vocitet? haud facile conjectu eſt: Ego ita cenſeo, Salernum ita vocari, reſpectu
civium, quia eſſet eorum patria, & natale ſolum, à Græco α οα vel ννναο deriva-
tum, uti apud Euripidem in Alceſt. v. 290. Pater vocatur νας, & v. 294. ib.
dicitur, AD+e“ νεszr reαν i. e. alios geniturum liberos.

h Sic meus armipotens &c.] Cæſar meus prius urbem noſtram amicè benigne-
1 . tr— 8 . . . . „ „ .
que inviſit, & uxorem ſuam noſtræ fidei credidit, nunc autem, ni feriâ poœni-
tentià eum antevertatis, ob malè facta omnem iræ atque ultionis ſuæ tempeſtatem

in vos effundet. .

i Nuceria ſentit, ] Intelligit Neceriam Campaniæ, nam & aliæ cognomines
urbes in Italia erant.

k Qeecæ loqzeor zerbs - - videhbit idem. ] Poſt hunc verſum, qui ultimum
paginæ locum occupat, Bongarfius ſua manu adſcripſit: I a du deffanſt en c'eſt
endroit, car la ville de Salerne fut priſe. Certé hiatus in codice non ſolum in IIi-
fſtoria, quæ manca hic eſt, apparet, nihil enim de Salerni expugnatione, nihil de
morte Tancredi memorat, & in ſequentibus ſtatim à devictà jam Sicilia ordi-
tur; fed etiam deploranda veſtigia duarum reciſarum paginarum remanent, quæ
multum damni, multumque deſiderii illorum temperum hiſtoriæ cupidis reliquerunt.

Interea

LT E SLT TLAr AN NEA XP WeW whrwhhe
SSSH . e e gSSee GeESee
e ee e e er ee ee eee c
, ee e E, N he Ee E N . d.
Ba aa
2 SE E =—
x. — *

SSSE es SeSS,

eS
. G◻ S
2E ESE EE e eeeeee 2 E ee e

õ Wwaw
4 56

eSSee

Nterea Siculis ſolo terrore ſubactis,
60 Dux ratis Auguſtæ Cæſaris urget iter.
Ut properet, ſcribit, quia jam Trinacria victa eſt !,
Quod puppes profugéô Rege redire rogant. m
Jam ſatur à miſeræ ſpoliis exercitus urbis,
Faſtidit victa, victor in urbe moras.
65 Mane datéô ſignò, tunc Calandrinus in alto,
Militiæ ſocium circuit agmen equo.
Imperat, ut properent, tutum eſt properare Panormum,
Nec mora Teutonici juſſa jubentis agunt.
Eſt data Dipuldo renovandi cura Salernum u,

70 Nec non totius tradita jura ſoli.
Vir

1 Dux ratis Augieſte - - Trinacria victa] Dum Ceæſar in Apulis & Saſer-
nitana aliarumque urbium expugnatione moratur, claſſem ex tota fere Europa con-
tractam in Siciliam præmiſerat, ipſe veròô, ſi in Italia debellatum eſſet, cum exer-
citu ſuo in Siciliam transmitcere decrevit: Id cum ex voto ſucceſſiſſet, & Præfe-
Qus claſſis ſolò terrore Cæſariani nominis totà Inſulà potitus eſſet, litteras ad Cæ-
ſarem milit, ut ipſe ſubſequatur, & Siciliæ imperium capeſſat.

m puppes - - rogant.] Claſſiarii milites, vel potius præfecti, quorum ibi
magna multitudo erat, devictà Sicilia, petunt, ut ipſis in patriam reverti liceat;
tantoò magis quòd Rex Guilelmus, nam Tancredus pater ejus jam mortuus erat,
profugiſſet.

n renovandi Salernum, ] Muros & ædificia diruta reficiendi.
Q 2

(124) Sα

Vir puræ fidei, vir magni nominis, omnis
Militiæ titulus, imperiale decus.
Quem nec promiſſum numeroſi ponderis aurum,
Movit, nec potuit ſollicitare timor.
75 Hoſtibus in mediis quam plurima caſtra fubegit,
Egregius, alacer vicit in enſe viros.
Cujus virtutis præconia vidit Aquinum,
Quo vicit victor milia quinque virům.
Vera loquar, falſumque nichil mea Muſa notabit,
80 Nec mea Romanas fiſtula fallet aves.
Quodam fortè die veniens Dipuldus ab Archi 5,
Colligit in multos fulmifer arva ſinus,
Innumeras prædatur oves, capit agmen equorum,
Agricolas multos, & juga mille boum.
85 Quæ venale genus factum vice Paſtor agebat,
Heu heu Dux prædæ vile lupanar 2 erat.

Cùm

0% Vir puræ fidei - - Lnperiale decm.] Hic Dipuldus, quem Ottho de §.
Blaßo ſupra cit. vocat Theobaldum de Reggatart erat Marchio Imperii Romani, vir
acer, ſtrenuus, & rei militaris adprimè peritus; cui Cæſar ob egregia merita, quæ
ei in hac & ſuperiori expeditione præſtiterat, & Salernitanum Principatum, &
Richardé Acerrarum Comite ſublatô, illius Comitatum dono dederat. vid. Richar-
dus de §. Germ. ad annum 1197.

b veniens Dipieldus ab Archi, ) -Erat Caſtrum Apuliæ longè munitiſſimum,
quod Theobaldus cum prælſidiario milite tenebat, etiam eò tempore, quô res Cæ-
ſarianorum retrolabi viderentur; inde KRichardo de S. Germ. apud Caruſ. vocatur
Caſtellanus Roccæ artis. p. 549.

Duæx pPrade vile hapauar] Quid hæc verba ſibi velint, docet à latere po-
ſita figura, tres enim meretrices, elatis in altum pedis paſtoralibus, armenta atque
pecçorum gregem ante ſe agunt, ſupra quarum capita hæc leguntur: Meretrices
ducunt prædam.

63 (125) E66

Cum victor tandem caſtrum ſaturatus adiret,
Spectat in adverſum millia quinque viros.
Qui prædam certare parant, ſtringuntur in arma,
90 Et tamen expoſitos Guido retardat equos. r
Tunc Dipoldus ait, michi ſors quod ſera videris,
Hoc mens, hoc animus, hoc mea vota petunt.
Me probet eſſe virum contra, quicunque coruſcat,
Ex hinc ad ſocios talia verba dedit.
95 Nec vos aſpectus numeroſi terreat hoſtis,
Femineos tellus parturit iſta viros.
Ad ſpeculum natos effeminat umbra quietis,
Quos alit in teneris dulce cubile rofis.
Hi Tancridini, ſumus & nos Imperiales,
100 Hi pecudes, ſed nos dicimur eſſe ſues.
Sus agat in pecudes, & eas & vellera portet,
Audaces ſequitur ſors bonas ſæpe viros.
Hactenus innixus clipeo, commiſſus & haſtæ,
Dum ferit everſos terga ferire pudet.
105 Mille viros flexa procer unus inebriat haſta,
Et ligat & tondit mille vir unus oves.

Mille

r Guido retardat equor.] Et hæc ex eadem figura explicanda, ubi ingens
equitum turma comparet, quam alia laxatis equorum frenis inſequitur; fupra prio-
rem hæc verba leguntur: Guido de Caſtello veteri volens prædam eripere in fugam

verſus ℳ: Supra alteram priori turmæ inſtantem, Diopuldus.

s Andaces ſors bona ſeqzitir Euc.] Virgilianum eſt, Audentes fortuna ju-

vat, lib. 10. En. v. 284. ad mentem Catonis apud Sall. in B. Cat. C. 52. 22ρ votis ne-

que eppliciis mitliebrilus auxilia Deorum parantur, vigilando, agendo, benè con-

Rillendo proſpera omnia cedient.

Q3

3 (126) Seh

Nec tango, quod Neapolim devicit inermis,
Quod loquar expertum terra Laboris habet.

t Nec tango - - terra Laboris habet.] i. e. Non illa nunc attingo, quæ
ad Neapolin geſſit: quæ hic Ebudlo Theobaldo, id Richardus de &. Germano ipſi
Henrico tribuit p. 55I. Henricus - - TERRAM LABORIS ingrediens, Nea-
volim recipit, Salernum ſibi renitentem vi cepit, ac Jſuis dedit in direptionem ac

pradam.

SERE-

(127) G6

2ðð ; E e eeeeKr Ker .
=D Ea Ca. ,6 , a ,eeee,EA , F. E⸗e,

⸗ „66C gN SS S :eee N S6 4 5)6
S⸗ ee I S
6 ee e eSAE B ð .

S

SERENISSIMUS.

IMPERATOR HENRICUS

FABARIAM Vveniens, Nuncios ab Urbe PANORMOI
recepit.

Ntereà Cæſar ſuperatô Calabre totò u,
1I10 Venit ad inſanas indubitanter aquas.
Claſſibus expoſitis, furioſas transfretat undas æ,
Poſt hæc Meſſanæ paulò moratus abit.
Fabariam veniens Socerum miratus, & illam „
Delectans animos nobile laudat opus.
II5 Legati quem præveniunt ex urbe Panormi,
Debita commiſſæ verba ſalutis agunt.
ExXpo-

u ſuperaté Calabre toté &.) Ottho de S§. Blaſio c. 39. Itaqne tota Abiulia
cum Campsnia in provinciam zalacfa , in CAL AHBRIAM &&Siciliam copias krans-
poſitit., ubi rectius legeretur, per Calabriam in Sic.

xXx inſanas aquas - - furioſas zendas, ] Propter infames illos ſcopulos Soyl-
lam & Charybdlin, qui navigantibus funt periculofi.

erium, Conſtantiæ patrem in-
a inſigne aliquod opus, quod

y0 Fahariam - - Socerum miratus GSc.) R
telligit, qui Fabariam ædinciis ornavit, & inter cæœt

ob artem atque pretium omnium oculos atque mentes, ſed præcipuèé Henrici, in

admirationem traxit, extruxiſſe videtur. Laudat ergo Cæſar & ilaimn, nempè Fa-
bariam, & illud nobile opus, quod tantum inter alia illius urbis opera caput ex
tulit.
Quantum lenta ſolent inter Viburna cuprelſi.

120

2

130

Exponunt animos populi, mentesque ſerenas,
Affectum juvenum, propoſitumque ſenum.
Ore ferunt uno, tu ſol, tu lumen in orbe,
Tu ſpectata dies, qui ſine nocte venis.
Tu regni tenebras, armatâ luce fugabis,
Diſcutiens lites copia pacis eris.
Qui mundum fſub pace ligas, qui bella coherces,
I nes ita qui 2 Regum fub pede colla teris.
Quis Rex, quis Princeps, quis Dux tua juſſa recuſat?
Quis valet armato Cæſare bella pati?
Nam ſervire tibi mundo regnare videtur,
Major in hoc magno Cæſare a Cæſar eris,
Heu profugus noſtram dimiſit Regulus urbem,
Radicem colubri CaTrABELOTTUS b alit.

Cæſar

7 I nes ita qui & c.) Quis usquam Hariolus divinare poſſet, quid hæc verba
valeant? etſi verò legas nos, nullus tamen inde ſenſus emergit, niſi hic ſed pla-
nè coactus: Nos noſtraque colla ita premis ut aliarum Gentinm &— Regum; hoc
enim Tyrannum argueret; at mollius interpretare verba: Nos trosque tuæ com-
mendamus fidei, in nos Jolis exerce omne imperium: in cijus rei ac JZinceri noſtri
animi, Numini tuo devoti, teſtimonium, nos coram te in terram ad pedes tuos
proſternimus, quibus, ſi libitum fſuerit, colla & cervicem noſtram calcare poteris;
& hoc etiam figura adjecta velle videtur: in qua Imperator ſellæ Regiæ inſidet,
& duo Panormitanorum legati, flexis genibus libellum ei fupplices porrigunt.
Majori id quidem jure in defectores & ſeditioſos facere potuiſſet Henricus, quam
olim Alexander Pontifex in Fridericum Henrici patrem, quæ tamen hiſtoria omnis
fabulæ adfinis eſt.

a Major in boc maguo Cæſare S&c.) Servire tibi, ea demum libertas eſt,
quid dicam libertas? imperat, regnat, dominatur, qui tibi ſervit; & in hoc invi.
ctum aliàs & magnum illum Juelium Cæſarem ſuperas, qui enim illi ſerviebant,
inviti, coactique & quaſi reluctantes, grave illius ſervitutis jugum ſentiebant, quod
datà occaſione excutere, palam præ ſe ferebant.
b Radicem colubri Catabelottus) Erat validiſſima turris vel caſtrum, in quod

ſe Wilelmus Rex cum fidifſimis ſuorum conjecerat: huc pertinent Cbronici Foſſeæ
Novæ
2

3 (129) 666
Cæſar ubi tantæ fidei legata recepit,
Pace triumphali mandat in urbe frui.
Protinus edictum ſonat Imperiale per omnes
Ne quis præſumat, unde quærela venit. c
135 Et pedes & miles cautè Pomeria ſervent,
Cæſaris adventus nulla virecta gravet. d
Hæc poſtquam præco clamandéô circuit agmen
Urbem pacifico milite Cæſar adit.

Novæ verba pag. 74. Collect. Caruſ. T. 1. Menſe Decembri (anni 1194.) cum mul
tis falſi? promiſſionibus recepit Panormum, & Palatium, & cum multis fallaciis &
deceptionibis & ſacramentis abſtraxit Regem Rogerium (in hoc falſus eſt author,
Rogerius enim jam ante Tancredum mortuus erat) de caſtro CA'TABELLOTE,
uhi ipſe ſecurè & abundanter in divitiis & cibaliit permanebat. Non tamen hic
ſilentiò prætereundum eſt, figuram, modò memoratam, exhibere quatuor caſtella,
quibus ſingulis ſua nomina adſcripta ſunt: CATrABELLOT, BICARIM, CATA-
BUVTUER, CALATAMET.

Cc Ne qetis præſumat - - guerela venit.) Ne quis tale facinus audeat,
de quo jure aliquis conqueri poſſit; poſteriores ſcriptores ſemper in malam partem
hoc verbum acceperunt. Eutropius l. 2. cap. 1. Præſumpſerunt tamen Tribuni mi-
litares - - iterum dignitatem, i. e. contra omne fas & voluntatem populi atque
ſenatûs poteſtatem ſuam Conſularem denuèô invaſerunt. Salvianus I. 3. de Gubern.
non omnes paſſim intrare præſumunt, niſi quos aut juderx vocaverit, aut negotium
traxerit.

d Cæſaris adventus milla virecta gravet.) Disjunge, vi recta; ac ſenſus erit:
Cæſar cum copiis ſuis militaribus Panormum veniens, nemini recta bonaque agen-
ti, erit moleſtus, nullus vim nullus injuriam patietur, ſed potius ùt fauſtum ſidus,
omnibus propitius atque ſalutaris affulgebit.

(130) 66

e e e e e e e: H:N B dHed

òèc

. ., . 10 1. ℳ0 0

— Fc ubi Tancredi miſeri miſerabilis uxor
140 T 1Reſpicit, üt glacies manè novella rigat.
Membra cruor, calor artus, ſpiritus oſſa reliquit,
Vix à femineis eſt recreata viris.
At poſtquam fumpfit dubias in pectore vires,
In lacrimas oculos ſolvit amara ſuos.
145 Brachia jactat humo, quos læſerat auſa precari
Sanctos, nec Paulus, nec Petrus audit eam.
Colligit inmeritum e perjuria multa mariti,
Et cædes hominum nequitiæque genus.
Cauſatur / ſua geſta prius, cauſatur & inde
15'0 Perjuri tociens impia facta viri.
Sic ait, utinam Lichio commiſſa manerem,
Terrerent animos prælia nulla meos.
Vir michi forſan adhuc ſupereſſet, & inclita proles
Nunc Lichium triſtis orba duobus eo. g

Vidiſſet

e Coligit iumeritum) Divide in meritum, i. e. quid ob perjuria & malitiam
mariti merita ſit, ſecum reputat.

f Cauſatir) Accuſat: aliàs apud idoneos ſcriptores ſignificat, pratexit, cul.
paæ ſuæ prætendit.

g& Nunc Lichium triſtis orba duobus eo.) Cùm Wilelmus in arce Catabelotta

cum matre ſe clauſum teneret, Henricus de loci, & arte & naturdâ munitiſſimi,
expugna-

2 (131) SS

I5/5 Vidiſſet nunquam viſus Trinacria noſtros,
Nunc michi deſertæ dos mea tuta foret.
Quam citòô falſus honor nos deſerit, & fugit omnis,
Ut nova furtivus bruma liqueſcit honor.
Ardeat in medio Vice-Cancellarius orco h,
160 Qui fuit exitii ſedula cauſa mei.
Quantum nequitiæ, quantumve tirannidis auſus,
Vir meus, in pœnas hæc tulit hora meas.
Hei michi quid prodeſt, quod Rex tulit Anglicus aurum,
Hei michi quid proſunt, quæ tibi Roma dedi. i
I65 Theſauros exauſta meos ſuccurre relictæ
Auxilium perhibe ſi potes ipſa michi.
Cur tua carta virum tibi dantem dona fefellit,
Hen tuus ægrotus regnat & & arma tenet.
Mortuus

expugnatione diffidens, ad artes, tantò Principe indignas, ſe adplicuit; pactum
enim, fſolenni jurejurando confirmatum, inibat, qu? Wilelmo Tarentinum Princi-
patum, matri verò Lichii Comitatum promittebat. Vid. Gota Innocentii ad annum
1194. nihil autem illorum, quæ liberaliter pollicitus fuerat, præſtitit; ſed de hôc
paulò infra pluribus agetur. Orbata autem per mortem fuerat, & Tancrodé ma-
ritò, & Rogerié filiòô.

h Vice- Cancellarius orco, Matthæus, qui opportuna morte, pœnam, fa-
ctis ſuis condignam effugit; id enim indicare videntur, & ipſa hæc Sibiliæ verba:
& ſilentium Poëtæ noſtri, apud quem nulla porro de Matthæo fit mentis, cujus
triſte fatum, ſi fuperſtes fuiſſet, non prætermiſiſſet; &, quòd ejus nomen inter
eos, qui contra Cæſarem conjuraverant, non occurrat, quippe qui haud dubiè ſce
ſocium criminis illis addidiſſet.
i quid proſient, quæ tibi Roma dedi.] Richard. de §. Germano p. 547. Tan-
cyedus Comes Licii ROMANA CURIA dante aſſenſum, per ipfſun: Canceilarinm
coronatis in Regem. Sæpé aliàs Ebulo Pontificem acriter perſtrinxit, quod ſe lar-
gitionibus à Tancredo corrumpi paſſus ſit, ſic ſtatim infra: Cur ta carta virum
tibi dantem dona fefellit.

k Hen tuus agrotus regnat] Henricus Neapolin circumſidens, morbo gravi
R 2 impli-

170

175

180

673 (132) Sis

Mortuus hen vincit, tuus æger in urbe triumphat,
Sic tua decepit littera falſa virum.
Hei michi nec tutum eſt Romanæ credere puppi,
Quæ quas inſequitur has imitatur aquas.!
Nec michi Græca Nurus m prodeſt dulciſſime fili,
Quam nec adhuc viſa fronte Philippus amat.
Ergò quod eſt tutum veniam ſummiſſa precabor,
Effundens lacrimas Cæſaris ante pedes.
Singultus, lacrimæ, gemitus, ſuſpiria, Hetus,
Hæc vir & hæc proles, hæc michi frater erunt.
Pro me pugnabunt, pro me Dominumque rogabunt,
Plus facient lacrimæ, quàm tela mea michi.
Plus poterit pietas, quàm milia mille quiritum,
Plus prece, quàm telis Cælar habendus erit.

implicitus fuit, quare tùm coactus fuerat, obſidionem ſolvere, & in Germaniam,
ad reficiendas exercitus ſui vires, reverti; quò caſu omnes Tancredini effuſè læta-

bantur, ſeque nunc certos ſolosque rerum Dominos exiſtimabant.

1 Qu= quas inſeqtätur bas imitatur aquas. 1 Romanus Pontifex mari Sicudlo
ſimilis eſt, in quo modo Halcyonia ſunt, modò incumbente graviori vento ſurſum
deorfumꝗue miſcetur; ita & ille, ſe primèò nobis, pretiò redemptus, facilem, blan-
dumque præbuit, mox verò, adventante cum exercitu Cæſare, illius partibus ſe levis
adjunxit, nosque pro viribus ſuis inſequutus eſt.

m Græca müiru] Rogerius Tancredi filius Irenen Conſtantinopolitani Regis

filiam duxit uxorem.

n Luam - - Philippus amat.] Philippus Henrici frater, & poſt eum Im-
perator Romanus creatus; Henricus, ut ait Ottho de §. Blaſio cap. 44. Mortusé
fratre Caunradöé Philippo, fratri ſuo, qui in Sicilia interim cum eo manebat, data
Jihi Nonſa JRta, Kilia Conſtantinopolitani Imperatoris, Ducatum Alemanniz conceſ-
Iit, ipſumque cum eadem ſponſa ſua in Germaniam deſtinavit.

18 5

190

3 (133) 666
GE 2,68 7r2 8 2 66 2 68 2 eEe 3,E 2,682r2 08rr30

SRR 6 5 SSS se SSE* Se. R
S Tez * S E e „ E

Poahum queſta ſui lacrimabilis omina fati,
Ad Lichium veniam poſcit itura ſuum.
Impetrat & fupplex nato veniamque Nepoti o
Inde triumphantem ſuſcipit aula Ducem.
Regia lætatur, tenebrarum nube fugatur,
Exultans jubilos promeruiſſe dies.
Cæſar ut accepit ſceptrum regale potenter,
Multiplicat Carolis nomen & omen avis,
A vitiis mundat ſacrata palatia Regum,
Et Saturninos excutit inde dolos.
Et Jovis & magni tempus novat Octaviani,
Integra ſub noſtro pax Salomone redit.

RNe

Er.
†.
†

Quæ

o Ad Lichium veniam - — veniamque Nepoti, Inter deditionis leges,
& hæc erat, ut Guilelmus Tarentinorum Principatum, mater verôò ejus Licii Co-
mitatum obtineret: verâm illaudabili exempléô uſus, foœderis tabulas fregit. Richar-
dus de S§. Germ. p. 552. paucis hanc Henrici perfidiam expedivit: Lnperator ipſe
Jecuritate præſtitâ recipit eam (Tancredi uxorem) & filium ad manus ſuas, arc0s
Micqcancervelli cuſtodiæ tradidit, & ex eis fecit ſitæ beneplacitum voluntätis.“ Lu-
culentius verò & ad hiſtoriam explanatius Otto de S§. Blaſid cap. 41. FILIUM Tan-
credi Regis adbuc puerum in Rhetiam Curienſem perductum, oculis privari, & in
caſtro Amiſo, perpetuæ captivitati addiétum, cieſtodiri præcepit - - Reginamque
Apuliæ uxorem Tancredi SIBILIAM nomine, fliamque eius apud Monaſterium
Virginum, Hobinburch dictum, in Alſatia cuſtodiæ mäanscipavit.

R 3

(134) E

195 Quæ ſub Tancredo dudum defuncta manebat,
Cæſare ſub noſtro vivida facta viget.
Cæſaris invicti pax nobis exit ab armis
Noſtra ſtat in nudo Cæſaris enſe ſalus.
Putifares omnes claves p & ſcrinia portant,
200 Agdſignant quasquas fiſcus habebat opes.
Theſauros numerant, quos vermis araneus ille
Hauſerat, & fruſtra retia nevit apris. 9
Primus neutrorum claves eſcriniat r omnes,
Alter Apodixas s explicat, alter opes.
205 Hæc quantum Calaber ſeu quantum debeat ater
Apulus, aut ſiculus debeat orbis habet.
Miratur Gazas, quas antiquiſſimus ardor
Sortis in incertæ grande redegit honus.

Divitias

p Putifares - - claves] Leg. Auriferas; quoniam per illas Regales prio-
rum Regum atque veterum Ducum Gazæ, aurumque & argentum reconditum re-
cludebatur.

q vermis aranens - - nevit apris.] Quos theſauros Tancredus partim ipſe
cumulaverat, partim ſervaverat, Henricus verò Imperator Romanus illos jure ſuo
abſtulerat.

r Primus neutrorum - - aſeriniat, ] Maſeulino genere vocem clavis ſum-
ſit, cum alii fœmininum illi adſignent; quid autem ſit primus neutrorum neſcio;
hoc ſibi velle videtur: prima clavis arcam illam aperit, in qua reliquæ omnes re-
cluſæ jacent: & hàâc voce eſeriniare du FRESNII Gloſſarium augeri poteſt, eſt
autem illud, quod quivis facile intelligere valet, aperire, recludere.

s Alter Apodixas, G&t. ] APoDIXA du Fyesnio in h. v. eſt cautio de ac-
cepta pecunia, Gallis, la Quittance, idue Cujacii authoritate, & ſcriptorum te-
ſtimoniis confirmat; hic autem videntur intelligi Litteræ, in quibus totius regni
vectigalia ac reditus ſcripti continentur.

R

/
i.

—–
. . 1. R
Som 1 q Gur pbτιve Redò

—

L VXor cancreòdt Comes Hrc
plul Salernr (Comes Rog
argara Comes Nicẽ d'& gott

ugeni
Comeſ. W. momſ100

. e fr. pſuls ſaler
ENae e us Tancreòôr.
=

S „*

N — Y .

HNog Chorchrs

7

N☛ ₰

2 (135) E*

Divitias partitur eis, quos prælia nulla
210 Terruerant bellé, nec renuêre mori. 2

+ * ½ *

t nec remutre mori. ] Bongarſius ſubſcripſit timuere, & in ima pagina ejus-
dem manu hoc legitur, en c'eſt endroit il ꝙ a quelque choſe obmiſe, car ley Trai-
tres conjurerent contre luy: integra pagina deeſt, in qua omnis conjurationis or-
do continebatur. Inſpicienda hic figura, quæ multum lucis hiatui huic adfert.

Ar Deus impatiens fraudis ſcelerisque nefandi,

Publicat in lucem, quod tegit archa nefas.
Nam nichil admittit felix fortuna ſiniſtrum,
Nec poſſunt quod obeſt proſpera ſata pati.

215 Hæc tria felices comitantia Cæſaris actus,

Quam beneè diſpenſant, ſors bona, fata, Deus. "
Conſcius archani quidam ſecreta revelat :
Et docet inſidias enumeratque viros.
Detegit & ſcriptum nocturnaâ lampade factum,
Quod docet in Caypha præſule poſſe capi.

O ſtu-

u ſors bona, fata, Deus. ] Non ex præceptis Chriſtiana doctrinæ, ſed ex
profanorum Philoſophorum hæc hauſta ſunt lacunis. Quid enim aliud ſunt, ſors
& fata, quam æterna Dei voluntas & decretum, quod per varias temporum viciſ-
ſitudines explicat, nobisdque antea incognitum pro ſua ſapientia pandit.

X Conſcius archani quidam - - revelat. ] Monachum fuiſſe, qui conjura-
tionis inſidias primus detexit, figura adjecta docet. Nihil aperti hic Itali ſcriptores
de conjuratione illa memorant, niſi forté authoris Chronici Foſe Nove p. 74. verba
Hoc anné (1195.) nperator Henricus Per Sacramenta decepit
ineulis, & in ergaſtulis 3 S omne
habere potiit, congregavit, per
per terram reverſus in Aleman-
& quamplurimos alios in capti-

huc adplicentur:
Regem, & omnes Comites, & bpoſuit eos in „
aurum O argentum, quod de regno ad manus
terras & per mare in Alemanniam miſit, & ipſe
niam, deaucens ſecum ligatos Regem S. Comites,

vitatem.

(137) E

O ſtupet armipotens famulos iratus iniquos,
Ducit & in dubiam verba relata fidem.
Poſtquam certa fides ſuper his datur, indice ſcripto
Conjuratorum diſſimulatur opus.
225 Curia contrahitur, reſident in jure vocati,
Quisque ſibi dubitans, multa timenda timent.
Jamque ſilere dato, ſolio redimitus ab alto =
Exolvit querulo Cæſar in ore moras.
Quis pro pace necem, vel quis pro munere dampnum,
230 Aut quis pro donis dampna meretur, ait.
Nec Chriſto Cayphas fecit, nec ſæœævius Anna

Quam michi conſcriptæ diſpoſuere manus. a
Proti-

y Conjuratornum diſſinutlatur opwus. J Inter Conjuratos etiam Margaritam quem-
dam fuiſſe, cuùm ex ſuperiori figura, tüùm ex Oztone de S. Blaſio cap. 39. apparet,
qui etiam ad hanc conjurationem digitum intendere, atque luculentius Italicis Scri-
ptoribus, qui ex odiô in Henricum eam diſſimulant, loqui videtur: ‚„Optimates
ultimà deſperatione adacti, dolò occidendum Cæſarem deliberaverunt: & ut hoe
Cconſequi valerent, ſe & omnia fſua poteſtati ejus dediderunt; quibus in fidem
ſuſceptis, familiariterque habitis, dolum & inſidias eorum vincere ſtatuit: - -
Denique ſe detectos minimè putantes, ab Imperatore citati convenerunt ad eum:
quos omnes captos, in vincula conjecit, & exquifitis ſuppliciis affectos, miſera-
biliter enecavit; Nam MARGARITAM Archipiratam potentiſſimum illius ter-

75
99
77
97
59

29
ræ Baronem, cum quodam Comite RICHARDO - -culis privavit, & quem-

dam læſæ Majeſtatis convictum, pelle exutum, decoriavit: quemdam regno ad-

99

77

ſpirantem coronari, coronamque per tempora clavis ferreis transfigi præcepit;

79

quosdam ſtipiti alligatos, piràque circumdatos exurens, crudeliter extinxit; quos-

dam vecte perforatos, ventre tenus humo adglutinavit &c.

77

79
2 redimitis ab alto] Regio diademate, vel coronà caput circumdatus.

a Quam mibhbi conſeripteæ diſpoſuere manus.] Conſeripteæ manus ſunt convo-

cati, congregati viri, uti hec erat Romanorum vetus & ſea

nis formula, ut ſe-

gendi, quorum nomi-
Cæſari in litteris conſcripta obtulit, quæ etiam ſtatim ſubſe-

natores Patres co pti vocarentur: vel conſeripti hic intelliger
na Index Mona
itant: quo0ρεαaHwu)/1—” littera leéta notat.

8

quentia verba indig

62 (138) 6

Protinus armiferis plenôò jubet ore miniſtris,
Ut capiant quosquos littera lecta notat.
235 Qui cito mandatis implent pia juſſa receptis,
Infectos capiunt proditione viros.
Dampnatos ex lege viros clementia differt,
Et fuffert pietas impietatis onus.
In condempnatos meritum ſententia tardat b,
240 Quo datur, ut vinctos Apula dampnet humus.
Quam Cæfar properans ex parte licenciat agmen,
Ne gravet urbanos maxima turba ſuos. c
Bavarus & Scavus, Lombardus, Marchio, Tuſcus,
In propriam redeunt Saxo, Boëmus humum.

b meritum ſententia tardat, J Sententia eſt: Cæſar non, uti meruerant,
protinus pornam nocentibus repræſentat, ſed ſententiam mortiferam in aliud tem-
pus differt.

c Ne gravet - - maxima turba Jos.] Ne tantorum virorum, quorum
fama atque authoritas magna paſſim per Siciliam crat, ſuppliciis & Panormitani &
reliqui Sicnli exaſperentur, & ad odium erga Henricum concitentur; facilé enim
conjicere poterat, horum mortem haud parvæ ſibi invidiæ fore, præſertim ſi in
omnium confpectu trucidarentur; inde ſatius duxit, eos ſecum in Apulianz vinctos
ducere, ut ibi diriſſimas ponas, quas jam animo fuo illis deſtinaverat, ſubeant.

Venit

NN

E

er

ð

“

H
S

F .οäννα.f.

(139) *

SeteeereeE Eeeee reEs: eEEe s e, fe, re, r
SSE,E.: Gs: S
2ððð
ð

24 5 Enit ab experta nativi palma triumphi
Per nova felicis ſigna parentis habens. d
Duxerat in gemitum præſentis ſecula vitæ,
Quod fuerat fructus palma morata ſuos. e
Serior ad fructus tantò conſtantior arbor †
25o Natificat tandem ſicut oliva parens.
Cùmque triumphator nudis jam parceret armis,
Naſcitur Auguſto g, qui regat arma puer.
Felix namque pater, ſed erit felicior infans,
Hic puer ex omni parte beatus erit.
Nam

d Venit ab experta - - habens. ] Ad Friderici II. Hentici atque Conſtan-
tiæ filii nativitatem hæc ſunt referenda.

e LDeywerat in gemitum - -—

morata ſitor.] i. e. Homines illius temporis
ingemuerunt, quòd Conſt

ztia tam ſerô filium enixa fuerit, cujus partus toto or-

bi tam falutaris & fauſtus futurus eſſet, ut omnes vellent hunc fllium citius in lu-

cem procreatum fuiſſe.

f Serior - - covſtantior arbor] Intelligenda hic Confſtantia quæ jam natu
major filium PFridericum peperit.

—

ℳo, J Annum natalem Friderici II. Ebzlo his duobus verfſi-
18, in fine codicis ſcriptis, exprellit:

1.
1
bu⸗

Anno quinque minus numeratis mille ducentis,
Cæſar regna cepit, & ſua nupta parit.

2 (140) 6

25ꝙ5 Nam pater ad totum victrici cuſpide partes

Ducet, & imperium ſtare quod ante dabit. b
Hoc ſpeculatus Arabs, & idem ſuſpirat gyptus,
Hoc Jacob hoc Ilaac à Daniele ſapit.
O votive puer renovandi temporis ætas,
Ex hinc Rogerius, hinc Fredericus eris. i
Major habendus avis, fatô meliore creatus ½,
Qui benè vix natus, cum patre vincis avos.
Pax oritur tecum, qui te naſcente creamur,
Te naſcente ſumus, quod pia vota petunt.

265 Te naſcente dies non cœli ſidera condit

Te naſcente ſuum ſidera lumen habent.
Te naſcente ſuis tellus honoratur ariſtis,
Suſpecti redimit temporis arbor opes.
Luxuriant montes, pingueſcit & arida tellus,
Credita multiplici ſorte repenſat ager.
Sol fine nube, puer nunquam paſſurus eclipſim,
Regia quem peperit ſolis in orbe dies.
A modo non timeam ſuſpectæ tempora noctis,
Per ſilvas, per humum, per mare totus eo. !

Nam

h imperium ſtare quod aute dabit.] Priora illa aurea tempora reducet, quæ
regnante KRogerié fuerant, quibus Siciliæ regnum, utpote florentiſſimum, viguerat.

i Ex bine Rogerius, - - Fridericus eris.] A matre tua originem ducis à
Rogerio potentiſſimo Rege, à patre verò ex Friderico Barbaroſſa fortiſſimo Impera-
tore genus trahis, ac utriusque avi mores virtutesque ipſe quoque olim imitaberis.
Reſpexit hic quoque ad Friderici nomen, quod ei ab avo paterno maternoque
fuerat impoſitum, vocatus enim erat FRIDERICUS ROGERIUS.

k Majſor - - avis, fato meliore creatis, ] Avus ejus Fridericus, qui tot
tantisque bellis diſtrictus fuerat, ſæpè cum adverſa fortuna conflictatus eſt, ita ta-
men ut nunquam animo fractus fuerit, ſed ferocior ſemper hoſti ſuo inſtiterit. Sed
tandem Deô, nequitiæ hominum iratô, volente, in Ciliciæ flumine interiit.

1 per mare totus eo.] Lege, tutus.

— —

——

(141) Ley

275 Non aquilam volucres, modò non armenta leonem,
Non metuent rapidos vellera noſtra lupos.
Nox uùt clara dies gemino ſub ſole dieſcit,
Terra fuos geminos ſicut Olympus habet.

m Terra ſuos geminos ſicut Olympus] Sicut in coœlo magna illa duo lumina-
ria Sol & Luna orbem univerſum ſua luce colluſtrant, ita & Henricus cum filio,
tanquam duo fulgentiſſima ſidera, ſuo lumine, ſuis copiis, ſuaque virtute fortiter
& benignè cunctis mortalibus opitulabuntur.

§. 3

62 (142) e

Dc 23

„.
.
P.
.
0
=

S 2
5*¾ 2
ð 2* „. S⸗ „ 32
X , S 3t 37 37 37 32
* 8 3 ½ 3 . . . e 7: 8 14. 167 — e 9*
E 3 336 3 d d 3 e
2 £

*a
„S
Ge
G.
P.)
=
*as⸗
e

Es rata quam loquimur, quidam præſentat Yberus

280⁰ Piſcem, qui nato Cæſare dignus erat.
Quem puer accipiens bene diſpenſante magiſtròô
Dividit.

Piſce tripartito gemina ſibi parte retenta,
Quod ſupereſt patri mittit ab inde puer. n
285 Maxima venturæ ſignans præſagia vitæ,
Quod fſibi detinuit Veſper & Ortus erit.
Tertia pars quæ miſſa fuit, deſignat, in armis
Tertia pPars mundi quòôd ſit habenda patri.
Vive puer decus Italiæ, nova temporis ætas,
290 Qui geminos gemina merce reducis avos.
Vive jubar ſolis, ſol regnaturus in vum,
Qui potes à Cuns §s luce juvare diem.
Vive Jovis proles, Romani nominis hæres,
Immo Reformator orbis & imperii.
295 Vive batris ſpecimen, felicis gloria matris,
Naſceris in plenos fertilitate dies.
Vive puer felix, felix genitura parentum,
Dulcis amor ſuperis inclite vive puer.

In

n ab inde piter.] Divina prorſus indole & ingeniò plus quam humanò Fri-

dericum oportet fui lle. quod nondum bimulus, nam is anno 1195. natus, & pa-

ter 1197. mortuus fuerat, inuſitatâà infanti mentis ſolertid piſcem tripartitus, atque
inde ſibi duas ſervaverit partes, & unam patri miſerit.

* (143)
In media ſine nube die tibi panditur Yris,
300 Omnitenens medio ſol ſtetit orbe ſuo.
Unde venit Titan, & nox ubi ſidera condit,
Ex VYri metas o ſol videt eſſe tuas.
Vive puer, dum veſper erit, dum Lucifer ardet,
Nunquam ſeu miſquam veſpere dignus eris.
305 Vive puer dum litus agit, dum nubila ventus,
Ut videas natis ſæcula plena tuis.
Vive patris virtus, dulciſſima matris imago,
Vive diu dum ſol lucet, & aſtra micant.
Vive diu Jovis & ſuperům pulcherrime Princeps,
310 Vive diu proavus factus ad aſtra voles.

0 Ex TPri metas Cc.) Ego confidenter lego: Exiri metas Jol videt ecce Juah.
i. e. Fridericum imperii ſui fines ultra ſolis lunæque vias protenſurum.

Incipit

63 144) 6

Incipit

LIB ER III.

ad
HONOREM ErT GLORIAM

MAGNI IMPERATORIS.

Eſine Calliope, ſatis eſt memoraſſe quod olim
Tityrus ad fagi tegmina duxit oves.
Deſine tu Pæan, celeberrima defſine Clio,
Sit mugiſſe ſatis commemoraſſe Jovem.
5 Non mea Calliopes, nec Apollinis ara litabit
Carmina, quæ pecudum quæ vorat exta litat.
Te peto, te cupio, ſummi ſapientia Patris,
Quæ legis p æterna mente quod orbis habet.
Tu Pelagi metiris aquas, metiris abiſſum,
I0 Te metuunt ſolam, te venerantur aquæ.
Tu Prii legis aſtra poli tibi ſervit Olympus,
Te ſine vita perit, te ſine nemo ſapit.
Nam quod ſol hominum Salomon dedit, indita g proles
Senſit ſeu meruit, creditur eſſe tuum.
Tu
p legis) Forté leg. regis. & ſic quoque infra, patrii regis &c.
q indita) Leg. inclita.

(145) S
15 Tu maſſam diſcepta rudem, tu litis amicæ
Primicias, certo conciliata loco.
Tu depinxiſti fatali ſidere cœlum,
Unde venit noſti Phœbus, & unde ſoror.
Nam quod friget yemps, ver viret, torret & æſtas
20 Siccitat autumnus, creditur eſſe tuum.
Quod breve litus aquas refrenat turbine motas,
Quod montes, quod humum, fſuſtinet unda, tuum.
Tu pudor æternus ſacraſti virginis alvum,
Tu ſata, tu naſcens, tu genitura creans.
25 Theſauros aperi, veniens illabere cœléô,
Semper es ut verax, da michi vera loqui.
Tu divina loqui Petro poſt rete dediſti,
Ex uno per te flumina ventre fluunt.
Nec minor in partes diviſa, ſed integra conſtas .
30 Ut vis, & quæ vis dans tua dona tuis.
Hos genus eloquii, mentes interpretis illos,
Hos virtutis opus promeruiſſe facis.
Da michi cepta loqui, da ceptis fine potiri
Poſſit ut Auguſto Muſa placere ſuo.

R
W A
W R

T Fortu-

3 (146) 66

5

W A ⸗

35 P'orhnat dies, felix poſt tempora tempus,
Quæ ſextum ſexto tempore cernit herum.
Ominis ætatis felicia tempora noſtræ,
Propugnatorem quæ meruere ſuum.
Gaudeat omnis humus, tellus ſine nube dieſcat,
40 Rorem ſpectati muneris aſtra pluant.
Mane ſerena dies venit, & ſerotinus imber,
Imperium Cæſar ſolus & unus habet.
Jam redit aurati Saturnia temporis ætas,
Jam redeunt magni regna quieta Jovis.
45 Sponte parit tellus, gratis oneratur ariſtis,
Vomeris à nullo dente relata parit.
Nec fœcunda fimô, nec raſtris indiget ullis,
Mater opum, pecori proſpera, grata viris.
Omnis oliveſcit phebeis frondibus arbor,
50 Vix arbor partus ſuſtinet orta novos.
Nec roſa nec violæ, nec lilia gloria vallis,
Marceſcunt, aliquo tempore nata ſemel.

N

E
2

=—

Felix

(147) S☚
Felix noſtra dies, nec eâ felicior ulla
Lætior, aut locuples, à Salomone fuit.
55 Evomuit ſerpens virus ſub fauce repoſtum,
Aruit in vires meſta cicuta ſuas.
Nec ſonipes Griphes, nec oves aſſueta luporum
Ora timent, ut ovis ſtat lupus inter oves.
Uno fonte bibunt, eadem paſcuntur & arva
60 Bos, leo, grus, aquila, ſus, canis, urſus & aper.
Non erit in noſtris moveat qui bella diebus,
A modo perpetuæ tempora pacis erunt.
