Anmena N

e

Kinik,

4 ſed Gi NI

IN HVMANITAT. STVDIA. XXVII.

commoueri, qua non indignatione irritabi-

rs 15 quidem piorum animos, ſed ardore in
i Dei et eccleſiae cauſſam inflammatos, effer-

ueſcere cenſetis, ubi quidquid miri, aut
inauditi a Tertulliano, Euſebio, Oroſio,
Sulpicio, et neſcio quibus, acerrimo pro-
pugnandae ueritatis ſtudio incenſis uiris,
memoratur, irrideri, et ludibrio profanis
eſſe ingemiſcunt? Quis patienter ferat, tot
ueritatis teſtes, qui tyrannorum in inermem
gregem ſaeuientium crudelitatem farigarunt,
uel mente motis adnumerari, uel ex faſtis
eccleſiae deleri. Quis Tiberii conſecrandi
Chriſtum conatus, quis Hadriani templa
Seruatori excitandi propoſitum, quis Phi-
lippi Chriſtianam religionem profitentis pie.
tatem, quis fulminatricis legionis apud
Deum potentiam, Thebaeae conſtantiam
et pertinaciam, belle confictis fabulis accen-
ſeri non iraſcatur? Quis Conſtantini, non
tam religionis inſtauratoris, quam ſenatus
infulati locupletatoris, ambitioſam perfidiam,
diſſimulationem, parricidalem furorem, et
omnia, quibus peſſimi tyranni in odia ho-
minum incurrerunt, facinora in fraudem rei
Chriſtianae exquiſitis illos maledictis inſe-
Gari; Iuliani uero, tranſfugae et deſerto-
ris, eruditionem, clementiam, frugalitatem,
Pa-

XXVIII. P. BVRMANNIORATIO

patientiam, fortitudinem, caſtimoniam, et
omnes, quibus umquam laudari meruit
princeps, uirtutes in caelum extollere non
ſtomachetur? Sed quis non exſfecretur hi-
ſtoriarum profeſſores, qui ipſos Romanae
urbis epiſcopos, ſacrilegos illos pontifices,
et iuratos Dei er Chriſti hoſtes et aduerſa-
rios, non modo atrociſſimorum eriminum,
quibus eos purior Chriſtianorum pars reos
peregit, abſoluere, magicarum artium infa-
miam ipſis detrahere, et pacti cum dae.
mone initi uanitatem irridere; ſed, quod
horrendum! ipſam ex pontificalibus faſtis
feminam, et parturientem papam erade-
re non erubeſcunt? Quid eſt, ſi haec non
praeuaricatio, et cauſlam emendatae religio-
nis aduerſariis prodere? Sed reſiſto; me-
tuo enim, ſi ad propiora nobis tempora
ſeries me abriperet; ne inſanientes illi ue-
ritatis, ut ſe uocant, adſertores et fabularum
expulſores me uehementius conturbarent;
et tot non modo incredibilia, ſed aperte
falſa et ficta, quibus aliter ſentientium no-
mina ſunt infamata, etiam hodie tradi oc.
clamarent: et tanto factionum ſtudio no-
ſtrorum etiam temporum praeſules ſaepe
exardeſcere oſtenderent, ut ipfi, qui con-
uentibus eorum interfuerunt, poſthac
nec

Eteigins cuih

rivs keſpe,

2 CEo C
n Nudn vud e

1 ledhe ktemmun

ir Meltn, gn
Uiten Cuid gn
Ennert, Vernbe i
ndlum cone
hEnmun precoabn
in ccelt ſi iu
lien ein

unchibis, gt
Wnenis wtlit

Mebdere i i

IN HVMANITYAT. STVDIA. XXVIIII.

nec oculis, nec auribus credendum, nihil-
que de rebus, quae inter diuerſarum par-
rium praeſides et antiſtites geruntur, certi
et indubitati prodi, me cogerent fateri.

Cauete ergo, ſanctiſſimae doctrinae ſtudio-

„ ſi, ne obſtinata illa, nulli, niſi ſub certo

ſah

lenhere, a

I unimen irtideke⸗
Am n ponn
n A mnmmienen

n Ne. Cc

ACno, Aln ener

e Drelt
Utle vocilt
1 me Dehepenni d
n ,
, guidusn
ikaman, An M
et uld Ad
cum lempo 4,
Cbencelt 110

Ad— Aroclhnonn
Dror Chritimar,
Clvere, nugenmnt

et iurato teſte, credendi pertinacia et labes,
quae iam omnes hiſtoricorum ſcholas infe-
cit, longius ſerpat; ſed ad uitae ſecurita-
tem, ad religionis cuſtodiam, ad pietatis
incrementum, et in primis ad partes fir-
mendas, et ad ſacri ordinis uenerationem
attinere putate, nullam ſcriptoribus ſacratis
et eccleſiaſticis fidem aut auétoritatem de-
negare. Immo uero, cum illi ipſi, qui hi-
ſtoriarum ſtudia tanto opere et molimine
commendant, unicam ex illis utilitatem er
fructum redire fateantur, ut hiſtoria ſit
quaſi uitae magiſtra, quae fugienda et fa-
cienda doceat: quid, quaeſo, religionis in-
tereſſe poterit, uerane an incerta prodide-
rint nobis annalium conditores; cum ſuffi-
cere uirtutum praeconibus et uitiorum diſ-
ſuaſoribus debeat, ſi ita fieri potuiſle oſten-
dant. Eadem enim ex fabulis et commen-
titiis narrationibus, quae ex indubitatae fi-
dei monumentis utilitas redundabit. Maio-
ri quoque ardore in pietatis, ſanctitatis, li-
be.

XXX. P. BVRMANNI ORATIO

beralitatis, et miſericordiae ſtudia exarſiſſe
olim homines conſtat, quam nunc, ubi
tam anxie in uulgo credita inquiritur, et
quondam pia fraude et religioſo dolo ple-
raque conficta eſſe adparet. Denique quid
refert ex uetuſtate obſoletis uoluminibus
exempla uirtutum et ſcelerum repetere,
cum ſacris oratoribus ingentes diligentifhi:
morum uirorum thefſauri hodie ad ma-
num ſint, qui undique flores carpſerunt, et
tantam ex ueteris et recentioris aeui ſcri⸗-
ptoribus materiam et ſiluam congeſſerunt,
ut inde populo pro concione in longiſſi.
mum tempus ſatis fieri; et animi uulgares
ad uirtutes imitandas, uel flagitia uitanda
incendi poſſint.

Profligata iam leui illa et incredula hi-
ſtoricorum turba, quam facili manu uento-
ſae eloquentiae, et garrulae loquacitatis
patronos diſpergam et diſſipabo? Quae
non tela contra lubricae et uolubilis linguae
iaculatores ex ipſo ſacri codicis armamen-
tario depromere, quibus a templis et ſa-
cris eos repellam, liceret. Sed, ſi non ipſe
doctrinae ſalutiferae conditor, et apertiſſi-
mi eius comites et ſectae antiſtites, popu-
lares, et ab omni fuco nudos ſermones no-

bis

ad a Enl
Töi Eäm nun n
erum nt,
6 Noco bali
iid ervnid idnen
Nglts Orwnn

hin

lle

itlun un lon

u,
Regtens evenetlt
Ghmm memorin n
dencl lunde
UNn en men unn
Inn Crgtoren

2ANN
3NA
n IN HVMANITAT. STVDIA. XXXI.

miſeriontlig n elllt .
bis prodidiſſent, ipſa religionis ſimplicitas
Uuloo Gtän⸗ et ſanctimonia, ſatis in doctrina ſua ad

ru⸗ engi perſuadendum facultatis, ſatis in argumen-

le air tis ad conciliandos animos gratiae, ſatis ad
Mure “ agendum ſplendoris ſe adſerre poſſe admo-
nn a lin neret. Quid iuuat inani uerborum adpara-
Gordu tu ſacra aperta nec recondita inuoluere?

qquid lenociniis linguage ad myſteria populo
um Hi et uulgo iam recluſa auditores adlectare,
nde r quos ipſa Dei uis et efficax doctrinae po-
deig e Keliß tentia trahit et impellit? Quid eloquentiae
rmn a ung et rhetorum praeceptis diuinos oratores
nn eeie eneruare, quibus caeleſtis in dicendo ardor
i ber; robur addit, et demiſſus ex alto ſpiritus
mmds, h inflammat? Natura, aliis nouerca, huic
orcdini benigna mater, iam naſcentibus elo-
quentiam induit, et abſque ulla exercitatio.
ne, modo loqui incipiant, diſertos eſſe iu-
bet. Quae inſania, quis furor, deſtinatam
diuino praeconio iuuentutem, profanis di-
cendi magiſtris ſormandam tradere? qui
tam arduum, tam longum eloquentiae ſtu-
dium eſſe mentiuntur, ut uix toti ſaeculo

ba, un kul e
ine, 4 gmnle l

— unus eloquens euenerit: neque ex omni
ee, Nitz te⸗ temporum memoria praeter tres quatorue
lm, Moen hin ſumma dicendi laude florentes, proferre
W m poſſint, cum tamen unuſquiſque eorum ſe
el Elrn optimum eſſe oratorem ſibi perſuadeat.

mni ͤ⸗ vurbn Quam

XXXII. P. BVRMANNI ORATIO

Quam abſonum, quam abſurdum ergo dè-
(peratae illorum iudicio laudis gloriam con-
ſectari, et hoc academicum ſpatium (quod
tam laudabili celeritate tribus, ſummum qua-
tuor, annis decurritur) inutili labore ideo
interrumpere, ut ne mediocres quidem, aut
tolerabiles oratores cenſoribus acerbiſſimis
judicentur? clament, quantum uelint, rauci
facundiae inſtitores, ineptum eſſe et incon-
cinnum, omnem uitam publicis concionibus
deſtinare, neque umquam dicendi leges per.
cepiſſe: opponant nobis artificum exempla,
quorum nemo in collegia artes profitentium,
niſi tyrocinii rudimentis depoſitis, recipitur.
Sacrae eloquentiae candidatis hoc praecipui
natura, quid dico naturam? diuina largitur
benignitas, ut, quoties uelint, eloquentiam
incredibilem exſerere, et, neglectis uaniſſi-
mae doctrinae praceptis, non tantum plebi
admirabiles, ſed regibus et magiſtratibus
terribiles oratores euadere poſſint. Quoties
non, agitante illo, qui intus eſt, ſpiritu eo-
rum corda et pectora incaleſcere, brachia
jactari, manus complodi, pulpita feriri, ca-
pita rotari, ſpumas in ore agi, oculos arde-
re, corpus et membra contorqueri, et uul-
tus in omnes formas uariari ſacro cum hor-

rore ſtupemus? Quis non ereétis auribus
in

geimu, toluia, el

Dnes, (ts Wol
Dericr) N

EK

1 e
I

tionum

6

NMANN MATI

1Jbum Ar Guin .
incdie lci! luls ager

närin aunh ſn Dn

riln. ilb
oes eld
hment, uummti
ores, inegun ⸗
en Wlum poblcre
lve umqoum dcnt;
Cum Dobs Aihen

O cg

et geltll ie
s compo⸗
pomns

C

IN HVMANITAT. STVDIA. XXXIII.

in compoſitos ad dicendum praecones oculos
intendit, et rigido primum uultu lacunaria
intuentes, et e caelo ſermonem euocantes,
aut clauſis oculis totos in ſe deſcendentes,
ueneratur? mox robuſtiſſima uoce templa
ſpatioſiſſima implere, modo teneram et fle-
Xibilem, et, in quodcumque torqueant,
ſequacem frangere et modulari: nunc palato
molliter illidere, interdum ranciduli quid
balba de nare tenuare: aliquando flebili ſua.
uitate plorabile quid eliquare: nonnum-
quam iucundo et amabili ſono aures mul-
cere: ſaepius uero lentiſſima uocis exilio-
ris produétione ſe in animos inſinuare, ob-
ſtupeſcit? Quis mentis ſuae compos, et
non ſimul cum pullato grege attonari ſe
ſentit, ubi uario clamore, cantu, fletu, ri⸗=
ſu, gemitu, tuſſitu, ſereatu, ſe turbari, et
in omnes, quas uult orater, partes uerſa-
ri experitur? Naturalia haec, uel, ut ue-
rius dicam, caeleſtia eloquentiae dona, non
fictore uultus aut membrorum, non prae-
eunte Phonaſco adſimulata, ſed ſua ſponte
nata, et uſu aucta, aliam dignitatem eccle-
ſiaſticae cathedrae, et religioni auctoriratem
conciliant, quam compofiti illi ad exempla
et dictata hiſtrionum motus er conforma-
tiones membrorum. Fxcitent et inflam-
. ment

XXXIIII. P. BVRMANNI ORATIO

ment actionum mollitia effuſas in omni in-
temperantia libidines in ſcena mimi: tene-
ras ctiam puerorum et uirginum mentes
ad turpium amorum meditationem niotibus
Ionicis incendant ſaltatores; numerolſa et ef-
feminata oratione adoleſcentes corrumpant
academici declamatores; arguta et uetera-
toria loquacitate in perniciem clientium, et
ad peruertendos iudicum animos armentur
cauſſarum patroni; uos, caeleſtis eloquii
potentiſſimi oratores, nudam et a Deo
commodatam eloquentiam ad hominum ſa-
lutem conſeruandam, et nefariorum impe-
tus refutandos, ſine alicuius inuidia exer-
cete.

Quam grauia, A. A. quam funeſta ex
linguarum, hiſtoriarum, et eloquentiae me-
ditatione in ſacram doctrinam redundent
incommoda, audiuiſtis; ſed omnia haec lu-
dus et iocus uidebuntur, prae letalibus,
quae deteſtanda religioni critica uulnera
imponere non ueretur. Haec tyrannidem
adfectans, ſuperbiſſimam ſibi adrogat cen-
ſuram, et tribunal inſolenter erigit, ad quod
omnes, qui ex triſti litterarum naufragio
et ruina, uel integri, uel dilacerati euaſe-
runt

Ceel
an hen in
N liteis il
outunn 6
tepun unme
Einnet n
nibes no
,Unl, 1
oucs
vu *
ui dn

u un Mnde,

en. er Pt
. nein “ ininm

1ehens u

Deer Finn Geners

5 il⸗ )ces,

kiet, cnn

ANN
. DK IN HVMANITAT. STVDIA. XXXVY
nollti . 1. .
bicines i U runt, ſcriptores, quaſi nihil paſſi eſſent,
MunrI e i, Obtorto collo rapiuntur. Auſu profano, nul-
lo delectu, importuna haec dominatrix, in-
iecta ſacris manu, omnia temerat et polluit.
Nec uindiciis adſertorum, nec pontificum
aut conciliorum decretis, nec praeiudicatis
principum aut magiſtratuum ſententiis cohi.
beri poteſt, quin, prioris ſtatus controuerſia
omnibus mota, hunc peregrinitatis reum
agat, huic, ut dubio parente edito, natales
ambiguos faciat, illi, licet patrem adſignet,
formam tamen et habitum fucis et mendis
inquinatum eſſe calumnietur. Denique
omnes, quotquot ſuperſunt, libros corruptos,
deformatos, et interpolatos cauſſando, pro
libidine ſua addendo, delendo, emendando,
ita uexat et excarnificat, ut ſi ab inferis
emergerent auétores, foetus ſuos non agno-
ſcerent. Per uos AA. me non dicente, cer-
u nitis, quam exitioſum hoc ſacris codicibus
Gudiits Am ſit opus cenſorium. Quid enim? doctus
m M Ccriticus et adſuetus urere et ſecare, incle-

Nmorum m

n nrs,

e
CTores, Dodn

1.6 .
„ bjoeernn
Il, toruare

menter omnis generis libros tractare, api-
n beren ces, ſyllabas, uoces, dictiones confodere,
erbilimn Ai et ſtilo exigere, continebitne ille ab inte-
Gunl ilres gro, et ante hanc haereſim natam intami-

nato, diuinae ſapientige monumento crude-
u les ungues? O animaduertendum auda-
02 eiam

RN
Meyl, e Me

XXXVI. P. BVRMANNI ORATIO

ciam! o ſuppliciis aeternis conſtringendam
perditorum hominum temeritatem? Tune,
confidentiſſime alieni operis uexator, diui-
na Moyſis et uatum, inſpirante Deo uer-
ba et ſententias ſcripta, et inuigilante eius
integritati diligentiſſimo pontificum collegio,
conſeruata monumenta, eodem mentis ha-
bitu, eadem arrogantia, qua Herodoti, qua
Liuii aut Taciti puluerulentos et exeſos co-
dices uerſabis? Tu, eodem fato omnes
premente libros, uiliſſimas librariorum
operas, quae Graecorum et Latinorum
uolumina, lucri ſtudio properata, uenalia
proponebant, ſacris ſcribis, quorum manus
et calamos non minori cura diuina guber-
nauit prouidentia, quam ſcriptorum men-
tes, ne in ulla littera uel uocabulo pecca-
rent, comparabis? Tu, uitio create cen-
ſor, ut omnia labefactes, inſignes meri.
tis et fama uiros, qui renatis litteris et in-
ſtaurata religione, primi typis deſcripta ſa-
cra oracula in uulgus emiſere, in depraua-
tos codices incidiſie, et infinitis mendis ma-
culatas editiones nobis prodidiſie adfirma-
bis? Tu, quo maior codicum manu exa-
ratorum copia reperiatur, et uariarum le-
ctionum numerus magis crefſcat et augea-
tur, eo certius et ſecurius criticos legitima
et

is Cds otnan

Unng medis

Gi el
bes Ee

5 „
MANI,

icis etengn
Nhominum ene

IN HVMANITAT. STVDIA. XXXVII.

De laig⸗ et uera uerba adſerere, et ſpuria eiicere
8 ee Poſſe, contendet? Quanto ad quietem pu-
A un I blicam eccleſiae, quanto ad perſuaſionem.
ngs ſeipn, et uulgi ſtabiliendam adcommodatius, ſi con-
Agentiinos, fidentiage huic modo impoſito, receptae ſe-
onen in. Wel, et probatae per eos, qui in uernacu.
Narrogentin, gal las linguas uerterunt, ſcripturae adquieſce.
Tein Dihene, re, omnes etiam eruditiſſimi iuberentur.
1s) T, n Prouidendum eſt et occurendum inuale-
lbros, milſing ſcenti, et uires iam maximas, etiam inter
u Grenin: iPſos ſacrarum litterarum doctores, adſe-
cutae peſti; coërcenda criticorum infre-
nis temeritas; adigendus, quicumque lſa.
cris ordinibus initiatur, ſacramento, ut con:
iuncta cum conſortibus opera adulteratores
ſaerorum uoluminum diris er exſecrationi-
bus deuouere ne pigretur. Munienda ſan-
Qionibus et poenis in uernaculas tranſfuſa
linguas diuina oracula: uidendum omni.
bus, ſummis, mediis, infimis antiſtitibus, ne
res Chriſtiana detrimentum capiat. Vtinam
felix illud, et deſideratum uotis tempus ad.
idle amis fulgeat, quo, ut plebi ſecuritatis exemplum
Ones is α Praebeatur, nullus inter ſacros interpretes
reperiatur, qui uel Hebraeos, uel Graecos,
un repenun tot diſcrepantibus lectionibus deformatos,
erus codices reſpicere aut tractare dignetur: ſed,
Saen& ut ſtrenue iam facere coeperunt, omnes ita
C 3 dome-

Gi fudio dror
1

leris ſcridis, an

XXXVIII. P. BVRMANNI ORATO

domeſticis commentatoribus et interpreti-
bus adhaereant et adquieſcant, ut nullus
poſthac deprauandae doctrinae ex critico-
rum audacia metus ſuboriatur,

Satis multa iam mihi, et nimia fortaſ-
ſe uobis, feciſſe uerba de labe et comtagio-
ne litterarum humaniorum uideri poſſem,
niſi plurimos inter dicendum capita contu-
liſſe et admurmuraſle animaduertiſſem, qui
fortaſſe, me neſcio, quid omniſiſſe indigna-
buntur: et licet optimas ſectae meae partes
me profligaſſe et euertiſſe gaudeant, aliquid
tamen ex peſtifera humanitate, magis no-
xium et calamitoſum, ad otioſi temporis
oblectationem integrum mihi reſeruaſſe ſu-
ſpicabuntur. Nullam ſcilicet poëtices a me
in recenſione damnatarum artium rationem in u ri⸗
eſſe habitam: quam ideo me forte ſilennio mn bmiah h
Praeteriiſſe alter alteri inſuſurrant, quia, Manmdmmm,
cum aliarum diſciplinge meae partium lau- nin un hue⸗
des numquam potuerim adſequi, deterritus
. laboris et operis difficultate, me cum mul-
tis ad carminis facilitatem contulerim. Sed,
ut uerum fatear, A. A. hanc in artes, mi-
hi olim mirabiliter adamatas, orationem MHiil uesl
molienti, idem eueniſſe, quod omnibus, qui Mimlemii
poéëtices illecebris et ſuauitate faſcinantur, Inn ani4
eue- 0

ſhrd ſon
WeN—s h.

ſan 4
Ins dor mande N

n tt,

ale⸗ . ih
Muln inm mii
Keſſſe verd de ke

m hummtionn u
mis inter Gemimg
Imurmurthe zinuder
r Rſin Guid ond
Aleet Ohnimnm ſen
ele e eurtlegl

ſe Aer ii
Opetis Cifeulte he
inis Keliinn
ren, 4,4 Ml
irtbilter Ann .
en eenle ld
cebrs e 1

IN HVMANITAT. STVDIA. XXXVIIII.

euenire ſolet, deprehendi; nec me, licet
omnia facerem, et iuuentutis ille calor de-
Ificiens ſaniora ſuaderet, amabilem illam in-

ſaniam odiſſe aut relinquere poſſe, ſum ex-
pertus. Vtinam grauem illum et mole-
ſtum, ut adpellant, deum pectore meo ex-
cutere! Vtinam ex animi ſententia et effi-
caci oratione uobis, quotquot adeſtis, poë-
tae et poeétaſtri, perſuaderi liceret, nihil
ſtulius, nihil a communi hominis ſenſu
alienius eſſe uerſificatore. Sed cum inſana-
bilis ille per omnium hominum ordines,
aetates, et ſexus, ita peruaſerit morbus, ut
facilius olori nigro, quam homini occurras,
qui non aliquando dementiam ſuam in uer-
ſibus faciendis declarauerit; et cum inpri-
mis hoc inſaniae genere uenerabilis antiſti-
tum ordo ita entecellat, ut plura ab illis,
quam ab uniuerſo hominum genere, effuſa
numerentur carmina, quid inhumanius, quid
durius, quam hanc a me mihi et illis uo-
luptatem extorqueri? Noceat licet morum
integritati, corrumpat uitae ſanctitatem, au.
geat a natura inſitam fingendi et mentiendi
libidinem petulans poetici ingeni luxuries:
capiant furioſi uates ſupra modum et fidem
loquendi conſuetudinem; dediſcant morta-
les humane loqui et cogitare: relinquatur
C 4 tamen

XXXX. P. BVRMANNI ORATIO

tamen uiris grauibus et ſeueris, qui ſe a
uino et commiſſationibus, ab alea et omni
ludicrorum genere, tamquam a nefaria
temporis iactura ſegregarunt, haec uniea
otioſi temporis oblectatio. Blandum uo-
cent et furtiuum, quibus eſt uena mali-
gnior, uenenum, quod ſe tacite et occulte
per omnes uitae et muneris partes diffun-
dat; non inuideamus tamen facris oratori-
bus, quos a liberae eloquentiage lenociniis
excluſimus, hanc unicam ſui admirationem
commouendi facilitatem. Conſueta et con-
trita plebeio uſu uocabula in puerorum
praeceptoribus; communem dicendi nor-
mam in leétoribus et cantoribus; ex prae-
ſcripto recitandi ſententias uulgatiſſimas fa-
cilitatem in aegrotorum et miſerorum con-
ſolatoribus, laudemus. In infantibus, mu.
lieribus, et doris, ab omni poéëticae laeti.
tiae ſenſu alienis, quotidianas et certis con-
ceptas uerbis precandi formulas, quae, ad
faſtidium uſque et ſatietatem repetitae, ad
patrem noſtrum in caelo temere eiciun-
tur, toleremus. Vos, deorum ex ſanguine
generati poëtae, quos aurea caelo conne-
tit catena, et a limoſa terra ad aetherios
ignes pennarum remigio ſublimes rapit
Piérium et Phoebeum oeſtrum, allegetis
potius

1N NM

0o indn

Emmn ailumes
Cellnenvotnt el en
u e Cklon,n
un nenltun
e Onnit
11 d Genin
ng gne

6

IN HVMANITAT. STVDIA XXXXI.

potius ampliſſima uerborum dignitate com-
mendabiles preces et uota, ad tremendam
nucminis inacceſſi maieſtatem, ad terribilem
13 agminum et exercituum Deum, qui lucem
mortalibus non adeundam habitat; qui in
excelſiſſimis caeli palatiis domicilio collo-
cato, nubibus uolucribus et nimboſis, ut
ſolo inambulat, illiſque ut curru triumpha-
li, per aẽra inuectus, eiſdem ut magnifica
et ſplendendi ueſte amicitur; qui caput lu-
6 mine, cuius adſpectum nemo ſuſtinere pot-
tühaiunn eſt, radiatum, uelut flammanti diademate
n Wn Wehe circumdat. Qui regalem et corruſcantem
s, mmuen thronum pofuit in ſupremis caeli tabulatis,
rddems pedibus uero terrae ut ſcabello innititur,
Uheisn, et ſolo ingrediens caput inter nubila abſcon-
dit. Cuius ſolium centies et millies cente-
na millia ſätellitum, et innumerabilis mini-
ſtrorum frequentia ſtipat. Cuius gloriam
piceae noctis denſiſſinia caligo, et rutilan-
tis diei lucidiſſimus ſplendor, ſiderum et
ſtellarum exſultantes chori, mirifico con-
centu enuntiant et enarrant. Cuius horri-
ſona uoce caelum, terra, et maria concu.
tiuntur et tremiſcunt. Ex cuius igniuomo
ore flammae omnia deuorantes emicant.
Ad cuius denique tonitrua montes

un ſubſidunt et eliqueſcunt. Hunccine ego
Phoebeun en, C 5 ani-

idenn
eammus unen !
8 1 ie

C ehs, (o.

ends preen
We er ui⸗
pvoſtrumn in
ens. V
elge, gol
et ¹4 lno 4
urum lengt

XXXXII. P. BVRMANNI ORATIO

animae humillimae et ad terram ſemper
adfixae ſubitum in altiſſima uolatum depri-
merem, qui toties ad poëtas dithyrambicos
me adgregare ſtudens, uertice ſublimi ſide-
ra pulſare adfectaui? Hanc in precando pom-
pam et magnificentiam poëticam grauarer,
qui ſaepiſſime inter tot ſonora Dei cogno-
mina, et cumulatos, quot neque in Orgiis
Baccho Maenades inclamabant, titulos, tan-
to horrore perculſus obſtupui, ut omni
ſenſu orbatus, quid deinde reliqua precatio
non minore ſpiritu eructara, a Deo tam ho-
norifico contenderet, plane non intellige-
rem? Egone his delicis a puero infatuatus,
in poëtico buccinatore uoces noua forma
percuſſas, et ſeſquipedalem in modum ita amnhis n
extenſas, ut uel una aurem implere poſſit, ind Csiän
reprobarem? Egone innutritus figuris, et mnbis hnne
tralationibus audaciſſimis, a grandiloquentiſ- l. Cenonite prn
ſimo praecone non omnem uerborum uili⸗ lnminn
tarem et ſententiarum humilitatem ad plebem mmekem
delegarem? Immo uero ego adhuc in Ho. aundni
meri, Virgilii, et Naſonis mei elegantiis
haerens, et circa uerborum corticem ober-
rans, a diuinis uatum interpretibus diſcere
dedignarer, qua uia et ratione in abdita et
abſcondita ſub uocabulis myſteria penetra-

rem? Quis enim noſtrum, qui ſine ulla
reli-

IN HV MANITAT. S TDIA., XXXXIII.

religione poëtas tractare ſolemus, ſuſpicari

umquam potuiſſet, niſi poëtici diuinae do.
1 Ueri es trinae antiſtites praeiuiſſent, longe alia

fuiſſe Troiange et Romanae urbis fata,
quam uel uulgus ex commentitüs et abſur-
dis fabulis, uel doctiſſimi interpretes ex
Heraclidae Allegorüs, uel Fulgentii Conti-
nentia Virgiliana ſibi finxerunt? uis
adfirmare umquam auſus fuiſſet, Iſraëliticae
et Chriſtiana eccleſiae imaginem, lIiade,
Odyſlea, et Aeneide adumbrari? Quis, niſi
grauiſſimi omnium temporum praeſules
praemonſtraſſent, in animum inducere ſu.
ſtinuiſſet, Virgilium in diuina illa ecloga
quarta, ſub Salonini nomine, Chriſti nata-
les, et temporis beati reparationem praeci.
nuiſſe? Quis Quidium in elaborata illa, et
omnibus coloribus expreſſa aurei ſaeculi ta-
bula, depinxiſſe principis humani generis
Adami integritatem et excellentiam? Perpe.
tuum illud et aeternum uer, pulcherrimam
in uiridario caeleſti ſemper florentis inno-
centiae eſſe effigiem; cuius ſpatium cum
Iupiter, labente in deterius homine, contra-
Xxerit, et annum in quatuor tempeſtates de-
ſcripſerit, quatuor ſimul omnium, quibus
duraturus eſt orbis, temporum decurſus
praeſignificaſſe. Ver iam imminutum, bre.
uem

XXXXIIII. P. BVRMANNI ORATIO

uem illum et caducum humanae
florem; aeſtatem ipſi proximam, nſlamma-
tum in omnes libidines et flagitia hominis
aeſtum; autumnum, maturitatem, et plenam-
per frugiferum Seruatoris aduentum, uber-
tatem; hyemem denique ultima illa, quae
nunc uiuimus, tempora, quibus omnia pie-
tatis et ſancéctitatis ſtudia frigent et congla-
ciant, deſignare. Iouem in terras delapſum,
ipſam exprimere Dei tremendi praeſentiam,
qua Lycaonem, Cainum notum feritate par-
ricidam, eiuſque ſequaces, lupos uerius
quam homines, dignis ſuppliciis adfecit;
uel potius, quia ſub humana imagine terras
luſtraſſe canitur, eſſe ueriſſimam Chriſti fi-
guram, qui inhoſpita luporum, id eſt,
ipſo interprete, Phariſaeorum et ſcribarum
tecta ſubierit. In Deucalione Noachum, in
Apolline, mundi oculo, omnia illuſtrante, et
ſerpentem immanem, oracula diuina obſi-
dentem, telis conficiente, praenuntiari ſolem
iuſtitiae Chriſtam, lucem omnibus gentibus
ſalutarem, medicum ſimul deſperatae ſalutis
hominum, et ſibi aduerſantium perditorem;
qui antiquum illum anguem, daemonum
Principem, telis luſtitiae et uerbi ſui interemit.
Intripode Chriſti corpus, humanam naturam,
et diuinam potentiam; in cithara, quae chor-
dis tenditur, neruos Chriſti in cruce ex-
panſos, quibus triſtes et damnati mortales
exhilarantur, latere. Totam denique, ne ſin-
gula euoluam, Metamorphoſeon ſeriem eſſe
ma-

felicitatis

Nenr, n un
e onnbus n een.
Doniue, ceihus

„ -.
ſ felne
klune

Nl mmencos

n Ans kem

1. ,
Ukmmend kre edl
iciuns u

1
. BpNN1,N

IN HVMANITAT. &STVyDIA. XXXXV.

manifeſtam praeteriti et futuri temporis de-
ſignationem; et longe aliud quid, quam lit-
terae et uerba indicant, notare; et in Na-
ſonis non minus, quam in Caiaphae men.
ene e, tem uaticinandi uim ſe inſinuafle. O in.
enpon , credibilem acuminis poëtici uim! O ſtu-
pendam ueri per tot umbras et nebulas
perſpicientiam! O inexhauſtam ingeniis
acuendis materiem! quae in minutiſſima
ſacrorum uatum carmina immenſae molis
eulde ſegulet Wet ponderis commentarios nobis quotidie
ne producet. Tene ego ſacris concionibus eie-
Ctam, tene ego ad otioſos et nugaces uerſi-
ficatores relegatam uellem? Immo uero,
cum tam benignam te mihi, tam facilem
hodie te, diua poëſis, omnibus praebeas, ita
precor, ita uoueo, ut dulciſſima inſaniae
tuae omnibus in academiis, templis, con.
cionibus, coetibus, libris, et ſermonibus
ueſtigia impreſſa relinquere ne deſiſtas.

Sed mittendos tandem maiorum gen-
tium doctores, tempus, quod prae furore
nihil ſentienti fere effluxit, admonet; et ſa-
tis iam mihi diuinos uates propitiatos, aeter-
namque me ab antiſtitibus, quod tam libe-
rali animo meas ipſe damnauerim et eiura.
uerim artes, gratiam iniiſſe confido. Ma-
ior

Gs liſte
Uere

e, Meumem

XXXXVI. P. BVRMANNI ORATIO

ior mihi et iuſtior a conſcriptis iuris pru-
dentum patribus metus iniicitur: non enim
ea docilitate, qua diuini luris interpretes ce-
lebrantur, humanarum legum ſequeſtros
cenſeri noui. Principatum etiam inter illos
tenere non ignoro, qui praefracte et perui.
caciter, omnia humanitatis ſtudia iuris ſcien-
tiae indiſſolubili nexu ſocianda eſſe, perten.
dunt; nec facile hoc Palladium, aut Diome.
dea ui, aut Vlixeo dolo ſibi eripi patientur.
Immo familiam inter eos ducere ſcio, qui
non modo hiſtoriae ueteris lumine obſcu-
ras legum latebras ſemper eſſe illuſtrandas,
ſed ipſum iuris Romani ſtudium (en quo
peruenimus!) nobiliſſimam antiquae hiſto-
riae partem eſſe diſcipulis perſuadere conan-
tur. Quos neque Papiniani dignitas, ae-
que Vlpiani auctoritas, neque ipſius luſti.
niani, glorioſiſſimi imperatoris, maieſtas
deterret, ut a ſacratiſſimo legum codice cri-
ticas manus abſtineant; qui in ſingulis litte-
ris, uerbis, et interpunctionibus dies nocteſ-
que habitantes, ſua opera omnes formoſfiſſi-
mi corporis mendas elui poſſe iactant. Hos
tacitus praeterire decreui; deſperatis enim
medici negant remedia eſſe adhibenda:;
et ipſe praeter modum extimeſco, ne
iniecta manu me, non modo ut eman-
ſorem,

am
Zencienken on

Dencs WWen

litir Ne 40 e

le⸗ iner pl
is Tſtautg m⸗

IN HVMANITAT. STVDIA. XXXXVII.

ſorem, ſed ad uiliores artes tranſfugam repre-
hendant, etinterdicto mecum contendant. Sed ſi
iam academiis excludar, ad forum uiam obfir.
mabo, ubi facile leguleiis et pragmaticis,
qui glorioſae uocis ſubſidio miſerorum for-
tunas defendunt, perſuaſurum me puto, ne
luacroſam illam et honoratam artem per in-
genuarum contagionem extabeſcere, et ad
4 mendicitatem proiici patiantur. Nec tamen
Plneo Ghfhe omnis ſpes ita euolauit, ut nullos ex acade-
ner e micis patribus in partes trahere deſberem.
e Meè Contractae certe et compendiariae iuriſpru-
rsknpr dl! dentige doctores, ſi iam non mei ſint,
Wh nullo negotio conciliaturus eſſe uideor: hos
im enim, cum ad nudum linguarum et elo.
en de daps eom quentiae nomen toto corpore exhorreſcant,
u tee ris et ſua ſponte nullam umquam humanioris
i Arix e diſeipulos partem attigerint, et omni cona-
ſGri pwum tu diſciplinae ab ea dehortentur, exſultatu-
ros ſpero, ubi inter ipſos lirteratores, me
facilitatis et laborum fugae patronum ſe re-
periſſe triumphabunt. Hos, ſi a Graecae
linguae uſu deterrere uellem, idem forer,
ac ſi, ne Laporum aut Finnorum linguam,
unde nullum ſperari poteſt lucrum, ad-
diſcere uellent, rogarem. Si promtis, et
ad quotidianam garrulitatem paratiſſimis
magiſtris, munditiem et exactum ſermonis
Latini

gnoro, gl
nis humun

ell hoc Mlldun

XXXXVIII. P. BVRMANNIORATIO

Latini nitorem commendare uellem, non
plus proficerem, quam ſi Sarmatas et Pan.
nonios a Gothicae uel Langobardicae lin-
guae facilitate ad Ciceronianam dicendi
moleſtiam tranſferre conarer. Ad eloquen-
tiae ſtudia, et dicendi ſeribendique exerci-
tationem, uos, iuris breuiſſimi candidati,
excitare nihil attinet; cum ex hac acade-
mica cauea euolantes, non humanos ſonos
edere, ſed picarum ritu conuiciari, aut ca-
nina uerba latrare; nec ſincero, ſed cum
omnium gentium er nationum faecibus
commixto, ſermone chartas inquinare prom-
tiſſime diſcetis. Ad hiſtoriarum et ueteris
memoriae immenſa ſpatia uos excurrere iu.
berem? quorum ipfſi magiſtri, et ſecurae
nauigationis gubernatores, numquam ratem
iuris oceano, in quo tot breuia, tot ſèéo-
puli, committere ſunt auſi, ſed clauſis in
Piſcinis, et lacubus, cymba tantum ludere
cum diſcipulis conſueuerunt. A critica te-
meritate non modo profeſſores, omnem
diiudicandi uim conuiciis proſcindentes,
ſed in primis recocti in foro proclamato-
res uos facile reuocabunt, qui exſecranda
criticorum capita tot diris deuouere ſolent,
eoſque quotidiana criminatione falſarum et
corruptarum tabularum ex lege Cornelia
r60S

VLkr
8G
W eiN 4
ztu⸗ tne il
4 .

Elloniktiei

Dken,

on. Nnbleren
msnuikircodn

NN
en

11poprlon
Uelyenrun

MNN

Cömmente *

n, gun, An
lce del 1

R, iuris hru

IEU

atrinee ..
I Uuet, cun d

IN HVMANITAIL. STVDIA XxXXXVIII

Feos agere non deſiſtunt. Qui iudicum au-
ribus occlamare non pigramtur, eriticorum
audacia leges, quae certae et definitae eſſe de-
bent, conuelli et euerti; omne ius; bonum et
aequum deleri, et, niſi modus huie temeritati
imponatur, breui omnia iura dubia, incerta,
et iudicum religionem ſolutiſſimam fore, non
uane ominantur. A poëtico furore illos, qui
praeter alios prudentes appellari adfectant, re-
trahere nihil eſt negotii: ab hoc enim mentis
uitio aiieniſſimi ſemper habiti legum condito-
res et interpretes, qui, cum omnem ingenii
uim et mentis aciem in enodandis legum la-
queis, in torquendis in cauſſam ſuam princi-
pum et ſenatuumdecretis, in prudentumreſpon-
ſis dubiis et perplexis excutiendis, obtuderunt
et conſumſerunt, nihil fere ſibi caloris et impe-
tus effundendo carmini ſupereſſe deprehen-
dunt. Nam ludere et iocari eos, inter facilioris
auris prudentiae doctores, credatis, qui poéëti-
cam et poëtarum ueterum meditationem Ro-
mani iuris ſtudio ſociandam eſſe clamant. Ne
credatis ex animi ſententia, res tam diuerſas, et
tam longo a ſe ſpatio diſiunctas illos in unum
uelle conducere, ſed haec, dicis cauſſa, utipſia⸗
mant loqui, et quia aliud, quod dicerent, non
habebant, in populum ideo effundere, ut
glorioſis illis literarum et eloquentiae ma-
giſtris uices reddant: ſolent enim illi,
uentoſo Cicerone non minores ſpiritus ge-
rentes, ſe quoque triduoprofiteri poſſe iuris
prudentiam, praedicare. Non ablſurde
ergo, nullis umquam ſacris poëticis H
*

L. p. PVyRMANNIORATIO

ſed callidi iuris ſcholaſtici interpretes,
quoque, ſi ſtomachum illis litteratores comn
moueant, repente inuitis Muſis, Apolline
irato poëtas prodire poſſe, oſtentant
Nam tritam illam litteratis ad cartnina uiam
huthcuam ingredi dignatos, ec
Poéleos laudem et gloriam eos uchementer
tectare, uerſus domeſtica incude efiecti,
et metu legis Fabiae, nullo colore antiqui-
tatis tincti, aperte declarant. Relinquite
ergo, et elis remiſque fugite, Themidis
aureae alumni, pannoſas famelicorum artes,
et ad quaeſtuariam cauſſidicinam (ignoſcite
uerbo uobis uernaculo) omnes neruos in.
tendite, mihique, quod tam fructiferi et
ſalutaris conſilii auctor exſtiterim, uel potius
compendiorum inuentoribus, qui uos uno
ſaltu ex ludis litterariis in ampliſſimam cu.
riae et fori lucem tranſtulerunt, aeternas
gratias debete.
Si uero ab ullo eruditorum ordine mihi
gratia ſit ineunda, ueſter, o ſalutis humanae
Praeſides et conſeruatores, fauor et beneuo-
lentia accuratius nunc mihi eſſet concilianda.
Et niſi ambitio, qua me tam ſtudioſe in
priorum claſſium amicitiam inſinuare tenta-
ui, tempus eripuiſſet, longa oratione tam
ſedulos ſalubritatis noſtrae cuſtodes deleni-
rem.

NMANNe
IN HVMANIVYAT. STVDIA. LI.

u ſcholi
Tkomechom
dente inlit

rem. Oſtenderem, nihil eſſe importunius,
nihil crudelius moleſtis illis litterarum ma-
giſtris, qui incolumitatis publicae uigiles
