vel q̃ttuoꝛ diebo in aera ſcdᷣm ꝙ ſol magis vł

minus calidus fuerit dimittant᷑ vt ſiccent᷑et
ſeruabiles fiant.Et ſi anteq; ad ſoleʒ poneni

aqua lauent᷑.pulcrioꝛes ⁊ magis vcnales cſfcti

cient᷑.⁊ cũ ſiccate fuerint vtile erit oẽs ꝑfoꝛa⸗
tas ⁊ a ᷣmibus occu patas eligere.⁊ ab alijs
ſegregare.vt ſtatim rumpant᷑. Et nucleis ſic⸗
catis ſeruent᷑ pꝛopter oleũ faciendũ qui pꝛo⸗
pter diuturnitatẽ tẽpoꝛis remanẽtes in teſtis
a vermibo cõſumpti fuiſſent. Reliquas auteʒ
electas ſeruare.quas in arena ſeruãdas obꝛu
es vel folijs ſuis aridis. vel in arca ex ligno
ſuo facta includes.vel cepis miſcebis ꝙ etiã
eis acredine tollit. Marcialis autẽ expertuʒ

ſe ait.vt viri des nuces putaminibo ſuis libe
ratos in melle dimergi ⁊ potio arteries curat
7 fauces. Ex ligno eius fiut optima ſcrinia.⁊

ſtenti
nunee
teibi
Giſu
leper
en
ſvoc
h.
ſcht
lrh
liſte
guen
hene
Ciare
ſi
nenof
toh
ſcier
fuße
fenan
ticn
fin
bone
fieo
gn
Gun

Mnnz
1denng
Znigeni 5
fune
anti⸗
W☚
na
ſtercoꝛis
alenen⸗
iasde
leen

nnfütn
Umnrord⸗
lidiſcuc⸗
Nännp⸗
rnloce
1aliübig
deindepo
mhnt.
hodolt. fi
inonpoſi.
gümalide
öandun
vinpn.
proban
önecarere.
6o intc
nautche,
colnin
ichchpls
goolais
mafl
tſccont4
gonei
Nltsc
toisgio⸗
artobals
nucoble⸗
Nimi⸗
lckis
nnsantſ
cr te
bisgen
ge atyenn
pſnisld
nnual
uCnud

ſkg

poſtannũ virides eſſe.Et ſic ipᷣm mel medi⸗
cahile fieri.vt ex eo facta pulcra.et diu dura⸗

bilia. ⁊ cetera vaſa ad res gubernãdas.et foꝛ⸗
tes rote pꝛo curribo ⁊ tenaces diuq; perdura

biles. ⁊ in his operibo excedunt omnia ligna
mina.qᷓ in noſtris inueniunt᷑ partib. Ex fru
ctu eius fit oleum cũ inſtrumẽtis ad hoc pa
ratis qð eſt valde pulcrum et delectabile cru
dũ in cibis ſumptũ.Ex vno autẽ coꝛbe nncũ
fit tercia ꝑs nucleoꝛũ.ex qͥbo fiũt.xxiiij.libꝛe
olei.ſi bone fuerit nuces.quedã ſunt virides.
quedã ſicce.virides minus ſunt calide ſiccis
aliquãtulũ em̃ humoꝛẽ habẽt. ꝓpter macrea

tionẽ imperfectã. vnde parũ ſunt ſicce.⁊ pa⸗

rũ ſtomacho ſunt nociue.q̃ manducantẽ cuzʒ
ruta faciũtcontra venenũ. Sicce vᷣo nuces
calide ſunt ſcõᷣm Auic.in tercio gra du.⁊ ſica⸗
ce in pncipio ſcdᷣi.Et ſunt triplicit᷑nã qᷓdaTam
ſunt vicine tẽpoꝛi.quo fuerũt virides. queda
remote.⁊ quedã mediocres.vicine ſũt humi⸗
de.modicũ ventoſitatis habẽtes.⁊ q̃nto ma⸗
gis ab eodẽ remouent᷑ tẽpoꝛe.tanto eoꝛũ hu⸗

miditas cõſumat᷑.eiſq; ventoſitas domĩatur
Igeoq; tunc comeſte cito in humoꝛes coleri

cos cõuertunt᷑. Quibo itaq;ʒ vetuſtioꝛibo exi⸗

ſtentibo.⁊ ventoſitate eis multomagis domi
nante.fit earũ ſapoꝛ quaſi vetuſtiſſimũ oleſj.
et cibi naturã admittũt. Nuces vilis ſtoma⸗
chi ſunt cõtrarie.niſi cũ inuenerit ſtomachũ

tẽperatũ.aut tantã habentẽ frigiditatẽ q̃ ca⸗

loꝛe nucum valet repugnare.Idcirco tali ſto
macho fiunt boni nutrimẽti.boneq;ʒ digeſtio
nis. Bed calidũ habentibo ſtomachü. putre
ſcũt ſeu pꝛeſtãt vſtionẽ.⁊ in colericos mutan
tur hũoꝛes.⁊ furioſas. Capitiq; doloꝛem fa
ciüt.et oculoꝛũ vertiginẽ.ſed vt ab eis omne
auferat᷑ nocumentũ.mũdari eas eſt neceſſe.⁊
per noctẽ vnã in ca.aqua poni.vt partẽ hũi⸗
ditatis aque acqrant.fiãtq; quaſi virides nu

ces:ſi ante cibũ cũ ficubus edant᷑ cõtra rẽ ve
nenoſam coꝛpꝰ defendũt Quod ſi ex eis ca⸗

taplaſma fecerimus cũ cepis melle ⁊ ſale ꝓ⸗

ficiet moꝛ ſui canis rabidi. Rurſus cataplaſ⸗

ma factum ex eis cũ ruta ⁊ melle ſupꝛa apo⸗

ſtemata ex colera nigra ea mire diſſoluit.que

etiã cum ſuis trite coꝛticibus.et ſuꝑ vmbili⸗

cũ poſite deſtruũt apoſtema intrinſecꝰ coꝛpo

ri manẽs.Coꝛticis quoq; vel frondiũ ſiue ar

boꝛis vinũ exagiũ eſui datꝰ cũ vino ſtrangui

rie optime ſubuenit.Et cũ acceio potet᷑.repu

gnat febꝛis rigoꝛẽ habẽtibo. Auic. dicit ꝙ fo
lia ⁊ coꝛtex nucis ſunt cõſtringẽtia fluxũ ſan
guinis. ? eiꝰ coꝛtex aduſtus,eſt deſiccatiu?ꝰ ſi

„
” —
2 . . *
C ʒ

VO lx
2* x.

ne moderatiõe.⁊ eius medulla maſticata.id

eſt nucleus viridis ponit᷑ ſuꝑ apoſtemata me
lancolicũ vlceroſum ⁊ cõfert. INẽ cũ melle et

ruta cõfert toꝛſioni neruoꝝ.⁊ facit ſedari.Et
oleũ antiquũ facit euenire doloꝛeʒ gutturis.
Et emplaſtrũ nucis confert mãmule apoſte
mole.⁊ mixta cum melle cõfert ſtomacho fri

gido.⁊ cũ ſicubus ⁊ ruta eſt medicamẽ omi⸗

bus venenis. dyas.pᷣterea dicit ꝙ vmbꝛa nu
cis eſt valde mala doꝛmiẽtibo ſub ea.⁊ diuer
ſoꝛũ egritudinũ generatiua. ⁊ ſuccus coꝛtic
eius ⁊ radicũ eius potatus ſubuenit oiſf icul
tati vꝛinãdi.ad quãaãtitatẽ vniꝰ exagij ⁊ cũ ac
ceto potatus repugnat febꝛibo venientibo cũ
rigoꝛe ⁊ frigoꝛe.crines tingit ⁊ mundat ⁊ pꝛo

hibet caſum capilloum.

L ea eſt arboꝛ nota.et eius quidẽ mul⸗
ta ſunt genera.que pꝛopter ſimilitudi⸗
nẽ earũ virtuns nũerare nõ expedit.aerẽ cali
dũ ⁊ tẽperatum requirit.⁊ in modice frigido
viuit. ſed valde frigidum ſuſtinere nõ poteſt.

Terrã deſiderat cui glarea ſit mixta.aut creæ=z
ta zabulonis admixtione reſoluta.aut pigue
ʒabulũ. aut terra nature depꝛeſſionis vinide

un

Liber

Cretã figuli omnino repudiat.⁊ vliginoſaʒ.
⁊ in q̃ ſemꝑ hũoꝛ exiſtit ⁊ macrũ ʒabulonẽ.⁊
nudã glareã in eis.qᷓ;uis em̃ cõpꝛehendat nõ
cõualeſcit. Et ſitus qdem terraꝝ ſibi aptꝰ eſt
hoc modo. lod eſtuoſis.ſeptẽtrionale col
le frigidis meridiana gaudet. medijs cliuis
delectat᷑neq; vmũ neq; arduũ patit᷑ locum.
In his em̃ cõtinue pꝛopter defiexũ ſtillat ad
eadẽ humoꝛ.quẽ multũ requirit ⁊ ſatis retine
tur circa radices eiꝰ.eo ꝙ locus nõ eſt pᷣceps
ſed late deuexitatis.neq; ymũ neq; arduũ pa
tit᷑ locũ.qꝛ in ymo nimia eſt aquoſitas. in ar⸗
duo pauca.locis calidis ⁊ ſiccis octobꝛis et
nouembꝛis.frigidis vero febꝛuarij et menſe
marcij plantant᷑.que vel paſtino cõſtituenda
ſunt:vel ſuũ locũ ſcrobibus tenere debebũt.
Serunt aũt exradicatis plantis aut a ſtipiti

bus euulſis ⁊ ad inferius laceratis.aut ex ra

mis pullulat.⁊ ex nucleo ſue amurce.ſʒ a plã
tis euulſis ⁊ ramis in terrã infixis meliꝰ con
ualeſcit.pꝛopter qðᷣ miratus fuit Virgilius.
Ramũ oliue qui fere ſuccus videbat᷑pullu⸗
laſſe cũ in terrã fuiſſet infixus.Que cũ ponũ
tur in paſtino aut ſcrobibo deciſis capitibo. et
bꝛachijs et in truncũ redacte vſq; ad menſu⸗
rã cubiti vnius.⁊ palmi in fermẽto terre foſ⸗
ſe defigant.locũ paleo via depꝛimenti oꝛdei
grana ſcdᷣm Palladiũ ſubtꝰ iaceant᷑.et depu
tetur.⁊ amputet᷑.his qcquid putridi vel arẽ
tis inuentũ fuerit.⁊ tũc capita eoꝛũ luto vel⸗
lant᷑.⁊ muſco vinculis qbuſcunq; conſtricta.
ſed maximũ beneficiũ eſt.vt pꝛoueniat incre
mento.ſi ꝑtes rubꝛica vł aliter notent᷑.qbus
oppoſue ſteterint.⁊ contra eas ſimili rõne po

nant᷑.Cũ plantant᷑ in ſcrobibo.fiant quattu⸗

oꝛ vel iribus pedibolate.cũ duobo ꝓfunde in
quibo vbi lapides deſunt.glarea miſceatur.⁊
ſtercus ſi clauſus eſt locꝰ. modiceq; ponant
ſupꝛa terrã vt emineãt.Si vᷣo pecoꝛa foꝛmi⸗
dant᷑.altioꝛes trunci eſſe debebũt.ſi oliuetum
cõſtituas ſint a ſe diſtincte.xxv.pedibo omni
bus.ſubinde circa eas herba vellat᷑ et q̃tiens
ſe ymber infunderit. frequẽtiſſimis foſſioni⸗
bus ſollicitent᷑ ⁊ ſubinde ducta a trũco terra
atq; permixta in aliquãto altioꝛes cumulos
congregat᷑ ſeu cõgeratur. Si aũt frumẽtariꝰ
eſt ager ⁊ pinguis.quẽ conſerimꝰ oliueta in⸗
ter ſe quadrigenis pedibo diſtent.ſi macer vi
cemis queuis cui pꝛoderit ſi oꝛdines in ſatio
ne dirigamꝰ. Si pꝛouincia in q̃ plãtare deſi
derae indiget oliueto.et nõ eſt vnde plãte ſu
mant᷑ſemĩariũ faciendũ eſt. vt ⁊ ibi rami fer
ro als ſerra inciſi in modũ ſequipedalẽ diſpo

Dnintus
nant᷑. Inde in quĩquẽniũ poterit valida plã
ta tranſferri.pleriq; autẽ qdð faciliꝰ ⁊ vtili eſt
radices oliuaꝝ q̃ in ſiluis plerũq; ſunt aut in
locis deſertis.in cubitalẽ mẽſurã diuiſas in

ſeminario ⁊ poſtmodũ in oliueta inſtituũt ⁊

diſponũt ⁊ admixtiõe ſtercorꝭ adiuuãt.Qua
re pꝛouenit ⁊ ex arboꝛis vniꝰ radicibo nũero⸗
ſa plãta naſcat᷑. Inſerit᷑ aũt in ſe.⁊ rami qͥdeʒ
in trũco ſubtili inſiti illico cõualeſcũt.hec in
ſitio fit optime ꝑ vindemias.vt ait Catho.co
lunt᷑ autẽ vt in ſingulis menſibo.q̃ ſunt in ſe⸗
mĩario vel ſcrobibo nouelle paſtinent᷑. Cũ ve
ro adoleuerint.ter in eſtate vel bis ad minus

fodi eas opoꝛtet.⁊ oĩbus herbis circũ naſcẽ

tibus liberari.in locis aridis aut tepidis mẽ
ſe octobꝛis ablaqueande ſunt oleo. Ita vt ab
eis ſuꝑioꝛe ꝑte poſſit humoꝛ induci.omnẽ ſo
bolẽ columella pᷣcipit cõuelli.Palladio autẽ

viget᷑ dimitti paucas ſemꝑ.aut ſolidas.exq⸗
bus in vetuſtate matrꝭ loco dilecta ſuccedat.

vel melius nutrita et aggeſte terre beneficio
etiam ſuas habens radices ad oliuetũ facien
dũ ſine ſemĩarij cura trãfferat᷑ arbuſtula.Eo
dẽ octobꝛis menſe locis frigidis ⁊ exilibo ſũt
ſtercoꝛanda oliueta Columella dicit octo an
noꝛũ etate trãſacta. Palladio aũt videt᷑ vno⸗
quoq; anno ſicca infructuoſa cũ aliq̃ debili⸗
tate naſcẽtia reſecare debere.Cui mag aſſen
tio. Ait etiaʒ Palladius egregie ꝙ hec arboꝛ
amat mediocriter ab hũoꝛe ſuſpendi.ſcalpi.

aſſidue letaminis vbertate pingueſcere. ven⸗

tis clementer feracibo agitari.foꝛmat᷑ vt pau
cos habeat ſtipites.⁊ paꝝ eleuatos a terra.vt
per latera quantũ poterit diffundat᷑.Accidit
oleis ex vicinitate aliarũ plãtarũ plurimũ no
cumentũ.eo ꝙ ipſa oliua plurimo hũido in⸗
diget.et ideo qcquid iuxta eã plantat᷑ ſibi nu
trimentũ ſurripit.⁊ ipᷣam macilentã facit.q̃re
oꝑtet plãtas ꝓpinquas euellere.nec ibi aliq̃s
dimittere. Item vult duigent᷑ cuſtodiri a be
ſtiarũ acceſſu.quoniã coꝛroſio eã plurimũ le
dit.nec radat᷑ coꝛtex eius.qꝛ tunc exſudaret ⁊
efficeret᷑ ſterilis ⁊ arida. Similiter nocʒ ſibi
plurimũ trãſitus quoꝛũcũq; ea cõculcata ter
ra ⁊ indurata in trãſitu nõ ꝑmittit ad eã deſcẽ
dere ſufficient᷑ humoꝛẽ.qꝛ fodiẽda eſt ⁊ ſter⸗
coꝛãda eſt. HNõ vult aũt hec arboꝛ irrigari fõ
tibo vlł riuis.eo ꝙ talłaq̃ uis eſt ⁊ cito fluit a
radice deoꝛſũ. Sʒ potiꝰ pluuijs gaudʒ q̃ aq̃ᷓ
vapoꝛoſa ẽ.⁊ ſtati fumat ad radices ipᷣiꝰ.Si
ſter.lis ẽ olea gallica terebꝛa ꝑfoꝛabᷣ tũc duoſ
frugifere arboꝛis ab auſtrali ꝑte ramos eiuſi

dẽ maguitudis tolles.⁊ ſtricte in foꝛamie in

3
H“WMä
4
4

mie
gkbe
feo⸗
aſ
t
na
colea
ſpe
Zrk
trd⸗
Mye
ln
(he
or
mt
u
ſpen
Un
fiem
buleto
Gacen
ſtolenn
ſk
dupin

Zin
ſr
n
ero⸗
es
ccin
oco
nſe⸗
re
inus
naſc
mé
tab
neſo⸗
gute
crq⸗
edat.
ficio
Acien
Co
hſit
onn
ppo⸗
cbili⸗
len
boꝛ
api.
ven⸗
npan
ma
ccidit
nüno
oin⸗
inu
re
liqs
jabe
müle
a:
zſbbi
lnter
deſcẽ
ſter⸗
Gniſo
fun⸗
a
6

cdof

docii
mien

Liber

vtrũq; cõcuties. vel lapidẽ vel pini vłquerci

palos. ⁊ abſciſo eo ꝙ ſuꝑabit luto paleato cu

rabis occulere. Si ſine fruge luxuriant olea
ſtri.palũ radicibo eiꝰ infige. ꝙ ſi fructꝰ arboꝛ

lcta non affert. terebit᷑ gallica terebꝛa vſq; ad
medullã.impᷣſſo foꝛamine.cui oleaſtri infoꝛ⸗
mis talea arcet᷑ ⁊ allaqatis arboꝛi amurca in

fuſa. vł vetꝰ infundat᷑ vꝛina. hoc mõ ſteriles

gorboꝛes vberant᷑q̃s tñ durãte malicia inſere

re oꝑtebit mẽſe nouẽbir oliua tollit᷑. cũ varia

elſſe ceꝑit vel manibo vel excutiẽdo pticis ſi na⸗
uit ne ramuſcnli ledant᷑ Ipᷣis em̃ leſis ſeq̃nti
anno fructui plim derogabit᷑. Ex q̃ pꝛimũ fi
ct oleũ ſed cũ tota nigreſcit melioꝛ eſt.⁊ illud
vVſpei merito derogauit fecũditate cõpenſat
Ariſt. aũt dicit ꝙ nunq; ꝑfecte in arboꝛe ma⸗
tureſcũt etiã ſi ꝑ multos annos ibi eſſent. ſed
vt verã ⁊ ꝑfectã conſeqᷓnt᷑ maturationẽ oꝑtet
vt late collecte de arboꝛe ꝑ plures dies ĩ vna
cCoõgerie coaceruant.vt ſic ꝑ pꝛeſſionẽ mutuaʒ

ↄfoꝛtato caloꝛe ⁊ retẽto ad interioꝛa ad plẽazʒ

maturationẽ ꝓducunt᷑. Plinius vᷣo dicit ꝙ;

;diu in arboꝛe dimittuut᷑eo melioꝛes fiunt.
ſp em̃ nouas vires ſumũt.⁊ difficiliꝰ cadunt.
Varro ſcribit ꝙ olea de q̃ fit oleũ debet cõge
ri ⁊ mũdari ſen aceruari ꝑ dies ſinglos in ta
bulato.vt ibi mediocrit frateſcat.ac pus qͥſ⸗

qꝙq; aceruꝰ dimittit᷑in ſex ꝑtibo ſeu viciba ad va

ſa olearia.⁊ trapetas.⁊ ſubmittit᷑ mole olea⸗
rie qᷓ eſt de duro ⁊ aſpero lapide Olea lecta ſi
Din nimiũ fuerit in aceruis. caloꝛe frateſcit.
Itaq; ſi neq̃as mature cõficere in aceruis ia⸗
ctãdo vẽtilari oꝑtet. Itẽ ſcribit catho.q oleũ

Into ab amurca ſteterit tãto deteriꝰ erit. Itez

dicit ꝙ olea purgãda eſt a frõdibo.⁊ om̃i im⸗
mũdicia anteq; oleũ fiat. Iteʒ ſcribit Aa rro.
ꝙꝙ amurca eſt huiꝰ tutis ꝙ ſi de ipſa nimis
ponat᷑ in agro terrã denigrat.⁊ ſterilem facit.

Di modicũ ad agri culturã vehement᷑ ptiet.

⁊ circa tadices arboꝝ infundi ſolet.et maxĩe
ad taleã ⁊ vbicũq; in agro herba nocet Am⸗
plius ſcribit catho veſtimẽta ne tinee tãgant.

amurca decoquito ad dimidiã eo vngito füꝗ⸗

dũ arce.⁊ extrinſecꝰ pedes.⁊ angulos vbi ea
aruerit veſtimẽta cõdita.ſi h̊ fecerꝭ tinee non
nocebũt. Item ligneã oẽm ſuppellectilẽ ſi vn
gues nõ putreſcit ⁊ cũ ea terſerꝭ ſplẽdidioꝛ fi
et. Itẽ enea oĩa vngito.ſed pᷣus extergito bñ
poſtea cũ vti voluerꝭ extergito.ſplẽdidioꝛ erit
⁊ erugo nõ erit moleſta.oleũ ſi ĩ vas nouũ tra
diturꝰ es amurca ita vtenda eſt calida vł cru
da pꝛius collinito oppilato agitatoq; diu. vt

bñ cõbibat.id ſi feceris vas oleũ nõ bibet.et

Quintus Fo. lx.

oleũ melius ⁊ ipᷣm vas firmiꝰ erit. oliue q̃daʒ
ſunt domeſtice q̃dam ſilueſtres. domeitice.
quedã ſunt acerbe virides.quedã mediocres
ſcʒ varie.et rubee.q̃dam nigre mature. Acer
be ⁊ virides nihil habẽt adhuc vnctuoſita⸗

tis.ſed aquoſitatis tm̃.⁊ hee ſunt terreſtres.

Pontice ⁊ frigide ⁊ ſicce.vnde ſunt ſtomachi
cõfoꝛtatiue.⁊ vẽtris cõſtipatiue.⁊ ad digeren
dũ tarde.? coꝛpus nihil qſi nutriunt. ſed has
oliuas qͥdam pparant cum ſale ⁊ acceto. Alij
ch aceto tm.⁊ hee ſũt frigidioꝛes ꝛ tenuioꝛes.

Are colere acumẽ extingũt.⁊ virtutẽ appetiti⸗
la excitãt. maxime ſi in medio pꝛãdij accipiã
tur.q virtuti digeſtiue obedientes valde ſto
machũ ↄfoꝛtãt.⁊ ventrẽ ſtringũt. Catho ſcri
bit eas optime vſui cõdito ſi ſale ſint. cõfrica
te dieb quiqʒ ⁊ tũc ſale excu ſſo ſi bidiio in ſo
le fuerint poſite. ⁊ manere vdoneas. ſi ſolere
eaſdẽ ſine ſale inde frictũ cõdere. Nigre qͥdẽ
mature calide ſunt ⁊ tꝑate hũide.q̃re cib ea⸗
rũ eſt multũ nutribilis.⁊ groſſus. mollificãs,

ſtomachũ.tardiꝰ ad digerenduʒ. ? faciles ad
egerendũ.Et tardiꝰ qͥdẽ digeſtionis ꝓpter vn

ctuoſitatẽ.facientẽ cibũ vacare in ſtomacho
vel ĩ oꝛe ſtomachi. facilitas vᷣo egeſtiõis ꝓpt
vnctuoſitatẽ ĩ ſtomachi lubꝛicãtẽ vñ Ppus q;
digerat᷑ de ſtomacho deſcendit.⁊ nõnunq; in
colerã rubeã conuertunt᷑. Mediocres vᷣo mi
nus nigr ſũt nutritiue.als nociue ꝓpter vẽto
ſitatẽ ſueq; põticitatis puationẽ: paucitatẽ.
oleũ qdẽ qð de oliuis fit.aliud ẽ recẽs.nouit᷑
de oleaꝝ fructib expꝛeſſum Aliud vetus qd
diu de fructibo manauerit. Cognoſcitf̃ autez

laudabile oleũ in odoꝛe.ſi eſt odoꝛiferũ. in ſa
poꝛe ſi eſt optimi ſaporꝭ.cuiꝰ ſcʒ põticitas in

ligua ſentit.acumis indigẽs q̃litate.qͥa põti⸗
citatis qᷓntũ habʒ tantũ frigiditati ⁊ ſiccitati
ꝑtinet.⁊ ob hͥ ſtomachũ cõfoꝛtat.pꝛoinde an
tiqͥ aſſilauerũt ipᷣm oleo roſato. illudq; ĩ mul
tis paſſiõibo olei roſati vice dederũt.oleũ qui
dẽ recẽs ex oliuis nigr ⁊ matur calidũ ⁊ hu
midũ eſt.mediocrit᷑ ſtomachi mollificatiuũ.
7 vẽtris.citoq; in colerã rubeam cõuertit᷑qð
vo lõge ab oliuis maturꝭ fluit oĩ carebit ma⸗
litia.qᷓ ad aliqð retinebit põticita. Sed ab
lata penitꝰ põticitate fit nocibile.citoq; ĩ ma
los hũoꝛes cõuertibile. ſi multomagis in
ueterauerit vt ſapoꝛis fiat aſperioꝛis ⁊ hoꝛri
bilioꝛis incõueniens erit eſui.tamẽ vtile me⸗

Irus eſt arboꝛ nota.⁊ eiꝰ quidẽ diuer⸗
ſitates infinite ſunt.⁊ in q̃libet ciuitate
diuerſa inueniunt᷑ pira. Ideoq; infinite ⁊ eti⸗

am inutilitate omiſſa hoc ſolũ hic dicere ſuf

ficiat.ꝙ quedã maturant᷑ in mẽſe iunij. Que

dam in menſe iulij.qᷓdam auguſti. qᷓdam ſep

tembꝛis.quedã octobꝛis.⁊ quedã ſi ſunt coi⸗
lecta ⁊ ſeruata in ſeq̃nti tantũ maturant᷑ eſta
te.vt pira regina.hec arboꝛ omnẽ celi ſtatũ pa
titur.nã in calido frigido ⁊ temperato aere ſa
tis ↄgrue cõualeſcit.et fructũ pꝛofert. In ma
cra ⁊ pingui poteſt terra plantari.verũ in ma

cro arido et cretoſo ſolo pira minoꝛa ⁊ durio

ra erunt.et ipſe arboꝛes parue et quaſi vetu⸗
ſtate cõſumpte et maxime vbi ſalſedo eſt vel
amaritudo terre et ad ipſarũ radices.in loco

autẽ dulci ⁊ pigui ſolo validas arboꝛes ⁊ fru

ctus nobiles et plurimos ↄſequimur.Et ma

xime ſi tale ſolũ in lateribꝰ montiũ vel in pla
nis pꝛope mõtes fiũt.in quo piroꝛũ arboꝛes

ſunt plantate. Non em̃ in talibo locis degene

rabit hec arboꝛ.nec in ſe aut in fructibus de-
facili patiet᷑ defectũ. In locis autẽ multuʒ a

montib remotis.nimiũ humidis.⁊ aquoſis

erũt arboꝛes magne et frondoſe. fructuſq; ip
ſarũ turgẽtes.als frigẽtes.⁊ virides.ac vnio

Lniutus

coloꝛe carentes.et eoꝛũ odoꝛ ⁊ ſapoꝛ quodã⸗
modo inſipidus et obtuſus.Plantari poſſut
rami piroꝛũ vt de oliuis dictũ eſt.et eodẽ mo
do.ſed quãdoq; tardius eſt euẽtus.ct nõ per
fecte fructif᷑icant. Itẽ plantant᷑ pira ⁊ naſci qͥ
dẽ neceſſe eſt oꝛ iginẽ ſuã repetentia.ſed quan
doq; hoc eſt huiuſdodi homĩ expectare lon⸗
ginquũ.et nõ domeſtica ſed ſilueſtria uaſcen
tur. Melius g, eſt vt piroꝝ plãtas radicatas
ſeruamꝰ agreſtiũ.et cũ cõpꝛehenderint inſe⸗

rant᷑. Spacia vᷣo inter ipſas arboꝛes vt meli

us cõualeſcãt.xxx.pedũ eſſe debebũt.In ari⸗
dis et ſiccis locis menſe octobꝛis ⁊ nouem⸗
bꝛis.frigidis febꝛuario ⁊ marcio.Tẽperatis

vtroq; tẽpoꝛe cõgrue pirus plantat᷑.aut etiaʒ

tranſplantat᷑. Inſent᷑ cõuenicnt in piro agre
ſti vel domeſtico et in melo. in qͥbus optime
ꝓuenit. Item in ſpina ⁊ in coctano. ſed ĩ his

debitũ augmentũ puenire nõ põt. Iteʒ in
qbuſdã alijs arboꝛibo inſita cõpꝛehendit.ſed

inutiliter.et ideo hoc obmitto.põt autẽ inſeri

hec arboꝛ ſub terra.⁊ ſupᷣ eam iuxta terramꝰ

in altũ ſcᷣm diſtictionẽ traditã in libꝛo ſcõᷣo
cũ in cõmuni de inſitõnibo locutus fui fit eiꝰ

inſitio ſub coꝛtice.et in trũco ſciſſo. Item in
aumidã vel ſalicẽ ꝑtica ꝑfoꝛata ⁊ ſub terra ſez
puita. Itẽ ꝑ ülũ modũ qͥ emplaſtratio noĩat᷑.

Item ꝑ illũ qui dicit᷑ ad buccellũ.hoꝛũ auteʒ

modoꝝ doctrinã in libꝛo ſcdᷣo ſufficient oſtẽ

dimꝰ. Aſſidue gaudʒ foſſiõe.ac letamis vber
tate pingueſcere.foꝛmat᷑ autẽ vt vnũ ſolſ ha
beat ſtipitẽ.qui vſq; ad octo vł decem pedes

aut plures eleuet᷑ a terra.ibiq; ramoꝝ diuiſio

pꝛocuret᷑. Accidũt piris multa nocumenta.
que cũ eoꝛũ cura noĩata ſunt in pꝛincipio hu

ius libꝛi.cũ ſermonẽ feci de arboꝛibo in mu

ni.et colligunt᷑ ſine periculo ſi rami debiles

altioꝛes cõgruis funibo cũ foꝛtioꝛibo alligent
Bn erlonrn vo cũ ſcalis ⁊ ſcaliõiba exonerẽt᷑.
ec em̃ arboꝛ valde fragies hʒ ramos ⁊ caſui
colligentiũ expoſitos.⁊ maxie cũ ad etatẽ de
crepitã incipit decliare.Pira colligunt᷑ diuer

ſis tꝑibus.ſᷣm diuerſitates maturatiõis ipſo
rũ.vt cũ eſtiua tũc legant cũ odoꝛe ⁊ coloꝛe ſi⸗
bi ꝓpꝛio maturitatẽ pꝛetendũt.q̃ ſi duobo aut

tribo diebo añ legant᷑ viʒz apentib pmis matu

ritat᷑ indicijs.pluribo ſᷣuabunt diebo ad vſũ

qᷓ; ſi ſint vltima maturatiõe collecta Que vᷣo
in fine autũni maturant᷑ ꝑ hyemẽ ſeruatura
octobꝛis menſe legant᷑.ſicco tꝑe et in lune de
ſcenſu Seruant᷑ pira ſi a caducis diligenter
electa integra ⁊ ꝓpe dura.⁊ aliq̃ntulũ viridia
obꝛuta int᷑ paleas vl frumeta ponãt᷑ In loco

ſie
Lct
füt
u
na
l
tur.
noe
Zce
fige
dene
luu
lugr
ſtad
ligrn
ſiech
nap
lurpe
fedin
Lrii
optiel
untp⸗
Glu
ho po
ſohtace
bapöri
mch
Godlr
.Ne
niati⸗
gifun
luteii
no
Göſtipn
liſupo
maſt
Grp
lung⸗
Ehii
opſt
pe
lſerut,
Potcie
Uoihie
füyale
6Ppie
Guci
licn

1
uan
lon⸗
en
Cuns
inſe⸗
umti
nari⸗
nem⸗
atis
enuz
Püme
libis
tezin
itſed
inſeri
um
oſcdo
fuen
lehin
uſe⸗
boigt.
aute;
koſte
ber
a
pedes
niſio
nend.
iohn
otu
biles
gent
efil.
Calui

ede

biuer
inſo
teſu
aut
nutn
drſi
neßo⸗
gturs
uned

nnn

M

locs

M 6

m obſcuro ⁊ ſicco. Alij cũ tenacibo ſuis ſtati
lecta picatꝭ vꝛceis cõdiderũt. ⁊ oꝛibo vaſculio
rũ gipſo clauſis aut pice ipᷣa ſub diuo obꝛu⸗
tia ſabulone texerũt Alij pira diuiſa ⁊ granis
purgata in ſole ſiccãt.⁊ in frigida aqua ſalſa
manere ꝑmittũt. Poſtea in aqua puro biduo
macerent.deinde in fine in vino dulci merſa
cuſtodiunt᷑.vel ĩ ſawa vel paſſo vſui reſeruã⸗
tur. Vinũ fit de piris ſi ↄcuſſa ⁊ ſacco rariſſi
mo cõdita ponderib cõpꝛimant᷑ vel pᷣlo.̊ in
hyeme durat.ſed pma acceſſit eſtate als etate
Accetũ de piris ſic fit pira ſilueſtria vel aſpe

ri generꝭ in cumulo ᷣuant᷑ matura ꝑ triduũ.

deinde mittant᷑ in vaſculuʒ. Cui fontana vel

pluuialis aq̃ miſcet᷑ ⁊ opertũ vas ꝑ trigita re
linquunt᷑ dies.vt ſubinde qᷓntũ ſublatũ fue⸗
rit ad vſuʒ acceti.tm̃ aq̃ ad reꝑationẽ reddat᷑
liquamẽ de piris ſic fi.pira maturiſſima cuʒ
ſale calcant᷑ vbi carnes eoꝝ fuerit reſolute.vlł
in capſellis vł in vaſis fictilibo ꝑatis claudũ
tur.poſt mẽſem terciũ ſuſpẽſe hee carnes liq̊⸗
rẽ dimittũt.ſaporꝭ iocũdi.⁊ coloꝛis albiduli.
Ex ligno piri pulcre aſſides ⁊ tabule fiunt.q̃
optie leuigant᷑ex qͥbus multa oꝑa cõgrue fi⸗
unt.pira q̃dã domeſtica.q̃dam ſilueſtria ſũt.
Siueſtnia frigidioꝛa durioꝛa⁊ ſiccioꝛa ⁊ ma
gis põtica ſunt domeſticꝭ. Rurſus pira q̃dã
ſunt acerba põtica.⁊ q̃dã matura dulcia.acer
ba põtica oĩa ſunt de natura ſilueſtriũ.et ſto⸗
machũ cõfoꝛtãt.ventrẽq; cõſtipant ⁊ ſunt fri
gidi ⁊ ſicci medicine.nõ nutrimẽto cõuenien
tia. IJdeoq; oꝑtʒ ingeniari vt molleſcãt ⁊ aſpe
ritatẽ amittant.vt vicʒ elixent᷑. aut ſuꝑ calidã
aq̃ fumũ ſuſpendant᷑.aut oꝑta paſta aſſent᷑
aut cũ melle cõdant᷑. Plato dicit als Platea⸗
rius ꝙ pira ſiue cocta ſiue cruda ſint.ventreʒ
cõſtipant.⁊ ſi cocta ſunt in aq̃ pluuiali poſi⸗
ta ſuꝑ os ſtomachi cõpeſcunt vomitũ ex cole
ra.⁊ ſuꝑ pectinẽ poſita fluxũ ventris ↄſtrin⸗
gũt.Pira dulcia matura tꝑate complexiõis
ſunt.qꝛ minꝰ ceten frigida ſunt. qua ꝓpter ca
lefaciũt ⁊ augẽt digeſtioneʒ.valẽtq; in his q̊;
quoꝝ ſtomachi frigidi ſunt ⁊ ſicci. habẽt aũt
pira ꝓpꝛietatẽ.ꝙ ſi cũ fungis coquant᷑ omnẽ
auferũt leſionẽ pᷣcipue ſi ſilueſtria ſunt.ꝓpter
põticitatẽ ſuã. Cinis arborꝭ piri agreſtꝭ bibi
tusĩ his qͥ fügoꝝ ſũt comeſtiõe ſuffocati mul

tũ valet.frõdes piroꝝ ⁊ rami ſtiptica ſolũmõ
ſʒ piroꝝ ſtipticitas cũ aq̃ſa dulcedie mixta ..
Auicẽna dicit ꝙ pira ſilueſtria exiccata con⸗

ſolidant vulnera.

3

NRunus eſt arboꝛ nota. ? eius qdem di

ueer ſſitates ſunt.qꝛ quedã eſt domeſtica.

7 quedaʒ ſilueſtris.domeſtice q̃dam faciunt
pꝛuna alba.qᷓdam nigra.q̃dam rubea.et rur⸗

ſus quedã mollia.qᷓdam calloſa ⁊ dura.⁊ ite
rũ quedã groſſa.q̃dam parua.aerẽ deſiderãt
tepidũ pꝛincipaliter.⁊ frigidũ ſatis cõmode
ſuſtinere poſſunt.loco gaudent leto ⁊ humi⸗
do. ⁊ ſimiliter lapidoſo ⁊ glareoſo iuuant᷑lo⸗
co.letamẽ recuſant.quia ex hoc fructus ver⸗
miculoſos ⁊ caducos faciũt. Serunt᷑ oſſibo
ſuis autumno mẽſe nouembꝛis.putri ſolo et
ſubacto duob palmis vel minus obꝛuãtur
oſſa eadem ponũtur ⁊ febꝛuario.ſed tũc ſunt
per triduum lixiuio maceranda. vt cito ger⸗
minare cogant᷑.Cui rei pꝛoderit.ſi in ſemia⸗
rio nutriant᷑ vt poſtmodũ elapſo biẽnio trãſ

ferantur.ponãtur etiam eiſdem menſibus et
plantis quas ſumemꝰ de radicibus ⁊ coꝛti⸗

ce matris radicibus cũ ponuntur fimo obli
tis.hec arboꝛ non multuʒ pꝛofundas querit
ſcrobes.quia nõ multũ in pꝛofundo radices
figit.nec multa magna ſpacia.quia ſeinuiceʒ

parũ impediunt. Inſeritur in ſe ⁊ in ꝑſico et

amigdalo.ſed eaʒ degenerẽ reddit ⁊ ꝑuam.⁊
in ſe recipit amigdalũ ⁊ malũ ſcᷣm quoſdaʒ

et optime perſicũ ⁊ muniacũ Extremo mar
cij fit eius inſitio.vl mẽeſe ianuarij. antec; gu
mi eius incipiat lachrimare. Dʒ ego etiã imẽ
ſe febꝛuarij expertꝰ ſum ſepe optime pꝛouem

re. iuuat᷑ frequẽti humoꝛe.⁊ aſſidua foſſione.

Stirpãde ſunt ſoboles circa radices.excep 6
rectoꝛibo que ſeruabunt᷑ ad pla ntas. foꝛmant᷑
aut vt vnũ ſolũ habeãt ſtipitẽ. non multüũ ele
uatũ a tra.ſi languida eſt arboꝛ pꝛuni.amur

ca cũ aq̃ eq̃liter teperata radicibo debʒ effun

di.vel cineres ex furno ⁊ maxie ſarinento. ſi

poma decurrãt oleaſtri opirũ terebꝛate infi⸗
geradici. ſi mes aut foꝛmicas patit᷑ curet.
vt ſupꝛa in tractatu ↄmuni de arboꝛibo dixi.
pꝛuna ſiccant᷑ etiã in ſole.ſciſſa in triby vel qt
tuoꝛ partibo circa oſſa.alij in ad marina vel
in aqᷓ feruẽte recent᷑ lecta pꝛuna demer gut. et
inde ſublata in furno faciũt vel in ſole ſicca⸗

ri.Ex pꝛunis fiunt optie ſepes ⁊ vtiles.quia

„

ſua ſpiſſa pullulatiõe eas ſpiſſas ⁊ foꝛtes faz

ciũt. ⁊ fructũ habũdant᷑ pꝛebẽt.⁊ cũ duobo vl
trib vel qᷓttuoꝛ annis elapſis incidunt᷑. qbub
dam rarioꝛibo relictis multos pᷣparant vinea
rũ palos.⁊ igni ſatiſfaciũt habũdantx. Sed
vt diuerſaꝝ pꝛunaꝝ planta pꝛo ſepib facien
dis habeat᷑ copia.nihil erit vtilius q; tꝑe ma
turitatꝭ earũ pueros ad foꝛũ plateaſq; mitte⸗
re vbi vendunt᷑.⁊ a pſonis vilibg comedunt᷑.
quia omĩa oſſa cuiuſſibet generꝭ inuẽta colli
gãt. ⁊ hec ſicca ſupdictis tẽpoꝛib plantanda
leruent᷑ ex qbus q̃ttuoꝛ vſq; ad ſex ſimuliſe⸗
minario poni pnᷣt.⁊ poſtea ĩ ſemianio nutriũ⸗
tur. ⁊ cũ cõualuerint ad faxinas ſepiũ tranſfe
rant᷑ ⁊ ſulcos.Pruna parũ nutriũt.⁊ alba q⸗
dem dura ſunt ad digerendũ.ſtomacho noci
ua.ſed exiguũ ſolutiua Ideoq; cũ ſint groſſa
nõ debẽt comedi niſi grãdia ⁊ ꝑfecte in arbo
re maturata. ⁊ pꝛuna nigra.q̃dam ſunt dome
ſtica. qdam agreſtia. rurſus domeſtica.q̃dam
ſunt nigra.pfecte ĩ arboꝛe maturata. ⁊ dulcia
nimis.ſunt frigidi ⁊ mag hũidi in ſcdᷣo gdu
vt Auic. dicit. Naʒ eius frigiditas eſt ĩ initio
pmigradus. humiditas vo in fine. Plateari
us tn dicit ꝙ ſunt frigida ⁊ humida in ſcðᷣo
gradu.Auic.dicit ꝙ ſunt frigida in pᷣncipio
ſcðᷣi.⁊ humidi in fine tercij. ſtomachũ hume
ctant.ventrẽ mollit.⁊ colerã rubeam ſoluit et
ꝓijcit.tamen ſi nimiũ vtamur ſtomacho no
cẽt. Cruda vo dura viridia ⁊ põtica peſſima
ſũt in medicia ⁊ cibo.durũ em ſtomacho val
de ⁊ nociuũ eſt.⁊ minime nutrit atq; fatigat.
rufa vo magis ſunt frigida ⁊ humida.nimis
agreſtia numis ſtiptica ſunt.ideoq; valent ad

diariã a diſſenteriã. ? àdã ea matura colligũt:

⁊ ſcindũt ꝑ mediũ ⁊ ad ſolẽ ſiccãt.acceto aip⸗

gut. ⁊ in vaſe reponũt.⁊ hec magis ſicca. hnt

virtutẽ infrigidãdi. inteſtina liniẽdi.vñ va⸗
lẽt in acutis egritudinibo.⁊ ad vẽtris cõſtipa

tionẽ ex hũoꝛe colerico. Et ſi ſunt viridia. dẽ
tur ad edenduʒ.ſi ſicca coqnt᷑ in ad. ⁊ pꝛuna

comedant᷑ ⁊ aqua bibat᷑.Auic.dicit ꝙ gũma

eius eſt ſubtiliatiua ⁊ inciſiua ⁊ cõglutinatia

⁊ ↄſolidat vlcera.Et cũ ex folijs pꝛu noꝝ col
linitos.ꝓhibet fluxum.⁊ vtraq; amigdalã ?
vuã.⁊ eſt bonũ ꝓ ſcriptoꝛib⸗

DePerlito.

Erſicus eſt arboꝛ nota que ꝑua eſt ci⸗
to tñ creſcit.⁊ ꝑuo tꝑe viuit in loò qui⸗

buſcũq; pꝛoucniũt. ſed pomis ⁊ frõdibo⁊ du
rabilitate pᷣcipua ſunt.ſi celũ calidũ ſolũ are⸗

xime vẽtoſis intereũt.niſi aliq̃ defendant᷑ ob
iectu. mẽſe nouẽbꝛis in locis calidis.ceteris
vo ianuarij perſici oſſa in paſtinatꝭ areis ſut
ponẽda.binis vel vnoa ſe pedibo ſeꝑata.⁊ cũ
ibi plãte excreuerint tranſferant᷑.⁊ nõ amplꝰ
q; duobo palmis vel triboſcõᷣm Palladiũ ob
ruant᷑ dũ tenera ſũt germia. herbis ꝑſepe cir
cũfoſſa liberent᷑ plantã binam recte tranſferi

vt dicit Fſidoꝛ??.

noſum ⁊ humidũ ſoꝛtiant᷑. frigidis vᷣo ⁊ ma

ſnsd
Nrinu
febꝛue
ſicusi
nioꝛib
cacum
zuen
gpelit
maioe
teſtqu⸗
oꝛen
quodil
iuphun
Mlier⸗
bſolis
urne
gosr
Atpue
mipnc
rtmel
Conele
feſolis
fquen
detencn
rgön
cooi⸗
wüſol⸗
Cjckeun
Csgaen
mgsſie
Vinifee
Geſkfak
laaba
tuseo
lcup
ſncices
binnicu
febꝛate
ponan
truncn
hunor
Cotur.
aan
facise
chsoſ
nei
ensg
ſeche
dam
gquo
na ſo
leett
lno

lüare⸗
ſo 1ma
Punlo⸗
gtb
fubſi

Liber

mus bꝛeui ſcrobe. nec aſe lõge ſtatuẽde ſunt.

vt inuicẽ a ſe caloꝛẽ ſolis excutiant ianuarij ?

febꝛuarij in locis frigidis.nouẽbꝛi calidis p⸗
ſicus inſerit᷑ maxime circa terrã ſurculis ple
nioꝛibo ⁊ pꝛope arboꝛẽ ſeu ſtipitẽ natis. Haʒ
cacumina vel nõ tenebũt vel diu durare non
poterunt.inſerit᷑ in ſe.⁊ in amigdalo.⁊ pꝛuno
apꝛili mẽſe vel maij locis calidis.in italia vᷣo
maio exiſtẽte et in iunio ꝑſicus inoculari po
teſt quod emplaſtrari dicit᷑ pꝛeciſo deſuꝑ trũ

co. ? emplaſtratis plurimis gẽmis. eo modo
quo dictũ eſt. Ego aũt inueni eius inſitioneʒ

in pꝛuno factam menſe febꝛuarij optime cõ⸗
ualere. ablaqueande ſunt per autumnũ.⁊ ſu
is folijs ſtercoꝛande. Item putãdi ſunt.putri
da ⁊ arida tamẽ vergulta tollant᷑ nam ſi ali⸗
quod viridi auferat᷑ areſcunt.vt Palladius
ait apud nos experiẽtia cõtradicit.vymo ſi ra
mi virides loco incõgruo nati tollunt᷑ puleri
oꝛ ⁊ melioꝛ efficit᷑ arboꝛ.ſed foꝛſan in ſua re⸗
gione loca erãt arida nimis.hec arboꝛ ardo⸗
re ſolis areſcit. Et ideo cumuletur aggeſtiõe
frequenti.veſꝑtino iuuet᷑ humoꝛe.⁊ obiectus
defendat᷑ vmbꝛaculis vt idem Palladius di

cit.qð intelligo in locis nimium calidis ⁊ ſic

cis.quia in noſtrꝭ partibus tẽperatis nõ eget

vnũ ſolum ſtipitẽ habere debet a terra modi

cũ eleuatũ.languenti arboꝛi veteris vini fe⸗
ces aqua mixtas opoꝛtet infundi.cõtra pꝛui
nas ſtercus ingerat᷑ perſico.vł vt modo dixi
vini feces cũ aqua mixta vel qdðᷣ magis pꝛo⸗
deſt faba in qua aqua decocta eſt.vt idẽ Pal⸗
ladiꝰ ait. Si vermes patit᷑ cinis amurce mi⸗
xtus eos extinguit.vel bouis vꝛina.cũ acceti

tercia parte confuſa. Si poma caduca fiant.
radices eius nudate vel trũco lentiſci vel tere
binti cuneus infigat᷑.vi ait Palladius.vel te
rebꝛate ĩ medio palus ſalicis impꝛimat᷑. Si
poma rugoſa creabit aut putrida.circa vnuʒ
truncuʒ coꝛtex reſcindat᷑.⁊ cũ inde modicus
bumoꝛ effluxerit.argilla vel palleato luto te⸗
gatur. Cõtra vicia perſici fert᷑ pꝛoficere ſpar
tea ad ramos ſuſpenſa. ꝑſica ſeruantur ſide
tractis oſſibus in ſole ſiccantur. Item detra⸗
ctis oſſibus melle condiunt᷑.⁊ ſic ſapoꝛis io⸗
cundi fiunt. Item ſeruari dicunt᷑ ſi vmblicũ

eius gutta picis calentis oꝓpleueris.⁊ in va⸗
ſe clauſo reponas perſica diuidunt in duo.qᷓ
dam em̃ ſunt groſſia mollia. hec ſunt magis

aquoſa.ſcʒ frigida ⁊ humida.⁊ quedã ſunt ꝑ

ua. ſolida dura.et hec ſunt magꝭ terreſtria ſci
licet frigida.et quodãmodo ſicca.et maxime
ſi nõ fuerint perfecte in arboꝛe maturata,aut

Quintus Fo. lxiij.

fuerint omnino acerba ⁊ cruda.frõdiuʒ eius

ſuccus potatꝰ lumbꝛicos ⁊ cucurbitiuos eij⸗

cit. Perſica frigida ⁊ humida ſunt in ſecũdo
gradu.flegma generant ieiuno ſtomacho ſũt

edenda.⁊ poſt vinũ vetus odoꝛiferũ eſt potã

dum.idẽ facit ſi ex eo cataplaſma feceris vm
blico ſcðõᷣm Auiceñ.Et ſuccus folioꝛuʒ eius
in aurẽ miſſus vermes interficit. matura ſũt

bona ſtomacho ⁊ in eis eſt virtus faciẽdi ap

petitũ cibi.⁊ opoꝛtet quidẽ vt non comedan
tur poſt aliũ cibum.quoniaʒ coxũpunt᷑ poſt
ipᷣm.⁊ coꝛrũpunt eum q pꝛeceſſit.⁊ ſicca ſunt
tarde digeſtiõis. ⁊ non boni nutrimẽti.q;uis
ſint multi nutrimenti.⁊ matura leniunt ven
trem,.? immatura conſtringunt.

Allma eſt arboꝛ ferens dactilos. gerem
Deſiderans calidũ aut temperatuũ. nam

ſin climate calido ante hyemẽ maturat fructũ

ſed in frigido qdð eſt quintũ vel ſextum clima
non maturat.niſi poſt hyemẽ ad pꝛincipium
veris aut eſtatis anni ſequẽtis. Sed circa ſe

ptimũ vl quartũ clima pullulat.ſed pꝛopter
frigus non cõualeſcit.ſed eſt verius dicere ꝓ
nec in ſexto climate viuat.vel in quito diici.

Aber

le. Terram ſolutã 2 zabuloſ⸗ am requirit. nam
conſtat locũ pꝛope nullis frucubo vtilem. in
quo palme ſponte naſcunt. Seritur plantis

Apꝛili menſe vel maij.tamẽ quãdo planta po

nit᷑ circa eam vel ſub ea pinguis terra funda
tur. Item ſerit᷑ menſe octobꝛie ſemiĩe ſiue oſſi
bus dactiloꝛũ non veterũ.ſed recentiũ ⁊ pin⸗
guiũ in cuiꝰ ſeminario terre cinis miſcẽdus

elſt. vel notandũ eſt tamẽ ꝙ ex vno nucleo vix
vnq; plãta creſcẽs conualeſcit. ſed potius ex

multis ſimul poſuis.⁊ hoc ideo eſt qꝛ plantu
la q̃ ex vno oꝛit᷑ adeo debilis eſt ꝙ trücum qͥ
arboꝛẽ poꝛtare poſſit facere nõ põt. Sʒ mul
te plante ſimul exoꝛte. pter cõpꝛeſſioneʒ ſibi
inuicèẽ cõtinuate ꝑficiunt illius arboꝛis trun
cũ.Adhuc tamẽ cũ ſemia ⁊ nuclei aliarũ plã
tarũ habẽt virtutẽ pullulatiuã q̃dam in ſum
mo.quedã in ymo.quedã in circuitu.qᷓdaʒ in
medio.nucleus palme qͥ eſt os dactili hʒ qua
ſi in doꝛſo ſuo.⁊ ibi eſt foꝛamẽ ſtrictũ aliquã⸗
tulũ longũ.p quod germẽ ſuũ egredit᷑. Qua⸗
re optima piãtatio eius eſt.ꝙ hec oſſa in ſac⸗
culo lineo in zabulo ponant᷑.⁊ quãto fieri po
teſt foꝛamẽ vnius foꝛamini alterius applicet᷑.
vt plantule vnius cõiuncte ꝑfectioꝛẽ faciant

—

arboꝛẽ.palma em vnius vᷣtutis nõ pꝛoficit.

tam ꝓpter ſexũ qui ĩ ea diſtrictioꝛ.qᷓ; in alijs
plantis.tum etiã ꝓpter ligni debilitatẽ. Item
palma maſculus nunq; facit aliquẽ fructum

ſed plantatꝰ maſculus iuxta feminã inclinat

ſe ad eã.ita ꝙ; tangũt ſe rami maris ⁊ femine.
⁊ cõpꝛimit bifurcatio ramoꝝ femine ramos
maris.⁊ tũc recte palme decedũt a ſe inuiceʒ.
tũc femĩia ↄcipit nõ ſubſtantiã aliquã emiſſaʒ
ꝗ maſculo.ſed virtute ipᷣius. Siliter aũt hec
oſtendut oꝑa ruſticoꝝ.qm cũ longe ſunt ab⸗
inuicẽ plantate maſculus ⁊ femia abſtrahũt
maſculi ramos.⁊ ponũt ſuꝑ feminã.⁊ illa in
furcis ſuis vel cõpꝛimit eos.⁊ cõcipit ex eis.

Cũ aũt ſtat femina fructu onuſta.ꝑ ventũqᷓ

ſpiritũ ⁊ humoꝛẽ maſculi ducit ſuꝑ fruct fe
mine maturant᷑ fructꝰ. Nõ aũt eſt arbitrãdũ
ꝙ iſta in pꝛegnatiõe ⁊ maturatiõe femĩa indi
geat.quãdo ex pluribo ſemiuibo plãta cõuale
ſcit.qꝛ tũc plures maſculos in vᷣtute ⁊ ſubſtã
tia in ſe hʒ. annua vel bima dʒ trãſferri mẽſe
iunij ⁊ iulio inchoante.circũfodiataſſidue.⁊
irrigatione cõtinuos eſtatis vincat odoꝛes.
Aaquis aliquatenꝰ ſalſis palme iuuant᷑. Si
egra eſt arboꝛ.feces vini veterꝭ ablaqate opꝑtʒ
infundi.vel radicũ ſuꝑuacua capillatiõe deci
di. vel cuneũ ſalicis interfoſſis radicibimp⸗

mi.hec arboꝛ difficilime creſcit. ⁊ longiſſimo

yt dicit Plinius. Et eſt ſciendũ ꝙ frucꝰ das⸗
ctiloꝛũ nõ percutiliões dependẽt a ramis eiꝰ.

Quintus

tꝑe viuit.ante centũ annos fructũ non facit.

ſed potius habent ſedes quaſdã in quib im

mediate ſuper ramos exiſtũt.Et quod mira
bile eſt in vna.ſi aliqua pꝛofert fructus ſuos
ęt ramulos in qbus fructus ſui conſiſtunt.

que ſi aliqua ĩ ſuperioꝛi ꝑte aperitur ſicut fit
in ſiliqua roſe ⁊ lilijs.⁊ alioꝛũ multoꝛũ floꝛũ.
ſed aperiunt᷑ inferius ex parte rami ſuꝑ quos

ſunt.eo modo quo aperit᷑iliqua papaueris.
et poꝛri.in ſummo autẽ cacumine habet hec

