lita ultro fert omnia: quibus hominũ uita uel alitur: uel or/
natur. Syria uero quanti ſit fæecunda: promiſſio diuina te/
ſtata eſt. Nam promiſſionis terram quam deus omnipo/
tens populo ſuo conſtituit: ludæam eſſe ſcimus. Hæc au/
tem Syriæ eſt pars. Quod cum ſua natura bæc tria regna
cæteris omnibus orbis terræ regionibus anteeunt bhonita
te ſoli:accedit etiam chriſtianorum hominum frequenta⸗
tio:qui quicquid aut argenti: aut auri:aut margaritæ & gẽ
mæ apud reliquas gentes & populos reperitur: eo impor
tant: quo aliquid inde illarum rerum exportent: quarum
illi ſunt diuites & nos pauperes. Quanta igitur & ad te &
ad chriſtianos omnis emolumenta ſint peruẽtura ex hac
tua tam pulchra: tam facilis de turcis ſarrhaceniſq; uico⸗
ria: tum dilucidius cognoſces: cum tot illorum &tam opu/
lentiſſimorum regnorum magnificentiam atq; amplitudi/
nem animo tacitus metiere. Nec ẽ tibi præterea ſubueren
dum:nequid aduerſus te tumultus in frãcia aut in reliqua
tua gallia per anglos inſurgat: cum exercitum aduerſus in-
fideles eduxeris. Nam neq; ipſi angli ullo modo patiãtur
ut ſunt homines religioni dediti: ſe tam piæ: tã ſanctæ: tam
glorioſæ expeditionis expertes duci. Sed poſitis & ꝓſtra/
tis cũctis ſimultatibus propter Chyiſtum alacres te ſequẽ⸗
tur: imitati ſcilicet maiores ſuos:qui ſemper francorũ regi
bus & ſocios ſeſe & comites aſciuerũt: quotiens aduerſus
infideles bellatũ ẽ. Quin eo te magis angli admirabũtur:

LI

uenerabũèq;: quo aĩaduerterẽt te q̃ſi e bellicoſiſſimo quo/
dã Romulo religioſiſſimũ Numã redditũ. Ad hæc habes
Lodouicũ filiũ cunctis animi uirtutibus gloriæq; ſplẽdori-

bus ꝗſimillimum tui: quem ſiue regni præſidio: ſiue ducen
do exercitui præfeceris: & tuæ & chriſtianorũ uniuerſæ

reipublicæ nõ ſapienter ſolum: ſed etiam fœliciſſime pro/

uidebis. Age igitur Chriſto duce ac propugnatore rex Ka

role huic bello tam neceſſario: tam honeſto:tam glorioſo:

pro tua uel pietate uel beneficentia mentem omnem ani-/

mumqʒ; intẽde.Noli pro tua iuſticia eos inultos pati: quos
uel tueri debeas uel ornare. Quod ſinulla difficultas: nul/-
lus labor deterrere te debet ab hoc pulcherrimo honori/
ficentiſſimoq; facinore: uide quæſo quid tibi faciẽdum ſit
tanta ex hoc bello propoſita non facili ſolum: ſed ſperata
certaq; uictoria: præſertim quod ad mundanam & ad cæ/
leſtem gloriam plurimorumq; quoq; ampliſſimorumq; re
gnorum & ingentes opes in te ſint & clariſſima imperia ꝑ/
uẽtura. Bellum tibi omne futurum eſt cum agreſtibus in/
cultiſq; hominibus: cum latronibus: cum fugitiuis: cum uæ
nalibus abiectiſſimiſq; ſeruis: qui dum neglectui contem/
ptuiq; habentur: tanquam imbelles languidæq; pecudes:
non mediocris tenebras noſtra culpa chriſtianæ luci infu-
derunt. Hinc & Sigiſmundus rex audacia potius ꝗᷓ prudẽ
tia uſus comite per ingentem franciæ nobilitatis ſtragem
inauditumqʒ ludibrium eſta Baiſeta illo turpiter ſupera/
tus: & rex Vladiſlaus in profligata uictoria per Amora/
thum perijt. Hinc lanus rex cypriorũ capta uaſtataq; pa/
tria in catenas ad ægyptiorum ſultanum tractus eſt. Hinc
Africa uniuerſa & magna ex parte Alſia ſeruit impuriſſi/
mis flagitioſiſſimiſq; barbaris. En ſentimus iam italiæ ger/
maniæq; ueſtibula teneri a turcis: pulſari fores: concuti:
irrumpi: Nec excitamur: nec urgemur: nec impellimur:
ut nobis ſaltem ipſis poſteriſq; noſtris conſulamus? Quis
nos tantus uel ſopor uel ſtupor inuaſit: ut quaſi mentis
atq; ſenſus inopes uidentes ſcienteſq; perire:ꝗᷓ in tam fa/

cili tam illuſtri: tam ampla conducibiliq; uictoria & noſtrã

alci
Rexka
guoͤcht
tatibic.
mvirt
angoos
ſaudar
i Ne⸗
ſ.
intu
ſtipa
Troi
0
lepel
ltarm
ucto
rias
gwit
dore
Vym
laru
gom
topel
linet
verde
iren

171

fieit
cont⸗
Katol
llniz⸗
kamin
lerdi
diern
N
leti
er

guo/
babes
eori⸗
dacen
inerle
rp
lerka
ioſo:
man’
mguos
nu
nori⸗
n,1
t
(X
qte
a

us ,

umue
vatem
cdes
it⸗

mde

genn
er⸗
word/
laq⸗
4e
uri
gen⸗
cutl:
mur:
Qus
nents
tunt,
nolta

ulciſci & ſummi dei iniuriam malimus? Surge iam tandẽ?
Rex Karole: Te ipſum excita: bortare: compara. Vt reli-
quis chriſtianis principibus ac regibus dignitate præſtas:
ita tibi omni ope atq; opera ſtudédum eſt: ut abſolutiſſi /
ma uirtute bis omnibus & uera gloria ſis ſuperior. Viciſti

anglos: Recuperaſti patriam. Et pulchrum id certe fuit d
la udabile.Iuſticiæ enim munus in teipſum tuoſq; contuli-
ſti. Verum chriſtianus aduerſus chriſtianos arma ſumpfi/
ſti. Sed quanto pulchrius erit & glorioſius: ſi idem feceris
in turcos & ſarrbacenos: a quibus nõ tua ſolum: ſed Cbri-
ſti patria ſpoliatus ſis? Quæ uetus tibi patria eſt? Nonne
Troia quæ olim Teucria dicebatur? Ex bac enim Fran-
co & Teucro profecti ſunt in pannoniam primum: dein/
de per ſuos poſteros in germaniam: demum in Galliam
iſtam tranſalpinam fortiſſimi illi quidem & præſtantiſſimi

auctores tui nominis & generis. At hoctẽpore pro Teu-
cria & Troia Turciam uidemus appellari. Nam ij omnes

quiteucri troianiqʒ dici conſuerunt: ab infami & efferata

turcorum immanitate oppreſſi ſunt. Iidem turci hieroſo/

lyma: uniuerſamq; iudæam tot patriarcharum & prophe-
tarum patriam: intemeratæ Mariæ uirginis ſaluatoriſq;
domicilium chriſtianis ac francis eripuerũt: & cum infini/
to pene Francorum numero Guidonem regem crudeliſ⸗
ſime trucidarunt. Heu nos miſeros atq; inf ælices: Si tot
uerberibꝰ: tot exemplis admoniti reſipiſcere in uiamq;ʒ re/
dire negleximus: quæ nobis ſpes reliqua ſit futura:ſi bene
ficijs etiã prouocati diuinam miſericordiã benignitatẽq;
contemnamus? Eſt igitur uel ſapientiæ uel officiſtui Rex
Ka role:ut uel ultionis in turcos & ſarrhacenos uel gratitu
dinis erga deum ratione ductus: enſem quẽ tãdiu ac mul
tum in cbriſtianas acies non iniuria diſtrin xiſti: eum in ſce
leratiſſimos Cbriſti hoſtes: ſic acuas & cruentes pro tua
pietate: ut non diuus Lodouicus üle modo ac cæteri fran/
ci principes qui multi defuncti ſunt bac luce: immorta/
lis tibi apud immortalem deum gratias fint acturi: ſed de-
us etiam ipſe: qui extremis ſupplicijs inſectatur ingratos

id quod in Saulem: in iudæos qui Apidis uitulũ adorarãt:
& in alios ꝑmultos oſtẽdit: tua gratitudine delectatꝰ & ui-
uum & mortuũ ſempiterna gloria te amplificet. Hæc aũt
nõ iccirco Franciſcus Philelfus liberius ad te ſcripſit: quod
regali tuæ incõparabiliq; uirtuti quicꝗᷓ diffideret:ſed ut ſuã
erga te fidẽ obſeruantiaqʒ oſtenderet. Vale ex Mediola/
no. xiij. Kal. Martias. M. cccc. Li.

Eranciſci Philelfi epiſtolarum liber nonus.
(Eräciſcus Philelfus Sphortiæ ſecundo ſal.

ð

Ortat᷑ me Sphortia ſecunde ſingularis tua
benignaq; modeſtia: ut de his ad te ſcribe⸗/
re nõ uerear: quæ uel utilia tibi uel ſaltẽ nõ

rus accedo:qc cũ tuæ meæq; ætati: tũ mu/
uæ noſtræ beniuolẽtiæ cõſentaneũ ee du/

xi. Permultis te muneribꝰ eiſdemq; præclaris tum natura

inſigniuit: tum auxit fortuna: quam uocant. Quæ ſi diligẽ/
ti ſtudio ac ueluti arte quadã ad cumulũ uſq; perduxeris:
nullius inops laudis ſs futurꝰ. Quo patre natꝰ es:nõ igno/
ras. Huius maximas incomparabiliſq; uirtutes niſi fueris
egregie imitatus: quãto is patre Sphortia imperatore for
tiſſimo ob rerum geſtaꝶ atq; regni gloriã haberx illuſtrior:
tato ipſe Frãciſco Sphortia patre tuo principe optimo ac
maximo in laude minꝰ excellenti quadã: obſcurior fuiſſe
exiſtimabere. Nihil em obtendas: quod incuſes. Nã ſi Af-
ricani ſuperioris filius patritis laudibus nõ reſpõdit: nõ ei
ſed ualitudini culpa datur. At Sextus pompeij magni: &
Marcus Ciceronis fili: alijq; nõnulli uiris nati præſtantiſſi/
mis inter degeneres ideo numerant᷑: qc ſua ipſorũ culpa

tales eſſe uoluerũt. Quod em̃ benignitatis genus: utad te

redeam: natura tibi nõ eſt affatim elargita? Formæ præſtã
tia polles plurimũ: qua ipſa dignitatẽ mẽtis atq; ingenij re-
præſentari par eſt: ſiquidem materia formæ quam dicũt:
.

iniucũda fore iudico.Idq;ʒ eo libẽtius factu/

—————

— —

vonbea
eſenlu

icongrr

bemagt
Hecaun
talaſar
goidur
ginem
bomi
Ner
lintge
murc
kation
roreſt
neml
Lede
N
E
nar
lmi
poſ
eum
eſtco
eub
igt⸗
t
A
roc
let
cinio⸗
(alci
ſeent
traen
ber
gal
laud
en

dorrrit⸗
t ui⸗
Hecait
ſtvo
dutſoi

ledolu.

t
be⸗
nd
Ra
AWwl
eed/
maturn
lge
Geris:
iono/
leris
elot
Krior:
moꝛc
falle
14,
oei
Gl:⸗
otlli
culpa
taate
ente⸗
coit

non bæc illi prior accõmodatur natura. Et ea es integrita/
te ſenſuũ: quã rariſſimũ licet inueniri. Velocitas celerita-
ti congruit: leuitas atq;ʒ agilitas facilitati dexteritatiq;. Eo/
demqʒ; modo alacritas acrimoniæ: facundia intellectui.
Hæc autẽ omnia: quæ corporis cõmoda appellant ſtoici:

talia ſunt: qualis eſt is: qui utitur. Nam ſi mens bumana ſe/

quitur eam mentẽe: ad cuius eſt non genita: ſed creata ima
ginem: ita naturã: quã diuina mens pep erit: ſequetur ars
hominũ atq; imitabitur: ut errore nullo quæat intercipi.
Nõ em̃ natura:ſed malo erramus more.Nam cum mores
ſint qualitates eius animi partis: quæ ratione caret tũ agi /

mur deuij malis moribus: cum perturbationibus obſecuti

rationis ductum aſpernantes erramus. Quid em̃ aliud er-/
ror eſt ꝗᷓ falſi alicuius pro uero approbatio? Siquidẽ ratio/
nem ſequẽtibus & recta & expedita oĩa ad ueritatẽ patẽt.
Sed quorſum bæc? Vt intelligas nõ mediocritibi uitio da
tum iri: ſi in tanta uel naturæ: uel fortunæ fœlicitate nõ id
efficies tua etiã induſtria: ut dignus habearis: qui ſphortia-
nam gloriã non ſolum æques: ſed etiã ſi fieri poteſt: patrẽ
imitatꝰad auũ illã qᷓpulcherrime ſuperes. Quod ut facere
poſſis ea tibi uia incedendum eſt: qua Alciden fabulantur
eum: qui poſtea lunonis inuidia factus glorioſior Herculeſ
eſt cognominatus: Is em̃ iſtam natus ætatem qua nunc tu
es: ubi ſeſe in ſolitudinẽ ſui fortaſſis colligendi & meditan/
di gratia recepiſſet: duas ſibi matronas offerri coram uiſus
eſt uidere: quarum altera ut ad ultimum cognouit: eſſet
A6 ρπhedone: quam noſtri uoluptatẽ uocant: altera ue/-
ro ρρ1 arete: quo nomine uirtus ſignificatur. Cunq; Al/
ciden illa blandius primũ adiret: ſtimularetq; omnibꝰleno
ciniorũ illecebris: ſe ut ſequeretur: ſuo em̃ ductu omnia ei

dulcia ſuauiſſimaq; futura. Quid enim imbecillitati adole

ſcentiæ ipſa titilanti uoluptate iucundius? Et uirtus con/
tra eundem a uoluptate tanꝗᷓ a flagitio auocans: ut ſuis in-
bæreret ueſtigijs grauiter ſimul ſaluberrimeq; doceret ne
qʒ ullis aut laboribus aut periculis parceret: ſed decori ac
laudis gratia non modo nullas intolerabilis ærumnas: ſed
ne mortem quidem ipſam detractaret. Sic em fore: ut ex

homine & mortali immortalis atq; deus fieret: ea ſin gilla⸗
tim Alcides ꝗᷓplurimaq; alia uolutas aio & oĩa ſecũ qdiligẽ
tiſſime cõmẽetatus: animi ſequi uirtutẽ: ꝗᷓ corporis uolupta

tem maluit. Quo quidẽ conſilio factũ eſt:ut & uiuus oibꝰ

carus iucunduſq; fuerit: & mortuus diuinos honores ab

uniuerſa gentilitate meruerit. Ac nullũ profecto: ut mea

fert opinio:uenenũ eſt:quod in adoleſcetia cum uolupta/

tis ueneno ſit comparãdũ. Hæc enim tum frangit corpus

ac debilitat: tum animũ ſui iuris eſſe non ſinit: quippe quẽ
ad ſe pellicit per omnẽ turpitudinis fœditatæm. Nec ſane

aduerſum eam uoluptatem mihi habet᷑ oratio: quæ inter
animi bona poſt prudentiam & uirtutem tertia numerat

ab Ariſtotele: qua de quotidie dicere cõſueuimꝰ: Magna
meę uoluptare litteræ tuæ affecerunt: Et tuarum uirtutum

gloria incredibilem mibi uoluptatem attulit. Sed in eam

loquimur uoluptatem: qua ſenſus titillans leuiter mouet᷑:

& per omne incontinentiæ genus petulantiſſime efferue-
ſcit. Huiuſmodi igitur uoluptas mi Sphortia non ſecus ti/
bi fugienda eſt: quam teterrima quædam lætiferaq; pe/

ſtis. Impedit enim ĩmo tollit penitus omnẽ recte uiuendi
rationẽ: qua ſublata:nihil neqʒ boni agere nobis licet: nec
ſani quicꝗᷓ intelligere. Nihil eſt profecto in probato adole

ſcente & Sphortia laudabilius pudicitia & continentia:

quæ omnis effœminatos animi cogitatus latius uagari nõ

ſinit: perturbationeſq; pruriẽtis aut amouet omnino aut

compeſcit. Quid enim incontineti adoleſcentia fœdius?

quid etiam pernicioſius? Nunquam is adſit rebus agẽ dis

præſens:qui præſenti uacat temperantia. Hæc enim una

eſt uirtus: quæ exiſtimationem ipſam & tuetur & ſeruat.

Itaq; nemo quæat recte conſultare nec diligentius di ppi/
am mente proſpicere: qui uoluptati ſe dediderit. Quare
cibo & potu modice uti cõuenit.Inſana autem uenere ab/

ſtinendum eſt pertinadter. Nec ita ſomno conſentien-

dum: ut Endymionis quem dicunt: ſimiles uideamur. Qcæ-
uero deinceps admodum eſt cauendum: uidemus adoleſ
centiam natura loquaciorem & tanꝗᷓ impudentem: id qc

Lycurgus animaduertens ſtatuit apud Lacedæmonios:

Utadole
jentur:
ſeniorüi⸗

gelim
u
Non
Atina
ſchia
eain⸗
natiun
imprl
gulren
nuii
Catun
guigt
prodt
ica⸗
orc⸗
Gu
re⸗
mi
2?
moc
Patt.
onnne
hum
ſaol
rolt
lenn
gi
Guidl
ſecc
u
Aa

t⸗

Abelln
fiäclig

volaban

lunolb
norere
tner
volip
cofp⸗
pegli
ehne
nter
erat
n
um
et:

S

terue/

.

cls ti
e
vencl
tiec
lole
ntia:
0 Aut
tast
1un
tlat⸗
di
ate
a/
lien⸗
olel
s
los:

ut adoleſcentes in publico conſeſſu niſi rogati nunq loque

rentur: quod ipſum etiam quo minus inepte facerent: eos
ſeniorũ cõſuetudine aſſidue uti uoluit. Quid em̃ ineptiꝰ:
quel impudentia uel futilitas? Hanc uero in ea ætate: quæ
Engo uſu peritia q; cõcaluit: non facile inuenias: qualem
& Homerus Neſtoris & llionei Maro extitiſſe monent.
At in adoleſcentia quam non minus ab AXιa dole
ſchia quæ nugatio eſt: duẽtam exiſtimo:ꝗᷓ ab adoleſco:
ea in ætate cum ſanguine ſimul perturbatiões quoq; e re
natius adoleſcãt: cum alia oĩa ĩmoderata in illa ſunt tũ uel
imprimis quædam loquendi luxuries atq; impetus :quem
qui reprimere caſtigareq; didicerit: nõ mediocrem ſpem

laudis præ ſe fert. Decet em̃ plurimũ facere ꝓ officio ſpe-

ſtatum adoleſcentẽ & minimũ de ſe loqui: & ea quidẽ lo-
qui:quæ documentũ præſtent intimæ cuiuſdam innatæq;
probitatis. Nam mentis habitum ſermonis cultus ſolet in-
dicare. Iccirco Pythagoras ſamius ſilentium indixit audi-
toribus alijs breuius pro ingenij captu: alijs diuturnius: ut
quiſq; tum loqueretur: cum ſapere didiciſſet. Et Ageſilaus
rex cum quis aliũ uel laudaret: uel uituperaret: nõ dicẽtis
minus ꝗᷓ laudati: aut uituꝑati uitã ac mores ex ipſa oratiõe
depræbendi affirmabat. Ad excandeſcentiã quoq; iſtiuſ/
modi ætas eſt ꝓcliuior:qᷓ eo te magis cauere oportet: quo
patre eiuſmodi natus es: qui manſuetudine & clæmentia
omne genus hominũ anteit. Et qᷓꝗᷓ in omni ætate laudatur
humanitas: eo tamen in adoleſcentia magis: quo id ãnorũ
inſolentiores ſumus. & facilitas ab omnibus diligat᷑: mo/
roſitatis odium facile declarat. Quis em exoſus non ſit ac
ueluti execret᷑ hoĩes aditu & cõſuetudine uitæ difficiles:
quiqʒ nũꝗᷓ ſint certis nũꝗᷓ eiſdẽ moribꝰ? Nã de benignitate
quid loquar? qua ꝗ caruerit adoleſcẽs: eo caret oino mune
re: qc eſt eius ætatis ꝓpriũ. Nec huiuſmodi comitatis ge/
nus in danda pecunia iolum donandoq; poſitũ reoped V
multo etiã magis in præſtãda liberaliter opera. Argẽeti em̃
& auri munificentia non magis eſt uiri boni ꝗ diuitis. Sed
innocẽtibus uiris pijſq; adeſſe eoſdemq; ingenij ope opa
q; tueri & cõſulẽdo & loquẽdo: & deprecãdo: hiſq; oibus

adminiculis: quæ uel natua: uel fortuna: uel noſtra nobis

induſtria diligentiaq; pepererit: & benefici uiri eſt & pla/-
ne ſapientis. Quid præterea babent aliud uel principibꝰ

nati uel ipſi principes ac reges: quo priuatos hoĩes antecel

lant? Nempe id unũ: dũta xat: quod ijs numerandi facul/
tas adeſt uberior. Itaq; Dionyſium ſeniorem doluiſſe tra/
dunt:quod ab ſe dona Corinthiorum legati nollent acci-
pere:tanꝗᷓ per illos ſibi non liceret eo uti bono:quo reges

uno cæteris uident᷑ fœliciores. Quare cũ is aliqũ ad filiũ

eẽt ingreſſus: uidiſſetq;ʒ apud illum uim aureorũ maximã
argenteorumq; uaſorum: proh inclamauit pater fili in te
rex certe non eſt: qui ex tanta uaſorum copia: quæ a nobis
accepiſti:amicum tibi comparaueris nemineé. Quid mul/-
tis? Et beniuolentiam nobis apud alios beneficijs compa/
ramus & laudem non uulgarem. Laude uero duci adole/
ſcentem non poſſum nõ probare. Nam quilaudem amat:
uirtutem quoq; amet: eamq; ſequatur:neceſſe eſt. Ild uero
eo facilius ſit facturus:quo ſtudioſior fuerit diſciplinæ. Ne
mo em quod ignorat:amare poſſit. His autẽ diſciplinis ti,
bi opera dãda eſt:quibus ſapere diſcas nihil abiectũ: nihil
humile:nibil non admirandum. Itaq; omnibus in rebus
te ingenti atqʒ inuicto animo: ingenio uero ſplẽdidiſſimo
& acerrimo cupio ita præſtes: ut nihil agas:nihil loquaris:
nihil deniq; cogites: qc ſit aut uulgare aut excelſum minꝰ.
Quod ut cõmodiꝰ cõſequaris: eorũ te uelim cõſuetudine
delectari: qui te meliorẽ poſſint uel reddere:uel oſtedere.
Nõ em̃ affert paruã quandã laudationis uituperationiſue
conlecturã ĩproboꝶ aut proborũ hoim familiaritas. Siqua
nobis corporis cõmoda natura runt optima: non ijs abſur

de:ſed pro dignitate ſemper utendũ eſt. Cum Alexãder

Macedo & leuitate & curſu ualeret plurimum: hortatus a
patre Philippo in olympiã ut curreret: nequaꝗᷓ obtempe⸗/
raut. inquiens: Facerem equidẽ mi pater quod iubes per-
libenter:ſi mihi cũ regibus currendũ foret. Et quoniã in lu
di mentionẽ incidimus: eadẽ adoleſcentibus a⸗ ludendi:
Iuæ iocandi ratio. Remittendi interdũ ſunt animia rebus
erijs & laboribus: quo paululũ ueluti recreati alacriores

kede⸗

Conu
noc
liena
bere
dgem

iiſtaſe
iuſm
omt
pl'n⸗
titiᷣ
Altteit
(llim
ſottu
aen
Eee
tor

Kal

X
1
redeant: unde diuerterant. Nec ſcurrarũ more iocari nos
conuenit:nec item ludere:ut aleatores ſolent. Sed quẽad
modũ ſermo noſter ſparſim ac raro eſt ingenuis ſalibus cõ
diendus: ita rerũ gerendarũ tædiũ ac molem tempeſtiua

liberaliũ ludoꝶ atqʒ apta uiciſſitudine leuari decet. Et hi ꝗ/

dem ludi uident᷑ mibi maxime ꝓbandi:in quibꝰ uis dexte
ritaſq; ingenij corporis agilitati uiribuſq; reſpondeat. Hu/⸗/

iuſmodi uero ludos paleſtra præbet: gymnaſiũ: ſtadiũ:diſ

cus:pila:iaculũ:arcus:ſcorpio:uenatio: troianũ agmen: de
omnis deniq; meditatio militaris. Sed nullus mihi crede

neq; iocꝰ nec ludus aut pulchrior ẽ aut laudabilior ꝗᷓ diſci/
plina exercitatioq; uirtutis: eui ſi te totũ penituſq; dedide

rit: & tibi honori maximo: & nobis omnibus quos tua ſpes
alit: incredibili iucunditati futurus ſis. Id aũt hac una re fa/
cillime poteris & expeditiſſime cõſeꝗ: ſi præſtãtiſſimũ
fortunatiſſimũ patrẽ tuũ principẽ noſtrũ cum dicendo:tũ
agendo quaſi ldeam quandã intueri per omnẽ uitam effin
gereq; uolueris: quod ut facere cõtendas: te non ſolũ hor
tor: ſed etiã atq; etiã rogo & oro. Vale ex Mediolano.xij.
Kal.martias.M.cccc.Li.
d(NNYIranciſcus Philelfus. Ioanni Auriſpæ ſal.
Ollucem meũ uidere cupio. Nã eius mihi præſen/
ia uæbemẽter ẽ opus. Quare ne iſtũ patiaris apce
te diutius hoſpitari:maiorẽ in modũ abs te peto.

Waleex Alecdiolanail- marasha-cveri

ranciſcus Philelfus Laurentio Vallæ ſal.

VAio te reliquiſſe Alphoſum Rege & es Romæ.

NWec dubito te nihil ꝓ tua prudẽtia feciſſe temere.
Miror aũt cũ Alphõlo honorifice & ut accepi: cõ/

moge tractareris iquid Romæ ꝗᷓ Neapoli hoc tẽpore uitã
agere malueris: præſertim cũ non ſis neſcius quos fluct'na

uigaturus ſis. Nõ em̃ ocioſum te eſſe patiant᷑:qui uiros bo/
nos eruditoſq; inſequi uel abſentis coſuerũt. Libi autẽé ut
omnia ſecunda ſint: plurimum opto. Vale ex Mediolano.
vij.Kal.martias.M.cccc.Li. ””M
N¶ Eranciſcus Philelfus Petro Thomaſio philo⸗
ſopho medicoq; ſal.

S

ltteras tuas ultimas quas ſcribis dediſſe ad nicolaũ
barbum Ferrariæ procõſulẽ: ut eas inde ad me da/
ret: nunꝗᷓ uidi. Mirorq; quid in cauſa fuerit: qc ea mihi ita
ut antea tuæ alteræ: quas eidem uiro cõmendaras: reddi-
tæ non ſint. Quare ſi uidebitur: rurſus quæ ſcripſeras: pro⸗
ximo tabellario cõmittito: ut quod maxime cupieba: iudi
cium tuum non ignorem. Proſpiciat Deus paci italicæ ac
muſis:id quod tanto ſtudio atq; uotis opto:ut auidius ni⸗

bil poſſim. Ex ijs libris de exilio quos aduos dederam: ab
me duo deſiderantur:alter de infamia: alter de pauperta/
te: qui ſeu apud te ſint ſiue apud meum Bernardũ luſtinia

num: uelim eos pro ſingulari tua erga me beniuolentia di/

ligenter inquiras: inuentoſq; ad me mittas. Deſunt etiam
Nediolanẽſia illa conuiuia: & coſmiana oratio: & duo hbip
pocratis libri: quæ quidem omnia ſi minus in hanc diẽ ba⸗
buiſti: repetas uelim ab eodem Bernardo: ut ad me ꝓpe/-

diem perferenda ꝗdiligentiſſime cures. Quod ſi qui etiã

apud uos fuerint: quos noſtra iuuent:ob idqʒ ijs diutiꝰ uti
uelint: fac ut libet: modo domini non omnino obliuiſcan/

tur. Vnum tibi bona fide polliceor: cum iſta primũ ad me

reuerterint: noua alia ad te dabo: quæ ut exiſtimo: iuuẽtu
tem ueſtrã nõ mediocriter delectabũt. Præterea alia mi-
hi in re tua opera opus eſt. Docet patauij medicinã Mat/
thæus peruſinus uir egregie doct idẽq; diſertus. Is habet

iam annos cõpluris duos illos Hippocratis libros:quos iã

pridem ut noſti: in latinũ uerti. Hos ut nomine meo repe⸗
tas & ad me des: te plurimũ rogo. Vale medicorũ & amiè⸗

corum decus. Ex Mediolano.xi.Kal.martias. M.cccc. Li.

Francilſ cus Philelfus Franciſco barbaro fal-
Am pudet me repetere totiẽs libros illos: quos cũ
EConſtantinopoli agerem: ad te dedi. Video enim

ui enim & grauitatem & cõſtantiam tuam: noui fidem:no
ui integritatem. Ad bæc ea es altitudine animi: ea quam

S T 4 .
.
. 4

ee
entl.
kinn
Colke
noni

ſc

ad id te nihil qno in hãc diem reſpondere. Nec ſa-
tis intelligo ſententiam animi tui. Non enim iccireo tace⸗
re te exiſtimo:quod meos mihi libros n olis reſtituere. No

L tati⸗
ger
pet
tias

wa

(blee

kone
amc
(G

ſent
he.
igno
ſe
i⸗
tiai
ge

mar.
tus.
Cral
ſins
lum
bic
enit
ſc
non

ncolaf
neda
biſta
reddi⸗
pro⸗
zici
urni⸗
mab
vet,
ſtnir
lac/
lm
bip
bar
e,

eda

Hoti
lcan,
ade
uetu
ami⸗
Mat/
abet
108 i

tee

Namt
cel’

. .
₰

105
enim

dech/

otic⸗
eNo

tnO

goun

„ * K .
græci ASEι⅜νοε τιπεπ)ρα dicunt: noſtri uero magnide-
centiam recte nominent: ut nõ modo quæ aliena ſunt: no/-
lis inuito domino:ſed etiam tua qmunificentiſſime in aliũ
conferas: præſertim eum: quem tui eſſe obſeruantiſſimũ
non ignores. Itaq; te mi humaniſſime barbare rogo etiam
atq; etiã: ut meos mihi libros qui iam annos triginta hboſpi/
tati apud te ſunt:cõtubernalis efficias: & id hac quidem le
ge: ut quem codicẽ ex omnibus magis adamaris: eũ tibi ꝑ/
petuũ eẽ. atq; tuũ uelim. Vale ex Mediolano.xi.Kal. mar
tias. M. cccc.Li.
E anciſcus Philelfus Sphortiæ ſecundo ſal.
Etijſti a me per litteras: ut te facerẽ certiorẽ: quæ
me ſentẽtia ſit de buius noſtræ tempeſtatis lingua
quam alij ethruſcã: alij aulgarem uocant: nonnulli
ſermonis materni aut illitterati nomine appellant: ut tibi
obſequar: & id quidem ſine ulla uel peruicacia uel contẽé⸗/
tione: quanꝗᷓ ad rem hanc non inuitus ſolũ accedo:ſed eti⸗
am cum pudore propter uirum diſertiſſimum mihiqʒ ami/
ciſſimum Leonardum arretinum: qui in epiſtola quadam

a4d Blondum Flauiũ uiſus eſt longe ſecus ſentire atq; ipſe

ſentiam. Sed quoniã ipſi etiã amicitiæ ueritas eſt antepo-
nẽda:ignoſ. dar Philelte Leonardus mortuꝰ: qui uiuꝰ quoq;
ignouiſſet: ubi quæ ab me dicerentur: probabiliora iudi-
caſſet:ꝗqᷓ ſuijpſius dicta. Vt igitur ad rem ueniam: quoniam
Italiam audimus deſcribi finibus latioribus: quibus non la
tini ſolum: uerũ etiã Græci: Ligures: Calli: & aliæ atq; aliæ
gentes lingua moribuſq;ʒ diuerſæ continerent᷑: omnẽ me/
um ſermonem de Romanis itelligi uolo:ac de ijs: qui Ro⸗
mana lingua uterentur priſcis illis temporibus quibꝰ Plau
tus. Terentiuſq; poetæ: quibꝰ Gracchi & Cato quibus. L.
Craſſus &. M. Antonius: quibꝰ. G. Iulius Cæſar &. M. Tul-
lius Cicero floruerunt. Nulla inquã alia oratione uniuer/
ſum Romanũ populũ uſum arbitrar: ꝗᷓ ipſa illa:quam ſolet
bicidem Cicero forenſem popularemq; appellare. Qua
enim philoſophi oratione ſunt uſi: ea ab hacoratoria plæ/
riſq; in locis pro rerũ materia plurimum differt. Nam ꝓpt᷑
noua planeq;ʒ inuſitata philoſophorũ inuẽta: inuſitatis itẽ
§ ij

& nouis uerbis opus fuit: quod eius rei cum apud latinos
tum multo magis apud græcos uidemus factitatũ. Neq;

Toτ⅞ιπωσ atomos uſꝗ́ᷓ apud Demoſthenen aut Lyſian re/

periat᷑ neq; éSXc—Xπentelechia. At bæc apud peripa/
teticos:illa apud Democritios & epicureos oĩbꝰeſt in ore.

Calliditatẽ ꝓ uirtute intellectuali poſuit Cicero:quã græ/
ci uocant &G οςεσi ſyneſin: quoniam melius nõ habebat:

cum popularis ac forẽſis loquẽdi mos aliter fortaſſis inter
pretabat᷑: adeo ut inter uirtutes urbanas uituperer callidi

tas: at bellicis in rebus laudet᷑. Ad hæc poetæ quoq;: nõ lo

quor de comicis ac tragicis: ꝗ toti erãt populares: alia qua-
dam locuti lingua multis in locis exiſtimati ſunt. Itaq; hos
dicebat. M. Anto. orator ab ſe nequaꝗᷓ attingi: ꝗppe quos
uidebat abhorrere a cõmuni & quotidiano loquendi uſu:

hbic autẽ uſus erat eiuſmodi: quo æque indocti illitteratiq;
utebant᷑ atq; litterati & docti. Quod ut certo credã:cũ alia
plæraq; argumenta poſſunt adducitũ illud imprimis. No
uimus hebræos & græcos: audiuimꝰ itẽ ægyptioſi arabas:
aſſyrios: perſas: & eodẽ modo reliquas oĩs nationes: quibꝰ

propria eſt ſu ac, Kraraſig :cum alio ſermone uti litterali
& alio uulgari. Li

quod parentes quo nomine pater ſignificatur & mater:

non hos qui iampridẽ diem obierant: ſed reliquos ſangui/
ne cõiũctos uerbo ut ipſe cauillatur: militari hoc eſt latino

5

planeq; uulgati appellarit. Et græci quocq; ANAGOP A“ p
agathon andra quod bonum uirũ ſignificat apud doctos:

pro uiro ſtulto uulgi conſuetudine accipiunt.Nec Roma
ni cum decreuerunt legeq; ſanxerunt nemini omniũ gen

tium apud ſe audiri per interpretem: hoc eſt ut peregrini
etiam omnes quibus cauſa apud ſe eſſet: latine loqueren/

tur:idipſum unꝗᷓ egiſſent: ſi alius ſermo latinus eſſet: alius

uulgaris. Hinc autem arbitror emanaſſe: ut & Germani:&

Daciæ & Sarmaciæ:ij omnes populi chriſtiani: qui ſepꝑten
trionales occidentaleſq; ad oceanum uſch iacent:nõ docti

itteralis limatior eſt fortaſſis & proprius
magis qᷓ maternus: non alius tamen omninoq; diuerſus:
quo ad dictionum uariationem: declinationem: enuncia/
tionem: deſinẽtiam. Vnde hieronymus Rufino uitio dat:

m
Fini
ren⸗/
lis
nid⸗
ſen
NGi

mõ & litterati: ſed plane illitterati doctrin æq; oĩs exptes in

genue loq latie ꝓ iueterata cõſuetudie ꝗᷓdã diſcãt: ob eã ut

arbitror rõnẽ: ut cũ uenerit i Italiã ac Romã: romão pᷣmõe

audiãt᷑: eo ꝗ cerdõibꝰ ẽt apc priſcos & piſtoribꝰ cõis erat.
Veꝶ hi oẽs deprauate loquũt᷑ młta atq; inepte ꝗdẽ. Et ne
id certe miꝶ. Nã arte nõdũ adhibita & his præceptis: quæ
a diligẽti doctria ꝓficiſcũt᷑: nõ admodũ mitũ præſtamꝰ in/
fãtibꝰ ĩperitiſq; muliercul. Et id ſane nõ ſolũ hac ætate uſu
uenit:ſed apd priſcos ẽt illos accidiſſe audimꝰ. Quo factũ
eſt:ut latinitatis uiciũ q̃ſi ꝓbro datũ ſit a Cicerone uiro elo
quẽtiſſimo ipſi.M. Antonio: aduerſus quẽ legũt᷑ Antonia/⸗
næ orões. Ad bæc fruſtra ape Quirites & ĩ exercitu habi/
tæ eẽnt:quæ adhuc extãt priſcoꝶ orõeſ:ſi minꝰeæ ab audi
toribꝰ cũctis potuiſſent itelligi. Nec ſatis ſcio: ꝗᷓ potuiſſent

uoluptatẽ Plauti q̃s legimus: & Teretij comœdiæ atfferre

pplo:ubi ſunt pueri & mulierculæ:ſi minꝰ cognoſcẽt: quæ
audiſſent. Nã qc dicat᷑ cõueniſſe pplm idoctũ ut ſpectaret
nõ ut audiret: auditaq; itelligeret:ſtultũ ẽ. Nõne ipᷣe et Ci/
cero meminit uerſu una ſyllaba aut longiore aut breuiore
recitato: exhilat᷑: explodit᷑? Nũ id accidere ĩ theatro potu
iſſet: niſi quæ recitarẽt᷑: cane rẽt᷑ ; comœdiæ: fuiſſẽt a ppli

cõſeſſu & auditæ & cognitæ? Latio inꝗᷓ ſfmõe:ꝗq & uulgaris

erat:& oĩbꝰ notus:eæ comœdiæ oẽs erãt ſcriptæ:& nõ co

moeoœdiæ mõ: ueꝑetiã tragoediæ quotidiana loquẽdi cõſue

tudie lt̃arũ monimtis mãadabãat᷑.ld uero ita eẽ declarat Ci⸗
cero libro prio quæſtionũ tuſculanaꝶ hiſce uerbiſ.In terrã
em̃ cadẽtibꝰ corꝑibꝰ:Iiſq; hũo tectis: e quo dictũ hũari: ſub
terra cẽſebãt reliquã uitã agi mortuoꝶ. Quã eoꝶ opinio-/
nẽ cõſecuti magni errores ſunt: quos auxerũt poetæ. Fre/-
quẽs.n.cõſeſſus theatri:i quo ſũt mulierculæ: mouet᷑ audi/
ens tã grãde carmẽ. Adſũ atq; aduenio acherõte uix uia a
ta atq; ardua ſpelũca ſaxis ſtructa aſpis pẽdẽtibꝰ maxis:ub

rigida conſtat craſſa caligo iferũ. Tnq; ualuit error: ꝗq mibi
gdẽ iã ſublatus uidet᷑: ut corꝑa cremata cũ ſcirẽt:tñ ea fieri
apc ĩferos fingerẽt:quæ ſine corꝑibꝰ neq; fieri poſſent ne/

qʒ ĩtelligi. Si mulierculæ igit᷑ ĩ theatri cõſeſſu audiẽtes eos
tragodie uerſus mouebat᷑ aio uera eẽ arbitrãtes: quæ de
§ lij

——-

uita fũctis audiebãt:ſtelligebãt ſane:quæ recitabãt᷑: quæ ſi
aliẽa fuiſſent a cõt ac uulgari ligua quo pacto ĩtelligere po/
tuiſſent? At ea nõ grãmatice: ſed latie referebãt᷑. Nã Iratu
ra plæriſq; ĩ locis obſcurior ẽé: at latinitas oĩibꝰ nota. QOch ni
baberet ita: fruſtra monuiſſet Quintilianꝰ an oĩa acrẽ ba-/
bedã eẽ curã parẽtibꝰ:ne uitioſus ſit mo nutricibꝰ:ſed re/
cte loquant᷑: cũ puer eaꝶ uerba conert᷑ effingere:ꝗᷓs primũ

audierit. Nõ em debere ĩfantẽ illi aſſueſcere ?mõi:ꝗ dediſ-⸗

cẽdus ſit. Nã neq; debemꝰ eẽ neſcij: lõge difficiliꝰ eẽ a iam

e docto ĩ aliũ ymonẽ traducere:ꝗᷓ docere nouũ.ltaq; idem

monet oportere etiã pr̃es eẽ loquẽdi eruditiſſimos:& illę
idẽ de mr̃ibꝰ ſentiẽdũ. Itaq; recte Chryſippꝰ optabat ꝗ nu/
trices eligi qᷓtũ res pateret᷑: optimas iubebat.Idq; nõ ſolũ:
quo ad moꝶ:ſed ẽt quo ad ſmõis rõnẽe: cũ pueros diceret
eoꝶ eẽ tenaciſſimos: quæ rudibꝰ ãnis ꝑceperit. Qc& aũt de
nutricibꝰ ac parẽtibꝰ Quintilianꝰ dixerat:idẽ quoq; de pæ/

dagogis præcipit: quos linguæ latinæ pitiſſimos eſſe uult.

Nã ſi nutrices:quæ bñ loquãt᷑:minꝰ aliqñ cõtigerit:ſaltem
ſit unꝰ pedagogꝰ aſſiduꝰ: ꝗ latinitatis eruditꝰ: ſiqua fuerint
a nutricibꝰ aut uitioſe aut ineptiꝰ præſente alũno dicta: cõ/
tinuo ea corrigat: nec illi iſidere ſinat. Vt hac. n. tẽpeſtate
noſtra accidere quotidie uidemꝰ: ut rariſſimæ nobis nutri/
ces offerant᷑: quæ uulgari hoc pmone italico utant᷑ admo⸗
dũ exculto: ita ape Romanos illos uſu uenire poterat: ut ĩ
tãta barbaroꝶ multitudine: qꝗ ex uniuerſo terraꝶ orbe ua/
rijs fortunæ caſibꝰ ĩ urbẽ ĩfluxerãt: latinitatẽq; uiciarãt: nõ
facile eæ nutrices cõtigerẽt: quæ merã incorruptãq; calle/

ret latinã locutionẽ. Ac miror ſane arretinũ Leonardũ no/
ſtrũ: cui uideat᷑ fieri nllo pacto potuiſſe: ut ea ligua uteret

uulgo oẽs: qᷓ ſcripſiſſe legimꝰ & oratores: & poetas. Addu

citq; ſupellex exẽ t
ces tuæ: ſi de ſupellectili recte dicẽdũ erit: ſupellex dicerẽt.

Rurſus uero ſi declinãdũ erit ita: ut poſſeſſionẽ gubernati
— . * üä ⸗ . .1 . — „*. 5 . — „
onẽq; ſignificet:ſupellectil dicet. Et ſi poſcat itẽtio: ſupelle/
Nilẽ uariabũt. Eædẽq; cũ pluralit᷑ dicedũ erit: ſupellectilia

uariato genere: ꝓnũciabũt & ſupellectiliũ & ſupellectilibꝰ.

Si Leonard'aut. M. Varronẽ diligẽti lectitaſſet: aut mater

—

.
*

plo inqens: Mulierculæ igit᷑ illæ ac nutri

niau
i,
egn
Ariſt
uthil
terat
Plat
dre
uUta
e
nara
tär⸗

g
llel

.

geſ

tepo,/

ilatu
Cni
re ha⸗
ſedre⸗
prini

decl⸗

Tiüm

gen.
Lid

nu⸗
li:
tel
de
e⸗
alt.
em.
erint
cd
eſtite
nutri⸗
tno⸗
kuti
eua/
4 ⸗
cllen
üno⸗
teret
d
Ultri
lel⸗
Aneti
elo⸗
ſeona
MW.
alet

nã:aut uernaculã græcoꝶ liguã tenuiſſet: nũꝗqᷓ ĩ id icidiſſet
erroris. Græci. n. ꝗbꝰ ligua deprauata nõ ſit: & quos ipſi tũ
ſeꝗmur: tũ imitamur ita loquũt᷑ uulgo bac ẽt tẽpeſtate: ut
Ariſtophães comicꝰ: ut Euripides tragic: ut oratores oẽs:
ut hiſtoriographi: ut pi ẽt ipi & Plato & Ariſtoteles. Lit/
terati aũt hoĩies & doctiꝰ & emẽdatiꝰ. Id aũt patet ex hiſce
Platõis Ariſtoteliſq; libris: quos ætas ꝓ xia: aut paulo ſupꝑi⸗/
or ex græco ĩ latinũ cõuertit:ꝗ certe ob eã rõnẽ plæriſq; in
locis obſcuriſſimi ĩeptiſſmiq; ſũt:qm̃ ij ſint illos interpᷣtati:

glinguã uulgarẽ tenebãt: eã quæ ò plebeia erat & depra-

uata: atq; corrupta ob ꝑegrinorũ mercatoꝶq; mititudin?:·
9 aotidie Cõſtãtinopolin cõfluebãt:in orbẽq; recepti in⸗/
colæ græciſq; admixti locutionẽ optimã infuſcarũt inqui-
narũtq;. Nã utri aulici ueterẽ ſermõis dignitatẽ atq; elegã
tiã retinebãt: imprimiſqʒ ipſæ nobiles mulieres: ꝗbꝰ cũ nul/
lum eẽt oĩno cũ uiris ꝑegrinis cõmertiũ merus ille ac pur?
priſcorũ græcoꝶ ſermo ſeruabat᷑ intactus. Veꝶ quid dixi
cũ peregrinis? cũ ne cũ ipſis quidẽ cõciuibꝰullus dabat᷑ hu
iuſmodi mulieribꝰ colloquẽdilocꝰ:cũ domo nunꝗᷓ: niſi no-
ctu egrederent᷑:atq; id ꝗdẽ & raro: & eqtes: ac uelata facie
deductæq; a domeſticis ac ſuis: dũ aut tẽplũ ꝑ religiõis ce/
lebritatẽ aliquã interdũ aut ſanguine cõiũctiſſimos uiſendi
gratia peterẽt. Q& aũt de Marco Varrone meminerã: ait
ille ſexto libro de ligua latiua nouicios etiã ſeruos emptos
in magna familia cito oĩa cõſeruorum noia recto caſu acce
pto per reliquos obliquos declinare. Si ſerui id cito didiciſ
lent:quid de ijs eſt credendũ:qui ſimul cũ lacte latinam bi
berant linguã? Et quod ait Leonardus noſter euangelia
miſſarumq; ſolẽnia intelligi boc tempore etiã ab ijs qui ſãũt
illitterati: equidẽ pernego: & illud etiã addiderim non ſa/
tis latine aut litterate Leonardũ Poggiumq; noiaſſe miſſa
rũ ſolẽnia:quẽ a græcis Ai IòνDρπ Fturgie:boc eſt ſup/
plices opationes aut oratiões oꝑatjuæ: a noſtris uero cele/
brationes corporis Chriſti nominatur. Sed hac de re nũc
ſatis multa: modo intelligas latinã linguam uulgarẽ fuiſſe:
ll 8 ilij

né litteralẽ. Vale eæx Medio. xv. Kal. Martias. M. cccc. Li.

ä ranciſcus Philelfus ſal. di.pl. Nicolao cebæ.
Ibeter audio te uirũ doctũ ac dſſertũ mãdare littera

rũ monimétis res: ut ipſe appellas: turcobygantias.
