carcere ſe in libertatẽ uendicare. Breui igit᷑ hinc concedi 8
Lucã. lbiq; tandiu expectabo: donec mihi fiat: qce amici no
mine ſignificaſti. Nã eius mihi fide eẽ tutiꝰ nihil põt.At ne WW
ſecuriꝰ quidẽ. Erunt etiã mecũ filij duo Marius:ac Xeno⸗ DS
phon. Cũ una erimus: cætera inter nos cõmẽtabimur. Va 1
. le ex Mediolano,ix. Kal. decẽbres. M. cccc. Lviij. “ te
Franciſcus Philelfus Thomæ ſenecæ ſal. int
Ertholla noſter ꝗ ad te uenit: faciet de oĩ ſtatu meo 8
te cumulatiſſime certiorẽ. Qua uero in re tua mibi ce
BSpa op' ſit: ex eo dẽ cognoſces. Itaq; tuũ ẽ id præſtare: ne n

fruſtra boc itineris ab eo ſuſceptũ uideri poſſit. Nõ.n. ſum
neſciꝰ: & quãtũ poſſis auctoritate & gratia:& quãtũ etiam
mea cauſa uelle debeas: ſed rudis plane & diceẽdus ſum: &

iudicãdus: qui ita ad te ſcribã: quaſi uidear de ſingulari tua
perſpectaq; charitate. Quare nihil aliud abs te peto:niſi ut N
cures: ne iſtic diutius Bertholla noſter expectet. Vale ex
. Mediolano.iiij.nonas Decẽbres. M.cccc.Lviiſ. el
ranciſcus Philelfus Beſſarioni epiſcopo tuſcu- 4

ano cardinali nicæno ſal.

lat.

eple
üͤf⸗
ſen⸗
It
un te
er
ige
ege

ge

4

uebri

larẽ is mibi beniuolentiã oſten

Vm ego quotidie tuas litteras expectarẽ pater clæ/
ẽtiſſime: quibꝰ certior fierẽ de ijs: quæ ad Kal no⸗
æ amplitudini ſcripſerã una cũ litteris ad fanctiſſi/
mũ põtificẽ Piũ:neqʒ aliud noui ꝗcꝗᷓ acciperẽ: eſſetq; iam

mihi tandẽ iter ad uos ꝑmiſſum: cœpi non inuitus aggredi

hoc laboris iſtuc ꝓficiſcẽdi:& ſi cupiẽti labor eſſe nullus ſa
ne põt.Itaq; ſum in uia.Neq; ad multos dies futurũ ſpero:

ut ſanctiſſimi dni noſtri exoptatiſſimã faciẽ tuãq; mihi co⸗
ram contueri liceat. Interea uero loci te maiorẽ in modũ
rogo ut qcłantea ad te ſcripſerã & de Plutarchi codice &
de ducentis illis aureis ita ex ſententia tua meaq; cõficiat᷑:
ut nihil ijs de rebus cum iſtuc uenero: mibi curandum ſit.

Vale. R. pater: & domie. Ex Mãtua die natalis chriſtiani.

Francilſ. Phil. Ciccho calabro ducali ſecretario ſal.
lrnieri in hoc meo ad Piũ põtificẽ itinere in-

ceſſu uti uideor teſtudineo. Id em fit partim maligni
tate byemis: quæ uias oĩs uitreas reddidit: partim benigni
tate principũ: ꝗ me nonnulli remorati ſũt.Imprimis aũt Si/

giſmũdus Pãdulphus malateſta: ut eſt aio ingẽti:& ꝑphũa/

no me honorificẽtiſſime liberaliſſimeq; excepit & oibus ẽ
officijs ꝓſecutus: quẽ ego cũ ob eiꝰ maximas inumeraliſq;
uirtutes maximi facio: tũ eo pluris:qc pricipis noſtri ama/
tiſſimũ eẽ obſeruãtiſſimũqʒ cognoui.ldqʒ ut iſtiꝰexcellẽtiæ
referas: uolo. Sũ ego hinc poſtridie abiturꝰ. Vtarq;:quãtũ
in me fuerit: maturiore itinere. Te interea etiã atq; etiã ro
go: ut memineris mei: nec minꝰ Lauræ noſtræ: quã tibi uni

ce cõmendo. Reliquũ eſt: ut cõmuni principi etiã atq; etiã

me cõmẽdęes. Vale Ex Arimino Nonis lanuarijs. M. cccc.
(Fra. Philel. Ciccho calabro ducali ſecretario ſal.
Edi ad te nudiſtertius litteras ex Arimino: ꝗbꝰ certi
Jor fact eſſes de ijs: quæ tꝑs obtulerat. Heſterno ue-
ſperi cũ ad forũ ſemproniũ ueniſſem: offendi lacobũ per/
uſinũ cognomento picininũ corꝑe ſane Tdẽũ: ſed animi
robore ac prudentia aſcidẽ aliquẽ. Hic mibi uiſus eſt tanta
eſſe in principẽ noſtrũ & fide & pietate: ut dignus ſane ſit:
quẽ Sphortiani oẽs mirifice diligamus: amemuſqʒ. Singu/
d omiſitqʒ nihil:qc uł hu/
G iij

manitatis:uel benignitatis officiũ ſaperet. Spero hũc prin
cipi noſtro maxime aliqñ uoluptati fore:& fortaſſis etiam
uſui. Cũ bæc ad te ſcripſi:erã hinc continuo abiturus: quip
pe quiaudirẽ pontificẽ Piũ ex urbe Roma iã deceſſiſſe pe
tereq; peruſiam. Tu me interim ama: ut ſoles. Vale Ex fo-
roſempronio.vij. idus lanuarias. M. cccc. Lix.

Franciſcus Philelfus Gaſpari mercato
2Valentiæ comitſaalall.
Gaſparem mercatũ meũ de om̃i meo in urbẽ romã
itinere minꝰ facerẽ certiorẽ:quẽ alium ſim facturus:

Paud ſatis intelligo.ltaq; rem oẽm paucis accipe. Poſteaꝗᷓ
ad quartũdecimũ Kal.ianuarias e Mediolano deceſſiſſem
ueni poſtridie mantuã: quæ quidẽ urbs me plurimũ dele-
Qauit cũ ſua magnificentia & Maronis noſtri memoria: tũ
etiam cumulatius præſentia & bumanitate præſtantiſſimi

principis Lodouici: qui me uidit ꝑlibenter: excepitq; lau-
tiſſime. Et qm natalis chriſtianus propediẽ aduentabat: uo

luit ne ante inde diſcedere: ꝗᷓ eſſet a me natalis ipfe apad ſe
celebratus. Quo quidẽ facto poſtridie eiꝰ diei Reuerũ ue/-
ni ubi uidi pulcherrimas ædes illas: quas ingẽti animo pri/
ceps eo ĩ oppido nuper ædificauit: nõ trito & uſitato quo/
dam uulgariq; artificio: ſed ad imaginẽ potiꝰatq; dignitatẽ
laudatiſſime illius & pbeatæ antiquitatis. Vnde cũ Ferra/
riam poſtero die cõceſſiſſem: ducẽ Borſiũ offendi princi/
pẽ ſane dignũ:quẽ nulla neq;ʒ natio: nec poſteritas cõtice/
lcat.Eſt em omni uirtute præditus: imprimiſq; magnitudi
ne ai ac muniſicẽtia:quæ ipſæ duæ claris principibꝰ peculi/
ares ſemp eſſe debent. Et qg mihi fuit iucundiſſimũ audi/
tu:diuinũ principẽ noſtrũ nõ minore laude: qᷓ beniuolẽtia
pꝓſequi ſtudebat. Ab hoc ego egregie donatꝰ pridie Kal.
lanuarias uerſas Bononiã ꝓfectus ꝑpetuo itinere itra qua/
triduũ Cæſenam ueni: ubi ab humaniſſimo regulo malate
ſta nouello nõ regie minꝰ ꝗᷓ philoſophice ſum acceptꝰ. Eo-
demq; modo poſt biduum a Sigiſmũdo pãdulpho buius
fratre: cuius ego fortunã non potui nõ miſere dolere:ꝗp/
pe qui uideam breui periturum: niſi a clæmentiſſimo no-/

ſtro principe: a quo quidem uno is ultimam ſalutem ſpe/

XIIII

rat:opem:auxiliumq; inuenerit. Vnde cum primum illu/
xiſſet:abiens forumſempronium petij. Hic lacobus pici/
ninus acerrimus belli dux hibernans ubi me eo adueniſſe
cognouit: ſuum neceſſarium quendam ad cauponulã mi/
ſit: qui me ſuo nomine ſalutaret: atq; omia polliceret᷑: quæ
humanitatis ſunt beneficẽtiæq; officia. Hunc ego deinde
mane cũ adijſſem: multaq; citro ultroq; familiariter & ami
ce babita uerba eſſent: unum id uiſus mihi ſum de illiꝰ ani⸗/
mo intelligere ſibi principe noſtro nihil eẽ carius: nibil ue/
nerabilius: cum ſeſe huius ſemper non ſeruũ minus:qᷓ filiũ
aſſereret: diceretq; nibil ſibi contingere poſſe optabilius:
qᷓ aliquam occaſionẽ offerri declarandæ ſuæ in talem actã⸗
tum patrem & dominũ obſeruantiæ: fidei: pietatis. Quid
multis eſt opus? Eſt plane lacobus picininus in principem
noſtrum tanta beniuolẽtia atq; fide: ut addi nihil poſſit ad
cumulũ. Sum autẽ ab iũllo ita tractatus: ut eum decet qui &
uetus amic“ ſit & principi noſtro cariſſimus. Eodem etiam
die inde diſceſſi: & per montuoſa illa aſperrimaq; itinera
poſt ſextũ diem perueni ad urbem Romã. Et ne ſim longi
or qᷓ oportet: Summꝰ pontifex Pius tanta me bumanitate
excepit:ut uix quicqᷓ dici poſſit humaniꝰ.Spero me oĩia ex
ſententia mea aſſecuturũ: & ad paucos dies ſecũdis auibꝰ

rediturũ ad uos.Interim uelim: ut memineris meſn:tibiq; ꝑ/

ſuadeas te mihi neminẽ poſt clæmentiſſimũ princi e no⸗
ſtrum eſſe cariorẽ: neq; iucundiorẽ. Tu uale cũ tua frigidiſ

ſima frigida. Nam hic niuiũ nihil eſt. Ex urbe Roma. xiiij.

Frãciſcus Philelfus Borſio æſtenſi Mu⸗
inæ regiq; duci ſalutem.
od mibiex urbe Ferraria decedẽtimãdaſti præſtã
Iſtiſſime dux Borſi:id ego piæ eccleſiæ Romanæ pon-
tifici fideliter diligentiſſimeq; expoſui: & ea præterea ad/
didi:quæ mea intereſſe pro maximis tuis in me beneficijs
addẽeda exiſtimaui. Audiuit certe oia ſummus põtifex pli/
benter: oſtenditq; ſe uſurum in tempore:qd tam liberalit᷑
atq;ʒ pbenigne obtuliſti: deinde in longiuſculũ ſermonẽ de
tuis diuinis laudibus & audiendo: & diceds ꝓuectus eſt.
G iiij

Kal. Februarias. M. cecc. Lix.

.
5*
/

Et cũ alia ꝑmulta de te mirifice ꝓbauit:tum imprimis dele ſi
ctatus ẽ quod nihil pluris ꝗᷓ religionẽ:& cultũ diuinũ face/ ſcg⸗
res. Dicebat eni ſibi plurimũ uideri laudandũ: qui in tanta ſ.N
reꝶ licentia ita ſe gereret: ut oĩa referret ad deũ. Abſolute Eeps
q; eẽ uirtutis: qui in maxima fortuna ſe cõtineat: cum fieeir ich
uix poſſit: ut ĩpunitate propoſita uoluptas uitioꝶ oim pi/ Pler
rrens cõtẽnat᷑. Et ideo te ſibi uideri magis admirandũ q in 10:
prulcherrimo & pacatiſſimo principatu in maxima bonaꝶ rumm
rerum omnium affluentia: & uarietate: & copia nunquam bun
ſecedas ab honeſtis actiõibus:nunꝗᷓ ab officio:nunꝗᷓ a deo: ben
ſemꝑq; tui ſimilis ſis: boc ẽ dei metuẽs planeq; perfectus. lit
Nunꝗᷓ em̃ cõtinere te potuiſſe in illa loaãnis peregrint ad/ hen
uerſus dignitatẽ tuã ipia cõtnmelia: niſi deũ ſemꝑ añ ocu/ zut⸗
los haberes.Itaqʒ iſtiuſmodi clæmẽtiã tuã pleniore quodã ſme
ore hilariq; uultu laudabat.Et ne ſi lõgior fuero: uidear aſ/ non
ſentationi obnoxiꝰ uł in re ꝑſpicua oinoq; ueriſſima: ea fu/ nell

it dicẽdi clauſula:ſi tales fuerint reliqui chriſtiani pricipes:
qualẽ te eẽ in deũ audiret: nõ admodũ ſibi in ſua hac ꝓfe/
cRione laborãdũ fore aduerſus turcos. Hic ad martiũ iſtac
iter facturꝰ ẽ. Quare ex eo ipſe corã aiaduertes: quã de te
habet præſtãtẽ opinionẽ eãq; ueriſſimã. Cætera tibi ꝓpe-
diem præſens exponã. Summus põtifex hoc mane romã
egregit᷑ Peruſiã uerſus iter facturꝰ:ubi dies quimqʒ ad ſum/
mum acturꝰ ẽ. Vale mi princeps illuſtriſſime: & me cõmẽ/
datum habe.Ex urbe Roma. xi. Kal. Februa. M. cccc. Lix.

En ciſci Philelfi Epiſtolarum Liber Decimuſquintus.
rãcil. Philel. Sigimũdo Pãdulpho malateſtæ ſal.pl. di.
Vm primũ ueniſſem in urbem Romã Si-
giſmũde Pandulphe: rem quã proficiſcen/
ti mibi ꝓ tua in me præcipua dilectione mã/
daras:curaui apud pontificẽ Pium non mi/
nore fide:ꝗᷓ diligentia. Quid aũt is mibi re/
ſpõderit in cãm tuã: id ego te om̃e filio tuo
excellenti indole adoleſcẽti Robertho: quẽ te apud Me/ /
diolanũ abſente: rediens fani offenderã: ut actum erat: ex/
poſui.Feciſti aũt & prudẽter & recte:qd ſoceri tui Franci⸗

— —

V

ſci Sphortiæ charitatẽ atq;ʒ ſapiẽtiã fucatæ alioꝶ ſpei dolo
ſiſqʒ pollicitis: ut es aio ingeti a cerrimoqʒ ingenio: prætuli-
ſti. Nõ em mihi crede:tua te fallet opinio. Eſt em̃ hic prin/
ceps:ut ſcis: cũ alijs pꝑmultis ac maximis uirtutibꝰ præditꝰ:
tũ clæmẽtia atqʒ benignitate plane oĩm.primꝰ. Quæ quidẽ
ipſæ tuæ uirtutes mirifica beniuolentia quadam mortaliũ
aios ad ſe trahũt. Nã ut crudelitas eſtimaniũ ꝓprie belua/
rum:ita nibil eẽ duco:qc magis attingat hoĩm bonitatẽ: qᷓ
humanitatẽ: facilitatẽ: manſuetudine. Liberalitas uero ac
beneficentia qᷓ uæbem eenter alliciant ois in amorẽ ſui: quis

eſt qui neſciat? Quantũ uero prudentia & rerũ gerẽdaꝶe

peritia calleat idẽ Frãciſcus Sphortia earũq; non paruarũ
aut uulgarium: cũ alia prope mfinita periculoſiſſima clariſ/
ſimaq; facinora: tum nobiliſſimus bic principatus facile de

monſtrat: quem nullis fere uiribus: auxilijſue fortunæ: ad/

uerſus omnes italiæ: atq; galliarum: biſpaniarũq; potenta/
tus adeptus eſt cum imortali ſui noĩs gloria. At huius fide
obſeruationeq; promiſſorũ ꝗd inuenire liceat aut certius:
aut ſanctius?ltaqʒ tibi plurimũ gratulor: cui uideo ꝓpediẽ

lætiorẽ fore fortunã: teq; nõ modo liberatũ iri omi belloꝶ

mole: ſed incrementũ etiã firmiſſimũ unius hui ſoceri tui

cõſilio atq; adiumẽto tuis rebus præſentibꝰ allaturũ. Reli-
quũ ẽ: ut pro tua dignitate atq; animi magnitudine ut be/

neceptis inſiſtas: oibuſq; declares: eũ te Sigiſmũdũ eſſe &
indies magis magiſqʒ futurũ ꝗ cõſilij rõnẽ oĩ caſus temeri/
tati anteponẽdã liudices. Vale Ex Mediolano Nono kal.

martias. M. cccc. Lix.

ranciſcus Philelfus Karolo fortibracio ſal.

munꝰ: Seneca noſter cẽſor egregi idẽq; ueriſſimus

decet paruũ abs te donari:qui & maximo impatore ſis na⸗

Vam mihi gratũ & ꝑiucũdũ fuerit lautiſſimãũ tuum

plẽdidiſſimi tui noĩs prædicator tibi corã exponet. Facis
tu aũt nihbil alienũ a paterna glia tuoq; ſplẽdore. Nihil erm

tus:& ipᷣe maximꝰ. Qdł aũt ad me attinet:licet ipſe tibi:uel
me reticẽte nõ obſcure intelligere: qualis ſit meus erga te
animꝰ. Nã ſi nullis bñficijs ꝓuocatꝰ eram:tibi antea uæbe-
menter affectus ob eximias tuas innumerabiliſq; uirtutes:

LI

–

ſces:qᷓ nos de te in bñ agendo audierimus. Reliqua ex Se/
neca ipſo accipies. Vale ex Mediolano. vi. idus Apriles.
(IſFranciſcus Philelfas Thomæ ſenecæ ſal.

s ſuperq; expectare domite poterã: cui darẽ lit,
ANteras: quas prædixerã: ad illuſtrẽ Karolũ fortibraci/
um: càmterim nũciat abeſſe te ab urbe Mediolano ꝑ mul

ta milia paſſuũ.Feciſti aũt ſeueriꝰ: ne dixerim inhũaniꝰ:qck

nõ uale ſaltẽ prius dixeris: ꝗᷓ a nobis abieris: præſertim cũ
ſcires tua mihi adhuc opera opus eẽ. Nã qua in re id certe
ſcire non poteras: niſi ab me ante audiſſes. Habes tu cũ hi⸗
ſce lr̃as:quas tecũ laturꝰ fueras ad inclytũ iſtũ Karolũ.Intel
liges etiã: ꝗd abs te uelim. Itaq; facito: cures oĩa ex ſentẽtia
mea. Vale ex Mediolano.v. idus apriles. M. cccc. Lix.
(EFranciſcus Philelfus Nicodemo trãchedino ſal.
£

di Petro galeræ ad te litteras: ex ꝗbus intelligere
. potuiſti:ꝗqd fieri abs te uelim. Itaq; ſi me amas: ut cer
te facis: da operã: ut & ᷓprimũ & ex ſnia mea mibi morem
geras. Scio em̃ & quãtũ poſſis: & quãtũ mea cã uelis. Qua/
re ne infinitæ occupationes tuæ tibi impedimẽto ſint: quo
minus qc cupimus: aſſequamur: tuæ prudẽtiæ fuerit ꝓui-
dere. Vale ex Mediolano. v. idus apriles. M. cccc. Lix.
Franciſcus Philelfus Amareto mannello ſal.
On abſurde mihi uidet᷑ Plato ſenſiſſe eo in libro qui
Ae rectitudine nominũ inſcribit᷑: noĩa quibꝰ utimur
nõ e indita calu quopiã: ut uulgo exiſtimãt: ſed ita potiꝰ
inducẽte ac ueluti de induſtria dictãte natura: quæ multo
ante ꝓuidẽs: ꝗd cuiqʒ ſit euẽtuꝶ: & qualis quiſq; futurꝰ ſit:
ita nomẽ ĩponat. Id aũt cũ in alijs multis & rebus: & hoibꝰ
ꝓbari põt: tũ in Alcides: & Priamus pſpicuũ ẽ. Alcides em̃
robuſtũ fortẽq; ſignificat: qualẽ illũ legimꝰ extitiſſe: ꝗ her/
cules poſtea cognominatꝰ ẽ: quaſi fama gloriaq; iunonis:
quæ a græcis uocat᷑ hera. Priamus uero a uerbo priamæ:
qc emo ſignificat:deduci manifeſtũ eſt. At illum ab Alcia
de captũ troianos poſtea emiſſe: & græce & latine tra dũt

qualẽ futuꝶ ſperes:quẽ tã elegãti munere decoraris. Tuũᷣ
igit fuerit bonas actiones tuas bonis aſſidue actionibus cu⸗
mulare. Non em nos minoris in dicẽdo de te bene cogno/

o

Prrd
gubbn

gam

ihud

oce

tutn
win
her
me
nib
(et
tar
gere
c⸗
nit

E.

Lell⸗
no
les.
eli⸗
rci,
mul

hiſtoriæ. Nã de uiribꝰ & fortitudine Herculis quid attinet
prædicare? Et hæc quidẽ duo quẽadmodũ alia permulta:

quibus totus ille hber refertus eſt: ſecundũ rectam analo-

giam dicta reperiant᷑. Videmus etiam & apud græcos &

apud latinos plæraq; eẽ noĩia: quæ ſecus interpretemur ꝗᷓ

uoces ipſæ ſignificẽt.Nã & lucũ dicimꝰ: qe ob nimiã arbo/

rum denſitate luce quodãmodo careat: & parcæ ck certe
minime parcãt. Sic itẽ apud Platonẽ Cratylus cauillat᷑ in

bermogenem: eum non recte dici bermogenem: boc eſt
mercurio genitum: quod doctrinæ ſcilicet atq; eloquetiæ
nihil ſapiat. Vnde hbæc noſtra repetit᷑ oratio: ut intelligãt
cæteri: qui te mi Amarete experti nõ ſunt: nomen tuũ cõ/
trario eſſe ſignificato accipiẽdum: ꝗqᷓ uox ipſa uideat oſtẽ/
dere. Nam non modo nihil in te babes amaritudinis: ſed
es certe plane dulcis ac perſuauis: id quod non ſolum om/

ni tuo ſermone declaras: ſed etiam uniuerſa uita. Sed de
his malo apud alios qᷓ apud teipſum uerba facere. Dediſti

ad me binas ſuauiſſimas litteras: quarum unas eodem ac/-
cepi die: quo eram ad urbem Romam profecturus. Itaq;

nihil tunc ocij datũ eſt reſpondẽdi ad te. Alteræ autem ſi/
mul cũ duobe faſciculis aſparagorũ ſunt hoc tꝑe mibired/
ditæ: quo me febrecula quædam eaq; tertiana corripuit.
Quare nolim meritis: ſi minus hilates bæ meæ Htteræ ad

te ierint. Vix enim iacẽti in lectulo atq; febrienti mihi uel
ineptiora bæc dictare licuit: cum laboris etiã partẽ tuus ac

meus Bonuſaccurſius piſanus in ſcribẽdo ſibi ultro aſſum/
pſerit. Vnũ autem non omittã me non minore admiratio/
ne proſequi ꝗᷓ delectatione orationẽ: qua in litteris uteris.

Et ſcribis tu certe non modo apte ſed etiam pulchre. Itaq;
pro noſtra ſingulari ac mutua beniuolentia te etiam atq;
etiam hortor:ut qua cœpiſti: diligentia incumbas ſtudijs
litterarum: ex quibus crede mihi: lõge maiorem fructum

ac diuturniorẽ cõſequere:ꝗᷓ ex oĩ tua qu æſtuoſiſſima mer

catura. Meũ Catonẽ ſaccũ iuriſconſultorũ homerũ ſalue/

re plurimũ iube. Præterea uelim meo noĩe moneas Mari/

um filium: ut cum Baldaſſare raxino ſe ꝗmodeſtiſſime ge/

rat: operãqʒ det: ut amicitiã cum illo uiro ꝗᷓ inimicitias ma-

I

luiſſe ĩtelligat᷑. Vale ex Medio.vij.Kàl. maias. M. cccc.lix. lent
Franciſcus Philelfus Amareto mannello ſal. lc⸗
Acis tu quidẽ mi Amarete ꝑamice qcł febrienti mi/ fesſe
Hdi oĩbus huanitatis officij opituleris. Et aſparagos Wool
accepi: & malapunica. Fuerũt ſane mihi utraq; pgrata. Fa- ch
ciat deꝰ:ut ꝓpedie:qq ſpero:optoq;: iucũdiora nobis tua ebhti
ſint munuſcula. Nã aio tuo iucundius certe eſſe nihil põt. (lerd
Qcd aũt ad tuũ attinet nomẽ:nõ facile ſniam mutare con/ nato
ſueui: præſertim eã: quã diligẽtiꝰ ãte cõſiderarim. Præter/ 1do
ea an ignoras nimis om̃e uitij loco duciz Si ita & morib“ es ote
dulciſſimꝰ: ea ſimulata noĩs amaritudo tm affert tẽperamẽ ebe
ti: ut oĩs illa quaſi nimia dulcedo ad mediocritatẽ quandã ooste
. redigat᷑: qc uel meræ uirtatis eſt: uł laudabilis habitꝰ. Ad ſennt
beaeæc nonne uides Pigellũ tuũ nõ iccirco ita eẽ nominatũ: Word
qc ulla ex parte ſit piger: quippe qui in rebus gerendis ſit öti
unꝰ omniũ ſtrenuꝰmaxime? u ut an ad te ſcripſi: uelim: oĩ u
opera atq; diligentia litteris ſtudeas. Hæc em una res cum ci
multa tibi adiumenta allatura ſit: tum erit aliquando non (g
mediocre leuamentũ ſenectutis. Vale ex Mediolano. v. e
Kal. maias. M. cccc. Lxi. “
¶ Franciſcus Philelfus loanni & Guidoni ſitt
. Antonio arcimboldis ſal. ⸗ ißh
Vpieti mihi acerbiſſimũ luctuoſiſſimũq; mœrorẽ: a
quẽ ex obitu Nicolai pr̃is ſapientiſſimi iure cõſulti: in
& grauiſſimi ſenatoris cõcepiſtis: aliqua ſaltem ex nbc
parte lenatum ire: duæ ſane res ſta aduerſant᷑: ut unde ex d
orditurus ſim: neſciam: & moleſtiſſima hæc febris qua nõ (A
mediocriter langueo:& incredibilis quædam in optimum heg
uirum illum beniuolentia: qua fit: ut conſolandus ipſe non dey
minus ſim: ꝗᷓ uos: quos conſolaturus accedo. Faciam tamẽ: led
ut potero: operamq; dabo: ut quibꝰ in hac mea animi mo/ (
leſtia remedijs utor: ijs etiam uos ſi aptioribus nõ licuerit: e.
uti mecũ una poſſitis.Nõ equidẽ negabo magnã eſſe iactu cu
ram noſtrã in obitu tãti atq; talis uiri ingẽſq; naufragiũ.Nõ ente

em̃ morte nobis ſublatꝰ ẽ uir unꝰ ex pluribꝰ: ſed is ꝓfecto: (cell
quo aliũ neminẽ uniuerſa hæc gallia Ciſalpina neq; inocẽ/ gen
tiorẽ habuit: nec doctiorẽ: nec oĩ uirtutis genere meliorẽ. n

telr
tim⸗/
gos
n
Stun
döt
e
Tlet
lbee
me
ni
40
ti
ſt

cun

nocl
10e⸗

Liceat intueri fortaſſe nõnullos:ꝗ ſinglari aliqua uł'ingenij
uel doctrinæ:uel uirtutis præſtantia inter cæteros ſint illu-
ſtres: ſed qui unꝰ oẽm ſimul laudẽ ſit cõplexꝰ: præter unũ
Nicolaũ arcimboldũ:inueniamus certe neminẽ.Hic publi
cis:hic priuatis in rebꝰ:& domi & foris ita cæteris huius tẽ/
peſtatis hoĩbꝰ præſtabat: ut nõ minꝰ uenerãdus coleduſq;
eſſet:qᷓ & diligẽdus & amãdus. Offendebat neminẽ: ꝓde
rat oĩbus. Nihil ſibi ducebat potiꝰqᷓ iuſticiã atq; pietate: oĩia
ad officiũ boni uiri:oĩa referebat ad deũ:quo ꝑinde ac præ
ſente & intuẽëte oĩa:recte ſemꝑ & ſapient᷑:tũ loquebat᷑: tã
agebat:quicꝗqd ei aut agẽdũ aut dicẽdũ eẽt. Illudq; Plato/
nis atq; ſtoicoꝶ nõ re minꝰ ꝗᷓ uerbo uſurpabat: no ſibi ſoli
ſe natũ eẽ: ſed bonis oĩbꝰ:ſed uniuerſo hũano generi.ltaq;
aliorũ etiã cauſas ac litigia ea animi grauitate integritateq;

psẽſitabat:ac ſi eẽnt ꝓpria. Hinc factũ ẽ:ut cariſſimꝰ eẽt oi/

bus: præſtãtiſſimo aũt noſtro principi ita gratꝰ & ꝑiucũdꝰ:
ut aliuꝰ magis nemo. Quare in oĩbus rebus maximis illiſq;
difficillimis: quæ in tã locupletiſſimo: & potẽtiſſimo princi
atu ꝗᷓplurimæ ac uariæ quotidie occurrũt: unũ hũc Nico/
aum arcimboldũ nõ intereſſe ſolũ:ſed ita præeſſe ſemꝑ in
ſtituerat: ut ſine eo nibil innocẽter:nibil ex animi ſui ſentẽ/
tia fieri poſſe iudicaret. Et ne ſim dicẽdo longior: ꝗqᷓ uel res
ipſa: uel tẽpus:uel præſens mea corꝑis ſbecilfitas poſtulat:
quẽadmodũ uniuerſa quõdã græcia in dubijs ſuis ac maxi
mis cauſis ad Ariopagum ſe referebat: ita non modo totũ
hoc Principi noſtri latiſſimũ regnũ ſed oĩs etiã hæc gallia
Ciſalpina unius illius uiri ædes cõtinuo petebat:& aſlidue
frequẽtabat:quo aliquid inde aut conſilij: aut auxilij iuſte
pieq; aſſequeret᷑.Et nemo certe unꝗᷓ inuetus ẽ:ꝗ qqc cõſiliũ
ille ꝓtuliſſet: non tanꝗqᷓ a Solone aliquo: aut ex ſacratiſſimo
quodã iuſticiæ & totius uirtutis oraculo prolatũ eſſe cẽſe/
ret. Quis igitur nõ iure doleat:atq; animi uæbemẽtiſſime
crucietur ĩ eius uiri obitu: cuius uita ſaluti (ut ita dixerim)
erat oĩbus? Quid tñ faciundũ nobis ſit:qui ea ſumꝰ natine
ceſſitate:ut oibus ſit tandẽ moriendũ? Quicquid aũt fit le/
ge naturæ: id certe & ſi acerbũ uideri ſolet ob infirmitatẽ
humani generis: ꝓfecto nõ modo in malis ducẽdũ nõ eſt:

ſed in bonis potius. Nec em mors eſt interitꝰ quo corpus

ſimul animuſq; diſſipat᷑ atq; delet᷑: ſed quædã ſeparatio ip-

ſius animi a corꝑe: boc eſt imortalis naturæ a natura mor-
tali.lInterit ſane hõ exterior morte:nõ interior:qui quo ſo⸗
lutior eſt: uinclis moleq; corporea: eo liberior reddi᷑: eo
ſui ſimilior: eoq; magis ac magis & uiget:& ſapit. Quare ſi
recte uolumus rẽ ipſam nobiſcũ aio uolutare: nõ eſt nobis
morte ſublatus Nicolaus arcimboldus:qui ex his tenebris

intolerabilibuſq; erũnis humanæ uitæ in cæleſte regnũ ad

uitã ſempiternã eãq; & lucidam: & ꝑſpicuã omn iq; gaudio
abundantẽ euolauit. Recepit iã præmia bene actæ uitæ:
fruit᷑ cõſpectu oĩpotẽtis dei. Nulla re eget:nullis laboribꝰ
eſt obnoxiꝰ. Nũc lætat᷑: gaudet:exultat:qc; id bonũ tandẽ
eſt cõſecutꝰ:quo aliud nullũ neq; dici poteſt: neq; cogitari

aut fœlicius: aut beatius. Illiꝰ aũt gloria & ſempiterno gau/
dio nos animi torqueri nõ amãtis eſt: ſed inuidentis & ad
ſuũ cõmodũ oĩa referentis. Quo certe nihil eſſe arbitror

magis alienũ ab aio ingenuo ac magno. Gobrem ſi mibhi

audieritis doctori olim ueſtro nobiliſſimi adoleſcentes: fe/

retis æquo aio ac modice obitũ Nicolai patris: quinpotius
operã dabitis: ut oĩ induſtria iea her oĩis præ/-

ſtantiæ genus ꝗᷓſimillimi & dicamini & ſitis.

ctu eſt:qqd relictũ ab eo uobis eẽ intelligitis locupletiſſimũ:
& honoratiſſimũ patrimoniũ: ꝑ qc oẽm uim impetũq; for/

tunæ ſitis ꝓpulſaturi. Et qc inꝗ patrimoniũ? Num prædia
ac fundos? Et hæc ſane non mediocrit᷑: ſed aliud lõge ma⸗/

ius: longe pulchrius:longe diuturnius: eruditionẽ bonarũ

artium: quæ nulli motun nulli fortunæ ſubiecta eſt. Nam al

terum ueſtrum urbanis: alterũ bellicis laudibus erudiedũ

ſtuduit. Quibus utriſq; tota hũana uita quã duplicẽ eẽ na/

tura cognoſcimus contẽplatiuã atq; actiuã: & cõſtat & ha/
bert in laude. Nã quid ego dicã de pulcherrima ſupellectili
amicoꝶ: quos tot uobis tãtoſq; reliqt: quot eiꝰ admirabilis

ac ſũma grauitas ꝑ incredibile magnitudinẽ meritoꝶ quo⸗
tidie ꝗdiu uixit:ſibi conciliauit: Nec em minor uobis cura

YaAlb

41 Quoduna re
facile uobis contigerit:ſi uirtutẽ paternã ſemꝑ per oẽm ui⸗
tæ curſum ſequi imitariq; ſtudueritis. Id aũt eo facilius fa/

bibe

ghin

—
Z
5 E

okpus
koip⸗

mot ⸗

noſo⸗
it:eo
narel
nobis
jebri
ad
ncio
e.
b⸗
e
ri
wor
mbi
le,

—

babenda eſt: ut amicorũ hæreditatẽ nõ deſeratis: qᷓ ut reli⸗

.
„. .

quã rem oẽm pecuniariã tueamini. Valete Mediolani ex
Sw(JIFrãciſ. Philel. lacobo luceſi aplico ſecretario ſal.

cõiunct:

Ranciſcus foſſatꝰ uir nobilis & humanꝰ idẽq; ſplẽdi
ſſimus eques auratus eſt mecũ ſũma familiaritate
hũc ego tibi ꝓ noſtra ſingulari beniuolẽtia maio⸗/

rem in modũ cõmendo. Facies tu mihi ſane rẽ admodum
gratã: ſi curaueris. Frãciſcus meus intelligat meas apud te
comæedationes ſibi fuiſſe nõ mediocri adiumẽto. Qd ut fa
cias: tãto ſtudio abs te peto:ut maiore aliud nibil poſſim.
Scio te oĩa cupere mea cauſa:nibilq; omiſſurũ: qg huic ui-/
rouel ad rẽ: uel ad dignitatẽ ꝓfuturũ intelligas. Quare ne
tuæ pmultæ ac maximæ occupationes tibi impedimento
ſint:quo tardius q& facto opus fuerit: effectũ reddas:te eti
am atqʒ etiã rogo. ale & me ſanctiſſimo domino noſtro
qdiligetiſſime cõmẽda. Cui q& nibil adbucobſtrepuerim

poſt reditũ meũ ab urbe Roma tertiana febris fuit in eau/
ſa: qua qm diuina benignitate iã ſum plane liberatꝰ: quod
prætermiſſum ẽ: ꝓpediẽ reſarciã Gregoriũ ſenẽſem ſure/
cõſultũ collegã tuũ bene ualere plurimũ opto. Vale iterũ

Ex Mediolano. xi. Kal. Ilunias. M. cccc. liFæ.

(¶Franciſcus Philelfus Amar

*

Is deinceps poſteaꝗᷓ tertiana febre ſum liber
M.ad me jerunt pulcherrimi aſparagi: quibus &ſi dele/
Gatus ſum plurimũ quoniam ab homine amiciſſimo miſſi

eſſent: longe me tamen magis magiſq; delectaſſent:ſi litte/
rarum tuarũ ſuauiſſimo comitatu uti uoluiſſent. Id qnõ
præſtitiſſe te: niſi mibi memoriæ occurrerent occupatio/

nes tuæ c

um priuatæ: tum publicæ: æquo animo haud fer

rem. Erit tamen humanitatis tuæ: ſi cum quid ocij nactus

fueris: aliqd mihi ſcripſeris. Vale ex Mediolano. viij. Kal.

lIunias.M.cccc.lix.

n ſecus nos oës qui eloquenti
liberalitatis accuſandi ſumus: ſi per litteras amicos

Franciſcus Philelfus loanni palæologo montiſ-
ferrati Marchioni ſal. di.plu. —

.

æ ſtudiũ ꝓfitemur:

cõmendare neglexerimus ꝗᷓ uos principes:dũ uiros fami- Pelt
liaris ac beniuolos iuuare pecunia detrectatis. In quã uit ij Giin
labem ne ipſe inciderem apud te: qui ſoles unus omniũ eẽ nert
liberaliſſimꝰ:nõ potui tibi non cõmẽdatũ facere Demetri⸗ exl

vor- uunm palæologum iſtũ: qui tuæ excellẽtiæ reddidit meas lit
el teras. Eſt em uir nobilis & modeſtus:idẽqʒ plane dignꝰ: cui
in tanta ſua calamitate opem feras ꝑbenigne:ut ijs oĩbꝰ cõö
ſuefti: quos ex reliquijs illius conſtàtinopolitani naufra ij pon
fortuna ſeruauit. Ego de boĩs dignitate uerbũ ideon aſic

facio:qc ſecum ipſe locupletiſſimũ teſtimomiũ affert. R eli n
quũ eſt: ut bonæ ualitudini operã des qdiligentiſſimã: quo Ee
tua humanitate ꝗᷓduitiſſime utipoſſimꝰ. Vale ex Mediola cton
no.iiij.nonas Iunias. M. cccc. Lix. lgi

(Franciſcus Philelfus Xenophonti filio ſal.
Vod tibi anteaꝗᷓ iſtuc eſſes profecturus:conſiliũ de⸗/
di:idq; ut faceres:iuſſi:idẽ repetã per litteras.Inſtitui/
ſti medicinæ operã dare: qc eius reinõ modo non repræ-
hẽdo:ſed uæbement᷑ laudo: quandoqdẽ & medicina poſt
magicã atq; poeticã eſt oĩm laudatiſſimaꝶ artiũ acruttilli,
ma: eaq; bumano generi admodũ neceſſaria: & tu ad iſtiuſ
molQiſcietiã uideris natura inclinatus. Vnũ aũt moneo ac
. uolo:ne te ante ad medicinæ ſtudiũ cõferas: ꝗᷓ dialecticen
ac phyſicen oẽm:itẽq; mathematicas diſciplinas:qᷓdiligen/
tiſſime didiceris. Quibus quidẽ ipſis i ſtudijs quibus præ/

ceptoribus uti debeas: id quod te etiã coram monui:cõſu/
le Bominerm mihi amiciſſimũ eruditiſſimũq; philoſophum ic
ac medicũ loũnem Marlianum:quo etiam aliquando do-/ in
ctore uſurꝰ es. Noui em̃ hoĩm conſuetudinẽ in iſtiuſmodi
ſcholis: quanta circũcurſatio ſit: quãtæ amicorũ preces ad
auditores alliciendos. Itaq; uolo te nõ beniuolis hac in re: —
ſed tibijpſi mihiq; inſeruire. Paucis tenes ſentẽtiã meam.
De re pecuniaria ita curabo:ſi intellexero te a monitis iuſ-
ſiſq; paternis nuſꝗ receſſiſſe. Vale Ex Mediolano. viij. idꝰ
Iunias. M.cccc. Liꝰ. de
Ei Ochom carreto iureconſulto ſal. ht
Vm tais iſtis binas a me litteras uerſibus accepiſti: 6
quarum alteræ dantur ad pontificẽ pium: alteræ ad i

koskin
guiuit⸗
mnicee
emetti
menli

green

ib

11

n

onuli
Rei
io

Mo

„.

e,

Nwi
epre⸗
h
neoa
ectcen
ſgen⸗
. Pt. /
colu⸗
dbum
goco⸗
ſwocl
esad
in te:
eam.
luh
ſiiich

XV
Beſſarionẽ meũ Cardinalẽ Nicænũ.Vtraſqʒ tñ ut ipſi car/
dinali qprimum reddas: uelim. Ignoſce breuitati epiſtolæ
meæ:tuarũq; lõgitudinẽ ſecera ut obliuſſcaris: ogo. Va
le Ex Mediolano idibus lunijs. M. cccc. lix—.
— Franciſcus Philelfus Xenophonti filio ſal.
Edi famulo quẽ miſiſti pecunias: quas petebas non
eas fortaſſe: quas expectabas: ſed quæ mihiꝑ id tẽ-
poris ſe obtulerant. Noſti em mores meos. Nunqꝗᷓ diutius
apud me nũmi hoſpitari cõſuerũt. Tu incũbe in id ſtudio/
rum genus: qcł es aggreſſus.Id aũt eo debes facere libẽtiꝰ:
qc; no temere:ſed conſulto ad eã te laudẽ cõtuliſti. Itaq; fa
cito:ne fruſtra ſit diuturna tua cogitatio: & deliberatio di-
ligẽs. Vale Ex Mediolano idibus Iunijs. M. cccc. Lix.
(Eracil. Pbilel. Beſſarioni cardinali Nicæno ſal.
Edi ꝓximis ad te diebꝰpater clæmentiſſime & litte/
Fras unas & cũ ijs carmen ſapphicũ & adonicũ:ut in/
telligeres id qc tibi eẽ debet ꝑmłtis argumẽtis exploratiſ/
ſimũ:apud me nihil eẽ antiqupꝰ: nibil uenerabiliꝰ tuo noĩe.
Nunc uero cũ mecũ aio repeterẽ At in me humanita/
te benignitateq; uſus eſt reuerẽdiſſimꝰ pater Proſper co/
lũna diaconus cardinalis: dignus ſane uiſus eſt: que aliquo
ueluti munuſculo reuiſerẽ.Itaq; cũ aliud nibil ꝑ id tẽporis
oportunius mihi occurreret:meos carminũ libros iccirco
ad eũ dedi: ut breui aliqua ſaltẽ coniectura cognoſceret ſe
nequaꝗ in hoĩe oĩno ingrato ſuũ bñficiũ collocaſſe. Quare
tuã mãſuetudinẽ uæbemẽter rogo: ut hoſce ei libros per
tuũ aliquem nunciũ reddẽdos cures. Vale Ex Mediolano

Kal.Iulijs. M. cccc. Lix,.
Fian Ebil Eroſpero Colũn æ diacono cardinali ſa.
m ad ꝓximũ menſem lanuariũ ueniſſem Romã
ſalutãdi ſummi põtificis Pij gratia: tu mihi pater re
uerendiſſime ſingularẽ beniuolẽtiã oſtẽdiſti: nibil
te prætermiſſum: qce ad me ſummopere ornãdũ
ꝑtineret.ltaq; dici uix poſſet: quãto me bñficio exiſtimem
amplitudini tuæ obſtrictũ eẽ. Vt igit᷑ aliquo animi grati in-
dicio cognoſceres quãti faciã benignitatẽ tuã: miſi tibi do-
no meos carminũ libros ingenij munuſculũ non fortunæ.

H

5

Siquid mihi ꝑ hoc tpis ſe pulchrius obtuliſſet:id lõge libẽ⸗ aue⸗
tius ad te dediſſem. Verũ tu ut es aio ꝑmagno & liberali: onen
nõ tam rem ipſam:quæ exigua eſt:ꝗᷓ donantis uolũtatẽ pẽ epenk
ſitabis. Vale ex Mediolano Kal.Iulijs. M. ccc. Lið7. NX
(Franciſcus Philelfus Nicolao canali iure conſul/
teo equiti aurato ac bryfianorum præfecto ſal.
Vanti ego ſempꝑ fecerim ac faciã floretiſſimũ uene/
torũ ſenatũ:& ſi ipſe optimꝰteſtis es: uolui tñ:ut etiã
aliquo meo carmine id cæteris oĩbus eẽt cognitũ.Itaq;ʒ ui⸗
deas:uolo:quæ ad inclytũ ducẽ ueſtrũ Paſchalẽ malippæ- e
riũ diebus ꝓ ximis cecini.Ea uero ſi perfpicue intellexero em
ueſtro pricipi reliquiſq; patritijs grata extitiſſe: reddar de/ nut
inceps quoq; ad ſcribendum alacrior. Vale. Ex Mediola- vee⸗
nO. vidus lulias. M. cccc. Lixxxx. lis
Eran. Phil. Aloyſio burræ philoſopho ae medico ſa. Ai
NViamicorũ in ſe officia euentu potiuſꝗᷓ ratione: & HD
cconſilio metiunt᷑: nõ poſſum eos non rerũ imperi⸗ l
tos iudicare. Nam cũ nullũ aial:ꝛut philoſophis pla⸗ de
cet: agere dicamus præter hominẽ eum: in quo perfectus d
inſit ratiõis uſus:ob tdqʒ & mulieres:& pueri æque atq; mẽ 3
te capti huiuſcemodt excellentiæ inopes eſſe exiſtiment᷑:
Iaguicquid ſecundũ rationẽ & conſulto agit᷑: recte agit᷑:etiã P
D. ſi caſu aliquo aut fortunæ uitio ad effectũ ſuum perducine e

queat.ltaq; ego me tibi mi Aloyſi debere plurimũ fateor: ſi
quippe quẽ intelligã nibil oino prætermiſiſſe: quod mea u
putaueris intereſſe. Quare tuũ fuerit oĩbus in rebꝰſta me I
uti: ut ijs ſoles:quos habes amiciſſimos. Nihil enim poſſi t
accidere neq; paruũ: neq; magnũ:qqd' nõ ſim tua cauſa qſtu
dioſ iſſime ſuſcepturs. Vale. Ex Mediolano. xi. Cal: Septẽ
X pPre S. M. cccc. Liuxz. —
— ¶ Frãciſcus Philelfus Phœbo capellæ ſal.
Væ ad te ſcripſit magnific uir patriciꝰ clariſſimuſq;
philoſophus atq; iuriconſultus Micolaꝰ canalis ora
tor ueſter de græcis libris illis uænalibus: ea ut qdiligentiſ/
ſime cures: tanto abs te peto ſtudio: ut maiore aliud nihil- .
Solebas tu peregregiã quandã humanitatem benignitatẽ
q;ʒ præ te ferre. Nunc neſcio quomodo elatiore animo fa⸗ 3

ie

elbe,
betal:
rihu

vobla
uehe⸗
uteti

g .

br
C10
ge/
Oh⸗

1.
er⸗/
Pphu
ſecus
ni
ment:
eti
cine
teor:
mea
tame
ollt
ſacu
Lepte

muſg
son
igenn

nie

Gus es minuſq; liberalis. Num fortaſſe ſimul cum rei elati-
one animus quoqʒ elatior eſt redditus: & auarꝰ? At malim
te pauꝑpem bonũ:q̃ malũ diuitẽ.Vale Ex Mediolano. xvij ;

Kal. Nouebres. M. cccc. Lix.

N(VEranciſcus Philelfus Nicolao Varon ſal.
Wio te nõ mirari:quod tãdiu nihil ad te ſcripſerim:
idq; nõ tamex occupationibus meis quibus publi/
cæ priuatimq; obruor:ꝗqᷓ ex nimio tuo ocio:cui quã⸗
um uidere uideor libẽter deditus mibi ſæpenumero fre/,

(NRidcted meis litteris inuitatus nõ ioco ſolum: ſed eti/

am ſerio nunꝗᷓ es reſpodere ſolitus. Atnunc cum tua ope⸗/
ra uti inſtituiſſem: uiſus es admonendus nec ocio te apud
me excuſatum iri: ubi nibil reſpõderis: nec ob meas mihi
ullas occupationes ignoſcendum: ſi de tuo officio quicꝗᷓ
dubitaro. Quid eſt igitur: quod abs te uelim: nempe boc
tempore aliud nihil: niſi ut uirum clariſſimum Lodouicũ
caſellam adeas meis uerbis: eumq; roges:ut quæ mea cau
ſa eſt curaturus: ea quanto maturius poteſt: perducat ad
calcem. Nam ſemper in ſtadio tempus terere laborioſum
eſt: & minus laudis parit. Nec illud Terentianum obliui⸗/
ſeatur.Si non poteſt fieri quod uis:id uelis quod poſſis.
Plura quotidie ab deo petimus: ſed quod dat: accipimus:
eiqʒ gratiam uel referimꝰ:uelagimus: ſi minuſꝗᷓ debemus:
ſaltem quã poſſumus. Tu interim uale ac reſponde:ſi non
omnino es ocioſus. Vale Ex Mediolano. xvij. Kal. Noue,
bres.M.cccc. Lix. M
Franciſcus Philelfus Lodouico caſellæ ſal.
Vm indies magis magſſq; tuas litteras expectarẽ:
meq; mora ipſa ꝓpe coficeret:uiſus es admonẽdꝰ:
