montiũñ q; vallium. qm reuerberatio ſolis ad
montẽ maioꝛ eſt. vumoꝛ moderatꝰ citiꝰ obe
dit digeſtioni.⁊ loca ipſa montiũ ſunt vapo⸗
roſa.quia vapoꝛ maturantẽ adiuuat caloꝛes.
Ex his ergo aniaduertendũ eſt ꝙ q̃cunq; plã
te aromaticos ⁊ calidos ⁊ ſiccos habẽt fru⸗
ctus.hos magis ↄgruit in mõtib plantari⁊
ſeĩari ꝓpt᷑ loci caloꝛẽ ⁊ ſiccitatẽ q̃cunq; aũt ſo
lidos ⁊ humidos habẽt fruct.his mag cõ⸗
petit in vallibo ſemiĩari q; in mõtibo. ꝓpter qo
vina ⁊ aromꝗatica melioꝛa ſunt in mõtibo.⁊ in
genere frugũ auena melius q; triticũ vel ſili⸗
go in montib ꝓuenit.frumentũ aũt oꝛdeum
ſiligo melius in vallibo pꝛoueniũt.ꝓpt ſuo
rũ granoꝝ ſoliditatẽ. In valliculoſo aũt agro
neceſſario eſt fieri foſſatũ in medio vallis ma
gnũ ⁊ multa pua ad ipᷣm deſcẽdentia.ꝑ q bu⸗
moꝛis impetus defluat. ne veniẽtes de möte
toꝛrentes ſubmergũt ſemĩa qᷓ iacta ſunt ĩ val⸗
le. Sic aũt agro culto domeſticũ ſeminib ⁊

radicibo plante ingerit nutrimentũ.⁊ ido plã
ta domeſtica tüc efficit᷑ cũ ager ſatinꝰ vt dictũ
eſt reꝑit.cũ em̃ vent᷑ ⁊ mater ſint vegetabiliũ.
opoꝛtet vt ipſa ad cultum redacta ſemina ᷣm
agros ſuas mutet diſpoſitiões.digerũt aũt ci
bũ ⁊ faciunt eum colericũ aut flegmaticũ aut
ſanguineũ.⁊ poſtea ꝑ diſpoſitiões cibi alterã
tur coꝛpꝰ ⁊ ſubſtãtia plãtarũ.nã ſicut arte me
dici diſpoſitiones laudabiles acqᷣrit venter.⁊
tũc ad laudabiles diſpoſitiões mutat cibum
⁊ coꝛpus.ſic ſapiens agricola ad landabiles
diſpoſitiones mutat agrũ ꝑ cultũ.quo lauda

rũt diſpoſitiões.eadẽ aũt oꝑatio eſt inter par
tũ ⁊ matricẽ.⁊ agruʒ ⁊ plantã.qm̃ licʒ operat᷑
ſicut ſperma maſculi.qͥ ſic artifex mouet ⁊ foꝛ
mat partũ.tñ qa ſanguis mẽſtruus trabit᷑ in
nutrimentũ partus in multis ſequit᷑ matr et
matricis diſpoſitionẽ.in agris aũt et plantis
hoc eſt pluſq; in matrice ⁊ partu.qꝛ in plantꝭ
ſicut in antehabitis eſt oſtenſum nõ eſt ꝓpꝛie

maſculus ⁊ femĩa.ſed ꝑmixte ſunt hee virtu⸗

tes in codẽ. ꝓpter qð terre diſpoſitio tota eſt qᷓ

alterat plantã ad domeſtice vel ſilueſtris di⸗

ſpoſitionem. LMG
Caprtuluz xviij. De tul⸗

tu agri noualis.

Ser autẽ qui nonalis ab antiqͥs ſapiẽ⸗

mũ ad cultũ redactus eſt.alter aũt ad que in⸗
terpoſitis quibuſdã quietibo neceſſe eſt ſuã re
dire nouitatẽ. ſicut eſt ager qͥ duob annis ſe⸗
minat᷑ in tercio quieſcit.aut in q̃rto aut in qͥn
to aut in ſexto aut in ſeptimo vſq; ad hũc em̃

innenimus diuerſitatẽ vel diuerſificari qetes
agroꝛũ.noualis autẽ qui vno anno ſeminat᷑.

.

pluribo ãnis quieſcere vult. pꝛo certo malus
eſt. ⁊ cultui ⁊ cultoꝛi ad vota nõ reſpondẽs la

boꝛis.ſtudiũ autẽ quod babet᷑ in agro noua⸗
liñ qͥ nüc pꝛimũ ad cultũ ſunt redacta eſt ex⸗

tirpatio ſimiliũ ſilueſtriũ.quarũ radices in ſe
extirpent᷑ omnẽ ſugũt agri humoꝛẽ.et nõ per

mittunt ſemina nutriri ⁊ ad debitũ vegetari.
pꝛopter qð etiam pꝛecipit᷑ agrũ nõ ſeri diuere

ſis ſeminibo.ne humidũ adurat aut exiccet al
terũ attrahendo ad ſe nutrimentũ.extirpatis
antẽ illis ſerit ager. ⁊ pꝛimo qᷣdeʒ pꝛopter nõ
aduſtã virtutẽ terre quã cõtraxit longo in ip⸗
ſa putrefactidᷣe herbarũ ac ſtirpiũ diuerſarũ
diu ferax eſt aũt ſine aut cũ puo letamie.dein
de opoꝛtet adhiberi letamẽ ſi ferax debet per
manere.et niſi ſit pinguiſſimus ager opoꝛtet

emm

biliter diſpoſito etiã plantelaudabiles acqui

Auulla
ſotun
(on
ſin
pblia
iſi
untſt
upte

tibus vocat᷑ duplex.vnus qͥdem qͥ pꝛi⸗

glqo
ſubſt
leaut
ena⸗
duse
ivoct
giſe⸗
n
nnl
Kiui

chi
liſe⸗

fruon
pline
faliſ.
Conni
nuoh
coope
leligr
bentp
amse
Goſl
xeri
ſinee
tus,
legni
ſeſun
ftwc
npam
bonan
leinta
Man
figidn
tünfrn
lerg
Mia
ſifn
lo⸗
u⸗

did gi
Ndici
Kubilüi.
miafin
müͤtnütcl
Aticügut
Pialteri
naneme
Lychten
latchunn
naabies
volaud
lsacqgi
meerpar
Goperat
oner 1ſor
Strabikin
Emame
etpants
inpoong
ck prie
bewu⸗
dwnck
geſtrsdi⸗

Nul

sſpls⸗

enqpeis
aͤqnein⸗
ſckluin
,mnisſe⸗
mtinin
ghicen
niqets
ſoninat.
omalus
ondtsa
o nous⸗
cn cker⸗
dices inſe
anöck
ieelatn
idiucr⸗
ctal
rurpans
optero
goini⸗
luerſani
mie den
ebelpe
opoꝛet

Liber

aliquã interponi quietẽ. pꝛeſertim quãdo cũ

ſubſtantia berbali vel paleari plante ſemina⸗
te aut metunt᷑ aut radicitꝰ euellunt᷑.extracta
em̃ agri pinguedie ⁊ virtute.neceſſe eſt vt nu
dus ager ſoli exponat᷑ tercio vel alio anno cu
ius caloꝛe ⁊ lunnne virtutẽ accipiat germinã

di ſicut habuit in pꝛima ſeminatione.ſpiritꝰ
em̃ viuificus plante dum ꝑ ſemina ⁊ plantas
attrahit᷑.bumoꝛe et ſpiritu vinifico terra de⸗
ſtituit.⁊ termĩato tẽpoꝛe quieſcit.ad agrũ ite

rum reuocat᷑.ſicut reuocat᷑ ad vterũ vᷣtus cõ⸗
cipiẽdi per quietẽ inter partũ ⁊ partũ.ad vnũ

eim̃ agrũ redit citius.et ad alterũ tardius.ſᷣm

ꝙ ager magis ⁊ minus fecũdus calidus ⁊ hu

migqus ⁊ poꝛolus ⁊ ſiccus ⁊ pinguis ⁊ ſubti
lis inuenit᷑. hoc autẽ oſtendit ⁊ iᷣm nomen.
quoniã nouale eſt quod redit ad virtutẽ pꝛi⸗

ſtinã per quietẽ innouatã.omniũ em̃ operuʒ

phiſicoꝛũ teſtant᷑ opa. que em cũ laboꝛe ⁊ ex
pꝛeſſa virtute ꝑficiuntur. niſi quiete interpoſi

ta reſtaurũ accipiant ⁊ diſſoluunt᷑ ⁊ coꝛrum⸗

punt᷑ qᷣcunq; igi᷑ agri cõtinuatis ſationibus
fructificant. cõtinue ex celo ⁊ humoꝛe ſuoꝛuʒ

pꝛincipioꝛũ accipiũt innouationẽ. qui inſtau
rati ſeimnꝑ poſſunt acciꝑe pullulationẽ.⁊ ideo
continue ſeminant᷑.Quicunq; autẽ ager cõti

nuo humoꝛe nõ modo infuſus eſt. ſed etiam

cooꝑtus illo in maioꝛe parte anni.qð ita in⸗
telligas in hyeme ſcilicet ⁊ in vere quãdo de⸗
bent pullulare ſemia.⁊ in autũno qnãdo ſerẽ

dum eſt cooꝑtus eſt nimio humoꝛe frigido ⁊

groſſo infuſus.Egyvptij pꝛimo agros diſtin⸗
xerũt hoc ab egyptijs qui pꝛimitꝰ agros di⸗
ſtinxerũt vocat᷑ ager ſubteneus aut tenulen⸗
tus.⁊ ille nec noualis nec ſatinꝰ.quia in eſta⸗
te quãdo inſuperficie ſiccant᷑ ſcindit᷑ magnis
ſciſſuris lutũ.quod eſt in ſuꝑficie ipᷣius ex aq̃

frigida groſſa que cooperuerat eũ in ſuperio⸗

ri parte luti eius.et hoc impedit pullulationẽ
bonarũ plantarũ. Si que etiam naſcant᷑ plã
te in tali agro ſilueſtres remanẽt.quia accide
vel amare ſunt in ſapoꝛe pꝛopter groſſicieʒ et
frigiditatẽ ⁊ crudelitatẽ humoꝛis ⁊ in ſemine
⁊ in fructu deſtituunt᷑ pꝛopter defectũ humi⸗
di.ex quo cauſant᷑ ſemina ⁊ fructus. Adhuc
autẽ quia tẽpus eſtatis non eſt ad pullulatio
nẽ fructuũ.ſed ad maturitatẽ ⁊ exiccationẽ.⁊
ideo ꝓnũciant de hoc agricultoꝛes ꝙ deſerẽ
dua eſt quia nulla vtilis planta in ea mutari
poteſt ex ſilueſtri cõueniẽtes domeſticis plã⸗
tis pꝛopꝛietates vt ſupꝛa.Alium autẽ agrum
vliginoſum eſſe dixerunt antiqui cultoꝛes de

quo ratiocinati dixerũt ipᷣm ad cultuʒ redigi

Sttüdus Fo. xviüjf.

non poſſe. Hec autẽ eſt vligo ſicca ſiccitatem
continue obtinens.hec eſt enim ſiccitas pul⸗
uerulenta. Et hic eſt qui heremi habet natu
ram.cum em̃ partes in ſuperficie non habè⸗

ant ſolidatas ⁊ continuitas non radicabit in
eo.⁊ floꝛebit aut fructificabit aliqua perfecta
plantarũ. Nam plãta querit locum iolide cõ
tinuitatis in quo radicet᷑ ⁊ floꝛeat ⁊ fructũ fe⸗

rat. In vliginoſo enim tota ſuperficies eſt po

rus.⁊ quod eſt ſubtilis humoꝛis in fundo to
tum euapoꝛat.nec retinet᷑ aliquid in ſuperfi=⸗
cie quod reflexum contineat᷑ ⁊ conſtet.⁊ plãꝰ

ta perfecte foꝛmetur ex ipſa.⁊ ideo quia talis
ager plantã non ſuſcipit.nõ poteſt etiãꝑ ara

tiões aut foſſas ad boc redigi.vt in eo fiat ali
qua domeſticatio plantarũ.et ideo relinquẽ⸗

dus eſſe cenſet᷑.et in piſcinas ⁊ lacunas redi⸗

gẽdus.que pꝛedicta de terra vliginoſe in qua
ſem per inſeꝑatur.manet vliginoſa:ſunt ver⸗

ba ⁊ ſententia alberti.Alij tamẽ dicunt ꝙ ter
ra vliginoſa in quaſſemꝑ inſeꝑatur manet hu
miditas.dicẽtes ꝙ vligo ẽ naturalis bumoꝛ
terre ab ea nunq; recedens.vt inſeꝑpabile acci
dens.⁊ in hac opinione videt᷑ eſſe Paladius.
qqui ait ꝙ omne triticũ ſolo vliginoſo poſt ter
ciam ſationem in genus ſiliginis cõmutatur
Nam talis tranſmutatio ex ſuperflua ſiccita
te pꝛocedit.Et in multis alijs locis idẽ Pala
dius ſentit.⁊ cum eo concoꝛdat Uarro ⁊ alij

multi qui de hac materia tractauerũt.

Capitulu. xix. De tepoꝛt

⁊ modo arandi ⁊ diſſipandi herbas malas.

Ingues ꝛ ſicci agri in locis aridie de
menſe febꝛuarij ⁊ ianuarij poſſunt pꝛs
ſcindi ⁊ arari.in locis vo Emꝑatis ⁊ humi⸗
dis de menſe maij ⁊ apꝛilis.videlicʒ quando
in eis ſuꝑflua humiditas eſt cõſumpta.⁊ ter
ra iam ad equalitatẽ inter humiditatẽ ⁊ ſicci
tatẽ peruenit.eodẽ menſe apꝛilis ⁊ maij pin⸗
gues agri qui diu aquã tenent pꝛoſcindãtur.
cum omẽs herbas pꝛotulerint.⁊ eoꝛuʒ ſemia
nondũ ſunt maturitate firmata. Et ſicci de qͥ
bus pꝛimo diximus poſſunt ſecũda vice ara

ri mẽſe iunij ⁊ iulij.ſecũda vice grant᷑ agri hu⸗

midi quos diximus de mẽſe marcij ⁊ apꝛilis
vel maij eſſe ſulcandos. Menſe auguſti hu⸗
midi agri ſecũda:ſicci vᷣo tercia vice arentur.
Menſe ſeptembꝛis pinguis ager ⁊ qui diu
conſueuit habere humoꝛem tercia vice arabi
tur, quãuis humido anno poſſit ⁊ ante tercia
ri. NHunc ager humidus planus exilis ſeri⸗
tur ⁊ aratur.cliui graciles nunc henmg aran⸗

Alber

di ſunt ⁊ ſerendi. Boues melius collo q; ca⸗

pite iungunt᷑.quos vbi ad verlurazʒ venerint

aratoꝛ retineat ⁊ iugũ pꝛopellat.vt eoꝛũ colla

refrigerent᷑. Sulcus aũt in arationibo ſcõm

Palladiũ longioꝛ q; centũ vigiti pedũ eſſe nõ
debet. ſed ex cõſuetudine cultoꝛuʒ lombardie
⁊ romaniole vſq; ad ducentos pedes ⁊ vltra
ſulcus extendit᷑. Cretoſa terra pꝛofundiꝰ.ſo⸗

luta vo minꝰ pꝛofunde aret᷑.ſeruandũ eſt em̃

ne inter ſulcos terra nõ mota relinquat᷑. Gle

be oẽs ſunt volabꝛis vl malleis aut ligonibꝰ

diſſipãde.ſed eqliter totã terrã motã eſſe agno
ſcis.ſi tranſuerium ꝑ ſulcos ꝑticam mittes.q

res ſepius facta bubulcos ab hac negligẽtia

ſubmouebit. O bſeruãdũ eſt ne lutoſus ager
aret᷑. aut qui ſepe fit poſt longas ſiccitates im
bꝛe leui perfuſus. NHam terra q lutoſa tractat᷑
in pꝛincipio toto fert᷑ anno tractari nõ poſſe.

que vᷣo leuiter ſuperinfuſa eſt. ⁊ ſubtus ſicca.
ſitunc aret᷑ aſſerit᷑ per trienniũ fieri ſterilis.?⁊D
ideo mediocriter ager infuſus vt nec lutoſus

ſi nec aridus debet pꝛeſcindi.ſi collis eſt trãſ
uerſus ſulcet᷑ per latera. quefoꝛma tunc cũ ſe⸗

men ccipit eſt ſeruanda. Si agros incultos
aperre voluerꝭ.cõſiderabis an ſit humidus

ager an ſiccus.ſiluis aut germie filice vł fru⸗
tecis veſtitus. Si humidus erit.foſſarũ du⸗
ctibus ex omi parte ſiccet᷑ſed aperte foſſe no
te ſunt. ceteri non hoc genere fiũt.impꝛimun
tur ſulci per agrũ ex tranſuerſo altitudine pe

dũ triuʒ.poſtea vſq; ad medietatẽ lapidibo re

plet᷑ aut glarea.et deſuꝑ terra equat᷑.ſed foſſa⸗
runm capita vnã patentem foſſam petant. ad
quã decliues recurrãt. ita ⁊ humoꝛ deducet᷑.

et agri ſpacia nõ peribũt: ſed defuerint lapi⸗
des ſarmentis vel ſtramie cooperiunt᷑ velq⸗

buſcunq; vAntig bec annf de menſe maij ap
te fiunt.et etiam alijs menſibo ſcõᷣm qualitatẽ
humiditatis terre cõſumpte. Si nemoꝛoſus
eſt. cxtirpatis aut rare relictis arboꝛibo colat᷑.

Si lapidoſus ꝑ multas partes ſaxoꝛũ terra

collecta purgari poterit.⁊ nutriri vł muniri.
Juncus gramẽ ⁊ filices frequẽti aratiõe vin
cunt᷑.ſed fuicẽ ſi ſepe fabã cõſeras vel lupios

⁊ ſubinde naſcentẽ mucrone falcis recidas.

int᷑ exiguũ tẽpus abſumes.Menſe iulij vtili
ter vel añ caniculares dies filicẽ extirpabimꝰ
⁊ caricẽ hoc mẽſe cũ ſol cancri tenebit hoſpi⸗
tiũ.luna ſexta ĩ capcoꝛni ſigno poſita gramẽ

ablatũ greci aſſerũt nihil de radicibsredituꝝ

Lapitulum. xx. De lem

natione in cõmuni

Situndus

S

E ſeminis autẽ natura ⁊ virtute in pᷣce

Aẽtib dictũ eſt. ſʒ hic attendẽdũ eſt.q; ſe

men duo cõtinet.quoꝛũ vnũ eſt virtus foꝛma

tiua.quã habet de celo.cũ caloꝛe ⁊ ſpũ quiin

ſtru mentalit᷑ foꝛmatiue deſeruiũt.caloꝛ qdeʒ
digerendo ſegregando ⁊ ſubtiliãdo: ſpiritus
autẽ vehendo virtutẽ. Alterũ autẽ quod ha⸗
bet ſemen eſt ſubſtantia foꝛmalis q̃ immixto
ſibi humido ſuſcipit foꝛmationẽ ⁊ figuratio
nem in planta ⁊ plante oꝛgana. Attendendũ
eſt igitur in omi ſeminatiõe vt ſeratur ſemen
quãdo adiutoꝛiũ maiꝰ habʒ de celo.hoc autẽ
eſt quando iuuat᷑ calido humido ⁊ viuifico

lumine ſolis temperato.qð in ipſo aliquantu

lum temperatuʒ eſt aduſtiuũ humidi. in ſole

em̃ eſt cõiunctum ſicco.et ideo eſt aliquantu⸗

lum aduſtiuũ humidi ſeminis et ideo nouel
la ſemina ⁊ plantas teneras aliquãdo obum
bꝛant a feruoꝛe ſolis hij qͥ oꝛtos pꝛudent᷑ ex⸗
colũt.ſed in lumĩe lune eſt lumẽ eiuſdeʒ ſolis
ↄiunctũ frigido tꝑato ⁊ humido.vt ex lumie
ſolis habeat caliditatẽ mouentẽ.⁊ ex frigido
tẽperato recipiat temperamentũ.⁊ ex humi⸗
do moueat᷑ ſiccitas ipſiꝰ.incẽſo igit᷑ pᷣmo lu⸗

mie in luna.cũ ipſa eſt calida tꝑata ⁊ humida

iaciẽda ſunt ſemia.qa tunc cõuenientiꝰ iuuat

vᷣtus eoꝛũ a luna ꝓpter rationes iã inductas.
mouebit em̃ tũc virtuteʒ foꝛmatiuã.caloꝛ em

lulke

aust
humic
mand
gone
listl
nihus
ſeore⸗
lvnic
diane
ar.
inli
nmni.
goñt
po
odirt
me
Gnrin
minun
ſuen
Nleni
aglen
Kfei
e
pooſ⸗
ſiſa.
clca
marid
leperfe
ekfrig
erinn
nenin
neonn
ſoreeſ
Non
Nlüt
neaffie
Giseſ
ſitince
ſisc⸗
1lpern

i

Gpatn
ſediſo⸗
ſürſic
Gn
unne
Unn
Upe⸗
cund
ptin
plant
Thon

mein Pce
üchſe
ms ſormna
ſvüquiin
Alords
o:ſpirtus
od hi⸗
zqimmiro
e1found⸗
Aucmdani
r uur lenen
lo hocau.
0 rie⸗
Aiquanen
nidi inſoe
aAliquanmm⸗
ioo novl
igoobon
udent er⸗
ſoezſolss
terlumie
figioo
ethumi⸗
hrolu⸗
bhumid
nci iunat
inialte.

aloz

Tiber

eius ⁊ ſpũs iuuat᷑ a temꝑato caloꝛe lune.⁊ ab
bumido lune iuuat᷑ materia foꝛmalis q̃ foꝛ⸗

manda eſt. nec opoꝛtet attendere ad ſtellas ali
as.quoniã virtus illaꝝ cõmunicat᷑ lumim ſo
lis ⁊ lune ꝑ applicationẽ lune ad eas q̃ᷓ in om

nibus applicat᷑ reſpectiba eoꝛũ quolibet men
ſe ꝑ receſium ⁊ acceſſum.⁊ ideo antiqͥ ſapiẽtes
lunã celeſtis militie reginã vocabãt.⁊ vicreã
diane lampadẽ. Ratio pꝛioꝛis noĩs eſt.qͥa vi
cina nobis exiſtẽs plus influit ſuꝑ inferioꝛa
q; alia celeſtis virtus.⁊ applicãs ſe in ſpacio

maenſis quolibet menſe ꝑficit mutato lumine
ꝙ om̃ia perficiunt in ſpacio m Sangor.

pꝛopter qð egregius philoſophus Areſtoti⸗
les dixit ꝙ luna facit in menſe.quod ſol facit

in anno.hoc eſt ꝑ byemem ⁊ eſtatẽ ver etau⸗
tumnũ.quoniã a pꝛima accenſiõe vſq; ad di⸗

minutionẽ luminis eius eſt caada ⁊ humida
ſicut ver. ⁊ a diminutiõe luminis eiꝰ vſq; ad

plenitudinẽ eſt calida ⁊ ſicca.ſicut eſtas.Et
a plenitudine vſq; ad diminutionẽ ſecundã.

eſt frigida ⁊ ſicca.Eta diminnutione ſecunda
vſq; ad effectum.eſt frigida ⁊ humida.coꝛm
pto ſeminali humoꝛe flegmatico. pꝛopter qð

ſi ſatio eſt ⁊ fiet tempoꝛe quo eſt calida ⁊ ſicca

exſiccabithumidũ ſubſtãtiale ſeminũ.qð foꝛ
mari debʒ in oꝛgana plante.⁊ nõ ꝑueniet plã
le perfectio. Si auteʒ tempoꝛe illo fiet ſatio q̃
eſt frigida ⁊ ſicca.nõ mouebit᷑ caloꝛ ſeminũ.

nec inuabit᷑ humidũ.Et ideo ſatio nõ erit cõ

ueniens.Si aũt tempoꝛe quo eſt coꝛrupte ſe
nectutis frigida ⁊ humida exiſtens.putreſcẽt

foꝛte ſemina. ⁊ nõ pꝛoueniet vtilitas ſationis

In pma autẽ ſatione omia iuuant᷑ ⁊ pꝛoue⸗
niũt vtiliter.⁊ ideo dicit᷑ vitrea lampas dia⸗
ne a frigida luce ſuccenſa. Dianam em̃ lumẽ
aeris eſſe fabulant᷑ poete.qui ꝗer ſpũaliter exi
ſtit in coꝛꝑibus animatoꝛũ.lampas em̃ huiꝰ
ſpũs coꝛpus lunare eſt.quod ꝑ lucẽ cõceptaʒ
7 tẽperatã a ſole foꝛmate ꝓfundit.⁊ ſpũs aĩa
toꝛũ.⁊ mouet eos.vt moniti pꝛoferant vᷣtutes
ad naturales oꝑatiões.quas ſol ſi ꝑ ſe moue
ret diſſolueret.pꝛopter nimiã ſui intemperã⸗

tiã ⁊ ſiccitatem.ideo em̃ frigus lune ꝑoptime

obſequit᷑.qꝛ cõtinens extrinſecus ⁊ accidens

intrinſecus tẽperate.⁊ mouet interius ſpiritꝰ

ad naturales oꝑatiões.⁊ nõ ſinit eoſdẽ diſſol
ui per euapoꝛationẽ.qͥa frigus tẽperatum cir

cundans intrinſecus repmit ⁊ reflectit ſpũs.
vt interioꝛibo ↄfoꝛtent᷑ maxime aũt hoc eſt in
plantis.q̃ nõ agunt niſi naturales oꝑatiões.

⁊ non ſunt ſenſibiles.ſenſus em magis cõfoꝛ

taut᷑ extra. ⁊ naturalia magis vigent in inte⸗

Getüdus Fo. xix.
rioꝛib.Attendendũ igitur eſt. vt in accenſio⸗
ne lune ſeminet᷑ iſtis ratiõibus.O poꝛtet au⸗
tem ↄſiderare quartã circuli decliuis.in qͥua
mouent᷑ lumina viuiſica.cũ in circulo decli⸗
ui ſit generatio ⁊ coꝛruptio in vegetabilium.
non eſt tamẽ in om̃ibus partibꝰ cauſa gene⸗
ratiõis.ſed in quarta que eſt ab ariete in can
crum.O mnis ergo ſatio eſt ꝑfecta. anteq; ſo!
accipiat arietem.quia tũc ſemina in matrici⸗
bus ſuis non inuenies.ſed in matnice terre de
uoꝛabit ea.et viuifico lumĩe mouebit. Et qu
tũnales quidẽ ſationes tunc radicate moune⸗
bunt᷑ in debitã ſue ſubſtantie quantitatem.et
foꝛes ⁊ ſeminũ foꝛmationẽ. Venales autem
ſeminationes etiam in matrice terre iacentes
tunc pullulant.⁊ adiuuante ſole tẽperato flo
rebunt.⁊ generabũt ante tẽpus eximie ſicci«
tatis.nec opoꝛtet ꝙ multuʒ obſeruent᷑ venti.
quoniã licet auſter euocet terram.⁊ pullulare
faciet plantas.tamẽ aquilo quãdo nõ eſt moꝛ
tificantis frigiditatis cõtinet ſemẽ. ne euapo
rans diſſoluat᷑ Sed plerunq; cauendũ eſt
ager non ſerat᷑ diuerſo ſimul ſemĩe.ſepe enim
contingit ꝙ vnũ ſemẽ magis cõtrabit ꝙᷓ alte
rum.et tunc vnũ adurit alteruʒ.⁊ aliquado
oppoſitum tractũ vtraq; impedit᷑ a germine.
Videmus em̃ ꝙ planta iuxta eleboꝛũ vel ſcꝛ
moneã poſita cõtrabit pꝛopꝛietates eius.⁊ ʒi
ʒania iuxta triticũ poſita ipſum adurit.ſimi⸗
liter facit coꝛilus vel caulis circa vitẽ:⁊ ſic eſt
de multis alijs.⁊ ſic etiaʒ abſq; dubio diuer⸗
ſitas ſeminis ſubtile humidũ.quod eſt ĩ agro
contrarijs virtutibo coꝛrumpit᷑ꝙ nõ benẽ pz-

Q

ficit ad fructũ domeſticũ. ſic etiaʒ diuerſitas
ſeminũ animaliũ.quãdo ?ᷣnũ coit cuʒ femina

alterius ſpeciei.coꝛrũpit vtrunq;.ita ꝙ neu⸗
trũ perficit fecunditati.pꝛopter qdð cauenduʒ
eſt ab huius diuerſitate in pluribo.quedã au
tẽ ſemina per experientiã inueniunt᷑ ſeinuicẽ
non ledere.ſed in ſimul ſata cõualeſcere.⁊ fru
ctus vbertatẽ ſucceſſiue afferre.veluti cũ ſerũ

tur temꝑe cõgruo in paſtinato ſolo ſemĩa atri

plicũ ſpinatiaꝝ feniculoꝝ lactucarũ petroſil

le ſatureie blitis ⁊ cauliũ.ex qͥbo pᷣmo euellun

tur atriplices. ſcdᷣo ſpinacia ⁊ ex caulibo qdã
vt trãſplãtent᷑.vel oẽs vł nimis ſpiſſe ratificẽ
tur ⁊ ſarculant᷑ ⁊ ſucceſſiue colligunt᷑ reman

tibo ex q̃libʒ genere qbuſdã ſemĩbo ꝓpt᷑ ſemia

Itẽ ſerunt᷑ cõgrue ſimul frumẽtũ ⁊ ſpelta mi
liũ ⁊ panicũ ⁊ faleoli.⁊ ſiliter oꝛdeũ ⁊ frumen
tũ. Ampliꝰ aũt ſi vltra mẽſurã iaciant᷑ ſemia
in agro.macilẽcia ⁊ nõ ꝓficientia erũt. Sed
ſi ſerat᷑ ager ſcᷣm pꝛopoꝛtionẽ obalis hums

.Z. iber

di qð eſt in ipo.ita ꝙ radices dilatari ⁊ cõfoꝛ
tari poſſint.tũc etiã plãta exurgẽs foꝛtis erit.
⁊ pꝛoferẽs fructũ quẽ q̃rit ex laboꝛe culture.
HBec igit᷑ diligent᷑ eſſe attendẽda ⁊ naturalis
ſuadet ratio ⁊ exꝑientia cultus. Oꝑtet etiam
attẽdere ne foꝛte vł ipſa ſemĩia iacta ſint coꝛru
pta.⁊ ideo pᷣcipit᷑ a Paladio ne ſemiĩa iacte ve
tuſtioꝛa ſint q́; annua.ſi em vetuſtatẽ hũt vl⸗
tra annũ.nimis exiccata ſunt.⁊ vᷣtus foꝛmati
Bio ſubiecto deſtituto hũoꝛis radicalis
ſubſtãtie deſtituta euanuit.⁊ ideo talia raro ꝓ
ficiũt.pᷣterea frumentũ ⁊ talia ſemĩa eligant᷑.
pcipue in ea regione quã colimꝰ.vel expꝛobe
mus aduecta. Hã oĩm ſurculoꝛũ vel frugum
genera pᷣclara terrꝭ tñ tuis experta cõmittere
debes.in nouo em̃ genere ſeminũ ante experi
mentũ nõ eſt ſpes tota pᷣponenda.Et nota ꝙ;
ſemia locis humidis citius qᷓ; ſiccis degene⸗

rant. oĩa legu mia a grecis autoꝛibo ſeri iubẽ⸗

tur in terra ſicca.faba tñ in humida terra iu⸗

bet᷑ ſpargi.licet tẽperatis agris ſerendũ ſit.ta

mẽ ſi ſiccitas longa ſit ſemina oꝛta magis in

agris q; in hoꝛreis ſeruabunt᷑.ſi neceſſitas co

git ds lalſa terra ſegꝑari aliqd.poſt autumnuʒ
plantãda vel cõſerenda eſt.vt malicia eiꝰ vbe
rius imbꝛibo eluet᷑ aliquid etiã terre dulc vel
ſtuuialis arene ſubijciendũ eſt.ſi ula virgul⸗
ta cõmittimus locis vliginoſis.aut exilibus.
aut frigidis.aut opacis.De menſe ſeptembi
circa equinoctiũ triticũ ⁊ alia ſemia que an⸗
te hyemẽ ſerunt᷑.dũ ſerenitas conſtat cõgrue
ſemnant᷑.vt eoꝛũ radices ante hyemẽ cõua⸗
leſcant. Siccis vᷣo aut pinguibo aut calidis
aut ſoli expoſitis lgcis poſt dicta temꝑa ſemi

nent᷑.dũmodo vſq; ad hyemis gelicidiũ nul-

latenus differant᷑ pᷣterea fiũt ſemĩaria in qui⸗
bus nutriunt᷑ tam ſemia q; ſurculi.⁊ cũ ado⸗
leuerint in aliũ trãſferunt᷑ locũ.hoc ſemĩariũ
talẽ terrã ⁊ taliter pᷣparatã deſiderat.vt in tra
ctatu ꝓximo ſcriptũ eſt. Sed vt ſcribit Var
ro q̃ in ſemiario nata ſunt. Si loca erant fri⸗
gidioꝛa q̃ molli natura ſunt ꝑ bꝛumalia tẽpo
ra tegere opoꝛtet frõde aut ſtramẽtis Si erũt
imbꝛes ſicuti videndũ ne alicubi aqua conſi
ſtat.venenũ eſt ꝓpt᷑ gelu radicibo tenellis ſub
terris ⁊ ſupꝛa vergultis.ne eodẽ tꝑe aque cre
ſcãt.quia rõne terre tꝑe pꝛopagant᷑ ſupꝛa ter⸗
rã aere frigidioꝛe cingunt᷑.ita ꝙ ita eſſe docẽt
ſilueſtria.ad q̃ ſatoꝛ nõ acceſſit. Nã pꝛius ra
dices naſci ſolent.nec longius ꝓcedũt niſi q̊ᷓ
tꝑe venit ſol duplex cauſa radicũ. Nam q̃dã
arboꝛes naturaliter longius pꝛoducũt radi⸗
ces q;ᷓ alie.⁊ qꝛ alia terra facilius viã dat.aut

x.

Sttundus

ſemĩariũ ſurculis cõſitũ eſt. cacumina q̃ meli

oꝛa erũt natura oleo.vt oleo aut ficus integẽ
da ſũt binis tabell dextra aut ſiniſtra ligat.

Pꝛeterea ſcribit Catho ꝙ terra ſeminarij ta
lis eſſe dʒ qualem deſiderãt ſemia ⁊ ſurculi in
ea ſata. Iteʒ dicit ꝙ ſurculi nõ debẽt eminere
niſi quattuoꝛ digitꝭ ſupꝛa terrã.⁊ cacumia de
bẽt fimo bubalo obliniri.

„

Capitulu. xj. De plata⸗

tione ⁊ modis plantãdi ⁊ de electiõe plãtarũ.

Rrugzoꝛũ quedã fructũ faciũt ⁊ ſemen.in

fructus carne recluſa.quedã vo nulluzʒ

fructũ ferunt in quo ſemen aliquod inuenit᷑.

ex quo poſſit planta ſimilis generari. que fru

ctũ ⁊ ſemen faciunt.quedam illud debile faci

unt.quedam groſſum ⁊ potens in dura teſta
recluſum. Que ſemen parumu ⁊ debüle faci⸗
unt. virtutẽ generatiuã habẽt tam in ſemine
q; in ramis diffuſam.et ideo ex vtroq; plãtari

⁊ cõualeſcere poſſunt.licet plantatio ex ſemĩe
tali ſit periculoſioꝛ.⁊ quãdoq; in longã ſpere
tur etatẽ.⁊ ex eo nõ domeſtica ſed ſilueſtrꝭ plã
ta naſcet᷑.ex ramis vᷣo plantatio citius ⁊ faci⸗

lius cõualeſcit. et inde domeſtica planta pꝛo

uenit non ſilueſtris. Si ex planta domeſtica
ramus fuerit talis acceptus. et in hoc genere
eſt vitis malagranata ⁊ ficꝰ ⁊ mite alie.Que
vo ſemen foꝛte faciunt virtutẽ generatiuã ha

bent maxime in ipᷣo ſemie collectã. Ideoq; ex
ipſo ſemie melius q; in ramis pꝛoueniunt.?

huius gener ſunt nux.caſtanea. amigdalus.
⁊ alie ſimiles.Arboꝛes vᷣo que multũ ferunt
fructũ virtutẽ generatiuã diffuſaʒ neceſſario

habẽt in ramis.cũ natura eis ſpecialẽ nõ de⸗

putauerit locũ.vbi eoꝛũ ſpma ſeu ſemen colli
gerent.ideoq; ex ipᷣis ramis cũ ſuis gemmis
aut ex plantis cũ radicibo vel ſine radicũ ma
tre euulſis.optime cõualeſcũt.⁊ maxime que
poꝛos habẽt apertos.ꝑ quos facile tranſeat
nutrimentũ. Siue autẽ ex ſemine ſiue exra⸗
mis ſiue ex radicibus plantas aliunde diuul
ſas plantare deſideras.conſidera vtrũ locus
in quo plantare intendis ſit inſidijs beſtiarũ

expoſuus.aut clauſus aut tutus a nocumen

to coꝛroſionis earuʒ.ſi eſt inſidijs expoſitus.
melius eſt ꝙ in aliquo loco clauſo vmbꝛis ta
men libero.cuius terra ſit ſoluta dulcis ⁊ ali
quantulũ ſtercoꝛata.⁊ optime ſubacta ligoni
bus.⁊ maxime noua ſurſum ⁊ deſubtꝰ eleua
ta.omĩa ſemia rami aut plantule duobo diſtã
tes pedibus aut vno in ſeminario plantent᷑.
videlicʒ ſi ſint foꝛtia ſeia.vt nuces amigdala

Gant

foln

aemii
is me
umve
lispiue
Guaſen
ſontes
ciäini
Uineg

unnor
iinisl

muptis

faumt.

Unoct⸗

ſtpiee⸗
ſonisbe
ſochen
adſood

(ſtre

ſpinoſi

erſn
owwi⸗
nete
miri⸗
lin wo
ulatnu
aprobet
gricisſa
Nofuns
Dütan
inbi
tchtei
ninisa
ſbiul
cien⸗
pigoin
mnoaͤbi
gilüibe
rdome
Wündb
alcſpa
fuhline
Ghihue
Unerr⸗

eras
fuſ

hunii
tenisn⸗
Lcöe
acepe
leur.
eoſca

ne jmeli
usg innge
tr lig.
mminärtt
furculiin.
deminere
Aumizde

pläͤtan
ſamen in
vonullg;
Cinuenit
r gneftn
dchlefici
dura teſia
chilefzei⸗
in ſemine
oqplti
terſemit
bngäſpere
ſlucſtpli
ius t faci⸗
glanta po
doſneſtica
hocgenere
Alie. Oue
eruinäba
coqzer
oueniunt.
miggals,
ulnitennt
neceſſano
glinöde⸗
mencoll
gemmis
dici ma
nimeque
mnſeat
lueerta⸗
ediuul
riens
beſtiarün
ſocumen
poſiuns.
mnbꝛista
lcis dl
caaligont
eii
nob niſti
gunnt
nil

LVlber

et ſimi:ia ſingulariter. Si v̈ ſint debilia. vt
vitis.malagranati plante ⁊ pini ⁊ ſimiliũ tri⸗

um vel quattuoꝛ cõiunctim ponant᷑. vt debi
lis vᷣtus vniꝰ alterius auxilio ſuſtentet.⁊ aſſi
dua ſeu frequẽti foſſione diſſipent᷑ herbe na⸗

ſcentes:nec ibi aliq̃ domeſtice ſeminent᷑.fiant
etiã irrigatiões tꝑe magni eſtus.cũ celeſtis di

ui negat᷑infuſio. Si aũt aq̃ irrigãs nõ frigi-

da moꝛtificãs nuꝑ de puteis hauſta.ſʒ de pi⸗
ſcinis ſeu paludibo letaminis aut foueis coꝛ
ruptis accepta.vl ſit puteoꝝ vel fontiũ poſt⸗
q; eam exhauſtã ⁊ in aliquo loco poſitã recti⸗

ficauerit caloꝛ ſolis.cui multuʒ pꝛoderit ſi in
ea modicũ fimi ponas.eamq; ſepe moueas et
iumpigues.⁊ cũ earũ ſummitas iniuriã coꝛro⸗

ſionis beſtiarũ duobo vel tribus annis elap⸗

ſis cũ euaſerit vniuerſis radicibo tranſferan
ad ſcrobes.in loco videlicet vbi eas poſtmo⸗

dũ ſtare diſpoſitiõis.iuxta q̃s palos figas et

ſpinis ſi opoꝛtunũ eſſe videbit᷑ inimicis.Si
o locus clauſus ab iniurijs beſtiarũ tutus

exiſtat.ſtatim ſemĩa ramos vel plantas in lo⸗
co vbi perpetuo ſtare debebũt cõfidenter po

ne. ⁊ eis eadẽ tribue auxilia que ſuꝑ his in ſe

miario nutriẽdas eſſe dixi relata ſunt. Spa
cia vero inter arboꝛes ſeu vites ſeruent᷑ſcom
multitudinẽ arboꝛũ ⁊ terraruzʒ cõſuetudineʒ
aꝓpꝛobatã.⁊ pᷣcipue ſᷣm ꝙ de ſingulis plãtis
aridis ſuo loco dicet᷑.ſcrobes aũt fiãt late ac
pꝛofunde ſcõᷣm magnitudinẽ plãte ⁊ radicũ.
dũ tamẽ in ſolo arido vel decliui pꝛofundiꝰ.

⁊ in humido aut depᷣſſo minus ꝓfunde plan
tent᷑.⁊ in mediocri mediocriter infigant᷑. Si

nimis cretoſa eſt.idẽ plurimũ cõtrite letamẽ
⁊ ſabulũ miſceat᷑.⁊ ſi nimiũ ſabuloſa letamen
cũ creta ponat᷑.ita tñ ꝙ in macra terra plus ⁊
in pigui minꝰ letaminis apponat᷑. Sit aũt fi
mus qͥ huic apponit᷑ nõ poꝛcinus. ſed alioꝛũ
anĩaliũ bene maturꝰ.Cũ aũt plante tranſfer

tur domeſtica vel ſilueſtris. ps ad meridiem

verſa rubꝛica ſignet᷑ vel alit᷑.vt tranſſata eiſdẽ
celi q bo ante ſteterat cardinibo apponat. Cuʒ
vo plãtas in ſcrobe deponis.qð de radicib
leſuʒ inuenerꝭ amputabis.O bſeruanduz eſt

m neterra in q̃ plantat᷑ ſit nimis mollis incõ

grue radicibo adaptat᷑.que vᷣo nimis ſicca eſt
ſua ſuꝑflua ſiccitate radicũ plãtule naturalẽ
humiditatẽ ↄſumit.ſed int᷑ vtrũq; pᷣdictoꝛuʒ
tenẽs mediũ pulueriſabil ſeu diſſolubilis ſit.
⁊ cõueniẽter aptet᷑radicibo.aut ramis ſine ra
dice plantatis.⁊ pedibus mediocriter cõcul⸗
ceiur. O ſi neceſſitas te coegerit in terra ni⸗

wis ſicca vl molli plãtare. de locis alijs cõue

—r Getüdus Fo. xx.

niẽs alpoꝛtet vſq; ad oẽm coopꝑtionẽ radicũ.
et etiã vſq; ad quaſi ſcrobis repletionẽ.ſi ha⸗

bueris habundantiã eius.Fiant aũt planta
tiones pᷣdicte de menſe O ctobꝛis aut Nouẽ
bꝛis in loc aridis ⁊ montuoſis ⁊ calidis.vt

eiuſdem terre ſuperflua ſiccitas circa plätas

humiditatẽ hyemis tẽperet. in humidis aũt
⁊ vallicoſis locis ⁊ frigidis cõuenientius in
Febꝛuario ⁊ Marcio menſe plantat᷑.ne ſuꝑ
flua hyemis ⁊ loci humiditas debilis plan⸗

te caloꝛẽ extinguat. in temperatis autẽ locis

vtroq; tẽpoꝛe ſatis congrue plantant᷑ vel etiã
tranſplantant᷑. Hec qͥdeʒ dicta ſunt in his q̃
cũ radicibus plantant᷑ pꝛopꝛie locũ habent.
que vᷣo plantant᷑ ſemie menſe ianuarij ponẽ
da ſunt nõ amplius q; ternis digitis ſub ter⸗
ra po ſita.vt ſemĩe de menſe ſequentis febꝛua
rij tumefacto.ſtatim cũ pmo veris ⁊ ſolis ca

loꝛem ſenſerit aperiat᷑ coꝛtex ⁊ pullulat noua

planta. ſi locus ſit calidus ⁊ ſiccus.cõueni

entius octobꝛis vel nouẽbꝛis menſe ponunt

Et rami qui ſine radicibo plantant᷑ de menſe

marcij infigant᷑.ab arboꝛe nuper abſciſi. cuz

viridis ſuccus ſit coꝛtici iam inſixus.quuʒ
quidẽ plantatio ſatis etiã aperte fieri poterit
de mẽſe octobꝛis poſt humiduʒ autũnum.cũ

nondũ humoꝛ ⁊ ſpũs viuificus plante fugã

habuit ad radicẽ NHam tꝑe maximi frigoꝛis

caloꝛe naturali arboꝛis ad terre viſcera cali⸗

da fugiente.ſecumq; humoꝛẽ ſpirituũ trahẽ
te.ſi tunc rami aut palmites plantãdi recidã
tur a matre plantati debiliter cõualeſcũt.ra⸗
muſculus qͥ plantat᷑ toꝛquẽdus nõ eſt. nec ali
quo moꝛe vexandus.⁊ pars ea de qua radix

ſperat᷑.iniurie nulle ſubijciat᷑. ⁊ maxime ĩ his
que amplos poꝛos ⁊ ligni rarã cõpoſitioneʒ

habuerint.aut medullas magnas vt eſt ſalix

⁊ vitis ⁊ ſimilia bec ſeruabis.ſed in his plan

tis que ſolidum ⁊ ſpiſſum lign habẽt. vt bu
xus ⁊ ſauina vel ſimiles foꝛſan pꝛoderit ſi ra
mi pars ſcindat᷑ inferioꝛ.et in ſciſſura mittat

lapillus vt per longitudinẽ poꝛoꝛũ plante fa

cile humoꝛ terreſtris ingrediens plantã nu⸗
triat ⁊ cõualeſcere faciat.caput infenoꝛ in ter
rã figenduʒ non rotundo: ſed longo vulnere

trãſuerſuʒ. ferramẽtis incidat᷑ acutis. aut ab
arboꝛe laceratꝰ plantet᷑ſi em̃ poꝛos qbus at⸗

trahit nutrimentũ aꝑtioꝛes habebit. In om

ni plantatioue que poſt hyemẽ in locis cali⸗
dis ⁊ ſiccis fiẽda eſt vtile puto.ſi ſcrobe terra

modico matura letamine iuxta repleto ſuc⸗

co:aut lauatura letaminis aſpergatur leni⸗

ter. ne terra condenſet. et foſſa modicũ vacua

Liber

relinquat᷑ ⁊ eſtatis tpe imbꝛes colligat facili

us qͥ eiꝰ ſuperfluã tẽperent ſiccitateʒ. In his
aũt plantatiõiboque ante hiemẽ fiũt.erit me
lius terram circa plãtas exaggerare.ipᷣamq;ʒ
foꝛtius compmere. ne adlarne ſuꝑflua hu
miditas digeſtionẽ impediẽs colligat᷑ ⁊ ra⸗
mi q; plantãdi ſint potius biennalis quã an⸗
ni tantumodo exiſtet. exceptꝭ vitibo qbuſdã
alijs in bus anni tãtummõ eſſe debẽt. atq;
tales eligãtur qͥ ſint leti ſuccoſi nitidi gẽmis
groſſis ⁊ pluribꝰ oculati.⁊ ad vnã tantã ma⸗

teriã redacti.in pluribo autẽ amputat᷑ cõgrue
ſummitas.⁊ in determĩata lõgitudine relin⸗
quunt᷑. vt in ſalice vite oliua ⁊ vlmo placet ⁊

in quibuſdã alijs his ſimilibus.

Capitulu.xxij. De inſiti⸗
onibus ⁊ inſectionibo per quas plante ſilue⸗
ſtres domeſticani. M

Nſitio fit multis modis. ſed ea qᷓ maxi

mne pꝛoficit/ vt per eã rudis ſilueſtrium

diſpoſitio mutet᷑ in domeſticã.⁊ vſui cõueni

entẽ diſpoſitionẽ eſt/ꝙ ſimiliũ fiat inſitio in
ſiqmilia.ſᷣm genus.⁊ nõ ſ̃m ſpẽm.ſicut piri in
priiiũ.⁊ mali in malũ.⁊ ſic de alijs.ſi em̃ diuex
ſa genere in diuerſa inſerant.nutrimentũ ta⸗
liũ ad alterã diſpoſitionẽ alteratũ vix bũů nun

Setundus

triet. ⁊ foꝛte coꝛrũpit plantã inſitã ꝑ rationeʒ

quã diximus de coꝛruptiõe ſemis anialiuz ?

agroꝝ.quado diuerſa ſeminũ genera ꝑmucẽ
tur. Eſt aũt plantarũ ad inuicẽ int᷑ oĩa agnia⸗

ta plurima ſimilitudo.licʒ em̃ arboꝛes ſpecie
bus ſuis differat. tñ lignũ vnius ſpeciei mul
tu diſtat 9 ſpecie alteriꝰ. et hoc cõtin git ideo /⸗

ꝙ foꝛma foꝛmalis plantarũ inter aĩata plus

dico eleuata ſupꝛa eã. ꝓpter qð etiaʒ vita eius

occulta eſt. hac igit de cauſa fit ꝗꝙ arboꝛ vni⸗
nutrimentũ digeſtionẽ hʒ ſufficientẽ:pma vt

nutriat aliã.⁊ ſcdᷣa digeſtio adhibita ꝑ aliam

qð venit ſcðe.⁊ ideo etiaʒ qn diſſimiles ſibi
plante inſerunĩ cõualeſcũt ⁊ fructificãt.opti

ma tamẽ inſitio eſt vt diximꝰ ſilis quãtũ põt
in ſinulia.pꝛecipue in truncũ aut ramos onm
nes inciſos.yvt ſepe pꝛobaui. Itẽ ait varro q;
melioꝛ eſt inſitio in arboꝛẽ domeſticã qᷓ; ſiue
ſtrem.qꝛ melioꝛes fructꝰ pꝛoducit. Iteʒ meli

oꝛ fit imutatio in toto qᷓ; in ꝑte.qꝛ aut omĩs

inſitio fit ꝑ infixionẽ vnius in aliã.⁊ ꝑ foꝛteʒ

alligationẽ. ita ꝙ inſita q̃ſi venas radicales
ſegit in eã cui inſerit᷑fit ꝙ illa cuiꝰ mollicies

tanta eſt ꝙ citius cõterit q;ᷓ infigi ⁊ colligari
yaleat nõ poſſet inſeri alicui plãte.⁊ ideo her⸗

be molles habẽtes ſtipites.vt olera ⁊ nimis
tenelli ſurculi nulli plate q;diu tales ſunt in⸗
ſeri poſſunt. quõm inſerta nõ cito radicat᷑ in

ea cui inſerit.ſed opoꝛtet ꝙ pꝛoceſſu tꝑis con

foꝛtet᷑ ⁊ ↄtinuet᷑ cũ ea cui inſerta eſt. Hec igi

nec in durã nec in ſimilẽ nec in diſſimilẽ inſe
ri põt.adhuc autẽ nec in eã que multũ dura

eſt cõuenient inſerit᷑.multũ em dura nõ defa
cili in ſe venas radicales recipit. ꝓpter aridi⸗
tatẽ ⁊ difficultatẽ dure ꝑfoꝛationis.⁊ ideo ta

les inſitiões plerũq; male ꝓpueniũt. ſed inſe⸗

rẽtes querere debẽt ꝑua fraga ⁊ recentia.in qͥ

bus ſit multa ſuccoſitas.⁊ ꝑua duricies.que

qdẽ ſuſtinerepoſſit colligationẽ. ⁊ facile ape

riatr a caloꝛe naturali.hec em̃ cum inſerit᷑ cito
abperit ſe verſus eã cui inſerit᷑. ⁊ emittit in eaʒ
venas radicales.ꝑ quas ſugit meltꝰ nutrimẽ
tum q; ſugeret ex terra.⁊ ideo tũc cõualeſcit
inſita melius q; in terra eſſet fixa.⁊ hec eſt ra
tio in ſurculi inſitiõe ꝓpter illud qð de ea di⸗

ctũ eſt in eodẽ libꝛo.Itẽ ſunt ſurculi inſeren⸗
di ſteriles.qꝛ ferentes fructũ tm̃ in eo ponũt
ꝙ nõ facile ad debitũ venire pñt augmentũ⸗
Item de nouo nati ꝓpter ratiões pᷣdictas gẽ
mis groſſis ſpiſſis ⁊ pluribo oculati. qͥa vbi

ſhen
liete
eru
wp
ſin
Cotül
ſeſac
aan
ſang⸗
Ga
ſccd.
gleen
jnet
cuofea
lcer
ſiis
ior⸗
ſom
ſtfi.
lſtin
e
wnedy
ttune

Alteri?

Gulle
horib⸗
Gusi
mig
Ptoc
Clgni
dd⸗
fcctos
bicene
ſc
cten
lgni
lnse
plaſt
mam

1 ani i; .
nrcinani⸗
ſdoresſocie
ſeclinll
Cüngtitc,
lo ien
lzndis
Zarbonf⸗
ehteönmn
bitapalan
hfuucteßn
limisſbi
aifrirchti
sqnitipi

tnneShon

t vorrog

Jcsnrfi
Ramonis

ütbfort;
usradicales
uidnoll cis
tcoligrri
ricoher⸗
ent nimis
Nsſantin⸗
oradicälin
ccſutpiscon
net Hep
ccin nolen
nilinieine
nulciourn
Nrödent
pormdi⸗
nsaideote
nit uinſe⸗
caniin
duntcse
Aholeupe
minſentcis
mimntine
A numine
couuleſet
theeſtni
odeead⸗
hllinſcren⸗
n copoll
Sclausge
1i

*

dis retentũ diri gũt ad aliã foꝛmaʒ plantalẽ.qᷓ
foꝛma mõſtrat᷑ in qntitate ⁊ ſapoꝛe fructꝰ:vt
git frat᷑ Albertus. Tercius modus inuẽtus
eſt in vite ⁊ qbuſdã alijs q̃ ex medulla creſcũt.
videlicʒ ꝙ gẽma vnius vitis excidat᷑ vſq; ad

habũdantia generatiue vᷣtutis. qᷓ maxime in
hũoꝛe digeſto ⁊ ſpiſſo ⁊ optie cõmixto.in gẽ⸗

mis coadunato ↄſiſtit. Item ab oꝛiẽtali arbo

