Ovidius I. 8. Met. v. 338.
Hinc aper excitus medios violentus in hoſtes
Fertur, ut excuſſis eliſus nubibus ignis.
Sternitur incurſu Nemus, & propulſa fragorem
Silva dat, exclamant juvenes, protentaque forti
Tela tenent, dextra lato vibrantia ferro.
Ille ruit, ſpargitque canes, ut quisque furenti
Obſtat, & obliquo latrantes diſſipat ictu.

f Rt nullus inultus, ] Ita ſæpé fortiſſimi Imperatores in ſummo prælii diſcri-
minc his verbis quaſi ſtimuléò militibus ſuis animum addebant, ut ſi cadendi ne-
ceſſitas immineret, hoc tamen in morte ſolatium reportarent, ſi plures ſecum com-
muni letho involverent, & cruentam atque luctuoſam victoriam hoſtibus relinque-
rent. Catilina ad ſuos Milites: Quèd ſi virtuti veſtræ fortuna inviderit, cavete,
inilti

(79) S6*

Ex hinc ad cives ita paucis explicat ora,
800 Vos precor hoſpitibus non temerate fidem.
Auguſto ſervate fidem, ſi forte, quod abſit,
Tancredum veſtrum ſanctificare g placet.
Nos hinc incolumes obnoxius ire rogamus b,
Non hic à longo venimus orbe mori.
805 Auguſtus ſi noſter abeſt, trans climata mundi i,
Ipfum prolixas noſtis habere manus.
Hactenus arrectâ varium bibit aure tumultum ,
Et ſtupet & memor eſt, ſe ſupereſſe virum.
t

inulti animam amittatis; talem verò mortem honeſtam appellarunt: Nepos in Chabr.
c. 4. & bene mori dicti, qui, in acie fortiter dimicantes, ceciderunt; uti Livius
I. 22. C. 5o. de L. Lucio milio Paulo, qui in prælio Cannenſi occubuit, prædi-
cat; id Græcis eſt KæXι αNν]HνoDvv: Dictator Poſthumiis in Oratione ſua, quam pau-
1 ante pugnam ad milites ſuos habuit, inter alia hæc quoque loquutus eſt: aτ;-
arsi“ zeà“ ρ αοσιν νανο dͤij t, kxοτι aν+‿αα0ς, α à ens s-
vois vois νααο. i. e. Mori quidem omnibus hominibus necefle eſt, æque ignavis
ac fort'bus, bene autem & bonegte, ſolis contingit viris fortibus.

g Scificare] In margine Bongarſi manu ſcriptum eſt, Janctificare, quid verôò
ſibi velit ſanctificare Tancredum divinare nequeo.

h obnoxius ire rogames, ] Lege innoxios, quibus non nocetur, uti apud Sal-
luſtium B. Cat. c. 39. Hi Magiſtratus, Provincias, aliaque omnia tenere, ibfi 1 N-
NONXII, Korentes; vel, qui aliis non nocent, quomodò Seneca I. I. de Ira C. 16.
INNOXNII dentes ſunt, cum illos frequens morſis exbazgſit: utraque ſignificatio hic
valere poteſt. .

i trans climata mundi, J i. e. In locis remotiſſimis. Ovid. I. 4. el. 9. Triſt.
V. 23.
Trans ego Tellurem, trans altas audiar undas.

k bibit aure tumultum, ]1 Horat. IJ. 2. Od. 13.
Denſum humeris bibit aure vulgus.
Ovid. 1. 3. eleg. 5.
Ore meo lacrymas auribus illa bibi.
Eadem translatione utitur Cic. I. 2. epiſt. 14. ad Attic. fac venias ad ſitientes aures.
Virg. 1. 1. En.
Longumque bibebat anorem.

9 (80) 6

Ut cùm mella volunt examina rapta tueri,

9810

Indiſcreta volant, ſollicitata fremunt.!
Sic in Teutonicos urbs penè tumultuat omnis,
Regem polluto nominat ore ſuum.

Non niſi Tancredum clamans ſe noſcere Regem

1 Ut cùm mella -

Proponit monſtrum tam breve ſtulta Jovi. n

ſremunt.] Eleganti hàâc metaphorà in eadem re utitur

QLuintus Smyrnæus I. 3. v. 220. & ſeg.

i.

m Non niſi Tanceredum - -
imitantur hic Judæ
gz 1οαaνWſ ιασιπαι s Katcagc. Joh. 19. v. 15.
n ſtiulta Jovi.) Uti Author noſter ni

genda, ita ſervilia
bus Imperatorum ſuorum numina p

ſic autem il

Tν Peins s†τ‿ zeαααο
A9' 23 nsρ αιſν αOtsιυυs rorννvvwv:
Ard nαιαυ ĩ) αεαι õ riα
Krgss inraäen sXιοοαια d ναανυναο
Kars bnal! bins, 3 ρ., A' aApaæ xæl d*
Arrtat aloogiy, 6 S 2057 2 Ag HHααο²7.
*Q Atas r r α ονναιοαν αινα.
. . veluti protenſis apes labiis,
Quæ circa alveare ſuum agmine innumere v.
Dum virum (mella legentem) arcent, qui tan
Favos caſtrat mellitos, ac quamvis illeæ crucientur

Fumi impetu & ruſtici, tamen nihilominus
Contra tendunt: Is verè ne minimam quidem rationem Habet:

Sic Ajax irruptionem horum nihili æſtimat.

olitant,
men non magni faciens

noſcere Regem, ) Tumultuantes Capuani,
os, qui Pilato, meliora eis ſuadenti, eàâdem voce reſponderunt,

mius eſt in deformitate Tancredi effin-

veterum blandimenta, ſed inprimis Ovidii erga Auguſtum, qui-
lacabant, impié & frequenter nimis ſequitur;

le 1. 5. Triſt. cleg. 2. per Apoſtrophen ad Cæſarem, ut exilii mala ci

Alloquar en abſens abſentia Numina ſupplex,

Si fas eſt homini cum JoVE poſſe loqui.

COMES

9 (81) 6

OOI
COMES RICCARDUS

proditiosè

CAPUAM INGREDIENS
PLURIMIS INTERFECTIS,

MARCHIONEM, & PAUCAS SUORUM RELIQUIAS
ASSECURAVIIT.

815 XNterea Comes ante fores præludit in armis,
Sinones multos novit in urbe viros.
Heu ſubito patuere fores, foris obice fracto,
Fit civile nefas, fit populare ſcelus.
Exter ab ignoto cadit, hoſpes ab hoſpite falſo,
820 Fiic latus enſe cavat o, demetit ille caput. 6
Loricam

o latas enſe cavat,] Ovid. I. 12. Met. v. 130. cavare galeain
. . nitido ſecurum cominus hoſtem
Enſe petens, parmam gladiò, galeamque cavari.
De Latere verò perforare poſuit. I. 3. Triſt. Ecl. 9. v. 26.
Innocuum rigido perforat enſe latus.

p demetit ille caput.] Ovid. Il. 5§. Met. v. 104.
Demetit enfe caput.

Ubi Plantini editio An. 1582. decutit legit: ſi prior lectio firmò ſtat talô Heſiodum
ſequutus videtur, qui in Theog. v. 180.

62 (82) S.
Loricam lorica premit, furit enſis in enſem,
In clypeos clypei, caſſis in æra ruit.
A galeis galeæ flammeſcunt enſibus enſes,
Tela vomunt flammas, jactaque fulgus agunt.
825⁵5 Hoſpitis & cari telô fodit ille cerebrum,
Hic ferus ille ferox, hic ferit, ille ruit.
Hic ſalit, ille cadit, tenet ille, tenetur ab illo,
Hic levis, ille celer, aptus uterque fugæ.
Hic caput, ille caput 7 certat jactare periclis,
830 Opponit telis hic latus, ille latus.
Hic certant clipeis ludentes paſſibus æquis r,
Ut ludit ſocio ſæpe maritus ovis. s

Hic

— - õ
EανρQαν⅛ιυος νnοα
Licèt de Saturno patris genitalia, non verò caput demetente, ſermo ſit.

q Hic caput, ille caput certat &c.] Videtur is ſenſus eſſe: hic caput vel
Dux eſt agminis alicujus ſeditioſorum civium, alius verò in confertiſſimos hoſtes
ſeſe immiſcendo extremum capitis ſui periculum fſubit; Vel, hic & ille inter ſe
certant, quis prior & majori animo in illam pugnæ partem ſe immittat, ubi pe-
riculum ſit præſentiſſimum, uterque
Paratus omne Cæſaris periculum
Subire . ſuòô. (periculô.)

r pahßſibus zqauis] à Virgilio hauſit l. 2. En. v. 724.
- - ſequiturque patrem non paſſibus æquis.

s maritis ovis.] Et hoc ad imitationem Virgilii Georg. I. 3. v. 125.
Quem legére Ducem & pecori dixere maritum.
Idem Ecl. 7. v. 7.
Vir gregis ipſe caper.
Atque Horatii 1. 1. Od. 17.
Quærunt latentis & thyma deviæ
Olentis worε mariti.
Uterque autem ex ZTheocrito, Hdyll. 8. v. 49.
TeavS⅜, âναινρH αüυιαα
i. e. O Hirce, albarum Caprarum vir.

( 83 S S

Hic ruit à muris præcepsque ſuum trahit hoſtem,
A victo victor, victus ab hoſte cadit.
835 Ut ſolet à capto Jovis armiger t angue ligari,
Hic ligat, ille tenet, nexus uterque perit.
Non aliter qui bella gerunt, in menibus altis,
Cùm duo ſeèe miſcent u, fſunt ſibi cauſa necis.
Alter in alterius ſubnectens brachia dorſum,
840 Si ruit, ambo ruunt, unus & alter obit.
Cantet inauditum, cantet mirabile dictu

Nunc mea Calliope. uu
Dum

t Jovis armiger) Epitheton aquilæ Virgilio, Ovidioque uſitatiſſimum.

u duo ſe miſcent,) Proprium verbum de iis, qui prælia atque certamina
contra ſe invicem ineunt, in quibus unus in alterius necem ruere tentat. Seneca
in Phœniſ. act. 3. v. 435.
. . jamque in alternam necem
Illinc & hinc miſcere cupientes mannm.
Ad hunc autem prioresque verſus illuſtrandos, nihil aptius illis Virgilii l. 10. En.
v. 20. huc afferri aut excogitari poſſet, adeò ut mutatéô nomine fabula de Capuàâ,
à Tancredinis occupatâà, narrari videatur.
Cernis, ùt inſultent Rutuli? (Tancredini) Turnusque
. . (Comes Richardus) feratur
Per medios inſignis equis, tumidusque ſecundo
Marte ruat? non clauſa tegunt jam mœnia Teucros (Cæſarianos)
Quin intra portas atque ipfſis prælia Neent
Aggeribus murorum, & inundant ſanguine foſſæ.

un Cantet inanditum - - mea Catliope.) Et hic Virgilii veſtigia non in-
venuſtè, licèt haud paſſibus æquis, preſſit, I. 9. En. 52 5.
Vos ° CALLIOPE, precor aſpirate canenti,
Quas ibi tum ferro ſtrages, quæ funera Turnus (Comer Richardus
Fdiderit, quem quisque virum demiſerit Orco.
Frequens enim eſt Poëtis, ubi arduum quid, atque ſublimius, aut etiam humano
ingenio inacceffum, canere volunt, Muſas invocare, quarum ope ſe à re implici-
ta expedire valeant; idem Virg. 1. 7. En. v. 641. ſed.
L 2 Pandite

3 (84) E*

Dum Comes iret eques ſpectatum menia circum
Et veniſſet, ubi maxima turris erat.

845 Hunc vir Teutonicus ſumma ſpeculatus ab arce,

Se dedit in Comitem lapſus ad ima miſer.
Et niſi fata virum rapuiſſent à ſtrage ruentis,
Tunc Comes é lapſu triſte tuliſſet onus.
Ut levis imbriferus per nubes fulgurat æther,
Cùm fua per rimas nubila ventus arat.
Non ſecus in radiis procul armatura coruſcat,
Nec non criſtatum fulgurat omne caput.
Poſt procerum cædes, vitam Corradus & arma
Vendicat æ, & ſocios quos ſupereſſe videt.
855 Hunc Comes & ſocios dextrâ ſecurat ꝙ & ore,
Non poterant proceres tot ſine cæde capi.

Ne

Pandite nunc Helicona, DEF, CANTUSQUE MOVETE,
Qui bello exciti Reges, quæ quemque ſecutæ
Complerint campos acies, quibus Itala jam tum
Floruerit terra alma viris, quibus arſerit armis?
Et meminiſtis enim, DIVX, & memorare poteſtis.

X vitam Corradus & arma vendicat &.) i. e. Marchio Conradus Micſcan-
cervells, quum videret, ſe virtute contra hoſtem nihil amplius proficere poſſe,
vitam atque arma ſibi ſocüsque ſuis, qui ex pugna ſuperſtites fuerant, ſervari pe-
tit à Richardo Comite. Ita eàdem notione uſus eſt Vellejus Pat. 1. 2. c. 120. Snt,
qui vivos ab eo vindicatos - - tradiderint. i. e. Servatos.

y Hunc Comes - -= deatra ſecurat) Du Canuge in Glofſario: Aſſecurare.
Jecurare, pignore vel fidejizſſione interpofita Jecurum facere. Hic mos, licét om-
nibus feré gentibus communis fuerit, dextram ad fidem firmandam porrigere, ta-
men PEESIS quafi proprius erat, quod nulla jurisjurandi aut fidei formula apud
eos ſanctior quàm hæc eſſet. Nepos in v. Datam, c. 10. fidemqie de ea re more
Perſarum DEXNXTRA dediſſet. Pauciſſimis hanc Richardi Comitis Capuæ expugna-
tionem Richardis de St. Germano perſequitur: Acerrarum Comes de Neapoli exiens,
cum Neapolitanis, & aliis undiqte collectis militibus, venit Capuam, Caſtetzun -

Nidet,

63 (85) S

Ne tabéô ſolvatur humus quadriga laborat,
Mergitur in fluidis omne cadaver aquis.

Sdet, in quo Miſcancervellus (Conradus) ſe pro Imperatore receperat, qui cuùm
non haberet vidtau neceſſaria, cum Comite ipſo componens, tradits ſibi, ac reſigna-
4t5 Caſtells ipss, abiit ſecurus, qu“ voltit. Eadem fere Auonymus Monaſt. Caſi-
nenſir, p. 515. Comes Richardus cum exercitu G„ Neapolitanis egrediens, Capuam
capit civium proditione, ubi multi de T eutonicis gladis pereunt; Conradus Migca
in Cervello in Caſtro Capuano aliquamdiu reiſtit, tandem compoſitus cum Comite
cum ſitis exiit illæſus, Capita nobilibus, gau cum eo eraut, carceri deputatis. vide
ſupra pag. 56.

I. 3 Cùm

. 8
(86) 6
E EEEE E
r W WE,S ES,.
NN☛ 2 7

Cuùm dubitaret

TANCREDUS

tenere

IMPERATRICEM apud MESSANAM,

ipſam Uxori ſuæ cuſtodiendam PANORMUNM mittit,
ſcribens ei.

o⸗ breve Tancredi meritèò diffidit ubique,
860⁰ Tam ſibi quàm mundo credit abeſſe fidem.
Nunc mare nunc terras, animo ſcrutatur & urbes,
Pectore ſollicitus nec loca fida videt. =
Tandem conſilio dubitantis pectoris uſus,
Curam cuſtodis mittit ut uxor agat.
Acceptòô

2 nec loca fida videt.] Multa timet Tancredus, ſed inprimis ne Couſtantia
cuſtodià elabatur, haud ignorans, plurimos eſſe, qui ejus rebus ſtuderent, qui-
que omni curà in id niterentur, ut eam, Tancredò dejectò, & Liberam & Re-
ginam ſuam conſpicerent.

2 (87) S

865 Acceptô calaméô finitur epiſtola paucis,
Exul a quam didicit b littera græca fuit.

a Exzul] Tancredus à Guilelmô I. ſive Malo patruò ſuò cum multis Siciliæ
optimatibus defecerat, qui, contra eum conjurantes, complura munita loca ex-
pugnaverant, quibus verò ille omnibus præter Bztaram receptis, hanc, quia ei
Tancredus incluſus erat, obſidione cinxit, quàâ etiam in deditionem acceptà, Tan-
Credi ſociorumque vitæ hac lege pepercit, ut omni Sicilià cederent, neque un-
quam ſe vivôò in illam reverterentur. Itaque in Græciam trajecit, ibique annò 1161.
tutum exilii ſui locum invenit, unde demum annô 1166. Guilelmo I. fatis functô,
Guilelmi II. indulgentia in Siciliam revocatus eſt. Ex hac quinquennali ſua in Græ-
tia commoratione, & inprimis Conſtantinopoli, tantam ſibi familiaritatem in Re-
gia aula contraxerat, ut poReaà filio ſuo natũ majori KRogerio filiam Imperatoris
Græci uxorem obtinuerit, quod matrimonium inſuper odium Græcorum, erga Ger-
maniæ Imperatores, internecinum multum adjuvit.

b didlicit) Non videtur verolhimile Tancredum anteà plané rudem Græcarum
litterarum fuiſſe, cum bella feré continua, induciæ, ac fœdera, quæ Siculis ma-
ximè cum Græcis interceſſerant, contrarium poſtulaverint: Sed inprimis Norman-
ni Principes, quarum ſtirps in Tancredo filioque ejus extincta eſt, multa, varia
fortunâ, cum illis habuerunt belli pacisque negotia.

EPI-

(88) 6ℳ
zeerrt7—⸗
NEREE Gdodo god

S e re e Be e en ee e e ete e ae e3
= SGeee ez: gGe e eese eS.2G G
S= , S

EPISTOLA TANCREDI

ad
UXOREM.

Oc ego Tancredus tibi mitto Sibilia ſcriptum,
Quod poſtquam tacito legeris ore crema.
Tu quondam Comitiſſa, modò Regina vocaris,
870 Tu quondam Licium, tu modòo regna tenes.
Quas nunc faſtidis, & quæ quandoque fuere
Divitias c, memori ſingula mente nota.
Hæc eſt Rogerii Proto-Regis nobilis hæres,

Illius eſt uxor, qui d quatit omne ſolum.
Hanc

c Tu quondam Comitiſja - - nunc faſtidis divitias,) Tu, quæ quondam
Licii vel Leccæ Comitiſſa, quippe mea conjux, nunc verò per me Regiam digni-

tatem conſecuta, quàâ nihil inter mortales majus, nihil exopta atius à Deo precibus

depoſci poteſt, ſpernis quidem, ac meritò focci pendes priores fortunas, verùm

ne reputes, non prudentiaâ, non conſilié, imèò ſingulari prorſus induſtrià opus eſſe,
præſertim hôc tempor is articulò, quô, uti Terentizs ait, Lupum auribus tenenna,
nam regna facilè iisdem artibus, quibus initié parata fuerunt, retinentur: ne ergo
ſtulti tam ampliſſimis bonis culpa noſtrà excidamus, attentà atque memori mente

perpendas, hocque nunc agas, quod ego è re uſuque noſtro agenda eſſe judico.

d Proto-Regis Pæres, IWMWius uxor, qui G&.) Hoc eſt illud malum, quod

me malè habet & urit, & generis ſcilicet nobilitas, quà nemo propius Con Nantida
Rogerie

2 (89) 6&α
875 Hanc ego dulcis amor, mea præcariſſima conſors
Servandam e vigili pectore mitto tibi.
Sis Comes & Cuſtos, & ei ſis hoſpes & hoſtis,
Hanc nunquam ſine te, ſi ſapis, eſſe ſinas.
Una domus vobis, unum de nocte cubile,
880 Hanc nunquam ſine te, ſi ſapis, patiare loqui.
Delicioſa duas communicet una parapſis †
Nunc major, nunc par, nunc minor eſſe velis.

Rogerio primo Siciliæ Regi, quippe ejus filis, conjuncta: & maritus, cui nupta
eſt, quippe Henrici VI. Cæſaris Romani uxor, ad cujus impotentem dominationem
totus contremiſco: paucis, illa ſola eſt, cui fas eſt dicere:
Aſt ego, quæ divúm incedo Regina, Jovisque .
- - Conjux, una cum gente (Sicula) tot annos

Bella gero.

e Servandam) Tancredo eadem erga Conſtantiam captivam mens fuit, quæ
olim Antigono erga Eumenem fuerat, cùm eum in cuſtodiam dediſſet, & Præfe-
ctus cuſtodum quæſiſſet, qnnadmodunm ſervari vellet? ut acerrimum, inquit, leo-
em, aut ferociſſimum Elephbantum.

f parapſis) Idem eſt, ſive legas parapſis ſive paropſis; Juvenalis Sat. 3. v. 142.
- - quam multa magnaque paropſide cœnat.
Ubi Codex Juvenalis manu exaratus, quem olim Bibliotheca mea ſervavit, ſcribit
paraſcide, & videtur legendum parapſide, uti & in ora editi Juvenalis Lutetiæ
1552. Ato. Bibliothecæ Publ. Bernenſ. ad hunc locum manu Franc. Danielis, qui
erat frater Petri Danielis, adſcriptum eſt, Vetus, Parapſide. Duplex enim vocis
hujus ſcriptura reperitur, ita obſervante viro in Litteratura Græca longé eruditiffki-
mo Tib. Hemfterhiorſen ad Jul. Pollucem T. II. p. 1259. Eſt autem Vas cibarium,
in quo obſonia apponebantur.

NMI IMPE-

(90) 6

ðẽð
. ESee ,Ee e ESSEeeEe. SSE

5 . ee . Se. E
P6 E AEEen S e e

e e eef n Nn E N Nr "n f sr " "fese sf d 2

IMPERATRIX

ingreſſa Palatium audacter & imperiose loquitur,
ac reſpondet

UXORI TANCREDI.

Por hæc aſtitis ſociis Auguſta Panormum

Convehitur, multi condoluere ſenes.

885 Heu heu clamantes tacito ſub pectore flebant,

Hæredem regni quæ manus auſa tenet. g
Pro dolor b ingrediens Auguſta palatia patris,
Proh pudor inſidias obſidionis habet.
Ipſa

g quæ manus auſu tenet?] Quis tam impius aufſus eſt tantum committere
ſcelus, ut Auguſtam captivam teneat? IIIa interrogatio eſt admirantis ſimul atque
indignantis, ob rem aliquam quam minime fieri oportuiffe arbitramur: ad formam
illius apud Virgilium, qui ſibi præ cæteris in hac figurà egregiée placet. I. 1. E'n. 43.
Quod genus hoc hominum? quæve hæc tam barbara morem
permittit patria?
1. 2. v. 42.
. - 6 miſeri, qute tanta inſunia Cives?
Creditis avectos hoſtes?
ib. v. 285.
- - quæ cazſa indigna ſerenos
Fodavit vultus?
h Prohb dolor) Proh dolor, proh pudor, proh Jupiter, & ſiepè propß ſolum
poſitum funt exclamationes indignantium apud Veteres. Ovidius Il. 11. Met. v. 41.

de Orpheo à Bacchis occiſo.
— - Per-

63 (921) E

Ipſa tamen gaudens tamquam viciſſe reſultat,
890 Et quociens loquitur, viſa ſuperba loqui.
Cerreæ faſtidit opus , faſtidit amari,
Fauſta ſedens neutris imperioſa jubet.

. - perque os, proh Jupiter! illud,
Auditum ſaxis, intellectumque ferarum
Senſibus, in ventos anima exhalata receſſit.

Inde illa in rebus perditis aut afflictis rebus decantata formula: Prob Deum at-
que hominum fidem!

i Cerreæ faſtidit opus,) Cerrea eſt Sibilia; Tancredi uxor, Acerræ, vel ut
alii ſcribunt Cerræ Comitis filia, Richardi Acerrarum Comitis ſoror: faſtidit opia,

idem eſt quod Ovidius, licèt alio ſenſu, dicit - - damnat & odit opus. Triſt.
1. 3. el. 7. Orus hic denotat cficinm uti in Phœn. Senecæ act. I. v. 108.
- - faciet, ubicunque eſt opus.

Vel id quod oujusque perſonzam vel naturam decet. vid. Gronov. ad h. Sen. locum,
vel, operam & laborem, ut Cicero Orat. ad Quirit. poſt Reditum c. 11. quan
(Rempublicam) aliquandò omnes unins opere, ſervatam judicaverunt. Si prim
ſenſu accipias: intelligendum eſt offcium, fbi à Tancredo in litteris demanda-
tum, quô erga Conſtantiam captivam defungi debeat; ſi Jcundö, id vult: Sibiliam,
tùm potiſſmum eò tempore, quô Conſtantia in conſpectum ejus venit, ſe tan-
quam Reginam geſſiſſe, hancque ut captivam tractaſſe, quod verô illa utrumque
magno fortique animo contemſerit; ſi Zertio: Sibiliam omnem operam ac curam in
eo collocaſſe, ut adpofitis cuſtodibus, cunctas Conſtantiæ actiones, imo & intimos
nentis receſſus rimaretur, ne forté aliquid moliatur, quod ſibi ac marito ſuo foret
detrimento.

k Fatfta ſedens neutris) Ex prioribus blandimentis atque divinis compella-
tionibus, quibus Poéta Cæſarem UNoremque ejus onerat, facile intelligi poteſt,
animum & hic attendiſſe ad veterum opinionem, quâà exiſtimabant, Deos ſuos
nonnunquam has terras invilere, ut Bonis Bona, Malis verò Mala tribuant, eo-
rumque ſcelera præſenti pœrnâà vindicent; ſenfus ergo eſſet, Conſtantiam, ut Di-
vam aliquam ad hoc adveniſſe, ut Sibiliæ & Tancredi illosque ſectantium inju-
riam, ſibi maritoque ſuo illatam, ulciſcatur, jusque ſuum forti manu aſlerat: Fazs-
Na netttris; non favens, non propitia, inde fasgta NRidera, ſalutaria, faventia,
fanſta omina, proſpera, læœta &c.
. M Zz

63 (92) 66
Quèò Cerrea dolet, per eam tum ſiepè vocatur,
Mittit Tancredo talia mota ſuo. !

1 Tancredo talia mota ſuo.) Mota pro commota, graviſſimè irritata. Nepos
in Timol. C. 1. qetibus verbis ades ille 6t commotus, ut nonnunquam vitaæ finem
facere voluerit; vel leg. motu ſuo, nemine vel ſuadente, vel admonente, aut
conſilium ſuppeditante, ſed ſponte ſuâ, mentis ſuæ inotuin atque impetum ſequu-
ta eſt.

895

900

H ee e eee eseeee
BSee

— R Sh WLEE ET i
2 2 RNA e * —859¾2 L — S
rreeeseswerewwearwr ene r⸗ ,ð
SH6„e 65 NS ese Ss ee a
ò

EPISLOLA UXORIS.

ad

TANCREDUM SsUUM.

Uid facis 6 demens, Comitem miſiſtis an hoſtem,
Ecce quod exarſit, jus patris hoſtis habet.
Venit ad hoc Cæſar, ſed ad hoc ſua venit & uxor,
Victorem victum præda ſuperba facit.
Non opus eſt armare viros, velare carinas n,
Nec proceres belli nec numerare Duces.
Nec

m quod aravſit, jur patris hoſtis habet.) Hoſtis noſter ſive Conſtantia jus in
Siciliam cæterasdque provincias habet, à patre ſibi, mortuis duobus Guilelmis Re-
gibus, hæreditate relictum, quod ſuum jus, jam non verbis ſolùm à nobis repe-
tit, ſed bellò quoque perſequitur. quod brevi antè in Italia ſed præcipuè in Apu-
lia exarſerat: Nepos in Homil. c. 2. zantum exarſit int ſtinum belleum.

n velare carinas,) Sine authoritate caſtæ Latinitatis hôc verbéô in hunc ſen-
ſum utitur, Ovidius & alii dixiſſent, Vela pandere, tendere, dare, laxare, Ec.
ejusdem, imo pejoris adhuc stιααιι ſunt ſtatim ſubſequentia verba enſare mants,
Ppro manus enſe armare; galeare caput, pro caput galed tegere, ſive ſecundum Ovi-
dium galeam dare oapiti. I. 6. Met. v. 79. Liceèt apud Nonium Marcellum in vo-
ce bvHa ex Pacuvii ſterquilinio hec vox eruta videatur. Pacuv. Hermiona. Cia-
rum liquit, cblamide contorta aſteu clypeat brachium, ita & galeare. Chrena Epi-
Srammatis: Miſferas audet galeare puellas.

M 3

3 (94) S◻
Nec veſtire ſinus maculoſi tegmina ferri o,
Non enſare manus, non galeare caput.
Protinus ut veniat, nullò diſcrimine p vincet,
Regna per uxorem Cæſar habebit opes.

905“ Quas nimis ipſe doles cauſis malè conſulis ægris,

In caput à ſtomacho g morbus habundat iners.

Quam

0 Nec veſtire ſinus maculoſi tegmina ferri, 1 Lego tegmine, & Loricàm in-
telligit, quæ conſerta hamis ſquammarum in ſerpent'bus ſimilitudinem præ ſe fert,
inde illa maculoſi ferri appellatio, quoniam Poêtis uſitatum eſt, ſerpentum ſquam-
mas, ob varium colorem, præſertim incidentibus in eas ſolis radiis, cum macula
comparare. Virgilius 1. 5. En. v. 87.
Cæruleæ cui terga notæ, maculoſus & auro
Squamam incendebat fulgor - -
Ovidius, cùm Calmi congrefſum cum ſtupendæ magnitudinis ſerpente referret, il-
lius ſquammas Loricæ comparavit. I. 3. Met. v. 63.
Loricæque modô ſquamis defênſus & atræ
Duritià pellis, validos cute repulit ictus.
Uti noſter Ebulo ita & Lucanus I. 7. v. 497. Loricam Pecloris tegenen vocavit:
. . qua torta graves Lorica catenas
Opponit, tutoque latet ſub tegmine pectus.

p niullo diſerimine] i. e. Nullo periculo.

q In caput à ſtomacho] Similitudo, à membris humani corporis petita, ad
civilem hominum coœtum, tam Imperantium quàm parentium, transferre, exemplis
veterum non caret; in quibus præ cæteris illuſtris eſt venuſtiſſima illa Menenii
Agrippæ parabola, quà diſcordes ſuos cives, atque contra batriciorum importunita-
tem frementes, ad concordiam reduxit: „ Tempore qué in homine, non, ut
„ nunc, omnia in unum conſentiebant, ſed ſingulis membris ſuum cuique conſi-
lium, ſuus ſermo fuerat, indignatas reliquas partes, ſuà curà, ſuò labore ven-
tri omnia quæri: Ventrem in mecdio quietum, nihil aliud, quàm datis volupta-
tibus frui. Conſpiraſſe indé, ne manus ad os cibum ferrent, nec os acciperet
datum, nec dentes conficerent: hâc irà dum ventrem fame domare vellent,
ipſa unà membra, totumque corpus ad extremam tabem veniſſe; Inde apparuiſ-
ſe, ventris quoque haud ſegne miniſterium eſſe, nec magis ali quam alere
„ eum &c. Comparando hinc quam inteſtina corporis ſeditio ſimilis eſſet iræ ple-
bis in Patres, flexiſſe mentes hominum. Livius 1. 2. C. 32.

99
77
579
99

75

IIle

2 (95) E.
Quam malè diſpenſas aliis medicamina membris ,
Si Caput ignorat.
Si caput ægrotet, valeant & cætera membra „
910 Ni caput abradas s, cætera membra ruent. -

Ille autem morbus, qui ſe ex ſtomacho in caput tranſtulit, aliò vix poterit
cognoſci vel explicari modò niſi hôc: Multi adhuc Siciliæ cives atque ex ipfis opti-
matibus ſuperſunt, qui maximoperè Conſtantiæ conatus adjuvabunt, atque in tem-
pore illi fortiter adeſſe non aſpernabuntur: Hique in cauſa ſunt, cur Conſtantia
tam altos ſpiritus alat, neque de ferocià ſuâ aliquid remittat: quâà verò, ut capi-
te, longius extra regni limites remotàâ, reliqui animum deſpondebunt, & facilé
ad officium ſuum ſeſe redigi patientur.

r Si capat egrotet, valeant S. otera membra, ] Adeône inſanus es Tancre-
de, ut exiſtimes, ægrotante capite, cætera membra bene valere: Intelligit autem
infenſiſſimum Conſtantiæ, ac Cæſarianarum partium, quæ tùm, licèt Tancredé re-

rum potiente, in Sicilia vigebant, erga Tancredinos animum.

8 Ni caput abradas, Gc. ] Interrogativé Capiendum: & eaætera membra
ruent? Senſus eſt: Niſi illam, utpote omnis mali cauſam, procul hinc in deſer-
tum munitumdque aliquem locum ſeponas, & potius Reginæ inſtar heic, magnô
meòô cum dedecore, imperare ſinas, putasne clientes illius, quorum magnam tur-
bam in ſinu regni tui fovet, mente viribusque frangi poſſe? falleris, nam morbus
peſtiferus latius ſerpet, & ſana quoque membra in perniciem trahet. Vel legendum
eſt: Si caput abradas: Sublatò & remotô capite, nullò negotié omnem rem con-
ficies, quoniam reliqui opibus, duce, atque conſiliò, veluti vitali
aut! certò contabeſcent, aut ultrò tuam implorabunt fidem.

4

uccô deſtituti,
Videtur autem his,
Sibiliam Tancredo ſuadere, ut Conſtantiam è mediô tollat, eôdem ferè modô,
quéô olim Tarquinius Superbus nuncio hilii, patris conſilium exquirentis; quid fieri
vellet, indigitavit: „ In Hortum Hdium tranſit, ſequente Nuntio filii; ibi inam-
bulans tacitus, ſumma papaverum capita dicitur baculò deeufſſe &c. Liv. I. r.
c. 54.

t ruent.] Probè dictum de membris humani corporis, ob nutrimentorum de-
fectum ſenſim emorientibus. Horat. I. 2. Sat. 3. v. 153.
Deficient inopem venæ te, ni cibus atque
Ingens accedit ſtomacho fultura vuenti.

6 (96) 6

ðð
eee 2 eeee eee eee e.
an, 26 0. . N. A. 4. d. . . T. A. ,

RESCRIPTUM TANCREDI

UXOREM.

H ubi Tancredus legit, quæ miſerat uxor,
Altera reſcriptum pagina tale tulit.
Cara michi conjux, & caſti fœdus amoris,
Quam michi miſiſti, pagina robur habet.
915 Vir magnæ fidei, maturæ gratia mentis
Eſt ibi, conſilio fac, rogo, cuncéta ſuo.
Conſule Matheum per quem Regina vocaris,
Illi debemus, quicquid uterque ſumus.
Trans hominem divina ſapit, videt omnia longè,
920 Achitofel alter, pectus Ulixis habet. "
Hunc igitur michi, cara nimis, de more vocatum,
Conſule, conſiliis ipſa quieſce ſuis.

u petus Ulixis habet.] Inde ob verſutiam, calliditatem, ac prudentiam va-
riis ab Homero ornatur epithetis, zοhναι gotioures- i. c. varii conmfilii, sldae
½, oνυαι οαπσοπ verſutias, Scdρνον pridens, Ziαναια. Aeααες Sibtbia
vulpes &c.
Xx conſilüis quieſce ſiis.] Hôc ſis Catone contenta, ultra
Tu ne quæſieris (ſcire nefas).
Quieſce pro adquieſce. Curt. l. 6. C. 10. 1t07 modo liberorum parentem, in unico fi-

lio adquieſcentem, eô aαοααιρι orbari.

SS

W
WE

PADES
N re n 6£ RWEE

äůL
UXOR TANCREDI

vocatò ſuò

CANCELLARIO,

de Viro Conqueritur.

550
*

Ne mora Matheum triſtis Cerrea vocavit,
Sic ait, 6 veterum Bibliotheca Ducum.
925⁵5 O Regni tutela, fides puriſſima Regum,
Antidotum vitæ, conſule, mœſta queror;
Senſato de Rege „ queror, quòô neſcio pactô,
Serpentem mediô pectore gnarus alit. =
Ad ſenium properans dementior exit ab annis,
930 Et jubet unde vivat penituiſſe ſenem. a

Quæ

y Senſato de Rege] Barbarè, pro homine mentis ingeniique acumine ita
prædito, ut facilé res obſcuriores atque abditas percipere valeat: indé Galli 2*½
bomme ſenſè. Ironicè intelligendum eſt, nam ſupra jam in litteris ad Tancredum
exclamat, qzuid facis 6 demens? & infrta, de eòôͤdem, dementior exit ab anns.

7 Serpentem - - alit.] Eſt zegateis de ingratis, qui beneficiorum obliti,
ſuos benefactores injuriâ afficiunt. Græci dicunt ι τι. vid. Adagiographi.

a jubet undè vivat pœnitziſſe ſenem.] Nihil ſani ſenſus niſi hoc hinc elicere
poſſum: Tam inepta ſibique pernicioſa, ob ſenium delirans Tancredus, nunc ju-
bet, ut certo eum aliquando antejuſſorum & vitæ ipfius pœnitentia inceſſura ſit:
vivat pœnitniſſe, pro pœniteat vixiſſe.

N

63 (98) 6
Quæ ſpes regnandi, vel quæ mihi vita ſuperſtes,
Cum prope me patrio jure ſuperba ſedet.
Et quociens video quæ Cæſaris ore fuperbit,
Ah tociens animus deficit inde meus.
935 Conſule, quid faciam, privatis conſule morbis,
Nam cruciant animos nocte diedue meos.

b patrio jure ſuperba ſedet. ] Conſtantia Rogerii patris ſui jus in Siciliam ſibi
vindicat, juxtadue me Regio throno inſidens, ſuperbé imperat. SkDERE pro-
prium de Imperantibus, juraque dicentibus verbum eſt. Lactantins de Deo Il. 6.
c. 8. Sedet enim maximu: & ανααàιimns juder, ſeculator ac teſtis omniunz.

caa (99) 53

RESPONSIO BIGAMI.

Unc ita Matheus meritèò Sibilla vocaris,
Nam procul expertâ mente futura vides.
Regis culpa fuit, certe non imputo Regi,
940 Plurima cor noſtri Regis ngenda gravant.
Implicitum multum dominantis ſenſus oberrat,
Et quandoque jubet, quod rationis eget.
Et quia caſtra fidem quàm plurima non benè ſervant,
Urbes ſpem modicæ credulitatis habent. c
Verti-

c caſira - - fidem - - urbhes Credulitatis habent.] Dubià militum ve-
luntate etiam togatorum civium fides vacillare videtur: Caſtra & Urbes, pro Mili-
tibis & Civibiss; ut Horat. I. 1. Od. 10.
- . iniqua 1 ro& Caſtra fefellit
Ft Propert. 1. 4. cleg. 4
Atque intermiſſa caſtra filere tuba.
Ita ferè ſemper vulgi & civium mos fuerat, ad militum nutum, utpote plus va-
lentium, ſuam adcommodare voluntatem; quod & Dioni ejusdem, cujus Tancre-
dus erat, Siciliæ tyranno fataliter contigit: Vilgus ofenſaà in eum militum volun-
tate liberias loquebatur, & tyrannum non ſerenduun diclitabat. Nep. in vita ejus
c. 7. .
CREDULITAS hic fidem quoque denotat, & à poſterioribus ſcriptoribus
pro firma Chriſtianæ Religionis perſuaſione accipi cœpta eſt: Salvianm l. 3. Contra
avaritiam: liceèt credulitatem tuam verhis velis aſſeverare, non credis. Petrus Chry-
Jologus Serm. 159. Rcut ili Magi, qui ſunt fidei noſtre Duces, Credulitatisque
Principes.
N 2

(100) S0

945“ Vertitur in dubium, quô ſit cuſtode tuenda,
Vel quô ſervetur præda verenda locô.
Indè ſuos dejecit humo Matheus ocellos,
In cor ſe referens, præmeditatus ait.
Eſt locus, eſt memini mediis contentus in undis,
95 Quem maris ex omni parte tuentur aquæ.
Quem vis naturæ cumulum produxit in altum,
Qui circum ſcopulos ſub pede rupis habet.
A rate remivaga ſcopulis munitur acutis,
Hinc lapis hoſtiles, hinc vetat unda pedes.
955 Qui nomen Salvator d habet, quia credite ſalvat,
Tantaque ſit tanto præda tenenda loco.
Cerreæ placuit numur e, quod dixerat ille,
Scribitur Urbano pagina parva viro.
Hanc Alierne Comes munito carcere ſerves f,
960 Nil ſuper hoc Regi gratius eſſe putes.
Proti-

d Qui nomen Salvator) Optimè atque peraccuraté Bened. de Falco in Anti-
quit. Neapolit. Vol. 21. Burmann. Theſ. Ital. p. 9. de hoc Caſtro: „Per maris
„ littora reliquiæ piſcinæ Luciclli apparent, quæ usque adhuc (Locugliano) vocan-
„ tur, ejusque Palatium promontorium erat Echiæ in mare procurrens, proceſſu
„ vVerô temporis à continente diviſum fuit, ac à Normannis in Fortalitium ſeu
„„ Caſtellum communitum, quod cuͤm ad formam Ovi ſit erectum, Caſtellum Ovi
„ dicitur. In Caſtello Ovi exiſtit Salvatoris ſacellum, locus idcircôò is antiquitus
„ Sandti Salvatoris Infula nuncupatus fuit, eſtque è regione Pizzofalcone.

e placuit numur,] Legendum Murmur. Iniquòô animò Ebulo noſter ferre
videtur, quòd Matthæus Cancellarius Sibiliæ ſuaſerit, ut Conſtantiam in munitum
aliquem locum, aquis undique ac præruptis ſcopulis cinctum, ableget; inde con-
ſilium ejus Murmur vocat, quod eſt ſermo inconditus & tumultuoſus. Quare vulgi
ſermonibus, quia eis loquentiæ multùm ſapientiæ verò parùm inſit, murmur, ple-
rumque tribuitur. Ovid. I. 13. Met. v. 124. Miermur vulgi; & alibi Murmura
famæ &e.

f† Alierne Comes - - carcere ſerves, ] Nihil de hoc Alierno Comite com-
pertum

Protinus Auguſtam, Cerrea præcipiente,
Ad te Parthenope remus & aura vehit.
Sic ſcelus eructat, ſcelerum ſic fümat abyſſus,
Thuraque mortiferi fulfuris olla vomit.
965 Sic vetus exalat fumum putredinis antrum,
Effundit quæ vix texta venena capit. g
O Sodomea lues, O Gomorrea propago,

Vixeris urbanis morsque ruina tuis. b
Vasva

pertum habere potui, niſi quod in oppoſita pictura, nihil aliàs memorabile conti-
nente, hæc verba ſcripta ſint: Scribit Bigamus Sacerdes Alierno Neapolitano, vt
Imperatricem in Caſtro Salvatoris ad Mare benè ciſtodiat. Sed & hoc animadver-
tendum eſt, cœæteros Scriptores, qui horum temporum hiſtorias concinnarunt, ſal-
tem illos, quos mihi pervolvere licuit, nihil de triplici hac cuſtodiæ permutatio-
ne commemoraſle; Nam ſecundum noſtrum authorem Conſtantia primùm à Saler-
nitanis Meſſanam, indé à Tancredo Panormum, hinc autem à Sibilia in Caſtrum
Salvatorig, Neapoli imminens, transmiſſa fuit. Richardus de S. Germano in Chron.
ſuo p. 549. paucis his rem totam abſolvit: Salernitani ad captandam Tancredi
