mũ inania ducere plauſtra.⁊ ſi poſſis ꝑ vicũ
aut opp idũ vbi ſit ſtrepitducas.⁊ quẽ fecerꝭ
dextrũ fac etiã ſiniſtꝝ.⁊ ſic laboꝛãti reqͥ es erit
vbi tra leuis eſt nõ foꝛtib bobo ſʒ vaccꝭ ⁊ aſi
nis vti põt.Et in leui plauſtro ſũr ⁊ ad molã
olei facile vt nouꝰ laboꝛ adhuc tenera colla
nõ quaſſet.Expeditioꝛ aũt ðomandi rõ eſt:ſi
aſperũ bouẽ mãſueto ⁊ valido boue iũgas:qͥ
oſtẽdẽte facile ad oia coget᷑ officia.ſi poſt do⸗
miturã decumbet in ſulco nõ afficiat᷑ igne vel
verbere. ſʒ potiꝰ cũ decumbit pedes eius ita
ligent᷑ vincłis.vt nõ poſſit pꝛogredi aut ſtare

n

N

Nonus

rebi hoc vicio.

Capitulũ. lxiiij. Debob

qualiter debẽt emi ⁊ de cognitõe etatis eoꝛũ.

n e,.

R

Abobʒ emẽdis hec ſigna expectent᷑ vt
ſiint nouelli qᷓdratis ⁊ grandibo mẽbꝛis
ſoliti coꝛpoꝛis.muiſculis vbiq; ſurgẽtibo.ma

gnis auribi.lata fronte.⁊ criſpa labijs.ocliſq

nigrãtib coꝛnibo robuſtis.ac ſine curuature
puitate.limatis patulis nariba ⁊ ſũmꝰ cerui⸗
ce coꝛioſa atq; cõpacta.palearibo largis ⁊ ge
nua circa fluẽtibi.pectoꝛe grãdi.armis naſcꝭ.
vẽtre nõ ꝑuo.poꝛrec& lateribʒ.latis lumbis.
ðoꝛſo recto ⁊ plano.cruribo ſolidis ⁊ neruo⸗
ſis.⁊ bꝛeuibo vngulis. Hagnis caudis lon⸗
gis ⁊ ſetoſis.pilo totiꝰ coꝛpis dẽſo ⁊ bꝛeui:tu
bei maxie coloꝛis ⁊ fuſci. Heliꝰ aũt boues ⁊
de vicinis loc compꝑabimus q in illa ſoli aut

greis varietate terrent᷑ vel ſi hoc deeſt de locꝭ

ſilibo ad ſilia trãſferemꝰ Illud eſt em ante oĩa
curandũ. vt virnib ad trahendũ cõparent᷑eq̃
les.ne valentioꝛibo robur alteri pcuret exer⸗

citiũ.in moꝛibꝰ aũt hec conſideranda ſuntſi⸗

cut arguti mãſueti oꝛtamẽta timẽtes clamo⸗
res ⁊ verbera cibũ appetẽtes Sʒ ſi regiõis ra
tio patit᷑ nuilus cib eſt melioꝛ q; viride pa⸗
bulũ.vbi vᷣo deeſt ex oꝛdine miſtret᷑ qͥ pabuli

v paſcere quo facto ſiti velfame laxatus ca

biſo⸗
opae⸗
bones
ſſup⸗
wpore
Azglu
gooct
guriü
indep
mos
fttũc
qad
lqtt/
uden
Helchtn

nb

4
(
ſpſonͤn
alur ge
nerpo
exnim
Etcog
liEt
gplaſt
de reng
Coeſeu
fiuslo
lsin
refiatf
lis feb.
Etmo
ſcreſun
figonn.
Peerne
fisſtan
eris.
(lligit
baltms
ſybuen
Alabor
lurdeſ⸗
fonse
figen

4

ſſna
cni
ſin
7bun
beti⸗
figid
mie

nn

hon

liscneh

—

ecgentnt
bmiꝛs
inln ns
Bockſ;
mane
can⸗
gs1ge
nsnaſch
lumbis.⸗
idislon⸗
byeiiin
bolies
ſoliaut
kdelog
anteoi
Urente
feterer⸗
ſuntſa
canmo⸗
goͤn

vbi v̈ deeſt ex oꝛdine miniſtret᷑ quo pabuli
copia. et laboꝛis coget acceſſio. Tenendi ſunt
boues in talibo ſtabulis vt de vaccis dictum

eſt ſupꝛa.vicʒ ſtratis et bene clauſis.vt pedes
vngule ↄſeruent illeſi. ac ipᷣi defendi poſſunt
a ʒzentalis muſtis ⁊ tabanis.Etas ipſoꝛũ co⸗

gnoſcit᷑ quãdo mutãt dentes anterioꝛes poſt

annũ completũ ante decẽ vel octo mẽſes.de⸗

ingde poſt ſex menſes ſucceſſiue mutãt pꝛoxi⸗

mos:donec in tribo annis mutauerint om̃s.
et tũc in bono ſtatu exiſtũt in quo ꝑſeuerãt vſ
q; ad decẽ vel duodecim annos.⁊ viuũt vſq;
ad q̃ttuoꝛdecim vel.xv.annos.⁊ cũ ſunt ĩ ſta

tmu dentes hũt pulcros lõgos ⁊ eq̃les:⁊ cũ ſe
neſcũt minoꝛant᷑ et denigrant᷑ ac coꝛrodunt᷑.

Capitulu. lxu. De inkir⸗

mitatibus boum et cura ipſoꝛum.

Cciendũ eſt ꝙ egritudines multe acci⸗

dũit bobus.quarũ vna eſt ꝙ in capitib⸗
ipſoꝛũ multiplicatur reuma q̃ vulgariter di⸗
citur gutta robea. Et fit ex ſuꝑflua cõmeſtio
ne ⁊ potu pꝛopꝛie nimis humidaꝝ herbarũ.
ex nimia requie et aeris humiditate ſuꝑflua.

Et cognoſcit᷑ quia inflat᷑ eoꝛũ vultus ⁊ ocu⸗

li.Ex quo bos moꝛit᷑ ſi nõ curet᷑ ſed curatur:
quia ſtatim fleubotomãdus eſt bos infirmꝰ
de vena que eſt ſub lingua ſcʒ ꝙ due quaſi co

cCoie ſeu glandule que ſunt ibi ſignent᷑ in plu⸗

ribus locis cum puncta cutelli bene inciden
tis.ita multus egrediat᷑ ſanguis.et cũ thu⸗
re fiat fumigiũ ad nares eius. Item accidũt
eis febꝛes ex immoderato laboꝛe aut caloꝛe.
Et moꝛboꝛũ cauſe in bobi.vt ait Varro hee
fere ſunt ꝙ laboꝛant pꝛopter eſtus.aut ꝓpter

frigoꝛa. aut ꝓpter nimiã laboꝛem vel econtra
ꝓter nuilã exercitationẽ.aut ſi cum exercue⸗

ris ſtatim ſine interuallo cibum aut potũ de⸗
deris.Et cognoſcunt᷑ cũ febꝛiunt: quia ſunt
calidi tactu ⁊ maxime in lingua ⁊ aurib ⁊ an
helius ipſoꝛũ eſt ſpiſſus ⁊ calidua.Quibus

ſubueniri debet cum regimine frigido ſcʒ

a laboꝛe oĩno ceſſent.⁊ in loco frigido tenean

tur.de frõdibo ſalicũ ⁊ vitis cooꝑti comedat

frondes ſalicũ.⁊ frigidas herbas ⁊ oꝛdeũ in
frigidatũ.⁊ ſi videbunt᷑ nimis repleti de ipᷣo
rũ ſanguĩe minuat᷑. Itẽ bibant aquã maloꝛũ

Acriũ ⁊ pꝛunoꝝ ⁊ ipia mala ⁊ pꝛuna edãt.vel
fm Varronẽ curet᷑ hic moꝛb:qꝙ perfũditaq̃

⁊7 ꝑungit᷑ oleo ⁊ vino tepefacto.et ſuſtinet᷑ ci
bo et inijcit᷑ aliqd ne frigidus cedat ſitiẽti aq̃ᷓ
frigida dat᷑ ſi hoc non ꝓficit᷑ demit᷑ ſanguis:
maxie a capite.Itẽ oppilat᷑ et ingroſſat ſplen

KHouus Fo. Cxxliif.
ſpſoꝝ de q̃ nõ liberant᷑ ſed diu ſic infirmi exi
ſtunt. Et cognoſcunt᷑ ꝙ bulliüt ſiue tuſſiũt et
matie cu trotare cogunt᷑. Iteʒ inflant᷑ boues
cõſtipatiõe vel vẽtoſitate in ipſoꝝ vẽtribo ge⸗

nerata.⁊ cognoſcunt᷑ qꝛ ſi manu vel diguo ſu

Eſfuo vellis q̃ ſunt iuxta poſterioꝛes anchas
Pcutiunt᷑ ſonat vt tim panũ vł viſu inflati ap
paret ⁊ doloꝛe toꝛquent᷑ ⁊ qñq; in terrã ſe ꝓ⸗
ſternũt ⁊ libent᷑ iacent. Curant᷑ aũt cũ cliſteri
vel canulo.de qͥbus dictũ eſt ſup
tur de doloꝛib eqrũ.vel cũ manu pueri oleo
vncta extrahant feces.vel incidat᷑ vena cau⸗
de cũ acuto cultello. ꝑ q̃ttuoꝛ diguos longe
ab ano de ſubtꝭ. Itẽ ledunt᷑ in collo ex nimia
oppᷣſſione indecẽtis iugerꝭ ⁊ maxie cũ pluuie
ceciderint ſuꝑ colluʒ. Et qñq; fit ibi ru ptura

Apter hũoꝛes ibi cõcurſos q̃ curat᷑ cũ medici⸗

ins cõſolidatiuis carniũ.⁊· generatiuis cutis
ſtipid in curꝭ egritudinũ equoꝝ in pluriba lo

cis ⁊ etiã cũ alijs qbo marichalci boũ vtunt᷑

⁊ pcipue cũ vnctioe agrippe intrãtibo ĩ pedib
ipſoꝝ vel alibi caſualit᷑ ex qͥbo claudicare co⸗
gunt᷑ ⁊ curant᷑ vt extrahat᷑ qdð intrauit in pe⸗
dẽ vel ĩ aliã ꝑtẽ.cũ radicibo arũdinis tritis.vł
cũ radiciba diptami ſuꝑpoſitᷣ.⁊ pecia faſtiatꝭ
vel cũ alijs medicis de leſiõe ſpine ſcriptis in
tractatu eqruʒ. ⁊ curant᷑ vt plene diciũ eſt ibi.
Itẽ accidũt eis mite alie egritudies occulte.
7 aliq̃ manifeſte.⁊ laxitudies q̃ pꝛoueniũt ex
nimio laboꝛe atq; caloꝛe.q̃ cognoſcuut᷑ ex eo
ꝙ nõ comedũt:vi ſolitũ modu comedẽdi mu
tat.⁊ libent᷑ iacẽt.⁊ ex caloꝛe linguã extrahũt.
⁊ mlie alie mutatiões pñt ĩ eis videri ab his
q eos ſanos ⁊ incolumes cognouer̃t. Boues
aũt ſani foꝛtes ⁊ agiles cognoſcunt᷑.qͥa facile
ſe mouẽt cũ tangunt᷑ vel pũgunt᷑.⁊ hñt mem⸗
bꝛa groſſa.⁊ auriculas eleuatas. pulcri et foꝛ
tes aũt generalit᷑ cognoſcunt᷑.ſi omĩa mẽbꝛa
groſſa ſunt.⁊ ſibinuicẽ bñ rñdent.pñt etiam
alie infirmitates accidere bobi.q̃s cognoſce

re pñt ⁊ curare nouerũt optimi mariſchalci

boum.qui multis annis in talibo ſunt exꝑti.
Ego aũt ea q;̃ fere ſcire potui fideliter ſcripſi.
Capitulũu.lxuj. De diuer
ſitate ⁊ varietate boum ⁊ vaccarũ ⁊ de omni
vtilitate ipſoꝛum.
A genere boum aliqͥ ſunt nigri. magni
foꝛtes ⁊ quaſi indomiti.qui bubuli vo
cant᷑ nõ bene habiles ad plauſtra ⁊ aratro.ſʒ
in trahẽdis ꝑ terrã magnis põderibo exercen
tur.ligati artificialiter qbuſdã cathenis.libẽ
ter moꝛant᷑ in aqᷣs.eoꝛũ coꝛia nõ ſũt adeo bo

upᷣ cũ tractaba

na vt alioꝛũ boũñ.licet valde groſſa ſunt.⁊ eo⸗
rũ carnes nimis melancolice ſunt.⁊ ideo nõ
multu bone. neq; boni ſapoꝛis.⁊ licʒ crude ſa
tis ſint pulcre. tñ cocte turpes efficiunt᷑ Item
alij ſunt boues qbus cõmunit᷑ vtimur qᷓruʒ
q̃dam ſunt maioꝛes qͥ ꝓpꝛie locis planis con
ueniũt.qͥdã mioꝛes qͥ magis ꝓpꝛie exercentur
in montibo. ⁊ qͥdam ſunt in magnitudie ac ꝑ⸗
uitate medij.q̃ vtriſq; cõueniũt locis. Ampli
us qͥdam ſunt mĩoꝛes.quoꝛũ carnes tꝑate co
plexiõis ſunt.ideo hũano coꝛꝑi nutrimentu
bonũ pꝛeſtãt.⁊ in eo robur ⁊ ſanitatem cõſer
nãt.Alij ſunt etat ꝑfecte.qͥ pꝛopꝛie/ꝓpter eoꝛu
vires ſunt laboꝛibo deputadi.eoꝛũ coꝛia ꝓ ſo
leis calciamentoꝛũ ſunt optia.⁊ eoꝛũ carnes
mediocrit᷑ melãcolice nõ multuʒ cõueniẽtes.
niſi habentibo ſtomachũ foꝛtẽ ⁊ caliduʒ.et in

bis qͥ grauibo laboꝛibo exercent᷑.ſunt et alij ſe

nes qͥ ad laboꝛes ſunt pigri.⁊ minꝰ vtiles qᷓ;
pfecti. eoꝝ carnes nimis melãcolice ⁊ indige
ſtibiles indicant᷑ſed eoꝛũ coꝛia bona ſunt.⁊
pcipue ſi ſunt groſſa coꝛnua boũ ſunt pectini

bus apta.oſſa taxilł.⁊ ꝑuoꝛũ cultelloꝝ manu

„2

ꝛijs. ⁊ eoꝝ fimus ſtercoꝛãdis agris ⁊ arboꝛi
bus ac vineis. ⁊ imbuẽdis gernarijs ⁊ buſ
dam vaſibo ⁊ caniſtris. Item vaccaꝝ quedaʒ
ſunt magne vel medie.q̃ ab oibus bomibote⸗
nent᷑ ꝓpter vtilitatẽ generandoꝝ ⁊ nutriendo
rũ vituloꝝ ⁊ boũ.qͥ plauſtris ⁊ aratris hũa⸗
no generi neceſſarijs deputant᷑ quaꝝ carnes
⁊ coꝛia ſunt ſilia maſculinis.ſed eaꝝ lac licet

ad eſum ⁊ caſeũ bonꝰ ſit.non tñ eis tollẽdus

ſed ꝑ nutrimẽto vituloꝝ quoꝛũ vita vires et
augmentũ optat᷑ matribo dimittẽdus.alie ve
ro vacce ſunt ꝑue.que ſolũ ꝓpter lac ⁊ caſeuʒ
retinent᷑. ⁊ ideo poſt partũ qndecim diebo ela
pſis occidẽdi ſunt vituli ⁊ eſui hoim deputã
de.quoꝝ carnes tẽperate ac digeſtibiles val⸗
de ſunt.et optĩe his qͥ in q ete moꝛant᷑.lac vᷣo
et caſeꝰ ſatis hũano eſui cõpetũt.licʒ nõ adeo
pꝑfecta vt bouĩa exiſtũt.Eligẽde autẽ ſũt tales
vacce q̃ nõ nimis ꝑue ſunt.⁊ vbera maõ hñt.
Capitulũ. lxvif. De om/
bus quales emi et eligi debent et de cognitio
ne ſanitatis ipſarum ac infirmitatis.
Ves bone cognoſcunĩ ab etate.ſi neq;
vetule ſunt.neq; mere agne.nã alere nõ
dum iã nõ poſſunt dare fructuʒ.ſed ea melioꝛ
etas eſt quã ſequit᷑ ſpes.qm ea qm moꝛs.Itẽ
cognoſcit᷑ a foꝛma.nã ouẽ eſſe opoꝛtet coꝛꝑe
amplo.q lana multa ſit ⁊ molli.villis altis et
denſis.toto coꝛꝑe maxiĩe circa ceruicẽ ⁊ collũ

Konus
Ventrẽ quoq; vt habeat piloſum eſſe opoꝛtʒ
Cruribo hũilib caudis ꝓlixis.in italia.ſʒ in
ſiria bꝛeuibꝰ. Item cognoſcunt᷑ ex pꝛogenie ſi
agnos ſolẽt ꝓcurare foꝛmoſas.ſanitas ⁊ in⸗
firmitas eoꝝ cognoſcit᷑.nã ſi aꝑiant᷑ eaꝝ ocu
li ⁊ vene ſint rubicunde ⁊ ſubtiles ſunt ſane.
Si albe vel rubicũde ⁊ groſſe ſunt infirme.
Itẽ ſi capite in pelli colli ⁊ ante tracte vix tra
bi poſſunt ſunt ſane: ſed facile ſunt infirme.
Itẽ ſi manu capiunt᷑ in ſchina ꝓpe anchas⁊
ſtrigunt᷑.nec flectunt᷑:ſũt ſane foꝛtes.ſi flectũt᷑

ſunt infirme. Itẽ ſi audacter vadũt ꝑ viã ſunt

ſane.ſi moleſte capite inclinato ſunt egre.

Capitulu. xumj. QAualik

debent teneri ⁊ paſceri ac in quibus locis.

N
☛ N
8S D 6 11 —

N
Anz
-
7
Mev,.

Re W

GN
WRNNNNNNNN
. N XNNNN . .

Epaſtione pꝛimũ videndũ eſt. vt ꝑ to⸗
tũ annũ recte paſcant᷑ intꝰ ⁊ foꝛis in ſta

bulo vdoneo ſint nõ vẽtoſo.qð mag ad oꝛiẽ

tẽ qᷓ; ad meridiẽ ſpectet vbi ſtent ſolũ opoꝛtet
eẽ vᷣgult aut paleis aut alijs ſtramibo ſtratũ
atq; decliuũ vt mũdari ac purũ fieri ab hũi⸗
ditate vꝛine facile poſſit non em̃ ſolũ ea vligo
lanas coꝛrũpit ouiũ.ſed etiã vᷣgulas aut ſca⸗
bꝛas fieri cogit.cũ aliq̃t dies ſteterint ſubijce
re opoꝛtʒ alia vᷣgula vel paleas.q̊ meliꝰ reqͥ e⸗
ſcunt.pꝛurioꝛeſq; ſint.libentiꝰ em ita paſcun

nint
farine

cnoriſt
horaca
polclan
lanta
hborinfi
un fo
cla. P
llvbert
etiil
ſiclante
Neapita
bren
Ad paſcu
babuice
reſuckc⸗
pulis q
caſpici
coꝛgtion
Nespert
Phulgean
cllnenus
noͤpoſit
nsſintg
ncüreen
linon
orfacri
logbieri
epaſtor
Phecalo⸗
Ndnenn
Paruont
arann
Bifenn
lurigeen
Moſe⸗
hebo

tur. faciendũ quoq; infirmis.et his qͥ agnos

ꝑpuos habẽt ſecreta ſepta ab alijs quo eas re

cludere poſſis.hec aũt mag in violaticis gre
gibo ſunt ſeruãda.nã in his q̃ paſcunt᷑ in ſalti
bus.cuſtodes ſecũ poꝛtãt cratis aut recia.q⸗
bus cohertes in ſolitudĩie faciãt ceteraq; vtẽ⸗
ſilia.longe em̃ ⁊ late ⁊ varie in diuerſis locis
paſci ſolent. paſcua ouili generi vtilia ſu nt q̃

yel in noualibo vel ĩ pꝛatis ſiccioꝛib excitan
tur.paluſtra vo noxia ſunt. et ſilueſtria dãpo

ſa.lauatis ſalis vo crebꝛa aſꝑſis vel paſcius

iuxta vel cãnalibo freqᷓnter ablata debet peco

ris leuare faſtidiũ.nã ꝑ byemẽ ſi penuria ẽ fe
ni vel palee vicia vel facilioꝛ viciꝰ vlinis vel

fraxinis ſeruac frondb- pᷣbeat᷑. Eſtiuis aũt

menſiba paſcunt᷑ ſub lucis initio cuʒz gramis

teneri ſuquitatẽ raris mixtura comeda t. qᷓrta
hoꝛa caleſcẽti potus puri ff umis pꝛebeat᷑.vł
putei aut font.medios ſolis ardoꝛes aut val
lis aut arboꝛ vmbꝛoſa declinet.deinde cũ ar

boꝛ infringit᷑ ⁊ ſolũ pꝛimo vmbꝛe veſptini et
hoꝛa roꝛis humeſcit gregẽ reuocemus ad pa
ſcua.ꝓuidendũ eſt em in h oc genere vt pabu
li vbertate ſaturant᷑ ⁊ longe paſcant᷑ a ſentibo
q̃ etiã lanã diminnũt: ⁊ coꝛpꝰ incidũt. ſed ca
niclanibo ⁊ eſtims dicbo ua paſcẽde ſuntoues

vt capita gregis auertant᷑ ſeinꝑ a ſolis ob c⸗
ccu.hyeme autẽ vel vere nõ ſolutis gelicidjs
ad paſcua ꝓdere nõ debent.nã pꝛuinoſa her

ba huic generi moꝛbos creat.⁊ ti ſemel eq⸗
re ſufficiet cũ meiles ſunt facie iencanit iu ſti⸗
pulis.qꝙ eſt vtile duabo ex cauſis na ⁊ cadu⸗

ca ſpica ſaturant᷑.⁊ ob tritis ſtramẽtis ⁊ ſter⸗
coꝛationẽ faciũt in annü leqntẽ. ſegetes meli
oꝛes per totã eſtatẽ auroꝛa ſurgente feſtinant

mulgeant᷑.ne ſolitũ paſtũ perdãt. cũ d.cs in

caluerit ducant᷑ vt caloꝛ ſolis aut ventꝰ vꝛẽs
nõ poſſit nocere eis. In veſpe aũt tam diu fo
ris ſint ꝙ recuperẽt paſtũ quẽ ꝑdiderũt ĩ die.
⁊ cũ redierint iemꝑ pꝛoſpiciant᷑ ne ſint calide
cũ in ouilibo includunt᷑. Si aũt magnus fer
uoꝛ fuerit eant in ꝓximis paſcuis.ne ſi longi

us abierint poſſint recurrere ad vmbꝛacula:
ne paſtoꝛes ſinãt eas impoꝛtũe aggregare tẽ

poꝛe caloꝛis ſi ſemꝑ moderate diſpergãt.⁊ cũ
adducant᷑ calide nõ muligant᷑. Cũ auroꝛa ap
paruerit mox agniculi ducãtur vmbꝛaculis

vbi ſolicue cuſtodiant᷑ cũ viderint mane te⸗
las araneaꝝ oneratas aq̃ nõ ꝑ mittãt paſcere
Si feruoꝛ fuerit ⁊ pluuia ceciderit nõ ſinan

tur iacere ſed ad celſioꝛa ducant᷑ vbitangant

a vẽto ſemꝑq; moueant᷑ cauende aũt ſunt ab

herbis ſuꝑ qbe vcnit arcna.⁊ dicit paſtoꝛ ex⸗

Monus Fo. Cxxv.
pertus: ꝙ de menſe aplis maij iunij ⁊ iulij nõ
ſunt dimittende multũ paſcere. ne nimiũ im⸗=
piguent.ſed de mẽſe ſeptẽbꝛis octobꝛis ⁊ no

uẽbꝛis poſt mediã terciã ſunt tota die dimit⸗

lẽde in paſcuis. vt impiguent᷑ quãtuʒ poſſint

autuno debiles pᷣcio quoq; mutent᷑ ne imbe⸗
cillioꝛes eas ybernũ tempus aſſumat.

Capituinʒ. lxx. Qnado
debẽt ſubmitti arietibo.et qualiter.et quanto

emꝑe ſint pꝛegnãtes. ⁊ quales debẽt eſſe arie
les.et quotoues ſuffi ciunt vni.

—

Enñnſe aplis pꝛima eſt arietũ admiſſura
vt agnos iã maturos inueniat tempus
ybernũ.fit etiã mẽſe iunij.⁊ etiã ſi fiat in men
ſe iulij.nati ante hyemẽ cõualeſcũt. Secũda
fit ad miſſura poſt mediũ mẽſem octobꝛis.vt
pariãt circa pncipiũ veris.naſcentibo herbis
Areſtotiles aſſerit.ſi maſclłlos creare velis ad
miſſure tꝑe ſic cuſtodis ⁊ aliitum ſeptẽtrionis
eligendũ.⁊ cõtra eũ ventũ greges paſcẽdos.
Si feminas generare velis auſtri captãdos
flatos.et ĩ eũ paſcua dirigẽda.aliqͥ duob mẽæ
ſiba ante arietes a coicu reuocãt.⁊ facẽ libidi⸗
nis auget delectatio voluptadᷣ.quidã coire ſi i
ne diſcretiõe ꝑmitiüt. vt ei ꝑ totũ annũ Knna

nõ deſit. q;;diu admiſſura fu eadẽ aq̃ vti oꝑtʒ
qꝛ cõmutacõ aq ⁊ lanã variã.⁊ coꝛrũpit vteꝝ·
vt ait varro. Cuũ oues ↄciꝑint arietes ſecernẽ
de ſũt qꝛ cũ ſũt moleſti obſũt.nec opoꝛtz pati
mioꝛes q; bias ſaliriq; neq; natũ ex his ydo
neũ ẽ. necnõ ipſe fiũt deterioꝛes.ouis pᷣgnãs
ẽ cẽtũ qnq̃ gĩta dieb.itaq; admiſſura fieri dʒ
tali tꝑe. ꝙ ꝑtꝰ naſcat᷑ circa finẽ autũni. cũ aer
F modice tꝑatꝰ.⁊ pᷣmitꝰ oꝛit᷑ herba imbꝛibopᷣ
oꝛibeuocata.eligẽdi ſũt anetes cãdidiſſimi
Iregiõibo illis ĩ qͥbd ſũt oues albe Itẽ mollib⸗
lanis ĩ qb nõ ſolũ coꝛꝑis ſplẽdoꝛ ↄſiderãdꝰ

eſt. ſed etiã ligua q̃ ſi maculis fuſtat᷑ varietatẽ

* — .*

reddit ĩ ſobole.⁊ nigraẽ nigroſ creat.de albo

q̊ naſcet᷑ colorꝭ alteriꝰ.de fuſtꝭ nũq; põt aliꝰ
creari.vt ait columella. Eligem aũt arietẽ al
tũ ꝓceꝝ vẽtre ꝓmiſſo ⁊ laĩs cãdidis tecto. can

— 7

da iõgiſſima ⁊ lata.cur coꝛnibo.pnis ad ro⸗

.

ſtrũ lana aꝑtis auribo. amplo pectoꝛe. ſcapul
2 clunibo las.vellerꝭ depᷣſſi.frõte lata.magniſ

teſtib. etatꝭ pme.qᷓ tñ vſq; ad octo ãnos vtilit
poſſit ĩ re.feia dʒ bima ſubmitti.qᷓ vſq; ad qͥn
quẽniũ fetura ncẽia e ãno ſeptĩo deficit. Iteʒ

ecrx ꝓgeie aĩaduertat᷑ aries ſi agnos ꝓcreat foꝛ

moſos. cẽtũ ouib vnꝰ aries ſufficere fert. ⁊ qᷣt
q; ſut cetenaria tot anies ſufficere ait varro.

debent tondi et qualiter ſignari et quando.

Capitulü. lxx. Qualiter

Enſe apꝛilis locis calidis tondeant
oues. ⁊ ſerotimi fetus ſignent᷑.tempe
ratis vero menſe maij.nam celebꝛã⸗

da eſt tonſura: ⁊ pꝛecipue cũ ſudare incipiũt.
quãdocunq; ab equinoxio verno ad ſolſtici⸗
um. vt ait Uarro.ſed tonſas oues hoc modo

iuuabis. Succũ decoctum lupini:feces vini

veteris eiſq; miſcebis amurcã. qbus in vnuz

coꝛpus redactis. tonſas oues linire curabis.

poſt triduum. ſi mare vicinũ eſt. litoꝛi mergã⸗
iur extremo. Si vero alijs locis paſcimus

Aadqua celeſtis cũ ſale paululũ decocta ſub di⸗

uo debebit ouium tonſarũ et vncta membꝛa
diluere.hoc em̃ modo curat᷑ pecus anno to⸗

to. nec ſcabꝛum fieri dicit᷑. et pꝛolixas lanas
creare fertur et molles.ſed tribus diebus per

annũ lotas oues oleo ⁊ vino vngere opoꝛte⸗
bit. pꝛopter ſerpentes.qui plerũq; ſi ub pꝛeſe⸗
pibus latent. cedrũ vel albanum vel mulierũ

capillos. aut ceruina frequenter vꝛamus. ſed
que in tonſura plagam accipit.his locis pice

liquida liniatur.quidã in anno bis tondent.

vt in hiſpania ac ſemeſtres faciũt tonſuras.

Capitulu. xxj. De togni

tione etatis ouium.

Entes ouſum mutant᷑ poſt vnum an⸗
mnmnũ ⁊ dimidium. ſcilicʒ duo anterioꝛes.
et poſtea per ſex menſes mutant᷑ duo pꝛoxi⸗
mi.et poſtea mutant ceteros.ita ꝙ eijciant᷑ in

tribus annis vel quattuoꝛ ad plus. et donec
ſint inequales ſunt uuenes. quando equa⸗
les ſunt in ſtatu quando diſcalcant᷑.et minu⸗
unkft.et coꝛrumpunt ſunt ſenes:⁊ tunc in vſus
earum fit biſſus greſſus. et ſtant in bono ſta⸗
tu vſq; ad octo annos.et quedam vſq; ad de
cem. ſi copioſe paſcant᷑. ſed que famem patiũ
tur neceſiario citoſeneſcunt.

Capitulu. xxif. Quado

et qualiter debent muli ⁊ caſei fieri.

.

j
J
Pönen
mmopdu
grietär
guad
eſtate.
bonce
leneitd
nnt
ai
fiopee
ſncegc
miort
ſchene
keliſen
fnn
tͤfen

rpint
ſiece
ſele
guater

hdendt
ſenpe⸗
ebri⸗
apiit.
olſtici⸗
modo⸗
syini
nyuz
Uradis.
mergi⸗
Nimus
ſubdi⸗
nembꝛa
mnoto⸗
lanas
usper
dpore⸗
bpeeſe⸗
mulicni
mus ſed
Nsice
londent.
nluras.

Wu

numan⸗
nenorcs.
vopꝛoxi⸗
cuntin
lt donce
locgua⸗
aminu⸗
invſus

vono ſta⸗

Scq; ad feſtũ ſctẽ michaelis bis in diẽ
mulgũtur oues.⁊ poſtea ſemel.lac elici
põt ne nimis pingues cũ arietib mittant᷑.ne
in oꝑtuno tpe fetꝰ emittãt.ſed poſt ↄiũctionẽ

arietũ vt pigues fiãt cuſtodiant᷑. vt hoꝛa con

grua ducant᷑ ad paſcua.⁊ cuſtodiant᷑ ꝑ totaʒ
eſtateʒ. feſtinant᷑ mulgeant᷑auroꝛa ſurgẽte.vt
hoꝛa congrua ducant᷑ ad paſcua.oẽs ſilentiũ
teneãt dũ mulgeãt oues.excepto mgr̃o qͥ tm̃
optuna loquaĩ.caſeũ coagulamus ſincero la
cte.coagulis agni vł edi ad pellicula.q̃ ſolent
pulloꝝ vẽtrib adherere.vl agreſtis cardium
floꝛib vel lacte ficulneo.cui ſerũ dʒ omne de
duci.vt ex põderibo vꝛgeat᷑.vbi ceꝑit ſolida⸗
ri opacò loco ponat᷑ aut frigido.⁊ pᷣſſus ſub⸗
inde adieciꝭ pꝛo acqͥ ſita ſoliditate ponderib⸗
trito ⁊ toꝛrefactõ.ſale debet aſpgi.⁊ iã durioꝛ
vehemẽtius pᷣmi põt.poſt aliq̊s dies ſolida⸗
te.iã foꝛmule ſtatuant᷑.ita ꝑ crates ne inuicẽ
ſe vnaq̃q; ↄtingat.ſit aũt loco clauſo.⁊ a ven
tis remoto.vt teneritudinẽ ⁊ pinguedinẽ ſer
uet. vicia caſci ſũt.ſi aut ſiccꝰaut fiſtuloſus ẽ.
qð eueit.ſi aut parũ pᷣmant᷑.aut nimiũ ſalac⸗
cipiat.aut caloꝛe ſolis vtat᷑ Itẽ recẽti caſeo cõ
ficiẽdo aliqͥ virides nucleos pineos terũt.atʒ
ſic lacte mixto cõgelant.aliqͥ ciminũ tritũ fre
quẽter colatũ cõgelant.qualecũq; etiã ſapoꝛe

Nonus Fo. Cxxuf.

yelis efficere. poteris adiecto y elegeris cdi
maentis ſeu piperis cuiulcunc; pigmenti.

Capitulu. lxxiij.2
bo ouſum ⁊ cura eius.
Aſcit eis goſſum ſub gula

x fluxu hu⸗

mmMoꝛ:iũ acapite deſcenaẽtiũ.⁊ ꝑfoꝛat᷑ibi
pellis. inde q̃ſi „7 Plora⸗
Itẽ patiunt᷑ groſſiciẽ ſplenis.⁊ inflant᷑ ⁊ hoc

aq̃ paulati egredit᷑ ⁊ curant
ſepe de mẽſe maij ⁊ aplis ex multitudie ſan⸗
guinis groſſi ⁊ viſcoſi.ex q̊ ſpe ſubito moꝛiũ
tur. ⁊ cofert eis vnũ ſtetũ duoꝛꝝ digitor. pone
tur int nares. ⁊ facere ꝙ; multũ egrediat᷑ ſan⸗

guis. ex qᷓ quedã liberant᷑. ⁊ q̃dã nihilominꝰ

moꝛiunt᷑. Itẽ patiunt᷑ febꝛes q cognoſci ⁊ cu⸗

rari pnt. vt dictũ eſt de febꝛibo ĩ tractatu boñ.

.

poſſunt etiã eis alie accidere egritudines. q̃s
cognoſcere ⁊ curare paſtoꝛes nouerũt exper⸗
tiſſimi. qui eoꝛũ tempoꝛũ in ſola cuſtodia oui

um exercẽetur. in talibus ſolũmodo ſtudent.

Capituluzʒ. lxxinj. De a⸗

gnis qualiter teneri debẽt.⁊ quomõ caſtrari

Vm naſcunt᷑ agni vnaquaqʒ ſeptiana
męẽſeʒz ſal det᷑ eis.abinde in antea om
ni tꝑe quĩitadecima die.Oñ aũt ſeꝑant᷑a ma⸗
tribo.mox tõdent᷑ ꝓpter pediclos.vel . meliꝰ?
i;

creſcũt.⁊ vnaqueq; hebdomada ſal detur eiſ
dem. circa natiuitatẽ domini iungunt᷑ cũ ma
tribo. vt hoc de agnis Palladius dicit. Var
ro autẽ ait.Cum parere incipiũt oues.paſto
res eos inijciunt in ea ſtabula.que ad eã rem
habent ſecluſa.ibiq; agnos recent᷑ natos ad

ignem pꝛoponũt.et per biduũ aut triduũ re⸗

tinẽt.dũ cognoſcunt matrẽ.⁊ pabulo ſe ſatu⸗
rant.deinde cum matres ad paſtum cum gre
ge pꝛoderent.retinẽt agnos.qui cũ creati ad
veſperũ fuerint alunt᷑ lacte.⁊ rurſus decernũ
tur noctu a matribo cõculcent᷑ hoc idem faci
unt mane anteq; matres ad pabulũ exeãt.vt
agni fiant ſatulli lacte circiter decem dies.cũ
pᷣterierint palos affigunt.⁊ ad eos alligant li

bꝛo ⁊ coꝛtice.aut qua alia re leni diſtantes.ne

toto die curſantes int᷑ ſe teneri delibent.id eſt

deſtinant aliquod membꝛoꝛũ. Si ad matris
mammã nõ accedent admouere opoꝛtet.⁊ la
bꝛa agni vngere butiro.aut adipe.ſuilla.et ol
facere labꝛa lacte.diebus poſt paucis.obijce

re his viciam mollitã. aut herbam tenerã an

tcxcq; exeant paſtum. ⁊ cum reuertunt᷑ ⁊ ſic nu

tunt᷑ quo ad facti ſunt qdrimeſtres. interea
matres eoꝛum his qui tepoꝛibus nõ mulgãt

cum depulſi ſunt agni a matribus. diligentia
eeſt adbibenda.ne deſiderio ſeneſcãt.itaq; de⸗

liniendũ.id eſt blãdiendũ in nutritatu pabu
li bonitate.⁊ a frigoꝛe ⁊ eſtu ne qͥd laboꝛet᷑ cu
randũ. Cum obliuione iam tactis nõ deſide
rãt matrẽ tamẽ deniq; cõpellendum in gregẽ
ouium.

Capitulum. lxxv. De vti

litate onium ⁊ agnoꝛum.
Laliilitas ouiũ magna eſt.nã ex pilis ea⸗
rũ fiunt indumẽta neceſſaria ⁊ delecta
vilia ad hominũ ſalutẽ ⁊ vitam. qui quanto
ſunt ſubtilioꝛes.tanto melioꝛes ⁊ maiorꝭ pꝛe

cij ex pellibo cum pilis fiũt pellicee ac ſedoꝛe

pannoꝝ tẽpoꝛe frigoꝛis opoꝛtune.⁊ ex ipſis
depilatis fiunt calciamẽta. ⁊ carni ipſarũ lac
adiunctũ eſt cõueniẽs.⁊ ſatis ſalubꝛe.qͥ quã⸗
to recentioꝛ eſt. ianto melioꝛ eſt.⁊ quãto ſpiſ⸗
ſioꝛ.tanto amplioꝛis eſt nutrimenti.Et ipſi⸗
us aquoſitas que eſt ſerũ eſt ſolutiua ventrꝭ.
⁊ coleram educit ab eo.Caſeus aũt qui ex eo
fit nutrimentũ eſt coꝛpoꝛis humani.qͥ quan⸗
to recentioꝛ eſt. tanto melioꝛ eſt.⁊ quanto ve
tuſtioꝛ ⁊ durioꝛ.tanto peioꝛ.⁊ qui ex eo eſt ni⸗

mis ſalitus vel nimis viſcoſus vel nimis frã
gibilis nõ eſ bonus.vt ait Raſis.ſed ille bo⸗
nus eſt qui tenet mediũ inter vtrunq;. Caro

—

autẽ pecudũ eſt indelectabilis ſapoꝛis ⁊ bin
mida nimis.atq; incõueniens eſt niſi foꝛte vi

lioꝛibus ruſticis aſſuetis.qui cõtinuis labo⸗
ribus exercent᷑ agnoꝛũ vᷣo caro ſatis eſt cõue

niens cũ fuerit a lacte remota. ſed caſtratoꝛũ

optima.nutrimentũ bonũ ⁊ multũ pꝛebens.
ſi annalis fuerit.vt ait Auic.ſed ſi eã etatẽ ex

ceſſerit fit deterioꝛ.⁊ quanto vetuſtioꝛ.tanto

peioꝛ.⁊ ad digerendũ durioꝛ.pelles autẽ ⁊ la⸗

ne agnoꝛũ ſunt optime.atq; ad operimentuzʒ

humani coꝛpoꝛis aptioꝛes qᷓ; matrum.

Capitulum. lxxuj. De ta

pꝛis hircis ⁊ edis qualiter debẽt eligi.⁊ quã⸗

to tempoꝛe ſint pꝛegnantes.? de ipſarũ vtili⸗
matezetaacc.

QAi capꝛinũ gregẽ cõſtituere vult in elis
gendo animaduertere opoꝛtet. pmo eta
tem.vt eã paret qᷓ iam ferre poſſit fructũ.⁊ de
his eã potius q̃ diutius.nouella q; vetus vti
lioꝛ eſt.in foꝛma videndũ.vt ſint ſoꝛme ma,
gne.coꝛpus leue.crebꝛo pilo.ſub mento duas
vt mãmillas penſiles habeant.quia hee fec’ä
dioꝛes ſunt vbere grãdioꝛe ſint.⁊ lac multuz
pingue habeant hircus cũ ſimilibo ſub mẽeę
to mãmillis.gurgulione longi.bꝛeui plena⸗
q; ceruice.auribo flexis ⁊ grauib⸗.paruo capi

geinci
eſecie
veſunt
gitae⸗

(cnN
noo

goo ſta
topor
Varro)
Mner⸗
ſecormn
ſoloe⸗
incune
Clpltl
pellerl
umope
unt la

fiopan

caſetan
aacolan
ſeciari
mnale
len
cripſ⸗
lanen
ptloſey

(i

pbiay-
Gen

(hantea

1

2 „,
Gn

inde

ns vii

ma⸗
duge
nolez.

lens⸗
chl

= = . . 2 ,
se= –As=

te. nitido ſpiſſo ⁊ lõgo capillo.ad medũdas fe
mias ante annũ cõgruus.nõ autẽ durat ante
ſexenniũ.als vltra decẽniũ.ex capꝛis melio⸗

res ſunt q̃ bis pariũt.ex his potiſſmũ mares

ſunt eligẽdi admiſſuras. Catho ſcribit in fi⸗
ſcello ſcrutati eẽ capꝛas q ex ſaxo ſaliũt.plus

ſexagenos pedes.huic pecoꝛi ſtabula melio⸗

ra ſunt q̃ ſpectãt ad ybernos ſolis oꝛtus.q̃ la
pide aut teſta ſunt ſtrata. vt capꝛioli minꝰ ſit
vliginoſum aut lutulentũ. Iteʒ ſubſternãtur
vᷣᷣgultis ne obliniant᷑teneri.⁊ paſci hoc pecꝰ
debet q̃ſi ouillũ.ſed hʒ ꝓpꝛia q̃dam ꝙ potius
ſilueſtribo ſaltibo delectant᷑ qᷓ; pꝛatis.ſtudioſe

em̃ de agreſtis ſaltibo paſcũtur. atq; in locis

cultꝭ vᷣgulta carpũt.itaq; a carpẽdo capꝛe di
cũt᷑. ideoq; ĩ lege locatõis fundi excipi ſolet.
ne colonus capꝛã in fundo paſcat.poſt autũ

nũ exigunt in gregem hircos.quia q̃ cõcipit
poſt quartũ meniem reddit tẽpoꝛe verno.edi

cũ trimeſtres ſunt facti ſubmittunt᷑.⁊ in gre⸗
ge incipiunt eſſe.ſatis magnuʒ gregem putãt

eſſe circiter quinquagenas.eo ꝙ capꝛe laſci⸗
ne ſunt.⁊ ſe diſpergunt. cõtra oues ſe congre
gãt.ac cõdempſant in locũ vnũ.ſingulis de
cem capꝛis ſinguli ſufficiũt hirci. vltra octo
annos ſeruande no ſunt.:nam hoc genus lõ⸗
gioꝛi ſterileſcit etate. Sanas em̃ capꝛas ne⸗

mo pꝛomittit. nunq; em ſine febꝛe ſunt(vt ait
Aarro). Accidit etiam ſepe vt in coꝛpoꝛib-

vulnerent.quibo ſubueniendũ eſt.eo ꝙ inter
ſe coꝛnibus pugnant ac etiam ſpiſſis ſʒpino⸗
ſis locis paſcunt᷑.quibus ſubueniendũ eſt.vt

in curis vulneruʒ equoꝛũ dictum eſt pleriſq;
capitulis.vtiliias capꝛarum eſt pꝛecipue.in
pelle ⁊ lacte ac edis.nam ex ipſarũ pellibo fi⸗
unt optima calciamenta.⁊ equoꝛũ ſelle operi
unt᷑.lac ipſarũ multum eſt.⁊ humano coꝛpo⸗

ri optimũ.⁊ pꝛecipue non coagulatũ.parum

caſeitatis habẽs.⁊ qui ex eo fit caſeus nõ eſt
adeo laudabilis vt ouiũ.earuʒ carnes nimie
ſiccitatis ad digerendũ dure exiſtunt.ideoq;
male. Sed edoꝛũ carnes ſunt optune ad ſa⸗
lutem ⁊ delectationẽ.⁊ pꝛecipue lactantium.
⁊ ex ipſoꝛũ pellibus fiunt optime carte.ac de
licata calciamenta his cõuenientia.qui volu
ptusſe viuere cupiunt.

.. .

Capituiu. ixxuij. De ſcro

phia. verribus.⁊ ſuibus.quales debent eli⸗

gi.⁊ qualiter ceneri.⁊ quanto tẽpoꝛe ſunt pꝛe

gSgnantes. ? de iplarum ſanitate.⁊ vtilitate.

Err es eligedi ſũt vaſti ⁊ ampli coꝛꝑis.
ſed rotũdi ponꝰ q; lõgi vẽtre ⁊ clunibo

——T—— . — .e

Nonug Fo Crxvif.

— — = —.—

magni roſtro.bꝛeui.ceruice glandulis ſpiſſa.
vniꝰ colon potiꝰ qᷓ; varij. libidioſi ãniculi qͥ
vſq; ad q̃drios inire feias pnt. ſcrophas vo
lõgi later debemꝰ eligere.⁊ qͥb ad ſuſtinẽdũ
feture on ſe magn vent effundat.cetera ver
ribo ſilia. ſʒ in regiõibo frigidis depſſi nigriq;
pili.in tepidis qleſcunq; puenerit. Itẽ ex bo
na ꝓgenie vt poꝛcos młtos ꝑiat.h̊ genꝰ in oĩ
bus loò hꝛi põt. meliꝰ tñ agrꝭ paluſtribo qᷓ ſic
cis pcipue vbi arboꝝ fructuoſioꝛ ſilua ſuppe
tit.qᷓ ſubinde matun fructibo alterna ꝑ annũ
mutatiõe ſuccurrat.locis maxie gᷓmĩoſis ⁊ cã
naxꝝ.vł in nuci radicib nutriunt᷑.ſʒ deficiẽti
bus alimẽtis ꝑ hyemẽ pᷣbẽda ſũt pabula glã
diũ caſtaneaꝝ ⁊ ſiliũ vl faba aut oꝛdeũ vłfru
mẽtũ.h̊ em nõ ſolũmõ piguedinẽ efficiũt.ſed
etiã carnes iocũdũ ſapoꝛẽ paſtũ exigũt.Eſta
te mãe ⁊ añq; eſtꝰ ĩcipiat ſubigũt.i.vadũt ĩlo
cũ vmbꝛoſũ.maxie vbi ſit aq̃.pꝰ meridiẽ rur⸗
ſus lẽto feruoꝛe paſcunt᷑.yberno tꝑe nõ pᷣus
exigũt paſtũ qᷓ; pꝛuia euanuit.⁊ liq̃facta ẽgla
cies.poꝛci gregati moꝛe alioꝝ pecudũ claudẽ?

de nõ ſunt.ſʒ aras ſub poꝛticibꝰ faciemꝰ.qbi

mat᷑ vnaq̃q; claudant᷑.q̃ are ſuꝑioꝛi ſint ꝑte
detecte.vt libere nũeꝝ paſtoꝛ exploꝛet.⁊ oppᷣſ
ſis a mr̃e fetiba ſepe ſubueniat ſubtrahendo.
Lurabit aũt vt fetus ꝓpꝛios cũ vnaq̃q; pᷣclu

dat.plus vo q; octo(vt columella dic) nutri⸗

X iij

rinõ dʒ. alladio aũt ſex ſufficere videt lʒ

ples vale t educare.tñ enũero ſueta deſiciat.
Varro ait.ꝙ tot poꝛcos ꝑere põt q̊t mãamas

hʒ.ſi minꝰ peat eẽ poꝛtẽtũ.in qͥ illud antiqᷣſſi⸗
mum fuiſſe ſcribit᷑.ꝙ ſus enee lauim.xxx. poꝛ

cos peꝑit albos.nutnitari octo poꝛci ꝑuulipᷣ
mo pñt incremẽto facto.a poꝛq dimidia ꝑs

remoueri.qꝛ neq; mat᷑ ſufficient᷑ põt lac pᷣbe⸗
te.neq; generati roboꝛari. ad feturam verres

duebo mẽſibo añ ſecernẽdi ſũt.optiam admiſ
ſurã tpᷣs a fauonio ad eqͥnoctiũ ᷣnũ.i.a kln.

febẽ.ad diẽ.xij.marcij.ita em̃ ↄtingit vt eſtate

piãt.qtuoꝛ eĩ mẽſiba ẽ pᷣgnãs.⁊ tũc ꝑiat cũ pa
bulo habũdat t᷑ra neq; mioꝛes admittẽde qᷓ;
ãnicule melius.xx.mẽſes expectare.vt binie

ꝑpiant cũ ceperũt.dicunt᷑ ̊ facere vſq; ad.vij.

annũ.recte admiſſuras cũ faciũt in luto volu

tant᷑ libent᷑.q̃ illoꝛũ reqᷣes eſt.vt lauatio hoĩss.

cũ oẽs ↄceꝑint rurſus ſegregũt verres.verrꝭ
octo mẽſiũ incipit ſalire.idq; vſq; ad q̃drien
niũ recie facere põt.deinde id retro q̊ad ꝑueit
dg laniũ.i.impoſſibilitatẽ coeũdi. Sus vſq;
ageo piguedie creſcere ſolet.vt ſeipᷣe ſtans ſu⸗

ſtinere nõ poſſit.neqʒ ꝓgredi vſq;. nã in luxi

tania fert᷑ ſus eẽ occiſus qͥ fuit inuẽtus vigiti

trib⸗ põdo.i.qͥngẽtis ſeptuagitaquĩq; libꝛis.
eiuſq; ſuis a cute ad os pedeʒ ⁊ tres digitos

fuiſſe.i.habuiſie.lardũ cum carne vno pede?⁊

tribo digiᷣ groſſũ vt ait varro.addit etiã ſe in

Archadia ſpectatũ ſuẽ qͥ in pĩguedine nõ mõ

ſurgere nõ poſſ!j.ſed etiã in eã murẽ nidũ fecii

ſe ⁊ peꝑiſſe mures. Fecũditas ſcroffe ꝑpedit᷑.
qꝛ in pᷣmo ꝑtu agit.nõ młtũ in reliqs mutat.
Subulci binis mẽſiba poꝛcos ſinũt cũ mr̃i⸗

bus.deinde cũ iã paſci pñt ſecernũt.poꝛci na

ti hyeme fiũt exiles.ꝓpt᷑ frigoꝛa.⁊ qꝛ matres

aſpnant᷑ eos ꝓpt᷑ exiguitatẽ laci.qꝛ ex ̊ den⸗

tiba ſauciant᷑ ab eis eaꝝ mãme.diuiſus eſt ea

rũ annus bifaria.qꝛ bis ꝑiũt in ãĩno q̃ternis

mẽſibo fert vẽtrẽ.binis nutritat.nã facere oꝑ⸗

tet circit᷑ triũ pedũ altã ⁊ latã.amplius paulo
ea altitudie abs t᷑ra.ne dũ velut exire pᷣgnãs
abhoꝛtet.altitudis modꝰ fit vt ſubulcꝰ facile
circũſpicere poſſit.ne qͥs ꝓcellus a mre opp⸗
mat᷑.⁊ vt facile pᷣgnare poſſit cubilei aris ho
altuʒ palmipedale.i.

ſtiũ eſſe dʒ.⁊ limẽ inferiꝰ altuʒ pal
vno pede ⁊ palmo.ne ꝓcellũ ex ara cũ mater

ꝓdu trãſire poſſint.q̃tienſcũq; aras ſubulcꝰ

purgat.totiẽs arenã mittere oꝑtet.aut qͥd ali
ud qð exſugat hũoꝛẽ.⁊ cũ peꝑit largioꝛi ciba
tu ſuſtẽtet.q̊ faciliꝰ lac ſuppeditare poſſit.in qͥ
bus oꝛdei circit᷑ binas libꝛas aq̃ madefactas

dare ſoleẽt. mãe ⁊ veſꝑe.ſi alia qᷓ obijciãt nõ ba

Nonus

buerit. ſcrophe bis ĩ die lact cã bibãt. cũ poꝛ

ci a mãma depulſi ſũt.ſi fundus miſtrat dare
ſolẽt vinacie ac ſcropei ex vuis.a ꝑtu.x.diebꝰ

ꝓxis nõ ꝓducũt ex aris matrẽ.niſi ꝓpter po

tũ elapſis.x.diebo ſinũt exire paſtũ in ꝓxumũ
locũ ville.aut crebꝛo reditu lacte alere poſſint
poꝛcos.Cũ creuerint ſecunt᷑ matrẽ ad paſtũ.
deniq; ſecernũt a matribo ac ſeoꝛſũ paſcũt uu
trices ſubulcus aſſueſcere dʒ.vt oĩa faciãt ad
bucinã pᷣmo cũ incluſer̃t cũ bucinatũ eſt ape
riũt. vt exire poſſint ĩ eũ locũ vbi oꝛdeũ effuſũ
ſit ĩ lõgitudie.ſic em̃ minꝰ diſpit q; ĩ aceruos
poſitũ.Et ples facilit᷑ accedũt.ideoq; ad bu⸗

cinã ↄueĩre dicunt᷑.ne ſilueſtri loco diſꝑſi pe⸗

reãt.caſtrant᷑ verres ↄmode ãniculi.nec mio⸗-
res qᷓ; ſemeſtres.q̃ facto nomẽ mutãt.⁊ vᷣrib⸗
dicunt᷑ maiales.de ſanitate ſuũ vnũ ſolũ exẽ⸗
pli cã dicã.poꝛtꝭ lactãtibo ſi ſcropha lac ſupe

ditare nõ põt.triticũ frictũ dare oꝑtet.cruduzʒ

em̃ ſoluit aluũ.vł oꝛdeũ obijci ex aq̃.qad fiãt
trimeſtres.in cẽtũ ſcrophis.x.vᷣres ſatᷣ eẽ pu
tant᷑.vtilitas poꝛcoꝝ eſt.qꝛ eaꝝ carnes ad ci⸗
bũ cõpetũt recẽtes ⁊ ſicce.⁊ optia ꝓ calciamẽ
tis.⁊ eoꝝ lardꝰ eſt optimꝰ in cõdiẽdis omĩb⸗

cibis.⁊ eoꝝ adeps optia ꝓ calciamẽtis ↄſer⸗

uãdis.⁊ in plibo vngẽtis ad curãdas egritu⸗

dines oꝑtunus. Itẽ eſt alia vtilitas.qꝙ vineis

immiſſi nec dum turgentibo.⁊ exacta vinde⸗
mia gramie ꝑſecuto foſſorꝭ diligẽtia mutant᷑.

hibiu
inſt

pee
on
5
Lun

ihen

Prit

—

lendo
geap
neco
gefe
oo
bool
loſun
dexcn
bos⸗
haben
bue:.
cllig
grnou
Gits d
cauda
ndee
dage
ponſ
noſe⸗
lanes
heoon
ntes
Mcu
rbno
ſteni
eßffu
ge

ferea

heone
ſabt
name
l
leacn
wiſ
ſen
neo
tere.
en

Liber
Capituluũ.lxxviij. De ta

nibus quales debent eligi.⁊ qualiter teneri ⁊

inſtrui.⁊ de ipſoꝛum vtilitate.

Arnnis eſt cuſtos eius pecoꝛis.qui eo
copmite indigẽt.ad ſe defendendũ.in

auo genere ſant maxime oues ⁊ ca⸗
pꝛe.eas em̃ lupus captare ſolet cui canes ap

ponimus defenſoꝛes.in ſuillo pecoꝛe ſunt qͥ
ſe defendũt.vt ſues.vᷣres.maiales.⁊ ſcrophe.
Canũ genera ſunt duo.vnum venaticũ per⸗
tinens ad feras. alterũ quod cuſtodie cauſa
parat᷑.pertinẽs ad paſtoꝛes.de quo dicere in
tendo.ad foꝛmã hu ius artis pꝛimũ etate ydo
nea parandi ſunt.nam catule ⁊ ſenes nec ſibi
nec ouibo ſunt pꝛeſidio.⁊ lupis nõnunq; pꝛe

de facie. debẽt eſſe foꝛmoſi magnitudine am

pla.oculis nigrantibus.naribus cõgruenti⸗
bus labꝛis ſubnigris.aut rubicundus.men
io ſupꝓpꝛeſſo.⁊ ex eo natis duobus dentibus
Ddextra ⁊ ſiniſtra paulo eminentibo ſuperioꝛi⸗

bus.directis potius qᷓ; bꝛachis.id eſt toꝛtis.

habentes acutos dentes.labꝛo tectos.capiti
bus ⁊ auriculis magnis ac flatis. id eſt pli⸗
caiis.groſſis ceruicibus.ac collo internodijs
articuloꝛũ longis.pedibs magnis ⁊ altis.di⸗
gitis diſcretis ⁊ vngulis duris.neq; curua
cauda groſſa.ac coꝛuis coꝛpoꝛe ſuppꝛeſſo ſpi
na neq; eminula.id eſt ſima.neq; curua.cau⸗
da gꝛoſſa.latratu graui.hyatu magno.coloꝛe
