472. Amplius etiam pro-
deſt Locus ſæpe, quam vir-
tus. 5 16, 67.
434. Ilaqgue, ſi equitatu
au⸗

Udemus,
MMare:ſ
e nguſta,
Neeltr ſ
Sg
Dentn, aut
en ad
Mun dare
4 6. fn
ſer ibon
Nt: i
OPriini dem
Polttione
7.
457. l.
keitbur,
t dur
K Mhe⸗

J. Lipsl. 12r

liticofun
*R audemus, campos debemus
, omid Obptarc: ſi pedite, loca elige-
m. re anguſta, vel arboribus im-
3 (e n pedita. 5, 16, 68.
455. Propinqua muni-
i“ menta, aut mœnia, quanto
cbuner plus ſpei ad effugium, mi-
er norem ad resiſtendum ani-
Nubus,

;B, mum dare ſolent. 5, 16, 70.
nbis i 36. ſam Acies, ſi ſapien- Iaſra-
„ter diſponitur, plurimum ju- ktio
ccalι vt : ſi imperite „ quamvis rer.
ete. optimi bellatores mala diſ-
ondun poſitione franguntur. 5, 16,
cgniogan 71.
lelel. H 477. Lectiſſimos vero de
peditibus, & cequitibus ha-
Mn o⸗ beat Dux poſt aciem in ſub-
gumn i ſidiis præparatos. )5, 16, 73.
438. Prior aciem inſtru-
as. Plus animi eſt inferenti

Rec
ſi e itat .
4 Al⸗ F peri-

122 Inſtitutiones Politicorum
periculum, quam propulſanti.
5s 16, 81. 84.
479. Dux ardorem animi
vultu, oculiſque præferat. F,
16, 84.
440. Semper autem in præ-
lio his maximum periculum
eſt, qui maxime timent:
audacia pro muro habctur,
5, 16, 87.
44). Et Eventus omnium
(aut certè plurium) prælio-
rum, inter initia contra illos
magis fuit, quibus victoria
debebatur. 5, 16, 90.
442. Nullum ergo in trepi-
datione conſtantis Ducis, aut
fortiſſimi militis officium o-
mittas. Occurſa paventibus:
ubi plurimus labor, unde a-
liqua ſpes conſilio, manu,
. . vVOCE

wee, nl⸗

Cllptlige
44 ¾˙0
Peratione
Cunſein
Mformnic
444.
Poombon⸗
Polin. 3
eſ. de
6 lit Vin
eriplos
16, o.
446. &
Aet qus
Nühi 1
yꝛ0.

447.
zinho

liticorum
topulint

Nenn animn
relernt. 5.

enin t
heniellun
timnent:
luberur.

gomninm
ezlio

onra ⸗

15 Vickon

0, ,
h in te⸗ 3
Duchit
hfhcium⸗
aventbiß
1, uut 4
, mmann

J. Lipsl. 12
. . * 3
voce, inſignis hoſti, conſpi-
cuus tuis. 5, 16, 91. 92. 1
H 44⅞. Clauſis autem ex de-
peratione creſcit audacia, &
cum ſpei nihil eſt, ſumit “
ma formido. 5, 16, 96
44 Reprehenſi ex fuga
pugnabunt, quia fugere non
poſſunt. 5. 16, 97.
obhtn Denique Nimis ſæpe
. itit vincentibus pravum
nter ipſos certamen, omiſſo

hoſte, ſpolia conſectandi. 5,

16, 100.
. 4 cum juſtum bel- Conſi
nern ipitur, ut aperte pu- lia cal-
gner nan ex inſidiis, ida ſ.
juſtitiam int 77
17, 20. eroſt. 5,
u6371 Dolus, an virtus,
quis in hoſte requirat? 5, , II

F 2 448.

e-
nala.

Storia.

124 Inſtitutiones Politicorum
448. Cave antem ut res ſe-

tiones cundæ negligentiam creent-
poſt pu 5, 18, 3. atque ita aliquod vul-
guam Ius per nimiam fiduciam ac-

cipiatur. 5, 18, 3.
449. Crebra, etſi modica
damna, famam partæ victo-
riæ lacerant. 5, 18, 4. B
450. Jam Graviſſimi ſunt
morſus irritatæ Necesſitatis.
5. 18, 7. „
45). Cave ergo neceſſita-
tem pugnandi hoſti injicias:
ad ſpem ſemper aliquid re-
linquas. ubi ſatis terrueris,
parcendo rurſus irritamenta
pacis oſtenta. 5, 18, 8.
452. Cum vero rebus ſe-
cundis etiam egregii Duces
inſoleſcant: cogitandum eſt
ſeiper illud, Fortuna vitrea

eſt,

e,neen

glr 618
S1. H
Cohditio m
Netla ex ſe
cradreiſs
44)
11
N lichore,
450, In

pldlin

uere; cun
ur in de
G 4
4 7.
le, more⸗
1rn chie

liticotun . J. Lipsl. 12 5
1ut teſe eſt, tunc, cum ſplendet, fran-
mn cteei gitur. 5, 18, I5.
lqud 453. Habetque has vices
ducauc- conditio mortalium, ut ad-
verſa ex ſecundis, ſecunda
l wodia ex adverſis naſcantur. 5, 18, 16.
Ur Nih⸗ 454 Ne tu vero prœlii
unius eventu paveſce. 5, 18,
bm u 22.
cednh? . 455§. Mars communis &
victum ſæpe erigit, & adfli-
necellu git victorem. 5, 18, 23.
ioſc 456. Infirmi ingenii eſt, I⸗
liguite⸗ lapſu aliquo, ſummæ rei dif- Clade.
stetkuets fidere; cùm cxiguis momen-
rianen tis ſubito inclinentur omnia,

4

688 quæ in bello geruntur. 5,
„
teblbe 18, 24.
egi Duen 457. Erge Omnia experi-

aodin re, more angvium: qui, ob-

tunn e trito capite, poſtremum cau-

F 3 da

1

126 Unſtitutiones Politicorum
da minantur. 5, 18 29.
45 8. Si juſta, ac pia bel-
la dii averſantur; fortibus ta-
men viris Iicebit honeſte mo-
ri. 5, 18, 30.
A459. Sed Sapientes Pacis
termi-
„ærio, Cauſa bellum gerunt, & la-
pace. borem ſpe otii fuſtentant. 5,
4,22.
460. Pax optima rerum,
Quas homini noviſſe datum:
pax una triumphis Innume-
ris potior. 5, 19, 5.
46 7. Sed Sub clypeo me-
lius ſuccedunt pacis negotia.
5, 19, 12.
462. Optimumque & pro-
pe unum tempus eſt, de pa-
ce agendi, dum ſibi uterque
confidit, & pares ambo vi-
dentur. 5. 19, 19.

Belli

463

466 Et
(li ton lec
Teblumpir
464, N
i, gui
Mem zci
Ninbus cun
Ences ſ
466. 0
unlinginn
pioguic
M y9
466 N
Ten quam
Man
467. K.
Mendo, ve
Kepete 5
469
Miineib,
Reinman

ticokun
19.
c pi bet⸗
hrtibustl⸗
neſte m.

tes Nos
ntaut. ſ⸗

Lterom,
edatum:
numne⸗

nepon

e X o⸗
t,de
ierqe,
mmbo n⸗

1

6

J. Lipsl. 127
463. Et videntur pares,
qui non fecerunt inter ſe pe-
riculum virium. 5, 19, 20.
464. Rebus ergo inclina-
tis, quavis tuta conditione
pacem accipere malis, quam
viribus cum valentiore con-
tendas. 5, 19, rMAI.
465. Gubernator, ubi⸗
naufragium timet, jacturâ,
quicquid ſanari poteſt „redi-
mit. 5, 19, 22.
466 Necelſſitati ergo pa-
res quam ne dii quidem ſu-
perant. 5; 19,25.
467. Supplices, nihil ab-
nuendo, veniam omnium ac-
cepere. 5, 19, 28.
468. Quam decorü autem
Principi, cum victoriam pro-
pe in manibus habeas, pacem
F 4 non

128 Inſtitutiones Politigorum

non abnuere: ut ſciant o-
mnes, te & ſuſcipere juſte
bella, & finire. 5, 20, 4.
469. Praſertim cum Fortu-
na, belli artem victos quo-
que docet. 5, 20, II.
470. Melior, tutiorque
eſt certa pax, quam ſperata
victoria. Illa in tua; hæc in
Deorum manu eſt. 5, 20, 13.
47). Vim ergo Fortunæ
reputa, & omnia, quæ agi-
mus, ſubjecta eſſe mille ca-
ſibus. 5, 20, 14.
472. Nemo ſe tuto diu
Periculis offerre tam crebris
poteſt. 5, 20, 14.
473. Et Semel profecto
premere felices Deus Cum
cœpit: urget hos, habent ma-
gna exitus, 5, 20, 76.

47*.

1.
G
unman
unſtole
10m.
6. .
erhis gor
Wrbis
G4 l
Nec itn alie
Uis Cimic⸗
477.
in hof.
Rentiradh
tendum.
479,
lenihil
ter ri
49.
605, nec
lbengt;

N ehhqr

J. Lips!l. 129

litigorun 1 .
ſcunt., 474. TItaqué illam ipſam
ihere l fortunam, qua aſpirante res
1,% tun proſpere geſſiſti, verearis.
um J- H20, 17. .
icu l⸗ 475. Fortuna enim eſt, &
. cx his, quæ tribuit tibi, quam
nniogte mutabilis ſit, reputa. 5, 20, 18.
n ſeni 476. Dabis ergo pacem,
azhecn nec ita aliena appetes, ut de
no is dimices. 5, 20, 2
fFuu 477. Et Quanta pervica-
eg. Clia in hoſtem, tanta benefi-
e. ochtia adverſus ſupplices u-
, tendum. 5§, 20, 25.
wro di 478. Debesque contentus
n Gebra eſſe, nihil ex Rege victo, præ-
ter gloriam, ſumere. 5, 20,26.
mole 479. Sed Nec privatos fo- Beluam
CcosS, nec publicas leges, nec Civile.
benm. libertatis ju ra, cara habere
dpe poteſt, quem diſcordiæ, quem
F 5§ cædes

.

130 Inſtitutiones Politicorum
cædes civium, quem beldum

civile delectat, eumq; ex nu⸗
mero hominum cejiciendum,

cx finibus humanæ naturæ
exterminandum puto. 6,1, 4.
480. Fpe tamen In ſe ma-
gha ruunt: lætis hunc Nu-
mina rebus Creſcendi poſu-
cre modum. 6, 2, 6.
48). Quæ antem alia res
civiles furores peperit, quam
nimia felicitas? 6, 2, 8.
482. Fuere autem Fadiones,
eruntq; pluribus populis ma-
gis exitio, quam bella exter-
na, quam fames, morbive,
quæque alia in DEm iras,
velut ultima publicorum
malorum, vertunt. 6, 3,6.
483. Sed Societas noſtra
lapidum fornicationi ſimillima
eſt,

i lrc

Clllrene
6553

. I

in ſemine
lpe inil
kturt
16.
4 6.
beie ſa
lum, 1 .
ruia
ig
496.
nni, ſc
blliget.
dus eag
drigo
auctore⸗
one inſ

497.

tiedtun
em belen
ngg er n
iciendum,
1e Nuue
Uto. 0,ly⸗
Inleme.
hunc Nr.
nci volr

alia res
eit,quamm
,r
agliores,

Holismr .

la ene⸗
morbie,
Eümn iis
hblicorun
6 31 6
noſu
jniin

J. Lipsl. 131
eſt, quæ caſura, niſi invicem
obſtarent, hoc ipſo continen-
tur. 6, 3, 13.
484. Tu tamen factiones
in ſemine comprime. Parva
ſæpe ſcintilla neglecta magnũ
excitavit incendium. 6, 3,17.
18.
485. Et ſemper ab hoc
genere ſummum eſt pericu-
lum, ſi cœtus, & concilia, &
ſecretas conſultationes eſſe ſinas.
6, 3, 19,
486. Multitudo quidem o-
mnis, ſicut mare, per ſe imo-
bilis eſt. Zoli tribuni, ſpiri-
tus exagitant, & cauſa atque
origo omnis furoris penes
auctores eſt; reliqui contagi-
one inſaniunt. 6, 4, 6.
487. Sæpe autem modicis
F 6 reme-

132 Inſtitutiones Politicorum
remediis primi motus conſe- ritz ſe⸗

dere. 6, 4,2 I. uni bel
488.Et Omne malum na- oen nort
ſcens facile opprimitur; in- 494.

veteratum fit plerumque rOo- nemicil⸗
buſtius. 6, 4, 22. beg nii
489. Omnium autem cul- Uideipes
Pa fuit, paucorum ſit pœna. Penngne
6, 4;43. (,5. l
490. Abundeque ſatis, ſi bengeſen
nefariæ ſeditionis auctores

reris

4I.
ſanguine luant, quod admile- “D
runt. Imo, ſi unus, alterve, ma- tun de
xime prompti, ſubvertantur. 6 4.
49). Quicquid multis pec- D
catur, inultum eſt. 6,4,44. 4. Niri,
492. Et, Quanquam mul- 498
ti ſuſtentaſſe opibus, juviſſe omoi
conſiliis dicentur, haud qux- ibg nee
TresS. 6, 4; 46. et gni
493 Jam Ad generum Ce- Zl

liticorum
tus conle⸗

maluum u.
imiturgi.
Uumqen

uren cl⸗
t arm.

ſatis, 1
auctofes
erſend
gertantur
gultisec⸗
nam mul⸗
us⸗ il
ud qu

J. Lipsl. 133
reris, ſine cæde, & ſanguine,
pauci Deſcendunt Reges, &
ſicca morte Tyranni. 6,5,26.
494. Noſtrum eſt autem,
meminiſſe temporum, qui-
bus nati ſumus, & bonos
Principes voto expetere, qua-
lescunque tolerare. 6,5, 36.
495. Indigna digna ha-
benda ſunt, Rex quæ facit. 6,
541I. M
496. Principi ſumum re-
rum judicium Dii dederunt.
6, 5, 41I.
497. Subditis obſequii
gloria relicta eſt. 6, 5, 41.
498. Bello autem civili, Homi-
homo umbraticus, neque tu- vis
. umbra
tius, neque honeſtius reperi-
et quidquam, quam ab omni conßtl.
contentione abeſſe: eligetꝗ; Bello
ali- civili,

134 Unſtitutiones Politicorum V
aliquod oppidum, vacuum à
bello, dum hæc decernantur.

6, 6, 17. 18.
499. Denig, Mihi omnis 5
pax eum civibus, bello civili
uitilior videtur. 6, 7, 3. . 10.
Vetum 500. Egoque, & ſocios,

cives, ac DEum ipſum pre-

cor: hunc, ut Principibus, ad
ſinem uſque vitæ quietam, &
intelligentem humani, divi- AI

niq; juris mentem duit; il-
los, ut quandocunque con-
ceſſerint, cum laude, & bo- Ds
nis recordationibus, facta,
atq; famam nominis Eo-
rum proſequantur. 0N
6, 7 20.

EXPLICIZ

liticotum

Vacnum?
cerhantur.
n SPECULI
FPOLIITICORIIM

ſec⸗,
ſum e⸗
ibud J. LipsI
gietatn, A
An AREOLA IV
Ar,dA. quæ eſt

wu DlISPUTATIONUM.,

le,8 bo.
., bh, ſive

nis o⸗ P
CONTROVERSIARIIM.

ut:

PispwTATIONES.

ſive
CONTROVERSI £
POLIIICOR HM
J. LILSI.

CONTR. I.
Ex. 2,; 2, 6.
De praæſtantia Rerumpubl. Pape-
rium.
THESIS.
Principatus eſt Rerum- rin-
publicarum optimus. 4
I. Quia eſt vetuſtiſſimus.
Ariſtoteles, Pol. 4, 2. Primus,
inqnit, & diviniſſimus Prin-
cipatus eſt.
Cie.

138 Diſputationes Politicorum
Cic. Leg. 3, 2. ubi dicit: O-
mnes antiquas gentes Regi-
bus primum paruiſſe.
Sallnſt. Catil. 2. In terris no-
men Imperii primum fuit.
Juſtin. 1, I, 1 Principio re-
ruin, gentium, nationumue
Imperium penes Reges erat.

2. Quia eſt ad naturam atl UWi-⸗

WMns.

thridatis, Pauci, inquit, liber-
tatem, pars magna juſtos Do-

minos volunt 227

3. Quia eſt ſecnundum rationem:
maxime.

Unum enim lnperii cor-

pus, unius animo regendum
videtur. Zac. I, 12, 3.

Si enim duo Soles velint eſ⸗ 83
ſe, periculum eſt, ne incendio

omnia

Sallaß. 1.4. HMif. in Epif. Mi-

.
dpere
heun Eyn
eſt
Mi Menti
n ele .
Gubeei⸗
Dueſaen
1 ſſ.
Eu i
ehe null
I fui,
Neterur gi⸗
hi
Miine
erint,
lyry i, d
is piatn h
lim. 3

liticotum

Giit. 0.
neg Repi⸗

le
teltid do⸗
um fai.
neipio lb⸗
onunnque
eges elat.

ton eMti⸗

HiN

, Aber

oso⸗

n utioeen⸗

rii Co⸗

egendin

J. Lipsl. 139
omnia perdantur. Serenus ap;
Stobanum Serm. 45. 1
Quia eſt arduum codem
loci potentiam & concordi-
am eſſe. Tac. Annal. 4, 4, 2.
Quia Pacis intereſt, omnem
poteſtatem ad unum confer-
ri. Zac. Hiſt. I, 1, 2.
Quia diſcordantis patriæ
ſæpe nullum aliud remedi-
um fuit, quam ſi ab uno re-
geretur. Zac. Annal. 1, 9, 4.
te ueri omnes prnuden-
icernie m cæteris Hperiis
Plato in Polit. Rex, DEus
quispiam humanus eſt.
Homer. Ex Jove Reges.
teriran . Regnum res in-
e mincsq; pulcher-
Bom. Nliad. Herus unicus e-
o, unicus & Princeps.

140 Diſputationes Politicorum
CONTR. II.
. EX. 2, 3, 3.
Prin- De praſtantia, præminentiaque

Dutne, ſexns in gerendo Principatn.
ſub e-

ſien. THESIS§.
Viri. Vir fomina gerendo
Principatui eſt aptior.

1. Quia Quicquid maſcu-
lum, naturâ magis factum eſt

Ariſt. Pol.
2. Quia Fœminis DEus vim
negavit. Senec. in Odctavia.
3. Quia Fœmina incon-
ſtans: nec ulla diu fœmina
pondus habet. Propert.
4. Quia Fœmina temera-
ria eſt: & plerumꝗ; mulie-
bre conſilium deterius. Zacit.

ad imperandum fœmineo.

Annal. 5.

Cin
umn & in
Tenines
A adſit,
l. Aial
gie
5e erlam
Clnn etlamn
7 Via
& ſet⸗
Füium.
00
I
„7
Mf/

Ir exclu

Mineder

1. ui⸗
unng, o

oliticonum J. Lipsl. 141
II. 5. Quia non imbeeillis tan-
tum & impar eſt laboribus
ntiet foœmineus ſexus, ſed, ſi licen-

hupen. tia adſit, ſævus, ambitioſus.
ac. Annal.
6. 6. Quia ſexus fœmineus ſæ-

r Pe etiam eſt lubricus, quo
3 cum etiam Reſpublica.
hr. 7. Qnia eſt indecorum vi-
Ameu ris, & ſervum nimis hoc ſer-
dunet vitium.

Ena OeHeCONTR. III.
E. 2, 3, 12.
rn THESIS
lnu⸗ 1 . .Y ,— Eti am
or. Neꝗ, fœminæ ſunt pror- n,
4 Iie. 7 2 Fœmi-
kenn ſus excludendæ à gerendoô ne.
det d Principatit.
teinell⸗ G .
4 plle. 1. Quia nulli præcluſa eſt
4 virtus, omnes admittit. Sen.

1lls i

Nec

142 Diſputationes Politicorum
Nec cenſum, nec ſexum eli-
git. Uem.
2. Quia Reginæ quoq; in-
ventæ ſunt: quæ fortes, cau-
tæ, caſtæ, virilibus curis, fœ-
minarum vitia exuerunt. Zac,
3. Quia Britanni illas non
Regno ſolum, ſed & bello
præfecerunt. Zacit.
4. Quia in Aſia jam inde
à Semirami fœminæ quoque
Imperium in viros exercue-
runt᷑. Arrian.
5. Quia Germani fœminas
viris antetulerunt, & ineſſe
iis ſanctum aliquid ac provi-
dum putarunt: nec conſilia
earum aſpernabantur, nec
reſponſa negligebant: ac
plerasque earum fatidicas, &,
augeſcente ſuperſtitione, De-
as arbitrabantur. Zacit.

(0
Dnodo
lMnenci.

4
.

deceſio

1 i
ſumitur)
Utur. Te
ar i⸗
Anatibus
tarlitus
3ahi
Cbibentn
ſ in ino
. Gi⸗
an pian
Eburvel
it Tnit

Poltin 1 JI. Lipsl. 143
lene CONTR. IV.

De modo ad Principatum per-
r o 1t veniendi.

fortell. 1 Ex 2, 4, 5.
cutißte⸗ TIESIS.
erutjsn Succeſſio Electione melior. Suc-
i iias von . ceſſio.
1& bell⸗ 1. QMia minore diſcrimine

ſumitur Princeps, quam quæ-
n inge ritur. Zacit.
2 gnoge 2. Quia magnis, ac novis
vere Conatibus opportuni ſunt
tranſitus rerum. Zacit.
feemin 3. Quia pravæ aliorum ſpes
veſe cohibentur, ſi ſucceſſor non
c roß⸗ eſt in incerto. Zacit.
c colli 4. Quia Princeps ipſe per
hanc viam ſecurior, & plu-

ur, N e . “
Ante e ribus velut munimentis inſi-
4 . .
ic ſtit. Tacit.
tonehe⸗ 5. Quia non claſſes, non le-
OIIe,*, -

giones
Nit.

144 Diſputationes Politicorum

giones, perinde firma Impe-

rii ſunt munimenta, quam
numerus liberorum, certus-
que ex iis ſucceſſor. Zacit.

CONTR. V.
Ex eod. loc.

TRESIS.
ectio . PElettio Succeſſioni Prær
ſerenda.

I. Quia imperaturus omni-
bus eligi debet ex omnibus.
Plin.
2. Quia plerumque opti-
mum quemque clectio inve-
nit. Zacit.
Nam naſci, & generari à
Principibus, fortuitum, nec
ultra æſtimatur: cooptandi
judicium integrum, &, ſi eli-
gere

Gere ü,
Ur. eit,
1. Ai
Clis hre
u Petyer
bertiih
Mocer)

voliticorin
irma Ime,
Uta, gunn
um, Cenu
Por. It.

V.

.

ni re⸗

Ctio ine:

„
gevernn 4
itum, Ne
coeſrnl .

IJ. Lipsl. 145
gere vis, conſenſu monſtra-
tur. Zacit.
3. Quia minus etiam ſer-
vilis hæc ſpecies ad Imperi-
um perveniendi, & loco li-
bertatis, ſi eligi datur. Zacit.
Modus hujus Controverſiæ,

2,4, 14.
CONTR. VI.

Ex eod. 1. 2, 4, I4.
TRESIS.

Præter Succeſſionem, &o
Electionem, oæteræ viæ per-
veniendi ad Imperium non
rectæ ſunt.
Quia ſunt flagitioſæ, & per-

nicioſæ, ac infauſtæ.
Nemo enim unquam Im-

perium, flagitio quæſitum,

G bonis

Gyne-

cocra-
tid.

146 Diſputationes Politicorum
bonis artibus exercuit. Zacit.
Nec ulla quæſita ſcelere po-
tentia fuit diuturna. Curt.

CONTR. VII.
Ex 2, 17, 9.
THESIS.
LIxor Principi non im-
perét.
RA J.
Quia ſic & Reipubl. impe-
rat, quod & huic eſt, & ipſi
Principi turpe.
Nihil ſcilicet intereſt, utrum
fœminæ gubernent; an, qui
gubernant, gubernentur à
fœminis. Ariſt.
CONI R. VIII.
De cCultu bonarum Artium.
Ex 2, 17, 18.

.

1
nr
lere ne

Cnbor
buchiti,
Pnnger

7.
Hiire
ily lite
hodefe

1. ir
uli te
ninan
uſt n
un. Uie
1 tia

Im Ne
en

iiden J. Lipsl. 147

cuit. T⸗ TESIS 1I. Virtus
alef Bonas artes Princeps & T.
1, ⸗ tus bo-
tollere non debet. narm

. . . ,. Arti-
l. Quia bonis artibus ſublatis, nee.

4. barbariei, malisque artibus
janua aperitur, & omni cle-
on gantiæ janua clauditur.
on ir.

TESIS II.
Princeps bonas artes ni-

l inye. . . .
. a mis calide, ac ſervide pro-
K ili .
movere non debet.
eltvvttumn
abi I. Quia otium, & mollities
3 d nulla re facilius, aut hone-
NIH“ ſtius in animos hominum ir-
repit, quam via hac litera-
Atin 2. Quia ut catuli ad venan-
Adum inepti ſunt, ſaltare, &

Iil. 62 cjus.

148 Diſputationes Politicorum
ejusmodi delicias edocti: ſic
ad virilia exercitia parum a-
pti, cives nimis exculti. Lipſ.
3. Quia Franciſcus I. Rex
Galliæ, & Leo X. Pontifex,
avidiore literarum cura Gal-
liam, & Italiam cultiorem
quidem amœnioremque red-
diderunt; ſed unà & molli-
orem. Lipfſ.
4. Quia nihil bonæ ſpei re-
liquum eſt, ubi etiam fœmi-
næ paſſim in libris & literis.
1 ,.
5. Quia Spartani, florentis-
ſima Republ. literas ad uſum
ſaltem diſcebant: reliqua o-
mnis diſciplina erat, ut pul-
chre parerent, ut labores
perferrent, ut in pugna vin-
cerent. Plutarch.
SHym-

nenm

Ninee
ler, ne ci
ſtodis 4,
lumen er
Obin et
hll ſe

(Alact.

oliticorum
edolti:le
upatume.

culti i.
cus l N

. Pontiken⸗
cura 6
Cultiorem
mqenet.
N oll:

r ſei te⸗
m fem-
& Iuens.

horemis⸗
5 14 Ulumn
teligen d-

Ut l
t labores

n fin⸗

.· 5

J. Lipsl. 149
S)mperqſma, de modo in hac
re tenendo.
Princeps ergo id operam
det, ne cives omnes nimis ſe
ſtudiis applicent; Nobilitas
tamen ea maxime tractet:
quia Patres conſilio valere decet;
populo ſupervacanea eſt calliditas.
Salluſt.

CONTR. IX.

Ex 3, 4 F.
THESIS.

Civis, extero Conſilia- Pru-

710, CterIs paribus, Pra- ieng.

ferendus.

I. Quia Indigenæ haud fa-
cile concoquunt, in ſua Re-
publ. plus aliquid eredi, aut
tribui alienis: unde livor,

G 3 quæ-

150% Diſputationes Politicorum
quæſtus, & averſio animo-
rum, itemque turbæ. Lipſ.
2. Quia exteri raro morum,
ingeniorum, & totius Reip.
ſunt periti; cum tamen ad
conſilium de Republ. dandum, ca-
put ſit, noſſe Rempubl. Cic.
3. Quia etſi par ſit exteris
peritia Reipubl. vix tamen
affectus, ac fides. Lipſ.
Cogitare enim facile poſſunt il-
lud Plaut. Mihi iſtic neo ſe-
ritur, nec metitur.
4. Quia uſu compertum,
Conſilia externa fere eſſe in-
fauſta. Lipſ.
(1.) Alexander M. enim ma-
le audire cœpit, cum berſas
audiit.
(2.) Romani labi cœperunt:
cum Græcos, & exteros au-
dierunt.

6)
lam hen
hechio

Lini
Ekaun
CCun d
Teniunt
ſ Rei

ciencn

Drinl.
elioo
IIsralt
AC ingen
haud ber
r
(

nu ief

bliticotum
0 animo-
e. Lih-.
omortum,
tis Neio.
lumen
Orden, A.
Cie.
t etenis
tamea⸗ .

r 1.

neo le:

Netum,
te eleit⸗

erin mne
Eperun:
geros .

J. Lips!l. 151 .

(3.) Carolus Andax ruinam
ſuam nemini, niſi Campo-

bacchio debet.
Limit. hujus Theſeos.

Effatum hoc habe: Ut in
quam domum veſpillones
veniunt, ſignum eſt funeris:
ſic Reip. labentis, ad quam
fulciendam adhibentur pere-
grini. Quod tamen ita in-
telligo, ſi multi. Nam ut u-
nus, aut alter interdum, fide,
ac ingenio valde cognitus,
haud pertinaciter damnem.
Lipj.
CONTR. X.
Ex 3, 4, 7.
TH ESIS.

Conſiliarii ſenes juveni-
bus præferendi.
G 4 I1.

15² Diſputationes Politicorum
Quia Senum ingenium
ſapientia validum. Sall.
2 D Adoleſcentum a-
nimi plerumque parum pro-
vidi: iique molles, & ætate
fluxi, quique adeo dolis haud
difficulter capiuntur. Sall.
3. Quia vetus verbum eſt:
Conſilia ſenum, haſtæ juve-
num. Plut.
4. Quia in juvenibus teme-
ritas & calor. Itaque, cum ad
gubernacula Reipubl. temerarii at-
que audaces bomines accedunt,
maxima, & miſerrima naufragia
funt. Cic.
5. Quia in ætatem juvenum
non cadit auctoritas; quæ
tamen ad jubendum ſuaden-
dumque plurimum valet.
6. Quia Rei Romanæ gran⸗

Cefllen
Nntip
Menci ar

00N

Cn
Ce gnun
enlli.
1 Gi
bn hriß
D. Nee
chutat,
krtzt, t
udd dlemn
I. Gil
Ulelem
bem, par
Prudenti

7

liticoruen
ingenium
Sl.
centum ¹.
Arum p.
E elate
Pols haud
r. M.
buen e:
ſte aſe.

us temne⸗
le, M
tarüict⸗
ececut,
olftee

luvepuu
ts It
ſucer
alet .
negen⸗

J. LipsI. 153
de fulcrum fuerunt leges an-
nariæ, quibus magiſtratus ca-
piendi anni finiebantur.

YIESIS.
Conſiliarii ſortis utrius-
que gnari, ſelicibus antefe-
rendi.
I. Quia, qui aſſidue in re-
bus proſperis, & lætis, vix ſa-
pit. Wec temere incerta caſuum
reputat ,» quem Fortuna nunquam
2. Quia Caractacum, An-,
nibalem, Carol. V. Ludovic.
XI. Galliarum RR. Emma-
nuelem Allobrogum Princi-
pem, varia fortuna, optimos,

prudentiſſimosque Principes
G 5 fecit.

154 Diſputationes Voliticorum
fecit. Quod idem & de Con-
ſiliariis credere par eſt.
3. Quia ut vetus, ita verum
quoque illud eſt verbum:
Miſeria Prudentiæ bona mater.

CONTR. XII. 3, 4, 10.
TIESIS.
Conſiliarii mediocri in-
genio, ſubtilibus illis, & i-
gneis præferendi.
1. Quia hebetiores, quam
acutiores, ut plurimum me-
lius Rempubl. adminiſtrant.
Thucdides.
[I.] Machiavellus, acutiſſi-
mus vir, parum bonus, aut
felix Cæſari Borgiæ Conſi-

liarius exſtitit, quicquid ex-
cuſet ſe, & fatum accuſet.

w(29

ijeg
nininge
Akonibun
lcilimes
A
1bt Porent
Lenio &
Nelis t

. noq Rem

7

Texerunt,
1 Vu
tila inpen
Aiguic
1 ſnunt
lellit en
ſu⸗
Dneg in hge
imentn⸗
n Perun

dre ex
lken .

liticotumn
deCor.
eſt.
ta verunm
Verbum:
Mter.

4,10.

efi i⸗

,

gogin
kun me-
inilrat.

onus, n

CNI.

gnitc⸗

9
„

J. Lipsl. 155
[z.] Clemens VII. Pontifex
mira ingenii vi fuit; ſed in
actionibus, conſiliisque infe-
liciſſimus.
[3.] Athenienſes ante Sparta-
nos, Florentini ante Venetos in-
genio, & acrimonia fuerunt;
melius tamen iſti, conſtanti-
us; Rempublicam ſuam di-
rexerunt.
2: Quia velocia iſta, & ſub-

tilia ingenia ſemper movent

aliquid, & nec quieta, quie-
ta ſinunt, novandis, quam ge-
rendis rebus aptiora. Curt.
3. Quia ſubtilia illa, & i-
gnea ingenia, in multiplici
inventione, & rationum co-
pia, plerumque nutant, & æ-
gre expediunt aliquid, cui
inſiſtant. H
6 .

156 Diſputationes Politicorum
4. Quia ſubtilia ingenia ea
ſibi proponunt, quæ non ſunt,
non erunt; & mentem, con-
ſiliaque adverſarii, æſtimant
à ſubtili ſua mente: qui ta-
men ſæpe ſtipes: nec quic-

quam tutius, quam de con-

ſiliis ejus, ex ipſius indole
moribusque judicare, aut eo-
rum, qui apud illum magni.

CONTR. XIII. 3, 5, 2.
THESIS.
Sacerdotes etiam inter-
eſſe conſilis gravioribus
debent.

1. Quia & robur, atꝗ; au-
ctoritatem bonæ ſententiæ
adferre, & reprimere, coër-
cereq; in aliam ruentes poſ-
ſunt. 2.

Vin ſi
tumen nſel
berrime

(0N

pin,
eG
Ulere

1 Cu⸗

hiuun
Iyinar V,

DWB i⸗
Mum eſt,
oc imn
Ed.
elbig exin
Akltas

—

icotunn

gehlen
on ſun
enn col⸗
eſticnant
gni
ule⸗
de con-
ingoe
At el.
Ummgdi⸗

1.

inter⸗
Niontie

Aq A.
ſentenni⸗
le,
ntes .
1

J. Lipsl. 157
2. Quia, etſi rerum civili-
um proprie periti non ſunt:
tamen ſæpe etiam in iſtis ſa-
luberrime conſulunt.

CONTR. XIV. 4,2, 3.
THIESIS.
Princeps Sacrorum quo- in-

.. dentia
que & Religionis curam proptis

habere debet. circa
Sacra.

I. Quia in omni Republ.
primum eſt, curatio rerum
divinarum. Ariſt.
2. Quia decet, quod opti-
mum eſt, ab optimo coli: &,
quod imperat, ab imperante.
IStob.
3. Quia ad tutelam Prin-
cipis eximie facit.
Pietas enim, & DEi metus.

quaſi

158 Diſputationes Politicorum
quaſi frænum eſt, & côérci-

tio in animis, ab omni rebel-

lione, & inſolenti motu.
Et DEus pio Principi cly-
Bene & rector eſt.
4. Quia facit ad Imperii
augmentum.
Proniores enim in eos Dii
ſunt, qui maxime illos co⸗
lunt. Ariſt.
Et auſus eſt gloriari Zullius,
Romanos non calliditate, aut
robore; ſed pietate, ac reli-

gione, omnes gentes, natio-

nesq; ſuperaviſſe.
5. Quia, niſi Religio ſit ſal-
va, publice ſalvi eſſe non poſ-
ſumus. .
Religio enim, & timor Dei

121

Et ſubl
homin

1e imma
lac.

Uutricii
49,1). it
nig hum,

lin

ile ihi
eliones
7, C⸗
intihin

conum
Uunt,

i

Porlons ri

legnitit,

ſolus eſt, qui cuſtodit homi-

num inter ſe ſocietatem. Lact.

1 Vi
AAtun

iticotun
coerei.
i rebel.
wtl.
Nihich⸗

Impetil

cos Mi
los co⸗

ri hMo
ate, aut
1el⸗

8, natio⸗ V

ſt l.

nonp⸗

unotbe

dit hon⸗

ein. M
.

J. Lipsk. 159
Et ſublato hoc vinculo, vi-
ta hominum ſtultitia, ſcele-
re, immanitate complebitur.
Latt.
6. Quia Reges, & Reginæ
nutricii ſunt Eccleſiæ. Wie
49, 23. item: 60, 10. &° Teſti-
monia humana Aunguſtini, Leonis
le in Lipſio, Notis ad 4, 2, 3.
Vide ibidem & ſtramineas Ob-
jectiones.
7. Quia plerique veterum
Principum, Sacerdotium &
Regnum conjuncta habue-
runt.
8. Quia Diotogenes Pytha-
goricus tria in legitimo Rege
requirit, ut belli Dux ſit, ut
Judex, ut Sacerdos. Stob.
9. Quia Auguſtus Pontifi=
catum Maximum Imperio
con-

160 Diſputationes Politicorum

conjunxit. Idemque ſecuti
Principes, Majeſtatis ſuæ, &

tutelæ cauſa.

10. Quia hodie quoq; Ma-
labarum Reges, in Orientali
India, Sacerdotes, ſive Brame-

nes omnes ſunt.

Diſputationes alias de una Re-
ligione, fol. N. 12. a. fin. de tur-
bis ex Religionum varietate, fol..

N. 12. b. de coactione in Religio-

ne, fol. O. 2. b. de conſiliis in

Novatores capiendis, fol. O. 3. b.
de conſilio in diſſentientes in Reli-
gione. 4, 3, 2. ſeq q. de generibus
pœnarum in turbatores, fol. P. 2.
b. ſeqq. de Theologicis vnlgi ra-
tiocinatiunenlis, fol. P.5. a. de Di-
ſputationibus in publico, extraque
Scbholas, Academias, P. 6. a. de li-
brorum cenſura, P. 7. a. de conſi-
lio

in eren

tmioncs
cun
one, in ſe
Dllfieizk 9,
ſoonere Re
Cloon blcz, 1
Nerui
Aumente
agnein
ili

c
De Ding

Cuyſe⸗.
Polites
ſ ubi 4

1
Pruge
hi ſi
Plzif.

liticorun J. Lipsl. 161
e kei lio in bereticos quietos, P. 7. b.
ſur, A 4 42- I. ſeéqq. has, inquam, Diſ-
putationes vide ipſe in Lipſio;
N. Jed cum hac Bœleri cauti-
Oteni one, inſertâà Dißertationi de
eBrme. Politicis Lipſianis, Cap. 5. ne quæ-
ſtiones de Religione, reque The-
m logica, Lipſio velis magiſtro di-
nEem. Nere: qui ſcilicet eſſet in hoc
nfl. argumento lubricus, anceps,
,Net. vagus, in omnes formas mu-
li . tabilis.

039 CoNTR. XVv.
inn r De Prudentia mixta. 4, 13. Pru-
lani Confer. Diſſert. Bœcleri, dentis

bl⸗ Politicis Lipſ. præmiſſam. C. mixta.
5. ubi agit de Arcanis Politicis.
rc THESIS Lipfi.

dald Prudentia mixta Prin-
* cipi, ſuo tempore, uti licet.

„4: 13, 15. 16.

162 Diſputationes Politicorum
1. Quia vivimus inter ar-
gutos, malos, & qui ex frau-
de, fallaciis, mendaciis, con-
ſtare toti videntur, aſtutamq;
vapido ſervant ſub pectore
vulpem. Cio. Perſ.
2. Quia per fraudem, & do-
lum Regna evertuntur. Ariſt.
3. Quiia cum vulpe jun-
tum pariter vulpinarier con-
venit. Adag.
4. Quia id ſæpe publicus
uſus, ſalusq, poſtulat, cujus
derelictio contra naturam
eſt: ſemperq́; officio fungi-
tur, utilitati hominum con-
ſulens, & ſocietati. Cic.
5. Quia natura ipſa monet:
ſi recta portum tenere ne-
queas, id ipfſum mutata ve-
lificatione aſſequi. Clc.
6. Quia

Ci,
tle non (
tet keinpen
entin t
inelfm
7 hie
dloch ten
lepe iein
Gin,
Sltum el
l Plog.
9. Cu,
Wikann
Ungit 0o
ete, ltta
10 gi⸗
ndan
Cllct

(o)
eefe
Eer

ticorun
Inter a⸗
ex fial
is con-
Auranch
hellore

J. LipsI. 163
6. Quia, ſicut vinum, vinum
eſſe non deſinit, aquâ levi-
ter temperatum: ita nec Pru-
dentia, Prudentia, ſi guttulæ
in ea fraudis. Lipfſ.
7. Quia matres ac medici
quoq; teneræ ætati fucum
ſæpe faciunt. Lipfſ.
8. Quia, cum contendi ne-
quitum eſt, clam tendenda
eſt plaga. Pacuv.
9. Quia, Lyſandri monito,
ubi leonina pellis non per-
tingit, oportet vulpinam aſ-
ſuere. Plutaroch.
10. Quia eſt etiam hone-
ſta quædam atꝗue laudabilis
calliditas. Baſil. in Proverb.

CONTR. XVI.
De præſtantia inter Pedites,
& Eqnites. 5, 7, 2.
YHE-

Prud.
waili-
raris.

164 Diſputationes Politicorum
THESIS.

Milites pedites R. Macd
equlitibus.
I. Qia ad oppida propu-

gnanda, aut expugnanda; e-
quitum nullus fere magnus
uſus eſt.
2. Quia nullus equitum eſt
uſus in montanis locis, aut
impeditis.
3: Quia & Tacitus omne in
pedite robur eſſe cenſuit.

4. Quia parabilior eſt nu⸗ .

merus peditum.

5. Quia major numerus de⸗
ditum ſumptu & impenſa.

minore nutritur.

CONTR. XVII.

De praſtantia inter militem ex-

ternum, & internum. 5, 9,4

RHE-

Done
exter,

I in⸗
6 ngſore

2 ie

letackari
Eeri non

lbidine

3 Cir

IO, O
tenentur,

4 Gi⸗
gkayes ſar

Uũbbes ho

le, Lpere
Jam 3
lere de

bliticorun
e A

uproyn.
nunt .
e umnguin
pitumtl
locis, Aul

omnne i1
W .

8

merus e⸗

inpeli

VI.

iltene⸗
4 97 4

J. Lipsl. 165
7RETSIVS.

Domeſticus miles meli-
or externo edt.

I. Quia infidi ſæpe exteri,
&, majore ex diverſo merce-
de, jus, fasque exuunt.
2. Quia exteri milites ſunt
refractarii, amantq;; non ju-
beri, non regi, cunctaque ex
libidine agere.
3, Quia exteri ſolo ſtipen-
dio, non fide, non affectu
tenentur.
4. Quia externi milites
graves ſunt incolis, ſoliti s-
mnia, tanquam externa, aut
urbes hoſtium, urere, vaſta-
re, rapere: populatores terræ,
quam à populationibus vin-
dicare deberent.

5· Luia

166 Diſputationes Politicorum
5. Quia milites externi ve-
ræ ſunt hirudines ærarii.
6. Quia domeſticus miles
non fortitudinem magis,
quam fidem colit.
7. Quia naturâ plerisq; po-
pulis, urbibusque conſenſus
quidam eſt, protegendi, a-
mandiꝗq; Reges.
8. Quia domeſticus miles
externo eſt modeſtior, & re-
veretur, ac ſuſpicit loca, ſe-
desque patrias.
Objectiones.
1. At enim gens gentem
Præcedit in bello, & plaga
cœli non tantum ad robur
corporum, ſed etiam animo-
rum facit. Ergo melius, ſpre-
tis domeſticis, mercenarios
conduci milites è pugnaci a-
liqua gente. Re-

Verurr
Aum ab
Nicni, am
ughe in
oc Ver
oper hoſl
ginnd, de
oco exe
1en niri d
Lcileipi
luatut ce
1S apran

liticln JI. Lipsl. 167

Cterni ſe.· Responſio.
rarii. Verum illud eſt, gentem

s mies aliam ab alia robore jam a-
D s, nimi, jam corporis, jam utri-
usque ſuperari. Sed hoc
er quoq; verum, ex quavis Eu-
conendgs ropæ noſtræ parte, in qua a-
gendir gimus, de qua loquimur, ſi
modo exercitati, & pruden-
As mis tes viri dilectui, inſtitutioni,
vo&e. Se diſciplinæ militari præpo-
ſoca, e- nanrur, celeriter manum bel-
lis aptam poſſe aggregari.
2. Objettio.
gehlen Sed Regi à ſubditis peri-
U culum eſt, ſi eos armat: non
AH wr in fide, non in officio mane-
maino bunt. Ergo mercenarius do-
lis e. meſtico militi præferendus.
enils Responſio.
Ngnadie Bono Principi ſemper illi
L boni:

16 ⅝ Diſputationes Politicorum
boni: pro quali certatim ſe
objicient mucronibus inſidi-

antium: & Tyrannorum illa
fuit perſuaſio de fide ſubdi-

torum armatorum: qui, ho-

ſtilia cum facerent, merito

timebant; bonus Princeps

nihil tale metuit, cujus, ſalus
populi, ſuprema legum eſt.
CONTR. XVIII. 5, 14,7.
THESIS.
Princeps exercitui, pu-
gnæg intereſſe debet.

1. Quia, ubi ſummus Im-

perator non adeſt ad exer-

citum, citius quod non fa-
cto eſt opus fit, quam quod
facto eſt opus.
2. Quia Princeps præſentia
ſua robur & vires inſpirat mi-
liti. Pro

n
ui⸗ to
ſuinlu, d
emptus,
Derüi ſein
In mil
eltzin
Un perie

Kllatu
Doyincian
ertatar,
re. M

ſ.:
nibus de

bi. Ne
u Diin⸗
Clvitas tu

litcorun
ttatim ſe
bis inſi
ran ila
ige ſchi⸗
. gui . ho⸗
t, mentto
inceps
us⸗ ſilis
gun l.

J. Lipsl. 1695

Pro Negativa.
Quia tutius videtur, ut ille
ſumus, dubiis præliorum ex-
emptus, ſumæ rerum & Im-
perii ſeipſum reſervet.
In milite ſrilicet unius ſors
eſt; in Imperatore univerſo-
rum periculum.
Deciſio.
Si ſtatus Imperii, aut ſalus
provinciarum, in diſcrimine
vertatur, debebit in acie ſta-
re. At minora bella, mino-
ribus deleganda ſunt Duci-
bus. Neque enim eſt deco-
rum Principi, ſi una, alterave
civitas turbet, omitti urbem,
unde in omnia regimen.
CONTR. XIX.
De numero ſummorum belli
Diucnum. 5, 15, 16.
H THIE-

4.

170 Diſputationes Politicorum
TIESIS.
Imperii militaris ſumma
ſit pener unum.
1. Quia ſemper plurimum
nocuere, & multitudo Impe-
rantium, & regimen nullum,
aut incertum.
2. Quia verum illud ver-
bum eſt: Multi Imperantes
perdidere Cariam.

CONTR. XX.
De Stratagematibus. 5. 17.
THESIS.

Stratagematibux, calli-
disq; in bello confiliis, uti
licet.

1. Quia hac arte multorum
ſæpe vita conſervatur, & no-
ſtrorum, & hoſtiumn.

1. Gi⸗
moco jen
llcipi l
3. Oie
1a quuscl
terkicit,
hültin
Wo apta
64 Cin
Okyenien
Ultione, 5
Tamm iln
n.
Gir
Cibus ſe
n dolo,
Keit bor
Perli 10, 9
liet, mi⸗
dro re tal

nia .

liucotum
ſunm

Plunmmn
Udo lupe.

el gullonn

ilel ⸗
npelan
.
8. rN.
u,

ſin

altonun
atul, E.

n.

,

m Ht J. Lipsl. 17 1
2. Qüia, quod fieri poteſt
modo leniori, non debet via
tuteie aſperiori.
3. Quia Venator etiam ſe-
ras quasdam vi, & manu in-
terficit, quasdam occultus
ſubſiſtit, & laqueis, aut reti-
bus captat.
4. Quia dignior, magisque
Coieniens homini eſt actio,

ratione, & mente inſtituta,
quam illa, per vim, aut do-

lum.
