On ĩmerito ſapiẽtiſſimꝰ noſter princeps te unũ ex

2 :nouit fidem:atq; obſeruãtiã Erge ſe. Video alios
nõnullos:qui loquũtur ad gratiam: ꝗ ſe duci ſeſe uel prece

Meruiſti tu certe de me qᷓoptime.Itaq;ʒ uelim: tibi pollicea leo
ris eum eſſe Philelfum: quo de uno omiĩa tibi poſſis && reci 6la
pere & ſpõdere: quẽe præſtari quæãt ab aĩo ingenuo atqꝙ; Adutt
gratiſſimo. Vale & me præſtantiſſimo noſtro humaniſſi/ D

moqʒ principi accuratiſſime cõmendato ac dedito. Nedio
lani ex ædibꝰ noſtris.vi.Kal. Nouẽbres.M.cccc.xxxxiiij.
¶ Franciſcus Philelfus Bornio ſalæ i. urecõſuito ſal.
Vas ab me orationes petieras ad te dedi. Seriꝰ ue⸗-

ro: qm ijs carebã. Hoſpitabãt᷑ em̃ apc amicũ iãdiu.
Nã neqʒ meoꝶ ſcriptoꝶ minus: ꝗᷓ nũmoꝶ ſum libe
ralis. Quare iniuſte ij agunt oẽs: qui abutunt᷑ benignitate 1
mea. Noõ em omnes ſunt Bornij: quo quidẽ uno gratũ ma/ in
gis uidi alium neminẽ. Vale ex Mediolano.v. Kal. Noue. 4
Dres. M. cccc. xxXXiiiſ.
ranciſcus Philelfus Petro Thomaſio
Ppbhhiloſopho ac medico ſalu. . ds
Acrobij codex de ſaturnalibꝰ is mõ ẽ Mediolanũ 8
— allatꝰ: quẽ ante meã in Thraciã nauigationẽ Vicẽ⸗
æ cũ agerẽ amiſſ: puto em̃ meminiiſſe te uiꝶ illum

clariſſimũ Leonardum luſtinianum dediſſe ad me litteraſ:
quibus & a te plutarchi æthica: & ab me Macrobij ſatur
nalia peteret cõmodato.Vterq; codex datus ad eum eſt:
per ſcribam præfecti præſidij Vicentini tabellario cuidam
ducalis dominij: qui certe illos nunꝗᷓ reddidit Leonardo.
Qnin uerſutus & callidus ueterator fabellam excogitauit
inquiens: cum ex equo deſcendiſſet apud cauponulã ne/
ſcio quã bib endi gratia: equũ ſe inde fuga ſurripuiſſe ĩ pro
ximas ſiluas: quem poſtea cum eſſet perſecutus: uix illum
tandẽ inueniſſe amiſſis illis codicibus: quos ephippio alli/
garat: putare tamẽ eos furto ſurreptos. Hos ſirem memo
ta tenes: multum de libris laborauimus fruſtra: cum nihil
odorari potuerimus: in cmunem tandem acti ſentẽtiam:
quod ſcriba ille: cuius fldei eos credideramus: fraude non
uacaret. Quæſiui ex hoc hoĩe: unde eum ſibi codicem cõ/-
paraſſet:reſpõdit emiſſe ex publico librario quodã: quem
uulgo uos bidellũ ap pellatis: eſſe autem eius tabernam li⸗
brariã euntibꝰ ex riuo alto ad forũ diui Marci ad dexterã 1

policer
lcteci
ong
umnlll⸗/
Nedo
Nii⸗
lol
er⸗ le⸗
Uücd.
um be
te
ima-
oue.

ichani
Vice⸗
GEllun
ſttenl.
ſuun⸗
mel:
lidam
atdo.
Etnait
änen
ſeipro
xvilum
o l)
memo
nhihi
tiam:
enon
m co⸗/
auem
Aml,
xteta

Tuum igit᷑ opus fuerit quærere ex eo librario:quo pacto
ille codex ad ſe deuenerit. Ita enim'fiet fortaſſis: ut uterq;
ſublatos libros nobis uendicemus. Id tu ne babeas negle/-
ctui:te plurimũ rogo. Vale. Ex Nediolano.iij. Kal. Nouẽ-
bres. M. cccc. xxxxiiij. l
¶ Franciſcus Philelfus ſal. di.plu. Ioãnocio manetto.
Vam doleo uir amiciſſime: qc' nobis uti non liceat
litterarũ uiciſſitudie ꝓ noſtra cõmuni fnia. At lice/
ret mihi ſane: ubi eadęe tibi licẽtia ſcribẽdi eẽt.Non
em̃ is eſt princeps meꝰ: ꝗ mihbi quicꝗᷓ præſcripſerit: utpote
ꝗ norit meũ ſcribẽdi genus totũ eſſe ingenuũ:nihilq; cõ/
tinere:qd reprehẽdi poſſit. Nõ em curamus: qu æ ad bel/
lam:ſed quæ ad pacẽ attinẽt. Totum noſtrũ ſtudiũ eſt cũ
Muſis & cũ ijs artibus atq; diſciplinis: quæ ſemotæ ab oĩ ar
ok ſtrepitu: ad bene ꝑtinẽt beateq; uiuendũ. Quin ij mi
hi deſipere uident᷑: qui ſe imiſcẽt ambitioni & auariciæ: q-
bus potiſſimũ uitijs publici principatus redũdant omnes.
Quæ em̃ requies illis dat᷑: qui alijs malũt: ꝗᷓ ſibi uiuere? Vt
igit᷑ cætera omittã: quæ uel tyrãnida ſapiũt uel imperium:
cupio ex te diſcere:ꝗ belle uales: & quæ tibi cum libris reli
qua ſit familiaritas. Nã ego huiuſmodi ſtudijs ſi unꝗᷓ antea:
tũ maxie hoc tꝑe delector. Vale ex Mediolano.iij. RKalẽ.
Nouembres. M. cccc. xxXxXiiij. MMMMM
NEFanciſcus Philelfus Ryriaco anconitano ſal.
Eddita ſũt mibi quattuor pulcherrima epigrãmata:
quæ nuꝑ ex Peloponeſo in italiã aduexiſti. His ego
ſum ita delectatꝰ: ut nõ uerear te rogare:ne unꝗᷓ ceſſes ab
iſtiuſmodi mercatura: quæ & ꝑutilis eè:& doctis omnibꝰp/
iucũda. Qcd aũt intelligere ex me petas:quid antiqui phi-
loſo phi ſenſerint de partibꝰ animi: repetà paulo altiꝰ. Nã
aliter eum partiti ſunt:qui ab italica philoſophia:aliter qui
ab lonica fluxerunt. Duo em̃ eſſe philoſophiæ principia te
arbitror nõ latere: alterum lonicũ: Aterũ italicũ. Pytbago⸗
ras igitur ſamius italicæ princeps philoſophiæ dupliciter
animũ diuiſit: tum altius: tum propinquius ac dilucidius
cũ primũ dixiſſet: duaſ eſſe animi ꝑtes:alterã rõnalẽ: alterã
irrationabilẽ: deinde etiã alia ẽ uſus ſecũdo loco diniſione

—

cũ diceret animũ diſtribui in tris partes: quarum altera in
ſe baberet rationẽ: altera uero quæ ea careret: diuidebat᷑
i duas btesduad una cõtineret Top evονο thymô: boc ẽ
eo loco animoſitatẽ. Nam νμοοα thymos plura græce
ſignificat: animoſitatem autẽ pro iracundia accipiebat. In
altera autem parte Tnp éioòοaιαâρι epithymian. i. cupidita
tem collocabat. At Democritus atqʒ Epicurus in ꝑtes du/
as animũ ſepararunt: poſuerũt em̃ rationẽ inbærentem ac
fixã in Thorace: quæ uero pars rõne uacat: eã diſperſam
eſſe noluerunt per omnem corporis concretionem:quam
&& νρIτσισ-16 ſyncriſin uocant. Quinetiam ea corpora: quæ
ſenſu carent: Democritus uoluit aliqualis animi habere ꝑ/
ticipationẽ. Et hi quidẽ omẽs ex italica fuere philoſophia.
At ſtoici:qui auctore Socrate ionicam profitetur philoſo/
phiam:cui principiũ dedit Thales mileſius: cõſtare bomi⸗/
nis animũ uoluerunt ex oc&to partibus. In ijs enim poſue-
runt hos ſenſus quinq;: uiſum: anditũ: odoratũ: guſtum: ta/
cum: & ſextolloco partem uocalem: ſeptimo uero eã ab
qua eſt ſemen. Octauã autẽ partem eam ſtatuerũt: quæ in/
telleca & rõne imperat omnibꝰ hiſce partibus ſeptẽ. Sed
Plato Socratis auditor eadem eſt uſus tam primo ꝗᷓ ſecun/
do loco animi partitione: qua Pythagoram uſum didice/
rat. Nam & in partem habentẽ rõnem humanũ animũ di/
ſtribuerat & in partẽ: quæ eſſet rõnis expers. Rurſuſqʒ; eũ-
dem ſeparauit animum in tris partes: utpote ꝗ mẽtẽ atq;
rationem in capite collocarit: animoſitatẽ uero uigorẽq;
iracundiæ: qui proprie eſt ipſe Iu0οα thymos: quem
modo meminerã in corde:& cupiditatẽ quoq; ſubter præ
cordia. Mens igitur ipſa:quæ prima eſt ea uis atq; ptãs ani
mi quã græci Aup&εiâριdynamin uocant: in capite tanꝗᷓ in
arce imperat: ut regina primæq; dignitatis: eſtq; contẽpla/
tiua. Nam ea parte & uigemus: & intelligimus: & ſapimꝰ.
Sed altera uis animi ci Plato ſecundam tribuit dignitatẽ:
ut eſt in pectore conſtituta: præſtat: ut agamus: quæ ip/
ſa mens atq;ʒ ratio imperarit. Vis autẽ illa: quã inferius poſi
tã oſtendimus: præſtãtioribꝰ illis poteſtatibꝰ obtẽperat.
Nec illud certe prætereundum reor: exiſtimaſſe Platonẽ

perig

peronm
ll
Uimſus
telerri

fleta

polas

uas
vere
lli⸗
eꝛt
utpa
iad
necel
noca
llar
mno⸗
wo
gas
ſen
cu
ex
gie
mor
ert
otm
tibe
V

ae

Veri
l
N

Aterain
ldebꝛt
obhoc ?
igrece
edat. ln
cupikit
ptesd
ntemae
perſin
ngum
1gur
erep
pbia.
lolo⸗
otni
oſue,
ete
dei i
gorid
te, del
ſſeann
didce/
müchy⸗
ſge⸗
te
igoreg
: quen
bterpie
chii
tN1
tepla
ſpinc⸗
ntate
nie /
ispol
atone

ciderit:

. Er omnis artus animum meare corpuſq; uniuerſum: atq;

ngillatim per membra oĩia tanꝗᷓ per inſtrumenta quædã

uim ſuam uirtutẽq; oſtendere. Præterea ad eundẽ animũ
referri oia: quæcunq; occurrũt ſenſibus. Quæ aũt a ſenſibꝰ

referuntur: eſſe alia atq; alia. At Ariſtoteles Platonis diſci
pulus:illum em̃ annos uiginti audierat: ac princeps ſectæ
peripateticæ in haſce partis animum ſecuit. Eas enim eſſe
duas dicebat:quarũ altera uolebat rõnem cõtineri:alterã
uero uacare rõne. Rurſus aũt quæ haberet in ſeſe rationẽ
illã quoq; in duas diuidi ꝑtis: quarũ altera ita cõtẽplemur
ea quæ ſunt:quo ad ipſa principia ſec? habere nõ poſſunt:
ut parte altera: ea contẽplamur: quæ habere aliter poſſũt:
cũ ad ea quæ alia ſũt genere: partes quoq; aliæ ſint genere
neceſſe ẽ. Alterã uero harũ partium Ariſtoteles ſciẽtificã
uocat:alterã ratiocinatiuã: cũ rõcinari aliud nihil ſit:q̃ᷓ con-
ſultare. De ijs em̃ quæ habere aliter poſſunt: conſultat ne/
mo.Sedẽ uero mentis atq; rõnis in cordis penetralibꝰeſſe
uoluit.Ad hanc aũt mẽtẽ Ariſtoteles docet ea referri oĩa:

quæ ſinguli ſenſus nunciãt: ab eadẽ de ijs fieri iudiciũ:quæ

ſentiuntur: atqʒ examinari cuiuſmodi ea ſint: quæ uarie oc/
currunt ſenſibus. At ea in parte: quæ ſua natura rationis ẽ
expers:appetitum Ariſtoteles poſuit:qui ſi a ratione ſe re
gi gubernariqʒ patiat᷑:multarũ eſt uirtutũ capax:earumq;
moralium. Nam mores huius partis ſunt qualitates. Sin a
perturbationibꝰ auertat᷑:diſtrahaturq;:fit officina uiciorũ
omniũ.Et bæc ſunt ſane: quæ mibi hoc tẽpore de animi ꝑ/
tibus occurrebãt. Cũ plus ocij dabit᷑:longior tecum ero-
Vale.Ex mediolano pridie Cał.Nouẽ.M.cccc.xxx xiiij.
–— (EFranciſcus Philelfus Franciſco barbaro ſal.
Dhortatio tua mihi maiorẽ in modũ ꝓbari debet:
tpote quæ ab optio aĩio manat: meiq; amãtiſſimo.
Veꝶ qui mare ingreſſus in uæbemẽtioris fluctꝰin/
6 quo uelit: ſed quo ingruestiũ uentoꝶ flaiꝰ tra/
xerint: nauigare cogitur: uel inuitus. Itaq; ex tẽpore con/
ſilium capiat᷑:neceſſe ẽ. Vale.Ex Mediolano pridie Calẽ.
Nouembres. M. cccc. xxxxiiij.
. CF ranciſcus Philelfus Normano albi gio ſal.

IV me obtundlis litteris tuis. Quare mihi iraſci non

Ntis:quæ præ ſtari non poſſunt. Prudentius tibi con
ſulueris:ſi pris uiri grauiſſimi ſapiẽtiſſimiq; malueris: ꝗᷓ tuo
uti cõſilio. Neſcio tibi aſſentari mi Normane. Homo ſum

libero ĩgenio. Aſhil ſimulati præ me fero. Dum tibi mauis

—

Franciſcus Philelfus Rainaldo Albigio
Vto iampridem te uelab uſq; Florẽtia: cum apud
uos agerem: cognouiſſe haud obſcure eo me eſſe
ĩigenio: ut uerbis paſcere didicerim neminẽ: illoſq;

pridie Kal. Nouembres M. cccc. xxxxiiiſ.

tiis ſpe:nihil hic eſſe uideo: quod faciat in rem tuam. Rem
paucis tenes. Aliunde tibi conſulas: oportet. Nec uelime:
tibi perſuadeas me tua cauſa laborẽ ullum aut fugere: aut
fugiſſe. Sed ita res habet: Vale ex Mediolano pridie Kal.
Nouembres. M. cccc. xxXXτι⅓–.e .
Fanciſcus Philelfus ſal. dicit plu.
nio Petrucio equiti aurato.
Tplurimiſaciam amorem tuum: ingratus ſim. Intel/
ligo enim ex proximis tuis litteris: quod tamẽ du/
Bbpiꝛaui nunꝗᷓ: me tibi eſſe cariſſimum. Quod autem
me bottaris animum inducam: ac ſi opus eſt: cogam: ut ad
uos redeam. Quod ſi facere decreuero: te operam datu-
rum polliceris: ut apud uos ſim & qᷓcommodiſſime ꝗbo/
norificentiſſime. Hortaris tu quidem & amice & perbeni
gne. Atq; babeo tibi gratias:qui liberaliſſimi amici funga/
ris munere. Cæterum non mihi licet ullam accipere con-
ditionem u'maximam. Nam humaniſſimus hbie princeps
ita me tractat: ut nulla mibi relinquat᷑ querendi cauſa. Itadc;
rogo te: ne moleſte feras: ſi rationem habeo: tum conſtan-
tiæ: tum dignitatis meæ. Vale. Et uirum optimum: Gynũ
bellantem nomine meo ſaluere iube. Ex Mediolano pri⸗
die Kal. Nouembres. M. cccc. xXXXiij: . ..
Franci. Philel.ſal.di.plu. Frãciſco Scalamõti eꝗti aurato

Anto/

debes: ſi minus ſæpe tibireſpondeo. Nam ea pe/

qᷓ patri obſequi: omnibus es ridiculo. Vale ex Mediolano

onge minus: qui mihi iure ſunt diligedi. Itaq; ne inani ala-

Koc
ſem
(ar
Es.Nn
an⸗
mun
ſſor
le
X

Atiha Bi de prætura Mediolanenſi apud bunc nobiliſſi-
teapen mum principem amice & accurate: feciq;: intelli-
tbicnn geret: & qui eſſes: & quanti faciundus. Non difti-
ituo cuſter Feſnaden paſſus eſt. Delectatur enim uiris do/
raim Rtis clariſſimiſq; ingenijs. Itaq; nobis ſpem dedit nõ uulga-
imas rem. luſſit enim nomen tuum referri in commentarios.
elm Quantum mihi uideor intelligere: noſter breui futurus

es. Interim ea para :meditare: cogita: quæ noſtro huic ma⸗
gnanimo principi nolubtatt tibi uero futura ſint hono/
ri. Et ut magis armatus ſis: delectatur bicprinceps ijs ho-
cl minibus: qui quemadmodum tu: aſtra ſapere uidentur:
ele ſi forſan quicꝗᷓ ſapiunt aſtrorum potius ꝗ́ raſtrorum. Va/

bg le. Ex Mediolano pridie kalen. Nouembres. M. cccc.
em Franciſcus Phbilelfus Rainaldo albigio
dlimm elguiti aurato ſal. .ll
teaut Væ mihi ſit ſententia dere ueſtra Rainalde albigi
ſeke. A dicam ſane haud obſcure. Nimiam uideo in uobis
omnibus uiris optimatibus negligentiam: qui tanꝗᷓ
ſperetis ſecunda omnia uobis dormitantibus pro ueſtra
uoluntate optatiſq; euẽtura: nullo utimini :non modo cõ⸗
el⸗ ſenſu inter uos: ſed ne conſilio quidem. Nam quem exiſti⸗
du metis rebꝰ ueſtris affuturum: ſi uobiſipſis uos defueritis?
gtem Et uigilandum eſt: mihi crede: & paranda omnia: quantũ
td in uobis ſit:quæ ad uictoriam ſpectant: Atq; ut uno uerbo
duu⸗ omnia perſtringam: nibil eorum faciundum eſt: quæ fa ci⸗
Kip tis: ponite ante oculos inimicos ueſtros uloſq; in obeũdis
erbei negocijs imitamini. Id ſi feceritis: breui futurum ſp ero: ut
4 Gepatriam teterrima oppreſſam ſeruitute in priſtinam li⸗
eenn⸗ bertatem dignitatemq; uendicetis: & uobiſipſis per ꝗᷓopti-
Aekete me conſulati s. Quod ſi ſecus feceritis: & illi male: & uobis
iſen omnib⸗ miſerrime ꝓſpicietis. Vale. Ex Mediolano pridie
Ur⸗ Kal. Nouembres. M. ccc, xxxxliij.
6 Eranciſci Philelfi Epiſtolarum Liber Sextus
r elfus Vladiſlao Hungarie Re
“ giſalut em plurimam dicit. . i

. 4

ne a quibuſdam exiſtimarer imprudæetior:

galẽ magnitudinẽ præ ſe ferunt. Nam qui ad decus & glo-

riam natus: altus: educatus oĩa ſupra hominẽ & mediteris

& moliaris & facias: nunꝗᷓ poſſis: ut opinor:ullis meis uel
monitis: uel adhortationibus quaſi equus Lydus in cam/

pum ad ſplendidiſſimæ laudis curſum uæbementius inci-

tari.Sed ego certe neq; te moneo admirabili ꝓprudẽtia pri/
cipem:nec adhortator accedo: qñquidẽ ultro pro diuina
benignitate ad ſummi honoris calce qui humanæ fœlicita
tis & teſtimoniũ eſt & præmiũ: u'eas: uel ꝑuenias potius.
Quid em̃ per imortalẽ deum aut pulchrius ad bumanæ:

aut fructuoſius ad diuinæ gloriæ gradum tibi contingere

potuiſſet: ꝗqᷓ qc ipſa dies & deus obtulit præclarã de Tur-

cis uictoriam gente barbara & imani? Qui patricis relictis
auitiſq; gurguſtijs ubi ſeſe per omnẽ turpitudinis fœdita /
tem dies nocteſq; polluerent: horrentibus illis Caucaſi ua/
ſtiſq; rupibus tamdiu ac multum in uniuerſum prope ter-
rarum orbẽ ſunt aduerſus chriſti nomẽ per omne ludibri-

um & contumeliam debacchati. Quas em̃ ciuitates: quos
populos:quas deniqʒ remotiſſimas nationes quiſqᷓ afferat:

quæ turcorũ ĩmanitatẽ obſcoœnaq; flagitia per omne ſcele
rum omniũ genus minus uel tulerint:uel pertulerint? Ob⸗

dormierat neſcio quo pacto excelſum illud & inuictũ ro/

bur uirtuſqʒ Chriſtiana. Ac tantus terror uniuerſas mẽtes

inuaſerat: ut etiam ſine prœlio uinceremur: & quicꝗd eru-

beſcendi hoſtis libidini aut furori collibuiſſet: non pati ſo

lum:ſed perpeti quoq; poſſe uideremur. Ob tem porũ ca/
lamitas miſerabiliſq; foxtuna. Ad tantũ miſeriarũ deuentũ
erat: ut ignobile illud atq; agreſte Turcorũ uulgus ex bu/
millimis paſtoribus ac famellicis & fugitiuis ſcytharũ ſer-
uis longe lateq; in populos Chriſtianos & reges imperita-
rent:indieſqʒ magis atq; magis ita ſuũ propagarent ĩperiũ:

—

Go te rex Vladiſlae cũ adire ſcribẽdo inſti
tuiſſem: nõ poteram equidẽ nõ ſubuereri:

quippe qui dicturi uiderẽtur non eſſe mei
neq; muneris: nec etiã dignitatiſ ad ea ſum-
mum regẽ adhortari:quæ uel imprimis re-

Utiam
noͤabl
.tosi
ſueuit
ſogar
Gi
wd
gas
n
nea/
cem
kehe
nlgn
oper
dcol
N
or
tan
ſue
ſte⸗
tem
tbu
tlllit
hu

ſtun

me

del⸗
aul⸗
gre

M

c
pi⸗
chei
U
te

dinſti⸗
erer:
kior
emei

lum,

niste⸗
& o⸗

tenn

bel
(om/
nay
oi
na
ta
s.
ax.
cre
ia
t
ſua⸗
et⸗
br⸗
n5
rat

cele

10 5
Aes

‚H

ſo⸗
c/
ntiB
hu⸗
e⸗
ta⸗
rii:

ut iam uix ſexaginta milia paſſuũ abeſſent ab Italia. Itaq;
nõ abſurde fortaſſis audaciſſimꝰ iſte & petulãtiſſimꝰ amo⸗
ratus iactare uino obrutꝰ inter capaciſſima illa pocula con-
ſueuit ſe tẽplo ſanctiſſimo diui Petri ꝓpediem pro ſtabu/
lo ganeoq; uſuꝶ. Cõſiderabat em̃ latro callidus ac peſtifer
Chriſtianos principes:qui & auctoritate ualerẽt & uiribꝰ:
mutuis inter ſe odijs atq; diſcordijs laborare:cõtẽdere:di/
gladiari: alios uero præter quæſtũ curare nibil: nonnullos
ignauia corripi:negligentia plures detẽtos intercipi. Inter
uas ille noſtras calamitates iactabũdus atq; exultans nõ
deſt perabat breui futurũ: qe; ſecũ ipſe per omne facinus ac
nequiciã aio uolutaſſet.Sed noluit certe dñs deſerere tan
dem ſuũ gregẽ efferatis rapaciũ luporũ morſibꝰ tam miſe-/
re laniãdũ.Audiuit fideliũ fletꝰ. Vt clæmẽs:miſericors: be
nignus:nõ ſolũ ærũnas leuare: ſed extremã oĩno præſtare
opem auxiliumq; afferre dignatus eſt. Quare ſuos in te
oculos coniecit. Tua eſt præclara indole delectatus. Dile/
xit probitatem uitæq; ſanctimoniam. Te unũ delegit ex
omnibus Chriſtianis principibus:qui ſuum populũ ꝓſtra/
tum erigeres: ſuſtineres: tuereris: qui impuriſſimos hoſtes
ſuos trepidos tandem palantiſq; auerteres: fugares: pro/
ſterneres:cõprimeres:interimeres:qui in omnęe poſterita
tem per imortalem nominis ſplendorem te omnibus gẽ/
tibus admirandum redderes. Quæ quidẽ ipſa rex præſtãa/
tiſſime cãũ mecũ ipſe cogitarem: uideremq; maximis tuis
laudatiſſimiſq; conatibus tam tẽpeſtiue atq; ſalutifere chri
ſtum optimũ maximũ proſpexiſſe:non potui equidem ꝓ
mea erga te fide ſingulariq; obſeruãtia nõ gratulari u'tuæ
uel chriſtianæ fœlicitati: quo tuo ductu tuiſq; ſecũdiſſimis
auſpitijs ea futura ſit: cui non modo accidere aduerſi nihil
quæat:ſed cũcta potius aſtatim bona curriculo contingãt.
Mihi uero pluri lætor: quẽ ſuꝑnus rerũ omniũ imperator
& conditor tuorũ parentũ regalibꝰ Ilis ac ſanctiſſimis nu/
ptijs iccirco uoluit intereſſe: quo te in de natũ ad cõmunẽz
chriſtianæ reipublicæ libertatẽ ac dec? aut coram intueri
aut ſaltẽ & crebro & uno:& eodem omnium ſermone tuas

res clariſſime geſtas audire atq; gaudere aliqi icertt. No⸗

uit em̃ uel lulanꝰ iſte innocens ac ſanctus uir uiuẽtis huius
Chriſti Apoſtolus: ſic em iure appellare licet ſummũ pon/
tificẽ Eugeniũ: qua tẽpeſtate orator ſum miſſus ab impera
tore Cõſtãtinopolitano loanne Palæologo ad Romano/
rum imperato re igſenunai ueniſſe etiam me inuitatum
ad nuptias. Et quod incredibile mea cum uoluptate in mẽ
tem redit: id uidi per ſomnũ prima illa nuptiarũ nocte: qg
hunc uigilans loquor. Videre enim uidebar dormiẽs pul/
cherrimũ quoddam aſtrum ſole etia m ipſo longe maius

atq;ʒ illuſtrius: quod cælitus delapſum in regiæ iſtiꝰ ueſtræ

eminẽtiore culmine conſediſſet: unde circunquaq; emiſ/⸗
ſis ſplendidioribus radijs ubi altius ſeſe luce mirabili ſuſtu
liſſet:incredibili celeritate in Macedonicũ primo: deinde
in Myſum Olympum: uniuerſamq; Aſyam peruadere fe-

ſtinaret: ac tantũ undiq; fulgorẽ effunderet: ut æque ſolẽ:

atq;ʒ ille lunam ſua præſentia obſcuraret. Aliaq; permulta
widere ſum uiſus: quæ curioſiore narratione perſequi non
licet. Sed q& ad rẽ attinet: reuelaſti ꝓfecto mihi tu rex flo/
rentiſſime ingentibus tuis cœptis ſplendidiſſimiſq; uirtuti
bus meã omnẽ tam longinqui ſomnij ueritatẽ: docuiſtiq;
haud fruſtra ſomnia uelimitti:uel emitti. Nam ſeu diuino
iuſſu quodam reuelent᷑ extrinſecus dormientibus nobis:

quæ aliqñ futura ſunt: ſiue ea ſit hbumani animi naturaatq;
uis: ut tũ maxime uigeat: ſapiat:intelligat:cũ ſenſibꝰcorpo

ris ſomno ſeruientibus ac pene uinctis: ſe ipſe ueluti ſolu⸗
tus in libertatẽ uendicat: & tanꝗ per rariore corporis ne/

bulam illa quæq; cernere iã incipit: quæ perſpicua olim &ι

luce omni lucidiora ei futura ſũt. Quæ quidẽ res ſicui for/
taſſe dubia ſit: mibi ſane eſſe nullo modo poſſit: cui re ipſa
ſomniũ omne iam aperit᷑. Tu em rex Vladiſlaemuptialis

illius aſtri imaginẽ repræſentas. Tu ueluti cælitꝰ miſſus es

qui & Iſtro iam ꝓ diuina cõmiſeratione: & uniuerſa Thra-

cia helleſpõtoq; ſuperato ꝗprimũ ſis ꝑ illuſtrem perditiſſi/

morum boſtium cladem atq; internicium in Myſiam illam

Turcorũq; emporiũ purſam ꝑuẽturꝰ. Tu non diu poſt:ut

ſpero: ægyptijs Syriſq; oppreſſis: patefacies cũctis chriſti
ſidelibus ſanctã ciuitatẽ. Lu quaſi nouus aliquis Alexan-

—

Aex
fupen

gier
Vexs

—

barde
goat
tiar
We

Pu
ten

gei
met
Ut
(l
un
u
u

Shmius

lpone

npera

mnan/

tadum
teinme
ſtenge
lesp⸗
mais
neſtre
emi⸗
Au
nde
ſe⸗
Ner
wulta
cinon
erko
Uirtoti
auiltig
diuno
nobis:
gatch
orpo⸗
ſou⸗
esne/
m&
ifo
elpli
tials
s es
Thbra⸗
itil⸗
Mam
ſteut
riti
XA/

der ad Gangẽ uſq; uład illos potius uſq; Gangaridas quos

Alexandro metui fuiſſe legimus: cum tua ſempiterna glo

ria penetrabis. Nam quid ego te Alexandro comparem:

ui omni uirtute illo ſis & melior & ingentior? Quanꝗᷓ em̃
lexander cũ primũ arma cœpit mouere non in hoſtes ð&
barbaros: ſed in amicos & græcos: eandẽ ætatem ageret:
qua nunc tu es:annos em uiginti natus erat: llũ tamen ui⸗
tia p ermulta comitabantur: te uero uirtutes plures. Erat
Alexander ebrius: Vladiſlaus ſobrius. Impudicus ille: Tu
pudiciſſimus ac plane temperans. Agebat Alexander oĩa
temere: Tu conſulto oĩa & prudenter: Vtebar ille ad res
gerẽdas audacia duce & iracundia: Tu fortitudine & clæ
mentia. Præbebat ille ſeſe uel in amicos iniuſtum: Tu neq;

in tuos nec in alienos quicꝗᷓ ul agis uel meditaris ſine iuſti/
cia. Ille ingra titudini ſæpenumero ſe fecit obnoxium: Tu

unus omnium es gratiſſimus. Quod ſi Alexãder infinitis
flagitijs atq; ſceleribus inquinatus totam prope Aſiam ne
multo quidem cum milite ſubiugauit: quid de tot tuis tan-
tiſq; uirtutibus ſperãdũ fuerit: qui nulli uel libidini: uel ani⸗
miimpotentiæ ſeruias ſiſq; innocentiſſimus? Præſertim
cũ ad florentẽ firmiſſimũq; exercitũ Chriſtũ habeas tecũ
Pbusgnatore atqʒ uexilliferũ. Et quibꝰ cũ tibi pugnãdũ ẽ?
Nũ aduerſus gallos:aut Britãnos? an aduerſus præpoten/
tes atqʒ inuictos italiæ populos? Sane aduerſus Turcos:
aduerſus paſtores & fugitiuos: ꝗ nullo iuſto Marte oĩia ꝑ
latrocinia furtaqʒ moliũt᷑. Nihilo tñ minꝰ barbara iſta atq;
abiecta natio cõtẽnẽda oĩo nõ ẽ: ſed curãda oĩia diligeter.
Nã ut ait poeta: Et neglecta ſolẽt incẽdia ſumere uires.Id
qcx cũ in alijs qᷓ plurimis ueꝶ eẽ aĩaduertimꝰ: tũ ĩ re turco/
rũ ĩprimis. Cũ em diutiꝰ iſti cõtẽnũt᷑: ꝓ nihiloq; babẽt᷑ boſ
phorũ urbẽ ad helleſpõtũ ipſiꝰ etiã luſtiniani imꝑatoris tẽ
poribꝰ clãdeſtinis latrocinijs duce latronũ Bochamo coœ⸗
perũt diruperũtq;.Et cũ mox fugati ſeſe intra caucaſi cau/
tes recepiſſent:rurſus Heraclio imperante emerſerunt in

Perſida: unde Machometum perditorum omnium perdi

tiſſimum atq; nequiſſimũ: cuius nũc impiam ſectam ob ne/
quiciarum illecebras maxime omniũ amplectãtur latroci-
nãtẽ illã eiſdẽ latrões artibꝰturpit᷑ expulerũt. Indeq; fem ẽ

—

ut ſenſim atq; paulatim ꝓgredientes ꝛ:ꝛdum neminẽ pinde

atq; cõtempti repugnante offendũt: in intimis hadriatici
ſinus regionibꝰ cõſederint:late oĩa longeq; turbãtes:præ/
dantes: populantes: uſq; adeo chriſtianorũ principũ uirt⸗
obdormierat: elanguerat: contabuerat.ltaq; diuina quadã

prouidentia factũ reor:ut in tatis humanarũ mentiũ tene/

bris ipſe in lucẽ ueneris ad ſalutẽ & lucẽ chriſtianoꝶ. Qua
re ꝑge:ut facis: Vladiſlae rex fortiſſime. Vtere tãto & tam

grandi bono:quod tibi cælum oſtendit & ſydera. Permul/

ta iam de Turcis in hanc diẽ ſplendidiſſimaq; trophæa ſta
tuiſti. Iã tota metuit te barbaria atq; contremiſcit. Quicꝗd
habebant aut roboris aut ſpei impuriſſimi hoſtes oẽs noĩs
Chriſtiani:id omne in latrocinijs inſidijſq; turcoꝶ colloca/
rant. Horum autem tot milibꝰ per tot tamq; diuerſa proœ/
lia abs te nuper interemptis: quid reliquũ ſeu uirium ſiue
fidaciæ ſit aut turcis: aut cæteris iufidelibus: quem latere

poſſit:eſſe certe arbitror neminem. Mirũ profecto ẽ quan

tam de tua animi magnitudine inauditaq; conſtantia apd
Chriſtianos omnis & ſpem:&& fiduciam concitaueris. Iam
de trophæis: quæ uocant: nullus ſermo: nulla mẽtio ẽ. Ex
tremum illum optatumq; triumphum quotidie omnes
expectant: per quem liceat cunctis impune ac ſecure non
ægyptũ & palæſtinã ſolum: uerumetiam uiſere locos om/
nis ac gentes: ad quas olim uox euangelica ꝑuenerit. Itaq;
uniuerſi populi regeſq; chriſtiani pro tua incolumitate at/
q; uictoria deum orant: & unus omniũ maxime chriſtianiſ/
ſimus princeps meus Philippus Maria anglus: ꝗ te digni/
tatis & amplitudinis gradu nõ ſecꝰ ꝓfecto ꝗᷓ patrem & co/
lit & uenerat᷑: ſed amoris charitatiſq; affectu æque atq; fili/
um carum habet & periucundũ. Qua hunc uoluptate affi-
ci exiſtimes: quotiens audit ſuis de te optatis reſpondere
fortunam? lta mediuſfidius delectatur ac geſtit rebus tuis
omnibus proſpere geſtis: ut nibil apud eum lætius incre/
breſcere poſſe putem. Te regum ſydus appellat. Te chri/
ſtianæ reip.propuguaculum nominat. Te chriſti uocat &
ultorem & lumen. Quot quotidie pro te preces ad deum
babet? Quã aſſiduis ſupplicationibus: illiſq; pientiſſimis

—

pter
obret
auil
ſttat
labo⸗
vi
lino

.

im⸗

0
tu
ſe⸗
utu
el
ſeri

hri

Q

ℳ. —

el
dli⸗

— = — —

e

4

epinge
criatic
Eppre⸗
Püuirt
nancdi
llätete/
C
otm
Demml,

beiſti
ncge
loci-
pre⸗
ſine

Aere

eaun
in
tske
oelv
omnes
enoni
vom/
taq;
te at/
ianch

cigni
1‚
tfH

elh⸗

ere
Gtais
are/
ch

eum

lmas

t Hς

pꝓ te uno huius principis iuſſu templa oĩa celebrant᷑. Quã
obrem cum & deo te rex Vladiſlae intelligis hominibuſqʒ;
cariſſimum:cum in te uno chriſtianorum omniũ ſalutẽ cõ/
ſtitutam eſſe animaduertis: tuum fuerit: ut quarũ rerum
labores ac diſcrimina maxima cũ tua ingenti laude ſuſce/
piſti:earũ pulcherrimã palmã expectatũq; triũphũ ne re/
linquas. Quin age adiutore atq; duce Chriſto leſu inuade
impiam illam teterrimãq; barbariã. Tibiq; perſuade non
minorem tibi operam dandam eſſe:ut ratio tua pugnandi
olĩs cum diuina uoluntate conueniat:ꝗᷓ ut exercitus omnis
tuꝰ & ordinẽ obſeruet & modũ. Nã cæleſtẽ opem fruſtra
fieri uidemus: quã humana actio aſpernet᷑. Itaq; nõ modo
ut uincas:tibi coſiderandũ eſt:ſed quomõ uincas:cum ijs
euẽtus maxie ſit in laude: quẽ optima cõſultatio anteceſ/
ſerit. Vale rex inuictiſſime.Ex Mediolano Nonis Nouẽ,
pribꝰ. M. cccc. xxxXxiiij.
ranciſcus Philelfus Petro candido
— leuco decembri ſanitatem.
Niter maxia innumerabiliaq; mala:qu æ triſtis indi
gdia præ ſe fert:id eẽ boni aiaduerto:qc; nemini ma/
gis nocet ꝗᷓ ſibi.Itaq; tua te torqueri inſania nõ mo/
leſte fero: Vale & aliquando reſipiſce. Ex Mediolano. v.
idus Februarias. M. cccc. xxX . H
Francilſ. Philel. Antonio Raudenſitheologo ſal.
Vo ſignificato accipi cõueniat quotuſꝗſq;: &inon
q IꝗQdubito noſſe te:tñ quoniã id a me regqris: paucis ac
cipe.ldẽ ſignificare puto quotuſquiſqʒ in ſingulari
numero:quod nomẽ numerale quot. Vt quotuſquiſq; eſt
ui aliter ſentiat: pro eo quod dicimus:quot ſunt qui aliter
ſentiant. Nam qui dicũt quotuſquiſqʒ idem ſignificare q
aliquis: uæbementer errant: id quod ex Cicerone omniq;
uetuſtate licet intelligi. Vale Medtolan ex ædibꝰ noſtris
idibus Nouembribus. M. cccc. xxX.
¶ Frãciſ. Philelfus Aloyſio crotto ducali ſecretario ſal.
Lacuiſſe plurimũ hũaniſſimo noſtro pricipi epiſto
lã illã ad regẽ Hũgariæ Vladiſlaũ uæbement᷑ gau/
deo. Quod aũt eius noĩe me hortaris: ad Philippũ

ducem Burgundiæ ut ſcribam: qprimũ effectũ dabo. Va⸗

le Mediolani ex ædibꝰ noſtris. xv. Kal.Ianuarias. M. cccc.

§ Philelfte

₰

Franciſcu
N te das ocio Cat

toni ſacco ac iurecõ.ſal.
ce. Ac facis tu quidẽ ò

minis natura uita ocioſa & ineriti: cũ ille nobis de/
beat eẽ ꝓpriũ natura: ut ſemꝑ uel agamus aliquid: uł circa
ueritatis perſpiciẽtiã uerſemur? Sed iam ad ea:quæ petis
uenio. Quæris em quæ ratio platonẽ adduxerit: ut animi
ſedem locarit in capite: cum eã eius auditor Ariſtoteles i
cordis penetralibus eſſe uoluerit? Demõſtrãt mundũ ma/
themaci eſſe orbicularem: quæ quidẽ figura præſtat cæte
ris figuris omnibus: cum bæc ſola ſuis partibus ſimilatur.
Cunq; mundus circumferatur:eius quoq; partes circũfe⸗
runt᷑. Qua ratione ductus Plato uim mentis atq;ʒ rationis
in capite eẽ uoluit.Is em ad totius mundi exemplum ani⸗-

mum diſtribuit trifariã. Nã ut mũdi ſũmitatẽ ac etiã prin/

cipem:qui & gubernat & regit:& moderat omnia: cæle/
ſti inſigniuit domicilio: ita ſummam hominis partem: quæ
caput eſt: menti rõniq; tribuit. Deinceps poſt cælũ perin/

de atq; in media regione angelos dæmonaſq; ſubiecit:qui

pro cæleſtis regis ĩperio & agant: & exequant᷑ imperata
oĩia. At hoĩes in terra poſuit: qui pareant: & impata obeãt.
Ad quarũ rerũ imaginẽ tum quiddã in nobis: quod agen/
dis ſtudeat: collocauit in medio: tũ pubetenus atq;ʒ infra
tertium illud poſuit genus:qc regitur: atq; adminiſtratur.
Quæ quidem ultima hæc duo appetitus ſũt ſpecies: quas
tñ rationi ipſi Plato docet naturaliter obedire.Et ita mens

in capite præſidet: quã primã uim animi dignitatemq; eſſe

uult & eã cõtẽ platiuam: qua intelligimus ac ſapimꝰ. Quæ
uero ſecũdæ ẽ dignitatis:eã uim ita cõſtituit in pectore: ut
per eã agamus:quæ iuſſa ſunt. Sed quæ uis tertia inferius
eſt poſita: ea ſuperioribꝰ paret dignitattbꝰ.Animũ præter
ea putat Plato ꝑ oĩs meare artus:& corpus uniuerſum:per
mẽehraq; ſin gillatim tanꝗᷓ inſtrumenta uim ſuam trãſfunde
re. Que autẽ ſenſibus occurrant: ut ſunt alia atq; alia: ea in

prudẽter & bene. Quid em̃ eſt magis alienũ ab ho

riES

X4
W ſentiendo referri ad animũ oĩa. Vt igit᷑ paucis oĩa comple
co Rar:Plato uim mentis atqʒ rõnis: quaſi principem locauit
in cerebro. Lõgius enim abeſt ea pars orbori⸗ a colluuio
W ne ac ſordibus.lracũdiæ uero animoſitatiſq; uæbemẽtiam
d qui απ uocat ur a græcis in corde: at cupiditatẽ ſub /
bo ter præcordia ſtatuit. Cuius quidem & ordinis & ſapien-
Sche⸗ tiæ Virgilius familiaris noſter minime ignarus pulcherri-
aa me cecinit in primo æneidos libro inquiens: Celſa ſedet
et̃ æolus arce ſceptra tenẽs: mollitq; animos & tẽperat iras.
mni At quare noĩatum deũ exiſtimẽ: & quæ ſit eius ſecũdum
i priſcos illos philoſophos definitio: rurſus paucis accipe.
Stoici qui ſũt grauiſſimi inter omnis philoſophos ò acutiſ
. ſimi iudicati: diuinam ſubſtantiam ita definiunt. Diuina
ſubſtantia eſt ſpiritus intelligilis igneus: qui forma carẽs:
8 tum in ea quæ uelit: mutat᷑: tũ rebus omnibus ſimul aſſimi⸗
6 latur. Vt autem deus appellaret᷑: buiuſmodi cauſam inue
ri⸗ nio. Cum ſydera ſuſpicerent homines: quæ & curſu uterẽ
tur perpetuo: at currere dicit᷑ græce essin thein: eſſi eq; ea⸗
e dem in cauſa: ut ij contẽplerent᷑:id qꝗ dicit asueite e0/
rin: Iccirco cũ aſtra cætera: tũ maxime & ſolẽ && unã deos
„ noĩauerũt:ꝗᷓꝗᷓ ſunt nonnulli: ꝗ deũ dictũ arbitrent᷑ AS5α
H deos: quo noĩe timor ſignifiat᷑: qe deus ſcilicet timendus
metuduſq; ſit: ijs uidelicet: qut ſunt aio deprauato: diui/
. nam ſubſtãtiã neq; uerent᷑: neqʒ uererant᷑: quippe quã eſſe
. nullã putẽt. Ex quorũ numero te nõ eſſe exiſtimãdũ: quæ
ſtiones tuæ dilucidum præbẽt argumentũ. Vale. Ex Me/
diolano idibus Februarijs. M. cccc. xXn.⁸ e
t⸗ Franciſcus Philelfus ſal. di.plu.Fran ciſco barbaro
Vem ego hac tẽpeſtate putẽ ex græcis hoibꝰgræcos
cæteros doctrina eloquẽtiaq; præſtare: quæris a me
. em pfacilẽ iudicatu. Honos alit artis. Cicero noſter inqt:
oẽſq; incẽdimur ad ſtudia glia. Quẽ inquã honorẽ nũc pu
u tes ape græcos ꝓpoſitũ bonis artipꝰ atq; diſciplinis in tan/
; ta græciæ totiꝰ ĩiopia? Legi ad hippodromũ Cõſtãtinopoł
tt in marmoreis ꝗbuſdã lapidibꝰ ſub pulcherrio illo obeliſco
F. dauerſ quoſdã ad ptẽ ãteriorẽ obeliſci latios: ad poſteriorẽ
e ãt græcos & utroſq; heroicos: & itẽ utroſq; admodũ ieptof
.
—

LI

7

qui quantũ ex ijs poteſt intelligi: impreſſi atq; inſculpti in cogit
pidibus illis fuerant Theodoſio ſeniore imperante:cui lren
Arcadius atq; Honorius filij in regnum ſucceſſere. Quod Ae.
ſi in ſecundiſſimis rebus illius orientalis imperij litteræ &
bonæ artes negligebantur: quid nunc exiſtimãdum ſit in
tanta græcorum calamitate & ſeruitute? Cæterum ut ad Nv
Ot=A. αα quæſita reſpondeam: unus Theodorus gages mea ſen-
tentia cæteris græcis omnibꝰ & litteris præſtat & eloquẽ et
tia: non hac inquã libaniana garrulitate: ſed eloquentia illa LeELeg
prilſca: qua & Demoſthenẽ: & Aeſchinem: & Lyſiã: cæte ti
roſq; illos nobiliſſimos oratores uſos legimus. Eſt præte- eu
rea uir grauis & bonus: ac plane dignus: quem diligas. Va coe
le ex Mediolano pridie Kal. Martias. M. cccc. xxxxVi.,. ec
Fran. Philel. Baueriæ philoſopho ac medico ſal. llin
Ebes nõ eſſe oblitꝰ“: ꝗᷓ me ſemꝑ Boetij opera delecta Mu
rint: cum in omni facultate atq; diſciplina: tũ ea ma/
xime:quæ ſcripſit in dialecticis: in quibꝰ ipſis mihi uiſus eſt —
excelluiſſe plurimum. Quæ igitur noua tantus uir de Syl- ſ
logiſmis cathegoricis byppotheticiſq; præcepta adinue- HD”
nit: ea mibi excribi cupio.ltaq; a te peto:cõtendoq;ʒ: ut eo/ te
rum librorum copiam facias mea cauſa eruditiſſimo atq; e
diſertiſſimo iureconſulto Bornio ſalæ. Is enim librariũ ali- uaua
quem parabit: qui huiuſmodi prouinciam ſit obiturus. Va i
le ex Mediolano.iij.Nonas Martias.M.cccc.xxxxVi.-
– (Granciſcus Philelfus Thomæ Senecæ ſal i
) Vod pudorẽ tuũ accuſes:nequaꝗᷓ ẽ opꝰ.Nã tam& ſi “
tuæ me litteræ Plurimu delectãt: delectaruntq; ſem/

per: quippe quæ ab homine erudito & ipſo quidem mei
amantiſſimo proficiſcantur: tamen cum ſiles etiam: mi/-
hi es cariſſimus. Scio em̃ te mecum nõ libenter ſilere neq;
ſponte:ſed ob eam fortaſſe rem: quod uel locus aliquis:
uel fortuna quæpiam ſcribere prohibuerit. Fuerunt autẽ
rnunc mihi eo tuæ litterę ſuauiores: quo ſunt deſideratæ
diutiꝰ. Quod uero cupis pro noſtræ amicitiæ munere im/
. mortalitatis nomini per nos commendari:id ꝗᷓꝗᷓ in te eſt:
QCLuuius eruditio eſt illuſtris: faciam tamen quod petis nõ in/
