dn lleeritate. Cauſam Cicchus ex me corã intelle xit. Codicem
nni epiſtolarũ cum primũ abſoluero:dabo ad te libenter. Xe⸗/
ecke nophon totus eſt tuus & pater non minus. Vale ex Medi-
dAà olano. xij Kal. Apriles. M. cccc. Liij.
Gte⸗ . ranciſcus Philelfus Lodouico Gongagæz
von principi Mantuano ſalutem. l
co⸗ n equidẽ ſum oblitꝰ: quã mihi nuper in agro brixi
aA ano beniuolẽtiam oſtendiſti: & quaãata me nõ huma/
ii Sn itate ſolũ:ſed benignitate etiã ꝑſæpe exceperis. Itaq; ex
gn eæo tẽpore intellexi permagnã mihi in te ſpem & poſitam
i. eẽ & cõſtitutã. Indeq; factũ e: ut ita te obſeruẽ ac uenerer:
ut me abs te putẽ dignũ exiſtimari: in quo nullũ bnficium
tuum ſit intermoriturũ. Quæ mea me de te opinio ne fal⸗
ſe ſum habeat: eſt magnitudinis & munificentiæ tuæ. Quid
de autẽ abs te uelim: ethruſco ſermone intelliges. Eſt celerita
te non minus opus ꝗᷓ beneficentia. Vale Ex Mediola. iiij-
tti Nonas Apriles. M. ccccc. Liij.
ſn Franciſcus Philelfus Alexandro Sphortiæ
. attendulo principi Piſauri ſal.dicit pßluu.
us Xiſtimabã te ante repetituꝶ Mediolanũ pficice-

ilij:

II

reris in Tuſciã. Sed quoniã didici ſecus fore: qc præſens

tecũ ac corã acturus erã: nunc & abſens & ꝑ litteras agam:
neceſſe eſt. Propediẽ iuſſu principis nõ tam ſui ꝗᷓ negocij
mei cauſa Romã iturus ſum ad ſummũ pontificẽ. Vt noſti
ex eo ſum philoſophorũ ordine: ꝗ rẽ pecuniariã in bonis
nõ ducũt. Quo fit:ut neq; ſim auri diues nec eſſe unꝗᷓ poſ-/
ſim. Nam habet nemo:qd negligit.Et mihi tamẽ babeda ẽ
ratio dignitatis Sphortianæ: eo præſertim cõceſſurus ubi
cultꝰ exterior nõ paucioris ꝗᷓ interior ſolet æſtimari. Mihi
pluribus opus eſt: quæ princeps affatim præſtare nõ oĩno
põt.Itaqʒ partiendũ hoc honeris tecũ eſt. Quã tu ꝓuinciã

ſi libenter fueris amplexꝰ:nõ minus iudicãdus ꝗᷓ nominan

nas Apriles. M. cccc. Liij.

dus Alexander exiſtimeris. Vale Ex Mediolano. iiij. No/
Franciſcus Philelfus Andreæ Alamanno ſal.
Rat uel officij uł humanitatis tuæ poſteaqᷓ hinc flo/
rẽtiã reuertiſti: litteraꝶ aliquid ad medare: ꝗbus de

te tui
tñ te nõ feciſſe eo fero moderati: qg; p&ναοαεπςυπ neο
gamos on amoris ꝗᷓ amicitiæ hoc ẽ uxoris ꝗ Philelfi ratio/
nem habere maluiſti. Verũ ſi ſapis: oia modice. Nam ager
frequẽtius ꝗᷓ par ſit renouatus nõ admodum ſæpe ꝓdit in
ſegetẽ. Ad filiorũ procreationẽ non ad uoluptatẽ cõiugiũ

q; rebus oibus ꝓ amicicia noſtra certior fierem. Qc

eſt cõſtitutũ. Quin quo rarior ẽ humanis in rebꝰ:eo ſuaui/

or ẽ uoluptas oĩs. Nã qcł ſatietatẽ affert: iucundũ oĩno eſſe
nõ põt. Quare ſi ad hoiem amiciſſimũ ſcripſiſſes: nõ modo
feciſſes ꝓ officio:ſed qc Iõiæ &α p9ρXιαπι1ο¾ 1ειπ¾ι ſurripuiſſes

temporis: ad maiorem tibi uoluptatẽ ſurripuiſſes. Itaq; ſi

me audis: litteraꝶ faſciculos ad me ꝗᷓprimũ accõmoda. Et
quid ipſe agas:& quid agat᷑ in Tuſcia: fac intelligã. Nam

hbic nos ad bellũ accingimus nõ ſuſtinẽdũ:ſed imortali no⸗
ſtra cũ gloria ꝓfligandũ. Non em̃ alere bellũ uolumus: ſed

finire.ld qc ſi etiam uosfactũ ire conſtitueritis: & uobis &
florentiſſime reipublicæ ueſtræ ꝗᷓ ſaluberrime conſuletis.
Nec eſt ꝓfecto quiſꝗᷓ in noĩe latino: qui uobis unis cum &

animi magnitudine & altitudine:tũ etiã prudentia ſit ſuꝑi/

or. Quo fit:at niſi ciuilis uł diſcordia uel ſimultas rectos co

gita
N

Wed
Wi
züt
tas
ſ

nol
otte
inp
ſeri
et

eẽ

ill

XI

gitatus ueſtros impediat: uictores breui futuri ſitis. Vale

x Mediolano.iiij.Nonas Apriles.M.cccc.Liij.
ranciſcus Bhilelfus Nicolao Stroge egti aurato ſal-
Vtas fortaſſe uel obliuione uel negligetia factũ eſſe:
ut qc; ab me iſtinc ſoluẽti petieras: nõdũ ad te ierit.
Sed neutri ꝓfecto iſtiuſmodi uitiorũ ẽ locꝰ apc me ullus.
Nã & memoria ualeo plurimũ & ſum unus omniũ diligen
tiſſimus: præſertim in ijs rebꝰ quæ amicorũ interſunt.
aũt uæbementer & diligã te & amem: tũ ea facit familiari/
tas ac neceſſitudo: quæ mihi eſt iã multis annis cũ uniuer/
ſa Strogarũ familia: tũ ipſe tu qui de me priuatim es bñ ꝓ/
meritus. Sed duo fuerũt in cã: ut in hanc diẽ minus ſim: ut
uolebã:tibi gratificatus. Nã & librario carui: & quiddã ꝓ
officio meo præſtare me priucipi meo oportuit: qg ita me
impediuit: ut nibil oĩno ocij mibi cõcefſũ fuerit. Sed quo
ſerius præſtiti: eo cumulatiꝰpropediẽ ad te ibit. Tu me in⸗-
terea tẽporis: ut amare nõ ceſſes:etiã atq;ʒ etiã rogo: id q&
ita intelligã te feciſſe: ſi me nobiliſſimo iſti principi quoti⸗„-
die magis feceris cariorẽ. Grauiſſimũ & humaniſſimũ uiꝶꝶ
Lodouicum Caſellam bene ualere opto. Vale: & diſertiſſi
mo Tito meo ſalutem plurimam uerbis meis nũciato. Ex
Mediolano pridie Kał.Apriles. M. cccc. Liij.
— Franciſcus Philelfus Nicolao Varoni ſal.
Vod nihil ad te ſcripſerim poſt meã a uobis abitio⸗
nẽ: honeſtæ quædã occupationes meæ cãm præſti/
terunt.Itaq; rogo te: mihi ut ignoſcas: tibiq; ꝑſuadea S: me
unũ eſſe:qui tanto te amore cõplector:ut aliũ magis nemi⸗
nem. ltaq;ʒ ſiquid in me eſt:qdł tibi iucundũ eſſe poſſit:id ita
eẽ tuum exiſtimato: ut meũ magis éſſe nõ poſſit. Cõmuni
principi me qꝗ̃diligẽtiſſime & qᷓſæpiſſime cõmẽda. Præſtã⸗
tiſſimũ uirũ eloquẽtiſſimũq; caſellã ſaluere plurimũ opto.
Vale ex Mediolano pridie Kał. Apriles. M. cccc. Liij.
Vam tibi ꝓuinciã iſtinc ſoluẽs delegarim: debes eẽ
nequaꝗᷓ neſcius. Itaq; miror nullas me accepiſſe litte
ras tuas cum eo carmine: qq in principẽ iſtum omni laude
& admiratione dignũ ex tꝑe luſerã. Feceris igit᷑ pro beni-

.

uolentia noſtra: ſi tali me deſiderio ꝗprimũ leuabis: quod

ut facias: etiam atq; etiam abs te peto. Vale Ex Mediola
no pridie Kal.Apriles. M. cccc. Liij. S=DèZMDU
[Franciſcus Philelfus Lodouico Caſel/

xæ ſalute dicit plurimam.

¶Vm Antonius Tricinus Ferrariã peteret: indignũ
me facturum exiſtimabãa:ſi is meis uacus litteris ad
uos iſſet. Quid aũt aliud ad te ſcriberẽ ꝗᷓ unũ illud:
qcł & libẽter apud oẽs & continenter prædico:me tibi cũ

ꝓpf maximas tuas mirabiliſq; uirtutes:tũ ꝓpter ſingularẽ

tuã erga me humanitatẽ ac beneficẽtiã debere plurimũ?⸗
Itaq; tibi uelim certo perſuadeas me unũ eſſe perpetuoq;
futurum: qui nibil neq; magnum neq; paruum recuſaturꝰ⸗
ſim tua cã. Quare abs te peto atq; cõtendo:ut oĩbus in re/
bus officio operaq; mea nõ utaris ſolũ:ſed etiã ſi opus fue/
rit:ut ita dixeris:abutaris. Vale. Et cõmuni principi me ut
ſoles cariſſimum redde. Ex Mediolano.xvi. Kalen. Maias.
Eranciſcus Philelfus Petro perleoni ſal.
Vm primũ candidus Bontepus eques aurat“ prin-
cipis tui noĩe ueniſſet Mediolanum:& ex eo certi/
or factꝰ eſſem de om̃i ſtatu tuo id qc minus cumu/
latẽ exiitteris tuis quas filio Xnophonti ad me dederas:
ante cognorã: mirabili gaudio ſũ affectꝰ:& tibi ꝑ meas litte
ras: ut par erat:congratulatus. Deinde cũ dies cõpluſculi
præteriſſent didici ex eodem Cãdido litteras meas omniſ
& quas ad te & quas ad principẽ tuũ dederã eſſe inter eũ/
dum tabellario interceptas ſurreptaſue. Itaq; & ad Sigiſ/
mundũ principem eadem rurſus ſcripſi quæ antea: & te/
cum iccirco egi breuius: quoniã per tabellarium nõ licuit
uti ꝓlixitate. Quare ea dumtaxat audies græce: quæ apce
principẽ tibi tuum uerbis meis & dicẽda ſunt & curanda.
Vale ex Mediolano. xv. Kal. Maias..M. cccc. liij.
Franciſcus Philelfus lacobo camerinati ſal.
Iſi uæbemẽter amem amorem tuum: ingratus ſim:
uæ ſplendidiſſime equitis aurati Ioannis tholenti
ba tuo nomine mihi coram expoſuit:libentiſſime

natis [dri

ror

——- —

.
xA

od

lol⸗

ri
ad
lc
lure
ü⸗

audiui. Quid autem aut ſentiam aut uelim:tecũ una Cræ
monæ ad paucos uſq; dies cõmentabor: ac ſtatuam. Nam
ad Kal.maias binc capiam iter ad urbẽ Romã negocij mei
gratia: & id quidẽ ex prin cipis noſtri ſnia. Qd autẽ quæri
uiſus es:quod nihil ad te ſcribã: nõ iure id facis. Nam pro⸗
ximis diebꝰ litteras ad te dedi. Tu uero Endymionis ſlom/
num dormitas: reſpõdeſq; omnino nihil. Sed iccirco igno
fſco tibi: quod ita ranarum Cræmonenſium clamoribꝰ ob/
tünderis: ut apud te eẽ non poſſis. Vale ex Mediola. xiiij.
Kalen. Maias. M. cccc. ſiijjlj.
— , (Eranciſcus Philelfus Alexandro Sphortiæ ſal.
☛ Tſi proximis litteris debes ſatis intellexiſſe: ꝗᷓ mibi
tua a

opus ſit ope tua:nec præterea ſum ignarus cum pro
Imi magnitudine: tum pro mea erga te obſeruãtia

te mihi libenter gratificaturum: tamẽ quia noui maximas

tuas ac prope infinitas occupationes : rurſum uiſus es ad-
monendus. Ego Romam ſum propediẽ cõceſſurus. Nec
omnia mihi adſunt: quibus eſt opus ad id itineris. Nec mi/
bi tam meæꝗᷓ Sphortianæ dignitatis ratio eſt babẽda. Re
liqua tu pro tua prudẽtia potes conſiderare. Vale ex Me/
diolano.xiiij. Cal. Maias·M.cecc. Liiſj. H
(ranciſcus Philelfus Alexandro Sphbortiæ ſal.
Erhumaniter mibi nudiuſnonus perbenigneq; re
ſpondiſti.ltaq; tibi nõ poſſum ingentis gratias non
habere. Dicis tu autem & facis omnia pro magni
tudine animi tuinobilitateq; naturæ. Reliquum eſt iut
quod tua illa graui ſuauiſſimaq; epiſtola mihi tam libera-
liter recepiſti ad quatriduum uſq; te facturum: id olim
effectum reddas. Nam hoc mihi præſtare gratius hoe
tempore nihil potes Vale Ex Mediolano.iij. Kal. Maias.
— Trihincſſeus Philelfus Nicodemo trãchedino ſa:
ꝗq Vanꝗ nò erã neſci te memore fore: & ꝗd mihi corã
recepiſſes: & ꝗd te facere oporteret: tamẽ cũ mecũ
animo uolutarem:ꝗᷓ eſſes occupatiſſimns: rurſum uiſus es
admonendus. Duo ſunt:quæ tu mea cã ſis facturus:alterũ
Florentiæ ore auribuſq;ʒ tuis: & Romæ alterũ per litteras

Hæc ut & qᷓprimũ & diligẽter cures:te etiã atq; etiã rogo:

Vale Ex Mediolano pridie Kal, maias. M. cccc. Liij.

¶Eranciſcus Philelfus Alexandro Sphortiæ ſal.
6) Vem roſei coloris pãnũ dono miſiſſi mihi:libentiſſi⸗

me accepi. Sũq; tua munificẽtia nõ mediocriter de/

liberalitatẽ benignitatẽq; declarat & facit. Nam qqc; uerbo
extenuaris:qc ẽ apud me ampliſſimũ: ſatis id ſuꝑq; oſten/

dit:& me tibi eſſe cariſſimũ: & te nihil pluris ducere ꝗᷓ uir

tutẽ. Gratulor igit᷑ fœlicitati tuæ: qui ut es aio excelſo ſplẽ/

ris: nec ſentias. Reliquũ eſt: ut tibi pꝑſuadeas tua apud me

beneficia oĩa fide bona eaq; nõ ingrata eſſe depoſita. Va /

le Ex Mediolano.iij. Nonas maias. M. cccc. Liij.
Franciſcus Philelfus loãni icio iurecõſulto ſal.
Enetoꝶ cõflictũ ꝗ ꝓximis annis in Pado apud op/
pidũ Caſalẽ quæ maior cognominat᷑: geſtus e:litte

tiados libro: qui mibi habet᷑ in præſentia in manibꝰ.
Quid abs te petierim diebus ſuꝑioribus:puto te non obli/
tum. Si ueſtrã uos laudẽ neglexeritis: num ego ſim curatu
rus? Vale Ex Mediolano.iij. Nonas maias. M. cccc. Liij.
Franciſcus Philelfus lacobo camerinati ſal.
VIæ de me & ſentis & loqueris: audio nõ inuitus.
Nam indies magis magiſq; oſtẽdis ſingularem be/
niuolentiã in me tuam. Ego ita Romam ſum profe
cturus:ut ad quartum uſq; menſem ad ſummum ſim redi/
turus Mediolanum. Odas ego tibi anteqᷓ ædam: quo pa/
cto ſim conceſſurus præſertim opere nondum emẽdato?
Epiſtolarum libros decem hoc anno ædere inſtitui. Has
tu omnium primus habitur“ es: uſuruſqʒ pro arbitrio tuo.
. De lannocio quod ſcripſiſti: non intelligo. Itaq;ʒ nihil eſt
quod reſpondeam. Vale ex Mediolano.iij. Nonas maias
M.cccc. Liij.
Franciſcus Phi ſ

rato ſa.

lectatus:& ne id quidẽ minus animi tui:qᷓ doni magnitudi/
ne. Non em̃ qc munerat᷑: ſed munerantis animus maxime

didiſſimoq; ingenio:nihil abiectũ: nibil humile neq; loqua/

rarũ imortalitati ſum cõ medaturus in quinto hoc

Etiſſti a me nuper:cũ Ferraria eſſem Mediolanũ re/

2

689 petiturꝰ eã quã ad regẽ frãcorũ Karolũ aduerſus Turcos
l. W Sarrbacenos ſcripſiſſem epiſtolã. Quã ut ſeri⸗ ad te da/
t, rem: honeſte quædã occupatiões meæ in cã fuerũt.Nunc
rde⸗ uero ꝓ una iccirco epiſtolas quattuor ad te dedi: ut intelli/
d, geres cunctationẽ hanc nõ ſtudio factã eſſe: ſed neceſſita-
te. Nam nihil eſt quod malim: qᷓ non tibi ſolum cui me de/

bere plurimũ iudico: ſed Strocis omnibus ꝓpter Pallantẽ
ſen meum morem gerere. Vale ex Mediolano pridie Nonas
i MaiaS. M. cccc. Liijj. “
; ¶Fran. Phil. Petro Thomaſio philoſopho ac medico ſal.
u . Edditus ẽ mihi ſecũdaus liber de exilio: quẽ miſiſti.
ne Tibiqʒ habeo grãs:qc eũ domũ tãdẽ repetere coe
„ ( — geris. Idẽ ſi de cæteris etiã feceris:qui iſtictãdiu ho
ſpitane: magno me afficies bñ ficio. Sũt em ij oẽs apud Ber
1. nardũ luſtinianũ: quos ut noĩe meo rep etas: & huic iſti ta/
bellario ad me des: te maiorẽ in modũ rogo. Legit præteę/
rea Patauij medicinã Matthæus peruſinꝰ uir non philoſo/
oe pbus ſolum: ſed etiam diſertus. Cui ſunt duo illi bippocra
1 tis libri: quos ut noſti: ij pridẽ ex græ co in latinũ conuerti⸗/
h maus: alter de flatibus: alter de paſſionibꝰ corporis. ltaq; rẽ
v mihi facies pergratam:ſi eos lbros ab eodẽ Matthæo uer
3 bis meis repetitos: qprimum reddi mibi curaueris. Quæ
1. prouincia tua fuerat ſcribendi ad Poggium & ad Vallam
⸗ ea ipſe ſum functus. Cuius epiſtolæ exemplum cum plus
l1;. ocij nactus fuero:ad te dabo. Vale ex Mediolano pridie
e Nonas Maias. M. ccc Lifff.
toe —(Franciſcus Philelfus Nicolao VYaroni ſal.
lel oaàac deſidero tuas eplas: eo magis magiſqʒ in/
n dies eaꝶ apc me deſideriũ augeſcit. Surare ut huic
to⸗ meæ tãtæ & tã ſuauiſſim æ ſiti aliquãdo potum afferas: abs
hs te etiã atqʒ etiã peto.Et ꝗa fortaſſe nullũ tibi ſcribẽdi argu/
e mentum occurrit: accipe paucis: q reſpondeas. Noſtiuel
le apud Ariſtotelẽ tuũ cũ alijs plæriſq; in locis: tũ in ijs libris
niu gqui de rebꝰ naturalibus quæ νραα οat inſcripti ſũt
7 Democriti opinionẽ de Atomis. Atomos aũt eſſe uolunt
lr ☛ indiuidua. Scire igi᷑ cupio ea indiuiduitas unde ſit.
iic õ em̃ puto dixeris id ꝓpt᷑ paruitatẽ accidere: cũ atomos

ipſas inter ſeſe diuerſas & figura & magnitudine & ui: &
natura eſſe cõſtet. Exꝑgiſcere igit᷑ atqʒ; ingeniũ tuũ excute
mihiq; diligenter expone:quãobrẽ eiuſmodi corꝑa quibꝰ
Democritij & Epicurei:tũ mũdũ oẽm:tũ ſingula ea quæq;
in mundo ſunt:conſtare uolunt:indiuidua noĩiarint. Vale
ex Mediolano pridie idus Maias. M. cccc. Liif.
N(EFranciſcus Philelfus Lodouico caſellæ ſal.
Antã mihi nuꝑ cũ Ferrariæ eſſem beniuolẽtiã oſten
Aaſſti ut nibil uidear magis cupere ꝗᷓ te uiſere qᷓſæpilſ/
ſime. mihi qmalit᷑ hoc tpe cõtingere nõ põt: utar nũ⸗ 1
cio litterarũ: ꝗbꝰ & uideã te & alloquar.Idẽ tu ſi feceris: in
ſũmis occupationibꝰ tuis:ad tuũ erga me ſtudiũ nõ paruꝰ X
cumulus accedet. Sin minꝰ feceris: non te cui ſcio me eſſe HW
cariſſimũ: ſed publica munera accuſabo: quæ tñ ipſa ante, t
Fon- priuatis ut decet:ita etiã modice fero: mõ me nobi/
aiſſimo iſti principi indies magis magiſq; cõmendes. Vale S
ex HH pridieidus Maias. M. cccc. Liij.
Frãciſcus Philel. Nicolao arcimboldo iurecõ
Equaqᷓ ſum neſci: mea tibi oia maximæ curæ eſſe.
Quo fit:ut uel tibi fortaſſe uidear rem meã admof
dumnegligere qui nullũ faciã tecũ uerbũ:cuiꝰ mi/
hiꝛi opa uæbemẽtiſſime opꝰ ſit. Qdæ ne accidere iure poſſit:
peto abs te: ut qæ una de mea profectione cõmẽtatiſumꝰ: tn
ꝗprimũ quãtũ in te fuerit: cõfectum reddas. Hoc erit mibi i
tam gratum: ꝗᷓ neceſſariũ.· Vale Mediolani ex ædibus no/ 4
ſtris idibus maijs. M. cccc. Liiij. ”M HH
(EFranciſcus Philel. Nicolao

*

ilel. Arcimboldo iurecõſul. ſa.
Audeo eqdem & tibi munificetiſſimo uiro debere D
plurimũ & illi harpyiæ nihil. Nam in accipiẽdis etiã
pnficijs liberalitatis cuiuſdã poſitũ mun“ eſt.ltaq; iuxta in/
dignũ puto ab hoibus indignis bñficiũ accipere atq; ĩ indi/
gnos cõferre. Itaq; utar equo: quẽ polliceris & amice & fi-
de bona. Qcł princeps uecreuit: hodie mibi numeratur. J
Dũ dies octo bic ſum: cupio uidere quæ tuus librarius ſcri- “
pſit. Quæ uelim huic puero ad me des. Vale Mediolani
ex ædibus noſtris.xiiij.Kal.lunias.M. cccc. Liij.

(Eranciſcus Philelfus Aenico daualo egti aurato ſal.

ni⸗
l
hi

/

.
te
tĩ
/
l
1

X binis ijs Itteris quas loãni Antonĩofoſſano adte
dedi: potesiã ligdo cognoſcere aduẽtũ ad te meum

ꝓpedtẽ fore:id qce alijs itẽ litteris tibi ſcripſi:quas hic CGiſꝑ/⸗
tbus gymara una cũ hiſce ultimis tibi reddidit. Et ut rem
paucis teneas: ad octo uſq; dies ad fãmũ binc ſum cõceſſu⸗
rus Romã: quẽ aduſqʒ locũ libera ꝓfectio mihi data eſt. In/
de ad te ipſe mihi meo iure eũdi ueniã dabo. Nã qui liber
& nats ſim: & ſemꝑ uixerim: me ſeruũ fieri nullo pacto pa-

tiar. Vale ex Mediolano. xij. Kal. Iunias. M. cccc. Liij.
. (Ftanciſcus Philelfus Nicodemo trãchedino ſa-
T amorẽ & diligẽtiã tuã tanti fa cio :quãti allud ni /
bil:qc mibi iucundiſſimũ eſſe pofſit. Delectarunt
me uæbemẽter oĩa: quæ mea abs te cauſa u'geſta

ſunt uel tentata. Nec pluris euentũ cuiuſq; rei faciãdũ ex/
iſtimo: ꝗqᷓ uel prudẽetiſſimũ conſiliũ tuũ uel ſtudiũ erga me

fingulare. Quid uir magnus illere ſponderit:intelle xi:cui

nõ poſſum ingentis gratias nõ hab ere: q ſe tam & huma⸗

no in me animo & facili liberaliq; oſtendat. Operã dabo:

ne me unꝗᷓ poſſit ingratitudinis accuſare. Litteras Hono/
frij Macarij tui uel iam etiã noſtri legi ꝑlibẽter. Sũq; eiꝰ in/

genio mirifice delectatus. Eſt em & fœcundũ & facile pla⸗
neq; ingenuũ. Nõ potui aũt nõ ſurridere: qc ei de me ami/

cus noſter ille reſpõderit. Facitis certe ut debet qui eadẽ
utat᷑ uitæ cõſtantia ad ultimã uſq; diem: quippe cui ſene/

Qbaus ſit eadẽ: quæ leonis. Sed quid agamꝰ. Pruſtra nitimur

inuita Minerua. Natura ualentius nibilẽ: nibil difficiliꝰ. Vi

uamus nos more noſtro: alij ſuo. Qui officio fungit᷑: nibii
habet qc doceat:nihil quod accuſet. Cupio: cũ te ad florẽ
tinos receperis: ꝗdiligẽtiſſime cures: qe' uulpecula illa ob⸗

tegit. Hoc erit mihi tà gratũ:qᷓ qe oim maxime. Nos bñ ua

lemus oẽs. Idẽ tulut cures: te nõ ſolũ mon eoſed etiã rogo:
Vale ex Mediolano pridie idus lunias.Mcccc. Liiſ.

N¶ Franciſcus Philelfus Alberto ancario ſal.
Ccepilitteras tuas ad me & cũ his eas binaſiqᷓ duo-

diſertiſſimi Nicolai & perotꝰ & uulpes ad te dede/
5rant. Habeo & tibi & Nicolais ingentes gratias: qcł:
tam amice de me ſentitis. Nã quid dixerim uere: cũ & ipe

longe humilius de me ſentiã: & amorẽ unde manat amici-

tia: cæcũ finxit antiquitas? In præſentia tecũ plurib agere
impedior. Ad paucos uſq; dies lõgior ſum futurꝰ & id qui-

dem non ꝑ litteras: ſed præſens ipe & corã. Vale: & utriq;

Nidcolao ſalutem plurimã dicito uerbis meis. Ex Mediola-

no.xiiij.Eal.Iulias. M.cccc.liij.
. E Franciſcus Philelfus Petro perleoni ſal.

& hæc quidẽ ſolæ. Nã præter haſce unas quas & ui-
di & legi libẽtiſſime: ut ſoleo ſemꝑ quicꝗd abs te manat: ne
q; deiphobũ uidi: neq; aliud quicꝗᷓ neſcio quid:qc ſignatũ
eſſe monueras. Quæ ſcripſiſti: intellexi oĩa.Iſſtic ꝓ pediem
me uidebis: ubi de rebus oĩbus quas ułtua:uel mea inter/

Mediolano. xiij. Kal.Iulias. M. cccc. liij.

eſſe exiſtimabimus:diligẽtiſſime cõmentabimur. Vale ex

¶Franciſcus Philel. Lodouico Mãtuæ Marchioniſal. .

Vod iã tertiũ a philelſo itur ad te eximiæ tuæ uirtu
tis gratia:ſcio me tibi rẽ facerẽ nõ ingratam. Quid
ehñm principi nobiliſſimo & Gõgagæ Lodouico im/
primis gratiꝰpõt optatiuſue cõtigere ꝗᷓ eã offerri cãm: qua
ſe dignũ principatu quæat oſtendere? Scimꝰ ſane aliud ni/
hil es quo ciuitatũ principes ac reges uideãt᷑ beatiores pri
uatis hoĩbus qᷓ bñfaciẽdi & donãdi magnificẽtia.Hæc una
res ſyracuſanũ Dionyſium imortalitatis memoriæ cõmẽ/
dauit. Huius item pulcherrimæ uirtutis ſplendor Arche/
laum Macedona cunctis oſtẽdit gẽtibus admirabilem. Et

Phalarin tyrannũ cæteris in rebus ĩmanẽ ac teterrimũ iu⸗/

dicatũ ſola munificentia in doctos & bonos uiros reddidit

memorabilẽ. Nã ꝗd loquar de alexãdro rege macedonũi:

quid de. G. Iulio Cæſare: apce quos nibil benignitate: nihil

hñficẽtia fuit antiquiꝰ? Patrẽ tuũ Iloannẽ Frãciſcũ ſũmũ ui/

rũ & principẽ clariſſimũ dicere ſolitũ prædicãt nihil ſibi ui⸗
deri indign principe ꝗᷓ pecunias ꝗbꝰotãꝗᷓ ſeruis & pecoribꝰ
ſit utẽdũ:uł'auidiꝰ cumùlare: uel partiꝰ elargiri:ac ſatis ſuꝑ/
qʒ eẽ dñis ciuitatũ:qc pplis præſint: qd iperitẽt: qce; hono/
rẽt᷑: auꝶ ãt & argẽtũ aut nõ curãdũ:aut ꝗqliberaliſſime ero/
gãdũ: ne Midæ cuiuſpiã phineoſq; ſiles iudicẽt᷑. Tu uero

NEddtitæ mihi ſunt litteræ tuæ: cũ iã itineri accingerẽ

g
gn
l
ſb

o⸗

mich⸗
gere

iqui⸗

trig

diolr⸗

gei
ui
Atne
nati
lem
ter⸗
er
d
din
gn
udon

esi

cuna
né/⸗
hhe⸗
bt
/
idt
oni.
nbil
lu/
iui
hrib⸗
lo
000
e
gero

& princeps liberaliſſimꝰ & muniticentiſſimo natus princi-

pe inuitꝰ Philelfum audies: quod offerat tibi ſæpius bone/

ſtam materiã promerendi? Scio certe non facies: quippe
qui & aio ſis alto & magno:& mibi uæbemẽter affect?. Vt
autẽ ad rem ueniã:deſpõdi mõ filiã uiro: quã iccirco non/
dum tradidi: ꝗ& ducati deſunt ad dotẽ ducẽti quinquagin
ta.Hi mihi ab amicis cõparãdi ſunt: e quorũ numero cũ te
ſciã eũ eſſe cui ſim cariſſimus: primꝰoblatꝰ es:cuiꝰ hac in re
munere uti uolo. Itaq; abs te peto: ac etiã ſi pateris rogo:
ut huic meo adoleſcẽti ꝗ tibi litteras reddidit: aureos quin
quaginta dono ad me des ea lege conditioneq;: ut niſi in
Sphortiade tibi cõflatũ æs om̃e pro dignitate diſſoluero:
ego tibi fiam pro debitore creditor. Na ſirecte mihi es co/
gnitus: nũqua benefici ũ foœnerari didiciſti: quin quo es in
cõferendo alacrior: eo te magis id debere putas. Ipſe autẽ
ſi bene me noui nihil eſt:qe minus uelim: ꝗᷓ iudicari ingra/
tus. Vale. Et me ut ſoles: ama. Ex Mediolano. x. Kal. Iulias.
Franciſcus Philel. Galeacio epiſcopo mãtuano ſal.
Iſi una omniũ uoce prædicationeq; cognitum mi⸗
hi eſſet te aio uigere ingẽti & perbenigno: ſubdu/
Bhitarem fortaſſe beneficij quippiã abs te petere: a
quo nihil antea promeruerim. Sed cum ſis tali tantaq; uir-/
tute: ut humana ommia infrate ducas: intelligaſq; nibil eſſe
magis homini propriũ qᷓbenefacere uel ignotis: quippeꝗ
ſe ſimillimũ eius uelit: ad cuius eſt imagine ſimilitudinẽq;
creatꝰ: maiore cum fiducia tuas en pulſo fores: quas mibi
facile apertum iri non dubitem. Deſpondi modo filiam ui
ro bono & nobili: cui dotis caritudine tradere nõdum po/
tui. Nam ut noſti: uirtus & diuitiæ ſimul eſſe non poſſunt.
Te igit᷑ pro tuis maximis innumerabibuſq; uirtutibus ma
iorem in modũ rogo atqʒ oro: ut ducatos centum mihi cõ/
modes ea cõditione: ut intra annum eos tibi oĩno bona fi-
de redditurus ſim. Quod ſi prius: u ſpero: præſtare pote/
ro:nihil diſſimulabo.i Scio te id q ſũmæ tuæẽ laudis:nũꝗᷓ
pecunijs abundare: & ſiredditus babes ampliſſimos cũ ex
eccleſia: tũ etiã ex patrimonio. Nã quicꝗd ſupereſt a rebꝰ
3

neceſſarijs: id om̃e uel ꝓ liberalitatis: uel ꝓ pietatis officio
in eos tribuis: quos dignos cenſeas: in quos bñficiũ confe/
rat. Tuæ igit᷑ humanitatis fuerit: ut ita in me pius liberaliſ
ue ſis: ut intelligas nullũ apud me officiũ tuũ intermoritu/

— .

rum. Nõ em̃ ſolũ ad cõſtitutũ tẽpus tuũ ad te mutuũ redi-
bit: ſed cũ uſura etiã litteraria redibit. Huius aũt rei gratia
hunc meũ adoleſcentem ad te fidũ nunciũ miſi: cui uelim

On poſſum profecto non lætari: qc' magis magiſq;

Mte eſſe animi magnitudine: ut nihil malis ꝗᷓ benefa/
cere ꝗᷓ ùti munificẽtia. Vt parui em eſt animi ardere diui⸗
tias: ita hi mibi perinde atq; magni ꝗdã ac præclari uiri cẽ/
ſendi ſunt:qui illis ad benignitatẽ gloriãq; utant᷑: id quod
tũ maxime fieri puto cũ in eos apte cõferũtur: qui ſe ab in/
erti uulgi deſidia abducũt: ad idq; uæbemẽter ſtudẽt: ut &
ſuũ & amicorum nomen imortalitati cõmendẽt. Gratulor
igit᷑ tuo tanto ac tali bono:ꝗ te nõ minorẽ uirtute præſtes
ꝗᷓ es fortuna ſuperior: quippe qui nequaꝗᷓ ignores hanc in-
ſtabilẽ eſſe caducãq;ʒ ſolere: At uirtutẽ & firmã & ſempi/
ternã. Ad hmõi uero laudiſ ſtudiũ &ſi naturæ bonitate du
ci te arbitror: non parũ tamẽ adiutꝰdiſciplina qua cæteros
noſtræ tẽpeſtatis principes mirifice anteis: eos oĩs ac tibi
uia uel deuincis uł'ampliſicas: quos intelligis nihil pluris fa
cere ꝗᷓ ſplendorem ingenijꝗᷓ laudatiſſimarũ artiũ pulchri-

tudinem ac decus. Itaq; non iniuria & amaris a doctis om29/

nibus & quotidie magis magiſqʒ celebraris. Nam ut cæte/
ri ipſi de ſe loquant᷑: ego tanti te facio: ut nihil ẽ q; malim:
& audire & dicere de tuis diuinis ſummiſq; uirtutibus.
Dao igitur in me fueris benignior:eo te ſtudioſius proſe/
quar hmõi animi gratitudine. Vale ex Mediolano.x. Kal.
lIulias.M.cccc.Liij.
JFranciſcus Philelfus Lodouico cardinali
Agquileiæq; patriarchæ ſalu. dicit plu.

Onſiderãti mihi pater reuerẽdiſſime Lodouice car⸗
dinalis atq; patriarcha cum tuas alias ꝑmultas egre/

ad me des: quod petit᷑. Vale Ex Mediolano. x. Kal. Iulias.
MU (1 Frãciſcus Philel. Lodouico Mãtuæ Marchioni ſal.

indies & mihi & cæteris oĩbus perſpicuũ facis ea

——

.—

oflcs ”””ẽ
vonke⸗ giaſcq; uirtutes: tum eximiam animi magnitudinem: facile
derall uiſum eſt te non modo non inuite: ſed etiam perlibenter
orit⸗ & alacri benignitate id eẽ facturum:quod homini tui præ-
lrec⸗ clari nominis obſeruantiſſimo ac tuæ dignationi uetere
ſgnti beniuolentia deditiſſimo maxime conducturum neceſſa/
eln riumq; cognoris. Intellexiſti ex ipſo me coram nuper mihi
lol filiã eſſe nubilẽ: neq;ʒ aliud præter dotẽ deeſſe quicꝗᷓ: quo
niſt minus tempeſtiue traderet᷑ uiro. Ea nũc eſt tẽ porũ calami
nggg tas: ut quod ultimũ omniũ quærendũ ſit in futura ſponſa:
qzen id primũ expetat᷑. Quis ein bac tempeſtate eo ſit aĩo: qui
heki uel ꝓbitatẽ uel formæ præſtantiã: uel parentũ claritudinẽ
Uiu⸗ pluris faciat ꝗᷓ pecuniã? Modo ſint nũmi:reliqua oĩa negli/
% unt. Quo fit: ut ſapiẽtis illius Athenienſis uiri conſilium
od de ſponſo deligendo: qui ait ſe malle uirum carentẽ pecu/
din⸗ nijs: ꝗ Pecunla; uiro: in capiũda ſponſa oĩno ſit cõtẽnẽdũ:
NA. ita ſãt hominũ ingenia corruptis moribus deprauata p/
celor dita. Et ne ſim longior qᷓ oportet: apud amplitudinẽ tuam:
te mihi opus eſtope & auxilio tuo. Subueni obſecro inſtan/
Vcd ti buic meæ & honeſtæ n eceſſitati. Quantulũcunq; dona⸗
n ueris: ma ximi pulcherrimiq; muneris loco ducam. Quod
Nen defuerit ad ſummam dotis: quæram ex alijs ijs principi/
n⸗ bus: quibꝰ nouime eſſe cariſſimum. Nec dubito ueriſſimũ
tbi fore præceptum illud promiſſumq; euan gelicumn: Qumeti
“ te: & mnuenietis: petite & dabitur uobis. Tu uelim: modo
e⸗ initium facias: cuius res geſtæ &ͤ multæ ſunt & præclaræ:
“ quibus niſi ipſe cumulatiſſime ad immortalitatis memori/
t⸗ am ſatiſfecero: mibi ingratudinis diem dicito. Vale pa/
ln ter clæmentiſſime. Ex Mediolano.viiij.Ralen.lulias.M.
“ cccc. iiijjj.. .—
. Franciſcus Philelfus ſal. di. plu. Nicolao QArcim-

—

(poldo ducali ſenatori ac iureconſulto.

Vod tibi ſciebã fore nõ iiucũdũ: uolui intelligeres:
qc mihi neq; ſperãti neqʒ cogitãti Romæ contigit.
Huc em cũ ueniſſem ad qntũdecimũ Aasulla- paulo
poſt meridiẽ: eo conſilio ut poſtridie mane Nea polin uer/
ſus iter caperẽ.Nã reliquũ eiꝰ diei decreuerã & mihi quie/
ſcere & famulis: nec minꝰ etiã equis ex accelerato itinere

3 ij

=ðèð RH

LI

fatigatis. Nec tñ interea tẽporis me ocio ita cõmiſi:ut non
curarim ea uiſere oĩa: quæ ex ueteribus reliquijs ac ruinis
memoratu digna exiſtimant᷑. Sed bæc iccirco prætereo:

quoniam tibi:qui Romæ nõ ſemel fueris: & uiſa ſunt & co
gnita. Mane cũ paulopoſt equũ forẽ aſcenſurus: uenit ad
me ſalutatũ Blondus Flauius uir certe perhumanus ac di/
ſertus: qui ubi mecũ eſſet quædã de comunibꝰ ſtudijs cõ/
memoratus: Hora eſt inquit adeundi põtificis. Eamꝰ igit᷑.
Huic ego cũ reſpondiſſem & id fortaſſe ſubruſticc. inſtitu

ilſe me poſt reditũ ex urbe Neapoli eiuſmodi uti officio:
nnunc em id mihi non licere: quoniã maturarẽ: uiſus eſt ille
nõ mediocriter admirari: cũ diceret. At ſummus põtifex
heſterno ueſperi permulta ẽ de te locutus & amice & ho/

norifice. Ait em̃ quo primũ in Italiã e Græcia reuertiſſes fu

iſſe tibi ſecũ conſuetudinẽ multã familiaritatẽq; periũcun/
dam: teq; magnis extulit laudibus. Itaq; tui muneris eſſe

reor:ne ex urbe moueas pedem: prius ꝗ erꝰ ſanctitatẽ adi/
eris: quod tibi non modo honorificum fore arbitror: uerũ
etiam:quantũ poſſum cõiectura aſſequi non parum emo⸗/
lumenti allaturum. Is ubi uidet me perſiſtere in ſententia:
abijt ſubtriſtis. Cunq; iamequum aſcenderem: ecce Petrꝰ

Nacetanus apoſtolicus ſecretariꝰ feſtinatad me: aitq; ſub-

ridens: Tu maior factus es põtifice maximo:ab quo ułde/

ſideratus redderis inſolẽtior: at caue:dum tibi tantũ arro/

gas: ne ſuperbiæ accuſeris. Meq; ubidexterũ brachiũ ſini/

ſiro meo ſu ppoſuiſſet brachio per qᷓurbaniſſime ad ponti/

ficem egit:ab quo tãta ſum comitate ſimul charitateq; ex/
ceptus: ut meipſum non ab re uelruſticitatis uel ingratitu/
dinis arguerim. Cætera litteris cõmittẽda non ſunt: ſed ea
tibi:cũ reuertero: corã exponã: quæ ſcio tibi fore gratiſſi-

ma. Sed unũ certe nõ reticeſcam. In mea em̃ abitione do/

nauit me ultro pontifex munificentiſſimus nũmis aureis:

quuos uulgo ducatos nominãt: quingentis cũ egregia qua/

dã honoratione uerboꝶ. Cũ hæc ad te ſcripſi erat dies na-/

talis meus octauus Kal. Auguſtas: cum initiũ facerẽ ætatis

meæ anni quinti & ꝗqnquageſimi. Nã reliquos dies iccirco

egi Romæ: qm meus ſatyrarũ codex: quem dono ferebã

0

7
—
= —
„
.

ad Alphonſum:erat penes ipſum pontificẽ maximũ. Nec
prius mihi reſtituit:qᷓ totum lectitauerit. Vale Ex urbe Ro
ma. viij. Cal. Auguſtas. M. cccc. Liij.
Pranciſcus Philelfus Xeno phonti filio ſal.
Xcepit me rex Alphõſus cũ phumaniter & hono⸗
rifice:tũ etiã mũificẽtiſſime.Nihilq; omiſit:quo mi
Anus oñderet me ſibi cariſſimũ eſſe & iucũdiſſimũ.
Sed de his ꝓpediẽ tecũ & apertiꝰ & latꝰ.Nam ad ſex uſq;
dies iter capiã iſtuc & iſtinc: deinde Mediolanũ. Interea
tẽporis diligent᷑ inquire:an gradariꝰ ullus equꝰ Romæ uæ/
nalis ſit. Nam hic inuenio nullũ: qui me delectet. Cuiuſmo⸗
di em̃ cupiã:nõ te latet. Vale ex Ne apoli.vi.idꝰ Auguſtas
M.cccc. Liij. MU
–(Franciſcus Philelfus Xenophonti filio ſal.
Eri Alphonſus rex me Capuæ fecit equitem auratũ
& id quidẽ mane in celebratione dominicæ hoſtiæ
in maximo principũ conſpectu. Deinde cum poſt meridi/
em ad quartum lapidem extra urbem profectus tentoria
ſtatuiſſet in feraciſſimo illo agro:qui ad Veſeuũ iacet ho/
ra diei uigeſima prima ſuis inſignibus me donauit ꝗbhono/
rificentiſſime. Poſt triduum:ut ſpero capeſſam iter ad ur/
bem Romam & iſtinc Mediolanũ. Vale ex Neapoli. xvi.
Cal. Septembres. M. cccc. Liij.
Franciſcus Philelfus Nicolao arcimboldo
iurecõſulto ducaliq; ſenatori ſal.
m beſterno ueſperiex Neapoli Capuã ueniſſem
epetiturꝰ Mediolanũ hoc mane ſũ ad Alphõſũ re/
gẽ ꝓfectꝰ in caſtra ſalutatũ: ꝗ me ut ſolet: excepit ꝑhũanit᷑
& ꝑiucũde.Iuſſitq;:ut qm eẽt occupatiſſimꝰ: poſt meridiẽ
redirẽ ad ſe. Qc ubi feciſſem: in maxio ac pulcherrimo nõ
militũ mõ:ſed etiã nobiliſſimorũ hoiĩm cœtu & ſuorum &
exteroꝶ ita ait: Nos te mi Philelfe iãpridẽ uidere d eſide
rabamus: qc nobis cõtigiſſe gaudemꝰ. Nam opinionẽ de
te noſtrã nõ æquaſti ſolũ:ſed admodũ ſuꝑaſti. Donauimꝰ2
te antea dignitatis militaris noſtriſq; inſignibꝰ. Reliquũ ẽ:
ut qc tibi maxie debet᷑: poetica laurea te ornemus: quam
capiti tuo tibi bñ merẽti ĩponimꝰ. Habebat em̃ rex libera/
3 11

II

—,t

liſſimus laureã paratã eamq; ornatiſſimã: quam ubi capiti
meo impoſuiſſet: ita de me ad circũſtantis honorifice: ita
copioſe:ita beniuole locutꝰ eſt: ut nõ rex excellentiſſimus

ſed pater indulgentiſſimus loqui uideret᷑. Sed bæc & alia
pꝓpmulta tibi corà exponã. Ego poſt biduũ ꝓſequar coptũ
iter. Interea tẽporis meos oĩs tuæ fidei cõmẽdo. Vale Ex
Capua ueſperi.xi.RKal. Septẽbres. M.cccc.Liij.
Franciſcus Philelfus Georgio Trabeſondæ ſal.

ut eius animũ iãpridẽ alienatũ: ut noſti: ita ad te cõuerte/
rim: ut reditũ ad ſe tuũ nõ ſolũ admittat:ſed etiã deſidera/
re uideat᷑.ltaq; moneo te atq; hortor:ne differas aduentũ
tuũ:ſed uelis ac remis (ut aiunt) ſecundis Hatibus te cõmit

tas. Nam oiĩa tibi in portu: oĩa tranquilla: futura ſunt. Vale

& maieſtati regiæ me cõmenda. Ex urbe Roma. v. Kal.SeE
ptembres. M.cccc. Liiij. è
(Franciſcus Philelfus Nicolao arcimbolldo

octiduũ arripiã ad uos iter tũ equeſtris inſignibus ò
à laurea ornatus: tũ ſecretarius apoſtolicꝰ. Eculeꝰtu

us ſi tanta eſſet corporis magnitudine quãta animi: ne bu/

cefaralo quidẽ cederet. Mirũ eſt:ꝗqᷓ ſe obſequẽtẽ præſtat.
Vale. Meq;ʒ ut facis: ama: Ex Tholetino idibus ſeptembri /

bus. M.cccc. Liij. = . .
ranciſcus Philelfus Archiepiſcopo Rauen/

(Eeangnens elt, apoſtolico legato ſal.

tia. Id autem tibi quoq; ampliſſimo & ſumma integritate
& ſanctimonia patri liquido uideri non ſum neſcius. Non
poſſum autẽ nõ mirari: quod eorũ nihil eſfectũ ſit: quæ nu/
diuſnonus mihbi coram recepiſti. Tria abs te petij cum ꝓ

—„

Vod iſtinc abiens tibi ſum pollicitus: ubi primum
in urbem ueni:& ſummi pontificis Nicolai Quin/
Iiti adeundi mihi data eſt facultas: quo tempore ad/
buc ex pedibꝰ nõ mediocriter laborabat: ita egi cãm tuã:

iurecõſulto atq; ſenatori ducali fal. plu. d.
Aſce ad te litteras dedi ex Tholentino: unde poſt

Ihil eſſe reor in uiro graui & ſapiẽti:præſertim ĩ eo
qui quẽadmodũ tu in magiſtratu & dignitate loca
us ſit: quod pluris ſit faciundum ueritate & cõſtã/

=- BTK—GW

pie

mus
Lalia
xpt
lele

mun

Mun

kac ⸗

tui:
tlo/
ta,
tu
wit
de

e

pol
tu
bo/
t.
bri

.
.
. — „

mea erga te obſeruantia: tum pro tuæ amplitudinis ułofſi
cio uel aude. Primum ut eam omnem diſceptationem
quæ inter meos Tholentinates ſanctoſeuerinateſqʒ uerſa/
tur: tua diligentia atq; beneficio e medio tolleretur. Nam

delegatione illam in præſtãtem iuriſconſultum Bartholo/
mæum firmanum & ſuſpectã eſſe Tholẽtinatibus & mole-

ſtam imprimis. Et ne id quidẽ abſurde.Eſt em ex eorũ ho⸗

minum genere: guihu cũ litigium etiã de confinibus eſt
Tbholẽtinatibus. Ad hæc uiatica & ſ. porthulæ locupletiſſi-
