Alfa Deus, Deus O, terræ Fundator amictæ ,
In me pugnantes ferrea flamma voret.
Alfa Deus, Deus O, rerum Deus Omni -Creator
Supplices ancillæ reſpice quæſo preces. .
ram

h Rellati Redlor Olympi,] Ita & ipſi Gentiles, quoties in magnò aliquò pe-
riculò verſabantur, undé nulla emergendi ſpes erat, nilſi præſenti Numinis, &
quaſi sα α νℳο , auxilié eriperentur, precabantur: Seneca in Herc. fur.
Act. 2. v. 205. ſed.
Magne Olympi Kector, & mundi Arbiter
Jam ſtatue tandem gravibus ærumnis modum
Finemque cladi.

i malignanter] Vox cx corrupta latinitate, pro mala inſerentes.

k terræ - - amiäblæ, ] Pulcherrimus eſt loquendi modus, quéô Poëtæ ter-
ram variis, quas ipſa ex ſinu ſuo profert, rebus, variegatàâ quaſi veſte contectam
& ornatam Lectori proponunt: Verum, quod Ebulo abſoluté hic poſuit, priſci
ſemper rem, quà terram vel illius aliquam partem amictam indigitare voluerunt,
addidere. Horat. I. I. epiſt. r6. v. 3.
. . amiclà vitibus almé.
Plorus l. I. C. 16. Poëtarum elegantiam malé ſiepe ſectatus, Hic amicki vitipis
montey. & Virg. Georg. I. 2. v. 38.
- - oles magnum veſtire Taburnum.
Curt. I. 5. c. 4. de Medo amne: quicquid adluit foribius veſtiens.

I reſbiceo - - preces.] i. e. Exaudi illas, atque
Eripe me his invicte malis - -
Nihil autem frequentius apud veteres, cùm indicare vellent, ſe Dei propitii ope
ingruentibus malis liberatos, quàm hæc vox occurrit: Inſtar omnium in re trita
ſit Lactantius Romani in ſermone nitoris optimus ſectator. l. 8. c. 20. Si quidem
(Dü) nec colentes reſpiciuat, neque non colentibus iraſcuntur. Virg. I. 5. En. v. 688.
. - ſi quid pietas antiqua labores .
Reſpicit humanos .
12

3 (60) 6*α

635 Iram congemines, acuas pœnamque, furorem,
Accendas m, tumidos comprime, perde feros.
Contere fauſtoſos n, inſtantes perde ſuperbos,
Da pacem, gladios divide, ſcinde manus.
Arma cadant, arcusque teras, baliſta cremetur,
640 Rumpeé Polum o, ſpecta, collige, ſcribe, nota.
Hos notet exilium, ſcribat proſcriptio, plures

Opprobrium ſignet.

Rumpe Polum, transmitte virum Romphæa gerentem ,
Eruat

m ſurorem, Accendas,] Cave ita intelligas, à Deus accendas in me ſixorem
Salernitanorum! quid enim abſurdius cogitari poſſet, ſed ita: animum iratum at-

que infenſum induas in mortalium peſſimos, qui te ad poznam illis condignam re-
Eurydice cùm retraheretur

præſentandam impellat: Ita apud Virg. Georg. I. 4.
ad inferos, exclamabat:
Quis & me miſeram & te perdidit Orpheu?
Quis tantus furor?²
Quæ ira ſcilicet Deorum? Græcorum i
ad ſigniccandam ingentem animi commotionem,

mitatione, qui voce &ρ¼ε ſæpius utuntur,
cum vindictæ cupidine conjunctam.

n faugſtoſos,) Superbos, faſtuoſos: nihili vox eſt ſanſtoſiu.

Hæc eſt uſitata illa formula, quà Deum, cælô, nubibus
minusque inde in hæœæc inferiora deſpectan-

Medea apud Senec. Actu 3.

o Rumpe Polum,)
vel aẽre, quaſi velò undique cinctum,
tem, ad celerem opem ferendam invocabant.
v. 531. ſeq.
Nunc Summe toto Jupiter cœlò tona.
Intende dextram, vindices flammas para,
Omnemque ruptis Nibibus mundum quate. .

Undè & illud Hippolyti apud eundem Senecam v. 677.
- - Magne Regnator Deùm!
Tam lentus audis ſcelera! tam lentus vides!
Ecquandò ſæva fulmen emittes manu?
p virum Romphaa gerentem .) Intelligit ipſum Dei Filium, qui Divo Jo-
hanni in Apoc. c. 1. v. 16. & c 2. v. 12. cum do ααοιια ancipiti Viſus eſt.

3 (61) 66

Eruat ancillam, diſſipet ora canum. 9
645 Alfa Deus, Deus O, Genitor, Genitura Creatrix
Quod precor acceptes, Alfa Deus, Deus O.

q ora canum.] Proverbium de hominibus perfrictæ atque ferreæ frontis di-
citur, cane impudentior, Græcis, Suidâà teſte, Kurâv Kuyiree &; inde etiam Aga-
memnon ab Achille ob impudentiam vocatur Kovdrns II. 1. v. 59. & Catullus pu-
tidæ, impudicædue Mœchæ ferrenm canis os attribuit. Carm. 62. V. 17.

E
Mie

eAEEE
N

3 ORA-

3 (62) 6&
4.29C½ 6 4ℳ96 42 6e 9 Ese eeGS 2,0C 3 9 . 39

SS ee. S 4
èè = =èMM

OOUMU
* a SE 876 ⸗EααNohnin. ατναuοſτ⅓☛οροοοονοο

ORATIO SALUTARIS.

E Oriente Deus Auguſti dirige greſſus
Ut meus hinc Cæſar te Duce ſoſpes eat:
Eyz Oriente Deus conſerva Cæſaris actus,
650 IHIIe tuus Raphaéf præparet ejus iter.
Ex Oriente Deus Romanum protege ſolem ",
Ut repetat patriam ſoſpite mente fuam.
Ex Oriente Deus cuſtodi nuper euntem,
Què tibi pro magno munere vota feram.
655 EX Oriente Deus dulcem comitare maritum,
Emolli duros s, ſaxea colla doma:
Ex Oriente Deus tumidos: tere, perde ſuperbos,
Conjugis angelicum fac redeuntis iter.

Ex

r Romanum - ⸗ olem,] Non mirum Cæſarem Romanin: Jolem appella-
ri, qui fupra Jupiter = vocatus eſt: Sic apud Horatium adulator quidam
peſſimus 1. 1. Sat- 7. v. 23.
- — Pndat Prutum, laudatque cohortem:
Solem Aſiæ Brutum appellat, ſtellasque ſalubreis
Appellat Comites. - -
§ Emolli duros,] Vel pervicaces, qui nullà ratione ad frugem atque officium
redire volunt; Vel immites, ſœævos, ut Ovidio Dura Parca Il. 4. Epiſt. ex Ponto 15.
quæ nullius ætatis, ſexus, aut conditionis miſericordiâà capitur.

t tmmidos] Duplex huie voci notio ineſt, & utraque hie locum habet:
Prior,

660

66 5

3 (63) 66

Ex Oriente Deus, qui regnas in tribus unus,
Redde virum famulæ, quæ perit absque viro;
Cui mare, cui tellus, cui celum vivit & ther
Vir meus inter tot dona ſuperſtes eat.
Si pereo, per eum pereo, quia Cæſare vivò,
Triſte nichil patiar, dummodo capta ferar. 2

Proditor interea Gisualdi venit Elias æ,
Exhonerans famulas ſerâ podagrâ manus:
Sanguine

Prior, quà iratum denotat, cujus animus tantoperè eſt commotus, ut ſe amplius
continere nequcat, ſed erupturus videatur; unde ipſa ira tumida dicta Ovid. ep.
1II. Her. v. 15.
- tumidæ non imperat iræ.
eleganti metaphorà ab aquis deſumpta, quæ tumidæ dicuntur, cuùm jamjam eru-
Pptionem in terram minantur; poſterior, quàâ elatos, inflatosque populi animos de-
ſignat, qui jugum ægrè ſibi imponi patiuntur, & primô quéôque tempore illud rur-
ſus excutere tentant: Florus l. 4. c. 12. nec dum aſſuetæ frenis ſervitutis tumidæ
Gentium inflatæque cervices, ab impoſité nuper jugòô reſiliebant. Vid. Erud. Arnz.
ad Plin. Paneg. c. 80. Per zwumidos etiam Conviciatores intelligi poſſent, quomodèò
Ovidius de Agricolis, qui ob convicia, quæ Latonæ faciebant, in ranas mutati
fuerunt, I. 7. Met. v. 377. narrat
- - ſub aquàâ maledicere tentant:
— — Lifataqute colla tumeſount.

u Si pereo - - capta ferar.] Non aliter peream, niſi pereunte Cæſare,
is ſi ſalvus erit, omnia mihi ſalva erunt, ſi modò capta hinc aliè auferar: Sed
convenientior longè ſenſus foret, ſi verba dummodoò capta ferar, ita caperentur:
licèt capta hinc abripiar, incolumis tamen ſemper ero, vivente modò Cæſare. Sed
exemplum, quôò voculæ dummodoò hæc vis inhæreat, delidero.

X Proditor - - Elias,) Is eſt, qui primus Conſtantiæ manus intulit, quod
oppoſita pictura cum his verbis ſupra ſcriptis docet: Qeandò Proditor Helias Gie-
valdi, aſſecuratis Teutonicis, Dominam mimndi cepit.

y Jannelas - - manur,) Quia Tancredini ejus operâ tanquam famuli vel
miniſtri uſi fuerunt ad Conſtantiam comprehendendam: licèt enim eò audaciæ pro-
ceſſerint, ut eam variis conviciis laceſſere non vererentur, nemo tamen ad hanc
diem extitit, qui vim adhibere auſus fuiſſet.

(64) 66

Sanguine non hominum didicit lenire dolorem,
Nec ſapit antidotum ſœæve Mathée tuum 2£:
Qui videt ut Dominam, quaſi Gallicus ore rotundò a
670 Fatur, & in Dominam glis ſatur exta vomit b:
Heia, ſi qua potes, noſtris virtutibus inſta,
Eja, ſi qua potes, bella movere, move:
Qui cupit omne quod eſt, & parti cedere neſcit,

Amittet totum.
675 Sic tibi, dum velles totum quod volvitur ævo,
Contigit, & regno pro breviore cadis e:
Eſt opus ut venias merito captiva Panormum,
Sic populus, ſic Rex, hic petit, ille jubet.

2 antidotum - - tuum:) Matthæus Cancellarius, de quo ſupra mentio
facta eſt, quotiescunque podagræ doloribus vexaretur, interemptô puerò, ſanguine
ejus lavabat pedes.

a ore rotmwid?) Germ. Sagt rund heraus; ſive ut Nepos latinius multè in
vit. Them. Gc. 7. liberrimè profeſſa eſt: Nam longe aliter accipiendum eſt id quod
Horatius de Græcis prædicat, in Art. Poët. v. 323.
Grajis ingenium, Grajis dedit ore rotunds
Muſa loqui . .
i. e. Eleganter, ſuaviter, perfectè.

b glis ſatur exta vomit:) TIægotteta, ſermo, de iis, qui impuro atque in-
quinato ſuo ore, ſe longè meliores, atrocium verborum contumeliis, tanquam vo-
mitu conſpurcant.

c pro breviore cadis:) Cum tibi antea vix totus ſufficeret orbis, eò nunc
anguſtiarum inſana tua confidentia & impotentiſſima ambitio, quà omnium Princi-
pum partes corripere atque complecti ſtudebas, redacta eſt, ut & ipſis ampliſſimis
tuis rebus, quibus aliàs tibi licuiſſet ſine alicujus injurià perfrui, nunc miſera ex-
cidas: nam dum regnum appetis, ad te nullo jure pertinens, amittis Imperium
hôc haud parùm florentius, quod tamen, ſi quieta manſiſſes, ſummo cum jure

retinuiſſes.

DOMI-

(65) S*

5*
3

Er ri R Nr cr d E e ee d t S d d K 3 7 11.
2ò
PS

*

PEEEEEEEEPEYEEEEE&

DOMIN£
COACTA DESCENSIO.

Ar Dominæ vultus palleſcere neſcius unquam
680 Immodicum pallens lumina criſpat humô:
Nec mora pallor abit, proprii rediêre colores d,
Simplicius ludunt lilia ſimpla rofis e:
Ut tenuis quandoque diem denigrat amictus,
Et fubitôò lapſa nube dieſcit humus.
685 Pauca quidem loquitur: Veniam Tancrede Panormum,
Et veniam, veniam non aditura † tuam:
Proti-

d proprii redibre colores, Prior nativus color, formaque illa liberalis ſe ite-
rum, pallore pulſò, in faciem Auguſtæ inſinuat: ſicut ergo, colores rediere, rectè
dicitur, ita Ovid. ep. 3. Her. v. 141.
- - abiit corpusque colorque.

e Simplicin ludunt - - roſis: ] Tantus fuerat oris decor pallidæ Conſtan-
tiæ, ut, licét ſtupore rei nefandæ attonitæ, non ſoluùm cum purpureo roſarum Co-
lore, ſed & cum ipſò niveò candore liliarum, quæ tamen illas gratiâ longè ante-
Cellunt, de pulchritudine certare potuiſſet. Candidam faciem in puellis amorum
Doctores mire laudabant, eamque cum liliis comparabant. Propert. I. 2. el. 3.
Lilia non Dominâ ſint magis alba medà,

f veniam non aditura] Veniam quidem Panormum Tancrede, ſed non uti
tu, tuidue omnes arbitrantur, ut veniam ſupplex à te petam.

1

.

63 (66) Eih⸗

Protinus objecit pactum, gens annuat, inquit,

Ut meus hinc ſalvo pectore miles eat:

Inſtanti populo placuit ſententia talis,

690

Nec mens in tantis omnibus una fuit.

Nam Tancridini celebres nova Sabbatha libant g,

69 5

700⁰

Non minus inde dolent Archilevita tui b:
Exultant illi munus meruiſſe triumphi,
Qui titulum tantæ proditionis habent.
Guilelmus de Piſtilio vir doctus in armis,
Maluit exilium, quam temerare fidem.
Jamque parata ratis centeno remige tuta,
Accelerat Zephyrus dum mare lentus agit.
O nova conſilii ſpecies, prudentia major
Induit auratos i ut nova nupta ſinus.

Induit

*
g nova Sabbatha lipant,] Cùm Conſtantiam in poteſtatem ſuam redactam
vident, memoriam tam egregii facinoris intercidere noluerunt, ſed qualſi hoſte in-
fenſiſſimò captò, diem illum, quô id peractum eſt, Sabbathorum inſtar conſe-
crant, eumque omni lætitià & voluptate, uti Judæi olim Sabbatha ſua tranſigunt.

h Archilevita tui: Ut Tancredini non ſolum de felici ſceleris ſui ſucceſſu
gloriantur, ſed & exultantis animi gaudium variô ludicrorum ad feſtivitatum gene-
re ſignificant, ſic Archiepiſcopus Salernitanu, & qui cum eô ſentiunt, ob nefariæ
rei indignitatem moœrore incredibili cruciantur.

i Iuduit auratos] Ita ſeœpè fortiora illa pectora feciſſe legimus, ut, in haud
dubiò capitis periculé verſantes, pretiofis ſe ornarent veſtibus, cùm, ut honeſtius
caderent, tûm etiam ne ceu vilia capita in ignobilem locum mortui projicerentur,
ſed hoſtes aliquod ſepulturæ præmium haberent: Verùm etiam, ut ſplendida ve-
ſtium ſpecie percuſſoribus ſuis aliquem terrorem atque admirationem fui injicerent;
Sic Romani Senatores, captà à Gallis urbe, ampliſimo cultu in curulibiss Jollis ſe-
ſe poſuerunt, ut quum veniſſet oſtis, in ſua dignitate morerentur. Flor. Il. I. C. 13.
perſæ in aciem contra Alexandrum, tanquam ad certam necem prodituri, pretio-
Klſumd veſtium imcluti, armisque, quant maximô czita poterant, adornati, Regem

ſequebantur. Curt. l. 5§. C. 9. ita patrum noſtrorum memorià Serinius Heros, fortiſ-
ſimé

9 (67) 6£6
Induit artiferos pretioſæ veſtis amictus,
Ornat & inpiguat & pondere! & arte comas.
Aurorant in veſte roſe, nec aromata deſunt,
Forma teres Phœbi m pendet ab aure dies.
705 Pectoris in medio coëunt ſe cornua lunæ,
Ars lapidum varia ſidere ditat opus n;
Conjugis amplexus tanquam viſura novellos,
Fauſta venit, navem ſcandit, & illa volat.
Et

ſimè ad Sigethum dimicans, Thuanèô I. 39. narrante, ſplendidiore ſolitò amictu in-
dutus occubuit. Reginæ quoque, eandem virorum ſtrenuorum conſuetudinem imi-
tatas fuiſſe, Olympias Alexandri Magni mater apud Juſtin. I. 14. C. 6. Cleopatra
apud Flor. l. 4. C. II. memorantur. Eàdem id mente fecit Conſtantia, quæ ve
certam mortem, vel perpetuos carceris ſqualores, ſi in Tancredi conſpectum pec-
veniſſet, uti pervenire neceſſe fuit, ſibi perferendos eſſe ſuſpicabatur.

k inpigiat] Quod verbi monſtrum? fortè inpingnat, ſed & illud ex rudi
barbarie petitum; poſitum tamen, ſi lectio ſana, exiſtimo, pro inungit, & quaſi
pingues reddit comas unguentis fragrantiſſimis.

1 vondere] Gemmis pretioſiſſimis, quæ comæ inſertæ, magnitudine ſuâ Con-
ſtantiæ caput, velut impoſitéô pondere, onerabant.

m Forma teres Phœbi - - dies.] Unio fulgentiſſima, quæ luce ſuàâ ipſam
diem æquaret, pendet ab aure. Ovidio l. 3. Art. Am. v. 129. id eſt:
- . caris aures onerare lapillis

Quos legit in viridi decolor Indus aquà.
teretem forniam Margaritarum, quibus Romanæ matronæ ſe jactabant, Horatius
quoque laudat Od. 8. Epod.
Nec ſit Marita, quæ Rocundioribus
Oniqſta Baccis ambulet.
Plin. l. 9. C. 3 5. Hiſt. Nat. Varias illorum dotes, à quibus vulgè commendantur,
enumerat: Margaritarum dos omnis in candore, magnitudine, orbe, lævore,
pondere conſiſtat.

n Pectoris in medio - - ditat opus, ] Pretioſi lapides, ita mirò artinciò
erant elaborati, ut vice fibulæ, formâ ſuà duo cornua lunæ referentis, cùm inter
ſe coirent, veſtem in medio pectore connecterent.
1 2

3 (68) S*

Et modò vela tument o, modô brachia jacta reſudant,
710 Attenuant cœptam remus & aura viam ?p:
Suſpectas Palinure tuas ratis effugit undas 9,
Nam nova trans vires præda fatigat aquas. r
Jam præſentit aquas dubia vertigine motas,
Quas vomit, & ſubito gutture Scilla rapit.
715 Jam ratis infidæ metuens vada cæca s Caribdis,
Exercet vires, remige, voce, manu.
Meſſanam veniunt, ubi Rex & Curia tota
Sperabant facilem re perhibente: fugam.
A rate deſcendens Ylari Conſtantia vultu
720 Obvia Tancredo triſte repenſat ave.

Tandem

o vela tument,] Ovid. 1. 2. Art. Am. v. 432.
Sæpè tument Zephyrô lintea, ſæpé Notòô.

P Attenuant — viam.) Sublevant, vel accelerant navigationis curſum.

q Seſpectas Palinure - - undas,) Duos famoſos ſcopulos intelligit, ad
quos alliſæ naves conquaſſantur, vel in voragines delapſæ hauriuntur. Vetuſtas
illos duo marina monſtra Scyllam & Charybdim fabulata eſt. PALINURUsS erat
gubernator navis, qui cum Eneas ex Sicilia in Italiam trajiceret, & noctu ad
gubernaculum ſederet, gravatus ſomnô in mare dejectus eſt. Virg. l. 5. En. ſub fin.

r Nam nova - - fatigat aquas.) Sententia eſt: Remiges, cùm ad peri-
culoſa illa loca devecti eſſent, majore niſu remis incumbentes, propellebant navim,
ut quantocyus predam, Conſtautiam puta, ad Tancredum perferrent, quòd haud
ignorabant, hoc ſibi magno præmio futurum. NAM eſt particula, quæ declarat
cauſam, cur aliquid fiat vel factum ſit: uti apud Salluſt. B. Cat. c. 46. At illum
ingens cura atque laætitia Rmul occupavere. Nam tabatur, conjuratione patefa-
dta, civitatem pericitlis ereptam eſſe.

s vada cæca) i. e. Latentia. Virg. 1. 1. En. v. 539.
. . nimboſus Orion
In vada caca tulit . .

t ve perbibente) i. e. Fortuna ita ferente.

63 (69) 6*
Tandem ſuſpirans Auguſtæ frigudus u inquit,
Non tibi totius ſufficit orbis honor.

Quid mea regna petis, Deus eſt, qui judicat æqquum,
In ſe ſperantis vindicat acta viri.
725 Te tua fata michi turbantem regna dederunt,
Hinc tuus ægroto corpore Cæſar abit.
Julia ) reſpondit, quod ais Tancrede recordor,
Ut mihi retrogradum, jam tibi ſidus erit =:

Quid-

u Frigidus] Tancredu homo iners & ignavus, vel noxins, uti Servius illud
Virgilii accipit Buc. ecl. 8. v. 71.
Frigidus in pratis cantandò rumpitur anguis.
Vel etiam metu atque ſtupore rei novæ, quaſi fulmine ictus; ita Seneca in Hippol.
act. 4. V. 1053.
. . omnis frigido exanguis metu
Venator horret . . 6
Ovid. 1. 7. Met. v. 136.
Palluit, & ſubitò ſine ſanguine frigida ſedit.
Tancredum enim, licèt Conſtantiam prædæ inſtar in ſua teneret poteſtate, de tan-
tæ tamen rei exitu magnoperé animèô fuiſſe ſollicitum, certò conſtat: neque erat
tam vecors, quin mente præviderit, quanta ipſi tempeſtas immineat, ſi nuncius
de conjugis raptu ad Cæſaris aures perveniſſet: Verùm inſuper tantus Majeſtatis
fulgor in Conſtantia elucebat, ut non ſolum oculos ſed & ipſam ejus mentem
præſtrinxerit.

Xx LIu ſe ſperantis - - viri. ] Eſt profectò Deus, qui quæ Nos agimus au-
ditque & videt, is tantam tuam maritique tui confidentiam, quà in mea bona
graſſamini, non impunitam feret.

y Julia] CoNSTANTIA; recté, quam ſæpè antea Avgieſtam nunc Juliam
vocat; Nam Augigſtus à Julio Cæſare per teſtamentum adoptatus in gentem Juliam
tranſit, unde & ipſe Liviam uxorem ſuam in candem Juliorum gentem tranſtulit,

ex quô poſteà Julia nuncupata eſt.

2 jam tibi ſidus erit: Jam particulam adhibent, quandô inſtantis alicujus
rei certitudinem deiignare volunt; ita Salluſtius B. Cat. C. 52. Si pazeluimn znodo
I 3 0

735 Regna tenes tantùm uſurpata æ ſed illa.

(70) 6!

Quidquid fata volunt, ſtat inevitabile a ſemper,
Per varias vario curritur axe vices.
Non tua regna peto, ſed patris jura requiro,
An tu Rogerii filius? Abſit, ego
Hæres Regis, ego matris juſtiſſima proles b,
Lex patris & matris, dat mihi quicquid habes.

Vivit

vos languere viderint: jam omnes ſeroces aderunt. StDERA Deos exiſtimabant ve-
teres, ſed inprimis ſolem & lunam; inde Seneca in Herc. Fur. act. 2. v. 586.
Cùm claré Deos obtulerit dies.
Licèt itaque, inquit Conſtantia, Deus me minus nunc benignè reſpiciat, tempus
tamen veniet, quò munere Dei in poſſeſſiones meas redeam; non ſi male nunc &
olim ſic erit, dabit Deus his quoque finem:
. Et mihi forſan, tibi quod negarit
Porriget hora.
a ſtat inevitabile] Curt. Il. 10. Cc. I. Fatum cujus inevitabilis ſors eſt, adpe-
tebat: S'r Ar, i. e. firmum fixumque ſemper manet. Virg. I. 10. En. v. 467.
Stat ſua cuique dies breve & irreparabile tempus. sSen. in Herc.
Fur. act. 2. V. 351I.
Stat tollere omnem penitus Herculeam domum.
i. e. Statutum eſt. Ex hac opinione, quâà fatorum ſtamina nullà vi nec conſiliò
retexi poſſe putabant, profluxit illud Virg. I. 5§. En. v. 709.
- - quô fata trahunt, retrahuntque ſequamur.

b matris juſtiſſima proles] Mihi jus legesque natalium, quippe matre Reginâà
natæ, dederunt Siciliæ ſceptra manu tenere, cùm tu contra pudendà ignotâque
matre, non matrimonii honore, non Reginæ nomine decoratâ, inhoneſtus ſis.

c Regna - - uſurpata, J Regna tibi nullé jure debita, & quibus Prædo-
nis inſtar abuteris; ita enim huic verbo poſteriores Latini hanc ſignificationem af-
finxerunt, ut, pro malè injuſteque uti, adhiberent: quæ notio in Gallicam irrepfſit
linguam; Veteribus enim Uſurpare eſt, in frequenti uſu habere, idque vel verbis
vel factis. Mirari vero hic licet, quam brevi poſt Auguſtum tempore, ille Roma-
ni ſermonis flos elanguerit, & quamvis priſtina verba retinuerint, alié tamen, imò
priori ſæpé contrariô ſenfu illa affecerint. Verùm
- . Mortalia facta peribunt,
Nedum ſermonum ſtet honos, & gratia vivax.
Horat. Art. Poët. v. 68.

6* (71) 6

Vivit inexperta qui petat enſe ſuo. d
Quæ leges, quæ jura tibi mea regna dederunt?
Nam Lichium vobis gratia ſola dedit.
Poſt hæc in talamos patrios ſe læta recepit
740 Italicos mores imperioſa / gerens.

Ut videt Auguſtam Tancredus, gaudia vultu

Pro populo ſimulans, pectore triſtis erat. g
Ingreditur thalamum foribus poſt terga reductis,

Præcipitans humili frigida membra thoro.
At

d inexperta - - enſe ſuo.] Fuit, cùm cogitarem legendum eſſe inexperté,
ut referatur ad enſem, quem Tancredus nondum expertus eſſet: nec dum me il-
lius lectionis pœnitet. Aut Regna inexperta funt, quæ Cæſar Henricus nondum
bellé expertus, neque cum copiis militaribus ingrefſus fuerat, uti Siciliam, quæ
ad eam diem arma quidem ejus non ſenſerat, at mox non ſine magnô ſuòô malô
ſenſura eſſet; ita enim experixi, præſertim cùm de virtute bellica ſermo eſt, oc-
currit, ut ſit, periculum facere, quid hoſtis in armis atque bellò valeat; uti illa
Nepotis in Hum. c. ult. zt interire quàm Romanos non experiri mallet, Lambinus
explicat.

e Lichuumn - - gratia ſola dedit. ] Obtinebat Taneredass Comitatum Lici
ab avo ſuo materno Roberto Licii Comite, ex cujus filia Rogerien Rogerä I. Sici-
liæ Regis filius Tancredim ſuſceperat, eumque Comitatum ſub Guilelmô II. Sici-
liæ Rege recuperaverat; Nam à Guilielmo I. inde pulſus fuerat.

f imperioſa] Cujus imperio parendum eſt; quo ſenſu Horatius I. 2. Sat. §.
v. ult.
- - ſed nos
Imperioſa Proſerpina trahit - .-
g gaudia veltu - - triſtis erat.] Expreſſit illud Virg. 1. I. En. v. 212.
ſeq. de Enea,
- . curisque ingentibus æger

Spem vultu ſunulat premit altum corde dolorem.

63 (72) 66
745⁵5 At genus incertum b, ſexs injuria noſtri :,
Talia Tancredum verba dediſſe ferunt. „
Eu mihi, quis poterit contendere Cæſaris armis,
Hactenus Acgufti mitior ira fuit.
Nec me turritæ celſis in montibus urbes
7v Nec me defendent oppida juncta polo.
Non opus eſt bello, quia me fortuna reliquit,
Jam vires miſerum deſtituere ſenem.
Mille meos equites ex Auguſtalibus unus
Vincit, & unius lancea mille fugat.
7⁵55 Unus Rombaldus regnum mihi cum tribus auffert,
In Diopuldeo nomine terra tremit.
Expe-

h genus incertum, Ex facie totaque hominis figura nemo cognovit, quô
ſen arde te cenſeatur, cùm, vultum non hominis, ſed Simiæ gerens, Mino-
Miſtum genus prolesdue biformis.
Frequenter, ad odium & contemptum erga aliquem teſtandum, ita loquuntur
ſcriptores Virg. I. 1. En. v. 32. Trojanos vocat,
Genus inviſum.
Junoni ſcilicet. & ib. v. 543.
Quod genus hoc hominum? quæve tam barbara morem
Permittit patria?
Salluſtius, de Aboriginibus B. Cat. c. 6. Genus hominum agreſte, fine legibus,
ſine imperio; ita & ipfe Chriſtus de malis geniis, Math. C. 17. v. 21. 7gre TO' TE-

NOX s in rogsvsrαα Ec.

i Zexis injiuria noſtri,] Opprobrium in ſummè perditum hominem! Claud. in
Bell. Gild. v. 278.
. - longi proh dedecus æwvi.
Uti Phædr. 1. 1. Fab. 21. Aſinum vocat Naturæ dedecus. Catull. Carm. 14. v. 23.
Malos Poëtas, Secli Incommoda appellat-

k In Diopoldi nomine terra tremit. ] Alexander Magnus apud Curtium 1. 8.
c. 8. ait fama bella conſtant, quare idem ſcriptor I. §. c. 13. Sed nomen Alexan-
dri & Fama, maximum in bellô utique momentum, pavidos in fugam convertit.

760

3 (73) 6–66
Experiar ſuperos I, ſi forte videbor in armis z
Noſtram Dipuldus non lacerabit humum.
Abſit, ut experiar Dipuldi nomen & arma,
Nec videant oculos lumina noſtra ſuos.
Eſt mihi cognatus procera Gigantis imago,
Sat probus & fortis, ſed nimis arma timet.
Sunt mihi non pauci, quos res mihi fecit amicos o,
Si res defuerit, denique nullus erit.
Felix

I Experiar ſuperog, 1 Implorabo ſupplex divorum opem, ita Tacit. Il. 12
Ann. c. 18. Conſultat cujus miſericordiam experiretir: Tancredus, ùt homo reli-

gioſus, impium illud Virgilii, liceèt forté animò, ore tamen, uſurpare nolebat,

Flectere ſi nequeo ſuperos Acheronta movebo.

m ſi ſorte videbor in armis] AN forté, Deorum immortalium nutu, fien
poſſet, ut, armis indutas, rem benè geram, atque præclaris facinoribus in con-
ſpectu omnium editis, Diopoldum Cælaris Ducem à finibus meis longè arceam:
Videbor idem eſt, quod Conſpiciar. Proprium verbum de illis, qui nolunt forti-
tudinis ſuæ teſtimonium in occulto perire, ſed, univerſo qualſi exercitu teſte, lau-
dem atque præmia rerum pulchrè geſtarum reportant. Salluſt. B. Cat. c. 7. Gloriæ
maximum certamen erat, quisque boſtem ferive, mirum adſcendere, Conſpici,
dum tale facinus faceret, properabat. Liv. I. 7. c. 36. Ad conſpiciendam tantam
virtatem, luce ac die opus eſt. Cæſar 1. 3. B. Cat. c. 21. Noſtri, quid ſine Impe-
ratore - adoleſeentwlo Duce, eficere peſſent, perſpici cuperent. S 1 pro A N Cæl.
I. 6. de B. Gall. c. 37. circumfindientur ex reliqitis oſtes partibus, ſi quem aditum
reperive poſſent.
n ſortis - - timet.] Hoc loquendi genus Græcis Ok*αHYsge dictum, uti in-
ter plurima alia illud Horatii I. 1. ep. Ir.
Strenua nos exercet inertia.
Cat. Carm. 6. v. 7. Tacitum cubile clamat. & huic Poëtæ noſtri dicto acerrimum
ſal ineſt, quô fatuitatem Tancredi perfricare voluit, qui cùm ipſe eſſet ignaviſſi-
mus, Ducesque haberet, ſe non multo fortiores, eòô tamen ſtultitiæ proceſſiſſet,
ut apertò Marte cum fortiſſimò Heroé congredi in animum induceret.

o res mihi ſecit amicos] RES, i. e. Opes, facultates. Cicero pro Roſcio
Amer. qui in ſua re fuiſſet egentigimms; ita & Græcis za srra dicuntur. Heliod.
1. 2. C. 4. TIs Eeazas - - TN "ONTDN AAAOTPIQ ZAZA. i. e. quæ Erynnis - .
K opes

—

1

70

2 (74) SS

765 Felix argentum, ſed eò felicius aurum,

Nam jus à ſuperis à Jove Numen emit.
Heu ſi fortè cadet ſalientis vena metalli,
Quis mihi, quis puero, cauſa ſalutis erit?
Sex ſumus imbelles, Ego, Natæ, Filius „, Uxor
Infelix pelago turba relicta ſumus.

opes à nobis alienavit; idem infra c. 9. yzenrge TN 'ONTQON νlονι i. e. Pro-
ſoriptione bonorum multavit; item goaαερ Herodian. I. I. C. 8. äνοαια Tα ααας. Sola
quippe fortunæ bona miſerum vulgus ſe aliquid putat, nam ſecundum Horatium
1. 1. Epiſt. 6.
RES ſola potis facere & ſervare beatum;
quia tanti qutantum babeas Rir. id. Sat. I. I. I. DIVITIE u ο£ρατιν RES appel-
lantur, quia omnes reliquæ res earum imperio parent, quæ Horatius Pulchre his
complexus eſt verſibus I. 2. Sat. 3.
.- - - omnis enim res
Virtus, fama, decus, divina, humanaque pulchris
Divitiis parent: quas qui conſtruxerit, ille
Clarus erit, fortis, juſtus, ſapiens etiam, & Rex
Et quicquid volet. . - -

pP Sex Jumus, — - Nataæ, Filius] Tancredus tres filias ex Sibilia procrea-
vit: Alteriam ſeu Albiriam, quæ primum Gualterio de Brena, fratri Joannis Bre-
α Regis Hieroſolymitani; ſecundum Jacobo Comiti Triarici; tertium Tigrinio Pa-
latino Tuſciæ Comiti, nupſit; Conſtantium, Petri Avunculi Comitis Arbæ, & Ve-
netiarum Ducis conjugem; Mandoniam, quæ Joanni Sorze ex familia præclariſli-
ma Sancti-Severini & Avezani fuit deſponſata; Duos præterea filios: Rogerium
cui An. 1193. Irenam Conſtantinopolitani Regis filiam, uxorem dedit, eumque ſibi
regni ſocium adſcivit, quò verò ſine liberis mortuò, alterum filium Gwilelmnm
Panormi An. 1194. Regem Siciliæ ingenti cum pompa Panormi ſalutavit. Anony-
mmus Mon. Cacſin. in Brevi Chron. p. 497. Rocchas Pirris p. 38.

* (75) E

ees. E e . Keeeese,

èð
et de det h S et

ER re K : F 5F. . . . eF. . . S er en r er 5.

Rbs antiqua ſuis g uberrima denique campis
Mater opum r, felix Præſule, plena viris.
UÜbere luxuriat tellus s, autumnus habundat z,

Vite

. q Urbe antiqua ſuis zc.] Eſt zeeigpagis urbis Capuæ, Poétis famuliaris.
Virg. 1. 1. En. v. 16.
Urbs antiqua fuit, Tyrii tenuere Coloni
Carthago - . .-

r Mater opum, ] Imitatio Virgiliana l. cit. de Carthagine, Dives opum.

s UÜbere luviuriat tellus, ]1 UEER aliquando adjective ſumitur, ut in hoc
Catulli Carm. 46. v. 6.
Nicææque ager hber æſtuoſ.
aliquandèò ſubſtantivé, ut hic, & in illo Virg. Georg. 1. 2. v. 185. Quique frequens
herbis, & fertilis Ubere Campus. Significatur autem pingue, foœcundumque ſo-
lum. Hinc quoque UE¾zEHͥ mulierum à fœcunditate & copia lactis dicta; quare
eleganter Homerus Iliad. l. 9. v. 141. Argos appellat arε de mammam terræ:
quod brevia Didymi Scholia explicant 5 7 ovντοναςεττοον α „αä 7αs „
Non poſſum mihi temperare, quin integrum Plinii locum 1l. 3. Hiſt. Nat. c. 5. hic
inſeram, cùm in eo omnes luxuriantis ingenii vires collegiſſe videtur, ut fœcun-
dam Capuæ totiusque Campaniæ amœnitatem pari eloquentiæ ubertate exprimat:
„ Felix illa ac beata CAMEPANIX amcnitas: ut palam ſit, uno in loco gau-
„ dentis opus eſſe naturæ. Jam verèò tanta ca vitalis ac perennis ſalubritatis cli
„ temperies, tam fertiles campi, tam aprici colles, tam innoxii ſaltus, tam opa-
„ ca nemora, tam munifica ſilvarum genera, tot montium adflatus, tanta frugum
„ & vitium, olearumque fertilitas, tam nobilia pecori vellera, tot opima tauris
„colla, tot lacus, tot amnium fontiumque ubertas, totam eam perfundens, tot
k 2 maria,

xaiραιο.

2

Vite maritatur populus a, amnis amans;

775 Ordine diſpoſitas eadem complectitur ulmos æ,

Incola faſtidit quod fluit uva merum.
Ter ſata, ter ſeritur, tria dat reſponſa colono „,

Ter

„ maria, portus, gremiumque terrarum commercio patens undique, & tanquam
„ ad juvandos mortales, ipſa avidé in maria procurrens.

t autumnus habundat, Vel, magnum vini proventum intelligit, adeò ut
Autimnm pro Vino poſuerit, ùt Martial. I. 3. epigr. 58.
Et multa flagrat teſta ſenibis autummnis.
i. e. Cella vinaria plena eſt veteris vini amphoris; Vel, præter vina, omnis gene-
ris fructus, & inprimis poma, quæ autumni tempore colliguntur. Horat. Epod. 2
v. 17.
Cùm decorum mitibus pomis caput
Auctumnus agris extulit.

u Vite maritatur populus] Horat. Epod. Od. 2. v. 9.
Ergòô aut adulta vitium propagine
Altus maritat Popzulos.

xX eadem compledtitur ulmos, 1 Inde Catullus Carm. 61. V. 54. Ulmum vo-
cat Vitis Maritum.
Uimo conjuncta Marito.
Idem ib. v. 49. Viduas vites, quæ ulmo non ſunt conjunctæ, uti etiam Horat.
Od. 5, 1. 4.
Et vitem viduas ducit ad arbores.
Ad vites autem maritandas arbores minus frondoſæ eligebantur, de qua electione
v deatur Plinius l. 17. C. 23. Hiſt. Nat. quem morem maritandarum vitium etiam-
n m Colchi tenent, ita narrante Beubequio Epiſt. 3. p. 190. „ Vinum conſitis ad
„ pedem altiſſimarum arborum vitibus multum & non contemnendum legunt, at-
„ que hujuſmodi vites per arhoris maritæ ramos ſparſæ, in multas ætates ſufficiunt.

y dat reſponſa colono, 1 Virg. Georg. l. 1. v. 47.

Illa ſeges demum votis reſpondet avari
Agricolæ . . .

terra non reſpondere dicitur, cùm frugum ſemina ſine lucro in terram projiciuntur,
aut parcius quam vota colentium volunt, proveniunt, quod ex Ovidii illo 1. 4.
Faſt. v. 641. intelligere licet,

-— fructu

Ter ſub ſole novo 2 ſemina penſat humus.

Urbem quam loquimur Comes obſidione coartat a,
780 Quæ ſola potuit proditione capi.

Hanc ubi Corradus vi defenſare fatigat,
Dicitur his verbis ammonuiſſe ſuos.
Qui mecum proceres gelido veniſtis ab axe,
Cernite quid populus, quid locus iſte velit.
785 Et locus & populus noſtro diffidit amori,
In nos haſtiferas cernitis eſſe manus.
Quisque ſuum nudô pugnet caput enſe tueri b,
Nec prece, nec pretio gens facit iſta pium.
Libertas eſt Marte mori c, ſêrvire malignum,
790 Nobis vita mori, vivere pœna datur.

Hinc

- fructu non reſpondente labori,
Irrita decepta vota colentis erant.
quod & fallere dixerunt; idem ib. v. 645.
Sæp Ceres primis Dominum fallebat in herbis.
Quare Horatio l. 3. Od. 1. Fundus mendax vocatur, qui agricolæ votis non re-
ſpondet.
2 Jle novo] Sol novus aliàs Poëtis eſt, Sol oriens. Virg. I. I. Georg. v. 288.
Aut cuùm ſole noo terras irrorat Eous.
Seneca in Herc. Fur. act. I. v. 147.
pennasdue noνο tradere Joli
Geſtis. - -
a Comes ohſidione coartat, ] Richardus Acerrarum Comes, Tancredi adfinis.

b caput enſe tueri, J Salluſtius in B. Cat. c. 58. tegere pro tuerz poſuit, ne-
que loous neque amicus quisqzꝛam teget, 4em arma 1ο texerint: atque in ean-
dem ſententiam author noſter ſtatim ſubjicit: Libertas Sſ Marte mori.

c Marte mori, ] In Bellò, vel per arma cadere. Tibull. 1. 4.
Invictus Romano Marte Pritannus.
Hine Agas nον Heſiodo Vocatur in Scuto Hexrc. v. 98.
K 3

3 (78) 60

Hinc Auguſtus abeſt, Auguſtaque capta tenetur
Quid ſupereſt nobis, reſtat in enſe ſalus. d
Spes eſt nulla fugæ, quia nos foris obſidet hoſtis,
Intus adeſt hoſtis, nec domus hoſte caret.
795 Sicut aper ferus à canibus circumdatus, uncòô
Dente furens e, multos ultus, ab hoſte cadit.
Sic veſtrùm ſi fortè cadat, ſit nullus inultus /,
Victorem victi pœnituiſſe juvet.

d reſtat in enſe ſalus.] Nam in ſuga ſalutem ſperare, eid arma, quis cor-
Pis tegitur, ab boſtibus averteris, ea verèò dementia eſt; ita Catilina, jamjam acie
decertaturus cum hoſte, his verbis inter alia uſus, milites ſuos ad ſtrenuè pugnan-
dum adhortatus eſt.

e Sicut aper ferus - - dente furens, 1 Ovid. Hercid. ep. 4. v. 104.
. - obliquo dente timendus aper.
Metaphoràâ hâàc jam Heſiodus uſus, & alii eum eleganter ſequuti fuerunt, cùm in-
dicare veluerunt certantium in pugna furorem, qui aut vincere aut mori ſibi per-
ſuaſum habent. Ille in Scuto Herculis, v. 386. & ſeq.
Olez ν Gον ρν eXο οοαουιεα.
Kaze - avdXαιαHν Ogovtst ocd αναιονααs4⸗14
Audpag, Inesvris, Iνααι α ε Xsνααυι
Ao†+‿⅛αριαι, „αNαοο ν ρ sSανu ααωNιÜ ÿτι
Azi&ιατνααι Jασ 7 vo Xuαεταουàa giαιτ.
