quã habet vñ quãdoq; dat᷑ ſanis ad ↄſerua⸗
tionẽ ſanitatꝭ.qnq; egris ad egritudinẽ remo

nẽdã. Cõtra qtidianã de flegmate ſalſo ⁊ ſca⸗
bie cõteratur catapucia in magna qntitate.?

poſtea cauliũ folijs inuoluta ſub cinere pona
tur:diuq; dimittat᷑.vt bñ coquat᷑.deinde con
tracia cõpᷣmat᷑.⁊ oleũ qð inde fluit ſeruet᷑ qʒ
ꝑ annũ ſeruari põt.Et cũ neceſſe fuerit detur
patiẽti in cibis vel aliq̊ alio mõ:⁊ ita pñt deci

pi multi. vt fiat claretũ ex catapucijs bene cõ

tritis:⁊ cũ melle decoctis. Deinde cõmiſceat

Sextus

vinũ ⁊ fiat claretuʒ. Et nota ꝙ in. xx. lih vini
debet eſſe catapucij vna libꝛaidẽ in vncijs ⁊
alijs ponderibo minoꝛiba. Itẽ pũt poni cata⸗
pucie bñ cõtrite in iure carniũ vel piſciuʒ vel

alioꝝ ciboꝛum ⁊ ↄmeſte muliũ valet ſanis et
egn. Gerhard tñ dicit: ꝙ catapucia eſt mul⸗

tu laxatiua ⁊ purgat ſuꝑiꝰ ⁊ inferiꝰ laboꝛio⸗
ſe. ⁊ cũ anguſtia.vñ cauendũ eſt ne det niſi fa
cile fomẽti.⁊ niſi ſit materia digeſta. nec ſunt
dangde hñtibo ſtomachũ debilem et inteſtina.
qm̃ ſubuertũt ipᷣm.nec dent᷑ niſi detẽꝑate nec
moꝛã faciãt in ſtomacho.nec eſt ſuꝑ doꝛmien
dũ nec quieſcendũ.ſicut nec in ceteris vomi⸗=⸗
tiuis medicinis Et vſus eoꝝ eſt vt ex eis acu
ant᷑ medicine. Item dicit ꝙ ꝑ ſe poſſunt dari
trite ⁊ diſtempate cũ aqua calida vel vino.et
dicit ꝙ purgãt pᷣncipaliter flegma 2 viſcoſas
hũoꝛes.⁊ maxĩe a ſtomacho ⁊ inteſtinis.vn⸗
de pꝛoſunt coleric coꝛdiacis iliacꝭ artetic fe
bꝛi qtidiane ⁊ ex vitrio vel naturali flegmate.
Dyaſ.aũt dicit: ꝙ dant a. v. Gnis vſq; ad.ix.
et qñ ſtomachus fuerit foꝛtis dent᷑ integra.⁊
ſi ſit debüis dent contrita. Item dicit ꝙ ſi fo
lia catapucie dent᷑ cocta cũ pullis aut cũ ole⸗
ribus aut alijs cibis laxant flegma ⁊ colerã.

ſas

fe
Ae.
ir.
1
ſiſo
gle⸗
gi.

Liber

Retanꝰ eſt rinci marini eſt calidũ ⁊ ſic
(C(Cũ in tercio gradu.herba eſt q̃ in locis
marinis inuenit᷑.virtutem habet valde diure
ticam ex ſubſtantia ſubtilitate. Contra ſtran

guiriam viciũ lapidis ⁊ iliacam paſſionẽ her
ba in multa quantitate in aqua bullita ſali⸗

naria vino ⁊ oleo ⁊ in illa aqua patiens ſcat
vſq; ad vmblicum. ⁊ ſi tantã quantitateʒ ha

bere nõ poteſt cataplaſma loca dolentia her⸗
ba etiam cõmeſta vel vinũ decoctionis eius
Velnam pꝛouocat. H

BDPe Celidonia.

Elidonia calida ⁊ ſicca eſtĩ quarto gra
Aqdui:cuius duplex eſt maneries ſcilicʒ in
dica.qᷓ maioꝛis eſt efficacie et citrinam habʒ
radicem æt eſt cmunis que eſt in partibo no
ſtris.⁊ eſt minoꝛis efficacie.vna tamẽ pꝛo al

tera ponitur.et cum in recep tionibus inueni
tur radix non herba debet poni. virtutem ha

bet diſſoluendi attrabendi ⁊ cõſumendi.Cõ
tra doloꝛem dentium ex frigida cauſa radix

inter dentes aliquantulũ contrita et aleum

ipſam.

Sextus Fo. lxxxiij.

ſuperponat ad caput purgandum ⁊ vuã fri⸗

gido humoꝛe radix in vino decocta patienti
ſuperponat᷑.et patiens fumũ per os recipiat.
deinde vinũ gargariſet.qð vuam deſiccat. et
caput purgat. Plinius autem dicit ꝙ ſucco
celidonie oculi hirundinũ eruti vel leſi ad ſta
tum pꝛiſtinũ reducuntur.

De Cerekolio.

Erefolium ſeritur de menſe Auguſti.
cctt eſt bonum per totum hyemem ⁊ poſt

1

„* . .

Pꝛiandrũ eſt herba ſa cõmunis.que
clida ⁊ ſicca eſt in ſecũdo gradu. cuiꝰ
ſemen in receptionibo debet poni quod ꝑ du⸗
os annos ſeruat᷑ virtutem habet confoꝛtan⸗
di ex aromaticitate.ad digeſtionẽ confoꝛtan
dam ⁊ doloꝛẽ ſtomachi ex ventoſitate.detur

ſemen eius in cibis et vinũ decoctionis eius

in potu. Item puluis eius ſemis ſuꝑ carnes

aſperſus eas ſapoꝛat. yſidoꝛus dicit ꝙ eius

ſeminis in vino datus dulci reddit homies

ad venerẽ pꝛonioꝛes. Sed cauendum eſt ne
nimis detur quia amentiã deducet᷑ ⁊ furoꝛeʒ

cuius herba cũ ſemie eſt canibus venenoſa.

t eos interſicit.ſi ab eis aliquotiens ſumar᷑

Onſolida maioꝛ.id eſt ſimphitũ frigi⸗
de ⁊ ſicce complexionis eſt.ſed pꝛopꝛie
vadix ipᷣius eſt medicinalis.virtutẽ habʒ con
ſtringendi ſubſtantiam ſeu materiã groſſam

per quinq; annos ſeruat᷑ puluis eius dat᷑ in
cibis. valet contra fluxũ ſanguinis menſtruo
rum. ⁊ ſimiliter fomentũ ⁊ ipᷣa herba factuʒ⸗

. .

De Cutumere.·

fio⸗
vopꝛi
bʒcon
oſum
dat in
nſtro
ar;

AVcumer agreſtis eſt herba vocata.erx

cuius ſucco fit electuariuʒz hboc modo
in canicularibus diebus colligitur fructꝰ ip

ſius berbe. Cum eſt quaſi maturus.⁊ conte⸗
ritur.⁊ ſuccus ipᷣius expꝛeſſus ſoli exponit᷑ ⁊
deſiccat᷑ ⁊ quidã decoquũt ſuccũ cũ melle fe⸗

re vſq; ad conſumptionẽ ſucci ⁊ dant admo

dũ electuarij qð ſatis laxat per inferioꝛa.per
duos annos põt ſeruari.habet autẽ virtutezʒ
purgandi flegma ⁊ viſcoſos hũoꝛes. Secũ⸗

dario colerã nigrã ſiue melancoliã.vnde va⸗

let contra paraliſim flegmate vitreo vel natu
rali ſciaticis arteticis podagricis ſubuenit.at
trahit enim maxime a remotis partib ⁊ pur
gat. Item coctũ paſſionibus ex flegmate me
det᷑:nõ tamẽ per ſe ſolum datur: purgat ꝑ os
et per ventrẽ.⁊ vſus eius quidẽ eſt vt admi⸗
ſceat᷑ alijs cõfectionibo ⁊ ex dꝛagma medici⸗

na acuat᷑ ⁊ qui electuariũ accipit non ſolum

doꝛmiat:ſed moueat᷑ ſicut qui ſuſceperit ele⸗
bo:ꝛũ.quoniã ſolet ſuffocationeʒ inducere.in
iliaca paſſione pᷣcedat aliqð cliſtere molliti⸗
uũ:et poſtea fiat aliquod ex aqua maluarum
oleo ⁊ melle cũ vncia.j.eraderij.et inijciatur.

et erit contra iliacam ⁊ contra arteticam ciro
gram ⁊ podogr. Item herba ipſa ſi habere

Auiũ abſtergit.et letigines.

Sextus Fo. l. xxxiiif.

poterit cõteratur aliquantulũ. ⁊ decocta ĩ vi⸗
no ⁊ oleo dalenti ſuꝑpoſita ſtrãguiriam ilia⸗

ce ⁊ podagre ſubuenit. ad menſtrua pꝛouo⸗
canda puluis electuarij cõficiatur cum oleo
muſtelino vel roſato.⁊ bombex intinctus ſun

perponat.et apoſtemata frigida maturanda
electuarij vncias.v. ⁊ farina oꝛdei confician

tur cum vitello oui.⁊ ſuperponat᷑ Ad apoſte
mata rumpenda fit optimũ ruptoꝛiũ ex ele⸗

ctuario ⁊ turbentina.ad vermes auris confi
ciat᷑ electuariũ in quantitate granoꝛũ quinq;

cum modico acceto. ⁊ modicũ infundatur te
pidum/ad omnẽ doloꝛẽ ſtomachi ex frigida

cauſa inungatur ex cõfectione electuarij.⁊ ac

ceti ad lentigines faciei ⁊ ad omnes ſuperflui
tates eius remouẽdas accipe ceruſam ⁊ cam
phoꝛam ⁊ electuarij in quantitate illoꝝ duo
rum. ⁊ conficias cum acceto in modum vn
guenti. ⁊ piſta in moꝛtario plumbeo vel pi⸗
ſtello plumbeo.⁊ ponat᷑ in vaſe vitreo ꝑ qui⸗
decim dies. et poſtea in pꝛedicto moꝛtario cũ
piſtello eodem moueatur addito acceto.ſi du
rum ſit ex eo vngatur facies.omnẽ enim pan

ð
.
—„

yptamus qͥ alio nomie dicit fraxinella

qa frondes hʒ ad modũ fraxini. calidũ
2⁊ ſiccũ eſt in tertio gradu.radix eius eſt cuiui
dam herbe ſumili noĩe appellate.qᷓ in locis ca
lidis lapidoſis ⁊ ſiccis pcipue reperit᷑ habet
autẽ pꝛecipue ipᷣa radix vᷣtutem attrahedi cõ

ſumendi ⁊ diſſoluendi venenũ. Contra moꝛ

ſum venatoꝛũ animaliũ ipᷣa herba vel radix

trita ſuꝑponat᷑ Succꝰ etiã eius cũ vino det.
puluis eius cũ ſucco mente conſiciat᷑ ⁊ ſuper
ponat᷑ ⁊ potui det᷑. Iſidoꝛus inſuper dicit ꝙ

eſt tante virtutis vt ferrũ a coꝛꝑe extrahat vn

1„07

de ⁊ eius pabulo fere ꝑcuſſe e
coꝛpoꝛi infixas.

BDe. Endiuia.

₰

Aadiuia (que alio noĩe dicit᷑ ſcariola)
vl lactuca agreſtis.frigida ⁊ ſicca eſt in
ſcdᷣo gradu.ſemina ⁊ folia competũt vſui me
dicine.et folia etiã vſui ciboꝝ competũt. Sʒ
radix nullam habet virtutẽ. folia viridia ma
ximc ſunt efficacie.ſicca nulliꝰ.virtutẽ habzʒ
cõfoꝛtandi et alterandi.vnde cõtra oppilatio⸗
nẽ ſplenis ⁊ epatis ex colerica cauſa pꝛoueni
enti.valet cõtra tercianã duplicẽ ⁊ ſunplicẽ.

eiuntſaginss

Sextus

ictericiã ⁊ calefactionem epatis et apoſtema

calida valent cõmeſte elixe vel crude. Item ſi
rupus ex decoctione eius ⁊ ʒuccaro valet ad
idem. Item ſuccus eiꝰ vel ſirupus cũ reubar
baro datus ĩ quarto vel ſexio die materia exi

ſtente digeſta valet. Item cõtra doloꝛẽ epatis

⁊ calida apoſtema valet ipᷣa herba contrita ⁊
ſuperpoſita.⁊ ad idẽ valet ſuccus epithima⸗

tis:⁊ ſi nõ habes folia coque ſemen herbe tni
tum in aqua et pone ſuper eius locum. Al⸗
bertus dicit: ꝙ aqua endiuie cum ceruſa et
acceto eſt epithimia mirabilis ad infrigidan

dum quicquid infrigidari debet.

HBHeEnnla.

MANula non ſerit᷑:qͥa ſemen nõ habʒ. ſed
plantat᷑ coꝛona eius tota.vel maioꝛ ꝑs
eius in terra pingui ⁊ alte foſſa:et bene ſub⸗
acta.calida ⁊ hu mida eſt in tercio gradu.hu⸗
mida in pmo. Cuiꝰ duplex eſt maneries ſcʒ
oꝛtulana ⁊ cãpana q̃ eſt maioꝛis efficacie ſᷣm
radices.Colligit᷑ in pꝛincipio eſtatis.radix ⁊
ſole ſiccat᷑ ne hũiditate coꝛrũpat᷑.radix in me
dicinis poteſt poni ꝑ bienniũ ⁊ trienniũ põt
ſeruari. Itẽ hʒ virtutẽ liniẽdi ⁊ mũdificandi.
vñ valet j̊ neruos ex frigiditate indignatouꝝ

— — —

—

—

,ſed
ꝛs
ſub⸗
hu⸗
ſ⸗
ſeimn
rr
lane
l
1d.
4os

cõtra doloꝛẽ ſi puũaliũ ex frigida cauſa det vi⸗
nũ decoctiõis eiꝰ ſm iſtud. enula cãpana red

dit pᷣcoꝛdia ſana. Cõtra doloꝛẽ ſtomachi ex

frigida cauſa. ⁊ cõtra ventoſitatẽ ⁊ cõtra tuſ⸗
ſum frigidã detur vinũ decoctiõis eiꝰ.puluis
cũ puluere cinamomi delicatis ſoluit vẽtoſi⸗

tatẽ ſpiritualiũ.herba tota decocta in vino ⁊

oleo ⁊ cataplaſmata doloꝛẽ ſpiritualiũ iliacũ
colicũ ⁊ ſtranguiniã ſoluit. Contra frigidum
aſma det᷑ farina oꝛdei in q̃ coctus ſit puluis
eius. Itẽ nota ꝙ in enula eſt vᷣtus rubificati⸗
ua ⁊ abſtractio vltimga.

SPeatica frigida ⁊ ſicca eſt in pꝛimo gra⸗

du.herba eſt creſcẽs in aquoſis locis et
pᷣ̃cipue lapidoſis:habẽs folia multa terre ac

lapidib adherẽtia.vᷣtuteʒ habet diureticã ex
ſubtili ſubſtantia ⁊ infrigidatiuã:vnde valet

contra oppilationẽ epatis et ſolenis ex calida
cauſa ⁊ contra caloꝛẽ epatis ⁊ ictericiã ⁊ ideo

detur oꝑatica. Sirupus ex aqua decoctiõis

eius addito reubarbaro in fine decoctionis
optimus eſt contra ictericiam.

BDer Erutua.

‚

Fo. lxxxv.
Ruca calida eſt ⁊ ſicca ĩ quarto gradu.
domeſtica maioꝛis eſt efficacie q; ſilue⸗
ſtris.ſemina pᷣcipue competũt medieine.ſecũ

do folia virtutẽ habet cõſumendi ⁊ coitũ in

citandi decocta cum carnibus valet ad coitũ
incitandũ. ſtranguiriã ⁊ diſſinteriam ſoluit
et paraliſim. Item in vino decocta ⁊ renibus
cataplaſmata libidinẽ incitat.pectini ſuppo⸗
ſua vꝛinam pꝛouocat. Semen eruce ⁊ maxi

me ſilueſtris facit virge erectionem.

Bulus eſt calidus ⁊ ſiccꝰ in tercio gra
du:coꝛtices radicum ⁊ curiones pꝛeci-
pue competũt medicine.Coꝛtices radicuʒ in

vere colligũtur.⁊ ſiccant ad ſolem.per annuzʒ

ſeruant᷑.habet autem virtutẽ diſſoluendi cõ⸗
ſumandi ⁊ purgandi flegma.⁊ viſcoſos hu⸗
moꝛes. Succus eius dicit᷑ ⁊ purgat attrahẽ
do ſuperius ⁊ inferius anguſtioſe.vnde non
debet dari niſi digeſta materia ⁊ coꝛpoꝛe flu⸗
xui pꝛeparato.vt in alijs vomitiuis medici⸗
nis valet febꝛi quotidiane diuturne:terciane
ex colera cicerina et vitellina. Itẽ epatis oppi
lationi ⁊ ictericie ⁊ collice ⁊ iliace ⁊ aq̃ lento⸗

9

flegmaticoꝛũ educit. vſus eius eſt vt der ſuc⸗
cus eius per ſe vel in eius decoctione diſtem

peret᷑ alia medicina.vel addat᷑ ſirupo vel oxri

mellis laxatiuis.vel coquat᷑ cum melle ad cõ
ſumptionẽ ſucci. Contra tremoꝛẽ exc emita
tũ ⁊ arteticam ⁊ lentoflegmaticã fiat bai᷑ caʒ

ex aqua ſalſa decoctionis radicũ eius.⁊ curi⸗

onum vel totius herde.

De Fenitulo.

Eniculus ſeritur de menſe decembꝛis

ianuarij febꝛuarij ⁊ marcij. ⁊ toto tẽpo
re tranſplantat᷑ calidus ⁊ ſiccus eſt in ſecũdo

gradu.virtutem habet diureticã extenuandi

groſſam ventoſitatẽ. cõmeſtum poſt pꝛandiũ

confert acidis eructuationib.que fit ex in
digeſtione. ⁊ hoc facit ex ſubtili ſubſtantia et
qualitatibo ſuis. Semẽ eius folia ⁊ floꝛes ⁊

coꝛtices radicũ vſui medicine cõpetunt. Se

men colligit᷑ in pꝛincipio autumni.⁊ ſeruat᷑ ꝓ
tres annos. Coꝛtices radicũ colliguntur in
pꝛincipio veris.⁊ ſeruant᷑ per mediũ annum.
ontra oppilationẽ epatis ſplenis ſtrangui⸗
riam diſſinteriã ⁊ vicium lapidis ex frigida

cauſa detur.et aqua decoctionis eius. Item

Sitxtus

feniculus coctus ⁊ cõmeſtus valet cõtra pꝛe⸗
dicta. Item eadẽ aqua vel vinũ ſoluit doloꝛẽ
ſtomachi ex frigiditate vel ventoſitate.⁊ di⸗
geſiionẽ cõſoꝛtat.idẽ facit puluis ſemis eius
Contra pannũ oculoꝛũ ⁊ pꝛuritũ ſuccus ra
dicũ eius ſeniculi in vaſe eneo ꝑ qndecim di⸗
es ad ſolẽ ponat᷑.et moꝛe colirij oculis appo⸗
nat᷑. Contra pꝛuritũ oculoꝛũ certũ eſt experi
mentũ.conſficiat᷑ aloes optimũ cum ſucco ſe

niculi.⁊ ponat᷑ in vaſe eneo ad ſolem per.xv.

dies. deinde ponat᷑ in oculis moꝛe colrij.

—

Lamula eſt calida ⁊ ſicca ĩ quarto gra
du.flamula quia virtutẽ habet intenti⸗
uã eſt autẽ ſimilis vidalle in folijs ⁊ floꝛibus
ſed hʒ floꝛes cõcauos.viridis multe eſt effi⸗
cacie.ſed ex ſiccitate nullius vel modice.Ad

cauteriũ ſiue ignẽ facienduʒ cõterattamula
⁊ ſuper locũ ponatur ⁊ dimittat᷑ per diem.et

poſtea inuenit᷑ cutis cõbuſta. Ad apoſtema
rũpenda quãdo verſuʒ eſt ad ſaniem. ⁊ caput
eſt durum. conteratcum oleo.⁊ ſupponat᷑ ole
um.ponitur ad relaxationem ne flamula ni⸗
mis exſiccat.

— . —

—

„E

.

Vmusterre eſt herba nota. ſic dicta.qꝛ
generaliter a quodã groſſa fumoſitate
terre calidũ eſt in pꝛimo gradu.ſicca in ſcdo.
viridis ⁊ ſicca a quodã magne efficacie.pꝛin
cipaliter purgat melancoliã.ſcðdᷣo fleuma ſal
ſum ⁊ colerã aduſtam. ⁊ eſt diuretica contra
ſcabiem vncias.ij.ſucci eis addito ʒuccaro fi
at ſirupus.⁊ cum aqua calida detur.vt addã

tur ſemina feniculi. Item ſiat hoc vnguentũ

cum oleo nucũ.⁊ ponat᷑ puluis fuliginis ſub
tilis.et conficiat᷑ addito acceto ⁊ ſucco fumi⸗
terre in maioꝛi quantitati qᷓ; de alijs.⁊ vnga⸗
tur patiens in balneo optimũ eſt. Et nota q;

ſi ſuccus eius detur ter in ſeptimana vt dixi⸗

mus optime purgat humoꝛes inducẽtes ſca
biem. Item herba fumiterre in vino cocta et
poſita ſuper locũ podagricũ multũ valet.

Sixtus Fo. xxxvj.
Defungo.

—
ND

R
ℳ☛
G

— —

AUingi quidam ſunt boni.quidam moꝛ
tiferi.boni ſunt parui rotundi ad mo⸗
dum pilei.qui in pꝛincipio veris apparent.et
in maio deficiũt.nunq; em iſti tales aliqueʒ

interfeceruni.aut multũ leſerunt ſubito. ſed
tamen omes malum generant nutrimentuʒz.

Moꝛtiferi autẽ ſunt qui naſcunt᷑ iuxta ferrũ

et ruginoſum. Alij autẽ ſunt moꝛtiferi licʒ nõ
ſtatim interficiant.ſcʒ illi qui naſcũtur iuxta
alias res putridas. aut iuxta habitationẽ ali
cuius reptilis venoſi.aut iuxta quoſdam ſpe
ciales arboꝛes.que in pꝛopꝛietate habẽt fun
goscoꝛrũpere ſic oliua eſt Signũ aũt moꝛti
feri eſt. ꝙ in ſuꝑficie eius quedã hũiditas vi⸗
ſcoſa ⁊ coꝛrupta eſt.⁊ ꝙ cito alterat᷑.et coꝛrũ⸗
pitur inter manꝰ colligentiũ fungos. In no

ſtris autẽ habitatiõibus inuenit᷑ fungus qui
latus eſt.et ſpiſſus aliquod ruboꝛis habens

in ſuꝑficie ⁊ in illo ruboꝛe habet multas am

pulas eleuatas.quarũ quedam ſunt fructe et
quedã non. Nam ⁊ ille moꝛtalis eſt.et ſtatim
interficiẽs et vocatur fungus muſcarũ.eo ꝙ
in lacte pulueriʒatus interficit muſcas.

De Finugreto.

Enũgrecum calidum eſt ⁊ ſiccum.ſub

ſtannã habet conglutinoſam. vnde vir
tutem habet maturandi ⁊ laxandi.Ad apo⸗
ſtemata exterius maturandũ farina fenigre⸗
ci cum vitello oui conficiatur.et ſuperponat᷑
maturat eum ⁊ extenuat. Ad maturandũ et
rumpendũ conficiat᷑cum trebẽtina.⁊ ſuper⸗
ponatur.herba etiam cocta in oleo ſuperpo⸗
natur ad maturandũ. Ad apoſtema ſpiritua
lium farina fenigreci in ſacelo poſita ⁊ deco⸗
cta in aqua cum maluiſco ponat᷑ deſup. Ad
apoſtema ſtomachi ⁊ inteſtinoꝛũ ex farina fe
nigreci et aqua pꝛedicta fiant pultes ⁊ ſuper⸗
ponantur.

Sextus
De Gabulia.

Auubuſia ſunt de natura caulium et ha=
bent foꝛmam cauliũ donec clauſa fue⸗
rint.ſed poſtq; clauſi ſunt folia ipſoꝛum fiũt
quaſi alba ⁊ groſſa ſicut tuice ceparum. aerẽ

deſiderant frigidũ.nam in aerecalido vel tẽ⸗

perato non claudũtur ſed aperta remanẽt ſi⸗
cut caules.terram vᷣo deſiderãt qualem cau⸗
les.ex eis fiunt compoſita ſicut exrapis. Itẽ

ſeminantur vt caules.

DeGramine.

— — —

ho⸗
ſe⸗
üt
eri
te⸗
iſi⸗
en⸗

₰ℳ

.

Raminis virtus eſt ſtiptica.⁊ vulnerũ
conglutinatiua. ventris conſtrictina.
vulnerũ renum ⁊ veſice ſanatiua.⁊ doloꝛis

ſplenis mitigatiua.et eius ſuccus potui datꝰ
ſua pꝛopꝛietate lumbꝛicos occidit. hanc her
bam noſcunt canes ⁊ eam comedũt quando
ſe purgare volunt.vt Plinius dicit.

BDeGralego.

Nalega dicit᷑ impĩgnare terram ſi viri

dis vertatur in ea. Item dicit᷑ ꝙ eius ſe

men mirabiliter facit ouare gallinas.

De Gentiang.

Enciana eſt radix cuiuſdam herbe ſill
noie appellate. cuius folia radix eſt me

dicinalis. In fine veris colligit. et exſiccata
per tres annos ſeruat᷑. Haſcitur autẽ frequẽ
tius in montibus ⁊ in locis vmbꝛoſis ⁊ hu

midis.calida et ſicca eſt in pᷣmo gradu.virtu
tem habet diſſoluendi cõſumendi ⁊ aperien⸗

di. VUnde diuretica eſt contra antiquũ aſma.
detur puluis eius cum vino addita aqua oꝛ

dei.ſuccus radicis eius abſtergit moꝛpheaʒ.
⁊ ſanat plagas ⁊ vlcera coꝛroſiua.bibita etiã
multum iuuat eum qui cecidit ex alto ⁊ colli
ſus eſt.⁊ vltima medicina eſt contra moꝛſum
ſcoꝛpionis ſerpentiũ ⁊ vermiũ venenatoꝛuʒ.
ac canis rabidi ſi bibunt᷑ ex ea cuʒ vino due
Vnele. J

Dr Gariokilatal

Ariofilata ſimilis eſt nouellis folijs ru

beiſ ſen flaponibus.⁊ eius redolent folia.
cCalida et ſicca eſt in tercio gradu. Recens
maioꝛis eſt efficacie q; exſiccata.⁊ ſeruat᷑ per
annũ.virtutem habet diſſoluendi conſumen
di ⁊ aperiendi.et dicit᷑ gariofilata quia odo⸗
rem habet ſunilem gariofolis ſcõᷣm ſapoꝛeʒ
vel effectum. Contra coꝛdiacã paſſionem in
gaqᷓ marina ⁊ oleo cocta ꝑti anterioꝛi ⁊ poſte⸗

rioꝛi ſuperponat᷑.Ad digeſtionẽ conſoꝛtan⸗

dam:⁊ doloꝛem ſtomachi ⁊ inteſtinoꝛũ ex fri
giditate vel ventoſitate detur vinũ decoctio⸗
nis eius. l

Sixtus
De Humul.

Aimulus.id eſt liatigo. flos eius pter

.

ſiccitatem ſuam conſeruat᷑ per longitu⸗
dinem maximã temꝑis in virtute ſua ita vulł
garis opinio eſt ꝙ nunq; putreſcit.et eſtacu
ti odoꝛis ⁊ foꝛtis.et eſt calidũ ⁊ ſiccum.diſſo
lutiuus viſcoſitatũ ⁊ inciſiuus.et conſeruat
a putredine liquoꝛes quibus admiſcetur.

—

Jf. ——e

Ne

zan
o

ALiber
De Juſquiamo.

———

Vſquiamꝰ eſt frigidꝰ in tercio gradu.

DSemen eius eſt cuiuſdã herbe que caſ

ſilago vocatur ſiue deus caballinus.Semi⸗
nũ autem triplerx eſt diuerſitas.eſt em album
rubeũ et nigrum. Albũ et rubum competunt

medicine.nigrũ vᷣo moꝛtale eſt. Nota ꝙ iuſ⸗

quiamus debet recipi per os.interius ponen
dũ eſt ſemen ſi exterius herba.et ſemen maio
ris eſt efficacie. virtutem habʒ emothoꝛicam
id eſt ſomniferã cõſtringendi et moꝛtificandi
ad ſomnũ pꝛouocandũ in acuta egritudine
fiat fomentũ ex aqua decoctõnis eius herbe
circa frontem et timpoꝛa et pedes.ſiat etiã ab
lutio poſtea fiat hoc emplaſtrũ.puluis ſemi⸗
nis ſubtilis cum albumie oui et lacte mulie⸗
ris puellã nutrientis et modico acceto ⁊ fron
ti et timpoꝛiba aponatur. Item ad lacrimas
conſtringendas fiat idem emplaſtrũ ex ipſa.

Contra diſſinteriã fiat emplaſtrũ ex ipᷣa her

ba et ſuperponat᷑. doloꝛem eius tollit.Lõtra
doloꝛem dentiũ ſemina ſuper carbones po⸗
nantur.⁊ patiens fumũ per os accipiat et te⸗
neat ſuper aquam et apparebunt quaſi ver⸗

mes ſuꝑnatantes. Semen ſuperpoſitũ den⸗

Sixtus Fo. lexxviij.

tiet in cauſa calida doloꝛem tollit. et nota ꝙ

per decem annos ſeruatur,·

/.

Sopus eſt calidꝰ ⁊ ſiccꝰ in tercio gra⸗
Agu.habet virtutem ſcpᷣm folia et floꝛes
non ſcõm radices: diuretica eſt diſſoluendi
cõſumendi ⁊ attrahendi.Contra frigidã tuſ
ſum valet vinũ decoctionis eius etficuũ ſicca
rum.Item vinũ decoctionis eius et ſeminis
ſeniculi doloꝛem ſtomachi et inteſtinoꝛũ tol⸗
lit.fomentũ factum ex aqua decoctionis eiꝰ
matricẽ a ſuperfluitatibus munditficat.et ab
ſtergit. Idem ſacit ſuppoſitoꝛium ex puluere
eius ⁊ oleo muſtelino.puluis eius vel ipᷣa her
ba in teſta calefacta et ſuperpoſita capiti ꝑ ſe

vel in ſacello valet contra frigidũ catarrũ. et

caſum vue.Contra vuã fit gargariſmꝰ ex ac⸗

ceto decoctionis eius. Item ipᷣa herba in vi⸗

no decocta et cathaplaſmata tollit doloꝛem
ex ventoſitate.

* 5

Liber
De Iruntijs.

— ð

M

Runcij et ſaluida eadem eſt herba. G

multũ ſpinoſa.de quoꝛuʒ radicibus

fit cincibarũ hoc modo. in dubbus
libꝛis mellis et vna iruncinoꝛũ mundatoꝛuzʒ

vel paſtinate ponant᷑ vnci.libꝛa vel dimidia

et due zinʒiberis vel medietas piperis tantũ
hoc modo lauent᷑ iruncij ⁊ abijciatur lignuʒ

deinde minutatim incidãtur. et poſito melle
ad ignem.⁊ optime deſpumato ponant᷑ in eo

iruncij ⁊ ʒinʒiber ſiue piper.et vſq; ad ſpiſſi⸗

tudinem congruã bulliant. Et ſi in fine de⸗

coctionis addatur puluis:als ſemen eruceet

pinei erit optimũ ad coitũ ⁊ mẽbꝛi erectionẽ.

Arus qui alio nomie dicit᷑ barba io⸗
unis:als barbaron vel pes vituli.cali.⁊
ſic. eſt in ſcdᷣo gradu. In locis ſiccis ⁊
humidis montuoſis ⁊ planis inuenit᷑.in hye
me ⁊ eſtate magnã habet efficaciã ſcᷣm folia

maioꝛẽ ſcdm radices. maximã ſcõm quaſdã
tuberoſitates que colligunt᷑ ſcindũtur et de⸗

ſiccant᷑ virtutem habet diſſoluendi relaxan⸗

di ⁊ extenuandi. Contra tumoꝛẽ aurũ her⸗
ba ipſa cum tuberoſitatibus decoquat᷑ in vi⸗

no et oleo.addito cimino.et fiat emplaſtrum

guribus ſuperponat᷑. Contra frigida apoſte

mata ipᷣa herba tota cũ tuberoſitate ⁊ exun⸗
gia vꝛſina teratur.et poſtmodũ in teſta calefa
cta ſuperponat᷑. Contra ſcrofolas nouellas
herba ipᷣa cum exuugia veteri ⁊ ſquilla vłex⸗
ungia vꝛſina ſi poteſt haberi terat᷑.⁊ ſuperpo
nat᷑ ⁊ liberabitur ſi recentes fuerint.Ad faci⸗
em depurandã.et cutim ſubtiliandã ex tube

roſitatibus deſiccatis fiat puluis ſubtilis et

cum aqua roſata conficiatur.et ponat᷑ad ſo⸗
lem donec aqua conſumat᷑.Et ita fiat ter vel
quater vel amplius ex illo puluere ſolo vł cũ

aqua roſata puluis eius carnem ſuperfluam
coꝛrodit.

ſond
ure
iuſd
iof
anno
duy
ctay⸗
opi
dolo⸗

dihl

nenea

leht

io⸗
l
99
nhſe
ſola
ſi
de⸗
n⸗
er⸗
gwͦ⸗
gum
poſt
run⸗
leſn
ellas
ler⸗
fach⸗
mbe
lis
dſo⸗
ſlã

iorx
Deiris ſiue yrtos.

Ris ſiue yreos ſiue gladiolus.als gla⸗

Zolnus. cuius folia ſunt ſimilia enſi: cũ
floꝛibus purpureis vel albis. Nam iris pur
puream habet floꝛẽ.yreos autẽ album.⁊ ſunt
eiuſdẽ virtutis.radice tm̃ vtimur in medici⸗
nis.in fine veris colligitur ⁊ ſiccatur.ꝑ duos

annos ſeruat᷑.calida ⁊ ſicca eſt in ſecũdo gra

du.virtutem habet diureticaʒ.vnde diſſoluit

et aperit. Contra vicium ſpiritualiũ ⁊ contra

oppilationem ſplenis epatis renũ ac veſice.et

doloꝛem ex ventoſitate vinũ decoctionis ire
os iuuat.puluis eius leuiter ſuperfluam car⸗
nem coꝛrodit Ad pannũ oculoꝛũ fiat coliriũ

ex puluere eius.⁊ aqua roſata.

Der Liqiiritia.

SBixtus

8 /

Iquiricia eſt radix cuiuſdã herbe.q̃ de
ſigerat terraʒ bene ſolutam.⁊ pꝛecipue
zabulum. vt in eo facile multas ⁊ longas p
ducat radices. que ſi plantat᷑ faciliter comp⸗
hendit.⁊ circa ſe multũ pullulat.⁊ foꝛte ſi ha⸗
ſta eius adhuctenera flectat᷑ ad terrã ⁊ operi⸗
atur conuertet᷑ in radicẽ.ſicut accidit in men
ta.ruta ⁊ gramine.calida ⁊ humida eſt tẽpe⸗
rate. Eligenda eſt non nimis groſſa. nec mul
tum tenuis.interius crocea.non puluerizabi

lis. nigra vo ⁊ alba eſt abijcieda.ſuccus eiuſ⸗
dem eſt efficacie ⁊ etiã foꝛtioꝛis.qui hoc mo⸗

do fit. Cum viridis eſt bene cõterat᷑.et in aqᷓ

bulliat et decoquat᷑ vſq; ad conſumptionem

fere.poſtea expꝛimat᷑.valet contra omnia vi⸗
cia pectoꝛis.decoctio eius valet cõtra tuſſim

ad idem valet electuariũ confectum ex ſuc
co liquericie ⁊ melle. Item liquericia maſti⸗
cata ⁊ ſub lingua retenta ſitim ⁊ aſperitatem
lingue ⁊ gutturis mitigat.

*

Ingua arietis (que plãtago vocat frigi
.. agüaca eſt. folia eius ſicca cõſolidant
optĩe vulnera ⁊ vlcera.⁊ ad hoc nihil eſt mez
lius ea (vt dicit Dyaſ. Et mirabile videt᷑ ꝙ ſi
bibat᷑ ſuccus triũ radicũ eius tribus vnciiss

vini aliqñ curat tercianã.Et quatuoꝛ radicũ

ſuccus cũ quattuoꝛ vncijs vini bibatur.ali-⸗
quãdo curat quartanã. Item dicit Dyaſco.

ꝙ ſanat vulnera canis rabidi. ydropicos iu
uat.veneno repugnat.eius ſuccꝰ lumbꝛicos

necat.⁊ vehementer ſolutionẽ ventris miti⸗

gat. menſtrua conſtringit.⁊ tumoꝛes apoſte
matũ in pꝛincipio reꝑcutit ⁊ diſſipat.gingui
as tumidas ⁊ ſanguineas repꝛimat ⁊ ſanat.

DeTiio.

„

8
N

R
N —

Iliũ plãtat᷑ de mẽſe octobꝛis ſeptẽbꝛis
nouẽbr in tra pigui ⁊ bñ ſubacta. Nã
accipiunt᷑ ſpici ſiue bulli eiꝰ virides. vel ſicci
ponunt᷑ ꝑ vnã ſpannã.vł vnũ pedẽ qð eſt me

lius ſeꝑati ſicut fit de alijs. Itẽ dicit Ariſto.
ꝓ ſi haſta lilij qũ nondũ aꝑtum eſt ſemẽ ſiue

flos eiꝰ flectat᷑ in terrã.ita ꝙ cepa nõ radicet
⁊ cooꝑiat᷑ terra infra paucos dies emittet in
qᷓlibet nodo haſte cepã ꝑuulã ſicut ſunt bui
li eiꝰ.calidũ ⁊ hũidũ eſt. Aliud eſt domeſticũ
aliud ſilueſtre. Sʒ ſilueſtre aliud gerit floꝛeʒ
purpureũ.qð efficaciꝰeſt.aliud croceũ habʒ
coloꝛẽ.domeſticũ aũt cũ exungia veteri tritũ
vel cũ oleo coctũ ⁊ ſuꝑpoſitũ frigidũ apoſte⸗
ma maturat.Contra ſplenis duriciẽ radix li
lij in młta quãtitate cũ bꝛãca vꝛſina ⁊ radice
emiſce ponat᷑ in vino ⁊ oleo ꝑ.x.dies.Et po⸗

ſtea colet᷑ ⁊ colatura addita cera ⁊ olco. ⁊ fiat
vnguẽtũ. Ad faciẽ colerandã accipe tubero

ſitates radicꝭ lilij agreſtis ⁊ ſicca.⁊ puluerem
inde fac ⁊ iſtẽpera cũ aq̃ roſacea ⁊ deſiccet᷑.
q̃ facto ter vel q̃ter illũ puluerẽ ſolũ ⁊ cum aq̃
roſacea ↄfectũ ducas ſuꝑ faciẽ. Jtẽ abluẽdo
mũdabit faciẽ ⁊ renouabit cõtractionẽ ruga
rũ. Itẽ folia eius ſi trita cũ oleo aponant᷑ qꝛ
vHᷣtus erꝰ mitigatiua eſt. Itẽ educit purgatiõʒ

meẽſtrualẽ qꝛ eſt aꝑitiua ex vẽtoſitate. ⁊ eſt tu⸗

D

?

.
4
.

ganto magis valet.

Liber

mToꝛis rep̃ᷣſſua. Et ideo valet cõtra apoſtema
ta ex vẽtoſitate Si radix eiꝰ trita cũ oleo ſepi
us appo nat᷑. Pliniꝰ dicit ꝙ cepe cum vino et
oleo admixto clauos pedũ ſagittas ſerpẽtuʒ
2 fungoꝝ maliciã ⁊ venenũ decocte cũ vino
⁊ oleo admixto clauos pedũ ⁊ nodos ſoluũt.
piloſq; lo aduſtis reddũt. in vino etiã cocte
addlito melle venis pᷣciſis ſubueniũt.folia ip
ſius cocta in vino vulnera ſanãt. Ex floꝛib-

eiꝰ fit oleũ.⁊ aq̃ ſicut ex roſis.⁊ ſunt vere eiuſ
dem virtutis cum oleo ⁊ aqua roſata.

Pe Lingua aus.

Ingua auis calida ⁊ ſicca eſt in pꝛimo

AIgrad u.folia hʒ ꝑua ⁊ acuta ligue auis
ſilla. viridis multe eſt efficacie. exiccata nulli

„* . * .

us.virtutẽ habet incuãdi libidinẽ.⁊ humeetã
di. herba iſta cũ carnibo cocta vel oleo cocta

vel ſanguĩe libidinẽ incitat.valʒ etiã decocta

agddito zaccaro cõſump. Cõtra ſiccitatẽ pe

cioꝛis det᷑ aq̃ decoctionis ipᷣius ⁊ addito tra⸗

De Lapatio.

Avppaciũ idẽ accetoſa vel rimoſa calidũ

t⁊ ſiccũ eſt in tercio gradu vel in ſecũdo

en Auiceñ Eſtait iripler aſpacii ſcz aca⸗

Sextus Fob xt.

tũ acuta babẽs fſolia.virtutẽ habet diſſoluẽ⸗

di ⁊ relaxãdi aperiẽdi ⁊ extenuãdi. Cõtra ſca
biẽ ſuccꝰ lappacij acuti ⁊ oleũ muſteunũ ⁊ pix
liquida ſimul bulliãt poſtea colet᷑ ⁊ colature
addatur puluis tartari ⁊ fuliginis ⁊ fiat vn

gueniũ q ſatis cõpetens eſt icabioſis. Aui⸗
ceñ.dicit ꝙ radix eiꝰ cũ acceto cocta confert
ſcabiei vlceroſe.⁊ impetigini. ⁊ eius decoctio
ciũ aq calida pꝛunitui. Et ſiliter ipſa met i bal
neo eit optima Cotra impetiginẽ ⁊ ſerpiginẽ
fiat decoctio ſucci lappacij ⁊ puluere auripig
menti. Ad apoſtemata maturandũ lappaciũ

rotundũ tritũ ⁊ in oleo decoctũ vel cũ exun⸗

gla ſuꝑponat ad rüpendũ eodẽ modo ſuꝑpo

nat᷑acutũ.Contra ſtrãguiriã ⁊ diſſinteriã fi⸗

At decoctio lapacij i vino ⁊ oleo ⁊ pectini ſu
pponat.vꝛinã pꝛouocat in multa quãtitate.

Aqua vel vinũ decoctiõis eiꝰ ſoluit oppiiati⸗

oneẽ ſplenis ⁊ epatis.Cõtra ſcrofulas nouel⸗

las fiat emplaitrũ ex lappacio acuto ⁊ exũgia

ſimul tritis. Cõtra lumbꝛicos valet ſucc erꝰ
datus cũ melle. Cõtra flegma habũdans in

cerebꝛo ſuccus eius cũ ſucco rute in modica
quatitate naribus inijciat᷑ in aere calido vel

in balneo. Item lappaciũ crudũ vel coctum
cõmeſtum valet ſcabioſis.

Bi Tattuta.

Liber
Actuca ſeri ⁊ tranſplãtari poteſt fere to
to tſpe anni in terra pĩgui bene ſubacta
per ſe ⁊ mixtim cũ alijs herbis.⁊ q̃ ſata fuerit
in autũno vtiliter plantat᷑ mẽſe decẽbꝛis.cir⸗
ca areas aliarũ herbarũ que tũc ſerunt᷑. Jpᷣa
em̃ nõ timet gelu ſed roboꝛat᷑ ex eo.⁊ erit bo⸗
na poſt hyemẽ cũ alijs herbis.quouſq; ſemẽ
ꝓducet. Sed q de natura ꝑuarũ nõ trãſplan
tant. Que vᷣo ſunt ex magnis q romane dicũ
tur q̃ habẽt alba ſemĩa trãſplantari debẽt vt
creſcãt ⁊ dulcedinẽ habeãt.multũ iuuant᷑ ir⸗
rigatiõe tꝑe ſiccitatis.lactuca fri.eſt hu. tꝑate
Alij dicunt ꝙ eſt calida ⁊ hũida tꝑate.⁊ ideo
eſt melioꝛ ceteris herbis.⁊ tẽperatiſſima reſpe
ctu aliaꝝ herbaꝝ.Sanguinẽ generat ⁊ lac ⁊
vꝛinã ꝓuocat ⁊ colerã extiguit.ſanguĩs ebul
litionẽ refrigerat.⁊ ſomnũ inducit. Itẽ valet
cõtra ca:apoſtemata capitꝭ doloꝛẽ de colera
rubea. Sanguinẽ factũ amputat cathaplaſ⸗
mata.ſed cocta plus q;ᷓ cruda fit eſui cõueni⸗
ens.qꝛ eius lac caloꝛe ignis minuit᷑. pᷣ qð cre
at ſomnũ inducẽs.vñ fiu aperitiua.ſanguᷣinẽ
t peſſimũ generat.idcirco ea aſueſcentibo fit
nociua.qꝛ tenebꝛoſitatẽ oclis facit.⁊ ſperma⸗
tis materiã coꝛrũpit.Sed cũ eſt adhuc tene⸗
ra valet multũ in febꝛibo elixata vel cruda in
acceto cocta.addito croco ſoluit oppilationẽ
ſplenis ⁊ epatis. Ad ꝓuocandũ ſomnũ ſemẽ
conficiat᷑ cũ lacte mulieris puelł nutriẽtis ⁊
cũ albumie oui.⁊ fiat emplaſtrũ ſuꝑ timpo⸗
ra. Itẽ puluis ſemĩs eiꝰ cũ lacte ſomnũ ꝓuo⸗
cat. Itẽ facit febꝛicitantibo datꝰ cũ aq̃ calida.
CLoõtra calidũ apoſtema cõficiat᷑cũ oleo roſa
to ⁊ ſuꝑponat᷑ ⁊ deſtruũt ipᷣm. Itẽ cathaplaſ
ma frondiũ ipᷣius habẽtibo criſpilã ſubuenit
Itẽ ſemẽ eius datũ in potu ſepe pollutioneʒ
patienti celerit᷑ ſuccurrit. Itẽ eſt q̃daʒ ſpẽs la
ctuceagreſtis qᷓ longioꝛa ⁊ ſtrictioꝛa hʒ folia
ſubtilioꝛa ⁊ aſperioꝛa ⁊ nimis viridia.hec eſt
amara ⁊ eſt maion caliditat ⁊ ſiccitat q; do⸗

meſtica. Iẽ dicit lini ꝙ eſt am ſpes la⸗

ctuce ſpõte naſcẽtis quã capꝛinã vocãt.q̃ pꝛio

iecta in mari pꝛotinꝰ necant᷑piſces qͥ ſunt in
circuitu vicini. Itẽ eſt alia ſpẽs lactuce q̃ na⸗

ſcit᷑ in aruis.cuiꝰ folia trita cũ polẽta cõferũt
viſceribi.⁊ hãc greci vocant ylion. Itẽ eſt alia
ſpẽs q̃ creſcit in ſiluis quã vocãt ſcaricion.cu
ius folia trita cũ polenta vulnerib pſũt.ſan⸗
guinẽ ſtringũt.⁊ putreſcẽtia vulnera ſanant.
Et eſt alia ſpẽs lactuce habẽs rotũda folia ⁊
bꝛeuia.quã multi etiã vocãt acriã.Cuiꝰ ſuc⸗
cũ ancipitres ſcalpãdo terrã herbã extrahũt,
intingẽtes oclos diſcutiũt obſcuritatẽ ca

N

Sirtus

liginẽ cũ ſeneſcüt Cuiꝰ herbe ſucc? ſanat oia⸗
vicia oculoꝛũ.et maxĩe quãdo ei lac mulierũ
admiſcet᷑. Serpentũ moꝛſibo ⁊ ſcoꝛpionũ icti

bus medet᷑. Si ſuccꝰ eius cũ vino potet᷑ ⁊ fo

lia trita ſuꝑ vulnꝰ emplaſtrent᷑. omnẽ em in⸗

flationẽ diſcutit ⁊ compeſcit.
Da Lentilco.

„.
. —

Entiſeus cali.⁊ ſic. cõplexionis eſt. vir
tutẽ habet cõſtringendi ⁊ cõſolidandi.
õtra fluxũ menſtruoꝛũ ⁊ diſſenteriam ⁊ vo

mitũ ex debilitate virtutis cõtentiue.faſcicu

li parui facti cũ folijs decoquant᷑ in acceto.
et pectini ⁊ renibo cataplaſma factũ ſuperpo
nat᷑. Contra vomitũ ſuper furculã pectoꝛis.
Alius vſus cõtra pꝛedictas teneritates.len⸗
tiſci bulliant vſq; ad acceti cõſumptionẽ.de⸗
inde ſiccet.⁊ fiat inde puluis.⁊ detur incibis
⁊ potibus.Contra vicerationẽ virge puluis
factus ex folijs eiꝰ ſuꝑ teſtam calidã deſicca

tis ⁊ pulueriʒatis vlcera conſolidat ⁊ ſaniem

conſumit. ſed non debet poni niſi quãdo eſt

ſanies. Contra vlcerationẽ oꝛis lingue ⁊ la⸗

.

.

bioꝛũ in febꝛe acuta.fiat decoctio eius folio⸗ .
u ix acceto.⁊ patiens ſepe gargariſet.

ffa

fum
oon⸗
goͤl
Wult
ico
tibu
cli

se

llhit
o

lerne

imee

licge
ſtess
ſun
M

A

hit
ndi.
1 0
ſccu
evo⸗
gpo
nis,
len⸗
de⸗
ibis
luis
ſic
hienn
ck
l
o⸗

De Laureola.

Aureola eſt herba multũ laxatiua.cali
da ⁊ ſicca eſt in ſecundo gradu. Cuius

fructus ſiue ſemen eius eſt rotundũ ſubruf⸗

fum ad quantitatẽ piperis quod dicitur ci⸗
rogridiũ:ałls cocõdriũ quod eſt adhuc ma⸗
gis laxatiuũ qᷓ; laureola.et tamen ipſa herba
multũ eſt laxatiua ⁊ purgat multũ fleuma et
viſcoſos humoꝛes. pꝛincipaliter a remotis ꝑ

tibus ⁊ iuncturis membꝛoꝝ ſcdᷣario melan⸗

colicã.vnde valet ſciaticis arteticis et poda⸗
griicis. Item cõtra opoplexiam ⁊ paraliſim.

vſus em̃ eius eſt cũ alijs medicinis ĩ oximelle

illinitam et ſimilibo dat etiam in apoʒimati⸗

bus per ſe non dat᷑.quoniã habet naturã vl⸗

cerandi inteſtina. ex nimio ſuo acumine. Si

tamẽ ea per ſe vti volumus decoctioneʒ eius
damus.addito gũmi arabico.⁊ maſtice.⁊ ma
licia eius expꝛimat᷑.non aũt eis eſt danda ni

ſi eis qui difficiles ſunt ad ſoluendũ et carno

ſum ventrem ⁊ inteſtina habentibus. eiuſdẽ

virtutis eſt ſemen eius.

Appa eſt herba que habʒ in ſummi
tatibus capitella veſtibus valde ad⸗
herentia. lappe multe ſunt ſpecies.
omnes medicinales. Nam Plinius dicit. ꝗq;
ictibus ſcoꝛpionũ medent᷑ nec feriunt homi
nẽ ſi inuncta fuerit ſucco eius.decoctio radi⸗
cis eius confirmat dentes ſi tepida in oꝛe te⸗
neatur.ſemen eius multa vicia ſtomachi cu⸗
rat.reijcientibus ſanguinem pꝛodeſt.diſſin⸗

terie ſubuenit. Nam radix cum vino ſiſtit et
folia adiecto ſale ſoluunt.

Liber
De Teniſtico.

Eniſticus eſt calidus et ſiccus in ſe⸗
cundo gradu. Cuius ſemen leniſti⸗
cus appellatur. Semen non herba
vel radix in medicinis ponat᷑virtutem habʒ
diureticam aperiendi ⁊ extenuandi.vnde vi⸗

nũ decoctionis eius contra oppilationẽ ſple⸗

nis et epatis valet contra doloꝛem ſtomachi
et inteſtinoꝛum pꝛo ventoſitate pꝛouenienteʒ
aqua decoctionis eius valet.puluis etiã eius
cum puluere cimini datus ad pꝛedicta valet.

De lelonibus.

Elones deſiderant talem terrã ⁊ aerẽ
qualeʒ citrulli vt ſapoꝛioſioꝛes ⁊ ſoli
dioꝛes vt cucumeres.ſed nimis pin⸗
guem et nimis ſtercoꝛatam vt ſapoꝛioſioꝛes
et ſolidioꝛes fiant.et citius maturent᷑et eodex
modo ⁊ temꝑe plantari debẽt. ⁊ cũ nati ſunt
irrigari non audẽt. Ex his quideʒ ſunt longi
qͥ comedũtur maturi ſcʒ cum incipiũt redole
re et crocei fieri. Ex quiba groſſi qui habẽt ſe
mina valde parua ſunt ceteris melonũ gene⸗
