boꝛibo artificioſe agendis.in hoc aũt nono li
bꝛo dicet᷑ de aĩalibo qᷓ ꝓpter vtilitatẽ ⁊ delecta
tionẽ nutriut᷑.in rure verũ ne antiq tas igno⸗

ret᷑ Sciendũ eſt vt ait Varro egregiꝰ phuo

ſophus) ꝙ pmis tẽpoꝛib⸗ fuerit anialia ſemg
̃ᷓ naturalit viuebãt ex his rebꝰ quas inculta
terra ferebat.ex hac vita in ſcdᷣam deſcende⸗

rũt.agriculturã videlicʒ ⁊ paſtoꝛicam.? ꝓpter
vtilitatẽ ceperunt colere agros.⁊ fructꝰ ꝑcipe

re.plãtare arboꝛes vtiles ⁊ colligere fructus.

Itẽ dep hendere aĩalia. cõcludere ⁊ mãſueſce⸗
re ipſa.Et pmo ceperũt oues/ꝓpter vuilitateʒ

⁊ facilitatẽ.hee nãq; maxiĩe natura qete ſunt.

ad vitã hoĩm aptiſſime.ad cibũ em̃ lac ⁊ caſe

us cõpetũit.ad veſtitũ vᷣo pelles ⁊ lana.dein⸗
de aũt ceperũt ⁊ domeſticauerũt aĩalia cetera
q̃ hũano generi vtilia eẽ ꝑpenderũt.⁊ ad hec
ex oĩbus generibo domeſticatis multa ſuue⸗
ſtria oſſe affirmant᷑ in locis diuerſis.nã in fri

ſ loſoph.

Sun

hornc

WWWni

(amnl
nigee
den
doctrin
nogen
ceraar
geniun
virism

cuinan

(clcero

goue

lehe
userg
öoye
punp

Cn

ut
liesd

hiun

mnus
ialbus
üeſde
oti.
wrinde
nüdehis
nunttum
his tar⸗
tonoli

1delega

goigno⸗
gephlo⸗
lialene.
ginculaa

cſande⸗

nepter
pape
uceus.
ſueſce⸗
tilitate;
celunt.
cce
na dein⸗
ia/R

1
uſluc⸗

“

ſia multe dicunt᷑ eſſe ouiũ ferarũ greges.in ſa
motrace capꝛe.in italia mlias eſſe ſues feras
nemini eſt ignotu in dardania medica ⁊ tra⸗

cia multi boues fere.aſini feri in frigia ⁊ cao⸗
nia.equi feri in hiſpania citrioꝛe. Dicam ita
qʒ de anialibus nutriendis que ſcire potui ex

Doctrina pꝛudentũ antiquoꝛũ q; experientia
modernoꝛũ.Et quia non omes per omia ſed

certi. et per certa peritioꝛes vel minꝰ periti in
ueniunt᷑ſupplementũ huius operis relinquo
viris maxime exꝑtis in talibus.nã vt ait phi

cetera animalia equꝰ cenſetur nobilioꝛ ⁊ ma

gis neceſſarius tam regibus ⁊ alijs pꝛincipi
dus tẽpoꝛe belloꝛũ ⁊ pacis q; eccleſiarũ pꝛe⸗
latis et per cõſequens ceteris dicam pᷣmo de
iöůßis plenius. de ceteris ſub cõpendio.quibꝰ
de genere multa equoꝛũ dicta poterunt ada⸗
ptari.pꝛopter affinitatẽ nature ipſoꝛum.

Capituiupꝛimu. Dt tta

te equoꝛum et equarum.

.

loſophus: experientia facit artẽ. ⁊ plenius ea
cui naturalis ratõ eſt annexa. verũ quia inter

H Reges equoꝛũ et equaꝝ qui habere vo

lnuerit pmũ vt ait Varro.ſpectare oꝑtzʒ

etatẽ. videat ne ſint minoꝛes triũ annoꝝ.ma

ioꝛes decẽ annoꝝ. Etas cognoſcit᷑ equoꝛũ et

Honus Fo. Cxij.
fere oĩm q̃ vngulas indiuiſas hũñt.⁊ etiã coꝛ⸗
nuta ſunt vt idẽ ait.⁊ ſiliter palladiꝰ.q equ⸗
in triginta mẽſibo pꝛimũ detes medios dicu
amittere.duos ſuꝑioꝛes.⁊ totidẽ ꝓximos.⁊
pmi eiecti ⁊ totidẽ iferioꝛes incipictes quar·

tũ agere annũ eijciũt.⁊ totidẽ ꝓximos ⁊ pᷣm

eiecti renaſcunt᷑ Quĩto anno incipiẽte amit

tũt ſilit᷑ alios qᷓttuoꝛ ſcʒ duos ſuꝑioꝛes ⁊ du

os inferioꝛes pᷣdictis ꝓximos.qͥ renaſcentes
ſexto anno implere incipiũt. Septio oẽs hꝛe
ſolẽt relatos ⁊ cõpletos.Cũ autẽ ſunt maio⸗
res cuiꝰ etatis ſit intelligi negãt poſſe.pᷣterq;ᷓ
cũ dentes ſint facti bꝛochi.id eſt plicati ⁊ ſuꝑ
cilia cana.et ſub eis lacus id eſt cõcauitas qð

cũ aperuerit.dicit᷑ habere ãnos ſedecim. vir

autẽ pꝛudens ⁊ exꝑtus nr̃is tꝑibo ait ꝙ equꝰ

habet duodecim dẽtes ſcʒ ſex ſuꝑioꝛes. ⁊ ſex
inferioꝛes.qui omes ſunt anterioꝛes.cũ qui⸗
pus cognoſcunt᷑ etates ⁊ tẽpoꝛa equoꝝ.dein
de habẽt ſcalones:et poſt illos hñt molares.
et põt eſſe ꝙ qͥdam eqͥ plures hũnt.et tũc dẽtes
ſunt dupli. ⁊ põt eſſe ꝙ equꝰ eijciat ex his ali⸗
quos. ⁊ amplius nõ renaſcunt᷑.⁊ nõ nocet ea
niſi ad paſcendũ. qm ipſi ꝑ dẽtes anterioꝛes
paſcunt᷑. Et ideo erit minoꝛis pᷣcij.⁊ maſtica

re equoꝝ eſt ꝑ dẽtes molares. dẽtes aũt pᷣmi
quos ibi mittãt ſunt duo ſuꝑioꝛes.⁊ duo in⸗
ferioꝛes.qͥ vocant᷑ pꝛimꝰ moꝛſus ⁊ vacat᷑ pul
lus pmi moꝛſus.qð qͥdam dicit fieri ſecũdo
anno.⁊ poſtea mutat alios q̃ttuoꝛ dẽtes pꝛo
ximos.ſcʒ duos ſuꝑioꝛes.⁊ duos inferioꝛes.
qͥ vocant᷑ medij.id eſt ſcõᷣus moꝛſus.⁊ tũc vo
cat᷑pullus ſcdõᷣi moꝛſus.deinde mutat alios
q̃ttuoꝛ.ſcʒ duos ſuꝑioꝛes.⁊ duos inferioꝛes.
q vocant᷑ quadrati.id eſt terci moꝛſus.⁊ qñ
pullus naſcit᷑ cũ rauchis naſcit᷑.⁊ poſtea na⸗
ſcunt᷑ ſcalones.⁊ q iſti ſcalones naſcunt᷑ ni⸗
mis lõgi adeo ꝙ equũ impediũt annona mo
lere ⁊ impinguare ꝗꝓpter qð mariſ chalchi ſca
lones reſecãt.⁊ qñ pullus factꝰ eſt equus dẽ⸗
tes eius fiunt rarioꝛes.⁊ capita dentiuʒ fiunt
nigra et elongant᷑.et ꝑ aliquos annos ſtabũt
cani.et cum incipit ſeneſcere coloꝛ dentiũ re⸗
uertitur ad albedinẽ. ⁊ tranſit ad coloꝛẽ mel⸗
lis.et poſt hoc fiunt albi vt coloꝛ pulueris.et
fiunt longioꝛes Sed ipᷣa dentiũ longitudo
eſt aliquãdo per naturã abſq; ſenectute.pꝛo⸗
pter quã cauſam reſecant᷑ ſeminibus dentes.

äyt iuuenes eſſe credantur.

Capituluz. ij. De koꝛma

bonarũ equarum et admiſſarij. et qualiter te⸗

neri debent.

Oꝛmã eſſe opoꝛtet vt ait Aarro magni

ttiudine media.qͥa nec vallas nec muni⸗

tas decet eſſe equas.clunibus ac ventribala
tis.equos quos ꝓpter admiſſurã velis habe⸗

re legere opoꝛtet amplo coꝛꝑe.foꝛmoſos nul

la parte coꝛpoꝛis incõgruos.equũ pecus pa
ſcendũ in pꝛatis.potiſſimũ herba in ſtabulis
ac pᷣſepibus arido feno cum peperint oꝛdeo

adiecio bis in die. data aqua hoꝛũ feture ini⸗
tium admiſſiõis facere opoꝛtet ab equinoxio

verno ad ſolſticiũ vt partus ydoneo tẽpoꝛe fi

at. ſcilicet multarũ herbarum vt mater habe

at habundantiã lactis.Ex hoc em̃ coꝛpus et
membꝛa pulli grãdioꝛa fient duodecimo em̃
menſe die decimo naſci dicunt᷑ qui poſt ipᷣm
tempus naſcuntur inutilia exiſtunt.admitti
opoꝛtet cũ tempus anni venerit bis ĩ die ſci⸗
licet mane ⁊ veſpere. ſed alteriꝰ diebus equa
alligata celeriꝰ ad mittunt᷑ neq; equi fruſtra
cupiditate impulſi. ſemen eijciunt quoad ſa⸗
tis ſic admitti ipᷣe ſignificat᷑ ꝙ ſe defendunt⸗
Si faſtidiũ ſiliendi eſt ſquille mediũ conte⸗
rũt cum aqua ad mellis ſpiſſitudinẽ tñ natu⸗
ra eque cũ ea retãgũt. ⁊ poſtea cũ eadẽ nares

equi.ſciendũ etiã ꝙ equꝰ debet gigni a ſtellio

ne quẽ gnaragnũ vocamꝰ vulgariter.diligẽ⸗

ter cuſtodito parũ vel nihil eqͥtato.⁊ cũ mino

Nlnus

re laboꝛe quã poterit.qꝛ quãto magis cupiue

rit equã tãto plus ⁊ cõpletiꝰ ſperma emittet.

⁊ maioꝛ in vẽtre matrꝭ gignet᷑ pullus ampliꝰ

mater cum fuerit pꝛegnãs nõ nümis pinguis
nec nimis macra exiſtat.ſed mediũ teneat.qͥa

ex nimia pĩguedine intrinſeca locus pulli ar

tat᷑.vt coꝛpꝰ ⁊ membꝛa pulli ſufficienter di⸗

latari nõ poſſint.nimis aũt macra nõ põt ſuf⸗

ficiẽs nutrimentuʒ filio miniſtrare.qꝛ pꝛopt
macilentꝰ ⁊ debilis naſcit᷑. Iterũ vt ait Pal⸗

ladius equa pᷣgnans nõ vꝛgeat᷑. nec famẽ fri
guſq; tollerat.nec inter ſe locis cõpꝛimat᷑ an

guſtijs. Itẽ equas generoſas ⁊ q̃ maſcłos nu
triunt alternis annis ſubmittere debemꝰ. vt
pallis copia puri lactis inſundãt. cetere paſ⸗

ſim replẽdo ſunt. Itẽ dicit ꝙ admiſſariꝰ quĩ⸗

q; annoꝝ ad min eſſe debet.ſed ſemina recte

binia cõcipiet q̃ ſi decenniũ excedat iners ex
ea naſcet᷑ ſoboles. Iteʒ ſcribit Varro.q eq̃̊s

pgnantes cauere opoꝛtz ne laboꝛẽt pluſculũ
nec; frigidis ſint:eo ꝙ algoꝛ maxie pᷣgnanti⸗
bus obeſt. Ideo in ſtabulis humũ aut ab hu

moꝛe pꝛohiberi opoꝛtet clauſaq; habeat ho⸗

ſtia ac feneſtras.⁊ in pᷣſepibo inter ſingłas po

nant᷑ longarij.i. longa ligna qᷓ eas diſcernant
ne inter ſe pugnare poſſint. Itẽ dicit pᷣgnan⸗
tẽ neq; impleri cibo neq; eſurire opoꝛtet.

equi et natis qualiter teneri debent.
Vm pullus naſcit᷑ vtile eſt ꝙ naſcat᷑in
loco petroſo ⁊ duro ⁊ montuoſo. eo ꝗq;
ex loco petroſo ⁊ duro fiũt vngule durioꝛes.
ex loco mõtoſo fiũt crura melioꝛa. pter exer⸗
citiũ eundi ſuꝑius ⁊ deoꝛſum nat pullus ꝑ
bona paſcua matrẽ ſequat᷑ duob annis.non
amplius:eo ꝙ tũc naturalit᷑ incipit ſe hze ad
coitũ.⁊ volẽs matrẽ vel aliã equã aſcendere ⁊

aſcendẽes deterioꝛaret᷑.⁊ defacili poſſit in ali⸗

qua pte ledi.verũ ſi ſine matre ac ceten equa⸗

bus ſtare vſq; ad trieniũ poſſʒ in paſcuis plu

rimũ ſibi cõfoꝛtet ad cruriũ ⁊ totiꝰ ꝑſone ſa⸗
lutẽ.quĩq; menſiũ pullis factis cũ reuertunt
ad ſtabulũ dandã farinã oꝛdeaceã mollitam
⁊ furfurib ? ſiqͥd aliud terra natuʒz libenter
edẽt. vt ait Uarro anniclis iã factis danduʒ

oꝛdeũ ⁊ furfures donecerũt lactãtes:nec pꝛi
us biẽnio ſunt remouẽdia lacte:donecq; ſtãt

cũ matribainterdũ tãgẽdi ſunt manibo ne cũ
ſeiuncti erunt exterreant᷑ eadẽq; cauſa ibi fre
nos ſuſpendẽtes vt equali cõſueſcant homi⸗

nũ videre facies ⁊ frenoꝝ audire ſtiituus·

7½

ohe

Uangie
mentne.
hamnl L
ohrris
bller
entrdi⸗
öpötſaas :
ec ohe
Ntalrea⸗
Ppeinglen

ſirbi ⸗

WN
et pluſani
kepohant⸗
ſanebhe
bwbenho⸗
fſingtisdo⸗
dienmnt
icißgn⸗
pporte

tutdt
1.

nuctin
no
edunorte,
—
pullus
nis, hon
ſebiead
endeen
ſcinai⸗
equ⸗
Cispl
Noneliu⸗
eruri

hollitam 6

libenter
dand;
sneept
htßſa

libonech .

uſabbiſte⸗

Liber

„

one et domatione equi.

R

N

Vnm pullus eſt duoꝛũ annoꝝ laqueari
debet ſuauit.cauſa laqueo groſio ⁊ foꝛ⸗
ti de lana cõpoſito.eo ꝙ lana ꝓpier ſuã molli
ciẽ ad hoc habilioꝛ eſt lino vel canapo.debet

aũt laqueari recẽti vel nubilo tꝑe.nã ſi tꝑe ca
lido inſueta captiõe nimiũ laboꝛẽt.poſſent fa
cile ledi. Ipſo aũt capto ⁊ laqueato ad ſocie⸗
tatẽ cuiuſdã equi domiti cõducat᷑. Cũ em̃ ſa

lubꝛiꝰ cõducet᷑.qꝛ ſimilia ſilibo gaudẽt. Var⸗
ro auũt dicit melioꝛẽ fieri equũ qui triẽnio cõ⸗
pleto domat᷑a quo tꝑe dari farago.id eſt fari
na lolet.q̃ pꝛopter purgatiõʒ eqͥ no pecoꝛi ma
xime neceſſaria eſt qdᷣ diebo decem fieri debzʒ.
nec pati vllũ aliũ cibũ guſtare.ab vndecimo

o die vſq; ad quartũdecimũ diẽ ⁊ decẽ die⸗

bus vltra dandũ oꝛdeũ q̃tidie adijcientẽ mi⸗
nutatim. deinde mediocrit᷑ extergendũ ⁊ ex⸗

trabendũ.⁊ cũ ſudarit oleo pungenduʒ. Si

frigus erit faciẽdus in ſtabulo ignis erit.ad
domandũ binis retinis de foꝛti coꝛio.⁊ hũili
pᷣſepio alliget᷑ ne ꝓpter ſuã ſeuiciã fractis reti
nis ledat᷑ in cruribus.vel alia ſui ꝑte.⁊ donec
in ſua ꝑſeuerauerit ſeuicia ſemꝑ ſui ſiſis do⸗

miti ſocietatẽ obtineat.⁊ cũ manu ſepe tanga

Detapti⸗

Mlonus Fo. Cxiif.
tur leniter ⁊ ſuaue.nec vnq; cum eo grauiter
indignet᷑ domans.ne ob indignationẽ viciũ
aliquod ſibi aſſumat.ſed em̃ cũ magna ꝑſeue

rantia leuitatis maſueſcat.donec manſuetus
efficiat᷑ vt decet.⁊ pedes lauari ⁊ ꝑcuti patiat

admodũ ferrandi.imponẽdus eſt etiã ſuꝑ eũ
bis in die puer aut ter vel pluries. interdum

paruus cum ventre poſtea ſedens.

Capitulum. v. Detuſto

dia equoꝛum.

Quo tali s pᷣbeat᷑ cu ſtodia.capiſtrũ fa⸗
ctũ de coꝛio foꝛti ⁊ hũili pᷣmo in eqͥ ca⸗
pite imponat᷑.et binis retinis alliget᷑ pᷣſepio.
vt ſuꝑius eſt expᷣſſuʒ.⁊ eius pedes anterioꝛes
pedica de lana facta viculent.⁊ vni pedũ po⸗
erſoz alliget᷑.ne añ ire aliq̊ modo poſſit.in⸗
de qͥdẽ fit pꝛo ſanitate cruriũ cõſeruãda.locꝰ
pᷣterea vbi equꝰ moꝛat᷑ bñ mundus exiſtat.in
die nocte v̈o fiat eidẽ lectꝰ de palea vel groſſi
oꝛi feno vſq; ad genua ꝓ quiete.ſũmo mane

inde tollat᷑ ⁊ tergat᷑ eius doꝛſuʒ ⁊ crura ⁊ oĩa
mẽbꝛa eqͥ decẽti terſoꝛio.deĩde ꝓ potu duca᷑e¶

ad aquã ꝑuo paſſu.teneat᷑ autẽ equꝰ tã in ma

ne qꝙ́; in ſero vſq; ad genua vel paulo ſupᷣ ſpa
cio triũ hoꝛarũ in aqua dulci frigida veim a0

—
—

rina eo ꝙ dulces aqᷓ naturalit equi eũ deſic⸗
cãt.vel ꝓpter frigiditatẽ dul&.vel ſiccitatem

marine coartãdo hũoꝛes deſcẽdẽtes ad cru⸗
ra qᷓ ſũt egritudinũ cauſe. Poſtea vᷣo cũ equꝰ?
redit ad ſtabulũ nõ intret vllo mõ donec eiꝰ

crura tergant᷑ et deſiccent᷑ ab aq qͥa füoſitas

ſtabuli ex ſua calitate ſolet adducere gallas ⁊

malos hũoꝛes cruriba madefaciᷣ Eſt etiã vti

le valde ꝙ equꝰ aſſidue comedat in t᷑ra iuxta
pedes anterioꝛes.vt vix poſſit pᷣbẽdaʒ ⁊ fenũ
oꝛe capꝑe.ita ꝙ colluʒ cogat᷑ extẽdere pꝛo cibo
ſumẽdo.qꝛ ex ̊ collũ efficit graciliꝰ ⁊ pulcriꝰ
eſt. comedat equꝰ iuuenis fenũ herbã oꝛdeũ
auenã ſpeltã ⁊ ſilia.nã fenũ ⁊ herba/ppter hũi
ditatẽ ipſoꝝ ventrẽ ⁊ coꝛpꝰ totũ dilatãt ⁊ au

gẽt. Cũ vo fiũt in cõpleta etate comedat etiF

paleas oꝛdei. ex qbus nõ ſuꝑffue impĩguat᷑.
ſed in cõpetẽtibo carnibo retinet᷑ ⁊ ſic põt ſecu

rius fatigari.nã equꝰ eſſe debet nec nimis pi

guis.nec nimis macer.ſʒ medius int᷑ eaa. Si

em fuerit nimis pĩguis.hũoꝛes ſuꝑflui faci⸗
le ad crura deſcendũt. ⁊ egritudines creãt.q̃
ſolẽt in equoꝝ crurib euenire.⁊ pᷣcipue acci⸗
dũt eis facile cũ ſubito aliqbo laboꝛibo vexan
tur.ex nimia vᷣo macie deficiunt vires eius.⁊
reddit᷑ turpioꝛ ad videndũ.equus pᷣterea ꝑfe

cte etatis ĩ veris tꝑe circa meſſem herbas ſo⸗
lũ comedat ad purgãdũ.nõ foꝛis:ſʒ ſub tecto

ꝑmanẽs.groſſo tegmie laneo cooꝑtꝰ.ne ex fri
griditate herbaꝝ infrigidet᷑ vel moꝛbos gra
nioꝛes incurrat.Aqua pᷣterea pꝛo potu eqͥ ali
ꝗntulũ ſalita ſit ſuauiter.currẽs vel parũ tur
bata.eo ꝙ tales aq̃ ſunt calide ⁊ groſſe.ideo⸗
qʒ nutribilioꝛes ⁊ magis cõgrue ſunt equoꝝ
coꝛ poꝛibo. Nã quãta aqua frigidioꝛ ⁊ veloci
oꝛ eſt in motu.tanto minꝰ equũ nutrit ⁊ refi⸗
cit.ferrari dʒ equꝰ ferris ſibi cõuenientiba ro

tũdis admodũ vngule.lenib.et vngulis ĩ cir

cuitu ſtrictis ⁊ bñ adherẽtibo.nã leuitas ferri
reddit equũ agilẽ ad leuandũ pedes. ⁊ ipᷣius
ſtrictura vngulas ma ioꝛes ⁊ foꝛtioꝛes facit.
equꝰ pᷣterea ſudatꝰ vel foꝛtit᷑ calefactꝰ non de

bet aliqͥd comedere vel poꝛtare.donec coopꝑpz

tus vel pauliſper duct? a ſudoꝛe ⁊ caloꝛe fue

rit liberatꝰ. Eit ſciẽduʒ ꝙ inſueta eqͥtatio ſero

tina nocet eq̊. ſed matutina plurimũ cõmẽda
tur. oꝑtet pᷣterea equũ hꝛe contnue cooꝑturã
lineã tꝑe calido.ꝓpt᷑ muſcas.et laneã tꝑe frigi
do. ꝓpter frigꝰ.Et nota ꝙ ꝓpter ſanitatẽ equi
ſeruandã de vena colli ↄſueta q̃ter eſt fleubo
tomãdꝰ ĩ ãno:ſcʒ vere eſtate autũno ⁊ hyeme
Notandũ eſt etiã ꝙ equꝰ bñ ⁊ diligent᷑ cuſto

dit ⁊ moderate vt cõuenit eqᷣtatꝰ vt in pluri⸗

bus circa ſpaciũ.xx.annoꝛũ validꝰ ꝑſeuerat.

Capitulu. vj. De dottri⸗

na ⁊ moꝛigeratione equi.

4
W☚

Neq moꝛigeratiõe pꝛimũ adhibeat᷑ ei
frenũ leuiſſimũ ⁊valde debile.cuiꝰ moꝛ

ſus ſit melle vel alio dulci liquoꝛe ꝑunctꝰ. nã

tale frenũ faciliꝰ ⁊ acceptabiliꝰ ſuſtiebit.⁊ ꝓ⸗

pter dulcedinẽ ipᷣm libẽtius iterato recipiet.

poſtq; frenũ ſine difficultate recipiet.aliqͥb⸗
diebo mane ⁊ ſero ducat᷑ ad manũ.donec op
time ductoꝛẽ ſequat᷑. Deinde abſqʒ ſtrepitu ſi
ne ſella q; ſuauiꝰ ⁊ leuiꝰ potũ equitet᷑ pauliſ⸗
per. ⁊ ꝑuo paſſu.⁊ a dextr ⁊ ſiniſtrꝭ ſepe volł

uat. ⁊ ſi opoꝛtuerit pedeſter cũ aliqͥbus ante⸗
cedat. ⁊ oĩ die ꝑ loca plana non ſaxoſa de ma
ne tẽpeſtiue vſq; ad mediã terciã equitet᷑. cuzʒ

vo ſpacio vniꝰ mẽſis ſine ſella fuerit equita⸗
tus.eidẽ ſella ſuauit ⁊ ſine ſtrepitu imponat᷑
⁊ cũ ea ducat᷑ leuiter.donec tpᷣus venerit hye

mmnale. Cũ aũt equitatoꝛ equũ aſcẽderit eũ nõ
moueat.donec ſibi pãnos aptauerit.nã equꝰ
ex hoc quietũ vſum aſſumit ad cõmodũ equi
tãtis.poſt hoc aũt frigido tꝑe accedente mo
dus inſtruẽdi equũ talis ſequat᷑ vicʒ ꝙ equi
tatoꝛ faciat ipᷣm ꝑ agros aratos ſũmo mane

moderate trotare.tã a dextris q; a ſiniſtris ſe

)

un.
m

benta

n
Ci
*
ſpiei
ſic⸗
ccop
giuſt
uli⸗⸗
el
nee:
enni
cuz
hitzs
nak,
thye

n5

an⸗
cg
e

ſe

pe volnãdo habena freni dextera ꝑ vnu poi⸗
licẽ ex trãſuerſo curtioꝛe alia exiſtete.qͥa equꝰ

naturalit᷑ eſt pꝛonioꝛ ad ſiniſtrã.⁊ ſi expedie⸗
xit mutet ſibi frenũ foꝛtiꝰ.adeo ꝙ pꝛo velle fa
cile teneat᷑. Trotari dico equũ ꝑ terrã aratã et
⁊ nõ aratã ⁊ ꝑ equalẽ.⁊ inequalẽ.vt aſſueſcat
pedes ⁊ crura leuiꝰ eleuare.⁊ idẽ fiat per loca
arenoſa eadẽ ratiõe.⁊ cũ bene trotare ſciuerit

eadẽ loca.⁊ eadẽ hoꝛa bꝛeuioꝛi ſaltu q̊ͥ pote

rit calopet᷑. hoc aũt nõ fiat niſi ſemel ĩ die.nã
ex ſuꝑfluitate calopãdi ſepe retrogradi fiunt.
Obſeruet etiã equitatoꝛ in pᷣncipio curſus et

in trotando ⁊ calopãdo.vt manib teneat fre

ni habenas.inferiꝰ iuxta doꝛſuʒ.itaq; equus

paulati curuando collũ caput inclinet in im̃
ꝙos ſempꝑ deferat iuxta pectꝰ.ex hoc em̃ cla⸗

rius videt greſſus ſuos.⁊ meliꝰ ad vtrãq; par

tẽ voluit᷑⁊ faciliꝰ retinet᷑ ad libitũ eqͥ tantis.
pᷣterea cõſiderari ⁊ cognoſci debʒ duricies et

mollicies oꝛis equi.⁊ ſᷣm eius duriciẽ ⁊ molli

ciẽ imponat᷑ eidẽ frenũ quoꝛũ multa ſunt ge

nera.nã ſunt valde leuia ⁊ quedã minꝰ ⁊ que
dã ſunt aſperrima ⁊ duriſſima.qᷓdam minus
⁊ q̃dam media inter pᷣdicta.ſʒ ipſoꝛũ foꝛmas
ſcribere obmitto qͥa nota ſunt apud frenoꝛuʒ
artifices: nec pñt ſic apte ſcribi.quẽadmodũ
poſſunt oculata fide videri.eſt etiã plurimuʒ
vtile ipᷣm.ciuitates equitare freq̃nter ⁊ pꝛeci⸗

pue vbi ars exercet᷑ fabꝛilis. vel fit ſtrepitꝰ vł

tumultꝰ.Ex hoc em̃ deſinit eſſe pauidus.⁊ ſe
curitatẽ atq; audaciã ſumit.ꝙ ſi pᷣdicta loca

trãſire trepidat nõ cogat᷑ acrit calcaribo.aut
vge verberib. ſʒ leue verbere blãdiendodu
cat᷑.O ꝑtet etiã ſepe aſcẽdere equũ ⁊ de ipᷣo de
ſcendere leuit᷑.vt aſſueſcat ĩ aſcẽſu ⁊ deſcenſu
ſtare pacifice ⁊ qᷣete.⁊ pᷣdicta oĩa ſeruãda ſũt
donec dẽtes eqͥ ꝑfecte fuerint ĩmutati.qð fit
ꝑ ſpaciũ qͥnq; cõpletoꝝ annoꝝ.mutaꝶ denti
bus q; ſalubꝛiꝰ poterit ſibi de maxilla inferi
oꝛi q̃ttuoꝛ extirpentur dẽtes.duo vicʒ ex ꝑte
vna.⁊ totidẽ ex altera.qͥ ſcaliones ⁊ plane nũ
cupant a pluribo.freni moꝛſu cõtinue aduer⸗
ſantes.⁊ anteq; frenũ imponat᷑ eidẽ ꝑmittan
tur vulnera ſolidari pauliſp.⁊ tũc frenũ bñ ſi
bi adhibeat᷑. Et nota ꝙ os equi dʒ eſſe nec ni
mis durũ.nec nimis molle.ſed mediũ int᷑ ea.
Itẽ nota ꝙ equꝰ ꝓpter dictã dentiũ extirpati
onẽ fit pĩguioꝛ.eo ꝙ ex h̊ amittit ferociã ⁊ fu
roꝛẽ.poſt extirpationẽ dẽtiũ equitet᷑ vt dixire
mouẽdo eũ ad ſaltꝰ ꝑuulos.⁊ ſepe obuiando
vt aſſueſcat intrare ĩ eos et diſcedere ab eiſdẽY.
Cũ frenũ inuentũ eſt cõueniẽs eqͥ.nõ mutet᷑
ne ipſa mutatiõe os deuaſcet᷑ equi. Cũ equꝰ

onns Fo. Cxiiij.

ſe habuerit cõueniẽter ad frenũ aſſueſci debe

bit. 7 curat᷑ ſũmo mane ſemel q̃libet hebdo⸗
mada ꝑ viã bũ planã circa ſpaciuʒ qrte ꝑtis
miliarij vniꝰ ĩ pncipio.⁊ deinde vſq; ad vnũ

miliare curſus poterit augmẽtari.⁊ ampliꝰ ſi

placebit.Et eſt ſciendũ ꝙ q̃nto frequẽtꝰ mo
derate curatur tãto fit celerioꝛ ⁊ agilioꝛ ꝓpter
vſum.Eſt tñ cõtrariũ freq̃ntato viui currẽdi
ꝙ equꝰ ex hoc fit flagrantioꝛ defacili.⁊ impa
tiẽs.ſi nimis feſtinat᷑ ad curſum.⁊ ſue aſſuete
affrenatiõis maximã ꝑtẽ ꝑdit. Sciẽdum eſt
etiã ꝙ poſtqᷓ; equꝰ ꝑfecte doctꝰ ⁊ cõſuetꝰ fue
rit affrenãdi.eqͥtatoꝛ freq̃nter ipᷣm debʒ face⸗
re calopare currere ⁊ ſalire.moderate tñ.quia

lõga quies deſidiã parit equo.⁊ ea in qͥbo fue

rat inſtruct facile obliuiſcet Que dicta ſunt
de inſtructiõe equoꝝ locũ hũt in eqͥs ad rem
militarẽ ꝑtinẽtibo tm.nã alij deputant᷑ ad ve⸗
cturã.alij admiſſurã.alij ad curſuram. vt qui
ad pᷣdicta parant᷑.Alij ad quadrigã.qͥ diuer⸗
ſimode ſunt ad ſua officia inſtruendi. Iteʒ qͥ
dã eq̊s hꝛe volũt placidos ⁊ qͥ etos.⁊ tales ca
ſtrãdi ſunt.qꝛ dẽptis teſticulis qͥ etioꝛes fiũt.
Capitulũ. vij. Detogni

tione pulchritudinis equoꝛum.

Quus pulcer bʒ coꝛpꝰ magnũ ⁊ lõguʒ

⁊ ſue lõgitudini ꝓpoꝛcionaliter oĩia mẽ

b.⸗ꝛa reſpondẽt. Caput eius ſit gracile ſiccũ et

ↄuenient longũ.⁊ magnũ ⁊ laceratũ habeat.

nares inflatas ⁊ magnas. oculos groſſos vel
nõ occultos.auriculas ꝑpuas ⁊ aſpideas de⸗

ferat.Collũ habeat longũ et gracile.velut ca

put.crines paucos ⁊ planos.pectꝰ groſſuʒ.⁊

q̃ſi rotundũ.doꝛſuʒ curtũ et q̃ſi planũ.lũbos

rotũdos groſſos.coſtas groſſas ⁊ bouĩas.vẽ
trẽlongũ.anchas lõgas ⁊ dẽſas.crinẽ lõguʒ
⁊ amplũ.audã habeat lõgam cũ paucis et
planis crinibo. Cropas latas ⁊ bñ carnoſas.

gareta ſatis ampla ⁊ ſicca.falces habeat cur

uas vt ceruꝰ Crura bñ ampla ⁊ piloſa.iũctu
ras cruriũ groſſas ⁊ curtas vt bos.vngulas
pecdũ amplas duras ⁊ cõcauas. pꝛout decet.
ſit etiã equꝰ altioꝛ aliqᷓntulũ in ꝑte poſterioꝛi
q́;ᷓ in anterioꝛi.vt ceruus.collũ deferat eleua⸗
tũi.et ſit in eo groſſicies circa pectꝰ.de pilo di

uerſi diuerſa ſentiunt.ſed pluribo videt᷑ ꝙ bo

uinis ſturus ſuꝑ oibus eſt laudãdus. Sciẽ⸗
dũ eſt deniq; ꝙ pulchritudo equi melius po

—

teſt cognoſci in acie.q; piguedine eqͥ exiſtẽte.

Capitulum. viij. De ſi⸗

gnis bonitatis equoꝛum.

Elioꝛ equoꝝ eſt ille qͥ habet viſum am
p lũ.et videre ſuũ eſt longinquũ.⁊ foꝛ⸗
tẽ habet guardaturã.et foꝛtes aures. et lõgas
comas et curtas gambas de retro. ⁊ ſubtile

muſellũ. ⁊ caput naſi ⁊ ſuaues pilos.et am⸗

plas grappas.et collũ groſſum.et comedit be

ne. equꝰ habens nares magnas ⁊ inflatas ⁊-

oculos groſſos nõ cõcauos audax naturalit᷑
reperit᷑ equꝰ habẽs os magnũ maxillas gra
ciles ⁊ macras:⁊ collũ longũ ⁊ gracile vᷣſus
caput.ad frenandũ eſt abilis.equꝰ habẽs co
ſtas groſſas vt bouinas ⁊ ventrẽ amplũ pẽ⸗
dentẽ laboꝛioſus ⁊ ſufferẽs indicat᷑. Equus
habẽs garecta ampla ⁊ extenſa.et falces ex⸗
tenſas et curtas.qꝙ garecta interius reſpiciãt
in greſſu celer ⁊ agilis debet eſſe.Equus ha

bes garecta curta. ⁊ faces extenſas ⁊ anchas

turbas debet naturalit᷑ ambulare. Equꝰ ha
bẽs iũcturas cruriũ naturalit᷑ groſſas.⁊ pa⸗
ſturalia curta velut bouina foꝛtis eſſe cenſet᷑
Equꝰ tenens ad ſe truncũ caude ſtricte inter
coxas.foꝛtꝭ ⁊ ſufferẽs eſt.vt in pluribo.ſed nõ

celer. equꝰ hñs crura ⁊ iuncturas cruriũ ſa⸗
tis piloſas.⁊ pilos in eiſdẽ lõgos.laboꝛioſus

exiſtit.ſed agilis nõ defacili reperit᷑. Equus

habens clunẽ longã ⁊ amplã.et anchas lon

Flomis

gas et extenſas qͥ fit altioꝛ poſterius q; inte⸗
rius velox in longo curſu:vt in pluribo reꝑxii··

Capituluʒ. x. De ſigmis

malitie et vtilitatᷣ equoꝝ ⁊ vilitatꝭ pᷣcij ipoꝝ.

Quus habẽs maxillas groſſas ⁊ collũ
curtum nõ defacili affrenat᷑ decenter.

Equꝰ hñs albas vngulas vniuerſas vix vel
nunq; duros pedes habebit.equꝰ hũs auri⸗
culas pẽdentes ⁊ magnas oclos cõcauos lẽ
tus ⁊ remiſſus exiſtit.qñ ſupᷣmũ vaſi equi eſt
multũ baſſuz nõ põt reſpirare ꝑ nares.⁊ ideo
minꝰ valet.qñ equꝰ videti die et nõ in nocte
dimigdiat᷑pᷣciũ eiꝰ.hoc aũt cognoſcit᷑ ſi ducis
equũ ĩ nocte ad rẽ quã timet in die.⁊ tũc nõ ti

met.⁊ qñ nõ mouet pedes in die ſiẽ in nocte.

Sioculi eqͥ ſunt albi mĩoꝛat᷑ valde pᷣciũ eiꝰ.
qꝛ ductꝰ ad niuẽ vel locũ frigidũ nõ videt.ſ,-
I loco nõ lucido ⁊ tꝑe calido bñ videt. Equꝰ
iactãs aures ſuas retroꝛſum in oĩ tge mioꝛis
eſt pᷣcij.qꝛ ſurdus eſt Qñ equꝰ nõ hinnit ne⸗
q; clamat nec aliquẽ ſonuʒ cũ oꝛe facit ſurdꝰ
eſt. Equꝰ hũs durũ collũ et ipᷣm eſt ſʒ exten⸗

ſum et cũ ambulat nõ leuat caput ⁊ non mo

uet ad collũ ad dexterã vł ſiniſtrã.eſt peſſimi

vicij.⁊ eſt magnũ ꝑiclin eqͥtantibo.qͥa nõ põt
volui ad ſenſuʒ eiꝰ.ideoq; pꝛo milite nõ ẽ bo⸗
nus.Equꝰ cui vadũt reuma intra vt arcus.

pui eſt pᷣcij.qꝛ peſſime vadit. Equꝰ cuiꝰ ante

rioꝛa crura toꝛquent᷑ vt arcꝰ teneri nõ debet
cũ ſit pauci valoꝛis Equꝰ cuiꝰ anterioꝛa cru
ra mouere vident᷑ ſemper maloꝝ eſt moꝛum.
Equꝰ leuãs caudaʒ ſuꝑius ⁊ inferiꝰ mali eſt
vicij.Equꝰ cui ſemꝑ eſt inflatio ſuꝑ genu in
ꝓximo tꝑe ſuũ iter amittit Si eq̊ videt᷑ infla
tio dura ĩ pedibo anterioꝛibo vel poſtremis in

ſua oꝑatione nõ nocet.⁊ dicũt ꝙ ſi in pedibo

anterioꝛibo eſt inflatio dura ſecurꝰ eſt. ꝙ alið
malũ nõ deſcẽdit ad ea.Equꝰ hñs in oĩbope
diba rapas.⁊ nõ põt curari mĩoꝛis eſt pᷣcij.qͥa

turpioꝛis aꝑitiõis exiſtit. Equus cui pili de

iũcturꝭ reuerſant᷑ ⁊ ĩ ſurſum ĩ ſua oꝑatiõe ⁊ nõ

ledit᷑.et vngule eiꝰ foꝛtioꝛes exiſtũt Si equꝰ

mouet pedes alio modo q; alij eqͥ ledit᷑ in ſua

opatiõe.ideoq; minuit᷑ pciũ eius. Si vnꝰ pe

dũ de retro eũdo aliũ tãgit multũ in ſua opa
tione nocet eidẽ:.ſi teſticuli eq̃ ſunt multũ ma
gni turpioꝛ eſt.et in operatione nocent.Et ſi
eius virga ſemꝑ eſt pendẽs turpioꝛ eſt.et nõ
eſt ab honeſto homie eqͥtandus.moꝛphea id
eſt albedo in collo in muſtellino vlł ſupꝛa ocu
los turpioꝛẽ facit equũ.ſed in oꝑatione nõ le
dit.mouere de flanchis equi nõ eſt bonum.

du

FEIEIRE H5

S1ſTſT

disi
Ct

(ſ

mit
inte
(gal

doß
ſine
tec
Cam

Alis
toꝛs

Uur
warn
ls

Sn
iſe

ſoſ

no

n⸗
ni

ng
hiöon.
tcoliä
enter,
ieye
sgun⸗
canos
egnie
8ideo
n nocte
1ducis
icnoti
nnoge.
cied.
viderſß
Sqns
emnioꝛis
inmene⸗
cſinc⸗
nonmo
kpchini
nopot
nöcbo⸗
anus,
minte
pdebet
ioracn
monun.
mnalich
Muin
kut
misin
geihn
oipe
ei n
hlide
detno⸗
ſegn⸗
in ſus
ndpe
nop
tüma
Eſ
etno
hen
vo
enole

Liber

Iſo ſu ꝑiꝰ de pulcritudie ⁊ bonitate eq
,lLi.videndũ eſt de egriudinibo ⁊ moꝛ⸗
bis eiſdẽ veniẽtib tã naturalit᷑ qᷓ; accidẽtalit

Et pmo de his qᷓ ſibi obueniunt ꝑ naturã.q̃ᷓ
Aqñq; defectu vł occaſiõealiq̃ minuꝶ.vel aug
mẽtat auget tñ raro.vt tũ naſcit᷑ hñs maxillã
inferioꝛẽ ſupioꝛẽ lõgioꝛẽ ⁊ ſilia. Et qũ naſcit᷑
cCcuũ aliq̃ ſupfluitate carnis ĩ pedib vł aliq̃ coꝛ
pis ꝑte.qᷓ murꝰ vl callũ dz vulgarit᷑.qͥ murus
ſine coꝛio efficit᷑. Et qñq; accidit q; in aliq̃ p⸗
te coꝛꝑis q̃ murꝰ vel callũ dꝛ fiũt ſupfluitates

carniũ.velut glãdule ſubtꝰ coꝛiũ.Hinuit ve

ro cũ naſcit hñs oclm vl auriculã aut nares
gglijs ꝑnitioꝛes.vel hñs vnã anchã alia cur⸗
tioꝛẽ.vñ totũ crus aliqͥd minuit᷑. Pꝛeterea na
tura ⁊ fallit qñ equꝰ naſcit᷑ obliqͥs crurib tã
in anterioꝛi ꝑte qᷓ; poſterioꝛi.ſili mõ de vngu
lis ⁊ pedibo qͥ qũq; naturalit᷑ obliquant᷑ ⁊ qůũ
q ; naſcitcũ ʒardis ⁊ garectis ⁊ gallis in cru⸗
ribo ꝓuenientibo.ex pꝛe vel matre hũtibo eas.
eſt em̃ ʒarda q̃dã inflatio ad modũ oui vłma
ioꝛ vel minoꝛ q̃ tã in ꝑte inferioꝛi q; exterioꝛi
naſcit᷑ in garect. Galla eſt q̃dã tumefactio ad
modũ ꝑue veſice magna vt nux.q circa iũctu
tfas cruriũ iuxta vnglas generat. Cura inpᷣ

Nonus Fo. C xu.

dictis moꝛbis qͥ naſcunt᷑ equo in vetre mart

ueniri.nã cũ equꝰnaſcit᷑ obliqᷣs cruriba poſte

rioꝛibo ita ꝙ ipſa crura obliquant᷑ interiꝰ ꝑcu

tiendo vel intus ferrẽdo vnũ pedeʒ ad ali in
egreſſu eqͥ in pte interioꝛi coxaꝝ iuxta teſticu
los ferris ad h̊ decẽtibo decoquat᷑.faciẽdo ex

traſe uerſo tres lineas in vtraq; ꝑte coxa 1. De⸗
inde quotidie moꝛe ſolito equitet᷑. Lũc em in

ſuis greſſiba vna coxa vlłalia fricabit᷑.⁊ ex fre

. . .

Inti tactu coxaꝝ excoꝛiabit᷑ ꝑ cocturã.velut

plaga.exq̃ equus crebꝛos ardoꝛes ſentiẽs ꝑ⸗
get aꝑtius ſolito.ſimili mõ fiat in crurib an
terioꝛibo faciẽdo cocturas pᷣdictas interniꝰ in
lacertis obliqͥs vngulis vel pedib.hoc reme
diũ inuenit᷑ nã ferrãdo equũ freq̃nter pñt vn

guli aptari decent᷑.⁊ admodũ rotũditatis fer

ri dirigi quoq̃ modo. ſolet etiã equꝰ aliqñ in
firmari de vno pede ad aliũ ꝓpter maciei de

beilitatẽ cui pöt adiũcta pin guedie ſubueniri.

Capitulum. xj. B

mitate muri curanda.

Ontra infirmitatẽ muri dico. ꝙ illa ſu
pfluitas carniũ quã pᷣdixi vſq; ad ſuꝑfi

iem̃ coꝛij cautius incidat᷑. deinde ſi locꝰ ner

uoſus nõ fuerit ferris rotũdis calefaci decẽ
ter coquat᷑.Si vᷣo locꝰ fuerit᷑ neruoſus reſal⸗

garũ puluerizatũ põdere vniꝰ careni ſuꝑaſꝑ⸗

debit᷑. Hã ex ſalgare velut ignis coꝛrodit.de
inde coꝛroſis muri radicibʒ fundiiꝰintromit

tat᷑ in vulnere ſtuppa in oui albumie madefa

cta ex ea totũ impleat᷑ vulnꝰ ⁊ vſq; ad rereuʒ
diẽ mutet᷑ ſemel in die ab inde in antea ꝓ ſo⸗

lidatione ſeſtina accipiat᷑ calx viua ⁊ tantun

qdẽ mollis ⁊ ſimul miſceant᷑ ⁊ ponant᷑ in alij
paniculo incedant᷑ leto igne. donec ex eo fiãt
carbones.⁊ pulueriʒent᷑ ſubtilit᷑.⁊ in vulne⸗
re ponaĩ cũ ſtuppa inuoluta in dicto puluere
mane ⁊ ſero.donec carnes fuerint ſolidate.ſio
pus abluto vulnere cũ vino foꝛti aliquãtulũ
caleracto ĩ defecto reſalgari ponat᷑ cũ calce vi
ua tartaꝝ auripigmẽtũ ⁊ verderamꝰ pulueri
zata ſimul eqᷓli põdere ter vel q̃ter donec radi
ces muri fuerint cõuenient᷑ cõtuſe.pᷣus optie

abluto vulnere cũ acceto.qͥ puluis eſt minus

violentus alio ſupꝛadicto.ſed vix aut nunq;
ibidem pili naſcunt᷑ſed in his naſcendis ali

quid infra ſcnibertrrr.
Degla⸗

T iij

dulis ⁊ ſcrophulis.

ALiber

9 ℳ

E ceten ſupꝑfluitatibo camiũ q naſcun
int coꝛiũ ⁊ carnes q̃ dicunt᷑ vulgariter

glãdule ſiue teſtudies ſiue ſcrophule dico ꝙ;

ſciſſo coꝛio ꝑ longũ niſi eſt aliq̃ glädulaꝝ ex⸗

trahat᷑ manibo.ea pꝛius vngulis excarnãdo.
vl ſciſſo coꝛio ſuꝑaſpgat᷑ puluis cal reſalga

rũ tritũ. vel ferris decẽtibo coquat᷑.vel ſuꝑaſp

gatr puluis calcis viue.auripigmæti ⁊ tartari.
quã in ꝓximo capitło muri dixi. deinde vtat᷑

cura in capitulo muri ſcpta. Si vo pᷣdictã in

ciſionẽ vel excarnationẽ aliq̃ vena ꝓrũpit in
ſanguinẽ cõſtringat᷑ hoc mõ.accipiant᷑ thurꝭ
Due ꝑtes.⁊ tercia aloes epatici.⁊ pulueriʒata
ſubtiulit᷑ cũ oui albumie agitent᷑.⁊ miſceant᷑.et
cũ pilis lepoꝛũ ponant᷑ in vena.ad ideʒ valet
gipſum cũ calce tritũ.⁊ cũ granulis vuarum.
Itẽ valet ad idẽ ſtercꝰ eqͥ recens mixtũ cũ cre

ta. ⁊ cũ acceto foꝛtiſſimo agitata. Et nota ꝙ
bẽt vſq; ad diẽ ſcᷣm vel terciũ remoueri. Nẽ
ſciendu eſt ꝙ ſalubꝛius eſt pdictas gladulas

Ddeſtruere ſuꝑ dictis pulueribo. coꝛio pus ſcii
ſo ꝑ longũ. q; vtẽſione vel manuũ extractiõe
ſi locis neruoſis vel venenoſis exiſtant.
Capituluz. xiif. De egri⸗
tudinibo accidentibsequis.⁊ cura eoꝛum.
Upꝛa dictũ eſt de moꝛbis ⁊ egritudi⸗
nibo naturalib. ſequit᷑ tractatꝰ acciden

taliũ.dicã ergo pᷣmo q accidũt eis in capite.?.
intra coꝛpꝰ.ſcᷣo de his q accidũt eis in capi
te ⁊ in tergo.Tercio de his moꝛbis q̃ͥ accidut

eis in mẽbꝛis.a pedibo ſupꝛa quarto.de leſio⸗
nibus vngularũ 2 pedum.

— .

Capirulu. xiuj. De inkir⸗

mitate ꝗᷓ vulgarit᷑ dici᷑ vermis ⁊ cura ipſius.
Ec infirmitas euenit equo i pectoꝛe p⸗

pe coꝛ. ⁊ in coxis ꝓpe teſticulos.ex ma⸗

lis humoꝛibs calidis cogregatis. in buſdaz
glãdulis q́s habẽt in pectoꝛe ⁊ in coxis.qͥ cõ

currüt ad loca iũlla. ꝓpter aliquẽ doloꝛẽ ibi ac⸗
cidentalit᷑ venientẽ. deinde deſcendũt ad cru
ra. ⁊ in eis faciũt inflatiões.⁊ ea crebꝛis vlce⸗
ribo ꝑfoꝛãt.⁊ qñq; occaſione vermis pᷣdicti fi

unt in eqͥ coꝛꝑe.pᷣcipue in capite diuerſa vlce

ra plimũ tñ ꝑua.ipᷣm caput inflãtia.⁊ qũq; ꝑ

nares faciũt emittere humoꝛes velut aquã.?⁊
tũc dẽ vermis volatiuꝰ.cogſcit᷑ aũt hec egri⸗

tudo erx inflatiõe ꝗᷓ fit ex diciꝭ hũoꝛibo in locꝭ

pᷣdictis.⁊ ex vlceribo qͥ dicti hũoꝛes faciũt eũ
exvire conant᷑ cura.cũ dicte gladule tumefieri
vVvlplus ſolito augmẽtari videni.ſtati equ?ẽ de

Nonus

cõſueta vena colli iuxta caput ⁊ in vtraq; ꝑte

pectorꝭ vel coxaꝝ cõſuetis venis vſq; qſi ad

debilitatẽ eq minuat᷑ ⁊ ſuꝑflui euacuent hu⸗
moꝛes.deinde ponant᷑ decẽtes ſetones in pe⸗

ccoꝛe vl in coxis.qͥ hũoꝛes aſſidue attrahũtꝑ

crebꝛã ⁊ cõgruã aguationẽ ſetonũ.ex tali em
agitatiõe fit doloꝛ.⁊ inde pter doloꝛẽ exeunt

buüoꝛes.nec ad crura deſcẽdũt.dicti vᷣo ſetbo
nes agitari nõ debẽt niſi duob diebelapſis
deinde mane ⁊ ſero quotidie agitent in tm.qꝙ
Duo iuuenes vite q̃libet fatigent eq̊ pꝛius ꝑ⸗
uo paſſo nõ modicũ eqͥtato. deinde nõ ceſſet

equus die ꝗ̃libei fatigari.⁊ caue ne comedat

herbas.de rebo alijs adeo parũ ſumat.qꝙ vix
vires retineat ⁊ in lo frigidis ĩ nocte qeſcat.
Si vᷣo glãdula üla vel mis ꝑ ſupᷣdictas cu-
ras nõ deereſcat.ſed ſuꝑ habũdantiã hũoꝛes
tumeſaciẽtes ſuꝑflue tibias:tũc ille glandule
vl vᷣmis extrahat᷑ hoc mõ.ſcindat᷑ coꝛiũ ⁊ ca
ro ꝑ longũ vſq; ad inuẽtionẽ glãdulaꝝ vel vᷣ
mis. depoſito vo ille glandule vngulis excar
nent᷑.⁊ extra manibo extirpent᷑.ita ꝙ ipᷣis ni⸗

hil ibi remaneat.vᷣme aut glãdule radicitꝰ ex
tirpat. ex ſtuppa mũda ⁊ albumie oui infuſa

vulinꝰ totalit᷑ impleat᷑.⁊ vulnꝰ ſuat᷑.ne ſtupa

poſſit exire.ꝙ ſi vulnꝰ ſit in pectoꝛe liget᷑ ante

pectꝰ pecia linea. ꝓprt᷑ ventũ. deinde vulnꝰ vſ

q; ad diẽ terciã mutari nõ dʒ. Sʒ ab inde in⸗
antea bis in die mutet᷑ ſtupa madefacta cuʒ

oleo ⁊ albumie oui agitato vulnere tũ pus cũ
vino abluto.et. ix. diebo talis adhibeat᷑ cura.
Poſtea vᷣo bis ĩ die abluat᷑ vulnꝰ cũ vino ali
qntulũ calefacto.⁊ intromittat᷑ in vulnꝰ.ſtup
pa in tali puluere inuoluta.vt in muri capᷣ.di
cit᷑q̃ fit de melle ⁊ calce viua cuʒ pᷣdicto vtat᷑
puluere donec vulnꝰ fuerit ſolidatũ.ſetonib⸗
nihilominꝰ agita.⁊ eqͥ quotidie fatigato vt
ſuꝑius eſt expᷣſſuʒ. nota tn equus edqtari nõ
dʒ vſq; ad diẽ terciũ.poſtq; vᷣmis fuerit extix

patꝰ. ſed poſtea ſic die qlibet vt pᷣdixi. Aliud

medicamẽ foꝛtius ad dictũ vermẽ oĩno deſti
nandũ ſciſſo coꝛio ꝑ longuʒ ⁊ carnibo vſq; ad
denudationẽ vᷣmis vt dixi reſalgatũ bñ tritũ
2 pulueriʒzatũ ponat᷑ ſuꝑ verme pᷣdicto.poſt⸗
modũ bombex ⁊ os vulnerꝭ ſanat᷑.ne reſalga
re poſſit exire.ꝙ vermẽ in nouẽ dieb potẽter
coꝛrodit.q̃ coꝛroſo vl deſtructo curet᷑ vulnꝰ
vt ſuꝑpius eſt expᷣſſuʒ. Si pᷣdici oĩb hũoꝛes
cõſtringi vł exiccari non pñt.qͥn ad crura de
ſcendãt foꝛamĩa velut veſicas ꝑuas vel vlce
ra faciẽtes.tũc ſtati ferro rotũdo in capite illa
vel vlcera vel veſice funditꝰ decoquant᷑bus
coquẽdo magiſtrã venã pectoꝛis ex ranſuer

H

liserent
iöisni⸗
Miene
hiinfuſa
eſtupe
gekante
Uln?
ndein⸗
nanz
basci
Akan.
inoal
nin
a
orut
lonibn
iot
miti
iterit

ſo. qᷓ tendit a loco ᷣmis inferiꝰ vſq; ad pede..
poſtea vo decoctis foꝛaminibo cruriũ.vt diꝰ
xi ſupꝑaſpgat᷑ in laterib.calx viua ſolũmõ in
Die bis ſeꝑata pꝛius coctura foꝛaminũ ibi ſa
cta. O ſi ex ᷣme remãſit crus infatũ.tali ſub
ueniat᷑ cura.ponant᷑ ſanguiſuge cruriũ infla⸗

tiões abraſo pus loco.tumefacio vel etiã to⸗

to crure.deinde ſanguie q;tum poterit cũ ſan
guiſugis extracto.totũ crus cñ acceto ⁊ creta
alba in ſiml agitatꝭ emplaſtret᷑. vel teneat in
dAdqᷓ frigida die tidie mae ⁊ ſero.⁊ hec fiat do

nec crura gracilia redigant᷑. Contra vᷣmẽ vo

ſed ex eo raro euadet.

Cap itun xu. De mo? ncuſpide decoquant vel acuta lancea can ⸗
tius incidant᷑. vel qð melius eſt. mõ dicto in

verme tm ex vna ꝑte quãtũ in alia ſi expedire

bo q auticax vulgarit᷑ nomiatur ⁊ cura eius.
Lcidit aliqñ q illa glãdula dicia q̃ cir
cog coꝛ extat ⁊ in tm̃ auget᷑ ꝓpter hũoꝛes
ad eũ decurſos moꝛe ſolito nõ deſcẽdẽtes ad
crura ꝙ augmẽtatio ⁊ inflatio eiꝰ facit apoſte
mata.ꝙ qꝛ pꝛopinquũ eſt coꝛdi crudelit᷑ alz
uerſat᷑ ei.⁊ hec infirmitas auticax vulgarit᷑ a
pluribo antiq̃ꝝ vocat᷑.cura cũ dicta glãdula
viget᷑ cũ furoꝛe ſubito augmẽtari vł plus ſo
lito ingroſſari.abſq; moꝛa.de pectoꝛe radici⸗-
bus extirpet᷑ vt in cura ᷣmis ſupᷣ expᷣſſum.⁊

cũ ſit coꝛdi ꝓpinq̃. cautiſſime ⁊ cũ ſũma dili⸗

gẽtia extirpet. Si vo in extirpatione vel ex⸗

carnatiõe ipius aꝑiat᷑ aliqᷓ vena.⁊ ꝓrũpat in

ſanguinẽ.tũc ſtati capiat᷑ ⁊ ſtricta manibo fi⸗

