nuerent᷑: opinati ij ſane: ſi mibi quoqʒ ex publica mercede

ſubtraheretur: fore: ut ipſe neceſſario cogerer abire Flo-

rentia: ut qui ſine magno ſalario uir: qui parcere pecuniæ

nunꝗᷓ didicerim: Florentiæ pro dignitate uiuere nullo pa/
cto poſſem. At hic uidere tu Coſme perſpicue potuiſti: 4
uniuerſa ciuitas me diligeret: Diminutionẽ illã conſtitutæ
pecuniæ doctores oẽs tuoꝶ opera aſſenſi ſunt:ſiue id arte
ſeu uero fuerit factũ: Solus ipſe rei indignitatẽ nõ admiſi.
Qui mihi incõmodaſſe arbitrabant᷑: læti atq; exultantes
per urbẽ ferebant᷑.Putabant hoĩes ſtultiſſimi uoto ſe poti
tos: neſciẽtes eẽ uirtutẽ deniq; apud oẽs uenera bilem: &
eam eſſe uim eloquentiæ: quæ in liberis ciuitatibꝰ plurimũ

TI

ſemper ualeat. Nondum ſecundus præterierat menſis: ex
gquo per dominos & collegia: quæ uocati⸗ :doctoribꝰ præ/
mia fuerant diminuta: cum ipſe ueni in ſenatũ: ubi cũ pro
re mea orationem babuiſſem: & moderatã & ſimplicem:
conſurrexere nonnulli familiares: & amici tut: & quidam
etiam ſanguine coniũcti: in quibus erat Iulianus medices:
Auerardi patruelis tui filius. Hi ſane omẽsaperto Marte

contra poſtulata mea perorarunt: quantũ potuerunt acri?*

magiſq; appoſitæ. Tum ego coactus ea neceſſitate:quã mi
pi res atq; ratio afferebat: nulla item circũitiõe uſus: ita egi
cauſa meam: ut non modo qui erant pro repu. && decoro:
fed tui etiam fere omẽs pro me occuſta ſuffragia reddide-

rint. Nam cũ omnes in eo ordine ſint ſeptem ac triginta in

reddẽdis ſuffragijs: pro mea cauſa fabæ nigræ trigintaqt/
tuor ſunt repertæ. Qui quidem bene ſentientiũ animus
ac fauor & ſi mibi fuit honorificus: cauſam tamen præſtitit
inimicis: ut ſe magis ad nocẽdum excitarent. Non multo
enim poſtea ambiendo: rogando: quærendo incuſando:
monendo: adhortãdo: per omne bumilimæ ſubmiſſionis
mun“ tantũ ſibi apud tuos ſtudiũ uẽdicarũt : ut ſimulatiõe
utilitatis publicæ uiri quattuori ut ſcis: declarati fuerint:
quibus præcipuũ ius eſt permiſſum ad moderandã ubli⸗
cam omnem impenſam. liuero omnium primum alaria
quæqʒ HEtteraturæ & diſciplinæ: ut rem inutilẽ & indignã
omnino abrogarũt:cũ dicerent nõ eẽ tẽpus diſcendi: ſed
belli gerendi. Quæ quidẽ res &ſi oĩbus bonis ciuibꝰuiſa ẽ
indigna: tñ quia aiaduerterẽt: eã ꝓbari atq; laudari a tuis
oĩbus: quieſcebant etiã ipſi: ue intuẽda reipu. dignitate ali
quid paterent᷑ indignũ. Solus hic Philelfus in ta florenti:
tam magnifica nrbe in uentus eſt: qui cauſam non publicã
minꝰ ꝗᷓ priuatã ac ſuã & ſtrenue amplecteret᷑ & fortit᷑: Nã
ꝓuocatione uſus ad ſapietes ciuitatis: qui uocant᷑: abroga

tio ea omnis ſapienti“ ipſis pro uſitata a riſcis uſq; annis
cõſuetudine demãdat᷑ publico decreto. At ijꝛ ut erant uiri

grauiſſimi atq; optimi: re mature ò ꝗ̊ diligentiſſime cogni

ta: ꝙ quattuor illi uiri de impenſa ſtudij litterarũ diſciplina

.—

rumq; liberaliĩ abrogarãt: uan eẽ atq; fatu decerneétes

— „ —

= — —r — .

us
itit
lto⸗
do:
onds
Ntöe
kint:

ubl⸗

laria

Ana

1tußs
ent;
blica
Ni

9

nnis

Uitt
n
Enn

„

ine

ets

nõ me ſolũ: qui prouocaram: ſed etiam reliquos doctores
omnis priſtinæ dignitati atq; emolumentis cum ingẽti to/

tius ciuitatis læticia ac plauſu reſtituerunt. Tum inuidẽtiũ
animi ardentioribus irarum ignibus inflãmati: non clan
ut antea: ſed palam: & tanꝗᷓ aperto Marte in aciem pro/

deuntes dictitare minitariq; cœperũt non oportere poſt/
bac uti magiſtratuum adminiculis aut alicuius obtentu iu
ris ſed armis potius & cruore: cum ſubderent turpe eſſe
principem ciuitatis ab homine peregrino totiẽs ſupera-⸗
ri. Ad quem uocant illi principem ciuitatis Coſme medi-
ces? Si te unum illi non uocant: quem alium poſſint:intelli
go neminem. Nam & uiri nobiles cæteri ſemper mihi fa⸗
uerunt:ac fauẽt & populus uniuerſus me plurimũ diligit.
Tui uero:ſi per te licuerit:ꝛnon modo mihinon ſint aduer
ſi:ſed maxime omnium propitij: id quod ex oculis ſuffra/
gijs quandoq; patuit. Quod ferrũ autem cruoremq; mi/
nentur: nulla ratione adduci poſſum: ut credam te paſſu-
rum:ut quiſꝗᷓ potentia tua frætus tantum ſcelus:tãtum fa/
cinus audeat machinari. Nam ſine conſenſu tuo pugna ſit

aquilæ a graculis inferenda. Non enim iſtos pluris facturꝰ

ſim: ꝗqᷓ pygmæos Hercules. Ad bæc uelim tecũ animo uo-
lutes:quid in Nicolao & Carolo præcipuũ uides: quapro/

pter abs te mibipræferendi ſãũt. Num ingenium: num do/

&rina:num eloquentia:num morum elegantia: num uitæ

integritas? Quod ſi non ita frequẽto ædis tuas: ut iſti quo⸗
tidie faciunt: id occupationibus meis dato. Scis enim pu

blico docendi muneri ſatis me facere oportere. Præterea
pudor uitæ paraſitum me eſſe non ſinit. Non blandiri:nõ
adulari: non aſſentari unꝗᷓ didici. Si quid me uelis facere
tua cauſa:modo me feceris de tua uoluntate certiorem:fa
ctum puta. Nihil profecto fruſtra iuſſeris. Et prius qᷓ ueniſ

ſem Florentiam: diligebam te plurimum. Et Florentiam

poſteaqᷓ ueni in hanc uſq; diẽ nullã prætermiſi unqᷓ officiũ
amoris ſũmi erga te mei.Itaq; ro gob p
tiaris cuiuſqᷓ inuidentiam plus apud te ualere: ꝗᷓ meam in
te & fidem: & obſeruantiam. Vale Florentiæ ex ædibus
noſtris Kal. Maijs. M. cccc. xxxiij.

e atq; obſecro: ne pa-

2

Ere mea te multũ habuiſſe ſermonẽ cũ uiro clariſ-
ſimo Coſmdo medice: & eũ de me amiciſſime ſenti/-

re uæbemẽter gaudeo: præſertim cũ tibi ut ſcribis: ſanctiſ/
ſime receperit mibi nõ mõ nõ eẽ formidandũ mali quicꝗ:

ſed ne cauendũ quidẽ. Nõ em poterã nõ ſubuereri: neꝗd

aduerſus me inſidiarũ inſtrueret᷑. Veꝶ miror: quid laurẽ/
tius coſmi frater: quotiens in me incidit: ſemꝑ obliquat fa/
ciẽ: ſalutatuſq; a me: reſpõdet oĩno nibil. Sed qm Coſmi fi
de debet mihi certiꝰ eẽ nibil: aliorũ mores ferã æquo aio.
De diogenis aũt laertij uerſibꝰ qe perurbane expoſtulas:
ne mihi ſuccẽſeas: rogo.Nam ꝑtim occupationibus meis:
partim animi moleſtia ob cõtinuas inuidoꝶꝶ in me inſidias
factũ ẽ: ut uerſus illos latinos facere:ut iuſſeras:diſtulerim
in hanc diẽ: Sed gerã ꝓfecto morẽ uoluntati tuæ: idq; pro
pe diẽ. Diodorum ſiculum ad te dedi. Vale florentiæ ex

ædibus noſtris. vi.nonas Maias. M. cccc. xXxiij.
Franciſcus Philelfus Bornio ſalæ iurecõſulto ſal.

lo inter ancipites æſtuãtiſq; ꝓcellas: & turbulẽtiſſimos flu

Rus. Exiſtimarã Bononiã ſolã ciuilibꝰ factionibꝰ diſſidere.

Sed florentia longe magis diſcordijs ac ſeditionibꝰferuet
Vtinã buc aut ueniſſem nunꝗᷓ: aut abire liceret ꝓ dignita/

te. Sed neutrũ mihi integrũ eẽ uideo.Nunciꝰ mihi fuit im
pedimẽto:quo minꝰ tibi potuerim oia explicare.lgnoſce:

ac Vale. Ex florẽtia. v. nonas Maias M. cccc. xxxiij.
Franciſcus Philelfus Franciſco barbaro ſal.
cepiſſe te mibi nõ cõmode eẽ floretiæ: ita ẽ ſane

Aut accepiſti. ldq; qc recte auguraris: nulla mea cul/

ciam meis litteris certiorẽ. Nã totũ hũc annũ id q ꝑmole
ſte fero:obſtrictꝰ ſum repu.florẽtiæ. Occupationes meæ

faciũt: ut tecũ hoc tpe longior eſſe nequeam. Vale ex flo⸗

rentia.v.nonas Maias. M. cccc. xxxiiſj.
¶ Franciſcus Philelfus Leonardo luſtiniano ſal.

(EFranciſcus Philelfus Ambroſio monacho ſal. .

Tte & uniuerſam familiã tuã: imo noſtrã ualere ꝑ/
Abelle:libenter accipio: atq; deũ oro:ut ita qᷓdiuitſſi/
me babeas. De me aũt qc ſcire cupis: in freto nauigo ſicu/

pa. Ad uos aũt redire nõdũ mihi ẽ itegrũ. Cũ licebit: te fa-

—

in

6

— —

Audariabs te uiro amiciſſimo eodẽq; & ſapiẽtiſſi⸗
mo & optimo cõſiliũ meũ qc; me tãde ex urbe Flo
Etia tanꝗᷓ ex officina ſicariorum eripuerim nõ de-/
beo non lætari. Ac feci id ſane tẽpeſtiue: Nam ſi ad reditũ
Coſmi medicis in tãta gladiorũ ipunitate cõtinuiſſem me
Florentiæ: actũ eẽt & de muſis & de Philelfo: Si em qua tẽ
peſtate minus uiriũ habeat Coſmus:impune ſicarius ẽ pa/
ratus qui me trucidaret:quid factũ tum foret: quo tempo/
re eiectis oĩbus uiris optimatibꝰ:oẽ ius reipublicæ ad unũ
Coſmũ delatũ eſt. Sum autem nũc Senæ inter bumanos
atq; bonos uiros: Apud quos mihi conditio pro temporũ
fortuna ſatis honeſta eſt. Soluunt᷑ em mibi quotannis ex
ære publico aurei quiquageniac treceni: quadringẽti quĩ/
quaginta in hunc annum mihi Florentiæ fuerant conſtitu
ti: ſed malo minorem pecuniã quiete & ſine uitæ diſcrimi/
ne:qᷓ multo maiorem inter gladios & uenena. Væ urbi illi:
quæ tãto ampliſſimoꝶ ciuiũ ſplendore orbata eſt. Quod
aũt me hortaris: ut ad uos me recipiam:cõſiliũ de me tuũ
& probo & laudo:id qcł etiã ſequar:cũ honeſte fieri a me
poterit.Nunc em̃ haud licet:Na bienniũ Seneſibꝰ ſum ob
ſtrictus. Vale ex Sena pridie Kal. Februarias. Anno a chri
ſti natali.M. cccc.xxxv. UUÿð
¶Franciſcus Philelfus Leonardo arretino ſal.
Apus Caſtelliunculus auditor & famtiliaris meꝰ re/
unciauit mihi tuo noie abitionem iſtinc meam &
permoleſte tuliſſe te: quoniã priuatus eſſes iucundiſſima
noſtra conſuetudine: & rurſus probare: quia iſtic eſſe non
poſſem ſine certiſſimo uitæ periculo: adeo quoſdam aiad/
uerteras iuidiæ flãmis aduerſus me indies magis magiſq;
æſtuare. Vtrũq; certe qc; mihi ſignificaſti ͤPpræ ſe fert ꝑſpi-
cuum argumentũ ſingularis tuæ beniuolẽtiæ erga me. At
ego ſane mi Leonarde:quãꝗᷓ libenter agebam florẽtiæ cũ
ob alias plæraſq; cauſas: tũ etiã proꝑter te eruditiſſimũ ò
optimũ uirũ: tn eo magis æquo aĩo orentia careo: quod
inter iſtos flores multæ uiperæ deliteſcũt: & exæ quidẽ ue/

nenoſæ ac peſtiferæ. Nec em te latet: quãta moderatione

animi: quanta etiam patiẽtia ſemper tulerim inimicorum

d tij

II

inſidias. Itaq; ne ſemꝑ impendenti naufragio ſubiacerem:

ex iſtis quotidianis & turbulentiſſimis fluctibus in ꝓximã

Senæ urbis ſtationẽ banc me recepi: ubi tãdiu futurꝰ ſum

E.

donec aliquis ſecundior flatus in tutiorẽ portũ aliquẽ me
cõuexerit. Nam ne hic quidẽ ſatis tuto me agere poſſe ui/
deo propter iſtorũ propinquitatẽ: quibus uitã meã odio
e aiaduerto. Sed hac de re ſatis. Tu uelim me facias cer/
tiorem de omni tuo ſtatu. Vale ex Sena.iij.idus Apriles.
M. cccc. xxxvi.
Franciſcus Philelfus Alberto Sancario ſal.
Trecte quidẽe tu mi Alberte pera mice facis: qcł
de me nũꝗᷓ deſinis aliquid cogitare & agere: quod
bohorificũ mibi & fructuoſum ſit. Conditio: quam mibi p⸗
ponis nomine tuæ florentiſſimæ reipublicæ: talis eſt: ut ea
non modo nõ improbem: ſed & probẽ potius & laudem.
Cæterũ breui reſpondebo tibi. Vale ex Sena pridie idus

Apriles. N. cccc. xXXNI. .
–NFranciſcus Philelfus Petro perleoni ſal.

—

llentium tuũ tam diuturnũ tanq; inuſitatũ ſuſpici/
onẽ mihi affert: neſcio quã. Itaq; ſi tibi bñ eſt: ut &
uolo: ſcribe ad me ꝗprimũ: quo tecũ una gaudeã.

Oopto

Ein ſecus ẽ: id q minime omniũ uelim: ſcribe etiam mibi
qhuo tibi cõſilio ſaltem prodeſſe poſſim. Vale ex Sena pri/

die idus Apriles. M. ccec. xXX.
ranciſ. Philelfus loanni franciſco gallinæ ſal.
Im ſuꝑpioribus dieb⸗ ſpledidiſſimus eques auratꝰ
Petrus Michael Senenſiũ legatus iſtinc Senam re
uertiſſet: Barnabas bumanꝰ ac modeſtus iuuenis: qui cum

illo Mediolanũ petieakmibi uerbis tuis renũciauit: bono

ducia. Fore em̃: ut ad pauciſſimos uſq; di/
es tua & bumanitate & opera: qc maxime ſemꝑ cõcupie/
ram atq; exoptarã: tãdẽ aſſequerer. Pergratũ em eẽ deſi/
deriũ ſtudiumq; meũ ma gnanimo iſti inuictiſſimoq; prin⸗
cipi.Fuit profecto mihi buiuſmodi nuncis iucundiſſimus.
Expectaui igit eSbluſculos dies: rurſuſq; expectarẽ: ſi uel
per inimicorum Horentinorumq; inſidias: uel per calami/

—

tates temporum liceret. Sed uides tu: quãta arte quib uſq;

ut eſſem aio ac

W èꝰò —

„

na
me
u/

lo

en⸗

t &

ei-

ibi⸗
,

mte
c.
n
di⸗
je/
l/,
s.

nel

wi/

— -—

ss

conatibus bi perditiſſimi & facinoroſiſſimi homines:ꝗ flo
rentiæ tyrannida nũc gerunt:cũ alijs uiris optimatibus ꝓp/

ſcriptis omnibꝰ:tum mibi imprimis uitã eripere moliũtur.

Qcł eo faciliꝰ ſibi factu fore arbitrant᷑:quo propter loci ꝓ/
pinquitatem me oportuniorem babent: in quem deſæui-
Ent.Mouet me ſecundo loco non minus aeris inclæmen/
tia: quæ indies magis atq;ʒ magis cũ multoꝝꝶ ꝑnicie & inte-

ritu increbreſcit: incrudeſcitq;. Fuerit igitur humanitatis

tuæ: ut quod mibi iampridem hac iter faciẽs coram rece⸗-
peras: nuperq; uel nixius confirmaſti: iam tandem perſol⸗
uas. Nam quanꝗᷓ munificentiſſimus iſte princeps ꝗpluri⸗-
mis abundat & prudentibus & eruditis uiris: tamen fide-/
li& innocenti deeſſe nemini poteſt apud eum locus. At/
qui ſi is unus eſſem qui pro uoluntate iter capere atq; ex/
pedire poſſem: aduolaſſem ad uos iam pridem. Sed quæ
alijs uoluptatẽ afferre cõſueuit: familia mibi hoc tempore
ſollicitadini eſt. Nam neqʒ hanc deſerere debeo:neq; me/
cũ ſine certa ſpe poſſam adducere. At ne dubitẽ quidẽ: ſi
quid accuratius elaboraris futurum: ut & ꝗprimũ & recte

huic meæ pientiſſimæ uoluntati tuo beneficio mos gera-

tur.Id aute æque te uelle pro tua humanitate ac poſſe ex-
ploratiſſimum habeo. Proinde reliquum eſt: ut curriculo
tranſigas:oĩnoq; cõficias quod cœpiſti. Hac una re me ti⸗

bi ſummo & imortalimunere deuinxeris: & animum in te

meum nõ ingratum experire. Pudet me profecto hac de
re pluribus ad te ſcribere:ne de tua uel beniuolẽtia in me:
uel beneficentia erga omẽs diffidere uidear. Sed quæ me
urgent:intelligis. Rogo te ætiã atq; etiã: ut quicquid in me
officij collaturus es: es autẽ plurimũ: breui id conferas:&
cũprimũ facultas datur. Facultatẽ uero nõ minus conſiliũ
& iuduſtria ꝗᷓ aut tempus offerat:aut locus.Et hac de re ſa
tis. Erit cũ Pe litteris ſatyrica quædam exhortatio uerſi⸗
bus a me ſcripta ad inclytũ iſtũ principem pro Genuenſi⸗/
bus & exulibus Florẽtinis. Hanc uelim: cures is: aut intel/
ligat:aut ſaltẽ uideat.Nec em dubito: quã uiderit: daturũ
etiã operã: ut intelligat. Vale ex Sena idibꝰ Aprilibꝰ. An-
no a Chriſti natali die. M.cccc.xxxyvi. d i

5

= *

Franciſcus Philelfus Antonio panbormitæ ſal.
Erentiũ: quẽ eſſe apud me uoluiſti:illi ad te dedi:
(cui tu plitteras dari iuſſeras. Lucretiꝰ: quẽ tantope
Hagitas: ſime eſſet:cõtinuo ad te iret. Sed de re aliena ir/
requiſito dño:nibil mibi agendũ exiſtimo. At non requiſi⸗
ui modo: uerũetiã rogaui: atq; oraui dominũ eiꝰ Codicis:
ut ſin eret me in re ſua liberalẽ eſſe.Sa xei eſt capitis ac pla⸗
ne inexorabilis. Naullo pacto induci põt: ut Neapolin Lu/
cretius nauiget: ueritus ne qui ob poculũ amatoriũ furue-
rit:rurſus ſirenis parthenopes uenefico interceptus: inſa-
niat. Vale ex Sena. iij. idus Octobres. M. cccc. xxxVi.
Frãciſ. Philelfus Petro perleoni ſal. dicit.
Vas unas dediſtiad me litteras: eo iucundiꝰlectita
N ui:quo diutius eas deſideraram. Et ut quæ tibi ſecꝰ
ac uolueras: acciderunt mœrore me affecerũt: ita quæ ex
ententia cõtigerũt:mirificã mihi uoluptatẽ attulere. De⸗
ibi cœpta indies magis magiſq; ſecũdet. Tu interim faci⸗
to:ne tibi ipſe defuitte uideare.Dicteria Plutarchi ad Tra/
ianũ Cæſarem: quæ in latinũ uertimus: propediem dabo
ad Ioannẽ Corneliũ hominẽ clariſſimũ. Et cũ his orationẽ
quoq; & acrem & longiuſculã mittã ad te: & quidem talẽ
qualem nõ poggius modo:ſed Coſmus etiã ipſe medices

multo magis doliturus ſit. Nũc uero ad id:quod petis. Cu/

pis tu quidẽ a nobis ſcire:an lachryma aſpirationẽ admit/
tit. Reuocas nos ad grãmaticos. Mos tibi tñ gerẽdus eſt.
Si uim naturæ rõnẽq; attendimꝰ: nulla conſonãs in latinis
dictionibꝰ aſpirat᷑.Fecit tñ doctiſſimorũ hominũ cõſuetu
do:i lq; iãpridem: ut quorũdã uerboꝶ cõſonãtes aſpirati/
onẽ reciperẽt:ut inchoare:pulchrũ:ſepulchrũ: lachryma.
Et id ſane ob eã rẽ factũ exiſtimo: quo eiuſmodi cõſonans
uæbhemẽtiꝰ ſonet. Tametſi inchoare ſi a chaos deſcendit.
i qc nõ ab re dictũ a quibuſdã puto: ab ſua ipſius origine
aſpirationẽ ſeruat. Quod autẽ mones dictitare iſtic quoſ/
dam nõ lachryma eſſe wpud. A. Gellium: ſed latrina: & ita

quodã in codice legiſſe te: profecto codex iſte latrinarius

quiſpiã eſt. Nam hi omnes quotquot in tuſcia ſunt Gellij
codices:habent lachryma no latrina: qui & emendatiſſimi

— ——— — – —.,.— 2 — — -- u

—— — „ n -——

.

1/
l⸗
8:
/
/

de⸗

⸗

II

ſũt:& iſtorũ omniũ:utita dixerim: parẽtes. Præterea duo
me ad hãc rẽ plurimũ mouẽt: qc & Romæ in quodam ue/
tuſtiſſimo monumento:& in iſo meo:quẽ noſti:de natura
deoꝶ antiquiſſimo Ciceronis codice lachryma & cũ aſpi⸗
ratiõe & per.y.tenue ſcriptũ aduerti. Quo fit: ut etiã græ⸗
cũ eſſe nomẽ:hocẽ a græco duẽtũ qq illi Acανοορορ N0οτa
nequaꝗᷓ dubitẽ. Quod autẽ.d.in.l.mutata ſit: nibil eſt qc
miremur. Nã &. lJ. in. d. & rurſum. d. in. l. plærũq; mutariin
uicem cõſuerunt. Quippe & αXαι meditari dicimus.
& allido pro adlido. & mediuſfidius pro eo q& ẽ ꝑ louis fi/
lium. Videmuſq; apud uetuſſimos latini eloquij auctores
nonnũꝗᷓ lachruma pro lachryma uſurpari. Nec id ea ratio
ne quà optumus & maxumus: pro optimus: & maximus
dicit᷑: ſed potius ut fuga ꝓ Oνμνμ⅓atu pro T. mus pro Aio
ſus pro &αρ%. thus pro &τ—☛. & id quide dorienſiũ more: 9
pro.y.proferre.u.cõſueuerunt:qᷓuis placuerit & Varroni
& Priſciano nomẽ hoc non a græco: ſed a latino uerbo qck
tundo ẽ deriuari: cupientibꝰ ijs quidem: ut exiſtimo:blan-
dius bac uia latinis uti: quibus admodũ gratificari uolue/
runt:quaſi noſtris etiã armis ius noſtrũ tueri poſſimus. Si⸗
quis autẽ miret᷑ quur lachryma aſpiret᷑: cũ Aαροπ ſit in
aſpiratũ: repetat memoria ipſe ſecũ etiã AVXVpX 16ρ
diop xdi υυμιοοσιâ apd græcos nõ aſpirari. At anchora:
& trophæum: & phythius apud nos uulgo aſpirãt᷑. Ildemq;
& in horchus:& in lurcho intueri licet.opxα enim nunꝗᷓ
aſpirant græci: necitidẽ Aριπα c; cophini genus: un-

de lurcho deductũ eſt. Eit id inquã ſæpe: ut ualenti ſonet

dictio. Nec in cõſonantibꝰſolã: ſed in uocalibꝰ quoq; inue/
nias idem obſeruatum. Sic mihi dictũ ẽ: ſic abenũ:ſic hallu
cinari: ſichonus: ſic honuſtus: q& tñ pmulti uolũt nõ ab ho
nus: ſed ab honos deſcendere:ſic helluo ò helluari: quod
ab edo manat: ſicuæbemens qc ex uæ & mens cõponi ar/
bitror: tametſi uæhemens eo quidã dictum uelint: quo ue/
hatur eminẽtius. Permultaq; buiuſmodi inueniri licet:qui/
bus eruditiſſimorũ uſus: quiipſe rationem facit: aſpiratio/
nem ſuo quodam iure addiderit. Itaq; non eſt miradũ tra/
here & uehere aſpirari. Fit em̃ non ſolũ differentiæ cauſa:

at quibuſdã uidetur: ſed etiam magis ut augmento ſpirit
ſonantius proferantur: ſicuti etiam in ꝑ rehedo: uebemẽs:
aba: uaba: obe: & in ſimilibus patet. Nã cobors a cobortã/

do dicit᷑: nibilum uero ex ni & hilum compoſitum z. Sed

de bis bactenus. Quod de ſtatu noſtro certior fieri cupis⸗
Nos hic ualemus recte: Et cõmode. Sane & bon eſtiſſime
agimus. Id unum eſt: quod uirtutem ocioſam eẽ nõ ſinat-
Quotidie puccini homines impuriſſimi per ueneficos ac
ſicarios uitæ noſtræ inſidias tendunt. Ego autem non mo/
do intrepide me conſtanterq; defendo: ſed omni etiã cu-
ra: & induſtria molior: efficioqʒ: ut ꝑmagno ipſi detrimen-
to ꝑnicieq; premant᷑: ac extremo cõficiãt᷑ exitio.lId quod
breui diuina benignitate futurũ ſuſpicor. Qua in re illud
eſt: qe me unice perturbet: Venetos iuſtiſſimos ſanctiſſi/

moſq; uiros quibus omnia iure debeo: puccinorum ſocios
appellari: ſiqua fortaſſe rationi & cõſtantiæ cũ temeritate

& furore:ſi fidei cũ perfidia: ſi pietati cum ſcelere eẽ ſocie-

¶ Franciſcus Philelfus Leonardo iuſtiniano ſal.
Eſcio quo tandẽ iure te ade
omne uel amicitiæ: uel humanitatis ius meos mihi
libros de ueſtis nõ reſtituas. Tuæ em̃ iuſticiæ fuerat:ꝗ te iu

ſtinianũ cognomines: ut quæ apud te depoſueram: tuæq;
fidei cõmendaram: mibi pro tua fide: tuaq; innocẽtia reſti
tueres. Quare te & bortor & moneo: ne me diutius uana

ſpe ludas: ne iniuria me afficias: ne me ueteris amicitiæ no

ſtræ obliuiſci cogas. Vale ex Sena idibus ſextilibus. M.
cccc.xxxvij. ¶ Franciſ. Philelfus Lapo Korentino ſal-
Etis a nobis: q apud Homerũ uerſus ille in telligat᷑
Nquo Agamemnon ueluti cõmtio a Calchante acer/
Apius laceſſitus reſpõdet S0Xο⁰⁵οπααοαεο αα½

Interpretatũ: uolo ego populum ſaluum eſſe:aut populũ
perire. Et inepta bæc ſne interpretatio ẽ & falſa. Subdis

Carolũ codrũ interpretatũ aliter: quippe qui ab Ambro/
ſio diſſentien? ita expoſuerit: uolo ego populum ſaluum

e,

tas ulla poſſit.Vale ex Sena idibꝰſextilibꝰ. M.cccc.xxxvij

o offirmaris: ut contra

ucr i ρι⅛„Nο. Dicis enim Ambroſium monachũ ita

—
.

N.

II

elſſe:aut meipſum perire. Et ĩepte is rurſus & praue. Errat

autem uterq;. Ac ne id quidem mirum. Non enim ij ſunt
qui græce orationis ſignificationem: proprietatẽ: differẽ/
tiam: elegantiam teneant. Et ut reliqua omittam: is omnis
error eſt inde: quod illius dictiois Nlignilicata nõ norunt.
Signifſicat eni uel:ſignificat an:& hæc quidem uulgo. Sig⸗
niticat itẽ ꝗᷓ: pro ut eo in comparatiuis adu erbijs utimur:
& quemadmodum apud nos ꝗᷓ ſignificat interdum & nõ:

ſic etiam hoc loco i cum tenui ſpiritu & accentu graui ſi/

gnificat: & non. Reſpondet enim Agamemnon uelle ſe
populi ſalutem & non perniciem atq; interitum. Quod
quidem ſi minus Philelfi auctoritati ſtare decreueris: 8&
apud Ariſtarchum: & apud Ariſtotelen & apud Por/-
phyrium commentatores in Illiada eofdemq; diligentiſ/
ſimos doctiſſimoſq; uiros perdiſcere plane quæas. Quæ/

ris ſecundo loco: an &&– aliud ꝗᷓ ſemper fignificet. Nam

eoſdem Ambroſium & Carolum affirmare eam dictionẽ
aliud prorſus nihil ꝗᷓ ſemper ſignificare. At inueniſſe te

plærunq; apud Thucydidem eandem ipſam dictionem
den: quæ eiuſmodi ſignificatum recipere nullo modo poſ-/
ſit. Recte tu quidem dubitas: ſignificat enim non ſolum
ſempꝑ:ſed quandoq; diu: ut Homerꝰ. &οα Xο TνρSαι
Dé& disi. Et Sophocles &„ρεριτιο 1π απνιρο Top deSi
Top &†—εlniα &αο boc eſt diuturnam ſenectutem: diu,
turnam uitã. Quandoqʒ autẽ ſignificat uſq; unde. Tucby⸗
dides ĩ proomio ιο α ουᷣ οιXρπορ kâi Teinei XO
Voiq. Quas equidem eaſdem ſignificatiões inuenias uſq;
apud nos habere. Vale ex Sena pridie nonas Septẽbres.
M. cccc. xzVyiiii.
H Cktancileus Philelfus Ambroſio

monacho ſalutem.

Edditæ mihi ſunt litteræ tuæ: quas uidi libenter:
& legi libentiſſime. Quockautem ſignificas meas
aqaùuad lapum litteras Florentiæ interceptas: incidiſſe
in manus tuas: & in ijs lectitaſſe te meam in exponendis
dictionibus quibuſdam græcis ſententiam: quam minime

repræbendas: ſed meum in te cõuitium ægerrime tuliſſe.

Fateor litteras a me ſcriptas: & eas dictiones expoſitas.
Qc aũt cõuitiũ putas:cauillũ fuit: quo ꝓpterea ſũ uſus: ut
aiaduerterẽ: ꝗᷓ æquo aio laturus eſſes: qc uel iure ac uero
dici mordacis in re poſſet. Non igit᷑ uitio des: ſi ego ſũmis
iniurijs: & cõtumelijs laceſſitus: familiaribꝰ iſtis tuis & ora/
tionibꝰ & ſatyris par pari: ut dicit᷑: retulerim. Qch aũt polli/

ceris te meũ & eẽ & fore: gaudeo. Nulla in re deſiderabis
officiũ meũ.De Coſmi medicis in me aio nihil ẽ:qc minus
credam. Mam ꝗ̃ᷓ me ſit exoſus: piſce expꝑtus ſum. Iſtiꝰ in
me beniuolẽtiã philippus ſicariꝰdeclarat.ltaq; de recõcili/
anda gratia mibi poſthac uerbũ nullũ facito. Scis ipſe ue/
neniſq; utatur: Ego autẽ ingenio & calamo. Vale ex Sena
Kal. Octobribus. M. cccc. xxxvij. =
Franciſcus Philelfus Ambroſio monacho ſal.d. p.
Aucis reſpõdebo tuæ ꝓlixiori epiſtolæ. Ego ami/
citiã Coſmi medicis nolo:inimicitias cõtemno. Nã
& infenſi animi ſimulata beniuolęeétia nihil eſt pernitioſius:
& ego ita prudetiæ armis muniui me:ut nullas inſidias ꝑti⸗
meſcã. Vale ex Sena. v. idus Decebres. M. cccc. xxxvij.

(Erangllen omariæ anglo. Sal. d. p.
Vnt qui Alexandrũ regem Macedoniæ magnum

illum eo magis laudandũ cenſeant: quod alium ne-/

minem neqʒ uiderint: nec audierint: nec legerint: quẽ ulla
um illo liberalitatis ac munificẽtiæ: uel magnitudine: uel
ſplendore cõparandum eſſe arbitrent᷑. Et profecto nulla

omnino alia uirtus eſt: quæ magis ſãmis uiris ſingularem
hominum beniuolẽtiam paret: ac ſeruet:ꝗᷓ oportuna quæ,
dam & eximia benificentia. Qc quidem propterea fieri
exiſtimo: quia tanta ſit præſtantis huius diuinæq; uirtutis
raritas: ut uix tandem rariores phoœnices putem: ſi quis tã
dem phœnix eẽ poſſit. Atqui quãto aliquid in bonis rariꝰ
ſit:tanto ẽ pulchriꝰ:tante adrmitabil us:tanto carius. Cogi/
tanti igi᷑ de te mihi & imortalis tuas inauditaſq; uirtutes
aĩio uolutãti:nõ ſolũ Alexander ille oĩm litteris atq; ſermo
nibꝰ celebratꝰplane abſolere: ſed oĩs etiã humani generis

–

ranciſcus Philelfus Mediolaneſiũ ac liguꝶ prin

—

. memoria: oĩs ætas uidet᷑ indigna: quæ cũ ulliꝰ tecũ excel/
15, lentiæ laudibꝰ conferat᷑.Vt em reliquas uirtutes tuas quæ
nt multiplices ſane & obſtupendæ ſunt omnes: in præſentia
ro omittã: quantum hac iſta illuſtri munificẽtiſſimi regaliſq;

animi tui præclaraq; uirtute mortal cæteros ſuperes: atq;
longiſſime ante eas: ſatis ſuperq; teſtant᷑ inclyti Aragonũ
li⸗ reges: & tot præterea ac tanti illi: & ex utraq; Hiſpania: &
ex Italia: & e Sicilia principes inuictiſſimiq; duces: quos ad

Caietam nuꝑ una foœlici illa & maritimi: & terreſtris prœ-/
1 lij formidabiliq; uictoria in triũp bum egeras: imo cum in
I triumphũ agere nõ ſecus poſſes: qᷓ deberes: nõ modo nõ
, egiſti: ſed ijs bonoribus:& ſplẽdidiſſimis muneribꝰ cumu-/
laſti: quibꝰ nihil eẽt illuſtrius: nibil ma gnificẽtiꝰ:nihil deni/-
qʒ regalius. Adeo ut qui ſeruitutẽ ꝑpetuã iure optimo me/
tuiſſent: non modo ſe liberos tua benignitate: ſed multo
h, maioris potẽtioriſq; factos intellexerint: ꝗᷓ unꝗᷓ antea fuil⸗
ſent. Quis igitur fuerit ita ſaxeus:ita ferreꝰ: ita oĩs humani
4 tatis atq; ſenſus expers: qui minus iſſce te laudibus proſe-
quendũ exiſtimet: quæ & inuſitatæ ſint & apprime imor-
tales? Sed quid nũc præterita: quid aliena comemoro: ea
t. præſertim quæ & multa dicendi uolumina expetũt: & de
4 uibus nulla gens: nullæ litteræ: nulla poſteritas contice-
ſler⸗De meipſo habẽdus ẽ ſermo: hoc ẽ de præcipua faci
m litate erga me tua liberalitateq; ſingulari. Redditæ em̃ mi/
bi ſunt ad tertiũ Ildus quintiles pbenignæ litteræ tuæ: qui/
bus tum debitam meã erga te fidẽ atq; obſeruantiã magni
l facis:mirificeq;ʒ extollis. tum ut ad te ueniã: ac munificetiã
n tuam præſens experiar: qᷓh umaniſſime inuitas: ꝗᷓſtudioſiſ/
en ſimeqʒ hortaris. Quæ res quãtã mihi attulerit uoluptatẽ:
, uel foœlicitatem potius: non facile expreſſerim. Viſus ſum
en, em̃ deũ teſtor:tuis litteris deũ alique audire. Pro quo tuo
tß tam benefico: tam excelſo erga mè animo: quid referam:
65 uid pollicear: nibil habeo. Na meã fidẽ & pietatẽ iãpridẽ?
6 dedidaut tibi:ac deuoui.Itaq; ſi uitã:ſ᷑ animũ tibi meũ dedi
tum eẽ aiaduertis:quid ẽ hoc tꝑe uel te: uel beneficen/
3 tia tua dignum recipere ab me quæas? Ni fortaſſe illud de

0 ſideraris: ne patiar tantam hanciſtam & tam excellentem

Ceorrnccel

benignitatẽ tuã: ubi ea minꝰ utar: fruarq;: periturã in uen⸗
tos. Ocdł ingratitudinis teterrimũ crimẽ ne ung mihi obij⸗
ciẽdũ ſit: utar equidẽ iſtiuſmodi tua benificẽtia: ac fruar
libenter & tempeſtiue. Nam quid mihi gratius poſſit diui⸗-
nuſue cõtingere:ꝗᷓ uel tua uti benignitate: uel tuo aſpectu

frui:quem æque atq; numen aliqc in terris colo. Cum pri/

mũ igit᷑ licuerit ꝑ eas occupatiões: quibꝰ publico munere

ſum obſtrictus: ibo ad te. Vale ex Sena idibus quiatilibus

M.cccc.xxxviij.
Francil. Philelfus loanni palæologo re im⸗
peratori Romanoꝶ ac ſemper Auguſto. ſal. d. p.
æce prireſpõderã græcis litteris tuis. Nunc lati
E Ine tibi locuto per litteras latine reſpõdeã: neceſſe
eſt. Vellẽ equidẽ liceret mihi obire qcł iubes. Nã nihil eſt
apck animũ meũ antiquiꝰꝗᷓ tuæ obſequi uolũtati. Cui nihil

Fla⸗- eſt qc poſt deũ nõ debeã. Tua in me multa cũ apcł te Cõ⸗
erziun

ſtantinopoli agerẽ: & maxima beneficia nulla unꝗᷓ deletu-
ra eſt obliuio. Quibus me muneribꝰ nõ donaſti? quibꝰ bo/
noribus nõ ornaſti? Veꝶ qcł fieri non põt: qui ab me fiat:
ignoro? Sum annuo munere S enenſibꝰ obligatus. Si ante

còſtitutã diẽ decederẽ: fidem meã deſideraret? ſibi aerba

data dicerent. Qc ais daturũ te operã: me fide Senẽſes li/
berent. Nõ em̃ exiſtimare te futurũ: ut bi tam pio unionis
quã uulgo noĩant: operi aduerſent᷑: quin potius cummea
iſtic præſentia ob interpretãdi munus tam uæbemẽter ſit

opus: nec alius quiſꝗᷓ ad rem tantã ſatis idoneꝰ reperiatur

acceſſum iſtuc meũ facile & æquo aĩo patiantur: ſoluerent

me fide fortaſſis: & abire Senenſes paterent᷑. Nec petẽti

tibi aduerſari auderẽt. Ego aũt hoĩm aĩos & in cute: & intꝰ
noui. Arte me uſum uel occultis clcii inſimularẽt: Aut
uare noliobſlecro

cupiditatis: aut leuitatis accuſarent.
rex optime: & imperator maxime: quod multis meis ꝑma

gniſqʒ laboribꝰ & fidei mihi: & grauitatis nomẽ ab ineunte
ætate uendicaui: id bréui maxia cũ labe amittã. Adde etiã
qc; neciſtic quidẽ eſſe ſine uitæ periculo unꝗᷓ poſſim. Nam
bi qui nunc florentiæ tyrannida gerũt: ſunt mibi uæbemẽ

ter infenſi.ldqʒ nullam ob meã culpam: ſed ob id dũtaxat:

— —. —

— —

„. —
–

— —

-
, qc me uiris optimatibus quos patrio ſolo exterminarũit:
ne atfectum impuriſſimi bomines norant. At quãtũ Coſmus
i, medices factionis princeps reliquiq; puccinia pud Eugeni
um ualent & opibus & gratia: poteris cũ uoles: nõ oblcu/
r⸗ re perdiſcere.Itaq; ut & ſalutis: & incolumitatis meæ raxi/
de onẽ babeã: te nõ uelle modo: ſed etiã iubere nõ ſum neſci
us. Qc- hortaris: loannẽ mariũ filium ad te mittam: faciam
u id quidem nequaꝗᷓ inuitus. Quid enim mihi optatiꝰ cede/
re poſſit: qᷓ meum dilectiſſimũ filiũ uel boſpitio tuo: uel di⸗/
ſciplina uti: qui omniũ Chriſtianoꝶ principum & dignita/
1 te ſis maximus: & uirtute primarius. Vale mi Auguſte. Et
. me illum fore tibi perſuade: quo cum uoles: pro tuo iure
omnib“ in rebus uſurus ſis. Ex Sena. xij.Kal. Septembres
M.cccc. xxxviij.
6 N¶ranci. Philel. Eugenio qnarto ſũmo põtifici ſal.
t⸗ 6*Eagere te animus & integerrima fides pater ſan/
do⸗ ſtiſſime eẽ tibi debet ꝑmultis argumẽtis iãpridẽ
lur pꝑſpecta & cognita. Quare ſi boe tꝑe minus præſto: qch iu/
e pes: nõ mutatæ meæ in uolũtati: quæ eadem eſt quæ ſem/
r per fuit:ſed neceſſitati potius dato. Nõ enim te fugit: quo
li eſt in me animo & Coſmus ipſe: & factio Coſmiana. Sine
is maximo meo uitæ diſcrimine diutius iſtic uerſari nõ poſ/
nea ſem. Qc autem mones tuæ fidei eredam me: credo equi/
tſit dem. Scioq; tua fide: tuaq; ſanctimonia nibil innocentius:
ur nibil conſtantius. Verũ inimicorum proditorumq; perfi-
gent diam iampridem expertus ſum permagno meo cũ incõ⸗
eletl modo.Patere igitur obſecro: ut bona tua cum uenia uitæ
int meæ ac ſaluti conſulam. Non enim in tanta eruditiſſimoꝶ
Aut N diſertiſſimorũ hommũ copia:qui & græca latine: & lati⸗
o na græce ꝑpulchre interpretent᷑: tibi deeſſe poterũt. Va/
m le ex Sena. iij. Nonas Septembres. M. cccc. xxxviij.
etĩ Fraciſcus Philelſus Senatui & populo peruſino ſal.
lm L HMUV —
me Thũanitatẽ erga me ueſtrã uæbement amplector
vnt & liberalitatẽ maximi facio. Doleo aũt & ꝑmoleſte

4

4

fero qcᷣ his tẽporibꝰlitteræ mihi ueſtræ redditæ ſint: ꝗbs
iam alijs fidem dederam. Hãc uero inuiolatã ut præſtem:
& ipſe cogor:& uos idẽtidẽ uelle non dubito. Ock ſi tẽpe/
ſtiue ueſtræ ad me litteræ aduolaſſent: eſſem profecto de
ſiderio ueſtro: incredibili mea cum uoluptate obſecutus.
Ornaſſemq; ueſtram iſtã ſplendiſſimã iuuentutẽ pro uiri/
li ꝑte non modo eloquendi:ſed etiã uiuendilaudatiſſimis
artibus. Quoniã igitur honeſtatem cauſæ intelligitis igno
ſcite mihi:ſi minus hac in re expectationi ueſtræ reſpode
rim. Valete ex Sena idibus ſeptẽbribꝰ. M. cccc. xxxviij.
(Franciſcus Philelfus Senatui & po-
pulo bononienſi ſal.
NNgratus certe ſim:ſi tota uobis & litteris & nũcijs
inuitatus: ut pulcherrimis & ampliſſimis proponi,
tis præmijs apud uos annuũ oratoriæ: ac philoſophiæ tra
dẽdæ munꝰ: ꝗq apud alios hac tẽpeſtate obire malim: igra
tus ſim inꝗᷓ ac ſummoꝑe accuſandus:ſi minꝰ uobis in amo/
re reſpondero. Animaduerto em non ſine incredibili qua
dam beniuolẽtia aduentũ uos meũ tam mirifice cupere.
Nõ em̃ is ſum:cuius in urbem ueſtrã aduentu acceſſio ul/
la nobiliſſimo laudatiſſimaꝶ omniũ artiũ diſciplinarumq;
gymnalio iſti ueſtro fieri quæat. Sed quantum intelligere
cõiectura poſſum: meã ergo uos ueſtrãq; rẽp. pietate: uel
ex eo uſq; tẽpore uobiſcũ repetitis: quo iam anno unde/

cimo & ampli primũ Bononiæ docui. Ac profecto nibil

in hanc diẽ mihbi bononia gratius: nibil iucũdius uiſum ẽ.
Nec me recẽs hæc inuaſit opinio.ldẽtidẽ em̃ iudicari ſem
per. Sed reip.iſti ueſtræ uæbemẽtiores ꝓcellæ: turbulẽ-
tiſſimiq; fluctꝰ: qui ꝑ id tẽporis cõtinuo ſũt ſecuti: inuitum
me iſtinc renitentẽq; eiecerunt. Verent᷑ muſæ naufragiũ:
quietẽ amãt: oderũt tẽpeſtatẽ ac fragorẽ oẽm. Quãobrẽ
cũ pacata uos rep.tranquillaq; ciuitate uti intelligo: & ue/
ſtræ gratulor: & meæ lætor fœlicitati. Habeoq; immorta-
li deò ſempiternas gratias: ꝙ meis de uobis optatis fortu-
na tandem reſponderit. Quæ res facile me induxit: ut ue
ſtro deſiderio ſatiſłacia. Propediem igitur ad uos ueniam
ea animi ſententia: ut futurꝰ tam diu apud uos ſim: quoad

— —— — 222 — —

—
b⸗ per Philippũ mariã anglum cui ſponſione fidei ſum obſtri
m Rus: miht licuerit. Valete ex Sena idibus ſeptẽbribus. M.
de — ranci. Philel. Antonio panbormitæ poetæ ſal.
⸗ Ononiæ hoc ſemeſtri futurꝰſum: boc ẽ a Kal. lanu-
i arijs ad Kal. quitiles: tametſi ante Kalẽ. lanua. Sena
Adgecedere nõ poſſum. Decreuerũt aũt nobis Bononieſes
o in id tẽporis ducatos quadringentos quinquaginta: quod
cge præmiũ antehac nemini unꝗᷓ nõ bononiæ modo:ſed ne
. uſꝗᷓ in italia cuiqᷓ datum ẽ.ld qq tibi pro noſtra beniuolẽtia
uoluptati fore certo ſcio: quippe qui amicorũ cõmoda ò
honores tua cõmoda honoreſq; eſſe ducas. Poſtea uero
ad cõſtitutã Kalendarũ quintiliũ diem bononienſibus reli-
ctis: cõcedam Mediolanũ ad noſtrũ illũ diuinũ principem
