DkIV125_1
author: Flayder, Friedrich Hermann

VOR Tb r iC t RAR GE ts

23 i t ]
i .
Y
d /
293 " z
Y
*
7:
k
j
i
»
b

N12«509508742 021

-- MUAUUIULNAUONLMIU

UB Tübingen

n

dA————— ——
VTE - À - E X - d E —— —2 "1
dh u TET MA MECDTTENTT : —— z -
— — RRR nb w at s
,
*
.
i -
EM
* j
?
a j
* * m » F
-U.

4 TEPIGRAMMATA

ELEGANTIORZZM 4 MA- |

doribus Mu[zmm,amnmml* F4-

| mlmtum fendzofis lectun, ^ gjæüttz'
. -lm mHec m]zcwz-
da :

Flaydem P«oeïa Cæfareo,
Yrofeffore humaniorum literarum ; in«-
. diteQue Vniverütati Tubingen-
: : ü a Bl[)hGLhC-
cà.

dIndicem orationusa ff f' zzgylarym ft-
277 aSerfa ncen]cbxt

P'lglh
LU od
Typis Brunnianis,.
um 777 ;62 fs.

j
j :
; ie

O:ationumIndex.

/ (oL.o 45 4m YOY um naturd dentur Volue ——
j ' cres , qua najcuntur 1n arbortbus ?. (

: ue[fhto. : |
2. Rejponffo Friderici Hermanni Flæg;-q. ä
deri s2 Ado Magiflerti recitata. " |
3. Quales Itbri a fludioffs fiut legendi?
Quaflio recitata à Iofäþhngmele-' --
| y0» primo Magiftro. Ia euim covo —
^. Rejponfro ejt;fflem Flayder: þ'ngill- |
! ter. i. Magifirorum . (olentstete
- dida. — ; -pyt
: |$. Oratto de Vitd ac preflantia Ari-.
pides - ffetelie s publich Tubinga habits. — J
— 6. Oratio de Humantorum artinm «6

*

ii a

x d

E. J pmcipuäElaquemiæpmjlantiiac' :
— dignitate, g x 3
v — .Adiella funtdua Epiflola Hein« 9
ff«na , hacfenm tnedita, RE E ï
æf | nf i Q
QU xv AL
z V 6 j! l

!
M
:
?
j

p u

-eikodt bt g dul

n

Siedsprdibe

a Wuferi ac G'merof

/WOLFGAN;
zGO GEORGIO

"äGu'L'LE rs:L.BinSoNNw-

- berg, Rafchalla,& Obern--
holoprun,&c pre-
.catur

OMRI M FELICI-
TATEM,

Frzderzcw Hermannw
Flayder. .
du AEDICO TPphn .
b As Domlnellluüns,* ,

has Orationes ctiam ob
E L. banc

7
: . *ääw«

: N[ *

hanc caufam quia v1x J
. quenquam ído,cue
Tui fimilibus plus de-
beam perfonis , quam - |
-[ibi . Exornafti inter |.
- aliajam aliquoties meas -
» Comoedias in hoc Illu- |
- ftiffimo Collegj Du- |
.|calis Theatro habitas, '
-eleganü Tuà actione:
meque. ferenifsimis Tui ,
-favoris radijs , ex illo; ;
tempore indefinenter ,
fovere 1ta dlgnatus e5,,.
.ut vel tandem hoc li- |,

- bello debuerim teftari, ;
5 . m

[

, me perpetuum deben- »i-
^. direum Tibi futurum.. —— ^
Nonrecenfebo hicTuas -
! laudes, ficut propofuc-
"J ram: nec dicam ,quan- .
5 "'t'ïïm non folum in Vir- -
tuubus,mhæmimvmi« D
"*i*äc fedetiamiaexerci- ——
5 51 ; talr ]uvene dwmm-ï Ro
* mis,in pilà, in gladxa—-* N-
J torià, in faltatorià , in.
^. Mufidis,alifque,quibus -
« ad invidiam ufque ex- —
^ cellis, profeceris : cüm
- manifeftum fit, Te eti- j

^ -aminillisexcellere, qu
ass — 6 j non-»'

t m — J

nondum didicifü: qui :
- non aliter equum gene--
rofum con&:enms do-. !
mltafque ac fialiquot -
annos in Hippodromo |
*["verfafus effes. Ita,utge- |
: nerofitatis Tue ea mdo-i |
] —... lesexiftat, qu faciat, ut |
C d ER eïüi»ïahj æüïcdäwnt, 3
^ ,'Tu tantüm repetere vi- —
. dearis. Quz tamen rmf
fa facio, hoc loco: ne-
præfatwnc ïenowu Tei
impediam , qui ad ipfas «
potus orationes , quod.

fcxam, properas, inqui-
bus

: *bus ï"ntcr*aïia,duo inve- -
. miesexempla,quapecu- -
— Jaariter pertinentad Col-

legium illuftre; in quo

- &ipfo Tuitavivis, ut &
olim aljs fuübfequenü- ——
— bus juvenibus illuftni- - T
— busillutre exemplun. — —
. effequeas. Vnicum ta-
men addo. $i Orato-
nemin hoc libelloleges

de Vità Ariftotelis , illo

- Magni Alexandri ma-
.gno magiftro : ibi hoc

Tefcire velim, vix quen-
quam invenin hodie
( Mf 4 poí-

« poffe, qui & Alexandi ,
generofitatem,& Arifto-.
telis i mgemum exactius —
» reprzfentet, quam" Te, .
cumTuolohanneChrn- :
ftophoro Spindlero:ita, -
. ut adhucdum, non fine
*ï;fj"' Catisà.du bncm anTüin- |
ge niofior em à magifte- .
rno, anne ile gene- -
rofioremà difciphnipos — .
tuentinvenire. Vlu-
mo Maj. An-.-
EC 75801627c

A s

J

— Lector

I Le&onBene-
ï..." : VOIC

RE ISTJE PAGEL--
SPSNN( if-.z—. a , inter hanc dedica--
PC 'tarmm,gfzpfämm ini-
E tm orationuta Tacue IpterjAcen--
. 0 tes, penitüs ffat otiofz , p/acmt
Fo mibi bic reddere & apponere: -
Mi qwmdam veluti rattonemmea- ——
. — vU Comedzarum :guarumtres:
priores , fíc fcut juffnee. wtäïorszf k
Cytri veré Iluffris (fMdgmfïf ^.l
job. Joachimi À Grüenthall, dc.. :
Mecamatis mei[ummsi,in ïllüfl'ïz
Ducalis Colleo; Theatro. À me'
publice funt exhibitezitatrespos -
Jfleriores jam eandem expeämt

8 Cs

]&rtew, xon minorem , meo 4ni-
| 320 , Applaufuta excitatura cius

|quàm tres fuperiores. Tu letlor
— benevole ( malevolum enimda-
» duim partim mibil morari, par-
Ximfortiter videre didictmus) fe

þeäantzäw fum /Qgertzlxw,

Mufw mondum es exofus ommés, —

w jfaes ut etiam moffrum þzm'zum

Comicum nue dedzg:zem babereeó —

) — otharius, quó bodie esi rarius.
^^ ANamquod relzquæf bodiernorum
bominum -attznet. lucubratio-

i mess ut oratzones, carminaeg —

- «lia: Cuimon diclus Hylas ? Co-
nmadiarum autem [ex "HIEAT UM
20mina b«c þm ;

l. ImmaPortatrix.l
| . v & Ludovicus Bigamus.
. 3. Argenis.
| 0 * Moria

$ Amyn-

|
|
|
1
1
l
!

G. APE v a D ii

L. o 65« s Amyrntas.
$! v SamdL.. |
& — qQuarum g breviter argumen-
T — ta,ftcommodum esi , percurres.
L^ — * Imme Portatricis pe-
& — Tiochafic ALipftoinExemplss ata, .
f — Monités Politicts defcvibitur. — .
? - Carolus Maguus ipter noffros
m — gloriam £$ gratiam hac quogue
d pirinte collegit. Pzpinus ejus fr-
w 0 iusin patrem conjuraverat s.
m - tlaraerat ,ignovit fecit iterum,
L^ — zenovit : at ue tertimm tatmen
. tamlubrica voens laberetur , ad-
Ro jfiringendum religione cenfuited » —
4 — Monachum eum fecit. - Duphicé —
beneficio , && venie gd vie ad me- —
- us vegnue oflen[g. Peccavitim —
eum s filia Imma , fed vidicula —
& — Marratio esl , tamen expromen-
da. Erat Eginhartus. im aula.
- Carelo ab Epiffolis , vir, ut il
HESS DISUN P €»0,

A marem. C oncez)zt Cum n domi-.

| ,zpþw cg[ " ;uf j. szþ'rmxerunt,

- ut folmt amantes,furtioà fui co-
pié & congref]u , qui Aliquamdiu:
latuit : donec byemantequadam: : |
stocle ,cum in [ecretiorà cubiculo.

— Eginhartus fuiffet , ee [ub ipfam

[ucetn exire velet , videt multaga.
nivema cecidiffe, Harets eq timet

m Aveffiojs deprebendatur- vir: |
3ngyn«ceo f ug[fe. Confti !za,gg'*'afzïü»T | "

fubvenit amica, ed illuma in bu-

sueros fublatum £ pendentem.s, |

dulte onm*,d!zqtzamdzu tulit. Ec-
«e (0 fortem iniquam pariter,Eg.
«quAT P) videt boc cafu Carolus

— »£6 cum dolore fuo && rifa 9227 20

utrumque bene motat , die plemo

£onventum principum vireruna -
lmöct, BATFAT jocofuga g fiedum: —

fa-

- &yosdo&hus Ed prudens, fed D 277 G

9

( fatlum :rogatg (fed nominata-
.. —ceuit)famulus quiftcim dominum,
? —— filia.quaimpatrem peccaffet, quá:
, fdporádigni viderentur. V2, Mor-.
. — dieyrefpoudet.Tum igitur utrum--
( — queadvocat.Tainquit Eginbar-
p destufflia,qui auftboceffis ? Nec:
.. negandilocus efl : mezufpetloreps ——
acculatorem , qudtcemviudicem: — 7
( Baletis. Quidmeruffis t üidi-o
40 xerunt , Moriesa: fed eg amumus:
"veffer vobis idem dicct. Tamen.», —
u mitemiu Dominum:,tu Patrena
L^ edetezgno[cimus Bac lege quam.
, . d:icam:Eginbarte Eauciuam la-.»
. —— tricem uxorem ducers : copcordes
(( 6floteyg mutuum deinctps quog,.
, snter vos ferte.. Dixerat ; dÀ
( fümmo metuin fammum gaudi-
(|-— umtranflati, grates aguntygra--
»| — £ulationes accipiunt. Carolusin.
(| o ghrisetyfi m famá. - us

: 2. - Ludovicus Bi gamus

— defumptaest ex Hifforiadebiga- —
-0 illo Comite à Gleichen , cujus.

adiuc monumentum Erpbordie
HintemplodiviPetriextat. ——

Szc autem à Matthb.: Dreffero-

-in Rhetorica ordine depingitur.

Cura circiter anmum Chrifli mil-.—

lefemit ducenteffum vigefrmum

feptimum Frideritus Primus,co-.—

gnomento Barbaroffa expeditio-

— Wemindfamfufcepiffet,affecutus ..

6j eum Turinpie Landaravius 21

— Ludovicus, cui Diva Elfabetba,
Ungarze Regina, uxor erat, eg in
|Secilia copzas fnas comitibus , ba-

- Vonilbusynobilibus, eg alj.s ledlifft-

us viris prafüztes cum illiusex- -

ercitu conjunxit. Inde digreffus
CHm eoBrugdufrumymorbo Vepen
V/Ho correptus eff.cuma, aliquan-

du valetudigus causa il cómo- —

VAY C

Em umj - p d EE C m - o - R

EE poem CL—Ó

— aeios l——

r

varttur,abeuute Iymperatore cuim
exercittt fecutus efl comes Turiu-

- giaà Glezchen ,véliclo Landgra-

vio,qui non inultó poffin diena-
tali Maria Brundufij expiraviat.

Fuit.a.in hocComiteTuringo ant- —

9»h quædäm celfttas eg ardor pu-

gnandi contra cümmmnis nomtnts

- Chrifiieni boffes , laudgdägn WZ-

us. Quocirca,cum zn recupera-
tione terre[antla quodà die lou-
gius à Cafaris cafiris progreffus
effet ,mimil [cilicet pugna avids-

tateincep[us,hoflium multituda- —

ne circumfa[us e$l , e$ À Sarrace- -

nico quodam barone captus. Inde
erudeliter ab boflibus traciatus,
velincarcere detentus esl, velad
ferviles durofd, agrá coleudi labo-
resdetru[us. Evenit autem dzvs-

o quodam beneficio, ut in eum
fver cujnídam uulierts Sarra-

€ení-

n

tenice inclinarit, que Eg faá libe-. 3.
*Alitate eum. monnibiljwvit,eg — -
trifle fervitutts $ugum fuo colla-

.
.. quiolenvoit,motabautdubidin- — -
( Jfgnivwirivirtute. Cumdg nobili- ]
Latem ejus à parentib. acceptam: — |
cognovilfet maritum eunzfibiexe — | A

: |
o petere copit.. Quanguam. veróy ——
- 8ta, uterat, diceret Comes,fedo-.—|
Imoexeuntemlegitimamreliqui[-.—
feconjugem z tantumtamenva- —
. uit hone[li amortsuisintzfiAmu- —
lzereerga Comitem ,ed vecuperdi- ——
- delibertatiscupiditasinComite, —

ter;»-

ÁULTAATTHADWIHMA CUP e&pacäüe—- R |
Tehur, p-ræffrtim CHTRA AlIA EXpe- ! |
dzenda [alutzs ratianulla fuper- .. '5
. effet. Quis.a.nümireturtautamr — |
3p muhere animi magnitudint, — | .
. Mtquamrutspericulamultagg dif- ? !
( Jficultates plurimasffhiprepofites —— :
feiretymaluerit LAmeComitemim . :

— derrprorfuszanotam fequi, iti-

nerelonsinguo,eg nioleffys plenoy,
quám in patria tutó n parétum »
cognatorumd, complexuvrueret .—
Insrefft igitur[untiter,Deootta, —

- fonemprabente; e cümain Chrt-.
w flianortterrá ven "Ifent,reommis

ut gefla eratind icAt AA Pontifice

Romano weniambigamia Comtes
— eSiconfecutus.Inde inTuringiam.
00 gpatriktandem veniensfüuipris ——
ennmangref[usesi domms, e$ ab

agxore Agnitus, edexceptus arden-

- tiffimó , cepit narrare, quomodo:

- fortunafecu, du abfuiffet egi/-

fet:xt&tandem eti uxotemaliam —
Sarracenicam fe adducere dixit,,
qua-vita fa. unica affertrix , t9
veditusiu patridcau[a extiterit x
Yogas modts omnibus,ut, ft. fefaL-
v Ed iu columex táta t amq, ume.
duani feruitute , quà imterrá bo-

filiopprefeus fæä&t libeter ferat,.
etiam Sarracenica conjugts focie-
datem benigué ad mitat. Quod —
cm futurum pmwz/ 2 f Huxor fa-
cilis g 2 r atiA smariti, guo niul.

"T ï?f&ïf wmemf,qæz dots facere —

paratayma domum introductaefd ..
yaulier Sarracenica, £ Accepta —
lyanorg,äæ. Neque compertum csl,
quod smirum non immeritó vide-

tT , ullo wzqzmm temporediffen- -

s fonem aut rixam acerbaminter
» bas canjægw fxm*zj? :fed concor-
- diAfhavimarito uniin unt; edi-
bus && letlo uuo , cobabitarunt-
Curud, fórma anteceleret Sarra-
cenica , admiralzli bouitate Det
|factumefisut altera prolisfacun:
ditatepraflaret, quoid,quod de7
€ffet fürza s dono liberorü pen[a-
| retur. Monumentum extat Er-
| phordia,z n &de Divi Petriyn la-

pide

pide magno iucifum : im guoex
ufrd g latere Comiti uxorts ggj.?
Pegma marmoreá corozgáa orna-
£a : Comitif[a fiulpta efl nuda.
cuga infantibus adpedes æjw ré-
p;wnäm Vi fm e$] etiam leCius
horum trium cüj wz p apud Co-
mites de G /ezc*äwz, TR
E Ars*rems zihilaliud efz',
quam Compemdmm mcampam-»
dilis feriptà illius , velut Latinz
m;gd'zjzj.«frqmzq ,zï:f Bærclajo
'Adormate; que cum, m oxiniam.
pnope ! do&lorum bosminum mant-
- bus jam wr/emr, f'upervacuum
effe arbitror , ejw 4rgummtuw
lwma'wære.s | ?en
4. Moria Rediviva, (qme
temenunguam [uH mortua) Ydg-
f.emptzz T uá folàm ex *pfz»:el:"rä- :
fszo;-zzz fed exomnij gzr*j;f Yi
ptis, que unquam äowmm Ji0-
- Fef

. m

Ms

Yt5 2200 Jepmxemnt quaque-
( iA zþm aciione 547*3'3477"674:?0,3
non mm u5 aC la ipfa,quevtve-
rainboc mundo agitur , eflcon-
fufifema , tiaräar.æwg. (» Quas ad
banc ampliffmam Comadiam
peufouspertinen *eszf Pinde exci-
tant, plenilfima:queg non foluza
ipfos motabiliter sufatuatos,fed.
c o s,qui, /ämeä in prudentifff-

.0 BHROTUIA IrTA CeR[upa referites, ——

- t W?twrggcypwuï,aät Ammbitto-
f:d?fï Aari ,aut nofcto qd (quod -
( lameminimé viderivolunt) au-
diuntyluculenter 8 fecffiud in ]Ee«- :
n deuczt talesg omnibts voi-.
dendos offent at, fatis efl longzo-
r 4rgume7ztz narrattoneomtfa;,

leclorem ad ip[am ablegare Ma-
YÀAHL s.

/

$- Am yntas Comedza Ne- d
"moralus :W?j/lz eà 4 nolis ex Italz-

- «o Cogtotine Dramate, à Po?ta ,
plané adsuiralili, Torquato Taffo- .
de[cripio : cujus amabilifimam »
dithionem , finó ubignoftrá La- —
dinitate ad yrvum expreffimus,
tamen non longé aberraffe nos ab.—
Ueherami - - o s
. 46. San4ia (/ud pulcerri-
3nii amorts maritalis exemplum)
esl defumpta ex Hifleria verás ..
| quam]oh.Va[eus inChronico Hi- —
fpano, t$ inprimis Lipftus in Mo-
3»itis eg Exemplis Politzcts c. 17
quod de Caffitate e$l , frc defcri-
bit : Simile esi Sauclia Hifpana
facinus. Quaforor Therafiaregi-
. ma&Legionenfis,aut ejus exfratre
neptis(nam diffentiut) fidem e5
Affctli erga fpon[um,t$ mox ma-
ritumyo[lendit. Is erat Ferdina-
dus Caffelle Comes , cui infeufa
Therafía,obpatris mortem,uleifes —

fw?zzmaz f;'äiäflf apyamäaf
[mæ nuptzas Sanciza fororts of-
o ogfert. que apud Garffam fratrem,
deomzm Regem , educabatur. —
— JPlacuist Comiticonditioyit vaodi-
- . €0, E ? pacis [peciem cüitatu, ad
jonþm cazpzmdzz es fruenda t
* - deducenda :ciim Garfiassinfidia-
FU gRATUSSES Darticeps,in Vin-
eulaeum códit. SA&lia audito fud
tAUsá C6 amore id eveniffeetfra- .
guorts antea expers , bonefté eum
coczpzt 'occulté t carcerem venit,
| OMUptias þaczf:ztur, £ cum eoin
- Caffellam, elufis cuflodibus, alit.
- Therafía uec ftc mitior aut quie-
fcens , alidiiterufraudem [ffruit :
4dd perfiliu San&za,LegzonuRe.
gem. Quicoventus regui indícit,

gtmf $ de magnis þub/zmreäw. &

eoComitem,desoreyvocat.Heret —

— Wonnibilifie, eg dahmt |fed ,ut

ft-

-

k — folent gezzeraf ABIHIL, i;z fdei p'
tesinclinat Tamen cim veniffet,
»o— Édmmitioreflatimvultu e$ [ermo- |
. - meexceptisim arclácuftodia da-
-.— gur. Quidfacis Sanclia t in foro-.
| — remyin ntpotem, p maritoquid.
) jfiruistfraudemiteri, fed pia.Si-
V£ pulat votifeream,velle ad Divi
* ( gacbi pficifci: facit iter p Legio-
à.— memi ,fatisbenigno (qdni àme-
K — poteymaterterat) excipttur. Orat
» — gnprimisvifendiobiter mariti co-
& piaftbifteri, atg impetrat, fed ia
| —— wollem una.Ibicóplexus,ibi lacrz-
? a : egdomo allatü confilü exfeq

tur, ut vefte pmutatà , vicariAfe »

: f*aüdüfkäum,educimf:if qua-
- "quáflamachareturprimó,e de- —
| x Rn du

, daret p marito.Ita illeluce dubiA
, emittitur p Sanétlia,equos ex cü-
j pofitoreppityin[ctdit, evaftt. Dpa .
f San&lia , cüm nepoti indicium
n

à

| ;Zuþ)m f da!eret tamen inpein

tumremittit. Et be fani moffra

"Comaedie batfenus mceptæ B

: jæmjdmpe;feäæ. ais
, 9650 9050 :9056: 9(20 9050

Errata ob nimiam Opera-

xum properantiam percurrere mihi non
. fuit commodum : Vnum tamen
hoc prmatmna reli-
qumnfcre.

Wolfeaugo Geargza Ca:mtz 4 Cä-
i þeä',relzq;mg,, qui dzxemm,zggzt

i gmtn:f.f pro domativo :zmplzjfiwox

propter corpoftttomen Con[ulta-
donis deOtg Negotio , babi-
51 Tubinga in Iluffri
Co//egzo, &$c.

Qx,m 'wx ngmatzm al- mtlle negatm
: dmzttzr, z

06 mera ass mobm otia dantur opes.

Pr.o-

«drationem revocato puetatén —
€$ volur famina veris landibus |
— xollat,eg /Jonejz'ü Coltatu ad s. "A.

*

uüewgssssees —2(p
BBPPBBBRSeSRSE X
VREUR GH I GE

/ — Problema Primum.

^ n in rerum Natura
^ — detur Volucris. Arborca?
:] recitatum £n folenns
Magiferg —
| — Al

$-
; .. PrimoMagiftro:
4 DominoTacobo Zuckwolfio,Heil-

k — bromnenfi, 4nno 162 4.
— 038 Auguffz.

C AE Votuefcunque
$UAU A e cgo , Magnifice
E w:) Domine R e&or;

Digniffime . Dn.

5.

"- LT pl
: oaih

. -—W

| hus
Cancellarlc Audxtorcsun- j
dlquaque Excellehtiffimi, n
Clarifümi , Praftantiffimi: |;
Q)omcfcunquc in quorun- | j
., dam Hiftoricorum , ac prz- | x
[ertim illorum , qui derebus | x
tranfmarinis;de Novo orbe. | j;
värnfquc Infulis fcxpucant "
volumina, animum conjice-.| 4
re foleo , totiefcunque me | j
; | non Hiftoriam, fed ipfas Lu- |;
' »cianiverasícilicet Hiftorias, | ij
hoceft,variorum mendacm- "
.rum . Compendium , 'in-|
tueri videor. .Quemadmo- |
. dum enim Lucianus res in- | ,
- credibiles pro veriffimis , in- |
ceéttas pro certiffimis ibi ven- "
ditare folet; Ita ifti rerum |
. tranfmarinarum enarratores | ;;
: ;..fæpxlïimc mufcerdam pro

p

adndman : . A. m
" -——-( $25 7

!^ pipere,figmentapro verita-
W tévendunt. Acur riihil di-
"; cam dc Pygmzis, quicum»
" gruibus bella gerere dicun-
|* tur, nihil de aliis terrarum
i monftris, utde Cinamol gis,
?^ quib.corpore humano prz-
js witisroftra caina adnata effe.
j! -dicunt:nihil de Arthapathe-
: tisquilicetfint homines; ta-
il menquadrupedesincedunt,
5 nihilde Camelopardalibus; -
i? 'de Parandris, Hiftricibus,ni--
t hildeavePegafo, cumequi-»
|? fhisauribus , :aut de volucri
sl* "Tropaga,cum cornibusarie-
,^ tum, nihil denique de Gi-
" gahntibus, Cyclopibus, Dra-
n! conibus aut illis dicam ho-
i minibus,quivellabijs;& vo-
J cedeftituuntur; ac nutu fo-
E A a lum- -

4.
HUR co $sE Rrctsap t sss Guediesam. o wunaREPRAK mmusrserco ÜSRINECONQNTO,

lummodó loquuntur : aut de

xiïlis', fguibus oculi fuprä"in
frontifpicio nafcuntur ; vel

qui fine capite obambulant,

oculofque in pe&oribus ge- |

yunt; aut qui unicum tan-

- tüm pedemhabent , eoque-
.folo multó celerius, quàm |
nos bipedescurfitarefolent:, |
quxz omnia credat Judxus.

'Apclla, non-Ego, : Tantum

unicam in gratiam hujus |

Ampliffimi conventus pro-

ponamquazftionem, an fcili--

cet verum fit,quod noftrates
plurimi Hliftorici tradide-
runt, deVolucri Arboreà:

»quz abíque patre & matre |

in Infulis Orcadum formàá
anferculorum generati dici-

gur, Primo autemnullomo- |

"m — 3 f — £—. "P

d
a— 00 RL — — —— — —MÓ —— . 0. UPO 05 —

—— — — ——

& dosredere & perfuadere mi-
i hipoffum, tales volucresíeu
W anferesinveniri, quiiriarbo-
! ribusfineovo,fine matre, fi-
$? ne patre, alioque. femine
41 prxíuppofito — nafcaritur.
Q — Quareetiam, cumlIocumfr-
u veRegionem, in quà tales
u .fcilicet anferes producan-
!m tur , noftriboniGeographi
w: é& Hiftorici commemorarte — »
( volunt;mirumquantum fibi
m . non conftent, & invicem dif- -
di fentiant. Proverbioalioquin
;; admodum vulgari dicitur:
i« Mendacem memorem effe
d: oportere. Hocfiidemnoftri
; — anferini fcriptores quidam
5 Obfervaffent : cüm . hoc
jj monftrum falsó in atboribus
» prognatum, inimperitorum

—-K -

Gu soctyitndhnSsinE dl x cuti r

*homxnum ammos plantare

volueruünt : mojorem certé

fidem apud me & forfan ali- :
os cwmp "res mvcmfïanu,,
,quwm inveniunt. Videte |;
m 5d0. Auduorcs,quomo io |
vacillent." Volucrem árbo- -
ream Mun&crus naíci ait in -

- Orcadibus: Gyraldus inHi- |

bernià: Dubm tasin Scotià:

L Mela in Jumma ; Heäor-;-

Boethms inHebridibus. EO*O
. veró illam nafci arb:tmr n
» aliquà Utepià, five , utcum
Plauto loquar in campls
» Gurguftidonijs,ubi Bombo-

machides Cluninftaridifar- -

chides erat Imgcrator füm-
mus Neptnmncpos hoc eft,

nufquarmp. Quin ctiam ijdem

hu) us volucms feu anfcrisar-

»

ss g ao ii r t P ontündummemd

it- borteicnarratoresinhocipfo
W^^ fibirminime conftant, quod
l. »quidam illorum nobis per-
t fuadere voluntjllasaviculas
t* ^ qniraculofas in arboribus.e -
& — folisnafcisquzinaquasfive "
b — flumenfabje&um quampri-
i. mum cadant: ftatim fint vi-
U^ tales, quidam cótra opinan-
" tur; procreari illas € lignis
dt'^ putrefa&is, alij:é/naviumb — a
I| fundis, alij aliter. . Quz.
f omnia fatis demonftrant
! quam vaniffimá perfüafione
]j — femetipfos aliofque credu-
v — los homullos deceperint
| — uifque fabulis anilibus im-
* . peritosinfatuarint;- ^^. .
l . Prazterea, quidin rerum
& Naturáabífurdiuseft ; quàm
[ quod animalia nullo femine

A pre-

^0 pr&vionafcantur? Quidun- ||
quam magis incredibile ex- |
cogitari poteít , quam oriri
-avesfine ovo, fine patre,fine !
matre? Quafi veró Deusin j (
Creatione primá illam avi- | ,
um Ípeciem non potuerit D
exufcitare,nifitalesarbores | ,
jam deinceps in fübfidium | |
| fumfiffet. At.quis credat, é
À — lignofolo, &vc c fclo vegeta-
bili;animalia proferri,gene. - b
»tisdiverfi,volatilia,natatilia, .
réptilia? Scio quidem Vo.
. . luctes magnam partem in v
^. fylvis,in fruticibus, in fenti- |
cetis ; alijfQue vegetabilibus ä
nidos confcere: Scio illas | |
ibipernoctare,ibiovapone- !
re,& fovere, & excludere,& .
pullispipientibushiantibuf- g
E lW . que «"

! Que efcam hinc indeappor-
* tare: Sedquedezdemaves,
ll fiveetiam anfercs,inftar pi-
! — rorum &pomorumin ijídem.»
! quasdixi,arboribus nafcan-
/ - tur,quisunquam vidit, quis
" àfidedigno homineaudivit?
5 Quod fi quifpiam univet-
! — fam, quantaquantaeft, no«
. ftram Hercyniam filvam,
!^ pervagaretur : omnefquear-
* ^ bores & frondes curiofiffi-
h . misoculis arbitraretur : ju-
^ — rareaufim, quodneunicum
! ^ volucelluminarboribusillis -
L ^ prognatum inventurus fit.
" . Adhxc, quxlibet quoque
5 . arbor cognofcitur € gencre
: fui: & quercus quercunL,
( — pyrus pyrum , cerafus cera-
[ fum producit: eo prorfus
: | . mo-

í E. '
» y'

TEN. o

corvüs corvum, pfittacus

ápfecotvus Philomelam;nee
monedula acanthidem , nee

aquilà columbam progene:-
rare poteft: Sicut Roma- -
nz fidicen lyrz Horatius
cantát: quomodo quafo,per .
itmortalém Deum,arborà-

» "modo;quoavisavem,velut .

» pfittactim , monedula mo- -
- nedulam. Quodfiverónec.

» vem;foliimanferem ighum

ánatem in'lucem proférat: - |
quis tàm contraria,tamab- -
furda credat : quisinarbore —
pifcem ;; in . mari arborem -

"quarat? In filvis lepotes,in

Verbis quzre lepores. Non.

-arbore quaizrc — volucres.
Quod f tam abfurdas res
"u s u . 4» i'€Cre-

. »contràá , In filvisanates & in

i*

h: p— —— w

: IR —
, Wutemerfn watsbmemiap , - A acfisih "N

Cf?demus; Cur nönfbgäm
eádein operá admirandum
Phonicis ortum, aliofque
monftrofos partus , ut Palla-
diséTJoviscerebello, Hebes -
& Junonis folo. la&ucz efus -
tum incuborum ; fuccubo- -
xum; Lycanthroporum; Ge-»

: niorum,Silvanorum,Lamia-

rum , Satyrorum, ftrygum.,
itemQque Mandragorz in ho* »

. mullum nefcio quem Fortu- .

nati loculo. artmatüm | pro- ..
.creationes in veriffimarum .
numero Hiftoriarum pone-
. Sed ne ante Vi&oriam
quod diciturclafficum cane-
.retriumfumque velleagere
ex umbratico. duello , h. e.
nefinerationibus ponderofis:

- &oncludam : ideoque nihil
aliud in votis habeo , quàm

- utmihi prius ad hanc meam-

refpondeatur opinionem.,
antequam;quid ftatuendum
fit,decernam. Quapropter
te; Humaniffime atque Prz-
&antifïimeDn.Magi&cr,f-
ficiorum Profeffor digniffi-
me, Friderice Hermanne
Flaydere;amice fümmoperé
xolende,precor & obteftor,
ut quid animi tui füper his
"volucribus feu anferculis A r-

: borcis,cxifï*at,mihi,quæ Tua

inftudiofam Juventutem eft

humanitas , paulló accura--

tis commemorare ne gra-
veris. Siquidem te id com-

memorare nobis optimé

poffefpero & confido:utqui

A s X
—- UI ——
"P a

ä

——
L3-4

—

IÉ ——
L— Rn -
— —

E
——

—
—

m. cum varijs rerum naturali-
m um Hiftorijs non indiligen- »
& teríirimatus. Quod officij
m genusfi ingratiam cüm mei,
t tum meorum: Competito-
* rum,in te,quod fpero, jam
K jamfüícepturuses: ecce me,
[. meoíQue viciffim omnibus
Q —promptitudinis & fervitio-

W — rumredhoftimentispa- -
W^ — — fatiffimos ha-
j bebis.
1 : ?
" ;
[

14.

m ææææwfæz& pb

. Refponfio
FRIDERICI

HERMANNI'FLAT- ^
deri, Prof tforis Tu-

bingenfts.

3 Rovocafti me, Humanit- :
flmc atque .Ornatiffime -

mi Domine Magx&cr ; ut,
. quid de Volucribus & An-
ferculis illis tuis, abfque pa-
treatque matre , ut dicis, in
arboribus prognatis , ftatu-
endum & credendum ht,ubx
Unus €go coram tantá tot
NobthimommDo&xHimo-
rumque hominum florentif-
fimá «oroná, paulló altiüs
- ac-

MP

['S Ts F3

n-.

!

[ ame NONGLENQ --

——

— —
—

f

TOR
£-——

e—— -7

— — —
— —— Ea ——

—
—

til

m -

) -

ttt

———-M

accmagquue | cxphcgm

tltOfUm qUIQ tam amanter

. Quod 1in gmtxam & hono-
rem tui tuorumqu«f-Compc- UE

petis, jam nunc famam fcd, :

brcvxfïimls.

" Ante omnia autem non

'vulgarc atque humile tuum

efle vidéo ingenium , quod
etiam in parvisexercere po- -

tlfïimumvoluu Hæccum.
viris ncmpe omniuin do&xf'

; iïmls commune habes. Sicut
enim oliím Grzcus Marcion

deR aphano, Cato de Brafïi-

cà,Phanias de Urticá, The-

mlfon de Plantagxn c;Hippo-
crates dePtifaná, RexTJuba
de Euphorblo Eraü&ratus
de uyümachxa Democntus

x

| dc numero quaternarlo, Py-
: "o* rhae

| th.agorzis de bulbis , Diocles

» de rapá, Scaliger de anfere -

Ícripferunt: itatumi Domi-
mne Magi&cr ,inhocanfercu-

loarborcoingenij tuilimam.

exercere voluifti. Quare ,
quodapud Incemparabilem
Poétarum Maronem , cüm
admirandam illam apium
naturam defcripturus effet',
legitur: idipfum in hocinufi-
tato animalculo depingen-
—— do, & ego non immetito cf-
fari poflum.. |
. In tenui labor, at tenuts 2on
. Qorias,fquem.s
Numina lsva finunt, auditg,
q vocatus «4pollo,
| (äxs enimnegatum ibit,exi-
guum opus nópoffe animi in-
gctis typüexprimere? Certé

c5o

P-—- emm — —— a P o m À

p— —: —— ——2

les

ego minimum Phidiz- n

gnum omnibus. Maufolzis,
& vaílis pyramidum fub-
Pcruahomïaus antepofuero.
Callicratis fama olim cele-»
berrinía fere batur,quod fot-
micas ahaquc animalià tan--

t2 tenuitatis fecerit , ut eo-
rumi particule non difcerni

potucrint. My rmecides vetó »
apud pofteros gloma maxi-
mé. fuit- inclitus ob hoc

unum,quod quadrigas ebur-
neas cum agitatore füo ela-

boraverit ,. quæ omnia alis
füis muíca abfcondiderit.
Sicut & Pyreicus fummam
confecutus effe gloriam per-
hibetur , quod in humilimis
occupatus, tonftrinas, obfo-
nm, afclles aliaque ümxha de
tri-

18.
WW- —
trivio' petita tam graphlce

m

exprimeret..; Melius profe- -
€&t0, meoanimo fæcxfh, mi 4|
Domine Magifter ; quàm f . |
» CBà Arcmppo fzfim ume ^

bram;,.cum X oW'erio:nm-

bram * cum Pafferatio afi--

num ipfam laudandum fu-

fcepiffes :- Vel fi cum Glau-
coInjuítitiam,cum Polyctra- -
te & líocrate .Büfiridem,, '|
cum Cardano ANeronem., -

.cum Hutteno Febrim, cum
»Favormo Therfiten & Qar-
tanam., curmb Luciano Mu-
fcam,cumMaroncCuhbem,
cum Catullo Paflerem , curà
Ovidio Nucem; cum Dione
Prufxo Pfïrtacum, cum S$i-
neho Calvitiem , cum Liba-
g.:nzo Bovcm cum Mirandulá

11 . t* Dar-

—— A

p—

n Do— Y "m

ÁÁ -

——À —— À -

—

d

"

CL

squm
jilF
Ql

|.23-

WM—' ii

Barbariem,cum Chelio €al.
cagnino pulicem , cum Era-
| 'fmo fttultitiam , cum Pirck-
heimero Podagram , .cum
M: ijoragio hltum cum Pic-

rio peupertatem Poéticam,

cum rïcwcdorpxo Ebrietate,

cum laubmanno Martina-
lia, five Bacchmalla ,:cum
Hemho pcdzuumm & dcm-

*quc cum Grmcro meo ara-
'ncum mïhz Iaugandum de-
fcubcndumnuc pmpofulf

fes,hoc eft, G magnus vir ma-

gnas nugas tradtaviffes. — In

noftrà quippe Volucri Ar
borca contemplandá, ani-

mus humanusm che pafcx- |

tür & informatur. Primüm
autem ,utadrem præientcm

: vcmamus 3 quahmm PQIUIC':

$..

35*

tuo .

tüio percipere fermone , non
poíle tibi perfuadere dicis,
tales nafci in arboribus avi-

culas. Quibustamen, ficut-

. teflis omnium veriffima ex-
»perientia docebit, nihil cer-
tius , nilil verius , nihil eft

cofuetius. Eclicethoc in nó- .

ftris hifce regionibus fitinfo-
lens,tamerninaliquot multis
infulis & locis , adeó non ra-
rum eft & novum , ut in-
'colz illarum , his volucellis,
quos fcimus in arbore nafci,

»pro vulgari magis utantur

nutrimento , quàm Weft-
phalipernis,& Helvetij coa-
gulo lactis. Singulas ple-

rumquce regiones , fingulis -

quoque muncribus, xternus
ille Promus- condus exorna-
vit;

It 4

21.

[-.] as

vit : nec, quodhic nonnaíci-

. turobidalibinoninvenitur..

In Cretà nihil venenatum »

elt; przter phalangium : Át

quotangues , quotferpentes

alibireperiuntur? 5icinin-

fulà Itacenfi, patriá Ulyffhis,
nulli omnino lepores vitales

— funt : cümtamen magna co-

rundem paffim fit in noftris

Regionibusubertas. In An-

glià &militer nulla venenata
animalia, nulli Lupi inveni-». -

untur:contra vero inScotia, -
" ubinoftriapferese lignis,ut

dicetur , putrcfadtis oriun-
tur: tantus numerus Lupo- -
rum cum ingenti hominum
& armentorum infortunio
graffatur,ut ex Parlamenta- -
tiá fanQtione Vicecomites &

E
-

yïncio'l"æ in Xfïnfgulis COmimti-
»bus ter fingulis annis ad lu-
pos & corum catulos tollen-

dos Venatum prodire jube-

antur. Sic de multis alijsin-

. fititis'; acprzcipue hisno-

ftrisatboreis Volucribus fta-
tuendum eft; qua infüis cer-
tisregionibus nafcuntur: ali-

biveró,quianón videntur,in.
hominum pe&oribus inere-.
dibilem exufcitare folent

admirationem.; ' -Quapróo-
pter; quia non in uno & co-
demtantüm loco , necunitis
& ejufdem genetis,fedin di-
- verfis locis atque modis hi,
;quos dixi, volücelli,feuan-
fercüli atborei'/nafcuntur:
. 4deoque ctiam' toto-- cclo
., bertafli, cum Authores. &

& Hiftoricos,quiillorummen-
j — tioriem faciunt; non conci-
liare invicem potuifti. Sed
j idnprimis Infulz Orcades &
j . vicina loca^hzc animantia
& — proferunt.QuareR egionum .
p - Infularumque:diverfitas ti-
4 bi, O Magifter; vide fis; ne
j | imponar. NafcunturinSco- »
j — tià:nafcuntur in Hibernià:

in Orcadibus; in Hebridi--

" | hg
4, . bus:Nec Oceani exiguo;aut
, uniusterrzífpatio includen-
i difurtt hianferes:fed univer-
4 . fum illum-tra&tum mariti--

; . iHiberhiz extenfum referas
oportet. Et ficut hz volu-
, . -cres, ut'dixi , in diverfis ali-
«quotre gionibus, ita quoque
-mon codem modo in lucem
i pro-

à4.

i P p
VU

res hoctradunt: quod, quz-

. imminentis frondes fuerint
» collapíz : ftatim pifcium for-

verófrondes decidantin ter-
ras,quod illz,animalia volu-
ctia effe&a , avolent. In
. Oceano Britannico etiam
hanc ampliüs mireris avem,

de reliquijs putridis naufra-
giorum , quoad abfolvatur
atque abeat quzfitum fibi
pifces undé alatur. Et háanc
avem fe ipfemet vidiffe Sca-
ligerteftatur; quam Vafco-

brans vocant: queQue à Bri-
toni-

producuntur. . De Juvernx
fluviofide digniffimi fcripto- -

cunqueineumarborisunius -

!
E 4

masinduant& vivant. Qux -

» Anatisfacie, roftro pendere -

»nes , Oceani Accolz , Cra-

: tuib

lt

il

] n

Qf
üec
T

zs

Sedius —

t04 tombus chachxæ appcl-
w* lantur:hoc vocabulo etiam
j inProverbiumtecepto,cüm
ii 1gnavmm nempe cujufdam
erit exprobrarc volunt: quafine-
Vr -que caro fit, nec plfcm Sin
Qæ .authores, qui velhasavicu-
i ^ lasarboreasviderunt,velde -
ol - fcrlpferunt, à meícire cupis:
] eccenon auritos modó, ve-
&j rüm etiam oculatos tlbl te--
« ftesinmedium proferre pof
jt- fum, qulhde digniffimi , vel
f dehisipfisfcriprumrelique-
j runt, vel ipfimet viderunc-.
( ^ Nominafti ipfe antea Mun-
i& - fterum, Gyraldum, Duber- ,
( -tamMelam,He&oremBoé- -
( thium: nominalfe debuiffes -
?* &Plutarchum,qui fimiliter »
" huqus avis meminitinilloli--

26, -
| bro,quodifputat, anovum| ;j
| . priusfit quam gallina.Nomi-| jj
pare debuiffes etiam quof-| x
dam veteresCofmographos,| ;
&prefertimSaxonemGram- | (
maticum ; ne quis effe fig-| (;
| gmentumputetrecentiorum.| ,
.. ^ Inprimis vero has avicu-| j
las ex vetuftis & putrefactis| . |
naviumcarinisfepeprocreá-| ;;
tas,teftariillipoffunt,quiad-| |,
mirandam illam & ftupen- | j
» dam navim , quá Franciícus | ;
— DDracke , orbem univerfum

1
circumnavigavitin T hame- | ,
finam ripar- fubdudam vi-| )
derunt: q«.am etiam Prin-| ,
cceps olit.. aofter Sereniffi- | |
mus , Dominus Fridericus; | ;
dive memoriz , fuis oculis | ,
lufttavit; cum in Britanniam | ,

t

VM e ag

"À. adIlluftriffimam Heroinam
( Elifabetham; cum nobiliffi-
W mofüo comitatu proficifce-
Q - fetur, quodnawgmmlatum
d! ^ effeoctodecimbenedimen- »
Mp ^ fos& expahfos paffusreper-
W tumabijfdem flïut c'In hac,
"! inquam navis, Univerfi Or-»,
M. - bis c1rculatr1c1s, infimá cari-
X" — ná,exteriüs ejufmodiavicu-
J .le magnocum nuümero ina-
j nimes & implumes adhzfe-
J runt. Quarum Semina non
d - aàtruncisfuiffe,fed ab Ocea-
w ^ no,illorerumomnium , ut
p —Poétarumfilij dixerunt, ge-»
]? ^ nitore, re&e opman libet:
j . ficut Camdenus in Scotix
i5 Buchaniárecenfet. Adhos
di' . oculares teftes tibi porró
j . nominare poffum, chrony-
d D 2 mum

.. am; quod bene fcio, ex no- -

t
-

À a

mum Cardanum, ejuíque -
" uti dixi , fubtilitatis vaferri-
10 m &rigidifïimumMagi- :
»ftrum,Julium Cxfarem5ca-. |

ligerum ; tum & ipífum Bu-

chananum, hodierni Regis
Anglix Jacobi, olim Przce-

ptorem fideliffimum: qui in

-eàdem terrá , in quà noftri -
-anferesnafcuntur , natus eft:
- aliofque plurimos : qui ipfi-
met fuis oculis hzc anima-

liaviderunt. "WViderunteti-

ftris Germanis infiniti. Quin
& aliquos in hoc folenni tuo
actu, mi Domine Magifter,

»hocque Auditorio adeffe vi-

deo:quiidem, quodtune-

- gas efle, fimiliter viderunt.

Etfi verumeft dicendum,ta-

lem.

(auupo), "ueóaMbog Namues Guomnat) CPDS/TE) EOR dbMexiP aM Ut

WL lem anaticulam arboream &
d ^ egohifcemeis oculis afpexi:
