ſtere inijciat᷑. vel ex curionibo cũ albumie oui

⁊ acceto fiat emplaſtrũ ſuꝑ peciinẽ ⁊ renes.

ſi ſit vicio ſuperioꝝ lenticula aliquãtulũ exu⸗
ſta in ſicco eius detur ad manducandum

De Salitt.

S
*„
„ .

Rortw

AW .

= N

71
„

N

Alix eſt arboꝛ nota ſic dicta: eo ꝙ plan

fata facile ſalit in altũ.hec arboꝛ in lo⸗

cis humidis ⁊ arenoſis ſiue ſolutis delectat᷑.
2 non multũ radices pꝛofunde figit.plantat᷑

optime ſine radicibus.ſi terra ꝑfoꝛata cũ pa⸗
lo aut cum foꝛatura.planta biennalis in par

te inferioꝛi acuta foꝛamini foꝛtiter impꝛimat᷑

et vſq; quaſi ad ſuꝑficiem foꝛamẽ ex ʒabulo
impleat᷑ vel terra ſoluta.terra vbi plantat᷑ cre
toſa ſit deinde creta ſupꝑponat᷑.ꝙ ſi ſoluta eſt.
terra in qua plantat᷑ ſufficit ſi ex eadẽ implea
tur foꝛamẽ. Cui multũ pꝛoderit ſi eiſdẽ car⸗

N
un⸗
ne⸗
on
gin
ſnte
di⸗
eoui
nss.
neng⸗

691

y

gun
oriulo⸗
Ncan
kpinnt
ucäpr
lsin n
morin
n
lutnor
ſluel
Einoles
Ne⸗

dinibo quibꝰ in ſalice ſteterat apponat᷑ fit au⸗

tem eius plãtatio de menſe octobꝛis ⁊ nouẽ⸗
bꝛis aut febꝛuarij ⁊ melius mẽſe marcij. Cũ
iam ipᷣis plantis ſuꝑ ſalice adhuc exiſtentib⸗
viridis ſuccus ſe effunderit. Eis aũt planta
menſe apꝛilis ⁊ maij abꝛadat᷑ quicqͥd in ſtipi

te p̃ter ſuperioꝛẽ oꝛitur parteʒ. Cercio quoq;
aut quarto anno incidunt᷑ omnes equaliter.
ſex pedibus ſupꝛa terrã.ſed ſi duobo tantum

pedibo ſupꝛa terrã ipᷣius foꝛmarent᷑ ſtipites.
pꝛocerioꝛes pꝛoduceret ꝑticas.⁊ longioꝛi du
raret tẽpoꝛe.qͥa hec arboꝛ tanto in ramis erit
fecundioꝛ quanto eſt terre pꝛopinquioꝛ.et eſt

dad incidendũ aptioꝛ. veruntamẽ ſi eſt in loco

anialibus expoſito magis timet᷑ coꝛroſi io ip
ſarum q octo vel decem pedibus a ſe inuiceʒ
diſtare debebũt. ne ſi nimis ſpiſſe fuerint ſuꝑ

fluis vmbꝛis perimant ea que ſeminant᷑ in
agris.De tercio in tercium annũ partice inci

dunt᷑ vicʒ ſubtiles iuxta ſalicẽ et groſſe trib⸗
vel quattuoꝛ digitis remota ab ea. incidãtur
rotunde.vl non multũ oblique.⁊ quicqͥd eſt

in ſalice ſiceum vel moꝛtuũ amputet᷑ nec fiãät

in eis cannate remote ſed paulatim perom⸗
nia latera equaliter diffundant᷑. Hoc em̃ mo
do ꝑticas pꝛocerioꝛes ⁊ minꝰ ramoſas effici
ent.et tẽpoꝛe longioꝛi durabũt.Et nota ſi eo
anno quo non incidunt᷑ ⁊ amputent᷑ nimie
parua ⁊ inutilia remanẽtes virge ſuſcipient
maiꝰ incrementũ.Ex ligno ſalicis ſolido pꝛo
particis faciendo non exciſo fiunt trabes et
materie domoꝛũ.ſatis bone ⁊ ex groſſis fiunt
aſſides ⁊ conche ⁊ ꝑaſſides.⁊ inciſoꝛia ⁊ va
ſa multa vinaria.ex cõcauis vᷣo fiunt coclea⸗

aria ⁊ ſitule ⁊ ſtaria ex ꝑticis fiũt vine ⁊ ex eis

viminibo fiunt ſepes ⁊ clauſure curiaꝝ.⁊ poꝛ

ticoꝛũ ⁊ multa alia vtilia. Hec arboꝛ compe⸗

tit vſui medicine ſᷣm coꝛticem folia ⁊ floꝛes.
habet virtutẽ cõſtringendi ⁊ cõſolidandi cõ
tra diſſenteriã.ſuccus expᷣſſus.ex folijs ⁊ po⸗
tui datus valet cõtra vlcerationẽ inteſtinoꝛũ
ex diſſinteria faciũ.detur puluis vlcerationẽ
exterioꝛũ partiũ conſolidat.detur puluiseꝰ
coꝛticis cõbuſti in potu aliquo. Iteʒ puluis
vt teſtat᷑ Dyaſco.cũ acceto potui datus ⁊ cuʒ

acceto cataplaſmatꝰ neruos et poꝛos curat.

Itẽ folia ſalicis reſperſa aqua ponenda ſunt
circa febꝛicitantes.yſaac aũt dicit floꝛis et ſe
minis ſalicis hanc eſſe virtutẽ ꝙ ſiqua illud
in potu ſumpſerit filios non generat ſed effi⸗
citur infecunda. YMVUD

Quintus Foklxx.

Auina eſt arboꝛ ſatis parua.que ſemꝑ
Piridis eſt. ⁊ habet ſolia q̃ſi cipꝛeſſo ſi⸗
milia. hec arboꝛ ſatis cõmode viuit in omi ae
re ⁊ loco.⁊ libent᷑ plantat᷑ in viridarijs et in
clauſtris religioſoꝛũ.quia circulis et particis
circa eam poſitis ramos vndiq; cõuenienter

expandit. plantat᷑ autem ramus ſicut de bu⸗

xo dixi in terraʒ affixus. Hec arboꝛ calida et
ſicca eſt in tercio gradu. Cuiꝰ ſola folia com
petũt medicine.per bienniũ ſeruari poſſunt.

vinũ decoctionis eius valet contra doloꝛem

ſtomachi ⁊ inteſtinoꝛũ. Item decocta cũ vi⸗
no valet contra diſſinteriã ⁊ ſtranguiriã.ca⸗
taplaſmata valet etiã contra yliacũ doloꝛem
Eſt em̃ diafoꝛetica ⁊ diuretica.fomẽtatio au
tem ex aqua decoctiõis eius in vino valet cõ
tra pꝛedicta.et etiam menſtrua pꝛouocat.⁊ fe
tum moꝛtuũ educit. Item decocta cũ oleo et
ſuperpoſita idem melius operat᷑. Contra te⸗
naſmõ ex frigida cauſa valet ſi fiat decoctio

eius in acceto ⁊ vino ⁊ fumũ patiẽs recipiat.

De Sambmo.

Aljimbucus eſt arboꝛ queda que in ſepi

dus naſcitur.et ramis in terram affixis
plantat᷑ et facilime cõpꝛehendit.Ex cuius li⸗
gno groſio vel mediocri fiũt arcus.⁊ ex groſ⸗
ſioꝛi non nodoſa fiunt optime ſagitte. IJtem

fiunt canelle tinacioꝛũ ⁊ vegetum ex eius li-⸗

gno.virtus eius eſt calida ⁊ ſicca in ſcðᷣo gra

du.medicine cõpetit pꝛincipaliter coꝛtex eius
ſcdo floꝛes et folia.virtutẽ habet diuretica et

attractiuã ⁊ purgatiuã.contra quotidianã pᷣ
cedente purgatiõe ante hoꝛam acceſſiõis det᷑
vinũ decoctionis coꝛticis mediani ſambuci.
Item ſuccus ſambuci per ſe datus vel cum
melle lumbꝛicos interficit.ad menſtrua pꝛo⸗
uocanda ſuccus coꝛticis eius ꝑſarigetur vel
folia cataplaſment᷑.fomentũ ex aqua ſalſa de
coctionis eius coꝛticem tumoꝛẽ pedum ſol⸗
uit ⁊ doloꝛem exterioꝛũ partium.

BDei Sitamo⸗o.

Icamoꝛus eſt quedam arbuſtula ꝑuu
aa quaſi ſimilis ſanguini.⁊ foꝛma ligni
que pulchras valde pꝛoducit virgas. et eius

W 3

Quintus

coꝛtex valde pulcerrimꝰ adeo adheretligno.

ꝙ ex eo fiũt pulcra manubꝛia cultelloꝝ.⁊ na⸗
ſcitur in nemoꝛibus pꝛope albes.

Aunguinus eſt arboꝛ quedã ſimilit᷑ par
ua que multũ pullulat in ſepibus.⁊ eas

valde inſpiſſat.ſed ſpinis caret.et pulcras et
ſolidas virgas pꝛoducit.ex quibus fiunt bꝛe
nixelli ad auiculas capiendas.⁊ vimiam ipſi

us texendis telis optima ſunt.

Pina alba eſt arboꝛ ſatis ꝑua. que opti

ma eſt pꝛo ſepibus.quia valde acutas

habet ſpinas.nec in radicibus ꝑ agros pul⸗
lulat.et in ſe optime recipit inſitionẽ.neſpila

et pirus ⁊ malus in ea facile cõpꝛehendunt.
ſed ad debitũ augmentũ venire non poſſunt.
pꝛopter inequalitatez magnitudinũ earum.
lignũ habet album et ſolidum. Ideoq; cõpe

tit pixidibus ⁊ coclearijs.frigida ⁊ ſicca eſt

in ſcdᷣo gradu et eius decoctio confert inſtru
mentis iuncturarũ ⁊ podagreet confert mol
lificationẽ ſtomachi.

pꝛo
nu

11Iüä11

N

De Spina indaita.

Pina iudaica melioꝛ eſt omnibo pꝛo ſe⸗
pibus.quia in quolibet folio duas ha

bet ſpinas.vnam habet vicʒ magnã rectam ⁊

acutiſſimã.et aliam paruã retoꝛtam.⁊ ſpiſſaʒ
ſua pullulatione conſtituit ſepem.

De Spinaterma.

Pina ceruina non multũ ſepibus com
petit.quia nõ eſt bene ſpinoſa. ſed ex ea

pꝛo vineis optimi fiunt pali. quia ſub terra

multo tempoꝛe durant.

D Stopa.

Copga eſt arbuſtula valde parua.ſimi⸗
lirs q ſi ʒanipꝛo. Cuiꝰ radix eſt rotũda ?
ageo dura ⁊ nodoſa.qꝙ ex ea optĩ fiunt ciphi.

De Camariſto.
Amariſcus eſt arboꝛ calida et ſicca in
ſcdᷣo gradu.vinũ decoctiõis eius valet
ad oppilationẽ ſplenis ⁊ epatis. Itẽ ſtrangui
riã duſoluit ⁊ plus in cibo cocta ad idẽ valet

frequẽs bibitio cũ vaſe ex tali ligno facio.coꝛ
tices aũt maioꝛis ſunt efficacie q; folia.

De Blmo.

Quintus Fo. lxxj.

Qmus eſt arboꝛ nota que plantat᷑plã⸗
lulis cum radicibus viuentis.que faci
le cõualeſcunt.hec arboꝛ optima eſt vt vites
ſuꝑ eam aſcendãt. ex ligno eius fiunt trabes.
et materia domuũ.licet non diu durẽt in eis.
Item fiunt moʒoli rotarum ⁊ fuſoli molẽdi⸗

—

Noꝛũ.⁊ ſcale turrium in his valde competũt.

Item fiunt maʒi ad ligna ſcindẽda ⁊ vaſa vi
naria ſtringenda. quia tenax eſt ⁊ non facile
ſcinditur lignũ eius. Item fiunt foꝛce ⁊ fur⸗
cones.et cõpetenter omĩa inſtrumẽta que te⸗
nacitatem requirũt.vt potius curuent᷑ q; rũ⸗
pentur aut ſcindunt᷑.et folia quidem eius op

nima ſunt pꝛo pabulo boum.

W 4 W

r .

Incus eſt nota que plantatur vt ſalir.
que eiuſdẽ eſt nature.et ideo conueniẽ⸗
ter in eam inſeritur. et quedam facit virgas

croceas.quedam nigras.quedã rubeas. Jtẽ

que in loco calido ⁊ exili oꝛit᷑ tenacioꝛes vir⸗
gas pꝛoducit.Que vᷣo in vmbꝛis aut in loco
pinguiſſimo minus tenaces facit. Itẽ eſt alia
ſpecies vincoꝛũ que goꝛre vocant᷑ que opti⸗
me ſunt pꝛo tinis ⁊ vegetibus:quia lõgis ra⸗
mulis carentes ⁊ in ſummitate groſſas ⁊ val
de tenaces virgas pꝛoducũt.Et hec quidẽ fa
cilime cõpꝛehendit.ſi ex virgis ſat Kuſak⸗

mſpede minoꝛa. ⁊ in terrã infigant duobo ſo
lũ digitis ſupꝛa terraʒ relictis.q nullo tꝑe in

ſtipite altius aſcendere debet.

Indectus eſt arboꝛ nota q̃ in locis de⸗
lectat᷑ aquoſis ex qua fiunt pꝛo vineis

cõpetentes pali.

Deoezuirg.

groſſus eſt.⁊ optimus ad planellas ⁊ ʒi

haros.qui ſingulis tribus anmis vel quattu⸗

oꝛ ab arboꝛe ſua tolli dicitur ⁊ renaſci.qð eſt

contra naturã coꝛticũ aliaꝝ arboꝛũ.qᷓ excoꝛ⸗
ncate ſiccant᷑ Eſt em coꝛtex in arboꝛibus ſi⸗
cut coꝛnu in aĩalibus. Cuius ſiq̃ pars abſci⸗
ſa ſublata fuerit non renaſcit᷑ in eodem ſtatu.
ſed cum defoꝛmitate ⁊ maxima cicatrice.

¶ Imipit liber Sextus
Dde oꝛtis ⁊ de natura ⁊ vtilitate tã herbaruʒ qᷓ
ſerũtur in eis q́; ccterarũ qᷓ in alijs locis ſine
hominũ induſtria naturaliter naſcunr.

extus

Ractaturꝰ de oꝛtis ⁊ de in⸗
duſtria cult' ipſoꝛũ.⁊ de oĩ⸗
bus herbis qᷓ pꝛopt᷑ alimen
tü humani coꝛꝑis ſerunt᷑ in
eis dicã de his mixtim.ſᷣm
oꝛdinẽ alphabeti. q ſine bo
” minis miſterio ex ipioꝛũ ele
mentoꝛũ cõmixtione in alijs naſcunt locis.qͥ

bus frequent᷑ vtimur.vt earũ virtute coꝛpo⸗

raga in aliqua egritudine lapſa ad ſalutẽ pꝛiſti⸗
nã reducant᷑.vł ante lapſum ſana ſeruent᷑.hu

iuſmodi nãq; cognitio valde vtilis eru omni

Pe virtutbus herbaru

bus ⁊ pᷣcipue habitantibo rura vbi medicia⸗
rum cõpoſitarũ copia non habetur.

in communi.

—

Icimus ꝓ arboꝛ ſola perfectam plan⸗
te cõtingit naturã.et in ipſa qualitates

elementares magis recedũt ab excellẽtijs q̃s
habet in ipſis ſimpliciby elemẽtis. Herbe au
tem ⁊ olera ſcõᷣm minoꝛẽ ſatis rationẽ accipi

unt rationẽ ⁊ nomẽ plante. ⁊ q̃litates elemẽ

tales.in ipſis magis ſunt acute.⁊ minꝰ ab ex

cellẽtijs ſimpliciũ elementoꝝ recedẽtes pꝛo⸗

pter qð etam ſunt melioꝛes ⁊ q a pꝛimo bu

.

, foꝛe pingueſcẽte in terra min? recedunt.nec ꝓbank effectib⸗ in lapidib ⁊ plãtis. Erũt em̃
N alte eleuant᷑. pter debilẽ virtutẽ aie vegetabi multi effect? lapidũ ⁊ plantarũ q̃ experimẽto
fi lis in ipᷣis.quo aũt vicinioꝛes ſunt elementis accipiunt᷑ in eiſdẽ in qb ſtudẽt magici ⁊ mi⸗
f el vicinioꝛes ſunt materie. Et foꝛma q̃ eſt ve⸗ ra ꝑ eas oꝑant᷑. iſte oꝑatiões ſu ut qᷓ nec cõpo
enn getabilis aiam minꝰ vincit ĩ eis.⁊ ꝓpter hoc nentũ elemẽtoꝝ ſũt nec cõpoſitiõis ipᷣius ſᷣm
i ſunt efficatioꝛes ad trãſmutanduʒ coꝛpa.Et ſe ſed ſũt foꝛmaꝝ ſᷣm ꝙ influxe ſũt ab intelle⸗
L ideo magis ſunt adhibite medicĩe.qᷓ; aliquid ctualib, ⁊ ſeꝑatis ſubſtãtijs. Ampliꝰ aũt ſciẽ
Eg aliud dico.igit᷑ vt ait frater Albertus theoto dũ eſt ꝙ materia nihil agit ꝑ ſe. ſed oĩa patit
nicus philoſophus egregiꝰ.ꝙ quaſdã quali ⁊ nõ ſũt niſi tria foꝛmalit in plãtis.foꝛme em̃
li⸗ tates habẽt a cõponentib.quaſdã a ↄpoſitio ſunt q̃ ſunt ĩ eis aut ſũt cõplexionales aut ce⸗
kbn ne. quaſdã aũt a ſpecie ſᷣm ſidera.a cõponen- leſtes aut aiales ex aĩa vegetabili q̃ eſt in eis.
Mmni tibo vero habẽt calefacere ⁊ refrigerare hbume Et foꝛma qͥdẽ cõplexionalis eſt in eis abſo⸗
lci⸗ ctare exiccare.a cõpoſitiõe aũt habẽt has qli luta ⁊ cõꝑata.Abſoluta vᷣo eſt vt caloꝛ ⁊ fri

tates fractas ⁊ aliqũ adherẽtes.⁊ aliqñ ſubti

les.⁊ penetrãtes.quoniã multe eaꝝ niſi ha⸗

berẽt caloꝛes fracios in humido pᷣcipue ⁊ fri
gido. abſq; dubio ea quibo adherẽt exurerent

⁊ incenderẽt.idẽ aũt eſt de frigiditate.qm̃ ni

ſi fracta eſſet moꝛtificaret.ſiliter aũt eſt de hu
mido ⁊ ſicco. adhuc aũt caloꝛe nõ ſtaret adhe
rens in floꝛibo.niſi teneret᷑ ab humido ⁊ ſicco
gliqᷓntulũ paſſo.nec ſiccũ penetraret niſi ſub
tilitatẽ accipet ab humido.⁊ acumẽ a calido.
et retinentiã a frigido ⁊ detentionẽ a ſpẽ. Ha
bent aũt q̃litates ⁊ oꝑationes multas ⁊ mira
biles.ſic ꝙ aliqᷓ virtute purgat colerã vt ſca⸗

monia. ⁊ aliqᷓ virtute purgat fleuma.vt ebu⸗
lus.⁊ aliq̃ melancoliam.vt ſene ⁊ ſic de alijs.

Has em̃ vᷣtutes nõ habẽt a cõponentibo ele⸗
mẽtis.neq; ab ipſa cõpoſitione.qm cõpoſitio

nõ dat vᷣtutẽ.ſed vᷣtuti cõponẽtis ipᷣa dat mo

dũ agẽdi vel patiẽdi.ſed ſunt cõpoſuiões iſte

⁊ q̃litates a tota ſpecie cauſate.a vᷣtutibo cele
ſtibo ⁊ a vᷣtute anie.nõ em vnq;ᷓ calidũ purga
ret ſed potiꝰ cõſumeret niſi a vᷣtute celeſti cau
ſaret᷑ hec oꝑatio. Sicut em̃ in intellectu pꝛa
ctico ſunt foꝛme ꝑ ſe mouentes coꝛpꝰ eius in
cuiꝰ ſunt intellectu ⁊ in extermiationib aia

liũ ſunt foꝛme q̃ moutt aĩalia.ita ſunt foꝛme

q̃ a motoꝛib oꝛbiũ ꝑ figuras ſtellaꝝ influxe

als influere generalibo qᷓ ſunt foꝛmeꝑ ſe etiaʒ

mouẽtes ipᷣas ad q̃dam qlitates elemẽtares.
ꝑ ulũ modũ nullo mõ mouẽt.Exꝑimẽto aũt

ſcimꝰ foꝛmã femie intra exiſtentẽ moueread
yvenerẽ ꝑ ſeipam ⁊ ipſa ſibi mouet in coꝛꝑa in
ſtrumẽta ⁊ mẽbꝛa ꝑ q̃ exercet᷑ coitus ⁊ ſiliter

foꝛma artis ꝑ ſeipam mouet.⁊ qrit inſtrumẽ
ta cõueniẽtia fini ſuo.⁊ ſeᷣm hũc modũ effi⸗
catioꝛes ſũt motoꝛes oꝛbiũ mouẽtes foꝛmas

gus.huũiditas ⁊ ſiccitas.⁊ iſte abſolute foꝛme
variant᷑ maxie.ſᷣm duo q̃ ſunt ĩ planetis.quo
rũ vnũ eſt elemẽti cõponẽtis qᷓntitas ſᷣm vir
tutẽ in vna em̃ eſt plus calor:in alia plus fri
goꝛis. Alterũ autẽ ꝑ qð variat᷑ iſta foꝛma in
agẽdo.eſt loci natura in q̊ creſcit.plãte em ha
bẽt qᷓlitates locoꝝ in bus creſcũt.Et ſᷣm di
uerſitates climatũ variat᷑ actio q̃litatũ ⁊ plã
taꝝ.plãte radicit? terre adherẽt ⁊ habẽt plus
de q̃litate loci:q; cetera q̃ ſunt mobilia de lo⸗
co ad locũ.qᷓ;uis em̃ mutabilia ſunt ſᷣm locũ
imobilia tñ ſunt dura niſi ſuggẽtia locoꝝ p⸗
Peierales q̃ etiã molles ſunt pᷣmitꝰ.⁊ maxime
herbe.⁊ ſugũt nutrimentũ ſuũ a locis ſicut a
vẽtre quodã.cõꝑate aũt iſte eadem q̃litates ⁊
acuunt᷑ ⁊ frãgunt᷑.Caloꝛ em̃ acuit᷑ ſicci domi
nio. frãgit᷑ aũt ⁊ ebetat᷑ ⁊ ab aquea hũiditate.
⁊ inde fit ꝙ aliqñ due plante hñt duas q̃lita
tes eq̃les ſcᷣm eſſentiaʒ.⁊ tñ ineq̃liter agunt

fſᷣm ea.qꝛ caliditas vniꝰ acuta eſt.⁊ alteriꝰ fra

cta.inde etiã fit ꝙ vna foꝛtiꝰ agit in ꝓfundũ
altera foꝛtiꝰ in ſuꝑficie.q̃ em̃ eſt in ſubtili hu
mido foꝛtiꝰ penetrat in pꝛofüdo.⁊ illi adhe⸗
ret.⁊ in eo ↄgregat᷑ vᷣtus eiꝰ.⁊ q̃ adheret groſ

ſo ſicco. foꝛte maioꝛ eſt ⁊ tñ nõ pertin git niſi
ad ſupficiẽ. eo ꝙ penetrare nõ pᷣt groſſa ſicci
tas ipius.hoc aũt mõ etiã frigidũ cõparat ad

ſiccũ ⁊ hũiduʒ qꝛ licʒ oĩs q̃litas actiua foꝛtifi

cet᷑ in groſſa ſubſtãtia poſtq; receꝑit eã.tñ ipᷣa

groſſicies eiꝰ impedit penetratiõeʒ.⁊ ideo mi

nus agit in aliã.aliqũ minoꝛ vł eq̃lis q̃ eſt in

ſubſtãtia ſubtili. Adhuc aũt q̃litas ula acti⸗
na ꝗqᷓ eſt in ſuba ſubtili.licet foꝛte maioꝛ ſit qᷓ;

alia q̃ ſit in ſuba groſſa tñ nõ ꝑficiet opꝑatiõeʒ

ſuã qᷓ euapoꝛabit cũ ſubtili hũido in q eſtan
teq; cõplet oꝑationẽ ſuã:ſed ſic eã diutiꝰ aget.

unuere ſuis maleriſ q̃s Moet mot?ꝰ ſellon q retinebit᷑ in ſuba groſſa i q̃litas actiua.
⁊ celi q; ſit aia ad influendũ foꝛmas tales o R g er riiif IE
poꝛis ſibi cõiuncti. hee aũt foꝛme obtinꝛtes De Detis et tultura ipſo
D iijz

materias gener abiliũ ⁊ coꝛruptibiliũ multiis rum in cẽõmuni.

—

tꝑato ꝓximũ.qð patet ex eo ꝙ tꝑa ⁊ loca ni⸗

mie caliditatis aut frigiditat foꝛmidãt.etin

„

eis herbe q̃ſi ad vltimã ariditatẽ pueniũt.ni
ſi tũc multꝭ pluuijs aut irrigatõibo adiuuenr

ſiliter videmꝰ ꝙ loco ⁊ tꝑa moꝛtificãt frigi
ditap tollerare nõ pnt. Itẽ videm? ꝙ in loc
vmbꝛoſis nulliꝰ vel modice vtilitat exiſtũt.

terrã deſiderãt mediocrit᷑ ſolutã.et hũidã po

tiꝰ q; ſiccã.creta em̃ ⁊ argilla ſũt oꝛtis ⁊ culto

rib plimũ inimica. ⁊ herbe in nimis ſoluta

terra poſite in pncipio veris optie pualeſcũt.

ſed ĩ eſtate ſiccant᷑. Itẽ irriguus eẽ deſiderat.

vt ſupꝛa ſe riuũ habeat.q̃ poſſit ꝑ cõueniẽtes

ſulcos cũ opꝰ fuerit irrigari. ꝙ ſi hoc hꝛe nõ

põt habeat ſe piſcinã.vlł foueã fontẽ vel pu
teũ qͥ in loco riui ſuccedant.⁊ ſi nullũ hꝛe põt

fiãt fouee młte ꝑue ꝑ oꝛtũ ĩ qͥb pluuiaꝝ hũoꝛ
aliquã diu retineat᷑.vñ palladiꝰ egregie dicit
ꝙ oꝛtꝰ qͥ celo elemẽti ſubiacet.⁊ fontano hũoũ
re ꝑcurrit᷑ ꝓpe eſt vt liber ſit.⁊ nullã ſerẽdi di⸗

ſciplinã reqrat.Itẽ reqͥrit terram piĩguiſſimã.
ideoq; ĩ altioꝛi ꝑte ſui fimũ ſꝑ hẽat. Cuiꝰ ſuc
cus eũ ſpõte fecũdat.⁊ ex eo ſemel qͥlibet ãno

ſi habet᷑ copia eiꝰ ſingla oꝛtoꝝ ſpacia impin
guent᷑.eo tꝑe quo ſeri debebũt.Sit aũt oꝛtus

Enerali ſermõe de oꝛtᷣ loqᷓns dicã in
mis qꝙ aerẽ deſiderãt liberũ ⁊ tꝑatũ. vel

Sextus

domui pximꝰ. longe tñ ab area ſitus.nã pul
uerẽ Falleagcaperbae folia pfoꝛat ⁊ exiccat
patit inimicũ.felix aũt oꝛti poſitio eſt.cui le⸗

uit inclinata planicies curſus atq; fluentis ꝑ
ſpacia diſcreta deriuat. Si habetr copia terre
oꝛtis expoſite.ptes eiꝰ ſic diuidẽde ſũt.vt hec

in qͥb autũno ſemĩabit᷑.vᷣno tꝑe paſtinemꝰ.⁊

q̃s ſemiabimꝰ vere cõplebimꝰ.autũni tpe de

bemꝰ fodere.ita vt vtraq; paſtinatio decoq̃t

hbbryvñſicio algorꝭ ⁊ ſolis.in loc aũt hũidis ſemi
naãdis vere vtile erit circa finẽ nouẽbꝛis mł⸗
teos impmere ſulcos cõcauos.ad q̊s labat᷑ ſu
pper fluus areaꝝ huũoꝛ ſꝑe ſatiõis.vt maturius
altalis locꝰ tũc ſul repletꝭ ſemibo impleat᷑. Si
Ho penuria terre habet᷑.q̊cunq; tpe ãni terra
inłxt hũiditatẽ ⁊ ſiccitatẽ inuenit᷑ eq̃lis paſtia⸗
n põt. ⁊ ſtatim ſeri.ſed ſi optie fiũt impiguatta
ea q̃ ſata erũt.mag ſuſcipiẽt incrementũ. Pa
ſtinũ vo fiat ꝓfundũ pᷣma vice groſſuʒ cũ vã
ga.⁊ ſuꝑ terrã fimꝰ ſpargat᷑ deinde cũ ligoĩbꝰ
Iiteꝝ minutatim paſtinet᷑.⁊ qᷓntũ fieri põt leta
mnmẽũ ⁊ terra miſceant᷑.⁊ in puluereʒ deducank.
Cũ aũt ſemiandũ erit.cũ fune ſiãt aree cira
duos pedes ample⁊ lõge q̃ntuʒ voluerꝭ.ſuꝑ
q̃bo iactabit᷑ſemẽ.et raſtro oꝑiet᷑.⁊ ſiqͥd terre
dure in ſuꝑficie remãſerit cõterat᷑.et iterũ aree
fimo operiant᷑.maxime cũ ſit ſatio hyemalis

impiguat em terrã ⁊ a frigoꝛe ſemẽ defendit.
herbe aũt ſcʒ lactuce blet boꝛago colliculi et

cetere qᷓ in eo loco vbi fit ſemiariũ pᷣdictũ erãt
euulſe cũ fit paſtinũ ↄmode plãtant᷑ circa ſul

cos areaꝝ vt i ſeqᷓnti habeant᷑ q̃drageſima et
ſeĩario nõ auferũt nocumẽtũ.ex quib qᷓs vo

luerꝭ poter ad ſemẽ ꝓducendũ fᷣuare.põt aũt
in oꝛtis ſatio plim herbaꝝ fieri toto tpe anni
q̃ aer ⁊ terra naturalit᷑ ſeu hoĩs induſtria in⸗
ueniunt᷑ eq̃les.aut ab eq̃litate non nimiũ di⸗

ſcrepãtes. Sed pncipalis ⁊ pᷣcipue ſatio du

plex eſt.vna vᷣnalis que fit in mẽſe febꝛuarij

vꝑlmarcij. altera autũnalis q fit ĩ mẽſe ſeptem

bꝛis vel octobrꝭ ita tñ ꝙ lo frigidis autũna

lis ſatio maturiꝰ fiat.vᷣnalis tardioꝛ.in cali⸗

dis vᷣo regiõibo autũnalis ſeriꝰ fieri pᷣt.⁊ ver

na matur!ꝰ. Hoc tũ ſcias ꝙ ĩ tꝑad loò ⁊ etiã

calidis pᷣfata ſatio verna melioꝛ inuenit᷑ ſi fa
cta fuerit i fine nouẽbꝛis.vel in pᷣncipio decẽ

—

bꝛis.q ſi febꝛuario vel marcij mẽſe fiat:licet
añ aduentũ febꝛuarij ſeia nõ naſcunt᷑.qꝛ val
de maturiꝰ herbe ꝓ.xl.habebunt᷑.⁊ poꝛri ⁊ ce

pe citius poterut tranſplãtari.pnt aũt cõmo⸗
de ſeiari herbe ſepatim ⁊ mixii Nã ſi mixiim
ſemĩant᷑.cũ cõualuerint euellent q̃ fuerit trãſ⸗

pflantãde.vt poꝛri caules ⁊ cepe.et ex his que

trãſplãtari nõ debẽt.pᷣmo euellent᷑ atriplices
⁊ ſpinacia q̃ nõ durãti oꝛtis.⁊ remanebũt ble
le ⁊ petroſillus.ſcatureia ⁊ aliqͥ caules.⁊ ex la
ctucꝭ ⁊ feniclis aliq̃ bo ad ↄgruã raritatẽ de
ductis ſarculabunt᷑.⁊ ad debitũ veniãt ↄple
mẽtũ ⁊ herbe q dẽ q̃ traſplãtari nõ debẽt rare
ſerẽde ſũt.q̃ vᷣo trãplãtant᷑ ſpiſſiꝰ ſeri dñt. Et
eſt notandũ ꝙ vbi debẽt plãtari poꝛri cepe ?
caules faſeoli miliũ panicũ cucurbite cucu⸗
meres melones ⁊ citrulli:pñt de mẽſe decem⸗

br ianuarij ⁊ febꝛuarij ſen oẽs herbe q̃ cõſu

munt᷑ añ pᷣdictã plãtationẽ vt ſunt ſpinacia.

atriplices ⁊ lactuce caules poꝛrine et cepollie

⁊ cetere ſiles. Cauẽdũ eſt ne q̃ ſerunt᷑ ſeia ſũt

coꝛrupta. Ideoq; eligẽda ſũt q̃ farinã interiꝰ

hujñt albã.⁊ q̃ mag fuerit põderoſa ⁊ pinguia
ſiue groſſa ⁊ in plibo ſint vtilia qᷓ nõ exceſſerĩt
ini etatẽ. Sepe tñ ꝓueit ꝙ ſeia qntucũq; ſũt

bona ſi iacta fuerit nõ naſcãt᷑ exaliq̃ malitia
coꝛpoꝝ celeſtiũ ĩpedita. Ideo eoꝛũq; vtile in
uenit᷑ diuerſa ſeĩa ſimul ſeri:ne tpᷣus alicui ſe
minũ ↄtrariũ ex toto terraʒ diuidunt.licʒ ei

aliqñ plãte ſeinuicẽ impediãt vt ſupᷣ ꝓbatũ ẽ
in ſcdo libꝛo.tñ herbas vt plimũ videmꝰ cõ⸗
mode ſiml naſci ⁊ viuere vt aꝑte patʒ in pꝛac
⁊ in loc ceterꝭ in qb diuerſis ſimul herbis ?

raro vniꝰ tm generꝭ natura ſuo naturali mo⸗
tu ꝓducit.quã quidẽ ſeqͥ debemꝰ in oĩb tan

q; ducẽ Scias em̃ ꝙ oĩs herbaꝝ ſatio eſt op
tima cũ luna fuerit ĩ augmẽto ꝓpt᷑ rõneʒ quã
ſup̃ dixi ĩ libꝛo ſcðᷣo ⁊ ſepe euenit vt nõ ſit vti
lis ſatio cũ luna ꝓceſſerit in defectu.Fit autẽ
trãſplãtatio vt ſapoꝛ herbaꝝ ĩ meliꝰ cõmutet

⁊ domeſticet᷑ ⁊ qͥ nimis ſpiſſe nate fuerit adeo
rare ponant᷑ vt ſarculari poſſint.⁊ ad debitũ
puenire augmẽtũ.nec ẽ in trãſplãtatiõe neceſ

ſe firmari radices.ſed in qbuſdã eſt vtile am
putari radicũ ſũmitates.vt ĩ tractatu cuiuſſi⸗

bet herbe patebit.ſarculant᷑ aũt q̃tiẽs herbe

nociue naſcunt᷑ in eis.qᷓ tã ſurculo q́; manib⸗
optie auferant᷑.vt melioꝛibo herbis ſurripiãt
nutrimẽtũ.fit etiã ſarculatio cũ ꝓpt᷑ põdꝰ ter⸗

re ac ymbꝛiũ cõpᷣſſione ⁊ ambulãtiũ cõculca⸗

tiõe tra nimis fuerit cõſolidata dũ tũ ſcias q;

qũ terra fuerit nimis mollis nõ tangat᷑.ſed ſi

fuerit nimis ſicca licʒ terra moueri nõ poſſit

herbe nihilominꝰ ſarculo recidãt᷑.q̃ res mul⸗

tũ ꝓficit oꝛtis.Accidũtoꝛtis inłia nocumẽta
qñq; aũt neceſſitas nos cogit oꝛtü facere ĩ ter
ra numis ſolida:⁊ cretoſa.Nui multuʒ ꝓderit

ſi ſabulũ miſceat᷑ vł letamis młtitudo.⁊ terra

ſepiſſime moueat᷑.⁊ qũq; terra eſt adeo ſoluta

ꝙ hũoꝛ ↄceptꝰ facile reſoluit᷑⁊ oꝛt eſtiuo tẽ

Gextus Fo. lxxiif.
poꝛe nimiũ exiccat᷑ Cui ꝓderit ſi eidẽ miſcea
tur letamẽ ⁊ creta.ſi nõ põt facile irrigari aut
diu negat celeſtꝭ infuſio. Si aũt oꝛt eſt oino
nimis aq̃ſus magnis cingaĩ᷑ foſſatꝭ ⁊ ꝑ ipſuʒ
oꝛtũ fiant etiã tales ꝙ; hũoꝛ aqſus ſuꝑfluꝰ de
fluat ad ꝑtes extremas,ſi fuerit ᷣo nimis ſic
cus ⁊ aridꝰ foueis non cingat᷑.qꝛ oꝛto ſubdu
cũt hũoꝛes ⁊ alte duobo pedib paſtinet᷑ qꝛ oꝛ
tus ſic cultꝰ negliget ſiccitates.et tꝑe magni
cauma irrigetur. ⁊ plãte ꝑuule obumbꝛent᷑.
hyeme v̈o frigida cooꝑiant noue ſemiatiões.

ne ſuꝑfluo frigoꝛe q̃ ſata fuerit coꝛrumpant᷑.

Contra nebulas ⁊ rubiginẽ paleas ⁊ purga
mẽta pliba locis ꝑ oꝛtũ diſpoſita ſimł oĩa cũ
nebulã viderꝭ inſtare cõbure. Cõtra limaces
q eas de oꝛto remoueãt ſint lectoꝛes.Contra
foꝛ micas qͥ hũt in oꝛto foꝛamẽ coꝛ nocue foꝛa
mini apponamꝰ vt palladiꝰ ait.vl oꝛigano vł
ſulphure tritis foꝛamẽ aſꝑge. ſi deforꝭ veniãt
ome oꝛti ſpaciũ cinere aut creta cingamꝰ Si
fecer lineã de oleo nõ audebũt intrare donec
fuerit exiccatuʒ.ſʒ hoc eſt difficile.ſʒ vtile erit
hoc facere ↄ arboꝛes patientes ſoꝛmicas etõ
erucas.ſeĩa q̃ ſpargẽda ſũtſꝑ ſucco madefiãt
vlł ſanguie erucaꝝ ꝑ manꝰ pueroꝛũ colligant
⁊ occidant᷑ cũ oꝛiũ infeſtãt.Cicer eſt int᷑ olera
ꝓpt᷑ multa poꝛtẽta ſerendũ.vt olera infeſta nõ
generet aĩalia in coꝛio teſtudis.oĩa ſeia q̃ ſpar
ſurꝰ es deſicc avł mẽtã locꝭ plibo ⁊ maxie int᷑
caules ſere Cõtra mures ⁊ talpas ꝓdeſt in oꝛ
tis cattas hẽe aut mãſuetas muſtelas.Alij fo
ramiĩia eoꝝ creta ⁊ ſucco agreſtꝭ cucumerꝭ im⸗
plẽt.⁊ alij foꝛamẽ cũ paſtio vſq; ad terrã ſoli⸗
dã au ferũt deinde ponũt aquã ĩ foꝛamiĩe ĩ ter
ra ſolida exiſtẽte ⁊ inde egrediẽs aĩal occidũt.
pᷣterea oĩa ſeĩia oꝛti ferunt᷑ ⁊ agri ab oĩbo malis
⁊ noxijs aĩalibo aut mõſtris intacta ſeruari.ſi
ſucco radicũ agreſtꝭ cucumerꝭ ⁊ erucaꝝ mix
ta macerent᷑ Herbe colligunt᷑ ꝓpter cibũ ipᷣis
reciſis cultello modicũ ſupᷣ terrã ⁊ ex młi ſo⸗
la folia colligunt᷑.q̃ ad debitũ vel q̃ſi ꝑuene⸗

rint angmentũ.vt in blita ſclarea boꝛagie pe

troſillo.⁊ ĩ caulibo obſeruat᷑.ſʒ ĩ hyeme caules
totalit᷑ incidunt᷑.poꝛro ĩ his oĩb excepto pe⸗
troſillo feniclo ⁊ ſaluia ⁊ qᷣbuſdaʒ alijs ſi ſepe
ſtipites cũ nati fuerĩt vł creuerit auferant᷑ lõ
gioꝛi tꝑe ſine ſemibo virides habebunt᷑.verũ

ꝓpter medicinã oꝑtet colligere poſtq; integrã

iĩcipiũt hẽe qᷓntitatẽ.quã debẽt añq; floꝝ alte
ret᷑ caloꝛ ⁊ cadãt ſʒ ſeia colligũt᷑ poſtq; eoꝝ ter
minꝰ figit᷑ ⁊ exiccat᷑ cruditas.⁊ aqſitas.⁊ ra⸗

dices ſumẽde ſũt cũ adeſt ſolioꝝ caſus.floꝛes

colligere oꝑtʒ pꝰ aꝑitiõʒ integrã añ extermia

tionẽ ⁊ caſum.ſed tota herba colligi debet cũ
ad ſuã integritatẽ ꝑuenerit.Et fructꝰ quideʒ
ſunt colligẽdi poſtq; finit᷑ cõplementũ eoꝛũ ⁊
anteq; ſint parati ad cadendũ ⁊ q̃cunq; colli
gunt᷑decreſcẽte luna melioꝛa ſunt ⁊ mag ſer
nabilia his q̃ colligunt᷑ decreſcente luna.in

eiꝰ augmẽto.⁊ ſilr q̃cũq; colligunt᷑ claro aere

melioꝛa ſunt his q̃ colligunt᷑ in diſpoſitione
hũiditatis aeris ⁊ vicinitatis ipᷣius pluuie.
Et ſilueſtres qͥdeʒ domeſticis ſunt foꝛtioꝛes
⁊ mĩoꝛis quãtatis ſᷣm Pliniũ.⁊ ex ſilueſtrib⸗
montane ſunt foꝛtioꝛes.⁊ ille quoꝝ loca ſunt
ventoſa ⁊ ſublimia ſunt iterũ ſoꝛtioꝛes.⁊ ille
quarũ caloꝛ fuerit magis tinctꝰ et ſapoꝛ ma⸗
gis apparẽs ⁊ odoꝛ foꝛtioꝛ erũt potẽtioꝛes in
genere ſuo. Amplius ſcias ꝙ vitus herbaꝝ
debilitat᷑ poſt duos vel tres annos.ſed pluri
mũ herbe floꝛes ⁊ ſemia ſeruãda ſunt in locꝭ
ſiccis ⁊ obſcuris ⁊ in ſacculis aut in vaſis cõ
ſtrictis melius ſeruant᷑: ne o doꝛ ⁊ virtus eis
erxaletur et pᷣcipue floꝛes. radices aũt melius
in ſubtili arena ſeruant᷑.niſi ſint radices que
ſiccate ſeruant᷑.que ſimiliter i loco ſicco ⁊ ob⸗
ſcuro melius ſeruabunt᷑.ſemĩa tamẽ poꝛroꝛũ
7 cepaꝝ meliꝰ qᷓ; alit᷑ in ſuis ſiliqͥs ſfᷣuabunt᷑.

Deüfilho.

Blxtus

Llium de menſe ſeptembꝛis ⁊ nouem⸗
bꝛis optime plantat᷑.in terra maxie al⸗
ba foſſa ⁊ ſubacta.ſiue ſtercoꝛe licet ĩ alia ter
ra etiam ſtercoꝛata pꝛoueniat.ſed inſeri po⸗

teſt menſe octobꝛis ſeptembꝛis febꝛuarij et

marcij.et in locis calidis menſe decembꝛis.
et ſi dimittant᷑ in terra quando matura ſunt
reperiunt᷑ eoꝛũ radices ⁊ folia.et faciũt ſemẽ
ſequenti anno.qð ſemĩari poteſt.⁊ allea pꝛo⸗
ducit.plãtãt᷑ in areis vno pede ſeu palmo di

ſtantes. Item poſſunt poni in areis herbarũ

due aut tres acies in qualibet. Sarculanda
ſunt frequenter vt melius eoꝝ capita creſcãt.
ſi bene capitata facere volueris.vbi cepenint
eoꝛũ ſtipites pꝛodire.pꝛocul calca.ita ꝙ ſuc⸗
cus reuertet᷑ ad ea. Colligunt᷑ cum eoꝛũ ſtipi
tes ſe ammodo ſuſtinere non poſſunt.in lune

defectu ⁊ claro aere. fertur em ꝙ ſi ſerunt luu⸗
na ſub terra poſita ⁊ ſub terris luna latente
vellant᷑ odoꝛis feditate carebunt. Item in pa

leis condita vel fimo ſuſpenſa durabũt.Alle
um ſiccũ ⁊ calidũ eſt in medio quarti gradꝰ.
virtutem habet cõſumendi diſſoluendi ⁊ ex⸗
pellendi venenũ. Contra moꝛſus habet con
ſumendi venenetoꝛũ animaliũ.accipe allea ⁊
tere ⁊ cataplaſment᷑. Succus eius interius
receptus diſcutit venenũ.vñ tiriaca dicit᷑ ru⸗
ſticoꝛũ.Contra lumbꝛicos accipe alleũ parũ
piperis petroſulis ſuccum mente ⁊ accetum
et inde fiat cataplaſmũ als ſalſamentũ et co⸗
mede cum pane vel carnibo. Ad aperiendas
vias epatis vꝛinales meatus.fiat ſalſamentũ
cũ vino ⁊ ſucco herbaꝝ diureticarũ.⁊ detur
patienti.Contra ſtranguiriam ⁊ diſſinteriã
2 do loꝛem ilioꝛũ accipe allea ⁊ coque in vino
⁊ oleo.⁊ facias inde emplaſtrũ ⁊ impone pe
ctini ⁊ circa virgam ⁊ loca dolentia.Alleum
viſui obeſt.quia deſiccat ⁊ toti coꝛpoꝛi nocet
ſi vltra modũ ſumatur.quia generat lepꝛam
aꝓpoplexiam maniam ⁊ multa alia.Auicẽna
inſuꝑ dicit.ꝙ alleum coctum clarificat voceʒ
⁊ guttur.et confert tuſſi antiqui ⁊ doloꝛibus
pectoꝛis ex frigoꝛe.yſaac dicit ꝙ paruʒ dant
nutrimentũ:et ſunt nociua colericis.⁊ calo⸗
rem naturalẽ habentibus.frigidis et humi⸗
dis ſeu liquidis naturaliter vꝛinã pꝛouocãt.
et ventrem humectant.et ſiccis natura cõtra⸗
rium faciunt.ſed volentes caloꝛ s eoꝛũ nocu
mentum vitare bis ea elixent. deinde condi⸗
ant ea cum acceto.

— — — — — —

.

me
vo⸗
ddi
i
d
ſiit
dennt
ſoe⸗
ſtt
lone
Klu⸗
tne
npa
Ae⸗
rich.
ter⸗
ncon
la!
mius
m⸗
arü
tum
tco⸗
nces
nenil
dechr
nni
nino
epe
cum
c
nun
W
nocg

ddamt
no⸗
mmi⸗
ocit
ö⸗
nocn
na⸗

X riplex ſeritur menſe febꝛuario ⁊ mar⸗
cio apꝛili ⁊ ceteroꝝ menſibo.vſq; ad au
tumnũ.ſi poterit irrigari.⁊ nõ deſiderat trãſ⸗
plantari.⁊ a quibuſdã ſeritur menſe decem⸗
bꝛi. in terra bene culta ⁊ ſtercoꝛata. ⁊ melius

pꝛouenit ſi rare fuerit ſemiĩata.põt autẽ ſeri ꝑ
le in ſuis areis ſimul cũ alijs herbis. ⁊ ſemꝑ
amputãdus eſt ferro.qͥa pullulare nõ ceſſat.
ſepe etiã irrigari deſiderat.ſi tẽpus fuerit ma
gne ſiccitatis.ſemina eius ꝑ quattuoꝛ annos
ſeruari poſſunt.Atriplex frigida in pᷣmo gra

du.humida in ſecũdo.parũ nutrit.eiꝰ liquoꝛ
eſt aquoſus.⁊ cito eijcitur.⁊ non eſt vẽtris ſo⸗
lutiuus. Cataplaſmũ ſuꝑ calidum apoſtema

Uico refrigerat ⁊ ſanat. Semen eius eſt mun
dificatiuũ ⁊ colatiuũ.⁊ ꝓinde vtile eſt icteri⸗
ciã habẽtibo q̃ naſcitur de epatis opilatione.

exquo duabus dꝛagmis cũ melle ⁊ aqua cali

da potui datus colericis valde pꝛonocatur

vomitus.

Sixtus Fo. xxiiif.

Miſus deſiderat terrã bene paſtinataʒ
⁊2 pinguẽ.⁊ optime ꝓuenit ſihũoꝛe iu

uet᷑ ⁊ ſtercoꝛe.ſerit᷑ menſe febꝛuario ⁊ marcio

ꝑ ſe.⁊ cũ alijs herbis.ac ſemẽ eius ſuſpenſuʒ
p trienniũ durat.Aniſũ caliduʒ ⁊ ſiccũ eſt in
tercio gdu.alio noĩe dicit᷑ ciminũ vel feniclin
romanũ.⁊ eſt ſemẽ cuiuſdaʒ herbe q̃ ſił i noĩe
appellat᷑.vᷣtutẽ hʒ diſſoluẽdi ⁊ cõſumẽdi.põt
aũt ↄſeruari ꝑ quattuoꝛ annos mlia efficacia

Cũ lauat᷑ facies ex aq̃ ipᷣiꝰ clarificat eã.⁊ ſili⸗

ter eius acceptio ⁊ vſus cum menſura.ſed ni
mis vſus ipᷣius faciẽ citrinat. Cõtra ventoſi
tatẽ indegeſtionẽ ⁊ accidas eructationes det᷑
vinũ decoctiiõs aniſi feniculi ⁊ maſticis vel
puluis ipſoꝛũ in cibis addito puluere cinaz
momi.et doloꝛẽ inteſtinoꝛũ ex frigiditate mi⸗

tigat. Cõtra viciũ matricis ex frigiditate va⸗

let decoctio eius cũ alijs reb diuretiò. Con
tra liuoꝛẽ ex ꝑcuſſiõe ⁊ pꝛecipue ſi ſit in facie
iuxta ocłos coquat᷑ cũ cimio ⁊ ſuponat᷑cũ ce
ra calefacta.Ad augmẽtationẽ lactis ⁊ ſper⸗
matꝭ valet puluis eꝰ ſumpt in cibo ⁊ potu.
⁊ hoc oꝑat᷑ aꝑiendo meat laci̊ ⁊ ſpermatis.

““ *M

De Aneto.

R

—

Netũ deſiderat cõmunẽ oꝛtoꝝ terrã.et
ſerit᷑ menſe febꝛuario ⁊ marcio ſeptẽbꝛi
⁊ octobꝛi.⁊ in locis clementibo.etiã de menſe
decẽbꝛis ꝑ ſe ⁊ cũ alijs herbis oẽm celi ſtatuʒ
patit᷑. Ded in tepidioꝛi letat᷑.rarius ſerat᷑ et
irriget᷑ ſi nõ pluat.aliqͥ ſemẽ eius obꝛuũt.op⸗
pinãtes ꝙ ab aue nulla tangat᷑.Anetum cali
dũ eſt ⁊ ſiccũ in ſcðᷣo gradu.Eius ſemẽ pnci⸗
paliter cõpetit mediciĩe.ſcdario radix recena.
Hã radix recens hʒ virtutẽ diureticã. calcu⸗
li fractuã.⁊ viarũ vꝛinaliũ apertiuaʒ. vt dicit᷑
De /ꝓpꝛietate li. xvij. Sicca vᷣo nullius eſt vti

litatis.tercio herba. Semẽ per trienniũ põt

ſeruari. melius tamẽ eſt ſi ſingulis annis in⸗
noue?.decoctio herbe ⁊ ſemĩs valet ad ſtran⸗
guiriã ⁊ diſſenteriã.et lac augmẽtat. Contra
doloꝛẽ matricis faſticuli aneti bulliant in vi

no. et cathaplaſment᷑. Semẽ eius ventoſita⸗
tẽ tumoꝛẽ ⁊ inflationẽ diſſoluit.⁊ ſimiliter ra

mi eius.⁊ ipᷣm ſemen ventrẽ de humoꝛũ pu⸗
credine mũdificat. habet etiã pꝛopꝛietatẽ ex⸗
tinguẽdi ſingultũ de plenitudine factuʒ ꝙ ſi
vꝛatur.calidũ ⁊ ſiccũ eſt in tercio gradu.etiaʒ

valet cõtra vulnera putrifacia ⁊ diuturna in
ventre nata. Auicenna dicit ꝙ aſſiduatio co

meſtionis aneti debilitat viſum.

—

Pbpiũ menſe febꝛuarij marcij apꝛilis et
maij ſeri debet.et multũ multiplicat in
circuitu.⁊ eius vetuſtioꝛa ſemĩa citius naſcũ
tur. Appiũ aliud eſt domeſticum.aliud ſilue⸗
ſtre.domeſticũ aliud oꝛtenſe.aliud aquaticũ.
quod ĩ oꝛtis naſcit᷑ calidũ eſt.in pncipio ter
cij gradus.et ſiccũ in medio.ideoq; coctũ vel
crudũ eſui datũ oppulationẽ aperit.vꝛinã ꝓ⸗
uocat.⁊ ventrẽ ſtringit. habet ꝓpꝛietatẽ cõſti
pationẽ membꝛoꝝ ſoluẽdi.et viã hũoꝛibo fa
ciendi.vnde nocet epilenticis ⁊ pᷣgnantibus
eoſq; ad ſtomachũ vuluã ⁊ caput attrahendi
hʒ vᷣtutẽ nocet epilentic ⁊ pᷣgnãtibo.⁊vomitũ
inducit.vinũ eiꝰ decoctiõis toꝛſionẽ vẽtrꝭ fa
ctã ex vẽtoſitate ↄpeſcit. Semẽ ẽ efficacie mi
noꝛis.ſcdo radix.tercio herba.Aquaticũ au
tẽ ranũ dicit᷑ eo ꝙ in aqͥs naſcit᷑ vbi rane mo

rant᷑.vel eo ; renibo opitulat᷑ paꝝ eſt calidũ.

vnde digeſtibiliꝰ eſt ⁊ calidis naturis cõue⸗

niẽs.Cathaplaſmatio facta de eo ⁊ mica pa

mas ſuꝑ ſtomachũ poſitus eius ardoꝛẽ miti⸗
gat.ſilueſtre dicit᷑ apiũ riſus.eo ꝙ melancoli

cũ purgat humoꝛẽ.ex cuiꝰ habũdantia triſti
cia generat᷑. Appiũ riſus in vino vel aqua de
coctꝰ ſtranguiriã ⁊ diſſenteriã ſoluit.⁊ fumi⸗

ALiver Sextus Fo. lxxv.
umer . Go genſn pꝛouocat.vel ſuc⸗ als vermes auriũ inſtillet᷑ ſuccus eius. Suc
eſenun poſitꝰ. Et nota ꝙ apium riſus cus eius potatꝰ viſum clarificat. ⁊ oculis im
e ſumi debet: quia in quibuſdã locis adeo poſitꝰ ruboꝛẽ etpannũ remouet.libꝛos ⁊ pã⸗
violentiſſimũ als vehementiſſimũ inuenit᷑ nos ⁊ a vermibus ⁊ tineis tutos reddit ⁊ in
cauſtũ ⁊ cartas a coꝛroſiõe ſiuea coꝛruptiõe.

BDe Arthemelia.

ſi ſumatur eſt cauſa moꝛtis.

bet
lin
i
lue⸗
ünt Bſ inthiũ calidũ eſt in pꝛimo gradu. et
ip⸗ ſiccum in ſcdᷣo. duas dicit habere vtu⸗
ot ttes cõtrariqs.ſcʒ laxatiuã ⁊ conſtrictiuã.pꝛi⸗
yſ mã ex caliditate ⁊ amaritudĩie.ſcdᷣam ex groſ Rthemeſia que alio nomĩe dicitmater
ibus ſicie ⁊ ponticitate ſubſtãtie. vnde nõ eſt dan-⸗ herbarũ.calida ⁊ ſicca eſt in tercio gra⸗
eni dum niſi materia exiſtente digeſta. debet au⸗ du.ſfolia eius magis q; radix cõpetit medici⸗
mii tem colligi circa mediũ maij.et in vmbꝛa ſic⸗ ne.et viridia magis q; ſicca.valet contra ſte⸗
ſ cari.Contra lumbꝛicos in inferioꝛibo inteſti rilitatẽ. que fita frigiditate. Ham ſi eſſet ex ca
geni nis exiſtentes detur cũ puluere centauree. vel ligditate magis obeſſet. quod ſatis ꝑpendi po
jan perſicane vel nucleoꝛũ perſicoꝛũ aut folioꝛũ. teſt ex complexione mulieꝝ.ſi ſunt macre vel
emmo Ad menſtrua pꝛouocãda ꝑſarigetur ſucus pingues.detur ergo puluis eius cum pulue⸗
. eius. vel fiat ſuppoſitoꝛiũ ex eo.et appio ⁊ aræ re biſtoꝛte.et nucis muſcate.cum melle confe
