* d an divinà itaque in-
formacdone tantum tandem-

' . nofter confecutus eft Philo-

fophus: ut ipfe Alexander
Magnus; quotiefcunque fui.
meminiflecPreceptorisfine:
maximo amoris inditio il--
lius nunquam- memmxüc:*
fuerit auditus.. Cüm quid.
- callidé, auc dictum alibiauc
fatctum dcprehendit ftamn;.
cum rifu Aecqa'le)xgg etyau 7) 00--
Qicuedicebat.. (Lmöcceän-
1.,,-

186.
dldï fzcöb&tvr : f'a: plus Ari- |r
ftoteli;, quàmipfiparenude- |(
bere: quód ab hoctantum- — u
» modó vivendi , ab illo veró . | ií
optimé vivendi acceperit m
primordium.Stagiramquo/ |y
que patriam, quam Philip- i
puspaterfoloanteaaquave- |l
rat, in unius Ariflotelis ho- u
noremmüauravxt Cujusin- lx
colequorannisfeftum, Ari- |ii;
ftoteléa nuncupatum , cclc-f L
- brabant. Inquoloco,etiam uj
temporibus Plutarchi,fedes h
Ariftotelislapidez , &um- m
brofa ambulacra monftra- |h
bantur.. Quin & ipfe Rex |k
Philippus, ejufque conjux |lj
auguítiffimaOlympiaspro- u
prias imagines cum Arifto-- u
telis 1magine & ftacuá focxa- |
re ]

re fponté voluerunr. Quod:

d 2

& ipfimet Athenienfes imi-
tati;quieidem noftro fapim-
tiffimoPhilofopho, cuüm non
modoolim ad Philippumle-
gatione fplendid ffimà fuift-
fcc fun&us, quàillum horta-
batur,neT yrannimore Gree

.cig precífler ; fed & tantàin.
Lyceo authoritate admira-

bihSapzcncxam profiteretur,

| mxpsaamc Athenarum, no-

mine Acropoli, Mmcrvælï-

1loquafi Capitolio pulcerri-

mo,ftatuam pofuerunt. Age

fane, quicquid Principes & -

Reges, Emperatores olimac -

: Monaruh,y, admfamam uf-

que affcQiati finc, quó im-
mortalitarem fibi nominis

concxharcnt, nondum ta-
men,

188.

opumque fuarum.intendant

nervos , illud confecuti funt, -
-aut confequi potuerunts :

quod Philippus fuo Alexan.

droperunicum Ariftotelem
comparavit. NempeGlori- .
am eternam , & pofleífio- -
nem Mundi. Cujusficut o- -
lim partes per Philofophiam
omnes perluftravit , ita po-
ftea,per civilem;acprecipué

milicarem, quàm ab eodem:

fuoAriftoteledidicerat,Pru- -
dentiam ,. univerfüm prope. '

ex afle occupavit.. Acfiom-

niaterrarum prodiseiaacmie

racula ,. ab antiquitate un-.
quam celebrata , accuraté

contemplari velimus : hoc —

.t&andem exclamabimus: -
— Stul-

i 2

men, licet omnes virium:

i o d

-- 189.

Stultztiampatiunturopes.
Quo enim , aut cuirci pro-
fuic Athosà Xerxefat&tus na-
vigabilisin quemnamufum
Lucrinus ceffit lacus, unde-
cim annis à triginca homi-

l

num qmillibus exficcatus?

QuiddeObelifcis dicam 7E-
gyptijs, de penfilibus hortis

Semiramidis,de navi Hiero-

nis,aüt de Pompeij illoThea:

ro , cujuslicec vacuumho-
—sminum quadraginta milli-

busexplebatur,nihilominus
YmperatorNero illudipfum;
uno die, Qquo firidati
Regi Armeniz oftenderet,
auro integrum operuit?
Nempe,;quid funtifta hodie
omnia, nifi fumus , pulvis*,

umbra, vanitas? que cum

—

u

t

,

Y90.

,mïlleüma parte fapientid,
. quam Alexander Magnusab
Ariítotele didicerat,quamq;
partem. maximam adhuc
chartis ccmügnatam habe-
mus , fi conferantur, ne re-

cordatione quidem digna

videbuntur. Sed multa ad-

- hucde divininoftriPhilofo- -
phi praftantià, obfervatione -

digniflima, obliquà velifica-

tionepreternaviganda,cum4

- Que orationis mez velo jam
comphcaada cfle, video:ne

| paczemxa vefttà , Auditgres -

Nobiliffimi, abutar impra-
fentiarum. Potlem cquidem
ad! hucenumerare, quamlc-
gationem, nwrmoöpeuhp
po,Atchenienfcs,utad fecun
dem perducerenr;ad Arifto-
celcm

.| t

L—1
—

— i ——* - o
——

-D
m
MT

At
f «
? ae———

a—L—2 ——
* , —5 — dC PT

«22 nmx—t L
-"C X
—

m ——
p

—
-
— -

p
Ed
z
——

£x»
[

[-——
p M —

La
— — €—3—
d

2 —— — —
—— - *€»
——
— j s

p
——
*
*

2 &ded aiíiih
——
—
E

—*
m E
——
N
p

A*e— m
—X
z

w
---

füones,five thgf;s,proquu.ea

I91.
ii ss Henaie. aov BRAESDRHED ROR
telem emiferint : quomodo
deinde Athenis docuerit:
quomodo macutino tempo-
re difciplinas Acroaticas
tantüm exercitatiffimis di-
Ícipulis explicarit : que di-
fcipling ad Naturz folüm &
Logice cognitionem perti-
nebant: quomodo veró tem-
pore vefpercinoExoticas au-
ditiones, qu& ad dicendifa-
cultatem , & civiliumrerum
notitiam, Politicamque , ut
quidam volunt, fpectabant,
omnibus ad fe venientibus

W————-—

-propofuerit. Poflem quo-

querecenfere, quomodo A-

*

thenis difputaric: quafvédi--

'fcipulis velad dcfendédum,

vel ad oppugnandum qu«-

K1t:

Dd Md

?

192.

rit: quàm facundé, quàmor-
naté, ac prudenter, abíque
contentiofis illis , uc - Roma-
nusSapiens appellat circum
fcriptionibus .& rixis diffe-
rendi ferram invicem fue-
rintreciprocati. Poffem de-

nique fimul lucülenter de--

monftrare, quàmlongo póft.
fe, etiam ipfum Platonem.s

relinquat intervallo : cujus
» profe&ó fi omnes Dialogos
excutiatis , vix centefimam
tamen illius Philofophiz at-
que eruditionis partem irn-
venietis,quam Ariftocelesin
unicolibelloexpreffir. Pof-
Íem recenfere, quomodo
idem obinvidiam Athenien/

» fiumquipaulóante&ipfum -

oO0cratem infeliciffimo cicu-
t 7

f

— o—;4

5 -
— £——3

&
ponsme —
E —X
E

LI—IBMM-—J
—
——
—

—— r—r —
p —R — «-« £—E
P Pa
"—— --
—
pX i

) te haufítu miferabiliter in-
l! terfeceranr, fetandem Cal; -
! cidemreceperit, & cumjam
". abiret , hifce verbis ingratis
/, iliscucülisvaledixerit: Ego
|^ verónonconcedam vobisin
Philofophiam bis peccare..
i& Poflem locoultimorecenfe-
q, re quoque , quonam mortis -
( genere,aneexhauftopoculo -
wj Cicute, num ventriculi mor--
lf bo,propter lucubrationes",
»)! num tedio, quod Euboici -
j Euripi accefsüs & receísüs
j* caufasignorarit, ut Quidam. ..
It fcribunt, fic excin&tus:quid
M« ante ultimam é vità abitio-
( nem fitlocutus: cui Philofo-
j) phofuamScholam commi-

-*

[ ferit; & alia, quzg adimmor-
j* tales laudes Ariftotelis am- .

x

plificandas,àprifcis Hiftori- — |pl
-cis commemoratafunt, nifi — |w
fcirem,quantamrerumllia- — [l
daad hec ipífa vobisfucci- |lik
daneà narratione recenfen- |tu
dacontexere & accumulare ..4 vl
oportereml.Atquorfumra- — |in
- amenj;hzcquejamámedida —
. funt, tandem fpe&re di- — |Ut
. .cam! Quorfum? Ut nimi- — ii
rum vosdo&tiffimiCandidas |i
ti;VofdueliteratiffiiAdo- —
lefcentes atque Scrudiofi, (in — i
veftram enim gratiam hzc — J
omnia potiffyiàm enume- |
rata efleíciatis) uc intelliga- — |ii

tisinquam:quafcunquetan? — |iy
— . dem addifcatis Facultatesac — uj
: -Scientias, minus camenhoc . j
. »Doflro Ariftorele , quama- . ii

,i; QUà, & hocaérevoscarere — i
o d T

m j

poiïc In hoc profc&o viro -
vobis, feritur, vobis metitur: -
hic veftre fortunz artifque

, fabereít:inhocomniscardo

eruditionis & exiftimationis

- veftre volvitur. Hic pro-

fundamfnto & pro fcw

^ omnium acionum prope
- veftrarum eft habendus: ab
hocincipiendum; inhocde-

finendum eft. Hunc, dum .
tempus eft, ítudete: hu;us li--
brosin fmu íub axdhs, imó
potiusin memorià,in animo
circumferte.. Vosqui Theo-

logie venerandam aliquán-
- dooperamlocaturi eftis; hac
amulffi obfervatà, argumen-

ta veftra, que ex ipfiuspurif- -
fimáàSacrofan&e Scripture
Ícaturigine haufiftis , collo«
D4 -1 4 cate

p uB -

cate & dmg:ce hujus ope
- adverfaríorum ftrophasaper

rite. Vosquiinamplà & Re-

- gali Juris Verfatuzi eftis Pru-.

dentià, idem facite, & Mora-

lem fimul difciplinam , ac-

! pïæClplc dlfmtc Jz!*hmam
moniti prius à noftro Philo-
fophoraum Dzmonio : autfi

eíTe Politici mavultis; & hic :

Politicam habetis, quz om-
nium Policicarum,quotquot
prope unquam, vel fuperio-
ribusfeculis, vel noftris fcri-

pte funt cemporibus, veluti -

mater aut avia magna meri-
tó dici poreft : hanc, prids Ie-
gere & intelligere f1 vultis',

inyenietis certe, omnia,qug .

»deinde in hoc genereab alijs

funt Ícripta, ex hac, autcalli- -

dc

Írt -

J
"

197.

; . *

dé defümpra, aut occultà -

- mutuata efle: Nec profecto

talem,quod Deus prohibeat,
videbitis: qualem cimbalum
illud bodie quorundam Po-
lidicorum, Machiavellus, ab -

ipío Ariítotele noftro pcrpea'

ram furatus eít: qui ícribaé.
Thymehco recoétus, acris-

. quidem vir judicij, nequeta--

men htcras accuraté neque
nare doctus, ufitatas Tyraü-
norum artes, non aliter,ex
noftri Arlftotchs Politicá,
detorfit , & in lucem publi-
can produxit , ac fi quisin
Logicis fallacias pro jufto

. Veriratis inftrumento , hoc

eft , aconírum pro Panaceá,

proQue pipere mufcerdam

vendicare conaretur.V os aue
|Po3 ^C WR

E

. tem,qui addifcere Medici-
nam vultis,anteomniaillud |
máximi Herois & Philofo- :

Phi..Scaligcri cogcitate: Medi-

cum fine Philofophià, efle |
- corticem fine nucleo.Hic ve-
ró & Philofophum , & ger-
- manum veltri ZEículapij ne-
potem habetis: qui,fi & hanc

Phlofophiz partem, nempe

. . Medicinam , non tam dili-
genterilluftraffet, univerfa -
- prope veftra Medicina clau- -

dicaretr, & incerta cum agyr-

tis paífim fine Idce, fineduce -

circumvagaretur:uripfemet
Galenus, illa fimbria Hippo-
cratis, apertàfronte cogitur

. fateri. Quod deanimalium.
Anprimis Hiftorià didtum ve--
lim:quos libros, tanti, Rex-
| | Ma- |

199.

j; ^. Macedonum, Philippusefti- .
]5 maviturprolaborefolo;ta-» *-
l^ - lentao&ogenta,hoceftqua- ——

-—

N ,,.dringcnca&o&ingintamille :
4 . aureos Ariftoreli donarib: —
j ^^ &,quóíingulorum anima-
p — lum naturas, mores atqué —
jj — formas meliüs perfcrutare- -
i tur, millia hominum, tefte
w ^ Plinio, ab AlexandroRege
jj juffafuerintilliparére,pifca- ——
j)| tOres, venatores,aucupess ' —
j —que omnia canti olim eftis. —
a . mata, voshodie, inhác ürbe, .
4j — exiguo admodum viliQue
(; — pretio/fi vulrisdifcere;habe-
p repoteítis. Vos denique;qui
g redté fapere, & benéinfuper
jí . dicere animum inducitis',
( — Ariftotelis oracula confali-
j te Hic omnia preftabic:
l l4 quem

: vimapger o M
quem Naturz fcribam olim | |
Suidas, & cinxifle calamum . | (

J àn mente Ifiodorus affrma-

j N l
. bat. Cujus viri fcri pra,utcum j
. fru&u faltem aliquo legatis ||
atque pernofcatis, quaío ||

.quoque linguam ejus, quà |j
vobifcumloquitur, ne abji- |;,
cere , ac toties fufque dedue

—

| f
haberelaboretis. Quodpu- - Q;ï
| «eadumífané, & indecorum - »
7 glhné vobDis veftrifQue ftu- "
(c . dijs crefcentibus accideret-. :

Au enim tu, quifquis escum. |;
tibi auc naturá auc divino
Danere conceffum hoc fue- — k
Kit,uccum rantoomaium fa- 4

| px;nmfïïnxlo & incompara- f
bili Philofo phoa Bereacver- |,

fári poffis, quem cor Reges', W
tot excellentiffimi viri , ad — ' ,
: "o du

1
r
l

m -

ZoL-

.ftuporem ufquc admirati
* funt : quem Roifius doifli-

mus , & peregrinum quid-
darn;& fingulare; & miracu-
lum , &a:xempxar , acregu-

lam naturz: quem ,gemma

illaoratorum, Quinalianus,
& cientià rerunr, & fcripto-

— tum abundantià,&c cloquen-

di füuavitate, & acumine in-
ventionum &operum varie2
tate clariffimum vocavic:

quem denique Macrobius
nihil: gnoraffe,qucmThco*-

dorus Logotheta, modo af-

.fcübrcm,& confiliarium naz
turz, modó naturz regulam

rcäifümam ntodoó artifi-

cem c;ufdcm & patronum.» 5

quem Plinius , ille heluoli-

brorum; m omnifcientiàvi- -

W"*Mw

rum fummum;acprzecipud |
fubtiliratis ille rigidiffimus

. magifterScaliger,quem na-
.. turam alterum jure procla-
. mavit:antu,inquam, quif-
Quises,adeóignavus fis, aut

- defes:ut difcereillam,pude- -
at pigeatque adolefcentem,

ad quem, fenex fruftracum

9Ípires, nihil minustamen-

quàm eo ipfo carere poflis:
aut tam ridiculus & fomno-
" lentus,utcum Ariftoteleno-

flro,tanto viro, permiferri--
mum interpretem , homi- -

nem nec Grazcé fatis,nec La-
tinédoctum, perque pandi-

culantem quafi iftum mer- -
cenarium,agendum loquen;

dumdque tibi putes : ur tan-
quam fcarabæus quidam auc
pápilio, pedem filo annexus,

203

W puem currentis & ludentis ;
l- manu erroneà , hoc eft ab
T* - ipfo ignorantie ludibrio, - -
! — huc illuc volitando circum-
(* . ducaris. Quod ficam verfu-
h; . toseffe mercatores & eorun-
U ^ dem quoque filios Vldcms, ut
", . obuniusaut alterius propo-
! le Gallici auc Icalici vilefri-
À. vwolumQue mercimonium.s
X ^ ejufdem quoq;, cum quo fibi
0U. — eftverfandü,lin guam vernaz
! ^ culá,finetzdio moradq; , ad-
i^ . difcant:curnóidem vofmert-
€) ^ ipfiÓpreclarijuvenes;faciaz
U^ ^ tisquibusnóprofeQO,piper,
i crocuszinziber,autpannus, -
U/ 3 &fimilia,veràümipfarerum
// . omnium Prudentia & Sapi-
? — entia, abunonoftro Arifto-
u telcpcccndac& uulhusquo,
; E i 6 que; |

—-—!——-—h.

que,quà vobifcum loquacur,,

qnaternum ac vernaculüm
fermoncm addifcaris ? Ne-.

que eft, ur gravicacem five
llnguæ, fcu Auchoms accufe-
tis.. Habetls ecce in hác no-
ftrà quoque Academiá flo-
rentiffimà, non mutos her-

cule, fed vivos adeó. magi--

. ftros ac doGorespra ftantif-

fimos, Preceptoresac Colle--
gas mcos maximopere co- -

lendos:quiinhocLycéo, in

. hocauditorio, ex haccathe-. :

dra,hocpulpmn fingulari,
quem dixi, Philofophum
cumdexcemtate Vobis, Gre-
cedimrcnccm,exphcabunt.
» quorum alteri recteracioci-

.nandz.accmraufüm-am-fcxcn—- |
Bam j alteri Virtutes. exer--

l

2o0$.

cendi ,. & ex illisfelicitateng
fummam: comparandi in
Tac vitá rationem :alteri r x
rum naturalium principia., !
& omnium illorum, qua im :
$» hoc univerfo fiunt, caufas -
h. cognofcendimodum: alteri-
k ^ benedifferendiviam, ex di- -
y vinis noftri Philofophi volu-
y minibus demonítrabunt;.
d. ^ Hosadire &audite: Horum
( frequentate Leciiones. Hi
j Anftotelem eá linguá , qu&à
j cum RegeMacedonie Phi- .
p lippoefflocutus , quácum -- -
g Platone difputavit , maxi- —— .
j mumdquedifcipuloram Ale-
w ^ xandrum docuit, nervosée,
g ficatolimjita &im pofterum -
p Vobisexplanabunt. Quemfi |
y negliges,aut,quodnolim.,

"EC EE

--
--- T

| 206. - |

- gnorabms-qmd obftat qua-
. fo,neinomnibus pofthacdi-

talpe five nodue lucifuge
in mero meridie cecutiatis'?
Nunc ad ipíos Candidatos;

mum hazcdicta fint,eundum
eít. Cüm enim hi eandem
illam femitam , quam prifci

in Supcrmrlbus tentandum
. difciplinisputaverunt:quàm
fi hoc literarum humanio-
rum laudatiffimo curriculo

probe ]ccdï'cnt & Eloquen-
tia-

fcrphms acícientijs,inomni .
vità, aut tanquam mures in.-
piceturpiterhereatis,autut ;

in quorum gratiam potiffi- —

| ,,Phllofophx,præeuncc noftro -
Ariftotele, triverunt , nunc
mgrcfü fint , nihllflblpnus

— - perado, fundamentainillis -

d

M—-— Ganéquet CONgALiR r i mig -^ GMENÉR a

tiamda urràóue ;mwä, qa:.«-

Bosin omai *wü:f,ä vitzute-
Fenturgeüere , penitus co-

e
gnevxümz Qgä .ratione
quoque factum eft , ur nul-

— lam horam ac momentum

vitez cum laude anteactae

pretermiferint,quod nonad

Liberalium difciplinarum.;,

: ,&lmguarum GreceacLa-

tinz , curam collocarint: ut
earum aliquando gnari ac
participes evadere valerenr.
Neque fané hic laudabilisja-
&us, quem rantàácumíeduli- —
tate tocies collimarunt, lon-
gidsà fcopo ac propofito ab--
erravit.. Nam in literarum.
morumqnc elegantià pluri-
mum hactenus profecerunt.

Acquc cx hampsä ratione,à

$pe-

. 208.

[ - G Gog p

- phiaProfefforibus,Reverene

dis,Confukiffimis,Ampliffi-.
mis, non indigni babitifue- -

runcquibus,morein Acade-
| mijsjanirecepto, cüm obe-
gregium ftudiorum lingua-
rumqueincrementunt, conm.
propter vite morumque
amabilem integritaten;, fo-

lenne atque publicum: do-

- &rine virturifqQue teítimo-

nium tribueretur z primuf- ..
que artium liberaliumy gra-.—

. dus ore meo hic vicario, ex
haccathedrá,in ómnium ve-
Ttroconfpectueximio, con-
ferretur. Iraenimfore con-
fidunt illorum , quos in his
fubfellijs, veluciceftes,federe
ao vide

Spe&tabili DominoDecano, -
reliquifqQueCollegij Philofo- |

| fl

Ut

-hes. - 70L C

d

& — videtis, Przceptores: ut, hac.
j . excellenui honorum jpro-
g . mulfideprius dewu ftatà,quaz »
j fiquodam fuaviffimo illicio,
j, . & veluti dalciffimolotigu- ^.
j ftu;ad majoresgradüsafcen-
d. dendos, mfïdmmaremur..,
y Honosenim, utprzclaré Si-
; renillaEloquentiz fingula-
j ris teftacur, Cicero, non tan-
, tumalit artem ; & currenti -
; equocalecar qu.oddamaddxc.
g. fed &, ficut egregiénofter.,
; fummus ille Philofopho-
p rum, in Politicis inquit Ari-
,( ftoteles : honorum publico- -
; rum,quinon pa:ticeps eft,
g €ftvelutinquilinus:quibus
: foh illidigni funt ,qui Virtu-
) tem amplectuntur. Quapro-
j pter; ne hàc inrequicquam.

- 2IO.

impedimentiprolixiori ora- -
tione meà ampliffimz huic |
honorum objiciam defigna--
- tioni, omnes & lingulos di-

gniffimo titulo ac honoris-
auctario jamjam remunera-
bor: ubi prius fe confueto -
juramento, à literaciffimo |
Univerfitacis Notario , Do- -
minoMagiftroAchatioStur-
mio,ordine praledo, feob- |
Jinwennüt -- .*
— "« . SURAMENTUM.

Quod igitur vobis omni--
- bus & fingulis fortunatum.
. &c frugiferum exiftac , ego
. pro meáà authoritate , quà
nuncfungor publicá, vosde-
cemadoleícentesoptimos &
literatiffimos , Candidatof-
, . -Que |

&

u — 2

UOE FR DPSEEUON.
! qQueprimzlauree meritiffi-
! - mos,Liberalium artiumlin- -
i guarümque Bacculaureos
!| defignatos, hic publicé fo-
w —lenniterduenuncupoacproz
X clamo,talefQueab omnibus
j haberi & nominari, volo &
j' . mando: Immortalis Dei in-
] exhauftambonitatemacmi? —
!- fericordiam unanimi pre-
k cum & votorum effufione —
orans atque obíecraus : ut
honoresiítos novos, cüm ad
immen(i nominis fui infini- »
gj . tam gloriam , cum ad Eccle-
; ^ fie Reique publice profpe-
j ^ritacem, & animarum dcn".i.q;
,(2 veftrarum beatifüimam 1n-
w . columitarem diriga. Jam
4 — finguli quoque fpecimina
W ^ eruditionis veftrz huicexhi
i t : | c oU BEe -

* $12. 34

beteauditorio & pofteagra- $
tias illis omnibus meritas
d agite,qurhonoerificáprefen- -
..« tiáhuncacdumexorna-
" renondedignati — |y
UOUdüebünr. 9097 -

WMäü*æaäüäæüüüä

ORATIO

præcxpuc Eloqucnnæ
praítantià ac di-
gnitate. -

Catbarmæf þ'o n Aud;- UR

co.

) folcnöm bujus diei

quld :

zr-4k.'

quxd orationis pwferrem.:,
honeftiffimà meorum Prz- .
ceptorum. atque 'Collega--
rum fuffragatione, mihi fit
impofitum: verüm etiam.s
cum Magnificus & Amplif-

fimus hujus inclite Univer- —
fitatis Senatus, mihi licenti--
am non ica pridem dederit,
utimpofterum, teneramju- -

venturem , fub Eloquenti
pofiram incude,perorantem
publicé fifterem & exerce-
rem: Idcoque hoc in loco,-
..ut utriqüe fimul infervirem -
fcene, opera prerium mefa-

. €&turum- maxime arbirratus -

-fui; , cüm in honoremac.

memoriam hujus Philofo- -

phcæ folennitatis,cüm inte--
Bere ;avcncuczs, cui me du-
dum

Vf
nphlL
Y

cn
Q

It
Ti
J
a
| IOCOI
j
n
ii

gm85 :

I

( AEUUUPSMUUEIED g onermeisen) um i H as BR

21j.

s E

dum totum confífecravi gra- .

|.tiam, hoc unicumoratconis

mez curíu pertractandnm -

lil fufcepiffem : quancüm Ícili-

cecliterz humaniores, acin- -

primis ipfa Eloquenria, in.

omnibus fuperiorum ordi-
num Facultatibus, omnique
adeo hominum conditione

atqueftatu, cum ornamenti, -

tum emolumenti foleantaf-
ferre. | N :
. Quod dum facio, Te, Ma-
gnifice Domine Redtor,Vofs

Que Comites llluftriffimi,.

Generofi Barones, Cancella-
rie Digniffime ; Reverendi,
Ampliffimi , Confultiffimi-
Que Profeílores ; inprimis
yerote;óflorentiffima atque
humanifima nobilifimo-

s 226
rum hominum, ftadiofo-
rumque corona; Vos,in-

/quam, omnesarque fingu- .

los, per hasipfasartesac fci-
entias, per excellentiffima

Mufarum CharitumQueom; -
Anium íacra , quibus facra- -

mentum univerfi dediftis",

oro & obteftor, utmedere- -

bus utiliffimis & maximé
neceflarijs breviffime diffe--

rentem , clementer & bene-

volé audire,ne recufetis".

Cur autem de hifce noftris: -

Elegantijs ac Mufis, noncum
fummá nunc alacricate di-
cam, quiÀbus univerfumhoc
illuftre auditorium,quaqua-

verfum meos oculosiníin- -
gularem vultaum veftro- .

rum àmoniatem , atque .
| gra-

j

*b

ln

u

(f
t
fiti
j

d

—

g -

ii
i
lfctlï

ncuml

jl
u
jl

fl

(quc

gf&-

— zLv pE
Md

217.

—-—w—-—u—-———— ib emdino

gratiam, converto , non fc—

Cus, ac magnum aliquod
Deorum. lmmorcahum,Jo-
vifque, qualeà Poécarum fi-
lijs depingitur,Palatium,eniz
teícit ? Cur illas non com-
mendem difciplinas, que,

ficut ab ipfifmet pulcerrimg
Philofophie Confültis, quo-

rum hodie folennem diem
celebramus, ad. fuperiores
primó Facultates neceflarió
derivatz fuerunt:ita fané fo-
lz funt,quz omnes ordines?,
omnes fuperiorum fícientia-
ram magiftros fimul ac di-

fcipulos, in omni vitá, ad fu-

premam , quá tantopere ex-
celluerunc , majeítatis eve-

Xxeruntprerogacivam. Equi-

dcm ; quotiefcunque é con-
: tra-

trario horrendam illam de-

tä&abiiis Barbariei noctem, "

.in quà etiamnum fuperiori

- feculoram rempeftate noftri.
atavxdegcnzes , caligabant, -

examinare mecum pauló al-
tiüs inftituo : ibi nos, melio-
ibus fortunate ferenictatis

. radijsilluftratos,in Fortuna-

torum Infulis, & beatifümo

ahquo Elyüo , verfari : illos-

veró contrà in cahgmofo
aliquo Trophonijantro,om

ni propeSoledeíltitiitos, pal--
piraffe , &' ubique turpiter.

mia namquc tunc pedore & -
foetore, omnia bar barifmis
atque folecifmis fuerunt
- pleniffima. Quiadliterarie
fcxhccc reigu bemacula fedes
bang

DN

]m

- t
1iy]
| li
1 n
| i

"1 iene
|

b

Ti
| I
1 i
"dN

Ti
r

Tü

i
t
Itf

^

ss E

219.

OBWccn enowem. . EMERMEEYNS

bant , clavumque fcientia-

rum in Hlà nocte regere vo-
lebant : illiplerumqueerant -
hómines negligentes, acpla--
né Inelegantes : veluti cum
partem maximam illud ge- -
nusfuerat mórtalium , quos

!. Monachos voeabant; Quez
! ignava pecora , in clauftroz

rumquafi vivarijs, vino ma-

ximé generofo, pane, qua- -
lemDeos effeoportebat,om;.

nium candidiffimo, ferculo-
rumque apparatu inftru&tif-
fimo paffim inítar pu gilam
ad vaftam ufque corpulen-

tiam, faginabantur: fiquid -

infuper temporis reftabat à

» jentandoó à prándendo, po-

tando, coenando, comeffan-:
&o; illudomnepartimrudi-

JO .a . us

haT
l/x

marcore, impendebant: in-
Q€ne faburratà corporum

mole, magis plumbeam in-

»geniorum craffiiem cir-
— cumferebant. Echorum qui

- fcilicec do&tiores erat; Scho-

laftici indigitabantur : quo-

rum non pauci mirificáSci- -
enriarum opinione inflati,.
fingulis momentris Priícia-
num Vapulantem , Comc-

— fibusafininis, partim veter-
.no, tanquam vituli marinl. —
aurglires,perpetuo proftrati -

B 1

diam multis admodum fa- .

miliarem , quedue femper

plurimos adores in hac .

mundi fcenà habet, repre-
fentabant : huic mille cola-
.phos & alapas,mille pugnos,
quotquot dies , pondcräüs
? d Ict1-

"du

221.

1&1bus mfhgcbant. In hoc
pcdrculofoPamalïb ab alte-
rà parte, fedebanc Haymo-
nes, Rhicardi, Hugones, Ru-
;perti, Theologaftri:illincFul
- gofij, Accurfij, Panormitani,
Feliai,Juriftz:ifthinc Nico-
li , Forlivienfes , Mcdzca&m.l
mdc denique, favelli, Scoti;
Nevifani, Gordonij, Berbe-
rij, Malleoli, Quodlibetarij, .

, lisfarine homines innume-
. rabiles : qui , fi Dijs placet,
omnia magno cum fuperci«
lio adminiftrabant. Quo-
rumtamen quidam tam ru- -
des& ftupidifuerunt,ut,qua-
Greca erant, ne quidemle-

4' gerepotuerint. Pro Logicá,

lcgcrunchlca pro Hippo-
K 3 . €ra«

cratces , Hipprocras: pro50-
crates,Sortes :pro Analytica

Ariftotelis, Anale&a Arlis' |
] «t
| t
| n
] t
mi,«

1 ub

pro peri Hermenias, peri
Hierimias. Si qvandodlfpu-
. &abant, Bone Deus, quásine-
: .pmas, quas facuirates gannie-
banti an verfificabantur.,

&ut Epicaphia faltem com-
ponebant, quàm frigidé & .
andecenter feíe paffim. pm- !

- füituebant!. —

Magne molis opus pof- .
fem condere, fiinficetosat-

,«ue b barbams homm Scho-

— . lJafticorum versüs in fafces

colhgercmfï:mam utetian

omntum laboriofo: am,qug .
ünquam accumulabanwL, |

vwoluminüm pizras & qua-
&rátasmoles Vmäerccur exíu-
s. pera-

w

l

nei
Iif
hi
fit
lu Rf

] W

T B

hii
It
d
u

lo

-t

2213

ó l
[

*pä*räcu rum: Quia hec

Paupertæ, p/c'ä.r, gaxa, fa-

- tAes, Coptagio, labes, .

ad E: afmi & Melanchthonis
exortum ufque immani fu-

rore fïraffabatur adeó , ut
etiam tum temporis do&tiffi
mi, quamvis maximam ad-

; hibuerint curam in barba-
| rieiftàprofligandá,fine ocu- .

lisfubinde,exantiquistene-
bris, caligantibus, orientem

! fcientiarum linguarumQue
! lucera,vixdum reQtá acie poz

tuerint intuerl, Quare &
Heinricus ipfemet Bebelius, -
Po&tices oliminhac Univer- -

'fnate Profeílor, vir cetera

do&iffimus; anno primo fu-
pra fefquimilleümum , ex
Johanne Capnione, per lite-
ORS 4 D

ras icxfmcan non dubitavit,

, eAena*au, tmumfye an quatuor
- effec fyli ab*zmm Inprimis ..

" autem inagnum illud poftea
Germanorum - ornamen-

tum, tociufjue Orbis Euro- -
pei lumen, Phlhppus Me-

lanchchon cum in hac, quá

nos jam fümus, urbe, anno-
milefimo quingentefimo
dcc&moqu rto, nonfolüm -

Integrum fcxcnmum Con-
tübernij alumnus , Vxxxiïct,

fed & Philofophiz Masifter:

in hac eàdem noftrá Scbela

'evaliffer, interque ündecim
compétitores , anno etatis-
decimo o&tavo, Principem .
.. locum obtmuxlïcr ; hic Me--
.. lanchthon, inquam,fepenu--
meroillius ícculi Barbariem -
de-

225.

& -s

P ——

deplorant, etiam hocretulit,
fe fuisoculis vidifle, fuifque

auribus audiviffe, neício
" quem Monachum , 'qui pro

falutiferá venerabilique Ev-
angeliorum explicatione,;in
Choro Templi Georgiani,

^ ubi nunc vecerum Wurtem-
bergi- Ducum conditoria

vifuncur, Ethica Ariftotelis',
cum maximo audientium

- applaufu , explanarit. Inte- -

rimtamea noftriilli Barbari

-in eam incidebanc vaniffi-

mam opinionem , ut puta- -
rent, miferrimo Prifciano
colaphum infligere, parvi

&dmodum referre, modó

ipíz res, quas proponebant,
intelligerencur.. Qut facer
morbusnecabipsá SanGita-

s

| z-zg.,

M — E ^ —
p p deslieizo.
u-

. te Pontificiá, neque etiam à

Cafarum Ma)c&atc difcede-

— bat. Quaális erat ille Papa -
: bellicofvs;Julius Secundus, -
qui libellum aliquando fup- |

plicem hoc infolenti voca--
bulo fubfcripfit: Frarun:

putavitque regulas Gram-

maticales longé certé poft-
ponendas efle Pontificiz
SanGitati. Velut etiam hoc
loco Slglfæüpdx Imperato-

fisminimeé poffumfententi-

àm probare: qui , cüm in.
Confilio Conftantienfi Lati-
náoratione verba feciffet, &
lapfülinguzà Grammatme-
rum regulis nonmhll aber-

raflet ,. fcrtur à Placcm:lno
.Qquodam Cardinali repra-

. henfus chc,quod Prifcianum
of-

NI

offendiffer. Sed , uteratvir, -
non mínus, quàm Auguftus
acTrajanus, ad urbanicacem. —
& jocandum pronus, Cardi-

'Rali ficfaceté refpondit: Pla-

centine,Placentine, fi o ni-
busplaceres, minimecamen .
nobisplaceres, qui minoris -
effe nos auroritacis eítimas,
quàm Grammaticum,quem :

nos offendiffe ais , Prifcia--

num. Quam lmperatoris

- Sigi(mundi vocem, effe qui-
dem urbanam acífeíftivam.s
& pro tanti errorisá tanto

Principe commifli excufa- -
tione aliquanrulum valere -
poffearbitror; nondü camen.
nobis, ad elegantiorem elo- -
quentiá occupatis , noftrifve

Grammarticisinfraudem ce--

SEUO . dere;

dere, &ineos pondusquod. -
dam pro prejudicio habere, -

mihi redé videtur. Quam-
vis enim Imperatoric Maje-
ftatis fuülgor, Cefareiue

fplendorthroni, omniumfit. —

potentiflimus : nondum ta-

viam liberé tutoQne peccare
poffic.. Ut enim contra Jura

| communia nemoquicquam -

poteft agere , licet íummus
totiusOrbisrerrarumaudiat
. Menarcha,nifiinjufté feciffe
.. velicjadicari: itanequecon-
. tra communem ; omnium-

-Quehominumunanimicona -
fenfu introductam dicendi :

confuetudinem a4guicquam-

*

ipfe Cafarum potentiffimus

r |

^ . pronunciabit; ut videri nolit

in fermone offendiffe. Sed
de tantá barbarorum foedi- -

tate,lnguarumquelapfibus

inconfideratis,filendum eífe
arbittor 1mpræfem1arum.s ;
ne impurà hujus argumenti
infolentiá com**naculare Vi-

dearhanc dieifolennitatem. -
5 Dumnecillos, obiterdicen-
. do, probabimus, qui,Petri-
. Bembi Cardinalis ridiculo

exemplo,cum barbari effe
noluerunt,in cancas fe miferz

rimi anguítias , adque iftas
, Latuni fermonis incitas re-

deo-crunt,ur:mhllpmbarmt,, |
nihilícripferint, nifi quodin —
Ciceroneinveniretur.Quare
& , pro Salvatore Chrifto,

-.Pacrcm Patratum, pro A po-

2.30. ;

ftol:s,P(xcrwsConfcmpws,pm
- -Ecslefiá Chriftianà, Rempu-
« blicamRomanam,proCoetu
Fidelium, Concilium Plebis
acDcorom, proFideChrifti
falvificà, Fidem Flacci fpe-

" ,&aüfümam ; pro peccata.

morituro renuccere , Deos

fuperos manefqueilli placa--

re;diceremaluerunt; quibus

támennuncomifílisadalias —

| Ícitu multó d mgmora acce-
— damus. .
— Nam ad xpfos concraxm-

cerruptos & finceros, qui-

Que pr&cipué ab antiquo-

rum 1mm0rtal:bus peétori- .

bus ad nos Huxcrunc ; klo-

qucntlæ fontes me conver-
. tam:qui, à quocunque ho--
i mme mdufïrzo,fibxbancun,,
y quàm- -

| Qu
]u
] tt

ERE LETS

N
EE m N

2317

quanram illi, & in animis
commovendis . authorita-
tem, & inlegationibus recté
obeundls dignitarem , & in —
ommbusdxfuphms acícien- .
tijs, cüm docendis, tum di-

Ícendis, ncecfiïratem .quan-

tum denique in elegantiffi--
marum Virtutum morum-

- Que prerogativà fulcimenti

&amphücamoms addant, À -
menunquam , Magnifici, Il-
luftres , Excellcnmfüquuæ

Auditores, fatiscommemo-

rabuntur.. Equidem , quo-

'mezcunque in hiftorico ali- -

quo, five Grzco, feu Latino,
magnorum hominum im-
mortales actiones contem-
plarimecum foleo: quocief-

. €unque ex Àllis aur Demo-

ühc-ä M

s

GÓ

232«

fthenem fulmina actonitrua
in Macedonas vibrantem.;,
. vel Marcum Tullium Cice-
ronem , illum Eloquentie

ftupendz profundiffimum
"Oceanum,in mediá Románi .. ,
Senatós majeftate,civiumvé.
maximaácatervá, multis mil-

: libusmortahum coronatum
aut in Carilinz fceleratiffi-

mamaudacxam,autchrrLs-"

— inexhau(ítam omnia verren-

di cupiditatem , irruentem -
pauló altus apud animum -
perpendo:inprimisauremo, -

. dum; aut Alexandri Magni,
aut Haünlbahs , aut Manlij

! Torq uati, aut Cafarisalicu- -
jusaut Caconis,aliorumQue —

- Heroum orationes milita-
Kes,quas plcrumquc toti fer«

] til
u)
| u
;
*« tl

reh -

! 00
1 u
E
1on

E RD — 2

233 —

rei,cotiadamantini, fub nu-
dojJove, in aperto campo,
jamjam hoftem invafuri, ad -

arrectosmilices,autex equis,

acies integras circumeun-

do;,autftando, exaggeribus
- écefpitetumultuaro erectis,

quos Tribunalia dixerunc,

animosé effundebant,inAu- -

thore aliquo & Hiftoricole-
go :ibi, itamemagnusamet
Deus, ficaccendor, rapior;,.

attollor, Praeftanuffhimi Au--

ditores, ut menon oculisle--

. gere, fed audire, fed corám
^ widere videar , illos Dazmo--

nas loquentes , perorantes',
falgurantes: cantüm me coe--
leftis ille & illuftrisantiquo--
rum fermo,inftar efficacifli-
mi cujufdam incancamcngi,
: | E.

T

abrepmm tenet , atquc in-

flammatum. . Quibusomni; -

bus . ordine recenfendis
| quanquam benigniffima fe

diflerendi feges aperit , in.
qua facilius fit primordium .
E
| 001
1Jn

reperire , quam fervare mo-

.' dum, & orationis multipli-

cia involucra explicare ; ta-
men , quiaetiam fcmlhccraä

.tis nota eft prifcorum Elo- -

quentia, fatis fithancpartem

in cranfcurfu falutafle, me- -

Que jam contentum effc folà
mentone illorum . orato-
rum,quidum annquxs,qubs
memoravi , unicé incubue-
runt, non minüs, quàm &
l—pü ad extremum exiftima-
. t&jonis culmcn,parcntum no4

ftrorum mcmoma conícen-

de-.

E

j d

j t
| n

]b

u
j lm

C0f
Vit

il

tbf

100

derunt:tum inprimis Politi-

corum Amplitudini, quzin .

vità hodiernà paginam u-

tramque facit, tantum cu-

mulum & auctarium adjece-
runt,ut nihil majus mortali- ..
umconditio, animo ac votls -

comple&i pofle videatur..
; Dignumautem, Auditores, -
jg , Obfervatu eft, omnia preci-
pua rerum publicarum CcO-

lumina atque fulcimenta.,
non ex aulicorum proprié
fulgore , fed ex ipfis noftris
hifce umbris ac pulveribus-
f;:holarum exorta , ac pro- -
greflafuiffe. Inhisenim of-
ficinis , ab hifce ftatuarijs, ex
hocligno, vivi verique illi

Mercurij exfculpuntur & -

formantur ; qui Deorum fr-
UE mul

u

218. —

4 -r- n
pretes,CaduceoEloquentie, -

. mul atque hominum inter-

& ingenij calaribus armati,
- paffim Legatorum regaliad-
modum provincià fungun-
tur. Qualiseracolim,ex non

. paucisJohannesille Capnio, -
qui ob Latin*æ;Ligguæ puri«

tatem, cum optimo Principe

Schole noftrze fundatore,,
cumque primó hujus Uni-
verfitatis Magnifico Redo-

. re,&Secundo fimul Cancel--
lario,Johanne Nauclero,Ro--

mam primum : & mox ad

Imperatorem Fridericum.: -
inde iteram Romam profe- -
&tus: ob conjugium Rupefti.
& Elifabethc, filiz Ducis Baz.-
vari& , Georgij : inQue hoc -

mde

-]tur

[ p

(f
(i)

j
| d
- nl
. Würtembergie Eberhardo, -

Qu

1 nf
1 tni
1 Q
10t

Qub

z :
:

EL a m
i T
u

237;-

w maximofunctionis & hono-
w . rispofitusfaftigio,humanio:
$» rumtamenliterarumcuram
|| tantüm excolebat : ut, cüm
5 diutins annum ibiintegrum
€» morabatur,Judzo,quem au?
j divit, profingulishoris fin-
& gulos aureos largitus fuerit:
w tum&ipfumArgyropylum,
4 quilhucydidemexplicarat,
w vifitaverit. In cujus audi-
[j torium, cüm pauló anté le-
W. Qioneminftantem,cümfuo
q! comiratu,morelegatisufita- -
j to,jam veniffet : multique — .
y! nobilesfenes atque Cardinaz
; les affiderent: Argyropy- -
y/ lum falutat: Grecorum exi-.
; lium deplorat, feQue cupi-
; dum ejus effe doctrinz nar-
; rat Argyropylus interro-
p -- o

238

. quoquelinguam calleat. Hic.
fe Germanum effe; & non
omninó Græcarum rudera

. lierarum refpondet. Juffit -
Kaque & Argyropyluseum .
orationis Thucididez le-
gere partem, & redderefen- -
tentiam. Legit clará voce .
Capmo & interpretatur. .

"Cumque & venufté pronun-
