DkXI842
author: Wibel, Johann Georg

N 127509545787 021

IIIHINAIIAIINIIIII..

8 Tübingen

— — —

H
D
gre
fune
ſuen
M

3„1NXITYAS VANITATVM.
Der Welt Gluͤckſeligkeit
Iſt lauter Eitelkeit.

BELISARIO.
deß Kaͤſers Taflnian

Feldherꝛn/
und Erdichtung

COSMOPHILIL
eines Welt⸗kindes h/
Durch ein offentliches Schau⸗
piel / zu erbaulicher Ergoͤtzligkeit und ge⸗
ztemender Freude der ſtudirenden Jugend hie⸗

ſigen Gym naſii, nach uͤblicher Art der unge⸗
bundenen Lateiniſch⸗ und Teutſchen Re⸗

de / mit enger Relammemgt⸗gunger
abgebildet / von ℳ
Johann Georg ib
Conrectore. *

Schwaͤbiſchen Hallͤ /⸗
Ledruckt bei Hans⸗Reinhard Laidigen. Anno 16672

e ee. e .

S . . h. een eeen e
. ROLOGVS.
Den Inhalt beeder Schauſpielen
vortragend.
dige / Edle und Voͤſte/ Ehrnve⸗
ſie/ Hoch⸗ und Wohlweiſe / Hech⸗
und Wohlgelehrte / Ehrnhaffte / Achtbare / ge⸗
bietende / guͤnſtige Herꝛen und gute Freunde:
Wie auch / Wohl⸗Edle / Viel Ehrn⸗ und Tu⸗

gendreiche Frauen und Jungfrauen / ſambt
allen uͤbrigen Perſonen / welche fuͤr dieſes mal⸗/

und an dieſem Ort verſamlet ſeyn / jedes ſei⸗

nem Stand und Wuͤrden nach: Daß die⸗
ſelbige ſambt und ſonders in ſo ſtattlich⸗ anſeh⸗
licher Menge und Anzahl / hindangeſetzt aller
anderer ihrer obligenden Geſchaͤfft⸗ und Ver⸗
richtungen / hiehero erſchlenen / daraus haben
unſere A ctores ihre hohe Affection / geneigten
Willen / und ſonderbare Beliebung augen⸗
ſchein⸗ und greifflich abzunehmen / zu ermeſſen
und zu verſpuͤren / welches ſie ins gemein ge⸗
gen guten Kuͤnſten / Wiſſenſchaffe⸗ uñ Se
en

(

(ene
Cut
ftedi
ce
ſulge
gen
ſa
ſin
ſ
le

chen / und dann neben dieſen auch abſonderlich
zu den Actionibus Theatricis und Scenicis
haben und tragen. Und demnach ſie nun⸗
mehr gefaſſet / dergleichen Action auf heutigen
ua Tag in dieſem Theatro vorzuſtellen; Als ge⸗
dencke ich dieſelbe mit uͤbrigem Geſchwaͤtz ver⸗
fr drießlich nicht aufzuhalten / ſondern was wir
4 zu verachten gewillet ſeyn / kuͤrtzlich anzuzeigen
e und zu vermelden. Wir ſind aber willens /
ſelhe der Welt Gluͤckſeligkeit / als eine Eitelkeit / in
Atten dem theuren Helden Beliſario, als deß maͤch⸗
t e niaſten Kaͤtſers juſtiniani dapffern Feldherꝛn /
henun vorzuſtellen / wie nemlich derſelbige gleichlam
knn & Staffelwers / von einer Gluͤckſeligkeit zu der
ſilin andern geſtiegen / endlichen aber in ein ſolch
In/ſee Elend und Jammer geſtoſſen worden / daß er
ſ. M beeder Augen beraubrt / wie ein armer Bertler
lunlt nach Brot gehen und betteln muͤſſen: Allwo
dangiel es wol geheiſſen: Lolluntur im altum, ut la-
ſeunl pſu graviore ruant. Es ſoll aber dieſes
dertui Schauſptel theils Einem Hoch⸗Eolen Ma⸗
n/grhgiſtrat und Hochwuͤrdigen Predigambe zu
bunaſonderbarem Belieben und ſchuldigem Ge⸗
ninenhorſam: theils auch einer geehrten Burger⸗
gentlchafft zu hertzlichem Wolgefallen / in Lateint⸗
ſouibſcher Sprach abgehandelt werden / damit an⸗
4 Aij weſende

weſende Eltern gleichſam als in einem aufge⸗
henckten Spiegel ſehen moͤgen / wie ihre junge
Soͤhn in Kuͤnſten und Sprachen / Siteen
und Geberden / wachſen und zunehmen.

un
ſr
osd

In dem Andern Schau⸗ſpiel aber wollen

wir die Eitelkeie unſers Lebens beweglichen ab⸗
bilden in Auffuͤhrung Coſmophili, eines
rechten Weltkinds und Liebhabers der Welt⸗
Freuden / und wie derſelbe zulent / durch aller⸗
hand zugeſtoſſenes Creutz und Traurigkeiten/
ſich noch bekehret / ein rechter Cheophilus und
liebes Gottes⸗kind worden / und ein beſtaͤndi⸗
ger Gottes⸗Freund geſtorben; Woraus man
hoffentlich allerhand gute und nugzliche Lehren
wird nehmen und behalten koͤnnen / welche im
gemeinen Menſchlichen Leben fuͤglich uud
wohl zu beobachten ſeyn werden.
Es ſoll aber hingegen auff das Theatrum
nichts gebracht werden / das ſchaͤnd⸗ oder aͤr⸗
gerlich / oder Gottes Wort und guten Sitten
entgegen uñ zuwider / weil ſolche Narꝛenpoſſen
junge Gemuͤter mehr verboͤßern als verbeſſern.
Um deßwillen wir auch dieſen vortreffli⸗
chen Convent und Zuſammenkunfft under⸗
thaͤnig und freundlich erſucht und gebeten ha⸗
ben wollen / ſie geruhen / ohn alles lautes We

lin
ner
guh⸗
uß
ede
col
MCu
Ptlan
ferun
barn
uni

in,

lik
zung
Uicken
ffenn
nn

ſetti fen/ Unruh und Tumule / geneige und guͤnſtig
ſeite aufzumercken und zuzuſchauen: den Inhale
lul geder Actionen wird gleich ein artiges Knaͤb⸗
ihnn. kein ordentlich vermelden und anzeigen.

(ie ACTUS I.

egtee⸗

dkliie SCENA I.
AR Beliſfarius. Procopius cum Exrrcitu
,durcte Romano.
Mainfe Beliſar. Salvete patrii Lares, & mœnia ſecunda Ro-
Hopbiini mæ, vosque Natalis Soli ſalvete tecta, & mae-

defte gna ſalve Cæſaris Potentis Aula⸗
Frocop. & omnes. Beliſarium omnes Superi ament;
Venun te Beliſari Deus ſervetg bene Beliſario ma-
Ugichat gno Duci; Beliſario immortalitas,
nmpc Beliſar. Grata eſt mihi, commilitones, iſthæe &ome:
ſiit elamatio. Nunc Cæſarem adibo, rerumm
ſtarum u ordinem depangam, & virtutis ge=
. ſtræ compendium teharkeme. Sed vos Raemys

6 Then comitamini-
hima ScENA FI.
e Fama. Polypragmon. Periergus.
nt, Alii deplebe.
Ra

Kama. Ego illa ſum rerum novarum nuncia quam
ntart e . 4
Famam appelitatis. Vera vanaque, facta atq;
funftn infecta canto: Plura mentior, quam dico. Ad-
Ogtrt eſte eives, incolæ & accolæ. Ab Africano litto⸗
gteN. seres apporto mirandas,
1 ℳ g Folye

Polypragmon. Hens tu, heus, quid meis divendes au⸗

ribus. Hodience ex Aftica ſolviſti. 6
Fama. Summo mane. .
Periergus. Quas res ergò agit Africa ? 1
. V

Tama. Quas ego narrabo.
Polyprag. Obſecro, nartaaudientiam paramus. Enti
Fama. Periit Libya. en
Perierg. Quĩ dum ?. quid rei eſt ? ut

Fama. Periit, inquio, vel certè ita vivit miſerè, ut in- 1
6 C.

tariſſe mallet.
Polyprag. Quid enim apertiùs rem loquere. nn
Fama. Imò agam apertiſſim è. Regnum occupat n ki
Gilimer Tyrannus, omnia per fas & nefas in- dr⸗
ſtituit agere, civibus jugum artulit, necem mo- Ei
P

litur.
Dasier. Et ferunt prodigium id civici mucrones.
Fama. Quid agant? Hildericus Cæſarem nuper im
Ploravit; Cæſar literas ad Gilimerem miſit, n
juſſitque cedere alieno regno,
Bolypr. Nec paruirxz
Rima. Tumidè & arroganter poſtulata ſprevit. Sed l
hoc non impun tulerit, opinor? li
Perier. Unde ſcisꝰ SS
Tama. Egon? què ego neſciam, quæ Fama ſum? ſed en
mittite me: ſunt pluribus hæc eadem hodieq; e e
percenſenda. Non enim cos ſoli curioſi. lati. ine

As hæc lues manavit. . . Naen
“” imr g
ScCENA III. at
Fortuna. Favor. Contemtus. Felicitas. is

llon

/

nie Fort, Fortuna dicor. Noſtis, reor, omnes. Scd præ-
jiti ſtat etiam dicere comitum meorum nomina.
Edic tu tuum.
Tavor. Mihi eſt Favori nomen.
Fori. O belli nininis fautidue nomen.
anpnim Contemt. Contemtus ego ſum: quo Favori inimi-
. cior, eò propior. .
Felicit. Ego verò ſum Felicitas, ſi qua tamen eſt in
itwieiz orbe. 3
Calam. Galamitas nuncupor, plerisꝗque nota: eti-
ilonte⸗ am his, quibus notum eſt nihil. S
Fort. Hac ego quadrigâ terris omnibus invchor:
Nunc urbem Romam reviſam, ſunt enim mi-
hi ſemper recentia edenda ſpectacula: hac hae
abite comites; petite Regiam.
eimmene ScENA IV.

ſaem . . . S
immi Juſtinianus. Beliſarius. Tribonianus. Ea-
Jebius. Logotheta. Ablavius. Marcel-
luha Sizs., Seérgius. Protopius. Photius. & res,
nort liqui de Conſilio Militari. Cernelius
Epeſcopus.
Iuſtin. Quâ pervicaciâ ſit Gilimer, è ſuperbis lite-
ris, an convitiis, magè dixerim, potuiſtis co-
gnoſcere Vos ipſi Patres.
Tribon. & omnes. Peſtem Gilimeri: necem Tyrano.
Auſtin. Jacet oppreſſa Africa jugo & metu; ſuppli-
,„ ces tendunt manus afflicti cives, Romanam
,ilin implorant opem. Quid èà Republica eſſe cen-
ſetis. Patres. Die Triboniane.
1 A 4 Tri⸗

egnun n
ttlasdnd
lliseemn

Famin
Ceakent
ſalicuidh

Teibon. Auguſte Cæſar, modIm perio abſtineat Ro-
mano, ſæviat quascunque in gentes Gilimer, à
me abſolvitur. Ea de re ita cenſeo, bella ca-
venda potiùs, quàm ultrèò accçerſenda.
Iuſtin. Dic Iagothéta-
Logotheta. Aſſentiorx.
Iuſtin. Dic Euſebi.
Euſeb. Triboniano aſſentior.
Iuſtin. Dic Beliſari.
Beliſar-Mague Imperator, nulla erit majeſtas no-
minis Auguſti, ſi ſceleri huie datur impunitas,
Placet ergo Bellum.
Iaſtin. Animi pendeo nutatꝗque mens.
Ebetim. Auguſte Cæſar, ade Cornelius, magnis ꝗᷣs
ſuper rebus conventum te cupit.
Ruſtin. Ingrediatur.
Gornel. Imperator, magni Numinis imperio huie
ego conſilio adeſſe juſſus debui voluique ob-
ctemperare. Cœlitum tibi mentem explicabo,
ſi pet te tamen lieet.
Nuſlin. Age Dei Antiſtes, eloquere, quicquid id eſt.
Cornel. Euùm nocte proximâ ſuperiori defeſſus con-
uieſcerem, viſum eſt Numen æternum mihi
adſtare, vultu irato, oculis ardentibus, terrifi-
caꝗque intonare voce, & impium te procla-

mare.,

Iaſtin. barce Numen, parcite mentes beatæ: quich

ſiniſtri hoc ominis?
Cornel. Attonitus audiebam, deꝗque crimine quod-
nam eſſet ambigebam: tum porrò addidit in-
crepitans, neglexiſſe te clamantium gemitus
Afrorum, ſupplicumque lacrumas, quodque
eaput

yyut
i
D
Onnt
lu⸗
uupi⸗
ne
nnnl.
nie,

on
n
Mia)
ir

iifiu txaput eſt Chriſtiadarum, ques improbæ men⸗
umngfiͤ tis tyrannus, Arianæ contagionis pabulum
leo, dal infando premeret jugo.
int aſtin. Erravi, fatcor ; cxpiabo.
Gornel. Gæterùm juſſit opus maturare; bellum Ci.
lim eri in ferre: Libyam liberare tyrannide. N
faxis, malè minitatur? at ſi pareas, vi Roriam

. pollicetur,. .
Inſtine Accipio lubens conditionem; agnoſcedꝗue
ntmſetun Num en & ſequox. Quid decernuamus ergo
ntinti Patres
Osnes. Bello Africam laceſſe; pelle Libyà Wan-
n. dalos; erucem Gilimeri, barbaro necem para.
lin Nſtin- Placet conſenſus Jam auſpicatò militem
in Ducem que deſignemus.
Omnes., Quem Cæſar volet-
tinpeiti. iaſßzin. Quod igitur feliciter eveniat, Wandalos ho-
i ſofuint ſtes decernimus; Ducem Beliſarium creamusz
nemeipla⸗ copias ꝗque jubemus cogere, quantas ipfe pu-

târit eſſe neceſſarias.
ietlu4 Omnes. Te, Auguſte, Deus amet! vince Pater Pa-
ricelelu criæ,
ziemnnnt

aitur⸗ ScENA V.-
1 SS . . y7 ⸗„
uiß“ Beiiſäriuz., Tabicen. Pamphilus. Philz
ee damus cum Exercitu Rom.
DBeliſar, Cane ſigna Tubicen, coge militemmeum,:
inineesn qui me opperiaturreducem.
S Tubicen. Mihi ad omnia eſtanimus e hie eſt feralis
tinn n⸗ mea tuba, ut Verſis concurramus armis.

86

ScENA VI.
Beliſarius. Pamphilus., Philodamus.

cum reliquo Exercitu Rom.
Beliſ. Commilitoncs, arma contra Wandalos pro
libertate, pro virtute bellica paramus, tandem
ut expetatis Gilimerem in pœnas, quique du-
dum fama Perſidem victores peragraſtis, nunc
rurſus Africam terrore veſtri gompleatis no⸗=
minis.
Pamph., Quis ductum habebit, id priùs ſciamus.
Beliſar. Ductorem me ipſum habebitis.
Omnes, Volumus, volumus. Ducta quocunq: gen-
tium terrarumque luber, Sequimur, ſequi⸗

mur. .
SCENA TII.
Virtus. Labor. Honer. Invidia.

Virtus. amjam allubeſcit caſtra & milites ſequi:
Agite comites, veſtigia exercitůs ſervate, vosꝗᷣ:
impendite totos his copiis, Meliùs nequeunt
ſtipari.
In vidia. Imò queunt hercle: ubi ego adero,
Virtus. Prô ſtygii lacůs monſtrum, portentum in-
forme; tun' hac affectes viam
Invidia. Ne ſic fe rocirxo mea mater.
Virtua. Ego tua ſim mater? orci pabulum.
Invidia. Gertè tamen ego tuus partus ſum.
Virtus. Meus tu partus? Superi hanc orbe larvam
tollite.
Invidin. Filia conſector matrem.

(te.
mias
Pytx⸗
uu
Tytus
ui
m
pvia
Pytue
n
3
nulce
mnv,
be
Uhn.

lne
4
i
i
Dert
eſind
lun

Virtus:

Firius. Quam illam ²½
lug Prvidia. Te inquio unicam parentem.
Vitne. I lamia, nunquam tollere hunc juſſi partum.
in Invidia. Potuiſtiverò parere.
Varlen Virtus. Ten ego?
Ißnvidia. Me tu. Vin'centies ut eloquar ²
Virtus. Quod ergò eſtnomen?
Invidia, Invidiam me dictitant.
Wirtus. Apage ferale nomen linferas redi ad noctes:
nil inter nos eſt negorii.
iecm Invidiz. Eſt certè verò., Nam inwidiam virtus parit.
iis Wirtu, Sceleſta etiam argutaris ? Vos hanc abigite
beſtiam, & orco emerſum monſtrum reddite.
TLaboy. Cede hinc veneſica, mera-orbis noſtri in-

gboelne

D
quies.
Invidia. Vobiſcum ego peto caſtra.
Virtus. Nullus in caſtris tibi eſt locus. .
Did ITnwidia. Erit extra caſtra & circumcirca. Vos rem
4 cuxate veſtram, ego quod meum erit, agam.
niliute
lematen . 1
ACTuUS II.
alen SCENA I.
en CGilimer. Conſcientia. Meius. Amma-
tes. Sonzon.
lun. Gilimer. Heu, quibus jactor procellis, oculos eludit
lin ſom nus, terretque minimæ auræ ſuſurrus. Dii

Deæꝗ; quam malè eſt extra legem viventibus.
Conſcien, Dudum opus erat talia meminiſſe, non
ita animus turbatur regno, ſed tyrannide.
ſit⸗ A ⁶ Gilimer.

olhelmn

*

Gilim. Et ſum regni tamen hæres.
Coenſcien. Ergè deſine tantiſper regnare, donee ſi⸗
vit patruus.
Gilim. Quemne ego regno exui, quem dudum vin=
culis coërcui, quem oculis privavi &
Conſc. O probrum tyranni 'redde fœdifrage faſees
ſuo Regi.

cere neſcit.
Ammates. Quid ergò facto opus ?jube.
Silimer. I, da negotium, ut nunc è veſtigio capus:
Hilderico lictor amputex, ſic repetere deſines
invitus regnum.

ScENA II.
Ergaſtularius. Silvius. Afer. Cretitus.
Ammates.
Ergnſtul, Otriſtes caſus, ò lamenta temporum mi⸗
ſeranda! & regno detruſus eſt in carcerem ſe⸗-
nex miſellus, nunc & carcercad'necem rapta⸗
gur: hæc in patruum eſt fides Gilimertyran-
ne? non ſat habuiſti, ut oculos erueres, ut re-
no exturbares, vinculis mancipares, niſi & a-

carnifex nefandus,
Amm.t. Sumſi pœnas tandem ab impia cervice, ſu⸗
Ktuli ꝓrofanum caput, jam Gilimer tutus po=
tes agitace vitam jam ſeeptris uſque fruee ſe-

SCENA.

ietus. Cave reddas sna m Hildericusreductus pat=-

nimam illi clideres. En cum reſecto capite

S
⸗
H
1 De
ta⸗
d
I
den
PKeTV
1n
.
y
,
unen
1. 1
Clpeh
l⸗
ðð
in
Mn
in
A

—

e,n SCENA VI I. .
nl Pracb Rom an, Sonzon. Præco VVan-
H da loxrum.

Aliuge Ersco Rom. Audi immortale Numen, ego publicus
“ Ducis ſum nuncius Romani, audite jus fas que
tnlttis, Ego vos teſtor, Wandalos injuſtos eſſe. Ob
Z cam tem illis & Gilimeri bellü indico facioé
Soenaon. Nihilhos eſt novi, nee inſolens hicn
clamor accidit ad aures, Bella volunt Roma⸗
ni; reperienr, Tucontrà Præco bellum illis
denuntia,
FPraco VVand. Audite cives, audite hoſtes publici, 8&
a nimus Wandalis & manus eſt Wandalis, quâ
ſe, quâ ſua dcfendant, hoſtem que feriant. Ad-
Ce arma cives ite: ad arma milites.

ScNA IV.
e Bel/ſarig. Procepins, Pamphilaz. Philoda-=

1 aceten? —„ .
rant⸗ maes cum Exercitau Romano.
Sinm Gilimer. Sonzon. Ammates. Genſéricas.
eo cuns Exercitu ; Vand. & Pracone.
3 . „
ſilcoef Gilimer. Hic ſiſte miles; acie tergemninâ tuum vi-
brato telum. Tu Alfrede dexterum cornu,

en tu Boſtar læyum occupa, mihi aciem me-
erume diam cum Germanis linquite. Vos porrò
nelm Wandali, ſi vos vitamque veſtram amâſtis ha-

Gtenus, hodie oſtentate. Denuntia tu præco:
ſciant aciem noſtram conſiſtere Romani⸗
ſen G 4 7 Erace

2

MEraæco. Niſi timor Romanos occupat, caſtris proce=
dant; pugnæ faciant copiam.
Beliſar. Convellite ſigna milites, me ſequimini; pri-
ſtinæ tantùm memoriam virturis vos mordi-
cùs retinete: vobis illa pro hortamento erxit.
Signa canite. Procedit, hoſtis, ſigna in ferte,
invadite.
Gälimer. Eſte viti Wandali: contemnite vulnera.
Ezerc. VVandal. Wicerunt Wandali, vicerunt Wan-
gali.
Exeycit. Rom. Vi ctor Beliſarius, victon Beliſarius.
Bal ſ. Inſtate cœptis, mi lites.
Exerc. Rom. Victoria, Victoria.
Beliſar. Hoſtem impellite
Gilimer. Siſtite, ſiſtite degeneres animi; quorſum
fugitis fæminæx?
Genſer. Audacter andali: hæc ſi incolumia cupi-
tis ſigna.
Procep. Durate, hoſtem cædite Romani.
FPamph. Jam ſuccumbit hoſtis barbarus.
Exerc. VVand, Periimus, interiimus omnes,
Eæxerc. Rom. Vicimus, vicimus, Z
Beliſar. Urgete fugientem. Hac occurrite alii. Alii
hic conſiſtite; alii Grllimerem ne emittite.
Exerc. VVand. Periimus, interiimus.
Pamphil. Irrupit arcem Cilimer. Quid facto eſt
opus.
Beliſar. Cingatur obſidio; deditionem quoad faci-
at. Receptui canatur. Altera ibi legio ſervetur:
in caſtra alteram reducito.
Exere. Rom. Vicimus jo! vicimus jo. . .
, Bali⸗

e. 1
enat
Pei:
ſant
ſol⸗

Halunn Beliſar. Laudes æternæ ſint æterno Numiniſincru-
entam referimusvictoriam. Macti virtute eſte
Viri: vos præmia manent. Durate nunc, & vos
is ſolmee ſerva te patriæ. Cyriace, mitte qui hoſtium.
Mhnanht ſpolia legant cæſorum: pòſt, da funerandi co-
Nent Piam.

ginii

ScCENA E.

Fertuna cum ſuo comitatu.
Foerziena, Non tàm altum dormir Numen, ut non
tordellit denique expergiſcatur. Lento graditurin ma-
los mulctandos paſiu. Veràùm compenſat mo-
ram gravitate pœnæ: tardâ vindicat manu
matura ſcelera quidem; ſed vindicat tamen.
inizpen Gilimer cxemplum eſt.

Chorus lugubrss abto puerorum.
Ah miſerande ſoenia vita;
Auos perituris facitis ludos?
omnet Daid ſpectatàùm exponitis orbi
Ah maſerandæ ſommia vita.
Anterit: sheu Gilimer, ebeu!

ani
ru,

,1i,
Crrieslut

eniti Dum non habit as expetit undas,
„ e1. Dum non habitas eſurit eſcaus.
Cebet Hac est tumidæ fabula vita.
tfh . SCENAYII.
. BEeliſarius, Cyriacus. Pemphilus. hara.
Procopius., cum patte Exercitus

Romani. Gilimer.

Zamph. Salve Beliſarit jam hodie debellavimus. .

Gilimer captus, ſe ſuaqne dedidit omnia in nnel
deditionem, atque in poteſtatem tuam. nmn
Omnes Ra conveniebat: ita Beliſario Deus fave- i
bat. lu⸗
Famph. Hoc telum ipe, hæc arma ponere juſfus (li
poſuit: coronam hanc ad pedes tuos abje⸗ n e
cit. elen
nlmeo

Beliſar. Ubi nune detinerur?
Pamphil. Ducitur tuum ad tribunal; jam jamòꝗne . mu del
aderit: niſi jam adeſt. mnmit
Procop. Adeſt, adeſt, faſtus detumuit regius. Cn
Beliſar. Laxate ſpatium hinc atque Hinc. 0.
Phara. Beliſari, tuo Gilimerem hune duétu captum eu Nen
nos & deditum tibi ſiſtimus.
Ommnes. Vicit, vicit Beliſarius. .
Gilimer. Ha ha, he he. Neqne enim in præſens econ-=
tineo,me quin rideam.
Beliſar. Quid ? tutuarum neſtius es ærumnarum,: 3
infeliæzut lubeat adhuc ridere M
Gilimer. Optime Beliſari, ſecùs eſt ac putas, non hos Mken
cachinnos rerum incogitantia mearum edixr. imm
Scio, quos meum infortunium habitus animi (mtin
rcquifat: nempe lacrimas, nempe gemitus, un
nempe extremi ſuſpiria doloris. Sed cùm for- mimn
tunæ ludibria meæ perpendo rurſum areſcunt ſen
lacrimæ, ti ſuque folvor. Supplieem vidi par- W
tem orbis tertiam ante genua mea procubuiſ- di
ſe: nunc procumbo ego ipſe. Nunc tuos ad:. Mln
nutus vivo, ſervio, pereos- Non hæc ridenda re- i
rum ſunt ludibria ? lieldi
nuri

Gils iel

ſ Ghlii
elirern
emn tuin
.
ann eaut,

na orekee

deler nit

l ſeni

rneu.
elkine,

Ncddre

in prteuts

ü
ephttttn
1 meahunt
hebinen
tene Nent
das ch
lamans
lcen ſii⸗
nes oal
Mne nun:
zeidant

gen

.
limtr, Oportuit, Beliſari: ſed faſtigia ſe Heitasis
impedire nos folent, ne cogitemus. Verùm
damno tu meo ita cogitare jam nunc incipe, ſs
ſapis.
Beliſar. Ita nimirum homines fumus. Verüm age
Cyriace, habe iſtum tu in cuſtodiis.
Gilim. Tube me fieri, quicquid Beliſari voles. Te ſi-
viciſiem, facerem & ego, quod animo lubeice=
ret meo.
Omnes. Beliſarius Imperator; hoc Beliſarius pro-
meruit nomen; vicit, Imperator eſt.
Beliſar. Omittite nomen hoc, quod proprium eſt
Cæſari.
Ommes. Meruiſtt hoc nomen; viciſti, Im peratoꝶ es-

ACTUS IIIL
ScENA I.
Invidia., Mendacium. Detractio.

vidia. Heu me infelieem, heu me! Quam ego fa⸗
ciam malo huie medieinam ⁹ In ore & Iaude
eſt omnium Beliſarius, mirantur illum unum
omnes, omnes prædicant; o ſtomachi res, o-
aurium mearum injurias ubinam mea ſune
pignora ?è adeſte liberi mei: heus accurrite, da=
te operam veſtræ matri, ubi eſtis
Mendac. Quid me, mea mater ita anxiè evocas
Invidia. Opus eſt tuàâ mihi arte fili. Ubinam e-
ras ² 5
Mendac. Ubique ferme- jam hucjam illuc à pluri=
mis trahe bar.

Invidis, Detractio, detractio.. Deerge

Detradtio. Quis me ſibi advocatam vult?
Anvidia. Natam parens citavi. OQmea voluptas nö „N
tu lacrimas meas advertis
Detract. Adverto: quid rei eſt?
ITnvidia. Malo paulò altiùs poſthac petas faſtigium
Detractio. Quod illud ergo? 7*
Invidia. Cæſaris palatium. Noſtine Beliſarium ?

Detractio, Vel omnium unum maximè. ze
Invidia, Illum tu petes. leh
Detracdtio. Abſiſtc mater nihil in illo eſtimprobůẽ, M
Invidia. Lu finges eſſe.
Detractio. Virtutes dicam improbas? n 1
Invidia. Vitiumæſſe dices, quod virtutem alii pu- ie
Cant. . z
7 uin,
ScCENA II.
Euſebius. Rom. Præco. cum Tubicine. Sd
1
Euſeb. Cane Tubicen. Caneiterum, Tertiùm cane. (ama1
Præco, voce lege, quantâ maximâ, potes.

Freco. Edictum Cæſaris. Quiſquis Senator es, cui- (em,)
cunque jus eſt in Senatu dicere ſententiam; ynfi
Die ne quiſquam craſtini ab urbe noſtra abe- amu
ſto. Referet de Republica Juſtinianus Cæſar. Amniu
Abſens qui fuat, cenſebitur facere contra

DntaT
Rempublicam. Ar

Taſtinianus. Buſebius. Tribonianus. Logs- (
sheta. Ablavio. Marcellus. Sergiur.

& reliqui de Conſilio, &c. hii

Proco Ho

le
anhu

edellir,

ſolinnt

81
inneni

lin

Teriine
nion

procopius Invidia.
Iuſtin. Res belli geſtas, Ductore Beliſario, audiſtis
iutus, referente iſtoc Procopio. Facio hic cui-
vis veſtrum dicendi copiam.
Euſeb. Mihi viſus eſt geſſiſſe rem ex ſententia; de-
cernendum eſſe puto de honore ac præmio.
TInvidia. Ablavi, hoe tu audis ? audis & fers? & ta-
ces?
Ablav. Nihil adedò præclarum, nihilextra ordinem
illuſtre audivi, quod retulerit Procopius.
Invidia. Jam Ablavi, jam te virum oſtendis.
Ablav. Serva hanc, Auguſte, abunde Beliſario ho-
noriezut habeat Cæſarem faventem.
Iuſtin. Id laboro ſolàùm, an digna Triumpho Beli-
ſatius geſſerit facinoraæ
Ommnes. Geſſit.
Iuſtin. Idque ſeriò cenſetis Pattes.
ODmmnes. Seriò. .
Iuſtin. Ergò quid moræ eſt, quin & triumphet.
Ommnes. Nil vetamus, dignus eſt.
lIuſtin. Triumphet ergò.
Omnes. Triumphet.
AblaviusSed noſtro ſeculo id inſolens eſt.
Ommnes. Triumphet.
Ablavius. Qui privatus eſt, triumpher?
Ommnes. Nil refert, ttiumphet.
ablav. Ferendum cſt hoc mihi: prem endus hic eſt
dolor. Quondam fortaſſis lacrima bit ille me
felicem infelix, vel certè miſerum miſer. Atq-
ι utinsm. Sed abeo.
Anvidia. Votum nuncupart Ablavius mihi- Hercl

oportet ſolvere. So=

Au

Värtus. Laber. Honor cam alzofamu i
lorun comitata. 1
Firtae, Adeſte mortales ſpectate mea & capite mig e
nera. Nunc agite ſocii, ſgarſis plateas floribus e
operite. . . ute
Labor, O bellam ſegetem; hanc, hanc induſtrii fa= Pc⸗
ciunt ſementem, quam deinde inambulent. ful

Firtus. Hæc vos aſportate famuli donariascoronas,
torques, armillas, haſtasque puras, quas Duxæ
bene merenti tradat militi,
Honor. Ita differt Virtus præmia ſua, non negat:
moram compenſat doni magnitudine. .
Fireus. Vos arcuate opere eleganti fornicem, quâ
ſe triump hans Beliſarius agat, jam loco dece-
dite; ſuccedet belli Ductor: ſacerxilli enim eſt
locus.

olen
eut H

.De

Beliſarius triumphans cum Exereitu Ro-
mano. Populus Roman. Lilctor. Captivi
liberati. Gilimer. Genſericus. Capti⸗
vi Vyand. cum alio ap-
Paratl.
eliſaz. Qaod Patriæ, nobis qᷓue eveniat feliciter,
commilitones, appetiit tandem dies, veſtris u
reſpondetent meritis præmia.
. Tui ſumus Beliſari, tu triumpha.

Boliſer.

1
bfen

Nitruhhe

neiliti,
undln
nulſkornt
nn gurl

,noae
tuli.
Dtnieen
n benle⸗
ilienn

ele

,

9/

tkelene,

A

gfeikitf

. 2,

Boeliſar. Adesdum Procopi, eape coronam civicamh
Phara, hoc ego te torque aureo virtutis ergè
dono, Tu Cyriace puram tollito haſtam. Cæ-
teri commilites hoc donativum habete.
Omnes. Vivat Imperatorismanus? Triumphet Be-
liſarius.
Boliſar. At wenò quos timor e inertia infeſtavit,
ignavum pecus, ſbi hæc habento. Tu Marce,
ingquam, tu Niger, quòd ab exercitu abiiſtis ſo-
lito longiùs, quòd arma in conflictu amiſiſtis,
pro lauro ſtramenta hæc capiti imponetis.
Qmnes. Ha ha, he he, applaudite.
Beliſax. Ductate pompam.
Omnesmil.]& triumphe, triumphe, triumphe j&
Ommnis pop. Bene ſit Beliſario. Yivat Beliſarius.
Lictor. Reſpice poſt te⸗Beliſari, memento te homi⸗
nem.
Ommes mil. Pro fectò liberalis eſt Beliſarius.
Ounsnis pop. Feliciter. Superi te ſervent Patriæ.
Omazes mil. ]ò triumphe, '& triumphe, triumphe j0?
Lilior. Reſpice poſt te, Beliſari, hominem memen-
to te.
Omnes mil. Quanta triumphantium eſt hodie fre-
quentia ? laurus non ſufficit, hinc pars geſtat
tamina.
Beliſar, Ome felicem, qui Horere patriam eivesque
meos ferti ſecundàâ contueor beatitatis aurâ.
Omnis pet. O nos potius beatos, qui te cernimus
. equotriumphante vectari! pergito, pergito.
Lidtor. Reſpice poſtte, Beliſari, hominemmemen-
to te.
Ones mil. Jò triumphe, jò ttiumphe, jò triumphe.
õ .
Beliſar.

ehlen

Beliſar. Hic pompam ſiſtite. Genſerice, perſidum
Pe erſu

cùm tibi ſit fueritque ingenium, cùm mihi da-
. . 2 —— n Fup
tam ite ratò eluſeris fidem, hoſtisque fueris in- An da

feſtus, pœnas lue. auen
Genſer. Nihil equidem moror Beliſari. Dtudh
Beliſar. Duc illum lictor. wCin
Genſer. Ibo ſponte, quà jabes. Aiu
Beliſar. l,lictot, age lege; elide ſceleſto gulam. lieſle
Genſer. Elide, non ſce le ſto, at ci qui patriæ Regique- A
fidus ut eſſet, hoſti hoſtis fute Unn
Omnis pop. Periit ſceleſtas periitimpium caput. Be- i,
liſari vive, vive Patriæ decus. iir.Al

Cmnesmih] triump He, jò triumphe, triumphe jà!“ Enakt
Superi ſervate perpetim Bel ſarium, noſtrum
ſervare patronum, vindicem, patrem.
Beliſar. Nunc miles omnis, nung om uis civis epfi.
lo triumphali inmtereſto: pompam claudito-
Ommnis pop. Bene ſit Beliſario! Vivat Beliſarius.
Ommnes mil. Laudemus Beliſatium,
Qui nobis dat ſalarium.
at bene Behſarie;,
Qi noſtro tavetſtomacho.
Jò triumphe, jò triumphe, triumphe j8,.

SCENA VI.

Iuſtinianus cum ſuis. Euſebius. in
CECerlimer. ein
Klepen

Iaſtin. Dedi negstium Triboniano, ut Gilimerem aſfe
mihi ſiſteret: aderitne tandem 3⁸
Enſebi Adeſt, Auguſte,

iahin⸗

le,
Cünnti
dleſci

ii

ſoon⸗
10 eblex.
itle Nente
12. “

Imcapr 4

miumket
um, hon

1
em.

tlilan

10,

Hue.
Clinets

„

44.

Iuſtin. Hicne ille eſt Gilimer, quondam terror Afri-
ca à ut ſquallet vultus àH omnis ut forma periit?
Gilim. Supplicem ſerva Im perator; milerum felix 3
exulem Princeps; victor victum; mancipiumꝗ;
Dominus.
Iuſtin. Gilimer, Gilimer, quanto es ab eo Gilimere
alius, qui fueras. Hæc olim ſi verba dicere di-
diciſſes, non tujam ſupplex eſſes mihi, tibi eſ-
ſet Africa.
Gilimer. Scio hoc Imperator, & ſeròâ doleo; cheu
ſerò,
Iuſiin. à ſſurge.
Giſimer. Eheu! grave eſt, poſtquam adeò cecidi, aſ-
ſurgere.
lIuſtin. Vos attollite jacentem.
Euſeb. Gilimer, Auguſto qui ſerviunt dominantur.
Gilimer, Hæc tu amice dixeris allis, non illi, qui ſe-
Begem eſte meminit, Si olim imperaſſes, ali-
ud hodie diceres.
Euſeb. At nunc ſagientis eſt, fortunæ cederc
Gilimer. Na quidem, nec repugno.
Iultin. Cæſari pareto: tibi honorum & opum ab-
undè erit.
Gilimer. Ah quid honorum, Im perator: ah quid erit
opum ı̈mitte magna polliceri Gilimeri, ad-
emto Regno, parvum eſt illi, quicquid eſt. Va-
nitas vanitatum & omnia vanitas. Ita meus
me docuit ſentire & credere caſos.
Juſtin. Sapienter loqueris, Gilimex; cæterum meli=
ora ſpera.

ACTus

ACTusS IV.
S.NA J.
Kortuna. Favor. Felicitas., Contemtus.
Lalamitat.
Bort. Comites mei, præclarè functi eſtis munere ve-
ſtro, in tollendo ad ſidera Beliſario.
Calam. Nihilne etiam mihi licebitin virumè ege
partes nondum egi meas. Sum calamitas, ſed
nunquam viſa ſum hactenus Beliſario.
Contemt. Sum Contemtus, etiam me aſſumito.
Calam. Sequere me.
Contemtus. Præeuntem ſequar,
ScENA II.
Beliſarius. Photius cum Comitatu Aut.
Silverius cum Clers Romano.
Beliſar. Ter-maxime Antiſtes ſalve, Cùm maximis
de rebus ambigam, rogo te, ò Pater veneran-
de, ne qua velis mihi negatam opem.
ilver, Nihil am bige, Beliſati.
Beliſax. Sed conſidamus. Viden' has primùm lite=
ras ?à Auguſta miſit.
Silver. Agnoſco ex inſignibus, Ut ſe impetium ha-
bet res ſatin ſalvæ è
Beliſar. Satis, niſi tu intercedis.
Silver. Egon intercedam ⁹ Deus meliora.
Beliſar. Non morabor multis te; Anthimum me-
miniſti Byzantinis pulſum ſedibus exulare.
Silver. Sic eſt, memini probè,

Beliſar.

Beliſar. Hujusce causâ impensè Auguſta affligitur.
silver. Meritò id quidem, nam & nos ſollicitos id
malum jam dudum habet.
Beliſar. Rogat ta men Theodora, ſuam ut in gratiam
entg, paucula concedas.
Silver. Dammodo concedi queant.
Beliſar. Primum eſt caput, ut änthimum reſtituas.
Silv. Reſtituam Anthimum ego? quem mei Majo-
resuno caleulo boniꝗ; omnes proſcriptũ ſede

rnenn
0.

1ninme . . 6 ;
ini 3 ejecerant? Abſiſte hæc contendere, Beliſari.
o Beliſar. Non equidem precibus eſta meis conten-
do, Theodora hæc potentiùs ro
“ ,„ Lhe c potentiùs rogat.

Silver, Rogare & ipſa ceſſet.
Beliſar. Ceſſa bit quidem, ſed im perare incipiet.
Silver. Imperet, nihil movebit.
Beliſar. Scripſit verò, ut tibi h æc explicarem.
Silver. Scribat illa & ſcripſerit: nunquam animi
,A. mei conſtantiam expugnabit.
u. Beliſar. Sed, Silveri, cogita, quæ potuerit hoc ſcribe-
re, poſſe & proſcribere.
Silver. Satis eſt animi ad has minas ſpernendas, ſed
abſcedo, & vos mecum unà. .
Beliſar. Quin manes, Pater.
ilver., Animam omnem ſanguinemꝗue prius ex-
hauſeris Beliſari, quàm conſenſum à me hunc
cxtorſeris. O Numen æternum? quæ tempo-
ra vivimus!

SCENA III.

, Beliſarius. Photius. Mendacium.

imuen me . „ . .
in 4 eliſar. Vidiſtin', quem virum impugnare ſumpfe-
erl rit Theodora?

nmarimt

er tenetad⸗

Petiun 1.

e. B Photius,

2 botius. Turrim aliquam aut murum videlicet.
Beliſ. Nempe hoc mihi negorium faceſſit mulier.
Fbotius. Quem conſulemus? quid ordiemur? qui- MWorru⸗
bus inſidiis adoriemur hominem? at; quæ evo- lni
lat illinc lamia ? quid monſtrũ molietur hoc 3
Mend. Eur adeò vultuoſus es, mi homo ?
Photius. Res minus ſunt lætæ.
Mend. Vultus indicat. Num pectori ægrè eſt, an ca-
Photius. Utrique, & capiti & pectori. (piti?
Mend. Difficilis ægritudo. Sed quænam eſtmali ge-
minati origo?
Photius. Ne ſcitare, nullus es in me adj uvando.
Mend. O neſcis, quantæ ſint mihi in rebus vires:
mille magiſter artiũ peritus exto; augere par- 4
va, minuere magna didici: vera refutare ina- pin Ohei
nia probare, & ſi opus eſt, crimina alii impip- ℳ ltz
erc, quæ deſignavit nunquam.
Photius. Magnarum artium es venditator: & quod
eft nomen tibi 3
Mend. Mendacium.
Photim. Mendacium? . .
ſilia occurris: potin ex temporce à
Mend. Contra quem *
zus. Silverium,
e,, bolſom egregiè: ſtrophas, ſutelas, dolos 8
uicquid jufſeris.
Phot ius. Explica genera aliquot tuarum fraudum kitin
Mend. Introibimus, ſequere, reculam meam tib hrmn
omnem exponam, omne mendaciorum genu ’ it
imvenies, gtandia, minuta, acuta, craſſa, oecul edemnn
ta, Publica. . . übniten P
hesius. Non piget metcari has mezees; i Propealigti
ge onſequot, ScEINA Un

her Neti⸗
uebl

ſiN

e
e
Orenrnn
in ue

mnichelen,

Kaine SckNA IV.
tnulie,

etiemnn Silverius., Corneltius. Gajus cum Clero
Kinn Rom. Cyriacus cum ſatellitio.
ond Silver. Neſcio quid mihi præſagit animus-meus:
expecto funus. Hoc Theodora munere me lo-
iegrkeſent cupletabit. Quid ſibi Cyriacus cum manu hac
. ( militariquam exadverio con ſpicor?
unckni, Gajus. Malè vereor. In tutum- migrato; limina hæc
templi pete.
adjrun., Eyriacua. Hic vos ſubſiſtite tantiſper,
hiinrebusnit Parate, quoad go innuero.
no:algeen Sajm,. Quemnam Cyriaee hoc Petis loci?
nnſunt Eyriac. Silverium, ſupremum antiſtitem volo.
mimdliim Gajtss. Quid zgarmatus tu, non eſt hoſtis tuus, pater
eſt.
launedn Cyriar. Scie, Gai.
Gajus. Ergò ut patrem venerabundus adi, Quid ſa⸗
tellitum manus molitur?
Altalmad Cyrisc Honoris causâ, ut ad Beliſarium deducat.
orealqtir Gaius, Inter amicos nihil eſt oꝑus hoc honorc; ſed
ee, ut referam,
silver. Cyriace. .
ſ Cot Cyriacus. O venerande pater. ,
ilver. An non pauceis mecum agere libet &
mHnkt Cyriac. Beliſarium ut adeas, Pprecor,
anr nem delvρ Preces armatæ non ſunt Preces.
lan u Oyriacus. Ergo ablegabo militem.
nad esul ver. F non militem puto ſuſpectum, ſec;qui
a mi it militem. Non venio.
rrise, Fidem obſ,ttingo publicam, nihil vi Beliſa-
£

ſed neque vim

ceß⸗ *2 rium

rium facturum, juro æternimentem Numi-

nis. Seen. I 00
Gajus. Non fide, pater: inſidiæ ſunt palatii, Cheeo- mmin
dora imperat, fides exulat. He in
Silver. Imodò, meqꝗque affuturum in tempore, nun= ſerd
tia. Onta N
GCE N 4 P. lipkalhe

Beliſarius. Photius. Logodædalus. Pſeudo-
pejus cum Beliſarü comitatu. Sil-

verius cum CUlero Romano.
Beliſar. Silveri, quibus tuibi pactionibus Gotho-

rum Regem amicum quæriseddere? oeae
Silver. Nullis, Beliſari. ralr
Beliſar. Nullis ? non tu mœnia, penates, tem pla, ur- ukuhe
bem que totam Vitigi tradere promittis ue

Silver. Non promitto.
Beliſar. Teſtibus compertum eſt-

Silver. Non poteſt.
Beliſar. Vin dicant denuò? H“
Silver. Non poflant. tirn

Beliſar. Poſſunt certè. Dic Logodædale.
Logoded. Comperi ego, Silverium urbem Romam (N
Regi Vitigi tradere ſtatuiſſe. ali
Pſeudop. Jurat us idem ego aſſero. . ule
Beliſar. Vides potuiſſe? & hoc etiam literis doceri
poteſt.
Silver. Nec de me arb itror ĩd poſſe.
Beliſar. Quam ergo ego manu verſo epiſtolam?
Silver. Mihi non conſtat, ad Vitigem ego literarum 1
nihil dedi unquam. de
Beliſan. Mine

Anicgenten . . .
menen ) Beliſar. Unde ergò iſtæ ad illum literæ?
elltnbss Silver. Id non laboro. Scd 6 fallacem calamum,
. rhleiin mentem ꝗue calamo fallaciorem, quæ mihi

ninten hanc injuriam irrogavit. Vigilat Numen, &
lhone videt, & tu vide bis olim, Beliſari.
Omnes Ficii. Reus, reus eſt Silverius, luat Silverius.
1. TLegodsd. Hæc decora pone antiſtitum, non hæc ſibi
indumenta patriæ proditor nefandus vendi-

cer. Capeſſat dignior.
