ſauituobis neſcietibus. ſtultitia ſupuacanea eſtob id còqueri et ĩdi
gnartquod conducibiliter factum eſt. Si diffidiis giſippi pruden/
tiae: Impoſterum prouidete ne ipſe andem amplius manitandi ha
beat facultatem. Et᷑ pro eo quod fecit. homini gratias agite. Cete
rum hoc ĩ pmis ſcire debetis mẽ neq; p frauũdes neq;; Puaframẽta-
uoluiſſe afficere ignominia ac nota nobibilitaté ac generoſitatem
ueſtre familiae. Nam quis Sophroniam furtim ac diſſimulanter
uxorem acceperimattamen non ſicut raptor eâ uiolaui: neq; ſicut
hoſtis impudice habui et contumelioſe: neq; affinifatem ueſtram

habui deſpicatui. Verum cum cgo ſophroniac exupanti formoſita
te in lammatus eſtuarem uideremq; me nequaquã illius cõnubio

poſſe potiri ſi eã a uobis ꝓprout fieri ſolet depopoſciſſe: Propterea
qꝙ; uos timuiſſetis: è à me romano romà deportaretur illa: Quae
a uobis mirandum in modum diligebatur? Vſus ſum fateor: arfe
clandeſtina: Quae niinc Uobis facta eſt manifeſtaria: Effeciq; ut
Ziſippus meo nomine nuptiaſ cò ficeret.qlã Tuo facere renuabat.
Preterea quis ego efflicnim ſophrontam deperirem: non tamemut
amator: ſed ut lgitimus coniunx ſuos optatiſſunos amplexus cô
cupiui. Etenim ipſa locupletiſſimum exhibere poteſt teſtimomũ:
ſon Prius cum ea me concubuiſſe: ꝗᷓπιπ olitis atq; conceptis:
ct annuli arabone legitima mih uxor efficeretur. CQum eam in!
terrogauerim: an mimi nubere uellet. ef ipſa ſe nõ niolle reſpòderit.
Quod ſi deceptam eſſe ſe exiſtimat: non ſum ego coarguedu s: ſed
ipſa obiurganda: Quaè quiſſnam ego ſorea querere ſu perſederit.

Ru
vinumn!
beſens u
lnagt
igtion,
1iM.
loſinegt
Pn ſufta
ns
Uperm
lonam ten
Uprrim
lognin e
noterets.
bocküpre
glentolg
lenceonn
luuchble
ſes RKn
lelilenini
N

huosom
irgater
mosta
Gntonu
MWcon
Gudibunc
elardi
Ane factu
mnkatun
ileſtnmn
ppbleroi
ormez

e em
auit ND
dophrwi
Dlaltz ſütch
nienmtes N
RRüun
.
mecökeettt⸗
ſtinſ⸗ i
Nimel Gnr
nodfrat
mmih
cnenai
Flippipnue
8 antandk
ir. Ci
Pphafnmen
Lencioltien
Cillimelenen
hui: üeh ſan
em ueltm
nti formoſn
flus cönori
n lrtot:n
Ceretennabtt
zwplexus 6
triinemi:

u Coneli
CUETHHII
1
lerelpiten,

hoc crρο Üt ſemel finiam: Eſt flad atrox delictum: hoc eſt illud ma

ximum flagitium: hæc elt illa capitalis fraus? qũam ego ammore fa

beſcens una cum giſippo commetus ſum ut. l. ſophronia clancuſ
lum atq; ſecreto ignara nuberet Tito quintio:oh̊ hoc giſippum ob
iurgitionibus inceſſuis: giſippo iñſidias paratis. gppo minitami
ni. Quid amplius queſo faceretis: S eã homini ruſticano: ſi fer
uo. ſi nequiſſimo tradidiſſet? Quae catenae ꝗq carcer: quod patibu
lum ſufficerent ad gi ſippum paniendum efed ſtam hec miſta facia

mus. qued a me nondum expectabatur. Videlicet

ut pater meus moreretur Propter cunus itum mihi neceſſum eft

romam remigrare. Quo cirea cum mihi in animo ſit ſ- ophroniam
in patriam mecum ducere uelle: Vobiſcum ea communi. auiquae
alioquin adhuc occuluiſſem. ſi prudentes eritis: Hoc animo equiſſi
mo feretis. Nam ſi uos fallere: aut contumelia afficere uolniſſé:

poteram ſophronſam uobis illuſam ludificatamq; relin quere. Sed

hoc dii prohibeantut in FRSBiGRARHN labes tãſaq; nequitia

queat hoſpitari. Erit igitur mea ſophronia partim propter uolunta
tem deorumet auctoritatem legum humanarum. partim propter
laudabilem giſippi mei ſolertiamet mei iplius aſtutiã amatoriã.
Ceterum qui uosmet ipſos dũs hominibus q; ſapientiores eſſe cẽ
ſetis:hoc omne negocium uituperationi ac probro inſipienter da
re uidemini. Ide; duabus potiſſimum de cauſis. quarum una hec
eſt: ; ſophroniam mihi eripiétes nulla probabili ratione polletis.
Alſtera q; giſippum perinde ac inimicũ habetis. Cui haud imme/
rito uos omnes eſtis obnoxii: qua in re quanta ſit ueſtra i nſipien /
tia: ꝗtaq; temeritas nolo in preſentiarum enarrare copioſius. Ve/
rum uos tanꝗᷓ amicos amicus amice moneo et hortor: ut ommes in
dignationum turbellas deponatis tut omnis iracundia abiiciatur:
omnia conuitia aboleantur: Ef mihi ſophronia reſituatur Vrego
gaudibundus uobis q; affinis non inuiſus hinc poſſim in patriam
repedarè ubi inam uobis ſemper deditus et mãcipatus. Nam q
a me factum eſtid infectum nullo pacto fieri poteſtſiue uobis gra
tum futurum ſit ſiue ingratiſſimum. Quad ſi uoris meis refragra
ri deſtinaueritis: ego nobis eripiam giſ ippumet ſr romam unquã
appulero-illam mediuſfidius uobis inuitiſſimis recuperabo: Qud
uxor mea legitima eſt. Et mimicicias uoł ifſcum truculentiſſimas

Nola C

.

cxercens uobis plãanum faciam ꝗᷓ ſinf nehemẽétes animorum roma/

norũ ĩdignatiões. Poſtꝗᷓ longa ſatis et luculẽfa oratiõe Titus po
rauit ex ſubſellio ſurgens uultu triſuſſimo et fronte corrugata/gi
ſippi manum apprendit. Et cunctos illos ſe paruifacere ſimulans-
quaſſanti capite minitabundus inde faceſſit. Illi uero: qui intus cõ
morabanturpartim argumentis Titi prouocati ad affinitatem ami
ciciamq; ipſius ineundam. partim nouiſſimis illius uerbis pauefa
cti in ter ſe conſtituerunt utilius fore et conducibilius/itum reci
pere affinem Cum Yiſippus affinitaté recuſauerit: ꝗ giſippũ ami/
cum perdidiſſe: et fitum inimicum comparaſſe. ꝗqobrem ſimul oẽs
egredientes/Titum conueniunt. ſeq; monnolle demonſirant ut ſo/
phronia ipſi in matrimonium collocetur: et illius affinitatẽ ſe plu/
rimi facere oſtendunt. Gi aũt ut amicum optimũ comple/
ctuntur:Et cum feſtiuitati atq; letitiae: Qualia affines decent: ge/
nialiter indulſiſſent: imde diſceſſerunt: Sophroniam ito remittõ
tes: Quae ut prudentiſſimam matron am decebat: Cõuerfa im uir
Iutem ut dici ſolet neceſſitate omnem extemplo amoré quo giſip!

um proſequebatur: tranſſudit in Titum. et cũm co romã profecta

7 Wem m Sopſome

Ppyn Toms

eſt ubi Honorificẽtiſſime a Liti neceſſariis familianbus q; accipiũ

tur. Thterẽa Ciſippus athenis relictus fereè ab omnibus floccipé//
hhh

debatur: qui infra breuiſſimum tempus/ ꝓpter ciuiles aliquot con
trouerſias iñ egeſtatem atq; calamitatem delapſus. et mox athenis

50 Rpm pPW exterminatus in exilium ſempiternũ relegatur. Vbi egeſtoſus Vi
7Eiei 2c& tam erum noſiſſimam agenæ tändem romam commigrauit. Foc cõ

Iiho ut Titi benignitatem experiretur? Cognitoq; cum eſſe ſuꝑ/
ſtitemet aãpud romanos omnes gratioſum ac fauorabilem: ad edes
eius accedit. Quãae haud dubie erant magnificétiſſimę: et ante ue
ſtibulum conſiſtens quoad Titus domum rediret preſtolatur. Ta

. 7. . . — » . .
„VW. 2osna A „ R&TElerat e foro Titus. lam domum ingrediur. ſed m Zilippus

n audet affarimemor illids: qua uexabatur calamitatis. auiter

tamen operain dat ut a tito uiſatur: errecogni itus introducatur.
Ceterũ Titus infrogeſfus-Baud quaꝗ giſippũ recognouit urpo/
te S qualidum ſentum atq; pannoſum. Quapp Ciſippus cum exi
ſtimaret ſe a Tito fuiſſe recognitumet prõpfer ſordes reiectum:
memor priſtini heneficii quod in Titum ipſe contulerat: Indigna

PBuũdusreous q; deploratis inde diſcedit. Er cum iam adueſpaſceret

kione.

hlomic.

cam lus

6 6
luclpecin
Nercumgl
Uentorer⸗
Ciipumm
enſeſſel
ſeritMei⸗
Piaze ven
ſtenis
iglisnen
et Cor
Rjor
ilirorn
uifaconan
mNN

umen ſi
mnin

Dkanlinac

arNN

nnser
lnigeln
ERNI

nineninm

ocolore⸗

ktuilen
che

ifunila nn

ale nN
racerarr
iznn
lenſetar

nfoma

ns
u
imulam⸗
Rd
tteman
s Püent
tüm ſee
ppüam,/
mloi
ntutſo
teſeſſl
iconpte
centge
temtti

fmue

nogi
prokece
accipi
ſoccpel

wot oll1

Tbenis
ithocc
leſup⸗
nrad edes
latur
, allitel
Ncaur.
ipo
meii
ellum:
ſn n
naſent!

cſunitione confectus pecunia defectus mortis cupidus ad locum ur
bis romae incultum deſolatumqʒperuenit: Vbi tenepricoſam ſpe:
luncam ing rediturillic cam noctem quicturus: Ipiq; Humi cubãs
iugibus ffetibus debilitatus Tandem ſomno ſuccumbit. Forte ad
hunc ſpecũ nocte intempeſtæaduentant fures duo cũ preda: quã ca
nocte compilauerant. Exortaq; inter eos nocturna nixa: alter qui
ualentior erat infirmiorè alterum trucidat: Hoc ſentiens uidens q;
Cilippusexiſtimauit᷑ ſec uiam ad mortem optatiſſimam facillime
reperiſſe: icq; opus eſſe ut ſibimet necem gladio manu ſua conſci
ſceret:Hicq; ſe tatiſper continuit: Donec familia pretoris eo reco

gnita peruenit: a qua Ciſippus fanꝗᷓ reus homicidii uincitur inẽe E.
cxis qᷓ; Catenis furenter abducitur: qui cum in queſtione de rebus C%
ſingulis interrogaretur: haud cũctanter ſe homicidam eſſe confeſ/
ſus eſt. Quam obrem pretot: Cui.M. Varrroni nomen cratiuſſit
ur ex Moré romano in crucem tolleretur. Forte id hore ucenerat Ti
tus ad pretorium tribunal: qui curioſiſſime contemplans condem
nati faciem tanꝗ noſcitabundus ad hominem propius accedit: achi
matũs q; erumnoſam hominis amiciſſimi fortunam Cum uche
iffi Fet CUiſippo periclitanti opitulari-nec üllam ra!
tionem ipſius ſaluti accommodatam uideretur: Tale commen

.

onnnb

⸗, ee pi

tum comminiſcit: Accedit proxime ad ſellam pretoris et ũoco Dre = En 5

contetiſſima clamitans-ait. Marce Varro iube infortunatu hoiem P
reuocari quem tu morti adiudicaſti.Eſt.n.inſons et huius homici .
dii penitus expers. Ego ſaii ſuperq; ſatis deos immortales offédi
illum iugulando:quem mmiſtii tui matutino iugulatum reperũt:
nec acquum ſane eſt ut maiori nũc iniuria ſmneed e
bominem innocentem trucidari. Varro ueheméter admiratus ma/
ximo dolore affectus eſec; Titi uerba ab omnibus palatinis exce⸗
pta fuiſſent: qui cum nõ poſſet habita honoris ſui ratione diſcede
re ab coquod leges ac iura precipiunt: Iubet Ciſippum iam in or
ci familia numeratũ reuscari: Et coram I o. quid ti inquit tam
ſtultus era uł ſine ullis tormentis te id fec ſſe fatereris quod nuſꝗᷓ
ppetraueras:miaxime cũ talis cauſa foret capitalis: dicchas te illu
eſſe qni proxima'nocte feceras homicidium. Eece itus adelſt/qui
ultro fatetur ſe eſſe paricidam alſerens illum non abſte ſed a ſe ip
ſo fuiſſe peremptum. Ciſippus curioſe proſpectans itum recoj

L1⸗

4

Hinr arrrirz R.

— . 4 2 =
5 Könnr P TEiI

„.

Znoſciret facile intelligit ĩſtud a Tito fieri ſalutis ſuae cauſa:utpo
te homine non immemore priſtini beneficii. Quapp prèe nimia pi
etate lachrnabundus: Varro inquit ego hominem occidi. Ef ſam
Titi pietas nimis ſera eſt. E contrario H itus pretor aiebat. Hic quò
admodum uides pegrinus eſt et ſine telo iuxta cadauer occiſi reꝑ
tus:Ex quo coniectare potes hunc bominem erumnis oppreſſum-
mori cupere: Proinde eum impunitum dimittito et me qui deliqui
morte mulctato. admirabatur non parum pretor iſtorum duorum
maximam conſtantiam: et iam preſagibat animus neutrum ſontò
eſſe debere: Et cum fecumquo pacto uſerq; abſoluerctur: animo
agitaret: Ecce ſuperuenit quidam iuuenis nomine publiushomo
uitae profligatiſſim pud cunctos romanos ob furta cogniiiſſi
mus: qui iſtucmehercule homicidium perpetrauerat. hic cum- pro
cul dubio ſciret neutrum illorum eſſe cõòſcium eius criminis cuiuſ
ſemetipſum participem eſſe uterq; arguebat: fanta commiſeratiõe
affectus eſt ꝓpter utriuſq; inſontis innocẽtiam: ut ipſe ſuapte ſpon

„OE
.

Norrr,

Yazs te pretorem adiuerit: Eumq; his üerbis ſic alloquutus. Mea pretor

facinora me impellunt ad difficillimam horum queſtionem expli
candam. Neſcio quis deus precordia intus exagitat: er métem ex!
timulat: Vt ego me ipſum deferam et crimen meum patefaciam.

Scito igitur neutrum iſiorum eſſe huic culpae obnoxiũ. Ego me
diuſfidius is ſum qui iſlum hominem de cuius cede altercatio iſtec

exorta eſt occidi matutina hora circiter diluculum: et iſtum inforiu
natum: qui hic adeſt uidi ipſe dormientem: dum furia cum illo par
tiehar: quem paulo poſt interemi. n opus eſt ut ego Litum excu/
ſem: ſua illum fama ſatis excuſat:quae ubiq; gentium ſplendidiſ

ſima eſt eum non tam turpi labe eſſe maculoſum. Itaq; nurnc ab/

ſoluitott me ſontem ea pena afficito quam leges precipiunt. Iam
hec res peruenerat ad aures principis octauii: qui cũctis accitis ſin

gula curioſe cognouit: et cum ſingitlatim quiſq; denarraſſet: Prin

ceps duobus quiã inſõtes erant libentſſime pepercit: et tertiumꝗ
ſons erat cauſa Qiſippi ac Titi incolumè iuſſit abire. Titus cum

WWW EH. Giſippi diffidentiam timiditatemq; clementer obiurgaſſetmira le

ticia hominem com plexus-ad edes ſuas deducit: Vbi Sop hronia
pien tiſſimis lachrymis Giſippum perinde ac fratrem hoſpitaliter

ſuſc ipit: et ſuſceptum honorificentiſſime proſequiturac ſouet cum

T
ygluen
Huncat?
Emoninn

lam mann,

uſivea

Cedinmu

lelictettk
fden
ſemfulr
litllmeg
Nllun enn

Ghonſofun

NC

nanabenit
pomptutfe
Moſe ale
creten
lerwon.
erpleil
Unlclcam
ſonnt,
nenhen

uenaſſent

Müfllmam
ninegli 1
iriibi
Uherſen
nlurenti
Fonnorum
trihd⸗
flnipui
Dl
fnimi

olben

anlſ
ru;
cidi, nn
hirhie
deroraſn
opprelrn
echlti
rkum tnn
utnum ſons
teur: min
ubliushan,
mn agnilt
Män
timinim
Icie
Mernm
onemenl
metentl
Patehrin
i,Lgom
atoi
Vm iuſoti,
um lof
itumeran
ſpenſil

lunt. M
it
ladN
enimn
m
ſemnl

—
ſoue:an

qua iam refocillato: im beneueſtitoiam in habitum ſuae uirfuii
congruentem reformato-Tſrfus omnes ſuos theſauros prediaq; cõ
municat: eiq́; ſororem nomine fuluiam adhuc uirgunculam in ma
trimonium collocat. poſt hec cum giſippo ita ſermocinatur. Frtuæ
lam manuatq; arbitrio eſt Ciſippe ſiue uelis hic apud nos como/
rariſiue athenas remigrare cum rebus his omnibus: quas tibi do
no dedimus. Giſippus cum hinc exiliũ a patria pcul eius animũ
uellicaret: Inde bemuolentia quaã IT itum proſequebatur commoue
ret: Tandem conſtituit rome miuere uelle efficiq; romanus Vbrip
ſe cum fuluia: Titus cum ſophronia in eadem domo iucundiflime-
diutiſſimeq; uixeruntindies magis ac magis gliſcente inter ipſos
mutua deniuolentia. Eſt mediuffidius ſanctiffima fes amicicia:

ct non ſolum ſingulari ueneratione digna: ſed eterna laudatiõe de

corandæutpote genitrix optima magnificentiat: et honeſtatis Fger
mana benificentiae ac charitatis. Thimicã odii et auariciae: femper
prompta: fempq; propenſa ad ea ꝓ altero ſtrenue peragenda: quae
pro ſe alterum uellet operari: neq; preces expectans neq; blanditi
as expetens. Cuius effectus probatiſſimi hodierno die rarenter in
ter mortales conſpiciuntur cuius rei cauſa eſt hominum cupiditas
inexplebilis: qui propkylae fãtummodo utilitatis rationem habétes
amiciciam ad penitiſſimas orbis terras exterminarũt extorremq;

fecerunt. Quae res. Quãt diuitiae. Quae affinitas effi cere potuiſ

ſent ut lach ymae eſtus ſuſpiria Titi intra precordia Ciſippi ita

penetraſſent: ut pſe ſpõſam fuam formoſiſſimã generoſiſſimam

optatiſſimam alteri condonaretæ niſi amicicia: Quae legès: Quae

minae: qui pauor pofũiſſet cohibere Hrachia Giſippi in locis tene

bricoſis/ ab amplexibus ſpecioſiſſimae puellaeipſum nõ nunꝗ for
taſſis laceſſentis? niſi amicicia. Quaèe cõditio: Quae meri ta: quod

emolumentũ Ciſippo ꝑſuaſiſſent: Vt iacturã ſuorũ ſoph roniaeq;
ꝓpinquorum floccifa ceret. ut rfumuſculos popalares côtemneret.

UGCönitia iHuſiones uellicationes q; maledicẽétiſſimorũ ꝓ nibilo be

deret: dmò amico obſequeturæ niſi amicicia:? E cõtra qd Tifũ pré

ptiſſimũ patiſſimũq; facere potuiſſet ad mortẽ appetedã ut giippuũ

liberaret a tormẽto patibulicũ p̃ſertim poſſet honeſte diſſimulare
ſe nõ nouiſſe Giſippũ? niſi amicicia: qd fitũ feciſſet adeo muilſicũ
adoq; liberalé ut ſine cũctatòe ſuũ pr̃imoniũ cũ giſippo diuideret-

Zlii.

r hnn

Rrmnrr s5

—

quem fontana ommibus opibus ſpoliauerat: niſi amicicia: Quiĩd
Titum inflãmare potuiſſet ut ſororem Giſippo ſine mora deſpon
ſaret hoõl egetiſſimo et in extremacalamitate collocato? niſi amici

cia. Opteñt itaq; miſeri mortales multas uxores. fratres copioſos
ſobolem filiorum numeroſam: er pecuniis augeant numerum fa/
mulorum: ueq; reſpiciant cogitentq; quemlibet ex his magis ſe ip

ſum amare ꝗ alterum magis proprium uel minimum formidare ꝑ

iculum:ꝗᷓ curare: ut maximum infortuniũ a patre aut a fratre aut
a domino propulſent: cum ab amico erg amicum omnia ſecus fi
eri uideamus.
Mythica hbyſtoria in latinum e uernaculo ſermone còͤuerſa.

H. Yprus inſula eſt quõdam nouem regnorum ſedes:
oppidis nobilibus inclyta: et agrorum fecunditate
nulli pene In ſularum poſifereuda: In qua ſicuti pri/
ſcis cypriorum annalibus proditum eſt: Fuit olim

=a Ariſtippus homo haud dubie nobiliſſimus et ouρ
popularium longe locupletiſſimus: poleratq;2ſſe et diei merito

clix/niſi eius felicitate unica in re fortuna obnubilaſſet: Namq;

inter compluſculos filios unus illi erat: qui proceritate ſtaturae et

eximia totius corporis pulchritudine relſiquos omnis adoleſcẽtes
longe ante ibatuerum inſanus et uecors: Cui galeſo nomen indi
tum a paretibus fuerat. ſed quia neq; doctrina preceptoris neq; ca
ſtigatiõibus patris: neq; ſofertia educatoris litteras aut bonos mo
res unꝗᷓ percipere potuerat: Erarq; uoce rudi et craſſa moribusq;
belluinis magis ꝗᷓhumanis preditus: Iudibrii cauſa ab omnibus

Va Band. Cymon nuncupabatur.quo nomine lingua cypria beſtius ſigniſi

catur. Cum pater filii uecordiam egertime ferret- uideretq; illius
ſpem omnem eſſe penitus deptoratam: ne preſentario quotidie
dolore afficeretur: EGymonem amindatum uillicari iubet et ꝓcua
rvebus ürbanis cum uilliconibus exercere agricolationem. quae
res Cymoni fuit pꝗiucũda utpote homini minime politico-/Amã
tiq; magis mores ruſticanos ꝗ ciuiles. Is ergo dũ res uillaticas
curat et in prediis colendis operę plurimum ſtudiiq; conſumit: fõr
te die quadam accidit. ut hora poſt meridiana ſolus obeundo pater
nos agros unico tantum ſcipione comitatus ingrederetur nemus

ſllun
inmcd
ſiſſinun
acucep⸗
ſne abo
figesg
veb hue
NCnen
fitgee
ſo
naieb⸗
Innniti

RE

Untipeco⸗
ulals ueſt
N
fllanent
lerhlam
nenhabitn
lLonlina
Nanicanhr
untirret
hrulere
Unllin
nkhrere⸗
minelier
mhe
nen
ln iſe leb
kbene e
Unrtzn

uinnr

e

H
alenn
llima
Dhilin
nerumh

ngile,

miln
frten

iaſean!

ceſun.

un

feaunli
ſouti

Füin

iin
lie weiin

ſtature d
loleſcie

men iodl

ne
bonoso
Norborg
ocmnib⸗
us igui
eup lin
9 gothi
em⸗ i⸗
oAM

Nillaticda

ndo vilt
Pems

N

puſillum quidem ſed quod in illis regionibus ameniſſimũ foret:
Et func cum eſſet menſis maius uernaq; tem peries: frandihus ue
ſtitiſſimum uiſebatur. eum iſtic ocioſe inambularet C ymon fortii
na duce pedetentim intrat pratulum pquam exiguum quod Peetiſ
ſime arbores undiq; ſepiebãt: In cuius ägulo fôs Iympidis aquis

frigidis q; ſpectabilis ſcaturiebat. iuxtã quem uidet ſupra uirentes
herbas puellam dormientenvperfecta formoſitate cõſpicuã :? quae
ueſte adeò fenui arq; pellucida'erat induta: ut mihil pene muei colo
ris tegeretur. infra cinctaram uelabatur linteo cãdidiſſimo tenuii
Prope eam ancillae duae etiam pediſequus unus pariter ſ6
num capiebant:hanc ubi conſpicatus eſt cymon nõ aliter ꝗ ſi nul⸗
lam unꝗ prius feminam uidiſſet attonitus heſit: Er baculo inmxus-
nulſa edita uoccta) atq; etiam mulieris faciem coutemplatur:
mirabundus oris liniaméta ſolertiſſime rimatur. Inde paulatim
in rudi pectore craſſis q; precordiis: intra quaèe nullũ politicae ur/
banitatis ueſtigium per mille antehac documenta penetrare potue
rat: exorta eſt noua cogitatio: quae in aio alioquin pingui-inculte
ꝙ; diſcurrens ſic rationabatu r: Nihil inter mortales hac formo/
ſitate puellari uiſum eſſe formoſius: Cepit dein luculẽte feminae
omnem habitudinem diligeéter explorare: et pticulatim ſingilatim
q; decoriſſima membra laudare. Ea im primis flauos admi/
rariquos aurei coloris eſſe cenſebat. Idem laudare frontem naſů-

os ceruicem brachia pectus. repenteq; ex ruſticano et agricola-fa/

ctus arbiter et ſpectator elegantiſſimus formarum uehemeter cõcu
piſcebat uiſere ocnlos: quolſ illa ſõno marcẽtes ac languidos habe
bat occluſos. Juos Cymon utr cõtueri poſſet ſepius uoluit puella
expgefacere: ſed cum pulcherrima ac uenuſtiſſima ſupra reliquas

omnis mulieres quas ullo tpe cõſpexiſſet ſibi uideretur: Vereri ce

pit ne una foret e numero dearum. neq; erat tã hebeti ob tuſoq; in/

genio:quin diindicaret diuina mortalibus celeſtia terrenis uenera

biliora eſſe debereideoq; ſeipſum cobibens preſtolabaturut ſua /

pie ſponte puella expgiſceretur: et ꝗquisiſta contatio nimis lga es
uideretur: ftam inſoſita uoluptate pellectus ct ſpectaculo nouo ca/
ptus illinc abire nõ poterat. Spectãte itaq; Cymone et hac ſpectãt
di uoluptate pfruẽtèe poſt interuallũ nõ modicũ expgiſcit puella:
QCut iphgeniae nomé pentes indiderãt: quae ſubato capite patefa

Z. ui.

Wder AAa dorweb

Cn igene 770 .

WSFc PeNRX& Detis oeulis conſpicata: Cymonei bacillo innixum ante ſe Ran nm

AAoo⸗ conlſiſi tentem ueheméter admiratur: eũq; his uerbis affatur. Quid cnn
Pore cAR tu cymon id hore per hoc nemus ingris? Erat cymon cypriis fere imſ
omnibus cognitus partim ſuã fatua ſimplicitate partim nobilitate ſarlil
diuitiis q; pateruis: qui ad iphigeniae uerba nihil reſpondens ocu cin
los figit in oculis puellae: eos q; obtutu incõniuenti cõtuetur: exI ibei;
ſtimans ex illorum fulgore manare ſuauitatem exupantiſſimam: Acene
naèe ipſius an fficeret inexꝑta uoluptate gaudioq; incrediſ cunhet
go aladuerteret uereri cepit ne ille obtutus incon/ Ccerert
niuens et imobilis mores hominis incultos et inciuiles excitaret Nencs ar
ad aliquid mo liẽdũ: quod in ſuũ ipſius dedecus redũdaret: Quo omius
circa excitatis pediſſequis feſtinanter cxurgens uale inquit o cy : Neramo
méôret abiit ad hec ſubiccit cymõ. cgo uero puella te libẽtiſſime co Kittan
mitabor: Iphigenia quãuis illius comitatũ atq; cõmertium aſpna Mqm
tamé hoiem abſe abigere non quiuit donec ad uirginis fores nacmo
puentu Forer. Poſt heccinon domũ paternam repetẽs obſtinate tacmac
affirmat ſe nolle amplius uillicari: et uiſam ruũſticam culpans incii laape
pit urbanã amplexari. boc patri reliquis q; ꝓpinquis moleſtũ eſſe Lrft
. A cepit: qui tamen tantiſp expectandum eſſe conſtituũt. donec intel Eeneſin
mo e am 9ν Iigant cauſam tam repentinae in hoĩe mutatõis. Cum itaq; inira uͤſitin
6 ν 6„˖ Ir, Cymõis pcordia intra quaè nullae doctrinae littereq; ullo unꝗ tpe iſen
PEA penetrauerant: cupidinia fagita penetraſſet: c Iphigenie pulchrij/ ſtucuo
èê tudine captus mores repente mutaſſet non parua admiratione paf leio
rentem ſuos q; omnes neceſſarios affecit. Primũ petiit a patre ut ſit
ueſtitu nõ minus nitido/ꝗᷓ fratres ueſtiatur: quo facillime impetra/ nocilut

to uitam ducere parat cũ politicis adoleſcentibus. Singula diligs
ter inquirere- et ſtudioſe rimari: quae amatoribus cõueniãt. Idem in
cuctis uehementer admirantibus intra breuiſſimũ tpis interuallů. mnnic⸗
noñn ſolum litteras didicit elemtarias. ſed inter philoſophos excel Sde
lentiſſimus extitit. Cauſa uero tantarũ rerũ: ſolus erat amor Iphi mulin

Zeniae:quo duce non ſolum linguae heſitantiam emendauit er uo: Nalinauf
cem ex aſpa ac fuſca elaram ſuauemq; effecit ſed ẽt muſiceè diſcipli –
ne factus eſt pitiſſimus idem equitandi doctiſſimus: in re militari imni
ſolertiſſimus: in maritimis terreſtibus q; expeditòibus expientiſſi aheſcbr
mus exiſtere: breuiterq; ne piiculatim nirtutes eius enumeremfin uglir⸗
tra quadrieniũ iuuenis euaſit indolis pbatiſſimae: ita ut modeſtioor lalde
elegãtionpluribus q; ſimi dotibus decoratus/ꝗᷓ oẽs alii cyprii ado nuglin
leſcètes exiſtimaretur. Quid ergo de amore pdicabimus quibus n

5peconiis amoré extollemus: equidẽ cum in aiam cymonis genero
4 b. N⸗ OrrEνuν à5 .

len. ſillimamſidera natalicia nirtutes egregias infudiſſent: founi in

nN uida uinculis illas firmiſſimis uĩxeratincluſeratq; intra pcordia:
rigin ut nullo pacto emergere poſſent et ſe ſe oſtetare: ſolus amor nodoſ
rblin illos diſſoluit refregitq; utpote ipſa fortũa ualẽtior atq; potentior.
Nn'on gqqniq; ingenia ſopita atq; marceſcétia excitare ſubinde conſueue
ueur rit. eaq́; tenchris inuoluta craſſioribus ſua ui ĩ lucem lucidiſſimã
ifinn educere et mehercules cũpido ſepĩſſime ſolet ex locis tenebricoſliis Lora:
vgincl extrahere ſpiritus generoſos tt in loca illuſtriſſima ſuo fulgore pi
Anunino ducere: Igi cũ cymon amore Iphigenie exeſtuans nõnũꝗ: ꝓut iu
bacht uenes amorabũuũdi facere cõſueuerũt: a recto ęquoq; diſcederet: ni
u hilomius Xriſtipus aequo aio cũcta ferebat in filio: quẽ uidebat ꝓ
nte pter amorè ex ueruece et ruſticão factù eſſe politicũ et urbanũ.qᷓuĩ
betſin gr illũ nõ nuꝗq hortabat ut oibus ſuis cupiditatibus obſeꝗqᷓret᷑. Ce/
fin in terũ cymon qui uero noie galeſus dicebatreminiſcẽs ſe ab iphige
Tiniͤen nia cymoné quaſi nole cõtnmelioſo fuiſſe nũcupatũ: hãc notã toſie
Sodlin re ac maculam abolere coͤſi tituit. Er cũ flagrantiſſimas amoris üre = 2
Nlpenrimdn dies cuꝑet emoderari freqᷓnter cypſeu appellat iphigeniae patrem/ enr Pn . Ser⸗
woleſti d ut ſibi filiam deſpodeat. Ille uero aſſerereſe cam iampridẽe deſpon vin hbe bnn⸗
oNN diſſe paſimunde iuuen inter rhodios iunenes generoſiſſimo:neh ArHανιν.db,
iio datã fide uelle preuaricari: Iamq; appetebat ts Pactarũ nuptiarũ
louin Fam fpöſas põſam miſerat accerſitů: Tũc hec ſ ecũ cymon. Ia ipᷣs
Ne paln inſtat quo tibi iphigenia demòſtrẽ ꝗᷓo te amore cõplectar ꝗto tui d
nione ! Fygderio eſtuem. fu m hoĩem ex Pruto feciſti: ſũ me politicũ reddi /
ſiapnt diſti.qd ſi mihi dii cõceſſerinur ego te uxore potiar ſuoq; ſuauiſſi
einzen mo cõtubernie fruar:nhil uereor ꝗn do ſim futurus qſimilimus:
Tii, er ꝓfecto aut moriar aut poſſidebo te coiugé. hec ſecũ ſaliocinatus
miäcſtn aliquot amicorũ nobili genere natos furtim couocat cũ ꝗbus cũcta
ürmdt cõmunicat et quid fieri uellet oſtẽdit. mox clãculo nauigiũ ornat:

ſwhtosdl rebus q; oĩ bus inſtruit ad pugnã naualẽ accommodatiſ: quibus ad
7 „ „ „ „
Emnc amuſſim pfectis nauẽ còſcẽdit et uẽtis uela cõmittit pᷣſtolaturus in

lauimc mari nauigiũ:quo iphigenia ad maritũ ĩ inſulã rhodõ trãſportari
lc dbebat. Tã ſpõſę pater honorifice atq; hoſ pitaliter aceepat rhodios
ha ˖oies miſſos a ſpõſo.iam noua nupta nauẽ ingreſſa maritimũ iter
raul capeſſebat et rhodũ uerſuſꝓrã uelaqʒ flexerãt. Ecce cymõ ꝗq ad hoc

uigilãter excubauerat die pxĩo aggredit᷑ nauẽ iphigenie ſuo naui

en 8*1 N . . „S .
d . gio ad preliãdũ ornatiſſtmo.er in puppi ſtãs ferociter in eos incla
6aonin mat qui ſponſam comitabantur. ſtate uiriuela colligite aut omnes
hi naufragio occumbite. Aduerſarii cymonis iã ſtrinxerant gladios

ſeqᷓ; Dan certamini prepabant. quo aladuerſo cymò manů fert bun⸗
N ye m renmqhen m arpagõem = ſtrenue iniicit D
ez. 3 nauemq; remoraneauigio ſuo ſerato arctiſſime cònectit. mox reql
faſimN n, pe. leounis iubati inſfarfion eæpectato ciorum au xilio ſolus rhodio nbiſſ
xũ nauem inſiliens cũcta pturbat. . et a unes ſuggeréẽte ſtricto ital
mucronæe in medios hoſtes uiriliter incurſat: et cũ hinc unuũs-inde ſe
alter mox plures uulnerarentur. rhodii ſuis uiribus diffidentes cũ fenoft
neq; repugnare neq; effugere poſſot ſe ſe cymoni dediderũt:ꝗ de / hd
ditos ſic affatur. rhodii homines neq; predae cupiditas neq; ullum Clbol
„,d e⸗ n uos odin mili pſ. vaſr evo diſ. cedes uos in mediis Kuroi⸗
Dess ſ. . us inermes ipſe armatus aggrederer. ſed res illa quac me ad hoe
impulit: quę a mẽ ainpliſſima exiſtimat᷑: quam acꝗſiuiſſe opepciũᷣ litz ei
eſſe cen (o: eaa uobis facillime et cũ pacificatione concedi poteſt: ee
XatelrIpntgenis: qua mihi nihil eſt neqʒ cariuſ neq; iucũdius: ocor-
= quam cum cgo a parentibus atnice er comiter impetrare nõ potuiſ s
mor me coegit ut a uobis hoſtiliter et armatus auferem deſ ſi
ſtinani ipſe mecum ſuccedere uicarius muneri Faſindec erage ferer
re ipl bigenie maritum.proinide cam mihi tradite et dũs bene faueti nantin
bus in patrià remigr ate. Rhocii quos uis magis ꝗ ſslafuas ultro te uide
nea cogebat: lachimabuũdi iphigeniam cymoni tradunt: quae cDum Juqm.
ubertim fleret noliiquit cq'm genoroſa puella te ipam macerare. ilſbi
nil eſt ꝗqd uerearis: ego ſũ ille tuus cymõ qui te diutiſſime ardẽetiſſi natmi
mecq deperiui Jquipp eſtu amoris torrétiſſimu magis merui i habe dem
re te uxorem ꝗᷓ paſimondas ꝓpꝑ paternam pactionem. quo dicto ad nnigiſ
ſocios reuertitur.et rhodios tradita iphigenia cum rebus oiibus ſ
inuiolatos inint. inom dai ſe anmstem danetis mortalibus Uninſa
exiſtimabat/Xuctus fam opulent vac ꝓrſus regali preda/ cum ſol adui
ciis conſultatin preſentia non eſſe in cyprum redeudum quo ? ſecontt
ca commuiii conſilio cretam uerſus nauigare moliumtur. ubi oẽs buncn
et potiſſim cymon ſe ſe tutos fore credebant/cum illic cog cognatos Wai
et amicos plurimos haberẽt: Sed fortuna quae iphigeniam eymoi WD
fuerat gr EREEeEafekrek, in lu Emm
ctus lamentabile S. ulx horis quaãtfuo?ab diſeeſſu rhodiorũ exactis- iche
Jfupuenit nox: umm eInöfrlhtienter preſtolabat᷑: quamq; ſibi/no/ trum
ctibus oĩbus dulciorè fore iam mẽte concepat. ecce pceloſa tem 1 nong
Csaer Tont peſtas exorit᷑:celum fit nubibus arrurmaHes füretbaus unda : mi

maniſe
ntitich
ecit n
Rtint
trete nin
E
ſkidenai
derirt
ehe
nellisfluc

Eene e

le cheei
nceliudc
ieicin

Venin

aüfeen
di
benehut
Clomasbbe

Ntiinn

m macet⸗
ſineatiſi
meniu
eban olhi
moralhu
un N
ur, Mos

hn
nin nii
Vnrinl

. ienci
Gſonn
ſen

ibasut

bundu.

ſet. Dotent Iamentanturq; cymonis ſocii. ſed

1
ſlenæ ſupfa omnes dolore confici ad ſingulos undaru fluctus tre
mebũda: et cvmonis amorem audaciamq; plorabũda deteſtar᷑: ftanꝗᷓ

Nemo Ad utile factu foret ſatis diſt picere:cuncti Eidn idare-
nauticor miniſteriorum: Quis uerbis idonceis poſſet expli

care quauto merere id rpis cymon eſſet affectus. ipſe ſecum repu/

tabat ideo ſuos ſibi amores indulgere deos uoluiſſe: ut mortem ſẽ
tiret aſpiorem: uam prius ſine iphigenia non magnope recuſaſ/
pmgenia ubertim

turbo ille ꝓcelloſus non aliũde ſeuiret: ꝗᷓ ex indignatione deorum-
nolentium cymonem puellac raptu cum gaudiali uoluptate potiri⸗

lres eiulatus/ nautae remiges q; quo ſe uerterent neſcicbant: et uẽ
o im horas magis magis q; icrebreſcete nauis appelli ad in ſulam
rhodo HEINTSäs eſſe pre tempe ſtate ſcire non poterant. hic
Pus annixtut ex undis ad terram quoquomodo deſcendantd
reir fälate ögimntesad eum forte locum ita üolentibus fatis ꝓue
quo rhodii os mon abire pmiſcrat paulo ante puene

rant:nec pr Priisſer rhodon dentos fuiſſe nouerut: ꝗ aurora cxorien/

te uiderũt dimiſſam uix teli iactu diſtantem.
quãamobrem cymon ſupra quã dici poteſt tanxius timere cepĩ ne
id ſibiqd mox accidit accideret.iubet confeſfim omni adhibito co
—.——— auigium quocite alio deferanr puiſaciens: nut
bi enim ſèe periculoſius/ꝗ iſtic eſſe poſſe exiſtimabat. Conatus re
migü ſoc ociorum 3 maximksfiſcf aces extitere reflantibus uen
orũ ui uèel inuitiſſimi in littus derudutor- urtucſiEo] reco
niti fanra nautis rhodiorum. tũc? epente unus curriculo
it ad uillampaud longe ree ille ihodioriᷓ nobiliũ
ſe contulerat: X denarratcymonem c iphigenia ea/
dem qua ipſos tem peſtate ad id littus deportatos fuiſſe.quo audito
rhodii adoleſcentes ſtatim gaudio pꝓliliũt agricolisq; compluſculis
uocati ieact mart pcurentes cymone una cd iphi phigenia iam iam fu/
gam meditantem i intercipiũt:cãaptos q; ad ahdem uillam illico du
t ecodem paulo poſt liſmacu q illo ſorfe anno ſummus
erat magiſtratus rhodiorum: ſtipatus glopo ni ilitart: qui cymo/
nemſocios qʒ in carcerem duci lben incuti aſimundae ubi rem
omnè? reſciuiſſet/cum ſenatu rhodienſi conſtituerat: ſic ñforiuna

uolentiũq; ambos ſimul erunabili morte defungi Inter hos puel

S- ₰△
S n, . 24 W.
eeeer 6 em

ius iuns preter ancnlai. iuia nihil dulce ifecklatid hac ſammatfes . ma lu

tronae cõplures comiter accipiũt fomeiis refouet ſolaciis mitigãt⸗ umgie
ptĩm ex captiuitate ſubtriſté ptim ex marifſima fatigarõc defecta.
maſitq; apud illas uſq; ad còdictã diè nuptau. CJmont ſociisq; ð
uitam carcerariã uiuere conceſſũ eſt ob cã: quam ſpſe rhodiis iuue en
nibus indulſerat abeũdi facultaté. paſimũdas aut P uirili pté urge ſ
re inſtare ut in carcere necarẽtur: quo in ppeſuũ danati fueruũtuiaã rſan
erũnoſa ſicuti par eſt degẽte omii ꝓrſus Uolupfatuũ ſpe uiduati. ltoin⸗
Interea dum paſſimũds apparatũ ptiale, Pꝓ facultanbus iſ ruit: t
fortuna pin Cymo upre
e ni ſalutares Erat paſimũdac frater natu ꝗdẽ minor ſed uirtute nõ fien
F. ſoe⸗ minor noĩe Hormiſdas:qui poſt diatina conſultationem decre/ tbiant⸗
Pong ſem uerat ducert uxorempuellat H quãdam noie caſandram: quam for ulupi
d . d 4 mmimna ſcitulã efflictim deamabat nr ymacus. Igitur paſimudas nupti lecins
mGCeA⸗ alem feſtiuitatem maximo apparatu chratsmuspiffnu ficii dd u
. xit fratri pſuadere ut codẽ quoq; inein
Ira. n. ſe ſe ſupſeſſuros impenſis u iatunn duplicatisĩfaq; n nego henign
cium cum parentibus Caſſandrae componit ut puella Formiſde res dol
fratri deſpondeatur: ur- quo ipſe duceret uxorem iphi ed
geniam:caſandra itidẽ a fratre duceretur :Hae conſultationes mi/ hiurisn
randum in modum diſt plieuere liſymacho ab omni iam ſpe decidẽ leami
ti: cu iſſimum erat caſandram ſibt nupiuram ſi hormiſde nõ lhnh
nuberet: Scd qnoct prudetis uiri officiũ eſt premit altum corde do ia
lorem ſecũm ĩpſe uolutaã quo pacto haſce nuptias diſturbaret.nec
ulla inuenta ratione de puellac faptu deliberabundus ſecum agit: inon
id quod iſti faciſe facti- haud dubic uidebatur utpote ſümmũ agen main
ti magiſtratum. Contra a hoc incepto hominem reuocabat digni le deb
tas honoris: cuius decus auger facinoris dedecus. Tandé poſt mul adluu
tiplices cõſi fuſtatonesamf velſihoheltas er ratio ſuccubuit appe fſcinßit
titui. Namq; Liſymacus dſtinat uel cũ diſerimic ſalutis rapere pu lein
ellam. et d aio Ppfrackat quo ordine quibusue opitulatonbus hoc fenn
