ut omnes incederent penaulati pileatiq;. Rimata eſt hoc inuidia te /
lum quo nupiias diſturbaret. nam pdius et pnox hymber diem ẽt
poſterum ex magna parte faedauit: quãe res impedimto fuit quo
minus ſponſa ex conſtituto edem diui Petronii pompabiliter adi/
ret: quem Bononienſes deum tutelarem uenerantur. Ceterum nõ
em per habet fortuna longas manus et interdum aduerſa ratiot

22 αDneiſe 20α*
g

. Eem fupantur: nam princeps Bentiuolus ut ſemꝑ eſt preſentiſſimo cõ
ſilio uiam inuenit qua imtra priuatos parietes oſtentaret principil
bus cunctis q; proceribus magnificentiam apparatus nuptialis.
Congregatis in cenaculo omnibus illuſtrioribus ex thalamo ge-
niali ſponſa progreditur uentura in cetum principum auguſtiſſi
mum antecedentibus miniſtris architickinorũ numero centũ. Ivi.
qui omnes ſericati formoſum exhibuere ſpectaculũ falii purpureo
alii hiacyntino: alii Praſino colore monſi trabiles. quorũ erant cal/
ciamenta conſimilia utpote conſutaad inſignia bentiuolorũ: Sed
ormoſiſſimum ſpectaculum prebuere ipſi architriclini to/
Eas ex argento textili talares induti exceptis duobus: qui ꝙ erãt
equeſtri dignitate deco rati Aurea ueſtimenta geſtabant: Hiq; ĩ no/
uiſſimo loco utpote honoratiores-agmen cludebãt. in ſingulorũ

manibus ſcipiones erat picturati peculiaria iplius architicliniatus

uerla ratione

ſini
reis in!
fantum
UIX ſut
pus:l
dampr
zucoori
ninu⸗

petue
Deute.
otnatcſ

bantur⸗
adianub
ims
Uatmol
duinam
lsDipl
bium ſo
cactx
tuusri⸗
anra.
poneren
Uubonali
tcicicor
niumſif
ommibus
UR
tlletet⸗
architri,
tegtns
bus gel
Eine ette
ſinumee
teſing⸗
beliett⸗

Ran

Non
n
1Gracicbri
intuntſt
elcennulic 4
iaget
bant: ri N
are colſu
nla Flammon
1poriitſſn
bitano lann
tuinutunſe
ſopticstn
DCENlh Ke
Ui Continen
is oſtennte
uudate/
berciem et
o fi
biliteradi
eiſa mi⸗
entiſſimo
re Minc
1s nuptii⸗
ineim
un ugli⸗
Stocent/
NTprpun
nli
ivoloni
rhincind
us: rit
ult:iißit
Fipni
Nhisdnt

inſignia. Ex his complures torquati ſunt conſpectitorquibus au/
reis in ſummo berore fulgetibus.omnes ſtupere omnes admirari
tantum rerum faul goremtantas impenſas quibus regia uectigalia
uix ſufficere poſſent. idem omnmibus ornatus idem ueſtimenti ge!
nus :omes prinelpatu digni uideri: omnes Iiſceſſu maieſtaté quã /
dam preſe ferre. Et profecto cultus miagnificus addit hominibus
auctoritatem. S ubſ equebantur reliqui ſex maiores architriclini-
uirgas aüratas mauu ferentes: quorum tres in ueſtimentis aureis
2 efalgcbangucsehcinzi ScexfUS in agefca ueſte ſplédeſces. α
dei ſponſa inceſſũ matfrona imudo nuptiali decenter Kſ. 97 2
ornansqun am omnes fere noſtre ciuitatis primarie matronae comi
tabantur/uon ſolum formoſitate conſpicuae/ſed et ueſſimentis
radiantibus monilibusq; E gemmoſis condecoraiaec meqſus fidi
natam ofſculabundas enced .
diuina wyſtenarepiresäsch urbinasa mlre maimo deſtina MU
tus Oiploma pontificale palam recitat: Quo nouis maritis conunuun
bium fortunatumauctoritate qua pollet in terris am pliſſima denun
ciat:Tam dies ut inquit plautus ad umbilicum erat dimidiatus mor
tuus: iam prandendi fempus inſtabat.r —
er ſar qin munia diligenter obire. rceirsfcei enſas ap/
ponere: omnes cx ordine accubare. Ppki. Des

et dici conuiuator abſolutiſſimus rcuptebatqs ftü miſptiale conui
uium ſi fieri poſſet eſſe poſteris exeplũ: itaq; cum ſciret in rebus
omnibus/Domini plurimum po m olle ere preſétiã: et fronté occipitio-
uũeteri adagio teſtatumeſt eſſe priorem: inſtituit nõ ſolum inter/
eſſe ſed etiam preeſſe pompae conuiuali. Singulis menſis binos
architriclinos aſſignat eos q; Pifariam diuidit: ut alteris dapes in!
tegras inferentibus altert efferant iam ſemeſas: alteris ſcandenti /
bus deſcendant alteri:uiciſſimq; laborent et quieſcanf. Ex hoc or/
dine effectum eſt ut preter Iuxum atq; opulentiameſſet ordinatiſ
ſnniun compoſitiſſimumq; conuiuium. Bentiuolus ipſe diſcurſa-
e: ſatagere rebus omnibus preſto Eenpſeueeomues iuſſa o / ,
bellter exegꝗ.adeo reuerétia Febus obeudis efficaxé. Dâturma

PECe el 560 D
aqus aor Fatiſſimeex agminariis argẽteis? quae e gutturn la,. 7 R
e.lii õ 5

— 7 —
e en H2.2 . er es Ie ne
Barze * rpWVal io nomine guttiq; dicuntur: inferunturv ex ſaccaro

neis concinata cibaria: inf eruifur et panes dulciarii ſimulq; uinũ
. dſod pifei- . 2 777
generoſiſſimum: qũod piſe pa ſſum ut opinorneoterici maluati/

cum appellaãt: cui faiifa autoritas ineſtut ſingulae ex eo potione
tätummodo dentur. Iñ ceſaris dicfatoris culædliatfior uiffi gene
ra appoſita conſtat: idq pro lautiſſimo celebratur: ärim Fociname
ra exhibita fueruntdũlce: auſterũ: fenue: firmum. Alius ttiiti
meracas potiones hauriebaraliis dilutas. hunmc ſuauia illum ſub/
auſtera delectant: pocillatores preſto ſũtũt Cyatiſſent epulonibuſ
Prout ſingulorum ſtomachus et guſtus expoſcit. Primis ſercu
lis duobus aut ad ſummum tribus cxcmpta eſt fames eſurientiũ
Rehrqua magnificentie cauſa ſunt illata: In qibus ioc ſetuatuin
. nguſis fere miſſibus menſae principum-uiuenti
importarentur. idimus porcellos Frumienten capfeolos reicli
nium curſitantes: hiſtrices acũleos ſubrigentes :midimus haſtillos
quos uocant auiculas coquinatoria diſciplina in conuiuio emitten
tes t quae per cenafionem uolitantes effugiũ queritabant. Vidimuũs
inferri pauones flãmiuomos-plumis uerſi coloribus ueſtitos ocu
los q; gemmatis caude rotantes·illati ſunt et phaſani cum penis:
Cuniculi lepuſculiqʒ cum pellibus: quommia obettamento fue⸗
re pranſo ribus. illata ſunt et ſecũde menſãae bellaria: ex ſiccaro
ma nuces q; omnis generis tanta arte confecteut a ueris fra ceibn f
non internoſcerentur. Quid teſiuãcea ſcitiſſimi ſaporis quid m 4,
litiſſimas ex ſaccaro placentas? Quic fuceta preciot id aſſate
asquid Condituras exoticas enumerem⸗ Quid fragemata cenam
ex more cludentia? quãae ſermone üernaculo confectiones nuneuſ
pantur. Niſſus ferculorum ci Citer frigita fuerunt. C Siiifiat fer
me centeni quinquageni diſcubuerunt. Structores adhibiti ſcien-
tiſſimi obſoniorum ſcindeédorũ in fruſta non enormia. uis fan
tus ingenio/quis tanta facundia preditus ut uerbis idoneis poſſet
multiiugum minutatim explicare còuiuiume Legimus in helioga
bali conuiuiis exhibita fuiſſe ſupra. xx. fercula ingentium e aſe,
rum. Legnius Antonii et cleopatre cenas fuiſſe laatiſſimas zſias
imitabiles ipſi nominabant. Legimuũs Iuxuriofiſſimas irelli an
nas Ver peratoris conuiuium precioſiſſi immum: kuximm Lücul ne
Fotalem: ſaliorfüm dapes: ponfificum caenas. Legimus cet illas

nuckeis q; pi /

lf⸗

licel
omdi⸗
Pho
cki
fiten⸗
fünal
leiex

feral

Dof
liguen
umm⸗
Cn
cane
timt
teos
men
erra
lum
lum
ſopi
ut
UN
lul
S
o
un
epi

la

in
noen
N
lun
lun

e apnd priſcos fuiſſe epulares cenaadaæ fücu eñni ſcriptores modo
nnn adiiciales modo dubias modo pollucibiles appellãt: Quae ommia
üäl epulum iſtud bentiuolorum nu ptiale aut quataut anteceditiſ quo
cd Manng omnia in argento puro edulia illata tuerunt: quod protractum eſt

ab hora diei xx. in horã noctis tertiã: et cum de die cpulart cepiflet

wrinn Hoctũ eleelis triclinaribus ſurexerũt: omnées fere potidiſtẽtrofci
tätes ſimillimiq; hallucinantibus. ipſſus conuiuu magna pars ad
RWlunte funalia/lychnos q; penſiles acta. Sub crepuſculam ueſpfnuũ Ce!

ntepulnit rei ex alba cera utpote precioſiore confecti accẽduntur: quorũ fan
PIREhęz ta erat uis et copiaut nocturnas fenebras flammis exuperarent.
8eluneti Duo preterea candelabra ingentis magnitudinis deargentata cx
ſoclenm laquearibus auratis demiſſa pendebantſimillima lucernis priſco
pummbiuen rumqllas polimyxos uocitarunt. i his lilia er ffores artiſicio me/
lori chanico concinati uiſebantur qualia ornamenta fuiſſe legimus in
.V . „ „ . . 2
me ſl candelabris Solomonicis. Erat preterea ighis intra cãdelabra fur

Uinio entt tim incluſus ꝗ quaſi in radio diſcurrẽs hora ſtata/lampades et ce/
nt.efmn reos inſixos accendit: omſnes mirabundi ſuſpicere tam nobile cõ
eſitod⸗ mentum: faudare tam fallatioſam machinationem: contemplari tã
errabũdum igniculum: In cauo ediumipſe oq; ueſtibulo nocturni

um penn
en luuminis inſtruméta globis piceis referta collucebant: C unctaq;
Mcanm luminabant. Finito conuiuio remotis q; mſt is pauimenta uerrur
ſeuctde ſcopis deauratis Sũnt hec friuola nec inficiorſed curioſt itas nibil — — —
Scidn recuſat et eæ friuolis plerũq; grauiora penſitamus De eindé ſaltati Oe Yrmone Aox 77 „7
üdiſt ones choreatq; matronales exhibentur. Sattauſt er efhfüſca pucl N
mamC lula exoſſam ſaltationem cum omnium qui aderantadmiratione.
“ mox ſpelunca Iictitia inſtar nalinae ſiluoſaec; ſpelunce una cum
5 monte ligneo repſit intra tridinium repſit et caſtelli ſimulacrum
hibiiſ una cũ turrienine quf geſtaret appareté. Intelleximus fuc ilud

tn. W epigrãmatici poetę carm quod prius ſuboſcurũ nobis legẽétibus
ane erat: Repferũt ſcoputi mirãdaq; ſilua cucurit. ex his oibus paulafi

nnf nimphe progrediunturad effigiem dearum reformate. Credi
etini dimus hoc paridis eſſ e iudicium/de tribus deabus quoniam Iu/
ilimr c noet Venus affuerunt. Scc locoò Minerue aderat Diana-/cum
Nynbyis ge ahxe fanulam eeperone i r Daemkl
ifluan⸗ rum una: faſqam trauga ex caſtris Diane celibigin caſſfra
Iunouis/Quaè coniugalibus Vinculis preſidet tranſmigrauit.

Imni L c. iin.

ErE er

debant. Quicquid uſꝗᷓ ſpe

Caunſicum cecinerunt puen ſymphoniaciuoce canora cõcinentes
d quord rißmos nymphe corpus mouebant-dantes ſtaticulos
altatorios. Magna deniq; parté noctis tranſacta fter füdos conui
uales cuncti cubitum faceſſunt.poſtridie eius diei aperitur celum
ſerenũ ac ſudum er ſol radioſus exoritur cuncta colluſi trans. Quo

circa deſtinat princeps Bentinolus ut Iponſaã ordine pompatico-ad
μπ templum diui P etronii religioſum proſiciſe caturid quod pridie fa

cere nequiuerant. Conueniunt eueſi gio matrone omnes cögre
gatur omnis ordo noſtratium: preſto ſunt? architriclini ueſtium ax
gentcarum fulgore conſpicui cum populoſa miniſirorũ familia.
idiunt principes ac pceres omnes in aula bentiuola congregati:
Incipfliit bini termiip pe
ſinguli hoſpites ſingulis ciuibus copulati. hac pompa nihil pom
pabilius-hoc ſpectaculo nihil ſpecioſius excogitari poſſe conten /
derim. Via tota fulgebat ordine incedentium luminoſo qui aut
coccinati/ aut argentati- aut aurati in inceſſu uidebantur. Rullus
ſine oloſerica ueſte in ea pompa cõſpectus. Nam Bononicm ſes et
ſi ſemper alias ueſtitu cultuq;ʒ elegantiſſimo fuere: attamen id tem
poris omnes ar nüphias xofnateiik ueltimenta ſerica ac bombici
na pro facultatibus confecerãt. Tanta autem fuit pompe inceden/
tis multitudo ut primi jam in forõ uiſerentur quando nouiſſimi ex
palatio bentiuolorum uix dum egrediebantur: Res erat hon mi/
nus memoratu digna ꝗ admiratione contemplari tot clariſſimos
ceres: tot illuſtriſſimos principes: tot ſũmates matronas cocco ar/
gento auroq; fulgentes: qui ad deum Talutandum ſimul ince/
cioſi eſt hic eſſe uidebatur. Edes eſt Di
ui Petronii in foro bononienſi ampliſſima:quae et ſi latericia eſt:
tanſen propter ienuſtatem atq; ſimetriam-marmoreis templis eſt
aequiperanda: Salutatis-ex ritu chriſt tianorũ religioſiſſime numi
nibus Myſticis q; Canticis peractis eodem quo uen erant ordine ad
edes bentluolas reueniunt. ibi repotia ex more uetuſtiſſimo repa!
rantur: prandioq; lautiſſimo principes ꝓceres q; cum matronis ac
cipiuntur. Poſt prandium data ſunt ocuorum Garia oblectaméta:

tiuolo quod aſſeribus pauimentatum eſſe docuimus Adoleſcentu
li noſtrates ad quinquaginta edocti a magiſtro armorum peritiſſi:

– ceditum eſt ẽt ſimulacrum pugne gladiatoriac. N amq; in foro ben
P Seren
TPrmre

Peedere gradu lento atq; pompatico: ibant

— — — —

—

4
aſun mo: quales apud romanos fuere laniſt⸗ tae: digladiati inter ſe cepe
it 4 uigilantibus euitare: modo aſſultipus uariis aduerſarios premere:
I 1 mõ prelſi retrocedere deniq; omnés armorum tractandorum nu
re meros implere. formofum ſane bellicũq; ſpectaculum. in quo ma
ongabe nica ferrea in medio digladiantium collocata et crceum eam atrox
oſti certamen inter omnes exortum: dum finguli pro uiribus coripe
Wmnerc re contendunt.uictor ludicri certaminis pronunciatus Nicolaus
niuelim cognomento bazanus qui primus manicam ſuſtulit. Sub eodem SSl
rü hni, papilione quo forum bentiuolum tege batur ludus pilaris celebra 12 r Ln,
congent tus non ſine maxima ſpectatorum uoluptate. deſtinati erant achpi
Patcoſſi lae luſionem hinc inde quinquageni iuuenes lacertoſi ualentiſſi
Anhln miq; alteri amictu praſino conſpicuialteri Hiacyntino: ita emim co
all anmn lores appello quos ſemidoctum uulgus uiridem celeſtemq; nun /
oſo Ni cupare conſueuit. Alteri fortunam ducem ſequuntur alteri pru/
ur. Hi dentiam/itraq; pars ſuam inuocat ſuffragatricem. in medio fol/
onlenſest lis pugillatorius uentoſa granditate tumeſcens locatur quem calci
nenidtem bus pugnis q; incurſantes utrinq; omnibus uiribus neruis q; con
bonndic tendunrfutra preſcriptos aduerſariorum terminos eiaculari. Nõ
pe inete ero in hoc ſpectaculo deſcribendo prolyxior: cum paucis ante an
wuiſſimie nis id ludicri genus in foro bononienlſi exhibitumcopioſiſſime
rathonni explicauerim in epiſtola ad Franciſcum puteolanum precepto/
ſime, rem meum ſcripta. Reliquum ante cenã fempus ſaltationibus et
arCol choreis impenſum. poſt cenam in grediümfür pefſomati cenico or
ſintlin mnatu intra nemus incluſi: quod conſirum uirectis et arbuſculis niĩ᷑
Eeac hil pene diſtabat a uero nemore. cupidinis ludicrum egerunt ho
ttrenci mines feri ac ſiluatictclauam ligneam manu geſtantes inſtar her
is teng culis clauigeri. cãtata ſunt carmina argumento diſcurſibus q; reci
ſiſinenm procis accommodata: ex his unus eonem cicurem exarmatumq;
antorliri loro trabebat: erat autẽ homo leonina pelle ueſti: us tectus q; adeo
Vilironn graphice ac Solerter: ut a neſcientibus uerus leo crederetur: exhi
matn bitus eſt et in ſ altatione monoceros ficticiu 8. ſequenti die qui dies Ps GrLn.
Vkranin erat pridie C al. februarũſſimuſacerum pugnae bellice in foro maxi
Fülnt mo editũ eſt: ad quod ſpectandũm ante rreturĩ aula B étiusla Ié,
Alocden taculum regium dignumq; memoratu Prĩci pibus matronis q; ex/

R hibetur: quod ſer cetera ſpectacula cũ primis ãnumerari meretur.

3 2
Saiatzen, W Namq; per dulciarios Artifices quos diu domi ob id ipſum habu/
erat princeps B entiuolus conciñãta ex ſaccaro edulia uarii
generis: qiiaè intra triclimium ex ordine illata cunctorum oculos
ad talem inſpectionem conuerterunt. Precedebat carrus cupidiniſ
triumphalis ad amuſim confectus ? quem quatuor ex miniſtris ba
iulabant: Subſequebantur ſimulacra oppidorum. Imagines ele
phantorum. effigies uolucrum. ſpectabantur er naues cum armen
tis : inſi mncipum et id genus ꝗplurima: qu nemo a ueris
uinternoſcere poſſet.adeo ingenioſa eſt naturã morfalium ad cũcta
. 7 F *r*αοανααπuae uelit-imitanda. Omnia hec importala fueré magis uiſui q e
. oL6 ſui acõmodata: magis oculos ſatiatura ꝗᷓ ſtomachum. Sigula ſin
gulis dono data principibus. eſculentã uco bellaria arq; tragema
ta omnis generis pro ientaculo inferuntur: quorum magna pars

in uulgus pro miſſilibus ſparſa. C um dmnes lautiſſime ientaſſẽèt
itum eſt agminatim ad haſticos ludos contemplandos: quos ſpõſa
Haſno Eb . cum omni comitatu matronali proſpectauit e ſpeculatorio: quod

decentiſſimum in palatio ſenatorio ob id ipſũ fieri iuſſerat Minus
Roſcius id temporis dictato-homo omnium nobiliũ doctiſſimus
omnium doctorum nobiliſſimus. Tam fotus populus ac peregrini
paſſim procurrẽtes forum compleuerant: et cuneos iſtar cuneorũ
theatralium e ligno fabricatos fartim conſtipauerant. Multi cũ pe/
riculo ſalutis culmina tectorumquibus forum cingitur conſcède/
rant ex ſmbricibus tegulis q; ſpeculaturi. Tres acquitum fürmae-
tTotidemq; furmarum ductores apparatu magnifico ſpectabiles foſ
rum ingrediuntur. Ordo agminis turmatim euntis talis fuit. Pri
mus Hannibal bentiuolus equo inuehitur. quem antecedut equi
bellatores eximie magnitudinis aureis tegumentis uelati circũ /
ſtãt ſtipatores cãdidati anꝗᷓ petifores Mmagiſtratuum romanorũ.
Turmales realt cultu procedut. Ipſè armatus fulget in equo. Ar
ma Tadiantiã aureo paludamento conteguntun pompa prorſus re
galis opulentiae: ex altcra fori parte irrumpit- Franciſcus priceps
mantuanus. qui incomparabili magnificentia omnium oculos in
ſeac ſuos conuertit: preibant lancearii-Habitu turcarũ de quibus
ante dictum eſt. Lancearios ſequebantur hipotoxot cum ſcorpio

nibus qa duotlecim ſine ſeſſoribns ingenti corporatura deducũ
turoperfi uelamentis: que auro erant purpuraq; diſtincta: quoruů

d.

ſumhhn fulgor omnes fori partes illuminabat: de quibus Virgilianũ illud
lauui dici merito poterat. Pellõ armantur equi bellum hec armenta minâ
im onſe tur. Proximi ibant doriphorvut ſta appellemus geſtatores haſtarũ
piünl bellicarum:ipᷣſius uero principis cultus inter precipua ſpectabar᷑.
idiſttün .Hr Namq; equo uectabatur exupantiſſimo uigore et iuſitata magni:
nagimest⸗ tudine et uectabatur paludatus aureo paludaméto: ornaſũq; haud
Qmanmmn diſpari ſuos exornauerat bellatores. precurrebant ſpiculatores in
moaueti duti ueſtimenta precioſa utpote dimidiata ex auro-dimidiata ex ſe
WNATi· n rtco contexta. Nouiſſimo loco ĩitroceſſii Cibertus carpinas Prin
s biluii⸗ cipis bentiuoli generet ipſe uiſendo decore conſpicuusornamen
Kttſi tis equorum equitumq; prefulgentibus. Venerũt et alii pro facul/
gtragemn tatibus ornatiled ſũper omnes mantuanus regulus cxiſtimatus 6⁶
mazin n illud decoraſſe ſpectaculumecuius manica paludamenti carbuncu
welentli lis biacyntis ſaphiris et id ꝓenus gemis precioſ iſſimis onuſta preð; —
aMt tringehat acies oculorum.ordo haſtici certaminis erat fali. Duo Jranm, eannr, oce
wro: W ele. ENtaphracti?* regione collocantur qui in equo immobili ſedentes
lerat Min exciperent ictus incurſantiũ: qinpus poſt horae ſpaciũ totidem
Cociſtinus recentes ſuccedere debebant. Hec Bellicae pugnae imago ex mili .
TChereguit tari Romãorũ diſci plina mihi tranſſlata uider᷑: apud quos tyrones
Wuncori, exercebantur ad palũ. qui inſtar bellatoris immobilis excipiebat
cie ictus congredientiũ. pugnatũ eſt horis amplius tribus continen
conſcele/ ter: complures haſtae et a bellatoribus procurrẽtibus ct a ſtatariis
öI fractae:com̃plures ictus armiſoni ultro citroq; et illati er accepti
cbies o foro-clangetibus tu bis reboãte ſpectatoribusc; plauſu et uocife
Rfut. i ratione fauentibus. Multorũ co dje uiriliter dimicantiũ uirtus ſpe
lüt egti ctata eſt ſed iñ Primis Hamibalis Bentiuoli: qui ante ãnos Zeres
iti Tn robur animũq; uir lem ſpecimen ampliſ imũ futurae uirtutis oſtẽ
ummnmi, dirdmici EtGH EBAEHIESRrpore ueniens Bint fiuorabi
necroht orq; eſſe conſueuit : Caſpar Roberſi ſancto ſeuerinatis Filius pa
in ternae uirtutis emulator fuctus eſt officio acerrimi bellatoris. ſecd
o Iter omnes excelluit Priceps Mantuann quem poſt certamen iu
nſian⸗ diceſpublico pᷣcõio uietorẽ nũciauerũt brauioq; qd erat argeteũ
noalien donauerũt. Trãſãcto ludicro cũctietitia delibuti cũ oculorũ deſi
ict giu deria ſatiaſſẽtforo faceſſũt:iã die ĩ ueſpã pcipit recta ad edeſ bẽti l
n mn uolaſ ꝑgut nouũ freqnſq; ſpectaculũ ſpeculaturi. nã florẽt n ꝗdã
on ga.

incaiſon

miekr N-

machinator egregius et mechanicat᷑ artis ſcientiſſinus machinam
ſolertiſſimo artificio fabricauerat: quam girandolam uulgus ap

pellat: quae noſtra lingua orbis flammeus dici poteſt: ufar enim

hoc uocabulo quo adinuenero melius: erat hec machina funibus

ſuſpenſa ſub papilione bentiuoli fori ingentis magnitudinis in ro
P bap £

tunditatem circumacta: tribus circulis cigebatur medio extremos
e xupante:creſcebat in uẽtrem labris paulatim ſe reſtringẽétibus:
cui nihil tam ſimile eſt quam calathi effigies. Ignis intra machinã
furtim incluſus arte mechanmica alebatur per fomites incendiorũ
diſcurrẽs quibus fota moles erat refertiſſima: debebatq; hora ſub
ueſperum ſtata cum crepitu bomboq; maximo- fla grantes radios
eiaculari. Machinator predixerat poſt primam horam nocturnam
futuram flammarum eiaculationem. Tam ſublato fentorio redu/

ctis q; uelis auidiſſime preſtolabatur populus numeroſus condi /

ctum tempus conffagrationis. Iam crepuſculum iam tenebrae dẽ/
ſae iam hora fatalis aduentat: cum repente tanta uis flamme et in
ceadiorum emicuit cum crepitu eruptionis uehementiſſimout ce/
lum ipſum flagrare ſimul et ruere uideretur: ut multi pre pauore
coruerint. fuligine fumo odoreq; ſulphureo cuncta complertf. Ra/
dii igniti ſubinde erumpentes inter ſpectatores formidoloſos uoli
tare: horum facies afflatu fedare: illorum ueſtim eta comburrere:
fuitq; plenum horroris cum uoluptate ſpectaculum: quod nouiſſi
mum inter nuptiales luſus exhibitum haud quaꝗ diſplicuit nouita

te b landiente: quae ſemper fere ſolet eſſe gratiſſima: cum ãd noua

homines libentiſſime ueniãt-ad noua cõcurrant. eaαdDw Qlα et cena
ſaltationibus non inuenuſtis er id genus uoluptatibus. Catendiſ
februarii cum iam abſoluta eſſet ex omni parte feſtiuitas nuptia
rum quae quatriduum celebrate fuerunt: hoſpites tam principcs ꝗᷓ
priuati ſuas quiſq; domos repetere et in patriam repedare ceperũt
omnes imbuti hac perſuaſioneut Iohanem bentiuolum magnifi
centiſſime ornatum ſe nero honorificenfiſſime acceptos arbitraré
tur:crederentq; reliquo
ptias imitaturos ꝗᷓ ſuperaturos. Ef me Bercules nerno non uebe /
menter admirari incredibilem- tot rebus peragendis celerita /

tem: Secum qutlibet reputare quantas facturus fuiſſet Print

ceps Bentiuolus Nuptias ſi annuum fempus ad ornanenta

os Italie principes facilius bentiuolorũ nu

o
nach
mii
.lca
pon
ſin
bic
niſta
ſian
lates

lelue
lopi
dn⸗
No
um
indn
ſen.
publi⸗
npo
U
ſdl
bieman
len i
indic
indice
Ae⸗
top⸗
bus,
Iſud
2ppar
boch/

ImI

NNRSeim err -rrr

lns comparanda habuiſſet: Cui bimeſtiri ſpaũo per brumales dies fan o pKz
Hhkün ta conficere licuiſſet. Ad nuptias celebrandas hoſpitũ circiter tria oàd Noſpikes.
* milia conueniſſe memorantur: qui per hoſpiria ciuiũ diuiſi ĩ paſtiq;
ſizun eſcalenter cibariis ex aula bentiuola affatim ſuppeditatis. Cibus
potioq; omnibus eſurientibus ac ſitientibus exhibita. illuc egeſto-⸗
cen ſitanꝗ in aſylũ cereris ac liberi patris confluebant: Tubicines til
ugetdcz: bicines q; ex omnibus italie partibus innumeri affuerunt: Timpa
ramacni niſtae utricularii choraule et id genus ferme omnes organici mu/
Encenliui ſici undiq; conuenerunt: audiuimus petulantias ſcurrarum fatui
Gron tates mo rionũ: uidimus preſtigia preſtigiatorum: nec pumiliões
mmeznln defuerunt: Ex hoc omni numero nemo non donatus a Benttuo/
nocuummn lo principe diſceſſit: Inter multa apparatus nuptialis ornamenta
dno nil ornatiſſimus magnificentiſſimus ꝗ; fuit ordo architriclinorum:
olus cni quorum nemo per tot dies eandem ueſtem bis induit eundem cul/
kenebne⸗ tum iterauit. Qui imo ſinguli ſingulis diebus mutatoria ſubinde
uummeckil! induebant.idem quoq; a principibus matronis q; factitatum: Mu/
imon nera nuptialia certatim ab omnibus collata. Ciues Bononienſes
e Kor publice ac priuatim ꝗplurima contulerunt. Alii maiora: alii mino/
mplern i ra pro facultatibus. Agricole ac ruſticani omnes pagatim oppida/
ololoswol timqʒ cum donis nuptialibus ad B ẽtiuolum pᷣncipem acceſſerũt.
mbutmen Principes italici tam reges ꝗᷓ reguli legatiq; principum ac dinaſtę
G Holili precioſiſſima quiſq; munera attulerunt. Summa acepti haud du
Akoliin bie maxima eſtimatur.ſed ſamma expenſi non mediocris. per eoſ
Wn dem dies clauſe ſunt taberne: officinatores feriati: et leticie cauſfſa „ „ „
Mtc indictum eſt iuſticium: quod priſci Romani in luctu ac periculis Hαν☛° Horſio nic
CTN indicere ſolebant. Hactenus nuptialem feſtiuitatem Kuei Rai ſcribendam
im unhen eſſe duximus: Alii minutiora ſcribant et leuiora quae nos cõſul
finauf to pretermiſimus prebĩitura plus faſtidii ꝗᷓ oblectamenti Jectitanti
re gfeit bus. Quod ſupereſt deos deasq; omnis rogo et oro ut conubium
ummgii iſtud uelint eſſe feliciſſimum ac fortunatiſſimum: ſicut nuptialis
Galtini apparatus fuit ſplendidiſſ imus: utq; nouis maritis annos neſtore
iabrin os cum metelli felicitate largiantur. H
un ue . Diuſdem Endecaſyllabon
galnn Quo tu quo properas recen Iib elle⸗
ilr in Extra limina cur cupis uagari⸗
dnc Imtra ſerinia cur nequis manere⸗
OIIIAI

R.RVꝑP—
on mwiiom,

Cur limam refugis meumq; celume
Cur optas uolitare per tabernas?
Vendi plus minus aſſibus duobus⸗
Exi: ſed uideo tibi paratos
Ronchos Rhinocerotas et malignos.
Rugoſo aut piperi dabis cucullos.
Aut merces olidas ſalariorum
Infoelix gremio teges madenti.
Hlec incommoda ſi ſapis libelle
Vitabis:uia nam tibi parata eſt.
In chalci fugito ſinũ patroni
Qui iam ſuppetias feret clienti:
Qui te preſidio ſuo fouebit:
Qui doctos amat excolit uenuſtat.
Hunc queras: reuerenter hunc adito:
Huic poſt legitimam oſculationem
Dices protinus. o decus bonorum
Te ſaluere meus iubet poeta:
Et te uiuere Neſtoris ſenectam:
Et te principibus diu placere
Optat:ſis q; ſui memor precatur.
T iam quo properas recens libelle.

Ppilippi B eroaldi oratio nuptialis habita Mediolani.

„
.„—

mae quat iucũda et unilia mortalibus cõparata ſüt:

G& Poies diſiũctos uiculo arctiſſimo cõiugit: quod fami
Hociatas mutua affinitate cõſociat: quod neceffitudines cõ/

bole fecudat. quod urbes legitimis ciuibus replet. quod deniq ef/

Ntier multa Viri preſtãtiſſimi ac Matrõe uenulſtiiſſi/
)Iucudiſſimũ et unliſſimũ eſt maritale còugiũ: quod

ciliat: quod amicicias religioſaſ còpat. quod domos num eroſa ſo /

Aficit: ne genus humanũ tpis lgin gtate depereat, ſine quò nulla

guit
n
T
mn
mn⸗
tun
ſut
s ſ
meg
(ine
d
piis
his⸗
fun.
luce
Qm
liuin⸗
ſihene
Mti
kung
ſauik
nodie
nöim
wene
Rce
ſorb
ſimt
ptec
ler
nnin
Cpll
nniic
omman
nht

ebiolani⸗

luglu:ho
teaodf
ucinesi
Imeroſale

.
nulu

auitas: Mulla gens nec ipleut ita loquar mudus co ſiſtere põt. Vñ
de nõ mediocri laude dignus exiſtimãdus eſt Cecrops ille pſcus:
gqdiphyes cognomiatus eé fert᷑: hoc é duplicis geminaeq; narurg.
Ppterea q; pmus feminã mari ſacroſãcto matriméio copulauerit.
quo dono nullũ donũ maius excogitari poſſe cõtéderi: qd nõ tã huũ
manũ ꝗ diuinũ: cuius nõ tã cecropẽ ꝗᷓ deũ cõditoré credere debe

— enen

mus. ſicuti et eccleſiaſticũ dogma preſcribit. merito itaq; ingenio/

rum cõs Hom erus populos ĩ celibatu uiuetes abios appellat qua?
ſi uita carẽtes: et mortalium uĩta ſine cõnubio dimidiata a luculen ?oG
tis ſcriptoribus nũcupat tãq abſoluta ac pfecta uſta ex maris femi
naeq; ſocietate cõficiatur. Et queadmodu laudãdi ſunt ili qui ĩ or/
dine maritorũ numerari concupiſcũt: ita illi uitupãdi qui in celiba
tu uiuere pſeuerãt iugũ cõiugale deprecãtes. Quibus uero preco/
niis qua ue laudatione celebrari merétur illi ueteres Romani? qui/
bus nulli unꝗᷓ nec ſanctiores nec bonis exemplis ditiores extite /
runt. qui celibes puniebant mulctam irrogare ſoliti ſi quis uxorẽ Toman, aHrbrs omwryze
ducere renuiſſet. Talesq; ſubinde cenſoria nota afficicbantur. Onmr milca⸗
Qua quidem in re mihi uidentur lycurgi et Platonis leges utpote
diuinitus conditas eſſe imitati. quae iubent eos omnis dedecore af Ers EP , Eakt,
ficiendos eſſe pecumiaq; mulctandos qui rei uxoriae non fuerin Z
opati. Nãq; Scitis Icurgi arcebãtur celibes ab inſpectione ludo
rum gymnicorum: et honore illo priuabantur : quo iuuenes pro/
ſequi feniores conſueuerunt. et illud in dercyllida a iuuene ſpartaſ
no dictum nemo non probat.qu aſſurgere illi noluit ꝗqᷓꝗᷓ impatori
nõ improboneq; cedere ſubſellio: uerbum illud promens dignũ
memoratu. Ideõ tibi non aſſurgo quoniam neq; tu filium qum —
bhi cederet genuiſti. Platonicac uero leges tempus coniugale pre/ Pafvm Kis B

=

ſcribẽtes mũalctam dicunt illi: quĩ a. xXX. elatis anno uſq; ad trige
ſimum quintum uxore ducenda ſupſederit riſtoteles quoq; cũ, W‿t u wL
preceptore Platone congruens precipit in polinicis faeminascirci
ter octauum decimum etatis annum nubere Mares uero circiter
annum xxx ſextum uxorem ducere debere. Hoc. n. Be utrùq;
copulari uigẽtibus corporibus. Ceterũ inter natlões omnis Ro
mãi cõiugalia ſacra reuerẽtiſſime coluerũt. et ꝗplurimis cerimõiis
ornamẽtis q; honeſtãda atq; dcorãda eẽ cẽſuerũt. bic ille qnq; facef
I nuptiis adhibebãr᷑. quas ex ſpina alba cõfectas pueri primi/ matri
(miqʒ geſtabãt.

SN VEor DeO α.ι

Quo numero haud dubie ſignificabaturꝗnq; geminos uno muli
eris puerperio ꝓgigni poſſe: uel quod par nũerus: ꝗ femineus eſt:

et impar ꝗ maſculus: ſimul copulati ꝓgenerãt. Hinc aqua et ignis

i nuptialibus ſacris afferebãt᷑. Quę duo elemẽta uitã mortaliũ ma
xie còtinẽt: ut uidelicet oſtẽderet: ita uirũ ſeminãq; diſiũctos ſteri
leſ eſſe ac infecũdos ſicuti ſine calore humor ſine humore calor
nihil gignere poſſunt: cõiũctos uero uim habere generatiõts aptiſ
ſimam. Hinc nubentes coõlus compta et fuſus cum ſtamine comi
tabatur. quae res plane demonſtrabat uxorem in domo maritali la

mficium exercere debere. undẽe et Thalaſii nomen: quod lanificiũ

ſignificare autumant eruditi uſurpabatur in nuptiis. Quid in pre
ſentia memoremquẽadmodum nonae nuptae domum mariti igre
dientesadipe ſuillo ſiue ut Maſurius inqt Iupino poſtes perunge
bant: ex quo uxores denominate creduntur. Longum ſane foret-

ſi cauſas rerum omnium nuptialium ſingillatien recẽſcere uelle

mus. Quo circa prudens preteribo cur limen maritale nouae nu
ptae pedibus non tangebant: cur flameo luteo caput obnubebant.

Cur cingulo nodo herculaneo uincto cingebantur: quod mox in

cubiculo maritus diſſoluebat. itlud pretereundum no eſt farreum
nouęnupte preferri ſolitum propterea quod nihil religioſius erat
uniculo confarreationis: quaè ſolis ut inquit Boetius LPotificibus
cõueniebat. Vnde et matrimonia farracea a comunicatione farris

nuncuparunt. Quanta ueneratione conubia romanmi pſequerent

hinc maxime dignoſcitur. ꝗquod cõplures deos nuptialibus pagé

2

dis preeſſe uoluerunt. Nam deus lugatinus nominatus inuoca

batur:quando ſponſus ſe ſe ſpoſe coniungebat: Iugumq; pariter
maritale ſubibant. Domiducus adhibebatur quando ad mariti do
mum noua nupta ducebatur: Cui cumerum quod nuptiale uas 6
preferri mos erat. Deam uera Manturnam adorabant. Vt. ſ. cum
uiro uxor iu giter maneret. Quod ſi rixe iurgiaq; cõiugalia aliqua
do intereeſiſſent: in ſacello deae uiriplacae reconciliabantur. Deã

q; uirginenſem idcirco uenerabãtur/ iIrgini Zona illa ſoluere

tur:de qua eſt illud C atullianum
Quõod ⁊onam ſoluit diu ligatam.

Quin etiam Iunonem cognomento cinxiam atq; unxiam: Demm

Subigũ: Deam premam atq; partudã aliaq; nũia cõpluſculaĩ 4

liglibu⸗
q⸗ vene
Pn
iamartte
lbo etg
ſum e⸗
fumiuci
eiletet
laguitte⸗
ſverumd
eſt. Nam
bort a
artas
zdminiſt
lonem ſ
Prcterer.
mypenute⸗
los lutele.
tat,
giereritr
lcomoma
Ginntcon
Clonid/ ul
ſolus Pan
Rernodo⸗
foriürd
cogener
pirouane
ingenuar
nöſolum.
uefunt: (
edaus
Coanente,
Wotumillon

winos on
lemimntt
ultä morhln
üicn
nd humore
Leneraiöle
m ſtaminer
domomarti
ir
lomummutif,
ino olteen
Nin reciletl
Imaniglenourt
Gptobnbenn
antur: i
mm Miathan
neigainre
Geinr itſchn
Oimuniunetnn
oTümiiug
Fominm me
MGin
nchainmnt
liifii
onbat
Haiugl⸗ 1
vnaliabannt
Hzmila

mrin
ichliani

*

Sõ

ĩugalibus ſacris adhibuerunt: Adeo matrimonium ſacroſanctum

atq; uenerabile apud illos erat ut id non ſub uno deo tutelari ſed
ſub plurimis tutandum cuſtodiendumq; céſerent. Prctereã cos ꝗ
in maritorum ordine numerabãtur honoratiores his qui uitam ce
libẽ degebant eſſe uoluerũt. Ef olim C. Metellus numidicus ĩ cẽ /
ſura:p.romanũ hortatus è ad uxores ducẽdas cã liberoruũ creãdo-
rum Juculenta quadam oratione: quam dein Auguſtus Ceſaucũ
et ipſe de maritandis ordinibus ageret et ad matiimonia capeſſen
da quirites hortaretur commodiſſime uſurpauit. et mediuſfidius

ſi uerum uolumus confiteri adiutorium uxoris uiro neceſſarium „ωRÜaνι

eſt. Nam quẽadmodum uir foris et ſub dio negociatur comparqʒ
labore ac uigilantia facultates quę tectis recondant᷑: ita mulier reſ
paratas cuſiodit et illa omnia curioſe conficit quae domi debeant
adminiſtrari. Sic aſterius opa a natura comparata eſt ad exercita/

tionem forenſem et cxtraneam: alterius ad domeſticam dilig étiãꝗ. e
861 „

Preterea quid dulcius quid ſucundius eſſe poteſt patrifamilias in//
tra penates domeſticos ſe recipienti: ꝗ habere matrem familias-cu//
ius tutele cuncta domeſtica negocia credat. cum qua curas partiat
cui cogitationes intimas cui paruos liberos tradat: quaè marito iu
gi exercitatione fatiga toſit requies atq; fſomentum. Er cum nihil
in domo maritali diuiduum conſpici debeatin comune ambo con/
ſpirant contubernio dulciſſimo pfruentes. Merito igitur uas ele/
ctionis/uba euangeliet ſanctarum ſcripturarum armariumapo

—. . . — M.. f„:
ſiolus Paulusnuũptias uocat honorabiles et cubile immaculatũ. A 6

—————

Merito honorabiles a nobis hodierne nuptie appellari poſſunt: ceũ
ſponſus et ſponſa honoratiſſimi conſpiciantur. cum ambo ſplédiſ
do genere claris q; natalibus orti ſint. Quis enim neſcit familiã
pirouanorum in hac urbe eſſe uetuſtiſſimam/ generoſiſſimamq;
utpote quas olim rebus potita eſſe dicatur: quam n pauci ĩ ſmudiis
ingenuarum artiumet potiſſimam medicine illuſtrauerùt. In qua
nõ ſolum littere et diſcipline liberalesed religio et cerimonic flo/
ruerunt: Cum ex hac ſampridem gente prodie ri Vir ſIanciitatt ui
