attingat. 3, 9, 4. 204,
198. A cubicularibus con- in Ren
ſiliariis bonus, cautus, opti- Ayetlos
mus venditur Imperator. 3, Elmi,
9,6. I.
Admi- 799. Porro, Adminiſtri Pala- 204.
niſtri. tini minores obſequioſi, uti- h conſe
biles, audaculi funto. 3, II, 2. liz ſr
3. 4. 5. . Pendo.
200. Quanto enim quis a- „6
pud Principem obſequio in alh
promptior, honoribus, & opi- 10,
bus extolletur. 3, II, 3. Hendend
20). Non ſint ergo tineæ, arl
& ſorices palatii. 3, 11,4. Uir ſan
202. Vos vero Palatini ma- gua r
jores veſtra vos, non Princi- y.

P15

liticotun
ge is t⸗
um Inpe⸗
m panen
t, he qll

lbos .
ſtlls Opll.
eintot, .

ipri ir.
ol, u⸗
), 5 Il; 1.
inn gons 1
obleg⸗
hl, & 0)r
11,.
o l
rlrtin
on Drio-

⁵

enn

J. Lipsl.- 77
pis fortuna metiamini: 3, I1;,
207æ. Eſte actu otioſis ſi-
millimi. 3, II, 7.
204. Hæc enim eſt condi-
tio Regum, ut caſus tantum
adverſos hominibus tribuant,
ſecundos fortunæ ſuæ. 3, 11,
13.
205. Jam Non aliter in au-
la conſeneſcitur, quam in-
jurias ferendo, & gratias a-
gendo. 3, II, 15.
206. Fraus ſublimi regnat
in aula. 3: 11, 6.
207. In aula ad repre-
hendenda aliena dicta, & fa-
cta, ardet omnibus animus,
vix ſatis apertum os, aut lin-
gua prompta videtur. 3, I1,
17.
D 3 208.

78 Inſtitutiones Politicorum
208. Sunt in Aulis inſidi-
atores & hoſtes, qui ſecretis
eriminationibus infament i-
gnharum, & quo incautior de-
cipiare, palam laudatum. 3,
II, 18.
209. Cum ergo omnia ca-
veris, per ornamenta ferie-
ris. 3, 11, 19.
2) 0. Nihilque rerum mor-
talium tam inſtabile, & flu-
xum eſt, quam potentia, non
ſua vi nixa. 3, 11, 20.
2) J. Emeriti ergo ſpeci-
em magis in amicitia Prin-
cipis, quam vim retinent: 3,
II, 21. sive id vitio Regum
fit, quorum voluntates ut ve-
hementes, ſic mobiles, ſæpe
ſibi ipſæ adverſæ; 3, I1, 22.
sive fato potentiæ raro ſem-
piter-

Ut hod, .
(utnelt,
h.
1)2. K.
ens cet.
Cehvi
Aulr n
Me dule
Oblcur⸗
Leni de
Probabar
Cgurinm
llr.
2,4.
ctiatn ir
explicer
)8.

liticorun
ulis inl.
lui kegen⸗
nkamenti
cautiore⸗
datum. 9

OInnis c4
nta lelie⸗

tunn mot⸗
ſe . & fu⸗
Gtia, 1o
.
o heci⸗
eiinent. ,
0 Nun
Ates N
bles . ſan
1, 11
nuoſen⸗
hier

J. Lipsl. 79
piternæ, & ſatietas capit aut
illos, cum omnia tribuerunt,
aut hos, cum jam nihil reli-
quum eſt, quod cupiant. 3,
11923:
2) 2. Sed extra Aulam a-
gens dicet: 3, I1, 25.
Stet, quicunꝗ; volet, potens
Aulæ culmine lubrico:
Me dulcis ſaturet quies.
Obſcuro poſitus loco,
Leni perfruar otio.
2) J. Valerius olim magis
probabat ſecuritate ridens
tugurium, quam triſtem cu-
ris, & ſolicitudinibus aulam.
3; 1I1, 25. Nolt.
2)4. Habet enim, ubi ſe,
etiam in privato lare, magn
explicet animus. 3, 11, 25. Nott.
2) 5. Nec Is ſolus Reipub.
D 4 prodeſt,

PXI

DeEN-
71A4A
Pro-
pria.
70 gata

90 Inſtitutiones Politicorum
prodeſt, qui candidatos ex-
trahit, & tuetur reos, & de pa-
ce, belloꝗ; cenſet: sed & qui
juventutem exhortatur, qui⸗
in tanta bonorum præcepto-
rum inopia, virtute inſtruit
animos, qui, ad pecuniam,
luxuriamque, curſu ruentens
prenfat, ac retrahit, &, ſi nihil
aliud, certe moratur, ac in
privato publicum negotium
agit. 3, II, 25. Mott.
216. Religio autem, & ti-
mor DEi ſolus eſt, qui cu-
ſtodit hominum inter ſe fo-
cietatem. 4, 2, 9,

2)7. Tolle Religionem:

Circa vita hominum ſtultitia, ſce-

Res di- lere, immanitate complebi-

tur. 4, 2, I0.

28. Religio antem, & ve-
nera-

4
dermto n
Dikene
2)9.
tbeti
lenendls,
1,
220.)
oximus
Deorum!
, 1.
22),.)
umuni⸗
tdenn
ii Dorte
2228
r perezt
lelt unit⸗
227.
Sionem
tut, in
unn

liticotun

lidatos e⸗
e Coſe⸗

Sed li
rtatur, ⸗
lee inſtrut
pecuninm
thenten
E, 1 Kitl
Ur, 0 n
negotiuin

1, & t⸗
1 f⸗
. gan cn
ter ke .

J. Lipsl. 1
neratio nulla alia, niſi unius
DkEi tenenda eſt. 4, 20 14.
2) 9. Et Majorum inſtitu-
ta tueri, ſacris, Cærimoniisꝗ;
tenendis, ſapientis eſt, 4, 2,
15.
220. Jure autem ille à Diis
proximus habetur, per quem
Deorum majeſtas vindicatur.

22). Nihil eſt enim in rebꝰ

humanis religione præſtan-

tius, eamꝗ; ſumma vi defen-
di oportet. 4, 2, 18.
222. Atg, hic, melius eſt,
ut percat unus, quam ut pe-
reat unitas. 4,; 3,; 9.
223. Quod autem in reli-
gionem divinam committi-
tur, in omnium fertur inju-
riam 4, 3,12.

D5S 224.

82 Inſtitutiones Politicorum
224. Hodie religioſi o-
mnes diſputare malunt, quam
Vivere. 4, 3, 1I4.
225. Medici autem plus
interdum quiete, quam mo-
vendo, atꝗq; agendo, profici-
unt. 4, 3, 20.
226. Arma armis irritan-
tur. 4, 3, 22.
227. Etenim natura contu-
max eſt humanus animus, &
in contrarium, atꝗ; arduum
nitens. 4, 3, 23.
228. Et Intempeſtivis re-
mediis delicta accênduntur.
4, 3, 24. 3
229. Exquiſitior enim quæ-
que crudelitas illecebra eſt
magis ſectæ. 4, 3, II. Nott.
2 70, Nemo Rex autem
perinde animis imperare pot-
eſt, ac linguis. 4, 4,3.

211.
Muett

132.)

finmn qun

amimus
UIu
,N
ernre no
Helno⸗ cog
iln c
334. H
lnon D
K
Arnurde
Jui, mek
Lumun 4
236.
btos meln
ter Adme
lere. 44
157.

blitcotun J. LipsI. 83
reigiol d 27). Nam Mentium Rex
Alundqoun DEus eſt. 4; 4, 4.
272. Nihil tam volunta-
ten pi rium, quam Religio: in qua,
ſi animus averſus eſt, jamn
ſublata, jam nulla eſt. 4,4,7.
233. Religionem ergo im-
niriu. perare non poſſumus: quia
nemo cogitur, ut credat in-
ura contu⸗ vVitus. 4,4 92.
mninn 234. Fidés itag, ſuadenda
,mdun eſt, non imperanda. 4,4, 10.
235. Etenim ingenia no-
geltiß e⸗ ſtra, ut nobiles, & generoſi e-
Eun. qui, mehlus facili freno re-
guntur. 4, 4, II.
276. Et errantem per a-

gume.
do, prone⸗

oreting .
leetu gros melius eſt ad rectum i-
I.. Mt ter admovere, quam expel-
,II. Non,
'gen Nen lere. 4 4; I1I.

etltepor 237. Jam Principi ante o- Crca
mnia Rer

5.

84 Inſtitutiones Politicorum
huma- mnia noſcenda natura valgi
nas. eſt, & quibus modis tempe-
e ranter habeatur. 4, 5, 4.
Wa. 238. Principis enim eſt vir-
tia aa- tus maxima, noſſe ſuos. 4, 5. 5.
1gr 279. Et ſunt tam civita-
tum, quam ſingulorum ho-
minum mores: gentesque a-
liæ iracundæ, aliæ audaces,
quædam timidæ: in vinum,
in Venerein proniores aliæ
ſunt. 4, 5, 6.
240. Utiliſſimus autem i-
dem ac breviſſimus rerum
bonarum malarumq́ue dele-
ctus, cogitare, quid, ipſe
Princeps, ſub alio Principe,
populi. aut nolueris, aut volueris. 4,
vulgus 24). Sed Vulgo nihil eſt in-
iaſta- Certius, 4, 5, 13.

bile. 24 2 5

Aun mut
16.
4.
Clumnon
44!
ymore n

ſ
Marn keli
26.
47.
dita Pro.

.

u9.

liticotun
ura Fulti
dis tenpe⸗
454
gjin el ui⸗
. P
lamn civid-
tlorum ho⸗
enlecge .
ACnces,
in inum
iores an

Antent
nos kerun
4 J ⸗.
due lei⸗
gui N
o DPrineſe
oluerb 4

nübil ekin.

2 I. Liss. 9 5
lius bam i⸗ Nihil eſt faci-
netn. I quemlibet affe Aect.
16. pulum. 4, 5, Iamit
143. Plebi eni
. . i enim
Clur non . „
. veritas. 4,5 judi- Judicii
4 * . . 599 1 * Cα
gi. iene ec Rlulenie Vn⸗ rs.
poſt aliu agis: quam judicio Nar.
denti m alius ſi , oS
entiorem ſe dquait pru- veli-
22. quuntaur. 4, 5 nat.
3
245. Bt Ægri
= gTISs .
nam 561 5 oculis:
5 felicitatem int alie- Natu-
4 52 23. uentur. ra in-
246. V vidum
. . P .
ſuſpiciones. 4, 5 ad Ssuſßpi-
247. Q 5 * πX:
dita Po Anher⸗ modo au- Credu-
5. 28. pertis habet. 4, um.
248. Qui
18 U
Dat vi que pavend
VIres f- 0, K
§s famæ: nulloꝗ: au aager.
7.
torc-

86

Inſtitutiones Politicorum

ctore malorum, Quæ finxe-

re timent. 4, 5, 30.

Com- 249. Publica exſpectatio

primi

magni ſecreti impatiens. 4,
neſcit

5 3 .

Turbi- 25§0. Vulgus cujusꝗ; novi

dum. motus cupidum. 4, 5, 36.

Praæ- 25). Ut mare, quod ſuâ
Jertiv, naturâ tranquillum eſt, ven-
Dux torum vi agitatur: Sic popu-
lus, ſua ſponte placatus, ho-
minum ſeditioſorum voci-
bus, ut violentiſſimis tempe-

fr.

ſtatibus, attollitur. 4, 5, 39.
avet 252. Vincit in plebe ple-
vV rumque pars majoris animi,
7r. quam conſilii. 4, 5, 41.
Verbis 253. Plebis impigræ lin-
Tcrox, guæ, ignavi animi. 4, 5, 47.
Negli 254. Privata cuiq; ſtimu-
gi: latio, & vile decus publicum.
Remp. 4, 5, 4).

un nultit
unlter,

umulatur.
meli eſt,

e nee .
45 6.
Gbjedhum
egetci onn
257.1
ſanperen
lern ſe
rent 4,

269,)

Vemum el
Umer forn
Minun
7.
36,

liticotun⸗

Vr ſine

erhecktti
atiens.

jusi No
6,ℳ₰

ocl ſu

eſt, ven⸗

dic popl.

calb⸗, ho-
yoci⸗.
is telnpe⸗

ebe he⸗

samimnt,
nigre inr
4 7
, ſhnr.
bleun⸗

J. Lipsl. 87
25 5. Denig, Hæc eſt na- Metu
tura multitudinis: aut ſervit aut ſpe
humiliter, aut ſuperbe do- nimi-
minatur. Libertatem, quæn.
media eſt, nec ſpernere mo-
dice, nec habere ſciunt. 4,
5 48.
256. jam vero, Arduum, & Regni.
ſubjectum Fortunæ cuncta quod
regendi onus. 4, 6, 2. inſta-
257. Et, Ut alta ventos bile.
ſemper excipiunt juga: Im-
peria ſic excelſa Fortunæ ob-
jacent. 4, 6, 3.
258. Non enim his gradi-
bus, quibus ad ſumma per-
ventum eſt, retroitur: ſæpe
inter fortunam maximam, &
ultimam nihil intereſt. 4, 6,
7.
25 9. Simul vero iſta mun- Sub'e⸗
di äum

Odiis.

Expo-

ltum
in ſidiis

Regum
qui

Timidi

DTmua-
li.

98 Unſtitutiones Politicorum
di conditor poſuit DEus, O-
dium, atꝗ; Regnum. 4, 6, 9.
260. Mempe, quia id eſte
Regni maximum pignus pu-
tant, ſi, quicquid aliis non li-
cet, ſolis licet. 4, 6, 10.
26). Et, quia nemo alteri
Imperium volens concedit:
& quamvis bonus atq; cle-
mens ſit, qui plus poteſt; ta-
men, quia malo eſſe licet,
formidatur. 4, 6, 14.
262. Itaque, Multi iniqui,
atꝗ; infideles Regno, pauci ſunt
boni. 4, 6, 15.
263. Eamque ob rem, in-
genia Regum prona ad for-
midinem. 4, 6, 16.
264. Et, Dubia pro certis
ſolent timere Reges. 4, 6, 17.
265. Nec Regna vero ſo-
cium

hmn ,ne,
166. I
iu ſegra
tl 62
167, Nte
n Mupne
Gelunt,
la, & in
Aln peryer
269 .
ſpemn in
Pal
09. 8
t iles
eatur, 6.
frmæ (
kentur. 1.

liticotumn
t DEus0.
46 9.
uig ige iel⸗
Pighuns ⸗
lüs nonl.
,l0.
hemmo alti
oncedit:
atq; dl
poteltztr.
clle liet,
Uti inigur,
puuilu

Db telng in.

ges⸗
5 ⸗
na Fele. 6
M

J. Lipsl. 989
cium ferre, nec tædæ ſciunt.
4: 6, 19.
266. Reges ergo Metiri
ſua Regna decet, viresq; fa⸗
teri. 4, 6, 23.
267. Etenim Muhi, dum
tam magnos, quam audiunt, R
credunt, attraxere ſuperva- Rieni
cua, & in difcrimen omni- Regum
um perventura bella. 4,6,24. que.
268. Jam Miles cuſtos Prin- Mani-
cipem in forum, in curiam, ant er-
vel ornamenti cauſa, comi- go eſe
tetur. 4, 7, 7. Mün
269. Si auxilium res po-
ſcit, miles haud procul acci-
eatur. 4. 7, 9.
270. Arces enim non tam Arci-
firmæ compedes, quam cen- bus.
ſentur: ad exiguum motum
validæ; fragiles ad commu- Virtu-
nem te &

Beni-
volen-
tida.

Qug
para-
bitur
Leni-
tate.

90 Inſtitutiones Politicorum
nem, & magnum. Lipſ. Pol.
4, 7 14
27). Rerum ergo omnium
nec aptius eſt quicquam ad
opes tuendas, ac tenendas,
quam diligi: nec alienius,
quam timeri. Cic. Off. 2, 7.
272. Malus enim eſt cu-
ſtos diuturnitatis Metus:
contraque Benevolentia fide-

lis eſt, vel ad perpetuitatem.

Cic. Of. 2, 7J..
277. Ergo Princeps, cum

civibus ſuis, quaſi parens cum

liberis vivet. 4, 8, 7. tamen in-
corrupto Ducis honore. 4,8,
7. nec aut reverentiam ter-

rore, aut amorem humilita-

te captabit. 4, 8, 9.
274. Pareant cives, non
ſerviant. 4, 8, 12.

27K.

f, No
Perumi mel
1
276. Nl
Efeis lme
Catm arenis
. Ve
Ulho om
t acciher
. das
Ohunt lane
10

rperi

6

490. Ad
heindl. C

uamnnil
14 Potelt. 4
38),di

oliticotum
. N N

womnim
icquan⸗ 1
tenend,
Aienidn,
in elt eu⸗
Metus:
fentia ſce⸗
etuiten⸗

ceße⸗ Corm
jnen in
talnenl⸗
orore.
entian ler
Hnlr⸗
9

ciyes/ Non

78

J. Lipsl. 91
275. Remiſſius enim im-
peranti melius paretur. 4, 8,
13
276. Sed melius etiam Be- Beneßi-
neficiis Imperium cuſtoditur, centia.
quam armis. 4, 8, 18.
277. Veteri euim verbo,
Vulgo omn'um dulciſſimum
eſt accipere. 4, 8, 19.
278. Et Vulgus Indul-
2 duas tantum res anxius gentia.
optat, Panem, & Circenſes. 4,8,
29.
279. Sed amplius, Majeſtas Aukcto-
Imperii, ſalutis eſt tutela. 4, Titate:
9,6. aren
280. Adhibenda eſt igitur 1. Ror
Reipubl. cauſa ſeveritas, ſine ma lIm
qua adminiſtrari civitas nul- perii,

la poteſt. 4, 9, 17. quæ
28). Scimus digitum præ-Ht
cidi levera.

92 Inſtitutiones Politicorum
cidi oportere, ſi ob eam rem
gangræna non ſit ad brachi-
um ventura. 4, 9, 18.
282. Sed Pœna ad paucos,

metus ad omnes perveniat.
4, 9, 20.
Con- 283. Non convaleſcit autem
ſtans. Planta, quæ ſæpius transfer-
tur. 4, 9, 26.

284. Itaque in minimis e-
tiam rebus antiquæ conſue-
tudinis momenta ſervanda.
4,9, 30,
285. Si mutandum: quam
minimo ſonitu orbis ille in
Republ. convertatur. 4,9,32.:
2Ad- 286. Eſto porro Princeps
ricta. ſolus arbiter rerum, jure ac no⸗
mine regio. 4, 9, 37.
2. PBo- 287. Sed parum tuta ma-
se jeſtas ſine viribus ſ 4,46.

rii.

Ni
O tON

ullt. 4 9
299. 0
ls onſus
9.
P0. De
uleris Diy
29ſ. N.
Inperi 6
tunn ennn
Cettamen.
292. N
u quieſe
6 hoſtemn
etiet.
29 de
Peranda
294,
ai ſit ſ
6.

holitieoſn J. Lips. 93
ob eima 288. Nihil tam munitum, quam
tAbuch quod non expugnari pecunin dabunt
9,18. poſſit. 4. 9, 52. Opes
dn 289. Omnia caſtella aſel-
5 perſeni lus onuſtus auro disjiciet. 4,

9, 53. .
wolecir te 290. Divina humanaque
istunet pulcris Divitiis parent. 4, 9,
54.

ninine 29). Wec ignavia magna
r e Imperia continentur: viro-
mucde rum, armorumque faciendum Arma
certamen. 4, 9, 56.
Jn 292. Nulla magna civitas
Slei diu quieſcere poteſt: ſi fo-
u ris hoſtem non habet, domi
,0 Ltoceſs inveniet. 4, 9, 61.
293 Sed Arma conſilio tem- Conſi-
„ peranda ſunt. 4, 9, 63. lia.
. 294. Animus enim vereri
n qui ſcit, ſcit tuto aggredi 4,

188 964.

Fœde-
1A.

94 Inftitutiones Politicorum
295. Certum eſt autem,
Cautis, quam acrioribus con-
ſiliis potentiam tutius habe-
ri. 4, 9, 66.
296. Et, Ea demum po-
tentia tuta eſt, quæ viribus
ſuis modum imponit. 4,9,68.
297. Facilius eſt quædam
vincere, quam tenere. 4,9,
70.
298. Fortunam citius re-
petias, quam retineas. 4, 9,
70.
299. Non durat, nec ad
ultimum exit, niſi lenta feli-
citas. 4, 9, 72.
300. Jam Socios legi ſuade-
am, qui non mediocri vale-
ant potentia, & in proximo
habitent. 4,9, 79.
30). In caducum parie-
tem ne inclina. 4, 9, 80.

Uanle
Ueneset
07.1
amnplinin
tes m
l irin
Almn viden
304
bus Dii
oſ.
Kin ſr
Ctorig ge
306
ſinarn ſal
DMe Pote
llt. 4
307, 5

398.

holiticonm J. Lipsl. 95
n eſt mtn 702. Sed Eximia quoque portu-
tionbunn gloria ſæpius Fortunæg, quam na.
tutios ke⸗ virtutis eſt beneficium. 4,9, 92.
J03. Et Quibusdam ad
demun fn amplitudinem, & gloriam, &
gur nn ad res magnas bene geren-
oni 46 das, divinitus adjuncta for-
Aqitdn tuna videtur. 4, 9, 93.
ete. 89 304. Quibus dormienti-
bus Dii omnia conficiunt. 4,
n tiue. 9, 95.
e 49 705. Reti urbes capiunt:
& in ſinum iis de cœlo vi-
Urn, mc Ctoria devolat. 4,9, 95.
l kenuſh 706. Sicuti contra, aliis de-
ſtinata falubriter, omni rati-
legi⸗ one potentior Fortuna diſ-
eliocii cuſſit. 4, 9, 97.

in n Poornn 307. Sed tu Fortunam re-
verenter habe. 4,9, 103.
wun ni⸗ 308. Sæpé enim quos diu

PrO=

59

96 Inſtitutiones Politicorum
proſecuta- eſt, repente, velut
fatigata, deſtituit. 4, 9, 101.
309. Soletque, quos plu-
rimis beneficiis ornavit, ad
duriorem caſum reſervare.
4, 9,; 102.
3. Mo- 7) o. Ad Auctoritatem an-
ribns tem multum eétiam conferunt
e, ie Mores Imperantis. 4, 9, 104.
quori 7) J. Et Pietas quidem Prin-
præcip. cipes inſtar Deorum facit. 4,
Pietas. 9, 106, ſine quorum ope ni-
hil aggredi videantur. 4, 9,
106.
Provi- 7) 2. Providentia autem ita
dentia. Auctoritatem conciliat, quod
omnia ſumma ratione geſta
etiam Fortuna ſequatur. 4,9,
Ever- IIO.
Sore 2) 7. Evertunt jam Regnum
egno- Vis, & Vitium. 4, 10, I.

314.

Nuan

1
Uotanerimm
(glamab h
Eeperieindn
3.
Cicti
tenplt, .
10, 11.
16.
Aui mort
387.
lch Mi.
diat,
31§.l
letnes, de
ltem
3)9.
mio, Cur
J0, 19.
170. g
ſes. Nn

Politiconn J. Lipsl. 97
pentetl 7514. Regum cxitus ſi re- Vie.
1, putaverimus, plures à ſuis, aſi-
e, quam ab hoſt bus interemtos adia.
ornuIl reperiemus. 4, 10, 10.
n keleti 735. Quid miremur e
Quisquis vitam ſuam con-
oritttene tempſit, tuæ Dominus eſt.
CoNe 4, 10, 11.

ot 316. Contempſit omnes, Præſi-
Udendin- qui mortem prius. ibid. dis.
Uin kait 4 73)7. Tu conare, ve te la ada-

mn oen- teat, quid quisque ſubditorum fa. Satie.
cat. eiat, aut dicat. 4, 10, 14.
3)8. Indicibus præmia de-
, Aen in cernes, pecuniam, & impu-
clidd nitatem. 4, 10, 18.

tione gell 7)9. Cruciatu, aut præ-
Junn 4 mio, cuncta pervia ſunt. 4,
10, 19.
emRegum 720. Sed caute præbeas au- Moni-

,„ res. Nam, Qais innocens ?um.
1 E eſſe

Pœna.

98 Inſtitutiones Politicorum
eſſe poterit, ſi accuſaſſe ſuffi· ns
cict? 4, 10,; 23. henmn,
32). Jam vero In ſidiatori, 4,whin
aut latroni quæ poteſt afferri beim
injuſta nex? 4, 10, 28. per (un ,
quem libertas, et anima o- 11
mnium in dubio. 4, 10, 29. men,
qui in uno capite magni for- Cokan
tunam populi in ruinas agit. Werimm.
4 10 30: . 8
322. Tua cautio, Prin- enetancl
ceps, noſtta cautio eſt. 4,10,31. 4
323 Sed Solum ſæpe inſi- Pg P
diarum remedlum eſt, ſi non ui 6
intelligantur. 4, 10, 33. (ge Prel
324. Et poœRha/ R, ſi tuto em
poteris, donabis: ſin minus ie M
temperabis. 4, 10, 36. e
7225. Nihil glorioſius eſt cotpori
Principe impune læſo. 4, 10, ſie; elin
38. Palum li⸗
326. Pg.

liticotum J. Lips!l. 99
lalle iic 726, Parentes, liberique
corum, qui interfecti ſunt,
Inlditea Ppropinqui, & amici, in
oteken Tocum ſingulorum ſucce-
o,a dunt. 4, 10, 41.
t anima 527. Diſcimus experi-
o mento, fidis ſimam eſſe cu-
mughifit ſtodiam Principis, ipſius In- lano-
minns Gt nocentiam. 4: 10, 44. centia.
728. Præterea ſovi cura eſt Fatum.
tio, hir venerandi Principis. 4, 10,
41o 45.
lrpeint 729. Ego ago cum DEo,
nel,An uti ſoſpitem te incolumem-
que præſtet, ſi tu, cæteros:
u ſi Remp. bene, & ex utili-
Sno tate omnium reges Si contrae
ille quoque à cuſtodia tui
6 corporis oculos dimoveat,
Oteg; relinquat votis, quæ non
palam ſuſcipiuntur. 4, 10,

Prodi-
tio.
Præſid.
Inda-

Sgatto.

Poœna.

100 Inſtitutiones Politicorum

720. Jam Proditio tantum

incommodi humano generi
affert, quantum ſalutis bona

ſides 4, 10, Fl.
37). Et plerumque intra
mœnia, atque in ſinu urbis
ſunt hoſtes. 4, 10, 52. qui
famæ, fidei, poſtremo re-
bus omnibus commodum ſu-
um anteferunt. 4,; 10; 53.
372. Ergo Impia proditio
celeri pœna vindicanda. 4,
10, 62.
373. Nulla eſſe poteſt in
tanti ſceleris immanitate pu-
nienda crudelitas. 4. 10. 68.
3224. Proditores autem eti-
am iis, quos anteponunt, invi-
ſi ſunt. 4, 10, 69. quorum cſt

verbum: Proditionem amo,

proditores odi. 4, 10, 71.

555.

1O
Cuuminim
Ulumn, ine
ulm palent
336. M.
UMürnitatis
337.
Zerlftanta
eneil,P
4 Il, 9.
3390)
Nlle opet
4 U, 1.
539.
m viliſtn
40.
Kſangnn
Rdere,
9
eſt. en
mr
dra

oliticotimn
ſtio tautun
nnno gene⸗
ſlluße bon

nque inn
n ſion utbt
10, 1
blteno ſe⸗
nocunit
10/

ur rodlit
041 Uda 4

J. Lipsl. 101
375. Odium autem ſemel in- Viti-
ſitum animis hominum, & in- um.
uſtum, incredibile eſt, quan. Odi-
tum valeat ad peſtem. 4, 1I1,7. 5⸗
376. Malus eſt cuſtos di-
uturnitatis :metus. 4, 11,8. D
337. ag; Nulla vis Im-
perii tanta eſt, quæ, premen-
te metu, poſſit eſſe diuturna.
4, 119 9.
378. Multorumque odiis
nullæ opes poſſunt reſiſtere.
4, II, 14.
539. Ergo ſit parſimonia eti- Mie-
am viliſſimi ſanguinis. 4, I1, 23. Suppli⸗
340. Ferina iſta eſt rabi- l
es, ſanguine, ac vulneribus zia,
= 4, 11,; 31.
34). Qui fruitur pœna, fe-
rus eſt: legumꝗ;; videtur Vin-

dictam præſtare ſibi. 4, 11, 32.
E 3 342

Ava-
ritia, vitium tetrius Avaritia, præ-

Tribu-
1..

102 Inſtitutiones Politicorum
742. lam verò Nullum eſt

ſertim in Principibus, &
Reip. gubernatoribus. 4, 11,
48.
343. Nec quies gentium
ſine armis, nec arma ſine
ſtipendiis, nec ſtipendia ſine
tributis haberi queunt. 4, II.
4·
344. Tributa ornamenta
pacis ſunt, ſubſidia belli.
ibid.
345. Jed cave, ne rem au-
feras cum pulviſculo. 4, II,
6 5.
1546. Tondere pecus ma-
Iis, quam deglubere. 4, 11, 66.
747. Morboniam abcat

Flauius cum vectigali urina-

rio. 4; 11,; 71.

348.

146 Da
Im,tcive
Iuhlrix,
Ueque dirin
lu.
to. C.
lunuti E
Mtlts in

ſ. & k.

Hatucn, 4

Kimi⸗
s hic
inmuleu
erli ce
ſus ſolior
herba. 4
3
Portet )
Uech
uenz, i

liticorun
Nullumk
ritia, pre.
vibus,
bus, ll

9 genninn
Arma Ane
enCis Aue

ament

la beli

e renn a.
lo. ,ln

hecls
4.
te. 4 htt
zam Aen
igl he

mnis hic Imperii contextus

J. Lipsl. 10
348. Dabitque Cenſor ope- Rigor,
ram, ut cives Probitati, atq; Cenſu-
Induſtriæ, non Sumptibus, Ta.
neque divitiis ſtudeant. 4, I1,
129.
349. Conviviorum autem
luxuria & veſtium, ægræ ci-
vitatis indicia ſunt, 4, 11,
145. & ſeminarium Catili-
natum. 4. 11,. 147.
350. Cave denique contemni. Con-
Æſtimatione enim ſublata o- em-
tus.
in multas partes diſſiliet: Sub-
verſa jacebit Priſtina maje-
ſtas ſoliorum, & ſceptra ſu-
perba. 4, 12, 6.
J75). Sed jam cum vulpe O- gentta
portet vulpinarier. 4, 13, 7. &, mixrts,
ſi recta portum tenere ne-
queas, id ipſum mutata ve- Faus.
E 4 lifi-

Pru-

104 Inſtitutiones Politicorum
lificatione aſſequi. 4, 13, 15. I
3 5 2 Matres quoque ac me- Anedd
dici fucum faciunt, Ut pue- e om
rorum ætas improvida ludi- .
ficetur Labrorum tenus. 4, 369
139 17. imolberi
35 3. Nempe, Ubi leonina ulib gyi
Pellis non pertingit, oportet Michin
vulpinam aſſumere. 4,13, 19. (lli,
354. Honeſta atque lau- tüunct,
dabilis etiam eſt calliditas. me ,
4: 13, 23. 300,
Dift- 355§. Princeps ergo nihil, mines
dentia. ni ſi quod in oculos incurret, Dacehti
manifeſtumq; erit, credet. 4, ere i

356. Plurimum mali cre- z6.
dulitas facit. 4, 14, 9. n di
357. Pro omnibus Prin- Ilibig
ceps excubat. Turpe igitur, 162)

& omnibhus noxium, illum la- MMuloti

bi, errare, decipi. 4, 14, 10. ichi

J. Lipsl. 105

kiticormn
4, hl. 358. Hoc ergo ſe ſcuto tu-
ean. tum reddat, Nihil credendo,

t,Ur atque omnia cavendo. 4, 14,

ovida dl. 13.
ens „ . 759. Multis ſimulationum
involucris tegitur, & quaſi
bi leoninn velis qvibusdam obtenditur
onatet uniuscujusq; natura. Frons:
419hh oculi, vultus, perſæ pe men-
gieh. tiuntur, oratio vero ſœpiſ-

lirn ſime. 4, 14, 15.
360. Itaque Pragmatici ho-

mines, omnibus hiſtoricis
P'æεcceptis, verſibus denique;,
cavere jubent; & vetant,
credere. 4, 74, 19.
5361. Sapienteꝗ; Diffilentia
non alia res urilior eſt mor-
talibus. 4, 14 21.
Irpe igiuh 762 Fronte autem, & vultu Piſ-
ed, Nmalatio facillime ſuſtinetur. nwals

4, 14, 24. E 5 J07. 1,0,

incutreh
lecet 4

1 malice

e6 Inſtitutiones Politicorum
563. Et Neſcit regnare,
qui neſcit diſſimulare. 4, 14,28.
Corru- 764. Corrupti vero, depra-
btio. vatiꝗ; mores ſunt admirati-
one divitiarum. 4, 14, 40.
365. Itaqne In ipſa hoſti-
um acie invenies tuas ma-
nus. 4, 14, 42.
Dece- 3766. Plinii verbum eſt,
Pio. Decipere, pro moribus tempo-
rum, Prudentia eſt. 4, 14, 46.

Perf- 367. Sed Quacunque arte

diag. verborum quis juret, DEus
tamen, qui conſcientiæ te-
ſtis eſt, ſic illud accipit, ſic-
ut ille, cui juratur, intel-
ligit. 4, 14, 66.
jar- 368. Tamen Reges de-
Hitia. pravant etiam quandoq; pu-
blica jura, Juſtitiamque fu-
gant, Divüm nil verba ve-
ren-

eller: (
nii De
tet 4 14
3560.
Duleſtigt
Duru,li
icne de⸗
1e prelid
zu.
9
n
on min
Peremdz.
37l

Niine con

bll 3

E Il
(htit Arn

bun

liticotunn
rene
je. 4, 14 10
eo, Einr
. 2 p
e loli
thas M⸗

stempo⸗

,14 4
uearte
4, Dlns

lientje le⸗

tar, intl.

Neges

vao N.

iumqien⸗
retbe

ſeſl

rentes: Cauſã horum pœnas
miſit DEus, & quoque mir-
tet. 4, 14, 94.
1 769. Jam, cum 4 Togata Prad.
SS tranſimus ad militarem: Mili-
karris „libertas, cives, ip- taris.
ique Reges, latent in tutela
ac præſidio bellicæ virtutis.
52; 6.
I. 770. Sunt autem & Belli, Iara
i0
ut Pacis JIura: juſteque ea Gelli,
on minus, quam fortiter & -
gerenda. 5, 3, 5. Ric
37]. In omniqg, Rep. ma-
ue conſervanda jura ſunt
delli. 5, 3, 5. Frangit enim &
attollit vires in milite cauſa:
Quæ niſi juſta ſubeſt, ex-
cut it arma pudor. 5, 3
ed plerifque Regi Audi.
una „ & ca vetus caula tio.

Tene⸗
ritas.

108 Inſtitutiones Politicorum
bellandi eſt, profunda cupi-
do Imperii & divitiarum 5,
3, 14.
373. IHud autem eſt non
modo juſtum, ſed ctiam ne-
ceſſarium bellum cùm vi, vis
illata defenditur. 5, 4. 5.
74. Es Cui licentia iniqui-
tatis eripitur, utiliter vinci-
tur. 5, 4, 17.
375. Ita autem be'him ſus-

cipiatur, ut nihil aliud, quam

Pax quæſita videatur. 5, 4 ,
21.
376. Ac Bellum incipere cui-
vis, etiam ignavo, icet, de-
ponitur cum victores velint.
§5, 3.
377 Nusquamg minus,
quam in bello cventus re-
ſpondent. 5 5 6.

v
CNCrx
ſcer atmna
erplicet:
erancip
179.0

iticotun J. Lipsl. 109
nda c: 378. Licet enim omne te-
kiarum , cum Græciæ robur trahas: li-
cet arma longè miles ac late
eK explicet: Fortuna belli fem-
ciiumte. per ancipiti in loco eſt: 5, 5, 7.

iim i, 1 379. Quæ per omnia hu-
, mana, maximéè in res belli-
oi Ccas potens. 5, 5, 8.
te Nioci⸗ 785⁰. Itaque „ quantumvis

opibus tuis confidas, non de-
pim 6 bes certa pro incertis mutarc.
chqram „„ ; 9. .
381. Non cxpedit concu-

r. 4, 0
N p tere felicem ſtatum. 5, 5, 10.
rrc- 382. Simul parta ac ſpe-
e,E rata decora, unius horæ for-
ſe i. tuna evertere poteſt. 5, 5, 12.
385- Paranqum autem pri Appa-=
vin, us, quam exercendunm bel- rains
c 4 lum eſt. 5, 6, 3. Belli.

584. Pecunia nervus eſt Pecu-
6 belli. 5, 6, 6. 385. ia.

110 Inſtitutiones Politicorum

385. Et Qui frumentum,
Conhe- neceſſariumque commeatum
atus. non præparat, vincitur ſine

ferro. 5, 6, 9.

Armau. 386. Nemo autem provo-
care audet, aut facere ima-.
riam ei Regno, aut populo,
quem intelligit expeditum
atque promptum ad vindi-

candum. S. 6. 18.

PViri. 397. Jam à Pedite, & Equi-
Milit. te omne bellicis conſiliis ro-
bur, ſine quibus, quamvis

Pedit.
Equi-

tes. egregia, invalida ſunt. 5,:7, 3.

388. Omne in pedite ro-
bur. 5, 7, 5.
389. Equeſtrium virium
proprium, citèò parare, citè
cedere viéoriam. 5;7. 6.
Rorum 790. In omni autem con-
Firtus fliétu non tam prodeſt mul-
tin

iinco,g
59),l.
Nendus
391.
nis ebs
iro, Ki
Wr. ſly
592.
memn &:
Huni e
tempore
394,9
Mentum
Dſenline
Unes trin
1 1.
Ed 4
uin; i⸗

liticotum
Utmentun,
tmmeatuun
ncitur ſnr

ten proſd⸗
Acere inni.
Popuo
Apenunn.
16 Nndi⸗.

e, 8 i.
lhis o⸗
qoaſonb
Gnt. 5).
heeie 10

umn Nnin
6
rare,

J. Lipsl. 111
titudo, quam virtus. 5, 8, 5.
39). Legendus jam, non e- Dile-
mendus miles eſt. 5, 8, 9. diat.
392. Aptior autem eſt ar-
mis plebs ruſtica, quæ ſub
divo, & in laboribus enutri-
tur. 5, 12, 10.
397. quæ aſfſvevit hie-
mem & æſtatem juxta pati,
humi requieſcere, codem
tempore inopiam, & labo-
rem tolerare. ibid.
394. Sed Decus, & ſtabili- Piſei-
mentum Imperii Militaris plina.
Diſciplina eſt, ex cujus ſinu o-
mnes triumphi dimanant. 5,
13, 1.
795§. Ita Tyronibus, per Exer-
cottidiana exercitia, armo- citia,
rum eſt demonſtranda do- 1tια.
Gtrina: igque, exemplo ve-
teriy

I12 Inſtitutiones Politicorum
teri, à Campi Doctoribus.
Orda, 5, 13, 15.
396. Diſcant militari gra-
du ambulare, celeriter, &
æ qualiter: nec locum deſere-
re, nec ordines turbare?
quæcunꝗ; evenire in acie at-
que præliis poſſunt omnia in
campeſtri meditatione præ-
noſcere: in modum juſte pu-
gnæ inter ſe decurrere: labo-
rare, portare pondus, Solem;
pulveremque ferre, foſſam
ducere, ſudes ſcienter infi-
Coir- Betc. 5, 3, 17. 18. 21.
tio. 397. Krudeat Continentiæ:
Conti- Dpe, ſi quid ardoris ac fero-
nentia. ciæ miles hab uit, popinis &

comesſatianibus deteratur:

WMode- 5, 13, 48. 49.
Kia. 798. Studeat Modeſtiæ, in

verbis, factis, veſtibꝰ. 5, 13, 52.

1 ſ

lentie. 56

Un alen⸗
lemo con
I alern
Etetn, 0
hend eri
Cohtentus
400.
gbern ad
rdo mili
ilcinm
,d
40),4
lator pot
ſtetni Geben
402, 0
ild
mlitaris
ia Vire⸗
Tu Ibi

liticotm J. Lipsfl. 113
Doctoribue 799. Studeat denique Abſti. Abſti-
nentiæ. 5, 13, 76. Nemo pul-— uentia.
hiltmtgre⸗ lum alicnum rapiat , ovem
Hetitet, A nemo contingat, uvam nul-
umncelet⸗ lus auferat, ſegetem nemo
imtue: deterat, oleum, ſal, lignum
nade nemo exigar, annona fua
omntn Contentus fit. 5, 13, 78.
one Nr⸗ 400. Sed acrius dimicat, pye
jolte A. quem ad opes, ac dignitates, mia.
ge: bo. ordo militiæ, & Imperatoris
len judicium conſuevit evehere.
lolim 5, 13,82.
nter in⸗ 40). Ac à militibus Impe- Pœna.
l rator potius, quam hoſtis
uintt: metni debet. 5, 13, 85.

8nfis 402. Quamobrem Aſpero &
pf ˖E abſciſo caſtigationis genere
be 11 . — 1. C
leurmu: militaris diſciplina indiget,

quia vires armis conſtant,
„ d *
liienn quæ ubi à recto tenore de-

, . ſc 1⸗

114 Unſtitutiones Politicorum
ſciverunt, oppreſſura ſint, ni-
ſi oppcimantur. 5, 13, 88.
Rom. 407. Sed Diſciplinam mi-
Diſei- litarem Populi Romani de-
Plina. bes inquirere, qui, ex par-
viſſimis finibus, Imperium
ſuum, pœne Solis regioni-
bus, & mundi ipſius fine di-
ſtendit. 5, 13, 91.
Pu⸗- 404. Jam vero Militaris ſi-
ser. ne Duce turba, eſt corpus ſi-
ne ſpiritu. 5, 14, 2.
405. Tantique eſt exer-
citus, quanti Imperator. 5,
14; 3. .
Duci: 406. Dux autem quinque
inſtru- rebus i nſtructus eſto: Scientia,
menta. Pirtute, Providentia, Andtori-
tate, Fortuna. 5, 15, 2.
Scien- 407. Nullum genus belli

tia KRei- ſit, in quo Ducem non exer-

mili- ⸗ .
cuerit fortuna. 5, 15, 3. 0
taris. D P 15 3 . 4 8

409 4
Neporio,
, Munri
ſitas in cor
fn bebent
Jbanta o
pmnntin
lanta Ee
Manitate?
4)0.)
Derteco
Kitntionen
Venhite,
45
Ut: Non
ſeccae

lnta m
Atg

lticonn J. Lipsl. 115
ant,.· 408. Adſit Duci Labor in
3,8. negotio, Fortitudo in pericu-
Niumm. Io, Induſtria in agendo, cCele-
omanik ritas in conficiendo. 5, 15, II.
,er n⸗ 40°9. Jam Quanta Ianocen-
Inrin tia debent eſſe Imperatores?
ngin. quanta omnibus in rebus
fed. Yemperantia?; quanta Eide &£
quanta Facilitate s quanta Hu-
jirs. manitate? 5, 1513.
wnul⸗ 4)0. Nihil vero minus in Provi-
perfecto Duce, quam fe- dentia.
t cel⸗ ſtinationem, temeritatemq; con-
erncteh Venire, arbitrare. 5, 15, 19.
4)). Procliorum delicta
gunge emendationem non recipi-
gt unt: Non licet in bello bis
, 4. peccare. 5, 15, 21I.
4) 2. Neque ſit Dux quarta Felici-

1 ,
n ll Luna natus: quive domi ha-u.
unenr beat equum Sejanum. 5, 15,33.

6 4173

ritas.

Conſi-
lia.

Oeca-

ſe.

EFama.

116 Inſtitutiones Politicorum

Aucto- 4) 75. Et, Cum vehemen-

ter ad bella adminiſtranda
pertincat, quid hoſtes, quid
ſocii, de Imperatoribus exi-
ſtiment: valeat etiam Dux
Auctoritate. 5, 15, 36.
4)4. Sed Magni Duces
plura conſilio, quàm vi perfe-
cere. Periculoque ac nego-
tiis compertum eſt, ingeni-
um in bello plurimum poſſe.
5; 16, 2.
4) 5. Occaſioni ergo ſervien-
dum, quæ in bello ſolet am-
plius juvare, quam virtus.
5§, 16, 13.
46. Serviendum Famæe.
Fama bella conſtant, & ſæpe,
etiam quod falſo creditum

eſt, veri vicem obtinuit. 5:

16, 15.
417.

1477
M cclert
guinibil
4)
umn caln
Pl 13.
499
ehcin
ſalentiore
les i⸗
420,
morne
ercedͤ
4²)
cortetee
calla die
1 keren
ſluun e
Cltunn, e
lann rbi

litioonin J. Lipsl. 117
Vehemer 4 7. Securitas fSugienda. Ne- Secu-
iniſttunc mo celerius opprim tur, quã ritas.
es, dHd qui nihil timet. 5, 16, 23.

ribos el 4) 8. Frequentiſſimum ini-
am Dun tium calamitatis, ſecuritas.
5, 16, 23.
pi i Dur 4)9 Nihil tuto in hoſte
e gdeſp citur: quem ſpreveris,
e. valentiorem negligentia fa-
genl. Cles. 5, 16, 25.
unpole 420. Sæpe in bello, par-

vis momentis, magni caſus
lerfe intercedunt. 5, 16, 27.
ſolet an⸗ 4²) Nihil ergo in bello
oportet contemni. Non ſine
cauſa dicitur, Matrem timi-
In Imt. di flere non ſolere. 5, 16, 29.
ley⸗ 42 2. Inqnirendum in omnia. Vrovi-
ctelitmm Tuum ergo & hoſtium exer- entia.
hrimi⸗ citum, locorum ſitum, natu-
ram regionis noſce: noſce
41 mo-

m Ylltus,

Dis-
cor-
dia.

Tem-
pus.

118 Unſtitutiones Politicorum

necte moras, muta locos, &,

miſſis corruptoribus, exuen-

dam ad fidem hoſtes emer-
care. 5, 16. 37.
423. Nihil autem præſtare
majus Fortuna poteſt, quam
hoſtium diſcordiam. 5, 16,
38.
424. Itaque Inter hoſtes
diſcordiæ ſerere cauſas ſapi-
entis eſt Ducis. 5, 16 39.
425. Nulla enim quam-
vis minima natio, poteſt ab
adverſariis perdeleri, niſi
propriis ſimultatibus ſeipſa
conſumſerit. 5, 16, 39.
426. Videndum etiam quando
pugnes. Perraro enim nimis
bonus Imperator ſignis colla-

tis decertat, niſi ſumma ne-

ceſi=

mores, naturamque hoſtium: h,:

o Cata ſi
427. 95
Ktenui
que conſi
42⁰
tettaque
Ullin mon
Mrrlage,
bign, mn
429.
nin ln
Kn .
Heciezin
Cve illus
Natio pre
16,).
4 0,
Lenn ſormn
Iuin. 4
Mni,

dliticorun J. Lipsl. 119
e hoſtum ceſitudo, aut ſumma ei Occa-
loo NRo data ſit. 5, 16, 41.
ls,ellel⸗ 427. Sed in rebus aſperis,
ſes eng . & tenui ſpe, fortiſſima quæ-
que conſilia tutiſſima. 5. 16,51.
nprrlir 4²28. Nec ([pernenda cœlo Prodi-
el,dun terraque Prodigia „& fulmi-gia.
num monitus, & futurorum
præſagia, læta, triſtia, am-
et hole bigua, manifeſta. 5, 16, 56.
las ſyi 429. Non ſpernenda So- H-
mnid. Nam, Inſtantibus curis, mnia.

n. ſ⸗ 1⸗

y .
iunr. agitant ſæpe per ſomnum
gettb ſpccies imminentium rerum:
, u ſive illas ægritudo, ſive divi-
s eye natio præſagientis accerſit. 5,
.n 16,72. .
im gann 470. Nolim contemto-
i ns rem ſomniorum, &fortuito-
arr rum. Amat benignitas Nu-
g m minis, ſeu quod merentur

NAA⸗

Mo-
dus.
Tem-

Pus.

I110 Inſtitutiones Politicorum

homines, ſeu quod tangitur
eorum affectione, ſomniis
quoque prodere, quæ im-
pendent. 5, 16, 58.
4⅞. Captanda etiam tem-
pora ut imparatis, cibum ca-
pientibus, in itinere lallis,
equos ſuos paſcentibus, ac
nihil tale ſuſpicantibus ſu-
pervenias. 5, 16; 59.
42. Si enim occaſionis
momento, Cujus prætervo-
lat opp rtunitas, cunctatus
paulum fueris, necquicquam
mox amiſſam querere. 5-
16, 65.
