moꝛella.⁊ in ſuꝑioꝛi ꝑte cũ coꝛdula ligatũ.in
mane ꝑ vẽdonẽ in vaſe ponat᷑talit᷑ ꝙ duob⸗
Digid tm deſcẽdat ĩ vinũ.⁊ funiculo ſupᷣ vas

aliqð ligato ipᷣm vas optie obturat᷑.⁊ ſic ꝑ ůiu⸗
lũ diẽ ſolũmõ dimittat᷑.deinde de ſero tollat
⁊ tantundẽ de recẽti herba ponat᷑.ibiq; vſq;

in oꝛtũ ſolis diei ſẽni dimittat᷑.et ſic ꝑ tres
vel qttuoꝛ vices fiat.et liberabit᷑ vinũ.vel po
nat᷑ lacculus mũdus lineꝰ vl de ſtamnea ple
nus ſale vł gipſo aut calce ꝑ vẽdonẽ cũ funi⸗
culo ligat.vt in medio vini deſcẽdat.et ſic te

neat᷑ ſp.⁊ cõferet. Uas muffa infectũ hoc mõ

curat᷑.ponat᷑ calx nõ extincta ſcʒ vna quartu⸗
la in.xij.coꝛbiũ et vaſe bñ ſtricto ponat᷑ aq̃ vł
vinũ feruẽs in eo.⁊ obturet᷑ ne reſpiret. q̃ ſic
ꝓ aliquã hoꝛã dimiſſo.pluries reuoluat᷑.⁊ aq̃
frigidata aꝑiat᷑ ⁊ lauet᷑. Vel alit᷑ ʒanipꝛus in
caldario vini decoct in vaſe cũ feruẽti vino
ponat᷑.⁊ fiat vt ſup.⁊ meliꝰ erit ſi vtrunq; ſcʒ
ſcõm poſt pᷣmũ fiat.⁊ optie ſine dubio cura⸗
bit᷑. Alij dicũt ꝙ curat᷑ ſale ĩ vaſe poſito.⁊ tri
bus mẽſibo ibidẽ cõtra here moꝛã.idẽ fiet cuʒ
calce vel gipſo vel cinere. Uel liberabit᷑ hoc
modo. radat᷑ optie vas interiꝰ cũ gratuſa vel
aſſa ⁊ in remulis ⁊ gremis cũ pũcta cultelli ⁊
ab omi nigredie ⁊ muffa mũdet᷑.⁊ ponat᷑ i va

Quartus

ſe x. coꝛbiũ vna q̃rterula cinerũ ſermẽto:ũ ci⸗

ab oib pꝛunis ſuis ⁊ plus ſi erit nimis infe⸗
ctũ.⁊ ducat᷑ cinis cũ pꝛunis tũc ꝑ ſingłas ꝑ⸗
tes vaſis.deinde claudat᷑ vas ꝑ vendoneʒ.in
eo ponat᷑ aqua feruẽs ⁊ obturet᷑.⁊ ad oẽs par

tes reuoluet᷑. ⁊ ſic dimittat᷑ donec cinis et aq̃

infrigidata erũt.⁊ tũc opiie lauet᷑.vltio rotet᷑.
cũ aqua calida bñ ſalita. Eodeʒ modo curat᷑
tinacia.ſed qꝛ non pñt ita claudi.cooperiant᷑
ſextoꝛijs ⁊ pãnis vt parũ reſpirẽt. Itẽ vinuʒ
et vas ab exꝑtis dẽ liberari a muffa ſi ſolum

puluerʒatũ in ſubtili ſacco poſitũ ꝑ vẽdonẽ

in vaſe ponat᷑.vt in medio vini pluribo dieb⸗
moꝛet᷑.⁊ nõ infici᷑ malo ſapoꝛe.⁊ vna vncia ĩ
vaſe qͥnq; coꝛbiũ ſuſfficit. Itẽ dicit᷑ vas cura⸗

ri cũ acceto foꝛtiſſimo bullito ſi ex eo lauet᷑ et

aliquãtulũ dimittat᷑. Alij dicunt ſi fiat ignis
palearũ in eo curat᷑. vel foꝛte melius curabit
cũ igne ſermentoꝝ. Cõſeruent᷑ vaſa a muffa
ſi cũ euacuata erunt vſq; ad paruã vini quã⸗
titatẽ aperiantextrahant᷑ et optime ſiccent᷑.vł
aqua ſalita vel vino roꝛentur.vel co nõ extra
cto ſi foꝛtit᷑ obturent᷑ ne vini odoꝛ ⁊ fumꝰ ex⸗
alet.et quod in muſto nõ obtinet vt putatur.

et in vaſe audeat remanere. .
Capitulum. xliij. Quali
ter pꝛouidetur ne vinũ fiat accetum.et qua⸗
liter ab accetoſitate liberetur.

.

Inere de viie alba.i.vitaiba pone in vi

no.:et nõ fiet accetum. vt qdam dicunt.

—

ich
Giſe⸗
Clush⸗
onezin
desar
ca
fotek.
ocurz
enant
Rnmg
lſſobun
nbdich
nwhi
orn
lueie
tignis
aubi?
mutk
niqni⸗
CCN
nöͤerm
fune⸗
Putun.

ualt

natqu⸗

Melius tamẽ pꝛecauetr᷑ ne vinũ fiat accetuz:

ſi eeneat᷑ in cella frigida.plenis dolijs:et clau
ſis optime ne reſpiret.ꝙ ſi vas nõ eſt plenũ.⁊

eſt in loco calido.et de accetoſitate futura ti⸗
metr:accipiatur fruſtũ lardi groſſi optimi. et

in alba ⁊ ſubuli pecia lini ſeruet᷑ et ab vno ca
pite ligato funicuio ꝑ vendoneʒ immittat᷑et
in mediũ ventris vini deſcendat.et cũ vinuʒ
bibendo minuet᷑ipſius lardi fiet deſcẽſus.et
Deluꝑ vas claudetur. ? ſi teneat᷑ donec vinuʒ

cõſumptũ fuerit.⁊ qᷓnto plus lardi fuerit: ta⸗
to melius pᷣſeruabit᷑. ¶ Vt accetũ mutetur in

yinũ ĩ eũ ſemẽ poꝛri debere imitti.Alij dicut
ꝙ de accetoſit ate iunat᷑ ſu vendonẽ frõdiba

viis poſitis ⁊ ſepius ꝑmutad lapide ſꝑ aliq
ſupius exiſtẽte. Alij dicũt:ꝙ ſi oleũ oliue po

nat in vaſe tm̃ ꝙ operiat ſupꝑficieʒ vini: optie
ab accetoſitate defendit᷑.⁊ cũ vltima ꝑte vini

exibit oleum. et poteſt colligi.

Capitulnz;. xluj. Quali⸗

gcetũ fit hoc modo.ponat᷑ bonũ vinũ
ita ꝙ ſemiplenũ ſit vas.⁊ pᷣcipue vinuʒ

Dulce in loco calido.⁊ in vaſe acceto infecto.

et diſcooꝑto et fiet accetũ. Itẽ ſi ponas vinũ

clarũ vel turbidũ in grapſis vñ ſit vinũ extra
lijet paruã quamitatẽ ſuꝑaddis acceti.⁊ di

QLuartus Fo. xluiij.

mittas per vnũ menſem vł umplius.optimũ

fiet accetũ. Si vis cito facere.calefacis cali
bem vl lapidẽ ponat᷑ ad ſolẽ per quattuoꝛ di
es cũ vino nddito ſale. ¶ Vel potes adhuc ci
tius facere hoc mõ.accipe quoduis vas ⁊ im

ple vino optimo ⁊ bñ oꝓpila. ĩ caldario ple⸗

no aq facias vas bullire diu.et ſtatĩ accelcit.
Ad faciendũ accetũ foꝛtiſſimũ.accipe coꝛna
lia quãdo incipiũt rubeſcere.⁊ cẽtimoꝛa que
naſcunt᷑ in campis:qũ ſiliter incipiunt tume
fieri.⁊ de pignolis ſepiũ acerbis ⁊ ante.⁊ pul
ueriʒa oĩa ſubtiliter ſimul.⁊ tũc accipe de me
lioꝛi acceto quod inuenies.⁊ diſtemꝑa et cuʒ
puluere illo.iia ꝙ facies panes bene deſicca⸗
tos.et quãdo voles facere acceiũ foꝛtiſſimuʒ
de aliquo vino.ſi fuerit foꝛte vinũ pone.vn⸗
ciã.j.et ſi fuerit debile pone plus.ſᷣm ꝙ vide
bit᷑ tibi de illo pane ⁊ ſtatim erit accetum foꝛ
tiſſimũ.vel infra octo dies. Item dicũt exꝑti

valge ſi grapſi vuarũ vindemiaꝝ tꝑe bene la

uent᷑ et a coꝛticibo ⁊ omi immũdicia purgen⸗

tur.et modicũ ad ſolẽ ſiccent᷑. ⁊ in aliqð vas

ponant.vt mediũ impleat᷑ tantundẽ vini ad
dat.et deſuꝑ vas claudat᷑ fiet foꝛuſſimũ acce
tũ.cui vt puto multuʒ pꝛoderit ſi grapſe pᷣus

foꝛti madefiãt acceto. et toto tꝑe poterit inde

acceiũ extrahi ⁊ vinũ addi.Si radices raf⸗
fani ſiccent᷑ ⁊ pulueriʒent᷑.et in vaſe ponent᷑.
fiet accetũ ſtatim. Item accipiatur accetoſa et

ſiccet᷑ ?⁊ pulueriʒet᷑et ex co cuʒ foꝛti acceto fiet

panis ⁊ ſiccetur.et in vino ponat᷑. ſtatim fiet
accetũ.qð etiam in mẽſa fieri poterit.et idẽ di
citur de radice raffani.p H
Wa ag —
Capitulum. xlv. De vir⸗
tutibus aceil.
Ccetũ frigidũ ⁊ ſcũ eſt ĩ ſcdᷣo gdu.pe
netratiuã vᷣtutẽ hʒ ⁊ diuiſiuã ex ſui ſub

ſtätia,. 2 ↄſtrictiuã ex ſuis q̃litatibo.õ vomituʒ

⁊ fluxũ ſanguiĩs bulliãt ĩ acceto galle vel roſe.
Vl ſilia.in tali acceto ponat᷑ lana vel ſpõgia ſi
ſit vomitꝰ ſupᷣ ſtomachũ.ſi fluxus vẽtris ſup
renes ⁊ vmbilicuʒ. Sirupus accetoſus qͥ fit

De acceto valet ad ſimplicẽ tercianã ⁊ quoti⸗
dianã de flegmate ſallo.et ad om̃es acutas ſi

mane detur cũ aqua calida.diuidit em natu

ram eolericã. fiet autẽ ſic ʒuccarũ debet reſol

ni in aqua ⁊ acceto.⁊ coquat᷑ donec adhere⸗
at tacie. Itẽ valet cõtra oẽm materiã calidã.G
ſic ſiliter fit de acceto qñq; ſimplex qũq; com
poſitũ.ſimplex fit ex duabo ꝑtibo acceti ter⸗
cia mellis.cõpoſituʒ fit hoc modo.reciperaa

ices appij fenicli ⁊ petroſilli. ⁊ tere aliqntulũ

—

Liber
2 diẽ ⁊ noctẽ iaceãt in aceto.⁊ coque ſcðo ſi
mul. et poſtea cola ⁊ cũ celo Pone mel ad ter
ciã ꝑteʒ.et coq̃ vt ſup.Squilleticu ſic fit. reci
pe ſquillã.⁊ dimitte ꝑ diẽ ⁊ noctẽ in accelo ſta
re. et coq̃ et cola.et oꝑtet interioꝛa ⁊ exterioꝛa
abijciet mediana admiſcer deinde admiſce
mel ⁊ coq̃ vt ſup.ſi vo nõ habes ſquiilã loco
eiꝰ põe radiccs raffani. ⁊ ſiliter fac de eis. dat
oximel ſimplex vłcõpoſiuũ ↄtra frigidã natu
rã ſiẽ ſirupus accetoſus cõtra calidã.qa diui
dit ⁊ digerit eã. Salſa ex acceto ſaluia peiro
ſillo ⁊ mẽta et pipe appetitũ ↄfoꝛtat. Itẽ ſi car
nes comedant ſolũmodo cũ acceto appetit⸗
coſfoꝛtat᷑. ideʒ vo ſi accetũ inuenit ſtomachũ
plenuʒ laxat ventrẽ:ſi vᷣo inueniat vacuu iuc
conſtipat. Itẽ valet cõtra debilitatẽ ex egritu
d ne ſi in co ponat᷑ panis aſſus.et ex eo pane
mollificato tingant᷑ os ⁊ nares patiẽtis.⁊? ve
ne pulſatiles ĩ bꝛachio.⁊ ſuꝑ ipiis venis lige
tur panis pᷣdict. plus ad h valet pams inti⸗
ctus ĩ ſucco mẽte. valet etiã accetũ ↄtra litar
giam : freneſim. ſed fiat fricatio circa volas
manuũ et plãtas pedũ cũ acceio ⁊ ſale.Auic.
aut dicit ꝙ; accetũ etia cõfert aduſtioni ignis
velotiꝰ cũ re.et qn miſcet᷑cũ vino olei aut cuʒ
oleo roſato.et cõquaſſat᷑ et infũd t᷑ in eo lana
nõ abluta.ct ponit᷑ ſuꝑ caput cõfert ſode cali
de ⁊ foꝛtidini eiꝰ rõnis collutio ex eo.⁊ ꝓpꝛie
cũ albumie oui cõfert medicine dentiũ.⁊ va⸗
poꝛatio acceti calidi cõfert d fficultati au di⸗

tus ⁊ acuit ipᷣm.⁊ aperit opilatiões collatera

les foꝛ it᷑ et reſoluit ſonitũ.et qnq; bibit᷑ cale

factũ pꝰ medicias moꝛtales ↄfert ad mẽbꝛa.

Lapitulum. xloj. De vi⸗
no ⁊ virtutibus eius. 1
Inũ ſᷣm ylſaac bonũ dat coꝛꝑi ſanitatẽ
reddit ⁊ ſi accipiat᷑ſm ꝙ oꝑtet qᷓntũcũ⸗
Nq; valet natura ſufferre ᷣtutẽ digeſtiuã ↄfoꝛ
tat.tã in ſtomacho qᷓ; in epate. qͥa impoſſibile
eſt vᷣtute actionẽ digeſtiuã cõfoꝛtari abſq; ca
loꝛe naturalis v̈tutis ↄfoꝛtatiuꝰ ⁊ augmẽta⸗
tius foꝛtitudie.nullus aũt iuenit᷑ ciba aut po⸗
tus adeo naturalis vᷣtutis cõfoꝛtatiuꝰ et aug
mẽtatiuꝰ vt vinũ ꝓpter familiaritatꝭ cõſoꝛtiũ
qdõ cũ natura hʒ. et ideo cito cõuertit᷑ in natu
ralẽ et mũdiſſimũ ſãguinẽc᷑.vñ rufus vinũ nõ
ſolũ naturalẽ cõfoꝛ tat caloꝛẽ.verũetiã clarifi
cat turbidũ ſanguinẽ.aditꝰ coꝛꝑis maxie ve⸗
naꝝ aperit ⁊ clarificat epatis opllationẽ au⸗
fert.et aperit tenebꝛoſaʒ fumoſt itatẽ.triſticiaʒ
gencratã a coꝛde repell t. totiuſq; coꝛpon mẽ

bꝛa cõfoꝛtat. et nõ ſolũ ſua bonitas in coꝛpo

Quartus

reoſtendit ſed etiã in ania. facit em illã ebli⸗
uſſci triſt c ã et anguſtiã. et dat ſibi letcium.

et cõfoꝛtat eam ad inueſtigandu ſubtiẽ rem.

ciq; tribuit ſollicitudinẽ ⁊ audaciam neq; ab

ea ſentiri doloꝛẽ neq; laboꝛẽ dimittit.eſt igit᷑
cõueniẽs omibo etatibo tempoꝛibo et regioni
bus cũ ſumptũ fuerit ſᷣm vini ⁊ cõſuetudinẽ
bibetis. et m ꝙ natura ferre põt. actio em vi
ni nõ eodẽ modo operat᷑ in ſenib iuuenibus
et adoleſcentibo et pueris.in ſenibo eſt m me
dicinã. quia caloꝛ vini coꝛũ frigiditati repu⸗
gnat. iuuenib vo eſt ſm cibuʒ. qa natura eiꝰ
eſt ſilis nature iuuenis.adoleſcẽtibo vᷣo ⁊ pue
ris eſt cibo et medicina. qꝛ licet caloꝛ eoꝛũ na
turalis ſit foꝛtis.ſubſtantialit tamẽ nõ dicik
eſſe in ꝑfectiõe ꝓpter habundantiã humidi⸗
tatis eoꝝ. pꝛoinde vinũ naturali calo:i coꝛuʒ

dat augmeniũ et nutrimentũ.et eoꝛũ deſiccat
hbumiditatẽ. vñ eſt medicina. Pꝛeterea ſcien⸗

dũ eſt ꝙ in hyeme et frig da regiõe cõuenit vi
nũ purũ.in eſtate o catidaq; regione vinuʒ
paruũ multũq; cõmixtuʒ neceſſario cõgruct.
cũ coꝛꝑa refrigerat ⁊ humectatꝑ aquãq ei eſt
mixta. repugnat ctiã aereo caloꝛi.ne calida et
ſicca faciat coꝛꝑa.⁊ ꝑducat veloct᷑ cibum cũ
ſui ſubtilitate ad totiꝰ coꝛꝑis mebꝛa. eſt igit
ↄtra duas cauſas cõtranas iuu atiuũ.calera

cit em̃ coꝛꝑa frig da et deſiccat humida.natu

raliter infrigidat calida ⁊ humectat ſe ciac⸗
cidentaliter.qͥa cũ ſui ſubtilitate ⁊ ꝑfoꝛatione
aquã ad mẽbꝛa poꝛtat.qñũ neceſſe habẽt refri
gerari ⁊ hu mectari Diuerſicas vini generalit
eſt triplex. recẽs ſcʒ vnius anni. vetus qᷓ tuoꝛ
annoꝝ.et vltra mediocre ſcʒ duoꝛũ annoꝛuʒ
vel triũ. recens vo caliduʒ eſt in pᷣmo gradu.
Vnde ptinet frigiditati et humiditati.idcir⸗
co eſt ceteris nutribiliꝰ.maloſq; generat hũo
res. inoppinata ſomm a. vẽtoſitates ſtomachi
2 inteſt noꝛũ.vnde tale vinũ quodcũq; recẽs
fuerit nõ habʒ vim ducẽdi cibum ꝑ coꝛpus.
neq; vꝛinã ꝓuocãdi.oꝑtet igi᷑ frigidas et hu
midas hñtes naturas illud cauere. ideoq; ſi

neceſſitas fuerit eligat᷑ vinũ clariſſimũ aquo

ſum. din a toꝛculani expꝛeſſum.vetus autẽ vi
nũ calidũ et ſiccũ eſt in q̃rto gradu.vinũ hu⸗
iuſmodi hʒ qᷓndã amaritudinẽ paꝝ nutrit ca
put cito aſcendit. et mentẽ ꝑcutit pꝛo ſui pũ⸗
ctiõis acumine.maxime ſi et eo muliũ bibat
et ei paruʒ aque miſceat᷑. ꝓpter hoc ̊ caueant
illud debiles neruos hũtes.et qͥ ſenſus acu⸗
tos hñt magnũ eis nocumẽtuʒ pᷣſtat niſi mul
tã in ſuis coꝛ ꝑibsa humiditatẽ habeãt.q ei re⸗

ſiſtat. vñ GBalie. multũ eſt in quit vinuʒ vetus

couen
aue
lſtbo
cüinſ
antiq⸗
abebn
ſuüna
cüſen
müant
endi
tnor
vetaa
Nack
Tumen.
oesin
ubei
nteren
Oiui
büpo⸗
ſononat

mytv

iöinshi
Glplu
multopu
ninunt.
fatwune
digeſton
lunvene
Qqv
ardie
annos
lrufur
phion
plerten
ſuicaon
niieinſq
lemenüge
termubeie⸗
nnosden
ohegdig
ontde
Ginellge
pnnſcd
Ulpainer
Dft
Ncealn
Cü luse
ſcaünp
atgroſ
venxreie
metcol⸗
ſuegend
bincge

ichl⸗
toun.
lenen.
ſaggid
ſſtige
goni
udine
danvi
Cncus
Afnne
mure⸗
nuunc
N
ri
roͤdel
bomid⸗

licomun

ideſceat
faſen⸗
dvenitri
nevinnz
oCge.
migick
ecldi
Cbundi
eneckgt
Mü len
nicann
ſunr⸗
gſonnere
bebäneft
ignant
moqno
jmnmorn;
vogran.
nidei⸗
nonbio
tonuacht
Gczrecis
ocpas.
huimi
oci
ſn nn
us u
pinühi⸗
voſuißl,
glübhh
zcaumnt
ſſusta/
xiinmt
cfan⸗
Npnens

Liber

cõueniẽs his in q̊ꝝ vaſis multitudo hũoꝛus
crudoꝛũ eſt accumulata. Ninũ em mediocre
eſt bonũ.vtpote tẽperatũ.⁊ G̊ eſt calidũ ⁊ ſica
cũ in ſcdᷣo gradu. ꝓinde hm̃oi vinũ eligat. t
antiquiſſimũ ſpernat᷑.ſiliter nouũ vitetur qd
ab ebulitiõe nõ qͥeuerit.nec terreſtre ad locũ
ſuũ naturalẽ deſcẽderit.nec qð eſt aereũ ad lo
cũ ſuuʒ.i.qð ad ſuꝑioꝛa aſcẽdit.nec liquoꝛ eiꝰ

mũdificatꝰ ⁊ lucidiſſimꝰ apꝑet. Pꝛeterea ſci
endũ eſt.ꝙ caloꝛ ſapoꝛ odoꝛ ⁊ liquoꝛ debili⸗

tas ⁊ foꝛtitudo diuerſificat vinũ in eiꝰ qᷓtita⸗
te ⁊ actiõe.Et caloꝛ qdam generalit᷑ quadru⸗

plex eſt.alba ⁊ niger.qͥ ſunt ſimplices.rubeus
⁊2 qamenꝰ.qͥ ſuntex his cõpoſiti. Sũt ⁊ alij co

loꝛes int᷑ hos ſcʒ glaucꝰ ⁊ roſeus.qͥ ſunt in
rubeũ ⁊ albũ.⁊ pallidus ⁊ ſubpallidus.qͥ ſũt
inter aureũ ⁊ citrinũ.qͥ oẽs hoc mõ generant
Vinũ quoq; de albis vuis factũ pᷣmo eſt al⸗

bũ pꝛo aq̃ſitate ⁊ cruditate ⁊ defectiõe ſui co
loꝛis naturalis.ſed cũ aliq̃ntulũ inueteraue⸗
rit vt vnũ annũ tranſierit coloꝛ eiꝰ cõfoꝛtat᷑.⁊
ipᷣius hũiditas minuit᷑.fitq; colorꝭ ſubalbidi
ꝙ ſi plus inueterauerit vt duos trãſeat ãnos
multoplus caloꝛ eiꝰ cõfoꝛtat᷑.ſuiq; hũiditas

minuit᷑. fitq; coloꝛ eiꝰ pallidꝰ.qꝙ ſi iterũ plus

fiat vetus.vt quattuoꝛ annos excedat.ſuãq;
digeſtionẽ cõpleat.⁊ naturalis caliditas ĩ ſta
tum venerit caloꝛeʒ habebit albedini vicinũ.
Cũq; vinũ tranſierit vnũ annũ confoꝛtat᷑ca
loꝛ ⁊ digeſtio eiꝰ.⁊ fit roſei coloꝛis.⁊ ſi duos
annos trãſeat.⁊ ſuã digeſtionẽ cõpleat ⁊ vᷣtu
tẽ.rufum habebit coloꝛẽ. ſi vinũ fuerit ex
vuis nigrꝭ in initio eſt nigerrimũ ⁊ obſcurũ.
ꝓpter terreſtrẽ partẽ ſibi dñantẽ.⁊ defectionẽ

ſui calorꝭ ⁊ digeſtiõis.x ſi vinũ trãſierit an

nũ.eiuſq; coloꝛ ⁊ digeſtio cõfoꝛtat᷑.⁊ deſcẽdit
terrenũ ad locũ ſuũ.et maxiĩe clarificat᷑.fit in⸗
ter rubeũ et nigrũ mediocre. Si aũt traãſierit
annos duos.⁊ coloꝛ ſuus cõpleuerit cõplexi

onẽ et digeſtionẽ.et deſcẽdat terreſtre ad infe
rioꝛa.⁊ clarificatũ ſit fit rubei colorꝭ. Palam
g̊ intelligimꝰ vinũ albũ ⁊ nigrũ minꝰ ceteris
apta.ſed albũ magiſq; nigrũ hũiditati ⁊ aqᷣſi
tati ꝑtinet.nigrũ vᷣo terreſtritati et groſſiciei.
Diuerſitas vini eſt ꝓpter ſapoꝛeʒ.qꝛ aliud eſt
dulce aliud ponticũ ſiue acerbũ.aliud inſipi
dũ aliud foꝛte. Dulce calidũ eſt in ſcðõo gdu.
ſiccũ in pᷣmo.aliq̃ntuluʒ hũiditati ꝑtinet. vnñn
eſt groſſuʒ et illaudabile in ſua actiõe. niſi qa

ventrẽ ſoluit.qꝛ in om̃i re dulci eſt bis laxati
na et colatiua.qð vinuʒ ſi aliqͥd inuenerit qd

ſue actiõi ſu cõtrariũ.et cohibet᷑ ad herẽdũ ſi
bi. 2 calefit et bulit. aſcẽditq; ad ſuꝑioꝛẽ ꝑte,ʒ

QLuartus Fo. xlix.

ſtomachi. ⁊ in colericos hũoꝛes conuertit᷑ ſi
um generat ⁊ vẽtoſitatẽ inflatinã.opilatonẽ
ſplenis ⁊ epa.et lapidẽ in renibo creat.ac ma

xime ſi mẽbꝛa ĩ taliba paſſiõiba pᷣparata inue

nerit.aut digeſtiuã vᷣtutẽ debilẽ ꝓpter hoc ca
ueãt illud hij qb groſſa ⁊ hũida natura dña

tur. ſua em groſſicie facile ſubtiles venas opi
lat epaꝶ.ſʒ pulmoni nõ nocet.qꝛ nõ trãſit a
eũ.niſi qd de ipo eſt ſubtiliꝰ qꝛ venas pualma
nis q valde late ſunt opilare nõ põt. Ged cũ
vinũ dulce ruboꝛi et claritati ꝑtinens bibitũ

fuerit quãtũ oꝑtet et ſᷣm ꝙ nature ſufficit.cõ

ueniẽs eſt egriudinẽ exeuntibo. ⁊ qͥbo neceſſa
rig eſt multiuudo nutrimenti. Ponticũ o vi
nũ qð acerbũ dẽ duriꝰ clariꝰ ⁊ guius eſt tar⸗
diuſq; digerit᷑. venas quoq; difficiliꝰ ꝑfoꝛat
; dulce.qꝛ dulce calidiꝰ eſt. ⁊ acceptabilioꝛẽ
hʒ ſapoꝛẽ.vñ difficile eſt ad ꝑfoꝛãdas venas.
neq; digeſtionẽ neq; ſudoꝛẽ pꝛouocat.non &ͤ
bonũ ſanguinẽ generat.ventrẽ ⁊ inteſtina cõ

foꝛtat.vinũ aũt inſipidũ meliꝰ eſt pontico.qͥa

tẽꝑatũ eſt ad cõꝑationẽ põtici.vñ cõgruit ca
lidas cõplexiões hñtib.maxĩe ſtomacho.pa
rũ tñ nutrit.citoq; vꝛinam eijcit.vinũ foꝛtiſſi
mũ eſt cũci calidiꝰ.et foꝛtior actiõis.citoqʒ
caput aſcẽdit.⁊ bullire et feruere facit coꝛpis
hũiditatẽ.vñ fumꝰ aſcendẽs a ſtomacho no⸗
cet cerebꝛo.mentẽq; ꝑcutit.neceſſe eſt ̊ vt i⸗
lud caueãt calidas pplexiões hñtes.niſi mul

tũ fuerit cõmixtũ.⁊ q̃ntũ opoꝛtʒ ⁊ decet acci

piat᷑.⁊ ſᷣm ꝙ cõuenit etatiba regiõibo ⁊ conſue
tudinibo laudabiliꝰ.qꝛ groſſos hũoꝛes diſſol
uit. ⁊ vias venaꝝ a putredine mũdificat.atq;
ſanguinẽ clarificat.ſenibo aũt ⁊ qͥ eoꝝ etatib

viciant᷑ ꝓpter ſuꝑfluitatũ coadunationẽ in eo

rũ coꝛꝑibo eſt hmoi vinũ opoꝛtunũ. maxime
ſi puritati fuerit vicinũ.qꝛ eoꝝ caloꝛẽ ↄfoꝛtat
crudoꝛũq; humoꝛũ habũdantiã diſſoluit.cõ
uenit em his qͥb groſſi hũoꝛes ⁊ crudi colle⸗

cti fuerit. Diuerſitas vini ꝓpt᷑ liquoꝛẽ eſt.qͥa

aut ſubtile aquoſuʒ. aut terreſtre groſſuʒ. aut

mediocre.vinũ aũt ſubtile aqſum ſꝑ inuenit᷑
cũ albedine ⁊ claritate.vñ facile in ſtomacho
digerit᷑ ⁊ venas ꝑfoꝛat.vꝛinã pꝛouocat.ideo

qʒ eſt vtile febꝛicitãtibo.qꝛ nõ foꝛtiter calefiat.
neq; mentẽ ꝑcutit.nullũ etiã cerebris vel ner
uo nocumentũ infert.⁊ ſi mixtũ nõ fuerit erit
melius maxime ad extenuandã ſitim. vinuz
terreſtre ⁊ groſſum oppoſitũ eſt ſubtili aquo⸗
ſo.vñ ſtomachũ grauat.qͥa duꝝ eſt ad digez-
ſtionẽ faciendã.⁊ difficile ad ꝑfoꝛandum ve⸗
nas.vꝛinam non pꝛouocat et tarde ad caput
aſcendit ꝓpter ſui grauedinẽ ⁊ duriciẽ,⁊ idcir

Liber

co facit ebꝛietatẽ facile. Itẽ vinũ quoddã eſt

odoꝛifeiũ.qd cito ſenſuʒ odoꝛabiłe in pellicu

la cerebꝛi ſtantẽ ꝑfoꝛat.ipt ſui leuitatẽ.Qð⸗
dã eſt nulliꝰ odorꝭ.⁊ ꝓpter groſſiciẽ ⁊ grauita
tatẽ ſui.⁊ qdᷣdã eſt hoꝛribilẽ hns odoꝛẽ. Vi⸗
nũ odoꝛ ferũ ſuũ ſignificat liquoꝛẽ tẽperatũ
eſſe ? ſubtilẽ.ome ſoꝛditate mũdificatũ.peni⸗
tuſq; digeſtũ.vñ clarũ ſanguinẽ generat lau
dabilẽ ⁊ mũdũ.coꝛdiſq; ↄfoꝛtatiuũ eſt.aĩam⸗
ꝙ; letificat.triſticiã ⁊ anguſtiam expellu.qm
mũdificat ſanguinẽ a putredine in coꝛde exi
ſtentẽ. ꝓpter hmõi vinũ oĩbo etatibo ⁊ cõplexi
onibo cõueniẽs eſt ⁊ ſi accipiat᷑ ſᷣm ꝙ oꝑtet ⁊
ſm ꝙ natura ſuſtinet.pᷣterea mutat vitiuʒ ale
in vᷣtutẽ.qͥa auertit eã ab impietate ĩ pietatẽ.

ab auaricia ĩ largitatẽ.a ſuꝑbia ad hũilitatẽ.
a pigricia ad ſolitudinẽ.de timoꝛe ad audaci

am.ab ignauia ad facũdiã aſtutiã ⁊ ingeniũ.

ſed hoc fit cũ tꝑate pꝛout oꝑtet bibit᷑ſed ſi vſ
q; ad ebꝛietatẽ potet᷑ generabit᷑ ſupꝛadicq cõ

trariũ.qꝛ ebꝛietas rõnalis aĩe lumẽ extinguit
vñ ꝑmanet caput vt nauis ĩ mari ſine guber⸗

natiõe.⁊ militia ſine rectoꝛe. Uinũ vᷣo nulliꝰ
odon innuit ſue fumoſitatis groſſiciẽ ⁊ gra⸗

uitatẽ ⁊ indigeſt.bilitatẽ.idcirco nihil eſt nu⸗

trimenti.⁊ turbidũ ⁊ groſſum ſanguinẽ gene
rat.⁊ fumũ turbidũ ⁊ obſcuruʒ. q̃re fit cauſa
triſticie.ſed nõ cito caput aſcendit. Vinũ aũt

grauẽ ⁊ hoꝛribilẽ odoꝛẽ hñs peſſimuʒ eſt.naʒ

ſui odoꝛis hoꝛribilitate ⁊ grauitate cerebꝛo
nocet.⁊ mentẽ ꝑcutit.et neruis cerebꝛiq; pel⸗

liculis leſionẽ infert ⁊ peſſmũ ſanguinem. 2

maxime ſi eſt ponticum,.ßz

Liber quitus. De arbo⸗
ribus i natura de utili

tate kruttuumiplarum.

UVperius in libꝛo ſcdðᷣo mul
ta de arboꝛibo generalit᷑ di⸗
xi cũ ð natura plãtaꝝ ⁊ reꝝ
cõim cultui cuiuſſibet gene
ris agroꝛũ cõi ſermõe locu⸗
tus fui. Nũc aũt in h libꝛo

qnto ſpẽaliter de ſingulis arboꝛib eſt tractã

dũ.verũ qꝛ quedã ſunt ipᷣis cõia.qᷓdam ꝓpꝛia.
pmo generalit᷑ loquar de omi cultu ſermone
cõi.poſtea vᷣo dicet᷑ de cultu ſingulaꝝ arboꝛũ
q̃ in nr̃is inueniunt᷑ regiom ba.ſᷣm oꝛdinẽ al⸗
phabeti.vt faciliꝰ vniuſcuiuſq; tractatꝰ inue
niat᷑ et pᷣmo de fructiferꝭ latꝰ.vltimo vᷣo de
infructiferis ⁊ carũ vtilitatibo bꝛeuic ꝑtranſi

Dnintus
te intẽdo.dicã itaq; de fructiferꝭ quot ſunt.et
de diuerſitatibo eaꝝ.⁊ qualẽ terrã deſiderant
qᷓliter plantant᷑.⁊ qũ qualit᷑ inſerant᷑.⁊ quter
colant᷑.⁊ qualit᷑ ſeruent ſeu foꝛment᷑.⁊ qiter
a nocumẽtis liberent᷑. Itẽ de fructibo earũ qͥʒ
liter colligant᷑ ⁊ q ⁊ qualt᷑ ſeruari poſſint.⁊
qð ex eis fieri põt.et de virtutibo quas habẽt

in coꝛpoꝛibus humanis.

Capituiu pꝛimũ. De ar⸗

boꝛibus in cõmuni.

Nrrre

Eſcriptiões arboꝛũ ⁊ diuerſitates eꝛx

narrare in cõi non expedit:qꝛ ſatis vni
cuiq; note ſunt in regiõe ꝓpꝛia.⁊ ꝑ ſinglares

eaꝝ tractatꝰ inuenit᷑aerẽ vᷣo q̃dã calidũ val

de deſiderãt vt piper ⁊ palma.qdam frigidũ

vt caſtanee.plurime vᷣo tẽperatũ vt fere oẽs.
qdã in om̃i aere viuũt vt malus pirus ⁊ q̃dã
alie.⁊ quedã deſiderãt terrã valde pingue vt
moꝛus ⁊ ficꝰ ⁊ ſiles.q̃daʒ macrã ⁊ ſabuloſam
vt palma ⁊ pinꝰ.in hoc tũ oẽs arboꝛes cõue
niũt.qꝙ deſiderãt terrã in ſuꝑficie ſiccã.⁊ in vi

ſceribo humectã.ad quã dirigãt᷑ radices eaꝝ.

magna qᷣppe coꝛꝑa arboꝛũ multũ deſiderãt ci
bũ.pcipue coꝛꝑa domeſticarũ.q̃ruʒ fructꝰ ex
magnis ⁊ plib⸗ ſinguł deſiderat᷑ ãnis.Onua⸗
li᷑ aũt plãtent᷑ ⁊ q ⁊ qᷣlit᷑ inſerant᷑ ſufficiẽter

dictũ ẽ in libꝛo ſcdᷣo.Colẽda ſunt hoc modo

poſen
loſole
Peiit
lenitſn
cüſtr
eexe
plätn⸗

oc

n⸗
leiorn
ſnſie
Müyel
Pdly
gadn
Dona
lnlatie
aira

ogrb

etpe
Mmin
Mm
dßſt
cogrn
nöore
nlſus
iisſͤ
nchi

msan
ſornt
ſngkares
win
floci
ols,
tis
e
bloſam
ocone
iainn
senp,
deria

Liber

cirea autũnuʒ oꝑtet fodere terrã circa eas vſ⸗
q; ad denudationẽ radicũ ⁊ aliqͥd imponi le
tamis.vt h ipᷣm cooꝑta radice ꝑ pluuie flu⸗
xum radicibo appoꝛtet᷑. ſi nimiuʒ ſabuloſa

eſt terra cõuenient᷑ recipiat terrã vł cretã pin

guedinẽ. Et ſi nimis cretoſa eſt eidẽ ſabuluʒ
loco fimi ponat᷑. Hec aũt nõ ſolũ ſtipiti apo
nenda.ſed tribo q̃ttuoꝛ vel qͥnq; pediba circũ

quaq; ſm magnitudinẽ arboꝝ ⁊ radicũ.⁊ cũ

terra q̃ ibi pꝛimo fueratↄgrue miſceat᷑ ꝙ ſih̊

vſq; ad extenſionẽ radicum fieret ſine dubio
płimũ arboꝛi iuuamẽ affeꝛret.ex his em emẽ

dato nutrimẽto iocundioꝛ efficiet arboꝛ. ⁊ re
dit ad ipᷣam aliqͥd iuuẽtut ex tali cibo.ꝓpter

qð in loco inter duas aq̃s ſito ꝓueniũt arbo

res.aut ĩ loco qᷣ eſt ſupᷣ riuos.⁊ taliũ arboꝛũ

planioꝛ ⁊ ſubtilioꝛ eſt coꝛtex.⁊ rami magꝭ cõ

foꝛtati ⁊ exaltati qᷓ; aliarũ. In loco etiã decli⸗

ui ad quẽ fluit hũoꝛ de mõtibo ⁊ piguedo.p⸗

pter ſimilẽ hũoꝛis habũdantiã. naʒ in vallis
viſceribo optime colit ager conſitus.⁊ nobili

tat arboꝛes locus talis.Si aũt aliud h ze nõ
poſſet pꝛo cãnale inducat᷑ riuus.qͥ qñq; clau
ſus ad radices arboꝝ inundet. ⁊ reddat t᷑re

viſcera humecta. Sin aũt hec ⁊ fieri apte nõ
poſſint.neq; tra ſit bona ꝓueniũt arboꝛes ci
to ſpiſſos ⁊ hiſpidos hñtes coꝛtices.qui ſua

ſpiſſitudine incrementũ ⁊ fructũ arboꝝ im⸗
pediũt. Yoꝛmãde ſunt arboꝛes vt anteq; plã
tent᷑ ſi qdem parua fuerit plãta ab ea oẽs cir
cũſtantes reſcindant᷑ ramuſculi.⁊ ſola ſũmi⸗
tate relicta ponat᷑ i ſcrobẽ. Si vᷣo magna ſit
plãta ab ea oĩbo pꝛoꝛſus amputatis ramis ⁊

ſolo ſtipite eidẽ relicto plantet᷑. Si vo fuerit

inſita qᷓ duos hʒ ſtipites debilioꝛ auferat᷑ vt
letioꝛ relictꝰ ſolus ĩ arboꝛẽ erigat᷑ niſi ſit foꝛ⸗
ſan ficus vel maluſpunicus vel ſilis.que põt
vnũ vel duos vel plures hẽe cõmode ſtipites
ꝓ dñi volũtate.Cũ plãta vᷣo cõpꝛehẽderit vſ

q; ad trienniũ nõ putet niſi foꝛſan loco incõ⸗

gruo naſcerent᷑ in ea ramuſclhi adeo leti ꝙ ſũ⸗
mitati eius optatũ augmentũ nutrimẽta ſub
ducãt.quo caſu tales relictis ceterꝭ tanqᷓ; to⸗

tius arborꝭ inimici tollant᷑poſt pᷣenarratam
etatẽ putent᷑ quecũq; in ꝑte ſtipit nate erũt.

vel minꝰ ſᷣm naturã arborꝭ.et pinguedinem

vel macredinẽ.vt in pĩgui ſolo altius.in exili

dep̃ᷣſſius erigat᷑.ibi ramoꝝ diuiſio in partes

cõgruas ꝓcuret᷑. Si ſtipes ſurſum directus

nõ ꝑrexerit.ꝑtica cũ vinculis coꝛrigat᷑.⁊ ſi di
uiſus ſupᷣ truncũ in ꝑtes nõ fecerit ramũ.cu

ius ſũmitas ſurſum directa celũ aſpiciat ido
neoꝛũ ſenſim leuet᷑ in altũ.⁊ directe ꝑtice alli⸗

gek qð ſi vᷣo quidẽ cõmode fieri poterit.nihil
vlilius erit q́; plantã pꝛeſcindere vbi cõueni
ens ramꝰ naſci ſperat᷑. vt cũ natꝰ erit ⁊ cõoua⸗
luerit leuib⸗ vinculis alliget᷑ vt qð ſponte no
luit faciat iuſticia violenta coactus. deinde
tpa vbi rami nimiũ ſpiſſi aut ſcabꝛi aut non
couenientibo naſcant᷑ locis.duris ⁊ acutꝭ fer
ramẽtis ab arboꝛe reſcindant᷑.⁊ ſi aliquã celi
plagã deſerẽtes ad quaſdã ſe cõſpirã es cõtu
lerint. a pꝛauo ꝓpoſito reuocati deſertũ locuz
inhabitare cogant᷑. Si v̈o ſuꝑbiens hũo: .
latera nõ diffundẽs ramos in altũ extulerit.
in eo reſcindat᷑ loco vbi fragra ſint cõöuenien

tius ꝓceſſura. ſic ergo ab adoleſcẽtia eius vp-

ꝙ; ad debitũ cõplemẽtuʒ pꝛocuret᷑ ſollicite vt
ſtipes in ramos ⁊ rami in vᷣgas ⁊ vᷣge in fra

gra fructifera diuidant᷑ deinde cũ minoꝛata

vᷣtute ac ſuccedẽte ſeneſcẽtis arbor impoten

tia põdere fructuũ rami rũpunt᷑aut humoꝛe

deficiẽte areſcũt. ⁊ alternis tm ꝓferant᷑ ãnis
amputet᷑ ab ea ome ramoꝝ ſuꝑfluũ ⁊ impoꝛ
tabile pondꝰ. vt nõ totꝰhũoꝛ neceſſario ſʒ ꝑs
potiꝰ in ſubam cõuertat᷑ ramoꝝ. ⁊ alia nutri
mẽto fructuũ ne pereant tribuat᷑ↄſiderare tñ
oꝑtet qntitatẽ nutrimẽti ſufficiẽs qð põt pꝛe

ſtare locꝰ generatiõis arboꝝ. in ea em ꝓpoꝛti

ℳ

one optet defalcari de vᷣgis ⁊ ramis. nõ re

linqnt᷑ niſi tot ꝙ nutrimentũ ſufficiẽs poſſit
ſugere ex loco.ſi aũt ita nõ fiat erunt arboꝛes
int miſſis ãnis ferẽtes fructꝰ. ⁊ nõ ſatiſfſaciẽt
cultoꝛi ad votũ.dicte aũt putatiões ⁊ foꝛma⸗
tiões fieri pñt a pncipio nouẽbꝛis vſq; ad fi
nẽ marcij vt naturalius ⁊ magꝰ ꝓpꝛie loq̃r a
tꝑe caſus folioꝝ qũcunq; in bis q̃ frõdes pᷣ⸗
ter gelidũ acumẽ vſq; quo incipiũt pullulare
Accidit qñq; nouellis plãtis vt q̃ſi areſcant.
ꝓpter vehementẽ intꝑantiã eſtꝰ ſolis.qᷣbo ſub

uemire oꝑtet foſſiõe atq; irrigatiõe freq̃nti. ob
iect; etiã defendant᷑ vmbꝛacłlis.⁊ ſtramibo li⸗

gat ad plantã vel luxurioſis frondibo ⁊ her
bis. vel viſcoſa emplaſtrent᷑ argilla. vel ſepo.
aut oleo.vel vnguẽto frigido coꝛtices linian
tur auſtrales. Foꝛmice ꝓpterea plantã inſitã
tenerã cõualeſcentẽ inuadere ↄſueuerũt.⁊ in
frondibo qͥbuſdã ab eis genera ᷣmiculis fo
lia cõtrahere.ramuſculoꝝ etiã impedire aug
mentũ cui ſubueniendũ eſt interciſis folijs qᷓ
leſa ⁊ cõtracia ꝑſpicis nimia q̃ in ſũmitate cõ
ſiſtunt a vermiculis diligenter manuum:ſeu
digitoꝛũ conſtrictiöe purgentur: quo facto:
ab eius impoꝛtunis hoſtibo plantula libera⸗
ta in altum tuta conſcendit.et vt plantis par
uis vl magnis:aut etiam fructuũ lectoꝛibus

Liber
aſcendẽtes foꝛmice ſars aut aliã nõ inferant
leſionẽ eiſdẽ. ne rurſũ repetere poſſint tale ob
ſtaculũ.faciamꝰ ſuccũ poꝛtulate cũ acceti me
dia ꝑte ꝑmixtũ pᷣcepit Palladius debere in⸗
fundi: vel vini fecibo truncũ arboꝛis illiniri.
aut rubꝛica cũ pice liqͥda:ſed modeſte pꝛo ar
bon nexa. ne eideʒ qdᷣ ꝓ remedio exhibuerũt
faciat venenũ.vel qð puto meliꝰ:vellus lane
aut lini vł feni aut palee qᷓntitas circa ſtipiteʒ

in altioꝛi dictaꝝ ex ꝑte liget᷑ in inferioꝛi ſper⸗

ſum.⁊ q̃ſi pectinata pẽdente.vłfiat vas figu
li rotundũ ⁊ latũ:in cuiꝰ medio ſit amplũ fo
ramẽ ꝑ qð planta figat᷑ſitq; vt aquã vndiq;

poſſit ſine effuſiõe tenere.vt ad płantã foꝛmi

ℳ —

ce accedere nõ poſſint.ſic em̃ eaꝝ nociuꝰ exer
citꝰ a ſolito impeditꝰ aſcenſu inuitꝰ ab arbo
re deuiabit. Alij dicũt:ꝙ ſi arboꝛ coꝛdula ſiri
ca oleo vncta cingat᷑.ꝓhibet᷑ foꝛmicaꝝ aſcen
ſus.Pꝛe oĩbo aũt cauẽdũ eſt ab aĩaliũ ingreſ⸗

⁶ —s

ſu. qꝛ illa plurimũq; plãtas rodũt. ex q̊ plãca

—

plurimũ cõtriſtat᷑.⁊ qñq; areſcit:aut minꝰ no

doſa efficit᷑ ita ꝙ ſubam eiꝰ creſcere impedit.
⁊ fructificare nõ ꝑmittit. ſi eſt ĩ tali loco ꝙ
ab in greſſu aĩaliũ defendi nõ poſſit. affixo eo
dẽ cõgruo palo ſpinis pũgentib⸗ muniat᷑ cõ⸗

tra impulſus ⁊ rabiẽ vẽtoꝝ.qͥbus nouelle in

ſitiões ⁊ maxie in loq eminentibo facte facile
diſſipant᷑. vnicuiq; vẽᷣge inſite ↄueniẽs admi⸗
niclim ſpiſſis vinculis alliget᷑.⁊ ſi facta fuerit
inſitio ſciſſo trüco duplici cũ admiĩculis reli⸗
quat᷑eſtate.ſurculus vᷣo inter coꝛticẽ lignũq;

depoſitũ tutũ eſt eas triẽnio ſub adminicloꝝ

cuſtodia remanere.O ꝑtet aũt in om̃i arboꝛe
attẽdere:ne in ſpuria in arboꝛe nata aut ex ra
dicib iuxta ſtipitẽ erũpentia ꝑmittant᷑.qm̃ il
loꝛũ nutrimentũ ſubtrahit᷑ arboꝛi.⁊ cũ cõua⸗
luerit ⁊ multiplicata fuerint areſcet arboꝛ.pꝛi
mũ quidẽ in ramis:poſtea vᷣo in ſtipite. oꝑtʒ
igit᷑ talia ĩ pncipijs ãputare.amputanda etiã
ſunt ĩ ramis qcunq; in vᷣgis aruerit.ne viciĩa
ſibi erũpant arbor, mẽbꝛa.accidit etiã pluri⸗
mũ arboꝛib:ꝙ hũoꝛ ſuꝑfluus indigeſtus ex

pellit᷑ cut ⁊ in hoĩbo ⁊ anialib.plurimũq; vi

demꝰ cuiꝰ putrefactio mes generat:qͥ arbo
ris ſalutẽ neqᷣter pꝛoſequit᷑ideoq; cũ in aliq̃ᷓ
pte ſtipitis coꝛticẽ tumefieri vides.illico lo⸗
cũ ſcinde.vt inde vi virus noxiũ elabat᷑.O ſi

iã vermes creauerit.vnco ferreo curabis au⸗

ferre.ſi vo ꝑpenderis in plimis locq hũoꝛib⸗
indigeſtis.⁊ fũdis coꝛticẽ viciari.eundẽ in qͥ
buſdã ſcindi lo ab alto ſtipit vſq; ad irciũ.

vt putreſcẽtia in ipᷣa dureſcãt.ſi languida eſt

arboꝛ.vt fructꝰ vermiculoſos aut lapidoſi ge

Quartus

neris ferat vicio foꝛſan hũoꝛis. a malicia qᷓli

tatis terre pꝛodeũtis. ſublata terra circa ꝑte,z

radicũ.alia melioꝛis addat᷑ ſaporꝭ.⁊ ꝑfoꝛato
circa terrã ſtipue.cuneꝰ ex quercu ſoꝛami im⸗
bmat ſeu infigat᷑: qð etiã agendũ puto:cũ in
arboꝛe adeo nutrimẽtũ habũdat.ꝙ caloꝛ na
turalis eiuſdẽ qᷓ̃ſi extinctꝰ diminuta digeſtiõe
ſuccũ inſpirare ad debitã fructuũ generatio
nẽ nõ põt:ideoq; luxuriare cogit᷑ in multitu⸗

dine folioꝝ.ſed naſcunt᷑ ſuꝑ arboꝛes alie plã

te capillares virides.ſtudiũ aũt eſt radere ali
qͥd de hiſpiditate coꝛtic. ⁊ deponere viridia

deſuꝑ nata.⁊ ſepius ſtercoꝛare radices maio

res. ⁊ infundere eas bñ apte ⁊ imponere lapi
dẽ in ſciſſurã.vt melius attrahẽdo poſſint re

ſtaurare tpe humido ſitim quam ex ariditate
agri patiunt᷑. Si aũt terra nimis cõculcata
eſt. aut magnas habeat herbas.⁊? ꝓfundas

radices hñtes plurimũ generat impedimen⸗
tũ.cõſolidata em̃ mẽbꝛa t᷑ra nõ ꝑmittit ad ra
dices deſcẽdere hũoꝛeʒ.⁊ ſua cõpꝛeſſione im
plet ⁊ obturat poꝛos radicũ.⁊ extrahere nu⸗
trimentũ nõ põt.impedit etiã euapoꝛationeʒ
q̃ ab inferioꝛibo fu ad radices ꝑtingere.eo ꝙ;

vapoꝛis debilis caloꝛ tãtam vᷣtutẽ ſpiſſitudi⸗

nis loci penetrare nõ valet.huic aũt impedi⸗
mẽto foſſione ſuccurrit᷑ nõ aratione.quõ ara
tri cõtinuꝰ ſuleꝰ multã infert radicibo leſionẽ
Herbe aũt magne q̃ radicibo vſq; ad ima per
tin gũt. pᷣripiũt nutrimẽta arboꝛibo. eo ꝙꝙ hñt

radices melioꝛes ⁊ rarioꝛes qᷓ; arboꝛes.⁊ iðo

citiꝰ attrahũt nutrimẽtũ.oꝑtet igit᷑ eradicari
illas ⁊ radicitus euelli.ſed foꝛte qꝛ loco denu
dato penitꝰ ab herbis.indelectabilis nimis
effici᷑ dimitti pũt gramĩa ſubtilia ſic fila illa
q̃ nõ niſi de ſupᷣma ſuꝑficie nutrinẽtum tra⸗

hũt.hoꝛũ igit᷑ graminũ nocumentũ aut oino

multũ eſt. aut non tm de qͥ ſit curandũ.pluri
mũ aũt nocet erucaꝝ genꝰ.folia ⁊ quicqͥd vi⸗

riditat in eis eſt coꝛrodẽs. ⁊ floꝛes diſſipãs
vt oĩno fruct pereat. Igit᷑in decẽbꝛi ianua⸗

rio ⁊ febꝛuario ipſoꝛũ oua q̃ ſuꝑ ramuſculio

ſũt qbuſdã telis inuoluta.puſq; naſcant᷑ op
time colligant᷑:⁊ igne cremẽtur.qꝛ cõculcati⸗
one aut ↄcuſſiõe vix oĩa deleri pñt.ſed ignis
cũcta cõſumit.Acciditetiã plerũq; piris ĩ de
crepita etate vt duricie coꝛti radicũ attrahe
re nutrimentũ nõ pñt ſufficiẽs ad nutrimẽtũ

ramoꝝ arboꝝ ⁊ fructuũ:qre ſeqͥt᷑ vt alternis
aut rarioꝛiba annis ferãt fructũ.ſcindant gOꝑ

mediũ groſſioꝛes radices arboꝛis.⁊ in ſciſſu
ra ne claudi poſſint fluuiales ĩmittant᷑ lapilt
li.vt hũoꝛ ſufficient᷑ digeſtus qͥ ꝑ cõpactũ coꝛ

grbot!
nneice
huno
guſte
Mbes
borese
90677
cae
flactun
gtboꝛi.
unt ſi
nibuse
wlong
Weino
Cnins
colige
ent
frmen
ndin
lonis
higui
lurchn
gturi
lgantn
nioop
radr
ntione
lumnnig
munie
ſchoree
Uupoan
unid

W
ſor
miim⸗
bechin
Noꝛna
Geſtöe
nergtio
mu⸗
lepi
cee gl

enridae

nni⸗
nerlgi
Wrn
andieus
Gculc
pfundes
cdimnen⸗
it adra
ſioneim
berenn⸗
Warone
Ge.
ſocſtc⸗
Ntinpati⸗
eguön
blcon⸗
Winame
chi
werstd
amgen
ocodenu
lis ninis
☛
naumtr⸗
imntoind
maügun
uichi⸗
8 dilipis
hiunap
Hnuials
eniop
chellend⸗
–
ins!
Umt

nuinen

ticẽ ſubintrare nõ poterat.ꝑ ſciſſurã apꝑtusunn·
grediat᷑ meatꝰ.ramoꝝ etiã ſuꝑfluꝰ adeo miæ
nuat᷑ nũerus.qꝙ ſuccꝰ attract ſufficere poſſit
nutrimẽto fructuũ ⁊ ramoꝝ.Arboꝛib ́̊ pꝛe
dictꝭ modis excul.ſi ager eſt nimis hůidus

ꝓferẽt arboꝛes fructꝰ ᷣmiculoſos.eo ꝙ hũi
dũ cõceptũ indigeſtũ ⁊ mollit᷑ paſſum putre⸗
ſcit interiꝰ aq̃ putredĩe.cũ ſubtile hũiduʒ va
poꝛare incipit aĩal de genere ᷣmiũ pꝛocreat᷑.

qð poſtea arborꝭ fructũ coꝛrodit.et ĩutilẽ reed

dit.cuiꝰ ſignũ eſt ꝙ ſꝑ in loco ſemĩs vbi ſub⸗

tilioꝛ eſt hũoꝛ ᷣmis generat᷑oꝑtet igit᷑ (ſi po.iſ

ſibile eſt) vt pꝛopoꝛtionabiliter exiccetur lo⸗

cus.vt plante non vltra modũ cibent᷑:ſi autẽ
foꝛte faciliter fieri nõ poterit.ꝑfoꝛent᷑ ſtipites
arboꝛis iuxta terram:vbi ad ſtipitẽ vniũtur
radices maioꝛes.vt ꝑ foꝛamen illud ſtilletnur
humoꝛ ſuꝑfluus.⁊ tunc curabunt᷑ fructus.ſi
autẽ ecõtrario aridus eſt locꝰ:et pꝛopꝛietates
habẽs heremi.ita ꝙ cultu curari vix põt.ar⸗
boꝛes efficient᷑ ſpinoſe.et fructus afferẽt par
uos ⁊ accidos.⁊ ideo a talibo locis plante pᷣ⸗

cidende ſunt.fructꝰ colligentur ſine ramoꝛuʒ
fractura.et colligentis euitato caſu pᷣcipiti in
arboꝛibus quoꝛũ fructꝰ particis non excuti
unt᷑.ſi rami altioꝛes debiles ſint cõgruis fu⸗

nibus cũ foꝛtioꝛibus alligẽtur. inferioꝛes ve

ro longis ſᷣm ꝙ ſufficiat ſcalionibo longa cũ
vncino ferreo bene firmate ab vtroq; capite.
cuius vnũ caput ad ramũ inferioꝛem debilẽ

colligendum ponatur.aliud vero ad ſuperi⸗
oꝛem ramũ foꝛtem vbi melius aptabitur con

firmetur.¶egũtur autẽ fructus ⁊ pᷣcipue pi⸗

ra diuerſis tempoꝛibo ſ̃m diuerſitatẽ matura

tionis eoꝛum. hac cõſideratione adhibita.vt
hij qui tẽpoꝛe maturantur eſtiuo:tunc legan

maturitatẽ fatentur.qui ſi aliquantuluʒ ante

legantur videlicet cũ pꝛima indicia maturi⸗
tatis apparuerint diebus pluribus ſeruabũ

tur ad vſum q; hij qui fuerunt vltima matu⸗
ratione collecti.qui vᷣo in fine maturant᷑ au⸗
tumni ad vſum veris vel ſaltem hyemis ſer⸗

uaturi octobꝛis menſe legãtur ſereno ⁊ ſicco

tẽpoꝛe exiſtente.cum luna ſui fulgoꝛis minu
ta potitur etate. Et hec de arboꝛibus in cõ⸗
muni dixiſſe ſufficiat.

De Fmigdalo.

