dolui eius uices: qui dum fugeret leuitatis: ut ipſe dicebat:
nomen: ab oibus eſt leuiſſimus iudicatus. Nũc aũt ad rẽ ꝓ/-
pius accedo. Ego mi Scæua cõduxi domũ tuã Ticini lon/
ge etiã ære gandiore ꝗᷓ quiſꝗᷓ annis proximis cõſueſſet: q
ut facerẽ: ide Ambroſius fuit in cã. Is em ut indoctis quibuſ

dam gratificaret᷑: qui meũ illuc aduentũ inſcitiæ ſuæ detri⸗

mentoſum exiſtimantes ita induxerãt Ambroſiũ ut nibil

omitteret eorũ omniũ:quæ mihi moleſtiſſima fore iudicaſ
ſet. Et quoniã prætoris erat aſſecla: omniũ primũ operam

dedit: ut peſtilentialis cõtagionis obtentu me urbe extru/
deret: cũ iã triduũ ante publico ciuitatis cõſen ſu in urbem
receptus eſſem. Id cũ prætore inhibẽte aſſequi nequiſſet:
uideretq; doctiſſimorũ hominũ optimorũqʒ uirorũ eã eſſe
ſentẽtiã: ut mea illic quãtulacũq; mora dignitatẽ ciuitati fo
ret & priuatim & publice allatura: nibil amplius aduerſus
palã ut priꝰ: ſed elã oĩa atq; ꝑ inſidias machinabat alias atq;
alias ineptias cõminiſcẽs.In idq; maxime inteba tur: nequa
mihi facultas foret domꝰ cõducẽdæ: id q& tãto ſe facilia ef⸗
fecturũ opinabat᷑: qg eẽt præter ãni tẽp⸗. Tũc ego poſtea
ꝗ ſenſiſſem ædes tuas etià uacare: de his audiui fratrẽ tuũ
bumaniſſimũ uirũ Gaiũ:qui qm̃ ſciſſet: quãta mihi amicitia
tecum eſſet: intelligeretq; niſi ego ædes cõducerẽ: fore: ut
uacuæ oĩno futuræ annũ totũ relinquent᷑:non inuitꝰ con-
ditionẽ accipiebat: præſertim cũ nulla ab me conſueti pre/
cij diminutio fieret. Tũ Ambroſia inclamitat Gaiũ non bñ
cõſulere fraternis cõmodis:nullã em domũ Philelfo con-
duci poſſe niſi hanc unã: ꝓinde locandã eſſe quãto poſſet
pluri.Idq; non faciebat illa uulpecula: ut rei tuæ mi Scæua
ꝓſpiceret:ſed ut mibi qd' cœperat: incõmodaret. Itaq; di/
midio plus dedi ꝓ mercde annua: ꝗᷓ dari antea cõſueſſet
ſuꝑioribꝰ ꝓ ximis annis. Nam in reꝑatiõe horti dũtaxat au
reos erogaui quinq;: & id quidẽ præt᷑ aureos quattuorde/
cim:quibꝰ definiri pẽſionẽ uoluit.Hæc aũt narrata ꝓlixius
ab me ſunt:ut noſſes ꝑuicaciã & malignitatẽ hoĩs. Nam qc

ope

adan
ot

noce
riſi
bein
bat:
ep/
llon⸗
ubl
gen⸗
rnbil
a

X

Ambroſio ipſe ꝑhumauiter reſpõdi:qᷓᷓ domꝰ adhuc mihi
obnoxia ẽ:hũc oẽm menſem quã ego reliqui liberã iam to
tos menſes quattuor: cupio tñ uł hoc tꝑe meo amiciſſimo
Scæue ſatiſfactũ iri:cũ primũ aliquid mihi ex publico ære
qc debet᷑ ſolutũ fuerit. Tũ ille inſolẽtiore quodã faſtu: Nil
aliud inquit mibi reſpõdes? Quid aliud inꝗᷓ poſſin. Rlac
iteꝶ ille doloſum eẽ dixit. Et ip̃e rurſus adieci: Si iuri ciuili
grauitatẽ addidiſſet: emẽdatiꝰ loqueret᷑. Rem tenes oẽm
mi Scæua. Mihi pecuniæ nullæ ſunt. Principis ærariũ ita ẽ
exhauſtũ ob uoraciſſimã hanc militũ carybdin:ut neq; mi
hi neq; alij cuiqᷓ uiro togato ſatiſfiat. Ego tibi debeo:prin/
ceps mihi. Non magis ego apud te ſum in crimine: ꝗᷓ apud
me princeps. Si meret᷑ ille ueniã: meret᷑ etiã Philelfus tuꝰ.
Nec tamẽ fore deſpero: ut mibi propediẽ diſſoluat᷑ quod
merui. Quod ni factũ fuerit: proficiſcar in caſtra. Nec illinc
priꝰ ſim abiturꝰ:qᷓ mibi princeps ſatiſfecerit. Qc ſi minꝰ aſ/
ſequi potero:non ſolum tibi ipſe non ſatiſfaciã:ſed etiã erit
opꝰ ut priuato ærario me adiuues. Nã uetere ꝓuerbio ut
ſcis: quæ amicoꝶ ſũt cõia eſſe oportet. Tu interea tꝑis tuis
rauiſſimis litteris Ambroſiũ derthonẽſem caſtigato. Va/
K ex Mediolano. v.idus Octobres. M.cccc. Lij.
Franciſcus Philelfus Aenico daualo egꝗtiaurato ſal.
Eus malefaciat huic ꝓcellæ calamitatiq; belloꝶ: ꝗbꝰ
meũ ad te iter intercludit᷑: nec uti licet ꝓfectiõe libe
ra.Vix dici quæat mi Dauale:q̃ᷓ moleſte tulerim: ac ferã iã
annis quattuor cũctationẽ meã eundiad uos: cũ multarũ
rerũ:tũ ſatyraꝶ cã:quippe qui uæbemẽter doleã tot in eo
oꝑe lucubrationes mihi fruſtra ſuſceptas. Sed utcũq; res
habet: eũdũ ẽ tãdẽ:id qc ad martiũ ẽ reiectũ. Satyrarũ co/
dex qui decadas decẽ denis ſatyris ſingillatim diſtributas
aduerſus decẽmilia cõplectit᷑ ẽ pulcherrimus eũ litterarũ
notis:tũ minijs & oꝑculis:q ſi minꝰ intus:ſaltẽ in cute te nõ
poterit nõ delectare:quanqꝗᷓ puto no mẽte minus ꝗᷓ oratio/
ne lætabere. Vale ex Mediola. iiij. idus octo. M. cccc. Lij.
.- ranciſcus Philelfus Nicolao arcimboldo ſal.
E Varto idus nouebres ad Caluiſianum ueniin caſtra
Sdpbortiana: ubi ſum ꝑbumanit᷑ & honorifice exce/

ptus a principe. Nec dubito me omnia ex ſentẽtia noſtra
confectuꝶ. Id factum cum fuerit:te reddam qᷓprimum cer
tiorem. Vale Ex caſtris ducalibus apud caluiſianum pri⸗
die idus nouembres. M. cccc. Lij. UU
NQranciſcus Philellus Matthæo piſaurenſi ſal.-
— Vm ola a munificẽtiſſimo principe noſtro aſſecutꝰ:
Auæe uolui. Qc? eo eſt mibi iucũdius: quo me uideo
mavima ex parte liberatũ faſtidioſi iſtius lõgi moroſitate
atq; ineptitudine. Tibi autem plurimũ debere fateor: qc
mihi & re ſæpe & uerbo ſempꝑ ſatiſfeciſti. Reliquum eſt: ut
ſiqua pecuniola meæ familiæ ante meũ reditũ opꝰ fuerit:
iſti ne deſis. Et quicquid dederis: adde ratiunculæ noſtræ.
Vale ex Gammara Nonis Decebribus. M. cccc. Lij.
( Franciſcus Philelfus Nicolao arcimboldo ſal.
Mnia mibi tribuit humaniſſimus princeps noſter:
quæ uolui.Nunc Ferrariã iccirco paululũ diuerte-/

nẽſem: qui inclyti Karoli Gongagæ filios: cũ ij iſtic eſſent:
erudiebat. Is cum KRarolo una abiẽs ſecum abſtulit codicẽ

a Plutarcho mirabili diligẽtia ſeriptæ ſunt. Eo igit᷑ nauigo:
ut buiuſmodi codicẽ recupere: Ad Natalẽ Chriſtianũ om
nino apud uos ſum futurus. Vale ex Cræmona.iij.idꝰ De

cembres. M. cccc. Liij.
(ſFranciſcus Philelfus Xenophonti filio ſal.
Pcepi binas litteras tuas eodẽ die cum primũ ex ca
– ſtris ducalibus Mediolanũ ad. vij. Kałl. Ianuarias re/
uertiſſem. Haꝶ tu alteras ad me dederas. x. Kal. decẽbreſ:

uidere uideor: ꝑegrinatiõis iſtius tuæ ſatietas iã te cœpit.

OQct? ſi ante abitionẽ tuã Ciceroni in officijs audire uoluiſ/

ſes: aut nõ abiſſſes: præſertim clam patre:aut tã ſubito do/
mum nõ repeteres: cũ nondũ in deliberando neq; tẽporis
nec etiam diligẽtiæ ſatis adhibere potueris. Nihil tibi erat
in cauſa: quãobrem in romanã curiam te reciperes: quip/
pe q domi haberes: unde & melior quotidie & doctior fie/
res. Quod ſi prudentiæ potius ꝗ;ᷓ ſapientiæ ſtudio duceba-

re inſtitui ꝙ illic eſſe accepi Antoniũ quendã uero⸗

quendã meũ quo uitæ illæ magna ex parte cõtinent᷑: quæ

alteras uero. vi. idus. Intellexi: quæ ſcripſiſti oĩa. Et quantũ

rbo

thiar
rob.
etüt:
tuæ.
ſcri

N

tet
tes

diu
Kn
teut
tos⸗
is:

ken

8 . . . S
— — —
.

oli rris: boc eſt: pecunia magis ꝗᷓ uirtute atq;ʒ diſciplina: licebat
ncet tibi apud munificentiſſimũ noſtrũ principem pecunioſiſſi
npt,⸗ mo breui effici: ubi malles negocio ꝗᷓ ocio te offerre. At fu⸗-
erũt: qui te induxerint. ltaqʒ ignoſcendũ eſt adoleſcentiæ
l. tuæ. Poſthac conſules tibi fortaſſe melius. In præſentia: ut
dente ſcribis:cupis initiari. Si religionis amor id monet: non im-/
iceo robo:modo etiã atq; etiam cogites: quid tibi ſtatuẽdum
ltte it: quid ſequẽdum: quã incedendum uiam. Nam ſi putas
rige te in eccleſta fore clarum ſine ijs artibꝰ: quæ apud ſacerdo/
ſt tes habẽtur in precio: uæbemẽter erras. Nam cũ alia per-
ent: malta diſcẽda ſunt:tum ius pontificium imprimis omniſq;
re. diuinæ rationis cognitio tenenda: quæ theologia dicitur.

Sin iecirco iſtiuſmodi deſiderium te corripuit: ut ſine labo
re uitam iucundam ducas: ꝗᷓ tuum ſim inſtitutum probatu

8 rus: potes facile ex meis moribꝰ cõiectare. Quare ſi me au
te⸗ dis: primũ omniũ teipſum collige: tecum habita. Medita/
re ſteꝶ atqʒ iteꝶ: quã uitã uiuere decreueris. Seu tu ſæcla
ent rem quã uocãt: elegeris: ſiue eccleſiſticã: utram malueris:
ce probo: modo ſit cum laude. Qd ſi oino ad nos fortaſſe re/
gue dire inſtitueris tibi ædes paternæ nunꝗq occludentur. Va/
ue le ex Mediolano nonis lanuarijs. M. cccc. hiij
jon 0F ranciſcus Philelfus Xenophonti filio ſal.
e, Cripſiſti ꝓ ximis litteris aliquos iſtic eſſe: qui cupiãt
ſeire: quare Sphortiada per.ph. & non per. f. litterã
Hotarim. Ad bæc qua rõne: plæq;O cin prima ſyllaba per æ
zc diphthongum ſcripſerim. Accipe qc petis utrũq; breuit᷑.
Spbortias nõ ſolũ per.p.cũ aſpiratiõe.h.& nõ per.f.a me

prel. ſcribit: ꝙ recta ſcriptura. f. poſt. f. a pud latinos eẽ nõ patit᷑

ns ſed etiã qa nomẽ Sphortia deductũ uolumꝰ a græco qc' ẽ
t. & RO1πſporta id ẽ fameſ. unde & &σ0οσιιπ11 Hανουdw«4
vil⸗ S0P & apud nos ſportula. Huius autẽ rei cãm qm Plato/
Go⸗ nẽ ſecutꝰin eo libro ꝗ de rectitudine nominũ eſt inſcriptus
hori in libris de uita & rebus gefſtis Frqgiſci S phortiæ ſũ reddi/
ert turus: boc tpe omitto. Plærũq; uero iccirco ꝑ diphthon/
r Par qm deſcendit &&ρο IOXMρρα :qc plenũ frequẽſq;
. ignificat: cõuerſa e lõga in diphthõgõ æ: ut in ſcæna rbhæ/

da: læthes in alijſq; ꝑmultis dictiõibus uidemꝰ obſeruari⸗

Vale ex Mediolano pridie idus lan uarias. M.cccc. Liij.

NFranciſcus Philelfus lacobo camerinati ſal.
Olim tibi ꝑſuadeas tuas ab me negligi:qc minꝰꝗᷓpri
mum tibi ſignificarim: quid mihi Sie Angeluſq;
reſponderint. Hi quod petis:diligenter curant: putãt om/
nino propediem ex ſententia tibi conſultum iri. Confeciſ/
ſentq; quod tua cauſa cœperant:niſi occupationes princi/
pis quæ ſunt fere imenſæ ob plures præclaras legationes:
quæ uno pene tempore conuenerunt: aditum his tantiſꝑ
intercluſiſſent: dum his liberet᷑ harum præſentia ac ſollici-
tudine.Differri tñ res tua diu non poteſt. Ame nullum er
ga te officium aut ſtudium negliget᷑. Tu interim eſto bo/
no animo. Non enim quantum mtelligo:te tua fallet ſpes.
Vale ex Mediolano.x. Calen. februarias. M. cccc. Liij.
(kranciſcus Philelfus Renato regi ſal.
Ernas litteras ad te dedi anno ſuꝑiore ijs de rebꝰ:
quæ tua maxime ĩtererãt.Itaq; nõ poterã nõ mira/
ri: quod nibil reſpõderes.præſertim cum te huma/
niſſimuti facillimũq; eſſe iã pridem uno omnium conſenſu
ſermoneq; audierã. Sed Ioannes coſſa uir clariſſimꝰ idẽq;

n

grauiſſimꝰꝗ modo & tuꝰ& Chriſtianiſſimi Frãcorum regis

legatus in Italiam uenit. Liberauit me omni dubitatione:
quippe qui coram affirmarit nullas tibi oino redditas eſſe

litteras meas. Deus malefaciat hominũ uel negligẽtiæ uel

perfidiæ:qui & me heneſtiſſimo officio: & te non medio/
cri:ut opinor uł utilitate: uel uoluptate fraudarint. Quibꝰ
litteras ad te dedi.Frãci fuerũt omnes:quoꝶ uni Malurti/
cæ cognomẽtũ eſt: homimi bellicis artibus ſtudẽti: & tui ut
aiebat: obſeruãtiſſimo. Sed qm̃ quæ ſcripſerã nõ accepiſti:
ea in præſentia tibi corã exponet idẽ Ioannes coſſa:cuiꝰ fi/
des & diligetia tibi ſole clarior eſſe debet. Vale ex Medi⸗
olano.yvi. Kal.februarias. M. cccc. Liij.
Fraciſcus Philelfus Cuilielmo Vrſino
Franciæ cancellario ſal.
Vm uir clariſſimꝰ Ioanes coſſa regiꝰ legatꝰ a floren/
inis rediturꝰ in Frãciã Mediolano iter faceret:a me
o nomie libros de exilio quos ſuperioribus annis

Acub
mici
onpe
geuit
nte
gaa.
ners
Wn
ign
ud
ſim
we
me
lise
lien
loo
ſtaoe

dr

le

.

pri

Ston⸗
teal⸗
rinch⸗
ones:
nti
lic⸗
mer
bo⸗/
es⸗

duſg⸗

na⸗
nſu

iq
gs

ne:

el

1

elucubraram. Hos egoa te ideo in præſentia dare nõ po⸗

tui:qm̃ non eſſet tãtũ tẽporis datũ: ut excribi poſſent.ltaq;

non potui nõ ferre permoleſte: ꝙ tibi tanto & tanta digni-

tate uiro minus ſtatim gratificari quiuerim: præſertim ea

in rene⸗ mihbi non minus iucunda eſſet ꝗᷓ futura honori⸗-

fica. ¶ Nam & te iampridem cum ob florentiſſimi tui ge/
neris ſplendorem: tum ob illuſtrem eruditionẽ tuam ſin⸗
gularemq; ſapientiam mirifica beniuolentia obſeruo: &
ignarus certe nõ ſum: quantũ ſit meo nomini ac laudi tua
auctoritas incrementũ allatura: ubi ſcripta mea tuo grauiſ-
ſimo teſtimonio confirmaris. Nec enim debeo dubitare

mea tibi uoluptati fore: qui & humaniſſimus ſis liberaliſſi/

maq; natura: & a me tantopere diligaris ut nibil ad amo/

ris cumulũ poſſit accedere. Dabo autẽ operam: ut prope/

diem morem geram uolũtati tuæ. Nam tum libros de exi/

lio quor petis: tum alia plæraq; ex his: quæ a meo ingenio

ſtudioq; manarũt: curabo excribiea plane: quæcunq; futu
ra tibi iucũdiora exiſtimabo. Vale ex Mediolano.vi.Kal.
Februarias. M.ccec. Liij. M
¶ Franciſcus Philelfus lacobo bicheto ſal.

nN lſi te iapridẽ plurimũ diligerẽ: ſtomacharer fortaſſe:

cũ uideã codicẽ meũ eſſe apcł te tãdiu uel inuitũ.Nã
dq dxeris puero meo eum tibi nõ eẽ: haud intelligo: quæ
it animi tui ſententia: nõ em̃ puto id dicere te: quod meũ
codicẽ nequaq̃ habueris. Nã & habuiſti: & eũ alijs cõmo/
daſti. Quod ſi illã fortaſſis amiſeris tibi amiſſum uolo: non
mihi:ꝗᷓꝗᷓ opinor amiſſum tibi eum nõ eſſe. Itaq; rogo te: ut
huic meo puero meũ illũ codicẽ ad me des: ne me cogas
aliunde remedium poſcere. Vale Mediolani ex ædibus
meis.iij.nonas Februarias. M. cccc. Liij.
ranciſcus Philel obo bicheto ſal.

Rant uidere uideor: ita negocioſus es: ut nihil tibi
ocij relinquat᷑ ad inquirẽdũ inter infinitã librorum

tuorũ copiã codicẽ illĩẽ meum: quò duæ oratiões Lyſiæ a
nobis traductæ: altera funebris de laudibꝰ Athenienſium:
altera iudicialis cõtra Eratoſthenen adulterũ: & Ariſtote/
lis Rhetorica ad Alexandrũ regẽ: noſtra itẽ traductio cõ/

tinent᷑. Nõ em̃ adduci poſſum: ut credã aut te alieni mutnui
blitũ: aut q officij tui fideiq; ſit: nolle præſtare. Nã codi-

cem illũ tibicõmodaui tẽpore illius optimi Philippi ducis:
quẽ ea tu lege petiſſti: ut excribi curares non ut nunꝗreſti-

tueres. Atqui repetiui abs te illũ per id temporis interdũ:

cũ diceres nondum excriptũ eſſe: cũ ego tamen audirẽ ſe/
cus eẽ. Tuam cõctationẽ iccirco ferebã patienter: qm pu/
tarem quæ eſſent excripta: ea fortaſſe nõdũ eſſe abs te ſa/
tis emendata. At nunc quia præteriere iam anni cõplures
nihil alienũ ab amicitiæ iure me factuꝶ exiſtimaui: aut ex
iſtimo:ſi te fecero certiorem me oiĩno inſtituiſſe mea mibi
ꝗprimũ uendicare. Vale ex ædibus noſtris Mediolani.iij.
nonas Februaria S. M. cccc. Liij. òM
Franciſcus Philelfus Guilielmo VYrſino
ranciæ cancellario ſal. dicit plurimam.
Ederã alteras ad te litteras ſexto Kalen. Februarias:
AJAquo ipſo die Ioãnes coſſa uir om̃i laude ornatꝰ hinc
in franciã ꝓfecturus putabat᷑. Sed cum poſtea retardatus
a meo principe dies aliquot præter ſpem Mediolani age/
ret: reuertit ad me codex quidã meus: ꝗq annos nonnullos

peregre abfuerat. Huius ego reditũ uel tua cauſa ꝑbhuma/

niter & libenter excepi: quanꝗᷓ tam diuturnæ eius abſen/
tiæ non mediocriter ſuccẽſuerã: quippe qui me inuito ab/

faiſſet. Verũ ea lege is reuerſus apud me in gratiã redijt:

ut cõfeſtim alpes tranſcẽderet & te uiſurus & franciã atq;
iſtam quidẽ ut hoſpes:te uero ut perpetuũ dominũ. Itaq;
dono a me accipe tria nõ uulgaria aut contẽnenda opera:
Lyſiæ oratoris duo:hoc ẽ oratiões duas: alterã funebrem
de laudibꝰ Athenienſium:iudicialẽ alterã aduerſus Erato⸗
ſthenẽe adulterũ. Tertiũ aũt opꝰ eſt Rhetorica Ariſtotelis
philoſophi eloquẽtiſſimi ad Alexãdrũ regẽ. Hæc em̃ oĩa
e græco in latinũ traduxi: cum eſſem propemodũ adole/
ſcens philoſophiam Flarentiæ oratoriamq; docens: quæ

quanꝗᷓ exiſtimo per ſe tibi fore iucundiſſima:ſpero tamen

propediem alia quædam ad te dare: quæ longe ſis maiore

cum uoluptate lectitaturus. Vale. Et me Chbriſtianiſſimo
regikKarolo ꝗdiligentiſſime commenda. Ex Mediolano.

S— —

lutus
odl⸗
ucis:
reli⸗
ercli:
tele
ip⸗
tele
ures
key
bi

.
—.N
8 —
2

iiij. Kalen. Martias. M. cccec. Liiſ.
— Prãciſcus Philelfus Alberto Tancario ſal.
il mihi iucundius tuis litteris boc tempore potu/
iſſet contingere. Nam & de tua tuorumq; omniũ
pona ualitudine certior factus ſum: id quod uæbe-
menter dptabam: & Enochum noſtrum in iuuenem frugi
probũq; euaſiſſe ex te patre intellexi. Quanꝗᷓ enim ab ipia
uſq; puericia bonam de ſe ſpem pollicebatur Enochus: nõ
poteram tamen nõ ſubuereri ob iniquitatem temporum
ecus accidere poſſe ꝗᷓ uellemus. Itaq; imortali deo imorta
lis habeo gratias: quod te patre grauiſſimo optimoq; uiro
dignũ ſe præſtiterit. Quod autem cupit bonis artibus eti/
am a nobis inſtitui: rem nunciat non ingratam. Et ut breui
reſpondeam: ad aprilem te uidebo:ac tuo meoq; deſide/
rio cumulatiſſime ſatiſfaciam. Præterea quoniã de biſ quæ
in præſentia ab me ſcribunt᷑: abs te mẽtio facta eſt:dedi ad
te particulã quandam ex ſecundo Sphortiados noſtræ li⸗/
bro & præfationẽ biſtoriæ S phortianæ. Vale ex Medio/

lano.x. Kał. Martias. M. cccc. Liiſ.
(Franciſcus Philelfus loanni M
tiſferrati ſaluteem. ðð
Oannes coſſa iſtine modo rediens mihi tuis uerbis
renũciauit te libros meos de exilio dediſſe iampri
gdem ad me. At ego illoſnuſꝗᷓ uidi.Itaq; tuum fuerit
meminiſie cui dederis: quanqᷓ uidere uideor eam eſſe ho/
minum fidem uel maximam boc tempore: ut in redden⸗
dis libris nulla ſeruetur fides: quare quod de regno ſcribit
Euripides:de libris dici non inſulſe quæat. Nam ſiquidem
ius deſeras: libri decet cauſa relinquas: rebus in alijs pius.
Vale ex Mediolano.viij. Kal. Martias. M.cccc. Liij.
2 (Franciſcus Philelfus Xenophonti filio ſal.
WDoleſcens quidã mediolanẽſis æqualis tuꝰ aut plu/
culo maior reuerſus ꝓximis diebꝰ ex urbe Roma
Mediolanũ mibi renũciauit ueniſſe te ſecũ una uſ-
Peruſiã ad nos ſcilicet redituꝶ: deĩde qm metuiſles iter
acere per agrum Florentinum: diuertiſſe ad Tholentina

tes meos: ut iſtinc cũ primũ per cæli clæmentiã liceret: pex

flaminiã domũ repeteres. Non improbo conſilium tuum

&AXA—οεXνιαπT νοοριοιXαα & id qdẽ cũ pro-

pter ſicarium illum: cui manus noſtra cã publico iudicio a
Senenſibꝰ trũcata ẽ: tãũ ꝓpter i ν% ο¾ρμ SBpX αρ5αιαρ
perpetrati quondã in nos apud florentinos facinoris & li/
citatorẽ & ſociũ. Offendes Piſauri uirũ grauiſſimũ loannẽ
fagnanũ nobis amiciſſimũ & Arimini Petrum perleonem
ſtudioſiſſimũ mei. Ab ijs poteris edoceri: qua tibi iter ha/-
bendum ſit:quo uites xai Oopòp X1Dobâ. ſentit em cã Ve
netis & qc modo dicebã Iup α¾½¾⁄½ει. Nä Veneti etiã
iccirco tibi cauendi ſunt: quoniã ijs cum hoc noſtro princi
pe bellũ eſt. Si tibi Bononia iter faciendũ fuerit: utere Al/
berti Zancarij Enochi fili conſilio.lIs em me ut noſti: pluri/
mũ colit:& uir eſt plane optimus. Qd ſi Ferraria fueris ꝓ/
fecturus: pete Nicolaũ Varonẽ clariſſimũ & eruditiſſimũ
uirũ & mecũ ſumma beniuolentia cõiunctum: a quo intel/
liges: qua tibi eundum ſit. Vitãdũ enim tibi eſt iter ꝑ agrũ
Parmẽſem. Infeſtat᷑ enim a corigianis militibus. Et de his
hactenus. Propter feſtinatiorẽ abitionem Petri loannis ca
merinatis præſtantis & fortiſſimi militis: ad Nicolaum ca/
riſſimũ mihi fratrẽ ſcribere nihil potui: q; eo æquius ferat
uelim:qd ad proximũ maiũ me uidebit. Nã nix tandẽ he/
ſterno ueſperi mihi permiſit princeps liberã profectionẽ
ad Alphonſum regẽ cũ fideiuſſione tamen intra quartum
mẽſem redeundi. Vale. Et noſtros oĩs noĩe meo ſaluere iu
be.Ex Mediolano. vij. Cal. Martias. M. cccc.liij.
Frãciſcus Philelfus Aenico daualo eqti aurato ſal.
Vid in cauſa fuerit: ut tandiu diſtulerim aduentũ
meũ accipies ex Ioãne Antonio Gotthalano uiro
. nobili ac tui noĩs amantiſſimo. Spero tñ fore:ut an
te ueris exitum te uideam. Tu me interea temporis ama:
ut ſoles: & Alphonſo regi q̃diligetiſſime cõmenda. Vale
Ex Mediolano.vi. Calen. Martias. M. cccc. liij.
. ranciſcus Philelfus Petro Perleoni ſal.

em̃ ſine mnuidia:uiues cũ tuis: uiues apud principẽ
„.

— —— — —

Vod in patriã te receperis.gaudeo plurimũ.Viues
ſscngas cuius uirtus & magna eſt & illuſtris: imprimis.

.
R
.

Itaq; tibi nõ poſſum nõ gratulari. Luũ aũt fuerit ita teipſã

N cõponere: ut quaſi && αι% εοπρονοααι ρνοtäte
1. recepꝑis:qcł reliquũ ẽ uitæ: uiuas ĩ liberali ocio quieteq; fru/
N ctifera.Etrice inquã: ut ex tot tuis tãtiſq; laboribꝰ quos ter/

El ra mariq; ꝑtuliſti egregt. fructꝰ aligs emanet ad poſteros.

. Vale ac tuos oĩs ułnoſtros potiꝰ noĩe meo ſalute plurima
mne impartias: uelim. Xonophon noſter ꝓpediẽ iſtaciter ad
nem nos ẽ facturꝰ. Ex Mediolano. v. Kal. Martias. M. cccc. liij.
thu ¶ Frãciſcus Philelfus Poggio & Laurẽtio Yalle ſal.
iſe Vod uel ipſa rõne uel admonitioe mea cõiũctos ue
44 lim: indignũ e xiſtimaui: ut litteris meis diiũgeremi/
Ve ni. Quid em̃ ꝑ imortalẽ deũ ex amicis uos reddidit inimi /
4. cos? Error ne forſitan uos decepit:qcł uel inducti uel ultro
, in leuitatis ut audacter & amice uobiſcũ loquar: ſtulticiæ
9

certamẽ tã temere irruatis? Solemꝰem nõnunꝗᷓ rõnẽ deſe
n rentes ſpõte ſequi animi ꝑturbationes. Idẽq; facimꝰ ſæpe-
nero decepti ſuaſionibꝰ alioꝶ: q uelnos clã exoſi uel ſe
ulciſci cupiẽtes inſanie ſtimulos iiecerũt:ꝗbꝰ uæbemẽtiſſi⸗
me cõcitati diuina oĩa hũanaq; iura cõfundimꝰ:nõ tã di gni

uca tati noſtræ cõſulẽtes ꝗᷓ alienæ ꝑ cõtumeliã ac neqciã omn
nc inſidiãtes. Nec ſane dubitẽ utrũq; ueſtrũ ꝓbabilis aliquas
entt rönes adductuꝶ: ꝗbꝰlure a uobis fieri uideat᷑: qd iniuria fa
be⸗ citis. At ego nullis iſtiuſmodi rõnibꝰ aſſentiẽdũ cẽſeo: cum
ne neqʒ priſtinæ amicitiæ: neq; ætatis ueſtræ: neq; ipſiꝰ decori
un rõnẽ habeatis. At ſum iniuria laceſſitꝰ: Et quæ nã iniuria tã
eu ta ẽ:ut delyrare uos cogat.Satis.n.delyrat:qui mẽtit᷑.Ea ẽ
cCerti pturbati animi natura: ea uis: is impetꝰac furor: ut ſi/
ſd bi moderari nullo pacto quæat: quippe ꝗ in re etiã uera ſi
ntii minus mentit᷑ oĩno:aut uanus ſit tñ:aut mẽdaciũ dicat: cũ
iio ul gr̃a uoluptatis:ułrei ipſiꝰ nimietate mẽdacẽ ſe præſtet.
an Nã qui rõnis lumine ſit orbatus:q̃diu eo caret:nec intueri
na. quicqᷓ ꝑſpicue nec recte iudicare põt. Quo fit ut tãq̃ ꝑ ob⸗
ale ſcuriſſimas tenebras incedẽs: unde egrediat᷑ qua pergat:

quo peruẽturꝰſit: neſciat.Sanius ce᷑te fuerat primis illiſue
nondũ inualeſcentibus permotionũ ſe cintillis ante reſiſte-

re:ꝗqᷓ tranſirent in flamas: qce poſteaꝗ factũ nõ eſt: ſed accẽ/
pi ſo iam igni ea fomenta materiemqʒ adiecimus: ut animis

i⸗ V

— .
„
— —

conſflagrãtibus fieri nulla poſſi t acceſſio:utamur ſaltem eo
remedio:qd omnibꝰin bis rebus natura ſolet afferre quæ
humani ſunt ſolutiq; appetitus: hoc eſt: ut qd ratio ipſa nõ

cendi genꝰ: q dum inuicẽ ꝑ oẽm uituꝑationis cõtumeliã
digladiamini: intactũ reliqueritis. Nullum animi flagitium:

nullum corporis uitium: nullũ fortunæ: quam uocãt: incõ⸗

modum omiſiſtis. Quod aliud deniq; genus detis: quo in
ueſtrũ dedecus ſit utẽdũ? Equidem præter ſingulare quã/
dam & inauditã ineptitudine nihil uideo reliquũ quod ad⸗
datis: quo ridiculo ſitis cũctis hominibꝰ. Nam quid ineptiꝰ

dici: ꝗd inſanius quæat excogitari: ꝗ uiros doctos ac ſenes

maledicendi intemperãtia ꝗᷓ diſſolutione ueluti gloriari?
Et id quidem Romana in curia: boc in celeberrimo atq;
ſplendidiſſimo totius orbis terrarũ ſpectaculo: in grauiſſi⸗

mo epiſcoporum cardinaliumq; conſpectu: in oculis ſum/

mi ſanctiſſimiq; pontificis Nicolai Quinti: qui non minus:

mirabili uirtute & ſapientia: ꝗᷓ ſupræma dignitatis præſtã⸗

tia uices Chriſti in terris gerit. Vt enim de reliquis patri/

hprus uiriſq; integerrimis cõticeſcam: quibꝰ aut ſtomachum
uos mouere aut riſum cõſentaneũ eſt:qua mẽte: quo aĩio:

in uos eẽ arbitramini Nicolaũ Quintũ tanta bonitate: tan/

ta iuſticia: tanta pietate pontificem: cũ uel legit: uel audit:
quæ tam petulãter: tam fœde in uos inuicem declamatis?
luuat em̃ liberrime de uobis apud uos loqui: quorũ laudi

æque faueo atq; meæ. An minus fortaſſe memimiſtis eam.
eſſe bominũ naturã: ut ſilitudine morũ ad beniuolentiã fa/

cillime agant᷑: diſſimilitudine uero contra? Itaq; nõ abſur

de Ageſilaum tradũt cũ quenꝗᷓ intueret᷑:quialiũ uituꝑaret

laudaretue: dicere ſolit ſe nõ minus ex ipſa oratione iudi

cium facere de eo quidiceret:ꝗqᷓ de quo diceretur. Et ne id.

quidẽ mirũ. Nã ꝑmotus animus ꝑmulta effutiat: ẽ neceſſe:

quæ nõ mediocrẽ moribus i acturã aſferãt apud ſapiẽtis e

ponos uiros: quorũ aures offendunt᷑ ijs dictis: quæ ipſi nõ.
ꝓbent. Quos aũt alienos a noſtris moribus iudicemus ab.
ijs nos quoq; animũ facimus alene Bræterea nemo quẽ-

oino amare poſſit: quẽ flagitio ſenſerit obnoxium: etiam

. — — .

meo
qux
ſadö
nedi⸗
meliä
tium:
ineb⸗
boin⸗
eli
dac⸗
ept
nes⸗
E

ſi⸗
/
us
Wn
tni
Hum
940.
ta
dit:
t
udi
eam
blun⸗

ret

udi⸗
eid

ſino⸗

ml

ipſe uir oĩ'no bonus nõ ſit. Nã uelin morũ ſimilitudine de/
prauati animiſe oderũt. At illum a flagitio abborrere qui
cenſeamus: cuius fla gitioſiſſimaſſit oratio? Fatebor equidẽ
ingenue de meipſo. Nec me annũ lã natũ quartũ & quin/

quageſimũ ullus a ueritate cõpeſcet pudor: qc eo facio li/

bentius: ut exemplũ meũ uł probetis: uelimitemini.Sum
qũq;ʒ in quoſdã inuectus: acerbius fortaſſe: ꝗᷓ par eſſet :οα id
ane nulla unꝗᷓ alterũ laceſſens iniuria: ſed ingenti potius a
quibuſdam cõtumelia laceſſitus. Tamen cum mea lego: &

meipſum conſidero: non poſſum nõ erubeſcere:metuẽs:

ne quoquo modo uituperet᷑ in meipſo: quæ alijs dederim

uitio. Non enm quæ in alijs iure etiam carpimus:nmota ſunt
oĩbus. At oratio noſtra occulta eſſe non põt. Nonmodo

me Saluſtius ijs non delectat: quæ ſcripſit in. M. Tulliũ Ci

ceronem: nec item oĩno quæ Cicero in Antonium: aut in

Timarchum Philippumq; Demoſthenes: ſed etiã uir ſan-

Riſſimus ac diſertiſſimus Hieronymus non ſine moleſtia a
me legit᷑: cum inuehitur in Rufinum: quem uirum doctã
extitiſſe ex eius ſcriptis lacile ipſi cognoſcimꝰ: ſanctũ uero

bonumqʒ fuiſſe Aurelij Auguſtini locupletiſſimũ teſtimo/
nium docet. Quare ſi ſapitis Poggi atq; Laurenti: miſſam
facite tantã iſtã tanq; abominabilem maledicendi licẽtiã.
Memineritis bonæ famæ: memineritis decori: memineri⸗-
tis ætatis ueſtræ: quorũ alter iã ſeniũ: alter ſenectutẽ agit.
Memineritis inquã: meminineritis ſempitni iudicij: qc ad/
modũ lõge a uobis abeſſe nõ põt. An eſtis obliti: Mibi uin
dictam & ego retribuam: qᷓꝗᷓ in uobis quid ſit amplius uin/
dicandũ: nõ intelligo:qui ueſtrũ nomẽ mutuis orationum
gladijs per oẽ uituꝑationũ contumeliarũq; uulnus acerbiſ
ſime quantum in uobis fuerit:interemiſtis. Quid de uobis
præſentes ſentiant: ꝗd poſteri iudicabũt: in quorũ manus
ſcripta ueſtra ꝓueniãt? Itaq; uos etiam atqʒ etiam ro go &
obſecro:ut redeatis tandem in grasiã mutuam. Omiſſiſqg
oĩbus aiorũ irritamentis per q Aρπαε amneſtiam quãà
dicũt: uel Xνοτπι ο11ρο potius quoad ei“ fieri liceat: quod

certe licet: ita ad beniuolentiã priſtinã mutuo ſtudio ope⸗/
raq; cõtẽdite: ut & iuſticiæ laudem apud homines & dile-
Vy h

Rionis incrementũ apud ſummũ pontificẽ:& pœnitentiæ
gratiã apud imortalẽ deũ mereamini. Valete uiri amiciſſi⸗
mi atq; optimi.Ex Mediola. nonis Martijs M. cccc. Liij.
= (EFanelege Philelfus Petro Thomaſio
philoſopho medicoq; ſal.

Scundum librũ de exilio qui de infamia inſcribit᷑:

dit ad me des. Deſidero etiã tertiũ: in quo de pau⸗/
pertate diſſeruimus: qui ſi ipſe quoq; apud te ẽ: dato item
eidẽ ad me tabellario. Sin minus eſt apud te:quære a Ber/
nardo meo luſtiniano. Plura ad te nũc ſcribere non potui

ꝓpter occupatiões meas.Propediẽ agã tecũ pluribꝰ. Va/

le ex Mediolano Nonis Martijs. M. cccc. Liij.
Qranciſe- ilelfus Petro perleoni ſal.
E Phbaethonte qc petis: dictio triſyllaba ẽ Phaethõ.
N Scribit᷑ enm apud græcos Odειονοαρ phaeton: & non
Da oα phæthon. Vale ex Mediolano. viij. idus Martias

cccc. Liiſj. Sè
(Hranciſe Ppiles Epiſtolarum Liber Vndecimus.
Pranciſcus Philelfus Sigiſmundo Pandulpho Ma-
lateſtæ ducali imperatoriſſall.
Vi patrem tuum Pandulphum Malateſtã
ſumma uirtute principẽ tantopere ſemper
colui ſenem iuuenis: niſi te filiumamẽ ob/⸗
ſeruemq; iuuenem ſenex: uidear mibi ad-
moduũ ingratus: præſertim cum ille me: ut
erat unus omniũ munificentiſſimus: nõ di⸗

lexerit ſolum:ſed etiã pulcherrimis bnficijs qñqʒ affecerit.

hoĩes ul cõſuetudo:uel hũanitas:qua ita rapior ad te colẽ/
dũ:ut tuo mihi noĩe eẽ dulciꝰ nibilquæat.Nõ em̃ eſſe non
potes omi laude cumulatiſſimus ꝗdã princeps: ſimulacra
etiã uirtutis & diſciplinæ tãtopere in alijs admireris: illiſq;

bñfacias: quos tales exiſtimaris. Quare tibi ꝑſuadeas ue/

limme ita eẽ tuũ: ut oĩa tibi de m e poſſis qſi iure quodã pe/
culiari polliceri. Nã ego in te nõ mediocrẽ ſpem cõſtitutã
& collocatã habeo.Et ut intelligas: quo aio in te ſim: & ꝗᷓ fa-

uelim huic iſti tabellario ꝗ meas tibi litteras reddi-

Accedit ad hoc ai inſtitutũ tua in omẽs eruditos & doctos

k

ſo
vat

tul
id⸗

entiæ
lcill⸗

ii⸗

tbi:
edi
pen/

7

ſtem
her⸗

tui

.
wa

as

1

E

teſti
per
d⸗
16/
eiut
ol
er. it.
os
ole⸗
non
acr
ig
ue
e⸗,
tuta

X

ueam tuæ gloriæ breui perſtringam. Duo ſum nuꝑa ggreſ
ſus opera: quæ litteraꝶ ĩmortalitati cõmẽdem: alterũ uer/

ſu: alteꝶ proſa. Et hoc quidẽ de uita & rebus geſtis Franci

ſci Sphortiæ ſoceri tui inſcribit᷑.lllud aũt Sphortiada mo/

re figuraq; poetica: ubi quãtũ mea facſtas feret: nibil omit/
tam: qc ſũmi principis fœlicitatẽ ꝓbet. In utroq; de te ſum

uerba facturꝰ: cũ pro tua dignitate: tũ etiã pro ueritate. Id

idus Martias. M. cccc. liij. .

aũt ut cumulate faciã: tua mihbi opera opus eſt. Res abs te
clariſſime geſtas uulgo narrari uideo plurimas. Nec inue/
nio quenꝗᷓ: qui neget oĩa te geſſiſſe nõ ſapiẽter minꝰ ꝗᷓ for⸗
titer. Sed una re turbor: qc ordinẽ modumq; ignoro.Nec
eſt: qui mibi oĩno ſatiſfaciat: cum alij de loco ubi quid cum
laude factũ ſit:alij de tẽpore: alij de alio quopiam negocio

inter ſe diſcrepent. Quãobrem cũ dignitati conſules tuæ:

tum etiã ueritati meæ: ſi commentaria ad me aliqua dede/
ris uel materno(ut aiũt) ſermone ſcripta:unde tanꝗᷓ ex ali⸗
quo fonte quod in re uerum ſit:hauriam. Quod ſi feceris:
tanta ſollicitudine me leuabis: ut ingentes ſim tibi grãs ba-
biturus. Et ꝗᷓᷓ non ſum: ut es animo liberali: atq benefico:
ignarus permultos apud te eſſe: qui in buiuſmodi cõmen/
tarijs conficiendis non inepte operam ſuam accõmodẽt:
tamẽ ſi eam ꝓuinciã uiro diſertiſſimo Petro perleoni ciui
tuo delegaueris: & tibi & mihi egregie ſatiſfacies. Vale
ſplẽdidiſſimum decus Malateſtarum. Ex Mediola no. vi.

—

ranciſcus icod
Oſteaꝗ binc abijſti: qc' præſens mihi ꝑſuaſeras: it
mutatũ ẽ: ut ab oĩ tua etiã ſuaſione abhorreã. Dixe
ram tibi Andreã alamãnũ præſtãtẽ adoleſcẽtẽ mi/
corã expoſuiſſe renũciatũ eẽ põtifici maximo cũ de eiꝰ
uita ac moribꝰ Mediolani ſermo aliqn haberet᷑: me ꝗd ſen

—

tirem interrogatũ reſpondiſſe Nicolaũ Quintũ uirum mi⸗/

hbi uideri doctiſſime eruditũ:ſed adhuc ſapere famulatũ.
Id tu dictũ eẽ põtifici ne crederẽ:ꝑmultis & argumentis &
rationibꝰ oſtendere ſtuduiſti. Et ut es omni in re accuratꝰ
& bonꝰ ad id maxime elaboraſti: ut ab bac animi ſollicitu/
dine me eximeres: id qc etiã plane præſtitiſſes: niſi aliud

—

quiddam poſtabitionẽ tuã ueniſſet in mẽtẽ. Eſt Romæ ut
noſti: Petrus Candidus decembris egregius quidã & ma-
ledicendi & inſidiandi artifex. Is aduerſus me permulta iã
pridem perperã eſt machinatus per oẽm animi nequitiã:
adeo ut nõ modo mihi clam & ꝑ latrocinia ſemꝑ detrabe/
re cõſu euerit:ſed cõuiuia quoq; Mediolanenſia illa noſtra

quæ hic cũ aderas: lectitaſti: multis in locis annis fuꝑioribꝰ
cum nobiliſſimus dux Philippus eſſet in uiuis: deprauarit
atq; corruperit. Qua fraude factũ ẽ: ut uix euaderet publi-

cam infamiæ notã: quæ illis inuri ſolet: qui uulgo appellaãt᷑
falſarij. Nec ſane dubitarim eundẽ iſtum nigerrimũ candi/⸗
dum originẽ ac ſegetẽ extitiſſe & calũniando & inducẽdo
diſcordiarum inimicitiaꝶ oim: quibus Poggius ac Valla
inuieẽ ſe dilacerant per omnẽ contumeliæ fœditatẽ. Con/
ſueuit em̃ ex aliorum ineõmodis & infamia famæ ſuæ cõ⸗
mogdiſq; conſulere. Si quid ergo de me ad ſummũ pontifi-
cenm falſo delatũ eſt: nebulo iſte Candidus debet eẽ in cã.
ltaq; omniũ primũ abs te peto:ut ſi hæ litteræ te priꝰoffen

derint in itinere:q̃ Florẽtia exceſſeris: Andreã alamannũ

còuenias: ab eoq; ſciſciteris: iocatuſne ſit hac de re mecũ:
ut plæriq; ſolent: an locutus ſerio. Deinde ſi uero mihi calũ

niam renunciaſſe Andreã non finxiſſe animaduerteris: te

maiorẽ in modũ etiam atq; etiã rogo:ut meo nomine pon
tificẽ a deas: & ei bæc ola de me referas: quæ præſens co⸗
rãq; co gnoſti. Nã quo pacto uerbo uituperẽ: que & uerſu
& ꝓſa pſæpe laudarim innocẽtẽ præſertim & ſapiẽtẽ uirũ
& de me iã pridẽ meritũ optime. Tu rem tenes. Reliqua
pro tua prudentia ip̃e præſtabis. Vale ex Mediolano. iiij.
idus martias.M.cccc. liij.
Franciſcus Philelfus Petro perleoni ſal.
Vid uolo iſtic agas meo noĩie:græce ad te ſcripſi:fac
ſi me amas: ut ꝗprimũ adeas ESgiſinund principẽ:
cui diligẽter expone qæ tibi uides in cõmentarijs datum.
Quod ſi feceris:rẽ mihi facies mirifice gratã:habeoq;ʒ tibi
non inuitus gratias imortalis. Cum has litteras iam eſſem
obſignaturus: Kenophon filius aduenit cum litteris tuis:
quas ſumma cũ uoluptare perlegi. Nã ex litteris ijs quas

eut adte dedi quinto Kal-Martias:potuiſti non obſcure conie
ma ctare:ꝗᷓ mibi iucundus fuerat tuus in patriã reditus: quem
ii nulla tua epiſtola ſed ex Genua cognorã. Quod autẽ tan/
tia: topere tua oĩa mibi cõmunia eſſe oſtẽderis:nõ erat opus.
he/ Nã tuũ erga me animũ iãpridẽ noui: & tibi meus ignotus
ſra nõ eſt. Voluiſſem Xenophon apud te fuiſſet: ut tibi grati/
ce ficaret᷑. Sed comitũ cã facit: ut eiignoſcat᷑. Qm̃ breui te ui
natt debeo. In præſentia lõgior eſſe nolui. Et tuam pudiciſſimã
ubl⸗ ſpõſam & noſtros oĩs bene ualere opto. Vale ex Medio-⸗
liͤt lano pridie idus Martias. M. cccc. liij. .
nch⸗ (Fraãciſcus Philelfus lacobo camerinati ſal.
do Vantã diligẽtiam adhibuerim in rem tuã: potes ex
VNiccho Angeloq; cognoſcere.Idẽ ut mihi tu boc tẽ⸗
. pore officium præſtes: uæbementer cupio. Fac inquã oꝑa
7 & ſtudio tuo:ut Cicchꝰ quod intereſt rei meæ pecuniariæ
, Japud hos ædiles qᷓprimũ litteris ſuis abſoluat. Verum bo⸗
1. no ſint attramento ſcriptæ: ut aiunt: Et fide opus eſt & ce-
