ciaret, ac nervocéfenfu con-
gruo exponeret ; ibiArgyroy
pylus exclamavit: Grecia
noftro exilio Alpes tranfvo-

lavit. Huicjureaccedat & -

. Johannes Cufplmanus,Fran-

eus qui & idem ob unicam.
Lacmlcacls noftre clcganu- ]

amà Divo Maximiliano in

| ***;XUngamam ;Bohemiam, Po- |

loni-

g*ac cu;us üc, & an Græcam ï

fon,

Idor

f

239.

dsiniimes

um lpR

— loniam, Orator mittebatur:

& abipfo Cefaretantüm co-
lebatur, ut in multam fzpe

, noétem cum eo de Imperij
- fummá colloqueretur. Nec

filentio hic involvendus eft, -
Michael Beutherus , & ipfe

- Francus : Po&ta , Hiftoricus,

Orator, Medicus & Jurifpe-

"ritus omnium dodiffimus:
-qui utiliffimam olim ope-

ramuniveríz Germanorum
illo temporc navavit natio-

ni:cümad Tractactum,ut vo-

cant , Paflavienfem cum Di-

. voHeinrico Comite Caftel-
. Jano, (Illuftriffimitui Paren- -

tis , Generofiffime Domine
, WorrGANGE GEORGI,
parruo revera maximo át-
que llluftriffimo) qm norll fo4
lum

Latinz Gallicedue lingue
facundià fuit preditus ; fed
& noítram genitricem Wür-
tembergiam armisacprz(-
dijsper multos annos, cum

laude maximà, feliciffimà

gubernavit: hi , inquam, tri-
umviri (nam & his Zobelims
^ jungebatur) primum nomi-
ne fui Principis, licet Pontifi-
cij.tamen pacisamantiffimi,
orbi Chri(liano rurfus intro-

duxerunt pacem ac tran-

. quillitacem : tum & vi ora-
tionis rem eó perduxerunt»
ut omnium Proteftantium
confeníu fuerit UCLfCCUm-:

in Religionis causá non va-
lere fuffragiorumnumerofiz -
tatem.. Ac,urinfinitosalios

rà-

lüm ipfe quoqueadmua—nda 1 n

E

foh
r
Ut

E

l

1 n
1dem
| f&

^

| tl

rmm

: Pohc

| lo

2AT.

[ne)

. tàceam, qmd aliud fuit ohm
| *Johanncs Sturmius, quàm

Orator ac Philofophus, feu,.
ut quidam veftrüm loqui

maluerunt, vulpecula fcho- .
— laftica? Hic tamen non fo-

làm Scholam Argentinen-

.femprimus ad Academiz e-
' rexit culmen , fed & multas
z /,,gravx[ïï trias lcgacxoncs ; ome-
W5 ibus hodierni commactis

rmoentxbus & frendenmbus

It Pohcms,fufoeplt- In Galli-
, am,inAngliam, in Daniam,.
. in Caftra Pmteftanmum, ad
. Colloquium Wormamenfc»,

quofacto; &à Carolo Quin-
to,& Ferdinando Imperato-
ribus,&àFrancifco primo;&
Hcmrlco Galliz fecundo,.

.tum à Chnfhano & Fnd-.rt- z

L : co

| 242,.

O

coDaniz , ut & ab Eduardo
" MEXEO, &Elyfabetha Anglie,
reo'ibüs , alijfque Ducxbus &
XXCarumahbus in fummo ho-

noréhabebatur. (Larum tü-.
men rerum omnium Uurra- ..

tionem efüicacem reddam.,
. non fine vcrifimili profe&o
conje&tione magnus fic ar-
gumentatur Pïato cüm le-
- gatio precipua pars efle vi-
deatur Policices; nullus vero -
.. Legatus fine oratorià facul« -
". tate füuum munus fufhncpc
. cum laude queat ; quapro-

j Pæï oratoriamPoliticofum- -

méneceffariam effe judican-
dam. Sihocverumeft,(ficut
certé cíle aliter non poteft) .
-quid perimmortalemDeum
*'multls hodzernæ tcmpcfca-

c

aeááÓÁ - Pa -
u- u- o Q RSES,

jj

fün
hf
] ftr

A g
| tl

t

| ln

antur
lmpx
| um

— nE

n
Chlav

Qüm,
Ut
Qrob

//. cum, aütlumbrici écerrápu-

: NCL ELESQEAME U
tis fiet Politicis, qui non fo-. -
. làm noftras literas acartes',
.A ne à limine quidem faluta--
fTUnt, aut per tranfennam
modóinfpexerunt,velinfpi-
. €ere propter ignaviam di- .
. gnatifuerunt, fed & paffim-
" velutiinutiles eafdem, quas ——
totfümmi viritantopereco- -
lueruncdifciplinas calumni4 -
antur? At hi degeneres, aut. -
impure beíftiz, excedant»y.
erumpant,evadant,éconfor? —
tiobonorum &ingenuorum -
hominum coetu : qui é Ma--
chiavelli fterquilinio impu--
? ro, veluti fracerculi Gigans

' tridà produdii, vivuntin op-
probriumfeculi, & in dete- -
flationem optimarum yirtus. ——
AE à . tum.

il I | .

tum. Namquehasartes,has |íi
elegantias&literas,obhanc | (
caufam, veneno fuz potiffi- — q
mum maledicentie afflare
folent,quiafimiletá precla-
£a & illis inacceffa imitandi. | u
fpectamen; advivumexpri- |d
- mere, vel propter improbi- |j,
tacem nolunc,vel propterex4 |u
- tremam ofcirantiam defpe- - | ti
rant: cüm immane quan- |In
. tum. differat exoleci fcorti |i
foboleságermanámatrimos |lt
nij cafti progenie, nec un- |i

quam fandoficauditum,im- |um
peritos cornicis, aut COorVO- |
rumpullos,lufciniarum dul- i
ciffimum cantandi genium |y
NOCeraucá & ineprà,expref- |in
fifle. Quasvomicas& carciá n
normara Policices, dumcon-
E . 2 N

.1

| EL

fidero, commodé mihi inci-

V NH

- dicquidam nomineRegulus:
qui Trajani temporibus vi-
vebat,CaufidicufqQue & Ora- -

torfammusabinfimáhomi-
numfece paífim habebatur:

cüm tamen nihil minusfue- -
rit, quàm illud, quod ab om-.
. mibus videri volebat. Erat

enim quadruplatorad amuf-

fim fadtus: Neronis ac Dg-
mitiani fceleratiffimus adu-

lator &delator: Calumniz

. virus in ipfa quoque bufta-
y mortuorum, cinereíQue ir-

nocétum infpuebat. Omnia
incipiebat, quecunque fieri

non oportebat. Adhzc, paf-

fim quoque egregium patri-
moniorum divitum agebac
captatorem. Adde etiam.s,

L 3 quod

——

)'.

$46. -

-—Q?'—m

: cxllo,ore confufo, linguáhz-
fitantei in Ventmhlbus tardif-

; fimis, memoriánullà, nihil. —

. denique;uifi ingenioiafano,
impudenti , canino. Quare
quldam Herennius Sene-

.€io, càüm hunc Regulum fuà *
Alà 1mpudcntna,,1pfoquczllo; l
furore pervcmf?c eoó videret,

, iBt Orator totiesà . uleis i im-

peritis haberetur, Catonis i.
lam triram Oratoris defini- -

tijoneminhunccommutavit
, modum: Oracor cít virma-

lus,dicendiimpericus, Quó

profectó non ram bene Cato
Apfeoratorcm , quàm hic Re-

gulumexpreffi. Qaisidem. | .
prohibet imitari in Pfeudo-
politicis;noftri Reguli gemi- -

quod ad Eloqucmiam fþe-
.€&abat, erat illelacereimbe-- :

[

--
*
p

£ —

e-—»
—X
E—3

—
L— m

h- aE Q
— —
—
pavcd * M -2

—
X* -

Wj,

247

w-——-—-— ORUUDR sss SHPERRSRGIASOR) cacacas -ww

. nis germanis fratribus de-

pingendis : fi fcilicet affir-

merc, quod tria fem crj uris

obíervent accuratiffime pre

cepta : ut nimirum inhone- -
jfté vivant, omnes Iedanc,
nulli faum jus attribuaat..
Nam fi hi prooptimis Politi--
- Cis habcnch funt, quomodo
| ïvcrercsjurxsrcgulas quas &
5 pfi P(cudopolitici ja&are, &
n abufum vertere didice-
. runt, permanfuras effe pura- -
verimus,nifiin fenfum prio-.

ri contrarium detorquean-
cur? Lon gc itaque,coroque

prorfus coclo. diftat noftri
non fucati, non corrupti, fed

finceri & germani przclara

indoles Politici ac Oratoris.
(nam hi conjungendi fünc, -

L.4 " .W

- " "
PESHMEQEEE i :
f o RSRIAC- -w

ftirrà talibuscivilisdo&rinz,
Íeu Politices, excrementis,&
. deceptionum damnofis tin-
tianabulis : quorum fumma
.. Eloauentiz faculras in men-

dacijsfammuslaborinfrau- -
-dulentis captariunculiscon- .
fiftir,, Nempe hifuncilli fci- -

licet P,Phtici) qui tagaces &

milvinos ungues, quaqua--

. verfum & undecunque fpes
. Xolofi refulíerit nurnmi , é
veítigio injiciunt: qui, cum

fuperioribus,(i verfantur,in- -
— $tar Gnathonis in Terentio,
- &ut Peniculi in Plauto, ad
^ omnium. nutus frontem -
componunt ; omnibus arri--

-dent, gefítibus peregrinis",

. crurum flexionibus, manu-

um

nequealter fi ;ealteroconfi--

W

Qu

249.

sst ]

um cxof'culamonxbus, tltülOäx

rum mulctiplieibus Superla--
. tivisfcitiffimé, &inipfiffimo

temporis articulo utuntur:
interim tamen imprudenti-

- busos oblmere,aureos mon-

tespolliceri, nunquam vero
ne titivilitium largiri, fimul

. flare & forbere, aliená qua-

dra vivere,viduas & puplllos í

! emungere, omnefque, qui-

bufcum vcrfan:ur,xnfatuare, |

—nunquádefiftür. Quare,tan2

quam fimiz,aut potius,velu- -
ti Bickelberingij.in Anglicis .

. ComedijsinhocorbisIheas. |
tro,omnibufd; AGib.fcenus .
intereíle, omnesagere per?. —

fonas, cum omnibusludere, -
fcurrarl,fabularl,nafo quem.
Vis fu pfcndcre, ac præfcmm
$ OoIme.

- omnes geftüs ad aliorum fu-
percilia ac voluntates com--
ponere didicerunt: & quod -
extrema impudentiz, pro»-
fligatiffimedüe virulentie -
^. luculentiffimum eft indici-
.. um,iploslireratos, & diving -
Saplentige Confultos,(qui- -
bus tamen ipfamet Politica, — )
quam falfo fchemate prz fe — | "
ferunt,illa omnium difícipli-
. narum ardumqQue Impera-. |^
( &tix ac Regina, non minus', i
quam hocaére & aquá,care- i
repoteít)illos,inguam, pro — |""
mortalium deliranribuslar- — |!
. visproumbristantum ia p .
yiecibusdepictis, projuecu-
.€urbirarum aut füngorüm — |"'
uebe n : UM
ànfulfiffimis capitibushabe- |"
re folenc ; dum nefciunt ra- -
-^ TOFGENC

zsr.

les ex calu mniz & adulano-
num vepreculisextractze ni- -
tedulz, Pfeudopolmcx ,nihil
i majus effe, quàm id, quod
tanto cum ignorantiz &fa-
tu:tatlsmdxc.ocontcmnunt,
, nihilqdue unquam etiam in.
Y Jpüslmpcratorum,chtlm,
PrincipumqQue | pignoribus
chariffimis, velilluftrius, vel .
* . magisneceffarium fuiffe un-
quam mu;gztacum qnam g
" hag ipías, quz à folis Philofo- |
'' phorum noftrorum divinis
l.. penetralibus proficifcuntur, .
' literarum cognitiones. Qua- *
) ^ re & Sapientiffimus. ille Re- —
* gumaAlfonfus,nonfolümRe- -
^. gemilliterarum,coronatum .
* afinum vocavit; 1lhufquc
* vocem Confihan) ; quà fta--
, , - tug-

2 S'Zo |

F s Y

& »*
[ TR

tuebat, fatiseffe, fi Reges, li- -
cet ipfi nonftuduiflent, ca-.—
men docosalerent, effevo- —
cem non hominis, fed mugi- .

cum bovis proclamavit. Imó

Pontifex quoque Clemens.
Septimus,luculento oftentar .
vit teftimonio, quanti vel.
una tolerabilis Lariné lo-.
uendinotitia;non dicam e-
loquendiperitia,fitcftiman- —

da. Cum enim ille quen-
damPrincipem Germanum,
corpore quidem pulcerri-
mum,fed Latinz linguez ru-

dem plané & ignarum , in —

mensà fuáaffidencem anim-

.. advertiffer, ecceclarávoces, .
-«oramomnibus , quiadíta- .
- bant; illum pulcram beftiam
vocavit: quod ipfemet]urif-
: con-

— ]lin
| i

|ting

1à,
| dcflg
; Cdmi
[
| Pfinc

j hum

! Cbf

lt
n

eid

1 t

T0

Brlg

m

n

UOQC

ll

Aol

* ii

-2$3« . m r

confultiffimus Georgius Sa- -
binus fe prefentem refert.-
. audivifle. Cumque bonusil-

le, quem dixi, Princeps, é Sa-
binofubinde,cui proximéin
eadem affidebat mens&; fci-
Ícitaretur: ecquidnam illa-

. vocabula peregrina aut La-

tina fibi vellent; nontamen
prius SabinusPrincipiindo- ——
Qo, quid pulcra illa beftia. -
quas p

. defignet , explicavit, quàm -
, cüm jam Romam longius e-

grefffuiffent. Quotamen,
Principibus indigno titulo,
cüm multi prifcorum tem- -

porum Monarchz,tum pre- -

cipué,interbodiernoserudi- -
tione plurimos excellentes*, -
ille Magnus Rex Britannige -

jj ,Jaeobus; acMauritius Haffiz. :

h

7 Lan- :

Landgravms, Phxlofbphx,O—

ratores, Hiftorici, ac Poéce,

omnibus numeris abfolutif-
fimi, tantümabeft,ucindigi-

tandifint, utetiamdoctiffi- —

mis quibufvis literatoribus

3mblguam relinquere pal--

mamvideantur. Quapro-
pter, ficutnoftre illa, ucjam

àme famspcrccpæfhs,&ïltgan/

tiz & Mufz, ipfos guberna-
tOresterrarum maximos,vi-
rofque, cum füperioris, cum

noftri feculi, mcomparabl-
.. lestantoperéexornaruntiita

& vobifmetipfis, Adolefcen:

tes Nobiliffimi, Humauiffi- -
.mi, Ornatiflimi (Namad vos -
faluberrimus. -admonitio«

.. mnum eximierum Favonius,
erationis mez vela, feliciter

iÉ —WM

jj
[lüfæ

-6!7

: 255-.

—" ww———-mwwm

expanía, plenocurfuiam fle-.

| &erc, & adgubemare debet) —

ó flos & fobolesingenugju- -

. ventutis, acSpes parenrum -

vcüromm nullum certé vi-
t ordmcm hümanzvé for- ,.
tis condirionem , nullam ar- .
tem, nullam denique facul.
tatem eligere poteftis: ad -

quam,cum utilitate & felici-.-

tate aliquá aut fufcipiendam -
auc pertractandam , litera-
rum&Imgaarum,f&cundlæ-
Qüe hoc laudabili commer-

cwnonmdzgcatls. Vos,qui.

Mluftri ac nobili ortu pro-.
gnati , à veftrorum proayo-

.rüm claritudine ad hanc.
ftemmarum prerogativam -

afcendiftis, quid quefoilu. |
fïrws ; quid nobilius porm,ä-
, ac-

25,6.-

UP LUA
dndin P

ciatis & inferatis majorum

"veftrorum venerandis ima- -

ginibus acinfignibus, orna-

menta doctrinarum, & Vir-.-
tutum , veftro Marte, non
proavorumartepartarums?
-. Quod profe&o ex eminen--
tiffimo veftro ordine prope-
infinitospreftitiffe memini--
mus, qui tanto incredibili
amore & ardore erga hxc
. noftra ftadia,has artesacíci- .
entias, fuerunt inflammati, .
-ut antiquiffimze nobilitatis -

fuz faíces, fubmiferinttotos

Muf'arum Majeftati:horum2 —
Qquealij Doctoratus, alijMa- .

. gifterij , alij Bacculaureatus
| dcnlquc honores titulofque

pott

| acqmrere poteftis, cujus lpü*
authorcs effetis,quàm fiadji-.

b

Dus

! lat

| pl

j Iaf

Dufn
fit

n
Jüv
| Qp
- a]
| hi,

E7

LYN

: 7,' »f * ——

poft nobilitarem à majori«

bus acccptam,aücqm labos X x

rarint: imó fzpe quoque
plurimi illorum , quod pal-
mareeít,ampliffimolegatior
num munere perfundi fue- -
rint. Nec, in hac re confir- -

mandá,longis & ex alto peti-

tis verborum ambagibus eft
opus. Quisadeóin noftrife-
culi hiftoriàcftinfans,qui nee

j fcxat,quanuElooucmxHïmus

ille vir; Hippolytusà Colli-
bus, fereniffimiolim Electo-

EL Palemm Confiliarius;tum

omniü facundiffimus Eber-
hardusaWeihe, ille varijsin.
Electorum Principum aulis
primario, & confulendi at-

. que perorandi-munio & di-.

gmtatc fummáà perfunctus,
: ah)-

ahyquc plurxrmïint habcndv!
. Pulcertimamhiftoriam;No :
biliffimi Studiofi Jnonpgf-
. fam vobisreticere; quetem, -
j poreCaroli Noni Regis Gal- |
liarum, parentum ícícobtu- .
lit memorià. Legati ex Po--
lonià Parifiorum Lutetiam |
- appulerunt: inter quos, Al-

bcrtus Laífcus, Andreas; Co-
»mesà Gorcá, Chriftophorus |'

. Razovilius, JohannesSarius |

Samoffius;ille Magnus Polo-

norum Rcozs CahceHamus*, |

alijjue adhuc plurimi , viri

omnium preftantiffimi:qui .
in comicatu fuo preter prm— |
cipes Legationis,adhacam:
. pliüsducentosquinquaginta |
., adolefcentes, omnes nobiles

habucrunc. Quibus adven.
[ tan-

- rantibus, omnia familia re- -
gia, omne agmen aulico- -

rum,omnes maglftratus, ut

| 'graruïarc*uur ; obviam ive-

( runt. Quos,cüm Paulus Fo-

xius, illud grande Galliarum
decus,oratione difercá,gravi
& illuftri acccplffet urbem-
. Queportà bammartlma qua- -
. drijugis quinquaginta curri-
, businve&tijamingrediebaa-
; tür:ecceomnesomniumor-
dinum etatumQuehomines, -
, &d novum hoc & infolitum -
! fpe&aculum confluxerunt;».
Omnesvie,omoesfenefirg,
*üquæ In vias ciefpv: tabant
— Opplebantur : 1;»(aquc tecta
, fabmulticodinisponderela-
; borabanc:ita,utipfi novihoe
/ Ípites vxx mcreifum, obtur- -
M. . bam

- 260.

bam circumfufam , inveni- -

rent. Obftupefcebanc ipfi
Parifienfes Legatorum vafta
.. corpora,vulcüsinaffuetà gra/
vitate torvos,barbas rurilan-
tes,acin pectusufque demif-

fas; pileos pretiofis pellibus -
fartos , gemmifqdue infigni--

tos,enfesfalcatos, ocreasfer-
ratas, pharetras Gcarcus, ra-
fumocciput:équibustamen

omhibus,quod digniffimum -

. eftobfervatu;nullus nonLa-
tini fermonis peritus erát.

Plures Italicé & Germanicé..

loquebantur. Quidam etiam
tam concinné Gallicas pro-
ferebant voces , utad Sequa-

nam potius , aut Ligerim -

quàm ad Viftulam aut Bori-
fthenem nati acedu&ti vide-
qipup : rene

| pl

fen
(
Tür

Qu

IUIF

in;

1 n
| Quo
|aos]

MOR
AUL

! i

It
Ut ]

|

biSh;
LT
m
ii

| f

26T. .

- MSPNDP TE

rentur: ut ipfis aulicis, non . -

; tantüm bharum clegantia-
; rum rudibus, fed infenfis
quoque literarum hoftibus?
turpiffimus pudor, ó veré

gallosgallinaceos,folumque

)! in proprio fterquilinio po-
. tentes ! fueric incuflus : qui

quotiefcunque ab hofpiti- -

^ bus illis maximisinterroga-
. fentur, ftacim erubefcere, ac-

nututantüm, quod furdis eft

. familiare, refpondere coge-
.rentur. Sed , quid é Galliá,
. &ut potius Polonià petitis
opus eft exemplis? Ipfa no»
" bishecTubinga,inquáom.
nes jamfpiramus, memora--
- bilem in nobilitate doGàab |

indodis imaginum avita- .
rum oftentatoribus difcer«-

z

4

liergadoctos fuitadolefcen--

nendàHiftoriam fuppeditra- |"
bit. Veniebat huc Tubin- |'*
gam noítram Divus Fri. |U
dericus, Heros olim Wür-, |"*
tembergiztermaximus:in- |P
terquealia,in Hippodromo, |"
quiante portam eft Luftna- — i
vienfem,adorbiculumpen- |"'
. dentem, cum aulicis & illu- j n
ftrisCollegijStudiofis,equo . | *
decucurrit. JamQuereadid . |5
dedi&á, utipfemer Heros |!!
Wuürtembergicfereniffimus, | Wi
cum adolefcentulo Colle- lcgi!
giato,nempecum Generofo |
Domino Johanne Erafmoà |ia
Schwamberg,ad certamen |
feu decurfum ultimum, à
precone, more folito, pro- hn
clamaretur.: Princeps,qua- . .fän
Ut

265.

*

: —-——- W*—**-—MM

te$ animo magnifico , nolo,
inquit, amplius decurrere,
quintu,Studiofe, per meli-
cet, meam partem , ifthoc
premium, nempe hocaura-
tum. poculum habeto : vi-
&ordjue proclamator. Ludi-
cro interim hoc certamine
finito , & Ducefereniffimo -

'Caftellum iterum mgrcfï'o,

fignojue mox ad coenam à
Principis eneatoribus dato;
quidam aulici inllluftre Cola
legium ex arce veniunt cce-
nacum. Quidfit? Inter men-

, fam varijs ultró citroQue

colloquijsexortis , eciam de
nobilibus literatis mentio-
nem facere &íermonemíe- —
rercincipiunt. lnrerquos& :
ille laudacur, quiin ludxcrä :
E ad.

. inter aulicos convivas, qui-
dam fuit nobilis pcregrmus.

- Hic de nobilibus do&tis at- -
que literacis: nefcio quid -
Ífcommartis aliquotiesloque- -

batur:illosperlufum infice-

. tà fubinde voce, Caudicales.

| *atqucAcramcnc:fugasnomw
. nabat : altoQue fubercilijfa-
ftu, facis diu, false irridebat:

Attamen & illi éregioneaf- |:

fidebac magnum 1llud fele-
ChHimæ nobilitatis "oftia-
'*mencum Abrahamus,dr&us
. à Bellin : qui cüm temporis
noftro Sereniffimo Parenti

Patrie , Johanni - Friderico; -

» qu1 & lpfeadhuc adolefcens
ftu-

w—--' .

. ad orblculum in aére pen- -
.. dentem decuríu ,. vi&torillo -
. Gieevafiflet. Interim tamen

ftudmrum gratià nobxfcum !
hicverfabatur, Aula Prazfe-
&us fuit. Hic Abrahamus à
Bellin, dum diuferocesauli- -
ci minas fatis patienter audi .

. viffec, candem omnibus fi-

lentium indixit & inde vo--

.ce, quàm potuit pleniífimá,

adaulicum converfus; Heus .

tu, inquit, aulice, jam fatx.s te
Thrafonicé;fatifqQue proim-

perio verbafaciencem & va-
ria in nos deblaterantem
cum tzdio audivimus. Mi-

rum nobis propemodum vi-

detur, quód tantá àgarriendi
libidine correptus nugarum
& ineptiarum definere vel.
tandem potueris. Nunc & .
nos Caudicales ícilicec &

Acramentifugas, ut vocafti, —

M hoc

266.

hoceft; ht:eracos tempus eft

" utaudias. Nempetunoslu- .

dos facere & pipulo differre
meditaris, quafi cu,cuiáue fi-
miles multó fuperiores nos
ftudiofis efferis : qui ramen
ncfas,quodx somnibus;,qui
bus gloriari vosfoletis, g glo-

-riari quoque nofmet 1p[i fi
neceflum atque commo-.
dum fuiffet , potuiffemus".-

Nam heustu,in quonam ve-
ftra laus pon[ïim üm funda-

. tut?aninfícortádo,inamans -

do? & nosícortari & amare

| pofï'umus Íednolumus. Àn

" inpotando, helluando?quin
& nospotare, & noshelluari
valemus,fed non libet, Anin
. ludendo ? idem & nos pre-
| ftablmus fcd DOn vacac.
An

[^95N, d

: Anm c:quxtand()?J Equxtabw
' . $nus & nos, ficut hodiernus -
fï demonüravm dies, cum ve-
" — ftrum gregem Studiofus five-
" Caudicalisilleequo adorbi-
* ' culum decurrens, fuperavit.
! - Anin dlgïadlando rixando,
? tumultuando , jugulando?
W Poffumus & nos digladiari,
? rixarntumultuari,jugulare: ..
Y - fineffecneceffarium. Aur, fi
! quis eft przfenti animo , fi
) cuiveftrüm prurit cergum s,
! ille nos ecce provocet , ubi-
! .cunque & quandocunque
J volueritmafculeilliappare- -
) bimus. Quidergo? Nempe
J hefuntartes veftrz, quasto-
/| cieslaudatis, coties ftudetis",
! toties )a&atxs , quas & nof-
d mcüpfl,ülubcrcc,autü coms

268.

. modü nobiseílet, ftudere &
jactare valerem". Quid fi ve-

ró vobisegojamnuncadhuc

plura;fed longe przftantiffi- -
-marecenfuero,que noscum.

Jaudeefficere poffumus, vos
" veró non fine maximo dede-

" core ignoratis? Quenam
ergoillafunt? Agefane,fac —
mittamur à Sereniffimono- -
ftro Principe fimul, velad .

- Regemaliquem Ducemque,

hicvidebimusprofedo,quid -

inter nos & vosinterfic. Nos;

coram Cafareà Majeftatein- —

.frepide perorabimus ; vos
tanquam peftilenti fidereaf-

—* flati, ne hifcere quidem au- -

debitis. Nos Latiné , Galli-

. cé , Iralicé in legationibus-
Iem ajmg conceptam pro-

po-

us

'»'269;

ponemus : vos ne materná

|.. Quidem lingu&,quod cogita-
. tis, explicabitis, nifi auxilto
— jnterpretis adjuti. Nos de.
rebus graviflimis coram re-

gali chrono differemus : vos
ne vulgares quidem mate-
rias coram ruíticano aliquo

confeffu proponetis. Nos.

deniqucrcgna integra & 1m-,5 4
periaorationis acprudentie ..

, . noftreadjumentoconferva4

bimus: vos neopidulum quiz
demullum veftro rerum ufu
fine ope noftrà redé guber-

nabitis. [Jam nimirum fcitis,

quaritum illud fic, quod cum

- gloriános Caudicales didici-

mus; vos veró non fine fum-
mà gentis veítre labe ac in-
famià nefcitis , atque afino-
: M 3 rumy -

T.

— ;
[

- rum,inftar, velucex amplif- -
" fimà Brutorum familià effe-

tis ortijignoratis. O Nobilif-
fimeBelline, quàm efficaci-

.ter & luculenter depinxifti, —

quantüm litere ac Muíz in
Nobilium filijs acneporibus
'ornamenti afferant/ Sed,

— quid multis ? quafcunque, (i-.- |
Ne liris nobiles,(eu ignobiles, -
addifcaris faculrates atque-

.artes, aut quafcunque pro-
vincias fufcipiatis, profetó
mnullá re carere minus pote-
ftisquàm Eloquentiz,& cle-

gantiffimarum — noftrarum.

arcium ineffabili adj:ufnen-

to. VosquiTheologiz facris -

venerandis aliquando ope-
rabimi, cogitate, quod tali-
um legatorum fungi mune-
| (Pois

"— 4--— — POR M ^g« s

I—- €7 pEj m co If L —-c» cxo

--
a

i. ——
Lf
R—
—

—Á 4
—
— n L25 —3
"- T a l—— - x

jt

— 4 — —5
" —

w

17I.

re debeatis:qui non hujus vel

illius modó Principis, ad-
hunc vel illum Ducem, five
civitatem, fedipfiusimmor-
ralis Dei oratores, in totum .
mundum ,aduniverfum ge-
nus mortalium ablegandi;
atqueineffabiliaJehova mye
fteria, & inexhauftum Evan-
geliorum thefaurum annuns
ciaturi fitis: quibus nihil ma2
gis neceffarium fucurum fit, -
quam Eloquentia. Cui,ut &
ipfi snaviteranteaincumba-

tis, proponite vobis ante

oculos ,, Divum . Hierony-
mum : qui labore indefeflo,
Bechleemi literis incum-
beas, non Hebream folüm
linguam ,avidifliméarripie-.
bat : fed Grecas quoque di-

fciplinas,omnisaccuratefa- —
cundie & Sapientie genitri- -

. €es & altrices tanti cftima.
— bat utfacros Origenis & Eu-
febijlibrosadmirandolabo-
. reipfeconverterit,ferioQue

fÍemper inculcarit ,;omnem -
puerorum inffitucionem à —

Grecorum poérarumletio

mneeflein(titaendam. Imita--

- mini quoque Divum Chry-
.. foítom. m,illam Suadamac
- medullam facrcEloquentiz,
. qui, licecipfefuerit Grzcus',

tamen Ariftophanem ob

unicam bene dicendi facul-

tatemaffequendam, crebris:

le&tionibuscontrivir, Imira-
mini Gregorium & Bafili-
um, qui & ipfe ucfacundiam
penitiffimé imbiberent, ma-

t

a — t — u
r2 — LE Exsi m

L —dercquand
£l
[ d -

-R r—5 e73».
-—" .
p [ c—
E l E us E

» 1

273.

ximum «ztatis fu& curricu--

Ium in Grammaticis, Rhetoe

ribus , Poctis ac Philofophis -

Grecorum evolvendis con-
fumíerunt. . Aut, fi hi non

. placenc;infiftite veftigia preé

via teï'ïï(ïï.mi*Tcrtulliani ;la-
&eidue Lan&antij, & Augu-

ftini auguftiffimi, qui tres -
unicum Ciceronen tanto.

honoredignarinon erubue-

runt,utomnem ineffabijem -

loquendi peritiam huic uni

folüm , & in folidum acce-
pram referre voluerint:imó .

utipfemet, quem dixi, bea-
tus Auguítinus apertà fron-
te fuerit profeffus , Cicero-

L

nem fibijanuam ad Chriítia-.
nam unice aperuiffereligio--
nem. Hominum fidemquid.
X M j noyt-

N
Ms

ij—- u———-—--—-—
novi audio de Auguftino?
Cicerone Chrlfhanum ? Ita

profe&tó eft : ita loquitur in -

- Apfisfuis Confeffionibus Au-
guüus ille pater: qui, cüm

unicum Ciceronis librum s
.qui Hortenfius vocabatur.,.
qucm utinam & nos habere-

mus!perlegiffer, fecantasin
animoex iftàlectioneconce-

piffefaceshis verbisfcribio: |

ut affe&tüs mutaverit, ut ad
Deunipreces & vota converz
teric, ut deftderia non ea-
dem , quz priüs ,habueric, ut
omnisei vana fpes eviluerito,
ut ineffabili cordis eftuim-
mortalitatem Sapientic que
fl verit, ut poftremó aflurge-
. re jam cocperit, ut ad Chri-
itum Salvacorem revertere-
tur.

i

N

.| t

T

leg
fü

te

CHl

wed
(

a

tur. Hec Augufílinus. Vos;
.qui animum ad penetran-

p d

da Themidis myfteria ad-
jungere vultis, quam. re-
rum humanarum divina-
rumque reginam' Jovis

: affidere folio dicunc;

rem veriffimam dicenti mi-;
hicreditore, vobis nihil olim.-
cam neceífarium futurum s
quàm exercitatiffimam fa-
cundiam; quam ut addifca-
tis,omnesnervos,omnesco- -
gitationes incendere eó ,. &

adhiberedebetis,ne, cumin

legatione aliquà vobis olim
füerit perorandum , ut can-

quamítatuz ac pifcesobmus -

tefcatis. Quod profedo fa-.

cilépoteft fieri.Sienim ipíos

olimoptimos dicendimagte.
/ M e - ftrofm'

m o5 WE :

ftros, ut Demofthenem &

lfocratem , in medio acpa-
tentiorationum fuarüm cur;

fu,hefitaffe:imó & füperio-:
zitemporum intervallo ma- -

.Ximosoratoresatque Cardi-
nales, ipfum quoque coram
Pontifice & Cardinalibus,

. €eteracloquentiffimumMu- |

recum, infolitá illàcircumfe-

. dentium Majeftrate. atque |

pompà, ceu repencino fal-
mine perculfum,imó & aliás
. facundiffimum — Nicolaum
Reifnerum coram Polono-

. rumRegisthronoobmutuif- -

fenovimus & legimus: quid
vobis pofle fieri credendum
eft,fi, quod nolim, has, qugs

. toties commendo difciplis |
Ra5, pa nló fomnolentiüs aut :

|
:|
í £.

h.

2774

addifcatis, automninó apud
vos fordefcere atque evile-
Ícere peculanter concedatis*

! In'Plutar*'choauzemlegimus,

Marium ram truciacterribi-
li fuiffe afpe&u : ut folo ob-
tutu adíe miffumin Mintur-
nenfem carcerem cum gla-
dio fpiculatorem potuerit

terrere : ut ab injunctofaci-

nore propofitoque deftinato
protinus abfiftere cogere-
rür:quid fi vobisolimcoram .
Regali aliquáà purpurá , co- -

ram throno Auguítiffimo .

füuromorum Cefarum , co-
ram prudentiffimorum gra-

^

viffimorumque virümMaje-

ftate,coram refertiffimo mil,

lehominum doctorumcon- -

Ícílu fuerit dicendum ? Ra-

M 7 rif-

f

-

* "i oA 2,7'8'

fiffiméenim fit, ut Legatiin -
lupanariaducanturquodul .

timum illud mortalium ex-
cremencum ac propudium.s

- Heliogabalus feciffelegicur::

autinpopinam , à quodam

Vitellio : vel; quod fpurciffi-

. musille Cracovienfium Epi-

Ícopus Matthzus legiturfe- —
ciffe: quià Boéílao Crifpo, -

miliraris poftulandi gzatià

adíe miffosoratores ,ad tur-

piffimum latrinarum dedu-

' Xithiatum, ibi fuas innuens
. reconditas effe facultates*
- Pertela;pergladios,perignes

ad Imperatorum, Regum . |

PrincipumqQue — veneranda

.. Palatia non raró eft eundum

Sacrofancte Jurifprudentiz

N d
d j

w B Ain.
——

Sacerdod : cujus pmuoüü" ^

mum viaticum , maximuni-
.Que robur atque fatellicium

eft Eloquentia. Hec omni-
um Monarcharum animos .

, Vobis pronos & ubentes red2.
det adeó, ut à veftrz facun-

die quafi veneficio penden-
tes toti , fui penicus oblivi- —
fcantur. Quod de maximo
fertur Alfonfo, qui Veneto-
rum quendam Oratorem-
tantá cum attentionis alacri-
tàate , perorantem aufculta- -
bac, uc defixus totus & im- —
motus, mufcam,qazæ abini-

. tioad finemorationis ufque; «

in Regis nafo fefficabat, non
Íeníerit. Vos denique , qui
praftanciffimg Medicorüm.
Faculcacxonmï a veftra ftudia
N l COH-R

k -

p —1

. profedó nihil minus ve-
ftrum Hippocratem ac Ga-

lenum,quàm elinguesatque.

inutos fuiffe Magiftos cogi-
tate. Quid multis? Sin om-
. nes lFacultates, quod tamen
Deus Maximus prohibeat,

abjicere : & ftudijsomnibus |

neglectis, quod mulcis hodie
familiare eít, riilitarem dni-
—C€e decerneretis fequi difci-
plinam : tamen hoc interim
Ícire deberetis, quod deLe-
gato Regis Pyrrhi Cyneá
olim ipfe Rex profeflus fue-
rat ; quód nempe plares ur-
beshujus ceeparit oratione»,
quàmarmisomnibus,armos
fümquccontentione..

Sed

confecrare , propofuiftis, -

- : , 2810

— ?n. 4
VN wauwa Cosmeae (ue gt

.Sed me p!uza diærc me.
diranrem , cüm temporis?,
qaa precer meam mcludm* :

"voluntarem, fmfrafha ,tunm
| Vefïrmuf&:uhan il patientia,

quà abuti nefas puto, Audi-

| tóresMagni fici,llluftres, No-
f bihihrm ;àmedioperorandi
: curífujantrdeflectit. Immor-
talisDei, fummam Majefta- .
- tem, in hac fo?cnmopuma- |

rum artium linguarumque

| Pfæ&anti(ïimammhodlc fe-

fhvnratc, mnmaprccum yO-
torumQue veneror fupplica-

. tione,ucnonfolàüm caligan-

tem Barbariei cempeílatem,

ilam omnium Elegantia-
rum omniumdque Fauulta-

tum vaftatricem, clemencdif- —

fimé avertat: Sed & lauda- .
bxles

. 282.

N

Es esdeae af

bilesSiudiofz juventutisco- - É
natüs, fandtiffimi fui Spiritus IN
coelefti afflatu , fic foveatre- |"
gatdue; uc puriffimos Pieta- - fï;
.tatis atque quubmlæ fon- 56
tescum maximá jucunditate |
fimul & aviditate bibant; f;ï:
omnemqueignaviam,& qui -
ex ignaviá fequitur, litera- | -
.. rum contemptum atque |ii
— Agnorantiam, tum inprimis | !
Pfeudopoliticorum . malas

( - . .artes,canepejus & angue;

omuibus bonisinvi- íd v
fas,averfencur.
Dixi,. — .^ n
| ) m
Ne | 8

] *

- 283.

eedee il sirsieste

*« N pagellæ aliquot-vaca- -

rentadyccere libuit hasfeduentes

j ept/io/m quarum ;lar:mm mj?dr Ere-

t:a/ff; 721 tk»efaw NI A /cj?zz penetra-
lia fer$o , A Siurze maxims per/irt-
p 7»«4:omne:a[zgzæ&ma/ür»slþuähn
2 faetam . ff Sideboss lectoribus has

sp[as mom ds[þ/zce-

rYc2.

X.er'o Clanmmo exxmxoque

Ianc G;utero amzcorum In-

timo,
Tubin gam.

Ír CIam(ïimc nullum
ha&enus à te refpon-
fum vidi..Et cum hyeme fu-
perioriad nosfcriberes,futue
rumarbitrabar, uc cecoràm
brevi fifteres. Deamicoifto —
tuo, cujus meminifti , métiog-
nem hic non fcmcl feci : ve-
rum

7 'WW

* $" al

284«

—] AA.A

"tumubi Iatuac aut vbz lcacs

fuasjam Droütcafur, mteïh-

gere nonpotui. Mirificéà

- quibufdam hic commenda- |
-usfuit. Suntinterim qui ali-
0s clam promovent, & ma- -
Cchinisrem gerunc. Ucinam -
initio ad nos veniffet:utinam -
, tuipfe. Vidiflem caputtam -
amicum, cujus resadverías

« pariter tuliffem. Et fortaffe '
aliquod folatium confpectus |

.ac prafenria adferre potuif- -

fec. Inveniffes hic amicos.
plurimos:intereosquofdam

quos familiariter anreannos .

plurxmos novifti. Stacum
veró minus depïoratum.n

-quàm videri volunt, quitur-

barumomnia hicplena mal-
lent. Juro ubl fummam hic ,

Q

l li

!
lo
. l
D
n
Bu
j n

dl

.

tran-

285. :

cranquillitatem effe. Quid ni

; enim!poftquam eosevomuiz
i musinalienas terras, quibus

falvisftare res corhunis am-» -
plius non poterat. BDene

quodhocalijjam faceantur.,,

quibus quam egerrime id -
perfuaderi potuit. In Frifià
te expedari audio. Facut

| fciam , ferione id unquam
! veneritin mentem tibi. Sané
! hocad me fcribunt, quornm

fidemintegram in plurimis
experti fumus. Arceriusad -
pluresabijt. Ejuslocum de-. .

. ftinari tibi vulc ut credam.
;. preftantifsimus amicusqui-

dam nofter , qui non parum

- jbi poteft. Princeps vefter
" patu maximus hic agit. Pa-

rens Hagz, meliora Dcos äc- |

W-—u—m
MT Pal ".
—M
W---—-—-—-

det omina pofcens. Anglia

prudenmbus ac curiofis cru- -

cem adhuc figit. o /Aefögoï::
" f.aag]amredut,lmefua,fx :mn
— qmen. Quidfuturum fit, i
frufítra expectamus : nova-
enimpariter res geritur.

ïeJ,Vlr fumme,ac amarenos

pcrgc I9- Seprt. Anno 162.3

T u OMAIMIS OX .emzmo

li. - m s /lüdwam

DanielHeinfius.

Clanfälmo Exumoquc

. VirolJano Grutero,Do-
: qmino & arpico ve« ;
UT Tubmaam.

s7!r C'!»trz'K I7e. Oäfiz;;wt cuzm hs tZ::
bss eas "vtdi ques -deamerpzrll;??; "a.
erc g
| dffl. Nullas enim tneas tibi effe p5

:

u

I
hit.
(üy
(ut
(n
Iri]
fÜra
W
PW ]
gmm
| jmafa

j
| 4
Win,
M, gl
ltra
]
tione,
w
f
farer
' mm
ize,g
nyr,
tlj
jout
fmg;
(

r

287.

^ j lM N
MA

f«5 ex ,ij:.in?ällexi. E4nidem cum pri-

mum caíum tumumomnibuscommunem
L * * . * : l- * *
bic amtct aliquot narrarumt nobzs , 68

comïnotm*]þm, ut debuti , Ej animsm

eum edibus b[hottieg, t1b1 obtuli , €5 ubs

tjjä;, dt;lf'genfer inqwt;/;Gi. ägad f;ïmfä,- ;

rós primoquidem ex Pedell,

sntelligeren 65 prolixszus njäandi; quams
mos mete esi,out [epé,ac praferttu tem-

pore eo , diffrabebar »neque parum dili-

najfri fra-

gre,Elz,eSurio , nom st2 multo posté Ius

genter caGs , uI ) Cum tortes df[f'fw 5/:'

Jeieas faltem frde optimza curaret.

Quem tum nobu commendabas, eti- —

x2 ab alij: bic comzaendatus fuit. Fe-

íum , etiam £ntfiis locis Si&unt bomit- —

( mes, quiíma parcsopera ,libenter alsena

detrabumnt. Ea vesancertos adhuc cu-
gatores tenet. — Nos 4» Orseztzs erudss
fone & literis am annos aliquot bare-

musyqua cum alijs» precipue- Poltttcse

ffc jungimus » £ parta cum bzs & ls

fwere conemur.- Interim dim nibil.

àninus quam ambitionem cogitamus,Có
4 Rege ferentffuno fat liberaliter babe-
mnur ,Sufmm est IneittaVenetorum Ret-
publifæ ac Patribus communtibus , quod
paucis eSeniffe bactenus intelligo , fuf-
fragtj:, equefiridignitate nos donare-2 ;

qua [olenniter cum torque ac anftg nsbus y,

Legag

m

" — Ts

Legat; manum zobes Hag& C ocmttzt delata
esl — Itague ettes ! boc tempore [Uper-
f ntiquis nonnibil effe arbitrantur,quoad
2neptt quidam atque 1in[ani Libentif-

ff "& traducunt.. Plautum tumm nuper
: , * ^ . , D
emit hic Rutgerfrusatque la vviro,cm 4

fefmerat i zfcriptus ,Gottenburgas mi-
fz't.- 1b enim vioit , urbzs Regta pra-

