imitatus Karolum marcellũ auum: qui ſarrhacenos ad tre/-
centa milia & amplius interemerat: ubi poſt captiuitatem
deſiderij ultimi longobardorũ regis italicas res omnis cõ⸗
poſuiſſet:& ab Leone ſummo pontifice id quod antea cõ⸗
ſtituerat Hadrianus inſignibus iperij romani eſſet ornatꝰ:
cum primũ in ulteriorẽ galliã reuertiſſet: non tam conten-
tus præſenti laude: quin maiorem quandã & clariorẽ ani-
mo meditatus robuſtis firmiſſimiſq; copijs Hiſpaniã petit
Ea em̃ per id temporis ſceleratis perditi mahometi ſecta/
toribus ſeruiebat. Tota erat in tetro ſarrhacenorũ & flagi
tioſiſſimo domiatu. Diuturnũ fuit periculoſiſſimũq; bellũ.
Multæ pugnæ: multæ utrinq; clades: euentus uarij. Sed
tandẽ effectũ eſt diuina benignitate: ut prudẽtia & perſe/
uerantia imperatoris exercituſq; uirtute ijdem impij ho/
ſtes chriſti æque fuerint extrema calamitate preſſi: ut eiuſ
dem perfidiæ ſocij ad aſperũ montẽ afri ab eodem Karolo
deleti ſunt. Nonne eadẽ fuit honeſtatis cauſa Lodouico
pio huiꝰ Karoli magni filio:dum tanto cũ labore atq;ʒ peri/
culo liberauit urbe Romã duriſſimo ſarrhacenorũ iugo: ꝗ
ſultani ægyptiorũ ductu per nefariã quorũdã Romano⸗/
rũ cõiurationẽ in italiã fuerant accerſiti? Nã quod alic de/
ſiderium fuiſſe eredimfrãcis illis reliquiſq; gallis: qui duce
Gotthifrædo ubi in aſiã pueniſſent: ſarrbacenos apud da⸗
maſcũ pugna ſuꝑarũt:apud antiochiã ꝑſas:& turcos cõtri/
uerũt. Meſopotamiã oem recuparunt: ac rurſus ſarrhace/

nis i ſrin ad iternitionẽ uſq; ꝓfligatis marrhaq; ac barcha.
Popul.

ſiſſimis munitiſſimiſq; urbibus expugnatis ſanctã

CS
Eaveyemn ⸗

nitium ac

.
* „

ciuitatẽ uniuerſamq; paleſtinã quod Henerico tertio im/

perãte fecerat item Bobamũdus: erubeſcẽda infideliũ ſer
uitute liberarũt: poſſederũtq; mirabili cũ chriſtiani nomi⸗

nis incremẽto annos octo & octoginta ad Saladini uſq; tẽ⸗

peſtatẽ: qui nontam aut ſua aut turcorũ quorum Amyras
poſtea factus eſt: uel prudẽtia: uel uirtute ꝗᷓ noſtroꝶ inſci/
tia atq; ignauia Guidonẽ & ipſum frãcũ hieroſolymorum

regẽ micto Rrcelio cœpit: & reliquis chriſtianis ad inter/
ctis Remandũ quoq; optimũ & fortiſſimũ uirum
ac rerum bellicarũ peritiſſimũ uiuum ad ſe perductum ira
excandeſcẽs gladio confoſſum occidit:& ita quod ſine la/
chrymis meminiſſe nõ poſſum: terrã ſanctam Chriſtiq; do
miciliũ ſpurciſſimi mahometi ganeo dicauit: & fuit is unus
Saladinuas:qui tantã peſtem:tantã perniciem: tantum de/
niq; exitium ac pene interitum chriſtianæ reipublicæ intu
lit. Et ille quidẽ Saladinus fuit: qui & turcus & ottomanus
hbac tanta & chriſtianis tam infœlici uictoria elatus: tätum
ſibi nomen & dignitatẽ peperit: ut & unus omniũ primus
ex ottomana familia incredibili turcorũ om nium conſen/
ſu rex:quẽ illi Amyram uocant: creatus fuerit: & ita in ani
mos illorum barbarorum influxerit: ut alium ſui generis
Amyram ꝗqᷓ ottomanum quen piam: in hanc diem patian/
tur neminem. Ex ea uero tempeſtate ubi ſanctam ciuita-
tem: omnemqʒ iudæam chriſtiani tãta clade amiſiſſent: &
Alexius comenus imperator conſtantinopolitanus latro-/

cinãdi turcis uberem iuſtamq; materiã præſtitiſſet: idem/

qʒ reliqui deinceps eiuſmodi nonnulliimperatores ſtudu/
iſſent: ita per noſtrornm ſecordiam & inertiam res turco/
rum mirabili incremento auctæ amplificatæq; ſunt: ut non
tam de recuperandis hieroſolymis ſperandum eſſe uide/
atur ꝗᷓ formidãdũ de amittẽda Roma. Videmꝰuniuerſam
fere aſiã a phoenicibꝰ & Medis ad Helleſpontũ uſq; turco/
rum tyrãnidi parere.In Europã uero ubi iã ãno circiter cẽ/
teſimo helleſpõto ſuperato accerſiti ſũt a Theodoro cãta

cugeno aduerſus generũ ſuũ quẽ & ſocer & tutor cõſtãti/

nopolitão iĩperio ãtea frauda ſſet: Ioãnẽ palæologũ admo⸗-/
dum adoleſcẽtẽ: dũ ſimulãt fallaciſſimi latrones auxiliũ ſe

ſturos
leinde
nusTh
koprot
muatt

hadri⸗

delo⸗
te rer
un
incol
faciu
reigge
ſtale⸗
incppi
gunt:
mnage
nenr
wün
ren
noe
ℳ
ſtian.
helie
dnere
demme
inane
ſtam
ratiot
llore
lnte
aſc
ſetrig
tioſan
lte
lenit
leut
btn

ttio im
eliäſet
ninomi/
iulgti⸗
Amna
gnnei
motum
Ninter⸗/
Ulrum
Imit
neh⸗

VIII
laturos illi delyro ſeni: Callipolin & Cheroneſum primo:
deinde totam prope Thraciã occupant.Myſos: Macedo
nas: Theſſalos omnis: Boetios: uniuerſam græciã: ætolos:
Epyrotas:lllyricos: ad intimã uſq; dalmaciam omnia præ⸗
munt teterrima ſeruitute. Inſulæ pene omnes quæ a ſinu
hadriatico ad mare ponticũ iacent: uaſtatæ iam plane ò&
deſolatæ ſunt: & non modo nõ quieſcunt: aut ulla ex par/-
te remittunt᷑ efferatæ belluæ: ſed quotidie magis atq; ma/
gis ut ſunt & prædæ & cædis auidi nũc Getas qui trãs Iſtrũ
incolunt: nunc in accolas germanos & hungaros impetũ
faciunt. Idq; aſſecuti iam ſunt aſſiduitate latrocinandiũ: ut
reliquis fere omnibꝰ poſt terga ſuperatis chriſtianis: binc
Italiæ:illinc germaniæ regno tuo finitime terrori eſſe iam
incipiant. Dum enim noittiaut illos cotemnunt: aut negli
gunt: in hanc rerũ calamitatẽ ac dedecus non tam incidi-

mus: ꝗᷓ deuenimus. Itaq; ſatis pſpicue intelligi puto: ꝗqᷓho/
neſtum ſit aduerſus eos bellũ ſuſcipere: quibus ſeruire nõ

minus turpe & fœdum ſit: ꝗᷓ ærumnoſum & miſerũ. Qua⸗
re ſi id eſt maxime natura neceſſariũ quod ſit honeſtum:
nõ obſcure tibi perſuaſum arbitror Rex Karole eſſe tui &
officij & muneris qui chriſtianiſſimus inter principes chri/
ſtianos & dicaris & ſis: quiq; & iuſticia debeas oĩbus & be/-
nefaciendi ſtudio longiſſime præſtare: buic tantæ Cbriſti
anæ religionis ignominiæ ac probro ꝗᷓprimũ cõſulere. Vi/
demus a uiris ſapientibus quoſdam laudatos:qui propter
inanem quandã buius mundi gloriam nõ tam quod hone

ſtum eſſet: ꝗᷓ quod honeſtũ uideret᷑: ĩ uita ſecuti ſint. Qua
ratione ducti &. L. lunius Brutus: &. M. Manlius torquatꝰ

filios cædi uirgis obruncariq; iuſſerũt. Et id quidẽ illi præ-
ſentes intuenteſq;. Phileni uero: & codrus: Curtius: ac de/
cij ſeſe pro patria deuouerunt. Multiq; alij permulta fecilſ/
ſe tradunt᷑ illius honeſtatis ſtudio: quã popularis fama glo

rioſam facit. Nã qui uerã gloriã ſectati ſint: nõ ex illa getili/
tate: ſed aut ex uetere aut ex nouo teſtamẽto ſpectari cõ/

uenit: quales Habrabã. Loth. Moſen fuiſſe legimꝰ: quorũ

ille ut eſſet apud deũ glorioſus: ne filiũ quidẽ imolare du/
bitauit. At Moſes ut in ſuos beneficẽtia uteret᷑: cõtempta

omni mundana gloria: cum maiori
fici poſſet: ſupplici prece a deo petijt: ut ſeipſum potius ꝗᷓ
iudæum populũã interimeret: uel ingratum. Loth uero ut
ſodomorum perfidiam ab ijs auerteret: quos hoſpitio ſu⸗

ſcepiſſet:ne filias quidem uirgines illorum libidini ĩmani/

tatiq; offerre atq; dedere ueritus eſt: cum aliter eam iniu-⸗
riæ contumeliã propulſare non poſſet. Tu autẽ rex Caro/

le patieris uniuerſum (ut ita dixerim) dei populũ obſcœ,
næ atqʒ ſpurciſſimæ turcorum & ſarrhacenoꝶ intemperã⸗

tiæ tam turpiter tam flagitioſe ſeruire. Nõ tibi potius op/

tandũ eſt:ſi ſit opus: uel ingenti probitate & laude Lodo/
uicum filiũ uelte etiam ipium morti tradere pro ſalute po

puli Chriſtiani tandiu multumqʒ flagellati atq; contriti⸗
Imitata ſcilicet nõ apoſtolos ſolũ reliquoſq; martyres: ſed

Chriſtũ ipſum leſum:qui cum deus eſſet & ſummi dei fi

lius:pro ſalute humanigeneris mortẽ ſuam bhbominũ mor⸗

ti prætulit. An ſumus ignari ſaluum fieri poſſe neminẽ:niſi

qui crucem ferat:quã ipſe tulerit: Quid:quod ea eſt huius

Pelli facilitas: ut non tam de noſtra dubitandum: ꝗ de infi-

„

deliũ præda & nece ſperandũ certo ſit? Nã hoc erat illud:

qc ab me ſecundo loco dicendum propoſueram. Quibus
in bello uincitur: ea numero tria eſſe puto:iĩperatoris præ/

ſtantiam: militum multitudinẽ ac robur: & pecuniariæ rei
cõmodũ. Sunt enim nũmi perindie atq; nerui quidam re/
rum bellicarum. Quæ quidẽ omnia & nobis affutura: ſi ta-
lis ac tanta res ductu tuo imperioq; geratur: & illis defutu/
ra non eſt obſcurũ. Nam ut de ui nũmorum conticeſcam:
quibus te atq; regnum tuũ mirabiliter affluere omnes ſci⸗

unt: is tibi exercitus ẽ: qui & magnꝰ & firmꝰ: & qᷓdiutiſſime

aſſidua militia ſumma cũ laude exercitat⸗ aduerſus maxi⸗/
mas eaſdemq; omniũ maxime formidabiles anglorum ui/
res: ne uniuerſum quidẽ bominũ genus pertimeſcat. Ma⸗/

gnæ laudi datum eſt. G ulio Cæſari: qce britannos ditficili

bello ſuperaſſet: qui & Liberũ & Herculem peritiſſimos
duos & clariſſimos potentiſſimoſq; duces uertiſſent ali/
quãdo in fugam: & ab nemine ipſi unꝗᷓ eſſent ſuperati. At
eoſdem ab anglis nõ modo ſuperatos & uictos: ſed pattio

utiliorich pop ulo præ⸗

ſooext
ſancist

gabance

(abus

Pſicee
Xco
owe
eag⸗
vege
guos
tlote
abe
necit
Vit.
vollt
Cimn
e

N

ci
i
uo
lltet
cund
nice
hei
lor
nia.
bom
pauc
nere
Wo
Pto
pue
letr
9

pre⸗

tias
etot
ttoſ⸗
lmand⸗
n ni⸗
Co
blc,
pperi
op⸗/
oco⸗/
epo
1.
e
N
Eoi
buius
e in
tiluc:
uubus
prr/
etel
nte/
te
Ckutu⸗
eſcam.
nes ſ⸗
Mne
D
mo/
N
cl
lm
t
1t
vaio

VII.

ſolo exterminatos oſtendit Gallia. Quanto autẽ an gli ſint
francis tuis inferiores: frequẽtes ꝑmagnæq; de ijs habitæ

in hanc diẽ a te uictoriæ declararũt. Imꝑatoris præ ſtantiã
duabus rebus conſtare puto: prudentia & uirtute: quibus
ipſis & auctoritas oĩs & euentus ꝓſperi pariunt᷑. Nã ratio

& cõſiliũ cũ oĩbus in rebus plurimũ ualet: tũ in bello gerẽ⸗

do maxime. Qui em rei militaris & imperij ſit ignarus: re,
cte agere nihil põt neq; pugnãdo necq; imperando. Nam ſi
ue quorũdã perfidia factũ fuerit:ſiue nutu quodã dei: qui
quos amat arguit & caſtigat: quo ſeſe cognoſcentes erudi
tiores flant: ab uſq; puero in hanc ætatẽ ſam ingraueſeẽtẽ
ita belli ſemper uerſatus es: ut nullum te oĩno neq; militis
nec imperatoris munꝰ: uſus nullus: rõ nulla latere quæat.
Virtute aũt tanta es: quãta rex unꝗᷓ alius neq; fuit nec eſſe
poſſit. Quẽ em̃ te uno iuſtiorẽ:quẽ beneficentiorẽ aut ui⸗
dimus: aut audiuimꝰ:aut legimꝰ? De hũanitate: de mode⸗
ſtia: de facilitate tua ꝗd attinet dicere:qui cũ cæteris oĩibus
noĩs Chriſtiani principibꝰ: & regibus dignitate: uiribus: &
gloria antecellis: te infimis etia oĩbus parem geras: quof
cunq; illuſtri aliquo ꝓbitatis ſimulacro præditos eſſe per/
ſpicias. Quibus quidẽ artibꝰ per fœliciſſimos rerum exitꝰ:
quos prudẽtiæ uirtutis interuẽtu deꝰ ipſe præſtare cõſue/
uit: tãtã es auctoritatẽ adeptus: ut & deo tuiſq; cariſſimis &&
cunctis mortalibus non uenerabilis minus: ꝗᷓ formidabilis
uideare. Quoniam igitur ea omnia tecum babes: quibus
facilis uictoria paritur: quid eſt: quod te ab huiuſmodi bel/
lo remorari debeat? Nam bæc infidelibus ſecus ſunt om/
nia. Dicã primũ de ſarrhacenis: de turcis poſtea. Si de ma
hometo ipſo totius illorũ ſuꝑſtitionis & iĩpietatis principe
pauca antea ꝑcucurrero.Fuit em mabomet“ cyrenaico ge
nere natꝰ anno a natali chriſtiano ſexcẽteſimo uigeſimoſe
xto: nulla parẽtũ claritudine cognitus:nullis opibus: ſolus
prorſus & nullarũ uiriũ: nullorũq; neruorũ. Hic admodũ
puer captus a ſarrhacenis ꝗ inſignes habent inter arabas
latrocinijs: uænijt Abdimonepli mercatori: ſe Iſmabeliti
eo genere ortum diceret. E qm careret filijs: cœppit primo
mahometũ tractare liberalius: qua ꝗdẽ re factũ e: ut Ab di/

LI

moneplis filiꝰdiceret᷑ mahometus. Eratq; hõ ille ſimulator
diſſimulatorq;: uerſutꝰ: rapax: & ĩipurꝰ & oĩ flagitio iprmis

obnoxius: qui mox ubi adoleſſet: mercatoris iſſiꝰ pecunio/
ſi famulus camelos agebat cũ merci bꝰ per ægyptũ: Syriã:
paleſtinã: perq; alios peregrinos locos. Quibꝰ itineribꝰ⸗ ite
rum atq; iterũ repetitis: uſus ſæpenumero tũ iudæorũ: tũ
chriſtianorũ conſuetudine nõ tã diſcere ꝗᷓ deprauare ſtu-

duit: & uetus & nouũ ſacrarũ ſcripturaꝶ teſtamẽtũ. Nam
acumen ingenij in animo facinoroſo peiorẽ in partẽ om-

nia ſy interpretabat᷑. Cũ huiuſmodi miniſterio mercatori
domino fidem falleret: reddituſq; eſſet continuis furtis &
ſuſpectus & inuiſus oĩbus: ex obſcuro ſeruo factus inſignis
latro. Erat em̃ & aſpectu ferus & uoce terribilis: & gladia-

torio quodã robore corporis metuendus: breui temporis

currriculo & nũmos ſibi & erꝰ ſceleris participes ſocios ꝗᷓ⸗
plurimos cõparauit. Et ita apud gentes barbas in admira-
tionem cũ ueniſſet: generis lmabhelitici uiduã eamq; locu/
pletem Gardigenam duxit uxorem: quæ cum illius ægro-
tationem ægreferret: utpote ſepenumero corruetis mor
bo comitiali:quẽ in ipſum nimia uioſitate ac reliqua uitæ
atq; uictus intemperantia inciderat: mox homo ueterator
& perditus: ut ea ſe purgaret infamia: ſimulabat id propte
rea ſibi accidere: qm ſplendorem angeli Gabrielis: quem
mẽtiebatur ad ſe miſſum ab deo nunciũ cõmentandi gra/
tia uentitare: ferre non poſſet: nec eſſe morbũ comitialẽ:
ſed quã extaſin uocant. Huius autẽ uxoris opibus elatus
homo faurcifer ad imaniora facinora cõuertit animũ. Itaq;
& ſuo deprauato ingenio ad omnẽ audaciã promptus &
Sergij Matthæiue dolo flagitioſiſſimi monachi confirma-
tus in tantã breui apud arabas omnes exiſtimationem ue-
nit: modo ſe iudæũ: modo chriſtianũ ſimulans: cum nihil
oĩno ſani ſaperet: ut maximus dei nuncius maximuſq; pro

pheta uulgo baberetur. Cum em̃ columbã quam ſpiritum

ſanctũ latro callidiſſimus eſſe qui ſecũ loqueret᷑: iactitabat:
aſſuefeciſſet in aure ſua paſci: ac taurũ quendã ex occulto
eius audita altiore uoce ad ſe feſtinare: & algoranũ corni-
bus alligatum: ſic em̃ legi quam ſectatoribus ſuis tradidit:

nonee
ſilaciſt.

iiguiby

eperſa
ſleros

maus
lus Re
ſectate
bus n
diap⸗
penc
diſtri.
cenli
luume
biamac
Cenosr

Cik
holtro
gnis.
pod⸗
ſunte
2cc
meton
cecoa

Lema

ac

dumt

lleuj
fum n
erlus

eertſi

Vpnl
let
kumin
lurba
Zenti⸗

mitor
diprmis
ecunio⸗/
i
nbrite
orii:til
e ſ⸗
⸗Nm
tte onn⸗
rcatori
rto
ſoni
Ucla⸗
oris
086,
Wüta!
Wen
egto/
tmor
u ute

entr

pnpte
gen
lgrr
ſtale
Gaus
. log,
tus
ma⸗
nue⸗
nibil
Pto
ſtum
2bat
culeo
nd⸗

lct

VIII

nomẽ erat:cæteraſqʒ; quas ip̃e ante cũ Sergio cõpoſuerat:
fallaciſſimas ſcripturas ſibi ueluti deferre: & in ſuas manuſ
a quibꝰ ſolis pabulũ capere didiciſſet: tanqᷓ deponere:faci
le perſuaſit hoĩhus uentri & ſomno deditis ſuos omnis pe
ſtiferos inſanoſq; cogitatus. Quibus inſidijs factum eſt: ut
iam auderet: non latrocinijs ſolum: ſed aꝑto marte aduer
ſus Romanorum imperiũ arma capere. Nam cum ex eius
ſectatoribus nõ mediocris numerus in Romanis legioni/
bus militaret: quo tempore Heraclius imperator ſtipen
dia partire᷑ muneraq;ʒ ĩ milites:ſarrhacenis etiam ipſis ſti⸗
pendium petentibus reſponſum eſt a quæſtoribus eam
diſtributionem non eſſe canibus conſtitutã. Nam ſarrha
ceni ipſi quaſi carrhaceni apud arabas quoq; habiti erant
infames. Itaq; irritati eo reſpõſo ſarrhaceni cum ilico in ara
biam ad mahometũ rediſſſent:& illum & reliquos ſarrha/
cenos non difficulter ad defectionẽ bellumq; concitarũt.
Qui facto ſtatim in ſyriam impetu non tam ſuis uiribus ꝗᷓ
noſtrorũ fræti negligentia Damaſcum petunt infeſtis ſi-
gnis. Qua quidem urbe terrore potius ꝗᷓ ui ſuperatis in cã

po damaſcenis intra mœniaq; compulſis: confeſtim potiti
ſunt:eamq; diripuerunt. Et qc; nihil arbitror monſtruoſiuſ

accidiſſe humano generi:ea in urbe primũ templũ mabo
meto magnificũ dicatũ eſt: diuiniq; honores inſtituti publi
ce:coactiq; damaſceni impudicũ illius cultum & nefariã le
gem accipere. Et quoniam nõ ego Mabometi referre fla
gitia quæq;ʒ ſceleraq; inſtitui:ſed ex ijs quæ ſunt prope mo
dum infinita: quædam pauca ueluti delibare: redditꝰ hac
ille uictoria ſucceſſibuſq; ferocior:uidens nihil a Romano/
rum imperatore in ultionem illatæ contumeliæ parari ad
uerſus ſeſe: ita dormitantibus chriſtianis bellũ mouet ad
uerſus finitimos perſas: a quibus ſibi maxime metuebat.

Regnabat per id temporis in perſis Choſrobes: qui etiam

ipſe: ut inſaniebat animo:diuinos ſib honores præſtari uo

luerat. Is cõductis turcis qui tributarij & tanꝗᷓ ſerui ſcytha/

rum intra caucaſi clauſtra aſperrimaſq; cautes incolebant:
ſarrhacenis occurrit. Concurritur undiq;. Initur pugna in/

genti & apparatu & animo. Vulnerant᷑ utrinq; multi: capi-

T

LI

untur: occiduntur: Superatus tandem ingenti clade ma/
hometus in fugam uertitur: deformi uulnere excepto in
faciem. Aturcis inquã his ſuperatus eſt uulneratuſq; ma/
hometus:a quorũ nunc poſteritate maxime colitur: quã/

ꝗᷓ non tam ſuperſtitione ducuntur turci ꝗᷓ ilecebris & diſ/

ſolutiore uiuendi licentia. Nam uerſutus ille & callidus ue
terator: quo facilius ĩperitos populos atq; rudis ad ſe tra/
duceret: omne libidinis & uoluptatis genus ſua lege per/

miſit. Vini autem uſum iccirco probibuit: quo facilius ce/

laret ſuſpitionem illius morbi: qui ſe uiuo obrutum iam/
pridem corripuiſſet. Nam uinum intemperantius ſum⸗
ptum & gignit & fouet morbum comitialẽ intimo quodã

ſuo uæbemẽetiſſimoq; ſpiritu. Is enim meatibus obturatis:

quibus fit reſpiratio: uel mors continuo: uel morbus comi
tialis conſequatur: neceſſe eſt. Non igitur religione turci:

quã nullam tenent: non ſuperſtitione: quã nullã pluris: ꝗᷓ

religionem faciunt: quippe quibus nulla neq; dei nec ani/

mi cura ſit: nullus metus: nullus cogitatus: ſed diſſolutiſſi⸗

ma quadam uiuendi licentia: qui mabometi uires in per/

ſide proſtrauiſſent: & in mahometi faciem inboneſtũ uul/

nus inflixiſſent: eius ſe tandem ſectæ nefariæ ſocios addi⸗

derunt. lpſe autẽ mabometus pluribus bellis geſtis: alijs:
ſecundis: aduerſis alijs: poſteaꝗᷓ annos in ſuis: uel erroribꝰ:
uel ſceleribus uixiſſet quadraginta: ueneno perijt in ara-
bia per Gardigenæ uxoris cognatos & ſuum quendã con
ſobrinum: quo tempore ab eorum inſidijs redijſſet: qui
cum mercatorum camelis e ſyria iter faciebant. Sarrbace
nos autẽ turci &ſi ſemper exoſi inſectatiq; ſunt: tamen ut

mahometicæ ſuperſtitioni ſe aſciſcerent: hoc fuit in cauſa.

lam uniuerſa Africa parebat ſarrhaceniſ & magna ex par

te aſia: cum turci non multo ſupra milleſimum annum a

Natali chriſtiano cœperunt aperto Marte uæbementius
eos urgere. Nam ubi eos diutius in Aſia eminere indigna

rentur: regem creant᷑᷑nomine Sabochum: qui de occupã/

da aſia continuo cogitans: quo id facilius aſſequeretur: ſe
mabometi cultorẽ ſimulat. Idq; nõ tam dei qᷓ hoim metu:

quos ſibi cupiebat cõciliare.Itaq; cõteſtatꝰ eſt illi Callipho

gelli
nahonm
ſeerube

(uare
eſciun
iabane
ploco

mosl

nis re
excer
lgui/
multas
ewpug
cotus
Utbe
Lapts
Wüſe
Tan
ſtim
ſtian
bele
fopan
n. N
Egres
ſciht
Ronm
neru
Que
Ahete
Uuete
limacc
NNA
tibus
Aa.)
tenet
Lens
nel

demn,
eptoin
ſqm
ur gui,
icuse
lſetr⸗
ge per/
lliusce/
im uam
5 un⸗
vodi
tat:
omi
arche
s:

CANi

Nari⸗
inper/
Käuat,
adc
alis:
vonibe
n ara/
con
et: qui⸗
ethaee
wen 1
uli
xpat
um à
entius
dige⸗
ccup⸗⸗
eturle
netu⸗
loho

VII

quẽ illi ueluti pontificẽ maximũ uenerant᷑:ſe de cõſtituta
mahometi religione nibil omnino mutaturũ: cæterũ nol-
le erubeſcendum ſarrhacenorum nomẽ in aſia excellere-
Quare breui cuncti illi ſarrhaceni qui arabes ſunt: a turcis
eijciunt᷑ ex aſia redacti ij ſane ad priſtina latrocinia: quibꝰ
in hanc etiã diẽ maxime oim ſtudẽt diſſipati atq; diſpſi:nõ
ꝑ locos ſolũ aſperrimos ægypto: Syriæ:& paleſtinæ finiti-
mos ſed ꝑ oẽm africæ ſolitudinẽ:pulſis ꝓfligatiſq; ſarrhace
nis res turcoꝶ ꝑ Virogriſſam ꝗ poſt Sabochi obitũ regnũ
excepit:non mediocre ceperunt incrementũ.Is em̃ cũ re/
liquũ Aſiæ qd'cunq; ſarrhacenis ſeruierat: ſubegit: tum per
multas præclaras urbes quæ romano parebãt imperio: ui
expugnauit cœpitqʒ in bythinia. Succedit Virogriſſæ Ar-
chotus ꝓpinquus: ꝗ primus ſubiugarat in Meſopotamia
urbẽ ampliſſimã Rhobain: deinde Seleucia & Laodicea
captis urbibꝰ & reliqua ꝓuincia in deditionẽ accepta: re-
gni ſedẽ Mendi cõſtituit ac regiũ ĩiduit diadema: eſtqʒ ſul⸗
ctanus ſalutatꝰ. Et ne uidear oẽm hiſtoriã recenſere:confe/
ſtim admodũ fit uel turcorũ diligẽtia uel negligentia chri⸗
ſti anorũ principũ: ut græcis ex uniuerſa Aſia eiectis: illi ad
helleſpontũ uſq; omnia ſubiugarint:nec multo poſt in eu⸗/

ropam traiecerint a chriſtianis accerſiti aduerſus chriſtia⸗

nos. Nam qc; modo dicebã cãũ Theodorus cantacugenus
ægre & iniquo aĩo ferret eo ſe ſpoliatũ qc imperiũ circũ⸗
ſcriptor occuparat: Thurcos in Thraciã intulit aduerſus

Romanorũ imperatorẽ loannẽ palæologũ ſeniorẽ illũ:ge

nerũ ſuũ & auũ huius Cõſtantini impatoris Manuelis filij.
Quæ una res ꝗᷓ calamitoſa:qᷓq; funeſta & fuit & eſt chriſti/
anæ religioni:non obſcure docent tot tantæq; prouinciæ:
quæ turcis in europa ærũnoſiſſimæ ſeruiunt. Et ut ſumma⸗
tim accipias rex Karole: quæ qualeſq; ſunt Turcorũ uires

uix ad ſexa ginta hominũ milia exercitus oĩs aſcẽdit pedi⸗

tibus equitibuſqʒ; conflatus. Viginti ilia comparantur ex
aſia. Ad quadraginta milia ex ijs prouincijs quas ĩ europa
tenẽt occupatas. Et ne hi quidẽ milites turci ſũt oẽs:ſed in⸗
gens chriſtianorũ numerꝰquibꝰturcus ſuꝑbiſſime dñatur:
uel inuitꝰin expeditionẽ agit᷑. Et erãt ſane ſexaginta homi
H r ij

num milia: cd nup anno uigeſimo tertio agebã in thra cia
apud Ioannẽ imperatorẽ Manuelis item filiũ. Nunc autẽ
quãto minor eorũ ſit numerus: facilis ſit cõiectura: ſi ea cla
des cõſideret᷑: qua & bis & iterũ ꝓximis annis ad interni/
tionẽ uſq; ab uno loanne Vaiuoda redacti ſunt tot robuſti
firmiſſimiq; exercitus. Nã quod audiamus ducenta & tre
centa milia hoĩm cõplere turcorũ exercitus: ſint ſane non
trecẽta milia: ſed quotquot Xerxes fert᷑ duxiſſe aduerſus
Fraci quinquies etiã decies cẽtena hoĩm milia: dũmodo

nt oẽs ruſtici & paſtores:nullis tecti: nullis muniti armis:

quibus aut offendant: aut ſe tueant᷑. Iapridẽ turcorũ uires
exhauſtæ penitꝰexinanitæq; ſũt: quo tẽpore Maſſegeta il
le Tomyris cognomẽto Tãberlanus Baiſeten cirycis pa/
trem & huiꝰ mahometi ꝓauum amoratho nati cum qua/-
dringẽtis hominũ milibꝰ: uicit: cepit: interemit. Itaq; turco
rũ uires ita extenuatæ ſunt: ita fractæ: ut nullo pacto ambi
gendũ ſit de uictoria: quæ eo certior eſt futura: quo ad de/
bilitatẽ exercitus accedit imperatoris infirmitas. Video
laudatũ a ſapietibus illũ atheniẽſem Chabriã:qui dictitare
ſit ſolitus multo eſſe formidabiliorẽ ceruorũ exercitũ du/
Nu leonis:qᷓ leonũ ceruo duce. Quod ſi exercitus tuꝰ rex
Karole tũ his cõplet᷑ hoĩbus:qui & corporis robore & ani/
mi magnitudine leones omes atq; inſuperabiles dici poſ-
ſint: tam uno te duce imperatoreq; utuntur: qui cunctos
mortalis fortitudine & ſapientia intferioris oſtendas: num
dubites integer atq; ingens cum turcorũ reliquijs congre-
di: qui & ipſi quaſi cerui: timidi: fugaceſq; ſunt: & meticu/
loſiſlimo duci parent eidemqʒ ſtultſſſimo puero? Erat cer/
te buius mabhometi pater Amorathus: qui modo animam

efflauit: & uerſutus & callidus rerumq; bellicarum ſcien /

tiſſimus. Cuius unius peritia & conſilio factum eſt: ut fuga
tis etiam ad Barnam profligatiſq; turcis fere omibus e ui-
Nto uictor ꝑ effrænatã Vladiſlai adoleſcentis audaciã ĩpru/
dẽetiãq; euaſerit: & anno item proximo ad quintũdecimũ
Kal. Nouembres per Getarum ad ſe defectionẽ uebemen
ti clade in triballis hungaros & bohemosa quibus acerri/
me urgeretur: affecerit. Omnis turcorum ſpes quæ in uno

-- —

Anorath
tohutat?
iitracl

(uapot

lttelbun
lsphor
1odaa
Aper
uincec
occal
poltto
Catisla
gebeta
umint
Pleatt
tias
ne
wer
ma
tu
0ib⸗
hinch,
mötot
herpet.
Peh
Mosr
taſge
ſtiane
llotar
facllin
Dene
aoc
ni
ſoue
chinr
Atar

thraci
incaute
ſteach
linterni
trobalti
ntacetre
ne non
duerts
imoco
armi:
ures
etzl
Spi⸗
ua⸗
Ntc
mbi
Ade⸗
Vieo
ſctitre
ntüd
tuyrex
AanR/
apoh⸗

nſtos

Sehum
onge
netic

rateN

man
ſcien/
se ul
ziny
ecimi
emen
cert/
nuno

Amoratho poſita erat & cõſtituta: nũc in eiꝰ fiio mabome

to nutat ac languet. Is em̃ ãnos natus uixdũ uiginti arma

nũꝗᷓ tractauit. Nec ſani quicꝗᷓ aut didicit: aut audiuit. Totꝰ
eſt in potu:totus in uenere. Reliqui uero aut centuriones

aut tribuni militũ: qui bellãdi gloria ducerent inſignes: in
illis pluribꝰ“ ſlluſtribuſq; uictorijs quas de turcis loãnes uai/
uoda adeptꝰ e: oẽs ꝓpemodũ periere. Quæ cũ ita fint:ꝗd
eſt per imortalẽ deũ:qc te rex Karole a tanta & tam certa
uincẽdi ſpe retardare deb eat? tanta præſertim oblata uel
occaſiõe uel oportunitate. Nõ em tempus ipſum dũtaxat
poſt tot & tã illuſtris tãq; boneſtiſſimas uictorias tuas pa/
catis iã & cõpoſitis rebus Galliæ te excitare atq; inflamare
debet ad hoc bellũ ſuſcipiendũ nõ facile minꝰ ꝗ necelſari/
um in tanta imbecillitate turcicaꝶ rerũ: ſed etiã quã deus
ipſe attulit locoꝶ ad turcos inuadẽdos cõmoditas. Deme
trius palæologꝰ Manuelis etiã ipſe ĩperatoris filiꝰ pelopo-
neſiũ regno nuper eſt potitꝰ excelſo animo & ſumma uir-/
tute princeps. Is ut eſt uir chriſtianiſſimꝰ & iniurijs etiam
maximis affect'a turcis nihil oim magis cupit: magis optat
ꝗᷓ turcorũ interitũ. Eſt aũt peloponeſus regio adeo rebus
oĩbꝰ munita:ut nihil eẽ quæat munitius. Circũdar᷑ undiq;

hinc lIonio inde ægeo pelago cũ aſperrimis & tutiſſimis ꝓ/

mõtorijs.Iſthmo ſecernit᷑ a cõtinente reliquo: quẽ murus
perpetuꝰ atq; inexpugnabilis ab altero ad alterũ mare ſe/
pit. Habet intus & fœcũdiſſimos colles & campos uberri-
mos rebuſq; omibꝰ refertiſſimos: quas hominũ uictus cul/
tuſq; deſideret. Vnius diei nauigatio te cũ uniuerſo chri-
ſtianorũ exercitu ſecundis uentorũ flatibus ex ꝓmonto/
rio tarẽtino in peloponeſum deuehat.Inde ĩ turcos æque
facillimus tibi atq; tutiſſimꝰ pateat impetus. Nec patiatur
Demetrius ſe tantæ laudis atq; gloriæ exptẽ fore: ſed ipſe
quoq;ʒ in expeditionẽ & pugnã ꝓdeat cũ ſagittarijs decẽ
milibꝰ & equitibus ad quadraginta qnilia. Qd ſi e brundu/
ſio uelis ſoluere. G. ſcilicet Cæſarem imitat“ in agrũ dyrra/
chinum: ilico tibi obuiã fiat Harrianites uir bellicoſiſſimus
& turcis inimiciſſimus: qui uniuerſis albanis dominat᷑. Nꝗ
r iij

ꝗqᷓ italiæ principes mutuis inter ſe odijs diſſidẽt: nemo ta/
men futurus ſit: qui tibi in tanto & tam pio tanq; ſalutifero
facinore audeat aduerſari: præſertim Nicolao quinto Ro/
manorum pontifice maximo: cuius ſapientiam: grauita-
tem:innocentiam: ſanctimomã: quaſi numen aliq& uniuer
ſa colit italia.Ac fiet forte fortuna: ut ſpero: ut ipſi etiã ita/
liæ principes depoſitis ſimultatibus & diſcordijs mutuis
te uenientem non inuiti comitentur in opere tam ſancto:
tam præclaro. Quod ſi unus ſolum Franciſcus Sphortia

*

Mediolanenſium dux te comitari inſtituerit: id quod in-

dubitato faciet: ſi pacari italiam ſenſerit: non modo tur-
ci & ſarrhaceni qui dicuntur: ſed uniuerſi hoſtes ehriſtiani
nominis ad ſanitatem redeant. Videmus enim hunc Frã-
ciſcum Sphortiam tui profecto nominis ac generis aman⸗

tiſſimum neſcio quo natum ſidere quibus educatum inſti/

tutis: qua dei benignitate frætum uſq; adeo anteire laudi⸗
bus rei militaris uniuerſum fere bommum genus: ut nihil
ſit tam magnũ: tam difficile: tam inexpugnabile:quod nõ
& aggredi & ſuperare audeat ſibiq; ſubmittere. Itaq; pro/
ſtratis ac uictis omnibꝰ italiæ exercitibus: nullius o pe: nul/
lius auxilio huiuſmodi principatꝰ mirabili ſua diuinaq; uir⸗
tute potitus eſt: quo nullus in italia eſt præſtãtior: nullus
firmior: nullus formidabilior. Sin autem itinere malis in
turcos ꝗᷓ nauigatione uti: iſtud tibi per finitimã germaniã
& pannoniam eſt futurum. Facile te ſequantur & germa/
ni ipſi non inuiti & hungari: loanneſq; ipſe uaiuoda lib Etiſ/

ſime maioribus etiã copijs ꝗᷓ ſit opus. Sequant triballi du/

ce Georgio fortiſſimo & prudentiſſimo principe. Sequan
tur ij Getæ omnes:qui ad Iſtrũ & Euxinũ incolunt: eo per/
tinacius fidẽ ſeruaturi: quo ſuperiore anno cũ defeciſſent
ad tureos: ingenti numero ab illis ſunt interempti: ꝗꝗqᷓ nul-
lis tibi auxilijs opus eſt: nullo comitatu. Soli certe franci ſa
tis ſint ſuperq;ʒ futuri: euorũ ferociã atq; impetũ ne dicam
nõ ſuſtinere turci: ſed ne cõtra aſpicere quidẽ ꝑferant. Nã
ſuperatis & uictis turcis: de ſarrhacenis nullũ eſt negociũ.
Nam qui uero ſunt ſarrhaceni: eos iampridẽ ab ipſis tur⸗

——

neke⸗

holte
iodocib
guenulis
nominan
omesl
dued
ptimt
thialt
gente
gekie⸗a
tiſten
uitnia
tütat.
telce⸗
ſtorde
cüp
Ns
et
Uiri
rum
ſitac
timci
cllaat
letoch
win
D
dten⸗
lneſ⸗
ſeclb
tnope
lenere
re
ditae
duom
tosſ

emotz
lutfero
nto Ro
grauita,
Auniuer
etüſt
mutus
ſindo⸗
phortu
nodin⸗
lotu⸗
Kuni
ii⸗
man,
l⸗
audi
nohi
nodn
ihhr,
pemuh
aqr/
i
1s in
nanii
Ninn
ſbeti
Hallicu⸗

egad

open⸗/
en
gnul⸗
nci
dien
nt N
ch.
en

—

ctis rege Sabocho ex om̃i Aſiæ imperio in ſolitudines eie/

Ros oſtẽdimus ad priſtinaq; latrocinia redactos: nullis cer
tis ducibus circũquaq; paſſimqʒ; uagantes: nullo principa/

tu: nullis legibus. Qui autem hac tempeſtate ſarrbaceni

nominan᷑:quibus ægyptus paret & ſyria & paleſtina: hi
omnes ſimul cum ſultano ſerui ſunt uænales trãs mare eo
aduectiad ſummũ uiginti milia. Nec ex una quapiam em/
pti natione. Sed alij ſunt Sauromatæ:alij ſarmatæ:alij got
thi: alij alani: Nonnulli græci: plæriq; illyrici: & alij ex alia

gente aclingua: qui primo ui coacti a patria religiõe rituq;
geficere deinde illecebrarum ueneficio delinitimabome

tiſtæ non tam redditi ſunt ꝗᷓ ſimulati.Huiuſmodi uero ſer/
ui tria illa opulentiſſima regna ita iugo intolerabili ſubege
rũt:ut alij nemini ꝗᷓ ipſis aut arma ferre:aut equũ inſcẽde/
re liceat: neq; alina liberale quicꝗᷓ ꝗᷓ ul agriculturam & pa/
ſtoralem uel mercaturam: uel tab ernariã exercere. Quin
etiã præter calones aliud calciamenti genus induere ægy
ptijs & ſyrijs & ijs qui iudæam incolunt:nullum omnino li
cet.Itaq; omnes illi populi ita molles effæminatiq; ſunt: ut
uirile quicq; neq; ſapiant neq; uelint. Tantula uero ſeruo/
rum manus qui maiore ex parte chriſtiani extiterint: quid
ſit aduerſus te u' conatura uel auſura:mõ intelligo:præſer⸗
tim cũ ſenſerint ſubiugatos turcos: qui ſũt ueluti ꝓpugna/
cula atq; munitiones mabometiſtarũ oĩm. Aduerſus illos
uero cũ trãſitũ:tũ etiã cõmeatũ paret ac præbeat non Ale
xius quiſpiã: ſed cõſtãtinus imperator: ꝗ etiã ipſe ut ẽ pio
& excelſo animo: cũ omnibus (ut ita loquar) reliquis illius
orientalis imperij: quæ confectis turcorum uiribus ualidiſ-
ſime ſunt futuræ: non ſolum in expditionẽ te comitabit᷑:
ſed libenter & magnifice comitabit᷑. Nomen autẽ conſtã⸗
tinopolitani imperij in uniuerſa Aſia & ſanctũ habetur &
uenerabile. Quapropter cũ perſpicue poſſis aladuertere
rex Karole ad belli buius neceſſitatem eiuſmodi cõficien/
di facilitatẽ accedere:ut nihil ſit de ſãma uictoriæ ambigẽ/

dum te fortiſſimi & omnibus rebus ornatiſſimi exerci/
tus ſapientiſſimo atq; optimo imperatore: utere obſecro

r iiij

—

X
tanta hac reꝶ occaſione quã tempus tibi atq; deus attulit:
nec patere ut hominũ culpa fractæ atq; interẽptæ hoſtiũ
infideliũ uires reuiuiſcãt: recreent᷑: inſtaurentur. Quod ſi

honeſtatis ratio: qua nibil eſſe oportet apud animũ gene-

roſum magnificũq; antiquiꝰ: nõ oĩno eã uim habet: ut ſua
nos ſpecie ad res maximas pulcherrimaſq; alliciat: præſtet
id ſaltẽ uis & magnitudo utilitatis: quã ex hac tãta & tam
cũ ipſe rex Karole maximũ & florẽtiſſimũ adipiſceris im⸗
perium:tum hi oẽs qui te ſequẽtur: ingentis ampliſſimaſq;
opes conſequent᷑. Videmus nullas eſſe reconditas adeo:
longiſſimeq; poſitas: atq; inuias regiones: quas per ſũma
terræ mariſq; pericula mortales ipſi cõparandi auri gratia

nõ petere cõôſueuerint: & quotidie petant. Nam ſi res ge/

ſtas perſei. Herculis. Liberi ex antiquitatis monimẽtis re/
petere uelimꝰ:non magis eos gloria ductos ꝗᷓ utilitatis ma
gnitudine excitatos longinqua aſperrimaq; bella quæſiſſe
inueniamus. Quæ quidẽ una ratio græcos etiam illos po-
tiuſqᷓ ullus Helenæ raptus quem fabulant᷑: armauit aduer/
ſus Aſiam. Et Galli item ipſi cum fuperatis alpibus ad pa-
dum conſederũt: & horum poſteri cũ inuaſerunt cluſinũ
agrum acſemel & iterum aduerſus Romanos mouerunt
arma: re nulla magis: ꝗᷓ emolumentis ĩpulſi ſunt. Sic Aene/
as in italiam uenit: Antenor in Venetiam. Quot aut legi-
mus aut audiuimus: qui copias egerint aduerſus ſeythas?
Nam cum ſint omniũ gentium pauperrimi:libere ſinũtur
uagari in campis:nullis urbibus: nullis mœnibus: nullis mu
niti ædibus aut tectis. At aduerſus aurum & argẽtum: ad/
uerſus opes ampliſſimas facile animi hbominum accerſun/
tur. Quod ſi quotidie Galli. Hiſpani. Germani. Itali.ꝑ oẽm
contemptum atq; contumeliam uerſantur mercatores &α

tanꝗᷓ mercennarij quidam ſerui adipiſcendæ utilitatis gra

tia inter opulentiſſimas turcorum ſarrbacenorumq; regi/
ones:quanto maior futura ſit: quanto cumulatior glorio/
ſiorq; utilitas:ſi id facere licuerit te uictore & domino? VYt
enim maxima cõticeſcam & feraciſſima regna: quæ i Eu/

£
2

—

op⸗ tur
Uartſsttan
ſegionib
bloqas
ſuphet
nere ho
t Pin
rumb
perat
witnee⸗
Nui
ltaute
natur.
ſtatae⸗
tenspe
tem
(ter
telot
tiore
mæ
lant
iilſan
adch.
tua tat⸗
iatar
ſentin
nem
dum
tuage
ſeſe
utſan⸗
Norio
tisci
kuriin
butd
lahe

Attult⸗
hoſtiä
Voaſ

ene ,

etutſon
relet
1Atn

I. NEn

eron⸗
lina-
leo:
ſims
fat
ge⸗
Ste⸗
iS
elle
lospo⸗
aduet⸗/
1de
Gn
Veront
ene/
tleg⸗
thast
nüror
sme

I:dd

etlun⸗
oem
fes &
Sgra

VIII

ropa turci premunt teterrima ſeruitute: ut de tam latis: tã
uarijs: tam amonis: tam abundantiſſimis rerum omnium
regionibus: quæ coguntur in Aſia parere turcis: nibil pror
ſus loquar: tria illa dũtaxat ſeruorum regna ægyptus: Sy⸗

ria: paleſtina: de omnis generis diuitijs cum uniuerſo ge-

nere hominũ contendere non dubitent. Nam ægyptus
ut Philo iudæus grauiſſimus teſtis eſt: ſola ex orbe terra-
rum byemem non patitur. Sed tribus anni diſtributa tem
perataq; tẽporibus uere: æſtate: autũno: neq; niuem no/
uit nec moleſtam imbrium tempeſtatem. Per ſaluberrimi
Nili uiciſſitudinẽ ſuis temporibus bumeẽctata atq; demol/
