ris pꝑte deciſi:qꝛ in ea magꝭ q; in alia pte in ra
mis ꝓpter illuſtrationẽ tẽperati caloꝛis ſolis

eſt caliditas ⁊ hũiditas q̃ oibus anĩalibo ſunt

cauſa vite.ſed etiã ex alijs ꝑtibus accepte cõ⸗
ualeſcũt.O poꝛtet aũt ſcire ꝙ inſitionũ multi
ſunt modi.q optime pꝛouemiũt.⁊ a ſilueſtrita
te ad domeſticationẽ plantã tranſmutãt.Pꝛi

mus q dem eſt ꝙ fraga eiuſdẽ arboꝛis oĩa vl⸗

tra mediuʒ medulle ex tranſuerſo incidant᷑.⁊
tũc alliget᷑ qð inciſuz eſt.ſicut vulnera ligari

cõſueuerũt.⁊? circũponat᷑ cera vel lutũ ad plu

uie ⁊ extrinſecoꝛũ nocumentoꝛũ defenſionẽ.

2 ne rũpi aut eoꝝ plage aperiri agitatiõe ven

toꝛũ poſſint.cõuenientibo particis muniant᷑.
ſtatim em̃ cõſolidato vulnere ſupioꝛ ꝑs emũ⸗

datũ in ſapoꝛe pꝛofert fructũ.ꝓpter digeſtio⸗

nẽ ſucci in nodo factã.⁊ hoc ꝓpꝛie dẽ inciſio.

qͥ quidẽ plantã in alterã non trãſmutat ſpeciẽ
ſeu genꝰ.ſed eã de ſilueſtri in domeſticã facit.

Scõðs aũt modus eſt ꝙ vna ⁊ eadẽ arboꝛ ab
ſcidat᷑ in trũco.⁊ fragũ ſuꝑius in eadẽ arboꝛe
acceptũ trũco ſuo inſerat᷑.iũc em̃ cõualeſcens
inſita pꝛofert fructũ alteriꝰ gener in ſapoꝛe ⁊
qntitate ⁊ figura.qᷓ; pus pꝛotulerat ⁊ iſte mo
dus fecit diuerſitatẽ oẽm q̃ eſt in malis piris:

⁊ ceterꝭ fructibi.tãta em̃ eſt vis nodi ⁊ cõuer⸗

ſiõis poꝛoꝝ qͥ pᷣus aſcenderũt.ꝙ ſuccũ ex no

—

medullã pꝛofũde vulnere trãſuerſo ⁊ obliq̃to

⁊ tantundẽ de gẽma vitis alteriꝰ eruit᷑. ⁊ loco

alteriꝰ ponit.⁊ fit colligatio ſicutĩ alijs.⁊ tũc
cõualeſcit ⁊ fructificat.⁊ fieret foꝛte ĩ alijs ar⸗

boꝛibo. ſed in vite expertũ eſt. Quartꝰ vo mo
dus inſitiõis eſt quo fragũ vniꝰ arboꝛis ĩ ali
am inſerit᷑ arboꝛẽ cõualeſcit ⁊ fructificatĩ ea
ꝑ modũ qui ſepe dictus eſt. Et iſte modus re
gulariter cũ fuerit mag ſimiliũ erit melioꝛ.et
citiꝰ cõualeſcẽs.et fit ꝓpꝛie in illis arboꝛibo q̃

rectos habẽt poꝛos.⁊ ꝑ tunicas ligatas a ra⸗

dice accipiũt nutrimentũ.ſed iſte modꝰ ⁊ ſili

ter ſcdᷣs ĩ plures ſubdiuidunt᷑ modos.⁊ vnꝰ

qͥdem eſt.q̃ ſurculus inſerendus int᷑ coꝛticẽ ⁊

lignũ noue matrꝭ impmit. ſcõᷣus eſt.cũ ſurcu
lus ſciſſo infigat᷑ligno.tercius qͥ fit moꝛe em
plaſtri.qᷓrtus qꝗͥ dicit᷑ ad buccellũ.qntus vero
in amidã.ſeu ſalicis ꝑtica ꝑfoꝛata de oibo per

oꝛdinẽ eſt dicendũ. Pꝛimꝰ quidẽ modꝰ quo
ſurculus int᷑ coꝛticeʒ lignũq; deponit᷑ fit hoc
modo.truncũ ſerra recidamꝰ acuta in loco ni
tido ⁊ ſuccoſo.ipᷣmq; cũ faſcia coꝛticis deſuꝑ

poliamꝰ. deinde vimine ſalicis aut vlmi liga

mus.ibiq; inter coꝛticẽ ⁊ lignũ cuneũ ferreũ
vel oſſeũ in acutũ tendẽs ab vna parte platũ.
⁊ ab alia quaſi rotundũ trib pꝛope digit; cõ
ſidqerandũ deponimꝰ ne coꝛtic faſcia ſcindat᷑

⁊ in eũ locũ ſubducto cuneo ſtatim ſurculum

mergimꝰ ab vna ꝑte deciſuʒ.ſalua medullã ⁊z
coꝛtice ꝑtis altcrius.pellicula exterioꝛi remo
ta.ita ꝙ optime trũco adhereat ſurculi inſcii
ſura qͥ ſuꝑ truncũ quattuoꝛ aut ſex digitꝭ emi
neat.vel vſq; ad octo duos vel tres vl plures
ſurculos pꝛo trunci cõſtituimus q̃litate.qua

ternis digitꝭ vel ampliꝰ ad minꝰ int᷑ eos ſpa⸗

ciũ relinquimꝰ. ⁊ lutũ deſuꝑ cõuenient᷑ poni

mus.⁊ diſponimꝰ peciã vel li gam?. Hic güt
modus optime cõpꝛehendit ⁊ cõualeſcit. ſed
fieri nõ põt niſi de menſe marcij vel aplis cũ

iam põt lignũ a coꝛtice ſepari.ſed nec fieri po

teſt niſi in trũco groſſo vel mediocri.⁊ in his

arboꝛibo q̃ groſſuʒ habẽt coꝛtcẽ ⁊ pinguẽ.vt
ficus pirus malus ⁊ ſiles.cõualeſcit aũt ma⸗
Eime iuxta terram huiuſmodi facta inſciſio.⁊
etiꝗ in qᷓcunq; ꝑte ſtipitis ⁊ groſſoꝝ ramoꝛuʒ
ſatis congrue ꝓuenit.ſed duob ad minꝰ oĩs
ptica pꝛopter ventoꝝ rabiẽ adminiculis eget
Mogus aũt ſcdus qͥ ſciſſo fit ſtipite hoc mo

do agẽdus eſt reſecet᷑ trũcus ⁊ deſuper poliat

yt dictũ eſt in modo pꝛedicto.deinde ſcindat᷑

in ea ꝑte q̃ magis ſuccoſa videt᷑ ⁊ q̃ coꝛticem

ibidẽ planũ ⁊ adeq̃tioni ſurculi congruũ cer
nat᷑ hꝛe.qð maxime inuenis vbi magis Eſpa

ciũ inter coꝛticẽ ⁊ medullã ꝓpter habundan

tiã nutrimẽti qð ad partẽ illa acceſſit.qꝙ ſi an
teq; ſcindas vinculũ ꝓpe ſummũ ſtipitis liga
ueris truncũ cũ minima ſciſſura lõgitudinis
defendet.deinde cuneũ duobo digit vel mo⸗
dicũ minꝰ longũ foꝛmabis ĩ ſurculo ab vtra
qʒ; ꝑte deciſum ſalua medulla.⁊ apta ſciſſura
cũ aliqͥ cuneo.⁊ de ipᷣius ſciſſure labijs ſubla
ta omi lanugine ſi affuerit cũ punica ꝑui cul
telli acuti ſurculũ ĩmerges. talit᷑ ꝙ coꝛtex coꝛ
tici adequet᷑ in ꝑte interioꝛi et lignũ ligno ex⸗

terius.vt ſuccꝰ int᷑ coꝛtices ⁊ ligna poſſitlibe

rius ꝑtranſire. In ſciſſura etiã ſurculi eptime

trũco noue matr adhereat. deinde ſubducto
cuneo.⁊ in trũco ſurculus ſpõte conſtringat

immiſſus ſuꝑ riuulas ⁊ coꝛtices ↄiungẽdas
alidd coꝛticis eiꝰ arboꝛis vel pãni linei cera⸗
ti ponat᷑.⁊ cũ iunco ſtricte liget᷑. deinde vt ait

Lber

Catho ſubtili puluere in ſugioꝛẽ ſciſſurã im
miſio.creta plurimũ cõpꝛehenſa cũ pauca are
na ⁊ fimo bubalo:vt idẽ ait.vel cũ cera ſuper
truncũu ⁊ ligaturã ad defenſionẽ caloꝛis venti
⁊ pluuie cõògrue diſponat᷑ ⁊ pecia faſciet᷑.ego

aut pluſq; milleſies ꝓbaui ⁊ ſemꝑ inueni ſuf

ficere ſolã cretã bene cõpꝛeſſaz ſine fimo ⁊ are
na vel cera ⁊ puluere.in ſciſſura hec etiã pꝛo⸗
derũt.ne vapoꝛ a radice aſcendẽs ad nouum
abndũ ſurculũ foꝛas egrediẽs deneget᷑. Ho
tandũ eſt tamẽ ꝙ iſtiuſmodi et actꝰ et oꝑatio
diuerſificat᷑ſᷣm diuerſitatẽ groſſitudinis ⁊ te
nuitatis ſtipitis inſerendi.⁊ cunei ſurculi in
ſcidendi. NHNã inſerẽdus ſtipes eſt valde groſ⸗
ſioꝛ ſurculo.aut modicũ aut nihil. Si ꝗqdem
ſtipes eſt valde groſſioꝛ.duobo põt ſcidi mo⸗
dis. vno mõ vt ab vna ꝑte ſtipitis vſq; ad me

dullã in tmn cũ cõgruo ad hoc ſcalpꝛo ſcinda

tur. vbi vnꝰ im̃ ſurculꝰ infigat᷑.alio mõ vt ab

vna pte ſtipitis ad aliã ſciſſurã ptranſeat.ibi

q; duo ſurculi ſcʒ vnꝰ a q̃libet ꝑe ponat᷑. vel

vnus ti ſi placuerit ab vna pte altera vacaa

remantte. Di vo ſtipes eſt modi cum groſſioꝛ
ſurcvlo neceſſario ꝑ mediũ ſcindit᷑. ⁊ vnũ ſo⸗
lũ recipit ſurclm.vbicũq; autẽ vnꝰ tatummõ
ſurculus ponedus eſt. debʒ cune eiꝰ foꝛma⸗

ri vt ĩ ſciſſura ex vcraq; ꝑte facta tercia cũ coꝛ

tice cõuenieti remaneat.in quarta vo q̃ intra
ſtipitẽ ſtare debet mhil coꝛticis ⁊ latitudinis
videat᷑ aut modicũ.eo modo meliꝰ quo ſurcu
lus in coꝛtice q; in ligni ſtipite exterius ⁊ in⸗
teriꝰ agequet᷑.vbi auũt duo ſurculi ſunt ponẽ
di fi inſciſiura cunei a duabo ꝑtibe/pe medul
lam que etiã ad megullã ⁊ acu mẽ accedat.ab
alijs duabo ptibo ſi quaſi eiuſdẽ latitudis.ita
iy pars parũ latioꝛ cũ omi coꝛtice pꝑmanẽs ex
tra cũ coꝛtice mati equet᷑. ꝑs vo ſtrictioꝛ re
mota exterioꝛi coꝛticula vᷣſus medullã ſtipiſ
interiꝰ diſponat᷑. Si aſt ſtipes eſt eq̃lis ſur⸗
culo qͥ inſerit᷑ ſoꝛmet᷑ cuneꝰ:vt ab vtraq; ꝑte
ſit coꝛtex.⁊ vtrarunq; fiat eq̃tio ⁊ coꝛtice ⁊ pe
ciola ſuꝑ riuulas poſita. ſubtili vinculo ſciſ⸗
ſo vel coꝛdula cum modica ſtructura liget᷑.⁊
poſtmodũ cũ creta ſeu tra ⁊ peciola faſciet᷑.et
hic modꝰ iuxta terrã ⁊ in altũ ⁊ in ſũmitatib.
optie cõualeſcit.⁊ oẽs iſte ſoꝛme q̃ fiunt ſciſſo
trüco pũt fieri cõuenienter de mẽſe febꝛuarij.
⁊2 martij.etiã menſe aplis ſi ſurculus om̃i te⸗
nera ꝑte pꝛiuet᷑.⁊ meliꝰſi colligant᷑ anteq; pul
lulent. ⁊ diu ſub t᷑ra in loco frigido vmbꝛoſo
ſeruen?᷑ ſũmitatibo nõ ſubuerſis.⁊ etiã de mẽ⸗
ſe ianuarij cũ calefactione ignis facta inſitio
cõpꝛehendit cũ eius auxilio cõglutinãs cur⸗

⸗ R

rat ſuccus. ſed tũc tẽpoꝛis erit inſitio ceteris

melioꝛ.⁊ melius cõualeſcẽs.cũ iam coꝛtice ſe

viridis ſuccus intulerit.⁊ gẽme incipiũt eſſe
ſuſpecte.ego etiã maloꝛũ inſitiones feci circa
ꝛincipiũ auguſti de ſurculis illa eſtate matu
ratis ⁊ ſatis cõgrue pꝛouenerũt.veruntamen
talis inſitio facieda eſt ſub terra vel modicuʒ
ſupꝛa eã. vt tumulatiõe terre a tanto eſtu inſi
ta defenſet᷑.vel ſupꝛa eã vas aliqð ſtillãs ſuſ⸗
pendat᷑.⁊ hoc auxilio poterit hoc tẽpoꝛe eiiã

in altũ fieri. Yit etiã vt ait Narro hec inſitio

cõmode in ſolſticio eſtiuo ⁊ canicule ſigno.et
pcipue in fico.vt in traciatu inſitiõis fici ſcri
pſi.põt etiã pᷣdicta inſitio fieri ſub terra ⁊ cir⸗
ca terrã.ſeu modicũ ſupꝛa terram vbi ſine du
lio inſiti ramu ſcul pꝛoueniũt omĩbo alijs lo
cis ad incremẽta maioꝛa.qa ibi lignũ et coꝛ⸗
tex maxie beneficio ſoli adherẽtis humeſcit.
cuius inſitio loci magis cõuenit plantis par
uulis in quibo inſitio celebꝛaĩ. Si vᷣo planta
mediocriter magna fuerit cõmodius erit ean
dẽ in locis altioꝛibo inſerere vbi coꝛtex ſit viri

dis ? ſuccoſus q; iſam circa terram inſerere:

qᷣa ſic fructꝰ ex ea pluribꝰ annis lardius ha⸗
beret᷑. veruntamẽ quãtomag inferius fiat tã

tomagis domeſticat᷑ fructłꝰ:vt ſupᷣ pꝛobatum
fuit. Si vᷣo fuerit arboꝛ magna plurios ha⸗
bẽs ramos.nil erit vtiliꝰ q; ramos in locis ni
tidis reſecare.ibiq; quotcunq; volueris ſur⸗
cu los inſere. O ſi adeo vetuſta ẽ arboꝛ ꝙ ra⸗
moꝝ coꝛtices nimuũ ſint rugoſi ac hũoꝛe con
ſumpti. arboꝛ eadẽ incidat᷑ ⁊ relinquat᷑ inci⸗
ſa vſq; ad annũ ſequentẽ.⁊ tunc inſerant᷑ ſur
culi in ea nati fuerit letioꝛes ⁊ in cõmodio
re parte locati.circũciſis ceterꝭ ⁊ abiectis.qui
tot nũero eſſe poterũt.quot inſerẽti placebit.
qa omnẽ numeꝝ ſurculoꝝ ſufficient᷑ nutriet
talis arboꝛ. Modus qͥdem inſerẽdi quẽ Pal
ladius emplaſtrationẽ vocat ſic ab eodẽ fieri
affirmat᷑. ex nouellis ramis inciſis ⁊ feracib⸗
gẽma q bene aparebit ſine dubio pꝛoceſſura
duobo digitis qdratis circũſignet᷑.vt ipᷣa ſta⸗
tuat᷑ in medio.⁊ ita ſubtiliter coꝛtex leuet acu
tiſſimo ſcalpꝛo.ne gẽma ledat᷑. Item ex ea ar⸗
boꝛe cui geſtimus inſerere ſimilit᷑ cũ gẽmatol
let᷑emplaſtꝝ. nitido tamẽ atq; vberi loco.tũc
ibi cõuenient᷑ impꝛeſſuʒ circa genunã vincu
lis cogit᷑ ſine leſione gramis coherere. vt ea qᷓ
appoſite reddit᷑ loco gẽme poꝛis includit.tũc
luto ſuꝑlinis ⁊ liberam gemmaʒz relinqᷣs.cui
multũ pꝛoderit ſi peciola cũ cera ſuꝑ iunctu⸗

ram ⁊ riuulas coꝛticũ apponatc᷑. ad extrinſeco

rũ nocumentoꝛũ defenſionẽ.⁊ nutriẽtis ſucci

paul
nue
Kin⸗
gpoſt
ſaſiu
ubio
ſeian
offis
ſump
nicli
lat
lteree
lden
ponat
ach
guo⸗
o
gom
ſigen
tilit
noßtea
ſüeiu
lureſue⸗
non
Güper
lihet

ingns

eſmnült
iſnan
lengt,
Aponi⸗
ctip⸗
lüabic
celläo
voſſun

pe

birſt

laanea

modicu;
dcſninſi
Misſuſ⸗
leporcii
Ninſiti
leſgnot
disfiſci
tenaact:
pbiſinede
ihyaliolo
Mück coꝛ⸗
humeſcie
lannspar
popianta
s enttean
r ſaviri
minſerae.
dinsha⸗
mofüt
obawmn
Unioshi⸗
imnlocisnhn
luenslar⸗
nwborgn⸗
ciccon
ummtine⸗
iniermtr
incömodio
biectis n
i plocchi.
jent nunet
igneb
b codefin
ſorſanch
oproecſin
Awinſe⸗
rleueiu
meraun,
cigenuul
nloco
nmi vinen
mge wen
gudit tie
relinas
ne unan⸗
deunn
nens hee

⁊ vapoꝛis viuifici retentionẽ ramos deinde
ſuꝑioꝛes eius arboꝛis reſecabis. ne mat᷑ pꝛo
pꝛios volẽs nutrire ramos alienũ filiũ ſibi p

pter vtilitatẽ radicũ per eundẽ relinquat᷑.de

inde v̈o. xx. dieb extractis aut pluribo. reſolu
tis vinculis reꝑies externi ſemis gemmã mi
re in arboꝝ aliene mẽbra tranſfixa.hic auteʒ
modus de mẽſe iunij fieri poſſe aſſerit᷑. licʒ et
ante ⁊ poſt modicũ ppꝛehendat.dũmodo gẽ

ma ↄueniẽs habeat᷑. Et modus igit᷑ qui vul
gariter dicit᷑ad buccellũ qui huic pꝛoxio plu

rimũ eſt affims fiat hoc modo.buccellũ par⸗
uũ groſſitudine pollicis longũ.cũ gemma in
medio de nouo ſurculo eleuet᷑.in nouo ſurcu
lo eiuſdẽ groſſitudinis ſuo coꝛtice in tres vel

ttuoꝛ ꝑtes ſciſſo ⁊ denudato ponat᷑.⁊ tamen

ad inferius cõſideranter cõpꝛimat᷑. ꝙ ligno
ſtipitis mediocriter ſtricte adhereat.⁊ coꝛtex
appoſiti ſurculi non ſcindat᷑.⁊ ſiue gẽma po⸗

ſua ſuper locũ gemme ſublate ponat᷑ ſiue nõ.

nihilominus ſine aliquo ligature vel alteriꝰ
rei auxilio cõualeſcit. Abſcindenda eſt tamẽ
omis circũdans ſoboles ſurcułoꝛũ.ne inſite
ſurripiãt nutrimentũ.ei tamẽ magnũ admi⸗
niculũ pᷣſtabit.ſi coꝛtex pendẽs taliter reſcin

dat᷑.ꝙ remanenti apoſitus buccellus ſubti⸗

liter adequet᷑. ⁊ ꝓpter dictam cauſam pecio⸗
la deinde creta ſuꝑ iuncturã ⁊ totũ buccelluʒ
ponat᷑ libera gẽma relicta.deinde ne cera reli
cta cadat linea pecia faſciet᷑. Fiat aũt hic mo
dus de menſe marcij.poſtq; coꝛtex ſeꝑatura
igno.⁊ menſe apꝛilis ⁊ maij ſi ſurculi anteqᷓ;
gemmẽt collecti ſeruent᷑.ne pullulent in loco
frigido ⁊ vmbꝛoſo.ſub terra pꝛo ꝑte ſubmer
ſi. Item expertũ eſt in menſe iunij circa fineʒ
⁊ iulij buccellũ paruũ cũ gemma de nouiſſi⸗
mo ſurculo eleuatũ. ⁊ ĩ nouiſſimo ſurculo po
ſitũ eiuſdẽ groſſtudinis.ſiue gẽme adequan
tur ſiue nõ ſine aliquo auxilio ligature vel al
terius rei optime cõualere. Et tam hic modꝰ
; ſi Dperio: pꝛoximus qui emplaſtratio dicit᷑
locũ habet in his ſolis arboꝛib quibo ſuccus
pinguis eſt ĩ coꝛtice.vt ficus oleis caſtaneis
⁊ ſimilibo.poteſt etia ſine abſciſione inſeren⸗
di ſurculi eleuari buccellũ.⁊ domeſticũ eiuſ⸗
dem groſſitudinis ab vna ꝑte ſciſſum ibideʒ
apponi.⁊ cum filo ligari.⁊ pᷣparari vt dictum
eſt ſupᷣ.⁊ cũ cõpꝛehẽdiſſe videt᷑ſupꝛa buccel⸗
lũ abſcide.relicta em̃ ſummitas ſuccũ ad buc

cellũ foꝛtius attrahit q; abſciſa.⁊ hoc modo

poſſunt plin es eiuſdẽ ſpeciei ⁊ diuerſaruʒ in
vna vᷣga foꝛmari. Modus vᷣo qui fit in ami

dã ⁊ ſalicis ꝑtica fit hoc modo.ꝑtica vel ba⸗

culus dictoꝛũ lignoꝝ perfoꝛet᷑ ſubtili terebꝛa
⁊ acuta.ita ꝙ inter vnũ foꝛamen ⁊ alteruʒ ſit
ſpaciũ ſemipedis.⁊ ſurculus modicum raſo
coꝛtice intromiſſus iacenter mergat᷑ als iun⸗
gat᷑ in ſcrobe ſurculis eleuat.ita tamẽ ꝙ par⸗
tice ſaltẽ ſalicis ſummitas aliqͥd remaneat ſu
pꝛa terrã.hinc vᷣo poſt annũ materia totalit
eleuata.⁊ inter ſurculos inciſa plantã quamli

bet radicib plurimis decoꝛatam in oꝛdinata

ſcrobe depone.cui foꝛſan pꝛoderit ſi creta vł
cera foꝛamia ⁊ eoꝛum ſciſſure vndiq; optime
obturent᷑. Quidã aũt mihi aſſeruit ſe expertũ

⸗

fuiſſe hanc inſitionẽ in palo ſalicis viridi ꝑ⸗
foꝛato vſq; ad medullaʒ ſolũmodo ⁊ infixiſſe

ſurculos equalis groſſitudinis remoto coꝛti

ce.quatenus intrarẽt in foꝛamẽ.vt coꝛtex ſur
culi equaret᷑ coꝛtici pali.⁊ cũ cera omnẽ riuu
lã obturaſſe.⁊ poſuiſſe palũ ſub terra q̃ttuoꝛ
digitis iacenteʒ in loco aquoſo.ita ꝙ de palo
nihil aparuit.ſed ſolũ ſurculi ſupᷣ terrã.⁊ cõ⸗
pᷣhẽdiſſe opume oẽs.⁊ reſecato int᷑ ſurculos
trũco plantaſſe ⁊ bene cõualuiſſe. Aliũ auteʒ

modũ inſerendi retulit columella dicẽs galli

ca terebꝛa vſq; ad medullã arboꝛẽ perfœan⸗

dã.plaga interius leniter inclinata.vbi dedu

cto omi fragmie.vitẽ vel ramũ ad modũ fo⸗
raminis deliberatũ ſuccidũ tũ ⁊ humidũ ſtri⸗

ctũ impꝛimi.vna vel duaba gemmis foꝛis re
lictis.⁊ tũc argilla ⁊ muſto locũ diligent᷑ ope

riri. ⁊ ita viies in vlmo inſeri poſſe dixit. Pꝛe

dicti autẽ duo modi fieri poſſunt congrue in

menſe marcij.⁊ in pᷣncipio apꝛilis ac febꝛua
rij.ſiue cũ viridis ⁊ nouus ſuccus caloꝛe ae⸗
ris diſſolutus mouet᷑ in coꝛtice. Item ſcribit
Varro aliũ modũ inſerendi ſuo te inuentũ

in pꝛopinqͥs arboꝛibo hoc modo. ex arboꝛe qᷓ

vult hꝛe ſurculũ in eã quã inſerere vult ramu
lũ traducat. ⁊ in eius ramo pꝛeciſo ac deſixo
implicare in locũ.qð ↄtingit ex vtraq; parte.

qð intus eſt falce extenuatũ.ita ꝙ ex vna par

te quo celũi viſurũ eſt coꝛticẽ cũ coꝛtice equa⸗
tũ habeat eius ramuli quẽ inſeret. cacumẽ vt
directũ ſit ad celum poſtero curet anno cũ cõ

pꝛehenderit vnũ pꝛopagatũ ab altera arboꝛe

pꝛocedit. Ex pꝛedictis igit᷑ patet ꝙ licet inſi⸗
tio in ſimilia ſit melioꝛ.tamẽ ĩ diſſimilia plu⸗
rimũ cõualeſcit.⁊ infinita mirabilia facit.que
apparẽt in his qui experi deſiderãt ⁊ in talib⸗

exercitantur.

Capitulmm. xxiij. Exqui

bus diſpoſitionibo ⁊ in quas tranſmutentur
plante ſilueſtres in dolſeſticationcl H

X his q ſupꝛa determinata ſunt ſcimus
prfrlaätas ſilueſtres eſſe ſpinoſas ⁊ ſcabio

ſas in coꝛticq ſubſtãtia.⁊ ꝑuoꝝ ⁊ multoꝝ fo⸗

lioꝝ. plurimoꝝ fructuũ. ⁊ in quãtitate mino
rũ.⁊ acutioꝝ ſuccoꝛũ.⁊ hec oĩa nõ dubitamꝰ
accidere plate ꝓpter ſuũ nutrimẽtũ.⁊ idᷣo plã

ta in oĩbus his diſpoſitionibo mutat᷑ ꝑ nutri

mentũ cultoꝛis agri ĩ oppoſitas diſpoſitiões.
ſpinoſitas em̃ venit ex humido nutrimentali
intenſo.qð cogit᷑ad ſuꝑficiẽ ptingcre ad me⸗
dullã ipſa ſua intẽſione.⁊ hec ĩ domeſtica mu
Lat᷑ ꝑ habũdantiã humidi.q non patit᷑ caloꝛẽ
acui.ſed frãgit eũ.⁊ nõ ſinit terreſtre cõgrega
ri.ſed infũdit ⁊ currere ipᷣm facit ĩ poꝛos plã

te.ſiliter autẽ eiuſdẽ humidi habũdãtia fluit

in maioꝛẽ folioꝝ diuiſionẽ.hec etiam facit vt
maioꝛes ſint fructus domeſticarũ.⁊ quia hu
moꝛ ſilueſtriũ tenuis ⁊ ſubtilis eſt pꝛopt᷑ par
uũ earũ nutrimentũ erit humoꝛ domeſticarũ
ſpiſſus ⁊ viſcoſus.ad flegmaticitatẽ accedẽs
ꝓpter eius habundantiã.⁊ letaminis admini
ſtrati cõmixtionẽ.tenue autem ⁊ ſubtile facile
diſpꝑgit᷑ a caloꝛe.⁊ diuidit᷑ in plurima.et ideo
in numero ſunt plurimi fructus arboꝝ ſilue
ſtriũ.⁊ non vermiculati:ſed integri in arboꝛi
bus diu perſeuerãtes.quoniã ſubtile ⁊ tenue
nõ facile putreſcit.nec defacili claudit poꝛos

Bttumdus

ſue vegetationis.ᷣ per quã ſugitex arboꝛe pꝛe⸗
cipue cũ in eodẽ hũido ſicut ĩ pꝛopꝛio ſubie⸗

cto ſit caloꝛ acutus.habundãs autẽ ⁊ ſpiſſuʒ

⁊ viſcoſum humidũ per magnas partes flu⸗
it in vnũ.⁊ non eſt facilis diuiſiõis.eo ꝙ; ca⸗

lidũ eius eſt ebes.⁊ ideo fiunt ex eo mag qui
dem ⁊ nõ tot numero fructus.ſicut ex tenui ⁊

ſubtili ⁊ acuti caloꝛis exiſtẽte.⁊ cito ebeseiꝰ
caloꝛ permittit claudi eius poꝛũ.per quem ſu

git ex arboꝛe.ita ꝙ multi taliũ fructuũ cadũt

ante tempus maturatiõis.⁊ defacili attrahũt
vermes.quod autẽ emũdat ſuccũ ⁊ digerit in

domeſticis nodi pꝛecipue ſunt inſitionũ.qui

tenent in coꝛticiba ſuis ⁊ tranſuerſalibus po
ris humidũ.donec ad ſuauẽ maturet᷑ ſapo⸗

rem.⁊ talis qͥdem eſt tranſmutatio earũ ꝑ in⸗

ſitionẽ domeſticarũ arboꝛũ. Ille autẽ plante

que ſunt de genere granoꝝ ⁊ olerũ ex ſolo cul

tu ⁊ cibo domeſticant in hoc ꝙ ſubſtantie et
mollioꝛes ⁊ maioꝛes efficiunt.⁊ ſui ſapoꝛes
⁊ humoꝛes minus efficiunt᷑ acuti pꝛopt᷑ cau⸗
ſam quã ſupꝛa diximus.ſubtilitas em̃ coꝛticꝭ
geſt in domeſticꝭ ⁊ planicies abſq; dubio ex
bonitate ⁊ habũdantia ꝓuenit nutrimenti.

CLapitulmm. xxiuj. De lo

cis vtilibus ⁊ inutilibo generationi plantaꝝ.

Lant in generatione ſua duob indi⸗
get.quoꝛũ vnũ eſt materia ex qua fit.et

alterũ eſt locus ſue generatiõis.quemadmo⸗
dũ eſt pater. ⁊ materiã quidẽ impedit loci ſal

ſugo.eo ꝙ exiccat humidũ radicale plantaꝝ.

cuiꝰ ſignũ eſt ꝙ terre falſe vel cõmixte. vel ſa
le ſeminate ſteriles efficiunt᷑. loca autẽ perpe⸗
tuis niuibo cooꝑta omnino non cõpetunt ge
nerationi plantarũ.quia experimẽto cõperi⸗
mus niuem a tẽperamento eſſe remotiſſimaʒ
pter frigus glaciale quod eſt moꝛtificatiuũ.

opoꝛtet autẽ ſcire ꝙ ſi aliquis locus in ſe tem
peratus in hyeme frequẽter ſit niue cooptus

iſte eximie tribo ex cauſis fecũditateʒ accipit.
quarũ vna eſt.ꝙ vis terre euapoꝛãs reflecti⸗
tur ſepius ad terrã.pꝛopter niuis cooperimẽ
tum. alia autẽ cauſa.quia niuis repꝛeſſa cali⸗
ditas ad terrã illam expirans. cõueniẽs gene
rationi pꝛebet nutrimentũ humidũ.qð pau⸗
latim per vices diſtillãs ſuꝑioꝛibo partibo ter

re vigoꝛẽ natatiui plantaꝝ cõtinue infundit.
Tercia eſt cã qͥa nix frigiditate ſua locũ circũ

ſtantẽ ⁊ vigoꝛẽ pᷣncipioꝛũ generantiũ plantã

cõtinet ne euapoꝛet᷑.⁊ cõtinet terre ſuꝑficiẽ ne
emittat intꝰ in viſceriba tene vapoꝛes genera

tos.qͥ cõgregati ad ſuꝑficiẽ ingrediunt᷑ radi⸗

eubwepe⸗
Piioſtie⸗
neaſpiſiz
panesſin⸗
acoa⸗
omagani
Mertenanr
cl chesen
aunſ
cti adit
liamtit
urdigen

inonin

cgſalbus
Aunt ſapo⸗
noennüpin⸗
eaute plane

nierſoloal
ſubſtanicct.
ſiſanetes

awoptecan⸗
aseſncorn
bicz dubior

numment.

Deio

oniplantar.
1duobyindi⸗
uaquafia
gnennano⸗
npeit lilt
icnlepanu.
Gmire lli
autepepe⸗
ncöpauntg⸗
meto cien⸗
mmonſſimy
hortificanui⸗
cusinſenn
nine cpi
i alt
niontfen⸗
gCopenne
Geſucal⸗
n
ügpan⸗
rtiby e
cinfund⸗
locüct
nrüipena
rſuoſckſe
Orcvenens
Züntnd’

“”M

ces plãtaꝝ pꝛeſtãt ei nutrimentũ ⁊ fomẽtati⸗

onẽ ⁊ generationẽ materie.q̃ ingredit᷑ planta

rũ cõmixtiõi.ſiẽ aũt diximꝰ ꝙ locꝰ ꝑpetuꝰ in

frigoꝛe ꝓpter niuoſitatẽ nõ cõuenit generatio
ni plãtaꝝ.ita eodeʒ mõ in locis ſalicꝭ ⁊ ſiccis

nõ apꝑet multũ generatio plãtarũ ꝗpt᷑ remo⸗
tionẽ locoꝝ a tꝑamẽto.hec em̃ loca multã ſal

ſuginẽ babẽtia multe ſunt ſiccitat ⁊ ꝑ conſe
qns multe frigiditatis. eo ꝙ caloꝛ cõplexio⸗

nalis nõ cõnualeſcit ⁊ retinet᷑ niſi in hũido tẽ⸗
perato.⁊ ſi alius caloꝛ aliqñ ſit in taliba locis
eſt adurens talis caloꝛ nõ remanet.ſed euolat
aduſtus frigidꝰ.⁊ moꝛtificãs ea q̃ foꝛte naſci

debuliſſent.⁊ ſignũ huiꝰ terre eſt ꝙ mioꝛat᷑ et

cõtrahit᷑.⁊ ex ſiccitate ⁊ frigiditate.qꝛ elõgat

a calido ⁊ humido.q̃ eleuant ⁊ faciũt creſcere
loca ⁊ exaltare.ꝓpter qð terra dul q̃ habun⸗

dat in calido diſſoluẽte ⁊ hũido vapoꝛãte fre
q̃ntius eleuat᷑ in colles ⁊ mõtes.⁊ terra ſalſu

ginis młte depmit᷑ ⁊ inferioꝛat᷑.in locis autẽ
caãlidis ꝑ cõueniẽtiã materie plãtaꝝ ⁊ loci ap

te ⁊ bñ nate ꝓueniũt.in talibo em̃ locis eſt aq̃
ſubtilis ⁊ bñ digeſta.eo ꝙ a caloꝛe loci talis
ex ꝓfundo attrahit᷑ terre ⁊ bñ cõmiſcet᷑.⁊ bñ

dDigerit᷑ a caloꝛe loci terminãte.a caloꝛe enim
multo nõ adurente ꝓuenit humidi decoctio.
caloꝛ em̃ in talib loc habũdat ex duab cau

ſis.quaꝝ vna eſt caloꝛ loci retinens caloꝛẽ.ſe

cũda cauſa eſt caloꝛ ſolis.qͥ ex aliq̃ reuerbera
tione multiplicat᷑ ſuꝑ locũ illũ.⁊ loci qdeʒ ca
loꝛ eſt ſicut inſtrumentalis.caloꝛ aũt ſolis ſi⸗

cut terminãs ⁊ foꝛmalis.⁊ q̃ſi viuificãs.⁊ idðo

foꝛmat᷑ cõtinue humidũ in plan.aer etiã im

mixtus eſt hũido locoꝝ taliũ.⁊ iuuat ad hoc

yt humidũ ſurſuʒ ſpirando educat᷑ in plante

figurã.mõtes aũt qͥ ſunt ſubtus cõcaui ⁊ va⸗

poꝛoſi attrahũt a ſuis cõcauitatib humoꝛẽc.⁊

adiuuat ad hoc caliditas multa.q̃ eſt radioꝝ
ſolis ⁊ ſtellaꝝ.⁊ multa ad annexũ montis re⸗
uerberatis.⁊ ideo feſtinat in his humidi de⸗

coctio.pᷣcipue in latere cõuerſo circa calidum
ſolis. hoc eſt circa meridiẽ. ꝓpter quod plãte

multe ⁊ bene decocte pꝛoueniũt in mõtiba pᷣ⸗

cipue.nimiũ humidũ em̃ attractũ ad montis
lſugꝑficiem ex figura deuexitaꝶ cõtinue deflu-⸗
it.⁊ ideo ſugius vinũ remanẽs optime deco⸗
quit᷑.qa melius vincit᷑a caloꝛe qñn nõ eſt ſuꝑ⸗
fluũ.nec oino ſiccat᷑:qͥa cõtinue aterabit᷑.et ex
cõcauo montis creſcũt vina odoꝛifera ⁊ plã⸗
te aromatice. ⁊ ſunt plante ⁊ vina magis ſic⸗

cioꝛes aliqntulũ. Ad pedes autẽ eoꝛũdeʒ mõ
ti ſunt plante ⁊ vina magis bumida.⁊ minꝰ

digeſta. ? plante ſpiſſioꝛes ꝓpter multũ humi

Stdus Fo. xxüſ.
dũ annexo mõtib.cõtinue ad calida loca de
fluens.qᷓdam tamẽ loca ſiue plana ſiue mon
tuoſa ꝑpetue ſunt ſterilitatꝭ.⁊ hec vocant᷑ he
remi.et hec ſunt arenoſa ⁊ ſalſa.⁊ hec ſũt vin
centẽ in ſe habẽtia ſalſedinẽ ⁊ ſiccitatẽ.⁊ in⸗
ter arenulas locoꝛũ taliũ ſunt raritates.eo q;

pꝑtes arenarũ ſunt cõtigue nõ cõtinue ſibi cõ

poſite.planta autẽ nõ põt generari ex vapoꝛe
cõtinuo qͥ diffundit᷑ ex circuitu loci in muliꝭ
ꝑtibus loci cõtinuis a virtute ſolis euapoꝛq⸗
tibus. In talibus igit᷑ locis aut nõ generat
plãta oino aut rara.aut debilis eſſentie.ſicut
eſt ſaxifraga ⁊ q̃dam alia gramia ꝑua.partibo
em loci nõ coherent bo ꝓpr aduſtionẽ impoſ
ſibile eſt ꝑtes vaporꝭ ſolide eẽntie ⁊ coheren⸗
tis eſſe ꝓpter qð etiã expirat int᷑ arenas ꝑ di⸗
uerſas ꝑtes:⁊ non feꝛmant᷑in plantã.ampliꝰ

gũt lutũ nobile qð ingenuũ eſt ⁊ libeꝝ a groſ⸗

ſa terreſtritate ꝓpt᷑ vnctuoſitatẽ ſuã cito ꝓdu
cit plantã vnctuoſani eſibilẽ. plãta aũt qᷓ ſuꝑ
ſolidos lapides naſcit᷑ ꝓpter carentiã humo⸗
ris vix lõgo cõtingit ⁊ creſcit tpe.plãta em̃ re
manẽs ⁊ creſcẽs indiget terra ⁊ aq̃ ⁊ gere.⁊ ra
ro hoc hʒ planta q̃ in lapidũ ſoliditate eſterũ

pens. Eſt ⁊ alia plãte cõſideratio ex loco plã

le pꝛoueniẽs.quoniã ſi fuerit in loco qͥ eſt ꝓ⸗

pe ſolẽ.hoc eſt ad directũ ſolis reſpectũ vᷣius

oꝛientẽ ⁊ meridiẽ.citius naſcit᷑ ⁊ creſcit.eo q;

cCaloꝛ ſolis directius ⁊ diutius manẽs ſuꝑ eã

cõuenientius ⁊ foꝛtius mouet humidũ eius.
⁊ qñ fuerit ad aquilonẽ ⁊ occidentẽ.ita ꝙ ſol

cito declinat ab ea tardabit᷑ generatio eius.⁊

incrementũ diminuit᷑.fit aũt hoc duplicit᷑ na

turaliter ſcʒ aut ꝑ accidẽs.qñ locus aliqᷣs ex
montibo vel alijs cauſis ꝓpꝛietatẽ accipit oꝛi

entis vel occidẽtis.ſilłiter aũt ſi in loco plante

ſit aq frigida groſſa in ſe cõcludens aerẽ ſiue

vapoꝛẽ aereũ.qui ſua frigiditate ⁊ ſpiſſitudie
aſcendere ſiue vapoꝛare nõ ꝑmittit.ille vᷣo ꝑ⸗
mittit plãtas nutriri ad magnũ incrementũ.
eodẽ autẽ modo impedit ſiccitas retẽta in lo
co aliquo incrementũ plantaꝝ. ꝓpter defectũ
humidi nutrimenti.tũc enim caloꝛ naturalis

diffundit᷑ ad extrema loci.⁊ agit nulla cõbu

rendo ⁊ obſtruẽdo poꝛos viarũ.ſicut obſtru

untur in terreſtri aduſto.⁊ tũc aqua nutriẽs

etiam ſi adeſſet non haberet meatꝰ per quos
in plãte nutrimentũ euapoꝛaret ⁊ remanet de
ſtituta nutrimento.⁊ ideo non creſcẽs in ma

guna quantitate.

Capitulmm. xxv. De ter⸗
ra ⁊ cognitiõe fecũditatis ⁊ ſeriluans eius.

„*

. SS=S .

ALliber

Prra eſt vnũ ex elemẽtis generatoꝝ. cu
ius naturalis locꝰ eſt in medio totł.in

q̊ naturaliter manet qͥᷣeta.⁊ ad ipᷣm cũ ab eo ſe
pata fuerit naturalit᷑ mouet.eſt aũt frigida ⁊
ſicca naturaliter.ſed accidẽtalit᷑ rebo intrinſe⸗

cis immutat᷑eius vᷣo eſſe in generaᷣ iunamæę
tũ pᷣſtat ad retentionẽ faciendã ⁊ fixionẽ.⁊ ad
ſeruãdas figuras ⁊ ſoꝛmas. In terris vᷣo fᷣm

Palladiũ fecũditas q̃renda eſt.ne alba ⁊ nu⸗
da gleba ſit.ne macer ſabulo ſine admixtiõe

treni.ne creta ſola.ne arene ſqualẽtes.ne ieiu
na glarea.ne arenoſi pulueris.lapidoſa ma⸗

cies.ne ſalſa vel amara. ne vliginoſa t᷑ra.nec

totus arenoſus atq; ieiunus.ne vallis nimis
opaca ⁊ ſqualida.ſed ſit gleba putrꝭ.⁊ fere ni
gra.⁊ ad tegendũ ſe graminis ſui crate ſuffici

ens.aut mixti coloꝛis.q̃ ⁊ ſi rara ſit.tamẽ pin

guis ⁊ cretoſi ſoli adiunctiõe glutinet᷑.q ꝓtu

lerit nec ſcabꝛa ſint.nec retoꝛta.nec ſucci na⸗

turalis egentia. Aerum quoniã alia terra dã

dis frumẽtis vtilis eſt.q̃ naturaliter cõuenit.
⁊ alia magis vineis amica eſt. Scienduʒ eſt
tamẽ ꝙ frumẽtis dandis vtilis eſt.q̃ natura⸗
liter? ſua ſponte pꝛoducit ebulũ iunctũ gra⸗
men pingue trifoliũ calamũ rubos pingues.

pꝛina ſilueſtria. lappas.farfana.maluã. et cete

ras huiuſmodi berbas ꝗ latitudine ⁊ pingui

tate folioꝝ letũ ſolum ⁊ fecundũ demonſtrat.
Coloꝛ tamẽ terre nõ magnoꝑe deſideret᷑. ſed
pinguedo atq; dulcedo. pinguẽ ſic agnoſcis

terrã.glebam parũ dulci aqua conſpergis.et
ſubigis.ſi glutinoſa eſt ⁊ adberet.conſtat ibi
eſſe pinguedinẽ. Item ſcrobe effoſſa ⁊ reple⸗

ta.ſi ſuꝑauerit terra piguis.ſi defuerit exilis

ſi cõuenerit equata mediocris. Dulcedo aũt
cognoſcit᷑ ſi ea parte agri que mag diſplicet.
ſi eiuſdem qualitatis totus ager videt᷑. fictili
vaſe dulci aquam madefactã indicio ſapoꝛis
exploꝛes. Vineis quoq; vtilem per hec ſigna
cognoſces.ſi coꝛpoꝛis aliquatenꝰ rari atq; re

ſolutũ eſt virgultaq; pꝛofert lini nitida pꝛo⸗

cera fecunda ſunt.vt pirus ſilueſtris pꝛinus.

rubus.ceteraq; huiuſmodi.neq; intoꝛta.nec
debilia.neq; macra exilitate languentia. Et
hec in cõmuni bꝛeuibo in mediũ abſoluta qᷓ⸗
litercunq; ſufficiant de terra agri ſiue cõgrua

vineis.quia plenius dicã de ipᷣa in libꝛo vi⸗

nearũ.ſed cũ ſint genera terrarũ plurima.pin

guis aũt ⁊ macra ⁊ ſpiſſa vel rara ſicca vl hu

mida.lapidoſa vel nõ lapidoſa.mõtuoſa vel

plana.⁊ ex his pleraq; vicioſa.tamẽ ꝓpter ſe⸗

minũ ⁊ plantaruʒ differentiã ſepe neceſſaria.

maxime tamẽ ⁊ abſolute eligẽdus eſt piguis

Situndus

2 reſolutus ager vbicunq; ſitus.quia bie ni
miũ laboꝛem petit.⁊ fructũ maximũ reddit.
Secundi meriti eſt ſpiſſus ⁊ pinguis.qͥa li⸗

cet laboꝛem maximũ petat tamen ad vota re
ſpondet. Illud vᷣo deterrimũ genus eſt quod

erit ſiccũ ⁊ ſpiſſum.macrũ ⁊ frigidũ qui ager
moꝛe peſtiferi fugiendus eſt. Meruntamẽq
ggri ſint varijs vtilitatibo deputati Uarro re
citat Cathonem in nouẽ genera diuiſiſſe ac
graduũ vtilitatẽ ſcripſiſſe.ait em̃ melioꝛẽ eſſe

agruʒz illũ.vbi vineta poſſunt eſſe bono vino
ac multo.ſecũdo vbi oꝛtus irriguꝰ.tercio vbi
ſalieta.quarto vbi oliueta.quinto vbi pꝛatũ.
ſexto vbi campus frumẽtarius.ſeptimo vbi

cedue ſilue.octauo vbi arbuſta. nouo glãdaz⸗
ria ſilua ſcᷣm aliquos vel aliqͥ dant pꝛimatũ
bonis pꝛatis.quia modicas aut nullas reò⸗
runt expenſas contra in vineis.eo ꝙ fructuz

ſepe ſumptum deuoꝛasat.
Tamitulu; xxuj. Dr ſitu

qui congruit agris ratione fecũditatis eoꝛũ.

Itus terrarũ nõ ſit adeo planus vt ſta⸗
Agnet. nec pꝛeruptus vt defluat.nec ob-⸗
rutus vi in imum directa valde ſubſidat.nec
arduus vt tẽpeſtates immodice ſentiat ⁊ ca⸗
loꝛes. Sed ex his oibus vtilis ſemꝑ ⁊ equa⸗
ta mediocritas requirat᷑.videlicet vt campus

aptioꝛ ſit.et humoꝛẽ pluuiarũ cliuo fallante
ſubducẽs vel collis molliter ꝑ latera inclina
ta deductus.vel vallis cã quadã moderatiõe
et aeris claritate ſubmiſſa.vel mons alterius

cacumis defenſus obiecta.et moleſtatiõibus

vẽtis aliq̃ liberi auxilio vł ſublimis aſper.ſʒ
nemoꝛoſus et herbidꝰ. Pꝛeterea poſitio agri

. . . „ „ * *

qͥ eligendus eſt. eo ſi ſit in frigidis pꝛouĩcis

oꝛiendo vel mediano lateri ager debʒ eſſe op
poſitus:ne alicuiꝰ magni mõtis obiectu his
duab partibus excluſus algoꝛe rigeat.in ca⸗
lidis pꝛouincijs ꝑs potius ſeptẽtrionalis op

tãda eſt que vtilitati. voluptati et ſaluti et ecd
bonitati reſpõdeat. Item ait Varro ꝙ quat⸗
tuoꝛ extra fundũ cõſideranda ſunt bus fun

dus vtilioꝛ vel minꝰ vtilis reddit᷑ oꝛimũ eſt
ſi regio ꝓxima eſt infeſta.q;uis fertilis ſit fun
dus inutilis tñ eſt pꝛopter latrocinia. Secũ

dũ eſt ſi in regione ꝓpinqua ſunt homiĩes qui
emant q̃ in fundo ſunt venalia.vel ne care v

dant q̃ fundo ſunt opoꝛtuna.fructuoſioꝛ em̃

fundus eſt. Terciũ ſi nimis longinqua eſt.vt

ex ea difficile neceſſaria poꝛtent᷑ ad fundũ.ni

mis fructuoſioꝛ cenſet. Quarto eundem fun
dũ fructuoſioꝛem faciunt vecture,ſi vie ſunt

abr
ren
ſit̃
bee

nüuder
Wi mdt,
Misl
d woare
Geſtquot
glige
nmrmig
nAmme
diuiſſtr
nelioꝛic

vono vit

mclorhi
nieum.
moybi
ogiͤc⸗
npimadd
gulasreg⸗
dgfucnz

Nlin
inis mii.
Wmus niu⸗
nar necob⸗
ſubſidat ne
ſentiat1c
motegu⸗
tcampos
iuo falane
Aennincim
inocnie
ons tltans
olckanöus
mnis Meg
1poſiton
lis proniags
rdehzſehn
obitaubs
nigenend
imonulsch
ſlonac
ouns⸗
ntqosin
lbeinüͤck
is ſtin
niu Sa
omicsun
lnecareſ
moſiorch
nqnech,

4fndin

genimn
nein

—

Liber

qbus plauſtra vel naues poꝛtare ac expoꝛta⸗
re neceſſaria poſſunt. Retert etiam ad fundi
fructus qu ẽadmodũ vicinus in cõfinio con
ſitũ agrũ habeat.ſi em ad limina quercũ ha⸗
beat. vt poſſis recte ſub eam ſiluã ſerere.oleã⸗
q; vſq; eo eſt cõtrariũ natura.vt arboꝛes nõ
ſolũ minꝰ ferant.ſed etiã fugiãt.vt introꝛſum
in fundũ ſe reclinẽt.⁊ in cõfinio vitem et fun
dum faciunt ſterilem.

Capituiu.xxvij. De mu⸗
nitionibo vinearum.oꝛtoꝛũ.et agrouum.
Inearũ oꝛtoꝝ ⁊ agroꝝ munitiões mul

tis modis fiũt.qͥdaʒ em̃ foſſatis cingũt
qͥdam ſepibo ex palis et vimimbo factis.qͥdã
ſpinarũ aut aliaꝝ arboꝛũ plantis.et foſſaꝝ qͥ
dem munitiões plurimũ defendũt ab ingreſ
ſu hominũ et aĩaliuʒ rapaciũ.et ab iniuria vi

cinaꝝ aquaꝝ ad loca defenſa fluentiũ.et ma
CLuime ſi ripas habẽt valde ſufficiẽtes aggeres

eleuatas. Multũ etiam conferũt agris et vi

neis nimiũ humidis et aquoſis.vt ad eas flun

ꝗt ſuꝑfluus humoꝛ aquoſus ſegetes necãs.⁊
in loliũ et auenã cõuertẽs.et cõpletaʒ digeſti
onẽ humoꝛ vuas nutrientes impediens.Et

hec qͥdem foſſata magna vel ꝑua ſunt.ſcom

ꝙ magis et minꝰ aquoſa ſunt loca.⁊ ſcdᷣm qꝙ;
magis et minꝰ hominũ et aĩalium intrare vo
lentiũ timẽt noxam..Fiunt autẽ optime toto
eſtatis tẽpoꝛe.ſi aqua ſubterranea vel in foſ⸗

ſatis reꝑandis collecta nõ impediat.in qui⸗
hus locis facienda ſunt de menſe auguſti ſe⸗

ptembꝛis et octobꝛis.qbus menſibo aq̃ foſſa
rũ et ſuꝑficiei terre maxie cõſumpta eſt Qua
liter aũt fiunt noua foſſata notũ eſt ꝙ ab vtra
q; ꝑte latitudinis filũ ſeu funis extendit᷑ et ſi⸗
gnat᷑.deinde cũ vangis ĩ terra et acitoniba in
ſabulo fodiunt᷑.et cũ badilibs extra remanẽs

cõtrita terra pꝛoicit᷑.et ripe cũ ʒapis ſeu van
gis vel aʒitonibo poliunt᷑. Vetera vᷣo foſſata
reꝑant᷑ hoc modo.pᷣmo qͥdem oĩa foſſoꝛẽ im⸗

pediẽtia cũ radicibo extirpant᷑.deinde cum li
gone fundus radat᷑.et tra cũ herba raſa ꝓij⸗

ciat᷑ad viã. deinde cũ ligonibo adeq̃nt᷑ et foꝛ⸗
ment ripe.ſecundũ ꝙ ſtare debebũt. et poſt li
bere foſſatũ qᷓntũ placuerit fodiat᷑ Hotãduʒ

eſt tñ ꝙ in terra cretoſa nõ debẽt fieri ripe ni⸗

mis dependẽtes qͥa poſt gelidã hyemẽ adue

niente veris caloꝛe diſſoluerent᷑ ⁊ ruerẽt. Sʒ
in lapidoſa et ſoluta terra nõ facile ruũt ripe
Munitiões ſepium q̃dam palis et viminbo

fiunt.pꝛecipue locũ habẽt.vbi materie ipſaꝝ

habet᷑ copia.et vbiarboꝛũ multitudo ſpina⸗

SBltüdus Fo. xxiüf.

rũ plantationẽ et cõualeſcentiaʒ impedirent.
que quidẽ qualit᷑ fiant notũ eſt ꝙ amixis pa⸗
lis acutis ſemipede diſtantibo texent᷑ vimine
et ſpinis.⁊ deſuꝑ muniunt᷑.⁊ cũ pautioꝛibus
palis ⁊ viminibo.debilioꝛes tamen fiant affi
xis palis duobo vel tribo pedibs inuicẽ remo⸗
tis.tres vel quattuoꝛ partice diſtantes equa⸗
liter ex trãſuerſo ligant᷑.deinde ſurſum rectis
viminibo poſitis contexunt. Munitiões aũt
que de plãtis ſpinaꝝ ⁊ arboꝛũ fiunt. hoc mo
do faciẽde ſunt.videlicʒ ꝙ fiat in loco muni⸗
tiõis ſulcus vno pede cõcauus ⁊ tantundẽ la
tus.in quo plãte aliũde radicate vno palmo

aut duobo diſtantes ponant᷑.⁊ terra q̃ inde re

mota ſuerat optie trita oꝑiant᷑ radices.dein⸗
de fodiat᷑ foſſatũ.ſi fieri debʒ ibidẽ.⁊ terra ſu
pꝛa dictas plãtulas eleuat᷑.et cũ tota ſurſum
eleuata fuerit in ſummitate ſi placuerit alius
fiat ſulcus.et ſimilis plantatio fiat.poterunt
etiam multe plantatiões fieri pꝛopter foꝛtio-
rem munitionẽ ſi placuerit.ſecãduʒ modũ in
pꝛimo libꝛo traditũ.cũ de tumbis ⁊ curijs lo
querer. Notandũ eſt tamẽ ꝙ vbi multum ne
ceſſaria eſt clauſura.ex ſpinis tm faciẽde ſunt
plantatiões.vbi vᷣo nõ tanta eſt neceſſitas.et
lignoꝛũ habet᷑ penuria.pter ignẽ poſſunt cõ
grue fieri plantatiões.⁊ pcipue ex plantis vl
moꝛũ et pꝛunoꝝ ciconioꝛũ et ſimiliũ.q̃ om̃ca
plantatiões tercio anno cũ cõualuerint affe⸗
