ad cujus loci fertilitatem author alludens, dulce illius ſolum prædicat; nec alie-
num fortè eſſet cogitare, Petrum ' EBULO dulce Solum EBOLUM vocare, quèd
patria ſua Ebolus eſſet, eôdemque ſenſfu illa verba eſſe intelligenda, quò Ovidii
I. 3. Triſt. el. 8. Patriæ dulce Solum. Conſtat enim inter omnes illius ætatis ho-
minibus ſua propria nomina non fuiſſe, ſed illa plerumque à Natali Solo petita,
communia cum pluribus aliis habuiſſe: nec eſt, quod quis in eò offendatur, No-
ſtrum Ebulo, non Ebolo in Codice appellari, notum enim eſt, quòd o & εα ſæpius
inter ſe confundantur.
g urbis] Salerni.

E 2 IMPE-

IKPERALR

SALERNUM
INGREDITUR.

So⸗ ubi ſidereas amovit craſtinus umbras,
Urbs ruit h, & Dominæ plaudit Oſanna ſuæ.
420 Trinacriis i pars fertur equis, qui flore fruuntur
Oris & ætatis &, pars ſedet acta rotis.
Ipſa

h Urbs ruit, Propriè hoc verbum & adpoſitè hic ponitur, eò enim optimi
ſcriptores utuntur, cùm de multitudine incompoſita ſermo eſt, quæ catervatim ac
effuſé ad rem aliquam haud vulgarem & inſolitam ſpectandam adcurrit. Phædrus
1. 5. fab. I.
Ut mos eſt vulgi, paſſim & certatim ruunt:
Feliciter ſubclamant.
Ovid. 1. 15. Met. v. 729.
Huc omnes populi paſſim, matrumque patrumque
Obvia tuerba ruit.

i Trinacriis] i. e. Sieulis, Sicilia enim, ut pueris notum, à tribus promonto-
riis, quæ Græci Asoα nominant, Peloro, Pachyno, & Lilybaeo, Trinacria dicta eſt.

k fore - - Oris z tatis] Florem pro adoleſcentia, & florentiſſima par-
te ætatis frequenter ſcriptores elegantiores uſurpant. Ovid. l. 7. Met. v. 215.
Nunc opus eſt ſuccis, per quos renovata ſenectus
In Korem redeat.

Fios enim generoliſſimus vigor cujusque animantis, & ſummus rei decor appella-
tur:

3 (37) S6

Ipſa puellaris vittis! inſignis & auro
Occurrit cultu turba ſuperba ſuo.
Mollis & inſolitus greſſus m faſtidit arenam,
425 Tardat arenoſum littus & unda pedes.
Cinnama, thus, aloëé, nardus, roſa, lilia, mirtus n
Inflam-

tur: Oe autem ſæpius ita & hic pro totâà facie ſumitur, & Poêëta in Ænea ſuo
Oris florem diviné prorſus his expreffit I. 1. En. v. 593. &còeegr.—
- = - namque ipſa decoram
Cæſariem nato genitrix lumenque juventæ
purpureum, & lætos oculis afflarat honores.

1 pnuellaris vittie] Puellæ apud Romanos vittis faciem obvelabant, ne vel ipſæ
in juvenes liberô laſcivòque obtutu, vel hi in illas exardeſcerent: Inde Ovidias,
qui ſibi pronam ſemper facilemꝗue Venerem optabat, vittatas ejuscemodi, utpote
caſtas, vel ſaltem caſtitatem ſimulantes, longè à ſe abeſſe jubet, l. 1. de Rem.
Amor. v. 385.
. - laſcivia libera noſtra eſt.
Nil mihi cum vitta: Thais in arte mea eſt.

m Mollis - - greſſus] In puellis commodè ac delicatè incedere, laudi olim
ducebatur, indè Ovid. I. 3. de Art. Am. v. 298. puellis præcipit,
Diſcite femineo corpora ferre gradu:
Eſt & in inceſſu pars non temnenda decoris.
Quare Catullus Carm. 67. v. 70. mollem pedem in ſua Diva miratur: id Græci àρρa
salzs dixerunt. Eurip. in Med. v. 1164.
d αααναα τιανα 7.
i. e. Molliter incedens pede albo, ad quem Cat. locum videatur humaniſſimus
Vulpius.
n cinnama, - - mirtus]) Fragrantiſſima odoramenta Ovidius lL. 10. Met.
v. 307. ſeq. hæc poſuit:
- . .- . Sit dives amomo,
Cinnamaque coſtumque ſuum, ſudataque ligno
Tura ferat, floresque alios Panchaja tellus.
& Met. I. 15. v. 398. ſeq. de Phœnice nidum emortualem componente, alia in-
ſuper, quæ præter Panchajam, ſive Sabæam, Arabia profert, memorat:
Quo fimul ac caſias, & nardi lenis ariſtas,
Quaſſaque cum fulvà ſubſtravit cinnama, myrrha,
Se ſuperimponit, finitque in oaloribins ævum.
3

862 (38) EK

Inflammant nares, aêëra mutat odor. 0
Tantus odor nares nardinus ?ÿ inebriat afflans 7,
Quod nova perfundi balſama quiſque ferat.

430 Junonem ſpectare ſuam 7 quis tardat in urbe?

Cæſaris in laudes Cantica nemo ſilet.
Ut modulantur aves foliis in vere renatis,
Poſt noctes yemis, poſt grave tempus aquæ.
Non aliter verno venienti plauditur ore =,

Teſtan-

o aera mutat odor.] Ovidius haud paulò elegantius l. 15. Met. v. 734.
- - & odorant aëra fumis.

p Tantus odor - - nardinus.] Unguenti Nardini, quod reliquis omnibus
palmam præripiat, rationem temperandi Plinius docuit I. 13. Cc. I. 2. Fliſt. Nat.
Delicatiores Romani, & qui puellis idonei vivere volebant, nardé comam inunge-
bant. Ovid. 1. 3. Art. Am. v. 443.
Nec Coma vos fallat liquidâà nitidiſſima nardô.

q nares - - inebriat adflans, J Inſolitô more odorem nardinum nares ine-
briare dixit, melius Lucretius I. 2. v. 847. Et nardi florum nectar qui naribias
halat. t ergò hic halautem Nardum, ſic Claud. in Conſul. Prob. & Olybr. v. 252.
irantia, i. e. redolentia balſama ſcripſit.

r Junonem - - ſuam] Quùm ſupra Cæſarem JoVEM. appellarit, rectè
uxorem ejus Conſtantiam JuNONEM nunc vocat, Jovis quippe conjugem.

s verno venienti plauditur ore, ]1 Quid cum verno hôc ore agam neſcio cum
incertiſſimis, quocumque enim id vertam, foda remanet gρο⁵οονα ſive hunc ſen-
ſum inde eliciam, uti tempore, quò
Solvitur acris hiems gratà vice Veris & Favoni
canoræ paſſim & garrulæ aves audiuntur, ita nunc Salernitani cives, venienti ad
ſe Auguſtæ, verbis benèe ominatis applaudunt, eamque fauſtis acclamationibus pro-
ſequuntur: ſive per Vernum os intelligam morem illum Vernarum, qui quòd eſ-
ſent ex cive Romano & ancilla prognati, teſte Pſto in hàc voce, omnia ſibi lice-
re arbitrabantur, liberiusque ſæpe in quosvis jocabantur, & facetias ſuas expre-
mebant, quod patres erga ſe plerumque indulgentiores ſentirent, quare procaces
n o Vernæ

435

440

445

(39) S

Teſtantur pariter luminis ecce dies. -
Ingreditur patrias tandem Conſtantia ſedes,
Quæ Tancridinam ſentit in urbe fidem. u
Quam plures tacita collecti voce ſuſurrant,
Inter ſe referunt omina verſa Ducum.
Mons fugit à caſtro æ quantum volat acta ſagitta,
Et quantum lapides mittere funda poteſt.
Hunc ſuper aſcendunt, fit machina, pugna viciſſim
Contrahitur, variant mutua bella vices.
Hinc fera tela volant, fluviales inde lapillos
Funda jacit: laſſant jactaque ſaxa manus.
Et modò tentantes „ mixti propé mœnia pugnant,

Pugnando miſcent tela, manusque ſonos. =
Ut

Vernæ Horatio dicuntur I. 2. Sat. 6. inde & Vernilitas: adeo ut hôc ſenſu verno
ore eſſet feſtivs, facetoque ore: Verùm exemplum non memini, quòô vernes à ver-
na dicatur, licèt & verna à vere derivetur, eô⁴dem Feſt teſte.

t T ſtantur pariter luminis ecce dier. ] Lego, teſtantur pariter luminis eſſe
dies. Per dies luminis intellige dies candidos, albis notandos lapillis: uti apud
Ovidium I. 1. Triſt. el. 9. v. 13. Iumina fortunæ, ſunt læti, proſperique dies.

u Tancredinam - - fdem.] Conſtantia, quamprimum Salernum ingreſſa
eſt, plures præter opinionem Tancredinis partibus eſſe addictos, ſenſit.

X Mons ſatgit à caſtro] Quæ hic fuga montis, quis unquam barbarus ita lo-
quutus eſt? lapidoſos ſurgere montes dixit Ovidius l. 1. Met. v. 44. & plures alii,
ſed fugere nemo ſanus: lege ergò mens fuit, uti idem Ovid. ep. 10. Her. v. 25.
Mons fuit, adparent frutices in vertice rari. Fuit & fugit ſæpè in MSS. confuſa
fuiſſe, docet Heinſ. ad Ovid. epiſt. 17. v. 192.

y modè tentantes] i. e. Laceſſentes, adorientes; eſt enim hoc verbum ex ab-
ſolutè poſitis, ut apud Vellej. I. 2. c. 113. ut partem digredientium ſuoram univer-
ſi tentare non poſſent: i. e. aggredi.

2 manusque ſonos. ] Fortè rectius legeretur, manuque ſonor.

*3 (40) E66
Ut canis inter apros furit, è quibus eligit unum,
Ut rapit accipiter, quam legit inter aves.
4 5 Non aliter noſtri vellunt ex hoſtibus unum,
Commixto rapiunt ordine ſæpe duos.

62 (41) E
WREENAREN

ET

INFIRMITAS.

Rincipis interea veniens legatus in urbem a,
Eligit & multa nobilitate viros.
Quos ad Neapolim mittit, qui malta timentes
45a Expediunt dubia mente laboris iter. b
Inter quos fuit Alfanides cognomine Princeps
Aldriſius populi publica Ting gua ſui.

Libra-

a Principis — - in urbem, ]1 Cæſar Henricus ad Neapolin ſedens, & ipſe
gravi valetudine preſfus legatum Salernum mittit, ut Principes quosdam illius op-
Pidi cives ad ſe arceſſeret, quò illos, ſibi forté humani quid accideret, nam
tùm periculoſè ægrotabat, in exercitu ſuo quaſi obſides detineret, ne fidem uxori
datam, ſe mortuòô, fallerent, aut pejus in eam conſulerent.

b Expediunt - - laboris iter.] i. e. Perag gunt, conficiunt, explicant iter il-
lud, uti bPlin. loquutus eſt l. 8. ep. 1. Iter commode eaplicui. Laboris iter, eſt

iter in terram ſive provinciam laborix, uti poſteriori ævo vocata fuit, cujus caput
Neapolis eſt, Italis hodie Terra di Lavoro.

F

3 (42) 6R

Libraque judicii Romoaldus, cetera turba
Quid velint auguriant c neſcia cauſa viæ.

460 Principis ut veniunt ad caſtra, Magalia d circum

Herrant e, mirantes agmen & arma Ducum.
Exquirunt ſpectare ſuum per caſtra Tonantem FJ,
Nec datur acceſſus g Dux ubi magnus erat.

Atta-

c auguriant] Barbarè pro conjecétaut, D. du Cange in gloſſario ſuo omiſit hano
vocem, habet tamen Augzrioſus, Augur.

d Magalia] Mapalia & Magalia dicuntur apud veteres Caſe?, Domunculæ
Ruſticæ, item Tentoria, Tabernacula, quales Scenitarum & Nomadum manſiones
ſunt, & eſt vox Punica. Sed idorus magno conatu, Magaria dicendum eſſe,
contendit l. 15. c. 12. Orig. ipſi quoque Græci Mérargor, domum, ab Hebræo
eH i. e. habitatio peregrini derivarunt, & quo Syri fecerunt Magar, & eorum
coloni Afri, eâàdem linguàâ utentes. in plurium numero caſas ſuas Magaria voca-
runt. Videatur Reingfius de L. Pun. cap. 8. §. 7.

e Herrant] Pro errant, & ſic veteres manu exarati libri plerumque ſcribunt,
& b præponunt, vel ab initio vocis, ut apud Gellium Harriauo pro Arriano,
ad Halliam pro ad alliam &c. vel in media interſerunt, ut apud eundem cohoper-

zus, & apud Lactantium perbempni pro perenni, cobercebunt &c.

f Tonantem, ] Eſt epitheton ita Jovi ſingulare, ut pro ipſo Jove ponatur à
Claud. in Conſ. IV. Hon. v. 134.
Cretaque ſe jactet tenero reptata Tonanti.
& cùm is Summus Deorum creditus fuerit, ita huic opinioni convenienter zoni-
trua ciere, proprium Jovis opus, ad ſummam ejus potentiam ac majeſtatem indi-
candam, arbitrati ſunt: Unde Homero bραος, Heſiodo gaevrron , & in
Cyrrheſtarum nummis 22 ατWdnns dicitur; Ex hac fabulari Theologia Genti-
lium, non piè Poëta Chriſtianus Cæſarem, licèt inter homines ad ſummum maje-
ſtatis ac potentiæ faſtigium evectum, Tonantem vocat: tantò id magis, quèòd Sal-
monei Elidos Regis impietas ipfi profanæ antiquitati execrata fuerit, Virg. 1. 6. En.
v. 585.
Vidi & crudeles dantem Salmonea ponas,
Dum fammas Jovis & ſonitus imitatur Olympi.

g Nec datur acceſſis] Nepos idem melius expreſſit in Pauſ. c. 3. aditum cen-
vemenai petentibus non dabat.

2 (43) 666

Attamen ingreditur, quem gens cognominat Archos ,
465 Pyxcluſis ſociis quem petit unus adit.
Ut videt Auguſtum magnis à feébribus actum,
Lentaque purpureo membra jacere thoro.
Tum color & ſpecies tum ſanguis ab ore receſflit,
Triſtis & exanguis procidit ante thorum.
470 Ut gravis è ſompno cum mater in ubere natum
Invenit exanimem, territa mente caret.
Sic ruit in gemitum lacrimabilis à Archi-Levita,
Certans pro tanto Principe velle mori.
Tunc pius Auguſtus, quamvis grave corpus haberet,
47 5 Conatur tenui taliter ore loqui.
Parce tuis oculis fidiſſima cura Salerni e,
Sum beneè, ne timeas, tertia febris abeſt.
Fer ſub veſte manum, pulſum perpende quietum,
Spes eſt de vita, quod mea membra madent.

Pluri-

h Archos, ] Haud dubiè idem eſt, quem ſupra legationis Salernitanæ Princi-
pem Archoticon, & paulò inferius Archilevitam vocat, eratque Archiepiſcopus Sa-
lernitanus. .

i lacrimahilis] Proprié hæc vox patiendi vim habet, & idem ſigniſicat, ac
lacrymis dignus, ut lacrymabile bellum Virgilio, En. l. 7. v. 604. Verum auctor
activé uſurpat, pro eo qui efse lacrymatur: ſed hoc non redolet caſtam latinita-
tem, verùm quid mirum? dudum enim homines, auctore noſtro vetuſtiores, &
etiam litteris haud leviter imbuti, veram vocum ſignificationem perdiderunt. Sic
Eutropius jam favorabilis uſurpavit, pro eo, qui in magno favere civium, ſive
gratioſus eſt.

k fdißſima cura Salerni, 1 Qui curam agis populi Salernitani, quò ſeniu Ovi-
dius de Auguſto Triſt. I. 2. v. 574.

O Pater, Patriæ cura, ſalusque tuæ.
F 2

480⁰

48 5

2 (44) E

Plurima cum vellet ſopor eſt furatus ocellos !,
Hinc rapit intuitus, ſurripit inde loqui.
Artis Ypocraticæ ſervans mandata Girardus m,
Attentè famulis ora tenere jubet.
Naturæ ſervabat opus ſtudioſus à amicum,
Nam ſopor & fudor ſigna ſalutis o erant.
Exiit ad ſocios tandem pius Archilevita,
Conantur lacrimæ non minus ore loqui.
Alter in alterius jactabant lumina vultus,
Miſcentes lacrimas mutua verba dabant.

I Jpor et furatis ocellos, 1 Longè pulchrius Ovid. Her. ep. 19. v. 56.
. . fubit furtim lumina ſopor.

m CGirardus, ] Is erat, qui Cæſari, cum maligna febri cçonflictanti, medici-
nam faciebat. .

n Naturæ ſervabat opus ſtudioſus] Girardus Medicus obſervabat ſtudioſé, quem
natura effectum in Henrico editura eſſet, vel quæ ſigna ſalutis ſeſe proderent, ut
pro illorum ratione curationem fuam inſtitueret: ſervabat, pro obſervabat, uti
Virg. 1. 6. En. v. 338.
. . dum ſidera ſervat.

0 Jopor & Judor Fgna ſalutis] Num hæc vera, ac fallere ſint neſcia, videant
Medicorum filii, id ſaltem certum eſt, ſomnum & ſudorem in febricitantibus cer-
tiſſima ſalutis ſigna à veteribus Medicis exiſtimata fuiſſe: Extant Astii libri, Con-
ſtantini magni tempore Græcè ſcripti, in quos priſcorum Medicorum præcepta ac-
curaté congeſſit, is autem ait I. 1. p. m. 5. edit. Aldin. Ex KRore Anthemidir,
quæ &α Chamemelum dicitir, Fingendos eſſe Trochiſeos, ex quibus poſtea Trochi-
Num unum, probè exiccatum, eſſe comminuendum, adiectaque ſufficienti qitantita-
te olei optimi, corpis febricitantis à capite ad pedes perungendum, perunctos autem
veſtibiss obtegendos; Movehitur binc ſudor, ſalutis optimum indicium, & ſebris
deinde ceſſabit. Quod is de ſudore ſolum, id Celſus de Jomno ſudoreque ſimul præ-
dicat: poſt infractum calorem, inquit, plenus ſomnus venit, per quem ingens ſu-
dor effuunditur, idque præſentifſimum auxilium eſt, de Med. I. 3. c. 8.

RECFE-

63 (45) 66
Wr e HP Pee r eeer e,

EeB S eeee .. S Be8 8 V 6 23
2ðò

RECEDENTE

AUeUSTO

OBSIDIONE NEAPOLI,
COMES RICCARDUsS,

ET
NICOLAUS PRESUL SALERNI,

prohibent, ne populus extra muros atemptet
exire.

490 Ereus ille Comes p ſociis munitus & aurô
Mandat, ut educat nullus ab urbe pedem.
Sic ait, in denſis latitans Philomena rubetis
Non timet adverſo mitis ab ungue capi. 27

Cum

P Cereus Comes] Richardus Acerrarum Comes.

4 ab mngue capi.) Accipitris puta, ſic Ovid. C. 6. Met. v. 529.
Utque columba ſuo madefactis ſanguine plumis
Horret adhuc, avidosque timet, quibus hæſerat ungies.
legendum fortè rapi, ita Poëtæ fere ſemper, quando de violento impetu, quò ra-
Paces & carnivoræ aves in alias feruntur, ſermo illis eſt. Virg. I. 12. En. v. 249.

. . ſubito cùm lapſus ad undas (aquila)
Cycnum excellentem pediben rapit improbus uncit.

F. 3

(46) E6

Cum Domino mundi, quis enim contendere belle
49 S Auſus erit, vel quis obviet enſe pari,
Si placet, cives meliori mente fruamur,
Pro nobis aurum pugnet, & arma ferat.
Si ſapitis cives, Comes exeat, inſtet in armis,
Laus eſt pro Domino ſuccubuiſſe ſuo.
5oo Parcite parcendis, electis parcite veſtris,
Quisque ſuas vires noverit unde timet.
Robore forte caret, medio, quam cernitis, arbor
Sub vacuo ſpirat cortice nulla fides.
Pronior ad caſum, quanto procerior arbor
5os In quam ventus agit, fulminat ipſe Deus.
Quid Nicolaus agit r, puer actu, nomine Præſul,
Quid niſi fœmineas abluit ipſe genas.
Credite paſtori pecudes, pecudes alieno
Tam male qui proprium curat ovile ſuum.
510 Quid facis 6 Cælar, quid fruſtra menia temptas,
Obnebulant ſocios regia dona s tuos.
Qui fallò remeare rogant, ne morbus in artus
Fortius infurgat, qui grave reddat iter.

r Nicolat; agit, ] Salernitanorum Archiepiſcopus.

8 Obnebulanut - = vegia dona] Hoc eſt Ovidio l. 7. Met. v. 720. donis ſol.

8

licitare fidem.

63 (47

S RX
PR

S. SBErm
P SS

IMPERIALIS ab OBSIDIONE
R/REGRESSUS8

U videt ære Duces ſaturatos Cæſar & aurum „
5I5 Pructare ſuos, mens ſubit iſta loqui.
Qui fluvios noſtros dudum ſiccaſtis Yberos t,
In fontes ſiculos mergitis omne caput. “
quor adhuc ſupereſt, licet inpotabile vobis,
Nec mare quod ſaturet vos nec Abyſſus habet.

Nec

t Lei fuvios - - Tberos, Hiſpaniam antiquiſſimis temporibus Teriam à
fluvio Ibero vocatam fuiſſe nemo eſt, qui ignorat. Fluvii Tberi igitur ſunt, non
ſolum Hiſpaniæ, ſed etiam Luſitaniæ fluvii, quam olim etiam Hiſpania latè ſumpta
complectebatur, quæque etiam ob Tagum Duriumque, fluvios arenam auream
volventes perquam celebrata fuit; Itaque fluvii illi auriferi, ſeu potius ærarium
ſuum, imperiique ſui reditus dudum, ait Cæſar, ab hominibus ſuis malàâ fraude
atque rapindâ eſſe exhauſtos, vel ut eos ſibi fidos redderet, largitionibus donisque
diminutos.

u fontes ſiculos - - caput.] Nondum veròô ſatiatam eſſe ſacram illam auri
famem, neque eos ſatis habuiſſe, avidas viſcatasque manus in ſuas opes injicere,
ſed inſuper, quum nihil hinc, quod furentur, ſuperſit, ab hoſte ſuo Tancredo,

Siciliæ Tyranno, fidem ſibi debitam, atque ſolenni ſacrmnentò confumatam, pe.
eunia ſollicitari patiantur.

63 (48) Se6

520 Nec mora, comperta tunc Cæſar fraude ſuorum,

Arripit à tritea febre æ coactus iter. ₰
O quantum ponnæ, quantumve timoris in omnes
Sollicitans animos intulit illa dies;
Ut coadunat oves timor à paſtore relictas,
Quas canis excluſit, ſolus ab ore lupi. 2
Non aliter quos imperii pia gratia fovit,
Hic flet, & ille dolet, regnat ubique metus.
Quid tibi tunc animi, quæ mens fuit Archilevita
Cùm recipis vetitum poſſe videre Jovem. a

Et

xX tritea febre] i. e. Tertiana.

y Arripit - — iter.] Cæſar, non ſine dolore videns ſuos Tancredinorum
aurô corruptos, ipſosque Tancredinos urbem Neapolim fortiſſimèé propugnantes ex-
pertus, prætereà acri febre attenuatus, noluit diutius cum tot tantisque malis uno
tempore conflictari, ſed ſe quamprimum his expedire cupiens, obſidionem ſolvit,
iterꝗue in Germaniam ingreditur, ut, reparatis ibi viribus, valentior poſtea cum
hoſtibus ſuis congrederetur. Breve Chron. Mon. Caſſinenſis p. 49 3. in Burm. Thefſ.
Ital. Vol. 23. paucis hanc Cæſaris ex Italia profectionem attingit: Imperator Nea-
polim obſidet, à menſe Maji nsque ad menſem Augisſti, & tum infirmatus obfidio-
nem deſerit; & ſtatim poſteà: Imnperator infirmus majori parte ſuorum abris intem-
perie mortud - redit in Theutoniam menſe Septembri. vid. & Rich. de §. Germ.
P. 549.

2 Luas canis - ⸗ ab ore Iupi.] Quæ præſens uſus atque neceſſitas poſtulat
que veteribus ac noſtris hominibus fuére frequentata: ita & illis in more fuit,
canes alere, qui rabidis luporum dentibus reſiſtendo, atque eorum impetus in gre-
gem imbecillum arcendo pares eſſent: in illis precipuèe locis ubi propter cæli tem-
periem & ubertatem ſoli oves etiam noctu per p- aſcua divagari ſinebant. Theocr.
Idyll. §. v. 106.
X' àuαν is zνανν SiXνWν 3% X 6¾ ANα.
i. e. & nobis canis eſt, cuſtos gregis, qui lupos ſtrangilat. Inde in Anthol. I. 3.
c. 25. tales Vocantur XuνονιvτεdLô v oορρ.e i. e. Lupicidæ canes.
a Cum recipis -1= Jovem.] Cum audis, diſcedente eâ nocte Cælare, Tibi

non amplius ejus conveniendi copiam fore.

(49) 660

530 Et tamen evelli ſubitò tentoria cernis,

535

Nox erat, & caſtris nec fragor ullus erat.
Funes comburi, teſtudinis oſſa cremari
Cernis, & auxilium pallidis omne rui.
Ut quatit aura novas reſecandæ meſſis ariſtas,
Ut movet æquoreas Folus aſper aquas.
Sic ſic Alfanides patrii cognominis hæres,
Et ſine ſpe reditus ec, & ſine mente tremit.
Tunc dolor & lacrimæ ſingultibus ora fatigant,
Tunc mens Socratici pectoris d omnis hebet.

540 Anxius ignorat, quid agat, reſponſa referre

Ulla times e, labor eſt Itala caſtra ſequi f,
Quem

b Sic ſie Alfanides] Fuit is ex illis, qui ex urbe Salerno Henrici juſſu Nea-
polim evocati, & in caſtris Cæſaris obſidum locô retenti fuerunt.

C Jine ſpe reditus ] In patriam ſcilicet.

d mens Socratici pectoris] i. e. Sapientis, fortisque animi, qui alias non faci-
lèe vel ſecundis rebus ſe effert, vel adverſis de gradu ſuo ſe depelli patitur. Men-
idem hic eſt, ac ſententia, ut Claud. l. 2. v. 115. in Kufin.
Mens eadem cunctis . .
licèt itaque tanto animi robore eſſet præditus, neſcit tamen in quam ſe vertat ſen-
tentiam, atque animum celerem nunc huc nunc dividit illuc.

e Ulla times,] Leg. timet.

f labor eſt Itäala caſtra ſequi, J Arduum quid eſt, plenumque difficultatum
opus, Cæſaris exercitum, quem per Italiam duxerat, ſequi, inprimis quôd nunc
pro victo recedere videatur. Ovid. 1. 2. Met. v. 128.
. . labor eſt, inbhbibere volantes.
Quare Poëtæ, ad indicandam alicujus rei ſummam difficultatem „ utrumque ſæpè
conjungunt. Virg. l. 6. En. v. 129. Ovid. I. 1. Art. Am. v. 453.
Hoc opus hic labor eſt.
Caſtra equi alicujus, pro militare ſub alicujus auſpicio vel ductu, familiaris lo-
quutio & Poétis & Proſiicis. Claudianus in pervulgato illo
Nulla fides, pietasque viris, qui caſtra ſequuntur.
Nep. in Cat. c. I. caſtra ſequutus eſt Claudii Neronis.

G

3 (50) EG

Quem non matris amor, nec præſens gloria g rerum
Nec fratrum pietas b, nec grave vicit iter.
Imperium ſequitur, ſubit alta mente labores.

545 At Tancredini redeunt, rumoribus implent †

Urbem, de magno Principe falſa ferunt.
Hic obit, ille obiit, calet hic, frigeſcit & ille
Aſſerit , incerto fluctuat ore fides.

g nec preſens gloria ] Tancredinorum ſcilicet, quibus, abeunte ex Italia Cæ-
ſare, fortuna in dies magis ac magis affulgebat, pleraque enim loca receperunt.

h Nec fratrum pietas, J Hac voce denotatur affectus, quéò in neceſſitudines
fuas vulgò homines ferri oportet: pietas erga parentes, eſt reverentia & obſequium,
erga fratres, eſt amor, quem illis debemus; Inde Timoleon, quoôd fratrem fuum
Tyrannum Corinthiorum interfici curaſſet, impius à matre vocatus fuit, læſamque
ab eo pietaten dicebant inimici ejus, apud Nepot. in v. ejus Cc. I.

i Hie obit, - - Aherit,) Tancredini paſſim per urbem vociferantur: Con-
clamatum eſt de Cæſare, is enim aut jam diem ſuum obit, aut jamjam obiturus
eſt. Alii contra, qui in fide atque obſequio erga eum permanſerant, clamant:
Vivit Cæſar.
† Quèòd hic duos continuos hexametros poſuerit, fortè incurià vel ipſius Autho-
ris, vel Exſcriptoris factum eſt, qui pentametrum omiſit; hæc enim Carminis Ele-
giaci propria lex eſt, ut hexametrum pentameter ſequatur.

k incerto - - Fdes.) Qium hic rumor de Cæſaris morte per urbem incertis
authoribus percrebreſceret, alii verò contrarium aſſeverarent, plerique ſuſpenſi du-
biique hærebant, utri famæ fidem haberent.

83 (Fr) c6
, e H ,
NS e e Se ðè
èðð,ð
ò
SAS. e ,

FIDEI OBLITA RELIGIO.

T rude murmur apum, fumoſô murmurat Antrô,
550 Sic novus orbanda rumor in urbe ſonat.
Hic tres, hac ſeptem, bis ſex ibi, quatuor illic
Conveniunt, tenui murmure plura loqui.
Conſilio ſtimulata malo gens [æva Salerni
Peccatum redimit crimine 1, fraude dolum.
555 Obſequium præſtare putant, perjuria Regi,
Tancredum curant pacificare ſibi.
Aſt ubi circumdant immenſa Palacia Regum,
Quæ Terracina nomen habere ferunt.
Exclamant, quid agis Conſtantia? ſtamina penſas,
560 Fila trahis, quid agis? an data penſa legis? m
Cæſar

1 Peccatum redimit crimine,) Culpam, quam cives Salernitani contraxerant.
vel potius pœnam quam metuerant, quod Imperatoris conjugem in urbem ſuam
ſuſcepiſſent, infandéò nunc perjurii crimine redimunt, dum in eam impias manus
intentant, què iratum ſibi Tancredum placarent. Ovid. eòôdem ſenſu l. 3. Am. &
3. V. 21.
Ut ſua per noſtram renimat perjuria poznam.

m Fila trabis, - - an data penſa legis?) Propriè de ancillis, quibus Heræ
penſa ſua quotidiana præſcribebant, hæc dicuntur Ovid. Triſt. 1. 4. el. I.
Contantis pariter, pariter data penſa trahentis,
fabitin ancillæ decipiturque labor.

G 2 Idem

.

K3 (52) 6

Cæſar abeſt, certè nos & te miſeranda fefellit,
Quem nimis ardebas n, dic ubi Cæſar abit?
Quem totiens fauſto jactabas ore potentem,
Dic ubi bella gerit, qui ſine crine jacet.

565 Felix Parthenope, quæ nec te ſola recepit,

570⁰

Urbs pro te quod te viderit iſta ruet.
Te vir dimiſit, non vir ſed Apts egit o,
Hoſtia pro nobis prædaque dulcis eris.
In Dominam jaciunt † furibundæ ſpicula linguæ,
Saxaque cum multis aſſociata minis.
Quicquid funda poteſt, quicquid baliſta vel arcus,
Nititur in Dominam.

Ut

Idem ep. Her. 3. v. 75.
Nos humiles famulæque tuæ data penſa trahemus.
Quò acerbius dicterium eſt, jactum non ſolùm in liberam, ſed in ipſam Romani
orbis Dominam. . .

n nimis ardebas,) i. e. Vehementer amabas, & quaſi nimiô amoris ardore fla-
grabas; Poëtæ plerumque quuùm amoris vehementiam exprimere volunt, ita lo-
quuntur, Ovid. l. 14. Met. v. 49 1.
. - miſerere ardentis.
Seneca in Med. a. 3. v. 581.
Cùm conjux viduata tedis ardet & odit.
Eſt autem elliptica loquutio, & ſubaud. amore ardebas: Inde ardor pro amore Tib.

1. 3. eleg. ult.
Ardorem cupiens diſſimulare meum.

0 Aßts egit,) Sic in codice hoc ſcripturæ compendium eſt, cujus margini ad-
ſcripſit recentior manus Apertius, alia verò Apoſtolus: legendum forté Apolus pro
Apoſtolus per ſyncopen, ùt apud Virg. compoſtus, extinxem, porgite, & apud
Propert. I. I. el. 3. largibar, apud Catull. Carm. 83. v. 8. audibam. Et tunc intel-
ligeretur Archiepiſcopus Salernitanus, quem etiam Archilevitam nominat, ejus
enim inprimis monitu Conſtantia à Salernitanis in civitatem ſuam eſt vocata.

p In Dominam jaciunt) In ſceleratos hos perduelles optimé dici potuiſſet,
quod apud Ovidium exſtat l. 5. Met. v. 666.
Supplicium meruife parum eſt, maledictaque culpæ
Additis.

63 (53) 6
Ut cornix aquilâ ſtrepitat quàm plurimâ viſa,
Quam fore noctivolam garrula credit avem. 4
575 Unguibus & roſtris furit, & movet aëra pennis,
Inque modum fabri flamina verſat avis.
Hic ferit ille ſalit, ſaliens ſequiturque cadentem,
Verſat inverſâ malleus ære vices.

Sic furit in Dominam gens ancillanda potentem,
580 Vertitur in lolium triſte cremanda ſeges.

q Ut corniꝰ - = noctivolam garrula credit avem.) Noctivola avis eſt Noctua,
cum hâàc cornix perpetua diſſentit vita, ejusque in eam tam eſt implacabile odium,

ut Ovid. I. 2. Faſt. v. 89. ad deprædicandam inſignem artem Arionis Citharcœdi,
dicat, carmine ejus cantuque auditô:

. Sine lite loquax cum Palladis alite
Sedit, & accipitri juncta columba fuit.
Inde Cornix inviſa Minervæ eidem Poëtæ l. 2. Amor. & 6. v. 35. quèòd Noctua in
tutela Palladis ſive Minervæ eſſet; garrulitas autem & loquacitas cornicis in pro-
verbium ceſſit Cornice loquacior, quod Anacreonti Od. 9. eſt «αανιιι½ αονNσ.

6 3 IMPE-

2 (54 ) 66
eeke eresrere, Ae Vke rer MeeKerEr AerN etesete Ee Serkee Beert e
E) . KKe SA 3. ,ege . 3) . E e

. WwEE XNZ. Nir e
K HHe eee 45 45–9)& 5 )e 54
e De e . ee S
SEe

E E
H See r Aer . . e ee e en Ae 63)

s

IMPERIALIS.

Populo reſiſtenti

LOQUUTIO.

E* hinc Teutonicus verbis reſpondet & armis,
0 ſpes in ignota dimicat orbe fides.
Illa tamen Conſtans, ut erat de nomine conſtans,
Et quia famoſi Cæſariss uxor erat.

585 Hoſtes alloquitur audacter ab ore feneſtræ,

590 Quæ ſim, quæ fuerim noſtis, & inde queror.

Sic ait, audite quid mea verba velint.
Saltim dum loquimur compeſcite tela manusque
Pauca loquar, multo pondere verba tamen.
Gens magnæ fidei z, rationis ſumma probatæ,

Cæſar

r 0 be - orhe Fdes.) Lego Urbe, & ſenſus eſt: Spem ſalutis inde con-
multi tamen, ignoti licét, in urbe

cipe, quòôd, etſi hi protervi in te ſæviant,
& qui nihil non pro tua inco-

ſuperlint, de quorum egregia fide certa eſſe potes,
lumitate tentabunt.

s famoſi Cæſaris) Famoſiss veteribus eſt infamis; Non ergò Ebulo Conſtan-
ſi eam Ciceronis & aliorum probatorum ſcriptorum æta-

tiam magna laude ornaſſet,
te vocaviſſet famoſi Cæſaris uorem; ille enim l. 2. de Orat. 68. Non pol audeo,
nam me ad famoſus vetuit mater accedere. Martial. 1. 2. epigr. 47.

Subdola famoſæ moneo fuge retia mœchæ.
Videatur Nonius Marcellus in voce fama.

t OGens magnæ fidei,) sieamixâe hæc accipienda.

595

60⁰⁰

3 (55) S

Cælſar abit, vel obit a, vobis ut dicitur æ, ergo
Si placet exul eam Cæſaris orbe mei. )
Ad mentem revocate fidem, cohibete furorem,
Nec vos ſeducant, littera, verba, ſonus.
Nec quociens reſonant in nube tonitrua cæli,
Emiſſò tociens fulminat igne Deus. 2
Si Præſul ſcripſit, tamen ùt reor, irrita ſcripſit,
Hic patriæ fraudis curat & artis opus.
Hic trahit in ſpecies ſcelerum, genus omne malorum
Quod patris ora vomunt, filius haurit idem.

Credite

u Ceſar abit, vel obit,) Vel Cæſar, Italià relictà, in Germaniam redit, vel

ut vos malitiosè dicitis, jam mortuus eſt: quam quidem maledicentiam veſtram
parùm curo, cum mihi conſtet, falſa eſſe, mihidue modô liceat violentis veſtris
manibus elabi.

X ut vobis dicitur,) Conſtructione Græca, ſolenni valde & ipſis Latinis, ſed
inprimis Poëtis. Virg. l. 1. En. v. 444.
- - neque cernitur ulli.
pro ab ullo. Horat. I. 1. Od. 6. ſcriberis Vario fortis. Sed & Cicero Il. 7. ep. 33.
ad fam. mihi judicatum eſt: ubi vid. Cortius. Herodi, I. I. c. 2. 72 Negar ze-
zcαταινα Pro r Niégαν° vel & Négan xaaαd*.

y Ceſaris orbe mei.) Lego, Orba: utrumque rectè dicitur, & Cæſaris, & Cæ-
Jare, Ovid. l. 13. Met. v. 595. Memnonis orba mei; & Triſt. I. 3. el. 13. v. 15.
Hanc tibi commendo, quæ quoò magis Orba parente eſt.
Veruùm etiam Orbe ferri poſſet, ſed hôc ſenſu: Ego libens, quoniam vobis ita in-
viſa ſum, hinc in exilium aliquò cedam, licet Orbis, i. e. terra atque regio,
quam incolo, ad jus atque imperium Cæſaris mei pertineat; vel lege Urbe: quam-
vis primum magis placeat.

2 Nec quotiens - - fulminat igue Deus.) Ovidium hic imitatur, is autem
1. 2. de Ponto el. 2. v. II5. ait:

Sed placidus facilisque parens, veniæque paratus,
Et qui fulmineo ſœpe ſine igne tonat.

2 (56) 6

Credite paſtori profugo, qui natus ab ydrâ a,
Ut coluber nunquam degenerare poteſt.
Eſt igitur virtus quandoque reſiſtere verbis,
Et dare pro fidei pondere membra neci.

605 Si pugnare licet, ſupereſt mihi miles & aurum,

In propriam redeat conſulo quisque domum.
Eſt mihi Corradus Capuæ b, Dipoldus in Archi
Hic pars militiæ, Dux erit ille Ducum.
Darius Eboleos, ùt ait mihi nuncius agros

610 Hiac cremat, hâc radit ille Thetinus oves.

Gens puræ fidei mediis exquirit in armis
Velle meum ec, pro me ſponte parata mori.
Hæc ſine velle meo d multéô licèt hoſte coacta
Ad Tancridinum vult repedare e ſcelus.

Hujus

a natus ab drâà, Ut coluber &αc.) Chriſtus Phariſæos eodem nomine com-
pellat vνitere v.α⁵α. Matth. C. 3. V. 7. Loquutio eſt proverbialis, ùt illa apud
plautum in Trucul. Act. 4. Sc. 4. v. 6. Quanquam vos colubrino ingenio ambæ
eſtis; quod non ſolum de vafro vel aſtuto dici poteſt, ut Taubmannus vellet, ſed
& de Maledicis, qui venenatæ ſuæ linguæ probra in alios ejaculantur. Ita &
proverbium in vulgus extat vang ögar &, axsy dv“, mali corvi malum ovum.

b Corradus Capuæ,) Is eſt quem Richardus de §. Germano ſemper Migean-
cervellum nominat, Anonymus autem Monaſt. Calſinenſ. eum vocat Conradum
Muſcam in cervelo, „Comes Richardus cum exercitu & Neapolitanis egrediens,
„ Capuam capit civium proditione, Conradus Muſca in cervello in caſtro Capuano

„ aliquandiu reſiſtit &c. vid. infr.
c Velle meum,) i. e. Voluntatem meam.

d Haæc ſine velle meo) Lego, Nec Gne velle meo, & in hunc ſenſum verſus ac-
cipiendus eſt; Gens illa Ebolea, quamvis undique ab hoſte ſit circumventa, qui
omnia igne ferréque divaſtet, nulla tamen clade aut injuria, me invità, ad de-
ſciſcendum compelli poteſt, ut aliorum veſtrümque inſtar in Tancredi partes
transeat; non obſcurô indiciò hic ſe iterum prodit Ebico, patriam ei Ebolum fuiſ-
ſe, quod tantis laudibus, & inprimis ob fidem ſervatam, cives ſuos decoret.
e repedare) Eſt recedere, reverti, Feſto & Nonio Marcello citata vox ex fra-

gmentis Lucilii.

83 (57) 6R

615 Hujus ad exemplum cives concurrite gentis,
Quæ ſit in Ebolea diſcite gente fides.
Ebole, ni peream, memori tibi lance rependam,
Pectoris affectus quæ meruere boni.
Durius ad hæc populus truculentior aſpide factus
620 Acrius inſurgit.

63 (58) 66

S rdarndns ,ös, Stvht*SwE*S

AUGUSTALIS ORATIO

A D
DOMINUM
PRO VINDICTA.

TL la genu flexo panſis ad ſidera palmis
Plenaque ſinguſtu fletibus uda fſuis.
Sic orans loquitur, clauſis hinc inde feneſtris
Fecerat ambiguam clauſa feneſtra diem.

625 Alfa Deus, Deus O g, mundi Moderator & Auctor,

Ex his vindictam fupplico ſume dolis.

Alfa

ambigiam - - diem.] Ambigua ſive dubia dies eſt,
Quod tu nec tenebras nec poſſis dicere lucem,
Sed cum luce tamen dubiæ confinia noctis.
Ovid. l. 4. Met. v. 400.

à Alfa Deus, Deus O, ] Ita ſenſum locorum illorum, quæ in Apocalypſi D
Johannis aliquoties occurrunt 2d α τε A „ r ς. Prudentiuns Poëtarum Chriſtia-
norum dulciſſimus Hymno 9. Cathemer. eleganter interpretatus eſt in his duobus

verſibus:

Alpha & cognominatus, ipſe fons & clauſula

Omnium, quæ funt, fuerunt, quæque poſt futura ſunt.

63 (59) 666
Alfa Deus, Deus O, ſtellati Rector Olympi ,
Pœna malignantes : puniat alta viros.
Alfa Deus, Deus O, juris Servator & æqui,
630 Jam tua conflictus vindicet ira meos.
