mos quoq; populos in odiũ ſui rapiũt. Necte latet fameli⸗

cis ſporthulas: q nomẽ ipſi? &πρÜυh declarat: iitio eẽ nõ

magiſtratibus conſtitutas. Quanta autem in infamia eſſet
ſporthula: ul ex iuuenale licet intelligi. Huiuſmodi autem
omnẽ morem uæbementer abhorrere a ſanctitate ſummi
pontificis Nicolai Quinti:debes nequaquã eſſe ignarus.
Quare ſi cauſa tibi erat cognita ut ipſe decideres: conten-
di. Sin minus eſſet: ut pro tua humanitate cognoſceres

atqʒ definires. Fore enim ut quicquid ipſe de ea omni con
trouerſia ſtatuiſſes: & ratum haberent Tholentinates: &

ita omnis diſcordiarũ cauſa interiret. Id te pater modeſtiſ/
ſime & libenter & intra octiduum uſq; terminaturũ perbu

maniter es perbenigneq; pollicitus. Quæ quidẽ res tanta
me tibi beniuolẽtia deuinxit: ut nibil addi poſſet ad cumu

lum. Secũdũ qc petierã fuit: ut quinq; dierũ ſporthulas uł
uiatica: quæ Bartbolomæus idẽ ſuperuacanee & auidius
exigebat: oino ꝓ tua inocẽtia ꝓhiberes: id q& plane te fa/

Rurũ reſpondiſti. Tertiũ erat: ne iuſta Tholentinatium in

ſcõſeuerinatis indignatio traberer᷑ tanꝗᷓ in crimẽ læſæ ma⸗
ieſtatis. Eſſe enim tuæ clæmentiæ ignoſcere potius ꝗᷓ co/⸗

gnoſcere: præſertim cum eſſent Tolentinates non ſo⸗
fim iniuria: ſed contumelia etiam a ſcõſeuerinatibus laceſ
ſiti. At eſſe ingẽtis animi putat Ariſtoteles obliuiſci iniuria
rũ. Cõtumelias aũt negligẽdas nemo ſapiens probat. Re/
ſpõdiſti tãdem &ſi in cõſcriptis tabellis: ut uocã t: ꝓcedere

tur: minime tñ fore: ut ſententia ea de re ferret᷑. Nõ poſſã
igitur non mirari: quod de ſumma cauſæ in bunc diem ni/
hil neq; definieris: ut es mihi coram pro tua bumanitate

—

munificentiaq; pollicitus: neq; tentaueris. Et ad Tholenti⸗
nates litteræ miſſæ ſunt ab iſtis qui tua in curia cãm ſuã uł
defendunt uel agunt: ꝓpediẽ futurũ: ut ſnia ferat᷑ de cau/
ſa illa: quã ex ciuili criminalẽ ita faciũt: tanqᷓ̃ de ſummo ec⸗/
cleſiaſticæ reip. ſtatu decertatũ ſit. Itaq; ne ſim dicendo p/
li xior: tuã benignitatẽ etiã atq; etiã rogo atq; oro: ut quæ
mecũ tam grauiter & tam cõſtanter locut“ es: ita pſoluas:
ut tua dignatio & iuſticia poſtulat. Nã pontificis & princi⸗

holentino. xiij. Cal. Octobres. M. cccc. Liij.
(EFranciſcus Philel. Iuliano Heremitaꝶ generali ſal.

.

lens tua ſapientia uitæq; ſanctimonia: ut audacter ea
abs te petã: quæ tũ apud deũ: tũ apud hoĩes laudabilia eẽ
duco. Tẽplũ hoc Nicolai Tholentinatis quem ob piẽtiſſi/
morũ operum merita in ſanctoꝶ cœtu uniuerſa locat cele/
bratqʒ ecclia:in quoꝶ ſacerdotũ tutela ſtatui deceat:nõ te
latet. Quis em̃ ignorat qcł etiã precioſiſſimũ ſit: ubi fuerit
ſordibus oblitũ:negligi cõtemniqʒ ſolere? Et res itẽ minus
oĩno bonas ob cultũ & ornatũ exteriorẽ in admirationem
ſui rapere intuentes? Mentes hoĩm nõ ꝑſpicimꝰ:eas tñ ex
oꝑibus iudicamꝰ. Malim equidẽ uirtutis ſimulatorẽ ꝗᷓ aper
tũ hoſtẽ. Qui uero animi bonitatẽ oratiõe uitaq;ʒ declarat:
hũc ego ꝓxime ad deũ accedere iudico. Nec is mihi ſatis
officio uidet᷑ fungi:qui ſane penitꝰmẽti nõ repræſentat ex
terioris hoĩs ſanitatẽ & omi ſermone & uniuerſa uita. Sed
quorſum hæczut intelligas pater religioſiſſime multo me/
lius huic diui Nicolai templo & uniuerſo Tholentinatiũ
populo conſultũ iri:ſi tua dignatio eos ſacerdotes eccleſiæ
huic præfeceris: qui animi innocẽtiã ꝑ oẽm morum uitæq;
obſeruantiã ſanctiſſimi Aurelij Auguſtini repræſentarint.
Qua qꝗdẽ in ſnia cũctos Tholẽtinatis facile reꝑias. Vale ex
Toletino.xiij.Kał. Octobres. M.cccc.liij.
Fra. Phil. Nicolao Quinto ſummo pontifici ſal. di. pl.
Holetinatiũ oratores pater beatiſſime ꝑiuſtã habet
querẽdi apud te cãm: quos ut ea facilitate audias: ꝗᷓ
etiã oẽs iiuria laceſſitos ſemꝑ conſueſti:tuã ſanctitate

pi uerbũ eſſe pro lege debet. Vale: meq; ut facis ama. Exzx

cit uel ſingularis mea erga te ueneratio uel excel-

—

— — — —

— –

ðð/

oenti

ſui u

e cau/
noec⸗
op,
taue

oe

pring
ma.

1li
vlel⸗
rea
ee
(dey/
note
luent

ninns

onem
er
pen
Nrat:
ſitis
tex
dec
me⸗
jti
liᷣ

EcGH

ees

etiã atq; etiã & rogo & oro. Sunt em̃ a ſanctoſeuerinatibꝰ

Tbolẽtinates mei nõ iniuria ſolũ:ſed maximis quoq; cõtu

melijs pſæpe affecti. Nec ẽ quiſqᷓ apud Picẽtes neq; magi/
ſtratus: neq; præſes ꝗq remediũ uelit afferre. Quo fit: ut in/
dies magis atq; magis & augeſcat hmõi malum & non ſine
maximo periculo inualeſcat.ltaq; ad tuã pietatẽ eũdũ fuit:
qui ea es & ſapientia & iuſticia: ut tũ hoĩm fraudes atqʒ inſi/
dias facile ꝑſpicias:tũ oĩa grauiter ac inocẽtiſſime iudices:
nec patiaris plus corruptionẽ poſſe ꝗᷓ ueritatẽ. Quid hæc
ſibi uelit oratio:& ſi liquido potes cõiectare: oĩa tñ ex opti
mo atq; integerrimo uiro Petro Nucetano ꝑſpicue intelli⸗/
ges. Ad hũc em̃ diligẽter oĩa uereq;ʒ pſcripſi. Ad ea aũt bñ/
Hci quibꝰme ornaſti maximis: unus hic cumulus accedet:
ſi Tholentinates mei cognorint meas apud te litteras ſibi
plurimũ ꝓfuiſſe.Ego hoc ipſo die quo haſce dederam ad
tuã beatitudinẽ: erã ex patria Mediolanũ repetiturꝰ. Nec
ſane obliuiſcar: & quid debeã: & quid gratũ eẽ cognorim
tuæ ſanctitati:cui me cõmendo plurimũ. Vale ex Tholen
tino.xi.Kal.Octobres.M.cccc. Liij.

Vod mihi tantoꝑe de reditu in urbẽ Mediolanũ ex
Romana Neapolitanaq; ꝑegriatiõe gratularis: gau⸗
eo.Intelligo em̃ me amari abs te plurimũ. Qua in re facis
tu quidẽ nihil ab amicitia noſtra alienũ. Nõ em ignoras ꝗᷓ
ihi carus es. Quo fit: ut delecter eo magis iſtiuſmodi te/
ſtimonio: quo in litteris uſus es: qce' minꝰ qnqʒ in amore cõ
ſueſti reſpõdere. Qck aũt me hortaris:in caſtra ut eam:ne/
ſcio:qᷓ mihi ſane cõſulas.Nã ferẽti hoſtilis regis inſignia ſuc
cẽſebũt fortaſſe Frãci:meqʒ ꝓ Alphõſo rege hoſtiã faciẽt.
Itaq; a Renato rege quæredũ eſt liceat ne Philelfo uerſari
inter Francos gladios ipune:ułlab Alphõſo cũ militari cin
gulo & poetica laurea:tũ ꝓprijs quoq; decorato inſignibꝰ.
Ad bæc ſcire ꝑpuelim: quã abundet Sphortiana mẽeſa. Non
em̃ alio mihi diuertendũ eſt:quã ad regulũ meũ Sphortiã
Secundũ: ut intelligas me famem quidẽ ferre poſſe in ca⸗
ſtris: eſuriẽ uero nequaꝗᷓ poſſe. Valeex Mediolano.yviiij.
Kal. Nouembres. M. cccc. liij. SðMD

6 ¶EFranciſcus Philelfus Matthiæ triuiano ſal.

de re mea ſignificaui. Nõdum fortaſſis a principe
didiciſti: q cupimus. Itaq; rogo te: ut tandem reſpondeas

meq; de om̃i eius ſententia facias certiorem. Vale ex Mè/

diolano.ix.Kal.Nouembres. M. cccc. Liij.
EFranciſcus Philelfus Petro Nucetano ſal.
Vm eſſem poſtridie ꝓfecturꝰ in caſtra ducalia:offer
NAreturqʒ in ipſo ut ita dixerim equitãdi cardine fidus
& familiaris nũciꝰ: qui Romam peteret:nõ ſum paſſus eũ
uacuũ meis litteris iſtuc ire. Cœpi qc.S.D. N.pꝑgratũ fore
cognoui. Et ne interea tꝑis dũ hoc agitur: officij obſeruan/
tiæq; & pietatis meæ uiderer oblitꝰ: primũ eratus carmen
de eius laudibus cõpoſui atq; ædidi: quod ut meo noĩe ei
beatitudini exhibeas:te plurimũ rogo. Vale Ex Mediola
no.iiij.idus Nouembres.M.ccecc. Liij. .
– (ranciſcus Philelfus Renato Regi ſal. di. plu.
Oſſes tu rex Renate nõ abſurde admirari: ꝗqd ĩ cau/
ſa fuerit: ut cũ modo in caſtra urceana ad principẽ
m Frãciſcũ Sphortiã ierim: te qui uix ad quinq;ʒ milia

meu

paſſuum illinc abeſſes cũ tuo inuicto fortiſſimoq; exercitu

nõ cõtinuo adierim: præſertim cũ tanti te ſemꝑ fecerim ac
faciã:ut pluris certe neminẽ.At qui nibil mihi in aio magis
erat ꝗᷓ & uiſere te regem nobiliſſimũ: & te tanta maieſtate
atq; uirtute principe alloqui coram ore: quẽ antea litteris
nonnunꝗᷓ cõſueſſem. Dicã paucis:qc mihi inopinato acci⸗
dit. Quo die inſtitueram ad te ire:nũciatũ eſt aduẽtare in
caſtra Blãcã Mariã clariſſimaꝶ optimarũq; fœminaꝶ ſple/
didiſſimũ quoddã certiſſimũq; ekemplü. é potui ꝓ offi/
cio meo nõ eiobuiã ꝓficiſci:cui & plurimis & maximis be/
neficijs ſum obſtrictꝰ. Nihil eſt ſane cui me minus obnoxi⸗
um uelim quã ingratitudinis crimini quo uno uitio uix ul/
lIum reor apud bonos & magnos uiros inuiſius. Itaq; ſum
coactus differre in diẽ poſterũ meum ad te acceſſum. Po/
ſtridie cum uix illuxiſſet: afferuntur ex Mediolano ad me
domeſticæ litteræ: quibus moneor meos quoſdam affinis
nten tare neſcio quid litigij de uxoria bæreditate aduer/

N¶ EFrãciſcus Philelfus Ciccho calabro ſall.
Nror: qc; nihil ad ea reſpõderis: quæ ꝓximis diebꝰ ti-

ſun
get

boti⸗
epe
dezs

lker
ſan⸗
ei
fore
/

che
mili
ctu
mac
gs
te
tis
ccu
kein
li⸗
,
be/
H
ul⸗

2
—

ſus me. Quare cũ eius rei gratia mihi eſſet opus adire prin
cipem meum: qui eſt: ut noſti:bellicis rebꝰ occu patiſſimꝰ:

rurſus impedior: quo minus eam adte: ut omnium maxi⸗

me deſiderabam. Quid multis? Dum negocijs multis ob/
ruor: malui carere benigno tuo regaliq; colloquio: ꝗᷓ ſi mi-

nus id pro dignitate a me factũ eſſet:ineptus iudicari:præ-
ſertim cum oino inſtituerim ad Natalem dominicũ & uiſe
re te quem & amo unice & ueneror: ac tantiſper apud te
eſſe: ut non uiator ueniſſe uidear: ſed & familiaris & tuus.
Et ne interea temporis uidear oĩno abs te abeſſe: dedi ad

te monimenta quædam ingenij mei: ut ſaltem intus uide/-

as quem in cute nõ potes. Vale Ex Mediolano. x. Kal. De
cembres. M. cccc. Liij. ðDRͤãẽ
E ranciſcus Philelfus Petro Thomaſio
biloſopho ac medico ſalutem. D

rere: quem mirifice diligo & obſeruo. Intelligere certi ni/
bil potui. Itaq; abs te uæbemẽter peto: me ut facias tuis lit

teris certiorem: ꝗᷓ belle uales: & ꝗᷓ noſtri es memor. Ad
bæc ſcire cupio: quid poſt captiuitatem de Conſtantino/
poli & urbe & ciuibus actum ſit: quidue efferata illa Tur-

corum barbaria poſt tantam uictoriam & molita ſit & mo/

liatur. Si meos libellos illoſ es adhuc ex Bernardo meo lu⸗
ſtiniano conſecutus: uelim buiciſti publico tabellario ad
me des. Mittam ad te ſatyrarũ codicẽ: modo cures iſtinc
illũ mature ad nos redire. Vale Ex Mediolano. xyiij. Kalẽ.

lanuarias. M. cccc. Liij.
( Franciſcus Philelfus Malateſtæ Nouello ſal.

tiones uirorum illuſtrium: quæ ille KAραραXunXX nominat.
bic habet nemo:quæ ſcilicet ad latinos traductæ ſunt.Itaq;

nihil tibi affirmare poſſim: an omes traduẽctæ ſiut illæ uitæ

an minus traduſtæ. Vnũ ſcio Lycurgi ac Numæ Pompilij-

Vm nuper ab Alphonſo rege & a ſummo eccle/
ſiæ Romanæ pontifice Nicolao Quinto reuertiſ/-
em Mediolanũ: nihil mihi potiꝰ duxi ꝗ de te quæ /

Vod ꝓximis Iris tibirnderã:ide etiã nũc repetã ẽne/
Aceſſe:qñquidẽ uidere uideor aliorũ ul negligẽtia uel
perſidia fruſtra ſcripſiſſe me Plutarchi Cheroneſis comꝑa

₰

uitas: quæ apud Plutharcũ in ordine primæ ſunt: mea in/
terpretatione latinas eſſe factas. Itaq; ex Florẽtia id tibi ſci/

endũ eſt. Nec em̃ dubito ea in urbe eiuſmodi tranſlatiões
ois reꝑiri. Quæ tibi reliqua ſum pollicitꝰ & oĩno abſol uam
& breni. Ingratꝰ em ſim:ni te & obſeruem & uenerer plu⸗
rimum. Vale. Meq; ut facis: ama: Ex Mediolano.xiiij. Cal.

lan uarias.M.cccc. Liij.

Olim tibi pſuadeas qurẽqᷓ eſſe ex amicis oĩbote mi⸗
hbi cartiorẽ.ld em cũ modeſtiſſimi tui mores:tũ plu/
ima & maxia beneficia citro ultroq; mutua pieta/
te collata iãpridẽ facile præſtiterũt. Qcr aũt nibil in hãc diẽ
poſt abitionẽ iſtinc meã ad te ſcripſerim: illud ſcilicet fuit
in cã: qe; fruſtra id facere nolebã. Nõdũ em̃ princeps meꝰ
in urbẽ redijt ex caſtris. Neq; eo abſente habeo geꝗͥ:qcł ti/

biſim ſcripturꝰ. Tu interim bona ſpe eſto. Non em fallam

quã de me indubitatã habes opinionẽ. Vale ex Mediola-
no. xiij. Cal. Ianuarias. M. cccc. Lij. .
PFrranciſcus Philelfus Nicolao Cebæ ſal.
Viſſent tuæ mihilitteræ ꝓ noſtra amicitia ſucũdiſſi/
mæ:niſi triſtem mihi de obitu uxoris tuæ Mariæ ſpi
nulæ foœnminæ pudiciſſimæ nunciũ attuliſſent. Nõ em̃ po/

tui nõ dolere: cũ intelligerẽ eã tibi rẽ nõ mediocri eſſe in/

cõmodo.Nã ei certe nõò modo nihil accidiſſe mali:ſed po/

tius boni plurimũ cõtigiſſe credendũ e: qñquidẽ ex terre/

nic(ut ita dixeri) huiꝰgurguſtij begrĩa atqʒ mortali imortaliſ
ciuis effecta ſit cæleſtis illꝰ ſempit᷑næq; ciuitatis: ubi nlla ua

rietas ẽ: nulla mutabilitas: ſed oĩa plena trangllitatis: ſecu-

ritatis: btitudinis. Itaq; nũc illa fruit᷑ illo bono: quo nihil eſt
maius: nihil meliꝰ: nibil optatiꝰ: Nã dei quam græci 1α
uocãt: præſens corãq; ſummo cũ gaudio cõtemplat pſpi/
cue intuet᷑: abſolute intelligit. Vide igi᷑ne dũ tuũ⸗ luges in-
cõmodũ uidearis illius inuidere commodo: cui te tʒ tope
oñ dis affectũ. Sed hac de re ſatis. Nõ em neſcio te oĩs hũa-
nos caſus iutelligere qᷓ modice ferre oporteat. Nec eges

cõſilio: qui id dare alijs cõſueueris. Noui prudẽtiam tuam:
noui cõſtãtia: noui animi magnit udine. Facito eũ præſtes

eain⸗

biſch⸗

töes
um
pl⸗
1.

.
tem
i D
etn
ede
fur
1es
ti
am

nH

ſc⸗
ehi
ipo⸗
ei
/
re/

ll

XI

quẽ hoĩes opinant᷑:hoc ẽ:& grauẽ & ſapientem. Qd autẽ
ſcire uis: quid ego de te ſentiam: nubendũ ne ſit an nõ nu/

pendũ: & utrum puella ne ac uirgini an uiduæ grandiuſcu

læ:rũdebo paucis: ac tibi ſniam animi mei liquido oſtédã.
Natura fit:ut & creata & genita oĩa in ſua ſpecie ſeruari ue
lint. Id autẽ alijs alia uia minime abſurda paratũ ẽ natura.
Homo hoiĩs ſæmienõ arte Promethei cõſeruat᷑. Lege cau
tum apud nos ẽ: ut una uxore eodẽ tẽpore hõ cõtentꝰ ſit:
id qc etiã non modo Cecrops uetuſtiſſimꝰ ille rex ſed qc
longe magis mouere nos debet:in primis parentib⸗ uide/
tur inſtituiſſe deus oĩpotens: ꝗqᷓ & Habrabã & lIacob duas

ſimul uxores babuiſſe phibent᷑. Itaq; minus eſt mirandum

ſi duas uxores eodẽ tẽpore babuit Socrates: & Atbenien
ſes itidem alij pmulti. Multo pluris babebãt reges Maurti/
taniæ ac Scythiæ & Indiæ: quos ut licet exiſtimari imitatꝰ
impius Mahometus ſingulis ſuæ ꝑfidiæ ſectatoribus uxo/-

res ſeptenas ducendas permiſit. H omnes qui uel duas uel

pluris uxores habendas ſtatuunt: eam fortaſſe rationem

obtẽdãt: quod ad augendum bumanum genus ea res ſit
cõuenientior: id qg& ſecus uenire uſu cum ratio ipſa docet:
tũ non minꝰ experientia. Vitiat᷑ enim deprauaturq; natu/

ra & procreandi uis coitu Venereo frequentius repetito.

At is ſæpius repetat᷑ neceſſe eſt in multitudine uarietateq;
uxorũ:qua hois cupido uæbementiꝰ excitata ui q neceſſi/
tate magis delectat᷑: cũ naturæ bonitas ultroneis atq; ne-
ceſſarijs gaudeat nõ coaẽctis: & iſſdẽ intẽpeſtiuis. Vñ fieri

uidemus: ut multo pluribus Chriſtiani abundent liberis ꝗᷓ

mahometiſtæ & oĩs intẽperantia barbaroꝶ. Qd ſi uxor ꝓ
creandi gratia eſt inducta adeo ut is qui apud Lacedæmo
nios uitam egiſſet cælibem: infamiæ eẽt obnoxiꝰ: qd dubi⸗-
temꝰꝗᷓdiu uiri officio fungi quis poteſt: haud quaꝗᷓ eũ dece
re a re uxoria abborrere? Quod cum omnibus eſt faciun/
dũ:qui uel lege uel alia honeſtiore cauſa minꝰ impediant᷑:
tã Nicolao Gebæ uiro ætate adbuc firma: opulento: nobi/
li:ac maribus carenti filijs. Nam filiæ qm in alienam domũ
non tam trãſcribunt᷑ qᷓ leuandi honeris gratia tradunt᷑: uix
filiorũ loco habẽdæ ſunt:quippe quæ paternæ domꝰ nullã

oino curã præ ſe ferant. Puella ne an uirgo ducẽda tibi ſit:
an grãdior ac uidua:facile ẽ cõſiliũ. Quattuor ea ſunt quæ
in uxore deſiderantur: probitas: uenuſtas: nobilitas: opes.
Hxæc tibi diſcrimẽ faciant ut malis pudicã uiduã qᷓ impudi⸗-
cam uirginem. Qꝗ ſi eadẽ in utraq; cõcurrant: uirginẽ ui⸗
duæ: puellamq; grandiuſculæ præferẽdã cenſeo:ut laceræ
netuit
gis tibi faciẽdũ ẽ: quo facilius intactã & puellã moribꝰ tuis
effingas qᷓ natu grandẽ ac thori conſciã. Malimqʒ hac in re
ſegꝗ Romanos ꝗ lacedæmonios. Nã hi qm rei bellicæ eque
ſtriq; ſtudebant: uxores ducebãt triginta natas annos aut
etiã grandiores. Putabant em robuſtiores partus gigni ex
hbuiuſmodi mulieribus. At Romanũ: ꝗq nulla re Lacedæmo

bilẽ eẽ ducebant:ætate ſcilicet admodũ facilẽ: quæ uiri in/
genio ac moribꝰ accõmodaret᷑. Partus em robuſtitatẽ in
nutrimẽto & intima ui naturæ pro horoſcopij qceł aſtrono/
mi uocant ſyderis influxu non in gignentium annis poſitã
eſſe. Quam ego ſecutus ſententiam quas duas habui de-
inceps uxores: alteram: ut noſti: conſtantinopolitanã: alte
ram Mediolanenſem uirgines & puellas non grandioris
uiduaſue ſelegi. Et ſi tertium mibi nubendũ eſſet:eodem
uterer inſtituto. Nec deterrerer:qqd annũ iam ſextũ & ꝗn/
ꝗᷓgeſimũ agẽs (natꝰ em ſum anno a natali chriſtiano milleſi
mo trecẽteſimo nonageſimooctaua & idade octauo Kalẽ.
auguſtas) minus ꝗᷓ puella uellet: anbelarẽ. Nã ne robuſtior
qdem ætas præſtare id quæat. Procreatio filiorũ non ex/

pleri: non obrui potu expetit: ſed leui irrigatiõe ſed ꝑinde

atqʒ libatiõe cõtẽta ẽ. Quare oĩm primũ tibi ſtudedũ arbi⸗
tror:ut puellã pudicã ducas probiſq; parentibꝰ natã. Hæc
em̃ nihil plus norit:nihil plus uolet:ꝗ ĩᷣe præbueris. Qc ſi

alia quædam uel fortunæ uel temporis ratio te uiduæ du/

cendæ aſciuerit: modo ſobriã & prudẽetẽ inuenias: amorẽ
uiri mortui nolim pertimeſcas.Nã memor illamatris Aci⸗
daliæ paulatim abolere ſychæũ incipit: & uiuo prætẽptat
uertere amore.Hæc ſunt:quæ tibi in ſãmis occupationibꝰ

meis reſpõdere potui.Reliqua tu ut es uir ingenio & pru/

atiue obtritæ integrã ueſtẽ acnouam. Quod eo ma

ni⸗ fuerũt inferiores.quæ duodecim cõpleſſet annos: nu⸗

¹

dentia ſingulari: non difficile cõſiderabis. Te uæxhemẽter

biſt etiã atq; etia rogo: ut ad me ꝗdiligẽtiſſime perſcribas rem
tquæ oẽm Cõſtantinopolitanæ captiuſtatis. Nam alij aliter nar-
ppes, rant. Et an uniuerſus populus ſit actus in ſeruitutẽ: tantaq;
podi⸗ cædes facta: quãtã uulgo tradũt. Præterea quo in ſtatu
ne CGalatas: ac finitimi reliqui Chriſtiani populi: qui Turcorũ
heen apparatꝰ. Nam qck mari ſint Itallã inuaſuri: nihil eſt: quod
eonn mDinus credã. Per cõtinẽtẽ eſt illis iter & ꝑ Dalmaciã Pãno
be niamue. Hæc em̃ cõſideranti mihi potior rõ uiſa ẽ. Tu ue/
tun lim quid ſentias intelligere. Vale & me facito certiorẽ an
egle ſint res ueſtræ cũ Alphonſo rege cõpoſitæ. Bellũ ne uobis
an aduerſus illum an pax futura ſit. Ex Mediolano. x. Caß-. Fe/
ler pruarias. M. cccc. Liiij. è
no NFranciſcus Philelfus Nicolao Varoni ſal.
hu 0 Vi tibi reddidit has litteras: uir eſt & bonus & nõ in-
Jdodus: mibiq; multos iã annos pfamiliaris: quem ut D
ein & diligas & cõmendatũ habeas. Rogo: Vale ex Mediola
odo no.x. Cal. Februarias. M. cccc. Liijij.
i (rã. Phi. Petro I homaſio philoſopho ac medico ſal.
leo· A Ilbil in hãc diẽ acer bi⸗ ſenſi unꝗᷓ in uita nouæ romæ
zae captiuitate. Id q ſi ſecus mibi accideret: iudicarẽæ?
tors me ꝓfecto ingratitudine oĩ ingratiorẽ nõ ſolũ qc ⸗
Cem &&ο ſocrù mihi cariſſimã Mãfredinã auriã nobiliſſimã && pu P
diciſſimã fœminã ac duas eiꝰ & ſoceri mei Ioãnis cbryſolo Fr *

ſel ræ præſtãtiſſimi equitis aurati & eruditiſſimi uiri filias me, rν*R1
. orũ quattuor filiorũ materteras in obſcurã ſeruitutẽ a bar-

ſi baris & teterrimis Turcis actas audio: ſed eo magis: quod
e ea urbe & matre ſum uſus altrice educatriceq; iuuentæ
pee ſacior meorũ. Verũ quoniã bumanæ res omnes mu/
Nti tabilitati ſubiectæ ſunt: & quæ principiũ hab uerunt: finem
rc etiam aliquãdo habeãt: natura neceſſe ẽ: meipſum accuſo:

Aq uelim fragile & caducũ aliquid ſempiternũ fieri. Hac
etiã rõne tibi quoqʒ luctuoſiſſimũ caſum tuum & ægritudi

.

(u/
nem oẽm quam ex ĩmatura atq; imiti morte filij fratris tui
innocẽtis & optimi quidẽ illius iuuemis concepiſti æquioę⸗
caio ferend cenſeo. Nihilem apud nos fitmnuito dcoi
& nouit oĩa & conſulit meliora. Keliqua uero quæ ad meę

=

ſcripſiſti: plauerũt oĩa. Faciãq; propediẽ ut intelligas conſi/
lium apud me tuũ plurimũ ualuiſſe. Te interim uæbemẽ,
ter rogo: operam des: ut ex Bernardo luſtiniano quæ tibi

antea feri pſi:& cõſequaris:& huic iſti tabellario ad me deſ.
Præterea hippocratẽ quoq; meũ ſi ex Matthæo peruſino
philoſopho ac medico doctiſſimo aſſecutꝰes:mitte ad me.
Si quid aliud certi habes de Turcis & rebus oriẽtalibus ue

lim diligentiſſime ad me perſcribas. Vale. Ex Mediolano

x. Cal.Februarias M. cccc. Liiij.

Franciſcus Philelfus Ioanni Mario filio ſal.
Aciunt occupationes meæ: ut ſim ad ea reſpõdẽdo
preuior: quæ ꝓximis litteris a me petieras Leonar/
dus Theologus idẽq; mathematicus duo nõ tam eloquẽ⸗/
ter ꝗᷓ ſubtiliter opera in mathematicis elucubrauit annis
ſuperioribus: alterũ in geometria: qꝗc artis metricæ nomi⸗

ne appellauit: ob eã ſcilicet ratione: ꝙ Aρε1pop græcũ men

ſuram ſignificat apud noſtros:alterũ in Arithmetica: qc ẽ
de numeris ſupputandiq; rõne: qpiαπο enim ut ſcis: nu-
merus eſt apud latinos. Siquis aut titulum deprauarit: ut
quæ de num eris ẽ: inſcripſerit artẽ metricã: quæ tota in di/
mẽſione uerſat᷑:ipſe uiderit. Res em ita habet: ut dicimꝰ.
Quli ſecus fenſerit: græcæ litteraturæ & ipſius diſciplinæ
indoctꝰ ẽ. Qcł aũt de Marone ſcripſiſti:id totũ eſt fabulo/
ſum. Nam neq; de Chriſto ſenſit Maro:ſed de Pollionis fi/-
lio:qq de Chriſto multo ante ſibyllæ afflatu diuino quodã
uaticinata eſt. De VIyſſe uero qck dicis placere quibuſdam
ſcribiꝑ i latinũ & x ante es: Vlixes:aut ij ſunt imperiti græ
carũ littera ꝶ aut oino negligẽtes. Vlyſſes em græcũ ẽ no/
mẽ OAπ. 0. ſcilicet breui mutata in. u. id ꝗck ĩ alijs plæ
riſq; fieri cõſueuit: &. d. in.l.more non ſolũ noſtro:ſed etiã
græco. Q& uero . †iXop. qc' eſt y tenue uertatur in i. aut
duo.ſl.i.x.nec gramaticæ rõ patit᷑: nec ulla ueterũ autori
tas. Nam quod ſcribis de. xx. geminato: id nõ ſolum abſur
dũ eſt:ſed ineptũ ſane & fatuũ: cum eæ tot cõtinuatæ con
ſonãtes: quæ quattuor ſunt: duæ ſemiuocales & duæ mu⸗-
tæ ſimul eẽ nullo pacto poſſũt. Hercules hocẽ ipα Xια
cognomẽ eſt uel fortaſſis agnomẽ potius Alcidæ: qui uir

———

co fortis Amignurs inperator poſt res clariſſime geſtas lu/
deme nonis inuidia glorioſus Hercales dictus eſt. iip. enim eſt
atbi luno.xXτ0ο0ο uero fama ſeu gloria. Qua ratione factum ui/
necck demus:ut nonnulli cognominati ſint Hercules. De libera
ulno litate & munificentia eam cenſeo fieri differentiam: quam
e. ræci inter ?X“âοοασρà⅝οα1Hπ & αενhιρπſπεια uο
ue ſat: ut liberalitas ſit inter paruos homines ac priuatos
Cn K0ο ρρναεπαο ero bhoc e ad uerbũ magnidecẽtia no-

men apud nos inuſitatũ inter magnos uiros uerſetur ma/-
gniſq; in rebus. Vt qui magna pro dignitate muneret; ſit

dic⸗ apud illos AeNW&αοταάτταοπâä: agd nos uero magnidecẽs:
ar, uel quod uſitatum uidemus munificus. Sed qui in par/
u/ uis muneribus liberalem ſeſe nõ abſurde præſtat:is a græ/
5 cis dicitur SXe&εονο ρ6ο. Nec illud uolo te lateat coſeß
ni⸗ ſe quoſdam ASπ⅛uôρWπι⅝αρ interprætari magnificetiã
nen errantis hos quidẽ cũ magnificẽtia uel locupletiſilimo Ci⸗
e ceronis teſtimonio ſit ſpecies fortitudinis. Vale ex Medi/
Sn⸗ olano.xiiij. Cat. Martias. M.cccc.liiij. W”MWMV
itu Franciſcus Philelfus Petro Thomaſio philoſo/
incll pho ac medico ſalutem.

— ——13 ⸗ . „ „
o nihil in uita poſt obitũ illius ſummi uiri Leonar/

.
bin adi mei luſtiniani luctuoſius aut mœſtius audiui: mi/
Huo hinuper eſt renunciatum Franciſcũ barbarum priſcæ gra
li⸗ uitatis & eruditionis exẽplum migraſſe ex hac luce. Ma/
oc gna e noſtro ſæculo permagna eloquentiæ iactura inte/
im (ca.-Venetis uero olbus plane ſingularis: qui talem uirum
e amiſerint: qualem hbabẽt alterũ neminẽ. De doctis atq; di/
zno ſertis loquor. Nam uiros grauis & ſapientis ſcio eẽ Vene/
lrr tis pene innumerabilis. Sed qui idem & græce eſſet & la/
etä tine doctiſſime eruditꝰ: quẽ alterũ habeatis illuſtrẽ audio
ut neminẽ.Doleo igitur & ueſtrũ in tãto uiro & noſtræ tem/
ori peſtatis naufragiũ. Oſtenderẽ autẽ uerbis pluribus mœro
blat rem hunc meũ:id qc ne in præſentia faciam:repẽtina pro/
fectio tabellarij impedimento eſt. Quare de boc ſatis. Tu
ni uelim nomine meo cũ ijs uerba facias: quos ille ſibi hæræ/
des iſtituit repetaſq; meos illos codices g:cos: qu s bar/

lit

7

barus habuit a me mutuo: & totiẽs: ut ſcis per litteras te ꝗᷓ
internũciũ repetiuimꝰ. Vale ex Mediolano. xiiij. Kal. Mar
tiaS. M. cccc. Liiij.

D ea quæ petieras proximis diebꝰ:reſpõdi tibi. Qc
iſtic tibi honorat“ ſit locus: gaudeo. Redibũt fortaſ-
ſis aliquando Taurinates cũ muſis in gratiam. Eſt em urbs
iſta & uetus & nobilis a Phaethonte: ut tradunt: condita.
Tu uelim: a Minerua ne deſciſcas. Nam repugnãte natu/
ra nihil fieri recte poteſt.Itaq; malle te debes & oratorẽ &
poetã eundẽq; philoſophũ ꝗᷓ iuriſconſultũ & rabulã mer/
cẽnariũ. Ne illi faueam cui me odio eſſe & ſpᷣe dicis & ego
noui: ignorare mihi uideris dum mones: ſolere Ihα

AρXνι τινοπυος iniurias non contemnere minus ꝗᷓ ob/

liuiſci. Illius ſit maledicere:noſtrũ aũt benefacere. VYale ex
Mediolano.ix.Kal.martias.M.cccc.Liiij. —
— (Fran. Phil. Nicolao quinto ſũmo põtifici ſal.pl. di.
ephanũ Caciã nouarieſem iuriſcõſultũ & Tauri⸗
atẽ Archidiaconũ tuæ ſanctitatis cubiculariũ in ijs
quæ mihi expoſuit tuo noĩe: & ſũma cum obſeruãtia & li⸗

hpentiſſime audiui. Nec diligenter minus ꝗᷓ fideliter geſſi

oĩa geroq; aſſidue: quæ tũ litteris tuis: tum eius nuncio ti/
bi grata fore cognoui. Habeo aũt beatitudini tuæ gratias

S ¶EFranciſcus Philelfus Ioanni Mario filio ſal. ⸗

immortalis: quod fidei meæ pietatiq; erga te ita fidis: ut

debes. Quid enim pro te facturus non ſim: cuius ſingula-
rem ſum iampridem beniuolentiam & præcipuã modo
benignitatem in me expertus? Tantũ me tibi debere in⸗
telligo: ut ne uitam quidẽ ipſam in mea magis ꝗᷓ in tua po/
teſtate poſitã eſſe uelim. Itaq; ĩperare ſit tuũ pro uolũtate

Oia: parere aũt meũ cũ omni integritate: ueneratiõe: indu⸗
ſftria. Vale pater beatiſſime.Ex Mediola.iiij. Kal. martias.

Franciſcus Philelfus Petro Nucetano ſal.

Ntonio Lyttæ Mediolaneſi pᷣſ bytero litteravad te
dedi.iiij. idꝰ nouẽbres. Eratq; cũ ijs ſapphicũ adony,
armen ad ſanctitatem domini noſtri longiuſculum.

5*
4

4

4

Sum aũt miratꝰ*:qq nibil in hanc diẽ mihi reſpõderis.Nec
potui nõ dubitare ne litteræ tibi meæ redditæ fortaſſe nõ
eſſent. Noui em̃ facilitatẽ: noui humanitatẽ:noui liberalita
tem animi tui. Itaq; nõ ſine cauſa id accidiſſe arbitror. Sed
cũ hac de re:tũ de alijs nõnullis Xenopbon filius tibi corã
exponet. Tu uelim me ut facis: ames. Tibiq; ꝑſuadeas eũ
eſſe me: qui tibi oĩim maxime noſtri ordinis ſim affectus.
Cõuiuia mediolanẽſia eidẽ Xenophonti filio ad te dedi.
Vale Ex Mediolano.iiij. Cal.martias.M.cccc.Liiij.
Nranciſcus Philelfus Malateſtæ Nouello ſal.
e T Galbæ & Othonis Cæſaꝶ uitas ex Plutarcho ad
Alatinos traduxi: tuoq; nomini dedicaui. Quid aũt in
cã fuetit: qc eas Xnänophõti filio nũc iſtac iter facienti ad
te nõ dederim:idẽ Xenophon tibi corã exponet. Poſt di-
es quĩdecim ſigꝗs oblatꝰ fuerit:cui ea res tuto cõmitti quæ/
at: dabo ad te. Tu uelim tibi ꝑſuadeas mihi tuo noĩie nihil
eſſe iucundius. Nam dignus es pro tuis maximis ſpledidiſ
ſimiſq; uirtutibus:quẽ omnes diligãt:a ment:obſeruẽt:ue/
nerentur. Ego ꝓpediẽ fore ſpero: ut pax faciat poſtlimini-
um:tantus & barbarorum & exterarum nationum terror
impendet. Vale ex Mediolano.iiij. Calen. Martias. M.
cccc.Liiij. H

Franciſcus Philelfus Petro perleoni ſal. Z
Inis alijs litteris tibi ſigniſicaui loane Caimũ neq; fe/
Aciſſe neq;ʒ facturũ ſani quicꝗᷓ de re tua. Seq; dicit tibi
debere nihil: qm pro te alijs ſatiſfecerit. At illi quos is præ/
dicat: factum id pernegant. Itaq; ſi me audis:tute Mediola
num concede. Nã ſi ſecus feceris: nibil feceris: ædeſq; ne-/
gligentia tua quadam amiſeris. Turem paucis tenes. Re-
liqua ex Xenophõte filio corã accipies. Vale cũ pudiciſſi⸗
ma uxore tua. Meq; tuo illuſtri prmcipi cõmenda. Ex Me
diolano.iiij. Cal. martias. M. cccc. Liiij.
ranciſcus Phil. Petro barbo cardinali Veneto ſal.

Enophonti filio Romã ueniẽti iccirco litteras ad te
dedi: ut intelligeres me tãti facere beniuolentiã tuã

gquã mibinuper cü iſtic eſſem: certiſſimis documentis co-
P . A .

tam declaraſti: ut oĩa de te mihi ſi perarep oſſe uidear. Id au
tem eo facio & maiore cũ fiducia & libẽt: qm̃ noui nullũ
apud me unꝗᷓ intermoriturũ beneficiũ tuũ. Nam eſt apud
me antiquius nihil gratitudine atq; pietate. Reliqua tu ex
Xenophonte cognoſces. Vale pater ampliſſime. Ex Me/
diolano.iiij. Cał. Martias. M. cccc. Litiij. èð
Franciſcus Philel. Dominico cardinali firmano ſa.
On poſſum nõ accuſare erratũ meũ:qc cum nuper
fuiſſem Rom æ: ad te minꝰ ſalutatũ ierim:cui me iã/
pridẽ horim eſſe cariſſimũ. Nolim tñ exiſtimes id uel ne/
gligentia mea: uel qd tui oblitus fuerim: accidiſſe. Sed dũ 4.
cupio in te adeundo minꝰ ineptus exiſtimari:ſui in offi cio
ſeruando minus erga te officioſus. Volebã em & pro am/
plitudine tua & ꝓ decoro adire te: & eos conferre ſermo-
nes: qui & auditione tua & oratione mea nõ indigni iudi⸗
carentur. Quare dũ ſtudeo ea expedire ne ocia:quæ mi/
hbi erant apud ſummũ pontificem: pluſq; in his qᷓ putaram
temporis cõſumo:tandẽ coactꝰ ſum nõ te ante adire ꝗqᷓ abi-
re.Itaq; in ipſa abitione mea ex urbe Roma inter equitan-
dum accedo ad ipſas ædes dignationis tuæ. Is qui triclinij
preæſt oſtio rñdet in cubiculo te eſſe diuino intentũ mini⸗
ſterio:nec licere ſibi interea temꝑis adire te. Quid multis⸗
Tris horas expecto: cũ ne ipſe quidẽ oſtiariꝰ amplius ꝗcqᷓ
rñdet mihi. Quãobrem dũ uideo mirũ ſeruari ſentiũ: &
ipſe ad abeundũ ſollicitarer a comitibus: ne aut importu/
nior aut ineptior dici poſſem: abiui equidẽ ſubtriſtior: qce
u iſere te nequiuerim: quẽ mirifica obſeruantia ꝓſequor.
Tenes ecce rem oẽm.Tuæ fuerit uel clæmẽtiæ mihiigno
ſcere uel iuſticiæ oſtiariũ caſtigare: qui ut eſt genere ger⸗
manꝰ: neq; humanitatẽ ſapiat: nec hoim habeat diſcrimẽ.
Reliqua ex Menophonte filio cognoſces. Vale pater bu-
maniſſime. Ex Mediolano. ii. Kal Martias. Ml eccc. Liiiſ
NVYranciſcus Philelfus Ioanni auriſpæ ſal.
Vanti ego te ſempꝑ fecerim ac facio: nemo eſt: ꝗqid
melius ſciat ꝗᷓ tu.ld certe exploratiſſimũ habeo me
tibi eſſe cariſſimũ. Fide autẽ in amicos & prudẽtia tãta ua⸗

—

NX

ſe⸗
⸗

Eit

fan

ſer

ſen
in!
cat

40
gar
lit

ſe⸗
uer

⸗

dan les:quãta ſcio maiore neminẽ. Itaq; nihil eſt:qcł de te ſpe/
ulä rare nõ auſim. Quibus aũt in rebus tuam mibi & operam
bud dN& diligẽtiã præſtes: uelim: Xenophõ filiꝰ tibi coram oſten
ex et. Vale. Ex Mediolano. iiij. Cal. martias. M. cccc. Liiij.
e, (Eranciſcus Philel. Aenico daualo equiti aurato ſal.
Vm ad undecimũ Cal.ſeptembres ex caſtris regijs
oli⸗ abijſſem repetiturꝰ Mediolanũ: nihil mibi moleſtiꝰ
be ꝗᷓ qc te quoniã heſterno ueſperi Neapolin reuertiſſe
eß⸗ ferebaris: eo die uidere cõplectiq; nequiuerim. Itaq; abiẽs
e⸗ mecum tuli incredibile deſideriũ tui: quem & abſentẽ ab/

ial ſens intueor & cõplector & alloquor. Cupio autẽ maiorẽ
97 in modũ per tuas litteras intelligere: & quid agas: & ꝗᷓ tibi

carus ſim. Sed horum alterũ ꝑſpicuũ mihi eſt. Non enim
, poſſum non amari abs te:que tatopere ipſe colam. Alteꝶ
. bene ſpero. Nã ꝗ uir magnus es & rebus ornatus oibus: te
4 bene agere ac rebꝰuti ſecundiſſimis dubitare certe nõ de/
z beo. Gratiſſimum tamen mihi facturus ſis: ſi quæ de te mi/
9 hi in ſpe ſunt poſita:ea tu litteris tuis uel confirmabis ul au
gebis. Vale decus meum. Et me Alphonſo regi commen-

h da: & ut ſoles cariſſimum effice. Ex Mediolano. iiij. Calen.
martias. M.cccc. Liiij.

Franciſcus Philelſus Nicolao cebæ ſal. WU”M
5 Ncipienti iam mihi expectare litteras tuas afiud oc/
3 ecurrit in mẽtem. Cupio em exte intelligere: ulla ne
⸗ — auobis ſit aut in Thraciam aut ad chios nauis traiectura:
quæ iſtinc ſoluat ante Cal.maias. Et hoc & quæ proximis
E⸗ litteris ad te ſcripſi ne neligas: rogo. Vale ex Mediolano
o⸗ vij.idus martias. M.cccc. Liiiij.
Franciſcus Philelfus Alberto ganchario ſal.

Eus malefaciat factionibus ſuſpitionibuſqʒ: quibus

fit: ut tuæ meæq; uolũtati mos geri nõ poſſit. Petie-/
D rã à principe meo: quod te uelle intelligebã. Is mihi fibera /
. liſſime reſpõderat: ut ſemper. Omniaq; mea anla faltuge
ſe affirmarat. Deinde cum rei cõficiundæ ſtudeo: animad-
AH aerto buncrefrigeſcere. Quod ego moleſte ferens cun/
n⸗ tationis cauſam quæro. Tandem mihi reſpõdet ſe & mea

4 A iij

leat & eloqu
raritas cum phoœnice cõparet᷑. Floruit eloquentia Demo-⸗-

LI
& tua cauſa uelle omnia: uereri tamẽ: ne iſtic aliqui huiuſ/
modi beneficij genus indigne patiantur. Itaq; ſibi & homi/-
num habendam eſſe & temporũ rationẽ. Reliqua tu pro
tua prudentia coniecta. Vnũq; tibi pſuade nibhilapud me
eſſe antiquius beniuolẽtia noſtra. Vale ex Mediolano.v.
Nonas martias. M.cccc.liiiij.
Frãciſci Philelfi Epiſtolarum liber Duodecimus.
PFPranciſcus Philelfus Lombardo Collioni ſal.
= NMici quidam tui quibus ego familiariſſi/

—

bonitatẽ & nõ uulgarẽ facundiæ laudẽ.
Quibus certe rebꝰ ſum nõ mediocriter
delectatus. Perdocti em̃ reperiũtur per⸗-
ſæxpe malti. Sed qui idem & ingenio polł
io eorum: eſt in numero collocandus:quorũ

ſthenes inter græcos omnis. Sed idem fuit ingenio tardi-
ore. Ingenio Demades claruit plurimũ: quo frætus ex tẽ-
pore diſertiſſimus uidebatur. Verum iccirco ſcripta eius
nulla extant: quoniam eloquentiæ uim ſplendoremq; in-

timum minus ſaperent. Sunt em̃ nonnulli:qui eloquentes

exiſtimati: ne diſerti quidem funt: ſed apta quadam & ſo/
nora ac uenuſta uerborũ ſerie facundi quoniã uideãtur:in
raris babẽt᷑ oratoribus.At cum omni in re:tum uel impri/

mis in eloquentia tria requiri ſolent ingeniũ: doctrina:dili⸗

gentia:quibus ipfis: qui ualet: non hunc non poſſum elo/
ꝗquentiæ laudem aſſecutum exiſtimare. Tui te amici inge/
nij laudant. Præceptoris fama Guaryni Veronenſis rheto
ris minime contẽnendi non indoctus mihi probari debes.
Modo diligentiam adhibeas: quæ in exercitatione ma-
xime apparet:nihil tibi deſit ad optimum oratorem. Necꝑ
ipſi Demoſtheni: neq; Ciceroni noſtro omnia naturæ ad-
minicula affuerunt. Sola diligentia hos perfecit: qua qui⸗-
