negocium conficiat: forte cjmonis reminiſcit: qui una cum ſociis WW
carceris publici cuſtodela cötinebatur. Re diligeter peſifata it nõ R
minus aĩo ꝗᷓ pedibus in hanc ſententiam. neminẽ neq; fideliorem

neq; ꝓbatiorem ipſo cymonead hoc munus obeundum doll repi

ieee
N
mtgi
Acegi
ſ
Misinne

icui⸗
Ri
Cn
Uurmueri
enceatt

R
n

UENH
treuelea
en

Hotmitt
Nemiphi
Nelccl
de
conde e⸗
halelſ
umig!
miüͤ agen
bucgi
PoNn
buteppe
nhereſ
os hoe
in ſocin
ini

Mormn

le

ductũ ſic affatur. Quẽãadmodumo cymon dii ad bona pbominibus P Pſ wmar) Pͤ
largienda propenſi ſunt:ita RM
pendunt. Et quos in tolerandis calamitatibus tortes offenderint:

dentun preſiare potuiſſes .et ſicut fando audiuimus te ex bruto at q; inſẽ

tia largiri moliũtur: Quid id ſi

ratorq; necis tuae uigilantiſſimus feſtinat nuptias iphigenie cele

mox necte intra cubiculum fuum furtim inr *£α

. ‧*

mene ⸗

ominunm quoq; uirtutes ſolerter eæzx¶ α 0

utpote magnanimos maioribus beneficiis proſequutur. V
ntum tuę uirtutis capere ſplendidius ceriius q;:
m patrium diuitiis copioſum tu per temet ipſum

ſato ingenioſum ſolertemqʒ effecerunt. Dein cũ fortuna colluctã
tem-eĩ nunc carceri tetro mancipatum experiuntur nũquid alius
in preſentia ſis atq; tunc eras cum preda parta potiebaris. Quod
ſr idem es qui iampridem fuiſti:mil unꝗᷓ ab immortalibus diis
tibi antehac datum eſt iucundius optacius q; ea re: quam in preſẽ
uid id priſtinas iires animoſitatẽq;

recipias/paucis edocebo. müuͤd⸗

brare ut capiat noluptatem cx ea predai quiam fortuna tibi prime
benigna conceſſeratmox turbata ſurripuit. Quãto autem fibi hec
res dolori eſſe debeat:ſt uero amore flagras: plane cognoſco. Hoc
cod diè Formiſdas ꝓaſimũ dę frater/ ſimilẽ in me ac pene e⸗
iniuriam concinare molitaruolens et ipſe uxorem ducere Caſã
dr am: quas mihi rebus omnibus eſt precioſior. Ad hec incommo
dacontumelias q; ꝓpulſandas ſola nobis a fort ia uirtus relicta é.
Eia age hac duce ſtrictis q; Yladiis fiat nobis uia ui: ftibi ad ſccũda
mihi ad primam puellae rapinam. quod ſi me ducem pulcherrimi
facinoris ſtrenue ſeg non recuſaueris in manibus tuis eſt et liber
tas et iphigenia: Quibus duabus rebus nihil apud te expetibiliuſ
eſſe debet. Hec Liſymachi nerba cymonis animũ-haud dubie re
focilarunt erexeruntq;: qui ſtatim citraconſultationem reſpondes
ſic infit. Neminem Liſymache neq; fidelioréneq; fortiorem me —
potes inurnire ad hoc facinus paged: ſi modo qd memeras fac
tũ fortuna ſeꝗ̃tur. Quo circa qd mihi a dũ ſit tui pẽ ꝓſpicito et
tego te du cẽ incétater fubſequar neq; imbellis neq; menculoſus.
ad hec liymac? pedie inqt noug nupty ad edes maritales ducenf᷑-

S

giliã irrũpẽtesillas ex ipᷣſò còunuio rapiemus: raptas q; ad naué: ig
quã ob id ipſu claculo fieri iuſſi: pducemus nemini pcetes corum: el
ꝗobſiſtere ernegociũ nobis faceſſere tẽtabunt. Placuit ordo rei
gerende Cymoniad Preſitutam uſq; di in carcere diſſimulater t
commorãti. Iam uenerat dies napfiis deſtinaüis : quae põpabiliter
atq; magnifice celebraãtur. Dum tota duorũ fratrũ domus regall
luxu ſplendicatet nuptiali feruet apparatu: Interea Liſymachus .
oĩbus rebus negocio accõmodatis inſtructus/ Cymone Cymòis .
q; ſocios nec nõ et ſuos teciis ſũb ueſte gladiis trifarià diſptit. Na
q; alii furtim mittutur ad portũ: neqs cõlcẽdetibus nauigiũ impe/ S
dimẽto eſſe poſſit: alii in ueſtibulo locatur paſimũde domus: ne a lel
quopiã exitus intercludi qat. Cũ reliquis ipfeunaq; C ymõ nu/ (Hu
hhtitialia fecta ſub cõdictũ ts ingrediùtur: ſcalas cõſcendunt: cena/ Nen
5P= , ₰ aonem irrrumpunt:u gies nüpfaeuna ch Pluribusſmatibus unr
Deſbi: Goaue 9 o «matréis ordinatim iã, di cubebar ibr menſis prec Ppitat er inuerſis
,n A Wuin quiſq; corripiũteas q; aſſeclis màdãtad nauim eueſtigio de/ mele
3 4 rayn ſp * Jucédas. Sp ae veliquaeqs matronaé fletulamentis-ct eiulatu fe- Uat⸗
3 j mineo cucta cõplere. Cymol et Lſimachus ſtrictis gladiis/ uiã lates
ſibi faciẽtes nemile reluctari audete: Raptim deſcẽdẽetes ſcalas eme lerp
tiuntur:ubi illis obuius fit paſimundas: qui hoc tumultuoſo ſtre / etſun
pitu excitatus enormi baculo dextrã obarmauerat: quẽ cymon ictu s
m caput librato obtrûcat: ad cuius pedes corruit moribũdus. Hor enae
rſin ꝑmiſdas quoq; piclitãti fratri ſuppetias ferre conatus uulnere Cy fani
Hovn , . 1/. tmonis interimitur: aliiq; nõ pauci pem pii cecidere: ꝗ auſi fuerãt apere
Finn 62 may cominus cõferre. Erifli ehiaqus fes palimüde domuũ totã a
“ ſãguine reduũdãté plãgoribus q; atq; tumuliu reboãtéad unũ inco ſiute
lumesſine interpellateribus ad mare pueniunt. IBiq; in nauigio leſa
raptas puellas collocãtes ipſiq; cũſociis pariter cõſcẽdetes orã ſol )/ ſcrpt
uũt: et uétis uela còmittetes remigũq; opa naua utẽtes ꝗociſſime mano
abſcedũt a littore iã iã plurimis referto: ꝗ auxilia ſed ſerotina fere ori
bant capticiis Pnellis Ilpli iefoin cfetim ioſpptes puenere: ubi ab en
amicis atq; ꝓpinquis-hoſpitaliter ac eomiter excipiũtur: ibiq; cele / eu
brãteſ feſtiuitatẽ nuptiale uxoreſ ductexpetitaſ diutio ex ea rapia ſ
gaudio pfruéteſ.apd rhodios cyprioſq; uarii ſup hac re tumłtus duſa

uatſeq; pturbatões exorte. poſtrẽo amicis neceſſariis q; utrobiq; d inpe

ocäri
ale;
colun⸗
wläͤter
bli
ngll
mnchu
CR
t N
Müne
s
n
Bnnctet
imatbut
inveris
tigote
ulatute
diigii
las ene
ſoſine
Honſan

us kiN

ie C
tkuerit
mü wi
niͦinco

mie

oriſol
cle
znaker
ebſeb
te
anpi
Umitus
Cbig⸗

precantibus effectum eſt: ut poſt temporariũ exil

m-Cymon c
iphigenia yſimacus cum calãdra hic Rhodon ille cypron in ſuam
ꝗſq; patriã remearẽt: ubi cum ſuis feliciter cõcorditerq; uixerut.

Philippi B eroaldi oratio habita in enarratiõe Verrinarum.

Etus uerbum eſt Viri preſtantiſſimi et inſtar prouer
bii apud eruditos celebratũ: quod ſic ait. leges bonę
uũ ex malis moribus procreantur. Etenim niſi uitia
agminatim erupiſſent niſi mores mali uelut herba
irrigua ut ingꝗt Plautus uberime ſi uccreuiſſent: pro
fecto leges ſuperuacancae fuiſſent: quae ad cohercendas cupidita
tes uitiaq; ex mortalibus tolléda latae ſunt. Et quéadmodum mor
bos ante extitiſſe neceſſe eſt: ꝗᷓ remedia eorum atq; medicamenta:
Ita prius nequitia nata eſt et ſcelus exortum: ꝗᷓ leges conditae: quę
obuiam irent nequitiae ſceleriqʒ; flagitioſorum: Et quẽadmodum
medellae plures ad innumerabiles prope corporum morbos cxco
Zitatae ſunt: Ita leges innumerae ad infinitas animorum improbi
tates Amputandas ſordes q; emaculandas conditae fuerũt. Hinc
lex pompeia: quae parricidas una cum cane gallo gallinaceo uipa
et ſimia uiuos inſui culleo: dein in mare flumen ue deiici iubet: ut
quos natura ipſa retinere in officio non potuiſſet: hi magnitudine
penae a maleficio ſummouerẽtur. Hinc lex cornelia: qua uencfici
ficariiq; atrocibus penis puniuntur. binc leges dracòis emanarũt
aſperę illae quidem et truculentae: ſed tamen ſalubres et uitiis tollẽ
dis accommodatae: quibus pena capitis in omnis ſontes erat con/
ſtituta: etiam ſi uel tantillum deliquiſſent. Vnde demades orator di
cere ſolebat draconis leges non attramento ſed ſanguine eſſe con!
ſcriptas. Verum ne longum faciam: tot ex malis moribus apud ro
manos ſenatus conſulta: tot plebiſcita: tot edicta pretoria: tot Imp
atoriae: tot politicae: tot ſacratae leges ꝓpuenerũt: quot ſingillatim
reeenſcere eſſet infinitum. Ex hac ipſa gliſ. centium in dies uitiorũ
labe ut reliqua preteream: leges non pauce de pecuniis repetun!
dis productae ſunt ad moderandas q; cupiditates pretorum pro
conſulum reliquorumq; magiſtratuum: qui cum poteſtate atq;
imperio ad prouincias gubernandas miſſitabantur: qui identidem

conſueuerunt prouinciales deſ poliare: pecunias obiudicãdum uel

uon iudicandum accipere: qui auaritiae mancipati auroq; inhiàtes
cuncta predabantur nundinato iure nundinatis q; ſententiis. Igit
ut obuiam iretur huiuſcemodi rapinis et ſpoliationibus leges re/
petundarum conſtitutae ſunt: quę a luculemtis ſ' criptoribus ſocia
les appellantur quoniam ſociorum prouincialiũ cauſis patrocinan
tur atq; amicorum po. ro. cauſa patratae ſunt. Lucius ille piſo fru
gi cognominatus legem de peeuniis repetundis primus tulit. poſt
piſonem Acylius glabrio inter romanos Inclytuslegem tulit alte
ram de repetundis et eam quidem ſeueriſſimam: quam Acyliam
uocitauerunt. mox lex Iulia repetundarum eſt ꝓmulgata: Cuius
iuriſconſulti meminerunt. Preterea ueteres illi romani: quorum
rebus domi foris q; geſtis ueluti quibuſdam ſtellis latina micat hy
ſtoria: accuſatores eſſe in ciuitate multos non inutile eſſe cenſ ebaͤt
ut hoc uidelicet metu improbitas malorum coherceretur: Mos aut

fuit nequaquam improbandus quo iuuenes gloriae laudis q; ſitiõ

tes accuſabant magnos quidem uiros ſed ffagitiis maculoſos. Ita
aliquo inſigni iudicio incipiebant a ſuis ciuibus noſcitari. et elo /
quentiam in foro auſpicabantar. Sic olim pu. ſi ulpitius norbanũ
Caius furius marcum aquilium. C. curio quintum metellum ac/
cuſauerũt.ſie undeuigeſimo etatis ãno. L. Craſſus. C. carbonè:
altero et uigeſimo aſinius pollio catonem:nec multo etate antece/
dens Caluus uatinium luculétis oratiõibus inſectati fuͦt. ſic Pu.
clodius adoleſcens ſergium Catilinam. Sic Iulius ceſar dictator
uno et uigeſimo etatis anno Cor. dolobellam Virum conſularem
triumphalemq; repetundarum poſtulauerunt. ſic et. M. Tullius
Cicero edilis deſignatus Iamq; queſtorius Caium uerrem ſici /
liae predatorem ſpoliatoremq; ſuſcepto ſiculorum patrocinio in
iudicium uocat uocatumq; de repetundis accuſat nõ minus diligé
ter ꝗeloquenter his oratiõibus: quae quia in uerrem ſcriptae ſũt
uerrinarum nomine nuncupantur. Ex quibus plane cognoſcitur
Ciceronem non minus ad accuſandum ꝗ ad defendendum fuiſſe
accommodatum. ſed cum eloquentia ſicuti medicina magis ſaluti
hominum ꝗ exitio reperta ſit: maluit Cicero patrocinio ſuo defen
dere bonos ꝗᷓore accuſatorio malos inſectari: etenim cum accuſa
toris nomé ſordidum ſit et deteſtabile: defenſoris uero pulchrum

gcian
Aimno
lutpenn
ecuſane
ſandom
lcſenit
leuatote⸗
emit
ßoet
Cuſzom
Ulenter e
Orroriam
nihicer
keinivdic
Non ent
ſigogica
Oni Vern
ſomanon

Cädunt
Ginhiie
ennishe
lan
ebos ſoc
patoanen
lepio
s rt
em ulti
n Adlin
Ga Crin
Mi:gnin
tum min
ellecenicki
r: Moni
lulagſi
Aclolosel
Citai Ac
ius nofnui
metellunar
C. atbor
tate antea
tlar Cicint
conſolaren
„M. Tuliu
venenſii
Attocinon
ninnslgi
ſoiſtr i
gnalant
ndun fule
nigs lnl
.oloteit
uma
pulchhun

atq; plauſibile elaborare curioſe debemus ut defenſores patroni
q;dici mereamur: ne odioſo accuſatoris nomine dedecoremur: qd
olim nomen contigit. M. Bruto illius bruti filio qui iuris ciuilis
fuit peritiſſimus. Accuſandum quidem interdum ſed non ſemper
accuſandum rei pu. cauſa: ut duo luculli feciſſe memorantur: accu
ſandum pro patrocinio ut Cicero pro ſiculis factitauit: quorũ cã
deſcendit ad accuſandũ Caiũ uerrem: quem depeculatorẽ aerarii:
uexatorem aſiae atq; pamphiliae predonem iuris urbani: labem ar
q;ʒ pernitiẽ ꝓuinciaeſiciliae fuiſſe dicit. Ceterũ. M. Tullius in reli
quis orationibus defenſor magis futurus ꝗ accuſator in hac una
ctauſa omnem uim artis accuſatoriae totũq; accu ſatoris officiũ lu
culenter explicare decreuit: ut bene intelligentes omnem uirtuté
oratoriam quecũq; in criminationibus reoq; opprimendo cõſtitu
ta hic expreſſã cum admiratione cognoſcerent. Cum itaq; d uer
re in iudicium uocato iudicũ ſententiisdamnato nobis dicendu ſit
Non erit ab re nonnulla in medium hodierno die proferre: quae
iſagogica quaſi quedam hoc eſt introductoria futura ſint enarrati
oni Verrinarum: et quedam explicare de ritu formulaq; iudiciorũ

romanorũ: quod dũ a me fit uos queſo diligenter attẽdite. Dixi.

IN IS.;

. „ d . „
CDa:

. .

2

0
..
EES* .
EZ- Sa ſeigs dene afaiz azperohañ
. * rdanmius phrygia raptus ab arce puer. i
72 EQaa formoſae Veneri dilectus adonis: 1
Qualia paſtori Tyndaris iliaco: N
Qualia Taenarides tribuit puer oſcula phebo. ff
Amphytrioniadae qualia pulcher bylas. .
Qualia purpureae quae conſpicit omnia lunae 1
Larmius in ſomnis contulit Endymion. ”
Talia mille dedit roſeis mihi balſia labris
Panthia: feruoris prima fauilla mei de
Quantus odor:ꝗtum diuini nectaris illis 5
Quamus mellis ineſi: Ambroſiaeq; liquor. ge
Cinama quod ſpirant: quod olet Cinireia myrrha: E
Et quod odorus arabs Coriciumq; Crocum. Qu
Succina quod fragrant manibus tractata: quod omne 4
Vnguentum: et fracto fuſa falerna cado.
Balſama quod ſpirant: redolent quod florea rura: 1717
Quod Citrum et uiolae purpureaeq; roſae: N
Hoc redolent dominae dulciſſima baſia noſtrae 8
Hoc os formoſum labraqʒ purpurea.
O me foeliccm: cui tu pharetrate cupido
Et Cytherea Venus tot tribuiſtis opes.
Non ego fortunas creſi pytbis q; bithini 4

Expeto: non gazas diuitias q; Mide.
Me mea formoſis teneat foueatq; lacertis “
Panthia: rex regum tunc ego ſummus ers.
Me iuuat: ut dominae placeam folerare labores
Erumnasq; graues: Imperiumq; ferox. 1
Me iuuat eſtiuas ſub Cancro ducere luces: A
Egoceriq; niues ire ad hyperboreas.

N—
——
=
S
—E=

Obſequar ut dominae: durum nil ferre recuſa
Si iubeat ſtygias nunc aditurus aquas.

Tantum forma ualet. Tanti eſt ſpectata uenuſtas:

Et decor: et facies: et lepor atq; ſales:
Si redeant ueteres facundo pectore Vates:
Elyſium uacuet ſi pia turba nemus:
Si Maro nunc repetat ſuperos: Et culta tibulli
Muſa et Naſonis: pierius q; chorus:
Nemo ſatis queat eximiam laudare puellam
Et decus et faciem corporis egregii.
HWuic eſt forma potens. ſunt emula lumina ſtellis
Lumina quae poſſent ſollicitare deos.
Procerum corpus dominae eſt: teretes q; lacerti
Eſt formoſa manus: articuliq; leues.
Pes paruus. fuluaeq; comae facũdaq;ʒ lingua:
Sunt modici riſus: atticus eſtq; lepos.
Hec candore niues uincit ſuꝑatq; roſarum
Fulgorem. in toto corpore nulla nota eſt.
Quicquid agit:ſiue incedit:ſiue accubat:aut ſtatt
Aut ſedet: exornat ſubſequiturq; decor.
Tota decens: urbana: ſagax:eſt tota uenuſta
Totaqʒ natiuo pulchra colore placet.
Non ceruſatis incedit candida buccis
Nec fucata genas atqʒ ſupercilia.
Eſopa non ſpirat:pharii nec ſtercora piſeis.
Non Creta:aut aſinae corpora lacte fouet.
Non oculos ſtibio linit: aut fuligine pingit.
Ah pereant quibus haec cura decoris ineſt.
Quid iuuat externo formam corrumpere luxu⸗
Atqʒ peregrinis cultibus inficere?
Non ne deus uobis faciem dedit: heu ſcelus: illam
Polluitis fuco: et leditis artificem.
Iupiter hinc in uos iaculatur fulmina: mittit
Excidium peſtes: femineumq; malũ.
Noſtra Venus niuo prodit formoſa colore.
Natiuis q; placet dotibus atq; bonis.

h.i.

ſuncegol

Quantum inter flores amaranthi et lilia fulgent: Hlunegua
Et uiolae et loti: coccineaeqʒ roſae. Otanof
Quantum inter ſtellas collucet luna minores: hagem⸗
Cynthia te ꝗtum cynthius exuꝑat: Uuhadit
Tantum inter pulchras radiat formoſa puellas geolla Tit
Panthia: purpureis emula ſideribus. Oſalſoele
Cedat peligni celebrata Corina poetae. lem: dld
Cinthia cum Nemeſi culte tibulle tua. B lereatden
Leſbiaqʒ aſſurgat dominae: Ticideqʒ perilla. Zutbicun⸗
Et tu iam gallo dicta lycori tuo.
Diſſimulet faciem lais ephyreia: Cuius * Pini
Traxerat attonitos forma ſuꝑpba uiros.
Forma Menandreę fuerat nec thaidos olim lmo
Tanta: nec eſt phyrnes tam decor egregius. Nen
Sordida Penolope. turpis uirginia. turpis Ont
Eſt collata tibi Panthia Sulpitia. gur⸗
Cedat Darei coniunx. Coruelia magni. ulen nie
Hipodame et comptis Laodomia comis. nnns
Cedat et Abradatae conſors tibi Panthia: C uius ſtugpora
Ipſa geris nomen nomine fictitio: 8 . ge
Si Paris hanc phrygius phrygia ſpectaſſet ab Ida ( le
Non peteret portus Tyndari pulchra tuoss. epiitie
Iuppiter hanc uideat: ſubito deſcendet olympo. leinei,
. Eiet olor: Satyrus: Taurus et Amphitrion. RhRman
Dia Camilla minor: minor eſt Lncretia: et omnes ſeart⸗
Italides matres: Cecropiaeq; nurus. “
Stratonice Anthiochi diſpar: Popea Neronis: ler 8
Lamia Demetri. candida Thargelia. olor
Add. — , le . oruen
Cedite iam diuae Tritonia. Iuno. Dione. WM
Quas Paris ideis uiderat ante iugis. .
Quid maiora loquor:te Pentheſilea probabit
Et colet: heu nomen dulcius ambroſia. lminnr
Panthia formoſis formoſior heroinis
matt

Digna ſoror phebo coniuge digna ioue eſt.
ugna quidem caelo facies. Iamq; incipit eſſe
Cognita et eois cognita et. beſperiis.

1

Hanc ego uiuentem uiuus: defunctus amabo
Hanc quoq; defunctam. Sic iubet alma Venus.
O decus o facies o cypride digna parente
O et germanis digna cupidinibus:
Panthia dii tibi dent tercentum Neſtoris annos,
Secnla Titoni perpetuumqʒ; decus.
Oſeula foelicem dudum et fecere beatum 3
Me tua: Si dederis cetera diuus ero.
Interea ardentem quaeſo miſerare Philippum:
Sit tibi cura mei: me cape mancipium:

r
Phippi B eroaldi Fortuns 4 Minum Polciun Senatorem.
1

Emo din ebus onfidat Min ludi⸗ Sõ
Nemo diu ſperet proſ pki Sri.

— ϑ1S Nc. np:
— W. ſes
Omnia ue ei turn fa e⸗ gum rcgna ducmd ⸗ Sa

Stare queuni: celer rabit iſta rota. BW.r: Wr-e.
Sicut terra uices mutat rerumq; colores: „
Atq; annus uaria tempora lege rpi 12 2 20. Prm Pia
Vt neq; pura dies omnis: neqʒ kei⸗ cidus aer i der⸗ „ 6
S apkr⸗ ere nubila pellit Hyems: S SWEns 2
fudit or. as fulgentis honorem ſad 7

Deſ Poielnel Rok Greumeh decus:
Sic homines fortuna rotat: quodcũqʒ benigna
Larga manu dederat: mox inimica rapit. „NA. a
Caeca: Vaga: inconſtanꝭ: incerta: uolubilis: illex ct⸗
Comis: blanda: poteni: trux: uiolen I: apaxs , DIe. .
Haec dea non ang l i Rs, bnre
Mobilior uento mobilio 3 vel — dE *
nane Cgedib 1 priſci Se inxere aleditn ⸗p —Epzpw
In spila antem penigeramq; dear fete
Hos ut mater alit:illos ut gacus nouerca
Exagitat: fouet hos: his inimica nocet. — AEEAX
Hune, amat: ex imoq; ad celſa cacumina ducit ah, 55.
In ſolioqʒ locat coni glcuumcy facit.

EE c

frX 2 6 1ad.

Aſt alium rapit iu preceps: qui diuite gaza
Qui regno fuerat fultus et imperio
Improba quanta potes: proh quanta potentia regni
Eſt fortuna tui:quantaqʒ mobilitas. J
Quam ſit diua tuum numen uenerabile magni
Aencadae oſtentant Romulidacq; patres.
Qui te tã multis olim coluere ſacellis:
Quam non multa ſuo templa dedere Ioui.
Maxima barbatam fortunam Roma colebat
Quod dat barbatis gaudia quodqʒ fauet.
Tullius extruxit fortunae templa puſillae
Quod paruus magnum uenit in impium.

Et uiſcata dea eſt: homines quia prendit et arctat

Auceps ut uiſco prendere tentat aues.
Eſt fortuna mala: eſt conuertens: eſt bene ſperans:
Fortis habet nomen. Maſcula culta dea eſt.
Vt tua multiiuga eſt uaria et numeroſa poteſtas
Sic ſunt multa tibi nomina facta deae:
Tu ſors atq; Tyche modo tu fortuna uocaris
Te modo naturam: caelicolamq; uocant.
Quidam te Nemeſim memorant: Rhãmuſia multis
Diceris: aſt altis Nortia dicta dea es.
Omnibus ipſa locis cunctorum uocibus una
Carperis: et coleris prout mala uel bona das.
Ipſa gubernaclum geſtas: quia cuncta gubernas
Et quia tradis opes: copia iũcta tibi eſt
Omnes cõnexi tecum ſumus: et tua uincla
Perpetimur cuncti: Seruitiumq; ferox.
Aſtricta nunc hos nunc hos leuiore Catena
Seua ligas: felix qui iuga laxa ſubit.
Felix fortunae quiſquis memorat᷑ alumnus
In cuius gremio molſia membra fouet.
At tu cui paulum arriſit dea ceca: caueto
Ne det fu coſas ſubdola blanditias.
Piſcator uel uti blanditur piſcibus hamo
Effunditq; cibos inſidias ꝙ; parat

.

ena

n

1nulit

nas

4 N rwi woeinen
S Erer
„

Sic fortuna tibi comis blanditur: in alum r

Tolleris: ut lapſu mox grauiore ruas.
Exemplo tibĩ ſint Troiana et perſica regna
Argolici reges: Romuleiq; duces.
Rex Priamus phrygie populis ſceptroq; ſuperbus
Qui tenuit magnas luxurioſus opes:
Occubat infelix ferro obtruncatur ad aras
Numinis hercei Victima fitq; Iouis.
Dareum perſas: et perſica regna tenentẽ
Qui fuerat regum maximus : atq; ducum
Vincit pelleus ductor: beſſus q; trucidat:
Fortuna ex alto precipitat ſolio.
Ponticus epoto rex claud ere fata ueneno
Conatur:nati pharnacis arma tremens
Magna fuit quondam diues q; opulentia Creſi:
At ſeruus Cyri mancipiumq; fuit.
Olim Romani libycum timuere Iugurtam.
Captiuus decorat pulchra trophea mari.

Dirripiuntur opes Numidae regnumq; Syphaeis

S ceptri feras q; manus arcta catena ligat.
Quid gemini Atridae quorum alter coniugis arma
Suſtinet infelix: alter adulterium.
Quid magnus? quo mil romana potentia maius
Vidit:qui toto uictor in orbe fuit:
Vincitur a ſocero:fugit ad Nilotica regna.
S eptimius phario dirimit enſe caput:

Olim cecropiis decorata eſt hellas athenis:

Grecia nunc omnis cecropidaeq; iacent.
Oedipodioniae tenuerunt culmina thebae.
At nunc thebarum gloria nulla uiget.
Troia fuit pollens phrygiis celeberrima regnis
Nunc troia in cineres uerſa ſepulta latet.
Alta ſemiramio fabricata bitumine quondam
Menia: S ubuerſa nunc babylone iacent.
Quid plura enumerem? quõdam decus et caput orbis
Roma peregrino eſi ſubdita pontifici. Piii
De III⸗

Cuncta fluunt: res nulla diu durare maligna
Sorte poteſt: celerem quae rotat uſq; rotam.
Ac ueluti lunae facies modo conficit orbem
Et modo deficiens nocte tacente ſilet.
Et modo clara micat pernox: modo nulla ſeneſcens
Cernitur:et nunꝗ quo prius orbe nitet:
Sic fortuna facit: nunc pura et lucida fulget
Nunc obſcura latet nec manet una diu.
Haec iuuenum dulces diſrumpꝑpe tentat amores
Atqʒ uoluptati miſcet amariciem.
Olim ego florebam felix in amore beatus
Fortunatus eram: nulla erat atra dies.
Me mea laudabat ſolum: ſolumq; fouebat
Panthia: Sola mihi Panthia chara fuit:
Soli charus eram: S oli mihi ſola placebat
Panthia: et amborum mutuus ardor erat.
Inuidet heu fortuna mihi: miſerumq; flagellat:
De ſolioq; trahit precipitemq; rotat.
Hec facit ut domina ardentem reſtinguat amorem
Nec uelit eſſe ſuum: qui ſuus ignis erat.
Ignis eram dominae dulcis: dominaq; fruebar.
Hei mihi nunc domina cogor abire mea.
Hei mihi nunc ſpernor: miſerumqʒ excludit amãtem
Et refugit noſtras Panthia dura preces.
Sors fera cur durum torſiſti fulmen? amanti
Cur mihi diua noces? cur mihi nuper obes?
Non ego te leſi:non te fortuna fefelli:
Impia nec lingua eſt in ficiata deam.
Malo ego tartareum uiuus penetrare barathrum
Alectoq; trucem Thiſiphonemq; pati:
Panthia ꝗᷓ mihi ſit contraria: ꝗᷓ ſua uertat
Corda dolens: nec me plus uelit eſſe ſuum.

Poſſum ego magnorum contemnere magna deorum

Numina: ſupremum ludificare iouem:
Brachia dum noſtro ſupponat cburnea collo
Meq; ſuum foueat Panthia mancipium.

He
In
Vue
kli⸗
vyde
Cm
zinu
luroe
Velot
Tun
None
diue
Pon
B Qig
Quer
Minele
btpe⸗
Impen
Slcin
Danth:
Aucghe
Nune
Sel
Minen

Di

laliet
dunt

ten

tum

.

8

õ

Hei mihi mutata cecur Panthia? Iam mihi uita
Inuiſa eſt: nec lux nec iuuat ulla quies.
Viuere non poſſum ſine te mea Panthia: tu nunc
Elige: me ne uelis uiuere me ne mori.
Sydera caelicolas teſtor ſi ummumq; tonantem
Crimine me nullo contemeraſſe fidem.
Si nunc excludor ſi nune exterminor: omnes
Iuro deos poſthac Panthta ſolus ero.
Me ſub amore tuo conſũmet longa ſenectus:
Tu mihi primus amor: tu mihi finis eris.
Non ego mutari poſſum: ſeu Neſtoris acuum
Siue ego cumeae ſecula uatis agam.
4r tu qui noſtri decus es S plendorq; ſenatus
Fonunae felix ingeniiq; bonis:
Quiq; es doctorum doctus uerus q; patronus
Quem decorat phaebus pierides q; fouent:
Nine laceſcentem diſcas tolerare puellam
Et perferre minas ſeruitiumq; ferum.
Imperium mitis perfer duras q; catenas.
Sic iubet alma nenus: ſic pharetratus amor.
Pan thia me docuit cunctos deponere faſtus
Atq; humilem duro ſubdere colla iugo:
Nunc humilis nunc demiſſis ceruicibus ibo
Nunc dominae leges iuſſaq; magna ſequar.
Sed tu quid ſentis qui calles cucta quid oro
Mine monesemihi da quod peto conſilium.

3

2
4

Philippi B eroaldi Dirae in Maledicam Drral. dec

St quędâ deſormis anus :maculoſaq; lingua

G rrnle latratxix . herfidioſ. a: procax:
Liuid: Actratimix: mnordax: quae déte canino
Oreq; uipereò igra uenena uomit. .
Inficit os kron Sordent rubigine dent

8
Sxz.
Sunt acu torui: cordaq; felle uirent- /

/ Nre b. üii.

. 6 aAnhmak. 2 2.,55 7anos

.R

.

Nomen habet lenae: quèd ſic eſt moribus aptum I
Vt ſunt apta fero bellica tela deo. .
Hanc fugiunt omnes: pauet hano uicinia tota: n
Vt pauet aſpectum cominus agna lupum. .
Hec facere inuiſos genitori perfida natos Dun
Hec fratres poſſet diſſociare pios. N
Haec ſi fecundum còcuſſerit Improba pectus lelt
Fuderit et uirus uipera lethiferum: ln
Nulla fides nec pax: nulla eſt concordia: nec ius: lyyi
Nullus amor ueteres inter amicicias: ſe
Oderit acaciden patroclus: Caſtora pollux Hloc
Ogygiden Lydeus: Theſea Pirithous: Hoe
Nec phitiam Damon: piladem nec amabit oreſtes Thun
Nec ſiculi fratres pectora fida gerent: Om
Fraudum mille modos artes quoq; mille nocenkſnii Quin
Hec habet: et linguam uibrat in excidium: And
S ibilat et noſtros tentat diſrumpe amores: Qud
Vtquę dicta mea eſt non uelit eſſe maa. ktpr
Vellicat hec: furtimq; odii gliſcentia ſpargit lern
Semina: flagrantes atq; inimicicias. Aebe
An tu de nobis audes maledicere: Tu ne Iiftin
Vipera connexos diſſociare duoss Oter
Garrula tu ne ſeris uirus: linguamq; procacem Diſe
Exeris: et pacem rumpere ſeua paras⸗ Nee
Nulla fuit nec erit tam magna potentia linguae Din
Vt ſit amatori Panthia dura ſuo. Nel
Malo inimicicias diuum Summiq; tonantis dere⸗
Quam mihi ſit dominae mens inimica meac. A
Quae mihi diuitiis: Vita iucundior ipſa Mure⸗
Charior eſt geminis quae mihi luminibus Cir
Nullus amor tantus: nullus ſic tela medullis 8s
Flagrantes q; faces ſenſit et incaluit. Ni⸗
Non ſic Priamides helenem dilexit: amicam Neca
Meoniam non ſic Amphitrioniades T
Non ſic Tindaridae geminas leucippidas ambo. Ne

Nec Venerem mauort belliger ethercam. in

Non Daphnẽ Phebus: Cidippen Acontius ardet:

Non tanto Semeles eſtuat igne tonans.
Miſce et cunctorum quot quot narrantur amores?
Aut par aut maior noſter is ardor erit
Panthia ſi mihi ſit contraria: perdite queſo
Me ſuperi: et feriar fulmine fatifero.
Te ſine nulla quies: nulla eſt mi uita beata
Panthia: nec Vinum nec cibus ipſe iuuat.
Iuppiter omnipotens flagrauti percute telo
Vipeream linguam Sacrilegumq; caput.
Hoc ego ſumme pater: petit hoc uicinia tota
Hoc pulchra ante alias Panthia noſra rogat.

Thure uaporabo fanum: Cedamq; bidentes

Ornaboq; tuas fronde uirente fores.
Quin ego tunc mecumqʒ ſimul mea Panthia uoti
Ambo rei dabimus carmen et exta ioui.
Quid tibi lena precer pro talibus improba dictis
Et pro funeſtis improba eriminibus?
Terra neget uictum: tibi deneget unda liquorem:
Aethere nec poſſis ſideribus qʒ frui.
Infeſtus tibi ſit uulcanus: noxius aer:
Offendant oculos lunaq; ſolq; tuos.
Dii faxint ſubito percuſſa ut ſydere lingua
Nec muſſare uelit nec blaterare queat:
Dira fames et dira ſitis tua uiſcera uexent:
Nullaq; ſit uini copia nulla cibi.
Sepe roges mortem: nec mors tibi ſaepe rogata
Adſit:ſintq;ʒ tibi ſecula Neſtorez.
Marceſcas qʒ ſitu putri: carioſaq; membra
Curuentur: nec nox nec iuuet ulla dies.
Sis quoq; pallidior buxo: uilloſior urſa:
Nigrior et moris: aridiorq; S cobe.
Vt caret oedipodes oculis et lucis honore
Tu quoq; ſic careas uipera luminibus.
Nec tibi recta magis ſint crura: pedes q;decori
I ſunt mulciberis Lardipedis q; dei.

Guttur ut erigones aſtricto fune pependit
Sic tua per laqueos colla nephanda crepent:
Vt niobe in ſaxum: ut biblis uertaris in undas
Par facies urſae ſit tua parrhaſiae
Vt mirrha eſt cortex utq; é phaetontias arbor
Arboreas frondes ſic tua membra ferant.
Olim ut nyctimene facta eſt nocturna uolucris
Obſcura ſic tu noctua nocte uoles.
Vt ſenſit phoebi lethalia tela coronis
Sic te configant ſpicula lethifera.

Te premat omne genus morborum: et feruida peſtis

Exurat corpus dilanietq; cutem:
Calculus et uomicae putres: Turpes e; podagrae
Et chiragra et lateris cardiaciq; dolor.
Preterea omne genus tormenti: omnes q;dolores
Te miſeram excrucient conficiantq; truces.
O Vtinam uiuens cunctos patiare dolores
Quos omnis paſſa eſt femina quoſqʒ feret
Poſt obitum tibi ſit tormentum uulturis atri:
Siſyphius q; labor Tantaleusq; liquor.
Te ſolam lacerent furiae: rumpantqʒ ffagella
Et laſſent crebris brachia uerberibus.
Sola luas poenas: umbrae manes q; quieſcant
Excipe cunctorum uipera ſupplicium.
Quantum cerua pauet fuluum trepidatq; leonem:
Accipitrem ꝗtum blanda columba timet:

Quantum aquila cygnus. congrum murena: camellũ

Odit equus. uitem braſica: capra lupum.
Quanta inter mures atq; eſt diſcordia feles
Quantum mus uolucri diſſidet ardeola.
Tanta mihi tecum eſt diſcordia uipera: tantum
Eſt odium atq; truces ſunt inimiciciae:
Donec pugnabunt calidis frigentia: ſiccis
Humida: cum duris mollia: et ignis aquis.
Donec erit ſtabilis tellus: et mobilis unda
Errabitq; pollo Cinthia Stellifero.

Du⸗
En
Duu

Teon
Hia
Poſte
ln⸗
ien
liu⸗
Dün
Effi
kuen
Wip
Cum
ldl
lntelt
Diſe
Cum
Val

liene
Mlun
O ui
Dan
uit
dtli

Tant

At

l⸗

A

Dum uelox Tigris: ſegnis teſtudo: Salaces
Erucae: pontus cerulus: albus olor:
Dum lepus hirſutus: fuluus leo: lubricus anguis:
Curui delphines: A ſper echinus erit.
Tecum bella geram: et certam ina dira nec iras
Finiet interitus nec mihi lon ga dies.

Poſt obitum manes pugnabunt manibus :umbram

Impetet umbra minax couficietq; tuam.
Sic nunꝗ uiua et nuuꝗ defuncta quieſces.
Viuus ero infenſus: mortuus aſper ero.
Dii iuſtas audite preces: rata uota precantis
Efficite: hanc meritis plectite Suppliciis:
Eueniet: mihi ſigna deus dat certa: ualeto
Vipera: Iam diras experiare meas.
Cunqʒ tuum ſteterit foſſa tellure cadauer:
Id lacerent uolucres: diripiantq;ʒ ferae.
Inteſtina canes: omentum et uiſcera corui
Diſcerpant: rabidae caetera membra lupae:

Cumq; minutatim fueris conciſa: locutrix 2„

Vulturis in primis ſit tua lingua cibus.
Philippi B eroaldi Cupido

Onſcia curarum et fidi internuntia cordis
Quae dominae longa iuncta es amicicia:

Daphne de nobis loquir᷑ quid Pathia tecũ % Se⸗

Deq; ſuo ſentit dic rogo mancipio⸗
Eſt ne oblita mei?nulloq; accenditur aeſtu-
Mutuus an pulchro pectore uiuit amoreæ
O utinam uiuat. pariliq;calore caleſcas
Panthia ſitq; tuis oſſibus ignis edax.
Quãtum etnei ignes: ueſuuina incendia tum
Et lipareus ager flagrat et aeolius.
Tantum noſtra tuo flagrant precordia amore:
Ardet mens: animus totus: et ingenium.

n e .
PNepe ν sas A

worr „ . El.
— 12 2 ,„„
1 — õ

Norfuung , ,gaa.
Fna „Sh.ol. ESrnas
r = K a 16&. . .
P SHa rras: — ͤοα
oSre L .- 1* IApan
VCE A60ο° πι o,4 aePg
iS DP. ſtrn. -

2*

Nunc ſcio quid ſcit amor: nune arcus tela ſagitas
S entio: flagrantes experiorq; faceaes.
Nunc te celeſtis: nunc te plebeie Cupido
Noſcimus: et ꝗtum pollet uterq; deus.
Dogmata diuim memorant ſi uera Platonis
Sunt geminae ueneres eſt geminatus amor.
Celeſtis uenus eſt nulla generata parente
Quae caſto ſanctos nectit amore uiros.
Huic comes eſt magnus deus Ambroſius q; cupido:
Quem docti norunt Egregiiq; mares.
Altera ſed Venus eſt totum uulgata per orbem
Quae diuum mentes alligat atq; hom inum:
Improba: ſeductrix.petulans: laſciua: proterua:
Blandiloqua: Illudens: Imperioſa: procax.
Hec et Ceſton habet: qui nodus diſcolor omnes
B landitias geſtat: pharmaca: nequitias.
Hanc comitatur amor: facibus qui pectora ſeuus
Vrit:et infernis imperat et ſuperis.
Subdolus impoſtor mendax truculentus et aſper
B landitiis pollens fraudibus atq; dolis.
Hic demitat pecudes piſces inſecta feras q;
Monticolas faunos ſiluicolas q; deos.
Hic mortale genus pharetra ſuccinctus et arcu
Et face debellat celieolas q; deos.
Pocula dat dulci circunlita melle: ſed intus
EFel gerit: et largam fundit amariciem.
Principio iuuat et mentes demulcet amantum
Mox ferus exagitat deſpoliatq; rapax.
Diuitias lacerat. cum damno dedecus affert
Emollit mentes ludificatq; ferox.
D iſtrahit exanimatr cruciat uerſatq; rotatq;
Carnificis qʒ truci fungitur officid.
Improbe amor qtis mortalia corda fatigas
Curis: et quantis ſaeue cupidinibus.
Perfide quot iuuenes iugulaſti quotq; puellas:
Quot tua precipitant ſpicula et inſidiae.

Telis
Heel
Teltis
Cona⸗
Telns
Perui
Ppisan
Suln
Nonpa
idn
Ventitun
Dun
Myttha
dudat
leſbi
dapph
(aelica
Molci
Quidn
(uos
lpſepan
lr
iut ſe
dobin
Taurus
lnlece
lig⸗ 4
lrelal
Nonge
difie
Ene
lopi
On
deuu
Mehc
benp

ciis

Teſtis Abydenus ĩuuenis: tibi quem ra pit orcus
Heleſpontiacho S exta puella mari
Teſtis Priamides: qui dum S partana petebat
Conubia: euertit ſeq; ſuumq; genus.
Teſtis Tarquinius: cui dat Lucretia raptos
Per uim concubitus: imperiumqʒ rapit.
Iphis anaxaretem dum non tolerare ſuperbam
Suſtinet: infelix a trabe pendet onus.
Non pudet Alcidem geſtare monilia collo
Lidiaq; ingenti ducere penſa manu.
Vertitur in fontem biblis phebeia: Cauni
Dum petit amplexus fratris: et ille fugit.
Myrrha quoq; in fando correpta cupidine ſtacten
Sudat odoratam: delicias q; parit.
Leſbia quin etiam perculſa cupidinis oeſtro
Sappho de celſa leucade membra dedit.
Caelicolis riſus Mars et Cytherea fuerunt:
Mulciberis aincti reubus atq; dolis.
Quid memorem crumnas hominum: clades q; deorũ
Quos tua percuſſit dire cupido manus.
Ipſe panõphaeus quotiens fit fabula turpis
ſuppiter: et ſolio labitur etherio
Vt tua ſectetur dictata: nec ire recuſat
Sub iuga et imperium ferre cupidineum.
Taurus in curopa eſt: Satyrus Nycteide: Cycnuus
In leda: Alcmenen comprimir Amphitrion.
Ergo ego cum uideam ſupos:ipſumqʒ tonantem
Ire ſub imperium: ſeruitiumqʒ pati:
Non gemo non doleo: de me pharetrate cupido
Si figis caſtris lauta trophea tuis.
