Epigramma ad Petrum bonum Citharedum
I am cedat Thamyras: iam Methymeus Arion:
Cedant threiiciae plectra eanora lyrae:
Cedat et amphion Dirceus: cedat olympus.
Et Timotei docta liniq; chelis.
Et cum Terpandro cedat crinitus ioppas:
Blandaq; chironis barbyta nubigenae.
Cedat et archadicus deus : et patareus apollo
Et lyrici uates: Theſpiadumq; chorus.
En Cytharedus adeſt aeui noua gloria noſtri.
Petrus cognomen ex bonitate trahens.
Hic celeri dulces percurrit pollice neruos
Et mouet artifici mobilitate manus.
Bxprimit hic fidibus reſonantia uerba canoris:
Eſt teſtudo loquax huius in arbitrio.
Perſtringunt acies oculorum et lumina fallunt
Petri docta manus articuliq; leues. 1.
Hunc poſt fata uolet ſummi regnator olympi:
Hunc uolet infernus Tartareus qs pater
O Bone ter foelix: Qui poſt tua fata: tonãtis
Aut iouis elyſii qui cytharedus eris.

In cenam datam Principi B entiuol
aàa Mino Roſcio.

Luculli cenas ſileat patinas q; nitelli:
Nee non Antoni prandia priſca fides.
Fercula pontificum nemo aut epulas S aliorum
Iactet: et albanas Ceſareas q; dapes.
Iam patina Eſopi cedat: iam luxus Apici:
Et ptolemeorum prodiga luxuries.
Lam ſua campani taceant conuiuia: poenue
Quae ſenſit poenis pernitioſa ſuis.
Nec medi iactent reges ſiculiq; Tyranni
Vana quaeſitos ambitione cibos.

„

—.k—

Omnia iam caedant eonuiuia: prandia:cenae:
Quae celebrant uates: famaq; cantat Anus:
Fercula ſunt Regum: ſunt hec ientacula diuum:
Haec nectar ſapiunt po cula: et ambroſiam.
Haec nitida: haec dubia eſt: haec eſt lautiſſima cena
Quam gens dat genti Roſcia B entiuolae:
Iuppiter huic epulo ſi forte uocatus adeſſet:
Diceret. In celis talia non habeo.

Quod uerio res ſunt ĩmagines ex libris
ex nomiſmatis.

Nil preſtare queũt tibi fuſa nomiſmata plumbo
Nullus ineſt mutis uſus imagnibus.
Nulla hinc utilitas: nulla eſt mihi crede uoluptas.
Vix oculos paſcunt talia:ꝛnon animum.
Quare age:cum fictis ueras mutato figuras:
Bt pro plumboſis aceipe chartaceas.
Bſt ſeriptis uiuax facies: et forma perennis
Magnorum Regum nobiliumqʒ; ducium:
S criptis Caeſarei proceres ſanctiq; Catones
S criptis Pompeius noſcitur atq; Numa.
Hae uerae effigies: haec ſunt ſimulacra uirorum.
Hi ſpirant uultus: haec monumenta uigent.
I tibi ſcripta dabũt: quod nulla nomiſmata poſſunt⸗
Sic oculos poteris paſcere:ſic animum.

Epithaphium accipitris

Occidit aeriae proles pulcherrima gentis
Occidit accipitrum gloria:ſplendor:honos
Vix dudum nido diſceſſerat iſte paterno.
Et uix maternos ſpreuerat eſſe cibos. .
Iam formoſus erat:iam fortis:et unguibus uncis
Cęperat et roſtro carpere cortis aues

S ępe columbini fętus: et picta coturnix
Paſſa ſub accipitre eſt fata cruenta gemens?
Hic domini ſolamen erat: curas q; leuabat.
Hic domino luſus delitia sq; dabat.
Confeſtim hic aderat primo clamore uocatus
Deq; manu domini norat inire dapes. *
Proh dolor ecce iacet modo funere raptus acerbo:
Qui nec langonis ſigna puſilla dedit.
Nam ſubito occubuit: ſpectat dum ſeruida phoebi
Lumina:et apricus ſub ioue carpit iter.
Tu uereo accipiter diri ſolatia fati
Haec habe apud manes tartareas q; domos.
Quod tibi grata dolens dominus monuméta parauit.
Nee poteras tumulo nobiliore tegi.
Namqʒ iaces inter flores q; herbas q; uirentes:
Imminet et buſto Roſmaris ecce tuo.

Laus equi curſoris.

Cędat Amycleus ſonipes: et cedat Arion:
Xanthbus et hirpinus: qui memorantur equi.
Cedant Eumeli Alipedes: cedatq; podarges.
Atqʒ omnes quos quos rumor in aſtra uchit.
Ocyor hic ceruis: uolucrum pernicior alis
Ocyor eſt uentis: fulmineaq;ʒ face.
Euolat ante omnes primus: longoq; ſeneſcens
Subſequitur ſpacio quiſqʒ ſecundus erit:
It leuis: atq; pedum ueſtigia nulla relinquit.
Puluere nec certas imprimit ille notas.
Non opus eſt ſtimulo: crebris q; animare flagellis.
S ponte uolat: Calcar mitte: lupata tene.
At tu Bentiuolae Soboles clanſſima gentis
Hannibal eximio uiue ſuperbus equo.
Qui tibi ſępe dabit pulchro in certamine palmam
Ornabitq; tuas fronde uirente fores.

= †

ð

—

Philippi. B. Epi. Ad Mag. do. Lo. Bentiuolumæ

Qui pedibus uolucres ſuperabat curſibus auras
Inter cornipedes gloria barbaricos.
Confectus longo iacet hie Ciuetonius aeuò
Qui domino palmam ſępe parauit equus.

Philippi B. Epi. Malateſtae Carboneſü

Qui forma puerum maronianum
Et phoebum ſuperahat et liaeum?:
Qui forma poterat puer uideri
Ideus: fieri Iouis miniſter.
De cuius manibus tonantis uxor
Hauſi ſſer dea poculum libenter.
Quem pallas cuperet libens maritum
Pro quo iam Cybele dediſſet atym:
Et Myrrhae S obolẽ uenus decoram:
Omnes cui cuperent placere nuptae:
Omnis quem cuperet puella ſponſum
Heu fato Malareſta raptus atro
Carboneſius hoc iacet ſepulchro. —
Extinctus uiridi miſer iuuenta
Luſtris quatuor heu nefas peractis
Hos cum uerſiculos leges uiator
Effuſis lachrymis genas rigato.
Idem
Cui formã Cytherea uenus charĩtesq; decorõ
S ingula cui ſuperi dona ded ere dei
Hic ſitus eſt fato raptus Malateſta procaci
Qui nondum quinas implet oly mpiadas.
Non aurum non forma ualet nec floſculus aeui
Votaq; lanificas exuperare deas.
Hune genitor deffet: gens Carboneſia Iuger.
Hunc m erent iuuenes: hunc pia turba ſenes.

Epitaphium Robeni Sanctoͤſeflerinatis.

Nil queror o ſuperi letum hoc.ſic occidit heetor

Traiectus phthia pectora ſeua manu.
Sic duo ſcipiadae pereunt: quos hoſticus enſis
In tarteſſiaca dat regione neci.
Sic et Marcellus cecidit: quem bella cientem
Perforat hoſtili lancea torta manu.
Hec ſunt fata ducum: pulchrũ eſt eecidiſſe ſub armi
Mors bellatori conuenit iſta uiro.
Sic ego ſic ceeidi ſed non inglorius: orbem
Implet fama mei nominis atq; polum.
Idem. .
Quantus erat dextra pellides: Tullius ore:
Phillirides herbis: phoebus apollo lyra.
Carmine meonides. ladas pede. Iumine lynceus:
Viribus alcides: relligione numa.
Tantus ego in bello fueram. mihi tota ſub armis
Sub clypeo:galea:caſſide: uita fuit.
Me puerum mauors et me bellona uirago
Omnia perdocuit munera militie.
Qualis Pelleus ductor libycus q; fuerunt
Romulidaeq; duces talis et ipſe fui.
Dum uult ſupremo duri certamine martis
Sors dare me peſſum: ſuſtulit ad ſuperos ·

FINIS:ůx

REGISTRVM. .
Omnes ſunt quaterni excepto ultimo qui eſt duernus.

Ezxpliciunt oraniones et ꝗplures apendiculae Ver/
ſuum editae a Philippo B eroaldo Bononiéſi Impreſ
ſe uero Bononiae anno. Mœccclxxxxi. in commune a
Benedicto hectoris lib rario et Platone de B enedictis
Impreſſore ſolertiſſimo cſjuibus B ononienſibus
LAVS DEO

—

32

õ

“

s
„ ” .

4 Philippus Beroaldus Martino Boemo diſcipulo ſuo.

mos gerendus fuit tibi id a me petitionibus prope quotidiauis ef

bero uinum precatur a nymphis: ita prepoſterus ille uideri poteſe

. „ Eberibu et argumentis concinatas. eas teiIm
pulſoré tradidi impreſſoribus imprimendas: qu?ꝓ
Vfortaſſ. i tuclul intra chartaceam meam ſupelectiſem

* ficũn pr puluereo obrutę deliteſcebant. Sed

flagitanti:ꝗquem minis amantiſſimũ meaee gaamlanis 3 .
eſt eruditionis ſtudioſiſſimum cognoui. Et ſane Mhefäſnus ĩ prinis

id facis/quod faciendum doctiſſimi ſcriptores preceperunt᷑: Vt pre
ceptõrei non minusꝗ ipſa ſtudia amer: eumas ad atris uieé co 1
las: qui er ipſe amimorum parens merito nuncupari poteſt. Nam
ſicũti parentes filiorum corpora effigiant. ta preceptor diſeſpulo 9

mentèes format. quae res tãto precioſior uideri ſoler quanto

quo cepiſtimi Martine inter ſcolaſticos traſmontanos probatiſſi⸗
me? e fiterarum ſtudiis prout facis uigilanter incumbe. Enimue/
ro ſuauiſſimi tui mores. Ingenii ſpecimen. Naturę docilitas-et a/
uiditas inexauſta diſcendi ſpondẽt ſalem te futurum: ut quandocũ
qʒ in patriam repedare deſtinaueris domuitionẽq; capeſſere: poſ/
ſis tecum cum cultu nitoreq; italicorum genuino opulẽétiam quo-
qʒ litterarum in B oemiam reportare. Hic autem libetlus ur opi/

norneqʒ; tibi neq; tui ſimilibus ſordeſcet-proter rerum quas con·

homo interior homine eſt exteriore preſtantior. Tu uero perge

tinet non iniucundaiᷣ uarietatem. Vale et dilige doctorem. „

PHilipi Beroaldi Bononiẽſis oraiio habita ĩ enarratõe Ceor⸗

ici carminis atq; trafqiiili: qua laus rei tüſticg continetur.

is litterarum profeſſoris officiũ eſt Viri pre

4 miVerba rebus quas tractaturus eſt accõ /
mogarcet oratloné Iil:is applicare ſcriptoribuſquoſ
1 eſt enarraturus. Vr ſcilicet talis ſit prima oratio
AQqualis eſt rerum explicãdarum futura materia. E?f
oduũm ille inepius dicitur eſſe precatorqui aquam a li 7

J. 10

6

5

4

3

E
8
5
8£
Ke
E
S
3
EH
=
—
en
◻☚
2.
E
§
◻
⏑

1

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset