te darus Diuus Qaldinus: enius nomen ef ſanctitudo apud Me/
diolanenſes eſt uenerabilis. Verum hac fempelſtate gcnus piroua/
norum illuſtraturornatq; uiro ornatiſſimo Gabriele. Cuius Ne
ogami hoc eſt noui ſponii nuptias hodierno die nuptiali oratione

f. i.

eh Jorna, d
V 8.
onss dnpondeys

r —–
:Wſpenſa:

ꝓſequimur. eſt enim hic multiiugis diſciplinis decoratus aſtrolo
gie peritiſſimus philoſophiae conſultiſſunus et in priniis medicine
ſcienuſſimus : quaè uel ſingule ingenue artes quemuis hominem
poſſent illuſtrare. Aſtrologia enim ab rerũ terrenarum côtempla

tu/ mentes noſtras euocatad ſpectanda celeſtiaad curſus ſiderũ

ſtatos péſitandos: ad ſaperas ſedes noſcitandas. hec efficit ut ho-
mines parum a diis diſtare uideantur. P hiloſophia quae mMater ar
tium appellatur dux eſt uife mortalium. animorũ morbis medtur:

rerum cauſas ſolerter inquiritet diuinae maieſtatis archana rimàr

quod feliciſſimum exiſtimat Matuanus Vates. Medicina ucroqua
nulla ars fructuoſior eſſe ferturſalutẽ deploratis reſtituit: morpᷣos
expellit: afflicta recreat: languenfia corroborat etcũ morte ipſa ſub
inde colluctatur. Has tantas/tãq; preclaras nuperi ſponſi uirtutes
exornãt ſuauiſſimi mores ſumma comitas/ dexeritas affabilita:

quãe res illum haud dubie feceruntapud mediolanenſes omnis fa

uorabilem: apud iſluſtriſſimos principes gratioſum. in ſummã ca
rus eſt omnibus inuiſus nemintomnium beniuolentiam genuina
quadam probitate demeretur. Cuius conſobrinum eſſe non penij
termagnificum ac circũſpectiſſimum uirum bartholomeum chal
cum: de cuius eximiis dotibus ac probatiſſimis moribus abunde
iudicauerunt illuſiriſſimi principes mediolanenſes: qui eum aſchi
grammateum hoc eſt principem ſcribarum ex omnibus unũ dele
gerunt quem omnium archanorum participem ac conſiliariũ eſſe

uoluerunt. ſed hec obiter pauca de multis. Ceterum quẽadmodu

ſponſi familia generoſa eſtita ſponſe genus illuſtre et peruetuſtũ
eſſe creditur In quo multi in togamulti in re militari excellentes
extiterũt: qui ſuis ipfi uirtutibus apud ues cognitiſſimi ſunvita ut
noſtra laudatione non egeant. Ipla uero ſponſa omnibus quecũq;
in matronam cadunt dotibus predita Familiae eſt ornamento:
Ingenut mores-Natrönali 8 uenuſtas feminam condecorant. Et
cũ quatulor iit quae ĩ ſpoͤſis ꝗrãtur forma. pbitas. nobilitas. dos:

hec formola-hec proba hec nobilis hec dotata eſt. ꝗquis ipſa non

illam ſibi dotem ducat eſſe que dos dicitur: Sed pudiciciam-
et pudorem et ſedatum cupidinem. Deum metum. parentum
amorem et cognatum concordiam. Qualis dos probatur et ex
petit᷑ in primis ab Alcumena plaufina. Deniq; ut ſemel finſamp
bata probatiſſimo: modeſta modeſtiſſimo: Landafa laudatiſſime
nubit: Quoram cõnubium ſicuti compar eſt-peneq; conueniens

Nrfn
ulamc
Nac
Colecten
ſelictat
nuoonb.
ehtn

.

nee
Goptimum
celo fact
ACalo
in to⸗
vegennn
piolilin
lbipuen
lermlile.
furt
Eptumn
bis relce
Hieronn
o Vir⸗
politiſi
ſusc

ſ ller fe⸗

luyulan
Crltads
tlietoven
tinm
lco Pen
anone

ennnri
IPnmsmelin
wemnuis hanitn
charumchen
Rd ufſusle
Dlxquge id
morbis e
is archamit
MedicnERE
periſoc uir
xenits A
Olanenſasonm
volentamgen
umelenon
Utholomeune
vonbus dbun
mibus undid
Conliarii :
ſcett Petuen
litai evel
ochnibos in
CoNacNN
e N
Nohllt

i,

heg Ali

ſta dit faxint ſit felix fauſi tum atq; fortunatum. ut diuniſſime uſuãt-

uitam concordiſſimam iucundiſſimam q;. et ut dulces natos Iuſci/

piãt: et ex haſis dulciſſimos nepotulos aſpiciant: quorum luſibus
oblectentur:quorum blandiciis refoueantur : quorum forfuuis ac

felictatibus condecorentur. Sed iam tempus el ut formulam a
maioribus inſtitutam uſurpemus? ein ernacuüla lingua loquentes-

magnificum Minum Rofcium Senatorem bononi!
enſem PPbilippi Beroaldi bononienſis epiſtola
OQOhines Poccatius-homo in igua uernacula diſertiſ
D ſimus centum fabuloſas hiſtorias ſulo elegauſſimo
compoſuit: ex quibus duas nos potiſſimũ excerpſi /
mus: cas q; in latinum ſermonem nuper exercendi
ingenii cauſa tranſtulimus. Nam quemadmodum
ſtri ex greco in latinum et ex latino uertere in grecum

prefatione religioſ- Mmac ſponſam ita interiogemus
prefatione religioſaſponſum ac ſpont teriogemus.

maſöres no

optimum eſſe iudicabantid quod in primis. L. Craſſus et. M. Ci

ero factitaſſe traduntur: Ita nobis conducibile uiſum eſt ex uer/
aculo uulgatoq; ſermone aliquid Mythicon hiſtoriconq; cõuerte
in romana linguã: ex qda conuer one igemium mediufſfidius
uegetatur. eloquutio expolitur. Supellex uerborum optimori coſ
pioſiſſima comparatur. In hac aufem interpretatione Inze r me nõ
ubiq; uerbum e uerbo-ſed ſenſum expreſſiſſe de ſenſi uquedã pre/
termmiſiſſe. nonnulla addidiſſe. Eatenus ur decot em in franſlatione
prfuiri li parie cõſeruaremus. Et hoc fecim us ſequuti Oratii pre
ceptum ita precipientis in ante poetica. Nec uerbum uerbo cura/
bis reddere fidus interpres. quod etiam faciendum docer Diuus
Hieronimus ſcribens de optimo genere iuterpretandi. Accipe er
86 Vir praſtantiſſimeet in ſtudus bumanitatts litteris q; noſtris
Politiſſime/ opuſculum a Philippo tuo conciunatum: De alieno
eſfigiatum. de alieno noſtrum: qiod legas quaeſo cum fueris ocio
ſuscum animu a ſenatoriis muneribus publicis q; negociis pau⸗
liſper recreare decreueris: Cum te in bibliothecatn tuamquae te

ſingulani eruditione decorauit: recondideris. Tunc. fi. aniimmus

exucudus eſt curis grauioribus: demulcedus liſteris amenioribus

et refouendus uoluptatibus hilaroribus. Tunc halce nugas pote /
ris in manus ſummere: potenis inſpicere: et tuo polito limatoq; iu

dicio penſitare Nunquid ac flofcutos Boccatiiin ſuo genuinoq;
ſermone prenitentes-aſpirare potuerint noſtra iſtec lanna inter

f.ü.

pretamenta: Quae tibĩ peculiariter dicaui. Propterea ꝙꝙ ueri amo

)Vr vn .—
G 'fo⸗ omn P 6

H g.

Bop ſtosna Deſpeſah
6 1 % 7

de Lyto Prwe

ris uereq; amiciciae teitimonia ſunt locupletiſſima. quicquid id è
boni conſule et me uti ſoles ama.

e, Vo tempore octauius Caeſarnundum cognomina
ttus Auguſtus in triumuiratu romanum regebat im
Pperium Fuit rome.p. Q. fuluius homo patricius ac
nobilis/qui filiim nomine Titũ fuluium iuuenem
Jſingulari ingenionpreditum athenas miſit ut philoſo
phiae ſtudiis erudiret᷑: eũq; etiam atq; etiam commè
dauit chremeti uiro nobili amico uetuſtiſſimo: qui Titum hoſpitio
ſuſcipien uoluit ut in contubernio filii Cilipi familiariter educa

retur:et utrunq; Ariſtipo id temporis philoſopho illuſtriſſimo tra
didit erudiendum: ut Fiſdem pariter doctrinis imbuerentur. Cũu

itaqʒ ambo iuuenes uitam degerent comunem: tanta ſimilitu
do morum repente apparuit ut ſumma germanitas ſummaq; be-
niuolentia inter ipſos coaluerit. adeo ut uix morte potuerit diſſoci
ari.ſimul ambo philoſophię ſtadiis incumbere. ſimul ambo ad fa
ſtigium diuini dogmatis aſcendere. ambo excellentiſſimi ingenii
dotibus pares exiſtere.qui talem uitam duxere circiter trienium
maxima cum uoluptate chremetis. is utrunq; pio amore ꝓſequẽs
nec in filium ꝗᷓ in Titum propenſiorn cum ſam eſſet ſenio cõfectꝰ e
uita migrauit: Cuius obitũtanꝗᷓ comunis parétis-/Titus atq; Ci
ſipus peraeque defleuerũt et pari lamentatione proſequuti ſunt.

adeo ut nec ipſius chremetis familiares ac cognati ſatis dignoſce

re poſſent uter eorum iuuenum magis conſolandus foret. poſt ali
quot menſes amici neceſſarii q; Giſipihominé conueniũtet ad
uxorem ducendam pariter hortantunpuellã ſe repiſſe dictitantes-
Ciuem atticam ineredihili formoſitate conſpicuam et generoſiſſi
ma gente procreatãâ: Cui ſophroniaé nomen erat: et id temporis
Quintum decimum agebat aetatis annumherum uotis giſippus
utpote iuuenili ardore caleſcens libéter annuit. Iamq; appetebat
tempus nuptiarum. C um ſponſuuna cum I ſto ad ſponſam ui/
ſendam proficiſcitur: iam ambo intra edes ſponſae penetrauerant
ITam inter ſſippumſophroniamq; facetiſſimi ſermones ſereban
tur: Cum Titus quali elegans ſpectator femincae formoſitatis ad

Pic
hine
lota⸗
lnd
wor
ſatt
ſcut:
Phre
nige
ln
ſus et
zmimu

ſeatis

koren
latac
luſce
QulenD
ude
ddie

fili
M
I⸗
ler n
Naigi
ü
wui
ſlioe
Mi⸗
legnn
lum/
Pellen
pnuie
wici⸗
niiee

Cpid

tteach leimn
m. uigili

.

anumregcht
Witni
luiunviunen
1cn etiman
RTEN
Amiliniteran
villuſtilim
buerennn. l
: tunta ſnli
asſunmngt
epotveni i
mibon
ntiſimii
Citer ieni
mote ſel
ſenio ole
litus aiq
Mecuutſn
ſats cigu
8 ſoret i
onueniite
iſſe dcn
D gennt
ridten,
lotisgl
Apogln.
epenenanti
onts ii
Ommoſt

cupidincis. Quodi;

KM

hibitus/ cxpit curioſis oculis cuncta perſpicere et ſingula Sophre

niae membra callenter penſitare: quae cum mirandum in modum

tota còplacuiſſetipſe ſecum illam Ipecioſiſſimae puellae uenuſiaté .

illud decus: illam exuperantiſſimam pulchritudinem ſubinde me
moria repetens tanto amoris incendio cępit eſi tuare ꝗto nullus pri
ſcis temporibus amator céffagrauerat. cum itaq; domum repedaſ
ſent: Titus intra cũbpiculum iolus ſuper Sophronia cogitare. S
phroniam intueri. ſophromae nomen identidem nominare Tamo
magis ardeſcens ꝗto magis in ea cogitatione uerſabatur: Tandem̃

poſt multiplices curas crebraq; ſuſpiria ita ſecum lamentari exor/
. heu erumnoſam uitam tuam Tite. VBi

ſus eſt. Heu te miſerum.
animus ubi amor. ubi ſpes tuae collocanture nonne uides nonne
ſentis hanc tibi uirginem in ea ueneratione eſſe habendam: qua ſo
rorem?e Hoc exigit munificentia et benignitas in te a chremete col
lata. hoc expolci. ida uerus q; amicicia. quae tibi cũ giſippo eſt/ hu
iuſce adoleſcentulae ſponſo. Quid ig redcupiſcis? quo te a frau
dulento cupidine precipitem trahi ſinis? quo a ſpe blandientes Re/
elude aliquando oculos animi: et temet ipſum infelix reco noſce.
obtempera rationi: et cohibe illicibilem appetitum. Moderare cu
piditates inſanas et aliorſum cogitationes tuas conuertito. princii
iis obſta. et uince te ipſum dum tẽpus adeſt. dum datur occaſio.
Hnid uodiu iamtonele affectas: Turpe flagitioſum indecorum ẽ:
uod aſſequi moliris abſte in primis fugiedum: Si id quod
uera amicicia expoſcit et quod te ipſum decet intueri uelis. Qui
nã igit᷑ tibi Tite factitãdũ eſte amor is mediuſfidius illicitus illau
dabilis q; relinquendus. alioquin inter fidos amicos perfidioſiſſi /
mus iudicabere. Dein cum ſophronmiatc remini ceretur᷑ mutato cõſ
ſilio cuncta quae dixerat retexes ſic ſecum ſolus ſermocinabatur.

Maiores ſunt profecto uires legis cupdineae: maiorq; potentia ꝗᷓ

.Æ☛

ℳℳ

ne anmo oe

legum reliquarum. Le eges cupidinis frangunt diſſt ipantq; non ſof x
lum leges amicicie: Verum quod maius elt diuinas Quotieũs im

Pellete cupidine pater filiam adamauit: Frater ſororem. Nonerca
priuignum: Quat haud dubie ſunt maiora portenta/ꝗ ſi amicus
amici uxorem ardenter am et: id quod iam ſexcenties factitatũ. Huc
adde q; ego ſum iuuenis tet iuenta imprimis obnoxia eſi tlegibuſ
ur amori placet mihi quoq; blactet neceſſe
III.

RAE

moh.

eſt. honeſta ſenioribus cõueniũ. Ego id uelle cogor: quod amor an
iubet.formoſitas huius uirguncule tanta eſt ut ab ommibus ama!- nas
ri mereatur. Et quis me merito poterit obiurgare⸗ Si inuenili eta ne
te caleſcens tam decoram tam uenuſtam iuuenculam tãq; amabilé cN
adamauero: Quaè a me non propterea amatur: ꝙ Ciſippo deſpò/ ponen
ſata ſit. immo cam amo libentius q; amarem ſi alteri denupſiſſet. eq̃
In hoc fortũnaã obiurgari meretur Quaèe ſophroniam amico meo
Giſippo potius ꝗ alteri habendam tradidit. Quod ſi puella ob int: lote
cõparabilem formoſitatem meretur amari: ſicut hercules merctur: woi
debet cquiore animo ferre giſippus: ſi reſciuerit eam mihi efſe po ſo⸗
tiſſimum cordi: non alteri:hec et id Zenus multa ſecum Titus ipſe N
nolutabat auimo: qui nutabundus in partes uarias diſi trabebatur. ſ Nuo
, Itaq; maximo curarum eſtu fluctuans nõ ſolum diem illũ nocteq; Wer
D Ec, cY. quae ſubſequuta eſt ſuſpirando conſumpſit: ſed et alias cõpluſcu fſuants
P cpemor Pnele las. adẽo ut nec chum caperet. nec ſomno indulgeret In lectuloq; cgoin
n.ο e o On O' pre nimia uirium imbecillitate decumberet. Giſippus ut pote qui mwel
ſ; 2 . — Titum iampridem uiderat ſollicirudinibus anxium et nũc eundd a
uidebat egrotantem: maximo dolore afficitur: omniq; adhibito ſtu ſinn
dio ac diligenria nuſꝗᷓ ab ipſius latere diſcedens hominem ſepiſſil ci
me cõſolatur.ſũbinde cauſam exquirens et curarũ et egrotatiòis. K
Ceterũ itus qui reſponſiones fallacio ſas hactenus commentuf v
fuerat ad Yiſippum aſtu decipiendum: Tandem ſuſpirans ac lacry Fro.
= , n e mabundus: Giſippe inquit ſi dis placaifſet:mihi erat mors iadu iunuibi
D e orm & ſ. dum uita iucũdiorcogitanti a fortuna me eo eſſe deductũ: ut mihi iſu
7 eo „N, 49 ie uirtutis meae periculum faciendum fuerit: quam appetitionibus iſe
VISE ominantibus nõ ſine maximo meo dedecore ſuccubuiſſe cogno/ murn
ſco. Itaq; preſtolor mortẽ quae mihi ſit futura ſuauior/turpi uita boeſit
atq; famoſa. Tam enim tibi cuncta denarrabo. iam ex me pudibũ/ uulle
do cuncta cognoſces: Cum apud te nihil oculere: nihil diſſimula iin
re nec poſſim nec debeam: nec uelim. Et ab imitio rerum exorſus in pr
detexit Scenam curarum ſuarum .Ef᷑ quemadmodum ſecum ace eer
rime contendiſſent-hinc amor: illinc honeſtas: hinc dedecis illi AMn
decorum: ét ut tandem animus undiq; uexatus imperioſo amor u
tuccubuiſſet. Deniq; ediſſerit quemadmodum ſ. ophroniam efflti nigc

iod n

mmbus m
Reen
migamnt
dilippo de i
denupſil,

am amiconh

ſipuelſebn

cules meren
im mhielep
um Tinzfe
8iſtnabebeu,

Mmilüweig A

n SN
ete ilän

Ppsrpoen
nA ceu
b
ominen ſelil
ie groiiiß
1s commenn
inins irans 1c 40
nots iͤl
laci: unm
rüimnin
ubuilecgt
nior tutni in
nexwe
nihil Cn
ſimmu
Sn ſeun¹
Rlececli N
penol m
Amn

—
= 1

S==

da. Nam qui uerus amicus el ꝗtum ex honeſtis amici rebus ca!

710

ns ſe Hagitioſiſſimiq; pe/
nas morte luere conſiituiſſe id Gimß citiſſime ſe peruenturum.
Heoc audito Ciſippus pauliſper heſitabundus utpote ſophroniae
cupitor: Deiñ ſecum ipſe incuntanter decreuit uitam amici ante/
ponendam eſſe uirguncule: et achrimis Tiii oppido commotus

pſle e quoq;

blorabundus ſic infit. Titeniſi com
ego ſ apud te ipſum expoſtularem tanꝗᷓ amiciciae noſtrae preuari
catorem: qui fandiu taas acerbiſſimos affectus mibi ignotos eſſe
uoluiſti. Cuod ſi fibi iſtũd inhoneſtum ac indecorum uidebatur.

Scito in honeſanoñ ſecus ꝗᷓ honeſta cum amico eſſe communican

pit uoluptati tantum a flagitioſis ac turpibus amici animum ab
dacere conatur. Sed in preſentiarum his poſthabitis propitora di:
ſcutiamus. Sĩ fũ ſponſam meam Iophromam ardenter amas nihil
equidem admiror: ualde admiraturus. ſi abſte ſecus fieret cognita
puellae formoſitate et animi ui generoſitate perſpecta: qui ſanto
eſt ad paſſiones amoris ſubeundas accõmodatior: ꝗto res concu/
pita fuerit excellentior.et ꝗto acquius ſophroniam amas tante ini
quius de fortuna conquereris Dum tibi uidetur eam abſte hone /
ſtius amari potuiſſe ſi alteri potius ꝗᷓ mihi denupſiſſet. Venim ſi
tu prudens ac circũſpectus es: prout eſſe conſueuiſti: profecto co /
gnoſcere debes te plurimum debere fortunae: Quae ſophroniam

mihi ꝗalteri fouendam dare maluerit᷑. Et enim quiuis alius mari/

tus ſuorum potius ꝗᷓ tuorum amorum rationem habedam eſſe du
xiſſet: Quod minime ca dit in meos mores: Si me tam tibi: ꝗ qui
maxime ſit: amicum eſſe credis.
hoc ſit ꝙᷓ ego poſtcaꝗ ſũmus inter nos amicicia copulati nihil ha
buiſſe me memini quod non ſibi quoq; cõmune foret.quin etiam
hec res niſi in eum locum adducta eſſet: ut reuocari non poſſet:id
in preſentia quoq; facerem quod reliquis in rebus a me ſem /
per ante hac eſt factitatum. Sed cum Sophronia in ea ſit
adhuc apud me conditione ut tua effici poſſit: tua mecdiuſfidi
us per me efficietur: Cum non uideam in quo tu beniuolentiam

meã debeas magnifacere niſi ego quoq; nouerõ ſibi morẽgerere-

Cuius rei argumentum uel

atione ne indigeres * 1

Zaße

—

r . 5.
Arz,1 4,0 2

Yratificani in eo potiſſimum quod honeſte fieri pofelt: Nõò infinior
Sophroniam mihi eſſe deſponſatam et a me uehementer amari cu
ſus nuptias cupidiſſime preſtolabar. Sed quoniã tu utpote me ip
ſo curioſior rem tam deſyderabilò incredibili deſyderio deſyderas:
Viuito letus et eſto ſecurus: propterea ꝙ; Iophronia non mihi ſed
tibi nubet: et in menm thalamum tua futura coniunx deducetur.
Proin exuito curas: deſine triſtitudinem: et priſtina ualitudine rei
euperata gaudibundus temetipſum conſolare: Et animo defecato
fructus amoris tui ſuauiſſimos lòge amore meo preſtã
us ꝗqtum uolupfatis capiebat ex hoc giſippi ſermone ple
tum uerecundia afficiebatur oſtẽétante quo
orem ſuam ipſius fore ad eã
obrem cum lachrymas cohibere nõ
Tgiſippe liberalis ingenuaq; amicicia ap /
tiſſime oſtendit: quid me quoq; in mea facere deceat. Ttaq; hinc de
us auertat: VI ego illam unꝗᷓ abſte recipiam in uxorem: quam tibi
tanꝗᷓ digniori fortuna conceſſit: Quãae ſi nouiſſet hanc mihi cõue/
nire neq; tibi neq; alteri eam tradidiſſet: Viere igitur letus ſorte
tua: Vkere fortunae dono meq; finito quefo inter iu ges lacrymas
tabeſcere : quas mihvutpote homini tanta commoda non merenti-
fortuna parauit: Quac mehercules lachrimae aut a me ſuperabun
tur: id quod erit tibi piucundum: aut me ſupabunt: Et ego hoc Yli
cente in dies cruciatu liberabor. Ad hee giſippus/ite inquit ſi
a beniuolentia noſtra tantum impetrare poſſum/ut tu meae uolun
tati obſequaris et ſi ab eadem tibi perſuaderi poteſt: ut obſequĩ n
nolis: Hoc illud eſt in quo potiſſimum decreui ipſius amieiciae be
neſficio uti: Et ſi precibus meis non reluctaberis: effſciam ut tu So
eamq; uim adhibebo qua in amici bonis uti debe
mus. Noui ꝗte ſint cupidinĩs uires: qui non ſemel ſed ſaepiſſime

qtu
no ſpei blandientis:tãtun

maior erat C ifippi liberalitas: eo

G& =M
mſA ια poſa

phronia potiaris

uſſnet
ſulert
WWbell
gAflaul⸗
iteperin
eniean
riimminm
ſoſcat
un lill
nigke o
inbtof
utewet
t
ilünelän
URN
ſterocbt
Häihuann
Utoln en
Wik
hoontemtl
ulmnirhen
Gnuereg
eiciuni
ittm;
aupenihin
roni

— —

homchercu

amãtes pdu xit ad obitus miſerabiles. Et talibus te amoris pedicis
i llaqueatum eſſe ſentio: ut neq; regredi poſſis: aeq; lacrymas ulla
ratione cobibitas moderari. Tibi uero impatibiles cupidinis uredi
nes perferre nequeunti atq; ob id ipium obeunti ſuperſtes plane
eſſe nolim tceq; ociſſime ſubſequar: Quo circa et ſi nulla alia in /
ter nos cauſa eſſet mutuae beniuolentiae: Tamen cupio te uiuere
ut ipſe quoqʒ uiuam. Scitoq uitã tu uel ob hoc mihi eſſe ſucũdiſ
ſimam. Igitur erit tua ſophronia cum haud facile aliam reperire

gineo

lerurſec
inleſhon⸗
Nkiulcete
mimpr
Enmmi
(i
ue nz

Nni

ramant
I
tpotemeip

delſenn

n mihi ſel
Ccdlcent,
litudinen
no dekeant
meo onlſs
Emoreſt
ſRumnqi
n forene⸗
CoNdeN
micicnah
NNA
nguamt
cmihrcöe
Ens lont
heym
n merent;
perabinl
ingaitſi
eae uolun
Plegnins

Rieiclaedbe

muNS.
is vtiebe
hri helicn
nmudl
Einis ueii

ſins e.

Ialan
Pteunet

nlepenmt

ſero. ſed ex bona in meliorem fortunam cam trãſtuli erneq; ami

agaturmihi ita agendum uidetur. Optimè noſii quẽadmodu mihi

domum ducam
ſitcuti commodiſſime inten nos conci nabimus: cũ illa perinde ac

ꝗas: quaèe fibi fantope placitura rrrgs mofn meum nò ſane
difficulter in alteram tranſſerens et fibi et mihi latiſfeceroreui ne — —
gocio obeundo fortaſſis nõ ſic propenſus forem: Si tam raro tan 27 . αdæ nn Ca
ꝙ difficulter uxores reperirentur ? raro ꝗq; diſficulter amici
ueri reperiuntur: Ideéoq; cum ego poſſim facillime uxorem alterã
inuenire amicum nero alterum difficillime: Malõ Uxorem amitte⸗
re ꝗᷓ amicum Immo nec uxoris iacturam patiar ſi eam tibi conceſ

cum perdidiſſe exiſtimabor: Proin i quid apud te pollent preces
ſoleris:? Et optima ſpe fretus conſtituas eam capere uoluptaté qui .
Tuus feruetiſſimus amor exoptat. Titus partim pudore ſuffulas, d SuKaααà aον
. um eſe cxiſtimaret ut ipſi ſophronia deſpõſaretur. pari Mel, ſyp, ⸗
tim ſtimulãte cupidine et hortamẽtis giſippi uigoratus ſic logtur. . 77 0 7
Nutabundus ſum-Giſippee incertus utrum magis tuo an meo
deſyderio obſequar: utrum id facere 5eamquod tibi tantope ro
ganti placiturum eſſe confirmas. quoônmiã tua erga me benigni
tas tanta eſt: ut meam exuperet uerecundiam: id elticiam quod ro
gas: Tibiq; ſit exploratiſſimum me tibi non ſolum optatiſſimam
ſponſam: ſed ipſam uitam acceptã referre. Dii faxint ut ego olim
ptim in fortunis tuis amplificãdis ꝓtim in honoribus cumuldis
poſſim tibi oſtendere meam erga te beniuolentiam et fidem: et fũ
cognoſcere queas ꝗᷓ mihi gratum fuerit hoc tuum in me ſingulare
beneficium. in quo tũ me iplo erga me ĩp um miſericordior extiti

ſti. Ad hec giſippus. Tite inquit ut oc negocium adamuſſim per a yle 5Jo Giſſ

ſophronia poſi diutinas meorum neceſſariorum conſultationes fu
ertt deſponſata. I munc em uxorem repudiauero perturba
tio mehercules maxima et tumultus exorietur inter utriu ſqʒ con/
ſanguineos :tneq; ego id magnifaceremſi uel ſic ipſa tibi uxor tra
deretur. ſed uereorne ſi hoc pacto res a gaturcognati eã alteri ſta /
tim deſpondeant: amboq; puella cupita ſimus uiduati: Quo ceirca
mihi uidetur:ſi modo tibi idem uideatunut ego in id incumbam:
quod iamprido iuchoaui. hoc eſt ut ſophroniam tãꝗᷓ uxorem meã
Pnupfias [ponſali ritu conficiam. Tu dein furtim-

uxore tua furtim concũbes, Mox ubi iſum fuerit tempeſtiuum-

DPemmi. Vir 2297*²

.
r nſene,

ſ- 12

J. 33 A 20 wmwo P

rem omnem pateſaciemus Quod ſi a cognatis non improbabitur
bene erit.ſin minus tu ftamen uoluptati tuae ſ- atiffeceris. Et cunmrid
quod factum eſt ſieri infectũ nõ poſſit neceſſum erit ui uelint
nolint rem ipſam approbare cogantur Placuit L ito tale commen/
tum. Quapropter CQiſippus Sophroniam perind ac còiugem ſuã
domum ducit iam Tito incolumi et ex egrotatiõe confirmato: Cẽ
lebratis q; nuptiis cũ lam adueſperauiſſet Matronae paranymphae-
nouam mupfam in thoro geniali collocantes cubiculo propere fa
ceſſunt. Erãt fhalamus Iiti cum Ciſippi thalamo coniunctus et
aditus inter utrunq; erat peruius. Itaq; Ciſippus luminibus diſ
ſimulanter extinctisclanculum Litum adit: eumq; Admonet ut
cum uxore ſua cubitum eat. Quo audito L itus pudore ſuffuſus
uoluit a incepto deſiſtere. Sed Ciſippus qui non minus re ꝗᷓ uer
Pis propenſus erat ad expléda Tiri delyderiæ poſt diutinam diſce

ptationemtandem hominem intra cubiculum ingredi cogit: qui

=S S Sen 5 cum primum lectum genialem conſcendiſſet nouã nupfam fami
. 5 J liariter interrogat: an ipſius uxor eſſe uelit. puella cxiſtimãs illum

eſſe Ciſippum. ſe uelle reſpondet. Tunc Litus Sopbroniae digi
to annulum pronubum induit faberrime factum ac luculentum.
FEamq; his uerbis affatur. et ego uolo tuus eſſe maritus Inde cum
ueneri coniugali ambo operarentur incredibili uoluptaie affieiun
tur: Neq; unꝗ Sophromia ſatis diſpicere potuit nõ Giſippum eſſe-
ſed Titum qui ſecum ſingulis noctibus concuberet. Cum hoc pa

cto procederet Titi Sophroniaeq; coniugium: moritur Rome pu

blius Titi pater. Extemploq; ad illum litterae afferuntur: quibus

agdmonetuvut ſine cũctatiõe Romam remigraret ad res ſuas omés

componédas. Quo accepro deſtinat Litus ſecum ducere Sophro
niam Remq; cum Ciſippo communicat. Hec autem non facile-
nec ſatis commode fieri poterat. niſi Sophronmiae prius rem omné
detexiſſet. Quapropter illam in cubiculum introduetam de rebus
omnibus prout tranſacte fuiſſent ambo commonefaciunt: Vilidiſ
ſimisq; argumentis Titus cuncta confirmat. Tunc Sophronia
cum toruo obtutu utrunq;ʒ conſpiceret paulum indignabunda pro

rupit in lachrymas et ubertim flens dolũ in ſe Ciſippi deteſtatur.

Et moxnullo ſuper hac re emiſſo uerbo domum paternam repe/

tens parentibus cuncta denarrat: Et quẽadmodum ĩipſi ambo frau
de Ciſippi fuerint circunuenti. ſeq; non Ciiſippi: ut opinabantur-
ſed Titi coniugem eſſe. Hoc patri acerbum indignum contume

.

Ephront
UNI
muGN
“ zenelegt

uiſteteett
eroleri⸗

ſohbiots
ucg gube
celitate!
m.Q
Nonm

4 ocleea
eltat⸗

tnenasr
tenis uinc
gtücnmin
nomeri
Geliinn
ſiumutn
ſitet uni
. Nio
ſamnerps
enoll
hiumci⸗
cältecel
llite

ensAnn aueri der pea eCrflppic affinibus ſupꝑ h r,. S
Ti queri. Hinc contentiones rixeq; inter P hac re doléter cò/
i nilirs eratiam Qiſipyt rixeq; inter utroſq; non modice fi FI. in
lotdecmn 7 iſippus non ſolum ſophroniaen e fieri. in
fuis, 6s allerete eu i ſolũ rep:heſi phroniae neceſſariis: ſed ẽt
chiignl ſimum. Uiſi Urep̃hẽſiõe ſed atroci punitõe eẽ dignii
cnüimct um. Ciſippus rem ſe honeſtiſſimam f. . punitõe eẽ dignii
nund S ophroniae conſanguinei ſibi eciſſe cõtendere: ob quã VDT Smaßs
epandhen cum illa meliori ge ibi gratas gratias meminiſſe d 5 ”M O
lcl illa meliori generoſioriq; nupſiſſi ziniſledeberetr
icllopthheri maxi H roſioriq; nuplſiſſet. Titus hec oĩia i. ens
aimi Nin⸗ anxietate afficiebatur: Tdem cog uoſeebat n 2 intelligens
o Cnlnan rem eſſe grec — gnoſcebat morem pecu
““l dat. Paeccrliqtutfe tantiſper uociferationibus minis q; Ceren
WR Tunchon ſolun illos mn ntur qu fidenter ac uiriliter cõgrediãt᷑.
inſi⸗ N GP W.— inertiſſimos q;
onini eſſe calcrada o körnano Fre cõtumelias atq; cõuitia nõ ulteri
NRNI gnaot Ciſippi arqh ſo no preditus et prudẽtia attica decoratus
Mogen:⸗ iſippi arq; ſophroniae in unũ oẽs cõuos Algt
igretiagti⸗ ice ſoto Gilſippo comitatus ira diſſ i oës cõuocat. Quo in cefu. 2
ENN ſophi oẽs olum mortaliũ actiöcs d eruit. Opinatur coplures p ilo a- — ꝑö–=
MiCN— atq; gubernari acdig afirmat aeag, immortaliũ ꝓuidẽtia fieni à Aerrnros, ſ.
gubernari. Ideoq; affirmt ꝗcqd a nobis fiat id oẽ ien „ Sſetp, e ſatvna
nbunui ceſſitate fieri. Xli iero autumãt hã is fiat id oẽ fato et ne⸗ . eW
mar alumn dam Zust petolopnos autumãat hac neceſſitaté fato eſſe attribué/
. orũ opini dili eEr n
nuim Mi tis apte TRfrnset igenter péſitate fuerint: ſa
lulmri larillz iefellere: tiores diis imortalibus uideri uelle-
ſannmr d— quae nec; corrigi oſſũt ol
iCr .. UKero Tedcre deben a iplis diis Eum. üt neq mutaſi: Efiimi
ForN temerttas uelle reprehédere d N. Médiuihdid tulta ac belluina
4tenis uinciendi ere deorum opatiões. Et arctiſſimis ilti ca
nme is uſmncicadi Plane ſunt: lui finpuderiflima pcaciti fatn de
Lal teſind orũ eriminãda pcipitãter ruũ unpuüdermans cacitate ad fata de
nada pcipitäter ruut: inter quos ſſcut es srin .
umiuent annumericlt j did u es en uos eſtis
die dictitare os lãpᷣde dixi 10ti
FEN e dictitare. C tpafs Düel emeniſſimſocp' hroni cet quoti⸗
ris tend ſerit:quã uos Yifippo deſpã ni Sc lop. ronia mihi nup/
u3 vlenn fuit et curioſiſſin Dbe deih deratis: Enim nero cõſiderãduũ uobis
olvenmt et curioſiſſime péſitãdu: queamodum fala a pri lerädtt Dobis V
makrini rant: Vi ſophroniaã nõ giſippo ſed mihi i fala A principio cõſtitue
efn ſfeur ipſa res in preſtia aPeck ime on tegit matrimomiũ collocarer/
tis P eenn P .Cteterum quia mu
gkhmd, anceps et difficilimu uide loꝗ dẽ diuina ꝓuidẽè guia mul/
nidtet deos nullã agere cura „„. Pun ẽtia aſſeretibus
Ciſop⸗ noium es . m rerũ hum anarũ: mihi placei deſcẽdere ad
un oium cõſultatiões. Vnde ſup his reł placei deſcẽdere ad
n ciã rattes. Riidéè lp is vebpus ſermocinaturus duo efi
ſiuſu a neceſſe ömoribus meis wini äÜÄR uo effi)
epiutne audé et oſtẽtem: Alterũ ut alios uituperatiõe Vnũ eur me iß
gumung tup ratiõe cõſecter, Verũ id fa⸗

ut dicitur trãſuerſum ab ipſa ueritate diſcedam. Veſtrae contume
liae furore magisꝗ ratione ſtimulatae atrociſſimis criminatibibuſ

uxorem ſuopte conſilio tradidit: quam uos illi ueſtra ſententia cõ
ceſſeratis. In qua re ego exiſtimo Ciſippum laudandum: idq; plu
ribus argumentis confirmabimuſ. Primo fecit giſippus id quod
amicum pro amiciſſimo facere decet: Dein ipſins factum pruden
tius conſultius q; ꝗ ueſtrũ iudicamus. Mitto in prelenti enarrare
quod ſanctiſſimae leges amiciciae precipiant. quod menceant ab
amico in amici cauſa eſſe factitandum. hoc ſolum dixiſſe conten:
P αρ Iüs ſum qꝙ; uinculum amiciciacarctius ualidiusq; humanos aios
b, connectit: ꝗᷓ ius côſanguinitatis: quoniam amicos eos habemus:
erncte quos ipſi deligimus: Affines uero et neceſſarios fortuna et caſus
aſſignat. proind nemo ueſtrum debet admirari ſi Ciſippus qui
mihi eſt intima familianitate copulatus/pluris fecit uitã meã ꝗ ue
ftram omnium beninolentiam. Sed iim ſcenndum argumentũ
explicemus quo demonſtrandum eſt Giſippum uobis fuiſſe pru /
dentiorem: Cum de deorum prouidentia uos ur mihi uidetur nihil
prorſus intelligatis er multo mminus calleatis quid efficere poſſit

—

ſtrũqʒ conſilium deſponderant S ophroniam Giſippe: quĩ et iuue
nis eſt et philoſophus. Ar giſippus eam tradidit mihi iuueni piter
et philoſopho. Vos cam uxorem d ediſtis homini attico. Giſippus
homini romano. Vos ſponſo generoſo. Giſippus generoſiſſimo.
iti. Giſippus ditiſſimo. Vos inueni S ophroniam deſpon
diſtisllam non ſolum non amanii ſed pene faſtidienti. Ciſippus

ipſa uita iucundior: Quod autem ueriſſima ſint cuncta quae dici/
mus: ꝙ giſippi factum magis ſit laudabile ? ꝗ id quod uos facti/
laſtis: Sin gula lingillatim pen ſitẽtut. Me iuuenem eſſe et philoſo
phbum ſicut ipſe giſippus eſt: Fabitudo mea et ſtudium ſinelonga
ſermocinatione oſtendere poſſant. Eadem eſt mes et giſippi etas.
In ſtue terarũ ambo pari ſemper gradupariq; uoluntate ꝓ
fecimus. hoc uero inficiari nec uolo nec poſſů. ilſũ atheniemſẽ me
e romanũ.ꝙ ſr de patrię nobilitate et gloria diſputãdũ e: dicã libe
ry cuitatis me ce einé: giſipi uero patriã ẽe uectigals ac ſtipẽdiarnã

ciã modeſtiſſime hoe quatẽus cã ipa exigere uidebir neq; digitũ

nituperant lacerant inſectant᷑q; Giſippum: Propterea ꝙ eam mihi

amicicia. Dicimus itaq; ueſtra conſideratis. uelſtra ſolertia, ue/

iuueni qu eam ſupra ſuas fortunas omnes amabat. Quac illi erat

TRem
furſt
bis me
ſorentt
Iis io
eriſtie
ehtal.
elultill
Cltentt

Td
rte diui
pen
Romane
cruntſia
mpliſi
uncnt
cbach
nbel
fsopin
Pentn
ilevne
mooßi
mlatn
ſitkii
ſincig
ſtunlea
lmmin
bos Tit
imudir
teluc⸗
unatore
mic.
Ninsp
aceer

nck
Grinimnizt
tacenn
nſenmntz
nnduni
ſnmt
haunn
einmn
W enent
Mrleene
PKnmni
eos benn
fonmumd an

CTNe

ſtoni meign

ANINH

bobis fllenn
nihiuiceneni
efieen vi
perhiſſi
bi inuenlp⸗
nco. C
Fhenſinn
oniam dein
ient. CMn
t,Qrelſe
Anchnrei
l unſo
nelect bic
ium ſueleng
1giighien⸗
Colunaen
enſenſe
lüs⸗ ſelte
ieſiyinin

dicam me in ea natum eſſe urbe: Quae tor terrarum orbi domine
tur: iſllum ea: Quae patriae meae obſequatur Dicam illius ur
bis me eſſe alunum: Quaèe armis imperio et ſtudiis litterarum ſit
florentiſſima: Cum iſippi patria ſolis litteris céſeatur. Prererca-
quis uos hic me ſcholaſticum eſſe deſpectiſſimũ-ſordidiſſimumq;
exiſtimetis Hon ſum propterea generatus ex fece populari Imaq;
plebecula. Edes meae in urbe roma illuſtriſſim grefertiſſimeq; ſũt-/

utetuſtiſſimis maiorum meorum imaginibus. Et annales maximi

ſcatent titulis triumphorum. quõs proaui mei egerũt in capitoliũ:

neq; m preſentiarum gloria noſtri nominis extincta langueſcit.

ſed in dies magis magis q; iuueneſcit. Ominto pre pudore enume
rare diuitias meas luculentas. Cum aio meo infixum ſit honelſtã
paupertatem uetus eſſe copioſumq; patrimonium nobilium ciuiũ
Romanorum. c, ſi paupertãs apud uulgus ignobile pbroſa iudi
catur: ſi diuitiae in honore ac precio habentur: Ego polſideo opes
ampliſſimas utpote fortune alumnus. Noñ me preterit uobis affi
nem charum fuiſſe et eſſe debuiſſe giſippum. ſed non ego minus
uobis charus eſſe debeo: ſi cogitaueritis romae me ueſtrum futu
rum hoſpitem frugi ac diligentem. et in rebuũs fã publicis ꝗᷓ priua
tis optimum ſtrenuiſſimumq; patronum. Quis igitur poſthabito
appetitu et adhibita ratione Conſilia ueſtra giſippi mei conſiliis
anteponet? ꝓfecto nullus. Efſt ergo ſophronia bene nupta- Tito
Qummfio fuldio nobilliſſimo antiquiſſimo locupletiſſimo ciui Ro/
mano giſippiq; amiciſſimo: Quapp quiſquis ob id dolet atq; inge
miſcit: noñn id facit quod eum facere aequum eſt: et quid fãciat ne/
ſcit.Erunt fortaſſe nonnulli qui dicent ſophroniam non tantũ ob
id indignari. ꝙ Titi ſit uxor effecta. ꝗtum dolere ac lamentari ſup
fraude ac dolo:quo maritum Titum ſortita ſit.q; clanculum et fur

timnullo amicorum conſcio. omnibus conſanguineis ignoranti /

bus Tito denupſerit. Afqui hoc neq́; mirandum eſt: neq; nouum
inauditumq; còtigit. Prèetermitto illas quae inuitiſſimis patribus-

ac reluctantibus/maritos ſibi ĩpſae repererunt: Pretereo eas quae
amatores ſuos ſequutꝙlarem familiarem ac ipſos parẽtes deſerue
rũt: et ante còcubine fuere ꝗᷓ nupte. Pretermitto illas quoq;: quae
prius pregnatione er fet uerbo et ore Matrimonia ſua impud!
ca detexerunt. In quibus neceſitate id eucnit: quod in ſophronia

10 α

WTM En,

N

n accidit. Immo ordine et ritu nuptiali ſolerter et ſancte eam Ti
to Ciſippus uxorem in legitimum matrimoniũ collocauit. Scio
nonnullos futuros: qui querantur giſippum maritaſſe Sophroniã

Id quod ad ipfum minime pertinebat. Stutfae ꝓfecto tales ſur cõ
queſtiones atq; femineae: et aà nulla prudentia prouenientes. Nô
néèe hoc tpe fortuna utitur uariis nouis q; conſiliis: nõ ne inſtrume/
tis multiplicibus res deducit ad exitus conſtitutos? Quid ad me-
ſutor potius q philoſophus: negocium meum opꝛime côfecerit.
idq; uel clam uel palam factitauerit. dummodo finis ſit ipſe probã
dus? meũ eſt opus prouidere: ie deinceps ſutor: maxime ſi impru
dens eſt: poſſit meis ſe rebus ingerere. ſed pro eo quod fecit gra/
tias illi agere debeo. Similiter ſi giſippus ſophroniam mihi deſpò/
