bur acceperint euellant᷑ alique vt cetere robo
rent᷑.et in locis vacuis tranſferant᷑ vel abici⸗
antur frequenti ſarculatione ⁊ herbarũ libe⸗
ratione multũ iuuant᷑. Seritur in agris nu⸗
dis ⁊ in ſtipulis etiam egregie.ſeritur ſi opti⸗

me fuerint exarate et ſolo erpexe ſemen eius

operiendũ eſt ne nimiũ mergat᷑ in terra.poſ⸗
ſunt.etiam cõuenienter ſeri inter panicum et
miliũ ſerotanum in ſecũda ſarculatione ipᷣo⸗
rum que cum panicũ ⁊ milium ſublata ſunt.
ſarculari debebunt.letantur agro patenti.et
valde leditur vmbꝛis. ꝙ ſi tanta fuerit ae⸗

Librr

ris ſiccitas q; tempe cõgruo ſeri nõ poſſunt.

poteſt in aliquo irrigabili loco ⁊ etiãs vmbꝛo⸗

ſo ſpiſſe ſeri vt caules.deinde cũ cõualuerint
plãte erꝰ ⁊ pluuijs terra fuerit madefacta trãſ

ferri poterunt circa finẽ au guſti ⁊ vſq; ad me

diũ mẽſem ſeptẽbꝛis in terra optie culta. Col
ligunt᷑ de mẽſe octobꝛis.⁊ q̃ pulcrioꝛes erunt
ſublatis frondibo plantent᷑.vt folia ſequenti

eſtate pꝛoducãt.ex rapis fiũt cõpoſita cũ aqᷓ

vt pꝛo coquina tꝑe hyemis ⁊ quadrageſime
habeant᷑hoc modo. Rape optie lauent᷑. de⸗
inde crude cõponant᷑ in vaſe de ſolo ad ſolũ:
⁊ in q̃libet ſolo ſeminet᷑ ſal mixtũ ſeminibo fe
niculoꝛũ.et ſaturegia vel ſal tm̃ vltimo põde
rent᷑.et ſic per octo dies dimittant᷑ deinde po
nat᷑ aqua frigida taãtũ ꝙ cooperiant᷑.⁊ ſic ſer⸗
uabunt᷑ per totũ annũ. Item fiũt cõpoſita cũ
acceto et raffano ſinapi feniculis et ſale hoc
modo. videlicet in quatitate duarũ cõmuniũ
ſitularũ accipiat᷑ vna libꝛa raffani vel plus ſi
bene foꝛtes habere volueris.⁊ vna libꝛa ſina
pis.et dimidia libꝛa fenicłi.et tres libꝛas mel
lis. et vna libꝛa ſalis.et raffani.et incidat᷑ ſub
tiliter per longũ ⁊ piſtet᷑ minutatim ⁊ ſecũ ſe⸗
mina ⁊ ſal miſceant᷑.mel liquefiat ⁊ cũ ſinapi
diſtemꝑatio cũ optimo acceto circa medieta
tẽ vnius ſitule miſceat᷑. Deinde rapis vel na
ponib vel radicibus rubeis et paſtinatis et
piris et pomis ſi volueris congruo modo co
ctis ⁊ optime infrigiditatis et diuiſis fiat ſo⸗
lum de pꝛedictis et ſeminet᷑ deſuper raffanuʒ
cũ ſeminibus ⁊ ſale pꝛius poſito ſinapi vſq;
ad equalitatẽ.deinde fiat aliud ſoluʒ ⁊ pona⸗
tur ſinapis et ſemina.⁊ ſic fiat vſq; ad com⸗

plementũ et ſeruent᷑. Rapa ſcoᷣm yſaac cali⸗

da eſt in ſcdöᷣo gradu.multũ plus ceteris her⸗
bis nutrit.dure tamen digerit᷑ mollẽ et infla⸗
tam carnẽ pꝛopter ſui ventoſitatẽ ⁊ inflatio⸗
nem facit.pꝛoinde coitũ ſuſcitat.que ſi in aq̃
coquatur et illa eiecta in alia recoquat᷑.duri⸗
cia ſue ſubſtantie tẽperat᷑.⁊ mediocriter inter
bonũ et malũ nutriet.Que vt bene cocta eſt.

difficile digerit. ventoſitatẽ generat.et in po⸗

ris opilationem facit.idcirco vtilis eſt ⁊ bis
cocta et vtraq; aqua pꝛoiecta recoquat᷑ cum

pingniſſima carne. Pꝛeterea ſcðõᷣm medicinã

eſt congrua podagris ſi in eis iure pedes eo⸗
rum lauentur.

2

Affanũ nõ ſerit᷑:qͥa ſemẽ nõ hʒ.ſʒ plãta

tur coꝛona recens tota vł media vł fiũt

de radicibeiꝰ ꝑua fruſta.⁊ plãtat᷑ de mẽſe no
uẽbꝛis ⁊ decẽbr ianuarij febꝛuarij et marcij.
Terrã deſiderat ꝓfũde foſſaʒ ſolutã pinguẽ ⁊
optie paſtinatã ſic cetere herbe q̃ruʒ radices
groſſas ⁊ lõgas fieri optamꝰ. raffano pᷣcipue
vtimur ad faciẽdũ ↄpoſita de rapis.raffanũ
ca.⁊ ſic.eſt in ſcðᷣo g̃du.radix em magis cõpe
tit vſui medicĩe viridis ⁊ exiccata.ſʒ magꝭ vi

ridis.vᷣtutẽ hʒ incidendi ⁊ diſſoluẽdi.⁊ ex eo
fit competes oximel ̊ mõ. Coꝛtex radicũ ali

qᷓntulũ terat᷑: dimittat᷑ biduo vel triduoĩ ac

ceto.poſtmodũ addat᷑ ei tercia ꝑs mellis.⁊ ta
leoximel valetcõtra quartanã ⁊ q̃tidianã.ni⸗

ſi ſit de flegmate ſalſo ſi frigidi hũoꝛis ⁊ indi
geſti ſunt ſtomacho.Coꝛtices radicũ raffani
ꝑfuſas melle ⁊ in acceto comedat patiẽs vſ

ad ſaturitatẽ.poſtmodũ bibat aquã calidã ?·

digit in oꝛe miſſis.vl pẽna inũcta oleo vomi

tus ꝓuocet᷑.Contra duriciẽ ſplenis ⁊ epatis

herba ipſa decocta vino et oleo cataplaſmet᷑.
pectini etiã cataplaſmata ⁊ ſtranguiriã diſſol
uit. De ꝓpꝛietatibo eins eſt ꝙ ſi fruſtũ raffani

ponat᷑ ſuꝑ ſcoꝛpionẽ moꝛit᷑. Etideo dicit de⸗
mocritꝰ:ꝙ qͥ habʒ manũ infectã maturato ſe

mie raffani.ſine ſue nocumẽto tractat ſervben
tes. hermes etiã tradit ĩ alluicis ſuis.ꝙ ſi ſuc

ätant
Kanpt

mepue
ſübacti
mide
1ſics.
Aleſoſ
poſtnon
oͤſari
ſockine
fütGn
le Rac
esſun
kiceda
cgliiſſn

„

hlitn
anſüt
miſeno
marci.
inger
zracices
oßape
kaffani
ochhe
maG
itereo
adiciali
ricroige
nelis:1
Ginin⸗
es2 indi
nffani
tiis vi

alidä

lo vomt
Zepatis
plaſmet,
rüdiſo
i niffmi

dicnde⸗
nuravſ⸗
ſoen

Liber
tus raffani miſceat᷑ cũ ſucco lũbꝛicoꝛũ t᷑re cᷣ
cuſloʒ et ꝑ pannũ expᷣſſoꝛũ.⁊ in ipſo extiguit᷑
gladiꝰ ferrũ ſic plũbũ incidet gladiꝰ uũle.ſuꝑ
caput eiꝰ raſã ligato recepiſſe bñficiũ ſanita
tis.Et nota ꝙ raffanũ dẽ eẽ vitibo inimicũ.⁊

dẽ ꝙ ſi pꝛope ſerant᷑ natura diſcoꝛdante refu

giũt.vt Palladiꝰ exꝑtus agricultoꝛ affirmat.

.BDe Raditr.

Adirx eſt herba cuiꝰ radix ſili noĩe appel
lat.Celi ſtatu nebuloſo letat᷑. licet in oĩ
gere ꝓueniat.amat terrã pinguẽ ſolutam diu
ſubactã ⁊ ꝓfũde foſſam.toffam ⁊ glareã refoꝛ
midat. Serit᷑ in mẽſe iunij et iulij.loc tꝑatis
⁊ ſiccis.ſerẽde ſũt radices ſpacijs gradibo et
alte foſſis meliꝰ ꝓueniũt in arenis. Serãtur
poſt nouã pluuiaʒ niſi foꝛte poſſint irrigari.
Qõ ſatũ eſt ſtati dʒ oꝑari leui ſarculo.letamẽ
nõ eſt ingerendũ ſed potiꝰ palee qꝛ fumigoſe

fiũt. Suauioꝛes fiũt ſi aq̃ ſalſa freq̃nt᷑ irrigẽ⸗

ter. Radices femĩ generis eſſe putant᷑ qᷓ minꝰ
acres ſunt.habẽt latioꝛa folia.⁊ cũ iocũditate
virẽtia.ex his ̊ ſemĩa colligemꝰ.maioꝛes fie
ri credunt᷑ ſi ſublatis folijs oĩboet ſolo tenui
calidiſſimo ſepe terris operiant᷑.vnde optime

plãtant in ſulcis.vt terra ſepiꝰ circa eas poſ⸗
it ampliꝰ cumnlari. Si ex nimis acris dul⸗

ces fieri velis.ſemia die ac nocte melle mace⸗
rabis.ca.⁊ ſic.eſt in ſcdðo gᷓdu.minus qᷓ; rapa
nutrit.ꝓpter ſuũ acumẽ.qð eſt foꝛtiꝰ acumine
rape.nutrimẽtum tũ eiꝰ eſt groſſiꝰ durũq; ſto

macho ⁊ indigeſtioni nociuũ.et incõueniẽs
ochis dentibo ⁊ oĩbo vulneribo ⁊ doloꝛib. ſũp
ta ſcᷣm cibũ ſed ſcdᷣm medicinã cõuenit Eiſt
em̃ lauatiua renũ ⁊ veſice ⁊ groſſis hũoꝛibo.?

vꝛinã ꝓuocat.⁊ mãducata lapides frãgit.⁊ ſi
cocta comedat᷑ tuſſi ex frigida ⁊ hũida cã ſub
uenit.⁊ ſᷣm cibũ ↄmeſta toꝛſionẽ ⁊ inflatiõeʒ⸗
generat.et ſtomacho fit illaudabilis ꝙ teſtat᷑
ructꝰ putridus qͥ ex ea fit maxime ante cibũ.
Illa em̃ q̃ ieiunis eſui dat᷑ eleuat cibũ.⁊ cohi
bet ne ad locũ decoctiõis deſcendat. vnde fit
cauſa indurande digeſtiõis.et pꝛouocãde vo
mitũ.maxime eis q naturalit᷑ ventoſitateʒ in

ſtomacho habẽt. Sʒz poſt cibũ accepta mio⸗

rẽ agit ventoſitatẽ ſuꝑius aſcendentẽ.⁊ cum
ſua grauitate ad inferioꝛa deſcẽdit.deponit⸗
q; cibũ ad locũ digeſtiõis.et digerit vt oꝑtet.
pꝛoinde volentes eã pꝛo vomitu acciꝑe.acci
piant ante cibũ. Item habet virtutẽ ſimilem
raffano.et contra eaſdẽ cauſas ⁊ eodeʒ modo
dat. ſed non eſt adeo efficax vt raffanum.

Bebuta.

—,

.

AVta ſerit᷑mẽſe auguſti.et meliꝰ ꝓpagat᷑
de abruptis ramuſclis in terrã poſitis.
⁊ ſi ſũmitas alicuiꝰ ramuſculi eius incurua⸗
ti in terrã ſtatim in terra fixa radicant᷑ ⁊ diffi
cilime areſcit Hec herba vt Plinius dicit ꝙ;
ogit frigidu hyemẽ ⁊ vmbꝛis humoꝛẽ. ſiccis
gaudet tẽpoꝛibo. Terra laticia vel cinere vult
nutriri.ideo diligit ficũ ꝙ melius ſub eo vel
iuxta eũ q; alibi cõnaleſcit.verno aut tꝑe trãſ
plantat᷑:aut in menſe ſeptẽbꝛis.et aſſidue irri
get᷑.ſi nõ habʒ vmbꝛẽ. Si ꝑmittat᷑ floꝛere.cu
ius areſcit antiqta ligneſcit ſi rami eiꝰ bis oĩ

anno terra vſq; ad folia nõ oꝑiant᷑. Oñ autezʒ

indurata eſt ⁊ lignea facta.nõ bñ pullulat ni⸗
ſi abſcidat᷑ iuxta terrã ſeu radices.Lũc em re
nouatꝭ ramis redit ad eã iuuẽtus.calida ⁊ ſic

ca eſt in ſcdᷣo gradu.cuiꝰ duplex eſt maneries

ſcʒ domeſtica ⁊ ſilueſtrꝭ.et q̃ piganũ dicit᷑ſo⸗
lia ⁊ ſemia cõpetũt medicie vſui. Semia pñt
Pqnq; annos ſeruari.folia ſiccata ꝑ annũ vᷣ⸗
tutẽ hũt diureticã.diſſoluẽdi ⁊ ↄſumẽdi.Cõ
tra cephaliã ⁊ epilantiã inuat᷑ in balneo inij⸗
ciat᷑ parũ ſuccꝰ eius calefacti ꝑ nares qð fleu
ma ⁊ cerebꝛũ mũdificat. Itẽ vinũ decoctiõis
eiꝰ valet ad idẽ.Cõtra defectũ viſus ex fumo
ſitate collecta ĩ dolio ponat᷑ cũ vino ruta.⁊ pa
tiẽs tali vino vtat᷑. Item cũ aq̃ roſata mixta ⁊
ſuꝑ oclos lippos aut ſanguiletos poſita.mi⸗
rabilit᷑ eos ſanat ⁊ mũdat.Cõtra doloꝛẽ den
tiũ ruta toꝛta cũ vino cataplaſmet᷑ ſuꝑ locuʒ
dolentẽ vel alit᷑.accipe fuſtẽ eiꝰ ⁊ exure aliq̃n
tulũ ad ignẽ ⁊ cõcauitatẽ eiꝰ cauteriſa et ſatis
cõfert.Cõtra frigiditatẽ ſtomachi et eiꝰ para
liſim ⁊ alioꝝ mẽbꝛoꝝ det᷑ vinũ decoctiõis eiꝰ
et radicꝭ feniculi.vel puluis eiꝰ cũ ſucco. Iteʒ
ↄtra ſtrãguiriã ⁊ diſſenteriã ruta ĩ vino cocta
7 oleo pectini cataplaſmet᷑. Cõtra tenaſmon

ex frigida cauſa.decoquat᷑ in vino.⁊ fiat en⸗

catiſma.vel calefiat bonũ vinũ.⁊ fundat᷑ ſuꝑ
rutã.et patiẽs recipiat fumũ.ad mẽſtrua ꝓuo
cãda ⁊ ſecũdinã ⁊ fetũ moꝛtuũ educendũ.det
trifera magna cũ ſucco rute. Itẽ operat᷑ ſuccꝰ
eiꝰ ſolus ꝑ os receptꝰ aut pezaritatꝰ aut tene
ritates eiꝰ in oleo frixe et ſuꝑpoſite. Cõtra ex
terioꝛẽ doloꝛẽ ex cõcuſſione vel alia cauſa.ru
ta calefacta ſine aliq̊ᷓ liquoꝛe ſupponat᷑. Con
tra lipitudinẽ ⁊ doloꝛẽ oculoꝛũ.puluis cimi
ni cũ ſucco eius conſiciat᷑.et in eo bombix in

tincta ſuꝑ oculos ponat᷑. Ruta etiã bibita va

let contra venenũ bibitũ.et moꝛſum venena⸗
toꝛũ anialiũ.et etiã cataplaſmata. Et nota ſi
ꝗs eſſet totꝰ circundatꝰ ruta viridi.ſecure poſ
ſet tranſire ad baſiliſcũ.eiꝰ odoꝛe de oꝛtis fu

Sextus

gant ſerpẽtes. et oĩa venenoſa. ⁊ ideo planta?
cõuenient᷑ in locis vbi ſunt aluearia apum.
Itẽ ſucco rute liniti a ſcoꝛpiõibo araneis veſ⸗
pis et apibus non pungunt᷑.

—

Defiubula.

UAbula deſiderat terrã ſolutã. pinguẽ
vt optĩe pꝛoueniet.⁊ ĩ mediocrit pĩgui

puenit qᷓ cũ vangis alte fodiẽda eſt de menſe
octobꝛis et nouẽbꝛis.et ſequẽti menſe febꝛua

rij marcij vel apꝛilis. Serit᷑ ſpiſſa vt frumen

tũ vel ſpelta.et fiũt areole ſicut in oꝛtis vłqua
terni vt in ſemiatione frumẽti vbi raſtroꝛũ ſe
mẽ aperiendũ eſt.⁊ ab oĩbus herbis et radici
bus maxie gramie optiĩe liberent᷑ cũ vangat.
⁊ cũ areole fiunt.deinde reſecat᷑ ̊tiens herbe
naſcunt᷑ in ea manibo vel ſarcula. Deinde in

auguſto ſemĩa cũ nigra fuerint colligunt᷑ cũ
tota herba ⁊ bene ſiccata fuant᷑ ad fumũ. Et

poſtea de menſe decẽbꝛis octobꝛis vel menſe
nouẽbꝛis fodiunt᷑ ſulci ex ipſa terra.aree mo

dicũ operiunt᷑.deinde ſeqnti eſtate rũcat᷑ quo

tiens in ea herbe naſcunt̃. menſe auguſti ite
rũ vt dictũ eſt ſemia colligunt.et ipius herbe
ragices ſi placet effoſſe terra paulatim ſub ra

dicib colligunt᷑.⁊ in ſole ſiccant᷑ ſed meliꝰ eſt

AN

„ RN
ſinaſen
ciocalid
leprils
ſnl Gen
hobismn
lcumce
nocchi
nbitpil
fineptin
lentgole
etmelio⸗

nige
mn.
⸗

—

1pingi
nit pignl
demmente
ſeſebꝛua
tfrwmen
is Nqva
Aſroſe
etraici
jnanget.
nsbarbe
ncn
unt cĩ
mü. Et
Amente
greemo
eun
guttt!
—
mnſubru
nel

Liber

ꝙ vſq; ad ſequenteʒ annũ dimittant᷑ in terra
vt groſſioꝛes fiant et melioꝛes cauando iterũ
ſulcos ⁊ operiendo areas vt dictũ eſt.cum ra

dices ſiccate fuerint.circuli verberant᷑ vt rũ⸗

pant᷑ eta terra ⁊ a puluere liberentur etclare -
fiant.⁊ ſi de ipᷣis fiat puluis plus valebit. Et
nota ꝙ terra vbi ponitur rubula ſolo aratro

bene ſubmerſo fodi poteſt.

Deſpinatia.

Pinacia optime ſerunt᷑ de menſe ſeptẽ
bꝛꝛis et octobꝛis pꝛo byeme ⁊ quadrage
ſima ſequente. Item de menſe decẽbꝛis in lo⸗

cis calidis ianuarij febꝛuarij ⁊ marcij ꝓ mẽ—⸗3

ſe apꝛilis et maij.⁊ alijs etiam menſib⸗ poteſt

ſeri. Serunt᷑ autem 2 ſola in areis et cũ alis

herbis mixta in terra pingui et bene paſtina
ta.cum colligunt᷑ ſi vna vice inciditur medie
tas ceſpitis ⁊ alia vice alia medietas diu du
rabit vtilitas eius frigida ſunt ⁊ humida in
fine pꝛimi gradus ventrẽ humectant.et va⸗
lent gule dolenti de ſanguine ⁊ colera rubea.
et melioꝛa ſunt ſtomacho q; atriplices.

Sixtus Fobk C.

Trigiuʒ ſolatrum ?⁊ marella idem ſunt
frigidum ⁊ ſiccũ eſt aliquantulũ diure⸗
ticum viride ſcõᷣm folia et floꝛes multe ſunt
efficacie. exiccata nullius. virtutem habet in

frigidandi.contra oppilationẽ ſplenis et epa⸗

lata eſt. pars

tis. et maxime contra ictericiam quando owfbſi·
ta eſt. pa ſuperioꝛ ciſtis fellis. ſuccus eiꝰ
detur in potu vt fiat ſirupꝰ ex zuccaro ex ſuc

co eius vel quod melius eſt dentur lib.ij.ſuc⸗
ci eius cum vn. reubarbari. Cõtra apoſtema
ta in ſtomacho et in teſtinis et in epate detur

ſuccus eius cum aqua oꝛdei. Contra calefa⸗

ctionẽ epatis pecia intincta in ſucco eius ſuo
ponat᷑ vł quod melius erit ſi cum ſucco eius

addatur accetũ vel agreſta vel oleum roſatũ.

Contra calidũ podagra vel herba ipſa terra
ſepius ſupponat᷑.Contra calida apoſtemata
in pꝛincipio ad repercuſſionẽ matenei herba
ipia trita ſuperponat.

R ö

De Gemperuiua.

8
17

Emperuiua eſt herba ſic dicta: qͥa ſem
per viridis reperit᷑.frigida eſt in ſecun⸗
dao gradu.ſicca in pmo. viridis multe eſt effi
cacie. exiccata nullius.virtutem habet infri⸗
gidandi.plagelle intincte ex ſucco eius etac⸗
ceto vel agreſto ⁊ epati epithimate multũ va
lent contra calefactionẽ eius.et contra dolo⸗
rem ex frigida cauſa. Item herba ipſa trita ⁊

ſuperpoſita valet cõtra calida apoſtemata in

pꝛincipio ad repercuſſionẽ materiei. Contra
vſturas ex igne vel aqua fit vngentũ ex ſucco
eius oleo roſato ⁊ cera ſed non debet poni in
pꝛimis quattuoꝛ diebus.ſed calida apponat
vt fumi im fiat euapoꝛatio.vnde pꝛius vngi
mus ſapone ⁊ ſimilibus.deinde vnguento pᷣ
dicto. Contra fluxũ ſanguinis qui fit ꝑ ebul

litionem eius in epate ⁊ in renib in eſtate pla

gelle in ſucco eius ⁊ aque roſate intincte frigi
de fronti ⁊ timpoꝛibo ſuperponant᷑? gutturi.

S.
3

SBlxtus

W
R

Atirion dicitur eſſe apium ſilueſtre.et

eſt calidũ et ſiccũ in tercio gradu.vir⸗

tutem habet attrahendia remotis ꝑti
bus.vnde teſticuli eius cũ melle confecti coi⸗
tum pꝛouocant melius tamẽ ſi fiat confectio

ex eis ⁊ dactilis ⁊ paſtacijs et melle. Itẽ ſuca

cus eius cum melle datus pꝛodeſt arteticis.

DUGU

n
En
li

.1

lueſrte
n i⸗
notsd
fancol⸗
onſecto
Nſuc⸗

Liber

Ns WN

Ponſa ſolis. citoꝛea. incuba. ⁊ ſolſequi

um. idẽ eſt herba ipſa cõmeſta valet cõ
tra venenũ ſi fit ex moꝛſu. Item ſuccus eius

ſuperpoſitus valet ad oppilationem epatis

ex frigida cauſa. Item valet etiam contra ca⸗

lefactionem eiuſdem.

De Silermontano.

Ilermontanũ ſiue ſileſeos calidũ eſt et
ſiccum in ſcdᷣo gradu. Semẽ eius col⸗
lectum per tres annos poteſt ſeruari. Semẽ
ponit᷑ in medicinis.⁊ habet virtutem diure⸗
ticam diſſoluendi et cõſumendi et attrahen⸗
di. Contra aſma ex frigida cauſa cũ detur vi
nũ decoctionis eius et ficuũ ſiccarũ. vel det
puluis eius cũ ficubus ſiccis ⁊ aſſatis.Con
tra oppilationẽ epatis renũ ⁊ veſice ſtrangui
riã ⁊ diſſenteriã detur vinũ decoctiõis eius.

Dei BSaxikragia.

Arxifragia calida ⁊ ſicca eſt in tercio gra
du. Semen eius herbe ſimili noĩe ap⸗
pellatur. magne efficacie eſt. ⁊ dicit etiam ca⸗
putpurgiũ:quia ipᷣm a flegmate purgat.vua
deſiccat. etreuma pꝛohibet.⁊ ſtomachũ mü⸗
dificat. vinũ decoctionis eius ⁊ roſarũ con⸗
tra pꝛedicta gargariʒet᷑. Contraſ cabiẽ et pe⸗
diculos vngentũ factũ ex puluere eius ⁊ ac⸗
ceto valet. Item valet contra paraliſim ſi ex
eo fiat inunctio. Semen pulueris eius cum
melle datus lumbꝛicos necat.

„2

in

—

du.herba eſt ſimilis capule vnde tube⸗

roſa magis coinpetit medicine qᷓ; herba.ſi ſo
la reperit᷑ moꝛtifera eſt. habet autẽ virtutem
diureticam. vnde valʒ ad digeſtionẽ materie
tam in quotidiana q; in quartana.valet etiaz
conira oꝓpilationẽ ſplenis ⁊ epatis ⁊ contra

Doloꝛẽ iliacam ⁊ articuloꝛuʒ.vt teſtat᷑ yſaac.
Contra dictas paſſiones talis fit vſus.ſquil
la diuidat᷑ per mediũ ⁊ tot tunice ab inferioꝛi
parte abijciant᷑ quot ab exterioꝛi ⁊ tot in me⸗
dio reſeruent᷑.exterioꝛes debent abijci.quia
venenoſe ſunt ⁊ multũ calide.interioꝛes ſimi
liter abijciant᷑.qa moꝛtifere ſunt ex nimia fri⸗

giditate.medie tunice ſunt tẽperate.vnde iſta

rum fiat decoctio in furno paſta inuolutaꝝ.
poſtea fiat decoctio in acceto ⁊ ĩ colatura ad⸗
datur mel. Si vis vt oximel foꝛtius operet᷑
ſaquille nõ fiat decoctto in paſta.ſed tm̃ in ac⸗

ceto. Contra omnẽ doloꝛẽ exteriarũ partiuz

ex frigida cauſa valet.

De Sinapio.

Quilla calida ⁊ ſicca eſt in ſecũdo gra⸗

Inapis ſerit᷑ ante hyemẽ ⁊ poſt. ⁊ terrã

pinguẽ deſiderat.ſi rara ſerat᷑ melioꝛ ef
ficit᷑.ꝙ ſi nimis ſpiſſa eſt poterũt aliq̃ plãtule
inde trãſferri.⁊ alibi tranſplantari.hec herba
ita ſe multiplicat.q; vbi ſemel ſerit᷑ vix locꝰ il
le ab ea poſtea liberat᷑.⁊ vbi ſemen eius cadit
ꝓtinus viret.ca.⁊ ſic.eſt in medio q̃rti gradꝰ.
hʒ virtutẽ diſſoluẽdi attrahẽdi ⁊ extenuandi
nõ herba ſed ſemẽ.qð collectũ eſt ꝑ qͥnq; an⸗
nos põt ſeruari. Cõtra ꝑaliſim lingue ſemen
eiꝰ maſticatũ ⁊ ſub ligua retentuʒ valet cõtra
ꝑaliſim alioꝝ mẽbꝛoꝝ ponat᷑ in ſacello ⁊ de⸗
coquat᷑ in vino ⁊ ſuꝑ locũ dolentẽ ponat᷑⁊ p
cipue in pᷣncipio egritudinis.puluis eiꝰ nari
bus impoſitꝰ ſternutationẽ pꝛouocat.⁊ cere⸗
bꝛũ a ſuperfluitatibꝛ mũdificat. Contra anti
quũ aſma ex glutinoſo hũoꝛe det᷑ vinũ deco⸗
ctiõis eiꝰ ⁊ ficuũ ſiccarũ. Cõtra oppilationeʒ
ſplenis ⁊ epatis ⁊ lentofſleumaciã decoquat᷑
in aqua cũ radice feniculi.aqua colata adda
tur mel ⁊ talis cõfectio det᷑ cõtra ſplenis du⸗
riciẽ.herba ipᷣa cũ exũgia poꝛcina bñ trita ſu
ꝑponat᷑.fomentũ factũ ex aq̃ decoctiõis eius
mẽſtrua educit. Itẽ herba ipſa decocta in vi⸗
no ⁊ cataplaſmata diſſinteriã.⁊ ſtrãguiriã ſol
uit. vinũ decoctiõis ſemis eiꝰ ⁊ dꝛagantũ po

nit᷑ humiditatẽ vue cerebꝛi et fauciü exſiccat.

tni
loret
gätdle
cheba
to
nocadit
igd,
nuandl
gan⸗
ſenen
acöa
onde⸗
ntp⸗
a'nan
trcere⸗
mana
joco⸗
tonez
coqbak
adda
nis du⸗
mlaſa
seins
niny/
nnüpo
ccai

dꝛagantũ ponit᷑ ne vehement᷑ exurat ⁊ exco⸗
riet. Pictagoꝛas antẽ vltra omnes herbas ſi

napũ cõmendat.vnde Pliniꝰ dicit de ipſa ꝙ
humoꝛes groſſos ⁊ viſcoſos extenuat ⁊ pun⸗
cturas ſerpentũ ⁊ ſcoꝛpionũ ictus addito ac
ceto ſanat.fungoꝛũ ve nena ſuperat.dentium
doloꝛẽ mitigat.ad cerebꝛũ penetrat.⁊ ipſum
mirabiliter purgat.frangit lapidẽ ⁊ menſtru
is imperat.appetitũ excitat.et ſtomachũ con⸗
foꝛtat.epilenticos iuuat.et ydropicos curat.
⁊ litargicos excitat et eos multũ iuuat.Ca⸗
pillos mũdat ⁊ eoꝛũ caſum cõpeſcit.incõgru
os auriũ ſonos ⁊ tinnitos tollit.⁊ oculoꝛum
caliginẽ detergit.paraliticis ſubuenit.qͥa po⸗
ros aperit ⁊ hu moꝛẽ infundentẽ neruos diſ

..

in ſemine q; in herbo.

ſoluit ⁊ cõſumit. Et dicit ꝙ maioꝛ eſt virtus

— G — fvfh —

=

Cuciũ ⁊ euliculus agreſtis idẽ ſunt.ca
lidũ et ſiccũ eſt in ſcðo gradu. Demen
ſuccus ⁊ folia cõpetunt vſui medicine.CLon⸗

Sixtus Fo. Cij.
tra paraliſim lingue ſemen eius maſticatũ in
oꝛe diu ſub lingua teneat᷑. Et ſi aliq ĩ ꝑte coꝛ
poꝛis fuerit.folia cocta in vino cataplaſmen
tur. Cotra litar giã puluis ſemis eius narib

,

inſuffletur. Item fiet decoctio ſemĩs triti ex

ſucci ruti agreſtis ĩ foꝛtiſſimo acceto.⁊ ex ip⸗

ſo fricent᷑ poſterioꝛes partes capit. tamẽ pꝛi
us raſe.fomẽtatio ex folijs decoctis in vino
et oleo ſi pectini et virge ſuperponat᷑ meatus

pꝛouocat vꝛinales.

BDe Stoꝛdionr.

Coꝛdionid eſt aleũ agreſte. eſt caliduʒ
eett ſiccum in tercio gradu.ſolus flos eiꝰ
tompetit medicine.aqua vel vinũ decoctiõis
eius ſpũalia mũdificat a flegmate.et valet cõ
tra doloꝛẽ ſtomachi ⁊ inteſtinoꝝ ex ventoſita
te.et cõtra oppilationẽ ſplenis ⁊ epatis ex fri⸗
gida cauſa. Itẽ ſtrãguiriã ⁊ diſſenteriã ſoluit.

DesSSparago.

Paragus calidus eſt in tercio gra⸗
du. frutex ⁊ ſemen cõpetunt medici⸗
ne. frutices tenerrimi coqu nati ſcʒ
cum carnibus ſiue cum aqua valent contra
omilationẽ ſplenis ⁊ epatis.ſtranguiriam et
Ddiſſenteriã. Item contra doloꝛẽ ſtomachi ⁊

inteſtinoꝛũ ⁊ contra iliacam paſſionẽ valet.

6*

Item vinum decoctionis eius valet contra
pꝛedicta.

9
— *

BDeꝛzinzibꝛio.

Inzibꝛiü calidum ⁊ ſiccum eſt in ter
cio gradu.aliud eſt domeſticũ. alud
ſilueſtre quod calamentũ dicuur vir

tutem habet diureticã conſumendi ⁊ diſiol⸗
uendi.Contra vitium pectoꝛis fiant pultes.
ex farina oꝛdei ⁊ aqua. addito puluere eius.
⁊ detur patienti. Lum frigiduʒ reuma folia
eius in vaſe ſine aliquo liquoꝛe toꝛrefacta et
in ſacculo poſita capiti ſuperponant᷑ vinum

Decoctionis eius valet contra doloꝛẽ ſtoma⸗
chi ⁊ inteſtinoꝛũ ex frigiditate.⁊ contra oppi

lationẽ ſplenis ⁊ epatis.et vꝛinales vias ape

ru. Item herba in vino decocta et cathapiaſ
mata valet contra doloꝛem ſtomachi ex ven⸗
toſitate.menſtrua etiam adducit. ⁊ matriceʒ
mũdificat fomentatio eius conceptum adiu

ER =
—

L

5

Alluia plantat᷑ plantulis aut ramulis
liiuuenibo de menſe octobꝛis nouem⸗
breiis febꝛuarij ⁊ marcij. calida eſt in
mo gradu. ſiccca in ſecũdo. ſola folia compe
tunt medicine. viridia ⁊ ſicca per annũ ſeruã
tur. Alia dicit᷑ domeſtica.alia ſilueſtris.q di-⸗

citur eupatoꝛiũ.domeſtica magis cõſumit et
foꝛ tificat.ſilueſtris magis eſt dyafoꝛenca.vi
num decoctionis ſaluie valet contra parali⸗
ſim. et epilentiam in vino decocta ⁊ cataplaſ
mata ſuper partem paraliticam multũ valet.
contra ſtranguiriam ⁊ di mun
ficat matricem. Item in ſalſamentis cõueniẽ
ter ponitur. r

De Stabiola.

177 .
„
4
2

ſſenteriam mundi⸗

Gixtus Fo. Ciif. -
LALw abioſa calida ⁊ ſicca eſt in ſecũdo
gradu.ſicca nullius eſt efficacie.ſuc
cuus eius cum oleo ⁊ acceto bulliant
vſq; ad ſpiſſitudineʒ aliquantulũ. et hoc vn⸗
guentũ aliquantulum valet contra ſcabiem.
balneũ ex aqua decoctionis eius ⁊ caſſi bam
baſi valet contra alopiciã. Succus eius vꝗ
let ad idem. ⁊ lumbꝛicos necat. ⁊ auribus cũ
oleo iniecto eos mundificat.fumus vini de⸗
coctionis eius valet contra emoꝛroydes.

De Senationibus.

Enationes calide ſunt ⁊ ſicce in ſecun
do gradu. Alio noĩe dicunt᷑ naſturciũ.
aquaticuũ. cocta in aqua vel cum carnibo ſpiri
tualia mundificãt. fomentũ ex aqua ſalſa de⸗
ſtranguiriã et diſſenteriã in vino etiam deco
cte ⁊ cathaplaſmata ad idem valen.

.
—

Bixtus
Erpentaria colũbꝛina dꝛagantea idez
ſunt. dicitur autẽ ſerpentina ſiue dꝛagã
tea:quia haſta eius in modũ ſerpentis macu

lis repleta. calida et ſicca eſt in tercio gradu.
Radix eius per fruſta minuta diuidit᷑ ⁊ ſic⸗

catur ⁊ pulueriʒat᷑.et per pannũ cribellatur.
⁊ tunc conficiat᷑ cum aqua.⁊ ad ſolem ſiccet᷑
et ex tali hoc vngento cum aqua roſata vel ſi⸗
ne facies illinite illiniant᷑ iam em̃ reddu ni
tentẽ ⁊ claram pannũ etiam deponit. Item ſi
puluis eius conficiat᷑ cũ ſapone.et fiſtule im
ponat᷑ in tm foꝛamen eius dilatat.vt indeos

fractum vel putrefactum extrahi poſſit. pul⸗
ins enaʒ eiꝰ cũ calce vina confectus ⁊ acceto

ſoꝛtiſſimo optimus eſt ad cancrũ ita vt pars

tercia ſit calcis Dyaſcoꝛides dicit ꝙ; ip̃a odo

re ſuo ſerpentes fugat.nec ledit᷑ coꝛpus a ſer⸗
pente ſi eius ſucco coꝛpus inunetũ fuerit.

De Gerpulo.

1ſſſIi.

M 8
e
ð .
äl .

ð 2

Erpillum calidũ eſt et ſiccum inſſecun

dao gradu. 2 aliud eſt domeſticuz. aliud

ſilueſtre. domeſticũ ramos per terrã diffun⸗
dit. Silueſtre creſcit in longũ ⁊ altum.floꝛes
et folia competunt medicine.que in rudi olla
calefacta ⁊ in ſacello poſita ⁊ capiti ſuperpo

ſita.valet contra frigidum reuma capitis.vi

nũ decoctionis eius ⁊ ſuccus liquiricie valet
contra tuſſim.⁊ contra doloꝛem ſtomachi ex

ventoſitate. Item vinũ decoctõis eius et ani
ſi valet cõtra doloꝛẽ ſtomachi. Item fomen⸗
tũ ex aqua decoctionis valet ad ſtranguiriaʒ

et diſſenteriã.et mundat matnicẽ ⁊ calefacit ⁊
confoꝛtat.vinũ decoctionis eius ſtomachu,
infrigidatũ epar⁊ ſplenem calefacit.

De Saturegia.

Aturegia calida ⁊ ſiccca eſt in ſcdo gra
„ du. Seritur de menſe decẽbꝛis ⁊ mar⸗
cij.mixtim cum alijs herbis. et ſola ſeri põt.
pultes ex farina ⁊ aqua eius puluere ſpũalia
mundificat. puluis etiam cõfectus valet ad
idem. Oyaſcoꝛides dicit q; vſus ſaturegie eſft
cõueniens ad conſeruationẽ ſanitatis.⁊ po-
nit᷑ in cibis. Albumaſar dicit. ꝙ pꝛopꝛietas
eius eſt expellere ventoſitatẽ ⁊ inflationes et
toꝛſiones.et digerere cibum.etexpelut ſuper⸗
fluuates ſtomachi.et pꝛouocat vꝛinã et men⸗
ſtrua.et acuit viſum debilitatũ ab bumidita
te maia. ðDWBU

DPeStlarta.

“

. 2
MG .
= .
R.
„

Qlarea ſeritur menſe decembꝛis ianua
rij febꝛuarij marcij et apꝛilis.talem de
ſiderat terram qualem alie herbe cõmunes.
Optima herba eſt ⁊ eſt perpetua.quia poſt⸗
; eſt in oꝛdinibs tranſplãtata ſicut cepe plã⸗
tatur cũ fecerit ſemen ⁊ maturũ collectũ fue⸗
rit. ſi incidat᷑ per tres vel quattuoꝛ digitos ſu
pꝛa terram reuiuiſcit. ⁊ pulcerrima efficiatur
in autũno. Et ſi incidatur ſtipes areſcit. ⁊ ni⸗
hilominus in ſeptembꝛi pullulat. vel in eſta⸗
te ſequenti ſicut feniculus. et optime viuit in

vmbꝛa.

.

De Stalonijs.

Gextus
Calonge plantatur menſe febꝛuarij ſi⸗
cut alea per ſe in areis.⁊ in areis aliarũ
herbarum.et vnaqueq; facit multas filias.et
maxime ſi terra fuerit bene pinguis cũ plan⸗

tatur. Item dicit ꝙ ſi ſpicula alei ponatur in

cepa factis in ea foꝛaminibus in quibo ipᷣius
ſpicula poſſit poni ⁊ ſub terra plantent᷑ fient
ſcalonge. Sunt autem de natura ceparũ.ſed
ſunt minus humide. appetitum confoꝛtant

⁊ maliciam ciboꝛũ venenoſoꝛũ emẽdant.no

cent viſui ⁊ doloꝛem capitis efficiunt.et feto

rem oꝛis inducunt. ⁊ non cõpetunt habenti
bus calidas complexiones. ſed cum carnibꝰ

pinguibus edi poſſunt edi poſſunt quia ma⸗

liciam ipſarum emendant.

DBPtLetratta.

zi⸗
lui
ng
Plon⸗
turin
Pöius
fient
fiſa
dant
an
aſe
Nabeni
Camnib
lama⸗

———⸗ —

Etracta id eſt herba iudaica. calida

⁊ ſicca eſt in tercio gradu.vinum de

H coctionis eius digeſtionẽ pꝛocurat.
⁊ doloꝛem.confoꝛtat ſtomachũ et inteſtino⸗
rũ ex accetoſitate curat. Criſpelle ex eo ⁊ fari
na et aqua facte. naturalem caloꝛẽ cõfoꝛtant.
vꝛinam pꝛouocant. Emplaſtrũ ex ipᷣa herba

decocta in aqua ſtranguiriam ſoluit. Itẽ fo⸗
menum ex aqua decoctionis eius matriceʒ

calefacit et mundificat.

De Taplia.

.

Ahrſia eſt calida et ſicca in tercio gra
duu. per tres annos ſeruatur. ⁊ inueni
tur in arabia india ⁊ calabꝛia In vo

mitiuis medicinis ponitur. caute pom debʒ

Di autem inflationem inde fieri cõtingit fri

mens inungat᷑ cũ populeo et acceto addito.

Arbpſa eſt herba tunicanoꝛũ contrita
facit enim inflare faciem ⁊ coꝛpꝰ ac

DZMYU ſieſſet lepꝛoſus. curatur vt hic cum
ſucco ſemperuuc.

Arus barbatus calidus et ſiccꝰ eſt. fo⸗
mentatio ex vino decoctiõis eius cõtra

emoꝛroidas valet.ad idem valet ſi anus pa⸗
vientis inde poſt aſſellationẽ tergal. valet etiã

———————DM

Liver

eius decoctio in aqua ad tenaſmon ⁊ contra
fluxum ventris.

De Teſtitulo vuiüpis.
Eſticulus vulpis eſt bona ⁊ dulcis in
guſtu.facit autẽ in vino ſumptus appe
titum coitus.⁊ adiuuat ad ipᷣm.⁊ in hoc ſtat
latioſtictũ.et eſt calidus ⁊ humidus.⁊ eſt ſpe
De Teſtitulo tanis.
Eſticulus canis eſt alia ſpecies ſatirie.
et eſt in folijs ⁊ ſtipite ſimilis teſticulis
vulpis.⁊ radix pᷣius eſt duoꝛũ modoꝛũ.ha⸗
bet em̃ vnũ globum ſupenꝰ.et alterũ inferꝰ.
et vnus eſt mollis.alter durus et plenus.et in
illo eſt hũiditas ſuperflua.Et ſi antę coitum
maſculus ſumat maioꝛẽ teſtem id qð concipi
tur ex coitu erit frequẽter maſculus Si autẽ

femina ſumat minoꝛẽ et cõcipiet: fiet mag fe

mina.dẽ aũt ꝙ maioꝛ auget coitũ. minoꝛ vᷣo
abſcidit ipᷣm.⁊ ſicvterq; amboꝝ deſtruit ope
rationẽ alterius.et hoc dicit felix doctoꝛ fra⸗
ter Albertus oꝛdinis pᷣdicatoꝛũ in libꝛo ſuo

quem facit de plantis.

Be Thimo.

Himus eſt herba valde aromatica. cu
ius flos dicit᷑ epithimũ.⁊ eſt flos medi

cinalis. babet em̃ virtutẽ purgandi melanco

liam. et flegma. ⁊ ideo valet contra quartanã

et alias melancolicas paſſiões.et ex eo debe⸗

mus acuere medicinas.non ipᷣm per ſe dare.

quia naturam habet inducendi ſincopim et

auguſtiam pꝛecoꝛdioꝛum.

Jola eſt figida ⁊ humida. de violis fit
ʒuccarũ violaceũ. Sirupus autẽ viola

ceus fit deinde de viridibo ⁊ ſiccis.ʒuccaruʒ

violaceũ fit eodẽ modo quo roſaceũ. Siru⸗
pus ſic fit. viole in aqua decoquant᷑.⁊ ex co⸗
latura ⁊ ʒuccaro fit ſirupus.ſi autẽ ex ipſaruʒ
ſucco ⁊ zuccaro fieret.melioꝛ eſſet oleũ viola
tũ valet interius receptũ cõtra diſtraſiam la⸗

boꝛis totiꝰ coꝛꝑis. Itẽ inunctio ipſius facta

ſuꝑ frõtẽ ⁊ timpoꝛa remouet doloꝛeʒ frõt ex
caloꝛe factum.viole habent virtutez liniendi

humectandi infrigidandi laxandi.ſed paruʒ
ſunt laxatiue.et purgant pꝛincipaliter colerã

rubeã. vnde valet febꝛi terciane.et cõtra diſtẽ
perantiã epatis et in caloꝛe ⁊ contra oppilati⸗

onem epatis et ictericiam. Contra defectum

appetitus ex colera. Item viole cõtrite poſite

uwh

ſyea
ſgen
cocl
lem
foſe

—
H
tuntme
lorisn
irepe
Polner
Peclinia
Pllnis
liage
leſon

Aeit
flop
acu
tiunre
bose
Cberit
nodie

G
ned
mi
ebe⸗
e.
mAH

Iluper calida apoſtemata in pncipi

idem facit ipᷣa herba.fomentatio ex aqua de⸗
coctiõis ipᷣius herbe facta ſcdᷣm pedes ⁊ frõ⸗

tem in acutis egritudinibo ſomnũ pꝛouocat.

ſirupus violaceus eſt magis coquendus qᷓ;
roſearius alioquin cito coꝛrumperet.

Irga paſtoꝛis eſt carduus ſilueſtris. et
eſt frigida et ſicca.ſolũ folia eius cõpe⸗

tunt medicine viridia ⁊ ſicca. ſed viridia ma
ioꝛis ſunt efficacie.virtutẽ habet conſtringẽ⸗

di repellendi et infrigidãdi.Emplaſtrum ex

puluere eius ⁊ acceto esalbumine oui ſuper

pectinẽ et renes. valet contra fluxũ ventris.
puluis etiam datus in ouo ſoꝛbili ad idẽ va⸗

let. et ad pꝛofluuiũ mulieris. Item ad idẽ va⸗

let fomentatio ex aqua decoctiõis eius.Tri⸗

ta valʒ ad calida apoſtemata in pꝛincipio vt
ad eriſipilã.⁊ huiꝰ cathaplaſmata capiti ab

raſo valet contra freneſim et doloꝛem ex cali
da cauſa. Item hec herba multũ eſt cõſolida
tiua recentium vulnerũ. Semina ⁊ vermicu
los que ſunt in carduis ſuper radices ſiccatꝭ

qjuerũt auicule ⁊ cantant cũ dant᷑ eis.yſido⸗
rus dicitꝙ radix eius in aqua decocta cupi⸗

Serxtus Fo. Cuj.

piditatẽ potateꝛibo adminiſtrat. Item q; ma

trici viliſſimus eſt carduꝰ et iuuat mulieres

vt filios maſculos generent.

Olubilis eſt herba inuoluẽs ſe ſuper
plantas pꝛoximas. Eſt autem parũ ca

lida ſed multũ ſicca.quod oſtendit eius toꝛ⸗
tura. Quedam autem ſpecies eius que voca⸗
tur funꝰ pauperũ.⁊ hec terreſtris eſt ⁊ aquea.

habens ex terreſtritate ſua cõſtrictioneʒ.et ex

aquoſitate mundificationẽ ⁊ lenitionẽ. folia
autem eius ſunt conſolidatiua vulnerũ ma⸗
gnoꝛũ.nec eſt eis par in illo effectu. coquun⸗
tur autem in vino et emplaſtrent᷑ ſuper ea cuʒ
acceto.ſunt etiam medicina aduſtiõis ignis.
El ſt etiaʒ alia ſpecies que dicit᷑ volubilis ma
ioꝛ.et lac ipſius abradit pilos.et interficit pe

diculos.

Rtica dicit qͥa tactus eius coꝛpꝰ adu⸗
it. Eſt em̃ ignee nature.vt dicit Mac.
hec duplex eſt. nam quedã eſt pungẽs.⁊ que⸗
dam moꝛtua que nõ pũ git.et eius folia ſunt
albioꝛa et mollioꝛa ⁊ magis rotunda.⁊ vtra
q; eſt medicinalis.nã ſuccus eius cũ vino bi
bitus valet contra ictericiã ⁊ contra colicam
paſſionẽ.Cum melle curat antiquã tuſſim ⁊
mũdat pulmonẽ ⁊ ventris inflationẽ ⁊ tumo
rem ſedat.folia eius cũ ſale contrita vulnera
ſoꝛdida mũdant et curant.ſimiliter moꝛſum
canis.ſanat etiam cancros.radix eius contri
ta in vino ⁊ cocta in oleo valet contra tumo⸗
rẽ ſplenis. Succus eius fſuxũ ſanguinis de
naribo ſiſtit.ſemen eius cũ vino bibitũ pꝛeci⸗
pue mixtũ melle ⁊ pipere mouet venerẽ. ven
trẽ mollit ſi comedat᷑.etpꝛecipue menſe mar

*

cij cum oleo cocta.

De Bitriolo.

„2

taria eſt herba calida ⁊ ſiccaĩ tercio gra
du.et dicit᷑ vitriolum quia ex eo optime vitra

mundant᷑.Exiccata nullius eſt emicacie.viri

dis multe.virtutẽ habet dyaſoꝛeticam et exte
nuatiuã.Contra frigiditatẽ ſtomachi ⁊ inte⸗
ſtinoꝛũ et eoꝛundẽ doloꝛẽ.et contra ſtrangui
riam et diſſinteriam paritaria calefacta in te⸗
ſta ſine aliquo liquoꝛe ſuꝑponat᷑ loco dolen⸗
ti.vel etiam decocta in vino albo aliquantu⸗
lum accido cum furſure. Contra ſtranguiri
am ⁊ diſſinteriam coquat᷑ in aqua ſalſa ⁊ oleo
et pectini cathaplaſmet᷑ cocta ⁊ cõmeſta mul
tum valet contra doloꝛem ſtomachi ex frigi

ditate vel ventoſitate. Item contrita aliquan
tulum calefacta cũ vino et furfure tumoꝛem

„

minuit.

õl
‚R—— .

— ——

4

2

*

—

ſckperi
coge
nenn
eyn.
neterte
tinte⸗
nngit
cainte⸗
odolen⸗
guanmn⸗
fangoin
atoleo⸗
camul
er figt

Aliquan

moren

¶ Ynmtipit liber Septi⸗

mus de pꝛat 1nemoꝛib⸗

Oſta⸗ in libꝛis ſuꝑioꝛibus

ſufficienter dixi decultu cã
peſtriũ agroꝛũ.vinearũ.ar⸗
boꝛũ.⁊ oꝛtoꝛũ.que multa re
quirũt induſtriam.dicã nũc
De pꝛatis ⁊ nemoꝛibus.que

non tantã querunt doctrinã.ſed quaſi ſponte

vdonea pꝛoueniũt a natura.⁊ pꝛimo de pꝛa⸗
tis.quare creata fuerint.et qualem aerem.ter
ram.aquã.et ſitum deſiderant ad amplioꝛeʒ
copiam ⁊ vbertatẽ herbarũ.et qualiter fiant.

⁊ qualiter pꝛocurent᷑ ⁊ renouent᷑.⁊ de feno qd

eſt eius fructus q̃liter colligat᷑et conſeruet᷑⁊

de vtilitate ipᷣius.

Capitulũ Oꝛimũ Qua⸗

liter pꝛata creata fuerint:et qualem aerem ter
ram ⁊ aquam deſiderannt.

H Rata fuerunt a natura diuino creato

mãdato.vt terra que pᷣmo nuda fuit ve

ſtiret 7 oꝛnaretur.Et vtipſarũ herbe tam vi⸗

humoꝛũ in ſu

* 9 9*%
Septim“ Fo. Cvij.
rides q;ᷓ ſicce nutrimentũ ↄueniẽs anialibus
erbis vtentibus p̃ſtent. naſcuntautẽ in ip⸗
ſis diuerſarũ herbarũ genera. ex diuerſitate
perficie terre cõtentoꝝ.quã qui
dam ſagax natura q̃ nuſq;; in neceſſarijs defi

cit operata eſt. pꝛopter diuerſitatẽ anialiũ nu

triendoꝛũ ex eis.quoꝛũ appetitus in om̃ibus

eſt diuerſus. Aerem v̈o deſiderant tẽperatũ.

aut frigiditati ⁊ẽ humiditati pꝛoximũ.ſi enim

ſuꝑflua fueritin loco rigiditas erũ t ibi perpe
tuo niues ⁊ glacies.q̃ oĩno impediũt genera⸗

tionẽ herbarũ. Et ſiłiter ſi caliditas aut ſicci

tas ſuꝑflua fuerit oẽm vigoꝛẽ cõſumit. niſi ei
ſuccurrat᷑ irrigatiõe frequẽti Terrã deſiderãt
pinguẽ ad herbarũ copiã. verum ſi nõ fuerit
multe piguedinis ſapoꝛoſioꝛes ⁊ mag ado⸗

