Durus Dumndw » jacet boc -
» An fft üzlwndw, €g0. mj/Ezþ,

S$ic Carolus ultimus Dux

Tetæa'wt paw, ngzzzta qz;ze—

quos -

D
Qu
&

zggiïww (

quos & Cafpar chkms rc-
cenfec: |
. Hic jacet Ellfalet femuleg fo- :
. fores,
-Etfrater Andreas, qui di-
- ligebat eas. |

Quisunquam majori di gnus
|- fuit elogio, quàm Carolus .

Quintus , ille alcer Magnus

-Alexander ? At quale habet

Epitaphiumàá rudi Po&taftro
fadtum? némpehoc:

Hic yzcet Intts Cæzroluä ngz- »
Iub
thæ/ä bis aut ter , voga pra £0
Ave Maria t$ Paier noþer.

Infummo tcmpIoBaülcæ fic
infcriprum eft ; |
Hic jacet in cefpzte Canonicus
atque Scholafficus ifle »,
u TouruuxDe

134.

— 2De demo natus , moribus g. | ?
— ità Prelatusz-
Quifuit binomints diclusfo- ]
— hannes Ulricus.

Talis etiam in Monafterio |./
Lorchenfi Abbatisprimieft -

infcriptio: 3-
Ep primi Abbattis crura ja-
cent hicfepulturà: —— | |
Harbertus nomine,obijt auno

Sic Colonig hec Magni
Chriftophori eft infcriptio: -
» . SancieChriffophores, - |
— QuifersTifuChrifle, —— 9

Permagnuta finptus, y
Nec aquatangit culut, — —— | À

- Sed bocponesimirum s —— |
— Quiatuesmagnumviruma —
Tale etiá eft patrimonij ab-
fumtoris,Epitaphiü: (milr,
Hic jacet ile,quifüjt up?ipter — —

- d

135

La 0 M t - W——.
"EM -,.Semper "nane 8 kra, cum (ua
AE plendfienapera:.
7 Quinibus hic gratus, quia Li-
p/ t 10 caritatts: :
jp — PoSE pauper facius e$? adpa-
ii - tibulum tracius.
Hoc fecit smibi ve, quia nul«
— lum dedit mibivale:

. — Necmihi boc dixit fua mater,
- quando morixit :
|QQuique traufés apud me- »
mnentoffeciere caput :
Dicens bumiliter tria lignea
Pater noffer.
Sic & legiturin tumulo Ab-
vyngdom) Cantoris in. An-
glià:
Hic jacet. Heinricus fämper
pietatis amicus : |
ANomen Abyngdon erat, f quts
13 fuanomina quæmt. "
IN Vel-

136.

- Wellis lic E'cclq/ä f'aerat filc- |

centorimahna: ——
Regis &g ip bellà Cantor fuit
—— MeCapellá: |

C ARA Prater & bacifla fait Opti- -

tisÜrgad. ngþla..a :

Hunc gitur Chriffeoquoniam -

Ubifervstifleo, ——

Sesper in orle folt , dafíbi.

reona polz. ^.

.. Sic&hodiernotem poreRo- :
. ma legiturhoc fequens Epi-
taphium,àquodam Jurifpe--

rito & artium doctore Ger-

mano, compofitum , qui, -

cum fperaverat fe ad am-
plifflos ibi honores per-
venturum, candem egeítate

confc&tus, in publicáhofpi- -
tali; ut vocant', domoobire .

C03f

to4

| NI

9

(

4 U

Tüg

] D

IN

(

,coa&us fait. ch autem fo-:

nant verficuli:
Hicjacet fodocus,
Qm Jfuit Roma cocus:
CA 4gz/ler in Artibus, ..
Praceptorig Partzbus:
. Degratia Spfräzzli, |
CMortuus in Hoþztalz

.. S$ed quo me rapit impetus

decerpendi hoíce inelegan-
tes & maleolentes Barbaro-
rum flofculos? Gratia fit
Deoimmortali quinos,non

fecus, ac populum Ifraéliti-

cum, divinà Erafmi & Me- »
lanchthoms Vlrgula,ceuMo-
fis admirando baculo , per
immenfum hoc Barbariei &
ignorantie mare, ad amce-
niffimarum&puriffimarum .

amum & fcxcnnarum Ely-

um

138.

fium reduxit, utjam poffi-
mus legere & íntelligere li-
bros non barbaros, non in-
fulfos , non ftupidos: fedan-

tiquiffimos,fed optimosfed -

venuftos : & ab Authoribus
clegantiffimis perfcriptos, &
à Vetuftate ipsà purificatos:
ut nihil nobis jam deeffe vi-
deatur, quàm ut illiscum re-

&áà ratione utamur, & non.-

. abutamur Authoribus: qui
ad immorctaledecus, ad Dei
gloriam , patrieue orna-
mentum nos ducunt. Quod,
cüm non folüm omni tem-
poreoptimi quiquefecerint;
fed & Vos, Doctiffimiatque
Ornatiffimi mei Domini

Magiftri, preftitiffehodier- ..
niA&tus folemnitas compro- .
| barit:.

, 1

] ---
] hu
IT

Ing

Ut
Üna

] no
1.len

- n

m
r

ban

B

f

II

| poffz-

;creh
ont
hr
V5
T

barit : 1deoquc ego pnmus
ex animo vobis omnibus & »
fmguhs gratulor , precor-
áue ;ut & porro, ut coepiftis,
Optimorum & Antiquiffi-
morum ledtione librorum;:

. Rempubitcam lhiterariam &
— Chriftianam locupletare, &

Anprimis nefcio quam rcfur-
gentem hoc extremo feculo
barbariei nodtem pro virili -
veftrá, quod & nomen ve-
ftram flagitatà vobis, di-
foutere & profliga-
.repergatis. .
Dixi.

Sisgke b d

EPSPSPGIGDSUGS RE

UILIIIDUUTIOIM

ORATIO DE VI.

tà& praítantidAri- — al

ftotelis. -

Pusricóà

H):äim thöz'ngæ Antto I62 4; EE

17. M.zrtz'j. |

9?x*$ Roduxiin hunelo- |
[-[26) N

Zws cum — publicum.;

ne JaneGrutere, Ampliffimi,
. Clariffimi, Praftanciffimi-

ïwf

-6 confpectumqQue ve--
" ftrum , Magnifice Domine .
Rector, Cancellarie Dignif- . -
fime,Incomparabilis Domi- —

um

quc Vm, dccem,quos th vi-

detis ftare, AdoleífcentesStu-

diofos: :quibus, uthbonorem
atquetitulum , quemlitera-
rum & morum elegantià,
jamdiueft,cum meruerunt»,
ego debitum & folennem -
confirmarem : ac cofdcm !

JBaccülaureos jam ante à»
Preceptoribus defignatos,

Íolenni voce pronunciarem:
abAmpliffimo CollegioPhi- -
lofophico mihi eftdecretum.

-ac mandatum. . Quoniam
veró,antequam hoc ipfum.,
. cujusgratià, ut dixi,conven-

tushic celeberrimus, floren-
tiffimus,laudatiffimufques,
eft inftitutus, peragatur , in
hácinclicá Univerficate fem:
perid confuetum fuit, ut -

-qua-

-f45.

* lii

, u&dam loco prefationis | !
preevsrcerencar : placuit & | *
miuialiquiddeomniumdo- | "!
&orumbominum,omnium; | 9
Queliterarum atque elegan- | )
-tlarum communi Precepto- . D
re , ipfo nempe Ariftotele;, | ?.
.. »Medicoillo, Philofopho,Po. | li
! . litico & Oratore, cum nullo | !
mortalium , quotquot un- | !
quamíunt & fuerunt,confe. | f?
rendo, deQue ejufdem virà, | "
moribus & admirabili re- | !
rum omnium cognitione |
breviffimis prefari. .Quod, | ?
dum partim ad Scudiofzeju- | !
-ventutis, que hucíatisco- | !
.pioséconfluxir,non medio- | «
'creminformarionem , par- | !
tumveróinomnium Artium | !

ac difciplinarum » queab |!

P d

143.

Ariftotele ad noítra ufque
pervenerunt ,tempora, gr: -
tiam , mefadturum eflefpe- -
^ro: petoà vobis, Magnifice
Domine ReGor, Cancellarie
Digniffime,Incomparabilis
Domine,Jane Grutere, Am-
pliflimi, Clariffimi, Praftan-
tiffimidue Viri; inprimis ve-
róàte,florentiffima Studio-
forum corona;ad quam pr«-
-cipué meus hodie fermo di-
rigitur,ut, quod eftamoris,
cum benevolentià , id quod
Strudi; & diligentiz, cum at-
tentione audientiajue me
perorantem audiatis. Ucita-
que ab ipfis Philofophi pri-
mis incipiamus quafi incu-
nabulis, & cum tantiincre- -
mento viri , noftra quoque

j

PT

-paulatim in altum fefe ora-

1io extollat: Fuicnofter Ari-

ftoteles, gence Macedo, pa-

tri& Stagirites, Nobilitate vez-
'rÓ generis clariffimus. Ori- -
ginem namque fuam, ficut-

omnium fcriptorum eftcon-

fenfus, ab ipfo illo eximio
Heroum Máachaone, /Eicu- .
lapij filio;utrique noftri Phi- .
lofophi parentes deduxe-

runt. Cujuspater, nomine
Nicomachus, adeó avitam
exornabat gentis claritudi-

nem,utAmyntz, Regivaa-? :
cedeniz, qui Alexandri Ma-
'gnierat avus,&Medicus pre/ .

cipuus, & amicus faerit po-

tiffimus: utreverajam cum, —
fato quodam fingulari ,feli- -
ciflimaQue coli atque fide- -

um
J Med
Otn

fiem
tand

] t
1 r

du
i
T0
lib
t0t

101
Ia
1
| n

Tib

| lg

LI

It
hl

j

i rumdifpofitione, narus ad.
ii Medicinam , & edudusad .
, Omnium rerum cosnitio-
nem nofter Ariftoreles pu-
tandus accredendusfit. Pa-
; rentibus itaque defunétis, à -
. Proxeno quodam Atarnenfi -
educatuseft:inquem virum
(Eff'f'* adeó fe beneficiorum me-
ini moremalumnum poítea ex-
i hibuit, ut viciffim & educa-
! torisfuiacnutricij filiumNiz
'7 canorem eduxerit, & hone-
" ftisartibuseru diverit,&eunz
J dem adoptarit , ac in tefta-
i mento denique fuo manda-
! rit: uteidem Nicanori fuafi- ..
!! lianuberetur. Verüm,cüm
5 n illà jam etate verfabatur -
Jb A*ri&otcles-,quæ fubdifcipli- .
narum poni folet incude:ece
m g ce

[

xR VEINSÉ-US IU d)

L d

146.

asss ——-w—-—-—u

ce ante omnia d1vmam m.

do'em Eloquentiz &libero |

— homine digniffimarum ar-
tium omnifarià ante omnia

informavit: quas, ficut ipfe

meohcms teftatur , ob id

" Grecoruminventuti, priuf- |

quam ad civilia negotia de-

fcenderenc, evolvendas pro- ]

ponebant : ut animum ado-

lefcentiorem à corporiscon- -
tagiofisillecebris,acomnili-

bidinum fomiteavocarent;
juventutis tenerz igniculos

& faces, que ad vitiorumat-

que dedecorum præmpxtla
— feruntur,acinprimis cupidi-
tatum femina & flammasre-
Pcmguercnt honeftatem ve-
ró, ac Virtucem ab ipfis un-
guiculis implantarent : ne-
- z que

&

Q1
Qu
od
[
] num,
| ul
Wp
i
! t
. Q
(
lii
IT
W
À
[tn
T
Adt
p
N
a

E x

——W-m-w

. que mearem vilem & abje-
. €am,futorumautfartorum -
modo fimilifquefarine mer-
cede condu&corum homi-
num, quzftu fordido, cüm
)* ad Philofophie Majeftatem ..
"* jamperveniendum effet,cur-
. piterinquinarent. Florebanc
! autem eà cempeítate inge-
J' nuorum hominum quatuor
' do&rinz: Literz,Paleftra.,
" Mufica, Pidura. Ethasom-
" nesuniceéad Virtutes & Feli-
J' citatem fuiham dirigebant.
" Non,uthodieamatfieri ;ubi
* litere velnunquam, vel ple- T
? rumqueperperam:paleítra -
) admortalium perniciem,ac
U precipue adnocturnaslapi- -
!! dum fcarificationes, debac-
! chationefque ; Mufica , ad

t

l -

149.
amorem,Piiura veróadne- -
quitiam difcuntur atqueex- |
ercentur. Ethicprimuserat -
gradus, quem liberum fcire |.
e&quum, erat adolefcentu.-
lum. Alter autem gradus-
arrium erat liberalium ea-
rum,que propteripfam Phi--
lofophiam difcebantur : ul-
timus Philofophiz : in quo
ficut Medicina & Jurifpru-
dentia; ita & in ifto Logica, |
Oratoria, & Mathematica.
verfabantur. Quas omnes
tamenartes acícientias,Da-
»monium illud Philofopho- .
rum, nofter Ariftoteles,tam -
. exaüdiffimé, adhuc prope
puer, difcebat & tractabat;
ut non folüm pro illarum li
Studiofo & Cultore, fed pro. "

ipfo Genitore & nutricio
paulo poft ab omnibus fue-

,s; ritexiftimatus. Praetercaeo
u-mæ: ipío cempore Athenis om-

nium difeiplinarum & arti-
* um;oriufqueadeohumane
Sapientie inflru&tiffimunr
! emporium aperiebatur : ad
quod, é diverfis atq;ultimis:
, mundi parietibus, nationes;
fF propeintegre,quae autRe- ,
rumpublicarum guberna-
Ü eufa comprehenfure , aut -
animum divino contempla- -
' tionis fuüblimioris fructu in
Í' omni vità recreature erant,
, parentibus;patrizqQuearis &
' focisàtergo relictisconflue-
Ü bant, atque aliquandiu ver-

lu

; fabantur. Quó,cümperve-
/ niffent, primó perfe&tiffimá
G 5 f[opi-

2 M AT

j
ul

—

fa pxcntz[f melin guæ cogm—

tione informati ac imbuti,
non ut exteri & peregrini,
fed velut cives ac domeftici, |
in largiffima fefe omnium -
artium ac fcienriarum flu- -

mina fontefQue ingurgita-

" bant:animosad eximia que- -
- $ue ac preclara natosuber- |
nmo Monitorum Exemplo- -

rumque thefauro locuple-

tabam: : imó militarem quo-
.que dif.iplinam, partimcre-
brà prius mutorum perce-

ceptione magiftrorum , par-
timn deindé afliduis vivo-
rum hominum , qui arteat-

. que Marte gloriam fibi pe-

pererunt , admonitionibus
avidiffimé hauriebanr. In-
primisautem eo ipío cempo-
i . fe

t
lLA
1 ho

Qu
tifpic
unü

IjI.

wgi .

Ww

W re Placoms Íchola,admirabi-
LT prope omnium doctorum
"U hominum concurfu fre-
M quentabatur : in cujusfron-
U! tifpicio, utomnibus introe-
7* untibus patere ftatim poflet,:
"; hoc mfcmptum ftabat: |
Wi — Mydeic &cira ayeæ,wery'la;, ^
W ^— Nemo ingrediatur, qui non ftt
i Geomgeter.
w Hanc ingreffus itaque jure — -
!' optimo nofter Ariftoteles';
!/| anno ctatis circiter decimo -
/!, & feptimo, repente cantam
m»PJ nominis adeptus eft pr&ro-
" gativam,utomnes,cüm do- -
ar centes, cum difcentes,non fi-
)! neratione maximà inimen-
!) fam fui conjecerit admira-
i! tionem. Cujus prodigiofi
J difcipuli inexhauftam fub- -
j 1 0 a — dli-

152.

tilitatem, acdifcendi prom-.-

tirudinem ;judicijQue ineffa-

bilemacftupendamfelicita- -

tem, qaocxefaunqumpfcmcc
— "Plato fagggnmiïïmus con-

templabatur : totiefcunque -
in voces omni admiratione |

pleniflimas eïumpcbag In
quo vox. difpucantis Arifto-
&ciisnon ïxawixchatur, illud:

- &ffc fardum ftatinxauditori--

um pronunciabat: Si qüam-
doAriftoteles a abciï'ct,lbl ite-
»rum Veritatis abeffe Phile-
- fophum clamabat. Necali-

ter domum Ariftotelis, |
quànrLe&torisdomumnun-

cupabar : ipfum veró fubin-
de Schole animam vocabat.
Sepe etiam illud vulgó.jam

mcx[fimum ingeminabat: -

Íe

u

OX

ais ssmomer semhae DMBSRRIMDMMBEC

| f'c in Amftoræäe freno,in Xe-
nocrate: veró:calcaribus in--
; digere,. Ecficcum Platone .
ufquead ejusobitum , annos

prope viginti verfabatur..
Quod: unicum temporis in-

", : tcrvallum fi vobis,Magnifi-

el, Amphfïiml, Preftanciffi-

, mique viri, vofque juvenes:

florentiffimi,levi faltenroraz

J tionis.mez penicillo adum-

brareinítituam; Bone Deus,.
quas puramsiaudes, quz en--

comia, de hocipfo preftan--

- tiffimo Sapientiflimorunv

hom*numconcubemw,äc-
que. hoc ,. velut beatiffimo
ipü*us Philofophiz: domici-
lio,;à me poffe recenferi*

- quor fententias, quoteffata;.
quotoracula,ab horum de-

X

à enmueseEs — GEDSROE ÉR EM
« "-

Rn

potius Oceano provoluta &

eliminata, me in medium
proferre poóffe arbitramini, -
. fi Grecorum fcrinia & fcri-
pta excutere, & perfun&toriá —
faltem narratione recitare —
velim: que deDeo, deani- —
mà, ejufQue immortalitate»,

dehoc Coclo, de his Elemen-

tis, deanimalibus & plantis, |
de totiusuniverfi hujus cau- -

fis, de noftris affectibus , de
moribus,de contemtu mor-
tis, ac inprimis de regum fi-

mul atque civium officio,

nofter Ariftoteles & Plato

invicem difputarunt: idjue

ta -

,

moniorum divinis pectori- .
bus,tanquam ex fanctiffimis -
cujufdam fani penetralibus, .
aut ex uberrinio Sapientig .

, £t

lori

lml

ibus

nut ^

T
jium
mini»
j

ftoni

cjtart

T !

(19)

mae
Intis.
Al«
T dc-

n

mb

HACIIO;

jqut

t

at ^

155.

L Á 3 : QR 3

tanto cum maximoadinve-
niendum & ad explicandum
rerumcaufasingenio,utnon
homines aut Philofophos,

fed naturam rerum ipfam in -

duos hofce Dzmonas diffe-

rentestransformatam fuiffe,

& eandem ipfam fecum di-
fputaffe arbitrari méritó de-

beamus. Hic itaque illa re-

rumomnium, illa omnium.
adeó mortalium, totiufqQue

mundi Regina atque Impe-
ratrix, Philofophia, exulca-
bat : hic fefe efferebat : hic
velut Sponfa pulcerrima ad

pompam & feftivitatem fibi

propriam ac peculiarem ex-
ornabatur. Nec,utolim,aut
fubfabularuminvolucris,uc

Mufzi, Orphei & Lini, Ho-

G me-

À

1f6.

meri & Hefiodi, aut ut po-
» ftea , vel füb infomnijs Epi-
menidis, velin verfuria Ari-.

ftippi,autindolioinrerCy- |!

nicos, aut in Zenonis barbz:
denfitate, vel in Stoicorunr
pertinacià autin Phytagorz:
filentio, fletu Heracleti, rifa

Democriti,autinPyrrhonis —

luptatibus,autTimonisfcur:
rilitate;, alijfQue quifquilijs, -
' affanijs,ineptis,latebat&ob-
fufcabatur: Sed, qualisipfa:
- eflet,.qualifqQue proprio or-
natu delectari folec, partinr
admirabili verborum füavi--
tate atque Venere, partime
veró admodum nervofo ar--
/gumentrandi roboreaudien-

üGbus: dlfccn tibufdue propo-

ne- —

,...-(-'x

) rgy-

"m RnmgiUMEeeC N-

. mebatur : ficut ex utriu que:

Philofophi inmmortalibus:

. monumentis eít videre».

Poftquam itaque Platoni di- -

« ligentiz füz beneficio id fe-.

licitatis con tigiflet ,. uc nom
modó annum unum atque
octogefimum: impleveritos
fed &natali fuo,ficur ipfe Se--

neca teflatur , difcefferic z

proficifcirur nofter Arifto-
teles ad. Herniam , Tyran-
num Atarnenfium, quem:
erudivit : ibidue trienniunr
commoratus eft : cujus ger-
manamíororem, & fimul fi--

liam.adoptivam, partim ob

Regis in noftrum Philofo-
phum benevolentianr, par--
tim ob ejufdem fratris cala-.
mitates,partim veró propter-

158.

ipfius Regiz puellz pudici-

tiam , nominePythiada, fibi

matrimonio - conjunxit. -
Proficifcitur inde quoque

Mitilenas ; ficut Apollodo-

rus atque Halicarnaffenfis —

tradiderunt. Mox tamen.,
anno vite quadragefimo fe-
. cundo, in Macedoniam mi-

gravit: ibique annos odo .
apud Regem potentiffimum . |

Philippum — commoratus,

t;j-ufdem filiumAlexandrum

. Magnum magnus admo-
dum magifter feliciffimé in-
formavit. Qua dere,utcum
. emolumentoaliquo,proáue
dignitate mericá loqui pof-
. fim, utinam hoc loco ego,
Magnifici, NobiliffimiQue
Auditores,cadue preftancif-

fimo-

ii meums ciobROSPErÓ ÉD duvigsstpismenanr Mi retdteert

" f'glïïorum hominum floren-
[ cxfhma- corona,utinam , in-
il quam,nullos, nifi Imperato-
m res,nxfiR;geä Principesac -
d Duces, aliofáue illuftri fatu
4j Benerofod; ftemmate ortos,
,, 98Ut eorundem faltem filios .
oj 8€ nepotes pro auditoribus-
u rhabcrcn?:xurmccumhocre.
Q 88Me ac illuftre plane Pzeda- »
gogiumilliipfi, quorum ma-
xime intereft, contempla- :
rentur. Quam multosenim :
Reges &terrarum Dominos

2

4tUS
n

m
S;) | fqiiïc,gugetiamqum efíe ar-
cum bïFfamfnl, Audxtores; qui
" fuis filijs , quibus nullos pre-
pOf'( tioflores habent thefauros, -

,, m ftüpidos, tam bardosac -
?U' .« ficulneosfoliti funtadjunge-
9.£ IC€ Preceptores ; five Aulz,

[
uos
( B 3 :

D I60.

quos hodie: nommant,magw
ftros:quibus. fi aut vulpecu-

famfcholafticanxzé finu, aut.-

€x udo oris unum atque al-
terum verficulum ,. uc ita
dicanr Kmrtclhanum', auté
('erebelh recepraculo quaf-
dam definitiones acdivifio-
nes,quasolimé fcientiarunr
conmpendijs velur aliud

agendo ,tumulrtuarid audi- -
tione a*p*preh*endm:u nt,de-

mas:certénihil;automnino
parum: illos ab Rufticorum
inconditis moribus differre:
videas: quijuenon medulli-

tusimbuti literis ,. fednein--

tercutibus;ut ita dicanmeru-

- ditionis inftrudti rudimen-

.. WS, in Politices & H. ftoria-
rum (qua timen nnmfïco

"

I6T.

" fubmdc rypl ho )a&are fo-
sl Lcnt) cognitione ncccffarxa
ul minus fapiant ,. qü»am occifa —
i fus : quafi veró, (i Regum »
j Frmclpumgue hll quos &
, lpíosjuventutis jure Princi-
pes vacamus,,eöto veldecem .
annorum.intervallo, fub cali
egregio fcilicec nvagifterio;.
jj &utregulas cxceptronchuc
Gr ammamcaic&, avt Rheto-
H r:cas figuras , aut in Logic&
- — fallacias, aucncfuoqmdü-
j mile,memoriter didicerunt,.
remacutetigerint : ac film-
peratoria Majeflas atque :
Pnnmpum adoranda fubli-
mitasunicé, fi Dijsplacet, in-
talium minutiffimarum fri-
volarumQue: rerum: com-
i grchgnüonc, aut etiamr in:
" qua«

162. ; |

quarundà Latinarum phra- .
fium, autltalicarumatque — !
Gallicarum-vocum ftrepitu — |
ridiculo, autingefticulatio- !
. nibus exoticis, in manibus
concinné exofculandis, ac — !
incurvandis alternatim ge- *
nibus, alifáue;acnon mul. !
tó potius inipsáexquifiriffi- — !
márerum omnium , ac pre. "
cipué humanarum a&io-
^num Pradentià fundetur! |!
Aliterprofe&ó egit Rex Ma- — |in
cedoniz Philippus, Filioan- i
teomnia,ecümannumadhuc !
ageret dccimum & quin- ]*
tum, Ariftocelem , uc dixi- — |ui
mus,prafecit:quem, ante- — |j
quam fibi nafceretur adhuc |!!

.Àn Heroinze matrisalvo ía. - du
liens Aléxander,animo pre-. u
cepif-

"

que -
pitu h

tU. .
bi
Y

u
il
t
"d
M
at
hi
J
j
[
T

f
jl

*
j

i.

cepifle atque elchü'c jam

— Philippus videtur : ficut ex

ejuífdem . quadam Epiftolà

| pulcerrxma pcrfpmmuS' |
: quam,quianon modóàtan-.

to Rege, ad tam maximum
Pblïofophum perícripta eft,

— fed & omnium parentum

animos, quibufcunque libe-
rorum difciplinæ curz funt,

- regali planéhortamentoin-

flammare debet, non pof-

fum non clara Voce, lfïftal.'
preconis päiblici , utabom-

nibus exaudiatur , eandem

recitare : quz fiad verbum :

Ordine vcrcawr,ralxs eft. Phiz
lippus Ariftoreli Salutem-s

Filium mihi genitum fcito..
Quod equidem Dijs habeo
mabaax ngratam: non pro-

inde,

b

?

: iämdc,j quia natus eft ,, quàmr

pro eo, quód. remporibus
tuis nafci eum contigit. Spe-
roenim fore , ut edoctus &

- informatus abs te » dignus
exiftat & nobis , & iftarum

fucceffione rerum... Hac
Ariftoteli Philippus. Necid

finecausà. Nonlatereenim - :
poterathucRegemMacedo- - -
nie prudentiffimum;adRe- -
rumpublicarum columenac -
prefidium vel recte confti- - .,
tuendunm;velfeliciterampli- :

ficandum , nullum à quo-.
quam majus ac regaliusun-
quam inveniri poffe orna-
mentum,quàm literis & moz
ribus bene informatum

Principem : nihil veró effe-
peftilentius, nihil pernitio- -

n
: blt

;ä;ï : fqm magis,mqgifcjuc exitià4
lab :bllc.pqggxn Tyrgpnum , hoc
n e[t, quiin difficilimá guber-
,j nandi arte -;lnfant?m agat,
y| 4üttyronem. Quód, fi po-
;; tiusfuofilio Alexandro, pro
j; FPreceptore Ariftorele,para-
,j firaftrum aliquem aulicum, -
P. BHt funambulum , autequi-

4 fonem,autfübindeartis ali-
w — Qquemfaltatoriz magiftrum,
' aut etiam quandam fimiam
j Accercopithecum,caneíQue
"s ad venandum,aut mannulos |
ad equitandum , vel fimile

[ quid oblectamenti, alereac
, €ducare maluiffer: uc Ale-
, XanderMagnus nihilominus
um,' . tam breviffino annorum

f fpatio univerfum hunc ter-
, WUumQqrbem tantorobore,

h: ac

166.

ac invidtà rantà animi pru-

. denti&fubigere,atqueorien- .

tem cum occidenre, Au-
ftrum cim Seprentrione
conjungere potuerit , credac
fané , fi cii credere id erit
commodum; mihi, utquod
res eftdicam, vero non vide-
.turfimile. Ad Alexandrum
Magnum,aut MagniAlexane
drifimilesarqueemulosHez
roasefüngendos, non profe-
&o ftrigofi ifli, ifti cefpitan-
tes paffim atque tripedes ca-
balli, fed veró ipfi Bucephali
requiruntur. ^Ad tantum
- Regem , tantumque Martis
pullum informandum, non
Ihrafones & Gnathones;fed
Platones, Socrates, ac prz-
Íerum noílri- Ariftoteles,
$25 aene

[ — -u 7 Hhem —— N L m
p-l— d p2
—
P -- —R «

-« ——
BÀ
—

P ——
-— À I c—

alendi; in hos viros fumptus
" impendendi, aureiQue im-
j bres,qualesin Danaes finum
. fluxerunt , effundendi funt.
CratesThebanus,qui eodem
; quoquetempore vivebat,ta- *

" lem — Principum — fuorum
i Ephlmerldem'feu Diarium;
» 'u:-vocgnt,defcmpüt: |
wb * Panzto.coquo,mzm/; deces. |
" Wedzqa,afmcl:mdm. | &
n Ajäntfztüfz, talenta quinque.
m — Confiliariofumum.
vMeretrici ,talegtum.

l . P hilafüþlmatriobolum. »
- la Crates ait. Egregium

[ïä: « profedó Diarium; quale,fi —
anou Philippus Mácedo habuiffer,

;j utAriftoteli,vel drachmam,
. velfumum, veltriobolum.:,
aflentatori vero alicüi cur-
A pií-

a ï.
3105; .
[

168.

piflimo , feu cuicunque pa-
xellario in aulà miniftro, ta-
Jenta quinque, quotquot
dies,porrexeric: quàm frigi-
dé,quàm malé, quàminde-

Ccenter cum Macedonize im- .

perio fuiffe actum arbitta-

mini:quem ftipitem,quem- -

que fungum Alexandrum
maximum permanfurum
fuiffe, Auditores; exiíftima-

tis? Sed callidiffimus ille ^W

Mundi domitorisprimó ge-
nitor,moxque noftri Philo-
fophi nutricius Philippus,
quid in hoc potiffimüm a-
gendum fuiflet negotio , o-

primé ad animiamuffim re- -

vocabat. Erat enim verfu-
.tior, quam ulla figularisro-

fa,aut Vertumnus ipfesin |
P Q-

- L & A I M

Politicis vero(qualeshodier-
nà tempeftate fere unicé ab
'omnibus expetuntur ) mor- -
talisverfuciflimus. Qui per-
juriorum — perplexicaribus
non aliter , quàm tefleris &
aleàoblectarefe folebat:qui,
quód difficilimum divari-
candi genus eft, fimul ore.

uno, fiabat & forbebat, hoc
w «eftunàfocios&hoftes,omnia
^dicendo aliter & faciendo,

inftar Mercurij bilinguis,aut
bifrontisJani, circumvenie-
bat. QuiPhocenfium infi-

.gnem Prudentiam , Theba-.

norum przclaram magna-

nimitatem, Lacedemonio-:
rum imperterritam Virtu-

tem, Archenienfiumamplif-
fimam fapientiam,fraude &

mb i

ss d. . " ao d ;

verfutrià Politicà, non aliteP.— |dn
quàm puercsimbellesatque . |it
rerum inconfideratosfoler- |iüm
tiffimétangebat & decipie- |mi
-bat,hufqdueomnibusora va- m
ferrimo colore fublinebat.— m
noverbo, Rex Philippus u
erat OptimusPoliticus. For- - m
tunatum veró fe, omnibuf- - jin
Que abfolutumcum demum . jl
. numerisputavitfifilius Alez. i,
xander noítri Philofophi /m

"
e
P D

emnium artiumacinprinrs |

CivilisPrudentig,quamPo- u
liticam vocamus, preceptis |uy
indies informaretur. Quód |uj
— fiveró hacinparte Ariftote- . t
*]les Magnum Alexandrum |u
W-fuum , nefcio quibus peda- . u
^gogicis minutijs gravare:íln u
N & ilufiremilliusanimunmr, uj

pla- |

: .'(.'( i y)
ass

dennmupman m condbgee ss euca —— — Mw

fitatem , illam totius mundi
domimccm, & victricem »,
trivialibus umbraticorum
hominum regulls corrum-
peremaluiffec, quid, quefo,

. aliud egiflet,quàm quód maz
gnanimi ferocifque cujuí-

dam ípiritum leonis, in an-

ftris , duriffimifque clacro-
rum repagulis fregiflev:
Quod in magaatum filijs
nonraró fiericonífuevit. Cu-
jus rei, fi neceffum eílec, &
hoc idcm tempus pateretur,

exempla plurima profer- . .

rem, Sufficeretamenarbi

trorunicum illuftre effacum

loco exempli: quod cüm no-

| bxs domefíticum,& ab Heroe

o

H i : quo-.

|planeQue heroicam genero- -

)

. guítis veluticavearum clau-

t
Virnas

quodam maximo,inftardi- —
vinioraculi, nonlongeab ;;
hac,inquáàjamomnesvivi- j
mus,urbe,fiteffufum,certé
digniffimum effe arbitror4 —
quod non rantumtaciturnt- | jj
tatis velo nunquam obum-
bretur, fedinomniumado- 5
lefcentiorumPrincipum ge- — m
nerofos animos, creberrimo : ïparci
admonitionis fcalpro inci- jyi
Qdatur.. Veniebat olim huc |
Tubingam pié jam defun- jj
€tus Princeps Würtember- T
giz,FridericusSereniffimus. ;
Fridericusille,qui, cum pro- . |y,
»pter fingularem animi pru- . |y,
. dentià, & fublimitatem,fine |j
. religiofo honore, rantoQue . |,
Heroe digniffimà prafatio- |
ne, nunquam tzeæigand?t—'- tj

E

d
d

ett

$3.

eft. Cumqm;am tum, utfo;-
let/hiberno tempore,in vici--
nis,quenos unfilquaqü.s cinz
gunt filvis, animi gratià,
aprorum. venationem indi-
xiflec:fimulQue fuum filium
natu maximum , ftudiorum

tum gratià apud-nosdegen-
tem;Johannem Fridericum,
. parentem noftre patriz jam
, Optimum maximum , cuimm
- aliquot. Baronibus & No-

bilibus, illorumáue Prz-

. ceptoribus, exIlluftri Colle-
gio, adeandem, quam dixi,

venationem , quàfueratcle-
mentià,invitaflet: )amquc re.
In filvisbenegeftà , cüm ve-
natoribus, dum vefperafce-
ret, receptuicanere manda-

. tum fuiffet : ecce, dum Tu-

H 3 bin.

174. »

s : E Aunseuum eemus Vibl arda od

bingam revertuntur ; Prin-

ceps nofter junior, cum ge- —
nerofo nobiliQue fuo comi- —
tiu, quiinrhedáfimulve- -
&abantur , aliquanto citius |

progreffus eft;ita, ut in Be-

benhufianá, ut vocant, valle, -
- *feniorem Ducem FPrideri- -
cum,dum & isveniret,expe- -
&arecogerentur. DumHozc |
agunt; prefert unus ex illo- -
gum é íinu librum parvum.s, -
Salluítij Hiftorias: & ,utte- -
dium expectandi falleret;ge/.-
nerofisillis, nobiliffimifQue |

adolefcentibus nonnihil le-
git. Advolat inrerim & e-

quo;junioris nof[ri Principis -
. Magifter Aulz , literatusille |
nobiliffimus,nobilifquelite- -
raciffimus,nomine Abraha- -
! IQUS .

If5

$ musàBellin, &,quidlegat
" ifte,cacicéà cergo,velutexinz -
p fidijs, aufculcat. Ubi Saliu-
]« ftium cognovit , protinus
jj | eundem é legentis manu ex
jj improvifo arripit: quem-

d quedum,ficutforsferebacs -

idet- aperit:ibiprimoüatimlibri |
s explicatu pulcerrimam il-
j " lam nonlongéà finebelliJu-
di gurthini, à Mario habitam -
(» -orationem offendit : quam.
gt voce,quantüm potuit altiffi-
«( mà,primorecitavit: 6cmox
f incampo,nobDiliffimiProfefz
i foris aut Do&oris officio
^ perfungens, Salluftium ex e- »
xj quo,fubcelo,frigidoillo && -
l! patentiJovisfornice, in prz-
J di&à valle, explicat : ac fa-
)j cundé fimul ac prudenter, -
p u 4 quid

T

1

i quisite

| quld adiftamMar rianam perz

, tllleCC Qrdüü* m ". aullClS,

ac ftudiofis undique con-
glomerantibus , profitetur..

Interim.& ipfe Senior,Fridez |

ricusSereniffimus, equota-

citéallabi. Nobilemnovum- -

que Profflorem: iftum im

«ampoclanculum átérgofa- -

.ps diu aufcultare : mox co«

m*mm omnl ord'æc adven-
gu Duc 3sp roced ngcj x Bel-

Jinoquzrere, quidbanrAu-
"a boris ibi explicaffet? Cum--
quehoc adequzrance cogno--
viffet , efíe nempe Hiftori-. .

cum Romanum;quide bello:

. quodam Jugurthino, ita di--

. €&o, fcmbaa ex qgopræleg—c-f
. ritOrationemàáquodamMaz
Tlo, homine quidem: novo,. -

fed

u;;c-r: fbd'.fa»rii-s- adfacinora genero-
n EY excitato; habitam,ad Ro-
, manoscives, uteofdem ad
, —miliiam hortaretur , &fi--
;, mulnobilitatem , quetumr
( fatisfuperba & ignava Ro-
,, w'erat,exagitaret: plura-
m , que alia, que rcfcrrc mora.
4j ef;omniaà Bellinograviter
;5 Principi illuftrata; ibi Sere-
j; miffimus quem dixi,Frideri-
j — Qushujusdoctágravi & pru-

dentiorationeinflammatus;,
inhec verba, plenusiracun-
" diz,prorupit: Quidnamer-
j« gonoftriegerunt Precepto-»
, Fes?quinil preter Granmaz
, ticam & Scholafticaprzce-

ü pta nobigedifcend? propo-
'mga; | fuerunt; x&h.æ.cvero, queex
,, BOC eleganti libro nobisex-
l H s pli-

N

E T 178.

ss sndi um -

plicas, Belline,tàm eravias, |^

. tam utilia, & principibusdi- :
:gniffima , propéomnesne- - :
- glexerunb ! Quis non ma-
.gnanimum Heróem,Divum |!

d . : ^ ? Ory** ncs
Fridericum noftrum, Wuür- |,
tembergiz olim Ducem Se- — i
- - . : u7
reniffimü, Alexandrifimul |^

Magni Majeftarem, & Philips |"

pi RegisPrudentiam, in ge- - j
nerofoíuoanimo, turain- |"
clufam habuiffe affürmare Ffud
velit; qui, quid Principum xïï
(

Ducumque filijs proponen- l
dum & difcendum fit, quafi | (

indice digito monítravit? . ä?ar
Nempé non Pedagogica il- sz
la,nontrivialia& Gramma- !

ticalia (qüanquam & hec |
—." Apfanonnegligendaprorfus |^
efleinferius àme Auditores, - E
' | | ":

179.

fimümantiquiffimorumRe-
gum populorumqQue actio-

nes&eventüs. His artibus,

his ftudijs, cor maximorum
regnorum, Rerumque pro-
pépublicarum omnium hz-

| fres atque Candidatus , Ale-
xander, neceífum erat, ut.

erudiretur. Nam, qui no-
ftraumAriftorelem,camAle-
xando Magno, folummodó
de Categorijs ac Categorc-

matisdeSubje&to atquePrez

dicato in Propofitione , de

. Syllogifmo, demultipliciin

illo terminorum collocatio-

ne,quomodo fcilicet Alpha,

Gamma atque Beta , pro fi-:

gurarum & modorum ra-

H 6 ' nm

auüdietis) fed veró variarum. -
gentium Hiftorias, & potif-» -

Ri ] 80;6 :

b

tione , fint concinné difpo-
. nenda; tüm.de formá, reli-

quifque: rerum naturalium:-

— principijs,de motu, dequie-
te,.atque vacuo difpucafle:
putat:quiqüe cantüm Philo-
Ótophum&DodGorem,;coram:

Philippo; tanto Rege, intan- |
toregno;cum tantodifcipu- -
lo, modóanimalia excoriaf--
- fc cultro ,. &: exenterzaffes, -
quod Anatomici nunc fo---

lent, modó mufculorum. in:

illisymodócordis, modóje- |
€orisaut pulmonis;modoin: |
— teltinorum anxie infpexiffe:.
atque obfervaflc ficum , aut: |

nefcio quas: cucurbicas pin-

x fle ,. b:ulbofväquæfiivifïä,a,.;
fortaffisopinantur, profecto-
illi mihi toto yidentürcoclo: |
: abz d

D
]u
h

l

1 ul

LEU

Q
t
i

10v

D

p X aberrare»- Quamvis & has^
" ^ ipfasdifciplinas,quasAcroaz
m ^ ticasvoca bant; Alexandrum:
w fimul didiciffe conftat: quas».
( ^^ cümjamin vulguseditasab:
W. ^ Ariftotele, cognoviffet : at-
) queeà tempþfïatc armis ex--
W. ercitam omnem prope Afi-
iK amteneret: Regemá; 1pfum
| Darium prelijs & victorijs
f, urgerec:in medio rf-mcml-
;b — lo fülmine tonitrubufQue-
p; maximis bellorum, literas:
p ^ ad Ariftotelem perfcripfiv ::
ày — noneumfecifle re&té , indi-.»
al cans,quedd1fclphnasAcroa/ j
at — ticas, quibusabeoipfeforet:
j — eruditus, libris foras CdltlS,
j evulgaffer. Nam , quà in--
& — quic, aliárepraeftareceteris:
"E poterimus;fi ea;que ex teac-
h Jua dvl cepl--

N Á à

entcommunia ? Quippeego
Goctrinà malim,quàm copijs
atque opulentijs anteire;.

Cui mox Ariftoreles refcri-

pfio: Libros Acroaticos,
quos editos, & non proinde
ut arcana abíconditos con-
queratur: illos fciat, neque
effe editos,neque non editos.
. Quorum illi foli;qui feaudi-
ant, cognitiohem habeant
. Si veró praftantiffimo Plu-
tarchoquicquam eftcreden;
dum : etiam Medicing (tu-
dio Alexander Magnus ab
Ariftoteleimbutus eft:quem
amicis,fiquiceerotabanr, &
remedia, & victüs prafícri-
phifle rationem dicir. Idem
quoque refert Auctor: eun-
| dem

cepimus , omnia prorfus fi-.-

j

' ,

Hs MEBBASERSUMS N E ocemeltotqeQHS:

demlliada Homeri, ab Ari-

ftotelecorrectam.accepiflez

uam pro Virrutis bellicze-
q p1

informatione femper fecum
habuerit , & cum pugione
fub pulvino repofuerit».

Cumque in Darianà predà .

Ícrinium , gemnis & auro.

cultifiimum , repercum fuif-

fec , alijque alió illud defti- -

naflent; imó,dixifleAlexanz

drum ferunt,Homericarmiz

nibusrefervecur. Quafi pul--

.eerrimum hocopus, pulcer-

rio quoque dignum f[ir
conditorio. Sed,quanquam
nullas ignorabac difciplinas,
unicam tamen Politicam.,
fingulishoris & momentis",
addifcebat.. Habebarnam-
que à Preceptore fuo fcri-

ptum

- £^N

184

ptum-*hbrumdcnegno ome |,
nium dociffimum : in quo: -

omniumfereciviratum,non - ;ïj
folum Grecic;fed etiamBarz | ,
Barig,mores;inftituta; difci- |.
— plinas,. Philofophus perfe- . '
quebatur. Virtutesautem.s ,
acinprimis regiam liberali- |

tatenr ac magnificentiams, -
3ta Regi fuo implantavitju- ;
niori , ut. idem Alexander
Magnus,cumíequodamdie ;
nihil. beneficij in homines MP
locaffe,fortérecordaretur.,, |'

hac voce exclamarit: Non: '5m.€
»regnaávi: quia neminihodie . Ff
benefeci. Laudabilem fané: |/'
& totiusorbis candidato. di- Hïe
gniffimum fermonem.». Cui: ?l
Alle Tii Flavij Vefpafiani. |'
quam: amorem ao dchczas» æug

-humaniggenerisdixerunt, fi-.
milimus eft:quem,recorda- -
-tum qnondam. fuper coe-
nam;quod nihil cuiquam to«
todie preítitiflec,. memora-
bilem illam,meritodue lau-,
datam edidifle ferunt. vo-
cem: Amici, diem perdi-
