loris:quo pro dignitate ſua muſarũq; induerer. Is in hanc
mihi diẽ ſeruatꝰeſt integer. Nam ante non fuit uſui. N unc
format in ueſtimentũ:quod ſi minus pellitũ fuerit: uideat
ineptius. Pelliri autẽ abalio ꝗᷓ ab Alexandro:cuius eſt do-
num: haud ꝗꝗᷓ decere arbitrer. Itaq; iſti dicito meis uerbis:

QAetor equidẽ & gaudeo plurimũ tibi oblatã fuiſſe

tuas
leci
N
dlem
co⸗
Nrun
lhn
u⸗
nen
0i⸗
em
e

oſal⸗
En⸗
elet.
ton⸗
nen
te
Gau

ſl.
klio⸗
d*
ttim
illu
te
0
ne
un
ler
o⸗
:

uiſſe

ut ſuæ munificentiæ & nõ ingrate muſarũ uolũtati pro tẽ/

ore anni conſulat. Vale.Et reſpõde.Ex Mediolano.xvi.
al ſeptẽbres. M. cccc. Liiij. M
rãciſcus Philelfus Bernardo Iuſtiniano ſal.
Ec tu mihĩi tuos cogitatꝰ ꝓximis litteris declaraſti:
nec ego ex me illos potui coniectare. Sed qm̃ a fa-
Mmiliari quodam nunc reſciui uirum illum: quo de
antea ad me ſcripſeras: debere tibi pecuniã: te iterum ali/
ter admonendum putaui eum eſſe ſoluendo non diſficile:
quantum tibi debuerit. Habet enim bona ur ſtabilia uo/
cantur: permulta. Viuitq; & uictitat lautiſſime. Haq; tibi
non eſſe longius differendum cenſeo. Veni Mediolanũ.
Nam omnia tibi ſecũda futura ſunt cum ob alias plæraſq;
rationes: nam quia humaniſſimus hic princeps noſter d&
uidebit te libentiſſime: & tuum ius om̃e ſuum ius eſſe ex/
iſtimabat. Præterea quod tibi ante ſignificaui: ſi minꝰ abũ/
das equis: hi mihi ſex ſunt:quos tibi quoqʒ uolo eſſe com/
munis. Vale Ex Mediolano.x. Kalendas Septembres.
¶ Fraciſcus Philelfſus Bartholomæo bucinio ſal-
Vod te mihi totũ oſtendis: &; amice facis & recte.
ã cũ in uiro bono: tum uel imprimis in amicitia
nec ſimulatũ quicꝗᷓ nec diſſimlatũ eẽ oportet.ſtaq;
uidemus ab Ariſtotele dari Socrati uitio:qui cũ eſſet ſuxæ
tẽpeſtatis oĩm apc Atheniẽſes doctiſſimꝰ: & inter alienos
diceret & apc ſuos ſe unũ id ſcire ꝙ; nihil ſciret: aliud uero
nihil. Decet ꝓfecto quenꝗᷓ ut mea fert opinio:ſe talem om
nibus illuſtrare: qualis ſit. Vt fucata & cõficta mulier grata
eſſe nõ põt:ita etiã illa quæ coloris bonitatẽ uenuſtatemqg
occultat in uitio eſſe conſueuit. Quod ſi omni in re conſi⸗
derãdũ eſt:eo magis in amicitia: quæ eẽ certe nullo pacto
quæat niſi omi ex parte pateat: ꝓſpicuaq; ſit. Egiſti igi᷑ ꝓ
officio: ꝙ te ꝓximis litteris nõ ſolum in cute (ut aiunt) ſed
intus quoq; ita mihbi te cognitũ reddideris: ut ea quæ ocu⸗/
lis cernuntur. Delecëtat me ſane ingenium tuum: delectat
oratio:placet eruditio:ꝑiucũda ẽ hũanitas. Quod me ue/-
ro ita laudas:ita obſeruas: id exuberãtẽ quãdã Zucblonis

£

ga me tui amoriſq; abundãtiã præ ſe fert. Et quãꝗᷓ nõ iſta
T eſt de me opinio:quã tibi eſſe animaduerto:nõ tamẽ
moleſte tuli ita abs te ſentiri: quo ſis in me amando alacri/-
Sr. Ego autẽ illud tibi unũ polliceor: oĩa me tua cauſa præ/
ſtiturũ:quæ tibi uel cõmodo uel iucũditati fore cognoro.
Non em̃ potes mihi nõ eſſe cariſſimꝰ: qui & doct“ ſis & di-
ſertus & bonus meiq; amantiſſimus. VWale Ex Mediolano
Kal.ſeptembribus.M.ccccc. Liiiijij. “
¶ Frãciſcus Philelfus Donato actiolo ſal.
Vod ſerius ad te ſcripſerim:non mediocria quædã
negocia mea eaq; minime negligenda fuerũt in cau
ſa. Itaqʒ buic omni meæ cunctationi reſpondendituis litte
ris: ut ignoſcas: uelim. Haud em̃ debet te latere me unum
eſſe: qui neq; amore: ne diligẽtia: neqʒ ullo ſane officio ce/
dere amicis conſueuerim. Nam quid me tecũ facere opor
tet uel Actiolo uel Donato hoc l & amiciſſimo & diſertiſ
ſimo adoleſcente? TLanta em̃ Actiolos omnis uel propter
unũ Angelũ ſplendiſſimũ equitẽ auratũ & uirũ humaniſſi
mũ atqʒ optime de me meritũ & beniuolentia ꝓſequor ò
pietate: ut ſine ulla etiam ingenij præſtãtia: ſine ulla doctri-
na tua nõ poſſis tu mibi nõ eſſe cariſſimus. Cum uero eo te
AQliſciplin æ fœlicitateqʒ dicẽdi uideo proceſſiſſe: ut nõ mo/
do æqualiũ tuorũ nemini cedas:ſed cũ maioribus natunõ
iniuria comparari quæas: ſi te minus omni officio amoreq;
complectar: ingratus ſim. Me tuæ litteræ adeo delectarũt:
ut nihil mibi neq; iucundius potuerit contingere nec op/
tatius. Erant enim cum ornatiſſimæ: tum plane teſtes be
niuolentiſſimi animi erga me tui. Ego autẽ quid aliud tibi .
referam:habeo nihil præter id unũ: ut tibi pollicear affir/
memqʒ bona fide te unum eſſe foreq; indies magis etiam
atq; etiã: cui ſim neminẽ in omni uel amici uel æqui & bo/ .
ni uiri officio prælaturus. Vale ex Mediolano Kalẽ. Octo/
pribus. M. cccc. Liiij.
NEFranciſcus Philelfus loanni arretino ſal.
WVam me uæbement᷑ amas: amas em̃ egregie:tãſi 4
Jintelligebam uel ex amore ſummo erga te meo: ta-
imenic Xenophon filius non ſecus mihi cognitum fecit:
6

er
m

E¶—

—

S

*,

amé
acri/
dre/
ro.
C
No

Hia

.

J
q ea quæ oculis cernimus. Lætor aut maiorem in modum
ꝙ uterq; noſtrum ſentiat ſe non falli optatis ſuis.Et tibi ha/
beo ingentis gratias: ꝙ me pro ſingulari tua bumanitate
atq; animi magnitudine non ſolũ obſerues: ſed oĩ uel offi⸗

cij ul pietatis opera proſequaris. Quare ſigd in me ẽ: qck ti
bi aut uſuiſit futuꝶ aut uoluptati: id æque in tua poteſtate
poſitũ eſſe uolo: atq; ea omia: quæ iure peculij duci ſolent:
épi A& &ορ XxXäαιροο ιοαμο σπτHHaαροο T”A1
Xgτ—h ιαπ ουρ sæ alι$£⁄ι⅝ο 6°ει6α νπαα⁵0α G2²ε
Ro 'uαιX ρ 1 ο.σρο οοο àε πρ„ι ισ Iαα
Kicρ. τεειſι OXτd τ οKνρ„“π. Vale ex Medi
olano nouis nouembribus. M. cccc. Liiij. D
¶Franciſcus Philelfus Petro Nucetano ſal-
E indies magis atqʒ magis tibi obſtringis plurimis
tuis ac maximis beneficijs. Itaq; tãtũ me tibi debere
ateor: quãtũ ab me diſſolui poſſe delſperem. Quod autẽ
uoluntate poſſum::id certe ita libẽter facio: ut uix aliud ꝗc/
qᷓ magis. Quare cum animaduerterim te mea litteraria
ingenij monimenta delectare conſueſſe: duos codices ad
te dedi: quos a filio Xenophonte corã accipies: ab eodẽq;
intelliges: quibus in rebus tuo officio uti uelim. Tu ſiquid
eſt:quod mea opera tibi præſtari poſſit: id totũ in tua eſſe
poteſtate poſitum exiſtimato. Vale ex Mediolano nonis
Nouembribus.M. cccc. Liiij.
¶ Franciſcus Philelfus Alphonſo regi ſal.

–—

6 Vo de te magis magiſqʒ indies mecũ ipſe cogito:eo

maiore in te amore obſeruantiaq; accendor. Nã ò&&
ingenio es diuino & moribus ſupra hominẽ.Nihil eſt in te
fucatum:nihil ſubdolum: nihil non magnificum: non ex/
celſum: non admirandum. Et loqueris omnia ſapienter ò

agis non grauiter minus ꝗᷓ regie. Quare tũ oratio tua om/

nis: tum actio quæq;ʒ regalis eſt. Quo fit: ut omnia tibi ſe⸗
cunda ſint & fauſta. Nam deꝰipſe qui & curat omnia di⸗/
iudicat: comitatur te ſemper: atq; pernoctat tecũ: tuiſq; in/

inceps quotidie lætioribus rebus fœlicioribuſq; amplifi-

akepe g cogitatis ſalutiferiſq; operibꝰ delectatus te de/

cat: eumqʒ oſtendit humano generi: quem boni & docti

omnes perinde atqʒ expreſſum aliqcł ac ſolidũ totius boni
tatis atq; laudis ſimulacrũ & contem plent᷑ & uenerentur.
Quæ quidem ipſa alia q; permulta dum in te aiaduertens:
non obſcure mihi perſuadent eum te mihi cenſendũ eſſe.
in quo uigiliæ meæ omnes: ſtudia omnia: labores oẽs non
tuto ſolũ ſed etiã ſecure ac iucundiſſime cõquieſcant. Hoc
aũt meũ inſtitutũ & ſi putabã tibi nequaꝗᷓ eſſe dubium: ta⸗
men non alienum ab officio meo ſum arbitratus: ut Xeno
phonta filium cum his munuſculis ad te mitterẽ: quibꝰ qm̃
ingenij ſunt non fortunæ:nõ mediocriter delectari es ſoli⸗
tus. Reliqua uero ex Xenophonte ipſo cognoſces. Nam
quicꝗd dicet:a meipſo dicet. Vale ex Mediolano Nonis

— 2 — æ⸗„ —

- – —— S

doucnPribuz R. cccc.liiij.
Franciſcus Phi Nico äümo potiticiſa
Vid in cauſa fuerit: ꝙ ſerius ad tuã beatitudinẽ uel
ſcripſerim: uel miſerim: e filio Xenophonte coram
accipies. Simulq; cognoſces: & quæ mea mens ſit: & quid
cõſilij ceperim. Tuæ autem manſuetudinis benignitatiſq;
fuerit id præſtare: quod a me fidentius fortaſſe ꝗ par ſit:
uerum beniuolentiſſimo in te animo pientiſſimoq; petic.
Vale pater beatiſſime. Ex Mediolano. nonis nouembri/

bus.M. cccc. Liiij. “” “”8ü H
IFranciſcus Philel. Dominico cardinali firmano ſal. Y,
O maiore cũ fiducia tuis beneficijs uſurusaduenio:
quo te iam pluris annos benefſicentiſſimo uſus ſum.
Nam dela Bononienſi uſq; legatione tantã mibi beniuole .
tiam oſtendiſti: ut nibil eſſe arbitrer nec magnũ nec par/ 4
uum: quod mea cauſa facturus nõ ſis: præſertim cum eum
me eſſe cognoris: apud quem nallum ſit intermoriturum
officum. Nam quam referre parem gratiam: nequeã: eam
habere qmaximam & uelim & ſoleam. Quid autem abs
te cupiam Xenophon filius tibi coram tempeſtiue decla/
rabit.Vale pater clæmentiſſime. Ex Mediolano nonis no/
uembribus.M.cccc. Liiij.
— PFranciſcus Philelfus Malateſtæ nouello ſal
Qio te miratũ: ꝙ Galbæ Othoniſq; uitæ quas e Plu/ B
Narcho traduxerã ad latinos ſerius ad te ierint. Cuiꝰ* 1

. =

1.
ſe.
o

E ☛rn D —

— —

XII

rei cauſam & ſi antea ad te ſcripſerã: eam tamẽ ex boc filio
Xenophonte melius cognoſcce. es etiam cũ his uitis
laconica Plutarchi apophthegmata: quæ noſtri tum dicta
uocãt tũ dicteria.Ea tu excribi facies a tuo librario. Nã ut

hic excriberent in præſentia facultas nõ fuit. Nõ diu poſt

ad te dabo hiſtoriã Cyri iunioris: quã Xenophon ſocrati/
cus libris quinqʒ cõplexꝰeſt. Quæ reliqua abs te uelim: idẽ
Xenophon corã oſtẽdet. Aliud nihil eſt: niſi ut tibi nolim

obſcurum eſſe Petrum perleonem uirum doctrina & elo/
quẽtia ſingulari eſſe mihi ob fœcundiſſimũ ingeniũ ſuum:

præſtantemq; modeſtiã cariſſimũ. Itaq; rogo te: ut ad illũ
amorem quo tua eſſe in eum de bes ſponte incitatus: tãtũ
acceſſionis fiat mea cauſa:ut intelligat & me tibi & ſe mihi
eſſe cariſſimũ. Vale ex Mediolano nonis Nouembribus.
¶ Franciſcus Philelfus Matthæo loanni ſal.
Vm mitterem enop honts- filiũ ad Alphonſum re
em:tu mibi unus uel imprimis occurrebas:cuiꝰ mi⸗
hirecõrdatio iucundiſſima ſit. Non em̃ obliuiſci poſſum:
q̃ mihi ſingularem beniuolentiam præſtitiſti:cum anno ſu
periore in regijs caſtris tua & opera & officio uſus ſum. Ita
qʒ niſi te uæhementer diligã: ingratus ſim: qui baberi gra/
tiſſimus nõ cupio ſolũ:fed etiã ſtudeo. Vellem admodum
libenter: aliqua mihi offerretur occaſio tibi gratiæ referẽ/
dæ:quam tñ ita habeo:ut maior haberi cuiq; haud quæat.
Quare tuũ ſit & me & meis rebus omnibus nõ ſecus uti qᷓ
tuis. Quod ſi feceris:magna me afficies uoluptate. Nam

ego tua uti opera & ſtudio nunꝗᷓ deſiſtam. Cætera tu exe

nophonte coram accipies. Vale ex Mediolano nonis no/
uembribus.M.cccc. Liiiij. äl
¶ Franciſcus Philel. Dominico cardinali firmano ſal.

Vtaui citius meas litteras ad te peruenturas ꝗᷓ Xe
nophonta filium. Quare cũ cuperẽ eum rurſus ꝗd
ſe agere oporteret: meis litteris cõmonendũ: has
iccirco ad te miſi: quo illi & tuto redderẽtur & diligẽter.Id
autem factum iri tanto ſtudio abs te peto: ut maiore ali/
ud hoc tẽpore nihil poſſim. Nã cũ is ꝑ flaminios picenteſq;
iter faciat ſeri ad te perueniat. Vale pater bhumaniſſime.

omnes perinde atq; expreſſum aliqcł ac ſolidũ totius boni
tatis atq; laudis ſimulacrũ & contemplent᷑ & uener entur.
Quæ quidem ipſa aliaq; permulta dum in te aiaduertens:
non obſcure mihi perſuadent eum te mihi cenſendũ eſſe.
in quo uigiliæ meæ omnes: ſtudia omnia: labores ocs non
tuto oläled etiã ſecure ac iucundiſſime cõquieſcant. Hoc
aũt meũ inſtitutũ & ſi putabã tibi nequaꝗᷓ eſſe dubium: ta
men non alienum ab officio meo ſum arbitratus: ut Neno
phonta filium cum his munuſculis ad te mitterẽ:quibꝰ qmm
ingenij ſunt non fortunæ:nõ mediocriter delectari es ſoli⸗
tus. Reliqua uero ex Menophonte ipſo cognoſces. Nam
quicꝗd dicet: a meipſo dicet. Vale ex Mediolano Nonis
ouenehrhusRNrec i ?VMB BM

Eranciſcus Ph colao qnto! umo põtifi ſal. 2 M
q WVigd in cauſa fuerit: ꝙ ſerius ad tuã beatitudinẽ uel DUMU᷑
Acripſerim: uel miſerim: e filio Xenophonte coram J
accipies. Simulq; cognoſces:& quæ mea mens ſit: & quich
cõſilij ceperim. Tuæ autem manſuetudin is benignitatiſq;
fuerit id præſtare: quod a me fidentius fortaſſe ꝗᷓ par ſit:
uerum beniuolentiſſimo in te animo pientiſſimoqʒ petic.
Vaale pater beatiſſime. Ex Mediolano.nonis nouembri/
bus.M. cccc. Liiij. ”l “”M
1 Franciſcus Philel. Dominico cardinali firmano ſal.

O maiore cũ fiducia tuis beneficijs uſurusladuenio:
uo te iam pluris annos beneficentiſſimo uſus ſum.
Nam dela Bononienſi uſq; legatione tantã mihi beniuolẽ
tiam oſtendiſti: ut nihil eſſe arbitrer nec magnũ nec par/
aumfPuo mea cauſa facturus nõ ſis: præſertim cum eum
me e
officum. Nam quam referre parem gratiam: nequeã: eam P
babere qᷓmaximam & uelim & ſoleam. Quid autem abs
te cupiam Xenophon filius tibi coram tempeſtiue decla- M
rabit.Vale pater clæmentiſſime. Ex Mediolano nonis no⸗
— (ſ ranciſcus Philelfus Malateſtæ nouello ſal 4

— — R

e cognoris: apud quem nullum ſit intermoriturum

— — — — —

Qeoo te miratũ: ꝙ CGalbæ Othoniſq; uitæ quas e Plu/
Narcho traduxerã ad latinos ſerius ad te ierint. Cuiꝰ DK

—

quidem memineris. Nam ego de te tuaq;ʒ ſalute quæſiui
ſæpenumero uel ex tuis: id quod tibi nunciatum eſſe non

er ſum neſcius. At nemo iſtinc uenit: ex quo potuerim intel/
ligere: an de me unquã noſtraq; amicitia mentionẽ fece/
6 ris. Verum iccirco ignoſco tibi: ꝙ acceperim te totum eſſe
. amori deditum: quem ne cæcum eſſe patiaris: te plurimũ
„ rogo. Sed utcunq; res habet: poſteaꝗq; iſſe glaciem fregi:
dHH ut atunt: tui officij fuerit: ut itineri te accingas: & mutuis
n iitteris una ſimus: unaq; aſſidue colloquamur: mutuiſq; in/
lo0 ter nos officijs contendamus quibus æque uincere atq;
M uinci perpulchrum eſt. Vale ex Mediolano Kkałñ ianuarijs.
„ M.. cccc. Lv.

¶ Franciſcus Philelfus Nicolao Didoni medico ſal.
cepi a nonnullis tibi eſſe llud Alberti magmiopꝰ:
quod de angelis inſcribitur. Id quoniam laudari ui⸗
— a uiris doctis & ſapientibus: uidere plurimum

e cupio. Nec ſum ueritus abs te petere: ut huic meo deſide/
tiid ipſe opituleris: uel uænu: uel cõmodato. Nam ſiqua ti-
1 bi in re opus eſſet officio meo:nihila me fruſtra peteres.

Propediẽ Xenophon filius Neapoli ad nos rediens iſtac
iIiäé7later factur“ eſt: cui uelim uel iſtiuſmodi codicẽ ad me des:
Aeellitteras quibꝰ intelligã: quid facto ſit opus. Vale ex Me
gdiolano.iij.idus februarias M. cccc.Lv.
H rancicus Philelfus Aenico daualo ſal.
It ne adbuc Neapoli Xenophon fil: an minus ſit:
nihil habeo certi.lIllud mihi plane certiꝰ omi re cer
iſſima me tibi eſſe cariſſimũ: & ne id quidẽ iniuria.
Non em̃ eſt neſcius quantus eſt erga te amor meus: quæ
„W er :quæ obſeruantta. Itaq;ʒ mea omia tibi maximæ curæ
eſſe certo ſcio. Quod ſi forte acciderit: ut nondum Xe/
nophon Neapoli abierit ob occupationes ueltuas: uel re/
gias: cura obſecro:ne diutius tẽpus terat. Vereor em̃ fore:
ult iter minus ſit tutũ habiturus: ſi longiorẽ moram apud
uoeos gerit. Nã comes lacobus peruſinꝰ ꝓpediẽ in flaminiã
picenumq; profecturus cum exercitu perhibetur. Præte/
realquid ego facturus ſim: neſcio:niſi rem omnẽ meam ex
filio ante cognoro. Reliqua tu pro tua prudentia no diffi⸗

— —

=rõ

—

cile cõſiderare quæas. Vale ex Mediolano.vij. Cal. Mar/

tias. M, ccc. LSYv. M “
uidoni Iacobo Madio ſal.

1

A Franciſcus Philel.
luel meã in Nicolaũ picininũ clariſſimũ illũ impera
torem & maximũ fidẽ atq; obſeruãtiã: uel eiꝰ in me
ſingularẽ beniuolentiã meminiſſe uolueris nõ miraberis:

Nòqꝙ tantum mihi fiduciæ in illius iſto optimo filio imperato/
D reqʒ fœliciſſimo Iacobo picinino collocarim: ut nibil ſperẽ
fruſtra me petiturũ. Quid autẽ uelim: ex meis ad iſtũ litte
ris: perſpicue cognoſces. Fuerit igit᷑ uel officij uel hbumani/
ratis tuæ:ut quæ a me ſcribunt᷑: pro uetere illa neceſſitudi

ne & ꝗᷓprimũ & qᷓdiligetiſſime cures. Quod ſi feceris: ſicu/
ti certe cumulatiſſime facies: perpetuo me tibi beneficio
deuinxeris. Vale. Ex Mediola. iij. Kal. martias..M. cccc. Iv-
(Frãciſcus Philelfus Nicodemo tranchedino ſal.
6 Oſteaꝗᷓ hinc abieras: mibi redditæ ſũt littez⸗e a Xeρ
Jnophonte filio. Itaq; mihi uſui eſt: ut ijs mentẽ meã
ꝗprimũ ſentiat. Nam ſi ſecus fiat: diuturnioré morã: cũ Ne
apolitanis uidet᷑ eſſe facturꝰ. Itaq; mihbi facies rem ꝑgratã:
ſi operã dederis: ut meas haſce litteras ꝓpediẽ filius acci/
piat. Vtere diligẽtia & fide: qua ſoles ĩ Philelfum tuũ.Præ:
terea quæ Florentiæ abs te curatũ iri uolebã: ut ꝑficias: ro/
go. Vale ex Mediolano pridie Kal. martias. M. cccc. LV. 2
Franciſcus Philelfus Nicolao æſtenſi Leonelli

- — ——————

principis filio ſal.di.pl.
pptiarũ laudatione cui epithalamion omẽ ẽ apud
græcos: petijt a me tuo noĩe puer quiſpiã diebus ꝓ/
ximis Ferrariæ cum iam nauim inſcenderẽ. Eam igit᷑ ad te
dedi non iccirco: ꝙ dignã exiſtimarẽ: quæ uel æderet᷑: uel
legeret᷑ abs te ſumma indole adoleſcente:ſed ut intellige⸗
res nibil me magis cupere ꝗᷓ oĩbus in rebus gratificari tuæ
uolũtati. Quod eo fecilibentiꝰ: qm te amitæ B eatricis lau/
dibꝰ ut domeſticis nõ iniuria plurimũ delectatũ iri cẽferẽ.
Qck auũt in hmõi laudatiõis genere breuiorẽ me præſtiteri
nõ meo inſtituto: ſed tꝑi ipſi dato: curꝰ anguſtijs factũ ẽ: ut
multus eſſe nullo pacto quiuerim. Vale Ex Mediolanono “MW
nis maijs. M. cccc. L—⁰yvEYY.

2W

„ 21
. .

—— (PFranciſcus Philelfus Blaſio axeretenſi ſal.
Ideo te iam ſenectuti cõceſſiſſe:id quod nõ tam æta
tis uitio: quæ tibi annoſior admodũ non eſt: ꝗᷓ animi
ægritudini dandum puto. At cũ oĩs ꝑturbatio uituperat᷑ a
ſapietibꝰ: tum oim maxime ægritudo: quæ mediocritate:
ut ſtoicis placet: nullũ admittit: nec aliquid habet ꝓpĩquũ:
quod laudari quæat. Itaq; ſanius feceris: ſi te collegeris glo

riæq; memineris. Id aũt tũc te feciſſe iudicabo: cũ me docu
eris: qe abs te ſæpius petij de Venete claſſis conflictu apcᷣ
Caſalẽ: quæ maior cognominat᷑. Vale ex Mediolano.vi⸗
Kal.Iunias. M. cccc. Lv. HM JJMUFh
G(&EFranciſcus Philelfus Lodouico caſellæ ſal.
lonyſius hieromonachus abbas: qui meas tibi red/
teras: in captiuitate miſera illa Conſtantino-

didit lit

prolitana fuit etiã ipſe captiuus: && nuncitẽ quanꝗᷓ uidet᷑ li-

ber: ſeruit tamẽ miſerã ſeruitutẽ in ſuis monachis apud im
pios Turcos. Itaq; ut eſt pij patris officiũ: quærere cogitur
ad eos redimendos: quos æque diligit atq; filios religionis
cBaritate in Chriſtũ leſum-Hũc igitur Dionyſiũ tibi pluri/
mũ cõmẽdo.Non em̃ parũ accedet ad gloriã principis tui
tam ſancta ac tam pia munificẽtia. Reliqua tu pro tua pru-
dentia intelligis. Petrus Thomaſius medic ſcripſit ad me
nudiuſnonus nondũ accepiſſe noſtrã Sphortiada. Itaq; ro
go te: ne illã diutius apud te hoſpitari patia ris. Hoc erit mi
biuæbementer gratũ. Vale ex Mediolano.viij:idus iuni⸗
as. M. cccc. Lv. ”””MM.lW
Franciſcus Philelfus Franciſco aleardo ſal.
Ideo ſane me amari abs te plurimũ: quãdoquidem
Amoleſte nõ feras Galbæ Othoniſqʒ uitas:quas e græ
cis latmas fecimus: diutius ꝗᷓ par ſit:hoſpitari apud te.Sed
poſteaꝗᷓ itelligis eẽ ipudẽtis: iſtas uelim: tãdẽ extrudas: co⸗
E ſq; ul inuitas redire ad dñm:& ne ſolas qdẽ:ſed cũ Chry
ſolorina illa præchara epiſtola: quã ꝓpediẽ rediturã ad te
curabo. Vale ex Mediolano. vi. Kal. Quintiles. M. cccc. IV

(Franciſcus Philelfus Alberto Oancario ſal.

ſpõdi ꝓxis diebꝰ ad ea quæ mihi ſcripſeras ex pu/

re eruditiſſimus philoſop

cauſa peti

„
. . 2

S

blico decreto. Tibiqʒ diligẽter aperui ſentẽtiã animi mei:

in quã ipſam ſi a uobis quoq;ʒ itũ fuerit:habebũt oĩa recte.

Reliquũ eſt:ne differas: ſed qprimum ad me litteras des:
quibꝰ fiam certior de re omni: quã noſtra intereſſe iudica/

bis. Vale ex Mediolano pridie Kal. Iulias. M. cccc. Lv.
E ranciſcus Philelfus Guilielmo Vrſino Fran-
ciæ cancellario ſal. dicit. =òM
KXiſtimo fieri aut nũciorũ negligentia: aut etiam for
taſſis occupationibꝰtuis: ut litteræ tuæ uel mihi non
reddant᷑: uel non eant ad me. Nam me tibi humaniſſimo
uiro eſſe cariſſimũ non ſum neſcius.Cæterũ uelim ſcias in
eadem me eſſe ſentẽtia: quam antea ad te ſcripſi. Qua de
pus ac medicus Tbomas coro-
nẽſis tecum uerba faciet. Ad hæc dedi ad te loanni coſſæ
uiro nobiliſſimo opus meum ſatyricũ: ſatis emendatũ & ſi
minus elegãti codice perſcriptũ. Malui tamen aliquid ad
te dare ꝗᷓ pati ut uir utriq; noſtrum amiciſſimus monimen/
tis meis omnino uacuus ad te iret. Nam aliud quicqᷓ per
id temporis nihil mibi erat in manu. Vale ex Mediolano

xXiiij. Kal. auguſtas. M. cccc. Lv.
ranciſcus Philel. Tbom æ* philoſopho ac medico ſa.
cepi ſuꝑiore byeme tuas litteras & illas qdẽ ꝑphu/

manas ac plane teſtes amoris ſummi erga me tui.
ui aũt illas reddidit: cũ eſſet Patauiũ tui negocij
turꝰ:dixit:ſe nõ mſto poſt rediturũ ad me. Qua/
re quicquid eſſem reſponſurus: in id temporis reijcerem.

Redijt autem diu poſt: meq; adijt cum diſcumberem. Ita/
q; ilico ſurgens ſcripſiad te: ad eaq; diligentiſſime reſpon/

di:quorum gratia ad me ſcripſeras. Sed ubi nũciam tuum
quæro: eũ inuenio eodẽ tẽporis momẽto abiſſſe: quo me
adierat. Itaq; paucis ea repetam. Idq; 1α TDSAAXHVOV
VXXTdV. Vale Ex Mediolano. xiſij. Kalẽ. Auguſtas. M.
cccc. Lv. .
(? rãciſcus Philelfus Guilielmo Vrlino Franciæ
cancellari tem.
Icolaus Trachaniotes & Alexãder Cananus quiti/

e
i
cbar
patt
lus
nd
fal
ne

—2NR

te

— —

bi meas litteras reddiderunt:uiri ſunt & Cõſtãtino/

limei
eue,

des:

dica⸗

1

em.
In
100/
um
me
W
.

politani & nobiles: quoꝶ cõditio eadẽ eſt: quæ reliquorũ
græcoꝶ: ꝗ Turcis ipuriſſimis Chriſti hoſtibꝰꝗqerũnoſiſſme
Kruiät-Fios igit᷑ tibi plurimũ cõmẽdo:ut cæteros conſue/
ui:q in eadẽ poſiti ſunt miſeria. Præterea Nicolaus is Tra⸗/
chaniotes depoſuit crucẽ quãdã (ut ait) quæ cõtinet ligni
particulã ſanctæ illius & imaculatæ crucis: qua pepẽdit le/
ſus Chriſto ſaluator noſter: apud græcũ quẽdã cõciuẽ ſuũ
noĩie Michalem Mamonã. Hãc is Michael huic ſubtrahit:
fallitq; fidem boni uiri. Tuæ igit᷑ ꝓbitatis iuſticiæq; fuerit
ne patiaris ĩ ſanctũ lignũ fieri ludibriũ. Qcł ut facias:te etiã
atq; etiã rogo. Vale ex Medio.ix. Kal.angu. M. cccc. Lv.
Kanvileas Phbilelfus Thomæ coronæo pꝑbiloſo/
pho ac medico ſalutem.
Tſi plane ſcio ea te eſſe Pamanſtate: ut nullis etiam
Imeis litteris perbenigne ſis exceptur“ uiros nobileſ
atq; grecos Nicolaũ Trachaniotẽ & Alexãdrũ Cananũ:
tame ꝓ officio meo nõ potui eos tibi nõ cõmendare. No/
ſti em ꝗᷓpium ſit opus benefacere indigẽtibꝰ & præſertim
ſuis.ltaq; rogo te:ut ob meã cõmendationẽ tantus cumu⸗
lus accedat ad id:qc ułtua ſponte facturꝰ eras:ut ambo in/
telligãt me de ſe tibi qᷓdiligẽtiſſime ſcripſiſſe. Vale ex Me/
diolano.ix.Kal.Auguſtas. M. cccc. Lv.
(EFranciſcus Philelfus Thomæ coron æo philoſo/
. C pho ac medico ſlaal.
„ MInas litteras diebꝰ ꝓzimis ad te dedi: quibꝰ non ob/
ſcure noſſe potuiſti ſententiã omnẽ animi mei.Sed
cũ tuus iſte nuncius preſ byter Vgo eſſet oblatus: qui ad
te iret:eũ uacuũ meis litteris uideriabs te nolui.Itaqʒ eadẽ
græce repetã paucis: quæ antea pluribus ſum cõplexus.
ale hx Mediolano.pridie Kalauguſtas. M. cccc. Lyv.
NFranciſcus Philelfus Guilielmo Vrſino Franciæ
ancellario ſaltem.
icqd tibi noie meo p̃ſ byter Vgo corã exponet:id
om̃e ex animi mei ſentẽtia exponet. Nã ꝓpter eius
feſtinationẽ nõ potui litteris lõgior tecũ eẽ. Præterea nec
erat opus: cũ ea de re ſcripſiſſem ad te antea. Nec illud tũ
omittã dediſſe me ad te ſuꝑioribꝰ diebꝰ ad quartũ degma

Cal. auguſtas uiro nobilifſimo loarl coſſæ mear ſatyrarii f
codicem: quẽ ſi accepiſti: bene ẽ: ſin minꝰ acceperis taũG
curare: ut ꝗprimũ eat ad te. Exiſtimo em̃ fore: ut eiuſmodi l
opere nõ mediocriter delecteris. Vale ex Mediolano pri,⸗
die Cał. Auguſtas. M. cccc. Lv. uot
NFranciſcus Ph llelfus loanni Mario filio ſal. enr
Lacuit carmẽ tuũ: placuit epiſtola. Quæcq; ſcripſiſti: .V fus⸗
“è oia me plurimũ delectarũt. Quibus aũt honoribote in
u ſorẽtiſſimus Sabbaudiæ dux ornarit: illis te facito dignũ i
. præſtes. Qæita maxime cõſequeris:ſi cũ doctrinã:tũ non Pe
minus diligetiã ingenij bonitati adbibueris. Videre em̃ in te.
te filiũ uideor: q ſtoicis placet :nõ ingenij minus ꝗᷓ corꝑis el
uim quãdã a patre emanaſſe. Sed ea uis ois audieẽdo:legẽ c
do: meditãdo: docẽdo:diſſerẽdo:ſcribẽdo:e xcitat᷑: alitur:
augeſcit. Itaq; nolim: induſtria diligẽtiaq; minus ꝗᷓ eæteris te
uefnaturæ uel diſciplinæ præſtatijs frætus eſſe ppolituſꝗ; e
iudiceris. Reliqua oĩa quæ petij fti ꝑ litteras: curabo tẽpe/
ſtiue Nã ad ea continuo præſtada tẽpus mihi nõ fuit. Seid
cũ Xenophon filiꝰ iſtuce ierit: id qe ꝓpediẽ eſt futurũ mo⸗
ram gerã tuo deſiderio. Amic“ tuꝰ uel noſter potiꝰ uir no/ .
ilis Ariſminꝰ noſtro officio uti noluit. Vale cũ uxore && fi
lijs: ex Mediolano. iij. nonas. Auguſtas. M. cccc. E.
Nranciſcus Philelfus Alberto parrhiſio ſal. 41
Vo tibi hoĩ amiciſſimo gratificarer: dedi ad lacobũ ne
rLuparũ codices duos meos: ut noſti ad.viij.idus de l
ccbres: quos a me petierat tuiſ uerbis. Eos iãpridẽ etiã atq;
etiã repetitos a me ꝑ litteras nõ poſſũ nõ mirari: ꝙ ad dũm 4
tãdẽ remittere lIacobꝰ noſter neglexerit. Itaq; peto abs te
atq; cõtẽdo:id efficias:ne me in poſcẽdo iportuniorẽ pati-
2 aris. Vale ex Mediolano nonis auguſtis. M. cccc. Lv. n
8— Franciſcus Philelfus ſa. di.pl. Lodouico caſellæ. 1
Aldaſſar Cræmẽſis ꝗq medicinæ ſtudet apc? uos: re/ tn
/. nunciauitmibi hoc die ſeſe interfuiſſe nuꝑ ſermoni m
cæuipiã Guaryni Veronẽſis: ꝗ affirmaret iceireo in ꝓ xio epi u
tbalamio qꝙ in inclyte atq; pudiciſſime beatricis & ma gni/ E
— fici Triſtani ſpbortiæ nuptijs bhabuiſſẽ Ferrariæ: nullis me n
donatũ muneribaa præſtãtiſſimo duce Borſio: qm dicere ſ

rti
tau?

ſmode

nope⸗

ſollt:
rbere
kri
Inon

,

n

pati

ele.

t/
ſven

non
ne

prætermiſiſſem de æſtẽſiã pricipũ origie: idq; oĩm maxie
dicẽdũ fuiſſe Guarynũ noſtrũ cõtẽdere.Hæc ip̃e audiens
Lodouice ꝑtim cogor tibi quodãmõ:ut ita loquar ſuccẽſe/
re: partim Cuaryni memoriã ridere: atq; cõmiſereſcere ꝗ
oblitus uideat᷑ Ppilelfaj in ſcribẽdonihil oĩno neq; præteri
re: nec negligere ſolitũ. Quid.n. Guarynꝰ nouit: qc; Philel
fusignoret? Mã ſigꝗd plus ualeat Philelfus: an id minꝰ: alij
iudicẽt. Oim primũ breuitati: ut ſcis:fuit inſeruiẽdũ:id qd
in meæ oronis initio paucis queſtꝰ ſum. Deide nõ altiꝰ re
petẽdũ de princi biſieſibo keratz de Sphortijs face/
rẽ. At plures ſunt a me laudati æſtenſes ꝗᷓ S phortiæ: cũtiũ
eſſem a Frãciſco Sphortia tali ac tãto principe ad id nego/
cij obeundũ & delectus & miſſus. Quid qd multo fuiſiſem
& copioſior & ornatior ſi me ꝑ tuas litteras docuiſſes: qc&
de tuis imo noſtris æſtenſibus abs te antea tribꝰ deinceps
epiſtolis cõtẽderã? Nũꝗd es olitus me tertiũ ſcripſiſſe tibi
eã eſſe principis mei ſniam: ut iſtuc irẽ habẽdi epithalamij
gratia. Teq; etiã atqʒ etiã rogaſſe: ut qm̃ mihi nulla eẽt co/
gnitioeorũ quæ ad æſtenſis familiæ laudes maxime ꝑtine
rent:ad me oĩa ꝗᷓdiligẽtiſſime ꝑſcriberes: quæ laudanda ac
principi tuo grata cenſeres? Nõne eadẽ quoq;ʒ abs te:tũ ꝑ
litteras: tum per Antonium tricinũ ducalem aulicum con⸗/
tinuo petij: quo die in ſuburbanos illos Ferrariæ hortos di
uertimus? Ad bæc quis eſt uel mediocriter doctus: quem
latere debeat extraria iſta omnia quæ tanti Cuarynus fa/
cit: ab alijs in minimis duci bonis: ab alijs uero ne in bonis
quidem duci⸗ Quo fit:ut oĩs uera laus uirtutis ſit.At uirtu
tis a me æſtenſes ſunt ꝓ tꝑe egregie laudati. Nulla igit᷑ ad-
uerſus me quiſqꝗᷓ utat᷑ inſimulatione:nulla calumnia: quare
minꝰ me munitice munificẽtiſſimꝰ dux Borſus tractarit: cũ
abipſo equidẽ quãtũ mea fert opinio: phumaniter tracta/
tus fuerim: ut græci dicũt: ASειο„“zοτππτιοιας quippe qui
metum publice miris laudibus extulerit: tum alacriter pri
uatim monuerit: ſiquid eſſet quod de ſe mihi uſui foret:
id omne in mea eſſe poteſtate poſitum. Aut igitura me
nihil erratum eſt: aut ſiquid eſt erratũ: id omne tibi amiciſ
ſime Ludouice dandum exiſtimo. Itaq; uel meamtuapud

ð .
.

inſimulatores iſtos: uel tuã apud me cauſam utere. Vale

ex Mediolano-vi. idus Auguſtas. M. cccc. Lvy.
Ccepi ex litteris Ioannis Marij filij cũ eximiã tuã er-
ga ſe multis in rebus benignitatẽ: tũ ſingularẽ beni/
uolentã erga me. Quo quidẽ duplici liberalitatis genere
facile admoneor: ut te nõ diligã ſolũ:ſed etiã maiorẽ in mo
dũ amem. Quod eo facio libentius: quo eũ te uirũ eſſe in/
telligo:ꝗq & ciuili ſapietia & bonarũ artiũ diſciplina ingenti
q; uirtute talis tantuſq; ſis: ut a ꝓbatiſſimis oibꝰ optimiſq;
uiris iure obſeruandus colenduſq; iudiceris. Itaq; non mo
do ꝙ in me amando in filioq; mihi dilectiſſimo amplifican/
do officioſiſſimũ te præſtiteris atq; præſtes: es mibi inter
amiciſſimos babendus: ſed etiam ꝙ is ſis: quẽ uel nullo ꝓ/
uocati beneficio boni & docti oẽs debeãt omi beniuolen/
tia ꝓſequi. Habe igit᷑ meĩ tuis: meq; utere ꝙ uolũtatetua.
Nunꝗᷓ te tua de me fallet opinio. Vale ex Mediolano.xiiij
Kal.ſeptembres. M. cccc. Lv. S èM
ranciſcus Philelfus Nicodemo trãchedino ſal.
PBre illa Alexandrina nihil ad me ſcripſiſti. Itaq; ne-
ſcio: qd mibi de mulo ſperãdũ ſit: quo de iãpridem
peêm oẽm abieci. Et mirari tu ꝗdẽ ſoles ſtiulmöi hoies tã

mutuo fœnerẽt᷑: ꝗd inꝗᷓ fœnerent᷑: imo latrocinent᷑. Habe
at in rẽ malã & mulũ & mariſcas ſuas: modo tu me illi carũ
facias: qui oĩa põt:& me aliqñ fore oſtẽdit: ut reuocaret ad
ſe: haberetq; in ſuis: qc ut faciat etiã atq; etiam rogo. Dñs
loannes Tholentinas:qui fuit Brixiæ abbas ſancti Nicolai
uir eſt & religioſus & bonus mihiq; amiciſſimus. Is cupit
creari epiſcopus titularis: habetq; hac de re litteras cõmẽ/
daticias ad ſummũ pontificem a principe noſtro. Rem tu
mihi facies gratiſſimã: ſi huius negocium ita capeſſieris: ita
geſſeris: ut intelligat meã quoq; cõmẽdationẽ ſibinõ me/
diocrit᷑ ꝓfuiſſe. Vale cũ Seneſibꝰ tuis iſtis ſtagnis oraq; ma
ritima. Ipſum cælũ petimus ſtulticia. Venamini enim uen/
tos. Tu Karolo Gongagæ heroi meo nobiliſſimo me con/
mẽda. Velimq; ex eo certior fias: acceperit ne ĩ hãc diem

t

= £

breui locupletari: ꝗ nõ in dãdo ſolũ:ſed etiã in accipiendo

— —

Vie meã Sphortiada. Nã illa iãdiu reddita eſt una cũ meis ad
ſe litteris Nicolao Guaryno ſcribæ ſuo Venetijs. Vale rur
ſol· flum ex Mediolano. xiiij. Kal. ſepteẽbres. M. cccc. Lv.
tuien, — Franciſcus Philelfus Auguſtino dato ſal.
eben⸗ Olim tibi perſuadeas ulla mea uel negligetia uel tui
genee cbliuione factũ eſſe: quo minus ad tuas unas ſuperi/
m Orlis litteras tibi reſpõderim. Nã ut ſcire longo iam uſu po/
leſn⸗ tuiſti:nec me omni etiã in re diligẽtior eſt quiſꝗ:nec tui ob
gent liuiſci quæa: ab quo me norimnoò ſe ecꝰ amari obſeruariq;: 4
Uni ſi eſſes filius.Sed meæ mihi occupationes huic dulci pioq;
pno officio fuerunt impedimento: quibus ipſis &ſi ne nũc qui/ J .
an dem ſum uacuus: malui tamen uel paucis ad te reſpbõdere
ter qᷓ præſtare diuturniore ſilentio: ut iure uideri poſſem ob/
iurgandus abs te. Delectauerunt me uæbem enter tuæ lit/
„ teræ: quippe quæ teſtes locupletiſſimæ ſint nõ minꝰ præ⸗
. ſtantiſſimi tui ingenijꝗᷓ ſummæ erga me pietatis. Placet
wii eruditio: placet oratiõis nitor: im primiſq; tua mode ſtia &
hũanitas. Perge igit᷑: ut cœpiſti: quo tũ beniuolẽtia tua te
voſt idies magis magiſq; diligamꝰ: tũ priſtinæ noſtræ doctrinæ
G fructus ex tuis dilertiſſimis monimentis quotidie capiamꝰ
* uberioris. Vale ex Mediolano.iij.idus Septembres. M.
esti cccc. Lv. I
enco E ranciſcus Philelfus Bartbolomæo Scalæ ſal.
ſbe Cripſi ad te breuiꝰ:ꝗ & ipſe uellłes: mihĩopꝰ eſſet.
tü Sed non multo poſt cũ quid plus ocijnactus fuero:
etd tibi ſmmul mihiq; faciam ſatis.Ne re uermia qd ſcire cupis:
Di totũ ẽ in expectatiõe. Amic em ille ꝗ eo loci ipſe ꝓfecteẽ:
oti. nondũ redijt Mediolanũ. Aiũt tñ ad triduũ rediturũ. Cũ

primũ reuerterit oĩa cognoſces. Iu interim Vale: & nos
. ama.Ex Mediolano.iij. nonas octobres. M. cccc. Lv.

me/ (Franciſ. Philel. Lodouico Mãtuæ marchioni ſa.
nti⸗ NT ſinõ ignorabã eo te eſſe ingenio atq; animi ma/
eln gnitudine ut etiã ſine ulla mea cõmendatiõe ꝗlibe
me raliſſime munificentiſſimeq; excepturũ arbitrarer
gmn uirũ illuſtræẽ Michaelẽ Dromachaten Chryſolorã manue-⸗ uαι. Prom⸗
eſ lis illius Chryſoloræ neceſſariũ: qui extincta bona ꝶ arti’ũ cαH.
/ ſtudia in lucem ad latinos reuocauit.Itemqʒ uiros nobiles

en C iij

22* .
„

Demetriũ & Michaelẽ aſſanes: mei tñ exiſtimaui eſſe offi⸗
cCij: ut te certiorẽ facerẽ cuiuſmodi uiri eſſent. Sũt em̃ ut in/
telligis: honeſtiſſimo nati genere: & ijdẽ oẽs Cõſtantino⸗/
politani: quiq; penes Turcũ immanẽ illũ & impiũ Mabo⸗/
metum ꝗmiſerrimã ſeruiunt ſeruitutẽ. Itaq; peto abs te: ut
ea in hos tris benignitate uti uelis: qua in oẽs conſueſti:cũ
intelligas idem quoq; & ab hoc noſtro principe:& ab alijs
plæriſq; & principibus & regibus eſſe factitatũ: quibus te
oĩno cedere ſit indignũ. Vale princeps optime. Ex Medi/
olano.iiij.idus Octobres. M. cccc. Lv. ”D
Franciſcus Philel. Lodouico Mãtuæ marchioniſa.
ures tibi plureſq; indies cõmẽdẽ: neceſſe eſt:qñ
intelligũt oẽs me tibi eẽ cariſſimũ:& apud te ni-
hil eẽ antiquiꝰ beneficẽtia.Andronicꝰ trychas ſpã/
tunes: & Georgius ducas armenes uiri ſũt & nobiles & cõ/
ſtãtinopolitani: & qui apud Turcos ærumnoſiſſimã ſerui⸗
tutem agũt. Itaq; rogo te: ut eos habeas mea etiã cauſa cõ⸗
mendatos: quippe qui digni ſint humanitate & munificẽ-
tia tua. Hoc erit & tibi gloriæ non uulgari & mibi admo/
dum gratum. Vale ex Mediolano.x. Kalen. Nouembres.

Oſteaꝗqᷓ ꝓximas litteras ad te dedi pigello negoci⸗
atori Coſmiano hoĩ probo & diligeti:binæ mihitã
dem redditæ abs te ſunt eodẽ ferme tẽpore. Itaq;
R

credo fuiſſe in cauſa ꝗᷓ abſentiam principis: qui tamen nu/

diuſtertius rediſt. Quo fit: ut ilum quoq; in horã expecte/
mus. Cum primum aduenerit: rem omnẽ intelligã: eamq;
ad te ſcribam. Bona equidẽ ſpe ſum. De me uero quod ſci

