quae rebus magnis ꝓculdubio anteponutur:
m et multo precioſioreſ eſſe iudicantur. hoc in pri
mis gemmae lapilliq; teſtantur. Quid enim é
minutius carbunculis? quid breuius adamãte:
Aquigd hiacyntho magis puſillumæet nibil tamen
his pretioſius nobilius ue reperitur. S cribit eloquentiae parens
Homerus Tideum paruo fuiſſe corpuſculo decoratum: In quo
tamen anima eſſet maxima: et uires ingentiſſimae, Vnde decen

ter in priapeis a poeta ſcriptum eſt:

Vtilior Tideus:qui ſi quid credis Homero:
Ingenio pugnax Corpore paruus erat.
Et a papinio non minus uere ꝗ diſerte dictum.
Maior in exiguo regnabat corpore uirtus.

Et Xantippus lacedemonius: qui breui ſtàtura erat ita laudaur

a S ilio l
Exiguis uigor admirabile membris:
Viuidus et magnos niſu qui uinceret artus:

Enim uero mihi curioſiſſime circũſpectanti et diligentiſſime pen /

ſitati uidetur res fere omnes uirtute magis ꝗᷓ magnitudine eſtimã
das eſſe ac metiendas: neq; querendum quantus ſit quiſq;: ſed qua
lis: neq; ꝗ procerus: Sed ꝗ probus ac eruditus. quis unꝗ librũ
laudauit ob id tätůmodo q; magnus foret ac copioſus? quis orati
ouem duxit eſſe luculentam ꝓpterea ꝙ uerboſa eſſet et enormis e
quis poema ob magnitudinem ubertatemq; celebrauit unꝗ? ne/
mo medius fidius uel modice eruditus id aſſeruit. Immo cõtra lau
damus libellos qui ſunt diſerti eruditi et doctiſſime concĩnati: eos
q; haud dubie anteponimus maximis uoluminibus: i quibus nul
la ſit eruditis minimaqʒ facundia. huiuſce autè rei nobis locuple/
tiſſimum quotidie teſtimoniũ exhibet Perſius poeta Satyricus:
qui quanto minor eſt:tanto eſt elegantior: quãto minus habet pò/
deris: tanto plus habet auctoritatis. Vnde luculente cecinit epigra
maticus poeta Martialis:
Sepius in libro memoratur perſius uno:
Quam leuis in tota marſus amazonide:
Et de eodem Quintilianus ait. multum et uerae gloriae quis uno
libro Perſius meruit. et a diuo Hieronimo Satyricus diſertiſſi /
mus nuncupatur. nec imerito. nam et ſanctitate ſcribẽdi et ſ. enten
tiarum grauitate et uerborum pondere et Satyrica urbanitate nui
li poſtponendus eſſe uidetur. inſectatur uitia: Sontes Carpit: pre
ceptis legentium animos ſanctiſſimis format et imbuit. aliquanto
ſuboſcurus eſſe cre litur:propter hominum temporumq; inſcitiã
et rerum ignorationem. Sed ſi quis curioſius poema luculentum
introſpexerit proculdubio cognoſcet id eſſe terſiſſimum atq; ele/
ganuſſſimum: quod ut opinor: ubi a nobis enarratum fuent: facile
omnes iudicabitis ueriſſima eſſe quae dicimus: et profecto poſt e/
narrationé luuenalis; nullus nobis ſcriptor magis idoneus ipſo
Perſio occurrere potuiſſet.uterq;ʒ ſatyrieus: uterq;ʒ in eode ſcribẽ/

di genere uerſatur: uter ; uitae mortalium formandae accommo/

kar
Saty
latis
bus
mai
lera

nge
Ue
kes
boni
lete
ent
opnin
Ptope
Pnatn

ſloe

ſinun

inluiter

iſlimeen
udine eſtin,
iſchtſeda
1s und lbri
8quis otl
Ettnormis
uit unde ne
mino Cötriln
condinatzen
Krigaiunl
nobislupe
en nas:
nns abethe
ecanittig

ine iuis mno
us ilertilli
edietſenten
tbanitwen
Carpiupte
witaliquant⸗
naloculenun
munm atcztel
um fvent fo
protee o
ilnnhſ
in tode ſchbel

datiſſimus eſt. Enarrabimus itaq; diis bene iuuantibus Perſium
Satyricum poetam: Cuius opuſculum non minus nobis iucundi
tatis dabit: ꝗᷓ utilitatis: qui non minus gratus erit uobis audienti/
bus: ꝗᷓ nobis enarrantibus. Sed ne moroſior ſit prologus ꝗᷓ poe/
ma iam interpretationem ipſam inceptabimus. Vos queſo diligen
ter attendite. Dixi.

Pilippi B eroaldi oratio dicta apud rectorem ſcholaſtici
conuenius ineuntem ſcholaſticam prefecturam.

Aiores noſtri qui Rem publicam Bononĩenſẽ
inſtitutis optimis legibus q; formarunt: Cum
uiderent bona animi corporis bonis longe eſſe
m anteponenda: Solertiſſime ac prudentiſſime ſã
xerunt: ut gymnaſia conſituerentur: quae eſ/
ſent domicilia doctrinarum: et aſyla bonarum
litterarum: in quibus uiri ſapientes ac eruditi
ingenuas diſciplinas profiterétur. Sed quia ſine gubernatore na
uigium periclitatur: Sine auriga quadrigae precipitcs ruunt: Si/
ne rectore cuncta labaſcunt atq; uacitlant: Ideo iidem illi condito/
res annuos gymnaſiarchas hoc eſt prefectos gymnaſii littera-
torii eſſe uoluerunt:qui ordini ſcholaſticorum honeſtiſſimo prefi/
cerentur: qui cunc:a ad ſcholaſticos pertinentia auctoritate rege/
xent: prudentia penſitarent: dexteritate moderarentur. Mos hic
optimus tãquam per manus poſterorum in hodiernum uſqʒ diem
propagatus é: nu perrimeq; omnium ſuffragiis atq; cõſenſu deſi
gnatus fuit Rector utriuſq; ſcholaſtici conuentus: hoc eſt tam
italicorum ꝗᷓ prouincialium Vir Magnificus ac circunſpectiſ/

ſimus Thomas Anglicus: uel ut latine loquar Britannicus

qui et natalibus et familiae nobilitate clariſſimus eſt: idẽ fortune

bonis opulentus: Animi dotibus excellens: Cui genitale ſolum uu
Anglia eſt: quam maximam illuſtriſſimamq; eſſe inſi ularũ nullus wr
gnorat: Cui antiquitus albion nomen fuit. quam mox britaniam *
nuncupauerunt: a qua omnes uicine inſule britanie nominate fue ſo
runt. Angliam uulgo recentiores appellitant. Regio eſt clara lati/ ſi
norum grecorumq; monumentis: fecunda frugibus. Copioſa pe *“
coribus: Referta auri argeti plumbiq; metallis : ex qua eſcaria ua/ gin
ſa generoſa olim romam miſſitabãtur: quae baſcaudę ab eruditis g⸗
nuncupantur. externorum imperium ſemper aſpernata: idigenis Ree
contéta principibus. ingenia britannorum non fraudulenta ſed ui
ſimplicia laudauit antiquitas. In re militari preſtantiſſumi fuere.
non equitatu modo peditatuq; polentes: ſed etiam curribus: quos
partim couinos uocitant partim eſſeda inſtructi preliabantur: quo
genere pugnae uſi ſũt aduerſum Ceſarem dictatorem belligeran n
tes. Inde Eſſedarii Couinariiq; ab hyſtoricis nominati. In ſtudiiſ
litterarum neq; hebetes neq; obtuſi iudicati ſunt Cum ex aere
temperato ingeniorum acumen uegetetur: hinc ut opinor exiit il / P
lud uulgatiſſimum:
allia cauſidicos docuit facunda britannos.
Qdieſ me deficeret ſi ſingillatim minutatimq; recenſere uellem: qui j
brus dotibus ac bonis fuerit decorata britãnia: uel ut a neotericis “
dicere didicimus: Anglia: quae per longa retro ſecula multos ui / Enn
ros generoſos procreauit. hac uero tempeſtate hominem nobis de u⸗
dit fũma nobilitate: ſumma dignitate ſumma uirtute predirũ Tho

mam: qui hodierno die Init magiſtratum honoratiſſimum gymna
ſtice prefecture gubernacula moderaturus: ut non ſolum pro re/
ctore ſed etiam pro rectoribus preſit ſcholaſticis tam italicis ꝗᷓ pro/
uincialibus: et inſtar boni gubernatoris nauigium dirigat in por
tum tranquilliſſimũ. Ingenui hominis mores: Auita nobilitas:
adoleſcentia modeſtiſſima probitas ciruſpecta: Virtus excellens
pollicentur ac ſpondent habituros nos talem rectorem: qualé nec
Probatiorè nec melioré nec amabilioré optare poſſemus. S upeſt
ui ſcholaſtici omnesiei preſto ſint ac obtemperent tanquam legi/
timo Rectori: ut ipſi ab eo tanquam ſcholaſtici haberi mere/ he
antur. S citum eſt illud domitii oratoris. Cur ego te inquit ha bus

1 il⸗ Tottune
emitaleſolun
fularünnliu
vox britanim
nominatente
deſtcanln
,Copioſin
ua eſcariatn
leab emlin
natiiigeni
taudulennſel
nüiſſimiluer,
umnbus: gat
labanmunqro
embelgenn
. Iuſuci.
mn exaete
otexiti

dcllem:ui
12 veoterict
Nawdtosvi!
inem vobsst
te Neitülh
Himum gnn
nſolum pto ne
mitalics
gdingetiufn
Nuianobito⸗
Vitus encklen
Crem:ulelt
ſemms. Il
ttmguun
i bebeni net
ee kingul

beam ut principem Cum tu me non habeas ut ſenatorem? illud
corpus bene compactum eſt in quo capiti membra conſentiunt.il-/
la res pu. optime inſtituta: in qua deteriores melioribus obſequũ
tur: ille ſcholaſticorum conuentus bene moratus beneq; conſti /
tutus iudicatur: in quo ſcolaſtici rectorem uenerantur: rectori pre
ſto ſunt Rectorem tãꝗᷓ ducem aſſectantur. hoc ſi fiet: ordo ſchola /
ſticorum erit apud noſtt ates fauorabilior: Rector ipſe uenerabili/
or: et Gymnaſio Bononienſi priſtina dignitas reſtituetur: quod
olim gymnaſiis Atticorum Alexandrinorum atq; tharſenſium:
qu ãâtigꝗtas admirata eſt meruit aequiperari. Te autem clariſſime
Rector. non moneo. non hortor. nec enim tu meae indiges aut mo
nitionis aut hortationis. ſed tuapte ſponte currentem incito ſi timu
lo impello: ut tutela gymnaſii gymnaſticeq; dignitatis tota mẽte ſu
ſcipias: ſuſceptam ita foueas ac modereris: ut celeberrimus hic
ordo ſcholaſticorum tua diligẽtia. probitate nigilantia conforme/
tur. augeatur. Illuſtretur. non decrunt tibi ſuffragatores ad oĩa
peragenda illuſtres principes mei B entiueli cum genitore abſẽ
te preſentes filii: quorum fulgorem nuper fortuna paulum obnu/
bilauit: ut purior deinde lucidiorq; eniteſceret. Sicuti ſolem uide/
mus interdum poſt diſpulſam nebulã: poſt diſſipatas nubes: poſt
edomitam coacti aeris craſſitudinem fulgere ſplendidius. Radia /
re flagrantius: Torrere uehementius. Iu magnifice rector enite
re meditare contende ut expectationi: quam de te concitaſti ſati ffa⸗
cias. id erit tibi tueq; genti maximo ornamento: et ſucceſſoribus
exemplar eſſe poteris ad imitandum, Dixi.

Phbilippi B eroaldi oratio habita dũ Rector ſcholaſticus
nomine melior accepit magiſtratus inſignia.

Gregia res eſt Viri preſtantiſſimi atq; laudabilis
Rebus omnibus adminiſtrandis aliquem preficere
e qui cũcta prudenter examinet: docte diſpenſei: ſapi/
enter adminiſtret: Cuius nutui ac iuſſis reliꝗ obedi
ant atq; obſequantur: quem unũ cuncti ſectentur ut
ducem. colant ut principem. Reuereantur ut rectorem. hoc in re/
bus etiam minimis licet iſpicere, nauis unu habet gubernatoré:

Cuius peritie nautae omnes ac remiges obſequũtur. Arx unum ſe
habet prefectum: qui reliquos cuſtodes in offitio continet: Et nul n
lus ab eius preſcripto uel digitum tranſuerſum diſcedere tentat. in
Et ut ad maiora ueniamus. Nulla ciuitas bene poteſt gubernari ſi D
ne magiſtratibus: Naulla caſtra ſine imperatoribus. Nulla proui/
cia ſine preſidibus. nihil eſt profecto preſtantius. nihil utilius bo/
no ſanctoq; rectore: qui ſubiectis concordiam ſuadeat. bonitatem
Hiudet: Nirtutes precipiat et officia capeſſẽda pᷣſcribat. Merito itaq;
uiri clariſſimi laudandi ſunt Bononienſes: qui inter reliqua ſan/
cte prudenterq; inſtituta hoc in primis ſanxerumt atq; inſtituerũt
ut omatiſſimus ordo ſcholaſticorũ rectorẽ habeat: ꝗ ſua prudẽtia
atqʒ ſolertia cũctos regeret ac moderaret᷑: qui facienda preciperet
uitanda monſtraret: ſub cuius oculis atq; uigilantia ſcholaſtici uiſ We
tam in litteris quieteq; traducerent: et illius preceptis obedienter
obſequerentur. hoc cum per multos annos diligentiſſime in urbe N
noſtra cuſtoditum ſit. Nuꝑ quoqʒ ut maiorum ueſtigia cuſtodirõ ðͦðͦ
tur: Deſignatus fuit rector uir preſtantiſſimus et omni laude cu b
mulatiſſimus: qui celeberrimo ſcholaſticorum ordini preficerer: 1.
de cuius uirtute moribus atq; preſtantia abunde iudicatum eſſe “””
uidetur: Cum eum non ſolum pro rectore: ſed etiam pro rectoriſ ht
bus elegerint et omnibus ſuffragiis declararint: qui ſolus officio 55
fungeretur utriuſq;ʒ rectoris: et illius qui italicis ſcholaſticis pre/ in⸗
eſt: Et illius qui prouinciales moderatur. Ego uero uiri circũſpe/ n
ctiſſimi magnope laudo conſilium illorum: qui ui ce duorum pre ſtn
fectorum Vnicum tantum prefectum ſcholaſticorum creandum hu⸗
eſſe duxerunt. Neq; enim ulla poteſtas poteſt habere conſortem. cnſi⸗
et hoc nobis ipſa rerum natura demonſtrat. Rex unus é apibus: hon⸗
et dux unus in gregibus. et in armétis rector unus. Vnum grues faft
ducem ſequuntur ordine litterato. Quid multa? unus eſt mundi Ron
rector atq; gubernator beatificus innominabilis ultramũdanus: nit:
qui ſolus cuncta ratione diſpenſat. uirtute gubernat: nutu mode/ aſee
ratur: Talis itaq; erit in laudatiſſino ſcholaſticorum ordine regen huͦan
do: hic nuperus rector: qualis eſt in gubernanda naue guber l
nator. in cuſtodienda arce prefectus. in regenda ciuitate magiſtra ayere
tus. in adminiſtranda prouincia preſes. hic cum in iuuemili etate nidl
neſtoream habeat ſapientiam ; Cum bonitate nomini reſi pon⸗/ Mtid

NuI
net: Etnul
e dentt,
ubernaniſt
ullaprdei
utiltus bof
bonitatem
lerito it
iqua ſan
laltitueruͤt
aprudeti
Prechperet
helaſuci ui
obelienter
weinurbe
alſodis
ihudecu
eiceret:
atamele
1o kecooril
lus ofticio
lucis pre
i dtcüſpel
vorumpre!
n Geandum
econſoltem,
1s apibis:
Vnum grvuen
U eſt munei
mmamüdanut:
tegutu mot:
ordinengen
navegube
iatemgiin
iuuendlertt
mini reſhonk

deat: cum ſit ex omni parte laudabilis: omnia illa ſtrenue et diligè
ter efficiet: quae magiſtratui ſuo acommodata: quae clariſſimo or⸗
dini ſcholaſtico conducibilia. quę honori et dignitati conuemien?
tia eſſe cognoſcet: Vale.

Ppilippi B eroaldi oratio ad Tribunos plebis.

lubil mihi Viri clariſſimi ſolet eſſe iucundius. mihil
antiquius. ꝗ in celeberrimo conuentu qualis hic eſt:
n &Acoram magiſtratibus: quales eſtis uos de re. pub.
capeſſenda cõtionari: de qua is quoq; bene mere
ri uidetur: qui oratione utitur ad animos corum: ꝗ
magiſtratum ineunt incitandos: Cotis uice fungens: quae ut inꝗt
Oratius Cũ ipſa exors ſecandi ſit: ferrum tameſacutum reddere
poteſt.quamobrem hodierno die hoc dicendi munus mihi iniun
ctum libentiſſime ſubiui: et eo quidem libentius q; de magiſtra
tibus qui ſacroſancti: de Tribunitia poteſtate: quae ampliſſima: de
Tnbunorum iure: quod populare eft: mihi dicendum eſſe uideo.
nec ignoro quid hic locus: quid iſta contio: quid dignitas ueſtra
poſtulet: et quid me ipſũ decere uideatur: quo circa diligẽtiſſime
pꝓſpiciam: ut neq; ineptus appaream neq; nimis effuſus neq; ni /
mis aſtrictus fuiſſe deprehendar: et ut ordini rribunorum ſatiſfa /
ciam pro uirili parte conabor: qui inter ceteros popularium magi
ſtratuum ordines eſt eminentiſſimus: quod ſacroſanctũ collegiũ
haud dubie declarat: maiores noſtros multa per ſe prudentiſſime
conſtituiſſe aut accepta ab aliis meliora reddidiſſe. Nam ꝗta inter
Romanos Tribunos et noſtrates: qui ab illis fluxerunt differen /
tia ſit queſo diligenter attendite.
Romanis diſcordie ciuiles et ĩteſtina diſſenſio Tribunos ple. pepe
rüt: quando ĩ ſacro monte Romana plebes: quae a patribus uexa
ta ſeceſſerat: peculiares ſibi magiſtratus creauit: Qui Tri. plebis
nũcupantur. Nobis uero Iura leges atq; concordia Tribunos
ple. tradiderunt. Apud Romanos nemini patricio Tribunatum
capere licebat utpote plebein magiſtratum. Ideoq; Clodius per
nicioſiſſimus. Tri. ple. Iudicatus: Qui relicta claudia gente
patricia. C. Fonteio homini plebeio ſe in adoptionem tradiderit

ut Tribunatum conſequeretur. Atqui apud nos plebei patriciiq
promiſcue Tribuni deſignãtur.nullo liuore: nulla contentione:
nulla diſcordia. Rome ab initio Tribuni tres tantummodo fuerut
a quo numero Tribunos nominatos iure conſultus opinatur: uel
ut Liuius Dyoniſius q; tradiderunt quinq;: quorum numerus ad
decem uſq; peruenit: quibus annua eſt finita poteſtas. Noſtra aut
ciuitas cum in regiones quatuor diſtincta ſit: ex ſingulis quater /

ni eligunf᷑: quorum autoritas quatuor menſium interuallo cõcluj/

ditur. ita fit ut quotannis duo de quinquaginta Tribunos ciui/
tas noſtra ſorciatur: quae cum a Romanis. M. fuluio et. C. Manlſ
lio conſulibus Colonia latina deducta fuerit in creãdis magiſtra
tibus et potiſſimum Tribunis religioſior atq; fecundior ipſa parẽ
te fuiſſe cognoſcitur. Quanto Bononienſes beatiores Philippus
macedonum rex inclytiſſimus eſſe dixiſſet: qui beatos Athenien
ſes nuncupabat: ꝙ ſingulis annis pretores decem cũ impio crea /
rent: et ex ſuis ciuibus facilime reperirent. Preterea apud. Ro.
Tribunorum. ple. poteſtas magis ad impediendum ꝗ ad agendũ
erat accommodata: ut Plutarchus et appianus memorie prodide /
runt: et ut Cicero meminit ita cõſulibus erant oppoſiti. Tri. quẽ
admodum apud Lacedemonios ephori aduerſus r eges collocati:
Et cum Tribunis intrare curiam non liceret: ante ualuas poſitis

ſubſeliis Senatus decreta penſitantes ꝗplurima reſcindebant nec

rata eſſe patiebantur. Contra noſtri quae agenda ſunt agũt: Quę
omittenda pariter omittunt: Côſulibus uero aliis q; magiſtratibuſ
adeo coniuncti adeo connexi: ut ad res ꝗplurimas obeundas illis
adiutoribus utantur: et non pauca ex illorum conſilio adminiſtra
re comperiantur. Quanto ergoueſtero Tribuni ꝗ Romanorum
Tribunorum maior eſt ordo ꝗto numeroſior ꝗᷣto compoſiſior: tan

to uos magis enini decet ac elaborare: ne uirtute ac rebus agendis

inferior iudicetur. Et quoniam diſcordia ordinum uenenum é Ci
uitatum: Quae Romanos. Tri.cum conſulibus altercãtes ſepiſſi/

me labefactauit: Vos concordiam potiſſimum cuſtodite. ſit inter

uos omnes in adminiſtranda. re. pub. ſtabilis et firma conſenſio.
in ore atq; animis ueſtris uerſetur ſemper ſaluſtiana illa ſentétia:

qua hyſtoricus ille clariſſimus demonſtrauit. Concordia paruas

tes creſcere: Diſcordia maximas diſſipari: propter quâ. M. agrip

1 ſeui
hrulen

dam iar
forrex

nequel
calici
cote,
Zotnt
daſeunn
it iten
imentol
etuno
bus pe⸗
Mlun
ſinn
eton
cömote
ueſtra
Penam
Cuputn
Cusn
s wuli
1eCuins
Winumme
lung bor
Danden
nosverſe
manibus
cut Cr
naliaſ

i magit

Crtuptun
ordt⸗
Clſtituta
iicſos.
lollegin

tici
ontentione⸗

modofuetꝗed

ppinaturud
numerus l
Noltraait
Wlis guartl
eruallo i
tibunos ui
kilismagſin
ndirigſaapri
hrs Dhlhn
Nos Amelien
Ciinpian
tramnul o⸗
miilnli
Mnt ili
voltilnan
cges loet:
aluas poli⸗
indebant ne
tagut: Ql
nglſtaidul
beundas n
admminiltn
Romanorun
npoſtüonl

rehus agelli

Henenumil
ercitesſelll

oditeſtinn.

–

nila ſeninn
ncortisſun
gri Ne

rmacobſeſn

pa ſe uirum bonum factum eſſe gloriabatur. Vobis exemplo ſit

prudentiſſimum illad Siluri factum: Qui Lxxx. filiis decoratus
P

eum iam morti proximus eſſet: Virgarum faſcem unicuiq; natorũ

porrexit iubens ut illumm confringerent. Id autem ſingulis facere
nequeuntibus: ipſe ſigilatim uirgas omnes facile confregit: quo

calidiſſimo cõmero ſolertifſimus pater filios admonuit eos firmoſ
ac potentes tantiſper futuros: dum iter ſe concordes et animis cd
glutinati eſſe perſeuerarent: imbeciles uero et infirmos ſi diſcor/
dia ſeiungerentur. O diuina concordiae uis quae diſſipata conne:
ctit: ĩfirma corroborat: ſine qua magiſtratus non ſalutares ſed de

trimentoſi in ſuis urbibus efficiuntur. Conſpirate itaq; Tribuni

et uno conſenſu deſcendite ad rem. pu. capeſcendam: quae omni!
bus płecto rebus anteponenda eſt: Cuius cauſa. M. lepidus. Cũ
M. fuluio Collega: quo die cenſor factus eſt homine inimiciſſimo

ſtatim rediit in gratiam: et ſimultates inimicias q; depoſuit. induite

perſonam publicam exuite priuatâ. Mens ueſtra preter publicum
cõmodum nihil ſpectet: huc oculos: animũ: cogitatões: huc ſtudi
a ueſtra conuertite. aequitatẽ uero ĩ pᷣmis cuſtodite et iuſtitiam am

plexamini: Sine qua ut inquit Auguſtinus: Reges Tyranni nun/

cupantur. Sine qua opumatium cõſenſus factio eſt: S ine qua nec
domus nec ciuitas nec hominum genus uniuerſum: nec ipſe mũ /
dus conſiſtere poteſt. iuſtitie patrocinari eſt ipſam uirtutem cole/

re: Cuius hec uis eſt efficaciſſima: hoſtem eſſe atq; inimicum ho/
minum morumq; malorum: Contra defenſorem hominum mo/

rumq; bonorum: Commoda preteréa patriae ſibi prima putare:
Deinde parentum: Tertia iam ſupremaq; noſtra. quos lacillia
nos uerſus Tribuni non ſolum uobis ediſcendos ſed quotidie in
manibus in ore in intimis precordiis habendos eſſe cenſeo: et ſi
cut Cryſippus imaginem iuſtitiae faciédã eſſe docet: forma uirgi
nali: aſpectu uehementi: lummibus oculorũ acrioribus: ita opor /
tet magiſtratum: qui iuſtitiae antiſtes eſt: eſſe grauem ſanctum in/
corruptum: contra improbos nocentes q; inexorabilem. enimuero

concordi et iuſto magiſtratu nihil preſtantius nihil utilius in bene

conſtituta. re. pu. reperiri poteſt. Diſcordi uero et iniuſto nihil p/
nitioſius. Concordes duce iuſtitia. R. P. ſeruant incolumé. Di/

ſcordes iniuſtitia dominante labefactant et euertunt. Eſtote ergo
d. i.

2è

Tri. Iuſtitiat cultores accerrimi: et aequo honeſtoq; patrocinami
ni.in hoc uerſetur omne ueſtrum ocium omne negocium: in hoc
quies et labor reponatur. in hoc ſtudium et diligentiam collocatoſ
te. ſit quoad fieri poteſt magiſtratus ueſter portus bonorum ſco/
pulus reorum. er quoniam Tribunus popularis eſt magiſtratus
populares uos plebicolas q; prebitote: et populi commoda pro uiri
li parte defédite. Ceterum cum plures ſint rerum publicarum ſpe
cies: Platone et Ariſtotele pncipibus ita tradennbus: Cum ſit prĩ
cipatus regius quam monarchiam appellant: cum ſit optimatium:
quae grece Ariſtocratia nũcupatur: cum ſit popularis ſtatus Cui
democratiae nomen eſt: cum ſitoligarchia ideſt paucorũ quando
magiſtratus a cenſu eliguntur: Cum ſit etiam Tyrranica admini/
ſtratio: ueſtrae ſũt partes Tribuni ueſirum munus: ueſtre eſt dili
gentie ueſtreq; uigilantiae eniti contendere elaborare ꝓ uiribus:
ut principatus huius urbis: Qui ex ariſtocratia democratiaq; cõ/
poſitus eſt: nulli aliorum cedere nulli poſtponẽdus eſſe uideatur.
Tribuni ꝓ populo excubare debent:et munia rei.pu. ſaluberima
capeſcere:id quod priſcorum romanorum inſtituta declarant: quii
bus nullum diem integrum Tribunis plebis abeſſe roma licebat:
quẽadmodum nec prouinciarum rectores extra prouincias abno/
ctare iura permittunt: ut uidelicet ſemper preſto eſſent: et ſi quan
do opus foret: ne unꝗ eorũ opera a plebeis deſideraretur. hinc ẽt
ianue antiquitus die noctuq; patebant Inibunorum: Tanquã por
tus et refugium laborantibus ſemp patum eſſet: quibus foret opi
tulandum: Quinetiam Tribuni purpuram minime geſtare cõſue

uerunt: ut popularis magiſtratus in omni uictu ac cultu popular-

bus ſimilis conſpiceretur. Et ut curio dicere ſolebat Tribuno con
uenit prebere ſe multitudini commodum atq; tractabilem et ĩ ade/
undo ſe facilem: quod etiam a iuris conſulto nõ ſolum de preſide:
ſed de omnibus quoq; magiſtratibus dictum eſſe exiſtimare debe
mus. plurimum i Re pu. adminiſtranda ualet magiſtratus: maxia
in rebus obeundis eſt magiſtratus autoritas. quod in oculo pupilt
la:in naui gubernator: in quadrigis auriga: hoc in ciuitate pollet
magiſtratus quemadmodum oculorum acies ſine pupilla hebeta-
tur: Sine gubernatore nauis periclitat᷑: Sine auriga currus ſepe
cõuertit᷑.iĩta ſine magiſtratibuſ ciuitas labaſcit atq; uacillat. Quid

Ginaliu
n. Vna
ſam der
relunt
magiſtt.
ellelogu⸗
coſauc
nliporte
lerelquoa
bos conp
ſonperin
lenrece
bis om
let ecer
ſenpert
operan.
orrei,p

lanoule.

ſihere
Aumande
mamfor
titulo:
leung
Mtiontb.
Winm
mang

flek

Rpatocinn,
mn:inbe⸗
namcoloe
botann
1t magiſnn
ptmnoca po,
blicanne
8:Cun ſin
ltoptimatun
nis ſans (1
corü quan
kantcaadmnn
: beſtre ckdl
re puinbin
vocna
ſeuideatur,
ſalubenmna
Gatandctid
oma liceba
incias adbno
uretſigun
retur. hinci
Tanglit
bus foretag
geſtare n
Uln popun
Tribunvon
bllem ctiat
mde eſte
Ktimmecen
Vnusemenn
noculo ll
ciuitate bli
pil hebenn
(urs
ella, Ci

enim aliud ſignificat magiſtratus: ꝗᷓ rectorem ac rei pu. moderato
rem. Vnde a magiſtrando ideſt moderando magiſtratus nomè ip/
ſum deriuatur. Et quemadmodum magiſtratibus leges: ita populo
preſunt magiſtratus. Et quemadmodum legem dicimus mutũ eé
magiſtratum: ita eleganter et uere dici poteſt magiſtratum legem
eſſe loquentem. Vos ergo Tri.qui magilſtratus eſtis et quidem ſa-
croſaucti: rebus moderandis incumbite: publica commoda pro ui
rili portione fouete: et quod rectum erit id ſolum utile exiſtimato/
te: et quod iureiurando aſtricti facturos uos eſſe promittitis: Id re
bus comprobate. Impraumis q; diuina illa Catõis Cenſorii uerba
ſemper in memoria atqʒ in pectore habetote. Si quid uos per labo
rem recte feceritis labor ille a uobis cito recedet: bene factum a uo
bis dum uiuetis non abſcedet. Sed ſi quid per uoluptatem nequi
ter feceritis: uoluptas cito abibit: nequiter factum illud apud uos
ſemper remanebit. Ita Tribuni ad benefaciendum mẽtem ſtudiũ
operam induſtriam applicantes: Vobis honori: amicis ornamen!

to: rei.pu. utilitati: et poſteris exemplo eſſe poteritis. Dixi.

Ad illuſtriſſimum principem Ludouicum Sphortiam

Philippi B eroaldi epiſtolium.

AVemadmodum parthorum Regem nemo ſine munere
lſalutat: ita ego teilluſtriſſime princeps ſalutaturus attuli
A tibi pro munuſculo panegyricum: quem leta fronte ac hi

lari uultu accipias queſo: Non enim minus regia res eſt pauca be

nigne ac comiter accipe: ꝗᷓ magna largiri. Multa ideo pretiola exi /

ſtimantur quia diis immortalibus ſunt dicata: Libellus hic ad fa/
mam fortaſſe perueniet: quiã fuum clariſſimum nomen geſtat in
titulo: Cum alioquin ſubire poſſet infamiam. quicquid id eſt qua
lecunq;ʒ eſt boni conſulito: Et cũ ocioſus eris ac feriatus ab occu/

pationibus rerum ampliſſimarum: quibus iugiter diſtineris :

tunc in manus accipito: et ſucciſiuis tempibus perlegito. In ſum
ma cum nihil agere uoles: hoc agito. Dii faxintut iſtud ſit perpe/
euum pignus ac monumentum meae erga te ſidei ac obſeruantig.
Vale et me qui tibi mancipatus ſum in clientelam aſ. cribio⸗
Ie

71064.

Philippi B eroaldi panegyricus ad illuſiriſſimum princi ſcitn
pem Ludouicum Sphortiam. ſcbim
Epenumero ipſe mecum dubitaui illuſiriſſime prin um
¶cepſ Ludouiĩce ſphortiæutrũ ne fortuito ac caſu prĩ I
P= Socn Enpef: )cipes terris darentur: an ab omnipotentiſſimo reru irt
4 Vomnium conditore deo traderentur: Sed hec omnis Cpila
Br“ iam ex animo ſublata dubitatio eſt: poſtꝗᷓ tu inelytii/ ſoenot
ſimi ducatus Mediolanéſis babenas gubernare cepiſn. Liquet. n. nns:
ſ te principem diuinitus conſtitutum. Tu ab ipſo des repertus ele/ D
ctus atq; miſſus eſſe uideris ad hoc ampliſſimum Imperium mo/ mutrbil
derandum: quod aliquandiu rectore uiduatum Jabaſſe atq; titubaſ Ktoten
ſe accepimus: Sicuti cymba ſine gubernatore a proceloſa tempe/ Wir
ſtate deprehen ſa inter fluctus undabundos agitatur: Deus itadJ; ſend
cum labanti ac nutabundo inſubrium ſtatui ſubuenire ac opitu/ ſis
lari uellet: Te unum ex omnibus potiſſimum delegit:qui tua ſin / ſnun
gulari uirtute fulcires titubantia: recreares afflicta: ſedares tumul xm
tuoſa: qui deniq; cuncta redigeres ad tranquillitatem: Non pofe/ uſfi
rat medius fidius illuſtriſſimus duæ adhuc pupillus adhuc puer- Gepeu
tutorem proximiorem: Sanctiorem: cordatioremq; uſꝗ reppire: i
ꝗᷓ ludouicum ſphortiam: qui conſãguinitatis gradu arctiſſimo cõ Hanan
iũctiſſimus eſt: utpote germanus ipfius genitoris: qui probitate: fünti
innocentia: integritate nulli principum Polipo⸗ edus eſt: qui pru ginn
dentia ſolertiaq; tanta ſplendeſcit: urcordatus merito cognomina ſuela
ri poſſit: Hec ſummatim et in tranſcurſu magis ſignata 4 dicta
Latius iam explicanda ſunt:et copioſius enarranda: quod ut com on B
modius luculentius q; perficere poſſim: uellem mihi a diis immor rſl
Fe, En hane ele talibus dari fluuium tulianae eloquentis e: et ftorrentem demoſthe min
4 „. nis facundiam. grandes enim mate rias ingenia parua non ſi uffe / n
runt: et in ipſo conatu ſubinde ſuccumbunt. grandis immo inges gel
hee eſt materia: quã aggredior. Ingenſum mihi perquam medio / 80
cre:nec infitior: uires tenuiſſimae. Sed in magnis Uoluiſſe abun
de magni ficum ac pulcrum exiſtimatur etiam ſi aſſequi nequiue i 1
ris.proinde hoc nos auſos eſſe non improbabis illuſtriſſime prin .

ceps etiam li uires ipſae defecerint. C eterum non auſpicabimur
laudes tuas a cunabuliſipſis q; crepũdiis: ſicut nõnulli laudatoreſ Ra

1n

ltorreili
lillimo ni
Räee
tirN
ihn. H
5tpenli 4
nyerummo
leatctiubl

kofatenge/
nirezcopill

Hares fumel

Nonſote
AWhuc pue⸗
uſireppir:

arClſlirod

n eſeW
o ronn
igrawia
Idsinne

m Cene

vr nſi
immoh
van neit
auipeguit
ſiſiünen
Iitaudemn

—
—
„

factitare conſueuerunt: nõ ſtemata generolillimae familiae recen
ſebimus:de qua melius eſt racere ꝗᷓ pauca dicere: non foriunas lu
culentiſſimas ? neq; Eæimiaãs corporis dotes referemus quae neq;
tu magnifacis: neq; inter pricipes ſolus poſſides. nmihil niſi propri
umi genuinum: niſi fuum laudabimus-Illuſtriſſime
hoc eſt ſolas ipſius animi tui dotes: quaè in homine ſunt bona

ri
cipalia cõmemorabimus. Nam diuitias generol: iatefrholiore 8
formoſitatem: uires: hoc eſt fortune et corporis bona mag's circa
nos: ꝗ in nobis eſſe ſcriptores idonei tradiderunt: et ideo atiena
bona nuncupantur. pſas uero animi uirtures: quat neq; ab erate
mutabiles neq; ullo in fortunio caducae: noſtra et uera bona noia
re ſolemus. quaèe quidem dotes taiito precioſiores iudicantur: Ito
maior eſt ille: in quo eniteſcunt: quas in te optime princeps- tanto
ſplendidiores exiſtimamus:? ꝗto tu inter reliquos principes enite /
ſcis: Quae in preſentiarum mihi de laudibus tuis dicturienti ag /
minatim ſe ingerunt et cateruatim: iſa quelibet feſtinabunda ſe of
fert: ut a nobĩs in hoc panegyrico prima promatur: Quaè ſes me/
diuſfidius heſitantem me facit et cunctabundum. Namq; ſi cepo
de prudentia tua ſingulari predicare occu ret iuſtitia: Quac poſtpo
ni gemebunda dolebit. Si dixero de fortitudine triſtabitur tem pe
rantia. Si fandauero liberalitatem: frugalitas ipſa ſe contemni exi
ſtimabit. Si clementiam extulero. Seueritas idignabitur. Deniq;
quãcumqʒ primam arripueroritli ceterae inuidebunt. ifa enim in
ſingulis uirtutibus emines quaſi reliquas non poſſideas .Ego fa/
men pro uirili parte ita contendam ac ellaborabo et tale tem pera /
mentum adhibebo: ut ſingulis: quod ſuum eſt tribuiſſe uideamur.

Prtnceps-

π es re Tad,les

Sed unde prius ordiavꝗᷓ a prudentia: quae ut ſcribit Platodiuini
tus ceterarum uirtutum dux eſt: quaè in te adeo fulget atq; ſplen /
deſcit: ut neq; in Neſtore maior neq; in Catone preſentior fuiſſe
credatur: prudeutia cum omũes mortales: tum potiflimum princit
pes decet: qui hac duce nihil inſiprenternihil temere in gubernã
dis ſubiectis agere neq; uolũt neq; poſſunt. prudeftiam Solomon
in paremiis amicam uocandam eſſe precepit. hec iibi el prudentiſ
ſime princeps amica peculiaris: hec le dles ? hec fe noctes fouet ac
amplexatur. hanc ne tranſuerſo quidem digito abſie digredi ſinis.
hac aurigante habenas impii conſultiſſime moderaris. hac duce eu
“ d. iii.

Pin Rnne;

5
—= —.
nna .

„
—

cta prudentiſſime diſponis: hac adiutrice nihil in te reprebenſibile
conſpicitur. Prudeuntiae gcrmana Iuſtitia te jugiter comitatur :
Sine qua principes principum nomen amittunf: et in Tyranni
nomen deteſtabile tranſgrediuntur: quae ſi Ciceroni credimus:

— rrrrrrrrnnn e .
omnium eſt domina et regina uirtutum: ad quam nos eſſe natos iĩ

telligere debemus quaè auro precio! ior: ut inquit Platoiudican
da eſt: Quae fuum cuiq; tribuit: alienum non inuadit: et propria
utilitate neglecta: publicam utilitate fouet atq; tutatur. Cuius fru/
en dae cã uidẽtur olim benemorati Reges coôòſtituti. Tu uero iuſtiſ
ſime princeps ius ſanctiſſime dicis: Et cũcta uelut in librili ppen
densomnium beniuolentiam promereris: audis deſideria cucto:

. rum: et fanꝗᷓ alter Alexander ex duabus au ribus: alteram accuſa/

enulła largitio: nulla gratia: nul
la cupiditas tranſuerſum trudit a recte conſulendo recteq; iudican
do adamuſim ſingula penſitas: et Controuerſias omnis diligentuiſ/
ſime compomis: nullum a ſermonèe tuo tri ſtem diſcedere pmittis:

tori prebes: alteram reo tradis. T-

— X quod olim Titum Veſpaſianum factitaſſe tradunt. He ſunt partes

3 5 erv ν 2

d0H⸗

regiae: hec ſunt munia imperatoria: Cpoliere lites: decidere ne
gocia: ſatiſfacere deſideriss mortalium citra odiũ cuiuſpiâ ac mali
uolentiam. Suma aequitaté nec minori lenitate Ius dixiſſe lauda!
tur Auguſtus: Cuus fu ueſtigia emulatus ſeueritati miſces comi

tatem: et quoddã ex utroq; efficis laluberrimũ tempametũ: Habes

horas quotidianas et ſtatas: quas audiendis controuerſus impen/
dere memoraris: quibus tã humili ꝗᷓ poteti: tã egeſtoſo ꝗᷓ luculeto
licet ad te adire: deſſderiã expromere: et lites explicare: et ꝓfeto ni
hil preſtabilius eſſe poteſtet ponſſimum in principe: ꝗ habere tpa

diſtincta: et horas negocioſas a feriatis ſe equeſtratas. ut .n. certus

ſyderum curſus : ita uita hominum diſpoſita delectat: et principum
preſertim. Namq; ĩde eff cir᷑: ut cines ac ſubiecti minime totos di
es conterant: dum colloquium principis aucupantur. Nouerunt
tempo a. Noucrunt horas horarũq; mometa: quibus poſſint apud
te ſuas ontrouerſias enarrare: et petitiones exponere. Ceterum

cum principales uirtutes ita inter ſe cone xé ſint ꝓput philoſopni au

iu nanf: ut in uicem neqant diſſociari: ira in te prudentia et iuſtitia

inclytiſſime princeps effulgent: ut tamè et fortitudo et tempantia
nõ ſordeſcant. nã ꝗqta fortitiidine preditus eſſes in crũ is exancla

dis haud dubie demonſt aſti. Et. n. cũ fortitudinis peculiare mu
nus ſit toleranter calamitates pperi: neq; rebus aduerſis fuccbe:

re: Tu olim fulminibus fortunae impetetis ſemiuſtulatus-uirũ te

Lortii⸗
zictus
no ql
tein c.
Olul
picht
Plorat
Fiũ
Ha
(änt
ſogzfor
utn
os:
(Mi.
iu
Etaito
ſinlav
romio
ti
le necel
(M
itxn
bas woh
üde;
lus etuo
tus iun

S

leſtio
tanipo
Quãze⸗
besiu
ſaobſo
lbilo
gies
o d

eredenſcie
kon! Credinn
nos elle S
Plroiudien
ur. Ciffit
Tüüetoi
brlippe
lellenacin
Keram ane
nece iulen
mnnsdlgent
lelerpuits:
Kknſk
eededene
Ciſſiän nl
lus Avllelua
Elatimilcnun
enpametiſin
nouerlisnhel
eſpſo Uli
ar
15,M.d, en
natte Pnafr
mimimeti
ſollo
onere. Ci.
pu nliin,
dentiv
etn,
Eerünis
SNalan .
erls ſct

4

ſtuluuvu,

fortiſſimũ magnãimũq; preſtitiſti: Cũ neq; fortune cederes: neq;
