2 Philippũ mariã anglũ. Is em̃ me ſuis ornatiſſimis:& munifi
2 centiſſimis litteris ad ſe deuocauit. Quare ſiquid me uis fa
cturum:in te eſt. Tu me optimo regi Alphonſo cõmenda/
to. Vale ex Sena. idibus S eptẽbribꝰ.M.cccc.xxxviij.
H ¶ NVam in me ſingularem beniuolẽtiam magnifacio.
Quod aũt hortaris: propediem ad uos eam: ueniã
ve. enim nõ mediocriter ab oĩbus expectatus. Hortaris tu q/
el dem: ut aiunt: equũ lidum in campum. Quare & ſi Senen/
e/ ſes deceſſioni meæ moleſti ſunt:faciã tñ: intelligas: quãtũ
bi apud me pondus tuæ amiciſſimæ litteræ habuerint. Vale
g. ex Sena idibus ſeptẽbribus. M. cccc.xxxviſ.
ſen ¶ Franciſcus Philelfus La po Caſtelliunculo ſal.
le⸗ On poſſum tuã diligentiã nõ probare & fide pie/
Un tatẽq; erga me. Mones: inſidias caueã: eẽ em̃ quoſ/
i: dam: quos mei nois ſplen dor offendat:& iccirco mihi exi/
tẽ tiũ machinari. Ego aũt quãꝗᷓ nõ ſum ignarus:qc uulgo di-
le⸗ citur apud græcos lo iαοαρωπα ρο αε⅞” nibil tn omitto-.
1/ qd meæ ſalutis int᷑eſſe pute. Nã ptᷣudetis cõſilio fier poſ-
u⸗ ſe cẽſeo:ut oĩs uis neceſſitatiſq; fatalis: aut repellat᷑:aut di-
le uertatur: aut leuius ſaltẽ offendat. Tibi autem gratias ha/
m beo: quod omni in re te mei ſtudioſiſſimũ præſtes. Vale
20 ex Sena pridie al. Ocobres. N.cccc. xxxviiſj.

eE

(Erãcil. Philelfus Leonardo Arretino ſal.

Vanꝗᷓ ſcio meos oĩs familiares ulnulla mea cõmẽ/

. — .

. A datione tibi eſſe cõmẽdatiſſimos:nõ tamẽ omittã:
quuin abs te petã: atq; cõtendam: ut ſi me ames:lapũ noſtꝶ
pꝓpdoctum &% perdiſertũ uirũ quibuſcunqʒ rebus poteris ita
tractes: ut intelligat meã apud te cõmẽdationẽ plurimum
ualuiſſe. Vale ex Sena pridie Kal. Octob. M. cccc. xxxviij.
— (EFranciſcus Philelfus Leonardo arretino ſal-.
Vicquid ſaxolus prateſis auditor noſter uerbis ti-
Abi meis expoſuerit: ſic habeto ac ſi coram ipſe tecũ
loquerer. Nihil eſt enim dicturus tibi: quod ab me non di⸗
cendum acceperit. Vale ex Sena Kalen. Octobribus.M.
cccc:xX xviif. èôùMM
”M (Eranciſ⸗ Pbilelſi Epiſtolarum Liber Tertius

raãciſ. Philelfus Fraciſco S pbortiæ impatori ſal.

Vod antea inſtituerat conſilium magnani/
me Impꝑator feſtinat hoc temꝑe neceſſitas.
Nã cũ ab bumaniſſimo ſocero tuo Philip/
po Maria diuino principe eſſem nup orna-
Itiſſimis litteris ut ad ſe irem :ꝗᷓ liberaliſſime
inuitatus: & id me facturũ ipſe recepiſſem:
decreuerã equidẽ anteaꝗᷓ Mediolanũ concederem: & te
uiſere & patriã: quo beniuolum in ſe alter: altera gratum
me eſſe experiret᷑. Etem patriæ oĩa debeo:ab qua genituſ
altus: educatuſq; ſim. Tibi uero ob præſtantẽ animi tui ꝓ⸗
bitatẽ inauditãq; magnitudin? iampridẽe incredibili qua-
dã beniuolẽtia obſeruãtiaq; afficior. Sed mea bæc aĩ ſentẽ
tia turbatur bis rumoribus acnuncijs: qui de tua in Tho/
lentinatis meos ira obſidioneq; afferuntur. Nunciatur
eEenim uulgo te infeſto agmine ingẽtiq; rerum omnium ò&
S6ormidabili apparatu proceſſiſſe in Tholentinatem agrũ.

Eoc igni ferroq; uaſtato obſidere oppidum: atq; ipſis ciui

bus non captiuitatem-& ſeruitutem modo:ſed omnẽ con

tumeliam cædemq; minitari· Quæ quidem ipſe audiens

ſum æque miratus: ac dolui. Qui enim fieri poteſt: ut tan/

Iperpetrare:

ta & tam eximia uirtus tua quicꝗᷓ audeat ue

uel moliri: quod nõ ſol ab animo magno elatoq; abbor/

— — —

— ——

6/

ti⸗
eci
di
4.

bl.
ni
tas⸗
ſip⸗
rn⸗
lme
em:
te
um
tal
*
gon
ſente
Tho⸗
atut

rn
(lul
ſens
lan/
te:
boy

II

reat:uerum etiã iniquum ſit & tetrum & imane? Nũquid
ludibriũ illis necemqʒ miniteris: qui & forti animo: & inui⸗
Go patriã ſalutem dignitatemq; tueant᷑: At eos oĩs qui ſe
pro patria deuouiſſent: in magnis uiris habendos eſſe uni/
berin canit antiquitas. An id facturus es: quoniã tibi Tho/
lentinates aduerſi ſunt: tuoſq; uæbementiſſimos conatus
pertinacius remorant᷑᷑? At nõ ſolũ quid tibi cõmodum ſit:
ſed ꝗd illis conueniat: debes conſiderare. Nam quoꝶ fidẽ
putes in te certam fore: ſi eos ꝑfidos in ſe fuiſſe cognoris.
Quod ſi apud barbaros etiã uirtutem interdum uenerabi
lem extiſſe accipimus: quid tibi faciundũ ſit: cogita: qui ad
laudem: qui ad gloriã natus ſis. Es ne oblitus longe magis
arte atq; beneficentia: quã aut minis aut etiã ui & parari
conſeruari regnũ. Quibuſnam rebus Cyrus a Medis im/
periũ ad perſas tranſtulit: Nõne induſtria:& animi magni
tudine? Quibus Alexander ad gangen uſq; penetrauit:
Nonne prudentia: ac benignitate. Quibus tande. G. Iuliꝰ

.

Cæſar orbis terræ principatum adeptus eſt: Nonne cõſi-/
lio:& clæmentia? Nam Romulus ꝗdiu bumanum ſeſe: ᷣ&ͤꝭ½·
mãſuetum præſtitit: quaſi numen in terris eſt habitus.Cũ

primũ imperioſius uoluit rebus uti: ab ijs in illum ſæuitum

eſt:quibus carior eẽ iucũdiorq;ʒ debuerat. An ultio te dele
ctat:qcł aliquid fortaſſis aduerſus te: id qc tamẽ haud con /
ceſſerim: I holentinates conati fuerint? At ulciſci femina
rũ philoſophi: nõ magnanimi principis: nõ Frãciſci Sphor
tiæ eſſe uolunt. Audi quæſo ſapientẽ illum Macedoniæ re
gẽ Philippũ Alexãdri patrẽ: ꝗ cũ urbes græciæ: quæ ma/
lo in eũ aĩio eẽ uiderent᷑: atqʒ nouis rebꝰ plærũq; ſtuderẽt:
quidã cõſulerẽt præſidijs eſſe cõtinẽdas: reſpondit:malle
pulchrũ ſe longũ tẽpꝰ:ꝗᷓ herum breue appellari. Intellige/
bat em rex prudẽtiſſimꝰ ea eẽ tutiſſima præſidia munitiſſi-
maſq; arces: quæ in hoĩm beniuolẽtia charitateq; fundatæ

acfirmatæ forẽt. Nam aduerſus iuſtum idemq; commune

omnium odium nullæ uires eſſe: nulla ingenia ſatis poſ-

ſunt. Quare idem Philippus eos qui amarius Athenienſi-
bus utendum eſſe conſulerẽt: inſanire dicebat: qui bomi /

nem: qui ad gloriam omnia agendo patiendoq; referret:
Sidran endo Patenco. e.

gloriæ theatrũ iuberent amittere. Mo em̃ quoniã ſe libe/
ros Athenienſes: ꝗᷓ ſeruos mallent: dignos rex præſtãtiſſi-
mus cenſebat: in quos grauius aiaduertẽdũ eſſet. Merito

is igi᷑ optimoq; iure a Theophraſto tradit᷑: non ſolũ gene

re & dignitate regia:ſed etiã cũ fortuna: tum moribus ma
ior cæteris regibus: ac moderatior extitiſſe. Idẽ qm popu
lorũ ingenia moreſq; callent: admonebat nõ abſurde Ale/
xandrũ filiũ: ut & blande ſeſe utendũ Macedonibus gra⸗
tioſeq; præſtaret: quo multitudinis ſibi uires compararet.
Capiunt᷑ inquã animi populorũ nõ minis: non terroribus:
nõ ui: ſed cũ alijs nõnullis humanitatis officijs:tũ blãditijs:
maxime quibus cum minus apte Scipio ille poſterior Atf/
fricanus olim uteret᷑: repulſam hbabuit conſulatus. Itaq; ſi
quid prærer uoluntatẽ tuã princeps inclyte Tholẽtinates
auſi fuerint:tuũ eſſe duco nõ modo nõ ulciſci:ſed & igno⸗
ſcere potius: & eoꝶ tibi aĩos mãſuetudine: facilitate & beę
neficijs deuincere. Sinaũt nibil fuerint auſi:quid tibi faciũ⸗-
dum rear: intelligis. Nunquid es oblitus: quid romanis pri
uernatiũ legatꝰille reſponderit: cũ a quodã triſtioris ſentẽ⸗
tiæ auctore interrogaret᷑: quã pœnã meritos Priuerinatis
cenſeret: eam nibil ueritus inquit: ꝗᷓ ij merent᷑: qui ſe liber/
tate dignos cẽſent. Rurſuſqʒ ubi cõſul mitius ſubdidiſſet:
Quid ſi pœnã remittimꝰ uobis: qualẽ nos pacẽ uobiſcum
habituros ſperemꝰ? Tunc idẽ legatus eadẽ animiuultuſq;
cõſtantia: ſi bonam inquit dederitis: & fidam & perpetuã
ſin malam: bhaud diuturnã. Quibus quidẽ ferocioribus di/
Gis:nõ modo non ſunt ad iracundiã ultionemue incẽſi ro-
manorũ animi: ſed priuernatis potiꝰ oĩs dignos iudicarũt:
quibus ciuitas daret᷑. Intelligebant ſane uiri ꝑmagni illi
Apietes tãtã eſſe uirtutis uim: tantã maieſtate: ut in hoſti/
bus quoq;ʒ gratiã mereret᷑. Num metui tu fortaſſe ꝗᷓ diligi
malis? Optime natura prouiſum ẽ: ut metũ ſemꝑ odiũ co/
ſequat᷑. At diligi & amæri nunꝗᷓ poſſis: niſi & iuſtiſſimum te
beneficentiſſimũqʒ præſtiteris. Iuſtus uero ac beneficꝰ eẽ
nequæat:qui aut alijs ultro nocuerit: aut modum reb“ ſuis
ſtatuere: uel noluerit: uel neglexerit. Quare te Franciſce
Sphortia ꝑ magnitudinem animi tui præclaraſq; uirtutes

ote
ent
om
ado
lbi
ſiol

be⸗
illi⸗
lerto
igene
tn
i
lede
are.
tibus
Uti
rAh
gſi
ates
no⸗/
Ebe
cic,
sen
ſente⸗
mnatis
ber⸗
ſet.
dum
nſq
eta
sd/
ſto⸗
rüt:
&
oſti/
ligi
c
mte
gee
ſuis
iſce⸗
gtes

III
oro:atq; obteſtor:ut irã bãc iſtã omnẽ:ſi quã tãdẽ in Tho/
lentinatis meos iram cõceptã habes:mitiges:ac places.Et
omnẽ deniq; ꝑturbationẽ: quæ conſilio prorſus rationiq;
aduerſat᷑: ꝓſternas: atq; abijcias. Nemo ſcit alijs impare ꝗ
ſibi ipſe nõ põt.Nulla uictoria maior ẽ:nulla illuſtrior:ꝗᷓ ſe/
ipſum uincere. Violentũ nibil eſt diuturnũ. Principatꝰ ille
& firmꝰ ſane & ꝑpetuꝰ eẽ cõſueuit:quẽ tũ ꝓbitatis egregi
um æꝗ̃tatiſq; exẽplũ peꝑerit: tũ ꝑgrata placabilitas animi
munificẽtiaqʒ munierit. Quis illuc Alcamenis dictum nõ
iure laudarit: qui cũ a quodã rogaret᷑: quonã pacto regnũ
optie ꝗs ſeruauerit:ſi multi:ait:lucrũ nõ fecerit. Nam neqʒ;
certe magni ẽ animi admirari diuitias: ſed ſũmi potiꝰ uiri ẽ

oĩa: quæ uel corpori:uel fortunæ ſubiecta ſũt: infra ſe duce

re. Animus em̃ nobis diuinus ẽ idẽq; ſempiternus. Cæte/
ra uero mortalia quæq; ſunt:& ad breue tꝑis curriculũ du
ratura. Rationi ſemꝑ:nõ cupiditati parendũ eſt. Illa enim
oſtẽdit imprimis: quãtũ nos reliquis aĩantibꝰ antecellimꝰ.
Nihil recte geri põt:qc? cupiditatis gerat᷑ duẽtu.Is ſolus in
magnis uiris habendus eſt:qui qd deceat:qc oporteat:fa/

cit. Qc ſigs a me quælierit: quid facere oporteat bonũ pri

cipem:facile cõſtaterq; reſponderim:nõ qc temere uulgꝰ
ſolet: & amicis benefacere: & malefacere inimicis: nam id
tyrãnorũ ẽ ꝓpriũ:ſed qd prudẽtiſſime Ariſto ille lacedæ-
monius:qck ſapientiſſimꝰ Socrates aliqn cõſueuit: tum ami
cis benefacere:tũ inimicos reddere amicos. Buſyris: Ariſ-
totimus: Phalaris: non amicis ſed inimicis ſoliti ſunt male/

facere. At iſtos iſtorumq; oĩs ſiles: inter impios immaniſq;

tyrãnos reponimꝰ. Auguſtꝰ uero &. G. Ilulius Cæſar cæte-/
riq; hmõi ꝗ in amicos benigni: & in ipſos inimicos clæmẽ/
tiſſimi extitiſſent: diuinos honores meruere. Nõne Chri⸗/
ſtus Ieſus humani redẽptor generis etiã ꝓ ijs orauit:a qui/
bus traditꝰmorti cete Quib⸗ certe ipſis uel rõnibꝰ uel exẽ/
plis & ſi facile adducebar nihil de te tali ac tanto principe
aduerſus meos Tholentinatis uerendũ eſſe: qd a ſapia &
Brauitate: a⸗ a iuſticia & æquitate: qe a moderatiõe & mã
uetudine: qc ab aio excelſo ac benefico alienũ fuerit: me/

as tñ partis eſſe cenſui:ut & ꝓ mea in te fide: & ea: quam

e iij

—
—

patriæ charitatẽ debeo: ꝗd tibi optimũ factu exiſtimarẽ:
qn ꝗqdẽ præſens corãq; nõ poterã: litteris ſaltẽ oſtẽderem:
ſic em nõ ut mibi mens fuerat: ſed ut neceſſitas atq; tẽpus
tulit: & uiſere te quodãmodo ac tecũ loꝗ ſum uiſus. Tuue
lim: quæq; ab me dicta ſũt: in bonã ꝑtẽ dicta interpreteris-
Nõ em̃ me tua minꝰ:ꝗᷓ patriæ cã: ut hæc tã familiarit᷑ ad te
ſcriberẽ: hortata ẽ. Nãa & amo te unice: & delector mirifi-
ce tuis laudibꝰ: quas ne qua nõ dicã infamiæ: ſed ne ſuſpiti
onis quidẽ labe pollui patiare: ſũmis precibus abs te peto.
Vale princeps florẽtiſſime: &ſi ꝗd in me eſſe aĩiaduerteris:
qc ueluſui tibi aliqñ uel uoluptati futurũ putes: id oẽ tibi
deditũ deuotũq; intellige. Ex Sena pridie nona Octobres
Anno a natali Cbriſtiano. M. eccc. xxxviij.
– EFranciſcus Philelfus Leonardo iuſtiniano ſal.
Gnoſce breuitati littera meaꝶ. Nà repentina ta/
pellarij abitio nõ ẽ paſſa: ut tecũ longior fueri. Qc-

aũt adre attinet: uera tibi renũciata ſunt de mea ad philip⸗
pũ ducẽ abitiõe. Nõ em Senæ ſine ꝑiculo eẽ poſſum ꝓppt
ficarios florentinos: qui nulla mea culpa meæ uitæ inſidiã/
tur. Verũ anteaꝗᷓ ꝓficiſcar Mediolanũ:ſum Bononiæ cõ/
pluſculos mẽſis acturꝰ. Inde ad te dabo & crebriores & Iõ⸗

iores Kas. Vale ex Sena idibꝰoctobribꝰ. M. ccec. xxxviij
Frãci. Philel. Catoni ſacco iurecõſulto & oratori ſal.
Edditæ mihi ſũt litteræ tuæ Cato mi dilectiſſime: nõ
Senæ: ſed Bononiæ: quo uenerã ad. xvij. Kal. Febru
arias Vt maturẽ ad uos aduetũ meũ nõ ẽ in me:ſed in pri-

Vale ex Bononia idibꝰ Februarijs. M. eccc. xXiij-
, ranciſcus Philelfus Aeneæ ſiluio. ſal.
T bñ ualere te:& ſecũdiorẽ iã tibi aſpirare fortunã:
tor maiorẽ in modũ. Qd aũt ſcire cupis:qd in cau

NRIuerit:ut relicta patsia tua Sena: ubi & pacatiſſime age /

bã & cõmode:inter diſcordiarũ Bononienſium digladia-
tio nes me receperim: dicã tibi. Qualis quãtoſq; inuidẽtiæ
æſtus floretiæ paterer: præſens ipſe olim coramq; uidiſti.
At ludus erat: qc̈ perid tẽporis patiebar inceõmodumad

cipe iſto noſtro: ſi fecerit: ut id mihi facere liceat p Bono⸗
nieſis: qbꝰobſtrictꝰ ſũ:ad Auguſtũ uſq;: cõtinuo te uidebo.

maré:
erem:
tepus
Tuue
Leris.
ad te
würlki⸗
ellpii
epet⸗
ſtens
etibi
obres

ſ.
nate/
CE
bilp⸗
n
aldi⸗
æ co/
dlo⸗
Cit
eind
eptu
inpt⸗
Bono⸗
gebo⸗

tuni.
in a
. 1ge/
zcha⸗
letiᷣ
ailt.
l

—
„

eas erumnas: quas quaſi alcides quidã: pferre poſtea ſi um
coactus. Nã poſteaꝗᷓ nulla aut iuris: aut æqui ſimulatiõe ꝑ/
ditiſſimo ꝶ bominũ rabies nocere mihi potuiſſet: ad arma

concurſum eſt. Paratoq; ſicario ære nõ paruo: mane cum

in publicã illã: quã noſti: Academiã docedi gratia ꝑgerem
ex occultis inſidijs in me nihil tale neq; cauetẽ: neq; cogi/
tantẽ impetus facez. Erat ſicariꝰtogatus florẽtini mercato
ris more:ne poſſet agnoſci:ꝗq eduè arepentelogiore gla⸗
dio:qui toga tegebatr :cuſpidẽ mihi direxit in pe 9. Tranf
fodiſſetq; me oĩno:niſi dextera manu facto pugnoi eiꝰ pe
Rus ilico magna ui irruiſſem. Iaq; a ꝓpoſito loco ictus ille
aberrans in mniſtrum brachium me percuſſit omi illæſum
uulnere. Elãguerat em̃ ictus: qm ille a me reiectus pugno
paululum eſſet amotꝰ. Quirurſus ſublato gladio: quo me
acie feriret in caput: in faciẽ me ꝑcuſſit. Qui fuerit ſicarius:
notũ ẽ: a quibus autẽ conductus & ſi nibil habet certi:infa/
mia tñ in medices repit & Coſmum: qm nõ ſolum eius fa-
Rio mibi ſemper aduerſaret᷑: ſed etiã Laurẽti frater apte

multa aduerſus me ageret. Paucis poſt menſibꝰ ob ciuilis

diſcordias idẽ Coſmus in carcerẽ primo cõiectus eſt: dein
relegatus ad Venetos ſine alia ꝓrſus ulla ciuiũ offenſione.
Et ita ciuiles diſcordiæ tantiſꝑ quieuere: donec in poſterũ
annum ijs pecunia corruptis qui ſumma reipu. præerant
Coſmꝰ in urbẽ reuocat᷑. Tum iura diuina oĩia hũanaq; cõ/
fundunt᷑. Optimates oẽs alij relegãt᷑: alij ꝓſcribũt᷑. Hic di⸗
reptiones:latrocinia: cædeſq; ſequunt᷑. Quæ ipſe intuens
aĩaduertẽſq;: quãto cum ꝑiculo ĩ tanto florẽtiæ naufragio
forẽ: q antea in ſũma: ut ita dixerim: malachia naufragꝰex-

titiſſem: ſub duxi me: & ab iminentibus: tantoꝶ fluctuum

uorticibꝰ in Senẽſis tuæ reip.taꝗᷓ in portũ aliquẽ maximeę
oportunũ deuolaui.Hic autẽ cum & trangꝗllæ & honorifi⸗
ce uitã agerẽ: neq; de re florentina ulla mihi prorſus cura
eſſet præter humani cõmiſerationẽ ingenij:mẽeſe decimo

ex quo florentia deceſſerã: nulla mea neq; culpa: neq; cul/

pæ ſuſpitione: tantum potuit inimicorum coniuratio: ut

ipſe quoq; inter proſcriptos ciuis optimatis ꝓſcriberer: id
ck ut accepi uniuerſæ ciuitati fuit moleſtiſſimum auditu.

MUU iiij

LI

Quin ĩ ꝓximũ inde ãnũ miſſus ẽ Senã:ut me interimeret:
idẽ ille ſicartꝰ: ꝗq ab eadẽ ornatꝰ cõiuratõe in faciẽ mihi uul/
nus inſlixerat. Hic philippꝰ ẽ uocatꝰ:patria natꝰ caſale flu/
minẽſi:& pr̃e Thoma:& auo Bruno:qꝗ etiã ipſi ambo notiſ
ſimi habiti ſunt ſicarij. Aberã ꝑ id tꝑis ad petriolanas balne
as: idq; nõ tã ulla mea ul neceſlſitate: uel delectatiõis quidẽ
gr̃a:qᷓ diuino quodã cõſilio: ut certo puto. Nã eo ſũ ꝓuectꝰ
ſola uiſendi cã. Solet.n.plærũq; oĩpotẽs deꝰ:quo de ꝑſeue
ratibꝰi malignitate facioroſiſq; hoibꝰaliqñ ſuppliciũ ſumat
certaſqᷓſdã eaſq; occſtas ꝑare uias ad uidicãadũ. Cũ eiuſmõi
ergo tꝑe ſicariꝰ philippus Senã ueniſſet: neq; me uſꝗᷓ uide
ret: adit præclaꝶ in philoſophia uiꝶ ac medicũ prudẽtiſſi
mũ Petꝶ loãnetũ:ꝗ ex patria Bononia pulcherrimis præ/
mijs accerſitꝰ medicinã docebat:ut nũc etiã docet in eiꝰur
bis publico ſtudio. Ex quo quærit: & ꝗᷓ ĩ uicinia ipſe bhabita
rẽ: & ubi docerẽ:& quot mecũ ducerẽ comites:& quantũ
ualerẽ gratia apud ciuis.Ad quæ ille: ut eſt uir calletiſſim⸗

æque atq; acerrimo ſtrenuiſſimoq; ingeuio: inſpecto boĩis

uultu & cõſiderata uerboꝶ temeritate: ſingillati ea rudit:
quæ mihi uſui fore arbitraret᷑. Eodẽqʒ die litteris me de ea
re omi cõmonefecit. Quare Senã ubi cõtinuo reuertiſſe:
ex illoq; liquidiꝰ rẽ oẽm corã didiciſſem:mox adeo præfe/

ctã præſidij: quẽ capitaneũ uocãt: Honofriũ tifernatẽ co⸗

gnomento uirilẽ:hoĩem ſubdolũ & fallacẽ.Huic rẽ ipſam:
ut habebat:expono:& omia ſicarij ſigna do:qualia & a Pe

— „

tro loanneto didicerã: & ipſe quoq; dũ illũ iter ambulãdũ

obuiam bhabeo: agnoſco. Rñdet cõtinuo ueterator ille de

fraudulẽtꝰ latro: Crates habeo ſempitnas mi pater obſer/
uandiſſime Philelfe imortali deo: qui mihi cãm præſtitit:
quo tibi aliquo officio meo rẽ dignã gratificarer. Nam iã-

pridẽ cupiebã occaſionẽ offerri mibi morẽ gerẽdi tibi. Ho
minẽ actutũ cõprebendã: cõprebenſũq; torquebo: ita ut

uel cõcoctũ cibũ oẽm ei eruã e ſtomacho. Quẽ ſi cõfſcium
cuiuſpiam aduerſus te ꝑpetrandi facinoris offendero: uita

riuabo. Sin minꝰ offendero:miſſũ faciã inquiẽs:aberraſſe
P

me in ſe capiũdo:nõ em̃ illũ eſſe quẽ quærebã. Fateor eq/

dẽ mi Aenea uel ex ijs uerbis me ilico de hoĩe ſuſpicatum

t

led
ſet/
tit⸗
li⸗
o
Zut
U
ta
ſe

II

mõ ſtri neſcio ꝗqd. Cæterũ qm̃ ſatis mihi de ſicario cõpertũ

uidebat᷑:egi hoĩ gras de optima erga me uolũtate. Capit
ſicariꝰ eode ueſpi. Captus torquet᷑: & mei interimẽdi cã ſe
miſſũ cõfitet᷑.ldq; Honofriꝰcõtinuo palã facit.Sed ab quo
miſſus foret:reticeſcit.Nec ſicariũ plectit.Sed differt aiad
uerſionẽ:mõ aliã cãm obtẽdẽs:mõ aliã:at ueriſilem nullã.
Interea tꝑis increbreſcit:nõ ſolũ apce me:ſed apd nõnulloſ
grauiſſimos ciuis tuos: Honofriũ tifernatẽ cõmutaſſe phi/
lippũ ſicariũ cũ prætura florẽtina. Nihil ẽ em̃ apd florenti⸗/
nos uſq; adeo ſecretũ atq; arcanũ: qc minꝰꝗᷓ primũ effluat:
ita ſũt oẽs tãqᷓ rima ꝶ pleni.Quot rumoribꝰfuerat diuulga
tũ:ipſiꝰ tãdẽ rei euẽt* approbat. Nã paulopoſtea florẽtiæ
prætor declaratꝰẽ: Honofritifernas. Sed redeo ad ſicariũ
Mulctauit hũc Honofriꝰ libris quingetis. Erãtq; multo an/
tea paratæ pecuniæ ꝗbe ille carcere liberatꝰremitteretr᷑ flo
rẽtiã.Et qc ridiculoſiꝰ fuerat:in ſnia:quã ĩpudẽetiſſimolatro
aduerſus ſicariũ tulerat: dicebat illũ ad id facinoris ꝑpetrã⸗
dũ fuiſſe corruptũ grãdi pecunia & magna remuneratiõe
ab quo aũt ab ꝗbuſue corruptꝰ fuiſſet:ſubticuerat. Cæteꝶ
lõge ſe ſua de ſceleratiſſimo ſicario liberãdo fefellit opinio
Nã ego ĩiuriaꝶ agẽs ꝓuocatiõe ſũ uſus ex tuæ patriæ inſti
tutis ad prætorẽ. Itaq; ea oĩs cã ab Honofrio latrone deuo

luta ẽ ad lacobũ Cõſtãtiũ ſiculã ex Meſana:ꝗ uir inocætiſ⸗

ſimꝰ& grauiſſimꝰ ea tẽpeſtate prætorẽ gerebat Sen æ. Hic
ſi potuiſſet cãm ex int egro cognoſcere:nõ obſcure patuiſ
ſet:& ꝗ fuiſſet auctor florẽtiæ uulnerãdi mei: & a quo idẽ
ſicariꝰ miſſus Senã eẽt ad me interimẽdũ.Nã florẽtiæ quo
q; patuit de ſicario: patuit de licitatore cõductoreq; ſicarij.
Is em̃ fuit hõ ipuriſſimꝰac nequã Hieronymꝰ brochardus

imolẽlſis. Sed ꝗ fuerint facinoris auctores: ꝗq mercedẽ quã

pepigiſſent ſicario diſſoluerint: in obſcuro ſunt:cũ tñ no⸗/
uere plures Laurẽtiũ medicẽ una cum Nicolao & Carolo
frequẽtare ꝑſæpe ſolitũ oĩm ſcelerũ officinã infames ædis
Hieronymi brochardi ꝑ id tpis: quð ſicarꝰ eſt conductus.
Idẽq; Laurentius medices hieronymũ cõiectũ ob id ſcele/
ris in uincula carcere liberauit: & ab oĩ pœna tutat“ eſt in
maxia etiã totiꝰ ciuitatis offenſione: quæ tota eam iniuriã

publicã ſuãq; ducebat. Sed uis magnitudoqʒ pecuniæ lon-
ge plus potuit: ac polluit:ꝗᷓ leges: ꝗᷓ eꝗtas: ꝗͥ oẽ iuris pijq; uł
officiũ: uel ſanctitas:’uel decoꝶ. Sed redeamꝰ ad prætorẽ.
Is inquã lacobꝰ cõſtãtius cũ nõ poſſet ex inſtitutis patriæ
tuæ eã de integro agitare cãm: quã præfect'cognorat:ſed
augere ponã dũta xat: qc potuit ſolũ eã Philippo ſicario
dextrã abſcidit publico iudicio quæ me florẽtiæ uulnera/
rat in faciẽ: obtrũcaſſetq; hoĩem quo nece ſua reliquis ſica/
rijs eẽt exẽplo imanitatis ſuæ: niſi ego id factũ iri ꝓbhibuiſ⸗
ſem: utpote ꝗ maluiſſem uiuere illũ uitã iutilẽ atq; dedeco
roſam: ꝗᷓ ꝑ expeditã mortẽ liberari animi cruciatu. Vt em̃
magni e animi paruas ſuaſq; iiurias obliuiſci: ita iuſti & ſapi
entis de publico humani generis hoſte dignã aliquã cape
ultione. Cũ igit᷑ neq; pacatæ: ut audis: nec itẽ cõmode age
rẽ Senæ: uiderẽqʒ quãto cũ uitæ ꝑiculo int᷑ gladios uene-/
naq; uerſarer: nõ.n. defuere:ꝗ etiã domi auiſ fuerũt me ue
neno ꝑdere: Bononiã eo cõſilio me recepi:ut paucos poſt
mẽſis Mediolanũ petã: futurꝰapcł unicũ noſtræ tẽpeſtatis

ſolem Pbilippũ mariã principẽ ſane oĩm: aut ſũt: aut fue
rũt: aut futuri ſunt munificẽtiſſimũ & optimũ. Apud hũc
em̃ nulle mibi iimicoꝶ artes: nullæ inſidiæ oberũt. Totus
ero cũ muſis: totꝰ cũ amicis:totus mecũ. Qc aũt me horta

ris: ne deſeram ipſe me: ne cædam malignitati fortunæ.
Hortaris tu ꝗqdẽ & amice & recte. Iãpridé animũ meũ no/

ſti. Nõ is certe ſũ:ꝗ me neſciã uirũ eſſe.ltaq; bono ſis aĩio: p

me licet. Nunꝗᷓ me ignauiæ accuſabis: nec item inſolẽtiæ-
Quin boratianũ præceptum illud i uniuerſa tuebor uita:
Omne tulit punctũ qui miſcuit utile dulci. Tu uero quod
ad te attinet:facito me de omni re tua ſtatuq; certiorem.
Vale ex bononia. v. Kal. Apriles. M. cccc. xXXviiij.
Franciſcus Phi anni tuſcanellæ ſal.
Eme qqdłflagitas ſcire: ad ꝓximas ſtudij uacatiões:
. quas uocant: Mediolanũ ſũ petiturꝰeo qdẽ cõſilio:
S ut ſiquã mihi nobiliſſimꝰ ille princeps ſpẽ litteris maximã
pollicet᷑: re ipſa inuenero: apc neminẽ malim:ꝗᷓ apc eũ ui-

tã agere. Sin ſecus offendero: ad VYenetos me recipiã. Nã
nibi incertius: ꝗͥ Bononiæ res ſecũdæ. Quãto em̃ fortuna

elon⸗
ſgul
Kore.
Patrie
tſed
lano
lner⸗
isſc⸗
hibah
edee⸗
Vten
pi
cape
eage
uene⸗
neue
poſt
ſtats
le
Chüc
ſotus
hottz
ne.
no/
oip
ſetiæ.
uita
gvod
em.

joes:
o
vima
N
una

blãdius uidet᷑ aſpirare:tãto magis aduerſi uẽtorũ flatꝰme/
tuẽdi ſũt. Vale ex bonõia idibꝰ Aprilibꝰ.M.cccc.xxviiij.
¶ Franciſcus Philelfus Alberto Rancario ſal.
On uanũ extitiſſe me ſe omni⸗ cõiectatorẽ:res ipſa li/
quido oñdit:loannẽ mariũ filiũ fugiſſe ab me:noſti.

— — — „— — .„— . .
Quo aũt cũ neſcirẽ:ubi ꝑnoctẽ:quæ diẽ fugæ uigeſimaꝗn/⸗

ta ſubſecuta ẽ: eẽm uidere uiſus eũ placẽtiæ agere iter mi⸗
lites quoſpiã: poſtridie eiꝰ diei inſcẽſo equo cũ duobus fa/
mulis uerſus Placẽtiã iter capio: quo cũ ad biduũ ꝑuenio:
incido nõ lõge a porta urbis in Floriũ quẽ daã Mediolanen
ſem cognom̃to Nouatinũ: ꝗ cũ fili?ꝰ Mariꝰ una eqtabat.Flo
rius cũ primũ me uidiſſet: equo deſcẽdit. Et me bonorifice
ſaluato:dixit putare ſe nullã mibi feciſſe iniuriã: qe' meũ fi/
liũ eripuiſſet ex ꝑditoꝶ quorũdã militũ manibꝰ eodane cõ
ſilio: ut eũ ageret ad Antonellũ Arcimboldũ: qui mibi ob
clariſſimũ iure cõſultũ Nicolaũ arcimboldũ fratrẽ ſuũ mei/
q; amãtiſſimũ: uæbement foret affectꝰ: ob idq; nõ ſecꝰ filiꝰ
meꝰ ei carus futurꝰ eẽt atqʒ; mihi patri. Egi hoĩ gras: ut par
erat: filioq; recepto Placẽtiã ſũ ingreſſus: paulo ſupra me/

ridiẽ: ea mẽte: ut reliquũ eiꝰ diei: qm forẽ ex itinere fatiga/

tus:cõſumerẽ in Cauponula quo diuerterã. Venit ad me
ueſpi ſalutatũ Petrꝰ platea ꝗ ea ĩ urbe ꝓ inclyto Mediola/
nẽſiũ duce Philippo maria ciuitati præeſt. Qui ubi multa
mecũ & familiarit᷑ & ꝑhũane locutꝰ ẽ: qu æſiuit: ꝗᷓ hora uel/
lẽ ĩ poſteꝶ diẽ Mediolanũ petere:cui cũ rñũdiſſem nõ eſſe
me ꝑ id tꝑis Mediolanũ petituꝶ: ſed bononiã potiꝰrepeti
turũ: & ad ꝓximas dein uacatiões ſtudij tuꝶ Mediolanũ:

inſtitit ille mitis rõnibꝰ ne priꝰ Bononiã reuerterer: ꝗᷓ iſſem

ad Philippũ mariã ducem & uiſendi & falutãdi gratia: ab
quo certo futuꝶ ſciret:ut & libent᷑ exciꝑet:& honorifice-
Quare cũ eius uerbis colligerẽ oꝑtere me oino ire ad pri/
cipẽ: neceſſitatẽ in uolũtatẽ uerti.Itaq; nudiuſtertiꝰ Medi⸗/
olanũ ſecunda hora noctis ingreſſus ſum itin ere facto per
agrũ Ticinẽſem. Hodie nõ multo poſt meridiẽ adiui prin
cipem: ab quo tanta cum humanitate ac tã honorifice ſum
exceptus: ut me oblitũ mei pene reddiderit: nõ tn qc ob
eam rem inſolentior factus ſim: ꝗ ante bac conſueuerim-

Quin potius cũ tanta me honoratione indignũ exiſtimo:

facit: ut mecũ ipſe cogitẽ: quid nã facere me oporteat: ut
quã habet de me opinionẽ ea ſe non fallat oĩino. Cæterum O
& hæc & alia plæraq; oia propediẽ una cõmẽtabimur. Va/ tor
le ex Mediolano.vi.nonas Maias. M. cccc.xxxviiij. ſeg
(TFranciſcus Philelfus Aloyſio Crotto ſal. nn
Vo diutius hic ſum: eo ſerius ad uos redibo. Ita q;
Progo te: ut ab humaniſſimo noſtro pricipe mihbi fa/
cultatẽ abeundi exores.Nam hic a me agit᷑ nihil:& familia
mea me abſente non poteſt Bononiæ non agere incõmo, .
e. Vale Mediolani ex Cauponula ceruiæ idibꝰ Maijs. MsMnſrℳ p
. ¶ Frãci.Philel. Gerardo Lãdriano cardinali Comẽſi ſal.
C bortatione tuam pater modeſtiſſime libeter ad/ de
„ mitto: & ſi mihi habeda ratio ẽ nõ fidei minꝰ:qꝗᷓ gra/ de
uo fit: ut æque nolim ĩiuſticiæ accuſa ri:atq; leui-⸗ d
tatis. Bononiẽſi reip. ſum obſtrict annuo docẽdi munere.
ECui me ſatiſfacere oĩno oportet:ſi uolo is eſſe: qui deb eo. I
Itaqʒ rogo te atqʒ obteſtor: ut mihi iã tandẽ abeundi ueniã
imp etres: ne dũ apud uos grauitatis laudẽ cupio: habear
apud Bononienſis & iniuſtus: & leuis. Non enim te fugit e
fun dameutũ iuſticiæ fidẽ eſſe: qua ſublata: oẽ iuſticiæ mu/

nus corruat:neceſſe ẽ. Vale Mediolani ex cauponula cer⸗
uiæ.x. Kal. Iunias. M. cccc. xxxviiij. ,
N EFranciſcus Philelfus Raphaeli fuſcherario ſal.
Vod diutiꝰ diſtulerim meũ ad uos reditũ: nulli cul
pæ mihi aſcribitote: Nã ego iãpridẽ hinc ſoluiſſem
ſi liber eſſet padi trãſitꝰ. Sed cũ id ſine litteris ducalibus ne
mini liceat: atq; eas in banc diẽ exorare nequiuerim: factũ
ẽ ut ſerior fiat mea hinc abitio. Quid aũt ſit in cã:non intel/
ligo. Quotidie mihi a principe rũdetur ꝗᷓprimum ſe mihi
morẽ geſturũ. Sed hmõi qᷓprimũ nondum uſꝗᷓ apparuit.
Quiapc principẽ & auoritate ualẽt & gratia:me monẽt
ne ſim ĩportunior. Nõ em temere fieri. Itaq; meijpſiꝰ ſãne/
ſciꝰ.Nõ deſiſtã tñ oĩs obtũdere: ꝗ pricipi aſſiſtũt: donec li/
berã abitionẽ ipetraro:Interea uero tꝑis cõmẽdo tibi failiã
meã: ſiqdẽ arbitraris me functuꝶ egregie meo erga te offi
oVale ex mediolano pridie Kal. iunias. M. cccc. xxxviiij

ð

III

—
(F ranciſ. Philelfus Alberto gancario ſal.
n S Go mi Alberte ad triduũ binc ſoluam p pulchre
* qdem & ꝑbenigne ab hoc bumaniſſimo principe:
taum donatꝰ: tũ honoratus. Litteras tuis occluſas meæ di⸗-
lectiſſimæ Chryſolorinæ cõtinuo reddito. Vale ex Nedi⸗
l olano.v. idus Iunias.M.cccc.xxxviiij- r”UMMNN
Frãciſcus Philelfus Guarnerio Caſtellioni
ni iurecõſulto ducaliq; ſenatori ſal.plu. dicit.
ul , Mediolani pridie non ruri fuiſſes: cũ iſtinc eſſem
d Bononiã rediturꝰ: pluribꝰ tibi corã reſpondiſſem: qd nunc
N paucis feci. Erã em̃ iam fere aſcenſurus equũ. Petieras em̃
ab me tu quotupliciter eſſentiam putarẽ accipi oportere.
lc. Ad qcxł tibi cũ eſſem reſponſurus: accerſitꝰ a principe:om̃i
rnch meo ſermone interpolato: ex oculis tanꝗᷓ euanuiſti. Acci/
ge pe igit᷑ rem cõpendio. Eſſentiã: quã & Oᷣ Gidp uſian græci
leu⸗ & latinorũ eruditiſſimi ſubſtãtiã noĩant:tribus modis acci/
ere. pisẽdã exiſtimo. Nã & materiã & formã: & qc ex utraq; cõ
beo ſtat: ſubſtantiã dicimus. Horum autẽ triũ materia quidem
lenii quam UXup bylen græci dicũt: ẽ potẽtia: quæ a græcis uo⸗
bent cat᷑ Aôραhοι dynamis: forma uero qc; &ιποα: idos gre-
lugt ce noĩat᷑ ẽ perfectio: quæ ab Ariſtotele dicta eſt nouo no
/ mine eρτπαε ριιαtelechia. Q& autẽ conſtat ex utroq;:
cet/ uocamus hoc quiddã:& qd iam cõpoſitũ eſt. Ego iam iter
ingredior. Vale. Et me noſtro inclyto principi aſſidue red
. de cõmendatiſſimum. Ex Placentia pridie idus Iunias. M.
illen NEFranciſcus Philelfus Alberto gancario ſal.
uhe St a te ſane prudenter factũ:qc mihi ex itinere fa/
fadül tigato lac coagulatũ miſeris. Egebã em̃ iſtiuſmodi
nteh refrigeratiõis genere.Itaqʒ nõ minꝰ te laudãdũ exiſtimaui
mibi perinde atq; egregium coagulandi artificem quendam: ꝗᷓ
tuit. Ariſteus fuerit a priſcis arcadibꝰ laudatus. Is em cum in ar/
onet cadia late regnaſſet: quo ſibi maiors beniuolentia arcadas
e⸗ deuinciret:pmulta: ut erat princeps nõ ſomnolentꝰ:& ob⸗
cli⸗ tuſus:ſed acri ſtrenuoqʒ ingenio: & excogitauit & adinue⸗
, nit:quæ ad cõem hoim ueſutilitatẽ: uel uoluptatẽ accede
ofk rent. Quare is omniũ primꝰ cũ apum atq; mellis: tum etiã

11

lactis uſã ad coagula ĩuenit: hoĩbus tradidit: ꝗuis mellis

auctorem Naſo affirmet liberũ patrẽ extitiſſe. Tuum rus

„* —

idem coagulatũ delectat etiã plurimũ. Q& aũt ſcire uis:ꝗd
egerim apud excellentiſſimũ principẽ Philippũ Mariam:
cũ in præſentiam ueneris: oĩa narrabo tibi. Vale ex Medi/
olano.xvi.Kal.iunias.M.cccc.xxxviiiij.
(Tranciſcus Philelfus Frederico cornelio ſal-
em nũciũ de tuo fauſto foœliciq; cõiugio nũc pri/
NNYJmũ audiui.Is me ꝓfecto plurimũ delectauit. Neq;
em̃ te latet:qᷓ ego ꝑſæpe tecũ ſermonẽ multum habuerim

21
,

præſens: & ꝗᷓ frequẽter etiã abſens te ſcriptis meis: tũ blãa/

dia: tũ ſeueriad cõiugiũ ſum hortatꝰ. Qc certe faciebã ne/

Iaquaqꝗᷓ inductu patris tui grauiſſimi: & clariſſimi uiri: ut tibi
tu perſuadere uidebaris: ſed qm̃ tibi bene eſſe cuperẽ. Nã

cũ duo ſunt uiuẽdi genera lege cõſtituta: alterũ cælibat“:

alterũ matrimonij:qui box neutrũ adamarit:haud ſatis in

magna uerſat᷑ laude.Feciſti igit᷑ recte: qe; & paternæ uolũ-
tati morẽ geſſeris: & tuæ florentiſſimæ reipu. cõſulueris:

quippe ꝗ in filijs ꝓcreandis ſeminario reipu.ſatiffacies: ů
ordinẽ illũ ſenatoriũ reddes etiã ampliorẽ. Cæteꝶ quæ ti/

bi præcepta ſeruanda cenſeã: paucis accipe.Et omniũ pri/
mũ boc unũ tibi aĩio inſideat: uolo. Cætera ſacramẽta eſſe
hũana lege moreq; cõſtituta: at mrimoniũ ſolũ diuino ore
& inuetũ eſſe & ĩperatũ: atq; id quidẽ nõ in Aegypto per
Vulcanũ: nõ in attica ꝑ Ceropa:nõ Romæ per Romulũ:

ſed in horto illo delitiarũ: ubi primis paretibꝰpræcepit de /

us oĩpotens ut creſcerent ac m ultiplicarent᷑ terrãq; reple-/
mis parẽtibꝰ inuentũ ẽ ſacramentũ & tanꝗᷓ lege ſancitum:
quãta cũ animi integritre & inocẽtia nobis tuendũ ſit :ui/
des præſerti ꝙ triplicialilla bona matrimoniũ præ ſe fert:
quæ maxie expetunt in uita:honorẽ: utilitatẽ: uoluptatẽ:

ut em̃ in ſocietate ciuili nibil eſt adulterio neq; turpiꝰ: neq;
ꝑnicioſius:ita cõiugij ſanctitate nihil honeſtius: nibil unde

1
. 1

igit᷑ nõ poſſũ nõ amare:cuiꝰ cõſuetudine id te uideo aſſe/
cutũ: ut ad urbanas lauticias ruralẽ fœcunditatẽ adiũgas.
Nã cã lac ſolũ ex oibus cibis ad hoĩs naturam ſit ſatis: tum

æ aũt & deo auctore & in paradiſo: & in noſtris pri-

maiora emolumẽta bonaq; ꝓueniãt. Quot adulterijs ĩuo
luti uel primonia cõſũpſerũt: uel patriã ꝑdiderũt: uel peri/
eruũt ipſi? At in cõiugij foœlicitate oĩa ſunt ſecura:oĩa fructi⸗
fera: oĩa plena iucunditatis. Quiamor uel diuturnior: uel

dulcior: ꝗᷓ quirũ uxorẽq; cõiunxerit? Quæ amicitia uerior

eſſe quæat: ꝗqᷓ quæ mutua & corpoꝶ & aiorũ beniuolentia
cõiuges deuixerit? Tu mihi ex oĩ hoĩm ætate tria:aut qua

tuor: aut ad ſũmũ ꝗnq; amicoꝶ paria in mediũ referas: qui
amicitiæ ſibi nomẽ uẽdicarint:qualis extitiſſe græci uolũt:

T beſeũ & Perithoũ:Oreſten & Pyladẽ: Achillẽ & Patro-
culũ:& Phythiã & Damona: & ultimos Epaminundam: &
Pelopidan. Atborũ nemo ſe amici cã interemit. Quid em̃
morte porribil
ris uel ſanctitate: uel uæbemẽtia cõiugale munus ꝓſecut⸗
ut ultro ipᷣe mori ſuſtinuerit: quo uxor Cornelia ſuperſtes
foret. Quid em meminero Quintũ Planciũ: ꝗ cum primũ

i2At uir clariſſimꝰ. T. Gracchꝰtanta ẽ amo

audiſſſet uxoris obitũ :pectus ſuũ tranſhixit gladio. Cunc;

domeſticoꝶ interuẽtu ne q& ppetrare eſſet aggreſſus:pfi
cere potuiſſet: paulo poſt qc uulnus fuerat alligatũ: ſciſſis
faſcijs ſoluit: & eo ĩmiti dextra cõſtantiq; diuulſo mortẽ ſi/
bi cõſciuit. Et. M. item Planciꝰ ob horeſtiliæ quoq; uxoris
obitũ:quæ illũ ſociorũ claſſẽ ſexagĩta nauiũ in Aſia reducẽ
tẽ ad Tarẽtũ uſq; ꝓſecuta:morbo ẽ op preſfſa:int᷑ er oſculã
deæ ungẽdæq; officiũ: tãtũ potuit cõiugal amoris charitas:

ut diſtricto gladio incũbẽs uitã deſeruerit. Nec minoris ui

—

res cõiugalis amor oñdit in portia Marci Catonis uticẽſis
filia: quæ ubi primũ accepit M. Brutũ uirũ ſuũ apud philip

pos uictũ atqʒ interẽptũ: ardẽtis carbones hauriẽs: qm fer/

ri ptãs oĩs ſurrepta eẽt: e medho ſeſe ultro ſuſtulit. Vt aũt
cæteras nobiliſſimas fœminas breuitatis gr̃a miſſas faciã:

quis lacedæmonias illas nõ maiorẽ in modũ admiret᷑: ſum

miſq; laudibꝰ ꝓſequi ſtudeat: quæ exorato a cuſtodibus in
carcerẽ aditu ad uiros minias: extremo ſpiritu alloquedoſ
gquos Lacedæmonij noctu morti deſtinarãt: pinde atq; re-

gnũ affectãtis: cõmutatis cũ illis ueſtibꝰ uelatiſq; capitibꝰ

P doloris ſimulationẽ: eos abire paſſæ ſunt: ſeſe ultro mor/

ti exponẽtes. Quid Eliſſa Dido: Nõne ut extincto uiro fi⸗

dẽ pudicitiãq; ſeruaret: ĩ ardẽtiſſimũ rogũ ſe ꝓiecit? Nã Ar
temeſia regina carũ uiri mauſoli obitũ tata tulit acerbitate
ut nõ cõtẽta illud ædificaſſe monumẽtũ Alicarnaſſi ĩ ꝑpe/

tuã illi?ꝰ memoriã: qc iuter ſeptẽ orbis terræ miracula nobi

liſſimũ numerat᷑: ueꝶ etiã ex eiꝰ caluaria facto poculo ſe ui
ri ſepulchrũ & haberi & eẽ uoluit: utpote quæ illiꝰ corpus
in puluerẽ uerſũ paulatim totũ ebiberit: & aſſiduis fætibꝰ
doloreq; cõfecta: ꝑ tabẽ e uita diſceſſerit. Sancta ẽ ꝓfecto
peneq; incredibilis mr̃imonialis beniuolẽtiæ charitas:quã
qui caſte ĩpolluteq; ſeruarint digni habẽdi ſũt:de ꝗbꝰ nul/
la poſteritas cõticeſcat. Nã utilitas quãta ꝓueniat ex cõiu
gio:qd attinet prædicare? Vt em̃ ẽ prudẽtis patriſfſamilias
augere quotidie ſubſtãtiã ſuã: quãtũ honeſtas patit᷑:ita di/
ligetis atqʒ frugi matriſfamilias munꝰẽ eã domi & dirigere
