Ec180
author: Bulyovszky, Mihály

õ

.
N12509934059 021
IINMIIIIIIIIIII H 2 R

„
3
X

— ——

RWO

SPECULUM
LIBROKKUM

POLITICORIIM
JVSTI LIPSII,

IN QuO ILLI,
EXTERIORE QHADAM
SuA SPECIE,
APPARENT.

Fecit
WIIHAEL BWIOWSARNL,

de Dulycz, Iluſtr. Gymn. Durl. Pro-
Restor, ibidemq; Profeſſor Publ.

DuRLACI, Literis Theodori Hechtii,
Typogr. Aul. M DCC V.

SERENISSIMO PRINCIPI,
AC DOMINO,

DOMINO

FRIDERICGO
MAGNO,

MARCHIONI BADENsSlI,
& HACHBERGENSI, LANDGRA-
VIO SAUSENBERGENSI, COMITI
SPANHEIMENSI, & EBERSTEI-
NENSI, DYNASTE IN ROET-
TELN, BADENW EII ER, LAHR,
& MAHLBERG &c.

DOMINO SuO CLEMENTISSIMO.

N Tuo ilo nutu longe
b benigniſſimo evocatus,
nun-

nunquam ſane fuiſſet auſu Tu-
Os advolvere ſe ad pedes libellus
iſte, qui hactenus ſcholis tantum
auditorum meorum ſerviebat, o-
mnino & tenuitatis ſibi ſuæ con-
ſcius, nec oblitus, qilæ Magnos
Principes decerent, ſunt enim
magna. Sed cum & propitiam il-
lam uam frontẽ venerabundus
contueretur, & partum ſe eſe Po-

liticorum Juſti Lipſii recogita-

ret, quod Tu civilis dottrinæ pr-
clari monumentũ habes in delici-
is: cepit ecce bunc animi, jamq; ad
Te, Princeps multo Opti-
me, cum præſertim manum etiam
porrigeres, adrepit. Ac nihil quidẽ
ille adfert diſciplinæ, quæ Tibi in
gubernaculis Reipubl. comodaret,
Seien-

cclentit

M tunt
erarum

oe
fum Gra
Ai 1
lginemn
gfe uin⸗
Tuam
one i

MN

trie)
len⸗ ng,
guibu
lulltiore
0108
uvien

.Tu-
lbellu⸗
tuntun
ehet, 0.
ſubof⸗
lagnos
t eNiii
ttim 1
Nuntu
le
fecheltl⸗
ymeh,e

ihi l

Tin
ſtoli

Scientiſſimo Principi non .
us tantum ſummæ artis ,Ved cæ-
terarum etium omnium Iuo fa-
ſigio dignarum; tamen, cum Tu,
in Lipſio Tuo, Tuorum ilo-
rum grandium actuum, longiore
ambitu quodam, recognoſcis ve-
ſtigia: ſpectans in hoc Speculo i-

maginem quandam Lipſii, brevi-

ore quidem ſemita Regiam illam
Tuam Philoſophiam percurres.
Pone igitur, SE RENISSIME

PRINCEPS, juxta Mathema-
tica illu Tua ike ra, ledtio-

nes, inquam, illas Tuas ordinari-

4as, quibus Iunos quotidie facis e-
ruditiores, iſtud etiam ante oculés

Tuos Speculum. Volupe erit
pulviſoulum Ulum eruditum ver-
ſaxn,

ſantem, uos Te etiam illos hoc
in Speculo pulcherrimos actus, &
Virtutis, & Prudentiæ finibus
concluſos, quibius adeo res & di-
vink, & bumanc, bacisg,, E&z helli
negotia, occupationesg, continen-
tur, ſumatim conſpicere. DEIIS
T'E fortunet, diutiſſimeg, inco-
lumem præſtet, Delicium Orbis,
eonfugium, præſidiumq; litera-
rum, & noſtrum, SERENIS-
SIME, CLEMENTIISSI-

MEg PRINCEPS! Scribeb.

Durlaci, I. Aug. 1705.
SERENITATI TUE.

Devotiſſimus, obſequentiſſimut,

Michaẽl Bulyowszky de Dulycz,

Pro-Rect. & Prof. Publ.

ineginen
Tumn Mki
Dræ Cxteri
erhiberet,
Dhir diri
nbegne, Ve
10, per n
1et. I n
le aritt⸗
Grend, 3
0. uf a⸗
ſer illonn
igue er
Mns con

tur A

quibus co
ii IIs voc⸗
ſi
ita ſnt,

orhoe
tus,

nibus

Sel
ntihen-
DE0S
, Mo⸗
Ofhi⸗
teft-
ENS-
TISSl.
Grbck.

,iſinußß

je Hulyei
publ,

EEEEEEESRE EEE E,

LEGCTORI BENEVOLO
S. P.

E ignores rationem inſtituti
noſtri, L. B: id volebamus hoc
veculo, ut nobis repræſentaret
imaginem quandam Librorum politico-
rum Juſti Lipſi, &, quæ memoria eſſent
præ cæteris digna, ſunt quidem omnia,
exhiberet, præclarumque illud Philoſo-
phiæ civilis monumentum recluderet,
nosque, veluti quodam ſemitæ compen-
dio, per univerſum illud opus deduce-
ret. Id nos præſtituros eſſe nos como-
de arbitrabamur, dividendo, definiendo,
docendo, atque diſſerendo, ſive diſputan-
do. Ita jam igitur Areola I. offert nobis
ſex illorum Juſti librorum Partitiones,
atque Oeconomiam, ex qua totius Operis
Hlius contextus, & cohærentia intelliga-
tur. Areola Il. ſuggerit Definiti ones, ex
quibus cognoſcatur, qua ſignificatione,
& iis vocabulis, quæ in Partitionibus po-
ſita ſunt, & aliis quoque, inſtituto ſuo
ſervientibus, Eipfius utatur. Areola an-
. tem

bus negotii, officiorumq; ſuorum admo-
neantur, & Principes ipſi, & qui circum

ſunt Conſiliarii, & Adminiſtri, qui quidem

locus proprie ad Politicam ſpectat, ſapi-

entiamque iſtam conſummat. Sed quo-

niam Lipſius Diſputationes etiam, & Pro-
blemata quædam, illi pereleganti corol-
læ ſuæ politicæ nonnunquam intertexuit:
hinc eAreola Iy. quandam eorum exhi-
bet ſymbolam, pluſculis hoc genus reci⸗
ſis, occultius nimirum latentibus. Com-
mendatiſſimam eſſe cupimus Studioſis
Politices Areolam Ill. quippe quæ germa-
nam illam Philoſophiam civilem tradat,
& cujus uſus longiſſime, latiſſimeque pa-
teat, ſive reſpicimus ad conſultationes,

deliberationesque publicas, ſive ad circu-

los, & ſermones quotidianos, ac familia-
res. Quam enim pulchre, & quam gravi-
ter, ubi divitiæ dilaudabuntur, ubi erit de
formæ gloria ſermo, proferas illam Sallu-

Rii ſententiam, laudatoremque ad ipſam

virtutis admirationem flectas, cum ceci-
neris, Divitiarum & formæ gloria fluxa,
atq;, fragilis eſt, virtus elara, æternagq; ha-
betur!?

tem UI. præbet nobis ipſas Inſtitutiones
Politicas, doctrinamque, & præcepta, qui-

eeiur/ Il
eris alios
(iſcare,
feant dirt
ter vero, i
tutis invic
lumniis in
uriss ubi
her ſun
e, qNod/
temmgue ſi
N hati, n⸗
quo an
wure lomi
munn
eptan ae
bnnt, ſ
Nid ſerne
ſuite au
Ee lptim
un! de
Teiti, llr
DEin
iluc
leriturgn
Bregate
duia ſent

itutloxet

Pta qui⸗
n admo⸗
i circum
guicen
int lapi⸗
dec guo⸗
to⸗
gticorol⸗
tettexlit
umn erhi⸗
enus keci⸗
s. Com⸗
gtudiolit
egernn⸗
en ttaca⸗
megne pe⸗
ltationes)
ad citcu⸗
eimili⸗
namm ganl⸗
ubi erit de
lam Ar.
cum cecl⸗
yia ſunh

eruuß, 46
hetu⸗

betur? Quam ſapienter dixeris, cum vi-
deris alios arare, alios navigare, alios æ-
dificare, Quæ homines arant, navigant, sdi-
ficant, virtuti omnia parant? Quam forti⸗
ter vero, ſive alium, ſive te erigas, in vir-
tutis invidia, in obtrectationibus, in ca-
lumniis, in calamitatibus, in damnis, in-
juriis, ubi protuleris, Adverſus vintutem
hoc poſſunt calamitates, & damna, & i ju-
riæ, quod adverſus Solem nebula poteſt? I-
temque ſi tecum reputaveris, Optimum
eſt pati, quod emendare non poſſis, & DE-
um, quo aubtore cuncta eveniunt, ſine mur-
mure comitari? Malus miles eſt, qui Im-
peratorem ſuum gemens ſequitur? quæ præ-
cepta, ac monita in pag. 39. & 43. inci-
derunt. Jam cum de DEo, rebusque divi-
nis ſermo erit, atque de Pietate, quam
ſuaviter audietur illud Auguſtini: De
DEo optime exiſtimare pietatis eſt exordi-
um? de Deorum autem numero illud
Taciti, CWnus eſt regnator omnium Deus?
de DEi natura illud, Déus eſt ſummum
illud, & æternum, neq, mutabile, neg, in-
teriturum: mens ſoluta quædam, & libera,
ſegregata ab omni concretione mortali, o-
mnia ſentiens, & movens, ipſag, prædita
eee mot

motu ſempiterno: de quo etiam vera dice-
re perieuloſum eſt, & melius ſoitur neſcien-
do? de DEi potentia iſtud, Immenſa eſt,
Fnemq, potentis cœli non habet: &, quic-
quid ſuperi voluere, peractum eſt? de DEi
autem ſcientia, & providentia hoc, Ni-
bil DEo clauſum eſt: intereſt animis noſtris,
& cogitationibus mediis intervenit? item-
que, Eſt profecto Däas, qui, quæ nos geri-
mus, anditque, & videt. quem, quia reſpicit
omnia ſolus, verum poſſis dicere Solem. qui
terram inertem, qui mare temperat vento-
ſum, & arbes, regnagq; triſtia. Nec enins
ſecura quies illum, fmilitq, ſopori detinet:
ſed ille eft, qui viget, qui ſentit, qui memi-
it, qui regit, & moderatur? Ita nobis, præ-
clare vero, cum de Virtute, cum de Pie-
tate ſermo inciderit, uſui erunt eximia il-
la monita, expoſita pag. 40. Cum autem
de claritate nominis, & de probitate
contentio inſtituetur, ſapienter vero mo-
nueris, Mon tu inter olaros magis, quam
inter bonos. Cum vero depingendus erit
Vir bonus, non admirabimur hunc pe-
niculum, quo vivi ejus ducuntur colores,
Eir bonus eſt cultu wodicus, ſermone faci-
lis, ore probo, animo verecundo: opum con-
temptor,

.

iuntor re⸗
melgt: gni
Merator
(eliberati
(ceſſtate,
ducceſſiom
Cotibue,
le, Co
de bruden
nis, & cj
un pacis
elt: quan
Oſket ,. 4
u einſtaj
n geur
ee / ?B
llen, der
in vit⸗ ali
ſmweyt ila
berumg 1
umg ind
8 due dl
erqio o
Auuntur.
lumerit
ele ſar

eri Air-

ur neſcitn-
menſi
1, ge Dbi
hoc, M.
wir min
nit? lemn⸗
r geſ⸗
is epun⸗
lm, u
erat vent⸗
Nee eninm
yi Atuct:
Dui mini⸗
nobispte⸗
mde Pie⸗
erimiail-
umm auten
pobitt
vero nmo⸗

in vin

temptor, recti pervicax, conſtans adverſum
metus: unius animi cultor, qui dux, atque
Imperator vitæ mortalium? Sed cum in
deliberationibus publicis, de Imperii ne-
ceſſitate, de præminentia Principatus,
Succeſſionis, de Virtutibus Principis, de
dotibus, partibus, ſcopulis, cautionibus-
que, & Conſiliariorum, & Palatinorum,
de Prudentia Principis, & circa res divi-
nas, & circa res humanas, temporibus
tam pacis, quam belli, dicendum quid
erit: quam nobis proderunt illa, quæ
offert p. 48. Jine imperio nez domus ulla,
nec civitas, nec gens, nec hominum univer-
ſum genus ſtare, nec rerum natura omnis,
nec ipſe mundus poteſt? Iſtud ſane eſt vin-
culum, per quod Reſpubl. coharet: ille ſpi-
ritus vitalis, quem hæc tot millia trahbunt:
nihil ipſa per ſe futura, niſi onus, & præda
ſi mens illa imperii ſubtrahatur? Et illa
iterum, Principio rerum, gentium, natio-
numq; imperium penes Reges erat? Et illa,
Si duo Solei velint eſſe, periculum, ne in-
cendio omnia perdantur? et quæ ibi ſe-
quuntur. De Virtutibus Principis autem,
quam eximia ſunt, & illuſtria illa p. 54.
Recte facere Princepe cives ſuos, faciendo
docet?

docet? Qualés in Republ. Principes ſunt:
tales reliqui ſolent eſſe ci ves? Componitur
orbis Regis ad exemplum? Quam autem
eſt illud ſplendidum p. 59. de Clementia
Principis, Licet flagitia, & facinora ſine
modo ſint ʒ tamen, cum ſeveritas amittit
aſſiduitate auctoritatem, & en ſæpe com-
mittuntur, quæ ſæpe vindicantur: benigni
Principis eſt, ad clementiæ comodum, tran-
Fflire interdum terminos æquitatis: quando
ſola eſt miſericordia, cui omnes virtutes cer-
dere honorabiliter non recuſant? Et illud,
pag. 60. Eſt elementis Juſtitiæ præceptum.
Ommnia ſcire, non omnia exequi: parvis pec-
eatis veniam, magnis ſeveritatem comoda-
re, nec pœna ſoemper, ſed ſæpius pœnitentia
contentum eſſe? & quæ ibi ſunt hoc genus
plura. Quam ſapienter autem hoc p. 69.
& pPrincipi, & Conſiliariis ſuggeritur,
quemadmodum eos tractare deceat ho-
minem, Nullum animal homine moroſius
eſt, nullum majori arte tractandum? & p.
104. Princeps nihil, niſi quod in oculos in-
currat, manifeſtumq; erit, credet? Jam au-
tem de re militari cum diſſeritur, bello-
que ſuſcipiendo: non tu, ne quid teme-
re hic inſtituatur, ſapienter cautionem
illam

illan reit
en cuivit
umn villo⸗

nun guan
erheljt en
mtm ar
na everten
delli bare
belun e⸗
fumntu
redarat,⸗
itur de
Decu, G
ſeyplia
inazayt
um milit
i, militax
hnalifef:
lurbare:
lii⸗ noſunt
renoſeere
(Cecupfere
ubeeren
enter in
hentie,
dem nen
ledeten

er ſunt:
mponiiu
am autenm
Clementia
einora ut
tat Amniti
ſoe n⸗
r: benon
n, nar.
6. ſwdh
virtutes le⸗
Et iluc,
reftun
zurui jul⸗
oiod⸗
enirentis
hoc gennß
ſuggernuh⸗
deceat ho.
ire nor ℳ
dan! 1
jn oepli

illam recitaveris, ex p. 10 8. Bellum inci-
pere cuivis, etiam ignavo licet, deponitur
«um victores velint? Item, Nusquam mi-
nus, quam in bello eventꝰ reſpondent? Non
expedit concutere felicem ſtatum? Simul,
parta, ac ſperata decora, unius horæ fortu-
na evertere poteſt? Et ülla de apparatu
belli, Parandum prius, quam exercendum
bellum eſt? Pecunia nervus eſt belli? Qui
frumentum, neceſſariumq;; commeatum non
præparat, vincitur line ferro? Et illa, cum
agitur de diſciplina militari, ex p. I1I.
Decus, & ſtabilimentum imperii militaris
diſeiplina eſt, ex cujus ſinn omnes triumphi
dimanant? Et illa, p. 112. de exercitio-
rum militarium generibus, Diſoant mili-
tes, militari gradu ambulare, celeriter, &
aualiter: nec locum deſerere, nec ordines
turbare: quæcunq; evenire in ncie atq;, præ-
liis poſſunt, omnia in campeſtri meditatione
prænoſcere: in modum juſtæ pugne inter ſe
decurrere: laborare, portare pondus, Solem,
pulveremq; ferre, foſſam ducere, ſudes ſci-
enter infigere? Item, ut ſtudeant conti-
nentiæ, Nemo pullum alienum rapiat, o-
vem nemo contingat, a vam nullus auferat,
Iegetem nemo deterat, alenm, ſal, lignum
.. neme

wems exigat, Annona ſua contentus ſit? De-
inde, cum de Duce verba fiunt, quam pul-
chre colloquio ſervient illa, quæ poſita
ſunt p. 114. Militaris ſine Duce turba eſt
corpus ſine ſpiritu! Tanii eſt exercitus, quan-
ti Imperator? Dux quinque rebus inſtrult 9
eſto, ſcientia rei militaris, virtute, providen-
tia, auétoritate, fortuva. &, quæ ſunt in
partibus virtutis, labore, fortitudine, indu-
Nria, celeritate, innocentia, temperantia,fide,
Facilitate, bumanitate? Sed cum de pecca-
tis præliorum ſermones cæduntur, non
tu hic aptiſſime ex p. 115. Præliorum de-
licta emendationem non recipiunt? Non li-
cet in bello bis peccare? & ex p. 117. Ne-
mo celerius opprimitur, quam qui nihil ti-
met? Frequentiſſimum initium calamitatis
Jecuritas? Nihil tuto in hoſte deſpicitur?
quem ſpreveris valentiorem negligentia fa-
cies ? Sape in bello, parvis momentis, ma-
gni caſus intercidunt?
Sed infinitæ ſunt opportunitates, &
publice, & privatim, & in dicendo, & in
ſcribendo, & in diſſerendo, in circulis,
in conſeſſu, inter cœnam, inter bellaria,
quorum adeo vicem quoq; ſuſtinere pot-
erunt, ubi præcepta illa, ſententiæq;, ac
moni-

mniti gl
bispof
Aun leryi
EN⸗
fenni
6 Cunſli⸗
66,hato
ngentes
gunſne
tn ob in,
ne ilong
e Prrc
in E amin
omni eſt
Crinuren
Untum 4
tlerum ne
Cecurrat
ſcienten
In media
atis
Meſtant
glan el
Gockine
llu⸗
ÜUrenim
Kenni

ut ſt? De⸗
avampil.
qur politr
ce trbe
cituſclu⸗
Pur uſ/
e, Irnlcer
qur ſintin
due, nd
rantinftir
mndepecei⸗
luntur, non
relirunn d
,) Myl.
Pe 17. NM.
i mihil ti
,etlamitni
ifionur
Gleni 1.
menti⸗ .
tlnitnes
cendo, An
in cirelli⸗
ter bellanin
ſinerepo⸗
entiæg; 3
monl⸗

monita graviſſimorum auétorum, ſervire
nobis poſſint. Uti profecto mirum in mo-
dum ſerviunt, IUlaſtriſſimo Baroni, Domino

REINHARDO à GEWMINGCEN, Se-

reniſſimi Principis noſtri Aulæ Marechallo,
& Conſiliario intimo, Conciliiq; Aulici Præ-
di, Patrono meo certiſſimo, Viro, uti, ob
ingentes naturæ, animique dotes, nun-

quam ſine admiratione mihi cogitando:
ita, ob innumerabilia beneficia, quibus
me à longo tempore afficit, nunquam ſi-
ne præconio, teſtificationeque gratiſſimi
in ſe animi, mihi nominando. qui, uti
omni eſt inſtructus egregia, utilique do-
Ctrina, rerum uſu conſummata: ita quoqʒ;
tantum apparatum lectiſſimarum ſenten-
tiarum memoria tenet, ut nullum facile
occurrat argumentum, de quo non ille
ſapientem aliquam ſententiam proferre
in medium poſlit.
Satis hæc tamen ſint de utilitate, &
præſtantia, paræneticæ hujus philoſophiæ,
quam eſſe commendatiſſimam ſtudioſis
doctrinæ, vitæque civilis, cupio.
fſtud denique hic apponendum eſt.

Urt enim Gnome illæ, ſeparatim quoque,

& extra illum ſuum quendam contextum
reci⸗

recitari poſſent, & à cæteris revelli, ple-
rumque illas, etiam contra Orthographiæ
leges exprimi curavimus. Trium autem
numerorum, in allegationibus occurren-
tium, primus Librum, alter Caput, terti⸗
us Sectionem Politicorum Lipfßi oſtendit:
à quo ad ipſos auctores egregios, unde
ſuam hanc derivavit philoſophiam, de-
duceris, quorſum omnino commeandum
eſt. Sed, quæ in Lipſio cenſuram aliquam
merentur, nobilis illa Diſſertatio Joan.
Henr. Bœcleri, de Politicis Lipfii aperiet-

Noſtrum non erat cautionibus hic inhæ-

rere: qui non cenſoris, ſed ſtructoris cu-
jusdam munere, in diſtributione pulcher-
rimi Operis, fungi voluimus, id unicea-
gentes, ut hac veluti quadam brevi ſe-
mita, ad ipſum Lipfum, Studioſos Po-
liticæ deduceremus. Utiliſſime autem le-
getur Monitorum illa Areola, ſi prælecta
fuerit ſemper prius eorum œconomia, &
cohærentia locorum, in margine etiam

hanc ipſam ob cauſam adſcripta. Sic

enim apparebit perſpicue, quo ſingulæ
ſententiæ collineent. Bene vale, Opti-
me Lector, &, ſicubi typographus, poſitu
literarum, forte peccavit, ignoſce.

S8 PE-=

evelli,le⸗
thogtaphie
jum altenn
8occutten⸗
Cee tetii⸗
oſenclt
egios, nncde
ophium dt le⸗
ommenncun
n Aliuin
rtetio Jn
9. eiek
dos bie inhe⸗
Arucioni e⸗
one hulter.
id nnice 1
aln breri le
tuchoſos lo⸗

SPECUILI

POLTTICORIIM

J. LIPSI

AREOLA I.
quæ eſt

ARTITIONUM.

2ðèð
RR Re SSe
PARTITIONES

POLITICORUMI
J. Lrpsl.

I. Dolitica eſt ars, atq; doctrina, vitæ ci⸗
vilis regendæ. Tit.

II. Vita Civilis autem eſt, quam in homi-
num ſocietate mixæti degimus, ad mu-
tua commoda, ſive a ſum. nhlh 3.

III. Partes Politicæ Lipfianæ duæ ſunt: Ge=
neralis, quæ agit de Kectoribus Vitæ ci-
vilis generatim; & Specialis, quæ eos=
dem Redtores regendo Principatui ſpe-
ciatim accommodat., Not. a Tit.
& 2; 15 I.

A 2 J. For-

I. Forma Partis Il
Generalis.
Rectores Vitæ Civilis. 1, 1, 44% I. Inperi
Virtus. 1, 1, 4. 2 Veßnin
Pietas. 1, 2, 1. ] Doiſe,
Rectus de DEo ſenſus. 1, 2, 2. 6biitei,
KRebtus in DEum oultus. 1,3; I. )iincip
Fatum. 1, 4, 1. 4. )VIRNTI
Conſcientia. 1,5, 1. 3. Betat,
Probitas. 1, 6, I. 2. chinia.
Prudentia. 1,7, 1. 2. einen
Uſuc. 1, §, I. 2. Eger-,
Memoria rerum. 1, 5§; 2. 19 9. Mui
Doctrina. 1, 10, 1. ache
Artes effectrices ueſen
Splendoris. 1, 10, 17. Cſſiar,
Prudentiæ. ibid. linta,
Virtutis. ibid. lnem
line n
Dechri,,
(NN

I.. For-

—3 5 Ser⸗

68 II. Forma Partis
Specialis.
„ .. Imperii ſuljeltum. 2, 1, I.
2. Definitio., 2, 1, 2.
3. Diviſio, ac formæ. 2, 2, 1.
: l,‚4 4. Principatus definitio. 2, 3, 1.
u, ur 5. Principum Rectores. 2,7, l.

(a) VIRTUS. 2,;7, 2.
. Pietas. 4, 2, 2. 4, 9, 105.
1. Juſtitia. 2, 10, 3.
Clementia. 2,12, 10
Fides. 2, 14, 1.
Modeſtia. 2, 15, 1.
nß Majeſtas. 2, 16, 1.
Beneficentia. 2, 17, le
Caſtitas. 2, 17, 5§.
l Eenitas. 2, 17, 11.
Contemptio. Conviciorum. 2, , 13.
Famaæ ſtudium. 2, 17, 16.
Dosdtrinæ amor. 2, 12,18.
(?) PRUDENTIA.

N E A3 I. For-

—83 6 Se-
III. Forma Prudentiæ Ali-

enæ, Propriæ, Logatæ, Puræ,
Circa res divinas.

(?) PRUDENTIA. 3, 1.
Aliena. 3, 2, I.
Conſiliariorum. 2, 3, 1. quornm
Dotes. 3, 4, 2.
Vada. 3, 6, 1.
Scopuli 3, 7, 1.
Caput, Princeps. 3,5. 1.
Adwiniſtrerum. 3, 101.
Cautiones
Principis. 3, 10, 2.
Palatinorum. 3, 11, 2.
Adminiſtrorum majorum. galhée
Propria. 4, 1, 1I.
(14) IOGATA. 4, 2, 1.
Pura. 4, 2, I. Circa ret
Divinas. 4: 2: 2.
Humanas.
Mixta.
(B) Militariez.
Bello externe.
Bello interne.

IV. For-

I T.
Aatx,!
Drudentia
Natura )
Natura.
Regnl
Vie

e M. IV. Forma Prudentiæ To-
e, Pure, gatæ, Puræ, Circa res humanas.

. Prudentia circa res humanas. 4, 5, 1. E
Natura Vulgi. 4, 5, 2.
Natura Regni. 4,6.
Regni Firmamenta. 4,7 3.
gumnin Dis. 4,7, 4.
Milites. 4; 2, 5.
MWMunimenta. 4, 7, 13.
Virtus. „, §, 2.
n Benevolentia. 4, 5§, 4.
Auctoritas. 4, 9, 2. 3. E
Forma Imperii. 4, 9, 5.
Potentia Imperii. 4, 916.
54 t Moribus Imperantis. 1, 0so.
eren. , Regni Turbamenta. 4, 10.
Dis. 4, 10, 1.
Inſidiæ. 4, 10, 2.
et Proditio. 4, 10, 51.
Ditium. 4, 1h 2.
Odium. 4, 11, 2. 3.
Contemptus. 4, 12, 15. E
Forma Imperii. ibid.
Fortuna. 4, 12, 23. &
Moribus Imperantis. 4, 12, 30.

IV. Fo- A4 V. Tor-

3 ⁸ Se⸗

V. Forma Prudentiæ Uer
Mixtæ. M
Prudentia Mixta. 4, 13, 1. hnde
Levis. 4, 14, 3. . Pello er
Diſſidentia 4, 14, 3. 6. alin
Diſſimnlatio. 4, I4, 3. 26. N
Media. 4, 14, 4. de
Corraptio. 4, 14,4. 3 7. Eren
Deceptio. 4,; 14, 4. 44. 4
Magna. 4, 14; 5.
Perfidia. 4, 14, 5. 61.
Mjuſtitia. 42 142 5. 66.

S

VI. Forma Prudentiæ Milita-
ris, Circa Bellum externum.

(P) Prudentia MILITARIS. 5, 1, I.
Bello externo. 5, 3, 1.
Suſcipiendo. 5, 3, 3.
Juſtitia. 5, 4, 1. 2. Injuſtitia. 5, 3, 30
. Deliberatio. 5, 5, 2. Temerit. 5,5,I.
Gerendo. 5, 6, 1.
Apparatus. 5, 6, 1. 2.
PTecunia. 5, 6, 2.
Commeatus, ſ. Annona. 5, 6, 9.
Arma. 5, 6, 16.
Diri. 5, 7, k.
Milites. y,7, 2.
Duces. 5, 14; I.
Conſilia. 5, 16, 1.
Aute pugnam. 5, 16; 13.
Poſt pugnam. 5, 19, 1.
Omni tempore
Rogbta. 5. 16, 12.
Obliqua. 5 175 I.
Finiendo. 6, 7, 1.
Bello interno.

A,y VII. For-

ntie

II. Fo

3 10 =
VII. Forma Prudentiæ Mili-
taris, Circa Bellum internum ſ. civile.

Prudentia Militaris
Bello interno ſ- civili. 6, 1, I.
Suſcipiendo- 6, 2, 1.
Cauſæ. 6, 2.
Longinquæ. 6, 2, e
Fatum 6, 2, f.
Luxus. 6. 2, ⁵.
Propinquæ. 6, 3:
Fabtio. 6, 3, 2.
Seditio. 6, 4.
Törannis. 6, 5.
Gerendo. 6,6, 1. 62 25l.
Finiendo. 6, 7:1.
Pactio. 6, 7, 2.
Victoria. 6, n2.

F X. P 1 ICI 1.
Fimile nang. confuſo eſt, quiequid in

pulverem usgq ſectum eſt. Senec. Ep. 89.

501

DE

e M.

ſeinil
SPEGCULI
POLITICORIIM
J. LIPSI
. AREOLA II.
quæ eſt .
DEFINITIONUM.
.
t, ihi

nec⸗Ep

Re

=è
D EFINITIONES

POLEITICORIAN
J. LLErsSI.

Olitica eſt ars, até, POLlI-
WWAdocrina Vitæ civi- TICA.
Alis regendæ. Tit.
2. Vita civilis autem eſt, quam
in hominum ſocietate mixæti degi-
mus, ad mutna commoda, ſive a⸗
Jum. 1, 1, 3.
3. Partes Politicæ Lipſianæ
duæ ſunt: Generalis, & Specialis.
2 I5 f.
4. Generalis agit de redtori- PARS
bus vitæ civilis generatim, & com- GENE=
muniter. 2, I, I. FALié
5. Rectores illi ſunt, FIR-
TuS& & PRUDENTYIA. 1, 1,4.
4 7 6, Vir⸗

14 Definitiones Politicorum
6. Virtus eſt habitus animi, éæ
TuS. Pietate, & Probitate conſtitutus. I.

7. Pietas eſt reclus de DEo ſen=
ſus, Ejusq; par cultus. 1, 2, I.
8. Rectus de DEo ſenſus
eſt vera de DEo exiſtimatio. 1,2,4.
9. Rectus in DEum cultus
eſt cogniti Numinis veneratio, cer-
tis legibus, ceremoniisg, devintcta.

10. Pietatis quidam quaſi ſur-
culi ſunt, Fatum & Conſeientia, Is

). Fatum eſt ſanclio, & vel-
ut vox divinæz mentis. 1, 4, 4.
Nihilque aliud Lipſius Fati voce
intelligit, niſi Providentiam divi-
nam, id; pio & Chriſtiano ſenſu.
1, 4. argum.
12. Conſcientia eſt reliqua
ſcien- in bomine Recte Rationis ſeintilla,

lmmn
13.
Spprokei
nuußg.
4.
ltat en
Not viola
ln gere
16.0
Mmmir
ſu oite
16, 4

jeorum
aninn,es
Nitntiudh

eDlo,er
1l.

0 ſenlis
Ito. i
lmn Cuſeus
eratioet⸗
4 evire

nl .

ſienih l

. l 4 4.
„ aee
us katt oce
entiam gin⸗
ſtiano⸗ lelil

1 t.
jis ſoin
4 ono⸗

J. Lips. 15
bonorum, malorumq; facinorum jn-
dex, & index. 1, 5, 3.
13. Conſcientia eſt duplex:
Approbatio, & Opprobatio: ſive,
Bona, & Mala. I, 5, 4.
94. A pprobatio eſ tranquil-
litas quædam animi, & lætitia, 6
non violato Numine, perperamve
culto generata. 1, 5, ſ.
15. Opprobatio ℳ violati
Numinis, aut perperam culti, tri-
ſtis cogitatio, & morſis. I, 5. F.
16. Alterum Virtutis mem-
brum eſt Probitas. I, 2, I.
77. Probitas eſt recta in mo- Probi-
ribus, & actione onzi vita, ex Ho- tas.
neſti norma. 1, 6, 2.
18. Alter autem Vite Civilis
rector eſt Prudentia. 1, 1, 4

19. Prudentia ef intellecne, PRU-
& dilectus rerum, quæ publicè pri- DEN-
vatimq; föngiendæ ſunt, aut appe- TIA.
teudæ. 1, 7, 5. 200

16 Definitiones Politicorum
20. Prudentia duplex eſt: Ci=
vilis, & Militaris. 3, I, 2. & 5»
1. Argum.

2). Militaris itidem duplex:
Alia circa Bellum externum; Alia

eirca internum. 5, 3, I.

Cauſlæ 22. Cauſæ effectrices, ac pa-

rentes Prudentiæ ſunt: IUIſus, &&
Memoria rernm. 1, 8, I.
uſus. 2 7. Uſus ℳt notitia bumana-
rum rerum ex viſu, vel tractatn.
1, 8,2. *
Me- 24. Memoria eſt notitia hu-
moria manarum rerum ex anditn, vel lee
erume gi, 1, 8, 2.
25. Legendi anutem ſunt me⸗
moriarum ſcriptores, atg Hi-
jiter o&
ſtoricè, qui res geſtas Kdeliter S
narrant, & diſponnnt, && judicant.
129, 12. Mokt. .
26. Zales ſunt, & Græcis?
Thucgdides, Pol)bins, Xenophon,
Nice⸗

DMiete (
Ggeros,
27. El
1 Mittt
Cntiun bet
elinnt. d.
Lambeytee
rion ſil
lels, baih
Haneiſt
u poit,
20
1 igler

g, &

, .
tfian G 4

19, 4
Gguentia
EMi.
30. 4
eograp.
Olneitia⸗

31. 4

ticorum J. Lipsl. 17
er eſee Micetas Choniates, Micephorus
1,2. G“ Cregoras. ib.
27. E Latinis autem Corneli-
ln hpe as Zacitus, Salluſtius, 2. Vivius, L.
um; Curtius, C. Cæſfar, Ammianus Mur-
. cellinus. Porroq; e recentioribus
ie, Eambertus hafnaburgenſis „ Ro-
Iſi, & dericus Toletanus, Philippus Comi-
.Vvans, Panlus Emilins: itemqne
e unm: Franciſens Guicciardinus, & Pan-
lkuim Ius Jovins. ibid.
28. Multum autem non ſolum
mninthr. ad Prudentiam, ſed ad Virtutem
Itel. n0ασ4, & Splendorem, Doctrina Do-
etiam, & Artes conferunt, I, 10,2. Krina,
n ſt h⸗ 29. Ad Plendorem quidem E-
e l loquentia, & Linguarum ſci-
WrOG entia. 1, 10, 17. Nott.
6 lun 30. Ad Prudentiam Politica,
Geographia, Aſtronomia, Ge-
metria, Architectonica. ibid.
Nen= 31. Add Virtutem deniq, Ethi-
17 M. C:

19 Definitiones Politicorum
ca: certe & Pöetica, inprimis E-
pica illa, Wagica etiam, Saty-
rica, ac ne LJricam quidem repu-
diarim.
PARS 32. Pars Specialis Politico-
SPE- zum Lipfſii de bhiſre ipfis agit vitæ
Lis. civilis reſtoribus, Virtute, & Pru-
dentia; ſed Principatui, Monarchi-
coq; imperio aocommodatis. 2, I, I.
Impe- 33. Imperium eſt certus ordo
rium, in jubendo, & parendo. 2, 1, 2.
34. Imperiorum, Rerumq; pu-
For- blicarum formæ ſunt tres: Prin-
mæ cipatus, Optimatum, o Populi ſta⸗
Imp. tus: Græcis, Monarchia, Ariſtocra-
tia, & Democratia. 2, 2, 1.
Prin- 35. Principatus eſt unnius im-
cipa- perium, moribus, aut legibus dela-
tus. tum, Juſceptum, geſtumq; parentium
bono. 2, 3: I.
36. Duobus autem modis Prin-
ceps conſtituitur: Electione, & Suc⸗
ſione. 2, 4, 3.

„. K
Cn Pri
t. 4, 4
38 e
lium ure
Crotut. i
NN Ein
15e Cren
40. en
Ur glblte

lungti n
mng, pii

5 1, Uirtute
41.
n, i
iit Virta
„ 1
Uijtutibrg
de, inm
Pige, N

beneßet

fticorun J. Lipsl. 19
inprinil. 37. Succeſſio gentilis honos Suc-
7, Got. eſt, cum Princeps Principe naſti- ceſſio.
mn, ,
ucten thr tur. 2, 4, 4.
38. Electio eſt, um., ſpreto na- Ele-
Uis rolir talium jure, ſuffragiis Princeps de- ctio.
pir iſe ſignatur. ibid.

S5Ne. 39. Finis Principatus, atque Scop?
i, Numngi ſeopꝰ, Parentium Bonum eſt 2,6, I.
litighl⸗ 40. Per hoc Bonum intelligi-

Eceltit ur Subditorum comodum, ſecuri-
h ,h“ Kas, atq; ſalus, ut eorum vita ſit opib
rongr Erma, copiis locuples, gloria am-
tten ptin pla, virtute honeſta. 2, 6, I. 2.
Nyll 41. Ad hunce ſcopum, atq; me-
, ſo tam, viis duabus Princeps perve-
nit: Virtute & Prudentia. 2, VIR-

I.
1 TUS.

te⸗ 7, 3*
84 A 42. Egregins ergo Princeps bis
tleghi v Virtutibus eornatus eſto: Pieta-
enß a te, inquam, Juſtitia, Clementia,
Fide, Modeſtia, Majeſtate,
Beneficentia, Caſtitate, Leni-
ta⸗

ℳ
one,N

20 Definitiones Politicorum
tate, Contemptione convici-
orum, Studio famæ, Dodri-
næ amore. 2, 7, 4. ſegg.

Juſti- pra. Juſtitia ergo eſt Firtns, jus &
tia. auum in ſe, iné, aliis firmiter ſer-
vans. 2, 10, 5.
Cle- 44. Glementia eſt Virtus a-⸗
men- nmimi à pœna, aut vindica, ad leni-
tia. tatem cum judicio inclinantis. 25
12, 2.
Fides. A5. Fides eſt effectum, qnod in
nobis ſit, dicti aut promiſſi. 2, 14,

3
Mo- 46. Modeſtia eſ ratione tem-
deſtia. peratus, nec actione exnltans, de ſe,

ſuisq; ſenſus. 2, I5, 2.

ſtas. quædam amplitndo, ob meritum

virtutis, aut rerum afininn. 22
16, 2— ũ,s
Ete. 48. Nam Virtutes ille mi-

nores

Pietas 43. Pietatem definivimus ſu-

Maje- 47. Majeſtas e reverenda

Mokes ex
Egintir.
b
. Aiere
ſo, Al
lerits,
11. C
ttrmn bon
bererte
N
Pllee,
llen inf
5 10, l.
H. D
Ne ropt
86Te
e 6
rnation
lerneni⸗
NR
1a 1er
bang, 4

Dliticorun
le conviel

.
itivinte
iites
fmmife/

1 t
gike,ln
elitottii:

n, 5

orii nl

4 tonet
4
eAlerke,
2
mrrtn
l 4
,gffet 4

tes N
nole

J. Lipsl. 21
nores ex ipſis vocibus ſatis intel-
liguntur. 2, I2.
49. Prudentia autem duplex PRu-
eſt: Aliena, & Propria. 3, 2. DEN-
50. Alienam mutuatur à Con- TIA
ſtliariis, & Miniſtris. 3, 3. Arig-
FI. Conſiliarii ſunt viri fidi, Conſi-

rernm, hominuméq periti, ſalutaria liarii,

ſuggerentes, pace, ſive bello. 3, 4,I.
252. Adminiſtri ſunt viri, qui Admi-
publice, aut privatim, Principi ex- niſtri.
bibent in fundtione aliqua ſui nſum.
30 10, I.
B33. Prudentia autem Princi- Pao-
Lis propria duplex eſt: Zogata, PRIA.
& Militaris. 4, 2, 2.
54. Togata Prudentia eft, To-
quæ in cottidiana hac civitatis gu- A TA-
bernatione, tranquillisq; rebus in-
kervenit. 4, 2, 2.
55. Hæc duplex eſt: Alia cir-
ca res divinas; alia circa res hu=
Wwanxas. 4, 8,z ẽ.

m

di⸗
ia circa res
B Prudentia 3
rcn i eſt, quæ ſacra, rele one⸗ 9
vina. tangit, dirigit; quatenn
VIna ee
ꝛcipi ea cnra. 4, circa
Prudentia uten ale⸗
ine res humanas eſt Rerze ader
“ zis tranquillè, & Firmi
4 . n
nere. e Prudentiæ o⸗
en. foiſes Natura Populi, & Nat
tes. 5:
ra Regni. 4, 5§, 2. uli hec .
59. Natura Pop l .
acd. Vulgus enim omne inſta eAe
ra Po- e ponir ant ſumit: jn cer.
“ 5: ad plures inclinat: nen. 8
an ſuſpicax: circ e
imi neſcit: .
get: comprimi n rct⸗
Ptgcrtne ſi dux ſit: fwr 7
i negligit Rempub . m. goz,
rox metu, aut ſpe niminm. 4, 5
4
68 Negni autem natura Iiſ
Regni .

Nℳ

6 Cn
ns Fi
Giſtie.
indre: en
kertie an⸗
61. 4
Rid 60
um: g⸗
uumt: ia
(elie
62. Ne
fmmnge

e⸗

. V.
Mirenr i
ilun,
64
Nx: Mil
Coge

A ui
„6 8.
7 14, ,

lticorunm J. LipsI. 2
Itca tesd eſt. Quippe Regnum omne eſt fu-
elgiotnf dnans, & inſtabile: objectum odiis,
atern um &̈ inſidiis: Regesq;, adeo ſemper in
timore: æmuli, & ſuapte natura

1
in u Potentiæ anxii. 4, 6, 2.
tigit a 61. Attendendum ergo Princi- Conſi⸗
mie i Pi ad ea, ꝗuè? jnvant, frmantq; Re- lium.
gnum: quæ item lædunt, & per-
ntie d dunt: ila, ut comparentur; hbæc,
NGl t declinentur. 4, 7, 2.

62. Res igitur tranquillum, Firma

. enta
i Frmumque Regnum etfficiunt Menta
li er 4 Frmum 5 int Regni

ſil duæ: Vis, G Nirtus. 4 7: 3 .
ilric 63. Vis eſt præſidium, quod Vis.
ſ nir Princeps utiliter adhibet, ad ſe tu-
n endum, ant regnum. 4, 7, 4.
gee 64. Præſidium boc eſt du- Mili-
it: * plex: Milites, & Munimenta. IIlli, tes:
rfni 8 Cuſtodes Regis ipfius, & Ordinarii,
Nl:eh . Jubita caſuum, ant bellorum g,

8
,ininn 4 7;6. 8. Ma, Arces & Coloniæ, 4, Muni-
4 7, 14. 15. menta
4 6 5.

24 Definitiones Politicorum
Virtus 65. Virtus autem boc loco
paſpvè intelligitur, Itéq; landabilis,
utilisé, Inperio affedtus, de Rege, vel
in Regem. 4, 8, 2.
66. Virtus illa duplex eſt: Be-
nivolentia, & Andtoritas. 4, 8, 30
Bem- 67. Benivolentia eſt Sabdi-
volen- torum in Regem, ejusq, Ttatum,
la. prompta inclinatio, & amor. 4
8, 4. *
Cauſæ. 68. Paratur Benivolentia hac:
via Lenitatis, Benefcentiæ, & In⸗
dulgentiæ. 4, 8, 6.
Au. 69. Auctoritas eſt impreſſa
ctori⸗ ſubditis, ſive & exteris, opinio re-
1 verens de Rege, ejusg, ſtatn, con-
ſtatq; ex Admiratione, & Metu.
4, 9, 2. 3.
Cauſæ, 70. Paratur Andtoritas tri-
bus modis: Forma Imperii, Poten-
tia Imperii, & Moribus Imperan-
tis. 4, 9, 5.
71. For-

. lor
üUinen d
lſen, G
n Do
litatem dari
Anis
Mipn 4
). No
mut cin
. .
niG cor
I
etig Gpy
74. Dn
dunt Ren
.
i, G Viti
II,1.
7). Vis
ine, Dlur
egunm. 4
76,. i⸗
epn
1io, in
ee;
, 10,

iticorum
n he
4 Mudkiis
deee
lee e
ritu
tia 4 M
uß temn,
G nl. 5

. 1
uolununt
,etie, Gl
leftio.

8 el mnn
Grilhnin 1
4 D

e, N

6üntut

us IMM

lelu

J. Lipsl. 2 5
71. Forma Imperii Aucto-
ritatem paritura, Severa eſſe debet,
Conſtans, & Adſtricta. 4, 9, 8.
72. Potentia Imperii Ando-
ritatem paritura conſiſtit in Opi-
bus, Armis, Conſiliis, FKœderibus, &&
Fortuna. 4, 9, 48. ſeq q.
73. Mores Imperantis for-
mant cùm omnes virtutes, & ani-
mi, & corporis: tum præcipnè Pi-
etas, & Providentia 4, 9, 105.
74. Enervant autem & per- Tur-
dunt Regnum res itidem duæ: bamé-
Vis, & Vitium. 4, 7, 3. 4, 10, I. ta Re-
4, II, 2. Ini.
75. Vis bic eſt malitia occulta Vis
unius, pluriumve, in Regem, aut
Regnum. 40, 10. I.
76. Vis hæc duplex eſt: Inſi- Inſi-
diæ, proprié in caput Regis: Pro- diæ.

ditio, in loca ejus, copias, & ar- Pro-

ces. 4, 10, 3. itio.
8 77. Ad-.

26 Definitiones Politicorum
77. Adverſus inſidias Auxilia
ſunt: Indagatio, Punitio, Innocen-
tia, & Fatum. 4, 10. 72.
78. Adverſus Proditionem: In-
dagatio, & Pœna. 4, 10, 61.
79. Vitium bic etiam paſſivé
capitur. Eſt enim pravus, noxinsg,
Imperio affectus, de Rege, vel in Re-
gem. , II, 2.
80. Vitium hoc duplex eſt: O-
dium, & Contemptus. 4, 11, 3.
8). Odium eſt ſubditorum in
Regem, ejusq; Statum, malevolen-
tia pertinax, & offenſa 4, 11,4.
2. Attrahitur id via conci-
liandæ Benevolentiæ contraria: S&-
vitid nimirum Avaritid, & Rigo-

nione autem vitiorum, Suppliciis,
Tributis, & Cenſurd. 4, 1I, 17. 20.

ſeqq.
83. Con-

„ = . ebtt
re, vitiis ſud naturd talibus; opi- 1

0
imreſai
lili ljet
ſatn. 6
4. N
endtun
i, Witn
N n
N H
berſt
4li I
F
ſtion
l
Piireht

un dere
inhen,

R. 4

iticorun J. LipsI. 27
ios Auuit 83 Contemptus autem eſt Con-
to, Mdc impreſſa ſubditis, ſive & exteris, tem-
vilis abjetaci, opinio. de Rege, ejusq; Ptus.
ſatnu. 4, 122 I.
84. Naſciturg, & iſte Con- Cauſæ.
temptus Principis, èe Forma Inmpe-
rii, Fortuna, & Moribus Princi-
Pis. 4, 1 2, I5.
85. PEx Imperii Forma; /
Hglr:= hec ſit juſto lenior, ac etiam levior.
„ h) 4, 12, 15. 19.
Ar 86. E fortuna; ſi hæc nover-
. elle ca ſit, non mater. 4, 12, 23.
ſu pin⸗ 87. E moribus denig,; ſi
Princeps ſit libidini deditus, lnxn-
Vutrmind icg,, ſaginæ mancipatus. Qnibus
ti, G rebus addi poteſt tarditas ingenii,
alten 4 ſtupor, debilitas linguæ, facies pa-
, M rum decora, ætas gravior, valetu-
Qdo imbecillior. 4, 12, 31. 37 38.
88. Hadctenus intaminata illa,
g0r B 2 mera-⸗

2 % Definitiones Politicorum
meraq; Prudentia, ex limpido Ho-
PRu- neſtatis fonte derivata. Ponamus
PDEN- Lic & Mixtam Prudentiam,
TIA Jquæ eſt caliditas quædam, fraude,
mixta. malitiag, temerata. 4: 13.
Fraus. 89. Eſt autem Fraus argutum
conſilium, a virtute, aut legibus
devium, Regis, Regnié;, bono. 4,
94; 2.
90. Tiplex hæc eſt, æquè ac
Prudentia: Levis, Media, Magna.
