Cuncta feram patiarq; libens: iam ſigna tubasq;
Incipio que artes noſſe cupidineas.
Omnia iam noui: docuit ſtratagemata et aſtus
Seuus amor:non ſum tiro fed emeritus.
Me lachrimae: et longi doctum fecere labores
Perpetua anxletas Excubiaeq; graues

☚4 H

——
.

8

⸗ ofe Säl —

.

Paunthia me docuit qui ſint in amore dolores

Affectus: Curac: gaudia: damna: doli:
Nunc ſcio quas leges: quae iura: aut dogmata ſeuus
Iuſſit amor.ſcripſi ſingula et edidici.
Quae ſpes: qui ue timor:quod bellum: foedera:que pax:
Induciae fiant atq; inimiciciae:
Nunc ſcio quanta gerat ſecum mens prelia amantum:
Quantaq; mobilitas diſſidiũque premat.
Hoc uelit:hoc nolit: cupiat quod ſpreuerat ante:
Fluctuet: ut glauci fluctuat unda ſali.
Vt mens infelix alieno in corpore uiuat.
Vtq;ʒ animus dominac migret in hoſpitium.
Nane ſcio ꝗᷓ largi funt fletus: utq; medullis
Oſſibus et uenis feruida flamina latet.
Vt ſine ſebre dolet:ſine morbo languet amator
Vt ſomni uigiles: irrequieta quies
Vt rubet ut pallet ſubito: mutatq; colores
Siue pudor uexet pectora: ſiue timor.
Nunc ſcio ut infracte uoces: mutilataq; uerba:
Vt coram domina cor ſalit atq; tremit.
Vt ꝗ longa graui ſuſpiria corde trahuntur ,
Vt modicus riſus: multus amarorineſt.
Vt gaudet leta: plorat plorante puella
Induit et uultus uultibus alterius.
Nund ſcio ut infelix dominae ueſtigia querit
Et reperiſſe timet: mobilitate leuis:
Genua labant:quotiens faſtoſae limen amicae
Tranſit:et in toto corpore membra tremunt.
Nunc ſcio quantus amor ſupra caput inſtet amantum:
Atq; omnem ſophiam conſilium que fuget:
Condita ꝗᷓ paruo ſint larga abſinthia melle
Lurida uel ꝗtum pocula fellis habent.
Malo ego lerneae immedicabile uirus echidnae
Oraq; Auernalis terna ſubire canis:
Cum libyeo nudas monſtro exercere paleſtras
Erumnas q; graues herculeas q; pati:

0
. N
ℳ . 7 — 4 — .⸗ S

(u
Et⸗
Nun
Aut
ie
0¹
0 ˙”
lt i
Ae⸗
Eme

ume
nagi⸗
leacul
ſeses
optim
Qo
inde
ſegue
na in
g
lone⸗
lerpre
Aue⸗
61,0
noſce⸗
fuir
lorb
o
Joy⸗
)

„
Ned

enpAeE

Quam colluctari tecum pharetrate cupido
Et perferre tuas imperioſe faces.
Nungqꝗ liber erit: nunꝗ mihi crede beatus
Aut probus: aut prudes quiſquis amator erit.
Vita erumnoſa eſt:mors eſt infamis amantum.
O felix quiſquis talia non pateris.
O felix Veneri medium qui porrigis unguem
Et rides arcus S picula tela faces. 4
Alt ego:quem ſic dii uoluerunt uiuere: uiuam
Emoriarqʒ tuum Panthia Mancipium.

. MUD . a. 1 Lr N. A2.—
Philippus B eroaldus Reuerendo domino Iacobo antiquarie : SI. 2 Se pra,
Dueali ſecretario Sal. π 2-☛☚ - ,-UHeH

Vperrime cum feriatus eſſem Vir preſtatiſſime pl⸗ 4α. DA 2, tA,H
clitaturus ingenium conuerti in latinum ſermonem rrrhs gn 5
ex uernacula lingua canticum F ranciſci P etrarcae 2 SPn
rreligioſum: quod tibi homini religioſiſſimo potiſſi r⸗‚rr. 6. ℳ 5. 9
mum dicaui. nam qui bona fide deos colit: amat et ſacerdotes: et qec ς „4Xν☚
religionem pie ueueratur: religioſos demereri concupiſcit. Prete/ Er han, . n,:
rea cui commodius ꝗ tibi carmen myſticum dicari debuit? qui Myi ⸗K S,
ſtes es: et myſticis cerimoniis initiatus . Accipe ergo uirorum , 2. f ſ, 24.56
optime opuſculum de alieno reformatum: de alleno noſtrum: & „ abte,
Quod ſi non eundem ſaporem in latino ſermone cuſiodit: quem b
in uernaculo ſeruat: Scito difficillimũ eſſe alienas lineas in? S☛ d
ſequentem non alicubi excidere. Quemadmodum enim ſemi/ 6 .
na in alienam terram tranſſata natura ſe uertente degeneran t
ita quae in ſua lingua benedicta ſunt: priſtinũ nuorem in tranſſa/
tione deperdunt. tamen pro mea mediocritate connixus ſum ab in
terpretis officio non recedere: et ſenſum exprimere de ſenſu. Nꝗ
ad uerbum interpretari: et ſyllabatim ſingula explicare abſurdum
eſt. Quid multa? Tu qui doctiſſimus es prima inſpectiõe facillime
noſces: ꝗtum ab archetypo labar ac decidam. Sed hoc malui agere
Inihil agere: et ne oĩo aſymbolus apud uos eſſem: hoc pro ſymbo/
lo tibi dicatũ attuli: qd ut in ptem bonã accipias rogamus. Vale
Virorũ optime: et Pbilippu iuũ: ꝗ tibi addictus eſt: mumuo dilige..
Wir ena S P Eizer J elY e de r Sr Ne L. Zt r
es E: : 1 le Feff⸗ rdes t. 3 A 2 P
76 t oe e esrn Da necr 21 S N r I EPcr Ate D e
Dyden⸗ P. ch. 4 de y BS he De 2ð aor
s
oe d e . eh:42 : SX 2 5, d
PHe . .=

atr Eaeoe OLed —— EE l
LN◻☚ ———— B—E —

0) 2.,„ ... Se ct2 2 er “ 5, 2 2 E⸗ P cſo⸗, — . £
—— Ve He LPX cX „ S . .

ððð

— 2. 7 = .— Ey⸗ 7
VWR 2 – 2 v⸗ . S „ . PAe WD 2 S
2 A Peants Btat V ex Fi nciſci Peirar cnne
2„ 61 Kyerl
Je e⸗ LE poemate Vernaculo i in latinum conuen ſi Nkya:
NLſe 1 NrEA 4 „0. =, 7*
. P b 17 KS aabi. * t⸗ (ſ Seke R
i , Aene⸗ gecens Aer 1 eſtit⸗ ie Tr tantt
A n fuit Eſs

„bPer m S
Wagt 3 =S WVi e liderit len te = m: S

ftag ar 6i—tdt ie car n. 5 A
2 A ., a Iu S SFic i61 . ne

VC

S= S
rs 7. Kat 9 rn. Loe⸗ as 4

4 Suntt 5⸗
S v„ Nuncte iii uot S
es⸗ C-⸗ C! er. Ac⸗ere aned⸗ fi KienterH .
arA . P Ani pn 8 bu narum 1te rei Ee
. —☚ 2 de 2 cte- oakt e ePiae
ne. Ma- 7. Ex Hliifis , lnbe
23 uzgez teiri⸗ a Sil sregin

E rrm Er, icée 1 Bn
i . R, 0

1. . 12α SS a b*αα . .

Bia befigna; , r .

rr6 1 . c s chitch hat ⸗ . v e kr
D. aA* Pafs 7 v Ss 2* 1 AUmmis . KEun 4
es Prrp. Nn, Aus kort ine EtISs i H —
ul ia i inkt ee ee i Aah
= 1* A nor A. S. 2 :S ð ülmp 1.a 657

614
educe 1 D Eiſe delun⸗ wir 9
iPn 8 Aa de. E ENos ulos. ia dece cor rn
. 2 Rr 5 S zr = C „
. Pen XYE— as

rer — EA Da .

1 Kenhteet ete tu conſu leteffis. RS

HS5S
afr e - abe Uitens Henitis Igs
ZRE la XKS ſ be P 5§. erari irgo . Kl⸗ 2
= eEe ⸗ ͤbof es enitrix N NMes

,
. Fear⸗ . — . F 1 Pi. 5 Quae das, ai lac fibermee ſ -
e P anakagene afe Neſa a
a⸗ . 5. ** — . AbA Veni ncl tſeruaret et oiympo —

☚
èõ tniq, pzretis⸗I et
W W. NM Sr. 2* on 121 Xomni pia larum 2
Pa

e E õ o rrA. Deli n IS: quae 12 à ueii –☛
. N 14 . — „. e re eat terq; beata
de — — — —8
Aaen e Pe er ß⸗Fgerench inter ſuperos p 8 lecinct corona:
.
4 “ ka gelle⸗ — , ErnS Ker. r eE t 6 Scalee
W „ J„. — H. 2-lrnin. 3 Beng, . male⸗
6 „ — 0) AWrr, X „ 7 Acstss? 2 J541. „
2=ð Sefv& wWi 2 Pate,. 5

Ler- X 142 — Sr 4 õ - p.

. S . i 22 dek a,
S ale⸗ 6. 99 . Ee , 6

2 ee r p SAE
JDe ⸗ VelA AEpaAte
. 5 A 7

ui liuentia natt . . er
lles ics noſnias f flecte aumper.

.
Aees
„,7 1
1a 6„%

%. ,
.

A
.

Aach n 2 . Srr. S — C „ be 2 4 2
ib fue F Xl- = 2. „ E
eag.

rcin r

ſpom n⸗

e deuie inum As pare =
r de genur le luits £2
1 dedit: at. 0S. be⸗ . .
5 1 culus 2 =è ? 4
ef m due bezta aM.zr- St
uirge cui ella eſt, eae ih M H 2 .
⸗ muiu Sn e ven ſt⸗ E*ſ DSDAſp,
la ſumm i aa ”
lcis⸗ 1 eſtia: ernin⸗ .

V Sein See e⸗

nn odm Pdrane —
ne Preſtar Ka —

E. 7 5 .
J otes noftrame 1lne rigeae, D
Lis 3* nunc Mo O! mnpta z 232 p— Ar..
. ſi plex: et ſupl- 6 . = 5 * v„ο z vAs: ,.
r mi 1g neſo: uj DW = K * »„ en
ta dt ererak Ere 22 K
„1 eir E. 5 4 —

AWeE . e —
Se 2 A .

—

A 4 –— S Baa „e
morali cor . orn- — SSSLZ
Suaſferunt intrà 1aa ſlatatiflicha — E. —

Cr = ir 7*C *

cNina. Sõ

„ 6e „ſſe 8

7 1210° õ W S” F , i. el

S Sels. — 2, Air X

α½ en Er S. S. 55 r
=è SEeX 442. Datz E

XK.
—6ä S⸗ ſS . oa ⸗
W⸗ PæE TNn 2 S e. 5
. ⸗ Quot lachgmas: uctt blangtei⸗ eea
SS ea, e

,Z Et SEA S ffudi in penas aà atqin dil rgiſp
X. rA= t Wp. Be Eoe EE ⸗ er ripas tufer re S
e. Saet⸗

Aa Temp Ppore: dita fuir noſtra Sareti⸗ 1
. 2 W. rY - bis dum illasc

. EnsrnP) — E Ter Ri

— tasffir er⸗ K
S 22 E e Pe T arunt en “ eeie 5 ncti botens
upr dies 12 iühi

ð — Pr 2
Sf). 1. SS. S “ alosi imntt⸗ Act.
iP AIſarede eurö 9 245 i
Paß 2 War “ En Paeke erunnasinteyf “ ai.
— 9 4 mi ncits e a allu.
22 — Hor 2 k cet q dane ui W
. E 7 .4 QamaYak arzaln Pechs a! amen
-Et ſi Uilttame Beſtin Bine

“

G

6W E; ii re. eina bel prud e r.
HW . „352 2 2 es B eötis ſnen na iari eni:

ſaluti
sä K g zucht auti⸗
— 5 In te k ſpes q oinnſ⸗ = E reo 9

„W P„ . S „- D ———— 7 6 uelis E re 5us e Beltere la
4 9, P*° e e ** 1s e; nekegu ueſo:⸗ .
e AS 7„* rel ecöndt pfum:

S

4 eptra p. parentise.
B0 ut —
10 S 4.
Srre RS atq; ora medu
Füinl enſ i rda
tre,

A l

„ S
olu: erfeſtt 5 P

5 Faut Wrar, at .eDeuoti egrha as aaie
4. — 532.3 r we
Sai⸗
2 B- 5 1 vas.:
* — 5*. „= a
— 4 —
P . . . — §

. ſE xP-

13 o n, -.S
ð .
Arrnrn. an y I,
Eelle AcEPE
E AaP: A6
1 . ℳ₰ℳ B r en

7

§ ti dius Rorhinat Dð 2 „ e ,

E 0 Sn
4 P 6 mitis U Vrcki E
S⸗ „ 1 6 AJe communis amo S SW S y

Liu
Qui
te
Can
dar

EIt

Hec
Nar
Atr⸗

Om

Noen
Noen
zqu⸗
Aer⸗

e

. .
è fuxe ⸗ 4 Wi.nt a ſochg, 97 ere

Qaãsd a oxtalen
Mil erg ardente ſoleo: quid fie in lt .
e oſck po gquae r e

CLenolto tatu: nibi . ⸗
I ecf S l 4- — . D .
S 2 P„ O 4 „ „ 6.— 2 2
IPa A erns

DW
„ W zaas r e

Fꝗ Tuerus uerhs WM E uples
Vt hanc anmimam tene fotaig eerde ,

Carmẽ Philippi B eroaldi de die dominicat paſ/
ſionis
Enit męſta dies: rediit lachrymabile tempus.
Sãcta ſalutiferi celebratur funera Chriſti.
Nunc oculi rubcãt fletu: nuc pectora platu
Liuida ſint: crebris ſingultibusilia ucllat
Quiſquis amat Cbriſti nomen et numen adorat:
Hec lugenda dies nigroq; notanda lapillo eſt:
Gaudia: nequitiae: ueneres: conuiuia: luſus:
Scoma: uoluptates: riſus q; iociqʒ ſales
Eſte procul: ueniant cum ſollicitudine fletus
Cura:dolor: gemitus: meror: ſuſpiria. luctus
Hec eſt atra dies atro ſignanda colore.
Nunc ſint pullati: proceres: :pullataq; turba.
Atrati pariter ueniant iuuenes q;ſenes q;
Om nis ueſtitu ueletur femina fuſco.
Mocreat omnis ager mons: ſiluae flumina colles
Moereat omne genus pecudum: genus omne ferarů:
Squamoſumq; pecus piſces :pictaeq; uolucres:

Aecr: uulcanus: tellus: marc: nihia: titan:
lill⸗

.
H
5

W—S

Sidera: caelicolae: mundus. ſint omnia maeſta.
Hec eſt meſta dies moeroris conſcia magni.
Nunc Heracleti lachrymas uultus q; ſeueros
Craſſi:et Xenocratis faciem frontemqʒ catonis:
S qualentemq; decet barbam uſ.- urpare reorum.
Nemo ucl infectas cocco uel murice ueſtes
Induat: oſtrini nemo tyriiqʒ coloris
Veſtimenta gerat: non fuluo ſi plendeat auro
Torquis: nec digitos oneret carbuncalus ardens.
cc premat articulos adamas uiridis q; ſ maragdus.
npexaeq; come: ſit crinibus emula barba.
Non ceruſatis incedat femina buccis:
Nullaq; pigmentis linat os: aut labra coloret.
Non matrona potens gemmata monilia geſtet
Nec ſegmenta ferant aut lutea flammea ſponſae.
Hec eſt illa dies: qua per tormenta labores:
Mille alapas mille et colaphos: conuicia mille

Mille flagelliferos tortores: uerbera mille

Et recutitorum ludibria iudeorum:
Ille opifex rerum Chriſtus :mundiqʒ; capacis
Conditor excellens: et inenarrabilis auctor
In cruce ſuffixis manibus: pedibusq; pependit
Spinea ſerta gerens myrrataq; pocula guſtans.
OQ funeſta dies o lamentabile jetum.
O gentis rabies o mens furibunda prophanae
O ſcelerata cohors libycis truculentior urſis:
Tigrideq; hircana: Siculaq; immanior aula.
Siccine ſacrilegas uos iuuit ſanguine ſancio
Commaculare manus iudeiæ et dedere morti
Illum: qui uobis intam lucemq; benignus
Donarat:campos qui lacte et melle ff᷑ uentes
Imperiumq; potens dederat. ſedes q; beatas.
Qui pharium mergens erythreo in gurgite regem
Aſſernit ueſtros in libertare parentes.
O ſcelus o labes. monſtrum portentaq; dira

Aſportanda procul terras q; auitanda per omnes

Tu ne paleſtinae ſoboles nequiſſima gentis
Audebas tam gra nde nephas? ut perdere uelles
Qui te ſeruauit per ſecula plurima Chniſtumæ
Qui ſacras leges diuii aq; dogmata Moſi
Tradidit: et ſcriptas ſolymorum in monte tabellas:
Vt tu palmiferis ſancta in regionibus eſſes.
Heu quas perſoluis grates pro munere tanto.
Heu quae pro meritis tantis ingrata rependis.
Ec quod idumco repitur crimine maius?
Crimine: quod nulli poſſint aequare nepotes
Crimine:quod cunctis ſit deteſtabile ſcelis.
Nulla ne ueſanum potuit cohibere furorem

Religioe non cana tides? non inclyta uirtus

Prilcorum? non tanta pii miracula Chniſti?
Non tot ueridicis predicta oracla prophetis
Sacrilegis ualuere animos reuocare furentes
Co ſiliise tam dira lues precordia preſſit?æ?
O mortale genus uecors: O peciora ceca
O gens infelix ſolymorum et ceca futuri
Perdere dum Chniſtum affectas: te perſida perdis.
Nam uos dira manent tormenta: et ſeua gehenne
Supplicia: excruciant ignes flammeq; perurut
Sulfureac: luitis meritas ſempq; luetis
Penas pro ſcelere hoc infando ac tali bus auſis.
Sors natos eadem iniequitur: ſeriemq; nepotum
Cunctaq;ʒ poſteritas huic eſt obnoxia culpac.
Et purgare datur nulli commiſſa parentum:
Quin uos dira coquant mortis tormenta ſecundae.
Sic circuciſae mulctantur crimina gentis:
Sicqʒ patres: nati: ſic qui naſcentur ab illis:
Nullus habet ſtabiles ſedes iudeus apella:
Nalli certa domus: nulli ſua rura coluntur.
Vtqʒ procelloſo iactatur in aequore cimba:
Quam uelis et remigio ac reciore carentem
Sudificus boreas rapit huc: notus humidus i lucè
Hinc euri uerſat rabics: at cixcius illinc. ii⸗
1. UII

Afflictamq; rotant infeſto turbine uenti:
Haud aliam degens uitam fugitiuus et erre
Errabunda trahit ueſtigia: fertur et illinc
Huc redit:et nuſꝗ figit patrimonia uerpus:
Lucifuga: infamis uiciato foedus odore.
Vtq; aquilam cignus: cornicem noctua: miluum
Coruus: murem elephas: gallum germanicus odite
Vt congrum murena: lupum canis: utq; camelum

Odit equus: ſic cuncti homines odere nephandam

Progeniem: diraeq; cauent commertia gentis.
Ite igitur ueſana manus recutitaq; proles
Ite paleſtini generis mutilata propage
Figite preclarum de ſeruatore tropheum
Sacrilegas armate mauus: linguas q; procaces
Exercete odiis: et chriſti poſcite mortem
Mortem: quae uobis flagrantia tartara pandit.
Mortem: quae nobis patefecit limina cęli.
Quae mortis uires et formidabile uirus
Inſidiatoris fracta ceruice draconis
Extinxit: rupit pedicas: nodos q; reſoluit.
O mors ta nobis nitai lumina prebes:
Nectar et ambroſiae ſuccos tu ſancta propinas:
Per te tartareos manes: immane barathrum
Infernos q; lacus ſtygios plutonia regna
Effugimus: per te ſublimia tecta petunf᷑.
Pandit᷑ elyſium per te ſedes q; beatae.
Per te ſyderei penetramus limen olympi:
Per te parta ſalus:per te celeſtia regna.
Hec nobie optanda dies uenerandaq; cultu
Precipuo: niueis hec eſt ſignanda lapillis.
Quare o cultores Chriſti fideiq; probatae:
Quos habitu modo ſquallenti lugere iubebam:
Mutato cultu: pro meſtis ſummite letas:
Pro nigris tyrias q; togas: infectaq; cecco
Pallia: ſint gemmae digitis: ceruicibus aurum.
Pro lachrymis riſus: pro planctu gaudia ſunto.

fe— — —

FV— ⸗

Hunc cape tranquillo uultu facieq; libellum

Pro merore ĩoci: pro ſollicitudine luſus
Hee celebranda pio ſemꝑ uenerandaq; cultu
Hec nobis eſt feſta dies: qua ſanguine fuſo
Chriſtus tormentis et funere functas acerbo
Faucibus eripuit ſathanae eternis q; gehenne
Suppliciis mortale genus ac morte ſecunda.
Chriſte patris ſummi non enarrabile uerbum
Chriſte dei uirtus:ſapientia ſumma parentis
Aeterne acterno mundum cum patre gubernans
Chriſte potens rerum Maria de uirgine nate
Quae genitrix ſine patre fuit: ſinceraq;ʒ uirgo
Sola ſalutiferã peperit ſine coniuge prolem:
Omnipotens te Chriſte precor miſerere Philippi
Si puro te corde colo:ſi numen adoro
Chriſte tuum: lcges q; tuas:ſi dogmata ſector
Chriſte tua:et trinum ueneror te nomine et unum:
Da ueniam erranti:parcas peccaſſe fatenti.
S accuras q; meis Rex clementiſſime rebus:
Vt uiuam felix et mente et corpore ſanus
Eterniq; fruar poſt mortem luminis aura.
Chriſte piam matrem fratres charos q; propinquos
Et mihi iocundos per tempora longa ſodales
Cuſtodire uelis: quaeſo o Rex maxime regum.
Hoc precor in primis: hec ſint rata uota precantis.
B entiuolum pylia nobis etate parentem
B entiuolamq; domum ſerues: ut proſpera felix
Floreat: utq;ʒ diu patriae moderetur habenas:
Fortunata bonis cunctis: et perſide gaza.
Auxiliumq; feras miſeris mortalibus. Amen.

Ad Magnificum Anibalem B entiuo
lum Philippi Beroaldi carmen.

decus eximium et gentis generoſa propago
B entiuolae: o patrie dulcis alumne tue

Annibal: et nugas perlege quaeſo meas.
Fabula tancredi meſta eſt: Boccatius auctor.
Hanc nos romano uertimus eloquio.
Hanc tu uulgato lege tu ſermone latino:
Atq; animum alterna cognitione foue.
IIIa ſuo candore placet. ſed noſtra placebit
Si fuerit genio grata camena tuo. .
Sauut bec parua quidem fateor: ſed magna ſubinde
Eſſe ſolent paruis deteriora bonis.
Hoc adamas gemmeq; docent: quae corpore paruo
Oblectant reges: diuitibus q; placent.
Nos contra horremus magnos perſepe gigantes.
Terremur magnis ſepe uoluminibus.
Qusod ſi non ſordent iſtec leuiora:dabuntur
Mox maiora: uale ſpes q; decus q;ꝛ meum.

Fabula Tancredi ex boccatio ĩn
latinum uerſa a Philippo beroaldo.

Tancredus placida princeps ditione ſalernum
Et paruum tenuit ſceptriger imperium.
Huius erat mite ingenium mores q; benigni.
Haic tranquilla quies leta q; uita fuit.
Vixerat hic nimium felix: niſi ſanguine amantum
Optaſſet ſenior commaculare manus.
Filius huic nullus fuerat proles q; uirilis:
Cui moriens pulchrum traderet imperium.
Sed fortunatus nimium foret atq; beatus
Si foret in magna filia nulla domo.
Sola fuit forma excellens et nubilis aeuo
Filia corporeis conſpicienda bonis.
Giſmondae nomen natae dixere parentes?
Quae poterat dici Cynthia ſiue Venus.
Cuius erat facies priſcis aequanda deabus:
Cuius erat candor lacteus atq; color:
Diligit hanc genitor ſolam. ſolamqʒ requirit.

Hanc fouet:hanc uitam delitias q; uocat.
Multi illam autiqua dauni de gente petebant.
Lucanique petunt oenotriique proci.
Sed pater in longum cupidos producit amantes?
Et nectit uarias callidus uſque moras.
Tandem campanus multis de milibus unus
Deligitur ductor ſponſus: et ille placet.
CGaudia concelebrant. lectus genialis in aula
Stermitur:hic iuno eſt pronuba: ſuntq; faces⸗
Hic hymenea canunt. ſed enim iam fata recuſant
Connubium hoc foelix perpetuumque fore.
Occubat ante diem properata morte maritus:
Et deploratas deſerit ecce domos.
Exequias poſtiꝗᷓ coniunx et iuſta peregĩt
Coniugis a patrias moeſta remigrat opes.
Iam perteſa uiri:thalamumque peroſa iugalem
Deſtinat in uiduo uiuere ſola thoro:
Hoc probat ipſe parens.natamque in celibe leeto
Eſſe cupit ſine qua uiuere triſte putat:
Forte fuit iunuenis regali pulcher in aula
Moribus iugenuis et probitate decens.
Is dominum ſolus curabat iuſſaq;ʒ obibat
Principis egregia dexteritate potens.
Hunc Giſmonda ſibi multis ex milibus unum
Deligit:huic ſoli ſola placere cupit.
Deperit hunc furtim: limis que aſpectat ocelliss
Haunc optat tenero poſſe fouere ſinu.
At iuuenis cui nomen erat guiſcardus acuto
Ingenio ſolers conſilio que uafer
Cognouit flammas: et ſe preſenſit amari.
Nec minus occultis ignibus ipſe calet.
Eſtuat et teneras eſt mollis flamma medullas?
Vt feruens ſtipulas urere flamma ſolet.
Hanc ſpectans pulchra que oculos in uirgine figens
Diuitias creſi deſpicit atq; midae.
Giſmundam cupit: hanc ſolam noctesque diesque

Flagitat: hoc ſolum nomen in ore ſonat.
Belices parili quibus alma caleſcere flamma
Dat uenus:et quorum mutuus extat amor.
Ambo cupidineas pariter ſenſere ſagittas:
Ambo complexus colloquiumque uolunt-
Qnuid faciat giſmunda? patris cuſtodia magni
Hine premit: hinc cohibet dedecus atq; pudor.
Quid non ſentit amor. fallacem excogitat artem
Femina et archanas conficit ipſa notas.
Littera diſſecta celatur arundine furtim:
Quam dat amatori pulchra puella ſuo.
Callidus hanc cannam temere non credit amator
Eſſe datam: inuentas inſpicit ille notas.

Gaudet amâs laudatque uiam: quã femina monſtrat:

Polliciti expectans gaudia concubitus,
S cripta docent furtiuus amor coiungere amantes
Quo poſſit eupidos tempore quo ue loco.
Stat uetus et denſis ueſtitur ſentibus antrum:
Aulae contiguum principis atque domu.
Deſuper exigua patefactum luce foramen
Imminet: hoc uepres hoc quoq; ſpina tegit.
IIlinc anguſti calles et ſemita tendit
Guiſmondae ad thalamum conſpicuas q; fores.
Nemo hanc ſpeluncam longeua etate pereſam
Nouerat: hec nullis uſibus apta fuit.

Quid non cernit amor: quid non ueſtigat amator?

I Illum deprendit femina prima ſpecum.
Illud mon ſtrat iter. carpendus floſculus illinc
Ille eſt: qui tantam ſpirat amariciem.
Quiſquis amare cupit diſerimina nulla recuſet
Omneq; tormentum iudicet eſſe leue.
Guiſcardus nitidis exutis ueſtibus hirtum
I nduitur corium precipitatq; moras.
Impiger anguſtum demiſſo fune foramen
Intrat ſubluſtri nocte iubente deo.
Continuo cecas nullo comitante latebras

Enn

— —— —— —

Bxuperat. ceptis ſancte cupido faue.
Tuque uenus iuuenem: qui ſe tibi credit: ab omni
Eripe nune caſu ſubſidioque foue.
Giſmonda interea dilecrum expectat amantem:
Sola:tremens: inter ſpemq; metumq; labans.
Iam Guiſcardus adeſt. dominam iam cõſpicit: et iam
Alter in alterius candida colla ruunt.
Oſcula iam carpunt.iam mutua gaudia ſumunt:
Illa ſuum dominum iam uocat: ille deam.
O fortunati natiqʒ fauentibus aſtris:
Gaudia ſi uobis hec diuturna forent.
Nil homini firmum eſt.nulla eſt diuturna ſoluptas.
Candida nullius it ſine nube dies.
Nam dum ſepe iocos dum dulcia furta frequentant
Fortunae in laqueos inſidias que cadunt.
Primus furtiuum ſentit Tancredus amorem:
Primus proh natae cernit adulterium.
Ingemit et magno perculſus corda dolore
Quid faciat neſcit.conſilioque caret.
Tandem cuſtodes tenebroſo ponit in antro
Qui furtim egreſſus introitus que notent.
Sic miſer et fato natus QGuiſcardus iniquo
Prenditur et domini ſiſtitur ante pedes.
Cui mox Tancredus lachrimis fedantibus ora
Dat ſingultatis talia uerba ſonis.
Nec mea te pietas nec te clementia: nec ius
Improbe in officio continuere pio.
Hoccine pro meritis tantis ingrate rependis?
Vt cupias noſtram commaculare domum.
Proh dolor infandum facinus ſcelerataq; facta
Vidi ego.nil ultra diſſimulare potes.
Contra hec Guiſcardus. maius Tancrede cupido
Poſſidet imperium plusque uigoris habet
Quam tu ꝗᷓ leges ꝗᷓ fas ꝗᷓ noſtra uoluntas.
Is iuſſit. contra quis queat ire deos?
Giſmonda interea tantarum neſcia rerum

Inter uirgineos ſtat ſpecioſa choros
Ecce pater lachrymãs turbato pectore natam
Seuocat: et ſoli talia ſolus ait.
Cum tua nata mihi uirtus probitas q; fuiſſet
Cognita: cum mores ingemumq; pium:
Credere te quiui nunꝗ committere tantum
Poſſe nefas: ꝗtum his uidi ego luminibus.
Tu ne pudiciciam potuiſti prodere ſanctam:
Et ſtupro corpus proſituiſſe tuum⸗
Te proter miſera eſt atq; erumnoſa ſenectus
Nunc mea: te propter nunc mihi uita grauis.
Quod ſi inceſta tuo flagrabat corde libido
Nee poteras caſto uiuere caſta thoro
Saltem patricius ſaltem generoſus amatorx
Ille foret: cui te proſtituiſſe cupis.
Hoc eſt ꝙ doleo:quod cor mihi uellicat hoc eſt:
ꝙ tibi Quiſcardus perfidus ille placet
Pauper uilis inops humili de ſanguine natus
Qui matrem ignorat ſordidus atq; patrem.
Qui mihi mox meritas perſoluet ſanguine penas:
Collaq; carnifici qui iugulanda dabit.
De te quid ſtatuam dubia eſt ſentenna: nutat
Mens mea: ct a tantis fluctuat icta malis.
Hinc amor et pietas iram cohibere paterna
Me monet:hinc ſtimulat me tua nequitia.
Illa iubet uemam tibi me indulgere: ſed iſta
Vt preter genium ſim truculentus atrox.
Exitus in dubio eſt. iu nunc exprome quid iſta
In re decernas improba: ſcire uelim.
Talibus exarſit magno perculſa dolore
Giſmunda et lachrymas uix cohibere poteſt.
Mox animoſa uiro ſimilis lamenta recuſat
Feminea: et uitae prodiga: cerra necis
Hee patri reſponſa dedit. non deprecor ipſa
Nec nego quae quereris me meruiſſe pater.
Altera res quoniam mihi nil prodeſſe ualeret:

——.

us

mINNRENN

Altera ne proſit nec iuuet ipſa uolo.
Non ego nune uerbis animum mulcere benignia
Quero rtuum: ueniam nec peritura rogo.
Quiſcardum fateor gracilem non ruſiica amaui 5
Et dum luce fruar nomen amabo pium.
Quod ſi morte carent anime:ſi manibus ullus
Senſus ineſt:huius grata erit umbra mihi.
t non ut iactas mihi tam furioſa libido
¶tua ſegnities ſuaſit amoris opus.
Debebas genitor calidae meminiſſe iuuentae
Quantaq; femineo pectore flamma calet.
Cernere debueras ꝙ; ſum tibi filia mollis:
ꝙ non ex ferro nata neq; ex ſilice.
Non tantum ardet apex etneus: flagrat olympus
Nec tantum: ꝗtum cor iuuenile calet.
ꝗque puellares genuino ardore medullae
Flagrant: quas luxus deliciaeque fouent.
Non potui ſterilis florem fructumque iuuentae
Perdere: ueſtalis non ego uirgo fui.
Olim expta uirum et ueneris dulciſſima dona
Non queo mellitos non meminiſſe iocos.
Quid facerem iuuenis diues formo ſa puella“
Id facio:quod uel penelopea probet.
Atria complures proceres pater ampla frequẽtãt:
Ingentes quorum conſpiciuntur opes:
Ex illis fateor placuit mihi nullus amator.
Nullus guiſcardo eſt uiſus amabilior.
De quo conquereris de quo gemis: eſt quia pauper
Et quia maiorum ſtemmata nulla colit:
Nemo eſt crede mihi genitor laudandus ab illis
Quae ſunt fortunae munera fluxa bonis.
Vera que nobilitas non eſt in ſtemmate longo
Non in ceroſis eſt ſita imaginibus.
Vna eſt cunctorum prima et genitalis origo
Omnibus eſt genitor iuppiter eſt que deus.
Sola facit uirtus generoſum ſola beatum:

4 -

Sola poteſt mentes demeruiſſe probas.
Hec in guiſcardo tam pura er clara refulget
Vt fulget celo cynthia ſidereo. —S
Hunc ego dilexi: quod ſi pater optime turpis “
Hic tibi et infamis eſſe uidetur amor
Tu certe in cauſa es. namque bunc tu ſemper amaſti ꝭ
Qui tibi charus erat: non mihi charus erit⸗
Eſt et erit charus. quod ſi ueſtigia patris
Nata ſequor:debes ipſe probare pater.
Guiſcardus placuit: qui nobilis et generoſus
Virtute effectus conſpicuus q; uiget.
Eſt pauper fateor: ſpectat ſed dedecus ad te?
Egregio qui das premia nulla uiro.
Verum nobilitas non paupertate fugatur:
ortunae uirtus ſuccubuiſſe nequit.
Multi nunc regno clari ſceptroq; potentes
Olim pauperiem fuſtinuere grauem.
Contra mendicat ueſtem uictumq; precatur
Qui quondam magno floruit imperio.
Has fortuna uices preſtat: nos que admonet: ut quas
Permutant dominum deſpiciantur opes.
At quod in extremo nondum decreſſe fateris
De me quid ſtatuas: ambiguus q; manes.
IIlud tolle precor. nam ſi Cuiſcardus ad orcum
Mittitur atq; tuo concidit enſe miſer
Subſequar ipſa comes: nam ſors quaecunq; miſelum
Me quoq; ſeua manet.mors trahet una duos.
I nunc foemineo lachrymas effunderc ritu
Perge: unoq; ambos uulnere dede neci.
Talia commemorans anime Ciſmonda uirili
Reddidit attonitum ſollicitumq; patrem.
Qui euncta expendens tandem ſic deſtinat: ut dets
Guiſcardus meritum crimine ſupplicium.
Acciriq; iubens fidum notumque miniſtrum
Imperat ut iugulet nocte ſilente uirum.
Iuſſa facit propere ſeruus: qui corda reuellens

4

.

Ad dominum defert ſanguinolenta trucem.
Hoc cor tancredus fuluo componit in auro
Et mittit natae dona nefanda feras.
Admonet et ſeruum: uerbis ut munus adornet:
Haecq; ſuo ad natam nomine iuſſa ferat.
Haec tibi dona parens mittit: cape gaudia: ſunt hass
Illa nimis cordi munera grata tuo.
Gaudia nam ſimili genitori ſorte rependis:
Qui potuit bis te ſoſpite poſſe mori.
Poſtꝗ guiſcardi cor lamentabile nouit
Giſmonda ad famulum uerſa dolenter ait⸗
Non aliter mitti meruit tam nobile munus.
Cordi conueniunt aurea buſta pio.
Hoc ſolum facis o genitor quod filia laudet.
Hoc propter grates nunc tibi triſtis ago.
Iamqʒ uale: extremum hoc tibi iam moritura relinqe
Mox paterę incumbens talia ſola refert.
Odulce hoſpicium et giſmondae ſola uoluptas
Dalcius o cunctis cor mihi diuitiis.
Diſpereat qui cauſa fuit: qui iuſſit ocellis
Inuitis ut te cogerer aſpicere.
Debuit eſſe ſatis ꝙ cor te corde uidebam.
Quodqʒ tuae menti mens mea iuncta fuit.
Vixiſti et curſum tibi quem fortuna parauit
Expleſti exutis ſollicitudinibus
Iamq; tenes metas: ad quas feſtina breuis q;
Vita bominum properat quadrupedante gradu.
Buluum tancredus pater et regale ſepulcrum
Iure dedit: uirtus hoc tua digna fuit.
Nil preter lachrymas noſtras preterq; qu erelas
Heu cor dulce tuis defuit exequiis.

Non tamen his lachrymis ſic dii uoluere carebis:

Quas ego perſoluam nunc tibi uita pias.
Poſt hec efficiam languens ut ſpiritus iſtinc
Egrediens umbrae ſit comes uſq; tuue.
Te duce luſtrabo loca plena ſilentibus umbris.

2 —–

ðð 222-2

Te duce per campos ibimus elyſios.

Haud equidem dubito quin tu quoq; noſtra pererres

Tecta: et apud manes officioſus ames.
Dixerat:et lachrymis pateram manantibus implet:
Quae uelut effuſae precipitantur aque.
Oſcula dat cordi gemebundaq; lumina cordi
Infigens largis fletibus ora rigat.
Mox ſiccata genas atq; exaturata dolore
I am tremebunda ſuae conſcis mortis ait.
Exolui officium quod amor pietas q; requirit
Noſtra: parentales ſtruximus inferias.
Dixit et exprompto quod fecerat ipſa ueneno
Ebibit impauide pocula mortifera:
Conſcenditq; thorum manibus cratera retentans
Cordeqʒ Cuiſcardi cor premit uſque ſuo.
Mirantur famulae ignarac. pars fletibus ora
Commaculat: pauet hec:illa ſtupore ſilet.
Aſt ubi iam dominae ſenſim morientia membra
Aſpiciunt properant flentq; docentq; patrem.
IIle repente uolat thalamumq; ingreſſus apertum
I am uita natam deficiente uidet.
Ingemit: et ſero damnat ſua facta: trucis q;
Penitet incepti conſiliiq;ꝛ mali.
Tunc oculos moribunda leuansgiſmonda iacentes
Edidit extremos uoce labante ſonos.
Has ſerua genitor lachrymas ad triſtia fata.
Non fatis noſtris talia conueniunt.
Quis furor hicæ defles tota quod mente petiſti.
Defles quod factum eſt te faciente nephas.
Sed ſi ulla affectus remanet ſcintilla paterni:
Et ſi quid patriae iam pietatis habes.
Te rogo ſancte parens: extremum hoc munus amãti
Concede.et natae fac rata uota tugaeꝛ:·
Nil quoniam in uita nobis commune dediſti:
Communi ut ſaltem contumulemur humo.
Sic ait et cordi incumbens dulciſſima linquit

Lumina: :ttartareas mox ſubit umbra domos.
Regia tune omnis lachrymis planctuq; ſonoro
Perſtrepit: et tota eſt luctus in urbe frequens.
Ante omnes gemitu princeps Tancredus acerbo
Confectus natae ſe ſupereſſe dolet.
P oſt meritas lachrymas et poſt lamenta ſepulchrum
Extruit antiquae nobilitatis opus.
Atq; una amborum cineres componit in urnas
Ambobus qʒ pias exhibet exequias.
Exitus hic ille eſt miſerorum et finis amantum?
Quos amor ante diem miſit in elyſium.
Diſcite nunc iuuenes:qui iam cepiſuis amare: —
Quot gemitus preſtet quot mala ſeuus amor. Aℳ me. 9012 O W
—5 Pern f Wan: Hane .
Eiuſdem andetall yllabon de officio ſcribaee. Cabr: 5 Fr. E ArnAz

Wean,

. — 2 .
piciſale cupit optimus bonor Ta . +
WP110ℳ
Seribarum nzett demte ² seg 51.

5PKi ln 0 94
te lee⸗ S; „ 8 220 . e⸗
MéN Rife ito: o acere: Wr Wu, / S X K
Sit prudens Lalis:n ii aenen, , ſe S

Intra pectorxa ſanctiora en .*. : S. A⸗ SS
a aani ibi cred crellium: Ai r- K-SaS
at. ſit modici breuis q; ſomni. E 1 *%⁄⁄*⁸ AEbr
N- ullos difficiles puret labores. 5öà* — 12 35 9
Sit cultor domini frequens palati.
Primus uentitet: ultimus recedat.
Sit rerum ueterum ac recentiorum
Theſaurus probus: atq; litteratos
S cribat uerſiculos: epiſtolas q;
Facundas: nitidas: breues: apertas:
Crebris ſenſiculis ſeaturientes:
Nullas ſtultitias ineptias q
Nulla et barbara uerba eontinentes.
Sit uelox manus: expedita lingua:
Quae nungꝗ calamum moretur acrem.

k.i,

Huic ſit uita ſeuera:ſermo comis
Vrbano ſale er attico lepore
Fartus: non ſine ſancnutate auita
Verboſi fagiat notam malignam
Paucis expediens agenda uerbis.
Cancellartus: ut recentiori
Scribas nomine nuncupem uetuſtos:
Dici qui cupit et cupit uideri
Perfectiſſimus: omniumq;ʒ princeps:
Hic mil falſidico loquatur ore.
Nec ſit polypus: aut rapax celeno.
Nummos exigat a cliente paucos
S ubſcribens precio leui libellos. L
Nec lucrum petat inde: ſed lucello
Contentus tenui paret fſauorem
Maiorum ſibi: pauperum: minorum.
Talis ſi fuerit repertus uſꝗ
Qualem ruſticulus canit libellus
Noſtra hunc tempora diligent: probabunt:
Hunc et ſecula poſteriq; dicent.

HEXASTICON-

Egregius ſcriba et tenuem pfectus ad unguem.
Eſto bonus: prudens : impiger: aſſiduus
Arcani cuſios fidiſſimus: utilis urbi:
Lucrum ingens nolit: parua lucella uelit-
Sit comis ſermone: ſtilo grauis: arte politus?
Viuidus ingenio: uiuidus et calamo.

DISTICON.

Arcanĩ c uſtas: prudens: linguaq; politus
Et calamo facilis ſcriba erit eximius. 2

—: = :

Eiuſdem Vir hnden- 3 ⸗
r,A
Rebus in aducrſis uir Finctne ae Ge ecu . . n Ee6
⸗ = PEEee .
g⸗ Perpetuum diſcet ujitac ſeruar . = Aern 2. —
Portunae inſtabiitanlg. Nige W S . ,z
— 3 llius ſhernernulrus⸗ ſpernet .V
7 I nuictus Plicem Liee cXaminè lane h de —
Penſabir. iihc⸗ Naudabilequod AI e 3 .
„6 relerscrat nce elze nello. — ⸗ „
uſſa Ibidourrumi frange ‚ſummumgs malorum

Eſſe uolnptatescordaia mente moônebit.
Et quae miratur uulgus uirtute minora

E
re
Ducens: toto animo gai Apegtal dit it ad illam, 4 .
Quam fixit Zeñno er diu is sE, B t3: II⸗ lat;
Qui non expauit gelidas haurire cicutas

: 122: 41 52 H —1.
Delatore anyto morti damnatus iniquae. T * S.: „ a Ee? re 8 4
Nec magis ad dextram fl erkegte ge lin Ele 2 inſn,
—

C erta ſed infiget ueſtigia ſramite Aba ,1
Idem culpabit quicquid menſu⸗ ura mnpdus 33 K⸗ .n . , S
on reget at fuerint ſi quac modérata probabit. 120 — .„
ggie incuſans perſen Ar micum. Biz 0
— on P E:ed'preckpta Platonis — 1 —
a 8 rin illum H . R = F , „.7
Dar⸗ P eiii? i ſua gaudia curas

Et ſtudia et mores reſerabit: et omnia pandet.
Atq; anima ex una duo corpora uiuere ducct.
Bempgridem uelle atq; idem quoq; nolle placebit.
N S ad nt ercu enn⸗ 6.
Eriget ef mefitein "

Fs erialte Faptatil
f kpaertde

Quo n eelte tanto magis exit in le
Ethereas uictrix, et recto uertice ſurgit.

R. ii.

