hiſtoriæ. Videat Polium: qui libro ſecãdo ſuarum hbiſtoria/
rum docet gallos ethruſcis expulſis: eam regionem quæ

eſt circa padum: occupauiſſe: atq; gallorum omnium pri/
mos lauos & lebecios ea loca tenuiſſe: quæ iacent ad padi
ortus. Poſt hos aũt inſubres: quæ gens erat maxima inter

kece
abit
Col
tior
non
aun
mit
Cor
etĩ
nol
go:
tam
ter
elr
Pi
till
nd⸗
lan

XVI

DW
gallos: ſecutos eſſe. Et in ſubribus urbẽ omniũ primã eſſe
t, Mediolanũ ab illis cõditã. At poſt inſubres ſecutos cœno-/
re manos. Ex altera aũt parte padi cãpos qui ſunt circa appẽ⸗
ninum ananes incoluiſſe. Et poſt ananes conſediſſe boios.
rit Et paſt hos deinde ad badriã ligones. VItimos uero ſeno/
nes eos cãpos habitaſſe: qui mari adiacent. Et hæc mi Cic-
che de arrogantiſſimi candidi noſtri peruicaciignorãtia ſa
is⸗ tis nunc ſaꝑq;. Quid em memorẽ: quot quantaq; errauerit
“ homo barbarus in grãmatica: q eo magis miror: qq dece
Ro bat hoĩem librariũ uel ex ipſa excribẽdi cõſuetudine ſine
“M ullis doctoribꝰ peritiã aſſecutũ præcepta litteraꝶ atq; lati/
züt nitatis pulcherrime callere. Sed cũ diſcit maledicere:dedi

gnG ſcit bene ſcribere. Vale Mediolani ex ædibus noſtris. v.
Kal.Martias.M.cccc. Lxi. H

Eranciſcus Philelfus Thomæ theobaldo
4 T tibi gratulor uæbementer: qc ſecundis uſus for/
ne tunæ flatibus: te in portum quietũ iſtũ tranquillũq;
ſr⸗ recepiſti: ita mihi non poſſum nõ dolere plurimũ: quod ꝑ
abitionẽ amiciſſimi hois ea ſum priuatus cõſuetudine: qua
. dulcius ducere nihil poteram. Quis enim te uno pruden/-
ur tior? quis humanior? quis amicitiæ obſeruantior? Quare
0, non poſſum nõ nwlelte ferre: quod tua careo præſentia:
t cuius conſiliũ graue eſt: probitas ſin gularis: eloquẽtia ad/
ta miranda. Vt banc tñ ægritudinẽ meã ferã modice: ea uin/
d cor ratione: qe; amicus amandus ẽ propter ſeipſum nullis
d etiã noſtris cõmodis: præſertim qd amicorũ etiã cõmoda
at nobis cũ illis communia ſunt ducẽda. Quare non tibi mo/
nch do:ſed mihi quoq;ʒ gratulor ipſi: qe apud eũ principem ui/
no. tam tibiagendã delegeris: cuius ſummæ diuinæq; uirtu/
ls tes tot tantæq;ʒ ſunt: ut uniuerſam non modo lItaliã: ſed etiã
IèH europã in admirationem ſui cõuerterint. Quẽ em̃ inueni/
e as in omni probitatis & excellentiæ genere: quem præſta/
p tiſſimo duci Borſio anteponas? Reliquũ eſt: ut quà mutuã
badi nõ animorũ ſed corpoꝶ præſentiã locorũ aufert interual-
ntet lum: eã crebritas inter nos litterarũ aſſidue repræſentet.

Hoc aũt cũ facillimũ ẽ futurũ:tũ utriq; noſtrũ iucũdiſſimũ

1II

Vale Ex Mediolano.iij. Cał. Martias. M. ccec.Lxi.

¶ Franciſcus Philelfus Thomæ ſenecæ ſal.

Vm iuuenis quiſpiã tuas mihi litteras unas reddi
diſſet: eſſetq; pollicitus ſe apud me cœnaturũ: nam
eum tua cauſa inuitarã: nõ modo apud me nõ co-
ed ne abiens quidem quicꝗᷓ mihi locutus eſt. Imita⸗

nauit:

tus is certe ipſum te: qui cũ maxime adeſſe debes: nuſꝗᷓ ap

il potui ad ea tibi reſpõdere:quæ ſcripſeras. Significabas
enm byrrhiam tuum neſcio quem:dimiſiſſe apud me tuos
codices duos Solinum & innominatum alterum. Quid
id tibi perſuaſit: aut ſomniabat: aut te ſomniantem capta/
uit.Nam neqʒ ipſe apud me unꝗᷓ fuit ſine te: neq; libros re/

liquit ullos. Quare ſi poſthac ſaniore conſilio uſus fueris:

utilius conſules tuis rebus. Scripſeras etiam de tua re uxo
ria:id quod antea & audieram: & non admodum ſum mi/
ratus:quod egregius quidã ab ineunte adoleſcentia muli/

erum amator iam uir ſeptuagenariꝰ aut aliquãto grandior

tandem uxorius factus eſſes: & ita uir uxorius: ut prope/
diem pater futurus dicereris. Te autem non intelligo: qc

ſcribas te inde ab initio pœnituiſſe rei tam iucundæ: tam

ſanctæ: tam laudabilis. Neſcio:quid tua ſibi uelit oratio:ni/

ſi fortaſſe dubitaris te ex alieno labore futurum patrem:
quaſi non tibi carius eſſe debeat bonum alieno labore par⸗
tum ꝗᷓ nec tuo nec alieno. Fac igitur:te intelligã. Nam tua
illa oratio monſtri aliquid alere uidetur. Quid enim aliud
opiner: cũ te tam ſubito ab uxore abdicaueris? Et hac de
re ſatis. Venit ad te bertholla noſter:ex quo ĩtelliges: qua

mihi in re tua opera opus eſt. Tu fac omnia mea cauſa: ut

conſueſti ſemper & amice & diligenter. Tu diu hic multũ
q; expectatus es fruſtra. Feciſti autem more tuo: ut ſem/
er tibi deterius proſpicias. Vale Ex Mediolano.iiij.idus

lartias.M.cccc. Lxi. . =D
ranciſcus Philelfus Hieronymo caſtello philo

1˖·d4—

ſopho ac medico ſalutẽ plu. dicit.

opus opera: corã uerbis meis exponet. Scio quanti

Pares ſed euaneſcis repente ex amicorum oculis. Itaq; ni-

Wi tibi reddidit meas litteras: qua mihi in re tua ſit

ſ
ptr⸗

me facis: & qᷓ tibi carus ſum. Itaq; non eẽ opꝰintelligo: ut te
aut rogem bominẽ amiciſſimũ: aut horter uirum dili Etiſ⸗

ſimũ & optimũ. Qd ſi dederis operã ne fruſtra in te ſpem
gi Rrrcu- collocarim: ĩmortali me afficies beneficio. Vale
G x Mediolano. iiij. Ildus martias. M. cccc. lxi. H
Franciſcus Philel. Lodouico caſellæ ſal.
“ Ingularem tuam erga me beniuolẽtiã multis tuis ꝑ/
zH „ Amagniſcq; officijs ſum expert. Meus aũt inſte animꝰ
“ qualis ſit: qualiſq; ſemꝑ fuerit: ea tibi eſſe debet certiſſima
ig cõiectura: quod es de me ſæpe meritus qᷓoptime. Quo fit:
( ut omnibus meis in rebus nõ ſecus te utendũ exiſtimem:
„ —3 & amiciſſimo & optimo uiro.ltaqʒ tuũ eſt: ut beneficium
, beneficio cumules: tibiq; ꝑſuadeas eũ mibi animũ eſſe: ut
l ſi minus referre: habere tamẽ gratiã nõ minus poſſim qᷓ ue
lim: nec minorẽ agam: ꝗᷓ debeam. Vale ex Mediolano.iiij.
idus Martias.M.cccc. Lxi. S
i TXôα
pe⸗
8
tum 1
ni⸗
em
n⸗
tua
ind
de
n
ꝛut
li
n⸗
lus
lo »
ſt
nti
5

— — S . —
— . 2=ð . . .
.
— — . . .
„. .
4
1 —
1 1 .
. . . .
. .— . —
2 .
. . . . .
. „ .
. .
„ — . .
„* . .
. * . .
— .
.— . . .
=
— . .
. „
„. . .
.
.. „» .

-

.
7
*
.
.
„*
No
.
6 == —W = .
M . ”ß
S . 3
Z „ . . “

Ae h.

I

tobea mecũ aduexeri. Demũqʒ hortaris: ut uenetijs malim age/
re:qᷓ alibi uſꝗᷓ gẽtiãũ. Mihiq; tuã oẽm opem:atq; operã pro
voſdl. uetere noſtra beniuolẽtia polliceris: Omniũ primũ tuũ li⸗ 5
gud beraliſſimũ ꝓmiſſũ: quo in litteris uſus es: & audio nõ inui⸗
(vod tus: & amplector perlibenter: eoq; mihbi ſemper: quotiens
Lopi opus fuerit: utendũ uolo. Qc ſi qua etiã in re meo tibi offi/
Rnat cio opus eſt:illud tibi peculiare ducito: poteris tu quidem
etti bñficijs me ſuꝑare:at ego te uoluntatis gratitudine:id q .
Sra ⸗ eo me puto facilius cõſecutuꝶ: ꝙ uenetijs agere uitã inſti- 6
ntie tui:quãtũ ſcilicet in me fuerit.Hic aũt nõnulla ꝑſæpe oſfe/
istor ratur occaſio:& tibi bñficij cõferẽdi:& mihi rurſus ułrefe/ 2
ummta⸗ rendæ uel habendæ gratiæ. Librorũ uero nõ nihil aduexi
Uleris mecũ.Eſt etiã Venetijs multũ cũ apud te & barbarũ: tum
4,De apce Leonardũ meũ. Reliquos aũt meos codices: cũ uene/
lecaa tias reuerteris: nõ modo uidebis oẽs: ſed etiam his fruere
pte c ex ſnia tua. Nã ut ſcis T To iXαναäοοιι.. Et ſum latinꝰ:
ſeus & fui ſemꝑ.Nec aliud quicꝗᷓ ex græcia reportaui:ꝗᷓ littera/
tis,⸗ turã atq;ʒ diſciplinã:qᷓꝗᷓ ſunt itẽ hoc tꝑe apud græcos ꝑmul/
ta & utilia & præclara: quæ non ſolum ornent:ſed efficiãt
. bonos uiros.Nã ſine inuidia audienda eſt ueritas. Sed de
eneti ) uxore qq perurbane iocaris mecũ: duxi ſane uxorẽ illius

tek nant OBryſoloræ filiã: quẽ non latini minus admirant᷑ ꝗᷓ græci.
t(d Z,2 Accedit ad generis uel bonita tẽ uel claritudinẽ: ꝙ nata eſt
letiæ vr ns mea uxor ea matre: quæ &α auria ipſa ſit & mulierũ omniũ
Aι pudiciſſima atq; optima. Sed de his hactenus: uæbemẽéter

te ri 1 + . . — — — —
cupio reditũ tuũ:quẽ ut deꝰmaturet:opto.Multa em̃ ſunt
“ quæ cupio corã tecũ cõmẽtari. Vale ex uenetijs idibꝰocto
ni bris. M.cccc. xxvij. ¶ Erãciſ. Philel. Danieli uęturio ſal.
ſin Go tibi gratias ĩmortalis ꝙ tata beniuolẽtia me cõ/
ile lecteris. Non em̃ ſine magna quadã amoris ui me 5.
hortaris:ut in tãtis peſtilẽtiæ ignibꝰ uenetijs eẽ nolim: ſed
uel patauiũ cõcedã: uel alio ubi tutius uitæ meæ conſultũ h
meacd ſit. Si dixero me eẽ oino expertemetꝰ: plane mentiar. Me
4 tuo em̃ ſed nõ tã mihi:qᷓ cũ infanti filio: uxoriſq; adoleſcen
1 tulæ:tũ reliquæ etiã familiæ: quæ minꝰ fortaſſe ſibi cauere 5
norit. Nec ſatis ſcio:quid faciã.Nam patauij quoq; & in re
ec liquis ꝓpinquis urbibꝰ efferatã hanc morbi imanitatẽ au/ 3
a iij 5
8
5
5
◻●