rudentes viros. 118. conftans, & diuturna raró fo-

j

et falli. 191.

Famz celeritas non comitatur Qpesv, & Regiam chla-

l ?ïï*

inydem, fed res praclare geftas , & virtutes. 191.

& 26.

s

Felix, qui juxta rectam rationem yivit , infelix , qui

g

fenfibus , & cupiditatibus indulget. 81.

Fides à Regibus fervanda eft Deo, fi velint fibi fidem

fj

fervari à populis. 44. —

Fceminarum excznpla verfantium inter ngilites. 16.

o

Foeminz non amantur, nifi ipfe fibi placeant , &

amari velint. 77. ipfas placere Regibus non caret

periculo.78.

.

:rdüï

Fortem virum nec pro

fpera efferunt, nec adïveriä' fran-

Jl

guxnt. 80.

jto

Fortis eft, qui diu poteft effe mifer. 186.

Fortuna:nec profpera, nec advería locum habet , ubi

aliquis nihil fperat, nihil metuit. $0.

Fortuna fuos habet rengfqu. 72.229. non leviter ira-

g

fci folet iis , quibus diu arifit. 202. nonnifi ignavos

alta.

.. diu torquet. 162. volvitregna volubili rota. 245.

Fronti nülla fides eft habenda. 191.

cdf

G.

jontt

Audium inopinum COr opprimit. j.

n*

Gens Habrzorum por;cntis exteras nationes do-

mult.150.

^

Y ib

Gens nulla quantumvis effer

a| fpernit jura hominibus

ipfo naturali lumine indita. 23 1.

lcgö-

Íepe us,qic dum f

Ghifcit impietas per gradusï: Eï&tet

PIC.*-

f

i

&t )Co 0C 98

Ti

prabeat occafio, inftar anguis latentis inter herbas,

i

qui exerit venenum, cum primum incurrit iu ipfum

' incautus viatot. 293.

Globus vitreus viridis coloris omnia , quz circumftant

[

virore afper

it , non aliter mens parricidii confcia

ä

i

ubique exhibet oculis parricide faucium patrjs ca-

daver. 207.

r

Gubernans alios debet probare fadis, quz& verbis prz-

Gipit, aliisque effe recti morma. 60.

H.

Ebefcit animus diu affuetus erumnis. 160.

H

Homo conditus fui juris fponte fe fuübjecic alieno

dominio, Regumque poteflas à populorum con-

feufu ortum traxit. 74. illius etatem metiuntur res

preclare gefte , non curfüs Solis. 128. illius mens

eft aliis occulta :

uamobrem unusquisque eft fui

judex. 100.fi fit d

j

olofus , alios dolofos putat. 151.

Honeftatur quisque moribus, non verbis. 13 $.

Honefti fpecie non raro tcguntur vitia, & falía adeo

L(

funt finitima veris, ut vix, quid inter illa interfit

dignofci poffit. 186.

Honeftum opus vitiatur , fi agendi ratio honefta non

le

fit. 272. perit totum decus i

píus, fi aliqua ex par-

te peccet , ibid.

Hofüs vi&us urgendus, ne vires reparet fuas. 8. il-

lius infidias vix fatis cavet, qui femper cavet. 262.

i

l

»

h

AGura detegit pretiu

m bgnorum ; quzx eïmittun-

J

tur. I54.

Tgnavos cita mors premit, qnantumvis fero adveniat.

I188.

L

imperans timeatur , n& timeat. 257.

Immodicus dolor nefcit fimulate. 236.

Impii

paeem hahere nequeunt. 31.

Inertis eft ter

ga fortunz dare. 202. 287.

Imfert cladem

M

patrie, qui potcng ilam cavere , non

L

,Cavc*jtt 263.

M

Ínfor-

$& )C o 0C2

bl

1nfortunia fapienter funt ferenda. 14.-

»fum

Injuriam preftat pati; quam facere. 265.

Jovis irrifiones..206.

ftant

Inopina crumna brevior.

IIj.

atha. E4. ——

Íci

ifaci comparatio cum Jon

.

qul

nihil ibi confcit. 79. !

$-

Judicia vulgi fpernit,

judicia ferre in Regem

(fübditorum nemini licet. .69.

26. tempe-

JuPcitiæ rigor eque fervandus in omne;.

Pt v

rari debet equitate. 210.

lus equo fperare.

Juvenilc vitium eft fidere fibiä & p

265.

L.

[ie

Cot.

Ance eadem, qua Deus expendit mores hominurm ,

i res

! expendit etiam prxmia, & poenas. 166.

ens

Lapfum aliquorum permittit Deus , ut nemo tribuat

fuis viribus fi ftet. 3o2.

( u

lubrica via gref;ïïu

Lapfus merito timetur , ubi quis 1n

[;I.

nutat. 289.

Laudes Salomonis, & fe

licitas chni füb ipfo. 104.

i

Laus vera locum non habet , nifi quis fcens, & vo-

ul

lens re&um fequatur. 88.

funt amore

honeftasis , & communis

jjull

Leges ferende

*

bon:. 210. O

blivio illarum non femper excufatcul-

a

w

emo. facile oblivifcitur rerum , quas a-

Pam I8.0n

i

ijat. 2 3.

;

Levius nihil puero. 227*

62

Lex prir,na Regum

Deum pietate colere. 210.

H

1S obüringuntu'r

Licet Regibus quid

quid libet, neci

iil

( non fine impietatq, dictum.

degibus , quas ferunt

151. £99.

Yil

Loquens falfa no

ndiu fibi con&at. 236.

M.

Hgera inggndcn

s filios Scnnach;riþ in parricif

M

dium. 206.

fuperant nepotes. 161.

Majorum vitia imitantur filii ,

Q

Mala aliena. facile commovent , quem

propria tan-

gunte

poes

^

yot"

j

—X oX d

4

gunt. $6. Malum füpremum reddit audaces mifc-

V. a

i

ros

* m

Mens Nabuchi ferinis, membris involuta qua ratibnc

.. res cognofceret. 163. 164..

Mens cupida metitur rerum eventum füis votis. 23 p

celeris pura. &quat honünes Czlitibus. 189. per-

plexa comparatur: nauclero media in. tempeftate.

LZI

Mcetitur quique alios fuis mor.i*buils. 90.

N

Militum ardor imminente conflidu comparatus equo-

rum alacritati , dum in ftadio parati funt ad cur-

fum. 93.

Minus percellunt anilnndts audita , quam vifa. 230.

;

Mort paratus nihil metuit. 2 1.

Xo

Miferi qui funt noftra culpa, à nobis defcri no

n def

bent. $9.

Miferis vetare queftus fummzx cf

udelïtatis ctt:25..

Mulierum eft verbis altercari: 28

J *

Nu£

Mors ubique prona. 41. non terret fortes vitos, quo-

rum nomen perenne eft. 190. Nil habetmali ,. nifi

. quod timetur. 18 3. prgcxnium 7cft- miferis. 2 5 1.

H

1

NI

, Abuchi jactantia & facrilega verba in Deum. 240*

" * Narratia barbare cxdis filiorum Sedecie , & ip-

(b

fius Sedeciz exoculationis. 249. 2 $o.

Nathan plura vaticinatur. j 3. 4

Q

Naufraous

o

prehenfat

[U

illius manus. I94.

quidquid fra& ratis incurrit in

Nefaria obtrectatio Sennacherib in Deum , ejl'isque

0

providam rerum h

umanarum curam. 204. nullun3

Or

effe Deum fäcrilege

profert. 206.

Nemo dccipitur volens

E 14.

[x

Nemo fe reum Íponte

fatetur

, pudor culpam , qu

.

C'ere nequit , mendaciis occultat. 237.

N

mlà cautela f»

|

|

pe eft caufa maloxïum ; que caven-

0

tur, 145.7 147.

ï

-Nihl;';l

f

——

:.;

AC

b

SEROCO )U R

Nihil externi mentem vitiat , nif; hzc malum Cupiat,

& amet. 263.

tit

Nihil moliuntur Sapientes Viri, nifi prius varios even-

tus, & agendi rationem omnem di&uiferint.. 153.

E

Nocet gravius , qui prior damno caufam dedir : 67..

: pfï-

Nomen virtute partum virtute fervatur. 284. .

eflate,

Non vacat culpapotuifi"c CO

gi afl' crimen al?ïluod, pet-

^

fs

petrandum. 286.

^

Non eftfervanda f

des, quam crimen eft d&diü&. 284.

Nos urgent fata in infortunia que cavemus, per eas-

quo-

Qur-

dem vias , per quas illa refugimts. 2 11. non aliter

ac fera fugiendo non raro fubit venantis arcum.

-

1924

«

Noftrum eft velle preclara aggredi, que tamen poffe

J dä'

fxpe fortuna negat virtuti. £86.

Nulla eft caufa timendi iis ,

cau-

|

L

" fa vivendi.

quibus nvulla f'upcrefï:

157

Nulla mors .timcnda conftanti viro. 183.

u

('1110'

O.

, nl

ediens fero, arguitur diu renuiffe. 1.

OB

Obfequium interius mentis petit Deus , cultum

veró externum p

L

refcribere , Régum eft (

! delirtum

flagitiofi hominis. ) 295.

40

Obfiitens Regibus jufta jubentibus Deo obfï&it. 293.

p

obfequendur non eft , fi injufta jubeant. ibid.

Oculus &eeer omnia circum nutare putat. 56.

n

Odere Reges notitiam corum , quz fcire d;fïderant,

TAT

Officia vincunt fortes viros , quos arma vincere ne-

,

qu

queunt. 5 $.

lum

Omine faufto quz inchoantur, felicem habent exi-

tum. 260.

j2

l'

Operatur Deus portenta, cum inferior natura prafidio

. effe nequit. 262.

vcn-

Qpptciforum c;ielltclam Superifufcipiunt, 159.

i

Y4

Pa

$

hil

.

Eï

w

"-

$ )C o C

P.

Qæ(

u'glil

iuo

Árs nofti- mclior fqu,f,Q& ; corporis moie colla-

p

f

n

wilr

pfa. 293.

Ril

Patriam morte tueri

gloriofum. i7. -

"Pharaonis flagella. 127.

"

D

Qui

Plebis feditio ftatim repri

D

mendaeft, non fecus ac ul-

j

cus tumens in pede ftatim eft fecandum , ne totum

Bul

corpus corrumpatur. 129. Sidiuturna fit , & latius.

Qu

creícat, fecum rapit etiam. Proceres. -Comparatio

Pmbï

torrentis non folum mapalia , fed etiam ma

o

enificos .

Qud a

arcus fecum trahentis 1n. przceps. ]bid.

Qi y

pei

Ponz à Deo parat& in reos , poenitentia impeditz. 2o.

21. inflictz Hebrzis ob crimen Idololatrix. 287.

t Rs

li.

Populus aliquando. punitur propter Reguin crimina.

287.

diu

Previfio malorum accelerat mala. 16.

mor

Principia rerum portendunt exitum. IoI.

tütn

Probitas perfpicua non indiget tefte. 78.

Pronus eft vit& exitus , quippe qui & qualibet vena

PatCt. 162.

Àt

divino oevüro correpti defcriptio. 28.

Prophete

bi

Profperitates caducz , & fallaces. 9.

94.

Pudor incitamento interdum eft victis, ad fortius ag-

M)US [

grediendos , debellandósque fuos vi&tores. 9.

o

Puer raro amulatur paternas laudes , vitia plerumque

Yedy

, fuperat. 269.244.

fus

Puer ftrenuus irruens in ho

ftes inftar parvi leonis jam

chm

laceffentis nemoris feras , & preludentis futuris cz-

p

dibus. 269. 270.

Ti

Pulchritudo conjun&ta cum animi candore , & morum

chu [

integritate rapit ad fe animos. 64.

3

lii

*

üa

Ac

Uz labat Qirtus,non diu fuftinet pedem à lanu;

lgþ

261.

g

TC

Quzelibet res fuum nihil repetit, unde habuit ortum

lt g.

["

( Atheorum delirium. ) 293.

Quz

5*O( o OC $

Quie quis fibi non approbat , reprobat in aliis. 8 y.

Quilibet reus mentita aliqua horiefti fpecie crimini

ole co

Íuo fucum facit. 141.

Qui metu impulfus fedatur meliora , facile ad inge-

nium redit. 179.

Qui nihil gravius timet , non librat exacdte momenta

cüsac i

ipei. r94. nec quidquam metuit, cui fupremum

ne totm

imminet infortunium. 222.

& lat

Qui regit alios fruftra reprobat verbis , quod fadis

probat. 215.252.

omparato

Quid timide peccat , gravius peccat. 279.

nagniücos

Qui primis ab annis frznum excutit , femper ruit in

ditz.10,

pejus. 289.

i 28].

Quisque fapere

debet alicho Pcïriculok , nealii fapiant

n crimit

íuo. 123. eft fib1 fuz felicitatis au&or. 189. Sibi

eft reus, nec inficit mores noftros culpa aliena. 3 1 1.

moriens cum laude percurrit brevi tempore diu-

turna vitx ípatia. 174.

R.

Jibe.

Atio corrupta vitiis nos equat f&ris. 1217." lice f-

R

ib

bi ingenita reteglt , qus recta funt, que prava.

294.

UET

Rebus adverfis virtus petita clarius effulget. 195.

1-9'

ille fi defint, jacet neglecta. 202.

krumo

Redit facile ad ingenium, qui fequitur melioraimpul-

fus metu. 179. Reges Hebreorum à Deoclecti 100.

eont j

Regnum nihil prodeít, cum rnens exprobrat fibi Regni

g

pudenda exordia. 230. chgum & amor non ad-

"

mittunt focios. 0.

Ü

j o

Regum conditio mifera. 32. incommoda, & mole-

fliz, 136. 184. Reges imperare fibi difcant ,. ante-

aam aliis imperent. 176.

Religio , & pietas rara in militibus. 21. fuos trans-

!

Prlll

greffa f6nes tranfit in vanum metum. 34.

.Res nec nimis celeri

s nec lente timis Peragcndæ:

"T

64.

Refpon-

Qx&ä

-—

£ o2C 8

Refp

Ti

onfiones ambigus , quibus Danic; Artabani va :

Tit

fritiem eludit. 172.

Reus eloquenter fuám caufam perorat. Innocens ad .

H

inopinati criminis accufationem , ftupidus hærcþ.

?

"

136.

iz.

Rex confulere debet Civium fà

lut:i,,/ & vivere potius

aliis, quam fibi. 11. amet populos, fi ab aliis amari

X

cupit. 177.

í

S.

S

Alus

publica pofcit, ut perinde puniantur qui fünt

H

rei , & qui erunt ( dogina tyrannicum. ) 247.

Tin

Satis regnat qui fibi imperat: Adque pluris faciendum

T

eft, quam populis dominari. 154.. quique fert fibi

Tat

le-ges ;S&ad virtutis normam fuos móres compo-

Tyrw

nit. 231.

Ti

Scelus imputatur cogenti, non coaco. 6 4.

"

Servitus nulla magis pudenda Regibus, quam que

fubjiciens mentem cupiditatibus dedecet vel ipfos

fervos. 9c.

VA

,g

Và

Simulata virtus máeis nocet , quam vitium patens.85,

Simulatio externa criminis,quod interius refugit mens,

|

- ViBo

!

fe habet, ficuti externus conta&tus poculi venenati.

t

291.

i

3

ïi&(;l

W

Somnium explicatum verbis ambiguis à Panicle Pro-

pheta. 117.

Solamen inutile eft

Vis

potuiffe cavere malum, quod nmá

fuit cautum. 157.

*

Sortes temperabantur à Deo, & variarum fortitionum

H

exempla petita ex Sac. Litteris. 11.

Specie inani virtutis non ca

l

pitur Degs » qui fcrutatur

corda. 83. -

lk

Superftitiöfæ Ethnicorum ih facrificiis/ obfervatio-

Y

n.cs. 197.

*

1.

ab

la

I

Ela previfa levius feruntur. 97.

f

Tlïcatri verfatilis defctiptio. 45..

lg

Timet

$C o ) 9

r

i V

Timet mortem culpz confcius. 8 $.

Timor quzrit latibula, non odit crimen. 4. occultat

n

animi vitia , non delet. 179.

hat

Timor malorum pejor eft ipfis malis, & longe plu-

ra fingit, quam.qua revera accidunt. 29. movet

in nos tela;que nondum Fortuna arcu vibrat.2 3 4.

! POI'.'l

1smai

fingit pericula ubique. 217. nos facit miferos ante-

uam fimus. 264.fzpe obftat preclaris factis 115.

cogit effe hoftes, quos tales effe putat. 247. cu-

ftodit re

gna ibid, cxtþrnc incufíüs minuit curlpam.r

ii fint

266.

"

Timor fraudum fepe fternit viam fraudibus. 22 $.

»

jadum

Transmutatio Nabuchi in feram. 163.

fexb

Tutus eft , qui timet do&us alieno periculo. 302.

COUI'«IBQ

Tyrannorum eft inferre mortem felicibus , , negare

miferis. 3 9.

:

V.

m qu

ii

Aticinium regreffus Nabuchi ad regnum—, ejüs-

que Succefforum. 124. Vaticinium futurz prz-

varicationis, & wrumnarum Salomonis. 105.

M

Vic&orie pr'æterþ-.fpcm' ab Hebrzis Dco aufpice rela-

f [II('A?J

tX$. 4.

N

Anthitl

Vi&or magis puæaf effe fua regna , qu& bello acqui-

: Pro-

d

fivit, quam quz hzreditario jure poffidet. 2 3 4.

omnia licere fibi putatin victos. 226. .

"Virtus ex omni parte .honefta. 36. cft prmium füi,.

Q no?

& ftabilis inter varias fortunz vices. 14. Se pro-

dit luce fua. 84.. illam laudant etiam vitiofi homi-

rion

nes. ibid. eque bonis, ac malis fruitur. 15;. in-

trepida fortune adverfe obfiftit. 19o. illa metitur

mutatt

hominum ztatem, non folis curfus. 188. non fer-

vat gradum fuum , noménque ; nifi fervet modum

'm:aïn;O'

a ratione prefcriprum. 265. illam non patitur diu

abjectam provida Deorum cura. 17;. cumulat fibi

laudes , ac decus ardua ferendo. 81. transgreffa

fuos fines abit in vitia. 188. equat impares fortu-

n vices. 16e. fulcit imperia. 199.

fim:

Virtus

—

RY cOCdE

^

Virtus fevera plura fibi prohibet, que lex permittit,

6o. fi labare incipit , nondiu. füftinet pedem à la-

píu. 261.

1

Vitia fub fpecie vi

rtmis,fäcilc decipiunt. 34.þ äuibus

homo à prima tate aíluevit,vix abjicit jam Senex:

149. Vitia & virtutes latent in receífü cordis : quís-

que eft füi teftis & Judex. 295.

Vulneribus ali.

:cnis facilius medcæur, quam no'Pcrlis.

?

i.

Vultus eft index fc

eleris, pcriäde ac febris. 99.

Uxoris fides poft viri mortemllucul?-ntius, appa1'þf. f-7.þ

GEINDS

d

( i

1

i/

.

M

r ,:;;

T

5*

iv

7('

d

YO

25

*

) ^

m

N

QV!

s

À

PANUNAM ä

2

/'-

VN

i

95

4

DW

S

»

o Wu-

NN

ERN

5NE

A

CATW p I r

h:

bo

W

$)

À

Y

2

pRSS

W

«

s

M

SNNSS

d

A

A

SS

V

A.

99

A

p T

VFSUCRENPROT HU LUR

r

pernitis |

'-

dem al |

i

" qw.L lg

jam Sen:

rdis : qui-

m 110&65.

$,99.

1ppa'€t. j

N

l

A.

m

—

—

y-

2W

[f 7

—

As

t

d

x

d

Wu-

-

d

R i

p-—

E

-

"

*

x

Va i

«

X

:

T

1

A

IN

?i

:

E.

"

E

j

i

:

ET

m

5

Mi

EX

3

A

N

hs

B

a

*

b

3

x

D

.;

st

L rdeus

aM

v

2

PT

d

i as

p m

m a

T

5

:

Y

Á

TA

—

--

T

aE

:

:

N

^

—

x

Ts

-Xl

M

i

"

Em

»

»

»

*?e

r

"d

j

-

-

d ia

i

um

cm

20

o

eo

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

as

;äg

P.JOSEPHI|

—

E

CARPA NI,

ä

ESOCIETATE IESU

TRAGOEDI

13

&l

Editz operä

12

g

ï

ECEOGORIFFET,

. Ejusdem S-tis Sacerdotis.

-

10

eR)

A

pbl

CA

i

W

f

CfX

G

x 8

2

d

2)

3

*f xf/m

*

V ^g

j

Y N- 4

W

;a."*

^

är

läyf E.

;

AO.

E

4

ä?/b

xl

;.*

d

z

y

CUM LICENTI

4

FACULTATE

SUPERIORUAM.

L

[— ]

[ ERE 6

:

AUGUSTAE VINDELICORUM ET DiLING A.

Typis & Sumptibus JOANNIS CAsPARE

BENCARD, Vidue & Confort.

4 ^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

j

^

1