dem una uirtute uirtutes omnis contineri putãt. Hac ego
te tum aiaduertero delectari:cũ te maxime dicendo exer
cueris.Id aũt ita in te eſſe intelligã: ſi tua ſcripta & ꝓ ami-

me utor: expoſuerũt mihi & ingenij tui

ſes
lat

no⸗

ten

ge⸗

uiuß
om
upro
dme
W

2
2

Ka.: .

corum tuorum opinione & pro mea expetatione qpri·
mũ legero. Vale. Et me neceſſario tuo Bartholomæo Col

lioni uiro fortiſſimo carum effice. Ex Mediolano.viidus
Martias.M.cccc. Liiij. sä
N¶Eranciſcus Philelfus Xenophonti filio ſal.
NEgi litteras tuas: quas ex Bononia dediſti ad me.
Quod te tam diligẽtẽ itineri præſtiteris:nõ impro
Lbo. Moneo tamẽ cõſideres: nõ modo: ꝗqd ipſe poſ-
ſis: ſed quid etiã equus:ne nimia feſtinatio feſtinationẽ tol
lat. Venerũt nudiuſſecundus Mediolanũ ex urbe Roma
nobiles uiri tres Cõſtantinopolitani:& hi quidẽ diplouata
gæ: qui mihi uerbis præſtantiſſimi noſtri Gayæ ſalutẽ dice/
rent. Miratus autẽ ſum qc his ad me Gages litteras nullas
dederit. Tu quæ tibi mandauimꝰ: diligeéter cura. Vale ex
Mediolano.vi.idus martias. M.cccc.liiiijj.
FEãciſcus Phil.lobachimo Ambroſioq; theologis ſa.
Runt fortaſſe: qui mirentur: quid ego uos ueniam
inv ſummis ueſtris laboribus ad ea hortaturus: quæ
nondum a quoꝗᷓ uel tentata ſunt uel ſcripta: ut quoniam
ſatis ſuperqʒ om̃is iudæorũ de Chriſto leſu peruicacia ob/
durataq; inſania inexpugnabilibꝰtã multis illiſq; ueriſſimis
& argumentis & rationibꝰ: quas uiri pene innumerabiles
ingenio:doctrina:ſanctimonia excellẽtes in medium attu/

lerũt: ꝓſtrata iãpridẽ atq; cõuicta iacet: incipiatis iãtaãdem

cũ docetis in populũ: cõuertere oratiõis gladios in ſcelera
tum illũ & impiã Mahbometũ:quẽ figura & iĩmanitate tru⸗/
culẽtiſſimæ beſtiæ loãnis olalypfis nobis denũciauit.
Nõne uidetis patres ſapiẽtiſſimi iã uniuerſum ꝓpe terra⸗/
rũ orbẽ parere ꝑ oẽm intẽperantiã nefarij illi abomina bi/
liſq; latronis ſpurciſſimis ſatellitibꝰ? Nõne Africa tota ſer⸗
uit Mahometiſtis. Non idem patitur Aſia? Nam oriẽtalis
æthiopia quantula eſtad Aſiam uniuerſam? At Europa

gquam ab Aſia diuidit Tanais permulta iam regna cũ Scy/

this & Turcis: tum etiam Afris ſubiecta intuetur. Eoq; ad/
duẽta eſt calamitatis: ut de Italia ſibi nũc metuẽdũ ſentiat.

Mirentur ergo imprudentes ut libet. Ego enim ita ſentio

—α

Sr

y.

LI
.

longe maiorẽ uos fructũ ſplendidioremq; gloriam ex his
vusgnantibꝰ atq; infeſtis mabometiſtis reportaturos ꝗᷓ ex

udæis: non modo non repugnantibus ſed late iandiu fu-

ſis bumiq; iacentibus. Quod ſecundo loco uos hortor: id

totum eſt de Græcis. Satis bi magnas dederunt poenas: ſi
quid errarũt: quod patrio ſolo exterminati ſunt: quod pa/
quod ſeruiũt. Verum & homines certe ſunt & Chriſtiani.
At ſciſmatici:at hæretici. Heretica conſtãtinopolitana ec/

cleſia nunꝗᷓ fuit ætate noſtra. Sciſmatica fortaſſis aliquan/

do. Non tamen ſciſſa ea a Turcis capta eſt ſed publice cõ-
iuncta cum Romana eccleſia. Nam alieni cordis arcana te/
mDere iudicare peccatum eſt. Nec item minus perſæpe de/
us bonos ꝗᷓ malos affligere cõſueuit. Non ob peccata quæ
ipſi perpetraſſent: tantas acerbitates paſſi ſunt martyres:
paſſi apoſtoli: paſſus Chriſtus optimꝰ maximus. Præterea
ſanꝰ paſtor relinquit uniuerſum gregẽ in ſolitudine:ut reꝗᷣ
rat amiſſam oue. An minus aduertitis neminẽ in hac urbe
uti charitatis munere in hos græcos qui optimo nati gene
re mendicãt ſtipem: ut ſe ac ſuos a Turcis redimãt? Hæc
certe inbumanitas magna eſt: cuiꝰ ne uos ſitis in cauſa:ipſi

prouidete. Quin hortemini per deum imortalem populſd

uniuerſum: ut & afflictis & Chriſtianis benefaciãt: ne indi/
gnetur Cbriſtus leſus eos cõtemni qui ſuo nomine opem
quærunt Valete patres optimi. Mediolani ex ædibus no/
ſtris. v. idus martias. M. cccc. Lüiiſ.

Franciſcus Philelfus Andreæ Ferrarienſi ſal. 3

Tſi mihi es incognitus:tuæ te tame littera notæ ꝗ
bus in ea es uſus inſcriptione:quã ſocrus meæ Man
din æ& Chryſolorinæ litteris adieciſti: non mediocriter
notũ faciunt. Gaudeo igitur te iſtic eſſe: qui & res magnas
uideris & uiſurus etiã ſis. Tuũ aũt fuerit: ut ad nos aliquid
ſcribas diligentius: quo te non minus intus ꝗᷓ in cute per/
ſpiciamus. Vale: & ſi quid ad liberationẽ ſocrus mex eiuſ-
qʒ filiarũ afferre uales: peto: ne negligas. Hoc erit & mihi

gratiſſimũ & tibi honorificũ.Ex Medio.pridie idꝰmartias.

rentes: filios: uxores: bona oĩa amiſerunt: quod mẽedicant:

This PFranciſcus Philelfus Bern⸗ uſtiniano ſal.
jex lhil eſt mibi beniuolentia tua certius. Quid em non
ifu⸗ Aames: quem uir maximus & clariſſimus pater tuus
fſi Leonardus & dilexerit unice & ſummis beneficijs affece/
neſi rit? Itaq; non modo non miror: ſiquando meis litteris in⸗
Iu uuitatus nihil reſpõderis: ſed ignoſco potius occupationi-
an prus tuis: quib“ fit: ut neq; amicis poſſis nec ipſi tibi oĩno ſa/
tei tiſfacere. Verũ ſi quid ocij quandoqʒ nactus fueris: rem mi
ne hi facies gratiſſimã: ſi & de te & de rebus tuis me reddide
uan ris certiorem: imprimiſq; nunquid in naufragio bigantino
eli⸗/ iacturæ quippiam paſſus ſis. Nõ em poſſum nõ uereri:ne
te⸗ quid inde tibi detrimenti acciderit ob tuas pecunias: quas
do⸗ babebas Cõſtãtinopoli in mercatura occupatas. Ad bæc
e rogo te: ut opuſcula illa mea quæ abs te meo nomine elo/
8S. quentiſſimꝰ medic Petrus T homaſius petijt: huic iſti Ta
ten bellario aut eidem cõmuni amico ad me des. Vale Ex Me
tei⸗ diolano pridie Kalñapriles. M. cccc. Liiiſj.

Franciſcus Philelfuslohachimo theologo ſal.

utbe

e

um iſtud doctrinæ genus quo ad chriſtianam ue/
itatem in populum uteris: mibi certe ꝓbatur pluri

n mum. Sunt enim aliqui bebeti adeo obtuſoq; ingenio: ut
MMVM nihil ex ſeſe inuenire audeant:ijs contenti duntaxat: quæ
chh priſci ſcriptores piẽtiſſime excogitarũt. At hi quidẽ omes
hen v&„&„ſi doctrinæ poſſunt ac diligentiæ cuiuſpiam iure lauda⸗
no ri:quod ac ute ab alijs ſubtiliterq; inuenta & copioſe ipſi &

memoriter in medium proferant: nullam mihi tamen in/
. genij ſu præſtantiam declarant: cum ad cumulatum omni
drg uirtute uirũ ingeniũ imprimis reqri ſoleat. Tu uero noua
ln permulta eaq; ſalutifera ex te eruis. Nam ſigna cæleſtia
quibus uidemus ab aſtronomis quẽ α ι οορ circulum

uocant:inſignitu m: tranfferre in chriſtianã fidem perpul/
dis H chrum eſt. Quod autem adarietem attinet: unde aſtrono
per mi initium ſumunt: ego arietem exiſtimo a græco dutum
G quod eſt opn &. Nam boc nomine quattuor ſignificari græ
nbi 4 uolunt. Interdum ferrum: unde Homerus AdI0&α
Oιndρ–b. Interdum bellum. Idem O0ρποπαα SX E ⁵

„.

6νρ. Quãdo uulnus. Idẽ poeta éoρα αXα☛,ö vipé

Piiπι &„½πEEειſ νο. Sατ αεο martem: ut eſt apud eun/
dem Homerum: pëρα dpë Bp06 T0XOI& quo etiamuno

ipſi uerbo & ferrum: & bellum: & uulnus ſignificamus.
b hoc igitur nomine arietem quaſi Martialem æque tra⸗

cGtum arbitror atq; a marte martium. Quod ſi naturam fi/
guramq; arietis conſideremus: non inepta cenſebitur de-

riuatio. Sed hæc tu & prudentius conſiderabis & aptius.
Nam ſi a rege malis arietem duci quaſi aliorum regem:ꝗᷓ/
ꝗᷓ eſt durior deriuatio: cum eo tamen conueniat: quod
Xpeico apud græcos rex eſt: xpiog uero aries: qui ita
excellit in grege ut rex in populo. Quæ aduerſus Turcos
& Mahometiſtas ſapienter aggreſſus es: ut omni ſtudio
& induſtria perſequaris: te uæbementer & hortor & ro-
go. Nam quãtum uidere uideor:niſi funeſtæ huic teterri-
mææqʒ peſti ꝓpediem occurratur: ita breue inualeſcet in/
crudeſcetqʒ:ut nullum ſit remediũ exceptura. Græcis au/
tem his nobilibus aſſiſte: ut cœpiſti: iacentis tolle ac foue.
Vel in hiſce inconſtantiã atq; mutabilitatem rerum buma

narum tecũ animo uoluta. Omnis huius mundi faſtus: om

nis honos: omnis gloria uanitas. Solus mihi uideturfoœlix:
ui in uirtute & deo ſuũ om̃e bonũ collocarit. Miſereſcen/
um eſt bumanæ fragilitatis. Quod miſeriæ in alijs intue/
mur:id nobis quoq; metuamꝰ neceſſe eſt. Mendicãt opu/

lenti:humiliantur excelſi: ſeruiunt principes. Fac oro: ut

quoniam hos pudet conditionis ſuæ: aliqui boni uiri eam

ſibi prouinciam ſuſcipiant petendi uiritim charitatis mu⸗

nus. Vale Mediolani ex ædibus noſtris Kalen. aprilibus.
Franciſcus Philelfus lacobo cuſano iuriſperito ſal.
Stu in me lacobe quotidie ꝗᷓ par e importunior. Id
Auuod ne poſthac facias te non ſolũ moneo: ſed etiã
hortor ac rogo. Nam quãqꝗᷓ magno animo uiri eſt iniuriam
contemnere: contumeliam tamen ferre nemo ſi ſanus ſit:
debet. Stultus eſt enim qui & aliorum & ſuæ dignitatis
rationem non habet.Duo ſunt clauſtra natura linguæ ob/

„.

ic

tier

le⸗

V0 iecta & dentes & labra:quibus admonemur eſſe nihil effu
eun/ tiendum: ſed aſſeruanter omnia prudenterq; dicenda.
mno Neqʒ in teſtimonijs mentiri nos oporet:nam ſic ſumus in
⸗ deum impij: neq; in defendẽdo oppugnandoue aut per/
H iuros aut peruicacis: id quod faciunt ij omnes:qui ſimpli-
nſ, cis animæ ſceleratiſſimam ſectam fouẽt. Tu me ſatis intel-
tie ligis. Si iuſticiam ueritatemq; tueris: nullam mihi facis iniu
n. riam. Sin ſecus facis: tibi ipſi noces. Vtcunq; res habet: cõ/
g peſce linguam:& me laceſſere maledictis noli: ne quæ irri/
dH ta tela obtuſaq; conieceris: retorqueant᷑ in te longe acuti/
A ora. Tibi lingua eſt: ut uidere uideor: ad inuebendũ apta.
os At Philelfo tuo & lingua eſt & arundo longe ꝗᷓ ibi diutur/
1 nior. Itaq; ſanius tibi cõſulas: ſi me philoſopho uti malis ꝗᷓ
9 uel oratore uel ſatyro:ut cõſueſti. Vale Mediolani ex ædi
. bus noſtris. viij.idus apriles. M. cccc.Liiij. “?’
— (Franciſcus Philelfus Pallanti Strogæ ſal.
u n On poſſum non admodum lætari ueterem atq; ſin-
e. gularem amicitiam noſtram omnibus eſſe cognitã.
una Quoxt: ut nobilibꝰ græcis iſtis qui meas tibi litteras red/
on diderunt: non modo noluerim: ſed ne potuerim quidem
r negare:quod petijſſſent. Sunt em̃ lachrymabilis pars Con
len/ ſtantinopolitani naufragij:qui & ſe & ſuos ab impijs Tur/
nne/ cis redimere cupiẽtes coguntur mendicare ꝗᷓmiſerrime.
pu, His hic auxilio ui & apud principem ò& apud uniuerſam
zut ciuitatem. Idem pro uirili parte iſtic agerem: ſi adeſſem.
n Quare tibi homines cõmendo: ut quoad patitur tua di⸗
nn gnitas: ijs adſis uel conſilio. Nam qui publice in templis
bs⸗ præcepta dant populo Chriſtiano:nõ parum adhortatio-
nibus ſuis iſtorũ inopiæ prodeſſe poterũt. Ad hæc docet
4, iſtic medicinã Matthæus peruſinus uir & doctiſſime eru/
A ditus & mecũ ſumma familiaritate cõiũctꝰ. Habet ijs duo
tt; mea opuſcla:quæ ex Hippocrate cobo medicoꝶ pricipe
ſun latina reddidi cũ eſſent græca:alterũ epi ug&αορ: alterũ
epi α. Hæcut & meo noĩie abiiſto repetas: & Petro
D Thomaſio eloquentiſſimo medico ad me des: te etiam
atq; etiam xogo. Siquando hi fluctus bellici conquierint

2

2 3 6
1

luribus tecum loquar. Vale ex Mediolano.vi.idus a pri/⸗

X

es. M.cccc. Liiiſjſj.

gJG ranciſcus Philelfus Lodouico caſellæ ſal.

XIIiO

fui non medio cri. Na ſui ſuorũq; redimendorũ gra/

tia:nam ſeruiunt apud Turcos: mendicant uiri nobiliſſi/
mi: miſerrima conditio eſt: cuius qui minus miſereatur:

inhum anitatis eſt accuſandus. Quid m ultis? Homies tibi

cõmendo: teq; uæbementer rogo: ut tum apud noſtrum

iſtum bumaniſſimũ pricinpem:tum apc uniuerſam tuam
ciuitatem omni ſtudio: omni opera atq; ope afflictis homi/
nibꝰ aſſiſtas. Vale ex Mediola.vi.idꝰ apriles. M. cccc.liiij.
N(Eranciſcus Philelfus Bernardo luſtiniano ſal.
n 8 tuæ litteræ adeo delectarũt: ut in te præſtãtiſſimo
trẽ tuũ

filio grauiſſimũ clariſſimũq; uirum Leonardum pa/
cuiꝰ memoria mirifice recreor: & uidere oculis: &

coram audire ſim uiſus. Non enim omnis illius dicendi

ornatus dumtaxat & grauitas & ſuauitas in te eſta ſed
ſingularum quoq; litterarum figuram ita tua epiſtola re-
præſentat: ut ſi ſcribentis nomen deeſſet: neſcirem ſane

abs te ne:an a Leonardo luſtiniano ſplẽdidiſſimo illo no/

ſtræ ætatis lumine & de me optime merito eæ litteræ ad
me iſſent. Itaq; habeo tibi gratias: tum quod redieris cum
ſtudijs noſtris in gratiam: tum quod te una cum paterna
memoria cupiẽti mibi uæbemẽterq; exoptãti reſtitueris.
Quæ de Turcoꝶ Mahbometiq; apparatu bellico ſignifica
ſti: audiui. Sed de re tua Conſtantinopolitana nihil intelle
xi. Scire enim cupiebam an in eo luctuoſiſſimo naufragio
captæ urbis iacturæ ipſe quippiam: quod nolim: paſſus
ſis. Et orationem & Iibrũ tertiũ de exilio tabellarius mibi
reddidit: ſed eum minime abſolutũ:deſunt em adhuc duo
quaterniones: quos ut diligent᷑ inꝗqras:eoſq; ad me des: te
lurimũ rogo. Sunt etiã & apud te cõuiuia noſtra Medio/
lincſia : & libri Hippocratis duo quoſe græcis latinos red-

didi: alter ëâρ1ια⁵ν alter πρααπιιρ uæ omia ut

æcis iſtis quibꝰ meas litteras ad te dedi: & fauibic
apud omnes: & apud munificẽtiſſimũ principẽ au-

lg
tepe
beu
Ccn
are
im
iuur,

nar
tuas

ipt/ diligentiſſime inquiras: mittaſq; ad me: etiã atq; etiam abs
te peto. Habet itẽ a me eiuſmodi Hippocratis libros Mat/
thæus peruſinus uir & doctus & diſertus: qui patauij me-

ſbi dicinã docet. lllos uelim meo nomine a Matthæo repeti
eab/ cures: quos item cũ habueris: ſtude: ut domũ repetãt. Nã
W iã multos annos peregrinant᷑. Vale una cũ filijs uniuerſaq;
d familia.Meqʒ ut facis:ama.Ex Mediolano.iiij.idus Maias.

nn (EFranciſcus Philelfus Matthæo peruſino philoſo-
tb phbo ac medico ſal. 2
kum Eto abs te maiorẽ in modũ:ut duos illos meos Hip
pocratis libros quos e græco ĩlatinũ a me traductos
li pluris annos habes apud te hoſpites: cũ uir patrciꝰ Ber⸗
nnardus luſtinian?ꝰLeonardi filiꝰ a te petierit: illi ꝓ me reſti⸗
tuas. Vale ex Mediolano.iiij. idus. Maias. M. cccc. Liiij.
N¶ Eranciſcus Philelfus Malateſtæ nouello ſal.
Ituus iſte familiaris nũcius rediſſſet ad te celer:de/
diſſem ei Galbæ atq; Othonis uitas: ita manu mea
d fcriptas: ut ex græca lingua conuerteram. Sed ubi diutius
euũ nuſꝗᷓ uideo: ob idq; exiſtimarẽ redijſſſe ad te quaſi nun-

ciũ cõſtitutæ pacis: librario eiuſmodi meũ exemplũ tradi-
lne di excribẽdũ: quo ij libelli ornatione litterarũ figura ad te
irent.Hos igit᷑ coram propediẽ filius Xenophon tibi red/
eud det. Nõdum enim excripti erant omnino. Vale Ex Medi⸗-
uun. olano.iij.idus Maias. M.cccc. Liiij.

na

s⸗ .
Fica

Frãciſcus Philelfus Ni bæ ſal.
Abriel uir religioſus idemqʒ diſertꝰ qui modo iſtinc
ediolanum petijt: fecit me certiorẽ te neſcio quo

.

tele modo ex crure laborare:mirari præterea ꝙ nihil tibiad ea
gi⸗ reſpõderim: quæ de re uxoria ad me ſcripſeras. Vtrũqʒ ſa-
ſas ne dolui:& ꝙ tibi crus moleſtiam attulerit: & ꝙ binæ meæ
abi litteræ tibi redditæ minꝰ fuer̃t. Nã harũ ego alteras pub⸗/
oo lico mercatorũ tabellario: alteras Leonardo ſcribæ ueſtri
Gile principis ad te dederam. Ne igit᷑ eadem ſæpius repetam:
die illarũ litteraꝶ exempla cum his una ad te miſi. Tu uale:ò

tec crus qᷓdiligentiſſime cura.Ad hæc ſiquid habes de Turcis:
j ᷑ aad me ꝑpſcribe.Ex Mediolano.iij idus Maias. M. cccc.liiij.

(E. ranciſcus Philelfus Ioanni marchioni Montiſ- ſ
—, ferratiſal. plurima dicct.
linihil iandiu ad te ſcripſi: puto iccirco te non mirarii 6
ꝙ noris id mihi facere nõ licuiſſe ob tempeſtates p,.·

1

cellaſq; belloꝶ. Nam ego te & amo & obſeruo: non ſolum gi⸗
ꝙ de me ſis meritus optime:ſed quia dignus es: quem bo
niuiri ac docti omnes & colant & uenerentł. Itaq; ſiquid in
me eſt:quod tibi ſit gratum: id iure peculij tuũ cenſe. dgo NN
aũt abs te aliud nihil peto:niſi ut me ames:ut ſoles.Præte⸗/ n⸗
rea maiorem in modum rogo te: ut meos illos de exilio li- di⸗
bros Xenophonti filio ad me des. Vale ex Mediolano an
idibus Maijs. M. cccc. Liiij. M inc
Franciſcus Philelfus Guilielmo Vrſino Franciꝰꝰ 10
cancellario ſalutem plu. diett.
Ediad te anno ſuperiore loanni coſſæ ſplendidiſſi- ⸗
NJImo egti aurato ſimul cũ binis litteris meis codicen i
unum meũ:quo & ars rhetorica Ariſtotelis ad Alexãdrũ

regem & duæ oratoris Lyſiæ orationes: altera funebris: al
tera in Fratoſthenen adulterũ continebant᷑- Hæc em ego
iampridem e græco cõuerteram in latinũ. Quæ tibi red/
dita ne fuerint: an minus reddita:nihil in hanc diem acce/
pi. Itaqʒ tuũ fuerit: & hac de re & de cæteris: quæ ſcire cu/
piebam: me facere certiorẽ. Libros de exilio quos babere
deſiderabas: apud me habeo: miſiſſemqʒ ad te:ſi nactus eſ/ y
ſem: cui eos tuto committere potuiſſem. Si quis a uobis
Mediolanum uenerit: iube: ut me adeat uerbis tuis. Et qck
de libris iuſſeris: exequar. Hi qui tibi haſce litteras reddi/
derunt confractæ ſunt contritæq; reliquiæ Conſtantino-
politani naufragij: uiri certe nobiles & præclari. Seruiunt
cũ uniuerſis familijs apud Turcos. Cogũtur mendicare &
ſuiipſoꝶ Dederũt em ſpõſorẽ de reditu& ſuoꝶ redimen
dorũ gratia. Miſerabilis eſt luctuoſiſſimaq; conditio.ſtaq;
hoĩes tibi plurimũ cõmendo. Teq; rogo:ut eis quibuſcun/
q; in rebus opus fuerit: tũ apud pientiſſimũ Regem Raro
lum: tũ apud alios principes & fauori & auxilio ſis: hoc erit
& tibi honorificũ.& mihi uæbemẽter gratum. Vale Meq;

= —–—

2 6°

A1⸗

ut facis: ama. Ex Mediolano.ix.Kałiunias.M.cccc. Liiij.

nti⸗
Franciſcus Philelfus loanni .
frari Vſæpe ad me ſcribis: & nũq; reſcribis tñ. Velim qcæ
ntea ſæpenumero ut faceres: iuſſi meũ pugillarẽ: &

MM quẽ ſcis rhetora definitionũq; præcepta redire tandẽ ad
me cures. Id cũ feceris: gerã morẽ deſiderio tuo. Itaq; faci/

to:idq; qᷓ primũ: ne te uel peruicacẽ: uel negli gentẽ exiſti⸗/
le mem. Puto cũ bæ tibi redditæ litteræ fuerint. Xenophõ⸗/
ta filiũ iſtinc iter ad nos cepiſſe. Hi ꝗ tibi meas litteras red/
l; diderunt: thraces ſunt ut noſti : uiri quidem & nobiles &&
u. amici. Quicquid uel beneficij: uel officij in hos contuleris:
iucundiſſimũ mihi ẽ gratiſſimũq; futurũ. Digni ſunt: quos

nõ ſolã miſeremur: ſed etiã diligamus amemuſq;. De pace

4 & bello qck ſcire uis: nos certe pacẽ bello potiorẽ ducim
⸗ præſertim eam: cuius gratia bella ſuſcipi cõſuerunt. Quz
n aut ſcribimus: aut ſcripierimus: ex Nenophonte fratre co
Nrfü gnoſcere potuiſti.Vale.Et te nobis aſſidue dignum gere.
Ex Mediolano.ix. Kal.lunias.M. cccc. Liiij.
8 N(ranciſcus Philelfus Lombardo Collioni ſal.
Væ mihi Salom on ludæus noie tuo expoſuit: audi/
ui. Miratus autẽ ſum: ꝙ nullas ad me litteras dede/

H ris. Fac igitur abs teipſo audiam: quæ per internuncium lo
. queris. Tu me ſatis ſuperq;ʒ intelligis.V ale ex Mediolano
vij.Kal.lunias.M.cccc. Liiij. ”MD

e WTFranciſcus Philelfus Guilielmo Vrſino Franciæz
6 Cio ea te ee animi bonitate liberalitateq;ꝛ ut quo plu
. C ris tibi cmẽdo:eo ſtrenuiore opera atq; ope ois ex
cipias. Itaq; nõ dubitaui uiros nobiliſſimos atq; equites au⸗

u ratos Manuelé agallũ & Manuelẽ hiagupẽ ꝗ etiã ipſi Con
4 ſfſtãtinopolitani naufragij miſerabilis ærũnas apud impios
en Turcos patiũtur cõmẽedatatos facere hũanitati tuæ. Teq;

49 H rogare orareq;: ut qᷓtũ fides tua dignitaſq; patit᷑:
H ita bos iuues apad m unificetiſſimũ regẽ Karolũ: ut intelli-
0o gant & te ſibi plurimum profuiſſe: & meas apud te litteras
4 mumagnü pondus habuiſſe. Libri de exilio parati ſunt: quos
4

mittã ad te cũ ꝗs idoneꝰ mihi oblatꝰ fuerit: quẽ certo uẽtu

Frãciſcus Philelfus Iloanni Mario filio ſal.
Terq; Manuel & Agallꝰ & Hia gupes cũ mihi eſt ca
Alriſſimꝰ: tũ plane dignus & opera & ope noſtra. Itaq;
operã dabis: ut hi intelligant animum & beniuolentiã no⸗-
ſtram. Reliqua tu ex eiſcem cognoſces.Si nondum iſtinc
abierit enophon: ei dicito meis uerbis: ut diligentiſſime
odoretur:ſiqui apud iſtos librarios taurinatis ſũt græci co/
dices: qujuæneant. Vale ex Nicdiolano. dij-Kab iunias-
Praciſcus Philelfus Bernardo Iuſ iniano ſal.

Vod ꝓ ximis litteris tibi ſcripſerã: redditus mihi eſt

una cum illa oratione tertiꝰ liber de exilio: ſed is ne/
quaꝗᷓ abſolutus. Deſunt enim duo ſaltem quaterniones.
taq; te rogo: ut eos diligenter quæras atq; ad me des huic

ſiſti tabellario ſimulq; & Mediolanentia cõuiuia: & duos

Hippocratis libros:ut ſcripſi ad te ante. Præterea ſiquid
nouide Turcis habes: fac me certiorem. Vale ex Medio/
lano.iiij. Cał.Iunias.M.cccc.liiij.
(ranciſcus Philelſus Ciccho Calabro ſal.
Vi ſit meus erga te animus: nemo ꝗᷓ tu melius no-
uit. Nam ego te tanti facio: quanti poſt principem
noſtrũ aliũ neminẽ. Nec eſſe quenq;ᷓ arbitror: ꝗ mi⸗/
hi gratitudine animi quæat anteponi. Reliquũ eſt: quãdo
es unus: ꝗq & me amas egregie:& a me oim maxime obſer
uaris: id efficias: quo cæteri omnes intelligãt beniuolentiã
noſtram & mutuam eſſe & ſummam. Vale ex Mediola/
no pridie Cal.Iunias. M. cccc. Liiij.
¶ Franciſcus Philelfus Ciccho Calabro ſal.
On me latet: q abs te non ſolum diligor: ſed etiam
iimor. Nec cupio plus te uelle mea cauſa ꝗᷓ poſſis.
ild te rogo dumtaxat: ut quod habes ſcriptum: id

principi hodie modo liceat: legas. Nam diutius tẽpꝰ tere-/

re iam nulli uſui eſſe mihi poteſt.Itaq; inſtitui omnino pro

ſpicere rebus meis. Tibiuero amico benefico & optimo

me tãtũ debere ꝓfiteor: quãtũ alteri nemini. Vale Medio

rũ ad te Sner. Vale ex Mediolano.iiij. Kaliunias. M.

— —

uet

,M.

eſtea
l

fͤno⸗

ſne

Aire
ic

no⸗
pen
mi/
ico
ſer
nti
ola

im
lis.

ere/
po
ino

0

lani ex ædibus noſtris. vi.idus lunias. M. cccc. Liiſ.
NVErãciſcus Philelfus Bartholomæo bufanio ſal
Acit graue optatũqʒ teſtimoniũ amiciſſimi Andreæ
alamanni:quo ipſe & ſtudiorũ ſocio & contuberna-
i& ſodali uteris: ut te mei amantiſſimũ eſſe putẽ. Nec eẽ
certe ſecus ullo pacto quæat. Nam ſi natura datum eſt: ut
nemo fruſtra amet egregie: fitq; ut morum ſimilitudo be⸗/
niuolentiam concitet atq; ſtatuat: & amas tu quidẽ me cui
ob ingenuos mores tuos & bonarũ artiũ ſtudium es cariſ-
ſimus: & omni charitatis uinculo proſequeris ob non diſ-
ſimile uitæ inſtitutum. Atqʒ ut intelligas: quæ mihi de no/
ſtra mutua neceſſitudine ſit opinio: accipe ꝗᷓfamiliariter
tua opera uti uelim. Sum iam natus annum ſextũ prope &
quinquageſimũ. Cuius ætatis conſideratione admoneor:
ut quantum ipſe præſtare poſſim: poſteritati conſulam.
Alij monumętis præclariſq; operibꝰ manufactis rem eam
adoriuntur. Pauci in quorũ me numero eſſe lætor: moni⸗/
mentis litterarũ & expreſſiore quadam atq; diuturniore

ſignicatione ingenij idem pergunt efticere. Scimus alium

eſſe coproris:alium animi laborem. Quanto animus præ/
ſtat corpori:tanto animi induſtria potior eſt labore corpo
rali. Itaq; operam dandam exiſtimo: ne ingenij ſtudium

munere manus impediatur. Meum ſit excogitare aliquid
quod apud uiros bonos non improbetur: librarij uero uel
inuenta acutius uel dictata ſubtilius arundinis officio cæ-
teris patefacere. Et ut dilucidius tecum loquar atq; famili-
arius: mihi domi opus eſt aliquo adoleſcente librario non
oino rudiimperitoq; litterarum: hunc ego tractabo nõ hu
maniter ſolum: ſed etiam liberaliter. Delector autem ijs

litterarum notis:quæ ad atticas qᷓproxime accedant. Nam
quibus opifices tabernarijq; utunt᷑ ac reliquum uulgus in/

doctum: ex nullum ſint apud me pondus habituræ. Vale
cum meo ſimul diſertiſſimo amiciſſimoq; Andrea. Pog/

ium ſaluere plurimũ opto. Ex Mediolano. xv. Kalendas
Flias. M. cccc.Liiij.
Franciſcus Philelfus Bartholomæo theologo
inquiſitori hæreticæ prauitatis ſal.
1dl.

B

Ogit me loann es cognolneto quictus uel irrequie⸗
Atus potius:qui pro te Mediolani inquiſitionis magi/
ſtratum gerit: ut de ſe apud amplitudinem tuam Liberius
ſim uerba facturus: ꝗᷓ uellem. Quid ſit in cauſa: & quid abs
te uel æquitatis uel beneficij loco petam: paucis accipe.
loſephus quidam homo natus annos quinq; & nonagin/
ta aut etiam amplius non uerſutus: non callidus: ſed hebe
ti quodam tardoq; ingenio eodemqʒ & ſimplici & aperto
eſt ab ipſo loanne nudiuſundecimus in iudicium arceſſi-
tus. Illle uir continuo ad me it. Rem exponit dicitq; percũ/
ctanti mihi omnia diligenter ſe ſibi per omnem uitam nul
lius eſſe facinoris con- cium. Hortor bominẽ: ne quid me/
tuat. Quin eat in ius qᷓprimũ auditurus cuius rei cauſa ar /
ceſſatur. Reſpondet ſe non culpã metuere cui nulli ſit ob/
noxius: ſed illius Ioannis famã qui & auarifſimus eſſe palã
diuulgetur: & ambitioſus omniũ maxime. Tunc ego re in
tellecta hoĩiem mecum adduco: eo conſilio: ut non loonnẽ
ea famæ nota laborantem. ſed te adirem: cuius eſt doctria
maxima uirtuſq; clariſſima. Vix primum eccleſiæ ueſtræ
clauſtrũ ingredior: ecce neſcio quo infolici auſpicio ofter-
tur mibi loanes ille: quem minime omniũ uolueram. Cœ⸗
pimus familiaris primum conferre ſermones. Totus mibi
mitis: totus modeſtus:totus humanus uiſus eſt. Quid eni
deprauatum corruptumq; ingenium non ſimulet: non diſ-
ſimulet? Itaq; deinde paulatim quãobrẽ lIoſephũ i iudiciũ
uocaſſet:quærere ſum aggreſſus. Reſpondet homo uete/
ra tor nihil eſſe mali in cauſa.Sed quoniã delatum in iudici
um fuerit couſueſſe Iloſephum i medendo (Eſt eui ruſtico
rum atq; inopum medicus outi carminibus quibuſdã iccir/
co uiſum eſſe admonendũ:ne poſthac ea uia uteret᷑: qppe
quæ prohibita ſit decretis eccſiaſticis: dixitq; loſepho co⸗-
ram accerſito: & de re ipſa diligẽter interrogato (diſtabat
enim illinc a colloquentibus nobis paululum out ad octia
duum rediret ad fe. Itaq; deceptus ego & ſimulato doloſi
hominis uultũ: & quia res leuior uiſa eſt: deſtiti te adire:
quem maxime conuenerat. Idq; propterea factũ eſt: quo/
niam idem lIoannes diceret hominis erratum ueniale eſſe

uie/
agi⸗
kius

pe/
⸗
be
A⸗
tch
nul
ne,
/
N
da⸗
n
ane
rin
ſre

C

mibi

ei

⸗

cü

de/

dicd.
lico

t,
pe
o/
bet
di
le

e

nõ mortale: ut uocat eccleſia. Quid multis? Nudiuſtertiꝰ
loſephus redijt ad loãnẽ: qui quoniã ipſe aderã: cui uerba
dare ſe poſſe diffideret: dixi Tiaeca adinodi hilariqʒ facie:
in diem craſtinũ ito ad me:& omni labore liberabere. He-

ritertium loſephus ad eundum loannem proficiſcitur ſo/

lus:quem is continuo in carcerem coniecit. Quod ubi mi/
hi renunciatum eſt: eodem ſtatim proficiſcor: cauſam car/
ceris quæro. Præter nugas & ſimul cum nugis lœtiferum
quoddam uirus aliud ex mẽdaciſſimo Ioannis ore nihilac:
cipio.Dicit em uelle ſe audire alia ex homine: quem in po/
ſterum diem mihi omnino reſtitueret. Mane proficiſcor
ad nebulonem loãnem hunc egregie quidẽ appotũ: quã/
tum ex eius olenti ore potui coniectare. Inuenio Ioſepbbhãũ
cõiectum heſterno ueſperi in ferreas pedicas ob eam ſcili-
cet cauſam: ꝙ interrogatus an aliquãdo dixerit homini ſa-
gitta uulnerato ſe tribus uerbis ſagittam ſine ullo alto in/
ſtrumẽeto ferreo e uulnere eruturum. O ſcelus infandum
atqʒ inauditum. Num bhominẽ occidit loſephus:qui uel fi⸗
ducia quadam ſua fidei chriſtianæ errauit. Nam dum cui-
piam medet᷑: imprudens quibus alijs carminibus uſus eſi:
ꝗ̃ ſacræ ſcripturæ pijs orationibus? uel etiam fortaſſis: ut ſi
bi leui mendacio fidẽ pareret:aut quæſtus gratia quẽ plu⸗/
rimũ anhelare dicit᷑ loannes irrequietus: aut etiã ſtulticia:
cui plurimũ eſſe obnoxiũ loannẽ irrequietũ hoĩem indo/
ctum:leuẽ:ruſticanũ:futilẽ: mẽdacẽ uno oẽs eodemq; ſer·
mone mẽteq;ʒ fatent᷑. Cauſam oẽm intelligis pater integer
rime:quã ſi tecũ uolueris accuratius aio uolutare:nõ tã mi
raberis dictionis meæ indignationiſq; uæbemẽtiã: ꝗᷓ incõo-
ſtantiã ꝑditiſſimi hoĩs Ioãnis irrequieti malgnitatẽq; accu/
ſabis. Ego aũt e duobus alterũ abs te peto: ut aut lIloſeppus
tuarũ litteraꝶ edicto qprmũ liberet᷑: admonitꝰ tñ: ne quid
qcł a tua amplitudine iprobet᷑: poſthac exerceat:aut ſiqd
fuerit inqrẽdũ: nõ huic mõſtruoſiſſimo ꝓdigio Ioanni ſecd
alicui uiro & religioſo: & docto & ſapieti: eidẽq; & iuſto:
& imocæti ea oĩs cognitio deleget᷑. Vale pater clariſſime:
tibiq; ꝑſuade tuũ beneficiũ apud me nũꝗ intermoriturũ.
Ex Mediolano.iij.nonas iulias M.cccc.Liiij.;.

(Eranciſeus Pbilelfus Nicolao Arcimboldo iu-
Ercconlulto ſal. ae Acdoldoin,.
lebus ſupertoribus Orpheus tuo mihi nomine ſal. RL
dixit: ſubdiditq; tibi Coſmum medicem perbuo- fſ
maniter reſpondiſſe: ſeq; paratum eſſe ad omnia:
Aꝗqu æ mihi grata fore intelligeret. Itaq; abs te peto: ut dere i
mihiapertius loquaris. Nam nõ ego petebã omnia quibꝰ 5
etiam res omnis pecuniaria poteſt contineri: ſed unũ di,-ũ 8
taxat: & id quidem tale: ut negari iure non poſſit. Vt quã/ e
do nulla mea culpa ſim proſcriptis Florentiæ aſcriptus: ea
ꝓſcriptio Coſmi opera tollatur. Quare mihi facies rẽ gra⸗ ti
tiſſimã: ſi apertius mihi declararis illius uiri hac de re ſentẽ- S

tiam. Petrũ Coſmi filiũ audio iſtic eſſe publice legatũ ad
Venetos.Siquid defuerit:facile ex iſto conſequeris inte-
riorem omnẽ patris ſententiã. Nam uir quidã amicꝰ mihi
nuper renunciauit dicere Coſmũ id negocij propterea
uideri ſibi difficile futurũ: quoniam uniuerſa pene nobili⸗
tas proſcripta eſſet. Quare qua uia meæ proſcriptioni cõ/ ”

ſultum eſſet:fore: ut ea cæteris etiã pateret. At prouerbi⸗-
um eſt græcorum: anſas figulũ ollis pro uoluntate appo-

nere. Si hanc rem Coſmus pro reconciliata gratia ſuſce⸗
perit:facile ſit conſecuturus quod petimus. Non enim ea⸗ U
daemmea eſt quæ ciuium proſcriptorũ cauſa. Nam meum r.
nullum eſt erratũ in rempub. Floretinã: ſed merita fortaſ/ U
ſe nonnulla: quippe qui uniuerſam iuuentutẽ & doctrina n.
inſtituebam & moribus: atq; uniuerſo etiam proderã po A
pulo. ¶ Non mihi ciuilis factio:a qua ſemper abhorrui ob/
fuit:ſed malignitas & inſidiæ inuidorũ: id quod ſiquis in ſe 1
natu & apud populum apte ueroq; expoſuerit: omnia mi/ ce.
hi ex ſententia ſint ceſſura. Hanc autem rem cum & Coſ-⸗ e
mus & boni omnes curare debent:tum Petrus iſte impri⸗ Aa
mis: qui quãcunq; habet litteraturam atq; eloquentiã: ha-
bet autem elegantem: eam omnèẽ didicit a Philelfo. At dii
cipuli præceptoribus quid non debeant: quibus parentt
loco ducendi ſunt? Vale ex Mediolano.xi. Kalen das Au⸗
guſtas M. cccc. Liiij. “ l 0
¶ Franciſcus Philelfus Bartholomæo bucinio ſal.

——

A
dli⸗

ic

Abi⸗
o⸗
ſcen
nen
um
tal⸗
ina
0
3

nſe

mni⸗

v0%

t⸗
he⸗
nti

r

XII
Vm ſam litteras tuas quod te ſcribendo non loquẽ⸗/
Ado Tuio W0οασσÜιπ&ο ααεπαυπο αεαιπ1ρω e
iltimaſſem: minus expectarem: eæ mibi tandem redditæ
ſunt & diſertæ quidem & periucundæ pridie Kal. Augu.
Non enim non potui tuo ingenio delectari litterarũq; pe/
ritia. Quod aute me laudas plurimũ affers nõ dubium ar/
gumentum præcipui amoris erga me tui. Itaq; habeo tibi
gratias: ꝙ æque me ames: atq; amaris a me, Kelquum eſt:
ut qᷓſæpiſſime ad me ſcribas: quo te magis magiſq; indies
hmõi mutuo litteragꝶ ᷣmone & uti & frui quæa. De libra-
rio uero: qce; antea abs te petij: ut matures: te etiã atq; etiã

rogo. Vale.x1 160 äααεπτ ειππα dρ“νραπαπατπςπNds 1. Ex

Mediolano pridie Kal.M.cccc. Liiij. D
¶ Franciſcus Philelfus Andreæ alamanno ſal.
Artholom æo collenſi iuriſperito humaniſſimoq; ui
ro nõ poſſum ingentis gratias nõ habere: qui ut ali/
quid tandem ad me ſcriberes: effecit. Nam litteris a me ſæ
pius ſuperiore tempore inuitatus ita ſiles: ut mibi quoq;
qui natura ſim fortaſſe AXαιτερπο ſilendi libidinem inie

ceris. Ita uix ſcio utri magis tibi ne an ipſi Bartbolomæo

obſtrictus ſim: cuius cauſa factum uideo:ut qui neſcio quo
inſtituto obmutueras: os tandem breui hac epiſtola ape-
rueris. Verum ignoſco tibũſi laconice ſcribis: cum iam am
pliſſimũ geſſeris magiſtratum in florentiſſima tua grauiſſi⸗-
maq; repub. Ii V Bp&αMνMοιωτα οπ ρ n 1 Sib
AOxci. Bartbolom æus autem & ſi per ſeſe mihi ſua uirtute
atqʒ doctrina futurꝰ erat cariſſimus: hũc tñ cariorẽ facit tua

ſuauiſſima epiſtola. Sed qm̃ te oĩ ex parte & caſtigatũ in di

cendo ſcribẽdoqʒ & perpolitũ cupio:nolim poſthac cũ uel
de patria: uel de familia mẽtionẽ feceris: aut Bartbolomæ
um de colle ſcribas: aut Andreã de Alamãnis. Quãdo em̃
legiſti uſqᷓ uel Annibalem de Carthagine: uel Publium de
cornelijs? Indoctorũ hoĩm aut arrogantiũ iſte mos eſtꝗq uł
uim iſtiuſmmodi præpoſitionis. de. ut latinitatis grammati⸗
cæqʒ ignari minus tenent: uel ſibi licere uolunt: quod ab

omni uetuſtatis uſu eſt alienũ. At tu & doctus es & mode/

ſtus imprimis. Vale ex Mediolano pridie nona mus uſtal
ii

M. ccce. Litij. “M S=J
Nranciſcus Philelfus Donato actiolo ſal.

occaſionẽ ad me ſcribendi. Nam litteras ego tuas
iccirco iampridẽ deſiderabam: ꝙ te documeſſe di
ſertũq; audierã. Nec me ſane mea de te fefellit opinio. Nãa
talem te mihi tua bæc una repræſentauit epiſtola: qualem
eſſe exiſtimabã: hoc eſt & benignũ totũ & fœcundo quo⸗
dam liberaliq; ingenio.Itaq; nõ poſſum non babere grati⸗
as tuo huic & iã item meo Bartbolomæo collenſi præſtan
ti iuriſperito uiroq; perdocto & perbumano :quẽ in cauſa
fuiſſe intelligo: ut mecũ tandẽ aliquid loquereris. Cõmen
datio autẽ tua quantũ ſit apud me pondus babitura: re ip⸗
ſa cognoſces indies. Nam nihil eſt:qd malim ꝗᷓ & tibi & oĩ/
bus actiolis propter Angelũ meũ ſplendidiſſimũ equitem
auratum omni opera diligentiaq; mea gratifſicari. Vale ex
Mediolano pridie nonas auguſtas M. cccc. Lüij.
ranciſcus Philelfus Nicodemo tranchedino ſal.
Ccuſarem ego te ꝓfecto uel obliuionis ꝛuel negli⸗
ANN gentiæ: niſi tuus mihi amor iapridẽ ꝑſpectus eſſet.
+ Quo fit:ut iſtiummodi oẽm de re mea cunctationẽ

Idem occupationibus tuis: quibus quoniam iam magna ex
prarte ſolutus es:te rogo:ut quod mihi coram libẽterq; re⸗
CLebpiſti: non inuitus efficias. Vale Ex Mediolano idibus au

guſtis. M. cccc. Liiij.
ENNranciſcus Philelfus Chbriſtoforo Marliano ſal.
Ideor licere mihi tãꝗᷓ pro meo quodã peculiari iu/
re uti & opera & officio tuo in omni re mea. Quid
Aem̃ diſcipuli non debeãt præceptoribꝰ: præſertim
ijs: quidus ſe norint eſſe cariſſimos? Quod te non latet illu
ſtris princeps Alexander Sphortia uir plane omi uirtute
maximus mihi dono dedit anno ſuperiore pannũ roſeico
