adquata.ne germen extinguat ex multo melle

Quintus Fol. If.

W

Miggdalus eſt arboꝛ ſatꝭ nota.⁊ eius
geẽ diuerſitates ĩ fructu due ſunt.qm̃ qᷓ
dã faciũt fructꝰ dulces.q̃daʒ amaros dulces
vſui hoĩm in cibo cõpetũt.amari qꝛ ſunt cali
dioꝛes magis cõpetũt vſui medicine. Item q̃
dã ſunt groſſum ⁊ durũ valde hũtes coꝛticẽ

Igam ſubtilẽ.amãt aerẽ calidiſſimũ.licʒ in tẽ

perato pꝛoueniẽt.in terris calidis multũ fru

ctũ ferũt ꝓpter habũdantiã ſui hũoꝛis: vt ait

o: tunc legan Albertus. in terrꝭ autẽ frigidis inſpi
tur cum odoꝛe ſapoꝛe ⁊ coloꝛe ſibi attributis . in terrꝭ autẽ frigidis inſpiſſatꝰ eſt

ſuccus eius.ita ꝙ fructui non eſt habilis.Et
ideo in terris multũ frigidis natus aut oĩno

perit. aut parũ vel nihil fructificat.⁊ fructus

eius nõ diu durat.Sedĩ hoc genere nil vti

lius eſt q; ſeminariũ facere.foꝛmemꝰ ſeu fo⸗
diemus ergo altã ſ̃ᷣm Palladiũ vno ſemipe

de aream. vlſᷣm Albertum duob pedibus.

mihi autẽ vnius pedis foſſio ſatis ſuffictiens

eſſe videtur. deinde in ipſa area ſeu ſemiario
obꝛuemus Amigdala nõ amplius quattuoꝛ
digitoꝛũ.ita ꝙ cacumina figamus in terraʒ.
ſpacio inter ſe binoꝛũ pedũ.vł vnius ſolum⸗

modo ſeꝑata. Sed ipſa amigdala ad ponen

dum. Grandia ſeu groſſioꝛa legamus.et no⸗
ua nõ minus groſſam teſtã habentia.que an
teq; ponamus in mulſam maceremꝰ multuʒ

moꝛdacitas. Alij eas nuces pᷣus liquido fi⸗
mo per triduuʒ macerant.demũ die ac nocte
cas ſtare patiunt᷑ in mulſa. ſed q̃ ſuſpitioneʒ
tm poſſit habere dulcedinis.terra auũt ſemĩa

rij debʒ habere letamẽ admixtũ.cui etiãõ mul

tum pꝛoderit ſi ſabulum admiſceat᷑.vt terra
ſit ſoluta ⁊ mollis. Cum vᷣo in ſeminario di⸗
ſpoſita erũt.ſi ſiccitas interuenerit.ter in men
ſe cõuenienti aqua rigemꝰ.herbis circũſtanti
bus ſepe purgãtes.Eſt autẽ diligẽtis cultor
vnicuiq; nuci eius poſite ſignũ paruũ infige
re.vt ſeminariũ ſine leſiõe germinũ anteq; ſu
pꝛa terrã emittat vel emineat fodi poſſit.pꝛo

derit etiã multũ ſeminario ſi anteq; in eo po⸗

nant᷑ amigdala terra noua que ſubtus fuerat
deſuꝑ eleuetur.⁊ optime pulueriʒata ſemina

recipiat.cũ in ſemiario adoleuerit duoban⸗

nis elapſis pꝛedictis menſiba tranſferant᷑ ad
locũ vbi perpetuo ſtare debẽt. ſtatuẽde auteʒ
ſunt vt ad meridiẽ ſpectent.xx.aut.xv.pedi⸗
bus ab inuicẽ ſeꝑate. Inſeritur menſe decẽ⸗
bꝛis ⁊ ianuarij.⁊ loc frigidis febꝛuarij. Si
ſurculos colligis ⁊ condas anteq; germinẽt.
vtiles autẽ ſunt qͥ de ſummitate ſumunt᷑ ſub
coꝛtice inſerunt᷑ et in truco.in ſe in ꝑſico etin
pꝛuno. ſed eius inſitio non eſt ita vnlis vt ſa
tio.vt ait Albertꝰ.pꝛimo anno quo plãtat᷑ vt
optime cõualeſcat a menſe febꝛuarij vſq; ad
octobꝛẽ ſingulis circũfodiat᷑ menſibo.et her⸗

bis iã naſcentibo liberent᷑vl quater ad minꝰ
dicto tẽpoꝛe cũ terra nõ nimis mollis eſt.vt

talis in puluerẽ aliqͥd humorꝭ habentẽ ↄuer
ti ſupueniẽtis acciꝑe poſſit.qꝛ conculcata ni

miũ terra denegãt eidẽ.tꝑe autẽ floꝛũ non fo
diant᷑.qꝛ flos eius facile foſſura excutitur: vt
idẽ dicit.ſi terra eius macra fuerit in auůno
effoſſa letamẽ accipiat.ſi nimiũ ſabuloſa.la⸗

pides vel letamẽ ⁊ cretã accipiet.fſoꝛmari aũt

Debet vt ſup̃ᷣ dixi.cũ in cõmuni de foꝛmatiõe

grboꝝ locutꝰ fui.ſit aũt vno ſolo ſtipite ↄten

ta qͥ pꝛimos ramos a ſex pedibs vſq; ad octo
vel decẽ erigat᷑ a terra vſq; ad pmos ramos.
Eidẽ multa nocumẽta emergũt.q̃ alis arbo
ribo pluriba eueniũt.⁊ eaꝝ cura ſuꝑius eſt ſuf
ficient᷑ inſerta. Pꝛeterea accidit eis ſi rodant
ꝙ fiũt fructus eaꝝ amari.ideo plurimũ ſũta

pecoꝛe ſᷣuãde Iẽ cũ timet᷑ ne pluuia ſeu pꝛui

na ledant᷑ nudent᷑ radices eaꝝ anteq; floꝛeãt.

vt Marcialis aſſeruit Albertus vᷣo addit q;

.

tur.et ſi de pꝛuina non timet᷑ ſubmoueat᷑ are

na ⁊ reponat᷑ humꝰ.teneras nuces creare di⸗
cit Palladius marcialẽ aſſeruiſſe ſi ante flo⸗

lapidibo albis paruis cũ arena groſſa operiã

Auintus

rem radicibo ablaqueatis aqua calida ꝑ dics

gliquos inferat᷑ ex amaris dulces fiant. ſi cir

cũ foſſo ſtipite tribo digitis fiat a radice cauer

na.ꝑ quã noxius humoꝛ exſudet.vel mediꝰ
tercbꝛet᷑ trũcus.et melle ligni cuneus impri⸗
mat᷑ oblinitꝰ.vł ſi etiã circa radices ouis ſter
cus aut parui ſuis infundas.vt Palladiꝰ ait
confixa clauis multũ plurimũ iuuat᷑ fruct.⁊

maxume ſi aurei ſunt.vt ait Albertus.ſi fera⸗
ces vᷣo ſunt cede cuneũ.terebꝛata radice im⸗
mergamus ſeu iungamꝰ.vl ſi ſilicẽ inferamꝰ.

vt coꝛtice tegente claudaĩ.hec arboꝛ hoc ha⸗

bet pꝛopꝛiũ ꝙ ĩ ſenectute plus fructiſicat.eo

qꝙ; humoꝛ eius tũc a caloꝛe nõ exiccet᷑ ſicutin
iuentute.fructus eius colligunt᷑ particis ex

cuſſi cũ matura ſint.licet acerbi ⁊ adhuc tene

ri appetent᷑a mulieriby ⁊ maxime pᷣgnantbꝰ

cũ multa auiditate. Matura aũt ſunt amig⸗

dala cũ coꝛtex extra teſtã exiſtẽs aꝑtus ſeꝑat
ab ea. decoꝛiata aũt ſi aqua ſalſa lauent᷑ cãdi

da fiunt ⁊ duratura ſed ⁊ ſine aliq̃ induſtria
vel cura ſeruant᷑ in longũ ſi fuerint exiccata.
Si difficulter coꝛiũ amittãt.paleis obruta

cõtinuo relaxabũt.ex virgis amigdalis fiunt

optime vᷣge clauoꝛũ qͥbus vtunt᷑ milites. Itẽ

er ſtipite earum iuxta radices fiũt foꝛtiſſimi
mazr ad ſcindẽda ligna Amigdala dulcia ca

lida ſunt.et hee in medio pꝛimi gradus. viri

—

dia tenerioꝛa ⁊ laudabilioꝛa ſunt q; ſicca. p⸗
pter eaꝝ humiditatẽ.idcirco ſi ſicca in aqua

calida vna nocte excoꝛticata iacẽt.fiũt in acti
one viridibo vicina.et ſi viridia pꝛiuſq; habe

ant aperturã edantur ginguias cõfoꝛtant.et
ſtomachi doloꝛẽ vł caloꝛẽ refrigerãt.dia.idẽ
cõfirmat.⁊ addit ꝙ caput grauant.caligineʒ
nutriũt. ventrem accendũt.ſomnuʒ faciunt.?
ebꝛietati reſiſtũt.Amigdaia amara calida eſt
⁊ ſicca in ſcdᷣo gradu.valent cõtra aſma ⁊ tui

ſim ex frigiditate cũ zʒuccaro ad repꝛimendũ

earũ amaritudinẽ.oleũ ipſarũ valet cõtra ſur
ditatẽ et ſaniem in auribus immiſſum. Item
valet contra lumbꝛicos cũ farina lupinoꝛuz
ſuper vmbilicũ poſita. Itẽ valet ad mẽſtrua

pꝛouocanda cũ trifoꝛa magna ſuppoſitoꝛiũ

factum. Auicenna dicit.ꝙ amigdala amara
ſua pꝛopꝛietate interficiũt vulpꝑẽ.ſi cũ aliquo
cibo comedant᷑ ab ea. Item cõſerunt poſita

ſuper pannũ cõtra lentigines cicatrices etꝑ
cuſſiones.⁊ applanãt contritionẽ faciei.⁊ cuʒ
radix coquit᷑ ⁊ linitur ſuper pannũ eſt medi⸗
cina foꝛtie.⁊ coꝛtex et folia ſũt mũdificatiua

⁊ extenuatiua ⁊ ſanatiua. vt dicit Dya.⁊ co2ꝝ⁰

medere amigdala dulcia impi guat. Galienꝰ

tto

ſe⸗
ni⸗

ſl
lundo⸗
goſn

ſliali
epol
ehiune
loſcbin
ſankr
bloſes
ſeegs:
ulone
ſobtle
phune
inſno
vihl⸗

hueeſ

doꝛee
lligi⸗

ðð

Niber QAuintus Fo. i.

eges Ho dicit. q; aperiunt opilationes epatis mina qᷓ; plus ad deſcendendũ ex ventre nucibo ſũt
ſiſcr bili apertione amara amigdala. mnutritiue tamen tardioꝛcs ad digerendum 2
taner De R uellana aaa deſcendendũ ex ventre. inflationẽ in coꝛ⸗
Anecs D Wre Nmnmmm. oꝛe generant.maxime ſi cũ interioꝛi coꝛticu
inhi⸗ eeeene a comedant.ablata ea fiũt vtilioꝛes digeſti⸗
dufr “ bilioꝛes ⁊ vtiles.antiquã habent bo tuſſim.p̃
dor cipue ſi piſtate cũ melle eſui dent᷑. Item eius
R coꝛtex eſt ſtipticus ⁊ ſtringit ventrem.
hechr ðẽ
ſeno K
ſatin
Anicoer
tbnee.
Nam g
usſ
duſtn
ceccnn.
schrntn
glisfunt
iites.
ſorniſini
dulci
dus. mn
ſicc⸗
rnn NVellane note ſunt. ex his quedaʒ ſunt
öh ſilueſtres. que naſcũtur in nemoꝛiboq̃⸗
an dam domeſtice. ſilueſtres ſunt parue ſapoꝛo
ndali ſe. groſſam teſtam habentes. domeſtice qdam
ioin ſunt rotunde groſſe.et quedam longe.ex qui
ſeime bus longe ſapoꝛoſioꝛes ſunt ⁊ citius maturã
liuh tur. omnes tamẽ maturitatẽ fatentur cũ ſuis ä
Nurnl folliculis ſpoliant᷑⁊ cum fuerit ad ſolem ſic⸗ Erberi eſt fructus cuiuſdã arboꝛis par
punnti cate poſſunt diu ſeruari. In omni fere aere p ue valde ſpinoſe. ſimilis arboꝛi mali⸗
tanir ueniunt.loco gaudent macro.frigido humi granati.⁊ ſunt rotundi rubei q̃ſi nigri vt fru
in jm do ſabuloſo.licet in omni genere terre fere na ctus ſpine.albe aliquantulũ oblongi q̃ſi ſub
pnonz ſcant᷑ ⁊ cõualeſcant. ponende ſunt autẽ nuci⸗ nigri. plantani vt malapunica. frigidi ſunt et
nifmu bus ſuis.nec amplius duobodigitis terra ſu ſicci in ſecũdo gradu.valent cõtra febꝛilẽ di⸗
ipni per eas ducẽda eſt. melius autẽ plantis ⁊ ʒa⸗ ſtraſiam. ſirupus ex eis ⁊ zuccaro factus.con
umar bulo pꝛoueniũt.menſe febꝛuarij plantande tra calefactionẽ epatis.puluis eoꝛũ cum ſi uc⸗
ialio ſunt.licet menſe marcij ⁊ octobꝛis ⁊ nouẽbrꝭ co ſolatri conficiat et ſupponat᷑ epati. Auicẽ
toln plantari poſſunt ⁊ cõualeſcant.ex ligno hu- na dicit. ꝙ ſint frigidi ⁊ ſicci in tercio gradu.
ces eie iuſmodi arboꝛis fiũt optimi circuli vaſoꝛuz dicit etiam ⁊ ſunt vincẽtes colerã ⁊ ſcindunt
ench vini.⁊ arcus ad ſagittandũ ſatis boni.Auel ſuim valde huiuſmodi fructꝰ.arbuſtula op⸗
Kmet⸗ laue ſunt calide ⁊ parum ſicce.⁊ nucibs frigi: tima eſt pꝛo clauſuris ⁊ ſepibus ſi haberetur
ſnin dioꝛes ⁊ potentioꝛes. eaꝝ enim coꝛpoꝛa ſunt plantarũ copia.que quidem per ſationẽ fru⸗
n, ſolidioꝛa ⁊ ſpiſſioꝛa ventoſitate carẽtia.ideo cctus vel ſeminis eius facile haber lpgteſt.

ruſus eſt arboꝛ nota.et deſiderat ae⸗
rem frigiduʒ ⁊ temperatũ. calidũ vero
ſuſtinere non poteſt.in tepidis tamẽ regioni⸗

bus parua pꝛoueniũt. ceruſa montana vel in
collibus vel pꝛope mõtes conſtituta regione
letant᷑ ſolum autẽ deſiderant poſitiõis hume
cte.quedam ſunt dulcia.qᷓdaʒ pontica. ⁊ hec
magnã faciunt arboꝛeʒ. ⁊ ſua ſponte directe
ſurſum aſcendũt.⁊ hec pꝛopꝛie dicunt᷑ ceruſa
Alia vᷣo ſunt valde acria:et hec minoꝛem fa
cliunt arboꝛem.⁊ ſurſum nõ dirigũtur.ſed ſo

luümodo per latera diffundunt᷑. ⁊ hec vocan⸗
tur marene ſiue mareſche.que multas plan⸗

tas in circuitu faciunt ſuper radices ad plan
tandum habiles plantant᷑ ſemine eius poſi⸗
to tempoꝛe octobꝛis vel nouembꝛis.vᷣgultis
etiam ipᷣius paruũculis poſitis affirmant᷑ a
Palladio facile in arboꝛem pꝛoſilire.que au
tem ſeminibo plantate fuerint pꝛedictis men

ſibus tranſplantant᷑. Inſeritur menſe nouẽ

bꝛis. vel ſi neceſſe fuerit extremo ianuarij.
Ego autem inueni eius inſitionẽ factam tẽ⸗
poꝛe febꝛuarij ⁊ marcij optime pꝛouenire.li⸗

eſt vel fluere deſinit. Uarro ſcribit inſerit

Quintus
cet ſit melius ⁊ omniũ arboꝛũ germina habe
tiũ inſitio quãdo gumma vel his non du

tempoꝛibus bꝛumalibo.h oceſt a die duode⸗
cima decembꝛis vſq; ad Kl.febꝛuarij. Inſe

ritur autem optime ſub coꝛtice ⁊ trunco fiſſo

et in ſummitatibo eius.ſed qui in trunco inſe

runt᷑ omnẽ lanuginem auferre debebũt. In⸗

ſeritur in ſe in pꝛino vel in platano. ⁊ vt qui⸗

dam dicunt in populo. amat ſcrobes altas.et
ſpacia largioꝛa videlicet triginta vel quadra
ginta pedum. 2 aſſiduas ſoſſiones. putariin
cis putrida ⁊ ſicca debebunt.et que depꝛeſſi
uuess artata pꝛotulit vt areſcant.fimũ nõ amat.

atq; inde degenerat.ſoꝛmant᷑ vt ſtipites dul

cium ab. viij. pedibus vſq; ad.xij.erigatur a

terra. plus etiã vel minus.ſcoᷣm ꝙ in leto ſo⸗

lo fuerit vel exili. Stipes vᷣo marenarũ acri
um ſex pedibus vel circa eleueni a terra. Si

ceruſus humoꝛe excepto putreſcat in trunco

foꝛamen accipiat. Si foꝛmicas patit᷑ vl alio

modo ledatur ei ſubueniendũ eſt: vt ſupꝛa di
xi cũ locutus fui de arboꝛibo in cõmuni.Ce⸗
ruſa non aliterqᷓ; in ſole ſiccata ſeruant᷑. VUt

ſine oſſiba naſcant᷑ ſic fieri debere aſſerit mar

cialis. arboꝛem tenerã ad duos pedes reſcin
des.et eam vſq; ad radicem findes. medullã

partis vtriuſq; abradere ferro curabis. et ſta
tim vtraſq; partes vĩculo ſtringes ⁊ oblines
fimo ſummã partem vel creta et laterum di⸗-

uiſuras. poſt annũ ſolidatur dicta coꝛtex vel
cicatrix. hanc plantã ſurculis qui adhuc fiu
ctum nõ attulerint inſeris.⁊ ex his abſq; oſſi

bus poma naſcentur. Ceruſa dulcia cito de
ſtomacho deſcendũt. et aarum iuuamentum
ſtomacho eſt paruũ.et pontica faciunt cõtra

riũ harũ.accetoſa vero deliccant plus q; põ
tica.et cum hoc incidunt ⁊ cõferunt ſtoma⸗

cho flegmatico pleno ſuperfluitate. Dyaſco⸗

et ſicca retinent eum. gũma eius cum vino et
aqua mixtum curat tuſſim antiqu.et melio
rat coloꝛẽ faciei.et acuit viſum. pꝛouocat ap⸗

petitum. et cum vino ſolo confert lapidi.

De Caſtanag.

— — ſſſ,

lignen
lagol

uge
ſante

bienio

Gkaf
muan,
Ginei
drety

fer
mun
dap
tgod
la)
E ite
vpaſc.
locn;

R

bebe
nondun
Finieit
eduock⸗
Ni ⸗
nco fiſo⸗
nco inſe
dir n⸗
u⸗
wanse
vägue
8 pumin
wedenti
inonun⸗
enge .
Nenrii
1e SH
Nintnnco
At Nalo⸗
mihndi
Gmuni,⸗
ſnnmt. 1
taſnume.
ſan
—
nbis ain
61 ohls
ateumd
acor
vigchieft
bio ſg
dolcaad
unamenmm
cumein
uplush
muntkone/
e dii
unt en.
cum riwe⸗
auianeie
ponoeni
lain

.

N J.

ſtanea ẽ arboꝛ nota.ex his q̃dã ſunt
dDdopmeſtice.q̃daʒ ſilueſtres. ⁊ domeſtice
ſũt mediocres fructꝰfaciẽtes qͥ caſtanee dicũt
⁊ q̃dã faciunt fructꝰ valde groſſos.q̃s medio
laneñ.marronas vocant.diligũt celi ſtatũ fri
gidũ.⁊ tepidũ nõ recuſant. ſi hũoꝛ aſſenſerit
delectãt᷑ cliuis et opac regiõib.ac maxie ad
ſeptẽtriõalẽ ᷣſis.amãt ſolũ molle ⁊ ſolutũ nõ

tñ arenoſuʒ.⁊ ĩ ſabulõe ꝓueniũt ⁊ hũecto.t᷑ra

nis illis ẽ apta ⁊ carboniclis diligent ĩfract?
agro ſpiſſo ⁊ rubꝛica vix ꝓueniũt.In argil⸗

la ⁊ glarea nõ pñt naſci.ſerũt᷑ plãte q̃ ſpõte na

ſcunt᷑ ex ſeie.ſed q̃ plãte ſerunt᷑ ita egre ſũt.vt
biẽnio de eaꝝ vita ſepiꝰ dubitet. Serẽde ſüt
igit᷑ caſtanee mẽſe nouẽbn ⁊ decẽbri. Item ia
nuarij ⁊ febꝛuarij eligẽde ſũt caſtanee ad ſerẽ
dũ recẽtes grãdes mature.ſʒ ita faciẽdũ eſt vt
durẽt vſq; ad febꝛuariũ.caſtanee ĩ vmbꝛa ſic
cent᷑ expãſe tũc in anguſtũ ⁊ ſiccũ tranſſate cu
mulateq; diligent᷑ fluuiali oꝑiant᷑ arena poſt
diel. xxx.eas arena remota ĩ qquã frigidã mit
tas.q̃ ſane ſunt mergunt᷑.q̃ ſuꝑenatãt nõ va⸗

lẽt. Itẽ q̃s ꝓbaſti ſiliter obꝛues.poſt.xxx.di⸗
es iterũ ꝓbabis. et h̊ cũ tercio fecen ad veris
initiũ ſerere debebis q̃ mãſerint illibate.aliqͥ ĩ
vaſculis fᷣuãt.arena ꝑiter ĩmiſſa.paſtinari ̊
locꝰ? debebit qͥ huic deputat᷑ arbuſto.altitu⸗

ſeruant. Caſtanee ſᷣm yſaac calide Gnenb⸗

QDuintus Fo. liif.

dinis pedis vniꝰ ⁊ ſemis vlouox. xl tor vł

ſulcis ĩ oꝛdie deſtin aj.aut terre aratri reſolui

3 fimo ſaciat.⁊ redaci in puluerẽ caſtancaꝝ
ſemẽ accipiat. nõ amplius pedes dodiãte de
merſuʒ vnicuiq; ſemẽ ꝓpter notã ſurculus dʒ
affigi.⁊ ipſa ſeia ſimłtrina vel qͥna ponant᷑.
äint ſe quattuoꝛ vel triũ pedũ ſpacio ſeꝑata.
qs cũ tranſferre placuerit binas plãtas trãſ⸗
ferre debebit ita tñ ꝙ ĩ nemoꝛibo ſpiſſioꝛes.in
agrꝭ vᷣo ſeĩalibo rarioꝛes putent᷑ ſcʒ.xl.pedes
diſtaãtes.vt poſſint ꝑ latera cõuenient᷑ diffun
di.locus tñ de ductoꝛia liq̃re accipiat.ne inſe
dẽs humoꝛ limo germẽ extiguat. Inſerit᷑ mẽ
ſe aplis marcij ⁊ man in ſe ⁊ in ſalice tardius
ꝓuenit ⁊ maturaĩ.in coꝛtice ſerit᷑ ⁊ inoculat᷑
⁊ meliꝰ inſerit᷑ ad buccellũ.hoc mõ pᷣſcindat᷑
arboꝛ nobilis generꝭ.⁊ cõſequenti pullulaue
rit ad modũ ꝓpli colligant᷑ ſurculi anteqᷓ; ger
minẽt.⁊ in frigido ⁊ vmbꝛoſo loco ſᷣuent᷑ ob⸗
ruti.vt poſtmodũ de mẽſe aplis ⁊ maij habe

ant᷑.⁊ tunc ex eis cõmode fiet inſitio ad buc⸗

cellũ vl moꝛe emplaſtri.⁊ ſi multas inſitiões
fieri oꝑtet ex ſurculis inſerẽdis młti fiẽt buc⸗

celli cũ germĩe lõgi.ſᷣm latitudinẽ vniꝰ digiti

groſſi ⁊ plurimis.deinde inſitio ſurculo inſe
rendo ĩ loco ↄgruo.⁊ coꝛtice ĩ tres vel q̃ttuoꝛ

ptes ſciſſo eligat᷑ ſurculus eq̃lis ſtipiti qͥ tm̃
Depmat᷑ inferius ꝙ equet᷑.⁊ coꝛtex eleuat᷑ mi

nus buccello ſoꝛmet᷑.⁊ qð excoꝛticatũ eſt ſuꝑ
buccellũ totalit᷑ incidat᷑ Nouũ caſtaneũ cir⸗
cũfodi debet aſſidue mẽſe marcij ⁊ ſeptẽbris.
incremẽtũ mag accipit ſi putatiõibo adiuue⸗

tur.in nemoꝛibo latis depᷣſſius.in agrꝭ vo qͥ ſe
miant᷑ altiꝰ in eis rami foꝛmẽt᷑ Caſtanee col⸗

ligunt᷑ cũ ꝓpter maturitatẽ ſuã de ericijs ſuis

deciderit in terrã.vel cũ in eis apꝑere incipi⸗

unt excutiunt᷑ꝑticis.⁊ collectꝭ ericijs in acer
uũ intra ſepẽ rotimeũ timoꝛe poꝛcoꝝ coacer

nankt. ⁊ cuʒz ſic in gazara aliqͥbo diebo ſteternint
aperiunt᷑.⁊ hee melioꝛes qᷓ; pdicte fſunt ad ſer

uandũ virides.qꝛ ꝑ totũ marciũ pñt virides
ſeruari.ſed alie q̃ mature ab arboꝛe cadut vſ⸗
q; ad.xv.dies ſolũ ſ̃ᷣuant᷑.virides ſi ad fumuzʒ
poſite vt ſiccent᷑ diu ſeruari pñt.⁊ ſapoꝛoſio
res ceterꝭ eſſe dicunt᷑.ſeruant᷑ virides in ſabu

lone vt dixi. vel in cratib ad fumũ duob ſe⸗

pe mẽſibo poſite.vt poſtmoduʒ ſiccata mũdẽ
tur ⁊ diu ſeruant᷑.lignũ caſtanee optimuʒ eſt
in domibo. ⁊ mirabilis durabilitat ſub tra.⁊
ad pluuias extra tecta.⁊ ideo ex eis fiũt opti⸗

mi pali ꝓ vineis ⁊ ꝑgularijs.⁊ ex eis fiũtop

time vegetes tinee ⁊ vaſa in qͥb caſtanee ſicce

iij

mo gdu.⁊ ſicciĩ ſcᷣo.ſignificatio calonꝭ earũ
eſt dulcedo earũ.qm̃ ſapoꝛoſitas ⁊ põticitas
innuit ſiccitatẽ.⁊ ad digerendũ ſat ſunt faci
les ⁊ nutribiles nõ multũ ſtiptice ⁊ diu retice
ſũt.ſi aſſant᷑eaꝝ coꝛpꝰ rarificat᷑⁊ ſi aq̃ elixent᷑

qꝛ eaꝝ cõplexio tꝑat᷑ ex aq̃ mollicie ⁊ hũidita

te. ſũt boni chimii coꝛꝑe generatiui.⁊ ſiccita⸗
tem coꝛꝑis ⁊ pectorꝭ ꝑamentũ.⁊ vꝛine diffi
cultatẽ diſſoluunt.colerici eas cũ ʒuccaro co
medãt.flegmatici vᷣo cũ melle. Itẽ hee ßm me
dicinã vᷣtutẽ hñt laudabilẽ.qꝛ abhoĩatiõis ⁊
vomit? cõſtipatiue ſũt.ieiuniq; inceſtũ ↄfoꝛ⸗
tatiue.cathaplaſma qͥʒ ex eis cũ oꝛdei farina
2 acceto:ſiue vĩo factũ maãmillaꝝ tumoꝛẽ po
ſitꝭ eis potent᷑ auxiliabit᷑ Caſtaneaꝝ vᷣo coꝛ⸗

ticiba vſtis vel pulueriſa cũ ſapa tꝑatis ca⸗

pitiq; adoleſcentꝭ ĩ modũ cathaplaſmatꝭ po⸗
ſiuis eoꝝ capillos ↄfoꝛtat augmẽtat. et ↄtra
allopiciã valet. Auic.dicit ꝙ caſtanea eſt ab⸗
ſterſio ⁊ inflatio in vẽtre ⁊ ſtipticitas.et ↄfoꝛ
tat mẽbꝛa.? eſt tarde digeſtiõis.ſed eſt bõi nu
trimẽeti.ſi ̊ cũ ʒuccaro miſceat᷑ eius nutrimẽ
tũ eſt bonũ. Galienus dicit ꝙ eſt nutribilioꝛ

oĩbe granis.adeo ꝙ; eſt ꝓtima granis panis.

BPeCottano.

Quintus

Octanus ſiue ciconius eſt arboꝛ nota

Et ex his quedam ſunt que faciũt pira

ciconia.et hee arboꝛes maioꝛes ſunt.et mino

ra habẽt folia.⁊ quedam ſunt arboꝛes mino
res ⁊ latioꝛes habẽtes frondes. quoꝝ fructꝰ
pꝛopꝛie vocant᷑ coctana ſiue ciconia.amant
locum frigidum ⁊ humidũ ſi in tepido ſtatu

ant᷑ opus eſt illis irrigatione.ferunttamẽ ſta

tum mediocris ſitus inter naturã frigoꝛis et

caloꝛis.⁊ in planis ⁊ cliuibus pꝛoueniũt.ma
gis tamen inclinata ⁊ cõuexa deſiderant.ter⸗
ram deſiderant ſatis pinguẽ.et inſoluta ma⸗
gis q; in creta letantur. pla ntant᷑ plantis iu⸗

—

xta ipſas arboꝛes cũ radicibo viuentis. Iteʒ

taleis ⁊ cacuminibo. Item loc calidis de mẽę

ſe octobꝛis ⁊ nouembꝛis.frigidis vᷣo de mẽ⸗
ſe febꝛuarij ⁊ marcij.in temperatꝭ vtroq; tem
poꝛe poſſunt ſeri. Itẽ longe ponẽde ſunt ſᷣm

Palladiũ.nec altera quatiente vento ſtillici⸗

dium tangat alterius.mẽſe febꝛuarij inſerũ⸗

tur in trunco q; coꝛtice in ſeipas inſerant᷑ au

tem nouelle arboꝛes quib ſucc in coꝛtice eſt
ſi maioꝛ eſt circa radicem melius inſerit᷑.vbi
cortex et lignum beneticio ſoli adherentꝭ hu
meſcat. Item recipiũt in ſe ſurculos pene om

nis generis. ſcʒ punici ſoꝛbi omniũq; maloꝝ

melioꝛa pꝛoducũt.dum minoꝛ eſt iuuet᷑ ſter⸗
coꝛe. maioꝛ vero cinere vłcrete puluere ſemel
toto anno miſſo radicibus.poma in his cito
matura ⁊ maioꝛis pꝛouẽtus aſſiduꝰ humoꝛ
efficiet. Rigande ſunt quotiẽs celeſtis negat
infuſio.⁊ circũfodiendo locis calidis octo⸗

bꝛis ⁊ nouembris.locis frigidis ſebꝛuario ?

marcio. Et niſi circũfodiatur aſſidue aut ſte
rilis efficit᷑ aut eꝰ poma degenerãt.foꝛmant᷑

vt vnũ ſolũ ſtipitẽ habeãt.quattuoꝛ vel qnq;

pediby eleuatis a terra. putande ſunt ⁊ a no⸗
cumẽtis ſen vicioſis omniboliberande. Si

egra eſt arboꝛ amurca equaliter mixta aq ra⸗
dicibo debet infundi.quod annis ſingulis fa
ctũ a vicijs cuſtodiet.ſed arboꝛes lõge dero⸗
gabit etati. Colliguntur coctana menſe octo
bꝛis cum adueniente pꝛuina maturitate au⸗

reo coloꝛe fatent᷑ et que magꝭ odoꝛifera ſunt
debent eligi. ſed ſi per cotilidones ſuſpendan

tur in frigida regione foꝛte durabũt ꝑ annuʒ

et amplius.vel ſeruãtur inter binas tegulas
poſita ſi luto ex omni ꝑte claudant᷑.vel ſi de⸗
fricto incoquanĩ aut paſſo. Alij autem q me
lioꝛa ſunt fici foleis inuoluta cuſtodiunt.alij

* ——

ſiccis locis tantũ reponũt.a quibus ventus

excludatur. alij in melle dimittunt. in quo ge

nere condiendi ſatis matura eligunt᷑ alij mi⸗

tcnqu
aſtip
durio⸗
ſcali
lt win
ſnnge
ncarn
ſupra⸗
ſandar
Npon
Ra
heres
rvalge⸗
hetrab
nco
onico
limsan
ſens

(lene

mo⸗
dnntf
tenſup
gicot
Coplor
rdigeſ
uce
mante
(Aord

nuyen
nbe
.
s i
fuct
Namane
coſtin
tameſtr
ngnst
Mnünm
comm:
ſolam
lamtsi⸗
enns )
idis deſe
8oNen

riindaü⸗
ürmntan
nchüceck
tent
cbarmbe
losparon
nüczmo⸗
Kinuetſe⸗
lncreſont
zinböan
ſiuobone
cfiengt
ldsoc/
gſchruno
ſchemte
ri emuni
maericncs
Aſuntuno⸗
be . 6
rminnnant⸗
isingsn

glee

4 l. co
. ununenn⸗
leinin
gſlſencan
nns vglip
iwaſ
gumeni
ioduna
bnewnn

un anc⸗

oin⸗

lio obꝛuunt.vel in paleis ſeꝑata demergunt⸗
alij vaſciculis optime vino plenis dimittuũt.
alij dolijs muſti immergũt. quod odoꝛatũ vi
num reddit. Ex ciconijs fiunt bone et ſpiſſe
ſepes.ſpinas tamen non habent.ſed ingreſ⸗
fſus animaliũ inhibent.⁊ quandoq; fructum
reddunt. ⁊ inciſe ſatis igni reſpondent. Cico
nia vt ait Yſaac generaliter in duo diuidunt᷑
videlicʒ in crudu ⁊ ligneũ et perfecte matura
turũ.crudum itaq; ligneũ peſſimum eſt ⁊ du
riſſimũ ad digerenduʒ ⁊ nihil nutrit.idcirco
ea vitare omnino opoꝛtet.maturatũ natura⸗
liter fnigidum eſt in fine pꝛimi gradus.⁊ ſic⸗
cum in medio ſecũdi.pꝛeterea põticitas eius
maioꝛ eſt q; in alijs malis.ideo valet ad ſan⸗

guinis fluxũ ⁊ egeſtionẽ ⁊ vomitum.cõfoꝛta
tiuũ eſt ſtomachi ſi moꝛetur in eo.⁊ ſi come⸗
datur ſub vacuo cõſtringit ventreʒ.ſi poſt ci⸗
bum accipiat᷑ laxat cõpꝛimendo ⁊ cõſtringẽ⸗
do os ſtomachi. Sed ex his quedã ſunt põ
tica quedam accetoſa:⁊ quedã dulcia ponti⸗
ca ſtiptica.et frigidioꝛa ſunt.ad digerendum

Durioꝛa.et ideo nõ ſunt cũ carne ſua edenda.

ſed liquoꝛ eius tm̃ naturã ſtomachi cõfoꝛtat

et vꝛinam pꝛouocat. egeſtionẽ vomuũq; con

ſtringit.⁊ ſi cum carne edat᷑ ingenian opoꝛtet

vt carnis duricies auferat᷑. vel elixando vel

ſupꝛa aquã calidã aponẽdo.vel qð meliꝰ eſt

ſcindant᷑.et abiectis granis in eius cõcauita

te ponat᷑ mel.⁊ excoꝛticent᷑⁊ in lino vel ſtup⸗

pa vel quod meliuus eſt in paſta inuoluta ĩ ci

neres calidos mittant᷑. ſic em erunt ſtiptica

valde confoꝛtatiua. accetoſa ſubtilioꝛa et pe⸗
netrabilioꝛa ſunt.ideo ſitim extinguũt ⁊ acu

men colere rubee.⁊ vomitui colerico ⁊ egeſti⸗
oni cõferunt.vꝛinam pꝛouocant.⁊ vim appe
titus augent.odoꝛ earũ vomituʒ pꝛohibet.et

ſuccus poſt vinum bibitum deponit fumuʒ

ſalientem ad caput.¶ Vnde vicit Auicen⸗

na. qꝙ ciconia cõferunt vomitui ⁊ ebꝛietati.et

ſedant ſitim.et cõfoꝛtant ſtomachũ.recipien

tem ſuperfluitates. ⁊ conferunt diſſenterie. ⁊

quãdo ſumunt᷑ poſt cibũ ſoluũt adeo ꝙ quã
do plurimũ ex eis ſumit᷑ extrahũt cibum an⸗

te digeſtionem. dulcia vero ſunt magis tẽpe⸗
rata quiddaʒ caloꝛis habentia. vnde vis eis
manifeſta non eſt ad ſitim extinguendaʒ vel
caloꝛem. M

PDECitro.

45

.

Rboꝛ citri nota eſt. deſiderat aerẽ cali⸗
duü.ſed irriguis ⁊ maritimis locis.vel
maxime pꝛope gaudet quibus humoꝛ exun
dat.ſoluzʒ deſiderat rarioꝛis nature.ſiqͥs hoc
genus arboꝛis in regiõe frigida nutrire deſi
derat loco parietibo munito vel in partẽ me
ridionalẽ verſo diſponat hanc arboꝛẽ.hiber
nis menſibo tectũ ſtramie vellet agreſti. et vbi

eſtas refluxerit arboꝛ aeri nuda et ſecura red
dat᷑.terrã rariorꝭ nature deſiderat.mẽſe mar

cij ſerit᷑ multis modis.ſcʒ ſemine ramo talea

et claba.ſi granis velis ſerere ita facies terrã
in duos pedes fodies.⁊ eidẽ cinerem miſce⸗

bis.bꝛeues areas facies.⁊ vtrũq; ꝑ cãnales

aqua decurrat. In his areis palmarẽ ſcrobẽ
manib aperias.⁊ tria gᷓna deoꝛſum vᷣſo cacu
mie iũctã cõſtitues.⁊ obruta qᷣtidie rigabis.
citius pꝛocedẽt ſi bñficio aque tepide vtanꝭ.

natis germinibo ſemꝑ pꝛoxima herba trũce⸗

tur. põt huic trina plãta tranſferri. Si ramũ
velis ponere nõ amplius ſemipede ſeu ſexpe

ge debebis ĩmergere ne putreſcat.clabã ſeri

ccõmodius eſt que fit manubꝛij groſſitudine.
lõgitudine cubitali ex vtrac; ꝑte lõga nodis

⁊ aculeis reciſis.ſed integra ſũmitate gẽmaꝝ

per q̃s ſpes futuri germis intumeſcat. diligẽ

J iiiz

. N ð W . .

tioꝛes tñ fimo bubalo adhibent vtriq; qð ſũ
mũ eſt. vel marĩa alga veſtiũt. vel argilla ſub
acta ꝑtis vtriuſq; extrema cooperiũt.atq; ita
in paſtinato ſolo deponũt talia. ⁊ gracilioꝛ et

bꝛeuioꝛ eſſe põt qᷓ ſiliter vt glaba merget᷑.ſʒ ta
lia palmis duab ſupſit. claba omis obꝛuit᷑
alijs arboꝛibo nõ debz aduerti ſeu annecti.ta
lia ſiue claba calidiſſimis regiõibo ꝑ autũnuʒ
ponit᷑.frigidiſſimis iulio vłauguſto poſitas.
et qtidianis irrigatiõibo aiatas Palladiꝰ vſ⸗
q; ad poma ⁊ magna incremẽta ꝓduxiſſe af⸗
firmat. Inſerit᷑ mẽſe apllis calidis loc. maio
frigidis.nõ ſub coꝛtice ſed ſciſſo trunco circa
ipias radices ⁊ in piro ⁊ in moꝛo ſᷣm q̃ſdaʒ.
gaudẽt aſſidua foſſiõe.et hinc pꝛoueniũt po

ma maioꝛa. niſi qᷓ arida ſũt rariſſime debemꝰ
abſcindere.hec arboꝛ pomis nõ caret cũ hu
mor habũdãtia matun ſe acerba ſubſtituãt.
arboꝝ vᷣo etatẽ floꝛẽtia cõſequant᷑ oꝛbẽ quẽ⸗

dã cõtinue fecũditatꝭ admiſtrante ſibi natu⸗
ra ferunt᷑ acras medullas mutare dulcibo ſi
p triduũ mulſa aq̃̊.ſemia ponẽda macerẽtur
vel lacte ouili.Aliqͥ mẽſe febꝛuarij trũcũ obli

quo foꝛamie ab imo terebꝛãt.ita vt altera ꝑ⸗
te nõ exeat ex H̊ hũoꝛe ꝑmittunt fluere donec
poma foꝛment᷑ tunc foꝛamẽ luto replẽt.ſicq;

qð eſt mediũ dulce fieri affirmãt.poma eius
in arboꝛe toto ſere anno ſeruari pnñt. vel in
paleis vł meliꝰ ſi in vaſculis qbuſdã claudã
tur. Poma citrina ſᷣm yſaac ex qᷓtuoꝛ rebo ſũt

cõpoſita.pᷣma eſt coꝛtex.ſcdᷣa caro.tercia me⸗
dulla.q̃rta ſemen. Coꝛtex eſt calidus in pᷣmo
du.ſiccꝰ in ſcdᷣo.qð acumẽ eiuſq; odoꝛ oſtẽ

dũt.etꝰ tñ ſubſtãtia dura eſt ⁊ ſolida.idcirco
nõ eſt pꝛo cibo accipiẽda.ſed ſi exigua ꝑs eiꝰ
ꝓ medicina ſumat᷑.ſtomachũ cõfoꝛtabit.⁊ di
geſtiuã vim adiuuabit.bonũq; odoꝛẽ pꝛeſta

bit. atq; erit cõtra venenũ moꝛtiferũ potatum

cũ vino datꝰ.qͥ ſuccꝰ inter panos miſſus eos

in tineis cõſeruat incolumes. Itẽ pꝛegnãtibʒ

eſui datꝰ eſcaꝝ irrõnabilẽ apetitũ curat ca⸗
ro aũt frigida eſt ⁊ huida in pᷣmo gradu: vñ
eſt ſtomachi refrigeratiua.⁊ ad digerendum
vffensei eiꝰ duriciẽ.quapꝛopter neceſſe
eſt ſtomac
accipi ante oẽm cibũ.⁊ ſi in medio aut fine ci
bi edatur fit cauſa ac materie dure ⁊ groſſe fe
bꝛis.medulla vᷣo ſubtilis ⁊ aquoſa.oiq; caret
nutrimẽto.⁊ hec eſt duplex.qꝛ quedã eſt inſi

pida.qᷓdam accetoſa Inſipida frigida ẽ ⁊ hu

mida ĩ ſcdᷣo gradu. AUnde caloꝛẽ refrigerat et
ſitim mitigat.accetoſa vᷣo frigida eſt ⁊ ſicca ĩ
ſcdðᷣo gradu. virtutẽ habet incidentẽ extenuã

o exmanico cum melle ⁊ ʒuccaro

LQuintus

tem ⁊ refrigerantẽ.idcirco fit caloꝛis epatio
mitigatiua ⁊ ſtomachi cõfoꝛtatiua.virtutem
appetitiuã excitat.⁊ acumẽ colere rubee miti
gationẽ pꝛebet.ſitientibo ꝑfecte ſubuenit.ſuſ

pitionẽ ac triſticiã de colerica coꝛdiaca gene⸗
rata remouet.egeſtionẽ gemitũq; colericũ ſe
dat impetigines ⁊ lentigines cũ eas fricatas

deſtruit.qð teſtat᷑ quia pãnus incauſto ma⸗
deſactus cũ ea puriſicatꝰ ad coloꝛẽ pꝛiſtinuz
redit.ſemẽ calidũ eſt ⁊ ſiccũ in ſcðᷣo gradu.qð

ſua amaritudo oſtẽdit.ideoq; ſcdᷣm cibũ con

ueniẽs ſcdᷣm medicinã eſt ſalubꝛe.apoſtema

tũ quoq; diſſolutiuũ.⁊ contra venenũ ꝓpicia
tũ cũ vino.frondes quoq; ipius arbor ſunt

coꝛticibus pomoꝝ pꝛopinque in iuuaminis
actione.qꝛ ſunt odoꝛifere.⁊ quidã acuminis

5

habent.

BDe Coꝛno.

Oiꝛnus eſt arboꝛ parua.que licet naſca

tur in nemoꝛibo. ⁊ ſit cõmuniter arboꝛ

ſilueſtris. tamẽ quia domeſtica per culturam

facit fructum ad quedam vtilem.ideo de ip
ſa dicam. hec arboꝛ fere omnem aerem ſuſti⸗
net. et in omni terra maxime in pingui et in
bumida conualeſcit. Plantatur ſemine ſuo

W.

Mmen
nbeenit
heni
Ngene⸗
alenciſe
fricans
nſome⸗
Piſtinz

nchücen
dpoſten
enüpiee
woßſun
lunanins
aumitis

S

—

ine

ct plantulis que cũ radicibus iuxta ip̃as inz—
ueniunt᷑.fructus eius maturitatẽ fatent᷑ uum
ex rubedine coloꝛẽ nigrum aſſumpſit.et faciæ⸗
le ab arboꝛe cadit.Ex ligno huius arborꝭ qꝛ
duriſſimũ ⁊ tenax eſt fiũt optimi dentes mo
lendinoꝛũ ⁊ manubꝛia malleoꝛuʒ.et virge ad

triturandum frumẽta 2 germeandũ lanam.
⁊ generaliter omia que ligni duniciem ⁊ tena

citatẽ requirunt.ideo vtile eſt ex eis facere ſe⸗

pes. vbi non eſt neceſſaria clauſura ſpinarũ.
nam hec arboꝛ ſpinas nõ habʒ et quia nõ ha
betur ipſaꝝ plantarũ copia fiat ſeminarium
de ſemie eius tarde collecto.et ad ſolẽ ſiccato.
ſeminent᷑ autem de menſe octobꝛis ⁊ nouem
bꝛis. Coꝛna valde põtica ⁊ ſtiptica ſunt.⁊ qqn

oo minus ſunt nigra: tãto magis pontica.ad.

vlſum cibi nõ competũt.ſed pꝛopter medici⸗
nam valent ad fluxũ ventris ⁊ vomitum con

ſtringenduʒ. qui fit ex acumie colere pꝛopter

ipſoꝛũ frigiditatem ⁊ ſtipticitatẽ. Item ex eis
fitoptimũ accetum ſi piſtent᷑.⁊ cum foꝛtiſli⸗

mo acceto miſceant᷑.⁊ in pane foꝛmata ⁊ ſic

HM cata ſeruent᷑.et vino cũ opus fuerit miſoeant.

Ficu.

1

Icus eſt arboꝛ nota. eteius quidem di
Verſitates ſũt multe.ideo vnuſqͥᷣſq; illa

genera eligat ꝗᷓ in loco in q́ plãtare deſiderat.

vel in ſimili videat melius pꝛouenire.hoc ta⸗
mẽ pꝛouideat vt in locis aridis macris non
plantet eas. Item in locis non tutis nõ plan
tcet ea genera que cũ folia vel ante folia ficus
pꝛoducũt.hec arboꝛ aerem calidũ ⁊ tempera
tum deliderat.⁊ in oꝛiente ⁊ in mediocrit fri

gido cũ homĩs auxilio ſuſtentat᷑ videlicet ſi
eſt ab oꝛiẽte ⁊ meridie cooꝑta.⁊ ab alijs dua

bus partibo aliquibo obſtaculis munita. Itẽ
non impiguetur terra eius ne eã nimis tene⸗
ram hyems inueniat.?⁊ tüc ſtipes eius paleis
muniat᷑ vſq; ad ramos crcũquaq; ligatis.et
ſupꝛa terrã circa pedes fimus animalium re
cens ponat᷑ ⁊ maxime colũbinus.qui recedẽ
te frigoꝛe poſt hyemẽ auferat᷑ niſi fuerit terra
macra nimis.frigidũ valde aerẽ recuſat.ter⸗
ram pinguẽ vel mediocrẽ deſiderat. ⁊ in ma
cra etiam ⁊ in ſicca qdam eius ſpẽs defendũ
tur. in qua ſiccioꝛes ⁊ dulcioꝛes fructus pꝛo
ueniũt.in pingui vᷣo ⁊ humida aquoſioꝛes et
minus dulces magiſq; inſipidi ⁊ groſſioꝛes
plantant᷑ plantulis aliũde acceptis.locis ſic
cis menſe octobꝛis ⁊ nouẽbꝛis.tẽperatis mẽ

ſe febꝛuarij. frigidis vᷣo menſe marcij vel in

mmDaenſe apꝛilis.ſi taleam vel cacumẽ ponas vł

timo marcij vel in menſe apꝛilis cũ eis ſe vi⸗
ridis ſuccus infuderit.ſi acumẽ ponas ramũ
binũ vel trinũ ab auſtrali parte decides.⁊ ſic
obꝛues.vt diuiſa cacumiĩa terra interiacente
vclut tres ſurculos reddãt.taleã ſic ponemꝰ

vt ei leuiter ab vna ꝑte diuiſe lapide infiſſo

iergemꝰ. legẽde ſunt plãte in qbus frequẽs
nodus exuberet.que vᷣo nitide ſunt ⁊ oculos

ſuos p loga internodia diſtulerũt ſteriles eſſe

credunt᷑. Si plantã fici nutries in ſemĩario.

⁊ maturã in ſcrobẽ trãſferas poma generaſio

ra pꝛoducet.ſcrobes amat altas.⁊ magna in
terualla pꝛopter lõgitudinẽ radicũ eius. In

locis frigidis ficũ ſeruamꝰ ſeu ſeramus.q ci⸗
to veniant. vt ante imbꝛes genus hoc poſſit

occurrere.calidis vᷣo ⁊ eſtuoſis.eã qᷓ ſerat ma
turat.ficus inſerit᷑ menſe apꝛilis inter coꝛticẽ?
vel ſi nouelle ſint arboꝛes ſciſſo ligno ſtaũqq

cooperiendũ eſt ⁊ ligandũ ne vẽtus introeat.

melius cõpꝛehendũt ſi circa terrã reſciſa inſe
rant᷑ arbuſta. aliqui ⁊ iunio menſe inſerunt᷑.
Varro ſcribit.qꝙ ea que verno tempoꝛe inſe⸗

rant᷑ poſſunt etiam circa ſolſticiũ inſeri.vt ſi

cus qð deciſa materia nõ eſt.⁊ ideo ſequit᷑ ca

lidioꝛẽ a quo fit.vt in locis frigidis ficeta fie

ri nõ poſſunt.aqua recenti in fico in nuca te⸗

nellũ etiã cito facit putrere.ita ꝙ canicule ſig

— ℳ

cõmodiſſime extimat᷑ ea inſeri.queautẽ natu

tur vnde ſtillet lente aqua.ne pus areſcat ſur
culus q; coaleſcat. Cuius ſurculicoꝛticẽ inte
grũ ſeruandũ ⁊ ita exacuendũ vt non diuide

tur medulla. ne extrinſecꝰ imbꝛes noceãtaut
nimis caloꝛ argilla obliniendũ et libꝛo ligan
dũ. Catho em ſcribit ꝙ etiã ꝑ vindemiam ſi
cus inſeri pot.ſurculus eſt legendus annicu

lus. inutilis em credit᷑ maioꝛis vel minoꝛis

cellũ inſeri põt mẽſe maij ⁊ aplis iunij ⁊ iulij

Inſerit᷑ aut in capꝛifico in moꝛò ⁊ ĩ platano

7 oclis ſurculis.gaudet aſſidua foſſione. cui

multũ ꝓdent ſi ꝑ autumnũ ſtercus aponas

maxie amarijs.foꝛmat᷑ ficꝰ in locꝭ frigigis

vt vnũ ſolum habeat ſtipitẽ a terra modicuzʒ
locis vᷣo calidis vnũ vel plures.dũmodo nõ

vltra tres vel quattuoꝛ ſtipites habeat ꝓ dñi

volũtate.reſcindẽda ſunt ĩ ea qcunq; aut pu-

trida aut male nata reperies.⁊ ea rõne putan
da eſt vt inclĩata ꝑ latera poſſit expãdi.Trũ⸗
cus arboꝛis ſcarificãdus quo loco tumet.vt
humoꝛ poſſit fluere.ne vermcs creet.qͥ ſi ccea
ti fuerint vncinis ferreis trahant᷑ ſeu tollant
a fico.Alij ſolam calcẽ viuã latebꝛis vermiũ
awonunt. Si foꝛmice moleſte fiunt rubꝛica
butiro ⁊ pice liquida mixta.circa truncũ in⸗
duci.Si fructus ſuos velut egra pꝛoijcit.a⸗
liq radici terebꝛate cuneũ figũt.vel ſecuri ar⸗
boꝛis coꝛiũ ſepe ꝓſcindet cũ folia incipier p⸗

ducere.fici vt multũ ⁊ pinguẽ faciant fructũ

in pncipio germis cacumina ſumma decida
mus.vel hoc tm̃ cacumie qð ex arboꝛis me⸗
dietate pꝛocedit. Vit ficus citò maturet.ſuca⸗
cũ cepe longioꝛis cũ oleo ⁊ pipere mixto vn⸗

ge poma quãado groſſa incipiunt ſubrubere.

Ficus pirides ſeruani pnſt vel in melle oꝛdi⸗
nate ne ſe cõtingãt. vel ſingule intra viridẽ cu
curbitã clauſe locis vnicuiq; cauatis Siccã

tur autẽ ⁊ ſeruant᷑ hoc modo quo cãpania to

ta cuſtodit. In cratibus ficus expandit᷑ vſq;

ad meridiẽ.⁊ adhuc mollis in qualũ refun⸗
ditur.iunc calefacto furno vbi bis cocta ficꝰ

fuerit ſicut eſt calida interpoſitʒ folijs ſuis in

vas fictile clauditur bene picatũ dẽſius pꝛeſ⸗

ſa.⁊ operculo diligenter obducitur. Si plu
uijs habundantibocrates nõ potes expãde⸗
re ſub tecto eas ita cõpones.vt ſemipede eri⸗
gat᷑ a terra.⁊ eas ad lucẽ ſolis cuius ſubiectꝰ
vapoꝛet.ſubinde ficus ſicut eſt diuiſa vertat
vt ficoꝛũ coꝛia ⁊ pulpe ſiccentur.tũc duplica

Quiutus

