ſunt quæ expetant᷑: ea tñ natura ſũt: ut etiã eui cõtigerint
einõ ſatis ſint: quo minus ali uid appetat. Nunꝗᷓ eni quie/
ſcit hbominis deſid eriũ: quoad non id fuerit adeptus: ſupra
qe bonũ aliud ẽ nihil. Hoc autẽ cum ſummũ uocamus d
ultimũ & maximũ bonum: tum uno communiqʒ; uerbo ur
folicitatẽ uel beatitudinẽ. Recte igit Ariſtoteles in buiuſ
modi ꝓpoſitiõe a bonis particularibꝰrem ipſam aggredit᷑

ut ex ijs q omniũ ultimum eſt per inductionem inferat.

Quis enĩ ambigat:ſi finis cuiuſq; artis quo ad uitã actiuam
appetitur: tanqᷓ bonum quoddam ipſius: & eodem modo

quo ad uitã cõtẽplatiuã: finis cuiuſq; ſciẽtiæ affectat᷑:cõſen

⁶ .

taneũ eſſe: ut quidam ſit finis omnium ultimu s: ad quẽ re⸗
liqui referant᷑: hoc eſt q& reliqua omnia affectent. Bonum
enĩ & finis: ut noſti cõuęrtunt᷑. Actio aũt duplex eſt:inte-
rior & exterior. Et intet᷑ior ꝗdẽ ea:quã græci &&nS Eid
noĩiant: Nos uero ſuo proprioq; uerbo agilitatẽ: banc uos
plæriq; operationẽ appellatis: aut actũ primũ: at exterion
ſimpliciter actio dicit᷑: ad quã ipſam interior ueluti dux
„

1

gu
ne
ſe⸗

ſe

4

e — ——

— — — SHS — —

ad res gerendas. Idẽ etiã de electione oſtẽdit: ſecundum
quã oĩs ẽ actio. Cum igit᷑ cætera bona oĩia particulareſqʒ fi-
nes ad ultimũ finẽ illũ bonũq;ʒ referant᷑:ſubdidit Ariſtote/

les:non abſurde ſuꝑiores philoſophos pulchre oſtendiſſe

bonũ illud ſcilicet ſummũ:qc oĩa affectant:id ẽ ad quod in
feriora oĩa referunt᷑.Quare ſi ſummũ etiã appoſitũ minus
fuerit:intelligit᷑.Itaq; q ꝓpoſuerat latius ac dilucidiꝰ oſtẽ/

ſurus:cõtinuo ſubijcit diterẽtiã quãdam eẽ finiũ: cum alij

ſint quædã c εvτνα boc interiores actiões ſeu agilita⸗
tes tm:ut in ſpeculatiuis ſcientijs: alij præter illas oꝑa quæ-/
dã:ut in actiuis facultatibus uſu fieri uidemus: & ita multa
ꝑcurrens:tandẽ docet qui ſit agibiliã omniũ finis.Nam qqæ
aiunt ꝑ definitionẽ dixiſſe Ariſtotelem bonum eſſe qce oĩa
appetũt:ſtulta ſane definitio uideri quæat:non ſolũ ꝙ nul
la e copula hmõiĩ textu græco:ſed etiã ꝙ ea definitio non
magis boni eẽt:q̃ aliarũ rerũ ꝓpe innumerabiliũ. & ſi de/
finiendi ꝑitiã tenerẽt: nunꝗᷓ in tãto uerſarent᷑ errore. Præ
terea de hoĩs hono loquit᷑ Arſtoteles: ns ignis:nõ lapidis
nõ pecudis. Et ita infinita ſunt quodãmodo:quæ a tuis iſtiſ
philoſophis deprauant᷑: corrũpunturqʒ. Quo fit:ut eo ſis
dignus maiore laude:ꝙ nullũ uelis errori locũ apud te eẽ.
Cæteꝶ qd modo dicebã: hæc uelim: expẽdas argutius:q
mihi ſententiã tuã liquido declares. Vale ex Bononia ex
vædibus noſtris pridie Ildus maias.M. cccc.xxviiij.

— (EFranciſcus Philelfus loanni auriſpe ſal.

monitionẽ tuã libẽter admitto: ac ꝓbo. Idem eti
am ex alijs audiui. Si res ut cœpit: proſpere ſucceſ/-
tit:nuſꝗ hinc mouebo pedẽ. Sin alit᷑ acciderit: P

tꝑe nauigabo.Nã neſcio ꝗd mõſtri hos inter ſe ciues alere

audio. Q ne ꝗd pariat magnæ calamitatis: nõ poſſum nõ
uereri. Ego aũt in omnẽ fortunã paratus ſum. Vale ex Bo/
nonia.vi.Kal.iunias.M.cccc.xxviij. ”
¶ Franciſcus Philelfus Leonardo luſtiniano ſal.

Arrauit mibi Ioannes corbitius: quata me beniuolẽ
.—. n tia cõplecteris: & qᷓ de nobis non modo amice:ſed
etiã honorifice es locutus. Addiditq; te propediẽ

effectuꝶ: ut ułuenetijſ uł patauij ꝗᷓ honeſtiſſime c polſim H

quare nõ eẽ opus: ut libros ſibi meos ad me dares: cũ apd
uos ſim ꝗᷓ honorificentiſſime futurꝰ. Beniuolentia tua mi/

bi certius nihil eſt. Itaq; mirandũ nõ eſt:ſi de me ſemꝑ ami
ce atq; honorifice & ſentis & loqueris. Tibiq; habeo gra-

tiam: ꝙ das operã & priuatim & publice: ut oẽs intelligãt
me tibi eſſe cariſſimũ. De meo autem aduos reditu nibil ẽ
hoc tempore quod labores. Ea enim mihi apud bononiẽ/

ſes conditio eſt: ut binc honeſte abire non liceat. Noſti tu

ſane iampridem meum ingenium:ꝗᷓ pluris facio quod bo⸗
neſtum eſt: qᷓ qg utile. Itaq; rogo te ꝗᷓ poſſum diligentiꝰ ut
& libros & cæteras res meas cures ire ad me ꝗᷓprimũ. Hoc

mihi facere gratius hoc tempore nihil profecto potes. Va

le ex Bononia Kal. iuniſs. M. cccc. xxvVIij.
¶ Franciſcus Philelfus Gaſparino bergomenſi ſal.

noĩe: atqʒ ſaluere iuſſit: petijtq;ʒ:te facerem certio/

aũt ſcire de me cupiebas: iccirco paucis oñdi: ꝙ is Galeatiꝰ
tũ me primũ adiuit:cũ iã eẽt equũ aſcẽſurꝰEgo ĩ itallã redij
eo cõſilio:ꝛut Venetijs apud ueteres amicos uitã agerem.
Exiſtimabãqʒ mibi honeſtiſſimã propoſitã eſſe fortunam:

ſed mea me plurimũ fefellit opinio.Nam lõge illic erã de-⸗

⏑

teriore futurꝰcõditione:ꝗᷓ pro pactis ꝓmiſſiſq; deberetur.
Itaq; cœpi ex tꝑe cõſiliũ.Meqʒ Bouoniã recepi. Qua in ur⸗
be & ampliſſima & bonarũ oim artiũ ſtudijs munitiſſima
honeſta oĩa ſecũdaq;ʒ ſunt. Id quod ex optimis filijs tuis Io⸗

anne: Auguſtino atq; Guniforto cognoſcere potuiſti. Ex ꝗ

bus ipſis ego de omni re atqʒ ſtatu tuo certior factus ſum.
Tibiq; plurimum gratulor:ꝙ apud eum es pricipem: quo
bæc ætas nibil habet neq; illuſtrius neq; præſtantius. Vale
ex Bononia pridie Idus lunias. M. cccc. xxviij.
¶ Franciſ. Pbilelfus Ambroſio monacho camalduleſi ſal.
Vod me nõdũ uiſũ tãta bumanitate ꝓſequeris ut
iam nõ modo diligere:ſed amare etiã uidearis: ha/
beo tibi gratiã equidem ſin gularẽ. Es eni ingenio & facili

Aleatius mediolaneſis aulicꝰ ducalis me adiſt tuo

Hrem quo in ſtatu eſſem: ꝗppe qui id a me intellige-
re cuperes: Ago gr̃as tuæ bhumanitati: qe tã beniuole me-
cũ agis. Faciſq; nibil alienũ a ſingulari meo erga te aio. Qc

T
& perbenigno. Quas autẽ mihi laudes tribuis: eas aſcribo
bonitati & manſuetudini tuæ. Non enim is certe ſum:quẽ
tanti facere debeas. Itaq; nõ poſſum te nõ exiſtimare ingẽ
ti uirtute præditũ: qui ea de me prædices: quæ eẽ oportet
in eruditiſſimo eloquẽtiſſimoqʒ; & ſapientiſſimo quodam
uiro ac plane tali:qualẽ te iã binis litteris ꝑſpicue eẽ digno
ſco.Faciat deꝰ ut aliqñ (qc tãtoꝑe deſideras) una eẽ poſſu/
mus quo: mutuo cõſpectu iucundiſſimoq; affatu uti liceat.
Ad cæter a uero quæ ſcribis cõmodiꝰs dabit᷑ reſpondẽdi tẽ
pus.Nã ĩ præſentia publicæ occupatiões me lõgiorẽ tecũ
eẽ nõ ſinũt.Vale ex Bononia. iiij. Kal. iulias. M. cccc. xxviij
Franciſcus Philelfus Antonio capanorenſi ſal.
Rationẽ quã petis:dedi ad te. Miror aũt tam repẽ
te ea de re apc uos rum ores ĩcrebuiſſe. Qcł aũt læ
taris nomen noſtrũ iã late ꝑ italiã in oĩm ore uerſari:ne me
rideas: uereor. Nõ em̃ is ſum: qui mei ipſiꝰ ſim neſciꝰ. Itaq;
tibi cauẽdũ ẽ:ne aut me aut teipſũ fallas: quoꝶ alterũ iiu/
ſticiæ: alterũ aſcriberet᷑ ĩprudetiæ. Nec præterea te latet
rumoribꝰ credi nõ oportere. Ego aũt quãtũ anniti potero
dabo operã ne ſecũdi iſtiuſmodi rumores falſi oĩno extitiſ
ſe uideant᷑. Vale ex Bononia nonis iulijs. M. cccc. xxviij.
ranciſcus Philelfus Victorino feltrenſi ſaal.
Riſtotelis artem ad Theodecten qc antea te mo-
S iex Cõſtãtinopoli dedi ad uirũ clariſſimũ Frãciſ
cũ barbarũ:ed cõſilio ut eas tibi reddẽdas curaret. Quod
ab illo factũ nõ eẽ miror.Itaq; uelim: ad eũ litteras des: atqq
libros repetas:quos ſi minꝰ qprimũ ad te miſerit:tunc ego

iuſta utar expoſtulatione. Qck de meo ſtatu uis certior fie

ri: nos hic ualemus perbelle. Suntq; nobis ſecunda omnia:
id quod indies magis fortunet deus. Vale ex Bononia. iij.
Kal. Auguſtas. M. cccc. xxviij. H
Franciſcus Philelfus Bartholomæo fracãcçano ſal.
Riplice eſſe uitã hominibus præcipue expetendã
præſtãtiſſimi philoſophi tradiderũt. Cõtẽplatiõis:
Actionis: Fruitionis. Cõtẽplatiua tota ẽ animi:cui ſapien/
tia dux ẽ. Actiua corpori maxime opitulat᷑: quã prudẽtia
moderat᷑ & regit. Quæ uero in fruendo uerſat᷑: cam refe-
iij

runt ad uoluptatẽ: quæ ipſa qualis fit: difficile eſt dictu. Et
ne id quidẽ mirũ: habet enĩ magnos oppugnatores. Nam
qui ita ſtatuit uoluptate: ut nibil babeat cũ ratione coniun
Cctũ:is ab eneruata pecude nibil differt. Sed quæ uoluptas
eſt ſecũdũ honeſtatẽ: hãc nõ multo ea puto inferiorẽ ſi re/
QGe uelimus interpretari: quæ uera eſt uoluptas & chriſtia
na. Eſt eni poſita & cõſtituta in ea animi fecuritate trãquil/

litateq; in qua nulli inſun t ſtimuli: nulli tumultuarij motus:

D . nullæ pturbationes. Et banc quidem greci &Xια— alypi
an nominant: quã nos haud abſurde appellemus indolen/
tiam. At ſunt: qui inſimulent uoluptatem eſſe ſolius corpo

ris ac turpem: quaſi cum dicimꝰ: Tuæ mihi litteræ uolupta
tem incredibilẽ attulerũt: nõ animũ lætari dicimꝰ: ſed cor-

pus: & id turpiter. Excedat e medio i ſtiuſmodi oĩs calũni/

oſa interpretatio: & ad animũ eni & ad corpꝰrefert᷑ uolu-

ptas. Nec aliã id uerbum ſignificationẽ apud nos babet: ꝗᷓ
uAobpii bedone babeat apud græcos. Hedone em̃ & ani-

—
* T.

miẽ & corporis: poteſtq; & boneſta: & turpis eſſe:ſecũdũ

aut rõnis aut temeritatis uſum. Præterea æque iter animi
pona uoluptatẽ reponit Ariſtoteles ac prudẽtiã & uixrtu/
tem. Nec ſane uero: ut mibi uidet᷑: inſimulãt epicurũ: quẽ

uoluptariũ ac laſciuũ dicũt: cũ illũ & tẽperantẽ uirũ fuiſſe

cõſtat & eruditũ & grauẽ. Cuiq; præter crebriora morda/

cioraq; cauilla: qbus in cæteros philoſophos utebat᷑ :aliud
arbitror obfuiſſe nibil. Cæterũ cõſtat eũ uirũ nõ de corpo

ris ſed de animi uoluptate & ſenſiſſe ò&& diſſeruiſſe. Sed ut
epicuꝶ reliquoſq; illpriſtinæ antiꝗqtatis phbiloſophos:qbꝰ
uerus deꝰ oĩno erat ignot⸗ :omittam“: ego eã arbitror lau/
dabilẽ uoluptatẽ & maxime expetẽdã: uæ ex intelligen

tia ueritatis: & ex actiõe totiꝰ honeſtæ uitæ cõſlat᷑. Verita
tem uero in ijs rebꝰ ſitã exiſtimo: quæ fũt incõ mutabiles

d& æternæ. Quid aũt aliud ſit huiuſmodi præter unũ & im

mortalẽ deum: baud quaꝗᷓ intelligo. Actiones uero ad ue-

ritatis intelligentiã ita iudico oportere accõmodari: ut ſci

amus eas oĩs ad imperiũ ſapiẽtiæ eſſe referẽdas. Sapiẽtia
em̃ ſola eſt ea: quæ tãꝗᷓ regina quædam & imperatrix ſeq;

ipſa cõtenta: quo rerum iſtarũ inferiorũ & tẽ poraliũ cura.

4

on⸗
ter
pr⸗
uin
te
4
1
1
6
.
4

—

T
. 1 omni ſoluta:in ſempiterni ac ſupremi illius boni lucẽ & in-
un tendat & figat intutũ: cæteris moꝶ uirtutibus prudentiã
tun præficit: quæ præbitoris iuſtar per ſingulas actiones ſingu
ts ks pro ſuo cuiuſqʒ officio faciunda tribuat. Moralis igitur
1e/ uirtutes oĩs ad prudentiã referamꝰ: oportet: quæ rationis
i eſt uirtus:at prudentiæ ſapientia dominat᷑:quæ tota eſt in
i⸗ tellectus. Qui autẽ ita uixerit:qui hũc negat in ſumma uo-
ls: luptate uerſari ac plane fœlicem & beatũ eſſe:is mibi non
bl ſtultus modo: ſed fatuus & inſanus uidetur exiſtimãdus.
, Quid em̃ huic obeſſe quæat:quo minus ſemꝑ ſit compos
ſui: & nõ modo nulli ſeruiat turpitudini:ſed honeſta ſp &
2 cogitet:& loquatur:& faciat? Gratulor igit᷑ mi Fracangane
. tuis laudatiſſimis uitæ inſtitutis: qui te ita contemplatiuæ
. uiuẽdi regulæ dicaris: ut ab aſſiduæ actiõis morũq;ʒ uirtuti⸗
bus nunꝗᷓ abhorreas:quinpotius unus ſis: qui æque omni/
A4 bus proſis & conſilio & oꝑe atq; ipſi tibi: tamq; ibi uolupta
1 tem cenſeas eẽ maximã: ſi bonitatis tuæ participes omnis
i efficias: qui ſe homines eſſe ꝗᷓ pecudes maluerint. Quos
mi ego de te rumores cũ audio: audio autem quotidie: ita læ
ta,. tor pro noſtra uetere beniuolẽtia: ut præ læticia uidear al-
le tius attolli atq; exiliri. Quid autẽ futurum putesſi detur
ſe unꝗ́: ut una eſſe poſſimus?Id uero cũ hoc tempore nobis
loy ſit intercluſum:tuæ erit uel humanitatis uel officij: ut uiciſ/
ud ſlſitudine litterarũ tolla᷑ omnis corporum dijunctio. Hoc
vo erit utriq; noſtrum non minus facile ꝗᷓ iucũdum. Vale ex
ut Bononia Kal. Auguſtis. M. c ccc. xxvii.
fFranciſcus Philelfus loanni auriſpæ ſal.
l/ Ntonius capanorenſis:qui a principe lucẽſi orator
en it ad uenetos:ẽ mihi ab ipſa adoleſcentia cõiunctꝰ
ta tãta familiarite: ut uix mihi eiꝰ cõſuetudine ſit dulciꝰ ꝗqcꝗj.
85 Nã & patauij ante meã nauigationẽ ĩ Thraciã fuimꝰ cõdiſ
n cipuli:& ea ẽ urbanitate morũq; elegãtia ut uel ipſos lapi-
2 des excitare quæatĩ amorẽ ſui. Noꝗd loquar de præſtãti
ei hoĩs ingenio & facũdia: qd de liberalitate & animi gratitu
diue? Dignꝰ eſt ꝓfecto quẽ ames: q& ſi feceris egregie: me
4 nõ mediocri abs te beneficio attectũ iudicabo. Vale ex Bo
1 nonia pridie nonas Auguſtas. M. cccc. xxviij.

1II.

prancil: Philelfus Nicolao fabæ philoſopho ac medico ſal.

Ridie idusmaias unas ad te lr̃as dedi: ꝗbꝰ ad id re/

oñderũt ſũmũ bonũ: q oĩa appetũt:an potius bonum eẽ
q oĩa appetũt.Ipſe aũt reſpondiſſe memini: neq; ſummũ
inueniri apud græcos: id q& fœlicitatẽ ꝑ inductionẽ ſignifi

caret: nec item eẽ quod ipſum uerbum: quandam præ ſe

ferre uideretur uel definitionis uel deſcriptiõis ſpeciem.

Multaq;ʒ in eam rem ſum locutus: quæ tibi audio probari:
utpote quæ a philoſophiæ præceptis non abhorrent. At

₰*

ego ſane cupiebã te diſſerentẽ audire: quid ea de re ſenti/
rês. In præſentia uero poſteaqᷓ admiſiſſe te animaduerto:
quæ ꝑ id tẽporis ſcripta ab me ſunt:illa ad te epiſtola: apte
loquar ut textus ille apud græcos habet. Dicit enim: Ideo

pulchre oſtenderũt bonũ qc oĩa appetũt. Noſti enim finẽ
d&½ bonũ iuicẽ cõuerti. Quare cũ propoſuiſſet oẽm artem
& oẽm ſcientiã: eodẽq;ʒ modo & actionẽ & electionẽ bonũ

quoddam appetere: ex ijs cõcluſionẽ quãdã inducit ſupe/

rioris philoſophos pulchre oſtendiſſe uel etiam affirmaſ-⸗
ſe aut ſtatuiſſe potius bon ũ: ſcilicet illud: qe omnia appe⸗/
tunt. Nõ eni ratione ſolũ: ſed etiã ui naturæ oĩa ferunt᷑ ad

finem ſuũ. Hanc autẽ propriã eſſe ac uerã Ariſtotelis ſen/

tentiã patet alio loco: cum in ſecundo magnorũ æthicorũ

libro de uoluptate loquens: quam ipſam bonum eſſe uult:
ita ſcriptũ reliquit ad uerbum. Propterea uideretur uide/
licet uoluptas eẽ bonũ:q hanc oĩa appetũt.Ex quibꝰ qui⸗

dem uerbis baud obſcure patet Ariſtotelẽ intellexiſſe de

bono rei ſenſitiuæ: qe; non cadit neq; in ignem: neq; in lapi
dem: neq; in aliud qcquã: quod ſenſu careat. Sed hac de
re alias. Habes tu ſane: & qualis ſit apud græcos Ariſtote-
lis te æxtus: & quo pacto intelligi oporteat. Nam reliqua tu
pro ſingulari tua eruditione & ingenij ma gnitudine: ſum/
maq;ʒ prudentia ſi uniuerſum Ariſtotelis proomium dili/

genter conſiderare uolueris: dilucide perſpicies. Inuenies

enĩ ex multiplicibus finibus unũ tandem offerri finem: ad

ſpõderã: qc ex me quæſieras de Ariſtotelis textu
Nin ꝓ œmio primi libri æthicoꝶ ad Nicomachum fi
Hiã circa pricipiũ. Quæſieras em: ſit ne ĩ textu græco. Iõ bñ

quem cæteri omnes ſint referendi. Vale Bononiæ ex ædi
bus noſtris nonis Auguſtis. M. cccc. xxviij.
Franciſ.Philelfus Pallãti Strogæ equ

,

iti aurato ſal.

agitari ſit aggreſſus proximis diebꝰ:& quãtũ iã im/
pẽdeat naufragiũ: quia noui nõ eſſe obſcurũ tibi: illud dũ/
taxat ſignificabo:rem omnem eſſe penes cannetulos. Al/
terius factiõis principes magna ex parte uitæ magis:ꝗᷓ de/
coro conſulẽtes:urbem deſeruerũt: alij alio ſe recipietes.
Nicolaus Tholentinas:quem ſub fœderibus inter paciſcẽ
dum cannetuli cum magna coniuratorũ manuduẽtu Lo/
douici ſeuerinatis clam adorti: ingenti detrimento affece/
rant: Immolam fugiens contendit: ubi etiam eſſe in hanc
diem cũ reliquijs exercitus narratur. Ioannes eius fili: qui
a patre datus Bononiẽſibus obſes fuerat: ne quid trãſeun/

tes milites aut iniuriæ aut maleficij:in Bononienſi agro in-

ferrent:poſt has perpetratas inſidias in carcerem eſt con/
iectus. Hic omnia tumultuaria ſunt atq; turbulenta. Cardi
nalis bharelateſis Lodouicꝰ*: qui in hac urbe ꝓ Martino põ/-
tifice maximo legatũ geſſerat: erepta ſupellectili precio-/
ſiſſima & maxima: amiſſiſq; bonis oĩbꝰ: binc abire ꝑmiſſus
eſt: uel expulſus potius. Quæ ſutura ſint: ipſe coniectato.
Quare ſequi inſtui adhortationẽ & cõſilium de me tuum.
Haud em̃ debes eſſe oblitus:quæ mecũ nuper locutus es:
cũ hac iter faciens ex brixiana obſidione uel deditiõe po/
tius in patriã reuertiſti. Si honeſta mibi apud uos cõditio
propoſita fuerit:iſtuc ibo. Vale ex Bononia.iij.Kalẽ.ſeptẽ/
bres.M.cccc.xxviiſj. ¶ Frãci. Philelfus loã ni auriſpæ. ſal.
nt hic oĩa ꝓcellarũ tepeſtatũq; pleniſſima ob häc
reipubliæ ab eccleſiaſtica ditione defectionẽ. Deꝰ
beneuertat.Bononiẽſes ipſi de ſe uiderint. Ego mi
hi atqʒ rebꝰ meis oino cõſulere inſtitui. Nõ em̃ tutũ eſt mu/

ſieis inter gladios ſicaſq; uerſari. Iamciuili cruore madẽt oĩa.
ullus bic ocio:nullus paci relictꝰ eſt locꝰ in tãtis diſcordia⸗

rum ſeditionũq;ʒ fluctibꝰ.Itaqʒ Forẽtiã petã: neceſſe ẽ. Nec
ſum obitꝰ cõſili tui. Sed neceſſitati parẽdũ eſt. Tu ſiqd me
lius habes: oſtẽde. Vale ex Bononia idibꝰ Septẽbribꝰ. M.

Ononieſis huius reipublicæ ſtatus quibꝰ procellis

8 dicto illo admonemur: qm tẽpus co/

Vid ſapienti
noſcedũ eſt: admittere cogimur cõditionẽ: quæ
offert᷑: præſertim cũ ſubdideris fore: ut in ꝓximũ

ęlle. Haud em cõſueui unꝗᷓ ſeruire nũmis: ſed ijs potius uti

pro ſeruis. Verũ hæc tu pro tua benignitate ꝗ amiciſſime
curabis. Ego me interim accingam itineri. Vale ex Bono

nia. xiij. Kal. Octobres. M. cccc. xxviij-
Franciſcus Philelfus Nicolao nicolo ſal.

—

re mime decreui. Itaq; ſi boc laboris ꝓ tua hũanitate capeſ

ſeris: rem mihi facies nõ minꝰ gratã: ꝗ neceſſariã. Mulis mi
bi ſex opus eſt. Q& precium pro conuectione pepigeris: li

6. berrime præſtabo. Quæ mihi coſmi medicis noie pollice-/
ris: & audio libent᷑:& ut ei me cõmẽdes:te rogo. Ambroſi

um Monachũ: ut meis uerbis ſaluere iubeas: a te peto. Ya

le ex Bononia pridie Kal. octobres. M. cccc. xxviij.

Væris qd ego de uirginitate ſentiã: cũ ſint nõnulli

ci: nec ullũ eius extremũ: qcè inter parũ nimiſq; uerſatur
ſed cõtrariũ prorſus. Rem ſane quæris nõ paruã neq; con/

bi repetẽdũ eſt: quo non ueri

annũ plus mihi ſalarij det᷑. Quare quos trecẽtos aureos mi
hi recipis in hũc annũ noĩie tuæ florẽtiſſimæ reipu.iĩta mibi
datũ iri uolo:ut ſine quotidianis moleſtijs ij mihi ſuis tẽpo
ribus numerent. Exiſtimo tibi cõſuetudinẽ meã non eſſe
ignotã: non modo fœnerari nõ didici: ſed ne parcus quidẽ?

WVod ad cõſtitutũ diẽ Florẽtiæ menõ uideris: aliud
nibil fuit in cauſa ꝗᷓ inopia mulionũ. Nam ſine m ulis
quibus & libri && reliqua ſupellex quã ab uſq; Conſtantino

poll in italiã aduexi mecũ: iſtuc cõuebat᷑: pedẽ binc moue.

Franciſcus Philelfus Bartholom æo fracãgçano ſal.

qui eã uirtutẽ eẽ negẽt. Nõ em̃ tẽperãtiæ eſſe ſpe /

tẽnendam: ut qui cælibatũ coniugio prætaleris: nã quã in
muliebri ſexu uirginitatẽ dicimus: eam in uirili nõ uirgini/
tatem ſed cælibatum prſſci uocãt: cupias pro tua in me ſin
gulari beniuolentia tuã animi grauẽ probatiſſimãq; ſentẽ/
tiam meis etiã aliquibꝰ rationibꝰ cõfirmari. Itaq; altius mi/
tati minus ſatiſła ciã: ꝗᷓ tibi ho/

— mini amiciſſimo & optimo. Omniũ primũ hoc nobis ꝓpo/

— — — — — — — „— —

—A Gr5r5 ſ

— — —⸗

mẽ nõ aſpernat᷑. In eo eni: quod tris eſſe dicimꝰ

T
E
—
—

ſitum eſſe uolo:ita cõiugiũ uirginitati ſubijci: ut paremnu
merũ impari. Quæcũq; paria in arca Noe ſeruata ſunt ani
malia: ea imunda fuiſſe quis ambigat? Et unus eſt deus: ò&
numero deus ĩpare gaudet. Vt igit᷑ impar numerꝰ mũdus
eſt:ita paria oĩa imundiciæ ſunt obnoxia. Qc etiam idem
poeta Virgilius Platonẽ Pytha goricoſq; ſecutus :cũ mini/
me ignoralſſet: facit in ſeæto æneidos libro Deiphobum ta
lia locutum. Ne ſæui magna ſacerdos diſcedam: explebo
numeꝶ: reddarq; tenebris. Reſpondet inquã Deiphobus
turbatæ Sibyllæ: ne ob præſentiã cõfabulationemq; ſuam
iraſcatur: quoniam cõtinuo diſcedet: numerumq; diminu/
et:imparem ſcilicet & ternarium. Nõ enim buiuſmodi nu
mmPerus conueniebat apud manes: quibus etiam dum uano
gentium more ſacrificaretur: non impari: ſed parinumero

aræ dicebant᷑ duæ. Nam dijs ſuperis tris aras poni mos fu/

eęgrat. Verſabat᷑ enim ſuꝑſticioſa illa gẽtilitas in eo quoq; er

rore:ut & bonos quos uocabat: & malos deos uenerãdos

opinaret᷑: alteros quidem ut eſſent ꝓfuturi :malos autem
ne nocerent. Nonne idẽ Maro platonicus quidem Pytha
goricuſq; poeta in animi quoq; partione ternario impariq;
numero uſus eſt? Quid enim cum ait: Celſa ſedet æolus ar
ce ſceptra tenẽs: mollitq; animos & tẽperat iras: aliud ſen
ſiſſe arbitremur poetam prudẽtiſſimũ: qᷓ animi rationem

culius ſedẽ in cerebro tanꝗ;ᷓ in arce eſſe uoluit: eiuſq; & cu/

piditates & iras ĩ carcere quaſi quodã ĩtra præcordia iecur

gqrelegatas æoli ſceptro: hoc ẽ rõnis imperio molliendas

tẽperandaſq; ſubiecit: illã quidẽ imparis numeri concluſio
ne perfect am eſſe: duas partis reliquas imperfectas. To/
tũ aũt in ſe numerũ & imparẽ eſſe eundemq; perfectum.
Sed quid poetarum:quid philoſophorum:quid gentilita-
tis illius uane utimur teſtimonijs?« Vnde baurianno aut lo/
cupletius: aut uerius argumentum:ꝗᷓ ab eo q& & ſolum &
ſemper ẽ & idem ꝑ ſe fubſiſtit? Vna e diuina eademq;ʒ ſub/
ſtãtia. Hanc in tribus æqualiter abfoluteq; perſonis ineſſe

dSdae aperte dicimus: & indubitato credimus. Nam quãquã

deus: qui infinitus ẽ:nullo numero capi põt: numerum ta

ineſſe nu-

merum quis negarit? Qc ſi eũ conſiderare uoluerimꝰ qui
ſit tres: numerum nõ eẽ inueniamꝰ. Nec ſane mihi uideor
ignorare eos numeros: qui ad ſeipſos recurrũt in ſuis pꝑti- t
bus illis qᷓ in ſãmã redactæ fuerit ꝑfectos dici ſolitos & eos 1¹
rurſũ dici ĩperfectos:quoꝶ iſtiuſmõi ꝑtes:ubi ſil ducãt᷑:ne⸗ n
queũt eoſdẽ iplere numeros:quoꝶ ipſi ſũt ꝑtes. Nã quoz 8
numeroꝶ ꝑtes etiã excedere reperiunt᷑: cũ abũdãtis:tum (
pluſꝗᷓ ꝑfectos noĩari manifeſtnm ẽ. Atꝗ in numero terna/ b
rio:ob quẽ ipſũ quoqʒ Ariſtoteles diuinã ſanctificationem D

nem: qce nulla ẽ ꝑte mãcꝰ:ſed plane totꝰ:ꝗppe qui & princi
piũ habet & mediũ & finẽ. Ac ne in re ꝑſpicua uideri uolu
iſſe: ut iuuems: argutior inſimuler:nũ ulla paris in trinitate: ß
an ĩparis numeriratiõe utimur? At ut oĩs numerorũ pari⸗/
tas: ad uniꝰ eius: qc cuiꝰ numeri & principiũ ẽ & cauſa re/
fert᷑ ĩparitatẽ: ita quæq; pariũ ꝑfectio ipſiꝰ ĩparis ꝑfectioni
ſubiecta ẽ ut agẽti patiẽs.Ex quo fit ut pfecktio cõiugij:q
aut in remediũ incõtinẽtiæ: aut ad procreandos liberos E
inuẽtũ & cõſtitutũ:lõge ſit inferior ꝑfectiõe uirginitatis &
cælibatꝰ: quæ ipſa ſua quadã ui naturaq; laudat᷑: eoq; pluriſ
ducit᷑:ꝙ nõ præcepti ui cogit᷑:ſed offertur ultro. Et matri⸗
monio quidẽ creſcit:ac multiplicatur hominum genus ter
raq; replet᷑. Virginitatis aũt & cælibatꝰ bono chorus qua/
ſi quidam angelicꝰ augetur: cælumq; repletur. Itaq; tibi mi
Fracangane non poſſum non gratulari: qui militare chriſti
& uirginale ſagulum cõiugali ocioſæq; togæ ſæculi prætu
liſti:qui hnmanũ oẽm fulgorem ne minima quidem corau/
ſcationis ſcintilla cãũ ſplendore cæleſtis gloriæ cõ ferendũ
exiſtimaris. Induiſti te inquam Bartholomeæ mi dilectiſſi-
me chriſti ueſte: & ea quidẽ ueſte: quæ uniꝰ eſt impariſqʒ
numeri. Hanc ut incorruptã purãq; tueare:te nõ ſolũ hor/
tor:ſed etiã rogo. Verũ decepiſti Philelfum tuum quem
olim religionẽ diui Benedicti inire cupientẽ: cum uenetijs
ageret: anteqᷓ in Thracia nauigaret: ne id faceret hortatꝰ
es:cũ diceres fruſtra me tam lõgũ ſtudiũ ſuſcepiſſe: ſi æta/
tẽ oẽm in tẽplo diui Georgij cognomento maioris orãdo
cõtererẽ. Nec tñ accuſo iudiciũ tuũ.Ita eni uiſũ ẽ imortali

uenerationeq;ʒ itroductã eẽ teſtat᷑: eã uideo ineſſe ꝑfectio/ n

—

deo.Itaq; ut tua tu:ita ego mea ſorte cõtẽtꝰ ſũ:quo ipſe mi
hbi faueas apud ſuꝑos: ego aũt apud hoiĩes tibi. Hoc eni pa/
cto cum om nia amicis communia ſint: & cæli uterq; & ter/
ræ gloriam conſequemur. Sed tu eo es fœlicior iudican-
dus: ꝙ uirt ute quadam heroica clarus eris. Nam ego ſa-
tis ſim habiturꝰ: ſi coniugij lauder apud homines. Qde aũt
ſcire uis: quot ego ĩ præſentia ætatis ſum ãnos natꝰ: accipe
breuibꝰ. Ago ætatis ãnũ trigeſimũ:ꝗppe ꝗ natꝰ ſim anno a
chriſti natali die trecẽteſimo nonageſimo octauo ſupra an
nũmilleſimũ:& id ꝗdẽ ad octauũ Kal. auguſtas. De hac ur
bis cõditione nihil eſt: qc; ad te ſcribã. Agitant᷑ enĩ oĩa pro
cellis ac fluctibus. Nec multũ a naufragio abſumus. Vale
ex Bononia nonis decembribꝰ. M. cccc. xxviiſ. M
Franciſ.Philelfus Andreæ Cõſtãtinopolitano theolo,
go ordis prædicatoꝶ ac Rhodiorũ archiepilcopo ſal.
— Itteras tuas ex urbe Roma cũ libenter uidi: tũ lecti
taui ꝗᷓ iucũdiſſimæ. Erãt enĩ nõ grauiſſimæ ſolũ:fſecd
etiã locupletiſſimæ teſtes ſingularis tuæ erga me
charitatis. & aũt me hortaris:iſtuc ut ꝗᷓprimũ uenia:id mi-

hi hoc tꝑe nequaꝗᷓ ẽ integrũ: Nã floretinis obſtrictꝰ ſumi

ã nũ docẽdi munꝰ. Nec mihi quicꝗᷓ duco honorabiliꝰ fide.
Quã ſi paterer meo aliquo emolumẽto infirmam fieri:ru⸗/
mores quos increbuiſſe clariſſimos de me ſcribis apc ſum
mum põtiſicẽ:leuiſſimos redderẽ ac mẽdacis. Ve cump
ſtudij uacationẽ dabit᷑:ibo ĩ urbẽ Romã:& qd me mones:
ꝗ diligẽtiſſime tuebor. Qñ aũt hinc mibi mouedũ ſit: non
ſatis ſcio. Dominicꝰ eni Capranicanꝰ.ꝗ electꝰ firmanꝰ pro
Martino ſũmo põtifice legatꝰapłſicus maximis uiribꝰ urbẽ
obſidet: oppugnatq; cõſtatiſſime: nõdũ mihi cõcedere uo
luit tuti itineris litteras. Quid aũt in cauſa ſit:ignoro. Tuĩ/
terea tꝑis Vale.Et qd ad tpꝑs ſis in Thraciã Ro duũue ſolu
turꝰ:me tuis litteris certiorẽ facito. Ex Bononia idibꝰdecẽ
bribꝰ.M.cccc. xxviij. Frãciſ.Philel. Thomæ Sarfanéſi ſal.

Vam mihi rebꝰreuerendiſſimi Cardinalis tui imo
noſtri cõditionẽ ꝓponis apud nobiliſſimũ iſtũ mu

nificentiſſimumq; principem Nicolaum æſtenſem
& ſi perutilis ẽ atqʒ honorifica: eà admittere nequaꝗᷓ poſſũ

LI

Sum eni florentinis obligatus annuo docendi munere: &

id quidẽ ornatiſſime. Itaq; imortalis gratias uelim agas no⸗

mine meo iſti hũaniſſimo patri: cui me ſi diligẽtiſſime com
mendaris: rem facies amicitia noſtra admodũ dignã. Vale

ex Bononia. xiiij. Kal. ianuarias. M. cccc.xxviij.
Franciſcus Phile æo fracãgano ſa l.
Vo frequẽtiores eunt ad me litteræ tuæ: eo maio
re afficior uoluptati.In ijs enim lectitãdis uideor &
eẽ & loqui tecũ. & aũt mirari te dicis a me uoluptatẽ lau-
dari: cũ a Cicerone in quæſtionibꝰtuſculanis: & in libris de
inibꝰ bonoꝶ & malorũ: apprime uituperet᷑: nibil eſt opꝰ

pſæpe peccat. Litigat eni de uerbo: rẽ negligit: quamꝗᷓ ne
de uerbo quidem recte ſentit. Nam ꝙ uoluptas non oĩs ſit
turpis: imo ſæpe etiã honeſtiſſima: cũ alia plæraq; eius ſcri
ta: tũ epiſtolarum libri infinitis in locis liquido declarant.
ræterea ſibonũ ẽ ſcchm Ariſtotelẽ: qc oĩa appetũt: num
minꝰoĩa quæ ſenſu mouent᷑: natura appetũt uoluptatem?

Qck aũt ẽ ſecãdũ naturã: num id bonũ nõ ſit? Nã de animi
uoluptate: quæ ab honeſtis actiõibꝰ ꝓficiſcit᷑: quæq; ex cõ⸗

tẽplatione ueritatis & dei capir᷑ maxima: num eam quiſꝗᷓ
neget eẽ bonũ:& maximũ quidẽ bonũ? At referti ſũt gra/
uiſſimorũ philoſophoꝶ libri: Ariſtoteliſq; in primis ſubtiliſ

ſimis & firmiſſimis quæſtionibus: quibꝰ & probat᷑ pruden/

tiſſime: & laudat᷑ egregie uoluptas. Qua de ipſa pluribus
ad te ſcriberẽ: ſi eſſem ocioſus. Sed cui eſſe ocij quicꝗᷓ poſ-
ſit inter arma bellorumq; fragores? Atqui dabi᷑ tempus:

ut ſpero:quo & tibi ſatiſfacia: & alioſ nõnullos iſtiuſmoõi im

prudẽtia una mecũ liberabo. Nũc ignoſce breuitati meæ.
Vale ex Bononia pridie Kal.ianuarias. M. cccc. xxviij.
N Franciſcus Philelfus Thomæ ſarcanenſi ſal.
Go mi Thoma dilectiſſime ſum Floretinæ reipu.iã
Aobſtricts annuꝗ munere. Itaq; aliã nullã cõditionẽ
poſſum amplecti. Quic enĩ dedecoroſius:ꝗᷓ uel eſſe uel ba
beri leuẽ? Nã fidẽ minꝰ ſeruare hoĩs ẽ nõ iniuſti ſolum:ſed
impij. At ſcio nõ modo Reuerẽdiſſimus pater cardinalis

taus id ab me factum iri nollet: ſed nec etiam tu qui ſpecu-/

ut mireris. Nã qc Cicero in alijs reprehendit: in hoc ipſe

—

wi
co/
uſq̃
n,/
tili
en⸗/
us
ol⸗
hus:
iin
:

lum es imagoq; & probitatis & grauitatis. Vale ex Bono/
nia pridie Kal.ianuarias. M. cccc.xxviij.
Franciſcus Philelfus Ioanni Auriſpæ ſal.

q̃ magnanimo iſti principi Nicolao marchioni gratificari:
addiſq;: ut mihi ante oculos ponã & manuelẽ noſtrũ chry

ſolorã doctiſſimoꝶ uiroꝶ oĩim huiꝰ tẽpeſtatis principem:

dũ uixit:& alios nõnullos eruditos ac diſertos hoĩes: quo/

rum nemo diutiꝰ potuit agere Florẽtiæ ꝓpter uarias quo/

rũdam inſidias: quorũ ĩuidẽtia terra cælũq; uexat᷑.At ego
tibi paucis reſpondeo. Et oĩim primũ maximas tibi & ago
& habeo gratias: ꝙ amiciſſime cõſulis rebuſmeis. Sed ꝗd
mibi faciundũ ſuades? Nũ ut alicuiꝰ utilitatis gratia: q; ho

neſtũ ẽ: negligã? An es oblito nibil apud me minus babere

põderis:ꝗᷓ rei pecuniariæ rationẽ? Fidem dedireip.floren
tinæ:quã certe iuiolate cõſtãterq; ſeruabo. Nec ulla patiar
utilitatis ſpecie meæ initia hæc iuuentæ cuiuſquã leuitatis

noiĩie accuſari. Inuidentiũ autẽ morſus animi grauitate atq;
HHõ me facile uitaturum ſpero. Quod ſi minꝰ mi

bi diu licuerit: operam dabo: ut aliorũ id culpa factũ iudi/
cetur: non mea. Vale ex Bononia Kalen. lannarias. M.
cccc.xxviiij.

hbanc non obſideri modo ab eccleſiaſticis uiribus: ſed die

—

noctuq; acerrime oppugnari. Hi primo qui reipublicæ
præſunt:mihi abeundi nullã dabant facultatẽ. Qui ubi ab
me multis fatigati: tum precibus: tum etiã qñqʒ conuitijs
expoſtulatiõibuſqʒ eã ceſſere:tũ legatus apoſtolicꝰꝗ Mar

tini põtificis maximi uicẽ ĩ caſtris gerit: Dominicꝰ caprani/
cus tuti itineris lras petẽti mihi nllo pacto i hanc diẽ tribuit

lItaq; haud ſcio:ꝗd ipſe ſim facturꝰ. Verſor ꝓfecto in maxi⸗
mis aĩ curis: nec ꝗd conſilij capturꝰ ſim: noui. Niſi fortaſſe

Amnas tu Auriſpa cõſiliũ meũ:qqd noli eã cõditio/
SL nẽ admittere: quã humaniſſimus cardinalis Bono/
niẽſis Nicolaus: uir ſanctiſſimus mibi proponit:ſcribiſqʒ fu
turũ: ut me pœniteat mei inſtituti: ſi maluero Florentinis

Franciſcus Philelfus Leonardo Arretino ſal. .
VIla ego ĩ culpa ſum Leonarde arretine: ꝙ ad cõ/

ſtitutum tempus ad uos nõ ierim. Scis enim urbẽ

C5 vſel.

mihbi iucũdũ putes aſpectũ quotidiand gladion dc- ſeuicie
cũ alijs laqis gulæ frãgunt᷑: idunt᷑ ĩ par
tes:alij defodiunt᷑: alij trucidant᷑. Quid pluribus? Oĩa Pu-
mano cruore madẽt. lure ne: an iniuria: nõ eſt meũ iudica/
re. Nã in ciuitate factionibꝰ ſeditionibuſq; ardẽti nibilẽ tã
iniuſtũ: tam impiũ: qc' minꝰ det᷑ & pietati & iuſticiæ. Hacĩ᷑
re unũ remediũ dari poſſe itelligo: ut publicis ueſtræ reip.
litt eris cõtendat᷑ ab hoc legato apoſtolico: ut me ad uos li
pere ac tuto ire patiat᷑. Tuũ igit᷑ fuerit id ꝗᷓprimũ curare.
Ob ſi feceris:fore certo intelligo: ut propediẽ iſtic mutuo
colloquio & quotidiana cõſuetudine nobis inuicẽ uti lice/-
At. Vale decus litterarũ & eloquentiæ: meq; ut facis: ama-
Ezx Bononia idibus februarijs. M. cccc. xxviiij.

ij obtrũcãtur: alij ſe

PFPranciſcus Philelfus Gabrieli mauro ſal.
u il mihi fuit iucũdius tuis litteris Gabriel mi cariſ⸗
ſime: quibꝰ humanitatẽ tuam ac morũ ſuauitatem
bonitatemqʒ ingenij ita repræſentas: ut te corã aſſ picere: al
loqui & cõplecti uidear. Non poſſum mihi non lætari qck
ſtudijs olim meis ac lucubrationibꝰ in te adoleſcente inſti/
uendo:id me uideam cõſecutũ: ut florentiſſimus ſenatus
tuus talẽ ſit uirũ te habiturus: qui & ampliſſimæ patriæ fu/-
turus ſis ornamento: & amicis adminiculo atq; uoluptati.
Incũbe igitur pro uiribus: teq; amplificãdæ gloriæ totum
dede. 5

5 multos habiturus eſt uobiliſſimus ſenatus tuus
ſimilis tui. Noui acrimoniã ingenij tui: noui magnitudinẽ
animi: noui cõſilium: noui probitatem. Nihil habet tua reſ
pu.te uno continentius: nibil moderatius: nihil ad omnis
præclaras actiones: aut ſplendidius. aut ſtrenuum magis.

Jed quid ego fruſtra ſim longior: qui ita uidear te adhor-

tari: quaſi nõ per te ſatis ſis: qui & ꝓuidẽdo: &cõſultando
& agendo nulli rei deeſſe poſſis? De fratris tui Dominici
moribus quæ ſcripſiſti: nõ potui nõ dolere. Sed tu fer oĩa
moderate: ætas eni fortaſſis eius animi acerbitatẽ aliquan
do ad maturitatem agèt. Qc ſi ſecus accidat:tu teipſo con

tentus eſto. Ego q& ſcire uis: bene ualeo cum uniuerſa fa-

milia: migraturus breui Florentiã: ubi bonorifice & cõmo
de ſum futurus. Titum Liuium meũ cõmendo tibi. Vale

—

ex Bononia pridie Kal. marcias. M. cccc. xxviiij.

ce
r Franciſcus Philelfus Leonardo arretino ſal.
N Brunt ad me tandẽ litteræ ex caſtris a legato apo/
ica/ ſtolico: quibꝰ tuto hinc ad uos ire ꝑmittit᷑. Itaq; ad
eti triduũ aut quatriduũ bonõia abibo Foꝶ Corneliũ uerſus.
ci ita em̃ qᷓ Immolã appellare libet. Nã illud iter longe tutius
i⸗ eeſt hoc tꝑe ꝓpt᷑ hoſtiũ caſtra: quæ a reliquis ꝑtibꝰ urbi ad/
Pl iacẽt:ꝗ qc recta Florẽtiã agit.lntellexi deniq;:ꝗqd ĩ cauſa fu
te, erit:ꝙ bæ litteræ ante hũc diẽ mihbi negatæ ſũt. Cõſpirarãt
o nonnulli ciues ac ſacerdos quidam ex ordine æternitatum
e⸗ pro Martino pontifice maximo cõtra hãc rempu. Et quia
1 egatus credebat certo urbe ſe potiturũ: nolebat me binc
abire. Sed ea conſpiratio & detecta eſt: & de cõiuratoribꝰ
omnibus ſupplicium ſumptum. Quare legatus ſpe ſua fru
⸗ ſtratus: ultro litteras ad me miſit. Tu me inclytis principi-
m bus iſtis tuo more & cõmendatũ & carũ reddito: tibiq; in
al primis. Vale ex Bononia pridie nonas Apriles. M. cccc.

XImmola haſce litteras ſeptimo idus Apriles ad
te dedi:cũ eſſem poſtridie Florẽtiã petiturꝰ. Quid

e . xxviiiſ. ¶ Franci. Philel. Frãciſco bar ſal.
—

tu
em̃ diuti Bononiæ expectarẽ in tanta gladioꝶ ipunitate?
4 Me plurimũ miſeret illius afflictæ urbis: quæ omni facino-
n rxi: omni imanitatti eſt: diritatiq; expoſita: Ilbi quicquid cuiꝗᷓ
us collibuerit: licet. Nullus eſt clemẽtiæ: nullus commiſerati
. oni locus. Quare & ſi nibil mibi metuẽdum erat: quippe ꝗ
rel omnibꝰ eſſem chariſſimus: tamen oĩa metuebã in tanta ci-
mi uium cæde. Spero mihi florentiæ fore ſecũda oĩa: ſiquidẽ
. locꝰ erit doctrinæ & innocẽtiæ. Qua in urbe cũ fuero ſcri/
, bam ad te pluribus. Nũc ex itinere ꝓlixiori mihi eſſe nõ li
cuit. Vale ex Immola. vij. ldus Apriles. M. cccc. xxviiij.
ii EFranciſcus Philelfus Leonardo luſtiniano ſal.
