pueocloꝝ.qm̃ hũiditatẽ eoꝝ exiccat ⁊ exaſpe
rat ſanis oculis h efficit qntomag infirmis.

eſt igi᷑ cõplexioni ſicce noxia.ſed eis qui ſunt

bumide cõplexionis aliqñ ꝓſunt ſi ſine coꝛti

ce coquant᷑. Item ydropicis valent.cũ coꝛti⸗

ce vo nocent nimis. ꝓpter ventoſitatẽ ⁊ infla
tionẽ quã faciũt.grãdis ⁊ noua melioꝛ eſt et

—.—

coquibilis ſᷣm cibũ ⁊ medicinã qᷓ; parua ve⸗

tus ⁊ dura. ſi cineri miſceat᷑ melius ſeruabit.

De Lupimis.

Vpini aut terras aut vineas im pignã
di aut ſemis colligendi cauſa ſerunt᷑.q̃
pma cauſa in vineis vel agris ſogunt᷑ de mẽ
ſe auguſti vel colleci vuis ſerẽdi ſunt. coope
riendi ligonibo vel aratro. deinde mẽſe aplis
vel maij cũ ad debitũ augmentũ peruenerint
euertẽdi.ſic etiã vineas ⁊ agros letamis mo⸗
re impinguãt ⁊ fecundãt.⁊ in agris tũc ſerat
miliũ ⁊ panicũ ⁊ tꝑe iuuãte frumentum et vi
neis qͥ dem magis letamẽ cõferũt qdð eis non
bene cõpetere dicit.qͥa conſueuit vini viciare
ſapoꝛẽ.ſerunt᷑ etiã opie poſt collectas meſſes
in ſtipulis vł fanalibo bis aratis.vel circa pᷣn
cipiũ auguſti.deinde mẽſe octobꝛis iuxta ter
rã ligonib incidunt᷑.et ꝑ ſulcos ponunt᷑ ſupꝑp

q̊ͥs ſeminato frumẽto vomere terra voluit᷑.et

ſic de vno gno optimũ efficit᷑ vbi etiã anno ſe
q̃nti iterũ frumentũ ſeri poterit vł ſiligo.pñt
etiã ſeri eodẽ tꝑe int᷑ panicũ in ſcᷣa eiꝰ ſarcu
latiõe qͥ collecto panico manebũt.vt agꝝ im

piguẽt frumẽtariũ ſ̃ᷣm modũ pᷣdictũ due coꝛ

be vel ples ĩ bubulca ponunt᷑.qͥ vᷣo ſeĩs colli
gẽdi cã ſerunt᷑ mẽſe octobrꝭ ⁊ nouẽbr debẽt
ſeri ⁊ coꝛbis vna bubulcãcõplet.limoſo agro
lupinꝰ nõ naſcit᷑.cretã foꝛmidat.⁊ exilẽ terrã

ac rubꝛicã diligit.lupini ſarculãdi nõ ſuntet

E iüj

£

ſarculati extinguunt᷑.qꝛ vnã tm̃ radiceʒ hñt.
nec hoc qͥdem deſiderãt.qꝛ herbas pᷣter auxi
liũ cultorꝭ affligũt.meſe iunij ⁊ iulij colligit᷑
⁊ ſtati ſi placuerit fert᷑ ex area.ſʒ ẽ ab hũoꝛe lõ
ge ponẽdus ĩ hoꝛreis.ſic em diutiſſime cuſto
dit᷑ maxie ſi granaria eiꝰ afflauerit fumꝰ aſſi
duus.Lupini vt ait ꝓYſaac calidi ⁊ ſicci ſunt
in ſcdᷣo gdu.⁊ eoꝝ aliꝰ eſt amarꝰ.qͥ ex natura
ſua talis eſt.⁊ hic medicĩe cõpetit.aliꝰ dulcis
⁊inſipidꝰ.qͥ ex młta moꝛa in aq̃ dulcoꝛat eſt
⁊ inſipidus factus.Farina lupinoꝝ cũ melle
valet cõtra lũbꝛicos.ad idẽ valet panis factꝰ
ex farina eius cũ melle ⁊ abſinthio poſitꝰ ſup̃ᷣ
ſtomachũ.⁊ meliꝰ ſi addat᷑ modicũ aloes.ea
dẽ farina appoſtemata maturat ⁊ rũpit.Lu⸗
pinus vt ait Auic.ſubtiliat capillos.⁊ abſter
Git pãnos ⁊ moꝛpheã ⁊ faciẽ.⁊ tũc maxie qn
decoquit᷑ cũ aqua pluuiali donec diſſoluat᷑
Quidã dicũt ꝙ farina lupinoꝝ capillos na
tos adurit. ⁊ exurgere alios nõ ꝑmittit.Yſaac
ait ꝙ ſi in aq̃ in qua dulcoꝛant᷑ ⁊ lotacinnicũ

abluant᷑ moꝛient᷑ dulcoꝛati vᷣo lupini nutri

mentũ groſſum eſt. ⁊ ad digerendum durum
ideoq; humoꝛes generat viſcoſos. .

Inũ deſiderat aerem tẽperatũ. et terrã
ſolutã et pinguẽ.et quãto pinguioꝛ fue⸗

rit tanto ipᷣius ſtuꝓpa erit groſſioꝛ quãto vᷣo

macrioꝛ tanto eiꝰ ſtuppa ſubtilioꝛ erit.ſed ex
eo parũ ⁊ bꝛeue in tali terra naſcet᷑. Huꝰ au
tẽ ſemiatiõe terrã ſatis macrari ⁊ ledi credit᷑.
ideoq; auxilo letaminis eget.ſi tale ſemen re⸗

cipere aſſueſcit.eiꝰ terra ante hyemẽ ſemel de

bet arari. vt glebe ꝓpt᷑ gelu ſeq̃ntis hyemis in
puluerẽ reducant.deinde poſt hyemẽ cũ pꝛi⸗

mũ poterit ſcdᷣa vice arabit᷑.de nde aſpgat᷑.?

iterũ arat᷑ quĩq; vel ſex vicibo inter oẽs.intan
tũ ꝙ q̃ſi in puluerẽ redigat᷑.ita tñ ꝙ pᷣma vi⸗
ce ꝓfundiꝰ aret᷑.ſecũda minꝰ pꝛofunde.⁊ ſic
ſemꝑ ꝓfundatio vſq; ad vicẽ vltumã minua
tur. deinde a medio aplis vſq; ad fineʒ eius.
ipſius eſt optima ſatio q̃ in ſummo terre fit
minus vno palmo.iterra ſuꝑ ſemen aratro re
uoluta.in cuiꝰ ſatione ᷣm moꝛẽ Allexandrie
ibi linũ optime pꝛocurat᷑.põt vnus bos vnũ

Oycere aratrũ.⁊ duo ſimul iuncti pñt ducere

duo.vt vnũ aratrũ per vnũ bꝛachiũ vel parũ
plus quodã fune ſequat᷑ ad pmũ.quoꝝ vnũ
quodq; habeat vnũ bubulcũ.qͥ aratrũ teneat
cõducet.Tres coꝛbes huius ſemis vel pa⸗

rũ plus ſufficiũt in bubulca.cui multũ ꝓde⸗
rit ſi talis ager expexet᷑ poſtq; fuerit ſemiatꝰ.
ꝙ ſi tẽpus fuerit magne ſiccitatꝭ ei valde pꝛo

derit ſi poterit irrigari.põt etiã ſeri ante hye⸗

mẽ in locis calidis.in qͥbus linũ natũ frigoꝛe

nõ ledit᷑:et tũc meliꝰ pꝛouenit in terra medio

criter cretoſa qᷓ; nimis ſoluta. nec ẽ neceſſe
ſit pinguis. ⁊ ꝙ vltra duas vices aret᷑. dũmo
do terra pulueriſet᷑ ⁊ cũ fuerit ſemĩatuʒ meliꝰ
eſt ꝙ cũ expexe ſolũmodo de qbuſdaʒ ſpinis

facto ſemẽ operiat᷑.meliꝰ etiaʒ eſt ꝙ hõ vnus

c(ũñ fune trahat expexem q; boues ꝓpter nocu
mentũ iumentũ.⁊ hoc eſt cuilibet homi faci⸗
le. Hec herba bis mũdãda eſt q̃ maxime ſuf⸗

focat᷑.ideoq; extirpandũ eſt anteq; circa linũ
inuoluat.licet ꝑ ibm ambulãdo ledat᷑ cũ ma
gnũ eſt.⁊ ideo mundat᷑.⁊ debet ante ſe mani

brus apperire.⁊ ireꝑ eũ optime eleua pãnis.
ſed cũ pᷣma vice mũdat᷑.qꝛ tũc paruũ eſt ⁊ cõ
culcatũ releuat᷑ nõ ledit᷑ ambulãdo ꝑ eũ.Col
ligit᷑ cũ maturo coloꝛe flaueſcit.⁊ eodẽ die ne

roꝛe tangat᷑ ſub tecto ponat᷑ in faſcibi.deinde
malleolis lignis excutiunt᷑ ſemia.⁊ ipᷣm linũ

ad maturandũ in aqua ponit᷑.in qᷓ quattuoꝛ

vel qͥnq; diebo ſi putrida ſit ſtetiſſe ſufficiat. ſi

aũt aqua nõ ſit coꝛrupta.vſq; ad ſepteʒ dies
ſtare in eadẽ opoꝛtet.vt putnifiat caro herba

lis.⁊ coꝛtex ex quo fit ſtuppa remanet incoꝛ⸗

4. .
— — — —— —W,U

— — —. —

—,
—

,— — — . — ——

dmi
rſ⸗
Wäoſe
t.ſcder
Habgg
diafe
nenne⸗
ſnade
denisin
maͤm⸗
aſogat
is intnn
Pmaw⸗
nde ? ſe

iminn
nez eilgs.
o teneft

hos vni
tducer
Dwparü

mütenen
isvelpa⸗
lci pe⸗
ſemiat'.
nalge pꝛo
miebee⸗
aüͤfnoore
mimedio
eneeſſeg
rel düno
mzne!
ſdnhins
ghöyms
peernoon
homifac⸗
moneſt⸗
Fanlii
edatcäm
mteſenmn
ni
fun
obali
vdeẽ dlene
ldeint
tiömlinn
qnatn⸗
nffan
tds
Ntincor⸗

Libe.

rupta.vel põt optime macrari hoc mõ vt me
diolanẽſes obſeruãt.cũ maturũ eſt colligit᷑ ſi

ne aliquibo herbis admixtis.⁊ in ꝑuis faſci⸗

culis ligat᷑ cũ herbis vł ſiligine aut vicijs vł

in campo ſiccat᷑ ⁊ q̃ntuʒ poteſt defenſet᷑ a plu

uijs.pꝛecipue dũ eit ſiccum. poſtea defert᷑ ad
domũ.⁊ ſub tecto ponit᷑⁊ ſeruat᷑ vſq; ad mẽ
ſem auguſti. donec ſu cõpleta trituratiõis ne
ceſſitas.tunc autẽ ſemel aufert᷑ ad aquã poꝛ⸗
tat᷑ et in ea ponat᷑.qc ſepe cũ particis ſubmer
gat᷑ vel ponderat᷑ buſdam lignis.vt optime
balneet᷑.et in ea dimittat᷑.per mediã diem tan
tũ.et ſic bene balneatũ reducat᷑ ad domũ ⁊ to
tũ ponat᷑ in cumulo iuxta murũ ſnb tecto.et
paleis operiat᷑.⁊ ſic q̃ttuoꝛ dimittat᷑ diebo.in
qbus calefiat vel macerabit᷑ et tunc cũ infri⸗
gidatũ fuerit vel tenerũ ac leue effectũ.vel ſe⸗
mina in ea remanẽtia incipiunt germinare.
vel ſtuppa eius a carne remota ꝑ ſe nõ toꝛque

tur. cõpleta erit maturatio.ettunc vnuſquiſ⸗

q; faſciculus diuidat᷑in tres vel in quattuoꝛ
manipulos magnos.⁊ cũ ipſo ligno ligent᷑
et in area optime exſiccet᷑⁊ reponatur.poſtea
poterit quolibet tẽpoꝛe operari vt moꝛis eſt.
Erit autẽ ſignũ tẽperate maturationis.quã
do macerat᷑ in aqua cum tactu molleſcit adeo
ꝙ omnẽ rigiditatẽ amiſerit. cognoſcit᷑ etiam
ſi ex eo aliquid extrabat᷑ de aqua/⁊ ſiccatum
ꝓbetur.ſic caro herbalis a ſtuppa facile ſepa
rat᷑ Meruntamẽ ſi minus qᷓ; expedit macere
tur erit ſtuppa foꝛtioꝛ ⁊ albioꝛ.ſed nõ perfecte
ſeparabit᷑ caro herbalis,et erit durioꝛ ad fi⸗
landũ.deinde optime leuet᷑ ⁊ in aqua excuti
tur et ad ſolem ſiccatur.cũ autẽ ſiccatum fue

rit concutit᷑ malleolis ligneis vt eius caro rũ

patur.et deinde ad ſolem calidũ ponat᷑.et cuʒ
fuerit calefactũ in pannis calidis in domo ſi
mul ponit᷑.⁊ cũ per aliquas hoꝛas ſic ſteterit
gramolat᷑.hoc enim modo mundat᷑ optime

nec ſtuppa rũpitur gramando. quod fieret ſi

ſtatim gramarent᷑ cum eleuarent᷑ de ſole.

ſi tempus fuerit humidũ cum multis pãnis

madefactis ad ignem pᷣparatur gramẽ.dein
de ſpatulis eius mundificatio cõpletur. dein
de pectinatur ⁊ filatur. Virtus ſeminis lini

ſcoðm Auicennã pꝛoxima eſt virtuti ſeminis

fenigreci. Calidum eſt in pꝛimo gradu. men
ſuratum in humiditate ⁊ ſiccitate.ſi ſumatur
cum melle ⁊ pipere mouet coitum.

De Oꝛdro.

DU

*

Radeũ tollerat oẽm aerem. et deſiderat
terrã pinguẽvt optĩe pꝛoficiat.⁊ in me
diocri etiã pꝛouenit.⁊ patenti magis q; vm⸗
bꝛoſo loco letat᷑. His tẽpoꝛibus ⁊ eodẽ mo⸗
do vt triticũ ſerit᷑et ſeptẽ diebo ſub terra mo
rat᷑.⁊ cũ egreditur vt ait Varro.legumĩa vᷣo
quinq; diebo pꝛeterq; faba.ſeri etiam ab Al⸗
berto dicit᷑ in pꝛincipio veris.⁊ vtrunq; fieri
poſſet.ſed huiꝰ ſatiõis meſſis tardius ad ma
turitatẽ peruenit.Oꝛdeum tamẽ margolum
qð Bononie margola vocaĩ:ſerit᷑ toto menſe
marcij.et in ncipio apꝛilis.et menſe iulũ eſt
maturũ. Item inuenit᷑ oꝛdeũ quod in tritura
tione mundat᷑ vt frumentũ.⁊ iſtud eodẽ tem

poꝛe ſerit᷑ quo frumentũ.in ſeminãdo coꝛbis

vna bubulcã perficit:colit᷑ ꝛ⁊ mundat᷑ vt fru⸗
mentũ.⁊ maturat᷑ modicuʒ ante ipᷣm.ideoqʒ;

eius meſſis pꝛimo recipit᷑.q̃ conſumenda eſt
anteq; grana refractis ſpicis lapſa decurrãt.

qa illis velut triticũ folliculis veſtiunt᷑.eius

culmos quos pignoꝛes dicimꝰ in agris ali⸗
qᷓ; diu iacere ſinamꝰ. qa hoc modo grãdeſcit
et triturat᷑ vt triticũ. Oꝛdeũ ſᷣm yſaac ? Aui

cẽnam frigidũ eſt ⁊ ſiccũ in pᷣmo gradu.vir⸗

tutẽ habet mũdificatiuã ⁊ excolatiuã.plus ta
men faba deſiccat, ꝓpterea ab inflatiõe libe

Ciii

Tertius Fob. exx.

Liber

rat Oꝛdeũ ⁊ triticũ nutribilioꝛa ⁊ laudabi⸗

lioꝛa ſunt ceteris granis.ſed oꝛdeũ citius di⸗
gerit᷑ et ideo de membꝛis citius diſſoluit᷑.fru
mentũ vᷣo tardius digerit᷑.⁊ tardius a mem⸗

bꝛis diſſoluit᷑. Galienꝰ de oꝛdeo ⁊ faba ſcoᷣm

medicinã dicit oꝛdeũ ⁊ fabã quoniã tẽpera⸗
mento vicina ſunt.in multis ſcdõᷣm medicinã

locũ habẽt.ſicut cera ⁊ oleũ in cathaplaſma⸗

tibus fit de oꝛdeo confectio vtilis.elixat᷑ oꝛ⸗
deũ pꝛius aqua.poſtea aſſatur. deinde farina
ſacta cũ ʒuccaro cõficitur.hoc in eſtiuo tem⸗

poꝛe ad ſtomachi ⁊ epatis refrigeriũ valet.ad

ſitim etiã valet cũ aqua temperatũ.ſiue groſ⸗
ſum vt cũ cocleari edat᷑ſiue liquidũ vt biba⸗
tur.Ex eo ptiſana conficithoc modo. vt coꝛ

tex auferri poſſit menſura oꝛdei ſumat᷑na.

aque nouẽ.⁊ tam diu coquat᷑ donec redigat᷑
ad vnã.⁊ colatũ potui detur.hoc valet ad ſa⸗
nitatẽ cuſtodiendã. coꝛpuſq; humectat. ſi coꝛ

pus refrigerari plus appetat.parũ acceti mi⸗
ſceatur.vel addat᷑ ſemen papaueris albi.pti⸗

ſana ſanis crebꝛo vſu clariſſimũ ⁊ perfectiſſi

mũ ſanguinẽ generant.nec minꝰ q́; panis nu

trit.que ſanis dandaeſt. infirmis vᷣo diuer⸗
ſis modis pꝛout cuiuſq; expetit infirmitati.
Si enĩ velis ſitim ⁊ epatis caloꝛẽ extingue⸗
re.bibe ſupꝛa dicto modo. Si excolatiuũ et
mundificatiuũ ptiſanũ habere voluerꝭ cum
coꝛtice coque. Si laxatiuuũ ⁊ refrigeratiuũ
cocto in mane ſuppone mel violaceum. Si
pꝛopter epatis opilationẽ illud velis accipe⸗
re.cũ eo coque ſimul radices appij et feniculi.
et accipe illud cũ oxiſiccaria. Alij autẽ dicũt
ꝙ ptilana fit hoc modo.Oꝛdeũ mũdatũ de
coquat᷑ multũ bene inaqua ⁊ colatur per pã⸗
nũ.farina ſic fit.oꝛdeũ bene mundatũ in mo⸗
la ponit᷑ ⁊ teritur. mola tamẽ aliquãtulũ ſub
leuata vt groſſam operetfarinã. farina talis
cocta in aqua diu.eſt optimus cibus febꝛici
tantibo.et pᷣcipue laboꝛantibo in apoſtemate
ſpiritualiũ. Auicenna dicit ꝙ habet pꝛopꝛie⸗

tates dictas de ſiligine. Item ſi fiat linimen⸗

tũ ex eo cũ acceto foꝛti.et ponit᷑ emplaſtri mo
re ſuper ſcabiem vlceratam ſanat eam. Item
fit ex eo emplaſtrũ cum ciconijs ⁊ acceto ſuꝑ
podagra.⁊ pꝛohibet fluxũ ſuperfluitatuʒ ad
iuncturas.⁊ aqua eius cõfert egritudinibus
pectoꝛis.⁊ quãdo bibitur cũ ſemine feniculi
facit habundare lac.et aqua eius eſt infrigi⸗
datiua et humectiua febꝛiũ.in calidis quidẽ
Puta.in frigidis cũ appio ⁊ feniculo.

Tertius

Ilica eſt notiſſima. eius quidẽ duplex

eſt maneries. eſtem̃ quedã rubea.q̃dam
alba. Item inuenit᷑ tercia ſpẽs que eſt albioꝛ

milio.⁊ iteꝝ quedã in herba multũ excreſcit.

quedã parũ.et rurſus quedam diu moꝛat᷑ in

agris vt longa.q̃dam in paucis maturat᷑ die

bus vt miliũ.⁊ hec eſt que in herba parũ cre

ſcit vt miliũ.Terrã deſiderat valde pinguem

et cretoſam q; ſolutã.⁊ eã valde macrat pꝛo⸗

pter multũ nutrimentũ qð querit.⁊ locis q̃ſi
paludoſis letat᷑.ibiq; optie puenit cũ pꝛio re

ducunt᷑ ad cultuʒ. Nã nima pĩguedine talis
loci frumẽtũ ⁊ ſaba periret ĩ eo.niſi pᷣmo ꝑ ſa
tionẽ milici ſuꝑflua pĩguedo cõſumeret᷑ Se
rit᷑ in paſtinata terra ⁊ in ſolida.põt etiaʒ ſeri
ꝑ ſulcos fabarũ.⁊ vbicũq; rare nate fuerint
in ſcdᷣa ſarculatiõe.ipſarũq; fabis eradicatis

erit de vno ſarculãda. In tẽꝑato aere circa fi

nẽ marcij ⁊ initiũ mẽſis aplis.⁊ parũ ſemĩs
ſcʒ octaua coꝛbis ſufficit ad cõplẽduʒ bubul
cã.in calido vᷣo maturiꝰ.⁊ in frigido ſeriꝰ eſt
ſerenda. ſed ea qᷓ ꝑua eſt toto tẽꝑato tꝑe q mi
liũ ſerit᷑ ſub t᷑ra põt ſeri.qꝛ tãtundẽ moꝛat᷑ in
agris.circa.xv.vel.xx.diebo ſemen eiꝰ ſub ter
ra moꝛatur anteq; naſcat᷑.et natũ licet ſit par

ua milica tñ runcatur circa ſinẽ aplis ⁊ ini⸗

duplex
cnqdam
ſſtalbioꝛ
crcreſt,
Wmoratin

unt die

1parüae
pingven
aapeo⸗
1basqj
piite
dineuls
omno
nert
teiqzſ
efuenint
icns
rancaf
üſenis
zbubul
ſaet
em
orakin
ſuber
ſiter
tin⸗

tiũ menſis maij. ? tũc ipſa herba ablaqueat᷑.
vt melius germiet ⁊ pullulet a radice.deinde

mẽſe iunij ſarcit᷑ ſiue runcat᷑ ſcdᷣa vice.⁊ tunc

circa ipᷣius herbã terra cumulet᷑.vt a caſu me

lius defendat᷑ Et ſolo mẽſe auguſti vel ſeptẽ

bꝛis colligit᷑.eis iuxta terras inciſis.⁊ poſtea
ꝓpe panocas ſi melogaria bꝛe voluerit. ſi vo
eis nõ eges partic flectit᷑. ⁊ panoce incidunt᷑
⁊ ĩ faſciculis ligant. melogarijs ſuꝑ radices
in cãpo relict.Et in bubulca mediocrꝭ mili
ce circa ſedecim coꝛbes pꝛoueniẽt ſiccãda eſt
ꝗᷓntũ põt.poſtq; equabo fuerit tritura vel vir
gis ⁊ in loco reponẽda ventoſo quãtũ poteſt
aperta nec nimiũ adunata calefiat ⁊ coꝛrum
pat᷑ melegaria cõpetunt ad claudẽda tiguria
7 vias tepoꝛe luti ſternẽdas.⁊ cõpetũt igni et
clibanis faciẽdis cũ fuerit exſiccata.⁊ plãtas

ſalicũ inuoluẽdis ne excoꝛient᷑ a beſtijs.et ne
ſole vꝛant᷑ eſtiuo Semẽ milice bonus cibus

eſt poꝛcis ⁊ bobo ⁊ equis dari põt.⁊ hoĩes eo
tẽpoꝛe neceſſitatꝭ vtunt᷑.⁊ ſole cũ alijs granis

in pane ⁊ pcipue ruſtic qui ↄtinuis laboꝛib⸗

exercent᷑.⁊ eſt frigidũ ⁊ ſiccũ.⁊ generat melã

colicũ ſanguinẽ. Itẽ inflatiuũ eſt ꝓpt᷑ ſuuʒ põ

dus facit deſcendere cibum quem in ventre

inuenerit.

Tertius Fok. xxxf.

Jliũ notũ eſt.cuiꝰ duplex eſt maneries.
quoddã ſcʒ qð circa tres mẽſes moꝛat
in agro.⁊ aliud qð maturitateʒ recipit in.lx.
diebo poſtq; fuerit ſemĩatũ.terram deſiderat
valde aratã ſolutã ⁊ pinguẽ. Nã in zabulo æ
arena ꝓuenit dũmodo ſolo irriguo ⁊ humi-⸗
do celo ſerat᷑. Hã ſiccũ ⁊ argilloſuʒ foꝛmidãt
agrũ.⁊ terre in qua ſerit᷑ pinguedinẽ valde cõ
ſumit.ſeri etiã põt ꝑ ſulcos fabaꝝ.⁊ int᷑ ipſas
vbi rare fuerint inſerat᷑ in ſecũda ſarcu latiõe.
ſi terra fuerit ſoluta vel media vel cretoſa.q
euulſis fabis ſarculãda erit mẽeſe aplis maum
⁊ iunij ſeri põt. Palladius vᷣo dicit ⁊ cũ eo cõ
coꝛdat experientia ruſticoꝝ.ꝙ ſerat᷑ miliũ de
menſe marcij.⁊ erit maturũ in meſe lunij.ex
quo pꝛobabilit᷑ ſequit᷑.ꝙ ſi terra ſit bene pin⸗
guis poterit in eadẽ eſtate iterũ ſemiari. Coꝛ

bis octaua ꝑs ſufficit in bubulca.herbis pio

pterea liberat᷑ aſſidue. maturũ eſt cũ totũ al-⸗
beſcit. ab auiculis nõ multo laboꝛe defendF=.
cũ ſiccatũ eſt in vaſcis ligatũ erigat᷑ad ſoleʒ.
ibiq; ꝑ duos aut tres dies moꝛet᷑. deinde poꝛ
tetur ad areã.⁊ ſtatim trituret᷑.ne ſi in magnũ
poꝛtet᷑ aceruũ calefiat ⁊ coꝛrumpat᷑. nõ bene
ſiccatũ ſtatim calefit ⁊ coꝛrumpit᷑.optime õ

ſiccatũ eo triturato ſiccet᷑ optie anteq;ᷓ poꝛte᷑

ad hoꝛreũ.optime pᷣo ſiccũ lõgiſſimo tꝑe ſer⸗
uat᷑.⁊ qͥdam colligunt ſolũ ſpicas ſiẽ̃ in pani
co ſeruat. Miliũ ſcõᷣm yſaac frigidũ eſt in
mo gradu.ſiccũ in ſcdᷣo gradu.teiat᷑ hoc leui
tas ⁊ cõcauitas eius ⁊ viſcoſitas ⁊ vẽtoſita⸗
tis habundantia.minꝰ nutrit ceteris granis
ex q bus fit panis.gratia tamẽ ſiccitatis con
foꝛtanuũ eſt ſtomachi ⁊ alioꝝ membꝛoꝝ coꝛ
poꝛis diureticũ eſt.⁊ idem aſſat᷑ ad ignẽ.⁊ ad
coꝛroſionẽ doloꝛẽq; ventris calidũ ſupponi
tur. Cauſa ſue ſiccitatis ⁊ nutrimẽti nimiũ
nõ eſt accipiendũ ab his qͥ carnes ſuas aug⸗
mẽtari ⁊ impinguari deſiderant.nec ab eis qͥ
in coꝛꝑibolaudabilẽ ſanguinem generari vo
lũt.ſed tũ a qͥbus refrigeratio aut cõfoꝛtatio
bumoꝛũ ſuperfluoꝛũ deſiccatio appetitur.

De Pannito.

Annicũ deſiderat eandẽ terrã ⁊ aerem
quẽ milium.⁊ eiſdẽ ſeritur mẽſibo.⁊ eo⸗
dẽ modo.⁊ tantundẽ ſeminis requirit᷑ in bu⸗
bulca.⁊ eodẽ modo herbis ſepe mundat᷑.qð
etiã inter fabas ⁊ faſeolis ⁊ in vineis cõgrue
ſeri põt ſcdᷣm doctrinã de milio traditã. Eſt
etiã quoddãpãnici genus qð in ꝑuo tꝑe reci
pit complementũ. et iſtud congrue ſemiatur
poſt meſſes completas in ſtipulis bis vel tex

Liber

aratis et glebis cõfractis in qbus optime ꝓ⸗

uenit.niſi tẽpus fuerit eximie ſiccitatis. Paz⸗

nicũ ſcdᷣm yꝓſaac in foꝛma ⁊ natura ſimile eſt

conſtipat. Accipit᷑ diuerſis modis.et per eo

rũ diuerſitates actionẽ ſuam mutat.quocũq;

tamen modo accipiat᷑ melius eſt milio. Co⸗
quitur autẽ ſepe aut cũ pinguedine.aut cum

oleo.ſepe cũ lacte capꝛino vel amigdalo.⁊ co

ter induratis.luna decreſcente.poſtq; multũ·
pꝛoceſſerit in defectu. frigidum eſt in pꝛimo

ctum qͥdem cũ oleo aut cũ pinguedie laudaz⸗-

bilius eſt.quonia ſiccitatẽ ſuã amittit.et ſapo
roſitatẽ bonũqʒ nutrimentũ acquirit.et con⸗
ſtipationẽ perdit.cũ lacte vᷣo coctũ laudabili
us:ceo qð cum aqua ſola coquit᷑. Sed coctio⸗

nis c maqua duo ſunt modi.coquit᷑ enim vt

integrũ.aut mola fractũ.integrũ ablato coꝛti
ceæe coquit᷑.vt in vna panici menſura.xv.aque
ponant᷑.Item coctũ groſſum eſt ⁊ad digerẽ⸗

dum durũ.ſed nõ eſt ventris cõſtipatiuũ.qͥa

ꝓpter ſuũ põdus ad inferioꝛa deſcẽdit.Ho⸗
la tritũ coquit᷑.ita vt farine mũdate decies tã
tũ aque ponat᷑.poſtq; bis vel ter bulierit di⸗

gitis fricet᷑ et colet᷑.et colamentũ ſuſceptũ do

nec dureſcat excoquit᷑. ſicq; cõmedi vtile eſt.

et ceteris ſubtilius digerit᷑. quia facilius.ma

gis vo ſtipticum.

“ ðl *
2

Tertius

Iſum ⁊ ropellia ſuntalba ⁊ gro ſſa. ꝛ ſe

minanĩi de menſe ſeptembꝛis ⁊ octobr⸗
et ianuarij et febꝛuarij. vt puto meliu s inter
ra facili ⁊ ſoluta.loco tepido.et aura humida
Due partes coꝛbis in bubuła ſpergu nt᷑.⁊ col

ligi habet ſiliquis exſiccatis et granis foꝛti⸗

gradu.et temperatũ inter humiditatẽ et ſicci
tatẽ.coꝛtex eius ſtipticus eſt.coꝛtice ergo mũ

datum laudabiles generat chimos.nec infla

tionem aut ventoſitateʒ facit ſicut faba.etad

vävſum edendi bonum eſt in eſtate in calida re

gione.

R

N

Pelta nota eſt. eius quidem diuerſita⸗

tes ſunt:quia q̃dã eſt grauioꝛ.⁊ hec me
lioꝛ.quedam vᷣo leuioꝛ.et hec deterioꝛeſt.ae⸗

rem deſiderat qualem frumentũ et terraʒ.ſed
melius defendit᷑ a macra qᷓ; frumentuʒ.et in
creta ⁊ in patenti campo optime ꝓuenit.Et
his tꝑib ſerit᷑ qͥbo frumentũ.⁊ eodẽ modo.ſʒ
due coꝛbes ĩ bubulcã ſerunt᷑.cũ ex frumento

oeb
ftun
men
dem

ſlese

liur
ni⸗
tür
le⸗
ſop
ſheun
dicn

clin
turn
üd
ſean

ſati
tur.

aſſe

1 3
Uhni .
NRTT

hlis forz⸗
ſcß muti
rinpemn
ömcine
uſihagag
cee

coꝛbis vna ſufficiet. Colitur ⁊ mundat᷑ ſicut

frumentũ.metitur autẽ immediate poſt fru⸗
mentũ.cũ poſt ipᷣm modicũ maturetur.⁊ eo⸗

dem modo triturat᷑.veruʒ ſeꝑata paleis plu
ries creſcatur.id eſt virgis ſemen eius percu⸗

itur.vt ab ariſtis mundet᷑. Temꝑate quali⸗
tatis eſt.et equis bobus et ſimilibo pꝛebetop

timũ nutrimentũ.ſed ⁊ homĩes vti ea cõmo⸗

de poſſunt.quia eius panis temperatus eſt ⁊

valde leuis.⁊ ideo ſi tres ꝑtes ſpelte cuʒ q̃rta
parte miſceat᷑ fabarum.ex ſi uperflua grauita
te fabarũ et multa leuitate ſpelte fit panis ſa

tis pulcer et bonus.⁊ familijs cõueniens. ſi

in eius artificio diligentia obſeruet. que ſuß̃
dicta eſt in pane frumenti.

— E

NWRWRN

NN

uer ſitates.aerem cõmunẽ cũ frumento
deſiderat.et frigidioꝛẽ tollerat vt alpes.quia

citius maturat᷑.in nemoꝛibo em̃ alpiũ mũdã⸗

cur menſe iunij ⁊ maij om̃es ramuſculi arbo
rũ.deinde cũ ſiccati fuerint incidant᷑ de men
ſe auguſti.⁊ ſopant᷑ quaſi in cinereʒ tm̃.⁊ in
cis ſemĩat᷑ ſiligo q̃ optime ꝓuenit anno illo.
deinde vſq; ad ſeptẽ quieſcit annos.et eadeʒ
ſatio denuo iterat᷑.ſed vbi non ſunt nemoꝛa
herba cũ ſuis radiciboet modico terre incidi

tur.et exſiccata cõburit.in cuius cinere ⁊ pul
uere ſitigo poſtea pꝛefato tẽpoꝛe ſeminatur.

Iligo nota eſt. et eius quidẽ nõ ſunt di

Tertius Feo. xxxij.
et circa octo annos qͥeſcit.et idẽ opus poſtea
iterat᷑. Terram deſiderat ſolutã et ſabuloſam

et in pingui et patenti cam po mollioꝛ pꝛoue
nit.Et his tempoꝛibo qbus frumentuʒ ſerit

cõuenientius tamẽ anteq; vel poſt. Una qui
dem coꝛbis ſufficit in bubulca. Colit᷑ ⁊ꝛ mũ⸗
datur ſicut frumentũ.octo diebo floꝛet circa fi
nem apꝛilis ⁊ initiũ maij locis temperatis.

quo temꝑe tangi a cultoꝛe nõ debet.et q̃dra⸗

ginta diebus depoſito floꝛe grandeſcit vſqʒ

ad maturitatis euentũ. Maturat᷑ ⁊ metit᷑=an

teq; frumentũ.et triturat vt ipᷣm frumentum
Eius quidem ſubſtantia eſt tenax et viſcoſa
valde.⁊ ideo cõuenienter miſcetů cum millica
milio faba:et ſimilibs ad panẽ quẽ pꝛo labo⸗
ratoꝛibo et familijs faciendũ.qꝛ cõiungit ⁊ cõ
glutinat paſtas eoꝛum.que per ſe cocto pane
retineri non poſſunt.ſed frangunt᷑ et terunt.
ſiligine vero ſola in pane vel nunq; vtimur.
Auicẽna dicit ꝙ eſt de natura oꝛdei.ſcʒ frigi
da et ſicca in pꝛimo gradu.eius nutrimentuʒ
eſt minus nutrimẽto tritici.et eius aqua frã
git acuitateʒ humoꝛũ.et ſimiliter farina eius

ſuper pannũ ponit᷑.et epithima eius caliduʒ

accipit᷑et fit ex ea decocta ſicut ſoꝛbitiões cũ
pice et calophonia emplaſtrũ ſuꝑ apoſtema⸗
ta dura.et cum ſolo furfure ſuper apoſtema⸗
ta cali/ial. H
De Bicia.
Icia dupliciter vtimur.aut ſemis colli
gendi:aut pabuli ſecandi cauſa. eſt eni
optimus cibus equis ⁊ bobus herba eius ⁊
ſemen eius.ſerenda eſt de menſe ianuarij ⁊ fe
bꝛuarij nõ in auroꝛa quãdo ros eſt. ſʒ quãdo
ſol abſoꝛbuerit roꝛem.quoniã compertuʒ eſt

viciam roꝛem ſuſtinere nõ poſſe.ſed euaneſce

re virtutẽ ipᷣius.habzʒ hoc vicia pꝛopꝛiũ quia
viridis meſſa ſi cum eo ⁊ quod in terra rema

net ager ſtatim aretur letaminis moꝛeterram
impinguet.ſi autẽ exaruerint radices eiꝰ an⸗

teq;ᷓ terra aret᷑ ſuccum aufert ab agro.
Finit tercius liber feliciter.

Liber

Intipit liber quartugs

.

vcilitate fructus ipſarum.

De vitibo et vineis et cultu earũ.ac natura et

Aperius in libꝛo ſcðo mul
ta de natura ⁊ cultu vitis di

cta intelligunt᷑.cũ de natura

plantarũ ⁊ rebus cõmunib

cultui cuiuſiibz generꝭ agro
rum generali ſermone dice⸗

tet. Nũc vᷣo in hoc quarto libꝛo de natura ?
cultu vitis ⁊ vinearũ.et omni vtilitate fructꝰ

carum ſpecialiter eſt agendum.

Capitulũ pꝛimu. De vi⸗

te quid ipa ſit.et virtute folioꝛum eius.⁊ la⸗

chrima eius.

Itis apud nos nota eſt.ſed in frigidiſ⸗
ſlſiimis regioniby in qbus viuere nõ po⸗
teſt ignota.ideoq; dicamꝰ ꝙ eſt q̃dam humi
lis arbuſtula multum toꝛtuoſa nodoſa ⁊ ſca
bioſa.latiſſimos habẽs poꝛos:⁊ magnã me⸗
dullã.et frondes latas ⁊ interciſas.q̃ ſine pu
tatione ⁊ paloꝛũ aut arboꝛũ auxilio diu viue
re ⁊ cõmode ſtare nõ poteſt.⁊ eius qͥdem fru⸗
ctus eſt vua.ex cuius ſucco fit vinũ pᷣcioſiſſi
mus liquoꝝ.folia vitis ſunt multũ medicia⸗

Quartus

„.
3

cta. caloꝛẽ febꝛilẽ refrigerant. eſtuationẽ ⁊ tu

pꝛegnantẽ adiuuat.ſomnũ pꝛouocant.et cere
bꝛũ cõfoꝛtãt.Eius lachrima potata ſepe cal
culos frangit:vt dicit dya.viſum acuit.lipi⸗
tudinẽ oculoꝝ tollit. moꝛſiba venenoſis ſuc⸗

currit.⁊ ventrẽ ſiſtit.cinis ciꝰ valet ad pᷣdicta

cũ ſucco rute vel nuce ⁊ oleo admixtus.ſolini
us aũt dicit ꝙ folia vitis doloꝛẽ capitis am

putãt.inflationẽ ſedant.⁊ cũ farina oꝛdei cali

dã arteticã curãt. diſſentericos valde iuuãt.
ſi eoꝝ ſuccũ bibant patiẽtes. Coꝛtex vitꝭ ⁊ fo

lia arida vulnerũ ſãguinẽ ſedãt.ipᷣmq; vulnꝰ

cõglutinant ⁊ ſanant.Cinis coꝛticis ꝑ ſe pi-

los ablatos reſtaurat ⁊ multiplicat.

Capit

rum diuerſitate.

⁊ diuerſas cõſuetudines regionũ. Nã

quedã cũ auxilio paleaꝝ ⁊ particaꝝ in oꝛdie

fiũt.⁊ hoc duob modis.vno qͥdem modo vt
cuilibet palo ſit vitis.⁊ ſic fiũt in plurnibo ꝑti⸗
bus lombardie ⁊ romandiole.⁊ hoc qͥ dẽ mo

do in exili terra trib plãtent᷑ pedib diſtãtes
quaq; verſuʒ in pĩgui vo quattuoꝛ.in medio

varigs

moꝛẽ ſtomachi cathaplaſmata mire ſedant.

. n.
7 . 4
— 6
S ,. 4 * —
»* /. — 4
ð

e
lden
Nretcge
ſcet

oſc⸗.

acn

n

Pise
ceicli

ge innit.
rvi ſo
VuInen
ſe ⸗

Unn

Liber

cri tribus ⁊ ſemis. Alio vᷣo modo vt vna vi⸗

tis ſuper multos palos ⁊ particas extendat᷑.
et ſic fiunt in pluribo partibo marchie antoñ.
et hoc quidem modo plantant᷑ diſtantes.cõ⸗
ſiderata pin guedine ⁊ exilitate terre.adeo q;

ſpaciũ vniuerſum poſſunt congrue opperire.

et hec quidẽ tantum ligonibus colũtur.niſi
fuerint alte et plurimũ diſtantes. Rurſus qᷓ⸗
dam fiunt vt arbuſtule moꝛe pꝛouinciali.q̃s
ſine pali auxilio ſtare conſtat. et hec quidem
gut fiunt per certas acies adeo ab inuicẽ di⸗
ſtantes ꝙ arari poſſunt et diuerſis ſeminib⸗

ſeri.aut eque diſtãtes vndiq; ꝙ arari nõ poſ⸗

ſuunt.⁊ hoc quideʒ modo tribus diſtant pedi⸗
bus. aut minus vel amplius.ſcom ꝙ fuerit
letum aut exile ſolum in quo plantant᷑. Que
dam etiam fiunt in aciebus cũ palis ⁊ parti
cis aut in foꝛma ꝑgularioꝛũ paruoꝛũ.quea
parte ſtipitis ſint depꝛeſſa.⁊ ab oppoſito ele⸗
nata. ⁊ hic modus a quibuſdam mutine et in
alijs locis pluribus.et maxime in oꝛtoꝝ ſpa
cijs obſeruatur. Quedam vinee fiunt cũ ar—-
buſtulis ad hoc foꝛmatis ꝑ agros.plus vel
minus eque diſtatibus ſcdᷣm ꝙ magis et mi
nus de vino vel de tritico paterfamilias op⸗
tauerit. Mediocris tamen modus diſtan-

tie.ſedecim vel viginti pedũ habetur. et iſte

modus maxime apud mediolanũ ⁊ in illis
partibus obſeruatur. Quedam plantant᷑ in
ripis foſſatoꝛum cum fiũt aut per agros iu⸗
xta magnas arboꝛes.vt eas que ſunt ĩ agris
aut ripis opꝓperiant et fructificent.et hic mo⸗

dus plurimũ obſeruatur in partibus ytalie.

et iterum ſupꝛa dictis vineis que in oꝛdinibb
fiunt:quibuſdam ponunt᷑ pali et partice.qui
buſdam vero pali aut fraſcones loco ipſoꝛũ
ſolũmodo.⁊ ſermentis in quattuoꝛ vel in du
as tantũ velut partice extenduntur ⁊ ligãtur.
et hic modus apud terdonam ⁊ cremonam
et piſtoꝛium pꝛecipue obſeruat᷑.⁊ quedam ſi
ne adminiculis iacere ſinunt in terra. quod
pꝛo ſola indigentia vel neceſſitate pꝛouincie
faciendũ eſt.⁊ hoc maxime poteſt in monti⸗
bus valde aridis tollerari.vbi vue nõ putre⸗
ſcunt in terra iacentes.ſed a ſole nimio feruẽ⸗
te ſeruantur.

Capitulu.iij. De diuerli⸗

tate generum vitis.

Juerſitates geneꝝ vitis młte ſunt. Nã
qᷓdã valde timẽt nebulas ⁊ pꝛuinas.qᷓ⸗
dã parũ.et q̃dam timẽt ſiccitatẽ ⁊ vẽtos.⁊ qᷓ⸗
dã eas facile tollerãt.⁊ quedaʒ valde fecunde
ſunt.quedã parũ.⁊ q̃dam vites ſunt q̃rũ fru
ctus cito maturat᷑.quedã tarde.⁊ q̃daʒ valde

fructũ ſuũ in floꝛe perdũt.⁊ quedã non. Et qᷓ
dã melumie fructu pᷣuant᷑.quedã fructũ ſuũ

ab eo defendũt.⁊ quedaʒ facile vẽtisrũpunt᷑

qᷓdam adeo tenaces exiſtunt. vt ab eis facile

nõ ledant᷑.Et qᷓ̃dam timẽt pluuias.et quedã

nimiã ſiccitatẽ.⁊ q̃dã ſunt ſpiſſos nodos ha
bẽtes. quedã eaꝝ gẽmas ꝑ longa internodiã
diſtulerint. ⁊ q̃dam ſunt groſſos ⁊ lõgos faci
entes palmites.quedã ꝑuos.Et quedaʒ ma⸗
gnã medullã faciũt.⁊ qdam paruã Etq dam

frondes valde faciũt interciſas.q̃dam parũ.

Etquedã rotũdas ⁊ cõtinuas. Et quedã fa
ciũt vuas albas.q̃daʒ rubeas.q̃dam nigras.
⁊ quedã faciũt botriones multos ⁊ ꝑuos.q⸗
dam paucos ⁊ magnos.et faciũt grana cal⸗
loſa.quedã mollia. ⁊ quedã durũ coꝛticẽ gra

noꝛũ.quedã ſubtilẽ ⁊ tenerũ.⁊ qdam faciunt
grana valde pulcra ⁊ lucida.q̃daʒ obſcura.⁊
qdam dulcia.quedã acra.Et q̃dã faciũt vua
ſeruabilia.q̃dã coꝛruptibilia.qᷓs oẽs diuerſi⸗

tates facile videre põt vir induſtei texpins⸗

Pecies vitis valde młliplices inueniũ
tur.⁊ ipſarũ multe diuerſis noib in di⸗

uerſis pꝛouĩcijs ⁊ ciuitatibo apellant᷑. Sed

quoniã ex eis quedã ſunt melioꝛes.⁊ quedã
minꝰ bone.pmo melioꝛes ⁊ eaꝝ bonas cõdi
tio nes aperte ſcribã.⁊ eaꝝ pona noia.dein⸗

de bꝛeuit᷑ dicã de alijs minus bonis. vt habi
ta vtrarũq; noticia ſciant volẽtes plãtare vel

inſerere.vineas eligere melioꝛes.dico itaq; ĩ
pmis q' eſt quedaʒ ſpẽs vneqᷓ vocat᷑ſclaua q̃
ſatis tarde pullulat.⁊ eſt alba vua q̃ſi rotun⸗

dũ habẽs granũ.⁊ faciẽs mediocrit magnos

⁊ ſpiſſos botriones.⁊ foliũ mediocrit᷑ interci

ſum.⁊ in q̊libet ſarmẽto etiã i veteni nato du

os vel tres vel q̃ttuoꝛ ⁊ qnq; qũq; botros ꝓ
ducit.⁊ tãta eſt duricies ligni eius.q; ſermen

tes nõ flectunt᷑ inferius. ꝓpter vuaꝝ põdus.

vnde vltra modũ ramulos implet.et vua eiꝰ
eſt valde vinoſa ⁊ lucida.et cito maturitatezʒ
recipit.Et vinũ eius eſt valde ſubtile et dya⸗
phanum ⁊ mediocriter potẽs. et ſeruabile et

maturũ. Macrã terrã aut mediocrẽ ⁊ mon-

tuoſam deſiderat. et in ea meliꝰ q; in aliqua
alia fructificat ſi ſtricte putet nam lõgos pal

Quartus
mites cũ vuis nutrire nõ põt.⁊ hoc apud bꝛi
xiam ? ꝑtes mõtanas mãtue pᷣcipue freqnta
cur.et pᷣ ceteris in ſpẽali veneratiõe hahetur.

——

Eſt ⁊ alia ſpẽs q̃ vocat᷑ albana.q̃ tardiſſime

pullulat.⁊ ẽ vua alba modicũ lõgũ hñs gnũ
⁊ ſatis faciẽs magnos botros.⁊ ſpiſſos ⁊ lõ⸗
gos.⁊ mediocriter fructiſicat. ⁊ facit folia me

diocrit᷑ interciſa.et eiꝰ ſarmẽta vi põderis nõ
flectunt᷑.tãta eſt duricies ligni eiꝰ.et eius gra
na a ſole plurimũ coloꝛant᷑.⁊ valde cito matu
ratio eiꝰ cõplct᷑.et eſt ſatis dul in ſapoꝛe.ſed

coꝛticẽ auſterũ aliqntulũ amarum hʒ. et ideo

meliꝰ eſt ꝙ vinũ ex ea expꝛimat᷑ q; ꝙ ferueat
in tinis diu cũ coꝛticibo et racemis.et vinũ qͥ
dem eiꝰ eſt valde potẽs ⁊ nobilis ſapoꝛis.bñ

ſeruabile ⁊ mediocrit᷑ tenue.et ſi tẽpeſtiue fiz⸗
at eius inciſio vindemia meliꝰ ſeruatur vinũ
eiꝰ.et hec ſpẽs vue pᷣ ceterꝭ apud foꝛliuiũ ⁊ in

tota romãdiola in veneratiõe habet᷑.vbi ſtri⸗

ctiſſime putat᷑ nã cũ longꝭ palmitibo minꝰ de

fendit᷑. Eſt ⁊ alia ſpẽs vue qᷓ tribiana vocat᷑

q̃ᷓ eſt alba cũ grano rotũdo. ꝑuos ⁊ ꝑmultos

botriões faciẽs.in iuuẽtute ſterilis.et ꝓcedẽ⸗
te tꝑe fecũdatur.nobile vinũ faciens.⁊ bñ ſer
uabile.et hec ſpẽs ꝑ totã marchiã pᷣcipue cõ

mendat᷑ Eſt ⁊ alia ſpẽs q̃ gragnolata dicit᷑.qᷓ
vnũ os tm habet ingno.⁊ eſt lucidiſſima.⁊ lõ

gũ habet aliqntulũ granũ.⁊ facit vinũ valde
limpidũ et potẽs.et durabile.et nobilis ſapo
ris et odoꝛis.et hoc apud terdonã ⁊ in illis ꝑ
tibus maxie cõmendatur.Eſt ⁊ alia ſpẽs q̃ a

quibuſdã malixia a q buſdam ſarcula vocat᷑.

que granũ albũ ⁊ rotundũ hʒ.et turbidũ cuʒ
ſubtili coꝛtice.q̃ miro modo põderat. et in ter
ra ſatis macra defendit᷑.et vinũ facit medio⸗
cris bonitatis ⁊ potẽtie.nõ multũ ſubtile:nec
multũ ſeruabile.⁊ hoc apud Bononiã pꝛeci
pue in honoꝛe habet᷑. Eſt ⁊ alia ſpẽs que gar
canica dicit᷑. q̃ alba eſt et rotũda.mirabiliter
Dulcis clara ſeu lucida.⁊ coloꝛe aurea ⁊ cum
groſſo coꝛtice ſeruabilis vltra omẽs alias eſt

valde fertilis ſcʒ femina.qꝛ maſcula nihil va

let.cuius grana ſunt lõga.et coloꝛe aurea.ſed
ſterilis eſt oĩno.et eius vinũ eſt valde ſubtile
et dyaphanũ. ꝑpue potentie et ſatis ſeruabile.
et hecapud bononiã ⁊ paduã in magua ve⸗
neratiõe habet᷑. Eſt ⁊ alia ſpẽs que alba nica
dicit᷑ que eſt alba et nõ lucida. ſʒ maculis ple

na rotũda.et mirabiliter dulcis. Et vinũ fa⸗

cit dulciſſimũ.et quibuſdã annis eſt fertilis⸗
et ſepe ſterilis. et pᷣcipue ſi ſtricte putetur. ſed
ſatis ferulis ſi cũ longis palmitibo relinquat᷑
Et in q buſdam cõtracubo Bononie.et moxi

l

Ui

es

ſol

bun

cis
fo
co:
lul
Val
ren

mlame
nsro
nansg
N.
ſporeſeh
bz ctice
Pferuen
ayinuͦ

poris.hf

deſtineſi⸗

Uuurpr

elimärin
krbiſn⸗
min de
uwocn,,
wwutos
apecdi⸗
stbüſer
öcpnec
iundiclti
ſimarl
nü volte
rinilise
laſpesq
cula woct.
nwicüa;
n ctinte
tmedio⸗
ſubelene⸗
nonti ec
esege
mirablir
ren 1n
is aluse
tunbin
aunnl⸗
lge ſobcle
ſanuuble
g,
Abani
culisye
tvinüf⸗
ſt ſanlo⸗
unnli
elant,
anmm

mDe in burgo panitalis in honoꝛe habet᷑. Eſt
et alia ſpecies que vocatur buranexe. que eſt
Vuia alba multũ dulcis ⁊ pulcra. et in arboꝛi

bus bene fructificat. Iteʒ eſt vua que dicitur
a frigno africogna.que nõ eſt delectabilis ad
edendũ.et in arboꝛibo miro modo fertilis eſt.

et ideo pᷣcipue cõpetit in locis vbi homines
yuas inuadũt. et hee due ſpecies ad piſtoꝛiũ
ceteris diligent habent᷑. Sũt etiã q̃dã alie

vuarũ ſpẽs arboꝝ ſatis bone ſic vt linodella
q̃ bonũ et ſeruabile facit vinum ⁊ multũ.que

apud piſanũ pcipue plantat᷑ et verdiga que
puos facit palmites ⁊ multũ fructũ.et verde
cla q̃ grana facit viridia ⁊ ꝑua.et multas fert

vuas.que due ſpecies ⁊ inferioꝛes q̃ minꝰ bo

ne dicunt᷑ in antiquis vineis ⁊ in q buſdã no
uis.et ꝑ comitatũ inueniunt᷑ bononie. Sũt
cet alie ſpecies vuarũ albarũ.quarũ quedã li⸗
cet apud quoſdã in magno habeant᷑ honoꝛe
Camẽ apud nos diuerſis rationib:aut pꝛo⸗

pter paucitatẽ fructus ipſarũ.quia aut nimiũ
melumen timent minꝰ bone per experientiã

reperiunt᷑.et hec ſunt muſcatellus et linatica

que oppoſite ſunt et ad eſum et in arboꝛibus.
ſed in vineis ſpiſſis et iuxia terrã nõ reſpon⸗
dentad votuz. Et greca et vernacia que licet
apud nos bonũ faciunt vinũ.faciũt tamẽ mi
nus parũ. Et berbigenes et cocerina et gro⸗
poſa et fuxolana et banʒa que bonũ faciunt
vinü.et quibuſdã annis ſunt miro modo fer

tiles.et maximos botriones agentes.ſed qua

ſi ſingulis anis fructu deſtituunt᷑ in floꝛe nõ
verentes aliquo modo melumẽ. vuarũ ſimi

liter nigrarũ vel rubearũ multe ſunt ſpecies.

fluam valde bone.q̃dam parũ.Et bone qͥdẽ
unt grilla ziſaga ſiue mardegena. q̃ ſunt q̃ſi
eiuſdẽ cõditiõis.ſunt em̃ modicũ nigre mul⸗
tũ fertiles.om̃i anno babẽtes longa grana et
ipſoꝛũ coꝛticẽ ſubtilẽ et pulchrũ.et delectabi
le vinũ faciũt.et ſatis ſeruabile.ſed ꝓpter ni⸗
miã pluuiã crepant eoꝛuʒ grana.et in mõtibo
non bene pꝛoueniũt.ſed in camepſtrib locis

