re uis: propediẽ tibi morã geram. Vale ex Mediolano. x.
Kał. Nouebres..M. cccc. Lv.
YTFranciſcus Philelfus TChomæ coronæo philo/

„

¶Franciſcus Phil. Bartholomæo epiſcopo ſcalæ fal.

ꝓlyxitate epiſtolæ te diutius legedo remorer: ſ. cito lõ⸗
gonẽ Philippũ illã nondũ reuertiſſe Mediolanũ. Nec alic

WVo magis expecto ſuauiſſimas tuas litteras: eo lma⸗/
iote ea ꝶ& incendor deſiderio: quo ut me tãdẽ aliqua

ſ.

tll
ker

leues ex parte:te etiam atqʒ etiã rogo. Quare & ſi nihil mi/
hi noui acciderat qce ad te ſcriberẽ:tũ uel declarandi aper
tius amoris erga te mei gratia uel ut te adrndendũ incita/
rem:nouũ quoddã argumenti genus inueni. Eſt mibi opꝰ
lyricum carminibus uarijs metriſq; cõpoſitũ pro uarietate
& modulorũ & numerorũ. Hoc deuouere dicareq; inſti-
tui Chriſtianiſſimo regi Karolo.Itaq; primũ totius oꝑis car
men cui apud ueſtros & Atinomen eſt: cum his iſtis litteris
ad te dedi:ut haberes quaſi deguſtationem quandam bu⸗-
iuſcemodi mei non tam negocijꝗᷓ ocij. Eſt autem carmen
ſaphicum mixtũ adonyco. Cum primũ uero tua epiſtola
iuerit ad me: cõtinuo id operis lyrici qc dixi: aduolabit ad
negem. Si regis igit᷑ gloria tibi curæ eſt: uel regis iſtius cau
ſa ꝗprimũ reſponde.VYale Ex Mediolano.vij. Kal. Nouem
1. cccc. Lv.
Francil. Phi. Guilielmo Vrſino Frãciæ cãcellario ſa.
Irebus meis delectari ijs cõſueſti:quæ ułleuiuſculæ
ſint uład id ignotos ſcriptæ:quãtæ arbitrer tibi uo-
luptati fore:ſigd meũ lectitaris qcł tui uel noſtri potiꝰ Chri
ianiſſimi regis Karoli ſ Pledidttl

imo noĩe apud uniuerſas:

ut ita dixerim gẽtes natiõeſq; illuſtret᷑: ad ꝗͥs latinæ muſæ

uox ꝑuaſerit? Opus enim carminũ cẽtũ:quæ a græcis odaz
noĩnant᷑: ad decẽmilia uerſuũ ſum aggreſſus:qc in libros
decẽ diſtribui ꝓ unius Apollinis noueq; deinceps muſarũ
noibus. In his uero quicquid ad muſicã harmoniã ꝑtinere

exiſtimaui: quod grauitatẽ ſcilicet egregiã aliquam præ ſe

ferret nõ ineptæ ſuauitati admixtam: ſam uarie ſparſimq;
ꝑſecutus. Quod eo libentius feci:ꝙ res digna uiſa eſt: quæ
dignis uiris obſcura non eſſet. Quis em̃ ignorat:ut alias rõ
nes omittã:tantã uim eſſe in muſica harmonia ad oẽs ani/
mi motus:ut ne pythagorici quidẽ acutiſſimi illi præſtãtiſ-

ſimiqʒ philoſophi affirmare dubitarint immortalem homi/

nis animũ conſtare conuenientia muſica? Nam qui ueri œ&
ſũmi dei cognitionẽ nõ haberẽt:rẽ ab effectu quopiã ſen/
ſuq; iudicãtes ut in citharis & reliꝗs muſicis inſtrumẽtis ſo/
nos:ita in corꝑibꝰ hũanis aĩios hmoõi quadã ac ſili barmonia
definiebãt.Sed hæc noſtri Theologilõge doctius ueriꝰ
Cuij

.

Leuiuſc

5 .
1

Jomnes gentiles philoſophi & nouerunt & diſputãt. Ne/
mo tñ repugnari doctrinã eruditionẽq; muſicam eſſe pul⸗
cherrimã & putilẽ imprimiſq; neceſſariã: & eãdem quoq;
poetarũ eẽ admodum ꝓpriã. Quare cum ipſe nõ poetam
minus ꝗᷓ oratorẽ atq; philopophũ ꝓfiteri debeam: cũ pri/
mũ ſatyras abſoluiſſem: ijs tanꝗᷓ defatigatus ad hoc mitius
ſcribẽdi genus me contuli:ubi quãtus & qualis fuerim:ali/
orum iudicio det᷑. Huius aũt operis primũ carmẽ:hoc eſt
quod modo dicebam oden iccirco dedi ad te: ut intelligas
me inſtitutũ meũ: quod noſti: neq; obliuiſci neq; neglige/
re. Deguſtabis igitur quod offert᷑ primitiarũ mearum ad
regem ꝓpediem uniuerſis huiuſcemodi ſtudij noſtri flu-
ctibus ipſe etiã perfructurus. Vale ex Mediolano idibus
Nouẽbribus.M. cccec. Lv. d
Franciſcus Philelfus Ste
ſecretarto ſal. di. plu.
Ibelli tui iapridem ſunt abſoluti.Itaq; eos habebis cũ
aoles. Verũ ne diutius differas: moneo. Librariꝰ? em̃
Hus eſt planeq; moroſus. Cum hiſce ternas litte-
ras ad te dedi: quarum unæ loanni coxæ reddendæ ſunt

idq; qᷓprimũ: alteræ Guilielmo Franciæ cancellario: tertiæ

Thomæ græco Raroli regis medico. Nihil es mihi factur⸗
hboc tempore gratius:ꝗᷓ ſi operam dederis: ut hæ om̃es lit/
teræ & qᷓ celerrime & ꝗqdiligentiſſime reddantur. Siquid
autẽ epiſtolarũ ad me dederis: cui cõmendes etiã atq; eti/
am cogita. Nolo em res meas diuulgari:boc præſertim tẽ/
pore:qqc non oĩno caret ſuſpitione.Scire ex te cupio:quid
futurũ putes bellũ ne an pacẽ.Hoc uero iccirco a te quæ⸗
ritur quoniã inſtitui in Hiſſpaniam breui proficiſci ad Apo
ſtoli lacobi templũ uoti ſoluendi gratia. Vale Ex Medio⸗
lano idibus nouẽbribus. M. cccc. Lv.

opho medicoq;d al..
Vum nuper ad apriſẽ iſtic epithalamij illiꝰ Sphor/
tiani habẽedi gratia fuiſſem: memini occurriſſe mi/
hi inter eũdũ Baptiſtã piaſiũ nobilẽ medicũ eundẽ
omũ:quẽ poſt primos amicitiæ cõgreſſus nõ po/

q; aſtro

Franciſcus Philelfus Hieronymo caſtello philo/

hor

de

tui nõ monere:ut poſthac eſſet cautior in conſiderãda ho/
ra: hoc ẽ. ρασKο natalis Sphortiani. Nõ em Praciſcũ
Spbortiam principẽ bunc noſtrũ hora ut uulgo putãt diei
uigeſima natum eſſe: ut nunc numeramus:ſed ueſpertino
crepuſculo. Nec enim parũ intereſſe ad iudicãdũ horoſco

pi tenere rõnẽ. Veſpertino autẽ crepuſculo eũ enataſſe in

lucẽ: ꝗs oim meliꝰ nouit ꝗᷓ mater? At ego hanc rem omnẽ

ex noſtri principis matre ſciſcitatꝰ ſum diligenter:quæ tã/⸗
dem exme intelligens: quæ eiuſce rei opinio in hboim mẽ/
tibus late longeq; inſediſſet: ſurrides inquit: fortaſſis &
duo ſunt Franciſci Sphortiæ: & duæ item Luciæ eorũ ma/
tres. Cæterũ quæ Lucia Franciſcũ Sphortiã Mediolanen/
ſiã ducẽ ex inuictiſſimo illo Mutio Sphortia peperit: illam
me eſſe puto: ni forſitan oblita ſum mei.ltaq; deſinãt cæte
ri affirmare:quod neſciunt:& certe credant matri de filio:
quæ & parturijt & peperit eũ.Hæc mi Hieronyme ĩccirco
tibi cognita eſſe uolui: ut intelligeres: quantũ ſit fidei iudi/

cijs iſtiuſmodi adhibendũ: quæ aſtronomi quidã: uel aſtra

nemi potius tam inconſiderate effutiunt. Aut igit᷑ taceãt:

ne ſint oĩbus ridiculo: aut diligentius oĩa metiant᷑: Tuue-

lim: me interea Borſio excellentiſſimo principi cõmẽdes-.
Vale ex Mediolano.xv. Kal. decẽbres. M. cccc. Lv.
Frãciſ.Phi. Guilielm ãciæ cãcellario ſal.
Vm Manuel lacob noſtri huiꝰ principis nomine ad
Chriſtianiſſimũ regẽ Karolũ iter faceret: idoneꝰ nũ/
Qus uiſus eſt: cui meos libros de exilio darem ad te dono.
Nam iãpridẽ ſum ex multis certior factus te affici borũ de
ſiderio. Eſt etiã cũ his & lõgior quædã ad regẽ aduerſus in
fideles epiſtola & carmen quoddam item longiuſculũ. Si
tibi morẽ geſſero: res erit mibi ꝑgrata. Abs te aũt duo ſũt
quæ petã: unum ut tuas litteras ad me des & quidem talis:
qualis maxime expecto. Alterũ: ut Manuelẽ hunc quantũ

ſcilicet ad expeditionẽ eius attinet: ita tractes: ut intelligat

meas ſibi cõmendationes fuiſſe non inutiles. Vale ex Me⸗
diolano.x.Kal. decẽbres.M.cccc. Lv.
Frãciſcus Philelfus Thomæ coronæo philo/
ſopho medicoq; ſal.

enn

ſe putauiſſes. Itaq; uolui ne eſſes neſcius nullas mihi reddi/

tas eſſe tuas litteras. Quare ſi me amas: qc; certe facis: faci/
to:ut intelligam quid mihi agendũ ſit. Vale Ex Mediola,.

—

no pridie kal. lanuarias. M. cccc. Lv.
rãciſcus Philelfus loaãni Andreæ abbati ſal.

Tſi nudiuſquartus litteras dedi ad te alteras de re
ua:tñ quia interdũ nũcij ſũt u'negligẽtes uel tardi

ores: rẽpetã paucis: quæ antea ſcripſeram. Negociã tuum
apud principẽ & forti & firma & tota acie ſum aggreſſus.
Putoqʒ nobis ex ſententia noſtra ſucceſſurũ. Tu autẽ iſtic

cura: ut itẽ litteræ apoſtolicæ eant ad principẽ: & aliæ quo

q; a lacobo noſtro Calcaterra diſertiſſimo iuriſconſulto: &

cũ ijſce etiã tuæ ſubmiſſæ: phumanæ:ac ſuplices. Quas oĩis

mibi primo reddi uolo: ne ſi forte alij fuerint redditæ aut

nihil referat᷑ ad principẽ: aut ſeco ꝗᷓ opus ſit. Dabiſq; operã

ne collati beneficij litteræ emanẽt in cõpetitorẽ tuũ. NHæc

ſi feceris:te oĩ ſollicitudine moleſtiaq; ſoluã. Rem paucis
tenes. Vigila. Si Nicodemus Trãchedinus iſtuc aduene-

rit: eũ uelim meo noĩe horteris:ne litterarũ meaꝶ quas cu
pio a ſũmo põtiſice cõfirmari:obliuiſcat᷑. Tuqʒ ſi opus fue
rit: rẽ adiuua. Vale ex Mediolano pridie idus feb rua rias.
¶Franciſcus Philelfus Ioanni Mario filio ſal.

d te dederat. Erantq; mihbi nõ multo ante redditæ

ciæ cancellario: & duæ ab eodem Thoma. Rem om nẽ diè⸗
ligentiſſimne intellexi. Reliquũ eſt: ut audiamus: quid ad
ea ſcripturus ſit Thomas:quæ ad poſtre mũ petebamus.

Id cum primũ didicero:iter faciã. Cura igitur rem quantũ

potes. Vale ex Mediolano idibus februarijs. M. cccc. Lvi.
¶ Franciſci Philelli Epiſtolarũ Liber decimuſtertiꝰ.

Icolaus Trachaniote & Alexander cananus a uo/
bis ĩ Italiã redeũtes: cũ mediolanũ uiſendi mei gra
tia diuertiſſent: me tuo noie monuerũt dediſſe te
litteras àd me: ꝗbꝰ fierẽ omi de re certior: quã mea intereſ-

cepi litteras tuas & cũ his quas Thomas medicus

tres epiſtolæ: una a clariſſimo uiro Guilielmo luuenale Frã

*

06
aut
deĩ
dee

cs

ene/

Fe

ſue

ſas.

icus
Uite
Fri
e/
dad
us⸗
nti

.

*
. .

Franciſcus Philelfus Summo eccleſiæ Roma/
næ pontifici Calliſto tertio ſal.plu. di.
Tſinonnullos exiſtimabam fore beatiſſi/
me pater Calliſte tertie: ꝗ meã erga te ob/
ſeruãtiã audaciæ noie deprauaret: malui
tñ honeſtatis & officij mei ꝗᷓ aliorũ aduer⸗/
ſus me calũniæ habere rõnẽ. Nã ꝗ pluris
acit cõmodũ ꝗᷓ uirtutẽ: is mibi uidet᷑ totꝰ

ex fortuna pẽdere:quæ ut & inſtabil'ẽ & fallax:ita oĩ uirtu

ti maxie aduerſa atq; inimica. Quare nõ ꝗd ĩperiti ſentiãt:
ſed ꝗd ſentiendũ ſit: mihi fuit cõſiderandũ.ltaq; ijs omiſſis
oĩnoq; reiectis ita mibi agendũ eſt cum tua ſanctitate: ut in
telligant omẽs nibil mihi fuiſſe potius ꝗᷓ fauere laudi tuæ:

quã ꝗ de ſe negligit:is ut aplło Paulo repugnat:ita ſe homi

nẽ eẽ obliuiſci᷑. Quid em̃ ẽ magis hoĩs ꝗᷓ oi ſtudio atq; dili⸗/

gẽtia ſeq amplexariqʒ uirtutẽ? At laudẽ ꝗd alic eẽ dicimꝰ:

ꝗ or̃onẽ eã: qua uirtutis magnitudo amplitudoq; demon⸗/⸗
ſtrat᷑?lItaq; abſurdũ ẽ ꝗ bonis actionibꝰ delectat᷑: eas pati in

obſcuro eẽ: qſi qe; inuidoꝶ ẽ ꝓpriũ:alios nolit ſui imitato/

res. Vt igit᷑ dignitatis gradu cæteris oĩibus mortalibꝰ præ/
ſtas: ita oꝑam te dare oportet:ut amplitudine præſtãtiaq;
uirtutis: & ſapiẽtiæ cũctis hoĩbꝰ ſuꝑior iudiceris.Nã ut gra

uiter ac recte Cyrꝰ ille ſuꝑior dicere ſolitꝰ? phibe᷑: neminz

decet imperare: ꝗ ſubditis ſit deterior. Et Bias ille prienẽ⸗
ſis ꝗ unus ẽ inter ſeptẽ numeratꝰ*:pulcherrime monebat l/
periũ uirũ demõſtrare. Qck ſi morũ ſilitudine beniuolẽtia
generat᷑ natura:diſſimilitudine uero odium quis mbigat
eũdẽ eſſe & bonũ & doctũ uirũ:q bonoꝶ doctorũq; uiro/
rũ cõſuetudine utit᷑: ac familiaritate? Quatã ſibi gloriã cõo/
parauit Nicolaus ꝗqntꝰ ꝗ te modo anceſſit in põtificatu: cũ
ad cæteras uirtutes ſuas uitæq; ſanctimoniã tãta eruditõe:
tãta ſapientia:tãta eloquẽtia polluit: ut oibꝰ bnfaceret: oẽs
ad ſe accerſeret:quos ulla ułigenij:uł doctriæ præſtãtia iſi-
gnis eẽ audiret. Videmꝰ uniꝰ eiꝰ optimi ſapiẽtiſſimiq; põti/
ficis:uł diligetia: uł munificẽtia eẽ factũ:infinita pene græ⸗
ca uolumina: quæ noſtris hoĩibꝰ erãt ignota de rebꝰ maxis

atqʒ clariſſimis a græcis philoſopbis: hiſtoricis: oratoribus

eleganter ſcripta ĩ latinũ eſſe tra duẽta ſermonẽ.ldemq; fa⸗/
ctum ẽ de libris theologicis atq; mathematicis adeo ut nõ

multum iam inuidendum ſit græcis auctoribus: ita multos

apud latinos legere liceat. Quod ſi diutius aliquanto fuiſ-
ſet in uiuis: cum reliqui rerum aut optimarũ: aut admirabi-
lium ſcriptores: tum poetæ ipſi maximeq; nobiliſſima illa
duo diuini homeri carmina: quibus hominũ uita in omnẽ
partem inſtituitur atqʒ ornatur: Latinitatem induiſſent.
Quid quod poſt urbis Conſtantinopolitanæ captiuitatẽ
atq; mileram illã & infortunatã depopulationẽ nũcios ſu/
os & negociatores clam miſit per uniuerſam illam & Euro
pam & Aſiam: quæ Turcis paret: ad conquirendos emen
doſqʒ græcos codices: nulli neq; labori parcens: neq; impẽ
ſæ: Neq; id negocij fruſtra ſuſceptum eſt. Nam innume/
rabilia prope uolumina ingenti etiam precio aduecta ſunt

in Italiam. Itaq; iure optimo dici poteſt non perijſſe græci/

am:ſed in ltaliam quæ olim magna græcia dicta eſt: unius
eius Nicolai pontificis clæmentia commigraſſe. Et ne om
nino ſe græcum dici:qᷓ latinum haberi mallet: & nuncios:
& negociatores miſit plurimos per uniuerſam Europam
cum grandi pecunia: qui diligenter ubiq; odorarent᷑: ſigd
latinæ grauitatis: & elegantiæ uſꝗᷓ lateret.Idqʒ nullius pre/
cij habentes ratiouẽ omnino ad ſeſe deuebendũ curarẽt.
Scio unum ex ijs fuiſſe Enochum aſculanũ: qui quondam
fuerat florẽtiæ auditor noſter una cum Aena iſto ſiluio: ꝗ
nunc Senæ gerit epiſcopũ.Is em Enochus in daciã uſq; ꝓ/
fecte eſt: & ut referũt aliqui ĩ cãdauiã uſq;: quæ ꝗᷓlõgiſſime
ultra reliquas omis inſulas de quibus extet memoria apce
priſcos rerum ſcriptotes poſita ẽ in mari oceano eregione
germaniæ ad ſeptẽtrionẽ. Itaq; eo tibi maior cura iniecta ẽ
pater beatiſſime: quod ei in pontificatum ſucceſſiſti:cui ni
bil potius fuit: ꝗᷓ conſulere cõmuni omniũ bono: ꝗqᷓ proſpi/
cere publicæ chriſtianorum omniumſutiliiati: & gloriæ: ꝗqᷓ
ea ſequi atq; complecti:quæ romano pontificatui & orna/
mẽto: & ſplẽdori futura eſſent. Nõ ſuos ille curabat aut lo
cupletare:aut magnos reddere:qui ſciret iam ſibi nullã eẽ
ſui ptãtem. Int elligeretq; turpiſſimũ duci in uiro graui &

ngt

utno

ultos

fu
winb
mi
nne
ler.
ttri
ool
uro
men
ni
ne/
unt
Lc
wius
eom
nios
opun
ligl
Ere⸗
rit
cum
0:4
Kime
apd
gione
lae
cuini
volpi
riei
ori
th
ee
d⸗

XII

ſapienti mentẽ cũ ore non cõuenire. Nã qd abſurdius dici
quæat ꝗᷓ eũ agere quicꝗᷓ ĩperioſius: & ꝓ animi ipotẽtia: qui
ſe in oĩbus ſuis litteris ſcribat ſeruꝰ ſeruorũ dei. Recte igi᷑
Nicolaus quintꝰ in oibus ſuis actionibꝰ aſſidue deũ præ ſe
ferebat:ſuorũq; oĩm oblitꝰ cõmodorũ:referebat oĩia ad di/
gnitatẽ: & amplitudinẽ Romani põtificat. Et ne ullã ſapiẽ

tiæ partẽ neglexiſſe uideret᷑ in uita: intelligeretq; non ſolã

duo eſſe uiuendi genera:alterũ contemplatiuũ:alterũ acti

uum:ſed rurſus actionum alias eſſe bellicas: alias urbanas:

quicquid tẽporis ab intelligentia rerum admirabiliũ: atq;

diuinarũ ſuperat: id omne ita ad uirtutes bellicas tranffe/

rebat & urbanas nunꝗᷓ ad ſe reijceret: & bhæc tamen omia
ad dei & chriſtianæ religionis dignitatẽ: & gloriã. Parabat
magno conatu & uiribus bellum aduerſus Turcos: quos
aĩaduerteret quotidie magis magiſq; iualeſcere: nec aliud
animo uolutare ꝗᷓ ꝑniciem & exitium nominis chriſtiani.
Itaq; belli neruos: hoc ẽ pecunias & ab alijs comparabat:
& ſuis ipſe nõ ꝑcebat.Intelligebat em̃ oĩa oportere eſſe cõ
munia pro Chriſto leſu. Claſſem ornabat ingentẽ & uali/
dã. Copias undiq; accerſebat: nibil prætermittebat: qc

ad belligerẽdi: qc ad conſequẽdæ uictoriæ rõnẽ attineret.

Neqʒ tñ bhæc dum ageret:litterarũ & humanitatis ſtudia a

quotidiana ſua conſuetudine aliena faciebat:ſed cũ ſciret
eũ ſe uirũ: ꝗ diuinũ in terris ſoliũ regeret atq; gubernaret:
oẽm in ſeſe hoĩs excellentiã repræſentabat: ut non minus
in omni uitæ actione: ꝗᷓ in uniuerſæ intelligentiæ ſtudio re
liquis mortalibus præſtaret.Itaq; uiros doctos & eloquen/
tis aſſidue apud ſe habebat: neq; ullum oino negligebat:
in quo præclarã ingenij uim aliquã intueret᷑. Quãta uero

in oĩs bhmõi uiros munificentia uteret᷑: nemo oiĩim melłꝰno

uit:ꝗqᷓ ipſe tu pater beatiſſime. Faciebat autẽ & prudenter:
& recte: cum noſſet nihil eſſe ad excitanda ingenia alen/
daſq; diſciplinas accõmodatius honoratione ac beneficen
tia. Quo quidẽ conſilio atq; benignitate id effectũ iam ui/
debamus: ut non latini modo: ſed cæteræ etiã nationes in
omni orations:in omni doctrinæ cultu expolirent᷑. Reuo/
cauit illũ ad ſe deus oĩpotens: ꝗ agit oĩa ſemꝑ ꝓ ſumma in/

4 8 7

finitaq; ꝓuidẽtia. Et ei in pontificatum ſuccedere te unum
iccirco: ut mibi ꝑſuadeo:uoluit:qm prudẽtiſſimũ inocẽtiſ-⸗
ſimũq; cognoſceret. Quid em tibi deeſſe ad prudentiam
poſſit: qui & extremũ ſeniũ uiuis:& ĩ negocijs ſemp maxi⸗
mis: uarijs: difficillimis ſumma tua cum laude es uerſatus?
Videmus te illam actionis partem: quam ille temporũ ca/
lamitate coaètus inierat: qdiligẽtiſſime perſequi. Nam tui
quæſtores ubiq; ex populis chriſtianis pecunias exigunt
ad conflandum per continentem in turcos & exercitum.
QCaſſis quoq; exædificata eſt rebus omnibus ornatiſſima
& maxima. Virtuti bellicæ quãtum in te eſt:ꝓppulchre con
ſulit᷑. Sed reliquũ eſt: ne urbane fiat iniuria. Nam ſi uiris
eruditis: & eloquentibꝰ a nobiliſſimo illo ſanctiſſimoq;ʒ põ/
tifice Nicolao quinto prudentiſſime conſtituta præmia ſu
ſtuleris: quid de te uno relinquat᷑ deſiderandũ: non obſcu/
re ſuſpicari potes. Noli obſecro:qui ſciẽtiſſimus ſis:a quo/
ꝗinſimulari inſcitiæ. Quod eo facilius accidet: quod accu/
ſant nõnulli non tuam: qui innocentiſſimus ſis: ſed tuorum
quorũdam non tam ſubreptionẽ: ꝗᷓ incuriam iſtius biblio/
thecæ:quæ tanto nuper labore:tantaq; impẽſa ex uniuer/
ſo ꝓpe terrarũ orbe cõparata eſt. Huic igit᷑ crimini qc nul
la tua culpa cõflatũ eſt: ut & qᷓprimũ:& ꝗqaccuratiſſime oc/
curras: oportet. Nam confictis etiam rumoribus ꝓſpicien/
dum eſt: ne ꝗᷓ tibi tanta probitate pontiſici famæ notã: ubi
neglecti fuerint:poſſint inurere. Aiaduertimꝰ em fieri ma/
lo hoĩm more: ut flagitioſorum famulorũ errata in iuſtos
etiã integerrimoſqʒ ckosnon unꝗᷓ referantur. Nacq; tibi ꝓ/
uidẽdũ arbitror: dum bellũ paras in turcos: ne domipræ/
dam ipſe patiare. Fruſtra em foris iuſti exiſtimemur: ſido/
mi iuſticia non ſeruamus: in bis præſertim rebus: quæ no/
ſtræ non ſunt:ſedireip.ſed eccleſiæ romanæ: ſed Chriſti le
ſu. Quare cũ diligẽs librorũ rõ eſt habẽda: ne pereãt:tũ ꝗ
eos & exercent & norũt: honorifice ſimul & cõmode reti-
nendi.Cui em̃ uſui ſint futura tot & tam præclara in oĩ ge/
nere diſciplinæ latina græcaq; uolumina ſine his uiris: ꝗq &
græce ſũt & latine eruditiſſimi? Neq; arma bellica ſine mi/

itibus ac duce utilia ſunt: neqʒ triremus ſine remigibus: &

— ——

XIIH9

r

gubernatore. Sed hæc tu pater beatiſſime longe prudẽti/

us: & melius dignoſcis: ꝗ ipſe norim exprimere. Libuit tũ
quæ mibi ueniebant in men tẽ: pro mea erga te pietate nõ
præterire ſilentio ut intelligeres mihi ſplẽdid iſſimũ tuum
nomen: curæ eſſe nõ medtocri. Quod ſiqua fortaſſis in re
tuas auris offenderim: id imprudentiæ aſcribe: non uolun
tati. Vale pater clæmẽtiſſime: & me cõmẽdatũ habe. Ex
Medio. xi. Kal. martias ãno a Chriſto natali die. M.cccc.lvi

Franciſcus Philelfus Petro perleoniſal.
Aciã qc petis & libẽter: & eito. Neq; erũt ullæ tãtæ
–meæ occupatiões: ꝗbus ab officio impediar. Tu in/
terea tpis bono ſis animo. Et uale. Ex Mediolano.xi. Kale.
martias. M. cccc. vli. ”ͤo
—(Franciſcus Philelfus Gregorio typherino ſal.
Ommendatio tua de Laurentio ueneto erit mihi lo
(CcLo alieni cõflati aeris. Nã nõ aliter ei oibus in rebus
Naæm affuturꝰ: ac ſi eſſet filiꝰ. Qc nõ ſolũ tua cauaſa ſum fa/
Rturus: id qe maximũ babet apud me pondus :uerũetiam
mea: qui maximo ſim abs te dono affectus: cũ eũ mihi cõ/
mendaris: qui dignus eſt: ut & diligat᷑: & amer᷑ ab omnibꝰ.
Itaq; noli de me quicꝗᷓ dubitare. Nam nihiłeſt q malim: ꝗ̊
tibimorem gerere. Vale ex Mediolano.æi. Kalen. martias
Franciſcus Philelfus Aenico daualo ſal.
Euolũtate Alphonſi regis erga me: de ſtudio dili
gentiaq; tua nõ cõiecturis & argumẽtis firmiſſimis
Slũ:ſed multis etiã beneficijs iã pridem certior factꝰ ſum.
ltaq;ʒ tibi:uelim:indubitato p erſuadeas nihil eſſe apud me
antiquius gratitudine. Et ne longior ſim tecum ꝗᷓ par eſt:
propediem: ut ſpero:obſequar uoluntati conſilioq; tuo.
Vale & maieſtati regiæ me ꝗᷓ diligen tiſſime commenda.
Ex Mediolano. xi. Cal. martias. M. cccc. vi.
(raciſcus Philelfus Baptiſtæ parrbiſiano ſal.
Jantum intelligo: Nicolaus frater legem illam nõ
probat: quæ inſcribitur de herciſcũda familia: idq;
ob nullam aliam cauſam: ut exiſtimo: niſi quod me
uat uelle me: quæ mea ſunt: repetere- Mone igit᷑ uirũ:bo/

no aĩo ut ſit. Nam ipſo uiuo nihil oĩno repetiturꝰ ſum ſed

omnẽ uſufruẽtũ: ut habeat uolo. Abſurdũ uero admodũ
foret:ſi poſt eius obitũ quæ mea optimo iure ſunt: minus
mea aliquando dicerent. Diuidant᷑ igit᷑ inter nos paterna
atq; materna bona: & utrã partẽ ipſe maluerit: capiat: alte/
ram uero ita nobis aſſentiat᷑: ut ipſe quoq; dum uixerit: ea

fruatur:nullo tn alio iure q noſtro beneficio.N eq; em ſum

aĩo ita humili: ita abiecto: ut iſtinc uelim ulla uitæ alimenta
mihi afferri Mediolano. At caaiſſe oino patrimonio uide
ri nolim. Diuidat᷑ ergo uniuerſum patrimoniũ:æquis por/
tionibꝰ:ut uterq; norit & quid ſit ſuũ:& qd nõ ſuũ. Deinde
capiat frater donec uixerit redditꝰ omis æque poſthac: ut

antehac cõſueuit: ſed fraterno beneficio: ut dixi: & nõ ali/

quo aut occupationis: aut diuturnæ poſſeſſionis iure. Te-
nes paucis mẽtẽ meã. Quare poteris monere fratrẽ: ut ul/
tro faciat: quod cogi poteſt inuit. Vale ex Mediolano. xi.
Kalẽ.martias. M. cccc. Lvi. S=
Franciſcus Philel. Antonio becchariæ ſal.
m Onuite an tea lemel & iteꝶ per Iitteras: ut Plutarchi
½parallela: quæ hinc abiẽs tecũ aſportaſti me inſcio:
mihi curares reddenda deniq;. Tu uero neqʒ das codicẽ:
neq; litteras. Itaq; nõ poſſum fidẽ boni uiri nõ deſiderare
in te. Nõ em̃ facis: ut te decet. Quid em̃ aliud fuit aſporta/
re clam illiummodi meũ codicẽ me nõ modo inuito: ſed to/
tius tuæ abitionis inſcio:qᷓ uel rapere: uel furari? Quo em̃
debeo alio uerbo uti:cum nihil oino reſpõdes?ltaq;ʒ te etiã
atq; etiã hortor:ac moneo:ne mihi moueas bilẽ. Sed cura:
ut meus codex ꝗᷓprimũ ad me redeat. Vale ex Mediola,
no.xi. Cal.martias.M.cccc.Lvi.
raran Philelfus Auguſtino dato ſal.
Iror ꝗd in cauſa lſit: qc' ſæpe meis litteris prouocatus
ibil oino in hãc die reſponderis: cum nõ tacendi a
s: ſed dicẽdt arte didiceris. Nec em puto te uſq;adeo
occupationibus obrutũ: ut nihil oĩno tibi det ocij ad offici
um. Quid abs te uelim: & quid te deceat: nõ es neſciꝰ. Va/
le ex Mediolano.xi. Cal.martias. M.cccc. Lvi.

N¶Eranciſcus Philelfus Alberto gancario ſal.

— — — —

—

— — ☛ b

.
1

nſed
moi

hinae

terna
vae
kitren
filen
nen
uice

pon

e⸗
ut
l/

.

rchit
ſce:
dice
rae
te/
lwo⸗

eta
ra.
ſola

tus
di

deo

J

—

WEtrũ lIloannẽ illũ medicũ: qui quo tempore ultimũi
Bononiæ docui: docebat & ipſe Senæ: non debes
e(lleelſe oblitus. Erat em & Bononiẽſis & tibi ut uidere
uideor familiaris. Habebat ille apce ſe duos meos codices
& cõmentatorẽ Seruiũ in tria Virgilij carmina & ipſa car/

M

mina. Oderare ſiꝗd cauit teſtamẽto. Vale ex Mediolano.

xi. Cal-martias. M. cccc. Lvi.
— Frãciſcus Philelfus Lodouico caſellæ ſal.
n M ꝑſſi tua mibi beniuolẽtia iãpridẽ certiſſimis documẽ/-
Ntis ꝑſpecta eẽt: uterer fortaſſis accuratiore oratiõe.
Sed uix eſt quicꝗᷓ magis alienum ab amicitiæ diftidentia.
Quare cũ liquido intellgã te eſſe percupidũ meorũ cõmo
dorũ in re præſertim & boneſta & pia: utar & breui tecũ
& aperta dictione. Permulta mibi incõmoda ſunt:ſed unũ
ſane oĩm moleſtiſſimũ: qc grandiuſcula mibi eſt filia: & ea
quidẽ moribus modeſtiſſimis. Vnde banc tradã uiro mihi
atis non eſt. Deſunt em ad dotẽ aurei duceti. Rogo te id
meo noĩe nuncies duci Borſio: eumq; tua illa ſuauiloquen
tia qua duriſſimos etiã lapides ſoles demolire: nõ ores mo
do:ſed exores ne patiatur me diutiꝰ huiuſmodi angi incõ
mdo. Haud em dubito: qua facilitate ac munificentia eſt
nobiliſſimus iſte princeps: nõ inuitus opẽ: tẽpeſtiue feret
huic tãtæ meæ neceſſitati. Tibi uero babebo gratias imor
talts. Tecũ longior eſſe nolo. Nec em̃ oportet: cũ & natu/-
ra ſis humaniſſimus: & mei amãtiſſimus. Vale ex Medio/
lano.xi. Cal.martias. M. cccc. Lvi. L
Franciſcus Philelfus Cuilielmo iuuenali Yrſino
quiti aurato Franciæ cancellario: baroniq; tre/
melli ſalutem dicit plu.
Rauem & perdiſertã epiſtolã tuã ea uoluptate ꝑ/
legi: qua rem diu multuͤc⸗ exoptatã unꝗᷓ antea cõ/
fueuerim. Superaſti profecto expectationẽ meã.
Nam tametſi uirũ te magnũ ſapiẽtemqʒ opinabar: tamen

ut uero fatear ſentẽtiam animi mei: tantam in te eſſe inge-

nij uim: tantũ dicendi robur: tantam copiam: tantũ nitorẽ
ac decus haud arbitrabar. Itaq; mibi plurimũ gratulor: c
eum te amicum & beneficẽtiſlſimũ quidem amicum lum

adeptus:in quo ſumma oia eſſe intelligo. Nam de me tibi
S aliud quæã polliceri: qᷓ & beniuolentiã: & obſeruantiã
ſingularẽ? Quod aũt mea tumultuaria ſcripta tanti facias:
quanti ego certe non duco:id abundantia quadã fit præci
pui amoris erga me tui. At cæcũ fin xit amorẽ antiqtas ic-
circo (ut mea fert opinio) qc ubi fuerit uæhemẽtior rece
iudicare non ſinat. Verũ facile patior hac in re falli te: mo/
do a me maiora nõ exigas ꝗᷓ ipſe præſtare poſſim. Neq; id
de mutuo amoris officio intelligi abs te uolo. Nã hac una
in re:uel æquabo te: uel fortaſſis etiã ſuperabo. Cæteris. n.
in rebꝰquo uiſus fuero te ĩferior: eo magis atq; magis ope/
ram dabo:ut uelipſe tu me iudices amando ſuperiorem.
Vale ex Mediolano.x. Kal. martias. M. cccc. Lvi.
— (rãciſcus Philelfus Thomæ franco philoſopho
Nac medico ſal. 2ð
Inæ litteræ tuæ & e quidem ornatiſſime eodẽ mi⸗
bi tꝑe ſũt redditæ. Accepiqʒ nõ multo poſt tertias:
gquuas ad loãnẽ Mariũ filiũ ex oppido heduoꝶ mõte cocle
rtrio dederas. Fuerũt mihbi oẽs & gratæ & dulces. Habeoq;
tibi gratias ĩmortalis: qc; nibil omittas: qe' mibi futurũ pu-
tes honorificũ.Expecto rurſum litteras tuas quibꝰ me mo WDM
neas: qcł abs te pꝑ ꝓximas meas litteras me monẽdũ eſſe ſi
gniſicaui. Nã tadiu pẽdebo:q̃diu tua epiſtola tardarit. Va/
le ex Mediolano.x. Kal. martias. M. cccc. Lvi.
¶ Franciſcus Philelfus Nicodemo trãchedino ſal. H

Vas de multo fugitiuo pecunias extorſiſti:nõ poſſũ
nõ ꝓbare. Nam quis cõducibiliꝰ fuerat accepiſſe au
reos uiginti a loanne anguſciola: ꝗᷓ ab Alexandro ſeptẽ ac
decem:tñ amiſſum mulũ opera & diligẽtia tua recuperaſ/
ſe opus eſt & amici:& Nicodemi. At uerſuram quam mi/
bi proponis nequaꝗᷓ admitto. Malo em̃ non modo a te m
hi: ſed ab ipſo etiam Alexãdro pecuniolã iſtã deberi q ab
5

eo q oino nõ eſt ſoluẽdo. Quod ut apertius intelligas: Pe-
tri pauli tui illiꝰ litteras hiſce meis incluſas dedi ad te. Itaq; .
te rogo: ut per litteras cõmutationis quas mercatores uo/
cant:qᷓprimum mihi: uel cum aliquo meo detrimento ſatis
faciendum cures. Celeritate mihi opus eſt. Per Coſmia-

etibi
tanti
cne:
pregr

F*

fecke

mnam menſam rem facile trãſiges cum Pigello. Qiæa me
faramittam ad te. Vale ex Mediolano.ix. Kalen. martias

¶Franciſcus Philelfus Nicodemo trãchedino ſal.
Edi litteras heri ad te Pigello negociatori Coſmia/
no:quibus fiebas certior nihil eẽ ſperãdũ de exigẽ/
a pecunia: quam Petro paulo illi tuo credidiſſes. Pugnat
em̃ cũ inopia.ltaq; quo magis eget nũmis: eo uerboꝶ plus

habet. At uerba emere uendenti uerba non expedit. Pro-
inde ſi me amas: quod certe facis: cura: ut ea m ibi pecu/
nia ſoluat᷑ bic a Pigello uel cum meo aliquo detrimẽto: ut

menſariorũ mos eſt: boc eſt ut iſtic nomine meo plus des:
& bic mibi reddat᷑ minꝰ. Nam malo buiuſmodi ſubire de/

trimenti genus: ꝗᷓ incõmodari diutius. Rem matura: & ua/

le. Illuſtrem meũ Mœcenatẽ Karolũ gongagam magno &

hinc uelis: tuum eſt iubere. Ego enim quod iuſ
mice effeſtum dabo. Vale ex Mediolano Idibus martijs.

excelſo animo uirum ſaluere Tiurimmi opto. Ex Mediola/
no. viij. Cal. martias. M. cccc. Lvi.

ranciſcus Philelfus Guilielmo iuuenali Vrſino
equiti aurato Franciæ cancellario: baroniq; tre/
melli ſalutem.
Iſi liquido intelligerem quibus es occupationibus
ſeptus: ſubaccuſarem te:quod nullas ueſtris regijs
oratoribus litteras ad me dederis. Non enim te la/
tet:quanta me uoluptate afficiunt ſcripta tua: quæ & gra/
uiſſima ornatiſſimaq; ſunt: & ſane talia: quibus tuam erga
me charitatem non ſecus perſpiciam:ꝗqᷓ ea quæ cernuntur
oculis. Diſcere præterea cupiebam: quid ſentires de ad/
uentu meo ad regem in offerendo opere lyrico: qc eius
ſplẽdidiſſimo nomini dicaui.At ueniam profecto ad apri-
lem:quo diligentius præſens agam: quod abſens min cõ-
mode poſſum. Interea uero temporis ſaui eſt: quod
iuſſeris: pera/

Franciſcus Philellus Thomæ franco philo o⸗

— D ij

pboac medico ſalutem.

5
WW

TI

lbi ꝓximis diebus reſpondi ad binas litteras: quas
huius principis oratori ad me dederas. Expectabã
ũt abs te intelligere: ꝓbareſne aduetũ præſentiã

q; meã! tr.
& ter: & ite ꝶ antea ad te ſcripſi.Itaq; ſum miratꝰ:ꝗd in cau/

ſa fuerit: quo minus quicꝗᷓ hac de re mihi ſignificaris: præ⸗

ſertim cũ ea tibi oblata eẽt opportunitas ad aduẽtũ regiæ
iſtius legationis: qua nihil poterat cõtingere opportuniꝰ.

Num fortaſſis ułtacendo mones:ut ueniã? Ita em̃ interp/⸗

tor: obtẽperabo ſane conſilijs tuis.Meq; ꝓ diuina benigni
tate ad mẽſem uſqʒ; accingam itineri. Vale Ex Mediolano
Idibus ma

tijs. M. cccc. Lvi. SJèòM
ffjFranciſcus Philelfus Lodouico caſellæ ſal.
L telligo indies magis id quod certe dubitaui nũꝗᷓ:
me tibi eẽ cariſſimũ. Itaq; tibi uelim oĩno ꝑſuadeas
um eſſe Philelfum tuũ:quo de tibi poſſis oĩa polli

ceri:quæ uel grati animi ſunt: uel ingenui. Vale ex Medio

lano.v.idus martias. M. cccc.lvi.
Franciſcus Philelfus Petro Thomaſio philoſo⸗

pho medicoq; ſal.
Em mihi facturꝰ es admodũ gratã: imprimiſqʒ piu/
cũdã:ſi litteras hiſce tuis adnexas reddi curaueris
KkKa3¶aarolo gongagæ & ꝗᷓcelerrime: & q́ᷓdiligentiſſime.

Mediolano pridie Idus martias. M.cccc. Lvi.

dire: neq; pecunia ire ullo pacto poſſit. Pigellꝰ a ſuo

idſius noie nõ recedit: ꝗ nec litteris tuis: nec ulla mea ora/
tione ad cõficiundæ rei celeritatẽ potuerit excitari. Quin

ait tandem ſe tunc daturũ operã: ut tibi mibhiq; morem ge/
rat: cũ ſibi loãnes clappanꝰ tuas pecunias numerarit. Ioan-
nes autẽ ipſe dicit id ſe facturũ cũ poterit. Nam ſibi pecu/
nias nullas eſſe. At Petrus Paulus tuus eadẽe oratione uti-

tur: qua antea conſueuit.Itaq; hinc uerborũ multum. lllinc

uero ne uerba quidẽ ſumus cõſecuti:adeo pigra oĩa: & lã/-

offerẽdo lyrico noſtro opere regi Carolo: id qd

Qæ᷑ ut facias te maiore in modũ rogo. Præterea ſiqd noui
habes de turcis: rebuſqʒ; oriẽtalibus: fac ut ſciam. Vale ex

rãciſcus Philelfus Nicodemo tranchedino ſal.

Vto fieri fato neſcio quo: ut neq; mulus ad me re/

ui
Gam

Med

ten⸗
tus

lta
ti
tec
ſs⸗
ltak
ac
ſan
1

gra
dabi
tiä

at⸗

lco,
re/
e
nb.
eĩ
ig

= = —– —2

ſo⸗,

ſin/
lens
we,
oui

e/
ſvo
N/
uin
⸗
at⸗
C/
uti⸗
ine
,

Mediolano nonis aprilibus. M. cccc. Lvi.

guida extiterunt. Ego ante Calen. maias omnino tranſcẽ/

am alpes ad regem francorum. Tu uale. Et me ama. Ex

¶ Franciſcus Philelfus Franciſco aleardo ſal.
Albæ Othoniſq; Cæſarum uitas: quas e græcis lati⸗-
nas reddideram promiſiſti hinc abiens fore: ut an/

te menſem reddendas mihi curares. At iam præterijt to/
tus annus: cum neq; illæ nec litteræ tuæ ullæ uſꝗᷓ apparẽt.

Bonum autẽ uirũ te eundemqʒ; nobis amicũ eſſe arbitror.

lItaq; non poſſum equidẽ nõ mirari: quid in cauſa fuerit: ut
tãdiu & mihi: & amicis pluribus: qui iſtiuſmodi uitas uide/

re deſiderant: & incõmodaris: & incõmodes. Niſi fortaſ-
ſis alij quidam ſint apud uos ueronenſis: ꝗᷓ apud reliquam
Italiam menſes. Nam ſicut menſis apud ægytios anni loco
ducebat᷑:ita apud uos annus pro mẽſe babeatur: redijſſe
iam tandem ad me debuerant libelli mei. Vale ex Medio-
lano nonis aprilius.M.cccc.LDvi. HM

Ccepi a noſtro Bonoaccurſio piſano ꝗᷓ apte & ele/-
ganter ea abs te omnia geſta ſunt: quæ ad ducalem

W Franciſeus Philelfus Fagino forobronunciano ſal.

NTicini bibliothecam attinebant. Feciſti ſane ut ſoles omia:
prudenter. Itaq; non mediocrẽ tibi laudem cõparaſti cum

apud doctos omnis: tum apud principẽ noſtrũ. Reliquũ
eſt:id efficias:ut exitus principio reſpondeat:ad quem ip/
ſum oportet ſemper bhumanis in actionibus principiũ intẽ/
dere. Id uero interea tẽporis dum curas: nolim obliuilſca/
ris: ꝗᷓ mibi rem gratã facturur ſis:li huic iſti familiari noſtro
Bonoaccurſio cunctis in rebus ut cœpiſti gratificabere.
Vale ex Mediolano.vij. Idus apriles. M. cccc.Lvi.
PFranciſcus Philelfus Petro Thomaſio philoſo⸗
pho ac medico ſalutem. ðð
n prius mihi quicꝗᷓ de tua amiſſa ualitudine eſtre/
Auũciatũ:qᷓ de recuperata ex tuis litteris intellexi. Nul
lis certe occupatiõibꝰ meis eſſet intermiſſa dulciſſima no/
ſtra cõſuetudo ſcribẽdi:ſiqd mibi ãtea fuiſſet de tua ægro/
tatione auditũ. Qua eẽ te liberatũ ta lætor:ita gaudeo: ut
alia de re nulla magis poſſim. Reliquũ ẽ: ut oẽm ur⸗ dili/

II.
gẽtiãq; adhibeas quo te poſſimus ꝗdiutiſſime frui. Qc ut dre
Frziasite ꝑ amicitiã noſtrã rogo etiã at etiã.Ego carminũ ſob
opus hoc tꝑe ſum æditurꝰ:id qd regis frãco ꝶ Karoli dica- heti
ui nomini. Tu uelim litteras meas tuis hiſce incluſas qᷓ ce/ nd
lerrime:& ꝗᷓaccuratiſſime reddi cures mœcenati meo ka⸗ ig⸗
rolo Gongagæ. Vale Ex Mediolano idibus aprilibus. M. zpue
NErãci. Phi. Sigilmũdo pandulpho malateſtæ ſal. iit
Vanꝗq ex ijs litteris quas nudiuſquintus Berthollæz au
lũcio ad te dedi: ſatis liqdo potuiſti ĩtelligere: quæ mi
t mea de te opinio. Hãc tñ hoc tꝑe mirifice cõfirmauit ſu uir
auis diſert uſq; poeta Porcellïromanꝰ. Quiut primũ Me- tie
diolanũ ſe recepit:cũ apd florẽtiſſimũ prici pẽ hũc noſtrũ: gi⸗
tũ apud aulicos purpuratoſq; uniuerſos eã de tuis diuimis m
uirtutibꝰ orationẽ habuit:qua in te audientes oĩs ineredi⸗ be
pili beniuolẽtia cõcitauit. Oſtendit præterea pulcherrima ne
quædã poemata: quæ uerſu in duodecia ſe lucubrata epi⸗
ſtolas tantã præ ſe laudẽ atq; gloriã de te ferũt: ut unicꝰno
ſtræ tẽpeſtatis ſis princeps iudicãdus:quem oẽs docti uiri .
atq; eloquẽtes omi obſeruãtia uenerationeq; ꝓſequãtur.
ltaq; tũ uiuæ unius bhuiꝰ hois uocis locupletiſſimo teſtimo/
nio: tũ duodecim ijs ſuauiſſimis luculentiſſimiſq; epiſtolis .
tãtꝰ cumulus ad priſtinũ meũ erga te amorẽ acceſſit: ut te DHZ
