arboꝛ caſſam. in qua eſt ſubſtantia mellis. q̃

mulitũ accidit ad ſubſtantiã dactili hecq; cuʒ

abſciditur palma areſcit. dactili calidi ſunt ⁊
humidi in ſcdᷣo gradu.groſſi ſanguĩs gene⸗

ratiui.⁊ difficilis digeſtiõis.ficubus tamẽ ſic
cis ſunt digeſtibilioꝛes.et magis vꝛinã pꝛo⸗
Uocantes.ſed illis aſſueſcentes epatis ⁊ ſple⸗
nis cõſtipationẽ duriciem atq; groſſiciem et
tumoꝛẽ patiunt᷑ ginguinis.⁊ dentibo ſunt no

ciui.et doloꝛcm in oꝛe ſtomachi faciunt.

Deino.

&
R „ 4

busen

ce
ſti⸗

loci

hui
gle⸗
lrgo⸗
ment
bie
diet

ben

lealt
Gua⸗
gont
ſortb
ſwani
ina
gbeyſ
lterd
Väpia
busf
gitate
Sen
direct⸗
garll
ſenat
lohor
ſperan
eius
coro⸗
lat
Gadn
mnutar
feccit
ſunetn
tmn⸗
ine
Al⸗
mecte

Lerfn
Phnee
luntli
ſinde
ſonp
Abo
poſ
mun

P

Tider

Inus eſtarboꝛ nota. que crdit᷑ pdeſſe

omnibo que ſub ea ſunt.amat locũ gra

cilem.ſepe maritimũ.inter montes ⁊ ſaxa va
ſtioꝛ ⁊ pꝛocerioꝛ inuenit᷑.vẽtoſis ⁊ humidis
locis arboꝛũ fiunt incrementa letioꝛa. Sed
huic genere deputabis ea ſpacia vel montes
que alteri vtilia eſſe non poſſunt. Exarabis

ergo ea loca diligenter atq; purgabis.⁊ fru⸗

menti moꝛe ſemẽ aſpergas.ac leni ſarculo cu

rabis operire.nec pluſq; palmo debet abſcõ⸗
di.et nata nõ tranſferant᷑. quia nõ facile com

p̃ᷣhendunt.⁊ vix creſcũt. nec aliquo tẽpoꝛe in
cidant᷑.qꝛ moꝛiunt᷑.⁊ loco rami ſiue radiò in

ciſe alie nõ naſcunt᷑. Serit᷑ igi᷑ nucleis ſuis.
aqua ꝑ triduũ maceratis.calidis ⁊ ſiccis re⸗
gionib menſe octobꝛis ⁊ nouẽbꝛis.frigidis
vᷣo ⁊ humidis febꝛuario ⁊ marcio.Alij dicũt

fructũ pineũ tranſlatione in multa ſemia du⸗
ci in colliculis.terra ⁊ fumo repletis obꝛuũt.

que vbi pceſſerint. relicto eo qð ſolidius eſt.

auferũt alio vbi iuſtũ ceperit nutrimentũ.tri

nã plantã cum ipᷣis colliculis tranſferũt.in qͥ
bus fractis.in ſcrobe indulgent radicibo lar⸗
gitatem terre.tamen eque ſtercus admiſcent.
Seruandũ eſt autẽ vt radix eius que vna et
directa eſt vſq; ad ſummitatẽ eius poſſit inte
gra ⁊ illeſa tranſferri.defendẽda eſt arboꝛ te⸗
nera a pecoꝛe.ſolũ ne calcetur inualida puta
tio.nouellas pini arboꝛes tm̃ pꝛomonuet. vt
ſperata incremẽta duplent᷑. Item fert᷑ ꝙ ſub
eius coꝛtice naſcunt᷑ facile vermes.qui lignũ
coꝛrodũt ⁊ deſtruunt.⁊ ideo longioꝛi tꝑe du
rat.ſi ſepe coꝛticibo ſpolietur.nuces pinei vſ⸗
q; ad menſem nouẽbꝛis in arboꝛe eſſe poſſũt.
maturioꝛes pinee legent᷑ pꝛius tamen q; pu⸗
treſcũt nuclei.qui niſi purgati durare nõ poſ⸗
ſunt.tamẽ aliqui in vaſis fictilibus nouis ⁊
terra repletis cũ teſtis ſuis aſſerũt cuſtodiri.
pinea calida eſt ⁊ humida in ſcdᷣo gradu.ſᷣm
Auiceñ.in tercio.virtutẽ habet liniendi.hu⸗
mectandi.⁊ aliquantulũ aꝑiendi.optimꝰ ci⸗
bus eſt laboꝛantibo in ſpũalibo.⁊ apoſtema⸗
te ex frigido humoꝛe.aſmaticis.i.ſicce tuſſiẽ⸗
tibus.ethicis.⁊ cõſumptis.ſanguinẽ augmẽ
tant.libidinẽ incitat.per ſe poteſt dari.vel cũ

ſirupo vel electuario.vel in cibis. Contra tuſ

ſim valʒ coꝛtex exterioꝛ.cum pꝛimo pinea ab

arboꝛe ſumitur ſi decoquat᷑ bene in aqua.et

poſtea ſuper carbones ponatur vt patiẽs fu

mum recipiat.

Pripertr.

Iper eſt arboꝛ ꝑua. ⁊ naſcit᷑ optĩe.⁊ fru
ctificat ſub cãcro.⁊ climate vbi eſt mul

ta aduſtio ſolis.⁊ pꝛecipue in mõte caucaſo.
vt dicit yſidoꝛus. dicit etiã ꝙ eius ſiluas ſer⸗
pentes cuſtoduũt.ſed incole illius regiõis tꝑe

maturitatis ſiluas incendunt.⁊ ſerpentes fu

giũt.⁊ in grana piperis q̃ naturaliter erãt al

ba. efficiunt᷑ nigra ⁊ rugoſa.dyal.dicit ꝙ ſar

raceni collectã ponunt in clibano.vt virtꝰ ge
neratiua auferatur.⁊ non poſſit in alijs par⸗

tibus mũdi ſeri.in locis etiã tẽperatis naſcit᷑.

ſed in eis fructũ nõ ſacit. Ideo apud nos ip⸗
ſius plãtatio ⁊ induſtria nullius vtilitat eſt.

Piper calidus eſt ⁊ ſiccus ĩ tercio gradu.vir
tutem habet diſſoluẽdi als cõſumendi ⁊ con
foꝛtãdi.puluis eius naribo appoſitus ſternu⸗
tationẽ pꝛouocat.⁊ cerebꝛũ a ſuꝑfluitate fleg⸗
matũ mundificat.vinũ decoctionis eius ⁊ fi
cuũ ſiccarũ. ſpũalia mundificat a glutinoſo
humoꝛe.⁊ miro modo valet contra frigidum
ꝗſma puluis etiaʒ eius cũ ficubus datus ad
idem valet. puluis etiam in cibis datus di⸗
gerit.⁊ confoꝛtat.ſanguineis ?⁊ colericis non
eſt vtilis vſus piperis.diſſoluitenim ⁊ quan
doq; inducit lepꝛã. Iteʒ puluis eius ſuꝑ car
nem poſitus es coꝛrodit. Auic.dicit ꝙ cum
melle poſuus in palato eſt coienlee d ſqui
9

*2 2 SE E. S7 TſR 1 2 Pe vo ro eſt optima ci⸗ .
tiz. ⁊ pulmonẽ mũdificat cũ acceto bibi⸗ petunt. Supꝛa terrã vo rouer eſt optime
riinid, eſt bonũ apoſtematib ſplenis. tẽ cere minus bone glãdes frigidi ſunt in pᷣmo in
ꝛouocat dꝛinã. ⁊ eijcit fetũ cum foꝛtitudine. gradu.ſicci in ſcoo.nõ vtimur eis in cibo ho

pꝛouocat dꝛ r minũ.ſed poꝛcoꝝ. qͥa ſunt digeſtiõi inobediẽ H
De quer iun roue re 11e rro tes.⁊ ventriũ cõſtipatiue.⁊ ideo valẽt diſſin⸗ “”«
de eer M teerie. ⁊ vlceribo inteſtinoꝝ.⁊ fluxui ſãguinis. u
Wi W Kdih vimn pronecitco:dis unt nunli⸗
ð RLW ue.q̃ſi quedã grana.tardeq; de ſtomacho de⸗ l
2 R / ſcendũt.⁊ capitʒ doloꝛẽ faciũt.pter fumũ ea a
WNN rũ ex ſtomacho aſcẽdenteʒ.ſed eius ſuꝑſicies mMN
EEE multũ eſt ſtiptica.⁊ ſiliter ipſaꝝ arboꝝ galle. ohe
e vVññ valet ad ſanguĩs fluxũ mulieꝝ. Itẽ opiʒi⸗ Wl
ma eoꝝ cõuenit inteſtinoꝝ vulneribo.puluis Vot
etiã eoꝝ cõbuſtoꝝ in loco vulnerũ imiſſis hu muon
. moꝛes putridos fluẽtes deſiccat. Auic.dicit. Munk
. ꝓeaꝝ folia ſunt vehemeni ſtipticitat.⁊ fru nud
ctus qdeʒ glãdis ↄfert apoſtematibo calidis finſ
P in pncipio. folia pᷣterea glãdis faciũt coher⸗ nN
P cere plagas cũ ierunt᷑ ⁊ puluerizant᷑ deſuꝑ.⁊?
galle ipſaꝝ liniant᷑ cũ acceto ſuꝑ impetiginz ot
⁊ auferũt eam. Et puluis earũ ſpargiũ ſuper ſ
aquaʒ ⁊ bibitur ad vulnera inteſtinoꝛũ et ad Lxinp
fluxum antiquũ.et ſimiliter quando ponitur lach
in medicinis conueniens eſt ad hanc opera⸗ ſpo
tionem. Oͦͦ-MVMZ ry
De Borbo. — llaun
UVercus rouer et cerrus ſunt arboes —ndf
magne.qᷓ ſunt fere eiuſdẽ nature.multã D ☛ 9gp
q q; ſimilitudinẽ habẽt in ſoliditate.⁊ duricie oſa
lignoꝛũ.⁊? folioꝝ foꝛma et fructꝰ.nã oẽs pꝛo⸗ (cer
ducũt glãdes.oeſq; pꝛofundas multas ⁊ ma
gnas radices faciũt.ſed in arboꝝ foꝛma diffe N
rũt.nã quercꝰ bꝛeuẽ facit ſtipitẽ.⁊ ramos ma e
gnos.ab om̃i ꝑte diffuſos. Cerrus eſt q̃ ſtipi — e. on
t᷑ᷣẽ facit lõgiſſimũ.⁊ valde rectũ.⁊ paucos ra WS5 Dy , ANNE u
mos. Rouer vᷣo facit ſtipitẽ directã ⁊ altũ. ec,ä I¶g ÿ , G , —AE
pautioꝛibo ramis.hec arboꝛes terrã ſolidam R. RR M, R——— et
⁊ durã ac mediocrẽ querũt.et mõtuoſam voe – c, — li
montib pꝛopinquã. reſolutã vero ⁊ aquoſaz . , s —— W
ei pᷣcipue ʒzabuloſam refugiũt. Serunt᷑ glaan o BPm 1 mmt
dibo ſuis in ſemĩario.vel ia agro.vł ad riss D E C . —Mè M
foſſatoꝛũ poſitis mẽſe ianuarij vel febꝛuarß. —„ 2à2A. S== mnmi
elt etiã menſe nouẽbꝛis colligunt᷑ glandes ttẽt Ecſ// — —
poꝛe quo mature vel ab arboꝛe cadunt. et ad S= In
ſolem ſiccate ſeruant pꝛo cibo poꝛcoꝛũ.qui⸗ — — .
bus eſt cõueniẽs ⁊ bonus.omnes pᷣdicte ar⸗ —,—ꝑ —
boꝛes laboꝛerijs ſub terra diu durabiles cõ —- —— —,
2

d⸗
wo⸗
W
beli⸗
ſiſin⸗
Uinis,
mai⸗
ode⸗
nüen
cies
ale.
opßi⸗
uluis
ſoha
dicit.
Afn
Adis
ober⸗
n
nor.
uper
üctad
oniuur
ppen⸗

—
OQ

WN

DD.:bus eſt arboꝛ nota. cuius fructꝰ du

plex eſt. ſcʒ paruũs rotũdus.⁊ hic ex fe⸗

mina pꝛoducit? vel maioꝛ parũlõgus ⁊ acu⸗

tus qui ex maſcula pꝛocreat᷑.amat loca hũi⸗
da.et pꝛoxima.fri.⁊ in mõtanis vel mõtibus
pꝛoximis locis magis q; in vallibo remotis

a montibo deleciat᷑ſolũ pinguiſſimũ deſide⸗
rat.cuius iudiciũ certiſſimũ facit.ſi frequens
vbicunq; naſcat᷑ menſe Vanuari febꝛuarij et
marcio locis frigidis.
nouẽbꝛis. Soꝛba ſerunt᷑ egregie.ita vt maz⸗
turata in ſemĩario ipſa poma panganiĩ.plan

Calidis o octobrji et

tas etiã ſi quis ponere voluerit.habebit arbi⸗

triũ.dũmodo calidis locis menſe nouẽbrꝭ.tẽ
peratis ianuarij ⁊ febꝛuarij.frig.marcio cli⸗
mate diſponat.planta eſt tranſferenda.robu

ſtioꝛ ſcrobẽ deſiderat altioꝛẽ.⁊ ſpacia longio

ra.vt ꝙ illi maximo pꝛodeſt a ventis frequẽ

tibus agitata grandeſcat. mẽſe apꝛilis vel vl

timo marcij ſoꝛbe inſerunt᷑ in cidoma. Spi⸗
na alba licet in ea parua pꝛoueniat ſub coꝛti
ce⁊ in trũco.vel vt puto etiã in piro.⁊ in ma⸗

lis cõpetenter inſeri põt. Gaudet irrigatione

tẽpoꝛibo ſiccis. ⁊ aſſidua foſſione.foꝛmãda eſt
vt vnũ ſolum habeat ſtipiteʒ circa.x.vel.xij.

eleuatum a terra. Si vermes patiatur infe⸗
ſtos.qui in ea rufi aut piloſi ſolẽt interna me

dulla ſecare.aliquos ex his abſq; arboꝛe de⸗

tractos.iniuria incendio vicino. cremare de

bere Palladius ait.quo genere alij credũtur
fugere vel perire.ſoꝛba ſeruant᷑ hoc modo.le

cta durioꝛa ⁊ poſita vbi miteſcere ceperint.fi

ctilbus vſq; ad plenũ clauduntur vꝛceolis.
gipſo deſuꝑ tectis.⁊ in bipedanea ſcrobe lo⸗
co ſicco ſub ſole mergent᷑.oꝛe peruerſo.et de⸗
ſuper ſpiſſius terra calcat᷑. Item ſecta per tres

partes ſiccant᷑ in ſole.⁊ ſeruantur.vel per me

diũ diuiſa ſiccãtur. Cum vo voles vti aqua

feruenti macerata reuiuiſcũt ſapoꝛe iocũdo.
aliqui tamẽ pẽdiculis ſuis viridia lecta ſup-
ponunt locis opacis ⁊ ſiccis.Ex ſoꝛbis maz—
turis fit vinũ ſicut ex piris. Lignuʒ ſoꝛbi eſt

ſolidũ nõ coꝛrigenũ.ſed facile frangibili.qua
re optime leuigant᷑. Ideo valde eſt cõueniẽs
operibo vaſoꝛũ ſcrineoꝛũ.et aſſiduum.que ſu
perficiem terſam ⁊ politam requirunt.rubeũ
tamẽ habet lignũ.ſoꝛba frigida ſunt ⁊ ſicca.
ventriſq; conſtipatiua. etiam ſi ſint perfecte
matura. H

DQuintus Fol. lxv.
De ʒezulo.

2

. Ezulus eſt arboꝛ quedam parua. mul⸗
tum ſcabioſa. Cuius folia multa.qua⸗

ſi in vno ramũculo ſunt cõiuncta.ſimulq; tẽ

poꝛe hyemis ab arboꝛe cadũt. eius fructus
ſimulis eſt bacis roſarũ.vel fructui oliuaruʒ.
vnũ tantũ habens os.aerem deſiderat tẽpe⸗
ratum.nec frigidũ foꝛmidat.Et in terra pin⸗
gui ⁊ ſoluta letatur.ſeritur nucleis ſuis in ſe⸗
minario menſe nouembꝛis aut febꝛuarij.ſa⸗
tis ⁊ diligenter nutricis que cũ conualuerint
biennio vel triennio tranfferant᷑.ſeritur etiax

plantis ſuꝑ radicibo matris natis. Inſeri eã

poſſe putato in ſpina alba. ⁊ foꝛſan in pꝛuno
menſe febꝛuario ⁊ marcij ſciſſo trũco.Et foꝛ
matur vt vnũ ſolum habeat ſtipitem. per ſex

pedes.vel circa citra eleuatus a terra.Colli⸗

guntur autẽ zeʒula vindeamiarũ temꝑe.quã
do rubedinẽ vel varietatem oſtendũt ⁊ quia
ſatis ſunt delectabilia.ad edendũ tamen mo
dicum nutriunt.

Plzanipzo.

iüß

Anipꝛus eſt arbuſtula ſatis nota.qᷓ ae

ræẽᷓ calidũ aut tẽperatũ deſiderat.⁊ terrã
gArenoſaʒ ſolutã ⁊ fere ſterilẽ.⁊ maxime oꝛit᷑ ⁊

fructificat in litoꝛe man.⁊ in mõtibo q̃ſi ſteri
libo. in qbus eſt ſoluta terra. qꝗᷓ lima vocat᷑ in
locis vᷣo aquoſis ⁊ mollibo als vallib nõ vi

uit:quia nimia humiditate coꝛrũpit᷑.⁊ nutri
mẽto ſicco ⁊ modico ſuſtentat᷑ huiꝰ arbuſtu
le ſunt due ſpẽs.ſcʒ ſpẽs maſcula.q in altum
poꝛrigit᷑.⁊ valde modicũ fructũ facit.⁊ femĩa

q̃ᷓ iuxta terrã ramos qᷓſi ſerpẽdo expãdit. que

miro mõ toto fere tꝑe anni fructificat.⁊ fru⸗

ctũ maturat. Itẽ eſt tercia ſpẽs valde pulcri-⸗
oꝛ ⁊ melioꝛ.cuiꝰ fructꝰ ſuꝑioꝛis ſpeciei eſt p⸗

uus.cuius fructꝰ eſt rubeꝰ.⁊ groſſus.⁊ ꝑua

ceruſa.ſed fructꝰ ſuꝑioꝛis ſpẽi eſt ꝑuus ⁊ ni⸗

ger. Hec arbuſtula ſilueſtr eſt. ⁊ in dic ſpõ

te naſcit᷑ locis.Tamẽ ſiqͥs eam plantare deſi

derat nucleis ſuis ſerat.vel plãtulas eradica⸗

tas de loco matris q̊ voluerit tranſferat Jte,z
eius radices multũ ſub terra demergat.qᷓ nec

foſſione letat᷑ vbi locꝰ fuerit nimis aduſtus.
vel nimis ſiccus ⁊ durus.menſe febꝛuario et
marcij eſt ſerẽda.putari aut foꝛmari nõ eget.
niſi foꝛte q maſculũ velut pꝛopter volupta⸗
tem aliquã in altũ excolere.colligitur aũt fru

Luintus

ctus.cum ſucceſſiue eius nigredine vel rube
dine maturitatem fatent᷑ Eius lignũ rubiuz
pulchrũ ⁊ quodãmodo variũ eſt odoꝛiferũ.
cõpetitq; verub.que ſuũ ſapoꝛeʒ carnibo erx
ipſis aſſatis cõſerre dicunt᷑.fiũt etiã ex ea coꝛ

clearia ſatis pulcra. YFructus eius calidus et

ſiccus eſt. ⁊ multũ valet cõtra frigidũ tuſſim
comeſtus edat᷑. Rami eiꝰ cũ fructu ⁊ frondi⸗
bus in aqᷓ vel vino cocti.etĩ vaſa ex muffa in
fecta.cũ ipſo vino vel aq̃ calidiſſima doſte⸗
obdurato vẽdone in eadẽ agitati.vaſa mira⸗
biliter liberant.ipſiſq; ſapoꝛem ⁊ odoꝛẽ lau⸗
dabilem pꝛeſtant. ””M

(Dearboꝛibus nöfru⸗
ttiferis et ommi vtilitate
iplarum.

Vfficient dictũ eſt ſup de arboꝛibo fm
ctiferis. et de cultu. et vtilitate ipſoꝛum.

Nũc autẽ dicendũ bꝛeuit᷑ de oĩbo arboꝛiba ⁊

ffructicib als fructibo. In fructifer, qᷓ reperi
unt in ꝑtibus noſtris ⁊ de vtilitate ipſarum⸗
ſcm oꝛdinem alphabeti.

pin
drum.
i
repen

VImW

„

Liber

Bies piella 2 areſe quaſi eedeʒ ſunt

Arboꝛes.non em̃ coluntur.⁊ in alpi⸗

bus et locis niuoſis magne valde ꝓ

neniunt. ⁊ om̃es miromodo directe in altum
ertollunt᷑ frondes virides omni tempoꝛe ha
bent. ex ipᷣis fiunt arboꝛes.⁊ antenne nauiuʒ

magnarũ.quibus nulle alie arboꝛes ſuffice⸗
re poſſunt optime ſunt in oĩibus oꝑibo ſiccis

cificioꝝ. qͥa lenes ⁊ rigide ſunt.⁊ durabiles

et aſſides ex eis facte vbiq; plurimuʒ domos

exoꝛnãt.fiũt etiã ex eis vaſa vinaria.tam ma
gna q; ꝑua.ſed in eis facile vinuʒ in accetum

mutat᷑ Sed arexe pᷣcipue cõpetit ſitulis in qͥ

bus aq̃ defert᷑. HNam abies ⁊ piella per naquua

facile viciantur.

edano.

cipue delectat᷑.⁊ fabꝛi inutilis eſt.ſed neceſ⸗

ſaria ſi locus hũidus fundamẽtis planãdus

eſt. Nam ſub terra ilico radices infixa viri⸗
dis emittit.⁊ ingroſſata ex pluribo palis pꝛo⸗
pe poſitis ⁊ in vnum coꝛpus redactꝰ foꝛtiſſi⸗
mũ ⁊ diu durabule fundamentuʒ facit. Item
ex ea cõuenienter inciſoꝛia fiũt.⁊ paſſides.qͥ⸗

bus rariſſime accidunt crepature.

Medanꝰ qᷓ alnus vocax.eſt arboꝛ qnẽö
colit᷑.ſed in locis paluſtribo ⁊ aq̃ſis pᷣ⸗

Duintus Fol. lxvjf.
BDeFezero.

w-

c

☛

r

Zerus eſt arboꝛ ſatis magna.que inal⸗
pibus inuenit᷑. que optime conuenitci
phis.⁊ parapſidibus ⁊ inciſoꝛijs faciendũ.

et vaſelis.et om̃ibus delicatis operibꝰ.quia

eius lignum eſt magnũ.albũ.⁊ ſolidũ.⁊ val⸗

de politum efficit᷑.ſed eius parapſides facile

per caloꝛem ſcindunt᷑.niſi facte ſint de qua⸗

terno.id eſt de ligno in quattuoꝛ partes ſciſſo
aut de nodoſa ſiue nernoſa radice.

Dyenoꝛue.

Noꝛuus eſt arboꝛ parua.que ſimiliter

circa alpes oꝛitur. Cuius medianꝰ coꝛtex da
tus in cibis aut potibo. mirabiliter ventrem

Deyignotaſto.

Bnuſcaſtus eſt frutex. id eſt arbuſtula
prearua.que omni temgpe viridis reperit᷑
in aquoſis locis magis. ⁊ in ſiccis minus.et
eius lignũ eſt durũ.⁊ folia eiꝰ ſunt ſicut folia
oliue.ſed ſunt leuioꝛa.Calidus eſt ⁊ ſiccus in
tercio gradu.ſed Auic̃.eſt calidus in pᷣmo. et
ſiccus in ſcdᷣo.floꝛes folia cõpetũt vſui medi
cine.⁊ magis floꝛes q; folia.⁊ floꝛes quidem
agnuſcaſtus vocant᷑.qui in vere colligunt.⁊
p annũ tantũ ſeruant᷑. ⁊ virides ſunt maior
efficacie.q; ſiccati. Dicit᷑ aũt agnuſcaſtus.qꝛ
libidinẽ repꝛimendo caſtũ facit ⁊ agnus lato
rẽ reddit.lectus em̃ ex eo factꝰ als ſtratus li⸗
bidine ſtringit.pꝛohibẽdo pollutionẽ.et vir
ge erectionẽ.vt Auic.dicit fomentent᷑ genita
lia.etiã ex aqua decoctionis eius.⁊ ſuccꝰ po⸗
tetur. Cõtra gomoꝛreã decoquat᷑ modicũ ca
ſtoꝛi in ſucco eius.⁊ detur in potu. Iteʒ folia
et floꝛes eius decoquant᷑ in acceto.addito ca
ſtoꝛeo.⁊ genitalia cataplaſment᷑. Et nota qꝙ;
quidẽ extinguũt libidinem inſpiſſando ſper
ma.vt ſemen lactuce.petroſiliũ citrulli.melo⸗
nes.cucumeres.cucurbite.poꝛtulata.accetũ
agreſtum.ſumachi.camphoꝛa.et ſimilia.que
dam muniẽdo ſpũs ⁊ cõſumendo ſperma.vt
ruta.maioꝛana.agnuſcaſtus.ciminũ.calamẽ
tum.⁊ anetũ. Hec ſunt calida aꝑtiua.⁊ vento

Quintus

ſitatẽ exterminãt ⁊ ſoluũt. Item fomentũ ſa⸗

ctum ex aqua decoctiõis agnuſcaſti matricꝭ
exiccat ſuꝑfluitates.⁊ ipᷣius anguſtat oꝛifici
um. Cõtra letargiam valet decoctio agnuſca
ſti.apij.⁊ ſaluie in aqua ſalſa.Si ex ea foꝛti⸗
ter capitis pars poſterioꝛ fricetur. Auicẽ.di
cit ꝙ ſuffumigant᷑ mulieres.cũ vehemẽs de⸗
ſideriũ coitus adeſt.⁊ liberant᷑. et eius folia

fugant venenoſa.

2

Vxus eſt arboꝛ parua.que ſolidiſſimũ
croceũ ⁊ pulcerrimũ habet lignũ.pul⸗
criſq; frondibo ⁊ viridibo ſemꝑ veſtita eſt. ex
ꝗbus domicelle ſerta faciũt.plantari põt nõ
ſolũ ſi plãtule radicate de ſtipite matrꝭ euulſe
ponant᷑.ſed etiã ſi rami eiꝰ denudatis frondi
bus infigunt᷑ in terraʒ. Raſura huiꝰ ligni qꝛ
frigida eſt.⁊ ſicca decocta in aq̃ putei cõſtrin
git fluxũ.vt dicit dyaſ. Tingit etiaʒ crines ſi
eius decoctione ſepius abluant᷑ Ex ipᷣius li⸗
gno fiunt optimi pectines.⁊ coclearia.⁊ ma

nubꝛia cultelloꝛũ.et calculi ⁊ tabule ceree.et

emne opus paruũ quod pulcerrimũ lignuʒ
ſculpendum requirit.recipit em et retinet cõe
mode omnẽ foꝛmam.g .

4

h=–

.

Kini
ipu⸗
ct. c

tni
culſe

tonci
ig
öſtrin
nesſi
usl
1
re
N;
ga⸗

elſaria.

De Ciprello.

Rillus eſt arbuſtula parua.que in are
nis fluuium oꝛitur.que pulchras val⸗

de virgulas ⁊ multas emittit. Que colligun

tur de menſe apꝛilis.cum ſuccus in eis mo⸗
uetur.et excoꝛiantur. Deinde fiunt ex eis coꝛ

bes cauee auium.et caſei ſiccandi ⁊ cõſeruan
di.et caniſtra.in quibus panes poꝛtantur et
fructus. Item ex radicibus eius ligant᷑ ma⸗
nubꝛia falcium.et falcellinoꝛũ.et que ad inci

dendum ligna et putandas vineas ſunt ne⸗

Aunintus Fob kxuij.

Ipeelſſus eſt arboꝛ nota. ⁊ pulcra. que

dine.

viridis ſemꝑ exiſtit.et ideo in clauſtris

monachoꝛũ ⁊ fratrũ libenter plantat᷑. Eius
lignũ eſt valde odoꝛiferũ ⁊ pulcrũ.⁊ ex eo fi⸗

unt pulcerrime aſſdes.qᷓs hoĩes libenter po

nunt in fundis inſtrumentoꝛũ muſicoꝛũ.vt

lenti cithare ⁊ alioꝛũ.⁊ in om̃ibus operib de

licatis. hec arboꝛ vt ait Auiceñ.calida eſt in

pꝛimo gradu.⁊ ſicca in ſcðõo. Et quidã dicũt

ꝙ eſt fnigida.folia eius conſolida ⁊ nux eius

ſtiptica ſunt.⁊ folia eius delẽt moꝛpheã.⁊ cõ

ſolidãt vulnera.⁊ nux eiꝰ cõfoꝛtat nernos. et

roboꝛant mollificationẽ ⁊ ſtringunt etiam.et
decoctio nuò cũ acceto ſedat doloꝛeʒ dentiũ.

De Cannaſine arun

Anna ſiue arundo nota eſt. terram deſi
derat mediocriter humidã ⁊ pinguem

CLanneta fiunt hoc modo. vicʒ ꝙ paſtinata
equaliter terra de menſe febꝛuarij ⁊ bꝛeuiſſi⸗
mis ſcrobibus vno pede diſtantibus canna
rũ oculi per ſcrobes ſingulas obꝛuũtur. Si

calida ⁊ ſicca pꝛouincia eſt.valles hũidas ir
riguas opꝰ eſt deputare cãnetꝭ Si eſt hũida

regio.locis medijs inſtituant᷑. Sʒ ſucco vil
larũ ſubditis ligonizant᷑ vt vinee.⁊ ligõiboin

—

ALiber
equalitate terre incident᷑.de menſe octobꝛis
⁊ nouembꝛis.ſed ſiqua ſunt antiqua cãneta.
mẽſe febꝛuarij ſarcient᷑. reciſis que ſunt in ra
dice purganda.⁊ putriba male poꝛrectis.⁊ ſi
qua gingnẽdi non habẽt oculos.Ex cannis
fiunt pali.⁊ partice vinearũ ⁊ ſcoꝛea quibus

intra ſe domꝰ pauperuʒ diſtinguunt᷑ et ſcᷣom

Auiceñ.ſunt vehemẽtis infrigidationis.Et
folia canne radix ⁊ coꝛtex cõferunt allopicie.
⁊ abſtergunt ſoꝛdes.⁊ radix cũ cepe ſilueſtria

extrabit carni infixa.Et lanugo que eſt flos

eius quãdo cadit in aurẽ.facit euenire ſurdi⸗
tatẽ.qui inuiſcat᷑ in ea ⁊ non egreditur.

De Geneſtra.

Eneſtra eſt quedã arbuſtula.adeo par
ua.que plurimũ ad herbe naturã acce⸗
dit. que in montibus ⁊ loc maritinis oꝛitur.
et floꝛes facit valde pulcros.quibus pꝛo ſer⸗
tis domicelle vtuntur ramuſculis eius defi⸗
cientibus iuncis poſſunt palmites vinearuʒ
ligari. Item ex geneſtris poteſt fieri ſtuppa.q̃
loco canapi vel lini ſuccedere poteett.

De Ffago.
Algus eſt arboꝛ magna.naſcẽs in alpi⸗
bus.ex qua optime fiunt lancee.xet ſella
rũ aſſides ⁊ libꝛoꝛũ. Item fabꝛicis vtilis eſt
in ſicco.ſed humoꝛe coꝛrũpitur. yſidoꝛus au
tẽ dicit ꝙ glans ſiue fructus. fagi eſt multuʒ
dDulcis ⁊ nutabilis eius medulla eſt mulieri⸗
bus als muribo amica.et glires als giros im
pinguat.turdis ⁊ columbis ↄuenit.⁊ eos nu
trit.et eius carnes coxibiles facit Eius ligni
ſubſtãtia multũ operibs eſt apta.ſed nõ mul⸗
tum durat.quia libenter a vermibo coꝛrodit᷑.
Item eſt neceſſaria vitree arti ſi nondũ a ver
mibus coꝛroſa eſt. qa ex eius cinere vitrũ cuʒ
Alioꝛũ quoꝛundã appoſitione per ignis con⸗
flagrationẽ artificialiter pꝛeparetur.

De fraxino.
Raxinus eſt arboꝛ ſat magna. que in
piguibo ⁊ hũidis nemoꝛibo delectat᷑.eiꝰ
lignũ ſatis igni cõpetit.⁊ eſt optimũ pꝛo cir⸗
culis vegetũ ⁊ tiriarũ ⁊ ſcalis turriũ. Itẽ edi⸗
ficijs cõpetit exiccata.nõ viridis.dũ tũ terrã
nõ cõtingat.qͥa ſtatim hũoꝛe coꝛrũpit᷑. Eius
etiã ſilua de tercio in terciũ vel quartũ annũ
inciſa optias pꝛo vineis ꝓfert ꝑticas. Pliniꝰ
auũt dicit. ꝙ folia fraxini ſũt vtilia ↄtra vene⸗

nũ. NHNã ſucco expᷣſſo potui dato ↄtra ſerpẽtes

yt eiꝰ vmbꝛa ſũme auxiliat᷑.tantaq; ei eſt vis

NLuintus

cõtra ſerpẽtes.vt eiꝰ vmbꝛã veſꝑtinã vłma⸗

turinã nõ attingãt.Et ſi int ignẽ ⁊ fraxini ſo
lia ponit᷑ ſerpẽs.in ignẽ potiꝰ q; in fraxinũ fu

geret. Et eiꝰ coꝛtices ⁊ folia ventrẽ ſtringũt.

⁊ vomitũ ex defectu vᷣtutis cõtentiue faciũ ſi

cũ aq̃ pluuiali ⁊ acceto coquat᷑. ⁊ ſuꝑ ſtoma⸗

chũ ponat᷑ ſedat.⁊ eſt arboꝛ calida ⁊ ſicca in
ſcðᷣo gradu.vt dicit Plato.

De Fraxinagolo.

Raxinagolus eſt arboꝛ fraxino in fron
dibo ⁊ in ligno ſilis.q̃ in locis domeſti⸗

cis ſeu cultj delectat᷑. Hec arboꝛ fructũ quẽ⸗
dã ſiue gnula ꝑua ꝓducit.q̃ nigra ſũt qñ ma

tura exiſtũt.⁊ valde dulcia.ſed quaſi nihil ſu

.

menſibus cõſeruantur.

per oſſa ex pulpa habet. Item exiccata multꝭ

Vſanus eſt rboꝛ parua qᷓ in ſepibioꝛi
tur.ex cuius ligno ſiunt fuſe optime.et
mellarũ architri.

D OPplo.
Plus.i.taxus.eſt arboꝛ ꝑua.q̃ in alpi⸗
bus ⁊ mõtib ei ꝓximis inuenit᷑ q̃ opti
ma eſt pꝛo baliſtꝭ ligneis ⁊ arcub faciendis.

are
inc
nbe

———— —

ma⸗
inſo
it
i.
ſacäͤſ
ſom⸗
ſcaan

inffon
vomeſh
tiͦue⸗
Oſma

amuig

—,y

—

li lyl
chis⸗

Liber
De Opolo.
Polus eſt arboꝛ valde ſaᷣ magna.que
lignũ habet valde albũ ⁊ pulcrũ.quaſi

axero ſimilẽ. ex quo fiunt optima iuga boũ.

inciſoꝛia paſſides.et aſſides.pꝛo delicatꝭ ope
nibus faciendis. H

4

Opulus ⁊ albarus ſunt q̃ſi ſiłes arbo
es in magnitudie.⁊ foꝛma frõdiũ.ſe ed
plus mag in altũ extollitur.⁊ eius lignũ nõ

polit᷑. Albarus vᷣo magis ꝑ latera ramos ex⸗
tẽdit.⁊ eſt lignũ eius albiꝰ ⁊ pulcniꝰ pꝛoaſſi⸗
dib faciẽdis.edificijs in ſicco ſatis cõpetũt.

licet lõgiſſimo tꝑe in eis nõ duret.locis humi

dis ⁊ arenoſis pᷣcipue ꝓpłs delectat᷑. In moõti
bus lociſq; ſaxoſis ac cretoſis durare nõ poſ

ſunt.plãtat᷑ ramis annalibo vel biennalibus

vel enã maioꝛis etat in terrã infixis.⁊ facili⸗
me cõpꝛehendũt. Itẽ cõpertũ albaꝝ incidi et

quocũq; inerint fragmina inciſſure. inde q̃ſi
ſpiſſam ſiluã naſci.poteſt etiã hoc euenire ex
pullulatione radicũ.que circa pᷣciſam arboꝛẽ

vniuerſam occupãt terrã.inſuꝑficie eiꝰ. pꝛo⸗
pter quod etiam pᷣfati arboꝛes plurimũ inue

Be Populo tt albard.

NDuintus Fo. lxutif.
niunt᷑ obeſſe vineis.⁊ frumẽtarijs agris.ſoo
pulus hoc habʒ pꝛopꝛiũ.qꝙ ſi eſtiuo putetur
tempoꝛe.aut perit.aut infirmat᷑.aut ſcabioſa
efficitur. Dicitur auteʒ populus:eo ꝙ inciſa
pullulat admodũ populi.vt dicit yſidoꝛus.

Deßzolariſs.

Oſaria nota ſunt. Ex his autẽ quedaʒ
Alba. quedam rubea. Et iterum qᷓdam

domeſtica. quedã ſilueſtria ſunt. alba vo tam

ſilueſtria q;; domeſtica foꝛtes cõſtituũt ſepes.
quia multas ⁊ foꝛtes habent ſpinas.⁊ om̃es
adeo retoꝛtes.ꝙ poꝛtas volentes ingredi reti
nent violenter. ſed rubea roſaria debiles vir⸗
gulas pꝛoducũt. Plantant᷑ autẽ plantulis et

virgultis in paruas particulas diuiſis.et in

ſeminario ſatis ſeminibo.Et ſemina quedam
ſunt que in pomulo rubeo ſunt collecra. quo
rũ maturitas ad plantandũ apta cognoſcit᷑.
cum poſt vindemias coloꝛem fuſcum ⁊ mol

liciem quandam habent. Si qua ſunt anti⸗
ꝗ̃ roſaria circũfodiant᷑.⁊ ariditas recidit᷑ vni

uerſa. Itẽ que rara ſunt.pũt virgaꝝ ꝓpagine
repari. Roſa frigida eſt in pᷣmo gdu. ſicca in

ſcðo.viridis ⁊ ſicca ↄpetit vſui medicĩe. Sie

Liber
cant᷑ autẽ aliquantulũ ad ſolẽ. ⁊ poſſunt ꝑ tri
enniũ ſeruari.Cũ receptio roſarũ inuenit᷑ ſic⸗
ce ponẽde ſunt in medicinis.qͥa facilius cõte
runt᷑ Ex viridib autẽ fu mel. diſpumat᷑. de⸗
inde coletur poſtea addant᷑ folia roſarũ.abie
ctis ſtipitibo.Ex viridibo autẽ fit mel.vel ʒuc
carũ roſatũ.Aqua roſata.mel roſatũ ſic fit.pᷣ
mo mel ſpumat᷑deinde colet᷑ poſtea addant᷑
folia roſarũ.abiectis ſtipitibo.⁊ qbuſdam al⸗

bis.que ſunt in ꝑte inferioꝛi.⁊ minutatim inzæ⸗

ciſa ponant᷑.et fiat decoctio aliquantula.et ſi
gnũ decoctiõis eius eſt odoꝛ et coloꝛ ruffus.
in.vij.libꝛis mellis vna roſa ponat᷑.ꝑ quiq;
annos ſeruari põt Et habet vᷣtutẽ cõfoꝛtãdi.
ex aromaticitate.mũdificãdi ex melle.compe
tenter dat᷑ flegmaticis.colericis ⁊ melancoli
cis.in hyeme ⁊ eſtate debilitatis.cũ mulſa fa
cta ex aqua ⁊ melle roſato.⁊ mũdificationem
ſtomachi ex frigidis hũoꝛibus mel roſatum
cũ aqua decoctiõis feniculi ſeminis tribo gra
nis ſalis additis vel ſcõᷣm Nicolaũ. fit hoc

modo.Succi recentiũ roſarũ vna libꝛa po⸗
nat᷑ in cacubo ad ignẽ poſito.cũ bullire ceꝑit
viridiũ roſarũ cũ foꝛficib vel cultello inciſa
rũ libꝛe quattuoꝛ addant᷑.⁊ dũ bullierĩt.ſem⸗

per agitet᷑.⁊ in fictili vaſe repoſitis quãtoma
gis tenebit᷑ tanto melius erit.Cũ aqua frigi⸗
da ſtomachũ cõfoꝛtat.⁊ conſtipat.⁊ cũ calida
mũdificat.det᷑ in mane ⁊ meridie.Eodẽ mo⸗
do fit mel violatũ.⁊ valet capiti vel capite fe
bꝛicitantibo cũ tepida datũ.ʒuccarũ roſatum
fit ſic.folia roſarũ viridiũ piſtata cõterantur
bene. ⁊ ponant᷑ in vaſe vitreo ꝑ vigiti dies ad
ſolẽ. ⁊ quotidie moueant᷑.⁊ bene cõmiſceant᷑.
in ꝗttuoꝛ libꝛis zuccari libꝛa vna ponat᷑ roſa
rũ.⁊ põt per trienniũ ſeruari.virtutẽ habʒ cõ
ſtringendi.⁊ cõfoꝛtandi.⁊ valet cõtra diſſin⸗
teriã.⁊ lienteriã.⁊ diariã.ex debilitate vᷣtutis
cõtentiue factã. Itẽ valet cõtra vomitũ coleri
cũ.cõtra ſincopim.⁊ coꝛdiacã paſſionẽ.cũ fit
ex calefactiõe ſpũaliũ det᷑ cũ aqua roſata.Ele
ctuariũ de ſucco roſarũ fit ſic.recipe zuccari
ſucciroſaꝝ ana li.j.ʒ.⁊.iiij. Sãdali triũ gene
rũ.ʒ.vj.ſpodij.ʒ.in diagridij.ʒ.xij.cãphoꝛe.ʒ.
j.tpa admodũ electuarij.cum ſirupo facto ex
ʒuccaro.⁊ ſucco roſarũ.⁊ det᷑ cum aqua cali⸗

da admodũ caſtanee in matutinali hoꝛa.va⸗

let etiã contra guttã calidã ⁊ colericã rubeaʒ
purgat.⁊ cõualeſcẽtes tercianarios quotidie

purgat.ſine moleſtia.⁊ reliquias maloꝝ hu⸗
moꝛũ que ibi remãſerũt potenter educit. Si

rupus roſatus ſic fit.quidã decoquũt roſas
in aqua.et in tali aqua roſata addũt ʒuccarũ.

Quintus

et faciũt ſirupũ. Alij autẽ faciũt. Ponẽtes ro

ſas in alio vaſe. habentem ſtrictũ oꝛificiuʒ.et
ſupereffundunt aquã feruentẽ.⁊ dimittũt ibi
ſtare donec aqua fitrubea. ⁊ inde faciũt ſiru
pum. ⁊ bic eſt optimus. Et nota ꝙ ſirupꝰ fa
ctus ex recentibo roſis pꝛius aliquaãtulũ laxat
poſtea cõſtringit.factus vᷣo ex ſiccis in pꝛin⸗
cipio ⁊ in fine cõſtringit.Contra fluxũ ven⸗
tris.⁊ vomitũ colericũ.det᷑ cum aqᷓ pluuiali.
vel roſata.febꝛicitãtibo poſt minutioneʒ cum
aqua frigida potui det᷑. Cõtra ſincopim ſili⸗
ter ſcõᷣm Nicolaũ ſic fit.Accipe roſas recen
tes ⁊ poneĩ vaſe ꝑ ſe ⁊ ĩ caldario pone aquaʒ
donec bulliat. ⁊ bullientẽ ſuper roſas pꝛedi⸗
ctas infunde.⁊ poſtea vas ipᷣm tege.ne fumꝰ
exeat.ex quo aqua ibi refriguerit.roſas idem
eijce.⁊ alijs recentibo aquã bullitam eandem.
iterũ ſuꝑinfunde.mutãdo roſas.donec aqua
illa rubea fiat. de hac autem aqua q̃ttuoꝛ lib.
accipe.⁊ ibi libꝛas quattuoꝛ zuccari infunde
Cũ autẽ bullire inceꝑit. album ouoꝛũ aliqðᷣ
in aqua frigida multũ concutias.donec ſpu
meſcat.x illam ſpumã in ſirupo bulliẽte ſpax
gendo infunde.et cũ quaſi nigreſcere illa ſpu
ma inceperit. ſuauiter cũ tacia remoue.⁊ uie⸗
rũ aliam infunde.donec clarus fiat ſirupus

et cũ ceperit ſirupus quaſi filũ facere ſi cum
digito tetigeris aut tacie dependẽs adhere⸗
at. coctus eſt. Aalet caloꝛi.⁊ ſiccitati febꝛiuʒ.
ſitim repꝛimit ? cõfoꝛtat ⁊ conſtipat. Eodem
modo fit ſirupus violatus.⁊ ſirupus nemfa

rinus.qui valet contra maximos caloꝛes in

acutiſſimis egritudinibo.Oleum roſatuʒ ſic
fu.quidaʒ decoquũt roſas in oleo cõmuni.et

colant.alij terãt roſas virides.et in oleo et va
ſe vitreo ſoli exponũt per dies.l.⁊ hoc eſt bo⸗
nũ.Siſcᷣm Nicolaũ fit hoc modo.in dua

bus libꝛis olei cõmunis abluti libꝛã vnã viri

*

dium roſarũ aliquantulũ concutarũ ponant

in olla plena.poſita ſuper ignem in caldario
pleno aqua ſuſpenſo.⁊ tamdiu bulliãt donec

aque tercia pars inde minuat᷑.ꝙ demũ albũ
pannũ lini immiſſum toꝛculari depꝛimat᷑.eo

dẽ modo fit violatũ ſabatinũ ⁊ miritinũ ole
um. ⁊ valent iſta olea cõtra acutas ⁊ pacutas
inuncta ſuꝑ epar.⁊ pulſus ⁊ timpoꝛa ⁊ plan

tas manuũ ⁊ pedũ.quoniã caloꝛẽ extingunt.
Aqua roſata fit multis modis. Nam quidã

ſunt qui habẽt patellam plumbeã quam po-

nũt ſuper quodaʒ texto euerſo.cui eſt ab vna
parte oſtiũ. vnde ſub eo ponat᷑ ignis.et inter
textum ⁊ patellã eſt cinis.groſſitudinis digi
toꝛũ duoꝛũ.ne aqua ſapoꝛem fumi accipiat.

npo⸗
n
an

Liber

et circa textũ eſt foꝛnacella parua.de lapidi⸗

bus ac luto facta. deinde patella roſis implet᷑
⁊ capellũ plumbeũ ponit᷑ ſuꝑ ipᷣam.ita ꝙ ver
ſus partẽ vnde aq̃ roſata egredit aliquãtuluʒ
pẽdeat.⁊ ignis cõtinuo pẽdeat ſuꝑ ipſa patel
la.tm̃ ꝙ roſe dimittant᷑ in ea.ꝙ in eis humi⸗

ditas ſit cõſumpta.⁊ tũc reij ciunt᷑. Et alie re

cẽtes in earũ locum ponunt᷑.⁊ in alio vaſe vi
treo ſuꝑ pipeo capelle poſito.aqua recipit᷑ de
inde in geſtarijs ad ſolẽ poſitis.qbuſdaʒ die⸗
bus decoquẽda relinquit.⁊ ſeruat᷑. Alij volẽ
tes ſucci omnẽ vapoꝛẽ fumi ⁊ odoꝛẽ euitare.
in aqua roſata ponũt patellã pꝛedictã ad ca⸗
pellũ in cacubo aqua pleno. atq; in foꝛnacel
la diſpoſita ꝙ ab vna parte poſſit in eo aqua
immutti.q loco eius q̃ ab igne cõſumit᷑ ſucce⸗
dere poſſit.hec eſt optima. qͥdam in filo folia
roſarũ poſita in vaſe vitreo ⁊ ſuſpenſa in vaſe
ex aliq̃ parte adhereat ſoli exponunt deſuper
adeo claudũt.ꝙ vapoꝛ roſaꝝ exire nõ poſſit.
⁊ hec eſt melioꝛ qᷓ; poterit eſſe.tamẽ valde pa
rũ et cũ nimio laboꝛe fieri põt.habet aũt vᷣtu
tem cõſtringendi.⁊ pfoꝛtandi fluxũ ventris.
⁊ vomitũ colericuʒ.detur roſata ſimplex vel
aqua decoctiõis maſticis ⁊ gariofiloꝛũ ⁊ pꝛie
cipue contra fluxũ ex debilitate virtutis con
tentiue.vel acumine medicince.⁊ quãdo ipſa
nimis durat als ducit.ſincopantibo et coꝛdia
cam patientib det᷑ in potu.⁊ ſuperaſperga⸗
tur faciei. In colirijs cõpetenter ad oclos po
nitur.⁊ in vnguẽtis ad faciem quia abſtergit
pannũ faciei ⁊ ſubtiliat cutem. Roſe ſicce na

ribus appoſite cerebꝛum cõfoꝛtant.⁊ reparãt

ſpiritus.cõtra fluxũ ventris ex colera detur
aqua pluuialis in q̃ roſe ſunt decocte ad ideʒ
valet emplaſtrũ de roſis.⁊ albumiĩe oui ⁊ ac⸗
ceto poſito ſuper renes ⁊ pectinẽ. Contra vo
mitũ fiat decoctio in acceto ⁊ ſpongia mari⸗

na intincta oꝛi ſtomachi ſuꝑponat᷑. Contra

ſincopim detur aq̃ decoctiõis roſarũ.det᷑ etiã

puluis in ouo ſoꝛbili. Item ↄtra ruboꝛẽ ocu
loꝛũ ſi ſentiant᷑ puncture. valent roſe cocte in
aqua ⁊ cathaplaſmate antea dicit᷑ flos roſe.qᷓ

in ternis reperiet᷑.valet autẽ cõtra fluxũ ven⸗
tris ⁊ vomitũ. Item puluis eius line ſuꝑpo
ſitus humiditatẽ eiꝰ cõſumit. Et nota ꝙ ſuc
cus roſarũ viridiũ in vaſe vitreo põt ſeruari
per annũ.Auiceñ.dicit ꝙ roſa rectificat feto⸗
rem ſudoꝛis.quãdo in balneo admiſtraf᷑ Et
emplaſtrũ de roſis coctis ⁊ cõtritis et non ex
pᷣſſis poſituʒ ſuꝑ apoſtemata calida ſoluit ea.

PDrnolemarino.

hu miditatẽ vue accetũ vel vinũ decoctionis

èð

Quintus Foklxix.

.

W
Z.

3
õl

—
mr,
⸗
.R

— — — —

O ſmarinus eſt quedã ꝑua arbuſtula.
odoꝛifera q̃ ſemꝑ hʒ frõdes virides.⸗ qᷓ
ſi ſimulat᷑ zanipꝛo ⁊ ſcope.in marinis locis p
cipue delectat᷑.⁊ ideo roſmarinꝰ appellat. plã
tatautẽ plãtulis euulſis de matrꝭ⸗ radice. Itẽ
ramis in terrã affixis.his menſibo quib alie
fiunt plantatiões.calidus ⁊ hũidus eſt. ſed ex
ceſſus eiꝰ nõ determiat᷑ in gradu.floꝛes ⁊ frö⸗
des eius medicie ⁊ flos eiꝰ dicit᷑ anthos vn⸗
de dyanthos electuarium fit ex eo. arbuſtula
ipſa etiã lanotides dicit᷑ vł detrolibanos vũ
cũ iſtoꝛũ receptio inuenit᷑ folia debent poni.
floꝛes aũt aliquantulũ deſiccate ad ſe olẽ ꝑ an
nũ ſeruant᷑. Similiter ⁊ folia.virtutẽ hʒ con
foꝛtandi ex aromaticitate diſſoluẽdi ex cali⸗
ditate. extergendi mũdificãdi ⁊ cõſumãdi ex
ſiccitate ⁊ dyafoꝛeticam ex caliditate. Cõtra
ſincopim ⁊ coꝛdiacã det᷑ dyanthos cũ vino.
Item aliter fiat decoctio floꝛũ in vino.⁊ tale
vinũ det᷑ patienti cõtra frigiditatẽ ſtomachi
⁊ ad digeſtionẽ cõfoꝛtandam det᷑ dyanthos
vel vinũ decoctiõis floꝛũ ⁊ maſticis cõtra do
lorẽ inteſtinoꝛũ ⁊ ſtomachi ex ventoſitate de
tur vinũ decoctiõis eius ⁊ cimini.⁊ cõtra ce⸗
rebꝛi frigiditateʒ fiat eius decoctio in vino ⁊
patiẽs capite cooperto fumũ recipiat. Cõtra

—
2

eius gargariʒet contra ſtranguiriã ⁊ diſſente

riam. floꝛes vel ſaltẽ folia decocta in vino ca
taplaſment᷑.Ad mũdiſicatiões matricis ⁊ c
ceptũ iuuandũ fiat fomentum circa pudẽda
ex aqua decoctionis eius. ſioꝛes autein oleo
decoctus ſupponunt ſibi mulieres.

D . HRub o.

Vbus notus eſt. cõpetit ſepibo facien⸗
dis. qͥa eas foꝛtes ac ſpiſſas ⁊ pungẽtes
facit. ſed ꝑ ſe nõ multũ miſi plãtas arboꝛũ vel
aliarũ ſpinarũ admixturas habeat. quib ſu
ſtineat᷑ que adeo ſunt ſolide.qꝙ nõ flectant᷑ et
Deſtruant᷑ ab eo. Plantat᷑ autẽ plantulis ſu⸗

is que facile inueniunt᷑.vbi capita tangũt ter

ram.quia ibi ſtatim radices emittũt. Itẽ plã⸗
tatur ſeminib ſuis mature collectis.⁊ ſicca⸗
tis.vſq; ad initiũ veris ſeruet᷑ ſeruatis ⁊ tunc
ſemĩatis.fructus eiꝰ ſunt moꝛa que mulieres
⁊ pueri comedũt.ſed optima ſunt pꝛo poꝛcis
Rubus calidus eſt ⁊ ſiccus vt quidã dicunt
Conſtantinꝰ autẽ dicit ſummitates eius eſſe
ſtipticas ⁊ valere cõtra vſturas.⁊ calida apo
ſtemata. vnde videt᷑ ꝙ ſit frigida ⁊ ſicca.Con
tra ruboꝛẽ oculoꝝ turiones eius cum vitello

onuo:ũ conterant᷑. et addito croco ſuꝑponat᷑
oculis.ontra quaſſibet vſturas cera mun⸗
Qda reſoluat᷑.poſtea addat᷑ oleũ roſatũ.deinde
ſuccus turionũ eius cũ maioꝛi quãtitate.con
tra calida apoſtemata folia ſummitatũ trita

cũ aqua roſata ſuperponant᷑. Cõtra diſſente

nã ſuccus turionũ eius cũ aqua oꝛdei ꝓ cli⸗
