aflictus iaceres neq; in gurguſtio plorabũdus ingemiſceres. Im!
mo quẽadmodum nemo te unꝗ in rebus ſecundis ſupbu ac inſolẽ
tem cõſpi catus eſt. ita aduerſis nullus unꝗ ſuccubuiſſe cognouit.
Voluit mihi crede fortuna pauliſꝑ tecũ colluctari: ut ingeniũ tuũ
piclitaret᷑. Sicut.n.ignis aurũ ꝓbat: ita calamilas uiros fortes ex/

plorat: et ut aduerſa ex ſecundis :ita ex aduerſis ſecũda noſcũt᷑. co

gnitũ ĩ te e fortiſſime pnceps/ oratianũ illud eulogiũ ee ueriſſimũ
Si fractus illabatur orbis M
Impauidũ ferient ruinac. M
Quãta uero dii boni in Ludouico S phortia Iempantia modera /
tioq; floreſcit: qui in mediis delitiis collocatus: Delitias nõ ãplexa
tur: qui inter ſexcenta milia uoluptatũ poſi itus abſtinet a uolupta/

tibus: qui inter incetiua libidinuũ iſtrumetaq; luxuriâtis fortunae

Caſtũ agit principem et frugi.
Xrdu tes hecell opibus n on tradere mores:
Et cũ tot creſos uiceris: eſſe Numam.
Curi atq; fabriciũ duo Romanae frugalitatis exëpla maiores no
ſtri laudibus extulerũt: qᷓ; paruo cõteti uixerit. et fru galiſſimi iter

romãos extiterit. Verũ nulla uel mimima laudatiõe illi mihi digii

es uider᷑: qui ĩ paupfate collocati egeſtoſis ſimiles uiuere: et iuben
te neceſſitate uoluptates eliminare cogebatur. Sed da mihi aliquò
CTeſo aut Midae᷑ Mn NRii dũ: qui opibus afffens auro a-
bũdas: qui polles ac poteés frugaliter uiuat: q abſinctiã appetitiòi
coherceèdis adhibcat: ꝗ belluũ titillãtibus uoluptatibus idicat:
deo ſimillimũ iudicabo. adeo male cõueniũt maleq; coeut uir /

tus et uoluptas: frugalitas et luxuria. Maxia ẽ ivitr in te hec uel po

tius diuina uirtus in ſũma peccadi licétia nõ peccare: iter B ladiſſi
mas ac illicibiles uoluptates cohibere ſe ipm: et appenfũ obedien
tẽ efficere ratiõi. Quid ergo preſfãtius: quid adnmmrabiſius: excogi
tari põt pᷣncipe prudétiſſimo: iuſtiſſimo : fortiſſimo. tépatiſſimo⸗
Quãe quide uirtutes cuũctarũ reginae uirtutũi pauciſſimis pncipi
bus iugate conſpiciuntur. Aliquis prudentia enituit: Sed imuſti /
tia obſoleuit. Alfium fortitudo decorauit: Scd intemperantia ac

libido dehoneſtauerunt. Deniq; nulli uel rari extiterunt: in

quibus quatuor iſtae Viriutes ſimul eniteſcerent. At qui ne-

mo admiretur: ſi nunc Prudentiam a Iuſtitia: Fortitudinem
d.iiii.

½ 2

„ 4
n,

S ys Ceme α

S Cixfe
N

. 4

us uopiſcus: Dos prim eſt imperatorum: et nullum magis ex oĩ
hec eſtill

a temperanti 4. Kliamq; ab alia ita ſeiungam: quaſi poſſit ꝗſꝗᷓ pru/

dens eſſe citra iuſiitiã: Fortis citra ſemperantiã: cum ĩ ter philoſo

phos et maxime ſtoicos cõſtet: qui uũnam hapuerit omnes habere:

Et qui una caruerit: ommibus carere uirtutibus. Alia eſt illa phi/
loſophorum limata et nimis ſpinoſa ſubtilitas: Alia eſt ex comu/

ni opinione ducta ſentetia. ut ergo uuſgus: ita ſos hoc loco ſermo
cinamur: ut alios iuſtos: alios prudentes eſſe dicamus: populari /

bus q;ʒ uerbis utimur de populari opinione loquetes. Sed ut ad te

pfectiſſime pnceps/noſra remigret oratio: Sicut quadriga illa uir /
tutuii pricipaliũ fe lehere ac geſtare exiſtimatur: quod quãpau/
ciſſimis dii dederunt: ita illae quoq; uirtufes: Quae minoris dicun

& ZecRa , LiV-tal, Hturte ornatum faciunt atq; monſtrabilem. CIementia. Iiberalitas.

indulgentia: affabilitas. Reliquaeq; id genus: quae primeipes ama
biles efficiunt atq; fauorabiles: qnac populos reddunt fideles- de-
uotos/ac mancipatos. Enimuero clementiaut eleganter docet flaui

bus: ut ſãctiſſime ĩꝗt ſeneca: ꝗᷓ regẽ ac principem decet: 2
uirtus: quam in Ceſare dictatore luculenti ſcriptores laudãàt et ex/
tollunt. qua principes omnes exupaſſe fert. dc Etcefo ſd e
ſarem: hulla in qt de uirtutibus tuis plurimis: nec gratior: nec ad/
mirabilior miſericordia eſt.mihil ꝓfecto Iaudabilius: mihil magno
et preclaro uiro dignius placabilitate atq; cem entia. ni deniq;
gratius eſſe poteſt eo principe: qui talem ſe ciuibus exhibeat: qua/
les ſibi deos eſſe uellet. CIementia regis ut ait Sofomon: quaſi im

ber S erotinus eſt: ClIementia facit ut princeps animus ciuiatis:

ciu tas corpus principis eſſe dicatur. CIementia facit ut tu clem e

tiſſime p̃nceps certatim ameris ab oĩbus. ut ſe ſit icolũmi una mes
oĩbus clementiae fuac ac ciuilitatis-multa et magna documenta p/

buiſti. Clementia ita te gratum ac fauorabilem i ſubribus reddit:

Sicur oli auguſtũ romãâis effecit. Tu natura beniuolent ſſimus:

T tdulgetiſſimus: tu deniq; optius clemétiã ãplecteris: quaèé bis

pncipibus iucda eé. Crudelitaté deteſtaris: qua ſã guinarii tiràni
ꝓ uoluptate fruutur. Age uero qᷓ munificus ꝗ liberalis erga omne
hoĩum genus exiſtis Quãta beneficétia quàta benignitate foues
ꝓfeſſores artiũ et igenia litteratorũ. mihil eſt me hercules i pncipe

amabilius ipſa liberalitate: Sicuti nullũ uitiũ fetrius auaricia. A ſi.

odlit 6
Riter n
wnes daher
TXR
eolen
us:Poptn
. Rinnt
Ag Ahun
Cäpnn

ninoris ,ctt

rhclest
lerocetali
magls x l
zudät e
Ce
tior:nec
imare
AKlabentnl
oldl
mus Qultuns
ümiumdi
doculnenn)
bribus teli⸗
olentſionus
ens: Mtii
Zuinarittin
ncchſen
ignine in
Culesi zlaf,

avalicadl

.

berali pᷣncipe cũcta bona ſpan F. ab auaro cũcta mala timer. Muni
ficus pnceps charus eſt oĩibus: Sordidus ct deparcus iuiſus eſt oĩ
bus: in omnes malus in ſe peſſimus: At tu liberaliſſime princeps-
et rei et famę bene còſulis tua Munificemtia: Eucraris. . gloriã⸗
cum des pecuniã: et dando pecuniã te ipſum ditas: cũ id ꝓprie p̃n
cipũ eé dicat᷑: q dono dederũtiuxta illũ Rabirij pocte uerſiculũ
oc hab co quodcũq; dedi: MU
Opiimi pncipis eſt nihil magis ſuũ credere: ꝗid quod amicis con
donauit .chę ſut certe diuitiae: et extra fortunàâ collocatae. Hr fur the
furi: quibus Cyrus ille clariſſimus gloriabat᷑. Nà ut apud Xc/
nophõtem ſcriptum eſttheſauros ſibi cuſtodes q; fidiſſimos para /
bat amicos: quos diuites efficiebat: Idem regis oculi: regis aures
dicebantur: ꝗ cucta: quae uidebant: cũcta quae audiebãt: Quae fu
tura eſſent Cyro conducibilia refferebant. Multe ſunt autes mmul/
ti ſunt oculi principis mumſfici? ꝗ quot amicos ſibi Hberalitate cõ/
pauit: ſotidem auribis: quae audienda ſunt: audit: Totidem oculis

2
I cIis. 5
quae uidenda ſunt: uidet: ut docet ueriſſime Dioñ. I u qudq Cy aon

ro ſimillimus beneficentia multas aures et multos oculos tibj cõòp
aſti: et quotidie nouos compas. Tu amicos ditãs: bus opitu /
laris. Tu decus et preſidiũ es eruditorũ: ad fe fanꝗᷓ ad anchorã hac
tepeſtate litterati decurrut. et ꝓfecto mihii melius agere poſſut op

timi pᷣncipes:ꝗfubᷣteunare doctos: folerè eruditos quorũ ſcriptis, * p1

immortales efficiutur. Quis.. noſcet Eeſaremlmmo Ceſares
ꝗᷓ plurimos nmiſi ſuetomius I ranquillus extitiſſeie quis Alexãdru
Macedonem fuiſſe ſi ciret. miſi. Q. curtius et Plutarcus illius ge /
ſta ſcribẽdo poſteris lectitanda reliquiſſent? ꝗqs S cipione ĩmo uero
ſcipiones: quſs C . pom peium Iril us ſulgentem triumphis hac
tempeſtate cognoſcerete miſi Tifus Liuius et. M. Tullius eorum
comendatores laudatores q; fuiſſent. D- eniq; Romanos: grecos et
externos omnisenonne tenebraè occupaſſent: et ſitus obduxiſſet:
niſrilſos luculenti ſcriptoresin litteras rettuliſſente bene igitur fa
eis optime princepsrqui itterafos arnas : quif eriidhitif fuffragarif:
ibicumufatiſſimà gratiam referre queunt : de te ſcribenteſ et tua
precla a facinora celebranteſ: Ttud uero in te laud abile eſt: qꝙ; ĩter
tot curaſ: tot negocia: tot domeſticaſ et externaſ rerum maxj marũ
occupationeaudirẽ uiſ quotidie quippiam hiſtoricon ac memora

/ on nRn„

,

C⸗

bile et ſicut. C. Põpeius et Ceſar augu ſius inter bellicos tumul /
tus nõ itermiſiſſe dicũtur cõſuetudine declamãdi: ita iu inter mul!
tiplices curas nõ itermittis ſtudia litterarũ. cũ negociis ociũ diui /
dis: et hiſtoricis lectitãdis ſucciſiuas horas impendis: in quorũ le/
ctiõe tãꝗᷓ in diuerſorio ſuauiſſimo cõquieſcis.ita nullo tpe deſidiae
te dedis aut inertiae neq; uꝗᷓ marcore torpeſcis. et certe uita bono

rum pncipũ: qual Is es tu: celeſti naturat ꝗſimillima eſſe credit᷑. ut

n. ideleſſa uertigo celũ rotat: ut ſol et luna ſtare loco neſciut: ita fu

5/ Conpg 22 fpes:
770 eorn, n o⸗ꝛ

cõtinuatis negociis ſem p irrequietus es et ſep excrcitus. Sep ha/
bes quod tractes: quod agas :quod mediteris. Et cu ſit turpiſſim
uiro pᷣmario: cuius tutelae populi cõ miſſi ſunt: ſolidã dorinire no

ctérzut ab homero elegatiſſime traditũ é: Iu ui gilantiſſimus es ſ/

niq; pciſſimus. Qualis Vticéſis C ato Qualis Brutus fuiſſe me/

morant᷑. Vigilas tu de nocte: et ceteris dorm iétibus: eãa quae ad ſta

tũ publicũ ꝑtinét tũc optime prouides et ſolertiſſime peſiras/ Vi/
gilia et lucubratio pncipes decẽt ac rẽ. pu Zubernantes. Nam ſõ/
nus multus ut tradit Plato diuinitus: nec corporious: nec aĩsene-/
q; rebus oiĩbus geredis natura còducit: et haud dubie néo du dor

mit alicuius pretii eſt: nõ magis:4 ſi nõ uiueret: et ut cecinit optie

„

Silius. Turpe duci tota omuno conſumere noctem.

Inde parcus et breuis ſõnus ĩ I raiano audar᷑ a Plinio. Sunt hec

magna et admiranda in ceteris pncipibus. In te uero illuſtriſſime
pᷣnceeps: Si ceteris uirtutibus tuis còpétur: erut mediocria: Lauda
mus omues tuam in colloquiis affabilitatem: m oĩbus admit
tendis facilitatem-. In negocis componendis dexteritatem. Et
illamqua in primiſ polteſ genuinam peculiaremq; facũdiam: quæ
oĩa pᷣncipes tutores q; publici ſtatus: à ciuibus amari faciũt ul/
tra puatas neceſſitudies. Laudat Cicero Põpeiu: ; ad eũ faciles
aditus eſſét ét pᷣuatorũ. Tu uero quibus preconiis laudari mere
ris mitiſſime pnceps: qui oĩipus ẽt humillim ſta faciles adituſ eſſe
uis: ut qui dignitate pucipibus excellis facilitate ĩfimis par eſſe ui
dearis: Et cum felicium pediſſequa ſupbia eſſe dicat᷑: Tibi maſue
tudo. tibi hümaitaſ. tibi lenitaſ ancillari uidéetur. Neq; te Moſeſ
apud hebreoſ meq; te Tiuſ Apud Ro. comitate uincũt. ac mãſuetu
die Tu cũctoſ comiter excipiſ. Tu bonitate qu adan genuina oéſ
ioſ :in ſumma agii pncipé ciui

tibi deuotiſſimoſ reddiat obnoxt

ſen etd
i
rüdund
ſeſtud
fiaunna⸗
mmob.
ſtpaniid
Cötencll⸗
omnel 3
oeitate
detein
lirgu⸗
relenta
la eſccn
Unturac
Mſi
boſanal
ſenerun
i c
hereere,
o P
Dan⸗
jbenei
R
lvero
ſi afn
epes
mun,
Venire
R
l

Aen

elicsüdi
—
kauinterme!

ls ociͦ di .

Siln Guori le
lotpecrſtir
ete uin bon

ellegecit e

neſcüt,länt
is. Fepe
AComireno
Ullumas So
uns fuiſlenen
ednnezfn
ne peſtns t
ntes. Ninl
enirdidt
1cent gie
den,
Io. Su er
e
can ta
5üs amit
atem, ki
idamii,
ſacuüt ul
Aeühicle
zudanimett
imſeſt
S aleni
Ne iſutn

auſibile: quod amabile: quod fauorabile eft.

lem et bonũ. Dle

nihil eſt. n. ut inquit Cĩicero: tã populare: ꝗͥ bõitaſ: nulluſ muruſ
firmior: nulla arx ualidior eſſe pöt ad pᷣncipeſ cuſtodiendoſ: ꝗ ſuo
rũ ciuiũ beniuoléetia: hec auũt còciliat᷑ manſuetudie ac bõitate. Der
teſtãda eſt ꝓfecto Dionyſii tyranni ſententi a illa tyrannicaadamã
tia uincula eſſe metũ uioletiam: Claſſem et dena milia armatorũ.
immo beniuolentia: manſuetudo gratia: affabilitaſ: ut Plutarcuſ

E en

ait᷑: uicula ſũt adamantina: quibul picipem oportet eſſe ſeptũ atq;

₰

ſtipatũ: et cũ bonuſ p̃ncepſ amari mallit ꝗᷓ timeri: Tu ꝓ uirili parte
cõtendiſac eniteriſ: ut amiciſ ſiſ iucunduſ: cinibuſ charuſ: apud
omneſ gratioſuſ et amabiliſ. Neq; tamen quod plerũq; fieri ſoler-
iſta tua immodica ciuilitaſ te cõtemptibilem facit. immo tanta au
toritate polleſ: tanta exiſtimatiòe decorariſ: ut multa per te: nihil ſi
ne te in tota gerat᷑ italia. Longum eſſct ac prope infinitũ: ſi ſingu
la: quae in te fulgent ornamenta uirtut minutatim ſingilatimq;
recenſcere uellemuſ. Magna inter te et reliquoſ principel differen
tia eſt.in illiſ uirtuteſ: ſiquae ſunt: enormibuſ ſubinde uitiis obru

untur ac decolorantur. Tu uero queadmodum fecunduſ eſ uiriu

t im: ita parcuſ eſ uitiorum. Non tu luxu ac imtempantia defluiſ.
non iracundia agitariſnon cupiditatibuſ diſtraheriſ: non affectiõi
buſancillariſ:quibuſ rehuſ obnoxi ac mancipati principeſ eſſe cõ
ſueuerunt: propterea q; in licentia magna peccandi conſtituti ſe
ipſoſ cohibere non poſſunt: et imperioſiſſimaſ appetitioneſ co

bercere. Vnde olim a ſcurra neſcio quo benedictum eſt-bo GOonoé vinpES Anzn

noſ Principeſ in annulo poſſe perſcribi atque depingi. Et
Diocliſianum dictitare ſolitum accepimus: mihil eſſe difficilius
ꝗ bene imperare. Poni principes a Ioue imperium habere dicunft᷑
mali uero m principes boni in beniuoleitia Iouis ſunt: ma

li uero nequaꝗ: er hec eſt Homerica ſententia. Cui dion pruſen/

ſis aſttipulatur: itaq; cum tu Ludouice S phortia inter bonos prin!
cipes ſis optimus: iñter optimos clariſſimus: Merto te a deo ultra
mundano datum eſſe credimus: et ribr uerſiculum illum optime cõ
uenire exiſtimamus:
Solus habes laudum quicquid poſſedimus omnes.
Ea in fe habundant Bonitatis et rtutis ex empla: Quc ſequi cupir
at uentura poſteritas Apparet in te pateriae uirtutis expreſſa ue!

. * „

.

R

4ℳ r-
Connnſio *cn
0100

ſtigia. patrem in filio recognoſcimus: et quemadmodunr in ĩuuõ

cis et equis genitorum uirtus ſubinde conſpicitur. ita in Ludoui/
co Sphortia uiua paternae probitatis imago reſulget. ita prorſus
paternas uirtutes effingit ac repreſentat: ut pafris i filio acquitas:

mnlis in inuene prudentia conſpiciantur: immo ut que ſentio elo
quarfilius in multis genitore maior exiſtit:
EEgea ſic theſcus: ſic pelea uicit achilles: *

PFas tantas principis noſtri irtufes: ex quibus compactus
ac conglutinatus eſſe creditur: ornat et illuſtrat procera ſtalu /
ra: facies luculenta: os probum: frons uerenda: et uultus amabi
lis:quae et fr fũt corporis bona non anim i: de quibus tätummodo
me dicturum eſſe promiſi: ſtamen principi plurimũ uenerationis
acquirere: et uirtutes in principe gratiores efficere uidentur: quo/
niamut inquit pacatus Pnt adhft ifha ſuffragium./Et ut ceci /

nit poeta. .
Gratior eſt pulchro ueniens in corpore uirtus.
Solent qui panegyricos ſcribunt deſtituti ueris principum laudi:
bus uanas laudationes cõminiſci: Ego uero illuſtriſſime priceps m
ex tuĩs ꝗplurimis uirtutibus multas cogor preteriré: ne in immé
ſum creſcat oratio: Eifius enim mihi uerba deeſſent: ꝗᷓ ſeribendi
materia: Cicius articuli digitorum ſcribendo laſſeſcerent: ꝗ cucta
in te laudabilia pſcribere poſſem: Quo circã concludam deiceps
orationem meam: Et epilogo religioſo omnipotentiſſimum rerum
omnium conditorem deum deprecabundus adorabo . Summe et
cxuperanſiſſime muũdi opifex principio antiqor: fine diuturnior:
Cuius numen ĩeffabile eſt: et maieſtas innominabilis Teoro ac
precor: ut Ludouicũ ſphortiã principẽ optimũ ac irrepreheſibilé
diutiſſie foueas ac tuearis: ut ei ãnos neſtoreos largiaris: ut eius
uotis annuas? ut eù benefictis fuis cumules: ornes: illuſtres: Tu
uero optime princeps pge quo cepiſti nitere ſemꝑ ad optima Eſto
tibi ipſe archetypon et exemplar: Te ipſum imitare: ita ciues tuos
ecx malis Ponos: ex Bonis optimos efficies. Nã uita principum cé
ſura eſt: et qualis princeps:tales reliqui ciues eſſe ſolent.qui ad il
lius exemplum componuntur: ita apud morfales immortalem tibi
famam comparabis ? et poſt obitum in celo inter beatorum domici
lia locum ſortieris: Vbi beatiſſimus acuo ſempiterno pfruaris.

—☚
— g =S — = —

Aumfrimi Ad eundem eiuſdem epigrammæ.

Heſperios inter du ctores Inclite princeps:
iozegunn Principe quo ſtatus hic ſoſpite: ſoſpes erit
eſentioe Imperii Columen rerum tutela ſalus q;
Eximia proauos qui probitate refers.
Suſcipe pacata deuotum fronte clientem:
vompien Mancipiumq; recens: S eruitiumq; foue.
ena ſan Sunt nibi complures ex omni parte diſerti
lus amabi Bſi tibi pierius turba uerenda chorus
tummoch Inter quos cupio numerari maxime princeps
nerationis Inter quos unum da mihi queſo loeum
turili Non erimus certe indecores: nec ruſtica noſtra eſt
Etilcai Calliope: et nobis dexter apollo fauet.
Accipe ſinceri munuſcula parua philippi.
Inſpice ſi quid ineſt: quod placuiſſe queat.
lamd · Poeolt lites et poſt deciſa negocia rerum
ece Poſt bene formatum compoſitumq; S tatum:
N Tũuc liber uacuus q; meum percurie libellum.
ein immé er uacuusq; pPercurt unt
ufein Sexquihoram ſcriptis noſtris impende: Sed hora
nceiceys —„8 ufficit. hoc nimium eſt:ſi ubtrahe dimidium.
nere Vix legere incipies ſuccinti ſcripta libelli
äüſrüan Pagina principium prima modumq; dabit.
mmtt Iamq; uale: uiuas q; diu mitiſſime priceps
Nuniia Et ſuperes phrygios neſtoreosq; dies.
Necfhi Dii ibi demt quodeuc cupis quodcuq; mereris:
wnl Diü mihi dent cupias ut meminiſſe mei.
s
inen Ad Ngnifiei erornatiſim umd Banbolomen chalen Du
nima i⸗ cale ſecretariũ/ Philippi Beroaldi Bononienſis epiſtola.
Nmd Puſcuſum de nuptis Bemtiuolorum: quod nuper ex /
ſcolif cuditibi Vir preſtantiſſime dicare conſtitui: quem nᷓ Io
glen ibl lum ſtudiorum ſed etiam ſtudioſorum amantiſſimum co
ndomi gnoui: qui me iſſic ocianiem ſũma tibi Peniuolentia eopulaſti: ad
lalls⸗/

64*

guem tamꝗ ad anchoram litterati decurrrunt: et quia ut eſt in uete
docti doctos amãt tu eruditũs eruditos foues et de lit
teratis litteratus optime mereris: Te ob ſin gulares tuas uirtutes
Illuſtriſſimi priacipes tui auricularſum a ſeeretis et omniũ archa/
norum participem eſſe uoluerunt. Te ordini ſcribarum ornatiſſi/
mo prefecerunt: Tu Archigrammateus nuncuparis. Accipe igir
‚uir clariſſime eo uultu libellum nuptialem quo muptiales uolupta/
tes ſpectare ſolemus: et ſi ſcio quoſdam obtrectatores caperata
fronte hec eſſe lecturos: ꝗpus nihit placer niſi triuiale: quibus ita
reſpõdere iure optimo poſſum. Significafi imis uocabulis cũcta-
pro uirili parte enarrare contendimuset uerba rebus accommoda
re:quaè rerum cauſa inuenta fuerunt: quaè ſi uobis ſuobſcura ui/
dẽtur non eſt hec mea ſed ueſtra eulpa: qui nihil unꝗ luculentum
mninil niſi protritum lectitatis: qui duobus tribus ue a 1
libellis contentireliquos ſcriptores non attingitis et nihil fatinum
eellſe creditis niſi quod in ueſtris uulgatiſſimis uoluminibus didici
. ſtis. At nos latine ſcribimus et uerba ex latiniſſimis ſcriptoribus
ſumpta depromimus. Nolite edẽtuli inuidere dentatis: nolite ocu
atos talpae contemnere. ꝙ cecus lucem non uidet non eſt uitium
ſolis ſed oculorum: ꝙ uos ſcripta noſtra nõ ĩtelligitis et ob id ipſũ
culpatis non eſt ſcriptoris uitium ſed lectoris: Necq; nos tarétinis
et conſentinis ſcribimus ut ait lucillius fed eruditis: quorum iudi
cio contentus quid de me imperitorum rumuſculi iactitent flocci/
endo: et ut inquit epigrammaticus Poeta me raris iuuat auribus
lacers.me ſcriptio non triuialis ſed erudita delectat: quae neq; p
periodos neq; per longos uerborum ambitus ſed uerbis ſignifi/
cantibus et propriis cuncta exprimat ac effingat: Hec obiter dicta

ſint aduerſus uituperatores qui obtreciatione alienac ſcientie ſibi

famam aucupantur: Tu uero uir preſtantiſſime cum facultas tibi
dabitur paulum reſpirandi ab occupationibus quibus iugiter di /
ſtineris: libellum a philippo tuo concinatum in manum ſummi/
to: et ubi ſumpſeris perlegito: et ubi perlegeris iudicato utrum in
publicũ prodire mereat an pofius qnod timeo ſit futurus pabulũ
tinearũ. Vale deculſ meũ et me ꝗ fibi macipatuſ ſũ mutuo dilige.
Quot celebrata fuit genialis pompa diebus
Per totidem ſeripta eſt hec mihi pompa dies.

4

we⸗
ſa
lusi
noeg
Nitet
nie
l

ui
u
cone
C1.
tin
liatt
omnn
ſuüͦ
g⸗
ſten⸗
veun
WN
nbb
ktet

tinder
lerer deli
ns irnte
nniüi acha
nornatiſi
6s bolle
apetit

l cica

Ccommnoc
blounui
lulenum
TN
fhuinum.
Us /
onbus
ſe ou
Cinum
idiptͦ
Wetinis
m iud
flocci/
urius
neg,
igriti
Ci
ntie ſ
lus tbi

gter d
£△

ſummi

I
zublli

llige⸗

AE Wr r
aldi Bononienſis nuptiae B entiuolorum.
)“ Entem Bentiuolorummultos jam annos Bononée
florentiſſimam-honoratiſſ imamq;ʒ fuiſſe adeo notum
eſt ut res probafiõne non egeat.in qua multi iſigneſ
Wy=AA„&Wclariq; homines extiterunt: quorum multa egregia
meritz in rem publicam bononienſem quottidie commemoratur:
ed omnium clariſſimus-etatis noſtrae uir extat Iohanes bentiuo/
Ius familiaèe illuſtrator: patrie ſplendor:ciuium columen domi fo/
ris q; fiuorabilis cunctis Italiae principibus aut amicicia aut affi/
nitate copulatus: in quo demq; omnia unt quae aut fortuna homi
nibus aut natara largiuntur. Is nuptias fili primogeniti Hani-
balis celebraturus : ut eſſent omnium nuptiarum Magnificentiſſi /
mae: cas peſtiuim fempus utpote commodius conficere decreue
rat.ſed Hercules eſtenſis Ferrariae Dux illuſt triſſimus cum filiã
Lucretiam Hannibali deſ Pponſatamiam nubilem ac uiro maturã
eſſe uidereł cũq; peregrinationem Religioſam extra Italiam para
rer ut nupkiae maturarentur inſtabater omnem procraſtination
detrimentoſam eſſe aſſeuerabat. Quãobrem Tinceps Betiuolus
conſilium mutatet ex eri ſententia nuprialem feſtiuitatem
diebus brumalibus paratł quis non pauca dehortarentur: Ef in pri
eitinatio magnis appatatibus ſemper infenſa, uerum multa
quae impedita natura ſunt conſilio expediuntur: et ſummg uirtu/
ti ſummacq; fortunae nihil factu difficile eſt. Igitur ĩdicto per pre
cone publicitus die nuptiarum qui dies erat futurus ad quintum
Cal.februariita Bentiuolus intra bimeſtre ſ Paciũ factitauit: quę
princeps alius annuo tépore facere nequiuiſſet. Quae ommia ſpe
ciatim generatimqʒ explicare pro uirili parte conabimur. Primũ
omnium forum quod ante Bentiuolorum edes erat perquã angu
ſtũ ut laxius fieret: proximas domos a poſſeſſoribus emit emptas
q; demolitur: idq; ſpaciis femporum iniquis excluſus cum ſilice
ſternere non poſi eraſſeribus contabular. iuber eroperimentum la
ueum per ſarcinatores concinari ad forum contegendum : ut ſub
to nuptialeſ luxus ſpectatoreſ ſalubrius ocioſiuſ- q; cõtẽplarẽt᷑ Idõ
domũ quę alioqn pulcherrima er cũ laudatiſſimis totius italie do
mibus certat magniſice exornat.parietes oẽs Intrinſecus-inducto
tectorio nouo cuigantu r: olumnę quae in periſiylo ſtriatae ſunt

„ bev Bon, 7

marmoreis ſimilimae efficiuntur feneſtre mutulrſupliminariaq; aben
hoſtiorum tota inaurantur: Quat᷑ imperfecta ſunt abſoluutur: tolaur
Squalentia reconcinantur: ubiq; pictor u Biq; materiarius ubiq; nacon
architectus conſpiciunrur. feruet per fotas Bentiuolorũ aedes ap’ ſtuen
F P paratus nuptialis: conclaula omnia atq; cubicula tapetibus- ſtra/
5 er „ε„ÿ gulaq; ueſte conſternuntur. ornatur ct lectus genialis in thalamo hetie
Ponf ĩmagnificentiſſime. Di boni qualis ille dq; preclarus appa eits h
ratus/quo exornatum eſt cubiculum principi ferrarieſi deſtinatũ: conſi
Hic conopea aurealodices Regales conchiliata periſt tromata-uiſé ſolun
tium oculos paſcebãt gratiſſimo ſpectaculo. ipſum uero Tricliniũ unlan
in qus fieri debebat nuptiale conuiuiũreliquæ antetellit ornamen nnchit
ta: hic toti parietes belluatis parapetaſmatibus ueſ iuntur. fupra iube
peripetaſmata coronamenta miro artificio concinata-diſponũtur: Fype
in quibus Inſigaia Malicorum principum ſi ummo cum decore in- m
cluſa uiſe cbantur. In eodem cenaculo tabulatum fit paulu m acliue E
tapetibus ſtratis opertum ubᷣi Ptincipes proceres q; illuſt triores bieg
Bnce er, aE una cum ſponſa diſ- cumberent. erigitur et abacus in quo uaſa au/ ſis pl
rea et argentea uarii generis precioſiſſima exponuntur: hic poto! um
ria gemmata: hic laſces ex argento quinquagenarie: hic eſcaria xx- liuol
auro cum emblematis faberrime celata. Hic quicquid uaſculario hete
rvumac celatorum probatiſſimorum axte perfectũ eſt eſſe diceres: O.un-
adeo ut mentoſis manu cuncta fabrefacta uiderentur. Huſc abaãco rec
appoſiti erãt cuſtodes duo ad hominum effigiem formati: alter cla rt
ua alter falcato enſe propinquantibus minitabantur: hunc mache eoolc
roforumillum corynephorum non indocte nuncupaueris.fulgo// ſſrdi
Te Hulus abaci reliquus perſtringebatur ornatus :quem ornamen Eln
ti cauſa magis/ꝗᷓ uſus effecerant: namq; in alia domus parte alter Nrann
erxrat Abacus concinnatus in quo cõuiualia uaſa ĩnumera erãt col/ Ptee
locata: quorum uſus erat futurus ad coepulones accipiendos. Dũ Adus
hec intra edes Itrenue properanturforinſecus non minora efficiũ len
. tur. nam à domo PrICIPfs Bentiuoli-ad portam uſq; galeriã quã ane
uocant:? ꝙᷓ illac uentura erat ſponſa: multiplici ornamentorum ¶My
genere cuncta cõdecorantur: Homus ſenio collabentes refficiun/ üfet
tur: parietes ad libellam reformantur: columnae Tapideae ad per-
pendiculum exiguntur: Ciues ipſi per eum uicum certatim orna/ An
menta parare S ub dio ſubᷣ porticibus per intercolumnia coronas iſee

ininatig
Dloluüur:
Aius nbig
uͦaedes 3
enbusſtr
inthalam
dan
ideltinati⸗
tomazuli
1o Tidini⸗
Hitornamen
uuntur.u
Adlponün:
um decoein
Rnlumzcin
Gllulninez,

ſulu

urheſt
NedRE
Tuaſaulani
ſedceres:
HCabi
i: d
üCiC
uetisfü⸗
emornamen
us nante n
nentiitgl
ienhab
ninonefi
ogei gli
mumenbiun
1 efiounl
Sthrrige
cenimon
mun to

ex herbis uirentibus conſertas ſuſpendere: ueſtibula edium myr!
tolauro hederaq;ʒ ueſtire: Multa topiarii operis egregia coronam
ta conficere:in quibus inſignia Bentiuolorum incluſa cum uenu
ſtate uiſebantur. diceres hoſtiatim celebrari nuptialem feſtiuitatẽ.
DPæeniq; in hac ciuitatis regione non brumalis rigorſed uerna té/
peries uideri:hic Puxuũs Hic iunipus uireſcere:hic mulſiuga ſpe/
cies herbeſcentis uiriditatis. Totum iter floruleétum ad uiridarii
conſiti ſpeciem gratiam uiroris recentiſſimi pre ſe ferebat: ur nõ
ſolum peregrini ſed etiam noſtrates admirarentur-cõtem̃plaãntes
tantam alieno tempore copiam uiridiorum. Preterea Bentiuolus
machinatores optimos et topiarios artifices probatiſſimos acciri
iubet: qi ſolertia quadam genuina miroq; artificio prediti noui
generis ornamenta excogitarunt: ex quibus unus nomine zephi

ranus:qui non minus facetus eſt ſcurraꝗ artifex ingenioſus: ſep
tem portas ligneas affabre cõfecit:quae picturate et fruticibus-her

bis q; uiridantibus decorate exornabant ſiam nuptialem interual-
lis prope paribus inter ſe diſtantes ad imaginem portarum urbica
rum:niſi quod cataractas non habebant,. fed illa quae edibus ben/
tiuolis erat proxima reliquas decore uincebat: in qua ſimulacrum
herculis cum leone cõgredientis uiſebatur aſpectu truci formidaſ
di.uiſehatur et eregione altera herculis effigies repulleſcentia hy

dre capita amputantis. C etẽrum cum nihil in ommi uita pulchrius 6 P ,

ſir ordineſine quo nec militarem diſceiplinam imperatores ualent
explicare: nec gubernatores regere nauigia: Bentiuolus ut omnia
ſint diſpoſitiſſima procurat. nã homines idoneos deligititer quos
diſpartita ſint officia nuptialia ne quid fumultueſae perturbationis
oriatur. Hunc lectiſtermiatłorem eſſe iubet:illum obſonatorẽ: hunc
prefectum popinarum: illum bellariorum. alius promus alius con
dus deſignatur: eſt quĩ procurator peni conſtituatur: eſt qui cel/
lae uinarie preficiatur: ita unus quiſq; curando quod ſuum eſtalie
na non turbat.iñ primis iunenes numero ſex er ⁊x. e nobiliori /
bus/ditioribus qʒ noſtre ciuitatis deliguntur qui ſint Architriclini

ſiue archipoſias dicere malis: quos uulgus ſeſcalcos appellat. Ve

dum eſt enim popularibus uerbis ad rem popularem declarandã.
ex his ſinguli ſenos miniſtros eligere iubetur: quorum opa naua-
et ſtrenua in cõuiuiis nuptialibus utantur. ex/hoc architriclinorũ
E. le

το

*

SAE 5 —8
PFPen Lan) erw⸗

ordine nullus fuitqui non impendia prope regalia fecerit et im /

menſas pecuniarum ſummas profuderit: dum ſe quiſq; fſuos q; mi

niſtros nuptialibus ueſtimentis exornat. deſignantur et ſex alii ar

chitriclini maiores qui dicuñtur omnes fere ex ordine ſenatorio:
pretereã adoleſcentuli octo luculenti ſummoq; genere nati euocan

tur:quibus iriunctum eſt ut ſpõſam introeuntem a porta domum

D νναια

. a „20 ſPſa

R piN
765 V

uſq; deducant inſtar ſti patorum: quõs priſci laterones nũcuparũt.
tquoni rum ad nuptias celebrandas uenturorum inu
mera multitudo expectabatur: ordinat Bentiuolus ut omnes hono
rificentiſſimeCommodiſſimeq; accipiantur. In domibus ciuium
ornatioribus hoſpitia magnificentiſſime parantur: et pro diuerſoſ
rii amplitudinealſi plüres alii pauciores aſſignantur. Tam cuncta
apparatus nuptialis diligentiſſime comparauerat. Tam appetebat

coudictas dies feſtiuitatis: Cum ſponſus ad coniugale fedus cum

ſponſa ineundum/ferrariam proficiſcitur comitatu ꝓpe regio de/
coratus.ducenti ferme euntem ꝓſequnturvinter quos ſupra uigin
ti haud dubie nobiliſſimi et ipſius ſponſi frater minor natu ꝓtho/
notarius.nos quoq; diſcipulum officii cauſa ſumus ꝓſequuti: oẽs
magnificentiſſime accipimura principe ferrarienſi: ibiq; biduum
conamoramurdönec clebfenfr fiu faedera nmuptialia: et ani
lo pronubo digitum ſponſe ſponſus oppigneret:amboq; ſacerdo/
ti a paranymphis offerantur. quibus rfite pactis domuicioné capeſ
ſimus aliquot ex primiovibuũs cum prothonotario relictis ad ſpon
ſam proſequendam EEEREESSRSRRRäI Menote nauem
conſcendunt⸗nocteq; intempeſta appellunt ad pretorium Benti

uolum quod uocant: quod magnificentiſſimum-pulcherrimumq;

nienſi princeps B entiuolus extruxit: diſtatq; ab ur/
be millibus paſſuum decem. Poſtridie eins diei bononiam ingre
dienti Herculi heſtenſtobuiam it Bentiuolus comitante maxima
caterua Virorum ſplendidiſſimorum non ſolum noſtratium ſed ẽt
externo rum:qui iam conuenerant ad officium nuptiale. Illuxit de
mum dies nuptiis deſtinatus: qui imbribus fedus omnes et potiſ/
ſimum B entiuolum dolore cõfecit ſeécum reputantem: ꝗtos rerũ

apparatusqtamq; nuptialem pompam eſſet imber ille perturbatu

rus. Omnes deprecabuũdi deum omnipotentiſſimum orare ut tan
tiſper pluuia cohiberer donec ĩfroitus ſpõſae in urbem põpaticus

eta

lere

con
tori
ven
les
lime
zppe
ltuct
mira⸗
let
C
inh
cur
No
ptinj
ciora
lanta
clloc⸗
fiere⸗
biui⸗
mn
liaba

M

e⸗
ſinos
e
les:
Ci⸗
milt
ſus 8
türſe

lubar

Cerit in

Plnegr

li
e ſenatotn;
e natieuben
vorta Comun
8ücupri
Uurorumin
omhes en
nibüsdhin
ln
leleslsan
Feregipis
apr uigi
,natu otho/
ſeguutir den
Dicdiinun
tialiaA
fCert⸗
icions an
cisad
wüoren muun
Lotiun Det
Alchertimun
voniaminge
niamemun
Pltntumtti
Nieii

En i

kileſeitmmn

—

Umofateutt
bben hiſtn

tim compleuerant:

erageretur. Verum ĩneorabile eſt fatum et inuidenti fortunae

epugnare non licuitnolentrut ex onmi parte beatas nuptias ui/

deremus et lãetiſſima uoluptate permulceremur. Iam adcrat hora

condictaqua obuiam cuncti prodire cepunt ſponſe uenictiex pre

torio bentiuolo: ubi noctem unam commoratafeſtinabunda per
uenerat ad uillam ſuburbanam: ibiq; lubſtiterat obuios aduentan
tes operiens. Omnis actas-ſexus ordo miam galeriam agmina
dio uiſendi exoptatiſſimam ſponſam ſpoſeęq;
apparatumVix locus quis latus et longus capax erat fantac mul/
titudinis cateruatim õ ni omnes/
mira denſitate cuncta ſtipauerant. multi columiis implexinõ pau
ci e feneſtris ſemi conſpicui pleriq; ſub dio inter imbres proſpe/
ctabant: ta tã eſt mortalibus inſita cupiditas nouitfatis. Gliſcente
in horas pluuia nutlamq; pauſam faciente: Benſiuolus hanc ibi
curam ſumitũt cuncti ordine et ſine tumultu põpabiliter incedãat.
Lougum eſſet referre ſigillatim quo ordine principes/oratores q;
principum inceſſerint: fummatim exponam illuſtriora ac ſplendi
diora. Princpes italici partim ipſi uenerant: partim uicarios miſe
rant ad nuptias illuſtrandas : qui omnes in ſuis ꝗſq; ord inibus
collocati ingrediebantur. Inter eundum iĩſpectiõe digni potiſſimũ
fuere/equeſtres lancearii Principis mantuani: qui furcharum ha
bitu ingredientes ritu militari lanceas manu reciprocabant: tales
macedonum haſtatos fuiſſe crcdiderim-quos ſariſſõphoros appel/

litabant. hos uulgus corrupto paulũ uocabulo ſtradioticos appel

re —
Creag 29 0%, o A
2 »
worbh )

lat cum ſtrãtioticos Zraecãica dictione nuncupare debuiſſet.ſhos

ubſequebamtur hipotoxo ut ex equis ſagittarii induti pra

5leꝗ .
ſinos amictus: Architricliniarchitriclinorũq; pediſequiordine in

ceſſerunt. Vidimus hac pöpa nymphas ritu amazonio obequitan

tes: quae ſaplimatae in equo non ſedebant ſed ſtiabant. Vidimus
Cigantem ſtaturoſam obambulãtem: quãam ar cmula naturaeſ i
millimam uerae effigiauit. Vidimũs gralatorem in longuriis paſ/
ſus grãdiſſimos diuaricantem Audiuimus ſonmitum tintinabulo
rũcεNρta Iclopũq; totmetorũ bellicorũ: ꝗbus cücta pfonabant.
Pretereãa ihãt ordo tibicinũ tubicinũ q; populoſus adeo ut clagore
tubarũ ac ſtridore lituofũ celũ reboaretaures ꝙ; audieétiũ obſur/
geſcerent.
c. li.

õ

7 pta ſedens in equo cãdidiſſimo atq; pulcherrimo: ũi ephippiis au
reis prefulgens phaleris q; precioſis ornatus tollutim gradiebar᷑:

35 Poſt longum pompae ordinem incedit nouiſſimo loco Noua nu/

quales priſci tollurarios Aſturcones mannos q; uocitarunt. hune

gradarium equum ſponſe adduxerant octo illi adoleſcentuli qui
munia obibant ſtipatorum: qui ueſtes breuiores induti argeto tex

tili confectas per hymbrem lutumq; ſponſam cò ſtipabant: ex qui

bus aliquot uniones gemmas q; in calciamentis geſtare conſpexi
mus. Cantata ſunt carmina ponſatranſeunte pariim latino parti
uernaculo ſermone compoſita in ſingulis illis ſeptem portis: quas
temporarias ex ligno frondibus q; uirentibus a Zzephirano ſcurra
fabricatas ſupra docuimus: quae ſingulae ſub tutela uirtutum ſin
gularum erant conſecratae: ex quibus quattuor philoſo phicas tres
theologicas appellant. Conſtat inter omnes ſpectatores nihil fie
ri potuiſſe ſplendidius hac pompa nuptiali: niſi pluuia continens
ac iugis obſtitiſſet: quae effecit ut nemo ueſtes precioſas oſtetaret
