& ſingularem meam erga ueſtram rempu. obſeruantiam
atq; pietatem repetere diligent᷑: & queriſſime iudicare in/
ſtitueritis: plane inuenietis eũ eſſe Franciſcum Philelfum
qui de illuſtri ciuitate ueſtra ſit qoptime meritus. Quod ſi
præſens omni opera: omni induſtria: omni deniq; mente
cogitationeq; ſtudebam nõ priuata mõ: ſed etiã publica fi
de ac beniuolẽtia id moliri: id agere:id præſtare: ut omẽs
perſpicue intellegerent me unum ex oibus imprimis exi/
ſtimandũ: qui Senatuiac populo Florentino nõ ſecus atq;
imortali deo affſicerer: nolim: arbitremini me ingeniũ cum
aere mutauiſſe. Etenim poſteaꝗᷓ iſtinc deceſſi Senam pri-/
mũ:deinde Bononiam: Ticinũ poſtea:& demũ Mediola/-
num:aliud profecto nihil tantopere curaui: elaborauiq;: ꝗᷓ
ut & ciuis ueſtros aliquo ſemper officio ꝓſequerer: & no/
men Florẽtinum ſummis laudibus apud omnes efferem.
Nec me cuiuſꝗ iniuriæ aut inimicitiæ a meo priſtino & ob-
ſeruantiſſimo in uos animo retrabere ſane potuerũt. Me/
minerã enim ijs me apud uos honoribꝰ ac præmijs ſex an-
nos affectum: qᷓtis antea unꝗᷓ neminem. Aiaduerteram ſæ/
penumero adeo me & auctoritate apud uos omnis & gra/
tia ualuiſſe: ut nibil unꝗ in urbe ueſtra fruſtra ul petierim:
ul deſiderarim. Cum dias ſæpe: tum maxime ꝑ id tempo/
ris quo inuidorum coniuratione ac perfidia ſum per oc/
cultos ſicarios uulnere illo tetro dehoneſtatus: ꝗᷓ & bonis
omnibus & uniuerſo populo carus eſſem & periucũdus:

— —

bati/
röne
tha⸗
cupi
würe
ltetn
tio. A
rixſ
atri?
nii
tiam
rein⸗
lum
odl
ete
ome
ex
t
lum
pr⸗
la⸗
n
fem.
voh⸗
ſe,
n⸗
ſe
1,/
m:
0/
00
is

G

IIII

s
—

liquido cognoui. Quis enim magiſtrat alius ipſe per ſeſe
alius per ſuos ad me nuncios non plane oſtẽdit ꝗᷓ ægre &

ꝑmoleſte ferret illã in me omnẽ iniuriã? Nonne ipſe octo/

uiri quos cuſtodiæ nominatis: ꝗbuſqʒ reipub. tutela oĩs ac

ſalus mandata ẽ: & bis & iterũ ierunt ad me:quo fierẽt ex

meipſo certiores: quoſnã haberẽ ſuſpectos: qui id in me fa

7

cinoris perpetraſſent? Et cum ipſe ijs de rebus eloqui ni/

bil uellem: quippe qui id ſine aliqna publica turbatione in

lucẽ proferri nullo pacto poſſe cenſerem: nõne publicam
ei mercedẽ decreto publico ſtatuerũt: qui aut patratorẽ
facinoris uiuũ enecatũue dedidiſſet: aut qui fuerãt uel au-
ctores: uel cõſcij detuliſſet. Quin etiam plæroſq; admotos
quæſtionibus: & uarijs cruciatibꝰ: quo rem indicaret: acer-/
biſſime afflictos obliuiſci nũꝗᷓ potero. Quid multis? Quæ-

cunq; in me beneficia collata Florentiæ ſunt: quæ & plu/

rima fuerunt & maxima: ea omnia & cõmuni: & una: &

cõſentiẽti:& eadem omniũ optimatiũ populiq; mẽte col-

lata ſunt. lIniuriæ uero quãtũcũq;ʒ:aut illatũ:aut optatũ eſt:
id paucorũ eorũq; improborũ ac proditorũ inuidiæ ſemꝑ

dedi. Sed unum illud & cũ iſtic aderam: maximi ſemper
feci:& abſens perpetua memoria prædicationeq; præ me
tuli:nihil unꝗᷓ Florentiæ a me temptatũ: quod non ex ſen-

tentia modo: ſed etiã cumulatius atq; fœlicius: ꝗᷓ fuiſſem
optare auſus: conſe cutus non fuerim. Itaq; merito uos ui⸗-
ri Florentint optimoq; iure amo: colo: admiror: ueneror.

Et quas referre non poſſum: ingentis habeo uobis ꝓ ſum

mis & imortalibus ueſtris erga me beneficijs & ſempiter
nas gratias. Atſi minus regratitudinẽ animi mei poſſum:
nonne ſaltẽ uolũtate eam declarem uobis? Teſtor autem
deum ipſum: quæcunq; dicturus ſum: eo me conſilio: ea fi/
de:eo deſiderio:ea pietate dicturum:ut rebꝰ ueſtris: quas
& præcipites & breui: quod omen diuia benignitas auer/
tat:perituras intueor: & ꝗᷣtutiſſime 1 & qᷓoptime proſpicia/
tur. Quare uos per ſalute: ꝑ incolumitatem reip. ueſtræ ro
go: & ſupplicibus oro precibus: ut omni perturbatione ua

cui:quæ a me fideliter pieq; dicent᷑: diligentiſſime atten-
datis: cog noſcatis: iudicetiſq;. Qui homimnũ cœtus primũ

ad ciuitatẽ urbẽq; uocarunt:nihil uident᷑ mihi tantope ca/
raſſe:ꝗᷓ ut mutua ciuis beniuolentia & charitate coniũge/

rent atq; deuincirẽt. Sciebãt em amoris ui ac uirtute om/

nia nõ ſeruari modo: uerũ & augeri & illuſtrari. Itaq;d non
abſurde Orpheus ille in argonauticis quicũq; tandẽ is fue

erit: quẽ tñ uetuſtiſſimũ poetarũ fuiſſe conſtat:cũ loquere
tur de ſũmo deo: eũ eſſe amorẽ uoluit:quẽ ideo phaneta
nominauit: qc omniũ primus ubi apparuiſſet: oia quæ cõ⸗
diderat: crearatq; ipſo dũtaxat amore atq; concordia æter
ne manſura perduraturaq; oſtendiſſet. Quare & mundus

ipſe quæq; in mundo ſunt ſolo amoris uinculo & conſtäat

& conſeruant᷑. Nihil eſſe diuturnũ põt:qc ſimultati:quod

odio:qc diſcordiæ ſit obnoxium.Nonne illi primi impuri
angeli quos deæmonas appellauit antiquitas: ſatis nobis ac

ſuper exemplo ſunt: quantũ arRa miſeriæ in mali-

uolæẽtia & ſeditione ſit poſitũ. Sed ꝗd ſuꝑna & cæleſtia me
moramus? Mortales mortalia meminerimus. Proinde &

inferiora loquamur & noſtra: ut Aegyptios: ut Aſyrios: ut

Medos: ut Perſas omittamus: quid hebræorũ regnumut

ultima bæc ſcelera impietatẽq; conticuerim:totiens euer/

tit? Nonne ciuiles diſſenſiones? Macedonũ uero imperiãũ

quid aliud perdidit: ꝗᷓ inteſtinæ inimicitiæ? At lacedæmo

nij qᷓdiu Lycurgi legibus paruerũt: & principatu floruerũt

& gloria. Cum primũ contemptis Lycurgi & æquitatis le/

gibus coeperunt priuatæ magis: ꝗ publicæ utilitati & digni
tati cõſulere: per omẽs reipu. ꝓcellas atq; naufragia liber-

tatem pulcherrimã continuo amiſere. Quid Athenienſiũ
eciuitate illuſtrius? quid præclariꝰ? quid deniq; glorioſius?

quid ſplẽdidius? Hæc bonarũ oĩm & laudatiſſimarũ artid

inuentrix ac parens. Hæc belli paciſq; diſciplina domi: fo/
riſq; inſignis. Hæc & dignitate: & opibꝰ in uniuerſũ terraꝶ

orbẽ: præpolles atq; admirabilis: ubi ad id magnitudinis ac

uirium aſcendiſſet: ut nulla re prorſus ad fœlicitatẽ egere
uideret᷑: nõne mox:poſteaqᷓ partiũ ſtudia fouere:factiões
cõplecti: peſtiferas æmulatiões ambitioneſq; ciuium alere

coœpiſſet: repẽte ac præceps in obſcurã & ſordidã ſeruitu/

tem corruit? Nam de romanis quis eſt: qui neſciat eos alia

nat.
G

ppech
müge
teom/
non
eis fae
loguere
phanett
urc/
daa tet
nuncds
onttit
o
npurt
bisa
wali⸗
ſame
ged
tovt
numut

eue /

npenii
lemo
Verüt
tisle/
igoi
albber

mieni
oſius:
intil
ni /
erta
nisac
bes
ruiti⸗
osi

nulla cauſa: ꝗᷓ contraris inter ſe uolũtatibus: & ſtudijs pe/
rijſſe funditus? Siue enim incipiamꝰ a dominatu regio ab
ipſo uſq; Romulo repetentes: ſiue poſt exactos reges ſe-

natus ac populi principatum conſideremus: intueri licet

quantis ij ſemper in tempeſtatibꝰac fluctibus iactarentur:
quantis laborũ & calamitatũ præmerent᷑ molibus ob in/
feſtas inter ſe mentes atq; cõtẽtiones.Nam ubi aliud uel⸗
le plæbei: aliud optimates cœperũt: & aliud populus ſen/

tiret:aliud ſenatus: cum alij plæriq; ſuperiores firmã florẽ-
temq; rempu.loco mouerũt: tum & Mariꝰ & Sylla radici/-

tus propemodũ euerterunt:& Pompeius & Cæſar: quan/

tum ĩ fortuna fuit:interemerũt.Etem qce ea ſeruata fuerit:

inauditæ illi Cæſaris clæmentiæ benignitatiq; dandumẽ:
qui ea moderatione & animi magnitudine ẽ uſus uictoria
ut perſpicuum reddiderit omnibus ſe longe pluris feciſſe
ſemper patriæ ſalutem atq; dignitatem: ꝗᷓ ſuam. At ubi ad
unius quaſi dei imitationem atq; exemplum: qui omnia

gerit ſua illa ſumma prouidentia immenſaq; maieſtate:
omnia regit: omnia moderatur: reſpub. ad unius optimi

principis arbitrium fœlicioribus quibuſdam auſpicijs per/
ueniſſe uidebatur: continuo rurſus per ciuilis tempeſta/
tes fluctuans miſerabile naufragium paſſa eſt: & ita paſſa:
ut ex illo romani imperij faſtidio obſtupendaq; magnitu⸗

dine præter nomen aliud nihil extet: nibil appareat: & il-
lud quidem quantulũcunq; eſt: quod certe perexiguum
eſt: nequaquam apud romanos: aut italos: ſed quod &
probro: & dedecori maximo ducedum eſt: apud exteras

& barbaras nationes. Ob diſcordia malorum & miſeriaꝶ

omniũ dux & cauſa. Quid enim & aliena: & uetuſtiſſima
conſectemur? Non abunde & domeſticis & noſtris exe-
plis uti poſſumus? Quid autẽ altius repetamus oportet?
Quotieus uiri florentini ueſtra florẽtiſſima iſta ciuitas te/
terrimũ tulit ſeruitutis iugum ob iſtiaſmodi inter uos diſ-

cordiarum procellas ac turbines? Vt em̃ antiquiora miſſa

faciamus: Num fa rinatæ huberthi gebellinæq; factionis?
Num alborũ & nigrorũ:quos appellarunt: uos cœpit obli

uio? Quod ſi minus reliqua memineritis: Senam petite:
g ij

1I

Bichernam ingrediamini: licet ingredientibus ſeſe uobis
Martinella campana illa bumilis & abiecta oſtendet ad de

—

xteram. Et ne inter uos mutuis odiorũ ignibus æſtuetis: ꝗᷓ

potuerit altis uocibus obſecrabit: atq; obteſtabit᷑ Ildẽ ſupe
rioribus e locis pendentia atq; captiua uexilla ueſtra: quæ

puluere ac ſordibus iam deficiunt: admonebunt. Verum
quid Senam: quid Bichernã: quid peregrinas urbes aclo/
cos petere opus eſt? Habetis in prætorio ueſtro cõſpicuũ
monumẽtũ obſcuræ & truculẽtiſſimæ ſeruitutis depictã:
ducis Athenarũ imaginẽ. Quid depictã: quid imaginẽ di/
xi? Habetis inquã fundamenta quæ iecit: robuſta & muni
tiſſima ppetuæ ſeruitutis. Quæ ſi intueri: & depoſitis ani/
morum turbulentiſſimis motibus: conſiderare uolueritis:
intelligetis profecto: & antebac profuiſſe nunꝗ Florenti⸗
no populo: & hac tempeſtate: ni prudẽtia & grauitate ue/
ſtra in medium ꝗᷓprimum conſulueritis: qmaxime obfutu⸗
ras ciuiles diſcordias atq; inimicitias. Quid enim per im/
mortalem deum contra uos arma ſumitis? Quid præcipi
tes ac furentes in perniciẽ ueſtrã & exitiũ ruitis? Nũ adeo
aduerſo:adeo hoſtili:adeo inimico & infeſto numine præ
mimur: ut cum maxime perimus: tum ſeruari maxime ſe⸗
cundiſq; rebus uti exiſtimemus? An minus quæſo aiad/

uertitis uiri florentini iam res ueſtras ad triarios redijſſe:

& tanto quidem in periculo uerſari: quanto ex omni no/

minis florentini memoria nunꝗ antea. Vellem equidem:

tis: & id quide luce clarius: ad id diſcriminis uos redactos
qc ubi obſtinatius in ſentẽtia ꝑmanſeritis: & duriſſimũ ſit:

& extremã uobis calamitatẽ allaturũ. Sed quãdoquidem

& ipſe loqui prohibeor: & uos ea eſtis ingenij acrimonia:
eo uſu: præſtantiq; prudẽetia: ut uel nobis reticentibus: ſi
diligentes & induſtrij eſſe animaduerſores ſtatueritis: im/
endentẽ ruinã uobis ex ipſo iſto rerum præſentium fra

gore haud difficile prænoſcere poſſitis. Reliquũ ẽ: ut quæ

uel monere: uel hortari: uel orare ſine repræbenſione uos

poſſum: paucis exp ediã. Duo nobis faciunda cenſeo uiri

ea mihi liceret eloqui: quæ pro mea fide:ſi uolo is eſſe:qui
debeo: ne loqui quidem poſſum. Facerẽ ſane: perſpicere⸗

n
ex.

int

— — —

uobs
ad de

etis:
eſupe
Egax
erum.
dacho⸗
ſpicũ
pci:
e
nuni
l⸗
tis:
nti⸗
ue⸗/
uti⸗
tin /
röͤge⸗
Hadeo
nepre
mele⸗

d

liſe
ino/
iden:
ſſergon
Hicere⸗
gidtos
müſt.
ncen
monli.
bus:l
eim
tquæ
euos
Ouin

florẽtini:quo rectiſſime & pacatiſſime uobis ueſtræq; ciui

tati conſultum ſit: ut & ciuis ueſtros uiros optimatis:quos

exules agitis:in urbẽ recipiatis: & cũ hoc diuino principe
Philippo Maria anglo in gratiam redeatis. Quæ quidẽ ita
inter ſe apta:ita cohærẽtia: ita cõnexa ſunt:ut alterũ recte
fieri ſine altero nequeat. Etem ꝗᷓdiu ornatiſſimũ ac prima-
riũ ciuitatis ordinẽ extorrẽ agitis:ſolliciti ſemper ſitis: ne/
ceſſe eſt:quippe qui nõ ſitis ignari ualere uiros optimatis:
& prudẽtia & magnitudine animi:& auẽtoritate & opibꝰ.
ltaq;ʒ facile intelligũt:quibus ſit artibus utendũ & ad patriã

recuperandã: & rem & dignitatẽ. Nam & ſi magnanimo/
rũ eſt uirorũ iniuriæ obliuiſci:iniuriã tamẽ uel ulciſci:uel ꝓ

pulſare humana iura diuinaq; ꝑmittũt. Nõ em̃ hi uiri ingẽ
tiſſimis animis ſplendidiſſimiſq; ingenijs quos longiſſimꝰ:
ut noſtis: rerum uariarũ & maximarũ uſus diu ac multum
per omnes fortunæ uices exercuerit: atq; inſtruxerit: uel
metu perculſi: uel inſcitia: aut imperitia retardati ſe in ociũ

conferant: & æquo animo indignitatẽ patiãtur: præſertim
cum plane dilucideq; perſpiciunt tantũ de ſe ponderis ac

beniuolentiæ cũ apud alios principes & reges: tum apud

Philippũ Mariã cõcitatũ eſſe: ut nõ tam de ſe ſibi:qᷓ de uo⸗
bis dubitandũ ſit. Non em̃ uiri optimates uos oderũt: ſed

miſerent᷑ potius: ꝗc ad id difficultatis ueſtras res quas ſu/
as etiam ducũt: redactas intueant᷑: ut breui ultima pernici

em paſſauras metuant:ni ſaniore cõſilio propediem utami/
ni.Videtis quas ſecum uires: quas copias: quos exercitus

in agrũ florẽtinũ duxerint. Quo aũt eos imꝑatore Philip/
pus hic munierit: non uos fugit.Eſt enim is Nicolaus pici-/

ninus: qui oĩs & imperatores & duces buiuſce tempeſta-
tis bellicis laudibus mirifice ſuperet: & cũ omni uetuſtate
baud iiuria cõparari quæat. Huiuſmodi certe hoĩes admi/
rabilis ac diuina uirtus Philippi Mariæ reddere conſueuit
qui ſempiternæ illiꝰ ꝓuidentiæ miniſter: & perinde atq; ſe
cunda natura quæda ex improbis probos: & ex bonis o p
timos plane eſficiat. Vigebat mediuſfidꝰ ſuopte ingenio
atq; induſtria Nicolaus eximia quadam cum ueſtris auſpi
cijs militaret & incredibili ꝓbitate. Vbiuero huius diuimi

g iij

principis conſuetudine & diſciplina eſt uſus: facife decla⸗ .

rauit: declaratq; indies tãtũ ſe rei militaris & diſciplina: &
uſu: & ſollertia inter mortales excellere:q uantum omni
laudatiſſimarum omnium uirtutũ genere atq; ſplendore
Phbilippus hic ſupra hominem proxime accedit ad deũ.
At quibus uiri optimates præſidijs ſunt auxilijſq; fræti:

ea nõ contra patriam: ſed pro patria compararunt. Eſt em̃
hbis iſtis innocentibus & fortiſſimis ueſtris ciuibus: quos
ſolo patrio eieciſtis: charitate patria nibil carius:nihil anti/
quius. Qui ſi exilium ſuum patriæ conducturũ arbitraren

tur: modiee: æquiſſimoq; animo patria carerent. Sed cum

manifeſto cernunt per huiuſcemodi naufragiũ ſuũ ciuita/

tis florentiæ nõ modo miſerabilẽ iacturã: ſed etiam extre⸗
mam ſummerſionem atq; interitum: ut & ſe patriæ & pa⸗
triam priſtinæ libertati dignitatiq; reſtituant: omni ope:
omni opera moliunt᷑. Qui em obſcurum ſit: quibus homi⸗/
nibus uos talis ac tãtos uiros in præſentia parere oportet:
qui florẽtinum populum omni pecunia exhauriunt: dimi-
nuunt dignitate: ſpoliãt gloria:libertate priuant. Hæc do

lent uiri optimates: bæc ingemiſcunt: bæc querunt᷑. Nul-.
lo in uos odio ſunt affecti:nulla ſimultate.Et iniuriã & con/
tumeliam omnem obliti ſunt. MDiſerentur ueſtræ calami-
tatis: & ob eam quoq; rem tanꝗ;ᷓ ſuarum obliti iniuriarum

uos diligere iam incipiũt. Nibil uerentur magis: ꝗ ne per/

uicacius obdurueritis: quæ ſola uos cauſa poteſt perdere.
Nam ſiſerius ueſtros ciuis in urbẽ reuocaueritis: non eſtis
neſcij: quantum detrimenti & florentinum ſolum & in pri
mis municipia ipa: & oppida ſuſceptura ſint. Quis em hboc
tẽpore militibus legem tradat? Quis eorũ licentiam coer/

ceat? Nullus dux: nullus imperator: nulla auctoritas uim

militarem cohibuerit. Nihil ſanius eſſe puto: nibilutilius
factu: qᷓ omnes militaris copias ꝗprimum ex ethruria di-

mittere. Id uero alia ge nulla facturi eſtis: ꝗᷓ ſi ciuibus uos

ueſtris: boc eſt uobiſipſis & patriæ: & deo imortali e ueſti-
gio & pie reconciliabitis: decreuerunt enim uiri optima/
tes nunꝗᷓ iſtinc firmiſſimum && ualidiſſimum exercitum
amouere: niſi quauis uia recuꝑata patria. Pacate uobiſcũ

lechy

nar&
omni
dore
deü.
teti
Mecn
uos
lanti
traren
Mn
Hint
Etre⸗
pa⸗
ope:
om/
Atet⸗
dimh⸗
lxcco
, N l⸗
LN/
Numi⸗
Ntum
pery⸗
Oete⸗
nelt⸗
Einptl
ühoe
coe⸗
uitn
tllius
lac/
Suos
neſti⸗
titna/
Gtun

uiuere ac tranquille uolunt. Quare ne horum lenitatẽ eõ/
tempſiſſe uideamini: prouidete. Ilud autẽ ſcitote: ſiquis

etiam caſus:nam uaria eſt fortuna belli: aut ſanius conſiliũ

ex ethruria præſentem uel imperatorem: uel exercitum
ad inſubres reuocarit: tamen non multo poſt uel hunc eũ/
dem:uel fortaſſis etiam nõ minorem imperatorem & ex/
ercitum certe longe robuſtiorem patiemini. Scitote etiã
illud nullam uobis cum exulibus optimatibus neq; firmã:
neqʒ tutam pacem aut concordiam eſſe poſſe:niſi eadem
cum Philipppo Maria futura ſit. At hæc una uobis maxi-
me conducit:neceſſariaq; eſt. Nam ſiqua in ueſtris animis
de receptis optimatibus ſuſpicio reſederit: quoniam bis
acerbius fortaſſe: ꝗqᷓ ius faſq; poſtularat: uos uſos cenſeatis:
quãuis nibil de ijs omnino uerendum ſit: noui borumle/
nitatem ac manſuetudinem: ſed ſiqua reſederit ſuſpicio:
hunc eſtis ſemper eum ſponſorẽ habituri: cuius fides om/

ni uobis certitudine certior eſſe exploratiorq; debeat.

Quis em̃ aut ẽ:aut fuit unqᷓ boc uno principe iuſtior: ueri/
or:innocẽtior: cõſtãtior: grauior? Nam ꝗᷓ ẽ excelſo atq; in/

uicto animo: quanta humanitate clæmẽtiaq; pollet:qᷓ ſe in

omnes liberalem & munificentiſſimum præſtat: ne mor/
tui quidem ignorant. Etenim de religione & diuini cultus
obſeruantia neminem eſſe inter mortalis uideo: quiſit coũ
Philippo Naria conferendus. Quo in bunc animo Euge/
nius ſem per fuerit: quibus hunc iniurijs perſæpe laceſſe/
rit: quibus detrimentis affecerit: & uo bis eſt perpulchre
cognitum & reliquis non ignotum: Quã hic nunc Fuge/
nio par parireferre poſſet:modo uellet:qui minus ſentit:
lapideus eſt. Quod eo magis facturus credebatur: quod
baſilienſi concilio omni ſubſidio & ope ſemper affuerat:
ac fauerat. Verum id homines non conſiderant noſtrum
hbunc diuinũ principem tantiſper Baſulienſi conſilio fauori
præſidioq; fuiſſe: dũ aiaduerteret Chriſtianæ reipublicæ
& cõi eccleſiæ emolumento atq; amplitudini patres illos
ꝓſpicere. Nã cũ primũ eos priuatæ ſimſtatis cupiditatiſcq;

röoõnẽ habere ĩtellexit: ob idq; ad ſciſſurã eccleſiaſticã nefa/

riũq; ſciſma om̃i conatu:oĩ ſtudio cõſpirare ac ueluti cõiu/
rare: mox ab incœpto ſeſe auocauit: & alios quoſcunq; po
tuit:ab eo qc breui futurum aſpiciebat: iminenti facinore
inſaniaq; retraxit. Videmus tandẽ ſeu id iure ſiue iniuria
factũ ſit:pontificẽ alterũ folicẽ:quẽ eo conſilio atqʒ; mente
rem tantã admiſiſſe fatent᷑ omnes: quod minime futurũ
dubitaſſet: ut ſe gener bic ꝗcupidiſſime ſequeret᷑.ld quod

etiã alios Chriſtiani nominis principes continue facturos

ſentiebat. Sed Philippus Maria nulla neceſſitudine: nullis
precibus: nulla ingentiſſimorũ munerũ ac præmiorũ ſpe
induci potuit: ut amantiſſimo & benemerẽti ſocero in hãc
diem obſequeretur: intelligit em̃ primam ſibi neceſſitudi/
nem eſſe cum deo: nec plus cuiꝗᷓ debere ꝗᷓ deo. Nec ulla

eſſe aut munera aut præmia cum uirtute deoq; cõparãda.

Vtinam eximias huius imortaliſq; uirtutes & cognouiſſe/
tis iampridem principes Florentini: uel iam tandem ſta/
tuatis cognoſcere. Nam ſi malueritis huius diuini uiri
beneficentiam & incomparabilem animi magnitudnem
experiri: ꝗᷓ id præſtare aſſidue: ut uel inuitus & præter in/
genium inſtitutumq; ſuum bello præmere uos cogatur:
experiemini profecto neq; tranquillius ad quietem: ne/
q; ad dignitatem pulchrius: neq; ad ſtatus reipublicæ di
uturnitatẽ perpetuitatẽq; tutius: neq;ʒ ad facultates utiliꝰ:
neq;; ad coroborãdas uires aut fœliciꝰ aut meliꝰ prouideri
ueſtris rebꝰ a uobis potuiſſe. Nõ modo em̃ firma uobis in/
ter uoſipſos & diuturna pax atq; cõcordia ꝑ huiꝰmagnani
mi & iuſtiſſimi uiri auctoritatẽ ac fidẽ futura ẽ: ſed etiã nul-
lum externũ bellũ: nulli motꝰ ĩpendeãt:ꝗ ulla uos nõ dicã
calamitate aut detrimẽto afficiãt: ſed ne inuadẽdi ꝗdẽ flo/
rentini agri poteſtatem habeãt:uidetis em̃ quibꝰ finitimis
principibꝰ ac populis circũdati:ſepti: uallati eſtis: iſtos om
nis cũ Philippo ſentire: uel oĩs potius ſub Philippo eẽ. Ea
lſunt cũ Philippo Maria alij amicitia: alij ſocietate:alij clien
telis iunctis iuncti: ut nſihil malint: qᷓ quod Philippo gratũ
iucundũq; fore animaduerterint. Namq; bello etiam ma-

ritimo adoriat᷑ uos nemo. Quis em ambigat Alphonſum

ciu⸗
gpo
mnore
niuria
wente
faturi
gol
Ntaros
eenull
rü pe
nhie
tuc,
culla
faca.
ile,
emſtn
ini uri
vdner

tetiad

gatut

m:ne

lerdi
Utilis.

lideri

dis o/
nant
tüäneh

tims
om
e, Ei

(lien

gatiB
nma/
glam

terq; dimiſerit:nulla poſteritas cõticeſcet. ¶
pꝓpmultis ac maximis eximiã Philippi inauditãq; uirtutem
admirari ſoleo:tũ in hac una imprimis:ꝙ nulla dominandi

regem omniſq; gotthalanos nibil omnium tantopere op/

tare: ꝗᷓ ut ſibi ea facultas offeratur: ille dies illuceat: quo
quas immortalis debent: ſempiternas huic nobiliſſimo
principi gratis referant? Quibus nunc claſſibus:quibus ui
ribus in mari Tyrrbeno Alphonſus pollet: non ſentitis

modo:ſed coram aſpicitis? Nec uos ueteres cum Philip/

po Maria inimicitiæ: ſi quæ fuerint: a tanto bono deterre/
ant. Sua huic fide nihil eſt antiquius: nihil conſtantius: ni/

hil ſanctius. Qui quoniam eſt ad decus & ad gloriã natus:

non minorilaudi dandum arbitrat᷑ eos ſibi beneficijs ſuis
amicos reddere:qui fuerint inimici exiſtimati:ꝗqᷓ amicis ip-
ſis benefacere. Vt enim Eugeniũ omittam cuius in bunc
iniurias nemo diligẽtius ꝗᷓ uos nouit. Alphonſum regem
certe meminiſtis: cuius etiã potentiſſima claſſe quandoq;

eſtis aduerſus Philippum uſi.ls cum illuſtri illa atq; formi-

dabili ad Caietam & nauali & terreſtri pugna cum tot ſuis

& fratribus & propinquis: cum tot imperatoribus:tot du

cibus:tot principibus: tot maximis clariſſimiſq; uiris: tan/
to:tam potenti: tam firmo grnatilſmoc exercitu & pro/
ſtratus: & uictus & captus eſſet:quis ueſtrum nõ credidit:
ſi uerũ fateri uultis:illũ nõ in carcerẽ: nõ in tenebras:non

in uincula cõiectũ iri:nõ ꝑpetuã paſſurũ ſeruitutẽ: ſed per
extremas potiꝰ ærũnas: per oẽm cõtumeliã & ludibriũ ul-

timo etiã ſupplicio cũ ſuis oĩbꝰaffectũ iri.Et iure id quidem

euenturũ credebatis. Sũt em qui apud uos nibil aliud cu-

rent:ſtudeãt: moliant᷑:ꝗᷓ ꝑ bonoꝶ detractiones atq; calum

nias id afficere: ut & ꝓbi qui ſunt: iprobi & humanitatis:
manſuetudinis: benignitatiſq; cultores: inbumani: crude/
les: ſordidi: & qui uobis & populo Florẽtino amici ſunt: &

laudũ ueſtrarũ ſtudioſi:hi plane inimiciſſimi & infeſtiſſimi
uideant᷑.At qua Philippus bumanitate Alphõſum exce-/
perit:ꝗᷓ liberaliter munificeq; tractarit magniſce regali/

—

ũ alijs in rebꝰ

cupiditate a ſplendidiſſima illa animi magnitudine unꝗᷓ
abduci potuit: ut de ſe quicꝗᷓ: quod iuictiſſimo ac ſummo

principe indignum foret: exiſtimari poſſet. Reges uicerat
Philippus Maria potẽtiſſimos & maximos: pmagna certe
uictoria & oĩm ſane: quas aut uidimus: aut audiuimus: aut
legimꝰ: clariſſima.Sed multo magis glorioſius eẽ reor: qc
ea uictoria uſus ẽ: qua non ſe minus uiciſſe iudicaret᷑ ꝗᷓ bo/
ſtes. Etem irã cohibere:qua nihil cõſuli recte põt: & inſolẽ
tiam ſuꝑbiãq; uitare:qᷓ utctoria potiſſimũ ſolet afferre: unꝰ
hic:qui oĩa ſp.clæmẽter facit:oĩa manſuete:oĩa iuſte: omĩa
moderate: oĩa deniq; ſapient᷑: & ſũmi principis munꝰ arbi

trat᷑ & ſuũ. Quo factũ eſt:ut nõ cæteros modo mortalſed

qcł lõge pluris faciundũ ẽ: ſeipſum eꝗtatis & miſericordiæ
ac beneficẽtiæ laudibꝰ mirifice ſuꝑarit. Quãti uero buius
laudẽ æſtimari oporteat:uel ex eo intueri licet: qe Alphõ
ſus ipſe: utẽ nobiliſſimo gratiſſimoq; aĩo: eam ſe putat ex

ſua captiuitate gloriã aſſecutũ: qua ſibi nullã offerri poſſe-

illuſtriorẽ in uita: nullã claroriẽ & dicat:& præ ſe ferat: nõ

em̃ uidet ſolũ & Sicilia ſeſe: & Sardinia nõ eſſe ſpoliatũ:qᷓs
Philippo inſulas ad cæteras difficilioris conditiones debe

bat ultro:ſed etiã opibꝰ auctũ: & his ab eodẽ ſe honeſtatũ

honoribus intellexit: ut longe ſatius ac meliꝰ ſibi fuiſſe co/
gnoſceret uinci ꝗᷓ uincere. Et qcł liberaliſſimũ Philippi in /
geniũ obſtupendãq;ʒ uirtutẽ merito debet in cælũ extolle
re: ne portꝰ quidẽ Lunæ: qui nũc Veneris cognomẽtũac/⸗
cepit:nobiliſſimũ oppidũ: aut ilicẽ caſtellũ munitiſſimũ ſi/
bi ab eo ipſo Alphonſo reſtitui paſſus eſt. O ingentiſſimo

uirorũ aĩo.O ignotã diuinãq; cõſtãtiã. Nõ alit: nõ incendit

Philippꝰ iimicitias:ueꝶ & ſedat & extinguit potiꝰ. Haud

em̃ dominandi cupiditate ducitur:ſed haberi ſe ſociũ: ſed

amicũ:ſed obſequentem: ſed munificũ: & uincere magis J
uinci officijs cupit atq; ſtudet ſp.Nã ꝗqd eſt opꝰ:aut Alpbhõö

ſum regẽ:aut aliã quenꝗᷓ poti:ꝗᷓ uoſipſos in medium refe⸗
ramꝰ? Quoties ſi uoluiſſet Philippus: qc ueſtra pace ſit di-

ctũ:potuiſſet uobis rehuſq; ueſtris oibus ꝓ ſuo iure & uo/
luntate uti? Sileo reliqua. Et Lucẽſem mõò: &lmmolẽſem
Quo quidẽ utroq; tꝑe ſi Nicolaꝰ pici/
ninus cũ uictore illo ualidiſſimoq; exercitu in agrũ Floren-
tinũ uertiſſet iter: actũ ſane fuiſſet de re ueſtra.Nullus era

cladẽ nõ eſtis obliti.

rerat
ertte
aut
⸗
zdo/
lole
e:um
omi
arbi
lled
ir
bo
ex

le.

Ius

uobis imꝑator: nulli duces: nullæ copiæ. Ciuili ſimultate

ardentiſſimiſq; odijs inter uos per oẽm tumultũ ac furorẽ
diſſidebatis. Quare cum Nicolaus ſe rei accingeret: quiq/
pe qui finẽ diuturni belli cũ maximo ſui principis increme
to & gloria in manu ſe habere perſpiceret: tum continuo
Philippus a cœptis reuocat: & uos ad pacem:ad amicitiã:
ad ſocietatem ſecum ineũdã hortatur: monet: rogat etiã.
Quid hac humanitate benignius:quid tanta manſuetudi-
ne illuſtrius? quid huius animi magnitudine celſius? Non-
ne ſatis ſuperq; declarauit Philippus uobis non modo pa/
tria libertate priuare uos nolle: ſed maximis etiam ac plu-
ribus beneficijs uelle amplificare? Conſueuit hic: ut liqui/-
do noſtis:nõ auferre alijs libertate: ſed ut eſt unus omniũ:
q ſũt:aut fuerũt: futuriue ſunt:excelſo liberaliſſimoq; aio:
& ciuitates alijs & prouincias cõdonare. Nolite igitur uiri
magnifici aduerſus hũc tã mitẽ:tã piũ:tã benignũ:tam ma
gnanimũ:tã diuinũ principẽ cũ ueſtro etiã maximo detri⸗

mẽto atq; ꝑnicie armis cõtendere potiꝰ:qᷓ beneficiũ expe/
riri. Redite iã tandẽ cũ philippo in gratiã.Hæc una res uo

bis nõ diuturnã ſolũ ſecurãq; quietẽ allatura eſt: ſed & pu
blice & priuatim rebus ueſtris incremẽeti & dignitatis plu
rimũ.Diligebat hic antea Florẽtinũ populũ ductus quadã
ingenij bonitate & ſua. Eius aũt prudentiã ac uirtute corã
expertus nõdũ erat. Sed poſteaꝗ;ᷓ ueſtros ciuis optimatis
ꝑ illã iſta reip. ueſtræ ſæuieête fortunã ꝓpius uidit: didicit:
tractauit:incredibile eſt dictu: quãta beniuolẽtia & chari-
tate nomẽ florẽtinũ cõplexꝰ ẽ. Qua quidẽ una re motus:
id ẽ: ut ueſtrã Koreneiflima ciuitatẽ præcipuo quodam &
egregio benefieio afficiat:ſtudioſiꝰ curat hoſce præſtãtiſſi
mos ciuis ueſtros in patriã reducere:hoc eſt uoſmetipſos
uobis reſtituere. Vos aũt ne puicacius aduerſemini:& ro
go & oro.Nullũ ẽ em pulchriꝰ ſpectaculũ ciuitate concor/
di ac ſibi bñ cõfentienti. At auditꝰ certe alius iucũdior nul/
lus. Quæ ciuitas aut prudẽtius adt ſatiꝰcõſulit rebꝰ ſuis: ᷓ
quæ ſimul & uniuerſa eõſulit? Quæ faciliꝰ: quæ apti: quæ
perfectius quicqᷓ agit: qᷓ quæ ſimul cum ciuibꝰ cunctis agit?
Atꝗ uno eodemq; conſilio erratur aut nunquam aut raro.

Quibus ſunt res ſecũdæ ſuauiores:ꝗᷓ ciuibus cunctis idem
uolentibus? Quis res aduerſas leuius tolerant:q̃ qui com/
muni conſtantia tolerant: & tanꝗᷓ aliquod honus ferunt?,
Vel quibus potius accidunt rarius res aduerſæ ꝗᷓ qui inui,
cem prouident: inuicẽ cauent:inuicẽ propulſant ingruen
tem fortunã? Quæ alia ciuitas carior ciuibꝰ eſſe põt: quæ
hoſpitibꝰ honoratior: quæ amicis utilior: quæ formidabili
or inimicis: ꝗᷓ quæ priuatũ nihil ducit in bonis: qcł a publica
ſalute:dignitate: emolumẽto: potẽtia:trãquillitate abhor-/
ret? A quibus fidelior ꝗqᷓ a ſuis laudatio proficiſcite A qui/
bus uituperatio aut uerior aut firmior? Conſentiẽtẽ & be
ne conuenientẽ populũ & mortales uerent᷑: & imortales
amant. Seditioſum uero inter ſeq; diſſideẽtem & deꝰ odit:
& homines contẽnunt. Quæ urbs: quantus ager: quanta
hominũ multitudo populũ reddit ualentiorẽ ꝗ ciuilis cõ⸗

cordia? Quot em̃ ſunt ciues in ciuitate concordi: tot oculi

opes illius & amplitudinẽ intuent᷑: tot aures audiunt: tot
linguæ admonent: tot deniq; mentes conſiderant:intelli-
gunt:curant. Ea nauis: quæ gubernatoris & nautarũ con/
cordia regitur: & ipſa ſeruatur: & uectores atq; honus ſer-
uat.Quod ſi ipſi inter ſeſe gubernator & nautæ diſſentire:
& contraria uelle cœperint: ubi uæbementior aliqua uen/
torum uis incubuerit: & nauis repẽte: & quæ in naui ſunt:
pereãt: neceſſe eſt. Et currus item: qui tum perito utatur
auriga: tum equis munitus conſentiẽtibus ſit: & in certami
ne ac ludo ſuꝑare:& in prœlio ſeruari atq; uincere conſue⸗
uit.Sin hi turbari tumultuariq; inuicẽ aggrediant᷑: eo peri
culũ diſcrimenq; maius eſt: quo & ꝑtinacior fuerit auriga:
& equi robuſtiores. Eodẽ modo ciuili cõcordiæ huiuſmo/

dioĩia conducũt uis pecuniarũ: hominũ multitudo: hono⸗

res:gloria: uires. In diſcordia uero & ſeditione ciuiũ hæc
omnia & detrimentoſa admodum ſunt & peſtifera. Quid
bæc autẽ prolixior mea ſibi uelit oratio principes floren/
tini: non obſcure debetis animaduertere. Priſtina ueſtra
illa erga me & maxima beneficia: ut hbæc pro mei animi
gratitudine piaque in uos fide tam familiariter uos mone
rem adhortata me ſũt.Vos uero &ſi nulla ex parte dubito

—

ren
laur

ſt⸗
gu

eg⸗

be

III

len facturos omnia ſapienter: omnia moderate: omnia matu/
hon re: ne tamẽ ullis fortunæ blandicijs credatis gubernacu/
lnte, la reipublicæ: & oro & obſecro & obteſtor prudẽtiam ue-
ma ſtram. Solet enim fortuna nonnunꝗᷓ uerſutius ijs blandiri:
en quos & odit maxime: & imanius ꝑditũ iri ſtudet. Nulla eſt
gu ſpes certior:nulla fiducia firmior: nulla diuturnior: ꝗᷓ que
dabii in deo fixa fundataq; fuerit. Quãobrem ſi ſpem fiduciã 3½
ble⸗ ueſtrã pro ſingulari eximiaqʒ ueſtra prudẽtia atq; grauita
hon te in diuina clæmẽtia & benignitate collocaueritis: perſpi
guADH cue mihi uidere uideor breui futurũ: ut belli formidine ac
be periculo ſoluti omni diſcordiarũ incẽdio: omni odio: om/
8 ni ſimulato: omni deniq; cõtẽtione depoſita: atq; interem/
i pta & publice & priuatim foælicẽ: atq; fortunata agatis ui⸗/
1 tam. Valete uiri excelletiſſimi. Ex Mediolano. xvi. Kal. Iu/
0/ lias. Anno a natali Chriſtiano. M. cccc. xxxxK.
i Franciſcus Philelfus Coſmo medici ſal.plu. d.
tot Riſtides Atheniẽſis cognomento iuſfus: cũ legatꝰ
li⸗ una cũ Themiſtocle:qui cũ ei erãt inimicitiæ: mit/
Cdn teret᷑. Vbi ad atticæ fines uentũ eſt: Vis ait o The
ſer⸗ miſtocles: noſtras hic inimicitias relinquamꝰ. Nam ſi uide
tre: bit᷑: eas rurſus cũ reuerterimꝰ:capiemꝰ. Et pie ut ſem p Ari
en / ſtides: & qᷓprudentiſſime monuit. Intelligebat em utilitati
lnt: publicæ nullo ſane pacto per eos conſuli poſſe: qui pri/
tur uato inter ſe odio diſſiderẽt: at par eẽ priuatã cauſam pu/
ni brlicæ ſemper cedere. Quo ipſo ductus conſilio ſextꝰ Liui
lue⸗ us ſalinator uir indubitato & illuſtris & magnus non dubi
oper tauit præter ingeniũ & cõſuetudinẽ ſuam cum eo redire ĩ
gu gratiã: a quo grauiſſimã accepiſſet iniuriã. Nam hunc Ne⸗
o/ ronis teſtimonio imprimis afflictum & in exilium acum
no⸗ legimus. Quare cũ reipublicæ ſuam cum Nerone collega
bc concordiã nõ mediocriter conducturã exiſtimaſſet: facile
dud ſuo uæbementiori ingenio & iræ acerbitati moderatus ẽ.
ren⸗ Qua quidẽ manſuetudine ſingular; prudentia effecum
ſra ſcimus: ut ꝑ Aſdrubalis interitũ ac pœnoꝶ ad Metaurum
immt cladẽ lætiori fortunæ romanorũ ꝑmagna fieret acceſſio.
one Qum his igit᷑ de rebus mihi tecum agedũ eſſet: quæ & ad

pito publicã pertinẽt && ad tuam utilitatem: ut uel Salinatoris

l

imitarer ingeniũ: uel idẽ te monerẽ:ꝙ Themiſtoclẽ Ariſti
des: operæ preciũ duxi. Quid de nobis homines Coſme
ar bitrent᷑: te latere nõ debet. Nã te quale in nos præſtite/
ris: publica proſcriptio declarat. Me autẽ haud æquo aĩo
infinitas in me tuas iniurias contumeliaſq; tuliſſe non ob⸗/
ſcure potuiſti perſpicere. Itaq; inimici uulgo non abſurde

exiſtimamur. Quo uero es etiã in me aĩo: meliꝰ nemo no/

uit:ꝗᷓ ipſe tu. At ego ſi quid irarũ cõceperã aduerſus te: ſa/

tis mibi uideor id omne uel euomuiſſe: uel cõcoxiſſe. Nã

mediuſſidius te nunꝗᷓ odi.ſed indigne me affectum abs te
anxie patiebar. Verum utcunq; res habet: cum Florẽtinæ
ciuitati: tũ præcipue tibi utiliſſimum fore arbitror: ut inui-

cem uel tantiſper redeamus in gratiã: dum ea quæ amiciſ/

ſime ab me pientiſſimeq; dicunt᷑: & audias attentiſſime
aio tranquillo conſideres: ac iudices. Quæ ſi ꝓ tua pruden
tia & æquanimitate feceris: haud quaꝗ uereor futurũ : ut

& Philelfum ſis nunꝗᷓ poſthac exoſus: & ipſe immortalem

gloriã conſequaris: Et florẽtinus populus perpetuo bene

it perbeateq; uicturus. Quas publicas litteras dedi proxi/

me ad Senatum & populũ florentinũ: ſcio te & uidiſſe: le-
Ritaſſeq; diligẽter. Quæ publicæ ſum hortatus: eadem te
& hortor & moneo.Nam ſi ad cõe omniũ cõmodum atq;
emolumentũ priuatim eaſunt cuiꝗᷓ conductura: tibi ſunt
uel qmaxime. Quo em locupletior fortunatiorq; es: eo ti/

bi magis ſtudendũ eſt: ut permultos habeas amicos: & ini
micũ neminẽ. At ꝗdiu uiri optimates patrio arcent᷑ ſolo:
nunꝗᷓ poſſis pacato ſecuroq; eſſe animo. Intelligas em ne/
ceſſe ẽ:non exules modo omnis:ſed etiã quotquot iuſti &
fortes uiri in urbe retenti ſunt:tibi eẽ metuẽdos. Nam alij
moueant᷑ incõmodo reip: alij indignitate cauſæ. Nõnulli
propinquitate: neceſſitudine: amicitia: clientelis. Plæriſq;
etiã opes tuæ inuiſæ ſint. Quaq; ui ꝗbuſq; artibꝰ moliant᷑:
ut per cauſæ bhoneſtatem te perditum eant: quippe qui &
iniquum & impium eſſe dictitent te nõ æquo iure cum ci⸗
uibus uiuere:ac tui unius cauſa tãtã dariſſimorum & opti/

morũ ciuiũ multitudinẽ extorrẽ agi. His certe cogitatibꝰ:

his curis:his ſi uerũ fateri licet: moleſtijs & terroribꝰ ſollici/

te⸗
0

tari te nõ ſum neſcius.Nõ es em obtuſioribꝰ quibuſdã ſen/
ſibus:ſed cũ ingenij acrimonia intelligis: quãtũ uis: tũ rerũ

uſu permultaq; peritia nihil ẽ: qe minꝰcalleas. Sed utinam
