melioꝛ iudicai.Sublimatio ⁊ diſtillatio ſilłr
⁊ decoctio aq̃s rectificãs malas.Ex aqͥs lau
dabilibo ſunt aq̃ pluuie pᷣcipne q̃ cũ tonitruo
in eſtate ꝓueniũt licʒ ꝓpter eaꝝ ſubtilitatẽ fa⸗
cile putrefiãt.Aq puteoꝝ ⁊ aq̃ductuũ cõꝑa⸗
tiõe aq̃rũ fontiũ nõ ſũt bone.pᷣeipue q̃ de plũ

bo fiſtulas hũt.Aq̃ male ſunt lacuales palu⸗

dales ſanguiſugales ⁊ oẽs qͥboa admiſcet᷑ aliq̃ᷓ

ſuba metallina.groſſi aũt ſunt glaciales ⁊ ni

uoſi.Aq̃ tꝑate frigida ſanis melioꝛ eſt aqͥs oĩ
bus.appetitũ em̃ excitat.⁊ ſtomachũ foꝛtẽ fa
cit. Calida vᷣo ↄtrariũ oꝑat᷑.Aq̃ ſalſe macre⸗
ſcere faciũt ⁊ exiccãt.turbide vᷣo lapidẽ ⁊ op⸗
pilacões creãt Si aq̃ bõitas vl malicia rõne
diſcerni non põt.incolaꝝ ſalubꝛitate noſcat᷑.

Capitul. u. Detogni⸗

tione loci ſitus habitabilis.

Otci caliditas ⁊ frigiditas hũiditat et
ſiccitatis diſpoſitio altitudo ⁊ pfundi
tas.aq̃rũ młtitudo ⁊ paucitas ⁊ earũ malicia
⁊ bõitas.mõtiũ lacuũ paludiũ ⁊ marꝭ vicini⸗
tas. Iterũ terre ipᷣiꝰ diſpoſitio.q̃ lutoſa vłhu
mida cenoſa mineroſa ſeu petroſa ſitꝰ indicit
q̃litatẽ.ĩ loq calidis habitãtes denigrant᷑ fa
cies ⁊ capilli.⁊ eoꝝ coꝛda ſũt timida citoq; ſe

neſcũt.in loc frigidis exñtes ſũt audacie ma

iorꝭ ⁊ meliꝰ digerẽtes.q̃ ſi hũida fuerit craſſi
⁊ carnoſi teneri ⁊ albi erũt.ĩ locꝭ moꝛãtes hũi
dis pulcraꝝ ſũt facieꝝ.⁊ eis diut᷑ne accidunt
febꝛes.⁊ cũ exercitant᷑ cito adueiĩt laſſitudo.in
ſicq vᷣo exiccant᷑ oplexiões ⁊ coꝛꝑa obfuſcãt᷑
In loò habitabilibo altꝭ moꝛãtes ſunt ſani ⁊

ſoꝛtis laborꝭ młtũ patiẽtes.⁊ viuũt diu.pfun

da vᷣo loca cõtrariũ oꝑant᷑. habitãtes in locꝭẽ
petroſis.hñt aerẽ ĩ hyeme valde frigidũ.⁊ ca
lidũ in eſtate.coꝛꝑa eoꝝ dura foꝛtia ⁊ mlioꝝ
capilloꝝ exiſtũi.mltuʒ vigilãtes inobediẽtes.
⁊ maloꝝ ſunt moꝝ.⁊ eſt in eis belloꝝ foꝛtitu
8 u0

—

AQdo et in artiba ſolertia ⁊ acuitas. Ciuitas ab
oꝛiẽte aꝑta ⁊ ex oppoſita ꝑte cooꝑta eſt ſana ?

boni aeris.ea vᷣo eſt infirma q̃ cõtrariũ ſitum

bʒ. Incolaꝝ habitudo m ſanitatũ vel egri

tudinũ genera ſitus indicat qualitatem.

Capitulum. uj. De tum

bis ⁊ domibus.

O mus ⁊ tübe ſeu aree ⁊ curie magnitu
AQo fieri debet in rure ſᷣm dñi facultatez
⁊ qntitatẽ aĩaliũ nutriendoꝝ.⁊ fructuũ poꝛ

tandoꝝ ad eas.tute aũt ſint ⁊ foꝛtes.foueis ⁊
muro vl ſpinis ſᷣm potentiã in locꝭ illis furiũ

⁊ latronũ. In tũbaꝝ munitiõibo fructiferear
boꝛes nõ platent᷑ ne fructuũ auiditate deſide
rata munitio diſſipet᷑.in eis etiã arboꝝ aliq ꝝ
noõ ꝓcuret᷑ augmentũ.ſʒ om̃es ad munitiöis
foꝛtitudinẽ ⁊ decoꝛẽ domoꝝ fundamẽta laz

tioꝛa q; paries eſſe debẽt.⁊ vſq; ad terrã pfũ⸗

dent᷑ ſolidã.q̃ ſi deſit q̃rtã fabꝛice verſiſſe ſut⸗

ficiat Arena q̃ manu ↄpᷣhenſa edit ſtridoꝛes

vel qᷓ manu reipſa nihil ſoꝛdis reliqͥt in wbů=no
lineo cãdido egregia eſt ⁊ vtilis fabꝛicãti. In

Duab arene ꝑtib calcis vna miſcẽda eſt.qꝙ ſi
eęq̃li mẽſura miſceat᷑ erit foꝛtiſſimũ cementuʒ
inde cõmixtũ. In fluuiali qq; arena ſi terciaʒ
Ptẽ teſte crete addiderꝭ opeꝝ ſoliditas mira pᷣ
ſtabit᷑.Ligna ꝓ edificijs optia ſunt q̃ menſe
nouẽbꝛis aut decẽbrꝭ cedunt᷑.⁊ maxime ſi vl
tra medullã inciſa ſuꝑ radice qͥbuſdã reliquũ
tur diebo. ⁊ ea ſunt pᷣcipue durabilia q̃ a par⸗
te meridiei montiũ ſunt inciia.
Capitulmm. vij. De pu⸗
teis et ciſterie..
Atteus ſi fons deſit mẽſe auguſti vel ſe

pteẽbi ⁊ loco idoneo fiat.ab oĩ letamis

ſeu putredis palude remotꝰ.Cũ aq̃ ducit᷑ ali
unge diligẽtis erit aquaꝝ receptacla fabꝛica
ri.vt ſufficientẽ copiam inops vena ꝓcuret.
Vbi ciſternis vtimur anguulas piſceſq; flu
uiales ponamꝰ in eis.qͥ ſuo natatu aquã cõti

nnue moueãt ⁊ a coꝛruptiõe pᷣſeruẽt. Vbiaqs

fluminũ vtimur tutũ eſt ciſternulas hꝛe cũ ſa
bulo que eas a terreſtritate liberẽt.⁊ claritate
Capitulum.viif. De pꝛe
ſentia dominoum.
Reſentia dñi pꝛofectꝰ eſt agri.⁊ qͥ deſe⸗
rit vineã deſeret᷑ ab ea.ruſticoꝛũ impoꝛ
tuna voꝛacitas nihil timet niſi dominoꝝ pᷣ⸗

ſentiam ⁊ cautelam.

VBndetimus

Capitulũ.ix. ſegule ſetũ

di libꝛi et pꝛimo de qualitate terrarum.
Erra naturalit᷑ frigida ⁊ ſicca.ſed acci

dentalit᷑ ſepe rebo intriſecis ĩimutat᷑. In

terr fecũditas qᷓrenda eſt.ne alba ⁊ nuda gle

ba ſit. ne macer ſabulo ſine admixtiõe terreni
ne creta ſola de arenoſi puluerꝭ lapidoſa ma⸗
cies.ne ſalſa vel amara vel vliginoſa.ne val⸗

lis nimis opaca.ſʒ ſit gleba putrꝭ ⁊ fere nigra

⁊ ad tegendũ ſe gramis ſui crate ſufficiẽs.q̃ ꝓ
tulerit neq; ſcabꝛa ſint neq; retoꝛta.nec ſucci
naturalis egẽtia. Frumẽtis dãdis vtilis fra

eſt q̃ naturalit᷑ ꝓfert ebulũ.iũcũ.ãmẽ.trifoliũ.

calamũ.rubos pigues.pna ſilueſtria.laxppas
farfana cicutã maluã vꝛticam ⁊ ceteras ſilłes
herbas.q̃ latitudie ⁊ piguedĩe folioꝝ letũ ſo⸗

lũ ⁊ fecũdũ demõſtrãt Vineis vtilis terra eſt

coꝛpis aliq̃tenꝰrari atq; reſoluti eſt.vᷣgulta
q; nitida ꝓcera fecunda ſunt.neq; in toꝛta ne

qʒ debilia.nec macra exilitate lãguẽtia.Sitꝰ
terraꝝ nõ adeo ſit planus vt ſtagnet.nec pᷣru
ptus vt defluat.ne arduꝰ vt tẽpeſtates nimiũ
ſentiat ⁊ caloꝛes.ſed in his oĩbo vtilis ſꝑ ⁊ eq̃
ta mediocritas requirat᷑. In frigidis pꝛouin

cijs oꝛiti vel meridiano lateri.in calidis vᷣo
ſeptẽtrioni ager dʒ eſſe oppoſitꝰ. Inferioꝛ ps

terraꝝ pinguis groſſa ⁊ frigida eſt. ſuꝑficies
vᷣo macra ſubtił ⁊ calida. Quattuoꝛ ſũt agro

rũ genera.vicʒ ſatinũ ⁊ cõſitũ cõpaſcuũ ⁊ no
uale.ſatinꝰ ager eſt qͥ piguiſſimꝰ eſt.et ſerit᷑oĩ
Aãno.oiĩs ager qͥ calidus eſt ⁊ hũidꝰ mollẽ ha⸗
bẽs ſuꝑficiẽ ⁊ poꝛoſam cultui facilis eſt ⁊ fe
rax.eligendꝰ? eit ager pĩiguis ⁊ rarꝰ qͥ minimũ

laboꝛẽ petit ⁊ fructũ maximũ reddit.ſcði me
riti eſt pĩiguis dẽſus.h̊ em ſi młto laboꝛe cola
tur tñ ad vota rũdet. Illud aũt genꝰ terrarũ

eſt peſſimũ qð ſiccũ ⁊ ſpiſſuʒ macrũ ⁊ frigidũ
eſt. Terra ſicca ⁊ aduſtiõe ſterilis effecta ⁊ ſal

ſa vł amara nunq; recipit medicinã.q̃ vᷣo hu
moꝛe ſuꝑfluo infecũda eſt foſſaꝶ cõneniẽtib⸗
emẽdat᷑.Colles mõtiũ ſiccitatẽ ⁊ macredineʒ
patiunt᷑.valles aũt ipᷣaꝝ pigues exiſtũt.⁊ hu

mide ꝓpt᷑ piguedinẽ q̃ ad ima decurrit.iðoq;

tales agri ꝑ latera ſulcãdi ſunt.vt in ſul ſtet
retẽta pĩguedo.nec oꝑtet cõminui glebas.ne

pluuijs impetuoſe ſuꝑueniẽtibo mota tra cũ

oĩ ſemiĩe ferat᷑ ad vallẽ. Noualis ager eſtqͥ pᷣ⸗
mo ad cultũ reducit᷑.vel qͥ ad pſtinã vᷣtutẽ re
dit ꝑ quietẽ vniꝰ anni vel pluriũ eleuatũ non
cõuenit plantis ager puluerulẽtus et ſiccus.
quia plata querit locũ ſolide continuitatis in
quo radicet᷑ ⁊ floꝛeat ⁊ fructum ferat.

7

..
am
“
.
“
“

dunn
iber
worti
cus!
luiſi
duse
ſolütn
lre vbe
guitas.
leint x
Cntmet

fionnil

eron

Garipo
rehe
liell
.
.
(
mis ad
ggrod
llunſi
Bihi

.
.

glc

ſoſpo⸗
weloc
leank⸗
glesci
ſonien
Dig
vapen
ſaben
hocit
boſtten
Nqub
anät

lolüͤ.
as
zoſes
leuſo⸗
lengeſt
poola
tonane
S
neeßm
nimi
6lſori
ptonin
lio o
eps
fices
ſitageo
wü1no
aſertoi
nollehe⸗
ckel
nintnu
cimne
tcle
ruri
frigicd
ſcnſ
irdn
enictih
redine;
tüit hu
it ivoq
ulc ſtet
ebas ne
atra ci
rcktq⸗
pmer
hati non
eſccus
giansn
1

.

ne foſſione ⁊ culuiun.

Ratiõis ⁊ foſſionis q̃ttuoꝛ:ſunt vtilita
tes ĩ genere.vicʒ terre aꝑtio.eiuſdẽ ade⸗
Itio. a gri cõmixtio.⁊ eiuſdẽ cõminutio. Ob
ſeruãdũ eſt ne lutoſus ager aret᷑.ne ſi fuerit ni
mis ſiccus.nã terra q̃ lutoſa tractat᷑ toto fert
Ano tractari nõ poſſe.nimis vᷣo ſicca plimuʒ
laboꝛioſa eſt ⁊ nõ pᷣt cõminui vt opꝑtet.ſi ager
òèsgoſt longas ſiccitates fuerit imbꝛe leui ꝑfu
ſus aret᷑ ꝑ trien niũ fieri q̃ſi ſterilis affirmat.
Agger foꝛtꝭ glutioſus ⁊ adulterinis herbis re
plexrꝰ q̃ttuoꝛ aratiões reqͥrit. poꝛoſo aũt ⁊ mũ
dam ⁊ ſubtilẽ terrã hñti ſufficit foꝛte vna.vel

duabo aut tribo ad plus aratiõiboeſt cõtentꝰ.

Ghlibet triũ vel q̃ttuoꝛ arationũ fructibo addit
Apoꝛtionabilit᷑ ſui nũeri qntitateʒ.q̃tiens fru

ctus laborꝭ excedit meruũ inſiſtendũ eſt cul

tui.ſi vᷣo laboꝛ vcilitatẽ fructꝰ excellit relinq̃n
dus eſt locꝰ talis. In loc ſiccis agri maturiꝰ

in hũidis vo ſeriꝰ ꝓſcindunt᷑.qͥ arãdo crudũ
ſolũ int᷑ ſulcos relinqͥt ſuis fructiba derogat
tre vbertatẽ infamat.fecũdioꝛ eſt em̃ culꝰexi
guitas qᷓ; ma gnitudo neglecta.ſᷣuãdũ eſt aũt
ne int᷑ ſulcos terra nõ mota reliquat᷑. et glebe
ſunt malleis diſſipãde. In agro ꝑiclitant᷑ inte
rioꝛa niſi colãtur extrema. Silapidoſus eſt

ager ꝑ multas ꝑtes ſaxoꝝ turba collecta pur
gari poterit ⁊ arari.iũcus jᷣmẽ ⁊ ſalices ⁊ ce⸗
tere herbe nocue frequenti aratiõe de mẽſe in

lij vel lupinoꝛũ ſeminatione vincuntur.

Cap̃.xjf. De ſemiatione.

M terris frigidis autũnalẽ opꝑtet fieri

ſationẽ. vt ſegetes aliqd robor añ hye
mis aduentũ accipiãt.in calido vo ⁊ pingui

agro differat᷑ ſatio inq;tuʒ põt.ne ipᷣius tẽpe⸗

ſtiua ſatio herbarũ inutiliũ luxuria ſuſfocet᷑

Hi hũidꝰ nimis ager nõ autũno ſʒ fere ſerat

cui pᷣcipue ↄpetit faba ⁊ linũ.q̃ radicibo euul

ſis ſuꝑflnã hũiditatẽ ↄſumũt.qcũq; ſerũt᷑ in
vere locꝭ calidis maturiꝰ.frigidis vᷣo ſeriꝰ cõ

ſerant᷑.Autũnalis aũt ſatio ↄtrariũ actũ q̃rit
exiles cãpi vł aqͥſi maturiꝰ.pĩgues vᷣo ſerius

ſemient᷑. Itẽ aq̊ſi autũnali tꝑe mature ſerant

Si ager plimũ pĩguis ⁊ ferax nõ ſerat᷑ ſemel
vel pluries oĩ anno luxuriabit ĩ ſpnria diuer
ſaꝝ herbaꝝ.qð poſtea ſine magno laboꝛe nõ

poterit emẽdari.Omne triticũ ſolo vliginoſo
poſt terciã ſationẽ in genꝰ ſitiginis cõmutat᷑

In qlibet ſemĩe duo ſunt.vᷣtus vicʒ foꝛmati

ua quã hʒ e celo.⁊ ſubſtantia foꝛmalis q̃ figu

P itulnz. x. De aratio⸗

Budetimms Crluif.

ratiõe recipit in plãta ⁊ plãte oꝛgana. Oiĩs ſe
miatio ſieri debʒ cũ ſemẽ auxiliũ maius bʒ e
cCelo. aũt eſt in pmo etate lune.qꝛ tunc iuuat
calido hũido.⁊ viuifico lumie ſolis ⁊ lune ſił
ODis ſatio q fit cũ ſol ab ariete in cãcrũ ꝓgre⸗
dit᷑ eſt ꝑfecta ⁊ autũnalis.tunc radices moue

bunt in debitã ſue ſube quãtitatẽ.vᷣnales etiẽ
in matrice terre iacẽtes tũc pullulabũt ſole tẽ

peralo coadiute germĩabũt ⁊ floꝛebũt ante tẽ
pus ſi iccitatis eſtiue. cauendũ eſt ne vlra mẽ⸗
ſurã ſemia iageant᷑ in agro.qð ſi fiat macilen

ta ⁊ nõ ꝓficiẽtia erüt. Attendendũ eſt ne q̃ ia

CLlant᷑ ſemĩa ſint coꝛrupta.ſʒ ea optia ſuntque

ãni nõ exceſſerit etatẽ. Oim ſurculoꝝ vel fru

gã genera pᷣclara ſʒ terr tuis expꝑta ↄmitte.in
nouo em̃ genere ſeminũ añ experimẽtũ nõ eſt

ſpes tota pẽdenda.ſeia locꝭ hũidis citiꝰ qᷓ; ſic

cis degenerãt. oĩa legumiĩa ſeri iubent᷑ ĩ ſicoa
ra.faba tmmõ in huida terra iubet᷑ ſꝑgi.licʒ

tꝑatis agrꝭ ſerendũ ſit.tñ ſi ſiccitas fuerit ſeia
iacta nõ minꝰ in agris q; in hoꝛreis ᷣuabũt᷑.

Capituluz. xij. De aqua

plantarum.

Qua melioꝛ oĩb ad irrigãdos agros ⁊

maturandũ letamẽ eſt paludalis ſeu

ueaꝝ ex pluuijs ⁊ roꝛibo congregata.confert

etiam plãtis aqua puteoꝛũ ⁊ fontiũ poſtq; eã

glefecerit ſplendoꝛ ſolis.

Capitulmm. xiij. De leta
mine ſtercoꝛatione ⁊ immutatione plantarũ.
Imis hũido ⁊ pigui letamie plãte ſub⸗
ſtaãtia naſcẽtis et putredie inficit᷑ ſapoꝛ

fructuũ immutat᷑ in peiꝰ.⁊ replet᷑ talis plãẽta

ſuꝑfluis folijs ⁊ mollibo ramuſculis infecun

dis. optimũ letamen eſt fere oĩm auiũ et q̃dꝛu

pedũ qð in via coꝛruptiõis eſt ⁊ nõ caloꝛe na
turali deſtitutũ ⁊ incineratuʒ exiſtit.letamen
plãte naturã ĩmutat magꝭ q; cibo aĩal qð nu⸗

trit᷑ ex eo. natura plãtaꝝ meliꝰ ꝑ letamenq; ꝑ
modũ aliquẽ ĩmutat᷑.frigida ⁊ hũida t᷑ra op⸗

time ꝑ incẽſionẽ ceſpitum ⁊ cineris emẽdat᷑.

ſtercoꝝ cõgeſtio ſuũ locũ tenere debebit qͥ ha

bũdet hũoꝛe.⁊ ꝓpter odoꝛis hoꝛrẽda a pᷣtoꝛij
ↄu ertat᷑ aſpectu.cineres loco letamĩis optime

ſpgunt᷑ in agris.ſtercus qð vno anno reqeue

rit ſatis ẽ vtile nec herbas creat.ſi vᷣo vetuſtiꝰ

eſt minꝰ ꝓderit.recẽtia ſtercoꝛa ꝓſunt pᷣtis ad

vbertatẽ herbaꝝ.marꝭ purgamẽta ſi aqͥs dul
cibo eluant᷑ reliqs iuxta vicẽ ſtercoꝛis obtine
bũt.ſtercoꝛãdi ſũt agri ſpiſſiꝰ in colle in cãpo
rariꝰ cũ luna minuit᷑ hoc em̃ herbis ſi ſeruet

officiet. nõ debẽt eſtiuo tpe plures cuniclile⸗
tamis ſpargi q; eo die poterũt exarari.nõ ꝓ⸗

deſt vno tꝑe nimio ſtercoꝛare. ſed freqᷓnter et ſunt ples.ſe es 7 act ent
. t1 ſiccitatẽ. domeſticarũ vᷣo ſunt pautioꝛes ſy
maioꝛes ⁊ mag dulces ꝓpter oppoſitã rõneʒ.

modice. Ager aq̊ſus plus ſtercoꝛis q̃rit ſiccꝰ

minꝰ.ſi letamĩs copia deſit optie ꝓ ſtercoꝛe
cedit vt ſabuloſis loq cretã frigidis vᷣo argi
lã cretoſis ⁊ nimiũ ſpiſſis ſabulũ ſogas.̊ enm
ſegetibo ꝓficit.⁊ vineas pulcerrias reddit. v
ſeient᷑ lupini.qͥ cũ ad debtiũ q̃ſi augmentũ ꝑ
uenerit euertent᷑.Lutũ de fundo lacuũ ⁊ pa
ludũ acceptũ pinguẽ ⁊ fertilẽ facit agrũ.Oĩi⸗

no aũt cõueniẽtiſſimũ plãtarũ nutrimẽtũ eſt
letamen in palude tꝑata ⁊ hüiditate putrefa
cta nutritũ ⁊ ↄueniẽti ſtercoꝛe cõmixtũ.Agri

colliũ in ꝑtibo ſuꝑioꝛibo plurimũ ⁊ ſepe.in me
dijs parũ ⁊ raro fimandi ſunt.in infimis ꝰo

fimatione non egent.

Capitulu. xiiif. De abul

dam pꝛincipijs plãtarũ ⁊ oꝑationib earum.
SESEFEvptẽ ſunt ſine quib nulla oino naſcit᷑

prlaäata. videlicet triplex caloꝛ circuli cele
ſtis loci ⁊ ſemis.⁊ triplex hũoꝛ ſcʒ materie ſe
mialis terre ⁊ pluuiarũ deſuꝑ veniẽtiũ ⁊ agri
ↄtinẽs.plante oꝑa ſunt vti alimẽto augere ⁊
generare.vẽter arboꝛũ eſt terra in qᷓ oẽm im⸗
puria ita relinquũt. arboꝛes infigũt radices
doꝛſum ĩ terrã.vt ex ea ſicẽ ex ſtomacho nutri⸗
mẽtũ ſugãt.ꝙ ſi eas in ſuꝑficie tm̃ ſꝑgant ci⸗
to areſcunt.certũ eſt arboꝛes nõ ſꝑ augere qᷓ;
diu terre radicitꝰ adherẽt.ſʒ oĩm natura con
ſtantiũ eſſe qᷓntitatẽ determiatã int᷑ duos ter⸗
miĩios marimi ĩ ſuo genere plãte ſugẽdo ꝑ po
ros hũt nutrimẽtũ.⁊ de eo ꝙ extrinſecꝰ a ſpũ
eleuat᷑ in gẽmas foꝛmatũ om̃e quod gignũt.
plãte raras poꝛoſas ⁊ calidas hñtes radices
nutrimentũ attrahunt pluſq; digerere pñt.⁊
ideo fructꝰ genertã putreſcẽtes. niſi ſnꝑfluũ
humidũ educat᷑. Hultitudo ramoꝛũ ex ha⸗
bũdãtia nutrimẽti ⁊ caloꝛe ſolis arboꝛẽ vndi
qʒ tãgente q ſuccũ euocat ad exterioꝛa pcedit
Laro ſeu pulpa in fructibo a natura creat᷑.vt
ſemẽ in terrã decidẽs ab ea fimet᷑.⁊ faciliꝰ cõ
ualeſcat.Arboꝛes qũq; fructũ alternis pꝛofe
rũt tm annis.ꝓpter nutrimẽti defectũ ⁊ vᷣtutẽ
exhauſtã.q̃ ſufficient᷑ nutriri nõ pñt ramos ⁊
fructũ.niſi ꝑ ↄuenientẽ reqͥeʒ fuerit renouate
Ois plãta q ex ſemie oꝛit᷑eſt ſilueſtrꝭ.qͥa ſemẽ
a ſilueſtri radice ꝓcedit.⁊ ꝑ ſtipitem ⁊ ramos
trãſit.vt vᷣtutẽ totiꝰ arborꝭ acqͥrat.vt poſſit ſi
bi ſile generare. Cum aliq̃ radix incidit᷑ ex ea
plerũq; naſcunt᷑ alie q̃ plãtã nutriũt loco eiꝰ.
Si arboꝛ vetuſta vł nimiũ cõſumpta incidi

BVndetimns

tur debiliter pullulabit. aut ſola gramina vel
fungos ꝓducet. Silueſtriũ arboꝛũ fructus

ſunt płes.ſed mĩoꝛes ⁊ acrioꝛes ꝓpt᷑ nutrimẽ

is plãta maſcula puſ q; femia pullulat ꝓpt᷑

calidũ foꝛtiꝰ mouẽs.et eiꝰ folia ſtrictioꝛa ſüt
ꝓpter malſculi ſiccitatẽ.qᷓ̃dam plante alias im
pediũt a generatõe ⁊ fructu.ſic coꝛilus ⁊ cau
lis vitẽ.loliũ ſegetẽ.⁊ nux fere oẽs alias pter

ꝑnecabilẽ amaritudinẽ eiꝰ.ideoq; diuerſoꝛũ
plãtationẽ ⁊ ſationẽ ſimul plerũq; carui oꝑtʒ

Oiĩs plãtatõ indigʒ vicʒ ſeiali hũido.termia
to loco ↄueniẽti aq ſiue hũoꝛe tꝑato nutriẽte
et aere ſibi cõſimile ⁊ ꝓpoꝛtionali naſcat᷑ ⁊ ce
ſcat.plante calido tꝑe vegetant᷑ in vmbꝛa no
ctis ⁊ ſolis feruoꝛe liqueſcũt.plante hyemali
tꝑe humoꝛẽ in radiciba cõgregãt.quẽ in eſta⸗
te diſpergũt in ramos ⁊ augẽt illos.oĩa q̃ in

ſupꝑficie terre naſcunt᷑ ex vapoꝛib de ſubtus
ad ſuꝑficiẽ ꝑtingẽtibo oꝛiunt᷑ fructꝰ montiuʒ
ſapoꝛoſioꝛes exiſtunt qᷓ; valliũ.quia digeſtio
melius complet᷑ in eis.

Capituliʒ. xu. De poꝛis

plantarum.

VUccus ⁊ humoꝛ per poꝛos radicisat
tractus ad ſimilitudinẽ plãte ex dige⸗
ſtiuo caloꝛe termĩiatus ad eã nutriendã.radi

ces quantũ ad nutrimẽeti tractũ ſunt oꝛi ſiles.

ſed qꝛ in fundo caloꝛẽ viuificũ tote plante ſi⸗
militudinẽ coꝛdis habẽt. medulle in plantis

ſunt ſicut nucha.in aialibo nodi creati ſunt in
oĩbus plãtis multũ medulloſis ⁊ cõcauis.vt
retineãt nutrimentũ ⁊ ſpũm.ex qbus eas au
geri ⁊ viuere oꝑtet.donec fuerit cõuenient᷑ di
geſtũ.coꝛtices in plantis ſunt ſic̃ coꝛiũ in aĩa
libo.nõ ex cõtextione venaꝝ.ſed ex hũoꝛe ter

reſtri expulſo ad ſupſiciẽ generati.folioꝝ ma
teria eſt humoꝛ: aqͥſus nõ bene digeſt.aliq̃n

tũ cũ fece terrenitat cõmixtꝰ.qbus ſagaxna⸗
tura fructꝰ ſuꝑfluo feruoꝛe tuet᷑. Fructꝰ ma⸗
teria eſt vapoꝛ ſiccus vnctuoſus ad ꝑpetuã⸗
das plãtarũ ſpẽs.ab aĩa vegetabili generatꝰ.
folioꝛum ſubſtantia ex ſubtilioꝛi generathu

loꝛe oꝛtum fructum antecedit.

Capitulum. xuj. Deplã

tatione ⁊ generatione plantarum. .
Rbon ꝛ ceteraꝝ plãtaꝝ quedã generã

tur plãtate.q̃dam ex ſemiĩe.ᷣ q̃dã ex cõmi
xtiõe elementoꝝ ⁊ vᷣtute celeſti.rami qui ſuni

mido ꝑfecte digeſto.qui pꝛimo ebulliens ca⸗

Lumn
cibus

MMböil
oyegfi

Mͤ
Pliug

delli⸗
munut
lenaea
inmee
Cüpl
celiqu

unkin
ropo

enicht

ch
ponani
huif
Güniu

mmens
umim
esß
önez.
latpe
lonaſĩt
Nisin
187 can
s Pter
ſverſj
miopg
wmi
ae
nbae
bfemgli
eineſ⸗
oinqin
ſubems
nontioz
digeſtis

dicsat
erdige⸗
di mdi
anel⸗
pnts
lnſuntin
is yt
s an
ient di
füin di
oreter
lorna
Paliqn
gurna⸗
ma⸗
Melu⸗
erat,
gathu
ensca⸗

tli

igeni
cöni
giſunt

ue

radicibo plantant᷑ ſi ſolide fuerit ſube ſcindã

ri vel ſeri. Arboꝛes paruũ ⁊ debile ſemẽ ferẽ⸗

tes ex ſemiĩe ⁊ ramis plãtari ⁊ ↄualeſcere pñt.
ex ſemiĩe tñ plãtatio eſt ꝑiculoſioꝛ.⁊ in longaxz
nimis ſperat᷑ etatẽ.⁊ ſilueſtrꝭ ex eo naſcit᷑ plãõ⸗
ta.ex ramis vᷣo citius cõualeſcit.⁊ inde dome
ſtica naſcit᷑ nõ ſuueſtrꝭ. ſi ex domeſtica plãta
fuerit ramꝰ acceptꝰ. Arboꝛes qͥ ſemẽ magnũ
2 foꝛte ꝓducuũt ex eo meliꝰ qᷓ; ex ramis pꝛoue

niũt. Arboꝛes nulluʒ ferẽtes fructũ ex ramis

vel radicatis plãtulis cõualeſcũt. Si cõſerẽ

dus locꝰ ab anialiuʒ rodentiũ exceſſibo nõ eſt

tutꝰ in aliq̃ loco clauſo ꝑ bienniũ rami vel ſe⸗
mia nutriri oꝑtet in cra ſoluta dulci ⁊ aliquã

tulũ ſtercoꝛata.deinde ad loca diſpoſita trãſ

ferant᷑.Ois nouella plãta frequẽti foſſione ?

tꝑe magne caliditatis irrigatiõe iuuet᷑. Spa

cia int᷑ arboꝛes vel vites ſeruãda ſcõᷣm arbo

rũ magnitudinẽ loci pinguedinẽ ⁊ conſuetu

dinẽ appꝛobatã. O mis plãta in ſolo arido vł
decliui pꝛofundius.et in humido ⁊ depꝛeſſo

minus pꝛofunde plantet᷑ Si plantatio fit in
terra cretoſa ſabuluʒ miſceat᷑ in ſabulo creta.

in macra v̈o plus letaminis apom opoꝛtet.

LCuũ planta trãſfertur niſi parua fuerit eiſdeʒ

celi quibus ante ſteterat cardinibi apponat.
Cum plantã in ſcrobẽ deponis.qð de radi⸗

cibus leſum inueneris amputabis.Cũ plan

tankt᷑ in terra nimis mollis aut ſicca ſit caue⸗
re opoꝛtet.potiꝰ tamẽ ſicca qᷓ; mollis exiſtat.
In aridis ſeu mõtuoſis locis ante hyemem.
In hũidis vᷣo ſeu valliculoſis ĩ vere plãtati⸗
ones fiant.ſed in tẽperatis vtroq; tẽpoꝛe cõö⸗
uenienter plantat. Si ponẽda ſunt arboꝝ ſe
HM haapeipnactiban menkeiannartzl am⸗
phlius quaternis digitis ſub terra mergant᷑.
VW ſi locus calidus ⁊ ſiccꝰ fuerit octobꝛis vł
nouẽbꝛis menſe ponunt᷑. Rami qui ſinera⸗
dicib plantant᷑ melius cõualeſcunt ſi menſe
ponant᷑ marcij.cũ iam coꝛtici ſe viridis ſuc⸗
cus infuderit.aut etiã menſe octobꝛis.cũ nõö⸗

dũ viuificꝰ plante ſpũs fugam habuit 34 ra

Capitulin. xuij.

„ 5

I dices. Ramuſculus qui plantatur toꝛquen⸗
tur inferꝰ cũ pãgunt᷑ vt facilius attrabãt nn R aiatdg erncn
trimentũ.Arboꝛ cuiꝰ ſemẽ debile fuerit meli
us ex ramis ſeu radicibo q; ex ſemie ↄualeſcit
Plãate hũide aq̃ice molles qcũq; mõ terrein
ſigant᷑ deſacili radices emittũt et cõualeſcũt.
qcunq; plaãte calide ſunt licʒ dure ramis ĩ ter
rã infixis cõualeſcũt.qͥa earũ caliditas foꝛtit
attrahit nutrimentũ. O ẽs plante q̃ aromati⸗
cos calidos ⁊ ſiccos hñt fructꝰ coueniẽtius
plantant᷑in mõtibi.eas vo q̃ ſolidos ⁊ humi
dos fructꝰ ferũt magꝭ cõgruit ĩ vallibo plãt⸗

dus nõ eſt. nec alio moꝛe vexãdus.verũ ſi du
re ſolideq; ſubſtãtie ſit. pꝛoderit ſiꝑs ſcindat᷑
inferioꝛ. ⁊ in ſciſſura immittat᷑ lapillus. Ra⸗
mi plãtãdi ſunt leti ſuccoſi nitidi.gẽmis ſpiſ⸗
ſis ⁊ pluribooculati.ad vnã materiã ſint re⸗

dacti. Ramis plãtandis qui nimis longi fue

rint cũ ponuntamputant᷑ cõgrue ſummitas.
et in couenienti lõgitudine relinquunt᷑ vt in

ſalice vite oliua.et ceteris his ſimilibus.

H niũ inſitionũ melioꝛ eft ſimiliũ inſi
milia ſcõᷣm genus.vt piri in pirum.⁊ vi
tis in viteʒ. In nimis duro ſtipite incõgrua

Capuulunn xvij.

eſt inſitio.quia in eũ venas radicales immit⸗
tere nequit. ſed in eo in quo ꝑua eſt duricies

⁊ multa ſuccoſitas optime conualeſcit. Sur
culi inſerẽdi ſunt ſteriles ſuccoſi de nouo na⸗
ti.gẽmis ſpiſſis ⁊ pluribo oculati.⁊ ab oꝛienta

li potius q; ab altera ꝑte deciſi. Diuerſitas in

malis ⁊ piris ⁊ ceterꝭ frnctibo ab inſitione ar
boꝛũ eiuſdeʒ ſpeciei tota pꝛoceſſit. Inſitio in
magnis arboꝛibus qbus coꝛtex groſſus ⁊ pĩ
guis eſt.inter lignũ ⁊ coꝛticẽ fiat. In ſubtili⸗

bus vo fit cõuenientius ſciſſo ligno. Licet in
ſitio multis tẽpoꝛibo fieri poſſit. ea tamẽ pꝛeci

pua eſt.que fit co tẽpoꝛe quo gẽme incipiunt

eſſe ſuſpecte. Verũ arboꝛes gümam ꝓducen
tes anteq; ipᷣa fluere incipiũt. cõuenientiꝰ in

ſerunt᷑. Inſitio ad buccellum fieri nõ põt niſi
cũ iã coꝛtex ſeꝑat᷑ a ligno.Eſt aũt optimũ ſciſ
ſum ab vna ꝑte buccellũ apponi.⁊ virgule ſũ
mitatẽ relinqͥ.donec buccellũ cõpꝛehendiſſe

videt᷑. Inſita planta nutrimentũ a ſtipite tra
hit in tm.ꝙ poſtq; cõualuit raro ꝑmittit trũu⸗
cuũ ſub nodo aliquid pullulare.O mnis inſi⸗

tio quãto inferioꝛ tãto melioꝛ. NHam fructus

magis domeſticat et melius cõualeſcit.

E

Beme⸗
. dicamine arboꝛum et terre.
Iyetuſtaꝝ arboꝝ ſcindant᷑radices. et

in ſciſſurꝭ lapides inuttant᷑ meliꝰ attra hũt nu
trimẽtũ.⁊ ſic aliqũ fiũt fertiles q̃s ſterilitas in
uadebat. Inueteratꝭ plãtis ꝑ abſciſiõzʒ ramo

rum redit iuuentus.niſi iam peruenerint ad
vltimã ſenectutem. O mis planta domeſtica

ſubtracto cultu ſilueſcit.pᷣcipue ſi ad ſabulo⸗
ſitatẽ ⁊ arenoſitatẽ cõuertat᷑. ⁊ om̃is ſilueſtris
Ddoſeſticatur adhibito cultu. Cultus in do⸗
meſticãdis arboꝛibo in cõuertẽdo fimãdo vel

—

adequãdo nature arboꝛis terrã et in abſciſio

ne ſpinoſoꝛũ vel ſuꝑfluoꝛũ ⁊ in inſitiõe conſi

ſtit. Quotiẽs ager mala diſpoſitiõe conſiſtit.

ſapiẽs agricola eũ ad laudabilẽ diſpoſitionẽ
imutat. In agro nouali ad cultũ redacto fa⸗
cienda eſt extirpatio ſilueſtriũ ſtirpiũ et radi
cũ.que omnẽ ſu gunt agri bumoꝛẽ. Noualis
ager pluribo annis fertilis eſt. deinde opoꝛtet
adhiberi letamẽ ſi ferax debeat ꝑmanere. vel
niſi ſit pinguiſſimꝰ interponi quietẽ.pᷣſertim

qñ cũ ſubſtantia herbali ⁊ paleari plãte ineo
ſate aut metunt᷑ aut radicit euellunft. Cũ hbu

.

moꝛ viuificꝰ ſpũs agri ꝑ ſemia ⁊ plãtas attra

bhit᷑ eiſdẽ terra deſtituit᷑.⁊ determiato tꝑe qui⸗

ri tardius.ſcdᷣm ꝙ ager agro fecundioꝛ inue
nit Quecũq; cũ laboꝛe ⁊ expenſa vᷣtute ꝑfici
unt᷑.niſi quiete interpoſita reſtaurũ accipiãt
diſſoluunt᷑ et coꝛrũpunt᷑. Si neceſſitas cogit

de ſalſa terra ſperari aliqͥd poſt antumnũ plã
tanda vel ſerẽda eſt.vt maliia eius hibernis
imbꝛib eluat᷑ aliqͥd etiã tre dulò vel fumi vel

„

arene ſubijciẽduʒ eſt ſi illi ᷣgulta cõmittimꝰ.

Capitulu.xix. De mimn⸗

tionibus.

P cretoſis terris qᷓ facile ruũt ripe foſ⸗

ſato:ũ parũ pendẽtes.in rubꝛica vᷣo vel
glareoſa terra ⁊ ſilibusq̃ nõ facile ruũt plus

fieri poſſunt vbi młia neceſſaria eſt munitio
vineaꝝ ⁊ alioꝛũ locoꝛũ ex ſpinis ſolũmõ plã⸗⸗
tatiões fiant.vbi autẽ eſt tanta neceſſitas.⁊ li

gnoꝛũ habet᷑ penuria ꝓpter ignem ⁊ edificia
ex arboꝛibo tm fiunt.cũ ſit aliq̃ plantatio ſpi

noꝛũ vel arboꝛũ ꝓpter ſepes iuxta terraʒ poſt

bienniũ reſcindant᷑.vt pullulent ⁊ ſepes in⸗

Capitulu xx. Yncipiunt

regule tercij libꝛi de boꝛreis.

Oꝛrea frigida ventoſa ⁊ ſicca ⁊ longe
ab omi hũoꝛe ⁊ fetoꝛe ⁊ ſtabulis eſſe ve
bent. eiſq; aer debet eſſe aduerſus.nihil vtiliꝰ

eſt diu cuſtodiẽdis frumẽtis q;ᷓ optiĩe exicca⸗
ta inferant᷑ hoꝛreis.et aliqũ in vicinũ locum
tranſfuſa refrigerent᷑.Locꝰ in q̊ frumenta po
nunt᷑ nõ ſit nimiũ excellẽs ĩ frigoꝛe vel caloꝛe

qᷣa vtrũq; ſegetes coꝛrũpit. Cũ legumina tar
de ſerunt᷑ debẽt in aq̃ letamis madida ſemia

ri.vt citiꝰ germĩare cogant᷑. O mne granũ qð

in pigui ſolo oꝛit᷑ eſt pĩiguius nutribiliꝰ et in

põdere grauiꝰ.qdð autẽ in macra naſcit eſt cõ
trariũ.ꝓrumentũ ⁊ cetera grana patẽti cãpo

eſcens.ad agrũ iterũ reuocat.vni citius alte⸗

Endetimues

letant᷑ ⁊ eiſdẽ vmbꝛe inferũt leſionẽ. Loc bu

midis ⁊ aqſis frumentũ ſepe degenerãi.et in
loliũ ⁊ auenã quãdoq; cõuertunt᷑. frumentuʒ
collis grano robuſtius eſt.ſed mẽſure vnius

min' reſpõdet. O mia grana pᷣter miliũ din⸗
tius ĩ ſuis ſtipulis q; excuſſa ſeruant᷑. Oia
tpe ſerunt᷑ eſtiuo ſolutã terrã reqrunt.cretãq

refugiũt quã ſola milica ſi pinguis fuerit nõ
foꝛmidann. e

Capitulum. xxj. Hegule

quarti libꝛi de vineis

AVim inueniant᷑ multe vinearũ varieta

2

tes. vnuſquiſq; ſue patrie moꝛem obſer

uet. alioqͥn laboꝛatoꝛũ eos pꝛocurantiũ patie
tur defectũ.Celũ mediocris qlitatis vitis de

ſiderat.tepidũ magis q; frigidũ.⁊ ſiccũ poti
us q; vmbꝛoſum. ꝓcellas niuiũ vẽtoſq; foꝛꝛ ⸗
midat.Aquilo vites ſibi obiectas fecũdat.au

ſter nobilitat.ĩ arbitrio itaq; nr̃o eſt de vino

plus habeamꝰ an melius. Campi largius vi

nũ ferũt colles nobiliꝰ.Locis frigidis a me⸗
ridie vineta ponant᷑.calidis a ſeptẽtrione.cẽ⸗

peratis ab occidẽte vel oꝛiete.oca naturäſe

pe vitibo mutãt. ⁊ ideo eaꝝ genera cõuenient

aptent᷑ plano loco vitẽ ſtatuas qᷓ nebulã ſuz⸗

ſtinet ⁊ pꝛuinas.colliba q̃ ſiccitatẽ durat ⁊ vẽ

tos pingui et agro graciles ⁊ fecũdos.macro
feraces ⁊ ſolidos.frigido ⁊ nebuloſo eas que
hyemẽ celeri maturitate pᷣueniũt.aut qͥ duris

aciuis inter caligies ſecuriꝰ floꝛẽt.vẽtoſos te⸗

naces.calido generi tenerioꝛes.⁊ hũidi ſicco

eaſq; pluuias ferre nõ poſſunt. Eligeda ſunt
genera qᷓ pꝛo foſſiõe vicieꝝ ſuoꝝ cõtraria lo

ca diligũt his ĩ qbus durare nõ poterũt.pla

cida ſane regio ⁊ ſerena tute genꝰ omne ſuſci
piet. induſtrius vir ꝓbata diligat.⁊ locis ta⸗
libus mãdet q̃ mutari poſſint illa vñ ſumun
tur. Solũ ad vineas ponẽdas nec ſpiſſuʒ ni
mis nec reſolutũ neq; exile nec letiſſimuʒ eſſe
debet. nec cãpeſtre nec pᷣceps.nec ſiccum nec

vliginoſum.nec ſalſum nec amaꝝ.ſed qð in⸗

ter oẽs nimietates tẽperamẽtũ tenebit.⁊ pꝛo⸗
ximus raro q; depꝛeſſo fuerit.Ad vineas ru
des agros ⁊ maxie ſiueſtres eligamꝰ.deteri⸗
oꝛ oibus eſt in quoꝛũ fuerint vineta vetuſta.
q̊ͥ ſi neceſſitas coegerit pbᷣus multis aratiõib⸗
radices poꝛis vinee diſſipent᷑. O m̃is locus
paſtinãdus pus impedimẽtis oĩbus libere⸗
tur.ne foſſa terra poſt calcatu aſſiduo ſolidet᷑

one plantarum vlitis.

Capitulu. xxij. De electi

Lyl

M
Se

H
nen nimn
lantare
hncſi
pinh y
cdentia
puecum
ſedr e
gron⸗
ſonüſi
feniimo
tes. yno

ſurchloꝛi

tensiqyue
giolpan

lulis lan
Ji
ſpooc
Ponelt n
ſerenoü. ne⸗
ſemn ofneco
hremein ſic
plantubittp:

C(pitu
(one vitis,
Runon
duos
Myeuſtute
aterram vel
(amdiſſolin
(olſcliclen
busoccnla
ſaficun
leryetse
uotianthi⸗
leinmaatip
nyveſpas
keninsacap
plldebetan
leumennqun

Canen
1glonevinen
Den
nl
(lnode ceeb
bluſuptn

en
—
ad
nl vi
inm ari
nisfuent

Heg.

inenünne
enoraneh
curantüeane

lirats vnode
ü2 ſecidoi
iüvetoſgzfm⸗
s ſecüdatan
nfo eſtdeyio
hmpilarginsyi
fngidisame⸗
ſpteione i⸗
Locamuriſe
jen cöenient
q nebuliſu⸗
te durat? e
cidos macro
uloſo oae
it autqdin
ꝛct. veloſote⸗
8.1büidiſice
Eligeoaſun

ocomul

opoterit. 0
myomne ill
6t21 1locs“
lavi ſumun
hnrc ſpiſizti
rlenſimzeſe
necſcumn nee
n gon⸗
ncbi n
6 ine
ns⸗ no annlö
ſnis —
dibus liber⸗
ſanot n

Ntln

Tamucvi vitis que inenſ octobꝛis vel

marcij abſcindunt᷑ ante melioꝛes ſũt
q; qᷣ alis tẽpoꝛibus colligũtur. de vi
nea nimis pingui cum loco cxili deſideras
plantare non ſunt colligenda ſermenta. Eli⸗
genda ſunt pangẽda ſermenta de vite media
quinq; vel ſex gemmarũ ſpacio ⁊ veteri pꝛo⸗
cedentia. Sũma flagella repudiemus pꝛeci⸗
pue cum in arboꝛes vineã plantare volumꝰ.
ſed ⁊ Pampinus qui de duro naſe cit᷑ pꝛo fru
gifero non ponat᷑. Fertilitatis vitis certuʒ eſt
ſignũ ſi de duro aliquo loco fructũ citabit.et
fetu impleuerit ramulos ex omi parte ſurgẽ
tes.vno ſolo anno vitis fertilitas exploꝛari

non poteſt. ſed in quattuoꝛ vera generoſitas
ſurculoꝛũ. Nouellus palmes nihil habẽs ve
teris ĩ quo fre’quẽs nodus eubeiat debet cli

gi ad pangendum.

Capituimmn. xxiij. De re⸗

gulis plantationũ vitis.

I pinguis eſt terra. maioꝛa inter vites

fpacia relinquamus. ſſi exilis anguſta.
Plon eſt vno genere viciũ ome paſtinũ con⸗
ſerendũ. ne annus iniquus graui vindemie
ſpem ome concludat. In aquoſis locis poſt
hyvemẽ.in ſiccis vᷣo ante hyemẽ vtilius vinea
plantabit᷑ ⁊ pꝛopago ducetur.

Capituluz. xxuij. Dein⸗

ſitione vitis.
Runcus vitis inſerendus eligatur ſ. oli

dus. qͥ humoꝛes exuberet alimẽto. nec

vlla vetuſtate aut iniuria laceratus areſcat.i iu

xta terram vel ſub ea vitis inſeri᷑ NHam ſuꝑ
eam difficilius comphendit. Inſerendi ſur⸗
culi ſolidi ſint rotũdi gemmis ſpiſſis ⁊ pluri

bus occulati.ex qbus duo vel tres inſitiões
ſufficiunt. Inſita vitis optime ligatur.et a ſo
le ⁊ vẽtis experimẽto aliquo defendat᷑ ne hij
quatiant hic adurat.Cũ caloꝛ tꝑis inſitã vi⸗
tẽ inuadit ipſi puniculo tenuis humo debet
circa veſpas frequẽter effundi.cũ germẽ inſi⸗
te vitis accipit nutrimentũ adiutoꝛio alicuiꝰ
pali debet annecti.ne motus aliquis fragilẽ
ſermenti quaſſet etatem.

Capitulum. xxv. Depu.

tatione vinearum.
Inearũ putatio log frigidis poſt hye⸗

mẽ.calidis vᷣo et tẽperatis ante et poſt

cõmode celebꝛat᷑.auferẽda ſũt leta intoꝛta de⸗

bilia ſuꝑflua ⁊ malis locis nata ſermẽta.in lo

.
M

VBndetimus Cxlix.
cis letis ? clemẽtioꝛiby altius licebit vites ex
pãdere.in exilibʒ aut eſtuoſis vel decliuis hu

milioꝛ eſt habẽda. Oultitudo vel paucitas

ſermentoꝝ ſcdᷣm virtutẽ vitis relinquat᷑⁊ ſo⸗
li. VUetera ſermenta qbus pmi anni fructꝰ pe
penſi it oĩia reſcindant᷑.⁊ noua circumciſis ca
pꝛiolis ⁊ ramulis inutilibo dimittãtur vites

multũ fertiles.in qbus freqns nodus exube

ret ſtricte.que vᷣo gẽmas per lõga inter nodia

Ddiſtulerint largiꝰ ſunt ſberage In vitibo pu⸗
i

tãdis tria cõſiderãda ſunt.fructuũ ſpes.ſuc⸗
ceſſura materies ⁊ locꝰ qͥ ſeruet et reuocet. Vi
tis qᷓ mature putat᷑ citius pullulat.maioꝛaq;
ſerinẽta pꝛoducit. q̃ aũt tarde putat᷑ ſerꝰ pul
lulat.⁊ fructus plurĩios pꝛofert. Poſt bonazʒ
vindemiã ſtrictius puta. poſt exiguã largius
plurimũ pꝛofert vitibo.⁊ pꝛecipue nouellis.ſi
ab eis ablaqueatis ſuꝑuacue reſcindant᷑ radi
ces quas in ſummo pꝛoducũt.

Capitulum xxuj. De tol

ſione vinearum.
Elebꝛanda eſt foſſio vineaꝝ antece ni⸗
mis gẽme turgeſcãt.qͥa ſi foſſoꝛẽ aper⸗
tus vitis oculus viderit cecabiĩ ſpes magna
vĩdemie.qᷓ floꝛent ↄſtat nõ eſſe tangeda. Yoſ
ſio vineaꝝ fiat cũ terra nõ nimis mollis nec
nimis ſicca eſt. ſed cũ ũ pulueriſabilis medie di
ſpoſitiõis exiſtit.ſit aũt ſtudiũ vt vniuerſa ter
ra moueat᷑ equaliter. ⁊ maxime iuxta vites. vt
in ea nihil crudi ſoli remaneat.quã rem dili⸗
gens cuſtos exploꝛet.

Capirn. Evij. De vuis

et vino.
J vue pigues quaſi mature frondib⸗
latera denudent colligant᷑ roꝛe cõſum
pto ⁊ gere ſereno vinũ fiat potẽtius ⁊ melius

duratuꝝ. Vue lucide nõ pigues nec cõſũpte

potentiꝰ nimis mature dulcꝰ acerbe acerbiꝰ
aqſe aquoſiꝰ vinũ ꝓducũt. Uue in augmẽto

lune collecte minꝰ ſeruabile faciũt vinũ.plu⸗

ribo ex cauſis ledit᷑ ⁊ turbat᷑. vicʒ caloꝛe ac fri
goꝛe fetoꝛe.tonitruis foꝛtibi. tremotu ac mo
tu va ſis.⁊ auſtralib vẽtis qñq; parũ.et tunc
modica cõtraria medicina curat᷑. qnchr multũ

⁊ tunc requirit foꝛtioꝛ.qũq;i in tm ꝙ erꝰ caloꝛ
natur alis in totũ extinguit.et tunc nullo mo

do curari poteſt.qa moꝛtuo nulla potelt me⸗
dicina conferre.

Capitulmn. xxviij. Inti

.H piune negule quinti libꝛi· De aiboribus⸗

Tiber
Icet q̃dam arboꝛes deſiderãt aerẽ cali⸗
dũi.quedã frigidũ.⁊ plurĩe tẽperatũ.⁊ q̃
dam terraʒ pinguẽ.et q̃dam macrã.in hoc tũ
cõueniũt qꝙ oẽs terrã in ſuꝑficie ſiccã ⁊ in vi
ſcerib humectã requirũt Autũnali tꝑe arbo
rũ optet denudari radices. ⁊ aliqͥd poni leta

minis qð ꝑ pluuie fluxũ cooꝑtis radiciba ap
poꝛtetur.ꝙ ſi nimiũ ſabuloſa fuerit terra con
grue recipiet cretã.⁊ ſi nimis cretoſa ſabuluz

apponat. in pingui ſe dlo plus in exili minus.
Arboꝛũ ſtipites elenent᷑ a terra.plãte arboꝛũ

a tꝑe quo poſite fuerint vſq; ad trienniũ non

puteni. Ab adoleſcẽtia plantaꝝ vſq; ad debi
tũ cõplementũ eaꝝ ſollicite curãduʒ eſt vt ſti
pes in ramos.⁊ rami in vᷣgas.⁊ virge in fra⸗

gra fructifera diuidant᷑.ſuccedente aũt ſenez-

ctute recidat᷑ ab ea oĩs ſiccitas ⁊ ramoꝛũ ſuꝑ

fluitas.quã cũ fructibo neqͥt cõmode ſuſtẽta⸗
re.O mis arboꝝ putatio quãdocũq; a tꝑe ca

ſus folioꝝ fieri põt pᷣter gelidũ acumen vſq;

incipiũt pullulare. Attẽdere oꝑtet ne ſpuria

in arboꝛe nata aut iuxta ſtipitem ex radicib⸗
erũpentia dimittant᷑.ſed ea vſq; ab initio am

putari herbas q̃ ſuarũ radicũ magnitudie ar

boꝛibe obſunt plurimũ circa eas euelli opoꝛ⸗
tet. Si arboꝛ vermiculoſos pꝛofert fructus.
ſupꝛa radices terebꝛet᷑ truncus.⁊ in foꝛamĩe
quercinus cuneus infigat᷑.Cũ langueſcũt ar
boꝛes eis ablaqueaus alterius diſpoſitionis

circa eas terra ponatur.

Eanirnſum prir Inti⸗

piunt regule ſextilibꝛi Deoꝛtis.Et pmo de
gere terra ⁊ ſitu eoꝛum.

Rius deſiderat aere lberũ ? tempera—æ⸗†
mii.ᷣvel tẽperato pꝛoximũ.nã loca nimie
caliditatis aut ſiccitatis foꝛmidãt.niſi multꝭ

pluuijs vel irrigatiõibo adiuuet᷑. oca etiam
intẽperata moꝛtificãtis frigiditatis tollerare
nõ põt.⁊ in locis vmbꝛoſis nullius vel modi
ce vtilitatis exiſtit. Oꝛtus deſederat terrã me
diocriter ſolutã ⁊ humidã potius q; ſiccã.cre

ta em̃ eſt oꝛtis ⁊ eoꝝ cultoꝛib inimica.herbe

in minꝰ ſoluta terra nate in pncipio veris op
time cõualeſcũt.ſed in eſtate ſiccant᷑. Felix oꝛ
ti poſitio eſt vt ſupꝛa ſe riuũ habeat quo poſ⸗
ſit per cõuenientes ſulcos cũ opus fuerit irri

gari. Nã oꝛtus qͥ celo clemẽti ſubiacet.⁊ hbuz-

moꝛe fontano ꝑcurrit᷑ pꝛope eſt vt ſit liber.et
nullã ſerendi diſciplinã reqͥrat. Terrã deſide

ratoꝛtus pinguiſſimã. ideoq; in altioꝛi ꝑte fi
mũ ſemꝑ habeat.cuiꝰ ſuccus eũ ſponte fecun
det.⁊ ex eo ſemel quolibet anno ſingula oꝛto

VBndetimus
rũ ſpacia impĩguent᷑ cũ ſeri vel plantari debe
