ab operoſa illa arte, quae nec dies otiolos,
nec noctes quietas concedit, ad nugaces et
uitae humanae inutiles doctrinas auocare
ſtudent; et humanitatis commentitiae pro-
feſſores, qui ſectae ſuae otioſis oblectamen-⸗
tis occupatiſſimos interpellare inſtituunt, nom
de illis modo, ſe de uniuerſo orbe peſſimme
mereri. Vacabitne uobis, Aeſculapii et HIy.
gieae ſacerdotes, quibus nec ad cibum, necç
ad ſomnum capiendum tempora ſuperſunt,
ad grammaticorum tricas oculos adiicere, ad
pueriles de uocabulis, et ridiculas de mi:
nutiſſimis rebus contentiones mentem adpli-
6care? Noui multos Graeci ſapientis dictum
iactare, ſi non eſent medici, nibil ineptius
grammaticir fore. Sed ſi quid ſalis aut ueri
in trito dicterio inſit, in eos unice medicos,
qui inurtilibus artibus eruditos ſe oſtendunt,
congruere exiſtimo: et nihil ineptius eſſe
medico, linguarum dofcto, eloquentiae ſtu:
dio ſe efferemi, in hiſtoriarum ſcientia cu-
al rioſo, et poëtices illecebris deprauato, con-
ſentire poſtum. Quicumque enim duo
„certiflimae artis principia et fundamenta, iam
SpN "ab Hippocratis aeuo iacta, rationem et expe-

91

ibrunns Mure d D 2 xien-

Mocdire

igredl Gignunn
nurs,

LII. P. BVRMANNI ORATIO

rientiam eſſe fateatur, illico et facile ineptiſſi.
mum eſſe medicum, qui ullam temporis partem
in humanioris ſtudiimeditationem inſumit, ne-
garenon ſuſtinebit. Ad rationem excolendam
et perpoliendam, quid, quaeſo, artium, quibus
nulla conſtat ratio, ſtudia conferre poſſent, cum
et ſurdorum et mutorum mentibus incredibi-
lem ſollertiam ingeneratam miremur? ad uſum
confirmandum, quid confuſa et imperfecta lin-
guarum cognitio faciet, cum indoctifſimos etru-
des apſores ſanandis morbis uulgo iudicari, et
longa remediorum experientia famam et aucto.
ritatem ſibi inuidendam conſtituere, quotidie ui-
deamus? An carioſa ueterum monumenta, hu-
mani corporis machinam, eiuſque infinitos ar-
tus et membra, quae manu tractare, oculis ſcruta.
ri debet medicus, pernoſcenda dabunt? anim-
proba et uehemens librorum lectio, uſui et ex-
perientiae, quae ipſo opere et exercitatione con.
firmatur, copias miniſtrabit? An peregrini ſer-
monis ubertas, morborum conſequentia princi-
pia et cauſſas, earumque progreſſus docebitꝰ? an
haec omnia non potius memoriam, fideliſſi-
mum illud omnium artium adiumentum, infir-
mabunt? Si enim medicinae cultor per omnem
uitae curſum nihil ageret, niſi morborum, uitio-
rum, ſeminum, herbarum, radicum, metallo-
rum, medicaminum, potionum, et infinitae ſu-
pPellectilis, quibus tabernae et apothecae arman-
tur, nomina ediſceret, centeſimam illum partem
uix exhaurire poſſe conſtaret. Quis ergo, diu
mole-

r nn, M u

dn

NANN

Linumn, ie IN HVMANITAT. STVDIA. LIII.

dtt
A iul Innnn moleſtus paedagogus, flagitaret, ut plenum iam et conſti-

— patum illum theſaurum immenſo omnium linguarum
et uocabulorum pondere magis magiſque oneraret?
quis congerere eodem reliquias ueterum populorum,
regum et ducum res geſtas, opera belli et pacis, le-
ges, mores, et inſtituta, ſacras, ciuiles, et militares an-
tiquitates iuberet, niſi qui occidere conſeruatores gene-
peneriummi ris humani uellet? Si quid uacui in tam ſani cerebri
Mum ridconitle hominibus remaneat, magna ſatis quotidie nouarum
Miioftceteuninte vpeſtium et remediorum multitudo emergit, quorum
Nslnmisniinns omnium appellationes, qui in ore et mundo habere
poteſt, nae ille ipſum Simonidem memoriae diuitiis
prouocare poteſt. (Eloquentiae magiſtro ſe formandos
traderent medici, qui mutas et elingues per omnem
aetatem ſe artes exercere profitentur: quorum menti-
bus ueriſſimum illud ex Appollinis tripode reſponſum
raint enunnn ſemper obuerſatur, non uerbis, ſed manu, non ſer⸗
deimecheds, Pernolen ace mone, ſed opere, morbos ſanari. Quam inuidenda
nhemenelhamns uobis, illuſtres Phoebea arte uiri, dignitas contingit?
eſgooperatk quam longe oratoribus,, et ceteris eruditorum ordinis
antecellitis? His nulla auctoritas, nullum pondus, niſi
quod magno uerborum ambitu ot pompa conciliant:
uobis ſine ſermone, etiam antequam loqui incipiatis,
fides habetur. Vbi uero os aperitis, non homines
aerba fundere, ſed praeſentes deos oracula edere, o-
mnes nobis perſuademus. Mercurium, facundum At-
lantis nepotem, eloquentiae parentem et conditorem,
quem primum uoce homines formaſſe poétae iactant,
uobis folis, etiam ſine linguarum ſaerifieio, propitiare
datur. Caduceum, inane illud et inefficax blandae et
fallacis orationis argumentum, algentibus oratoribus
gubstten porrigit; uobis, ingentium diuitiarum ſponſor, extenſa
mann et inclinato corpore grauem nummis crumenam
nin mmeliſere, iactat et oſtentat. Vafrum, deorum et hominum inter-
re ulecnin

pretem, aurees montes myſtis ſuis pollicentum,
nos,

min

*oen,

A. MNKCAI inurme

4)Benimnmeth
rlomaihilggenen

um, en

eron,

LIIII. P. BVRMANNI ORATIO

uos, Hermeticorum arcanorum anitites,
ueneremini. Huic in triuiis, quae pererra-
tis, huic ad ianuas et thalamos, ex quadrato
marmore ſtatuas erigite. Huie deo arae per-
Petuis ignibus colluceſcant, uotis et precibus
nuncupatis, ut artes, ſtrophas, et honeſta
furta, ingenii et ſollertiae certiſſima docu-
menta, ſine inuidiae aut calumniae metu
fortunare uelit. Mineruam, non bellatricem,
aut haſta et Aegide terribilem, non lucu-
brantibus infauſtum noctuae comitatu omen,
ſed Cecropiam, Medicam, et Hygieam,
quae, proiecto ſcuto, depoſita cuſpide, ab-
legato bubone, Aeſeulapii inſignibus deco-
rata, et ſerpentis ſibilis blanda et indulgens,
nihil agentibus, immo dormientibus remedia
monſtrat, adorate. Mendicantes Muſas, et
anili uirginitate, quia dotem et maritos re-
perire non potuerunt, deſpicatiſſimas puellas,
ut peſtes, uitate; et ipſum poëtae titulum
cane peius et angue odio habete, ne imperi-
tum uulgus magicis carminibus daemonia,
corpus humanum infeſtantia, expellere uos
calumnietur. Sonora et numeroſa harmonia
et concentu ſe hominum mentes faſcinare
poëtae ſtultis perſuadeant; uos chori Clinici
quotidianam miſerorum auribus cantilenam
inluſurrate, quae certiflima ſalutis (pe facta,
CKE

en Acnd un

141 ſenio pncen
d i un
mnenenni pon
ſlers,
1A tl ein 4
ba Meri gn
Ddheencnninevenn

1 fllulini n

Ueruurseconlen

NMANN

Hient In trir rin

auas et n tchimg,

erigie ue e.

aluetn li⸗

ure de

gegide lernb len
bſun oiee

4 n
ne, Aeleclni il⸗
denis ſbiis dnce
bos inmo Comnien
dorne, Menlen
ine, glii Mene
twern,, ehieti⸗
iute, el in/ noer
aAngve odiohbet
nget Crminbu

Sopott ein
e homiumn Nens
ni⸗ 3

61n

8
4 Klerir le Id
idtidiie n ain⸗

1. Merumn u,

IN HVMANITAT. S TVDIA. LV.

ex tenaciſſima Euclionis arce nummos excantet.
Seceſſus et ſola loca, in quae, ut inſaniam
atra bile commoti poëtae augeant, et miſerias
montibus et ſiluis tenera et delicata querela
narrent et deplorent, ſe abdere ſolent, effu-
gite. Muſeum, in quo, ut claudi ſutores,
totos dies ſterilium artium cultores deſident,
araneis et muſcis incolendum relinquite.
Coetus mulierum, conuentus hominum cele-
brate, per urbem concurſando, uias eaſdem
iterando, aegrotorum cubilia perambulan-
do, non linguae aut oris, ſed manuum et
pedum miniſterio famam et nobilitatem in
ultimas orbis partes propagate.
Finem dicendi iam facere ſine ulla re-
prehenſione liceret, et ultimam eruditi chori
claſiem ſilentio praeterire. Praeterquam
enim quod multa iam allis dicta in ſuam
cauſſam interpretari poſſint, quid apud ſa-
pientiae profeſſores, qui ſua ſe uirtute inuol-
uunt, et nihil extra ſe quaerunt, oratio
mea efficere poterit, quod non ipfſi et ſua
ſponte efficere conſueuerunt? Nobili artium
faſtidio, abſolutiſſimi naturae interpretes,
et omnis litteraturae contemtione humilitatem,
ad quam praeter meritum, ut capite cenſi,
detruſi eſtis, compenſate. Pythagorae, cu-
ius dicta Pythiis reſponſis erant ueraciora,
4 ueſtigia

LVI. P. BVREMANNI ORATIO

ueſtigia premite; qui rogatus, qua maxime
arte confideret, nullam ſe ſcire reſpondit,
ſed eſſe philoſophum. Et licet numquam
Paupentatem expugnare, et detrita pallia
Purpuratis ueſtibus mutare potueritis, titulo
amen er magnifica appellatione, quaſi
Unici ſapientiae et uirtutis ſtudioſi, ſupra
omnes cCapita extollite. Inuideant et ſuh-
ducant uobis auditores omnium diſciplina-
rum profeſſores; inuadant licet in poſſeſſio-

nes ueſtras primorum ordinum ductores, et

pPerplexas de Deo et mente noſtra diſputas
tiones, colorato ad doctrinam ſuam titulo
adgregent, et ad religionis ſecuritatem ſub-
tilius et certius ſe enodare poſſe iactent. Veram
le, non ſimulatam, philoſophiam profiteri glo-
rientur iuris prudentes. Rerum cauſſas et
Principia ſe non ex confictis originibus, ſed
ipſo opere et uſu cognoſcere et perſpicere
medici mentiantur. Irrideant uos, et per
ora hominum traducant dicacis eloquentiae
inſtitores, er poéticae urbanitatis ſcurrae.
Vos domi uobis plaudite et exſultate, quod
illa, quam profitemini, diſciplina, ſit omni⸗
um artium parens et procreatrix. Ingratas
et inofhcioſas filias, quae origine ſua eru-
beſcunt, abdicate, er omni ſapientiae heredi.

eute in deternum priuate. Memores nier
iet

u e⸗ (lea
mnenn
ſant 1
olenls, ie tne ne⸗
le Crran i
unge nin
n giode
zn ina 1)
in ai mi in
umn nrs,
len ( d Henid
Kä mnäſwtälin
Cn We 8
Hütnehne dlaniun
Ablis Degnen,
Wmophium aruunm
agenie inine
Enmn Mind d
ihrndi⸗ lin
pn ekanenne
etebig
vmwe nenin
4
„S
3 Cuin

Apognte

Lueſidn D

1 egniet 1

ie et Urnls d

Pin euolie. ue
olle que Graecum, neque Romanum, ſed ex

utroque mixtum, uernaculum et domi na-

s mWdnnes onin

ſelire; Zinmdenbe
prinorum orchnn
en a genk
otd n docrur
N Ad Niginün
eninſe enoieglen
ninünnſi Mrllgi

rewrs Poce en W an 7

s een

. n A Cutli n,
Nn e Mn alen

Ppemantur Inde
t

Wun turden
e e Muee 1

— eenl
Pis flis, Ae⸗
e Cicate zae
mon Deun M

IN HVMANITAT. *5 TPDIA. LVII.

dicti , gui beatam uult uitam uiuere, philo-

B Jopbetur, aduentitias et auxiliares litterarum
cohias ab inſtrucétiſſimis horreis remouete.
Antiquas ſcilicet grammaticus uobis linguas
commendarem, qui quotidie nouas uobis

formatis, et nauſeam deliciis ueſtris nobis
mouentes, ſermonem excuditis, quem ne-

tum quis dicat, et qui tamen terrarum or-

bem impleuit. Ex foetentis Ennii ſterculi.

nio, ex olido Pacuuii fimeto, uos, rerum,
non fabularum, auctores, aurum colligere
iuberem, qui ex ſplendidiſſimis Platonis et
Ariſtotelis gazis lucidiſſimas gemmas depro-
mitis, quarum luce et ſplendore omnes
mentis tenebrae diſcutiuntur. Ad rhetorum
uos ſcholas ablegarem, qui quotidie uobis
apparere omnium artium, et ſanctae in pri-
mis eloquentiae ianitricem, logicam uideo,
quae omnes aditus ad inueniendi, partien-
di, et diſputandi facilitatem recludit, et ma-
gica quadam efficacitate pueros, paullo an-
te elingues, de rebus, quas nondum intel-
ligunt, ignoto eruditis ſermone promte
garrire docet. Ad ornandi et am-
plificandi praecepta ego uos demitte⸗
rem, quibus diuina illa diſceptandi
D 5 ma⸗

LVII. P. B VR MANNI OR.1TIO

magiſtra dialectica, tot acumina, tot captiones,
tot connexas coniunctiones, tot laqueos,
quibus mentes irretiuntur, ſubminiſtrat: ad
Ciceronis de oratore et dicendi arte dialo-
gos, ad pompam magis et ſplendorem,
quam utilitatem nullo ordine et ratione ef-
fictos; ad ſcepticas et ſinuoſas Fabii inſti.
tutiones oratorias uos abire iuberem, qui ex
Cleanthis apotheca et Chryſippi lecythis
fucos, et fallacia magis et colorata pigmenta
profertis. Hiſtorias ab origine rerum,
regnorum ordines, rerum publicarum ui-
ciſſitudines uobis enarrarem, qui ante mare
et terras, quid factum fuerit, uel fieri
Potuerit, mente ueſtra formatis. Per orbem
terrarum, ut, quid agant homines, cogno-
ſcatis, circumducerem, qui mentem et ocu-
ſos in caelo defixos tenetis, et alios inuiſi.
tatos et inauditos annalium conditoribus
orbes, montibus, ſiluis, fluuiis, urbibus, et
incolis inſtructos, digito demonſtratis. Ad
änſanientis et otioſi ingenii oblectamentum
poëticen ſi iam abducere uellem, nulla
atione poſſem: ita enim omnem fingendi,
et praeter ueri ſpeciem noua excogitandi
mim conſumſiſtis, ut materies carmini fa-
Pricando deeſſet. Tantam quoque et tam
älluſtrem ex commentitiis rerum cauſſis
* famam

AI

ug e

Grs a N

U0N

4 . l
e UWn, M

n Clte

nk. Dencde
itteretkaorss ci
tryemm nn
AAielan aun
Kin ch, god
iimk Cun
te une cond
1 I mn kech
alabmnllee on
gſin

DyNI
IN HVMANITAT STVDIA LVIII.

lea⸗
tidn ttrtrin D
famam reportaſtis, ut uel unius ſectae phi-

Coninnkone 3 .
en meimm in loſophicae auctor omnes omnium ſaeculorum
E unte gim Poëtas et fabularum architectos obſcuret.
emden “ Stultis et populo perſuadeant uaticinantes
Dren nu nie,, poëtae, diuino ſe furore et aetherio ſpiri·
Keniese inn tu adflari; unulſduiſque ueſtrum ſe ſapien-
Cawlin i diu tem illum, ſola mentis cogitatione forma-
See tum, Deo aequalem eſſe uenditet, et uni-
hhea h uerſum philoſophantium chorum Deo, re-
Mebin rum opifici, conſiliarium er adiutorem adſi-
Hlnis s dere iure glorietur. Hanc uniuerſi machi-
nins, EiII nam uos conſtruxiſtis et fabricaſtis; ſemi-
s WNeININ;H na et ortus rerum, ueſtra manu iacta, ex-
gid hm in citaſtis; principia caeli, terrae, et maris po.
enuhm ſuiſtis, et illo, quo conſpicimus, ordine
n, M, dunhe conſeruatis. Denique, quod nulli erudito-
craumdbenn, Ms. rum ordini contigit, licet ſapientiage aduer-
eb eins eis ſarii et detrectatores calumnientur, nihil ad-
huc eſſe repertum, in quo induſtria futuri
ſaeculi adquieſcat, aut innitatur, nihil tam
abſurdum eſſe, quod non ab aliquo philo-
ſophorum ſit dictum, nullus tamen inter
diſciplinae ueſtrae conditores et principes
exſtitit, qui non ſectatores innumeros in-
uenerit, et familige nomen ſuum impoſue-
rit. Tueamini ergo acriter, ſapientes, lo-
cum, et in gradu conſtanter ſtate. Si an-
e üiqua dogmata et ſcita tempore exoleſcere,
4 nme d et

ubditds Anin 1
ſnmnibig is inin
5 et Ofol nen
õ
lem: in en r

U

vieti ſheren

LX. B. BVRARRMANNI ORATIO

et àa recentioribus aboleri uideatis, noua et
inaudita ab integro comminiſcamini. Perni-
cioſam modo litteratorum ſocietatem uitate,
et, ſi ad ſummas et curules eruditorum ſel-
las, quae uobis debentur, adſpirare non

enm n
p rh, 4 nun

. . . . . 47 8e hmnmonm k en
permittatur, ex illo certe, in quem olim fſi- in he
ne ullo faſtu irrepſiſtis, artium liberalium ¹ eſe
i is i Sr e Wpol
ordine, ne peſtis in hirſuta pectora ſerpat, 1 wp .
omnis elegantiae et politioris doctringe ma- 11 teni; M
giſtros deturbate. nginiin i
enm upns 4

Sed concludendam eſſe orationem, et Mm

fatigata tam longo ſermone patientia ueſtra, ummg rmch
auchtores, nihil ſupereſſe uideo, niſi ut bre- Atul i
viſſima peroratione iuuentutis animos, Ainmm en
collectis, et in unum contractis ar- ramn

gumentis, ne peſtilenti illo ſidere ſe ad- ullktik inn
flari ſinerent, admonerem et exhortarer. im ens u
Sed ſi doctoribus plane perſuaſero, inuti mooreglgreom
les et calamitoſas grauioribns diſciplinis no. metlnte enid
ſtras eſſe litteras, quis inualidas iam dicen- Higu ſyyelin
do uires in turbam diſcipulorum uehemen: Mnhdtine tii
tius excitandam, me exhaurire ſuaderet? kluli cn
Vt armenta paſtoribus, qui illis imperant, m in ae⸗
ita uos, o dociles et cerei animi, praecepto- 1 Monbu
ribus obtemperare noui. Si tamen rari in- um nutlir
ter uos, in uerba magiſtrorum iurare non
ſoliti, reperiantur, nullus metuo, ne hac in a et ucn
parte ab eorum dictatis diſcedentes, mihi heommie
aduer. in ſilen

d giimiren

e

1
lN
Arhn dolei ite
N amniit
Enmeg e anli
e dobis ccenn, 4
r & il, derke i
inehlik, nr
* Mli n lin .

ernite e liißte
landee,

onallendin ele n
m bund lrndne
,il ihereletite
I Peortiode MWen
5, in n e
Get, Menn 4
rig r
inis muinind

Mdim, e Cum.
4 Monbu, l

IN HVMANITAT. STVDIA. LXI.

aduerſemini. Si tamen rationes meae et ar-

gumenta nihil efficere, nec ipſa artium
noſtrarum utilitas et damnoſa contagio uos

ab earum cultu deterrere poterunt, ſpecta-

te, quaeſo, ad praemia et honores, illitera-

tis et humaniorum litterarum contemtoribus
poſita et perſoluta. Haec ut conſequamini,
auctor et impulſor uobis exiſto, ut hunc
per academias, non dicam curſum, ſed uo-
latum magis magiſque corripiatis; ut prae-
teritis Sirenum ſcopulis et inſidiis, blandis
litteratorum et poëtarum cantibus aures ob-
ſtruatis: et praeuecti uada et breuia, quae
latiſſimus hiſtoriarum et antiquitatum pon-
tus occultat, ad portum illum, omnis labo-
ris et induſtriae finem et requiem, docto-
ris titulum, remis et uelis feſtinetis. Tunc
non modo negligere omnem antiqui ſermo-
nis curam, et uariae eruditionis ex memoria
ueſtigia, ſi qua ſuperſunt, delere, ſed i-
Pfſius etiam doctrinae, cuius inſignibus deco-
rati eſtis, obliuiſci uacabit. Ne tamen ni-
hil egiſſe uos in academiis, et pecuniam
doctringe auctoribus et inſtrumen-
tis deſtinatam, inutiliter profudiſſe paren-
tes et amici criminentur, ur periculum
faciant in alea et ludicris, in calido et
uino potando, in commiſſationibus nocturnis er
graſſationibus, in ſaltatione et concinno-
mem,

LXII. FP. BVRMANNI ORATIO

membrorum motu, in ueſtium et capilla-
menti decora compoſitione, rogate: et ſol-
lertes uos praeſtabo. His artibus et doti-
bus, quas ad hiſtrionum et artificum, non
profeſiorum dictata exhibebitis, admiratio-
nem popularium excitate, qui immundos
et mucoſos pueros, tam nitidos et elegan-
tes doctores in patriam ex academia reme,
aſſe, gratulabuntur. Ciuium non tantum.
ſed illuſtrium et principum uirorum gra
tiam et fauorem contemnendo et faſtidien-
do priſcas linguas, et ſcholaſticam doctri-

nam infamando, concilitate. Honores et
magiſtratus ſtrenne ambite, et ad eos ui-
am, diſſimulata Latnae linguae intelligen-

tia, 'facilitate et nitore ligqguae uernaculae,

et ante omnia Francicae uenuſtate et lepo.
re munite. Ad hanc toto pectore incum-
bite: in hanc non modo remotiſſimae anti-
quitatis monumenta tranſfuſa, et fideliſſime,
conſignata, ſed omnium artium et ſcientia.
rum myſteria ſe in Francorum mentes et
uolumina inſinuaſſe perſuaſum habete.
Hinc ubi uberem et perennem colloquio-
rum in circulis et conuiuiis materiam pa-
raueritis, temporis in Latina lingua addi-
ſcenda collocati iacturam, lacrimis num-

quam inareſcentibus et aeterna querela de-
flebi.

Ge. Monmennel

N G4 V/

ro is e n
3 uclmi .
1 tein neht

Us Mo i e
unmn e Wngrum
uchelkmen,
Autne rmem,
1 coNdt
füigthenn, ſt
mubtbi
nelos iun
elrue.
ios crel
UMN
der in
leak
*
Vülnn 1 N

ANN e

4, in Wn 4
pofnione, D
do. H i
tiionun e Uiier
ns erhibeiti i
exeine, gin
08, lumn Nililnt
Purum er atn
Iur. Ciuumm
4 Pprichpun un
cohtemnend, t
, et ſchollir
d, Coelitte.

ende me, 8

4 Fruoccne lenohn

Don MCO ſen

nennt Nilil,i
e in romin!
ſ⸗ C—
Cinuaſe Uruir
n er herellen
el cobvmnis
ors in Luin I.
Abrzm, Enns

l3

1
bus e elln

IN HVMANITAL STVDIA LXIII.

flebitis. Monumenta Graeca et Latina, ope-
ra, ab hirſutis et incomtis parentibus olim
effuſa, auerſemini; ſed eadem, nunc ele-
gantia et cura interpolatorum nitidiori, et
moribus ſaeculoque cultiſſimo magis con-
gruenti amictu, commendata, ſumma cum
admiratione uerfate. Patrios annales et
auiti temporis hiſtorias, olim a Meurfſiis,
Grotiis, Voſſiis, et neſcio quibus, ſub
craſſo Batauorum caelo natis, ineptis et ſer.
uilibus ueterum imitatoribus, barbaro ſer-
mone in peregrinorum uſum proditas, ad
tabernas, ubi ſalſlamenta et aleces uendun-
tur, proiicite. A politis et comtis Veneris
et Cupidinis nepotibus, qui inſigni mentis
ſubtilitate et ingenii felicitate omnibus Eu-
ropae nationibus antecellunt, non modo
naenias amatorias, et fabulas Mileſias, ma-
tronarum et uirginum noſtratium etiam ſua-
uiſſima oblectamenta, auide accipite; ſed
reip. noſtrae formam, leges, inſtituta, et
fata, non a conductis modo librariorum
operis properata, ſed a publica largitate au-
toratis declamatoribus, peregrina quidem,
ſed apud honeſtos iam peruulgata lingua,
elaborata perluſtrate. Admiremini mecum,
nihil his inquilinis caeli noſtri ſtuporem et
frigus, nihil paludum noſtrarum nebuloſas
exhalationes, ex ingenerata alacritate et
uigore detraxiſſe, ſed faſtidioſos illos barba-
riae et horroris Graeci et Romani domito-
res, ita in mores noſtros, licet a linguae
„U=

LXIII. P. BVRMANNI ORATIO

incultae ſcabritie abhorreant, tranſiiſſe, ut
eiurata adſentatione regia, dicacitatis popula-
ris et ſatiricae licentiae tyrocinia, ſtupente
tota Gallia, deponere non erubeſcant. His
delicatae pronunciationis arbitris, qui in ex-

poliendo agreſti Batauornm ore tantum la-

boris et ſudoris impendunt, hanc ſaltem
gratiam referte, ut ne horrendo Belgica-
rum uocum ſono et inamabili ſtridore au'
res tam teneras radatis. Exoleti ſermonis
inimicis, et doctarum linguarum euerſori-
bus plenam fidem habete, Romanam, per-
diſcendi difficultate et moleſtia odioſam, du-
dum ab elegantioribus uiris neglectam er
contemtam adſeuerantibus; eanique, ut exis
guam et uilem ſcholaſticae eruditionis por-
tiunculam, ad paucos paedagogos, triſtes et
moroſos, eſſe relegatam. Francicae uero tan.
tam eſſe facilitatem et ſuauitatem, tam illu-.
ſtrem celebritatem, ut cum per omnium
iam uirorum coetus, per muliebria ſenacu-
la peruaſerit, ſpem non uanam nouae elo-
quentiae architecti conceperint, illa non
modo curias et fora, ſed omnes academia-
rum cathedras breui perſonaturas: et ipſos
humanitatis antiquatae profeſſores, niſi mori-
bus ſaeculi nitidiſſimis obſequentes ruſticita-
tem eiurent, ad ludos litterarios, in ultimo
ſeptentrione et Moſeouia excitatos, breui
demigraturos.

D I XI

Aoginn h —0
Ptum cuicg n

cium? Mnt

HABI T A

A. D. VIII. FEBRVANRNII CIoIO CCXX

CVM

ABIRET.

BE KROrINE
LITT. CHRIST. FRID. HENNINGII,
cI9 IOCC XXXXI.

ſbimeatm Nm ninm MM INN NNMN NN
2 3 4 5 6

PETXI BVRMA NNI

ATIO

STVDIA

MAGISTRATVY ACADEMICO

17

VierarbSelector Standard*-Euroskala Offset

. 16

Se
=— — E
=—
— 4
= ◻ 3
=— 2
= A
—— —
= —
= —
e
— — ſ
E 3
=— 2£
6
= u
E
= D
„
£
H
S o 7
E B
Wi 5
nc
9 4