as atq; repares. Hac una re nihil facturus es: qd' maiorẽ tibi

te uel nullis adhortationibꝰ meis effecturũ: in præſentia lõ
gior ee nolim. Itaq; Vale: & me tuis etiã litteris de oĩ ſtatu
tuo facito certiore. Quid em petã: ut diuo regi Alphonſo
me cõmẽdes:cũ ꝓ noſtra amicitia id ultro ipſe facturꝰ ſis?
Ex Mediolano. xij. Kal octobres. M. cccc. Lvij. L
— (ranciſcus Philelfus Nicodemo trãchedino ſal.
n Eſcio: uter noſtrũ magis ſit accuſandus quotidianiſi
lẽetij. Nec dubito fore: ut me malis ꝗᷓ ipſũ te hmõi cul
pæ obhoxiũ exiſtimari:: quis etiã noris ea te ñ uacare.Vt⸗
cũq; res tñ habet:iccirco ad te prior ſcripſi: ne poſthac ita
ſilẽtiũ adames:ut priſtinæ tuæ facũdiæ bellũ indixiſſe iudi
ceris. Interim me uelim facias certiorẽ: & ꝗᷓbelle uales & ꝗᷓ

noſtri memoriã præ te fers. Ego.n. & ualitudie utor ꝓſpe/

ra & benignitate principis nõ alacri minꝰ ꝗᷓ larga. Reliqua
etiã apd me læta ſunt. Vale ex Mediola. xi. Kal. octobres.

fecit intercapedinẽ: eam tandẽ iucundior hæc dies

e medio nobis tollere: ita ut uelad mutui amoris cumulũ

non mediocris facta uideat᷑ acceſſio. Nam qñũ mutui cõſpe

ctus nondũ facultas dat᷑: mirũ me deſideriũ tenet tuaꝶ lit-
teraꝶ. Quãꝗ em de te quotidie percunctãti mihi grati nũ-
tij afferunt᷑: multo tñ gratiora futura ſint: quæ ex tuis litte-

ris quaſi ex teipſo cognoro.Itaq; ſi me amas: ut ſoles:id qc
certe facis:da operã utꝗᷓprimũ te de omni tuo ſtatu loquẽ

tem audiã. Quod ſi de meis rebus certior fieri ex me uis:

ego cum uniuerſa familia bene ualeo: & eo mecũ ſe gerit
fortuna: quã uocant:humanius ac lætius:quo huic optimo
munificẽtiſſimoq; principi & carus ſum: & admodũ iucun
dus. Vnde etiam fit: ut annorũ acceſſio me ſeneſcere nul-
lo pacto patiat᷑. Nam & in cute:& intus uiridior ſum ꝗᷓ du/
dum: cum iſtic agerem iuuenis. Vale. Et Frãciſcũ benignũ

cõpatrẽ meis uerbis ſaluere plurimũ iube. Ex Mediolano

tij. Kal. Nouembres. M. cccc. Lvij. “

((Franciſcus Philelfus Marioto tertino ſal.
Vam tẽporũ iniquitas nõ amãdi quidẽ:ſed ſcribẽdi

—BB— —

ets
he
e⸗
lin
io⸗

AII

tt Frãciſcus Philel. Frãciſco caſtellano eqti aurato ſal.
bi Aetor equidẽ:& maiorẽ in modũ gaudeo:q&; ſimul
4 ũ annis æque tuus amor erga me creuerit: ut maio
re ego te beniuolentia magis indies atq; magis ꝓſequor.

Quã animitui uel benignitatẽ: uel gratitudinẽ: qua me ut
ueterẽ & doctorẽ:& amicũ cõplexꝰ es:cũ diligo płurimũ:
tũ facio maximi. Nã qd nobiliſſimi generis fulgorẽ ꝓbita⸗
tis ſplẽdore illuſtraris: nõ poſſum no mirifice laudare. For

1 tuna em̃ cũ uirtute cõiunẽta uitã efficit:tũ iucũdã:tũ optã/⸗
dam imprimis. Nec eſt tn ullũ fortunæ cõmodũ cũ animi
bonitate cõparãdũ: utpote qc una uirtute nihil ſit in boim
1/ genere neq; certius:nec ſtabiliꝰ: nec diuturniꝰ quicꝗᷓ. Et cũ
4 oĩs uirtus laudanda ſit:tũ haud ſcio: an id potiſſimũ perin/
de atq; peculiare gratitudini dandũ ẽ: quippe quæ ſola(ut
4 ita dicã) ſine deteſtabili ſcelere deſeri non poſſe uideatur.
Itaq; nõ abſurde a uiris ſapientibus ingratitudini pudẽtia
u comes aſciſcit᷑. At hoĩem ipudẽtẽ flagitio nullo uacare uo
ei⸗ lũt.Vt igit᷑ de benignitate animi tui:quæ tibi ꝓpe modũ ẽE
. patrita dicere omittã: te gratiudinis laudari cũ audio: uolu
ki⸗ ptate afficior nõ uulgari. Nõ em gratus eſſe potes:niſi ideZæ
is ſis iuſtus:niſi idẽ ſis camulata uirtute præditus. Nam ut de
fi reliquis ſileã: cũ de me tã honorjifice:tã libenter: tã amice
be apud oẽs quotidie ſermonẽ habes: id qc uno eodẽq; oim
ore ad nos ꝑfert᷑: ſatis ſuꝑq; declaras nihil eẽ apud te neq;
antiqus: neq; dulciꝰ accepti beneficij grata recordatiõe &
rreferédæ gratiæ beniuolentiſſima uolũtate: ut ꝗ bñficij lo
ct co ducas illud doctrinæ officiũ:quo pene adhuc puera no
gue bis es liberaliſſime inſtitutus. Qua quidẽ tua hũanitate mi
ii: Franciſce:nequeo nõ admodũ delectari: qui id tibi bñficij
tit loco des:qc ſine magna reprehẽſione præterire nullo pa/
no⸗ cto potuiſſem. Qui.n.te nõ diligerẽ:nõ amarẽ:n magnifa⸗
un ce rẽ: in quo tãtã uiderẽ ineẽ ndolẽ:quãtã ĩ alio tuæ ætatis
nemie:quẽ totũ ad pudorẽ: ad elegãtiã moꝶ:totũ ad lau/
d/ dẽ ac decꝰ natũ intuerer? Sed es tu plane igeti muniticẽtiſ
gni ſimoq; aĩo: ꝗ etiã qd ab altero tibi debet᷑: pro ſuſcepto bnfi
no cio habendũ uelis:nihilq; pluris facias:ꝗᷓ bnficiũ te præſta,

re. Quã iĩgenij tui bonitatẽ atq; altitud inẽ aĩ tãta dilectiõe
E iiij

cõplector: ut uix mihi ſuauius quicꝗᷓ ſit:ꝗqᷓ de te laudibuſq; ugt
tulis die noctuq; & audire & loqui. Habeo aũt tibi gratias: SK/
qqd mihiĩ amore rñdeas: neq;ʒ te unici hoc tãto mutuæ cha ings
ritatis munere patiare. Reliquũ e: ut quãdoꝗdẽ corã nobis horiv
inter nos minꝰlicet familiaris cõferre ſermões: hos noſtrezz holan
nobis litteræ quotidie repræſentẽt. Vale cũ uniuerſa fami W
lia. Meq; ama ut facis. Ex Mediolano pridie nonas nouẽ/ (m
bres M. cccc. Lvij. V ſrt.
IEFrãciſcus Philel. Gregorio arrigo iuriſcõſulto ſal. quo
Acit uet ac ſãma amicitia illa noſtra:qᷓ ab uſq; ꝓpe gebea
— doleſcẽtia cõiunctiſſime olim uiximꝰ:ut exiſtime te nter
dia mea ca facturũ. Audiui Ioannẽ Petrũ lucẽſem quo au/- oba
ditore primũ cũ Florẽtiæ oratoriã philoſophiãq; docere: eluch
deinde amiciſſimo ſempꝑ: ułabſente ſũ uſus: ꝓxima æſtate topet
diem obijſſe: id qc certe ut debui:tuli moleſtiſſime. Cupio ente
fieri ex te certior: & quos libros reliquerit: & qᷓ cõditione ait
hoc ẽ uænaleſne ſint. Emerẽ em̃:aut oĩs:aut plæroſq; præ2x ted
tim græcos: ſiqui ſcilicet digni ſunt lectione noſtra. Facigie
ſi me amas: ut hãc rẽ & ꝗprimũ & ꝗqdiligetiſſime intelligã: 0
hoc erit mihi tã gratũ: ꝗᷓ ꝗc maxime. Ornatiſſimũ eꝗqtẽ au-· W=è
ratũ Petrũ nucetanũ noĩe meo ſalute plurimanpartias: ue⸗- cp
lim. Vale ex Mediolano.xij. Kal.decẽbres. M. cccc. lviſj. rer
Franciſci Philelfi Epiſtolarum Liber decimuſquartus.
(Etnciſens Philelfus Lodouico gongagæ Mantuæ mar⸗ ſe
chioni ſalutem plu. dicit. ticis
Vod oẽs te uiri docti ijdẽq;ʒ ſapiẽtes & ob/ m
ſeruent: & uenerent᷑: quid ẽ: qe mirari quẽ Ii
q̃ oporteat:cũ & unus ipſe ſis: qui reliquos leen
oĩs Italiæ principes doctrina atq; eloquẽtia tn
antecellas: & te in cunctos munificẽtiſſimũ gel
præſtes:ꝗ in illorũ ſe genere reponi uolue-/ blci⸗
rũt: q urbani ſunt doctiq; nominati.Itaq; habeo tibi gratias „

non uulgaris: qů tuo me locupletiſſimo teſtimonio talem guibe
oſtendas: quẽ hoĩes dignũ exiſtimẽt dilectione beneficen (ne

4
.

bis
trx
Umi

„

le /

XIIII
tiaq; tua. Nam hi ſoli mutua charitate deuinciunt᷑: qui ſtu-
dijs ſunt & moribꝰ ꝗᷓſimillimi: & ſi plus merẽtes amari etiã
magis debent. Sic em ueluti quadã ſeruata ꝓportione mi/
noribꝰ ẽ cũ maioribꝰ amicitia. At ego mihi ꝑmagne aſcri/
bo laudi: qd ab oĩbꝰ itelligar amari abs te optimo & ſapie/
tiſſimo pricipe:ul ea ductꝰrõe:qcł rariſſime accidit:ut in ſũ/⸗
ma licẽtia cõſtituti non eos uel cõtẽnãt:nel negligãt:ꝗ ſint
fortuna inferiores. Quare cũ tãti me fieri abs te uideo: ut
quotãnis orner muneribꝰ tuis & his quidẽ ampliſſimis: nõ
debeo nõ iure optimo lætari:cũ mea cui uideo certiſſimũ
in te uno ſemꝑſparatũ eſſe præſidiũ: tum etiã tua cauſa:qui
oĩbus patefacias nibil apud te eſſe antiquius probitatis: &
eruditionis ſtudio. Nunꝗᷓ em̃ probos uiros & eruditos tã-
topere dile xeris:niſi pilluſtri ſis bonitate præditus ac ſapi-
entia ſingulari. Quo fit: ut eo me maior teneat admiratio:
qui minus operã oẽm diligẽtiãq; accõmodes:ut tui ſimilẽ
reddas Fredericũ filiũ præſtãti indole adoleſcentẽ. Puto
em̃ licere iã mihi familiariꝰ tecũ loqui. Num es oblitus:qd
Cyrũ dicere ſolitũ tradũt: neminẽ decere iperare: ꝗ fubdi
tis nõ ſit melior? Quo aio populi eũ ferãt:quẽ indignũ pri-
cipatu cẽſuerint? Qui em̃ alios regat:ꝗ ſeipſum neſcit? At
reipublicæ iperandiq; diſciplina nõ tradit᷑ natura:ſed litte
rarũ librorũq; monimẽtis.Itaq; uir indoctꝰ & indiſertꝰ non
modo ciuitates non bene rexerit: ſed ne ſeipſum quidem.
Oportet em̃ principẽ nõ minus eloquentẽ eſſe:q̃ & ſapien
tem & iuſtũ. Laudat᷑ certe a uiris prudentibꝰ illud Paryſa

tidis dictũ: quo artaxerxen filiũ monebat: ut cũ orationẽ

eſſe habiturus ad populum: uerbis grauiſſimis & ornatiſſi/
mis uteretur. Et Plato beatas fore illas reſpub. affirmabat:

quæ ab ijs regerent᷑:qui aut ipſi ſaperent:aut ſapieẽtiæ ſtu /

derent. Nec em̃ parum ille ſapientiæ ſit adeptus: qui ſe cu
pit ſapientẽ fieri. Bono autẽ & ſapiẽti principe ſimulq; elo

quenti nihil perfectius eſſe duco: nibil magnificentius:ni-

bil ciuibus uniuerſæq; reipub. neq;ʒ fœlicius neq; beatius.

Cura igitur quæſo: ne litteraꝶ ſtudia deſerat Fredericus:

quibus tandiu opera danda eſt: Aaal ſe totum ad imita/
tionem tui imaginẽq;ʒ effinxerit. Nullam iſti pulchriorem

hæreditatem ceſſurus es: nullã meliorẽ:nullã diuturniorẽ:

ꝗ uirtutis tuæ grauitatiſq; diſciplinã. Omia certe:quæ aut

corꝑis:aut fortunæ dicunt᷑ cõmoda: ſunt uel minimo ani⸗
mi bono inferiora.Hoc em in noſtra ẽ ptãte poſitũ:hoc im
mortale atq; ſempiternũ.Illa uero nec noſtra fſunt: & inſta/

pilia planeq; caduca: Quare fac: obſecro: ut & dicendo:&
agẽdo ſapientiã tuã ſemꝑ & elo uentiã Fredericus repræ

ſentet. Nã qce ais ꝑ te nõ deſtitiſſe:quin litteratus ac diſertꝰ

fieret:cũ eius ætas ad hmõi munus eſſet aptiſſima:ſed quẽ

ingẽti mercede præceptorẽ quæſieras:haud potuiſſe cõſe

qui:uelim ꝗd iſta de re ſentiã: accipias paucis: Oim primũ

qc ad præceptorẽ attinet: id qc; tua bona uenia dictum ue

lim: quærebas crepuſculo lucẽ noctis infundere:oblitus ut
uidet᷑ & cõtraria curari cõtrarijs: & illud itẽ: Ome tulit pũ-
ctũ:ꝗ milcuit utile dulci. Triſtẽ ſcipiõis africani ſeueritatẽ:
nã huiuſmodi illũ facie extitiſſe ꝑhibẽt: hilaris lenitas Læ/

lij cõdiebat. Freno dicere ſolitus Plato traditur Ariſtoteli
opus eſſe & calcaribꝰ Xenòcrati:qppe quoꝶ alter tardio/
re eſſet ingenio: ſed Ariſtoteles alacriore ꝗᷓ par foret: atq;
acriore. Mediũ ſane qddã ꝓbare Plato uidebat᷑: qe tanꝗqᷓ

ex Ariſtotele enocrateq; cõſtaret. Quãtũ poſſum ĩtelli/

gere:Fredericus tuꝰẽ natura melãchonicus. At melãcho/⸗
nicos oĩs eſſe ingenioſos docet Ariſtoteles. Et ne id quidẽ
mirũ.Sũt em̃ cogitatiõi natura dediti. Qui aũt multũ cogi⸗/
tat: multa quoq; ex ſe inueniat neceſſe ẽ:quæ a nemine di/

dicerit. Vt igit᷑ oꝑa danda ẽ: ne feruẽs ingeniũ nimio ocio

defrigeſcat:ita etiã ſtudendum:ne triſtiore conſuetudine
ſe atræ oĩno bili faciat obnoxiũ. Is inqᷓ doctor adhbibẽdus ẽ
Frederico: qui cũ oĩ uita ꝓbatꝰ ſit: tũ moribus nõ ſordidis

incultiſq; potius: ꝗᷓ lautis & amenis. Nã quã tãdẽ ætatẽ aliã

ad litteraturã & humanitatis artes aptiorem iſta exiſtime-

mus:quã Fredericꝰ nunc agit:qui natus annos ſeptẽ & de/
cem iã quid ſibi agẽdũ ſit:per rõnẽ aſſequi poſſit.Solus em̃
homo ex oĩbꝰ animãtibꝰ agere dicit᷑: & is quidẽ hõ:ꝗ aſſe/

cutus iã ſit ꝑfectũ rõnis uſum: quo quidẽ ipſo:& mulieres:
& pueri:& qui mẽtis cõpotes nõ ſunt:carere iudicant᷑.Nã
qc aut infantes: aut pueri didicerint: id ne intelligãt ꝗdẽ.

————

ee
corün
pto
Aotea
nönal
Cutar
guo
poen
cern
u
Elat
calic
pare
müse
ſac
on
14
r
ot
Xi
ee
gen
n
ie
pole
grar
kut
inſ⸗
t
Ep

Pr
ſe⸗
gee⸗

AC d
bio⸗

tee

ore⸗

eli
lo⸗
ani
el⸗
ho/
e⸗
gi⸗
0o
ine⸗
ge
Gis
l̃
ne⸗

R
R 2

Vngde ſit: ut neq; ij boni neq; mali affirmari quæãt. Sed oĩs

eorũ ueluituꝑatio uel laus:aut parẽtib⸗ dãda ſit:aut præ-

ceptoribus: & his uiris quoꝶ aut minis aut blãdicijs parẽt.

Adoleſcentes uero &ſi ſapere iam cœperũt:abducunt᷑ tim
nõnulli ab animi ꝑturbationibus: & ita relicta ratione rapi/
untur in deuia: ut nuſq̃ conſiſtere poſſe uideant᷑.Itaq; huic
quoqʒ ætati nõ minus ſæpe ꝗᷓ pueris freno eſt opus. Nã qc
pueri deliquerint:quia nõdũ aſſecuti ſint ratiõis imperiũ.
Fäem uenire uſu adoleſcẽtibus ſolet:qq illud deſeruerint.

Quare ſi pudor & uerecundia nõ tantã uim habet: ut hũc

ætatis feruorẽ compeſcat ac leniat: alia quædã acriora ſũt
callidioraq; remedia adbibenda: quæ quidem excogitare
parentũ eſt:& eorũ qui in eam ætatem ius habent. Vide/
mus enim alios duci blandicijs: alios quibuſdam munuſcu
lis:admonitionibus alios: nonnullos caſtigatione: increpa/
tione:metu. Non eaſdem morbis oĩbus curatiões medici
addere conſuerunt. Pro cuiuſqʒ ingenio ac morbo quiſq;
curandus atq; ſanandus eſt. Illud mihi exploratiſſimũ eſt
omnis bona indole adoleſcentes parẽtibus gratificari ma/
xime obtemperareq; ſolere. Nec equidem ambigo prin/
ceps Lodouice: ſi tuus præclarus modeſtiſſimuſq; filiꝰ Fre
dericus liquido animaduerterit ſe tibi iucũdiſſimã rem fa/
Gcturum: ubi litterarũ: & liberaliũ diſciplinarũ ſtudijs ſe tra-
diderit fore: ut nihil fibi potiꝰ ducat ꝗᷓ & dies & noctis ĩ hoc
pulcherrimo laudatiſſimoq; munere conſumere. Nec em
grauiſſimos iſti cum uolueris: eruditiſſimoſq; doctores de-
futuros a quibus boneſte quæat: & liberaliter ad ea omia
inſtitui:quæ ad bene beateq; uiuendũ requirunt᷑ in princi
pe.lId aũt eo magis tibi curandũ eſt:quo cæteris oibus Ita/
liæ principibꝰes litteris & doctrina ſuꝑior. Nõ em̃ paſſurus
ſis:ut ĩ hac tã illuſtri hæreditate tãq; tibi atq; tuis ꝓpria de/
Erneraſſe Fredericũ a patrita:& auita gloria ulli ſſimulẽt.
Hæc ego pro mea erga te pietate confidentius fortaſſe ꝗᷓ
deceret: ſcripſi:quæ tu uelim clementer: ut ſoles omnia:
ac benigne interpreteris: uel eo uſus græcorum prouer-
bio: quo iubet᷑:quæ amicorum ſunt: cõmunia duci opor/
tere: id quod non minus in liberis ꝗᷓ in pecunia tenendum

“

quæ

II

—

atq; ſeruandum puto:& eoſfortaſſis in libris maximis:quo
m elius hiſce atq; præclarius conſultũ cupim
& pecudibus. Vale princeps optime ac munifſicentiſſime.
Mecq; ut facis ama. Ex Mediolano. vi- ITdus decẽbres. M.
CCCC. LVj: V

—

. EE. ranciſcus Philelfus Nicodemo trãchedino ſa-
tteræ tuæ fuerũt mihbi iucũdiſſimæ cũ tua cã quein/
tellexerim bñ ualere cũ uniuerſa familia: tũ etiã ob
Frãciſcũ patriciũ:quẽ e mortuo uiuũ factũ acceperim. Tri⸗

ſtis em de hoĩe amiciſſimo nũcius ꝑlatus ad nos fuerat: cũ

eſſet ꝗ aſſereret ulł ſe præſente ſuppliciũ eẽ de eo ſumptũ.

lItaqʒ idoluerã eiꝰ uicẽ:idq; oẽm popularẽ ſtatũ:ꝗ ſine ſedi/
tione eſſe uix unꝗᷓ conſueuit uæbementiſſime execrabar.
Quanꝗᷓ Franciſco familiari noſtro nihil magis arbitror ob/

fuiſſe:ꝗᷓ inuidiã: qua uiri & præſtãtes nũqᷓ caruerũt. Lætor
igit᷑ plurimũ:ꝙ præter opinionẽ ac luctũ nobis acciderit.

Tibiq; habeo ingentes gratias qc iſtius dignitati ſtudeas.
Id qc ut aſſidue facias: te etiã atqʒ; etiã maiorẽ in modũ ro/

go. Qd& uero de re altera conſiliũ ceperis: ꝓbo & gaudeo.
Miror aũt quid uiro illi in mentẽ uenerit: ut cũ iam ad cal/
cem ꝑuenerit:a decurſo iã olympiæ ſpatio anertat᷑:atq; ui/
ctoriæ palmã renuat. Num forſan cũ ætate animi quoq; ui/

gor cõſenuit? Verũ tu hebeſcentiiã ſanguini flamas adij/

ce rationis. Cõcaleſcet fortaſſe:prioremq; uim accẽſus re/
ſumet. Nos omnes ualemus recte. Vale etiã tu atq; tui oẽs

uſpnoſtri potius. Patritiũq;ʒ hortare:ut forti animo ingẽtiq;
ſit:memineritqʒ ſapienti nibil obeſſe poſſe:& fortunã oẽm

uel minima uirtute eſſe inferiorem. Ex Mediolano pridie

Kal.Ianuarias. M. cccc. Lvij.

NFranciſcus Philelfus Donato actiolo ſal.
lIdldiac legi ſuauiſſimas tuas litteras ad lacobum acti/
olum tuũ quid inꝗᷓ tuumꝰ? imo noſtrũ.Nam amicoꝶᷣ
mht: ea priuata his eé nõ oportet: ſed ꝑinde ſane atq;
cõia. Miraꝰ aũt ſum:ꝗd tibi in mẽtem uenerit:qc ethruſco

malueris maternoq;ʒ uti mõe ꝗᷓ latino: & litterato. Nã facũ

dũ eſſe te planeq; diſertũ ignorat nemo. At lacobũ noſtrũ

tm in dicẽdo ualere exꝑtiſumꝰ: ut ſuæ ætatis nemini cõce⸗

ſupellectili

wbe

o dat. Nũ fortaſſis oſtẽdere uoluiſti nõ oĩno te græcũ factũ:
Fi qm apud eruditiſſimũ eloquẽtiſſimũq; uirũ ioannẽ argyro
e polũ græcis diſciplinis ſtudeas: quaſi græca oratio latinæ
4 aduerſet᷑: uel nõ ſimillima ſit potiꝰ: & ei maximũ afferat or⸗
namẽtũ? At ne quippiã quidẽ ſcripſeras:q in hoim man⸗
uuentuꝶ nolles. Fit em ſæpe: ut quæ uident᷑ ineptiora: iccir
co ſcribamꝰ materna lingua:qm excribia quopiã nolimus.
Nã quæ ornatius ſcripta fuerint: ea ꝑſæpe uł inuitis nobis
1d & excribunt᷑: & ſeruant᷑ diutius. Itaq; non intelligo: qui ita
iu¶ ſcripſeris: niſi forſitan facto ſis ad litteras auidior: nolueriſq;
pti alios ornatiſſimæ tuæ dictionis imitatores effici. Qua in re
, magis mihi ꝓbat᷑ lacobꝰ: ꝗ quotidie aliqd ſcribit mierua:
r. & eloquẽtia ſua dignũ.ld qd ſi tu etiã feceris:cũ pro officio
b, facies:tũ nobis oĩbꝰ:q tui certe ſumus: uoluptatẽ ꝑmagnã
tor afferes. Vale cum tuis oibus. Ex Mediolano Nonis ianua-
t. rijs. M. cccc. Lvij. ð
x (VYranciſcus Philelfus Petro perleoni ſal.
10 q Võod aduenetos te receperis: uiros plane opimatis:
leo⸗ nõ ſolã ꝓbo:ſed etiã lætor. Facile em futurũ ſpero:
lA ut doctrinæ uirtutiq; tuæ paria præmia referant᷑.Idq; pro⸗
i⸗ pediẽ.li em̃ ſunt ueneti:ut nunqᷓ ſe beneficio uinci patiãt᷑:
ui ſed officiũ ſemꝑ officio cumulent: & maximo oꝑe ꝓmere-
4/ ri ſtudeãt. Gratulor igit᷑ fœlicitati tuæ: qui in eo ſis loco tãa⸗
‚e dem collocatus: ubi & emolumenta ſis nõ uulgaria: & lau/
Agenm item maximã breui aſſecuturus. Inſtitue igit᷑ (ut coœ⸗
piſti patricios iſtos adoleſcentes nõ morũ minus ꝗᷓ doctri
en næ eloquentiæq; præſtantia. Fœcunda nactus es feraciſſi-
e iach ingenia: quæ qd laudis ſeæmen acceperint: ad matu/

ram frugem miro incremento ſint productura. Vnde etiã
tu tanꝗᷓ diligentiſſimus ꝗdã fortunatiſſimuſq; excultor cũ

CdH uberrimos ꝑcipies fructus:tum me ingẽti afficies uolupta/
te:qui tuã laudẽ oẽm ꝑmagnæ mihi laudi eſſe duco. Nã q
ais de inſectatiõe inuidẽtiũ:id tibi quoq;ʒ iucundũ eẽ opor
O ret: cum intelligas excellentiam omnẽ inuidiæ eſſe uelut
ei obnoxiã. Nam quid malis? utrũ excellere: an excellentiã
4 pati? Itaq; aio cõſtanti excelſoq; ſis. Tibiq; perſuade obni/
⅓ xeqʒ; tuere oĩa eſſe uirtute inferiora: cui quo magis inuide-⸗

tut:eos eẽ magis gloriaa ddit comitẽ. Quin tibi opera da/
da & :ita eruditione: & dicendi elegantia ſplẽdoreq; auge-

ſcas: ut tibi nemo ꝓpter aſſequenti deſperationẽ inuidere
audeat. Paribꝰ“. n. aut aliquãto ſap iorib⸗ liuidet᷑:præſtãtiæ
ale ex Mediola.iiij.idus

aũt nimietas hoc morbo uacat.
lanuarias.M.cccc. Lviij.

(Fran. Philel. otrãchedino ſal.

—

Curaueris. Scio quãtũ prudẽtia uales: uãtũ etiã gratia. lta
q; nihil dubito ꝓpediẽ fore: ut cõficiat᷑: quod cupimꝰ mõ
aduigilare uolu eris. Luo aũt erga me aio certiꝰ habeo ni-

bil. Matura igit᷑: ſi me amas: & q& uolumus effice. Wale ex

Mediolano.ſiij.idus lanuarias. M. ccce. Lviij.
(Fran. Philel. Aeneæ cardinali Senẽſi ſal.
Inas litteras tuas: quas nõ eodẽ tꝑe ad me dederas:
eodẽ accepi die. Fuerũt utræq; mihi nõ iucũdæ mi⸗/
nus ꝗᷓ exoptatæ. Quid. n. nõ in ijs erat plenũ hũanitatis d

phenignitatis tuæ? Itaq; ut plurimũ mihi ſum lætatus: quocd

intellexerim apud ueterẽ amicũ meæ in ſe pietatis memo

riam nulla eſſe interceptã neq; tempoꝶ nec fortunæ uari/

etate:ita maiorẽ in modum tibi patri ampliſſimo gratulor:
quod omnia ſis ſumma in hanc diẽ tua ſumma cum digni⸗
tate adeptus: & id ſane nõ modo non petens:ſed ne cupi/
ens quidem. Quo fit: ut ſatis ꝑſpicue cognoſcere cuiqʒ lice
at:ꝗqᷓ acceptus imortali deo caruſq; ſis. Non em̃ ſine diuino
quodã cõſilio ac mente buiuſmodi bona contingũt bomi/
nibus: ſed cuius æterna ꝓuidẽtia inferiora hæe oĩa ſuper/
naq; gubernant᷑: illius quoq; uoluntate ac iuſſu cuiq; ꝓ me
citis reddit᷑. Vixiſti ſemꝑ innocent᷑ & pie.Nec aliud ꝗeꝗᷓ in
bonis ducere unꝗᷓ conſueſti: ꝗᷓ Chriſtum optimum maxi/

.

mũ. Quare idẽ Gbriſtus & oĩpotens deus & dei oĩpoten/

tis filius: qui centũ pro uno reddere ſemper eſt ſolitus: tua

obſeruãtia: cultu: bonitate delectatus: ſuis te indies magis
magiſq; bonis auget: bonoribus amplificat: fœlicitate cu/

muſat. Tu autem ut es animo maximo ſplẽdidiſſimoq; in/

genio:ut ducis omnia uirtute inferiora: ut iudicas nibil ba-

Em mihi facies nõ minꝰgratã q̃ neceſſaria:ſi q dieb?ꝰ
ꝓximis ad te ſcripſi:& ꝗp rimũ & ex ſententia mea

— —

fmmm –¾ —

1i⸗

Benqdum elſle ſine deo in bonis :diuinam quoc bonitatem
atq; ſapientiam imitaris. Nihil ſupra bominem: uel profite
e ris: uel audes. Præſtas in omnes te facilem: bumanum: mã
fſuetum. Nihil tibi aut ad rem: aut ad dignitatẽ additũ pu/
IJJ tes: quod ab deo nõ ſit. Quamobrem ſempiterni dei: tanꝗᷓ
uel negociator: nel præbitor aliquis te in cunctos ea geris
benignitate: qua ſemper antea mirifice claruiſti. Hinc etiã
me non minore nunc dilectione compleris: ꝗᷓ uſq; a primis
annis quibus tibi ſum cognitus mirifice diligebas. Et ne id
1 quidem mirandum. Nam cum ſola uirtus eſſet:quæ me ti/
9 pi conciliabat:eo ſit: ut eadem duce idem ſit tuus erga me
. amor. Mea enim erga te obſeruantia tanta eſt: quanta uel
fuit unꝗᷓ uel maior eẽ poſſit. Et hac de re ſatis. Cætera quæ
ſcripſiſti intellexi. Tibiq; habeo gratias imortalis: q quã/
tumin te fuit: deſiderio meo ſatis cumulatiſſime feciſti.
Sigquis aũt unus ſit: qui de meo illo codice aliquid certi ha⸗-
4peat. Beſſarionẽ cardinalẽ nicænũ hunc eſſe puto: quippe
qui & utriuſq; eloquij atq; diſciplinæ doctiſſimns ſit: ut no/
4 ſti: &a quæri apud Calliſtũ pontificem ſolitũ accipio:quod
10 Nicolai quinti ornatiſſimã librorũ fuppellectilẽ ta temere
i Aliſſipare pateret᷑.Itaqʒ ad hũc etiã hac de re litteras dedi.
N. Quid futurũ ſit: neſcio. Vnũ certo ſcio nihil me omiſſurũ
i, aad codicẽ uẽdicãdũ. Qua in re ſi mihbi auxilio fueris:tanto
1 me afficies bñficio: ut maiore alio nullo poſſis. Vale pater
. ampliſſime. Ex Mediolano ldibꝰ ianuarijs. M. cccc. Lviij-.
1 Pranciſcus Philelfus Xenophonti filio ſal.
4 Vod VIyſſem imitari inſtitueris: non uitupero: mo
e, do non naufragus: ſed prudentior ad nos redeas.
be (¶ Præterea uix ullos ſa piẽtia claros legimus :q VIyſſis quo/
dãmodo æmuli nõ fuerint: hoc ẽ:ꝗ ad ſapiẽtiã uẽdicandã
non uarias ac diuerſas orbis terraꝶ regiones inuiſere ſtu/
n duerint. Vtere ſemper ratiõe atq; uirtute duce: quod ſi fe/
n ceris:facile ſpero omnia tibi ſecunda fore. Da ölepilſiime
aa nos litteras:quibus certior fiam de omi tua fortuna: ꝗqᷓ ti
W bi fautricem ac benignam futuram opto: & eam quidem

fortunam: quæ dei uoluntate definitur: non hominũ ſtul-
ticia. Cura etiam libros ꝗplurimos & ꝗqoptimos tibi com⸗

pares: qua una ſupellectili nullam ſis pulchriorẽ habitur:
nullam utiliorẽ. Vale Ex Mediolano. xiij. Cal. februarias.
¶ Franciſcus PhilelfusPallãti Stroęæ eqti aurato ſal.
Voniam meũ erga te animũ noſti perſpicue iampri
dem: nibil e: qc; tecũ in præſentia ſim lõgior. Q ne/

qc intẽtatũ reliquerim. Quare cũ plæraq; & uerſu: & pro/
ſa latine ſcripſerim nõ oratorio: & poetico more dãũta xat:
ſed etiam philoſophico: idem nunc græce uacare animũ
induxi: quibus quidem in rebus quantũ aut ualuerim: aut
ualeam:neſcio. Vnum certo ſcio me non magis uno gene

re ꝗᷓ alio atq; alio delectari. Videmus Virgiliũ oratiõe pe/
deſtri minime ualuiſſe: uerſu uero claruiſſe plurimũ. Con/

tra: Cicero ſoluta oratiõe fuit illuſtris: At uerſu fuiſſe indo

cto ſimillimum: & legimus & iudicamus: quorũ neutrũ ta/
men audimus græcis uerſibus in ſcribendo delectatũ. Ego

autem cum latine utraq; oratione & delector & utor: tum
nuper aggreſſus ſum græce ſcribere nõnulla elegia: ut eti/
am græciintelligant audire latinũ hominẽ: quod ipſi negli
gunt:nõ græce minus canere: ꝗ latine. Nam quãtũ etiã in
dicendo apud græcos aut poſſim: aut non poſſim: iampri-
dem cognoſcere tibilicuit. Et qm ĩ alijs ſcriptis meis nomẽ
tuũ: ut par ẽ honeſtaui ſemꝑ: uolui hoc quoq;ʒ tꝑe aliquid
ad te ſcribere in hoc dictionis genere: quo omnes intelli/

gãt & præſentes: & Halter amicitiã noſtrã nõ fuiſſe d

rem. Vale cũ Honofrio meo. Ex Mediolano. xiiij. Cal.
bruarias. M. cccc. lviij.

Franciſcus Ppilelfus Nicodemo trãchedino ſal.

————————

—

——

Acis oĩa cã mea & diligẽter & amice. Quare nõ poſ
ſum nõ libentiſſime fateri me tibi debere plurimũ:
gquo

uidero tua opera effectũ oĩno quod tã libenter facis? Incũ/
be igit᷑ & remis: & uelis: ut emerſam nauim opportune in
portum agas. Quæ uero de meo Frãciſco patricio ad me
Icripſiſti:iucundiſſime audiui: quem tibi uirum tantopere

mini unꝗᷓ latinorũ cõtingit:inſtitui nullũ eſſe oratiõis genꝰ:.

ſis in faciendo tam accuratus: tam induſtrius: tã ſtre /
nuus. Quanto aũt me abs te beneficio affectũ iudicabo: ſi

ue cõmendo:ut intelligas te nibil mibi poſſe boctẽpore gra/

ri tius facere:ꝗᷓ ſi hũc rebus omibus ꝗcumulatiſſime iuueris:
atq; ornaueris. Vale Ex Mediolano. vi. Kalen. Februarias
P ‚ ranciſcus Philel. Gregorio arrigio iuriſcõſulto ſal.
e Etuæ litteræ mirũ ĩ modũ delectarũt:ꝗbꝰ liqdo ꝑſpe

cKtit:quãta beniuolęetia priſtinã illã noſtrã iueteratã
D amicita ꝓſequeris. Facit aũt oĩa ꝓ officio: ꝗ neq; ſcribẽdo
neq; amãdo cedere hoĩ amiciſſimo uolueris. Reliquũ ẽ: ut
ini certatim hmòi hũanitatis iuſticiæq; munꝰ inuicẽ foueamꝰ:
aut quo & uinci ſimul & uincere eſt pulcherrimũ. Quid de li/
ene Pris illis ſperãdũ ſit: ex tuis litteris intellexi. Siqd noui de/
be⸗ cernet᷑: facito ut ſciam. Itẽ ſiqui iſtic lihrarij ſunt:qui merce
/ de excriberẽt: quæ uellemꝰ. Idq; tã græce: ꝗᷓ latine. Qc ad
o ea quæ de Antonio regino ſcripſera: nibil rnderis: ſum mi-
ratus. Reſponde igit᷑ ꝗprimũ. Te cũ uniuerſa familia ꝑpbel
len le ualere opto. Ornatiſſimo equiti aurato uiroq; grauiſſi/
mn mo Petro nucetano ut meis uerbis plurimã dicas ſalutẽ:
tetß uæbemẽter cupio. Vale Ex Mediolano. Nonis februarijs
e M. cccc. Lviij.
Fra iſcus Philelfus Aen eæ cardinali Senéſi ſal.
, as Kal-lanuarijs litteras ad me dederas: eas ad ꝗn
Hi tũdecimũ Kal.martias accepi.Fuerũt mihi quæ ſcri/
i pſiſti gratiſſima oĩa. Habeoqʒ dignatiõi tuæ ſempitnas gra
2 tias: Ic nihil tibi negligẽdũ uelis: qg; mea intereſſe cogno/
4 ris. Qc de Xenophõte filio ſcripſiſti:nõ ſolũ ꝓbo ſed etiã
, gaudeo:qꝙ oĩ in re dignitatis meæ rõnẽ habeas. Reliquum
dH eſt: ut Cardinalis Nicæni ſentẽtiã meã de re intelligat: qqᷓ
3 audio codicẽ illũ etiã poſt obitum ſummi põtificis Ricolai
1 quinti uiſum eſſe apud Cardinalẽ Rhutenũ. Modo qck in
re uerũ ſit non ignoremꝰ:facile futuꝶ ſpero:ut nobiliſſimꝰ
d codex ille ad dum redeat: aut pace: aut bello qᷓuis bello pa
cem lõgiſſime anteponã. Vt ꝗᷓbelliſſime ualeas uæbemen⸗/
o ter opto cũ tua:tũ etiã tuorũ oim cã: e quorũ numero me
h nequaꝗᷓ ultimum eſſe arbitror. Vale Ex Mediolano. xiiij.
H Kałl.martias. M. cccc. Lviij. ”M
((ranci. Philel. Beſſarioni cardinali nicæno ſal.

F—

„.

D quartũdecimũ Kał-lanuarias ſcripſerã ad te græ-
nou argumẽetũ ſe nullũ obtulerat: potiuſq; i tuas de mea
re litteras ſperarẽ affuturas: tã cũ ad Aeneã cardinalẽ lit⸗
teras darem: nolui eas ſolas: planeq; peregrinas urbẽ pete

re. Itaq;ʒ alteraſad te dedi: quaꝶ eæ comitatu frætæ ſeſe ad

iter præſtarẽt alacrioris. Qc& aũt latine ad te ſcripſerim: ic-
circo factũ ẽ: qe illæ græce nõ intelligerent. Nec eſt aliud
quicꝗᷓ: qe tantoꝑe in præſentia abs te cupiã: ꝗᷓ ut me facias
certiore:quid de codice meo ſentias: num ſpei quicꝗᷓ ſit re/
liquũ:an perierit oĩno. Immortali me affeceris beneſicio: ſi
hac in re mibi morem geſſeris. Vale ex Mediolano. xiiij.
Kal.martias.M.cccc.lviij. M .
NFran. Philel. Beſſarioni cardinali nicæxno ſal.
N Vdiaſſextus litteras ad te dedi: quibꝰ idẽ latine pe/
RNtij: qc paulo ante græce fecerã. Deinde redditæ mi-
bi ſunt hodierno boc hodie ꝑbumanæ atq; ꝑbenignæ litte

ræ tuæ: quibus q ſcire deſiderabã: non obſcure intellexi.

lItaqʒ habeo tibi gratias imortalis: quod uł in ſummis occu/
pationibus tuis nihbil quod mea intereſſet negligere uolui-
ſti. Reliquũ eſt: ut mibi quid ea in re faciundũ ſit conſulas:
uel epiſtola: uel nuncio. Nunciũ uero aliũ uelim neminẽꝗᷓ
prudentiſſimũ- iuriſcõſultũ Othonem carretum:qui iſtinc
huius principis noĩe oratorem gerit.Is em̃ qc abs te acce/
perit: mihi ꝗᷓprimũ ſignificabit. Præterea ſiquid certius ha
bendũ iudicas: id qe mihi quoq; uideri dehet: habes archi
diaconũ datariũ: q quoniã SiBXIOOBHXN Præeſt ut au-
dio:rẽ oẽm poterit ꝗprimũ optimeqʒ inquirere.Et hæc ha⸗
Renus. Quod me tam miris laudibus ornaris: facis id tu ꝗ/-
dem ꝓ quadã in me charitatis tuæ amoriſq; abundantia: ꝗ
etiã parua quæ ſũt: maxima eẽ cupis. Faciat deꝰ: ut tua mi/-
bi cõſuetudine aliqñ: idq; ꝓpedie uti liceat. Facile. n. futu/-
rum ſperem: ut tua præſentia perinde atq; diuino afflatu
quodã: uel adiutus : uel excitatus aliquid audeã qc uulgo
non liceat. Ad bæc ſcire admodũ uelim quot ſint tibi libri
Diodori ſiculi. Nam mihi præter prima quinq; uolamina
aliud ex eius hoĩs hiſtoria ẽ nibil. Habere aũt cupio:qd' re⸗

——⸗. /dD L.u£rC C —

— — — — — —

⸗

, liquũ inuenit᷑. Modo iſtic librariꝰ ullus extet:qui bmõi mu
ir nus ſit obiturꝰ. Præterea eρ ποωο οο ωυXαρα
men nihil dignũ repperi apd græcos. Siꝗd habes inꝗᷓ hmõi:faci
l, to ut intelligam. Vale ex Mediolano.ix. Calé. martias.
te ¶ Franciſcus Philelfus Bernardo luſtiniano ſal.
el Etrus perleo tibi quædã noĩe meo exponet. Quæꝗ
S dem ipſa ex animi mei ſnia manant oĩa. Itaq; ut quæ
in petierit: facias magnoꝑe abs te peto. Vale ex Mediolano
hen wyiltj. Cal.martias. M.cccc. Lviij.
ſtn — Eranciſcus Dbileltus Lodouico ca ſellæ ſal.
eri Xiſtimo te in admirationẽ incidiſſe: qe; in proximo
Ill illo meo ad illuſtrẽ adoleſcentẽ Triſtanũ Sphortiã
epigramate nomẽ leſu a me ſcriptũ legeris: quod aſpirati/
onẽ haberet inter.i.uocalẽ &.e.idq; nõ temere me feciſſe:
be⸗ ſed lapſu fortaſſe feſtinantis arundinis: cũ neq; apud græ,
cos:neqʒ apud hebræos: a quibꝰ id nomen eſſe accepimꝰ:
tte eã aſpirationẽ admittat. At ut rẽ teneas: neq; iprudetibus
lexi. nobis id actũ eſt:neq; nolẽtibus. Sed ut ita ſcriberemus:cũ
de⸗ antiqꝗtatis auctoritas nos ẽ hortata: tũ quædã rõ nõ uulga-
voli ris. Extant in hac urbe uetuſtiſſimi atq; emendatiſſimi qui/
ſin dam codices & noui:& ueteris teſtamẽti: in quibus oibus
nnei Ieſus ſcriptũ reperit᷑ cũ aſpiratione.h.inter.i.&.e.id q ui⸗/
Ein detur nõ ab re cũ ſentẽtia Quintiliani cõuenire:qui ait cõ⸗
ce⸗ ſueſſe priſcos nonnunꝗᷓ inter duas uocales aſpirationẽ ſcri
uha bere: qc non Ioannes modo nomen ꝓpriũ oſtẽdit:ſed
uchi abenũ: & mihi idem aũt obſeruari priſcos uoluiſſe ĩ leſus:
uta nõ ſolum ea rõne induẽtos puto:ut apud latinos quoq; tri⸗
echer ſyllabũ nomen id eſſe uellent: qc uim diuinæ trinitatis re⸗
tag præſentaret:ſed etiã quia aſpiratio ſonantiorẽ ſyllabã red/
ing dit ac ualentiorẽ. Et hac de re ſatis. Ego tuas litteras quoti-
mi/ die expectabam: & eas quidẽ talis: quales ab hoĩe amiciſſi⸗-
Utu⸗/ mo optimoqʒ uiro dari cõſuerũt. Vale ex Mediolano pri,/
Katu die Cal.martias. M. cccc.Lvim. D
uloo Eranciſcus Philelfus Antonio pãhormitæ ſal.
lbi ĩtibi reddidit litteras meas ẽ mibi uetere familiari
min ate beniuolẽtiaq; coniũctus. Hũc tibi unice cõmen
d datũ uolo: quippe qui & doctus eſt & modeſtiſſimꝰ plane

F ij

uir amicitiaq; tua minime indignus. Vale ex Mediolano

e Kal. martias. M. cccc. Lviij.
Franciſcus Philelfus allãtiſt
ANa res szmalor hogtpe potuiſſet afferre. Nã in ijs
legẽdis te vorã uidere ſ uſluspriſtinoſq; ſermones mirifi-
ca tua illa ſuauitate cõditõs nõ ſecꝰ audire:ꝗᷓ ſi præſens eẽs

pridi

ac mecũ familiarit᷑ loqᷓreris. Qc aũt me tãto ſtudio lauda-/
ueris: factũ id eẽ intelligo ꝓ bhũaniſſimo tuo ingenio: proq;
ſingulari tua erga me charitate. Nõ em̃ tã præclare de me

ſentio. Habeo præterea tibi gratias: atq; ago maximas :qck
ẽpi ρ†—äιοο 6“α⅞ρειο moré mihi ꝗprim ũ geſſeris.
Quæ uero tuo noie principi noſtro expoſuimꝰ: audiuit is

oĩa ꝑlibeter: & ita de te honorifice ẽ locutꝰ: ut plane oſten

deret te ſibi eẽ cariſſimũ. Quare ſiqꝗd eſt q ab eo uelis: ui/
deo te nihil fruſtra petituꝶ. Scripſiſti præterea græcũ eſſe
apud eũdem puto: qui T0 ρα1sτO—ß̈Büz6 Biop &†ρερααρ.
Mihi græco librario opus eſt. Quãobrẽ ſi uel iſtũ cũ iſtinc
te nõ inuito abire inſtituerit uel aliũ quẽpiã ire ad me cura
ueris: accipiã eũ honeſta cõditione. Reliquũ ẽut manibus
pedibuſqʒ; ad obſeruandã bonã ualitudinẽ cõnitamur: nõ
longe em̃ futurũ ſpero:ut qᷓiucũdiſſime una eſſe poſſimus.
Vale ex mediolano Kal. martijs. M. cccc. Lviij.
N¶EFrãciſcus Philelfus Ni
Votidie te mibi officioſiorẽ præſtas ac iucundiorẽ.
Nihil em̃ prætermittis: qc ad meã laudẽ acceſſurũ

putes. Itaq; nõ poſſum nõ lætari plurimũ qd oĩbus in reb?
in amore mihi reſpõdeas. Nã ꝗᷓ ego te amẽ: & quãti faciam
Jamorẽ tuũ:nemo oĩm melius nouit:ꝗᷓ ip̃e debes:cui de me
nihil occultũ eſt. Reliquũ eſt: ut amare meꝑſeueres. Nũꝗᷓ

em̃ patiar uinci abs te in hoc tam nobili: tãq; laudatiſſimo
bũanitatis officio. Quid de noſtro patricio actũ ſit: cupio
intelligere. Nos bic noui babemus nihil. Tu ſiquid apud
uos eſt: qe auditione noſtra nõ indignũ exiſtimes: cura ut

ex tuis ſuauiſſimis litteris accipiã. Vale ex Mediolano.iiij·

Nonas martias M. cccc.Lviij.

. (Franciſcus Philelfus Lodouico caſellæ ſal

rogæ egti aurato ſal.

codemo trãchedino ſal.

M

Va fuerim adductus ratione:ut leſus cũ.h. aſpiratio
Ine inter.i.&.e.ſcripſerim præter cõmunẽ huius tẽ/
peſtatis cõſuetudinẽ: potuiſti ex proximis litteris cogno/
ſcere. Nunc aũt ut ad te ſcriberẽ: aliud nihil erat in cauſa:
niſi ut abs te peterẽ: id curares: ut litteræ tuis incluſæ ꝗdili⸗

Mediolano.viij.ldus martias.M.cccc. Lviij.
NFranciſcus Philelfus Alberto parrhiſio ſal.
Væ amicis cõmunia eẽ debẽt: ea quẽꝗᷓ iuriſuo aſcri
pere: ut nibil habeat cũ amico cõmune: non iniuſtũ
duci non poteſt. At uitas Galbæ & Othonis: quas e græco

traduxeram: & tibi poſcẽti cõmodarã in menſem: iam an/

num ita poſſides: ut ꝗd æquitas: quid officiũ poſtulet: oino

uidearis oblitus. Itaq; rogo te: ut memineris eas ad te iſſe
