uno cogitanti mihi aliud hoc tẽpore nihil ſit neq; optatiꝰ: p
nec dulcius. Perge igit᷑ ut facis princeps præſtantiſſime: ſ
& inclytũ nomen tuumĩmortalitati cõmẽda. Id qcł alia re
èð nulla facili aſſequeris:ꝗᷓ ſi te indies magis atq; magis ꝓba/
tiſſimis oratoribus & poetis amandũ celebrandũq; præſti
teris: Vale ex Mediolano. vij. Ildus maias. M. cccc. lvi. .
JWTFranciſcus Philelfus Thomæ franco philoſo .
pho medicoq; ſal. 1
Acerem non tibi modo:ut mea fert opinio: ſed etiã .
chriſtianiſſimo regi Carolo iniuriã: niſi tibreos quo-
tidie comendarẽe: quos dignos cenſeam ſtudio beniuolen
tiaq; tua. Qu id em eſt:quo quiſꝗ magis ꝓxime accedat ad
deũ:ꝗqᷓ cõmiſeratione ac beneficetia? Alienæ certe calami⸗
tates & erũnæ ſatis debẽt nos admonere ꝗᷓ ſint res huma/-

næ fragiles & caducæ: & nõ minus metuẽdæ:qᷓ expendẽ⸗/

Eu
mini
liez,
Kie⸗
coky⸗
keld
e
r
itio
e⸗
rii
/
wa
Ono
iutti
itar.
ro⸗
ols
trvtte
Dtte.
le:
lare
Pde
preft
4

loſ⸗

detii
goo
nolen
Cetel
n⸗
unn/

Me/

AnI

dæ oibus. Qu are qc nobis quæat aliquãdo accidere: ni-
ſi in his cõmiſereſcamus: quibus in digne acciderit: in noſ-
metipſos ſimus iniurij. Itaq; nolim mir eris: ſi tibi quotidie

cõmedo cõſtantinop olitanos ciues: qui nob iliſſima patria
atq; fortunis & bonis omnibꝰ orbati miſerabiliter ſeruiũt

apud impios turcos. Tuũ aũt ẽ his quãtũ facultas tua dig-

nitaſq; patitur: bñfacere. Nibil em te cogo: ſed aut hortor:
aut moneo.Nũc aũt maxime oum ſim accuſandus: ubi tibi
minꝰ cõmẽdaro diligẽter clariſſimũ philoſoph ũ: & eundẽé

uirũ eloquẽtiſſimũ: atq; omi diſciplinarũ genere præſtan/

tiæq; pollentẽ Ioannẽ argyro pulũ: qui tibi meas haſcered
didit litteras. Eſt em etia ipſfe nõ mediocris pars luctuoſiſſi

miiilliꝰ naufragij. quomodo imperiũ illud oriẽtale obrutũ

lr Sarth.

penitꝰ abſũptũq; eſt. Quare adbuc in plæriſq; ſuis lachry⸗/

mabilẽ ſeruitutẽ agat apud barbarã illã imanẽq; nationẽ:

tuæ uel bumanitatis: uel officij eſſe arbitror: ut quibuſcũq;

in rebus poteris te in hunc talem ac tantũ uirũ & piũ præ/

ſtes & ꝑbenignũ. Nam boc uno nemo eſt in uniuerſo græ

corũ genere neqʒ doctior: nec ſapiẽtior. Quãobrẽ ꝗeqd in

bhunc officij beneſicijq; contuleris: in meipſum collatũ ex⸗-

iſtimabo. Et bhac de re ſatis. Proximis diebus loannes ma⸗
rius filus dedit ex Taurino ad me litteras perbumanas a
præſtantiſſimo Franciæ cãcellario Guilielmo iuuenale ur-

—

ſino: abs te autẽ nullas. Quo factũ eſt:utnon me cœperit

mediocris admiratio: qe nihil ad ea reſponderis: quæ an⸗

tea litteris pluribus ad te ſcripſerã de aduen tu meo. At ne

cãm ꝗqdẽ intelligo: qd ad uos ĩerit filiꝰ Ioãnes ma rius. Nam

xyv. Cal.lunias. M.cccc. Lvi.
Prãciſcus Philelfus Fagino forobronunciano ſa.

ne aiaduerto nequaꝗᷓ abs te factũ iri: cogitaui excitandum

te eſſe: ut ſi uł hac uia munificẽtior rcddi poſics: Sed inte/

neq; eſt a me miſſus: neq; is cãm ullam hac de re ad me ſcri
pſit. ITñ utrũq; res habet: breui te uiſam.Id qc factũ iã eẽt:
ſi mibi pꝑ meũ hũc principẽ licuiſſet. Vale Ex Mediolano.

Wad pollen⸗ aſparagos ad me dederas: nibil ad te
Rfcripſerim aliud quid putes fuiſſe ĩ cauſa ꝗᷣ expectaſ-
ſeme: ut quodlautiſſime cœperas: ſecũdares? Id qm̃ iã pla

rea loci maiorem in modũ a te peto:ut ſpartiani ac reliquò
rũ ſcriptoꝶ: quos iſtic eẽ audio: uitas iperatorias mihi oĩo
excribi cures. Vale ex Mediola. x. Kal-Iunias. M. cccc. Lvi
(Pranciſcus Philelfus Donato actiolo ſal.
DOannem argyropolũ quem mihi diligẽtiſſime con-
mendaras: & uidi libetiſſime & uirũ doctrina: & elo/
quentia ſingulari: & rebus oĩbus ꝗbus potui: tũ publice:tũ
priuatim ꝓ dignitate ſum qᷓaccuratiſſime ꝓſecutꝰ. Is a prin
cipe noſtro ꝑbumaniter perbenigneq; tractatus: tranſiuit
ad tranſalpinos: rediturus ad uos ad conſtitutũ tempus.
Te uero & reliquã florentinã iuuentutẽ non poſſum non
laudare quod talem tantũq; & oratorem & philoſophum
græca uobis inſtituendis diſciplina præfeceritis. Nam ſen-
tio neminẽ inter græcos hoc uno uiro omi diſciplina præ/
ſtantiorem. Quod eo pluris faciendũ exiſtimo: quod lati-
nam etiã eloquẽtiã perpulchre callet. Incũbite igit᷑: ut coœ-
piſtis: ut quandoquidẽ huiuſmodi doctorem adepti eſtis:
quod ingeniũ natura habetis acerrimũ: id ſtudio quoq; di
ligentiaq; ueſtra indies magis magiſqʒ augeſcat: atq; exor/
netur. Vale Et Bartholomæũ ſcalã uelim moneas uerbis

meis: mihi iam opus eſſe uitreis oculis: quare ſi neq; parti-

or ac ditior factus eſt: curet hos me dare. Ex Mediolano.
pridie Kał.Iunias. M. cccc. Lvi.
Pranciſcus Philelfus Petro Thomaſio philoſo/
pbo ac medico ſal.
Micus ille tuꝰ nec orationẽ mihi tuã oſtẽdit:nec epi
ſtolã:iccirco ut arbitror:qcoĩa uerterit in ſuũ uſum.
Ita ẽ em̃ mos hoĩs: quippe qui diſertꝰ haberi cupiẽs alienis
ſe ueſtibus nõ inuitus ornat:graculũ ſcilicet imitatus: quẽ
aauilæ pennis quadoq; indutũ fabulant᷑. Quare dum tua
i legi:uis:tibi poſthac prudentius conſule. Non enim recte
D cibus eſurienti cõmittit᷑. Quid apud uos noui feratur de
4 turco mahometo: deſidero audire ociaturne an negocia-
tur: & ubi ſit gentiũ. Nam certi nihil ad nos affert᷑: qꝗᷓ funt
qui eũ in triballos cũ maximo robuſtiſſimoq; exercitu ad
quingenta hoim milia ꝓceſſiſſe affirment aduerſus ſpẽdo/
— robum:quod eſt munitiſſimũ oppidũ ad danubiũ poſitũ e

egi
exN

—
regione bhungarie. Nos dorminus. At turci uigilant. Vale
ex Mediolano nonis Iunijs. M. cccc. Lvi.
¶Frãciſcus Philelfus Guilielmo iuuenali VYrſino
Franciæ cancellario ſal 55
Vm Thomas Thebaldus ſplendidiſſimꝰ eques au/
Afratus iret ad chriſtianiſſimũ regẽ Rarolũ: nõ potui
nihil litterarũ ei ad te dare: quibꝰ certior fieres nihil te gra
tius hoc tẽpore facere mihi poſſe:qꝗᷓ ſi dares operã: ut huic
iſti uiro oĩbus in rebus quibus poteris: qmaxime gratifice/

ris. Nam hoc uno mihi nemo familiarior: nec alius quiſqᷓ ẽ:

cui magis omnia ex ſententia ſua euentura optem. Amat
enim me unice: & ita a me amat᷑: ut noſtra amicitia in eorũ
num ero locãda iure uideat᷑:quos antiquitas oĩs ob rarita/
tem admirata eſt. Accedit ad rem: quod ad eiꝰ cauſa: tum
admodũ eſt honeſta:tum regi Karolo: cuius gloriæ maxi⸗/
me ſtudeo:ita honorifica: ut uix honorificẽtius quiſꝗᷓ eſſe
poſſit. Quid em̃ eſt per ĩmortalẽ deum:quod magis dece/
at reges: qui perinde habent in terris: ac deus (ut ita dicã)
in cælis:qᷓ beneficentia & iuſticia? At pro iuſticia quod ſit
Karoli regis munus in hac cauſa: eius litteræ ꝓmiſſaq; de/
tiarant. Jatn beneficẽtia qui rex uacat:is certe rex appel/
landus non eſt. Haud enim dixerim nos fieri ingratitudi/
nis reos: ubi ijs minus benefacimus: qui nobis benefece/

rint. Atqui oĩs prope Italia teſtis eſt: qualem ſe præſtiterit
Tbhomas in pientiſſimũ regem Rarolũ: & quæ inde incõ/

moda quantaq; ſubierit. Recẽſerem hæc ego fuſius ac ꝓ/
lyxius:niſi ad te ſcriberẽ:ꝗ harũ rerũ oĩm locupletiſſimꝰ te
ſtis es. Itaq; ſi officio uti uis: ſicuti certe uis: ſi faues gloriæ
chriſtianiſſimi regis tui: id qc ẽ mihi oĩ certitudine certiꝰ:
amplectere obſecro honeſtiſſimã Thomæ thebaldi cãm:
ut quæ ẽ apud oẽs de ſummis Karoli regis diuiniſq; uirtuti
bus expectatio cõcitata: hæc in præſentia nixius cõfirme⸗/
tur: atq; augeſcat. De aduentu aũt meo nibil adbuc habeo
certi. Is em̃ mihi in hãc diẽ negatꝰ ẽ.Nã ne pedẽ quidẽ mo
uere mei huius in iuſſu principis mihi licet. Spero tñ ꝓppe/
diẽ fore: ut exorari ſe patiat᷑.lnterea uero temporis tu me

ſublimitati regiæ qᷓdiligẽtiſſime cõmẽdato. Vale ex Medi

LI

olano.vi. Idus iunias. M. cccc. Lvi. S lini
J¶JFranciſcus Philelfus Lhomæ franco philoſo. mnd
bo medicoq; regio ſjal. — Euo
lraris tu fortaſſe:quid in caulſa ſit:ut tãdiu differã ad am⸗
uentũ meũ quẽ tã ſæpe ꝓpediẽ futuꝶ pollicitꝰ ſum. nl⸗
Quod ſi cõſideraris me eſſe ſub principe conſtitutũ in iuſ-⸗ gen
ſu cuiꝰ ꝓficiſci non liceat:nõ modo nõ mireris: ſed laudes ii
potius meã fide:qcł nullis meis uel maximis emolumentis
uelim ab eo inuito decedere:ne ad minimũ quidẽ tẽ poris B
punctũ:cui pluribus meritis ſim obſtrictus.Spero tñũm hun-·
mihi breui exorandũ:ac te continuo uiſendũ. Interim ue/
ro rem mihi facies ꝑgratã: ſi cauſam Thomæ thebaldi or/
natiſſimi equitis aurati: uiriq; humaniſſimi: & optimi ewa be e
niuolentia apud chriſtianiſſimũ regem Karolum diligen- bu
tiaq; ſuſcipies:ac ſi eſſet mea.Quod eo ſtudioſius es factu- l
rus: quod uniuerſa fere nouit Italia: qualẽ ſe Thomas in re e
gia cauſa præſtiterit: quãtũq; ei debeat. Accedit ad rẽ: q&
tãtæ ſunt uniꝰ Thomæ thebaldi atq; tã multæ præclaræqqg
uirtutes:ut ſi nullũ etiã aliud huiꝰ eſſet meritũ in regẽ: hæ
ſaltẽ faciãt meruiſſe:quo animũ ĩ ſe regiũ ꝑbenignũ expe/
riat᷑. Quare ſi tibi regis gloria cara eſt ſicuti certe eſſe dee
bet:adhibe oẽm operã atq; induſtriã:ne iſtuc fruſtra Tho
mas ꝓfectꝰ uideat᷑.Hac una re mihi præterea optatiꝰ face
re nibil potes. De meis aũt rebꝰ ex eodẽ Thoma cognoeo,
ſſces. Vale Ex Mediolano. vi. idus Iuntas. M. cccc. Lvi. ðUÿUMMM
Franciſcus Phil. Antonio bononio pãbormitæ ſal.
„ itibi reddidit meas litteras: frater herneric“ pan/
hormitanus idemq; theologꝰ: petijt a me neapolin
petituryut i noſtra amicitia aliquid ad te ſcriberẽ. Quod Kr
ego feci eo libent: quo nõ tibi modo homini amiciſſimo:
ſed ei quoq;ʒ rẽ me factuꝶ itelligebã admodũ gratã. Quid
6 aũt aliud ſcriberẽ: non habebã præter id unũ: meã erga te S
beniuolentiã indies magis magiſq; augeſcere. De rebꝰ aũt
meis ſiqd uis audire: ego totꝰ fr cum muſis æditis quat,

— tuor Sphortiados libris: q̈ reliquũ ẽ eiꝰ operis: ꝓſequor.

Libri futuri ſũt ſedecim. Verſibꝰ ad duodecim milia octin/
gentos.Scribi etiam odas: quæ noſtri nominant carmina.

5

Eruntq; decẽ milia uerſuũ in omnimetrorũ genere: æduni

bb⸗ tur ab me in præſentia libri quinq; e operis: quos ipſe ad
Karolũ regẽ francorũ mecũ ſum aduecturus intra quinde-
in cim dies. Ni cõplectunt᷑ decẽmilia uerſuũ. Tu quid agas:
im noſſe percupio. Noli obſecro pati: ut nobiliſſimũ tuum in-
i genium præſtanſq; doctrina uoluptate diffluit. Ineolis em
des ſirenũ hoſpitiũ & amœnũ:& delicatũ. Quare tibi ulyſſea
ent calliditate opus eſt. Vale: & me regi Alphonſo cõmenda.
vor Ex Mediolano.xvi. KałIulias. M. cccc. Lyvi. menc-
une Fran. Phi. Sigiſmũdo pandulpho malateſtæ ſal.
le⸗ Agnidecentiã erga me tuã (ſic em malo nouo nomi⸗-
ot,/ ne philoſophos imitatꝰ: ꝗᷓ liberalitatẽ appellare) cũ

be re ipſa magnifacio: tũ gaudeo plurimũ tua cauſa: qui omi⸗
7 bus in rebus te magnũ ita præſtes: ut ad tuũ decu s uidea
nihil poſſe accedere-Nam quãtũ mea intereſt: magna mu

e nera non plus monenti apud me habent: ꝗᷓ parua: nõ ſolũ
qæ ipſe paucis ſim contẽtus:ſed etiam quia nihilin fortuna
eg magnũ eſſe putẽ:niſi quaten⸗ ſit cũ uirtute cõiunctũ. Quo
be fit: ut eo te admirabiliorẽ ducã: quo ſecundiſſima ſemper
fortuna uſus nuſꝗᷓ ſine pulcherrimo eodẽq; munitiſſimmo
ec uirtutis comitatu eſſe uolueris. Cuſus ope atq; auxilio nõ
Tto modo obſequẽtẽ fortunã tibi reddidiſti: uerũetiam mini-
ſee ſtram ac plane feruã. Gratulor igit᷑ tuæ tantæ iſti tanq; cõ⸗
* ſpicuæ altitadini magnitudiniq; animi. Mihi uero plurimũ
lætor: cui uideo contigiſſe:ut præſidio tuo beniuolentiacq;
. adiutus eam ſim ſemper in oem caſum babiturus ſpem &
n emolimenti & dignitatis: quæ certa ſit p rorſuſq; ſecura.
i Gratiã uero ſiquã tuæ parem munificentiæ referre minus
aä potero:habebo eam profecto & cumulatam ò alacrem.
o: Itaqʒ uel animi gratitudine tuæ tam præclaræ benignitati
i nunꝗᷓ ipſe concedã. Sed hæc melius fieri ꝗᷓ dici uolo. Qua/
ie re de his ſatis. Ego intra pauciſſimos dięs al Eeranlcend
uiſurus Karolũ regem francorũ: apud quẽ faciã de te uer/
. ba honorificẽtiſſime. Vale: I ibiq; Petrũ perleonẽ non mi
nus prudentẽuirũ ꝗᷓ doctũ ac diſertũ cõmendo etiam atq;

g. etiã.Ex Mediolano.xvi.Kał.Iulias. M.ccc c. Lyvi.

1 N¶ EFranciſcus Philelf tro perleoni ſal.

. — — - . „*½ .];——— —
Bñnunciauit mihi nuncius quẽ ad te miſerã:te iccirco
ad me Arrhianũ nõ dediſſe:quod eũ curares excri⸗-

Reliquũ eſt:ne res trabat᷑ in annũ. Maturato eſtopus.De
carmine quod ſcripſiſti: curabitur a me diligenter & pro
amicitia noſtra: idq;ʒ in proximis quinq; carminum libris
epiAS&αqα 100 c e gallia trãſalpina reuertero: quo ꝓ
ximis hiſce diebus ſum ꝓfecturus:ſatiſfaciã uolũtati tuæ.
Cum librario tibi opus non erit:eum hortator: eat ad me.
Cui quod noiĩe meo receperis:præſtabo.Eſt em̃ hbic deme/
trius quidã Xanthopolus rufus homo leuis:& mẽdax: ac
piane Hapgitioftrs. Cuius ego opera ideo uti uolo:ne ope/
ram omnẽ cum opere amittam. Si talis iſte non eſt: mitte
ad me. Nam improbũ improbo cõmutare non libet. Vale
ex Mediolano.xvi. Calen. lulias. M. cccc. Lvi.
Eranciſcus Philelfus Alphõſo regi ſa.plu. dicit.
m Matthæus malferitꝰ tuꝰ ad hũc principẽ legatꝰ
N d te rediret: officij mei eſſe exiſtimaui: ut lrarum ei
aliqd àd te darẽ. Et qᷓuis pmulta eẽnt: quæ ſcribẽda occur/
rebãt: nullũ tñ uiſum eſt cõmodius argumẽtũ:ꝗqᷓ ut per me
fieres certior inter cæteras tuas la udes: quæ omẽs ſane &
admirabiles ſunt: & maxime nullã mihi neq; maiorem ui-
deri: neq; certe quã magis uiri oẽs boni ſapiẽteſqʒ admirẽ⸗

tur:ꝗqᷓ qe;' & doctrinæ ſemꝑ ſtudeas: & uiris doctiſſime eru⸗

ditis te magis quotidie atq; magis munias: & celebrari cu/
pias. Nã ſi ſapiẽtiã rerũ diuinarũ atq; humanaꝶ ſciẽtiã:&
earũ diligẽtẽ inqſitionẽ eſſe definiũt: ꝗd ẽ ꝑ imortalẽ deũ:
c̈ ad ſapiẽtiam ꝓpius accedat:ꝗᷓ inquiſitio diligẽs: & aſſi⸗
duaeN ſcire quidẽ ſi malimꝰ rem ipſam recte interpreta/

ri: ꝗqᷓ nos ipſos blãdiẽdo decipe:ſoliꝰ dei ẽ:nõ hoĩs. Itaq; nõ

iprudẽt᷑ dicere ſolitũ tradũt ſocratẽ ſe id unũ ſcire qq nihil
ſciret.Sola igit᷑ ueritatis inqſitio dicẽda ẽ hũani igenij. Inꝗ/
rimꝰ ſane dũ uiuimꝰꝗd in quaq; re ueꝶ: ſimplex:pſpicuũqʒ
ſit: qe certe tũ demũ indubitato intelligemus:cũ hac nube
corporali ac tenebris ſoluti in cæleſtẽ patriam cõmigrabi⸗-
mus. At hanc uero ingſitionẽ cum libri permulti docte: &

i: o ubi primũ eſſet abſolutus: iret Mediolanũ. Non di
ſplicuit conſiliũ tuũ.Sic em̃ & mihi ſimul & tibi cõſuluiſti.

wire

ſe

ſtdi
loter
ſeco

der
uir
goe
ut.
nipe
nero
tulti
gat⸗
Gd
i

(am
moch
ſtris

codt
laco
be
Lerte
eti⸗
nn⸗
ece

rco
xcri⸗
ndi
ſti
De
pro
lbrs
op
ur,
ne,

eleganter ſcripti ualere plurimum ſolent: tum uiri ipſi do/

ttiſſimt ingenio eloquentiaq; præſtantes. Nam incultus &

ineptus homo: quid uſꝗᷓ afferre quæat: quod iuuet. Vt em̃
optimi etiam cybi reijci conſuerunt: qui ſordidius parati
ſint:ſic item de rebus doctis orationẽ: quæ cultu ſuo ac ni/
tore uacat: reijciendam contemnẽdamq; exiſtimo. Qua/
re cum ad cæteros quos habes: doctiſſimos diſertiſſimoſq;
uiros: acceſſiſſe audio Theodorum gagen: nõ poſſum eꝗ/

dem non lætari: tibiq; plurimum gratulari. Habes enim

uirum: quo nemo eſtin uniuerſo græcorum genere neq;

doctior: nec eloquẽtior: nec modeſtior. Et eſtis profecto:
ut mea fert opinio talis tantuſqʒ uir: ut nibil ex eo ſis in om/

ni politiore diſciplina fruſtra deſideraturus. Humanitate
uero cæteriſqʒ uirtutibus qui tum ualeat: iam liquido po/
tuiſti ex eius conſuetudine cognoſcere. Tuæ autem beni
gnitatis fuerit ita iſtum tractare atqʒ diligere: ut eos ſoles:
quos maximi ducis. Nam quicquid in eum beneficij con/
tuleris: & bene:& honorifice abs te locatum breui intelli/

Ee⸗. Vale Rex optime. Ex Mediolano. viij. Kal. Octobres.

cccCc.Lvi.
NNFranciſcus Philelfus Procellio ſal.
Erboꝶ exercitato peritiſſimoqʒ artifici uerbis opus
nõ eſt:præſertim ei:qui non latinã ſolũ:ſed etiã græ

cam ſapit calliditatem. Itaq; rogo te: ut libẽtiſſime tibi com
modata fide bona reſtituas. Vale Mediolani ex ædibꝰno/-
ſtris. iij. Kal. decẽbres. M. cccc. lvi.

ranciſc ilelfe enophonti filio ſal.

doctũ eſſe:& bonũ uirũ.Equidẽ neqʒ bonitatem cuiuſquã
facio multi:ubiis careat doctrina:neq; doctrinã ĩ precio eẽ

habendã reor: quæ bonitate ſit nuda. Tu ſatis potes aiad/
uertere quæ meaſſt mens: quæ uoluntas. Itaq; etiam atq;

etiã caue:ne quid agas temere. Odorare oĩa diligẽter: nec
ſinas te falli. Satis es admonitꝰ. Vale ex Mediolano Cal.
decembribus. M. cccc. lvi.
¶Franciſcus Philelfus Lodouico cunij comiti ſal.

E Mãtuano epiſcopo quæ ſcripſiſti: legi perlibẽter:
& ſi nihil certi ſignificaſti.Audio iſtum Antiſtiten òe

—

og- ⸗

* . 1, .
4

K Enophon filius cupit peregrinari:id q ei fauſtũ fſor
tunatũq; ſit uæbhement᷑ opto. Rem mihi feceris gra⸗ 4
tiſſimã: ſi quo tempore Mantuæ fueris: inquires oĩa dingẽ n
ter:ut intelligas: quo iter incedit.Eumq; accerſas adte ꝑ x v.
pe: ac moneas: quæ ei conduëtura exiſtimaueris. Nam ne- ite
ſcio:quo natus aſtro quædã appetit ſupra uires. Cõpeſcẽ/ tun
dus eſt eius impetus: ne ſeſe præcipitem dedat. Probo eſt gun
ingenio:& cõpoſitis moribus. Sed quiddam babet neſcio cer

quid: longe ſe altius. Tenes ꝗd uelim. Vale. Ex Mediola/
no Cal.decembribus. M. cccc. Lvi. èð
N¶Franciſcus Philelfus Xenophonti filio ſal.
Vperioribus diebꝰ Bartholomæo platynenſi Man/
tuã repetenti litteras ad te dedi: quibus ad ea omia
reſpõdi:quæ ternis antea litteris mihi ſcripſeras. Nũc alicł
nibil erat:qq ſcribẽdũ eſſe oporteret:niſi ut patauinũ libra
rium ire ad me cures:quẽ tractabo nõ humaniter ſolũ: ue/
rũetiã liberalit᷑: ſigdẽ talẽ experiar:qualẽ prædicas. Tuam
iſtic morã nõ poſſem nõ ꝓbare: ſiquid certi audirẽ tibi cõ/
ſtitutũ. Nam ſpem precio emere ſtultũ eſt. Tu tamen faci⸗
to: ne quis te leuitatis accuſare iure quæat. Vale ex Medi/-
olano.iij.nonas decẽbres. M. cccc. lvi.
(Franciſcus Philelfus Blaſio ghiglino abbati diui

Ambroſij ſalutem.

Buteris Blaſi ghigline facilitate modeſtiaq; mea. Et
facis tu quidẽ minime liberalit᷑:qui & orationes me/ S

as: & libellũ que de uita & moribꝰ illius ſanctiſſimi patris ac
ſapiẽtiſſimi uiri piẽtiſſimiq; põtificis Nicolai quinti nuper 6
ſeripſerã: repetẽti mihi tã ſæpe reddere: uel neglexeris: ul
nolueris. Itaq; dico tibi: niſi ante chriſtianã reſurrectionem i
bæc omĩia mmhi reſtitueris: oino fore: ut facilitatis poſtha do
meæ & uſitatæ nimis in te modeſtiæ ita oblitũ ſentias ut
neq; me unꝗᷓ uelis: nec aliũ queꝗᷓ fallere. Nã dabo operam: lel
ut de laudatiſſima tua iſta cõſuetudine moribuſq; grauiſſſiſ,/· O
mis nulla unꝗᷓ ætas: nulli populi cõticeſcãt. Vale ex Medi- t
olano.ix. Cal.martias M. cccc. Lvi. YMUVM u
franciſcus Phi. Othoni carreto iuriſcõſi n
Vidiui Ambroſij mõaſterio Mediolani abbas præ/ n

äl

/

l⸗

— — —

—

—

eſt: quæd am opuſcula mea iampridem accepit cõmoda/
to. Hæc dum repeto dat bomo ſimplex: ac minime uerſu/
tus uerba ſemp. Itac; inſtitui bello rẽ decernere: poſteaꝗᷓ
iure non licet. Sed anteꝗᷓ in aciem deſcendo dimicaturus:
duxi boiĩem admonẽdũ. Quare te rogo: ut meas litteras:

quas hiſce occluſas ei reddẽdas cures: meq; facias ꝗᷓprim
certiorẽ: malitne oĩno inſanire: an aliquando reſipiſcere.

Nam niſi Blaſius ghiglinus ſatiſfecerit propediem ſuo mu
neri: ego utar meo. Vale ex Mediolano.ix. Cal.martiaꝰ.

—
—

N¶(pranciſcus Philelfus Xenophont ifllio ſal.
Ccepi tuas litteras ex Venetijs: quas tuus ille famili
is Veronenſis mibi reddidit. Laudo tuam iſtuc ꝓ-

fectionẽ: modo ſalutis habeas rõnem. Audio em iſtic labo/

rari peſtilentia. ltaq; ratio tibi babẽda eſt ualitudinis. Et ue
tus mihi ẽ & ſãũma amicitia cũ uiro clariſſimo Bernardo lu/

ſtinano Leonardi filio: cui te debes familiã reddere. Is em̃
tibi nõ paꝶ ꝓdeſſe poterit: id ꝗc ułſuo ingenio: u'mea cã

nõ inuitꝰ faciet. Marcheſiũ noſtrũ bñ ualere cupio. Ange-

la ſoror tua ad chriſtianã reſurrectionẽ tradet᷑ uiro: cui di/

—0 ſpõſata iã ẽ. Saluere plurimũ cupio atq; opto Phoebũ can/

S w

Cellariũ ꝗ facito:ne te ignoret. Eſt em ò honeſtꝰ uir:& mi⸗
hi amic imprimis. Itaq; tibi auxilio erit maxime. Vale ex
Mediolano.x. Cal apriles. M. cccc. Lvij.

H Fraciſcus Philelfus Paulo cuſano ſal.
Elector ingenio modeſtiaqʒ tua: qua in ſcribẽdo ute
ris. Facile em futuꝶ ſpero: ut expectationi patris tui

uiri grauiſſimireſpõdeas: quippe qui in uirũ ſis probũ per-

doctũq; euaſurus. Qc- aũt me tãtopere laudaris binis iam
litteris tuis: id nõ tã uero ꝗᷓ abundãtia quadã amoris erga

te mei factũ intelligo.Itaq;ʒ habeo tibinõ mediocrẽ gratiã.

Oratiões meæ quas petis plures apud me nõ ſunt. Hoſpi-

tant᷑ em apud amicos: aliæ apud alios. Cũ primũ domũ re/

ueterint: dabo operã ad te ueniant. Quæ aũt domi erant:

miſi tibi. Siꝗd eſt in me aliud quo tuæ uolũtatigratificatu/
rus ſim: id tibi ꝓ uolũtate: adeſſe arbitrare. Vale ex Medi-

. olano.viij. Cal-apriles. M. cccc. Lvij. ”MM

Arum theologo ſalutem. .
Ratris Roberthi cõterranei ſociptui oratio quam
◻☛°de fide & doctrina chriſtiana ꝑdocte habet & elegã⸗

ter ad populũ: delectat me ſane plurimum. Eſt em̃ grauiſſi

mis ſententijs uerbiſq; ornatiſſimis referta: & plane talis:
quæ ab eruditiſſimo: eloquẽtiſſimoq; theologo ꝓfecta iu-
dicet᷑. Nec eſt profecto quod in ea quicꝗᷓ deſiderãdũ eſſe
uideat᷑ præter id unũ quod ad actionẽ pronũciationẽq; at
tinet. Eſt em & uoxX & uultus: & totius corporis geſtus ad
rem ipſam:qua de ratio babet᷑: accõmodandus. Id autem
Roberthus nõ oino ſemper attendit: ut in ꝓxima: quam

uulgo uos appellatis: prædicatione: eſt em homelia & col

locutio quædã rerum præceptorũq; diuinorũ ad populũ:
ut in proxima inquam prædicatione: quæ nudiuſtertius

ab eo eſt habita. Nam cum uerba uenturi iudicis Chriſti

orando repræſentabat: quibus electi in meritorum muni⸗/

ficentiſſimũ præmiũ cæleſti ac ſempiterna gloria donabũ-

tur: id uoce flæbili: quã læticiæ plenã eẽ oportebat: & uul/
tu triſti: in quo reꝗrebat᷑ bilaritas: & geſtu minime amoe⸗
no aut feſtino:doctiſſimꝰ theologus faciebat. Cum natura

ipſa nos moneat non ars ſolum: quid in huiuſmodirebꝰ te

nendũ:quid obſeruandũ ſit. Eodem etiam pacto cum uel/
let in medium referre & perinde quaſi res ageret᷑: dicẽdo
exprimere ſummi iudicis latam ſententiam in improbos:
& damnatos:id uoce admodum æbili ac uultu cõmiſera

bili faciebat: cum par eſſet tum uultum oſtendi uel ſeuerũ

uel minace: tum uocem ad terrendũ accõmodatam. Præ-
terea cum tempeſtiue ſæpe ac recte flætu & cõmiſeratio/
ne utitur: eſt ipſa in re multus ac diutius ꝗqᷓ conueniat:adeo
ut audiẽtiũ aures ſimul cum animis quandoq; offendant᷑.
Nam totum id breue eſſe oportet. VYt em̃ prudẽtiſſime in/

quit Cicero:Nihil citius lachryma areſcit. Reliqua uero

omia in iſto theologo ita probo:ut nihil ad laudis cumulũ
putem poſſe accedere. Vale Mediolani ex ædibꝰ noſtris.
iiij. Kal.apriles.. M. cccc. Lvij.
Franciſcus Philelfus Nicolao arcimboldo iu/

teig

Plll

lno riſconſulto ſalutem. . .
NQOnrn potuinõ ſubridere:cum legi tuas litteras: qui/

n bus facile ſum admonitꝰ: quod iãpridẽ re ꝑſpicua
g9 Mintelle xerã: nibil humana in uita ꝑfectũ eẽ. Ego ni/
Ibiai1l meum eſſe unᷓ ſtatui: qd amicis meis ac præſertim tibi
S cõmune eſſe nollem. Video aliã tibi eſſe conſuetudinẽ:ut
n inquit Cicero cuiq; ſua uxor: & mihi mea. Nunꝗᷓ me tñ poœ
& niteat mei inſtituti. Tuis mihi libris opus nõ eſt. Nam ſatis
g mihi librorũ eſt in meipſo quantũ alteri huiuſce tẽpeſtatis
4 cuiꝗᷓ. Itaq; tibi habeas libros taosiguofe tãtopere indiges.
en At ego meos quibꝰ maxime oim abũdo:tibi ſemꝑ uolo cõ
im munis eſſe. Tu interim ꝗrectiſſime feceris:ſi loannẽ loco/
bum parmenſem caſtigaueris: talemq; reddideris: ut gra/
uitate ſapientiaq; tua nõ omnino indignus exiſtimet᷑. Eſt
1 enim ludicio meo nõ modo ſtultus ꝓcacitate ſua: ſed etiã
i fatuus: id q eminentia ſtuporq; oculorũ perfacile decla/
rrat. loannẽ ambroſium in Ioanne lacobũ mutare non parũ
bͤ⸗ intereſt in petulãtẽ ſobriũ. Vale Mediolani ex ædibus no/
uul ſtris.vi. Kal.maias. M. cccc. Lvij. .
GNranciſcus Philelfus loanni medici ſal. HD
tun C Vos reconciliata inter nos gratia carminũ libros ul
te tro dare ad te inſtituerã: dedi etiam eos libẽtiꝰ acce/
el ptis litteris tuis: ꝗbꝰ ſignificabas tibi mea ſcripta eẽ nõ iniu
6o unda. Nec uolo exiſtimes hucuſq; noſtra munuſcula cal/-
; – cem ſiſtere. Nã ꝓpediẽ alia ſubnectam. Interim ita me dili-
en (ge:ut intelligã meã recõciliatã beniuolẽtiã tibi eſſe non in-
etlt gratã. Vale ex Mediolano. iiij. Kal. maias. M. cccc. lvij.
e, PFranciſcus Philelfus Antonio bechariæ ſal.
o⸗/ Aldus martyrellus & tibi iampridẽ & mihiut ẽ ꝑhu
eo manus: & liberalis admodũ familiaris: dicit accepiſ-
. ſe a te litteras: quibꝰ ſcripſeris ad ſe meũ tibi Plutarchi co/
u dicem I Toop & DcT6E xi p&Oι ¾αορ ρπαXX½πMWαα c,
ero tinentem uænijſſe. Quod ego audiens nõ tam ſtomacha/ ,
hu⸗ tus ſum:quã miratus. Nam quem ego uirũ bonũ & grauz
i⸗ ſemꝑ exiſtimauiſ: induci uix poſſum ut credam ea te ſcribe

re: quæ refelli plane ueriſſimeqʒ poſſunt. Qc ſi ea ioco ſcri
iu pſiſti:iocare ſane: ut libet:modo iocus tuꝰ amicitiæ noſtræ

.
—„

detrimẽtũ nõ afferat. Nam neq; amicũ fallere:neq; falli a Cui

eeo uelim. Itaq; facito me ſi libet hac de re qprimũ certiorẽ- u
Tibiqʒ pſuade me nullo pacto induci poſſe: ut ſim iſto codi ſen⸗
ce cariturꝰ. Vale ex Mediola.nonis maijs. M. cccc. Lvij. nei
— (TFranciſcus Philelfus Petro medici ſaal. ſh
WVos Hippocratis libros: alterũ de flatibꝰ: alteꝶ de hi
paſſionibus corporis. quos iampridem e græco uer e
timus in latinũ:iccirco dedi ad te:ut uel curares:uel tuere/ 6n
ris ualitudinẽ tuã. Nam pro recõciliata inter nos gratia te “
nõ mediocriter diligo:id quod ſane facit: ut tibi cupiã eſſe bet
ꝗoptime. Lege igit᷑ hoſce libros: & eoꝶ præceptis utere. Au
Roaſi ecenks:ſeari pro tua prudentia facturum te certe io
ſcio:non dubito fore:ut indies melius conualeſcas. Fuit.n. iul
Hippocrates uir ꝓfecto non modo doct d eruditꝰegre⸗ re
gie: ſed quod eruditionis ẽ ꝓpriũ: prudentiſſimus & idem
5 uid ad rem ualet:eloquentiſſimus. Vale ex mediolano fun
xiij. Cal. lunias. M. cccc. Lviſj. VMB ðUJUM
QNS ranciſ. Phi. Nicolao canali patricio ueneto ſal S
wWVid abs te uelim & cuiꝰ gratia ex ijs intelliges: quæ
opoſt has litteras uel potin his litteris ſcripta intelli .
ges Feccriscitinthi rẽ admodũ gratã: te aũt nõ indignazz
H me ꝗprimũ feceris de ijs oĩibus certiorem: quæ ad te ſcri -
ppſi. Quodut facias: te etiã atq; etiã rogo. Vale.ex Mediox mn
Eno. viij. Kal. iunias. M. cccc. Lyvj. M pu
M (Etigleu⸗ Philelfus lacobo moranicæ theologo ſei
/ atq; generali religioſiſſimi ordinis minoꝶ ſal.
“ Tſi nõ uereor aliquos fore: q uł' græce litteraturæ ĩ/ do
SD periti: ulinueterato iam irroboratoq; errori obſtina/ e⸗
tus inbærentes: aut ignorantiæ me accuſent: aut impudẽ/ ſee
N tiæ: quod audeã ad id unũ nõ perinde accedere: ut edoce lue⸗
R— ar: ſed ut doceã potiuſ &emendem: quod uniuerſa tandiu
uſurparit: ac tenet Romana eccleſia: non patiar tamen urr n

cbhriſtianus non id in mediũ referre:quod aut temere mihi nnn
ſentire uidear. Atqui fieri ſane poteſt: ut fallar: & quod ꝓ-/
prium eſt erroris: ut falſum ꝓ uero approbem: quare altere d

utrum mihi iucunditati futurũ ſit:uel doceri: quod neſciã: li
auelid præſtitiſſe unum iudicarũne cæteri diutius errarint. ſen

AH

iori⸗
cci

i. 00 ta: ſ-

4

Qua in re idẽ mihi cõtingat: neceſſe ẽ q aut medico ſi ſa/

narit: aut ægroto ſolet: ſi bonam ualitudinem recuperarit.

Vterq; lætat᷑ quidẽ:ſed ꝗ modo ægrotarat: multo magis.
Et ne ſim in ꝑſpicua re ꝓlyxior: paracletũ ſpiritũ quẽ Chri-
ſtus bumani generis redẽptor ſe miſſurũ pollicet᷑ apoſto⸗

lis:uideo ab hoĩbꝰ paraclitum appellari: hoc eſt: per.i.bre/
ui penultima: quod per.e. penultima ꝓduta pronunciari

oportet. Græci em̃ nõ ραιXν1 Paraclyton: ſed .

PαXαε paracleton ſcribũt p. i. id eſt. e. ꝓductã: & non
per iota: quæ quidẽ littera ſignificat. Quod ſi paraclytus
ap ud Fracon inueniret᷑: quod certe minime inuenit᷑: nõ ꝑ
ſed ꝑ. y. tenue ſcriberet᷑. Significaret autẽ paraclytꝰ
ita ſcriptũ infamẽ: aut præter famã. Nam Topd para apud
græcos ꝗᷓꝗᷓ plura ſignificat: in buiuſmodi tñ compoſitione
præter uel diminutionẽ ſignificaret.xAXUτπ6 (lytos uero
fama declarat inſignẽ: id quod inclytꝰ ꝓbat:famoſus em̃ in

malũ capitur. Itaq; paraclytus a præpoſitiõe pd para &
xXXSο clytos noie cõpoſitũ: q; ſignificatũ recipiat: ꝗs
ignorat᷑? Id autẽ qᷓ eſſet nõ modo abſurdũ in Chriſto leſu:

ed etiã diſtu impiũ:ꝗqs nõ uidet? Paracletꝰ inqᷓ penultima
ſyllaba nõ correpta: ut uulgo ꝓferũt:ſed producta & ſcribi
debet & ꝓferri. Et deſcendit id quidem nomena uerbo
dpcααπ ½ paracaleo: quod & rogo ſignificat: & hortor
apud priſcos: apud iunioris uero græcos etiã ꝓ cõſolor re
perit᷑. Ab hoc aũt uerbo dρρWzατ—ρ paracletor deſcẽê-
dit & ρ αX οπασ: paracletus. Et qui in foro ac iudicijs a
noſtris deprecatores uocãt᷑:bi apud græcos nomiant᷑ c&
p&α ιπ½πιπασItaq; pollicet᷑ leſus diſcipulis ſuis miſſurum
leſe paracletũ ſpm:ꝗ eos ſit edocturꝰ:ſiue illũ adhortatorẽ
ſiue deprecatorẽ: hoc ẽ aduocatũ ut uulgo interpᷣtat᷑:ſiue
cõſolatorẽ etiã intelligere uelimus. At dixerit ꝗqſpiã: nõne
id nois diuꝰ intellexit Ambroſius? nõne diſertiſſimꝰ Hiero
nymꝰ?nõ eruditiſſimꝰ Auguſtinꝰ?nõ alij ꝑmulti atq; ſapiẽ
tiſſimi doctores eccleſiæ: q æque græco ac latino eloquio
Horueruntzlntellexerunt ij quidem omnes. Nec dubito:
ſi ilorum codices extarent: quos ſuis illi manibus ſcripſe/

runt: nũqᷓ tantus & tam craſſus error in romanã eccleſiam P iſe⸗ rE 3.

1 — 2⁷ °
K

inuaſiſſet. Sed dum litteraturam contẽnimus politiorẽqi

diſciplinã: nõ ſolum in uerbis: ſed in rebus quoq; ipſis non

mediocriter erramus. Vnde etiã factũ eſt: ut eade ignorã/

tia & pro hòu nu boc eſt mete ponamus intellectũ: & pro
energia actũ: cũ multũ certe interſit inter mentẽ & intelle
ctum: & inter actũ & energiã. Sed utcũq; res babet: Libu⸗
it hæc ad tuã paternitatẽ ſcripſiſſe: quo in tãto ueſtro & tã
uenerabili religioſiſſimorũ & ſapientiſſimorũ theologorũ
cœtu:qui ex uniuerſo terraꝶ orbe in hanc florentiſſimam
urbem conſultandi de rebus maximis decernendiq; gra/
tia confluxerunt:nibil prætermittat :quod ad ueritate di⸗/
uini uerbi uel ſtabiliendã: uel ornandã attinet. Vale pater
reuerendiſſime. Mediolani ex ædibus noſtris. vij. Nonas
lunias. M.cccc. Lvij. WVMU

–Nrãciſcus Philelfus Gabrieli theologo ſal.
Wͥ, Rater Roberthus cõterraneus iſte tuꝰ ſi nulla ꝓuo
— catus iniuria ulamicũ uituperat:ꝗd faciat inimico:
Agit aũt neq́; ꝓ iuſticia: neq; ꝓ ſua ꝓfeſſione. Vale Medio
lani ex ædibus noſtris. xiij. Kal. Iulias. M. cccc. Lviiſ.
. ranciſcus Philelfus Cabrieli theologo ſal.
Wod frater Roberthus tã ſancte tãq; ꝑhumaniter ſe
e purgarit: nõ poſſum eꝗdẽ nõ lætari. Nã quẽ nulla
ipſe ꝓuocaſſem iniuria: non potuiſſem fortaſſis æquo ani/
mo conuitiũ ferre nulli præſertim culpæ obnoxius. Pere-
ant igit᷑ qui maledicta falſo renunciant: ut ſunt hoĩies male/
dici ac perfidi. Vale Mediolani ex ædibꝰ noſtris. xiij. Kalẽ.
lulias. M. cccc. Lviij.
¶Iranciſcus Philelfus Bartholomæo ricinatenſi
regio ſecretario atq; oratori ſal. —
Tor te ſemper:ut uides familiariter. Quod eo fa/
cio libẽtius:quo ſcio huiuſmodi ꝓuinciã: ut es ani⸗
mo ꝑhumano atq; liberali: tibi eſſe non ingratã. Ita
q; facitò ut ſoles oĩa mea cauſa diligẽter. Vale ex Medio-
lano.iij. nonas ſeptembres. M. cccc. Lviſſſj.
N ßFranciſcus Philelfus loannotio manetto equiti

aurato ſalutem.

oſper Camulius uir prudẽs & diſertus cum iſtine

non
ra;
ro
lle
bu⸗
Lta
orix

m

4/
.

modo reuertiſſet Mediolanũ:cũ mihi tuis uerbis ſalutẽ di
xit:tũ ea de te: deque tuo ſtatu renũciauit: quæ nõ inuitus
audiui.Nã qui tibi ꝓ noſtra uetere ſummaq; amicitia bene
eſſet ſemꝑ: optarim:nõ potui eꝗdẽ non lætari:qc uiro pla
ne optimo & hoĩ doctiſſimo erudito is locꝰ datꝰ eſſet apud
Alphonſum regẽ: ꝗq & rei tuæ & dignitati reſpõderet. Feci
ſti aũt ut ſoles ola prudẽtiſſime:qui a quotidianis illis ſplẽ/
didiſſime tuæ ciuitatis cõtẽtionibꝰ ac fluctibꝰ apud regem
ſapiẽtiſſimũ tanꝗᷓ in quietũ aliquẽ & trãquiſſimũ hu manæ
foœlicitatis portũ te receꝑis.lãpridẽ cũ florẽtiæ agerẽ:ſole-/
bam primis annis tuũ ut id inſtitutũ nõ ꝓbare ſolũ:ſed etiã
laudare:ꝗ Platonicis ut mihi uidebare: præceptis imbutꝰ
rei publicæ gubernacula nullo pacto uelles attingere. Itaq;
totũ græce diſciplinæ ſtudijs & exercitationibꝰ te dedide
ras. Eraſq; eius rei gratia quotidie mecũ una. Et cũ multa ſi
mul cõmentaremur:nõ mediocrẽ uterq; uoluptatẽ & fru/
Rũ exilla noſtra conſuetudine aſſequabamur. Gratulabar
igit᷑ uel fortunæ ul prudẽtiæ tuæ: ꝗ in florẽtiſſima ciuitate
&& ampliſſimo patrimonio cõſtitutꝰ illũ uitæ curſum tuere
ris: qui nemini cuiꝗᷓ niſi uiro ſapiẽti cõceſſus ſit. Deinde ue
ro cõtrarijs neſcio quibus repentiniſq; flatibus ex illa paca
tiſſima animi ſede ſecuritateq; excuſſus te turbulẽtiſſimis
reipu.tẽpeſtatibus ꝓcelliſq; obiectaſti. Vbi & ſi oĩa cõſtan
ter: moderate: innocenter: & cõtinentiſſime ſemꝑ geſſiſſe
te accipio: inuidiæ tñ naufragio carere oino non potuiſti.
Quare prudentiſſime es illiuimodi fluctuoſiſſimis æſtibus
emergere aliquando & in tutiſſimũ uitæ domiciliũ te reci-
pere uoluiſti. Nam ubigentiũ tibi aut quietior uita:aut ho
norificentior ſit futura ꝗq apud Alphonſum regem cuiꝰ uir
tus & ſapietia tãta eſt: ut cũ uniuerſa terrarum orbe facile
quæat de om̃i genere laudis cõtẽdere? Nã ſinemo admo/
dum diligit: q; ignoret: ꝗqs ambigat te regi ſapieẽtiſſimo &
optimo eſſe cariſſimũ? Itaq; nõ poſſum tibi nõ plurimum
gratulari: ꝗq eã tandẽe fortunã ſis nactꝰ: quæ ex ſentẽtia tua
uirtuti tuæ eruditioniq; reſpõdeat. Reliquũ eſt: ut quicꝗd
uel opere uel tẽporis litterarũ & bonarũ artiũ ſtudijs ꝑ ci/
uilis labores illos aut interceptũ: aut ſubtractũ: a treſciſſũ

—

—

ELrE

fuerat:id aſſiduitate atq; diligẽtia:legẽdi ſcribẽdiq; reſarti
