teplunmz
rumuſchlio
frucniꝛl⸗
niens. bol
ininentu.
milorüc
odoꝛis q́
ZAa hoe
ncus crea
eniſiqter
hocigiur
37 ndinn
on M
Paludius

LTiber

pmiſceri cũ letamine.ſtercus em̃ hoc eſt fer⸗

uẽs valde.⁊ ſuo caloꝛe in letamie ſuꝑfluã cõ

ſumit humiditatẽ.et tũc mag cõuenit plãta⸗
rũ cibo.ideo etiã aſininũ eq nũ vel ouiũ ⁊ ca⸗
pꝛaꝝ ſtercꝰ a ruſtiqò ſumi?᷑. Hec em̃ aĩalia ſic
cas hñt egeſtiões.⁊ ꝑ inductas rõnes mag
cõgruũt letamini plantaꝝ. hac de cauſa pci⸗
pit᷑ caueri a ſtercoꝛe poꝛcino.qð tã ex ſpẽ quã
ex accidẽte qꝛ ſiccũ nõ eſt plãtis affert magnũ

nocumentũ. Sic igit᷑in cõi diſpoſito letami

num opoꝛtet ꝙ ipᷣm letamen ſit in via coꝛru

ptionis.potius q; ſit iã incineratũ ⁊ ad terre
ſtritatẽ deductũ.⁊ caloꝛe naturali deſtitutuʒ.
Haã opuũe con gruit.quã iãꝑ putrefactionẽ re
ſudat ad ſu ꝑficiẽ ſuã naturale hũiduʒ.cũ em̃
hoc humidũ nutriat qᷓ;diu q̊ ad radices plã
tarũ reſudat.tamdiu debitũ plãtis pꝛebet nu
trimentũ.qua ꝓpter nec recẽs letamẽ oĩno qri
tur nec qð iã vetuſtate incineratuʒ exiſtit.ſed
qð eſt anni vel tres ꝑtes anni hñs optimũ eẽ

pꝓnũciat᷑ a cultoꝛibo plãtaꝝ.recẽs em adhuc

in ſe claudit vapoꝛẽ vetuſtũ.aut in toto ami⸗
ſit in admĩſtrando humoꝛẽ ſuũ in nutrimen
tũ.ꝓpter qð etiã peritioꝛes medicoꝝ cõſũpto
rũ habitacła pᷣcipiũt ſub tali letamie fieri.fo
mentũ em̃ huiꝰ ietamis a fumigatiõe ſua ali
q d carnib eoꝛũ ꝑ poꝛos pᷣbẽt humectatiõis.

hoc eliã oſtendũt indu ſtrie alchimoꝝ.qͥ opti

mas quaſq; maturatiões in clibano letamis
pcipiũt fieri.vocãtes clibanũ letamĩs caloꝛẽ
qͥ cũ tali de q̊ dictũ eſt hũido expirat ad fumi
ſupficiẽ.adhuc aũt ſicco leiamie poſito etnõ
bñ coꝛrupto videmꝰ areſcere meias plãtaꝝ.

niſi multo pꝛohibeant᷑ humido aqueo ꝑ cõti

nuationẽ irrigatiõis.qꝛ ſiccus caloꝛ qͥ ex tali
fimo generat᷑ circa radices intẽdit in tales ra
dices plante.⁊ exſiccat ⁊ in ariditatẽ cõuertit
totã plantã. ꝓpter qdᷣ ex oibus his colligit᷑le
tamẽ.qdð inuitat plãte habitudinẽ eſſe debe⸗

re in diſpoſitiõibo inductis. Sic igi᷑ admini

ſtratũ letamẽ mutat plãte naturã.pluſq; cib
mutat aial qð cibat᷑ ex illo.aial em̃ magis di
uerſum eſt ⁊ lõgius a ſe attrahit cibũ qᷓ; plan
ta.⁊ ideo cũ letamẽ hoc ſit cibus plante.⁊ vi
cinioꝛ ⁊ ſimilioꝛ ſit cibus q; aĩal.citius muta
bit de cibo q; aliqd anĩaliũ. Adhuc aũt iãſe
pius habitũ eſt ꝙ planta terrã hʒ pꝛo vẽtre.
et ĩ terra pᷣmũ cibus plãte recipit aſſimulatio

nẽ. ꝓpter qð attrahit ad ſe plantaꝝ mutatio⸗

nẽ. vᷣtutes em terre pᷣcipue ſunt vᷣtutes plãta
rũ.⁊ ſm terre mutationẽ erit ⁊ plãtaꝝ muta⸗
tio. Nec eſt aliqs modꝰ ita ↄueniens ad mu
tandũ plãte naturã ſicut per letamẽ ⁊ letami

Getudus Fo. xiiij.

nis cõtemperationẽ. Jam em̃ oſtẽdimꝰ ꝙ in

planta nõ ſunt tot nũero digeſtiones ſicut in

aĩali. Scimus aũt ꝙ ſimiliũ in coꝛꝑe facili⸗

ox eſt mutatio qᷓ; etherogenioꝛũ.⁊ ideo vides

mus quaſdã plantarũ ex cibo nõ ſolũ muta⸗

ri ad alterũ modũ ſapoꝛis fructuũ ſuoꝛũ.ſed

etiã frequenter tranſeũt in alias ſpecies ex te
nuitate cibi ⁊ letaminis.ſicut ſuꝑius de triti⸗
co ⁊ ſiligine dictũ eſt.hoc aũt oſtendit artꝭ in
duſtria.quõ ſiquis in arboꝛe ꝑfoꝛatis ramis
q ſunt iuxia ramuſculos a qbus dependent
fruct impleat pulueribo optie cõtritis foꝛa⸗⸗
mina.ita ꝙ pulueres ipſe ſint ex ſpẽbus mul
iñũ aromaticis.⁊ obſtruat᷑ ab vtraq; parte op
time cũ cera foꝛti ⁊ ſpiſſa.fructus erũt in ſa⸗
poꝛe aromatice ſapoꝛeʒ pulueris obtinẽtes.
q tamẽ ad fructuũ ſubſtantiã non ꝑueniunt.
niſi per euapoꝛationẽ.Opoꝛtet igit᷑ ꝙ multũ
maius letamine cuiꝰ humoꝛ ingredit᷑ ꝑ ſub⸗
ſtantiã coꝛpus plante ⁊ fructuũ mutet natu
ralẽ humiditatẽ ipᷣius.opoꝛtet em̃ diligenter
cauere ne letamen congeſtũ ſuꝑ terraʒ fumet

dg floꝛes ⁊ fructus. aut etiam ad gẽmas plã
ta v.fumus em̃ ille ſiccus intenſus ⁊ fetidus
eſt.et per poꝛos ad interioꝛa plantarũ ingre⸗

di᷑.⁊ plus erumpit qᷓ; malus cibus. ſſic ⁊ Ini
maliũ coꝛpa coꝛrũpũt huius fu mi ⁊ odoꝛes.
hoc aũt iam exꝑti ſumꝰ in vitibb ſuꝑ quibus
ſarmenta ⁊ palee ⁊ ouoꝛũ teſte fumabantad
gẽmas floꝛes et fructꝰ.et multe ex his ꝑierũt
oĩno.poſtea aruit ⁊ exſiccatũ eſt.talis em̃ fu⸗
mus marxie nocet his q̃ rare ſubſtãtie ſũt plã⸗
tis.ſicut eſt vitis.ſic etiaʒ plus nocet viris qᷓ;
femĩs.ꝓpter raritatẽ coꝛꝑis virilis.fumꝰ eni
hic indigeſtus nõ alteratus ꝑtingit intra coꝛ
pus:⁊ ideo coꝛrũpit naturas tã plãtaꝝ q; aĩa
liñ.ꝓpt qð id qdð ex herbis plãtarũ eradicatũ
eſt lõgiꝰ ꝓijci ab ipſis dʒ.ne coꝛruptiõis feto

re plãtis afferat nocumẽtũ.Oꝑtʒ etiã nos nõ

latere ex eadẽ cauſa paludes ab aqricultoꝛi⸗

bꝰ fieri debere. ſicca em palea ſar mẽta ⁊ ſter⸗

coꝛa nõ aꝑte maturant᷑.ſʒ potiꝰ coꝛrũpunt᷑ et
coꝛrũpũt ꝑ fumũ ſuuʒ q; em ctũt.humefacta
aũt laxiꝰ reſoluunt᷑ in ſuꝑ?icieba.et efficiũtur
mollioꝛa.ꝑ qꝝ ſpõgioſitatẽ exſudet ad ſuꝑfi
ciẽ naturalẽ humidũ.æc maturet᷑ in plãtaꝝ cõ
ueniẽs nutrimẽtũ.huiꝰ aũt indiciũ eſt ꝙ plã
te etiã ſiẽ ⁊ aĩalia attrahũt hũiduʒ. et cibi ſui
vehiculũ.⁊ tñ nõ potẽt ſiẽ̃ ⁊ aĩialia.paludalis
em̃ potus earũ permiſcet᷑ letamini.qͥ fecit ip-
ſuʒ in plãtꝭ vndiq;ʒ floꝛere.⁊ ipſaꝝ ꝑtes infũ
dẽdo nutrire et mutare nec obſtat vt videmꝰ
quoſdã ruſticoꝝ pᷣparare loca cultuũ ſuoꝝ ꝑ

Diber Sltundus
intenſos ſtipites ⁊ ligna.⁊ tũc terrã meliꝰ fuu plũ ponũt ⁊ vltra.ſed tuſci nõ tm̃. Itẽ cnmli hion
ctificare in plãtis.hoc eni nõ fit ꝓpter plãtas tot diſſipãdi ſũt q̃t ea die poterũt exarari.ne mnelto
oſed ad tẽperandũ duplicẽ t᷑re maliciã. friget ſtercoꝛa exiccata mil ꝓſint. eijciunt᷑ qdeʒ leta ine
enĩ terra ⁊ ex frigiditate ſterilis hoc mõ alidd mia qlibet ꝑte hyemis. ſed ſi tꝑe ſuo eijci nõ alee
caloꝛis accipit quo ſemia in ea iactata meliꝰ pñt.antequã ſeras moꝛe ſeis ꝑ agros pulue⸗ currut
ↄnaleſcãt. Siliter aũt ⁊ humida nimis.⁊ ex ¶r ſtercoꝛis ſparge vl capnũ manu ꝓijce.⁊ ter mnſt
hoc fecũda intentioe et ĩmixto cinere in cuiꝰ rã ſarculis miſce.nec ꝓderit nimiũ ſtercoꝛa⸗ (a
poꝛis aqua nõ tenet᷑.et cõtrahit ſiccitatẽ tem re vno tꝑe.ſʒ freqᷓnter ⁊ modice.Ager aquo⸗ vidct
peratã.per quã magis abilis efficit᷑ ad fructi ſus plus ſtercorꝭ qrit.ſiccus minꝰ.ſed ſi leta⸗ icen
ficandũ. Ex oibus igit᷑ pꝛedictis conſtat leta minis copia deſit.hoc ꝓ ſtercoꝛe optĩe cedit. ucd
men vnũ eſie eoꝛuʒ que pcipue plantã mutãt vt ſabuloſis loc cretã ⁊ argillã ſpargas.Cre it
a ſilueſtritate in domeſticationeʒ.ſilueſtritas toſis ⁊ nimiũ ſpiſſis ſabulũ.hoc etiã ⁊ ſegeti⸗ D
eni plãte nihil aliud eſt niſi neglectꝰ cultꝰ eiꝰ bus ꝓficit ⁊ vineas pulcerrias reddit. Nã le fnſ
⁊ ſapoꝛ fructꝰ eiꝰ.qͥ vſiba hũanis non cõpetit. tamẽ in vineis vini cõſueuit viciare ſapoꝛeʒ. Astl
Et domeſtica dẽ qñ ꝑ cultũ eiꝰſapoꝛ ad dele vel ſemĩent᷑ lupini in agris cul et vineis dde atho⸗
ctationẽ ⁊ vtilitatẽ hoĩm redigit᷑.hoc autẽ ſfie mẽſe auguſti ⁊ de mẽſe aplis vłmaij.⁊ cůac
ri ꝑ letamẽ pꝛobat᷑ ⁊ ea q̃ in aĩialibus accidũt debitũ q̃ſi augmẽtũ ꝑuenerit euertant᷑ſic em̃ M G
Auecũq; em aĩalia ſunt domeſtica plurimuʒ loco letamĩs vineã ⁊ terrã impinguãt.ſʒ duo w grcit
ſunt cani.nõ ꝓpter nutrimeti habundantia,ʒ. bus annis ad plus ipſoꝝ durat ĩ eis pingue ðèðð
et multarũ ſunt qualitatũ. ⁊ oiuerſoꝝ coloꝛun do. in ꝑtib aũt tuſcie cultoꝛes exꝑti lupinos U .
ꝓpter nutrimẽti diuerſitatẽ.⁊ ſapoꝛ carniũ eaa ſerũt tꝑe q̊ ſemiant᷑ rape in terrꝭ cultᷣ vł ſtipu
rũ alius q; ſilueſtriũ.O poꝛtetigi᷑ pꝛopoꝛcio lis bis aratis.vicʒ circa tres coꝛbes in iuge⸗ 1 moin
nabilit᷑ hoc etiã in plantis accidere ex nutri ro ⁊ expexe ſeie oꝑiũt.deinde tꝑe octobꝛis li⸗ .
mẽti admiſtratiõe:vt ait frater Albertꝰ.Pal⸗ goniby incidũt ⁊ in ſulcis ponunt.⁊ ibideʒ ſe ce
ladius aũt refert ꝙ ſtercoꝝ cõgeſtio locũ ſuũn miantes frumẽtũ arat᷑ ſemẽ oꝑiunt:et deinde Cam
tenere debebit.qͥ habũdet humoꝛe.⁊ ꝓpt odo bonũ frumæetũ colligũt eſtate ſeqᷓnti. MHedio m
ris hoꝛrenda a pᷣtoꝛij cõuertat᷑ aſpectu hũoꝛ lañ.vo ſeminant ranicias ſpiſſas.et cũ creue⸗ an
babũdãs hic pᷣſtabit ſtercoꝛi vt ſi qua in ſpi ninteas euertunt. Alij autem ſerunt gralegã ͤſ
narũ ſemĩa putrefiant. Stercꝰ aſinoꝝ pmuz ⁊ euertũt cum ad ſubſtantie venerit comple tfoe
eſt maxime oꝛtis.deinde ouiũ ⁊ capꝛinũ.⁊ iu mentũ. .Alij vᷣo terras que ſua macritudine llucn
mẽtoꝛũ.poꝛcinũ vᷣo peſſimũ.cineres optimi. parũ aut nihil fructificãt.ad multaʒ fertilita ſapin⸗
ſed colũbinũ feruidiſſimũ.ceterarũq; auiũ ſa tẽ cũ irrigatiõe hoc mõ reducũt.ſcʒ ꝙ extra⸗ Ckne
tig vtile.excepto paluſtriũ. Caſſius vᷣo ſcri⸗ cca de cãpis ſegete.inducũt in agros aquaʒ ꝑ uop
bit vt refert varro colũbinũ eſſe pᷣcipuũ poſt ſulcos vel riuulos oꝛdiatos eſt aũt melius ſi ſno
ipᷣm ſtercus hoĩs.tercio capꝛinũ ouinũ ⁊ aſi aq̃ eſt turbida de toꝛrente q̃ ſuꝑ faciẽ agri ter locao⸗
ninũ.equinũ nõ donũ niſi pꝛatis. Stercus rã nouã inducat.⁊ replendo ſulcos agꝝ eq̃t. ndiu
qð anno reqͥeuit ſa eſt vtile.nec herbas cre⸗ etpcipue ſi fuerit ager cretoſus. naʒ ſi ſolutꝰ mrine
at. ſi vetuſtius eſt minꝰ ꝓderit.pꝛatis vᷣo re⸗ fuerit ſufficit aq̃ clara.ꝓdeſt aũt maxĩe talis nbib
centia ſtercoꝛa ꝓderũt. ad vbertatẽ herbarũ irrigatio ĩ eſtate cũ aq̃ in agris ſteterit ſub ra blisrie
⁊ maris purgamẽta ſi aqͥs dulcibo eluantur dijs ſolis feruẽtis.hocenĩ mõ talis ager plu⸗ ulen
mixta vicẽ ſtercoꝛis adpibebunt. Varro ſcri rimũ impiguat᷑. Iteʒ dicunt mediolañ.⁊ oẽs lecönie
pſit ꝙ ꝓpe villa duo debent eſſe ſterqulinia. cõiter hoc obſeruant.qꝙ vbi linũ ſeri dʒlupi⸗ mniii
videlicʒ bif̃ariã diuiſa.⁊ qð in vno nouuʒ eſt nos q̊s ibi ſeiauerãt euertũt.non ſolũ ſi iã ma ognie
debz dimitti donec matureſcat.alterũ vetus gni ſunt.ſ‚ etiã ſi tũc nati ſunt.⁊ valde terraʒ biniüg
in agrũ tollinecnõ illud ſterqliniũ meliꝰ.cu⸗ fecũdãt.⁊ plus dicũt ſi alibo dieb mollificẽ ſhrnc
ius latera ⁊ ſũmuʒ vᷣgis ac frondib a ſole eſft tur in aq̃̊.ita ꝙ bonuʒ gramẽ emittãt ⁊ manu ſci⸗
defenſuz. nõ em̃ ſuccus q; qritterra ꝑ ſolẽ ex. ſerãt.⁊ terrã arãt.eã valde fecũdant.Idẽ di⸗ H
urgere oꝑtet. Itaq; ꝑiti ꝓcurãt ꝙ aq̃ in eum cũt de cineribo.⁊ ideo fimũ cõburũt ⁊ manu ſ
fluat.qᷓ maxie retinet ſuccus. Stercoꝛãdi ſüt ſemiĩant.⁊ euertũt cũ lini vel cuiꝰ vis alterius ni
agri ſpiſſius in colle.in cãpo rarius cũ luna ſemĩe.Ponendũ eſt aũt letamẽ in campis vi i
minuit᷑q̃ res herbis ſi ſeruet᷑ pficiet Uni iu neis oꝛtis ⁊ arboꝛibo pᷣcipue a kłõ.ſeptẽbrꝭ dinn
gero aſſerit columella.xxiiij.ſtercoꝛis carp⸗⸗ p oẽs mẽſes ſeq̃ntes vſq; ad mẽſem maij ſub 65 1
taſſufficereĩ plano vo.xviij.ruſtici tũ nr̃¶t du ſceqnter.⁊ in tꝑe foꝛtis gelu ſuꝑ iã natis ſegeti ahi
mmmis,
●

htemt
Aran, ne
käcgzlen
eieiro
s pulue⸗
ceꝛter
ſtercong⸗
er aguo⸗
ſkſilcz⸗
Pe cedlt.
gns Le
ir ſegen⸗
dir Hie
eſopoꝛg.

nisde.
g. 1chad

ink ſiceñ
nit ſhzduo
s pingue
llupinos
Nſipe
siniuge⸗
iisli⸗
bdezſe
tadeine
i. Decio
cie⸗
ngralegi
comple
luudine
tlin
zgecn⸗
s cz
nalisſi
agiter
4gr.
ziſolu⸗
Ntietalis
ſob
rp⸗
ußoes
iozlupi⸗
ünma
eln
nollfice
emanu
Jdedi⸗
mana
altene
mpisn
ſcptthi
mmjſb

is

Tber

bns põt cõgrue ſpargi. poterit etiã ſequẽtib

méſib in terra ſꝑpgi.ſi eodeʒ die terra opiant᷑:
⁊ vineis ⁊ arboꝛibo ſi fuerit valde matuꝝ.Et
eſt ſciendũ ꝙ ex vno curru paleaꝝ qnq; ⁊ ſex
currus letamis fiũt.et pꝛo ſex annis optime

vna ſtercoꝛis ſꝑſio terra fecũdat.Itẽ notãduʒ
eſt ꝙ letamẽ abſq; animalibo ſit hoc modo.
videlicʒ ꝙꝙ in hyeme palee vel alia ſtramẽta/ꝓ

iciunt᷑ in vijs lutoſis curijs vel foſſatis et qͥ
buſcũq;ʒ foueis.⁊ cũ ibi ꝑ.xv.dies vł circa ſte
teriĩt ⁊ fuerint cõculcate ſepeq; pluuijs made
facte coaceruant ⁊ ad magnũ letamis mon⸗
tẽ deſuꝑ latũ.vt pluuiaꝝ aquas recipiat poſt
Dies aliqt deferunt᷑.⁊ cũ ſic ꝑ totã eſtatem ſte
terit ſpergant᷑ mn agis.
Capituiu. xiij. De aqua
que cõuenit maturitati letamis, ⁊ nutrimen⸗
to plantarum.

₰„

*

Qua paludalis cõuenient᷑ letamen qꝗð
eſt nutrimentũ plãtaꝝ maturat.⁊ plã⸗

tas irrigat.aqᷓ em fluente nõ bñ maturat᷑ nec

irrigat᷑ plãta.quõm illa qͥdem frigiditate ſua

Coſtringit poꝛos letamis ne expiret in eo cali
du aut humidũ naturale ad ſuꝑficieʒ. ſiliter
duũit eadẽ frigiditate cõſtringit poꝛos radicũ.

⁊ nõ ſinit eos aꝑiri in traciũ nutrimẽti.et qð

eſt circa radices leuat ⁊ deducit.⁊ ideo foꝛtit᷑

ſilueſtribo aqs paucas aut nullas videmꝰ na
ſci plãtas.terreſtritas em̃ fundi leuat᷑ ⁊ edu⸗

cit. nec remanet niſilapis durus ⁊ frigidus i

„

quo plãta naſci vel nutriri nõ põt.Aqua aũt

ſtans fixũ in ſe recipit ſolis radiũ.⁊ calefit il⸗
lo caloꝛe q̊ adiuuat ad letamis maturationẽ

⁊ radicũ aꝑtionẽ.⁊ ad pullulationẽ ſeminũ.⁊

mayxime aqᷓ que deſcẽdit ĩ pluuijs ⁊ roꝛibo ex
nubibo ſupꝑ terrã.hec eſt em calida ⁊ vapoꝛa⸗
bilis.⁊ ideo palus ex illa cõueniẽtiſſime fit iu
xlta letamẽ:qꝛ caloꝛe maturat.⁊ vapoꝛabilita
te cõmiſcet ſubtili cõmixtiõe. ↄfert ei lenitatẽ
2 motũ qbus eleuare poſſit ĩi venas et poꝛos

oꝛganicos plãtaꝝ.Si autẽ aq lacunalis vel
fontiũ adhibet᷑ in loco paludis. opꝑtet ꝙ ſtet

ſub radio ſolis puſq; letamẽ inijciat᷑.⁊ cõmi⸗

ſceat᷑cũ ea foꝛtic᷑.⁊ moueat᷑ ita ꝙ ex motu ſpu

mã faciat.⁊ vapoꝛabilis fiat ꝓpter dictã cau
ſam. Aqua aũt grandinũ ⁊ niuiũ niſi diu ſtet

anteq; fluat ad plãtas.plurimũ ſui frigidita
te platis nocumentũ auffert.eſt em in ea frigi
ditas radices moꝛtificãs.⁊ humidũ letamis

cõgelas.⁊ hoc nocumẽtũ nõ defacili aufert᷑.
cui ſignü eſt terre niuoſe parũ pferũt ger
minis.⁊ qð pꝛoferũt eſt imaturũ ⁊ licet cale⸗

Setüdus Fo. xv.

fiat aliq aqᷓ per ſolẽ. iũ nocumentũ qð intu
lit pma frigiditate nõ aufert.qꝛ hoc fuit moꝛ
tificatiuũ.hoc aũt videmꝰ in terris grädiha⸗-

tis ⁊ agris. qm infra tres annos vix poſtea
edueunt᷑ ad cultũ. Sʒ aqua pluuie licet ſit

frigida tñ excellentiã frigoꝛis nõ hʒ.⁊ h 3 cali

ditatẽ ex nube ex qua deſcẽdit ⁊ vapoꝛabili⸗
atẽ. Ros aũt eſt calidus ⁊ humidus ⁊ dul⸗

cis.qͥ defacili mouetad mẽbꝛa plantaꝝ.pa⸗
lus em̃ de qua dictũ eſt nõ erit ſita iuxta plan
tas pꝛope.quõm nimis fuſa plãta impeckłit
a fructu cõueniẽti.ſed mediocrit᷑ infuſa ↄua
leſcit. ꝓpter qðᷣ letamen conuenient᷑ in altioꝛi
hte oꝛti vel agri tenet᷑.vt iſius nutrimentũ ⁊

vtus cũ pluuia deſcendẽte ad plantaꝝ dedu

cat᷑ radices.vbi caloꝛ terre fumat in radices

arboꝝ ⁊ aliarũ plantaꝝ.⁊ ſugit humoꝛ eius

naturali caloꝛe radicuʒ. ⁊ hec eſt cauſa ꝙ aq̃
pure macilente ⁊ cũ impetu fluentes ſteriles
efficiunt terras q̃s influũt.Aque aũt lacuno

ſe ⁊ paludoſe faciũt eas pĩgues.⁊ pᷣcipue qũn

ex pluuijs accipiũt incrementũ ꝓpter qð ex⸗

eunt ab aluo in agros.ſic nilus qui creſcit in
pluuijs ſub eqnoctiali deſcendẽtibo que ſũt

calide ⁊ humide.⁊ ideo optie irrigat ſata egi
ptioꝝ. Alia aũt aqua grauis eſt potiꝰ deſcen
dẽs a ꝑtibus letamis ⁊ a radicib plantaꝝ

vapoꝛet in ipᷣas.et ideo nõ eſt adeo cõuenies

in lacunis in qbus ſtetit. Aqua medicamẽ ac

tes in eiꝰ fundo herbe quaſi in naturã cõuer

tunt᷑ letamis. ꝓpter qð etiã lutũ de fundo ta

liũ lacunaꝝ paludaliũ acceptũ pinguẽ agruʒ

2 fecundñ facit.hñs effectũ letaminis in ipᷣo.
oĩno aũt cõuenientiſſimũ plantaruʒ nutrimẽ

tũ eſt letamẽ in palude tẽperata hũiditate pu

trefactũ.⁊? ex cõuenienti ſtercoꝛe cõmixtũ.p⸗
pter cauſas inductas.ſed aqᷓ ſalſa p omibus
cauẽda eſt.ne admiſceat᷑ letami aut plantis.
quoniã illa exiccatiua eſt ⁊ aduſtiua ⁊ oino
cõtraria plãtaꝝ pullulationi.licet em acredo

ſalis fracta ſit ĩ humido aqᷓo. cũ toꝛroꝛe tũ ſo

lis cõuertit in acredinẽ ⁊ amaritudinẽ.⁊ tale

nutrimentũ oĩno plante refugiũt.⁊ aliã ha⸗

ſalis terreſtritate. ⁊ ex hoc ↄtrahitpoꝛos plã

tarũ ⁊ obturat ⁊ exiccat.letamẽ itaq; qd ſuuʒ
humidũ nõ valet exſudare in plãtaꝝ cibatio
ne.Adhuc aũt aq̃ metalloꝝ q̃ ꝑ mineras de⸗
currũt aut fiſtulas metallinas. diu aut lõge
fluxerũt ſunt incõueniẽtes.quõm ex natura

metalli coꝛrodũt potius q; infundãt interio
ra letamis ⁊ plãtaꝝ. Aqua eint Naturaic leta

TLiber

men eſt aqua paludalis ex pluuijs ⁊ roꝛibus

congregata.ſi illa non habetĩ᷑ ſit aqua lacuna
lis fub ſole diu calefacta ⁊ foꝛtit᷑ mota.ſi au⸗
tem nec illa parata eſt ſit aqua de fontibo aut
fluminibo aut puteis hauſta foꝛtit᷑ cõmixta.
et ſub ſole calefacta.

Capitulum. xiiij. De vti

litatibus ⁊ arationũ ⁊ foſſionum.

5.

AN

Rationes autem ⁊ foſſiones in genere

quattuoꝛ cõferũt vtilitates.quarũ vna
eſt terre apertio.ſecũda eſt eiuſdẽ adequatio.

tercia eſt agri cõmixtio.quarta eiuſdem cõmi

nutio. Terrã aũt aperiri neceſſe eſt quia aliter
nec ſemĩa in ſe iacta recipit:nec ea que ĩ ſe ha

bet ſufficienter exſpirans amittit: ⁊ ideo ape
riri opoꝛtet temã.⁊ in omni mutatiõe planta
rũ quando de ſilueſtritate in domeſticationẽ

mutant᷑.ſoliditas quippe ſuꝑficiei ꝑ põdus

ipſum terre ⁊ conculcationẽ hominũ ⁊ beſti
arum adhuc aut per imbꝛiũ ictus ⁊ fluxum
facta impedit.ne aliquid in ſe ab exterioꝛi re

cipiat.aut etiã aliqͥd ab interioꝛibo ſuis emit

tat.vnde plãta in ea fixa aut germĩet aut mu
tetur a diſpoſitione vna in aliam. ꝓpterqð ꝓ

ſcindi terrã opoꝛtet. aut arato: aut foſſoꝛio.

— —

————

Geiundus

Similiter aũt niſi fuerit adequata non bene

mutabit plantã.ſed potius cõtrarie in ea di⸗

ſpoſitiones foꝛte coꝛrum pũt.cũ em̃ id quod
eſt cõtinue in ſuꝑficie terre ſuo pondere ⁊ flu
xu humoꝛis tendat ad inferius in terre viſce

ra eſt terra inferiꝰ ad duos vel ad tres pedes

magis piguis qᷓ; in ſuperficie. ⁊ ideo inferio

rem ſuperius eleuari:⁊ ſuperioꝛeʒ depꝛimi ꝑ

arationẽ ⁊ foſſionẽ opoꝛtet.vt adequata vir⸗
tus ſua in vna virtute vnita moueatplantaꝝ
radices et fecundet. adhuc autẽ beneficiũ ra

dioꝛum ſolis tangit pꝛimitus ſuꝑficiem. ſed

cũ non ſit retinens aliqͥd euaneſcit.⁊ ꝓpter re
dundantiã cõſeruat᷑ in inferioꝛi parte terre.et
ad hoc ꝙ adequat᷑ quãdo inferiꝰ ſuꝑius po⸗
nitur ⁊ ecõuerſo.⁊ multe alie adeptiões terre
virtutũ fiũt per foſſionẽ terre ⁊ arationẽ. Cõ
mixtio etiã neceſſaria eſt quõm niſi partes q̃⸗

cus generatiõis plantaꝝ.plãte autẽ que ſunt
cõmixtarũ virtutũ locũ ſue generatiõis que⸗

rũt eſſe cõmixtũ.nec põt fieri ꝙ ager ſit equa

liter humidꝰ:⁊ equaliter ſiccus:⁊ equalit᷑ fri⸗
gidus:⁊ equaliter calidus. niſi fiat hoc bene

ficio foſſure ⁊ arationũ. Cõminutio etiaʒ eſft

neceſſaria ꝓpt᷑ ſubtilitatẽ ipius.niſi em̃ cõmi
nuat᷑ nõ ſubtiliabit᷑.⁊ niſi ſubtiliet᷑ nõ erit cõ

uUeniẽs cibus ⁊ materia plantarũ.ꝓpter quod

pꝛecipit agricultoꝛ palladius ꝙ nõ aret᷑ tẽpo
re quo terra lutoſa eſt.quia tũc in puluerẽ nõ
reducit᷑ nec eſt tepus congruũ arationũ tem⸗
pus eximie ſiccitatᷣ.qꝛ tunc glebe magne nõ
diuidunt᷑.ſed potius tẽpoꝛe quo paꝝ mollita

eſt terra.nec tm̃ habet humoꝛis quo cõtineãt

ſe partes ipᷣius.tũc em̃ pꝛopꝛie cõminuit᷑ ſub
tiliat᷑ ⁊ aptat᷑ eminibo ⁊ plantis ꝓpter cauſas
inductas.hac de cauſa periti viri ⁊ agricul⸗
toꝛes ter vel quater crudũ agrum arare pꝛeci
piunt.dicẽtes ꝙ habet de tribus vel quattu⸗
oꝛ arationibo addere fructibus pꝛopoꝛciona
biliter ſui nũeri quantitatẽ.vt ꝙ ſecũda ara⸗
tio addat alteram fructuũ partẽ.et tercia ter
ciam.⁊ quarta quartã.⁊ vltra non pꝛogredit᷑.
quia ſufficit ꝙ per quattuoꝛ aratiões eſt ter⸗
ra ſubtiliata ad cibum pᷣparatum.hac de cau
ſa pꝛecipiũt periti in ruſticatione glebas ma⸗
gnas malleis magnis cõminui.qꝛ alit᷑ vt di⸗
ximus nõ cõuenit generatiõi plante.Quod

autẽ diximus de tribus vel quattuoꝛ aratiõi
bus variat᷑ ſ̃ m qualitatẽ agri qui colitur.foꝛ

tis em̃ ⁊ glutinoſus ⁊ adulterinis herbis re⸗
pletus nõ excoliturad emundationẽ ⁊ ſubti⸗

libet ſibi permixte ſint non erit ipſa ꝓpꝛius lo

liationẽ niſi quattuoꝛ aratiõibo.poꝛoſam aũt

lo no
lolnt
loaur
lerer
Uünne
Lose
icri
ſium
ſortg
ci
unn
honn
Med
ſon
1

ſuin

nbene
edi⸗
dqnod
rercn
reviſce
Ppedes
inſerio
Mimig
vir⸗
Demn
eicün
an, ſeg
Ppeerfe
mect
usho⸗
ste
one. Do

nes⸗

peiuglo
eſunt
sne⸗
ſücgan
muit fn⸗
hocbane
venazct
ñcomi
z entcõ

rqnod

nekfipo
luat no
Nüͤten⸗
ngneno
mnolia
chaneit
mitſub
cuuſas
gial⸗
neptei
guann⸗
ocions
idaaru⸗
mcute
eui.
ckter⸗
decau
aoma⸗
vtdi⸗
Onod
gratio
iwr ſo
that⸗
rſubn⸗
mait

LTiber

ſubtilem ⁊ mundã terram habenti foꝛte ſuffi

cit vna aratio vel due.aut vt multuʒ tres aut

plus.pꝛopter quod etiam pꝛecipit Palladi⸗
ns terrã conſiderari.quoniã ſilaboꝛ fructus

excellat vtilitatem relinquenda eſt.ſi autẽ fru
cius excedit laboꝛis meritũ inſiſtenduʒ dicit
eſſe cultui.ſunt autẽ agri qui nõ arãdo ſed fo

diendo temꝑant.et hij ſunt quoꝛuʒ multa eſt
pinguedo in pꝛoſundo qð vomere aratri per
tingere non poteſt. ad hos eni opoꝛtet adhi⸗
beri foſſoꝛiũ.quod ꝓfundius terraʒ ſulcatqᷓ;
vomer aratri.compertũ eſt em̃ cõpertione ru

ſticoꝝ vſq; ad decẽ pedes pluuie humoꝛẽ pi

guedinẽ ſuꝑficiei terre ſemẽ deferre.cũ in ꝓ⸗

fundũ diſtilat. ampliꝰ aũt ſiẽ videmꝰ aĩalia

aquatica que ſub terra pꝛofunde generant᷑ in
lacubꝰ ſubterraneis venenoſa eſſe. eo ꝙ lucꝭ

expertia ſunt.⁊ vapoꝛibas ſpiſſis nutnita.ita
etiam ⁊ pingue quod in pꝛofundo terre latet
incongruũ eſt ⁊ groſſum ⁊ frigidũ.niſi ad ſu⸗
perficiem aliquãdo tollat᷑⁊ luce ſolis luſtraz⸗
tum ſubtiliet᷑ ⁊ diſſoluatur ⁊ ſpũale fiat.q̃ va
poꝛabili ſpiritu ad radices ⁊ ſemina pertinge
re ⁊ penetrare poſſit.et vſibus laboꝛantium
adaptari.non eni omnis ager colitur vel ara

tur. Qũ enim antiqui egyptij pꝛimo agrum
menſuris geometricis diſtinxerũt. quattuoꝛ
genera agroꝛuʒ eſſe dixerũt in quibus plante

domeſtieant᷑ per cultũ ſatinum: videlicꝭ con
ſitum cõpaſcuum ⁊ noualem.ex his autẽ du⸗

os tm arando ⁊ fodiendo coluerũt ſatinũ vi⸗
delicet ⁊ noualẽ. vocantes ſatinũ qui ſerit᷑ cõ
tinue ſingulis annis: vel in eodẽ anno pluri

es.noualem autẽ qui alteratis annis autter⸗

tio intermiſſo:aut quarto vel quinto aut ſex⸗

to:aut foꝛte ſeptimo anno quieſcit.⁊ hos fo⸗

dere ⁊ arare pꝛecipiunt ꝓpter cauſas quas di
mus.Compaſcuũ autẽ ⁊ conſitũ nõ fodiẽ
dos eſſe pꝛeceperũt. compaſcuũ aũt vocabãt
eũ qui pꝛata ferebat in paſtũ animaliũ.Con
ſitum autẽ eũ qui arboꝛibs erat conſitus.que

poꝛtabãt fructꝰ ſalubꝛes vſui hominũ.⁊ cõ⸗

paſcuũ nullo modo. conſitum vᷣo no n fodie

bant niſi foꝛte parũ circa radices ⁊ non vbi⸗
ꝙ; cuius nos inferius rationeʒ dicemus. ſic
hic dicere ſufficit ꝙ ſatinꝰ ⁊ noualis ager fo⸗
diendi ⁊ arandi ſunt:qꝛ aliter ſemia in eis nõ
bene cõualeſcunt ꝓpter cauſas quas diximꝰ.

Betüdus Fo. xuf.

—

Juerſificant᷑ autẽ in arando ⁊ cultu ſa
tinus ⁊ noualis ager.qm̃ ſatinus vieu

tem habʒ magnã ⁊ feracẽ fructificandi. in tã
tũ ꝙ ſi cõtinue nõ maceret᷑ in partu piguedĩe

nimia luxuriabit in ſpuria diuerſaꝝ plantaꝝ.
qð poſtea ſine magno laboꝛe emẽdari nõ po

terit:aut foꝛte in hũoꝛe.ita ꝙ ipſe humoha⸗

bundãs ſubmerget ſeminũ virtutẽ.⁊ ſi quidẽ

adeo ferax eſt ꝙ timet᷑ lunuria adulterinaruʒ

plantarũ cõtinue ſerit᷑ om̃i anno.aut foꝛte in
anno pluries.eo ꝙ calidus ⁊ humidus eſt ta
lis ager.et ſoli calido expoſitus. qͥ etiã ſol ab
eqnoctiali deſcendẽs caloꝛẽ terre ad pullula

tionẽ ſeminũ ſufſicienter ĩmittit. Nam caloꝛ
ſolis cõmiſcet inferioꝛa ſuꝑioꝛibus ad gene⸗
rationẽ eoꝛũ que in terra naſcunt᷑:⁊ ideo quã
do ſolis caloꝛ inferioꝛẽ terre humoꝛeʒ eleuat
in ſuperficiẽ agri ſiccã efficit᷑ ager cõtinue ca

lidus ⁊ humidus.er eſt illeagẽr ſemꝑ poꝛoſe
terre:etiã bone cõmixtiõis.⁊ facilis cultꝰ.⁊ ꝑ

uo laboꝛe multã ꝓfert fructuũ vbertatẽ. ⁊ il

le pꝛopꝛie vocat᷑ ſatinꝰ.qñ aũt vincẽte caloꝛe

ſolis eleuatũ de ꝓfundo hũiduz nõ cõmiſeet

agrũ ⁊ mollificat eũ.ſed cõſumit᷑ ⁊ plus cõſu
mit ſol de humiditate vel hüoꝛe q; eleuet.effi
cit᷑ ager puluerulentꝰ ⁊ ſabuloſus ſalſus ⁊ peſ
ſimus.qͥ nõ recipit bonitatẽ ꝑ cultũ.ſed potiꝰ
ſiccitate redigit᷑ in heremi ſolitudinẽ.in qua

Liber

nulla plantarũ reciꝑe poteſt ad bonuʒ vſum

matcationẽ. Adhuc autẽ ſi tãta ſit ſolis debi⸗

litas: vt nihil de pꝛofundo terre eleuare poſ⸗

ſit ad ſupficiem.ſed potius cõpꝛimit᷑ ctinue

ager loci frigiditate moꝛtificante quãtũcun⸗
q; ille colat᷑ non reddit fructuʒ plantarũ.niſi
foꝛte ſiluarũ.eo ꝙ ſiluarum arboꝛes valde in
magnã ꝓfunditatẽ dirigũt radices vbi eſt ca
loꝛ fumãs ex ſupioꝛe terre cõſtrictiõe.ad tan
tã autẽ pꝛofunditateʒ nec foſſio ꝑtingere põt

nec aratio.nec ſemiatio.Et iðo tales agri nec
arabiles nec ſatini dicũt᷑oĩa hec q̃ in ſuꝑficie
terre naſcunt᷑ ex vapoꝛibo de ſubſtãtijs ad ſu⸗

perficiẽ ꝑtingentibo oꝛiunt᷑. Satinꝰ igit ager
optimꝰ eſt.qui vapoꝛe ꝑtingente ⁊ no cõſum

pto ſuꝑius eſt calidus ⁊ hũidus. mollem ba
beẽés ſupꝑficiẽ ⁊ poꝛoſam.qui ⁊ cultu facilis eſt
⁊ ferax ſeminibo in eũ iactis Eſt aũt hoc ima
ginari ꝑ ſunilitudineʒ balneoꝛũ. in his em̃ ſi

q; caloꝛe moderate monẽte quidẽ humiduʒ
ſed nõ cõſumente vſus fuerit diffundet᷑ humi

dũ naturale in mixtũ cibale humido ꝑ coꝛpꝰ
fuũ extendit carnes ſuas ⁊ impinguabit eas.
Siaũt caloꝛe immoderato ⁊ diu vtat᷑ expi-
rat humidũ eius.⁊ deſtruet᷑ ⁊ macerabit᷑ coꝛ⸗

pus ꝓpter quod dixit CPalladius maxime eli

gendũ eſſe pinguẽ ⁊ rarũ agrũ.qui caloꝛe ra⸗
rificatus nõ diſſolutus ſit.⁊ humido multo
ſpũali ad ſuperficiẽ deflexus impiguatus ſit.

ſecũdi aũt meriti dicit eſſe pinguẽ et denſum.
huic em̃ ⁊ ſi denſus ſit aratione eſt ſubtiliabi
lisæ rarefactibilis.⁊ tunc efficit᷑ conueniens
pingui ⁊ denſo.hic em̃ laboꝛ cultus cũ culto
ribus nõ negligestiboad vota reſpondebit.
CLum autẽ iſte due diſpoſitiões magis inue⸗
niant᷑ in agro culto. pinguis et rarus magis
vineis cõgruit.eo ꝙ vites rari ligni ſint.⁊ ex
denſo non ita ſugere poſſunt.adhuc plurimo

indigent caloꝛe ⁊ humoꝛe vinee. ꝓpter qð nõ
cõuenit ad vites terra denſa.que ⁊ caloꝛẽ im
pedit ad radices ꝑtingere ⁊ hũoꝛeʒ.pinguis
autẽ ⁊ denſus frugibus magis cõgruit.q ſoli
dũ exigunt fundũ ⁊ cibũ pꝛopter grani ſicci⸗
tatem ⁊ ſolidũatẽ.ſola aũt nimis macra ⁊ me
lancolica quadã ariditate nec fru gibus cõpe
tunt nec vineis.hec em̃ repꝛehenſam in vici⸗
nia ſui pꝛofunditate habẽt humiditatẽ.⁊ hec
humiditas parũ ſpirat.niſi foꝛte ad arboꝛuʒ
ex pꝛofundo generationẽ.et haruʒ fruct aut

nulli ſunt pꝛopter frigꝰ.aut immaturi.⁊ incõ
uenientes.et ideo plante in tali terra non do

meſticant᷑ ea autẽ que nimio caloꝛe ſiccitateʒ
pati? pꝛo omibus peioꝛ eſt illa em ⁊ in pꝛofũ

.

Gelundus
do et ſuperſficie deſtituta eſt humido.et ideo
hic heremus vocat᷑ eo ꝙ redacta ſit in ſolitu
dinẽ. nec aliqͥd pꝛofert ꝓpter aduſtionẽ ⁊ ſal⸗
ſedinẽ ſabuli. niſi foꝛte herbas valde minu⸗
tas ⁊ ſiccas ex aliquo modico vapoꝛe alicu⸗

ius tẽperati tẽpoꝛis generatas.pꝛopt᷑ qð op
timus agricultoꝛũ Palladius dxit id deter
rimũ terre genus eſſe quod eſt ſiccuʒ ſimul ?

ſpiſſum macrũ ⁊ frigidũ calidi expiratione.

dicamine agri vt fiat ſatinus.

Capitulum. xuj. De me⸗

Vint autẽ quidã agri in ſe quidẽ frigi⸗

ditate ſteriles:aut humoꝛe qui culti pꝛi

mo accipiũt medicinã.⁊ poſtea in eis optime
plante pꝛecipue reGes pꝛoueniũt.in talibus
em̃ terris argilla foſſa terre frigide miniſtret᷑

ex argilla quidẽ terra frigida accipit fecundi

tatẽ. eo ꝙ argilla calida eſt ⁊ ſicca.pꝛopꝛieta⸗
tem habẽs maſculi.terra aũt frigida eſt et bu.

mida.eo ꝙ frigus inducit bumidũ. ⁊ cũ cali
dil ſicoeum ꝑmiſcet᷑ frigido ⁊ bumido fit tẽpe⸗

ramentũ.⁊ tunc terra illa ferax ita diu efficit.
donec per illuuionẽ imbꝛiũ non diſtillat᷑ ab
ea argilla.et tunc plante in talib terris ad me
ritũ veniunt.mutãtes ſilueſtriũ pꝛopꝛietates

in domeſticaꝝ qualitates. tã in quãtitate fru

ctuũ qᷓ; in qualitate. Si terra ſicca eſt ⁊ẽ ama⸗

locticen
inſclimn
oneſal⸗
geminn⸗
Neglicu⸗
Pr qdon
tidderer
Vſumul:
ione.

Ln⸗

priela⸗
cſtabo⸗
cucali
ſittepe
effial⸗
ſtülata
ns Gne
n mn
Krume

ra nunq; recipit medicinã. quicqͥd em ingeri
polteſt tali terre totũ in aduſtionẽ ⁊ ſalſedineʒ

⁊ ſiccitatẽ cõuertit᷑ pꝛopter qð etiam terra ad

louem exclamans ſe in fabulis poetarũ legit᷑
conqueſtũ de incendio Phetontis.⁊ nõ con
queſta de gelicidio ſaturni.ſciẽs ꝙ; malicia ꝗᷓ
ex frigoꝛe eſt põt temꝑari.nõ autẽ aduſtio q̃
eſt ex ſiccitate ſalſuginis. Similit᷑ autẽ ſi ter
ra humoꝛe infecũda eſt aliquod recipit tẽpe⸗
ramentũ.fodit᷑ em foſſatis ꝑ tranſuerſum.ad
G pꝛimo deſcẽdit humoꝛ ſuꝑfluus. vt poſtea
defluat ab agro:cũc recipit temꝑamentũ.pꝛo
pter q omnes foſſas agroꝛũ qꝗd vnã maioꝛẽ
⁊ decliuioꝛeʒ deriuari facias per trãſuerſales
aratiões ⁊ foſſas.vt per decliuioꝛẽ ager a ſu⸗
perfluo mundet᷑ humoꝛe.eo modo quo etiaʒ
immutatiões ⁊ euacuatiões coꝛꝑa curat aĩa
liũ ex humoꝛe ⁊ nõ qualitate ti inſirmata.ſi
cut duplex cauſa eſt egritudis in aĩalis coꝛꝑe
ꝙ videlicʒ aut qualitate aut humoꝛe infirmã
tur.ita eti eſt ĩ agro.⁊ ideo cũ terra frigidita

te ſola vincibili eſt ſterilis ſtudeat agricultoꝛ
infundere alterantẽ argillã.ſi autẽ ex humo⸗
re ſolo eius infecunditas eſt. ſtudet euacuan

tibo eam redigere ad cultũ per modũ foſſaꝝ qͥ
dictus eſt. Dz terra que iam ſic deſtituta cõ⸗
buſta eſt. deſpata eſt.ſic anialis coꝛpus moꝛ⸗
tuũ ⁊ incineratũ. His igitur modis ager ſati
nus iuuat᷑ ad domeſticationẽ plantarũ.pꝛeci
pue in fruguʒ cultu.quoniã de vineis ſermo
erit poſterius cũ de agro cõſito tractabimus
in talibus em nõ optimis agris qͥ medicina
plurima ⁊ cõtinua indigẽt duligent᷑ obſeruã⸗

Qa ſunt tꝑa cultus ⁊ ſationis.in terris aũt fri

gidis autũnalem tẽpeſtiue opoꝛtet fieri ſatio
nẽ.vt planta aliqd roboꝛis ante hiemis aduẽ
th accipiat.nã ſi debilis nimis ad hyemis ꝑ⸗
uenerit frigiditatẽ.ipſa gelante glacie moꝛti⸗
ficabit᷑et a fructu optato deſtituet᷑. hoc auteʒ
maxume eſt in eo agro qͥ cum frigiditate etiaʒ
eſt ſiccus.niſi em tũc tẽpeſtiue pᷣueniat᷑ ſatio.
als non habebit robur cõtra hyemẽ macrã ⁊
tenella plantatio.in agro aũt calido ⁊ pingui
differenda eſt ſatio quantũ cõmode põt.ꝙ ſi
pꝛeneniat᷑ in tali agro luxuriabit in herba.⁊

cũ totum in herba poſuerit humidũ ſubſtan
tiale nõ habebit verno tẽpoꝛe vnde pꝛoducat

ſemina vtilia. na eius ſatio nõ accipit ab hye
mis frigoꝛe aliquod nocumentũ:eo ꝙ loca⸗

tũ ſit ſemel in agro calido ⁊ pingui.⁊ ſic etiaʒ

a frigoꝛe hyemis ledi non poteſt. ſed plãtula
potius impiguat᷑ ⁊ retinet᷑ a frigoꝛe hyemis.

ne luxuriet.⁊ tũc verno ſuperueniente caloꝛe

Setudus Fo. xvif.
multiplicia ex ſe foꝛmabit ſemia.⁊ fructus in
maxima vbertate pꝛoducit. Similit autẽ cõ
ſiderandũ eſt in agris multuʒz frigidis ⁊ hu⸗
midis.qui circũpoſiti ſunt maribo ⁊ paludi⸗
bus muls.hos em̃ nõ cõuenit ſemiare in au
tumno.nimiũ autẽ pꝛofundet᷑ humoꝛe frigi⸗

do.et ſeminũ foꝛma abluit ⁊ perit ita ; eua⸗
neſcũt in vere. eta fructu deſtituunt᷑. ſz verno

tepoꝛe ſata multipliciter habẽt humidũ.⁊ cũ
caloꝛ ſolis eõualuerit cito creſcunt ⁊ fructiſj⸗

cantet huius ſignũ eſt ꝙ videmꝰ tales in ſic

citate tpoꝝ que alios agros impedit optime
fruciificare. tempoꝛis em ſiccitas nimio agri

humo:i cõiuncta facit tẽperamẽtũ.⁊ fructuũun

reddit vbertatẽ. pꝛopter qð etiam dicimꝰ ta⸗

les agros ꝓ ſationẽ fabe vel liniſ i aliquando

infecunda ſint redire ad vbertatẽ eo ꝙ talia

radicitus euulia ſuperfluã ipius tẽperat hbu⸗
miditatẽ.pꝛopier quod ſtudiũ culture ſit cir⸗

ca hniuſmodi agros. vt ꝑ cõgeſtos aeres af⸗
fluentẽ redũdantiã impediãt aquarũ. ne agri
impediant ſuperficiẽ. ⁊ per foſſata in extremi
tate agroꝛũ aperta ea que ia influxit aut ꝑ plu

uias venit educat aque bumiditatẽ nullo au
tẽ ingenio vt dictũ eſt curari valet fra ex adu
ſtione longa ⁊ ſiccitate ſterilis effecta. raritas
em ſua humoꝛẽ inductũ non retinet. ſiccitꝗs
autẽ letamen abſumit appoſitũ.⁊ amaritudo

innata impedit ſeminũ aut plantarũ nutri⸗
mentũ.frequent᷑ tamẽ ſuꝑ huius ſalſugie ſu⸗

perficiẽ quandã terre lenis ⁊ pinguis que ab

luuione maris adducta eſt. inuenimꝰ autem

foꝛte que longa putredine herbarũ ibi eſt ge

nerata.flumĩa em in mare intrantia plurimã

ſecũ trahunt terrã quã eradũt ðe terris opti⸗

mis.que dũ ad mare ꝑuenerit reflexu pꝛoijci
tur ſuꝑ ſalſuginẽ litoꝛis.⁊ dũ hoc fit cõtinue
temꝑe longo ſuꝑficies talis terre feraciſſima
eſt in fructib qui non in pꝛofunaũ figũtra⸗
dices.eas vᷣo qui in pꝛofundũ figũt radices
nutrire nõ poſſunt.⁊ ideo talis terra frugũ qͥ⸗
dem fert copia:ſed arboꝛes aut nulle aut par
nule naſcunt᷑ in ea.buiꝰ aũt ſignũ eſt ꝙ vide
mus maria que bis in die namrali inftuunt
⁊ refluunt.et iuxta litoꝛa ſua tales hẽe agros.
maria autẽ ſtantia oĩno iuxta litoꝛa ſua ſunt
ſteriti/sgss.

Capitulũ xvij. Detultu

agri montuoſi et valliculoſni.

Bri au tẽ in cõuexitatibo montũ ſiti fre

quenter patiunt᷑ ſiccitatẽ ⁊ macredinẽ.
qm pingue qð eſt in ipᷣis defluit ad vallesit

iij

5 1.

ideo valles qͥdem pĩguiſſime.cõuexa aũt mõ
tii ſunt arida ꝓpter qd plante in eis nõ bene
domeſticant᷑ per cultũ.ꝓpter qð etiam in tali⸗
libus locis pᷣcipiunt᷑ etiã ab agricolis ꝑ trani
uerſum ſulcari.vt in ſulcis ſtet retenta pĩgue
do.que decurrit in pᷣceps ſi ex direcio ſulcus
deſcendit. ꝓpter qð etiam fiũt retinacula per
materias ex tranſuerſo ante agrũ.ne humus
defluat poſtq; fuerit exarata.quidã autẽ ſub⸗
tilioꝛi ingenio humũ hanc ſerunt nõ exaratã
ſed durã.⁊ poſtq; ſeminata eſt humꝰ euertũt
eam ſuꝑ ſemia. aut aratro aut ligone aut alio
foſſoꝛio.⁊ nõ arant eã niſi ſemel.nec in ea cõ⸗
minuũt glebas magnas. quoniã ſi arat᷑ ſepiꝰ
cõminuet᷑ cũ pluuia que cũ impetu deſcẽedit.

ex cõuexu montis tota poꝛtaret᷑ ad vallem.?

periret qd ſeminatuʒ eſti.ſemẽ igit᷑ in tali agro
tenue ⁊ nõ bonũ debet eſſe. tum ꝓpter cultus
Defectũ.tũ ꝓpter impoſſibilitatẽ retinẽdi pin⸗
guedinẽ ⁊ humoꝛẽex àbus ſemia ↄualeſcũt.

⁊ ideo etiã fimus letamis ſub terra in mõtib⸗
noõ ponit᷑ ſed potiꝰ in ſuꝑficie.ne terra in inti

. . — —

mis mota ꝑ bumoꝛẽ et unpetũ deſcẽdatĩ val

lẽ. ne⸗ letamẽ eqliter ſpargit in montibꝑ to⸗
tũ.ſed altius plus letamis ponit᷑ vbi plus de

humoꝛe abluit᷑ ᷣm ꝙ declinat conuexitas de

„

letamie ponit᷑ minus ⁊ minus. inferioꝛa em
per ſe deſcẽſu humoꝝ pingueſcũt.ſuꝑioꝛa au
tẽ pinguedine ꝑ alluuionẽ reſtituunt᷑.dũ autẽ
plus letamis ponit᷑ vbi plus de humoꝛe ab⸗
luit᷑ ⁊ minꝰ in loco ad quẽplus letamis ꝑ al⸗
luuionẽ imbꝛiũ appoꝛtat᷑ fit qdam tẽperamẽ
ti equalitas.fructꝰ? anteʒ cõuenientioꝛes ſunt
