folia. ⁊ ſiquis acerbo aut putridus vel ſiccus
inueniaĩ botrus auferat᷑. O poꝛtet aũt vt cal
cantes vuã ſiqͥd obliti ſunt qͥ pꝛeſunt cophi

nis aut coꝛbib ipſa eligere folia.ipſa em̃ con
trita cũ vuis auſterũ magis operant᷑ vinum.

et marimũ nocumentũ fit vino.

Capituluʒ xxiij. Quali⸗

ter debent vue calcari.⁊ ex eis vinum ſieri

poſſit.

be

czzin

naclens
calarid
meme
ndel
lhbſi
leſtart
hereſe
Ni nn
Amüe
lhyrch
birre
niites

Cipkec

Clne⸗
linsiin
ccodie
pmi
lgoog
ſtrune
ſupes
in co;
fitoe⸗

enitta
oem

lund

uic
inarr
Windo
rabte
cumes

IIHNI

. mmiſſas toꝛcłari vuaſ ſtati expmi vpiʒ
pediba ab his qͥ ad h̊ ſunt deputati.⁊ cũ

oẽʒ qʒimũ eq̃lit᷑ calcauerit ſurſũ racemos ⁊
na eleuẽt.⁊ circa hãc in tumulũ hũorꝭ ſub toꝛ
culari defluat.⁊ cũ ſcdᷣo calcauerint.⁊ in altũ
racemos erexerĩt ⁊ molles ac calidos ⁊ non
valde hũidos eos fecerit. ſic ſub ligno ⁊ pᷣlo
eos ſu pponãc calidi em̃ ⁊ molles exñtes faci⸗

le fluxibiles fiũt.ſi vo hũidi valde diſponant

neceſſe ẽ gᷓnũ ſuꝑpoſitũ ſcindi eoꝛũ cõpoſitio
nẽ. Intrãtes aũt ĩ toꝛcłari oꝑtet valde pedib⸗
ęæẽ mũdos.⁊ nõ ſepe exire ⁊ intrare nudis pe⸗

dibo.⁊ eſſet bonũ ꝙ in eis nõ comedãt nec bi
bãt. ⁊ ꝙ ſint veſtiti ⁊ cĩcti ꝓpt᷑ ſudoꝛes ſuꝑue
niẽtes. In qͥbuſdã aũt ꝑtib vt bononie cal⸗

cant᷑ ad vineã in coꝛbibo ſicẽ mediocrit᷑ pñt ⁊

calcate poſite ſuꝑ curriba in vaſis poꝛtant᷑ ad
tinas.in qbo eas ſtare ad feruendũ ꝑmittũt ꝑ

octo dies ⁊vltra.⁊ vſq; ad.xv.vł/xx.ex qͥ mul
tũ purificat᷑ vinũ.ſʒ ſapoꝛe racemoꝛũ inficit᷑.

ideoq; meliꝰ eſt:ꝙ ſuꝑ tinã ponat᷑ cra vel in
ſtrumentũ ex aſſidibo ꝑfoꝛatũ ad h̊ diſpoſitũ
ſuꝑ qð ſtet vnꝰ calcatoꝛ.qͥ calcãdo ꝑgficiat.qð
in coꝛbe cõplere nõ poterat.⁊ cũ bñ calcaue⸗
rit oẽs racemos cũ pedibo ꝑ vnã ꝑteʒ in tinã

emittat.in quã tm̃ bulliat ꝙ purificatuʒ ſit.
racemi ſupᷣ liquoꝛẽ eleuati ab eo diuiſi:qð in
pauc euenit diebo.qᷓ facto reponat᷑ in vaſibo:

que ex vuis fieri poſſunt.

Quartus Fokl xliif.

⁊itinis aq̃ ponat᷑ paꝝ vel mituʒ.ſm ꝙ nobi

liorꝭ ⁊ potẽtior, aut melioꝛis vue fuerit.⁊ ſᷣm

ꝙ h̊ vinũ mixtũ dẽ meliꝰ vel peiꝰ optat᷑ Sci

enduʒ tñ ꝙ q;to meliꝰ vue calcant᷑:tãto minꝰ
⁊ deteriꝰ fiat muſtũ.ſʒ de puro plus hẽbit.ſi

Ho male calcate fuerit ecõtra erit. ſᷣm iſtũ mo
dũ vinũ purificabit᷑. ⁊ ſciendũ durabile fiet.
nec viciabit᷑ racemoꝝ ſapoꝛe.Eſt aũt ſciẽdũ:

q̃ſdã ſpẽs eẽ vuaꝝ adeo racemos ſuos auſte
ros hñtes.q cũ eis bullire plimũ nõ põt.ſine

Detrimẽto ſui.q̃ſdam vᷣo adeo modicũ auſte
ros hñtes ꝙ cũ eis bullire plimũ poſſet. No
tãdũ eſt etiã ꝙ quãto vue piguioꝛes ⁊ aq̃ſio⸗

res ſũt: tãto magꝭ cũ racemis bullire dũt mi⸗
nus.⁊ q̃nto nobilioꝛes ⁊ ſiccioꝛes fueriĩt:tãto

mag i eis ſtare oꝑtʒ. Itẽ ſciẽduʒ eſt:ꝙ poſtq;

vue collecte et ĩ aceruũ poſite ſũt ſi duobo vel
tribo dieb ſic ſteterit valde ipᷣaꝝ ⁊ vini auget᷑

maturitas ⁊ dulcedo.ideoq; vtile eſt ĩ vineis
hfe bitumẽ in q̊ ponãt᷑ vbi diu ſtare poterũt
⁊ extra ĩ tina ꝑua ex bitumie facta colligi ma

tuꝝ vinũ qð inde loqᷣbit qð valde ſuaue ⁊ de

lectabile erit. nõ tã in eſtate defacili poterit cõ
ſeruari. Sciẽdũ eſt etiã ꝙ om̃e vinum qð cũ

racemis ⁊ coꝛticibo acimoꝛũ nõ feruet ẽ albũ.
qð vᷣo cũ eis feruet tinget᷑ ab eis.⁊ coꝛtic co⸗
loꝛẽ nigꝝ vl albũt aut aureũ aut rubeũ acqͥrit

Capitulu. xxiiij. E

xx vuis fieri poſſunt agreſtũ paſtũ defri
ctũ coꝛoenũ ſappa vinũ ⁊ accetũ.de qui
bus oĩbus dicendũ eſt q̃literfiant ⁊ cõſeru?z

tur. de natura ⁊ virtute quã habẽt in coꝛpo⸗
ribus humanis.

Deagreſto paſſo ⁊ defrictu coꝛoeno ⁊ ſappa.

Breſtũ fit duplex.liquidũ ⁊ ſiccũ.Agre

ſtũ liquidũ fit hoc modo.cũ vue adyuc

ſũt acerbe.ſʒ ad debitũ.vel qſi ꝑuenerit aug⸗

mentũ colligunt᷑ ⁊ piſtant᷑: ⁊ in maſtelluʒ vel
aliud vas ponunt᷑ ad ſoleʒ. ⁊ in eis aliqd de
ſale ponet᷑⁊ poſtq; duobo vł tribus diebo ad

ſolẽ ſteterint: accipit ſuccus.⁊ repoſitus vſui
ↄſeruat᷑et qͥdã de ſale nõ ponũt.ſed cũ eo me

liꝰcõſeruat᷑⁊ maxie ſi extalib vuis factũ fue
rit.quaꝝ vinuʒ in eſtate ſanũ ſeruari nõ põt.

Agreſtũ vᷣo ſiccũ ſic faciẽdũ eſt.accipe vuas

acerbiſſimas:⁊ piſta ⁊ expme.⁊ pone in vaſe
extẽſo.⁊ ſoli oppone donec ſiccet᷑:⁊ ſerua. Et

q̃dam ponũt ad ſiccandũ in ſole abſq; deco⸗
cClione aliq̃̊:ſi ſol calidus adeſt. q dam etiam

agreſtũ faciũt ex vuis aliqd dulcedinis ꝑci⸗

piẽtibo.ſʒ poꝛ ſtipticioꝛ ⁊ frigidioꝛ ẽ. Potes

tercio mõ facere agreſtũ ſpiſſuʒ.vt ⁊ mel.⁊ eſt

plurimũ vꝓᷣtuoſuʒ. vt ſup̃ᷣ dictũ eſt de ᷣtutnb⸗
vuaꝝ paſſaꝝ. Vniuerſa affrica pingue ac io
cundũ ſic cõ

qmplurime.? in faſcellis ex iunco facij aliq̃⸗
ten? cõtextis vᷣgis poſite foꝛtiter verberant᷑.
deinde vbi vuaꝝ coꝛpus ĩius cõcuſſiõis exol
uerit exbm t᷑ hinc paſſum eſt qͥcquid effluxe
rit.⁊ conditũ vaſculo mellis moꝛe ſeruat᷑ de⸗
frictu. Coꝛoenũ ⁊ ſappa fiũt ex muſto. Nã de
frictü a deſeruiendo diciũ eſt.vbi ad ſpiſſitu⸗
dinẽ foꝛtiter diſpumãt. Coꝛoenũ cum tercia
ꝑte perdita:due ꝑ es remaſerint. Sappa vbi
ad terciã redacta deſcendit quaniũ melioꝛeʒ
faciunt ciconia ſimul cocaa.

Captituinʒ. xxv. Depur⸗
gatione vini facti ex vuis acerbis ⁊ coꝛrupti.
Poꝛtet om̃es vuas acerbas vel quali⸗
tercunq; coꝛruptas ſeparare a reliqͥs.
et quod ex ipᷣis eſt muſtum:ita eſt curandum.

aq̃ pluuialis vſq; ad dimidiuʒz eſt coquẽda.?

ex hac aq̃ decocta quanta eſt muſti decia ꝑs
ſuperinfundi vino.rurſus aũt cũ vino deco⸗
quãt cõſumat᷑ in decoctiõe decima ꝑs.Qui⸗

dam autẽ non faciũt ita.ſed ipis vuis immit

tunt aquã cõmiſcentes ad futurũ muſtũ terci

am partẽ poſt calcantes vuas muſtũ coquẽe

c conſumatur tercia paro.

ficere cõſueuit.legunt᷑ vue paſſe

Quartus

Capitulũ xxuj. De tura

tione vini a pluuia agitati.

Ipluunalibo imbꝛib multũ ſuꝑueniẽ⸗
tibus vue adhuc in vinea exiſtẽtes vel

poſt vindemiã amplius q; opoꝛtet madefiãt

ex neceſſitate ipas calcabunꝰ. Si aũt vinde⸗
miatũ muſtuʒ imbecillius eſſe didiceris.do⸗
cebit autẽ te hoc guſtus.cum vinũ in dolijis
nutrit᷑ poſt pꝛimã ebullitionẽ confeſtim trald

ferant᷑ in alia dolia.manet etiã in fundo om⸗

ne lutoſum pꝛopter grauedinẽ.Quidã auteʒ

melius faciũt.vinũ coquent donec viceſima
pars eius cõſumat᷑.immittentes gipſi centeſi

mã partẽ. laudarij vo covſq; ad ignẽ vnum
decoquũt.quouſq; quita pars eius cõſuma-

tur.⁊ eo poſt eam conſumpto vtunt᷑.

Capitulu. xxvij. Quali⸗

ter vinũ mittendũ ſit in doIolſe.

Olia antei immittak muſtuz ad̃ ſalſa
pum ſpongia ablui opoꝛtet.⁊ incẽſo fu

migare.oꝑtet aũt neq; nimis facere ea plena
neq; nimis deficiẽtia.ſed opinari oꝑtet quo⸗

uſq; vinũ bulliẽs augmẽtationẽ faciat.vt nõ

ſupᷣ effundat cõijcere poſtea oꝑtet qð in do⸗
lijs eſt muſtũ ꝑ quiq; dies ⁊ mamb ⁊ ciphis

ſpuma.⁊ ſi aliqͥd ſuꝑfluũ fuerit auferre.⁊ ex⸗

purgatiões omes a cellario educere.⁊ longi⸗
us pꝛoijcere.ſi em ꝓpe manſerint canopes in
de generant.⁊ malus inde exit odoꝛ.q̃ ambo

vinũ euerti faciũt:idcirco bonũ odoꝛẽ in toꝛ
culariba ⁊ maxime in apotecis eſſe opoꝛtet.

Loucni⸗
lersd
mocſi
Nrrinde⸗
tis do⸗
ndolzs
nni
nddon⸗
nicimg
cyecim
dſicenti
he vinun
lumg

ui

ddſi
Dirlon
eeuplene
letuo⸗
Utvto
dindo⸗
ꝛaphs
neer⸗
lonp⸗
nopesnn
qunto⸗
8 to
oc.

S
. .

Capitulũ.xxuiij. Quali⸗

ter muſtũ per totũ annũ haberi poſſit.

Niteq; calcent᷑ botri qð ex vuis ſtillat

muſtũ pꝛeſmonẽ quidã vocãt. mitte eo
dſẽ die in vas pice ꝑlinitũ interius ⁊ extenus
vt ſemiplenũ ſit vas.⁊ obſtrue diligent gipio

multo em tꝑe permanet muſtũ valde dulce.
multomagis ſeruabit᷑ ſi vaſe ꝑcluſo coꝛio in
puteũ vas immittit᷑.qꝛ nõ ſuꝑ ebulliens ſem
per erit muſtũ. Si quis aũt inqͥeſcibiuter.id

eſt paulatim cõculcauerit vuas.⁊ non cõpꝛi⸗

mat ſcʒ foꝛtiter. et hoc muſtũ vtile ad perma

nentiã habebit. vt Burgudius ait. Alij boc
per experientiã optume viſum eſt. Alij vas vt
Dictum eſt interius ⁊ exterius pice perunctũ

in puteũ ponunt.vt labia ſola ſuperemicent.

hoc per expenentiã optime viſum eit. Alnj in

harenã bhumidã vas ſuffundũt.

Capitulum. xxx. Deto-

gnitione ſi muſtũ vel vinum habeat aquam.

xt qualuer ſeparabit ab ea.

T cognoſcamus ſi vinũ vel muſtũ ha
beat aquã.pira cruda.vel ̃ᷣm quoſdaʒ

moꝛa mitti in muſtũ.puiridã ſi aquaʒ habẽt
mergent᷑.ſin aũt ſuꝑnatabũt.qdam cannam

greca que naſcit᷑ in aquis vel linũ vel papirũ
yvel fenũ vel aliqd aridũ vngunt olco.et in vi
nũ mittũt ⁊ extrahũt.ſi aquã habent cõgrega

.r

Quartus Fok. xliiif.

bunt᷑ gutte in oleo.⁊ quãto plus de aqua ha

buerit.tãtomagis erit guttaꝝ aque cõgrega⸗

tio.Alij ſimplicius faciẽtes vinũ emitiunt in
ollam nouã nondũ infuſam.⁊ appendũt ollã
duobo dieby. ſtillat em̃ olla aqua mixta. Qui
dam in calcẽ vinũ ſupꝛa effundũt.⁊ ſi quideʒ
aquã habet.diffundit vinũ calcem.ſi autẽ pa
rum eſt depꝛeſſabit eã. Alij vo in frixoꝛio ha
bent oleũ feruens ⁊ ſuꝑinfundunt vinũ.⁊ ſi

aquã habet ſonabit.et amplius faciẽs reiili⸗

uidã vo ſpongiã noua oleo vnguetes ea
uũt os vaſis ⁊ euertunt.ſi aquam habet

fundit᷑ in ſpongiaʒ. eadẽ pꝛobatiõe ⁊ in oleo

vtunt᷑. Alij de muſto ſibi modicuʒ in manu

mittũt.⁊ fricant ſi purũ eſt viſcoſum eſt ⁊ ade

heret.ſi aquam habet nõ adheret.Aqua hoc
modo ſeꝑabit᷑a vino.albumen humidũ mit⸗
te in teſtã vini.deinde ſpongia vncta oleo ob
ſtrue os teſte vel alteriꝰ vaſis.et incliuans ſi

ne effundi. et effluit ſolum aqqu.

Capitulum. xxx. Ht mun

ſtum cilo expurgetur.

es

☛

N metreta dulcis muſti cocilam acceni
mitte.et . tres dies erit purum.

Capitulũ. xxxj.Qualiter
vinum non ſemper ebullit.
ND ronam pulegij vel nepatice vlł oꝛiga
no collo vaſoꝛũ circũpone vt ait Bur⸗

gundius. Quidam autem interioꝛa dolioꝛuʒ

.
1

SSEV SS

circa labia pungunt lacte vaccino. detinebit
enim intus bulliens muſtũ vt dicunt.

co debeat ſtare vinum vt duret.

Ellam vinariã ſeptentri

vel obſcuro pꝛoximã.longe ab alueis ſtabu⸗
lis furno ſterquilinijs ciſternis aquis.⁊ cete
ris odoꝛibus hoꝛrendis. In libꝛo tamẽ vin⸗
demie a Burgũdio edito dictũ eſt. ꝙ foꝛtius
vinũ ſub diuo pouendũ eſt.auertat tamẽ oc⸗
caſum ⁊ meridiem parietibus quibuſdã ap⸗
poſitis.reliqua autẽ vina ſub tecto ponenda
ſunt.feneſtras autẽ excelſioꝛes opoꝛtet face⸗
re ad aquilonẽ ⁊ oꝛientem verſus.

Capitulũ. exxitj. Dte tral

uaſatione vini.et apertione dolioꝛum.

ra quidẽ in vere. foꝛtioꝛa auteʒ in eſtate.vina

que ſunt in aridis locis poſt ſolſticium bꝛu

male. Cum autẽ tranſuerſat᷑ vinum in luna

Capitulu. xxxij. Quolo

trioni habere de
bemus oppoſitam. frigidam. obſcurã.

vẽtis.nequaq; in auſtrali.⁊ imbecillio

vinũ a muteſcẽte.id eſt fece ſeparat᷑ ſubtilius
et imbecillius fit. Affirmãt expertiſſimi viri.

ꝙ ſi circa feſtũ omniũ ſanctoꝛũ:cũ vinũ ebul
lire ceſſauerit.et fex ad fundum deſcenderit.
ipᷣm remoueat᷑ a fece groſſa. faciet in hyeme

matrẽ ſubtileʒ cũ q̃ melius cõſeruabit᷑. ⁊ poſt
hyemem facilius clarifſicabit᷑ tempoꝛe veris.
Item dicunt.qꝙ ſi vinũ diu cũ fece moꝛet᷑. ad
ueniente caloꝛe ei adeo incoꝛpoꝛabit᷑.ꝙ eius

ſapoꝛe inficiet᷑et non poterit aliquibo clarifi
cari modis. niſi coquat᷑ vſq; ad pꝛincipium
ebullitiõis.lento igne ⁊ claro.et in vaſe mun

do ponat᷑ cũ ſaluia bona. babẽte in fundo du
os baculos vel vnã tegulã mundã inuerſam
et mantellũ de groſſo panno.vel ponat᷑ in ti⸗

nia muuda.et in idẽ vas poſtea reducat᷑ mo

do pꝛedicto. pꝛouidendũ quidẽ eſt vt in hye
me qͥdem calefiat.eſtate vᷣo infrigidet. O poꝛ
tet autẽ tranſuaſare vinũ:cum luna auget᷑: et
ſub terra eſt. O poꝛtet etiã cum a dolijs in ·

ua vaſa tranſmittimꝰ vinuʒ obſeruare oꝛius

ſtellarũ.et maxime in floꝛe roſarũ ⁊ floꝛeſcen⸗

te vinea mouet᷑ eius fex in occaſib ſtellarum
Coõſulunt aũt ſapientes.⁊ maxime yſiodus

cũ aperit᷑ dolium. vinũ quod eſt in pꝛincipio
Dolij.et quod eſt circa fundũ conſumet᷑ medi

um autẽ quod eſt in pncipio dolij vinum ſer
nare quod foꝛtius eſt ⁊ pꝑmanentius ⁊ ad ve⸗
terationẽ aptius.vmũ eni quod eſt pꝛope os

dolij ac aeri adherens eſt imbecille.quia eua
poꝛat.quod autẽ eſt ſatis pꝛofundũ ſeu ap⸗

pꝛopinquans feci:cito vᷣtitur. O poꝛtetau⸗
tem tranſmutatũ vinũ in teſtis vel alijs va⸗
ſculis nõ vſq; ad labꝛa teſtarũ immitti.ſed vſ

qʒ parũ deoꝛ ſum ſub collo vt nõ foſſet᷑ſed re
ſpirationẽ habeat. ſi de accetoſitate nõ timek

ſed ſi de ea timeat᷑: quaſi nihul reſpiret.et fiat

ventilogus de ſalice viridi a coꝛtice mũdato.

Item bonũ eſt qð iuxta ſpinã ficariã ſit vna
ꝑua ſpinella.per quã ſubtrahi parũ de vino
tẽpoꝛib calidis ⁊ ventoſis.nã per ipᷣam egre
diet᷑ aliqͥd de fece cũ vino.et ipᷣm clarificabit

parũ meliꝰ. Itẽ opoꝛtet aperiẽtem dolia ſer⸗

uare oꝛtũ aſtroꝝ.qꝛ tũc vini fit movꝰ.⁊ nõ oꝑ
tet vinũ rimare.Et ſiqdem vinũ in die aperi
es oꝑtet intẽdere ſoli.vt nõ eius claritas inci
dat vino.ſi aũt in nocte neceſſitate multotiẽs
ꝓuocante doliũ aperies.ſupꝑintendere oꝑtet
lumẽ lune Itẽ oꝑtet euacuata dolia cõfeſtim

abluere aqua ſalſa, vel cinere.vlł argilloſa ter
ra ſiccari ſi vinũ eſt debile.ſed ſi valde potẽs
eſt ſolumodo bñ claudat᷑ vndiq;:quia odoꝛ ?v

—

CS

pore

fies

nnn.
chel
hdent.
bfene.
1hock
verd.
Ntd
Feius
ddn
epiun

Indode

Inefeonn
ncgt o.

nünhee

4. Dn

augeie
hoinp⸗
meorus

tclarum
epfodus
incpi⸗
nckneti
inumſe
31ade
propeos
guiaeun
üſcuc⸗
wrletau⸗
Iljsvd⸗
nN
ſtlctr
inck
Ntetfa
nüdao⸗
ſurns
idevino
amegt
Ufant
dolaſ⸗
Ganuͤch
dieapen
iusind
U1
ge opts

Tiber

Capituluʒ. xxxiiif. De ti⸗

poꝛe ⁊ modo guſtandi vinum.

Vidã boꝛealibo exiſtentibꝛ ventis mu
iabilia ⁊ ſincera ſunt tũc vina. Alij vᷣo
experti cognitiões vini auſtrali vento flante
guſtãt vinũ.Auſtralis em̃ ventus magis vi
nũ cõmouet ⁊ redarguit quale eſt.ieiunũ aũt
exiſtentẽ nõ opoꝛtet guſtare vinũ:obtũdit᷑ em̃
guſtus.nec poſt vltimã potationẽ ⁊ cõmeſti
onẽ.vt Burgũdius ſcribit.ſed ex cõſuetudĩe
Bonoñ.ieiuno ſtomacho ſemꝑ guſtãt vina.
Itẽ opoꝛtet guſtantẽ vinũ neq; amarã eſcam
nec ſalſam neq; aliq̃ que guſtũ exaltarẽt:ſed
q́;maxĩe cũ pauca comediſſet ⁊ bene digeſſiſ
ſet.qͥdam volẽtes circũuenire emptoꝛes.teſtã
nouã habẽet:quã ꝑfundũt optimo vino vete⸗

ri ⁊ bene redolẽti.⁊ in ea ponũt vinũ qð vẽde

re volunt:malicioſi autẽ quidam attribuunt
nuces ⁊ caſeũ guſtare volentibo vinum vt co
medant.vt certiſſimꝰ falſificet᷑ guſtus.hec au
tem dicimus:nõ vt faciamus ſed ne decipia
mur.opoꝛtet etiam emptoꝛẽ ſepe guſtare vi⸗

num nouũ ⁊ vetus.ne obliuiſcat᷑ quid effuge

re debeat.

Capitulum. xxxv. Deli⸗

gnis cognoſcendi vinum durabile.

Auartus Fo. xlv.

MHmiſſo vino in dolia ꝑ qdðᷣdam tpᷣus
trãſuaſandũ eſt in aliud vas.quieſcibi
lit᷑.in poꝛi vaſe relinqnda eſt ipᷣa fex.⁊ diligẽ
ter vas includat᷑ demũ intuendũ ẽ multotiẽs

odoꝛãtes. ne aliq̃ trãſmutatio fiat circa feceʒ
SSõ cenopes vel fangũ albũ.quẽ facit

ubtꝰ? butẽ. vel ma gis aliqͥd taliũ extimandũ
eſt vinũ eſſe coꝛrumpendũ ſi nihil ale gene⸗
rat᷑:credendũ eſt vinũ ꝑmanens eſſe. Quidã
aũt cala mũ integruʒ ꝑfoꝛãtes ĩmittũt vſq; ad
fundũ ſuꝑ feces.⁊ pᷣcludentes calami ſuꝑio⸗
ris foꝛamẽ magno digito. poſtea auferentes
digitũ ꝑ olfactũ attrahũt inferiorꝭ odoꝛẽ.de
mũ exſugẽtes attrahũt fecis ꝑtẽ ad q̃litatẽ.et
ſ̃m qᷓlitatẽ fecis futurũ vinũ reliquũ eſſe crez-
dũt.O ꝑtet aũt ex medio vaſe futuꝝ vinũ eſſe
opinãtes.qͥdazʒ vᷣo ꝑtem vini bibẽtes infrigi
dãt ac guſtãt.⁊ qᷓ̃lecũq; inuenit᷑ in guſtu tale
futuꝝ vinũ reliquũ eſſe credũt. Oꝑtet aũt ex
medio vaſe guſtum facere.Alij vᷣo ex tegmie
vaſoꝝ ſignũ accipiũt.diſcooꝑto em̃ vaſe.qð
eſt ĩ tegmie guſtat.ſi qͥdeʒ vinoſuʒ eſt optimũ
eſt vinũ. ſi vo aquoſum non. Alij aũt ex ipſo
guſtu ſi a pꝛincipio auſtri fuerit ſignum cer⸗
tum.ſi autẽ molle contrarium.

LCapitulu. xxxuj. De no⸗
D

cumentis que vino accidunt.

Lber

XLOcidit vino ꝓpter aquoſitatẽ coꝛrupti
bile in vite. vel poſtea ſibi admixtuʒ. vt
coꝛrũpat᷑.⁊ vᷣtatur ꝓpter varias cauſas extra
neo caloꝛe in ipᷣa agẽte.ꝙ ſi fex vł modicũ ta
lis v.ni eodẽ dolio extracto reliquat᷑ in vaſe.
nec aperiat᷑ vas.ↄuertit᷑ in muffam q; vas in
ficit.deinde quodlibet vinũ in eo poſiiũ cõſe
quenter coꝛrumpit᷑. Et ſi ex vino in ſanũ do
liũ vel aliud vinũ miſcet᷑aliquid ſeu imponi
tur ipᷣa inficit.et in ſuã coꝛruptã naturã con⸗
uertit. Item vinũ foꝛte ⁊ potẽs ⁊ pᷣcipue dul
ce groſſum ſi tẽpoꝛe calido dumittat᷑ in vaſe.
nõ plene:nec deſuꝑ clauſo euapoꝛat calidum
⁊ humidũ vini.remanet frigidũ ⁊ ſiccum.qð
in accetoſitatẽ cõuertit᷑.de quoꝛũ omniũ cu⸗
ra dicendum eef.

Capitulum. xxxuij. Qui

bus tꝑiby vinũ faciliter verſet᷑ ⁊ coꝛrumpit᷑

NEWe

BS

Mrec vinuz ſepius vertit᷑ circa pleidis

ooccaſum. ⁊ circa ſolſticiũ eſtiuale.⁊ cir⸗
ca caue eſtum quod vulgarit᷑ currus vocat᷑.
et generaliter circa om̃es ventos annuales.⁊

in eſtu ⁊ in gelu.⁊ in largis imbꝛibo.vel pꝛo⸗

pter violentũ ventuzʒ aut terremotũ.vel ꝓpter

durum tonitruũ.vel quãdo ffoꝛeſcũt roſe vel

vinee. vt Burgundius ait. M
Capituluʒ.xxxviij. Qua
liter poſſit pꝛouideri ne vinum verſetur.

14

—

—

Lunartus
Alles vſti in vinũ immiſſi id verti ⁊ vl⸗
tra q́; opoꝛtet bullire ⁊ ſpumã amplio⸗

rem fieri pꝛohibẽt. Amigdala dulcia nigris

vuis immixta ꝑmanẽs ulud ſeruant.vua paſ
ſa ablatis granis ⁊ cuʒ arena immiſſa muſto
vel vino cocto pingue ⁊ ꝑmanẽs illud facit.
qdaʒ vuam fictã caſu in vineã natã eligunt.
2 ſingulariter vtunt᷑. gipſum immixtũ in pꝛi
moꝛdio auſterũ vinũ facit.tſẽpoꝛe vᷣo pꝛocedẽ
te auſteritatem euapoꝛat.vtilitas auteʒ gipſi
multo tẽpoꝛe permanet.⁊ pꝑꝓmanentiã eam fa
cit.⁊ verti nõ ſinit vinũ. Et eius quidẽ ꝓpoꝛ

cio eſt. vt ſi vinũ ſit lentũ ⁊ ſapoꝛe humectuʒ

vtute ſolid.ꝰ medietas habüde ſufficiet. Fe⸗
nũgrecũ ſi terat᷑ cum ſale vſto.⁊ cũ vino miſce
antur vina que vᷣtunt᷑ a ſua mala fece ſepara
ta. ⁊ in omnẽ fecẽ boni vini immiſſia perma⸗

nentia erũt.qͥdam auteʒ tedas accendẽtes in

muſto extinguũt.⁊ nõ ſinunt vinũ euerti.qui
dam cedri fructuʒ vſtũ miſcẽt.⁊ gallas vſtas
miſcentes vino ꝑmanẽs hoc faciũt Alij cine

res ex ſermento vinee cõbuſtoe:⁊ ſemen feni

culi terentes ⁊ in maſſam redigẽtes miſcent
cũ vino.Quidã vaſa que vtunt in alia vaſa ⁊
in aliã domũ tranfferunt.ſi em ex caloꝛe ſint

leſa in frigerantibo locis ea reducũt.ſi autẽ ab

humoꝛe ⁊ frigiditate in calidis locis ⁊ ſiccis
tranſponũt.Alij vo ſemẽ lini:vel lignũ quer
ci cõburentes cinerẽ immitiũt vino. Alij lac
2 mel miſcentes vt valde ſint leuia immittũt
muſto.Argilla poſt chullitioneʒ vini ĩmſſa
expurgat deoꝛſum ſecũ deferens turbu lentũ

ad fecẽ.magis aũt ſi vſta fuerit.⁊ bene redo⸗

lens vinũ facit ⁊ dulce.reptilia em hycme eã
comedentia viuũt.dulcoꝛat em̃ argilla vinũ
⁊ permanẽs facit.vinũ coctũ vſq; ad terciaʒ
parteʒ immiſſum muſto ꝑmanẽs illud facit.
Elleboꝛũ nigrũ ⁊ albũ paucũ immiſſum ex⸗
purgat vinũ ⁊ ꝑmanẽs facit.frumẽti farina
pmanẽtia vina facit. Reſina pini detinet vi⸗
na.Alumen ſciſſum ſtiptica vina facit.⁊ acu
entia vel acida ſedat. Quidã dicũt ꝙ impoſ⸗

ſibue eſt vinũ verti ſi pᷣſcribant᷑ in vaſe vel in

dolio hec diuina vᷣba. Buſtate quia chriſtus
ſuauis eſt dũs.⁊ bonum eſt ꝙ ſcribant᷑ in po
mo:⁊ mittant᷑ in vas.Cõfectio mirabilis ad

vinũ ſeruandũ que vocatur pãnacia. Recie

aloes vncias.ij.incẽſi.vncias.ij.amoni.vn⸗
cias.ij.melleloti.vncias.iiij.caſſie.vnciam.j.

ſpicenardi.vncias.ij.folij.vncias.ij.mirrhe.

vncias.ij.hec oĩa panno ligata mitte in vno
quoq; dolio poſtq; vinũ fuerit ibi miſſum et

E expurgatü/immitte aũt in vnoquoq; vaſe

Cope
ctint
Unr⸗
nürn

G

leryi

ven
ſed
fat
ſcib

m⸗
molo⸗
unigng
epu
umk
dfact.
Cigun
npei
Mhccd
g
mäenmnfn
nicdepye
bumenn
icet

noſnn
ſen

Aperma⸗
ndäcsig

lus nſns
Aiane
wenkani
S miſeent
lu na
calelne
Lſimrieb
is tſics
ignier
. Aule
imminit
intinſt
Ibolenti
ne cco⸗
bnmeti
llinn
gtercaz
ua fei.
ſumer⸗
aüfunn
Cinetvi⸗
cit Tan
pimpo⸗
elſerdin
Ichnls
untinpo
blisih
i Rehe

noniN

ncun,
mimne
en ſ

watgai

Capitulu.xxxix. Q.

vnũ cocleariũ harũ ſpecien. ⁊ poſtea panno

diſſolue.⁊ vino puluerẽ immitte ⁊ poſtea per
tres dies radicẽ calami moue. Quidã aũt ali
um ↄfectionẽ faciũt.recipe croci vncias.iiij.
hoc bonũ coloꝛẽ reddit incẽſi maſculi cribꝛa
ti.vncias.iij. hoc auſterũ facit.folij manipu⸗

lũ.hoc bonũ odoꝛẽ dat vino.hec oĩa cribra⸗

ta miſce.⁊ in quãlibʒ amphoꝛã vini mitte co
clearia duo:cũ non vinũ bulliat ſed ſubſiſtat.
in omi vino hec ꝓpꝛia ſerua.vt iam ſubſiſten
tia ea ſpeciebo cõdias.Alij vᷣo ſic vina condi
unt. Recipe cardamõi yreos illirice caſſie ſpi
cenardi melleloti.xilobalſami ſquinanti coſti
ſpice celtice oĩia cõſimili põdere. tere ⁊ recõde
2 vino immitte. Itẽ accipe ſemen artemeſie ⁊
herbã pẽtafilon ⁊ pulueriſa.⁊ cũ vinũ eſt bol
litũ pone intus.⁊ nõ verſabit᷑.Alij vt nõ ver⸗
ſent᷑ duobo vel tribo diebus in grapſis bullire
ꝑmittüt ⁊ in febꝛuario tranſmutãt. ⁊ ex eo ter
ciã vel quartã bulliũt ⁊ ſimul miſcent.deinde
ponũt vnã cõmunẽ parapſidẽ ſalis in duode
cim coꝛbibo vini.vel aliter in febꝛuario tranſ
mutet᷑ ⁊ quarta pars diminuat᷑.⁊ iuxta fineʒ
ebullitiõis ⁊ quarta ꝑs ebulliat᷑ ad ignem et
diſpumet᷑ donec.vj.vel.viij.pars diminuat᷑.

et iuxta finẽ ebullitiõis ponat᷑ in quolibʒ cal
dario in gamula ludecij ſicci vł linitũ tm ita

ꝙ parũ in vino bulliant.⁊ cum ea caldo po⸗
nant᷑ in vaſe.⁊ ſi ponunt᷑ cũ ea grapſe bñ ab⸗

lute pꝛius in muſto peſite clarius erit vinũ.
et obturet᷑ vas vt inde nõ reſpiret.⁊ ſit bñ cir

culatũ e hoc certum eſt. VUel aliter fit delecta

bile ⁊ mirabile ad bibendũ hoc modo.quod

cunq; vinũ ſit expꝛimant᷑ vue.⁊ vinuʒ nihil

cum grapſis bulitũ totum ad ignẽ bulliat et
dipumet ⁊ in vaſe ponat᷑.deinde accipe vi⸗

ginti gariofilos pꝛo quolibet coꝛbe. ⁊ in fio
vel pecia poſitos in os vaſis mitte. ⁊ eſt cer⸗
tum.Alij dicunt ꝙ ſi muſtũ expꝛeſſum ⁊ in⸗
cõtinenti ſeperatũ a grapſis ponat᷑ in tina.et
coopertũ cum aliquo panno mũdo vel nouo

ſexiario.ſic ad dies ndecim vlł viginti dimit
tatur.⁊ quolibet die ſpumet᷑.deinde in doliũ

mittatur.erit mirabiue in claritate ⁊ ſapoꝛe.

ter vinũ verſatum liberet᷑ ⁊ clarificetur.
Ccipe ceruſa acria in bona quantitate
⁊ tota integra in vegete vbi eſt vinum
verſatũ pꝛoijce.⁊ ſic vinum incipiet bullire.⁊
ſic dim ttat᷑ per tres dies vel vſq; ceſſet bulli
ro.quoniã in ipſa bullitiõe purgatur vinuʒ a
ſecibus optime.⁊ cum clarũ vinũ videris in

Quartus Fo. xluj.

alia vegete repone. certum eſt. Si autẽ cũ vi

no ver ſato mel in bona quantitate tẽperaue⸗
ris ⁊ in vaſe vbi eſt vinũ verſatũ iactauerꝭ ꝑ
vendonẽ cũ baculo ipᷣm vinũ cũ melle agita

uer. ? poſtea dimiſerꝭ clareſcit vinũ ꝓpt mel.

nã mel qð turbidũ eſt in vino vſq; au fundũ
deſcẽdere facit. Quidã optime faciẽtes iꝑe vi
demie racemos recentes nõ oppᷣſſos in ma⸗

Ena quãtitate in vaſe verſati vinũ ponũt.vbi

racemi pꝛo matre ſũt ipᷣi vino.nã racemi ver⸗
ſuʒ reducũt ad debitã bonitatẽ ⁊ ſapoꝛẽ poſt
aliqð tpᷣus.h̊ aũt ſciendũ ꝙ anteq; fiat aliqͥd
vino vᷣſato trãſuaſandũ eſt. qͥdaʒ aũt vᷣſuʒ vi
nũ in grapſis de qͥb recẽter vinũ fit extractũ
iactat᷑.vt in eis clareſcat.ibiq; dimittũt q̃ntũ
expedit.ꝙ ſi multũ fuerit nõ totũ ſubito ſed ꝑ
ticularit᷑ per vices ſucceſſiue agendũ eſt ne ca
loꝛẽ grapſarũ extiguat.⁊ ebullitionẽ q̃ clarifi
cat in totũ pꝛohibeat.⁊ quãto minꝰ muſtum
ſteterit in grapſis tãto foꝛnꝰ oꝑat᷑. Palladiꝰ
aut dicit vinũ ea die limpidũ fieri atq; opti⸗

mũ ſi grana piperꝭ.x.piſcacij.xx.adiecto me⸗

dio vini ſimł cõteras.⁊ vi.vini ſextarios mit
tas diu añ oĩbo cõmotis tũc qᷣeſcere patiarꝭ.⁊
coles.vſui mox futuꝝ. Iteʒ feculentũ ſtatim
limpidũ fieri ſi.vij.pini nucleos in vinũ vi⸗
ni ſextariũ mittas.diuq; cõmoueas.⁊ paulu
lũ ceſſare patian.mox ſumere puritatẽ celari
q; debere ⁊ in vſuʒz referri.qͥdaʒ aũt clarificãt
cũ nucleis ꝑſicoꝝ. Alij aũt cũ ſolo claro ouo
rũ ⁊ pauco ſale.vel ſᷣm alios accipe lapideca
albos fluuij.⁊ eos ĩ clibano coq̃ donec in eis
crepature incipiũt apꝑere.q̃ facto in puluerẽ
ſubtiliſſumũ deducant᷑. Itẽ accipe ſalẽ albuʒ
⁊ cõtere ſubtiliter.⁊ in vaſe.x.coꝛbaꝝ.põe.vj.

vncias puluerꝭ lapidis.⁊ q̃tuoꝛ ſalis.⁊ ĩ vas

cõmiſcẽdo ĩmittas.⁊ ſipꝛ:o q̃libet coꝛbe duo
addiderꝭ oua vel tria erit optimũ.qð etiaʒ de
dict lapidibo crudis ſubtiliſſime pulueriʒatꝭ
et ſine ſale fieri poterit.et hec appꝛobatiſſima
ſũt.⁊ optimũ eſt qð aliqͥd de melle addat᷑naʒ
mel ⁊ rubeũ albi vini reſtaurat coloꝛẽ ꝑditũ.
⁊ om̃e mel eſt viſcoſũ ⁊ gue.atq; oĩm liqͥꝝ cõ⸗
ſeruantiũ.ꝙ ſi nimis fuerit turbidũ plus de
vnoquoq; addat᷑.⁊ hec retinẽt fece ⁊ turbulẽ
tiã ad fundũ ſui põdere.vt nõ poſſit ſurſuʒ fa
cile denuo eleuari.⁊ nullo pꝛoꝛſus ſapoꝛe vi⸗

nũ inficiũt.ſi vᷣo in tm̃ turbiduʒ eſt ꝙ efficiat

hũidũ ⁊ fluat vt oleũ.caloꝛe naturali eiꝰ ĩ to
to extincto.nulla tñ tanq; moꝛtuo medicina
õt valere.ſi vᷣo vinũ nõ oĩno exticiuʒ rubeũ
ſis coloꝛẽ ruptũ ⁊ croceuʒ cũ vino albatico

vel cũ alio multũ rubicũdo aut cũ laustura

oꝛticũ recentiũ vel ſiccaꝝ vue albe. vel cũ co
latura ſeminũ cbuloꝝ reſtaurabit᷑.⁊ ſuccꝰ ip

ſaꝝ ſeminũñ ſapoꝛẽ verſati vini coꝛrigit.⁊ ſiłi⸗
ter mel roſatũ. Ideʒ etiã fieri poterit cũ laua⸗

ficat᷑ hoc mõ in vaſe.xx.coꝛbiũ accipiunt᷑.xl.
oua in aliq̊ vaſe fracta cũ manib vel mundo
grantello plimũ agitent᷑.deinde vna cõis pa
rapſis tartari miſceat᷑.et vio adduo ponat᷑in

vaſe.quo facto cũ claua ꝑ vẽdonẽ in vaſa po
ſita foꝛtiſſime agitat᷑⁊ plurib vicibo de ſub⸗

tus ꝑ feſariã extrahat᷑.et in vas iterũ ponat᷑.
cũ ÿ clarificatũ fuerit oĩs turbulentia ꝑ ſpi
nã in coſtis et deſubtꝰ feſariã extrahat᷑⁊ in
vas iterũ ponat᷑ Sʒ eſt ſciendũ ꝙ in vino al

bo ſola clara ponant᷑.in rubeo vᷣo vitelluʒ et
clara.⁊ in multũ turbido plus de rebo appo⸗
nit᷑. Itẽ loco tartari optĩe ſal ponit᷑:⁊ tandem
modicũ aq̃ flumis in vaſe ponat᷑. Alij colli⸗
gũt in videmijs vuaꝝ ſemina.qͥbus optĩe ſic
catis.⁊ ex his facta farina manũ plenã in ql

bet coꝛbe ponũt.⁊ diligent᷑ ꝑmiſcent. Clarifi

cari optime atq; a ſapoꝛe vᷣlati liberari ab ex
perto valde dicit᷑ſi in carario vaſe libꝛa me⸗
dia alumis de roſa clari ⁊ tãtundẽ zuccari ro
ſaticũ lib octo mellis ponat᷑ hoc mõ. vel co
quat᷑ ⁊ optie diſpumet᷑qͥ refrigerato albumẽ

valde pulueriʒatũ ⁊ zuccarũ diſſolutũ in eo ꝑ

miſceat᷑.⁊ cratere vel ſitula vini in his cõmi⸗

xto cũcta ponant᷑ in vaſe optime conciſſa ꝑti
ca agitenfᷣ.⁊ vas diſclauſuʒ vſq; ad diẽ dimit

tat᷑ ſequentẽ.⁊ in ſcdᷣa die vel tercia clarũ erit.
ſi valde turbidũ ⁊ putridũ erit vinum de
vnoq̊q; pᷣdicioꝝ plus aliqͥd ponat᷑. Ex acer⸗
bo aũt matuꝝ efficit᷑ modo pᷣdicto.q̃ res etii
vinũ facit boni ſapoꝛis.vel clarificabit᷑ opũe
ac fit purũ ⁊ odoꝛifeꝝ hoc mõ.accipe mediã
libꝛã de bono alumie roſe.⁊ mediam alumis

ʒuccarini.⁊ ſubtilit᷑ palueriʒa.et pone mediã
vnciã de pᷣdictis pꝛo q̊libet coꝛbe ſi eſt paruʒ

turbidũ.ſi eſt turbidũ multũ pone vnã ⁊ ac⸗

cipe vnã libꝛaʒ caſi albi ⁊ rubei.ſᷣm qð eſt vi⸗

nu.xxiiij.coꝛbibi.⁊ accipe plenaʒ manũ ſalis

albi ⁊ tria oua recẽtia pꝛo qlibet coꝛbe.⁊ ſi vi
nũ eſt albũ nõ ponas vitella ouoꝝ. ſi eſt rube

um pone totuʒ.qͥbus ouis fractꝭ in aliq̊ vaſe

et foꝛtiter agitet᷑ ⁊ appoſita in ipᷣis ouis vna

ſitula aqᷓ font vel putei.et iterũ agitaᷣ et ſuß

dictis appoſi rebo etiã foꝛtiter iterũ agitet᷑.et

in dictã vegetẽ.xxiiij. coꝛbiuzʒ poſitis ⁊ cũ ꝑti
ca ſciſſa cũ vino optio in vegete agitatis ⁊ ꝑp⸗
mixꝶ donec totũ fuerit turbidũ.et extrabẽdo
deſubtus ꝑ fecariã.⁊ ponẽdo deſuꝑ ꝑ cochio

nẽ ponat et ĩ ſcoa die claꝝ erit. ⁊ vſq; ad octo
Dies quolibet die vnꝰ ciaius cxtrahat.et ſiiẽ᷑··
ꝑ ſpinã inferioꝛẽ in coſtis ter ĩ die tota turbu

letia extrahat᷑. donec cõſumpta fuerit. Sciẽ

tura dictoꝝ ſeminũ ſiccatoꝝ. Itẽ optie clari⸗ dũ eſt tñ ꝙ anteq; fiant pᷣdicta trãſuaſari de⸗

bet in aliud vas.⁊ a ſua mala fece liberari.po
ſtea etiã clarificari ſi paꝝ fuerit cũ colatoꝛijs

pãnoꝛũ vbi claretur et colat᷑.

Capitulu. xl. Qualit vi⸗

nũ albũ denigretet in aliũ coloꝛẽ trãſmuteX.

–
„ * .

Oſtq; vinũ albũ de ſua vĩdemia in ali
gqgjõ vas trãſmutaueris et ꝑ vnũ diẽ reſi
derit in tinã ex qua vinũ nigrũ extractũ fue⸗

rit iacta.et poſt duos dies extrabas clariſſi⸗

mũ et valde rubeũ. Item in eius vuis tot al⸗
be ꝙ parũ eſſet rubeũ.vindemient᷑ diuiſim ?⁊
in tina cum nigre pᷣmo apponant᷑ et albe de⸗
ſuꝑ.et totũ nigrũ erit. Palladius dicit vitib
hanc eſſe naturã: vt alba vel nigra ſi redigat
in cinerẽ vinoq; imponat᷑ ei vnamquãq; foꝛ
mã ſui coloꝛis imponere. Candidũ vero red
det᷑ ex rubeo ea rõne ſcʒ.vt cõbuſti ſermẽti ci
nis modij vnꝰ menſura mittat᷑ in doliuʒ qð
habebit amphoꝛas.x.et triduo ſic relicꝭ coo
periat᷑ vt lucet᷑.eritq; albũ vel nigrũ.xl.diebo
exactis.vel rubiſicat᷑ etenigrat᷑ optime tem

ſoog
lenc
ſube
eſep
Wm
ſann
n
ſan
tene
niſe
ſooſ
lanan
ftieſ
lurb
Uape
nee

(gots

loles⸗
letne
lerton
cumy
uin
eſen
kän
ncn

m

lene

Pltre

tuse

litb

4eO
ſlis

Mdi

nide⸗
po
oſs

ui

nunc,

₰

dierei
cüfue⸗
duriſi⸗
gtotal⸗
iuim⸗
en
n
recitt

60 ſe

oſil

poꝛe vindemiaꝝ cũ vuis que vocant᷑ albati⸗
ce.et cũ labꝛuſtis bene maturꝭ cũ ſteterint cij
ca. xij. dies cõquaſſate in aliquo vaſe ſi pona

tur eaꝝ vinũ nigrũ in illud qð intendimꝰ de

nigrare. et ex denigrato vino pluries lauẽtur

racemi dicte albatice vel labꝛuſte.et eſt opti⸗
mus modus ad nigrãdũ vinũ purũ ⁊ mixtu

in tinis. vt cũ grapſi eleuati ſunt ſuꝑ liquoꝛeʒ
q; melius fieri põt pᷣmant᷑ in eodẽ. et iterum
bis vel fiat idẽ.et ſic a coꝛticibi vuaꝝ nigraꝝ
guget᷑. Rub:ficat᷑ autẽ ſiue denigrat᷑ ⁊ clarifi
cat᷑ et eius coloꝛ moꝛtuus reuiuiſcit hoc mo⸗
do. pꝛo quolibet coꝛbe accipiat᷑ media libꝛa

ſeminũ ſiccarũ ebuli.et in vino calido molli

ficenĩ. deinde manibo vel cũ piſtoꝛio piſtent

conterant᷑.et pluries cũ vino lauent᷑ cũ ouis

tartaro et bono rubeo et ſale mittat᷑. ⁊ agita⸗

tum ſeruetur.

Capitulum. xlj. Quali⸗

ter vinum de vno ſapoꝛe mutet᷑ in alium.

D condiendũ muſtũ greci muſtũ deco
ctum ad medietatẽ vel terciã partẽ mu⸗

ſto adijciunt. ſuaue de duro fieri dicunt ſi oꝛ
deaceis pollinis ciatos duos ſimul cũ vino

ſubacios mittas ĩ vini vaſculo hoꝛa vna ibi

eſſe patiaris.aliqui vini dulcis fecẽ admiſcẽt

vel melius poſtq; vnus currus vuarũ poſitꝰ
in tina fuerit.mel liquefactũ ad ignẽ in bona
qᷓntitate iactãt.deinde quoq; vue in tina po
nant᷑ ꝙ ſi puluerẽ piperis melle miſcuer po

tens fiet.et garioflos addiderꝭ vel aliud odo

riferũ eoꝝ acquiret odoꝛẽ Idem erit ſi in mu
ſto ſine grapſis bulliente ponat᷑ vinũ ad po⸗
tandũ ſuaue ſic dicunt fieri. feniculi vel ſatu
reie ſinguloꝝ ↄgruũ modũ vino infundi ac
turbari. Ainuʒ quoq; optimi odoꝛis fieri in
tra paucos dies.ſi baccas mirti agreſtis mõ
tanas ſiccas ⁊ tonſas mittas in cadũ vbiali

gquot diebo ſaltẽ. x. req uieſcere patiaris ⁊ tũic
coles et vtaris.floꝛes etiã vitis arbuſtini col

lectas in vmbꝛa ſiccare curabis:tunc duigẽ⸗
ter tonſos et tecios herbis in vaſculo nouo ?

cum volueris tribs cadis vnã floꝛũ menſurã

quã aſiriacã vocant adice.et doliũ ſuꝑiinis.
et ſexto vel ſeptimo die aperies et vtaris.põt

etiã recens in paruiſſimis manipulis ad fu⸗

niculũ ligare habentẽ in capite lapillum quo

mmergat in vino et tot dieb in vino ſuſpẽſum
teneri.donec ipᷣm odoꝛiferuʒ reddiderit.⁊ nõ

vltra qꝛ malo ſapoꝛe inficeret vinũ velut ve⸗

tus efficeret de nouo. ſi am gdala amara ⁊ ab
ſinthiũ ⁊ pini gũma et fenugrecum ſimul fri

Quartus Fo. xlvij.

cas quantũ ſufficere extimabis.et parit᷑ fun⸗
das.etiã ex his vnũ ciatum in amphoꝛa mit
tas.vinũ quoq; aſſerũt ex molli foꝛte fieri ſic.
altee hoc eſt arbuſti folia vel radices ad eius
caulẽ tenerã decoctã mitte aut gpſum aut ci
ceris cocłlas duas aut cupꝛeſſi pululas tres:

aut buxi folia quantũ manꝰ ceꝑit. aut ſemen
appij ⁊ cinerẽ ſermẽtoꝝ.cuius vis flãme coꝛ⸗

pus relinqꝛt exile cũ ſoliduate detracta.⁊ gene
raliter quocũq; tꝑe in acerbũ vel foꝛte vinuʒ

Dulciſſimũ poni põt.⁊ vinũ acerbũ in dulce.

Di dulcedo diſpliceat ⁊ vinũ nobile in igno
bile ⁊ potẽs ĩ debili.ꝙ ſi vis ei addere aliquẽ

ſapoꝛẽ extraneũ.põe qð voles ĩ raſpis ad vi⸗

lũ ligatũ cũ ꝑuo lapillo ⁊ tẽptãdo guſta.⁊ cũ

h,xqz3; de ſapoꝛe ꝙ ſufficiat vt nõ ꝑpendat᷑ oĩno

extrahe filũ ⁊ pꝛobatũ eſt ſolũ.⁊ ſapoꝛẽ opti⸗

mum vino confert.

Capitulu. xlij. QAualliter

vinum et vaſa liberentur a muffa.

— 6

IJyinũ moydam.i muffam habeat vel
aliũ ſapoꝛẽ malũ vitẽ albã.i.vitalbã cũ

radicib ſuis accipe.⁊ ſubiꝰ botẽ infunde ra⸗

dices eius ſub terra. ita ꝙ veniãt radices eiꝰ
recte ad foꝛamẽ dolij deſuꝑ.et ĩmerge ramos
in vino palmo vno ꝑ foꝛamẽ dolij deſuꝑ ita
q trib dieb ibi pmaneat ⁊ perdet illũ malũ
odoꝛẽ. Alij accipiũt vitalbã longã.⁊ ꝓcurãt
ꝙ ab vno capite infigat᷑.et in vaſe in loco ſpi
ne fecarie.et flectatad terrã.et ſuꝑ eã merga⸗
tur. ita ꝙ ſtet firma.et aliud capnure oluat᷑

ððs

Liber

duob vel trib digitis ſupꝛa terrã. videbis

q́̃tidie ꝑ poꝛos vitalbe muffam exire.⁊ ſic mi
no:abit ſapoꝛ muffe.Ad idẽ fac vnũ panem
panicij inter teſtas.⁊ calidũ pone ſuꝑ muffe⸗

ros dolij. Itẽ a muffa vinũ curare fert ſidie:
brvus pluribo pane cãdidiſſimo obturet᷑.quod
q́dam dicũt totiens faciendũ donec appoſitꝰ
panis nullatenꝰ denigret᷑.vł accipiant᷑ ſemĩa
lauri q̃ dicunt᷑ oꝛbata.⁊ buliant cũ vino.⁊ po
nant᷑ in vaſe ̊ etiã modo dicunt᷑ liberari va⸗
ſa ⁊ vina ſi vinũ malo ſapoꝛe inficitur.⁊ ideo
melius eſt vt rami lauri bulliant in caldario
vini.⁊ in vaſe ponat᷑ ⁊ miſceat᷑ vinũ.rami vᷣo
ſimł vl diuiſim ligati ꝑ vẽdonẽ ſuſpẽdant᷑ in
vio.ibiq; diebo aliqbo dimittant᷑ donec vinũ
fuerit liberatũ.deide auferant᷑⁊ G̊ mõ inficit
vinũ a malo ſapoꝛe. Jiẽ exꝑtus ſuʒ ꝙ multa

neſpula acerba ĩ q̃ttuoꝛ vel plibo coꝛdulis in
ciſa ꝑ coctionẽ vt deſcẽdãt in vinũ.⁊ ibi ꝑ.xv

Dies vl vnũ mẽſeʒ dimiſſa.optĩe vas liberat
⁊ vinũ. Itẽ curari fert᷑ ſi mane vel ſcdðᷣo mani
pulũ ſaluie ſuſpẽdat᷑in vaſe ne vinũ ↄtingat.
extracta aq̃ lauet᷑ foꝛamĩe optie obturato Itẽ
a muffa vinũ curari fert᷑ ſi ſacculꝰ ſtrice ple⸗
nus panico calido ĩ foꝛamĩe dimittat᷑ ꝑ vinũ
natans ⁊ aliq̃tiens ꝑmutet᷑. INẽ ꝓ certo libe⸗
rari dẽ ſi accipi᷑ manipulum herbe q̃ vocat
