4, 14, 2.
Levis. 9 1. Levis eſt, quæ baud longè
à virtute abit, malitiæ rore levi-
ter adſperſa, in quo genere eſt
Diffidentia, & Diſſimulatio.
4: I4: 3.
Media 92. Media ek, quæ ab eadem
virtute ſiedtit longius, & ad vitii
confinia venit, in qua eſt Concili-
atio, ſen Corruptio, & Deceptio.
4: 14, 4. 93. Ma-

S,e n

ſ gtein
terleut,
9e.

liſ han
M.

97.
EI kern
R

dis G

a
uh inm. 9
99.5
ihien
½ 29

ticorumm
inpin r
PoN
Udentiam
lun, fau⸗
13.
us algten
At Al

immn

3
, Ne n

, m.
io MN.

0

Pond ng

fore

J. Lips?. 29
93. Magna denig, Fraus illa Ma-
Aſt, quæ non à Virtute ſolum, ſed gna-
legilus etiam accedit, malitiæ jam
robuſtæ, & perfectæ, uti ſunt Per-
fidia, & Injuſtitia. 4, 14, 5.
9 4. Harum Frandium Levem Judi-
illam Lipfius ſuadet, Mediam to- cium.
lerat: Magnam damnat. 4, I4, 5.
95. Sed Prudentia Militaris MirI-
eſt, quæ in hello, rebus; turbatis in- A Kls.
tervenit. 4, 2, 2.
96. Bellum eſt conditio, ſta- BEEY.-
tusq; hominum per vim certanti- Lo
um.
97. Eſté; duplex: Externum,
& Internum. 5, 3, 1.
98. Bellum externum t Ex-
vis, & arma in Principem, ant Po- TER-
pulum alienum. 5, 3, I. 0.
99. Momenta Belli tria ſunt:
Suſcipiendi, Gerendi, & Finiendi.
5, 3, 2. B 3 100.

30 Definitiones Politicorum

Suſci- 100. In ſuſcipiendo Bello
Pien- requiritur Aunctor juſtus, Cauſa
do. juſta, Finis juſtus. 5, 4, I.
Cauſe IOI. Auctor juſtus Princeps
eſt. 5, 4, 2.
102. Cauſa juſta, Defenſio,
&& Invaſio 5, 4, 4. 12.
103. Finis juſtus, Pax G&
tranquillitas ipſa. 4, 5, 20. 21.
Ge- 104. Ad bellum gerendum
rendo. tria requiruntur: Apparatus,
Viri, & Confilia. 5, 6, I.
Appa- 105. Apparatus ſunt res ne-
tatus. Ceſariæ ad belli uſum, quales ſunt:
Pecunia, Commeatns, & Arma. 5,
6,; 2.
Viri. 106. Viri ſunt armata multi-
tudo, apta impugnare, vel repu-
gnare. 5, 7, 1.
Du⸗ 107. Dividuntur in Duces, &&
ces. Mülites. 5, 7, I.
108. Mi-

N
lte. ſ
109, J
5d.
110.
Dſihlne
).
mir ih
o unße
192,
Auorij
15.
hee E
le mnilitan
4.
lalter mil
i , 1
Mdrei
lerim e

5

ticorunm
ado Belo
ent, C

Pl.
is Pfinih-

1

„
6, N 6
1011.
geenin
Aymil,
1.
t ſes ſ⸗
W1
,Claler
GAuAMN

ifmatu ilte
3 Gel in

7

,DA⸗

1oN

J. Lipsl. 31
108. Milites in Pedites, & E- Mili-

quites. 5, 7, 2. tes.
109. Jint iſti Boni, & Fortes. Pedi-
tes.
1, 8,. Equi-

110. Quales fiunt Dilectu, &
Diſciplina. 5, 9. 2.
7)). Dilektus eſt eorum, qui Dile-
armis idonei ſunt, cum jndicio ele- ctus.
Rio, eaq; é civibus. 5, 9, 3.
1)2. Milites bi duplices: Or-
dinarii, & Subſidiarii. 5, I1, 2.
7)7. Ordinarii ſunt, qui as-
ſidue, & velnt ex munere, atq;s ar-
te militant 5, 11, 2.
394. Subſidiarüi ſunt, qui ra-
renter militant, Ordinariis, cum O-
pus eſt, jungendi: alioqui domi, vel
ad præſidia oppidorum, vel aliarum
rerum cauſa retinendi. 5, 11,2. 12.
9)5: Parantur ntrijue, habi-
ta ratione Patricæ, Ktatis, Corpo-
B 4 ris,

tes.

32 Definitiones Politicorum
ris, Animi, atq; Vitæ. 5, 12, 4. &
ſeqꝗ

Diſci· 1)6. Diſciplina Militaris eſt
Plina. ſevera quædam conformatio militis

ad robur, & virtutem. 5, 13,8.
17. Conſtituitur illa Exerci-
tio, Ordine, Coërctione, & Exem-
Plis. 5. 13,9.
18. Per Exercitiuüm intelli-
gitur electi militis oſiduns in ar-
mis, & opere labor. 5, 13, 10.
19. Per Ordinem autem a-
pta & copiarum in legiones, co-
hortes centurias, decurias: & ca-
Rrorum in ſuas vias, portas, dtq
Jora diſtributio. 5, 13, 33, 42.
720. Per Coërclionem autem
Frænum veluti quodaam in Militis
mores: Continentia, in cibo, & ve-
vere; Modeſtia, in verbis, veſtibus,
& factis, Ahſtinentia denique, ne
cui

Menie, E
122.
Uerkem: H
P14,,
nz.
ne jei in
GCae
124.

eranytk
indernt,
hnt. D
25.
S Aber
Tieltig t
lilentin,
15,1
126
Canſtig

J. Lipsl. 33

i cni moleſti fint, cohibendos. 5, 13,
pinà 46. ſeqꝗq.
litri 12). Per Exempla tandem,
Præamia, G Pœna: 5, 13, 81. 85.
atſa 122. Duces duum ſunt ge- Duces
Ui⸗ i vernm: Primarii, & Secundarii.
,6 127. Primarii ſunt, qui ſum-

mæ rei imperant, ſuisque auſpiciis,
& dutu rem gernnt. 5, I4, 5
/ 124. Secundarii ſunt; qui in--
perantis alterius nutn, ſive juſſi
n n imperant, & ſuo ſaltem dutclu rem
lgor, . gerunt. 5, 1 4,; 5.
nu: Be⸗ 125. Quibus rebus inſtrutlus Inſtru
Mta, eſſs debet Dux'l onus, iſtæ ſunk: menta
39,4 Kientia rei militaris, Virtus, Pro-
toren „icdentia, Andoritas, & Fortuna. 5.

„. 11, tg
iN 175,2.
iloG 126. Apparatum, & viros,

, vie ““”
NMc Conſilia excipinnt.
„. 1 * .
Aniſler B S 327

34 Definitiones Politicorum

Con- 127. Conſilia ſunt delibera-

ſilia,. tiones, ac ſententiæ, de rebus ge.
rendis.
128. Confilia hæc ſunt dupli-
cia: Recta, & Obliqua. 5, 16, 12.
Recta. 29. Recta ſunt quæ planam,
&& mlitarem viam ineunt. 5, 16,
12.
Obli- 170. Obliqua, quæ occultam
qua. viam tenent, & fraudium, atq; a-
ſtus ſemitd graſſantur. 5, 16, 12.
131: HBaæc omnia denig, ſequi-

Victo, tur Victoria, ant Clades. 5, 18,
ria.
2.

172. Utendum eſt autem V-

Gorid caute, leniter, & modeſte. F.
18, 2.
Cla- 13. Clades ferenda eſt && pru-
des. denter, & fortiter. 5, 1 98, 17.
174 Bella verò tandem fi-
Pax.
Ptima, quas bhomini noviſſe datum
ſ. J. 19, 3.

nienda ſunt Pace, rerum re o-

aiulle,
inien
br.
56.
nenta /
iniene
7.
lrihr
lt gſie
38.
Ne Can
Crent fe
39
tr iſi
nGe
40.l
lun 6
.. N).
ti, En
li.
rin

i ſen

e ſnt ℳ
4 Hlhi
t geyl CNU

ivenut. z N

e Nelit
Nlen rge⸗

,. l 10, II.
ſeni⸗ 3
lages

,an
Gnnchi)

ulig

1G

z tmin,

6, /. NME 1
mniſ 4ℳ

lunt, aliæ Propinquæ. 6, 2, 4.

J. Lipsk. 35
175. Sed Bellum internum, Brr-
ac civile, ſunt arma ſubditorum, in Lo IN-
Principem mota, aut inter ſeſe. 6, o.
I2..
176. Enjus itidem tria Mo-
menta ſunt: Suſcipiendi, Gerendi,
& Finiendi. 6, 2, I. 6, 6, I.
737: Suſcipitur Bellum boc
duplicibus de cauſis: aliæ Remotæ

Suſci⸗
pien-
do.

778. Remotæ, veræ illæ,; pri- Cauſæ

mag, Cauſæ ſunt; ſed minus ad-
hærent effectui, aut apparent.6, 2, 4.
779. Propinquæ ſunt, quæ
ex illis orté eventni conjungun-
tur, & palam ſe oſtendunt. 6, 2,4.
740. Remotæ ſunt: Fatum, &
Luxns. 6, 2; 5. 8.
74). Propinquæ: Fattio, Sedi-
tio, & Vrannis. 6, 3, 2.
942. Fadtio eſt pancorum, aut
plurium inter ſe coitio, & cum a-
liis diſſenſus. 6, 3, 2.

36 Definitiones Politicorum
147. Seditio eſt multitudinis

in Principem, aut Magiſtratus ſu-

bitus, & violentus motus, 6, 4, I.
744. Tyrannis denique eſs
violentum unius Imperium, præter
mores, & leges. 6, 5, I.
Geren 745. Modus gerendi Bel-
de. l civilis, par, aut idem eſt, qui in

externo: quanqnam non tam de

gerendo eo cogitandum eſt ſapienti
Principi, quàm cavendo, &, ſi ex-
arſit, leniſſimo quovis moda reſtin-
guendo. 6, 2, I. 6, 6, I.
Fini- 146. Finitur autem Cwilis
endo. diſcordia, Padtione, aut Vidoria.
Cumi omnis vitctoria civilis fune-
ſa ſit, omnisq;: pax civilis quovis
liello ntilior, meritò Pactionem vi-
coriæ præferas. Nepos in Epa-
min. 10, 3. Cic. Phii pp. 2.
c. I4. Lips. 6, 7, 2. 3B

„ XPEICIZ

Pax.

lticotuns
nltitutnt
Olratns k
tnt, 64l
Eeißſe 1
eritmn, M

l.
etendi

ni
m

ie
, GN

uni⸗

1.
ni

s NM
,civiltfre
Gils ni
patlionen.
hosine⸗
Phiipp-
52 1
1

SPECULI
POLITICORIIM

J. LIPSI

AREOLA III.
quæ eſt

1NS IIIuUIIONM,

ſive

PRTFCEPTORIIM,
ac

MONITORUM.

*3 39 82.-
INSTTIUTIONES por.

A C LIPS.
MQNITA E
POLITICORUM 1.
J. IL. I PSsI:

= Um Rectores vitæ

Recto⸗

civilis duo ſunt, res vi-
Virtus, & Tru- tæ ci-
5 dentia: Divitia-vilis,
rum quidem & formæ glo-
ria, fluxa, atque fragilis eſt:
VIRYIS Clara, æternaꝗ; ha- VIn-
betur. 1I, 1, 7. Tus:
2. Et quæ homines arant,
navigant, ædificant, virtuti
omnia parant. 1, 1, 9.
J. Ac adverſus virtutem
hoc poſſunt calamitates, &
damna

40 Inſtitutiones Politicorum
damna, & injuriæ, quod ad- Nueb
verfus Solem nebula poteſt.
Geri polue

Ra 1, k, I4. dilo
Tus id
4. De DEo autem optime 4 i

f exiſtimare, pietatis eſt exordi- igeim
um. 1, 2,4. . Nr
Deor?; „. Unus engo eſt Regna- Uncki
eme⸗ tor omnium DEus. 1, 2, 5. Ii
a. 6. DEUS autem eſt um- inn
Natu- mum illud, & æternum; neq; ir
776 miitabile, neq; interiturum. 1, e .
2, 6. mens ſoluta quædam, dine
& libera, ſegregata ab omni ⸗“l
concretione mortali, oemnia h
ſentiens, & movens, ipſaꝗque 1
prædita motu ſempiterno. 1,
2, 7. de quo etiam vera dice- de⸗ en
re periculoſum eſt. I, 2, 8. & H
melius ſcitur neſciendo. I, 2, lalig
9
. 1
Omni- 7. Sed imenſa eſt, finem; 1 4
lent

Foten- potentia cœli legi
cia. . en

oliticonmn J. Lipsl. 41

lot Non habet: &, quicquid ſu-
dlln porel peri voluere, peractum eſt.
1, 2, 10.
ten Ohtnt 8. Adſpiciunt etiam oculis Provi-
eſt exol⸗ ſuperi mortalia juſtis. 1, 2, 12. dentia.
9. Nihil enim DEo clau-
t em ſum eſt: intereſt animis no-
GSbef, ſtris, & cogitationibus medi-
NN. is intervenit. I, 2, 13.
etmunmznech 10. Eſt ſcilicet profecto
teriuunh DEus, qui, quæ nos gerimus,
4 Ouelan, auditꝗ; & videt. Quem, quia
1,be reſpicit omnia ſolus, verum
,ons polſſis dicere Solem. 1, 2, 14.
eN N I15. Qui terram inertem, qui
ppiene mare temperat ventoſum, &
nende urbes, regnadq; triſtia. 1, 2,17.
ANà Nec enim ſecura quies illum,
jendonu ſimilisq; ſopori detinet. 1, 2,
18. Scd ille eſt, qui viget,
llnenh qui ſentit, qui meminit, qui
reegit, & moderatur.

42 Inſtitutiones Politicorum
J. Rel'gione autem vita
conſtat. 1, 3, 4.
Rectus 12. Omniaque proſpera e-
in DE veniunt COrENTIBIIS DE-
m» os, adverſa ſpernentibus. 1,3,
cultus.

z. Sed Dii à religioſo

verentur; à ſuperſtitioſo ti-

mentur. 1, 3,; 13.

14. Jam cultum DEorum

4
eſſe optimum, eundemq;; ca-

ſtiſſimum, atꝗ; ſanctiſſimum
oportet, ut eos ſemper, pura,
integra, incorrupta & mente,

& voce venereris. 1, 3, 15.

75. Optimus enim ani-

mus pulcherrimus DEi cul-
tus eſt. 1, 3, 16.

Pieta- 6. FATI vero lege im-
mobilis rerum humanarum

tis ſur-
culi. .
Fatum. Ordo ſeritur. 1, 4, 3.

oliticorun J. Lipsl. 43
e mgten i 177. Et condita pergunt
Ordine cuncta ſuo, rerumꝗ;
prolpent à principe cutſu Fixa ma-
.
TIYNYN Nenht. I1, 4 8.
etib. 18. Fata regunt Orbem:
certa ſtant omnia lege. 1, 4,
epi 1I.
eltinde 19. Viri ergo boni eſt,
præbere ſe fato. 1, 4, 34.
. NNon 20. Optimum enim eſt
nkenge pati, quod emendare non
enciimn poſſis: & DEUM, quo aucto-
re cuncta eveniunt, ſine mur-

npet p⸗ —K .
nu mure comitari. Malus miles
eſt, qui Imperatorem ſuum
8 1 gemens ſequitur. 1, 4, 36.
⸗ 2). Jam vero CONSCIEN= on-
n

TIZÆ tanta eſt vis in utramq; ſcien-
“ partem, ut neꝗ; timeant ii, tia.
en⸗ qui nihil admiſerunt: & pœ-
hum nam ſemper ante oculos ver-
6. ſari

44 nſtitutiones Politicorum

ſari putent, qui peccaverunt. iſtim

I, 5» I0.
22. Vis ergo nunquam
triſtis eſſe: bene vive. I, 5 12.
27. Potefſt enim nocenti

contingere ut lateat; latendi-

fides non poteſt. 1, 5, 14.
24. Nocte enim dieꝗ, tu-
um geſtas in pectore teſtem.
1;55 15.
25. Multi tamen famam;
conſcientiam pauci verentur⸗
1, 55 20.
26. &q vir bonus in omni
vita transverſum unguem à
recta conſcientia non diſce-
det. 1, 5, 2I.
27. Tranquillirate enim
conſcientiæ nihil excogitari
beatius poteſt, 1, 5, 22.
28. Et Conſcientia virtu-
ti ſa-

cl.
29, No

os magi
1 Magis

16 N.
1 t
Dhism
5I.
Clta moe
1s Ore
Cundo:
lechi ert
jerlam n

y uni
Uox 4 0

mortzlinn
82. Dr
ngne
Cotporis
Omnia
19,

holiticotun
eccuzennl

9 huundoun
e vive, 1
elim noon
Mtentzlen
lbpl
,in Cehh ll
Coreteken

gur Humun
eiretentin

Pnusin O
enme
n vnge
1 non le⸗
lirnte
ec—N²
U⸗
jentia N.
lenii

4lA.

J. Lipsl. 45
ti ſatis amplum theatrum eſt.
1, 6, 8.
29. Non tu ergo inter cla-
ros magis, quam inter bonos.
I, 6, 9.
30. Et eſſe, quam videri
probus malis. 1, 6, 6.
7). Vir bonus autem eſt
cultu modicus, ſermone faci-
lis, ore probo, animo vere-
cundo: opum contemptor,
recti pervicax, conſtans ad-
verſum metus: 1, 6, 14.15.16.
17. unius animi cultor, qui
Dux atque Imperator vitæ
mortalium. 1, 6, 17.
72. Præclara enim facies,
magnæ divitiæ, ad hoc vis
corporis, & alia hujusmodi,
omnia brevi dilabuntur. 1,6,
19.
At

Probi-
tas.

46 Inſtitutiones Politicorum
33. At ingenii præclara
facinora, ſicuti anima, imor-
talia ſunt. 1, 6, 19.

PRILH 34., Jam veré PRIIDENIIA

PDEN honeſta ab deterioribus, uti-
TIA. lia ab noxiis diſeernit. 1, 7,

3 5. Prudentes autem ſunt,
qui & futura proſpiciunt, &
cum res agitur, in diſcrimen-
q́; ventum eſt, expedire rem,
& conſilium ex tempore ca-
pere poſſunt. Cic. Off. 2, 9.
36. Sapiens ergo ipſe fin-
git fortunam ſibi. 1,7, 14.
37. Imprudens pleraque,
& ſe, præcCipitat. 1,7, 16.
PEjus 38. Sed Prudentiam Uſus
Tontes. genuit, mater peperit Me-
moria. 1, 8, I.
39. Uſus efficaciſſimus re-
rum

Dſus.

um ann
US
n ræc
40, J
ſehtis doe
Ueur, &
Aumn il
193 E
MKerent
Leratumm!
994.
4/5
uumſtis
enns eſt.
Moon gui 1
10,1 4
43. ia
den vle
Aintum
d

ticorun

ribus u
eroit

en Aun
ioimnd

J. Lipsl. 47
rum omnium magiſter eſt. 1,
8, 3. Uſus omnium magiſtro-
rum præcepta ſuperat. 1, 8, 6.
40. Sed plures aliorum e- Memo
ventis docentur. 1,9, 2. quæ ria re-
tuetur, & conſervat Hiſtoria, um.
anima illa, & vita memoriæ.
1, 9, 3. Exempla enim omnia
jacerent in tenebtis; niſi li-
terarum lumen accederet. 1,
9, 4.
4) Plus autem ſcire velle, & Do-
quam ſatis ſit, intemperantiæ trina.
genus eſt. 1, 10, 13
42. Quare qui fructuoſa,
non qui multa ſcit, ſapit. I,
10, 14.
43. Itag, plus ſapit inter-
dum vulgus: quia tantum,
quantum opus eſt, ſapit. I.
10, 15.

44.

48 Inſtitutiones Politicorum

44 Nos pleriq́; hodie, ut

omnium rerum, ſic literarum
intemperantia quoque labo-
ramus: nec vitæ, ſed ſcholæ
diſcimus. 1, 10, 17.
45. Non ergo paranda no-
bis ſolum; ſed fruenda ſapi-
entia eſt. 1, 10, 6.
46. Odi hominem, igna-
va opera, philoſopha ſenten-
tia, I, 10, 7.
PARS 47. Sed jam ſine Imperio, nec
SPE- domus ulla, nec civitas, nec
Su. gens, nec hominum univer-
ſum genus ſtare, nec rerum
PEY hatura omnis, nec ipſe mun-
UIA. dus poteſt. 2, 1, 4. Iſtud ſane
eſt vinculum, per quod Res-
publica cohæret: ille ſpiritus
vitalis, quem hæc tot millia
trahunt: nihil ipſa per ſe fu-
tura,

iut, niſt
Tens ila
Ul 1, 6
49. 0
les uri
meh aut
49. Dr
Uum, hati
Penes Nen
1l corp
enduun
ſ. 8
EL, eni
62. R
er Deo
ertinn
55.
unem
conlertl

liticotun
hocler
Clitetann
oque l
lec ſen
unl 0
Uench lr

enn, ionr

Hpenihym
iWirns, N
m voine
nec tel

J. Lipsl. 49
tura, niſi onus, & præda, ſi
mens illa imperii ſubtraha-
tur. 2, I, 6.
48. Cunctas autem natio- Inpe-
nes, & urbes, Populus, aut Pri- iorum
mates, aut Singnli regunt. 2, 2,2. formæ.
49. Principio rerum, gen. PRIN-
tium, nationumꝗ; Imperium A-
penes Reges erat. 2, 2; I0O. 1§.
So. Et certe, unum Impe-
rii corpus, unius animo re-
gendum videtur. 2, 2, 13.
5§). Si duo Soles velint eſ-
Sse, periculum, ne incendio
omnia perdantur. 2, 2, 13.
52. Regnum quidem res
inter Deos, hominesque pul-
cherrima. 2, 2, 20.
5 7. Et Pacis intereſt, o-
mnem poteſtatem ad unum
conferri. 2, 10, 15.

c 54.

Genti-
lis.

5o Inſtitutiones Politicorum
54. Sæpe diſcordantis pa-
triæ non aliud remedium fu-
it, quam ſi ab uno regeretur.
2510, 16.
5§ 5§. Ergo Herus unicus eſto:
Unicus & Princeps. 2, 2, 21.
56. Sed minore diſcrimine
ſumitur Princeps, quam quæ-
ritur. 2, 4, 5.
5§57. Nam magnis, aut novis
conatibus opportuni ſunt
tranſitus rerum. 2, 4, 6.
5§ 8. Pravæ antem aliorum
ſpes cohibentur, ſi ſucceſſor
non in incerto. 2, 4, 7.
59. Non claſſes ergo, non
legiones, perinde firma Impe-
rii munimenta ſunt, quam
numerus liberorum. 2,4, 9.
6o. Tamen alii ajunt, im-
peraturum omnibus, eligi de-
bere ex omnibus. 2, 4, 10.

uneel
Olalant.

G.l
unqu
14 Il.
62.)
umn kag
Atbo
„63
ere pote
1 If.
64.

6e
Regpon
1.

66. In

.
us fac
us init

†

67.
bos iin
6R

liticotun J. LipslI. 51
tdantis 6). Plerumque enim Opti-
nedium mum quemq; electio invenit.
b legerenn 2, 4; II.
62. Nemo autem Imperi-
Unice um flagitio quæſitum, bonis
ui artibus exercuit. 2, 4, 14.

eiſeinnn 63. Et nulla quæſita ſce-
umn gu lere potentia diuturna eſt. 2,
4, I.
Gant nos 6⁶4. Sed initia magiſtratu- Equa-
nuni in um, ac Principum fere meli- bilis.
46 ora ſunt: finis inclinat. 4, 5, 2.
en ANoran 65. Et mitiſſima ſors eſt
lceli Regnorum ſub Rege novo.
dn 66. Imperium autem iis ar-
iumaln- tibus facillime retinetur, qui-
it, . bus initio partum eſt. 2, 5, 9.
mn. ni 67. Et Fortuna cum mo-

, ribus immutatur. 2, 5, 10.
3 , . . .»
4. de⸗ 68. jam moderatori Reip. Ejius

helg
13 1 C2 heata ſcopus.
14

52 Unſtitutiones Politicorum
beata civium vita propoſita eſt:
ut ca fit opibus firma, Copi-
is locuples, gloria ampla, vir-
tute honeſta. 2, 6, 2.

69. Civium ergo Regibus.

non ſervitus tradita, ſed tute-
la. 2, 6,6.
70. Nec Respublica Regis

eſt, ſed ipſe Reipubl. 2, 6, 6..

7). Ita multa cura ſummo
Imperio ineſt: multi ingen-
tes labores. Omnium ſo-
mnos Regis vigilantia defen-
dit: omnium otium illius la-
bor: omnium delicias indu-
ſtria: omnium vacationem
illius ocoupatio. 2, 6, 10.
72. Malus ergo ille Prin-
ceps, qui ex magna fortuna
licentiam tantum uſurpat. 2,
6, 8. qui non ad curas inten-
tus,

ts ec

Liein

75.
cenleb⸗
Imperi
ſe is,

74.
Clet n
Rex. 1
75
r le
Meige s
ley.
76,
lunt o
r
Duüinat
Regez
,
lat lun

icorun f. Lipsl. 13
poltu e rus, ſed ſtupris, & adulteriis
Principem agit. 2, 6, 8.

ma, C0;
mhll 73. Quamobrem Cyrus non PRIN
ęꝰ cenſebat convenire cuiquam ClvIS
Negte Amheriunm qui non melior el- 1
Elur⸗ et iis, quibus imperaret. 2 Us.
7 . .——5
Hial 74. Ita jam, qui rect fa-
tree ciet, non qui dominatur, erit
a inn KRex. 2, d.
niine⸗ 75. Ubi enim non eſt pu-

mn . dor, nec cura juris, ſanctitas,

. ieta 1 i
naceier e s, fides: inſtabile regnum
ach Ulg t. 1 72 II.
ſas 76. Natæque ad exitium
cti unt voces illæ:
en Sanctitse pietas, fides,
e rivata bor
i 1 R na ſunt: qua juvat,
u nm ges eant. 2,7, 13.
77. Ac ſi incolæ bene mo-

na l
49
rati innci
s r ſunt, Principem pulchre
0 3 mu-

54 Inſtitutiones Politicorum
munitum arbitror: ſin aliter,
profecto centuplex murus
rebus ſervandis parum eſt. 2,
8, 2.3.
78. Peſſimus enim quisque
aſperrime rectorem patitur.
2, 8, 8.
79. At facile imperium in
bonos. 2, 8, 10.
80. Sed recte facere Prin-
ceps cives ſuos, faciendo do-
cet. 2, 9, 6.
8). Quales enim in Repu-
blica Principes ſunt: tales re-
liqui ſolent eſſe cives. 2, 9,2.
82. Quippe componitur or-
bis Regis ad exemplum. 2;
9, 5.
83ÿ. Et hæc eſt conditio
Principum, ut, quidquid fa-
ciant, præcipere videantur.
2, 9,; 5. 84.

, .
t hone

intone
um
8601
N eſt
leclere,
unpoll
Rkjbt
97.)
licet
99.
le, (i!
8).
Cll ci
9do.
(uid ſan

Uttocin

liticorun J. LipslI. 55
n alien 84. Quamobrem, ſi Rex ve-
ex mun lit honeſta, nemo non ea-

gkum elt, dem volet. 2, 9, 6.
85. Et contra, Vitia non
n uisg ſolum ipſi Principes conci-
en in piunt; ſed etiam in civitatem
infundunt: plusꝗ; exemplo,
mainm quam peccato nocent. 2,97.
86. Tanta vero jam Inſtitiæ Fuaſti-
gerbi· vis eſt, ut nec ii quidem, qui lia.
—KZ ſcelere, ac maleficio paſcun-

tur, poſſint ſine ulla particu-
n Neyn la juſtitiæ viverc. 2, 10, 4.
87. Nefarium ergo illud:

r: talel⸗ . .
jres. 10 Licet, ſi libet. 2, 10,; 8.
Pnine 88. Minimum decet libe-
mhmm re, cui nimium licet. 2, 10,9.
6 89. Jus & æquitas, vin-
cnii cula civitatum. 2, 10, 12.

eur 90. Remota enim juſtitiâ,
, quid ſunt Regna, niſi magna

deaoi. . .
id 4 latrocinia? 2, 10, 13.

56 Inſtitutiones Politicorum
9). Wam illud eſt barba-
rum: In ſumma fortuna id
æquius, quod validius. 2, 10,
14.
92. Illud Regium: Cum
omnia poſſimus, ſola creda-
mus licere, quæ honeſta. 2,
10, 15.
93. Fundamentum enim
perpetuæ commendationis
& famæ Juſtitia eſt: ſine qua
nihil poteſt eſſe laudabile. 2;
10, 19.
94. Hnde Pietate, & Juſti⸗
tia, Principes Dii fiunt. 2, 10,
20.
95. Et ſane fruend æ juſti-
tiæ cauſa olim bene morati
Reges conſtituti ſunt. 2, 11,2.
qui ſummos cum infimis, pa-
ri jure retinerent, 2, 11, 3.
96.

K 1
u ſep
Utoni
97, 0
deſs au⸗
1 iach
Centes

.
n lei

99,
Peret
igniſir
CN
oo.
dllcet
Uurime
10).
Xue
dII⸗
102,

corun
eſt batbr.
fortunn
dins, u

ium: Cun
ſola cteer.
nonelt.

jentun ein
pendntion⸗
lt,ſne hi
ucablle

e BN
funt ul

Vendrſi
dene ni
ſuntuli
infin⸗

11,
,1 ſ

J. LipsI. 57
96. Ergo nihil in penati-
bus Regis venale, nihil am-
bitioni ſit pervium. 2, I1, 7.
97. Cauſas, reosꝗ; Prin-
ceps audiat. Inauditi enim
atꝗ; indefenſi, tanquam ino-
centes percunt. 2, I1, 8.
98. Leges ne violet. Nam
in legibus ſalus civitatis ſita
eſt. 2, I1, 9.
99. Interdum leges tem-
peret. Sumum enim jus an-
tiqui ſummam putarunt cru-
cem. 2, II, 10.
100. Novas parce ferat.
Scilicet corruptiſſima Repub.
plurimæ leges. 2, 11, 1I.
10). Hodie tamen legibus,
æque ac flagitiis laboratur.
25 112 I2.
102, Itag ut vis morborum

C 5 pre-

58 Inſtitutiones Politicorum

Advo- pretia medentibus, ſic fori ta- 0
cati. bes pecuniam fert Advocatis. E,Xcl
2, 11, 13. lenperaye

103. Inde publicæ mercis eomn
nihil tam venale, quam ad- lolte
vocatorum perfidia. 2, II1, 14. (Ng

104. Et caninum hoc ſtu- hog
dium conceſſum eſt latroci- ins Hom
nium. 2, I1, 15. ccdunt,

105. Princeps ergo videat, ubib an
ne legibus fundata, legibus yy!
evcitatur civitas. 2, II, 17. nere e
106. Sine cauſſidicis ſatis (allleee
felices olim fuere, futuræꝗq: ds e
ſunt urbes. 2, 1I1, 18. tenpd
Cle- 107. Jam nullum ex omni- qliete
mentia bus magis, quam Regem ac (. H
Principem clementia decet. 2, e
12, 3. 1)2.
108. Ergo, Qui vult ama-
ri, languida regnet manu. 2, 6,4
12, 5. 109.

liticorumn

ſic foriun
t AMR.

licxæ mend
gvan 41
ia. ,1l
um hoe u⸗
el luoci-

eo Viden⸗
gtn, gns
dicis 1
te, uuneg
19.
m Regen 1
gtu ban

Gi nulen

let abn
n⸗

J. Lipsl. 59
109. Qui enim benignita-
te, ac clementia Imperium
temperavere, his candida &
læta omnia fuerunt: etiam
hoſtes æquiores, quam aliis
Cives, 2, I 2, 10.
770. Quippe nulla re pro-
pius homines ad Deum ac-
cedunt, quam ſalute homi-
nibus danda. 2, 12, II.
79). Pulchrum ergo emi-
nere eſt inter illuſtres viros:
Conſulere patriæ, parcere af-
flictis: fera cæde abſtinere,
tempus atque iræ dare, Or-
bi quietem, ſeculo pacem
ſuo. Hæc ſumma virtus, pe-
titur hac cœlum via. 2, 12,12.
102. Licet ergo flagitia &
facinora ſine modo ſint; 2,
13,4. Tamen cum

C ⁶ 3

6oο Inſftitutiones Politicorum

3)7. Severitas amittit aſ-
ſiduitate auctoritatem: 2, 13,
7. &
14. Ea ſæpe committun-
tur, quæ ſæpe vindicantur:
25 1358.
15. Benigni Principis
eſt, ad clementiæ comodum,
transilire interdum terminos
Æquitatis: quando ſola eſt
Miſericordia, cui omnes vir-
tutes cedere honorabiliter
non recuſant. 2, 13, 15.
7)6. Eſt ergo Clementis
Juſtit iæ Præceptum: Omnia
ſcire, non omnia exequi: par-
vis peccatis veniam, magnis
ſeveritatem comodare: nec
Poœna ſemper, ſed ſæpius poœ-
nitentia contentum eſle. 2,
13, 16.

1977

1

ll hot
uteqlit
uuet i
ll.
1) 8.H
Meratio a
R
e
Inquod
ulz,10.
8
Aar
lisbonun
120.
1: Ceons
numgue:
u acen
nn u
1 1

iicorunn J. Lipsl. 61
hmnittit 197. Scilicet, Peragit tran-
tein:„, quilla poteſtas, quod violen-
ta nequit: mandataq; forti-
ommimm us urget imperioſa quies. 2,
Ndicaun 13, 19.
1) 8. Male ſane terrore ve-
Dics neratio acquiritur, longeque
cucim valentior amor ad obtinen-
nnnin dum quod velis, quam timor.
o d 2,13, 20.
onbeſi⸗ )9. Sed Fides Juſtitiæ FPides.
athüier fundamentum eſt. 2, 14, 2.
4 Sanctiſſimnm humani pecto-
Oeen ris bonum. 2, 14, 4.
1 Onmni 120. Ante Jovem genera-
m.

. ta: decus divâmque, homi-
th e numque: Qua ſine non tel-
din n lus pacem, non æquora no-
olue⸗ „ runt: Juſtitiæ conſors, taci-
fene „tumqdque in pectore Numen.
en

2, 14,5.
n 123.

62 Inſtitutiones Politicorum

12). Mec ulla res vehe-
mentius Rempublicam con-

tinet, quam Fides. 2, 14, 7.

122. Perfidioſum enim &
nefarium eſt, ſidem frange-
re, quæ continet vitam. 2, 142:

II.

123. Et capitalis eſt ibi

Eteocles, vel potius Euripidos:

Nam ſi violandum eſt jus,
regnandi gratia violandum
eſt: aliis rebus pietatem co⸗-

Ias. 2, I4, 14.

24. Quod autem nonnul-

li ſibi ſumunt, nullam eſſe
fidem, quæ infideli data ſit:
errant, & quærunt latebram
perjurio. 2, 14, 19.
125. Perfidos enim nun-
quam cauſa deficiet, cur pa-
cto non ſtent: ſemperꝗ; ali-
quam

liticorun J. Lipsl. 63
les e. quam fraudi ſpeciem impo-
icum co nent. 2, 14, 17.

1, lc, 126. Apagite igitur iſtos,
n erin 6 Reges:
n ſae — neu rumpite fœdera pacis,
tm , Nec regnis poſtferte fidem.
2, 14, 21I.
aleck ii — fulgentibus oſtro
. Haæc potior Regnis. 2, 14, 16.
lnck 1 127. ℳ etiam perfidis

elnuun præſtanda fides eſt. 2, 14,
ettem 20.
128. Nam etſi quis primo
vmnchn. perjuria celat: Sera tamen
nlum ckk tacitis pœna venit pedibus.
AiAriſ 2, 14 23.
hehun 129. Sed enim cum ſint Mo-
cuncta mortalium incerta: deſtia.

.
ain r quanto plus adeptus ſis, tan-
e arr to te magis in lubrico cenſeas.
mi d. 2,15,8. .
un 5779.

64¾ Unſtitutiones Politicorum
170. Caduca enim hæc, &
fragilia, puerilibusq; conſen-
tanea crepundiis, quæ vires,
atque opes humanæ vocan-
tur. 2, 15, 9
1). An ignoras enim ma-
gnas arbores diu creſcere, u-
na hora extirpari? 2, 1510.
J72. Equidem vidi cruen-
tos carcere includi Duces,
Et impotentis terga plebeja
manu ſcindi Tyranni. 2, I5
II.
133. Kilicet nihil tam
firmum eſt, cui periculum
non ſit, etiam ab invalido,
2, 15512.
174. Leo ipſe aliquando
minimarum avium pabulum
fit, & ferrum rubigo conſu-
mit. 2, 15, 13.
13§.

N.
Aelie me
loninem
dis prrell
7
36. 8
uman
Ulibus 4
Diseti
157.1.
e
tterat. .
4 Uheii
N80.V
gun nitnin
&
1339.
n Muinn
otmines
1,16, 10,

140,1

liticorun . J. Lipsf. 65
inheof 135. Itag, Princeps, Mo-
conlee deſtiæz memor, non minus
qne Vie, hominem ſe, quam homini-
ne bus præeſſe meminerit. 2, 15,
7.
mbainm 156. Sciatque, Modeſtiæ
geletel⸗ famam neque ſummis mor-
,yb⸗ talibus aſpernandam, & à
Acner. Diis æſtimari. 2, 15, 6.
. hee 137. Yamen ita Modeſtiam Maje-
g b Princeps colat, ne Majefatem Ias
ni „h atterat: quæ eſt acre telum
ad Imperium. 2, 16, 3.
Odl un 138. Viles enim plerumq;,
reiclin qui nimium civiles, 2, 16,.
I0. &
139. Continuus aſpe-
igot Qus minus verendos magnos
zum homines ipfa ſatietate facit.

wale c

n ed
bigo 32 16, 10.
140. Ergo Majeſtati major

5 EX

6 Inſtitutiones Politicorum
ex longinquo reverentia. 2,
16, II.
14). Omne ſilicet igno-

tum pro magnifſico eſt, 2, 16;.

IZ.

Libe- 742. Jam Liberalitate ni.
ralitas hil eſt naturæ hominis ac-

commodatius. 2, 17, 2.

347. Jed tamen Subitæ lar-

gitionis comes, pœnitentia.

2, 17, 4. &, Liberalitate li-

beralitas perit. 2, 17,6.
144. Falluntur ergo qui-

bus Luxuria ſpecie liberali-
tatis imponit. Perdere mul-
ti ſciunt, donare neſciunt.

2, 17, 7.

Caſi- 345. Animo vero per li-
tas, bidinem corrupto nihil ca-

ſtum incſt. 2, 17, 8.
746. Principi quog, hone-

ſtius

ſiun ek.
47.1
lum mugne
l el o
ele ung
niga;
Ciſlcete,
148,0
unlcene
(rerere
149.G
unn ned!
Cbi cond
kineipun
uibos dr
ſmnam Gir
10.
Giorum
Pereunt,
NS

oliticorun

etentin

ſilue ign⸗
00 eſb h⸗

ekaliute ir
hohninis
1bir .
Cenitent
1. ſe
ealtatel
,1,0
retgo u
e lbenn
detete n
fe nelenmn
Nero

6

J. Lipsl. 67
ſtius eſt offendere, quam o- Leni-
diſe. 2, 17, I I. tas.
147. Eft Magnam fortu- Cen-
nam magnus animus decet. cu- tem-
jus eſt proprium, placidum Ptio
eſſe tranquillumꝗ;, & inju- ννα
rias, atꝗ; offenſiones ſuperne An
deſpicere. 2, 17, 13. 14.
148. Convicia quippe, ſi i-
raſcere, agnita videntur:
ſpreta exoleſcunt. 2, 17, I5.
3149. Sed Cæteris mortali-Famæ

um in eo ſtant conſilia, quid AHudi-

ſibi conducere arbitrentur: *.

Principum ſors diverſa eſt,
quibus præcipua rerum ad
Jamam dirigenda, 2, 17, 16.
150. Jam vero Sublatis ſtu- Amor
diorum pretiis, etiam ſtudia doétri-
pereunt. 2, 17, 18. Pa Ems
15). Studia ergo ſpiritum,
&

68 Inſtitutiones Politicorum
& ſanguinem ſub Principe
capiant: ita temporibus ejus
dicendis non deerunt deco-
ra ingenia- 2, 17, 19. 20.
152. Nam denig, Deos pla-
catos Pietas efficit, & San-
Ctitas. Cic. Off. 2. 5.
15 7. Vis autem conſili expers
PRU mole ruit ſua. 3, 1, 5. Nec eſt
DEN. diuturna poſſeſſio, in quam
1. gladio inducimur. 3, 1, 5.
154. Contra, Vim tempe-
ratam Dii quoque prove-
hunt in majus. 3, 1, 6.
15 5. Ergo Non ſolis viri-
bus æquum credere, ſæpe a-
cri potior prudentia dextra.
3, 1, 8.
156. Et Multa, quæ natu-

Pietas.

ra im pedita ſunt, conſilio ex-

Pediuntur. 3, 1, I5.
157. Sed Sapientifſimum
di⸗

Geumt en
4 ve
Mtorime3
Geritbenn
eret. 52

15

wn

1

Nedi. nee

Ur mol
N

ehd in⸗
1Os ittre
19.
60. M
Mni
3 1 10,
96 . N
Aornine
ajoti ar

oliicom J. Lipsl. 69
lb Dricß dicunt eum, cui, quod opus
poripigel ſit, ipſi veniat in mentem:
erimn der Proxime accedere illum, qui 4L1-
alterius bene inventis obtem- EA.
ig Den peret. 3, 2, 3.
it, 158. Princeps ſua ſrien- Conſi-
tia non poteſt cuncta com- liarii.
Pann nec unius mens eſt
tantæ molis capax. 3, 2,7.
15 9. Adſumat ergo Prin-
ceps in partem curarum vi-
ros virtute & fama celebres.
3, 2, 9.
160. Magna ſecilicet nego-
tia magnis adjutoribus egent.
3, 2, 10.
)6 ). Nullum enim animal
homine moroſius eſt, nullum
„majori arte tractandum. 3,
1, 9.
162. Et, Excellentibus
inge-

70 Inſtitutiones Politicorum
ingeniis citius defuerit ars,

hoſtem ſuperent. 3, 1,9.
167. Præcipuum ergo Prin-
cipis opus eſt, amicos para-
rc. 3, 3, 3.
164. Nullum enim majus
boni Imperii inſtrumentum,
quam boni amici. 3, 3, 4.
165. Non exercitus, ned;
theſauri præſidia Regni ſunt,
verum amici. 3, 3, F.
166. Sed, Ad conſilium
de Republ. dandum, caput
eſt, noſſe Rempublicam. 3,
4, 5.
167. Jam, Conſilia ſenum,
haſtæ ſunt juvenum. 3, 4, 8.
168. Non temere enim in-
certa caſuum reputat, quem
Fortuna nunquam decepit.

3,4; 9.

9
qua civem regant, quam qua (eriue

h hovar.
Eebins an
770./
X Llechn
Oimnez ke

1, 8,
i t0
Ine Deo
0e, Col
cantin;
75,0
Elmn ſord
lo. 3
174.1

oliticorin
efuerit as
tqvam d
5 1,9.
n eor
micos pur

in miis
.ummentunn,
rciltus nech
funn
Reyn
.
condbiumn

mm, copu
blicam, 1

lla ſenmn
umn. 3,n
ere enn.
geln
Utat,
n leo)⸗

J. Lipsl. 71
569. Subtilia autem & i-
gnea ingenia in aſſiduo mo-
tu, novandis, quàm gerendis
rebus aptiora. 3, 4, II.
770. Ac, Singuli decipere,
& decipi poſſunt: neminem
omnes fefellerunt. 3, 4, 13.
77). Conſiliorum autem
gubernaculum lex divina ſit,
3 5 2.
772. Nihil enim rite, ni-
hilq; providenter homines,
ſine Deorum immortalium
ope, conſilio, honore, auſpi-
cantur. 3, 5, 3.
773. Conſiliarii autem non
cum fortuna potius Princi-
pis loquantur, quam cum i-
pſo. 3, 5, 4.
774. Non ex aliena libi-
dine huc illuc fluctuantes a-
giten-

72 Inſtitutiones Politicorum
gitentur: interdum alia, de-
inde alia decernant: uti eo-
rum, qui dominantur, ſimul-
tas atꝗ; arrogantia fert, ita
bonum, malumve publicum
exiſtiment. 3,5, 8.
175. Non tamen incon-
ſtantis putem, ſententiam,
tanquam aliquod navigium,
Reipubl. tempeſtate mode-
rari. 3, 5, 9.
776. Sapiens quippe non
ſemper it uno gradu, ſed una

via. 3, 5, I0. nec ſe in aliqui-

bus mutat; ſed potius aptat.
ibid.
177. Taciturnitas autem
optimum atꝗ; tutiſſimum re-
rum adminiſtrandarum vin-
culum: nec res magnæ ſuſti-
neri poſſunt ab eo, cui ta-
cere grave eſt. 3, 5, 14. 15.

„N
lini co⸗
iutn i
Un id 3
Aum utc
donlli,
Ouod non
mici:
eice,
NN
Cunn eyiti
So. 0
in db
dd ira 4
ſecet, „ 6
d 0
A lce,n
l tek
. 182,
(obitnen

R n

oliticotun
n Ali E
nt: uti eo⸗
ntur,md
in Ert,
Publan

ten incon⸗
ſentenni
lumige
lue nol-

hr nn
enle ſdum
ſein di . .
pwrin Een
gnin 8 Atee
gtſümmr.

lmmn
man .

eo, 4 ⸗

J. Lipsl. 73
78. Inepti vero ſunt Con-
filiarii contumaces, qui tan-
tum id agunt, ſententiis ali-
orum ut contradicant: 3, 6,3.
conſilii, quamvis egregii,
quod non ipi afferunt, ini-
mici: & adverſus peritos per-
vicaces. 36, 4.
179. Stimulat ſæpe priva-
ti odii pertinacia, in publi-
cum exitium. 3, 6, 7.
180. Omnes ergo, qui de
rebus dubiis conſultant, ab
odio, ira, avaritia, vacuos eſſe
decet. 3; 6, 8.
18). Qum ira quidem ni-
hil recte, nihil conſiderate fi-
eri poteſt. 3, 6, 18. II.
182. Et Avaritia Fidem, &
Probitatem evertit. 3, 6, 14.
183 Jam Fiducia cum Sa-
D pien-

74 Inſtitutiones Politicorum

pientia non commiſcetur. 3,
75 2.

184. Con ſiliaque calida, &

audacia, prima ſpecie læta
ſunt, tractatu dura, eventu
triſtia. 3, 7, 2.
85 Contra, Animus vere-
ri qui ſcit, ſcit tutò aggredi.

32 75 4.

186. Nihil etiam magni

diſcriminis conſiliis tam ini-
micum, quam Celeritas. 3,7,
8.
187. Et Gladiatorum eſt
in arena conſilium. 3, 8, 3.
89 Weq; tamen inutili cun-
Ctatione dies rerum, verbis te-
rendi. 3, 8, 6.
190. Jam Nulla ſunt me-
liora conſilia, quam quæ i-
gnoraverit adverſarius, ante-
quam fiant, 3, 8, 11.

dug
. g eyetti

92.
el grei
V.D
akennt
cllum
9.
Uiblam
Pere eſen
Mn
6dit
R
hon
hec e
796.
plen C
eſt Drine

un 5;

oliticotum
miſcetut.

1. 9,
te (Alidud
ſpecie l

pimus vere⸗
votell⸗

1o
ſim Mub
fis tam in
eritas 57

Aoru l

n. 3) 6,).
inutili .
n etbit.

la un n.
NA
lnam

J. Lipsl. 75
79). Regum autem opes
ſæpius aſſentatio, quam ho-
ſtis evertit. 3, 8, 13.
192. Miſer eſt Imperator,
apud quem vera reticentur.
3, 8, 15.
193. Defuturique ſunt, qui
ſuadeant, ſi, male ſuaſiſſe, pe-
riculum ſit. 3, 8, 17.
194. Sæpe enim prava ma-
gis, quam bona conſilia pro-
ſpere eveniunt: quia plerasꝗ;
res Fortuna ex libidine ſua
agitat. 3,8, 19.
195. Centum ſeilicet do-
Rtüm hominum conſilia ſo-
la hæc devincit Dea. 3, 8, 20.
796. Ardua ergo atq; im-
plexa Conſilia, quibus impar
eſt Princeps, fato permitten-
da. 3, 8, 21.

D 2 197.

76 Inſtitutiones Politicorum
197. A Servus de iis re- Puhrt
bus, quæ ad officium Impe- 6.

rii, atꝗ; ad aliquam partem 1051
Reipubl. pertinent, ne quid illimi.
