Regis gratiam, detentam Imperatricem ipſi Regi in Siciliam mittunt. Otto de §.
Blaſio cap. 37. ne hanc quidem Conſtantiæ in Siciliam transvectionem attingit, ſed
hæo ſolum narrat: in qua mora (Cæſaris ad Neapolin) à quibusdam Baronibis
Apaliæ, propinquis ſuis, Imperatriæ capitir, & cum maxima diligentia ocſtodita,
in captivitate detinetur tempore aliquuanto.

g Effundit quæ vix texta venena capit.] Longè hinc vox zexta amoveatur,
illius veròè locum tutò occupet teſta: ut ſententia hæc ſit. Matthæus tantum ve-
neni ex impuriſſimi ſui pectoris fonte effundit, quantum vix ulla teſta capiendo
par eſſet. Teſtis i. e. Amphoris ſeu Cadis fictilibus veteres utebantur, ad conden-
da vina, quarum optimæ erant, quæ in Græcia fingebantur, id docente Lambinò
ad hæc Horatii l. 1. QOd. 20.
Vile potabis modicis Sabinum
Cantharis, Græca quod ego ipſe 1 ſta
Conditum levi, datus in theatro
Cuùm tibi plauſus.

h urbanis - - tis.] i. e. Civibns, urbem incolentibus. Nepos in Cim.

c. 2. Popzlum Urbanum adpellavit, ad diſcrimen eorum, qui in agris habitant.
N 3

π.☚

Vasva peccati 1, veteris vetus amfora fraudis
970 Pons odiique nefas, exiciale chaos.
Cemplum Luciferi, qui noctem Lucifer odit,
Qui quantòô voluit, celſior eſſe, ruit.
Duxeris unde genus 6? Gens à me nulla requirat,
Nam Cartago tuos iral⸗ miſit avos. !
975 Paupere lintheolo tecti venere Salernum,
Quorum pauperies WZ niſi flere fuit.

Quos

—

i Vasva peccati, J Leg. Vas vah peccati. In ora libri Bongarvſius Correxit
Valva, ſed prior lectio fimplicior.

k Duweris unde genus ²] Trita phraſis Ovidio, aliisque, is l. 6. Met. v. 427.
Et Genus à magno ducentem forté Gradivo.
Ep. Her. 19. v. 148.
A tibi ſuſpecto ducit Ulixe genw.

1 Carthago dir. tuos mittit avos. ] Pr roprie mitti dicuntur, quæ ex longin-
quis terris advehuntur, & quæ beregrina ſunt. Ovid. l. I. Faſt. v. 34 r.
Tura nec Euphrates, nec miſerat India Coſtum.
Per Avos autem majores quosvis ac progenitores delſignat. Sen. Herc. Fur. act. 2.
V. 338. 339.
- - Nobiles non ſunt mihi
Avi, nec altis inclytum titulis genus.
Lucanus I. 8. v. 73.
Femina, tantorum titulis inſignis avorum.
Quèd verò Matthæus ex diruta Carthagine originem traxerit, id nen ſine omine
factum eſſe, obliquè ſignicare voluit, cùm, quia Carthaginenſes ab omni memo-
ria, & florentibus & perditis eorum rebus, Romano nomini fatales hoſtes fuerunt:
tum etiam, ut obſcuriſſimi generis vilitatem in Matthæo taxaret, dnd ex urbe
everſa oriundus ſit; Magnæ enim ſemper laudi ducebatur, patriam h habere, omni-
bus copiis adfluentem, ædificiorumque elegantia & amplitudine ſplendiclam: Quod
Nepos in Alcibiade, cùm & animi, & corporis fortunædque bona, quibus præ Cæ-
teris cCivibus fuerat inſtructus, enumeraſſet, ut primum, maximumque polſuit, quòd
ATHENIS ampliſima civitate natus eſſet. Cap. I.

3 (103) Eig
Quos utinam nunquüam vidiſſent littora noſtra,
Ex his naturæ non quereretur opus. m
Officium quorum naturæ crimen & hoſtis u,
Femineas cæca polluit arte genas. o
Exultans odiis, contraria pacis amaſti,
Eccleſiæ ſtimulus p, ſeu rationis honus.
Juſtitiam viduis viſo non ære negaſti,
Multociens ſociis cauſaque litis erat.

Primi-

m Ex bis naturæ non qwtereretur opts. ] Ad hujus ſequentisque verſûs denſil-
ſimas tenebras diſſipandas, nihil lucis video præter adjectam picturam, in qua
Matthaæus altiori ſelleæ inſidens, duabus ſuis uxoribus ab utraque parte adſtanti-
bus, manus ſuas illarum humeris imponit, hæ verò, manibus in ſinum mariti re-
jectis, illi adblandiri videntur, cum his verbis: Matthaæus Cancellarius, prima
or, ſocunda uwor. Ut hæc verborum ſit ſententia: Niſi majores ejus Italiæ lit-
tora attigifſent, non eſſet cur natura de illata fibi injuria quereretur, cui inter
alias hæc eſt ab Optimo Conditore poſita lex, ut Bini, Mas & Fœmella matrimo-
niô jungantur.

n Chicium quorum naturæ crimen. & boſtie, J Lego quarum, ut referatur
ad uxores, quarum flagitioſa officia, quæ Mattheo in illicita Venere præſtiterant,
natura ipſa abhorret, crimendue ducit nullo ſatis piandum ſanguine.

o Femineas cæca - - arte genay. 1 Foœminarum pudicitiæ inſidias tendit,
easque ignotis doloſisque artibus, quaſi Magico carmine irretitas, omni nequitiæ
genere contaminat. Qecæ artes ſunt ignotæ, obſcure. CacuM enim non tan-
tuͤm eſt id, quod non videt, ſed & quod non videtur; ut Virgilio cρas ignis l. 4.
En. v, 2. Caciuimn vielnin Ovidio Ep. Her. 4. v. 20. Cæca via Propert. 1. 2. eleg. 4.

p Eccleſtæ ſtinnelus,] Stimziins proprie eſt id, quòô, ad rem aliquam cele-

◻W

rius atque alacrins promovendam, utimur; Itaque Matiéheuns Stimulus Eocieſie vo-
cätur, duod poteſtate ſuâ cuùm ſacrà, nam Sacerdos erat, tum civili, quia Cancel-
Varii munere fungebatur, ad Eccleſiæ perniciem abutatur, eamque velut ſubditis
ſtimulis cité pede ad exitium fuum propellat. Et hôc ſenſi recte de Matthio,
quæ Lucanus de Cæfare I. 7. V. 55 7. ſed. ſcoriß

1 „ dicerenrur.
rabies populi, imulurzue Figornm,

qua parte ſui percat ſcelus, agmina circum
It vagus, atque aninus ignes flagrantibus addit.

98 5

990

3 (104) α
Primicias odii pro regno ſæpe litaſti,
Unde queri poterant ſæcula ſolus eras. 4
Te ſinus Eccleſiæ contra decreta recepit,
Peccati Bigamum r non decet ara Dei.
Te prece vel pretiò, ſanctiffime Papa fefellit,
Neſcio quô pactô tanta licere viro.
Ut Bigami ſcelerata manus tractaret in ara
Cui Deus æterno ſe dedit eſſeé parem. ⸗

Sæpe laboranti cum nil ſuccurrere poſſet,
Humano tepuit ſanguine gutta pedum.

Ut

q Jecula ſolus erar. J Secula pro tempore Lactantius poſuit l. 5. c. 1. & doctis
bujus ſeculi - - derideri ſolet. Hic verò notat bpomines, uti apud Claud. I. 2.

in Rufin. v. 473.
Hùc poſt emeritam mortalia ſecula vitam

Deveniunt . .
Mortalia ſecula i. e. homines.

r Peccati Bigamum] Leg. peccavit. Ordo eſt, quod te ſinus Eecleſiæ recepit,
peccavit contra decreta ſua, quoniam Bigamum ara Dei non decet. Ilud peccati,
quôcunque modèò volvas atque revolvas, ineptum eſt.

1
8 Ut Bigami - - dedit eſſe parem.] Sententia eſt: Quæ hæc licentia?
ut is, qui à nullo ſcelerum genere manus ſuas unquam abſtinuit, iisdem impiis
manibus venerandum Chriſti corpus, ſub panis ſpecie latens, attrectet? Magiſter
d'Ebulo facilé hic ab hominibus, curioſius verba rimantibus, impietatis reus fieri
poſſet, quaſi filum, quod ad humanam ejus naturam adtinet, Deo Patri parem

arbitretur.

t Humand tepuit - - gutta pedum.] Gutta pedum eſt Podagra, Gallis
hodiè la Goztte dicta. Chronicon Caſatrienſe citatum du Cangio in Gloff. h. v.
IUia infirmitate, quæ Gutta appellatur, graviter fuerat occupatus. Sævum Matthæi
animum, dolores podagricos ſanguine humano ſedantis, jam ſupra exagitavit.

α (105) Sen

995 Ut Paris exuſſit Trojam fataliter uſtam,
Ut Sodomces miſerè merſit abuſa Venus.
Urbs ita Lernina æ tibi credens falſe Sacerdos,
Mortis in opprobrium per tua facta ruet.
Nec tu Parthenope, quod Cæſar abinde recefſſit,
1000 Exultes, veniet, fortior atque ferus.
Ut Jovis ad prædam, quantô volat altius, ales
Deſcendens tantoò fortius ungue ferit.
Non aliter Cæſar mundi deſcendet ab ala,
Trux veniet tandem, qui fuit ante pius.

u abuſa Venus. ]1 Paſſivs, pro Venere, qua Sodomaæi abuſi fuerunt. Dantur
enim multa deponentia, quæ & agendi & patiendi ſignificationem habent, & à
veteribus Grammaticis communia nominantur. Ratio inde eſt, quia priſci illa etiam
activa terminatione proferre ſolebant. Vid. Cort. ad Sall. Bell. Cat. C. 7. p. 49. La-
ctantius de Ira Dei c. 16. ita qrtaſi conununi latrocinio terra omuis depopulabitur.

Xx Urbös Lernina] Salernum.

y Ut Jovis ales - - ungue ferit. ] Simile huic eſt Ovidii illud I. 3. Art.
Am. v. 420.
Et Jovis in multas devolat ales aves.

—

—

O0 D0S

(106) S*

ẽ

OUYMUM ES

2ò
DOMINUS.

PAPA CELESTINUS.

miſit
TANCREDO,
ut
CONSORTEM CESARIS

dimitteret.

4
A /
.
S
S

2 ¾
5
2

Sek

1005 Lnpori elapſu, ſpatioque vagante dierum,
A Celeſtino littera mifla fuit.
Hæc Tancrede tibi mando per numina cæli,
Et niſi quod jubeo, feceris, hoſtis ero.
Unde tibi tantus furor, aut dementia tanta?
I0IOD In jubar illicitas ſolis inire manus.
Unde tibi tantæ fupereſt audacia mentis?
Aufus es expertam detinuiſſe diem. a

„.

Jam

a epertam - diem.] Leg. Eſperiam, ſive Italicam, Auſoniam. HESPE-
MHI4 enim antiquis Italia dicta. Virg. I. 1. En. v. 350. ſeq.
Eſt locus Heſperiam Graji cognomine dicunt,
Terra antiqua, potens armis atque ubere glebæ:
Oenotrii coluere viri, nunc fama, minores
Italium dixiſſe, Ducis de nomine gentem.

(107) 66

Jam tumet unda maris, jam fervet & ira Leonis,
Jam trepidant montes, jam mea cimba timet.
IOIS5 Jam fera concutiunt ſine lege tonitrua mundum,
Jam Polus ignoſcit b, æthera fulgur agit.
Quam geris incluſam, trans Alpes cornua fundit,
Sollicitans ſolem regia luna ſuum.
Quis tibi jura dedit? tribuit quis vincula Petri?
1020 Jus ſine jure tenes connubiale viro. c
An tibi ſceptra parum regni ſumſiſſe d videtur?
Infelix honeri cur fupperaddis honus ei
Sæpius in ſtragem ruit incidentis, & icta
Allidens longe concutit arbor humum.

Quem

b Polus ignoſeit, ] Leg. Igneſcit. Virgilius I. 1. En. v. 94.
Intonuere Poli, & crebris micat ignibus Ether.
Sicut igitur haàc metaphorà, à fulminante ac fulgurante Ethere deſumptà, iratus
Cæſaris animus indicatur, qui fulminis inſtar omnia laté proſternet, & incendièò
devaſtabit; ita Virgilius de Tzerno contra Trojanos furente l. 9. En. v. 66.
Igneſennt iræ, & duris dolor ofſibus ardet.
Hoc autem vult: Conſtantia maritum Cæſarem in auxilium atque liberationem ſuam
vocat, qui protinùs vindex atque aſſertor uxoris ſuæ aderit.

c Jus - - connubiale viro.] Abuteris regnandi jure, quod ſoli Henrico,
ob Cowſtantie connubium, debetur.

d ſeeptra regni ſumpfiſſe] Singularis eſt vocis ſwcmere efficacia, ad deſignan-
dum, Tuaneredum in jura aliena involâfſe: undé & illud Pollic
fluxit: Imperium ſumfſit, & paſſim apud Eutropium & alios Pur

Tyrannis vel Ducibus, qui perfidi, ruptô militari ſacramentô, ab Imperatoribus

in Gallieno C. 4.

ram ſitmere, de

ſuis deſciverunt, dicitur,

e oneri ſuperaddis onzss “J Tuòô te infortuniò mactas miſer, ſat en

Oia

Xxiſſe criminis, tua vetera facta penſando, videbis, ſed inprimis cùm
invaſiſti, quà tam effreni audacià non contentus, aliud ſuperaddis facin
ſi non gravius, haud certé minus, quôd Imperatricem captivam detines.

◻2

E regnum

18, priori

2 (108) 6

1025 Quem gerit accinctus gladiator læditur enſe,

Qui prius incepit, verbera, plus doluit.
Quod tibi continget, Saladin quod contigit olim f,
Cujus Hieruſalem lancea vincit humum.
Crux ubi capta g fuit, quâ certa redemptio noſtra eſt,

1030 Movit in actorem ſecla præda ſuum. b

Sic

f Saladin quod contigit olim &.] SALADINVUS Saracenus, Nepos ex fratre
Siracimi, Egypti Regis, quod regnum patruus, armis occupatum, huic Nepoti
ſuo Saladino teſtamentô reliquit: Is quòd ingenii atque animi fortitudine, ſingula-
rique in bello peritià omnibus præſtaret, celeriter Imperii fui fines longè lateque
& in ipſam quoque Palæſtinam protendit, quod eò facilius illi erat, quum in
ſumma Cbriſtianorum ignavia, atque funeſta diſſenſione, feliciſſimum armorum
ſuorum haberet ſucceſſum; Acie enim, quarto Nonas Julias anni à parta ſalute
1187. fuperatis, ac in fugam verſis Chriſtianis, ipſoque Rege Hieroſohmæ Guido-
ne de Liſiniaco vix Saracenorum manibus elapiò, ad urbem Hieroſolymam caſtra
movit, quâ brevi tempore obſeſſà, hàâc ſeſe conditione oppidani dediderunt, ut ſi-
bi cum Hiberis rebusque ſuis, quæ moveri poterant, diſcedendi libera foret facul-
tas: Quòô factô omnia reliqua illius terræ munita loca, paucis exceptis, in pote-
ſtatem Saladini ceſſére. Jacob. de Vitriaco in Hiſt. Hieroſol. p. 118. apud Bongar-
Fium in geſtis Dei per Francos'T. I.
g Crixæ ubi capta ] Hoc graviter dolet Vitriacus eod. I. „ Ut autem certis
„ indiciis, & evidentibus ſignis Dominum ſibi terribiliter offenſum agnoſcerent, &
„ divinæ protectionis clypeum ab ipfſis receſſiſſe non dubitarent, liguum ſalutiferæ
„ Crucis, quod die illèé tenebroſô ſecum in prælium detulerunt, lamentabili infor-
„ tuniô amiſerunt.

h Movet in adtorem ſecla præda ſuum.] Lego Secula, eòdem ſenſu quò ſu-
pra, homines ſcil. & Principes Chriftianos illa ætate viventes: Saladinis, captis
omnibus ferè Terræ Sanctæ civitatibus, profligatis Chriſtianis, ac direptis eorum
bonis, ingentem ante ſe predam agebat: quôò lugubri nuntiò excitati Europæ Prin-
cipes, ut laborantibus adflictisque ſuorum rebus quamprimum fuccurrerent, vali-
diſſimis inſtructi copiis, expeditionem in Orientem ſuſceperunt, inter quos poten-
tià atque authoritate Fridericus Romanorum Imperator, Barbaroſſa cognominatus,
Philippus Galliarum, & Richardus Angliæ Reges, reliquos longè antecellebant:
In qua expeditione Fridericus, qui, diverſo itinere atque tempore, prior in Aſiam
contenderat, cùm Cyduum Ciliciæ fluvium, quem Vitriacus Ferreum nominat, in-
tenſiſ-

reeeeeeeeeee

— —

fd E—

— ——

3 (109) S

Sic in te tua præda manus converterit omnes,
Quod compenſabit libera præda vices.
His igitur lectis, tibi mitto, remitte maritam,
Ipſa ſuum poterit pacificare virum.

1035 Hæc ubi perlegit Tancredus, ùt unda movetur,

Ut quatitur tumidis parvula puppis aquis.
Ignorans quid agat, Dominam dimittere mundi
Fluctuat, & contra juſſa tenere timet.
Ut ictus inveniens nemorum diverſa viarum
Compita, quòô tendat tramine neſcit homo.
Tandem conſilium deliberat anxius in ſe,
Quam tenet incluſam triſtis abire jubet.

tenſiſſimo ſolis æſtu lavandi gratiaà ingreſſus eſſet, non ſine irreparabili damno uni-
verſæ Chriſtianæ rei ſubmerfus eſt.

i Luam tenet ineluſam triſtis abire jubet.] Plerique ſcriptores liberatæ Con-
Nſtantiæ gloriam Cæleſtino Pontifici acceptam ferunt. Chronicon Foſæ Novæ p. 74.
Collect. Caruſ. T. 1I. „„Annòè 1193. Indictione decima, hôc annô Dominus Cæ-
„ leſtinus Papa miſit Dominum Egidium Diaconum Cardinalem Anagniæ Panor-
mum, retulit Imperatricem Conſtantiam, quam Salernitani dederant Regi Tan-
credo, & honorificé duxit eam Romam, & ſic Dominus Papa honorificè reman-
„ davit eam cum ſuis expendiis Imperatori in Allemanniam. Otto de §. Blaſio
cap. 37. „ Apoſtolicus (Pontifex) comotus (ob Conſtantiam cabtam) Præſumpto-
res hujus rei, terrà eorum ſub interdicto poſità anathemate conſtrinxit, Impera-
„ tricemque Captivitate relaxari coëgit, quam poſtmodum ad Cisalpina reverten-
„ tem, Imperator recepit, die ultionis in corde ejus cum nimia indignitate ſtatu-
„ tutâ. Mollius de hoc Tancredi facto, nulla Cæleſtini mentione injectà, judicat
Richardu de §. Germano locô ſæpè jam cit. Quam (Conſtantiam) Rex ipſe (Tan-
credus) debito cum honore (à Salernitanis miſſam) recipiens, magnis ornatam mu-
neribus, in Alemaisiam ad Imperatorem remittit.

59

797

97

02 ILL U-

(1IIO) 86

ILLUSTRIS

REX ANGLI

à JEROSOLYMIS rediens captus præſentatur

AUGUSIO.

Fſaris ut fugeret leges, tuus Anglia Princeps
Turpis ad obſequium turpe miniſter erat.
1045“ Quid prodeſt verſare dapes? Ervire culinæ?
Omnia quæ fiunt, Cælſar in orbe videt.
Rex ſub veſte latens, male nam veſtitus ut hoſpes
Captus defertur Cæſaris ante pedes.
Cæſar Cæſareum vocat ad ſe more ſenatum,
1059 Conveniens Regem, talia, queſtus, ait.

Quis tibi poſſe dedit, noſtrum ſaturaté cruoris
Noſtros nocturna perdere fraude Duces 4?
Parco

k Cæſaris ut fugeret - - verdere fraude Duces.] Nihil enucleatius ad hæc
illuſtranda adferri poteſt, quam quod Ozto de §. Blaſio cap. 38. de tota hac hiſto-
ria retulit, ita ut illius verba, licèt longiora, his ſubtexere haud dubitem: „Hac
„ſtempeſtate Rex Anglorum Richardus de expeditione transmarina rediens, per
„ Unga-

1055

1060

(1III) 66

Parco tibi, jam liber eas in ſanguinis hauſtum,
Nam tua Jeruſalem dextra redemit humum.
Spectat adhuc certè reditus Trinacria noſtros !,
Quæ tibi ſub falſo munere præda fuit.
Nam fallis miſerum ſola formidine Regem
Diſſimulans bellum jura ſororis agens.
Te poſtquam vicit multo Tancredus in auro m,

Aufſus es in noſtrum jus perhibere fidem.
Rex

„ Ungariam in fines Ducis Leopoldi, paucis comitatus, devenit, memorque inju-
„ riarum eidem Duci apud Accaron à ſe exhibitarum, ipſum nimis metuentem,
„ dimiſſò Regali obſequiò, privatò habitu furtim celeriterque tranſire cupiens, in
„ quoddam diverſarium apud Viennam civitatem neceſſitate prandii divertit, ſociis
„ Præter paucos à ſe dimiſſis: Itaque ſervili opere, ne agnoſceretur in coctione
„, Pidmentorum per ſe dans operam, altile ligno afixum propria mann vertens aſſabat,
» annilum egregium digito oblitus. Quidam igitur de familia Ducis, qui cum Duce
„ apud Accaronitas viſum Regem notum habebat, de civitate fortuitò egreſſus, taber-
„ nam Regali coquo infignem, intravit, & ex conſideratione annuli ipfum reſpi-
„ ciens & recognoſcens, agnitum diſſimulavit; concitoque curſu in civitatem re-
„ verſus, Ducem qui tum fortè aderat, de præſentia Regis certificans, admodum
„ exhilaravit; Igitur ſine mora aſcenſis equis cum frequentia militum Dux accur-
„ rens, Regem frixam carnem manu tenentem captivavit, irriſumque tali opere
„ in civitatem duxit, eumque arctiſſimæ cuſtodiæ mancipavit, digna recompenſa-

„ tione reddens ei quod meruit.

1 Spectat - - vesſtros, ] Spectat pro Exſpectat. Pro veſtros lege noſtros.

m Qu tibi - - in auro,] Cùm annéô 1I190. Richardus Angliæ Rex, claſ-
ſe ſua in Aſiam profecturus, in itinere ad Tancredum Siciliæ tund imperantem,
divertiſſet, cum ut ipſe verbis quidem præ ſe ferebat, quò & Tancredum & ſoro-
rem ſuam Joannam, quæ olim Guilelmo II. nupta fuerat, officioſè ſalutaret, re
autem vera, ut ingentem pecuniæ ſummam, quâà haud dubieèe ad tanti itineris,
tantique belli ſumptus ferendos, indigebat, à Tancredo, Siculisque nomine dotis,
ſorori ſuæ debitæ, extorqueret: Meſſanenſes, nam ibi tum appulit, id ſentientes,
tumultum moverunt, omnesque Anglos ex urbe ſua ejecerunt: quà re incenſus
Richardus, tantam injuriam vindicaturus, armataà manu Meſjanam, ante quam
eaſtra ſua poſuerat, ingredi ſtudebat; Tancredis, ut ingruentem tempeſtatem evi-
A taret,

(1II12) E

Rex ita relpondit tollens ad ſidera palmas,
A meritis, inquit, collige digna Deus.
O Deus omnividens hominum qui cernis abyſfum,
Qui terra qui mare concutis, aſtra legis,

1065 Quàâàm benéè reſpondes patientibus ardua prole,

Sic tuus emeruit miles ab hoſte capi.
Hinc, ait, & Cæſar, quod opus, quæ cauſa, quis actus?
Me nunc incuſant, rem modo-cauſa ferat.
Sum reus, auctor abeſt, nec adeſt, ſed abeſſe neceſſe eſt,
Quisquis erit, vires Regis & arma probet.
Salva pace tua veniat, qui pugnet & inſtet,
Objectis faciens enſis utrique fidem. 9
An

taret, ad Richardum properat, eique perſuadet, id non ſuo juſſu, ſed paucorum
civium contumaciâ factum eſſe, cunctaque, proùt imperaſſet, ſe acturum pollice-
tur; cujus atque Philippi Galliarum Regis, qui & ibi cum claſſe aderat, precibus
victus, ab urbe receſſit: Sed ubi Richardus (hæc ſunt verba Fazeli de Rebus Si-
culis Poſter. Decadis l. 8. Cap. 6.) Uudificari Je ab oppidanis cognovis, indignatus,
admotis confeſtim ad muros ſealis, injecloque portis igne, tanto impetu per mis
diei ſpatium urbem infeſtavit, ut disjectis mœnibus, portisqute revulſis, urbe tandem
Sit potitus, magn civium ſtrage edità, qiam major etiam cædes fuiſſet ſecita, ni-
N. viéctor civium motis, receptui canere jicſſiſſet: Jedato tetmeeltu, & civibus aliquot
ſediitonis authoribis morte multatis, Tancredus non multé poſt afftit, & pecwzid

mutuo à mercatoribus acceptâ, redditaque Joannæ Reginæ dote, pacem cum Richar-

do firmavit &.
n Sulva pace - - enſis utrique fidem. ] Hos verſus explanatiores reddunt
verba illa, quæ in pictura, ex adverſum poſita, leguntur, in qua Imperator Hen-
ricus ſellæ inſidet, & Richardus Rex coram illo ſtans, manum flrictò gladiô ar.
matam protendit, his adjectis verbis: Rex Angliæ de morte Marchionis accmatur,
quod abnegans ſe enſiva mantt excicſaturum promittit; per Marchionem intelligit
Ducem Leopoldum; qui duo cùm jam olim in Palaæſtina inter ſe obtrectaſſent, &
Rex inimicitiam ſuam erga Ducem palam præ ſe ferebat, tantò magis ſuſpicionem
movit, quèd jam redux factus, fines Ducis ipſamque illius imperii ſedem Vien-
nam, ingrefſus ſit, quaſi vitæ ejus inſidiatus fuiſſet; Ille vero ad innocentiam
ſuam coram omnibus teſtandam, ſed inprimis ut eam Cæſari tanquam Judici pro-
baret,

9 (113) SGH6

An pugnare meo ſolus cum Cæſare veni?
Abfit, in hac humili veſte quis arma movet?
1075 Et ſi cum Dominô mundi pugnare licebit,
Unde michi veniet miles, & unde pedes?
O decus imperii, nec me ſine judice dampnes,
Nam tua judicü crimine jura carent.
Me tibi committens, tuus oro mitius in me
1080 Quam meritum noſtri poſtulet enſis agat.
Flectitur hac humili prece, quem non mille talenta o,
Nec Summi potuit flectere carta Patris.
Imperio poſtquam jurans ſe fubdidit, inquit,
Vivat in æternum lux mea liber ero.

baret, vanum imputati criminis auctorem ad fingulare certamen, pro illorum tem-
porum recepta conſuetudine, provocat.

0 Flestitier - - quem non mille talenta. ]1 Non tamen ſine redemptionis
pretio evaſiſſe Regem, Otto de S. Blaſio citatô locô aperté declarat: „Impera-
„ tor itaque captum Anglorum Regem audiens, miſſis ad Ducem nunciis Regem
„ ſibi præſentare juſſit, præſentatumque Wormatiam aſportari, vinctum ferroque
„ onuſtum præcepit, dans ſibi induciis deliberandæ redemtionis: ad quem multi
„ ſuæ terræ majores viſendi gratia venerunt, & diverſas rerum ſpecies Domino ſuo
„ obtulerunt. Itaque pro captivatione peregrini Regis Leopoldus Dux à Summo
„ Pontifice exoommumicatus, ne ſimili auſu peregrini ſancti ſepulchri à quoquam

„ impetiti, à ſubventione transmarinæ Eccleſiæ deterrerentur. Tandem datis in

„ redemptionem fuam Imperatori multis millibus centenariorum auri & argenti,

„ nec non & Duci Leopoldo auro & argento pro libito collato, ei

ſacramento ab eo firmata, captivitate cxuitur,

& pace & re-

„
Ccgue multatus

conciliatione

rediit in terram ſuam.

b carta Summi Patris.] Pontificem id factum Leopoldi Ducis iniquo animo
tuliſſe, ex ſupra ab Otthone de S. Blaſio allatis, intelligitur.

P DIO-

6 (114) 6£

2

C 5 WNEEE Ee⸗ ,
R ☛☚ 6 . .
D Se S SeS
ℳ 16 W☚ SEbn

DIOPULDUS

aggrediens
SCM. GERMANUM,

Equum ſuum à tribus Ruſticis digladiatum amiſit, &
villam viriliter cepit.

1085 Ntereà Dipuldus ovans armenta capiſcit 97,
Virtutis ſequitur gratia diva virum.
Caſtra ſuperba cremat, capit oppida, territat urbes,
Ad Tancridinam quæ rediere fidem.
Sub pede montis adeſt uberrima villa Caſini,
1090 Qucæ nec paſtori credere Cauta fuit.

Hanc

q armenta capifeit, Lege capeſſit, etſi inuſitatum ſit probis ſcriptoribus di-
cere àrmenta capeſ. ere pro capere, pervulgatum verô capeſcere Rempublicain, pu-
gnam, arma & c. Non tamen hic diſſimulandum, veteres membranas Biblioth.
Publ. Bern. cùm hæc vox occurrit, ferè ſemper ſcribere, capeſere, uti & Bure-
rins in Velleji Pat. Codice I. 2. Cc. 94. invenit, capeſcere cœpit Remp.

2 (1I15) 66

Hanc ferus invadens Dipuldus ab aggere dextro,
Diſſipat inſtantes, ùt leo magnus, oves. 7.
Cujus ab agricolis circumdatus à tribus horum,
In triplici cultro digladiatur equus.
1095 Stans pedes, enſe pedes duros detruncat & armos,
Se fore Dipuldum clamat, & enſe probat.
Ut trepidant volucres, Jovis in quas fulminat ales,
Ut lepus algeſcit, lapſus ab ore canis.
Non aliter gens illa timet victoris ab enſe,
II00 In Diopuldeo nomine victa cadit.
Subditur imperio ſacrati villula caſtri,
Et facit invitam dextra coacta fidem.
Idem poſt modicum paucis comitatus alumpnis,
Exiit à Caſtro, ſortis agebat iter. 5
IIOS IIIoO forté die propriam Comes ibat in urbem ?,
Ibat in adverſum ſorte latente virum.
Ex hac Dipuldus, Comes ex hac obvius ibat,
Alter in alterius neſcius ibat iter.
Ventum eſt ad faciem, fit clamor vocis utrimque,
IIIO C-Onfractis ſudibus tela recluſa micant.
Hic ferit, ille ferit, cadit hic, ſuper hunc ſtat & ille
Dentipotens Comitem denique vicit aper.

Hic
r ut leo magnus, oves.]1 Quintus Smyrn. l. 3. v. 496. eadem comparatione
utitur:
Oi & αας OoSbντο, Xéο ασ αιοπλza 147X.
1. e. Qui antea te fugerunt, ùt discolores leonem oves.

s ſortis agebat iter.] Legendum puto fortis: non enim conjicere vaieo, quid
lit ſortis iter.
t Comes ibat in urbem, ] Eſt Richardis Acerrarum Comes prælio à Diopul-
do, vel rectius à Theobaldo captus; de qua re vide paulo infra Ottonen: de §.

BIl, aſio. .

(1II6) C6*

Sic Diopuldeos vir quisque ſuum ligat hoſtem,
III4 Captivosque ferunt in ſua caſtra viros.

u Captivosqe ferunt in ſua aſtra viros. J Mirum, qui factum ſit, ut poſt
hunc verſum ſecundus liber incipiat, cùm ab initio libri, nulla primi fiat mentio:
verum hujus loco ſtatim in fronte ante primum verſum Dux ubi Roggerins Gui-
Kardi clara propago, legitur: Incipit prima primi Regis Siciliæ Particula: quod in-
curià non tamen noſtrà ſed Exſcriptoris pro Indice præponerc neglectum fuit.

Explicit

LIBER PRIMVUS,

Incipit

SECUNLUS.

T pius armipotens fugat omnem lætus eclipſin,
Reddit & Experios in ſua juſſa Deos.
Imperat hinc puppes animoſus ubique parari,
Nec mora quæ fiunt vix capit unda rates.
5 Marchio quinque minus transmiſit mille carinas,
Auſtrinus totidem miſerat octo minus.
Turi-

X Experios in ſita iuſſa Deos. J Lege Eſperios, ut ſupra texta pro teſta.
ESPERII DII aut ſunt Italiæ Principes, qui redeunte cum validiſſimis copiis in
Italiam Cæſare, partim armis ſubacti, partim vero in fidem accepti fuerunt; aut ex
veterum conſuetudine ita loquutus eſt, qui urbem aliquam oppugnantes, nil prius
neque antiquius putabant, quàm Deos illius urbis tutelares compoſitò carmine evo-
Care, ut, relictis prioribus ſuis ſupplicibus ac clientibus, ad ſe transeant, pinguio-
ra atque opima magis ſacrificia, ædes ſplendidiores, unò verbô rem magis auctam
illis pollicentes; hoc ni factum fit irritos omnes ſuos labores, vana ſua, quæ ſta-
tuiſſent, opera futura arbitrabantur. Inde Tyrii, cùm Alexander Magnus eorum
urbem terra marique obſidione cinxiſſet, ſimulacrum Herculis, cujus numini ur-
bem dicaverant, aureàâ catenà devinxerunt. Curt. I. 4. C. 3.
P 3

2 (118) 6

Turineus centum ſeptem minus æquore claſſes
Annumerat, Scavus non minus æquor arat.
Bavarus everſat centeno Remige Pontum,
10 Alſaticusque pari Remige ſpumat aquas.
Ter quater octo rates portantes agmen equorum
Belgicus, & totidem linthea Saxo tulit. )
Mille rates, ter quinque minus, Pomeranicus armat,
Flandricus æquoreas ſulcat amicus aquas.
I5 Sex decies Ligur ventis dedit ampla ſecundis,
Vela, Secolſaticus 2 per freta longa volat.
Mille viros ætate pares Burgundia mittit,
Mittit victrices Tuſcia mille manus.
Mille quidem clipeos Jovis arma Suevia geſtat a,
20 Mille faretratos magna Boëma viros.

Mille

y lintea Saxo taclit. ] Lintea pro velis, & vela pro navibis.

2 Secolſaticu ] (is Secolſaticus ille? ego Holſatiæ, Principem intelligo,
qui, quoniam ex ultimis Germaniæ finibus copias ſuas auxiliares Cæſari in Italiam
transmiſerat, non immeritò per freta longa volaſſe dicebantur; adeò ut per freta
longa intelligantur maria longinqua, longè ab Italia remota.

a clipeos Jovis arma geſtat, 1 Jovis arma putabantur tonitrua, fulgura ſed
præcipuè fulmina, quæ hic, niſi valdèé impropriè, in Suevis militibus locum habere
nequeunt; melius fortè intelligitur invictum illorum robur, atque virtus, quà ve-
luti fulmine cuncta proſternunt atque disjiciunt. Ego vero ad morem illum vetu-
ſtiſſimum hiec verba refero, quôò clypeis veterum Heroum varia cuùm animalium
tum aliarum terum, imoò ipſorum quoque Deorum figuræ inſculptæ fuerunt, unde
etiam Liſignia gentium atque familiarum hodié Arma, Gallis etiam les armer,
Germ. Waapen, & rectius Waaffen, dicta, originem ſuam traxerunt. Quem mo-
rem jam in Cana atque ultima antiquitate, Trojanorum quippe temporibus, obti-
nuiſſe Virgilins 1. 7. En. v. 57, 58. memorat,
Pulcher Aventinus, clypeoque inſigne paternum
Centum angues, cinctamque gerit ſerpentibus hydram.
Quæ ut alia plurima imitatus eſt Silius Ital. I. 2. v. 158. &c.

63 (119) 6*
Mille corruſcantes mittit Lotharingia criſtas,
Mittit & ignivomas Anglia mille manus.
Mille Polona viros nitidis præſentat in armis,
Francia mille boum bellica terga tulit.
25 Mittit Silvicolæ Brabantia tela Dianæ,
Baliſtas lectos Friſia mittit humus.
Bis duodena Ducum fſuperum ſol regna vocavit b,
Per mare per terras numina Cæſar habet.
Lætus in Apuliam properat, primoque Salernum
30 Appetit c, urbs meritô depopulanda ſuo.

Vul-

Centum angues idem Lernæaque monſtra gerebat
In clypeo, & ſectis geminam ſerpentibus hydram.
In hanc ergô ſententiam capienda authoris verba: Suevos clypeos, armis Jovis,
id eſt fulmine inſignitos, geſtaſſe.

b Bis duodena Ducum ſuperum ſol regna vocavit ,] Niſi legas Sal, de omni
verſuûs ſenſu actum eſſe videtur. Sal ſuperum eſt Mare Jſiperum; ad cujus oram
maritimam expugnandam variarum gentium atque regnorum Duces convolaverant.
Vel quod demum mentem meam fſubit, Sperum ſol duplici ſenſu tolerari poteſt,
ſi accipias gignendi caſu Superuùm i. e. Superorum, ſive bominm, ut aut opponan-
tur inferorum ac demortuorum Manibus, aut quia ſuperant adhuc, ac vitali aurâ
fruuntur, & ſuperſtites ſunt, ita dicti; vel Superim ſol i. e. Jupiter, ſive Deùm
hominumque Pater & Rex, quô invidendò nomine ſæpius à Petro noſtro Henricus
appellatus fuit; quôcunque verò modô accipias, hic ſenſus emergit: Cæſarem Hen-
ricum viginti quatuor diverſos populos ac regna, ſuo quæque Principi parentia,
ſibique cùm ſocia tùm juri ſuo ſubjecta, ad bellum Tuncredo inferendum, conci-
taſſe.

c Lætus in Apicliam - - Salernum appetit,.] Hanc, iteratà Henrici in
Italiam expeditione, variorum locorum factam expugnationem, malo veterum Hi-
ſtoricorum quàm meis verbis exponere: Ottho de §. Blaſio cap. 39. Eôdem anns
(1193.) Henricus Inperator contracts exercitu ſecundua vice Alpes tranſeendit, &
in Campaniam arma convertit, in qué itinere Richardum de Scerre Comitem ditiſ-
Rimem (is eſt Richardus Acerrarum Comes, qui plurima mala in domum Ceæſaris
intulit; ideoque eò magis hæc Blaſii, de miſerando ejus exitu, verba inſerenda
duxi, quod Ebulo, ob rationem inferius adferendam, nihil de illius morte memo-
ret,

3 (120) 6

Vulneris elapſi memor eſt quandoque cicatrix,
Qui ſpuit in cœlum polluit ora ſui.

ret) à Theobaldo de Reggatart captim ſibique præſentatum, apud Capuam pati-
bulo ſiaſpendit, capite deorſum verſo. - - Deinde omnes civitates Campaniæ Abai-
liæque aut expignatas deſtruxit, aut in deditionem accepit, inter quas præcipzé
SALERNUM, Barletum, Barram &c. Cum hoc congruit Chronicon Foſſæ Novæ,
licét in anno diſſentiat: An. 1194. Imperator preparaio magn’ ſtolis (i. e. Claſſe,
à Græco sαR6ι) per mare miſit in Siciliam, ipſe cum magns exercitu per terram
veniens, Campaniam applicavit - - poſteà ivit SALERNUM, & fecit magnam
partem murorum diruere, & omnes hbomines, quos ad manns potnit habere, capti-
vavit, & totam civitatem expoliavit, pro vindicla uxoris ſu«, quam dederat Re-
gi Tancredo, & ſie tranſivit in Siciliam.

Haud

(rzr) Es
D e
B. eesyete
&αω πtnπρα e .. So

E

H'ua procul armipotens d, venit Archilevita Salernum,
Cum quo tui nomen e Guarna Philippus erat.
35 Sic ait, & Cives ego ſum qui multa laborum
Pondera portavi, multa timenda tuli.
Nunc redeo ſalvare meam, ſi creditis, urbem,
Credite Concivi, credite, vera loquor.
A Domino factum eſt, pro vobis exul ut irem,
40 Joſeph nunc vobis pacifer alter ero.
Peccaſtis graviter, peccatum noſcite veſtrum,
Nam mens feſſa ſibi / grande relaxat honus.
Jam propè Cæſar adeſt, jam Cæſaris arma coruſcant,
Jam vexilla micant, jam ſua ſigna tonant. Mit
11-

d Hand procul armipoten E&c.] Cum haud procul à Salerno Cæſar omnia
latè igne ferroque depopulatus eſſet, ad ipſam urbem Salernum victricia arma ira-
tus convertit, quam tamen Epiſcopus Salernitanns, Cæſarem in Germaniam &
nunc quoque ejus caſtra ſequutus, anté ingreſfus eſt, ut cives ſuos oratione ad
anteactorum pœnitentiam adduceret, illisque perſuaderet, veniam à Cæſare ſup-
plici ore precibusque non fictis expetere.
e Cum quo tui nomen &α†.] Interpunge & lege: cum quo, cui nomen Guar-
na Philippus, erat. Quis veròô ille ſit, neſcio.
f mens feſſa ſibi] Leg. faſſa. i. e. Quæ non ſolum ſibi ſceleris ſui conſcia eſt,

ſed & illud ore cordeque ſuo fatetur; ad ſeveram Catonis regulam, qui Ribi atque

animo ſuo nullius unquam delicti gratiam fecit.
Q

3 (122) S
455 Mittite de veſtris, qui dicant, reddimus urbem,
Subjacet imperio phiſica terra g tuo.
Parce tuis ſervis, non pœna, ſed nece dignis,
Quæ poterit noſtrum pœna piare ſcelus?
Ad veniam credo flectetur more tonantis,
Vobiscum faciens absque rigore pium.
Ut Nazarenus Deus à Patre natus in orbem
Venit, in humano tegmine factus homo.
Ipſe quidem tota cum majeſtate futurus,
Pro meritis judex omne piabit opus.
55 Sic meus armipotens b primòôò pius atque benignus,
Nos adiit, ſed nunc ùt grave fulmen adeſt.
Jam non multa loquar, quia jam Nuceria ſentit i,
Quæ loquor, urbs veſtra mane videbit idem.

g pbiſica terra] Quid per phyſicam terram intelligat, aut cur Salernum ita
