ctent᷑ et plicent᷑vt foꝛtes fiant et ſpiſſe.et vbi
perdite fuerint reparent᷑.deinde cũ ſpiſſe cro⸗
uerint interrate diſponant᷑ ⁊ ligent᷑ vbiopus

fuerit.et non iuxta terrã.ſed vno pede ſup eaʒ

incidant᷑ tẽpoꝛe octobꝛis vel nouẽbꝛis.⁊ me⸗
lius febꝛuarij et marcij.vſq;quo incipiũt tur
geſcere gẽme.hoc em̃ modo loca ſemꝑ clanſa
erunt.et ſeps inſpiſſabit᷑ puliulãs.in ſummo
ſtipite in medio et radice. Ex his tamen que
in ſuperioꝛi acie ſunt plãtate.poterũt alique
qbuſdam pedibus diſtãtes ſine inciſione re⸗
linqui.vt fructũ ferant.aut pꝛo igne ſeruent᷑.
vel edificijs deputẽtur.Et plante qͥdam ſpi⸗
narũ in acie inferioꝛi q dam ponende ſunt ſpi
narũ inde aut arboꝛũ.aut pꝛunoꝛum.aut ro⸗
ſarũ ſilueſtrium.et ſilueſtrium ſpinas acutas
habentiũ.que vᷣo in ſupᷣma ponende ſunt ar⸗
boꝛes ſicut pꝛune domeſtice.que ſpinis ſuis
defendũt.et ſpiſſa earũ pullulatione claudũt.
Igni tercio vel quarto anno ſeruiũt.et pluri⸗
mũ fructum ferũt.vel ſicut plante vlmoꝝ vel
ſalicũ vel populoꝛũ vel vnʒoloꝛũ et ciconio⸗
rum vel maloꝛũgranatoꝛũ in calido aere vel
tẽꝑato et ſimiliũ arboꝛũ.et pᷣcipue facile pul⸗
ilij

lulantiũ a radice. Notandũ eſt tamẽ ꝙ ſi ter

ra ſit adeo frigida ⁊ dura.qꝙ in ea plãtule pit
ficile cõpꝛehendant.plantule ſolũmodo cico
nioꝛũ cũ radicibus vel ſine ponant᷑ ibidẽ.que
non reſugiunt talẽ terrã. ꝙ ſi eſt campus als
ager. vlmus eſt vtilioꝛ om̃ibus alijs plantis.
ꝙ; ⁊ ſepem ſuſtinet ⁊ attollit vuas.et frondes⸗
iocundiſſimã miniſtrat ouibo ⁊ bubus. ac ſe⸗
pibus pᷣbet virgas ac foco ⁊ furno.et eſt mul

tis openibo optimus. Si vo plantule deſint

in partibo illis.aut aliunde poꝛtent᷑ radicib⸗
cooꝑtis.⁊ optime pᷣparatis.vt a caloꝛe defen
dant᷑ et vento.aut maturitatis fructuũ tẽpoꝛe
colligant᷑et ſole ſiccent᷑ ſemina.⁊ in ſemiario

mẽſe ianuarij vel febꝛuarij ſata aut plãta nu⸗
triant᷑.vt ſequenti vel tercio anno ipſoꝛũ co⸗

pia facile habeat᷑. Palladius tamẽ pᷣcipit ma
tura colligi ſemina rubi ⁊ ſpine.q̃ rubus ca⸗
ninus vocat᷑.⁊ cũ farina herebi ex aqua ma⸗
cerata miſceri funes.deinde ſparteos veteres
mixtioni ſic induci.vt inter funes ſemina re⸗
cepta ſeruent᷑ vſq; ad verni tẽpoꝛis initia.tũc

ibi ſepis futura eſt duo ſulci tribus pedibus

a ſe ſeꝑati ſexquipedes altitudine fiant.et per
vtroſq; cũ ſeminiba obꝛuant᷑ funes in leni ter

ra.ita trigeſima die pꝛocedũt ſentes.quos te⸗

neros adminiculis opus eſt adiuuare.qui in
ter ſe per ſpacia relicta vacua iungentur. 5
De fluminü dekenſiotb'.
A umina ſuo impetu ſepe ripas poſſeſ⸗
ſionũ fodiunt.et in eis operant᷑ruinas.
et quãdoq; ſui cremto ⁊ depꝛeſſione vicino⸗
rũ locoꝛũ inundant ⁊ operiunt terrarũ ſuper
ficiẽ.et vbi ſua rabie operant᷑ rupes modicũ
ſuperius penaculi foꝛtes fiant.ſcdᷣm impetiũ

amnis aut ibidẽ mergãt᷑ ciſte cũ magnis coꝛ⸗
niba ligneis admodũ cratis ab vtroq; capite

factis.et viminiba cõtextis.et lapibo plenis.q̃
bergulle dicunt᷑. Abi vᷣs aquarũ habundã⸗
tia ſuperſiciẽ operit ⁊ ſegetes necat.fiant ag⸗
geres foꝛtes ⁊ magni.taleſq; eoꝛũ potentia a⸗

quarũ iniurie cõtradicant.ꝙ ſi in aliquo loca

to debilitabit᷑ aggenanteq; deficiat alius cõ
ueniens poſt ipᷣm fiat.⁊ debilitatus in qͥbuſ⸗
dam incidat᷑ locis.vt currus ⁊ beſtie ac homi
nes nouũ aggerẽ percurrere ⁊ cõculcare co⸗
Ganttur.—
Finit liber ſecũdus feliciter.

De campeſtribs agris colẽdis.⁊ de natura et
vtilitate fructuũ qui ex eis percipiun᷑.
Ajmpeſtriũ agroꝝ cultus in
libꝛo ſcdᷣo generalit᷑ tradit
eſt. Nuũc aũt in hoc tercio li⸗
bꝛo dicã ſingulariter de cul
tu et vtilitate cuiuſſibet ſemi
ntttetis et fructus ꝗᷣ ſemiatur in
eis.⁊ ex eiſdem ꝑcipiunt᷑.ſcõm oꝛdinẽ alpha
beti. et pmo qͥdeʒ dicã de area ⁊ hoꝛreis.q vni
cuiq; ſemini cõmunia neceſſaria ⁊ vtilia ſint.

Rea longe a villa eſſe nõ debz. ꝓpter de
prorꝛtãdi facilitatẽ.⁊ vt fraus nõ timeat
dñi vel pꝛocuraton in ciuitate ſuſpecta. Sit
aũt vt Palladius ait.vel ſtrata ſilice.vł ſaxo
montis exciſa.vel ſub ipſo triture tpe vngu⸗
lis pecoꝝ vel poꝛcoꝛũ et aq̃ admixtiõe ſolida
ta. Sit circa hãc locꝰ altꝰ planꝰ ⁊ purꝰ.ĩ quẽ

frumẽta tranſfuſa refrigerent᷑.⁊ hoꝛreis infe

rant᷑q̃ res ĩ eoꝝ durabilitate ꝓficiet.fiat dein

de pꝛoximũ tectu. vel habeant᷑ ſextaria vel ſi⸗
milia. vt tꝑe imbꝛis ſubito mũda.vel ſemitri
ta trafferant᷑ vel oꝑiant᷑. Sit autẽ loco ſubli⸗

fiet
eis
tord,
albot⸗

fige
nd
inen
lise
lantl
fono
flu
heei
uc
rii
ſode
lunt

ſinn
cor
leis
gie
aut
ben

HW

ehawn
n. 4
alensin
lt adie
Nlecoh⸗
irde al
lnne ſni
nnimmren
Naintib
bangi
mnln.

Tiber

miet ꝑflabili vndecũq;. longetñ ab oꝛtis ⁊ vi
neis atq; pomerijs. Hã ſicut radicibo vᷣgul
toꝛũ ꝓſunt letamẽ ⁊ palee.ita inſidiãtes fron
dibus perfoꝛant et coꝛrumpunt.

De hoereis.

. . NNNISN N.. —
.
N

Itus hoꝛreoꝝ ſuꝑioꝛ longe ab om̃i ole

re et letamiĩe et ſtabulis ponendus eſt.
frigidus vẽtoſus et ſiccꝰ.ſed facꝭᷣ granarijs
vt Palladius ait amurca luto mixta parietis
linient᷑.cui aridi oleaſtri folia vel oliue ꝓ pa
leis adijciunt᷑.q̃ vt ſiccata fuerint frumẽta cõ
dent᷑.hec res gurgulionibo ac muribo ⁊ cete⸗
ris noxijs aĩalibo inimica eſt. Aliqͥ coꝛiandri
folia frumẽtis miſcẽt.ad ſeruãdũ pꝛofutura.
hec ait Palladius. Nihil t̃ cõmodoſiꝰ erit
diu cuſtodiẽdis frumẽtis.qᷓ; ſi ex hoꝛꝛeis in

alterũ locũ vicinũ trãſfuſa refrigereni aliquã

tis diebo atq; ita hoꝛreis inferañ. NHegat co

lumela ventilanda eſſe frumẽta qꝛ magis mi
ſcent᷑ aialia totis aceruis.q̃ ſi nõ moueant᷑in
ſũmitate intra menſurã palmi ſubſidẽt.⁊ hoc
coꝛrupto velut coꝛio illeſa durabunt.ab hoꝛ

reis iñ debz auſter eſſe aduerſus Adhuc cauẽ
dũ eſt ne pauimentũ ſuꝑ q̃ͥ ponit᷑ humidũ ſit
aut rarũ.ſed ſolidũ ⁊ bñ planũ.ne muribo pꝛe

beat habitaculũ per foꝛamẽ. Inſuꝑ etiã dili

Tertius Fol. xxv.

genter attendendũ eſt.ne ſit locus excedẽs in
frigoꝛe vel caloꝛe.quia vtrũq; ſegetes coꝛrum
pit et perdit in eis virtutẽ naturalẽ. Aliqͥ pu⸗
teos faciũt.hoꝛũ ſolũ et latera paleis ſubſter⸗
nũt.et curant ne humoꝛ aut aer tãgere poſſit.
niſi cũ permittit᷑ ad vſum.quo em̃ ſpũs nõ ꝑ⸗
uenit.ibi nõ oꝛit᷑ gurgulio.ſic conditũ triticũ
manet annis qͥnquaginta.multũ vᷣo plus an
nis centum vt Varro ſcribit.

De Auena.

. ℳ

Vena duplex eſt. ſilueſtris et dome ſti⸗
ca. ſilueſtrꝭ naſcit᷑ in frumẽto.cũ granũ
eius ſatũ nimia mollicie ⁊ intemperãtia terre
cõuertit᷑ in auenã.·q̃ ab eo in herba cognoſcit᷑
qa latioꝛes viridioꝛes et piloſioꝛes habʒ frõ
des.et huius granũ nigrũ et piloſuʒ eſt.et ma
turat᷑ et cadit ante maturationẽ frumẽti.Do⸗
meſtica eſt alba nõ piloſa.et ſemĩat᷑ temꝑe ſe⸗
minũ frumẽti et eodẽ modo.et melius menſe
febꝛuarij ⁊ marcij.⁊ etiã in macra terra bona
ꝓuenit.et eundẽ querit aerem.et ſimilẽ terraʒ
deſiderat. Albertus tamẽ dicit ꝙ ſiccũ que⸗
rit agrũ.et modicũ ante meſſes frumẽti matu
rat᷑et colligit᷑ et tam herba vtriuſq; auene qᷓ;
ſemẽ eſt optimũ pabulũ equoꝝ et boum ⁊ aſi

noꝛũ et muloꝛũ.neutra vᷣo ipſaꝝ homines in
ſuo cibo vtunt.virtutẽ habet relaxandi om⸗
nem tumoꝛẽ ⁊ duricies.et faciei immũdicias

depurandi:vt dicit Plato.

* N S

W W =

Icer notũ eſt.⁊eius q̃dazʒ diuerſitates

ſunt.qͥa quoddãeſt rubeũ.quoddã par

unũ albũ.quoddã ſanguineũ.⁊ ex his quod⸗
dã groſſum.quoddã ꝑuũ.quoddã eſt rubeũ.
gquoddã nigrũ.Ex quibo ſanguineũ tm̃ rugo
ſum coꝛticẽ habet.et eſt melius ceterꝭ.reliqua
oĩa coꝛticẽ habẽt politũ.optime naſcit᷑in ae⸗
re tẽꝑato ⁊ humido.et terrã pinguiſſimã ⁊ ſo

lutã deſiderat.et cretã etia nõ foꝛmidat.et ter
cã quidẽ valde macilenta reddit. ſemĩat᷑ men
ſe fehꝛuarij in loò calidis. tẽperatis marcij.
frigidis vᷣo de menſe febꝛuarij.ᷣ in lod calidis

tẽperat de menſe aplis.cui ꝓderit vt cito na

ſcat᷑ ſimnolle ſerant᷑.et maxĩe aqua letamis cũ
erit᷑ et circa ſulcos oꝛtoꝛũ optime plan
tat᷑.et cũ maturũ eſt colligit᷑ remanentibo her
bis. Media coꝛbe ſemis bubulca ↄtenta eſt.

tarde

ſarculat᷑ ⁊ herbis mũdat᷑ vt faba.ſed nebulis

ledit᷑.⁊ inde in eluuio facile perit.Colligitur
qͥdem granis exiſtentibo ſiccis.⁊ cũ luna mul

tum pꝛoceſſit in defectu. Cicer album ſcom

Tertius

Iſaac calidũ eſt et nimis humidũ.ſed Auicẽ
na dicit in pꝛimo gradu humiduʒ in medio.
Rubeunum eſt autẽ calidũ et nimis humiduʒ.

DSed Auicenna dicit ꝙ vtrunq; eſt calidũ ⁊
ſiccum in pᷣmo gradu.⁊ nigrũ eſt foꝛtius.Ci
cer plurimi eſt nutrimẽti.⁊ ventrẽ humectat.
ſed inflationẽ generat ⁊ ventoſitatem.idcirco
auget ſperma.⁊ coitũ valde cõfoꝛtat. qͥa tres
habet in ſe cauſas ad coitũ pertinẽtes.ſcʒ ca⸗

loꝛem.nutrimentũ.⁊ inflationẽ.ideoq; valde

competit admiſſarijs equis.cũ multitudineʒ
equoꝝ neceſſario habuerit cooꝑire. ypocras

dicit ꝙ ciceris poteſtates due ſunt. ⁊ cum co
quit᷑ eas admittit.⁊ in aqua vbi coquit᷑ rede⸗
unt.vna dulcedinis:⁊ altera ſalſuginis.cum

dulcedine ſua nutrimento bono nutrit.⁊ lac
agugmentat. ⁊ ventrem humectat. cũ ſalſugi⸗
ne vᷣo humoꝛeʒ groſſum diſſoluit ac minuit.

vꝛ inã ⁊ melſtrua pꝛouocat.et valet ictericis

et vdropicis.⁊ ad totius coꝛꝑis pꝛuriginem.
Ei ſi eius iure lauet᷑ impetiginẽ ⁊ ſerpigineʒ⸗
mundificat. Itẽ ſᷣm Balienũ cicer inducit lũ

bꝛicos. ⁊ valet ad opilationẽ ſplenis ⁊ epatis⸗
et fellis. lapides frangit in renibo ⁊ veſica.ſed
nocumeniũ eſt vulneribo renũ ⁊ veſice. Cicer
nigrũ eſt magꝭ diureticũ ⁊ apperitiuũ.et ideo
plus valet in apertiõe ſplenis ⁊ epatis ⁊ fra⸗

ctura lapidũ ⁊ lumbꝛicis educendis.⁊ pꝛeci⸗

pue ſi cũ aqua coquat᷑ ⁊ ius ipᷣius biba.Al⸗

bum vo eſt melius in augmentatiõe lactis et

ſpermas. Auicẽna dicit. ꝙ cicer clarificat vo
cẽ ⁊ nutrit pulmonẽ melius q; res aliq̃.⁊ pꝛo

pter hoc fiũt ſoꝛbitiões ex farina ciceris. Et
opoꝛtetqꝙ cicer comedat᷑ neq; in pncipio cibi

necq; in fine. ſed in medio eius. ⁊ vehementer
addit in coitũ.⁊ eius infuſio facit erigere mẽæ

bꝛũ foꝛtiter quando bibita ieiuno.

De Citertula.

Icercula nota eſt. aerem humidũ deſi⸗
erat.et terrã pinguẽ ⁊ cretoſam.ſemi⸗
nari poteſt in ſolida terra vt faba.deinde ara
ri ⁊ ſulcari.tempoꝛe ianuarij ⁊ febꝛuarij ⁊ in
pncipio marcij ſeritur. Et media coꝛbis com
plet bubulcã.bonus cibus eſt anĩalib.et ho⸗
mines ea vtunt elixa.et in toꝛtis ⁊ in pane cũ
alijs generatiõibus bladi pꝛo familijs ⁊ bis
qui laboꝛibus exercenrt.

PeCanapo.

(io

ſtie
u⸗
R
tt
c

ot
ol
ſim
bn

ii
l
ahe
in

fiu⸗
tate

tur
len
ſub
c

duce
mnän
Alä
nns A
mecta,
ugeireo
datnes
ſczca⸗
Me
udine;
ocns
aumco

4 fege⸗

sn
muan
ſlage⸗
minut.
erics
igtten.
one;
uatli
Teparis
eliczſed
Cicer
ctideo
81 fll⸗
1Peci⸗
. Al⸗
lcts e
incaw
i1o
ens A
ſpooche
emnenter
gereme

deſ⸗
ſani⸗
leara
jr in
com
tho⸗
mech
bis

Anapũ eſt de natura lini.⁊ ideo ſimilẽ
gerem ⁊ terrã deſiderat.ſed nõ opoꝛtʒ vt
ſit totiẽs exarata. Ueruntñ qui volũt hꝛe ca⸗
napũ.pꝛo funibo.ſemĩare debẽt ipᷣm in locis
piguiſſimis.in qbus longũ valde pꝛouemet.
et groſſam ⁊ multaʒ ſtuppã habẽs ex groſſicie
coꝛticis eius.⁊ quato rarius ſemiabit᷑.tanto
mag ramoſum erit. Qui vult ex eo facere pã
nos.ſcʒ ſaccos.lintheamina.camiſias.ſemi⸗
net ipᷣm in locis mediocrit᷑ pinguibo et ſolutꝭ
ſpiſſum.in quibo pꝛoueniet ſine ramulis.qua
ſi magnũ linũ.⁊ tale cõpetẽs erit pᷣdictis ope
ribus.⁊ iterũ erit neceſſariũ piſcatoꝛibo ꝓ re⸗
tibus eoꝝ. Nam canapũ valde meliꝰ defen
dit᷑ in aqua q; linũ.⁊ ſimilitet rhete ex ipᷣo fa⸗
ctũ.ſerit᷑ aũt de mẽſe apꝛilis ⁊ in fine marcij.
et herbis ſarculo mundat᷑ ⁊ manibi. colligit
cũ matura ſunt ſemia eius.ſcʒ maſculinuʒ.et
in faſcibo ligatũ ponunt᷑ in aliq̃ loco duo fa⸗
ſces ſimul.vt ſemĩa minꝰ ſint ſuꝑ ſemĩa alte⸗
rius.⁊ radices oꝓpoſite.⁊ cooperiunt᷑ ſummi
tates ſeminũ cũ herba.vel aliquo ſtramie ſu⸗
per q̊ ponunt᷑ lapides vel terra.vt ſeminũ ma
turitas cõpleat᷑.⁊ ſi ꝑ ſex vel octo dies ſteterit.
eleuat᷑ ſtramẽ ⁊ lapides.⁊ ponit᷑ lintheamen
ſub vel iuxta ſemĩa.⁊ excutit᷑ ſemen qð facile
cadit.ſed femininũ qð ſemẽ nõ hʒ.totũ ꝑ de⸗

Tertius Fo. xxvj.

cẽ dies ante maſculinũ colligit᷑ cũ albeſcit. de

inde totũ ſimnl macerat᷑ in aqua.ibiq; dimit
tit᷑ donec ſtuppa poſſt a ligno ſeꝑari.⁊ ipᷣim li⸗
gnũ putrefactũ cõteri.et maxie qð ex eo ſubti
le eſt.qdᷣ vᷣo groſſum eſt valde longũ. velut ꝑꝓ

tice. depilari põt a ligno ſtuꝓpa.ꝗ facile ab eo

carpit᷑.poſtq; fuerit maceratũ ⁊ in aq̃ lauan
do cõcuſſum.⁊ poſtea exiccatũ. Et nota ꝙ ex

codẽ ſemie canapis naſcit᷑ fanapũ ramoſum.

qð ſemia infinita pꝛoducit.⁊ aliud nõ ramo⸗
ſum.qð ſeminibo oĩno caret. ſemẽ eiꝰ optimũ
eſt pꝛo auiculis.et ipᷣm libenter aſſumunt ſi⸗
bi in eſcam.

De Frumento.

Rum entũ eſt granũ.qð ceteris oĩbo coꝛ
porꝭ hũani cõuenientiꝰ nutrimentũ eſt
ꝓpter ſiłlitudinẽ ſue cõplexionis. Eius qdem
diuerſitates multe ſunt. Nã quoddã eſt no⸗
uũ.vim vniꝰ anni vel minoꝛis etatꝭ.⁊ hoc ma⸗
xime cõueniẽs pᷣbet nutrimentũ.⁊ tal ſerl de
bet. ⁊ quoddã eſt maioꝛis eta.?⁊ hocmimne
laudabilit᷑ nutrit.nec ſeminibo cõpetit.qᷣͥa ra
ro vel debiliter naſcit᷑ ſatũ.Et cuiuſdã granũ
eſt longũ mediocriter ⁊ albũ vel rubeũ.ſub⸗
tilem habẽs coꝛticẽ.et farinã interiꝰ albam. ?
hoc eſt optimũ.quod vᷣo eſt groſſuʒ rotundũ
rubeũ vel albũ aut lucidũ eſt minꝰ bonum.⁊
paſta quidẽ q̃ fi ex eo non eſt tenax.nec eiꝰ pa
nis creſcit in altũ.que vᷣo fit ex pᷣmo eſt valde
tenax.et eius panis multũ augct.ſed exagro

DMUʒ

ſtris. YFrumẽtarius ager hoc modo.eo diligẽ

Llber

collectus menſure minꝰ reſpõdet q; groſſuʒ.
Et granũ qͥdem qð in terra pingui naſcit᷑ eſt
pinguius grauiuſq; in põdere ⁊ nutribilius.

quod vo in terra macra oꝛit᷑.cõtrariũ exiſtit.

et qʒᷣ in regione vel terra calida naſcit᷑.eſt ca⸗
lidius.et qð in frigida frigidius.qð in ſicca
ſiccius.⁊ qð in humida regione vel terra p⸗
uenit eſt humidius. Et eſt quoddaʒ in ſpicis
tonſum.et hoc licʒ bꝛeues faciat ſpicas vł ne
bulã ſeu melumẽ timeat.pluſq; retonſuʒ vt qͥ
dã dicunt.tamẽ magis a radice pullulat.⁊ ſpi
carũ numerũ duplat.Groſſum vᷣo ⁊ maxime
ſpicas habẽs rubeas.licet eas magnas ꝓdu⸗
cat ⁊ groſſas atq; multũ granoſas.tũ parum
pullulat.⁊ rarioꝛes inue nitur ſpicas hꝛe. In
om̃i climate habitabili naſcit᷑.licʒ habũdan⸗
tius ⁊ nobiliꝰ pꝛoueniat in regiõibo tẽꝑatis.
ſicut in tercio qrio qnto climate terraʒ deſide
rat pinguẽ.aut mediocris pĩguedinis ⁊ dul⸗

ta bonũ pꝛouenit.minꝰ vᷣo ſolutã.aut ſabulũ

nudũ recuſat.patẽti cãpo letat᷑ ⁊ ledit᷑ vmbrꝭ.

lo ⁊ hũidis aqſis ðᷣgenerat ⁊ ĩ loliũ ⁊ auenã
ↄuertit᷑.frumẽtũ vᷣo cũ colligit᷑ robuſtiꝰ eſt.ſʒ
menſure minꝰ reſpõdet. Seminat᷑ aũt frigi⸗

dis ⁊ niuoſis lo in fine auguſti ⁊ toto ſeptẽ
bri.tẽꝑatis in fine ⁊ toto mẽſe ociobꝛis.in ca⸗

lidis vo in fine octobꝛis et toto nouẽbꝛe. In

quibo oĩbus locis pᷣmo exiles terre ſerant᷑.vt

frumẽti ſati radices ante hyemẽ cõualeſcant.

vltimo pinguea q̃ ſi maturi ſerant᷑ luxuriant

in ſpuria diuerſaꝝ herbaꝝ que frumenta ne
cãt. In iugero ſeu bubulca ſemĩs coꝛbis vna
ſufficiet. ſi pᷣdicto tꝑe terra fuerit nimis ſic

ca.ſemia ſoſa meiiꝰ in agris q; in aeris ſerua
bunt᷑.ſi vo minꝰ gelicidio ſeq̃ntꝭ hyemis coꝛ
riget᷑.ſi extra agrũ aq̃ poterit deriuari.ne ger
men extinguat.ſi terra ſit tẽꝑata in octo dieb

de terra egredit᷑.vel paulo poſt colit᷑ campe⸗

—

cis ſapoꝛis.cretã diligit.et in mediocrit᷑ ſolu

ter exculto ſᷣm doctrinã ĩ generalibo traditã.

ext eo ſemiĩato iterũ aret᷑.⁊ ligonibo vniuerſum
ſemẽ periat᷑glebe rũpent᷑.⁊ ex eis ſulcis mũ
dant᷑.tã directe minoꝛes qᷓ; tranſuerſales.ma

ioꝛes ꝑ inferioꝛes agroꝛũ ꝑtes impꝛeſſi.ꝑ q̊s

aque pluẽtes libere ſine obſtaculo ad foſſata

deriuent᷑.qᷓ ſi tꝑe quo granũ eſt in lacte ⁊ inci

pit germiare ĩ agro remanẽt.ſemẽ extinguẽt.
Meſe vo ianuarij poſt gelicidiũ febꝛuarij et

marcij poſtq; frumentũ eſt quattuoꝛ folioꝛũ
ſarculo ⁊ manibo ab omibus adulterꝭ herbis

mundet᷑.ita ꝙ herboſis locis maturius.non

herboſis ſerius. Menſe v̈o maij nõ ſunt tan

Tertius

genda frumenta.qꝛ floꝛent octo diebo.deinde
floꝛe depoſito diebo q̃draginta grãdeſcũt vſ⸗

q; ad maturitatis euentũ. Itẽ dicit Palladiꝰ
de oꝛdeo ⁊ de ceterꝭ que ſunt ſeminis ſingu⸗
laris.menſe iulij in locis maritimis ⁊ calidi
oꝛibus ac ſiccis.tẽperatis vᷣo ac frigidis men

ſe iulij tritici meſſis abſcindit᷑quã paratã eſſe

cognoſcis.ſi equaliter ſpicarũ populus ma⸗
turato ruboꝛe flaueſcit.Et modus q;deʒ me⸗
tendi ſolutus notus eſt.pars vᷣo galliarũ pla

nioꝛ hoc cõpendio vtit᷑ad metendũ.⁊ ꝓptt ho

minũ laboꝛes vnius bouis oꝑa ſpaciuʒ totiꝰ
mẽſis aſſumit.fit itaq; vehiculũ quod duab
rotis bꝛeuibo fert᷑. huius ſuperficies tabulis
minuit᷑ q̃ foꝛinſecus decliues.in ſummo red⸗

qunt ſpacia largioꝛa ab eius fronte. carpenti
bꝛeuioꝛ eſt altitudo tabularũ.vt ibi denticuli

plurumi ac rari ad ſpicarũ menſurã conſtitu⸗
unt᷑ in oꝛdine ad ſuꝑioꝛẽ partẽ de curru.a ter

go vᷣo eiuſdem vehiculi duo bꝛeuiſſimi cano
nes figant᷑ vbi bos capite in vehiculũ verſo

iugo aptat᷑.⁊ bos mãſuetus qui nõ modo cõ
pulſoꝛẽ excedat.hic vbi vehiculũ ꝑ meſſes ce
perit pellere oĩs ſpica in carpentũ dẽticuli cõ

pꝛenſa cumulat᷑.abruptis ac relictis paleis

altitudine vel hũilitate plerũq; bubulco mo
derante qui ſequit᷑ ⁊ ita ꝑ paucos itus ⁊ redi

tus bꝛeui tꝑis ſpacio tota meſſis implet᷑ ho

campeſtribo locis vł equalibo vtile eſt. vbi ne
ceſſaria palea non habet᷑. Secata frumẽta in
mane vſq; ad terciã vel totã diem cũ aer tẽpe

ratus eſt ligant᷑.quia in hoꝛis nimie ſiccitatꝭ

ſpice vel ligamia frangunt᷑deinde ligata poꝛ

tant᷑ ad aream faſciculis numeratis.⁊ ſub te

cto aliquo aut in bꝛachis taliter diſponunt᷑
ꝙ aqua fluens intrare nõ poſſit.ibiq; cõgre⸗
gantur donec fuerit vniuerſa meſſis expleta.

poſtea triturat᷑ aut vᷣgis aut equab.ſed vᷣga

rũ trituratio melius totũ frumentũ ex paleis
excutit.trituratio vᷣo equoꝛũ ex fractiõe velo
cius paleas nutrimẽto animaliũ melius pᷣpa
rat ab oĩbus folliculis ⁊ ſeminib extraneis.
euentatiõe mũdant᷑.⁊ cõuenienter exiccata et
refrigerata iterũ in areis ad hoꝛrea ſeruanda
poꝛtant᷑.cuiꝰ durabilitati pꝛoderit ſi ſepe in⸗
quirat᷑ ne intra ſe acerui extraneo inficiantur
caloꝛe.quod quidẽ cũ acciderit.ꝑ granaria ſi
ne hoꝛrea moueat᷑ vel euentent᷑ vel quod me⸗
lius eſt ad ſolem ⁊ aerẽ deferant᷑⁊ refrigerata
iterũ hoꝛreis inferant᷑.generalit᷑ tamẽ deom⸗

mbo granis pꝛeter miliũ cõpertum eſt ꝙ in ſti

pulis ſuis diutius q; diſcuſſa ſeruant᷑. Fru⸗

mentũ ſcm yſaac calidũ eſt ?⁊ humidũ tem⸗

ndeince
Kürvi⸗
Ploge
31alci
idis nen
rtieſe
Unsm⸗
dezme⸗
Uaüen
ageb
Manzior;
Moddu
umnon⸗
ean

denalich
Ciispales
Abulcomo
ms tdi
npler hoe
eſt vbine
fumenin
cüdertipe
nie ſcctag
eligaaapo:
is, ſbte
diſponutt

hicciet⸗

ſos epien⸗
bldf
tüerpns
nbefeh
mncliusßy
veraaness,
rcriccauna
aſenann
ſſoen⸗
nfiaanan
Pnorian
quoane⸗
eftigeran
nidra
tN
nt Fu⸗
nitan⸗

Gesels

bideniid
icoſſtig-⸗
nlüeſo
ömoddcc⸗d
omeſisce

perate.coꝛtex eius calidus ⁊ ſiccus eſt ⁊ mũ

dificatiuꝰ. Nutrimentũ eius eſt paruiſſimuũ.
in aqua calida miſſus ⁊ ꝑfoꝛatus atq; colatꝰ

coctus pectoꝛa ⁊ pulmones viſcoſis humo⸗

ribus purgat.⁊ ſi aqua mittet᷑ in lac nutribi⸗

lioꝛ fit. cum vino aqua mixto coquat.et fit ca
thaplaſma de eo mamillis duris ꝓpter lac co

agulamen diſſoluit.yſidoꝛus autẽ dicit ꝙ fa

rina frumenti cũ melle mixta faciei puſtulas

ſanat. Mãmillis ex coagulatiõe lacus indu
ratis cũ adipe ⁊ vino decocta duriciem mol⸗

lificat.collectiões ⁊ apoſtemata maturat.ner

uos induratos ⁊ indignatos ⁊ quaſi ſpaſma

ticos relaxat. eadem dicit dya. YFrumentũ cũ
ſale mixtũ apoſtemata maturat ⁊ aperit. Tri
tici recentis ⁊ noui frumẽti parũ crudũ fleg⸗
maticũ et inflatiuũ exiſtit. rugitũ ⁊ doloꝛẽ la⸗
teribocõmouet.aſſatũ magis nutrit.ventoſita

tem minus facit.et ſtipticũ eſt.in aqua coctũ

grauiſſimũ eſt ⁊ inflatiuũ digeſtiom duruʒ.et

rugitũ mouet humoꝛes denſiſſimos ⁊ viſcoꝛ

ſiſſimos generat.ſed cũ bene digerit᷑ multuʒ
nutrit ⁊ mẽebꝛa cõfoꝛtat.ꝓpterea dari opoꝛtet
eis qui magnis laboꝛibo exercent.granũ fra⸗
ctũ cũ lacte coquat᷑ ſanguinẽ bonũ ⁊ lauda⸗
bilem generat.⁊ nutrimentũ multũ.ſi tamẽ ſe
pe ſumat᷑opilationẽ epatis ⁊ duriciem ſple⸗
nis ⁊ lapidẽ in veſica ⁊ reniba faciũt.maxime
ſi renes calidos naturalit᷑ vel accidentalit᷑ in
ueniat.Et paſta quidẽ frumeti q; pluribo vti
mur modis. Siquidẽ aʒima viſcoſa eſt infla
tiua ⁊ ad digerendũ dura.ideoq; inflationes

et doloꝛes ⁊ opilatiões generat.et nutrimẽtũ
durũ ⁊ groſſum ⁊ illaudabile generat. quare

exercitantibo tm cõuenit. Si vᷣo fuerit fermẽ
tata bonũ ⁊ landabile generat nutrimentuʒ.

Si vᷣo frixa vł ſub pꝛunis cocta mala eſt.qa

exterius dura ⁊ interius viſcoſa ⁊ ſemicocta
remanet.ideoq; nec ocioſis cõpetit ꝓpter vi⸗
ſcoſitatẽ ⁊ cruditatẽ intrinſecaʒ.exercitantib⸗
ꝓpter aduſtionẽ extrinſecaʒ. Panis in foꝛma
magnus coꝛticẽ ſubtilioꝛẽ ⁊ durioꝛem habʒ.
ꝓpterea eius coꝛtex parũ nutrit.et eſt ad dige⸗

rendũ durus.humiditatẽ deſiccat. vnde ⁊ vẽ·
trem cõſtipat.medulle vᷣo multũ habʒ. et ißa

medulla eſt groſſa.viſcoſa. humida.⁊ inflati
ua.et flegma viſcoſum generat. Panis parui

⁊ ſubtilioꝛis ignis interioꝛa ꝑfoꝛat.medulle
humiditatẽ deſiccat. vnde parũ nutrit. ettar⸗
ge digerit᷑. ventremq; cõſtipat:pᷣcipue ſi frigi

dus eſt. ⁊ vno vel duobo diebo a coctione lon⸗

ginquus.qui vᷣo eſt menſure medie in foꝛma

eſt medie poteſtats.Et panis quidem cuius

Tertius Fo. xxvij.

ignie in coctiõe magnus ⁊ foꝛtis fuit. habet

exterioꝛa exſiccata ⁊ indurata.item interioꝛa

non bene cocta.quia coꝛtex velocit᷑ indurata
nõ ꝑmittit focũ ad interioꝛa penetrare.ideo⸗

q; coꝛtex eſt dura non nutriens ſicut vere in⸗

cenſa.vnde ſicciſſimũ ſanguinẽ parit.⁊ con⸗
ſtipat ventrem. Et mica quidẽ viſcoſa groſſa
et indigeſta.vnde crudos ⁊ viſcoſos generat
humoꝛes. Si enim anteq; coctus ſit extraha
tur viſcoſus ſit erit foꝛtit᷑ digerentibo ⁊ exer⸗
citãtibo tantũ neceſſarius. Et ſi dimiſſus fue
rit vſq;quo coctus fuerit ſiccus erit et ſtipti⸗
cus ⁊ durius digerit᷑. mediocris vᷣo focus tẽ
peratus eſt.quia totũ penetrat coꝛpus panis
equaliter.et coctus qͥdem in furno melioꝛ eſt.
quia totus equaliter coquit᷑.ſub teſtis vᷣo de⸗

terioꝛ.quia focus in vna parte mag operat᷑.

et altera cruda remanet ⁊ viſcoſa. ſi ergo ſepe
comedat᷑ poſt multũ tẽpoꝛis inflatiõis ⁊ do⸗
loꝛes lateris generabit.ſimiliter ſubcinericiꝰ
aut ſuꝑ carbones coctus velociter extrinſecꝰ
deſiccatus.interius vᷣo groſſus remanet ⁊ vi

ſcoſus.⁊ multũ cineris cũ eo admiſcet᷑.maxi⸗

me ſi ligna ſint mollia ⁊ cito incẽdant᷑.a ideo
inflationes ⁊ grauitates membꝛoꝝ ⁊ obſcu⸗
ritates facit.Et panis qͥ dem calidus aut re⸗
cens magis eſt humidus ⁊ nutritiuus.qͥ poſt
vnũ vel duos dies accipit᷑ laudabiulis eſt.qᷣa
tẽperatus eſt interius.⁊ exterius ſicciſſimus.
rarus eſt ⁊ leuis cauſa ablate humiditat. vn
de humoꝛes deſiccat.et generat ſitim ꝓpter de
ſiccationẽ ſtomachi.et ventrẽ cõſtipat.panis
autẽ tẽperate fermentuʒ habens ⁊ ſal ⁊ bene
confectus ⁊ ſicut opoꝛtet coctus facile in ſto⸗
macho digerit᷑et ſanguinẽ clariſſimũ in coꝛ⸗
poꝛe generat.vnde cõmodoſioꝛ eſt eis qui in
quiete ſunt et deliciarũ delectatione. exercitã
tibus et laboꝛantibo incõueniens eſt pꝛopter
ſui ſubtilitatẽ ⁊ facilitatẽ diſſolutionis ex mẽ
bꝛis eoꝛum.panis vᷣo parũ fermentatus ⁊ ſal
non habẽs nec bene coctus viſcoſitateʒ creat

et groſſitudinẽ.pꝛopter hoc aptus eſt exerci⸗

tantibs ⁊ foꝛtiter digerentib. Panis vᷣo ſuꝑ⸗
fluũ fermenti ⁊ ſalis habens minime nutrit
nec confoꝛtat.virtus em ſalis humiditatẽ eiꝰ
deſiccat.fermentũ cõiunctione rarificat.

☛
RR

Alba quedam groſia.quedaʒ parua eſt.

quedam alba.et quedã nigra eſt.⁊ iterũ
quedam facile coquit᷑ quedã dure.et alba q⸗
dam que facile coquit᷑ eſt melioꝛ. et parua ſa
poꝛoſioꝛ eſt et magis fertilis q; groſſa. groſſa
vo pulchrioꝛ eſt ſed minus fertuis. In om̃i
gere habitabili pꝛouenire dicit᷑. terram deſi⸗
derat pinguẽ ⁊ cretoſam. et in ea ſubiilem fa
cit coꝛticem.et facile coquit᷑ et in mediocriter
ſoluta ſatis cõuenienter naſcit.in ſabulo vᷣo
et macra nõ pꝛouenit bene.⁊ que ibi naſcitur
groſſam habet coꝛticem. ⁊ dura eſt ad coquẽ⸗
dũ niſi talis ager letamie impinguet᷑.tũc em̃
eius malicia emendat᷑.melioꝛ tamen ſemꝑ eſt
que naſcit᷑ in terra pingui ⁊ cretoſa. Semina
tur autẽ in ſtipulis et terra non arata.licet ⁊
in arata ſeri cõgrue poſſit. Spargit᷑ autem ſe
men in locis calidis aut tẽperatis menſe ia⸗
nuarij aut febꝛuarij.cum terra poſt foꝛte geli
cidiũ talis eſt ꝙ poſſit arari poſt ſparſum ſe⸗
men. et melius quidẽ in humida ́ ſicca ter⸗
ra ſeritur.ſed ⁊ ſeri poteſt de mẽſe marcij.ma
xime in terra valde pingui.cui multũ pꝛode⸗
rit cum tarde ſerit᷑.ſi madida ſerit᷑.ſic em̃ ſta⸗
tim germinare etnaſci coget᷑. ſi in aqua le
taminis duobe vel tribus dieb mollifican ſi
natur que naſcit̃ex ea melioꝛis erit cocture.et
etiam talis mollificatio pinguis eidem con⸗

Tercius

tra terre macredinẽ auxiliũ exhibebit. Qni⸗

dam dicunt in aqua: fabã intractã cum ſerit

reſperſa cocturã non habere diff cileʒ. nec eſt
neceſſario vt naſcat᷑ ꝙ glebe in eius ſeminati
one rumpant᷑. His em non obſtãtibus licet

plurimũ infra terrã ſubmerſa fuerit erumpit

pullulans ad ſuperficiem terre. Coꝛbis vna

et minus bubulcã complet.nam late ſpergen
da eſt vt dilatari in ſtipitib poſſit.luna auteʒ

plena melius ſerit᷑ faba.hoc genere legumis
terra non ledit᷑.⁊ maxime ſi radices dimitiet
in ea.ſed tamẽ in eo non fecundat᷑ niſi per ac⸗

cidens ager fuerit multũ humidus. Nam co
lumella dicit agrũ frumentis vtilioꝛẽ pꝛoba

ri qui anno ſuꝑioꝛi vacuus fuerit q; qui cala

mos fabacee meſſis eduxit.et verũ dicit du⸗

plici ratione.vna: quia meſſis de nutrimẽto
frumenti aliquid aſſumpſit. altera quia non

potuit in eſtate ſic cõmode exarari vt nudus
Faba ſcdᷣm Palladiũ runcanda eſt cũ quat⸗

tuoꝛ digitis eminet ſuꝑ terrã. deinde alia vi⸗
ce ſarculet᷑cum herbe nocue fuerint ĩ ea rena

te.quo qͥdem non af fligit᷑ ſed pꝛoficiet ⁊ mul
tũ fructum reddit.et flexa quidẽ pꝛope nodũ

ſicut integra reſpondet menſe maij ⁊ iunij. fa
ba.xl.diebus floꝛet ſimulq; grandeſcũt.idem

eſt in omibus qui ſunt ſemis duplicis vt pi⸗
ſum ⁊ cetera legumina.mẽeſe iunij faba luna

minuente vellet᷑ ante lucẽ.et anteq; luna pꝛo
cedat.⁊ excuſſa ⁊ refrigerata ponatur in hoꝛ
reo.⁊ ſic gurguliões ant nullo modo aut mi
nus patiet᷑ infeſtos:vt Palladius ait. Varro
ſcribit ꝙ faba ⁊ cetera legumia in vaſis olea
rijs cinere oblita perdiu incolumia ſeruant᷑.
Fabe vt dicit yſaac aut comedunt᷑ virides.?

tunc frigide ſunt ⁊ humide in pꝛimo gradu.

et humoꝛes generãt groſſos crudos ⁊ inflati

uos.vnde ventoſitates faciũt.et ideo ſtoma⸗

cho valde nociue ſunt.ſicce vᷣo ⁊ maturate

fecte frigide ſunt ⁊ ſicce in pꝛimo gradu.⁊ u⸗
laudabilẽ generant ſanguinem.et carnem in
flant ⁊ dilatant.et operant᷑ in ea qd fermentũ

in farina. vnde in ſuperioꝛibo ventris pluri⸗

mã groſſiciem generant ⁊ inflatiuã.ex qua fu
mus in caput aſcendẽs cerebꝛo nocet.⁊ ſom⸗
nia multa ⁊ coꝛrupta inducit. Cum ergo hu
ius nature ſint fabe nõ eis aliquo decoctio⸗
nis modo poteſt auferri ſed minui.experimẽ
to autẽ hoc pꝛobat᷑:quia fabis quotidie vten

tes indigeſtionẽ ⁊ inflationẽ patiunt᷑:etiam ſi

ſaniſſimi ſunt.mũdificatiue autẽ ſunt.⁊ ideo
valent ad lentigines.et qui cutẽ ſui coꝛpoꝛis
mundiſicare volunt ex farina eoꝛum lauani

Au⸗
nſo
Mecc
ninati
liaet
vumnpit
S
nde
u;
chnis
dmmmn
lporn
Bno
Ewe
gic
dctd⸗
mmnin
ig on
Uus
Lguat⸗
avi⸗
A
nmu
eii
iuni1
it iden
3t pi⸗
a lont
umpr
rinber
oaut ni
Uno
ſisoter
unt,
fer
gign,
ziodani
Nſtoma⸗
uralee
uth⸗
menmn
mnt
puun⸗
nui
tſon⸗
ohu
vclo⸗
perin
jenmn
tunt
1en
ns
gan

LViber

aſſueſcant. Diuerſis coquit᷑modis. quedam

em̃ aqua coquunt᷑.quedam igne aſſant᷑.cocte

in aqua laudabilioꝛes ſunt.quoniã aqua eis
plurimũ autert vẽtoſitatis ⁊ groſſiciem.ma⸗
xime ſi eiecta aqua pꝛioꝛi altera iungat᷑. hec
quoq; decoctio duob fit modis.aut cũ coꝛti
ce.aut ſine coꝛiice.et cocte qͥdeʒ cũ coꝛtice du
re ſunt ⁊ ad digerendũ groſſe infatiue.ſpiſſi⸗
tas em̃ coꝛticis egreſſionẽ pꝛohibet ventris.
et moꝛa eius diuturna in ventre ventoſitateʒ
et inflationẽ generat.cocte vᷣo ſine coꝛtice mi
nus ſunt inflatiue.⁊ cito digerunt᷑.⁊ ſi ſcõm
ius fiant calefactiuis rebo appoſitis.vt pipe⸗
re ʒzinʒibero.vł oleo perfecta eſt medicina ad
coitus operationẽ.cõmeſta autẽ cum menta

oꝛigano cimino ⁊ ſimilibo ſuam ventoſitatez

et inflationẽ minuũt.Aſſate minꝰ ventoſita⸗

tis ⁊ inflatiõis habent.ſed ad digerendũ du⸗

riſſime ſunt.verũtamẽ ſi aqua infundat᷑ poſt

aſſationẽ: ⁊ cũ cimino ⁊ menta ⁊ oꝛigano co⸗

medant᷑ duriciẽ amittũt.Fabe confracte bo⸗
bus in cibũ quotidie habundãter exhibite ci
to eos impinguãt.⁊ hoc modo boues magni

et ſenes a periꝭ vaccarijs impinguant᷑ in die

bus.xv. ⁊ renouat᷑ caro eoꝛũ. Auicẽna dicit.
qꝙ fabarũ rectificatio eſt pꝛolongatio infuſio
nis earũ.⁊ bonitas decoctionis.et comedere
eas cũ pipere ⁊ ſale ⁊ ſimilib ⁊ cũ oleo.ac me

lioꝛes omniũ ſunt groſſe albe nõ perforate a

gurgulionibo. et ex pꝛopꝛietatibo eaꝝ eſt ꝙ ab
ſcindũt oua gallinarũ cũ nutriunt᷑ ex eis.et q;
faciũt videre ſomnia cũ alienatiõe perturba⸗
ta.⁊ ꝙ faciũt accidere pꝛuritũ pꝛopꝛie recen⸗
tes. Item emplaſtrũ ex coꝛticib earũ ſuꝑ fe⸗
mur infantis oꝛtũ pꝛohibet piloꝛũ.et ſimilit᷑
quãdo ſepe iterat᷑ ſuꝑ locũ raſum.⁊ fabe ab⸗
ſtergũt moꝛfeam in facie.⁊ pꝛecipue cũ coꝛti⸗
ce ⁊ pannũ et lentigines.et faciũt coloꝛem bo
nũ.et earũ emplaſtrũ eſt bonũ appoſtemati.et
mãmille.et caſtitati lactis ĩ ea.et que ex eis co
cta ſunt.cũ acceto ⁊ aqua conferunt ſolutioni
antique.⁊ pꝛopꝛie cũ fuerint cũ coꝛticib ſuis
et cõferunt diſſenterie.Plinius dicit: ꝙ faba
cocta ⁊ colatura eius potata pulmonẽ mũdi
ficat.appoſtemata mãmillaru curat.cũ roſis
mixta doloꝛẽ ⁊ liuoꝛẽ ⁊ lippidinẽ oculoꝛũ cu⸗
rat.maſticata ⁊ tẽpoꝛibus appoſita humoꝛes
ad oculos reumatiſantes cõpeſcit. Item ſciſ⸗
ſa ⁊ ſuꝑ venã inciſam poſita ſanguinẽ reſtrin
git.lac effluens de mãmillis ſiſtit.⁊ fluere nõ

Emittit.podagricis ⁊ arteticis cũ adipe eius

decocta ſubuenit.ſi ſuper doloꝛis locũ empla

ſtret.tumoꝛes ⁊ inflationes apoſtematũ re⸗

Tercius Fo. xxviij.
cutit.ſi in pꝛincipio decocta in acceto tumo⸗
ri apponat᷑. Item dicit ꝙ quãdo faba eſt i flo
re aquas maxime cõcupiſcit.cum vᷣo effloꝛu
it diligit ſiccitatẽ. Item dicit ꝙ in aqua ma⸗
rina vel ſalſa vix coquit᷑.dicit etiam ꝙ in in
ſulis marꝭ occeani naſcit᷑ faba ſpinoſa per ſe
que coqui non poteſt. Item in egypto naſcit᷑
faba ſpinoſa.longa decẽ cubitoꝛũ.quã coco
drulli fugiunt.timentes ne oculi eoꝛũ ſpinis
eius ledantur. M

Defarre. .

Ar eſt quaſi ſumile ſpelte.ſʒ eſt groſſioꝛ
in herba et grano. ſeritur tẽpoꝛe tritici
et ſpelte. et coꝛbis vna bubulcã complet. mãa
dat᷑ et metit᷑ vt triticũ. Far tẽperate cõplexio⸗
nis eſt. ⁊ eſt bonus cibus ſanis ⁊ egris.ſatis
em̃ nutrit ⁊ confoꝛtat.et bonũ generat nutri
mentũ.et potius eſt ſtipticũ qᷓ; axatiuum.

De Faleolis.

Al/†ſeoli noti ſunt.et eoꝛũ quidã ſunt ru⸗
bei.qͥdam albi.terrã ⁊ aerem talem deſi
derãt qualem panicũ ⁊ miliũ.et inter ipᷣa ⁊ ci
cera cõmode ſeminant᷑.ſerunt᷑ etiam in oꝛtis
inter cepas ⁊ caules. ſed minus ſoluta terra

Alber
pꝛoueniũt.et eiſdem tẽpoꝛibo ſeminant᷑.⁊ q̃̊n
tomagis terra pinguis fuerit.tanto rarius ſe
minent᷑.herbis ſepe mundent᷑.colligunt᷑ au⸗
tem ſucceſſiue ipſoꝛũ aliqua quotiẽs albedi⸗
ne ſua maturitatẽ fatent᷑.et ſuper lintheamĩia
vel ſextoꝛijs ad ſolẽ ſiccant᷑.iubei calidi ſunt
et humidi in medio ſecũdi gradus.albi vero
parũ minus calidi ſunt. ſed magis humidi⸗
teſtat hoc.qa grana eoꝛũ vt cetera ſiccari nõ
poſſunt. ⁊ ſi deſiccant᷑ diu ſeruari nõ poſſunt
hbaiumoꝛes generant groſſos.et inflationẽ vẽ⸗
toſitatẽ fumũq; plurimũ caput implentem.
et ſomnia peſſima ac terribilia faciũt ⁊ coꝛru

pia. Auicena. pterea dicit ꝙ generãt bumo
rem groſſum.ſed ſinapis pꝛohibet nocumẽ⸗

tũ ⁊ ſomnia peſſima eoꝛũ.⁊ ſimilit᷑ accetũ cũ

ſale pipere ⁊ oꝛigano.

De Bith.

.
g.

It eſt ſemen nigrũ ⁊ quaſi triangulum.
cuius herba naſcit in frumentis ⁊ ſpel
tis ⁊ ſiligine.⁊ vulgariter dicit᷑ gittironꝰ.⁊ fa

cit floꝛes rubeos ad modũ campanellarũ.eſt

autẽ calidũ ⁊ ſiccum in ſecũdo gradu. virtu

*
3 *.:

Tertius

tem habet dilſoluendi cõſumendi contra op

pilationẽ ſplenis ⁊ renũ.⁊ iliacam paſſioneʒ.
et doloꝛem ſtomachi ⁊ ventoſitatẽ valet pul⸗
uis eius in cibis.cõtra lumbꝛicos detur pul

uis eius cũ melle.et fiat etiã emplaſtrũ ex pul
uere eius ⁊ ſucco abſinthij circa vmbilicũ.

O lium ſiue zizania naſcit inter tritich

ſiccis coꝛruptiſq; tempoꝛibo.vim acutã

habet ⁊ venenoſam. O pilat. mentẽ ꝑturbat

et inebꝛiat. Cum vino cocta ⁊ ſtercoꝛe aſini

„ *

no et ſemine lini cathaplamate ſacro apoſte

mata diſſoluitet ſcrofulas.cocta cum radicꝭ
coꝛtice.⁊ vulneribo iam putrefactis appoſita
ſanat ⁊ mundiſicat. Item eſt aduſtiua tritici.
quia trahit nutrimẽtũ eius ſicut papauer eſt
ʒizania auene.et caulis vitis.quia adurit ea
vt ait Albertus.

DeZentitula.

o
ſine.
lapri⸗
turan
erpnl
lic

gtiic
finmani
lte
cruini
notpoſe
n i
—R
amd.
—
RZõqR

Enticula nota eſt. vult hꝛe locũ tenuẽ ⁊

reſolutũ.vel etiã pinguiẽ.ſed ſiccũ maxi

me.qꝛ luxuria ⁊ hũoꝛe coꝛrumpit᷑ vſqʒ ad lu
nã duodecimã.de menſe febꝛuarij ſerit᷑ quar

tariũ coꝛbis in ſatiõe bubulce ſufficiet. Cum

aũt lens valde cito pullulet ⁊ incrementũ ac

Cpiat.oꝑtet ꝙ ſi ager fumandus eſt puſqᷓ;ᷓ ſe

rat᷑cũ fimo arido miſceat᷑.⁊ cũ illo vel q̃ttu⸗

oꝛ vel qnq; diebo ſteterit:tũc ſpergat᷑ in agrũ.
boc Albertꝰ. Sʒ Palladiꝰ hoc pᷣcepit fieri
dcebere. vt cito naſcat᷑ ⁊ creſcat.frigida ã in pᷣ

mo gradu.ſicca in tercio. nutrimentuʒ eiꝰ eſt

groſſum. et ad digerendũ durũ.melancolicuʒ

ſanguinẽ generat.⁊ ſi cũ coꝛticiba comedat᷑ce

rebꝛũ fumo groſſo implet.et melancolico vn
de cauſa eſt doloꝛis ⁊ fallaciũ foꝛmidoloſoꝛũ
q; ſomnioꝝ.vẽtoſitatẽ ⁊ inflationẽ ⁊ cõſt a
tionẽ faciũt ꝓpterea ceteris granis ſtomacho
nociuioꝛ eſt ⁊ pulmoni ac dyafragmati ⁊ pel

liculis cerebꝛi cet᷑iſq; neruis pelliclaꝝ ⁊ pᷣci⸗

