nectaream: quam quidem philoſophiam: cum rome prius pegrina
retur: et ut utar uocabulo plautino tamtummodo atticiſſaret: pmus
fere ro. ciuitate donauit: et latia li gua opuletã ac pollèté fecit: nãq;

letbi
Philo
mina
hicp
nali
gyen
gu⸗
beaunu
untar.
ſentau6
gepte
goct
bing.
for:e
ixit
M.I
Peal
g

D

enti
Ileel
Abat
ſrn
tum
unss
gii
üod
r
len
lauc
grec
lſpe
loet.
glen
am

Nan

i gool
Ulo lupauit
ur: Cicen
Tintger⸗
m lim n
lce, abſolu
s te
Keunnd
RCR
G Magniil
ſatne

dtutdatt i
CUNINLA
ſtaht
ipfemmdn
Uadendilen
alirſorin
1ote celheg
Venoigt
ere licetꝛut
neſaenti
nectorice i
bialeticean/
rius egnn
iſinehini
Gsfeal nig

uerbis pluribus grecanicis uerba latina accomodauit: Que .n.
philoſophi grece dicunt Catorthomata cicero latine rectefacta n o
minaui: Quãae ilſi Catalepſis hic cõpreſiones: quod illi axioma
hic ꝓnunciatum: Quaè Iili fantaſias hic uiſa nuucupauit: et ſexcẽé/
ta alia id genus pᷣmus effinxit. ĩidẽ ut nihil intactũ relinqueret iuri
operam dedit et de legibus uolumina concinauit. in omnibus ue/
ro quae ſcripſit tanta autoritas ineſt ut pro ratione dicta ipſius ha

beantur: ut iuris conſulti pluribus in locis teſtimonio ciceronis u

tantur. Namq; in libro de. Ver. ſigni. definitio littoris ex eius ſé/
tentia comprobatur et digeſtis de origine iuris fit métio oratio nis

que pro ligario ſcripta eſt: et in titulo de penis. exemplũ orationis

pro cluentio habito mutuantur. Igitur cum tain uarus tam q; mul/
tiiugis diſciplinis eſſet refertiſſimus factus eſt comſumatus ora /
tor: et ut dicam quod ſentio incomparabilis. et quod de Varrone

dixit Terrentianus Vir doctiſſimus Vndecumq; Varro, iĩd nos de

M. T. C. dicamus: Vir doctiſſimus undecũ Marcus: ꝗq mihi hac
peculiari laudatione laudandus uiderupif i biis iſce nominibus
cognominetur quae illi optime quadrant. Videlicet. Polyhiſtor.
Philoſophotatos Poligraphotatos ideſt multiſcius philoſophie ſci
entiſſimus et rerum plurimarum ſcriptor luculentiſſimus : hic. n.
ille eſt quem ob eximias excellentes q; uirtutes omnes in celũ lau
dibus certatim ferunt: de quo Erchn poetarum uulgatiſſima ce

lebrantur:de quo ita cccinit Catullus Diſertiſſime romuli nepo /

tum Quot ſunt quotq; fuere marce tulli quotq; poſt aliis erunt in
annis. De quò ita Lucanus. Romani maximus auctor tullius elo

quii. De quo ſilius . furialia bella fulmine compeſcet lingue nee

deinde relinquet par decus eloquio Cuiquã ſperare nepotum: de

quo epigrammatticus poeta martialis. Illud laurigeros ageres cũ

leta triunphos Hoc tibi roma caput cum loquereris eraf: Qui ita

laudatra manlio: Et cenſu tullius oris emeritus celum. Quem cũ
grece declamantem Apollonius rhetor andiuiſſet mirabdus pau
liſper obticuitmoxq; in hec uerba prorupit. te nempe Cicero lau
do et admiror ſed grecorum fortunae me miſeret: Cum uideo elo
quentiam quae uirtutum ſola nobis grecis relicta erat-per te ro
mam tranſmigrare?.cxtat luculentum epĩgramma dignũq; ubiq; le
Ziquod tullius laurea ciceronis libertus in laudem patroni concĩ

nauit: cũ aquas Ciceronianas oculis medentes: his uerſibus cele
braret. Quo tua romane uidex clariſſime linguae: S ilua loco me
Iius ſurgere iuſſa airet: Atq; academiae celebratam nomince uillã
Nunc reparat cultu ſub potiore Vetus: Hic etiam apparent lymi
phae non anterepertę: Languida quae infuſo lumina rore leuant:
Nimirum locus ipſe ſui Ciceronis honori Hoc dedit: Hac fon/
tes cum patefecit ope. Vt quoniam totum legitaur ſine fine per orx /
bem: S int plures oculis quae medeantur aquae. Quid multa? n6
ne et plinius ciceronem extra omnem ĩgenii aleam collocat: et do
ctrinarum lucem appellat: qui in Vii. natu. hiſto. De laudibus Ci
ceronis luculentiſſunum ſcripſit elogium: Et ab omnibus Cicelſ
toniane uirtutis amatoribus ediſcendum: Quod boc eſt. Sed
quo te Marce tulli piaculo taceam: Quo ue maxime excellentem
inſigni predicem?te dicente legem agrariam: hoc eſt alimenta ſua
abdicarunt tribus. Te ſuadẽte roſcio theatralis ſediciõis autori le
ges ignouerunt: notatas q; ſe ſedes ignommię diſcrimine aequo a-/
nimo tulerunt: te orante proſeciptorum liberos honores petere pu
duit. Tuum Catilina fugit ingenium: Tu Marchum anthonium
proſcripſiſti. Salue primus omnium pater patrie appellate: pᷣmus
in toga triumphum: Linguaeq; lauream merite: Et facundie litte-/
varum latinarum parens: atq; ut dictator Ceſar boſtis quûdam tu
us de te ſcripſit: omnium triunphorum laudem adepte maioré: ꝗ
to plus eſt ingenii Romani terminos inrantum promouiſſe: ꝗᷓ im/
periũ. Hec obiter dicta ſint de uiro nunꝗ ſatis laudato: Cuius li /
bros omnis diuinitus ſcriptos: Vtinam tam ſtudioſe legeremus:
ꝗ ſtadioſe Diuus Hieronymus lectitauit: qui ob id ipſum: Cice
ronianus ante dei tribunal: merait appellari: Sicut in libello ad
euſtochium ipſe meminit: Et rufinus affirmat: Cuius rei etiâ mẽ/
tio fit: in decretis. diſtin. xxxvii. Nos uero ex immenſa Ciceroni
anae bibliothecae ſilua: Rethoricos ad herennium potiſſimum ex

cerpſimus: Quos publieo auditorio hoc anno ꝓfiteremur: in qui

bus pr
mullun
vs or⸗

punc
eſtehe
ſcinn
Gs aun
luabil
enn
ele on
poſſer
Wurof
Qun
zultas
hocue
wo ue
Quam
muce
gitiſ
dinl
ſeput⸗
Cller
lunme
cupantn
Cnpoſi
poreſanr
acdac
2ccipin
te at
elt ret
non
Din

iſibus le
lualoen ne
omineull,
pareuthyn,
ore euagt:
: Hackon
line Peror
dmultaend
locat: etdo
udibus Cl
ius Cice
voce. del
Kclenten
talimennſe
icois i
inineagn
wres etleſ
Um anthonun
pyelarinn
ktſacundriix
1s tinl
te narei
vuilleriin
:Cdiuslif
legelemus:
ſum: Cicel
n libellond
rei eni 15
ſa Ciceront
ouſlinunen

emnur: in qun

bus precepta docendi oratorias artes plurima et pene omnia ada
muſſim pꝑpſcribuntur: quos libros quidam non ciceronis ſed alteri

us oratoris et potiſſimum cornificii eſſe contendunt: ſuper qua re

nunc mihi non eſt diſputandi locus: hoc uero exploratiſſimum
eſt: hos libros rhetoricos: ſiue a Cicerone com poſiti ſuerit ut Pii
ſcianus exiſtimat: ſiue ab alio neſcio quo: ut nonnulli ex neoteri/
cis autumant: eſſe luculentos limatos emunctos et in primis con/
ducibiles ad docendam eloquentiam: quae incanonicis ſcripturis

argento comperatur: quam ſub nomine argenii egiptiis eripiendã

eſſe dominus precepit: ſicut in pentateuco et maxime in exodo a!

moyſe relatum eſt: in leuitico etiam primicias mellis domino iube

mur offerre quod tropologice ſignificat dulcedinem eloquétiae:
Qua nulla dulcedo mellea dulcior eſſe exiſtimatur: Cui omnis ſu
auitas comparata fatiſcet: et auſteritatis ac amaroris plena uidebir
hoc uerum eſſe omnes eloquentie profeſſores affirmant: boc ne /
mo ueſtrum ĩficiabitur: ubi precepta rhetorice optime didiceritis
Quam nonnulli in latinum tranſferentes: Tum oratoriam: tum o
ratricem nominauerũt. eritis autem haud dubit eloquentes: ſi elo
quetiſſimi oratoris nolumina in manibus frequenter habebitis:
Si tulliane lectionis eritis ſtudioſiſſimi: ille.n. ut Quitilianus ait
ſe profeciſſe ſciat: cui Cicero ualde placebit. Lectiom Ciceronis
copulata erit lectio ſiluarum: Quas papinius ſtatius poeta neapo
litanus: poetico quodam calore cõſcripſit: Vnde et ſilug merito nũ
cupantur: Nam ſiluam priſci uocarunt poema ſtilo ꝗᷓ uelociſſimo
compoſitum. quando poeta calorem ſequens ac impetum: ex tem/
pore ſcribit: er ut inquit plato in muſae tripode ſedẽs furoris afla/
tu concitatur. Prererea ſilua in alia ſignificatione: apud eruditos?
accipitur pro ubertate ac copia rerum cateruatim congeſtarũ. Vn!

de ait Cicero in oratore: omnis ſilua dicendi ducta ab illis

eſt; et Tranquillus in librè de grammaticis reliquit inquit
non mediocrem ſiluam obſeruationum ſermonis antiqui.
et Diuus Hicronymus in prologo Ioſue; et in prologo paſ

7

ralypomenon ſiluam hebraicorum nomiuum appellat multitudi
nem copioſiſſunã. in hoc uero poemate perinde ac in ſiluis nemo
ribus q; ſunt cuncta cõgeſta er et agm inatim coaceruata ĩcredibilis
rerum reconditarum commemoratio imeſa multuugac doctrine
deſcriptio hiſioriarum: ac rerum ſcitu dignarũ luculeta narratio.
in ſumma quãplurima leguntur in ſiluis ſtati: Quae ꝓphanum
Vulgaus ignorat in quibus grammatiſte allucinantur: in quibus
Comentatores ſubinde labunt. hec et id genus reliqua nos ca ui
gilantia eo ſtudio ea diligentia explicare conabimur atq; pro uiri⸗
li parte enodare curabimus: ut nullus auditorum noſtrorum enar
rationes noſtras merito poſſit criminari. Ceterum quoniam cice/
romis rethoricos enarraturi ſumus: ne illotis ut aiunt pedibus: in
ipſa penetralia ingrediamur de Ciceronis uita er obitu pauca di :
camus Quae uobis uoluptati ſit audiuiſſe: uſui et ornamento me
miniſſe: Vos ut cepiſtis queſo diligenter attendite. Dixi.

Philippi B eroaldi oratio habita in enarratione
ILauuenalis atqʒ S aluſtii
Etuſtiſſimi grecorum Viri clariſſimi maximos
honores conſtituerunt nobilibus athlethis qui
ludis oli picis pythiis iſtmiis neemeis uictoriã
u reportaſſent. Nam cum palma et corona deco/
rarentnr in ſuas mox ciuitates reuertétes Qua

drigis triumphalibus inuecti conſpiciebantux

et quoad uiuerẽt uectigalibus publicis alebantur: Quod me cogi
tantem ſubiit admiratio Cur non iidem honores uel potius maio
res luculentioraq; emolumenta conſtituta fuerint rerum ſcriptorii
bus: qui infinitas uoluptates cunctis mortalibus preſtant: et de to
to bumano genere optime merentur: qui tanto athlethis anteponé
di funt quanto animi corporibus antecellunt. Et. n. ab athlethis
Corpora a ſcriptoribus animi exercètur: illi corpora ſ. aginãt: iſti
animis pabulum ſugerũut copioſum et ſolam immortalitatem au

eupantur: Quo circa cum multum debeamus ſingulis ſingularã

rerum conditoribus tum plurimum profecto debemus inuentori/
bus litterarum: quibus nihil preſtantius nihil excellétius mihil un
lius ullo unquam tempore excogitatũ eſt. Enimuero litteris con/

ſtimmort
fes möltis
icteris Coß
lierarüͤto
um gaetl
Gtur Ai
bos innen
ltenune
Dheno⸗ 1
Illaepei
lcceſiltci
Gilin
breos ſing
2ud ge⸗
fapum
ficat ilc
Menituc
breorun
ecsn
le olgi
ls homi
ſant. Ce
umvrfu
Muucenn
Citdlali

Walt

ſucdhan
Cituren
Cixit
bani
ſimum
Gſalub
tur: P
chigen
fonag
lorellt

mrltidi
ſluis nene
Ricreabbli
ae doctrine
ta namato.
Ppbanum
zin quibus
la nos caui
pro uin
toromn enat
toniamn cice
eaidugrin
itu pancad
tmamento ne
Dü.

ione

nimaxin
latns gli
is uiconi
rona ceoo
tetes Qu
biciebann
lod we co
ofivs nun
m ſcipon
ſanteet et
bis unrpeti
0 attlehi
ſigninii
alkatem au
5 ſngrhan
ipuentoni
licetis o,

ſtat immortalitas hominum. et memorie fulcitur eternitas: littere
res multis retro ſeculis a multis natiõibus geſtas nobis oſtentãt.
litteris cognitio omnium diſciplinarum percepta eſt: Comentium
litterarũ tolle ex omnibus: Solẽ ex ipſo mudo ſuſtuleris. Huius
tam excellentis tam neceſſarii boni quiſnam fuerit repertor ambi
gitur. Alii a Mercurio litteras repertas arbitrantur. alii a phenici⸗
bus inuentas eſſe tradut: Cuius rei argumentum eſt ꝙ phenicia
litterarum eleméta primi poete nuncuparunt. in greciam autem e
phenicia litteras Cadmum attuliſſe ferut: mox e grecia in latium
attulere pelaſgi. Quidam autumant litteras aſſyrias fuiſſe ſemꝑ.
Eccleſiaſtici uero ſcriptores ab hebreis reꝑtas eſſe contendunt: id
qʒ ualidiſſimo argumento probare nituntur: ꝙ uidelicet apud he
breos ſingula litterarum elementa aliquid ſignificent quod neq;
apud grecos: neq; apud latinos ullo modo fieni poteſt: Werbi gra/
tia prima hebreorum littera aleph. nuncupatur: quod latine ſigni/
ficat diſciplinam S ecunda beth quod domus interpretatur. gimel
plenitudo: Deleth tabularum ſiue librorum. et ita reliq; littere hei
breorum alicuius rei ſignificatiue eſſe traduntur: quod neq; de
grecis neq; de latinis feriur. Hec ſunt que ab eruditis memoranr᷑
de origine litterarum: quibus qui imbuti fuerint: tantum illittera/
tis hominibus antecellunt ꝗqtum homines ceteris animâtibus pre
ſtant. Ceterum ipſe mecum interdum querere ſoleo: quid eſt q;
cum tot fuerint populi. Tot gentes toto terrarum orbe diffuſe. Tã
auce nationes in litterarum ſtudio efforuerint. Soliq; fere greci
et italici litteras excoluerint. Namq; plures ut ego opinor in ſola
grecia Italiaq; ſcriptores extiterunt: ꝗᷓ in omnibus aliis per longa

ſecula nationibus. huiuſſe rei nimirum illa potiſſima cauſa eſſe ere

ditur: acris uidelicet ſubtilitas atq; temperies. Non enim temere
dixit Heraclitus: Aer ſiccior anima prudétior et melior. hinc the

bani pingues ebetes q; exiſtimati ſunt: ꝙ thebis celum eſſet craſiſ

ſimum. Contra attici putantur acutiores: athenis aer tenuis at
qʒ ſalubris. hinc ſeptemtrionales mentibus ſiupentibus eſſe tradũ

tur: ꝙ propter celi craſſitudinem: immodicumq; aeris bumorem

refrigerentur: que res haud dubie efficit animos tardiores hebe /
tiores q;: Verum propter ſanguinis humoris q; habundantiam: fer

ro reſiſtunt ſine timore: E contra qui proximi ſunt ad axem meri

C,il.

dianum feruentiſſimis eſtibus obnoxii exiguum habent ſangui/ latentin
nem: ideoq; timidiores ſunt pauidiores q;: et ꝗquis ſint animis acu/ t conc
tiſſimis ſummaq; ſolertia prediti:exuſtas tamen habent a ſole ui zauerbe
res animorum. Nimirum boc illud ẽ: quod philoſophorum Pn/ ſeberrim
ceps Ariſtoteles ſcribit in politicis gentes quę in frigidis regioni Cui
bus incolunt animo quidem habundare: ingenii uero et artificii Ciuson
habere ꝗᷓ minimũ. Aſiaticos autem ingenioſos quidem eſſe ſed D
minime animoſos: at genusgrecorũ ſicut in meditullio regionis iſimo
ſitum eſt: ita animo pollere et ingenio. Italia quoqʒ cum inter ſe/ laucen
ptemtrionalem: meridionalemq; plagam collocata ſi it mixtionibuſ eawrnn
diuerſis efficitur temperatiſſima: queadmodum Iouis ſtella inter uplgn
Martem feruentiſſimũ et ſaturnum frigidiſſimum media currens levoddt
temperata ſalutaris q; fit. Quo circa Italia omnium terrarum alũ/ walegt
na ac parens nuncupatur: Eadem cunctarum genrium in toto or 1 Mdicxnt
be prima eſſe traditur: Quae omnes nationes ſine controuerſia ã nnnin
tecellit: Viris feminis ducibus artium preſtantia ingeniorum cla- ſius:ir
ritatibus. Ipſa uero urbs Roma ut ingt Ammianus Marcelinus tendi
Virtutum omnium fuit domicilium. Cũ uiri diuino pene ĩgenio Ponbik
pᷣclari et etiam innumerabiles ĩ italia per uarias etates extiterint: luing
Duobus potiſſimum temporibus ꝗplurimi effloruerunt. Videli cuſlen
cet circa tempora auguſti et mox circa tempora Domitiani atq; igiin
Traiani. IIla profecto ſecula aurea cognominari merito poſſunt . fhin
Illa feliciſſima tempora nuncupanda: quibus Cicero: aſinius po iäzterl
lio: Celius: meſſallae: Caluus: Iulius C eſar. M. Varro et mox Mahtesn
Virgilius: Ouidius: Varro attacinus: Proptius :Tibullus ect ſex Vigetene
centi doctiſſimi floruerunt. Altera uero etate non pauciores exti/ ſonch
terunt: Inter quos Quintilianus. Duo plinii :Tacitus: Tranquil Nine
Ius: Gellius: Martialis q; excelluerunt: et in primis uuenalis ag! luͤtein
nas: qui quẽadmodum ipſe poemate ſ. atyrico elluxit in hac poſte le:lan
riori etate:ita in ſuperiori Criſ pus Saluſtius in ſ- cribenda byſto⸗ iͤt
ria immortalitatẽ ſibi comparauit. Quos ambos hoc anno ideo pu kuanen
blice profiteri deſtinaui: quoniam ex utriuſq; lectione C onfido ſiencof⸗
Auditores maximam utilitatem cum uoluptate eſt. e capturos. Nâ ☛
Criſpus S aluſtius ob elegantiã ĩimitabilemq; in ſ cribendo bre/ umglig
uitatẽ aſſequtus é pmas inter byſtoricos partes: quod epigramma hongul
ticus poeta illo diſticho expreſſit. Hic erit ut pibẽt doctorũ corda dbſci
uirorum Cnſpus romana primus in hyſtoria:

211 um commoe
Et.n.ita creber rerum frequẽtia eſi: ut uerborum prope numeru

tanimitaan

ent aſole u

phorunmin
gidis reger

to et anfti.

jem elle ll
um interſe
mixtionibel
ſtella inten
dia urrens
Gratom ii
um intwtdet
Controven;
ngeniowntn
tus Marcdine
inopeneifn
Ates extitmn
Uerunt., Ve!
Domitiani
enio poſtun
to:aſinius
Arto: Awor
hullus:etlel
auciores
us: Lnandhl
luuenrl
itin hec i
gibene e⸗
ocmdito
kone Coriu
e tunde
ſcnbendobt
vod epſgann
tdodori

nnpenunen

ſententiarum numero ſequatur. ita lerbis quorum nouator dictuſ
eſt concinnus ita elegans ita preſſus: ut neſcias utrum res uerbis
an uerba rebus illuſtrétur. S aluſtium quintilianus Thucydidi ce
leberrimo apud grecos non dubitauit opponere: in quo cũ ſit pre⸗
cipua uirtus breuitas: ut S eneca refert: hac eũ S aluſtius uicit: ex
cuius oratione nil demi ſine detrimento ſententiae poteſt. Vnde
haud immerito dixit Macrobius S aluſtium in genere dicendi bre/
uiſſimo dominari. Et magnam profecto iacturam paſſa eſt latina
ligua deperditis ſaluſtii libris: quibus geſta romanorum comple
ctebatur nobis tätummodo ſuperſunt illius diuini uiri Cattlina
atq; Iugurta. S aluſtius ab auguſtino ita laudatur: ut eum appel /
let nobilitate ueritatis hyſtoricum: Cuius orationes ut inquit Se/
neca leguntur in honore hyſtoriarum: quae haud dubie uolumĩa
indicant quanta in ſcribendo maieſtate quanq; diuino fuerit deco
ratus ingenio. Sed quemadmodum in hyſtoria eximius eſt S alu/
ſtius: ita in Satyra eminentiſſimus eſt Iuuenalis: Cuius poema
te eruditiſſimo nobis abunde declaratur: non pauciora priſcis tem
poribus ꝗ noſtris flagitia extitiſſe Nec flagitioſos pauciores. hu/
ius itaq;ʒ lectione affatim cognoſcetur: quantis uitiis illa aetas infe
cta fuerit: ꝗtis q; libidinibus commaculata: ita ut uituperatio taliũ
flagitiorum: nobis maximo eſſe poſſit documento: ut quod turpe
eſt fugiamus: quod honeſtũ eſt id tota mente capiamus. Ex Saty
rici poete lectione aperte cognoſcemus id: quod nos conquerimur
Maiores noſtros conqueſtos fuiſſe. Videlicet coruptos eſſe mores
Vigere nequitiam: luxuriam libidinemq; dominari. Maximam ꝓ
fecto nobis exhibebit utilitatem: nec minorem uolupratem Iuue /
nalis: in quo eruditio mira eſt: Varietas rerum iucundiſſima: Sſi
lus terſus: libertas ſatyrica: S ententiae ſcitu dignac innumerabi/
les: Laudatio Virtutum: Vituperatio uitiorum. Enarrabimus er /
go diis bene iuuantibus celeberrimum Satyricum et hyſtoricum
luculentum: et pro mediocritate huiuſce meae quantulaecũq; in ꝓ /
fitendo facultatis elaborabo ut cunctis ſatiſfaciam: ut recondita il/
luſtrem: Et in primis quae a cõmentatoribus omiſſa ſunt: uel pa/
rum diligenter interpretata: Ea enarrare conabimur. in Summa il
la oĩa qualiacũqʒ ſunt: quae lõgis uigiliis et iu yi labore didicimns
Vobiſcũ libetiſſime cõmunicabimus. Vos ꝗſo auriũ opam nobis
accommodate, Dixi, c.ii.

*
“ philoſophia: quã greci
Ethicem: latini moralem nominauerunt: quae cum

.

—
—

25
,.
4

N animorum noſtrorum medicina ſit efficaciſſima: tã
☚ — religs difciplinis excelletior: ꝗto animi corporibus atecellur.
2 “== a A * , ab N am cum conſtemus ex animæ etcorpore: Cumq; corporis ſer/
— 1 uitio animi utamur imperio: Magis nos decet animum curare ꝗ
corpus. Nihil autem peracque pertinet ad animorum ſanationé: ꝗ
philoſophia et ea potiſſimum: quae de uita tractat et moribus. Siſ
quidem cum plures pernicioſores q; ſint animi morbi ꝗᷓ corporiſ:
qui dies noctes q; noſtras mentes exedunt: Cum cupiditatibus in
ſatiabilibus ſollicitemur: Cum perturbationibus inumerabilibuſ

moralis. Quae haud immerito uitae dux: et uirtutis indagatrix ex
pultrixq; uitiorum a luculentis ſcriptoribus nuncupatur. Cuius
documentis qui fuerit imbutus: is facile caſus contemnet huma/
noſ:fortunamqʒ floccifaciet imperterritus imperturbatus iĩuictus.
Et cum plura ſint ſtudia: quae liberalia nominantur: quia homine
libero digna ſunt: Hoc unum philoſophiae ſtudium uere liberale
eſt: quod homies liberos facit ſublimes fortes arqs; magnanimos.
Quo cirea illi ualde uituperandi eſſe creduntur: quorum corpora
in fagina ſunt: animi in macie ueternoq; tabeſcunt: apud quos ap
””c — . petitus rationi imperat: Virtus uoluptati obſequitur: Corpus ani
LBune 2a/ e mo dominatur: Quorum deus uenter eſt: quiq; in uoluptatibus li
D . bidinibusq; ſummum bonum collocarunt. At ꝗto maiores noſtri
. . GO & A* prudentiores laudabiliores q; extiterunt: qui uirtutem ad beate ui

. ₰

uendum ſolam ſufficere crediderunt: qui unicae philoſophiae diui
/ tias omnes poſtpoſuerunt: Solam uirtutem contemplantes: Soli
ð— ſapientiae inhiantes: ſolam doctrinam amplexantes: Inter quos ĩ /

primus philoſophiam deuocauit a celo: Docuitq; de uita et mori /

mniumq; mortaliũ uo

. ℳ . 3 2 — ,;N-- ——
a P.e a . ſimus obnoxii: hos omnes morbos fola ſanare poteſt philoſophia

primis Socrates philoſophorum fons nuncupatus excelluit: qui

bus rebus q; bonis ac malis iquirere: Nam cum philoſophie fres
R. partes eſſe tradiderint eximii ſcriptores. Phyſicem: Dilleqics:

cb
ferum
namus
bicitn
bation
Hoctat
luita
ſoprin
busma.
fet:Cun
Nntarar
Uucoen
batac
Gogn
cing
ihleh
ommn
naſi⸗
Cum
Cunm
turennn
prtur
Pumus
hocet
mut.
Uhon
dA
cumn
litter
Catos
ilica
kflome
rgno
nodeſtf

Porton,;

ſorlsn

tone ueſin
udemulie,

Pmomli 1.
hia:bi gi
nt: quzeonn
kcadllimaß
dus atecellit
Crpotis fen
lum curare
nſanatoone:
wondus. Il
Ricorl
GDmderi
Fimumenzbler!
tisindagin
apatur Cin
ontemnethun
Urbaus inon
Vrrgia honit
nuere libenl
magnanimo⸗
orum wotpo
napud os
ur: Corpoen
zuolupentdul
Dmaioteßcin
Utem ad ben
hloſohiri⸗
tenhlinn
nestlner in
tus ectluli
8 Gevinaamot

n: Diden

bationes ſedat: hane poſtremam Socrates complexus eſt: Ethica –☚
Socrates in ſcholis edocuit: ethicam adamauit illuſtrauit: excol / PR
G

qʒ; ingenium uariosq; ſermones immortalitati commendauit: Cũ

ut plurimum in italia philoſophatus ſit: Cum ionica philoſe phia

— S . èð b ☛☚ „
è 4 NR 744 2

„ 4 4 JJM
36 e 2 —☛☚—

„ =

atq; Ethicem: quarum phyſice: quae a nobis naturalis appellatur:
rerum naturam perſcurtatur: Dialectice: quam rationalem nomi/
namus: proprietates uerborum ſtructuramq; requirit: Ethica quę

dicitur moralis animum componit atq; omnes animorum pertur 29 — Q

– —

(oal KCa⸗? 70

luit: ad quam cum tranſiret: illud uulgatiſſimum uſurpauit. Quae
ſupra nos mihi ad nos: tãꝗ ſola philoſophia moralis eſſet mortali
bus maxime neceffaria aſq; frugifera: plurimumq; utilitatis affe/
ret: Cum reliquas partes multum non probaret. Ideoq; neq; de
natura rerum neq; de altioribus ſublimioribus q; rebus Socrates
unquam diſputabat: ſed de ſola morali philoſophia aſſidue diſſere
bat ac meditabatur. Cuius diſcipulus diuinus ille Plato doctoris
dogmata ĩ omnibus fere uoluminibus mirabiliter expreſſit: Eius

ipſe litteram Socrates nullam reliquiſſet. Ceterum philo ſophia
omnis ac reliquae liberales diſciplinae diu in folis grecorum gym
naſiis floruerant: diu a ſolis grecis tractate exculte illuſtratae fũt:
Cum Romani latiniq; arma magis/ꝗ ſiudia litterarum exercerét:
Cum imperium magis propagare ꝗᷓ diſciplinas percipere medi Anm„Jopt, pat
tarentur. Amiquitus ſophia dicebatur quae nunc philoſophia nu/ FeSHS
cupatur: Et qui hanc profitebant᷑ Sophi. ideſt ſapiétes appellati. ET
primus Pythagoras philoſophiam nommauit ſe q; philoſophum
hoc eſt ſapientiae ſtudioſum: a quo illud philoſophie genus ema/
nauit: quod italicum ſcriptores appellant: ab eo ꝙ Pythagoras

ab Anaximandro defluxerit diſcipulo thaletis Ionici. Ceterum
cum in dies magis ingenia grecorum effloreſcerent: Cum ſtudia

Iitterarum magis ac magis excolerentur: apud athenienſes illos

Catos atq; legiferos domiciliũ philoſophorum conſtitutum eſt.

illic academia Pfaromis. Lycium Ariſtotelis: porticus Zenonis

. ℳ „ 8
— * * 6

effloruerunt. ex ea ciuitate complures philoſophorum ſectae taꝗ — ʒ .
ex equo troiano Innumeri pricipes prodierunt. illinc academiciD
hoc eſt Plaronici ab achademia ſchola nuncupati: illinc Stoici a &ααr—)
porticu Zenonis nomin ati: illinc peripatetici ab ambulatiõe Ari/ Prnf

ſtotelis nomen ſortiti ꝓceſſerunt.illinc ſecta Epicureorum: illin a

c.iii.

SS 1 .

3

r 9
SoegK e,
obes

illinc manauit fecta cynicorum: quos ita a probris moribus q; cx
ninis appellitauerunt: quorum princeps et auctor phibetur An
thiſthenes et illuſtrator Diogenes. In atticorum gymnaſiis dog /

mata philoſophorum didicerunt Ariſtippus conditor cyrenaicae

ſectae Archeſilaus princeps nouae academiae: phedon a quo he
liaca ſecta profluxit: Euclides a quo megarica: et Menedemus:
quem auctorem eretricorum ſecta concelebrat. et ut ſemel finiam:
nulli fere illuſtreſ philoſophi extiterunt: qui nõ athenas ſtudiorũ
cauſa proficiſcerentur. Illic diu litterae habitarunt: ilic philoſo /
phia habuit domicilium: illic igenuae ac liberales artes diutiſſime
diuerſatae ſunt: quae ſero quidem: ſed tamen aliquando ad Roma
nos ttaſmigrarunt: qui ut erant omnium utilitatum : ac uirtutum
rapaciſſimi cognitis grecorum diſeiplinis incredibili litterarum
ſtudio flagrare ceperunt: Maltiq; philoſophiam latinis litteris ex/
colere atq; illuſtrare conati ſunt. Sed duo potiſſimum excelleti ac
pene diuino ingenio uiri id efficere potuerunt. M. Varro qui a Te
rentiano undecũq; doctiſſimus nuncupatur: et. M. Tull. Cicero

extra omnem ingenii aleam collocatus: Qui cum oratoriam diſei

plinam illuſtrauiſſet: philoſophiam quoq; ſua induſtria illuſtrãdã
excolendamq; ſuſcepit. ut ꝗ occupatus Romanis profuiſſet: etiam
prodeſſet ocioſus. et cum ubiqʒ Platonis emulus ac imitator exi /
ſteret Dialogos in philoſophia et potiſſimum morali plurimos di

uinitus conſcripſit: et in primis queſtionum lihros quinq;: quas a

uilla ſua thuſculana: quae fuerat ãtea Sylle dictatoris: Thuſcula-
nas noĩlauit: quarũ lectio cũ ſit futura auditoribus utiliſſima ac ſa
luberrima: Cũq; multũ eruditiqis: multũ ſententiarũ: multũ exe
plorum in his contineatur: eas publico auditorio inſtitui ꝓfiteri:
meq; facturũ opaepretium eſſe cenſui ſi id pluribus mea iduſtria
cognitum fieret et aptũ: quod prius incognitũ erat et obſcurum.
Vos itaq; hortor et moneo: ut Ciceronis libros lectitare ediſcere

et in manibus quotidie habere uelitis: hũc ſpectemus: hoc ppoſitũ

nobis ſit exẽplũ: ille ut Quiĩtilianus ait: ſe ꝓfeciſſe ſciat: cui Ci
cero ualde placebit. Ceterũ ꝗtũ ciceròis lectio nobis utilitatis eſt

vallatura: Tãtũ carmia oratii flacci modulata afferẽt iucunditatis: et

quéadmodu philoſophia ſalubris é: ita muſica delectabilis. Cuius
. . —
E

dulcedie ccta uiuetia capiũt᷑: cuſus origo celeſtſis memoratur:
ipſius q; ratione mũdũ eſſe compoſitum pythagorici uulgauerũt.
Vnde Theologi nouem muſas eſſe dixerũt propter octo ſpherarũ

(
guate
ihlan
vene
duce⸗
o
ſauge
fent
inon
Cius.
buitct
celar
Reun
ſcs
joce
jucu
dus.
Qlta
Ule
M
Amir
lalig
bultlen
crcttut
fimon
coge⸗
lulan
hend
Then
bibuit
tareſ⸗
Du
tgvi⸗
lenent
Gsnod
baee

Clebat

worbange
mmais
rrenaice
lon aqvohe
lenedemus
mel finiam:
as ſtuciori
lic ppilolo
Auutiſſime
doad Rom
acwiruuun
Dili literann
nis Iüendan
m exctlein
Vanoul
I,Tul. Con
oratonanli
ſz illuſnii
fuiſſet: in
imitatoten
ipluniner

winchzlus

ns:Thuſoll,

Utlicmaaeh

Arü:multüen
nlttmi fiei
mea ſultn
et obſounn,
Cime elſen
usboehnil
elchet cl
i vtlitti
inouneittil
memondl
ulgunni
rocoſhenn

Celefſtium muſicos concentus et unam maximam continentiamꝛ:
quae cõſtat ex omnibus: quam armoniam nommaucrut: C elũq;
ipſum canere aſſeruerunt. Muſicam antiquis illis temporibus in

ueneratione maxima fuiſſe memoriae proditum eſt: ac maximos

duces fidibus tibiis q; ceciniſſe. quin etiam apud priſcos tam gre/
cos ᷓ Romanos in còuiuiis poſt cenam lyra circuferebatur: qua
laudes atq; uirtutes uirorum fortium canebantur: quam cũ olim
themiſtocles recuſaſſet habitus eſt indoctior. Coôͤtra laudatus Epa
minondas ꝙ Cytariz are et cantare ad cordarum ſonum eſſet eru
ditus. Socrates quoq; iam ſenio confectus inſtitui lyra non eru/
buit: et Plato ciuili uiro què politicõ uocat: muſicà credit eſſe ne/
ceſſariã: Et ariſtoteles ĩ politicis autor é Muſicã iter diſciplinas in
gẽuas eẽ collocatã quã una cũ litteris ct gymnaſtica adoleſcetes p̃
ſcis tpibus diſcere còſueuerũut. et ſi uolumus ĩquit Ide Degere
ĩ ocio. Muſica eſt adhibẽda: quę habet naturalẽ uoluptatẽ quac ex
iucundiſſimis eſt: quam Muſeus dulciſſmmam dixit eſſe mortali
bus. Muſica atiquitus ſacrificiiſ ac funernibus adhibebat᷑. Muſica

curas abigit: clementiam ſuadet: et ad leniendos affectus plurimũ
ualet: et ui inquit eleganter apud philoſtratum Canius ubicen:

Maſica merentibus adimit merorem: hilares efficit hilariores:
amatorem calidioré. religioſum ad deos laudandos paratorem:
cadẽq; uariis: noribus accõmodata animos auditorum quocũq;
uult ſenſim trabit. Pyihagoricis certe moris fuit animos ad lyra

excitare uel lenire: neq; ſolum perturbationibus animorum ſed e

tiam corporis morbis medetur muſi a modulatio: Cum ad febrè

quoq; ac uulnera Cantiones quotidie adhioeantur. Qua propter

laudandus eſt Xenocrates: qui organicis modulis lymphaticos li
berabat: et Aſclepiades: qui tubarum cantu ſurdiſſimis medebar.
Theophraſtus quoq; ad affectiones animi moderandas Tibias ad/
bibuiſſe fertur. Quin etiam traditum eſt Taletem Cretenſem Cy
thare ſuauitare morbos ac peſtilentiam fugauiſſe. et cantus tibici/
num mederi creduntur iſchiacis: et in inſtrumento ueteri ſcriptũ

eſt: quẽadmodum dauide citari zante Saul refocilabatur a furore

dementiae: quo identidem corripiebatur. Quid non ne bella muſi
cis modulatiõibus accẽduntur? quid aliud in R. legionibus litui
tubae cornuaq; moliebãt Quorũ cõcetus equos milites q; piter
acuebat. Preterea cretenſes ad cytarã dimicabant: Lacedemonii
Cellu.

in grecia: in italia S ibaritae ad tibias. Non ne amazones ad calal
mos arma tractabante non ne halyattes lydorum rex: ut auctor
eſt Herodotus in exercitu habuit concinnentes fiſtulatores atq; fi
dicinas? Thimoteus quoq; Muſicus eruditorum preconio celebra
tur: ꝙ Alexandrum magnum muſici cantus modulatiõe ad arma
corripienda inflammaret idẽ inflammatum mutatis modulatibus
cohiberet. Quid pacis munia non ne apud antiquos muſicis cã
tibus celebrata fueree Etenim plures grecorum ciuitates ut Marti
anus affirmat ad lyram leges decretaq;. pu. recitabant. Quid mul
ta? Muſices diſciplina non ſolum homines uerum etiam bruta ani
malia demulcet., cerui fiſtularum cantu capiuntur. Delphines
muſica arte mulcentur. Aues fiſtulis alliciuntur. Architectus quo
q;ʒ citra muſicem perfectus non erit: quae in pᷣmis efficax eſt ut in
quit Victruuius ad baliſtarum catapultarum ſcorpionum tempera
turas: hic raulicas quoque machinas efficere nemo poterit ſine mu
ſices ratiocinationibus. Cum ergo ĩter homines reliquaq; aĩantia
muſice tanta ſit dominatio: eius q; dulcedine capiatur omne quod
uiuit: Celeberrimi ſcriptores cxtiterunt: qui ad lyram carmina cõò
bonerent:et rythmis muſicis numeroſis q; modulatiõibus ſua ſcri
pfta contexerent. Quod non ſolum a grecis latinisq;: Verum etiã
ab hebreis factitatum. Tanta quippe eſt ſuauitas tantaq; uoluptas
muſice modulationis. Quid eni pſalterio Dauitico modulatius?
Quid canorum magis? Quod in morem Oratii Pindari q;decur
rit:? Quid Deuteronomii et Eſaie cantico pulchrius? Quid Solo
mone grauius? Quid perfectius Iobe quae omnia exametris et
pentametris uerſibuſ ut eruditi teſtãtur: apud hebreos compoſita
citra Salebroſam aſpredinem progrediuntur. Ceterum cum an
tiquiores numeri ruſticis et inconditis ſimiles eſſent: poetica ut
auctor eſt cenſorinus: ueluti legitima muſica compoſitior magis
q; modulata profluxit: quę modulatiõe metrica aſperitudiné leui
garet et cuncta uenuſtaret. etenim rythmos numeros q; muſicos
ac pedes peculiariter complexi ſunt poetae illi qui lyrici cognomi!
nantf ab eo quod ad lyram illorum carmina condecenter canebã
tur: quorum apud priſcos tanta fuit copia ac tantus numerus: ut
Cicero neget ſi ſibi duplicetur aetas ſe habiturũ tempus: quo ly
ricoſ poetas omnes perlegat: quorum apud grecos longe pidarus

tincel
nus le
it di
ttuer
rus:e

gebte
ltetel

„

iproe
(uius
Uinibus
oribus
ſoru
oun
Gelin
null
(

H r
Hone
lanen.
terinpt
Vlior
ligei⸗

kun
lir

2Ones ad alu
ter: utauch⸗
lnortz
cconio clnn
kuie ANarm
8 modulthe
vos molicsti
littes t ani
Ant, Quidmel
tiämbiutzan
ut, Dohine
Archikanse,
Siareſtitin
hiorumemn
hotutſtetn
trignagaini
inronne laß
Urmarin
lrüäbecaſen
nisg⸗Nenunti
ntigiclitn
ico wodtus
Pincanqhat
inseQuid dn

niaeramenet

reos compolt
cterum cumn
ſent: poetat
pofinor ncgt
Penitde 1
os mſen
Hnad gron
center nen
5numenmsil
enpls:g
longeſini

princepſ extitit: apud latinos Oratius: qui ut auctor eſt Quintilia
nus fere ſolus lyricorum poetatum legi dignus eſt. nam et inſur/
git aliquando et plenus eſt iucunditatis: et gratie et uariis figuris
et uerbis feliciſſime audax. Idem in Satyra ſcribéda terſus et pu
rus: et ad notandos hominum mores precipuus. In eo graues
crebreq; ſententiae. Eruditio uaria et multiplex: elegantia cum ni

tore terſiſſima. Oratii itaq; poema canorum nõ minus delectabit

₰

i proderit. Non minus animo ꝗ auribus pabulum ſuppeditabit:
Cuius lectio non minus frugifera erit ꝗᷓ iucunda. Ego uero pro
uiribus connitar in enarratione Ciceronis et oratii cunctis audi
toribus ſatiffacere: et nihil earum rerum prorſus omittere: quę ip
ſorũ declarationi ſint futurae accommodatae. Vos ipſi teſtes erxitiſ
locupletiſſimi: quos omnis rogo et hortor: ut tam libenter audire
uelitis: ꝗᷓ nos diligenter cuncta enodare curabimus. Sed iam non
nulla ſcitu digna de Cicerone dicemus: paulo poſt de Oratio flae
co dicturi. Vos ut cepiſtis queſo attente audiatis. Dixi.

Philippi B eroaldi oratio habita in enaratiõe Perſii
poetae S aiyrici.

Vlte res ſunt parui corporis Viri Clariſſimi:
