an folüm veteres an novi:
i qmqucpouusüvcnovr five
veteres in manibus noflris

il fint habendi : auc in quibus -
p - artibus & Facultatibushi vel
,; àlilntedifcendi. Pro quo
.'me labore, quem,ut fpero mihi, —
n imó nobis omnibus oranti-
" bus, nó recufabis, & viciffim
jl ,anqbls onimxbgs & fll:lO'U-
" lis graciam non exi-
p guam ini-
( M bis. H
vcfis " g

äæä &d: &&ä&
Refponfio

FRIDE&RICI
HERMA;VNI FLAT.
| €Fr1.

Uzrisex me, Ornatiffi-
me atque Humaniffime
. 1ni Domine Magifler , qui-
nam Authores, five librifint

» legendi;an veteres potiüsil- .
lorum,annerecentioreseli- -

gendi : aut; num praftet, f

omnes in univerfum collan-

! turfcrzptorcs,exceptlsCom-
pendijs, quique de unaqua-
quearteac Scientiá, concin-
né & breviffimistractarunt?
Hatuaz funt , mi Magifter.,
m EE quas

É

t

l

Id

gä qüas procuhfh quæfhoncs,
Certé,ut cum Plauto loquar,
multa fimul rogitas, nefcio
. quidexpediam potiffimüm:
(| fi unum quidquid fingilla-
. . tim&placidéperconcabere,
quid de omnibus fit ftatuen-
, 4um,faxoícias Utautem
Ü nihilominus rem, quam pe-
ln tis,omnem , breviffimis, &
". abfque ullà verborum cir-
! cuitione,expediam:eccetu-
" umnodum GordiumfeGio-
" nevelutunicá diffolvam ; &,
! — dum ad unicam reípondeo
d quz(ftionem, fimulomnibus
? tuisreliquisfatisfaciam que-
! ftionibus. Vos Auditores
7 Magnifici, Generofi, Reve«
!^. rendi Exccllentxüïmr,tuquc
^ concio Studioforum undi-
" — D € . qua- dl

M
E

84.

TIRHCSSNGIR TAGOIUE aT

quaquc florentiflima, pre-

bete mihi quzfo aures placi-

das& benevolas: dum eadi- —
cendo contexo, quz nonfi- -
ne utilitate & delectacione.
"fummá vos audxturos con-

fidä.

Quzrisitaque, mi Domx-
ne Magifter, qui nam libri-

pre alijs fint legendi & eli-
gendi: ? Smpliciter tibi ver-

»bo unico refpondeo: Opti-

t0l. Acqui func Optimi: Il-
li funt antiquiffimi, aut qui
inter novos vel plurimum
ex antiquis habent, vel ad
» antiquorum praftantiá qu
proximé accedunt. Accuüm
antiquorum genera libro-
rum fint muldplicia , quof-
nam ctiam inrer hoseligen-
: dos

cum ;

;Cü'

gios :

"-

w*

um antiquiffimos : quicun-

queimmorralis Dei bencfi-

Cio tempomm m;urlam c-

. vaferunrt,& nobis f; apcrfhccs

remanferunt. Cüm enim
antiquoreom — temporibus

multó major fueric libro-.

rum numerus,quàmbhodie:
licet artem cypcgraphlca m,

füperiori feculo inventam,

ad coelum ufquc evchamus:
ficut ex unicà Bibliothecá
'Alexandrinà, ornamento il-
lo orbisnon urbis,quamPhi-
ladelphus inftituit , eftcolli-
gere ; in quà, pauló ante-
quam civili Pompejano bel-
lo, fub Dictatore Caefare»,

! GOnHagtarcr tefte Gellio &

D 7 Am-

| dos ccnicbxmus Autliores?
Refpondeo iterum , omni-

PT m IUIED Xb GUgczue. Quv
RGDUIUUE

, Ammiano, feptingenta mil«
. lialibrorum numerabantur. -
. Quod & Bibliotheca Bizan- i
tina manifeftum reddic,in |^
quà& ipsà,Bafilifci Imperio,
» centum viginti millialibro- |
rum feralibus flammis, Ce-
drenotefte,abfumebantur.. |"
lamen,firemrecté, atque,
utoporter;adipfiffimamVe- . l
ritatis amuífim examinave- |
rimus, inveniemus,nostem- ^
pori & vetuítati non minus :
»ingentes gratias debere,
quód plerofque jamabfum- '
fic, quàm quód nonnullos |!
nobis fuperítites reliquit. |'
Auchorcs, quos illis omni- |"
. bus, qui cum Mufis clegan- |"
tioribus in gratiam venire ^"
vclunc, velutifolosOptimos . :
& qua-

& quafi unice lggendos hz-

puu— "

MüssaPorcaei

reditario tranfmifit:ita, uc

nullum nunc fic dubium, -

quinomnesilli; quijam,eti- -

am ex antiquiffimis, licet
pauci, fint fuperftites, in
Optimorum , felcQtiffimo-

*e

rumque numero librorum-
fit habendi. Habes iraque-

libros Optimos, hahes libros
optatriffimos ; habes libros
maximé legendos:necopus

. eftutproptermultitudinem

hocdeleas, autob confufio-
nem five amplitudinem fu-
perflaam in Compendium
redigas: Nam fi qui, etiam
ex antiquis inutiliores fue-
runt ,. illi jam à vetuftate,

temporumque inclementiá
deleti, jam extindi, & in

Co PJ-:

?

E n

Compendium cótradi funt:
folüm fupercít, ut cum judi-
cio hoslegas,qui fuperfunt,

ináüe cuum ufum fructum-

Que diligenter velis accom.

modare. Verüm enimveró, -

ficut illi homunciones ad-
moduüm mihi ridiculi viden-
tur, qui, cüm antiquos au-

thoresquofdam pertranfen- -

nam infpiciunr, & de illisin-
audiunt, dee(fe, ucexempli
grarià,iu Livio, in Salluftio.
. in Tacito;alijfQue cüm Gre-
corumtum Romanorü fcri-
ptoribus, adhue librorum

partem maxim:m , tempo- -

ruminjuriá abfumta : ecce»,
cum maximà querelá opta-

re folenc, ó utinam & illa

QUOque h,aberemus, que pe-

rie-

1 h

89. |

GE5 2cgned"

rierunt : qui tamen. fïohdl

homullinondum quicquam » -
.. Mlorum, quz fuperfunt, vel

lee*crunt velinfpexerunt:ita
ego &illos explodendos eji-
cxcndofque effe judicjo;qui

€ contrario librorum vel» -

prolixitatem, vel multitudi-
nem accufant , & omniain

Compendia,in Epitomas,in -
Synopfíes redigere conten-

dunt. Quid enim aliud funt
ifthec Compendia quànmi
Difpendia : aut nuda effa fi- ^
ne carnc, fine fanguine , fi-

ne fpmcu aut picturz fine-

colore: Mufica, fineconcen-

tu , ac fine flammáà fumus?

Quá in re profedtó admo-
dum inficerum eít exem-

| plum , quod ex Alcumiftis

. de-

N

.9Q.

Üüreetenamuet u m : d

defumfifti , ó A'ïäþgi&gr, Gi

| pendia, funt librorum reli-
X quorumquafi Quinta Effen.

men Magifterij ad Alcumi-
ftam aliquemivifti, & tuam
Aftronomiam, tuám Phyfi-
cam, Echicam, Organum.,
Homerum : atque Cicero-

Quintam Effentiam, vel per
um;ut vocant, Marizextra-
xiflec, quam fummo deinde
diluculoinparvá dofi deglu:
» Magittrale plenus fpiritibus

bores, cot fudores,totáue lu-
| cu-

enimilla,quz recitaftiCom-

(

3- ti8: dur,quæfo,n()n anteexa-

.»Campanam vel per Balne--

tijffes , & mox ad Examen |

Philofophicis te contuliffes: ..
certé non opus fuiflet, totla--

N OM

T — n

cubrationes te adhibuifTe
Mufarumexercitationi,qua
adhibuiffe,cüm Eruditiotua
przclara;tüm primus illelIo-
cus fatis fuperáue demon-
ftrant.. Cererüm,utjam ve-
teribus aliquantulüm omit-
fis, eriam ad novos oratio-

nemfledamAuthores;quoz

tiefcunque hujus Inclite -
lUniverficatis confidero Bi-
bliothecam (cujus cura ab
Ampl iffimo Senatu ; quod

nonita pridem demandata »

mihieft, ego publicé hicim--
mortales, quasunquamani-
mo concipere poffum, om-
nibus & fingulis , qui hujus
mihi amplz(hmæ Provincic
Promotores extiterunt, 5e-
natoribus; ago gratias) & in
illà,

|.95.

illà,inquam;Bibliothecáli- -
»bros,quosultrafeptem mil- -
— lianondiueft,cóm numera-
vitantumperfunGoriécone |
templor; ibi maximam di- —
verfitacem, ficut in antiquis,
itz eciam inrecentioribusin?
venioAuthoribus:quam fi ce
ftimaveris & ipfe;facilé quid-
| eligendum & legendum fit,
| -velme tacente, animadver- i
| tes. Quaquaverfüum enim -
.»Oculos in loculamenta, five
forulosacarmarialibrorum -
conijcio, ibi hancprimá fta-
timfronte invenio illorum
diverfitatem.Occurruntqui
laudabilem przftitere ope-
ram, dum bonosInterpretes
| egerunr; & ex hac velillàlin-
-- $guàlibros in aliam verte-
: | runt,

93.

j; runt,quodMaximus Daniel
j Heinfius in multis, ac prz-
, fertim in Tyrio Maximo fe- ^
g Ciffevidetur.Quitamentum
jj demum pro optimis haben-
yü di funt , fi cum Authore»,
g Queminterpretati funt , feli-
ln cxff;mo 'eventu certarunC-
" Deinde quoque offeruntfe-
jj fequidamSceriptores, qui li-
j — bros Commentarios in Au-» -
thores, prefertim Clafficos
n collegerunt ; uc Lambinus
. jn Plautum & Horatium;
j Pontanus in Virgilium, Ra-
derusin Martialem : qui &

räï multum Reipublice litera-
;PC' r.ifc emolumenti afferunts —
, ; «càm nulus unquam Ícri-
j ptorex veteribus ü»n&bog:
, Commentatorisluce previà
j ; |. .. CU

; N

cum frutu legi & intelligi

queat. Aliquosetiam video .

quid novi & rariex['culpüï-

fc é cerebello proprio: qui -

»tamen inftar cygninigri,aut
albicorvifunchabendi, cüm
jam nihil hodie dicatur.,

quod non pridie fit di&tum..

Infinitus autem aftat nume-
rus illorum , qui, càmlibros
emiferunt,nihilaliud,quam
»fuosLocos Communes, fine
ullo fepé habito fele&tu ty-

pis mandavifle videntur.: -
quorum multis fané men-
tem optarem meliorem in

. eligendoid, quod effetopti-
mum,ícicudue maximé ne-
ceffarium ; ne tot paleaspro
frumento nobis legentibus
offerrenc: cancamque farra-

Bl*

t
fen

Qu
fj

[ü

Em
p Apitgteng ——
ginem confufam apponc-
rent; noníecus,acíiquisco--
quusfimul multa jura com-:
mifceat , aut fi quifpiam
agyrta egroto medicamen-
tum przparet é fingulis ca-.

v

pfis & pyxidibus in Parma- -

copolio quid fumendo, & fi-
mulconfundenco. Quare &
plerumque tales fcriptores
hocin more pofitum habere

Creiindicac meridies, quod hi

velut vagi & erronei Mufa-

. fum pullaftri, non optimos

Authores ipíos à capite ad
calcem ufque legendo evol-
vant , fed folummodo illo-
rum Indices, &Capitum api- »
ces percurrant, é quibusde-
inde fuam , quam fcribere
meditantur,materiam pigrá
p Bo-

96.

w—-— w ummo avtumemueru T uncrcen uERSDSSRSNUAN)

molc,üg)mantmao:s quam
iluftrant;imó non raró eti-
am aut nullum ordinem a- .
prum obfervant, aüt femet- M
|pfos fzepiàs confundunts i
Quod f'cmbcndxgenus eóeft |,,
miferius, quóminus author |,,
accuratum voluic interpo- du
nere judicium. Longé pro-- fuï;o
p fecto alio modo, quo Ale-- "
8 xandri Magni magnus ille -
. magifter Arxüoælcs ^5 qui,
poftquam aliorü primó opi-
»niones in fuis criptis recen-
fuit, tandem optimi coloni W
officio perfungitur , dum.
inutiles falce ramos ampu- -
tat, acquid candem (tatuen-.
dum & concludendüm fit,
divino admodum . judicio
exponit. Quod fi fecus fiv, -
: quo

|q
j

?Udl]
D
| ,

o n

quoalio qucfomorbo,quàm

N judicij.imbccill'icate labora-

re dicemus fcriptor&?in quo
nihil, nifi labor iriprobus,
quiomnia vincit,eftlaudan-

. dum:dumlibrorumindices - -
utdixi, non folüm pervaga-

cur,omniaque volumina de-
fultorià lectione emetitur,

fed & omnia, fine lege,fine

judicio,inlocorum commue-

nium fentinam effundit, &

ita, fiomniaecifIe íe putat,-

nuíquam eft, dum ubique

eft.Quibus,dum quandoque
Íequibufdamle&oribusnon
difplicere ifti vident, idem
ufu foletevenire,quod cui- -
dam Bergomatz , qui Orga-

nicz Mufice Magiftro, ine-

levandis£ollibus,operam lo-
k . cue-

.

»fuaviffimum illum concen-
^ tumproficifciexiftimabat:

profuis venditando , feque
inde infcijs probando , íe

thoreseffc fibiimaginantur,

| ) , teres invenerunt. Quis ta-
» men non ex ipfo poriusfon-
te limfam puriffimam haau-
rire optet , quàm ex iílà Ii-

canalibus aquam plumbe-

efít pictor, qui non malit
Apellis,; auc Parrhafij , aut
euxis,aut Leucippiexem-
plar,quàm hujusavi? Quod
vecuítate, ait Bafilius ; excel-

B.

— cando, non ab illo, fed à fc:
dum & idem noftri, aliena

« fuaviffimzillius MuficeAu- —

'quamalij, & plerumqueve- .

ni0sà palude, aut éplumbeis

am & turbulentam? Quis -

It
I

Iu

[ n

lit, illud majori dignum eft -
honore. Tempuseftille ve-

rus Index Expurgatorius li-
- brorum,ille diligentiffimus

Cor'rc&c»r ; omnium proba-
torum confervator , omni-
um futilium devafítator..

. Quot quefo hodierno tem-

pore fcmpcores eíle putas,mi
Magifter, qui |librosgravita-
te maximá componunt , &
majori emittunt; de quibus,
tamen omnibus paulo poft

! tempusjudicabit : cüm, ita

me Deus amert, vix unusine »

ter mille fit,quicum applau-

fufeculum agnófcat. Vi&u-
rus Genium debethabere 11-
ber. Quod fi veróomnesin
univeríum examinare ve-
hm fcnptorcs interillos foli

Ez nn

IOO, .

gt : toememmn! vecucu ürpgmep u

hi excellenti encomio di- -

gniffimi putandi funt , qui

"Orthodoxam affecuti Reli- |
gionem, pro Ecclefiz Chri- -
ftianas aris & focisfolertica: .

lamobelligeranc.Dumenim

Sacre Scriptur&e explicant . :

nodos : ibivice Commenta-

toris Optimi funguntur:& -
dum ftrophas adverfario-

rum convellunt, ibi fimul
proDeigloriàproque Maje-

ftate Chrifti ftrenué pu-

gnant, & à Diabolo trium-
- fato palmarium deportant.
Illud veróegoomnium mo-
leftiffimum & maximé nau-
fcabuudum genus fcribendi
effearbitror ; quod Critico-
ruim filijjam multos annos
eft; cumfcQiariinceperuno;
| — qu

i
um ä
1
|
3
:

IOr.
T qui antiquiffimos Authores
Ü —Notis Varijíque lecttonibus »;
Y — illuftrando, ad manuícripta
Ü^ "exemplariaexaminant:quo
U^ inlocoaíiniaosadmodü ex-
"! antlaffelaboresmeumillum
W fidiffimum Preceptorem &
// . amicumJanumGruterum ; -
ïUf-'.&; fomnibus notum eft literatis:
U quo fzpiffimeaudivi,quod-
n jam à puero-diu noctujue — ^
! omnem adhibuericcuram.s
|| omnem laborem ac indu-
ff H:mam,ut omneshujus & fu-
" perioris evifcriptores fupe-»
W raret, infcriptoribus Claífi-
! cis comparandis ad exem-
« —plariacalamoexarata.Quod -
i^ &facdumeft. Clamactcerte,
! mefiente, Plautus,Seneca
! pater,filius & nepos, Livius,
Ü Es He

£ E

.. 102.

[ d : "i

Florus, Suetonius, Lampri-

dius, Spartianus, Vopifcus;

" Jornandes,HiftoriaMifcella, -

Salluftius , Tacitus, Plinius
- Junior, Martialis: quosom-

nesatquefingulos Authores |

ad plutearias membranas il-
»1e Hercules literarius com-
pofuit, & luce publicá dona-
yi. Nechitàntüm, imó &
gdhuc plures, quos apud

um hifce vidi oculis fcri-

ptores , ut Cefarem, Jufti-

num , Curtium, Ovidium,.-

"Statium , Catullum, Tibul-

lum, Prop:rcium; alijqueo, -

nondum evulsati , nec ta-
mentanuuim affeár, fed jam
. penitus perfedi. — Inprimis
autem cjus Cicero , qui jam

A lucem videt, mihi omnia.
T | quz. |

—
* ! $

!

|

00j -

j : j
pu————— —— d

que hocin genere extant,fue
perare videtur. Ex quo.n.illi
Bibliochece Palating cura
commiffa fuerat à florentif-

fimo quondam Principum -
Friderico Quinto , Electore
- Primario , ex illo ad mem-
branas & Chirographos li-
- bros Petri Victorij Editio- -
" pem continuó examinavit:.

modoó velut ad lapidem Ly-«

dium , modó virgulam Mer-

curij, modo Helicen & Cy-
nofuram. Ubi & hocfepif-
fime ex ipfo me percepifle
adhucmemini,quód habue- .
ric manuícripros libros Pa-
latinos Ciceronis ultra du-»
centos , à quibusinfinitis v1-
gilijsid confecutus fit,ucunt
cum Ciceronem mille am-
DEU A plius

I04.

ld bRDENSÓSD ul Ttegeoce tOR amae " N d -

plius locis illuftraverit, cor- -

rexerit, & auxerit; ubiantea,

edam dodiffimis , mere

eranttenebrz, mera vulne-

Ta, meri ODbices : imó etiam
hocaddidic,fediem fzpein- -
tegrum triviffe, priufquam -
»ex tribus vel quatuorinCi- -

. €erone lineis aut verficulis,

i

vetufti Codicis intentus le--

€lioni , aliquid fensásaut di-
verfa ledtionis expreflerit.

Quod & Lipfiusantea fe&ta-. —

tuseft. Ubi ramen hoc o-

prandum effee, uc unustan- -

»dem aliquisliterarumDiQa-
tor,ab omaibusauthoribus
ilas varias lectiones nobis
abítergerer, quz legentibus
non parum obftaculi objici-

unt; €íolümillam retineret -

lectio-

B

i
ny
)

| fl

d

| tiqu

TW
Tür

| H

(

Ti

| t

i
w

L IOR

" ledionem,quecum Autho-
" risftilo atquefenfumaxime
WY congrueret. Ecficut illi ju- —
W re literarum inftauratores
" dicimerentur, quilibrosan-
! tiquorum velépenetralibus
(! vetuftatis in lucem profe-
ü( runt,velignoratiohe prifcee
! le&ionisáGrammariciscon-
! taminatos; refticuunt & ex-
^ plicant ; ita. illi é contrario
|! ompi vituperio funt digni:
l^ -qui de oprimà norà libros
&^ — pro fuà libidine emendanc ,
( - mutilant,lancinant,expur--
)! gant, atque caftraot. Noim
i Poétas innuo, qui profccto
W fepe cxiguam pudoris ha- -
)! buerunt rationem, infami-
j bufQue fcriptis fe homini-
s — bustraduxerunt : quosJofe-

— ——

j "Rübpuee " - 6
T YOOo. .

CessmmeMEe ss Quosn odlb ii RRR

Ophus Scaliger cum mari

comparavit, inquofintíco- -
puli, ad quos peritus ramen.
nauta nunquam offendat |

navem: Sed de Patribuslo-
quor; qui non femacel à qui-
bufdam velut Pentheus à

. Bacchis. fuerunt difcerpti. -
— Rem meis oculis vifam ad -

exemplum refcram, inquit
FranciícusJunius. Cüm An-
noM.D.LIX.circiter Lug-

duni agerem , Corrc&ore
quodam typographo ufus |
fumfamiliariter, cui Ludo--

vico Savario fuit nomen..
Habitabatr ille non pmculä

Mercuriali vico , ín &dibus.

conjundis trium colum-
-barum figno. Cüm ad fzlu-

— -tandumbominemveniffem, |

z .. cafu

—

| a

]ro

| ht

t
jj

0s

| m

Qu
Wt
ul
Q
t

|

li

IN

a

hu
l

Jeax s

I m Cum

L

. cafu vel potiüsfingulari Dei

Providentiá accidir, ut ver-

- fantem eum offenderem in
recognofcendis D. Ambro- »

fij operibus, quetum Frelo-
nius excudebar. Varijs au-
tem fermonibus ultró citró-

Q$uehabitis, cüm meavoca-

mento effe ab opere nolle

' oftenderem,ille redorfusle-

&ionem unius peginz , vi-

defié,inquit; hancíormam

Ambrofiange edition:s no-

ftrziquàmficelegans,accu-

rata, & infpeciem omnibus
anteponenda alijs, que ad-

-'hucin lucem prodiverunc?
Poítea contuenri opus, &

probanti elegantiam ejus,
Ego veró,li quodexemplum
Ambrofiani operis mihi e-
€ v uX o s gmene

X
x

108.

mendüm cflet, quodvis ex- | i
emplumaliud potiüs, quàm | ;
hoc, quod vides, compara- d
Tem. Scifcitatus fum hujus - um
dicticaufam. Tumilledefo- - i
rulis füb mensá fuà latenti-. |ii
bus aliquot paginas pro- Ju;
mens;hzceflinquit;prima . | ii
forma paginarum , quashis |i
paucis diebus adexemplum || ij
veteris & certi exemplaris |i
optimá fide impreílimus: |«i
Francifcani autem duo pro. | ,
auctoritate has omnespagi-
.nas difpunxerunt, ut vides, - r
.» & illas fübftitui in locum M
priorum curaverunt prater | ..
omnem . noftrorüm libro- !
rum fidem ; qua res fum- | (
prum & moleftiam Frelonio -
ereavit graviffimam. Nam

pre- . t

8
7
JJ ás

Tiset
quit
iif

l huius;

:del

T
p

,prima

s

pl

t

[
)pt
p

QqUn
ree

ibfo. -

futt«
lqmo
N

PN: uX

IOg.

pretium charte operarum- —
queamificuniverfi:m, tem-

poris jaéturam pafíluseft, &
typographícas illas priores
plagulas cor&mutari novis
ad libidinem iftorum opor.
tuit, magno malo noftro , &

admiratione meà. H«ac Ju-

nius. Arqualemtalibusgra-
tiam Cenforibus habituri
fint Beatiffimi Patres:dicam
verbis non meis , fedipfius
Irenzi: qui in frontifpicio
fui operishanc prefixam ha-
betadmonitione, Adjurote

. per Dominum Jefum Chri-

ftam, & per gloriofum ejus
adventum , quo judicaturus
eft vivos & mortuos, ucdili-
genriflimé conferas, poft-
quam tranflcripfifti, hanc-
: E7 . Que

w

, ^

Pajsigae I O
KN X » : ?

—— ÓÓron]

milicer in tuos transferasli-

invenifti in Exemplari. Hac
ideóreferre volui, ut etiam
inipfis Authorum Editioni-
bus feligendés fedulam po-
namusopera,ne velin adul
terinis, vel etiam in mancis
fcriptis diu defudemus.Quar

admittis, Ó Magiíter , ante

mis fimilimos eligas mutos
juíque Scriptoris genium &
dum compendia te fectari

bi fit eundum. 1mitare via-
A M m

— qQueipfam obteftationemfi-. |

bros, quemadmodum illam .

re fi confilium meum jàm -

T nomnia Videüs,utoptimps,ut |
antiquiffimos;antantiquiffi-

magiflros:1mó, ucuniufcu- | |
indolem apré cognofas,ne».

putas,perlongasambagesti-

[ s em : B ; -—--*-w
cores Q i, vià primo cogmra,

ftacim in gratiam com pedi-
U busredeunr, & , omni pro-
E |craftinatione omlfsa , nun-
quam ceffare folenc, nifi -

priüs ad fperatum appule-
runtlocum. $ienim viam
Ícis redte ftadendi, quid pro-

hibet, quó minus omnirer-

giverfatione fepofità ftatim
dlam ingrediaris? Necopus .

eft,ut omnes defukormlcw-
rate fine judicio legàs Au-
thores. Saris eft, fi primó

paucos , eofáue op:zmcs e-

volvas : & ficoc eftineprum
ex unoomnia haurire vclle;
iranon confulcum , imó 1m-
poffibile eft, uniafcujufque

difcipling omnes pervagari -

coníuitos. Legelibros Com-

ia

II2

[ g

punldRacsi um

mentários,fed Optimos ;ad-

alij, fed ipferibi ex Auchore

. Optinio concinnafli : imó & -
Indiceslibrorum & Locos -
Qquos vocant communes |

confüule; fed cum juüdicio;ut
omnia,quzcunque opus eít,

intuum ufum recté, velutex -
. cellápromtuariá proferre & -

"accommodare queas. Non-
dum te contentum effe vi-

dco, petis enim ut rem cla--

riüstibiexplicem, &, quof-
nam tandem legendos cen-
feam Authores ipfonomine
defcribam. Ecce & hoc fa-
Ciam : ita ramen, uc femper
tibi inculcem illud Senece
confilium , quod ad Lucil-
lum fcribit , nimirum nihil
! ln«

hibeSynopfes, fed quasnon.

lii B

nos;ad«

us

Audho
^i
- lot

DN

j

u

(
d
à NOH*
d
T

113.

m —m

mtercü"c quam multos , fed
quàm bonos habeamus li- ^;
bros,cum multitudo onerer,

noninftruat: & fatis fit;pau-

Cis Aurhorzbus nostradere.,
quàm errare per multos. Pri- .
mo itaque fi vis inftituere
Bibliothecam , quatuortan-
tüm eme libros & habebis.
Qofnam? Eme Ariftore-
lem, Pliaium, Plutarchum »
(aut pro Plucrarcho Cicero-

nem) & Pcolemzum ;ibiha-

beb:s,quod voles. Hos enim
Authoresquatuor,Mclanchz -
thon fufficientesefledicebat

, ad Bbbliochecam Univerfa-

lem conftituendam. Si visef-

. fe Philofophus; ecce itidem
. Rudolphus Goclenius qua-
-tuor dat Philofophos,qui Bi--

blio-

n4.

[ i "Oa Ed

. bliothecam faciunt Philofo-
»phlcam Ariftotelem, Scali-

gerum (cujus Exercitationes
- fua Biblia Philofophica vo--

^ cavit) Zabarellam , Schecki-
um. Sic &fubciliflimus He-
breus, Francifcus junius,

quatuor libris univerfam.
poffe Bibliothecam ait con- |

ftitui Theologicam: Biblijs,

Infticutione Calvini, Confef- |

. fione Bezz , (five Indice ad

Calvml opus) & Grammati- |
.cà Hebreà Cevallerij. Qui

tamen tres pofteriores ( non
funt ad guítum tuz religio-
nis , per me licet alios, qui
funtoptimi, in horü locum
fubüatuas,müdo tihiBiblia

.honexpungas. Sic&inMe- -

dicinà quls non [fimiliter
qua

| quau

(
"u
N
üni
I

m um du MP r

| /eno

VRs eRecgo Ut

« quatuor Aucoribus feprope
| omnia complecti poffe di-.
w cat? duobus nempe Grecis -

antiquis (Grzci enim Medi-

( cinápepererunt) & cotidem
| novis: ut Hippocrate & Ga- »

leno: quorumxl e,quot ver-

« ba, tot propeoracula effun-
dit: hicvero illius fidiffimus
eft interpres : cum Fernelio -
& Heurnio, quorum ille fi-
militerfolus Grecam & Bare
E. baram Medic!nam in ordl-

nem redcztgïüsw , bic veró fe-

| metipfum fuperaffe cft pu-
.tandus. Qpl quatuer Au-
thores fi ad res medicas di-

Ícendas tibi non fufüicientes
efle videntur, ecce & hoc vi-

. Ciffim opuscft ucfateare, vIx .
decimum efle Medicorum,

qui

I16.

qui hos quatuor integros fe |inp
legiffe (an&à fidejurare que- | i
at. Q'id in Jurifprudentiá | il
faciendum ficjillud cibi, càm | t
.& Themidis facerdotibus | uu/
jamdudum fit prefcriprum, |qm
non opuseít, uc meáadmo. li
nitione aperiatur, quamvis |tt,
etiam ne in hacquidem par- |'tr
te meam benevolentiam. betqu-
monendi in te claudicare |im,
videbis. Sienimnon modoó |/ix
omnium fcriptorum, fed & |i
ipforum Jurifperitorum fe- |wl
€ula certà accuratiüs con- |(u
templatus fueris,certé maxiz | i
mant incrcdibilemciue cüm |m
ipforum hominum, quifcri- |'ui
pferuntcumtemporumani- | i
madvertes diverfitatem.: | il
,quamífizftimabis, te mul- |«

,

"
3 ^AU T

tüm profeciffefciveris. Ad- -

t
tit
Yrdet

t

(

mirabilis eft rerum fcilicet »
viciffirudo in omnibus : in
hac terrà: in aftris & eorum

; motibus:inipfishominibus:

quorum, ficucnemo eft, qui

. alterius vel faciem , vel vo-
:em , velgeftum, velaffe- -
. &umreprafentat : ita quili-
, bet quoque habet fuum ge-
, nium, fuum ftilum, fuam
| fcribendi faciem : imó nul-
| lumunquam fuit feculum.s

quod non propriam ftuden-
diindolem , adeodue etiam
inde peculiares procrearit

libros Quod omnibus li-

teratis diligentiffimecft ob-

. fervandum. Omittofloren;.

tifimam olim Greciam.s,
.que & admirandà humani-

esw

. dae

. I!8. |

ftupenms artificijs , & inpri-

rumqQue omnis generis do-
&iffimorum emiffione , vel
adinvidiam uíque fuperbic-

. omnisflos humanitatis, om-
"is Latmæ venuftatis decor,

res effulferunt? Poft Augu-

num , annon alius plané fpi-
| ritus, alius gemus,ahus ftilus
: inAuthoribus elucefcic?Ipfe
Seneca, 1pf'c quoque Tacitus
nonparüm abieruntà diviná
. Ciceronis atque Livij Elo-
quentià:donec magis magit
qua cumxdæ & pompofz di-

d

tacc &aüuve*tfuu[ümo, &

mis divinäeinqüentiä,libm- ]1

bat. Ad Romanos accedo. -
» AnnonfubCG æfarcAugufto, :

omnis gratia, omnes Vene-:

P ftam , à Nerone ad Traja-

(o- -

IET

n
Mi
T
j

Dior

(

Ii9.

o umdgat — ]

— ;
|m éiones, & nefciocujus Sapi-
Üy enue fententie fubornate
li. increbuerunt ,. & candem
x omnia in profundiffimam
w; barbariem " degenerarunt
ii - Indeiterum,poft Caroli Ma-
q! gnitempora,difciplinarum.
| quaficadavera refurgere, & »
j artium fceleta fe cute qua--
4 dam induere coeperunt fub
13 Scholafticis : fed adeo frigi-
g dé,adeólan guidé & mifera-
jp; biliter, ut in illà fataliinge-
; niorum fcabie , Scientias & -
&j Artesin valetudinario quo- -
" dam ægroca'fpro-fanis'am-.
Tij bulaffe dixiffes. Qui facra -
j; tracarunt, illi res divinas &&
jli profanas aut infano difpu-
nj tandi I.txu dioevolvebant, aut
j; moüferiüs impediebanc. Qui

x i

120.

inJure,vel RefponfaPrudenz
tum , Imperatorumque Re--

Ícripta, vel que Pontificibus
placuerunt collegerunt, hi
omnia iníanis & inconditis

- voluminibus ad zternos di-
Ícentium labores auxerünt. -

. Veré memoratu dignus lo-

^

Cus cft,hoclo'co,qucmex po-

litiffimi Jufti Lipfij Monitis
& Exemplis Politicis, in Ju-
rifprudentie Studioforum

gzratiam. non poílum non
claràrecitare voce, ut & ipfi

hac in parte habeant, quod -

in legendis libris obfervare
debent.: Sic aütem ait capi-

te decimo , ubi de Legibus

tractacur. Leges ín Repu-

blicà; ut medicamenta, effo.-
. debent: atque nec bac mul-

ta

I21.

.A

, taautvaria probcncur, non
, item ille. Plato veriffimé:
, Ubiplurimz Leges, ibi &|li- -
, tesiitemqQue mores improbi.
. Deus Bone ( pergit Lipfius)
; quàm rem tetigic ! & ufus
, ubique gentium auttempo-
^« rum;hocaflirmabitc. Manea-
.mus in Romanà Republicá.
( Paucaseainitió habuit: paul-
. lóplures Decemviri addide-
runt : & itaad Principesferé
, manfit. Tuncfané plüres,&c
; üJuftinianoplurimz,quibüs *
m&l( "utimur. Lotbario Impera- ;
. tore, cüm diu filuiffent, eas
reducente. Nam Gallia,Hi- -
, fpania, Germania, earum ad
d evi fere expertes erant.-
É Receptz i 1gatur fünt: & quo
Wl : fxu&uP Cercé. illo litium
m F . ne-

122.

nemo negaverit : quz exeo
nimium qu&ntum fuccreve-
runt. Europam vide & men.
tior , nifi maxima ejus pars
circa iftas occupatur. Alij

agunt,& qui miferrimi funt,

manestuiper me quieícant:
/ n fedrofaautlilia fepülchrum

-cas & fpinas nobis fevifti.
Nam quz tam clara caufla
cít, qu& nonaliquálege, le-
ge ? imó interpretatione

fcuretur. Arsenim facta eít
. Cauffidicina,& peritécapta-

Atqui opus eft, inquiunt,
multitudine : ut varij facto-
| | o $um

judicant, alij inftruunt , alij.

eas habent.. Bone Lothari;|

cuum non ornentqui tottri. '

| (nam & hasadmifimus) ob-

fe aut capere laudem habet.|

tun
Vult

At

qui
Q
Àiv
tttt
en
(
il
n
Qu

^m

t
&t«
ti,
ttie
ti:
fet
lt
W

123.

EE . -" Mb odb d " i

$um eventuumqQue velut

vultus & fpecies difcernan-
tur. Nam Íi pauce leges,
quid? an judici libera plera-

que relinquentur ? fene-
ftram fiveoítiumad iniqui-

tatem pandemus? Nonego
cenfeo : fed neque fic judi-
cem coérceri. Obfecro, que

! illa copia eft, qu& omnia

comprehendat , aut diftin-
guat ? Ipfum Juftinianeum

! ^ Jusvide: hic deficit, & multa

ex fimilitudine, autobfcuris »
exeoargumentis, jüdican-
tur. Imó,ubicopia, plusin-
tricati erit : & femper argu-

. tia aut calumnia in finuaut

receflu hujus illiufáue legis
latebit, & íe defendet.' Ac

non videmusquotidie? pre-

2 Mi

-

.terjus illud Romanum, S$ta- .

tuta & Decreta opidatim,
pagatim , populatim habe-
mus:claudimurundique; &
. xelutobfidemur,à Legibus;
. atlitiumtamencopia,quan-

to non alio evo, & contro- | "
verfiz affiduz fuperipfoju- | "

re aut querele, Hec, in--

.quam, Lipfij nó meis verbis
recenfita finc vobis , qui in
immenfo]Jurifprudentie O-
ceano vela ftudiorum expli-
care animum introduxiflis.

Quibus itidem , ut omnibus,

multi fcopuli fugiendi , &
.non una Cynofura obfer-

. yandacít. Non minuscerté |
eleganter quàm prudenter.
eximium Jurifconfulctorum

AMlud lumen pronunciavic,
: Jo-

Z -
-
b

] Joh

Itte
i
Ptit
i

tlnt

tmb
t
Itr
m
W

| ns,

Wi
Jur
um
d
| [e)
fcepr
elig

N

njà
i
n ]

—— a
—

L agl
w— —
*—

- *»
X*

Qu -
M —
——
r::-::

^ od
-—
——
I—

— -

—Ó5

—

*-——aáÀ
E -l
-

a -- —
—— —
«
—
T--—-—-
——

—
r
m

«
t—
-
——
L T

—

p

*——
[——1
o o
——

x
.
L—

m

"— — AA
wI——
—

G
—
—

-
L
£
—

: i
* 3
- E w

--

E——
7 H

125.

Tohannes Oldend

orpius; qui

inter caufas, cur tam pauci

hodiead folidamLegum co-

gnitionem pervenirent, has
- pociffimum recenfuifle ra-
tiones dicitur : Doctorum

primó tum inícitiam tum »
ambitionetm. Deinde vaíftas -
. Commentariorum moles.
. Tertio Ufüm in foro negle- .
&um. Denique Aui9oiay:
. QuasquatuorLegum remo-
ras , ab Oldendorpio vobis
jam monftratas,fi & ipfi, qui
. Jurifprudentie locare ope- -
, 4ram contenditis , aliquantó-
altiüs in animum defcende-
re pateremini, facilimé no-

Íceretis,que viajin libriscüm
eligendis cum redé perle-
gendis &intelligendis, imó

B 3.

M

—

126.

*

leretis. Quare iterum | ite-
rumqQuedico, ucanteomnia

.TFis indolem infpiciatis.
Quàm longé quafo abíunt

)

nzvé elegantiz genius , vcl

: dederunt. Deum immorta-
; lem, quanta. voluminum
€onfufio, quantusrerum er-
roratque librorum Laby-
Kinthusfefe hicofferc?. Quis
non obftupefcat, fi cui pau-

difTimi authores,
vbb Gen[a.

inomni yità vobis eílecaffe- |
.. . &anda: ut Sacerdotes The- -
- .. midos inculpati evadere va-

& ipfum feculum,& fcripto-.-

fuperiorum feculorum Bar-.|
. — barinonnullifcriptores ; ab -
. HAis,quosvel Grece Roma--

etiam noftri fplendor feculi

xillum tantum noti fint rigi-

l,

If
)
Qu

| h
| Bl

Di0n
N
B0

n7.

[l EM d Gov

ub Gerv[Z, virum truncis, eg duro

|
s Ti roborenati:
ïöfw' Quess ReQUe 1A05 ; neque cul-
m 5 Puserat?

W Atquinam? nempe ille Pe- -
( trus Lombardus, Azo, Ác-»
X curfus, Petrus de Vineis, -
à; Thomas Aquinas, Duran- ,
5 dus,DunsFrancifcanus,/E- -
"i gidius de Fufcaris, Dynus
| Muglllanus,Ravanus,MarfI— -
5/ lhus, Salicetus , uterque Jo- |
? hannes, de Imola&dcrupe
w? fciffa : Bartolusde Saxofer-
U rato,Paulusde Caftro;uter-
//. quePetrus, de Aliaco & de
[/! Palude: Scotus,Biel,Occam,
( Holkot,Bnkoc,Mamtrc&us'
i^ nomina non minus , quàm »
/ Authoresipfi, barbara, &
non fine horrorenuncupan-
nl M ar da:

—

129.

da: quxtamum abfunt ab ho

dierni temporis cultiffimis
fcriptoribus , quanrüum di-
ftantervalupinis. Nam quid
quorundam hujus farine

» hominum barbara dicam
»VQC'&bula üut: Aptzt:».!dmaäzlz--

tatesz Sud bicibilitates , Aufri-

bilitates:quidloquar de quid-

a'zt.ztzäw, deq; entitatibus,qut

ficuc Carolus Magnus joca- -

batur deeztbus , von blarett
("nitt,/ Quid Etcymologi-
am ? ut quod $us dicatur

" futndo, quia futor per fuis
fetam fila. corio inducit..-
|Pro peri bermeneias , peri.
bierimim : quafi Ariftote- -
.1les Commenrarium fcri- -

pfcric in Hieremiam ? Doe-
HALU ) gtwg/ ? domum matts , boc

"A

d
nl
T
u
7

|- 4

Ti
foha
fünt
UT

lr :
h
li
f
Bd
tüt

E

ttij)

[
(l

— —

L-—3
p—1

—

X
p

—
*
*
*
—

s 2

w——* digee

- esh, puerts.. Sepu/cmm,qua/' f fne ,,' :

pulchro. Miles, quafi mira re».
Magiffer,quafrmagis quAm tres.
Presbyter , quaff pra aljis bilens

ir £. Quid commemorem
". argumentationes inconcinz

nas:ut cumAriftotelem cum
Johanne Bapnfta compara-
runt? Srcut egzmajunt, Joban-

| m.rBapz*y?a pracurfor fuit Chri-
- ffiin Theologicalibus, ata Arzfa- |

teles pracurfor fuit. Chrifi? im

Phyfcalibus. Quefimilitudo ——

ilius conclufionis gemina
gcrmana eít, quamquidam

pediculofus Monachus pro-

tulit: Laicís una A&mes n Eu-
chszm fu ffícit, quia oramusin
oratione Dominica: PAnem no« »
fírum quotidianum da nobis bo-
die. Sic & doctiffimus Theo-
CR $ logus

.

130.

dam Scholafticos hocargu-

14 habes pedem , ergó es affuus:
Sic folvifle tradit : quód zem-

. dem. Queomnia;obtempo-
ris,quàincludor, anguítiam
filentio hic involvo, conten-

infulforum carminum , à
Scholafticisillis , & literato-
rum mendicabulis compofi;

rum genium & ingenium
pernofcatis, fed etiam quid
vobis legendum fit.accura-
. . tius ex ipfa ftili puritare de-
, prehendatisquorum carmi-
num dum unum atquealte-
: rum

| *logus Cafpar Fincläi'u; q;;i?-l ï

mentum: Z/fzus babetpedem :
— p diffinguendum fít inter pe-.—
» dem rationalem &g irrationa-.-

. tus folà recitatione aliquot

torum; ut non folüm illo-

I

tum breviffimis enumero,
quzío Vos, per cineres Pri-

. fciani Vapulantis, ut mihi;

dum contra voluntacem
meamtam, barbarus, & ex
lex fum,ignofcatis,agnofca-
tifque , quomódo qmntz'tzztem
fyllábarum non curáverunt iftí -
Scholaffíci. Certé hacfequene
tia crimina (carmina volui
dicere) inhoc Borentiffimo,

^. & elegantiflimorum homi--
. num pleniffimo non recita-
. rem auditorio , nifi ex pro-
batiffimz fidcx Ícriptoribus

& Tlheologis hec collegif-
fem : qui & ipfiabimnrensá
majorum noftrorum rudita-
te,adoleícentes meliorum li-
terarum amantes, voluerunt
abüerrcrc,&vcluc mchcc di-
h ï — gito,

13-2:

gito, quid lcgcndum iiu,
Oftentare-.

Durandum precipuum

jus & /Eneas levms memi-
niC;

fMb marmore duro :
| - . Pt 6go Cttro.

Burgundiz ille bellicofus
hochabet præcomum.:

L5 2nvitá:
Hic jJaces Carole J jamg,
^—. quiefcetibi. - |

SicquidamAbbascum foro-
ribus his laudatur verfibus:

MUDENM (2 um Qu RNMCERED :

.Scholafticorum Authorem —
tali Epiraphioornarunt, cu-

