DkII46a_qt
author: Beroaldo, Filippo

. 1 4 . S
1 4 . P – 8 .
4 5 . “

ℳ

“ ———

l

. 4 „ 5
l
ẽòM

₰ ₰ 4 6
5 2 R
1 ℳ₰ 5 2 3
4 S
7
4
— “

9
N 1245 11890918 021
UIIIIIIIIIIIIIIII

ℳ

—

2 XLT

õ ratiũnci Hon 1 iis
kerbu et argumentis concſafas: cas q; te im

„

&i†⁷ tradidi impreſſoribus imprimendas : fau- „—

* 2. 8 Ec is tutiuſ intra chartaceam meam ſi uelectiſem.
puluereo obrutę deliteſcebant. Sed ; SS

mos egi fuit tibi id a me petitionibus prope quotidiauis 9— 2
flagitanti: qem mei nominis amantiſſimũ meae guãatulacue — Eta⸗ 6
. eſt eruditionis ſtudioſiſſimum cognoi-Etſane fu tii nus ĩ primis
id facis quod faciendum doctiſſimi ſcriptores pre cperunt: Vt pre — — — –
5 2 e
ceptòrem non inus4 ipſa ſtudia ames: rumi al pamia uics co 1 R
las: qui er. norum parens merito nuncupani poteſt. Nam 4
ſteut parentes filiorum corpora effigiant. ta pr ceptor diſepulo ℳ
mentes format. quaèe res Secis”norfden folenduano
homo interior homine eſt exteriore preſtantior. Tũ uero perge % Aed⸗
quo cepiſtimi Martine inter ſcolaſticos träſmontanos probatiſſi· —
me? er litterarum ſtudiis prout facis uigilanter incumbe. Enimue/
ro ſuauiſſimi tui mores. Ingenii ſpecimen. Naturę docilitas-ct a/
uiditas inexauſta diſcendi ſpondẽtr ſalem te futurum: ut quandocũ
qʒ in patriam repedare deſtinaueris domuitionẽq; capeſſere: poſ/
ſis tecum cum cultu nitoreq; italicorum genuino opulẽétiam quo-
„* qʒ litterarum in B oemiam reportare. Hic autem ibetius ur opi/ J .
norneqʒ; tibi neq; tui ſimilibus ſordeſcet-proter rerum quas con
tinet non iniucundaidᷣ uarietatem. Vale e er dilige doctorem. ⸗ ==
PHilipi Beroaldi Bononieſi Is oratio habi Raĩ enarratôe Ceor
Lici carminis atch trafquiiliz qua laus rei tuſticæ conſinetur.

Rudenfis litterarum profeſſoris officiũ eſt Viri pre —
ſlſtamiſſimi Verba epᷣls quas tractaturus eſt accõ / α -ð
modarecer oOratoné Itiis applicare ſcriptoribupquoſ
eſt enarraturus. VI ſcilicet falis ſit prima oratio/
Agqualis eſt rerum explicãdarum futura materia. Ef
. odum ilſe inepſus dic itur eſſe precatorqui aquam a li 7
berouinum eeiE 2 nymphixeita nen ille uideri poteſe
. J. l. .

— =

2

2

en rrator: qui in principio ſuaram enarrationum uagatur extra
propoſitum.ei dum amphoram facere debet urceum format. Nec
immerito uetus ille uiruperatur orator qui cũ diſerte diceret et uo/
lubilitate uerborum raperetur cauſam omnino non tangebat: un
AQe prudens auditor et iudex bene iuquit et bene. ſed quorſũ iſtud
60 ane, ſe tuum tam bene? Nos igitur ni ab officio boni profeſſorĩs diſcede

1742

A r, 7 remus ea hodierno die dicere inſt tituimus quae agricolationi 8ͤ Vir
S VY gilio et hiſto riae ſcriptori trãquillo ſint accomodata. Quac dum a
nobis explicantur Vos omms quefo ut bemgne attéteq; audiatis:
. 27 Nec inuiti ſexquihoram officio litteratorio imꝑtiatis: Ea enim ut
S a ſperamus audietis Quac uoluptati uobis ſit audiuiſſe. Et utilitati
g PES meminiſſe. Vite hominum tradite ſunt duae. Ruſtica et Vrbana.

7 E bana Quae quéadmodum loco diſtinctae ſunt: ſta femporis interuallo

ſeparatae. Lõge enim antiquior ruſiica eſt. Cum ruüra diu ante ur
bes inuentas homines coluerit: et immenſo annorũ numero agti

„— colae urbanis antecellunt. nec mirum. Cum diuina natura dede
rit agroſ ars humana edificauerit urbes: Ipſam uero ruſticã uitã
P nA eruditiſſimi bifariam diuiſeruntuidetlicet in paſioriciã-et agricul/
i⸗ uuuram. Alia emmm fſcientia coloni eſt. alia paſtoris. meq; icem funt
fV A., aH paſtio et agricolatio: Quae ab exiguis profecta pᷣmordiis-ad id di
anitatis proceſſirut ruſtici urbanis preponerentur: Vt apud uete/

res romanos ruſticae tribus laudatiſſimac iudicarétur: Vrbanae
uero ignomrnoſae. Ef apud antiquos grecos illuſtriſſimus quiſq;
paſtor erat ex quo alios greco uocabulo polyarnas alios polyme/

. las alioſ polybutas uocitarunt.a multitudine uidelicet agnorum o
uis ac boum. Romani cum uirum bonũ laudabant eu bonũ agri /

colam bonnmq; colonũ appellitabant Ampliſſime enim laudari
exiſtimabatur qui ita laudabatur. In fãto deniq; honore tãtaq; eſ/
— timatione apud priſcos fuit ruſticatio ur imperatores romanos nõ
roi S, puderet manibus Triunphalibus colere agros: Tractart ſemina

AKlau!: Diſponere arbuſta: et eadem diligẽtia metiri arua qua caſtra-et ea
OD— dem cura exercere ligones et ſarculaqua gladios et pila: Ipſi

proceres urbis in agris morabantur. Ef ut iquſt eleègiarũ ſcriptor
Centum illi in prato ſepe ſenatus erat.
et cũ cõſiliũ publicũ deſiderabaa uillis accèſebãt᷑ ĩ ſeatũex quo
uiatoribus nomé é iditũ ſenatores duces q; in urbè accerſétibus.

Aranii Cucinato üiator attulit dictaturam. Seiranuũ inuenere ſe
rentem oblati honores. Poriius Cato ile Cenſoriuset omniũ
bonarum artium magiſtenagri colendi ſtudioſiſſimns fuſ et uilla
ticis uoluptatibus i primis oblectabat᷑. Inter exlerũos quoq;Ab
dolomino agrum colentiregimen Tyriorum ultro traditum eſtet
ultro oblata ſunt regiae maieſtatis inſignia. Prelerea nobiliſfſima
rum familiarum non aliunde cognomenta ſunt ꝗa rebus ruftia —
nis. Nam Fabii. Lentuli. Cicerones a legummibus quae quiſq; Lo V 25 αo
optime ſerebat cognominati ſunt: Pſones à pinſendo nucupati.
Muita quoq; nomina habemus ucterum Romanorum ptim a ma
iore ꝑptim a minore pecore dedueta. Nam iunios bubulcos. Stati
lios tauros. Pomponios uitulos cognominaruũt. Et Porcii Ca
tones ? e Annii capre inde dicũtur. Qninetiam Italiam nuncupa
tionem traxiſſe a uitulis quos greci antiqui italos uocabant?: Et
Romanoruũ populũ a paſtoribus eſſe ortum nemonon nouit. huc
adde; ex agricolis gignut milites ſtrenuiſſimi :? et optimi Lyro
nes ex robuſta ruſticorũ iuuétute deligebãtur. Firmiora eienim
ſalubrioraqʒ ſunt corpora corunvqui ſub dio artus roborãt foris
qʒ uerſanturꝗᷓ qui i urbibus intra conſepta umbroſa deſides cõ/
ctant᷑. Fr Hinc me hercules eſt ꝙ greci Romaniq; Templa eſcula
pio medicinae deo extra urbes edificabant. Quia uideſicer crede
bant fideliusconſtantius q; illos ualituros qui in a gris ꝗᷓ qui in ci/
uitatibus habitarent. Hinc ilſla ucterum romanorum maſcula pro /
les agreſtibus operibus exercitata et ſubdialibus durata labori /
bus/hellicos tumultus martias q; exercitationes facile ſuſtinuit et
aduerſus heſternos hoſtes ſemper uictrix ſemper inuicia ſurexit.
Enimuero tempora illi iia piiebantur Vt nonis tantum diebus reſ
urbanas reuiſitarent reliquis ſeptẽ diebus res ruſticas exercerét.
Vñnde et nondinarum conuentus conſtituti. Preterea cum merca / en⸗ ,.W„.
torum quſtus ſit periculoſus et calamitoſus cum feneratorum in
honeſtus et dedecoroſus Cum opificũm ſordidus et illiberalis:
Solã eſt agricũltũra ex quã queſtũs ſtabiliſſimus honeſtiſſimus
q; cõſeꝗt minimeq; iuidioſus: Quã Ariſtoteles ĩ occοπι½πſτιιαορ
tiſſimã ſecũdũ naturã poſſeſſionũ ese cõmemorat. ĩ quã catõis ora
culũ uitẽ qᷓſtuoſiſſim iudicauit. ſcropha uero pratis pᷣmatum bo/

WwnoaHvä
5 „ C
PO„ ,deie 2,

2. 1i.

S Podfm Pio vrecv
₰

n in Brah
7 7

nitatis dedit: a quo amiiꝗ prata pata nolauerũt. Hinclocupletes ap
pellati loci hoc ẽ agri pleni. Et ipſa pecunia ipſumq; peculium a
Eora nomen ſortiuntur quod in ruſticatione queſtuoſiſſimum é.

uod unum diuitiarum genus apud ueteres uſurpabatur. Extãt
tamen auctores inclytiſſimqui autumant pecuniam a nota pecu/
dis eſſe appellatam: qua ſignatus fuit ex cre nümus a S eruio Tul
lio rege romanorum. Theſeum quoq; apud grecos memorie pro
ditum eſt ſignaſſe nümum bouis nota ut ita ad agricolationem at

ticos prouocaret. Vnde hecatonboon quod eſt centum numorum:

et decaboon quod eſt decem appellant ab eo nũmo in quo effigies

bouis erat inſculpta. Quinetiam luculentiſſimi ſcriptores fortu
natiorem beãtioremq; ruſticorum uitam ꝗᷓ urbicorum eſſe dixe /
runt. Et olim Delphicus A AaHn Rophodium dixit eſſe
feliciſſimum: Qui paruum quidem prediolum colebat ſed annuiſ
uictibus large ſuſficiens. Ex quo nunꝗᷓ egreſſus ferebatur. Et Di
oclicianus imperator imperio imperatoniaq; purpura depoſitis/fe
ſtinabudus ſe cõtulit ad Tranquilitatem rei ruſticae quietiſſimã.

IIIicq; in ocio beatiſſimo conſenuit. Et Atalus Revomiſſa regni
V .

adminiſtrationehortos fodere cepit et gramina ſeminare.
non minus uere ꝗeleganter ſcripſit Mantuanus Homerus.
O Fortunatoſ nimium ſua ſi bona norint

HTAE mone NANAgricolas. Quibus ipſa procul diſcordibus armis-

Fundit humo uictum facilem iuſtiſſima tellus.
Idem ſecundum litteratam uitam qua nihil eſt excellentius nihil
q; amabilius: cribens facundiſſim
Rura mihiet rigui plãaceant in ualibus amnes 2
Flaumia amem ſiluas q; iglorius: Er ab Oratio decẽétiſſime dictũ ẽ
Błeatus ille qui procul ne gociis
Vt priſca gens mortaluum
Paterna rura bobus exercet ſuis
Solutus omni fenore. Lucreſius quoq; de uita ruſtica loquẽs ait
Tum loca tum ſermo ium dulces eſſe cachini

Conſucrant. Agreſtis enim tum muſa uigebat. Et ab eodẽ ocia

agricolarum dia hoc eſt generoſa nuncupantur. Merito igitur de
agricultura. tam honorata tam laudata. famqʒ frugifera non ſolũ

priuati ſcriptores precepta tradiderunt: Verũm etiã reges opeępre

tiũ ſe facturos exiſtimarunt ſi de re ruſtica libros cõdidiſſet. Nee
talem ſcriptitandi ꝓuinciam maieſtati regiae indecoram eſſe cre /
diderũt. Siq dem Hiero. Attalus Philometor: Et Archelaus Re- .
ges. Xenophon et Mago duces de ruſticis rebus diligeriſſime ꝑ/
ſcripſerunt. Complures uero minori fortuna: non minori cura
apud grecos negotiũ iſtud ſcriptis ꝓdideruůt. Apud ſatinos aut.
M. Cato.ꝗ dictus eſt optimuũs orator. opiimus Senator. optimus
Imperator/Agricolationem Ciuitate romana donauit: et eam lo⸗
qui latine primus inſtituit. Cuiũs liber extat cruditiſſime conſcri
ptus et propter uetuſtatem adorandus. poſt hunc duo Saſernae
Pater et filius:deinde Tremellius ſcropha. Cor. Celſus Iulius
atticus. Tulius grecinuselulius hyginus. et gargilius Martialis
hanc materiam ꝓſequti ſunt. Quorum iolumina Calamitate tem
orum et incuria mortaliũ deperdita deſyderantur. Ex his uero
Laguntur Terentius Varro rem ruſticam expoliuit. Pinmius com
poſitiſſima breuitate uenuſtauit. Paladius decentiſſimo ordine di
ſtinxit. Columella aut tãꝗᷓ ruſticationis parens eam diligentius e
rudiuit : et totũ diſcipline corpus luculentis uoluminibus com ·
plexus eſt. Sed nos maxime omniũ Virgilin in Maronem Vene .
remur. Qui quaſr canõ fuit poſterioribus ſcriptoribus agricultu
rae precepta petentibus ab eo uelut a lege quadam. Quo uno Co s
lumella precipue eſt uſus archetypo: qui Carmine rem ruſticam
fecit eloquentem. Eamq; ünũs omniũ maxime illuſtrauit. qur tan
to maior eſt heſiodo aſcreo in hoc ſcribendi genere apud grecos
preſtantiſſimo: quanto Mãtua maior eſt aſcra. Laudationibus Ma .
ronis ĩ preſentia ſuperſedebimus: cum illius tãta ſit gloria uũt niul ES5 N
lius laude creſcat.nullius uituperatione minuatur. Hoc unum oj
biter dixiſſe contenti ſimus Virgilium tantum ĩter latinos poetas
omnes excellere ꝗtum inter minores ſtellas luna ſplẽdeſcit. Cni
non fauor principum nomen conciliauit. Sed ingeniũ diuinum-
eximiaeq; uirtutes fauorem principum er populi comparauerunt.
Qui hoc ſolus aſſecufus ẽ ? ut appellatione poctae Virgilius apnd
latinos intelligatur. Sſcuti apud grecos Homerus ſicut nuncupa
tione urbis roma ſignificat᷑. Eſt enim poeta hind dubie incoimm pa
rabilis et quẽ ceteri oẽs lògo ĩteruallo ſubſ. equantur.ut ueriſſime
ſcripſit Quiĩtilianus : et olim populus romanus audiiis in theatro
Virgilii uerſibus ſurrexit uniuerſuscet preſentem Tpectantemq;
poetam tanꝗ alterum auguſium eſt ueneratus. Hi

EA

AE üen

oès ſcriptores certati extollũt. De quo Alcinius pocta ſic ſcribit.
De numero Vatum ſiquis ſeponat homerum
Longe erit a primo quiſq; ſecundus erit.
Et ſi poſt prſimum Maro ſeponatur homerum
Longe erit a primo duil q; ſecundus erit. hunc etiam duo iu lin /
I

gua uernacula excellẽtiſſimi poetae. Franciſcus petrarcha. et Dã
tes florentinus ſũmis laudibus decorarunt. Cõſenſus cruditorũ
eſt nullũ latinorũ poetarum. P. Virgilio eſſe comparandum nedũ
aequipandũ. Qui a lactancio noſtrorũ pᷣmus. a Seneca Vates Ma
ximus: ab Auguſtino poetarũ oĩum preclariſſimus et optimus ap
pellatur: Quem Alexander romanus imperator platoné poetarũ
nuncupabat. Enarrabimus itaq; conſultiſſimũ rei ruſticae illuſtra

toré. Ex diis bene iuuãtibus Virgiliana georgica auſpicabimur.

In quibus tam emunctus tam eloquẽs tã eruditus eſt: tam deniq;

bſolutus conſumatus q;. Vt non pauci ingenio doctrinaq; preſtã

Lonys Son—α☛απ ern zes:

Georgicũ Maronis carmen enceidi illi diuinae anteponere nõ
uereantur. Ego uero ut hoc diiudicare no auſim: ita illud affirma
* f — — * —
re non dubitem in georgicis Maronianis tãtã eſſe rerum uerborũ

q; copiam: tãtam multiformis doctrinae cognitioneraug ãtam ĩ pau

2*
. -

Some, Ne
Patne ve

ciſſimis ſcriptoribus nouiſſe memĩerim. Enarratio huius pocma/
tis complectet᷑ enarrationẽ columelae. Catonis. Varrõis. aſq; pal/
ladii.miulta quoq; plinianae eruditiòis cũ Virgiliano carmĩe eno/
dabimus: quae ꝓphanũ uulgus ignorat. Eidé ét lectiõi multa iuriſ

conſultorũ accommodabimus. apud quos fituli fũt rerũ ruſticarũ

ut de fũdo ĩſtructo.de ſeruitutibus prediorũ:finiũ regendorũ:de
aqua quotidiana et eſtiua: de fonte de riuis: et multa id genus ĩter
legẽdũ obſeruabimus: ꝗᷓ curioſi leciores georgicorũ fuerĩt diuus
Auguſtinus diuus q; Hierony. qui ſepiuſcule iſtius poematis ci /
tãt teſtimõium.et ĩ pmis hieronimus ĩ epiſtola ad ruſticũ mõachũ
Verſus illos decẽter uſurpat: Ecce ſupcilio cliuoſi tramitis undã
elicit: qũorũ pulcherrimorũ uerſuũ Spectatores ẽe admonemur ĩ
decretis. Di. nouiſſima de conſecratiãe. Lecſioni maronian copu
lata erir lectio ſuetonii traquilli ſcriptoris andidiſſimi Cin omt ui conſẽ/
ſu eruditorũ dat᷑ palma in uitis impatorũ ſcriptitandis. Et qmad
modũ Virgilium rei ruſticę ſcriptores exemplar habet: Ita S ueto

R NR ,⸗„ „ . . „ . . —
2 PLo ſ PnE niü taꝗ ducem poſteri ſequti ſut ĩ hoc genere ſcribendi. Vnde Iu/

lius capitolinus/ ꝓfitet᷑ ſe illo modo et ordine ſcribere uelle de ĩꝑa/
eoribus/quo S uetonius tranquillus ſcriptitauit. Et diuus hieroni!
mus ſcriptorũ eccleſiaſticorù Catalogũ texens ducem fequit᷑ tra

.
— —èʒr

——0 D.⸗Wz ——

.

—

quillum. et eius uolumen de grammattcis et rethonibus uenuſtiſſi
me conſcriptũ habet Arche typon. Idem a flauio uopiſco ſeriptor
emendatiſſimus et candidiſſimus appellat᷑. cui dicii familiare fuiſ
ſe amare breuiaem. Erit ENR ti duile kakain in 52 e VN
lucidiſſimo ſpeculo contemplar qui mores quaèe ſtudia fuerit uiie è .
Quo 2

rum maximorũ: Quoruũm cognitã uita ſententiam illam platonis

2

—— —ð

ueriſſimam eſſe cõprobabit᷑ preclara ingenia: Quemadmodũ uir Ke⸗
TCO tures maximas ita uitia quoq max n äccre ſolere.et quod nos
qrimur id maiores noſtros qꝗſtos eſſe: uidelicet illõ priſco ſeculo e⸗
uerſos fuiſſẽ bonos mores: regnaſſe nequitiam. et ex impatoribus
plures extitiſſe flagiciis maculoſos/ꝗ uirtu ibus decoratos. Ommis
hiſtoryę iucũda cognitio eſt et ferme omnes hiſtoryci fauorabiles:
ſed fanto fauorabiliores illi cenſendi ſunt: quanto dignioribus ſũt

accommodati. p̃ncipibus autem accommodatiſſimi ſunt libri de
uita et moribus pᷣncipum concinnati Qualis eſt Suetonius. Vn
de capiant exempla quae imittent᷑: Et quae Vſtanda ſunt: Vitare
con dlcant. Hiuc eſi Demetrius phalefeus ptolomeum regem
monere ſolebat ut libros de ĩpio regnoq; compoſitos lectitaret. in
illis.n.ſcripta documenta contineri: quaè amici monere non aude/ .
ant. Et Scipio ãfricanus Iaũñdat; paediam Cyria Xenophonte- .
eleganter magis ꝗ fideliter ſcriptam/nunꝗ dimutebat e manibus.
Quam Cicerò cum Impator eſſet totam legendo contriuit: hoe
duccs. hoc pncipes maxime decet. hoc à ſummatibus uiris fieri de
beti legendo tranquilloquod AXfricanus-quod Cicero in xenos
phonte factitarunt. Nos uero faciã nus id quod Cypranus: qui Sy Bg e
abſq;ʒ Tertulliani lectione nullam diem preterite pmiſit qui Cre Ce 2 22 1
bro dicere ſolebat. Da magiſtrüm idelicet Tertulianum ſignitiſ
cans. Nulſum nos quoq; diem ſine fraqutlli lectiõe prerereamus
Erſicur Archelilas anfer iret dormmifum et mane cum ſurgereti
bat ad homerum lectitandum dicens ſe pergere ad Amaſium: ita/
nos et matutino et eſptio tempore ad tranquulli lectionem pinde
ace dulcis amaſii accedamus. et iñ eo uecerum ĩpatorum uitam mo/

res geſta cõtemplemur.nè pueri ſemp eſſe iudicemur. Nanq; ne/
ſcire quichante uam natus ſis acciderit id eſtſemꝑ eſſe puerum.

Erit medius fidius ranquilli lectio plena iucunditatis plenaq; e/
ruditionis. ſed eruũditionis neq; ꝓtritae neq; triuialis in qua hoĩes
alioqui eruditi allucinant᷑. Quae recõdita ẽ et clauſa ĩ litterarũ ite

tiore ſacrario. In cuius ueſtihulo herent homines male litterati.
a. ilii.

————————

—

2è? . — rrEr ð —
Sed quid eρο tam mülta de uirgilio tranquilloq; cmemoro. quo
rum eruditio eruditiſſima: et fãcundia facundiſſima per ſe patet et

maniteſtaria eſt. go uero omm ſtudio omniq; Migentl elabora

beoao ct omnnibüs üiribus-neruisq; contendam Implicita explicare-
nodoſa enodare. et abſtruſa recludere. In ſumma ꝓ uirili parte cò

=ð nitar:ui nulli audito rfum enarrationes noſtrae ſint future ĩfructu/
oulae:ut nullus gymnaſii noſtri cultor aſſiduus merito dicere poſſit

ſſẽ operam et impenſamſub magiſro penitendo perdidiſſe. Sed iã

Eamnα enαtempuseſt canere receptui. Et uela orationis meditatae complica/
re:Vt deinceps extemporalis eloquutio oram ſoluat. et per aequor
patentiſſimum minime cũctabunda diſcurrat. Cuiuũs merces incõ
poſitae/nõ minuũs füturae ſint frugifere atq; iucundae: ꝗoratiõis

cõpoſitiſſim ae fuerũt. Võs qſo ut qucadmodũ iamn quę diximus at

tente audiuiſtis: Ila quæ dicturi ſumus attéte audire uelitis. Di xi
Philippi B eroaldi oratio habita in pncipiò enarrationis
gropertii continens laudes amoris. .

7 D*
„

Hmi: Cuius Iuculetis diſſertationibus libri Pla/

rioR X„, F nt tnis ſunt refertiſſimi: quadam̃ olim oratione
Lon Pbo rde AQamorem uituperaturus ob lerecundiam pallio

vEH
. . *

per palinodiam hoc eſt contrarium cantum ce/

ſetiari amorè laudaturi ſot

et maxime laudabilis. poefas q; amaſios atq; poeſim amatoriã do/
cebimus et grauiſſimis profeſſoribus cõuenire dignaq; eſſe id ge
nus poemata: Quãe ¶ gymnaſio litteratorio publica ꝓfeſſiõe palã

explicentur. Nouiſſimo loco porabimus ea adhibita peroratione-

Quat᷑ neq; auribus ueſtris iiucda neq; mẽtibus ĩfructuoſa futu /
7 ra ſit. Quę ſingula dũ a nobis ſũmatim ptractant᷑: Voõs ꝗᷓſo mẽ ſi
5 Ce ra: cuti facere cõſueuiſtis benigne attẽteq; audiatis. Magnuũs deus eſt
Fi R 5 2 n Be Pü desz bomigezg minideut Philofopherd ſpict ſſi
3/ mi dixerunt. et ob originẽ antigꝗſſimã ĩi pᷣmis honorandus. ſiꝗdem
heſiodus cecinit poſt illud pᷣmordiale chaos vepẽte terrã atq; amo/
rem ſimul extitiſſe. et ut iqt elegater pmenides Amte deos omneſ
pᷣmũ generauit amoré. Vnde ab orpheo-Quẽ diuus Auguſtinus

Ocrates ille fſons philoſophorum/Viri clariſſi/

caput opperuit. Idem mox ciuſdem laudationẽ

Id apio atq; reuelato capite factitauit. Nos quoq; ipre
6 apite dice
mus ſed aperto'nõ pudibuũdr tergiuerſãtesue: Sed ſeqdeſtrato pu
dore alacres deũ illũ laudabimus: ꝗq unus ert maxime laudãdus é?ꝛ:

inter theologos pſcos äãnumerat coghſMmſ☛iafüs é phanes ab eo
ex chao pᷣmus apparuit.plũies amoesicuti ueneres fabuloſa fi
xit angias. Qüct luculefi ſchi ptores poſteritati cõmedarũt. Nos
uero omiſſis reliquis- AXmorẽ illũ celebremus. quia platõe diuini/
tus memoratur. Quti uſirtutes amatoribus ſuis côcihat. Qui nos

diis amicos facit. Noõs a platonica diſciplinaã-ne digito quide. ut

dicitur trãſuerſo recedẽtes laudemus amore put laudari merexr.

dicamus q; eũ elſẽ celeſtẽ. Beneficũ. pacificů. p ilcherimũ.qui moᷣ
talibus maxiorum bonorũ cauſa é. qui pacẽ largi᷑ höibus. Qui
uẽtis requiẽ:qur mari trãquillitatè. eméta ſocietate côgluti/
nat. qui cuctas animãtes familiaritate cociliat. Peniuolétie largi

jor.maliuolẽtiae exterminator. Et quẽadmodũ cõiungi ſon põt a

maritudo cũ dulcedic.caligõ cũ lumie. plunia cũ ſeréitate Pngna

cũ pace:cũ fecũditate ſterilitas.cũ frãquillitate tẽpeltas ita cum a

more odiũ. Inuidia. Iinor. maliuolétia copulari nô poſſut.et qmad

qᷓunt ſeꝑari. ita ab amore diuelli nõ poſſũt.beniuolẽtia. Societas.
neceſitudo. cõcordia.Hic . . amabiliſſimus. amiciciae nodus pn

modu radius a ſole. calor ab EErerk Slacie. câdor à niue. ne

ceps q; ad beniuolériã cõglutinãda unde ab amore amicicia nüů/
cupatam eõ ſapiétes tradiderut. Quod eſt ĩ nauigio gubernalor.

quod cinitate magiſtratus.quod ĩ mũdo ſol. hoc ifer morfales et
amor. Nauigiũ Iine Zübernatore labaſcit. einifas ſine magiſtra
tu piclitat᷑: muũdus ſine ſole tenebricoſus efficitur. et mortaliũ uita
ſine amore uitalis nõ é. Tolle ex hõibus amoré. ſolé e mũdo ſuſ/
taliſſe uideberis. Huc adde hic deus a nobis oem ruſticitatem a
molit᷑ ols el

um qʒ mũdiciarũ pater ẽ. Vnde uenuſte plau
tinus ſenex. Amorẽ deũ appellat miditiãtem. eu q; nitidis nitoni /

bus ait ãtecellere. Da mihi hoĩem efferũ atq; truculétu. Fuc amor

eueſtigio mollẽ reddet et manſuetũ. Da rude er ruſticanũ. ſtatim

ab amore fiet ingenioſus et urbanus. Da ĩcultũ. ab amnorc cultiſſi
mus efficietur. Genñiq; torpor oĩs. ſegnicies oĩs. ſomnus lethargi

cus. marcor. ſqualor.ĩcuria ex amoris contubernio eliminanf. inm

quo induſtria: nauitas. uizilantia. ſolertia. cultus. nitor cémoran

tur. Atqui amoris accuſator quid tantopeĩquit huc de laudas et
extollis? Qui multos mortaliu dementes fecit. qui multos a ſemi /

ta uirtutũ i uiam uitiorũ decliuem recipitauit. Qui muſtis exifiu

cõcinauit. huic ego tam ſcuero obiui gatori: tamq; aſperò anoris
criminatori ita breuiſſime reſpõded. No eſt iſta amoris culpæſee

Tare e

6613

2

„ 2

adoLn

—

hominũ qui amare neſciuerunt. Sicut.n. eſt quidam modus in re
bus: ſũt ꝗdã preſcripti fines: quos ultia ꝓgredi nephas e: ſta in a-/
more eſt qdam mediocritas adiibenda. Philoſophorum ſententia
eſt moderatas eſſe Virtutes: excedentes modum atq; menſuram ĩ/
2 IS5=5. ter uitia reputari. Vnde ab uno de ſeptem ſapientibus dictum eſt.
eP nnS quod latine ſignificat ne quid nimis.
cui aſtipulat᷑ oratiana illa fententia. rtind eſt medium uitiorum
et utriq; redactum .hic modus hec menſura hoc ſempamentume
quod uirtutbus adhibet᷑: I amore quoq; adhibear: et ꝓcuͦl erit oĩs
de amore conqſtio. Nam ut inquit eleganter et uere plautinus ſeri

uuus. Bonum eſt pauxillum amare ſane. Inſane non bonum eſi 4
ne E S m Qüidhöm t hoc idem precepif diifint dogmaris doctor apoſtoluſ
*ſen .- precipiens in nobis ordinatam eſſe debere criaieme Qiheimͤl
tis ut inquit Origenes inordinata cõſpicit᷑. Vocabulo autem cati⸗
tatis amorem in canontcis ſcripturis appellari hieronymusauguſ/
. na iz Ir Yon ſtinus q; nonificit,fetere non ſaüdes Aiifimus amonss illiss uul
W garis atq; cois: qui pecuinis belluinis q; libidibus dominat᷑. Sed
. illius precones exiſtimus qui celeſtis eſt: quem greci Erota appel/
litant: a quo exiſtimat Plato ĩ cratyllo heroum nomen deriuari?: G
uis Auguſtinus et Marcianus capella etymon-hoc eſt interpreta

mentum noiĩs heroum aliunde deducant. Et cum nihil alind ſita-
mor ſicuũti doctiſſimi philoſophorum difinierunt ꝗᷓ fruende pul/
V 5& ſter chritudinis deſideri ũ: ilum nos amorem lauũdamus celeb ramus-
4 . extollimus: qui pulcherrimus eſt. qui ex pulchrorum deſiderio na
tus: pulcherrima plura mortalibus cunctis ĩptit. Non ne artes ut
reliqua omittamus ab hoc quaſi quodam fonte fluxerunt? Non
ne hic omnium ĩuentionum autor eſt et ꝓpagatore medendi nanq;
et diuinandi et ſagittas ab arcu excutiendi diſciplinam amore du/
ce iuemit apollo. Texendi artificium minerua. fabricam aerariam
uulcanus. menſuras et pondera phedò: litteras mercurius. leges
ceres.quae ob hoc a grecis theſmophora ideſt legifera noĩat᷑. De/
niq; omnes qui ut ĩquit Maro p artes juentas uitam excoluerunt
Mmnore impulſore atq; autore cõmenti ſunt nouas inuentiones.
Non. n. falia inueniſſent niſi talia adamaſſene. quod ꝓꝑ a-
moris beneficium aialia cuncta progenerantur ĩ terris. Non pe
ca quae ia imata dcunt amare quodã modo exiſiimant᷑. binc Ma
gnes ferrum trahit. Succinum paleas. cecias nubeſ. et ut inquit
Empedocleſ. Arida ferra amat imbreſ. Et nemo non ut iuquit bie
ronymuſaliquid amat. Deniq; amore conſtant omnia augeſcunt-

—

— — —

=

= S.

=. — —☛ =—

— — —
☛⏑ —
—

— S= S

—0 — —

—

floreſount/ propagantur. Et ut autor eſt Ariſtoteleſ in ethi?
ciſid cuiq; uoluptati eſt: Cuiuſ dicitur amator. et iucundiſſi /
mũ eſt re amaia potiri. Ig'r᷑ amorem colamus amorem meritis pre
coniis extollamus: a culus ſacrario ꝓcul abſcedat ꝓphanũ uulgus
hoc eſt homines inuidi atq; maliuoli. Sicut.n. uon conuenit men!
dacio laudare ueritaté: pauori fortitudiné. Vitiõ nirtuté: ira mali/
uolo amoris cultura nò cõuenit. Quĩpotius qui maliuolus éis co
lat atq; ſectet᷑ deũ amori contrariũ. Quẽ priſci Anterota q̃ſi cõtra
erota hoc eſt contra amorem eregione collocatũ nücupauerũt. Ce
terũ cũ ille qui deũ colit amet et facerdotes: Nos qiii amoris culto/
res eſſe olumus, diligamus illius ſacerdotes. ꝗ ꝓfecto ſũt poetae
amaſii atq;ʒ elegiographi: quorũ lepidiorã poemata non ſunt aſꝑ/

dere uerſiculis amatoriis et laſciuire pmitti᷑. Nã utiꝗt Catulus.
Caſtũ eſſe decet piũ:poetam
Ipſũ:uerſiculos nihil neceſſe eſt.

Qui tum deniqʒ habent ſalem: et leporem

Si ſunt molliculi:ac parum pudici: Quod auten amatdria ſcripta-
nullũ prebeani ſpecimen morũ nullũq; ſint uitae turpis ĩditiũ te/
ſtalũr/ Adrianũs impator: ꝗ Voconii poetae tumulũ uerſibus ex
ornans ita ſcripſit. Laſciuus uerſu mente pudicus eras: et ab Oui
dio decenter et uere dictũ eſt.
Crede mihi mores diſtant a carmine noſtro.
Vita uerecũda ẽ: muſa iocoſa mihi. Ouidio ſubſeribit feſtiuiſſi⸗
mus poeta epigraãmaticus de ſe ipſo ſcribens. Laſciua eſt nobis
pagina. Vita proba eſt. Quĩdaut poetarũ exempla cõmemoro? cũ
Teueriſſimi ſanctiſſimiq; philoſophorũ ludicros amatorios q; uer⸗
ſiculos cõſcripſerint: qui fãto ſãctiores exiſiimãt᷑ ꝗto aptiores. fã/
to pudicicius compoſiti: ꝗto ſimplicitus ꝓmulgati. Deniq; audiſe
uel unicũ dei philoſophorũ platonis exemplũ. qui nerſiculis hu/

iusmẽéi amõòes ſuos nõò erubuit ꝓfiteri laſie ſta poſſumus iterptari

Suauia dans Aghatoni.
Animã ipſe in labra tenebam. Egra et. n. ꝓperans. tãꝗ abitura fu
it. Ex his ne qſo uerſiculis parũ pudicis platonem ipudicũ exiſiĩa
bimus: plaltonis q; mores ifamabimus? qu tãtũ abſuit ab ipudici/
cia. quatũ uerſiculi a pudicicia. Cuiũs uita fanto pbalior fuir ꝗto

muſa laſciuior. Ne longum faciam; ſi ſcripta ommia: quibus

nanda neq; ꝓ argumento ipudiciciae ſunt habenda: er ꝗquis uefus E ⸗ n 1 61
uerbu Fitlemelle hominuũ uiſam qualis ſit oratio tamẽ poetis lu 7

amores res q; amatoriae continentur ſunt cũ ſuis ſcriptoribus re
21 pudianda: Repudientur canonice ſcrtpturae hoc eſt iſtrumenti ue
n onνασ⁹n n*ν teris luculenta illa uolumina: quibus hihil ſacratius nihil religio /
mννà‿ αn αNſius nihil miſtycum magis exiſtimatur. Iiber Geneſeos abiiciãt᷑:
7 quoniam in eo amores lIacob et Rachaelis: Cõöcubitus ſichen cũ
dina uiolentus: ſtaprũ Iudae cum nuru thamar referuntur. nemo
librum numerorum ſummat in manibus. quonmiam iſraelitici po/
puli fornicationes cum filiabus moabitarum ĩ eo perſcribuntur.
Caue legas Iudicum uolumen. Còtinet enim Sanſonis robuſtiſ
ſimi molliſſimos cum puella dalida complexus. libtù Heſter ne
tangito. docebĩt enim te quemadmodum Aſſuerus Rex amorem
amore ſicuti clauum clauo trudere conatur: ẽt ad impatientiam a
. moris leniendam per ſingulas pene noctes nouas puellas deuir
ginat efſficiens ex uirginibus mulieres. libros Regum rtaꝗ nephaã
1 explodito.quibus dauidis et berſabes adulteria: eiuſdem ſene
ſcentis cum adoleſcentula ſunamite complexus: Ammonis cum
ſorore thamar inceſtus infandus: Solomonis cum Reginis con
cCcubinis q; inumerabilibus fatuae amationes commemorant᷑. Ef
GCäankh Hâhn. ut ſeniel finiam. ipſum canticum canticorum tãꝗ ſireneos cantus
obturata aure tranſito: Cum meros amores meramq; impudiciciã
niſi miſtyce intelligamus reſonare uideat᷑. Ideoq; apud hebreoòs
obſeruabatur ne quis adoleſcentulus libellũ illum teneret in ma
nibus:me quis puer illius lectione oblectaretur. Igitur cum ſacris
uoluminibus amatorias res contineri. caq; non magis a prophãis-
Iͤ rreligioſis hominibus quotidie legi quotidie ĩ templis nõ clã ſed
palã decãtari uideamus: Tandẽ fateamur licere poemata laſciuiõ
tia ſcribi :et ſeripta lectitari citra oẽm criminatõem. Et᷑ nos nemie
ut ſpamus ĩ ꝓpbãte enarrabimus Amaſii poetae ꝓpertii/amatoriũ
uenuſtũq; poema. Quo nihil ĩ hoc genere exiſtimo fieri poſſe pfe
ctius :de cuius eruditõe excelleti elegatiſſimoq; ſplédore ĩ preſétia
tacebimus: cũ iã receptui canédũ ſ ker ä miſer ſeſtu digna a noſ
bis pſcripta ſunt i noſtris cõmetariis. quorũ lectõ ſtudioſis erit ut
côfidimus frugifera: et à nemĩe nꝗ bono ĩgenuoq; lectore pbabũt᷑
Cũ ꝓperiio piter ꝓgrediẽt᷑ dimidiatus S uetõius: ut luculẽtiſſimo
ſcriptori extremã manũ ĩpõamus. ad cuius lecfionem ne illoris ut
aiũt pedibus accedamus morèe noſtro. Iſagogica qᷓdaã hoc ẽ itrodu
ctoria premittemus. Quae uſui uobis ſit audiuiſſeet uoluptati me
miniſſe. Vos ũt facitis Iibeter andite. atq; aium aduertite. Dixi. 4

Philippi Beroaldi oratio habita in enarràtione Titi Liuii ae
Silii talici continens hiſtoriae laudationem.

ficium eſt boni ꝓfeſſoris/Viri pre ſtãtiſſimiid Hs SE ſor
SI uelle ꝓfiteri quod auditoribus utilitatẽ eũ uolu S, .
ptate maxiĩa allaturũ ſit: quod ſcolaſiicorũ auri
bus ſatiſfacturũ: quod tpibuũs ſit futurũ accõ/
,& modatũ. hoc ego ſemp omni ſiudio ac diligẽtia
ſuperioribus annis efficere contendi et ĩpreſe⸗
tiarũ effecturum me eſſe cõfido Cum duõs celeberrimi noĩs ſcri
ptores ex omnibus delegerim quos in hoc auguſtiſſimo gymna/
ſio profiterer: quorum lIectio et prodeſſe et delectare plurimum
poſſit atq; His temporibus ſit futura maxime conueniens.
Nam cum omnium diſciplinarumcognitio utilis ac incunda mor
talibus ſit: hiſtoriac cognitionẽ medius fidius utiliſſimam iucũdiſ⸗ ene n 7 90 LA⸗
ſimamqʒ eſſe cenſeo ex quo cum multum omnibus ſcriptoribus 2,22 1,
debeamus/qui non ſolum ſibi ſed etiam poſteris uixiſſe credunt᷑ 5
plurimum profecto Hiſtoricis debere nos non poſſumus ificiari:
quorum labore ac induſtria effectum eſtut omnium aetatum: om/
nium gentiũ: omnium populorum res geſtae omnia preclara fa/
cinora ſcirentur a nobis intelligerentur cognoſcerentur. Vt cun/
cta cunctorum illuſtriſſimorum uirorum dicta facta ue memoratu
digna contfueri ediſcere recordari liceret. qua quidem re nihil pul
chrius nihil iucundius nihil magnificentius excogirtari poſſe cõ/
tenderim. Etenim ut a Cicerone ſcriptum eſt diumnitus nihil ea-
rum rerum ſcire quae antequam naſcereris facte ſint hoc eſt ſem
p eſſe puerum. Cognoſcere uero res geſtas memorie ueteris: or
dinem tenere ãtiquitatis: exemplorumq; omnium habere notitiã
decorumlaudabile ac prope diuinum eſt. Senibus ideo maior ”ü
auctoritas eſtꝗuonian ob longam aetatem plurimas res noſſe ac Pen e eoHoen enn
uidiſſe credutur. at Hoc ſuuenibus cognitio hyſtoriarum preſiat-
ut etiam preteritis ſeculis uixiſſe uideantur. et illime herclea
doleſcentesqui Fyſtorias habeant ad manum et exempla Itlu/
ſtrium uirorum in promptu tanto ſenibus ſunt anteponendi: quã
to plura negocia complectitur hyſtoria multorum ſeculorum ꝗ

faciat hominis uita longiſſima, huc adde quod qui bonus dra-

Sewa⸗

Song αι1ι Ai
E&YWααραü tor eſſe concupiſcit in primis abundare debet exemplorum copia
et noſſe ꝗplurima . Nam cum̃ ſit hyſtoria feſus temporumIux ue
E, ron, 2 7 ritatis magiſ tra uitae nuntia uetuſtati MRihil ambigitür quin ora .
tor optimus eſſe non poſſit niſi fuerit antiquitatis/exemplorumqʒ
cognitione iſtructiſſimus ? miſi hyſtorias ꝓperinde ac ungues ſuos 4
habu erit exploratiſſimas : quoniam ut inquit Quintilianus-hyſto/
ria alere poteſt orationem molli quodam ac iucundo ſucco. Eſt pre
terea operaepreciũ in uoluminibus hyſtoricorum omnis exem
pli documenta uelut in illuſiri monumto poſita itueri unde quae
Imitanda ſint depromere ac nobis proponere ad imitandum quac
fugienda fugere poſſimus. pilcfüſn rbut inquit ueriſſime Dio
doagen alietüm erralis in melius iffifnere üſtam holira et quid
appetendum fugiendum ue ſit ex aliorum exemplis poſſe cogno/
ſcere.Vñdẽe haud immerito Demetiius phalereus Ptolomeum re
gem ſubiĩde admonebatut libros lectitaret quoniã quae amici nõ
audent principibus demonſtrare ca omiiiã in libris ſcripta reperi
untur. Hoc eſt in cognitione rerũ ſalubre atq; frugiferum ſcire ꝗ
bus artibus qua diſciplina quibus moribus maxima imperia orta
ſint Maximi imperatores nomen ſibi immortale pepererint. Ef
econtrãriò qua uitiorum labe infecta ampliſſima regna corruerint-
et ex ſummo i imum precipitauerit. ad ſummã hiſtoria ad id quod

S honeſtum eſt capeſſendum iflammat Deteſtatur uicia probos ex/ 4
Tρνν tollens improbos deprimens. hiſtoriae ut inquit ſenifſime Victiu
uius/ pꝓer ſe tenent lectores cum habeant nouarum rerũ uarias ex/
pectationes. Vfinam nobis deus eã ingenii memoriaeq; diuinam
uim cõdonaſſet qua Porcius latro declamator egregius fuerat de/
coratus qui cum omnes hyſtorias unus omnium notiſſimas habe
ret ubebat aliquem ducem nominariet eueſtigio eius omnia acta
curſim diligenterq; commemorab at. Ceterum cum omnes hilto /
