rico Rege Siciliæ eligendo, acriter inſtat, neque ſe vel minis vel promiſiis inde

dimoveri patitur.

3 2

3 (1r2) 6

Vi, prece, promiſſis, trahit in ſua vota rebelles,
Tendens multimodis retia plena dolis.
Pollicitis humiles f, prece magnos, munere fauſtos,
Vincit g, & Antiſtes ſimplicitate ruit.

f Pollicitis bumiles, 1 Humiles vocat ex uſu veterum Romanorum ſcriptorum,
tenues, pauperes, obſcureque natos.

g Vincit,] Adeo ut omnes Archiepiſcopi, Epiſeopi, Abbates, & univerſi au-
lici Comites Siciliæ invicem convenientes eligerent TANCREDUM Comitem, & bo-
noriſicè in Regem coronaverint. uti id refert Cbronicon Foſſe, novæ p. 72. apud Ca-
rigſium Bibl. Sic. Tom. I. & Richardus de S. Germ. factum gt autem, ut cum ſuis
complicibus, ne pars Archiepiſcopi prævaleret, Cancellarius obtinierit in bac parte,
& tunc vocatus Panormum Tancredus, Comes Licii, Romana curia dante en⸗
Jum, A per ipſum Cancellarium coronatus in Regem.

S

A D

5 E .
C S NRS WCN
SUASIO
VICE-CANCELLARII
DISSUADENTIS

PRESULEM PANORM.

110 Sor erat occiduus faciente crepuſcula Phebé
Venit Scariothis flens ubi Præſul erat:
Sic ait, alme pater, lux regni, gloria cleri,
Utile conſilium, paſtor & urbis honor;
Pacis iter, rationis amor, conſtantia veri,;
II5S Reſpice conſilis regna relicta tuis.
Conſule, ne pereant, veſtro ſuccurre roſeto,
Ne Nothus aut Boreas, ne gravis urat yemps.
Elige, quis regnet, Conſtantia regnet, b
Sic lex expoleit „ ſic ſua jura volunt.

Dilce

h Conſtantia regnet, ] Vel sleanzis hæc intelligenda ſunt, ut eſt illud Junonis
apud Maronem En. 1. I. Quippe vetor fatis! vel igarmuerirxäs, interrogativé, germ.
Soll dann die Conſtantia regieren?
B 3

3 (14) SG
120 Diſce prius mores Auguſti :, diſce furorem,
Teutonicam rabiem quis tolerare poteſt?
Parce tuis canis, pueri tibi more licebit
Diſcere barbaricos barbarizare ſenos.
Ad ſolium regni Comitem gerit Andria dignum 1,
125 Sed jus & mores, & fua facta negant.
Abſit ut inceſtus Regum mechetur in aula,
Abſit ut æra Ducum ſpargat m aperta manus.
Abſit ut eveniens uxor de Rege queratur,
Abſit, ut alterius vindicet acta reus.
130 Aptus ad hoc Tancredus erit, quem germine juſto,
Quem gens, quem populus, quem petit omnis homo.

Quam-

i mores Augizſti, J Sævitiam vulgò ac truculentum ingenium, animumdque in
libidines pronum ei objiciunt ſcriptores, Abbas verò Urſpergenſi in Chronico ſuo
mitioribus verbis vitia ejus attingit, Vanitatibis deditus, maximè venationum W
aucupiorum. Id ſaltem inter omnes conſtat à morum aſperitate Aſperi illi nomen
impoſitum fuiſſe.

k barbarizure ſenos.] Leg. Jonos. Intelligit autem linguam Germanicam, quam
Itali, ut & gentem ipſam Germanorum barbaram vocaverunt, licèt ipfi poſtquam
ſemel à majorum ſuorum ſermone deſciverunt, potiori jure Barbari ſint nominan-
di; Significare autem Cancellarins voluit, Archiepiſcopo jam ſeni neceſſe fore,
Germanis in regnum receptis, Germanicam linguam pueri inſtar addiſcere, ut in-
de gratiam Principis captet, & familiariter cum illo colloqui poſſit.

1 Ad ſoliuun - - Andria diguum, ] i. e. Rogerius Andriæ Comes dignus
quidem eſſet, qui regno præficiatur, veruùͤm cuùm vita moresque ejus repugnent,
rejiciamus & hunc.

m ara Ducum ſpargat] Qui pecunias priorum Regum Ducumque Siciliæ, ma-
gnaà indi uſtria collectas, liberalitate ſuâ profundat: ita enim Poëtæ inprimis omnem
pecuniam æs appellaverunt. Horat. I. I. ep. 6. eget æris Cappadocum Rex. Ter. in
Phorm. a. 3. ſc. 2. ancillam ere emptam ſuo: Quod inde factum e eruditi putant;
quoniam apud priſcos Romanos aureæ argenteæque monetæ uſus non fuerit fre-
quentatus, ſed ſolum æs in pretio habitum ferè usque primi belli Punici tempora.

Quamvis fama ſibi, quamvis natura repugnet,
Naturam redimat gratia, crimen honor.
Qui quanto Duce patre ſuperbiat, hic quoque tanto
135 EPx merito matris mitior eſſe poteſt n:
Non habet ut timeas dubium brevis unda profundum,
Quô vis defertur remige parva ratis o:
Talibus almi patris Mathæus adulterat archam,
Et legit ex tacito Præſulis ore fidem.

n Qui quanto - - eſſe poteſt: ] Qui, quò magis ob patris nobilitatem, ac
progenitorum ſuorum potentiam & claritatem altos ſpiritus gerere poſſet, eò etiam
magis ob natalium ſordes, quippe ex matre, patri matrimonio non juncta, pro-
creatus, animo frangeretur, ſecundum vetus illud, Degeneres animos timor ar-
guit.

Won babet - - parva ratis: ] Non alium commodéè ſenſum hinc extri-
care licet niſi hunc, nullum tibi ab homine tam brevis humilisque ſtaturæ, tam
invalido, nulliusque conſilii, pertimeſcendum eſt periculum, facile enim te Re-
ctore Auctoreque ſe impelli patietur, quocunque volueris: Ipſe etiam Ebulo ad
hunc ſenſum quaſi manu ducit, qui paſſim Tancredum, ut Nanum, monſtroſæ-
que ob corporis parvitatem & deformitatem, figuræ nobis ſiſtit.

EPISTO-

EPISTOLA
ad
TANCREDUM.

140 Rotinus accepta Bigamus notat iſta papiro,
Hæc in nocturnis verba fuere notis.
Hanc tibi Mathæus mitto Tancrede ſalutem,
Quam citò ni venias, qui ferat alter erit;
Rumpe moras g, venias, comitatus utraque
145 Prole r, recepturus regia ſceptra veni.
Rumpe moras, poſtpone fidem, dimitte maritam
Ipſe tibi ſcribo, qui tibi regna dabo.
Per me regnabis, per me tibi regna dabuntur,
TFac citò quôd venias, nam mora ſiepe nocet.

Inceptis

p Bigamus] Mattbæum Cancellarium intelligit, qui ut gloſſa codicis noſtri ad

hunc verſum infra occurrentem, Bigamum non decet ara Dei, adnotat, Matthaæus
Cancellarius Biganué dicitur, quia duos uxores Jimul babuit.
q Rumpe moras - - regia Neptra veni.] Ovidiana illa L. 7. Met. v. 583.
in eundem ſenſum, ſed longè pleniora & venuſtiora.
Tu modò rumpe moras, portasque intrare patentes
Adpropera, ſic fata jubent, namque urbe receptus
Reæx eris & ſceptré tutus potiére perenni. 0
r utraque Prole: 1 Rogerio & Wilelmo, quos ecx Sibilia, Richardi Comitis
Cerræ ſorore, natos, Siciliæ Reges vivus adhuc Tancredus Panormi creari juſſit,
ſed Rogerio ſine liberis ante patrem mortuo, Wilelmum ſolum ſibi ſuperſtitem

habuit. Porrbus Rochits.

150 Inceptis deſiſte tuis, iraſcimur illis,

Nam ſicut debes non ſapienter agis.
Cui facis heredi regnum jurare, vel urbes,
Quem legis hæredem, cui tua Regna paras?
Abſenti Domino 5* magnas inducitis urbes,
155 Ut jurent, aliis das quod habere potes.
Nec te, ſi qua fides, nec te perjuria tardent t,
Gloria regnandi cuncta licere facit. “
Andronicus ſi fortè ſuo juravit Alexi
Ipſe cruentato ſceptra Nepote tulit.
160 Hæredem regni, fidei maculatæ pudorem,

Non puduit profugum ſub Manuele ſenem.
Unum natorum ſi fas foret, atque liceret,

Debueras duræ ſubdere ſponte neci.
Ipſe ego triſte pedes quotiens ſinthoma perurit,
Non hominum dubito ſanguinis eſſe reus.

GR

8 Ahbſenti Domino] Ad invidiam Henrico Regi apud ſuos excitandam, Domi-
num eum nuncupat, notum enim quanto odio Romani inprimis Domini nomen
proſequuti fuerint, adeò ut Augiſtus & Tiberins illud conſtanter recuſaverint, &
demum Caligila & Domitianus magnô ſuò cum opprobriò ſe hoc nomine publicè
privatimque compellari juſſerint.
t Nec te - - tardent,] Videtur, Matthæum Cancellarium ſollicitum eſſe,
ne forté Tancredus ob fidem, jurejurandé Wilelmo Regi, de Henrici & Conſtan-

tiæ ſucceſſione, obſtrictam, ſuas tam amplas pollicitationes averſetur, & pietatem
atque obſequium opulentiſſimo regno anteponat.

u Gloria regzandi - - facit.] Deſumptum hoc eſt ex notiſſimis verſibus Euri-
pidis in Phœn. v. 527. quos Julius Cæſar teſte Cicerone I. 3. de Off. c. 21. & Sue-
toniô in ejus vita c. 30. frequenter in ore habuiſſe dicitur,
Nam ſi violandum eſt jus, regnandi gratia
Violandum eſt, aliis rebus pietatem colas.

X Andronicus - - Nepote tulit, 1 Alexius Comnenus II. anno IISI. patre

Manuele Comneno mortuo, Græcorum ſuſcepit imperium, quod cùm per tres ſoluùm
annos tenuiſſet, ſcelere Andronici patruelis atque tutoris ſui illud ſimul cum vita
anno ætatis decimo quinto amiſit. vid. Nicetas in Alexii hujus vita, & Geil. 13-
rizs l. 22. C. I1. & ſed. —

C SPURIO.

9 (18) E

Peake e, e; e; V Ve dt, Ve Ne E: E ze , s e; G

Sa, 1. a er Se , : ) k.
”

Pe esſyen fe êòêð e⸗

SPURIOSA

UNCTIO REGIS.

Ne- mora perlectis quæ miſerat ille figuris,
Confſuluit mentis triſte cubile ſnw.
Stare pudet, properare timet, cor fluctuat intus,
Ut puer aſcenſum territus optat equi.

170 Et timet, & gaudet, luit & ludit, modò furſum

Aſpirat, modô ſeè colligit inque manus.
Corporis exigui memori ſub mente pudorem
Colligit, & quatitur ſicut Arudo Comes.
Tandem Siciliam gemina cum prole petentis
Opprobrium patris natus uterque tegit.
Fabariæ cum prole Comes deſcendit avita,
Illinc à multis plurima doctus abit.
Primo mane ſubit, veſtem ferruginis inſtar
Induit, hic habitus ſigna doloris habet.
Heu,

y Fabariæ - - deſcendit] Tancredus Leccii Comes cum filiis ſuis ex Italia
in Siciliam trajiciens, hic primum appulit. Hujus portús, qui olim erat in TZer-
ritorio urbis Panormi mentionem facit auctor Anonymus in Chron. Siciliæ apud
Burmannum in Theſ. Ital. Vol. 5. p. 75. his verbis: Succenderunt turres, vineas,
& jardinia, ſita in territorio Panormi, videlicet in Contratis (gallica vox, Con-
trée, uti & jardinia, jardins) Caſſariorum, Fabariæ c. Hanc Fazelus in de-
ſcriptione Vallis Mazaræ, & oppidorum ejus Favaram vocaſſe videtur. in Theſ.

Burm. Vol. 4. p. 262.

Tri ipbus . purii

63 (19) SK:
180 Heu, heu quanta die perjuria fecit in illa,
Qua Comes infelix unctus s in urbe fuit.
O nova pompa doli ſpecies nova fraudis iniquæ,
Non dubitas Nano tradere regna tuo. a
Ecce vetus monſtrum naturæ crimen aborſum,
185 Fcce coronatur ſimia, turpis homo.
Huc ades Allecto, triſtis proclamet Herynnis,
Exclament Satyri, ſemivir ecce venit.
Ne cadat opprobrium, Lacheſis ſua fila moretur,
Ludibrium mundi perpetuate dies.
190 Quam beneèe conveniunt redimito cymbala Mimo,
Ne quemquam lateat, ærea plectra ſonant.
Et quibus auditum ſors aut natura negavit,

Ut videant, alto ſimia fertur equo.
Altera mellifluens Paradiſus dulce Panormum,
195 Quam male compenſas damna priora tibi.
Quam

7 Comes - - unclus] Hoc factum eſt ſub finem anni 1189. in urbe Paler-
mo, cùm, ut ſupradictum eſt, factione potiſſimuàm Matthei Cancellarii, tùm
etiam, quod Sicilia, poſt mortem Milelmi Boni, à Sarazenis, qui in ſpem melioris
fortunæ ejus obitu erecti fuerunt, miſeré vexabatur, adeo ut inter bas angieſtiar
conſtituti (Siculi) Taneredum KRogerii Regis ex pellive prognatum, tumultuantibiu-
que paucis Regem declararent. Frat Tancredis tantæ ſocordiæ, ut eum Guilelmus
Reæ e Rogerio Rege genitum negaret: Diadema tamen Regium Panormi ſuſcepit:
uti narrat Fazelus l. 7. c. 6. de Rebus Siculis.

a Nano - - tuo.] Mirum unde hæc hauſerit Ebwlo, qui ubique deformi-
tatem vultuùs, ac brevitatem corporis portentoſam Tancredo exprobrat, ſaltem apud
reliquos ſcriptores nullum hujus rei veſtigium mihi deprehendere licuit: dicendum
ergò, aut auctorem noſtrum, ùt Tancredi æqualem, hujus ætate vixiſſe, eidue de
facie fuiſſe cognitum, aut quod mallem, hæc efſcta fuiſſe, ad majorem invidiam
& ipſi Tancredo, cæterisque, qui partes ejus ſequuti fuerunt, concitandam, ſ
lectoribus ſuis perſuaſiſſet, Sieulos, hominem, aſpectu oœdum, & quaſt abortientis
naturæ infauſtum fœtum, Regem creàâſſe: Odium enim ſuum erga Tancredinos, &
ſtudium erga Henricum, quôò illi adblanditur, ubivis prodit.
C 2z

63 (20) 6*

Quam malè Scariothis redimit tua feſta Mathæus
Qui titulos cautâ polluit arte tuos.
Pro Jove ſemivirum, magno pro Cæſare Nanum
Suſcipis in ſceptrum.
200 Debuit illa dies multa pice nigrior eſſe,
Qua miſer adſcendit, qua ruiturus erat.
IUlla dies pereat, nec commemoretur in anno,
In qua Tancredus regia ſceptra tulit.
Hla dies pereat, ſemper nocteſcat Abyſſo,
20 S In qua Tancredus præredimitus abit.
O nimis infelix memorabilis unctio Regni
Unxit abortivum quæ manus auſa virum.
Embrion infelix, & deteſtabile monſtrum,
Quam magis alta petis, tam graviora lues.
210 Corpore te geminas brevis athome ſemper in uno,
Nam puer à tergo vivis ab ore ſenex. b
Hoc ego dum dubia meditarer mente profundum,
Quæ res naturæ dimidiaſſet opus.
Egregius Doctor, & vir pietatis amicus
215 Prplicuit cauſas talibus Urſo michi. c
Ut puer incipiat, opus eſt, ut uterque reſudet,
Ex quo perfectus naſcitur orbe puer.
Non in Tancredo ſementat uterque parentum,
Et ſi ſementent, non bene conveniunt.
220 Dux alter de ſtirpe Ducum, de ſtemmate Regum,

Altera de media ſtirpe creata fuit.
Natura

b Corpore te - - ore ſenex.] In margine codicis adlevit quidam, Tancre-
dus facie ſenex, Naturà puellus.

Urſo michi.] Et hic in margine legitur: Qeod

c Egregius Doctor, - -
nplum.

aborſim ei fuerit corpus Magiſter Urſo abortientem ovem ducit in ee-

uſò a boe tuu ſtupet.

borſiy fuerit eeoep⸗ ο vrſo boretede
ouë oͤuet Texepl.

9

. 2 2)
. = G
4 v
NX 4 NR

oπ aoncreèst

P oſt ι t g nree

Oa.

Q
—

2£

(21) 60

Naturam natura fugit, fornacis aborret
Gemma luem, nec humus nobilitate coit.
Evomit humorem tam vilis texta virilem,
22 5 Concipitur ſolo ſemine matris homo.
Quantum materies potuit pauperrima matris
Contulit, & modicum materiavit opus.
Hunc habuiſſe patrem credamus nomine non re,
Rem trahit à matre dimidiatus homo.
230 Qui purgata ſolo bene culto ſemina mandant,
In lolium verſos ſæpe quæruntur agros.
Sæpius infelix conceptum vacca juvencum
Monſtriferumque pecus mollis abortit ovis.
Ridiculum natura tuum res ſimia turpis
235 Regnat abortivi corporis inſtar homo.
Qua ratione ſibi ſacra convenit unctio regni,
Quem negat hæredem non bene nupta parens.
Quæ vis, quæ probitas potuit, quæ fama, quis enſis
Majeſtativum promeruiſſe decus.
240 Non ſfua ſemper amans, quotiens qui nil dedit illi,
Seu dedit & petiit, non minus hoſtis erat.
Moribus & vitæ pauper, nec fama repugnat,
Et modicas vires, & breve corpus habet.
Ingenii vitemus opes, & reétia mentis,
24 5S In quibus egregios ſcimus obiſſe viros.
Cùm foret ille tuus falſò Comes Andria captus d,
Condoluit magnis rebus obeſſe fidem,

Quem

d Cùm ſoret Comer - - captus,] Eſt hic Rogerius Andriæ Comes, cujus li-
beralitatem jam ſupra, & etiam paulò infra laudaverat. Hunc, inquam, KRichas-
dis Acerrarum Comes, cujus ſororem Tancredus in matrimonio habuerat, Aſeuli
obſidione clauſit, & cùm de expugnando oppido deſperaret, ad peſſimas artes,
3 dolum

3 (22) St
Quem perjura fides, quem pacis fodus iniquæ
Fallit, & obſcuro carcere clauſus obit.
250 Quam maléè credis aquæ trepidantia vela quietæ,
Quas hodiè Zephyrus, cras aget Eurus aquas.
Heu ubi tanta jacet ſaturatæ copia menſæ,
Quæ numeri nullaâ lege coacta fuit.
Heu ubi tanta jacet maturi forma gigantis
255 Inſtitiæ rector.
Prodigus in dando vix vix retributa recepit,
Prævenit meritum ſemper aperta manus.
Hunc aliosque viros fallax intoxicat anguis e,
In quibus apparet Cæſaris eſſe fides.

dolum ſcilicet ac perfidiam, animum convertit, nam Rogerium ad colloquium ex-
tra urbem, quaſi de componendo bello agere cum illo vellet, invitavit: Verum
Richardus eum, cum nihil doli ſubeſſe crederet, conſtitutis inſidiis, cepit, & ne-
farium in modum interfici juſſit. Richardus de S. Germ. P. 547. 548.
e Hunc- - = intowicat &c. ] Propriè bæc eſſe intelligenda arbitror, ut ſen-
ſus ſit: Richardum Acerrarum Comitem „Tancredi adfinem, plures alios præ-
ter Rogerium Andriæ Comitem, veneno ſuſtulifſe, illos præcipuè, quos ſciebat,
egregia eſſe in Cæſarem fide: Intoxicat autem eſt vox barbara, quam Gloſſator
du Freme omiſit, occurrit tamen apud eum Toxicator, Venenarim.

c ‚O

——,

2“èůc

0

Qu&ουο Impotor hen? venit roms& „ celeſtino Pp. coronoæ“ eſt
gANA

53 (23) *
CSSS: OSS E OE SSDEY
H è
Br Drefe 9 S
e sge, oe e

IMPERIALIS UNCTIO.

260 Iprt recepturus cùm Cæſar venit in urbem,
Exultat pompis inclita Roma novis.
Ad Petri devenit eques venerabile templum,
Quo pater Antiſtes / præredimitus erat.
Balſama, thus, aloë, myriſtica, cynnama, nardus,
265 Regibus aſſuetus amnbra modeſtus odor.
Per vicos, per tecta fragrant, redolentque per urbem,
Thuris aromatici ſpirat ubique Rogus.
Veſtit odora viam mirthus ſociata Diathis
Luxuriant croceis lilia juncta roſis. g

Prima

f Quo pater Antiſtes] Fuerat is Cæleſtinus III. qui paulò ante, Clemente III.
mortuo, anno 1191. ad ſummum Pontificatum evectus fuit: Chron. Foſſæ Novæ
p. 72. Rex Henricis cum conjzge ſua Conſtantia in Ec cleſia Beati Petri à Cæleſti-
no Papa Imperialem coronam acceperunt 3. Kal. Maji anni 1191. Rich. de S. Germ.
p. 548. Ottho de §. Blaſio c. 33.

g Balſama - - juncta roſir.] Inter gratulationes, variosque adulandi mo-
dos, quibus veteres Romani Imperatores ſuos publicè proſequi voluerunt, etiam
hic haud contemnendus fuit, quèd inter fauſtas populi acclamationes, quibus ad-
venientes vel tranſeuntes rerum Dominos concelebrarunt, viæ publicæ per quas
incedebant, floribus odoriferis conſperſæ fuerint: atque hæ gνt+α 8Sος, florum-
que ſparſiones, paſſim in honorem Cæſarum apud Herodianum factæ leguntur:
Sic Alexandrini, cùm Caracalla eorum urbem ingrefſus eſſet, omnes urbis vias
pretioſiſſimorum aromatum ſuffimentis replebant, Cæſaremue fragrantium florum
ſparſione

63 (24) 66

270 Prima domus templi biſſo veſtitur & oſtro,
Stellificat tædis cerea flamma ſuis.
At domus interior ubi menſa corruſcat & agnus,
Purpurat aurato res operoſa loco.
A vice Petre tua pius introducitur heros,
275 Inclitus altaris ſiſtitur ante gradus.
Primo Papa manus ſacrat ambas criſmate ſacro,
Ut teſtamentum victor utrumque gerat.
Brachia ſanctificans, ſcapulas & pectus inungens
In Chriſtum Domini Te Deus unxit, ait.
280 Poſt hæc imperii correptum tradidit enſem,
Quem Petrus abſciſſa juſſus ab aure tulit.
Enſis utrimque potens, templi defenſor & orbis,
Hinc regit Eccleſiam, corrigit inde ſolum.
Jura poteſtatis, pondus pietatis & æqui,
285 Signat in auguſta tradita virga manu.
Annulus Eccleſiæ, regnorum nobilis arra
Offertur digitis Octaviane tuis.
Quam geris auratæ Cæſar diadema thiaræ
Signat te aplicas participare vices.
290 Poſt hæc cantatis ad caſtra revertitur ymnis,
Mandat in Apuliam i quisque quod ire paret.
ſparſione honorabant: Qui honos uti à cultu Deorum ſacro ad civilem Cæſarum
translatus, & tantuùm hominibus, quos Deorum inſtar venerabantur, in veteri Ro-
ma præſtitus eſt, ita admiratione dignum judico, recentiores Romanos, præeunte
Pontifice Chriſtiano, Germanicum Principem, tanquam præſentem divum, honori-
bus ferè divinis ornaviſſe.
h Signat te aplicas] In margine codicis legitur, Apulicas.
i Mandat in Apuliam] Coronatione ſolemnem in modum peractàâ, Henricus
Apuliam cum exercitu ingreſſus eſt, quam Tancredini tum tenebant, licetque Cæ-
leſtinus eum minis ac pollicitationibus deterrere conaretur, ut ab incepto ſuo de-
ſiſteret, quòd Tancredus Inveſtituram hujus provinciæ à Clemente accepiſſet, nihil
tamen profecit, nam Henricus non ſolùm dicto Pontificis obediens non fuit, ſed

etiam validiſſimas arces cum copiis ſuis oppugnavit, multasque earum cepit. Ki-
chardius de S. Germ.
REGNI

69 (25)) E8*

ð

1ͤ R&

Re QAO— 4
= E
èð 5 =S Wi

5o
REGNI LEGATIO.

Sobt interea Legatos ſeripta ferentes,
Quos Proceres regni, quos docuere Duces.
Primus magnanimus ſcripſit Comes ille Rogerus,
295 Scripferat infelix ſemivir ipſe £ Comes.
Scripſit Conſanus patrio Comes ore venuſtus,
Scripſit Molifius inclitus ille Comes.
Scripfit Tricarici Comes, & Comes ille Gravini,
Scripſit cum triplici prole Philippus idem.
300 Et gemini fratres magni ſor lere Lupini,
Sor ipſit & Antiſtes, hoc Capuanus idem.
Scripſit & Antiſtes Dominorum gemma Panormi,
Scripſerat & Præſul Bartholomæus idem.
Scripſit cum multis pius Archi-Levita Salerni,
30 5½ Cuſus pura fides purior igne manet.

819)

k ſemivir ipſe] Tancredum pPuta, de cujus litteris, ad Henricum da tis, altum
eſt apud ſcriptores ſilentium.

1 Moliſius - - Comer.] De hujus aliorumque Comitum forti fidelique pe-
rà, quam Henrico, quamdiu in Italia verſatus eſt, præſtiterunt, vid. Kich. de §.
Germ. p. 549.

D PRIM. US

(26) Si
er ese, e, e re, e, Et. es ee Ee e: BeEe . e e ee, e e ee⸗
P a er aik sE a er Yt A 2. W Ar t 3 2 e cr d 2 AWr d dik d
S t Er e t t Si Ge E D Ni Se 2E Ze r dr di ir dr Si 2r r
e esfe Fe ,Fe 5: 58 5Fe F. r er 55 5 ,F. K S 55.: 51 5F. 5. 7. T e er

PRIMUS.

IMPERATORIS INGRESSUS

REGNUM SICILI.
D

E* movet imperium mundi fortiſſimus hæres
— Et venit armata nobilitate Ducum.
Non patitur falſò laniari Principe regnum,
Quod ſibi per patrios jura dedere gradus.
310 Hoc Avus, hoc Proavus quandoque dedere tributis,
Quæ Pater à Siculis Regibus ipſe tulit.
Si numerare velis genitos à Cæſare magno,
In medio Carolus fulminat orbe tuus.
Nec minor eſt Fredericus e, qui duxit ab illo
315 Et genus & ſceptrum nomen & eſſe tuum.
Cuncta ſibi quæcunque vides ſervire coegit,
Vicit in hoc Carolos fortior haſta fuos.
Quantum laudis habet mundus, quantumve triumphi,
Fama minus titulis afſerit eſſe ſuis.
320 In modicum reputans tandem pro viribus orbem
In Domino voluit ſpe meliore frui.
Alter in hoc Moyſes aliam populoſus £Ægyptum

Deſerit, ut redimat regna domumque Dei.
Jam

3 (27) S6
Jam fua vota videns inter ſua gaudia Chriſto .
325 Migrat, & æternis militat albus equis.
Plena poteſtatis faſtidit imago triumphos,
Eſt ſatis ex omni parte videre ſuum.
Ex hoc, ex aliis verus dinoſceris hæres,
Nam tua Pipinis gloria major erit.
330 Auguſtos imitare tuos, defende tuum jus,
Conjugis & magni jura tuere patris.
Tam tua quam ſoceri limes conterminet unus,
Nam jus Conſortis in tua jura cadit.

O

33 5

340

43 (28) R

D

ℳM π Cas Stεαι νορ*Sα απτιι *αιιοννe

(ah movens Cæſar montis volat arva Caſini ,
In quo Rofridus cura fidelis erat.
Cum grege, cum populo, fecit quod debuit Abbas,
Sola refrenavit Cæſaris arma fides.

Luando cabta Rt per vim Rocca S' Archis.

O hdinn imperio Notani gloria caſtri,
Quo Dux à miſero Rege Burellus erat.
Exemplum cujus quamplurima caſtra ſequuntur,
Archis enim Princeps nomen & eſſe gerit.

Luando

m montis - - Caßmi, ] Hujus Monaſterii Abbas erat Rofridus, qui ingen-
ti metu perculſus, & tuùm morbo vehementiore decumbens, ſe cum ſuis Cæſari
dedidit, nam ipſe Tancredo haud occultè ſtudebat: quem, cum Henricus parum
ei fideret, ſecum in Germaniam poſteà abduxit. Richardits de S. Germ. ib.

n Dux - - Burellus erat.] Matthaæis Burellus caſtro Roccæ Arcis à Tan-
credo cum prælidio fuerat præpoſitus, ſed cùm diu multa oblſidionis mala tollera-
viſſet, de omni ſubſidio deſperans, arcem hoſti tradidit.

2 (29) 66
Quando Capuanus Antiſtes gaudens Auguſtum receptt.

N Capuane Pater o nec te conſulta morentur,
345S Armos quadrupedis calcar utrumque cavet.
Quem tua ſpectabant ſuſpiria, vota petebant,
Ecce venit Dominus, quem tua vota petunt.

ASSn populos, aquilis victricibus orna
Monia, quod doleas ne furor enſis agat.
350 Poſtpoſitura fidem tua gens, ſanctiſſime Præſul,
Suſcipit ancipiti corde ſalutis opem.

0 Capuane Pater] Godefridus Monachus p. 259. centum ſexaginta loca, ple-
rumque munita, & inter hæc Capuam memorat, quæ in poteſtatem Cæſaris vene-
runt; ſed Capuam paulo poſt Cæſariani relinquere coacti fuerunt; nam Richardus
Acerrarum Comes, Tancredi fortiſſimus propugnator, Capuæ Arcem acriter oppu-
gnans, poſt aliquot dies eam recuperavit, qui Muſcancervellum, à Cæſare cum
militaribus copiis ibi relictum, dimiſit incolumem. Rich. de S. Germ. ib.

D 3 URBS

9 (30) E8
ð 20Cee 39

è
HH Pr r rkr-k. de: e e h r d.
è èð

GE*νoaρNεαονοoHvG S αα 5cäs

URBS NEAPOLIS

OBSESSA RESISTIT.

U mare ſpumeſcit ſubitò, nubeſcit ut aèr,
Obſidet ut quercum multa columba brevem.
Sic tua Parthenope p confinia Cæſar obumbrat,
355 Et niſi pugnaſſent munera victa fores.
Juſſit ut à dextris Cæſar tentoria figi,
Circuit in celeri mœnia celſus equo.
Sat præmunitam gaudens circumſpicit urbem,
Mœnibus & vallo, turribus atque viris.
360 Machina conſtruitur, celſis ſe mœnibus æ&quans,
Porrigit ad lapides brachia longa graves.
ExX hac Colonii pugnant 7, hac parte Boemi,

Hac Dux Spoleti mœnia temptat eques.
Ex

9 Parthenope] Hoc eſt nomen antiquiſſimum urbis Neapoiis, cui Cumani, à
quibus condita eſt, quòd credidiſſent Parthenppen Sirenem ibi ſepultam fuiſſe, hoc
nomen dederunt. Henricus Cæſar urbem Neapolim arctiſſima obſidione clauſit,
emmque terra marique oppugnavit, veruùm Kichardus Tancredi adfinis, qui urbem
ciun prælſidiariis militibus ſtrenue defenderat, Cælſaris conatibus tantoperè refiſte-
bat, ut coactus fuerit, infectis rebus, obſidionem ſolvere, cùm inſuper pleræque
ejus copiæ peſtilenti lue fuerint extinctæ. KRich. de §. Germ. p. 549. Otto de §. Bla-
Jo c. 37.

q Colonii pugnant, ] Ipſe Archiepiſcopus Colonienſis cum electa manu militum
Cæſaris caſtra ſequutus eſt, & in obſidione Neapolitana morbò correptus, obiit:
cujus mortui corpus Cæſar Coloniam deportari curavit.

63 (31) 6
Ex hac turma virim, plenis ſuccincta pharetris,
365 Pugnat, & hac equitum plurima tela micant.
Hic notat in muro ſinuato cominus arcu,
Muſſantem cupiduin bella videre r virum.
Hic alium fantem, convicia plura minantem
Colligit, & medio corrigit ore minas.
370 Unus erat, qui ſaxa ſuos jactabat in hoſtes,
Vocibus infultans talia verba dabat.
Jam ſine Cæſarie vel jam ſine Cæſare facti,
Vix dacer de tot milibuss unus erit.
Noſter ſi qua poteſt Auguſtus in ore leonis-
377 Auguſtum veſtrum tondet & ejus oves.
Hunc aliquis fantem baliſtæ cornua flectens

Percutit, & fumma lapſus ab arce ruit.

r bella videre] Intelligit autem prælia atque certamina, quæ Cæſariani ad por-
tas & mœnia urbis contra Tancredinos, de muris ac turribus dimicantes, ciebant:
& ſic ſœpè elegantiores auctores bellum pro prælis poſuere. Sall. B. Cat. C. 9. qui
tardius revocati bellé excefſerant, i. e. prælio. Livius l. 8. c. 10. præcipua laus ejus
belli penes Confules fuit.

s de tot milibus] Ita in Codice ſcriptum eſt non millibus, & ſic in omnibus
veteribus auctorum Codicibus manu exaratis, quos Bibliotheca publica Berne ſer-
vat, hæc vox cum ſimplici / ſcribitur, quæ quidem recta atque genuina ſcriptura
videtur, ſi enim miles, militia dicitur, non milles, militia, cur mille cum dupli-
ci ſcribendum foret, cum miles haud dubiè à mile denominatus ſit, quòd Ro-
muli temporibus quæque tribus mile homines conferret in Legionem, unde qui in-
ter hos erat, dicebatur Miler quaſi milgimus, ſeu unus ex illis Mile: docté hæe
docente Perizonio ad Sanct. Minerv. l. 4. c. 16. p. 837.

t in ore leonis] Lege more Leonis.

COMI-

(32) Sih

„. Av, EP PTaas, ü ä
ee 2* e e eeee e
Beee E e e e

ðð
☚

2ò
S eee. 2 eSe en Rn Se 2 E

COMITIS PERCUSSIO,

SALERNI
EXAUDITA PETITIO.

Aum Comes egregius „ Tancredi gloria ſpesque,
Cælſaris invicti cernere caſtra velit.
380 Se tegit electis, & mœnia ſcandit in armis,
Illudensque viris ars quibus arcus erat, P
Quem quis percipiens liceum æ plicat auribus arcum,
Lapfſa-

u Ciun Comes egregiuss J Richarduni Acerrarum Comitem intelligit: Si verô au-
thor exiſtimaret, Comitem hôc ſagittæ ictu exanimatum fuiſſe, & ſibi ipſi non
conſtaret, cum infra rurſus ejus mentionem faciat, & tabulæ adpictæ contradice-
ret, quæ Richardum utramque genam transfoſſum ſiſtit, cum inſcriptione, quando
Riccardus Acerrarum Comes percuſſus Nℳ, ipfumque Medicum manum ſagittæ, ut
cam extrahat, admoventem: Ex vulnere ergè illo recreatus convaluit.
jiceum arcum, ] Lycias pharetras, lyciosque arcus apud veteres famàâ cele-
onſtat, haud dubiè cùm ob ſingularem ſagittandi artem, quà gens
iam, artificioſam, commodamque eorum formam.

X
bratos fuiſſe c
illa præſtabat, tum & ob egreg
Virgil. I. 7. En. v. 814.
= uIt Regius oſtro
Velet honos læves humeros, ut fibula crinem
Auro internectat, Lyciam ut gerat ipſa pharetram.

Inde

385

390

63 (33) 66ρ

Lapſaque per medias arſit arundo z2 genas.
Ut fragor antiquæ nemus Ilicis a implet & auras,
Turbine quæ rapido vulſa vel icta ruit.
Sic à ſtrage tua Comes omnis murmurat ætas,
Et Rex ille tuus de breve fit brevior.
At miſer Antiſtes Comitis ſuccingitur enſe,
Polluit oblitâ religione manus.
Pars rate tuta vagans lunatos explicat arcus,
Per mare quos fequitur nante Boëmus equo.

Suppli-

Inde etiam in militia, qui cæteros bellicd glorià anteire volebant, lyciis arcubus
utebantur: Herodotus l. 7. c. 77. infinitum illum Populorum numerum enarrans,
qui cum Xerxe in Græciam deſcenderant, de Milyis ait, haſtas breves gerebant,
& veſtes fibulis ſubſtrictas, & eorum nonnulli Lycios arcius.

V Plicat auribis] Pro applicat, voce ſimplici pro compoſita, ex more præcipuèé
Poêtarum, uſus eſt, Virg. I. 8. En. v. 75⁵,. Communcmque vocate Deum: pro in-
vocate. idemque tueri pro intueri, ponere pro deponere &c.

2 Lapfaque - - arundo] Et hic veſtigia priſcorum poëtarum premit, ad
indicandum celerrimum ſagittæ volatum quà Comes percuſſus fuit.

a Ut fragor - - Licis] Elegantiſſimâ hac ſimilitudtne, quæ ab arbore pro-
ſtrata petitur, etiam uſus eſt Qeintus Smyrn. Poéta recentior licèt, cum plurimis
tamen veterum de ſuavitate certans 1. I. v. 247. C ſegq.
H Zrecer, gyr' iy Sgeο,
οννοριο αεα0 urρον⁸οα οι ςνναι
geie ναια el dsο iερραονιαααιο εροαο
„ à nvotkbkαον Xοσαρ
i. e. Quæ procubuit -- quam in monte eminentem cædunt lignatores, atquẽ hor-
rificum ſtrepitum & fragorem procumbens edit: Sic illa cum gemitu cadit.

b Pars rate - - nante - - eqzs.] Quod hic author memorat de Boëmis,
Tancredinos, de navibus dimicantes, equis per mare perſequentibus, contrariò
plane more, & quaſi non ſine miraculo accidit, cum Helvetii Carolum Audacem
Burgundiæ Ducem ad Moratum cum omni exercitu fudiſſent, plurimi equites pe-
ditesque, quò iram inſtantium hoſtium effugerent, in adjacentem urbi lacum ſeſe
E Præci-

395

400

2 (34) 688

O hplieat interea precioſæ nuntius urbis,
Exponens juvenum pectora, vota ſenum,

Corda puellarum, mentes & gaudia matrum,
Et quicquid voti mens puerilis habet.
Sic ait Archoticon e veniens tua nobilis uxor,
Sublimis ſedeat patris in urbe fui.
Hic victor d fera bella geras, tua nupta Salerni
Gaudeat, & dubiam ſervet in urbe fidem.
Nam ſi bella placent, non deſunt prælia longé,
Hen turris major bella diurna movet.
Eſt prope non longe Jufonis inutile caſtrum e,

In quo furtivi militis arma latent.
Eſt

præcipites dederunt, in quo omnes, præter Equitem cataphractum, ſubmerſi pe-
rierunt, is enim lacum, cujus latitudo dimidiæ horæ ſpatiò finitur, cum equo tra-
navit, & in adverſam ripam integer & incolumis evaſit. Stumpf. Chron. 1l. 8. C. 18.

c Sic - - Archoticon] Cùm Henricus Neapolin obſideret, Salernitanorum Le-
gatus eum acceſſit, ſupplexque ab eo petiit, ut Auguſtam pateretur, Imperii ſui
ſedem Salerni figere. Quis verô ille Archoticon? D. die Cange in Gloſſario ſuo di-
cit, Græculos poſteriores Archonticon vocaſſe ordinem optimatium, ſive amicos
Principis, qui ei ſemper in conſilio adeſſent, ut ergo hic Archoticon ſive potius
Archonticon, unus ex horum cœtu eſſet: quod etiam hic locum habere poteſt,
quèd illo tempore Græculi paſſim Italiam, ſed inprimis inferiores illius partes,
oram maritimam, atque Siciliam incolerent.

d Hic victor Cczc.] Precatur, ut Neapolin ſub ſuam poteſtatem redigat, uxor
verò ejus Salerni almâ pace fruatur: ſed falſus fuit legatus, utrôgque enim votô
excidit Cæſar, nam neque Neapolin occupare valuit, neque Conſtantia, ob du-
biam Salernitanorum fidem, vel potius perfidiam diu ibi tuta permanſit.

e JIufonis - - caſtrum,] Quale caſtrum intelligat, non liquidè conſtat, cùm
Geographia mediorum temporum nondum in tantam lucem ſit producta, in quan-
tam vetus illa, nec etiam facilè produci queat, ob idoneorum monumentorum
inopiam: præterea cùm Barbari diverſarum gentium Italiam præcipuè invafſiſſent,

tota illius terræ facies cum nominibus prioribus immutata eſt, dum urbes caſtel-
laqͥue

40 5

4¹⁰

415

(35) Sen

Eſt prope dulce ſolum, nobis ſatis utile ſemper
Ebolus f, aſpirans quod petit urbis g honor.
Eſt prope Campaniæ caſtrum, ſpecus imèò latronum,
Quod gravat Eboleam ſepe latenter humum.
Hæc ubi Legatus fert coram Principe mundi,
Magnanimus Princeps quod petis, inquit, erit.
Protinus almipater Capuanæ ſedulus urbis,
Suſcipit à Domino talia juſſa ſuo.

I bone namque pater, mentis pars maxima noſtræ,
Facturus ſemper quod mea nupta velit.

Hæc ubi Legatus notat impetrata Salerni,

Solempnem peragunt gaudia plena diem.
Exiit edictum Dominam cras eſſe futuram,

Cujus in adventum ſe ſibi quisque parat.

laque vetera exſciderunt, nova extruxerunt, aut illis, quibus pepercerunt, bar-
bara nomina impoſuerunt. Falco Beneventanzs in Chron. ad annum 1I128. memo-
rat Honorium Pontificem cum Beneventanis civibus, Robertôque Principe Capua-
nô, caſtellum Turris Palatii, quod eſſet Ugonis obſediſſe, tandemque expugnaſ-
ſe: Idem fortè hic caſtrum intelligendum eſt, ades ut, quod primuùm à Domino
illius caſtri Hugonis, poſtea Jifonis vocaretur.
† dulce Jolum - - Ebolns, Chronicon Amalphitanum citatum Henr. Bac-
cio in deſcriptione Principatüùs Citra, meminit hujus civitatis ad annum Chriſti
339. his verbis: Romani dimiſſa Melphi ad provinciam Principatus pervenernnt
sadete EBOLUM PROPE SALERNUM. nomen à fertili ſolo, eôdem auctore te-
ſte, nactum fuiſſe putatur, Græcis enim gRιπ gleba vocatur. Virg. l. r. En. v. 53 5.
Terra antiqua, potens armis, atque ubere glebæ.
