Nulla manent hodiè veteris veſtigia fraudis,
Qua Tancridinus polluit error humum.
65 Ipſaque transibunt deriſi tempora Regis,
Nam meus Auguſtus ſolus & unus erit.
Unus amor, commune bonum, Rex omnibus unus,
Unus ſol, unus paſtor, & una fides.

9 (148) S
e:(E .29 èòè S,Ssee

ß, E e.
S DB Tr. . = Nv 2
S EA W SAE .
6 = —☛ =
r —

98=

stνvs7ανrstt6ns sd Ss KGνhννπdve *

D- mea Muſa precor genuit qui nobilis alvus
70 Henricum, vel quæ dextra cubile dedit?
Quæ Superû⁴m nutrix dedit ubera, quis dedit artes?
Quis puero tribuit ſcire, vel arma viro?
Quaâve domòô genitus fuerit puer, aurea proles,
Quis pater, unde parens? Dic mea Muſa precor.
75⁵5 Eſt domus ætherei qua ludunt tempora veris,
Ipſe domüs paries ex Adamante riget.
Ante domum patulo y præludit ſole theatrum
Quo lalit in mnedio fons Arethuſa tuus.
Ipſa quater denis innititur aula columpnis,
80 In quibus imperii tota quieſcit humus.
Hic Corradus adeſt, juris ſervator & æqui,
Scribens edictum certa tributa legens.
Cancellos reſerans, mundi ſignacula ſolvens .
Colligit Italicas alter Homerus opes.
35 Nulla fames auri, ſitis illi nulla metalli,
Res nova, quam loquimur, mens ſua numen habet.
Diligit Eccleſiam, nec matrem filius odit,
Dux Evangeli, juris aperta manus.
Angelus in multos, nec non Paracletus in omnes,
90 Mittitur, & miſſi Pater in ore Deus.
Hic

(149) 6*

Hic Marcualdus cui ſe Neptunus ad omne
Velle dedit, cui Mars ſe dedit eſſe parens.
Illuc conveniunt ex omni cardine mundi,
Dantes Auguſto plena tributa Duces.
95 Quos brevis abſolvit poſitis Apodixa r tributis,
Quam tua Corrade Griphea ſignat avis
Hic grave pondus Arabs, miſſi deliberat auri,
Hic Melechinas exhibet Indus opes.
Et decus & precium, gemmas dat Perſis & aurum,
100 Materiam ſuperans mittit Egyptus opus.
Argentum, gemmas, auri genus inclite Cæſar,
Delicias hominum, quas habet orbis habes.

. r Apodixa) Vide ſupra p. 134.

IT 3 In

ge e

P talamos ſex una domus partitur, & horum
Prima creatoris regia ſcribit opus.
I05 Illic in ſpecie ſuper undas diva columbæ
Maſjeſtas operum pingitur ipſe Deus.
Altera fatiferum Catacliſmi pingit Abyſſum,
Tertia fert Abrahæ credulitatis iter.
Quarta Pharaonem ſubmergens nudat Ægyptum,
110 Quinta domus David tempora Regis habet.
Sexta Fredericum divô depingit amictu,
Cæſarea ſeptum prole ſenile latus.
Hic Fredericus ovans in milibus undique fretus
Fervidus in Chriſto miles iturus erat.
II5 Hic erat annoſum multa nemus ylice ſeptum,
Non niſi per gladios ſilva datura vias.

In nemus omne furit ferrum, nemus omne favillat,

Fit via, quod dudum parte negabat iter.
Hic erat in fide tua fallax Ungare dextra,
120 Qualiter invito te Fredericus abit.
Hic Iſaac mentita fides, & fictile foedus,
Illic Græcorum non ſine cæde dolus.

(151) Sen

Hic obſeſſa polis s, nec non plantata per annum
Vinea, Cæſareæx quam coluere manus.
125 Hic Conii pinguntur opes, & bella ferocis
Hic Frederici ades fulminat enſe procer.
Hic pater arma tenet, ſubit illic filius urbem,
Pars prior Auguſto ſub ſeniore cadit.
At poſtquam Conii ſpoliis ſaturantur & aurô,
Caſtra movent, nec eis cura quietis erat.
Proh dolor ad flumen ponunt tentoria Tharſis,
Quo lacerat tumidas nans Fredericus aquas.
Suſpectas invenit aquas, qui raptus ab undis t,
Exuit humanum, ſervit & ante Deum.
135 Vivit in æternum Fredericus, lancea cujus
Nunquam fraudato cuſpide verſa fuit.

130

s polis,) Supra ſcriptum eſt in cod. Conſtantinopolis.

t raptus ab undis,) Vide ſupr. p. 127.

11.
1110

(152) ER
ððòſ
Beerre e aSS ge e e e e e S AN e E
ðèðð
&. SSS, .

Tr diva parens ſuper⁴m Sapientia mater,
Uberis Henrico munera digna dabit.
Ipſa miniſtrantes ſeptem conventa ſorores
140 Ut puerum doceant officioſa rogat.
Prima loqui recte à, docet, altera jurgia linguæ,
Tertia conditos reddit in ore ſonos.
Quarta quid aſtra velint cum viſa coire retrorſum,
Quinta docet numerum pro ratione legi.
145 Sexta gradus in voce fuos docet impare cantu,
Septima metiri poſſe magiſtrat humum.
Suſcipit in gremio virtutum genera mater,
Ore virum, juvenem corpore, mente ſenem.
Quem virtus dilapſa Polo ſic poſſidet omnis,
150 Singula quod virtus aſſerat eſſe ſuum.
Hæc mores informat, & uſibus illa coaptat,
Hæc ſibi præjuſtum vendicat, illa pium.
Hæc

u Prima loqui rects & c.) Horatius I. 1. Epiſt. 4. v. 7. ſeq. omnia complexus
eſt, quæ puellum beatum reddere valent:
Quid voveat dulci nutricula majus alumno?
Quam ſapere, & fari poſſit, quæ ſentiat, & cui
Gratia, fama, valetudo contingat abundé,
Et domus, & victus, non deficiente crumena?

3 (153) 66
Hæc ubi res poſcit, rigidum facit, illa modeſtum,
Lex quandoque poteſt de pietate queri.
155 Arma fatigarant ſuperos, quæ contulit illa,
Sic ſic æra rigent, arma quod hoſte carent.
Quod Numidos, quod Sarmaticos ſi Roma fubegit,
Unde redit Titan, nox ubi prima ſubit.
Magnus Alexander Darium quod vicit in armis,
160 Quod fuit imperio terra fubacta ſuo.
Et quòd Pompejum Cæſar, patresque fugavit,
Unde Ptolomei crimen gyptus habet.
Nullus ei ſimilis, niſi proles, nemo ſecundus
Dis meus Henricus æquiparandus erit.
165 Dicitur Henricus, latet hac in voce triumphus,
Quod latet, in partes littera ducta parit.
Certant virtutes, certatim munera præbent,
Creſcit in Auguſto gratia plena meo.
Intra quem gremium ſapientia dulce recepit,
170 Heæc os ore docet, pectore pectus alit.
* 4 * 4
Sit licet immanis æ commiſſi ſarcin * *
Hæc Auguſtali fit pietate minor.
Sic igitur ſervate fidem, ne ſera cicatrix
Vulnus in antiquum rupta redire queat.
175 Nam meus Auguſtus, qui lites diligit, odit,
Mites & puros more tonantis amat.
Ne

X Sit licet immanis &c.) Superior paginæ pars ferè dimidia malò fatô ablata
eſt, hic verò verſus primus, tanquam incendio ambuſtus evaüt; ita tamen ut ul.
timam ſuam vocem, penultimâ læſà, amiſerit, priorem Jarcina legendam eſſe, du-
biô caret, poſteriorem verò aliis inquirendam relinquo.

U

(154) S

Ne quis ob exilium, quod dudum pertulit in ſe,
Elatus rediens civibus eſſe velit.
Cæſaris Oceanum ſuperat clementia magnum,
180 Et tamen illus commovet ira Deos.
Si quis Tancredum nimium dilexerit olim,
Quid niſi per vanas brachia movit aquas.
Vivit in Auguſto pietas & gratia creſcens,
Et gladius vindex, vivit & haſta potens.

3 (155) 6

A eNAN. e; ee eeeee A ,
Ne ASe „ E e SSe Seee
82 e ee 3S

= , = 2
We

—– D E a SE. N , E

536656Seeeeeeeeee. 4 NerSES SSSee e
l

80L
AUGUSTORUM.

185 Ui regis ad placitum victor in axe rotas
Fortunam tua dextra novam ſibi condit ubique,
Ducis fortunæ quo tibi frena placet.
Legi quos veterum ſervant armaria libros,
Inveni titulis cuncta minora tuis.
190 Nec Salomon, nec Alexander, nec Julius ipſe
Promeruit veſtri quod meruere dies.
Sextus ab æquivocis ſexto quod ſcriberis ævo
Signas ætatis tempora plena tuæ.
Vivat honor mundi, vivat pax plena triumphis,
195 Vivat & æterno nomine regnet avus.
Ut videas natis, plenumque nepotibus ævum,
Tempora Zodiaci dum rota Solis agit.
Suſcipe quæſo meum Sol auguſtiſſime mumus,
Qui mundum ditas, qui regis omne ſolum.
200 Suſcipe quæſo meum lux ind lefecta libellum,
1 ſui Vatis vota libellus agat.

U2 INTER-

—

3 (156) E6

PSeeee eak eSeKeEe eeesre; esee .

ð Tenſ
2 EE
PE e e e r e Ee er de.

——☛ = & S

r gn n F Sn on sFs: NN 5F A o 5e n, r se s f 5 ,e

INTERPRETATIO

hujus nominis
Collige primas litteras de primis dictionibus ſubſcripto-
rum verfſuum, & nomen habebis Imperatoris, & de ipfis

primis dictionibus ejusdem victoriam Imperatoris perpen-
dere poteris.

HIc Princeps ut habet Danjelis nobile ſcriptum;
EXA LTABIT avos, fubigens ſibi victor Egyptum;

NONEN in hærede patria virtute quieſcet;

20 ½ R . .
20 5 RONMANI juris duplici Rogus igne caleſcet;

IMYEERII formam templique reducet ad aſtra;
Cü non hoſtis erit, ſua ponet cum Jove caſtra;

VICERIT ut mundum Syon David arce redempta;

8 ICILIAM repetens Romæ reget aurea ſceptra.

Inclita

(157) S
E2 C 12065 966:62 96C44 &s.eXOG e20G20C .290G ℳr2968e2 9

SSe e ; 6 EE He eSes
EE 2e SeS . 8 SeSe S *

. k-kr- r-Hec: . e d. 4, . E.

2òèòðG G

Gτιtα .ttοbαρα⅜7νv—vw) S Eπο⅜dοαwναοο SEE,

ο

210 Nelea regales criſpans Sapientia vultus
Aſpera fortunæ talia verba dedit.
Sit tuus Andronicus ſaturatus cæde Nepotis,
Cui cruor Italicus potus & eſca fuit.
Sit tuus Andronicus, qui craſſus cæde ſuorum
215 Addidit ex omni ſtirpe necare probos.
Cujus ad extremum licèt impar pœna reatu,
Mors ſua perpetuo vindice fœda caret.
Sit tuus ille ſenex, qui raptus, ùt VYcarus alis
Occidit, & Pelago flet ſua merſa ratis.
220 Occidit, àt quomdam ſeries immenſa Gigantum,
Quis fuit imperium cura videre Jovis.
Sic & Tancredus multo miſer ebrius auro,
Occidit, in Dominum dum tulit arma ſuum.
Si potes Andronicum civilibus eripe telis,
225 Si potes alterius Regna tuéêre ſenis.
Nam meus Henricus materna ſede ſedebit,
In qua Rex Salomon ſedit in orbe potens,
Talis erit ſedes, ebur uxorabit in auro,
Hoc hominum ſenſus exuperabit opus.

Bis

y Andronicus] Vide ſupr. pag. 17.
U 3

333 (158) 66

230 Bis ſenos habitura gradus Henricia ſedes,
Ex auro ſex, ſex ex Adamante gradus.
Per quos fulveſcent civili more Leones,
Ordine ſuppoſiti juſſa ſedentis agant.
Procedant de ſede throni, res ardua Grifes,
235 Procedant Aquilæ, ſeu Nucerinus aper.
Procedant rigidi noſtra de ſede Leones,
Procedat Phœnix nuncia pacis avis.
A læva Neptunus aquas caſtigat, & omne
Juppiter à dextris corriget ipſe ſolum.
240 A læva Citharam moveat Mercurius aure 2,
Quam videns dextra Phœbus in aure legat.
Mars pro ſede ſedens gladiatus territet orbem,
Cogat ad Imperium, ſidera, fata, Deos.

2 aure, ] Hic & ſequens verfſus corrupti videntur; quid enim eſſet, Citha-
ram movere aure * leg. forté auro, vel lauro; quid Citharam in aure legat? ego

lego Quam (citharam) Phäabus videns dextra inaure regat.

3 (159) E*

f ff
2ò

èèðð

In altera pagina, quæ & ultima eſt, hæc verba eâdem mam Joripta ſint,
Nomen Scriptoris indicantia:

Ees Magiſter Petrus d'Ebulo ſervus Imperatoris fide-
lis, hunc Librum ad honorem Auguſti compoſui;
Fac mecum Domine ſignum novum, ut videant me Tan-
cridini, & confundantur. In aliquo beneficio mihi provi-
deat Dominus meus & Deus meus, qui eſt & erit

benedictus in ſecula, Amen!

Fodem quoque loc? hoc Diſtichon adſeriptum ſt:

Anno quinque minus numeratis mille ducentis
Cæſar Regna capit, & ſua Nupta parit.

INDEX I.
SCRIPTORUM,

Qui in No TIsS citantur.

A.
Nacreon.
Alexander Abbas.
Aetius.
B.

Baronii Annales.
Henr. Baccius.
Bongarfius.
Burmanni Theſaur. Ital.
Busbequius.

C.

du Cange.
Caruſii Bibliotheca Sicula.
Catullus.
Ceæſar.
Celſus.
Cicero.
Claudianus.
Chronicon Foſſæ novæ.
Amalphitanum.
Caſaurienſe.
Siciliæ.
Montis Caſſinenſis.

— — —

Curtius.
Collenutius.
D.
Dionyſius Halicarnaſſeus.
E.
Euripides.
F.

Falco Beneventanus.

Gothofr. Monachus.
Guillielmus Tyrius.

II.

Heliodorus.
Hemſterhuiſen.

X Hero-

Herodianus.
Herodotus.
Heſiodus.
Homerus.
Horatius.

S. Johammis Apocal.

Juvenalis.

HMidorus.

I.
Livius.
Lucanus.
Lucretius.
M.
Malaterra.

Franc. Maurolycus.
Martialis.
S. Matheus Evang.

N
Nicetas.

Nepos.
Nonius Marcellus.

O.

Ovidius.
Otho de S. Blaſio.
— . Priſingenſis.

3 (0) 66

Plautus.
Phædrus.
Plinius.
Prudentius.
Petrus Chryſologus.

R.

Reineſius.
Rochus Pyrhus.
Richard. de S. Germano

Salluſtius.
Salvianus.
Seneca.
Silius Ital.
Qui. Smyrneus.
Stumpfius.

1.

Tacitus.
Theocritus.
Thuanus.

Tibullus.
V.
Vellejus Paterc.
Virgilius.
Jac. de Vitriaco.
Gotfr. Viterbienſis.

Abbas Urſpergenlis.

INDEX II.

R☚

O ðèð

E =

INDEX II.

Rerum apud Authorem extantium.

A.
A Mouicie interfecit patruelem ſuum
Alewium. p. 17.
⸗ C.
Capua laudatur ab ubertate ſoli. 75. 77.
- - Exrxpugnatur à Richardo. 84.
Caſtrum Jufonis. 34.
— Salvatoris. 100.
Celeſtinus III. Henricum VI. Imp. Ro-
mæ coronat. . 4.
. . Tauncredo per litteras imperat,

ut Conſtantiam dimittat. 106 -- 109.
Conjuratio in Heuricum detegitur. 136.
Conjurati in vincula conjiciuntur. 137. 138.
Conſtantia Rogerii & Beatricis filia. 4.
nubit Henrico VI. Imp. Rom. ib.

. - Salernum ingreditur. 36 - 39.
- multa ibi convitia perfert.
I - S3.
. precatur Deum ut perfidos pu-
niat. 58-61.
. . capitur à Salernitanis. 65.
. . pretioliſſimis ſe veſtibus ornat.
66. 67.
.- —Mehanam ad Tancredum de-
vehitur. 68. 71.
. — Panormnm inde ad Sibilianz
mittitur. 86.
. imperioſeé loquitur coram Tux-
credi uxore. 91.
. - in Caſtrum Salvatoris cuſtodien-
da ablegatur. 100.
. . libera à Tancredo dimittitur.
109.

Corradis Miſcancervellus propugnat Ca-

puam. . 56. 77.
- falvus à Richardo Comite Ca-
puàâ dimittitur. 84.
. - laudes & munera. 148.
D. .

Diopoldus, Henrici Cæſaris Dux, S. Ger-

manum invadit. 114. 116.
— 2 Salernitano Principatui præfici-
tur. 123.
- - laudes ejus. 124.
Caſtellanus eſt Roccæ arcis.
5§6. 124.
E.
Ebolei fidi in. Conſtantiam. 35. 56. 57.

Elias Gisvaldi primus manus in Conſtan-
tiam injicit. 63.

. F.

Friderici I. expeditio in Orientem, &
res ibi geſtæ.

150. I5I.
- - Eyxitus ejus. 108. 151I.
- - II. Nativitas. 139- 141.
G.
Gualterius Antiſtes Panormitanus Henri-
co VI. Imp. favet. 11
H.

Henricis VI. Rom. Imp. coronatur Ro-

mæ. 23. 24.
X 2 Henri-

Henricus VI. Legationes variorum Prin-

cipum recipit. P. 25.
— — Montem Caſinum in fidem ac-
cipit. 28.
- . Capuanus Antiſtes urbem Ca-
puam illi tradit. 29.
. Neapolin obſidet. 30. 31.
. . in häac oblidione febri vexatur.
43. 44.
⸗ Obſidionem ſolvit. 48.
. - Claſſem ad Tancredinos oppri-
mendos undequaque comparat. 117
- 120.
⸗ ⸗ Meſſanam Fabariamque venit.
127.
- - banormum ingreditur. 129.

. veteres Regum diculorum the-
ſauros aperit. 134. 135.

L.

Lucius III. Hexricum VI. Imp. & Con-

Kantiam matrimonio jungit. 4.
M.
Matthæus Cancellarius Tancredo favet.
II. 12.
. - Tancredum ad Regnum evehi
cupit. 14. 15.
. — litteras ad Tancredum mittit,
de invadendo Regno. 16. 17.
. Pocdagræ dolores humano ſan.
guine ſedat. 17. 64.
. flſuadet uxori, ut Conſtantiam
Caſtro Salvatoris includat. 100.
. „ oriundus Carthagine. 102.
⸗ - fſcelera ac fraudes ejus. 101—
105.

P.

Panormitanorum Legati ad Henricum Imp.
veniunt. 127-129.
- - ſe illius fidei tradunt. ibid.

63 (0) S

R.
Richardus Angliæ Rex capitur in Germa-
nia. 110.
- — Tancredo magnam pecuniæ
ſummam extorquet. III.
- —agd Henricum, ad cauſam di-
cendam, vinctus ducitur. 112.
- - ab eo abſolvitur. 113.
Richardus Acerrarum Comes vulneratur.
32. 33.
- obſidet Capuam. 77.
— - expugnat eam. 81-84.
- - in cujus expugnatione penéè pe-
riiſſet. 84.
2 capitur à Diopuldo. 115. 116.
Rogerius Siciliæ Rex. r1. 2.

. - UIXores ejus. 4.
Rogerius Andriæ Comes Rex Siciliæ de-
ftinatur. II.
- - ejus mores, & mors. 14.

21. 22.

§.

Saladinus Hieroſolymam capit. 108.
Salernitani petunt à Cæſare, ut Conſtan-
tia Salernum habitatum concedat.

34. 35⁵¾.
. - Principes à Cæſare in caſtra ſua
vocantur. 41-—-43
. . Conſtantiæ convitia faciunt.
51 -—- §3.
- - eam capiunt. 65.

- E in diciliam ad Tancredum
mittunt. 68-71.
. - Archiepiſcopus eos ad pœniten-
tiam anteactorum reducere conatut.
12I. 122.
Sicilia in poteſtatem Cæſaris redigitur.
123.

Sudor & ſopor ſigna ſalutis in febri. 44.
T.

Tancredus, acceptis à Matthæo Cancel-

Philippus Henrici Imp. frater, amore Nu-
růús Tancredi capitur. 132.

lario litteris, in Siciliam cum duobus
filiis trajicit. 18.
--vul-

—–

—————r

— —

α (°) *.

- vultus corporisque deformitas Tancredi uxor ob adventum Cæſaris vi-
in eo taxatur. P. 19. 20. 72. 8o. teæ ſuæ timet. 130. 132.
. illius coronatio execranda. 20. — ſlibi, filio & Nepoti Comitatum
- Tancredi liberi. 74. Licii paciſcitur. 133.
. Conſtantiam uxori ſuæ Panor- - — Nurus ejus eſt Conſtantinop.
mum cuſtodiendam mittit. 86. Imperatoris filia. 132.
— Ppiſtolam uxori ſuæ cum Con-
ſtantia mittit. 88. 89. V.
- Urxor Tancredum increpat ob
transmiſſam ad ſe Cônſtantiam. 93. Wilelmus II. Siciliæ Rex moritur. 6. 7.
- s iterum litteras ad uxorem - — ingens, eô mortuòô, Panormi-
de eadem re mittit. 96. tanorum luctus. 8. 9.

X 3 INDEX III.

ð
èò

Dre r er a

T R A e 2ie a,e f1 31 27 2f 4g 96 43

e be 2 R .
è

2ðð

INDEX III.
RERUM & VERBORUM,

Quæ in NoTIS explicantur.

A.
§S. pro pecunia. p. 14.
Albidia uxor Rogerii. 3.

Alexius Comnenus II. 17.
Amictum tribuunt boetæ terræ ac parti-

bus ejus. 59.
Anacletus Pontif. Rom. 2.
Apodixa, quid? 134.

Apro Poetæ comparant certantes in præ-

lio. 78.
Archonticon, quid? 34.
Ardere, de amantibus. 2.
Auguriare pro conjecturare. 42.
Autumnus pro vino. 76.

Avorum nomine quivis majores veniunt.

102.
B.
Beatriæ uxor Rogerii. 4.
Bellum pro prælio. 31.
Bibere auribus. 79.
Math. Burellus. 28.
C.
Cadere in prælio magna laus. 79.
Cæcus pro latens. 68. 103.
Campaniæ fertilitas & amœnitas. 75.
Canibus compar. impudentes. 61.
Capeſſere pro capere. 114.
Caſtra ſequi. 49.

Clipeare bracl it. 93.
Clipeis varias figuras inſculptas habuere
antiqui. II8.
Cæleſtinus III. Pont. Rom. p. 4. Henri-
cum VI. Imp. ungit. 23.
Colubris ac Hydris comparantur homines

maledici. 56.
Conjuratorum in Henricum gravis pœna.
. 137.
Conſcripta manus, quid? 137.

Conſpici, de iis, qui in prælio multis
Præſentibus egregia facinora patrant. 73.
Conſtantia Rogerii filia. 4. Henrici VI.
Conjunx. 4. in cuſtodiam conjicitur.
liberatur.

101. 109.
Cornici inimica noctua. 53.
D.
Dativus pro Ablativo. 55.
Demetere caput. 81.
Dextram antiqui dabant ad fidem facien-
dam. 84.

Deos tutelares antiqui evocare ſolebant,

urbem oppugnantes. 117.
Deus A & O dicitur. 58.
Dies luminis pro lætis. 39. Dies ambi⸗-
gua pro dubia. 58.
Domini nomen olim exoſum. 17.
Ducere genus ab aliquo. 102.
E.
Ebolis urbs. 35. unde ſic dicta. ibid.

Enſare

63 (0) *

Enſare manus pro armare. p. 93.
Enſe cavare, perforare latus. 81.
Eſcriniare pro aperire. 134.
F.
Fabaria urbs Siciliæ. 18.
Fallere de terra ſterili. 72.
Famoſus pro infami. 54.

Fari & ſapere infantibus adprecabantur

veteres. 152.
Fatum inevitabile. 70.
Flos pro adoleſcentia. 36.
Friderici II. annus natalis & nomen.
139. 140.
Frigidus de ignavo, noxio. 69.
Fuit & fugit confunduntur. 39.
G.
Galeare caput pro galea tegere. 93.
Girardus Henrici Imp. Medicus. 44.
Gualterins Archiep. Panormit. 8.

Guillelmus II. Rex diciliæ 6. ejus obitus. 7.

Guiſeardus unde hoc nomen ſit? 1. 2.
Gutta idem ac Podagra. 104. Eam ſfan-
guine humano ſedare ſolebant. ibid.

H.

H in antiq. codd. ſæpè præponitur. 42.
Henricus VI. ejus conjux Conſtantia. 4.
Romæ in Imperatorem ungitur. 23.
ejus in Sicilia res geſtæ. 29. Neapolim
obſidione claudit, ſed infectis rebus
recedit. 30. 48. Legatos Salernum mit-
tit. 41.
Heroes olim in mortis periculo verſantes,
pretioſis feſe ornabant veſtibus. 66.

I.

Jberia olim Hiſpania vocabatur. 47. Ibe-
rii fluvii. ibid.
Imperioſus, cui parendum eſt. 71.
Inexperta Regna. ibid.
Innoxius tam cui non nocetur, quam qui
non nocet. 79
Intoxicare. 22.
Jovis Epitheton Tonans.

I.

Labor pro re ardua, & factù difficili. 49.
Lacrimabilis active, de eo, qui effuſè
lacrimatur. 49.
Liliis Poetæ compar. candorem pueila-
rum. 65.
Lucius III. Pont. Rom. 4.
Lyciæ pharetræ, & Lycii arcus olim ce-

lebres. 32
M.
Mapalia & Magaria. 42.
in Margaritis quid commendetur. 67.
Maritus de pecore. 82.
Mars pro Bello. 77.
Matheis Siciliæ Cancellarius. 7. Bigamus
appellatur. 16.
Mendax fundus. 77.
Mens pro ſententia. 49.
Mile non mille ſcribendum. 31.
Miſcere ſe dicuntur duo inter ſe certan-
tes. 83.

Mitti dicuntur, quæ ex longinquis terris
advehuntur. 102.
Mollis greſſus in puellis commendatur. 37.
Monachus detexit conjurationem in Hen-

ricum. 136.
Moras rumpere. 16.
Muſas invocare Poetis ſolenne. 83.
N.
Nardo olim Comam inungebant delica-
tuli. 38
O.

Opprobria varia in hominem deperditum.
72.
Os pro tota facie. 37. Ore rotundéô lo-

qui. 64.
T.
Parapſis.
Parthenope antiquiſſ. nomen urbis Nea-
polis. 30.
Pius, de affectu in neceſfſarios. 5§0.
Proh! Exclamatio indignantis. 90. 9I.

Rapere

3 (0) E

R. Simplex verbum pro compoſito. 33. 44.
Sol Romanus vocatur Cæſar. 62. S01
Rapere, de avibus rapacibus. p. 45. novus pro Oriente. 77.
Repedare pro recedere. 56. Somnus & ſudor in febricitantibus ſigna
Res pro opibus, divitiis. 73. ſalutis putabantur. 44.
Reſpicere pro exaudire. 59. Sumere de iis, qui aliquid contra jus &
Reſpondere de terra frugifera. 76. fas ſibi vindicant. 10.
Richardus Tancredi affinis Neapolim de- Syncope Poetis frequens. 52.
fendit. 30. vulneratur. 2.
Richardus Cerræ Comes, ejus mors. 120. T.
Richardus Angliæ Rex capitur. 111. ma-
gno pondere auri redimitur. 113. Tuancredus, ejus natales. 11. Panormi
Rofridus Abbas. 28. Rex ungitur. 19. facie deformis. ihid.
Rogerius Andriæ Comes cùm Tancredo ex Sibilia tres filias procreavit. 74. in
de principatu contendit. 11. ſeq. capi- exilium mittitur. 87. Filio ſuo Roge-
tur & interficitur. 21. rio Conſtantinop. Imp. filiam in ma-
Rogerius I. & II. p. I. Rex eligitur, & trimonium obtinet. ibid. Græcè erudi-
Palermi ungitur. 2. ejus res bello ge- tus fuit. ibid.
ſtæ. ibid. UxXor Albidia. 3. altera Si- Tegere pro tueri. 77.
bilia. ibid. tertia Beatrix. 4. Tentare pro aggredi. 39.
Ruere de incompoſita multitudine ho- Tbeobaldi merita in Cæſarem. 12 4. à Cæ-
minum. 36. de membris ob ciborum ſare Comitatu Cerræ donatur. ibid-
defectum decreſcentibus. 95.]Trahere penſa, de ancillis. 65I. 52.
Tumere de velis. 68.
§. Tumidus de iratis, ſuperbis & convicia-
toribus. 63.

Saladinns Saracenus. 108. Hieroſolymam
ac totam feré Paleſtinam capit. 108. V.
Secula pro tempore. 104. pro hominibus.
ibid. Uber ſubſtantivè & adjectivè uſurp. 75.

Sedere proprie de judice. 98. Vernum os. 38. 39.
Senſatus pro acnmine prædito. 97. Ulißſis varia Epitheta apud Homerum. 96.
Si pro An. 73. Ulmus apud Poetas voc. Maritus vitis. 76.
Sibilia conjux Rogerii. 3. Vittatæ erant apud Romanos puellæ. 37.
Sidera Deos eſſe cenſebant olim. 70. Urbani, qui in urbe incolunt.

F I N IS.

5—5à-õð

Paucis admonendus eſt Lector, Titulos, uti vulgò vocantur, qui magno numero per
totum libellum occurrunt, non ab ipfo Authore, niſi admodum parcè fuifſe adſeriptos, ſed
ex Figuris plerumque deſumptos, non quèd multum illis inſit elegantiæ, cùm contrà ſquali-
dam ipirent barbariem, ſed quòd Hiſtoria ſæpius non parùm lucis inde lucretur.
Typographi prætereà errata aliquot, iniqué id quidem animô, animadverti, quæ hic
verò correxi: In Praæf. pag. 5§. lin. I. elegantiarum, lege elegantiorum. lin. 9. ergò, leg. erga.
lin. 1I. animarum, leg. animorum. pag. 8. lin. 9. communefacere. leg. commonefacere. pag. 8.
v. 63. quæſtus. leg. queſtus. pag. 56. lin. 16. erριιτe, eg. PeHνα⅜ν GT pag. 64. lin. 17.
profefla, leg. profelſus. pag. 79. in lin. 18. in Notis, poſt verba Viris fortibus, adde: apud
Dionyſium Halicarnaſſeum. lib. 6. p. 348. Edit. Lipf. pag. 129. Not. b. cibaliit. leg. cibaliis.
pag. 151. Nota, t. leg. 109.

Gericht

Guchbinder.

NB. Weilen die Numeri in den Figuren verwechſelt wor⸗
den, ſo muß genau beobachtet werden zu welcher pa⸗
gina jede gehoͤre. Als:
N. I. vor dem Titul.
Ne. 2. pag. 2. oder 3.
N. 3. pag. I8.
N“. 4. Pag. I0.
No. §. Pag. 23.
Ne. 6. pag. 20.
Ny. 7. pag. I35.
Ne. 8. pag. 138.
Alſo daß nicht etwan N. 3. und 4. wie auch Nro. 5. und 6.

mit einander verwechſelt, ſondern an obbezeichnete Stel⸗
len geſetzt werden muͤſſen.

PETRIL D'EBUII
CARMEN —

MOTIBUS SICLC —

ET REBUS INTER —

HENRICUM V.

Romanorum Imperatorem,

TANCGCREDUM
SECULO XII.
GESTIS.

Nunc primùm è& Mſc. Codice Bib

Publicæ Bernenſis erutum, Notisque⸗

Criticis tum Hiſtoricis illuſtratum,
cum Figuris edidit

SAMUEL ENGEI

Supremi in Republica Helveto - Bernen
Academici Souari ibidem Adſeſſonr, & Bibliotbel

Pr Maitidhe
B 4 F 1 1R 1. E,

1
— QQ

N Focus

K

H¶

G

5

F

1

1
1 J 1.

E

Typis EMANUFETL ILS T'HURNIS
M DCCXKLVI.

◻
—

3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2„ Copyright 4/71999 VMaster Gmbhi wwWW.yXymaster. com

2

1

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset