N¶Eãciſ. Philel: CGuilielmo iuuenali urſino ſal. di. plu.
Iraris fortaſſe tu: qd nullas iãdiu litteras meas lege⸗/
is: cuius quidẽ rei cauſa eadẽ mihi fuit: quæ tibi:qui
quomam occupatiſſimus es: litterarũ nibil ad me dare tan/
to tempore potueris. Sed cum in præſentia. R. pater Her
molaus barbarꝰ Veronẽſis epiſcopus uir ſumma eruditio/
ne:ſumma eloquẽtia æque præditus atq; uitæ ſanctimonia
illuſtriq; uirtute iret apoſtolicus legatus ad chriſtianiſſimũ
regem Rarolum: eſſetq; cum eo mibinõ mediocris famili
aritas: uolui in ſummis etiam occupationibus meis aliquid
ad te ſcribere:quod tibi gratum fore exiſtimaſſem. Scito

igitur bene ualere me: & percupere uæbhemẽèẽter ex te au/

ckre cur factum ſit: ut cum iampridem dediſſem ad regiam
maieſtatem longiorem illam uel epiſtolam: u' orationem
de agendo exercitu aduerſus turcos: & ſarrbacenos: nibil
mihi unqᷓ ea de re in hanc diem neq; a rege: neq; ſaltem a
teipſo reſpõſum eẽt.Nõ poſſum em nõ uereri:ne minꝰ illa
fortaſſe ſit reddita. Noui em cũ eximiã regis benignitat ĩ
oẽs:tũ ſingularẽ tuã beniuolentiã erga me. Sed qm qd ea
de re accidiſſet:neſciebã. Dedi huic ipi epiſcopo eiꝰoratio
nis ad te exemplum: & cum ea orationem itemillam: quã
modo in publico uniuerſaliq; cõſiſtorio apud Pium ponti⸗-
ficem maximũ pro Frãciſco Sphortia mediolanẽſiũ duce
Mãtuæ babuiſſem. Reliqua tu: ut facto opus fuerit: admi/
niſtrabis: modo te non lateat quicꝗd idem eꝑ llonus ier

17

3

„ — „ 32
molaus noĩe meo dixerit: meũ id eſſe totũ:qc ut amiciſſi-

diolano. v. nonas Martias. M. cccc. Lx. J
— Franciſcus Philelfus Marcheſio uariſino ſal.
Vm tuæ me osés litteræ ſemper delectarunt: tũ bæ
ootiſſimũ: quas hoc die abs te accepi. His enim me

rum modo: ſed illuſtriſſimi etiã iſtius principis beniuolen/
tia & laude Marius filius & dictauerit publice in ſenatu: &

docuerit. Quæ quidem res & ſi ob alias permultas ratiões

mihi pergrata eſt: ob eã tamẽ admodũ iucunda: qd in eius
ciuitatis portu anchoras eſt iacturus: quæ & uẽtoꝶ omni/
um uacat turbine:& optatiſſima quiete quadã tranquillita
teq; abundat. Itaq; meo noie filiũ hortare: ut nullis neq; ui-
gilijs nec laboribus parcat: quo expectationẽ iſta quam de
ſe tam multã: ta præclarã apud florentiſſimũ eundẽq; ſan/

Riſſimũ uenetorũ ſenatũ foælici initio cõcitauit: eã no ſolũ

idies amplificaſſe uerũetiã ſuꝑaſſe exiſtimet᷑. Nihil ẽ ei ad

ſummã laudem utilitatẽq; defuturũ:ſi ſtudiũ atq; diligẽtiã
ingenio ſimul doctrinæq; addiderit. Quod de Xenophõ/
te tilio ſcripſiſti nõ ĩprobo:facilit atis modo cõſtãtiæq; me-

minerit. Vale animæ dimidiũ meæ. Ex Mediolano. v. No⸗
nas Martias. M. cccc. LSJ. àY.ä
¶ Franciſcus Philelfus Mario filio ſal.
Vm ex alis nõnullis tum ex modeſtiſfſimo & opti/
Nmmo uiro nobiſq; amiciſſimo Marcheſio uariſino qui
prõ Feunciſco Sphortia principe noſtro Venetijs oratorẽ
gerit: ſum certior factus quanta cũ laude tua & admiratio/
ne omniũ proximis diebus corã illuſtriſſimo iſto principe

Paſchale malippærio in publico florentiſſimoq; ſenatu &
dictaueris ex tempore ſine ulla intercapedine primo die
argumenta duo ac triginta ſingula notarijs ſingulis in om̃i
dicẽdi genere pro eorum uolũtate: a quibus eiuſmodi ma
teriæ ſunt propoſitæ: & duobus deinceps diebus erudite
eloquenterq; docueris. Quæ quidem res quanta me uo/
luptate referſerit: debes nõ obicure intelligere. Quid em̃
paretibus põt iucundius auditu cõtingere præclara filio⸗

ne & qdiligentiſſime cures: te plurimũ rogo. Vale ex Me

certiore facis: quanta cũ omniũ non grauiſſimorũ ſenato/

4

mnt

cicis

omnid
mop
lnec

utbi

fllt
ine
cliyet
neg⸗
demt.
ltur

non

Cnſe
ſcre⸗
um
tisl
ſep
Ed
U
i
lan
teli
dn
1
inſ
X.
lit
leſt
Eg
nn⸗
x
ti⸗

—

“
rum fama:in quoꝶ noĩs clarltate igla quoq; nomẽ ſplen/
didius eluceſcit? Perge igit᷑ fili Mari: ut cœpiſti. Et in una
omniũ quæ ſub ſole ſunt:urbium locupletiſſima: nobiliſſi⸗
ma:optima. Nihil iſtic tibi defuturũ eſt neq; ad emolumẽ-
tũ:nec ad gloriã: nec etiã ad quietẽ atq; tranquillitatẽ: niſi
tu tibi defueris. Sunt enim Veneti & humaniſſimi & libe/
raliſſimi omniũ: & ij quidẽ tales ac tanta animi:tum altitu⸗-
dine: tum gratitudine præditi: quibus etiam ſeruire (ut ita
dixerim) ſumma libertas ſit. Ponas uolo ex animo tuo pla
neq; abiſcias cæteroꝶ omniũ & populorũ & principũ rem
oẽm reliquã. Pacatiſſimũ iſtic tibi ſi ſapias:& fructoſiſſimũ
futurum eſt domiciliũ. Vnum ſane uolo: memineris nihil
magnũ ac præcipuum licere mortalibꝰ ſine magno labore
conſequi. ã tibi qui la bor accidere Poeel gulnon ſit cũ
incredibili uolaptate cõiunctus? Studendũ eſt pernoctan-
dum ſæpe.Eo enim plura docturus es: quo plura ꝑcucurre
ris: lectitaueris: edidiceris. At quo plus ſtudij & uigiliæ in
re præclara conſumit᷑: eo ingeniũ acutius reddit᷑: doctrina
eruditior: eloquentia copioſior atq; expeditior. Nulla eſt
tanta uirtus: tanta præſtantia: quæ ſi aſſidua uacauerit di-
ligentia:nõ fiat continuo deterior. Diligẽtia uero ipſa tan/
tam habet in ſe uim: tãtam dignitatẽ: ut una ſit uirtus: qua
reliquæ oẽs uirtutes contineri uideant᷑ Quare ſi paternis
admonitionibus parere inſtituis: id q& te uelle non ſolum
uto:ſed etiam hortor:ac iubeo:ſi uir doctiſſime eruditus
haberi uis: ſi cupis eloquẽtiæ laudibus uero perpulchreq;
inſignirnutere docẽdo ſcribendoq; diligentia. Q& autẽ de
Xenopbonte fratre ſcripſiſti:non uitupero: &ſi Italiæ po/
tiuſꝗᷓ dalmatiæ finibus eum teneri cupiebã. Fuiſſetq; utriq;
ueſtrum longe conducibilius magiſq; honorificum:ſi una
& ſtudere:& uiuere ꝗᷓ dijungi tanto terrarum atq; aquarũ
tractu maluiſſetis. Et Marieta: & filij bene ualent: ac item
cxæteri noſtri omnes. Vale Ex Mediolano.iiij. idus Mar-/
tias. M. cccc. Lx. Z
— ranciſcus Philelfus Bernardo pontano ſal.
Tofficiũ tuũ in Mariũ & Xenophõta filios & ſingu
larẽ beniuolẽtiã erga me facio eꝗdẽ plurim. Tibicq;
I iij

babeo gratias: quod cum nihil ipſe de te meruerim: tanta
in me ac meos & humanitate & benignitate ſis uſus. Itaq;
ſiquid in me eſſe animaduerteris: quod tibi uel uſui eẽ poſ
ſit:uel uoluptati:ita id eſſe in tua poteſtate poſitum exiſti/
ma:ut quæ maxime tua ſunt. Nam eo ingenio ſum:ijs mo/

ribus inſtitutus: ut nibil ſit quod malim: ꝗᷓ & gratiſſimum

haberi me & a nemine beneficio ſuperatum iri. Quare uti
me potes omnibus in rebus pro arbitrio tuo. Vale cũ Pe/
tro noſtro ac reliꝗs tuis oĩbꝰ.Ex Mediolano.iiij.idus mar⸗
TTFranciſcus Philelfus lacobo lucenſi apo/
* Aſtaolico ſecretarig ſalutem.
Abellarijne an fortunæ uitio factũ ſit: neſcio:alicuiꝰ
certe aut uitio:aut errore factũ ẽ: ut litteræ tuæ quaſ
pridienonas octobres ex Mantua ad me dederas: uix eas
tãdem pridie idus martias acceperim. Itaq; ſi ſerius tibi re/
ſponſum ẽ ad id qc petieras:nulla factũ eſt culpa mea.Ha
bes iſtic Othonem carretũ qui Franciſci Sphortiæ mediq⸗
lanenſiũ ducis res curat oratorio titulo apud Pium ponti-
ficem maximũ. Huic iſti qm mecũ uetere familiaritate at/
q; beniuolẽtia iunct' eſt: ſi ꝗqñ tuas ad me litteras dederis:
nõ fruſtra dederis. Sed nunc ad id qd petebas: paucis ac/
cedo. Ais tu quidẽ cũ ſcripſiſſes in diebꝰ illis ſummo florẽ/
tinæ reipub. magiſtratui ea: quæ pius pontifex tibi manda
rat: ſubdidiſſe in quadã epiſtolæ ꝑticula credimꝰ iſtã rem/
pu.honori ſuo nõ defuturã.Fuiſſeq; nõnullos: qui barbaꝶ⸗
te potiuſꝗᷓ latinũ aſſererent: quippe qui cõtenderẽt aut no
iſtam rẽpublicã: ſed iſtãc dici oportuiſſe: aut addendũ fu/
iſſe ueſtrã ut credimus iſtã rẽpublicã ueſtram honori ſuo
nõ defuturã. Oim primũ debes tu mi lacobe contentꝰ ee
iudicio tuo: præſertim ea in re:quæ apud uiros doctos lati
ni ſermonis eoſdemqʒ; diſertos in dubitationẽ nunꝗᷓ uenit.
lInuidentiũ aũt imprudentiũue latrat* cõtẽnere habereq;
ꝓ nihilo magni profecto animi ẽ. Nã aduerſus eos mon/
tis importuniores ſunt ꝑuicacioreſq; turbulentiſſimi uen/
torum flatus:qui & altiores ſint & firmioribus innixi radi-

cibus. Verum ut morem gerã petẽtihac in re tibi ſentẽtiã

mem
ali

tendat:

tumha

Fimag
neege

ſeron

„

turw
AUlm q
mant,
ifſare

torb'
vonei
ni
PSex
mates
Cauſa

mnecl

ſne⸗
nibie
Can
pro.
gius
C
bat:⸗
neci
Ner
ac
ngiol
ſin
lent
ſed

mn

V

mtent
lig
eepel
exſti
ismo⸗
lmum
ateut
cle
Smn

bes
Slati
enit⸗
eteh
no
ien
inich
niiti

meam'eam inter hic & iſte pronomina differentiã eẽ pru/

dẽtiſſimi grãmatici uoluerũt:ut hic circa ꝑſonã loquẽtẽ at/
tendat᷑:iſte uero circa audiẽtẽ:ac ſi a prima ad ſecũdã ꝑſo/

nam haberet᷑ oratio: ut huic amico meo cũ tuo iſto famili/

ari magna ẽ cõtẽtio. Eodẽ modo cũ tu in præſentia ſis Se/
næ:ego uero Mediolani:ꝗᷓ rectiſſime dicet᷑:ſi ita ad te ſcri/
pſero maturiorẽ ſane futuꝶ ſuſpicor tuũ in hãc urbẽ aduẽ

tum:ꝗᷓ in iſtã meũ.Et eadẽ quoq; ratio eſt eoꝶ aduerbiorũ

oĩm quæ localia a grãmaticis noiata ab iſſdẽ ꝓnoĩbus for/
mant. Vt hic nouihabemꝰ nihil:qcł iſtic ſigd uobis accide/
rit: ſcire cupio. Et regis hiſpanoꝶ oratores: qui diebꝰ ſupe/
rioribꝰ hac iter habuerũt:ad qc; tẽpus iſtuc ꝑuenerint faci/
to me ꝗᷓprimũ certiorẽ. Qd ſi aliunde quoq; exẽpla deſide
ras. Cicero tibi locupletiſſimꝰauctor fuerit. Is in oratione ꝓ
P. Sextio ſic ait:Habes igit᷑ qcẽ ex me quæſiſti ꝗ eſſent opti
mates. Nõ eſt natio: ut dixiſti: & cohortari aulus eſt in hac
cauſa uos iudices: ut aliquando eſſetis ſeueri: aliquando
medicinam adhiberetis reipub. Nõ ea eſt medicina: cum
ſane parti corporis ſcalpellum adhibetur:atq; integre:car
nificina eſt iſta & crudelitas. Hi medentur reipu. qui exe-
cant peſtem aliquã tanꝗᷓ ſtrumã ciuitatis. ldem in oratione
pro.P. Quintio moritur in gallia Quintius: cũ adeſſet næ/
uius:& moritur repentio: hæredẽ teſtamento reliquit hũc
P. Quintium:ut ad quẽ ſummus mœror morte ſua uenie-
bat: ad eũdẽ ſummꝰ honos quoq; ꝑpueniret. Quo mortuo
nec ita multo poſtea in galliã ꝓficiſcir᷑ Quintius: ibi cũ iſto
Næuio familiariter uiuit annum fere ſimul.Idem in orati/
one pro. P. Sylla. Deniq; iſtam ipſam perſonã uæbemẽetẽ
& acrẽ quã mihi tũ tꝑs & reſpu.ĩpoſuit:iã uolũtas & natu⸗/
ra ipſa detraxit. Illa em̃ ad breue tꝑs ſeueritatẽ poſtulauit:
bæc in om̃i uita lenitatẽ miſericordiãq; deſiderat. Idẽ rur-
ſus in epiſtola ad Curionem: Putareſne unꝗ accidere poſ-

ſe: ut mibi uerba deeſſent: neq; ſolum iſta ueſtra oratoria:

ſed hæc etiã leuia noſtratia? Ad hæc ne pluribus apertiſſi-
mam rem perſequar. In epiſtola idem Cicero ad Lentulũ
Valeriũ iureconſultũ ita ſcribit:Cur em̃ tibi hoc nõ gratifi

cer: neſcio: præſertim cũ his tꝑibus audacia ꝓ ſapientia li-

R

ceat utie? Ltulo noſtro egi per litteras tuo noĩe gra tias di⸗/

ligẽter.Sed tu uelim deſinas iam noſtris litteris uti: & nos

aliquando reuiſes. Et ibi malis eſſe: ubi aliquo numero ſis:qᷓ

iſtic: ubi ſolus ſapere uideare. ᷓ qui iſtinc nunc ueniunt
partim te ſuperbum eẽ dicũt: quod nihil reſpondeas: par/

tim cõtumelioſum: q male reſpõdeas. Nam quod dicũt

addendũ fuiſſe ueſtrã: id ex tã multis exẽplis liquido iudi/
care põt: apud indoctos em aliquid ualeat fortaſſis: apud
doctos & florẽtiſſimos oĩo nibil neceſſario: aut nihilo plus

iſta ueſtra oratoria ꝗᷓ leuia bæc noſtratia. Ex his horũq; ſi-

milibus potes nõ obſcure intelligere lacobũ lucẽſem non
eſſe barbarũ:ſed eos potius:qui latine loqui neſciũt. Iſtæc

uero & iſtãc & ſimilia nõ oratoꝶ: ſed poerarũ & eorũ ſane
comicorũ: ut apud Terentiũ Simo. Vos iſtæc intro aufer/
te. Et hæc hactenus. Diſſeminati ſunt hic apud nos neſcio

quomodo bi duo uerſus: quos inſimulãt eẽ Pij pontificis
maximi: Diſcite ꝓ numeris numeros ſperare poetæ. Mau/
tare eſt animꝰ carmina nõ emere. Id ego palam negare ſũ

aggreſſus: quippe qui ſemel & iterũ cum alijs plæriſq; eru/
ditis diſertiſq; hominibꝰ eximiã benignitatẽ ac muniſicen/

tiã Pij põtificis ſum expertus. Quin potius affirmare ſum
auſus: aut uerſus illos a pientiſſimo Pij ore nunꝗᷓ emana/
uiſſe: aut deprauatos eẽ & corruptos: cũ ita diceret: Diſci/

te pro numeris nũmos ſperare poetæ. Mutare eſt aniimꝰ

carmina muneribꝰ. Tu uelim ad hæc mihi reſpõdeas quo

poſſim audentius ac uerius maledicos refellere. Vale. Et

me ſanctitati domini noſtri unice cõmenda. Ex Mediola/
no idibus martijs. M. cccc. Lx. “Md
Frãciſ. Philel. Lodouico cardinali aqlegiẽſi ſal. di.pl.
Vam mibi uæbemæeter tua nõ ſolum opera ſed ope

alijs ſupioribꝰ Iris potuiſti dilucide aiaduertere: tum ex ijs
maxime: quas ad octauũ Kal. martias ad te dedi. Nunc aũt
qc ſcribã: noui aliud nihbil habeo:niſi ut intelligas tanto me

fecto ſpes mea in te uno poſita ac locata eſt. Et quantũ ua/
leas: ſcio: ꝗqᷓ me diligas:nõ ignoro.ltaq; te etiã atq; etiã ro

etiã atq; auxilio opus ſit pater humaniſſime: cum ex

deſiderio expectare Has tuas: ut maiore aliud nibil. Ois ꝓp/

urc⸗ go:oro: obſecro: ut qc abs te petij:tam ſummopere:ꝗᷓ ce/
Eno lerius fieri poterit: effectũ reddas. Hoc erit mibiuæbemẽ/
le ter gratũ: Nec tu officiũ in me tuũ unꝗᷓ accuſabis. Vale ex
nt Mediolano.xiij.Kal. Apriles. M. cccc. Lx.

.α46.

¶ Frãciſcus Philelfus Xenophonti fllio ſal-

Eciſti me pro⁊imis tuis litteris certiorem de nauiga
dhH one tua ad Rhaguſinos: id qd etiã poſteaꝗᷓ ſoluiſti
e Venetis: Marius mihi ſignificauit. Ego aũt & ſi maluerã
Dple pro paterno affectuim Italia eẽ te: tamen cum norim dno/
igl⸗ bilitatẽ & ſplẽdorẽ reip. Rhaguſinæ: æquo aĩo fero abſen-
Non tiam tuam: præſertim cum iccirco Vlyſſen Homerus pru⸗
jer dentiæ laudarit: qg & urbes: & mentes multorum homi/
ne num cognitas illi meminit. Sic enm in Vlyſſeæ principio
e ⸗ ait: Callentem dic muſa uirum: qui mœnia ſacræ. Diruta
ſio poſt troiæ multumq; diuq; pererrans. Et mentis hominũ
ſes multorum nouit & rubes: Atqʒ; ibi ſane cuiq; patria eſt: ubi
Mle pene eſt: nulliuſq; loci terminis uir ſapiens circũſcribitur.
teſt Itaq; non abſurde Socrates cum interrogaretur cuias eẽt:
et ſe non Athenienſem ſed mundanum eſſe reſpondit. Tuũ
n igitur fuerit id præſtare atq; efficere: ne fruſtra iſtuc pro/
ſun fectus uideare. Quod ſi ſtudio diligentiaq; curaueris: cum
Ann mihi afferes uoluptatem non mediocrem: tum laudi tuæ
i, atq; emolumento plurimũ conſules. Reliquũ eſt: ut me fa
cias qᷓprimum certiorem: ꝗᷓ te locus iſte cælumq; delectat.
10 Eſt enim tibi bonæ ualitudinis ratio haud negligẽda. Nos
t bic omnes in hanc diem bene ualemus. Siquid iſtic habe/-
Lotn tur de turcis: cura ut ſciam. Maximos in Italia bellorũ mo⸗
tus paratum iri animaduerto. Vale ex Mediolano. x. Kal-
int Apriles. M.cccc. DHx. M
ranciſcus Philelfus Bernardo luſtiniano

te Leonardifilio ſalutem. UUJ
Enopbon filius ad Rhaguſinos profectus ẽ. Scripſit

e propediem inde ad me miſſurum ſeruas duas: pe

rome tijtq; ſe facerem certiorem: apud quẽ eas uenetijs diuerte
p re curaret. Cui reſpondi neminẽ eſſe iſtic: qui cum maior
ua mihi aut antiquior fa miliaritas hof pitiũq; ſit ꝗᷓ tecum uno.
H lItaqʒ ſeruæ illæ diuertent apud te. OQck cum fiet:& tu mibi

rem ſignificabis: mittam: qui & ſeruas ad me ꝑducat:& qck che
pecuniæ opus fuerit: ſoluat. Vale Ex Mediolano.x. Kalé. fun⸗
Apriles.M.cccc. Lx. òùẽͤ
. ¶ ranciſcus Philelfus Ioanni Petro eutychio ſal. mot
rius filius id qce audiſſe te puto:ẽ his diebꝰ a ſlore,⸗, gil
tiſſimo uenetoꝶ ſenatu honorifice cõductus ad do Cabe
cendũ uenetijs oratoriã ac philoſophiam. Id autẽ eo plu- ont
ris faciundum exiſtimo: qd antea nemini unꝗᷓ cõtigit. Is in iate
præſentia huc eſt uenturus: ut uxorẽ & filios reliquãq; fa/ no⸗
miliã uenetias ſecũ tanſferat. Faciet autẽ ueniẽs iſtac iter. tupt
Eſtqʒ ei neceſſe iſtic cõducere ad Mediolanũ uſq; & mulũ o
cum mulione: & equos duos. Quos ut antea diligẽter pa/ gin
res: uelim: ne cũ iſtuc nauim appulerit: diutius ſit in mora. ſee
Maximũ mittã tibi ad paucos uſqʒ dies. Vale.Ex Mediola ⸗
no.vi.Kal. Apries. M. cccc.c“lJlJ. re
—- F ranciſcus Philelfus loanni andreæ abbati ſal. iin
Imihi qc petieras cũ anno ſuꝑiore ueniſſem romã: Om
W ex tua meaq; ſnia cõtigiſſet: nõ diſtuliſſem ĩ hãc diẽ tan
itteras ad te dare. Nec etiã nũc noui quicꝗᷓ accidit: qd me ge
hortetur:ut aliquid tibi ſcribam præter illam priſtinã & in/ ſ.
ueteratã dilectionẽ erga te meam: quæ facit: ut te moneã
ne deſperes honeſta præſertim in cauſa. Nam princeps
bic noſter natura eſt perbumanus & perbenignus etiã in m
eos:quos aliquando norit a ſe animo fuiſſe alieno. Quicꝗᷓ
de te quod accuſem uiro prudẽti ac modeſto &ſi minime .

inuenio: uereor tamen ne tibi obfuerint aliquorũ inſidiæ:
uo minus ſis quod uolueris & qc fortaſſe decuerat: con/
ecutus. id factũ eſſe aut inuidia aduerſus te: aut priuatorũ
cõmodorũ gratia. Quibus quidẽ rebus te ſuſpicor nõ po/
tuiſſe qñq; nõ cõmoueri neq; tuliſſe clam indignationem
animi tui. At par fuerat ſeruare conſtantiam: nec ulla cu/
iuſqᷓ frangi iniuria: id quod nũc etiã facias:rogo. Præterea
tibi utendum reor non tam animi magnitudine atq; elati-/
one uiro præſertim chriſtianam profitenti humilitatem: ꝗᷓ
ſubmiſſione & patientia. Neqʒ ab re fuerit: ſi dominiciilliꝰ
præcepti memineris: quod eſt Cæſaris Cæſa ri:quod deiẽ:
deo reddi oportere. Huiuſmodi beneficia ſummi pontifi⸗

.

cis eſt uerbo tribuere. Reuero eorum principum: in quo/
ali, rum dominatu beneficia ſunt poſita. Titulus inquã datur
.P a ſummo pontifice: a principe uero poſſeſſio. lId tu puto:
. ignorabas. Eraſq; iccirco animo fortaſſe te digno. At ſi ſa- .⸗
e, pias Chamelũ imitabere: qui ſubmittit ſe ingenua ad tolle
i⸗ da honera. Id tu eo facias prudẽtiꝰ & cõmodiꝰ qꝗ nullũ ſis
plo⸗ honos ſublaturus: ſed poſiturꝰ potius. Qc; em̃ eſt tin honꝰ
in inter uniuerſa fortunæ incõmoda: quod cum egeſtatis bo
4r nore cõferri quæat? Satis eſt te eſſe admonitum. Reliqua
tu pro tua prudẽtia prouidebis. Et hac de re ſatis. Ego ex
ſ⸗ quo die cardinalem tuum adiui ſalutatũ: ſumq; ab eiꝰ am/
4 plitudine nõ humaniter ſolũ: ſed etiam liberaliter honori/
. ficeq; exceptus: cognouiq; ex eius familiari ſermone illo:
quanta doẽctrina eſſet: quãta eloquentia: quanta ſapientia
præditus: incredibili in eum oõtinuo ſum amore obſeruã-
tiaq; affectus. Nec deſtiti ex illo ipſo die prædicare apud
6* omnes egregias eius diuinaſq; uirtutes. Iſti ergo tanto ò
c tanta præſtantia cardinali me uolo ꝗdiligentiſſime cõmẽ/
ne des: & ita deditũ facias: ut ea ſunt: quæ maxime habet in
N. ſua ptãte. Ad hæc duo abs te maxime deſidero: ac peto ut
i qc grauiſſimũ eruditiſſimũq; opus eſt ab eo ipſo perdocte
& perelegãter ſcriptũ de docta ignorantia: id excribi no/-
1, mine meo atq; impenſa qᷓprimum cures. Quicquid autẽ
pecuniarum eiuſce rei cauſa dederis: litteris ſignificato: de
e tibi propediem quod impẽderis: numerabit᷑. Idem quod
8 ſecundum erat:cupio facias de Porphyrione in Horatiũ.
. Præterea rem mihi facies pergratã: ſi eorũ librorũ indicẽ
ad me dederis: qui nuꝑ ſanctiſſimi & ſapientiſſimi illius pa⸗
6, tris Nicolai quinti ſummi pontificis mira bili diligẽtia & im .
.R penſa ex letbæis: ut ita dixerim: tenebris eruti ſunt in lucẽ:
. & apud uos habentur. Vale Ex Mediolano. vi,Kal. Apri-
t⸗ Frãciſcus Philelfus loanni antonio mercato ſal.
i Dmonuerũt me bi ſacri dies: ut te per litteras adirẽ:
16 hortarerq; uel iuſticiæ & honeſtatis: uel ꝓ inuete
8 ratæ amicitiæ noſtræ iure: ut neceſſariũ ac kentiem tuum
Pacinũ mercatũ cõuenias: eũq; uł appellãdo: uel monẽdo

X
.

uel etiã ſi opus ob adoleſcẽtiæ feruorẽ fuerit:rogando cõo⸗/ fml
ſtituas: ut aliquãdo ad ſe redeat: memineritq; tum æquita/

tis & ueritatis: tum iuriſiurandi illius: cui publicis & religi-
oſis tabulis ſe ultro fecit obſtrictũ: & id ꝗdẽ iccirco ultro:
qm̃ neq; imprudens:neq; ui coactus: neq; ulla adductus ne 4
ceſſitate:nec etiã ab me requiſitus:ſed ipſe potius boni ui-
ri fidem uolẽs recognoſcere:me requirens:iuratus ẽ præ/
ſente matre ꝓbatiſſima illa ſanctiſſimaq; fœmina: præſen/

te loanne ſtampa & affini & optimo uiro: præſente tabula Cteh
rio totq; grauiſſimis teſtibus. Iuratus eſt inꝗᷓ Pacinus tuus to
& iuratus is quidem in ſacrata manu reuerediſſimi huiꝰ & ee
8 integerrimi archiepiſcopi.Hoies ac mortales loãnes anto inhe
ni fallere fortaſſepoſſimus imprudẽtis ſcilicet ac rudis. At urnt
deũ certe & noſmetipſos nequaꝗᷓ poſſum“. Reſipiſcat igit᷑ lelnc
aliquãdo Pacinus: neqʒ maliuoli alicuiꝰ inductu ꝑturbatio/ Qman
ni cõcedat. Cogitet ſe tandẽ moriturũ.Incertãq; eẽ mortis uiq
& diem & hora. Sunt ne bæc noſtræ in eũ doctrine præ/ ute
mia? Caueat inquã caueat:ne dũ mihi tẽtat incõmodare: thtr
ſeipſum ꝑmagno detrimẽto afficiat: ꝗppe qui & pecuniaꝶ un.
nũõ nihbil amittet: & ad hoim infamiã ſempiterno etiã ſup/ 24””
plicio ſe obnoxiũ faciet: a quo nulla uel tabulaꝶ: uel orato ggi⸗
rum calliditate: nullo argẽto liberari poterit: qᷓꝗᷓ miſerrin let
etiã ille quæſtus eſt: que aduerſa cõſciẽtia ꝗs adipiſcit᷑. Nã lit
qqc græco ueroq; prouerbio dicit᷑: In expuẽtis recidit bar/ ſ
bam: qc in cælũ expuit᷑.Vale Mediolani ex ædibꝰnoſtris. ſ
vVi. Kal.apriles. M. cccc. Lx. . tie
NEranciſcus Philelfus Blaſio Gyllino abbati ſal. rint
3 Ngelus actiolus nobilis florentinus & idem ſplendi- ſtit
.Adiſſimus eques auratꝰ mecũ nudiuſtertiꝰ quæſtus ẽ: jad
qq ordtiones meas quas apud te: ea lege dimiſerat: ut eas gi
mihi ꝗᷓprimũ redderes: nõ mõ non reddidiſti: ſed a ſe qſæ⸗ lnce
“ piſſime bortatꝰ: ut officio fungaris: id nõ mõ nõ facis: ſed ri non
diculo ducis eiꝰoẽm adhortationẽ.lItaq; ſã miratꝰ:q uir i
religioſus & abbas tot iam annos diſtuleris ea dño reſtitu/
ere:quæ bona fide poſſidere non potes. Vale Mediolani inn
Ex æ dibus noſtris. vi. Kal. apriles. M. cccc. LCx. “ ni

5.

lo⸗
ttis
Nre⸗
rto
s

1t
i

ndi⸗
e
eas
ſe

Guit

hh

t

XVI

—

Franciſci Philelfi Eᷓpiſtolarũ Liber Decimuſſexus.
Franci.Philel. Alexandro cardinali digniſſimo ſal. di.plu.
— Vi omnia in ſola uirtute poſita eſſe iudica⸗
runt: quæ ad bene pertinent beateq; uiuẽ⸗
dũ.li mibi pater ampliſſime ſenſiſſe temere
nihil uideri ſolent. Nam quid eſt in corpo/
re:quid in fortuna ipſa: quã uocant:aut bo/
35 num: aut expetendũ:ſi honeſtate uacat?: Id
certe ſolã quod honeſtũ ẽ & ſecundũ uirtutẽ: bonũ cenſe/
ri oportere: nõ ſolã Stoici uerbo uſurparũt: ſed longe ma-
gis re etiam ipſe pontifer maximus atq; pientiſſimus iſte
ius facile declarauit. Quid em pius aut cogitat:aut loqui/
tur: aut agit: qe non ex media uirtute proficiſeat᷑ Atqui ſi
uel in corporis uelin fortunæ cõmodis præclarum quid/
dam:aut præcipuũ poſitũ eſſe arbitraret᷑: tum quieti uolu/
tatiq; ſtuderet: tum cumulandis theſauris: a quibus om̃i/
bus ita abhorret: ut nihil a ſe magis alienũ exiſtimet ꝗᷓ leuẽ
atq;ʒ titillantem ſenfuũ motũ:qᷓ auri & argenti ineptum ſtu
dium. Nonit ſane pater ſanctiſſimus iſtiuſmodi oĩa eſſe ſer⸗
uilia & aio ingenti excelſoq; indigna. Intelligit eũ homine
qui extrinſe cſit: interiori homini obtẽperare parereq; de-
bere.Huius aũt eẽ ita imperare:ut rõ intellectuſqʒ præſcri⸗
bit. His em̃ duobus quaſi luminibus mentẽ humanã omia
aſpicere: oĩa uidere: omnia dilucide cernere: ſiue ea ſint tẽ⸗
oris: ſeu æternitatis: ſiue ſint in mundo: ſeu ſupra mũdũ.
taqʒ deſinant mirari ſi imperiti rerum aliqui fortaſſe cœpe
rint: Cur Pius pontifex cum primũ in apoſtolici ſolij maie/
ſtate cõſtitutꝰ eſt: ad nibil aliud magis animũ conuerterit:
ꝗᷓ ad ſtabiliendã & corroborandã chriſtianã rempublicã:
quã uideret breui periturã: ubi minꝰ ei mature ac fortiter
ſuccurretur. Sciebat ſane pater ſapientiſſimus ſe natũ eſſe
non ſibi ſoli: ſed multo etiam magis imortali bumanigene
ris redemptori Chriſto ieſu: cuius ærũnoſam afflictamq;
ciuitatem pati diutius noſtra deſidia flagellari acerbiſſimis
impioꝶ amariſſimiſq; uerberibꝰ exiſtimabat: nõ minꝰ per/
nicioſum ac funeſtũ:q;ᷓ indignũ & dedecoroſum imprimis.
Quare quẽ quieſcere curariqʒ oportebat in tãta corporis

imbecillitate in tam uaria: tanq; multiplici & permoleſta
ægrotatione id non mõ neglexit:ſed etiã cõtẽpſit duxitq;
pro nibilo. Quinimo in ſumma ſeuientis hyemis aſperita⸗
te per aſſiduos imbris: per altiſſimas niues:per uitreas rigi
daſq; glacies ſuperatis horrentibus appennini cautibus
Mantuam conceſſit: ubi tandiu concedit: donec uniuerſi
principes regeſq; chriſtiani inuitati atq; accerſiti & litteris
& nuncijs partim uolũtate & animi iudicio: partim pudo⸗
re non ſolum eo locialij ipſi per ſeſe:alij per legatos conue
nerunt:ſed moti atq; perſuaſi inaudita illa diuinaq; eloquẽ
tia eruditiſſimi integerrimiq; põtificis ita una mente: uno
animo: unoq; conſenſu conſpirarunt omnes aduerſus ho/

ſtes atq; inimicos chriſtianæ religioni: ut nibil iam dubitã-
dum ſit propediem fore: ut non turci modo: ſed quicquid

ſupereſt impietatis barbaricæ tam longe lateq; diffuſe aut
ad ſanitatem:aut ad internitionem redigatur. Quæ quãta
res factu fuerit:qᷓadmirabilis: qᷓegregia in tanta præſertim
& temporum & animorum diuerſitate: neminem eſſe pu/
to:qui neſciat.Ea mihi certe ſentẽtia eſt: ut indubitato cre
dam omnipotentẽ deum ſuos mitis atq; benignos oculos
cõuertiſſe iã tandẽ allaniatũ diſcerptũq; grege ſuũ: u elleq;

hunc aliquãdo ex efferatis & truculentis rapaciſſimoꝶ lu/

porũ rictibus eruere atq;ʒ ſaluũ facere. Quẽ enim ouili ſuo
præficere alium potuiſſet uno hoc iſto pio prudẽtiorem:
ſanctiorem: grauiorem:doctiorem: & in om̃i abſolutæ uir/

tutis genere præſtantiorem? Actum erat profecto de PeO/
tri nauicula:niſi repente diuinæ clæmentiæ munere in tan

tis turbulentiſſimarum tempeſtatum procellis ac fluctibꝰ

idem unus & paſtor ſubito illuxiſſet & gubernator: cuius

fœlieiſſimo ductu firmiſſimocq; præſidio exoptatꝰ quietis

portus ac perpetua quædã ſalus cunctis chriſtifidelibus di

uinitus pariat᷑.Nec em præſentibꝰ præſens dũtaxat cõſu/
lit beatiſſimꝰ Pius põtifex: ueꝶetiã ꝓſpexit iã lõgius: quo
pacto etiã poſt ſe qoptime oĩbꝰ cõſuluiſſe iudicet᷑: quippe
ꝗ mõ ꝗnq; ex uniuerſa chriſtiana republica delegerit: de/

claritq; cardinales:ꝗ ſint ueluti ꝗnq; luminaria in orbe ter⸗
rarũ:numeꝶ ſane haud abſurdũ:ſed & pulcbrũ & neceſſa

nüe
zmatel

Msue

getin⸗
human
fautu
Piüno⸗
ſmean
erüpa
ſplete
ltave
Ulert
focu⸗
PFno
Keänc
ſtent
Aunte
nco⸗
tte

0l
nad
elle
tui
Pant
r
Q
phil
whil
lon⸗
Ora
Wit
ten
ſee
tun

gelt
itg
erlln⸗
hnigi
s
lerſ
ters
dn
onbe
gle
uno

bo/

-

o/

V.

riã ꝓ qnq; illaꝶ eccleſiaꝶ numero quibꝰ tota cõ ſtat chriſti

ana religio: perinde atq; eccleſiæ cuiq; ſuꝰ ſit põtifex cum

uſus uenerit: princepſq; paratus. Nã ut de alijs breuitatis

gratia uerbũ in præſentia faciã nullũ: qd de te loqᷓ̃r pater

pumaniſſime: cuiꝰ tãta uirtus ẽ:tanta doctrina: tanta ſapiẽ/

tia: ut unus plane & dicẽdus ſis & habẽdus: qui poſt unum

Piũ nõ modo nemini cedas: ſed mortales reliquos ꝗqlõ giſ-
ſime antecellas?Laudatur Plato a uiris grauiſſimis: qe eos
rerũ publicarũ gubernaculis præeſſe uoluerit: ꝗ aut eſſent

ſapiẽtes:aut ſaltem ſapientiæ ſtudioſi:hoc eſt:philoſophi.
At quem alium bhabemus hbac tempeſtate quem tecum in
uniuerſa philoſophia cõparare poſſimꝰ? Nam ad eas par-

tis: quæ uel in diſſerendi ratione uerſantur: uel cũlad ſingu
los moribus atqʒ uita inſtituendos:tũ ad rem & domeſticã
& eiuilem adminiſtrandã pertinent: uel in totius naturæ
ſcientia & cognitione ſunt poſitæ: tu eam peracute de ele/
ganter calles ac ſapis philotophiã qua quod uerũ ſimplex
incõmutabile ſempiternũ ſolũq; uerũeſt: & totius uerita/
tis fons & origo quædam: quãtũ humanũ præſtare põt in /
enia: nne ulla dubitatione perſpicimus. Nã quis ignoret

olã eẽ theologiã:quæ cæteris oĩbus diſciplinis tanꝗᷓ regi-/

na quædã nobilitate ac præſtantia ſua qua diuinã indagat᷑
eſſentiã & dominat᷑ & imperat: At qui fũt plærũq; nõnul
li: qui cũ docti ſapienteſq; dicant᷑ ac plane philoſophi:eorũ

tñ uita atq; mores ab oĩ philoſophiæ præceptione diſcre-/

pant:illos ij quidẽ medicos imitati: qui quẽ im alijs morbũ
curaturos ſe profitent᷑: hoc ipſi ꝗqacerbiſſime torquentur.

Quid em̃ turpiꝰ:quid fœdius:quid denicq; dedecoroſius ᷓ
philoſophos ſeſe & theologos eẽ gloriantes: ita uiuere: ut
nibilo pecudibus præſtent? Tu uero pater cõtinentiſſime

ab huiuſmodi hominũ genere oino alienus ea cogitas: ea

loqueris ſolũ:quæ uera eſſe intelligis. Fua autem ois actio

orationi reſpõdet. Quibus tuis laudatiſſimis atq; optimis

uitæ inſtitutis factum eſſe uidemus: ut quo magis blandiẽ/
tem fortunã cõtẽpſeris:eo ſe tibi mags illa tradiderit:ob

ſequentẽq;ʒ præſtiterit. Fortuna inꝗqᷓ uirtutẽ: nõ uirtus for
tunam ſecuta eſt. Et ſunt qui mirent᷑ ſtoicos affirmare ſol

tos ſapiẽtẽ ſolũ eẽ liberũ: eẽ diuitẽ: eẽ regẽ:eẽ fœlicẽ.llloꝶ
hãc grauẽ generoſamq;ʒ ſniam tu pater modeſtiſſime non
te minꝰ ꝗᷓ uerbo uera ee oĩbus declaraſti:ꝗ dũ frætꝰ diuino
ſpirita nihil fragile caducũqʒ cõcupiſcis:dũ nulli te flagitio
obnoxiũ facis:dũ nulli inſeruis inani gloriæ: dũ oĩs cogita⸗
tus tuos: cõſilia oĩa: actiones oĩs refers ad deũ: es oĩa ſama
cũ tua ſumma laude aſſecutꝰ. Sed uidemus alios fere oës
tãta interdũ ambitione ad dignitates & magiſtratꝰ ferri ut
neſcias: miſerendũne magis ſit an pudendũ eoꝶ tã curioſi
ſtudij. Nã cũ tria maxime uideant᷑ expetenda mortalibus:
honos: utilitas: uoluptas: & ea quidẽ nõ minus in uniuerſa
uita ꝗᷓ in amicitia: cũ honos uirtuti debeat᷑᷑:hũc ꝗ negligit:
putat᷑ quodãmodo uirtuti iniuriã facere. At ego magni ꝓ-
fecto & elati animi eſſe duco ita quẽq; uirtuti operã dare:
ut aliud ſibi nibil ꝗᷓ præclaꝶ uirtutis opus ꝓpoſuiſſe iudice
tur. Honos em cum haud noſtræ: ſed alienæ ſit poteſtatis:
iudiciũ ſequit᷑ alienũ. Sed ut temere iudicantes cõtẽnendi
ſunt: ita qui recte iudicant ſperandi:qui ne cupientibꝰ qui
dem nobis neq; cogitantibꝰom̃i ſint ope atq; opera ꝓfutu/
ri:cum ad honorem:tũ ad cætera omnia: quibus uitæ uſus
continet᷑ & gaudet. Qd ſi cuiq ẽ obſcurũ: id diligentiſſimꝰ
atq; optimꝰ rerũ omniũ æſtimator & iudex Pius pontifex
in te uno perſpicue oſtendit. Num petebas cardinalatum
moderatiſſime pater Alexander? num animo tecum uolu
taſti unꝗᷓ? Certe inquies minime omniũ: non quod eo di/
nus non eſſes: cuius animus plenus eſt honeſtatis: plenꝰ
apientiæ: plenus dei: ſed quia mundana omnia inferiora
duceres pietate. Itaq; ſola uirtus: ſola religio: ſola ueritas:

ſolus diuinus cultus tibi erat in mente. At hæc ſaluator no

ſter digal⸗ etiã uitæ præmijs per munificẽtiſſimum ſuum
& prudẽtiſſimum præbitorem Pium ſecundũ honeſtare
uoluit:teq; ex generale heremitanorũ cardinalem iccirco
creare dignatꝰ e: ut eſſes in Romana ecclia uas nouũ electi
onis: Quare neſcio:cui magis ſit gratulãdum tibine:cuius
optimis pulcherrimiſq; mertitis fortuna deuſq; reſponde⸗/
rit: An Romanæ eccleſiæ: cui tantũ boni contingit: quo ne
maius quidẽ poſt Piũ auſa eẽt optare:an potiꝰ ſanctiſſimo

47

pati

7

bt

logvar⸗
Mterll
(Cmat
(blatx

Edau
Erker

ömec

fuano.)

ell

nehon

dinino

ulim

geoi⸗

fo

k

Abas
iera

:

ni⸗
are:
lice
ks.

Nendd

bei
Phnn

1

ntlen

]

ZSH
tillan.

atun

tuolu
eodi⸗
ger⸗
erion
erttas:
torno
ſuum

ſtare

ccirco

Zelelt

ecui
ponl
gvone

in⸗

8
7

patri Pio: ꝗᷓ pro acerrimo animitui diuinoq; iudicio quic/

qd agit: continuo ex oĩ ꝑte ꝑfecte agit? Nã quid de meipſo
loquar:qui ex huiuſmodi nuncio tantam concepi aĩio uolu
ptatẽ: ut mibi æque gratulandũ atq; exultandũ eſſe rear?
Cõmunis bonis oĩbus & ſtudioſis uiris tanta hæc lætiora ẽ
oblata:quam ut immortalis deus perpetuam nobis faciat:
& ad cumulum uſqʒ perducat: uæbementer opto. Vale pa

ter Reuerendiſſime. Et me beatiſſimo dño meo Pio tibiq;

cõmẽda.Ex Mediolano.v. Kal apriles: Anno a natali chri⸗
ſtiano.M.cccc. Lx.
— ranci. Philel. c⸗ iur oſal.
VlIlũ ſane mihi tediũ afferre poſſũt litteræ tuæ. Nõ
em̃ ſolũ tardiſſimæ ſunt:ſed etiã breuiſſime. Qd ait

2

poet üͦle OXXI QA. εομ TiX &11Üπν AiAcαιXαWaοαα⁰0ú²¹.

& ſi in alij multis rebus ꝓbari apud te poterit fortaſſe:tñ in

hac una nõ poterit: qe cum quotidie ad te las do eaſq; nõ

nunꝗᷓ longiuſculas: tu uix tandem poſt denas acceptas ſe/
melreſpondes: & nunꝗᷓ attice ſed laconice ſemꝑ. Itaq; nõ
poſſum nõ gratulari tuæ iſti tantæ breuitati: quam in tãta
uerborũ copia:qua Romana curia mirifice abundat: ꝓ no
uo quodam uitæ inſtituto nõ temere uſurpas.Et hæc ioca
ti ſimus. Pergrata mihitua fuit epiſtola uel admodum bre
uis. Quod amicus iſte uitreis utatur oculis: nõ poſſum nõ
laudare. Quis enim dubitat geminatis oculis acutius eum
uiſurum ꝗᷓ unis? Tu utere conſilio tuo. Vnum abs te peto
atq; contendo: ut cures lacobũ lucenſem ad ea reſponde-/
re: quæ ad eũ ꝓximis litteris ſcripſi. Vale Ex Mediolano.
xvij.Kal. maias. Anno a natali chriſtiano. M. cccc. Lx.
¶ Franciſcus Philelfus Xenophonti filio ſall.
Vm eſſem aio de nauigatiõe tua ad Rhaguſinos ad/
modũ ſollicito:popportunæ mihi redditæ ſunt litte
ræ tuæ: quas. iij. Kal. apriles ſcripſeras. Ex his ſum ea oĩ for/
midie liberatus: qua me affecerãt turbulẽetiſſimi illi uẽtorũ
flatus: quibus nonnullæ uel munitiſſimæ naues quo tem/
pore tu mare ingreſſus es:naufrage perierunt. ltaq; imor/
tali deo grates ago quas debeo maximas: q me tanta acer-/
pitate liberauit. Reliquũ eſt: ut bonæ ualitudini ſtudeas:

operãq; des: nequid tibi noua cæli tẽperies importet in/
cômodi:qc una In Xρα[Sιι Ü, facile uitabis. Es em in ur/

be non minus amœna: ꝗq & opulenta: & nobili: quæ qdem

ovmia adhortant iſtiuſmodi ætatem ad uoluptatum illece-
pras: quibus Vlyſſis Homerici illius ſocij cum ſe penitꝰde/

didiſſent: hũanitatẽ exuerũt. At tu Vlyſſen ſi ſapias: imi⸗

tabere: uitabiſq; omne circæũ poculũ. Id aũt eo facilius es
facturus:qd audio patricios Rhaguſinos uiros eſſe conti/
nentiſſimos: & grauiſſimos: quoꝶ uitæ inſtituta ſi tibi pro/

