ribus melioꝛes.Alij vᷣo ſunt ſubtiles virides
valde longi.⁊ quaſi om̃es curuati et vocant᷑
melanguli.qui comedunt᷑ acerbi ſicut citrul⸗
li. et ſunt eiuſdẽ ſapoꝛis.ſed ſunt minus frigi
di magiſq; digeſtibiles.et ideo melioꝛes et ci⸗
trullis eſſe dicũtur. Melones ſunt frigidi et
humidi in ſecũdo gradu.⁊ qui dulces ſunt tẽ
perate et frigidi. Auicẽna dicit ꝙ radi melo
nis eodẽ modo eſt vomitiua quo dictũ eſt de
radice citrulli.et cucumeris.O poꝛtet aũt vtẽ
tem melonibo vt melo pᷣcedat aliqð aliud ci⸗
bariũ.ne nauſeam faciat. Sed yſaac dicit ꝙ

eo cõmeſto oꝑtet aliqntulũ expectare:donec
ſit digeſtũ. anq; alꝰſumat᷑ cib Itẽ dicit Aui

ceñ.ꝙ melo eſt tarde digeſtiõis.niſi qñ come
dit cum eo qð eſt interius eius.⁊ ipᷣius nutri

— —

ſpel
mett
corn
nüel
ten
renca
llus
e

444H iber SGlxtus Fo. xcif.
mMentũ eſt ⁊ hůmoꝛ eius eſt cõuenientioꝛ q; c men eius in bꝛodio et cibis poſitum eos bo⸗
trulli ⁊ cucumeres. SDed cum melo coꝛrum ni ſapoꝛis ⁊ odoꝛiferos facit.
pitur in ſtomacho conuertit̃ad naturam ve⸗
nenoſam.valet ergo vt cum grauat extrabat᷑

velociter.et de his que iuuant poſt eoꝛum cõ D M li H
meſtionẽ in colericꝭ ſunt exicara maratrum Mexrcuriai.
maſtix.flegmatici vᷣo accipiant oximel ʒzinʒi s
barũ conditũ aut zinʒibarũ ſolum.aut dyaci 6”MMM
minũ ⁊ purum vinũ bibant. Semen autez ””łM .
melonũ mundatũ vꝛinam pꝛouocat.renes B M H
veſicam mũdificat ab arenis ⁊ lapidibus.

3
ſones
teod ,
niſunt
tlongi
redole
betſe
* Ercurialis.id eſt linothicis.frigida et
wnt huymida eſt in pꝛimo gradu. viſcoſam
tam/⸗ habet ſubſtantiam. vnde lenificando educit
usfig 4 coleram ab epate ſtomacho ⁊ inteſtinis.da⸗

ctch⸗ —— — tur autem ſuccus eius cũ zuccaro nõ coctus.

gicie q(ͥuia vim laxandi amittit in parte.
iungt FElllibotum calidũ ⁊ ſiccuʒ eſt in pꝛimo· .
an, gradu.herba eſt cuius ſemẽ ſimili neiie De Malua.
e . aſpellat᷑ et dicit᷑ etiam coꝛona regis.quia foꝛ
nini⸗ matur ad modũ ſemicirculi. Semen cũ ißfis
indc⸗ coꝛticibus ĩ medicinis ponit᷑.quia adeo par
dict uũ eſt ⁊ coherens.ꝙ vix ſeꝑari poteſt.virtu⸗
done, tem habet cõfoꝛtandi ex aromaticitate.⁊ diu
tui reticã ex ſubtili ſubſtantia.vinũ decoctionia
ſcom eius digeſtionẽ confoꝛtat.vẽtoſitatem exclu⸗

aun dit opilatiouem veſice ⁊ renum aperit. Se⸗

—

Allua frigida ⁊ humida eſt in ſcdᷣo gra⸗
dn. Cuius duplex eſt maneries.ſcʒ do⸗
meſtica que ſubtilioꝛẽ ⁊ frigidioꝛẽ habet hu
miditatẽ.et eſt ſilueſtris que dicit᷑maluauiſcꝰ
et biſmalua creſcens altius q̃ minus eſt frigi
da.et habet ſubſtantiã viſcoſam. Contra ca⸗
lidum apoſtema in pꝛincipio folia maluete⸗
rant᷑.⁊ ſuperponant᷑ ad maturandũ.⁊ teran⸗
tur cũ exungia poꝛcina recenti.et ſuper tegu
la calefacta ponant.hoc etiam valet cõtra du
riciẽ ſplenis ⁊ epatis.fomentũ ex aqua deco
ctionis circa pedes ad pꝛouocanduʒ ſomnũ
in acutis febꝛibo multũ valet. Malua coqui
nata ⁊ cõmeſta ventrem ioluit. valet etiã in fe
bꝛibus pꝛopter cõſtipationẽ ventris.ex qua
etiam aqua cõpetens fiat cliſtere maluauiſcꝰ

plus mollificat ⁊ maturat ſ̃m folia ſua.⁊ ma

gis radix cũ exungia trita aliquantulũ cale⸗
facta apoſtemata maturat ſuꝑpoſita.⁊ duri⸗
ciem mollificat.herba etiã cocta cũ radice vſ
q; ad cõſumptionẽ aque apparebit q̃dam vi⸗
ſcoſitas.q̃ ſuperpoſua apoſtematibo ipſa ma

turat.et duriciẽ remollit ⁊ relaxat.⁊ ex aq̃ ad

dita cera ⁊ oleo fit vnguentũ competẽs ad pᷣ⸗
dicta. Aqua necoctiõis ſeminis eius ⁊ mal⸗

ue valet cõtra tuſſim ſiccam. confert etiã ethi⸗

cis. Semina etiam ſacellata in oleo decocta
Duriciẽ ſoluit ⁊ mundificat.yſidoꝛus ⁊ Pli⸗

nius pᷣterea dicunt. ꝙ ſi aliquis ſe inunxerit
ſucco malue ad mixto cũ oleo puncturis apũ

ledi non poterit.nec patiet᷑ in membꝛis inun
ctis puncturã.neq; moꝛſum ſcoꝛpionum nec
granee.

Enta eſt calida ⁊ ſicca in ſcdᷣo gradu.
cius tres ſunt ſpecies.eſt em̃ quedam
domeſtica.que pꝛopꝛie oꝛtulana dicił.et hec
mediocriter calefacit.et cõfoꝛtat.et alia eſt ſil
ueſtris que mentaſtrũ dicit᷑ ⁊ mag calefacit.
Et eſt menta que longioꝛa latioꝛa acutioꝛa

habet folia.et hec menta romana vel ſarrace
nica vocat᷑:vulgarit᷑ herba ſctẽ marie dicit᷑.⁊
hec mag diuretica eſt q; alia. Menta dome⸗

ſtica eſt herba facile ſe multiplicãs. ⁊ cito de
terra pullulans.⁊? aſcendens ⁊ cũ haſtula in
terram reflexa.et ſi ab humo tecta fuerit con
uertit᷑ in radicem. ⁊ cito ex ſe nouam pꝛodu⸗
cit pꝛolem. Hec eſui magis q; medicine com

petit. ⁊ viridis ⁊ exiccata magne efficacie eſt.

ℳ

tür

ſoll
die⸗

tre⸗
ltg
ornn
Eey⸗
tan
ino⸗
cat
tlan
tutis
ſigtd
lelo e
atur
nede
N
gen
no⸗
nnco⸗
lgtur
lofri
liger
buch
nem
lliofa
nllloe
licin:
lccon
nonhe

ſccus

Aſua
Mleca
fun
ſinefch
bicos
nend
fpae

or,

torin
cuma
aloft
ltern
fteino
Lne
dote

N⸗
nn⸗

RNN

.

T –
—

Gdn⸗
gucdum
abee
lckfl
cleſncc.
gcuoꝛa
lſarmee
edicl
adomne⸗
1code
ſtulnin
clcon
Non⸗
ecom
cec

Liber

Debet autem ſiccari in loeco vmbꝛoſo. etꝑ an
nuũ multa efficacia ſeruat᷑.virtuteʒ habet diſ⸗
ſoluendi ex pꝛopꝛijs qualitatib.et confoꝛtã⸗

di ex aromaticitate. Contra fetoꝛẽ oꝛis ⁊ pu

tredinem ginguiarũ ⁊ dentium abluaturos

et ginguie ex acceto decoctionis eius mente

oꝛtulane. deinde fricent᷑ ex puluere mente ſic

ce vel cum menta ſicca.Ad appetitum cõfoꝛ⸗

tandũ quando impedit᷑ ex frigidis humoꝛibꝰ

in oꝛe ſtomachi exiſtentib.fiat ſalſamentum

ex acceto.et menta et modico cinamomo ſeu

etiam pipere.Cõtra vomitũ ex debilitate vir
tutis contentiue factum vel ex frigida cauſa
fiat decoctio mente in aqua ſalſamẽtiua ⁊ ac
ceto.et ſpongia intincta oꝛi ſtomachi ſuꝑpo⸗

natur:et etiam ipam mentã coctam patiẽs co

medat.Coõtra ſincopim ex debilitate ex febꝛe
vel ſine febꝛe.ſiue ex materia ſiue ex quacun⸗
q; cauſa cõteratur mẽeta.cũ acceto et modico
vino.⁊ ſi ſit ſine febꝛe.ſi cũ febꝛe ſolo acceto ⁊
in eo pone panẽ aſſum.et aliquantulũ dimit⸗
tatur vt humectetur ⁊ applicet᷑ naribus ⁊ ex
eo fricent᷑ labia dentes ginguie et timpoꝛa.et
ligetur ſuper venas pulſatiles timpoꝛum et
bꝛachioꝛũ patiens etiam maſticet ⁊ humoſi⸗

tatem tranſglutiet. Contra coagulationẽ la⸗

ctis faſciculi coquant᷑ in vino et oleo:et mam
millis cathaplaſment᷑. Et nota cum aliq̃ me
dicina datur contra venenũ:debet dari cum
ſucco mente. vel cũ vino decoctionis eius ſi
non habeas ſuccum.Contra venenuʒ ſolus

ſuccus mente romane vel vinũ decoctionis
vel ſuccus cum melle cõmixtus valet. Item
valet cõtra oppilationẽ ſplenis ⁊ epatis ⁊ via
rum vꝛinaliũ ex frigido humoꝛe.et ex calido
ſiue febꝛe. Succus etiam datus cũ melle lũ

bꝛicos interficit.auribus inſtillatus vermes
necat decocta in vino et oleo Herba ipᷣa ⁊ ca

taplaſmata ſoluit ſeliroſim apoſtematicũ frii
gidoꝛũ.mentaſtrũ et carice ⁊ ſaluia decoquã⸗

tur in vino.et dentur patienti.Contra frigi⸗
dam tuſſim vinũ decoctionis ipſoꝛum. Item
eius fomentũ in frigidatã matricem caleſa⸗
cit et mundificat.Sacellatio facta ex pulue⸗
re eius frigidum reuma capitis conſtringit.
Et nota ꝙ menta romana pꝛo oꝛtulana po⸗

ni poteſt.

De Mandꝛagoꝛa.

.

6* 2 . .

7

Andꝛagoꝛa fri.⁊ ſec.eſt.ſʒ ei acceſſus
nõ determiat᷑ ab auctoꝛibo.Cuius due

ſüüt ſpẽs ſcʒ maſclos ⁊ femia.⁊ vtraq; indiffe⸗

rent᷑ vtimur.⁊ qͥdẽ vt Auic.et alij dicũt femi

D nã eẽ foꝛmataʒ ad modũ femĩe.⁊ maſcłus ad

modũ viri qð falſũ eſt. ſʒ maſclus hʒ folia lõ
gioꝛa.feĩia vᷣo latioꝛa. Quidã tñ oꝑant᷑ tales
inciſiões vt decipiãt młieres.radicũ aũt coꝛ⸗

tices cõpetunt pᷣncipalit᷑ vſui medicie.ſcdᷣo
poma.tercio folia. Coꝛtex radic collectꝰ per

q̃ttuoꝛ ãnos ſeruat᷑ in magna efficacia.vᷣtutẽ
bʒ cõſtringẽdi infrigidãdi emothoicã.i.ſom⸗

niferã in acu febꝛibo.Ad ſomni ꝓuocatiõeʒ

puluis coꝛtic eiꝰ cõficiatcũ lacte mlieris pu

ellã nutrietis. ⁊ albumie oui ⁊ ſupponat᷑ frõ⸗
ti ⁊ timpoꝛibo.Cõtra doloꝛẽ capid ex calidi⸗
tate folia ipᷣiꝰ trita ſuꝑ timpoꝛa ponant᷑ inũ⸗

gat᷑ etiã oleo mãdꝛagoꝛato quod ſic fu.poma
mãdragoꝛe trita in oleo cõmuni diu macere⸗
rent᷑ poſtea fiat aliqntulũ decoctio.et colet᷑ et
illud.poſtea erit oleũ mãdragoꝛatũ qð valet
ad ſomnũ ꝓuocandũ.⁊ doloꝛẽ capit ex cali⸗
ditateſi frons ⁊ timpoꝛa inũgant᷑.⁊ caloꝛẽ fe
bꝛilẽ repꝛimit. Itẽ ipᷣiꝰ oleũ reꝑcutit materiã
apoſtematũ calidoꝝ in pncipio.fructꝰetiã vl

ſolia cataplaſment᷑ ſup vel ſaltẽ puluis eiꝰ cũ

ſucco alicꝰ herbe.Cõtra fluxũ vẽtrꝭð ex impe

tu colere ex pᷣdicto oleo vẽter ⁊ tota ſpinan⸗

gat᷑ ⁊ iniciat᷑ modicũ cũ aliq̊ leue cliſtere.Aui
ceñ.dicit ꝙ macle fricate cũ folijs eiꝰ delẽt lẽ
tigies. Itẽ ſtatim facit ſomnũ.⁊ poſita ĩ vino
inebꝛiat vehementiꝰ. Cura eoꝝ ⁊ oĩm nocu⸗
mẽtoꝛũ mãdragoꝛe ẽ cũ butiro melle et vomi

tu. Item nota ꝙ publice pᷣdicat᷑ mãdragoꝛã

hꝛe vᷣtuteʒ ipᷣgnãdi mlieres ſteriles ſi ex ea co
medãt.qð veꝝ nõ eſt.niſi foꝛſan ↄmedant cũ
ſterilitas eſſet ex ſuperflua matricis calidita⸗
te.tunc em̃ reduceret᷑ ad temperamentũ ma⸗

trix vt ſemen viri non aduratur in ea.

Eu ca. ſic. eſt ĩ ſcdᷣo gdu.herba ẽ cuiꝰ
ſemẽ ſilłi noĩe appellat᷑.q̃ pᷣcipue medici
ne ↄpetit.ꝑ duos ãnos põt ſᷣuari.vᷣtutẽ hʒ di
ureticẽ ex ſubtili ſubᷣa ſua.vinũ vł aq̃ decocti
onis eiꝰ valet oppilationẽ ſplenis ⁊ epatꝭ ex
frigida cauſa ⁊ ſtrãguiriã diſſoluit.aq̃ vᷣo cõ⸗

petẽtius põt dari ĩ eſca iuuenibi.vinũ in hye
me ſenibo puluis meu cũ ſemiĩe fenicli in cbbo

vl potu dat ventoſitatẽ inteſtinoꝛũ ⁊ ſtoma
chi excludit.et digeſtionem confoꝛtat.

BDeNMiarubio.

Arubiñũ ca.⁊ ſic eſt ĩ tercio du. que alio
noie dẽ pꝛaſiũ folia eiꝰ pᷣcipue cõpetũt
mediciĩe.ſcᷣario coꝛtices et radices.herba ſu

ſpẽſa in vmbꝛoſo loco p annũ tuak ß
ↄſumẽdi ⁊ diſſoluedi ex qlitatib.diſſoluẽdi ?

mellis diſpumati.et fi
vſq; ad ſpiſſitudineʒ. ⁊ poſtea ponat puluis
dꝛa gãti ⁊ gumi arabici ⁊ liqͥricij. qʒ erit opti
mũ viciũ pectoꝛꝭ.vł ſaltĩ puluis eiꝰ ↄficiat

Sixtus
tute hz

aperiẽdi ex amaritudie. Cõtra viciũ pectorꝭ
ſcʒ aſma ex frigido ⁊ viſcoſo hũoꝛe det᷑ dyapᷣ

ſii.vl fiat electuariũ ex vna ꝑte ſua.et quinta

*

at decoctio aliquãtula

ñ melle diſpumato. addito puluere liqricie.
Coõtra tuſſim valet decoctio eiꝰ ⁊ ficuũ ſicca⸗

rũ Coõtra ſtrãguiriã ⁊ diſſinteriã det᷑ vinũ de

coctiõis eiꝰ.⁊ ficuũ ſiccax.fiat etiã emplaſtxꝝ

ex ipᷣa herba cocta in vino ⁊ oleo ſup renes ⁊

pectinẽc. Itẽ valʒ cõtra colicã ex frigida cauſa

Coõtra emoꝛroides inflatas ⁊ influentes fiat

eucariſma ex aqᷓ ſalſa ⁊ vino decoctiõis eiꝰ.?
poſtea ſuppoſitoꝛiuʒ ex puluere eiꝰ cõfecto cũ
melle. vl fiat decoctio pulueris vł ſucci eiꝰ cũ
oleo muſtelino ⁊ bõbex ſuꝑponat᷑ Cõtra lũ
bꝛicos det᷑ puluis eiꝰ cõfectꝰ cũ melle. Cötra
ſmes auriũ ſuccꝰ eius auribo inijciat᷑ Cötra
ſplenis viciũ coꝛtices radicũ cum ipſa herba

macerent p. xx. dies ĩ vino ⁊ oleo. poſimodũ
fiat decoctio ⁊ coletur:et colature addatur ce

ra et oleum ⁊ fiat vnguentũ.

Berflaioꝛang.

* . .
*
4
. .
4
— . —
ð —
——D
—
R 3.
—
*
„*
1
6

Xſſſſ

ponr
turlo

herſo
liſ

lislo⸗

Anno

I3NI,

Aioꝛ ana calida et ſicca eſt in ſecundo
gradu.alio noĩe dicit᷑ eſeron.eius flos
⁊ folia competũt medicine.Colligit᷑ in eſtate
cum floꝛibus.⁊ in vmbꝛoſo loco ſiccat᷑.et per

annũ ſeruatur. virtutem habet confoꝛtandi

ex aromaticitate.diſſoluendi ⁊ cõſumendi ex
qualitatibo ⁊ etiam mũdificandi.puluis ma

ioꝛane in cibo datur vł vinũ decoctiõis eius

ſtomachũ infrigidatũ calefacit.⁊ digeſtioneʒ

confoꝛtat. naribo appoſita cerebꝛũ confoꝛtat
Floꝛes ⁊ folia ĩ teſta calefacta ⁊ in ſacello po

ſita ⁊ loco dolenti ſuperpoſita doloꝛẽ ex ven
toſitate pꝛouenientem ſoluit. Item capiti ſu

perpoſua valet contra reuma capitis. Item
nota ꝙ mures inſidiantur radicibo eius.in⸗
de medicinam querentes. Mß

Deflag.

rre.

Apus omnẽ fere aerem patit᷑terram de
ſiderat pinguẽ.⁊ in ſolo ſicco ⁊ tenui ⁊

pꝛope riuũ ⁊ deuexo ⁊ ſabuloſo melius naſci

tur loco. Pꝛopꝛietas napũ in rapam ⁊ econ⸗

Verſo trãſmutat᷑ ſed vt optime pꝛoficiat ſub⸗

actũ ſolũ ſtercoꝛatũq; ⁊ verſatũ querit.et in il

lis locis optime pꝛouenit in quibo ſegetes eo
anno fuerunt. Si ſpiſſi ſunt nimis interuel⸗ 4

Sextus Fo. xxiiif.

les aliquos vt alij roboꝛent quos in locſs va

cuis tranſferre poteris.ſerunt᷑ circa finem iu

lij ⁊ toto tempoꝛe menſis auguſti ſi pluuie de
ſunt irrigatione iuuent᷑ poſſunt etiã cõmode

ſeri inter miliũ ⁊ panicum maxime ſerotanũ

in ſecũda ſarculatiõe ipᷣius ſarculatiõe iuuã⸗
tur napus ⁊ rapa.ex napis nobilioꝛis ſaporꝭ
ſunt illi.qui ſunt longi ⁊ fere rugoſi nõ groſ
ſi.multas radices habẽtes.ſed vnam tantuz

acutã ⁊ rectam.Ex napis fiunt optima com⸗
poſita cum rafano ⁊ modico ſale acceto mei

le ⁊ ſinapi ⁊ ſpecieba odoꝛiferis.⁊ ſine ſpecie⸗
bus poſſunt fieri ſatis bona.calidi ſunt in ſe

cundo gradu ⁊ multũ nutriũt.ſed dure dige⸗

runt᷑.mollem ⁊ inflatã minus tamem q; rape

faciunt carnẽ.qui ſi in aqua coquat᷑ ⁊ ulla eie

cta in alia recoquat᷑ duricia ſue ſubſtantie tẽ
perat᷑.⁊ mediocriter inter bonũ ⁊ malũ gene⸗
rant nutrimentũ.qui bene cocti non ſunt dif
ficile digerunt᷑ vẽtoſitatẽ faciunt.⁊ in venis

⁊ poꝛis oppilationẽ Idcirco vtiles ſunt ſi bis

coquant᷑.⁊ vtraq; qqua pꝛoiecta in alia reco
quant᷑ cum pinguiſſima carne.

—G 5

D
R

.
1

Beflaſturtio.

Alſſturciũ calidũ ⁊ ſiccũ eſt in q̃rto gra⸗

du.ſemẽ eiꝰ pcipue cõpetit vſui medici

ne.ꝑ quinq; annos ſeruat᷑.herba etiã viridis

multe eſt et icacie.ſicca modice.vᷣtutẽ hʒ cõfu
medi diſſoluedi ex qitatibo ſuis. Cõtra para

liſim ligue cũ oppilant᷑ nerui ⁊ replent᷑ ex hui
gitatib vt ſolet accidere i acu febꝛib. ſemẽ

naſturcij maſticet᷑ ⁊ ſuꝑponat᷑ligue. Cõtra
pꝑaliſun alioꝛũ mẽbꝛoꝝ ſemẽ eiꝰ in ſacello po
ſitu ⁊ in vino coctũ mebꝛo dolenti ſuꝑpoſita

ipa herba decocta cũ carnibo ⁊ ↄmeſta valet

cõtra hũiditatẽ ſuꝑfluã cerebꝛi. vt in litargiã
ꝓuocet᷑.ſternutatio ex puluere ſemis naſtur⸗

cij naribo appoſito. Cõtra relaxanonẽ vue. fi⸗

at garganimꝰ ex acceto decoctõis eiꝰ ⁊ ficuũ
ſiccaru. Cõtra yliacã paſſionẽ ⁊ calidã ex fri⸗
gioa caula ſeme erꝰ in ſacello poſuũ etiã in vi

no decoctio ſuꝑponat᷑ad idẽ valet ⁊ ad ſtran
guiriã.herba ipa decocta in vino ⁊ oleo ſuꝑ⸗
poſita. Cõtra tenaſmon ex huoꝛe cõglutino⸗
ſo cũ anus eminet puluis ſuꝑponat᷑ ano.re⸗
nes etiã inungant᷑ melle ⁊ ſuperſpergat᷑ pul⸗

uis ſemiuis ⁊ cimini ⁊ colofome.

Deyienutart.

do gradii herba eſt lata habens lolia.

ſcit᷑ ⁊ inuenit iuxta i
ca contra venenũ ipſius napelli.

Enuſar eſt frigida 2 bumigda in ſecun⸗

Stxtus

in aquoſis inuenit᷑ loò. Cuiꝰ duplex eſt ma⸗
neries. vna purpureos hũs floꝛes. ⁊ alia cco⸗
ceos q nõ eſt adeo bona.flos cõpetit vſui me⸗

dicine.in ſeptẽbꝛi colligit᷑.⁊ ꝑ duos annos in

multa efficacia ſeruat.Ex floꝛib fit ſirupus
pcipue cõtra acutas febꝛes. ⁊ pꝛo diſtẽpdto
in caliditate floꝛes coquant᷑ in aq̃ addito ʒuc
cCaro. ? fiat ſirupꝰ.cõtra doloꝛẽ capiꝶ ex cali
ditate.ſarraceni ponũt in aq̃ per noctẽ vnã x
mane talẽ aquã cũ floꝛibs naribus applicant.

Beyt

tũ delet maculas cutis. etiã cũ in potu ſumit

rectificatũ ſtudio medicine valet cõtra leptez.
Eſ ſt autẽ venenũ homi bibere vltra dimidiã
vnciã.⁊ minꝰ hoc interficit hoĩeʒ.⁊ qdᷣ mira
culoſuʒz eſt. ⁊ vt qͥ d dicũt.mus ꝑuulus q pa

„

De Fligella.

Apellus eſt napo marinꝰ.in littoꝛe mgs
riis creſcẽs.⁊ eſt venenũ peſſima ⁊ eni⸗
cioſuʒ.qð in ſũmo calidat ⁊ ſiccitatꝭ eſt. lini⸗-

pſum·⁊ ille mus eſt tiria

.
—

AAiber—
SIgella calida ⁊ ſicca eſt in tertio gradu
ſemẽ eſt cuiuſdã herbe. que in locis pa

ludoſis ⁊ inter frumentũ reperit᷑. Semẽ ꝑ.x.
annos ſeruat᷑.Eſt autẽ rotundũ ⁊ planũ ſub

ruffum ⁊ ſubamarũ.vnde habet virtutẽ diu
treticam ex amaritudine diſſoluendi ⁊ conſu⸗
mendi ex ſuis qualitatibo.emplaſtrũ factũ ex

farina nigelle ⁊ ſucco abſinchij circa vmbli⸗
cũ ⁊ pꝛecipue pueris lũbꝛicos necat.maioꝛi⸗

bus cõficiat᷑ cum melle ⁊ detur farina nigelle

facta cum acceto tepido.⁊ auribo inflata ver⸗

mes necat.vnguentũ tamen nigelle in multa

quãtitate fiat decoctio in foꝛti acceto vſq; ad
cõſumptionẽ.⁊ aliqu antulã ſpiſſitudinem.⁊

tunc addito oleo fiat quaſi vnpuentũ.qð op⸗
timum eſt ad ſcabiem. ⁊ impetigineʒ defacile

DeOꝛigano.

*

1

.

PRiganũ calidũ ⁊ ſiccũ eſt in tercio gra⸗

. du. Alio nomie diciũ gonella. ui du
plex eſt maneries. ſcʒ oꝛiganũ agreſte.qð la=⸗

tioꝛa habet folia. ſed ⁊ foꝛtius operat᷑ eit do

Gextus Fob xcv.

meſticũ quod in oꝛtis reperit᷑.⁊ minoꝛa habʒ
folia ⁊ ſuauius operat᷑ ⁊ eſt domeſticuʒ quod
in oꝛtis reperit᷑ qʒ in medicinis ponit᷑.Colli
gitur autẽ in tẽpoꝛe pꝛoductiõis floꝛũ. debet
in medicinis poni abiectis ſtipitibo.per an⸗
nũ ſeruat᷑ ⁊ in vmbꝛa ſuſpendit᷑. ⁊ ſiccant᷑ fo⸗

lia.virtutẽ habet diſſoluendi cõſumendi ⁊ñ at

trahendi.Contra frigidũ reuma capitis fo⸗
lia cũ floꝛibo in teſta ſine liquoꝛe bene calefa⸗
cta in ſacello ponant᷑ ⁊ ſacellũ capiti ſuperpo
nat᷑ ⁊ patiens cooperiat᷑ pannis.vt caput ſu⸗
det.vinũ decoctionis eius gargariſatũ gin⸗
guiarũ ⁊ fauciũ cõſumit humiditatẽ. Cõtra
frigidũ aſma detur vinũ decoctiõis eius ⁊ fi
cuum ſiccarũ.vel puluis eius digeſtionẽ cõ⸗
foꝛtat confectus cum melle detur cũ aqua ca
lida.vinũ decoctionis eius digeſtionẽ cõfoꝛ⸗
tat. doloꝛem ſtomachi ⁊ inteſtinoꝝ excludit.
Iteʒ faſciculi facti ex herba ipᷣius decocti in
vino ⁊ renibus ſuperpoſiti ſtranguiriam et
diſſenteriam ſoluun.
De Hoꝛriog.

— —*

O ni ſuſtinent fere omnẽ aerem. ⁊ terrã
deſiderant mediocriter ſolutã. vt opti⸗=
me pꝛoficiant.⁊ pinguẽ ⁊ ſtercoꝛatã. Serunt᷑
aut in locis calidis ⁊ tẽperato rindsde mẽ

Liber Biextug
ſe decembꝛis de menſe ianuarij ⁊ febꝛuarij ⁊ epatis aperiũt. Item ſuccus poꝛri cũ acceta M
marcij.in tẽperatis ⁊ frigidis cũ terra fuerit oleo thure naribus miſſis ſanguineʒ ex eis nonct
ad equalitateʒ redacta. Hec autẽ ſatio fit aut fluentẽ ſtringit.eis ſcʒ qui frigid is ſunt natu nige
ſola aut in alijs herbis mixtim in terra opti⸗ re. Itẽ in aure diſtillatus doloꝛẽ ex frigidita⸗ nee
me culta.⁊ deſuper letamẽ cooperta.hec ſemi te ⁊ humiditate factũ placat. Itẽ poꝛrũ cru⸗ “
na ſunt ſpiſſa ſpargeda.deinde euellunt᷑ gro, dũ cataplaſmatũ ſuꝑ moꝛſum ſerpẽtis bene
ſioꝛes.pꝛimo nec aufert aliqͥd de ipſarũ radai pꝛodeſt. Itẽ coctũ cũᷣ oleo ſixamelo vel amig ſn
cibo cũ ſulcis plantant᷑.ſed quãdo cum palis dalo conditũ venerẽ ſuſcitat. Plinius aũt di Furn
debẽt plãtari abſcindunt᷑ radices.quãuis ad cit ꝙ poꝛrũ contiitũ cũ melle emplaſtratũ ſu onc
ipᷣam poꝛrinã.⁊ ſummitas folioꝛũ.⁊ plantan per vulnera ſanat ea. Cuʒ vino bibitus ſuccꝰ nun
tur de menſe apꝛilis ⁊ maij ⁊ ꝑ totũ menſem eius lumboꝝ doloꝛẽ ſoluit.cũ ſale mixtũ vul lan⸗
iunij ſed plantari poſſunt de meſe iulij augu,: nera cito claudit ⁊ ſanat. duricias relaxat ? ign
ſti ſeptẽbꝛis ⁊ octobꝛis.⁊ crũt vtiles in ſeque rupturas cito conſolidat. Itẽ poꝛrũ crudum il
ti meſe marcij? apꝛilis.nec in plantatiõe poꝛ cõmeſtũ valet cõtra ebꝛietatẽ ⁊ ſtimulat vene lene⸗
roꝛũ querẽda eſt mollis terra. ſed mediocris rẽ. Item ſolo odoꝛe fugat ſerpẽtes ⁊ ſcoꝛpio⸗ ond
eſt optima.? latis bona eſt illa que fuerit fee nes. Item valet cõtra doloꝛẽ dentiũ ⁊ eoꝛum buuſ
ſicca.ſit aut duobus modis poꝛroꝝ planta⸗ interficit vermes.ſed aciẽ oculoꝛũ ebetat.ſto Glin
tio.vno modo ſubtilis vt Bononie moꝛis ẽ. machũ grauat.ſitim creat.ſanguinẽ incẽdit.⁊ Duen
vt ſcʒ per vnã completã ſpannã vnus ſulcus inffãmat.ſi ex eo nimiũ comedat᷑ Semẽ poꝛ V
ab allero diſtet. ⁊ ſint ab inuicẽ in ſulco iace⸗ ri ſicciꝰ eſt ⁊ foꝛtioꝛis actiõis. de quo tres tra Degſo
tes poſiti quaternis ſeꝑatis digitis.⁊ cum ſe gme potui date cũ duabo ſemĩs alei mire ſan⸗ arb
quens ſulcus terra trahi ſuper poꝛros ⁊ pe- toꝛe ſcreantibo fluentem ſtringitt. Cpiu
dib ſuauiter conculca?t᷑ Scdᷣo auũt modo pa S . a ar e Phoci
lo plantant᷑ ſcʒ vi optime paſtinatis ⁊ di po⸗ uu P 1 — lilatin
”ßYMU ſitis areis fiant foꝛamina cũ palo groſſo fere e opoue
vt lancea ⁊ cõcaua ꝑ vnã ſpannã ⁊ vltro vno
ſemiſſe diſtantia in bus ponunt᷑ pꝛeparate
poꝛrecte vᷣo foꝛamina replent᷑.aut qͥ cquid ter
re in eis ponit᷑.ſed elapſis tribus ſeptimanis
cũ herba in eis naicit᷑ ſarculant᷑ ⁊ herbis mũ
dãtur. Et ꝙ poꝛri ſic plantati ſint melioꝛes
alijs. nec poſſunt faciie furtim euelli ſed hic
modus mag laboꝛioſus exiſtit. Iẽ hoc mo
do plantant᷑ optime inter cepas iam q̃ſi groſ
ſas.⁊ euulſis cepis ſarculant᷑ ⁊ inueniuntur 68
optime ꝓuenire.cũ euellent᷑ aliqͥ in vno loco

relinquent᷑ ⁊ pꝛo ſeminibo reſeruant᷑. Cuiꝰ qͥ
dem ſemia poſſunt ꝑ trienmiũ illeſa ſuſpenſa
ſeruari.calida ⁊ ſicca eſt ĩ tercio gradu.ſcoõm
cibũ illaudabilis eſt. nocet em ſtomacho faci
ens inſlationẽ ac ventoſitatẽ.⁊ cũ ſui acumi
ne neruos eiꝰ moꝛdet.habet etiã pꝛopꝛietatẽ
faciendifumũ nigrũ melancolie ꝑtinenteʒ. qͥ
ad caput ſaliens viſui tenebꝛoſitatẽ facit.at⸗
q;ʒ ſomnia terribilia ⁊ timoꝛoſa inducit.vnde
caueãt ab ipſo colerici maniaci ⁊ oppilationẽ

in capite habẽtes. Sed diligẽtes eos come⸗ =
dere accipinnt poſt eos lactucas ⁊ poꝛtula⸗
tas endiuias ⁊ ſimiia.vt eoꝛũ caloꝛ tempere —
tur ab iſtis.aut elixent᷑. Deinde bis aut ter la ————— — —
uent᷑. ⁊ eſui poſtea dent᷑ valent tamẽ ſcõᷣm me Apauer ſerit᷑ menſe ſeptembꝛrꝭ in locia
dicinã crudi em cõmeſti cauſales pulmonis calidis ⁊ ſiccis.tẽperatis vᷣo ⁊ frigidis
degroſſis mũdiſicat humoꝛib. ⁊ oppilatiõe,ʒ meſe ianuarij ſebꝛuarij ⁊ marcij ⁊ nouẽbꝛis.

=—= ⏑ —— —

☛ —☛ —

poteſt etiã cum alijs herbis ſeri.⁊ eſt frigidũ

⁊ ſiccum in pmo gradu.cuiꝰ duplex eſt ma⸗

neries ſcʒ albũ ⁊ nigrũ.albũ frigidũ ⁊ hũidũ.
nigrũ frigidũ ⁊ ſiccũ.⁊ magis foꝛtificat. SGS

mẽ eiꝰ collectũ ꝑ.x.annos ſeruat᷑.hʒ aũt vᷣtu⸗

iẽ inducẽdi ſomnũ liniẽdi ⁊ moꝛtificãdi.Ad
ſomnũ ꝓuocanduʒ fiat emplaſtrü ex ſemine
vtriuſq; vel alteriꝰ cũ lacte mulierꝭ ⁊ albumie
oui circa timpoꝛa.mulieres ſalernitane dant
pueris puluerẽ ſemis papauenꝭ aibi cũ ꝓpꝛia
lacte. Semẽ aũt papauerꝭ nigri nõ debet da

ri.qꝛ mag moꝛtificat. Contr calida apoſte
mata in pncipio ⁊ cõtra calcfactionẽ epatis
ſemẽ papauetꝭ vel ipᷣa herba trita cõficiat᷑cũ

oleo roſarũ ⁊ ſuꝑponat᷑. Cõtra ſiccitatẽ mem

bꝛoꝛũ vt eſt in ethica ⁊ in alijs infirmitatib

oleũ violatũ calefiat alntulũ.⁊ puluis pa⸗
paueris albi ↄficiat᷑ cũ eo.⁊ inungat᷑ ſppina ꝑ
totũ.ad idẽ cõtra ſiccitatẽ pecior multũ val,ʒ
Dyaſco.papauerꝭ qdð ex eo pncipalit ſit. Di⸗

cũt Pliniꝰ Oyaſ.⁊ Mac. ꝙ ex ſucco folioꝛũ
capiuuloꝝ ei fit opiũ vñ ſomnis febꝛicitãtib⸗
ꝓuocat᷑ ꝙ cũ cautela dari debʒ. qꝛ multü op⸗
pilat infiigidat ⁊ moꝛtificat ⁊ maxime nigrũ

SBeixtus Fohb xxuf.
Encedan“ꝰ eſt herba q̃ alio noĩe dẽ ver⸗
miculus poꝛcinꝰ.q̃ ca.⁊ ſic.eſt.Et vinũ
decoctiõis eiꝰ valet cõtra ſtranguiriã diſſen
teria ⁊ oppilationẽ ſplenis ⁊ epatis.herba eiꝰ
etiã decocta ĩ vino ⁊ oleo ⁊ cataplaſmata ſple
ni ⁊ epati duriciẽ eoꝛũ remollit. Cõtra frigi⸗
dos hũoꝛes in ſnũalibo exiſtẽtes.det᷑ aq̃ deco
ctionis ⁊ oꝛdei.⁊ ſi fuerit multum frigidum
det᷑ vinũ decoctiõis eius ⁊ ſucci liquericie.

De Petroſillo.

Etroſillus ſeri põt de mẽſe decẽbꝛis fe
bꝛuarij marcij ⁊ apꝛilis.⁊ trã plantari
fere toto tꝑe anni ſolus ⁊ cum alijs herbis ſi
mul ſemĩa eius ꝑ quĩq; annos poſſunt ſerua
ri.Eſt aũt calidũ ⁊ ſiccũ in ſcõo gradu.diure
ticũ eſt.⁊ incidẽs vꝛinã.⁊ mẽſtrua pꝛouocãs.

ventoſitatẽ ⁊ inflationẽ diſſolues.⁊ pꝛecipue

ſemẽ eiꝰ.Galienus dicit ꝙ cataplaſmatũ ſuꝑ
puſtulas ſcabiem ⁊ moꝛpheam mire mũdifi
cat. vnde confert ydropicis periodicã febꝛeʒ
patientibo.renũ doloꝛẽ ac veſice placat.⁊ coꝛ
porꝭ poꝛos viaſq; rarificat.⁊ hũoꝛes exienuã
do cũ ſudoꝛe pꝛoijcit.⁊ vꝛinã epar ⁊ vulnera
mũdificat.oppilationẽ eoꝛũ aperit. ⁊ apoſte⸗

Liber

mata eoꝛũ curat. maxime que ſuntĩ renibus.

ventoſitatẽ colice paſſiõis diſſoluit.paſtũ ⁊ in

vuluã immiſſuzʒ mẽſtrua ꝓuocat. ſccundinã

*

2z moꝛtuũ fetũ educit ⁊ expellitetiãẽ potuidat⸗
mũdificat fetꝰ ab hũoꝛib groſſis ⁊ viſcoſis.

D. Slilio.

Siliũ frigidũ ⁊ humidũ eſt in quarto

gradu herba eſt. cui ſemen ſili noie ag

pellat.ſemẽ in medicinis debet poni.in eſta
te colligit᷑.ꝑ duos annos põt ſeruari.hʒ autẽ
Stutẽ infrigidãdi ⁊ hũectãdi.Cõtra aridita

cẽ ligue in acut febꝛibo ſemẽ ĩ ſubtiliſſimo pã

no liget᷑ ⁊ in aqua infundat᷑ ⁊ cũ tali aq̃ illini
atur lingua.pᷣus tñ abraſa cũ cultello ligneo.

Loõtra ſiccitatẽ ſpũaliũ ⁊ cõſtrictionẽ ventr⸗
in acu febꝛiba ponat᷑ pſiliũ in aq̃ ⁊ dimitiat
aliquantulũ.deinde aq̃ abiecta illa pſiliũ det

cũ frigida ĩ ſirupo.Etiã cõtra acutas febꝛes

cõpetenter pſiliũ ponit᷑ ⁊ multa fiat decoctio
⁊ poſtq; gutta adheret tacie que cito adheret

ꝓpter viſcoſitatẽ ipᷣius pſilij. Contra diſſente
riã comburat᷑ in aliq̃ teſta.⁊ puluis inde fa⸗

ctus cũ ouo ſoꝛbili vel melius cũ aqua roſa⸗
ta detur ſi fiat vicio ſuꝑioꝛũ inteſtinoꝛũ. Si
vo vicio inferioꝛũ cũ anataſia puluis eius ſu

Bextus

perponat᷑.ad idem valet emplaſtrũ ex pulue
re eius cum albumie oui.⁊ modico acceto ⁊
aqua roſata ſuper pectinem ⁊ renes vel ſu-
vmblicũ.ſi fit vicio ſuperioꝛũ.Contra fluxxa
ſanguinis ex narib valet ideʒ emplaſtrũ ſup
frontẽ ⁊ timpoꝛa poſitũ.vel ſcutellũ factuʒ ex
puluere eiꝰ ex ſucco ſanguĩarie naribo impo⸗
nat᷑.Contra calida apoſtemata ſacellus ple
nus ex ſemie pſilij. Item ſua frigiditate ⁊ hu

miditate conſeruat camphoꝛã quia campho

ra nimis eſt ſubtilis ſubſtantie.

De Plantagint.

Lantago (que alio nomiĩe dicit᷑ lingua
arietis)eſt frigida ⁊ ſicca conſolidat op

time vlcera. Et nota ad hoc nihil eſt melius

vt Dyaſ. dicit ⁊ mirabile videtur ꝙ ſi bibat᷑
ſuccus cũ radicũ eius tribus vncijs vini ali⸗
quando curat tercianã.ſi quattuoꝛ vncijs ra
dicũ ſuccus cum quattuoꝛ vncijs vini bibat
aliquando curat quartanam. Item dicit Dy
aſcoꝛides ꝙ ſanat vulnera rabidi canis vdꝛo
picos iuuat.veneno repugnat.eius ſuccꝰ lũ⸗

bꝛicos necat. ⁊ vehementer ſolutionẽ vẽtris

2

—

—

.
4

qnor
chlymne
fegne⸗
leſinig
Cochie
lne
ſponi
Mlinure
veglin
erbipi
cane⸗
oſplan
lbſh
negel
Mispei
Uüſion
nnte

Librr Sertus Fo. xcuij.
e mitigat meſtrua cõſtringit. æ hũoꝛes apoſte⸗ podiũ. vn.j.vel. ij. ad plus ſi ſit multũ laxati⸗
Ndè= malit in Pncipio reꝑcutit 2Diſſipat. gingutn⸗ uũ ⁊ fiat decoctio eius in aq̃ cũ pꝛunis ⁊ vio
b as tumidas ? ſanguineas impmit ⁊ ſanatt. lis. addito ſemie fenicli ⁊ aniſi in młca qnti⸗
De LDohpodio. litctc laci mane vel ſero derun patient.
Olipodiũ ca.eſt in ro⸗ gradn. ſiccũ in
ſedo. herba eſt ſilis ſilici q̃ creſcit ſuper
qnerc muros ? lapides.ſʒ qð creſcit in querr .
cub⸗ melt eſt. Radix eiꝰ collecta ⁊ aliqntulũ Alſtinata ſerit᷑ de menſe decembꝛis la⸗
mũdata. ? ad ſolẽ ꝑ vnũ diẽ exiccata per blen nuarij febꝛuarij ⁊ marcij i terra pingu

niũ in mita eſficacia cõſeruat᷑. Ila aũt ꝗᷓ fra⸗ alte foſſa ⁊ ſoluta et optiĩe paſtinata. Alia eſt
cta interũ apparet arida abijclẽda eſt. hʒ vᷣtu ſilueſtr.alia domeſtica ⁊ vtraq; in radice du
tẽ diſſoluẽdi ⁊ ↄſumãdi ⁊ purgãdi pncipalir re eſt nutrimenti ⁊ minus q; rapa nutrit ha⸗
ſlegma t mei scolã. maxie a ſtomacho ⁊ in bet aũt aliquid acuminis vnde eſt extenuãs
teſtinis. eſt parũ laxatina. Et nota ꝙ in de⸗ ⁊ dyafoꝛeſim ſaciẽs. Ideoq; vꝛinã ⁊ mẽſtrua
coctie poupodij dzʒ poni alind excluſiuũ vꝓ pꝛouocat. babet etiã aliquantulũ inflamma⸗
toſitat, vt qniſum fenicłus vel ciminũ.qa po tiõis. vnde coitus iunatiua. ꝗᷓ aſſucefacta lau

lipodiũ ſolũ mutat hũoꝛes vẽtoſitatẽ. JItem dabilẽ generat ſanguinẽc. Igitur vt temꝑetur

lingus xtinur eo ĩ apogimatibo ⁊ cõfectiõibo ⁊ in iu bis in aqua elixari opoꝛtet.⁊ aqua eiecta ter⸗
igat op re galline vel alteriꝰ carnis.⁊ damꝰ etiã pul⸗ cio coque.paſtinata Auenris dicit᷑ alio noſe
melins nerẽe ipius ad laxandũ.⁊ valet qtidiane ⁊ ter⸗ daucus aſmnns r domneilten daucus creti⸗
bibet cane ꝙ colera vitellina ⁊ citerina. ſoluitetiã cus.earũ radix ſᷣm yſaac calida in medio ſe
vinicl⸗ oſpilanonẽ epatis ex groſſis ⁊ viſcoſis hũõo⸗ cũdi Faan 8.? himida in medio pꝛimi.⁊ fo⸗
hncisn ribo. febꝛe etig quartane cõfert yliacis ⁊ cole⸗ lia ⁊ floꝛes ſᷣm aliq̊s ſunt calida ſicca in ter
inibh: ricis * bitib flegma mutilaginoſum inteſti cio gdu. ⁊ vna pꝛo alio ĩ medicinis ponitqͥa
itdl mie vtiliſer medet. Ctra tidianã ⁊ yliacam ſunt quaſi eiuſdẽ virtut.ſed domeſtica meli⸗
nsforo paſſionẽ ⁊ alopiciꝗ ⁊ do loꝛẽ articloꝝ ⁊ ad cõ oꝛeſt. Iem eſt qdim paſtinata ru bea.qᷓ cru⸗
ſcli⸗ ſeruationẽ ſanitatꝭ talis fit vſus cõterat᷑ poli da põt comedi.⁊ cocta facit cũ napis optima
eſens

cõpoſita.et rubicũdo mloꝛe decoꝛata. qᷓ ſerit

vt alie paſtiate.paſtina ſilueſtrꝭ hʒ efficaciã
pcipue ſm ſolia ⁊ fᷣmfloꝛes.modicã aut nul
lã ſ̃m radices. hec hæba dʒ colligi cũ floꝛes
ꝓducit abieciᷣ radici.et ĩ vmbꝛoſo loco ſic
cari.⁊ ꝑ annũ ſeruat᷑ airtutẽ hʒ diſſoluẽdi at
trahendi ex qualitatbus. ⁊ diuretica ex ſub
tili ſubſtãtia. Cõtra figidũ reuma ſacellet᷑ ca
put ex puluere factoex ipᷣa herba bene calefa
cta.ad doloꝛẽ ſtome:hi ex vẽtoſitate vel frigi
ditate ⁊ ↄtra ſtrangi iriã ⁊ diſſenteriã ⁊ yliacã
paſſionẽ det᷑ vinũ decoctiõis eiꝰ.⁊ herba in
multa quãtitate in ino ⁊ oleo decocta.ſuper
locũ dolentẽ ponat᷑ Cõtra ſtranguiriã ⁊ diſ⸗
ſenteriã ⁊ viciũ lapiis.det᷑ vinuʒ decoctiõis
ſemĩs eiꝰ ⁊ ſaxifrag. Cõtra oppilationẽ ſple⸗
nis ⁊ epaʒ ex frigua cauſa ⁊ 3 vdropoſim fi
at ſirupus ex ſuccofeniculi ⁊ decoctiõis eiꝰ.

Coöotra duriciẽ ſpleiis ⁊ epat ponat᷑ ipa her

ba ĩ multa quãtitatʒ vino ⁊ oleo maceret᷑.ita
p. x. dies in decio de coquat᷑ vſq; redigat᷑ in
oleũ ⁊ expꝛimat᷑ hyrba bñ ⁊ colet᷑et colatura
poſtea ponat᷑ ad igem. ⁊ imponat cera.⁊ fiat
cerotũ quod cont a pᷣdicta ⁊ contra talia apo

ſtemata eſt multi conueniens.

ſcit᷑ adueniente caloꝛe.et pᷣcipue naſcit᷑
de mẽſe aplis maij ⁊ iunij.poteſt etiã ſeri ꝑ ſe

cũ puluere mixta.⁊ inter caules optime pue
nit. ⁊ inter cepas ⁊ poꝛros.⁊ in vineis cõgrue
ſemiat᷑.terrã tñ valde pinguẽ deſiderat.vt op

time ↄualeſcat.vbi ſemel ſata fuerit qlibet an
no ſeq̃nti naſcet᷑.⁊ maxie ſi ibidẽ ad aliquam
maturitatẽ pꝛouenit.multũ ledit᷑ nimia ſicci⸗
tate aeris.niſi frequẽti irrigatiõe iuuet᷑. ⁊ ſub

vmbir arboꝝ nõ facit ceſpites.eius qͥdẽ ſunt

due ſpẽs.Eſt em̃ quedã poꝛtulata valde lata

pꝓgucẽs folia q̃ romana ſeu beneuẽtana dẽ

multũ eſt hũida ſʒ inſipida.⁊ eſt alia poꝛtula
ta ↄmunis pua ꝓducẽs folia.⁊ hec minꝰ eſt

hjiſida. ſed plus ſapida. Iz ſi int alias herbas

ſpiſſe ſeiatis ſerat᷑ in ceſpites nõ poterit dila⸗

tari. Poꝛtulata frigida eſt in tercio ẽdu.in ſe

cũdo viridis eſt mite efficacie exiccata nõ tm̃
vtutẽ hʒ liniedi ſtomachũ hũectãdi ⁊ infrigi
dãdi.optimꝰ ciboeſt febꝛicitãtibocruda vł co
cta.Cõtra cõſtrictionẽ vẽtrꝭ coq̃nt᷑ cũ pꝛuis
in aq̃̊. ⁊ comedat patiẽs pꝛuna ⁊ poꝛtulatas.
⁊ poſtea bibat aquã.nõ ꝙ poꝛtulata ↄueniẽ⸗
ter cũ diureticꝭ ponit᷑. Itẽ poꝛtulata aliqͥd põ

ticitatis hʒ. ⁊ ideo ↄfoꝛtat ſtomachũ ⁊ inteſti

na.⁊ valet ↄtra vulnera in renibs ⁊ veſica na
ſcentibs.valet etiã fluxui ſanguis.⁊ vndecun
q; manatũ fuerit ipᷣm ſtergit. Itẽ ſi in capite
vel in frõtibo vel timpoꝛibo inungat᷑ doloꝛẽ ⁊
caloꝛẽ aufert. Itẽ valet ↄmeſta cõtra diſſente
riã.⁊ ↄfert colericas egeſtiões hñtibus.Aui⸗
cẽ.dicit ꝙ ipᷣa ſua ꝓpꝛietate eradicat verucas
ſed ſi ex ea cõfricent᷑ ⁊ delet ſtupoꝛem dentiũ.
abſcidit deſideriũ coitus.tamẽ in cõplexione
calida ⁊ ſicca addit in cottum.
ſi pabulũ pir.i.ignis.qꝛ de
ſiccatꝰ ad nutrimẽtũ ignis ĩ lucernis ⁊

lãpadib⸗ eſt valde aptꝰ. eſt em herba exteriꝰ

valde plana.hñs interiꝰ medullã albã.bibu
lã ⁊ poꝛoſam.⁊ naſcit᷑ in locis aq̃ſis.⁊ dꝛ vul
gariter apud nos iũccus. Siccat᷑ em̃ ⁊ exco⸗
riat᷑ parũ remanẽte de coꝛtice in vno latere.vt
medulla ſubſtet.⁊ quãto minꝰ habet de coꝛti
ce tãto clarius ardet in lãpade.⁊ faciliꝰ inflã⸗
mat:.⁊ ex eo fiũt ſpoꝛtule pulcre.⁊ ex eo fiũt in
gliqᷣbo locis vaſa ⁊ naues.videlʒ in mẽphiet
india.vt dicit Plinius.⁊ hec teſtant᷑ hyſtoꝛie
Alexãdri.de papiris etiã fiunt carte in quibʒ
ſcribitur. Item ex eis fiunt ſpoꝛtule ⁊ pulcre
ſextoꝛia et varia vtenſilia et ligantur ex cia

un
1Et
alete
kammg
unt

Ve⸗
lin
aannüt
Pitbnn
emnne
Pege
luftigch
Ctone
loonen
Mfic⸗
hopglere
fumerpen
ppoctrü⸗
depoſtun
unerge
numias⸗
eſomen

ſk
e
e
e
No
tan
luum
ſc⸗
ſub
eſunt
elun
udi

ineſt
erbas
dilg⸗
minſe
Unömm
inſigi
aylco
üpnuis
kulaas.
Men⸗
iso
rinteſti
ſica ha
ndecun
caplte
oo
diſente
ns Aui⸗
nmn
1denalt.
lenone

jsade
cemis!

1ete

bi bibu
zdivul
1 cco⸗
AereN
de corln
infii⸗
.o flütin
mephid
ringutn⸗
ipie
rer s⸗

Sð
M
4
M

Liber

vela nauiũ.et quidam ex eis faciunt veſtimẽ

ta.Et dicit Plinius ꝙ eius medulla multuzʒ
valet ad aquã de auribus extrahendaʒ. quia
ceam naturaliter imbibit.⁊ ad ſe trahit.⁊ ideo
cum papiro aqua de vino extrahitur.

Alegiũ ca. ſic eſt ĩ tercio gradu. Col⸗

ligitur temꝑe floꝛũ ⁊ in vmbꝛa ſiccat᷑.⁊
per annũ ſeruat᷑ folia cũ floꝛibus abiectꝭ ſti⸗

pitibo in medicinis ponunt᷑.virtutẽ hʒ aſſu⸗

mendi et diſſoluẽdi. Satellatio capiti facta
ex pulegio calefacta in teſta ſine liq̃re valʒ cõ
tra frigidũ reuma.gargariſmus factus ex de

coctione pulegij ⁊ acceto ⁊ ficuũ ſiccarũ va=⸗
les contra frigidã tuſſim que eſt ex glutinoſo

vel frigido humoꝛe. Item vinũ decoctionis
eius valet cõtra doloꝛẽ ſtomachi ⁊ inteſtino⸗
rum ex ventoſitate vel frigiditate factũ. Iteʒ
emplaſtrũ ex eodem factũ in vino coctũ ⁊ ſu⸗

perpoſitum valet ad idem. Jtem fomentũ fa

ctum ex aqua decoctionis eius humiditateʒ
matricis deſiccat.et vuluam coartat.et ideo
hãc ſomentationẽ mulieres ſalermitane: als

ſarteline multũ vtuntur. 1

Sextus Fo. xwiif.
Defapg.

Abpa in omni aere habitabili pꝛouenit.
cett deſiderat terrã ſolutam ac pinguem:
et adeo ſolutã ꝙ fere in puluerẽ ſit redacta et
optime cõualeſcat. Seritur ſemẽ eius ne ni⸗
mis ſpiſſe ſygatur cũ puluere mixtũ circa fi⸗
nem iulij ⁊ vſq; ad mediuʒ menſem auguſti:
velparum poſt.et etiam per totũ menſem au
guſti.in pᷣncipio ſeptembꝛis.in locis calidis
et ſiccis:et pꝛecipue cũ terra fuerit roꝛida per
pluuiam pᷣcedentẽ. Si rare ſerat᷑ magis grã⸗
deſcit:als grande fiant.et ideo vbi nimis ſpii
ſe plantule eius nate fuerint cum aliquod ro
