rici ſint legendiadeundi ediſcendi: ſcriptores pot iſſimum latini
rerumq; italicarum/ac maxime romanarum enarratores ſicuũt mi
hi uidetur ſunt adorandi colédi lectitädinec unquã e manibus diſi
mittendi: idq; duabus potiſſimum de cauſis faciendũ uidetquo
2 — niam et rerum noſtratium cognitio magis ad nos ꝗᷓ externarum
o, P“*6ρſ /ptinere exiſtimatur: et quod hiſtorici latini ſanctiores ueriores q;
G„α—☛ recis ſcriptoribus fuiſſe creduntur pugnant enim inter ſe omneſ

N 05

no

int⸗

fere grecorum ſcriptores et alter alterius mendacia refellere cona

tur. ſta Ephorus HellanicumTimeus ephorum philinum polibi/
us/ Eeraotarn ꝗplurimi tanꝗ fabulatorem reprehendunt hinc a
S atyrico poeta dictũ eſſe credimus Quicquid greciãa medax audet

in hyſtoria. Diſcrepantie aufem illorum cauſa hec potiſſimũ fuiſ/
P P

ſe traditur:quod nullam unquam curam grecig populi adhibuerut-
ut preclara facinora ſcriberentur ac publicarenturri agna
in ſcriptoribus mentiendi licentia fuit: qui cum parfim res geſtas
ignorarent ꝓtim affectionibus ducereniur non hyſtoriam conſcri
pſerunt ſed mera mendacia. Contra apud romanos ui omnia pro
ut geſta fuerunt incorrupta integra atq; fideliter conſcripta bhabe
rentur Pontifices maximi res omnes ſingulorum annoru litteris
mandabant:efferebãtq; in album tabula domi propoſita ut eſſet
populo poteſtas cucta cognoſcendi et hi ãnales maximi nomina

dinem ſcribedi ſccuti ſunt Piſo. Fa/

bantur. Hanc autem ſimilitud
bius pictoret ille Cato portius-omnium bonarum artium
magiſter a Plinio nũcupatus ? qui ſine ullis ornamentisſine pig
mẽtorũ coloribusſine fucato nitore moöuméta rerũ geſtarũ reliiIq ẽ
rũt nuda recta atqʒ ſiplicia pᷣmã illa ĩpᷣmis obſeruàtes hiſtoriae le ra e oPX.N.
gẽe : ꝗᷓ precipit ne ꝗd falſi dicat᷑. et.n.dẽptã ex hiſtoria ueritate ĩta
narratio oĩs iutilis ac penitas manca efficitur Sicut corpus ani
mãtis ĩutile fit oculis effoſſis ui Iuculente ſcriptũ eſt a Polybio.
Deinde cum ingenia erudito ĩam ſeculo indies magis excoleren/
taret faaiiſſdis iherior politiorq; proflueret eloquentiſſimi apud
Romanos ad ſcribendum hyſtoriam ſeſe applicauerunt: qui non
ut ſuperiores tamtummodo narratores fuere: Sed etiam exornato

res atq;ʒ illuſtratores maximi extiterunt qui ut 10 12
preſtantes uiri hy ſtoriam affectionibus ommibus caſuum uarieta
te mirabili egreſſiõibus iucundis reſperſerunt: et quibuſdam floſ
culis/ quaſi pratum diſtinctam uarie gatamq; decorarunt qui cum
omnes ſint excellentiſſimi Cum omſmſium lectio iucundiſſima ac
utiliſſima futura ſit cũ omnmes haud duabie ſuſpiciendos ac lectitiiis
dos eſſe cenſeam: Trtus Liuius iprimis enarratione digniſſimus, α ong, E
mihi uiſus eſt e ii cunditatis utilitatis q; inter alios refertiſſimus J
Cuius Iectio onium [colaſticorum auribus animis q; ſatiffactu

ra ſit, eſt enim duleis caſididus et effuſus et eo nullus hiſtoricori

melius commendauit mitiores affectus apud quem omnia cum
rebus tum perſonis ſunt accomodat:ſſima. qui ĩ narrando mirae
eſt iucũditatis clariſſimiq;ʒ candoris: qui ut ueriſſime dixit Quin
tilianus/ in contionibus ſupra quam narrari poteſt eſt eloquò
tiſſimus: Cuius lacteã ubertas lectorem detinet auocat paſcit om/
nibus qʒ affectionibus ualidiſſime commonet et quo uuli maxime
impellit: cuius diuine facundie nihil addi poteſt cuius orationi ſi
quid demas ex elegantia detraxeris quemadmodũ de platonis o
ratione Phanorinus dicere ſolebat. Idem grandiloquseſtet ſentẽ
tiarum grauitate et maieſtate uerborum. Rem eopioſ iſſimus nec

tamen longus. Nam u inquit egregie Martialis Nò ſunt longa-

quibus nihil eſt quod demere poſſis.non igitur immerito Diuuſ

PE W owν r E,,⸗Pierohimus te latur quoſdam ex ultimis hiſpanie galliarumq; fi

9 Y. v. 40 RM
Lrme 2α

nibus uiros illuſtres romam ueniſſe uèl ob hoc ſolum/ ut Litum

Liuium lacteo eloquentie fonte manantem contuerent᷑: qui ut pli

nius in epiſtolis inquit poſteãꝗᷓ hominem uidere ſtatim i patriam
repedarunt. O te felicemo te beatum Tite liui Cuius unius uido
di cauſa uiri nobiles tot milia paſſuum confecerunt ex penitiſſi ·
mis regionibus proficiſcentes. ſot montes incultos tot inuia loca
ſuperarunt.illa profecto illa diuina uirtus eſt exiſtimanda que in
uno homine tantum polluit tantum effulſit ut ad eum uiſen-
dum tanquam ingens celebrandumq; miraculum Calli Hiſpani
ſolicitarentur. merito quintilianus Iiuium inter ceteros ſcripto-
res legendum eſſe precipit in ſcholis quomam ſciliet candidiſſi⸗
mus eſt et maximus auctor hyſtorie Merito et nos linium ex
omnibus unum delegiſſe uidemur quem publice hoc anno profi
teremur: Cuius libri omnes cum lectitandi ſint et in manibus

quottidie habendi: Non ne hec decas liuiana quam diis bene au/

ſpicantibus ordimur enarrare Reliquis decadibus eſt anteponen
da? non ne hec in primis uolumina a liuio diuinitus ſcripta fuiſſe
cenſendum eſt? Et hec profecto decas hoc enim nomine liuiani li/
bri a numerd denario nuncupantur quanto bella quae continet ce
teris bellis: maiora fuerunttamto reliquas decades antecellit. Lau
dat origenem adamantium Hieronimus quod cum in caeteris uo
luminibus omnes ſuperauerit in cantico canticorum ipſe ſe uice/
rit. Laudatur a Cicerone Craſſus orator quem cum in agendis

caul
tlon

8
ul
uici
nime
nüif
ent
flicu
lam!

ſoup

alen

reuiea
udit
mpal
8
ler⸗
mn
4
nifo
zalli
busli
Reato
corp⸗
Cu
liter
pera
wem
lelu⸗
end
un
be⸗
in⸗

am
Witze
tüni
Aſoton
maxime
tationiſi
toniso
ſenti
nus nee
it long
anmggfi
t Tium

TnrG

iaian
nins idi

peninli
inuſgloa
agbein
m uiſen
Hippi
ſcno
ndidilli
iümer
mno pof
manibo
bene au

meponen

Pn liſſ
luianili
ntinet
elit⸗ Lal
teris h
eſe uicn
zgenn

ſcriptore deſcriberentur:qui rel Fau d dubie lũculentaſ uerbiſ lu

cauſis/conſenſu omnium cuncios ſemp exupꝑaueriti extrema ac 1
tione a ſemetipſo ſupatum eſſe teſtatur. Praxiteles inter ſtatuari
os a l'lynio celebrat-pidẽ ac marmiolis gloria Inpauerit ét ſemet-
hocC idem et nos hodſerno die de Liuio merito dicere poſſumus.
qui cum in ceteriſ decadibuceteroſ antecellueri t hae ſemeripſũ
uicit: et me herculeſut dicam Viri clanſſimi quod ſentio todem al
nimo Liuiuſ bella ſcriptitauit quo romani geſſerunt: eodem inge
nii fulmiue ſtilum exercuit quo Ro. populuſ arma tractauit: ta:
dem uigilantia incubuit chartiſ : qua Ro. militeſ diſcipline milita
ri ĩicubuerunt :tmediuſiidiuſ uider᷑ populuſ Ro.uel ob hoc unũ
tam memoranda facinora gerere uoluiſſe ũt illa a tam luculento

culentis aequauisquem quotieſcũq; in manus ſummõrnon legej
re uideor bella ſed tractare : et ut iqt Hieronymus de paulonon
audire uerba ſed tonitrua. iñ ſiuianis uolumimibus uidere ũideor
impatores contionabudos militesq; ſuos exhorfantes ad prelia a
lacri animo capeſſẽda: Senatum de rebus dubiis conſi ultante: ho-
ſtes hinc formidoſos trepidare: Romanos illine furibundos inua/
dere: Heniq; apud liuium ommisrei militaris diſciplina continet
omnia ſtratagemata omnes calliditates im patoriae demòſtrãtur.
Leges ſenatus populiq; decreta: omnes deniq; artes: quibus do gioaA
mi foris q; uiuitur comſpiciũtur. S ed proh dolorquãtam iacturã Sr S eE
. . ⸗ - 11 „„ % e eite 22⸗ 5 G
paſſi ſunt omnes litterarum ſtudioſiex cemtum decem uolumini! 212.
bus liuianis depditis :qi omnia quae unquam Romani p ſeptin/ imng.
gentos annos geſſerunt preclara facinora ueluti in unum redacta H
corpus noſcere potuiſſent. Quanto diſpendio affecius eſt Ro. po.
Cuius tot ac fantarũ rerũ geſtarum memoria cum libris liuii pa/
riter interiit: Quantum uerae famae detrimentum illuſtriſſimi im
peratores ſubierunt: quorum nomina fuiſſent ſempiterna et geſta
memorarentur: Si ſiaanã üolumina non intercidiſſent: quod ſi
defunctis ullus eſt ſenſus proſeto liuianos manes ingemiſcere cre
dendum eſt tot labores in caſſum ſibi fuiſſe ſuſceptos Iot nequic
quam uigilatas noctes: ſot fruſtra conſcripta uolumina quae ſi ex
tarent omniæ ni hil preterea nobis foret deſiderãdum: haberemus
in quo ocium in quo tempus bene collocare poſſemus? ct tamen
nobis utpote ſòniculoſis/ uix aetas ſuppeteret ad legendum: quae

„e

3 Senm Pon

illi diuina quadam benignitate predito ſuppeditauit ad ſcribendũ:
Jitetiam Drtaisgosut i dait ſcſtaphiloi ophorum more Coͤſcri
pſit: Sed querell? ab exordio noſtro enarrationis ꝓcul abſint: mi
hil nec nobis nec ipſi Liuio profuturae. Ccterum cum ſapienſis
ſit ſeruire temporibus: Nos quoq; femporibus his ſeruiamus :

õ
DR IVR

lm Eems

PBus cum arma uigeant: bella horrida pſtrepant: Cum omnis Ita

lia bellicis tumultibus ſeuiat: Claſſica pꝑſonent: Cum mauors te
lum ſuum quatiat: Bellonã dominetur: ſdoneum eſſe uider ur ſcriſ
ptores eos potiſſimum legamus: qui bella deſcribunt. hec ergo ſis
noſtra militia. alũ bella gerent nos legemus alii ſub Dio in cam!
is patentibus intuti pugnabũut pugmae Qnſccias in umbra
i ſcholis tuti recẽſebimus. hinc aures noſfras Liuius perſonabit-
inde Sylius. Ambo eadem bella facũdiſſime narrantes ille ſoluta
oratione: hic uerſũ heroico:qui nõ minus HItoricus ꝗ poeta iudi/
candus eſt: Qui ſtilo Cothurnato et charactere grandiloquo tona
re ac fulminare uidetur: ꝗqui Bellãa non ſcribere ſed bellare: Cui oſ
ptime conuenit illud oratianum: Audtre maglios iam uideor du-
ces non indecoro puluere ſordidos: Ardeus eſt Concitatus erre!-
ctus: idem Cãdidus Copioſus atq; ſublimis: multum habet ner
uorum: glurimum lacertorum ftotũs bellicis rebus accòmodatus?

qui non iinius eruditionis afferre poſſit: ꝗᷓ iucunditatis: mira e in

Sylio rerum reconditàrum copia uariã ac multiplex locorũ et ma

xime italicarum urbium deſcriptio: muſta Hyſtoriarum cognitio.
t cum Vigilium illa félicitas ingenii ſolura oratione reliquerit:
Cum Ciceronem facundia illa genuina in carminibus deſtitue /
rit: Silio contigit id ꝗ Firid quod Pauciimis dii dederunt: ut idem eſſet
ei maximus poeta: et ſummus orator: qut utrũq; et Maronis er Ci
ceronis opus feliciſſime impleuerit? quod epigrammaticus poeta
elegantifſime demonſtrat his uerſibus cum de Silio loquerer. Sa
Fra cothuruati ſion aſtigit ante Maronis: Impleuit magni ꝗ4 Cice!
ronis opus: Idem alibi Silium muſarum decus appcllar: Jechdd
plura? Liui et Silii facudia: uĩ es: igemiũ: eruditio: cetereq; uirtu

ſes exin
ſerent:
Aalos
Vos mn
winin
ſtuel
Poſi

Tepu

muanſae

feläna

ate
RWi
tloqu
guio
unt⸗

Mus

nendä:
1Cer
Dlucrſt
ſeni
imusi
mnis In
alors ſel
Eutſcnit
din am!
n umbra
delonabi⸗
Uleſolan
poetziuli
logvotone
.CNMN1
eor du⸗
NKCN
Mernet
oCatus:
mimen
rüetma
nito .
lqverit
leſime
em den
isKCi
cus poe⸗
netet.

gCice

4 Cittus

tes eximiae ſeſè nobis quoſtidiana enarratione exbibebunt: lele of
ferent: oſtentabunt CIarius ſole fulgentes: Ego uero omnmi dili /
gentiar ſtudio: Vigilantia elaborabo: enitar atq; contenda: ſta fin
gulos nodes enodare: ſta implicita explicare: üf quemadmodinm-
uos mihi ornamento maximo futuri eſtis ? ia ego uobis ſim non
minimo emolumento. hoc mihi in animo eſt uelle prodeſſe: Voõhis
ſit uelle ꝓficere: Dii fãxint ut utriq; utrunq; propoſitum implere
poſſimus.

PHilippi Beroaldi Oratio habita in enarratione epiſto
larum Ciceronis et Lucani Continens laudem poeticeſ

Aximim deorum munus eſt Vin Cſeumſpe'
ciſſimi: et quo nullum maius excogitari poteſt
eloqnétia: Qua una uel maxime lepauit homi
nem a ceteris mutis animantibus-Deus ille pa
rens et mundi fabrieator:quę quia Sermõẽ ca/
rent irrationabilia merito uocantur. Eſoqueria
2 homines palabundos in agris atq; diſpſos con
egauit in populumet ex feris atq; imanibus mites reddidit et
manſuetos. Eloquetia multe urbes conſiitutae ſunt: plurima bella

reſtincta: Firmiſſime ſocietates: Sanctiſſimae amiciciae Compa/

* .

rate.Ploquentia mMmortales immortales efficiuntur: Merito itaq; fte

xamina et omnium regina rerum oratio a doctiſſimis nücupatur:
Cuins tana eſt digimifas fanla potentla: tanta maieſtas: ut Duce
eloquentia diis ſimilimi eſſe uideamur: Et homines eloquentes:
qui oratores nominantuntantum reliquis hominibus preſtare cre
duntur: ꝗtum homines beſtiis antecellunt: Nihil medius fidius e/
loquẽtia diuinius reꝑiri poteſi: niil eõſumato oratore preſtantius

4
„

Cerrũm elſm eloqueniie partes omnes ſacraèe ſint ac üenerabi!
les: Ceteris q; aliarum artium ſtudiis anteponendae. Poè

mis ſacratiſſima eſt: quam antiqui primariam quand philoſophi/
am eſſe tradiderunt: Quae ab ineunte nos etate uiuendi formulã
doceret: quaè mores: quae affectiones oſtenderet: res geren
das eum Hicandttatcelgreciperet :Vnde non minus uere ꝗluculen!
ter dixit Oratius. Os pueri fenerũ balbumq; poeta figurat. mox
etiã pectus prece ptis format amicis. Inſtruit exemplis inopem ſo
Iatur et egrum. Quamobrem Ciuitates grecorum eruditiſſimae
liberos in poetica in primis erudiebant: Solum poetam ſapientẽ
eſſe dictitãtes. Et ut diuus Auguſtinus ſcriptũ reliquit poete theo
logi nuncupati fuerunt Cu de diis immortalibus diuinitus muli

Enimuero Artis poctice ſtudia ut cicero facundiſſime ſcribſt ado/
leſcentiam agunt: Senectutem oblcectant: Secũdas res ornant adi
uerſis pfugium ac ſolatium prebent: Delectant domi: non impe/

ta conſcriberent. Quales Orpheus muſcus linus fuiſſe tradunf᷑ᷣ-

Aiunt foris: pernoctant nobiſcum: pegrinantur: uſticantur. huẽ

*

adde ; poeticus decor exercerf᷑ ab oratore ut teſtis é cornellius: q;

oratori leetionẽ poetarũ plurimum conferre Theophraſi tus affir 1
mat: apud quos in rebus ſpirifus in uerbis ſublimitas ĩ affectibus
motus omnis et in perſonis decor exprimitur: ideoq; in t.
M. Tullius putat eſſe quieſcendum exiſtim atq; om end
elegãtiam expoliri augeriq; poetis lectitandis. Eſt enim finitimu
oratori poeta ſũtq; iter ſe cognatione quadam copulati. Ccterum
cum ceterarüm rerum ſtudia preceptis conſtent atq; doctrina, Poe

75 rupn te ſoli ipſa natura ualent et mentis uiribus excitantur:et quaſi di/

2 err⸗ee

uino quodam ſpiritu inflamantur. Vnde plato iuinitus ſcripſit li
bro tertio de legibus poetarum genus 6e diuinum: et idem tradit
in phedro Vates furorèe diuino concitatos multa commoda grecis
hominibus attuliſſe. ab codem p quam eleganter dictum eſi i libel
lo de furore poetico poetas diuino inſtinctu concitatos eundé fu/
rorem interpretibus quos rapſodos appellat infundere imitariq;
magnetis lapidis naturam: qui non ſolu ferreos anulos trabit ſed
candem trabendi uim ipſis anulis latenter inſinuat. Origenes
quoq; ille magiſter eccleſiae in libris: quibus titulus eſt Periar?
ehon Vitufem quandãm eſſe docet Spiritalem quae poeticam in

ſiret
lupn
mus!
lhere
iar
muüt
Dusn
Lerol
nerent
Uenera
bantur
tur: V
tritd
dan
h⸗
lclit
lae
ſyer
een⸗
nuſa
corau
derit
Rn
ein
R
dn
litan
erit
lom
ehe
Und
Uea

Vnerdi

0CXI
phiſorte
Gikormu
Eres genn
gluculen
Nurat,mo
inopemſ
lditiſſime
nſapients
Mode hed
imnsmall
eteadunt⸗
elenbichn
ofmunta
i:nonine

tiannAWE

Cornelliuf
hraſins
iafeahn
n logvent
in
Cdenin
gciſic
oda gran
cundifi
itmih
abiried
Peniar!

dicam i

ſpiret: cuius iſpiratione poetae repleantur. Platoni Origeniq;

aſtipulat᷑ Ouidius ſic ſcribẽs. Eſt deus in nobis tagitante caleſci⸗
mus ulo: et alibi. Eſt deus ĩ nobis: ſũt et cõmertia celi: Sedibus e/
thereis ſpũs ille éit: Qua pp haud imerito poctas ätiꝗ ſacros no
miarut: Vnde an cze ſcriptũ é: At ſacri Vates et diuũù cura uoca

mur. et Caſphurnius ĩ bucolicis ĩgt. ille fuit uates ſacer: et Luca

nus noſter ſcriptũ religt: O ſacer et magnus uatũ labor: Einius
uero ſanctos poetas appellat ꝙ; quaſi d eorum aliquo dono et mu /
nere prediti eſſe uideantar. luieus
ueneratione maximoq; precio habebantur ꝙ; a principibus ſoue /

inc eſt ; po ete antiquſtus in maxĩa

— VX
Pocn 010 WHG A& enkE
. 2 *
oans Fnen .

bantur: ꝙ aà regibus ditabantur: q ab omnibus certatim amaban

tur: Vnde non minus uere ꝗᷓ diſerte cecinit naſo. Cura ducum fu
eràt olim regumq; poete: P remiaq; antiqui magna tulere choris
Sanctaqʒ maieſtas: et erat uenerabile nomen: Vatibus et large ſe
pe dabãtur opes. Charus fuit ſcipioni africano Ennius: Charuf

Archias mario atqʒ lucullis. cherillum poetaà ꝗuis ignobilem in/

delitiis habuit alexander. Virgilium fouit auguſtus: cuius uerſicu
los cum in theatro. po. ro. audiſſet. ſurrexit uniuerſus:et preſent
ſpectantemq; Virgilium/tàꝗᷓ auguſtum ueneratus eſt. Oratiũ me
cenas adamauit: Tibullum meſſalla dilexit. Papinium Domitia/
nuſ auro palladio C oronauit. Auſonium gracianuſ conſulatu de
corauit: um uiuentes poete qui honorificentius Vates di/
ci exiſtimantur: ſed etiam defuncti uenerabiles extiterunt: Siqui/
dem alexander magnus: Cum inter ſpolia Darii perſarum regis
S eriniolum cepiſſet auro gemmisqʒ ac margaritis precioſum: in
eo libros homericos repoſuit: ut precioſiſſimum humani in enii
opus ope ditiſſimo ſeruaretur. Idem homerum adeo diligcbet rür
eius iliada: quod diuinum poema edidicerat: quod uiaticum rei mi
litaris appellabat noctu ſub puluino una cũ pugione ſubiiceret?
et ira cum homero poetarum principe uigilabat: Cum homero
dormicbat: idem Pindari ĩter lyricos poetas preſtãtiſſimi familie
ac penatibus parci iuſſit: Cum thebas euerteret. Alter uero Ale/
xander qui Romano prefuit im perio uirgilium adeo admirabatur
ut eum Platonem poetarum uocitaret: eiusq; imaginem in Lara/

——
Porp In . Veiſe

rio cõſecraret. Quineniam Elius Verus Romanus impator Mar
tialem epigrammaticum poetam ſaum Virgilium nuncupabat.
Huc: Seio ud. etiam Dit amatores ultores q; extitere poefarnum.
Sigdem apollinis oraculum ut inquit Euſebius Pamphilus: Euri
pidem laudibus in celum tulit: ef archiam tamꝗ ſceleſtum ac pro
fanum iuſſit exire de templo: ꝙ archilocum poctam interemiſſet.
Sophoclem quoq; tragici coturni principem liber pater tamquã
delitias ſuas ſepeliri iuſſit. Preterea pocte quadam ſ uauiloquentia
adeo ſunt dulces: ut non legantur modo: ſed etiam ediſcãtur: quo
rum autoritas tanta eſt: ut illorum dicta pro certiſſuns teſtimoniis
habeantur: Nam et TP'lato et Ariſtoteles principes philoſophorũ
bomeri aliorumq; poctarum carminibus ſua dicta perſepe corro/
borant. Quinetiam iuriſconſulti illi ſanctiſſimi in libris di geſto /
rum frequenter allegant poeticos uerſus : etmaxime ſcribenres de
contrahenda emptione et uenditione: et i titulo de gradibus: et de
uerborum ſignificatione: et ad legem aquiliam; et de rerum diuiſi
one: ſexcẽtis q; in locis citant teſtimonia poctarũ. In decretis quo
qʒ Virgilianum carmen ex georgicis et oratii uerſus ex epiſtolis
afferunt OQuid nõ ni eccleſiaſtici ſcriptores et in primis Auguſti
nus Hieronymus atq; Lactantius: Tria chriſtiani dogmatis lu il
mina clariſſima ſcatent autoritatibus poctarum⸗ Quid maius lIo!
quor? Non ne apoſiolus pahlus mas T:ectionis Tub euan gelii et
ſanctarum ſcripturarum armarium poetas ſtudioſe lectitaſſ e uide
tur ? qui ad Litum ſcribens uerſiculũ uſurpat Epimenidis poete.
Cretes ſemper mendaces male beſtie Ventres pigri: in alia quoq;
epiſtola Menandri carmen allegat: Corrumpunt bonos mores cõ
fabulationes peſſime. et apud athenienſes in areopago hoc 6 mar/

tis curia diſputans Aratum poetam teſtem citat. Preterea ui ĩ de /
cretis ſcriptum eſt dominus precepit iſraeliticis: ut egiptios argé/
to ſpoliarent Tropologice intelligens ut argentum ideſt eloquen

tiam apud poetas inuentam colligerent atq; poſſiderent: Dauid

quoq; ille plalmographus pſalterium numcris poeticis con/
cinnauit: Quod ut inquit Hieronymus in morem Oratui
flacci et pindari: nune iambo currit: nũc alcaico perſonat: nunc ſa

moc

or Mat
cupabat,
oetatem.
llus: kuri
nacr
lemiſlet.
r tamqui
oquentir
turrqio
timonis
Nopnord⸗
Rooro!
ügaſo
dibentate
dibus:et
terumdiul
thiſi
er ehini
nis Mgii
ndzlul
Auiñſhie
ciialtuik⸗

nchis vot:.
motes
oc è mai

Kuide

tios ang

ſt cloquen

s on/
n Oratui
tuuncſi

phico tumet: numc ſemipede ingreditur: Deniq; eſaiat et iob:et ſo
lomonis luculenta uolumina: hexametris et petametris uerſibus:
ut Ioſephuset origenes ſcribunt apud hebreos compoſita decur/
runt. Quinetiam/ut Caſſiodorus reſtatur: omnis poctica eloquu
tio a diuinis ſcripturis ſumpſit exordium : adeo muſica uenulſtas
lepos q; poeticus exiſtimatus é omni eſſe ſuauitate refertiſſimus:

adeo carmina moduliq; numeroſi placuerunt: ut deos cxiſuma-/

rent eſſe placabiliores: Si eos uerſibus adorarent: et carminibus
precarentur: Vnde ab Oratio dictum eſe luculenter: Carmine dii
ſupi placantur carmine manes: et non minuũs uere ꝗ facude ceci /

nit Lucretius. Calliope requies hominum diuumq; uoluptas. Sit
c n V Vasmt

igitur apud uos/ uiri preſtantiſſimi ſanctum ac uenerabile nomen

poetarum: qui principibus chari ſunt: qui fouentur a bonis: quo-

rum carmina ediſcuntur a litteratis: Quorum uerſus terſiſſimi
aures deorum mulcent eos q; exorabiles mortalibus faciunt: qui

.„

ſententias e penitiſſima philoſophia depromptas diſſimulan ter in
terſerunt: mentes noſtras optimis preceptis frequenter inſtituunt
et ut autor eſt Manlius. Omn e genus rerũ docti cecmere poete.
Idem linguam ornant: facundiam augent: et ſupellectilem uerboſ

rum faciunt copioſiſſimam: Deniq; ſolis pene poetis datum eſt:
ut ad laudandu et uitupandum pariter ſint accommodati: et cucad

quibuſdam figmentis adumbrati multa ſaluberrima precipiunt igb5,

modum immortali laude donantur illi: quos carminibus extollut:
ifa ſempiterna illi pulſantur infamia: quos maledicis uerſibus in

ſectantur.merito nos monet Socrates Platonicus ut diligeter ca/
ueamus: ne poeticum hominem quempiam nobis infenſum ha/
beamus. Ef principes quos carminibus celebrant immortales effi
ciumtur: quod eleganter expreſſit Oratius illo uerſiculo: Dignuʒ
laude uirum: muſa uetat mori: Celo muſa beat: S aliquando Ia/
ſciuire et obſcena ſcribere: et ludicra atq; amatoria decãàtare et im/
pudica promere uidentur: Non proterea ſunt poete repudiandi:
Cum neq; ſcripforum mores ex uerſibus iudicandi: neq; lepidio /

ra carmia pro argumento impudiciciae ſint habenda: hcet laſciui
txe carminibus citra impudiciciam: licet iocari uerſiculis citra ob)

b. iii.

Hnn

au

„

ſcenitatẽ morum: licet lin gua et calamo ludere pudenda: anime
et corpore exercere probanda: nemo poetas explodendos eſſe cen
ſeat:propter uerſus molliculos: et amatorios: imo qlibet exiſtimet
poetas eſſe amandos fouendos lectitandos propter ſingularem e/
ruditionem: rerumqʒ doctrinam copioſiſſimam: quae cum in om/
nibus magna conſpiciatur in Lucano maxima redundat: Namq;
in geographia-hoc eſt locorum deſcriptione eſt eminentiſſimus:
in altrologia eruditiſſimus: in hyſtoriarum enarratione facundiſſi
mus: in ofationibus eloquẽtiſſimus i ſtilo heroico ſublatiſſimus:
in rebus deſcribendis compoſitiſſimus: idem ardens eſt et conci /
tatus: et ſententiis elariſſimus: et ut inqꝗt Quitilianus oratoribus
magisꝗ poetis imitandus: Qui quoniam magis ſcribit hyſtorian
q̃ figmenta componat: a nonnullis et maxime a
poetarum exterminatur: ex quo et ipſe apud N
ait: Sunt quidam qui me dicunt non eſſe poetam: Sed qui me uen
dit bibltopola putat: Atꝗ diuus Hieronymus non ſolum poctam
eum appellat: ſed etiam ardentem eſſe dicit: et papinius ĩ ſyluis oĩ/
bus poetis lucanum non ueretur anteponere unico excepto Virgi

lio: onem ita ſ id maius loquor ipſa
te latinis Eneis uenerabitur canentem: et alibi meraphoricos ingꝗt

B ethym Mantua prouocare noli:hoc idem ſeuſit Martialis inqui
ens: Phoebe ueni ſed quãtus eras cum bella canéti: Ipfe dares la
tiae plectra ſecunda lyre: Enarrabimus itaq; diis bene auſpicanti-
bus poema lucani poetae Cordubenſis: Terſum eruditum: luculẽ
taum: Cuius lectio multum proderit: nec minus delectabit: quo

quo

ſi ciceroni olim legere contigiſſet. nunꝗ profecte ſcripſiſſet: Cor/

dubenſes poetas pingue quiddam ſomniare: atq; peregrinum: ego
in primis elaborabo enodare nodos ꝗplurimes: quos uel pauciſſi
mi explicare potuerunt. Lecfioni Iucani cõiuncta erit lectio epiſto/
larum Ciceronis:? et ita eum poeta illuſtriſſimo copulabitur ora/
tor inclſtiſſimus de uo melias eff faccroſteutde carthagine ſcri
bit hyſtoricus quam pauca dicere: de quo cũ proximis annis mul/
ta dixerimus iũ preſentiarum hoc ſolum dixiſſe cõtenti erimus:

loe
liorib

Hara
ſtola
ing
orat
nihi
(n
amt
laſi
ceron
Orti
cum
(ice
toni⸗
tnar
dem
niba
nilt⸗
tpil
n.
gir
lanſi⸗
er d
olun

mwime
Wlüme
litemel
wion
undiſli,
iſſimus:
etconc/
ttorious
WKoramn
Khwi
n Unden
goimenn
lum poen
cento N
loror iſ⸗
oricos
nalis inge
ſedates
ſpicanti/
milucul

tntlal

ſet: Cor!
nummeſ
A paucli
cioeßiſn
Pbitur onl
ngine ſoit
nnisnul
tieninut:

Quod character elceroĩs epiſtolicus ad eloquutionem in adoleſeẽ .
tioribus ſcholaſticis ſormãdam ad facilitatem extem poralem com

parandam: eſt maxime conducibilis: cum leniter fluat: e ipſa epi/
ſtolarum dialectos habeat quandam quaſi genuinam iucunditaté:
in quibus uincula quidem ſunt ſed laxiora neq; tã numeroſa ꝗ in
orationibus :et cũ epiſtole quotidianis uerbis texende fint: C um
nihil accerſitũ habere debeant: ut inquit S eneca nihil affectatum
Cĩceroniana in epiſtolis eloqutio facilis eſt et illaborata et ex quo
dam ueluti promptuario copioſiſſimo deprompta quę cum imitã
da ſit et maxime imitabilis Nemo non ſperat ſe epiſtolarem Ci/
ceronis eloquentiam effingere atq; emulari poſſe: uerum ut ĩquit
Oratius S udet multum fruſtraq; laboret auſus idem: Ceterũm
cum liuius in epiſtola ad filium ſcripta legendum in primis eſſe
Ciceronẽ preſcribat:Opinor me facturum operepretium ſi cice /
ronis epiſtolas publico auditorio hoc anno profitebor. ex quarum

enarratione non parum ſiudioſi eloquentie iuuabuntur.ipſe equi

dem quod ad me attinet omni ſtudio ui ilantiaq; contẽdam: ut om
nibus ſatiſfaciam theminem ad nolttas lectienes audiendas ue-
niſſe peniteat: preterea quedam ſcitu digna annotabimus :que ad
epiſtolas componendas pertinere uidebuntut: ut ſcholaſtici nõ ſo
lum ex uiua ut aiunt uoce: ſed etiam ex ſcri ptis litterulas noſtras
quãtulecũqʒ ſunt cognoſcere poſſint: Sed iam tempus ẽ ad ea noſ
tranſire: que enarrationi ipſi ſint accommodata: Quę dum breui/
ter expono: queſo ut feciſtis adhuc diligenter attendite : mihi one/
roſum non eſt dicere: uobis moleſtum n ſit audire. Dii

hilippi B eroaldi oratio habita in enarratione rhethor
mir tionem eloquẽétiae atq; Ciceronis.

= . „ . „ 2 *
Epenũero admirani ſoleo Viri circuſpectiſſimi:
cum ex animo conſtemus et corpore: animũ:
V qui diuinus eſt pauciſſimi colant: corpus quod
.. fluxum eſt et caducum ꝗplurimi: homines me

fteri atq; peruerſi: qui id quod detenus eſt pluris faj

corur

„E . 4 e C a

.

ciut: eo quod precioſius eſt: qui bona corporis bonis animi ante/
ponere non uerentur: qui ini oluptaribus belluinis fummu bo!
num collocandum eſſe cenſent. Atqui quantò vectius: quanto lau
dabilius eſt ita inſtituere uitam noſtram: ut corpus animo anciller
ut bonaã animi prima et in primis capeſſenda eſſe exiſtimemus: ſt

HEEe

corpus cauſa animi: non animum cauſa corporis ab omnipotetiſ/

ſimo ac VlItramundano deo fabricatum eſſe credamus ut deniq;

hominem interiorem: hoc eſt animum: qui uerus bomo é colamus
ac honoremus: hoc in primis iubet Plato ille philoſophorũ deus:

hoc TP'latonicus Apuleius factitandum eſſe demonſtrat: hoc efficeé/
re debet quiſquisde ſe ipſobene ſentit. Cultura uero animi é: pcio

S —rim α ribus repudiatis meliora ſectari: et id quod optimum eſt potiſſimũ

rr
72 Enzzs To. ne;

78 VYPVS 0, L&

capeſſere. Culfurã auimi eſt ingenuas di ſciplinas am plexari: cul
tura animi eſt ipſa eloquentia: quae ina eſt de ſummis uirtuibus:
Quae ſacra ac uenerabilis: quae rerum publicarum guberuatrix
preclara eſſe fertur: Quam. M. Tu lius primam artem appellat:
Quam Cor. Tacitus autumat ceteris aliarum artium ſtudiis eſſe
anteponendam: in qua preſidium ſimul et telum eſt: Quo propu/
gnare pariter et inceſſere poſſimus: Quaè flexanima: Quac om-
mium regina rerum a luculentis ſcriptoribus nuncupatur? Qua
qui preditus eſt inter homines ut ita dicam deus putatur: qua deni
q; efficitur: ut reliquis hominibus tanto preſtemus: quanto bomi/
nes beſtiis antecellunt. Eloquentiam ergo uiti preſtantiſſimi tolis
uiribus capeſſere: eloquentiat᷑ dies ac noctes impendere: eloquen /
tiae iugiter inuigilare debemus: hoc ſit ocium noſtrum: hoc nego
cium: in boc labor: in hoc quies reponatur: et ut oratianòs uerſus
uſurpem: Hoc opus:
patrie uolumus ſi nobis uiuere chari. In cupicnluũ autem eloquo
tiae introducet nos ille qui claues habef. M- T. Ci. Qui eloquen
tiae clauiger: imo alumnus: immo ptus dici meretur. Hc nobis cũ
ctas eloquentiae diuitias reſerabit: cuncia periſtromata explicabit:
omnes ornatus oſtendet. hoc duce Foc deprecatore nobis utenduũ
eſt: ſi inſinuãre nos in amiciciam cum cloquentia còcupiſcimus.

oE ſtüdium parui properemus et ampli: Si

1 e

namèt
ſunt:
taqe
ſia:ii
polian
bominn,
autint
cere
iam
and
☚
pos
tiaeß
lille
lorn
ſic⸗
ſen
guen
Oien
menin
unns
nu i
nolh
dun
f
dore
E
1
IEN
late

animi ante
fummübo
S:Aantolin
limoancliet
ſäimemüdfſt
omnipotet
us. Utdenid
noe colann
phorüden:
at:oCefie
animie
neſtporlini
ampletannl
nis un
n guberani
memn pll
um ſucis
oN
a: Quatenn
partur C
ur: Mde
anto homg
illimi tolis
e: loquenl
nthocnege
nos verſus
etampli⸗
Nuiclognen
ſenoſl
lahht:
is urndil
gillänus⸗

Hic enim ille eſt qui eloquentiam ipſam locuplectauit: qui ad or
nameétum patrii ſermonis complura uocahula excogitauit: qualia
ſunt: beatitas: beatitudo: ſyllabatim. et pro orizte fimédus: mul
taq; alia id genus: quae primus Cicero commẽétus eſſe fert᷑: ideo
q; incertum eſt: utrum ipſe plus eloquentiae debeaſ: an ipſi eloquẽ
tia: quem eloquen i archetypon et ſimulacrum nuncu pare merito
poſſumus: qui apud poſteros id eſt Conſequtus: ut Cicero iam nõ
hominis nomen ſed eloquentiae habeatur: De cuius laudibus: ſi/
cut inquit S aluſtius de carthagine: melius eſſet tacere: ꝗᷓ pauca di

cere: et nos anino proximo non pauca cõmemorauimus. Sed quo

niam ut autumat Plato non nocet bis dicere quod bene dicitur: et

ut ait Seneca nũꝗ nimis dicitur: quod nũꝗ ſatis: Reperamus ĩ pre
ſentiarum nonnulla de Cicerone: Quae neq; uos audiuiſſe: neq;
nos dixiſſe peniteat. M. Antonius orator: cui uel primas eloqué
tiae partes maiores noſtri tribuerunt: dicere ſolebat: multos ſe ui
diſſe diſertos: eloquentem omnino neminem: eloquenti uidelicet
formam: quam animo cernebat: re ipſa uidere nõ poterat. utinam
hic antonius Ciceronem in foro Romane cauſas actitãtem: uel
ſemel audiuiſſet profecto dixiſſet hunc eſſe illum: quẽ querebat
quem nuſꝗ uidere potuerat: eumq; non ſolum eloquentem: ſed elo
quentiſſimum: ſed eloquentiae ipſius imaginem eſſe aſſeruiſſet: et
merito. Nam ut facundiſſimme Quintilianus tradit: Cicero
unus dono quodam prouidentie genitus uidetur: in quo to /
tas uires ſuas eloquentia experiretur: qui effinxit um De/
moſthenis: copiam Platonis: iucunditatem iſocratis: in quo
omnes orandi uirtutes congeſtae fuerunt: quae in aliis orato /
ribus ſingulae conſpiciuntur. Laudamus iii Ceſare caloré:

in ſeneca copiam: in Quintiliano diligentiam: in Plinio ni/

torem: Laudauerunt priſci in gracho impetum: ĩ lelio lenitatem:

In Catone grauitatẽ:ĩ caluo ſanctitatẽ: ĩ hortenſio ptitionem . at

M. T. ĩ oĩbus his: quę ĩ ſingulis ſingula laudãt eminétiſſimus:

Aquo omnis dicẽdi copia: uelut a copioſiſſimo fõte ꝓcurrit: a qus

ſicut de Homero cecinit Manlius: omnis poſteritas latices ĩ po

—

I

. Syié SiZe „ Ho

araaaHααααι

1 24

Pemn T,

nH .

cula dixit: de quo id dici merito pòtuerbis paulũ ĩmutatis: quod
de epicuro dixit Lucretius: Hĩc genus humanum eloquio ſi uhadi
et omnes Reſtin xit ſtellas exortus ut etherius ſol. Et cum ab aliis
ſcriptoribus rerum: ab aliis uerborum docrrina queratur: Cicero
doctrinam facundiamq; abunde ſuppeditat: Et cum tria ſint gene
ra dicendi: Quos greci characteras appellant: Cum ſint gradiloꝗ
qui ſententiarum grauitate: et maieſtate prepollent: Cum ſint gra
ciles in quibus ſubtilitas ac uenuſtas eſt: cum ſint intermedii: qui
in confinio Vtrorũqʒ tẽperati florẽt: in his omnibus Cicc. abſolu
tiſſimus conſumatiſſimus q; conſpicitur. Laudat homerus l ulixe

oratione: quã niuibus hiberniſ ſimillimam illo uerſu eſſe ꝓnunci

at: Inſtar erant himbris fluitantia uerba niualis: Talis in Cicero
ne haud dubie eſſe cognoſcitur: uidelicet plena: Larga: Magnifi-

ca: excelſa: breuiterq; celeſtis: Pericles ab Ariſtophane poeta eo/

AICOe dictus eſt: fu Zurarxe: tonaxre cuncta oratione peur bare atqs

miſcere: hoc idem de Marco Tull.dicere poſſumus: Cuius ſentè/
tiae fulmia: Verba tonitrua mihi uidétur: Et ſicut apoſtolus Paul.
tuba euangelii a diuo Hieronymo nuncu patur: ita ipſe tuba cloſ
quentiae nuncupari poteſt: In cuius labris illã pſuadendi deam
ſeſſitauiſſe crxedimus: quae a grecis Pitho: a latinis ſuada: ſiue ſua
dela nominatur: quam in ore piclis apud grecos: in oere cethbegi
apud Romanos ſediſſe ſcriptores idonei tradiderunt: Merito igir
Rex oratorum et latine lingue illuſtrator dictus eſi: Merito atese
loquentie tenere et in iudiciis regnare exiſtimatus: Merito ob ceiuſ
os grai ora obuertebant ſua. Ex cuius libris deprendere licet: ut
Cornelius tacitus auctor eſt: Nullius ingenue diſcipline ſcientiã
ei defuiſſe. ille non ſolum grammatice: et poetice: et rhectorice ar/
nis erateras ebibit: ſed etiã auidiſſime hauſit crateram dialetice au/
ſierã: muſice dulcẽ: geometrie limpidam: et uniuerſę philoſophi⸗
