DkII44_qt
author: Ebulo, Petrus de

r—

—

re
ð

—

CAE nS.

rnn R

* ES
1 27
W ue Won

α
S

=

☛G

.

NXN

Ct.

n.

1 Mmpacor. „ 6.

— SS
EA

=

“

PETRI DPEBULO
CARMEN

MOTIBUS SICULIS,

ET REBUS INTER

HENRICUM VYI.

Romanorum Imperatorem,

TANCREDUM

SECULO XII.
GESTIS.

Nunc primùm è& Mſc. Codice Bibliothecæ

Publicæ Bernenſis erutum, Notisque cùm
Criticis tum Hiſtoricis illuſtratum,
cum Figuris edidit

SAMUEL ENGEL,

Supremi in Republica Helveto- Bernenſt, àt &
Academici Senatuùs ibidem Adſèſſor, & Bibliotbecæ Publicæ

Prcfedlus.

Erde

Typis EMANUEIL LS THWVRNISII,
MDCC XLVI.

VIRO

PERIILL USTRI, MAG NIFICO,

CHRISTOPHORO
STEIGERO,

REIPUBLICA. BERNENSIS
DFIIONE GALLICA

QUESTORI,

SENATUS ACADEMICI
PR,.ůSIDI.

ILLE US Y'KIBUS, AMPLEISSIMIS,
REVERENDIS, atque DOCTISSIMIS
AD

EUNDEM SENATUM

DELECTIS VIRIS,

Venerationis & obſequii cauſa
D.

SAMUEL ENGEL.

R

De J Ndecimus jam labitur an-
Sd iss inde ab eo tempore,
qus Bibliothecæ Publicæ
gratilſima cura mibi con-
credita t; exoptatum id
certé mihi munis füit,
quod ea mihi in officium

ceſſerint, quxæ alioqui maximä eſſent voluptati,
Codicum nempè manu ſoriptorum, & pulcherri-
morum librorum lectione atque accurata cogni-

tione mentem oculosque paſoere.

Verùm haæc mihi ind deſideratiſſima fölicitas

potiſſimum contigit, TIBI VIR PERILLUSTRIS,

* 6&α☛

2 SW

O AMPLISSIMIS COLLEGIS, quorum Or-
dini Summus Magiſtratus me nuper adſoribere
dignatus fiut, propins innoteſcere, TI BI que ob-
JNoquium meum aaprobare, qui non IMuſtriſſiméô
magis quàm Sapientiſſimo & Optim PATRE
Vrocreatus, quique non Nominis magis Paterni,
aut Honorum, quam PVirtutum bhæreditatem ad
Te pertinere exiſtimaviſti, atque amorem omnium
non ſolo Natalium ſplendore, non Muneris, quod
geris, amplitudine, ſod bend de BJingulis merend,
TIBI comparandum putaſti.

Exiguum opitſoulum, floſoulum quondam in-
ter medias Barbari Soculi ſpinai enatum, atque
intér Bibliothecæ Puübltiecx Codices repertum,
VoBIS VIRI AMPLISSIMI, DoCTISSIMI,
offero, & vindico Poſteris: fölicem meum repu-
tabo laborem, ſt VOBIS von diſplicebit, aut
Vle, aut perpetuue VESTRARUM Virtutum

& Clariſſimorum in Re publica NoMIN UMAd.
mirator atqut

Obſequioſiſſimus

EDIIOR.

„

õ

— 1ũ

——

——

E nimia imo immenſa Librorum multitudine
jam dudum conqueſti fuerunt Viri graves
& eruditi: nec id mirum, cùm non hi ſo-
li, ſed maximam partem ſemieruditi orbem
litteratum ſcriptis ſuis, omni ſæpè ſale ca-
rentibus, Ccrambeque centies recoctà refer-

tis, vel de lana ſœæpè caprina diſputantibus,
obruerint. Poſtquam enim veterum Codicum exempla ferè omnia

ex ultimis Orientis Ppartibus ſollicitudine, ſumptibus ac providentiâ,
omnium laudes ſuperante, Regum quorundam ſed inprimis Cbriſtia-
nilſimorum, in noſtram Europam fuiſſent advecta, & in vulgus edita,
nihil aliud ſupererat, quam ut illi, quos ſcribendi pruritus cepit,
vel ex aliorum theſauris ſua depromerent, & ſic illaudabili furtô,
Vetera pro novis, aliena pro ſuis venditarent; vel pro egregia in-

genii dexteritate, & omnigenæ eruditionis copiâ rem Litterariam
3

Orha-

(0) 68
ornarent, & illius terminos latius proferrent: Hi etiam ſoli ſunt, qui
ruiturum aliàs vaſtum omnium artium atque ſcientiarum ohynpum
humeris ſuis fuſtinent. Sunt alii contra, qui vel nativà quâdam
ignavia ducti, ab omni prorſus ſcribendi labore, licèt aliâs ab
omni doctrinæ præſidio non eſſent deſtituti, abhorrent; vel præ-
ſentis futuræque ætatis judicia veriti, malunt in ignobili otio con-
ſeneſcere, quam pro ſummo labore, cura atque vigiliis, quibus
Polygraphis vulgo inſudandum eſt, præmii loco ſe aliis deriden-
dos, ac ſuos ingenii foetus, tam charos, tam diu elaboratos,
obelò configendos propinare. Horum ego exemplum, tenuitatis
meæ probè conſcius lubens ſequutus fuiſſem, niſi Viri quidam
& authoritate & eruditione pollentes, etiam atque etiam à me
efflagitaſſent, ut Codicem hunc, de cujus Hiſtoria ac Recenſione
mox agam, Reipublicæ Litterariæ non inviderem, ſed ex denſa
nocte, in qua inde ab aliquot Seculis latuerat, in almam lucem
producerem.

Codicis noſtri Author eſt PETRUS D'EBULO, prout id ex
verbis, quæ in averſa ultimi folii pagina leguntur apparet: Ego
Petrus d'Ebulo &c. de genere, conditione, & fortunà multa verba
facere, nihil attinet, quum omnia, quæ huc pertinent, ob pro-
fundum ſcriptorum & æqualium & poſteriorum ſilentium, in fſpiſ-
ſis tenebris ſepulta jaceant. Et ſi vel vola vel veſtigium hujus
Petri alicubi extitiſſet, Celeb. Fabricius, qui, id maximeè in Biblio-
theca ſua Medii & infimi Evi egit, ut horum Authorum nomina,
vitam ac ſcripta quàm accuratè explanaret, hujus memoriam inter-
ire non paſſus fuiſſet; neque Rever. Montfauconins, quùm om-
nes & Italiæ & Galliæ Bibliothecas perreptaſſet, atque Indicem illo-
rum Codicum manu exaratorum, quos magno numero perluſtra-
verat, Ccontexuiſſet, Noſtrum omiſiſſet; haud dubio indicio,
Codicem

(0°) 6.
Codicem hunc vel ſimilem, his Duum-Viris Reipublicæ Littera-
riæ conſtituendeæ non viſum, nec auditum fuiſſe. Patria Authori
noſtro EBOLUM eſſe videtur, oppidum propè Salernun; duplici
ratione Commotus in hanc ſententiam abii; quod lib. I. v. 404. 40 5.
Carminis ſui Ebolum, Dulce Solun appellet, per quod, Patriam
ſuam eſſe, indicare videtur; & v. 61I. ſeq. ejusdem Libri Eboleam
Gentem ob egregiam, erga Conſtantiam, fidem, & paratiſſimum pro
Illa occumbendi animum, multis præconiis ornat; poſterior ratio
à nominis ſimilitudine petitur: neque quemquam ab hac ſententia
avertat, quod Author noſter vocetur Ebulo, oppidum verò Ebolus,
nam litteræ O & V veterum Grammaticorum teſtimoniò, eam in-
ter ſe adfinitatem habuerunt, ut ſæpenumeroô invicem ſibi cede-
rent, undè multas voces antiqui, modò per o, modò per v, pro-
nunciarunt; quemadmodum orna pro vrna, ſalvos pro ſalvns, for-
zona pro fortuna, aduleſcens pro adoleſcens, poto pro puto: ut id
obſervat Petr. Daniel in Not. ſuis ad Querol. Plauti. Tempus, quéô
Author Carmen ſuum vel conſcripſit, vel ſaltem Cæſari Henrico
obtulit, mihi videtur in anno 1196. eſſe deſignandum, cùm in
fine Codicis hoc PDiſtichon adjectum legatur:
Anmis minus quinque numeratis mille ducentis
Ceſar Regna capit, & ſua Nupta parit.
Ex quo patet, annum II95. jam præterlapſum fuiſſe, annô verô
1197. Henricus in Sicilia diem ſupremum obierit; ut ergo neceſſe
ſit, irterjectô illâ tempore, ſive annéô milleſimò nonageſiméô ſex-
t, Poétam Carmen ſuum Cæſari tradidiſſe: quod etiam Figura
prima, quam Libro præfiximus, & quæ uti & 7. reliquæ ex
Authographo delineate ſunt, extra omnem dubitandi aleam ponit:
Codex noſter in Membrana ſcriptus eſt ſatis quidem eleganter:
Prima pagina præ ſe fert duos primos ex Virgilii Eneide, Lu-
cano,

3 (0) 68

cano, & Ovidii Metam. verſus, ad ſignificandum fortè Authorem ſeſe
ad horum trium in re Poetica Principum exemplum atque imitationem
totum compoſuiſſe; In averſa deinde hujus folii primi parte Opus
initium capit, & deinde in tertia pagina, ſive prima pagina folii
ſecundi Figura extat, & ſic ad finem usque Operis Figuræ cum
Verſibus alternant; ſive ut clarius rem explicem, à fſiniſtra libri
parte Verſus leguntur, à dextra verô Figura ex adverſum con-
ſpicitur. Codicem duobus vel tribus in locis mutilum eſſe in No-
tis indicavimus. Ex multis & haud obfcuris indiciis collegimus,
hunc Noſtrum librum illum eſſe, cui olim adeô beato eſſe licuit,
ut potentiſſimo illius temporis Cæſari Henrico offerretur. Figuræ

enim pro illius ætatis elegantia, vel potius ruditate, ſatis ſcitè
pictæ. Litteræ, finem Seculi XII. apértè clamant, ac, tuùm ſcriptas

fuiſſe, teſtantur; ſed invictum ferè argumentum illud eſt, quod nul-
libi Apographum hujus Libri extare à quoquam unquam memora-
tum fuerit. Quéô verò bonò fatô kanser hocce in Bibliothecam
noſtram Publicam illatum fuerit, nihil eſt, quod præter conjectu-
ras, ſed eas ſatis veroſimiles, afferre valeam. Poſt obitum cCcili-
cet Henrici VI. Codex hic cum alia libraria cæteraque fuppelle-
ctili in Sicilia relictus fuerat, unde inſequenti tempore ab Andega-
venſibus Principibus, qui hæredes Regni evaſerant, in Galliam trans-
latus, & in Celeberrima Horiacenſ vel alia Bibliotheca aſſervatus fue-
rat; & cuùm fſuperioribus temporibus omnis Gallia ob Religionis
diſſidium, & Principum diverſa ſtudia, inteſtinis bellis flagraret,
Bibliothecæ paſſim magnà cum cura olim conditæ, militum fu-
rori atque rapacitati erant expoſitæ: undé factum, ut Libri ele-
gantiſſimi & rariſſimi in privatorum hominum manus concede-
rent; Quicquid ſit, id pro comperto conſtat, illum in Bibliothe-
cam Jac. Bongarſi, Viri non ſolùm ob varias ad Imperii Romani
Principes,

(0°) 688

Principes, Legationes, ſed etiam eruditionis atque elegantiarum Lit-
terarum cognitione perilluſtris deveniſſe: cujus Iluſtriſſimi Viri Bi-
bliotheca cùm numero, tum delectu alis omnibus tum temporis
longè præſtabat, & ex FHoriacenfi & aliarum Bibliothecarum reli-
quiis atque ruderibus quaſi erat collecta. Quousque veròô fides Au-
thori noſtro ſit habenda, & num omnia eô, quô ab IIIô narrantur
modéô, atque ordine geſta fuerint? Non liquet: In multis certè re-
liqui Hiſtorici diſſentiunt: ſed cùm Lali ſcriptores haud obſcurè
odium ſuum ergo Germaniæ Principes teſtentur, Germani verô ſtu-
dium ſuum erga illos apertè præ ſe ferant, quis in tanta diverſa-
rum ſententiarum & animarum diſſidentium inconſtantia, certi quid,
in tam à noſtra ætate remotis rebus, definire vellet? aut quis Autho-
rem noſtrum ab hoc vitiò, ſeu partium ſtudié immunem füiſſe,
cogitet? Id certum eſt, integrum Carmen in Cæſaris laudem fuiſſe
compoſitum, ubi nihil dicere decuit, niſi quod placet, quod ma-
gnum, quod admirabile poſteris, & glorioſum Heroi ſuo erat.
Cæteràùm multa narrat apud alios non obvia, nec fide indigna, qui-
bus fortè, dum gererentur, ipſe interfuit, ac ob ſingularem ſuam
prudentiam & eruditionem, conſiliorum Cæſaris particeps factus,
multa perſpecta habere potuit, quæ alios latebant: quod præcipuè
ex litteris Tancredi ad Sibiliamn, & ex hujus ad Illum, ac etiam ex
eleſtini ad Tancredum epiſtola probari abundè poſſet; unde ingens
illud pretium, quod Codici noſtro ſtatuendum eſt, cognoſcitur; ſi-
ne hoc enim multa illius temporis geſta æternum nos laterent, quæ
ab aliis vel prorſus prætermiſſa, vel obſcurius tradita, ex noſtro
Claram acceperunt lucem.

Occaſio Librum hunc edendi hæc fuit: Cùm Anno 1736. Vir
Celeberrimus Hallerns, Supremi noſtri Senatus Adſeſſor, M. Britan-

* * .
ni&

69 (0) 68

niæ Regis Confiliarius & Archiater, Agnatus meus & Amicus Lon-
gè, deſideratiſſimus, ad Academiam Georgiam Auguſtam, ut ibi artem
Medicam publicè doceret, vocatus fuiſſet, Bibliothecæ noſtræ Præ-
fectura, quò munere ille tum fungebatur, mihi erat demandata,
quô factò, libros cùm typis expreſſos, tùm manu conſcriptos ſæpè
pervolutaveram, atque inter alios in hunc noſtrum Petrum incidi,
de quo ex longo quaſi carcere liberando, atque in dias luminis
auras emittendo ſtatim cogitavi: Verùm ne errore aliquò me impli-
carem, ac editum dudum pro inedito libro publicarem, & ſic me
aliosque fallerem, de eo cum Eruditis primi Ordinis, & in hoc
potiſſimum ſtudiorum genere exercitatiſſimis, agere coœepi, qui omnes
uno ore, ſe nihil plane de hoc Petro d'Ebulo unquam vel fando ac-
cepiſſe, reſcripſerunt: quò nuntiôò excitatus, ſeridè & omni curàâ ad
illius Editionem animum meum adplicui, tantòô id magis, quòôd
Vir Clariſſimus &hepflinus, Regis Galliarum Hiſtoriographus, & in
Academia Argentoratenſ bonarum Litterarum Profeſſor toto orbe fa-
màâ celebratus, qui per aliquod tempus in urbe noſtra morabatur,
& librum hunc non ſine voluptate ſæpiſſimè manibus tractabat ac
inſpiciebat, me hortari ſolitus eſt, imò tantum non per bonum pul-
cherrimarum ſcientiarum Genium obteſtari, quem niſi iratum vel-
lem, Clientem ſuum manu mitterem. Accidit tum, ut, negotio-
rum cauſa, iter in Germaniam inſtituerem, quod antequam ingreſ-
fus ſum, primas Libri paginas exſcribendas, figurasque aliquot de-
lineandas curavi, ut harum rerum periti Judices experimentum ca-
Perent, quid de integro Opere ſtatuendum ſit: quâà occaſione cum
multis in Germania Eruditiſſimis Viris conſilium meum communi-
cavi, inter quos verò unicum honoris cauſa nomino, IIluſtriſſimum
& omni mea laude majorem Dominum HENRICUVM BUNAVIUM.
S. R. I. CoMITEM, quem nominaſle ſatis eſt, quod divina ejus
atque

atque immortalia merita cùm in Rem publicam Imperii Romani,
tùm etiam in omnem rem Litterariam, ac præcipuè Hiſtoriam tan-
ta ſint, quanta nullius unquam fuerunt hominis, quæque, quoad
Litteris ſuis conſtabit, honos aut decus, nulla delebit dies, nulla
oblivio ex hominum animis unquam revellet; Is inquam Celſiſſimus
Comes, cùm me pro ſua humanitate perbenignè ac comiter excipe-
ret, cujus rei cauſa, præter cætera ſua communia in omnes meri-
ta, me quoque perpetuum ſuum tantarum virtutum Cultorem de-
vinctum tenet, non deſtitit Libri Editionem urgere, & ſe illius
Fautorem atque Promotorem promittere: cujus Viri authoritate
permotus Editionem quamprimùm conficiendam ſtatui, de modô
verò, quô rem adgrederer anxius hæfi; Amici de hoc conſulti, in
tres diverſas ſententias diſcedebant: Erant, qui putarent, Authogra-
phum, cùm in Verfibus tùm in Figuris, quàm accuratiſſimè typis
eſſe exprimendum; alii, ut ſolos Verſus, relictis Figuris & Notis,
vulgarem, & quidem in forma, quam vocant, octavam; ſed ab
hac ſententia ideò ſtatim abhorrui, quôd Libellus ob ſuam par vita-
tem, vix enim præter Præfationem pauculis plagulis conſtitiſſet, il-
lorum animos alienaſſet, qui majoribus, aut juſtæ ſaltem magnitu-
dinis voluminibus delectantur; Tertiam, & quam quoque ſecutus
ſum, ſuggeſſit ſententiam amicus & eruditione & ingenüi perſpi-
Caciâà inclitus, qui formam quartam fuaſit, ſimulque ſeligendas
aliquot figuras, quæ maximè ad Hiſtoriam conducerent, atque ſub-
jiciendas Notas & Criticas & Hiſtoricas, admonuit. Hujus ergô
ſapienti, ut mihi tum viſum fuerat, obtemperavi conſilio, quod ſi
humaniſſimus Lector illud quoque ſuô probaverit calculòô, ſublimi
feriam ſidera vertice; Tandem illud quoque adjiciendum cenſui;
me, gravioribus curis implicitum, Eruditiſſimium Virum Hierony-
mum Stettlerum, Scholæ Bernenſis Conrectorem, cùm ab omni, tàm

XX2 ab

(0)
ab hac præſertim Litteraturæ doctrinâà liberaliter inſtructum, in con-
texendis Notis maximè ſæpius ſublevaſſe, quæ haàc præcipuè mente
Compoſitæ fuerunt, ut ex priſcæ probatæque Latinitatis ſcriptoribus
oſtendatur, Authorem noſtrum in lectione illorum non hoſpitem,
neque in imitatione illorum ſegnem aut infelicem planè fuiſſe, in
Hiſtoria quoque plurima ſuo Carmini inſeruiſſe, quæ cum aliis Hi-
ſtoricis, eadem narrantibus, mirè conſpirent, atque etiam eorum
ſilentium, & defectum ſuppleant: Hoc etiam non præteribo Lecto-
rem communefacere, ſi qui fortè funt, qui cupiditate reliquas Fi-
guras viſendi easque ſibi comparandi flagrant, libens eorum volun-
tati morem geram, ſed ſubſeriptioni lege, & haâc ratione eas publi-
co uſui, atque illarum Studioſis committere decrevi; de quibus
rebus omnibus, proùt in Diariis Litterariis indicabitur, apud Biblio-
polas plura cognoſci queunt. Vale Lector Optime, & fave Edito-
ri. Dabam Bernæ Helvetiorum, An. à R. S. M. DCC. XLVI.

UX ubi Roggerius a Guiſcardi b clara propago c,

Jam faſtidiret nomen habere Ducis.
Altius

à Dux ubi Rogeriwm,] Hic erat Rogerius II. filius Rogerii I. Siciliæ Comitis, qui
Primus à Pontifice Romano Siciliæ Rex creatus appellatusque eſt: is Simone, natu
majore fratre, ſine maſculâ prole mortuòô, Siciliæ omni præfuit: quo verò anno
Imperium ſuſceperit, non conſtat, id certum eſt, Rogerium I. patrem ſuum A. 1I101.
diem ſuum obiiſſe, fratremque Simonem parvo admodum tempore Patri fuiſſe ſu-
Perſtitem.
b Guiſcardi] Robertus Guiſcardus de Normannorum in Gallia Gente oriundus,
cum fratribus ſuis, quorum undecim habebat, & manu promptis & conſilii plenis,
in Italiam ingreſſus, univerſos mox Italiæ Principes, ſed inprimis Capuanum Sa-
lernitanumque, qui inter ſe gravia bella gerebant, militaris gloriæ famà adverte-
bat: Hi ubi primum Capuani Principis caſtra ſequuti, ob parcam atque illiberalem
remunerationem éum deſeruerunt, & ad Salernitanum tranſiverunt, cui tam for-
tem operam præſtiterunt, ut omnia terrore nominis ſui replerent, brevique tem-
pore Saracenis, Græcisque Sicilia aut pulſis aut perdomitis, non ſolum hoc Regno,
ſed Apulia inſuper, Calabrià Salernitanoque Principatu potirentur, harumque bro-
vinciarum imperium ad poſteros ſuos transmitterent. Videatur præ cæteris Gaufr.
Malaterra in Roberti Viſcardi & Rogerii hujus fratris rebus geſtis pag. 162. Edit.
carigii in Bibl. Sicula Tom. I. Hic, quòd calliditate atque aſtutiã cunctos ætatis
ſuæ homines antecelleret, Guiſcardi nomen adeptum fuiſſe, exiſtimatur, quod
A etiam-

63 (2) S
Altius aſpirat, qui delegante Caliſto
Ungitur d in Regem, Rex nova regna e facit.

5 Quem fera barbaries timuit , quem Nilus, & omnis
Circulus Oceani.

Rex

etiamnum apud Normannos uſu receptum ſit, aſtutos homines Guiſehards appella-
re, teſtante du Fresne in Glofl. h. v. Verùuͤm Otto Friſ. de Geſtis Frid. I. Imp. I. 1.
c. 3. aliam hujus cognominationis cauſam profert, Robertus, inquit, ex mediocri
Nirpe in Nortmania editis, cum Rogerio fratre tàm patri, famis tempore, morem
gerens, qudm ob locorum ſterilitatis moleſtiam à natali ſolo progreſſis, multo tem-
pore multas provincias, opportuniorem ad inbabitandum terram quarens, oberravit:
unde & ab oberrandi circuiti patridà linguu G UISCARD US tanquam oberra-
tor vel gvrator appellatus eſt. Verùm haud mirum hominem Germanum, qui exi-
ſtimavit tot egregias provincias mala vi Imperio Germanico ereptas, non benè de
Guiſcardo illiusque in Italiam profectione ſenſiſſe, mitius longè, hanc hiſtoriam
referens, loquitur Gawfredus Monachus l. 1. P. 162. apud Carzeſ. Tom. 1. Bibl. Sic.
eujus verba, niſi longiora eſſent, referremus, ex illis enim cum alia plurima, quæ
aliàs nos laterent, tuùm inprimis intelligi poteſt, à quàm tenui initio, per majora
in dies incrementa, ad ſumma denique Normanni fratres eniſi fuerint.

c clara propago, ] Robertus cognomento Guiſcardus erat patruus hujus Roge-
rü, non ergèò, niſi impropriè propago ejus vocari poteſt.

d delegante Caliſto ungitur] Plerique ſcriptores hoc ad Anacletum Pontificem
referunt, cùm An. 1130. conſentientibus Siciliæ Ordinibus, Salernum convocatis,
ipſo Pontifice Anacleto ſuffragante, qui tum Innocentio II. oppoſitus fuerat, Rex
ſalutatus, & deinde à Cardinale Contio, ab Anacleto ad id miſſo, unguento ſacro
Palermi perfuſus, & à Capuæ Principe in frequentiſſimo nobiliſſimorum hominum
cœtu coronatus fuiſſet. Vid. Diploma Anacleti apud Baron. in Annal. Eccl. ad
annum 1130. & Rocchus Pyrrbus.

e Rex nova regna] Idem enim Pontifex Anacletus, qui Rogerii opibus defen-
ſus fuerat, quò eum ſibi magis devinciret An. 1135. Capzuæ Principatum, & An.
1139. WNeapolitanum ſolenni ritu ei in omne ævum uùt proprium addixit: adeò ut
is ſucceſſoresque ejus, inde ab illo tempore, ſe Reges Siciliæ, Ducatus Apuliæ,
& Principatus Capuæ appellari voluerint.

f Quem fera barbaries timuit, ] Vir ob rerum geſtarum gloriam & patre Ro-
gerio & patruo Guiſcardo, cæterisque Normannis Heroibus ſi non anteferendus,
ſaltem comparandus, cum non ſolùm ab illis partà magnâ virtute retinuerit, ſed

etiam

5 duy unger. in rege Afß. colxvo. G Rex accepit
ND OH .

R

— . .
S

dAs,

Te

Pie ſepelit Sebt

eoX genuè cöſtoια⅞πι¾

S

10

( 3) 6
Rex ut regna ſuis ſubduxit plurima regnis,
Diſpoſuit nomen perpetuare ſuum.
Inclita cui peperit plures Albidia natos g;
Occubuit tandem mater & orba ſuis:
Succeſſit viduo poſt hanc Sibilia lecto,

Infelix ſterilem clauſit aborſa diem:
Sic
etiam ingenti felicitate ampliora fecerit: Africæ bellum intulit, Regulosque illius
armis ſuperatos in deditionem accepit, ſed præcipuè Toletanum, ob illatam ſæpè
Siculis injuriam, ſtipendiarium fecit: Græcorum Imperatorem Emanelem, Ob per-
fidiam ſæpius antea à patre majoribusque ſuis in expeditionibus ſacris erga Latines
exercitam, terra marique bello aggrefſus eſt, magnam Græciæ partem, Inſulasquè
ejus in ſuam poteſtatem redegit, & nusquam nili victor reverſus eſt: imò ex Sy-
ria rediens, ubi Chriſtianis laborantibus in tempore adfuit, Euwdovicmm cognomen-
to Pism, Galliæ Regem, à Saracenis captum, liberavit; ipſam Conſtantinopolim
oppugnavit, & ſi fides Pandulpho Collenutio I. 3. pag. 102. Hiſt. Neap. habenda,
occupavit, atque ejus ſuburbia combuſſit; cùm contra alii tradant, claſſem ejus cum
Græcorum Venetorumque claſſe conflixiſſe, eamque malè acceptam novemdecim
naves amiſiſſe, quamvis & Veneti victoriam nonniſi cruentam, multis ſuorum aut
ſauciis, aut occiſis, reportaverint. Vid. Franc. Maurolycus l. 3. Hiſt. Sican. & Fa-
zelus de Rebus Sic. 1l. 7. C. 3. .
8 Leclita - - Albidia natos ;] Hæc erat Alpbhonſi VI. Caſtellæ & Legionis
Regis filia, quam alii Albiram, & Albediam vocant: ex hac tres pueros pro-
creavit, Rogerinm, Amphuſinm, & Wilhelmnin „ quorum dquo priores ante
patrem fatò functi funt. Wilbelmus verò patri in regno ſucceſſit, non igi-
tur omnibus prorſus liberis orbata fuit. Sunt, qui memorent, eum jam
antea duas ſibi uxores matrimonio junxiſſe, primamque omnium fuiſſe filiam
Petri Leonis, qui potentiâ & divitiis illo tempore Romæ omnes facile ſuperabat,
eandemque Anacleti Pontificis ſororem; Alteram vero Ayroldam ex Marſicorum
Comitum progenie oriundam; ſed utriusque matrimonium & breve & ſterile fuit.
Albidiam verò Rogerius Rex, ob plurima ejus & ingentia merita, adeò adamaſſce
dicitur, ut eà mortuâ, animi feré moerore confectus fuerit, quare memoriam il-
lius, ſumptuoſiſſimò Panormi extructò tumulô, proſequutus eſt. Obiit autem illa
6. Id. Febr. An. 1145. Alex. Abbas l. 3. in vita KRogerii Sic. Reg. apud Carzcſiunt
Tom. I. Bibl. Sic. Rocchus Pirrus in Chron. Reg. Sic.
h Sibilia] Quam alii Sibillam nominant, erat ſoror Burgundiæ Ducis, ſed &
hæc non multùm poſt Anno 1150. Salerni mortua ſepultaque fuerat. Rocebus Pir-
rbis ibid.

A 2

2 (4) S

Sic erat in fatis, ut tertia nuberet uxor,
Per quam Romani creſceret orbis honor.
ISA magnis veniens natalibus orta Beatrix i
Concipit à ſole lux paritura diem.
Virtutem virtus, docilem proba, caſta pudicam,
Formoſam peperit pulchra, beata piam,
Naſcitur in lucem de ventre beata beato,
20 De Conſtantini nomine nomen habens.
Traditur Auguſto! conjux Conſtantia Magno
Lucius in nuptu pronuba caula fuit.
Lucius hos jungit m, quos Celeſtinus inungit u,
Lucidus hic unit Celicus ille ſacrat.

—

Tertius

i Beatriæ] Hæc erat ſoror Comitis Reteſtenſis, eam uxorem duxit An. 1153.
ætatis verò ſuæ quinquageſimo octavo; omni enim cogitatione ad hoc ferebatur
Rogeriuns, ut Regium nomen, haud ita pridem à ſé primum in familiam ſuam il-
latum, regionesque ampliſſimas ad ſeros usque poſteros propagaret, unicum quip-
pe filium Guilelnnem habens, verebatur, ne hujus morte tam magnifica laborum
virtutisque ſuæ præmia brevi interciderent, ideò vota ſua firmioribus præſidiis,
ſi quos ex novo matrimonio filios ſuſcipere poſſet, cupiebat munire.
k De Conſtantini - - hbabens.] Conſtantia dicta, quæ patre Anno 1154. .
mortuo, poſt ejus mortem in lucem edita fuit: fabulam ergò ſapit, quod quidam
tradiderunt, patrem de ea ex medio tollenda cogitaſſe, quòd animo præviderit,
eam cruenti, per Italiam Siciliamque, belli facem futuram.
1 Traditur Augiſto] Henrico VI. Romanorum Regi Friderici I. Barbaroſſæ fi-
lio, cuùm Conſtantia jam trigeſimum, ipſe verò Henricus vix vigeſimum primum
ætatis ſuæ annum attigiſſet.
m Lucius hos jungit] Fuit hic Lucius III. Pontifex Romanus, qui Anno 1185.
mortuus eſt: ex hoc ergò palam fit, quod alii ſcriptores de Clemente memorant,
Henricum, Pronubo Lucio, matrimonium Conſtantiæ iniiſſe: licetque cæteri huic
ſententiæ refragentur, ætas tamen ipſa Conſtantiæ id poſtulare videtur, quæ, cum
Benrico nupſiſſet, 30. annos nata dicitur, quos ſi ab anno patris fatali 1154. vel,
quoniam poſthuma fuerat, 1155. numeres, incidet annus ejus trigeſimus in Lucii
Pontificatůs annum ultimum.
n Caleſtinus inungit,] Cæleſtinus III. Pontifex Henricum Conſtantiamque Ro-
mæ in templo D. Petri oleô ſacrô perunctos coronavit.

1

————-- —

—

—

Nb——

α9 (5) S*

25 Tertius in ſexto digne requieſcit uterque,
Sic notat Henricus ſextus utrumque patrem.
Nominibus tantis utinam reſpondeat actus,
Adſint & meritis nomina digna ſuis.
Luceat in ſanctis unus celeſti at alter,
30 A quibus Henricus munera bina capit.
Tertius Antiſtes ſacrat hanc, & tertius alter
Copulat, & patri tertia nupta tulit.
Non licuit quartam o patri traducere nuptam
Nam paritas numeri diſplicet ipſa Deo.

0 Non licuit quartam ESe. J kos esses rs quærit Ebulo in numero trinario,
quôd KRogerius pater habuerit tres uxores, Laccias III. Conſtantiam Henrico junxe-
rit, Cæleſtinus verô III. coronaverit.

A 3 OBI-

CE e 290C 2906 r 3008 . 39006 2 *“E e ee e200E 3,06 *%30E b,6Er 39

WWEE X SEE L. .
R43 6 66 6E. 5 6)* 516 ο 5 &ο Ne ee .
EE e ,ee e
+ 2 † e 8 2 † PeA . * * †*. P. *

w wwweeen Swan Webre 4
A e e eeeeee SRS e es.
E e H.

Ee SEa cE6 νννοοναhvrνοαh 6ανdοR.&οισιd£
O BITUS

VILHELMI SECUNDI
FORMOSI,
REGIS SICILI.

35 Pon obitum Formoſe pÿ tuum, quæ ſceptra gubernet
Et regat, ex proprio ſanguine prole cares.
Nec facis hæredem, nec qui ſuccedat adoptas,
Ex inteſtato debita ſolvis humo.
Quis novit ſecreta tuæ puriſſima mentis
40 Quod tua mens loquitur, mundus & ipſè taces.
Certus eras certè quoniam juſtiſſimus hæres 4
Expugnaturus regna parentis erat.
Nam ſatis eſt juraſſe ſemel Te prole carente,

Quod tuus in genero ſceptra teneret avus. r.
Jurat

x Poſt obitum Formoſe] Hic eſt Wilelmus II. Wilelmi I. filius, Rogerii II. Ne-
pos, cognomento Bonus, cùm contra pater ejus ob morum perverſitatem Malins
cognominatus eſſet; is Anno 1166. regio diademate redimitus eſt, habuitque in
matrimonio Joannam Henrici Angliæ Regis filiam, ex qua nullos liberos progenuit.

q juſtiſimus bhæres] Conſtantia ſola „ Wilelmo II. mortuo, cujus amita erat,
ex legitima regia ſobole reliqua erat, àd quam, maſcula progenie extinctà, ſum-
mum Imperii jus pertinebat.
r in genero ſceptra teneret avus.] Quaſi adhucdum Rogerius Rex, Conſtantiæ
pater, Wilelmique II. avus, in genero ſuo Henrico VI. imperio potiretur, neque
illud ad alienigenas translatum, ſed intra domum ſuam remanſiſſe videretur.

3 (7) c*

45 Jurat cum multis Archimateus idem. s
Poſt miſeros morbos, poſt Regis triſte neceſſe
Nocte ſub obſcura ſole latente pluit.
Poſtquam dimiſit Rex res pulcherrima mundum
Inglomerant ſeſe prælia, præda, fames.
5o Furta, lues, peſtes, lites, perjuria, cædes,
Infelix regnum diripuére ſibi.
Sol hominum moritur z, ſuperi patiuntur eclipſim,
Anglica a Sicilidem luna flet orba diem.
Solis ad occaſum commotus eclipticat orbis,
55PDeflent, aſtra dolent, flet mare »plorat humus.

8 Jurat - - Archimateus idem.] Hic eſt Mattheus totius Siciliæ regni Ca⸗=-
cellariu, qui, cæœterique Optimates jure jurando ſeſe obſtrinxerunt, ſe præter Con-
Nſantiam Henricumque maritum ejus neminem, Wilelmo mortuo, in Sicilia re-
gnare paſſuros, quam tamen fidem datam poſtea fœdum in modum fefellerunt.
Rich. de S. Germano p. 546. Tom. II. Bibl. Sic. Gotfr. Viterb. p. 522.

t Sol hominum moritur,] Mortuus eſt Wilelmus II. Anno 1189. menſe No-
vembri, cùm demum trigeſimum ſextum ætatis ſuæ, & vigeſimum quartum regni
ſui annum ingreſſus eſſet; Richardus de & Germano eum ſummis effert laudibus,
atque funebri leſſo, quo omnes ejus virtutes complexus eſt, facunde admodum,
prout illa tempora ferebant, mortem ejus deploravit: Verùm etiam reliqui ſcripto-

res feré omnes, qui de eo mentionem fecerunt, in illo laudando mirè conſenſe-
runt.

u Anglica] Joannam Regis viduam intelligit, eigliæ Regis filiam.

R

LAMEN-

LAMENTATIO EFT LUCTUS.

PANORMI.

Haenus urbs felix populo dotata trilingui
Corde ruit, fluitat pectore, mente cadit:
Ore, manu, lacrymis, clamant, clamoribus inſtant
Cum pueris juvenes, cum juniore ſenes;
60 Dives, inops, ſervus, liber, pius, impius, omnes
Exequias æquo pondere Regis agunt;
Cum viduis caſtæ plorant, cum virgine nuptæ,
Quid moror in lacrymis? Nil niſi quæſtus erat:
Qui jacet in cunis, medio qui robore fretus
65 Et quibus eſt baculus tertia forma pedum.
Per loca, per vicos, per celſa palatia plorant,
Deſiccat lacrimas nona peracta dies.
Tum pater Antiſtes æ fuit hæc adfatus ad omnes,
Nec potuit lacrimans plurima verba loqui.
70 Hactenus errantes correximus, hactenus atros
Mens erat à ſtabulis pellere noſtra lupos.
Hactenus ad caulas nullo cogente redibant
Veſpere lacte graves Opilionis oves.
Hactenus

xX pater Antiſtes] Gualterius Archiepiſcopus Panormitanus, cujus potiſſimùm
ope Conſtantia in matrimonium Henrico data fuerat; nam hic Wilelmo Regi, qui
aliàs Tancredo ſtudere videbatur, perſuaſit, ſi regsnum firmum florensque poſt ſe
relinquere, neque factionibus miſerè dilacerari cuperet, ut rejectèò Tancredé, ſpu-
riò & invalido Principe, Henricum maximis opibus ſubnixum, eligeret

Hactenus unguiferos bos errans nulla leones,
75 Roſtriferas aquilas nulla timebat avis.
Hactenus ibat ovans ſolus per opaca viator,
Hactenus inſidiis nec locus ullus erat.
Hactenus in ſpeculo poterat ſe quisque videre,
Quod mors infregit, buſtaque noctis habent.
80 Hactenus ardebant miſeri candelabra regni,
Ipſa ſub obſcura flamma cineſcit humo.
Mittite quod properet Phœbi ſoror, & Jovis uxor 9„
Imperii cornu jungat utrumque ſui.

y Jovis vuwor] Conſtantia, Henrici VI. Romanorum Imperatoris uxor, quem,
Poëtarum more illi blandiens, Jovem nuncupat.

3 ( 10 G S
, SWHS S H . . S Se e . ,
e Bii ððẽ
èð

ADVERSA ET DIVERSA
PETENTIUM VOLUNTAS.

Po lacrimas, poſt exequias, poſt triſte ſepulchrum
85 Sciſmmatis exoritur ſemen zg in urbe Ducum:
In ſua verſa manus præcordia ſanguinis hauſit
Urbs, tantum quantum nemo referre poteſt.
Poſtquam ſacrilego fuit urbs ſaturata cruore,
A propria modicum cæde quieta fuit.
90 Quisque ſibi petit in Regem a, quem norat amicum,
Hic ſe majorem quærit, & ille parem.
Hic conſanguineum quærit, petit ille ſodalem,
Hic humilem laudat, laudat & ille ferum.
Quisque ſibi Regem petit hunc, legit huno, petit illum,
95 Non erat in voto mens Phariſiea pari:

Tancre-

2 & ſmnatis exoritir ſemen] Impulſore præcipuè Matthaæo Cancellario, qui omnes
ferè regni Principes, ipſamque plebem in ſuas pertraxit partes, licetque ſolenni
more paulò ante juraverint, ſe Conſtantiann & Henricum ſolos regni ſucceſſores
habituros, ei tamen, pro illius gentis levitate, mortuo Wilelmo, facile fuit, ho-
minibus, qui aliàs Germanis infenſiſſimi fuerant, perſuadere, ut ſacramenti religio-
ne neglectà, in aliùs potius quàm Henrici verba jurarent. Rich. de S. Germ. p. 547.

a Qilisque ſibi petit in Regem, &. ] Richardis de S. Germ. p. 547. id apertè
teſtatur: Nulli eorum fuit aaua voluntas, omnes inter ſe cœperunt de majoritate
contendere, & ad regni ſolium aſpirare, & obliti jurisirandi, quod fecerant,
eorum qutilibet contrafacere anbelabät.

3 (1II) 683
Tancredum petit hic, Comitem petit ille Rogerum b,
Quod petit hic, negat hic, quod negat hic petit hic:
Ambo Duces equitum, rationis uterque Magiſter e
Hic dator, ille tenax, hic brevis, ille Gigas;

100 Intus at interea Vice-Cancellarius ardet,

101

Ut fibi Tancredum gens petat, unus agit.
Hoc negat Antiſtes d, qui gualterizatur e ubique,
Votaque Matthæi curia tota negat;
Ille ſuis coœptis magis ac magis inſtat iniquis,
In votis animam dans nihil eſſe ſuam.

Vi,

b Tancredum petit hic - = ille Rogeruim, ]1 TANCREDUsS hic erat filius
Rogerii Apuliæ Ducis, qui ante patrem Rogerium I. Siciliæ Regem diem ſuum
obiit, relicto hoc ſuo filio Tancredo, ex nobili pellice Roberti Leccenſis Comitis
filià ſuſcepto: Pyrrbus Rocchus l. c. Richardus de & Germano ad annum 1190.
adnotat, Tancredus Ducis Rogerii Klins ſucrat naturalis, cujus pater Rogerius pri-
nes in regno Siciliæ Regis ſortitus et nomen, bac de re, qutod de ſtirpe Regia
deſéendiſſet, inter alios Comites A electus in Regem. ROGERVUS verô erat Andriæ
Comes, qui iniquo animo ferebat, Tancredum, quem ut ſpurium aſpernabatur,
ad Regios honores evectum, ideò malebat vel ipſe regnare, vel dicto Henrici
Romanorum Imperatoris audiens eſſe, quam Tancredo, ſibi, ut exiſtimabat, &
potentià & naſcendi ſorte longè impari.

. . 9 1 pr. . . „
Cc rationis utergite Magiſter] De hoc Rogerio narrat Richardws de §. Germane
I. c. eum tempore Regis Wilelmi totius regni Magiſtriun: Jisſtitiarinni fiſſe, &

in Apitlia plenum tiane domininm erercniſſe.

d Vice- Cancellarius - = negat Antiſtes, 1 Hi grave

Btav

exercebant, dum unusquisque pro ſua potentia ac gratia niti

t1

s inter ſe inimicitias
tur: Matthaæiss Can-

cellarius dudum Gualterio Panormitano Antiſtiti erat infenſus, quòd Con,

ntiatit
Germano brincipi collocari curaviſſet, atque ſic regnum in poteſtatem alienigena-
rum, poſthabità veteri Regià Normannorum ſtirpe tradidiſſet.
e getalterizater! Gualterias Archiepiſcopus conſilio ſuo ſemel capto, de Hen-
