tũ.⁊ de ipᷣo abraſis pilis ter in die neruus le⸗

ſus ꝑ longũ vngat᷑. Si vᷣo crurꝭ attractio ſit

vetuſta fleubotemet᷑ de cõſueta vena q̃ poſita

eſt inter iucturã ⁊ pedẽ ex latere interioꝛi.⁊ fi
ant poſtea medicie qs ſupꝛa narraui.ſᷣm di⸗

cta medicamia ꝑ aliq̊s dies parũ vel nihil ꝓ

ficiãt.Cuc neruo leſo ⁊ circũquaq; abraſo fi⸗

at ſtrictoꝛiũ de puluere rubeo vł albumie oui
⁊ farina:vt docui ĩ capitłlo maleferuti. Crus
vbi leſio eſt cũ canapo vel lino ⁊ pᷣdicto ſtri⸗
ctoꝛio inuoluẽdo nec inde remoueat᷑ vſq; ad
ix.dies.⁊ poſtea cũ aq̃ calida ſtrictoꝛiũ a cru
re caute leuet᷑.⁊ neruꝰ vngat᷑ cum aliquo vn⸗
ctuoſo.et ſi pꝛedicta omĩa non pꝛofuerint co
cturis decentibus ſuccurratur.

Capitumm. xj. De moꝛ
bo ſcoꝛtilati et cura eius. “
Ccidit qñq; ꝙ iũctura cruris iuxta pe⸗
des ledit ex ꝑcuſſiõe quã facit in aliq̃ lo
co duro vel ex pᷣcipitatiõe eiꝰ in curſu vel mo
tu:aut qꝛ qũq; pes indirecte pᷣmit᷑ vᷣſus terrã
q̃ paſſio vulgariter dẽ ſcoꝛtilatꝰ.cura fiãt pul
tes de furfure tritici et acceto foꝛti ad ſpiſſitu
dinẽ bulli.aut agitata decent᷑ ⁊ calida q̃ntuʒ

Capituium. xl. De attra

Konus

pati poterit ponant᷑ ſuꝑ locũ leſuʒ.et cũ pecia
cõgrua bñ ligent᷑.in q̊libet die ſepꝰ remoue⸗

tur. Si vᷣo iũctura tumefacta patit᷑ indigna⸗

tionẽ neruoꝝ.fiat emplaſtrũ fenigreci ſemĩs

lini ⁊ ſquille ⁊ alioꝝ.vt in pᷣcedẽti capitulo di
xi.ſed ſi occaſiõe ſcoꝛtilãti pᷣdicte os a ſuo lo⸗

co mouet.pes eqòͥ ſectꝰ caudicãtis eleuet᷑ in al
tũ.⁊ cũ eqͥ cauda ligetur.deinde ligat᷑.deinde

dDucat᷑ ad manũ vᷣſus loca mõtuoſa.qꝛ ex ne⸗

ceſſaria oppᷣſſione iũcture vᷣſus terrã os diſ⸗
iunctũ aliqð ab alio vel aliq̃ mõ motũ inſtã⸗

ter ad ſuũ locũ reuertit᷑.ſicut debʒ.ſed tñ pꝛi⸗

us fieri debet mollificatiuũ qð pꝛedixi. Acci

ditetiã qũq; ꝙ vnũ os ab alio ſic diſiũgit᷑ ꝙ
vix aut nunq; cõmode ad ſuũ locũ põt redu⸗

ci.ex quo iũctura tu mefieri cogit᷑.inflatione

duriſſima cui cocture bñficio ſuccurri opoꝛ⸗

tet. nota ꝙ omni cura notatarũ ſuperius co⸗
ctura ignis vltimũ eſt remedium.

Capntuln; xiij. E

ne ſpini vel ligni et cura eius.

O ntigit aliqñ ꝙ ſpina vel lignũ intrãt

in mũcturas pedũ.vel genua vel in aliaz

ꝑtẽ cruris.⁊ int carnes remanet ꝓpter qð vul
nus vel totũ crus tumeſcit.et maxie ſi neruũ

tãgat.vñ cogiclaudicare.cura.abradant᷑vn

„*

eleſio⸗

diq; circa ipᷣm pili.⁊ ſuꝑlinis ⁊ trita capita la

certarũ aliqᷓntulũ trita ponat᷑ ſuꝑ vulnꝰ.⁊ cũ
pecia faſciet᷑.ad idẽ valẽt radices grũdinis.⁊

radices daptami trite ⁊ ſuꝑpoſite.idẽ faciuũt

limacie cũ butiro trite ⁊ cocte.⁊ poſtea ſuꝑpo
ſite. qᷓ ſepe renouate lignũ vel ſpinã infixa car
ni mirabile exterioꝛa deducũt. Et nota ꝙ ad
omnẽ inſlationẽ mollẽ ⁊ recent᷑ factã q̃ ſit pꝛe

ter naturã ex ꝑcuſſiõe aliq̃ in genubo vł iũctu

ris.vel in aliq̃ ꝑte cruniũ.ſatis valet decoctio
mixture ſupꝛa ſcripta.vicʒ accipiatur ꝑitarie
abſinthij bꝛance vꝛſine de folijs qð deterri⸗

mü eſt. ⁊ cũ axungia poꝛcina veteri tãdiu terã

tur.qꝙ optie miſceant᷑ ⁊ poſtea in aliquo vaſe
bulliãt.cõtinue agitata ⁊ cocta ⁊ calida q;tuʒ
pati poterit ſuper loco leſo ponant᷑⁊ cũ pecia
faſcient᷑ et ſepius remoucatur.
Capitulũ.xliij. De gal⸗
lis et cura ipſoꝛum.
Jũt galle naturalit᷑ iuxta iũcturas et ſe
pe accidentalit᷑ ex fumoſitate fumi ſta
buli crurib madefacꝭꝭ.ex quo hũoꝛes facile

diſſoluunt᷑.fiũt enã qũq; in eq̃ iuuene ex ſuꝑ

fluo eqtatu cura.ſũt alidq qͥ curarevoletes gal
las ⁊ cũ lauceta ſcindũt coꝛiũ: ⁊ deĩde gallas

futu
npli

onte

att
ntidiu
Etlen
aipo
i
Ppeti
ſabꝛci

Pen
cter

ſnacq
ſctee

lidieg⸗

et⸗
Grcore
elenire
mace
läler⸗
nöecis
ß
Mhe⸗

hecn
olt⸗
g⸗
Ulenis
ltulod
Uſuolo⸗
ekinal
dence
erhe⸗
1os diſ⸗
tinſz⸗
ñei⸗
ti. Acci
lige
Nfedn⸗
lutione

rusco⸗

ſio⸗

nüinri

Ainluou

gaönl
eſinerni

antn

capitaln
ind c
üdinis
geficiit
aſuopo
Nfraa
,
iſitpe
üücn
Ncoco
rplme
deuni⸗
idiutens
gome
ön;
peca

ge
rasat⸗
fumiſt
eofle
cctſip
ugi
glls

D
“S
DS

trahũt. vl reſalgariũ intꝰ ponũt.q; malũ ẽ qͥa

talis locꝰ nimis neruoſus exiſtit. ⁊ ideo ĩ tm̃
doloꝛ auget᷑ ꝙ ſuꝑflui hũoꝛes ad locũ cõcur
rũt.ideoq; meliꝰ ẽ vt equꝰ galloſꝰ vſq; ad ge⸗

nua mane ⁊ ſero ĩ aq̃ frigidiſſima ⁊ velocuſi⸗

ma teneat᷑.totiẽs ꝙ galle minuant᷑ ꝓpt᷑ coar⸗

tationẽ aqᷓ frigide.deinde circa iũcturã galla

rũ.fiãt tã ꝑ longũ q; ꝑ obliquũ cocture decẽ⸗

tes.⁊ poſtea curentur vt pluries eſt expᷣſſum.

Capitulu.xluij. De gar⸗

pis 2 cura eoꝛiim.
AIJjt garpeiĩ iũctur, cruriũ circà pedes.
ipte poſterioꝛi rũpẽtes ſibi coꝛiũ.⁊ car
nes ex trãſuerſo incidẽtes.⁊ qũq; ꝑ lõgã ſepe

Fycictes gſciſſuras putredie; velut aqu ar
dere equũ aſſidue affligẽtes. q̃ accidũt ex ſux-
fluitate maloꝝ hũoꝝ ad crura deſcedẽtiũ.cu

ra pili ſũcture ſunt depilãdi pus h̊ mõ. Acci

piant᷑ calcis viue tres ꝑtes.⁊ auripigmẽti r

ta.q̃ trita decent᷑ cũ aq̃ calidiſſima agitent᷑.et
⁊ tãdiu coq̃nt᷑ ꝙ penna ĩmiſſa ſubito depilet᷑.
Et leſa iũctura garpaꝝ ex ea tm̃ calida qᷓ;tuʒ
pati poterit inũgat᷑.⁊ ſpacio vniꝰ hoꝛe dimit⸗
tat᷑ ibidẽ. Poſtea vᷣo cũ aq̃ calida locꝰ garpa
rũ lauet᷑ vt pili cadãt ĩ totuʒ:q euulſis lauẽt᷑
garpe tũ decoctiõe maluaꝝ ⁊ furfurũ ⁊ ißoꝝ
iu bᷣa cũ panno ligent᷑ circũ circa iũcturas.et
bi dimittant᷑ a ſero vſq; ad mane ⁊ ecõuerſo
Põſtea vᷣo fiat vngẽtũ de ſepo arietꝭ cera ⁊ re
ſina eq̃li mẽſura.⁊ inuicẽ decent᷑ bulliãt.⁊ aſ
ſidue agitent᷑.⁊ de tali vngẽto aliq̃ntuluʒ bis
in die garpe vngant᷑ cũ pẽna gallie.et h vngẽ

to vtat᷑ donex ſciſſure ⁊ rupture garpaꝝ fue⸗

rit ſolidate.ſemꝑq; caueat᷑ ab omi ſoꝛdę ⁊ aq̃.
Qñ aüt futrit ſolidate ablaqt? incldet vena
mgr̃a ſurſum in coxa interiꝰ.vt i ſpãene capᷣ.

dixi.ſanguine aũt vt decet detracto garpe co

q̃nt᷑⁊ cocture curent᷑ vt dictũ ẽ ſup. Sciẽdũ
eſt tñ ꝙ garpaꝰ infirmuas raro ꝑfecte curat

Capumu. xlu. Detrepa⸗
cijs 7 cura cotuuummm..
ZFZjũt ſilr egritudies int᷑ iũcturã cruris ⁊

—— Eli coris rüpẽtes ⁊ carnẽ:ad ſilitu
dinẽ ſcabieialiqn putredinẽ emittentes.⁊ ex

ardoꝛe młtotiẽs equũ dolere faciẽtes. q;̃ ſolẽt

euenire pluries ex fumoſitate ſtabuli.cruribꝰ

madefac cura.curent᷑ vt dictũ eſt in capᷣ.pᷣce
dẽti.excepto ꝙ vena mgr̃a nõ laqat᷑ nec crepa
niõe eis cociꝭ aliqᷣbo ſunt coq̃ndi.in pᷣcedẽti tñ
capᷣ.addit᷑ ꝙ euulſis pᷣus pilis mõ pᷣſcripto B
vngẽto vtat. Accipiat᷑ de fuligie de viridi ra

Capitmium xluij. n

ſtula 2 cura eius.

Nonns Fo. Cxx.
mo de auripigmẽto ⁊ tm de melle lido vt de
oĩbo ſupᷣdictis.q̃ trita ⁊ ĩ ſunł agitata vſq; ad
ſpiſſitudinẽ decoqnt et miſceat᷑ cũ eis aliquã:
tulũ cal viue.ſpq; miſceãtur cũ ſpatula do⸗
nec fiat vngẽtuz de qͥ aliqntulũ calido bis in
die vngant crepacie. ipſis pus ablutis cũ vi

no albo. 7 aliqntulũ calefacto. cauẽdo ſp eas
a ſoꝛdib vt pᷣdixi.̊ em vngẽetũ crepacias mi

rabilit᷑ cõſolidat ⁊ ↄſtringit.ad idẽ vʒ ſaᷣ fri
catio foꝛ? ⁊ freq̃ns crepaciaꝝ.cũ puerili vꝛi
na.Itẽ valʒ ſi equꝰ pauẽs diu teneat᷑ ĩ aq ma
rina.fit etiã qᷓdaʒ alia crepacia lõga ⁊ magna
ex craſuerſo ĩ buleſis int᷑ carnẽ viuã ⁊ vngulã
qᷓ deterioꝛ eſt alijs.⁊ magis eq̃s afſligit.q̃ nõ

curat᷑ vngẽ nec alijs medicamib niſi cocti

ris.t ideo ipᷣa crepacia ĩ extremitatibo ſuis cũ
ferro ĩ capite rotũdo fũditꝰ eſt coqᷓnda.nã bñ

Capituluʒ xluj. De tan⸗

ficõ ignis ipᷣa crepacia nõ pᷣt augeri ſʒ minui

Arncer fit iuxta iuncturas cruriũ cira

pedes.⁊ qnq; i alijs ꝑtibo cruriũ vłcoꝛꝛ:
poꝛis veniẽs ex aliq̊ vulnere ibi facto.⁊ poſt
modũ ꝑ negligẽtiã.Cũ equꝰ hñs vulnꝰ in in
ctura pᷣdicta eqᷣtat᷑ ꝑ turpitudies aut aq̃ᷓs.cu
ra in qcũq; pte ſit coꝛpis H̊ mõ curat᷑.Accipi
atur ſucc affodilloꝝ in bona qntitate.⁊ agi⸗
tet᷑ diuicũ duab⸗ ꝑnb cal viue.⁊ tercia au⸗
ripigmẽti ſubtilit triti.deinde ponat᷑ in qdas
vaſe fictili opilato.poſtmodũ ne fumꝰ vł va
poꝛ inde poſſit exire:⁊ tm dimittat᷑ bullire ac
coqͥ ꝙ; ĩ puluerẽ redigat᷑.⁊ de tali puluere po
nat᷑ in vulnere.moꝛnificato cãcro curet᷑ vulnꝰ
cũ albumie oui.⁊ alijs vt ſuꝑtꝰ ↄtinet᷑ abluto
ſo pus cancro cũ acceto Mignũ aũt moꝛtifi
catiõis cãcri eſt.cũ vulnꝰ circũquaq; tũeſcit.
ad idẽ valz ſtercꝰ hũanũ pulueriʒatũ ⁊ mixtũ
cũ tartaro cõbuſtũ eq̃li mẽſura. Itẽ valet ad

idẽ tartaꝝ cõbuſtũ cũ ſale minute mixtũ.⁊ ſu

pꝑpoſitũ.Itẽ aliid medicamẽ melius moꝛtifi
cãs cancrũ.alleũ bñ tritũ cũ piꝑe ⁊ piretro.
aliqntulũ axũgie poꝛcine tritis adinuicẽ mit
tat᷑ in vulnꝰ cancri.⁊ ſtricte liget᷑.⁊ bis in die

mutetr᷑ donec cãcer moꝛtificet᷑.deinde curetur
vulnꝰ vt dixi.Et nota ꝙ; pᷣdicte medicie ſunt

bone in loò neruoſis.⁊ in arterijs vndiq; in
tricatis ⁊ venis.nã in talibo loc; nõ eſt vtẽduʒ
cocturis.ſed ĩ carnoſis eis vti nullatenꝰ eſt vi
tandũ.ymmo cũ cocturꝭ faciliꝰ curat᷑ in ipᷣis.

Ar

J vulnꝰ pᷣdictũ cãcri ⁊ ipſe cãcer antiᷓ
tur ⁊ nõ curet᷑ cõuertit᷑ in fiſtula.qᷓ eſt de
terioꝛ ⁊ difficilioꝛ ad curãdũ.ſed ſolẽt curan

aliqũ cũ affodilloꝝ puluere immiſcẽdo eidẽ
tm de puluere auripigmẽéti.qntuʒ de calce vNi

ua. vt violẽtioꝛ fiat. Ie aliud ad ſanãdũ vio⸗ .

lentiꝰ fiſtulã.accipiat᷑ calx viua ⁊ tantũdẽ au
ripigmẽti.q̃ pulueʒata decent᷑ agitent cũ ſuc
cis allei cepe ⁊ ebuli.eq̃li meſura ⁊ ſufficienc
vpulliãt in melle liqͥdo. ⁊ acceto.⁊ agitent᷑ cõti⸗

tinue donec fiat vngentũ.de q̊ cõmittat in ſi⸗

ſtulã. bis ĩ die vulnere cũ acceto foꝛtiſſimo pꝛt
us abluto. Itẽ aliud violentiꝰ oib alijs pᷣdi
ctis reſalga puluerizatũ.ad idẽ accipiat au

ripigmẽtũ viride ramũ calx viua eqli podere
2 de attramẽto ⁊ piretro cũ acceto ⁊ melle ali
Intulũ decoqnt.⁊ ſꝑ agitent᷑.⁊ de illo magda

leones bis ĩ die mittat᷑ in fiſtulã donec moꝛti

fſicata erit. abluto ſꝑ vulnere cũ acceto foꝛtiſi
mo. Eſt aũt ſignũ moꝛtificatiõis eiꝰ q tume
ſcit ⁊ rubet.moꝛtificata vᷣo fiſtula curet vtiinn

9

alijs vulnerib⸗ ↄtinet᷑. Si vᷣo ĩ loò carnoſiũ⸗
crearet᷑ fiſtula fiat ꝑ oĩa vt ĩ cura cãcerꝭ ↄtiek.

CTaäputm eivuj. De n:

bo ina gni 2 cura eius.

t⁊ alia egritudo q̃ vulgarit᷑ dꝛ mal⸗ ⸗
pitio qᷓ fit ꝓpꝛie in bulletꝭ vngularũ ed.
vt carnes viue iungunt᷑ vngulis q̃ velut inrfru
ſio impedit greſſus eqͥ.⁊ qũq; in vno pedu.?
qñq; trãſit ad oẽs.ſi nõ curet inſtant᷑.⁊ ůĩg
facit vlcera euenire in ligua eqͥ. accidit aũt de
leui ex malis hũoꝛibo ad ipᷣm locũ decurſis.?

ſepiꝰ ex ſtabuli fumoſitate.pedibo ab aq̃ ⁊ ſoꝛ
dibo nõ ſiccatis.Cura pmo eꝗqͥ patletis vngu
le vſq; ad ſubulitatẽ pᷣparent᷑ Deinde cũ cura
ſenecta ferrea bulleſia pedis vſq; q̃ſt i ad vnũ
vngule adnihilet᷑ vt bulleſia poſſit vndiq; va
poꝛare. deinde ab vtraq; ꝑte bulleſie ſic fleu⸗

botomcet᷑ vt inde euacuent᷑ hũoꝛes ad locum

coõcurſi.vl cũ ferreo cuſpideo ab vtraq; ꝑte fů
ditꝰ decoquat᷑.⁊ ſꝑ caueat᷑ a ſoꝛdibo ab aq.⁊

nõ debeat fatigari.poſtea vo fiant pultes de

furfure ⁊ acceto.q̃ in ſimul builiãt.⁊ cõtinue
agitent᷑.q̃ tm calida qntũ pati poterit ſuper q̃ᷓ
dã pecia bñ ampla extẽdat᷑.⁊ circa pedẽ leſuʒ
ponat᷑.⁊ bis ĩ die mutet᷑ Et ab herbaꝝ cõme
ſtione caueat᷑ oĩno.⁊ etiã de alijs rebus parũ
comedat. donec fuerit liberatus. Naʒ herbe

ceteraq; cibaria multa hũoꝛes augmentant.

Capitulum. xlix. De fur

ma.· id eſt furmelli ⁊ cura euus.

dinibus pedum ⁊ vngularum.

Nonus

SIt aũt qdã infirmitas qᷓ furma vnlgari
ter dẽ. int᷑ iſcturã pedis ⁊ pedẽ. ſuꝑ co⸗
ronã /ꝓpe in paſturã.q̃ accidit pcuſſiõe ma⸗
la.⁊ indecent᷑ impedue. ſolẽt ſe 1

pꝛiꝰ euenire in

aliq̊ duro loco.⁊ etiã occaſiõe mala ⁊ indecẽ

ter impedite ſolẽt ſepius euenire. q̃ niſi cũ ad
huc ſit recẽs curet᷑ effici᷑ ſuꝑ os duriſſimum
cuũ veteraſcit.extẽdens ſe aliq̃liter ſuꝑ coꝛonã
culi vniuerſalit᷑ ſubueniendũ eſt ſiue ſit reces.
ſiue fuerit antiquatũ vt pᷣdictũ eſt in cura ſu
pꝛeſſi. Et nota ꝙ hecinfirmitas plimũ imne
it greſſus eqͥ.qꝛ locꝰ vbi furma oꝛit᷑ nemoz⸗
ſus ⁊ plenꝰ venis ⁊ arterijs vndiq; intricatꝰ.

Capitulum.. Deegritu

—

Humpleto tractatu de leſiõiby mẽbꝛoꝛi
eeeiqᷣ ⁊ cruriũ.reſtat videre ⁊ dicere de in⸗
firmitatib vnguloꝝ pedũ.⁊ pꝛimo de fica qᷓ
fit in eqͥ vngula ſiue pedis vngula vſq; ad tiu
ellũ intrinſecũ ꝑ mediũ ſcindẽs.Et qñq; in⸗
ccipit ĩ coꝛona pedis.⁊ incedit ꝑ longũ inferiꝰ
vſq; ad extremitatẽ vngule vel pedis.emitts
aliqñ viuũ ſanguinẽ ꝑ ſciſſurã. accidit aũt cũ
equꝰ eſt ex leſiõe tuelli intꝰ vngulã exiſtẽtis.
Lum hec infirmitas initiũ ⁊ caput hbabeata
cuello.? qñq; accidit cũ equꝰ eſt inuenis x

uma
gcapi
laue
nodee
liovei
tier
mndey-
linſtu
cie
laq

e

boſppe
J
n
ſtanti
äpes
oſt
oden
ninopn
ſlgano
Chcüqne
Aacae
ericapt
ſonalh⸗
negligen
pitloc̃
Curat n

camn
hennkn
nisn
mnlſtun
necdiſeo
nup
ſdiegt
ſnolb.

P
r
R

Liber

yvngule teneritatẽ nã percutiendo vel acriter

pmendo in aliquo loco duro ledit᷑ tuellus te
nerrimus vt pᷣdixi.pꝛopter q̃ͥ claudicat equꝰ.

cũ ſepius equitat᷑ cura.inquirant᷑radices fi⸗
ce vᷣſus tuellũ iuxta coꝛonã pedis inter viuũ
Tmoꝛtuũ vnguli.cũ roſuecta.⁊ deſuꝑ incida
tur donec vngula incipiat ſanguiare. deinde
accipiat᷑ ſerpẽs ⁊ ad minutũ inciſus.abiectis

cauda ⁊ capite tn q̃dã vaſe.oleo cõmuni ple⸗

no decoquat᷑ in tm ꝙ carnes ſerpẽtis in oleo
liaqueãt. ? ab oſſib ſepent᷑⁊ de his fiat vngen
tũ.ex q̊ aliquãtuluʒ calefacto radices fice bis

mn die vngant. donec moꝛtificet fica. ⁊ vngu⸗

la in ſtatũ pꝛiſtinũ inter ducat. Sempq; ca⸗

nuendũ eſt ne pes patiẽs a ſoꝛdibo vel aqͥ ian⸗

gał. ⁊ ꝙ equus herbas vllo modo comedat.

Capitulum. ij. De mo⸗⸗

bo ſugerpoſiee 7 cura eiiuuus.
Itc hec leſio q̃ ſuꝑpoſita dẽ int᷑ carnẽ ⁊
yVy!äd ngulã.faciẽs rupturã carnis ibidẽ. ſʒ
ſi antiquat᷑ ſepe cãcer efficit᷑ ⁊ accidit cũ caſu
eqͥ pes ponit᷑ ſuꝑ aliũ pedẽ cura.ſtat cũ vul⸗
nus fit occaſione pᷣdicta incidat᷑ cũ roſuecta
tm̃ de vngula circa vulnꝰ.q; vngula carnẽ vi
nã nõ pᷣmat.nec tãgat eandæ.nã ſi pᷣmeret con
ſolidatio impediret᷑ oino.abſciſa aũt vngula
circũquaq; ablutoq; vulnere cũ vino calido
vel acceto curet᷑.⁊ conſolidet᷑ vulnꝰ.vt in pᷣce
dẽti capitulo cõtinet᷑. ſemꝑq; caueat᷑ vulnꝰ ꝗ
ſoꝛdib ⁊ aq. donec fuerit ſolidatũ. Si vo ꝑ
negligentiã redigat᷑ in cancrũ.curat᷑ vt in ca⸗
pitulo cãcri cõtinet᷑.ſi aũt cõuertat᷑ in fiſtulã.
curat᷑.vt in capitulo fiſtule continet᷑.

Cuapituluun.iij. De muku⸗

ſione deſcendente ad vngulgs.

CEcidit aliqũ ꝙ equi infuſio nõ curata

Deſcẽdit ad pedes ſub vngulis.cui ſi re

cẽs eſt ſuccurrant᷑ hoc mõ. Extremitates vn⸗

gule in pte anterioꝛi cũ roſuecta ꝑua cauet fũ

ditus donec vena mgra q illuc tendit cũ roſ⸗
uccta rumpat᷑.⁊ ſanguis fluat vſq; q̃ſiad de⸗

dicantibo idẽ fiat. poſt extractionẽ fere ſangui
nis impleat᷑ vulnꝰ ſale minuto.? ſuꝑ ipᷣm po
nat ſtu ꝓpa in acceto ꝑfuſa deinde liget᷑ faſcia

nec diſſoluat᷑ vſq; ad diẽ ſcdᷣm. deinde curet᷑

vulnꝰ cũ puluere galli vel mirti vł lẽtici bis
in die abluto ſemꝑ vulnere pus cũ acceto.⁊ a
ſoꝛdibo ⁊ aqua caueat᷑ donec ſuerit liberatꝰ.

Capitulu. luij. De dilloliu

Capuulu. luij.

Nonus Fo. Cxxf.

— .

tiua vngularum ⁊ cura euus M
AI yo hũoꝛes decurſi ad pedes actione
inſfuſiõis iã dicte int vngulas ex incõ⸗
grua cura fuerit antiquati.oꝑtet pedes clau⸗
dicãtes penitꝰ deſolari.vt huoꝛes ⁊ ſanguis
ibidẽ incluſi euacuent᷑ in totũ.incidat᷑ ergo ſa
le ſubt? vngula circa extremitatẽ vngule. cũ

roſuecta. deinde violent extremitates vngu⸗

le extirpent extrinſecus.? ſtuppa in albumine
oui ſufficient᷑ infuſa ponat in vulnꝰ. ⁊ pes to
tus optime faſciet᷑.⁊ ſic dimittat᷑ vſq; ag diez

ſequentẽ. Poſtea vo acceto foꝛtiſſimo aliq̃n

tulũ calido abluat᷑ vulnꝰ. ⁊ de ſale minuto ⁊

tartaro impleat᷑.⁊ ſupponat ⁊ ſuperaſpergat

bulicre galle mitn aut lẽtiſci.qui carnes
coõſolidãt ⁊ h
pus cũ acceto vulnere.⁊ talis curatio fiat vſ⸗
NG ad carniũ cõſolidationẽ.⁊ vngule renatio⸗

ſioꝛes cõſtringunt.abluto ſemꝑ

nẽ.⁊ ſemꝑ caueat᷑ pes leſus a ſoꝛdiba ⁊ ab aq̃.
ad idẽ aliud vngentũ vtendũ poſt appoſitio⸗
nẽ ſalis ⁊ tartari cõſolidationẽ carniũ pꝛohi
bẽs fluxũ humoꝛis. accipiat᷑ puluis olibani
maſticis ⁊ pics grece.⁊ aliquãtulum ſanguis
dꝛaconis miſceant᷑.cum cera noua liqfacta.
tantundẽ de ſepo arietis.⁊ bulliãt in ſimul.vt
fiat vngentuʒ calido vtat᷑ in cura pᷣdicta. Et
nota ꝙ multe ſunt infirmitates in qͥbo oꝑtet

. „

vngulas deſolari.in q bus oibo eſt pᷣdicta cu⸗
ra vtendũ Itẽ ad humectandũ ſinglas vngu
las vt leuius pᷣparent᷑ accipiant᷑ malu a. pita
ria furfur ⁊ ſepũ,⁊ oĩa in ſimul bulliãt. agi⸗
tent᷑ continue.ac de ipſa coctione ſufficienter

cdlida vngule cum pecia inuoluant᷑.

Piu. luij. De muta
tione vngularum ⁊ cura euus.
Evpe accidit ꝙ deſidia mariſchalci hu
mmoꝛes concurſi ad pedes ⁊ diu incluſi
tm̃ int᷑ vngulã antiqnt᷑a tuello intrinſeco ſe⸗
ꝑant.exeũdi viã q̃rentes.accidit enã aliqũ ꝙ;
vngula penitꝰ ⁊ ſubito ſeꝑat᷑ a tuello.⁊ cadit
ꝓpter furoꝛẽ multoꝝ hũoꝝ ad vngulã diſcur

lita eRre r ee⸗ o dρν ſop. ? qñq; paulati vngula ſe diuidit a tuello
bilitatẽ eqͥ.⁊ ſi expediret in alijs pediboclauz⸗ 1. E qnch p vngula le di

⁊ naſci᷑ ſeqns noua vngula ſepantẽ.qð acci⸗
dit ꝓpter paucitatẽ hũoꝛũ.cui ſic ſubueniat᷑
Lura ſtati cũ roſuecta circũ circa vetꝰ vngu
la incidit᷑ aliquãtulũ.vbi iũgit᷑ cũ nouella.ita
ꝓꝙ vet' vngula dura nouã nõ pᷣmat.nec in ali

̊ ledat.deinde accipiant᷑ due ꝑtes ſepe ariet

tercia cere.bulliãt ſimul agitãdo.⁊ addẽdo
aliq̃ ntulũ olei.donec fiat vngentũ.de quo ali

quãtulũ calido bis iĩ die nona vnguia vnga⸗

tur. Et nota ꝙ hoc vngentũ valet ad reno⸗
1

nationẽ ⁊ augmẽtationẽ oĩm vngular.qz ca⸗

ueat᷑ ſy a ſoꝛdibo ⁊ ab aq̊. vngula vo qᷓ ſubito

. .

Diuidit᷑ a tuello.⁊ cadit incurabilis credit᷑.ſʒ

talis cura pꝛobet᷑. Accipiat᷑ pix greca.oliba⸗
7 galba

nũ.maſtix.bolũ.ſanguinis dꝛaconis.⁊ galba
nũ eq̃li mẽſura pulueriʒata ſubtilit cũ duab⸗

ꝑtibo ſepe arietis.⁊ tercia cere agitãdo coqn⸗
tur. deinde panus lineꝰ infundat in eis.⁊ de
tali pãno fiat capellũ ſeu ſubcellare admodũ

tuelli. in q tuellus ponat᷑.⁊ bis ĩ die extracto
capello tuellus abluat᷑ cũ acceto foꝛtiſſimo te

pefacto. ? iteruʒ in capellũ mittat᷑. ⁊ eſt valde

cauẽdũ.ne tuellus ab aliq̊ͥ duro tãgat᷑.⁊ qnq;

—

eæquꝰ ꝓpter vn gule amiſſionẽ recte ſtare nõ po
teſt. ⁊ tũc fiat eidẽ ſtratũ de longis paleis.ſup

̊ pꝛo velle qᷣeſcat. ⁊ qꝛ graue ⁊ tedioſum eſſet
xqͥ ſemꝑ iacere.accipiat᷑ foꝛtis pecia pãni.vel

* .

foꝛtificet cũ cingulis.⁊ in capitibo optiĩe liget

.

rcüũ finibo. a medietate coꝛꝑis vſq; ad pect? ſub

co ponatr᷑.⁊ funes ligentur ad trabes. talit᷑

—

æquꝰ pedibo terrã tagat. ⁊ ſuſtineat᷑ ab eis.⁊ in

tm eleuet᷑. Et nota ꝙ G̊ artificio põt equꝰ iu⸗

nari. qñ ꝓpter aliqd impedimentũ recte ſtare
non poteſt. OWDUMW

Capitulm. lu. De diner⸗

ſis inclauaturis ⁊ cura coum.

Icqdam ſpẽs inclauature ledẽs fundi
tus tuellũ intrinſecũ. fit ⁊ alia. q̃ tranſit

8— .* *

inter tuellũ ⁊ virgulã

tis ꝑiculoſa eſt pedi.quia tuellũ ledit.que eſt

9

qᷓ̃dam teneritas oſſis admodũ vngule facte.
vngulã nutriẽs.⁊ radicẽ vngule in ſe tenens
cura. ſi tuellus fuerit funditus nimis leſus.
ſubnenit ei ſalubꝛiter. cũ vngule diſſolutiõe.
Si vo fuerit parũ ledẽs.diſcooperiat᷑ cũ fer

reo inſtru mento.ſola vngula circa vnlnꝰ ⁊ in
tm̃ circũ circa leſionẽ de vngula fundit inci
dat᷑ꝙ leſio attingat ⁊ diſcooperiat᷑ decenter.
quo diſcooꝑta ſubtiliet᷑ vngula ſola circa le⸗

ſionẽ. in tm̃ ꝙ ſpaciũ cõueniẽs ſit int᷑ leſionẽ

2 vngulã. ita ꝙ ipſa nõ pᷣmat nec adhereat le
ſioni. Quo facto vulnꝰ cũ ſtuppa ⁊ albumie

oui impleat deinde curet᷑ vulnꝰ cũ ſale minu
to.⁊ acceto foꝛti.⁊ puluere galle ac mirti aut

lentiſci. vt dictum eſt in capitlo pᷣcedẽti.ſi vo
clauellus inter tuellũ ⁊ vngulã trãſierit minꝰ
ꝑiculoſus exiſtit.quia tuellus nõ ledit niſi ex
latere. Sic aũt curat᷑ inclauatura pꝛius vſq;

ad viuũ funditꝰ detegat᷑.incidẽdo per longũ

vngulã. ⁊ ampliando circa vulnus decentx.⁊

ter tuellũ ? virgulã. intrinſec? tuellũ minꝰ
ledẽs.ᷣfit etiã terciũ.nõ ledẽs tuellũ in aliquo.
ſed vinã vngulã attingit ⁊ ledit. hma ſpẽs ſa

circũcidat᷑ vngula leſioni pꝛopinqua. vt vul
neri nõ cohereat vllo modo. Inclauatura an

tẽ diſcoopꝑta vulnus abluat᷑.cũ foꝛti acceto ⁊
impleat᷑ de ſale minuto.⁊ cooperiat᷑ cũ ſtup⸗

—

pa in acceto poſita.⁊ cũ pecia faſciet᷑. ⁊ curet᷑
lelio bis in die vt ſupᷣ narraui.Si vᷣo fitter—⸗
cCia ſpecies qᷓ non ledit tuellũ.ſed viuũ vngu⸗
le tangit ⁊ ledit. fiat oĩno idẽ vt in ſcdᷣa ſpecie
dixi. adiũgit᷑ tamẽ ei ꝙ diſcooꝑta pus incla⸗

uatura decent᷑ exten? vngula incidat᷑ vſq; ad

leſionẽ clauelle.vt nihil turpitudis vel alteri

us rei int leſionẽ mõ aliq̃ retinet᷑. Et nota ꝙ

—

oẽs alie inclauature q̃ non tangũt neq; ledut
tuellũ intrinſecũ.pñt leuit curari attẽtis pꝛi-
us leſionibo ꝓut debet hoc mõ ſepũ vel cera
vel oleuʒ vel aliud vnctuoſum calida cũ ſale
vel tartaro tritis foꝛ titer miutat᷑ in vulnꝰ. Itẽ
valet vligo cũ oleo agitata. Itẽ valet ad idem

albumẽ oni cũ acceto ⁊ oleo agitatũ.Et nota

ꝓ oss leſiones pedũ ⁊ vngulaꝝ ꝗᷓ accidũt oc
caſione cla uelli vel ligni vel alteri rei intran
tis in viuũ vngule anteq; vngula vel pes tã⸗

gat᷑ inclauatura inquirat᷑ vt cõuenit.fiãt etiã

pultes de furfure ſepis ? maluis.q̃ oĩa bulli⸗
ant cũ acceto vſq; ad ſpiſſitudinẽ ⁊ calida q̃ᷓn
t pati poterit in quadã pecia poſita ſuꝑ pe⸗
ds leſum ligent᷑. ⁊ ſic a ſero vſq; ad mane vel
ecõtrario dimittant᷑ nã hec doloꝛẽ mitigãt.?

poꝛos vngule tẽperant ⁊ hũectant.vt faciliꝰ

vngula incidat᷑.ſemꝑq; ab equitatu aq̃ ⁊ ſoꝛ⸗

dibus caueat᷑ Accidit etiã aliqñ inclauatura

ex impericia medicãtis qᷓ non bene attingtẽ:
nec curat᷑ vnde contingit ꝙ putredo leſionis
incluſa inter vngulã facit ſibi viã inter carnẽ
2 vngulã vt exterius egrediat᷑ rüpens carnẽ
ſuꝑ pedẽ.ibiq; efficit᷑ quoddã vulnꝰ emittẽs
putredinẽ.qð vulnꝰ curari debet. vt ſcʒ in ca

pitulo eodẽ dixi. inclauatura tũ iterũ requira

tur ⁊ attingat᷑ vſq; ad vnũ.deinde curet᷑ vt in
glijs clauaturis dixi.

po qui dicitur ficus ⁊ cura eius.

Lccidit qñq; ꝙ pes ledit᷑ ſi ubt? vngulã
in medio ſole ex ferro vl alia re dura in
trantẽ vſq; ad tuellũ.ex quo tuellus ledit᷑.ex q̃
leſione cũ vngula non incidit᷑ circũquaq; vt
debet. naſcit᷑ ſuꝑ tuello qᷓdam carnis ſuꝑflui

—

tas.qᷓ ſuꝑat ſole ſuꝑficiẽ admodũ ficus vul⸗

gariter noĩatur. cura pus de vngula ꝗ circa
vuln' incidat᷑ in tm̃ ꝙ fiat cõueniẽs ſpaciuz
inter ſolã pedis ⁊ ficũ.poſtea vſq; ſole ſuper⸗

ficiẽ incidat᷑ ficus.extracto ſanguie ſpongia

or pol
dspo
uf

1heb

mitacs

li
ſend
ſtenß
hyusß
lio⸗
(ico
ſier
ll.

(
fuloon
npol
lo.

ſonet
fſpat

dicane
ohche
deßſt
mumu
Gia
nitpea

besar

fuus

fſexe

lares
tſig

Ebeka
1er⸗

pynla

ꝛmen
derep
iti
micoe
urem
nme
Gie⸗
diffe
ſoin⸗

(linn

lis,

mmen
Negt
ik
1 curck
bfitte⸗
ämga⸗
daſpece
leinc⸗
inſ
Nali
tnotn
glauit
enspri⸗
Mcera
aaͤſdle
ald. N
tadidem
Stnota
Ncgütoe
rai inran
Ahesti⸗
itfüteti
oübuli⸗
calicgqn
hope⸗
maneyel
nitigit
Nt facil⸗
eitſo⸗
cnatwra
ingt⸗
oleions
nreme
s mé
enitrs
ſine
üneggirn
Vraiyptis

moe

pngeuli
edurain
läkt,
qnaq
ſoofui
cus wu⸗
ggcn
ſalʒ
leſppeſ⸗
ongi

— „„
4 E . .
7 .
„£
„ D

marina ſup ficum ligetvt ipſa ficus vſad

tuellũ funditus coꝛrodat᷑.⁊ ſpongia non mo

ueat᷑ donec ficus fuerit in totũ coꝛroſus.po⸗
ſtea vo curet᷑leſio vt dictũ eſt in alijs leſioni⸗
bus pedũ.in defectu tamẽ ſpongie valet pul
uis affodilloꝛũ vel rei alterius coꝛroſiue pꝛe
dicto reſalgari excepto ꝙ immoderate violẽ⸗
tũ exiſtit.⁊ eſt cauendũ ne ibi coctura oĩno fi

et. nã tuellus ꝓpter teneritudinẽ ſuam poſſet

taliter ledi ꝙ vngula diuideret᷑ ab ipſo.

Capitulu. lvif. De gene⸗
raiibus egritudinibus equeum.
Nuus claudicans de pede anterioꝛi ſi
nsãůõ pꝛemit terrã niſi cum puncta pedis
in vngula patit. Equus claudicãs ſi nõ pli⸗
cat poſtucalia vel iſcturas circa iũcturas eſt
leſio. Bi equus claudicãs anteriꝰ in reuolu
tione a dexitris vel a ſiniſtris fit claudicatios
in ſpatulis doloꝛ exiſtit.ſi equꝰ poſteriꝰ clau

dicans in ſua reuolutione fu claudicatioꝛ in

ancha fit paſſio. Si equus poꝛtans doꝛſum

depᷣſſum verſus terraʒ facit paſſus in greſſu

minutos ⁊ crebꝛos. pectoꝛis leſione grauat᷑.

Siequus antenꝰ daudicãs cũ quieſcit po⸗
nit pedẽ claudicantẽ ante aliũq; ſubſiſtẽs ſu⸗

per poſteriꝰ nõ ſuſtineat ſe niſi in puncto pe⸗
dis poſterioꝛis ⁊ in ſuo motu iuncturam nõ
plicat fere in iũctura eſt leſio. Si equus ha⸗
bẽs anticar.latũ nariũ flatũ emittat frigidũ.
2 habeat ocłoa quotidie lacrimãtes q̃ſi moꝛ

tuus iudicat᷑.equꝰ habẽs infirmitatẽ cimoꝛ⸗
re vel vermis volatiui in capite emittens per

nares humoꝛes cõtinue velut aquã pinguez
⁊ frigidã vix euadit. Si equus habẽs infir⸗
mitatẽ aragaici emittat in tm̃ per ſtercoꝛa li⸗
quefacta ꝙ nihil in eius vẽtre fini remaneat
per effuſionẽ non ceſſat infirmitas.in pꝛo⸗
xuimo moꝛiet᷑. Si equus habẽs egritudinem
vuularũ ſubito ⁊ vtiliter redigit᷑ in ſudoꝛem.

2 membꝛa eius omia tremãt. non videt᷑ eua⸗

dere poſſe. Si equus habens egritudinẽ fri

giditatis caput inflatum. ⁊ habet oculos tu⸗

midose. ⁊ caput defert valde deoꝛſum pendẽs
exiremitates auriculaꝝ pendẽtes ⁊ frigidas.

nares etiam frigidas vix aut nunq; euadet.
Si equus patiens moꝛbũ ſtrangulonis cuzʒ
difficultate aut ſonitu narium.aut gutturis

ſpiritũ emittat.⁊ totum guttur inflatũq; diffi
cilimeliberatur. .

lis.

dictum eſt in tractatu equoꝛum.,.

Idquẽ muloꝛum genus creare delectat.
cquã magni coꝛpoꝛis ſolidis oſſib. et
foꝛma egregia debet eligere.in qua nõ velo⸗
citatẽ ſed robur exquirat eius etas a quadri
ennio vſq; ad decenniũ exiſtat.Ex equo ⁊ aſi

na vel aſino ⁊ equa muli creant᷑.led generoſi
us nullũ eſt huiuſmodi anĩal q; quod ex aſi⸗

na ⁊ equa naſcet᷑.admiſſarius ergo aſinus ſit
huiuſmodi coꝛꝑe amplo ⁊ ſolido muſtuloſo.
ſtrictis ⁊ foꝛtib mẽbꝛis.nigri vel murini co

loꝛis aut rubei.qͥ tamẽ ſi diſcoloꝛes pilos in
palpebrꝭ aut auribus gerit variabit ſobolis
plurimũ coloꝛẽ.miĩoꝛ triẽnio maioꝛ decẽnio.

nõ debz admitti. Si aſinꝰ viſaʒ equã faſtidit

oſtẽſam pus aſinã donec voluptas ſollicitet
poſtea ſubducimꝰ.Et tũc equã incitata libi⸗

do nõ ſpernet.⁊ raptꝰ illecebrꝭ ſui generꝭ in ꝑ
mixtiõe cõſentiet alieni. Etas muli cognoſci
vt equoꝝ dẽ. Si naſcant᷑ ⁊ moꝛant᷑in mõtib⸗
vngule dure fiãt.ſi vᷣo in paluſtribo aut vligi
noſis nati ſũt vngulas hũt molles.⁊ ideo ta⸗

les cũ anniculi ſunt debẽt a matre repelli.⁊ ꝑ

mioꝛes aſperos paſci.vt eoꝝ vngle dureſcat.
⁊ ne itinerꝭ laboꝝ in etate tenera ſolidate con

tenent. menſibo. xij. vt equi moꝛat᷑ in vẽtre ma
tris Accidũt illis egritudines aliq̃ ſicuteqͥs.

que cognoſci ⁊ curari poſſunt.vt ſatis plene

922°%

Capitulu. lix. De alinis.

vidẽdũ eſt vt mares femĩaſq; bona eta
te ſumat.firmas oĩbo ꝑtib coꝛꝑis.amplo ſeĩ⸗
neo bono.ex his locis inde optĩ exiſtũt.hoꝛũ
genera ſũt duo.vnũ ferũ qð vocãt onagros.
in frigia ⁊ licaonia vbi ſunt greges młti feri.

alten maſuetü. vt ſut in ytalia oẽs ad ſeiatio?⸗

nẽ onagros ydoneos qͥ e fero fit mãſuetꝰ.faci
le e mãſueto ferꝰ nũq; qͥ ſiles pentũ naſcunt᷑.
Eligẽdi ſũt maſclus ⁊ feia. Comode paſcũt᷑
farre ⁊ ſurfurib oꝛdeacijs.admittunt᷑ aũt ſol
ſticiũ eſtiuũ ĩ eodẽ tꝑe alterms ãnis ꝑiant.xij.
em̃ mẽſe ↄceptũ ſemẽ reddũt pᷣgnãtes.ope al
leuiãde ſunt.vent᷑ em ex laboꝛe eo ꝙ nanionẽ
deterioꝛẽ reddit. mares vᷣo laboꝛe alleuiãdi
nõ ſunt.eo ꝙ remiſſiõe laboꝝ deterioꝛes fiũt
in paſtu fere eadẽ ſeruãda ſunt q in eqͥs remo
uẽdi a matre ꝓxio anno noctibo patiant᷑ eẽ cũ
eis.⁊ leuitc capiſtrꝭ ablaq̃ati habeant᷑ iũcti.ter
cio ãno domari incipiũt ⁊ inſtrui ad eas res
q̃s qͥſq; eos vult hꝛe in vſu.nãꝗ aliqͥ eos nõ eli
gũt niſi ad hoc vt onera poꝛtãt. alij vt molas

.„

pleriq; ad arandũ vbi leuis eſt terra.accidũt

eis alique egritudines que cognoſci ⁊ curari

poſſunt vt in equis curantur.

Capitulin. lx. De bubu⸗

lis ⁊ grege boũ q̃les debẽt eẽ thauri ⁊ vacce.

Sinoꝛũ genꝰ qͥ vult facere bonũ.pino

ducãt.nõnulli eos ad vehendũ diſponunt.?⁊

Nlonus

bubulo genere dus etatũ q̃tuoꝛ ee
dicũt᷑.pꝛia vitłarũ.ſcdᷣa iumẽtoꝝ.tercia

boũ.qᷓrta vetuloxꝝ.qͥ gregem armẽtoꝝ emere
vult.obſeruare dʒ pᷣmũ.vt ſint vaccead fru⸗
ctꝰ ferẽdos etatꝭ ponꝰ integre qᷓ; imꝑfecte bũ

cõpoſite vt oĩa mẽbꝛa ſint groſſa.inuiceʒ ſibi

rũdeat altiſſima foꝛma.coꝛpoꝝ lõgi.vteri co⸗
pac ⁊ lõgi.lata frõte.oclis nigꝭ ⁊ grandib.

puler coꝛnibo. ⁊ pcipue nigrꝭ. piloſis auriby.
cõpꝛeſſis malis.pallearijs maxis.aptis nari
bus.ceruicibo groſſis ⁊ lõg..⁊ collo ladᷣ ⁊ hũo

ris.cruribo nigrꝭ ⁊ ꝑuis.cauda ꝑfuſa vſq; ad
calces. in inferioꝛi ꝑte freqntib pilis ſubcriſ⸗
pis.reciꝭ genibo. vᷣgulis bꝛeuibo.⁊ ꝑibi. coꝛio

ad tactũ nõ aſpero neq; duro.ſʒ groſſo potiſ⸗
ſimũ nigro.inde rubeo.tercio caluo.q̃rto al⸗
bo. molliſſimꝰ em hic ẽ pmꝰ duriſſimꝰ.ceteri
medij etatis.maxie ternie.qꝛ vſq; ad decẽmũ

fetus ꝓcedit ex his vtilioꝛ.Chauri cogſcunt

his ſignis. vt ſint alti atq; vigetibo mẽbr eta
tis medie.⁊ mag q in iuuẽtute mioꝛ c.q qui
declinãt ad ſeniũ.ꝑua facie ꝑuis coꝛnibo.toꝛ

toſa vaſtaq; ceruice. ventre ſubſtricto. etqͥ ex
h's oꝛti ſun: rũdent ad ꝑentũ ſpeciẽ. ex qᷣbare

giõibo nati ſunt refert melioꝛes em in vna de
terioꝛes inueniuni in alia.vtexꝑientia docet.

Capitulu,.lxj. Qualiter

vacce ad thauros ſubmitti debent.

Zs arinẽtis hyeme maritia eſtate opa⸗
La ⁊ frigida ꝑemꝰ mõtana maxie. quia

meliꝰ frutecis ⁊ internaſcẽte herba ſaturau::

ſcant.

Mib

mitl
ſitu

nadt

manc
buse
nean

i⸗

jai⸗
lurti
Mul
abye
ſchlca
ſo iur

lerepo
enn ppea
neffigi
crecerea
cubele
Ncüre

ls ſte

loſub
nibusn

lipone

Car

atu

tuord
emere
offu⸗
ſaehi
ſchſebi
lerica⸗
mnat.
anh.
btisnan
thüo
IS
ſbni⸗
corio

pponſ⸗

jnoal⸗
c

deceni

ghnk
cg
to⸗
aqer
gbore
mnade
doclt.

lter
eopa⸗

au
us

uis circa flunios recte ppter amena loca pa
lIcant᷑. feture tñ aqͥs tepidioꝛib adiuuant᷑. vñn
vtiliꝰ habent᷑ vbi pluuialis aqua tepẽtes foꝛ
mat lacunas.vt au palladiꝰ. Stabula vtilia
lſũt ſata vl glareis aut arena vł lapidibo ſtraz⸗

„ „*
—7

—

ca.aduexa aliquãtulũ.vt elabi poſſit hũoꝛ ꝑti

meridiane aduerſa. ꝓpter flatos glaciales. à
bus aliqͥs obſiſtere dʒ obiectis.cauere opꝑtet

ne aut anguſtiꝰ ſtent aut feriant᷑aut ↄcurrãt.

2 qꝛ eas eſtate tabani cõcitare ſolẽt ⁊ beſtiole
Iqdã minute ſub cauda ne cõcitent᷑ inclaudgi
tur ſeptis.his ſubſterni oꝑtet frõdes vel ſtra
mMẽ.aliud ve in cubilia.q̊ molliꝰ qᷣeſcant. eſta

te ad aquã bis appellãde ſunt i die.ſed hyeme

ſeinel. cũ ꝑere ceperit qdð fieri ſolet de mꝗſe ab
lis.iuxta ſtabulũ pabulũ ſeruari oꝑtet intez
grũ.qð regrediẽtes deguſtare poſſint.vt ſuffi
cere poſſint tributo laborꝭ ⁊ lactis.faſtidioſe
em̃ ꝓpter ꝑtũ fiũt.Et ꝓuidendũ q̊ recipiãt ſe

ne frigidꝰ locꝰ ſit.algoꝛ em̃ ⁊ fames eas ma⸗

creſcere cogit. ⁊ nocte lactãtes cũ matrib nõ
cubẽt.obterunt᷑ em̃ ad eas mane adigi oꝑtet.
vt cũ redierit a paſtu.cuſtos diligẽs dʒ vetu⸗
lis ⁊ ſteruibꝛamotis reputare.Si que nouel

las ſubinde cõducere ⁊ ſteriles aratro ⁊ labo

ribus reputare. Si que amiſerũt vitulos eis
ſuꝓponere oꝑtet eos.qbo nõ ſa pᷣbẽt matres.

*

Capitu

Nonus Fo. Crxiij.

Ropter feturã hoc ſeruare debere ait
AVaarro. ante admiſſurã ꝑ vnũ mẽeſem
Cceibo ⁊ potu ſe nõ impleat. qͥa eſtiman
tur faciliꝰ matre cõcipere.Cõtra thauri duo⸗
bus menſibo ante admiſſurã herba palea ⁊ ſe

no debẽt fieri plenioꝛes.⁊ ſecerni a femis.de
inde in gregẽ redigi menſe maij.circa finẽ vł

toto iunio.⁊ initio iulij ſᷣm · Palladiũ.vt que

tũc cõcipiũt tẽperatiſſumo tꝑe anni ꝑiat.vac⸗
ce em̃ decẽ menſibo ſunt pᷣgnãtes.ante binaʒ

etatẽ eis thaurus non debet admitti.vt trinie
Piant.aſſerunt greci ſi mares creare volueris

ſiniſtrũ thauri in coitu ligandũ teſticulũ.ſi fe
minã vel femias dextrũ.eo ꝙ ſemẽ dexter ge⸗
nerxret maſculũ.ſiniſtri feminã thauri diu anz

te admiſſurã ſunt abſtinendi.vt cũ tẽpus erit

agdmittedi acrius in cauſas feruon incũbãt.
ſexagita vaccis duo thauri ſcõm Uarronẽ.

ſed Palladius ait ꝙ xv. vacce ſufficiunt vni

thauro. Si habũdantia pabuli eſt in regio⸗
ne qua Raſein poannis omĩbus in fetura
veacca ſubmitti.

ti. ſed ſi deeſt ſũt alternis annis
onerãde maxime ſi alicui operi conſueuerũt

5„

ter vituli debẽt teneri ⁊ qñ caſtrari ?⁊ domari.

ter ⁊ quando vacce ſubmitti debent.

N
8 4

Vm creuerit vituli leuãde ſuntmatres
pabulo viridi obijciẽdo in pᷣſepijs. Itẽ

bis vi fere iĩ olb ſtabulis lapides ſubſternen

di ſũt.vłqͥd aliud ne vnguile putreſcãt. ab e⸗
noxio autũnali vna paſcunt᷑ cũ matribʒ. Ca—

ſtrare nõ debeẽt an bienniü qꝛ difficult ſi ante
fecerꝭ ſe recipiut.q aut poſtea caſtrant᷑ duri ⁊

ſic.alligato em̃ vitulo.ac deiecto teſticuliſciſ

ſa pelle claudunt᷑ ignit ſecunbo aut dolabrꝭʒ

vł qð eſt meliꝰfoꝛmato ad h̊ ferramẽto vt gla

dij ſilitudinẽ teneat.ita em̃ circa ipᷣam regulã
ferri acies impmit᷑. vnoq; ictu moꝛã doloꝛis
bñficio celeritatꝭ aſſumit.⁊ vſtis venis ⁊ pelli
bus a ſanguis fluxu cicatrix qdãmõ cũ ipſo
vulnere nata defendit᷑.vulnera vᷣo caſtratoꝝ

cinere ſarmenti ⁊ ſpuma ⁊ liniantargeii a po

tu caſtratꝰ abſtineat.⁊ cibis paſcat᷑ex ignis.

ſeqmetfiduo ei ppeant atbor venereſumi
tates.: frutecta mollia.⁊ herbe viridis coma
pice etiã liq da mixto cinere puto vł ſine ferro

ignito caſtrant᷑ſʒ ſi cũ ferro acuto ignitꝰ fiat
non eſt neccia pũs cura. Semeſtribo vitulis
Svẽtür furfures tritici ⁊ farina oꝛdei.⁊ tenera

nẽ marcij vl aplis initiũ domadi ſunt boues
trinij.nã poſt qnquẽniũ domari nõ pñt:etatꝭ

duricia repugnãte. Capite g ſtati doment᷑.ꝗq
qͥdẽ pᷣus cũ teneri ſũt freqᷓnti manꝰ attrectati
one mãſueſcãt.ſʒ ſtabulũ noui boues largio⸗
riby ſpacijs hꝛe debebũt.ad ſtabula ducãtur
q̃ꝝ ſi nimia fuerit aſpitas vno die atq; nocte
vieulis ⁊ ieiunijs vincent᷑ ſeu mitigent᷑. Cũc
a ppellatõibo⁊ illecebrꝭ oblatoꝝ nõa latere ne

qq; a tergo pꝑtractet ſʒ a frõte accedẽs bubulcꝰ

admulceat nares ⁊ terga ptractet ſi tñ ne ali⸗

quẽ calce vl coꝛnu ꝑcutiat ꝙ viciũ ſi in pᷣmoꝛ
dijs affectauerit obtinebit. aliqͥ eos int ſe iun
gũt ⁊ docent eos onera leuioꝛa poꝛtare ⁊ qd

vtile ẽ ſi aratiõi parant᷑ ſubacto pᷣus ſolo exer

cẽdi ſunt ĩ arena q̊s ad vecturã paras fac pꝛi
