Hoc didici damuo ferus eo ibfe 1e0.

Si quis adbuc noftra demens uors forie menetur,

Digmusut bane prefens experiatur ,erit,

Ad Celerem Bibliopolam,

En noua Francifcus flupide wiracula plebi

Exbibet,in pletium munera ferie tholum.

Hic quofcunq; fuos Martitto credere fratres

Percipit, extemplo tindie: moree ferit.

ls

Qui uero Latij fiiunt i dopmate patris,

- Hos beat,e primo dat vefidere loco,

Inunc e7 uetitos Martii ira[ave libros,

Etcdutos Celer bic ivficiare patres-

if

Ad Ámicum:

Pallentem facicm macrafq; buccas

J

Me miraris babere,qui medendi

Iatt tot fim [Eudium profeftus annis.

Háac qui fanus i urbe conualefcamt

l^

t

Qu tam nubulus e maliguue acr,

Tam crafsum riget undiquag; coclum,

Vt,quamuis vedeuntis orta folis

Totum lux nodo fblendeat per orbem,

Actrie bic maneam tamen tenebre.

"

Dc Ol«

-

!

LTB5EBRE

r

De Obb,

Intcrfeclorem populi petit Obba Diaulum

l

Nec me uult medicum coniugis effe fue,

Non quod me putet doctum uel reprabet., imo

Mcrpr,

QuA quid uterq; potejt are fideg; vidct,

(

Iu Paundectas Mattbæi

ij

il

It

Syluatici,

Ont

Ne prima fallant,quafi fmt oracula, fronte,

Ti

i

Dodlo bec iudicio fubdita fcripta lege-

Vi

Namc'ï; tot errorcs quot in hoc f unt codia ucrf uU ,

lciy |

E tali qualis foate lacuna, putret?

(uii

Ergo bonis,ut vton fit opus dedifere, libris

lii

Affuefans uno dife labore puer.

l præ

[ Fraacijcatnum.

Áu

(l

W

Defefoum fertur portare ciconia patreut,

(dr

Himc illa pict4s fepe notatur aue

Surg

Hc eadem virtus miferis debetur afcilis,

lmmg

Quiando uebunt dor[is te; tuofq; fuis,

Qu

In £rancifcanorum Minifirum-

EXIU fndl

Fintgis in externis tibi magua negotia rcgnis,

lttiy

Nunc Hifpanica,nunc Anglica claufltva petis,

Q "u

Hinenoua Brun[uici femper precon portae,

Bd

Quiod Latij teneat fancta &atuta patris-

B

0C

"T 4libus bac [tudijs uis Paulus im urbe tüderi,

1 Omm«

Te dudum Paulum nouimus effe, taa..

De Scauola,

| W

W

f:lcun

Mane

SEPTWIMVS.

iane falutatus vefpondit Scoeuola, profit,

Anter conuluas [e ratus e[fe fuos,

Ad Cantbarwm,

Inter precipuos charus tibi Cordus amicos.,

Cum de te meritus nil erat ille, füir.

AjE ubi cardiaco patrem iam fubtraho morbo,

Officio corpi uilior cfte meo:

Hoc adtovanti fert banc nubi fabula caufam,

Vnicus eft beres duitis ille uiri.

Sed cum gratuito fcis me curafic labore,

Qu rebus posui noxius cftc tuis ?

Ad Leumum Veltbemium,

Audi'preterite mea que nam fomnia noffts,

Aurca "Tbitoni dum redit uxor ,erant,

Vifus adeffe mibi eft « dicere talia Phocbus,

Surge,quid m damnum flevtis biulee tuum?

Antermi[Ja diu folite cape pletra lyvai,

Queq; potes propero carmina lude pede.,

Extollenidus adeft tibi fumtmis laudibus beros,

Iriclyta Saxonici fama Leuimus agri.

1

Quiem uicina fouet foccundo Hornburga rceptu,

Et domitum foclix o«udet babere fuumn.

Vltra boc quod ueteri genitus de flemmate filgets

Onmeq; uirtutum continct ille decus,

Vltra boc quoá bifidi preallens oloria iuris,

Facundo ftupidum per[onat orc forum,

j

Aonids

LtBER

t

Aonias ctiam nuper [paciatus ad untdas

n

:g

Noflra ub ajflato numita corde gerit,

Précipuoq; touem ueneratur bouore forores,

N

Et colit bec quotquot nofere facra uidet;

, Qu

Qui c«xis bic furdis,tanta unde incommoda, [axit,

Eunc finis buc uanum mutus abire uiram:

p

Non tentum committe nepbas,quin pange repeute,

Ilj

Accipiet facili qualiacunq; mana.

Q

Non quia fola plaet. ucerio philomena fufurro,

Q

Eft cliam no[tro grata cicada choro.

It

Ad R&undem.,

Magne uir has fujjer füfas ex tempore nugat,

HOSeg.

T

Corimodior donec caufJa diefqs uenit.-

Qu

Aliiloquas abigit teuts fortuaA C amottat,

E tuácug mord«x follicitndo domus-

Quuando tulit nudos,piftoris munera, panes,

Bu

AbieQlus fcripfit uix epioramma Maro,

Po[t ubi Cefarco confendit ad «lta fauore,

—

Pluribus mtonait pritcipe digua libris,

| :ls

Ad Eü/nd*'m.

u

Scis besterna tmibi limquenti prandia dixti,

De porcis feribas carutina Corde meis,

P W'*fl

n

Hi quales facrint ionoro, buc ergo uidendos

Mitte quot,ut melius fcribere ucra quedtt,

Tdndem

Ad Eundem,

Bx[r

Tu tibi blauda mee po[cis modulamlna mu[

Emune

|

SEPTIHMSMYV s.

Emuntle erie mauficus auris homo es,

A ego porcorum grümnitus opto tuorum,

Noune vudis uidcor vu[Hcus effe tibie

Ad Eundene

Circeain porcum mutatus Gryllus ab arte

Pcif;

Perpctuo brutum maluit cfte pecus-

7

Quuid mirarc? uides id n boc comimgere feclo,

Qutto fpurcos cunéi uiuimus ufqs fues-

Q tifquis eg- buynae nos rur[wm [ubdcre forme

Tentat,is infefto mox male dente perit,

Ad Rauum.

Hos ego;culufdam fictosvadicibiss berbe,

TU nátos dicis [ub cruc Raue uiros,

Qema; penes füerint iuvas ditefeve ciucnt,

Si ftc eft meres has tibi conde tuar.

1? Cochleam,

Per uários,qttos iatn diutloas Cocblea librog

Mentito genitum corde faterc deum,

1dliat,at fafo teftari fanguime ne[cis,

Cuius nalla tuo corpore gutta calet,

De Francijcauo,

Eunicer uxorem cuiu[dam frater entauir,

Sed woti compos non quijt effe fui.

Tandem pollicitum petijc [Eramenta maritum

h

Hifa; ipfana imclu[4m detulit ille domutt,

Ad Cofmum.

Vicinus

p

LIBER

Vicin'ts caue te folum deprendat Agyrtes

am te mandragoris addcret ille fuis.

h

In org4u4 Aegidiaus.

l

Romula dum pictas Germanum linqueret orbem

li

Hac quaft fapreemm perfaga foccit iter,

1

Hoc istis erela doent bec orgaua turbis,

*

Qi

li

Diruit ut rabidus talia cuncta faror.

Sic re[onant wt t hoc bereis modulamine plebes

Nil cua1gelicam ctret ametue tubam.

Y

Ad Hunum.

Tres efule drachmas conviue na[cuit Orcé

Sex.j

I plenum ludens ebria turba feypbutmt, —

tlle bibit nec adbuc fibi concita uifara fenfit,

Q

Hos inter medicus quid facit Hure bowes?

Ad Hainrichum Stapenfeniutt,

L

Noftre dul decus fodalitatis

Cbare Hawrig ueni,uumq; Cordum

l

Oblecta lepida dicacitate,

L etorumq; ducenta nunciorum

Qi

Porta plauftra,giitefq; pelle curas*

Qui umdex fidei,refer, Lutberus,

Atj

Q ui docifimus omnium Melanbbthon,

Qul ucre pius ille Pomeranus,

|. Hf

Qai, quotquot reliqui,ualent attticl.,

Y

Quos illic ptetatis alma fedes

Viitemberga [uo fouet reeptu:

hn

Num

$SEPTIMVS

K quici wocuitquod imprecata df

Vito illis inittica turba uoto

Eratrum bic colliies cuculliotum;

Etrafe fumulomnis ordofcéte.

A caste fimiles putabo yute?

Quiesquo peius;hti puLatur , audit,

Hoc foclie magis uire[cit audtu.

AdSenaium .

u

Vestra ubime blandis buc traxit epiftola uerbíg

Quuartana tentum,eredite, febre uelim.

Sex mea dura[fet feptemue adfütchto menfes

Foricd; colleclas inter amarev opes,

l

Qui modo continuas erumnas pluribus anttiz;

Q foliti btc medici cotdicione, evo,

u

T

Vipote cortettipte qua fordem Poconis artes,

Et Juus eft;

qui uos ludzfzcamut; bonor;

Aqufuper infca

5 totius dentibus urbis;

Quuod uerum Ghristi comprobo doghitá,terof,

Quuas bis pro meritis evates mea mu[a rependct

Digua Lycanibzis res foret illamodis.

Bttamen opprefio pro tobis oro fürorc,

Vt fpirans tandem det fua dona Deus,

Et flix conpojq; fui Refpublica uoti

Vos babcat quales condeat e[Jc uiros,

De medicis.

Tres tnedicus facies habet,umata quando rogatur,

M

o

Ángeli

LIBER

Angelicam

mox e(t,cum iaatipfe D

fua premia morbo

u

poft ubicitrato po[cit

Horridus 4pparet £

erribili[d; Sathatr.

Ad Gregorium Coppunt,

Wi

|

Actutum

Aonides adefte Muj&,

Cunmá; his tos quoq; Grá

t forores,

ecd culte nitideque c clegantes:

lila

Vos uejtri

Aonides decore matidi,

1

Tcis [)n

done Gratie pudendis-

Quit

niam cy pudicusille eft,

|

Ornatus qio

Cui mittemin,

ut buntc,rogatis edatit.

Nulh

fcitixs £m

lum c9 fodalcut,

Vejirum ito

m,pium,faetum,

TY

pumanum,facile

Clarum velligione

«2 artc Coppum?

Yte, buie dicite plarimam

falutei ,

N

Oblitumq; mei admonett amicum,

Vt [e deft

(

E

(

lie filentijdos

NI |

folet adligare,purget;

Quorum me

atim referte,

Si querit quid agan;ft

Q

pertefus &upidos fues.

e7 bircos

Tdm

Vil

Sen[atos hamínes tua bac i utoe

tfto uifere tulij fub e$u

Ttln

Gelit,

fimodo ertior quo

d ejTe!:

ám rogatus bofpes.

t

m gratus tibi qu

dam boftes Euangelij.

In Quo

7A

Vultw

E quadan urbe um jam eptt jþargerc uer

pieoso

Nonr

a

$SEPTIMVYS$

h

Plebeo tandeti uiclus amore Deus,

Quiod mox refci[erns coijt Wetuita; fenatus,

Et fic prudentes confuluere uiri,

Ipfe fuum Chriftus vegat ev modere

tur ODynpunt,

Innostra dontini nos ditione fum

M.

De Q ttodam Saardote

;'oienni facie

n5 fermonem lu Saeydos,,

Sic populum fertur commonuifte [unm-

Quiis malus à (ancto uos error dogmuate traxit,

IujJit ez antiquam deferuife fidem?

Nulla magis colitis que ue&ri [acra parentes,

Nulla magis pictas rellioioq plaet.

Nam que mille dabant mibi finoula ftfla Leones

Vix unum Galli daut modo cundta caput»

De medico Monacho,

Medicum fre

quentes focmine monachut petunt

Nl [»fpicare,egros domi uiros babcnt,

Ad Lucanum:

Q od ambis famulum meun,llicif. ds

Tam te nton plagiarium putabo

Vt ultro tibi euwm libens rclinqudm-

Sed mores prius illius teneto.

Rudciti magis eft piger caballo,

Et Slertit medias aduíq; luas,

Vultus mane lauans fuos manusdg;

"

hii

N on puris nifi lintheis retrroit-

T

o

$

Exit

d

LI1BER

Po&ä d

Exit quando lubrtþrcuertimr(];,

Vori)

Scovtatur. bibit ,aleaq; ludit,

Quotit

Mf

Primas occupat accubationes,

A ppofto quoquc primus im catbino fl*

(ditri

Fottuum

Et plenumnift fit reenfd; poclum,

Fafidit,quod ideim prior prebendit.

Mi

Etlntor

Nec quem bis pofitum cibum cape[fit,

Nec patcis nec amat quitufque ferclis,

lity qu

Sed multis faturart eifque lautis-

Vi

Notitm

Iulli pone fubit, fed ad latus fe-

Adiungit comitem duemque prabet.

Wi

NT

"rantis deniq; faftibus fuperbit,

vt quis fit dubiet nec ipfe norit,

Buf

pBis uirtutibus optimum ministrum,

Votdi

Commendo meritis tibi camenis

Ti fq;

YfLa conditione ne vemittas.

Quigy

15 quendan Evancifcanuma

Erber

Q u itos perpetuo manfuros tempore dixit,

lii [

Falfus Francifeus [anctule frater crat-

Verus enirm docuit Satbaue plantaria Ghiflue.

Vg

- Certa, quantumuis fero,perire nea

la

Ad Sodales Erfordianos,

Diuini tuba docle lange uerbi,

0&125 |

Vates He[Je,perite iure Petrei,

W

Et tu Poconie Hune cultor artit,

Eïlgai;

iNoftre velliquis fodalitatis

Pf

li, 9t

SEPT UMVv S.

Pofti cetra diffipata turba et.

Vos ue[tri ftudiofuu ille Cordus

Quondam ston ita ineligans amicus ,

Yfts endeca[yllabisfaluiat.

O dules anime quis banc faucbit

Fortunam Deusut mibi veuerti .

Aduos binc lieat,rudt impioq;

Et bruto ex populo afperi[a; [axis,

Inter que male conteror friorque

Vt iam nil reliquum mei fuperfit.

Non inter Geticos mágió Tomitas

Infoelix miferabilfque Nafo

Qyuám tres bie ego dego nwitc per annos,

Hanc fortem memini meos propbetas

Vos dixiffe mibi,fed ipfe demens

Tum [anos nonitus obaudicbam.

QuieuPhryx modo corrigente plaga

Expertus fapio,Bedtus ille

Audito fibi qui cauet periclo,

ji

Ad Lucium Typograpbum.

h

Vtmea dem uulgandaogas E pigrammata Luci,

uw

Accipe, fed magni uota remite lucri.

Hoc quia nefcio qu« potiores terpore nuge,

Quasuomit indocto quiliber ore,plaant.

Not ita multus erit quicurct carimaza, lector,

Friguit Aonij cultusque amorque chori.

O 3

Et tibi

Wi

L 1 BER

Ettibi evta loquor uerus pre[agia uates

Q

Poft aliquot nullus lustra difertus erit,

B

Fiet c7 ,ut mifero tandem refpublica lapfu,

Quiti

Vu4 cum uera velligione cádat.

INon uidet bec fecors nec farcit damua pote[tac,

j

Qui

Cum tamen id,prudcns fi uelit efte ,queat,

Blj

Netpe rutis Pape modo barbarieq; Lycocis

Si studeat do£tas c[tituiffe (cholas,

AdT 4cobum Canterum Frifum,

Cl

Hic ne fub Avcfoo Parna ffides axe forores

Et[zmp]

Tam vigidum coclum cra]faqs vura colunt?

En ut triftis byems,ut [euum frigus adurat ,

Et stringat nimio quicquid ubiq; eelu.

HOCeg

N

Totaq; eonfiflant torpenti flumina cuvfu,

N

Qu[es prius uauisiemvota uexat aquas.

At tibi perpetuam( quis poftit credere)uenam

$

Eliquat in dulaes caftalis unda modos.

Ti

Ergo tibi prefens afpiret Phocbus oportet.

li

Et foueat medio te pia mufa [inu-

Nor

Ad Vxorem

Qu lepis & Frifo tibilittera mittitur orbc,

Ha

Quiá bibit Amifías Ennofigeus aquas .

Languidus Emdana qua nune Egardus im urbe

Cty,

D!gr

Heufruftra medicam tentat e»- optat opem.

Qu fit uita vooas tenfo ue

frigore fringor

iNuttc ego fiamo[i folior ab

igne füci,

Tnmm

Ti

Qu

SEPTIMVYS

Quem defoff'a palus e» bubula ftercora

pafczmt-.n

E£ multo diues pifce culina fcatet.

Quin liquidi potu me fuffocarc butyro,

Officiofa uolens fic for c turba, fLudet.

QuAm prestat venui tecum confidere mena,

Et folitatandet fobrietate frui.

AdHermannum Lentum Auricanum,

Siqua uerus amor, i candida corda fupev[unt,

Cumd; pia con(Lans relligtone fides,

Et funplex probitas fimul omnis deniq, uirtus,

Difpeream pectus ni tenet illa tuum,

Hoc ego perpetuo te[Labor cavmine, tu te

Sic gere ne mendax forte poeta ferar-

Ne nala corrumpant (anctos cotitagia mores,

Scis quales faciat quos fouet aula uiros.

Ad Toantiem Barbatum,

Tutt tibi propiciam qui fcntis c[fe Mineruant,

Ingenium docta que oolit arte tuum.

Nott bofle:m debes illius amare Dionen.

H«c duo non unus numina curat bomo,

AdEundem.,

Cum ne vara quidem fit m ipfo eiflae barba

t

Dignum Barbamqui tibi nomen babes?

Ad Petrum Acgidium V alentianum.

!]

Thorbattus quondam itiphion co Thracus Orpheus

Traxerunt fidibus [axa nemufq; [uis,

T

O 4

At qui

x

1

LIBER

At qui Ce[arcas toties demulferis aures,

lus illis conftat te potui[Je uiris.

M

Ad Ioannem Hornonantum.

udatuor Emdama menfes meus bofpes i urbe

N.

" qra&atum facili me pictate foues .

Pro quanu

I« tibi preter carthaga dona

N

Pofcis,

e ut mu[e fis quota fama med.

Si bona contigerint do£h tibi carinina Udtis,

Maiorcs meritis afequercre ulas.

Ad Iacobum Cantcrum

Qu

pro bono medico malus Pocta

Coi

Q uidam,ne[fcio quis,uolcbat ejJe*

Ls tartto füit boc hoxtore wto

men

Ti

í

Ystis, quod male nurie idet,dicbut.

$li

Qu ergo modo me leuare cristas

|

Putes,quaqs fuperbia tumere?

Sitc credulus audiam ferentem

V (

Me bonum medicum ez bonwn Poetatt-

AOCN p EE

Sed qui [im fcio, qued; fit facultas ,

Donmi mecum habito meeuec extrá

NT

Me quero,breuis eft hi fupellex.

U

iMe ergo quándo bonum nocas Poctattt,

Longe cs maximus omnium poct4.

Bd Reinbardum Carbonem,

T

Candidiova orani cum [it nite pe&tora, quare

Ü

Qognomeit fccit ton tibi ereba ts

Ad Eita

ii

v

m

d

lao

SEPT!MVS.

Ad Bundcm

QUi laudata alijs placat mibi Frifla queris,

Nor adco male fi bos uel anas faerám.

Ad Lauardum.

Noflra dis eterno Picis fore fcripta pudori

Patratum Berne qua cecinere [elus.

Nott puto,uam purgans iam monftvis omnía Chriftus,

Hoc duoq; mox toto perdet in orbe genus

in piclam. Veritatem.

Que diuatirgo cs? Veritas, que poft due

Comites? Simultas atq; Per[ecutio,

Ad Ianum Cornarium,

Te liet Avcous peregrinum contegat dxis,

Sunt tamen bic anitti plonora multa tui,

Sciliet egregij dochiftima feripta, libelli,

Quos uerfans magm fpem mibi fumo boni,

Vt que focda i4«t coccis medicina tenebris

Efferat excultum te polientc caput.

Ad Tusdalum.

Simale uexatum curarim Tundale natum

Prottifia eft opere maxima [mnma me.

Curaui nec adbuc aliquaest nibi reddita mere's,

Itó putas quod [im debitor ipfe tuus.

Candida quod magnum celebret me fama magi[itum,

Qul tantum dicar reflituiffe tirum.

Omnibus c7 geiis, ompi precioftus auro

E[fe

u

Qf

LIBEN

E fte bonum nomen concimis u[q; mibi,

b

yd fi eefte vefers « eredis pectore,quare

vili« non mibi das «v tibi cara temes?

li

li

1. imagimem Eobani Heffi-

Qui femel Hefsaci perfpexeris ora pocté;

T

Yn

Non chius dueres bac fit imago uiri-

15 Sdxeum Monacbum,

titifos monachos hec turbida temtpora perdunt,

t

Quorum mex nullus confpiciendus erit ,

p n M I t E

Ij

VE quátamen,quales fücrint, monimenta [upcr[itt,

Hec fub uenturos ftabit imago dies.

Tunc hac preieriens diet fortafoe ulator ,

Talia Romani monjtra Bahalis eraut.

C

In Lucrinum Bullatum Doctorem.

Quiantus esex bullis conftas Lucrite magijler,

NT

Et leuis wfltum cor-leuat aurd. tuam-

Quiis patet crgo tibi nullus quod fpiritus itfit,

- 1fnà nievos ucintos quis tua uerba neget?

Qu

De Cbryfophile,

Qutod uideo monftrum? nudis e[l uirga capillis

N

Permolito meretrix inguime Cbry[ophile.

In j14Cantium.

Qyoties tuos oftendis e» mittis libros,

II

Rogs meus qui Corde nam plaet fbylus,

/

Dicem tibi mea quie fit bic fententia,

Not multum «bcft quin ipfe [i Lactantius.

B^

In Grls

CUUHS ERE ONINSORSSDNESENEONINU TMM

ssprrmvs.'

In Gryllum.

Porcdrium quod Gr»lle me medicum dixti, ^

Aliquot fubindignans diebus infrcndi-

At dum mea vunc uteris febriens cura

Tranquillior deferbet ira, quod. tandem

Verum fit boc,quo me uocaueras touten.

Ád Papilum.

h

Efie malos,quod ais. credo tibi Papile dentes,

Nulla quibus fücrit nocle dicq; quies,

Alfidum franget,luxabit e atteret ufus

?(Tïmta

Vel duro fattas ex adaxtáme molas-

1n Lidiam.

Cumi iuuenis wetulen uir anum te *mmputdt,"'mquis,

Qutattuor etatis funt modo luflya mee .

Credo, funt eroai tibi dente s hoc quia fignum

Ante breui. natas temporc prodit equas-

De rtala Republica.

i?'»["r

Qua lanii,pistor caupo, danistaq; reguat

gct*

Que tuiferis illa ciuibus urbe. [alus?

VTa foclix horum vefpublica crefcat oportet,

;4plüü

Quidle quod efuriens cutat ouilc lugus.

p

j

De Amentia.

Nullis uxov Apriterretur Amantia fpcciris,

It fpeculo didicit,fevret ut illa, [uo,

Ad Congium.

ff

Quiod magis ifte worax alijs eo auarior atfer, -

Inuiden

l f7þ

L d

L:bB5BERERR

Traidcat po[itwm praripiatq; cibum.

Prompta patet ratio,quiarafo uertic caluet4

Vis una totum pa[ere ade gregetus

Dc Valeutino:

Nfcquj

ti

Poft multatandem uota totius plabis

Atiawï

Defunctus e uinis abit V alentinus

B

Tota fu4 quipefsimus fait uita

drpur

Llud femel bonum moricits ozus fccit,

li

Ad qzamdam Faoendnam

Ex uifo locio tua uis tibi pigtora dicante

INólo,tuos sui tu dixeris amte utros-

Linimentum contra Scabicm.

Vis urto maltam tolli medicamine pforam?

Id fcio, fed uullus Pharmacopola dabit.

Si qua trilustris crit proba, mente « corporc uirgo,

illa det urinam,qua liniare, [uate

Ad Langum.

Integra paulatim no[amti pectora uulgo.

Incipiumt morcs Lange plaeve met.

Candidiorq; mibi placida offert ora [euatus,

Bt redit nuerfa ve[qs fauord; vota.

Cum uocat binc Hefit pellax me littera vegis,

Vt fufteutande dem quota fülcra fchole,

Quam non exiguo fertur modo ponerc fumptu

Ad Patriwm mafiís prouidus ille Lanwm.

Quiid faciam iudlum [cio quod dabit He[fia Iucrum,

Vtque

NG

ErnaTIMYS

VE qué fit medicis non prius ufa uiris

Nec qui[quampatrie gratus folet effe prophetet,

Si te[Lis wolumus credere uerba dei,

At iuuat boc etiatu tenuem [ub principe Cordum,

Et doclos inter uiucre. pofie uiros,

Sic pia relligio, fic inftituendaq; proles,

Atq; calens Phocbi numine (uadet amot-

FINIS,

ac

l

u

j

n

In.

li

"L

| W!

LIBEMNM

uv--—

L

EVRICII CORDIEPIs

Hicf

GRAMMATVHM LI

lj

ber OClauus,

Fattt

A

Ad Georgium Stuycitum-

"R

Id

Hic quoq; tu privia tibi Sturci fronte legeris,

Qu

Quando tuatit tuleris primus amicus opettts

Turp

fud

Di) faciant alias pofem tibi reddere grates,

Quam quod te uacuis ludo pocta modis,

m

Atrcclum fiiudicium tibi, fanaq; mens eft,

&W

Hoc fupra cunélas munus amabis opes.

Qi

T« carum clarumq; nibil tegit avduus etber

Q

lma

Quim fuperet facro carmine partus.

De Marpurgenfi Gymuafio. — "

Q

Romuleas ubi no: uidifeet prendeve techias

Viha]

Triftis,eo- ad chriftum uertere corda,Satbatt,

Nil agis armipotens.inquit, Germania,fallam

Di

Quort

Te tamen, ac alia fraude st0abo tibi,

Dixit, e7 ingenuas tacite mox abfiulit avtess

Áy,

Ac odia in doctos mouit aaba uivos,

t

Wt

C

His ut fublatis paulatim pri&mus error

Surgevet, eo peius quam füit ante cabos,

Ht

Id uidet illuftvis prefaga mente Pbilippus,

Efp(

B£ cauet erecta talia damna fchola,

Clm«!df

Hicubicandeui Marpurgum prominet ard,

HCU.M

Rauc«a f. 4xo[t murimurat unda Lanis

oälïapid

Hic

RRE

0 CT AvVVYvVS

"

Hic fmul Aonides iam eonfedere f oYofes,

Toftauvan[q, fuas tendit Apollo fides,

Fotciem patriam fua ft fapiens bona norit»

Atq; hac grata uelit commoditate frui,

It Cochlcam,

Quiod nequis atricolam pertingere Cocblea Cbriftit,

Turpis lubricitas chara dom [q; facit.

Héc quia congenitam ne[cit dimittere carnem,

PeClus in bauc terram glutinat illa tuum,

&d Opem.

Qul diuima parens hic macro uifetre latgues, -

Q foleas alijs puiguior efie locis:

Ille mei populus quia maior fanguimis hoftis,

Quiem perdit miferis nocle dieq; modis.

De Principe Philippo.

Vt'modo fic prifcis pietas euanutt amis,

IM

Diuinid; diu delituere libri.

Quios templo inuentos ubi vex Atmmonia proles

Audijt,ottne fuo depulit orbe nephas,

Thuricremos Camarcs;[Eante[a; per alta Babales,

Cunctaqs non ucri cetera [acra dei,

Et ucteres domino pius im[Taurauit boneres,

Ó

Et populum iufsit uiuere lege fuum.

Clarus idem noftra parat bac etate Philippus,

Heffiaci late cognita fama foli.

u

Q3i [«pidi poffquam cocpit mmy[teria werbi

Calud

W

—

L

H

T

B ER

Calua iubet tevris edere monftra [uis,

Et [yticera Oci facit ut doctriza corufat,

E

Purad; cum uera velliaione fides,

Grata id pofleritas erao concinet £u0;

NT

In fupero diuus cum fedet ille throno,

Ad Cites.

Miror quod uestros ton fanditus aufferat bovtos

W

Cum «rido crefeas efflüt amne Latiuá.

Qui fita fublimi [ubiens acdaria monte

Perdit per fummos optima uin cados,

Y

De Papa Catello.

Ridieulo Papat domitua me womine clemat,

ii

Nat quis quod fummnn [im pater iftc,putet?

n

Mle potens Latia dominatur ab urbe tyrantius;

Et trahit in fifcum, quicquid ubiq;, fuumt,

cra

At nibilipfe lucrans aliud nift ucrb

Utf

- Carnigerum uoluo claufus n orbe ucru,

b

!

Illi aurata nitent vegalifercula luxu,

Et uarium fündunt gemmea uafa merumt,

0

Vix mibinuda datur quàd vodo famelicus ofJa,

Queq; olet à lotis lancibus uttd4, bibo,

ldt;

Subieclus ucbitur nitidus eruicibus ille,

E quafi diuio cultus bonorc fedet.

Mf

Pone ego cotcomit4ns dominum fequor d]fecld Cordit

. Per medium,uector qua preit ille,lutum,

Antc tamen quam fon qualis modo dicitur ille,

M

$tc

;4

j

N w

FE

—

O CTARYVYS

. Sie mi[er eterim uinere malo canis,

Ad Frageifcanum.

Eidas Harpyiusflfos acinifte Poetas,

Dicis,ut Arcadicum que coluere lacum.

Scd manfejla fidcs patet ommibus undiq; terris,

Que modouos tales ferre queruntur aues,

Af f[olo erratum numero,non una trids 405

: qmoquadringeute milleg; miriades.

Ad Principem Pbilippwm.

Vir folum Alcides evuum conficit c» aprum,

Maximaq; ex illo fama labore manet,

Sed tu leuis ad^ue uicifti nuper epbocbiu,

d

Non fcmel bas plures clare Pbilippe ferat.

Hac maiorp erant tibi tunc praludia laudis,

)

!

Seua magis monachos quod modomonftta domat;

Dc Papa Catrllo fe fcabese-

l

h

Fici t0yA que rerut facies,que fata uesqs

Qu ucterem mutat [ors mbnica flatum2

Ontibus borrendus qui terris ante tyrannus

!

Magnaninos potuit uimere Papa duas,

Á

Lataq; oonducto [ibi milite veona fubegit

Foclias inter deliciatus opes-

Ne[cit ab wfeftis iam fe defendeve mu[ci,

Ac bofies puliars won fupevave poteft*

ct

In Ambitium Péetwm,

Cun tunijd«m mi[ero grauis impleat bernia buv[am;

h

P

Nef £e

158 EEX

Nec [ecut dc truno fit tibi gvata Venut,

Q

Eormo[«m uxorcm que du

arc caufa cocgit?

tus non übi mandat ottid,

Quod eequis hoc Chrij

In Eundem.

(

Agnofcis tibi propiti miracula Cbrisi,

Qyuod colturamex mon noat ille tuo,

Mi magis ves eft nullo quod eoncitus e&ut,

Ti

Scd timida tantüm relligioue facis.

Sit tua quod digitts modo mentula,quale ucl ittys

T

Ingsen babet, femen querimus unde tuum ?

Bin

Ad Di4contos

Q uiod pauper male Pbocdrus edit pl« munera pofcit,.

o

N

Non date fi fapitis um bibit ille bene.

Dc Principe Pbilippo.

Qu

eGarrula non magis Alciden modo f.ama loquatur,

l

D

Secula plusforeem nostra culere uirum-

Qul milleua domat fimul wzo monftra labore

Bo

1

Singula que multa fuftulit ille uice.

Qu ueterum mendax illi tunc fabula uatum

M

Finxit m boc leudat ia manifefta fides,

- AdGlememem.

Obll'g

Mattcus inutilibus mánibus pede fcribit Alethe£,

Chb»rograpbum Clemens qui dabit ille fuum?

Sfdmg

Dand4 podograpba ucl tibi faltem autographa poj&s

u

Sirata feclufa nomiua fraude uoles,

m

u Ei&am Vu[ticiatt,

N

nga

OCTAVVS

Quiod tómen tibi? Insticie , quid uult fibi libraà

Vnicuiq; fuum fedula pendo uiro.

(

Cur cccca est wllam perfouam refpicio, quid

Q ntód weutram mattce con[picor cfie manumg

Oblatwn nibil accipio,cur trita laerna. eft

Nulla veieft,alios dum beo,cura mee.

Vnde totin toto liueutes corporc plages

Ex orthi uirois edor ubia; loco

j

Ad Atreum,

Tres Atreulepores suihi dedifti,

Et tot prandia totq; forte cornas,

Sperans me fore partium tuarum.

441

i?üï(*;

Scd tandem tibi libere fatebor

Q ue mets fit mea que fit « uoluntat,

--

Ifta boc nomine doua perdidifti.

I.VAW'

Des omnes ut opes tu4s,c ores

Per quamcung; etiam fodalitatem,

d

anin[Le nequeo fauere cauffe.,

Ne[cit faxca ueritas moueri-

Ad Oribum,

l

Obic£lo wfefli ertavunt offe catelli,

Ortbe tuts Cefar nomine Papa meuls

uit

Sed meus occubuit ,tuus ofic potitus abiuit,

/ f(nm!

Hoc it4 non uanum tam leuis omen babe;

W Pod»

Nam dominis nictor Clemewem Cavolus avmis

Supprimet ez latias mox fibi fubdet opes,

InCo

auod

Pa

LIBER

hIT

in Col«cm S«ardotem

Spon|um.

N

VM

i

Factum ex meromobis Colax aquam ponis,

W

Poftquam graucm tot aurcis babes peluimt,

DT

Suumq; nostri quifque contulit mants.

Non credimus,quod garrulus toties iacids,

Tatt

Prefente nuptias tuas fieri Cbrifto,

W

Eactum nift ex aqua ftatim merum veddat.

- Ad Hermannum Bufchium.

TT

Heflernas nifireltquias [uaniftime Bufehi,

Long bis appojitum tempferis efie cibumt,

lia

pran[urus mecum propere contiuá uentto

q?

— Cwm toto Charitum Pieridumq; choro.

N

Quumdoquidem clari mibi tres ueiere fodales

Qu vultus cupiunt poffe widere tuos,

Tutth

Oblectet tuus bis do&tas faltem lepor aures,

N]

Cum uaria nequeam lauta palata dape-

j

De Glabro.

À

Tres ueftvum dixi, negat hoc Glaber cj]'c latiotum

- Hiicalios, que non noverit ipfc,doat.

Nl

Ad Conflantienfes.

P

Vit

Bccipit o&lo us Conftantia vrilia pre [l

E»x genitis f[acra uiroimirate wotbis.

E

Hmo!

Et mirare [uos uxoves duere vafos

Quod uctet,bec leno perderc luera eauet,

De Marpurgen[i Gymma [io»

His ubi

oOoCTAVVS

His ubi tot pa[Timt uettres ecciderc diebus.

Magttá n0245ves est inftiad|]e febolaeg

Ad temei Hejflacus diuimo numine Prinecps

lam parat, czr doctos perpetuare uiroi*

Nata videt exigto ecidivum tempore uerbum,, "

Hac sift continuo fustineatur ope.

Tatti beue de profugis merium cvgo beroa Camenis

Mu[ica avtatin carmine turba uebe,

Ad Vxorem.

Hunc mirave &equens pop'ulmn. mmmitttie ]ïitprum

Autores babec,id qui docuere ,deos,

Hic quia cum iuntta permixtum Naiade Bacchum,

?

Nulla cosiugij legc coire uidet,

De Phryge,

*

Tatt bene Rbetoricam Plryx declamauit i drtei

Difcipuls ut fugerct rot& repznte cobors,

Nullaq; pevfuafas pofüt palinodia meitcs

Ad preaptorem post reuocare fuumt,

In impoftorem medicaftrum.

Multas fed uscnas uideo tibi pyxidas cffe,

Preier,que primo trita flat una loco.

Vnde,uelut tibi áiues cam Pandora dedifet,

Expromis medice quicquid ubiq; rei eft-

H« eondi puto quod Smyrnei Mufa Poetee

Onmigenis morbis utile moly cattit.

l,

Ad Néuolum,

Ps$

Intey

giil

LIBER

Yufe? cetera que Marpurgi commoda iattat,

H

E fge bonant uere N«euole dicis aquam,

Hoc ipfo quoniam quo umum uenditur eve

Ó

Et bibit banc füluis incola turba feypbis,

Laus Bufchiani V ini.

Si mera funt ufquam Marpurgi uima;bibuntur

H

n Bufchianis edibus.

Nam uelut integer eft ineovruptufa; vir ille

Synava fic amat omnia:

(

Ceitracundia fere fatuam ollaria uappatn,

Nl

uáles babent dominostenent.

tj

Ad Ortbun.

uj

Qcod Yabidos

crebro dentes im cavittine figo

Sm[

Vt Libi fic ipfi non plaet Ortbe mibi,

ki

$cd quid agam? varum quod laude ucbatur bone[ti efb,

Etg

Carpendt paffim maxima lerna tici.

Yi

Gd'»ü

'gamq; meos longo nouifli 4 tempore mores,

Q ttod nec adulari nec fcio fal[a loqui.

N

Ad £ufcum.

N

Ferales nefcis Petum pofuiffe eucullos,

lii

Geftu € mores a(pice Fufa, fcies.

Compofitis palmis ,ob[tipoq; ormia collo

549

. Dicit, C ,ut didicit fniger aute, facit.

Hoc rcor uxori quod veddat debita ge[tu,

Tam plenus fancta reilipione uir cst,

Suh

Ad Aï;mm-.

E g'e tibi :

——

oOCTAVVS.

E fc tibi nullum iamdudum dicis aetum,

Facciftes,ipfos dum coquis At cibos,

Sic iciunA diu quando conuiuia differs,

Ne fale cedo quidem tune opus e[fe tibi,.

Dc Papa Catello,

A

Hic melior Papa ejt Latiam quá

m qui tenet urbent,

Nam fequitur dominum,quem fügit illc; [uum,

Ad Leuimwm gmdenum.

Con[uleo mea mu a dic Leuiito

Millcna uice plurimam falutemt,

Et fite quid agam,rogabit mque

M faclum agricolam bic c7 bortulanum.

Sumpro [epe ligone rusticari,

I,O

Ac iner Dryadafq; Oreadafg

Et gratas pariter mibl Napaas

r

h

Vitam duere fuauiter beatatm,

Gaudebit fcio ovamlabiturq;,.

t

Nam meuon fecus ac [uos oallos

l

Poft charam fobolemá; coniugemds

Inter precipuos amat fodales-

Ad Coniugem

D4 quód edam coniumx boc me [ub uefbere iuffit

Ad cenam propere Scala uenire Juam,

(n Fores Gymmafij Marpurgen(is,

Sufpicis bac fubicts fublimia tecta uiator,

Qui£,ue forte voges, quis colat bofpes habe,,

Pt

Hec de

j

L'!BER

L

Bitee dedit He(forum prineeps babitanda Pbilippw:

Aonio fancta cum pictate cboro.

Eqii

EExpulit binc Latij fpurcijfana moftra Babalit,

b

Ante propbanus erat,nute facr ille locus,

Numf;

;

Aliud m Ea[dem.

Q

iFacdus Pbincadum nidus füit ante uolucrum,

|

Sed fouct Aonias ttumc domus illa dcas.

Mibl

Gráta tuo meritas douirto cane patria laudes,

;

Quuineuu bac Calais te modo pefte leuat*

i

Ad Principem Ebilippum.

Dd

iMagnifica edifient alij miracula veges

Dum;

Que ftupeat uana postera laude dies.

"r« foliros hortor miferis difpendere fumptwus,

Quj

NC ii

Et populum clemens perge iunare tuumt.

Hoc dignum Chrifto, x ucre Laudabile factunt

Ino boni proprium primcipis ofRciume

nti

De Glapione,

Viy

iMortuus ut Styoiae Glapion defendit d undas

Q j

Máagnus uicmo motus in orbe fuit-

Qut

Exilijt t&tto quia monftro libcra tellus,

Vl

. Sedpauida Ditis conttemuere domus,

Ed

De Eodcnt.

Exadens Glapion bis entum milia liquit,

Q.uis fic mendicus non uelit efie Mydas?

Ga[lug gg) t

De EÉodem.

l"["þer

TT

Átig

Romani dommmn totics qui uendidit orbis,

Innus

.0 C T AV V .S.

vrumeras Glapion accumulauit opes.

Equibus ad tristes non tantum denilit um bras

Portitor ut caperet debita uaula Cbarorn,

INunc Erateifcani tandem preferipta cuculli,

Quiod uiuus potult non prius, ille tenet.

In Hiatum Granate ex merremotu

fä(,(lum.

F4Qlus bic et quando Glapion moreretur biatus,

Quo ftetevant olim facra fepulcbra ldco.

Eiac malin ille Satan patrias vemeauit ad umbras,

Dunm genti nollet lumima ferre dei?

Ad Lecforem-

Quis nam fit noftro Glapionim carmine queris,

Ne dubites, C e[ar Cefaris ille fait.

Ad Principem Philippum-

Cum tali foclix populus te principe dcgat.,

Vt nullus fimili nec meliore Lacot.

Qyuid pofcat cupidis ultra bec fua commoda wotis,

Qu longos ut te po[Jet bebere dies?

Vtq;,quod ex alto tibi contulit etbere donum

Et uclit etrnus perpctuare deus.

Ad Gallum-

Gallus es,e quavis lcuiter conuerteris atira,

Infnper a fuvmmo uis tefidere loco,

Et cupis ut mapno tc fufcipiauus biatu,

Acucrum uatem con[ulat ominis bormo-

p

Quam

p

LIBER

Quim diguam tibi deut templi pimacula fedzim,

Et uoti ficves oompos aticc tul.

Ti

Ad Decium.

Q utod uocitare meum po ffim, miravis amicum,,

Áj

Qui cupit infamime perifJe nec.

Proditor 4 Chrijto fic appellamr 14d«6

Dy

- Cur [ünili [umilem non ego woa uoatis

Ü

Ad Gargilianum.

Tutti

Te quoties quéro toties extfe foras te

l

Profpiciens dicit Gargiliane pucr

L

l

Qu tibi uult alíquid foris ut te prendat opovtet, -

bl

Natq; domum inere Jus non eris wde domi,

AdEundem.

Odty

Non nego quod [acra populo tu dicis i ede

l[h

Mille efurgentis corpus e[fe locis.

IT

Wil

Cutm mortalis idem poffis bomo,terrea moles;

NT

Namq; doui refidens es fi imï*ipfg foris.

De H:rmete.

n

Vidoctum medicum tentans ut rideat Hermes;

Exbibet in claufo condita ulna uitro.

Qu

EtYogat iftc, fibi dici,qui langueat eger,

ille vt tente fub cute plenus aque.

i

Quid tua Sardinio fic diftrahis ora cachmno?

Verius hoc nund iudiciutm ille tulit.

Ad Principem Pbilippum..

POM

Buifticut eft fioulo quonddm genitus Maro patre-

*

Perpee

iaf

As

OCcTAYY?:

Perpetuos uiuit wnaxima fama dies,

Tale tulere dccus,tantas pepulerea; fordes

