8 Ripui me tandẽ ex Bononiẽſi naufragio: quo tota
. Aurbs perit:petoq;ʒ Florentiã: quo ſum & honorifice
dn & pulcherrimis quidem præmijs ꝓublice accerſitus. Itaq;
ſ⸗ nõ mireris: ſi in ꝓræſentia paucis tecũ egi:bæc enim ex iti
2 nere ſcripſi tibi. Cũ Florentiæ mihi per ocium dabit᷑: pluri
e bus tecũ agã. Interea tẽporis rogo te per hbumanitatẽé tuã —

C

perq; meã in te obſernentiã: ut memin eris mei: librorũq

meorũ qdiligentiſſimã curam geras. Vale ex Immola. vij.
idus Apriles. M. ecccc. xxvliiiſj. 11
. Cranciſcus Philelfus Marco lypomano phi/
Aoſopbho atq; iureconſ uto ſlal. 2

corqʒ florentiã. Hæc enim ex itinere ſcrip ſi tibi. Scio:malu
iſſes ꝓ tua ſingulari erga me beniuolẽtia:apud uos eſſem
qoptime de me meritos. Et idem ego maluiſſem. Quod fi
ea manſiſſet me conditio: cuius gratia ex Thracia ad uos
ſolueram:a uobis nunꝗᷓ abiſſſem. Quo factum ẽ: ut neceſ⸗

ſitatem ſequar: non uolũtatem. Vale ex Immola. vij.idus .

.*

apriles. M. cccc. xxviiij.

. . .

¶IEhnn cſc Phileli Epiſtolarff,ler ſecundus.

—

probatiſſima uideri: nã & uir es optimus: & mei
certe amantiſſimus. Haud enim oblitus ſum: &

tinopolin nauigaturus: locutus es: & quantam mihi beni/-
uolentiam oſtendiſti. At meam rurſus erga te obſeruãtiã
animaduerto te memoriter meminiſſe. Itaq; maximas ba/

beo tibi gratias:quod me tanꝗᷓ in principijs animi tui inter
boneſtima amicitiæ monumenta ſeruare uolueris. Mibi

autem non poſſum non iure optimo lætari :ꝛcum intelligo
me nõ fruſtra te meis omnac probitatẽ actionibus per/
inde atq; calcem propoſuiſſe: ad quam dirigendi ſint oës:

non bene loquendi ſolgm: ſed etiam beneuiuendi co gita/

tus ac ſtudia noſtra. Quod autem me bortaris: ut romanã

curiam petam: cũ ea fit ſola eruditionis & eloquentiæ do/

micilium: ad idq; omne ſtudium tuum atcq; operam polli- .
ceris: & confilium probo: & adminicula tua omnia libẽter

Vod me antea tuis bumaniſſimis litteris monuiſti.
ut me ex Bononiẽſibꝰ fluctibꝰ in tutũ aliquem por
tum reciperem: id tandem cum primũ licuit:feci.Proficiiſ

Crãci. Philel. Antonio luſco ſecretario apoſtolico ſal.

Katulatio tua Antoni luſce non debet mihi nõö

quæ mecum olim Vicentiæ: cum eſſem conſta-

4

1

ſti.
or.
icl
du.
.
7
* .
4

l

10
ei
„
ni⸗

amplector. Verum nõdum menſis præterijt: poſteaꝗqᷓ FlIo
rentiam ueni. Quare neceſſe eſt: ut conſtitutum annuum
tempus integre abſoluã. Quod ubi fecero:ſi mibi tua ope
ra & gratia hon eſtum locum aqud pontificem maximum
proponi intellexero: confeſtim in urbem aduolabo. Nam
hic quantum mihi augurari iam uideor:inter Scyllam cha
rybdinqʒ nawivapo. Quo fit: ut quibꝰ:aut rudentibus ma/
lam:aut anchoris nauim muniam:haud facile queam bhinc
prouidere. At ego ingenuum ociũ malim: ꝗqᷓ periculoſum
negocium. Nam hæc urbs non multominus ꝗᷓ Bononia fa
ctionibus diſſidet:quin eo periculoſius: quo acutiora uidẽ
tur mibi bominum ingenia & adnocendum procliuiora.
Vale ex Florẽtia. xiij. Kal. Maias. Anno a natali chriſtiano
Franciſcus Philelfus Ioanni Auriſpæ ſal.
Vod ſcire cupis: nibil te cælabo. Florentia me
V plurimum delectat. Eſt enim urbs: cui nibil deſit:
neq; ad ædificioꝶ magnificentiã atq; uenuſtatẽ: neq; ad ci-
uium dignitatem & amplitudinem. Adde:quod uniuerſa
in me ciuitas conuerſa eſt. Omnes me diligunt: honorant
omnes:ac ſummis laudibus in cælum efferunt. Meumno
men in ore eſt omnibus.Nec primarij ciues modo: cũ per
urbem incedo:ſed ipſæ etiam nobiliſſimæ fœminæ hono-
randi mei gratia locum cedunt. Tantumq; mibi deferunt
ut me pudeat tanti cultus. Auditores ſunt quotidie ad ꝗᷓ;
dringentos: uel fortaſſis etiam amplius: & bi quidem ma/
gna ex parte uiri grãdiores & ex ordine ſenatorio. Quid
multis? Omnia mihi ſecunda lætaq; ſunt. Cæterũ quo me
fortunatiorẽ eſſe animaduerto: eo magis mibi metuo ab
inſidijs inuidentium. Nicolaus Nicolus & Carolus arre/
tinus quotidie me publice audituri adeunt una cum alijs
ciuibus.Et Nicolaus quidem: quantũ in bãc diẽ animad⸗/
uertere potui:homo eſt loquacioreſed nõ admodmm ua,
fer: quippe ꝗ eęffutiat facile ac temere omnia. At Carolus
ναREαυnτνο ωd.ꝶν π ͤiα dbheρHRhO„&.ο Triſtis eſt
ſemper: ac loquitur nihil. Videturq;ʒ monſtri quippiam
intus alere. Et ſunt: qui mihi dicant eum cauendum: eo
c ij

eſſe magis: quo magis ſilet: id em̃ nõ a modeſtia atqʒ uere
cundia ꝓficiſci: ſed ab inuidentiæ uulnere. Ego tñ in por⸗/
tu nauigo. Leonardus aũt arretinus mibi uæbemẽter affi

citur: quẽ eo puto rerum meaꝶ ſtudioſum magis fore:q&
aduentu præſentiaq; mea maximo ẽ leuatus onere. Nam

& Nicolaus & Carolus: qui ante aduentũ meũ illi plurimũ

detrahbebant: ab omni eiuſmodi calũnia maledictoꝙ deſti

tere mea cauſa: ut exiſtimat᷑ deterriti:qc uidiſſent ab me

Leonardũ publice:& grauiter: & ornate: & pleno ore lau/
datũ. Coſmus medices ut bumanitatis plurimum præ ſe
fert:adiſt me ꝑbumane:nec id ſemel:ſed iteꝶ atqʒ iterum:
dixitq;ʒ: ſiqua mihi in re opus foret opera ſua:ne de ſe mihi
deeſſem unꝗᷓ: nam ſeſe mibi defuturũ nunꝗᷓ. Pallas Stroga
ſplendidiſſimus eques auratus oĩbꝰ in rebus mibi ſemper
adeſt. Honoriq; & cõmodis meis oibus nõ ſeco ſtudet: ac
ſi eſſem filius. Ambroſius monachus uir diſertiſſimus:& ſi
me amare uidet᷑ plurimũ: tñ nõ poteſt mihi nõ ſuſpectꝰ eẽ
xα1 V SNz:1ρπι½ ½ ν ν Hαοα⁵ρο οσ65ο1 Toh pP†1âρobÜν
XSιαρρ⁵ 6 S XXοαρ αοαα„νυ TO A.
Quæ quidẽ oratio oxSiαπAνεπι ρνX5⅛μρπυασ ρια
xdi εοο50. Haberé tibi ſcribere alia: & quidẽ plura: quæ
nunc cõſulto prætereo. Tu ſi quid habes de rebus orieta-

libus: fac ut ſciam. Theodora te ſalutat. Vale ex florentia
pridie Kal. Auguſtas. M. cccc. xxviiij.

CEranciſcus Philelfus Marco cãnetulo equi⸗
ti aurato ac iureconſulto ſal.
Euidear oblitus amicitiæ noſtræ:in illudq; ꝓuerbi
NJum incidiſſe: quo dici ſolet: Qck abeſt ab oculo:id
quoq; abeſſe a corde: uolui uerbis paucis te adire: quæ ſi
diligent᷑ cõſideraueris: iudicabis nõ abſurdũ eẽ cõſiliũ me
um:& ſi admonitio ẽ potius:ꝗᷓ cõſiliũ. Qui em̃ cõſulat iuue
nis uiro graui & ſapieti? Videmꝰ tñ fieri ſæpe uſu:ut qui lu
do calculorũ interſunt: & ſi ſpectatores ſũt:nõ colluſores:

nõ nihil acutius uideãt: ꝗ ij quorũ e ludus. Quis enim igno

rat uæbemẽtiore animi affectu plærũq; accidere: ut meda
cio cedat ueritas honeſtaſq; turpitudini?

pollet: ea reddit᷑ inſolentior: ſi minus recta utit

re

R/

2

m
nü
ſi
ne
u

c
eli

— —

tatione. Ac prudẽtia quidẽ ẽ: qua reca rõ definit᷑. Hæc ue

ro ita ſine uirtutã moraliũ adminiculis eſt manca: ut nirtu

tes reliquæ nullæ ſunt ſine prudẽtia. Nec põt quiſꝗᷓ bene
uti bonis iſtis:quæ uel corpori: uel fortunæ tribuũtur:niſi
uir bonꝰ fuerit Et uir quidem bonꝰ nunꝗᷓ abutat᷑ neq; bo/
noribꝰ:neq; diuitijs: nec ullis oĩno iſtiuſmodi cõmodis: eti-
am ſiid facere ipune quiuerit. At abſolua uirtute ꝗ carue/
rit: & cogitet ob licentiã: & dicat: & faciat ſecus oĩa: ꝗᷓ par
ſit. Quo fieri uidemus: ut iſtiuſmodi hoĩes & ſe tandẽ per-
dant & patriã. Ego ſane mi Marce nihil huiuſmodi de te
uereor: nouiem moderationẽ animi tui egregiãq; E⸗
tiam. Sed cũ mecũ memoria repeto:quæ tũ anno ſuperio
re perpetrari apud uos uidi:tũ deinde abſens: & audiui:
audio quotidie:nõ debeo nõ metuere & tibi & tuis: ne ali-
quãdo nimia iſta licẽtia & uobis oĩbus: & Bononiẽſi reip.

magnã ſit cladẽ iportatura. Quid em̃ ꝑ deũ imortalẽ adeo

ciuili cruore ꝑfundimini? Vos nõ alienis modocꝗᷓqᷓ nemo
debet alienꝰ duci:qui ciuis ſit)ſed ne ſanguie quidem con/
iunctiſſimis parcitis: qñquidẽ eodem ordine habetis oẽs
quos ulla uel minima animi offenſione oderitis. Offenſio
aũt iſtiuſmõi oĩs nõ ab æmulatione uirtutis:quæ charitatẽ
mutuã: nõ odiũ parit:ſed ꝙ tua bona cum uenia dictũ ue/
lim:pꝑtim ab auaricia: ꝑtim ab ãbitiõe manat. Quæ duæ ꝑ/
nicioſiſſime peſtes in ciuitate iura diuina oĩia hũanaq; per-/

uertunt. Haꝶ uos inꝗᷓ ſtimulis agitat: ꝑ omnẽ impietatem

facinoris inter uos digladiamini. Et ita in oẽs ueluti debac

chamini: ut ditionẽ eccleſiaſticã in truculentã imanemqʒ;

tyrannida mutaueritis. Nolite obſecro ꝑ tãtã impotentia:
diritatẽqʒ aĩoꝶ latius ferri. Cohibete iã tãdẽ odium recor-/
datione ciuilis ſocietatis: Inijcite frænũ iræ: pturbationi rõ
dominet᷑. An illc fortaſſis eſtis obliti: Mihi uidictã & ego
retribuã? At illud ſaltẽ memineritis:hodie mihi: cras tibi.
Mec em̃ uos latet quanta mutabiliꝑas ſoleat eſſe fortunæ.
Quonã clauo:quo rubore rotã eiꝰ ita ſiſtatis:ut uobis per/
petua ſit futura? Quo magis alludit: blandit᷑: fauet: eo fal⸗
lit de iprouiſo magis:nocetq; acerbiꝰ. Præterea ꝗbꝰ iaſon
ille phæræ: aut leon: aut phalaris: aut clearchꝰ: aut Nero
ðJ c iij

— ₰

(ris eos

1II

uel mortuꝰ nõ eſt odio? At clæmẽtia.G.Iulij Cæſaris:Iuſti⸗

cia Traiani: pietas Antonini: grauitas Ale xãdri ſeueri in

dies magis magiſq; laudat᷑. Quæ ab me fidẽtiꝰ nũc ſcripta
ſũt Marce uir clariſſime:bæc amici oẽs tui:quos florentiæ

Prnuleo⸗ habes:&& loquunt᷑: & ſentiũt. Sed hæc a me pluri

Pus fortaſſe: qᷓ oportuit. Nec em ipſe docendus es: ꝗ & iu/
recõſultꝰ: & uir ſapiẽtiſſimꝰ docere alios cõſueuiſti. Cæte-
rũ uis amoris: ut hæc audacter ſcriberẽ: eſt me cohortata:

quæ ſcio: ꝓ tua ſingulari prudẽtia in bonã ꝑtẽ accipies.Va
le ex Floretia.iij.nonas Decẽbres. M. cccc. xxviiſ.

5

(EFranciſcus Philelfus Ioanni Lamolæ ſal.
Vod fieri certior ab me quæris:ꝗqd ipſe de me ſta⸗
IAtuerim: boc ẽ mãſurꝰne ſim floretiæ in proximum
annũ: an alio cõceſſurus:quid tibi reſpondeam:haud ſatis
ſcio. Delectat me certe urbs:delectant ciues:delectat etiã
cælũ ipſũ: qd ad præclara dexteraq; ingenia uim plurimã
babet. Cæterũ terrẽt me ciuiles diſcordiæ: quas bicnõ mi

noris:ꝗᷓ Bononiæ uigere:ò& indies iualeſcere magis anim⸗

aduerto. At in ciuitate ſeditioſa quæ quies: quæ tranquilli/
tas ulla cuiꝗᷓ eſſe quæat? Quin eo mihi magis hic:qᷓ Bono/
niæ ciuiles diſcordiæ metuẽdæ ſũt: q; Bonieſes tui ſibijp/

ſis nocent:peregrinis aũt fauent oẽs: At florẽtiæ ſecus oia.

Accedit ad hãc diſticultatem: qd mibi paratæ ſũt priu atæ
quædã illorũ ĩſidiæ: ꝗ uiꝶ hic doctũ neminẽ uellẽt quo ipſi

inter luſcos oculatiſſimi uiderent᷑. Itaq; oĩno hinc mihi alio

tandẽ migrãdũ ẽ:ſiuelim & mibi & rebꝰ meis ſalubrit᷑ eſſe
cõſultũ. Sed qm̃ tẽporũ ẽ habẽda rõ:nũc mihi uelificandũ
eſt pro uẽtorũ flatibꝰ. Quo fit: ut in ꝓximũ quoq; annum
bic futurꝰ ſim. Vis aũt peſtilentiæ:qqc; noſſe uis:ia ꝓpe oĩs
cõtabuit. Vale ex floretia Kal. Nouẽbribꝰ. N. cccc. xxx.
N NEFrãciſ. Philelfus loanni Auriſpæ ſal.
Ouerũt mibiriſum litteræ tuæ: ꝗbꝰ Maecrobiũ atq;
Sdionẽ quos cõmodato acceꝑas: repeteti reſpõde-/
e tibi dediſſe dono: quo tꝑe Cõſtantinopoh ſum
ꝓſece ad regẽ Romanorũ Sigiſmundu. Et ita niteris ora-
torie mihi ꝓbare tuũ cõmẽetũ:ut niſi iuuenis admodũ eſſẽ
me putarẽ oblitũ mei. At uereor: qm ſenectutẽ attigeris:

ne⸗
ne
tit

uſti⸗

tiin
pta
tiæ
luri
W
Lte⸗
tatr.

V

m
tis
tĩ
ma
mi
im⸗
di
ono⸗/

17

0ia.
1tæ
ſipſi
alio⸗
e
ndil
nu
4 cis
g.

Hatq
oe⸗

un

ora⸗
eſle

1c *
⸗

—

ne ipſe obliuioſus ſis factꝰ: nã ſunt ꝗ ſenectuti imbecillitatẽ
memoriæ aſcribant. Ego em memorit᷑ memini: cum eſem

triremẽ ꝓpe incenſurus: petijſſe te: ut duos illos codices

ad reditũ uſq; meũ ex pãnonia tuæ fidei cõmẽdarẽ: tutius
em̃ eos apud te futuros:ꝗᷓ domi. Cũ uero Cõſtãtinopolin
reuertiſſem: tu aberas in ltalia. Q& ſi poſteaꝗᷓ in italiã redij
illos ſeriꝰ repeto: nolo ob id putes me eẽ oblitũ mei.Qua/
re te rogo:ut eos iure poſtliminij uti ſinas. Q& tũ feceris:
cũ liberi ad me reuerterint. Vale ex Florentia pridie Idus
Septemhres. M. cccc. xxxi.. M
¶ Franciſcus Philelfus Leonardo iuſtiniano ſal.
Vm memoria mecũ repeto magnitudinẽ atq; cręæ/
Abritatẽ tuoꝶ erga me meritoꝶ: nõ poſſũ nõ plane
ĩtelligere me carũ tibi oli iucãũdũq; fuiſſe.Eſſe aũt hoc tꝑe
baud ſane aiaduerto: adeo em̃ me ſuſpẽſũ & ancipitẽ uſq;
tenet tuaꝶ intercapedo lr̃arũ:dũ nibil oino reſpondes: ut
aim a me tuũ alienũ quodãmodo factũ exiſtimem. Quæ
mea calamitas ſi forte accidiſſet:id q' mime oim ueli: nul-
lo neqʒ errato meo nec itẽ tuo accidiſſe certo ſcio:ſed inui
doꝶ dũtaxat & obtrectatorũ malignitatẽ ac ꝑfidiã in cau
ſa fuiſſe nõ debeo nõ exiſtimare: nã ut inquit Sophocles.
TpoG ToN S“Üεο%OριSεGοπι τπεπ Quare cũ bi uiderẽt me
tua ſingulari beniuoletia atq; charitate palã gloriari: & eã
ducere ꝑinde atq; cuiuſdam fœlicitatis loco:nõ potuerũt
hoĩes ꝑditiſſimi ꝓ peſtifero ſuo aĩ liuore nõ uæbemétiſſi/
me dolere.In idq; maxie elaborar̃t: qꝗtũ uideor uidere: ut
& αι ιρνοαα Sοαπτ κου ουDρνρο ν.νXE5ρο e
VoU,ν, SXρ αεπ1π τνρ α ουπ πx0 υ .
c ASε Apœ&. Quæ ꝗdé inſidiæ inuidentiũ quãta me ſolli⸗
citudine atq; moleſtia affecerint: potuiſti ex alijs nõnullis
ſuꝑioribꝰ noſtris litteris liqdo ꝑſpicere. Qck aũt hoc tꝑe ali
ud ad te ſcribã: habeo nihil:niſi ut te rogẽ atq; obteſter: ne
obtrectatoribꝰ & maliuolis aures patefacias: ſed illũ me &
eſſe & ꝑpetuo futurũ erga te Phileffum arbitreris: qnulla
unꝗᷓ animi gratitudine didicit a quoꝗᷓ ſupari. Nã qu alis in
te ſemꝑ fuerim:iã pridẽ & ꝑſpectũ habes & cognitũ. Vale
ex florẽtia nonis lanuarijs.M. cccc. xxXi.

C iiij

(F. ranciſcus Philelfus Iloanni Lamolæ ſal.

ſignificas: ancipites teneã: ad proximũ mẽſem iuli/-

ſũ præmio aureũ trecenoꝶ quinquagenoꝶ in ſingulos an

nos ꝓ toto triennio:cuiꝰ quidẽ ſtatuti tꝑis initiũ ẽ quinto/
decimo Kalẽdas nouẽbres. Qdꝗ łtꝑis curriculũ:faciat deus
optimꝰ maximꝰ:ut cũ mima iuidoꝶ i me moleſtia liceat ꝑ /
currere. Vale ex Florentia. Kal. Anguſtis. M. cccc.xxxi.

Franciſcus Philelfus Nicolao arcimboldo
iureconſulto ſal.

—

Xqua die te bononiæ primũ uidi:cũ legatꝰ præſtã

tiſſimi Mediolanẽſium ducis philippi Mariæ illac

iter faceres:tãta me tibi beniuolẽtia deuinxiſti: ut oia me

tua cauſa factuꝶ libẽter ultroq; receperi. Et tu itẽ cõtra mi
hi oĩa tua ſtudia: & officia es pollicitꝰ.Itaq; tẽpus obtulit:ut
ipſe anteuertã: cũ anteuerti libentiꝰuellem: quip e qui hbo

neſta in re oꝑa tua opeq; uti uelim. Qui meas tibi litteras
reddidit: iuuenis eſt ſeneſis Aeneas Siluius noie:honeſta

natus familia: mihiq; chariſſimꝰ: nõ ſolũ ꝙ annos duos meꝰ
auditor fuit: ſed etiam qcł ad ingenij acrimoniam dicẽdiq;
leporem attinet moribus eſt ut urbanis & cultis. Cupidita

te autẽ ductus uſendi Mediolani ad uos uenit. Quid mul

tis? Hominẽ tibi tãto ſtudio cõmendo:ut maiore nequeã.

Quicquid in hunc uel officij:uel opis cõtuleris: in meipſũ

collatum exiſtimabo. Adhortationem autem illam tuam

neq; ſum oblitus: necobliuiſcar quidẽ. Quin hac ipſa de re

meus Aeneans iſte tecũ uerbis meis quædam cõmẽtabitur

Vale ex forentia nonis nouẽbribus. M. cccc. xxxi.
Franciſcus Philelfus Antonio panhormite ſal.

tuaria: plenaq; inuidiæ. Ad qc animi cõſiliũ cum multi me

hortant᷑: tum Guarynus noſter imprimis. Sunt mibi Me/
diolani amici nonnulli: ſed Guarnerius Caſtellio: & Nico/

laus arcimboldus: & Aloyſius crottus omniũ primi. Cum
iſtis igit᷑ uelim: de re mea aliquid cõmeteris: & qcł ipſi hãc

n E aut te aut alios: quos huc diſcẽdi gratia uẽturos

um maxio cũ totiꝰ huiꝰ ciuitatis cõſenſu ac ſtudio cõduẽt⸗

☛Go mi Antoni mallẽ iſtic eſſe: ubi quietior mihbi: ut
exiſtimo:uita offerret᷑:ꝗᷓ florẽtiæ: ubi oĩa ſũt tumul

uli⸗

tas

ul

zut
ul
ne
e/
0/

e

l

I

in ſententia dixerint: ad me & ꝗᷓprimũ: & qᷓdiligentiſſime
pferendũ cura. Nã ſi boneſta mihi conditio fuerit oblata:
eam non detrectabo. Vale ex Florentia.iij.idus lulias. M.
cccc. xxxij. säs,
¶Frãciſcus Philelfus Nicolao Cardinali bononieſi ſal.
Homas ſarganẽſis uir ppumanꝰ & eruditꝰ amplitu
Jana tuæ ſecretariꝰ: pater clemẽtiſſime tuo noĩe lit
teras ad me dedit: ꝗbus qc mihi erat ſole: ut aiunt:

t

clariꝰ: nõ amice minꝰꝗᷓ eloquẽter oſtẽdit: quãta ſit tua erga

me charitas: dein monuit: ut tibi ſignificarem:ꝗqᷓ me Flore/
tia delectat. Præterea ſi qua in re tua oꝑa opeq; uti uelim:
ſcriptorio calamo ne parcam. Te enim paratũ ſemꝑ fore
ut mihi benefacias. Et habeo tibi: & ago imortalis gratias
pater hũaniſſime: qc ex qua die primũ Bononiæ me uidi-
ſti: ac tuã excepiſti in clientelã: te mihi patronũ ſemper: te
patrẽ:te ben eſca, præſtiteris: & id quidẽ nullis meis de te
meritis: ſed ſola tua manſuetudine atq;ʒ benignitate.Imita/
tus tu ſane eũ:cuius crucẽ pro ſigno geris: Chriſtum opti/
mũ: maximũ:qui ut cunctis mortalibꝰ ben efaceret:ſibijpſi
nõ pepercerit. Nunc ad ea:quæ uerbis tuis mibi Thomas
tuus ſcripſit:Et de florentia primũ. Quem Florẽtia minus
delectarit: is certe nulla bonitate floret. Eſt eni eiummodi
ubrs Florẽtia:cui tanꝗᷓ pandoræ cuiꝗᷓ dij omnes: ut ad poe
tas redeam: ſinguli bona ſingula dono dederint. Nibil eni
buic urbi deeſi: qc ad hũanã accedat foœlicitatẽ. Cæteꝶ in/
ter roſas etiã ſunt ſpinæ: & in terra nibil ẽ tam ex omni ꝑte
perfectum: qc non aliquid habeat: qe offendit. Equidem
uniuerſæ ciuitati ſum chariſſimꝰ. Meq; uiri omnes boni ac
Præſtaniillimi ciues & colunt:& faciũt plurimi. Nec ẽ mi/
i apud Florentinos optandũ quicqᷓ qe ſperare nõ liceat.
Vix primarij ipſi ciues in rebꝰ etiã maximis plus babẽt au
ctoritatis:qᷓ ipſe ego. Omẽs mihi gratificari ſtudent: obſe/
quunt᷑ omẽs. Nihil ab me neq; mea: nec amicoꝶ cauſa fru
ſtra peti᷑. Cæterũ quo magis ualeo apud Florentinos uel
auẽtoritate: uel gratia: eo magis mihi cauendũ eſt: ne quid
magni mali inuidia mihi aliqn pariat. Sunt enim aligꝗ fucati
litteris quos mea præſentia iccirco plurimũ turbat:quod

TLI

ſperent:ſi ipſe abeſſem:ſeſe in maiore aliquo precio futu⸗

ros.ltaqʒ dignitati meæ clam ſemp inſidiant᷑: Qui &ſi mibi

nihil obeſſe poſſunt:metuẽdũ ẽ tn. Nã ingenia florentina
acerrima ſunt: & in oẽm ꝑtẽ ſtrenua. Quid multis? Niſi ad
huc in ꝓximũ annum publico docẽdi muneri eſſe obſtri/
ctus operã darẽ oino:ut inuidiæ cederẽ:& in aliquẽ tutio⸗/
rem portũ ex hniuſmodi fluctibus me reciperẽ. Nã quanꝗᷓ
uniuerſa me florẽtina reſpu.& diligit plurimũ: & facit ma
ximi: ea tñ ẽ hoĩm natura:ut nõ minꝰ pauci atq;ʒ ibecilli no-

cere poſſint:q̃ uniuerſa manus potẽtioꝶ ꝓdeſſe cuiꝗᷓ. Mi
ſerent᷑ ſane oẽs: & ꝑpmoleſte ferũt:ſi cui bono uiro inferat
iiuria. Succurrit aũt nemo. Nec id de ꝑegrinis ſolũ uſu ue/
nit: ſed de ipſis etiã præſtãtioribꝰ ciuibus. Sũt qui ſicarios
parauerint: ꝑ quos Nicolaũ Guganũ uirum primariũ in re
ublica interimerẽt. Detectis inſidijs:nõ modo nullum de
Pi ſupplicium ſumptũ eſt: qui ſicarios inſtruxerunt: ſed
tentatũ poti: ut Nicolaus ipſe plecteret᷑: qui & uir grauiſſi
mus eſſet: & in republica potentiſſimꝰ. Na ſicarij ferunt᷑ in
ſtructi a duobꝰ ſoderinis fratribꝰ Nicolao ac Thoma iuue
nibus prõptis & audacibꝰ: quoꝶ pater fuerat: ut uulgo di/
cit᷑: machinatore & auctore ipſo Nicolao: publico iudicio
obtruncat:qm eſſet inſimulatꝰ iniſſſe cõſiliũ:neſcio qc:ad
uerſus rempu. Qui ergo ipſe minus mibi metuẽdũ putẽ:·
qui & iuuenis ſim: & ꝑegrinus:& nullarũ uiriũ: cum uideã
uirum tantis frætũ client elis: tantis opibus: tantis factioni/
bus in ultimũ prope periculũ adductũ: qm aduerſus ſontis
cauſam pſequeret᷑. Nã alteriꝰ factionis princeps dicit᷑ Coſ/

mus medices: uir ut ſcis florentinorũ omniũ pecunioſiſſi-

mus.Eoq; mihi res uider᷑ ꝑ mutua aĩioꝶ odia irritamentaq;
ꝓceſſiſſe:ut nobiliſſima bæc ciuitas nõ admodũ longe ab/
eſſe poſſit in tantis ꝓcellis ac fluctibus a triſti & miſerabili

naufragio. Accedit ad hãc mali ſuſpitionẽ: ꝙ bi qui liuore

me atq; odio inſequũt᷑: ipſius Coſmi utunt᷑ ueluti patroci/
nio. At Coſmus ꝗᷓꝗᷓ uidesur amantiſſimꝰ men eiuſmodi tñũ

uirũ eſſe aiaduerto:ꝗq & ſimulet & diſſimulet oĩa. Eſtq; uſq;

adeo taciturnꝰ: ut ne ab intimis ꝗdẽ familiaribꝰ ac domeſti
cis quæat intelligi.At laurẽtius huius frater ingenio eſt &

II

aperto: & leui: cui Coſmus &ſi uir ẽ grauiſſimus: tamen ut

audio:nequaꝗᷓ audet aduerſari. Ego aũt neutrã pendeo in

ptẽ. Aeque oĩibus morẽ gero.llludq; Ciceronis ſtudioſiſſi/
me tueor:nõ oportere ꝑegrinũ in aliena republica eſſe cu
rioſũ. Cæterũ qm in naui obnoxia naufragio nemo põt tu
to nauigare: ego hinc ꝗqlibentiſſime abfuerim. Duo in ita/
lia loca ſunt:quorũ alterutrũ nõ inuitꝰ optarẽ: Mediolanũ
& Romana curia:ſiue eni apud pontificẽ maximum: ſiue
apud inclytũ ducẽ Philippũ mariã mibi honeſtus daretur
locꝰ: eñ nõ modo nõ reiſcerẽ:ſed cæteris oĩbus iucundiſſi-
me præferrẽ: atq; amplecterer. Tenes tu pater reuerediſ-
ſime & ſtudia mea oĩa:& cõſiliũ:& uolũtatẽ. Quantũ mihi
prodeſſe poſſis:nõ ſum ignarꝰ. Quãtũ etiã uelis:iampridẽ
expertus ſum. Quæ cũ ita ſint: clemẽtiã tuã rogo etiã atq;
etiam: oroq;: ut huic meo deſiderio conſulas. Quicꝗd ipſe
de me ſtatueris: indubitato ꝑſequar. Operãq; dabo:ut tua
de me opinio te nũꝗᷓ fallat.Nã neq; fidei unꝗᷓ deero: neq;
induſtriæ: neq; diligentiæ. Valeat qᷓdiutiſſime integritas
ſanctimoniaq; tua pater clementiſſime: Tibiq; certo pſua/
de me ita eſſe in poteſtate tua:ut omia de me tibi polliceri
quæas. Ex Florẽtia.x. Kal. Octobres. Anno a natali chriſti
ano. M. ccc. xx piſiJ.e
(ranciſcus Philelfaus Thomæ Sarçanenſi ſal.
Ttuis me humaniſſimis monuiſtt litteris:ſcripſi ad
reuerẽdiſſimũ cõem patrẽ Cardinalẽ tuũ:imo me
um:imò noſtrũ:quæcũq; honeſte tutoq; ſcribia me pote/
rãt. Sed tecum loquar apertius:quæ tu pro noſtra uetere
ſummaqʒ amieitia itaq;ʒ accipies: tractabiſq; ut magis in rẽ
meam conductura iudicabis. Nemo florentiæ fuit unꝗᷓ ꝛ ut

publice oẽs prædicãt: in quo uno ita: ur ĩ me uniuerſa ciui/

tas conquieſceret. Omnium in me oculi & ſermones con-
uerſi ſunt. Omẽs me magniducunt. Omnes laudibus tol/
lunt ad cælum. Nemo eſt neq; ex præſtantioribus ciuibꝰ:
neq; ex ipſa plebe: qui non mihi gratificetur omnia. At
ipſe quo uideor beatior: eo mibi metuo magis. Quod ut
mihi accidat:duo ſunt in cauſa:tum ipſa inter ſe ciuium ſe/
dſtio:quæ & maxima eſt: & periculoſiſſima: ut ex meis ad

ELI
Cardinalem litteris potuiſti intelligere: tum inita inuidoʒ
aduerſus me cõiuratio. Nicolaum Nicolũ noſti:hic loqua/
cior eſt: & leuior. At Carolus arretinꝰ ut eſt uerſuto occul-
toq; ingenio:& eo plane improbo: ita mibi clam maxime Ael
inimicus.Is apud Medices plurimũ põt. Vereorq;:ne illoſ in
obtrectationibus ſuis & maledictis aduerſus me exhulce/ 6
rarit.ldqʒ; ut credã:plurimæ ſũt cõiucturæ. Quare mibi tu
tum non eſt inter huiuſmodi uerſari inſidias. Proinde Carx n
dinalem hortare: ut ꝗᷓ celerrime põt:cõſulat rebus meis.
Tu rem paucis tenes. Vale ex Florentia Kalen. Octobres
N.cccc.xxxi.
N¶ Franciſcus Philelfus loanni Auriſpæ ſal. 2
Vo in ſtatu poſitæ ſint res meæ:nõ eſt difficile iudi 1
catu. Vniuerſa bæc ciuitas factionibus tumet. Nec
diu abeſſe põt: quin pariat maximi quippiã mali. Præterea h
noſti: ꝗqᷓ mibi aduerſi ſunt. Vbiq; gẽtiũ malim eẽ:ꝗᷓ florẽtiæ.
WVWale ex Florentia.iij.idus decembres. M. cccc. xxxij.
N(Francilſcus Philelfus Franciſco barbaro ſal.
Oſti iampridẽ:quanta mecũ familiaritate atq; be/
muolẽztia iũctus ẽ Antoniꝰ capanorẽſis. Qui quãꝗᷓ
lua ꝓbitate & innocẽtia tibi debeat eẽ chariſſimꝰ: tamẽ ut
mBmaeea etiã cauſa aliquid cumuli accedat ad priſtinã tuam in
eum benignitatẽ: te etiã atqʒ; etiam rogo. Vale ex florẽtia P
–iij. Kal. lIanuarias. M. cccc. xxxiſj.
N¶Eranciſcus Philelfus a
Ihi polluce meo uæbemẽter eſt opus. Itaq; rogo te
aut eũ ad me ire ꝗqᷓprimũ cures.Nã illũ tibi tantiſper
uſui dedi: donec abs repeterẽ. Quare fac:ne ſecundũ hac
de re ad te ſcribam. Vale ex Florẽtia.iiij.Kal. lanuarias. M.
cccc.xxxij. . =
——— ranciſcus Philelfus Ambroſio monacho ſal.
ltteræ mibi tuæ ſempꝑ gratiſſimæ fuerũt: & in præ-
ſentia:ꝗqᷓ antea longe gratiores. Indicant em̃ diluci/-
de:ab quibus mibi caueſdum ſit. Verũ utar equidẽ more
meo:ut & nemini noceam: & laceſſitus iniuria me uirum

eſſe meminerim. Vale ex ædibus noſtris Florentiæ. xiij.
kal. Februarias. M. cccc.xxxiij.

Franciſcus Philelfus Thomæ ſarçanenſi ſal.
Lacuerũt:quæ ſcripſiſti mihi uerbis reuerẽdiſſimi
cõiſq; patris Cardinalis. Nec alice quicqᷓ habeo: qd
eſpõdeã: ꝗqᷓ maturato opus eẽ. Nam hic oia ſunt turbulen
ta:& mihi nequaꝗᷓ tuta. Cauſam tibi iampridẽ ſignificaui.
Cura igitur:ne fruſtra mihi ſcripſiſſe iudiceris. Vale & me
clæmentiſſimo patri Cardinali & cõmendatum: & carum
reddito, Ex Florentia. xiij. Kal. Apriles. M. cccc. xxxiij.
ranciſcus Philelfus Rarolo Arretino ſaal.
Vnt nõnulli:qui me monuerint:ut mihi a te caueã.
oliri em̃ te mihi:neſcio quas ĩſidias: ut qui erudi/
ione & probitate nequeas: facinore mihi noceas. Sũ eq/
dem id miratus: qe neq; deũ metuens: nec hominũ famã:
tanto ſceleri te obnoxiũ ſis facturus: præſertim cum nullã
habeas iuſtã aduerſus nos cauſam. Nõ em mihi uitio dan/
dum eſt:ſi te doctior exiſtimor magiſq; diſertus: ſed inge/
nio ignauiæqʒ tuæ: qui ſi ita litteris & bonarũ artium dilſci-
plinæ operam dares: ut exercẽdo fœnori & flagitio: eſſes
me fortaſſe multo ſuꝑior. Nam qc iactites ijs anchoris te
munitũ ut nullos fluctus:nullos turbines pertimeſcas: ui/
di ego ꝑſæpe tantũ eſſe uentorũ impetũ: ut nullæ ancho-
ræ:nullũ robur:nulla alia munimina ſatis ſint: quæ ualidiſſi
mas etiã nauis tueant᷑:quo minus obruant᷑ fluctuũ uortici
bus:ac patiant᷑ deniq; naufragium. Itaq; prudentiꝰ feceris
ſi rationi malueris:q̃ perturbationi parere:quarũ altera ex
cutit ex hominũ mentibus tenebras inſaniæ: perturbatio
uero lucẽ ſapientiæ. Tu de me Karole nihil habes: qc; iure
quæas expoſtulare. Nã neq; publice: neq; priuatim nocui
tibi unꝗᷓ. Quin ut ſcis: nonnunꝗᷓ es a me pulcherrime lau-/
datus: ułtũ maxime:cũ a quibuſdã grauibus integerrimiſ-
qʒ uiris eſſem cõmonefact? te mihi moliri inſidias. Id enim
iccirco ab me factũ ẽ: ut aliquãdo te puderet tui:atq; reſi-
piſceres. Sed quantũ poſſum augugari: tanta eſt uis morbi
quo inuidẽtia te excruciat: ut nullis neq; humanitatis neq;

.

admonitiomis remedijs ad ſanitatem redeas. Me tñ nullæ

tuæ mouebũt iniuriæ: quo minꝰ ꝑgã ſilis eſſe mei. Vale flo
rẽtiæ ex ædibus noſtris idibꝰ Aprilibꝰ. M. cccc.xxxiij.

LI

N Franciſeus Philelfus Nicolao nicolo ſal.
Go te Nicolae Nicole uel ex uſq; Conſtantino po/
li ex Chryſolora ſo cero meo ſapientiſſimo clariſſi/

moq; uiro: quo eſſes ingenio: ꝗbꝰmoribꝰ:ad unguẽ didice

ram. Cũq; poſtea i Italia reuertiſſem: eadẽ ac etiam p lura:
tũ ex Guaryno ueronenſi: tã ex loanne auriſpa uiris pru-
dentiſſimis & apprime eruditis audierã. Nec deſtiti tñ ea
præſtare oĩa:quibꝰ te mibi ſumma beniuolẽtia deuincirẽ.
At nullis meis nec officijs: nec meritis potui te alium red/
dere:qᷓ eſſes && iã factus:& diuturna conſuetudine confir/

mat*: quippe ꝗ tibi magnæ laudi ducas: ſi præſtare id quæ
as: ut uiri omnes docti & boni tua oꝑa & induſtria Floren/

tia extrudan᷑.Itaqʒ gloriaris & Chryſolorã Florẽtia eẽ a te
expulſũ:& Guarynũ: & Auriſpã ambos turpiter eiectos.

Reliquũ eſſe Philelfum unũ: quẽ aut breui exulem facies:

aut male afficies. Quid iſta ſibi tua uelit oratio nõ ĩtelligo.
Nõ em eiuimodi ſũt nerui tui:ut mihi quicꝗᷓ poſſis incom-/

modare. Nã q ad Florentiã attinet: ego mea ſpõte inui-
diæ cædere inſtitui: non minis tuis: quinullaꝶ es uirium:
nulliuſq; auctoritatis uir: nõ metu potentioris cuiuſpiam:

cuiꝰ opibus audaciaq; inſanis:ſed ut uiuã ipſe mibi liber cũ

muſis. Vides tu ſane: niſi penitꝰ mentis luminibꝰ captꝰ es:
q unus Philelfus uniuerſæ ciuitati carus eſt & piucundus.

Nibil neq;ʒ priuatim nec publice petit᷑ a me fruſtra.Si lapi/
des ipſi loqui poſſent: oẽs ĩ meaS laudes linguas ſoluerẽt.
Mihi gratif̃icant᷑ oẽs:quæcũq; optarim:obſequunt᷑ oẽs:in
ſeruiũt oẽs. Quis uir bonus & grauis cuiꝗᷓ aduerſet᷑ bñ ꝓ
merito: ꝓmereriqʒ aſſiduiſſime ſtudẽti? Velim mihi dicas
qc eſt erratũ aduerſus te meũ? Nõne oĩbꝰ in rebꝰ tibi uſq;
morem geſſi? Quid habes:qc mibi des crimini? Nũ ſinis
te uirum iã decrepitũ: & reꝶ hũanaꝶ callẽtiſſimũ ſeduci a
uerſuta maleficaqʒ; uulpecula Carolo arretino? Nõne aiad
uertis aliqñ deprauatũ ꝑditiſſimi hoĩs corruptũq;ʒ igeniũ?
An pateris eũ uti te ueluti inſtrumẽto quodã furoris ſui⸗
Reſipiſce:reſipiſce tandẽ: Cõſidera ãnos tuos. Quamdiu
nobiſcũ futurus es? Q& ſi nullũ putares fore diuini iudicis
uel præmiũ uel ſupplicium: hominum tamen de tua uita

—

—

I
I —

atqʒ moribus exiſtimatio tibi uerenda eſſet. Ego qc in me
erit ut nunꝗᷓ præſtiti: ita tibi præſtabo nunꝗ: non modo ini/
micitiarum:ſed ne minimæ quidem uel ſimultatis uelindi
gnationis materiam. Vale Floretiæ ex ædibus noſtris idi-

bus Aprilibus. M. cccc. xxxiij.

Franciſ. Philelfus Thomæ Senecæ ſal..
7od te mibi tam ſubmiſſe per litteras commenda
ris:tibiq; ut ignoſcerẽ:petieris: min ime opus erat.
Nec enim te latet æquanimitas mea: & ꝗᷓ ferre ꝑfacile con
ſueui hominũ iniurias: præſertim eorum: qui ſuæ non ſũt
ſpontis. Ego idem erga te ſum futurus: quem es iampridẽ?
ſæpe numero expertus: hoc eſt & bumanus & liberalis.

Quare quocunqʒ in officio mea opera uti uolueris: ſenties

eam tibi nuſqᷓ defuturam. Tuſi potes: aliquando tecum ha 7
bita: atq; reſipiſce. Vale ex Florentia. xv. Kal. Maias. M.
cccc. xXXxiij. .

Franciſcus Philelf us Cincio Romano:

apoſtolico Secretario ſal.
Vam mihi ſpem iampridem in urbe Roma coram
recepiſti:ut eam mihi perducas ad finem:te etiam
atq; etiam rogo .Nunqꝗᷓ mihi crede:intermorie᷑ apud me
fłicium tuum. Noui bonitatem animi tui:noui integrita/
tem:benignitatem pr æſens expertus ſum. Scio: nõ falles

„

opinionem de te meam. Reliquum ẽ: ut cœpta perficias.

Vale ex florentia pridie Kal.maias. M. cccc.xxxiij.

(Franciſcus Philelfus Coſmo medici ſal.

.

Mpiam illud eſſe hominũ genus arbitror Coſme

ſoluitur iucundiſſimum bumanæ beniuolentiæ & amici/-
ciæ uinculum. Nam ſi ex omnibus animalibus bomo ad ſo
cietatem maxime natus eſt:quis illũ nõ putet ab omni na/
turæ inſtituto hũanitateq; alienũ: aĩ oꝶ& charitate côiun/
ctos:qua ſine ſocietas eẽ nulla poteſt dijũgere feparareq;

conatur. Cum primũ Florentia ueni: nõ expectaſti tu tan-

tis opibꝰ:tanta amplitudine uir: ut te & iuuenis: & pꝑegrinꝰ

edices:quorum artibus atq; dolis labefactatur ac

EI
& paucis admodũ cognitus adirem prius: ut par eſſe cẽſe
bam:idq; facere inſtitueram: ſed anteuertens pro tua ſin-
gulari modeſtia ꝑbenigne me adiſſti: nullũq; prætermiſi-
ſti munus neqʒ optimi:neq; beneficentiſſimi uiri.Ego item
contra: quicquid in me erat uel obſeruantiæ uel ſtudij: id
omne detuli tibi. Neq; ſum ulla in re paſſus unꝗᷓ deſidera-
ri abs te officium meum. Id certe probãt cum alia permul
ta mei erga te beniuolentiſſimi animi documẽta: tum plæ
raq;ʒ ſcripta mea: quibus clariſſimũ nomen tuũ imortalitati
apud poſteros cõmendaui. Quid enim maius munus pro
dire in te potuerit: perſeuerauit ſemꝑ æquis: ut ita dixeri:
lancibus citro ultroq; beniuolẽtia noſtra: donec ob peſti⸗-

ſ . Cgvrſel .

—

lentiæ uim: qua uniuerſa bæc ciuitas cœperat laborare:
Veronã tuẽdæ ualitudinis gratia cum tota familia cõceſſi
ſti. Vtinam ea oĩis morbi conlapi⸗ Florentiæ muris tanꝗᷓ la
byrintho quodam ſeſe occluſiſſet: neq; lõgius peſtiferum
uirus ſuum emiſiſſet. Sed longe ſecus uidere uideor acci

diſſe. Duo enim te ſunt ſecuti: quoꝶ animus omni eſt peſti
lentia peſtilẽtior: Nicolaus Nicolus: & Carolus Arretinꝰ.

Horum tu conſuetudine uſus:minus tibi cauens: ea es pe/
ſtiferi morbi contagione uſq; adeo interceptꝰ: ut iam tuæ
ſpontis haud eẽ uidearis: ſed perinde atq; in poteſtate po

ſitꝰ aliena:ea ſi minꝰ facias:at aſſentiaris oĩa quæ aſſen tato/

res leuiſſimi: ac facinoroſiſſiminebulones uolu erũt. An es
oblitus Coſme medices: quæ mihi olim reſponderis ante
tuã in urbem Veronam profectionem: quo tempore apcę
te quererer & de Nicolao Nicolo & de Carolo Arretino:
qꝙ mihi clam detraberent: quod multa aduerſus me confin

gerent: quod nihil aliud ſtuderent: nibil molirentur accu

ratius ꝗᷓ mibi incommodare atq; nomẽ obſcurare meum?
Ad ea tu ſane leniter reſpondiſti ac ſubridens: non oporte
re inquiens mirari me: nec ægreferre Nicolai Nicoli detra
Rionem: eo enim eſſe hominem ingenio: ut neminem do
ctum uirum relinquat tntactum mordacitate ſua: quiq; ne
ſoli quidem ipſi parceret: utpote qui & Manuelem Chry
ſoloram ſapiẽtem & ſummũ illum uirũ barbam pediculo
ſam adhuc ſemper nominet: & Ambroſium monachum:

ſin⸗
nſi⸗
em

ra⸗
nul

tti

t0
:

1o

cete

cui magis affectus eſt:ꝗᷓ propriæ animæ: attonitum ꝑ cõtu
meliam uocet:Iln Leonardũ autem Arretinum qualem ſe
præſtiterit: ipſius Leonardi in eũ inuectiua teſtimonio ẽ.
Quid em̃ cõmemorẽ aut Guarynũ:aut Poggium:aut Au⸗
riſpam: quos quotidie maledictis inſequit᷑. Quo quis do⸗
ctior eſt: aut eloquentior:aut eruditior: aut melior uir: eo
magis Micolai conuitijs & opprobrijs ẽ obnoxiꝰ. Quare
tibi ſubdidiſti:nõ modo nõ cſt dolendũ:ſed lætandũ poti/
us: ꝙ in Nicolai maledicentiam incideris. Nam quãto is te
magis uituperabit:tãto apud grauis illuſtriſq; uiros lauda/
bilior ſis futurus.De Carolo aũt qc expoſtuſas nollem ti⸗
bi materiam expoſtulandi datam: idq; magis eiꝰ ꝗᷓ tua cau/
ſa. Nam ut tibi ille nibil obeſſe poſſit: cum nullam in ciuita⸗
te auctoritatem habeat: ita ſibi plurimum nocuerit:ſi Ni⸗-
colai ueſtigia imitabitur. Hæc tu mecum familiariter & ꝑ-
bumane locutus es. Meq; es hortatus: ut omni in re & te
& tuis rebus omnibuſqʒ; non ſecus atq; meis uterer. Te
enim omni in re ſemper affuturum mihi. Id quod tu certe
facere nũꝗᷓ deſtitiſti: ante eã ſcilicet: quà modo dicebam:
Veronẽſem ꝓfectionẽ. Te uero abſente ab urbe:ſum oĩia
in republica: quæ uolui: & facile: & honorifice conſecutꝰ.
Vbi aũt florẽtiã reuertiſti ijdẽ Nicolaꝰ& Carolus maiore
quadã audacia aduerſus me agere ſunt aggreſſi. Nam tu-
orum & Clientium: & neceſſariorũ muniti factione: tãtũ
efficere potuerunt: ut publica doctorũ omniũ ſalaria dimi

