g & hifce meis manibus palpa- -
m vi: quam dilediffimus No-
h bilifimufque. meus Domi-
W nus avunculus, Nicolàus
Oxenbachius, Tubinganz»
arcis Capitanceus Viiliä-«tiiïï- |
mus, vir totius Ántiquitatis
&: tranfinarinarum rerum
4 ftudiofiffimus, cum mültisz - 3.
adhucrebusadmiratione di-

fi nifa
ilrcti- gniffimis, in Dzdalco fuo
p non femel mihi videndam
ht oftentavit: Ut; antalesfint
s in rerum naturá volucelli,
j dubitare nullo modo poflis: :
, nificum ignorantibus velis
; Cucurbitaslippire, autmore »
g Pyrrhonzorumresomnes in
" dubium 2'vocare. Vergm
rE pj m

QU

30.

enimveroó, quod dixifti,e ve- |
^getabili non naíci animal, ]
nollemtibihzcíententia ex — | u
ore excidiffet. Poffemtibi [l
; infinitum recenfere nume- . |y
rum i'HgSki»'um animantiumL, |qi
"quz fine matre,íine patrG, — | u
nihilominusgenerantur:ni- |i
fhícirem, quibus temporum j
i cancellis jamincludar. Ma- | j
4] gnumíxpenumeró myfteri- — | jj
^ . um in re parva delitefcibo:. |
. quod humanaratio difficul-. | |
.ter admodum penetrabit. |;
.Contemplare tantum illa "
»animalia,quz é folà putredi- ]i
^ne aftrorumque minifterio — ||
proveniunt: quz omnia vel ||
fola, nosad naturx miracula:
contemplanda hoc loco in- ü
flammare oporceb&nt. Dio-
i r do-

—2
R M r i

—

T

31

ia

dorus Siculus fcribit : quód

circa Thebaidem Z/Egypti -

cum Nili inundatio ceflavit,

/ exlimo multi mures orian-» -
- tur: & ficutPliniusteftatur,
^multi impcrfc&i invenian-

tur,quorum pats anterior,fit
forma murium : pofterior, .
lebx adhuc terrenz: quod
& /Elianus, & MacrobiusGz ——
Avicennateftantur-.
Similiter & ranas nafci
fepenumcró fine patre fine
matre,e folo putri pulvere &

imbricft compertum. Sic &
é putrefa&o in fimetisanate »

bufoncm,& é fanguine men-
ftrao tubetam nafci certum

« eft. Sicetiam equorum fetx

fivejubz ,fi in luentem de-
mittantur aquam, paucis
D. 4 ' di-

N Z
* N«
Y i
: ( &

m

$n
' Wereccmitto RE quussava. turacupex vencomerss. Sütssse i, D ts

dicbus vitales fiunt : & ipfe

» Àvicennarefert: fc?pentes C
muliebribus capillis gieni.

Ita quoque herba bafilicon .

fiteratur, & Soli exponatur,

in 5corpionem transforma- |
tur. Quare & Holleriusille

Medicus doctiffimus refert,
»in cujufdam Itali cerebello

"

ba bafiliciu(a atque efu pro-
crearit. Itra etiam multi pi-
fciculi é pluviá, Crabronesé
putridis equorum carnibus,
»fcarabziexafinorum, apese
"« — juvencorum cadavere oriri
— notumeft. Itavermiculi in
cadaveribus canum, in nuci--

busavellanis, in pomis,piris, .

cerafis , prunis, ficubus,alijf-

c'ïuc |

"n ; *

! corpionem natum & in- |
]-. ventum; quem crebro her-

que fructbus horarijsoriun-
tur. Coffusligna, Curguho $
frumenta, Cms fruges, tinea-
libros & VCPE€S Mldas fabas,

'oalba vermiculus æfcalunL,

htta linguam canis , : blattz,

balnea tenebrofa , Myloch1
molendina populantur; in.

qu1bus natifunt. Quineti:
am in Phrygxa & Ponto , il-
los, quiinlignis procreantur
vermiculos, nempe albos& -
obafos nigroque capite, co-

. mefle,pro majorlbus delitijs
habent: quamSuevmnofhl

Ruftici , càm e putribus &

'ollarxbus ,ut vocant, cafeis »

incurvanti illÀ & fubinde fal
titanti vermiculorum fobole
cum fümmà jucunditate ve-
ícuntur. Sed quid multis? -
| b $ . àn-

COP La SERP P BD 235

* annon fingula cum-parre-., | ,
icunt, videntur anicalis ||,
quoddam genus proprium |,

procreare ? Veluti Papilio- — | ;
»nes,Aranei , Cinzdi, Lima-

] n
ces, Erucz,inbraflicis, La- — |,,
&ucis,Vitibusproveniunt. — |;,
Quin folàm hominem a- — | ,
- . fpicere debuiffes; annonex |j
»illius cadavere ferpentes,. "
| aliaque animalia produci r
) notum eft ? Quare San&us "

Auguftinus infermone qua. |
dragefimo o&avo ad Fra- |,
tres in Eremo, hifce verbis
hominum Metamorphofin .
. depingit. Mihiexperto, ait, T
credite , quodapertis fepul-

—
G

cris in mortalium capitibus . )
- »invenietis bufonesfaltantes, - ^
excerebrogeneratos;inre- — !

i !

.3j-
mbus ferpentcs , in lumbxs
ambulantes; in ventre vceró
U - vetmes [caturiätcs ex vifée- -
* — ribus procreatos. Ecce quid
&* — fumus, & quid jam erimus;
( ecce ih quod refolvimur ?
( —— Hzxc Augufhnus. Etnefor-
^ fitanquifpiam hocvanum ef- -
" feftatuat : ideoque memo-
* — rabilemhiftoriam hocipfum
! cófirmantemrecitabo.Jurif-
!!. confultiffimus Camerarius,
U quxmü filloradhuc eft in vi-
!]^ vis,refert & teftatur:fein il-
? luftri Germaniz quodam]lo-
l! comonumentum cujufdam -
i — Nobilis adolefcentis in gen-»
U — tilitio facello fepulti fæpxdï-
/ . mé vidiffe: qui vivus omni-
5 um sqtatis fuzx pulcemmus
t dlccba.ur Ied sofïqu"n* in

36.

252008. r

VISMESETINSONS

- florenti ztate in lethalem
imorbum incidiffet ,' ecce

à propinquis fuis, nullis mo--

dis exorari potuit : uteffigi-
»€s fua pofteritati vel depi-

&avelículptareliqueretur: —

nifi füb hac conditione , ut,

poftquam jam fepultus effet, *

tum demum fepulcro ite-

rum aperto effoderetur, & |
quà formáeffec, eàdem de-
pingeretur. Quo fa&to, in- -

venerunt primó luridam
ejus & veré cadaverofam fa-
ciem à turpiffimo vermium
examine occupatam, fer-

. »pentefque aliquotcircadia- -

phragma five fpinam dorfi
ingiros volvi.Quare & ima-
gohzc, inquit Camerarius,
lapidiincifa;adhucinter hu-

hi

37

)US )UVCH!S monumenta Vl-—f

detur. (klam lpFHixnam.,

five ejus geminam germa-
nam imaginem , nifi. plane
animus mefallir, in hac, qua
fumus,urbe , in noftro pro-

. ximohictemplo, inangulo,

qui ad lacus dextrum .hinc

Sacello Druckfeffianohabe-
mus: quam,ü velimus,oculis
quotidie poffumus ufurpa-

- intrantibus patet medius,in

re. Sed quid mulcrade mor--
tuisdicam, quinetiam in v1-

. vis hominibus fepe vermi-

um infinitus crevit nume-
rus? Exemplum erit nobis
uxor illa Dominici Silvij,

Venetorum Daucis filia Ni-»

cephori Imperatoris Con-
ftantinopolitani: HU velut

B 7. - Cru-

.. Crufiusi )US[
tam prodigiosé mollis erat

& delicata : ut manus aliaf- d
que corporis partes non a- -

quàcommuni puráà, fed coe-

4 »leftirore ablueret: cibosnu-

dis digitis non attingeret,

. fed minutiffim& concifos,
aureis furculis auc fiftulis, |

— abforberec : cubiculum au-

tem & veítes pretiofiffimas |

fic odoribus impleret : ut
- fragrantia, eorum nóaffue-
tos, efficeret ftupidos atque
attonitos. Veruntamen il-
.. lamodorum vim poftea fce-

tor mulro vehementior to- -

tam haufit; & cubiculum au-
lamqueita Ipfecit : utfervos
ancillafQue feré omnes fu-
gaverit : cüm mollicella ia

nAnnalibus prodit, -

M

39.

CQ —— UM
qj, tota computrefcerec , & ex-
u omnicorporefaniem &cor-»
j ruptiffimos ftillaret humo-
Q& res: & fic denique luxurio-.
i« fam animam inter vermes
& confanguineos miferrimé
T exhalarir. Qus omnia ob
j, hanc caufam à me comme-
jj morantur, ut videamus,
,, Qquotanimalia inveniantur,
i Qqeenullofemine prefuppo-.
,t . fito é folà pütrecine orian-
, tur:que licecmagnam par-

!
J E f !
yy temhint infe&ta , tamen fuos
, quoque fenfus habent, &

j moventur. Quanquamcum
Illuftriffimo Scaligero fta-
cuendumfit; quodnon om- —
nia € fola potrefactionecre-»
& dÁcant: fed quedam quafi fe-
mina ad gencrationem fo-

( V?t

3 Eus qþ;xf , /

veant. Quod & de noftrá |;

VO]UCfi al'bOfüä Xdicgndum :

eft. Cujus procreationem.;,
ut videturtibi;incredibilem,

cüm imaginari tibi nullo |

modo potes; idem tibi eve-

animal plané fuerat inco-
gnitum : quo deinde pri-
mum vifo, ita confternati

»funt,utequitesfedecim,ficnt |

in Petro Martyre eftlegere.;
in cerram é navibus expofi-
ti, &aàtergo Indianosadorti,
turmas integras eorum fu-
derint non aliter ; quàm fi
greges ovium palantes in-
rerficerent, fugando, ferien-

i.

. mirevideo,quodIndianisOc- |
cidentalibus : quibus equus
»anteadvencumHifpanorum

doperimendo:àdextrisàfi- |

N
1y

J-mftrls. Qa!ïfoptcrllï:nu-
— di& miferi homxzïh, quibus
.1 cquorum forma fuerat in-
-eognita , veluti monfítro
- quodam & miraculoattoni- |
| n,coufpf:&o animali hoc,ut.
putavére , carnivoro & tru-
U culento, hefirabant, obfta-
pcfcubantquc ut nec ma-:

nus ed ejaculanda tela am-

- plius movere potuerint.
Namopinabantur, equictem
€& equunt invicem anne-

xum, utrofíqdue unum efle

* 'ammal quod olimde Gen-
tauris fabolata eíft antzqm-

tas. Vides igitur mi Domi-

"ncMag:& r,quantumigno-
rantia fic infortrunium.. Ni-
hil nobis magis notum eft,

quam literg & papyrus:quas

v

ta--

)

d -—-—4—-—-—-—-—

-tamen finunquamantea vi-«

diffsamus, Deus bone, in
quam infolentiata deducc-
remur./ .
-Idem etiam in his nobis
eveniret, quodIndiaüisno- -
ftris:qui;poftquam apudil- -
los ars fcribendi & legendi
anteHifpanorum adventum
plane incognita fuiffet , fibi

nullà imaginari potuerunt -

ratione , quomodo poffibile
»fit; utquiscum papyro & hi-

Íce nigris, ut dicebant, p |

étis loquatur...

-Cujus rei chronymus/

: Bcnrzms hwftorxolam hanc
lepidiffimam receüfet..
Mittebat. Hifpanus , qui-

dam ad amicum conterra- -

ncum Cuniculos duodecim

aílos: -

"
T
Ut

0i

43.

enlaccanínitm.

^

aflos : ne eftu videlicec cor- »
rumperentur. Indianus, qui
deferebat, quum in itinere»,
ut fi, efurire jam inciperec,

tres aflos ordine cuniculos

» devorat,&latrantem ftoma-
chum compefcit. Novem-
Que reliquos, quó miffus

d -
i
m
Á
tuy
j
d
V

iil
j

n
U
d

r

.erat, lllac bono fecurus ani-

mo defert. Amicus, poft-

quam munus accep:flet, In-

diano revertenti dat Epifto-

lam,inquà Hifpano prono-

vem tantam cuniculis ad fe

nus literis pcrk&ls fervoIn-

diano procinus cum ma

(
o

no

ftomacho irafcitur :illecon-
ftanter fe. pon. novem fed »

reddidifle omnes duodecim

miffisgratiasagebat. Hifpa- —

'afürmat. At, cum nuncius .

in-

infelix 1216, inditio cplfïüiæ
jam proderetur ; ruübore

confufus, omnem veritacem |.
de tribus, quos in viàefuri-.
. bundus devoraffet, cunicu- |
lis ; fatetuar; OmnefqQue In- |;
,dlanos qïxaquavcrfumxbar, |

monuit , utab iftisfibifolijs

»loquacibus quàm diligen- |
tffimécaverentzinillisenim

nigras lineas& nigra puncta,
queomnia loquantur, rem
planéDiabolicam eontineri.

Vides igiturin quos. Vanita- |
tum & Dementig Labyrin- -
" thosdeducamur, fin rerum

fimusignorantes.

Quod fi cibitam admira- -
bile videtur , aviculas nafci

in arboribus:quid adillud fis

d &urus: quodüluürisohm 1
; BafO;f |

E ov t
lt Baro, Sigifmundus ab Her-
!U berftein, alijque plurimi, fi-
45 dedigniflimi fcriptores tra--
d- diderunt: nempe non pro-
I! eculà mari Cafpio inter flu-
tl* - vios Volgam & Iáick feri fe-
J men,femini Melonis fimili-
1 mum: Sed minus oblon-
Q* .gum. Ex eo fatu plantam
d) exire,quam Boramez,id eft, »
") agnellum vocant. Creícit
, enim agni figurà adpedum -
I) . fermeternumalticudinem.s
j .quem pedibus,üngulis,auri-
g bus,otocapite, preterquam
4] cornibus, reprefentat. Pro
cornibus pilos gerit fingula-
y^ riscornufpecie. Obducitur
w! corio tenuiffimo: quo de- -
4 tracto incole & Mufelman-
j? niad pileos obducendos &
u) | | pe-

p

Bbfb

- ftijs , qua carnibus vefcun-

tur,appetitur..

Quin achuc unicum Co- |
ronidis loco multo magis
admirandum . ingeram», |

quod Scaliger de quadam

arbore in infulà Cimbubo- |
nià commemorat ; cujus
fron«

Pa at Lasendibod W

pedoraliautuntur. Ferunté |
vulnereíanguinem manare. |
Dulcoreeftadmirabili. Ra-
- dicem humo exfertam fur- |
rigit ad umbilicum ufque-. |
, Mlud miraculifovet magni- |
-tudinem , quamdiu vicinis |
.. »Obfidetur herbis, camdiu vi- |
/. . vit quafi agnvs;in leto paà«
- fcuo. Abfumcs illis, rabe- |
Ícit: & moritur. Quinillud |
admirationem auger, quod.
»àLupis nonitemabalijsbe- -

—
m I

47.
w -frondes mtcrram!apfæ re-
w ^ prione quadami feipfas &
4 movent & promovenu.
(; X Erondibus facies que mori.
W -Utrinque habenr quafi pe-
p des pufillos binos. Tactz,
j abeuntautrefugiunt. Exijs
u 4Ung dies octofervata in fcu-»
TE üa vixic: movitjue fefe», .
d quoucs tangeretur.. H«c
jk , Scaliger. En, Optimus ille
Q Maximus Opifex , etiam
&& cum folij arboris, longé
(; maximo miraculo, greffio-»
"nem conjunxit : quem mo-
(; tumfiveanimalem, feu ma-.
m .gneticum per melicetnomi-
s — nabis. Modó videas, & aper-
àm ^ tisoculisctempleris, quàm
j» muka adhuc fint in re-
jy Fumnatur& que nosignore-
Ffo? : s mus-

L—L

4.8.

mus : quzque multo rariora

fuünt, quàm noftra Volucris-
'arborea. Quod illis notum . |
-eft, qui Hiftoricorum & Na-. | ,
turz Confultorum fcriptao, -
» non velutilambentes C anes -
e€ Nilo , fummotenüsattige- -
-fünt: fedvcro quwumPhi«
lofopho EKudoxo, univer-

»fum Mundum pro libello,

-coclum pro papyro,ftellas &
quz undique in terra fiunt

& geruntur;pro literisa gno—"-;j

Ícunt.».
Quare qux natura. omnia

miracula unius aut alcerius.
voluminis cancellis papyra-
ceisincludunt: quique om-.
niahzc, que fub rerumna- - |

ruralium cc»omtmnc intelli-

guntur , unius aut alterius

fcn. E

: comv

— *
— ——
2 E a. ul

i ceapn —
£f-—

RD -- —2

— — ——
34

IN

——
z **

I——— — —— 0 £mu——» — —
IÍz- e»
2 o m $3
pm EE cs É

*
E

— —
— zc
m
L—À

m —— À aR
i p --- E:—-:S
P BM aeses « — —

P
Pa :l

Ro
CX

——
——
«X2 -t*

ario
Yuct
Jtit
i
ipth
CnM
W
i
|val
bCHO1
]sl
fut

l gno- |

m
zcrius
pym-
TU
i
idi
tl

fri

49.

"w-——-——-———

fcnpturxcnus Phxlo(o,phl

€ompendio comprcehendi
*poüe putant : illi profedó

nefcunt,in quodnam Mufé- -;
um abimmortali Deolocati |
fimus magnumque iftum
Solcm inparváquadam vel-
lecircumferre capfula,& 0-
ceani imme
nefcio quo?äflä ollc—,
&os videntur cwcumferrc.
Mundus ipfemet eft evol-

vendus. Hunchbrum,hoc

volumen magnum , hunc
Dcicommentarlum quxlc-»
git , quiintelligit, quitenet,
illé feptem Grzciz Sapien-
teslongelonge fu pcrabxc. Ia

hoc quotidie aliquid novi

difcitur : quique vefpertino
tem porc fe Magiftoseffe pu- -
€ . tave-

-—-——-—-—
sudEl o VESTREBED

/quippe Deus admirandus

»am Elementarem in omni-
bus Orbis parietibus fufpen-

Oceano : in nobis ipfis. In

. quotquot dies & fere fingu-

las

taverunt : hi , facto 1 mane» |
. frotinus vix Baculaurij & -
tyrones funt. Immortalis -

Philofophus & Ludlmagx-«
fter eft. Ille fuis pueris in |
»hàc Univerfi fcholà quoti--
die aliquid novi edifcen-
| dum proponit. Singulisho. |
: ) ris & momentis novum Ca- |;.
/ put explicat. Tabulam fu--

dit:in coclo, in aere,mnubl- »
bus;interrà,ac precipuéin

hac Tabulàá füis Abecedarijs

lis momentis novum ali--
»quod Alphabeta cum veteri
gonjungit. Ipfas veró Regu-

Vb
Ij
Q
V

n

Til
quoti-
híet
J
il
l F»"

M ER — ]

las Grammaticales,femper , -

-mille cxpli.c,at' | cxempli;s.

Hecqui amar, illeftudiofus
eft:qui difcir, literatus: qui-
quetenet, & alijs commen-
dat, Verus Do&or, Verus eft

Magifter. Cótra vero illi,qui

contemnunt, quiigüorant;

qui abjiciunc; illi pro Novi- .

tijs, pro Pennalibus, pronon
legitimé natis, pro Miferi-
cordie Magiftris,prolarvatis
Poéus, pro bullatis Do&ori-

bus habendi funt. Quibus —

non quidem igni & aquà in-

^ terdictum eft, quique necin
' hanc folummodo vel illamm

infulam relegantur: fed, qui
Immortalis Dei. Omnipo-
tentis illius Rectoris feverif-
fimoMandato ab ipfaMun-

M

'5.2-.-

p

WESADERUS G

di Univerfitate turpzfüme :

fejiciuntur: A quibüs cüm.
lon modo tu, Humanifs. at-

que Ornatiffime mi D. Magx-f l
fler, verüm ctiam Vos om--
nes, qui hodiernodie meri--
| m[ïimes honores adcpu'
eftis, càm longiffimio remoti

fiis inrervallo: uc )amdu,

»dum pro veris Mundi civi- |
bus &Naturz Confültis me- |:
titó habeamini : &,.ob fin- | ;
gulareà , quam à Veltris
| Præceptorzbus in diyinofo- |
lide -Philofophie ftudio
haufiftis cognitionem , jam |
abijfdem,digniffimi Domi-.-

ni Cancellarij permifTu, hoc

pulcerrimo. Magiftri titulo

exornati fueritis:- Quapro-

pter Vobis omnibus & fin- |
.^ MM

æff guhs ex ammo vovco prc-
st corá;, uttorius hujus Splcn-—
ia didiffimi Auditomy, favoris
! & benevolentia erga Vos
osom- pleniffima | congraculatm,
em f vettris omnibus. mcepcxs &
d ïabor* us ctiam porró, bo--

p EM faufta felix atque -

Wd forcunaca OHBtUS Ls o
Insmc' ais Bs u d ä -

m æ&æ&ææ&s&æ&'

V*äg(( e/ïddzmmmmm de ea-
hjam o dem Vo/ucrz Arbo--
ha WE, IURT
"u,ho* SI prætcr illos quos recen-
aA uditores,cciám Ulyf-
BP'O fcmAldrovandum,confulc— -
&fm re velimus , ecce de hac avi

j

. quafi effet .Germaoicum

'»æaumgana/ Latiné veró,.

hac brcvxtcr reperies: (Lued
nempeea in rerum invenla- |
tur naturà, preter prædx&os l
teítes, teftariomnes litcora- | ,.
4es Anglxæ ; Hiberniz, &"( "
Scocxæ imó plummos quo- | jj
e Flandros ;in quorum | "
qmbu('dam extremitatibus | ;
fimilicer inveniatur. Hasau- | ,
tem aves nominari Sconcc,. q
, Clakis, Gallice, tefte Bello-
« pmio,OycNonnette,(quod ut-.
plurimum fint fimiles Mo- | ,
nacharum ornatui , quz co- | n
.dorem album atro fupcnm- |
»ponunt)Anglicé Berniclam, |
Brantam, íive Crabrans,

f0l
lic

Q
a

Grawant: quo anacem fu. |
Ícam fonat ; Germanicé Ofm

cum :

PE

cüm in Clafficis autoribus
nomen defit, poffe dici, Vo-
. lucrem five Anferem Arbo-
reum. Si veróformam que-
ris , fic etiam teftes oculati
defcribunt. Quod plerum-

. queferoanfere fit minorno-
ftra Anas arborca , pe&ore
aliquoufque nigro, cetero-

cinereo. Dicunt etiam Án-
ferum ferorum modo vola-
rc, ftrepere, paludes fre-

1 quentare, & fegetem dcpo-l
" pulari.Quamvisetiaminve?

. niantur,quc alaudas magni-

' tudinenoexcedant,prefer- ——

tim,quz,utc Jacobus Acheni
enfis Epifcopus in Orientali
refertHiftorià,ex putrefacto

in marinà aquà lígno cre-

(cunt, que nudz primüm.;,
: G. 4 . d

v

^é

2

b

.//('

jé.

. fed paulatim deinde plumis

vefüuntur,acroítrointerim

à ligno fufpeníc., per mare |
fluitant, donecadoleverunt, -

Ícj; commoyventes abrum-
puntur, & ficutavesrelique

»alarum remigio, pro fuolu- -

biruhucillucferuntur. . Ne-

. qsecriam omnesunogene- |
. xari modo.colligie Aldro.
vandus Quamvisenimali-

quas ex ovis prodire non ne-

gao5 taemennmanifeftiffimum -

cíiIe dicit, eafdem fineullius
Operà parentis, vol eciamex

»qualibet materià purridà,
velati ex ligno , aut ex alijs -

fructibus produci,modó de-
€idantin mare, illis gentibus
quas dixi, confine : uc non

. fruftrà omnium parentem -

"I
lt
tlf
hit

| af

ctn
YX

(
M
| d

»lumis—

It
Ti
s
ynün.

[ amsmes:

jam olim eundem nomina-
verint Oceanum.Imó eciam
licet diverífos, ctamen proba-
tiffimos proferre poffümus
Authores , qui..noh. modó

!! — eafdem aves, eà, quam re-
ts cenfui, racilone—, in lucem

2
g

Mu

prodire affeverant : fed eti-
am ex certis quibufdam
€onchis, ucita dicam , volu- ..

ti criferis, five anferiferispro- -
5* duciteftantur. Haecde Vo-
m!... lucrinoftráArboreàex
ullu - Aldrovandoadji- -
T ^ «ere volui-

. $8.

»

E IITIS
GEBBPEB)8SSHSSSSSS |
NI H

" Problema Secundum. -

- Q uales libri fint legen- |

— di , Recitatum ftmiliterim

lu folenmi Magi- .
As ferg

— PrimoMagiftro:

Tofepho Gerlachio , 4n- -

720 1627.14.. Febr.

INtcr ftudiorum atque bó- |
ng mentisimpedimenta ; .
Auditores Magnifici, Gene- |
. Fofi,Reverendi Preftantiffi- |

imi,nihiladco, pernitiofum

poí-

t
t

HREHAMERUSUS anuxgiemph) s ul

T |

E

multiplicem hodierni cem-
pocris librorum copiam at-
que fuperfluam ubertatem.
$1 enim in ordinum omni-
um, omnium faculcatum.,,

omniumGScientiarum atqüe
arüum percepuonem &
progreffum immitteremen- -

tisaciem velimus, quid ali-

ud, quàm ingentem rerum
omnium confufionem & in-
finitum fcribendi & legendi
. Cchaosreperiemus. Nihildi-

cam lmpræfcnma de innu-

merabilibus cüm in facris

tum profanis autoribus

tatibus;nihil derebusobícu-

. riffimis cüm in Phyücxs cüm
mThcolo gicisiimóin omniz -

C 6 . bus

W—l——,

poffumus rcferrc ; quàm

.. Controverfiarum perplexi- »

PA

6O-

bus fci*entijs hecenimom-
nia mala in medium profer-
re yelle & fsltem pcrfuü&o-
rià recenfere narrärmnc,

qmd aliud fir, quàm inci- :
pere, & non ümræ, Ingen.
temque fine Coronide llia-

dafcriptitare ? lInicam hic
»librorüm & volüminum di-
verficatem Obztöï & velutin
tranfcurfu confiderabo:

qua, quantüm imperceptio- |

ne omnium Studiorumim-

pedimenti objiciar Studio- -
iis,mcrcdlbxlc eftdi&u. Pri--

mó omnium noftrorum
» Stucäwrum bafin efle Gram-
imaticam Volucrunc. At

proh immortalem Deum.,

quantus infinitus numerus
fcfc o&"ctt lxbrorum Gram-

ina-

—

lg'.

I-— :

n* maticorum : & in illis ipfis
"? quanta confufio , quantus
& diflenfus, quantus. error.?
Q* Quotcapita , tor fententiae
w tocvanitates. NullüseftLu- -
"w dimagifter , imó nullus in
kl&| fcholàá, utnominant, Provi-
nb -for,qui,ficut propefingulis
m» diebus novam. habet feru- -
du lam;cluniumfatigatricems, —
Q dta femper novam Gram-».-
«Q» matbcam novafque regulas
m* aucipfefingic, aucab alijs
u mutuatur.Et quamprimunm
,b moricurillePzdagogus, fta-
u) timejusGrammatica defun-
? €oicexfequias,dum ille,qui
. h— ludi fequitur Magifter , ex-
4» templo. novam aliquam,
w! qugeantecedenti oculoscon-
j» figat, excogitat, & puerise-

é2.

itaque»

VMille borum (pecies eg ve-

- rur difcolor ufus.
Alter vulce. Grammaticam
non effe artem, fed-fcienti-

am:alreroéto partesoratio- -
nes negat : ille Grecos care-

re Ablativo contendit , ille
. probat: HicProfodiam non
ad Grammaticam pertinere

, dicit. Imó, nemo propefcri--

prorum eft,qui non novum
Íchifma introducat;adeó,ut,
fi quisomnesautores, qui de

Grammarticalibus tancüm

»intra viginti annos fcripfe-
runt controverfijs, evolvere
& in ordinem redigerc ve-

lic;illi planein foetore & poe-

dore puerorum confene-

difcendam proponit Hic

cen, HibgetPQc sepunbuiri iav ULO
B at

" fgcndum prius,& triaNefto-
ris fecula opcanda fint; ante-
Q, Quam fperatum finem aíle-
. quatur. Poft Grammaticaim
.. reftantAucores Claffici. Bo- »

ao CH U TE
4, DeDeusqui immenfi maris -
" flu&us hic aflurgunt ! quot
iil Commentaria in illos, quot
j Bote, quotfpicilcgiä, quot
,, Analcéta, interpretationes;
? Obfervationes, paraphrafes, -
u z di "
J al cgonæ,dxfcurfus,&qmd
". non!? in illos circumferun-
r sss | P f
«. tur(quosomneslibros, fi vel
U . f E -
j P e Johannes de Temport- »
q[üm- bus , qui Caroli Magni fuit
: i armiger, &tercentum fexa-
'fI'P i ginta, cum uno,annos vIXe-
)V:c rat, in omni vità,fineullàia-
Ut :

æ termi(fione, legere cum ju-
S;pc dicio voluiflzc, vix ante obi-

64.

tum abfolvere potuiffer. Ni- |

hil dicam de Rhetoricorum

multifarijs praceptis & di- |
. €aàtis : nihil de Dialectico- |
rüm innumerabilibus Quz--
ftionibus, Exercitationibus, : :
.& Synopfibus : nihil de |

Aftronomoruminfinitis ob-

Tervationibus; nihil deEchi- |
corum pluribus Exemplis |
atque Monitis: nihil dePhy- -
ficorum , de Metaphyfico- -
rum, de Hyperphyficorum -
Canonibus , Iheorematis,

*

Problematis , Probationi-

bus, Conclufionibus : cüm -
nemo,; etiam infimorum

jam Baculauriusexiftat, qui

a3nenarrabiles horum au- |!
&orum diffenfiones nonre- |

mo-

modo ex his obiter & fum-

| morenus deguítatis inrelli-
gats, Auditores, omniunr
j ordinum & dwmtæcum ex.

cellentiffimi , qunam fcó-

|pusmez fit orationis? Quif-
, 'nam? Nempelibros, & Mu-
j tos, uti vocant ,- Magiftros,
, qui hodie nobis:ad legen-

dum & edifcendum propo-

| nuntur, nihil aliud- effe,

vàm obítacula & impedi-
menta Studiorum , ad qu&

b pszpienua & ecvolvenda

E

?

unufquifque. quidem afpi- -

rat,fed propcer voluminun
Circuitionem . & infinitas

ambages vix millefimus a

fc:qaxtur Ponamus Exem-
plum non in re longinqu&,

fcd in illà, quodnes Iumiuss
| imó

. 66.

imó fuimus:in Magifterij
Candiato. Hic preter Gram--
maticam , quam neceffarió
teneredebet, examinaturin.

. Diale&ticà, in Rhetoricis, in
Mathematicis, in Phy(icis,in

Ethicis, Hiftoricis, ali;j fdue .

Clafficis authoribus tam

Grecis, quàm Latinis. Et

meritó in illis examinatur.

»Ialium enim artium & fci- -
| qun
] qu,
| 1
1 n

entiarum fe magiftrum , &
quafi artificem profitetur.
Artfiquis libros, qui detali-
bus, quasenumeravi , Magi-

. ftro neceffarijs fcientijs ac | *
L w
E

difciplinis fcripferunt , non
modo legere, fed eciam in-

telligere velic, jurareaufim,.

nullum unquam hominem

x

à condite arbe faiffeinven- -
tum,

[

: &Um,

tiul
i«
ficen

] àn.

fcen
ti
Cutt
tif,
d

(ilo

n

(
t
di

p
Gnn
eolu
fatih
ridsy
ylty
m
u u
i i

m -

J
Tfümæä

fa.

db -

17* ?1
'n[]]S !
1 f(
p
:aüümf
m

j -

QU

67.:

w—- Mib

tum,qui cum laude Ma gtftm

ticulum ufurpatc pofïit,cum
vix duo milliaannorum fufy »
ficerent,ad hasomnes, quas
dixi, pertra&andas & di.
fcendas difciplinas ac fcien-
tia$. Primó enim ut annos -

Candidato noftro neceffa-

rios, non quidem accurato,
fed cumultuario falcem cal-. —
culo fupputemus; quis un-
quam fuit Grammacicus,
qui , fi centamannos inte--
gros in regulis defudaverit
Grammarticalibus,omnium
Grammaticorum . contro-
verfias folviffe jactare pomta
Ageíane, ponamuscancum
centüm aanos pro Gram-
matico : cencum proDiale-
&ico: Daucentum pro Rhe-
' tOre:-

68.

3 " ;
" a * " ——
( ailtetrettn E

tore: (licet plurespoffintad- -

di) pro Phyfico tercentum:
(nemo enim omnes res na-

turales citius apprehendet) -
pro Mathematico tercen-

tum:totidem pro Ethico
(Erhicus enim nemo nifi
longiffimo ufu evadit) pro

Hiftorico perfcdto fimiliter -

annostercentum:( quisenim
citius resab orbecondito,ad
hoc tempus geftas compre-
hendet?) pro reliquisAutho-

ribus,cüm Grecistum Latí-. |
BI$ , 1 prosá vorfadueora-

tione perfcriptis,eorumque
Commentarijs perluftran-
disomnibus,age poneannos
quater centum ; nec Mufi-
— camnumerabo, dum(ix ul-

lum ocium ad cantillandum-

Dno-

——

P

4 DORIO s pcrcm Candidato:
g BoneDeus, fi omnium ho- -
p rüum, quos dixi, annorum
i jamnumerum fubducam ad
» fummam: ibi habebimus
i Candidatum Magifterij, hoc
j eft,di(cipulum.& tyronem
j in. Philofophlcxs ; qui jam
j . agat annum bis millefi---
g mum:fícirum profe&o ado-
Mi lefcentulum : qui tamen
" nondum cum. totà fuà arte
" licecduomilliaannorum vi-
4 Xeri5;nequeTheologus,ne- -
» queMedicus, nec Jurifperi-
, tusaut Politicus dici poflit:
; imOó, quinondum Concio-
"m ncmadrufhcos ;Qnpagoha-
í^ Jeres nondum caufam.co-
j Fàm pagano íenatu agere,
" nondnm contra mxmmam

P o cumtndi
f-briculam vllüm medica- |"
mentum confignare poffit: | i
quibus omnibus velfruftil- — | *
lum panis, vel guttulam vini i
ad famem fitimQue depel- |!
lendam,nedicamadfamili- |?
am alendam,lucrari queat: .|!'
fi nempe.diligens omnium |X
arcium ftudiofus velic efle, |''
j ques neceffum eft, ur illi |"
/ priusapprehendant,quiani- |4
mumdeincepsveladresSa- "
cras,velad Leges,velad Me- |!
dicinam velint appellereo, |'!
Quzomnia,dumnonfemel |*
ad accuratam judicij amuf- — | 0i
fim examinavi;tandem fic |!
mihi perfuadere incepi,il- |í
. »lumoptiméiníftudijs & ma-. |!
x?m& expedité pofle progre- !
äla'qUïaniþus antiquorum ||

p-

i

,,,,,

9 28

uf

o Gl RePCSUDERECA D cuestunss

& novorum craffioribus vo-

luminibus omiffis , unicéid
agatutin unaquaquearteac

Ícientiá, cantàüm unicum &
brcvxiïimum ad difcendum.
fibi proponat autorem.:
quem Compendium non »
malédixerunt:utquod cum
maximo compendio rem
omnem fine mor&, fine tz-
dio, quàm celerrimé mihi,
tanquam per infundibulum
infundat, faciatá;, ucomnes
meos condifcipulos longiffi-
mo intervallo, non fecusac

quidam Pegafus , antecur-.
ram.Quemlaudabilempro-
-fe&to Compendiorum , Sy- »

nopfium, & Epitomarum
modum é coclo nobis dela-

pfum, &tanquam quendam -

Deum.

22

Deum ex machiná de. lm-
provifo donatum eífe, plané -

mihihabeo perfüafum. Nec
idimmeritó: prorfuseodem

modó , quo Alcumifte fo- -
. Jent:qui, poftquam longá
rerumexperientià vidérünt,

Hippocraticos & Galenicos
in medicinà doctores, non

fzpe wgrorantibus effe gra--

ves& naufeabundos, in ex-

hibendis pilulis, electuatijs,

ficupis;alijfquevinis generos-

fis medicatis,numero multi-

plici;quantitate magná, dofi
maximà , menfurà' admo-
dum eapaci , pre'fcriptis:ec-
Ccehanc artem excogitarunt
vaferrimi mortalium Aleü-

mifte : quomodo ex mülto

parvumfàacerent; & naufea-
nE j o

] utit
! j

IES

bun
ttm

B

Me
frin
m
i
QUi
Qu

il
U
iil
n

| f

;goi
I
fut

]l

|

ó z

bundam Galenicorum ar-

temin compendiumredige-.
.rent, Quapropter jam in

Medicinam introduxerunc
fuam Quintam Effentiam s
fua Extracta , fuas Deftilla-

tlones : ut jam inparviffimá

quantitate,cum maximáju-

. cundictate, eserfive pilulam.

unicam , five minimum pul-
veris aut roris deglutiat, &
afIumat: ita, ut plus roboris

& virium acquiratexpufil- -

loAlcumiftíco,quàm ex m4-
ximo &ampliffimo Galeni-
corum medicamento. Sic &

w

ego faciendum efífe cenfeo, -

in Artibus liberalibus , five.
jam fint feprem, five plures,
aliíQue fcientijs & difcipli-

. Ris perdifcendis E Adhibg—

D rem

,

» feminhacre medicamenta, ij
nonà Galenicis fed à Chy- |q
micis preícripta: hoe eft, | ;
Compendia & Synopfes:di- | j
fcerem breviflimas Epito- | jj
-mas : aut falceem Tabulas & | (
Indices librorum evolve- ||
rem : ibihaberem Quiptam | j
Effentiam autorum : habc: li
rem Panaceam in exigua | j
- pyxideconclufam:haberem | j
ex ingentibus voluminibus t
» Extractum : cujus ope quafi | ij
in momento robur & vires | i,
maximasacquirerem : Cu]us |
auxilio incra unam prope d
noctem doc&us evaderem.: | u
cujus adjumento cum laude | (;
TaaximáMagifteraudirem. | ,
D .. Necmodoó opuseffet , ut | jj
o Msiarzei u ao -
E

— ——

—

" ad propoficrum meum affe-
J ; quendum adhiberem: mul-
4 tó compendiofiori Metho-
!^ doprocederem : illosannos
?^ bis mille in Synopfin; in
! Compendium perducerem.
?* Addifcerem illam Gram-
" maticam,que ficbreviflima,
& exceptiones haberet pau- -
ij ciffimas. Sidialedicam ftu-
w derem, fumerem omnium
| exiguam: qualiseft illa Bar-»
w tolini:hancduabusfeptima-
W nisedifcerem ad unguem.:
( deinde ad Phyficam me ac-
; cingerem ; in hac iridem
Qw omnium breviffimum tra-
| €&aremcompendium: &tri-
« bus feptimanis etiam hanc
,| abíolverem:hocfacerem fi-
j militer in Ethicis, in omni-
(tp 7 D'i

E

— P

bus reliquis difciplinis ac
fcientijs:&'üc-a*nnodiqidiö p
idcum maximálaudeabfol- -

l
. verem , quod alter vix bis - ?cd
mille annorum intervallo | ,
preftaret. Ec hunc morem | ,
— deinde in omnibustenerem | i,
»Facultatibus. In Theolog!- | j,
cis, non diu me in Patri- | (
bus, in Operibus Lutheri, | ;
Brentíj , Melanchthonis, ||,
£rafmi,in controverfijs, de- | ,.
fatigarem : Sed ftatém ad | ;
ipfum fontem accedereme: | j
Compendium omnium bre- | ;.
- viffimum ftuderem : deinde | ,

unam atque alteram Poftil- |
lamlegerem,ex quibusCon-
ciones haberem : uc panem | ,.
lucrarer. SicinJurifpruden- | ;
tia, non diu Legesconcilia-
rem,nec mulcosin Pandedtis |

—
*

£^
Em d-—

i
ICgc

"F

Gzinassn BD TE E y

Titulos evolverem , aut Jus
Canonicum pervagarer.:

queomnia miffa facerem.:

. fed fynopticos in Jurelibel-

los,qualis eft Vultej deJurif-
prudentia Romana minutif-

fimos ad unguem fine morá

fine naufeá perdifcerem : &
fic tantàm T'erminis & Ca-
pitibus celeriter compre-

henfis , ad Jus Civile meac-
'. commodarem : Advocatus

eíffem,caufasdicerem :fami-

liamue maximo auctario

locupletarem. Eodem pla-
ne modo procederem in
Medicinád. Nam ícripta con-
fufiffima Galeni , Hi ppocra-

wv

tis, À vicenne, Fernelij, Heur- .

hij,Paracelfi;aliorumque, ut

legerem , ut evolverem , ut
TocrD CECR m

»

miemorarem , id maximus | m
prohibeac Deus! Omnium | «
breviffimas in Medicinà In- . | f
»ftitutiones, quales funrGil- | s
« berti Jachzi , primó difce- | m
. rgem ; deinde ítatim me ad | q
Praxin converterem , &cx | i
varijs autoribus , imó fepe | m
etiam ab Empíricis medica- | m
- gnenta in libellum unicum | u
^ ( golligerem, contra omnes ! J,
morbos; aucfi hocnonpol- . | j
fem , ecce Panaczam ali- | ;
quaminvenirem, &ficom- |
nibusegrotis, fi nonfemper - )
-incurandofacisfacerem, ta- | (
men íatisfacerem mihi in | f
pecunià ampliffimà brevi |
Ípatio colligendà.
Quaproprer , fi Tirérari& | ,
Rerpublice jam magis ma- |,
- gifque languenti & morxu-

79*

sre. anssumSueou cóuo SRBSSDSEKSEND RNREREE gU

re fcrrc fuppccxas vellem.;,
omnes quocquor unquam

funt & fucrunc libros& au-»
t£Ores,adextremos profhga-
.yem Garamantas & Indos*:

ocmnes Vulcani traderem

|!. violentiz,autin profundiffi-
. ma5s Oceani abyílos ablega-

rem ; ejicerem , interficee

rem:retentis & affervatis fo»

lisaliquot breviffimis &par-
viffimis, utita dicam cum
Lucretio,Scientiarum & Fa- »
cultatum Compendijs , Sy-
nopfibus & Epitomis : quz
de pane lucrando eflent: &
fic fine morá, fine impedi-
mento,tempore breviffimo

. &propenullo, omnes Artes

ac Scientias cum - fructu
maximo ; quafi aliud agen-
D 4 dOa

?

-

$0.

Dunten/un. -———--

do, pervolutarem, & ab om-
nibus lautis laudibus in cce-

lum ufque , inftar miraculi |
cujufdam,ex novo Orbehuc -

allati,ev*ehcrcr.,; :
Quid tamen de meá non
omnimodé inficetà & infru-

nita,ut opmor,Opxmonc,üa-

tuendum fit, profz&ó perh—

| bcntcr nofcerem. -

^--apropterrc,Humam£-

fime àc Doctiffime Domine -
Magiflter,FridericeHerman-.

ne Flaydere , Hunmianiorum
Literarum Profeffor,& Poc-

ta præ&anmfümc,oro &ob-
teftor, ut in gratiam mei &

meorum Cmnmxhronum,
imó in hujus porius floren-

tiffimi Auditorij gratiam, -

aperté & fine ambage velis
o d | ex

8r.

N A.'

Wpucpeas

explicare, qmd animitui fït,

Qf
" fupcrhac,quammodopro-
,, tuli, opinione de mutis ma-
W ..
TM gx&ns & anceníeas , libros

omnes, prater Compendxa,
, - effeabolendos:aut; qui po- »
tiffimum libri fint legendi,
