Eg7_fol
author: Crescentiis, Petrus de

—

S

—=

N125 11924954 021

unannnluunu. .

8 4. — .
ingen

Archivfiirn

vorhanden

.

Petri

5

nomien. in tommodüru

2ðò

—
—

=
* j
.
. . .

.⸗ . . .—. 5 2„
DPitohemium. Folium. if.
. Bm rx virtute peudstie / que inler
M! bonumet maluũ taute diſternit / hu
M manus infoꝛ metur animus. ad vtilis et delectabilis cognitionẽ
eoꝛũq; ſequelam ⁊ in terrenis rebus pacificus ⁊ tranquillus ſta
tus valde vtilis dulcis ⁊ delectabilis reperiat᷑ merito bic totis
viribus querendũ eſt. et inuentus tanq; theſaurus inextimabi⸗
lis cum multa humilitate ⁊ patientia cõſeruandus.per eum nã⸗
qʒ; facile benigna dei dilectio pꝛouocat᷑ vita hominis illeſa tute .
ſeruatur.et rerũ habundãs copia vtiliter pꝛocurat᷑. hunc tamẽ
umpij viri non querũt.et inuentum ſuperbia ſeu alio deteſtablli
vicio cecati lacerant.quare licet eoꝛũ foꝛtuna pꝛoſpera ſepe videatur ad tẽpus.perit tandeʒ.nec
dimidiat dies ſuos.viri autẽ pacificiet humiles.licet quandoq; leſi fuerint.tamẽ viuũt.⁊ apud
deum ⁊ homines gratiã inuenientes tandẽ impioꝛũ hereditant terram. Ego itaq; Petrus de
creſcencijs Ciuis Bonoñ.qui tẽpus adoleſcentie.in logica:medicina:et ſcientia naturali otũ
cöoõſumpſi. ⁊ demũ nobili leaum ſcientie inſudaui.pacifici ſtatus anxius eſt flendum ſciſma illi
us egregie vꝛbis.qui vo ibi pꝛopꝛio nomie Bononia.id eſt bona per omĩa ⁊ in omnibomũ⸗
di clmatibus dicebat᷑.cognoui ꝙ mutata vnitate:ac ſtatu pacifico in diſſenſionẽ odium ⁊ liuo
rem. non erat iuſtum ipᷣius peruerſe diuiſiones immiſceri negocijs. Ideoq; annis triginta di⸗
uerſas per pꝛouincias cũ earum rectoꝛibus circuiui.ſubiectis libenter iuſticiam tribuens.re⸗
ctoꝛibus fidele conſiliũ.⁊ ciuitates in ſuo iure ac ſtatu pacifice pꝛo poſſe conſeruans.multoſq;
libꝛos antiquoꝛũ et nounoꝛũ pꝛudentum perlegi.et diuerſas ac varias opsrationes colentiũ ru
ra vidi.Demũ ciuitate diuina gratia quodãmodo refoꝛmata.tedio late circuitionis et leſe liber
tatis affectus ad pꝛopꝛia redij.ac cernens.ꝙ vberius nihil dulcius:nihil homini libero.guod
omniũ rerũ ex quibus aliquid acquirit᷑nihil eſt agricultura melius.nihil vberius.nihił dul⸗
cius.nihil homini libero dignius:vt ait Tullius.et cognoſcens.ꝙ in cultu ruris ſtatus facile
inuenit᷑ tranquillus.excitatur ocioſitas.et pꝛoximoꝛũ leſio euitat.amplius ꝙ cultus ruris ex⸗
quiſita doctrina per quã facilius et habũdantius vtilitas ꝑcipitur.⁊ delectatio pꝛocurat᷑q̃mi
2 ſi negugenter ⁊ ſine certa induſtria ſingula conſueto moꝛe colantur.viris bonis(qui de ſuarũ
proſſeſſionũ redditibus ſine cuiuſcunq; leſione iuſte viuere velint)merito appetenda eſt. ad cul
tum ruris mentẽ animũq; conuerti. Et imploꝛato dei omnipotentis auxilio.actus ⁊ comoda
eius et cuiuſſibet generis agroꝛum et plantarũ atq; animaliũ doctrinam obſcure et imperfecte
ab antiquis traditam ⁊ modernis ſatis incognitam.de ſola chriſti liberalitate confiſus dſᷣtuci
de tam ſcom pꝛudentũ naturalis philoſophie ſententias ac rationes aꝑtas q; ex appꝛobatis
experiencijs tradere in ſcriptis pꝛopoſui.Ziber iſte ruralium cõmodoꝛũ decitur:quia de com⸗
modis ruris tractat.qui duodecim continet libꝛos. Pꝛimus quidẽ eſt de locis habitabilibus
eligeudis.et de curijs domibus et his qui habitationi ſunt neceſſaria faciendis. Secũdus de
natura plantarũ et rerum cõmuniũ cultui cuiuſſibet generis agroꝛũ.Tercius de campeſtribus
agris.Quartus de vineis ⁊ vino.Quintus de arboꝛibus.Sextus de hoꝛtis.Septimus de
pꝛatis et nemoꝛibus.Octauus de viridarijs et rebus delectabilibus ex arboꝛibus herbis ⁊
fructu ipᷣarum artificioſe agendis. NHonus de om̃ibus anĩalibus que nutriu nt᷑ in villis.De⸗
cimus de diuerſis ingenijs capiendi anialia fera. Undecimus de regulis operationum ruris.

— In duodecimo compendioſa fit cõmemoꝛatio de bis omnib que ſingulis menſibus in rure
ſunt agenda. — r
„ — 1 . UMU
S ; re im,n d ſzhan ;
in EReo :
2

Capitulnz Oꝛimü delo⸗
cis habitabilibus eligendis.et de curijs do⸗
mibus ⁊ his q̃ habitationibo ſunt in rure ne⸗

D
G
W

Capitulum. ij. De aere ?

cognitione bonitatis ⁊ malitie eiuss

ceſſaria facienda.et pꝛimo de cognitione bo⸗

nitatis loci habitabilis in cõmuni.

Voniã cultus ruris ꝓpter cõtinuos

7

eius laboꝛes.pᷣcipue foꝛtitudinẽ ha

bitantiũ reqͥrit.idcirco cõueniẽs mi

bi viſuʒ eſt in hoc pᷣmo libꝛo doctrinã trade
rede his que ad cognitionẽ ſalutis locoꝝ ha

bitabiliũ ſpectant.et de quibuſdã habitatiõi

neceſſarijs. NHam coꝛꝑa hominũ:quibuſcun
q; cõmodis pecuniarijs debent pᷣferri. Dica
itaq; in pꝛimis De cognitione bonitatis loci
habitabilis in cõmum.que quidẽ attenditur
circa quinq;.videlicet penes aeris puritat.
ventoꝛũ impetuoſitatem.aque ſalubꝛitatem.
ſitus qualitatẽ.et terre fecunditatem. quoꝛuz
quattuoꝛ in hoc pꝛimo libꝛo tractant᷑.quin⸗
tum vᷣ tradit᷑ in ſcdᷣo.que omia diligẽter cõ⸗

ſideranda ſunt anteq; in emptionẽ pꝛedioꝛũ
⁊ fabꝛicã domoꝛũ pecunia collata.velox poſt

modũ cum perſonarũ detrimẽto aut rei fami

liaris damno.penitentia uõ ſperata ſequat᷑.

Liber

Er ſᷣm Auic eſt vnũ ex elementis gene
ratoꝛũ.cuiꝰ naturalis locꝰ eſt circũdãs

aquã.⁊ ab elemẽto ignis circũdatꝰ.⁊ eſt eius

natura calida ⁊ hũida:ſi nulla extriſeca cauſa

eã cõuerterit.cuiꝰ qͥdẽ eſſe in generatis iuuat.
vt alleuient᷑ ⁊ rarificent᷑ ⁊ ad ſuꝑioꝛa eleuent᷑.

Circa cognitionẽ bonita aeris aniaduertẽ
dũ eſt ne fit putrefactꝰ ⁊ nimis calidꝰ.nõ diſtẽ
perate hũidꝰ.nec etiã nimis ſiccꝰ. Nã aer pu

treſactꝰ putrefacit hũoꝛes.et incipit humoꝛẽ
putrefacere qͥ coꝛdi circũdatꝰ eſt. qm ad ipᷣm

ꝓpinqͥus accedit.⁊ aer foꝛtit᷑ calefactus iũctu

ras laxat.⁊ hũoꝛes reſoluit.⁊ in ſiti augmẽtũ

pᷣſtat.⁊ reſoluit ſpm.⁊ deijcit vᷣtutes.⁊ ꝓhibet
digeſtionẽ. ꝓpter qd caloꝛẽ innatũ reſoluit.qͥ

eſt inſtrumentũ naturale.⁊ coloꝛẽ citrinũ effi
cit. ꝓpter qð hũoꝛes reſoluit ſanguineos co⸗
loꝛẽ rubificãtes.⁊ qꝛ facit colerã alios ſuꝑare

hũoꝛes.⁊ coꝛ calefacit caloꝛe extranco.⁊ facit
hüoꝛes fluere:⁊ ipos putrefacit.et defert cos
ad cõcauitates ⁊ mẽbꝛa debilia.⁊ coꝛꝑib ſa⸗
nis nõ eſt bonꝰ.cõfert tũ ydropicis ⁊ ꝑaliti
⁊ ſpaſmo hũido.Aer vᷣo frigidus caloꝛẽ inna
tũ ad interioꝛa redire facit.et facit catarrũ.et
debilitat neruos.⁊ tracheã artiriã magno le⸗
dit ĩpedimẽto.⁊ digeſtionẽ efficit foꝛtẽ.⁊ oẽs

occultas oꝑationes efficit foꝛtioꝛes ⁊ exiccat
appetitũ.⁊ ad vlumuʒ ſams cõuemẽtioꝛ eſt q;ᷓ

Pꝛimus Fob. if.
ger mlte caliditatꝭ. Aer vᷣo hũidus pluriũ cõ
ple xiõi eſt bonꝰ.⁊ coloꝛẽ efficit bonũ ⁊ cutẽ.⁊
reddit eã mollẽ.⁊ poꝛos dimittit aꝑtos.ſj ad
putrefactiõeʒ pᷣparat. Et ſiccꝰ qͥdẽ exiſti hu

icõrius.ꝛedictꝭ itaq; diligent᷑ cõſideratis.
cõſtat aeris tpatã mediocritatẽ ⁊ claritatẽ q̃n

tũ poſſibile eit reqrenda eẽ. Aer nãq; ſi bonꝰ

eſt tpatus ⁊ clarꝰ nec ſuba extranea ↄplexiõi

ſpũs õria ei admiſcet᷑. eſt ſalutẽ efficies habi

tantiũ ⁊ ↄſeruãs. Et plãte(vt ait Albertꝰ)ab

co /ꝓpoꝛcionabilit᷑ ↄu aleſcũt⁊ fructificãt. Di

vᷣ/malus eſt.⁊ eidẽ miſceant᷑ vapoꝛes lacuũ
⁊ ſtangnoꝝ qba turbat᷑:cõtrariũ oꝑat᷑ ⁊ triſti⸗

ficat aiam ⁊ cõmiſcet hũoꝛes:⁊ plãtas coꝛri
pit.⁊ ideo vẽti vꝛẽtes ⁊ pꝛuine moꝛtit᷑icantes

ledũt ⁊ deſtruũt plãtas.⁊ in ſũma ſᷣm Auicẽ.
Ois aer q cito infrigidat᷑ cũ ſol occidit ⁊ cito
calefit cũ ipᷣe oꝛit᷑ eſt ſubtilis.qͥ vo huic eſt cõ

rrariꝰ exiſtit ecõtrario.deinde deterioꝛ eſt oibꝰ
ille aer qͥ coꝛ ↄſtringit ⁊ aeris anguſtat attraz⸗

ctionẽ. pᷣter hec vᷣo dicit Palladiꝰ.ꝙ aeris ſa

lbꝛitatẽ declarat loca ab iſimis vallibo libe⸗

ra ⁊ nebulaꝝ noctibo abſoluta.⁊ habitantiuʒ

coꝛꝑa cõſiderata.ſi em eis coloꝛ ſanꝰ ineſt. c⸗
pitd firma ſinceritas. inoffenſuʒ lume ocloꝝ
pus auditꝰ.ſi fauces liquide vocis còmeatũ

ad mittãt.his ſignis benignitas aeris cõpꝛo⸗

bat. cõtraria vo noxiũ illiꝰ celi ſpm cõfitnt.

cognitione bonitatis ⁊ malicie ipſoꝛum.

11 1131 ſES .
4E I⸗ N

—
2

Ermo de vẽtis ſᷣm Auic.⁊ de eo ꝙ ven

toꝝ cã genefat᷑ duob exiſtit modis.ſcʒ
vniuerſalis ⁊ abſolutꝰ.⁊ ſermo ſᷣm illũ qͥ vni
cuiq; ciuitati ꝓpꝛius exiſtit. Uniuerſalis o

ſermo eſt ꝙ meridionalis ſᷣm pluriũ cicſtatũ

iij

Lber

⁊ locoꝝ calidꝰ eſt ⁊ hũidꝰ.ſʒ calidꝰ ꝓpterea q;
a ꝑte ſolis veit.⁊ hũidꝰ ꝓpterea ꝙ vt plurimũ
mariũ a nobᷣ eſt meridionale: q̃re oꝑat᷑ in eis
ſoltoꝛtit. ⁊ euapoꝛat ex eis vapoꝛes qui ven
cis admiſcent᷑ et ideo venti meridionales exi
ſtunt laxantes foꝛtitudinẽ.⁊ aperiũt poꝛos ⁊
turbãt huoꝛes.⁊ mouẽt eos ab interioꝛib ad
exterioꝛa. ⁊ in ſenibo efficiũt grauitatẽ.⁊ exi⸗
turas coꝛrũpunt. ⁊ recidiuatiões egritudinũ
efficiũt.febꝛes putrnidas efficiũt ⁊ debilitãt.⁊
mouct epilentiã.⁊ afferũt ſomnũ.ſed non exa
ſperat guttur. Septẽtrionales vᷣo venti ſunt
frigidi.eo ꝙ tranſeũt ſuꝑ mõtes ⁊ terras frigi
das multarũ niuiũ.⁊ ſũt ſicci.pter qð eis nõ
multi aſſociant᷑ vapoꝛes.qm̃ reſolutio a ꝑte
ſeptẽgionis fit minus.⁊ trãſeũt vapoꝛes ſᷣm
plurimũ ſuꝑ aqᷓs cõgelatas.aut ſuꝑ deſerta.

re vẽtus iſte coꝛroboꝛat ⁊ indurat.⁊ q̃ mani

feſte fluũt pꝛohibet ⁊ claudit poꝛos.⁊ digeſti

*

it.⁊ cõſtringit ventrẽ ⁊ in

.

uã virtutẽ foꝛtẽ effic

durat. ⁊ ꝓuocat vꝛinã. ⁊ aerẽ putridũ ⁊ peſti

lentialẽ ſanat. Cũ vo meridionalis ſeptẽtrio

nalẽ pᷣcedit ⁊ ſequit᷑ eũ ſeptẽtrionalis. accidit

a meridionali fluxꝰ. ⁊ a ſeptẽtrionali expᷣſſio.
ideoq; multipucat᷑ tũc fluxꝰ maturieꝝ capi⸗
tis ⁊ pector egritudies. Et oꝛiẽtales qͥdẽ int
caliditaſẽ ⁊ frigiditatẽ ſunt tpati.ſed ſunt oc⸗
cidẽtalibo ſiccioꝛes. Septẽtrionales qͥdẽ oꝛi
eni minꝰ hnñt maria q; ſeptẽtrionales aut oc
cid ctis.vẽeti oꝛiẽtales ſi in poſtremo noctis ⁊
in pncipio diei flauerit veniẽt ab aere qͥ iã tẽ⸗

peratꝰ eſt. ꝓpter ſolẽ ⁊ ſubtiliatꝰ ab eo.⁊ e?à hu

miditas iã fuit imunita.ideoq; ſunt ſiccioꝛes
⁊ ſubllioꝛes.ꝙ ſi in fine diei ⁊ pncipio noctꝭ
ſlauerit erit res cõtraria.O ꝛiẽtales tñ occidẽ
talie vniuerſalit᷑ ſen exiſtũt melioꝛes.occi
dęẽtales vo parũ plus ſunt hũidi qᷓ; oꝛiẽtales.
em ſinꝑ maria traſeũt.ꝙ ſi flauerit in fine no
cus ⁊ in pncipio diei. veniẽt ab aere in q̊ ſol
oꝑatꝰ nõ fuit.ſpiſſioꝛes igit᷑ ⁊ groſſioꝛes erũt.
ꝙ i fine diei ⁊ pncipio noctis flauerint erit
res cõcraria.Pꝛedictoꝝ aũt vẽtoꝝ iudicia ꝓ
pter alas res qñiq; mutant᷑.eſt em in q buſdã

cinitatibo ⁊ locis cõueniẽs.vt venti meridgio

nales ſint frigidipꝛes.cũ eiſdẽ fuerint mõtes
ninoſi a parte meridiei.⁊ cõuerterint ſe venti
meridionalea ad frigiditatẽ.eo ꝙ ſuꝑ eos trã
ſeãt.⁊ eſt cũ ſeptẽtrionales meridionalibo ca⸗
dioꝛes exiſtüt. cũ circa deſerta fuerit aduſta.

Capicłm.iij. De aq que
homiĩbus competit et cognitiõe bonitatis vlł
malicte eius. “ M

NDua vt ait Auiẽ.eſt alterũ ex elemẽtis

generatoꝝ.? eiꝰ q deʒ locꝰ naturalis eſt
vt ſit circũdãs terrã.⁊ circũdata ab aere in ſu
is ſitibo naturalibo ꝑmãſerit que frigida eſt ⁊
hũida.ſi nulla cã extrinſeca ei cõtraria fuerit.
⁊ ipſa qᷣdẽ in generatꝭ iuuamentũ pᷣſtat ad fi
guradas foꝛmas.hũiduʒ em̃ liet ad foꝛmas

ſiguratas cito amittat. cito tñ eas recipit ſiẽ
ſiccũ terreſtre.licet difficulter eas recipiat:du

riter tñ retinet eas. Cunq; hũidũ aqueũ et ſic

cũ terreũ ad ſeinuicẽ tẽperauerĩt adipiſcet᷑ſic

cũ ab hũido vt cito ſuſcipiat cẽſioneʒ ⁊ facile

figurã.⁊ hũidum aqueũ acqͥret a ſicco vt reti
neat fo:tit᷑ qdᷣ ĩ eo accidit ex ratificatiõe ⁊ eq̃⸗
tione ⁊ figuratiõibo.⁊ ꝓpter hũidũ ꝓhibet᷑ ſic

cũ a ſua ſeꝑatiõe.et ꝓpter ſiccũ ꝓhibet᷑ hũidũ
a ſua fluxibilitate.Duplex eſt aq̃ cõſideratio

in hac ſcia.alia em̃ aq̃ ↄuenit incolis.alia vᷣo
plãtis.Et pmo qͥdẽ de ea q̃ hoĩbo eſt ſalubꝛis
ſermonẽ faciã vtilẽ.Aq̃ igit᷑ fm Auic.q̃ ſunt
alijs melioꝛes ſũt aq̃ fonuũ tre libere. in qͥb
nulla diſpoſitionũ ⁊ q̃litatũ extraneaꝝ ſuꝑat
aut aq q̃ ſt᷑ petroſe q̃ ſũt dignioꝛes.ne t᷑reſtri
treſactiõe putreſcãt.illa tñ aqua q̃ eſt terre
libere melioꝛ eſt petroſa.dũ tmñ ſit currẽs ⁊ ſoli
⁊ vẽtis diſcooꝑta.ex his em̃ nobilitatem acqͥ

rit.neq; oĩs diſcurrẽs.ſed illa q̃ ſuꝑ lutũ libez-

rũ nõ fetidũ nec lacuoſuʒ incedit.nã hec meli
oꝛ eſt es q̃ ſupꝛa petras fluit.lutũ em mundat

aquã ac extrahit ⁊ aufert ab ea res extraneas

ſibi admixtas. ⁊ colat ipam.ſed lapides non
faciũt illud.ꝙ ſi hec aq̃ fuerit młta ⁊ foꝛti cur

rerit motu q̃ ꝓpter ſui multitudinẽ illud qð ei
admiſcet᷑ in ſuã cõuertit naturã ⁊ q̃ ſuo curſu
ad oꝛientẽ tẽdit erit melioꝛ alijs aqͥs.⁊ quãto
magis cũ a ſuo multũ elongabit᷑pꝛincipio.⸗

—
2

Liber

poſt hanc que ad ſeptẽtrionẽ vadit.Illa nä⸗

q; que ad occidentẽ tendit ⁊ meridiẽ eſt mala.
⁊ pꝛopꝛie cũ meridionales ſufflauerint vẽti.
⁊ llla qdem q̃ a locis deſcendit altis cũ alijs
bonitatiba eſt melioꝛ.et talis eſt quaſi dulcis:
et eſt in pondere leuis ⁊ cito infrigidat᷑ et ci⸗
to calefit ꝓpterea ꝙ eſt reſoluta.frigida in hye

me ⁊ calida in eſtate.in qua nullo modo ſa⸗

poꝛ aliqͥs ſuꝑat.nec vllus odoꝛ.et qð in ea co

quit᷑ cito coquit᷑ et cito diſſoluit. Debes autezʒ

ſcire.ꝙ põdus eſt experimẽtis adiuuãtib ad
cognoſcenduʒ aque diſpoſitionẽ.aqua em̃ q
eſt leuioꝛ in plurimis diſpoſitiõe eſt melioꝛ.
põdus autẽ per menſurã cognoſcit᷑.cognoſci
tur etiã ſi in duab aquis diuerſis duo pãni

vniꝰ ponderis madefiũt.⁊ poſtea vehemẽter

ſiccent᷑.deinde põderent᷑nam aq̃ cuius pon⸗

dus fuerit leuioꝛ eſt melioꝛ.Sublimatio qͥ⸗
dem ⁊ diſtillatio aquas rectificãt malas ⁊ ſi⸗
militer decoctio.aqua em̃ cocta (vt teſtificati

ſunt ſapiẽtes)minoꝛis eſt inflatiõis ⁊ velotio

ris deſcenſiõis.nã decoctio ſubſtantie acqrit
ſubtilitatẽ.et ideo clarificat᷑ deſuꝑ ⁊ groſſum

terreſtre deſcẽdit ad ymũ.nã cõmixtiones ter

reſtres leuiter a ſubſtantia ſubtili deſcendũt:

ſed a ſpiſſo ⁊ viſcoſo nõ facile deſcendũt.Ex
aquis quoq; laudabilibo ſunt aq̃ pluuie.et pᷣ⸗
cipue ille q̃ cũ tonitruis in eſtate deſcendunt.
ſed tamẽ aque pluuiali cito aduenit putrefa⸗

ctio.licet ſit aqua melioꝛ. ꝓpterea qꝙ; eſt valde

ſubtilis.et fit eius putredo cauſa cõputreſcẽ⸗

dqi humoꝛes.⁊ impedit pectus ⁊ vocẽ.nã ois
ſubtilis ſubſtantia plus recipit paſſionẽ.ꝙ ſi

aqua pluuialis plus ebullierit eiꝰ putrefacii
onis receptio minuet᷑.Accetoſa quoq; cũ co⸗

medunt᷑ putrefactioni opponunt.⁊ ab impe⸗

dimẽto eiꝰ ſecuritatẽ faciũt.Aque vᷣo puteo⸗
rũ ⁊ aqueductuũ ſunt male.cõparatiõe aqua
rũ fontiũ.ſunt em aque ↄſtricte terreſtritates
longo recipiẽtes tẽpoꝛe.ex eis tũ ille deterio⸗
res ſunt quibo ex plũbo vie facte fuerint.quo
niam ex eius vᷣtute aliqͥd aliud ſumũt.vñ fre
qnter ad diſſenteriã inducũt.Aq̃ aũt paludis

deterioꝛ eſt aq̃ putei.qͥa manatio aq̃ putei a⸗

cuit᷑.ꝓpter illud qð de ipſa extrahit᷑.vñ ꝑdu⸗

rat eius motꝰ ⁊ nõ multũ moꝛat᷑ in cõſtrictio H
ne.nec manet in locꝭ vñ manat longo tꝑe.aq̃ᷓ

vo paludis.ꝓpterea ꝙ longo tꝑe moꝛat᷑ in fo
raminibo terre putrefaciẽtis.⁊ eius motus in

manãdo ⁊ egrediẽdo eſt tardus.⁊ nõ eſt niſi
in terra coꝛrupta ⁊ putrida.mala eſt. Aque la
cuales ſtates pᷣcipue diſcooperte male ſunt ?

Graues.qᷣa in bieme non intrigidant᷑ niſiꝑ ni

Pꝛimus Fok. üj.

ues.ideoq; generant flegma. ⁊ qa calefiüt in
eſtate ꝓpter ſolẽ.⁊ putrefactionẽ generãt cole
rã.et pꝛopter ſpiſicudine quide ipiaꝝ ⁊ dom
mixtionẽ terreſtriũ cũ eis.? ꝓpter reſolutionẽ
ſubtilẽ earũ.generant᷑ in eis ꝗ eas bibũt ſple⸗
nes.et eoꝛü mirach ſubtiliat᷑. ⁊ interioꝛa ipſo
rũ ingroſſant᷑.⁊ eoꝛũ extrema macreſcũt ⁊ eo

rnũ humeri ⁊ collũ.et comedẽdi deſideriũ in

eis ſuperat ſitis. ⁊ cõſtringunt᷑ eoꝛũ ventres

difficile vomeres poſſunt. et qnq; ꝑueniũt

ad vdropiſim. ꝓpterea ꝙ aquoſitas in eis veti
net᷑.⁊ qnq; apoſtemata pulmonis ⁊ ſplenis ⁊
ad diſſenteriã ⁊ ipſoꝛũ epata debilitant᷑ ⁊ in
eis multe alie egritudines generant᷑.⁊ mulie
res duriter impᷣgnant᷑.⁊ cuʒ dificultate pari⸗
unt.et pariũt pueros apoſiemoſos.et freqnt᷑
fit in eis mola et unpgnatio mendoſa.⁊ eoꝛũ
pueri ſepe patiunt᷑ varices ⁊ cruriũ inſana⸗
bilia vlcera.⁊ quartanis habũdant.⁊ multas
alias egritudines patiunt᷑.⁊ in ſenibo ſebꝛes

ffiut adurentes. ꝓpter ſiccitatẽ naturaæ ipſaꝝ.

Aque pᷣterea ꝗdus admiſcetur metallina ſub
ſtantia aut eius ſimile aq̃ ſanguuugales om⸗
nes male ſunt regulariter.licʒ in qbuſaã egri
tudiniba afferãt iuuamentũ.aqua em:n qua
ſuperat ᷣtus ferri iuuamentũ pꝛeſtat in hoc
vt interioꝛibo foꝛtitudo tribuat᷑.et vt diſſente
ria pꝛohibeat᷑.et vt virtutes deſideratiue om⸗
nes pꝛocedãt. Aque niuoſe ⁊ glaciales ſunt
groſie:nix vᷣo ⁊ aqua glacialis cũ munda fue
rit nõ cõmixta altera rei virtutẽ habẽti malaʒ
ſiue ſoluat᷑ ⁊ fiat ex ea aqua: ſiue mittat᷑ ipſa
in aqua erit bona.nocet tamẽ doloꝛes Paben
tibo neruoꝝ.ſed cũ coquit᷑ ad bonitatẽ redit.
ꝙ ſi aqua glacialis ex asuis malis fueritaut
nix vᷣtutẽ cõtrahens malã et exiraneã a locis
in qbus ceciderit erit mala.aqua pᷣterea tẽpe⸗
rate frigida ſanis melioꝛ eſt aqs oĩibus.licet
neruos impediat.⁊ apoſtemata in interioꝛi⸗
dus habẽtibo ledat.ipᷣa em appetitũ excitat et
ſtomachũ foꝛtẽ efficit.Aq̃ em calida digeſtio
nẽ coꝛrũpit.et facit natare cibũ in ſtomacho.
et ad ydropiſim adducit ⁊ ethicã. ⁊ conſumit
coꝛpꝰ Aq calefacta tepida eꝑ icit nauſeã.⁊ cũ

fuerit caudioꝛ q́; hec. ? in ieiunio bibita mul

totiẽs ſtomachũ lauabit ⁊ ventrẽ ſoluit.eã tñ
freq̃nter bibere eſt malũ.qꝛ ſtomachi vᷣtutem
debilitat.illa vo q̃ multũ eſt calida colicã re⸗

ſoluit ⁊ ſplenis vetoſitates frãgit. Aq̃ vo ſal

ſa macreſcere facit ⁊ exiccat: ⁊ poſt facit ven
trẽ ꝓpter vim radẽdi q̃ in ea exiſtit.poſtea ſtri
git eü in fine ꝓpter ſiccitatẽ nature eiꝰ.⁊xoꝛrũ
pit ſanguineʒ:ideoq; pꝛuritũ cnergt. A vᷣ
O un

.
D .
„*

nec de fontibus Luſpiceris.

turbida lapidem generat ⁊ opilationes.ideo

poſt ipᷣam res comedẽda eſt ꝓuocatiua. licet
ventrẽ habẽti plerũq; cõferat ipᷣa.et oẽs aque

groſſe ⁊ graues.· ꝓpterea ꝙ in eiꝰ vẽtre tenent
nec cito deſcẽdit. Eius vᷣo tiriace exiſtũt res

vtuoſe ⁊ dulces.Aque vᷣo alumioſe mulierũ

ſuꝑfluitatẽ currere nõ ꝑmittunt et ſpuere ſan

guinẽ. et ꝓhibẽt illu quod de emoꝛroidid /

egredit᷑.ſed coꝛꝑa q̃ febꝛibʒ ſunt apta foꝛtiter
ad ęas ꝑducũt.⁊ fere qͥdem ſplenẽ reſoluunt.

⁊ nõ coire valẽtes adiuuãt. Eree vᷣo coꝛupti

oni cõplexiõis enee exiſtũt. Emẽdat᷑ aũt aq̃ᷓ

ſi vehemẽter colel et coquere qdem aquã ea,z

qñq; colat vt dictũ eſt,. ⁊ inter pure aq ſubſtã

tiã eted qð ei admiſcet᷑ ſeꝑationẽ facit et maz
ius h̊ toto eſt iſßam ſublimãdo ſtillare.Aquã

vo cũ vino bibere vtile eſt.ex eo ꝙ eius remo

net maliciã. cũ ipᷣius malicia fuerit ex genere
pauce penetratiõis.Aq̃ etiaʒ cũ pauca fuerit chf
⁊ nõ inuenit᷑ tẽperata cũ acceto erit bibenda. Wia,

⁊ ꝓpꝛie in eſtate.qm̃ hoc a multo excuſat potu

Aqua ꝓpterea ſalſa cũ acceto bibẽda.eſt et ſi⸗
rupo accetoſo.in quã ſiliq̃ ⁊ mirti grana ſunt
pꝛoijcienda ⁊ ſoꝛbe. ⁊ poſt alumioſam q dem
agquã ⁊ ponticã bibendũ eſt totũ id qð natu⸗
rã ſoluit.vinũ qq; eſt ex eo qd poſt ipßam po⸗

4

Ahrbitationũ ſeu ten arũ ſuꝰ duplex cõſi

tatij cõfert. Suꝑ amarã quoq; exhibẽda ſũt

in qua exiſtit putrefactio nõ ſunt guſtãda nu

Dulcia et vnctuoſa anteq; ſtantẽ ⁊ paludeſtre

trietia calida ſuꝑ aquã ſtiptica ſunt exbiben

da ex fructibo frigidis.ſicut ciconia ⁊ macia⸗

na ⁊ cotula. Suꝑ aqs quoq; groſſas ⁊ tur⸗

bidas vtendũ eſt aleis. et ex eo etiã ꝙ eos cla
rilicat eſt alumẽ ⁊ amenũ.et ex eis quoq; que
dinerſaꝝ aquarũ remouẽt maliciã ſunt cepe.

qm̃ ſunt vt tiriaca.et pꝛopꝛie cepe cũ acceto ⁊

alleo etiã et ex frigidis rebo ſunt lactuce. So
let autẽ qũq; (vt Palladius ait) occultioꝛem
noxã tectioꝛ inferre aquaꝝ natura. que pꝛefa

/ .

geratio eſt. vna qͥdeʒ rõne ſalut habita

toꝝ.altera rõne fecũditat agroꝝ.⁊ pmo depᷣ

mr ſitꝰ natura dicet᷑. Sciẽduʒ eſt itaq;.vt ait
Aui.ꝙ locoꝝ habitabiliũ diſpõnes ĩ coꝛꝑi⸗
bus diuerſificant᷑ cã altitudinũ ⁊ ꝓfunditatũ
in ipᷣis.⁊ cã diſpoſitionis ipᷣiꝰ terre.ſi eſt luto
ſa aut hũefacta aut cretoſa.aut ſi eſt ĩ ea vᷣtus
minere.⁊ diſpoſitio mititudis aq̃ꝝ aut pau⸗
citaꝶ eaꝝ.et diſpõnis eoꝝ q̃ ĩ eis vicinant᷑ ſicẽ
arboꝝ ⁊ vineaꝝ aut foueaꝝ aut cadaueꝝ aut
hoꝝ ſiliuʒ.⁊ ex mõtiũ ⁊ mariũ vicinitate.Lo

ca habitabilia calida nigrificãt capillos et in

tis rõnibus diſcerni nõ põt. Ideoq; ipas ex

incolarũ ſalubꝛitate noſcamꝰ.ſi fauces biben
tiũ pure ſint.ſi ſaluuʒ caput.ſi ĩ pulmonibus

aut toꝛace.aut rara.aut nulla ẽ cauſatio.ſi ve⸗

ter aut viſcera au latera ſiue renes nullo do⸗
loꝛe aut inflatione vexant᷑.ſi vicia nulla veſi⸗

ce ſint.hec ⁊ ſimilia ſi apud incolas pꝛo maz⸗

ioꝛi ꝑte conſtare videbis:nec de aere aliquid

Capitulnz. v. De litu lo⸗

criſpãt.⁊ cũ in eis maxiĩa fuerit reſolutio.⁊ mi

nuet᷑ hũiditas cito ſic̃ in tra nigroꝝ. illis nã⸗

qʒ qͥ ibi moꝛant᷑ aduenit ſeniũ in annis.xxx.⁊
eoꝝ coꝛda ſũt timida. ꝓpterea ꝙ ſpũs multuʒ

reſoluit᷑ In locꝭ habitabiulibo frigidis ſũt coꝛ

da audacie maior, ⁊ meliꝰ digerẽtes.q̃ ſi fue
rit hũida erũt ibi moꝛãtes groſſi et carnoſi.et
młia habũdãtes adipe.qrũ vene erũt ꝓfũde ⁊
occulte.et ipſi erũt teneri ⁊ albi. In loq habi
tabilibo hũidis moꝛãtes pulcraꝝ ſüt facierũ.

rũ cutes ſũt lenes.et cũ exercitant᷑ cito adue

nit laſſitudo.⁊ eoꝝ eſtas nõ młtuʒ calefit.nec

hypems valde ĩfrigidat᷑.⁊ eis adueniẽt febꝛes
multe in oꝛe ⁊ vẽtre.⁊ ſanguĩs multꝰ exit ex
mẽſtruis ⁊ emoꝛroidibo.⁊ miltiplicat᷑ epilẽtia.

ci habitabilis.et de cognitione bonitatis et

et malicie ſue.

In loc habitabilibo ſiccis moꝛãtiũ exiccant
cõplexiões.⁊ ipſoꝝ obfuſcant᷑ cutes ⁊ exiccãt

—F

⁊ eoꝝ cerebr cito aduenit ſiccitas ⁊ eoꝝ eſtas

eſt valde calida.⁊ hyems multuʒ frigida. In

loc habitabilibo al moꝛãtes. ſut ſani et foꝛt
laboꝛis.multũ patiẽtes ⁊ viuũt diu. In locis

habitabilibo ꝓfũdis moꝛãtes. in vapoꝛoſita

te mlta exiſtũt ⁊ epat debilitate.et aqs habũ
dãt nõ frigidis.⁊ ꝓpꝛie ſi fuerit ſtãtes.vt aq̃ la
cuũ aut ſtagnoꝝ.⁊ eoꝛũ aeres ſũt mali.Delo
cis habitabilibo petroſis ⁊ diſcooꝑiᷣ hoꝛũ ae

res ĩ eſtate ſũt valde calidi.⁊ in hyeme multũ

frigidi.et eoꝝ coꝛꝑa ſũt dura ſolida ⁊ młtoꝛũ

capilloꝝ.foꝛtia.⁊ iũcture manitfeſte ⁊ vĩcit in
eis ſiccitas.⁊ ſũt multũ vigilãtes.et ſũt malo

rũ moꝛũ inobediẽtes.et eſt i eis belloꝝ foꝛtitu

do.⁊ ſolertia ĩ artibo ⁊ acuitas. In locꝭ mõtu

oſis niuoſis moꝛantiũ.iudiciũ eſt ſic iudiciũ

aliaꝝ terraꝝ frigidaꝝ.⁊ eoꝛũ tre vẽtoſe.et dũ
nix moꝛat᷑ generant᷑ in eis boni vẽti.ſʒ cũ nix

reſoluit᷑ ſi mõtes hẽant qͥ vẽtos ꝓhibeãt fiũ=t
vapoꝛoſa. In lo habitabilib marinis tpat
caliditas ⁊ frigiditas.ꝓpter ſui hũiditatis ad

paſſionẽ inobediẽtiã. Habitãtiũ in loc ſeptẽ
trionalibo.iudiciũ eſt ſicẽ iudiciũ ciuitatũ ⁊ tẽ

poꝝ frigidoꝝ.in qͥbo młtiplicant᷑ ↄſtringẽdi

expmẽdi egritudies.⁊ młtiplicant᷑ in eis hũo

res ĩ occulto coꝛꝑis ↄgregati.⁊ ſolet ĩ eis eſſe
digeſtiue bonitas.⁊ vite lõgitudo.in coꝛꝑib⸗

Aꝓpierea eoꝝ vlcera ſanant᷑ ꝓpt᷑ eoꝝ foꝛtitudi⸗

nẽ.⁊ ſanguis eoꝝ bõitatẽ.⁊ ꝓpterea ꝙ exteriꝰ
nõ eſt cã q̃ eas laxat.aut q̃ eas detegat.ſʒ ꝓpt᷑
multã caliditatẽ coꝛdiũ eoꝝ ſunt ĩ eis moꝛes
lupini. Habitãtiũ in locq meridionalibo iudi
cia ſũt iudicia terraꝝ ⁊ tẽpoꝝ calidoꝝ.plłimũ
auũt aq̃rũ q̃ ſũt ĩ eis eſt ſalſuʒ ⁊ ſulphureũ.⁊ ca
pita moꝛãtiũ in ipᷣis ſunt plena hũidis mate

rijs. qm meridies hͥ oꝑat᷑.⁊ eoꝝ vẽtres ſũt ſo⸗
luti.ꝓpter illud qð ab eoꝛũ capitibo ad ſtoma

chos deſcẽdit.mẽbꝛa q̃̊ʒ eoꝝ ſunt laſſa ⁊ debi

lia.⁊ ſenſus iboꝝ gues.⁊ deſideria etiã come
dẽdi ⁊ bibẽdi debilia.et q̊libet vino guant᷑ et
ꝓpterea ꝙ capita eoꝝ ⁊ ſtomachi debilia exi⸗
ſtũt.vlcera q̊ʒ eoꝝ durit᷑ ſanant᷑ ⁊ mollificãt᷑.

mlieribo qʒ accidit multꝰ ſanguĩs mẽſtrui exi

tus.nec ↄſtringit᷑ niſi cũ magna difficultate.
⁊ freqnt aboꝛciũt.ꝓpt᷑ młuitudinẽ egritudinũ
eaꝝ.viris q̊ʒ accidit a vẽtre ſanguie exitus ⁊

emoꝛroides.⁊ obtalmia hũida q̃ cito ſanant᷑.

ſenibo vᷣo in pᷣma ſenectute cũ trãſeũt.l.ãnos
accidit ꝑaliſis ꝓpter eoꝝ catarros.⁊ accidit oĩ
bus eis ꝓpterea ꝙ ſũt eoꝝ capita plena aſma
⁊ cẽſura ⁊ epilẽtia.⁊ accidũt eis febꝛes.ĩ qͥb

caliditas ⁊ frigiditas ↄiũgunt᷑.et febꝛes lõge
pypemales ⁊ nocturne acute.acute vᷣo febꝛes

Dꝛimus Fol. v.
parũ accidũt eis ꝓpterea q; eoꝝ vẽtres multũ
reſoluũt᷑ ⁊ diſſoluit᷑ ſubtileqð eſt ĩ ipoꝛũ guo
ribo. De loc hĩtabilibo oꝛietalibbo ciuita? q̃ ẽ
ab oꝛiẽte eſt atꝑta.⁊ in oppoſitiõe poſita ẽ ſana

⁊ boni aeris.ſol em̃ in pncipio diei ſuꝑ eã ele
uakłet aerẽ eiꝰ clarificat. poſtea recedit ab ea

aere iq clarificato.⁊ exſufflant ſuꝑ eã vẽti ſub

liles q̊s ꝑmittit eis ſol.deinde ipſemet eos ſe

quit᷑ ⁊ cõueniũt eoꝝ motus De locis habita
bilibo occidẽtalib in ciuitate q̃ ab occidente

eſt diſcooꝑta.eteſt ab oꝛiẽte cooꝑta nõ venit
ag eã ſol niſi tarde. ⁊ illico cũ venit ad ißam

incipit elõgari ab ea.qꝛ nõ ei apꝛopinquãdo
incedit. non & eiꝰ ſubtiliat aerẽ nec exiccat.ſʒ
dimittit ipᷣm hũidũ groſſuʒ.⁊ ſi ventꝰ einit⸗
liit.mittit eos ab occidẽte ⁊ in nocte.iudicia &
ipſaꝝ ſunt iudicia ciuitatũ huidaꝝ cõplexio

nũ.caliditatẽ habẽtiũ tꝑataʒ groſſaʒ.⁊ niſi eẽt

Apter illud qð ex ſpiſſitudie ꝓuenit aeris eoꝝ

natura veris nature ſilis exiſteret. ſanitas vo

in eis minꝰ exiſtit qᷓ; in terris oꝛiẽtalib cũ di

minutiõe młta. q̃re qͥ leca eligit habitabilia

cognoſcere dʒ terrã ciuitat.vł loci alteriꝰ ha
bitãdi.⁊ quõ eiꝰ exiſtit diſpoſitio ſᷣm alcitudi
nẽ ⁊ ꝓfunditatẽ.⁊ diſcoopturã aut cooꝑturã
⁊ eiꝰ aquã ⁊ ſubam aq̃ ipᷣiꝰ.et quõ exiſtit ſᷣm
ſui ꝓpalationẽ eius ⁊ diſcooꝑturã.aut ſᷣm ſui
occultationẽ ⁊ ipᷣius pfunditatẽ.⁊ ſi ſit vẽſts
expoſita aut in terra ꝓfunda.⁊ debes cogno
ſcere vẽtos ibi flantes.ſi ſint ſani frigidi.⁊ qͥd
ei ſit viciũ ex maribo ⁊ pelagis ⁊ mõtibo et mi
neris.Et dʒ ſcire q̃lis ſit terra ſᷣm ſanitateʒ ⁊
egritudinẽ.⁊ q̃ egritudines illic cõmoꝛaſtib⸗
euenire ſolẽt.⁊ dðʒ cognoſcere illic cõmoꝛãtiũ
foꝛtitudies.⁊ eoꝝ deſidefia ⁊ digeſtiuã.⁊ nu
trimẽtoꝝ eoꝝ bonitatẽ.Et quõ ełꝰ exiſtit ſtru
ctura.⁊ ſi ſit ampla ⁊ ſpacioſa.aut ſit introitꝰ
anguſtꝰ. poſt hoc optet vt feneſtre ⁊ poꝛte ſint
oꝛiẽtales ⁊ ſeptẽtrionales.ſitq; illud vñ mag
ſollicitari debet vt venti oꝛiẽtales ſtructuras
ingredi valeant.⁊ vt ſol ad vnũquẽq; locũ in
trare queat qͥ ibi exiſtit.qm̃ ipſe eſt qui aerem
rectificat.vicinitas quoq; aq̃rũ dulciũ nobi
liũ currentiũ multaꝝ ⁊ mũdaꝝ.⁊ q̃ in hyeme
infrigidant᷑ ⁊ eſtate calefiãt.⁊ diuerſe ab eis q̃
occultant᷑ eſt res cõueniẽs ⁊ adiutoꝛiũ pᷣbẽs

De ſitu ville id eſt domꝰ tã rõne habitatoꝛuʒ
; fruciuũ ſcribit egregie Vaxro villã edificã

dã potiſſimũ.intra ſepta ville habeat aquã.ſi

nõ q;pꝛo xĩe q̃ ibi ſit nota vł ꝑhẽnis influat.ſi

vᷣo aq nõ ẽ viua.ciſterne faciẽde ſub tecᷣ.⁊ la

cus ſub diuo ex altero loco.vt hoĩes ex alto
pecꝰ? vti poſſint. dãdã oꝑaʒ vt potiſn mi ſub

radice mõg ſuueſtrꝭ villã ponat.vbi paſtiões
ſũt laxe.aut vbi vẽti ſaluberrimi flabũt.q̃ po⸗
ſita vſt ad exoꝛtos equinoctiales aꝑtiſſima q;

eſtate hʒ vmbꝛã. hyeme ſolẽ. Si cogaris pe
flumẽ edificare curãdũ eſt ne aduerſus eũ po

nas. hyeme em fit vehement frigida et eſtate
nõ ſalubrꝭ.Aĩaduertẽdũ eſt ſi aq erũt loca pa

luſtria ꝓpter eaſdẽ cauſas.⁊ qꝛ cũ areſcãt cre
ſcũt aĩalia qᷓdã minuta q̃ nõ pnt ocłi cõſeqͥ. et

ꝑ aera intꝰ in coꝛpꝰ ꝑ os ⁊ nares ꝑueniũt.⁊ ef

fictũt difficiles moꝛbos. Itẽ ſcropha.vitãdũ

eſt inqͥt ne in eã ꝑtẽ ſpectet villa ex q̃ vẽtus g⸗

uioꝛ afflare ſolet.ne in cõualle caua ſʒ potiꝰ? in

ſublimi loco edifices.eo ꝙ cũ ꝑflat᷑ſi qð ẽ ibi

aduerſariũ inferat᷑ faciliꝰ diſcutit ꝓpterea lo⸗

cus qͥ a ſole tota die illuſtrat᷑ ſalubꝛioꝛ eſt.qᷣa

⁊ beſtiole ſi q̃ ꝓpe naſcunt᷑⁊ iferunt᷑ aut aflan
tur aut aritudie cito peunt. Nimbi repétinin
ac toꝛrẽtis fluuij ꝑiclo ſi illis in hũilibo ac
cauis locis edificia hñt. ob h̊ ⁊ ꝓpter pᷣdonũ

manꝰ ſuꝑioꝛa loca tutioꝛa in villa faciẽda ſta

bula bubula q̃ in hyeme poſſint et᷑ calidioꝛa.

Itẽ cellas ĩ loco plano vbi vaſa vĩaria et olea
ria eẽ poſſint. Itẽ vbi ſtent fruct' aridi.vtõS⸗
nũ ⁊ fenũ in tabulatꝭ. Itẽ vbi vᷣſet᷑ familia ꝓ
uideduʒz vt feſſi oꝑe aut frigoꝛe aut caloꝛe poſ
ſint cõmodiſſime ſe in qͥeteʒ reciꝑe.villici pe
iqahuã cellã eẽ oꝑtet.eũq; ſcire qͥ d introeat aut
exeat noctu.qͥd ve ferãt.pᷣſertim ſi hoſtiarius

nemo. Catho ſcribit villã vꝛbanã ꝓ copia
edificato ĩ bono pᷣdio.ſi bñ edificauerꝭ liben

tius ⁊ ſepiꝰ venies.fundꝰ melioꝛ erit ⁊ fructu

plus capies ſi te vicinitas libenter videbit.

oꝑa faciliꝰ locabis.oꝑarios faciliꝰ cõduces.

Capitkm. of. De turis li

uie tũbis ĩ diuerſis loc diuerſimode faciẽdis

Pꝛimus

AIrie ſiue tũbe faciẽde in rure occaſiõe

habitationis dñni ⁊ ruſticoꝝ ⁊ ad eã fru

ctuũ poꝛtãdoꝝ ⁊ aĩaliũ nutriẽdoꝝ qdruplex

eſt ↄſideratio.aut em locꝰ vbi curiã facere di
ſpoſitiõis ſitꝰ eſt int᷑ alias domos ville.aut ẽ
ab eiſdẽ remotꝰ.iteꝝ aut ĩ plano aut ĩ mõtibo.
rurſus aut eſt ĩ loco tuto.aut ꝑiculoſo poſitꝰ.
ſi qͥ deʒ int᷑ alias domos ville ſitc eſt. curia nõ
taãta eget foꝛtitudine et munitiõe clauſure.qͥa
minꝰ eſt furũ inſidijs expoſitꝰ locus talis.et

qꝛ ꝓximũ hʒ vicinoꝝ auxiliũ ſi fuerit opoꝛtu
nũ.ſi vᷣo eſt ab alijs domibo ĩ loco ſolitario ſe

gregatꝰ. cõuenientibo foueis ripis ⁊ ſepibo vn
diq; cingẽdo ꝓpter oppoſitas rõnes. ſi eſt

in plano ſiqdẽ nimis depᷣſſo ꝑ totã curiã t᷑ra
cumulãda eſt aliũde.⁊ pluuie in eã cadẽtes in
de poſſint facile deriuari. Si vᷣo ĩ mõnbo ſue
rit vbi mons foueis aqſis muniri nõ poſſit.
eligat᷑ locꝰ cui niſi ꝑ oꝛdiatũ introitũ ſit aſper
acceſſus.vt q̃ foſſaꝝ circuitu muniri nõ põt.
ſeueritate rupis ⁊ altitudie muniat᷑. Si autẽ
locꝰ eſt ab impietate inimicoꝝ tutꝰ.tũc ſuff⸗
cit ſi talibo ſolũmodo vallet᷑ munitionib ꝙ a
furibo qͥ etiã plerũq; pac inſidiant᷑ tꝑe ſecurꝰ

exiſtat.Et cũ in ꝑte ꝑiculoſa fuerit ſiqdẽ val

de potentibo inimicis expoſitꝰ.tutiꝰ erit locũ

deſertum ad tpᷣus relinqre.q; incaute ſe ⁊ ſua
moꝛti ciuili aut naturali exponere. niſi foꝛte
pꝛemfamilias ad fabꝛicã inexpugnabilis ca

ſtri vel arcis diuitian moneat młtitudo. Si

vo beronarij aut debiles umici ꝑtes illas qñ

q́; intrẽt ⁊ ſpoliẽt curia murꝭ aut ↄgruo palã
gato cingat᷑.ad q̃ ſi dñi facuitas nõ ſufficit.in

vno angulo curie fiat ripaꝝ ac fouee muni=⸗
tio foꝛiᷣ.⁊ ſuꝑ ea bactifredũ quoddã vł turn.

in ꝗᷓ eũ rebo ſuis ſe prfamilias cũ colonis tꝑe
opꝑtuno reciꝑe poſſit. Pꝛemiſſis itaq; iã dictꝭ
cõſideratiõibo eligẽdus eſt locꝰ curie ĩ magis
idonea ꝑte agroꝝ.cuiꝰ magnitudo talis eſſe
debebit.qᷓ̃ ꝓpoꝛtionabilit᷑ colẽdaꝝ terraꝝ mẽ

ſure rũdeat.⁊ in toto circuitu foſſaꝝ latitudie
Ddeſignata.tantũ infra tũbaʒ q̃ntũ eſt dimidie

fouee latitudo vndiq; notet᷑.ibiq; circũ circa

tꝑe cõgruo vicʒ octobr vel nouẽbꝛis febꝛua

rij vłmarcij ſalicũ vl poploꝝ aut vlmoꝝ plã⸗
te qͥnq; pedibo vł etiã minꝰ ſibinuicẽ eꝗᷓ diſtã
tes ponant᷑.deinde foueas ꝑſequant᷑ foſſoꝛes
ad interiꝰ tũbe terrã vniuerſaʒ ponẽtes.⁊ ter
rã ſolidã ꝑ vnũ pedẽ iuxta foſſatã vacuã ⁊ di
ſcooꝑtã relinqᷓntes.vbi poſtmodũ aliq̃t ex di
ctis tꝑibo ſpinaꝝ plãte iacẽtes ponant.et ſuꝑ
ducta iterũ dicta terra cũ vãgis ⁊ accaroniba⸗

Em foꝛmã ripaꝝ vnũ pedẽ ſurſum excreuerit

Liber
terũ ſpina x plãtis oꝓpoſitꝭ ſuꝑ eas t᷑ra iterũ
cumulet᷑ſicq; agẽdũ eſt donec ad ſũmitatẽ ri
pe fuerit ꝑuentũ.ſi o timeat᷑ de ruina ripaꝝ.
loco ſpinaꝝ vel int᷑ ipſas plãtas gminis viri
dis ponant᷑ radices.ſunt aũt ſpinarũ plãte ta

les qᷓles ſunt plãte ſpinaꝝ inde ſi hꝛi pñt.ipſe

em ſunt mirabiles ad pũgendũ.vlł ſint ſpine

albe aut pꝛuni ſilueſtres aut plãte roſaꝝ ſilue
ſtriũ vel domeſticaꝝ albaꝝ.rubo vᷣo licʒ ſatis

foꝛtẽ faciat ſepẽ. tñ oẽs alias ſuſfocat ptãtas
cũ non magne exiſtũt.⁊ ideo mihi nõ :nultuʒ

placet ſi poſſint alie ex pᷣdictis hꝛ?i.Plurimuʒ
aũt cauẽdũ eſt ne int᷑ pꝛedictas ſpinaꝝ acies

arboꝝ fructiferaꝝ aliqᷓ plãte ponant᷑. qᷣa deſi
derio fructuũ hoĩes ſepes deſtruũt et foſſata
in tm̃ ꝙ talis curia nũq; poterit clauſa teneri
Plate ſiliter infructuoſe arborꝭ ibidẽ nate nõ

pꝓcuret᷑ augmentũ.qᷓ eis creſcentibo ſpinaꝝ di

lecta cuſtodia ex ipiaꝝ arboꝝ vmbꝛis ⁊ radi

cib impijs aut oĩno ꝑiret.aut magnã leſionẽ
ſentiret. Pꝛeterea pᷣmo ⁊ ſcdᷣo anno eadẽ ſpia

tũ plãte ſinglis eſtadᷣ menſibo herbis ibidem

nasꝶ mũdent᷑.ne ab ipſoꝝ radicibo hũoꝛe vio

lent᷑ attracte plãtule areſcere defectu nutrimẽ

ti cogant.Plãte vᷣo ſalicũ populi vł vlmoꝝ

qbo pꝛiꝰ dixi eẽ plãtandas ſine dubio in ſũmi
tate ripe ꝓueniæt.qᷓ cũ circa ſe tre noue mititu
dinẽ habeant ⁊ ꝑ eaꝝ radices trãſeant aq̃ cu

xie defluẽtes ad foueas mirabilit᷑᷑ cõualeſcẽt.

inter q̃s fieri poterit ſeps ficta.vłqð melius

eſt ſtati cumulata ripa int᷑ eas młtitudo ſpiſ⸗

ſas plãtulaꝝ dictaꝝ arboꝝ inſigat᷑.hec autẽ

cũ cõualeãt.⁊ inciſiõe atq; plicatura ⁊ ſpiſſa⸗

te fuerit foꝛtẽ cõſtituũt ſepẽ.ſeu q̃ſi plãgatum
quoddã qð longiſſimo tꝑe ꝑdurabit.Stipi
tes vᷣo dictaꝝ arboꝝ pmitꝰ palãgataꝝ int de
cẽ pedes ĩ aliũ eleuare nõ patiarꝭ.qꝛ vltra mo
dũ pᷣuaret curiã q̃ ꝓpter ſalutẽ habitantiũ ae⸗

rẽ ſalubꝛẽ reqrit ſolis bñficio ⁊ ventoꝝ eo ex

cepto ꝙ ſuꝑ qibet tũbe angulo arboꝛẽ vnuʒ
q;tum aſcẽdere poterit ꝑmittas ĩ altũ extolli.

⁊ inde nũerũ inferre.qm hec curiaʒ plimũ de

coꝛabit.nec pᷣſatũ ꝓpter eaꝝ ꝑuũ nũeꝝ infer⸗

re pote rũt leſionẽ. Pꝛeterea ⁊ oue ſiliter ſupꝛa
poꝛtas dimittant᷑ augeri.ad q̊ꝝ vmbꝛas qͥe⸗

ſcãt hoĩes tꝑe magne eſtꝰ. His igit᷑ diligent

obſeruas ſine magnis expẽſis curia foſſatis
ſpiĩiaꝝ ſepibo ⁊ arboꝛũ foꝛti munitiõe pᷣcincta
cuũ laudabili foꝛma ⁊ comoda habitantiũ cu
ria manebit ĩ cacumie mõtis.circa domos fi⸗
ant ſepes ex plãtis maloꝛũgranatoꝛũ.hec em̃
phlante loca aſꝑa nõ foꝛmidabũt.qꝛ hec arbu
Hfula modico nutrimẽto ↄtẽta eſt.⁊ ſepẽ cõſti⸗

Reimus Fol vf.

tuit ſpiſſaʒ ⁊ foꝛtẽ ex mlta pullulatiõe radicũ

ip̃i. Et voletibo ꝑ eã ingredi pũgẽtibo ſpinis

eius virilit᷑ ſe opoonit.Et nibilominꝰ fruguz

vtilẽ ⁊ decoꝛẽ ſingłis anuis poſſeſſoꝛibo ſuis

p̃ſtat. Oagne aũt arboꝛes in talibo nõ cõua

leſcũt locis.qͥa plimo indigẽt nutrimẽio.qd

ibi ſufficient᷑ hẽi nõ põt vbiterra nimiũ eſt ſa
xoſa. Verũtũ in locis decliuis mõtiũ vbi eſt
letũ ſolũ pñt pᷣdicte plãtatiões ⁊ maxie ſpino

