗
eleuare ĩ altũ poterũt decoꝛũ facere ꝑgulariũ
ſuꝑ ripas adherẽs arboꝛibo ante dãs.deinde

v.vł·vj.pedibo infra curiã circũquaq; hũiles

plãtent᷑ arbuſtule.veluti ficus ⁊ malagnata ſi

aerꝭ illiꝰ q̃litas patit᷑.⁊ miʒele ⁊ ʒelule ciconio
rũ plãte.ꝑ mediũ vo illiꝰ loci plãtent᷑ aliq plaäa
te piroꝝ ⁊ maloꝝ.xx.pedibo ad minꝰ diſtates
q̃ ꝓcedente tꝑe diuerſis piroꝝ ⁊ maloꝝ gene
rib ſinglis eſtatꝭ ⁊ autũni meſibo maturãdo⸗

rũ cũ diligẽti induſtria ĩſerant᷑. hoꝝ em̃ vitiũ

⁊ arboꝝ fructꝰ dñno ſpẽaliter reuadi ꝓpt᷑ foꝛ

tes clauſuras erũt a ruſticoꝝ voꝛaci ĩpꝛobita

dariũ.⁊ dnicꝰ oꝛtulus.⁊ apiũ dilecta ſocietas

ileſa ſeruabit᷑. ⁊ turtures ericij ⁊ lepuſclłli ßm

modos qs in loc ſuis dicã In alia vᷣo ꝑtedi
midia fiat domꝰ ⁊ tuguria iuxta ripas circũ⸗

q̃q;. vel duas ꝑtes aut vnã tm occupãtia ßm
exigentiã famulie colonoꝛũ ⁊ aĩaliũ nutnẽedo

rũ caria remanete ĩ media expedita domꝰme

lioꝛes i vna ꝑte deputent᷑ habitatiõi coloni.

⁊ alie anĩalib deſiten ꝑte nutriẽdis iuxta do
mos ruſticoꝛũ clibanꝰ puteꝰ. Si fons deſit ĩ

pte cõueniẽtioꝛi fiat iin modos ⁊ foꝛmã con
ſueto mõ cõſeruatas dũ tñ puteꝰ ⁊ foſſata ceu

rie a palude letamis q;tum poterit elõget᷑.ne

foſſarũ aut letamis hũoꝛ putridꝰ ꝑ occultos
cre ingrediat᷑ meatꝰ. In alo vᷣo curie capite

iuxta tuguria beſtiaꝝ palus foꝛmet᷑ letamis

maturãda a dñica q;tuʒ poterit domo remo⸗

ta O ſi tãta ſit vpomoꝝ nobilitas ⁊ potẽtia ꝙ;

dedignet᷑ in eadẽ curia cũ ſuis habitare collo
nus poterũt cõmode in pᷣdicto loco ſi diſpo-
ſitio faceret moꝛari cuſtodẽ qᷣ caſtaldionoĩat᷑
2 ſeoꝛſum i alia ate facereſui ocüi palacijs ·
turribo ac viridarijs decoꝛatũ.ſᷣm ꝙ eoꝝ no

bilitati ⁊ potẽtie crediderit ↄuenire doctrinã
aũt aree hoꝛreoꝛũ ⁊ celle vinarie ac colũbarie

pullarij ſtabuloꝛũ ⁊ tugurioꝛũ feni ſeruandi

2 *

„

RPꝛimus

ſuis locis tradenda reſeruo.

7

Eapttuliun vuif. Depu.

teis ⁊ fontibo faciẽdis ⁊ q̃lit᷑ aq̃ regiat᷑ ⁊ ꝓbet

— .
——— — rrr *. *
ekare d — —
rr — ——
. 8 — — 5
N ð 1* —
4 SS ; —
— r 5 N
Borrer. 3* „
”s
.

ctũ eſt.tñ qnq; ꝓpter cõem plimũ aq̃ nõ

vtilitatẽ.⁊ aliqũ ꝓpter cõmoditatẽ colonoꝛũ.
Et qꝛ plłimũ aq̃ nõ inuenit᷑ in curia vel in ꝑti
rultue bita bus 7 loò ꝓpinqͥ;s. aut inuenit᷑ ſʒ letamis liq̃⸗
te ſecuri. In eo etiã loco amenũ foꝛmabit᷑ viri

re inficit᷑. In cãpis extra curias fieri optat᷑.

dðò cũ acciderit. puidendũ eſt H̊ mõ vbi aq̃ in
ſuꝑficie aut nõ multũ ꝓfunde exiſtit.itaq; de
mhẽſlſe auguſti ſeptẽbꝛis aut octobrꝭ fodiẽdus
eſt puteꝰ.qꝛ vbi aq̃ his nõ deerit menſibo nul
lũ alio tꝑe habebit defectũ. Igit᷑ fm Palladi

um añ ſolis oꝛtũ his loò qbo aq̃ querẽdũ eſt

eqᷓliter ꝓnus mẽto ad ſoluʒ depᷣſſo ſpectabis

oꝛientẽ.⁊ in qͥ loco ſubnli nebula criſpũ aereʒ
ſurgere viderꝭ.⁊ velut roꝛẽ ſꝑgere ſcias ĩ ſiccꝭ

lodò ibi aquã latere Sʒ terraꝝ genꝰ cõſidera
bis. vt poſſis de tenuitate ⁊ habundãtia iudi
care. Cetera nãq; tenues nec optimi ſapoꝛis
vyenas creabit. Sabulũ ſolutos exiles inſua
ues limoſas.⁊ ſpacio altioꝛi ſubmerſas. NHNi

gra tra hũoꝛes ⁊ ſtillicidia nõ magᷓ ex imbꝛi⸗
bus ⁊ liq̃re collecta.ſʒ ſaporꝭ egregij. Glaree

mediocres ⁊ venas incertas ſʒ ſuauitate pᷣci
puas. Sabulo maſclus arena ⁊ carbũculus
certas ⁊ vbᷣtate copioſas. In ſaxo rubeo bo
ne ⁊ habũdãtes ſũt. Sʒ ꝓuidendũ eſt ne in
ruinas inuẽte refugiãt. Sub radicibo mötũuũu
⁊ in ſilicibo vberes frigide ⁊ ſalubꝛes locꝭ ca⸗
peſtribo.ſalſe gues tepide ⁊ inſuaues pler’iq
Irũ ſapoꝛ ſi optimꝰ fuerit nouerꝭ eaʒ ſub terrꝭ
exoꝛdiuʒ de mõte ſũpſiſſe. Sʒ ĩ medijs cãpis
mõtanoꝝ fotiũ luauitatẽ freqnt᷑ ſivmbꝛãtiboõ

Icet puteꝰ optĩe moꝛet᷑ in curia vt pᷣdia⸗

Liber

tegat᷑ arbuſtis. Sũtet hec ſigna inueſtigãde

aq̃ quibatũc credimꝰ ſi nec lacuna eſt.nec ali

qͥs ibi humoꝛ ex cõſuetudine inſedet.intꝰ te⸗

nuis.ſalix ſaluatica.alnus.arũdo.edera.cete⸗
raq; q̃ humoꝛe multũ aq̊̃ſo gignunt᷑. Locis
ergo vbi pᷣdicta reꝑis ſigna.pedibo tribo lati
tudie altitudie pedũ quĩq; fodiat᷑⁊ ꝓxime ſo
lis occaſuʒ vas purũ ereũ vł plũbeũ interius
vnctũ ponat᷑imerſum ſolo foſſiõis ipᷣius.tũc
ſuꝑ foſſam crates facta de ᷣgulis ⁊ frondilbdb

addita terra ſpaciũ om̃e oꝑiat᷑.ſeq̃nti die aꝑ⸗

to loco ſi in eodẽ vaſe ſudoꝛes inueniant᷑aut

ſtille. aquã ibi eſſe nõ dubites Itẽ ſi vas figu
li ſiccũ nec cooꝑtũ als coctũ eadẽ rõne pona
tur.ac ſiliter oꝑiat᷑ altero die ſi aquaꝝ vena ꝓ
xima fuerit.vas hũoꝛe cõcepto ſoluet᷑. Itẽ vel

lus lane eque poſitũ ⁊ cooꝑtum.ſi tm̃ colligit
humoꝛes.vt alia die ſudet expᷣſſum copiã ibi
eſſe teſtabit᷑. Itẽ lucerna oleo plena ⁊ incenſa
ibi ſiliter tecta ponat᷑.et ſi ſecũdo die reperiat᷑
extincta.ſuꝑantibo elemẽtis.aq̃s locus idem
habebit. Itẽ ſi in eo loco focũ feceris.et terra
vapoꝛata humidũ fumũ nebuloſũq; iactaue

rit. aq̃s ibi foꝛe cognoſcas. His & reperᷣ.cer
ta ſignoꝛũ firmãte noticia.puteum fodias.⁊
caput aque reqͥ ras.vel ſi plura ſunt.in vnum
colligas.tamẽ ſub radicibo montiũ in ſepten

trionali ꝑte q̃rende ſunt aque.qͥa in his loeis

magis habũdant vtilioꝛeſq; naſcunt᷑. Sʒ in

fodiẽdis puteis eſt cauendũ foſſoꝝ periculũ.

quoniã terra plerũq; allumen.ſulphur.⁊ bitu
men adducitqᷓ ſom peſtis exalant.⁊ occupa⸗
tis ſtatim naribo anias toꝛquẽt.niſi ſibi quis

fuge velocitate ſuccurrat Pꝛius ergo qᷓ; aſcẽ
dat᷑ ad infima.in eis loò lucernã ponas accẽæ
ſam.q̃ ſi extincta nõ fuerit.ꝑiclm nõ timebis.

Di vo extiguet᷑.locus moꝛtifer eſt cauẽdus.

Fodiendus eſt ̊ puteus latitudie pedũ octo
vel ſeptẽ quaq; vᷣſum.vt binos pedes ſtructu

ra concludat.fieri etiã põt latioꝛ ſeu ſtrictioꝛ.

ſ̃m ꝙ plures aut pautioꝛes aquã ex eo hau⸗
rire intendũt.et ſcdᷣm multitudinẽ ⁊ paruita⸗
tẽ venarũ. Si aqua limoſa ſit ſalis admixtio
ne coꝛrigit᷑ſed dũ foditur puteus.ſi terra nõ
ſtabit vitio generꝭ diſſolutꝰ aut humoꝛelaxa
bit᷑. tabulas obijcies vndiq; directas.et eas
trãſuerſis vectib ſuſtinebis.ne fodiẽtes rui⸗
na cõcludat. Poteſt etiã in talib locis meliꝰ

ſine foſſoꝛũ ꝑicule fieri.videlicʒ ꝙ fiat ex aſſi
dibus rota duplex ⁊ foꝛtis ad putei latitudi

nẽ.ſuꝑ quã fiat murus altitudine vnius půu⸗
cti. anteq; puteus fodiat᷑.deinde ipᷣius foſſoꝛ
cũ inſtrumẽtis ferreis in medio exiſtens ſub

Heꝛimus Fol. vif. .
muro fodiat.⁊ ipᷣm vſq; ad terre equalitatem
deſcendere faciat:als aſcẽdere.⁊ iterũ tandeʒ

murat ⁊ fodiat.⁊ terrã ⁊ tandẽ aquã extrahat

donec puteus ſit ꝑfectus. Sed qͥ in alto ſun

putei.pfoꝛatis vſq; ad infimã partẽ terris cd
loca inferioꝛa poſſint vicia fontis exire.ſi val
lis ſubiecte natura ꝑmittat. Aquã vᷣo nouaʒ
putei ſic ꝓbabis in ereo vaſe nitido ſparges.
⁊ ſi maculã nõ fecerit. ꝓbabilis indicabi᷑ tẽe

decocta eneo vaſculo.ſi arenã vel limũ nõ re

linquit in fundo vtilis erit. Iteʒ ſi legumina

cito valebit excoq̃re.vel ſi coloꝛe ꝑlucido caꝰ-

rens muſto ⁊ omni labe pollutiõis aliene.

Capitulum.ix. De aque

ductu faciendo.

—B

AVm vᷣo ducẽda eſt aqua ait- Palladiꝰ.
ꝙQW ⅞.Doucat᷑ aut foꝛma ſmuctili.aut plum⸗
beis fiſtulis.aut cãnalibi.aut fictilibꝛ tubis.

Si per foꝛmã ſtructulẽ ſolidãdus eſt canna⸗
lis ne ꝑ rimas aqua poſſit elabi.cuiꝰ magni⸗

tudo pꝛo aque mẽſura faciẽda eſt.Si ꝑ pla⸗
nũ veniet.intra centenos vel ſexagenos pe⸗

des ſenſim reclinet᷑ ſtructura ſexquipede vt

vim poſſit habere currẽdi.ſiquis mons inter
iectus occurrerit.aut ꝑ latera eius aquã du⸗
cemꝰ obliquã.aut ad aque capat ſpelũcas li
bꝛabimꝰ.ꝑ quas ſtructura ꝑuehiat. Sʒ ſi ſe
vallis interſerat.erectas pilas vel arcus vſq;
ad aque iuxta veſtigia conſtruemꝰ.aut plum
beis fiſtulis clauſam deijci patiemur. et ex⸗
plicita valle conſurgere. Sed quod eſt ſalu⸗
bꝛius et vtilius.fictilibus tubis conducitur.
vt duobus digitis groſſi ex parte vna reddã
tur acuti.vt palmi vnius ſpacio in alterun

.Liber

polſit intrare. quas iũcturas viua calce oleo
ſlſubacta debemꝰ illinire. Sed anteq;ᷓ his cur
Jus aq̃ admittat᷑ fauilla mixta exiguo liquo⸗

re decurrat.vt glutinare poſſit. ſiq̃ ſunt vicdia

tabularũ.AVltiuma rõ eſt plũbeis fiſtulis duce

atur.q̃ plurimũ coꝛꝑibo nocet hũa nis.diligẽ⸗

re q̃ noxias reddũt aq̃s. Nã ceruſa plũbo cre

ter pᷣterea eſt aquarũ receptacula fabꝛicari.vt

copiam inops vena pꝛocuret.

Capitulum. x. De ti

nis ⁊ ciſternullis.

AVUm aqua deeſt. ciſterna bm Palladiũ̃

fiat magnitudĩie qua delectat᷑.⁊ ſufficit.
ci oĩm ↄdud poſſit aq̃ tectoꝝ de teſtaciũ pa
uimentũ ſuꝑfuſiõe leuiget᷑hoc pauimẽtuʒ oĩ
cura terẽduʒ eſt al nuoꝛẽ.⁊ lardo pigui cocto
aſſidue ꝑfricãdũ. ne deducto hũoꝛe riuus in
aliqᷓ ꝑte fundat᷑ ⁊ ita poſt diuturnã ⁊ ſollici⸗
tã ſiccitateʒ aq̃ pꝛebeat᷑ hoſpitiũ.in eiꝰ medio
foꝛmet᷑ puteus.deinde circa eũ oĩs cõcauitas
repleat᷑ in fundo de groſſis lapidibo fluminũ
in medio ⁊ de minutis ⁊ de ſabulo in ſupᷣmo.
vbi aũt deſunt ffuminũ lapides.loco eoꝝ foꝛ
nacis petre ponant᷑. In qbuſdam autẽ locis
fit pauimentũ de quadã creta.que cũ medio⸗
criter eſt infſiſa taliter cõpꝛimitur ⁊ calcat᷑ q;
aquã in ſe poſitã vel puluerẽ optime recipit et
conſeruat.Anguillas ſane piſceſq; fluuiales
in has mitti paſciq; cõuenit.vbi eoꝛũ natatu
aqua ſtans agpilitatẽ currẽtis mittet. Rimas
⁊ lacunas ciſternarũ piſcinas vel puteos ſar
ciemus hoc modo. picis ſiquidẽ liquide quã
iiũ̃ volueris ⁊ tantundẽ ſumes aſſungie vel ſe

tiſter⸗

uimus

pe tũc ĩ olla vtrũq; miſcebis ⁊ coques douec

ſpumet. deinde remouebis ab igne. cũ autem
fuerit refrigerata cõmixtio calceʒ ſuꝑadijcies

minutatim.⁊ ad vnũ coꝛpus oĩa mixta reuo⸗

cabis.cũq; velut ſtigmentũ feceris inſeres lo

cis coꝛrupꝭ ac manantibo.et pᷣſſum ſũma dẽ
ſitate calcabis. In locis pᷣterea in qͥbus aqͥs
fluminũ vtimur.fiãt ciſternule.cũ quibo clari
ficent᷑ et limpide fiãt hoc mõ.habeat᷑ vꝛceus
terre magnꝰ in loco frigido ſub ſabulo obru
tus.ſupꝛa quẽ ſit vas ligneũ vel terreũ cooꝑ⸗

tũ.latitudinẽ quandã habẽs qð foꝛamẽ par⸗
uũ cum cãna in medio fundi habeat.ꝑ vnuʒ
dDigitũ in fundo eleuata ſupꝛa quã ciatum po
nat᷑ incenſum.deinde vſq; ad mediuʒ ſabulo
impleat᷑.in quo poſtea quotiens volueris flu
minis aqua ponat᷑.q̃ in ſabulo diſtillata.per
ccannulã guttatim deſcẽdit inferius in vꝛceo
in quo vtenda ſeruat᷑. ſi maioꝛẽ ciſternulã
haꝛ abere volueris. poterꝭ tam inferius q; ſupe
rius receptaculũ de marmoꝛibo vel lapidib-
?L?L cenmento aut teſtaceo pauimẽio facere ſcõᷣm
4 foꝛmam ⁊ ma gnitudinẽ tibi gratam.

Capitulum. xj. De mate

rijs domoꝛum.

VCLWLLILIAKA

Librr

Vm ſupꝛa de domib ⁊ edificijs me⸗
tionẽ fecerim fabꝛicandis. que ex ma

teria muroꝛũ ⁊ lignoꝛũ fiunt.dicam⸗

ᷓ ligna que competũt edificijs. ⁊ que bona
cementa ⁊ que conſideratio in ſfundamentis

habenda eſt. Fundamẽta igitur (vt ait Pal⸗

ladius) ſtabilia ⁊ diu durabilia latioꝛa ſint
ex vtraq; parte ſemipedis ſpacio qᷓ; parietis
coꝛ pus excieſcat. Si ſolida ⁊ conſtricta in⸗
ueniet᷑ argula.quinta vel ſexta pars altitudi-
nis eius que ſupꝛa terrã futura eſt fundamẽé⸗
tis deputet᷑. x ſi terra laxioꝛ fuerit maioꝛis
gltitudinis obꝛuant᷑ donec mũda ſine rude⸗
rũ ſuſpitiõe occurrat argilla.que ſi omino de
ſit quartam merſiſſe ſufficiat.Arena que co⸗
pᷣhenſa manu odit ſtridoꝛes erit vtilis fabꝛi⸗
canti. Item ſi panno vel lintheo candido ve
ſtis inſperſa ⁊ excuſſa nihil macule reliquit:
aut ſoꝛdis egregia eſt. Sed ſi foſſibiuis are⸗
na non fuerit. de fluminibus aut glarea aut
litoꝛe colligatur. Marina arena tardius ſiic—⸗
catur.⁊ ideo non continue ſed intermiſſis tẽ⸗
poꝛibus conſtruẽda eſt ne opus coꝛrumpat.

camerarũ quoq; tectoꝛia ſalſo humoꝛe diſſol

uit.nam foſſiles tectoꝛijs ⁊ cameris ex celeri
ſiccitate vtiles ſunt. melioꝛeſq; ſi ſtatim cum
effoſſe fuerint miſceantur. ſed ſi nõ neceſſe ſit R
maris arena erit cõmoda pus lacuna humo
ris dulcis immergi.vt viciũ ſalis aquis ſuu⸗
uibus e ata deponat.Calcẽ quoq; albeo ſa⸗
xo vel uiburtino aut colũbino fluuiali coque⸗ d
mus in duabo arene ꝑtib calcis vna miſcen = E i
da eſt.in fluuiali quoq; arena ſi tercia ꝑte te⸗ D ⸗

ſte crete addideris operũ ſoliditas mira pꝛe⸗

ſtabit᷑. Ierũ ſi calx ⁊ arena equali mẽſura mi G

ſcent᷑ erit foꝛtiſſimũ cementũ exinde cõmixtũ

Hõ eſt pᷣterea murus faciẽdus iꝑe magni ol
goꝛis.qꝛ cõgelatus diſſolueret᷑ poſtmodũ ad

ueniẽte caloꝛe.Tẽpoꝛe menſis nouẽbꝛis aut

decẽbꝛis fabꝛicarũ materia eſt cedenda cum
luna decreſcit.quia tũc humoꝛ coꝛruptibilis D

coꝛrũpens cõſumptus eſt ꝑ pꝛecedentẽ autũ
nũ ⁊ lune eiatẽ.⁊ pꝛopter pᷣſens frigus aeris

fugit cum caloꝛe naturali arborꝭ ad radices

ad calidũ ventrẽ terre.ſed arboꝛes q̃ cedunt

vſq; ad medullã ſecuribus. reciſas ſtare ali-⸗

q;diu patiaris.vt per eas ꝑtes humoꝛ ſiquis

in venis continet᷑ excurrat. Vtiles auteʒ hec

ſunt maxime abies videlicet. eſt em̃ leuis rigi
da.⁊ in oꝑibus ſiccis ꝑfecie durabilis. Sa⸗
lix vłlatex ſᷣm Palladiũ vtilima.ex qua ſi ta
bulas ſuffigas in fronte atq; extremitate te⸗

ctoꝛũ.pꝛeſidia cõtra incendia confert.nec em̃

flammas recipiut aut carbones creãt. vt i

o .ð S 5cäl X ”cä
* —. . 4 SS ð
. 5 . .
. * *R õ

ait. Quercus durabilis.ſi ierrenis operibus
obꝛuat᷑. Rouer optima tam ſub terris q; etiiiã

ſupᷣ terras. Caſtanea mire ſolidata vurat?n

agris tectis ⁊ operibo interms. YFagus in ſic

co vtilis.humoꝛe coꝛrumpit᷑.Populus alba
rus vtraq; ſalix ⁊ tilia in iculpturis neceila⸗
rie. Alnus fabꝛicis inutilis. ſed neceſſaria ſi
humidus locus fundamẽtis planandus eit.
UVlmus ⁊ fraxinꝰ ſi ſiccent᷑ rigeſcũt ante cur·
uabliles. Lipꝛeſſus egregia. Pinus vł pirus

niſi in ſiccitate nõ durat. Cedꝛus durabii.

niſi tangat᷑ humoꝛe.Quecũq; aute ex ꝑte me

ptentrione Peocer ioꝛes.ſed faciie viciant. “

Capiuulum. xij. Dr o

cio vulci.

Blns diſciplina vtat ſcõm Varronẽ
ferie ſeruentur. aliena nyanu abſtineat.

ſua diligetiſſime ſeruet. litibus familie ſuꝑſe⸗

deat.ſiquis deliquerit bono modo vindicet.

familia ne ſit mala.ne algeat.ne eſuriat.opera
exerceat.facilius a malo pꝛohibebit. pꝛobe⸗
neficio gratiam referat.vt alijs recte facere li
beat. Villicus non ſit ambulatoꝛ. ſobꝛius ſit

ſemper. Ad cenam ne coeat. famiũiam exer⸗

ceat. pꝛocuret vt que dñũs imperat fiants He

plus cenſeãt ſaꝑe ſe q; dominũ.Amicos do⸗
mini habeat ſibi amicos. Qð dñs credide⸗
rit exigat.mutuũ nemini det.ne quid inſcien
te domĩo emat.ne dominũ celauiſſe velit.opꝰ
ruſticũ omne vt ſciat facere curet.⁊ id faciat
ſepe.dum ne laſſus ſit ſi fecerit ſcribat in mẽ

te familie.⁊ illi anĩio equioꝛe facient. Sihoc

faciet minus libebit ambulare.et valebit me
lius.et doꝛmitabit libentius.pꝛimus cubitũ
ſurgat.poſtremus cubitum eat.pꝛius villazʒ
videat vt clauſa ſit.vt quiſq; ſuo loco cubet.

⁊ vt iumenta pabulũ habeant.boues maxi⸗

ma diligentia curatos habeat. Bubulcis ob
ſequioſus partim ſit.quo libentiꝰ boues cu⸗
rent. Aratra vomereſq; faciat.vt boues ha⸗
beapt.pecoꝛi ⁊ bobus diligenter ſubſternat᷑
vngule curent᷑.ſcabiem pecoꝛi ⁊ iumentis ca
ueat.id ex fame et ſi impluit fieri ſolet.opera

omnia mature conficiat Nam res ruſtica ſic
eſt. ſi vnã rem ſero feceris. opera omnia ſero

facies.ſtramenta ſi deſint frondẽ ligneam le⸗
gat.eam ſubſternat ouibo bobuſq;. Sterqui

liniũ magnũ habere ſtudeat.⁊ per autumnũ

euehat.⁊ circum oleas ablaqueat.ac fimũ ad
dat.ſondem populneã vlmeã querceamq; ꝑ

tẽpus cedat.eam condat non ꝑ aridã pꝛo pa⸗

bulo ouiũ. Item fenũ aridum de pꝛato recõ⸗
dat poſt imbꝛẽ ⁊ autũnalem rapinam pabu⸗
lum lupinũq; ſerat.

Capitulum. xiij. Quali ⸗

ter paterfamilias debet agrum emere.ac vil⸗

lici operam ⁊ rationem inquirere.
Altho ſcribit pꝛediũ cum cõparare co

gitabis.ſic in animo habeto vti necu

pide emas me ve opera tua ꝑdas. ne
ſatis habeas ſemel circuire.quotiens ibis to
tiens magis placebit quod bonũ erit.vicini
quo pacto niteant id aniaduertito.⁊ vti eum

introeas.⁊ circũſpicias vti inde exire poſſis.
vti bonũ celum habeat.ne calamitoſum.et ſi

ſolo bono ſua virtute valeat. Si poterꝭ ſub⸗
radice montis ſi ⁊ in meridiem ſpectet.in lo⸗
co frigido.loco ſalubꝛi.operarioꝛũ copia.ſi ⁊
bonũ aquariũ.opidũ validum pꝛope ſit. In
his agris qui non ſepe domĩos mutant.qui
in his agris pꝛedia vendiderunt quos pige⸗
at vẽdidiſſe.vti bene edificatũ ſit. Caueto ne
alienã diſciplinã temere cõtempnes.a domio
bono colono bonoq; edificatoꝛe meliꝰ eme⸗
tur. Ad villam cũ venies videto vaſa ⁊ toꝛcu
laria. ⁊ dolia ſi multa ſint.vbi non erunt ſcito
pꝛovatione fructuũ eſſe inſtrumẽta multa vł

Pꝛimus

pauca ſint videto. ſumptuoſuſq; ager ne ſit.

Paterfamilias cũ ad villam venit fundũ ea
die ſi poteſt circũeat vł die ſequenti.vt cogno
ſcat quomodo fundus cultus ſit operaq; fa⸗
cta infecta que ſint. poſtea villicum vocet ac
interrroget.quid operis factũ ſit.et quid re⸗

ſtat.ſatis ne temꝑe opera ſint cõfecta poſſitq;
que reliqua ſint conſicere.et quid factuʒ vini
frumenti aliarũq; omniũ.vbi ea cognouerit
rationẽ inire opoꝛtet operaꝝ dierum ſi opus
nõ appareat.dicit villicus ſe dolo caruiſſe.ſe
non valuiſſe.tẽpeſtates malas fuiſſe.ſeruos

aufugiſſe. vbi eas multas cauſas dixit.ad ra
tionẽ operũ operarũq; villicũ reuoca.Cũ tẽ⸗

peſtates ⁊ pluuie fuerit que opere per ymbꝛẽ

fieri potuerint.dolia lauari.picari.villã pur
gari. frumentũ tranſferri.ſtercus foꝛas effer⸗
ri.ſterquiliniũ fieri.ſemen purgati:funes ſar⸗

ciari.nouas fieri centones cuculiones fami⸗

liam ſibi potuiſſe ſarcire. per ferias potuiſſe

foſſas veteres tergeri.viam publicã muniri.
vepꝛes recidi.oꝛtum fodi.pꝛatũ purgari.vit

gas vinciri.ſpinas trũcari.cũ ſerui egrotaue⸗
rint.cibaria tãta dari nõ potuiſſe als opoꝛtuiſ

ſe.qᷓ oꝑa reliqua ſint curẽt.vt perficiant᷑.ſi qͥd
deſit in annũ vi paretur que ſuperſint vt ve⸗
neant.que opus ſint locari vt locent᷑ ⁊ q̃ ope⸗
ra fieri ⁊ que locari vt imperet.⁊ ea ſcripta re
linquat.pecus om̃e conſideret. oleum vinuʒ

frumentũ ⁊ quicquid ſuperſit vendat.boues

vitulos armenta oues lanam pelles plauſtrũ
vetus.ſeruũ ſenem ⁊ moꝛboſum vendat.pa⸗
trem em̃ familias vendacẽ non emacem eſſe
opoꝛtet. Item q̃ pertinent ad ſationẽ ſuo quo
q; temꝑe pꝛomenda. id eſt manifeſtãda ſunt.
que vẽdenda videndũ.ea em̃ que ſeruari nõ
poſſunt tunc vendat cum caritas eſt. anteqᷓ;
ſe cõmutent celeriter pꝛomat ⁊ vendat.ſepe
em̃ diutius ſeruata non modo vſuram adijci
unt.ſed etiam fructũ duplicãt.ſi expectato cõ
gruo tempoꝛe pꝛomat.

.
4
0

2

e

ni
n
s
eſe
nos

le⸗
bꝛẽ
pur
fer⸗
ſar⸗
mi⸗
iſſe
iri.
vir
ne⸗
ni⸗
ye⸗
e⸗
e
nz
nes
i
b⸗
eſe
guo
unt.
ino
lc;

00

S

,

10 Vr 7

**

Liber letuũdus de natu⸗

ra plantarũu. de reb?to⸗

mumib cultui tninllibet

generis agroꝛmm.

Vlm in ſupioꝛi libꝛo de his

q̃ neceſſaria ſunt ſaluti habi

tantiũ rura.q̃daʒ vtilia ſcri⸗
pſerim.cõſequent de ipſoꝛũ
oꝑationibo in villis agẽdis
DdDdicendu eſt. WHeruʒz q: ruris
exercitia variant᷑ ſcdᷣm varietatẽ plantarũ lo
coꝛũ ⁊ tẽpoꝛũ: quoꝛũ diuerſitas ſiue noticia
nature plantarũ partiũ ipſarũ eoꝝ etiã q̃ plã

iis neceſſaria ſunt ꝑfecte cognoſci nõ põt. de

his in hoc loco ſcdo agendũ eſt.et qͥa quedã

ſunt cõmunia cultui cuuuſſibet generj agroꝝ
de his etiã in eodeʒ libꝛo dicet᷑.dicã itaq; de

bis in pꝛimis que omni plante cõueniũt m
generationis pꝛincipia.

Capitulum Oꝛimn. De

his que om̃i plante cõueniunt ſcõᷣm genera

tionis pꝛincipia.

Nplantarũ generatiõe ſuntiſm fratrẽ
Allbertũ ſeptẽ ſine quibo nulla oino na⸗
ſcit᷑ planta. caloꝛ videlicʒ celeſtis circuli.q eſt
pmũ ⁊ viuificũ pꝛincipiũ plantarũ.ſcdᷣm eſt
aũt cõueniẽs caloꝛ loci.qꝛ ſi in loco nõ ſit vir
tus frigoꝛis moꝛtificatiua nõ ſuſcipiet vᷣtutẽ
caloꝛis celeſtꝭ circuli.Siliter autẽ ſi locus ſit
vehemẽter aduſtus.erit heremus arenarũ et
eius qð vocat᷑ moꝛtuũ ſabulũ:eo ꝙ nõ eſt tał

—.——

locus ſuſceptiuꝰ celeſtis vᷣtutis plãtas viui⸗
ficantꝭ.terciũ autẽ eſt caloꝛ.qͥ materie ſemia⸗
li q̃cunq; illa ſit inheret:quia ſine illo aut no
eſt receptiua caloꝛis viuifici. aut receptum
euaneſceret: ⁊ nunq; foꝛmaret᷑ ex ipſa plãtaz
aliqua ſᷣm euapoꝛationẽ ꝓbant aũt hec oꝑa
ruſtificatiõis. quoniã in quibuſdã plantis cũ
pmo foꝛmant᷑ ⁊ ſunt tenelle.vmbꝛacla opoꝛ
tet fieri.vt caloꝛe ſolis nõ euaneſcãt. ſicut qñ
ex ſemib pullulãt cipꝛeſſi vel ficus. ria au=t
ſũt miſtrantia ſubſtantialẽ materiã. quoꝝ pa
mũ eſt humoꝛ naturalis inherẽs ei qð foꝛma
tur in plante ſpẽm.qui pmũ ſpirando pullu⸗
lat ſurſum ⁊ erũpit ad terre ſuꝑficiẽ q cũ pu
lulat euacuat ab inferioꝛi materiã humoꝛis.
totã ſubſtantiã humorꝭ foꝛmãs in inſtrumẽ⸗

ta plantule.⁊ inferius ad radicẽ in radicẽ. de

ſtituta aũt vᷣtus caloꝛis ſubiecto.attrahit bu

.

moꝛẽ locis.et iſte eſt ſcous humoꝛ miniſtrãs

coõcepte plante nutrimentũ. ſicut miſtrat ma

trix ſanguinẽ menſtruũ in cõceptiõe ⁊ foꝛma

tione anialiu.tertius eſt aũt humoꝛ pluuiaꝝ
⁊ roꝛis ⁊ niuiũ deſuꝑ venientiũ.qͥ ſe habʒ ad
plantas ſicut humidũ nutrimentale ex cibis
ſumptũ in anialib.⁊ ideo humidũ hoc deſi⸗
derat᷑ a plãtis iam foꝛmatis.⁊ ad ſpẽm iã de
ductis.ſicut cibo deſiderat᷑ ab ania natis aia
libus.Septimũ aũt qð exigit᷑ eſt aer cõueni.
ens extrinſecus.ille em̃ cõſeruat᷑ ſi bonus eſt.
aut coꝛrũpit ſi malus eſt plãtas. ⁊ ideo venti
vꝛentes ⁊ pluuie moꝛtificãtes ledũt ⁊ deſtru
unt plãtas.ab aere aũt tpato ꝓpoꝛcionabilir
cõualeſcũt ⁊ fructificãt. Amplius aũt arboꝛ
in genere ſuo eſt calida ⁊ hnmida.et caloꝛ qͥ⸗
dem apperit meatũ ⁊ impellit humidũ.humi
dũ aute babundãas ſufficient᷑ miniſtrat mate
riã. ei ideo ſtatim exurgetin ſtipitẽ ⁊ augetil⸗
lam ⁊ roboꝛat et emittit in eos ramos miltos

et in ramos plurimas virggas. .
Capitulũ.ij. De diuerli⸗
tate generis plantaſſun.
OD nſiderandũ eſt pᷣncipalit᷑ de diuerſi-⸗
tate generatiõis plantaꝝ ex diuerſitate

generatiõis eius vere ſciet tota natura plãta

rũ.Et de hac quidẽ diuerſitate ab antiqͥs fe⸗
re nihil ampliꝰ inuenit᷑q; qðᷣ dixit Ariſto.q;
arboꝝ ſcʒ ⁊ plantaꝝ q̃daʒ generant᷑ plãtate.q
dã ex ſemie.⁊ q̃dam ꝑ ſeipſas.ex ipſoꝝ elemẽ
toꝛũ cõmixtiõe ⁊ vᷣtute celeſtiq̃ tali cõmixtiõi
vitã influit vegetabilẽ.⁊ ea que plãtatis aut
a radice nata euellit᷑.aut a ſtipite aut a ramis

auta ſemie nata tranſſfert de loco ad locũ.ſeqͥ

hoc ꝓpꝛie nõ eſt plãtatio.ſed tiaſplamtala di

Llber
citur. iſte que ſic tranſplantant᷑ ⁊ quedã pꝛo
pter duriciẽ ſue ſubſtãtie ⁊ ſcarticis a liquãtu
lixõtundunt᷑ ⁊ ſcinduut᷑ inferiꝰ vbi infigũ⸗
tur terre.vt facilius ⁊ citius trahãt nutrimẽ⸗
tum. adhuc aũt que ſm partẽ aliquã plantã
tur.quedaʒ plantant᷑ in terra. ſicut fit de vite
ſalice et buxo.frequentiꝰ quedas plantant᷑ in
aliam arboꝛeʒ.et hec plantatio vocat᷑ inſitio.
Quod aũt in generatione plãte valde nobis
occurrit.eſt ꝙ plantaꝝ quedã ex ſemie habẽt
generationẽ. que nec pꝛoducũt ſemen ſimile
uũli ſemini ex quo habẽt generationẽ. quedaʒ
faciũt ſemen melius:⁊ quedã peius.aliquan⸗
do em̃ quibuſdã malis ſemibus bone arbo⸗
res ꝓueniũt. vt ab amigdalis amaris ⁊ acer
bis aliquãdo fiũt dulcia:⁊ aliquãdo contra.
et ſiliter a maliſgranatꝭ ſiue punicis accidit.
aliqn ſiunt dulcia ⁊ aliquãdo ecõuerſo. Qua
rundã aũt plantarũ ſemẽ cũ debile fuerit aut
ex loco aut ex aere tꝑe incone iell deficit. Et
illarũ generatio in tali loco nõ eſt ex ſemine.
ſed ex aliqua alia planta:ſiue ramoꝛũ ſiue ra
dicis.⁊ hoc pᷣcipue eſt in pineis ⁊ palmis fi⸗
cubus ⁊ maliſgranatis.⁊ ſimilit᷑ in omi abie
tunt᷑ natura.nulla em illarũ ſemen facit tan⸗
te efficacie ꝑ qdð pullulare faciat niſi raro.nã
ex ſemie palma quãdoq; puliulat ⁊ cipᷣſſus.
⁊ maxime palma ſi plura ſemina ſimul cõiun
gant᷑.ex vno em̃ ſunplici ſemie raro pullulat.
ſed cipꝛeſſus ⁊ maxime ficus pullulãt ex vno
granato ſemĩato ad modũ herbe pᷣmũ cõua⸗
leſcẽs paulatim.nõ aũt derfacili fit ꝙ ex ſemi
nemalo ꝓueniat bona plãta:nec ecõuerſo.li
cet aliqñ hoc fiat.ſʒ in aiali hoc ↄtingit mul⸗
tociẽs.ꝓpt᷑ diuerſtatẽ em̃ habitationũ aeris
⁊ ventoꝝ ⁊ nutrimẽti.cũ aĩal ſit facilis altera
tõnis freq̃nter fit ꝙ ſemen male cõplexionati
anialis alterat᷑ et fit melius.⁊ bene cõplexio
nati alterat᷑.⁊ fit peius.⁊ aial generatũ fit ſᷣm
ſemiĩs ex q̊ generat᷑ diſpoſitiõeʒ. vł peiꝰ vl me
lius.cuiꝰ ſignũ eſt ꝙ oĩa domeſtica aĩalia vi⸗
demꝰ valde differẽtia int᷑ quãtitatẽ ⁊ coloꝛẽ.
qð nõ accidit eis niſi ꝓpt᷑ ſui nutrimenti mul
tã diuerſitatæ. ⁊ diuerſa fomenta ſtabuloꝛũ. ⁊
alioꝝ locoꝝ ĩn qͥb cõuerſant᷑ ꝓpter qdð etiam
carnes eav in ſapoꝛe diuerſificant᷑ a carnib⸗
aĩaliũ ſilueſtriũ.talis em̃ diuerſitas in plãtis
nõ eſt. aut tanta nõ eſt. qꝛ radicib terre affixe
ſunt.et neq; loca mutant neq; nutrimenta.

Capitulum. ij. De ſub⸗

ſtantia et oꝛigine et generatione plantarum.

Situndus

Ocus in quo oꝛit᷑ plãta eſt ſicut matrix

in aialibus. ⁊ ſuccus ſiue humoꝛ in ta⸗

li loco pᷣparatus ⁊ attractus eſt ſicut ſanguis
mẽſtruus in matricib anĩaliũ.vis aũt celeſt
in eis eſt ſicut vᷣtus indiſtincta ⁊ nõ determi
nata ad ſpeciẽ qᷓquãtũ ad plãte naturãſuffi⸗
cienter determiat᷑ ⁊ diſtinguit᷑ per qᷓlitatẽ ele
mentoꝛũ ⁊ modũ cõmixtionis eoꝛũ in mate⸗
ria ſemĩs plante.opera aũt plante ſᷣm ꝙ plan
ta eſt ſunt tria.ſcʒ vti alimẽto.⁊ augere ⁊ gene
rare.vtunt᷑ alimẽto ſiue trahũt ipſum tm̃ pu⸗
rũ cõueniẽs ⁊ ſimile ſibi.⁊ hoc totũ eſt cõner
tibile in ſubſtantiã mẽbꝛoꝛũ.⁊ ideo nõ habẽt

vẽtres ⁊ venas.ſed tm̃ poꝛos.⁊ terra eſt eis ꝓ

ventre.in q̃ dimittũt vtrãq; impuritatẽ ſiccã
videlicet ⁊ humidã.⁊ hec eſt cauſa ꝙ radices
infigant oꝛi ſuo ſimiles in terrã exqᷓ ſicut ex
ſtomacho ſugũt nutrimentñ ⁊ dirigunt radi
ces deoꝛſum maioꝛes plãte oẽs vbi terre ca⸗
loꝛ melius cõmiſcet ⁊ dirigit nutrimentuũ.⁊ ſi
aliqᷓ plante magne in ſuꝑficie ſꝑgũt radices
⁊ nõ in pꝛofundũ dirigũt cito areſcũt.qa nu⸗
trimentũ quod eſt in ſuꝑficie terre euaneſcit

ab eis in fumũ ꝑ caloꝛẽ ſolis.⁊ non coget᷑ ſpi

rare in radicibo coꝛũ ꝑ loci cõtinentiã. Auge
re aũt ipſaꝝ plãtarũ dicũt qͥdam eſſe in infi⸗
nitũ.afſerẽtes plantã augeri q;diu radicitus

—W — — — — -——.——N,᷑ß — ⸗—.

Liber
terre adheret.quibo nõ eſt cõſentiendũ.qͥa cer
tum eſt oim natura cõſtantiũ eſſe quantitatẽ
determinatã int᷑ duos termios maximi ĩ ſuo
genere ⁊ minimi. Habẽt em̃ ſic egregie dicit
Areſto.oia rationẽ magnitudinis ⁊ augmẽ
ti. licet em̃ ex nutrimẽtali foꝛment᷑ ⁊ augeant
humido plante.tamẽ ꝑs cui faciẽda eſt addi
tio in ti addurat᷑ pꝛoceſſu tꝑis vt extẽdi nõ
poſſit.⁊ tũc cõſtat augmentũ in longũ.⁊ tan

dem ex eadẽ cauſa ſtabit etiaʒ ad alios duos

dyametros.qᷓ ſunt iĩ latũ ⁊ pꝛofundũ.De ope
ratiõe aũt generatiõis plantarũ hic ſolũ dici
tur.ꝙ ſugẽdo ꝑ poꝛos bũt nutrimentũ.et de

eo qdð extrinſecus in gẽmis eleuat᷑ a ſpñ egre⸗

diente foꝛmant omne quod gignunt.

Capttulu. uIf. De dimiſi⸗

one plantarum per ſuas partes integrales.

Onſequẽter aũt de ꝑtibus vegetabilibꝰ
plaätaꝝ determiandũ eſt. ⁊ de his q̃ acci

dũt eis a natura ⁊ nõ ex cultu.de fructibo em

⁊ cultu dicet᷑ poſteriꝰ.O ꝑtet aũt ſcire ꝙ ſiẽ in
aĩalibo ita in plãtis.qd dam eſt qð eſt potẽtia

⁊ q̃dã ꝑs plãte vocat᷑ ſuccus ⁊ quoddã eſt qd
eſt ꝑs plate actu.ſic radix ſtipes ramꝰ et hu-
iuſmodi. Eſt aũt ſuccꝰ humoꝛ ꝑ poꝛos radi

cis attractꝰ.⁊ ad nutriendã totã plantã ꝗᷓ per
ꝑtes plãte a ᷣtute nutriuua diſtribuit᷑.neceſſe

eſt igit᷑ ꝙ ad plante ſilitudinẽ caloꝛe digeſti⸗

uo.ꝑ digeſtionẽ ad ſilitudineʒ cõplexiõis eiꝰ

mẽbꝛi vel ꝑtis q̃ nutrit᷑ alteratũ eſt.ex his üt

neceſſario relinquit᷑ ꝙ hũoꝛ cibalis plãte ma

gis ſit inſipidus ĩ radice ̃m ꝙ mag ⁊ magis

a radice ꝓcedit.ſic plus ⁊ plus accipit ſapoꝛẽ

plãte ↄuenientẽ.ſic aũt accipit ſapoꝛẽ:ita etii uu humidu.in imuetute
maxlie accidit ꝓpter caloꝛ iuuẽtutꝭ eaꝝ.Ali⸗

accipit inſpiſſationẽ ſubtiliationẽ ⁊ acumen.
Ex actiõe em̃ caloꝛũ in ipᷣm neceſſe ẽ hec oĩa

ecuenire circa ipᷣm.niſi per accidẽs impediat᷑

vt infra docebit᷑.⁊ in quibuſdã quidẽ plãtis
caloꝛe exalante plurimũ humidũ remanet ter
reſtre viſcoſuʒ lucidũ ꝓpter multã dyaphani
naturã in ipᷣo.⁊ eſt odoꝛiferũ ꝓpter actionẽ ca

lorꝭ in ipᷣo.eo qͥdem qð cõuenient᷑ digeſtũ eſt

aromaticũ eſt.qð aũt coꝛruptũ ẽ fetidũ ⁊ hũi
dũ.qũ caloꝛe apiente paꝝ ſtulat frigiditate ae

ris exiccat᷑.⁊ vocat᷑ gũmi.aliqñ etiã diſtillate

vulnꝰ factũ ferro ĩ plantã.⁊ tũc etiã gũmi vo
cat᷑ſed nõ eſt tãte vᷣtutꝭ vt pᷣdictũ.Partes aũt

q̃ᷓ actu ſũt ꝑtes plãte diuidunt᷑ in duo genera
qdã em ſunt ad mẽbꝛa ſic officialia in aĩalibb
ꝗdã aũt ſunt ſilia.nodi em̃ ⁊ iũcture ⁊ vie prr
modũ venaꝝ extenſe ⁊ radices ſunt ſic mẽbꝛa
officialia.⁊ nutrimẽti officio deſeruiẽtia.ſʒ lix

Setüdus Fok. x.

gnũ in habentibo lignũ ⁊ caro cibalis in non

habentibo lignũ eſt ſicut mẽbꝛũ ſiłe in aĩalib⸗

coꝛtex aũt ſicut pellis in aialibus.⁊ ad hunc

modũ eſt de ceieris ꝑtibus plãte: ſed nodss

illeq vocat᷑ malleolus eſt factus a natura.vt

in ipſo ſtet ſuccus.⁊ amplioꝛẽ accipiat digeſti

onẽ.cuius ſignũ eſt:qꝛ ſi in ramo ſilueſtris ar
boꝛis fiat inſciſio vltra mediũ.ita q; medulla
ſit abſciſa.⁊ poſtea ligatus conſolidet᷑.tẽpoꝛa

bit᷑ malitia fructuũ.et melioꝛabit᷑ ſapoꝛ eoꝛũ.

cauſa autẽ eſt ꝙ ibidem retoꝛtũ poꝛũ inueni

es nutrimentũ aſcendẽs per truncũ ſtat.⁊ di

utius digeſtũ in melioꝛes digerit᷑ ⁊ tranſſoꝛ⸗
mat᷑ fructus.huiuſmodi aũt nodos habẽt pᷣ
cipue in plantis ea q̃ rare ſunt ſubſtãtie.⁊ ha
bent magnas medullas.aut in toto ſunt cõca
ua.⁊ cũ hoc ſunt valde longa ſicut eſt viris ⁊
viticella ⁊ cucurbita ⁊ arũdo ⁊ genera frugũ

triticũ ⁊ ſiligo oꝛdeũ ⁊ auena ⁊ alia huiuſ⸗
modi. Radices tñ habent plante oꝛi ſimiles.

quantũ ad tractũ nutrimenti.habẽt tñ qᷓntuz

dd aliũ modũ ſilitudinẽ ⁊ effectũ coꝛdis radi
ces plãtarũ.quõm coꝛ nutrimẽto attracto pꝛi
mũ infundit caloꝛẽ viuificũ.per quẽ ad mem
bꝛa moueri incipit.⁊ hoc facit radix in plätis
qm̃ ex radice dat᷑ eis caloꝛ ⁊ foꝛma vice potẽ
tialis.per quã ad oẽs ꝑtes plãte naturali mo

tu mouet᷑. Sũt plãte voꝛaces dicte ⁊ abſtinẽ

ites dicte.? ꝓpter ſuarũ radicũ diſpoſitiões eõ
trarias. raras em̃ ⁊ poꝛoſas ⁊ calidas hñũtes

radices multũ trahũt de nutrimẽto:plus aũt

putreſcẽtes ſi nõ exſudet. vel aliter emitiat ſu
perfluũ humidũ.in iuuẽtute aũt plãtarũ hoc

qñ aũt curant᷑ ex hoc ꝙ ꝑfoꝛant᷑ iuxta radicẽ.
ibi em exit ſuꝑfluũ humidũ ſic per fleubotho

miã. Si aũt plante calide ⁊ rare radices ſint
in terra ſicca in q̃ pluit raro.⁊ in qᷓ cadit cuz

impetu multa pluuia.ſic eſt terra climatis ſe
cũdi ⁊ tercij:⁊ foꝛte qrti pꝛo aliqᷓ ſui ꝑte trahi
tur radix plãte mult vicibo interpoladᷣ ex ha
habũdantia pluuie multũ nutrimentum qdᷣ
anteq; alia pluuia ſuperueniat trabit᷑ ad par
tes ſuꝑioꝛes.⁊ ↄpleta digeſtie ꝑficit᷑. et ideo
tales in talibʒ loc plãte ſepius foꝛte floꝛut.
⁊ fructus emittũt.⁊ hec eſt cauſa q̃re in tera
mauroꝛũ ſepe floꝛẽt arboꝛes in vno anno.fit

aũt hoc in nr̃is climatibo.licet nõ pꝛoducant

plante noſtre niſi paucos floꝛes.quãdo poſt
eſtatẽ humidã ſequit᷑ autũnus valde calidqus
2 ſiccus. Sunt autẽ quedã bläte bumicauͤ⸗

cõͤuerti poſſit? termiari a natura arboꝛis.
⁊ tũcarboꝛ generabit fructꝰ vermicloſos et

ſe molles.⁊ quocũq; modo infigant᷑ terre de
ſacili radices emittũt ⁊ conualeſcũt.hoc aũt
faciũt ⁊ qᷓdam dure ꝓpter ſilitudinẽ ligni ra⸗
didis plante coꝛꝑis.ſiẽ buxꝰ.cuiꝰ ramꝰ in ter
rã infixus defacili cõualeſcit.in b aũt h̊ nõ
fit cauſa eſt ꝙ deſtituit lignũ nutrimẽto.ante
qᷓ; ex ſe foꝛmare poſſit radices.eo q aut poꝛo
ſum nõ eſt.aut nõ hʒ caloꝛẽ ſufficient᷑ traben
tẽc.⁊ ideo areſcit anteq; ex ſe emiutere poſſit ra⸗
dices.⁊ ideo q̃cunq; calide ſũt ramis infixis
in terra cõualeſcũt.ſic buxus ⁊ ſauina et mul
tealie.Et iterũ ſi molles ſunt tactu.ab humo

re terre nutriunt᷑ ⁊ implent᷑ ⁊ ↄualeſcũt ſiẽ ſa⸗

lix ⁊ tilia.quecũq; aũt neutrã hñt diſpoſitio⸗
nẽ harũ frequent᷑ areſcunt.qũ rami eaꝝ terre
infigunt᷑.vena aũt in plãta ꝓpꝛie loq̃ndo non
eſt.ſed nec ſᷣm multã manifeſtã ſilitudinẽ ha
bẽt ſed vie nutrimẽti dicunt᷑ vene eiꝰ.que ali
qñ ſunt directe aſcendẽtes.⁊ tũc creſcit plãta

qi ꝑ quaſdã tunicas herbales vel ligneas q⸗
rũ vna ſu pponit᷑ alteri.q̃ aliqñ ſũt toꝛtuoſe. x
tũc efficit᷑ plãta nodoſa.aliqũ aũt diffundunt

articulatim ĩ plantã.⁊ ꝑ vias directas nutri
mentũ trahit᷑et ꝑ trãſuerſas detinet᷑.⁊ repᷣmi
tr pte⸗ plãte nutrimentũ.veniunt aũt vie
iſte aliqũ a radice aſcẽdẽtes.aliqñ ex medul⸗
la ad exterioꝛa plãte.ſiẽ linee multe ꝓducte ab
eodẽ centro.talis eſt igit᷑ diſpoſitio venarũ in

