DkII370_4
author: Burman, Pieter

N12cS5O9519625 021

UIIIIIIIIIIIIIIINII

UB Tobingen

W flie PETRI BVEMANNI

ORATIO
thum cin ee,

Kiun Nn

STVDIA

H ABI T A
AA. D. VIII. FEBRVARII cIoTocCXX,

CVM

MAGISTRATV ACADEMICO
A BIRE I.

BEROLINL
LITT. CHRIST. FRID. HENNINEII,
cI9 ISCC XXXXI.

SS.

S93

„☚

ℳ. O0. O. N.

u0 vnümduemdue ſtudio duci
et delectari, inter omnes ſatis
conſtat; neque facile homi-
nem imenias, qui non illa,
quibus ſe excellere putat, omnium rerum
Prima, ſe uero, qui ea poſſidet, pulchrum
et beatum eſſe arbitretur. Neque indoctam
modo multitudinem, et illiteratos artifices
caeco erga ſua opera amore auferri, ſed
ipſos, qui ſuperbo ſapientiae et doctrinae
titulo ſe a uulgo ſegregant, hoc commu-
ni morbo ita adfectos eſſe videmus, ut cum
aliarum contemtione ſuas ſemper diſcipli-
nas extollant, et tamquam unicas filiolas
exoiculentur. Si uero in cauſias inconcin-
nae et abſürdae ofſtentationis penitus intro-
ſpiciamus, paucos certa perſuaſione de ſe
et ſuis uera praedicare ſed plurimos alia-
rum artium ignoratione peccare, alios cu-

A 2 Pi⸗

IIII. P. BVRMANNI ORATIO

piditate, ambitione, aut auaritia abreptos,
ſua commoda et rationes ueritati praeferre,
et pro ſolida laude uaniſſime gloriolae
umbram conſectari deprehendemus. Quo-
tus enim quiſque reperitur, ſua laudans,
aliena culpans, qui ita in omnium rerum
uariam et multiplicem cognitionem, eiuſ-
que interiores receſſus, penetrauit, ut, ſin-
gulis inter ſe comparatis, uerum unicuique
pretium ſtatuere, et uni prae alia admira-
bilem quamdam cxcellentiam adſignare poſ-
ſit? Immo quotus quiſque non plebeia
potius trutina, quam aequa artificis ſtatera
ita omnia propriae ſcientige momenta exa-
minauit, ut ad illam, quam ſequitur,
probandam et praeferendam, certo iudicio
etratione impulſum ſe eſſe, aliis perſuadeat?
Annon maxima eruditorum portio, ſi ſim-
pliciter et id, quod res eſt, eloqui uellent,
inconſiderato ſe impetu, parentum et ami-
corum auctoritates ſecutos, in illas ſe toto
animo doctrinas dediſſe fateri cogerentur,
quae uel ad ingenii illuſtrioris famam, uel
ad honores capiendos, uel ad rem facien-
dam, accomodatiores aliis oſtendebantur?
quibus deinde, cum ſerum eſt eas dediſce-
re uel mutare, tam certis et deſtinatis ſen-

tentiis ſe addicunt et conſecrant, ut etiam
fa⸗

DVANMANN,

hiione, HM

er mtims 8
luude Uind
lelari inte
din rein
8, g i⸗ hin

lihieen (ON⸗

S neeſlt, ne
e connpernis e

Uere, e m rie
G excele Nliam

wor m gie⸗

.
* eele,⸗
t el

IN HVMANIT̃AT. STVDIA. V.

factioſo furore partes ſemel temere ſuſce-
ptas defendant. Cum uero poſt leuem
ſaepe et exigui temporis operam eas profi-
teri et exercere feſtinauerunt, e re ſua eſſe
ducunt uenales proponere, et tabernam
non utilibus tantum et neceſſariis, ſed falla-
cibus et fucofis mercibus inſtruere, quas
omnibus lenociniorum illecebris commen-
dent. Quid? annon ipſos hos bonae men-
tis mercatus, ad quos rerum imprudeates
iuuenes magna contentione confluere ſolent,
confuſis et inconditis inſtitorum clamoribus
reſonare audimus? et ex huius cupidirtatis
tonte, tamquam riuulos, tot glorio.
ſas orationes defluere uidemus, quibus
mercatores grauiorum, ut aiunt, diſciplina-
rum incautos adoleſcentium animos inuitant
et adlectant, ut praeteritis humiliorum ar-.
tium ſellis, apud ſuas officinas deuerſentur,
et expoſitas ibi doctrinas ad utilitatem et
neceſſitatem nundinentur? Quis ueſtrum,
auditores, hoc ſacrarium initurus, ut publi-
ce uerba facientem profeſſorem audiat, aliud
animo ſuo praecipere ſolet, quam ut illi,
de ſuae diſciplinae antiquitate, praeſtantia,
et praeter ceteras dignitate declamanti,
defatigatas peruulgato argumento aures le-
uiter, cum unius horulae iactura, ſit com-
A 3 mo

VI. P. BVRMANNI O/RATIO

modaturus? praeſertim cum in illas erudi-
tionis copiae ſint redactae anguſtias, ut ra-
ro alicuius ſcientige doctor regni et ſcho-
lae ſuae fines et terminos egredi uel au-
deat, uel poſſit. Sed ne in ipſo ſtatim ora
tionis limine inſolentem et acerbam lauda-
tiſſimarum artium cenſuram exercere ui-
dear, ambitioſae huius oſtentationis in pri-
mis humanitatis et elegantiarum profeſſores
reos agere non dubitabo; meque ipfum,
inter illos, qui populari blanditia et aſfſen-
tatione diſcipulos undique corrogare, eo-
rumque beneuolentiam colligere nituntur,
non ultimo loco eſſe collocandum, fateri
non erubeſcam. Non pudebit hodie prae
me ferre, eum me aliquando fuiſſe, qui medi.
tato et exquiſito ſermone, linguarum, elo-
quentiae, et hiſtoriarum laudes amplificare,
et magnum aliquid et praeclarum eſſe,
Graece et Latine ſcire, dicendo efficere
ſum conatus. Sed aliquot abhinc annis
totus mihi diſplicere coepi, et conſilii a
Primis annis capti peruicacia, et ipfae illae,
quas olim iuuenili dicendi licentia, et uin.
cendi magis, quam ueritatis ſtudio habui,
orationes maturiori aetati incutiunt rubo-
rem. Iraſcor mihi, quod a mei ordinis et

ſtudii uiris perſuaderi mihi ſim paſſus, ni-
hil

AMorut
ene Ec
gorwan NCne

unkun nor,
1 .
ulns erult, mer
WNNI, Ne ori

woſtt

NN
A 1IN HVMANITAT. &TVDIA. VII.

Dreleriinn nn;
n inie. u.: . .⸗ L.: .
inn reltane Whil ad omnia tempora utilius, nihil ad ui-
ram priuatam et publicam elegantius, nihil

denine de .
Ei et ugigen ad laudem et famam praeſtabilius inueniri
olt. el poſſe, quam mentem interioribus litteris
k iſilenen e excultam et perpolitam habere. Indignor
K Wlleatemn

dictatoria illa magiſtrorum, quos ſequebar,
praecepta feciſſe atque effeciſſe, ut illi to-
gatorum ordini me adſcribi ſuſtinuerim,
l qui ex primo, quem obtinere ſolebat, loco
e Don Ahne; detruſus, uix infimum, quem precario
Au popn pofſſidet, hodie in academiis tueri poteſt.
s deen, Quotidie ſtomachari non deſiſto, eam me
Nrndenim aln uitae meae legem dixiſſe, ut perpetuo inter
nn bod ele l grammaticorum et criticorum ſüubſellia ſit
Nem Nnä! conſeneſcendum; neque auſum fuiſſe maio-
Hemt eüs ra ſpirare, aut principibus inter eruditos
uiris adnumerari ambiuiſſe. Cuius doloris
et poenitentiae ut pleniſſimam hodie uobis,
auditores, fidem faciam, non tralatitio
circulatorum more, qui iam per omnes ca-
thedras peruaſit, merces meas iactabo et
excutiam; nec orationem conquiſito ex
rhetorum officinis pigmento adſpergens, de
litterarum, quas profiteor, utilitate et prae-
ſtantia inſolenter gloriabor; ſed uineta mea
caedere, et aperto, ſed atroci ſtilo, omnia
umnon humanitatis ſtudia, quae ſua et docentium
rnit, culpa merito iacent, confodere; eorumque
etince n A 4 non

müm cenl
üolie huins

Unns et eleointi

VIII. P. BVRMANNI ORATIO

non modo difficultatem, uilitatem, et mini-
me fructuoſam ſterilitatem, ſed funeſtam in
primis contagionem, er periculoſam grauio-
rum diſciplinarum cum illis ſocietatem oſten-
dere decreui. Quod ſi dicendo conſequi,
aut rationibus ullam huius propofiti partem
cordatis perſuadere nequiuero, redundet
haec quoque infelicitas in futilium artium
cultorem, qui, cum eloquentiam profiteatur,
ne id quidem, quod omnes ſere ſequuntur et
probant, euincere ualuerit. Quamuis autem
maxime mihi laetandum ſit, apud illos agen-
di occaſionem oblatam, qui non modo in
eadem opinione uerſantur, ſed illam omni-
bus, qui ſe ad cos adplicant, induere conan-
tur: praecipua tamen me ſpes tenet, non
plane inefficacem apud uos, facillimi adole
ſcentes, orationem futuram. In praeiu.
dicatam illico uos ſententiam ituros confi.
do, ubi perſpexeritis, quam procliui adſen-
ſu conſilia ueſtra et parentum rationes com-
pProbare laborem. Vbi reqâte et ordine uos
facere pronuntiem, ſi dimiſſi a manu et fe-
rula paedagogorum, barbatis ſenibus auſcul-
tantes, haec plebeiae caueae ſubſellia tran.
ſcendatis, et ſaltu in orcheſtram facto, no-
Xias pietati, famae, eruditioni, et arcae litte-
ras, quae humanitatis nomen mentiuntur,
re.

lnn ſamnt

4

S IN HVMANITAT. TVDIA. VIIII.
Umnc tatemn.
en

keln gge⸗ relinquatis. Quo non fauore, quo non ad.-
gonen, Apetli nd plauſu me dicentem proſequemini, ſi oſten.
hmnanihlir i derim, neminem ueſtrum ad aliquam nomi⸗-
Qdddne, is celebritatem, aut fortunarum incremen-
tum, ſiue inter caerimoniarum antiſtites,
ſiue iuſtitiage ſacerdotes, ſiue ſalutis humanae
cuſtodes, ſiue ſapientiae magiſtros, adſpirare
poſſe, qui ſe noſtris ſtudiis inquinandum per-
milerit. Ad quod probandum, non aucto-
ritates et exempla, quae in obuia et dome-
Kleli ſtica copia cumulare eſſet putidum, undi-
HemNN. que conquiram; ſed leuiter per ſingulas di.
en ONm i ſciplinas peruagando, populari et peruulga-
ne Wt E ta argumentatione acroaterii huius adpro-
in bationem captare ſtudebo.

e I Clents I ce
i, Co clo

Omnium, quotquot ſint, doctrinarum
principem et reginam eſſe caeleſtium rerum
meditatonem, nemo, qui quotidianis ſer-
monibus celebrari audit, diffiteri ſuſtinebit:
eamque iure ſuo primos honores occupaſſe,
et reliquas, ut adminiſtras et comites, ex
alto deſpicere, neque earum ope et adiu-
mento indigere, niſi cum placuerit ancillas
in partem uilioris operae et laboris uocare,
in controuerſiam uocari nequit. Faſtidioſa
in primis domina cauere ſtudet, ne temere
in eius adyta et ſacraria irrumpatur, neque

UcO 0

Netſerents, dnmn⸗

eltri a onan
wrem. Nitece an

we Nen .
lniats Ntdn n A 5 ini⸗

X. P. ByVRMANNI ORATIO

iniiandi ſpem facit, niſi illis, qui mentem
urgatam, et ſublimioris ſcientiae capacem
ad ſacra ſua attulerint, non terrena faece
pollutam, non humanis ſordibus conta-
minatam. Duo uero dominatricis diſcipli-
nae principia et fundamenta, quibus tota
nititur, a ſacrorum myſtis prodita eſſe ac-
cepimus; diuinam primum audctoritatem,
libris et tabulis, ab ultima antiquitate tranſ-
miſſis, conſignatam: ſummam deinde in
diuinae mentis et doctrinae interpretatione
concordiam et conſpirationem, non quidem
omnium, ſed pietate et doétrina illuſt rium
uirorum, qui in unum conducti, poſt dili-
genter exiſtimatam, et omnibus momentis
ſuis ponderatam Dei legem, certam et de-
finitam publicae perſuaſioni prodiderunt re-
gulam, ad quam omnia iudicia dirigantur,
qua uera et falſa diiudicentur; ultra quam
citraque conſiſtere nulli liceat; aut ſemel
decreta refigere uel conuellere permittatur.
Ad haec duo facillima et expedita doctri-
nae capita, qui ſtudia et lucubrationes exe-
gerit, numeris omnibus abſolutus diuinae
ſapientiae interpres habetur. Artes uero,
quae ad humanitatem pertinent, licet uariae
doctrinae oſtentatores in infinita membra
gencidere ſoleant, nos tamen hodie ad
qua-

Tünnend win
Aner, Ctecle,

Unlte ehnri len,
N odo d

ercieend

=

ſclsenine

elentang

lan un d
n lun

=

Noiatten

elt, M M N.

1

IN HVMANIVYAT. STVrDIA. XI.

quatuor ſpecies reuocabimus, grammaticae
primum et ſermonis antiqui cogoitionem,
temporis deinde prioris et hiſtoriarum
ſcientiam, tum eloquentiae exercitafionem,
criticam poſtremo de omnium operibus di-
judicationem. Quae ſingula et uniuerſa,
non dico pernoſcendi, ſed delibandi etiam,
humanae induſtriae ſpem eſſe deſperatiſſi-
mam omnes uno ore confitentur, et ſi iam
ea eſſet ingenii uis et laboris uehememtia, ut
per eas procedere quis poſſet, minime ta-
men frugiferam eſſe, quae illis inſumitur,
operam, aut aliquid inde praeſidii aut or-
namenti ſacris ſtudiis accedere; ſed diſci-
plinae a Deo proditae, et concordibus ſuf.
fragiis comprobatae auctoritatem praecipue
inde conuelli et labefactari, nunc erit oſten-
dendum.

Trium uero, ut inde incipiam, gentium,
Hebraeae, Graecae, et Latinae ab eruditis
linguae celebrari ſolent, quarum ſingularum
cognitio non modo difficilis et laborioſa,
ſed ab omni perdiſcendi ſpe depoſita et de-
ſtituta. Si quis enim ad Graeci uel Romani
ſermonis intelligentiam ita unice incumbere
ueller, ut eam plane adſequatur, uita eum

prius, quam labor et materia deficeret.
Ri-

XII. P. BVRMANNI ORATIO

eorum eſt gloriatio, qui tam ſcite, tam
eleganter ſe utraque lingua ſcribere er loqui
poſſe iactant, ut ſi in antiqua tempora re-
deundi, et Athenis uel Romge illis uerba
faciendi facultas daretur, non minores ſe
Demoſthene uel Cicerone plauſus relaturos
eſſe confidant. Modeſtius et uerius de ho-
diernis conatibus illi exiſtimare uidentur,
qui eloquentiſſimos hodie, et nitore oratio-
nis praeter ceteros inſignes, tam barbaros,
tam inelegantes prae antiquis eſſe cenſent,
ut, cum uix milleſimam earum linguarum
pPartem ſint adſecuti, neque uernaculam
dicendi urbanitatem, neque ueram pronun-
ciandi rationem pernoſcant, digni forent, ſi
in Areopago, uel pro Roſtris os aperire
auderent, qui mulierum et puerorum fſibilis
exploderentur. Quae cum earum, quae
nondum plane conticeſcunt, et quae tam
expreſſa ſui ueſtigia reliquerunt, linguarum
ſit conditio, quis tam improbus, ut umquam
Iſraeliticae, plane emortuae, et quae praeter
unicum ueteris ſermonis monumentum nihil
nobis tranſmiſit, cognitionem ſe adſecutu-
rum ſperet? ſtultus ergo et inanis, qui-
cumque illis linguis, ultra prima elementa,
a ſaerae doctrinae ſtudioſis labor impendi-
tur, qui numquam ad metam attingere, aut
atten-

Ridenda enim potius, quam confutanda

9

Ecdloncd e mrtind
Jam gmmaumzen
Gfonm therns ſeci
Conportun.
lcni
Nhors, kei
gunmt
Meſtcs

y

in i
Funing,

M R
n ſiin mig

cheni del „
nn Gren, Nn

nel Cicerone k

iii gan 3

* munmm
it, ognünen e
ſtulus eno 4 u
lngus, un ins
ie ſtoctican
uun A nen liy

nc
ſaben

IN HVMANITAT. S TTVDIA. XIII.

attendentibus operae pretium perloluere

poſlit. Sed demus eo ueſaniae aliquem pro-
greſlum, ut omnes adoleſcentiae annos in
longa linguarum commentatione perdere
uoluerit, quid deinde, ubi ad diuinae do-
Ctrinae meditationem acceſſerit, ornamenti, aut
ſubſidii adferre poterit, niſi tenuem, et ſplen-
didum magis, quam utilem apparatum, et
quem nullo negotio aliunde mutuari pot-
uiſſet? Architectos mihi et fabros
reihieite, qui ſtupendis operibus et ſubſtru-
Gionibus in admirationem ingenii et ſoller.
tiae ſpectatores rapiunt, an hi quoque ty-
rocinii, uelociter labentis, annos inter eo-
rum, qui ſeruili opera ferramenta et fa-
brilia inſtrumenta fabricantur, ſellas inutiliter
conſumunt? Immo uero recéta potius ſe ad
aedificandi et architectandi diſciplinam ad-
plicant, quam cum perceperunt, ex uiliorum
opificum tabernis neceſſariam arti ſuae ſup-
pellectilem comportant. Imitemini, diuinae
ſapientiae candidati, fabricatorum pruden-
tiam, et temporis, rei pretioſiſſimae, iactu.
ram metuentes, aduentitiis et commodatis
ex aerumnoſa grammaticorum officina co-
piis uires domeſticas firmate. Nec Panico
terrore trepidantes dubitate, ubi, periculo in
litteris et linguis facto, in ſacrum ordinem
C0*

XIIII. P. BVRMANNI ORATIO

cooptandi eritis, quin ſatis ſcientes priſci
ſermonis, fatis litterati, grauiſſimis patrum
conſeſſibus exiſtimemini, ſi poſt aliquot heb-
domadarum meditationem, adiumento le-
xicorum et grammaticorum, minutiſſimam
ſacri portionem legere et explicare uos
poſie oſtenderitis. Hoc uero enauigato
freto, hanc praeteruectis Charybdim nauem
ſubducere, et tamquam in tutiſſimo portu,
apud lixas et calones uernaculos deuerſari
licebit, qui immenſae et redundanti prae-
conum turbae uberrima quotidianae loqua-
citatis pabula, et perennem concionandi
materiam ſubminiſtrabunt. Nec inutilem
modo, ſed noxiam in primis efſfe ſanctiſſi-
mae religioni elaboratam nimis linguarum
peritiam, inter myſtas eſt exploratum.
Quid enim non audet, quid non commir-
tit profana grammaticorum manus? Sylla-
bas, uerba, dictiones, uniuerſum orationis
ambitum, in omnes partes uerfare, nulli in-
terpretationi, conſtitutae licet et comproba-
tae, acquieſcere, iactare alienum ſtuporem,
ſuam perſpicacitatem, qua ſe plus videre
antiquis, et nouam uerborum uim primos
eruiſſe gloriantur, peruulgata praedagogo-
rum eſt conſuetudo. In Hebraico codice,
unico dublae et incertae linguge monumen-
. to,

owih,

*

Gnn r N

eheneg, Mnngen
nm urkonmn obin

n ellenninen

E, Giin s ſie
hehnol, ſſol
eciminnen,
Tümmmaicorun „,
em legere
Ttetervecis Chnt
tumgunm in ni⸗
cllones Wernigt
Unimnenlze et en
1e berrint in

ll, et erennen

TTiTmmnadcotumn n
.

Cickiones,

IN HVMANITAT. &DTTFPVDIA. XV.

to, plurima eſſe ſine exemplo uocabula;
hominum, animalium, nerbarum, utenſili-
um, er neſcio quarum rerum appellationes
obſcuriſſimas, et nemini perſpectas; nullum
etiam inter ea, quorom ratio certior eſſe
creditur, aut locuſionem, quae non proba-
bili diputatione diuerſum quid ſignificare
Poſſit, acrirer condendunt. Omnes ad hu-
ius ſepultae et obliteratae linguae intelligen.
tiam aditus ifa eſſe obſtructos et impeditos,
ut ipfi illi, qui Efra et primariis iynagogae
antiſfiubus plus ſapere uidentur, interpre-
tes, in Iraélitarum monumentis prae tene-
bris et caligine tactu potius, quam ſenſu,
obſeruentur. Nihil ergo proderit ingenii
ad caeleſtia euolantis uires puerili et inani
occupatione deprimere, quae licet adſidua
iuehemens, numquam ad confeſſam et
aperram uerborum obſcuriorum et ſenten-
tiarum explanationem ſtudioſum perducer.
Clamet ergo, et contendat impia fere et
ſanctae linguae inimica grammaticorum ca-
terua, eadem uia in tabulis diuinis, et ua-
tum uoluminibus interpretandis eſſe ince-
dendum, per quam in Homeri aut Virgilii
uerbis exponendis grammatici diſcipulos ſuos
producere conſueuerunt: et unicam uerum,
et qui ſcriptorum mentibus fuit obuerſatus,
ſen

XVI. P. BVRMANNI ORATIO

ſenſum eruendi ſupereſſe rationem, quae ex
uera origine et ui uerborum, linguae olim
uigentis ingenio, et uſitata loquendi conſue-
tudine initur: omnia illa ſubſidia in huius
linguae meditatione deeſſe nemo: infitiari
poteſt. Aliam igitur et longe uberiorem,
ſimulque facilimam, diuinae mentis expla-
nationem aperiant et oſtendant ſacerdotum
ſcholae, quae non ex grammaticorum ob-
ſeuris et controuerſis legibus, ſed ex compa-
ratione receptae perſuaſionis, et peraequa
oraculorum proportione, Dei et ſacrato-
rum uoluminum mentem declarabunt. Igno-
raſſe feliciter Hebraeorum hinguam prima
eccleſiae florentiſſimae ſaecula, quibus ſine ḧ
eius ope doctrinae certae dogmata fuere in 4 unnns m
conſtituta, et repetitis conciliis capita com- Cun,uns dummm
probatae religionis formulis numquam te. Mus n Mo u
merandis conſignata. Nec magis inſtru. in tenn dl
QGos ab Iſraëélitarum ſermone fuiſie Latinae Wen umnins lann
eccleſiae antiſtites, eoſque nullo, aut exiguo mnls ce⸗
cum Graecae linguae uſu, acerrimos ueritatis an Ulnhi
propugnatores exſtitiſſe, et ſubſidio uerſae Hihais wih n
in uernaculum ſermonem ſeripturae, diuer- i giktiunnke
ſa ſentientes feliciſſime refutaſſe. Maius quo-
que et ardentius plebi et mulierculis inie- err
tum fuiſſe pietatis ſtudium, cum neglecta Dagtr

Mili m
ſterili et ficca uerborum et ſententiarum
jun. rtdlamtine

letbi l

coln n

Dul, N

1
4

OIumtans Noe/N

– U Ulle

liunone Sl
un iginr ale
dlinmn Ciine e
etinnt e Cel
e Nol er gn
aroletislitg e⸗
roorione, N⸗
Muumn menen ceclrn

ur Hchrtenun in

—

2
Ren Flh Lecnlt 4,

cntgnnt Ner n

IN HVMANITATL. STVDIA. XVII.

mnrerpreraione, communes et peruulgatae

ueritates ex quibuſcumque diuini codicis
uerbis confirmarentur. Videatur hoc prodi-
gio ſimile omnibus, qui his myſteriis non ſunt
initiati; uerum tamen exitu et rebus depre-
henditur, academiçae iuuentutis et plebis do-
ores, ſine exquiſita linguarum intelligen-
tia, expeditius et promtius tenebricoſas ſa-
crorum oraculorum obſeuritates et aenigma-
ta enodare, et ad cauſſam ſuam trahere, quam
qui omnem in excutiendis et uerſandis anti-
qui ſermonis reliquis aetatem contriuerunt.
Sudent, laborent, fatigentur, ungues rodant,
et caput ſcabant grammaticorum coryphaei,
ſcriptis, quae ex antiquitate ſuperſunt, per-
plexis et ambiguis impalleſcant et inſene-
ſcant, uobis, diuinorum reſponſorum inter-
pretes, nec modo ueteranis, ſed qui uix
prima elementa didicerunt, tironibus, beni-
gnitatem numinis ſentire datur, et gratias
immortales agere licet, quod tam uheres,
tam redundantes ſcriptis uatum ſuorum in-
fuderit ſenſus, ut iis in omnes partes uer-
ſatis, quiduis inde effici poſſit. Tentet mo-
do grammaticus nouam et ante non intel-
lectam loci alicuius controuerſi et uexati in-
terpretationem, illico ut profano, et irreli-
gioſo dirae et exſecrationes intentantur. Vo-
B bis

XVIII. P. BVRMANNI ORATIO

bis uero, ſapientiſſimi epoptae, multiplices
et diuerſas ad minutiſſimas ſacrati uolumi-
nis partes, et uerſus coniecturas, quamuis
ad regulas puerilis artis non ſint exactae,
neque forte etiam ſcriptoris animo reſpon-
deant, ſi modo conſtitutae non aduerſentur
religioni, cumulare fraudi eſſe nequit. O
inexhauſtum et numquam exareſcentem
interpretandi fontem et ſcatebram! quae ad
finem rerum coniectorum ora irrigebit, et
induſtriam praeconum feliciſſimo proceſſio-
nis argumento acuet et excitabit. Faceſſat
ergo omne ſermonis priſci ſtudium, et
cum tanta diligentia et religione in dome-

ſticas diuina oracula tranſierint linguas, ad

eas addiſcendas, ornandas, et augendas, tota
mente incumbite, caeleſtis ſapientiae candi-
dati, et earum miniſterio in nouae ſemper et
admirandae doctrinae theſauros uos inſinua-
te; ita temporis, ita laboris, ita impenſarum
ingens compendium facietis.

Sed quid diutius exilis et moleſta de
uocabulis et dictionibus nos contentio more-
tur? ad res potius et facta adgrediamur, et
quam difficile, quam inutile, quam calami-
toſum fundo diuino ſit hiſtoriarum ſtudium,
quod per ueteris aeui memorias, et omnium
Po-

cpmm

Neres gen,
fire, onn
imn tMne
tl ſica den

i te dunte
1
DMordos EWucndron

Udu Ken

N
1) IANN MAr

hemilini ole n
1 minutfinng lei
e verlos Conle
Pberils mni
r eiam leht

Cumblare funel n
un er UüNen
od fonten er lrike
n coniectorun en
Mecopunn kticlir
mend Klet er eelit
Ermons Prldi
õ
un dnclt bulen
eds, Cnndg en
tenumn muiteinn u
Ce Cocine helum
prs lhen n

id Ans i et
Ackoads wan⸗
polios el
Cvino Mn

cisgeui niih

Uon r

IN HVMANITAT. STVDIA. XVIIII.

populorum annales peruagetur, uidea-

mus.

Quicumque ex uero, non uenditandae

„mercis gratia, de hiſtoriarum ſcientia diſpu-

tare inſtituet, certis quibuſdam praeceptis
uiam futurae doctrinage praemunire debet.
Nihil ſcilicet fide hiſtorica eſſe fallacius, ni-
hil in rebus humanis incertius, fateri non
erubeſcat. Praemoneat nullum nobis, cuiuſcum-
que ſaeculi uel gentis, ſupereſſe ſcriptorem,
cuius memoria non fuerit infirma, ingenium
minime omnium doctrinarum capax, pru-
dentia rerum ciuilium parum conſummata.
Quoſdam amore patriae, aut ſacrorum a
maioribus traditorum ueneratione, ablatos,
nonnullos factionum ſtudiis, aut credulitate
a uero deductos. Multos famae et nominis
cupiditate mirabilia magis, quam uera con.
didiſſe. Illos mercede conductos, hos animi
et uoluptatis cauſſa ſplendide mentitos; non
paucos regiae maieſtatis turpiſſimos aſſen-
tatores, principum facinora et ſuperbos do-
minantium mores heroicarum uirtutum ſpe-
cie uelaſſe; contra libertatis et licentiae po-
Pularis patronos, prae immodico in reges
odio, ciuitatium ſuarum faſtos falſis lauda-
tionibus uitiaſſe. Iudaeorum fabulas, Grae-
B 2 67⁰.

P. BVRMANNI ORATIO

XX.

rum leuitatem et mendacia, Romanorum in
praedicanda pietate et iuſtitia bellorum, et
in difſſimulandis omnibus, quae turpem
principi populo notam inurerent, infamem
diligentiam; denique omnium nationum,
aliis ſe priores et meliores iactantium,
ambitionem numquam ſatis auditorum ocu-
lis et mentibus exponere et denudare pot-
eſt. Ita ut hiſtorias qui docet et diſcit,
ipſis illis, qui olim Pyrrhonis, aut nuper
Carteſii ſcita probarunt, acrius contendere
debeat, de ſingulis et uniuerſis quae nar.
rantur, factis eſſe addubitandum, donec
certis et perſpicuis indiciis ſe ueritas pro-
. ducat. la imbutos et praeparatos adole- Kem
ſcentium animos a primis humani generis imtihh
conditoribus, per tenebricoſam primum hhulm
fabularum caliginem, deinde per ambiguas als enls e ſ
et dubias regnorum ſucceſſiones, ad liqui- mmmun md!
dioris fidei monumenta ſuſpenſo et cauto d ninn
gradu quidem deducere magiſtrorum ſunt Mh Himn d

, Ni 8

partes: uerum non tantum in obſcuris er m nklü pinsg
incertis, ſed in auctoritate multorum ſaecu- his Allte hn
lorum comprobatis factis haerere; ad ſin- ad Näldinis

gula, quae ſuſpicioſa uideri poſſunt, conſi-
ſtere; ad minimum quemque ſcrupulum
offendere; et dubitandi occaſionem iniice- *
re; quid, quaeſo, aliud eſt, quam ubi in t i
di⸗

Hin i

1 IN HVMANITAT STVDIA XXI.

ni diuinis annalibus, electae a Deo, et a gen-
ribus ſegregatae nationis ſeriem euoluere
incipient, praemonere ſimul, non certiore
t fide Iſraélitici populi, antiquiſſimi omnium,
fata, quam reliquorum eſſe pubicis litteris.
Quid uero futurum, ubi Hebraeorum an-
Wenenert nales, quibus praecipua nobis eſt conſti-
Dn Hitrisig. tuenda auctoritas, non ſemper cum pere-
eene eien grinorum faſtis amice conſentire audiue-
Malm hiihns rint? Vbi inextricabiles illi nodi de Alſy-
ad nbum, m riorum, Babyloniorum, Medorum, et Per-
ſarum dominatione iuuenum animos impli-
cuerint? nihil iam dicam de confuiſſima
temporum doctrina, quae a quibuſdam ad
Hebraeorum, ab aliis ad Graecorum com-
putationes exigitur, et tot ſpinis et ſentibus
eſt obſeſſa, ut ſi tota hominis uita in cal-
culis ponendis et ſubducendis infumeretur,
numquam ratio ad liquidum perduci, aut
exitus ex labyrintho tam inexplicabili dari
poſſit. His iam adde, quae non hiſtoria-
rum, ſed in primis grauiorum doctrinarum
profeſſores publice praedicare ſolent; plu-
rima ex praeiudicatis opinionibus, non pro-
priis, quibus artifices ſua dogmata enuntiare
ſolent, uerbis eſſe expreſia; ſed ſermone
populari, quo ſpecie rerum decepta, aut
ſuperſtitionibus adligata multitudo inter ſe
B 3 con-

XXII.

P. BVRMANNI ORATIO

conferre ſolet. Rerum naturalium cauſ-
ſas, ſolis, et ſiderum curſus et motus, et
ſimilia, non ex decretis ſapientum, ſed ex
incerta uulgi perſuaſione, et fallaci oculorum
et ſenſuum fide ſaepe enarrari. De Deo,
cuius uera uis et natura a nullo intellecta
fuit, notiones humanis mentibus et corpo-
ribus ſimiles informari; eiuſque et admini-
ſtrorum, quorum etiam conditio et ingenium
nulli eſt exploratum, praeſentiam, licet ue-
ram et indubitatam, modo tamen noſtrae
menti non percipiendo oſtendi. Praeiudi-
care quidem illam et exemplum dare fami-
liari diemonum inter homines obambula-
tioni, nihilque obeſſe, quo minus, impe-
rante Deo, impuri ili ſpiritus ſe in cogni-
tiones noſtras inſinuent; incredibile tamen
moroſis naturae interpretibus accidere uide.
mus, damnatis ad aeternas tenebras et car-
ceres Dei et hominum hoſtibus, maiorem
ſaepe vim et licentiam humanis actibus
interueniendi, quam beatis et laetabili Dei
luce et adſpectu fruentibus geniis, conceſ-
ſam. Quidquid uero de eo inter ſapientiae
humanae proteſſores diſceptetur, hoc inter
omnes, qui antiqua et noua rerum geſta-
rum monumenta tractant, conſtare, omnes
hiſtoricos, ubi de daemonibus, prodigiis,
omi.

8

nac ns, in
n e en

ree ene anm

Cron

1 ugts, edr
Kii Uimn u
ehorilim, daonn
Smurtöͦn duns
Cnna meprund
kltn e ceniin
le hicon
nn kpro Muelne
nn flenet M
e Aune ellper erl
Mane Ded i
Tunemonom
i diiö

IN HVMANITAT. STVDIA. XXIII.

ominibus et portentis, quae timidae plebis
animos concutere ſolent, ſententiam ferunt,
per ueritatis certae ignorationem in maxima
opinionum inconſtantia uerſari. Acutiores,
et quibus res, aliis temere creditae, ſemper
ſuſpicioſae uidentur, daemonum ſpecies,
laruas et nocturnas umbras, manes ex infe-
ris excitatos, magorum coniecturas, ſomnio-
rum interpretamenta, inter plebis deliria

Mes Miorneni ,
Torm einmoni

MWMorav Mett 8
1 elemne .U . .
Altiutnm. „ et aniles fabulas referre; obtuſioris uero in-
Wlam, oco

rninn * genii, qui omnia fieri poſſe facile et pie
Rdetmie credunt, quibus nec licet, nec uacat unam-
RKj uin quamque rem examinare, non dubitare,
— Aquin daemones, corumque adminiſtri, ma.
* un gi, augures, coniectores, haruſpices, et
11 ſacrificuli futura, ita uolente Deo, habeant
I exploratiſſima; horumque omnium expreſſiſ-
ſima nobis in diuinis paginis exſtent ueſtigia.
Somnia interpretandi diſciplinam, ſi non
perfectam et certiſſimam, aliquam tamen
e londn um fuiſſe. Auſpiciorum uſu quidem interdi-
d, gun eh Cum populo Ifraêlitico, non uanam tamen
Bedn mes eorum fidem et auctoritatem diuerſis genti-
ud ea bus, adiuuante ſuperſtitionem daemone, nec
lrsd intercedente Deo, fuiſſe. Functas uita ani-
mie mas ope daemonum cieri et euocari Poſſe,
enn ud Ae. Samuelis ab inferis excitati exemplo manilſe.
õ ſto conſtare. Quae omnia infirmare et irri-
L B 4 dere,

XXIIII, P. BVRMANNI ORATIO

dere, quid, quaeſo, aliud, quam adiuuare
impiorum de ſacri uoluminis certa auctori-
tate, et ſeriptorum ſinceritate et fide, ſu.
ſpiciopes? Haec fraudibus ſagarum, uel
ciuili ſollertiae attribuere, quid aliud, quam
per ingenii liberioris, et nulli magiſtrorum
addicti, cauſſam, ſe iuſto alieniorem a fa.
buloſis narrationibus oſtendere? quid aliud,
quam inſcitiam, temeritatem, impudentiam,
et in nouas opiniones, earumque auctores
proeliuem propenſionem prodere, nec mo.
do profanis, ſed diuinis hiſtoriis fidem ab-.
rogare; non argumentis peruulgatas opi-
niones refutare, ſed ipſam omnino religio-
nem ex animis hominum delere? quid
aliud, quam uerae religionis propugnarori-
bus omnia arma er tela eripere, quibus
regnum illud uaſtiſſimum daemonum et eius
fatellitum euertere fortiſſimi athlerae conſue-
uerunt? Cui bono et uſui perplexa illa et
ambigua oraculorum ueterum reſponſa aſtu-
tiae et auaritiage ſacerdotum adſignare, et
prineipem daemonum de throno, quem,
Deo permitrente, poſuit, deturbare? Nonne
hoc efſt per infelicis tenebrarum principis
latus Deum ſauciare, et dum praedictio-
nes Pythiarum et coniecturas Chaldaeorum et
hariolorum impugnare ſe ſimulant, omnem
diui⸗

1 17
NN /NN

urun Nueh

e . 4
iohrmue: gin
d Pn

u, grm nn
, le K d
anchns iuemmn
4 eMecmwdin
Wen Piſvrirun!
in tMeii; alt
hi Abunchiden
nteponmn Oneck
2 Wenm Wrun
celllien ani
Cribanoroum än
Eügnbne cthe
Wn ſolon üls on
mnet Qermurun

Ere mſen ſ

tCrfünos negen

ggnintis

. guiel

ürmde
1

S KM IN HVMANITAT. STVDIA. XV.
) Alod

s ſeni ne diuinarum uaticinationum uim et ueracita-
ahtrun ſne “R tem infirmare? O intolerandam omnia in-
ee fandibe firmandi libidinem! O pernitioſam et
ne Anidlen exempli metuendi confidentiam! Permitti
Abeinrs ‚Anle, forte in diiudicandis Graecorum et Roma-
in, il ,. norum ambitioſis narrationibus ſuperbum fa-
mümiwdhain ſtidium poſſet 5 ſed eaſdem de annalibus
un, rhtiin; ſacris ſuſpiciones iuuenum mentibus iniicere,
impium et exſecrandum. Nec tamen his
natenn finibus omnem hiſtoriarum ueterum fidem
t iins euertentium temeritas conſiſtit: ſed quum
n in odii publici et Eumolpidarum ſaepe metus
mgmnend ſacrorum ſcriptorum obtrectatores cohibeat,
n Elinen omnem impetum uertunt in uenerandos
Ems hmmm & hiſtoriae eccleſiaſticae conditores, qui coe-
un tene Nin tuum Chriſtianorum diſſidia et contentio-
nes de doctrinae capitibus litteris manda-
runt. Non ſolum illis comparare gentium
impiarum et externarum hiſtoricos, ſed
ideo fere praeferre ſolent, quia ferociores
et infeſtis magis animis beſtias concurriſſe,
quam Chrifſtianos negant, et nullo diſceri-
mine aetatis, dignitatis, aut doctrinae, in
conſortes ſine exemplo ſaeuiiſſe narrant.
Annalibus uero Chriſtianis fidem detrahunt,
quia integerrimorum famam calumniis et

mendaciis deformaſſe, et memoriam po-
B 5 ſteri

S

nn mn 4 Ee

Eritite Mcendn

lente, pol.

XXVI. P. BVRMANNI ORATIO

ſteritati deteſtandam reliquiſſe; nequiſſi-
morum uero, ſed qui uultu rigido et ha-
bitu adquiſito ſanctitatem mentiri didicerant,
ſcelera et importunitates non modo difſi-
mulaſſe, ſed ipſos fallaciarum et ſcelerum
architectos ampliſſimis laudibus elatos, cae-
lo et diuorum ordinibus adſcripſiſſe, ſe
probare poſſe arbitrantur. Praeterea in
uulgus ſpargere non erubelſcunt, ſub infa-
mi impietatis et haereſeos, ut uocare ſo-
lent, crimine, omnes, qui ſacerdotum do-
minationi ſuccedere, eorumque ambitio-
nem, crudelitatem, et auaritiam adiuuare
nollent, obruiſſe. Reges et principes, o-
mni laude et admiratione praedicandos, ut
monſtra, et a Deo generi humano et ec-
cleſie peſtes immiſſas, depinxiſſe; quia
epiſcoporum et monachorum cupiditati
modum imponere ſunt auſi. Parricidas
uero, adulteros, gulae et uentris mancipia,
qui leges diuinas et humanas conculcarunt,
ut exempla pietatis et omnium uirtutum
propoſuiſſe, et immenſis praeconiis ornaſſe,
quia, oppreſſa populi libertate, et cohibita
diuerſum ſentiendi libidine, uittatum ordi-
nem diuitiis et honoribus auxerunt, aedes
ſacras, er nebulonum receptacula regiis ue-

Sigalibus inſtruxerunt. Quo non dolore
con.

moret l
icen Nom
a elliik n
celeis B

oo, lheli

eunn, mnin
vnlaun/ n

Wee Ueriets Euln

ls Annrerni
cnng, (is!
1cratndi propei
Eiſtamm wigone
Is (lminunes
IMentam, Thehe
ncan bele con
nn s
ns intaunroen
iechettorss ed
Anen, Partlcc
nbn gelinin
Ammennt, ſein
n ahiti i
a ud
nn ckenen

Ceſtn ndam

W nlinen
portunimne 4
s Klrin
Mmplllinis itg
Iromn ordindrg *
M dürinnr. k
Prgere pon mbir
1g er heertn, 1

m.
We.

e, lnnes

lwlele, eonlne
üüntn, 4 An
d Eninine n
ne 1De en i
NN et Mhctone
Wpobene in
CiNss et Mnd
A Deins a Muin
A Popni beng:
et honnis
elooun il,
