Sũt em memoratu dignæ. Qc aũt mei nomis oblitꝰ nõ ſis
amice tu ꝗdẽ facis & liberalit᷑. Nõ poſſum eqdẽ nõ lætari
maiorẽ in modũ: cũ indies magis magiſq;ʒ intelligo noſtræ
beniuoletiæ amoriſq; uim eẽ int᷑ᷣ nos mutuã. Quaſi.n. diui
naris: ꝗta mẽoria te cõplectar ĩ ſcriptis meis referre par pa
ri uoluiſti. Quid aũt de me ſcripſeris: ignoro. Nã ego de te
nũõ uero minꝰ: ꝗᷓ amice & loꝗ & ſcribere cõſueui. Et qm cu/
piebã: atq; ꝑcupio: oibꝰ ſcriptis noſtris teſtatũ eẽ apud oẽs
noſtrã amicitiã: nõ ſolũ apd præſentes: ue ꝶetiã apc poſte
ros:iccirco abs te petierã: qſcũq; antea ad te dediſſẽ eplas
alijs alijſq; tꝑibꝰ: eas ire ad me curares: quo redigerẽt᷑ ĩ co
dicẽ.Ioãnes Mariꝰ fil cupit ad nos redire: ut uides: id qd
mibhi eo ẽ iucũdius:quo ſpero ipſa die admonitũ: obedieti
orẽ nobis futurũ: præſertim cũ uiderit eo me eſſe ingenio:
ut paterni iuris nihil ſim remiſſurꝰ: & id quidẽ ad liberoꝶ
utilitatẽ. Velim me facias ꝗprimũ certiorẽ: ſiqua nauis ſit
hoc tꝑe Neapolin traiectura. Nã inſtituimꝰ petere Alphõ
ſum regẽ:cuiꝰſum litteris ꝗliberaliſſime inuitatꝰ. Quare cũ
cis nomini noſtras cẽtũ Hecatoſtichas dedicarim: nã hoc
noie a cẽtenis uerſibꝰ in ſatyras ſingulas: eas appellare uo/
lui: ad illũ ꝓpedie ſũ iturꝰ: quo ipſe præſens atq; corã bhmõi
ſatyrarũ codicẽ ei dono tradã. Nec erit præterea iniucun/
dũ mihi Neapolin uiſere. Nã ex uniuerſa ſtalia ea ſolũ urbſ
quã uidemꝰa Marone noſtro nõ ignobilit᷑ laudatã: reliqua
eſt: uiſenda mihi. Itaq; nauigatiõe ꝗᷓ itinere uti mallem. Eſt
em̃ in ꝓximis æſtatis ardoribꝰ non mõ cõmodior minus ꝗᷓ
bpreuior. Ad hæc ſiqd habes de turcis poſt Amorathi obi-
tũ: ſcire cupio. Nã qui mõ redeũt ex Germania a Frederi/-
co Auguſto: aiunt expoditionẽ parare Turcum aduerſus
bungaros. Vale ex Mediola.xv.Kaſ. Martias. M.cccc. Li.
— Pbranciſcus Philelfr niforto bargigio ſal.
leronymꝰbindotꝰfact'e gener meꝰ. Huic cupio eẽ ꝗᷓ
optie me & ad cõmodũ & ad dignitatẽ. Itaq; ad pri⸗

i

pẽ
neo!
lgett
trut

(iipt

he.
lem
Ind
diol

mt

cs
mor
mu⸗

Me

luer
kan
ĩ⸗
me
la:
A
ban⸗
ſeſe
ten

—
i. cipẽ Marchionẽ ſcripſi: eumq; rogaui: ut Caſalis præturã
meo bñ ficio in hũc cõferat. Quare a te peto:ut hãcrẽ q̃di/
teta ligetiſſime & qᷓamiciſſime capeſſas: efficiaſq;:qᷓtũ in te fue/
ntint. rit:ut deſiderio huic meo ꝗcelerrime ſatiſtiat. Qck autem
nõꝗb ſcripſi de Caſalis prætura: tu ſi ꝗd meli' ſentis: ad id incum/
rni be.Hoc erit mihi tã gratũ:ꝗᷓ q gratiſſimũ oiĩm. Rogo etiã
te maiorẽ in modum: ut ꝓpediẽ mihi & ipſe reſpõdeas: &
1di rñdedũ cures a pricipe de uniuerſo negocio. Vale ex Me
En dieiano n(. 1. Rdtti Rrcc T. L Kr
gee (AErãcil. Philel. Ciccho Simonetæ ducali ſecretario ſal.
n, I. N dies magis atq; magis mibi declaras ſingularẽ be
oez niuolẽtiã tuã: quã &ſi iãpridẽ noui certiſſimis docu-
ſte mẽtis:tñ nõ eſt moleſtũ:qd eã mihi quotidie aſſiduis bñfi/
4 cCceiſjs tuis añ oculos ponas. Itaq; habeo tibi atq; ago gratias
1 imortalis: qᷓs ſi alio merito minꝰ poſſũ:fide tñ & pietate cu/
mulatiſſimas refero. Tibi igit᷑ ita ſtatue me unum eẽ:ꝗ ita
ti ſim tuꝰ: ut magis eẽ nemo poſſit. Reliquum ẽ: ut ꝗe; de me
. hũaniſſime cœpiſti: pꝑficias apc principẽ. Nõdũ.n.ſcio:qui
mihi uita traducẽda ſit: niſi liqdo cognoro:ꝗ mihi ſint ãnui
lelt pPꝓuẽtꝰ cõſtituti. Nã hoc pacto pecunias poſcere mihi etiã
hb pꝑ moleſtũ ẽ.Præterea nõ te fugit anũ iã præterire: poſtea/
rcs ꝗᷓ optimꝰ princeps noſter qc mirũ ĩ modũ optabamꝰ: huiꝰ
oe urbis potitꝰ ẽ. Quid ꝗᷓtũcũq; habuerim:noſti. Nulli bhic mi
bo⸗ hi fundi ſunt:nullæ priuatæ pecuniæ. Tm habere ſemꝑ cõ
nöt ſueui:quãti principũ uel liberalitas ul prudẽtia me fecerit.
co Familia mihiampla ẽ: & qm fortaſſe: qe; uulgo faciũt: auari
utc ciã nũꝗᷓ didici:nũmoꝶ inopia ſingularis. Quæ prædia mibi
a mediolanẽſis reſp.præmij loco dederat in aureũ duo mi/
E lia: ea ob mutatũ ciuitatis ſtatũ redierũt ad priſtinos dnos
gi Ad hæc aurei mihi ſexcẽti & ampliꝰ ex ære publico debe/
e banłt᷑. Hos ait diuꝰ Ambroſiꝰ: q publicæ mẽſæ præerat: nũꝗqᷓ
ein ſe ſolutuꝶ:niſi cogat᷑ a principe.ltaq; ipſe etiã decoxit.Re
s tenes. Vale ex Mediolano. xiiij. Cat. Martias. M. cccc. Li.
li (Franciſcus Philelfus Petro perleoni ſal.
od uel abſentia tua ab urbe Genua tibiẽ accuſan-
da uel tabellarij negligẽtia ex illarũ exẽplo littera-

rum quas ſeptimo idus nouembres ad te dedi: poteris in/

EI

— —

telligere. Videbo:q miſiſti: & amice & diligent᷑. Eaciãq;

qc? petis.. Vale ex Mediola.xiiij.Kał. Martias.M.cccc. Li.
¶Frãcil. Philel. ſal: di:pl. Ar atindi
Vod de meo negocio cũ Ciccho
Ateceris: ẽ mibi gratiſſimũ: ſed eo gratiꝰfuturũ:ſi bre
ui & ut decet: qe ꝑbumaniter Cicchus eſt pollicitꝰ: cõfice/

attenuata diuturnitate bellorũ & uictus caritudine: ut ad
tenuitatẽ accedere nibil quæat. Næc pricipis gliæ: nec lau/
di meæ conducit eſſe Philelfum aio ægro: qc taãdiu ſit ne/
ceſſe eſt: quoad egere deſierit. Nam egeſtatẽ nimiã muſæ

.

xiiij.Kal. Martias. M.cccc. Li.

abominãt᷑: qua læto eſſe nõ poſſunt. Vale ex Mediolano.

ſcriber

accepi nihil. Nã ꝗ mihi nũerati ſunt nũmi: ijs ego ꝙ æs alie/
nũ cõflarã:nõ tã diſſolui ꝗᷓ leuaui. Qauid.n.ſitieti tatalo gut

ta roris? Expecto ſingulis horis itelligere: qd de re mea ſta

tutũ firmatũq;ʒ ſit. Na hoc pacto diutius degere ſtultum ita

iudico:ut nihil dici poſſit ſtultius. Video me bumaniſſime

—

noſtro principi & caꝶ eſſe & piucũdũ oσα T SiDν111

Oν„uειρ ο%. Itaq; fac intelligã ꝓpediẽ: qd mihi faciẽdũ cen

ſeas. Vale ex Mediolano. xij. Cal. Martias. M. cccc. Li.

nciarat. At Matthias triuianꝰ ꝗ ab oppido patrio ad nos

ꝗtũ ex ijs potuit ĩtelliger:quæ ſecũ Karolũ locutũ dicit. Pu
tabã ætate alios mores attuliſſe. Sed quãtũ uidere ui deor

ino iurecõſulto.
Simoneta uerba

re ipſe perexit. Nullo em modo recte cõſultã eſt rebꝰmeis
tandiu tempus terere. Annus em̃ præterit: poſteaqᷓ opti-
mus princeps noſter huius florẽtiſſimæ reipublicæ eſt po
titus: ꝗqꝗ quanꝗᷓ munificẽtiſſimus in me eſt:ego tamẽ adhbuc
de ſtatu meo incertus ſum. Et res mea domeſtica eſt adeo

¶Francil. Philel. Gaſpari piſaureſi medico q ducaliſal-
NT ſi certo ſcio te mei & honoris & emolumẽti ſtu/

dioſiſſimũ eſſe: nolui tñ exiſtimares qm nibilad te
rè: me iccirco ĩ præſentia cõticuiſſe: qg; aureis illis nu
per acceptis ſatis rei meæ cõſultũ ſit. Ego em (ut itadixeri)

¶ Franciſ. Philelfus Andreæ alamanno ſal.
Vtabã Karolũ arretinũ rediſſſe mecũ ĩ gram. Ita em̃

oãnes arretinus eius neceſſariꝰ tuis uerbis mibi re

rediẽs iſtac iter fecit: uir & amicꝰ & ꝓ bꝰ alit᷑ ſentit de hboie

ſhei
be
lelel
matt
ſlen

np
ſezt
ſici
der
tog
rel⸗
nöt
uel
tem
ela
Uütt
ſite

W

Eth
Prin
ſer⸗
biol⸗

Püs

g igdé in nos eſt: q ſp fuit. Agat ut libet. Egois ſum: ꝗ & pacis
cL. & belli artes egregie calleo: ꝗqᷓuis pace philoſophus magis
ſ. delecter ꝗ orator bello. Sed qm dixit Carolus: ut ide mihi
eie matthias retulit: ſe inueniſſe in noſtris ſcriptis quædã quæ
ilhe ipſe nõ ꝓbet: ſi de ijs loquit᷑: quæ in eũ ſcripſimꝰ: recte ꝗdẽ
ötce⸗ nõ ꝓbat. Quis.n. ꝓbet:quæ in ſuũ dedec“ ſcripta ſint: etiã
enes ſi ea merito optimoq; iure in ſe ſcripta animaduertit? Q&
i ſi circa litteras & diſciplinã erratum putat: uellem id oſtẽ/
k⸗ deret: quo uel me uel ſeipſum doctiorẽ efficeret. Nam ck
che rogatus a Matthia ut quod inſimulabat:referret ĩ mediũ:
ceo reſpõderit Carolus ſe nõ meminiſſe: nõ potui id audiens
tad nõ ridere: præſertim cum ſeſe memoriæ imprimis laudari
H“? uelit. Hæc iccirco ad te ſcripſi: ut Caroli erga nos uolunta
e⸗ tem nõ ignorares. Neq; tu igit᷑ nec aliꝰ ꝗſꝗᷓ poſſit iure Phi-
ſe lelfum accuſare:ſi nõ infert: ſed ꝓpulſat iiuriã. Nicodemũ-
wo. aũt non poſſum non mirari: qui ut audio:nihil eorum ege⸗

rit: quæ princeps iuſſerat. Vale ex Mediola. xij. Cal. Mar-

li. tias. M.cccc. Li.
(Frã ciſcus Philelfus Nicodemo tranchedino ſal.

Emini quæ nuper cũ Nediolanũ reuertiſſes:mecũ
lnu . Age ijs locutꝰ es: quæ noſter optimꝰ princeps tibi in
. Ethruriã abeunti iuſſerat. Scio itẽ ea de re litteras rurſus a
e principe ad te datas: at Matthias triuianus familiaris no/
g ſter ac bonus plane uir cũ iſtac iter faceret repetiturꝰ Me/

1 diolanũ: locutus eſt cũ eo uiro:qui cũ omnis res a git᷑. Is ni/
1) bil abs te ait audiſſe hac de re nec principis noĩe: nec aliter
mmm prorſus.Itaq; nõ poſſum nõ mirari. Scis tibi rẽ eſſe cũ ſaty/
in ro. Vale ex Mediolano. xij. Cal. Martias. M. cccc. Li

iſ Fra. Phi, ſa. pl. di. Ciccho Simõetæ ducali ſecretario.
ſcad Go te plurimũ rogo at oro:ut re meã ſãtã dẽ expe
Aias. Nihil.n.prudęeti uiro ſtultiꝰduci puto ꝗᷓ ſibiac
. rebus ſuis neſcire cõſulere. Nec em mibi ſemꝑ pendẽdũ
dn eeſt. Ita eſſe ut ſum: neq; principi conducit: nec mihi. Vale
bine Ex Mediolano: xij. Cal: Martias. M. cccc. Li.
ns (PFranciſcus Philelfus lacobo camerinati ſal.
loe i. Llis. M. Tullij Ciceronis orõnibꝰ quas a me cõmo/
HOH dato accepiſti: ut iã cupio.ltaq; eas ueli: ꝓpediẽad
leot ne des. Nam iamdiu tuo botpitiontwſunt. QAare facito

LI

domũ repetãt. Vereor em̃ ne dñm ſint oblitæ. Qcſi tarda E
rint: extrude. Vale ex Medio. xij-Kal. martias. M. cccc. Li h
rãciſ. Philel. Blondo Flauio aplico ſecretario ſal. lim
E Audeo qck ſcribis te meas an uertiſſe Ir̃as: & ſi tuæ N
ꝗtũ uideor itelligere: utũt᷑ adhuc iceſſu teſtdineo. umi
Nõdũ em̃ aduẽtarũt. Quare uide ne fides infido illo nun/ Se⸗
cio deſideranda ſit. Qck aũt de ſtatu meo certior fieri uis: ere⸗
bic me prĩceps ſingulari beniuolẽtia ẽ cõplexꝰ: cumulatq; nul
quotidie maioribꝰ bñficijs. Hieronymꝰ gener reliquaq; fa ien
milia nr̃a bñ habet. De Strabõe nihil ẽ qc laboremꝰ. Ami/ us.
cus.n.ille eũ habere ſe ꝑpnegat.Iſtic ẽ apd Auriſpã eiuſmõi
Strabo geographus: & ut audiui: apc Cuarynũ ſiquẽ bẽre mnit
poteſ: cùmodato mitte ad me: & ad triduũ uſq; faciã qc cu ir
pis. Te noſtro principi qdiligẽtiſſime cõmẽdaui:ꝗ tũ iucũ/ n
diſſime de te audiuit: t rũ diphũaniter & ꝑbenigne. Vel/ ſep
lem qc ſcribis: uno eſſemꝰ atq; eodẽ loco: quo alt᷑ alto frui hict
S aſſidue poſſemꝰ. Nã cũ ſtudio ſilitudo: tũ cõſilio enrn
” rũ cõicatio & cõuic aſſiduuſq; uſus amicitiã maxie nõ tu/ R
etur ſolũ: ſed auget & ſuauiorè efficit. Qd te tãtiſꝑ ad agri/
culturã cõtuleris: dũ uer adoleſcere icipiat: laudo: mõ py/⸗
ri iſtæ quas inſeris: & cõſitiões uitiũ uberrimũ fructũ aliquẽ
breui ſint allaturæ. Cum Italiã tuã omi ex parte exornaris: “
fac uideã. Vale ex Mediola. iiij. Kal. Martias. M. cccc. Li. c
— (Frãciſcus Philel.ſal. di. pl. Sphortiæ ſecundo. 4R n
Ollicites nõ mõ nõ peteti mihi: ſed ne cogitãti ꝗqdẽ
te dono datuꝶ neſcio qd.Itaq; nolim te falli opiniõde “
tua:ut intelligas nibil eẽ mibi redditũ tuo nole nec itẽ alte/ eſ
riꝰ cuiuſꝗᷓ in hac diẽ. Quare facito:ne uel obliuionis accuſe i)
ris uel negligẽtiæ. Nã utrũq; crimẽ tua præclara indole eſt *“
indignũ. Vale ex Mediolano. v. idus martias. M. cccc. Li. Wü
Frãciſcus Philelfus Laurentio Gyni filio ſal. e
Vauis & phuanas litteras ad me tuas incredibili cũ
uoluptate ꝑlegi, Erãt. n. cũ ornatiſſimæ: tũ plenæ ſũ
miatdrons erga me tui. Qc; aũt florẽtiſſimæ tuæ retp. noĩe
me inuitas: ac ueluti reuocas in patriã: uix dici quæat: quã/
tam ex iſta igẽti benignitate ueſtra læticiã gaudiũq; ſuſcen-
erim. Quid em mibi uł iucũdius cõtingere uł optatiꝰpo-

tuiſſet ꝗᷓ facultatem offerri ad uos redeundi: præſertim

tardi
c Li
Ptor
nen.
onm⸗
ius⸗
un
ugt
Amd
ſmot
bere
far
i/
el⸗
fui
Otw⸗
lage
ope
lue
nari:

Ll.
de

aie
Alte,
ccule

eelk

ſich

„

no
ſee⸗
Hpo⸗
tin

—

K

cũ dignitate & cõmodo. Sunt ſane nõnullæ reſpu. in italia:
quibꝰ ꝓ ſuis de me ampliſſimis meritis debẽt plurimũ:ſed
quã magis uł'amẽ uel obſeruẽ ꝗᷓ inclytã Senẽſiũ rẽp.nulla
eſt. Nam ut honores omittam atq; emolumenta: quibꝰme
cum iſtic aderam: pulcherrime affeciſtis: uideo uos Senẽ/
ſes ea grauitate & prudentia cæteris hominibus antecel-
lere: quã & laudare oẽs &admirari debeant. Quo fit: ut
multo ante quæ futura ſint: proſpiciẽtes & conſulentes in
rem ꝗoptime: pacatiſſime ſemꝑ honorificẽtiſſimeq; uiua/
tis. Sitiſq; non tam moleſti:q̃ uenerabiles omnibus.lqq; aſ-
ſidue præſtatis: ut & boni uos ament: & mali etiam ipſinõ

—

minus uereantur ꝗᷓ metuant. Vt enim uetera omitta: quã/
ta modo cum ſapientia ꝗᷓq; moderate e medio ſuſtuliſtis

plumbini periculum. Nam cũ potentiſſimi fere omnes Ita/

liæ principatus illius puleherrimi munitiſſimiq; oppidi cu/

pidine arderent:ſoli uos eſtis inuenti: qui & illi quod iam
ſeruiebat: priſtinam libertatem peperiſtis: & uobis per-

petuum ocium confirmaſtis. Non enim ſine ueſtro non
mediocri incommodo perire Plumbinum potuiſſet. Hoc

aũt apud uos facit ciuilis concordia: ꝗᷓ ut perpetuo nõ tue-
amini ſolum: ſed indies magis atq; magis amplificetis: uos
uniuerſos ciuis ſapientiſſimos rogo atq; oro. Nemo pro/
fecto uobis obeſſe poſſit: ſi una ſemper uobiſcũ ſentiatis.
Quod uero eodem publico bumaniſſimoq; conſenſu me
ad uos tãꝗᷓ in patriam meã mihiq; cariſſimã accerſatis: ma⸗
iorem in modũ & lætor & gaudeo. Vt autem ipſe tu dul-
ciſſime Laurenti intelligas non ingrato hoĩ officiũ præſta/
ri:Xenophon filiꝰ mihi dilectiſſimus te adibit: qui meo no⸗
mine & loquet᷑ omnia:& componet. Nam ut ipſe mea eſt
caro:ita ſecum defert mentem omnẽ & animũ meũ. Tu
me præſtantiſſimis reip. principibus unice cõmẽda: atq;
amicos omnis ſaluere iube. Vale ex Mediola. pridie Ka.
(Franciſ. Philelfus Franciſos patricio ſal.
Xlitteris Xenophõtis filij liquido cognoui: quod
minime dubitabam ſingulare erga me tuã beniuo
4. Lætor aũt uæbementer: qce uetus illa de te mea me
nequaꝗ fefellit opinio.Itaq; ut intelligas me uiamoris non

—

uinci abs te: decreui omnino ad uos redire: modo æqua

id conditione fieri a me poſſit. Tuum igitur munus fuerit:
ut qc cœpiſti ſpõte: id etiã mea cauſa perficias. Xenophõ

reliqua tecum cõmentabit᷑. Ego patrẽ tuum grauiſſimũ &
optimũ uirũ bene ualere opto. Vale ex mediolano pridie

Kal. Apriles. M. cccc. Li.
CFräciſ. Philel. Antonio Michaeli eqti aurato ſal.
Audeo eqde plurimũ:qc; nõ ſolũ i rei pecuniariæ:
ſed in amicoꝶ etiã hæreditatẽ ſuccedere inſtitue-
is patri tuo clariſſimo & ſapiẽtiſſimo uiro:ꝗ cũ mi/

bi tãta familiaritas beniuolẽtiaq; fuit: ut maior cuiꝗᷓ eẽ poſ-/

ſet cã nemine. Nam filius Kenophon litteris mihi ſignifi/
cauit: quãto ſtudio ac fide operã das: ut me coram ꝑpetuo
uti atq; frui poſſis: imitatuſq; humaniſſimũ patris ingeniũ

æque me diligis: atq; ille conſueuit. Itaq; tibi gratias hbabeo
maximas. Vtaũt intelligas me tibiin amore nulla ex parte

cedere: Xenophon filius ꝗᷓ ego decreuerim ire in ſenten-

tiam tuam:tibi coram exponet. Vale ex Mediolano pri-

die Kal. Apriles. M. cccc. Li.
ranciſcus Philelfus Bernardo Iuſtiniano ſal.

Votiens accipio tuas litteras:totiẽs Leonardũ me

mutuo & audire & alloqui. Quæ quidem res cum ſummã
mibi afferat uoluptatem: facile debes intelligere: qᷓ mibi
moleſtum ſit: cum etiam bis & iterum inuitatus interdum
nihil reſpondes. Ad reſurrectionem chriſtianam id quod

hortaris: te uiſere inſtitui:modo id mihi facere liceat per

principem. Quare quod facto fuerit opus coram una cõ/⸗

mentabimur. Vale ex Mediolano pridie Kalẽ. Apriles.

M.cccc.Li.

auratodal.
Electarunt me profecto litteræ tuæ in maiorem

ſed certiſſimæ teſtes amoris illius mirifici erga me tui: que

iam tot ãnos dilucidius luce perſpexi.ltaq; habeo tibi gra/

um patrẽ tuũ uel potiꝰ noſtrũ clariſſimũ & præſtãa/
Wti ſapientia uirum uideor coram aſpicere: eundẽq;

Franciſcus Philelfus Aenico daualo equiti

modum. Frant enim non ſolũ ſcriptæ diſertiſſimæ:

tias immortalis: quod non modo ipſe me ſingulari beni⸗/
uolentia complecteris: ſed omni ope atq; opera niteris: ef/
ficiſq; ut iſti quoq; ſplendidiſſimo regum lumini ac ſy deri
Alphonſo regi munere tuo ſim cariſſimus. Nam quod tã
perhumaniter tanq; perbenigne me inuitet: ad ſe ut eam:
non obſcure oſtendit: quã de me ſibi opinionem feceris.
At cauendum eſt mi Aenice:ne tantum mea ca uſa honus
ſuſcipias:ut id ſuſtinere tueriq; nõ poſſis. Facit enim perſæ
pe amor: ut quæ in amicis uel minima ſunt ſimulacra uir/
tutis: uel maxima uideantur. Quare moderate omnia de
amico & prædicanda ſunt & ſentiẽda. Nam neq; temere
nec inepte amorem cæcum finxit antiquitas. Fallit enim
hominum iudicia: quippe qui quod ineſſe in amico optat:
id quaſi inſit: tum palam prædicare: tum audacter recipe/
reè cuiq; nõ ueretur. Sed utcunq; de me res habet: ne igno
res te homini non ingrato beneficium præſtitiſſe: ſi mihi

per meum bumaniſſimũ principem licuerit: corã tibi oſtẽ/

dam breui nihil eſſe apud me antiquius beniuolentia tua.
Tu me interim diuo Alphonſo cõmendato. Vale Ex Me

diolano. v. Cal.Iunias. M. cccc. Li.

ffoſopho medicoq; ſal.
Am menſes prope duo præteriere: poſteaꝗᷓ nullæ
ibi tuæ litteræ ſũt redditæ. Itaq; ſum miratꝰ & tuũ

& Bernardi luſtinianiſilẽtii.. Si mibi quicꝗᷓ facturs qᷣ gau⸗

deam maxime: cura: ut ꝓ pediẽ litteras tuas qlongiſſimas
lectitem. Vale Ex Mediolano. v. CalIunias. M. cccc. Li.
(Franciſcus Philelfus Xenophonti filio ſal.
Vod Senenſes reditũ ad ſe meum uæbemẽter cu⸗
piunt: gaudeo. Omniũ primũ tibi uidẽdũ eſt: quã/
ti faciant meũ reditũ: ut intelligas me nulla condi-
tione Senam repetiturum: niſi duꝑlo maius mihi ſalarium
eo conſtituernit: quod antea præſtitiſſent. Vale Ex Me/
diolano.iiij. Cał.lunias. M. cccc. Li. M
[PFranciſcus Philelfus Aenico dauolo equiti
aurato ſalutem.

Vantam mihi uoluptatẽ attulerit tua illa ꝑgrauis

diſertiſſimaq; epiſtola: quã nudiuſquartꝰ a te acce/
— pi: & ſi debes alijs litteris meis intellexiſſe: tñ quia d
fit interdum:ut litteræ nõ reddant᷑: iccirco eadem rurſum Aſech
ab me ſigniłicatũ iri exiſtimaui. Quanti ego ſemꝑ fecerim kerh
beniuoletiã tuã: iã totos ãnos duodeci cognoſti. Itaq; ama R
bã te atqʒ colebã plurimũ ſolo egregiæ uirtutis tuæ ĩteruẽ/
tu. Aliud beneficiũ interceſſerat: nibil. Nunc autem cũ ui /
deo: quanta me benignitate proſequeris: potes facile con/ dad
iectare: quãtus cumulus acceſſerit ad obſeruantiam ergg auunt
te meã: nibil eſt profecto: quod magis cupiam ꝗᷓ id præſta/ ſdhao⸗
re: ut qᷓdilucidiſſime perſpicias me unũ eſſe ſemperq; futu ln
rum quo de uno ea tibi poſſis omnia polliceri:quæ de gra⸗ toe
tiſſimo & obſeruantiſſimo homine expectari conueniat. md
Aduentũ autem meum ad Alpbonſum regem maturabo en
ſimul atq; librarius ſatyrarũ codicẽ quem cœpit excripſe- Kae,
. rit. Tu me interim & regi cõmenda & tibi. Vale ex Medi/ t
olano.iij. Kaliunias. M.cccc. Li. . U
VPFPranciſcus Philelfus Nicolao Cebæ ſal. tb
NAudo diligentiam tuam: qui fugitiua noſtra illa cõ HWH
uiuia reuocaris ad dominũ. Reliquũ ẽ ut ea domũ “
lrepetere ꝓpediẽ cures. Verũ id tuto ac ſedulo lo- WH
annes Mariꝰfiliꝰ inſtituit ad nos redire. Itaq; rogo te maio e
rem in modũ:quo id cõmode filiꝰ facere poſſit: cures meo Ie
nomine apud urbis præfectum grauiſſimum & humaniſſi e⸗
mum uirũ Nicolaum frægoſum mei: ut noſti iuſtis de cau⸗- S

ſis amantiſſimum: ut publicæ fidei litteræ ad illum dentur:
quibus ei cum uxore & filijs ac rebus & cum ſocijs ſex ꝗtu
tiſſime facere iter liceat per Genuenſium locos:ſeu Sago⸗
na iter ſit habiturus ſiue quacũq; decreuerit. Nolim enim
uoniã uerſatus eſt in eorũ oppidis: quos ueſtra reſp. du/
cit in hoſtibus: quicꝗᷓ ei manare inde poſſet incõmodi.Lit/ —R
teræ aut mitten dæ ſune opera tua milleſimum ꝗociſſime: J
quod ut facias: t e etiam atq; etiã rogo. Vale ex Mediola/ A
no.vi.idus iunias. M.cccc. LDi. “õ
ranciſcus Philelfus Aenico dauolo
equiti aurato ſalutem.

Mand Oepit Mediolani adeo peſtilẽtia incrudeſcere: ut ð
ce, nõ poſſim mihi nõ metuere. Itaq; nihil eſt:qcd omit
ſi tam ad parandum iter ad te: modo librarius nõ me fallat:
Nun ad ſecũdũ uſq; menſem aut paulo amplius te uidebo. Va/
kin le ex Mediolano.iij. idus iunias. M. cccc. Li.
Suni 8 ranciſcus Philelfus Andreæ alamanno ſal.
Eſternis litteris tuis quas mihi reddidit frater tuus:

erue, 1
Cä .

qui Mediolani quæſtorem gerit: eo ſum magis dele

eco⸗ Ratꝰ:quo minꝰ iam expectatæ ſe mihi ꝗᷓ ſuauiſſime obtule/
elg runt. Nam cũ tãdiu diſtuliſſes officiũ tuum: putabã tibi iu/
lyH⸗ ſto aliquo impedimẽto non licere: quod uelles. Itaq; in eã
nu plane ſentẽtiãa eram adductus: ut crederem te nihil omni/
no reſponſurũ. Verũ tu elephãtorũ more eo conceptum
partũ diutius ferre animo uoluiſti: quo cũ extuliſſes in lu/
50 ceem: foret is diuturnior. Fuit epiſtola tua non diſerta ſolũ:
, ſed erudita & docta. Nam quod nuſꝗᷓ totũ de philoſopho/
⅓ krum diſciplinis apud unũ aliquẽ inuenias: non græcũ: non

latinũ: non gentũem:non chriſtianũ philoſophum:id non
tibi modo:ſed omnibus quoq; mediocriter eruditis notiſ/

ho ſimũ prædices: & id quidẽ contra ſocratis inſtitutũ:qui ſci/
mi re ſe nihil diceret: facile declaras u'magnitudin?: uel fidu,
mceiam fœcundiſſimi ingenij tui: qui etiam quæ maxima ſũt ,
1io de uirtute ac fœlicitate: minima iudices. Defeſio uero tua .
o BSſi eſt acuta & perſubtilis: una mihi ratiõe ꝓbat᷑ magis:qꝙ
Gi te antea non ſerio:ſed ioco ad me ſcripſiſſe profiteris.Mi/
, ror autem ſi ioco locutus es: quid me ſerio tibi reſpõdiſſe
t arbitreris. Quare uelim ita uerba mea interpᷣteris: ut mi/
jen hi tua cupis interpretãda. Nam ut inquit ille: Dauus ſum:
non ædippus. Vale & œconomica mitte ex Mediolano.
n iij.idus iunias.M.ccccc. Li.
u . Gtancleus Pbilelchs Mariano ſacerdoti ſal.
it Vid in cauſa fuerit: ut poſteaꝗᷓ hinc abiſſti: nihit de
ne: bis reſpõderis: quæ tuæ fidei amicitia noſtra man
4 daram: non prius intelligam: ꝗᷓ ipſe tu me feceris tuis htte/

ris certiorem. Quare ſi me nunc quoqʒ diligis: ut antea cõ-
ſueuiſti: te peto:ne me longius teneas deliderio tuarum

t

literarum. Vale ex Mediola. pridie idus Iunias. M. cccc. Li
— Frãciſcus Pbilelfus Antonio panbormitæ ſal.
Ilqua in re Kenophõti filio fuerit opus tua oꝑa:ſcio
te nibil eoꝶ prætermiſſuꝶ oim: quæ mea intereſſe

Cognoris. Quis em eſt cui ꝗꝙᷓ tibi carior eſſe debeã? Nã ego

te 85 ſecus diligo amoq; ex animo ac fratrẽ: id qc tibi niſi
ex omni parte eſt cognitũ:quid eſſe cognitũ poſſit:nõ in⸗
telligo. Vale cũ pudiciſſima uxore tua pulcherrimaq; fili⸗
vla Ex Mediolano pridie idus iunias. M. cccc. Li.
ranciſcus Philelfus Aenico daualo egti aurato ſal.
Enophon filiꝰad te uenit: ex quo mẽtẽ meã oẽm in/
telliges. Quare ꝗqcꝗd tibi noie meo expoſuerit: ita

accipe:ãc ſi me corã loquẽtẽ audires. Verba em̃ filij patris

ſunt oĩa. Itaq; me totũ in Xenophonte apud te eſſe exiſti⸗/

mato. Te aũt rogo: ut idem in me ſis: qui fuiſti ſpꝑ:hoc eſt &

facilis & humanus: & quãtũ ad regẽ attinet: pbenignꝰ. Re-
liqua ex ipſo Xenophonte cognoſces. Vale ex Mediola-
no pridie idus iunias. M. cccc. Li.
— EFranciſcus Philelfus ſal. di. pl. Frãciſco barbaro.
q WWVærenti mihi litteras ad te dare: quas lectur libent
fFPFores: nullum ſane cõſentaneum muſis occurrebat
argumẽétum. Nam quid aliud Philelfusdi gnius ſcribat ad
barbarum ꝗᷓ de bhumanitatis ſtudijs? Ad bæc ſcilicet apud
nos ſordent. De rebus uero bellicis: quas uideo quotidie
impendere ardentioris: nõ eſt mei muneris quicꝗ obſtre⸗
pere. Quod autem acceperim te ex pedibus laborare:nõ

poteſt mibi pro noſtra ſumma beniuolentia: non eſſe per/

moleſtum. Es enim indignus: qui quicꝗᷓ patiaris quod no-
lis: præſertim cum ſis uita continentiſſima: ni fortaſſis iſte
ſit morbus ab uſqʒ maioribus tuis bæreditarius. Nam po⸗
dagra ut Hippocratis ſententia eſt: fit ex eo ſanguine:quẽ
bilis ac pituita corruperit: & id quidem in uenis gracilli⸗
mis: quibus corpus ât perneceſſarijs: carere nullo pacto
poteſt. At ipſe tu nulli es bili obnoxius: qui unus omnium

ſis moderatiſſimis moribꝰ: ſed ne pituitæ quidem: qui nul-

la ſis nec ĩgenij nec corꝑis craſſitudine. Quare cum iſtiuſ⸗

moe
tem

IXX

ccli modi offenſio a parẽtibꝰ in te inſil: fer æquo aio bæredita/

tem. Vale ex Mediolano pridie idus iunias. M. cccc. Li.
Neſet Franciſcus Philelfus Petro thomaſio philo/
erelſe ſe. . ſopho medicoq; ſal. ⸗ .
ſegn Biinis litteris tuis alteras accepi: quas idibus aprilibꝰ
tind ad me dediſti. Nam priores quas meminiſti: ex Va/
ö rone nondum redditæ mibi ſunt. Vix autem dici quæat:
gtl quãta in his legendis uoluptate p erfuſus ſum. Videre em̃
te coram atqʒ tecum loqui mihi ſum uiſus. Nam quamꝗᷓ *
S ſciebam me ex animo tuo minime excidiſſe: nõ poteram
i tamen non ſubdubitare: ne quid tibi quod nollem: accidiſ .
W ſet. Nunc uero & bac me ſuſpitione opportune liberaſti:
& quid in cauſa fuerit ſilẽtij tui: oſtendiſti. Nam quod ego
ſi, ad Alphonſum regẽ non ierim: ut ſcripſeram:principis in-
1 bibitio effecit. Cuius iuſſis me parere neceſſe eſt uel inui/
de⸗ tum: quanꝗᷓ nibil eſt: quo d nolim quoad bũc uelle ſentio-
lu Abfui autem Mediolani: Cræmone primum: deinde Ti⸗
cini tãdiu agens: quo ad Mediolani peſtilentia deſeruerit.
o Peto autem abs te: ut poſteaꝗᷓ ſuperiores litteræ tuæ acdl
dl me non peruenerunt: ite me ſi tibi uiſum fuerit: cur autẽ
ben minus uideatur? Nihil enim fruſtra ad me ſcribere unqͥ ſo
l les: iterum me inquam: de ijs omnibus certiorem facias:
4 quæ antea ex tua & Bernardi iuſtiniani ſententia ſignifi-
dud cas te ſcripſiſſe. Ego res italicas uerſu heroico ſum aggreſ/
idie ſus: præſertim eas quæ Sphortianæ laudis interſunt. Itaq;
kre, poeſeos huius inſcriptio eſt Spbortias. In libros uigintiꝗᷓt/
E tuor uniuerſa materia diſtributa eſt. Ita enim mihi ſcriben
epen dum occurrit: ni dies ſententiam mutarit. Primũ librũ ab-
Ano⸗ Aſoluimus. Nunc ſecundum elucubramus. Quæram exte
lte aliqua ad ueritatis argumentum: ſi tibi id facere hcuerit.
po/ Nolim enim errore duci: quod faciat: oportet: qui ramo/
gae ribus credit. Audio barbarum in podagram incidiſſe: id
quod doleo uæbementer. At proderit fortaſſis ad redeũ-
cH dum cum muſis in gratiã. Vale ex Mediolano pridie idus
Nun Iunias.M.cccc. Li. ”JMÿMM
Nranciſcus Philelfus Saxolo patrenſi ſal.

L

=

aciturnitas tibi moleſta eſſet: reſpõdi ad ea paucis:
quæ petieras. Cercopes duo fuere: quorũ nomia Aeſchi/
nes Sardianus in iambis ſcripſiſſe traditus. Nam alter An/

mendiciſq; extitiſſe apud Aeſchinem athenienſem in le-

orum gratia in eas inſulas traieciſſe narrat: quæ a ſimiorũ
nomine qui 10nXO' pitheci appellantur: uocatæ ſũt pi-
thecinæ.x cρω † cercops præterea & iocoſũ ſignifſicat:
& eſt eorum ſimiorũ ſpecies:quibꝰ caudæ ſunt longiores.
Quod autẽ petis idem ne ſignificet òραπ α οια i

a uolo ſignificat. Sed ſi ſcribat᷑ cum I0i06α S& ſignificat
potes:id quod ex uſu legendi nõ obſcure aiaduertes. De
anno aũt proſcænio apud Plautũ: textus ille corrupt“ eſt.
Nannio enim ſcribi oportet.Fuit aũt Nanniũ illuſtris me/
retrix: quã & byperides contra Patrocleum: & Apollodo
rus in ijs quæ ſcripſit de meretricibus: τα boc eſt caprã:
ut ſcis: nominatã ſcribunt: ea ſcilicet rõne:qd tabernarium
quendã Tallum noie: id quod uirgultũ ſignificat: exede-/
ret. Virgultis em̃ capræ plurimũ delectãtur. Antiphanes

uum dicit uocatà eſſe cognomine ꝓſcænium: qm extrinſe/
cus formoſiſſima uideret᷑ inſtar ꝓſcæniorũ theatraliũ. Re
cte igit᷑ Plautus uituperatoribꝰoccurrẽs oſtẽdit ſe primũ
nõ eſſe:qui tragoœdiã admiſcuerit comodiæ: cum in Nan
nio proſcænio idem antea fuerit factitatum ab alio poeta:
qſqs tãdẽ ille fuerit ut patet ex ipſis uerbis: quæ tangunt᷑ ĩ
textu. Qui uero ille fuiſſet: certi habeo nihil. Vaticinari ãt
nolim. Vale ex Mediolano pridie idus iunias.⸗M. cccc. Li
Franciſcus Philelfus ſal. di. pl. Nicolao arcimboldo
ducaliſenatori as iureconſulto. —
tibi uiro integerrimo: & eruditiſſimo homini:& cũ
rerũ meaꝶ oĩm:tũ meijpſiꝰ imprimis ſtudioſo grati
a: quæ præſtari a me quæant: ſim plane ingratꝰ. Fa-

ficer o

Vanꝗᷓ hoc tẽpore mihi ocij nihil erat: ne tamẽ mea

dulus dictus eſt: alter Atlantur. Hos autem deceptores

gatione patet: quos etiam Anaxagoras uenãdorum ſimi/

certe nequaꝗ idem. Nã quod ſcribitur ſine Igoio&ροα1: uit

uero iunior in ijs: quæ de meretricibꝰ religꝗt ſcripta: Nanni

t

me⸗
lcis:
chi⸗
An,
Nes
ale,
ln⸗
Bori

an
1a:

ciam igit᷑: quod tantopere efſflagitas:& id quidem nõ libẽ/
ter minus:ꝗᷓ diligenter. Cæterũ noſti occupationes meas:
quibus ſi uolũtatẽ meã cõparaueris: haud me cunctatiõis
accuſabis. Studebo tamen:annitarq; manibus ac pedibus
ut aiunt:ut diligẽtia oẽm uperet neceſſitatẽ. Vale Medi/
aui ex ædibus noſtris idibus Iunijs. M. cccc. Li.
Eranciſcus Philelfus Donato actiolo ſal.
Ccepi eſſe apud uos quoſdã priſcos de arte grãma/
tica libros: quorũ uelim nomina ad me ſcribas. Nam
quibus hoc tem pore in publicis ludis græci utuntur libris:
pleni ſunt ineptiarũ:ac plane tales: ut ad dediſcendũ ſint:
qᷓ ad diſcẽdum longe magis accõmodati. Tu fac:quod pe/
to:ac Vale ex Mediolano idibus Iunijs. M. cccc. Li.
ranciſcus Philelfus Catoni Sacco equiti aura-
oac iureconſulto ſalutem. S

/lunt te mi Cato factum auariuſculũ: quod plurimũ

miror.Nam cui parcis pecunias tuas: qui libros ne
gigneres: uxorẽ mathuſalem tibi matrimonio iun⸗/

xiſti? Fratrine? At ille eſt longe te ſtultior: qui a tuo cõſpe/
ctu nõ ſecus fugit:ꝗᷓ ſi baſiliſcum intueretur. Num te poda/

gra iccico in auariciam agit: quod metuas fore: ne ſi leges
docere & ius ciuile cogaris deſerere:ad pauperiem priſti/
nam redigare: quaſi tibi non propterea iunxeris locuple-
tem anum uxorem: quod nũmos liberis prætuleris. Viue
igitur ut cõſueſti:liberaliter: neq; tibi pauperies metui ſit.
Nallus enim uæbementior dolor uacat febre: quæ una te
breui:ni ſapias:omni exuet cura. Vale ex Mediolano idi/
bus iunijs.M.cccc. Li. ”JJU—ð
GPranciſ cus Philelfus Andreæ alamanno ſal.
Emetrius ſguropulus iſtac iter facturꝰ in urbe Ro/
mam: petiſt a me:ut ſe tibi ꝑ litteras cõmẽdarem.
Quod mihi tam facile eſt: ꝗqᷓ qd facillimum. Modo
intelligas eum eſſe Demetrium: quj cum grauitate ac ue-
ro nibi habuerit cõmune unꝗᷓ. Ex bratto nõ inepto:quã/
tum ad formã litterarũ attinet:uult uideri philoſophus:id
quod ex ornatu capitis longioreq; pallio tibi facile fuerit
H t iij

LE

„

ſudicare. Nam neq; uitæ inſtitutis nec; doctrina ulla phi-

loſophi quicꝗᷓ ſapit. Verum lingua eſt & celeri & expedii-

ta & ſuaui: ut græcorum nemini cedat. VYoce quoq; & cla⸗
ra & ſonora. Rem omnem tenes. Ita tibi omnem cõmen/
do:ut illi adſis: & tecum habites. Vale ex Mediolano idi⸗
bus iunijs. M. cccc. Li.

C rã ciſcus Philelfus ſal pl. di. Benedicto nurſi-

no philoſopho ac medico ducali.
On eſſe poſſum ſine permagna ſollicitudine animi
Aac modeſtia ob bunc peſtilentiæ morbum: quo uni⸗
uerſa eòrrepta ciuitas in aſſiduis innumerabilibuſq; fune-
ribus & dies couſumit & noctis. Neq; ſatis ſcio:quid conſi⸗
lij capiam. Nam ſine liberis uniuerſaq; familia hinc dece/⸗
dere & inbumanum ſit & dedecoroſum omnino. Diutius
uero uerfari inter tot ac tantos ineuitabilium ſagittarum

ictus eſt hominis non minus diſſoluti:ꝗᷓ inſipientis planeq;

inſani. Præterea & quo ſim profecturus: & quo pacto: qui
& pecunijs caream: & ab omni fortaſſis urbe metu con⸗
tagionis excludar? Peto igitur a te mi Benedicte: ut tuis

.

idibus Iunijs. M. cccc. Li. =JZMM
(Franciſcus Philelfus Angelo reatino iureconſulto ſal.
Tprinceps abeſt Mediolano: & peſtifer bic mor⸗
bus incrudeſcit indies magis atq; magis. Nec mihi
integrum eſt: maneam ne: an abeam: ita ſum & animo per/
turbato: & conſilij egens: in tanta præſertim rerum mea-
rum omnium difficultate & inopia. Accedit item ad ma⸗
lum:quod edicto principis cautum audio: ne quis Medio/⸗
lano decedẽs in loca alia admittatur eius ditioni ſubiecta.

me prudentiſſimis conſilijs adiuues. Vale ex Mediolano.

⸗ 2 ,ͤ . ₰ℳ „
Rogo te maiorem in modum: mihi faciunda ut ꝗprimum

conſulas. Vale ex Mediolano idibus Iunijs. M. ccec. Li.
Franciſcus Philelfus ſal. di.plu. Ciccho Simonetæ.
Eus ijs uel mortuis ſit iratus: qui primi auro & argẽ/
to precium ſtatuerunt ꝛut qui caret alterutro:inuti⸗

diſſe. Quanto uerſor in periculo atq; diſcrimine inter hææ

„

lis (ut ita dixerim)babeatur. Quod nunc mihi uideo acci⸗

—

ln

—

pho
edi⸗
che/
men⸗

ich/
t⸗

nimi
uni
ne⸗

nſ⸗

peſtũentiæ iacula: tute uel reticente me animaduertis. St
mibi adeſſent pecuniæ: permultos haberem fautores &
ſalutis & dignitatis meæ. Sed quoniam illis careo: præter
te unum uirum optimum & hominum mihi amiciſſimum
cæteri omnes: alij negligunt: alij contemnunt. Nec tamen
tibi perſuadeas: uolo me frangi animo: aut aliud quicꝗᷓ bu
milius de me ſapere. Quin eorum potius miſereor: qui
in hominis figura uitam pecudis repræſentant. Velim ta⸗
men pro noſtra amicitia: mihi conſulas: quæ ſit tua de re⸗
bus meis ſententia. Nam nec diutius mihi agere licet Me/
diolani propter inualeſcentem indies magis atq; incrude/
ſcentem peſtilentiæ uim & efferatam rabiem: nec alio ſe⸗-
cedere indigenti pecuniarum. Litteræ enim ducales nibil
omnino mibhi profuerunt apud hos ædiles: boc eſt pro⸗
uentuũ ducalium magiſtros: quos uocant. Ni metuerem
fore:ut offendam principis uoluntatẽ: abirem extra banc
Galliam ciſalpinam tutioris in locos. Vale & principem
bortare ut meminerit mei. Ex Mediolano idibus Iunijs.
Mcccc.NDIill. M
Orranciſcus Philelfus lacobo bracello & Gotthardo ſal.
Enophon filius: qui haſce litteras uobis reddidit:
Corã exponet: qua mihi in re ueſtra oꝑa opus ſit. Nõ
autem ſum ignarus gratiſſimum uobis eſſe me ueſtra ope
ra uti uelle:præſertim in re litteraria. Nam loannes Mariꝰ
filius cupit ire ad me: quod ut commodius poſſit & tutius
facere: iccirco publicæ fidei litteras petit: quoniam in eo/
rum oppidis eſt uerſatus iã mẽſes duos: quos ueſtra reſp.
