prrita. medulle aũt plataꝝ vident eſſe ſiẽ mir⸗

cha.in aĩalib.⁊ ꝑ meduilã arborꝭ decurrit.⁊

pulſat plus de ſpiritu plãte q;ᷓ ꝑ aliquã aliaꝝ
viaꝛ.⁊ in ea eſt vigoꝛ ſpũalis plãte:qꝛ alit᷑ ꝑ

tes ſtãtes a radice non bñ viuificarent᷑ ad fſfo upplemẽ mpli
ciũ.qᷓ ſũt carnes vel ea q̃ ſũt in loco carniũ nõ
hñtibo carnes.ita ſũt in plãtis lignee ꝑtes vł

mã ⁊ᷣpeciei plãte.⁊ ideo plãte hñt oꝛtũ ⁊ pᷣnci
piũ ramoꝝ qͥ oꝛiunt᷑ a coꝛꝑibo plantarũ a me
dulla q̃ſi ex vicariosadicis.ſed qñ ligna ſcin⸗
dunt᷑ ꝑ ariditatẽ ꝓfundat᷑ freq̃nter ſciſſura cõ

tinue vſq; ad medullã ⁊ vltra.⁊ non inueni

ꝓfunditati ſciſſura niſi raro.plãte aũt q̃ nutri
unt᷑ ex medulla ꝑ poꝛos trãſuerſales hñt me⸗
dullas maioꝛes.⁊ q̃ nutriunt᷑ ꝑ poꝛos directe

aſcẽdẽtes hñt medullas minoꝛes.qũq; nõ vi

dent᷑ medullas hꝛe qũ magne efficiunt᷑.ꝓpter
hoc ꝙ lignee tunice artate ꝑ alias circũ veſci
entes cõpꝛimijt ⁊ quaſi inſenſibilẽ faciũt viã
medullarũ.et pꝛobabile eſt ꝙ hoc ſit vna cau
ſa coꝛruptiõis magnaꝝ plantaꝝ interiꝰ.ſuf⸗
focaiio videlicʒ ſpũs vitalis ĩ medulla inclu

ſi.ꝑ hoc ꝙ cõſtringi ꝑ circũſtans induratuʒ

⁊ cõſtrictũ lignũ.ipᷣa aũt ſuba medulle videt᷑

eſſe ſiẽ purgamentũ quoddã colericũ.qð pij

cit de naribo aĩaliũ.⁊ hoc fit ꝓpter caloꝛẽ ſpi⸗
nitꝰa motũ qͥ pulſat in medulla.cuiꝰ ſignũ eſt

Sltundus
ꝙ; fere oẽs medulle plantaꝝ pꝑfectaꝝ inueniũ
ſur a pꝛincipio iuuẽtutis plante eoꝝ albe hu
mide.et in pꝛoceſſu etatis declinãt ad acuita
tẽ ⁊ ſiccitatẽ.Sũt aũt plante fere quedã totaʒ
ſubam habẽtes medulloſaʒ ſiẽ ſambucꝰ ebu
lus ⁊ huiuſmodi.⁊ oẽs ille nodos habẽt mul
tos.⁊ nutriunt᷑ ex medulla.⁊ ideo eſt multuzʒ
in eis.⁊ in hoc genere eſt vitꝭ.ſed minꝰ eſt me
dulloſa qᷓ; ſambucꝰ vł ebulus. alias aũt expe

rimur plãtas in toto ↄcauas ſic fiſtulas quaſ

dã ⁊ calamos.⁊ hoc fit ideo.qꝛ ille multũ in⸗
digẽt ſpũ fumoſo libero q eleuat᷑ in concauo
plantaꝝ illo ex nutrimẽto qð aſcendit ꝑ dire
ctos poꝛos laterũ plãte.ſic arũdo ⁊ calamoꝝ.
genꝰ ⁊ hmõi. Hec igit᷑ eſt diſpoſitio medulla
rũ.coꝛtices ĩ plãtis ſũt ſic coꝛia ĩ aĩalib.niſi
qꝙ adeo nõ coherẽt plãtis quẽadmoduʒ coꝛia
in anĩalibo.⁊ ſic̃ in aĩalibo ꝑs coꝛij cũ eſt exco
riata ſeu abſciſa nõ recreſcit ſine magna aĩia⸗

lis cicatrice.ſed ſciſſa ꝑ longũ ⁊ latũ pellis ci⸗

to cõſolidat᷑.ita eſt in coꝛticib plãtarũ. ꝓpter
qð exſiccant᷑ plãte frequent᷑ quãdo in ſtipiti

bus in circuitu coꝛtices ab eis abradant᷑ vſ⸗
q; ad carnẽ plãte ligneã vel herbalẽ.nõ eſt au

tẽ coꝛtex ex cõtectiõe venaꝝ ſiẽ coꝛnu aĩalis.
ſed ſuba coꝛticis generat᷑ ex terreſtri plãte ex⸗

pulſo ad ſuꝑficiẽ ipᷣius. Eſt autẽ coꝛtex duo

rũ modoꝝ ſcʒ interioꝛ ⁊ exterioꝛ.interioꝛ mol
lioꝛ.exterioꝛ durioꝛ et aſperio.
Dee diyner ſitate naturaliũ ⁊ ſimpliciũ parti
um plante ⁊ de cauſa augmenti eius.

Icut aũt ĩ aĩalibo intreticulatiões vena

rũ ⁊ neruoꝝ ſũt ſupplemẽta ꝑtiũ ſimpli

herbales q̃ ſimplices ſũt et matiales. eo ꝙ in
fluũt ꝑ nutrimẽetũ.⁊ effluũt ꝑ exiccatiõeʒ plã⸗
taꝝ ad modũ lane lõge cãdide.⁊ qͥbo auci au

geat᷑ plãta ⁊ qbo deſiccat ⁊ diminu plãta vi

det᷑ exiccari ⁊ diminui.⁊ talia ꝓpꝛie dicunt᷑ꝑ

tes ſimplices ĩ plãt, ⁊ naturales eo ꝙ influũt

p nutrimentũ ⁊ effluũt ꝑ exiccatiõeʒ plãtarũ.
aut mat᷑ialia ſupplemẽta ſic materia ĩ aĩalibo.
hec aũt q̃dã cõi ⁊ vſitata anothomia cogno⸗
ſcit᷑ ĩ vꝛtica maioꝛe canapo ⁊ lino.⁊ mł alijs
q̃ vias venales hñt multũ foꝛtes ⁊ viſcoſas ⁊

Directas.⁊ qñ aq̃ cõputruit ĩ eis ⁊ caro mate

rialis et poſtea exiccat᷑ ⁊ cõminuit᷑ ⁊ cõfricat
⁊ recedit.⁊ remanẽt vene illaꝝ plãtaꝝ ad mo
dũ lõge lane cãdide.⁊ molles ꝓpt᷑ viſcoſũ ſub

ſtãtiale qð ẽ ĩ eis.⁊ fiũt ex eis pãni.Eth ẽmo
dus quẽ hẽbant antiqͥ phi in coꝛꝑiba hoĩm ⁊

alioꝝ aĩaliũ.q̊s ligabãt õ ictũ aq vehemẽ ⁊

—

—

= . —
—, — —

W

1

g:
Y.

iäͤ
ebu
vita
onaʒ
cbu
mul
lan;
tme
cppe
gna
in⸗
cano
dire
nox
ulla
miſi
rin
exco
aig⸗
sci⸗
ppter
tipiti
w⸗
cſtau
hialis,
ſteer⸗
rduo
emol

parni
zyen
ſinpl
nün

Nesnt

vcin
zhli⸗
ch au
iavi
unt
fluüt
tarmn.
lliby.
Nno⸗
ls
382
nate
icat
imo⸗
jſub
mo
imn

tunc abluta carne naturali mollioꝛi. rema⸗

net reticulatũ ex neruis ⁊ venis.⁊ demõſtra
bat᷑ modus diuiſiõis earũ in coꝛꝑibo aĩaliuʒ.
ſic̃ autẽ eſt in vꝛtica canapo ⁊ lino.ita etiã eſt
abſq; dubio in alijs plant.licet materiale nõ
poſſit ita ab officialibo ꝑtibo ſepari in eis.ꝑs
aũt nõ ſimplex in plãta dẽ eſſe que ex plurib⸗
ſimplicibo eſt cõpoſita.ſiẽ radix ramus ⁊ hu

iuſmodi.plãta dẽ a platone eẽ figura oĩs vni

uerſi. radices em hʒ ſubtus oꝛi ſiles. ſed dila
tant᷑ vndiq; vt nutrimentũ accipiant. ⁊ ideo
dilatat᷑ plãta inferiꝰ.ſuꝑius vᷣo dilatat᷑ ꝓpter

ramoꝝ infuſionẽ.qͥ młtiplicant᷑ ex duabo cau
ſis.quaꝝ vna eſt materialis ſcʒ nutrimẽti ha
buũdatia. altera aũt efficiẽs qᷓ eſt caloꝛ ſoł vndi
q; exteriꝰ tangẽs arboꝛẽ.⁊ ebullire facies ſuc⸗
cũ ⁊ euocãs ad exterius.⁊ ideo erumpit in ra
moꝛũ multitudinẽ in ſuꝑioꝛibsꝛ vbi magis cõ
ſtringit᷑.⁊ ꝑ digeſtionẽ ampliꝰ ſubtiliat. ⁊ hu
iuſmodi ſignũ eſt ꝙ plãte que circũſepte ſunt
mulq alijs plãtis.ſic arboꝛes ĩ nemoꝛib ſpi
ſis ⁊ vmbꝛoſis creſcunt in altũ ⁊ nõ multipli
cant᷑ in eis rami. necnõ multũ ingroſſant᷑ eo⸗

rñ ſtipites.⁊ carẽtia q̃dam ramoꝝ eſt:eo ꝙ; ꝑ

caloꝛem ſolis nõ põt in eis euocari ⁊ ebullire
ſuccus ad ſuꝑficieʒ. ſed potius frigus vmbꝛe

cõcludit caloꝛẽ interiꝰ.qͥ intus multiplicatꝰ
ex fugia cõtrarij eleuat totũ nutrimentũ in al

tũ.⁊ cũ motus frigoꝛis ſit ad centrũ.quotiẽs
mot?ꝰ ſolis a cẽtro nutrimentũ expellit ad cir

cũferentiã vt impiguet᷑ ⁊ dilatet ſtipes.totiẽs
reflectit᷑ a frigoꝛe loci vmbꝛoſi in ſe nutrimẽ

mũ. et impeditſtipitis in groſſationẽ fieri.

Capituln. v. De genera⸗

tione ⁊ natura folioꝛũ floꝛũ ⁊ fructus.

Setüdus Fo. xf.
Ico itaq; ꝙ folij in oibus plantis ma⸗
teria eſt humoꝛ aquoſus.nõ bene dige

ſtus. nõ bene a fece terreſtritat vigeſto et pur
gato.aliquãtulũ paſſus ⁊ cõmixtus. Finalis

4.

aũt intẽtio folioꝝ eſt ad fructuũ cooperimen

tũ. eo ꝙ natura purgatioe indigeat a ſuꝑflui⸗
tate humidi aquoſi. ⁊ cũ ſit ſagax ⁊ ingenioſa

eodẽ purgamẽto vtit᷑ ad fructuũ defenſionẽ.
Materia aũt tã folioꝝ qᷓ; fructuuʒ ẽ.qm̃ duo
vapoꝛes ſunt in genere. tã in vẽtre plãte q; in
alijs vapoꝛibo oĩb.vapoꝛ ſcʒ hũidus ⁊ aquo
ſus.⁊ vapoꝛ ſiccus ⁊ vẽtoſus.vapoꝛ hũidues
eſt materia fructuũ. ꝓpter qð etiã fructꝰ ſcom
genꝰ ſuũ vẽtoſi eſſe iudicant᷑ licet aũt foliũ ꝑ

vmbꝛã tẽperatã reſtringat ſolis arſurã. tamẽ

qꝛ fructꝰ? indiget multa vi ſolis. ꝓducit᷑ foliũ
aliquantulũ diſtãs.vt nõ obſtet digeſtioni q̃
fit ꝑ ſolẽ.floꝛũ aũt ſubſtãtia generaliter eſt fa⸗

cta ex hũido fubtilioꝛi. qð caloꝛe pᷣmo ebul⸗
lit. ꝓpter habũdantiã q̃ eſt in ipᷣo dilatatad

modũ folij.ideo tñ qꝛ humidũ hʒ mag dige
ſtũ flos naturaliter eſt odoꝛis boni.qð nullo

mogo eẽt niſi humidũ optie digeſtũ et ſubtile

hꝛet ſiẽ ⁊ terreſtre.⁊ qdð in ipᷣo eſt ſubtiliſſimũ

eſt ⁊ valde cõmixtũ cũ hũido.cũ em̃ ex vapo

re terreſtri vẽtoſo creatio ſit fructuũ.eſt in ipᷣo
vapoꝛe ſubtiliꝰ aliqd ⁊ hũidiꝰ ⁊ mioꝛis ter⸗
reſtritatꝭ qð nõ defacili cõſtat ⁊ inſpiſſat᷑ cali
do digeſtiuo.⁊ hoc tñ fit magꝭ vapoꝛabile ᷓ
reſiduũ eiuſdẽ qð eſt in ſuba plãte in loco gẽ

me in q̊ erũpit fructꝰ. pᷣmo caloꝛe ſtatim erũ⸗

pit ⁊ foꝛmat᷑ in floꝛẽ ꝓpt᷑ qð adheret floꝛi ros.

qd mel ꝓducit ⁊ cerã.⁊ hoc inuenimꝰ in inte⸗

rioꝛibo floꝝ pꝛofũdo.qꝛ tũ natura foꝛmatſub
tile humidũ.qð paſſuʒ eſt a ſubtili ⁊ bene cõ
mixto ſicco fluit ex ipᷣo ſuptile ⁊ bñ decoctuʒ
quoddã humidũ.aut per modũ qñq; dulcis
flegmat in creatiõe humoꝝ in aĩalibo cõſtat
ergo ꝙ floꝛuʒ ſuba fit ex ſubtili aq̃ſo terreoq;
ſubtilitate ſua potiꝰ foꝛmabile eſt in ſiguraʒ
floꝛũ qᷓ; in groſſiciẽ fructuũ.⁊ ideo pᷣmo calo
re veris floꝛes erũpunt ꝓpter ſubtilitatẽ ſube
ſue materialis.⁊ faciliꝰ ledunt᷑ a frigoꝛe qᷓ; fo

lia ⁊ fructꝰ ꝓptereandẽ cauſaʒ.⁊ ſunt multuʒ

redolẽtes/ꝓpter ſubtile humidũ qð a ſicco cõ
uenient paſſuʒ eſt.⁊ quaſi ſpũdlit ita reſoluit
in ipſoꝝ ſuba.⁊ humidũ folioꝝ magis groſſe
aq̃ indigeſte eſt ⁊ hũiduʒ fructuũ in pncipio
ſui mag eſt ſtipticũ ⁊ terreſtre indiges multa
digeſtiõe ꝓpter qð vltimo cõplet᷑ poſt folia et
floꝛes.ampliꝰ cũ fructus cadunt ⁊ germiant
nõ trahũt augmẽtũ vel nutrimentũ a carne il
la.ſed a cra cuiꝰ ſignũ eſt ꝙ cũ auferors a⸗

ro circũpoſita melius germinãt ſemĩa q; qñ
eis remanet.pᷣterea nutrimentũ fructuũ pu⸗

treſcit facile.eo ꝙ natura non excogitauit il⸗
luel miſi vt putreſcat cõpleto ſemĩe.⁊ cadens

in loco ſemis fimet ⁊ infundat lutũ in q̃ ſemẽ

faciliꝰ cõualeſcat.cuiꝰ ſignũ eſt opꝑꝰ ruſticoꝝ.
cũ em̃ vites voꝛaces volũt facere fimãt eas ex
pãpinis ⁊ acinis q̃ colligũt ex ipᷣa eadẽ vinea

cuiꝰ vites voꝛaces eẽ intendũt.hec etiã cõſide
rant᷑ in oꝑibo nature.ſi em̃ caro fructus ad fe

cũditatẽ ſemĩs nõ ↄfert.cũ natura nõnũqᷓ; de

friat neceſſarijs ꝓculdubio ſeꝑaret ſeia ꝑ ce

ſurã ⁊ aꝑturã a carne fructuũ cadẽtiũ.⁊ huiꝰ
ↄtrariũ videmꝰ in nature oꝑe.oꝑtet em̃ ꝙ fi⸗

matio terre q̃ fit ꝑ putridã carnẽ fructꝰ ad fe
cũditatẽ ſeis eiuſdẽ oꝑet᷑.contigit aũt frequz
tiꝰ deꝑire fructũ q; floꝛẽ ex aliq̃ triũ cauſarũ.
aliqñ em magne ſũt plãte.⁊ hũiduʒ ponũt ad
nutrimentũ ex q̊ foꝛmãdus erat fructꝰ.ſʒ ſub
tile qð trãſit in floꝛẽ nõ eſt incoꝛꝑabile plãte.
⁊ tũc perit fructꝰ ⁊ nõ flos.aliqũ aũt nõ ita ci⸗
to põt moueri groſſum ⁊ vinci ſiẽ̃ ſubtile hüi
du.⁊ tũc ſcdᷣo tercio vł q̃rto anno fructificat.
licet om̃i anno floꝛeãt. aliqũ aũt nõ põt ita ii
attrahere ꝓpter duriciẽ ſuaꝝ radicũ.⁊ tũc foꝛ
te nõ ttrahũt ſufficiẽs nutrimẽtũ fructibo ni
ſiꝑ duos annos vel tres.⁊ qñ cõgregatũ fue⸗

rit in plãta ſufficiẽs nutrimẽtũ tũc fructificat

õ in alijs ãnis. In oleis igit᷑ pinguibo tale

eſt iudiciũ ſiẽ diximꝰ. ſed olee ſepe puant᷑fru

ctu.eo ꝙ ad fructũ eiꝰ multꝰ humoꝛ ⁊ piguis
exigi:⁊ multus caloꝛ digerens.⁊ ideo ex di

cuis cauſis frequenter impedit.
Capitulü. uf.

ne et diuiſione plantarum.

5.

St aũt vnꝰ modus vnitiõis qͥ fit ꝑ in⸗
ſitionẽ. in 3 planta vnit᷑ plãte.ſic ſtipes
ſtipiti.⁊ ptinuat᷑ cũ ipſa:ita
ꝙ; ꝑ oĩa efficiunt᷑ eiuſdẽ ligni ⁊ nutrimẽti.cuʒ

radici.⁊ ſiẽ ramꝰ

tũ ſint eiuſdẽ ſpeciei.aut foꝛte eiuſdẽ generis
qũ fit inſitio.Et plãta q̃ inſerit᷑ im trahitnu⸗
trimẽtũ ab ea cui inſerta eſt ꝙ inferiꝰcui ſit in
ſitio natura ſua nibil ꝓducit niſi radices.ſu⸗
pius aũt neq; ramos emittit neq; ſurclos ni⸗
ñi raro.digerit tñ ſucc ad naturã ⁊ modũ inſi
te.⁊ nõ eius cui inſerit᷑.⁊ ex ̊ ſcimꝰ in arboꝛe
duas eẽ digeſtioes. lʒ ad inuicẽ ſint ſa ſiles.
qᷓꝝ vna eſt ĩ radice.⁊ altera in ſtipite ⁊ ramis
qꝛ ꝓbabile ẽ melioꝛẽ eẽ inſitiõeʒ ĩferioꝛẽ qᷓ; ſu
ꝑioꝛẽ.⁊ qᷓntomag fiat inferiꝰ tãtomagis fru
ctũ ⁊ ſapoꝛeʒ eiꝰ ĩmutari ⁊ domeſticari.q̃nto

vo.iat altiꝰ tanto minꝰ.qꝛ maio: eſt imutati

Grlundus

onis vᷣtus in toto q; in ꝑte. ⁊ maioꝛ in maio⸗

ne ꝑte coꝛꝑis q in mioꝛi.⁊ qʒ his mirabiius
eſt caro fructꝰ eſt ᷣm naturã ⁊ vᷣtutẽ digeſtio

nis ſtipitꝭ.⁊ ſapoꝛ nuclei⁊ vigoꝛ eſt ſᷣm natu
rã ⁊ vᷣtutẽ radic.cuiꝰ cauſa ẽ ꝙ pulpa carnis
fructuũ ẽ de ꝓximo fluẽs.ſuba aũt nuclei nõ
põt de ꝓximo fluere.ſʒ de ea ꝑte q̃ eſt loco coꝛ
dis plãte.ex cuiꝰ ᷣtute tota arboꝛ infoꝛmat᷑.

⁊ hec eſt radix.ſiliter eſt aũt in ſeĩbo anĩaliũ q̃ᷓ

ex maxiĩa ꝑte abſcindunt᷑ de cerebiᷣ anĩaliũ ⁊

attrahũt᷑. vt diſtillãtia ꝑ totũ coꝛpꝰ vᷣtutẽ coꝛ

porꝭ totiꝰ accipiãt.ſic em̃ ⁊ nuclei trahũta pᷣ

mo mẽbꝛo arbor.vt accipiãt ᷣtutem totiꝰ.et

maxie radiò q̃ eſt ᷣtutẽ tribuẽs toti coꝛpoꝛi
plataꝝ.¶ Dubitat᷑qre in aĩalibo diuiſa nõ cõ

ualeſcũt.diuiſoꝝ aũt in plantꝭ vtrũq; cõnale
ſcit.ſolutio ꝙ videlicʒ planta ꝓpter ſibitudinẽz
ſuaꝝ ꝑtiũ vndiq; ſic ꝑ os qð ſugit nutrimẽtũ
⁊ in ſe q̃ſi in vẽtre ⁊ venis digerit᷑ ideo cõöua
leſcere põt.ſed in aĩalibo q́;uis habeãt ĩ multꝭ⸗
ſilia coꝛꝑa.⁊ ideo diuiſa ĩ vtraq; ꝑte retineãt
ſenſuʒ ⁊ motũ.tñ quedã oꝛgana diuiſa a reliq́
coꝛpꝑe hñt foꝛmã ſic os.⁊ ideo q̃cũq; ꝑtes illis

deſtituunt᷑ cõualeſcere nõ pñt.eo ꝙ nec nutri

mẽtũ pñt ſugere.necad ↄgruitatẽ ſui coꝛpis
degerere ſine illis. in diuiſiõe aũt iſta mag la
cerata cõualeſcũt.niſi ſint valde rare ſube.ſiẽ

vitis ⁊ ſalix:qꝛ cũ lacerat᷑ ad inferiꝰ ramuſcłs

retinet meatꝰ aptos ⁊ vias integras vᷣſus nu
trimẽtũ. ⁊ ideo ſtat vt vie ille ad nutrimentũ
attingũt incipiũt ſuggere ⁊ cõualeſcit plãta.

cum aũt ſecat᷑ vel inſcidit᷑ tune poꝛi dinigunt᷑
vt pũctũ vnũ ad nutrimẽtũ ⁊ nõ ꝑ lõgitudi⸗

nẽ aliã nutrimẽtũ infigũt.⁊ in ipſa ſectiõe to⸗

tũ coꝛpꝰ plãte cõcutit.⁊ ipſi poꝛi artant᷑ ꝑ col
liſionẽ ⁊ ↄpᷣſſionẽ impetꝰ ſecãtꝭ.⁊ ideo frequẽ
ter areſcũt inciſi.pᷣter vitẽ et ſaliceʒ qͥ ſunt rare

ſubße. ſed tů mag cõualeſcit ex trãſuerſo aliq̃n

tulũ longo vulnere abſciſus ramꝰ.qᷓ; directe

abſciſus circularit᷑.⁊ hoc cõtingit vt dixi:q a

poꝛos plures tũc aptos habebit vᷣſus nutri
mentũ qñ ex trãſuerſo ſecat᷑.q; qũ ex directo.
cuiꝰ ſignũ eſt ꝙ qñ diuidunt᷑ radices antiq̃ꝝ
arboꝝ ſm longitudinẽ meliꝰ fructificant.eo

ꝙ ꝑ totã lõgitudinis diuiſionẽ ꝑ poꝛos fit at

tractꝰ nutrimenti.ſi aũt ex directo ſecet᷑ in pꝓ⸗
fundũ nihil oĩno cõfert.⁊ foꝛme nocebit.im̃
ꝙ areſcũt arboꝛes ille.adhuc ⁊ huiꝰ alia ratio

eeſt. ꝙ longitudo diuiſa nõ impedit curſuʒ nu
trimẽti. ſed latitudo diuiſa ſtatim curſuzʒ ⁊ vi
am nutrimẽti intercipit ⁊ impedit.⁊ ideo ſcii
ſura ĩ arboꝛibo ꝑ lõgitudineʒ facta nihil oĩno
in lapoꝛe ⁊ figura variat fructus qñ fuerit ſa

unu

ſoa
—

nat.
gioet
hbunt
lingi
noae
ſapli
foor
gont⸗

tit

gent
apn
moe
bue⸗
l

deef
ſarüe
fopn
gbor
igtꝛe
maüe
ſtut⸗
biting
0inoe
Moye
gemmn
gappe
lace
guikin
luſce⸗
heple
reciße
Apro⸗
bitiüin

(GSl

MAmai
Maurg
Mlden
ga⸗
ſinſenn
ſiott
untee
lan y
Mine
Obus

gio⸗

Hine
cſtio

Nan
nis
einõ
ocoꝛ
i⸗
lq
ü
icoꝛ
tap
toer
poꝛi
ocoõ

nuln
neit
nĩ
iis
nutri
orpis
Gl
beſĩ
uſchs
snu
nntü
in.
noor⸗
udi⸗

töelo⸗

Kpool
feuẽ
nerne
haliqn
birece

u
reclo⸗
i⸗
n,c
füat
np⸗
Lim
fano
znu
N
ſol
oino
giuſs

Liber

nata.ſi aũt dinidant᷑ vltra medullã que in me

dio eſt ramuſculoꝝ ⁊ cõſolident᷑ ſtatim varia

bunt᷑ fructꝰ et ſapoꝛ eoꝝ ꝓpter diuiſionẽ q̃ cõ
tingit ꝓpter impedimentũ nutrimẽti qð fit in
nodoſitate q̃ naſcił ex hoc ſᷣm latitudĩeʒ diui
ſa plãta.⁊ ideo diuiſio ſᷣm latitudinẽ eſt q daʒ

nogdus inſitiõis.⁊ nõ diuiſio ĩ longũ.ſic oſtẽ

demꝰ in ſeq̃ntibo.pᷣterea plãtis ꝑ abſciſionẽ ⁊
reſtitutiõeʒ ꝑtiũ oꝛganicũ reddit cõtinue iu⸗
uentus.cõtigit aũt aliquã ꝑtẽ amittere radicẽ
et pullulabit ex ſtipite alia radix.⁊ nutriet ra⸗

mos aut oẽs aut aliq̊s.⁊ pullulabit ex radici
bus ſtipitis ⁊ rami:⁊ ſiliter cõtingit amittere

⁊ recuꝑare ramos aut omnes aut aliquos.

Capitulu. vij. De tranl⸗

mutatione vnius plante in aliam.

Nus modus trãſmutatiõis eſt. ꝙ raro
põt pꝛeſcidi ſilua quercina cõpletoꝛũ li
gnoꝝ ⁊ magnoꝝ ꝙ recreſcat ĩ eadẽ ſpẽ.nã p⸗
f(cciſis arboꝛibo p̃dic recreſcũt arboꝛes q̃ tre-
mule dicunt᷑.⁊ arboꝛes q̃ dicunt᷑ mirice inꝑ⸗

tibo alamãnie q̃ ſunt maioꝛis ignobilitatis qᷓ;

Pme fuerit.cauſa aũt huiꝰ eſt ꝙ radices vetu
ſtarũ arboꝝ ſolide ⁊ dure ſunt ⁊ clauſoꝝ po-
roꝝ.nec valẽt vltra pullulare poſtq; ſtipites

arboꝝ ſtantiũ ſuꝑ eas pᷣciſe fuerint.putreſcũt

igit᷑ ⁊ caloꝛ exalans ex ipᷣis ⁊ ſecũ trahẽs hu

midũ efficit᷑ maturꝰ plãte alteriꝰ ſpẽi.⁊ qꝛ de
ſtitutꝰ eſt a vigoꝛe arboꝛis anterion pullula⸗
bit in arboꝛẽ ignobilẽ.⁊ aliqñ nõ pullulabit

oĩno.aliqñ nõ generat᷑ inde niſi fügus vł gra

mẽ.vel aliq̃ alia herba.Eſt et aliꝰmodus val

de multiplex ſiẽ certiſſime ꝓbare poterit oĩis

qͥ experit᷑ in talibo.fere em̃ q̊tienſcunq; vna ⁊

eadẽ arboꝛ fructifera ĩ ſtipite abſcidit᷑.⁊ relin

quit᷑ inferioꝛ ꝑs in tra.ſic fit in inſitiõe.⁊ ipſi
eiuſdẽ arborꝭ fragũ in eodẽ trũco inſerit᷑.fiũt
inde plãte q̃rũ fructꝰ necĩ figura nec in ſapo
re cũ pᷣcedentibo cõuemũt.cũ aũt inſerunt᷑ fra

ga pnoꝝ ⁊ cinoꝝ vel alioꝛũ fructuũ oſſa ha⸗

bẽtiũ in trũcũ ſalic efficiũt᷑ fructꝰ ſine oſſib.
¶ Siliter aũt ſi inſerit᷑ vitꝭᷣ in ceruſũ vł pirũ
vel malũ.iueniunt᷑ vue mature/qñ ceruſa ſũt
matura vel pira vel mala.⁊ tales mutatiões
valde mirabiles oñdũt ſe his qͥ diuerſas ſtu
dioſas faciũt inſitiões. Itẽ exceptũ eſt.qꝙ cuʒ

inſerunt᷑ fraga ꝑſici in pni vel cini trũcũ ſiue

ſtipitẽ/q; mutant᷑ ambaꝝ arboꝝ nature.⁊ fi
unt eſcula maioꝛa ⁊ melioꝛa qᷓ; ſint alia eſcu⸗
la:⁊ videt᷑ hoc fieri ſic̃ in aĩalibo ex ꝑmixtiõe
vicinoꝝ ſeminũ in cõplexiõe.ſiẽ aſini ⁊ eqͥ.ex
qbus generant᷑ muli:vl burdones.nõ em̃ lõ

—

Sitüdus Fo. xijf.

ge eſt ꝑſicus a pᷣno vel cino.⁊ ideo cũ vtraq;
arboꝛ rare ſube ſit.vtraq; vᷣtutẽ ſuã còicat al
teri.⁊ ſic ex ꝑmixtis vᷣtutiba in loco inſitiõis
fit ſuccꝰ ꝑmixtarũ vᷣtutũ.⁊ ideo tũc ulud qs
ꝑ locũ inſitiõis excolit᷑. ꝑmutat᷑ paulatim in
ſpeciẽ aliã qᷓ eſt eſculus arboꝛ:qͥa ꝑ figurã fo⸗
lioꝛũ agnoſcit/j illa vicinitatis aliqͥd hʒ ad
cinũ ⁊ pꝛinũ.⁊ oſſa q̃ ſunt in eſeulis etiaʒ hĩiq
indicãt vicinitatẽ.pᷣdicta ſcribit frat᷑ Alber⸗
tus.Eſt aũt pꝛeter dictas mutatiões illa q̃ de
ſilueſtri fu domeſtica.⁊ domeſtica fit ſilueſtrꝭ

cuiꝰ modũ ⁊ cauſam optet cognoſcere.eſt enn

de exꝑtis:ꝙ omis plãta domeſtica ſubtracto
cultu fit ſilueſtrꝭ.ſilueſtres autẽ habẽt plures
fructꝰ qᷓ; domeſtice.⁊ oĩs ſilueſtrꝭ domeſticaa
qñ cultꝰ adhibet᷑.ſilueſtres aũt habẽt plures
fruct? q; domeſtice.ſed hñt eos mĩoꝛes ⁊ acri
oꝛes.ſed domeſtice habẽt dulcioꝛes ⁊ pautio

res. vel minꝰ acros vel maioꝛes fructꝰ qᷓ; ſi⸗

ueſtres. Modus autẽ quõ domeſtica fit ſilue

ſtris. eſt ꝑ ſubtractionẽ cultus.⁊ loci indura
tionẽ ⁊ arefactionẽ.et pᷣcipue ſi ad ſabuloſita

tẽ ⁊ arenoſitatẽ cõuertat᷑.tũc em̃ duricies nõ
permittit ad plantas diſtillare vel euapoꝛare

nutrimentũ ſufficiẽs. Arefactio aũt pꝛiuabit
nutrimẽtũ.ſed ſabuloſitas ⁊ arenoſitas vndi

qʒ facit euapoꝛare.⁊ nõ cõſtabit vapoꝛ circa
radices plãtaꝝ.⁊ tũc macre ⁊ ſpinoſe ⁊ pluri
moꝛũ fructuũ efficiunt᷑. Hultitudo aũt fru⸗

ctus eaꝝ ex ſiccitate ꝓuenit.qꝛ ſiccitas eſt cẽ

diuiſiõis ĩ mita ⁊ ꝑua. Vndiq; em̃ intercipit
nutrimẽtale humidũ ſicco.⁊ ideo ĩ młta ꝑua
diuidit᷑. Efficiunt aũt fructꝰ acerbi vel ama⸗
ri.ꝓpter q̊ ꝙ tale nutrimẽtũ nõ obedit digaſti
oni.⁊ plãte ſic̃ facit humidũ domeſticatiõis.
Mogdus aũt q̊ ſilueſtres cquertunt᷑ in dome
ſticas valde ẽ mltiplex.⁊ vᷣſat᷑ circa tria in ge
nere. B ẽ circa naturã plãtaꝝ.⁊ circa vmbꝛas
⁊ ſoles ipᷣaꝝ.qm̃ oꝑtet fundũ ipᷣm ↄuertere ⁊
unpignan ſolidũ ⁊ ↄtinuũ facere.⁊ tũ non
dep̃ᷣſſet᷑.itaq; ſuꝑiꝰ diſtillãtes boĩtates reciꝑe
nõ poſſit ⁊ inferiꝰ ex tra vapoꝛãtes circa radi

ces plãtaꝝ ↄtinere.⁊ optet cõgerere eũ ex tali

tra q̃ cũ ſtillicidijs ĩ ſe fluetib infundat᷑ ⁊ cuʒ

vapoꝛatiõe moueat᷑ aꝑte.⁊ ↄgrue contẽperet

ad ↄplexionẽ plãtaꝝ.Circa plãtas aũt eſt ↄſi
deratio.putãdo eas ꝑ abſciſionẽ ſpinaꝝ ſuꝑ⸗
fiuarũ.Et ꝑ inſitionẽ.⁊ aliqũ per vnguẽta ⁊
emolitiõe eiꝰ.⁊ ꝑ diuiſionẽ coꝛti eius.vt in⸗
groſſari poſſit planta.⁊ fit inſitio ſi debeat ſu
ueſtrꝭ domeſticari.opoꝛtʒ ꝙ fragrũ eiuſdẽ in
ſerat᷑ ſtipite ſuo.aut fragrũ alten q̃ euã eſt ſil
ueſtris.aut fragra eiuſdęẽ in ſtipite 0 mae

Tiber
tia vltra medullã ex tranſuerſo incidant᷑ ⁊ re
ligant᷑:.quia talis modus inciſionis vel inſiti
one generatus ex ſoliditate ſua magis retinet
caloꝛẽ naturalẽ.ſicut lapis calefactus magis
⁊ maioꝛẽ diuturnũ habet caloꝛeʒ quã lignũ.
humoꝛ etiam diutius ſtat in tali nodo.tamen
pꝛopter toꝛtuoſitatẽ ⁊ etiã pꝛopter ſoliditatẽ
ip̃ius.⁊ ideo melius ibi digerit᷑⁊ fructus fi⸗
unt tunc dulcioꝛes ⁊ cõuenientioꝛes.⁊ iſte eſt
pᷣcipuus modus domeſticatiõis.Conſidera
tionẽ autẽ diligentiſſimã oꝑtet habere in vm
obꝛis ⁊ ſolibus taliũ locoꝛũ:quoniã quedã nõ
bene cõualeſcũt niſi in vmbꝛa.vt cucurbita.
⁊ quedã nõ niſi in ſole calido vehementioꝛ ſi
cut vitis.⁊ ita eſt de aljs muli.⁊ ideo iſta ſũt
valde attẽdenda.q; aũt maioꝛes ⁊ pautioꝛes
ſunt fructꝰ domeſticaꝝ qᷓ; ſuueſtriũ plantaꝝ
cauſa eſt humidi nutrimẽti habũdãtia.ꝙ nõ

eſt tot diuiſionum. eo ꝙ nõ in tm̃ habʒ in ſic

cis ⁊ acutis ꝑtibus ſic nutrimentũ ſilueſtriũ.
⁊ ideo cũ ſit habũdãs nõ facile diuiſibileʒ in

pautioꝛa diuidit᷑.ſed in ea in que diuidit ha-

bundãtius fluit.et ideo magis creſcunt ⁊ in⸗
groſſantur fructus earum.

Lapitulu. unij. De altera

14 tionis diuerſitate que fit in planta.

Ecundũ autẽ generatiõis diuerſitateʒ

.,notanda etiã occurrtt alteratiõis diuer
ſitas in plantis.eo ꝙ ipſa frequẽter cauſat ge

neratiõis diuerſitatẽ.⁊ hoc traditũ eſt ab an

tiquis.eo ꝙ arboꝛ ipſa loci frigiditate ⁊ anti⸗
qtate nimis indurat᷑ ⁊ cõpactũ hʒ coꝛticeʒ qͥ
ↄoludit poꝛos ⁊ radices ꝑ q̃s nutrimẽtũ tra⸗
here debzʒ. ⁊ ſi ſcindat᷑ radix eius pᷣcipueĩ ra⸗
mis maioꝛibo ipᷣiꝭ radices ⁊ ſciſſure illi lapis
immittat᷑:ne iterato cõcludat᷑ ⁊ conſolidet᷑ in
cipit trahere nutrimentũ per poꝛos partium
ſciſſure ⁊ iterato vegetari ⁊ fructificare. et ſic
de ſterili arboꝛe fit aliqñ fertilis. Ampliꝰ que
dã arboꝛes dicunt᷑ maſcłi ⁊ q̃dã feĩe ⁊ diſcer⸗
nunt᷑᷑ in hoc qꝛ pᷣus pullulat maſcłs ꝓpt᷑ cali
dũ foꝛtiꝰ mouẽs ꝙ folia plãte ſtrictioꝛa ⁊ mi
noꝛa ſunt ꝓpter ſiccitatẽ maſculi ⁊ hoc hñt in
plãtis pluriba locũ.ſed maxiĩe in palmis in qͥ
bus rami vel puluis maſculi poſitꝰ ſuper ra
mos femie cõfert ad generationẽ ⁊ maturati⸗
onẽ fructuũ.idẽ eſt ſi plante᷑ maſculus iuxta
feiam ⁊ odoꝛ maſculi bñficio vẽti deferat᷑ ad
feminã. Siliter ſi arboꝛes maloꝛũ punicoꝛũ
plantent᷑ iuxta oliuas. vt vapoꝛ paulatim ad
oliuas ferat᷑ cõferũt.Et ꝑ oppoſitũ q̃dã plãta

rũ cõuocate alijs impediũt generationẽ etfru

Belundus

ctificationẽ eaꝝ.ſicut coꝛilus impedit vitẽ.et

nux impedit oẽs alias platas.ꝓpter ꝑnotabi
lẽ amaritudinẽ quã hʒ. Ex alteratiõe etiã ali

qñ contigit.ꝙ tm̃ aliqñ ex frigiditate velalia
cauſa alterat᷑ plãta ꝙ mutat᷑ oĩno in aliã ſpe⸗

ciẽ.aut ſcdᷣm totũ aut ſcdᷣm ꝑteʒ.⁊ hoc modo

dicit᷑ calamentũ mutari in mentam.aliqñ ſili
ter aũt triticũ in ſiliginẽ mutat᷑ aliqũ.⁊ econ

uerſo ſiligo in triticũ vt ait Albertus. Cauſa

aũt maxima alterationũ iſtaꝝ eſt ꝑ cultũ.nu
trimentũ.⁊ locũ.Amigdala em̃ ⁊ malagrana
ta ⁊ quedã alie plante a ſua malitia mutant᷑ꝑ

culturã. Malagranata etiã ſtercoꝛe poꝛcino
fimata ⁊ dulci aqua frigida irrigata melioꝛẽ
tur. Amigdale aũt pᷣcipue qñ humidũ ſuper
habũdat ſi clauis infigat᷑.vel etiaʒ ꝑfoꝛent᷑cin
aliq̃t locis.vt diſtillet ſuꝑfluũ humidũ cũ gũ

mi qð multũ tꝑe emittũt poſt cõfixionẽ ⁊ ꝑfo

rationẽ ⁊ emũdationẽ. Sic etiã plante q̃ ver⸗
micloſos faciũt fructꝰ curant᷑.ſed ruſtici non
faciũt niſi vnũ foꝛamẽ ꝑ qð diſtillat ſuꝑfluũ.
qð cũ emittit.aliud meliꝰ digerit᷑a caloꝛe cõ⸗
plexionali. ̊ etiã artificio plante ſilueſtres in

oꝛtẽſes qñq; cõuertunt᷑ educit᷑em̃ ex ipᷣis hu

midũ in cultñ.⁊ ꝑ cultũ alterant᷑ coꝛꝑa eoꝝ ſi

cut ꝑ medicinã.⁊ tũc ad aliã cõplexionẽ ↄuer

tunt᷑ſic medicꝰ ducit hũoꝛeʒ in aliũ. ⁊ poſtea
p̃bet nutrimentũ bonũ ⁊ alterãtibo ſtudet ad

generationẽ ſanguis boni.locꝰ tñ ⁊ laboꝛ in⸗
duſtriꝰ in cultu multũ ↄferũt.maxie ad tales
alteratiões.⁊ pᷣcipue tꝑe anmi in q̊ fuerint hu

iuſmodi plãtatiões ⁊ alteratiões. OQuedã em̃

plãtaꝝ nõ emũdant᷑ niſi trãſplãtent᷑.tpᷣus aũt
in q̊ pcipue plãtant eſt ĩ pᷣncipio verꝭ.cũ tota
adhuc vᷣtus eſt ĩ plãta.tũc em trãſplãtata cõ⸗
ualeſcit.qꝛ iã in ſe attraxit hũoꝛẽ ⁊ caloꝛeʒ.ex

⁊ calidũ erẽ euaneſcat ꝑ euapoꝛatiõeʒ· Plate

aũt plantant᷑ in hieme ⁊ meliꝰ cõualeſcũt qm

ea q̃ facta ſũt ĩ vere In hieme vᷣo calidũ natu
raleclauſuʒ eſt ĩ ſemĩb plãte.⁊ calidũ qð eſt ĩ

viſceribo terre ↄcluſuʒ facit euapoꝛare ſubtile
hũidũ ad radicẽ q in locũ calidũ terre infigit
⁊ ex his plãta cõualeſcit. Nã viſcera tre ma⸗

gis ſut calida in hieme q; in aliq̊ alio tꝑe ãni.

Lũ aũt viſcera plante ſic hũido vapoꝛãte im
plent.impiguant᷑ ſole appꝛopinqnte emittũt
7 cõualeſcũt.Et hec eſt cauſa ꝙ plãtatio q̃ fit
ꝓfunde in viſcera tre optie cõualeſcitin hie⸗
me In autũno aũt pauciſſime plãtant᷑qꝛ tũc

hũoꝛ euapoꝛauit.⁊ caloꝛ ⁊ t᷑ra redacta eſt in

cinerẽ frigidũ ꝑ caloꝛẽ eſtat.⁊ ſic nec ex parte

terre:nec ex ꝑte plãte cõualeſcere põt. In eſta

W

teui
cl
Poon
o:
laͤic
füan
ahr
Uunt
gol
wns⸗

U

cafu
ntn
ctusn

Corar

honge
ſoch
gnan
amnpl
pole
worri
Potnit
lcke
Venis
herit
pter
htec
lſche
Nlant
mnin⸗
lemnuta
ſeries
Uuuspe

e
busine
2
n
Mor⸗
Met
oro
tafue
lehee⸗
lurgen
Ulite

tvitec
Motabi
ecnali
ygl
läiſpe⸗
Nemodo
liqiſti
n.7 econ
3Canſ
cultünu
Agang
hunante
Poꝛcino

uper
Nenkin

füchi

ſcägi
neao⸗
teöjver⸗
tia non
ſupflui,
llore co⸗
eſresin
Lißshu
acopſi
onioer
epoſteu
kudet ad
aboꝛin⸗
Adtales
aimbu
mäcfi
töusaüt
ci ton
litnac⸗
Nlor et
3 Ple
cütqñ
iciinatu
igoͤcti
reſobtle
rinſi
gema⸗
peüni⸗
ritein
emittut
tioqjfit
lin be⸗
trii
enchn
erpan 4
Irck

naliter diſceſſioni eoum.

Capitulũ. xj. D

Liber

te aut generaliter mala eſt plantatio pꝛopter

calidũ ⁊ ſiccũ.quod euaneſcere facit vigoꝛes

plantaꝝ pᷣcipue tamẽ in cancro et leone.poſt

q; oꝛit᷑ ſtella q̃ dicit᷑ canicula.qͥa tũc tẽpus ca
lidiſſimũ ⁊ ſicciſſimũ eſt.⁊ ſunt coꝛꝑa plãta⸗
rũ arida.⁊ virtutes earũ debiles.⁊ terra pua

ta humido nutrimẽtali,. In paucis t locis qᷓ
tanto feruoꝛe tẽperant᷑ fit plantatio in tꝑe di

cto ſiẽ eſt locus qui vocat᷑ coꝛonia frigidiſſi
mus valde ⁊ humidus.aut ex mõtibo.aut qꝛ
multũ eſt iuxta polũ aquilonaren.
Capituln. ix. Dr dinerſi⸗
tate plãtaꝝ ſumpta iuxta diuerſam fructuuʒ
pꝛoductionen.
NViedã arboꝛes vno anno fructificãt.in

Alio reficiunt᷑ ⁊ tales ſunt młie.pᷣcipue

masne arboꝛes. ſicut oliue ⁊ piri ficulnee.q li

cet ramos pꝛoducãt qbus cooperiunt 7 dila
tant᷑.tamẽ in ramis ülis nõ eſt habũdãs fru⸗

ctus niſi alterius fructus anni.eo ꝙ mulcitu
do ramoꝛũ trahit ſucũ ad ſui nutrimentũ. et

non ꝑ mittit pullulare fructũ niſi in cercio an

no cũ redũdat humoꝛ in arboꝛc. ſic etiaʒ ma

gna anialia mimis ponunt idẽ ſemiĩe q; ꝑgua.
amplius q̃dam iuuetute ſterilioꝛes ſunt q;ᷓ in
pꝛofecta etate.qð ideo cõtingit ꝙ ſuccus to⸗
tus trãſit in nutrimentũ ipſoꝝ.cũ aũt ſteterit
nutrimẽtũ tũc meliꝰfructificãt.ſic̃ vitꝭ q̃ vetu
la eſt melioꝛes ⁊ vtilioꝛes ꝓducit vuas q; iu
uenis dũmõ ad extremã ⁊ decrepitã nõ ꝑue⸗
nerit ſenectutẽ. Jlq em̃ in omibus fit ſterilis
ꝓpter ſiccũ ⁊ frigidũ qð habũdat in ea.q̃dam
aũt ecõtrario meliꝰ fructificãt in iuuẽtute qᷓ;
in ſenectute.ſicut amigdali.piri. Harũ auteʒ
plantarũ natura ꝑfecta eſt calida ⁊ humida

in iuuẽtute ex qbus qualitatibo poſt iunentu

tẽ mutant᷑ in frigidũ ⁊ ſiccũ.⁊ ideo ſpmuʒ tũc
ſteriles efficiunt᷑ deinde in totuʒ aride.⁊ hoc

plus patiunt᷑ amigdali q; piri.

7 5 *
Capitulnn. x. De his qᷣ⸗
bus indiget omnis planag.
MHMnis planta tota in oĩb ꝑtibo q̃ttuoꝛ
ingdigetpcipue.ſic̃ ⁊ aĩal ſemiali.icʒ hu
mido termiato loco cõuenienti.⁊ aq̃ ſiue hu
moꝛe tẽperato nutriẽte.⁊ aere ſibi cõſimili et
ꝓoꝛcionali.Cũ quattuoꝛ ꝑfecta ⁊ cõuenien
tia fueriĩt.optime naſcet᷑ plata ⁊ creſcit. Si au

tẽ hec vel aliqͥd eoꝛũ diſceſſerit ab ea.debilita

tur generatio ⁊ incrementũ plante pꝛopoꝛcio

Getüdus Fo. xiij.
ciũt ad plante generationẽ ⁊ augmentum.
Erbe aũt ⁊ qͥcquid vegetat᷑ ⁊ creſcit ra
dicit infixũ terre.indiget vno vel plu⸗
ribo de qnq; rebus.hec aũtſunt ſcʒ:ſemẽ.pu⸗
tredo. humoꝛ.aq̃. plãtatio.q̃ eſt plantã ſuper
plantã naſci alã. Hoꝛũ autẽ quiq; pꝛimũ eſt
qð in ſe virtutẽ habet foꝛmatiuã plante.⁊ eſt
in ipſo materia ⁊ efficiẽs ſimul.ſecundũ autẽ
virtutẽ infoꝛmatiuã accipit a vᷣtute ſtellaruʒ.
humoꝛ aũt qui cõmixtus eſt ex elementis.ci
bus eſt ⁊ materia tam generatiõis qᷓ; genera

te plante.habet em̃ planta digeſtionẽ depu⸗⸗

ratã quã trahit de terra. Aqua aũt ſicut in cõ
munibo nutrimentis non deſeruit niſi in hoc
ꝙ eſt elemẽti vehiculũ.nec fluxuʒ haberet ad
partes cibo.niſi per modũ aque. innutribilis
em̃ exiſtens in ſeipſa nutribilẽ facit cibuʒ ad

membꝛũ. ⁊ ad ptes illas q̃ nutriunt᷑. Planta
tio autẽ ſuper plantã aliã.eſt qᷓ fit ꝑ inſitionẽ,
et cõualeſcit.pꝛopterea ꝙ plãta interius ha⸗

bens humoꝛẽ putridũ virtuteſolis exalat il⸗
lum. Et ſic planta infixa alie plãte in figura

differens ab ipᷣa. Sunt igit᷑ tria iſtoꝛũ gene⸗

rationi plante deſeruiẽtia.duo aũt cõferũt. ſe

mẽ ⁊ putredo.⁊ plãtatio in plãta alia.q̃ em̃ ge

neratiõi cõfert opoꝛtet ꝙ habeat foꝛmãs ſe
aliqd. ⁊ ad ſpeciẽ plãte deducẽs.hoc autẽ eſt
foꝛimatiuũ a vᷣtute inferioꝛi.ſicut ſemẽ a vᷣtu⸗

te vniuerſali ſuꝑioꝛi.ſicut putredo. Et hecqͥ
dẽ duo ſimpliciter cõferunt ad plãte genera⸗

tionẽ.Terciũ aũt eſt.qð eſt plantatio plante

in plãta alia.cõfert ſimiliter ad generationeʒ

⁊ tranſmutationẽ ipſius in figura. Similit᷑
aũt que cõferunt ad cibum plante diuerſita⸗
tẽ habent dupliceʒ.quoniã huiuſmodi eſt vt
cibi ſubſtantia.aqua autẽ cdsert pꝛopꝛiũ aliũ
motũ ad partes nutritas. Sunt autẽ quedaʒ
adhuc que vident᷑ conferre plantarũ genera⸗
tioni ⁊ incremento.de qͥbus etiã ſupꝛa eſt fa⸗
cta mentio.ſicut locꝰ cõueniens.et aer conna
turalis.ſed hec faciũt aliqͥd ad eſſe plãte.ſʒ ad
bñ eſſe nõ cõferunt.niſi rõne ſemĩs aut putre
dinis aut humorꝭ.q̃ ſunt tẽpata ex loco ⁊ ae⸗
re plãte cõnaturalibo ⁊ cõuenientibo. Idẽ aũt
ger qͥ venit in plãte cõ ſtitutionẽ inuica hu⸗
moꝛe ſemĩs ⁊ putredinis ⁊ plãte.ſicut fit etiã

in anialibo. Amplius plante vegetant᷑ in cali

do tẽpoꝛe in vmbꝛa noctis.⁊ ligneſcũt ad ſo
lis feruoꝛem.eoq; caloꝛe ⁊ humoꝛe ꝑ euapo⸗
rationẽ deſtituunt᷑.in hyeme etiã qũ cõſtrin⸗
gunt᷑ plãte exteriꝰ inueniunt᷑ intꝰ ſuccoſe val

de magis q; in eſtate. Accidens autẽ qð mul

ehis uͤfa

tum variat ⁊ mutat naturam plantarum. eſt

Liber

cultus homis.⁊ hoc eſt ideo ꝙ plante in ge⸗
nere animatoꝛũ iuxta elemẽta ſunt.⁊ elemen
Joꝛuzʒ vires 7 materie multum habentes. ideo
ꝙ; mutat qualitatẽ terre ⁊ humoꝛis in qua ſi⸗
ta eſt planta multũ mutat naturã plante.

Capitulũ.xij. De putre⸗

die ſiue letamĩe. ⁊ ſtercoꝛatiõe.⁊ cibo plãtaꝝ.

Icet natura ſola ſit pncipiũ rerum na⸗

turaliũ.tamẽ in om̃ibo his quoꝛũ ſub⸗

ſtantia trãſmutabilis multũ iuuat arte ⁊ cul

tu. vt in melius vel peius trãſmutet᷑. Hac igi
tur cõſideratiõe loquamur de agris ⁊ eoꝝ cul
tu. ⁊ oꝛtis ⁊ pomarijs ⁊ ceteris per que fit cul
tus plãtarũ.⁊ remouent᷑ a ſilueſtritate ad do
meſticationẽ. Sunt aũt maxime quattuoꝛ q̃

circa hbec cõſideranda ſunt. cibus videlicet ⁊

aratio ſiue foſſio.ſemĩatio ⁊ inſitio Circa hec
ſtudẽt omnes agricultoꝛes pꝛecipue.cibo au⸗
tẽ non eſt aliquod ſimplex elementũ. opoꝛtet
igit᷑ cibum plantaꝝ cõmixtũ eſſe.ſi em ſimpli

ci planta nutriret᷑ ex alio conſtaret qð omni⸗

no irrationabile eſſet. adhuc aũt cibus nõ eſt

aliquis qͥ ad membꝛa plante ꝑduci ꝑ ſe poſ⸗

ſit. ꝓpter quod indiget planta rigato cibo. vt
hoc conferat᷑ rigatione quod anialibus con⸗
fertur per potũ.qui vehiculũ eſt cibi decurrẽ
tis ad membꝛũ.Cibus igit᷑ pꝛopꝛius planta
vum.erit aliquod cõmixtũ humidũ.res autẽ

Sltundus

cõmixta humida integritate et ſalute conſi⸗

ſtens non eſt in via mutatiõis ad aliquid.ſed

ſaluat᷑ in ſeipſa. ꝓpter quod nihil nutri᷑ a nu
trimẽto in ſua ſpecie ⁊ ſuo eſſe ſaluato.ſed ꝑoO
tius ab eo quod iam ante coꝛruptũ eſt ⁊ deſti
tit ab eſſe pꝛopꝛio aut eſt in via ad aliqd.pꝛo

pter qð aĩalibo creatus eſt venier in q̊ cibus

coꝛrumpit᷑ ⁊ extrahit᷑ ab eo id qð nutrit anĩa

lis humidũ nutrimẽtale.ipᷣa em extractio hu
midiipᷣius quod attrahit᷑ in cibuʒ coꝛruptio
eſt eius qð nutrit qð in ventrẽ ingeſtũ eſt per
mãducationẽ.omĩs em̃ coꝛruptio que eſt ᷣm

naturã ſic fit.ꝙ extrahit᷑ humidũ.⁊ remanet
ſiccum decidẽs in cinerem. ſiẽ cito incinera?t

omne ſtercus anĩaliũ. Cum igit᷑ ventrem nõ

habeant plante.ſed terra pꝛo ventre vtantur.

opoꝛtet in terra circa pla tas eſſe putreſcen⸗
tem cibũ plante.⁊ tunc attrahit a radicibo eiꝰ
humidũ cibũ.hec autẽ pꝛobãt opera ruſtico⸗
rũ.qui ſtercoꝛe qðᷣ letamẽ vocant pꝛope oim
plantarũ ſimant genera.qꝙ nõ ad radices di⸗
ſtillãt. niſi rigatione pluuij aut aq̃ deſuꝑ fuſe.
Hoc aũt letamen in genere duos hʒ hũoꝛes.
vnũ qͥdem ſuꝑenatantẽ ⁊ aereũ.qͥ nõ facile eſt

incoꝛꝑabilis plãte.ſʒ potiꝰ attꝛahit᷑ ⁊ incidi᷑

a ſole. Alteruz auũt hʒ adiuuatiuũ ⁊ immixtũ
ſubtili ſicco qð eſt in ipᷣo.⁊ hoc eſt vere cibus

plãtarũ. Plante generalit᷑ coꝛpꝰ ſiccius ⁊ du
rius eſt q; coꝛ pus aĩaliũ.⁊ tali indigẽt cibo qͥ
in terreſtritate indurabilis ⁊ ſiccabil ſi. VUl⸗
timus em̃ cib nutriẽs ſimilis eſt nutrito. Ju
dicat᷑ aũt ⁊ hec ab accidẽte plantaꝝ.q̃ nimis

pingui ⁊ humido nutriunt᷑ cõtrahit letamen

naſcẽtias ⁊ putredines.ex letamie aũt qð co⸗

adunatã cũ ſuo terreſtri bʒ hũiditatẽ et bonã
ꝑmixtionẽ cõualeſcũt ⁊ roboꝛant᷑ ⁊ fruct ꝓ
ferũt cognitos ⁊ vtiles.fruct? em̃ coꝝ ſapoꝛtꝛ

ex letamine ⁊ ſubſtantia eoꝛũ contrahũt. Ad
hucaũt ſi nimis humidũ etpingue ſit letamẽ

aq̊ iam plãta attrahit humiditatẽ plurimaʒ.

⁊ luxuriabit ĩ folijs ⁊ mollibus ramuſculis
intecũdis.⁊ nõ ſufficient᷑ pꝛofert fructũ.⁊ il⸗
le quẽ pꝛofert erit aq̃ſus ⁊ incõueniens.hoc
oſtendũt oẽs ſilueſtres plante.q nutrimentũ
ſiccũ habẽt ⁊ terreſtre.fructꝰ em̃ oĩm illoꝛũ ca
lidioꝛes ⁊ ſiccioꝛes ſunt ⁊ foꝛtioꝛis odoꝛis qᷓ;
oꝛtenſiũ.qui cibant᷑ letamie aquoſo.Ad hoc

autẽ in philoſophicis dictũ eſt. fructus crea

ri ex humido ventoſo: boc aũt nõ ẽ niſi ꝗꝙ ter
reſtritati foꝛtiſſime cõmixtum eſt. hoc igitur
eſt maxiĩe ꝙ cibat ⁊ mutat ſapoꝛes ⁊ modos

fructuũ. pꝛopter qdᷣ ſtercus auiũ non aquati

carũ.⁊ pꝛecipue colũbaꝝ pꝛecipit Palladius

Mce

Pnice
Uesri
ſumitk
fücheo
pup⸗
aubi
(ogrun
hücat
cgccl
ſocun
fome
pron
ivu
Miop
ſchtea
bochun
nürti
Pinent
lurhee⸗a
göckn

luſecan
ſtines
li p
füheb
Weyrn
gar
hocaui
mogn
ſchiit
cta
ſugfi
bucor
Hilimun
mnano
ſinoge
Gico
iptn
lnne
keindi⸗
lmaile
utaai
afſune
ies
nort
bkden
Mohe
len
Kpe
hof
rileß
ſo. P
langi⸗

teconſt⸗
iqnigſed
unkann
to.ſcdo
leſtrdeſti
alaͤdn⸗
inbus
Nutmitaniz
tmacnohn
cemprio
Nſtüctper
gue eſtßm

7 temanet

incinent

entremnö

epantur.
dutreſcen⸗
adicbe⸗
ramſtico⸗
propeoimn
ndices di⸗
deſupfule,
pzhüodes
nohhcleeſt
bik rinett
ütimmiri
trecbus
ſccius 1dl
igetcbod
baſt A⸗
nurio. J
un.nims
nhitlaawen
Bieütgöc,
itate aboni
nti fuc9
ñcor ſihol
nerabät 20
meſſtlaume
