5. Quia Spartæ, qui à Du⸗
cibus ſe abdicabant, ille, qui
rem dolo, aut fuaſione con-
fecit, bovem immolabat, qui
prælio, gallum, majorem ſci=
licet, minoremve victimam,
pro re tali.

Hꝛ Pro

7
*

172 Diſputationes Politicorum

Pro negativa.
1. Quia veri militis eſt non
fraude, neque occultis; ſed
Palam, & armatum hoſtes
ſuos uciſci.
2. Quia vir ſanctus, & ſ
piens eam eſſe veram judicat
victoriam, quæ ſalva fide, &
integra dignitate paratur.

Reſponſiones.

Ad 1. Ratio prima nega-

tur, neq; unquam plene pro-

babitur.
Ad 2. Stratagema fidem,
& dignitatem non evertit.
Non enim bellicæ iſtæ frau-
des contra fœdera, aut pacta

debent acui; neq; ut hoſtem

veneno tollant, aut clam, im-

miſſo, cmptoq; percuſſore.
CON-

60
De 1

ran.

1. Vin
Geſtde

ceheſe le⸗

Ckuent
inlelix.

Kilicet
lor eſt qu
uU N
(Konyvelen

. Lon Pote

iin
Drannide
iio,bellan
. Ein
lerum 1 1
Uunt: ſab
ſichel

Hürn au:. J. Lipl. 173

9. CONTR. XXII
6eſton — De Vrannis. 6, 5, 30. pellum
lisz ſec THESIS. inter-

mile i Wranni Reges ferendi. vun.
1. Quia Reges à DEo, an-
A cepsque porro id confſilium,
mjäce cæde ſe, qualiscunq; Princi-
a ndes pis cruentare, ac plerumque
derluu infelix.
Silicet 1I.] Quia privati ul-
.tor eſt quisquis ſucceſſit.
na e. Et[z.] Moles illa Regis, ſine
Meeno convellentium exitiopublico,
ncon poteſt convelli.
a ſenn 2. Quia pejus, deteriusq; eſt
n even tyrannide, injuſtoque Impe-
rilefu rio, bellum civile.
in ſcch 3. Quia Principi ſummum
urhiten rerum judicium Dii dede-
chmm runt: ſubditis obſequii gloria
cul,, relicta eſt. Zacitus.

ℳ H3 4. Quia

174 Diſputationes Politicorum
4. QWia non tam rectis Re-
guin imperiis, quam parendi
ſcientià Respubl. florent.
5. Quia malos Principes ca-
lumniando Pcjlores e etiam fa⸗
cimus.

6. Quia vitia erunt, donec

homines.

CONTR. XXII.
QuXS1
An miſcere ſe debeat
bellis civilibus vir bonus.

Pro Negativa.
1. Quia bellum civile omne
funeſtum eſt.
2. Quia finis in eo malus
esſt: cum Duces, bonum pu-
blicum ſimulantes, pro ſua
quisque potentia certant.
3. WZl ſævitia Auccanes „&
eri⸗

lexritas a
qnu gn
horret vi
magniſe
quodd nn
interkuun
4 Ci⸗
1ogante
cuth, ale
durit ne⸗
ede e
Glleninn
lann
le Nui⸗
lacd

ſner

1ui
etsh

bliticotum
tecti Re⸗
npatenl,
lotent,
neir⸗
etiam a.

, donee

DII e
, Mhett
onls⸗

jlle ommme

e0 Mild
DNm .
ertant.
rli
ſel⸗

J. Lipeafk. 175
feritas annexa his bellis eſt:
à qua quidem imenſum ab-
horret vir bonus.
4. Quia Q. Hortenſius
magnifice gloriari ſolitus eſt,
quod nunquam civili bello
interfuiſſet.
5. Quia & Aſinius Pollio,
rogante Cæſare, ut ſecum ad
bellum proficiſceretur Acti-
acum, aleæ huic civili ſe ſub-
duxit, nec minus vere, quam
lepide reſpondit, Ego, inquit,
diſcrimini veſtro me ſubtra-
ham, & ero præda victoris.
Pro Aſfirmativa.
1. Quia, ubi diſſidium eſt,
honeſte ſe à ſuis vir bonus
ſejungere non poteſt. L
2. Quia Solon Medios iſtos,
quietosꝗ; lege ſubhmovit.
H4 3 Quia

176 Diſputationes Politicorum
3. Quia Cato, virtutum vi-
va imago, non comitem ſo-
lum civilibus armis ſe præ-
buit; ſed etiam Ducem.
Decjiſio.
Alia ratio hic eſt claro-
rum, alia umbraticorum vi-
rorum. IIIi, cùm tranquillis
rebus ad clavum ſederint,
deſerere illum, abjicereque
turbatis, nullo colore, nulla
ratione poterunt. Sed qui
antea latuerunt, nec Remp.
attigerunt: cauſa nulla eſt,
cur ſe nunc dent in turbidum
illud mare, qui tranquillum
non tentaverint.
Et hic eſto
luſtriorum Lipſii
Controverſiarũ Politicarum,
& ſimul hujus quoq; Speculi,
FINIS.

liticorum
tutumm i⸗
niteln ſo⸗
E pre-
Ncen.

eſt n. R

orum ir
ranquiis
ſederint,
icereqe
Ure, nula
Ed qui
ec Nen,
puln el,
gtutbidun
ſo
Lipti
D
Pecchh
5

A

SPECULUM
LIBRORUM
POLITICORIIM

JVSTI LIPSII,

IN QuOo ILLI,
EXTERIORE QüHADAM
SUA SPECIE,
APPARENT.

Fecit

WIIOHAEL BILoWSXN
de Dulycz, Illuſtr. Gmn. Durl. Pro-
Reétor, ibidemq; Profeſſor Publ.

DuRLACI, Literis Theodori Hechtii 3
Typogr. Aul. M DCC V.

15
F

12

11

10

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Copyright 4/1999 VXyMaster GmbH nww.yXVMaaster. com