quid agã: quæ ſit uitæ inſtitutio: & in quã philoſophoꝶ ſe/
ctam deuenerim. Si ad unũ boc reſpõdero:qcł de phia ſcri
pſiſti:& inſtitutũ meũ & actionẽ uitæ facile cognoſcas.Cũ
multæ ſint phõꝶ ſectæ: ꝗppe quas alij noue: alij decẽ exiſti
marũt: & M. Varro oĩm latinorũ doctiſſimꝰ & græcoꝶ in/
ferior nemine quinq; & quadraginta numero e cõplexus:
ego illã ma xie diſciplinã ſequor:& ſecutus ſũ ſemꝑ:quã ab
Antiſtbene ꝓfectã amplificauit eno: pfecit Chryſipp“.
lllud dũtaxat in bonis duco:qc honeſtũ ſit. Honeſtũ autẽ
ipſũ ſua ipſiꝰ ui atq; dignitate: nõ populari gloria definio.
Vt autẽ ſentio:ita etiã & loquor & uiuo.Præter hoĩies im/
puros ac flagicioſos odim uita nemmẽ. Eos aũt omnis: qui
præ ſe ferunt ulla ſimulacra uirtutis: diligere obſeruareq;
conſueui. Huius autem uitæ inſtitutũ cum ad alia plæraq;
digna laude: tũ ad ſatyras ſcribendas me compulit: quo ꝑ
uituperationẽ improborũ hoĩim & laudationẽ innocentũ
præſtantiſſimorumq; uirorum eunctos ad uirtutem capeſ
ſendam adbhortarer: a flagicioq; auerterem. Quæ autem
corporiſunt:aut fortunæ: quam fabulãtur: tributa cõmo/

da tantum uł colenda: ueladmittenda cenſeo: quoad eo-

rum uſus uirtuti expediat. Nam neq; uirtutẽ incultam &
Jualidam neq; nitidam nimis & elegantẽ probo. Qua du
ctus ſnia: quæ mihi natura largita ſunt corꝑis ad ꝓbitatem
adium eta: ſiqᷓ tãdẽ largita ſint: ea quãtũ ĩ mę fuerit:ita tuta
tꝰ ſũ:ut nihil eoꝶ deſiderẽ: quæ aut ad dignitatẽ mẽ broꝶ:
aut ad ſenſuũ integritatẽ attinẽt. Quæ uero extra corpus

Paltnu
Helatib
ſottann
liscare
eoſetr
Etiatn
ſutot
ore
Cn
zcſl
mec
huh
ſa
gttt
alĩ
uice
ei

De⸗

bemé/
8 ted
No⸗
Vae

li
potu⸗
bot
ſeer
itle
re
le⸗
Ni

i

in/

VII

poſita uirtutis ſunt adminicula: non tam ſequi ſtudioſe :

ueluti hoſpitalit᷑ admittere didici. Quo fit: ut qui minima
fortuna contentus ſim: ea neq; abundem:nec etiam pror/⸗
ſus caream. Quin ea quo magis ab me ueluti negligitur:
eo ſe magis præſtat obſequentẽ: & ita ſequit᷑: ut interdum
etiam fugiẽti pudorem initiat.Nam oiĩs actio uitæ meæ in/
ſtituto reſpõdet. Grãdes in me opes:ingenteſq; pecuniæ
florentiſſimarũ Italiæ ciuitatũ & munificentiſſimorũ prin-
cipum muneribꝰſunt collatæ. At mihi quotidie eſt tãtũdẽ:
ac ſi nihil unꝗᷓ collatũ fuerit. Et cũ nihil ſit: nibil tñ deeſt. Ita
mecũ agitur diuina quadam benignitate: ut qui prope ni/
bil habeam: uidear omia quodãamodo poſſidere. Satis me
locupletem ſemꝑ opulentumq;ʒ fore duxi:iſi conſilia & co/

gitationes oĩs ad uirtutẽ deũq; referrem. Quid em̃ deeſſe

cuiqᷓ poteſt: qui uirtute comite utatur ad deũ? Nulla ſane
uidetur mihi neq; cenſenda uir tus neq; noianda: quæ ad
deũ tanꝗᷓ ad ſummũ incõmutabileq; bonum non referat᷑.
Hanc ego potius ꝗᷓ quorundam ſtoicorum:qui humanam
gloriam popularis illius & fucatæ honeſtatis nomine ue/
nabantur: ſententiam ſequens: non quod ſtultis homini-
bus: ſed quod ſapientibus deoq; probatum iri putem: ita
bonum iudico:ut aliud nihil ponam in bonis. Nec inanem
gloriam huius mundi: ſed ueram illam ac cæleſtem mihi
propono gloriam. Quare quid de me ſtulti uel ſentiant:
uel loquantur:non tam negligo ꝗᷓ contemno. Neq; hono/
rem facio pluris ꝗᷓ ignominiam:ſi ab improbis conferatur.
Nullius inſani minas nec inſidias pertimeſco. Me in om/
nis impuros & perditos æque acerrimũ hoſtem præbeo.
Bonos aũt:& honeſtatis ſtudioſos:atq; tui ſimiles unice di/
ligo: & admiror.Et hæc quidem de me.lam hinc tandẽ ea-
tur in meſſem tuã. Ego ex tuis litteris:quas in hãc diem bi/
nas ad me dediſti: totũ te uidere penituſq;ʒ inſpicere uiſus
ſum. Tuo ſum ingenio non medioeriter delectatus. Nam
& fœcundiſſima probitatis ſeæmina: & eloquentiæ uim nõ
mediocrem in te natura ineſſe aiaduerti. Sed adoleſcẽtiæ
feruor ita in te exæſtuat: ut perturbationũ ignibus neſcio
quo pacto minorem te præſtes. Id autẽ uitio tibi dare non

3

auſim. Non em̃ me latet rationis uſum diem ſolere afferre
atq; firmare. Neq; prudentes naſcimur: nec ſa pientes. Al-

terum doctrina gignit: alterum longiſſimi uſus temporis
& multarũ uariarumq; rerũ præbet experientia. Quãdiu
augeſcunt ſenſus: augeſcũt etiam appetitus: quiuæbemẽ

tiore quodam impetu agitati: rationi quam ſequi ducẽ de⸗/

bent:reſiſtent atq; aduerſent᷑. Quo fit: ut qc factu optimũ

ſequendumq; dictat ratio:id appetitus deprauatio perin/

de atq; malum aſpernetur: ac nolit. Hinc omnis incontinẽ/
tiæ manat furor:qui nos præcipites ſcientis uidetiſq; agat

in miſerrimam rumam exitij. Quid inquam de te ſentiam:

quid uelim intelligis. Video tibi propitiam admodum ac
benignam adeſſe naturã. Innata habes plæracq; oĩia ad uir⸗
tutẽ adiumẽeta. Dexteritate ingenij uales plurimum. Sed
bæc ipſa uel innata item aliqua uis ꝓperturbationũ uel de-
prauata quædã cõſuetudo: neſcio quonam pacto: quantũ
uideor quidẽ ex tuis litteris conſequi: nõ parum impedit.

Fateris quod honeſtum ſit:id eſſe ita bonum:ut aliud pro⸗
pe nihil exiſtimandum in bonis ducas. Deinde ſubdis te
ita uiuere:ut ea ſola admireris: quæ plæriq; mortales: cum

ſeilla maxime tenexe arbitrant᷑: præcipue in bonis admit/

tunt:ac num erãt ij ſcilicet uel corporis uoluptate uel emo
lumento bonum definientes:quaſi uirtutis nomen & ina/

ne ſit: & caducum: & aliud nihil humano generi allaturũ
præter laborem atq; ægritudinem. Hæc enim ſententia e

tuis uerbis quibus in epiſtola uſus es: facile colligitur. Eoq;
tandem omnis tua: quaſi ad optimũ quendam rerum om-
nium finem tendit oratio:ut tibi uoluptatẽ imprimis ꝓpo

ſuiſſe uidearis. Hãc ego ab humana fœlicitate nequaꝗ om
nmo reijcio:ſed ita in ea cenſeo ineſſe:ut folicitatem uelu/
ti condiat:nõ efficiat. Nam de foœlicitate nõ idẽ ſenſerunt
omnes. Sed hãc alij natura effici putauerunt: ut & magni
& parui natura efficimuæ atq; alio alij colore. Alij diſcipli/
na id contigere poſſe argumẽtant᷑: eſſe em̃ ſcientiã quãdã
foœlicitatis. Nã ſcire fœlicitatẽ idẽ opinant᷑ atq; fœlicè eſſe:
utſcire eloquentiã oratorẽ eſſe oſtendũt.Alij exercitatio/

ni cuipiã fœlicitatẽ dediderunt.Permulta enim ſunt: quæ

u⸗
nt
g
Pl⸗
zc

tio/
ſie

bumano dignũ ingenio⸗
ſiqui tãdẽ eũ ſuſcipiãt: nõ illos fua: ſed diuina foœlicitate di-
uinos iudieo. Secunda fortuna quæ dieit᷑: ꝗ foœlicitatẽ een/

cum ulatã ꝑfectãq; prudẽtiã. Hi uirtutẽ maxie laudant. At
in his infirmis fragilibuſq; rebꝰ quæ oĩ muta bilttati tẽporũ
fũt ſubiecæ: ſũmã fortunã ponere nihil ell:a accedat ad

VIII

neq; natura ĩ nobis inſunt: neq; doctrina comparãtur: ſed

exercitatione quadã cõſuetudineq; aſſequimur. Necme

htet quoſdã exiſtimaſſe foelices hoĩes reddi diuino quo-
dam afflatu: qualis dictos legimus & οι +οα„ ITC& &α

OgτωE. ουμοσä: eos qui ab deo eſſent nymphaq; correpti.

Ex quorũ numero fuiſſe tradũt Tireſian. Amphiaraũ. Cal
chanta: Lyeurgũ: Numã põpiliũ: oĩſq; ſibyllas.Plæriq; etiã
& fuerũt & ſunt: qui uim omnẽ fœlicitatis fortuna defini/
ant. Nec differre quicꝗᷓ inter ſe uolunt fortunatũ atq; fœli⸗

cem boĩem. Naturã ualere plurimũ ad feelicitatẽ non ſum

neſcius:quãdoquidẽ etiã ad uirtutẽ:qua ſine fœlix eſſe ne

mo põt: uim habet non mediocrẽ. Sed ut oino boni nõ na

ſcimur: ita etiã nec fœlices. Perpulchrũ eſt uirtutem diſce-

re: ſed lõge pulchrius longeq; præ ſtatius rear uti uirtute.
Non em̃ qui eã didicerit:cõtinuo fit uir bonꝰ:niſi uſus qui/

dam aſſiduus exercitatioq; acceſſerit. Nec ocioſam uirtu/
tem ꝓbem: nec dorminãate fœlicitatẽ:ſed uigilãtẽ potiꝰ &
aliquid ſemper magnũ præclarũq; agentẽ. Nã quo pacto il

lum foœlicẽ arbitremur iu neq; intelligat: nec agat quicꝗᷓ
iuinũ aũt ſpiritũ qui ſuſcipiunt:

ſent cõtineri:ſi idẽ fortunã dicũt: qe' numeris ſuis omnibꝰ

ſtulticiã ꝓpius.Momentaneas aũt res huiuſmodi planeq;
cadueas ita oſtendis ꝓbari tibi: ut aliud nibil iucundius pu
tes. Et erras tu quide plurimũ:ſi ita ſentis ut loqueris. Qui
de fœlicitate ſũt exquiſitiꝰ diligentiuſq; locuti: eã tribus in
rebus poſitã crediderũt. Nã alij prudetiã ſũmũ bonũ eſſe
dixerunt: eandem hi quidẽ prudẽetiã appellantes: quã ſa⸗
piẽtiam:quæ tota in ueri inueſtigatione cognitioneq; cõ/
ſiſtit. Alij uirtute actiuæ conſtare fœlicitate: alij uoluptatæ
putauerũt. Primũ illud fœlicitatis genus totum eſt animi-
qui dum ueritatẽ cõtemplatur & deũ:reliqua oĩa pro nibi
lodueẽs ſeipſo cõtentꝰ eſt: nulliꝰ rei indigẽs planeq; beatꝰ⸗

Qui actionis morũq; uirtutẽ adamarunt: ſe hoĩes eſſe me/
minerunt.Itaq; non animi ſolũ: ſed corporis quoq; haben/
dam eſſe rationem ſuadent. Voluptatem duplicæè eſſe ſci/

mus: alteram animi: alteram corporis. Cyrenaicus Ariſtip
pus uoluptate corporis ſummũ bonũ conſtare exiſtima/

uit: qua ipſa in re utranq; uoluptatem ſecutus eſt Epicurꝰ:

qui quis improbetur a multis:uideo tamen ab illo eam uo
luptatem maxime omniũ laudari:quæ ſit animi: quæ ſapi⸗
entiam uirtutemq; conſequantur. Et quæ alia fœlicitas no
ſtra nobis Obriſtianis futura eſt: cũ deum coram præſen/
temqʒ uidere contẽplariq; licebit? nonne imenſum quod/
dam & infinitum gaudium? Id autem omne gaudiũ non-
ne uel iucũdius fiat uel cumulatius: cum animo corpus fu
erit reſtitutũ? cũ homines omni ex parte puri defecatiqʒ
reuiuiſcentꝰ? Nec em̃ aſpernat᷑ deus honeſtas corporis uo/
luptates:qui cum guſtaſſet:noluit bibere.Qui corꝑis ſuiqʒ
oblitus ſolam animi uoluptatem ſequitur: is habet com/
mune quiddã cum Pythagora & Socrate: quorũ alterũ in
contẽplatione ſuperioris:alterum in actione inferioris ui-
tæ maxima cum uoluptate uerſatũ accepimus: ꝗᷓꝗᷓ quomo

do corporis obliuiſci quæat non intelligo: qui uel ſeipſum
noſſe. ułaliquid recte agere inſtituerit. Qui uero ita expe/

tendam putat corporis uoluptatem: ut nihbil habeat cũ uir
tute coniunctũ: nihil cum ſapientia: is mibi non multum a
languida quapiam & inerti pecude uidetur differre. Sed
quiita ſeſe parat: ut & animi perꝗdiligentiſſime perſequa/
tur: & corporis item rectam uoluptatem non aſpernetur:
Hunc eo maiore laude dignũ puto: quo illuſtrius eſt totũ
curare boĩem ꝗqᷓ alterã hois partem: ſiquidẽ neq;ʒ ſolus ani/
mus homo eſt:nec corpus ſolũ:ſed q certo cõſtet & ani-
mo & corpore. Quo quidem meo ꝓlixiore ſermone ſatis
ſuperq; mi Andrea uideris admonitus: quid ego in epiſto
la a deſfderarim. Vidi abs te diſertiſſime uim naturãq;
honeſtatis laudari: cuius etiã te ſtudioſum facillime decla/
raſti: deinde ĩ illã cõmodorum uoluptatiſqʒ rationẽ neſcio
uã ita delapſus es: ut uirtutem omnem quaſi contemnẽ/

am: deſpiciendam: & nibil omnino faciendam aſſereres.

Rerd

(etn
üsc

(eq

enex .
goqzin
hlumpt
ombine
porise
ſpond
fatur
auiſſi

Mec

hui⸗

WA

minor

(ertid⸗
legn
Uos
repet
bnne
0lano,

on
egen

leme
aben⸗

le ſci⸗

diſtip
Rima,
Dcur!
mdo
Eſpi
tuno
Llen⸗
voch

10/

10 ½
iq
W
füin
s wi
votno
plun
xpe/
Fuir
uma
ed

eu

netun ⸗

ttotil
Fani/
Land-
ſatis
bicto

lruüg
gech

eleo
ne⸗/
etes⸗

olano.xv. Caſ. lanuarias. M. cccc. L.

Quæ quanꝗᷓ te ſimulatione quadam potius ſcripſiſſe reor:

uo me ad reſpondendum ueluti prouocares: uolui tamẽ

ſenex & Philelfus: ut tu adoleſcens & alamannus ex me

quoqʒ intelligeres: quæ tibi nõ eſſe ignota crediderim: om
nium primũ eſſe a te ſtudendũ ſic artibus animi: ut nullius

omnino partis aut ignarus ſis: aut negligens: deinde cor/

poris eam habendã curã:quæ animi naturæ dignitatiq; re
ſpondeat. Quod ſi feceris:ſicuti certe facies: non difficile
futurum exiſtimo: ut totius hominis tuaq; uoluptate q̃ſu/

auiſſime ꝑfruaris. Vale ex Mediolano.vi.idus Decẽbres.

Franciſcus Philelfus Sphortiæ ſecun do ſal.
to abs te in maiorẽ modũ:ut qc & mihi corã rece

piſti: & ex ꝓ ximis meis litteris audire potuiſti: id
apud patrẽ tuum præſtantiſſimũ & munificẽtiſſimũ prin/
cipem ꝗᷓprimũ & qoptime conficias. Hac mihi re neq; gra/
tius quicꝗᷓ: neq; magis neceſſariũ præſtare potes. Vale ex
Mediolano pridie idus Decembres. M. cccc. L.
ranciſcus Philelfus. Sphortiæ ſecundo ſal.
Etij abs te ꝓximis litteris ſecũdũ:qcł etiã nũc tertiũ
&ι peto & te quoq; ſi pateris rogo: ut rem meã apud
principem noſtrũ muniſicentiſſimum patrẽ tuũ ubi
minus cõfeceris:ita conficias: ut mibi abiens corã recepi-

ſti. In hũc diem neqʒ tu reſpondiſti quicꝗᷓ: nec ex alio ſum
certior factus: quid egeris aut non egeris. Itaq; aut reſpõ/

de ꝗprimũ: aut equũ mitte: quo uehar ad uos. Nam ſiad
uos uenero: facile futurũ ſuſpicor:ne uacuus Mediolanũ
repetã: præſertim cum iam inſtet natalis Chriſtianus: qui

principes ſolet ad beneficentiã exhortari. Vale ex Medi/

(rãciſ. Philel. ſa. di. pl. Facino forobronũci⸗
AIdeo te nimis lautũ factũ:ꝗ nibil reſpõdeas ne ami/
cis quidẽ. Deus malefaciat iſtis nũmis: quibus ita
ſuperbus redderis: ut nos ſcilicet minores cõtem/
nas præ te. Quod ſi ſcires: tibi rem eſſe cũ ſatyro: nõ mo/
do nõ taceres:ſed eſſes loquacitate ip̃a loquacior. Si mihi
equus eſſet:aduolarem ad uos ꝗᷓprimũ: ut quod uos amici

Grpo

negligitis: ego præſens uel efficerem: uel conficerem. Va⸗/
le ex Mediolano. xv. Kal-lanuarias. M. cccc. L. . tempo
2 ¶Franciſcus Philelfus ſalutem dicit plurimã Ni/ Eexnoſe
codemo tranchedino: Eetiscl
Vod & princeps noſter Frãciſcꝰ Sphortia tibi ab/ W
ſcuslan

euntiiuſſerat: & ipſe uerbis pluribus abs te petij:
IJiſ minus in hanc diem conficere potuiſti: ut confi⸗
cias tandem: cupio. Hac enim una re neq; gratiꝰ mihi ꝗeꝗᷓ
præſtare quæas nec etiam iucundius. Atqui beneficium

illud quis non libenter conferat: quod is in quem confera/
mus: ma ximi ſit facturus: & eo tamen uſurus non ſit. Sie .
enim tum ſumus liberales: tum ex bhuiuſmodi noſtra libe/ tgol
ulitate neq; moleſtiæ neq; incommodi quicqᷓ accipimus. emnec
Tenes: quid uelim. Vale ex Mediolano. xv. Kal lIanuari⸗ poto⸗
A5,M. ccCCLIIYI.. ?VM hliter
–franciſcus Philelfſus Façino forobronũciano ſal. Cula
Icõmode fieri abs te poteſt: buc bodie uenias: pe,- Quun

Ato. Sum enim tecum quædã cõmentaturus. Qua-
reuelim ne differas. Neq; cõmittas: ut te potius ex
cuſandũ cunctationis ꝗᷓ laudandũ ꝓperationis oſfendas.
Vale Mediolani ex ædibꝰ noſtris Kal. ianuarijs anno a na⸗

tali Chriſtiano. M. cccc. Li. “MVM L
Eranciſcus Philelfus ſal. di.pl. loãni Mario fillo. obttt⸗
Oſteaꝗᷓ a nobis abiſſti: de te nibil accepimus. Itacq; tinis
non poſſumus nõ uereri: nequid tibi q nolim: ac rotet
ciderit. Nam hoſpes ille ad quẽ diuerteras nocte: logu
chius proximo die bine ꝓfectus es:Mediolanũ modo ue⸗ nuar

niens renũciauit te cum es apud ſe hoſpitatus: uifſum eſſe
e ſtomacho laborare: & de caupone quæſtum: apud quẽ
prandiſſes. Quare uelim: me facias de te tuiſq; conſilijs
ꝗqᷓprimũ certiorem. Nam ſi uales : quid iſtic tempus inani/
ter teras: neſcio. Sin minus uales: danda eſtſopera: ne tua
negligentia ſis peiorè conditione. Vale ex Mediolano.
v.idus lanuarias. M. cccc. Li.
Franciſ. Philelfus Andreæ alamanno ſal.
Vm nihil in hanc die te uideo meis ad te lickeris re
ſpõdiſſe: facile adducor: ut credã te Iiᷣꝑ iAobiꝑ

.Ve
GN.

biab/
bett⸗

igeq
dum
ſern/
Se
be/
.
ti

pe⸗
nn
es
las.
Anan

.
4

eac
ode:
0ue/
eſſe
gue

an/
tua⸗
ano.

Ep ο1Tie &&αιR&α

ſlis

ðò ð ðð RKRKM
2
D 4
8 —

—

i: quam ipſe quanti faci undã pu
tem: potuiſti ex proxima longiore illa epiſtola non diffici/
le noſſe.lgnoſco autẽ tibi:quippe qui modo uxorem du⸗-
xeris: cui oſequi te Iõp &NW ρπι ä: nõ omnino abſurdũ
eſt:modo mediocriter omnia. Vale ex Mediolano.iiij.
idus lanuarias. M. cccc. Li.

¶ Franciſcus Philel § La. yni filio ſal:
On poſſum oflicium tuum non accuſare:quod tã,
Hiu ſilentium egeris. Nec em̃ mei oblitus eſſe de-
es: quem miriſice diligere cõſueſti. Nec etiã Py⸗
thagore⸗ factus es tam repẽte:qui elocutionis ſtudio ma/
xime omniũ inſeruire didiceris. Nec te ſuꝑbum factũ eſſe
puto:qui humanitate mãſuetudine nemini cedas. Itaq;
niſi te iure accuſatũ malis: facito propediem intelligã: ꝗd i
cauſa fuerit: ut tanto ſilentio te dedideris. Vale ex Medi-
olano idibus ianuarijs. M. cccc. Li·

¶Pranciſcus Philelfus Auguſtino dato ſal.
Vlia ratione adduci poſſum: quin credam te mei
eſſe amantiſſimum: a quo ſis pulcherrime inſtitu⸗
Aus. Sed nõ poſſum non mirari: quod nihil litteris
obſtrepas:qui quotidie cũ apud uos agerem:me p ulcher⸗/
rimis tuis ſuauiſſimiſq; epiſtolis ueluti laceſſeres. Nunc ue

ro totus es mutus: qui quo es factus lingua ſolutiore: eo te

ſoquaciorem eſſe oportuit. Vale ex Mediolano idibus iaz
nuarijs. M. cccc LDi.

¶ Francilcus Philelfus ſal di pl. Franciſco patricio.
Vam de te Phileltus ſit benemeritus: eloquentiæ
ꝗ& eruditionis nomẽ:qd es per oẽm Italiã non me⸗
diocre neqʒ obſcurũ adeptus: facile declarat. Quo
Iit: ut non neſcius eſſe debeas:ꝗᷓ te geatum eſſe oporteat.
Quod enim maius in quenꝗᷓ beneficium conferri poteſt:
ꝗᷓ diſciplinæ & eloquentiæ: quibꝰ rebus non mo do cæte-
ris omnibus animantibus: ſed ipſis quoq; præſtamus bo⸗
minibus: qui nihil ſupra bominem ſapiunt. Deſidero

igit᷑ officiũ tuũ his in rebe uibia nobis uel inſtitutꝰ es uel
cõfirmatus: ni tacẽdi fortaſſe quã loquẽdi artẽ ꝓfiteri ma/
lis. Vale ex Mediolano idibus lanuarij. M. cccc. LDi.
¶ Frãciſ. Philel.ſal.di.plu.loanni Simonetꝰ.
Vnquã me de te mea fefellit opinio: q non minus
me diligas: ꝗᷓ ab me amari te ſtellexeris. Amor aũt
erga te meꝰ quãtꝰ ſit:nõ re minꝰ ꝗ oꝑinione cogno
ſces. Emori malim ꝗ́ᷓ ſure ingratus iudicari. Beneficio affe-
cti qui ſeſe ingratitudinis accuſari noluerunt:alij aurum ò&&
argentũ: alij margaritas & gẽmas: alij aliud fortunæ bonũ
qc dicit᷑ retribuere conſuerunt. Ego aũt beneficos didici
quantũ & humanũ & meũ præſtare poteſt ingeniũ:ex ho⸗
minibus deos reddere & ea iĩmortalitate donare: quã lau⸗
dis gloriæqʒ æternitas afferre ſolet. Quid de me tibi ſperã
dum ſit: liquido potes animaduertere. Tuũ aũt munus ẽ:
ut qc propediẽ fore ſignificaſti: id ita fiat: ut nõ in illud ue
tus ac Vir bijij prouerbiũ incurriſſe uideat᷑. Tarde uenere
ſubulci. Nihbil em neceſſitate potentius. Vale ex Mediola
no.x..Kal.Februarias. M. cccc. Li. “”
— (EFranciſcus philelfus Mario filio ſal.
Vm prel byter iſte florẽtinꝰ ꝗ has tibi litteras red/
didit: eſſet Finariũ rediturꝰ: petijt ſiqd eſſet:qcł ſcri
dere ad te uellem:id fidei ſuæ diligetiæq; crederẽ.
Itaq; ex eo audies mentẽ meã de rebus tuis eandem ſcili⸗
cet: quã ex ꝓximis litteris: quas redditas tibi arbitror: ac-
cipere potuiſti. Franciſcus ille Alexandrinus eruditiſſimꝰ2
medicus improbat uæbementer cunctationẽ tuã nõ ſolũ
iſtic: ſed etiam Maſſiliæ. Hortaturq;: ut Renatũ Regem:
te p urimũ diligit:aſſidue ſeq̃ris. Sic em̃ & dignitate ſimul
& rem te nõ mediocriter aſſecuturũ. Quod ut facias: non
ſolum probo:ſed etiã iubeo. Mariam nurũ & neptẽ loan/
nam bene ualere opto Vale ex Mediolano. vij. Kal. Febru

2

₰

arias. M. cccc. Li.
¶ Franciſcus Philelfus hortiæ ſec ndo ſalutẽ

plurimã dicit.
WVdio Matthiam tuũ ulnoſtrum potius ex patria

uertiſſe. Quod cum & eius & tua etiam cauſa:g

hotnin

Plrim

talle.
tamſe
moſte
dea
faſen
tewe
dum
gior

rep
gus
rem
pact
kebt

tu

ll

beruel hominẽ uæbement diligis: tum item mea nõ poſſum non
terima, plurimũ lætari:quippe qui nequaꝗᷓ dubitẽ iſtum ſecum at⸗-
tuliſſe Strabonẽ: que diſertiſſimus Blondus Flauius egoq;
2 tam ſæpe ac multum non petiuimus ab eo ſolum:ſed ſum/
Aminus mo ſtudio petiuimus: orauimus: obſecrauimus. Nec enim
morait adduci poſſum: ut credam Strabonẽ eſſe Triuij coniectũ
ecogo in ſempiternas tenebras. Nã noui humanitatẽ liberalita-
cionke⸗ temq; matthiæ.ltaq; rogo te:iſti nuncies uerbis meis iucũ/
rund⸗ dum eſſe mihi reditũ ſuum ad te. Yerum multo fore iucũ/
ebonui diorem:ſi Strabonẽ ad Philelfum ſuũ qᷓprimũ dederit.De
dei re pecuniaria heri ſcripſi ad principem. Antonius hic lon/
R gus lõgam mihi ſpem dat:quã ego quod ad noſtrũ Gaſpa⸗
“ rem erudiẽtiſſimum medicum ſcripſi: precio emere nullo
ei pacto inſtitui. Vale ſpes mea. Ex Mediolano pridie Kalẽ.
Re Februarias.M. cccc. Li. .— J
Ave Franciſcus Pbilelfus ſalutem dicit plurimam Lan/
enee⸗ celoto Cardinalleucolffkzkzk.
ediok Vm te ſibertati tuæ ac priſtinæ dignitati reſtitutũ
accepiſſem:uix dici quæat: quãta ſum læticia gau/
Adioq; affectꝰ. Nõ em̃ potuerã nõ dolere te tale tan
Btec tumq;ʒ põtificẽ cõiectũ in carcerẽ: qui bonorũ omniũ inno/
en centiumq; uirorũ & perfugiũ eſſes & portus. Itaq; ibi am-
. pliſſime patri maiorem in modum gratulor: mibiautẽ læ/-
tor plurimũ: quod dolorem quẽ ex indigna tua captiuita-
leli⸗ te acerbiſſimũ conceperã: audita nuper iſtiuſmodi libera,/
reae⸗ tio tua in maximã mihi uoluptatẽ uerterit.Vale ex Medi
ſin, olano. Kal.Februarijs. M. cccc. Li.
ſbi ranciſcus Philelfus Blaſio axeretẽſi equiti au/-
em — rato ſalutem.
Imu — m uer ẽ in limĩe.Itaq; a te peto:ut qᷓs byeme plã/
non i tas illas ficulneas ad me dare ueluti peritior agrico
dan⸗/ la noluiſti:nũc tandẽ dare incipias. Niſi fortaſſe qc
ebti, nolim: mndleſte feras res ullas bongs fore tibi cõmunes cũ
, alijs. Nam ſi pluribus rogari te cupias: non poſſum non ue
te reri:ne uel inuidiæ: uel obtrectationis ſis accuſandus: quas
quidem ꝑturbationes indignas arbitror magnitudine ani
mi tui.Cupio item plantas prunorum damaſcenorũ.Val
ii⸗ H q ii

Ex Mediolano. iij:nonas Februarias. M. cccc. Li.

a lau.lutem dicit plurimm. .
Vm tuas ego res bellicas diu mecum rex Karole
multũq; cogitaui: unus profecto uiſus es quẽ uni/
Auerſa chriſtiana reſpublica tãtis ac tã diuturnis flu
ctibus agitata concupitæ exoptatæq; quietis atq; traquilli
tatis auctorẽ ſit tandẽ habitura.Nam ſi uerũ ſine cuiuſꝗ in⸗
uidia fateri licet: poſteaꝗᷓ impia & imanis illa ſceleratiſſi/
ma mahbometi ſecta inualuit: nullum eſt uſꝗᷓ hominũ ge/
nus: cui plus debeat chriſtiana religio ꝗᷓ inuictæ francorũ
nobiliſſimæq; uirtuti. Cum reliqui enim fere omnes & re
ges & populi chriſtianiignauo quodam animi torpore tã

ꝗ elanguiſſent:ſoli franci inuenti ſunt: qui ingenti animo
9 8 8

& excelſo omnem barbarorum & infideliũ impetum non
modo ſuſtinuerint: ſed repreſſerint: quid inquã repreſſe-

rint? imo fuderint:fugarint: oppreſſerint. Nã italiæ uires
ꝗꝗᷓ & ualidæ ſunt & maximæ: tamen quia neſcio quo info-

lici fato inteſtinis ſeditionibus inimicitiſſq; laborare didi/
cere: neq; potuerunt omnino nec itẽ poſſunt oſtendere:
quantũ ui prudentiæ & animi robore uigent: florent atq;
antecellunt: Soli franci: Soli francorũ principes ac reges
in omni chriſtianorũ numero auſi ſunt chriſtianæ utilita⸗
ti ſemper & dignitati conſulere.Itaq; maiorem in modum
dolendum erat: tantum inualuiſſe uim dez-monum: ut
quæ una gens eſſet in noĩe chriſtiano: quæ ad pietatem d
gloriã nata uideretur: ea tãdiu domeſticis cladibus exer⸗
ceretur. Sed ſinit interdũ deus eos urgeri aduerſis rebus:

quos habet carioris: idq; ut arbitror: non tam quo expe/

riatur fidem & conſtantiam hominum:ꝗᷓ multo prius no/
rit:ꝗᷓ futura ſit: ſed quo ijs detur ueluti promerendi mate
ria cumulatior & illuſtrtor. Quare cum Thobias: cum
lob: cum rex tolerantiſſimus ille dauid tantas ac tam into-
lerabilis ærumnas perpeſſi ſunt: quo ſe aduerſus deũ geſ⸗-
ſere ſubmiſſioris: eo magis illos & ope ſua: & ſuis ſecundis
rebus deus dignatus eſt. Sic em̃ deus tũ maxime prodeſt:
cũ maxime uidetur affligere: taum per huiuſmodi calami/⸗

S, 4

Franciſcus Philelfus Karolo regi francorum

ittes at
ſoet. DP
leguod
tamndiu
egocl
facler
lio ſad
elle
culis:
ſicioe
ilec
infiae
suen
bbiore
dpe 6
un
dria
ſ
t⸗
ficat
ang
angla
lstan
Eite⸗
leade⸗
ſorg⸗
tuof
dem
ſeetij
conti
Vpac
wsde⸗
Kend
tituc
leſt
aN

awe
eun,/
ns ſu
tigalli
i
eratll,
nüͦ ge
ncotu
Ete⸗
teti
no
non
ede⸗
wires
oinko⸗
edidi/
ndere.
ntatq;
repes
tllta⸗
dum
net
lemd
exeb⸗
ebus
epe/
en/
mate
:C
ninto⸗
eie
unds

olll:

Mol

„. 2
— —

tates atq; cruciatus reſipiſcendi cæteris exemplũ offerri
ſolet. Dolendum profecto erat bonis omnibus Rex Karo
le:quod chriſtianiſſimũ genus hominũ te rege pietiſſimo
tamdiu:tam grauiter: tanta malorũ mole præmeretur. At
egocũ meipſum colligo: & mẽte diligentius rem uoluto:
facile uideor intelligere id omne diuino quodam conſi-
lio factum eſſe. Oſtendere deus uoluit: ut opinor: nullam

eſſe humanã potentiã: quæ propijs conſilijs atq; admini-

culis: aut perpetua eſſe poſſit:aut diuturna:ſi diuino præ-
ſidio careat. Quamobrem iccirco paululum ueluti a fran/
cis ſecedere uiſus eſt: quo & per fideliſſimi populi flagella
infidelibus cunctis minitaretur interitum: & cum te fran/
cis uenerabiliorẽ:tũ uniuerſis tuis ſuiſq; hoſtibus formida
biliorem efficeret: Tua certe pietate: ſed diuina quadam
ope & auxilio factum eſt: ut eos omnis: qui perinde atq;

ſtulti & amentes a te defecerant: ad ſanitatem tua cum

gloria uideas redijſſe. Deo ipſo duce: imperatore: uexil/
lifero non modo patritum atq; auitum regnum cum imor
talitatis nomine recuperaſti: ſedlonge id admodũ ampli/
ficaſti: ſtabiliſti: ornaſti. Nã ſi magna res eſt ferociſſimos
anglorũ impetus ſuſtinere: quanto maior cenſeri debet
anglos ſuperare: proſternere: interimere. Has autem tae
lis tantaſq; uictorias in rebus præſertim deſperatis & per⸗
ditis exiſtimare debes neq; tuis: nec ullis humanis opibus
te adeptũ:ſed diuina potius quadã mẽte: quæ chriſtianæ

ſuæq; reipublicæ diuturna ægrotatione morboq; cõfectæ

tuo fœliciſſimo ductu: tuis ſecundiſſimis auſpicijs iantan/
dem ſuccurrere mederiq; conſtituit. Quare te rex Karo
le etiã atq; etiã rogo & oro:ut quanꝗᷓ neq; menneq; cuiuſꝗᷓ
conſilij:nullius admonitionis: nulliꝰ cohortationis indige⸗
as: pacatis iam & cõpoſitis rebus tuis mentem atq; animũ
tuũ oẽm ita excites atq; armes in peſtiferos & impios ho⸗
ſtes Chriſti: ut tãto tanꝗᷓ ſempitern bñficio ornatꝰ nõ gra
titudinis minus lauderis:ꝗᷓ Cæterarũ uirtutum omniũ con
ſueſti. Duo ſũt infideliũ genera quæ populum chriſtianũ
maximis detrimentis ærumniſqʒ; affecerunt: quotidieq; af

Aiciunt:turci & ſarrhaceni: quorum alteri parua ſeruorum

ꝗ iiij

manu ægypto: Syria:iudæa tribus opulentiſſimis prouin-/
cijs per noſtram negligentiam occupatis: Cyprum: Rho/
dum ac reliquas finitimas inſulas in dies magis magiſq;
populantur. Turci uero nulla ſua: ſed chriſtianorũ pecu/
nia conducto peregrino milite & eo quidem non admo-
dum multo id ſunt bellandi aſſiduitate aſſecuti: ut qui fugi
tiui ſcytharũ ſerui ex horrentibus illis cautibus uaſti Cau-
caſi in perſida ſeſe ac mediam mendici & famelici recepiſ-
ſent: nunc neminec(ut ita dixerim) repugnante intra ſinũ
hadriaticum non ita longe ab ltalia conſederint:quin ſi ue
lint:ad paucas horas eo ſint traiecturi. Hos autẽ qui ſunt

quaſi quædam ſarrbacenorum propugnacula & ſi iampri

dem Cbriſtiana uirtꝰ nõ difficile ſuperare ſubiugareq; po/
tuerat: tamen cum uel imparatius in eos uel imprudetius
itur: fit ut & prudẽtes illi & parati exiſtimetur. Hacuna re
factum eſt: ut & rex Sigiſmundus annos natus quattuor
& uiginti incautius hoſtem non omnino incallidũ aggreſ-
ſus fugæ turpiſſimæ terga dederit: & Vladiſlaus rex ad/
modum adoleſcens cum annis ſuperioribus ſuum malu/
liſſet ꝗᷓ Ioannis uaiuodæ peritiſſimi ducis qui iam his &
iterum turcos ingenti clade perculerat: conſilium ſequi:
cum non mediocri Chriſtiani exercitus detrimento inte/
rierit: & anno ꝓximo idem loannes uaiuoda qui antea ſæ/
penumero trophæa de turcis pulcherrima ſtatuiſſet: cum
eoſdem boſtes adortꝰ fortiſſime:iam plane uertiſſet in fu/
gam: coactus fuerit per ſuorum militum inconſtãtiam Ge/
tarumq;ʒ perfidiam non ſine magno chriſtianorum uulue /
re ab eo bello diſcedere.Ita fit: ut uel imperatorũ inſcitia:
uel timiditate militũ uel diſſolutiore quodã hoſtiũ eõtem/
ptu:quos uici iãpridẽ & uenire ſub haſta aut mactari opor
tuiſſet: uictores ip̃i inſolẽteſq; uideant᷑. Eoq; ab ijs audaciæ
itũ ẽ ut cæteris fere oĩbꝰ chriſtianis ꝓ nihilo habitis ſolos
ſibi metuendos ducãt. & francos & italos: quos alteros ſæ-
pe mari: alteros uero quandoq; terra nõ ſine ſua maxima
pernicie pugnantis experti fint. Sed quoniã non ignorãt
uires italicas hoc tempore ut antea ſæpe mutuis inter ſe
odijs ac hellis digladiari: ſoli ipſi franci ſunt reliqui: quos

7
.

ſormide
nlſu⸗

Aue it

Vndee
nopol
lſum
preſe
ſorti
neof
italt
müg
tentm
robe
licori
ltam
ang
ni
mer
por
ut
men
nlent
accec
Wy
ſol⸗
uſs
pite⸗
noce
libus
brop⸗
Nuite
tost
keta
in
drr

tonin⸗
Rbo/
uglq,
ipeca/
dmo⸗
gulfugt
ſtia⸗
ecepi⸗
traſui
inſue
niſunt
mpni
po/
tlus
ate
wor
gre⸗
120/
Wa/
nbo
nſegu:
lo ite/
neile⸗
etcum
inko
ume
uole
lotin
ten/
lopor
cae
ſoos
105 1
ANN
onot/ i
5
neete
gvo

VII

formident: quippe quos audiant poſt tam multas præcla/
raſq; uictorias: quas de anglis germaniſqʒ ſunt adepti: quẽ

Aque inter chriſtianos timeant: hoſtem babere neminẽ.
Vngde cum ſciant uirtutem francorum ocioſam natura eẽ
nõ poſſe:& eoſdem præterea iuſtas babere cauſas ulciſcẽ

di: ſummũ inde in ſeſe malum breui putant emanaturum:

præſertim eodẽ uno te rege fortunatiſſimo & belli duce

fortiſſimo:& prudẽtiſſimo caſtrorũ iperatore:& uiro pla/

ne optimo & hominibus ſimul deoq; cariſſimo. Quæ cum

ita ſint: reliqua tria eſſe animaduerto: quæ oſtendam. Pri-

mũ quod adeo id bellũ neceſſariũ eſt: ut nullo pacto præ--
termitti quæat. Alteꝶ uero qd ea res factu eſt admodũ fa
cilis: ſi ratione & conſilio gubernet᷑. Extremũ autẽ erit: ut

probem: ꝗᷓ ingentem utilitatem hoc idem bellum ſua ſit
uictoria tibi chriſtianiſq; allaturum. Quid enim in hominũ

uita magis neceſſariũ cenſeri debet: ꝗᷓ aut id maxime om/
nium ſequi quod honeſtum ſit: aut id omni ope atq; ope/
ra aſpernari: quod afferat ſecum ullam turpitudiuis fœdi-

tatem? Non em̃ ad cibum ac potum: nõ ad prurientẽ cor-
poris uoluptatẽ: quæ ipſa nobis cum pecudibus ſunt com
munia: ſed ad decus dignitatẽq;ʒ nati ſumus. Iccirco nobis
mens data eſt immortalis ac diuina: ut immortalitati ſer-

uientes dei ſimus ꝗᷓ ſimillimi. Et quo pacto propius ad deũ

accedimus ꝗᷓ per beneficentiam & iuſticiam? Tũc Deum
maxime imitamur: cũ alijs benefacimꝰ: cum iuſti ſumus.
Quibus rebus eo eſt magis a nobis ſtudendum: quod nõ
ſolum gloriam huius mundi:quæ quãtacũqʒ eſt: tota ẽ bre

uis planeq; inanis: ſed multo magis cæleſtẽ illam atq; ſem-

piternam aſſequimur. Nec ille mihi iuſtus uideri ſolet: qui
noceat nemini: id quod etiam cum plæriſq; alijs animan/
tibus eſt nobis cõmune:ſed qui uel proſit cum poteſt: uel
propulſet iniuriam. Non enim ſolis nobis natura nos ge/
nuit: ſed his omnibus quos intelligentiæ uis ratiouiſq; uir/
tus immortali quadam forma inſigniuit. Atqui ut is abbor
ret a dignitate naturæ qui iniuſtus ſit: qui nibil opis :nihil
adiumęti conferat in hbumanum genus:ita bic admodum
præ ſe fert naturæ bonitatem: qui ad communem homi/

num ſalutem atq; ornamentum ſeſenatum meminerit.
Quod ſi honeſtum eſt ob communis hominum autilitates
nullos labores: nulla pericula fugere: quanto honeſtius &
præclarius duci conuenit id facere non propter homines
ſolum:ſed propter deum: propter ſaluatorem noſtrũ: pro
pter Chriſtum optimum: maximũ. Qui nullo officio pro/
uocatus ultro ſe noſtra cauſa morte dedidit. Dum ſarrha/
ceni: dum turci chriſtianis nocent per omnẽ iniuriæ con/
tum eliam:cui demum nocent? Non immortali deo? Non
hbumani generis ſaluatori? Non chriſto ipſo domino & re/
demptori noſtro? Et quibus iniurijs: quibus contumelijs

nocet nefa ria illa immaniſq; barbaria? Quibus certe nihil
crudelius: nibil durius: nibil ſpurcitius: nibil abominabi-/

lius uel dici uel excogitari poſſit. Hominibꝰ& Chriſtianis
& ſacerdotibus nõ pro ealonibꝰ & ly xis dũtaxat: ſed pro.
iumẽtis etiam utuntur. His uebunt:his arant:his fodiunt:
his abiectiſſima exercent omnia erubeſcẽdaq; miniſteria.
Quod ſiquiſe homines & chriſtianos reminicentes min⸗
æquo animo indignita tem tulerint: continuo torquentur
per extremos corporis cruciatus: decoriantur: uerubꝰ ſuf
figuntur: ſecantur: rota inſuuntur per acerbiſſimmas mem/

brorum omniũ fractiones. Ob miſeram. Ob infœlicem cõ/

ditionem chriſtianæ religionis? Hæc chriſtiani principes
audiuntehbæc ſciunt?bæc ſentiũt?bæc miti animo fieri pa⸗
tiuntur? Nam quid ego dicam de ſpurciſſima & teterrima
execrabilis intemperantiæ fœditate? quam ſi quis animo
generoſior perpetinoluerit: aut defoditur: aut exciditur:
lon bis omnibus iniurijs ac probris Chriſtus afficit᷑: quã/
do quidẽ ob eius nomen chriſtianis inferuntur? Num de/
cet chriſtianiſſimũ regem pati nomen chriſtianum tam te
tro:tam borribili: tam deteſtabili dedecore ſcelerari? Nũ
Lodouieus ille rex ſanctiſſimus qui primus regum omniũ
chriſtianiſſimus dictus eſt: pateretur ſi uiueret: tam turpẽ
contumeliæ notam inuri chriſtianæ dignitati: qui primum
ut ſtaret cõuentis: ut iuſiurandum ſeruaret: ut illud quod
hboneſtum dicimus tueretur: exhauſit theſauros ſuos om-
nis: & quã anno ſuperiore cæperat cũ ingenti præda: Da/⸗

ti:

ieei
(liex
llio:
gleilce
ſeret e
ewi
Lode
tum
lusil
imit⸗
cent.
geſed
polal
ſitae
lum
lusß
E⸗
ton
liof
Mer
tand
nera
ltese
em
dele
pio⸗
ulo
ſulti
rüc
lcen
ot⸗
aß
deri
i

Rop

nerit.

ins
mines
pro
ppro,
bar

L (ON/

NWon
Ere⸗/
lelis
l
nis

ltates

—

miatã: boc em̃ nomine canopũ appellãt: reſtituit ſarrhace
nis: deinde cõparato rurſus ex uniuerſa gallia Italiaq; & ſi-
cilia exercitu ob eandẽ uim honeſtatis in africã traiecit eo

cõſilio:ea mẽte: ut non mõ aceeptã in ægypto calamitatẽ
ulciſceret᷑: ſed omnẽ ĩpuriſſimi mabometi ſuꝑſtitionẽ tol⸗
leret e terra uiuentiũ:id quod faceile effeeiſſet: niſi peſtile/
tiæ ui correptus apud tyneta quã obſederat: una cum filio
Lodouico Albaniq; Cardinali ac infinito pene chriſtiano/
rum numero ex hacluce migraſſet. Hac etiã ratione Karo
lus ille gentilis tuus & rebus geſtis & cognomẽto magnꝰ⸗
