DkII177_qt
author: Philelphus, Franciscus

7
S
.
7 .
3
1
.
1
Y

N12511951406 021

IIIHIAIIIMIIII

—
—

Tübingen

9
“ 5 6 Z „. 2 l *

*

rr.

(EPISTOLARE

FRANCISCI PHIILELEI

SM

— —— — — — — ——— — — —— — —— —
.
— =
èð — — .
2 = t. 8 S * * .
△
*
* . 4
Z
H
S 1
„ .
1
7
D
D
— — .
P 2
=W
4
7
.
.
. * .
.
n 5
——
—
W
———
. . 7
.
.
*

.
1
4
.
.

(ERANCOISCI PHIILEILE
(RVM LIBER PRIMVS

Franciſcus Philel’us Leonardo luſtiniano ſalutem pluri

22282
7227

Romam mihi iucũdiſſimã: & regẽ ipſum

Innem palæologũ de me ꝗqaptime cer/
a càuia reliquerim. Non enim me mouit ſpes

ampliſſima: qu L
ris mihi oſtediſti: ut tibi obſequerer: ſed ipſe tu: cui me ca-

riſſimum eſſe iampridem multumq; cognoram. Nec eſt

quicꝗ: quod malim: ꝗᷓ & haberime: & eſſe gratiſſimũ. Nam
liberalitas opulenti eſt nonnunꝗ: at gratitudo iuſti ſem/

bres ſoluiſſem ex urbe Conſtantinopoli: hoc die circiter
meridiẽ poſt annum ſeptimum ac menſes quinq; poſteaꝗᷓ
binc primũ nauigaram m Thraciam: ad uos redij: ductus
ſane conlilio tuo: cupienſq; & tibi & cæteris patricijs uiris
referre eam quã debeo gratiam pro uirili mea. Nam priſti
na ueſtra illa erga me & pulcherrima beneficia neq; obliui
ſci unꝗᷓ poſſim: nec minus digna cenſere: quibus ſim ob/
ſtrictꝰ perpetua obſeruãtia. Vtinã ſæuiens bæc atq; phor/

renda peſtilentiæ uis: qua urbẽ uideo acerbiſſime labora-

re:nõ impediat cogitationes meas. Nõ enim poſſum non
metuere buiuſmodi ſagittas quales ex Iunone cognitas
hoc eſt ex aere: uirum etiã fortiſſimũ achillem permouiſ-
ſe ſapientiſſimus poeta Homerus docet. Nam ſcimus hu⸗/
iuſcemodi uulneribus cœleſtt ipetu cõcitatis remedia nul/
la ſatis certa afferri poſſe. Quo fitait quid me agere opor/
teat in tanta pernicie:non intelligam. Itaq; mihbi gratiſſimũ

ſis facturus: ſi per te certior factus fuero: quid mihi conſilij
capiundũ cenſeas. Video enim uniuerſam propemodum
ciuitatẽ ab urbe eminus abeſſe præter unum te: qui mura-
ni inter uitrea iſta uaſa: quaſi clypeo tectus uulcani ictus
4 1¹

EPISTOLA

Vod nihil apud me duxerim antiquiꝰ be/
Eniuoletia tua: nibil ſanctius tua fide:facile
uel ex hoc potes exiſtimare Leonarde iu-
ſtiniane: quod & Conſtantinopolin nouã

tuis tam crebris: tamq; liberaliſſimis litte-

per & boni uiri. Cum igitur ad ſextum Kalendas ſeptem,

*

—

Apollinis contemnas. Vale ex Venetijs. vi idus octobres
Anno a tal chriſtiano M. cccc. xxvij.

Edditæ mihi ſũt litteræ tuæ: & ꝑhumanæ illæ quide
ac plane indices amoris ſummi erga me tui. Quod
aũt mones:bono ut ſim aio: quoniã oĩia mihi pro mea opi/

nione: proc inueterata iam & maxima amicitia noſtra ſint

abunde reſponſura: & ſſi non erat monitore opꝰ: nõ fuit tũ
ingratũ audiſſe: eo te eſſe in me aĩio: quo ſemꝑ fueris: ami-
co & perbenigno.Faciã aũt qc? hortaris me domi contine-
bo. Mea oĩs conſuetuedo erit cũ muſis. Nullius hoĩis utor
familiaritate: aut cõgreſſu:qui per bãc tẽpeſtatis calamita/

tem diutius uenetijs fuerit. Te non prius adibo: ꝗ iuſſeris

poëXοριιοιαυρα66ρρμ πωαυNυ⅞” t. De

r Pldfe milia mea qcſcire cupis: mihi ẽ uxor ãnos nata ſedecim:
cver E. d ex ea puer annũ natus unũ: menſes duos:dies ſeptẽ ac
decẽ:nole loannes marius iacobus: ſeruæ quattuor: ſeruꝰ

c9WMαρ i. ee .
ä Ganma⸗ unus: miniſter mercẽnariꝰ item unus. Vale ex uenetijs. v.
„0 6& Idus octobres. M. cccc. xxvifj.
Aer : P⸗ ¶ Franciſcus Philelfus. Franciſco barbaro ſal.
. Vod tibiiucũdiſſimũ eẽ puto:nudiuſtertius ueneti

o 9* — — 2- . .
a. 1. Bas ex urbe Cõſtãtinopoli adueni: unde abeſſe te &
Pa. (doleo: quia ſuauiſſima tua conſuetudine frui non licet: &

ꝓparcit nemini. Nec ullis remedijs: aut arceri põt: aut repri
miꝛ: ne ſi Aeſculapius quidẽ ipſe: buiuſue filius Podalyrius
& Machaon cũ Apide una illo: qui primus medicinã dicit᷑

inueniſſe: ꝓpulſatores: & curatores adſint. Quare cũ uita
ſis digniſſimꝰ: facile & æquo aĩo patior abſentiã tuã dũ ti
. litteris creberrimis præſentis tui deſideriũ reſartias. Vale

Ex Venetijs.iiij. ldus octobres. M.cccc. xxvij.

dibitalſes me nõ litteraturã ſolũ: ſed naturã etiã græcorũ
adamauiſſe: ob idq; factũ oĩno græcũ: præſertim cum græ/
cã uxorẽ: ꝗᷓ latinã ducere maluerim. Petiſq; quãtũ librorũ

ranciſcus Philelfus Leonardo Iuſtiniano ſal.

gaudeo:ꝙ ſalutis tuæ rationẽ habeas. Nã furor peſtilẽtiæ

Franciſcus Ppilefais Rateo ly pomano ſal.
Ccepi litteras tua? ꝗbꝰ nõ dubio declaraſti tibi meũ
reditũ ĩ italiã uoluptatis plurimũ attuliſſe: quippe ꝗ

— — — N — —

&KA „ 2 — — * X

IE

mecũ adue xeri. Demũqʒ hortaris: ut uenetijs malim age/
re:ꝗqᷓ alibi uſꝗᷓ gẽtiãũ. Mihiq; tuã oẽm opem:atq; operã pro
uetere noſtra beniuolẽtia polliceris: Omniũ primũ tuũ li/
beraliſſimũ ꝓmiſſũ: quo in litteris uſus es: & audio nõ inui⸗
tus: & amplector perlibenter: eoq; mibi ſemper: quotiens
opus fuerit: utendũ uolo. Qd ſi qua etiã in re meo tibi offi-
R cio opus eſt:illud tibi peculiare ducito: poteris tu quidem
bñficijs me ſuꝑare:at ego te uoluntatis gratitudine:id qqce
eo me puto facilius cõſecutuꝶ:qꝙ uenetijs agere uitã inſti⸗-
tui:quatũ ſcilicet in me fuerit. Hic aũt nõnulla ꝑſæpe offe/
ratur occaſio: & tibi bñficij cõferẽdi:& mihi rurſus ułrefe/
rendæ uel habendæ gratiæ. Librorũ uero nõ nibil aduexi
mecũ.Eſt etiã Venetijs multũ cũ apud te & barbarũ: tum
ape Leonardũ meũ. Reliquos aũt meos codices:cũ uene/
tias reuerteris: nõ modo uidebis oẽs: ſed etiam his fruere
ex ſnĩa tua. Nã ut ſcis Tꝗ Top & 1XOD ω½. Et ſum latine:
& fui ſemꝑ.Nec aliud quicꝗᷓ ex græcia reportaui:ꝗᷓ littera/
turã atq;ʒ diſciplinã:ꝗᷓꝗᷓ ſunt itẽ hoc tꝑe apud græcos ꝑmul/
ta & utilia & præclara: quæ non ſolum ornent: ſed efficiãt
bonos uiros.Nã ſine inuidia audienda eſt ueritas. Sed de
) uxore ꝗg perurbane iocaris mecũ: duxi ſane uxorẽ illius
ne Cbryſoloræ filiã: quẽ non latini minus admirant᷑ ꝗᷓ græci.
=α Accedit ad generis uel bonitatẽ uel claritudinẽ:ꝙ nata eſt
r s: mea uxor ea matre: quæ & auria ipſa ſit & mulierũ omniũ
Al⸗ pudiciſſima atq; optima. Sed de his bhactenus: uæbemẽter
cupio reditũ tuũ:quẽ ut deꝰmaturet: opto. Multa em̃ ſunt
quæ cupio corã tecũ cõmẽtari. Vale ex uenetijs idibꝰocto
bris. M.cccc.xxvij. ¶ Frãciſ. Philel. Danieli ueturio ſal.
Go tibi gratias ĩmortalis ꝙ tata beniuolẽtia me cõ/
lecteris.Non em̃ ſine magna quadã amoris ui me
vortaris: ut in tãtis peſtilẽtiæ ignibꝰ uenetijs eẽ nolim: ſed
uel patauiũ cõcedã: uel alio ubi tutius uitæ meæ conſultũ
ſit. Si dixero me eẽ oino expertemetꝰ: plane mentiar. Me
tuo em̃ ſed nõ tã mihi:qᷓ cũ infanti filio: uxoriſq; adoleſcen
tulæ:tũ reliquæ etiã familiæ: quæ minꝰ fortaſſe ſibi cauere
norit. Nec ſatis ſcio:quid faciã. Nam patauij quoq; & in re
liquis ꝓpinquis urbibꝰ efferatã hanc morbi imanitatẽ au/
a iij

1I

dio incradeſcere. Quare aut nuſꝗ ẽ mouẽdꝰ pes:aut fugi⸗

endũ lõgi: ubi pacatior ſit aeris clementia. Conſiliũ tñ tuũ
nõ poſſũ nõ ꝓbare. Vale ex Venetijs Kal. nouẽbribꝰ. M.
cccc.xxvij. ¶ Franciſ. Philel. uictorino feltrenſi ſal.
Go te uiꝶ non ſolũ mei amãtiſſimũ:ſed & prudẽtẽ
en. qò bonũ iãpridẽ eẽ cognoui. Admonitionẽ tuam
— non poſſum nõ ꝓbare. Sed qui mare ingreſſus ſit:
nõ habłt uetos in manu. Aduerſus cõtrarios etiã flatꝰ tan/
tiſper nitendũ eſt:dũ uel fortuna uel deꝰ aligs portũ obtu
lerit:ſi minus optatũ ſaltẽ tutũ.Sentẽtiã meã tenes. Vale
ex uenetijs.vi.Kal. decembres. M. cccc. xxvij. =
Franciſcus Philelfus Franciſco ferreto ſal.
Itteris tuis ſum mirifice delectatꝰ. Video em noſtrã
AQoôſtãtinopolitanã illã cõſuetudinẽ tibi mẽte nõ ex
cidiſſe. Qc; aũt hortaris:ſi qñ àd tholẽtinates rediero: An/
cone ut iter faciã: tibi bona fide polliceor nõ antea me ad
Tholẽtinates redituꝶ:qᷓ & Ancona & te uidero. Sed quo
ad tẽpus id ſit futurum: nondum ſatis ſcio. Vale ex Vene-/
tijs idibus decembribus. M. cccc. xxvij-

¶ Franciſcus Philelfus Leonardo iu ſtiniano lal.
4

ddoniã natalis chriſtianns iam propemodũ pulſat fo
res: facies mihi rẽ gratiſſimã:ſi quas arcas anteꝗᷓ ego
forẽ ex Cõ ſtãtinopoli ſoluturꝰ: ꝑ illiꝰ tꝑis naues ad te miſi

eſt: qui arcis ſeruant᷑:ſed etiã ueſtimẽtis: tum meis tũ uxo
xis.Et ut de me ſileam: me quotidie uxor rogat:ne ſe diuti/
D us priuẽ uoluptate ſuarũ ueſtiũ. Quare niſi ad ꝓximũ na/
talẽ buic morẽ geſſero:ſe ab me deludi exiſtimabit. Nam
. neqʒ te latere debet ingeniũ muliebre: & ego uxori ea ne/
gare nõ auſim: quæ uitæ cultui decoroq; debẽt᷑: adoleſcẽ/
tulæ præſertim mibiq; morigeræ. Vale ex uenetijs. xvi-
Kałianuarias. M. ccccC. xxvij.
¶ Franciſcus Philelfus Antonio capanorẽſi fal. plu. d is
Vod meũ ĩ italiã reditũ iucũdiſſime acceperis:ẽe mi/
hi exploratiſſimũ. Noui em bonitatẽ tuã: & animũ
erga me. Qc- aũt certior fieri uis de rebꝰmeis exponã bre
ui. V ereor in ea fabellã ĩcidiſſe:quæ de cane dicit᷑: qui um/

mihi reddi curaueris. Nõ em ſolũ libris nõnullis mibi opꝰ

W

— e

—
—

— —

—

—
—

„— — c2

—

bratilẽ ſecutꝰ imaginẽ: quã ferebat rictu carnẽ reliqt.Erãt

mihi cõſtantinopoli læta oĩa & ſecũda. Dũ amicis his obſe-

quor ductus ingenti ſpe: captuſq; ꝓmiſſis: incertã fortunã
certis ornatiſſimiſq; cõmodis antepoſui. Et ne lõgior ſim:
mibi deluſus uideor. Quo fit: ut aliunde mihi cõſulẽdũ ſit.
De uerſura quod ſcire uis: dupliciter exponi ſolet:cũ aut
fœnus fœnore: aut creditor creditore uertit᷑. Et ut apertiꝰ

loquar: ſi quando æs alienũ nobis cõſlatũ fuerit: nec tantũ
nobis pecuniarũ ſit: ut id diſſoluere liceat: aut ubi tempus

diſſoluendi aduenerit: fœnus additans priori fœnori: aut
mutamus creditorẽ: ab altero ſcilicet uſurariũ æs accipiẽ/
tes: qc alteri reddamus.: Vale ex uenetijs. xv. Kalianuari
as. M. cccc. xxvij.
¶ Franciſcus Philelfus Leonardo iuſtiniano ſal.
Olo mea cauſa quicꝗᷓ patiaris incõmodi.Nã tua mi⸗/
Mhi uita nõ libris ſolũ & ueſtimentis:ſed mea etiã uita

carior ?. Poſteaꝗᷓ id cubiculi ubi mea illa bona cõtinent᷑ ſuſ

pectũ eſt propter eũ:qui eo in loco peſtilẽtiali morbo cor-
reptus exceſſit e uiuis: nõ ſolũ expectabo:ſed diu etiãäã mul
tũq; expectabo:quoad aer ad ſalubritatẽ redierit. Sed in-
terea tẽporis ut mihi rebuſq; meis conſulas:te plurimũ ro

go. Nã diutius ita agere nec poſſũ: nec uolo.Si ꝓmiſſa mi/
hi ſeruant᷑: manẽdũ eſt:id qcł eo libentius ſum facturꝰ:quo

uideo me tibi cunctiſq; patricijs eẽ cariſſimũ. Verũ diutur-
niorẽ ſpem precio emendã nequaꝗᷓ cenſeo in hac præſer-
tim temporũ pernicie. Vale ex uenetijs. xv. Kal ianuarias
M. cccc. xxvij. MU rJ
¶ Franciſcus Philelfus Leonardo iuſtiniano ſal.

q Vod me hbortaris ad patiẽtiã: nõ cõtẽno. Eſt em̃ ea

quædä ſpecies fortitudis: qua res arduas difficiliſq;
ppetimur honeſtatis utilitatiſue gratia. Ego me honeſtati
ita uideo ſatiſfeciſſe in tanta ꝑpiculorũ ac tã intolerabili ma⸗

Ignitudine: ut plus mihbi honeſtas iam debeat:ꝗᷓ ego bone/
. . . ⸗½ ⸗ „ — —— .— „ W, .
ſiati. Reliqua ratio eſt utilitatis: quã in hãc diẽ ſcio mibi fu⸗

iſſe nullam: poſteaꝗᷓ eæ græcia ad uos redij. Nec quæ futu⸗/

ra ſit:poſſum augurari.Sum equidem apud uos perliben/

r. Sed diu ita eſſe nõ poſſum. Itaqʒ te etiã atqʒ etiã rogo:
H DMD à iIIj

l

LI

ut proſpicias rebus meis. Vale ex uenetijs ex ædibus no/

ſtris. xitij. Kal.ianuarias. M. cccc. xxvij.
Frãciſcus Philelfus Ryriaco anconitano ſal.
Ingularẽ tuũ erga me amorẽ ſinõ uæbement᷑ amẽ:
igratꝰ ſim. Amo te inqᷓ mi kyriace cũ ob tuã ĩ me be⸗/

ab interitu potiꝰ uẽdicãdæ.Nõ.n.paꝶ & uoluptatis & cõ/

modi præ ſe ferũt iſtiuſmõi eulogia atq; epigrãmata: quæ
tãto cũ ſtudio & labore undiq; ex uniuerſo ꝓpe orbe i ita
liã aduehis. Et hoꝶ ꝗdẽ gratia nõ ſolũ uiuos tibi concilias:

ſed mortuos quoq; reddis obſtrictos bñficio ſempiterno.
Et hac de re ſatis ac ſuper. Petis a me: ut tibi declarẽ: quæ
publij Virgilij maronis ſnia fuerit in ſcribẽda æneide. Nã
cõmunèẽ illa opinionẽ quam ludi magiſtri afferũt: uoluiſſe
Virgiliũ & imitari Homerũ: & laudare Auguſtũ: nequaꝗᷓ

tibi admodũ ꝓbari.Nõ mediocrẽ ꝓfecto re petiſ:neq; bre
uis oratiõis opus a me præſertim qui hoc tꝑe ocioſus non
ſũ:& angor animi nõ iniuria:tũ ob hãc peſtilẽtiæ arcerbita
tem:qua me uenetijs obſeſſum intueor:tũ ꝗa hic inutiliter
tẽpus tero:ab his deluſus: a ꝗqbꝰ? minime cõueniebat. Sed

ne me difficilẽ uoces:aut in amore tibi minꝰ reſpõdẽte:di/

cam breui qcłᷣ ſentio. Qc Virgili? uno æneidos carmĩie me
liſigenis Homeri iliada Vlyſſeãq; imitatꝰ: Aeneã laudans:
Auguſtum quoq; laudarit: nequaꝗᷓ inficior: ſed diuinũ eius
ingeniũ alti ſuſpexiſſe neſciꝰ certe non ſũ. Quippe ꝗ bũa-

na cõditionẽ cõtẽplatiue actiueq; deſcribẽs: eo cogitatus
oĩs cõſiliaq; direxerit: ut qua uia ſũmũ bonũ in hac uita pa/
rari poſſet in untneæ ſapia uirtuteq; oſtẽderet.Id aũt nõ
obſcure prima ipſa grauiſſimi huiꝰ ſui & elegantiſſimi opis
ꝓpoſitione ſignificat. Ait em̃ ſe canere arma quo ad uirtu/

tes bellicas & actiuas: nã bellãdi pugnãdiq; inſtrumẽta ſũt
arma. Et uirũ quo ad uirtutes urbanas itellectiuaſq;: in b*“
ſapia tenet & prudẽtia principatũ. Nã ſapia ea mihi uirtus
ſola uideri ſolet: qua cæteris animãtihꝰegregię ancellmus.

niuolẽtiã: t ob eã inꝗqſitionẽ atq; diligẽtiã qᷓ uteris maxia ĩ
earũ reꝶ inuẽtione:quæ uel nimia uetuſtate:uel patrũno
ſtrorũ negligentia apud nos ꝑierãt.Incũbe igit᷑ ut facis: in
ta liberale taq; laudabile munus renouandæ uetuſtatis: uł

2 WW

õ
-

4

Qcę em̃ aial in terris eã cõſiderat ueritatẽ:quæ ĩ cælo ẽ:hãc
ſola ſapia ẽ: quæ & inqꝗrit & nouit. Prudẽtia em ſapiam ita
ut ars naturã imitata ueritatẽ ꝗqdẽ inꝗrit:ſed nõ rerũ ſupe-
rioꝶ atqʒ diuinarũ: ſed inferioꝶ & bhũanaꝶ. Nã cõſultatio
eoꝶ quæ ſint hoĩ emolumẽta detrimẽtaue allatura: ꝗd ali/
ud effticit:qᷓ ut uerum a falſo in hac tẽporali & momẽetanea
mutabilitate decernamꝰ: hoc ſcilicet ſequẽtes: illud autem
aſpernãtes?In uita igit᷑ ciuili prudẽtia ſola ẽ: quæ moralibꝰ
cũctis uirtutibus dñatur:eaſq; ſola & moderat᷑ & regit.At
prudẽtia fracta ẽ & debił'nulloꝶq; neruorũ: niſi manet ab
una ſapia: ad eãꝗᷓ tãq; ad pricipẽ reginãq; referat᷑. Quare
q prudẽtiã a ꝓuidẽdo dictã mediã poſuerũt: int᷑ morał in/
tellectualiſq; uirtutes: eãq; iccirco ꝑfectã noluerũt eẽ uirtu
tem in ciuili fœlicitate: qm uirtutũ ciuiliũ oĩm principiũ ſit
& forma: hi nibil ſenſiſſe a ueritate alienũ exiſtimãdiſunt.
Cũ ergo ꝓponit Virgiliꝰ æneã a ſe canendũ ut uirũ:boc ẽ
ut ſapiẽtẽ eũdẽq;ʒ prudẽtẽ. Quæ quidẽ uirtutes:aut intel-
lectus ſũt ambæ:aut intellectꝰ altera:& rõnis altera. Nã rõ
tꝑaliũ ẽ: intellectꝰ aũt æternoꝶ:ita ut hæc tota ĩ cõtẽplãdo
ſit poſita:illa aũt in coſultãdo. Qua ꝗdẽ ꝓpoſitione ꝗꝗᷓ ui/
ſus ẽ uirgili- Homeꝶ imitaturus:nõ ſolũ quo ad rerũ: ueꝶ
etiã quo ad ordinis ſilitudinẽ: nõ tñ exeꝗt᷑ eo ordine quo
ꝓponit. Quippe qui primũ uirtutes urbanas canit: poſtea
uero bellicas. Et id quidẽ prudẽtiꝰmea ſnia ꝗᷓͥ Homerꝰ: qui
primũ de achillis uirtutibꝰlocutꝰ ẽ in iliade: poſtea uero in
VlIyſſea de ſapia prudentiaq; VIyſſis. Natura em̃ fit ut an/
tea intelligamꝰ: deinde agamus. Itaq; iprimis ſex æneidos
libris cõtẽplatio maxie & cõſultatio locũ habet.In ſecũdis
aũt libris ſex actionis eſt laus. Et boc ꝗdẽ ſummatim intel/
ligi uelim de uniuerſo æneidos carmie. Nec t negari & i-
primis ſex libris ꝑmulta inueniri: quæ actiõis ſũt moraliũq;
uirtutũ: & in alteris quoq; ſex libris iueniri quædã nõ ſolũ
cõſultationis: ſed cõteplatiõis ꝓpua. Et qm̃ dixi a Virgilio
marone deſcribi hũanã uitã: hoc ita intelligi cupio ut mo⸗
ralis quã H ιÜ½ græci noiant philoſophiã: Ti Oαρασ1Ü . . na
turali cõiũcta ſit. Qck eiꝰ rei ut ꝓpius accedã:illinc orditur:
cũ de lunone & æolo acutiſſime fabulatc᷑. Scimus em luno⸗/

I

nẽ & regno præeſſe & partui. Quare & lucina dicta ẽ & re

gina. Animũ trifariã partit᷑ plato:in rõnẽ: cupiditatẽ & irã.
Roõni locꝰdat᷑ in cerebro tanꝗ; ĩ arce totiꝰ corꝑis. Hæc æoli
noiĩie iõ figurat᷑: qm æolus & uarium ſignificat & mobilẽ &
agilẽ & uerſatilẽ: quæ quidẽ oĩa rõnis ſũt munera. Ira præ/
cordia ſibi uẽdicat. Cupiditas aũt iecur. At uentis ꝑturba/
tiones ſignificari: ꝗs e ꝗq ambigat? Præterea moraliũ uirtu/
tũ formã ſiquis inꝗrat eã nullã iueniat niſi rõnem eſſe.Per/
turbatiões uero materiã. Verſat᷑ inꝗᷓ circa perturbationes
morabl uirtꝰ:ꝗᷓs rõ ip̃a cohibet atq; moderat᷑. Quare nõ ab/
ſurde legimꝰ: Mollitq; aios & tẽperat iras: aios eadẽ rõne
ꝓ cupiditatibꝰ poni exiſtimo qua Gανομα apud græcos:

S&& animũ ſignificat & cupiditatẽ. Quis em̃ ignorat niſi tãta

et rõnis uis ut ꝑturbationũ impetũ oẽm còpeſceret facile
futurũ: ut ab his oẽ ſanũ a nobis cõſiliũ: oĩis recta cogitatio

auferat᷑. Rexigit᷑ his datꝰ ẽ rõnis principatus ab oipotẽti

deo ꝗ reꝶ oĩm & pater ẽ & creator: ea lege: ea ptãte: ut
iubere ſciat: & uetare oĩa pro arbitrio iuſſuq; diuino. At ui/
de quæſo:quãta cũ breuitate & ordine oẽm ætatis hũanæ

curſũ Virgilꝰ eſt cõplexꝰ. Initiũ ſumit a partu ĩfantis:ꝗ pe/

riculoſiſſimꝰ ẽ: & ei quæ parit & infanti ipſi:qui parit᷑.Itaq;
turbulẽtiſſimi uẽtoꝶ flatꝰ tẽpeſtateſq; deſcribũt᷑: quæ qui/
dꝗẽ aduerſa oĩa naufragioq; obnoxia: iccirco apparẽte Ne-/
ptuno cõtinuo ceſſant: qa cũ primũ infans e matris utero

ueluti enatarit: uterq; omi ꝑi culo lberat᷑. Nec em̃ abſurdũ

cuiꝗᷓ uideri debet: ſi Neptunꝰ a duobus uerbis græcis peip
cke nare & Wπ1d qc; uolare ſignificat deduci affirmemꝰ.
Naã quãadmodũ tarditas pariẽtis ꝑiculoſa eſt: Ita celeritas
Sꝑ quaſi uolatus in lucẽ leuationẽ dolorũ affert ſalutiferãq;
quietẽ. Nã qc; rurſus ad æolum ſpectat ciò“Sτιιaitare ſi-

gnificat & uerſare & uariare: quæ oĩa ac ſiſia bumanæ uitæ

cõpetere ambigat nemo: uel æolus quaſi æonol“: hoc ẽ ui-
tæ deletio. Nã Gio ‿ο uitamq; ſignificat. OXSâ uero
delere. Naſcẽtibus em oĩbꝰ uitæ diſcrimen interituſq; imi-

net. Infantia uero quæ in ſeptimũ uſq; annũ ꝓtendit᷑ tota
in alẽdo uerſat᷑: id qce; ꝑ ſeptẽ ceruos illos:quos æneas ue/

natꝰ fingit᷑:nõ obſcure licet intelligi.Poſt infantiã pueritia

—— D
= .

—

—

J

ſequit᷑: quæ fabula ꝶ auditiõe admodũ delectari cõſueuit.
Hinc ili captiuitas uaſtatioq; narrat᷑ & æneæ troianorũq;
errores. Deinceps adoleſcẽtia ẽ᷑: quæ ꝓpter uæbemẽtiſſi-
mũ ſanguĩs augmẽtũ atq; ardorẽ tota eſt dedita uoluptati
bus. Vn quãta lit uis amoris: quantꝰ ignis iucũda expoſiti/
one oñdit᷑. Cõſequẽs ẽ iuuẽta laudis cupida & plane abiti
oſa. Quare bonorifici ludi cũ pulcherrimis præmijs refe/
runt. Boſt iuuetã ſequit᷑ ætas grauior quæ in huiꝰ uitæ cõ⸗
ſideratiõe & in ueritatis ꝑſpicietia tota uerſat᷑. Quo factũ ẽ
ut deſcẽſus adĩferos fieret: eaq; narrarẽt᷑ quæ a pythagori
cis & platonicis de aĩs hoim rebuſq; diuinis diſputata fũt.
Et hæc quidẽ in ſexto æneidos libro. Nam reliqui ſex libri
circa uitã actiuã diſtributi: quid ad mores attinet: mirabili
artificio cõplectũt᷑: ubi ꝗqᷓqᷓ multa de iuſticiæ: multa de pie/

tatis munere apparẽet: fortitudinis tñ laus imprimis floret.

Et quẽadmodũ initiũ ſãũptũ ẽ a primo infãtiæ ortu: ita æta/
tis bãanæ finis ẽ mors.Itaq; nõ lepte ultimo loco ſubdidit:
Vitaq; cũ gemitu fugit indignata ſub umbras. Turnus em̃
qui ſe iniuſticiæ fecerat ignauiæq; obnoxiũ: in obſcuritate
noĩs morit᷑ ſempit᷑na. Aeneas uero uir iuſtꝰ & fortis quaſi
numẽ indies magis atq; magis diuturnitate gliæ illuſtrat᷑.
Et bæc ſũt quæ mihi ad tuas Iras in hac tꝑm difficultate re/
ſpõdenda occurrerũt. Vale ex uenetijs. xij. Kal.ianuarias.
M.cccc. xxvij. ¶ Frãciſcus Philel. loanni auriſpæ ſal.
NVVogd mihi gratularis de meo ĩ italiã reditu:lætor eꝗq/
dẽ meũ tibi ꝓbatũ iri cõſiliũ. Verũ in hãc diẽ fortũa
õſilio nõ rndet. Nã quã mihi ſpẽ apce uenetos ampliſſimã
ꝓpoſitã ſum ſecutꝰ: ea me uideo fruſtratũ iri. Itaq; me facti
mei iã pœnitet:& ſi cõſiliũ nequaꝗᷓ ẽE accuſandũ.Hic em̃ di-

utiꝰmihi cunctandũ nõ eſt: cui neq; ꝓmiſſa ſeruant᷑ & mor
bus peſtifer quo uniuerſa ciuitas eſt correpta iminentẽ in/

terminat interitum Vale ex Venetijs. x. Kal. Ianuarias.
¶ Franciſ. Philelfus fedęrico cornelio ſal.
Nam erga me ſingularẽ beniuoletia ia mitos ãnos &
pſpectã & cognitãa habeo. Itaq; nulliꝰ hoĩis teſtimõio
opaẽ. Qc aũt tua ola ĩ mea ptãte poſita eẽ affirmes habeo
tibi grãs: qñũquidem ueluetere illo græcoꝶ prouerbio: I&

I

To ꝗX„w] 5ρουπmec uti nõ diſſiles. Faciat de“ ut aliqñ
una es poſſimꝰ. Nã uereor fore ut lõgi diiũgamur ꝗqᷓ uelle:
ita peſtifer hic morbꝰ indies magis magiſq; icrudeſcit. Ve/
rũ ubicũq; futuri ſimꝰ tui ꝓfeto erimꝰ. Interi Vale & nos
ama ut facis. Ex uenetijs. vi. Kal. Ianuarias. M. cccc. xxvij.
=NEFranciſcus Philelfus Gabrieli mauro ſal.
Audo te mi Gabriel q& te a lrfis abdicare nolueris ut
ſolet nõnulli uulgo: ubi ad gerẽdã rẽp.ſe cõtulerit.
Lege ſꝑ aliquid:aut ſcribe cum tibi licet ꝑ publica munera
Magno tibi cõmodo mihi crede: Ir̃æ ſũt futuræ:ſi his uti ꝓ
ingenij tui magnitudĩie præſtãtiaq; uolueris. Nũc ad id qc
petis. Vis em̃ ſcire qd interſit inter feciales & caduceato/
res. Feciales eos fuiſſe cõſtat apud priſcos ꝗ certa iuris ſo/
lẽnitate bellũ hoſtibꝰ indicebaãt. At caduceatores eẽ pacis
legatos:dictos a caduceo quẽ manu geſtabãt: & caduceũ
quidẽ ipſum Apollinem ĩueniſſe & eo donaſſe mercuriũ a
quo ipſe lyra donatꝰ ſit: de qua ꝗqdẽ re apce Horatiũ mẽtio
eſt in eo carmie qqᷣ incipit: Mercuri facũde nepos Atlan/
tis. Vbi etiã patet mercuriũ auctorẽ extitiſſe nõ lyræ ſolũ
ſed & eloquẽetiæ & paleſtræ: & præſtigiorũ. Vale ex uene
tijs pridie Kal.lanuarias. M. cccc. xxvij.
Frã. Phi. Petro thomaſio philoſopho ac medico ſal.
Ecte mones & ꝑamice: ut nõ uitæ minꝰ ꝗᷓ cõſtantiæ
babeã rõnẽ. Fruſtra em eã eẽ cõſtãtiã: quæ ſimul cũ
uita pitura ſit. At ego ut tibi uera loquar & ex animiſentẽ/
tia: nibil eſt qd malim: qᷓ me cõſtãtiſſimũ ſimulq;ʒ gratiſſimũ
& eſſe & hab eri. Multa hoĩm opinioni: multa fame cõſen/
tiẽda ſunt. Nõ em̃ q interi ſit: ſed qc; exteriꝰ ſæpe hoĩes
iudicãt:ltaq; qdiu mihi ꝑ hãc cæli intẽperiẽ integrũ fuerit:
nõ patiar: uel ab imperitis accuſari officiũ meũ. At dixeris:

—

ſatis ac ſuꝑ tuo es functus officio: cũ nõ ꝓmiſſione minꝰ ꝗᷓ

ſpe tua fruſtraris. Et id quoq; tibi aſſentior: uerũ nixius ur/

gendũ:quo pudor meꝰ qlios in pudorem agatuelinuitos.
Itaq; rẽ mihi ꝑgratã facturꝰ es:ſi ꝗd ex te & meæ & amico/
rũ ſlimul rei Paturd excogitaris. Vale ex uenetijs.iij. No/
nas ianuarias. Anno a natali chriſtiano. M. cccc. xxviij.

QFrãciſcus Philelfus Gabrielt mauro ſal.

er O—

— —

Jle ex Venetijs idibus ianuarijs. M. cccc. xxviij.

Vod ſcire a me uis: quot fuerint amicoꝶ paria pri⸗
corũ memoria maxime celebrata: ea reperio quat-
tuor numero extitiſſe: Theſeum ò& Perithoũ: Achillen *
patroclum: Oreſtẽ & Pyladẽ: Phytiã & Damona. Addũt
etiã iuniores apud græcos Epaminundã & Pelopidã. Va/
¶ Franciſcus Philelfus Kyriaco naconitano ſal. di.
Lacuiſſe tibi lras meas & ea quæ de Virgilij marõis
ſnia ſcripſimꝰ in æneida: gaudeo. Qc aũt petis:ꝗᷓ ra-/

— ne Neptunꝰ ab Ouidio naſone cognominat ſit amphi/
trites & fortuna Rhamnuſia paucis accipe. Rhamnuſia ꝗ/

dem nõ eſt fortuna: ut uulgo exponunt magiſtri ludi: ſed
indignatiõis dea: quam græci tui pSει—☛ nemeſin uocãt:
nã cũ narciſſus formæ bonitate abuteret᷑ ſuꝑbiꝰ: recte fin/
git᷑ eiuſmõi dea aduerſus illũ idignata iuſtis precibꝰ aſſen/
liſſe.Eſt em indignatio animi ægritudo aduerſus eũ:ꝗ bo⸗/
nis præſentibus ſit indignus. Nemeſis inꝗ indignationẽ ſi-
gnificat. Rhamnuſia uero dicta eſt a Rhamus: qui ẽ atticæ
uicus: ubi colebat᷑. Cuius quidẽ deæ ſimulacrũ eo in loco

pulcherrimũ fuiſſe tradũt factũ a Phidia ulnarũ in altitudi-

nem decẽe: illudq; marmoreum. Neptunus autem nequaꝗᷓ
eſt amphitrites cognominatꝰ. Dictio illa deprauata ẽ apq
Ouidiũ librariorũ inſcitia. Eſt em̃ fœminini generis: decli/
naturq; more græco. Nominatiuo amphitrite. Genitiuo
amphitrites. Fingit᷑ aũt a poetis eſſe neptuni uxor. Vnde
Claudianus de raptu proſerpinæ ita cecinit. Etiam nereia
glauco Neptunũ gremio cõplectit᷑ amphitrite. Nã amphi
trite mare ſignificat: dicta illa quidem ab εοαι1 amphi cir
cum: & Ipeip trin terrere. Mare em̃ circũ ſe nauigãtis pere
undi terrore inſequit᷑. Ex amphitrite aũt & Neptuno Tri/
ton natus fingitur a poetis. Si quid eſt: qc aliud a me uelis:
nunꝗᷓ fruſtra requires officiũ meũ. Vale ex uenetijs quin/
to Kal.Februarias. M. cccc. xxviij.
(QFranciſcus Philelfus Andreæ iuliano ſal.
ximas tibi gratias habeo mi Andrea: qqd oĩbꝰ in re
s mibi gratificaris. Vellẽ aũt: mibi aliqua te digna
offerret᷑ ccaſio: nõ habẽdæ ſolũ ſed etiã referẽdæ gratiæ

Intelligeres ꝓfecto me unũ omniũ eſſe gratiſſimũ.Itaq; eo
mibi moleſtior eſt: eo inimicior præſentis peſtilẽtiæ uis: q
uniuerſus populꝰ miſere uexat᷑: quo futuꝶ uideo mibi lo⸗
cũ ſublatũ iri: declarandi tibi beniuolentiſſimi animi mei.
Cogor em̃ habere uitæ rationẽ. Quare hic diutius eſſe nõ
poſſim: ea præſertim fruſtratꝰ ſpe:qua duct' ad uos reuer/
terã. Nec ẽ q& quẽqᷓ accuſem præterꝗᷓ cũ ſæuientem fortu
nam ipſam:tum nimiã meã credẽdi facilitatẽ. Vnũ tibita/
men ꝑſuade me tuũ eſſe ſemperq; futurũ. Vale ex Vene/
tijs. i. Kal. februarias. M. cccc. xxviij.

Franciſcus Philelfus Leonardo luſtiniano. ſal.
Vm indies magis atq; magis Venetijs tempꝰ tero
ea duẽt' ſpe: quã mihi tot litteræ tuæ cum pulcher
AIrime Conſtantinopoli agerem: tanta cum charita
te fideq́; promiſerant: ecce nudiuſtertius repente febris
peſtifera ſeruã mibi unam adorta ẽ: quã bodie interemſit.
Quo fit: ut bic mihi diutiꝰcũctãdũ non ſit.Intra qtriduũ ſũ HM
hinc Bononiã uerſus abnauigaturus: ubi ſi boneſta condi/
tionem offendero: ulterius profecturus nõ ſum. Sin minꝰ “”
honeſtam: ad Florentinos me recipiam. Tu ſiquid interaa .
temporis me uis facturum: ſignificato litteris. Nam poſt 4
quatriduum fruſtra ad me ſcripſeris. Vale.ex Venetijs.v.
lIdldus februarias. M. cccc. xxviij. ðð
(ranciſcus Philelfus Franciſco barbaro ſal.
DD triduũ uſq; ad ſummũ ſoluere binc decreui: idq;
a nõ ſolũ quia eoꝶ mihi:quoꝶ ſpe duct'reuerterã in
„Pitaliã: nibil omnino obſeruatũ iri intelligo: ueꝶetiã
ꝙ peſtilẽtia iam me intra cubiculum obſedit. Heriuna mi/
bi ſerua eaq; puellula ſubito morbo & correpta & interẽ/
prtia ſepulta eſt. Quanto igitur uerſer in periculo non tela
tet. Nolim: quantum in me fuerit: ante diem conſtituam
a uiuis decedere: ne qui annorum numerus ſecundũ Py/ R
thagoricos utroq; homiue mihi ſit explẽdus altero exple/
atur. Et ut aperti loquar: uitæ malo ꝗᷓ inani ſpei nulliq; cõ/
ſulere. Nam ſi uixero: & mibi & amicis uſui eſſe potero. In 6
morte enim boni quid inſit: minime intelligo. Vbicũq; au/-
tem ſum futurus: tuus certe ſemper futurus ſum. Vale ex

—,
*

Venetijs.iiij. Ildus februarias.M. cccc.xxvii.
¶Franciſcus Philelfus Leonardo iuſtiniano ſal.
od me bortaris ne ꝓperẽ: neq; deſperẽ. Fore em̃
ut melius mibi Venetijs ꝗᷓ uſꝗᷓ gentiũ conſulat᷑. Hor
taris tu quidẽ recte: modo nõ ſit precio ſpes emẽda. Qua/
re ſi ita certi quicquã intra conſtitutũ tempus allatũ fuerit
ut intelligam non eſſe diutins mibi arandum littus:ſequar
JIconſilium tuum uel in hoc uitæ diſcrimine. Sin aliud nihi
ꝗqᷓ uerba aiaduertero: faciã ut ſcripſi ad te antea. Meq; aut
ad Bononienſis recipiam: aut ad Florẽtinos. Vale ex Ve-
netijs. iij. ldus februarias. M. cccc. xxviiſ.
⸗ ¶ Franciſcus Philelfus Franciſco barbaro ſe al.

Go qd fore nunꝗᷓ putaui:hoc ueſperi nauim inſcen
☛ Qere inſtitui: Ferrariã uerſus nauigaturꝰ. Inde Bo/
oniã petam. Vbi ſi honeſta mihi cõ ditio ꝓpoſita
fuerit: eã accipiã. Nã ſi ſecus ceciderit: concedam ad Florẽ
tinos: quos audio græcæ litteraturæ atq; eloquẽtiæ impri-
mis ſtudioſos. Quicquid egero ꝗprimũ tibi declarabo lit/
teris: quo meos ad me libros aduolaturos cures. His enim
mihiut ſcis: admodũ opus eſt. Vale ex Venetijs ldibus fe
bruarijs. M. cccc. xxVvIJl. c
(ranciſcus Philelfus loanniauriſpæ ſal. 1.
Fryni Bononiã mi auriſpa ſecũdis ut aiunt auibꝰ. Eo/ 4 -r (V
dem em̃ die quo urbẽ ſum ingreſſus: Is aũt fuit ter/
tItilrus: ex quo a te abij: tãtus eſt cõcurſus ad me ſalu/
tantũ factꝰ: nõ ſcholaſticoꝶ & doctorũ ſolũ: ſed uniuerſæ
prope ciuitatis: ut nihil neq; frequentius neq; honorificen
tius dici quæat. Poſtridie uenit ad me nomine apoſtolici
legati Lodouici alamandi cardinalis harelatenſis: Albert⸗
Horentinus uetuſta ac nobili natus albertorũ familia: quæ/
ſtor apoſtolicus: præclarus iurecõſultus & uir omni uirtu/
te præditus. Is ubi me perbumane & perbenigne allocu/
tus eſt: hortatur ut ſecum una ad sardinalem eam: quippe
quẽ diceret eſſe percupidũ uidendi mei. Huic ego ubi ob/
temperaſſem: ad legatumq; ueniſſem: eſſemq; breuiapud

W

eũ:ſed nõ incõmoda uſus ora tione:tanta me is cũ hilarita

te & cũ tãta uerboꝶ bonoriſicẽtia excepit: ut nibil neq; hi

i poſſet. Deinde permulta eſt
refero: ne uidear cuiqᷓ am/

6⸗ ₰
0110 EtI 6

ultro pollicitus:quæ iccirco

muneri cum ſalario aureum quadringentorum quinqua/

tum uero & quinquaginta priuatim mihi legatꝰ ip̃e daturꝰ
ẽ: fecitq; iã mibi quiquagita num erari: addiditqʒ alia plura
dono ad uſum cultumq; domeſticum. Quare quantum li/

martias. M. cccc. xxviij.
Franciſcus Philelfus Marco cannetolo
equiti aurato ac iureconſulto ſal.
Vibus me laudibꝰ heſterno ueſperi extuleris apꝑce
præſulem hbunc noſtrũ apoſtolicũ legatum plæriq;
uiri graues & amici mibi renũciarũt. Ego autẽ & ſi
miratus certe non ſum: quod eũ ornaueris: qui te & amat:
& obſeruat plurimũ: malo tamẽ de me poſthac partius lo/
quaris: ne te qui grauiſſimus & habearis & ſis: minus con/

at ne ſentio quidem: quæ tu tam fideter & tam amplo ore
NWNaeaffirmes & prædices: ſed facis tu ſane ꝓ magnitudine:
„ & benignitate animi tui: qui eos oĩs tun ſimilis eſſe iudicas:
quos in amicitiã tuam admiſeris. Itaq;ʒ tibi habeo gratias: ꝙ;
me tuũ eſſe dilucide cognoris. Vale Bononiæ ex ædibus
noſtris. xij. Kal. Apriles. M. cccc. xxviii.
— 7* ranciſcus Philelfus Ioanni auriſpæ ſal.
Olluce quẽ petis: dabo ad te ꝓpedie: ea tamẽ lege:
NJut cõmodato accipias non dono: hoc eſt ut cum eo
Ruſus fueris mibi redendum cures. Ambroſius monachus
camaldulenſis dedit ad me ſuperioribus diebꝰ litteras hu/
manitatis plenas & officij: eaſq; græco ſcriptas eloquio.
&α Tiν ροασ1ρ 6β60XοοιXαα1τ⅝⅞ αXα1π11ει1ιπ
pRρa His me uebeméter bortatus eſt: ut Floretiæ qᷓ bo/
noniæ eſſe malim: ſeq; daturũ operam eſt pollicitus: ut ho

bitioſior.Et ne te diutius morer: ego Bononiæ ſum futurꝰ
præfectꝰ annuo docẽdæ oratoriæ & moralis philoſophiæ

ginta: quorum trecenti ſoluunt᷑ mibi ex ære publico: cen/

— - —— —

cet ſperare qᷓ optime nobis hoc initio conſultum intelligo.
Vale mi Auriſpa: & me ama ut facis. Ex Bononia. vij. Kalẽ.

Jſideratũ in laudãdo iudicent. Non em̃ ipſe de me ꝓfiteor:

neſtiſſima mibi cõditio offerat᷑. Ad id ego ob eam rem ni⸗/

—. —

— er

hil reſpondi:quod & hic ago pulcherrime: & nulla emolu
menta cũ grauitate & cõſtantia cõferẽda cenſeo. Vale ex
Bononia pridie nonas apriles. M. cccc. xxvViiij.
Eranciſcus Philelfus. Leonardo luſtiniano ſalu.
Oannes corbiciꝰ mercator florẽtinus meo noie te
adibit:ut meos ſibi des ad me libros una cum rebꝰ
omnibus:quas depoſui apud te. Quod ut facias: te etiam
atq;ʒ etiã rogo. Nã his diutius carere non poſſum. Vale ex
Bononia. x. Kalen. maias. M. cccc. xxviij. .
NFranciſcus Philelfus. Antonio capanorenſi.ſal.
Vod iam diu meas nullas acceperis litteras: aliud
certe nihil fuit in cauſa ꝗᷓ tuũ diuturnũ ſilẽtiũ. Quo
factũ eſt ut putarẽ te quærendæ pecuniæ magis ꝗᷓ
colẽde amicitiæ factũ ſtudioſum. Itaq; uerebar:ſi ad te ſcri
ſiſſem: ne importunus magis ꝗᷓ officioſus accederem.
Nunc autẽ lecta pulcherrima tua ad me epiſtola: intellexi
redijſſe iam muſas cum uetere amico in gratiã. Quarenõ
poſſum non gratulari mutuæ noſtræ beniuolẽtiæ: quæ uł
J abſentis uiciſſitudine litterarũ conat᷑ præſentis reddere.
“ Quod quidẽ humanitatis ac benignitatis officiũ ne utiq;
prætermittamꝰ: æque ſperare de te debeo: ut de me ipſo
pPoſſum ĩmutabilit᷑ ꝓfiteri. Qc aũt laudas meã abitionem
a Venetis: gaudeo cõſiliũ meũ ome laudari abs te uiro &
optio & prudẽti mihiq; amiciſſimo Nã qc ſcire cupis ꝗqᷓ me
delectat bononiẽſis mãſio: delectat ſane plurimũ. Nam d&
ſimaꝶ oĩm artiũ ſtudiũ uæ Præterea qc me maxie
delectat oĩbꝰ ſum gratiſſimꝰ. Faciat deꝰ ut nobis hoc gau/
dij ſit perpetuũ. Tu uale:& ſi quid eſt qce poſſim tua cauſa
feribe.Ex bononia. iij.Ildus maias. M. cccc. xxviii.
FPranciſcus Philelfus Nicolao fabæ philoſo-
pho ac medico ſal. =
Veris a me certior fieri: Vtrũ Ariſtoteles in æthi- —–
cis ad nicomachũ circa principiũ primi libri ſcriptũ
reliquerit apud græcos: ideo bene oſtenderũt bonũ eſſe:
qc oĩa appetũt:an potius bñ oſtẽderũt ſãmũ bonũ:qqc oĩa

EI
appetũt. Ego aũt &ſi mibi uideor cõiectare:quid ea me ro
ges: obſequar tñ uolũtati tuæ: & id quidẽ nõ ea ratione: ut
ſis mineruã doceã: ſed ne uel iprudẽtior uel inſolẽtior iu⸗
dicer: ubi minꝰ ad rogata reſpõdero. Tu uero quæ ab me
diſſerent᷑: cõſiderabis oĩa diligent᷑.Dein qq tibi uiſũ fuerit
minꝰ recte dictũ: id mihi ut ſignifices rogo. Longe eni diſ/
cere malim: qᷓ docere: præſerti abs te eruditiſſimo grauiſſi⸗
moq; philoſopho. Omniũ primũ bæc duo audeo ꝓfit eri:
nec ee uerbũ copulatiuũ ut dialectici uocant: nec itẽ ſum/
mũ eo loco apud Ariſtotelem ſcriptũ inueniri: quorũ etiã
alterũ nõ ſit admodũ neceſſariũ: eẽ uero oĩno abſurdũ:
ambo quidẽ hac rõne. Proponit Ariſtoteles in hoc prooæ/
mij ſui principio ea: quæ in uniuerſo æthicorũ oꝑe præce/
pturus accedit. Ea uero duo ſunt præcipua ſecũdũ dupli⸗
cem finem eorum: quæ expetũtur in uita. Quædam enim
expetũtur propter ſe & propter aliud: Quiddã uero ꝓpt
ſe tantũ. Sola fœlicitas ẽ: quæ expetit᷑ propter ſe. Quippe
quã conſecutꝰ qui fuerit: nihil reliquũ in bonis:qd ſibi ex
petendũ ducat. At reliqua bona oĩa &ſi propter ſe digna
