ne hic diutius inutiliter tempꝰ tererem. Ac nihil prorſum
eſt abs te prætermiſſum: qc' meis uel elmolumetis uel bo/
noribus conducturũ opinareris. Itaq; tibi gratias ago quã
poſſum maximas. Tecq; rogo oroq;: ut nullã rem eẽ putes
neq; paruam neq; magnã: quã non ſim tua cauſa ſtrenue:
diligenter: fideliſſimeq; & cõſtantiſſime obiturꝰ. Vale ex
Ticino.vi. Kalen. lanuarias. M. eecc. L,Di.
kranciſcus Philelfus Blaſio axereto eqtiaurato ſal.
Væ nobis ſunt: ea ut noſti: nobilitata ſãpridẽ & ab
oĩbꝰ decatata lege amicitiæ: cõmunia eẽ oportet.
Quo fit ut pati noluerim hunc iſtũ a quo meas lr̃as
accepiſti: amicũ eſſe mihi ſoli: quin eſſet etiã tibi. Idq; ipſe
quoq; uæbemẽter optat. Et eſt ꝓfecto tanta humanitate:
anta uirtute uir: ut nõ modo reciendus nõ ſit: ſed admit-
tendus potius & libẽter ſane atq; honorifice admittedus.
Rehiqua em ex eius præſentia conſuetudineq; cognoſces.
Vale Ex Papia. vi. Kal. Ianuarias. M. cecc. Li.
ranciſcus Philelfus lacobo camerinati ſal.
oties mecũ repeto Cræmonẽéſem illa ruſticitatẽ:
totiẽs riſu magis atq; magis moueor. Nã qua ſtulta
rõne Cræmoneſes ducebat: ut quẽ tãto uidebant᷑ ope de
ſiderare:eũ ruri ueluti relegarẽt? Nõne tibi relegatꝰ uide/
bar: cũ illinc abire nõ liceret? At metu peſtilẽtiæ id egerũt
ne qui Mediolano uenerã: illiummodi morbi genꝰ mecum
afferrẽ. At lge magis Cræmonæ ꝗᷓ Mediolani peſtiletiali

morbo laborabat Præterea ꝗd deliquerat mea ſu pellex

illa & arca cũ libris ac pecunia: quã in padi ripa furibꝰ ac la/-
tronibus expoſitã eſſe uoluerũt: cũ nemini baiulo poteſta

tmu/ tem darent ea in re ſubſeruiẽdi mihi.lItaq; abeãt in rẽ malã
ate: Cræmonẽſes tui:& tu item cũ iſtis:ſi dignos putas: quibus
uief ignoſcã. Vale ex Papia. vi. Cal. lanuarias. M. cccc. Li.
cari, Franciſcus Philelfus Nicodemo Trãchedino ſal.
Plati u deo te tãdiu meminiſſe Phileſfi tui: dũ præſens es:
kunh II&& corã quẽ diligis: intueris. At ſi plane qd amicitiæ
tt. mumnùs poſtulet: teneres etiã cũ abes: me tecũ eſſe & ꝑno/
⸗ ctare & colloqui cẽſeres:id qc minꝰ apud te fieri eo magis
ſig miror: qc ego te ſemꝑ uidere uideor & cõ plecti & oſcula/
in ri: ſimulq; rogare: ꝗd tandẽ actũ ſit de ratiuncula illa noſtra
0, pecuniaria:& an mihi fortaſſe fumũ uendideris.lta em ui⸗
detur: quãdoquidẽ qcł exoraſſe te mea cã Alexandrũ nõ
ſeuerũ illũ:ſed Horẽetinũ ficoſum iſtũ affirmabas:nulli om/
“ nino uſui mihi eſſe cognoſcã. Qc ſi uerconijturrini factum
en meyminiſſes: aut nibil temere affirmaſſes: aut fumo Verco
nij te obnoxiũ eſſe iudicares. Verum hbæc iocati ſimus.
. Tu ſi me amas: cura: ne mihi diutius ab amico nugatore
R uerba dentur: quæ non tam inutiliter emere: ꝗqᷓ pulcherri-
te. me uendere conſueuimus. Vale ex Papia: pridie Kalen. Ia
5« nuarias.M.cccc.Li.
He BPranciſcus Philelfus Nicodemo Tranchedino ſal.
e: T ſi arbitror ex Columbano te factũ iri certiorem ꝗᷓ
ubi moleſtũ ſimul incõmodũãq; fuerit: qch meæ illæ
ę pecuniolæ tardius ad me ierint: te taten ea de re cõmo/
e. nendum putaui: ut intelligas etiã meis litteris nibil te po⸗
tuiſſehoc tꝑe mihi gratius facere ꝗᷓ qc; admodũ tempeſti-
ue & iucũdiſſima ſimul epiſtola & diſſolutione alieni æris
affueris. Itaq; habeo tibi gratias: ꝙ nõ ſis paſſus diutius mi/
4 bi incõmodari uel cum aliquo labore tuo. Ficoſum autem
e illum dij deæq; oẽs perdãt: qui auariciæ fſuæ ſordiditatiſq;
maluerit: quã uel amicitiæ uel officiꝭ meminiſſe. Vale Ex
4 Mediolano pridie Kał. lIanuarias. M. cccc. Li.
Fran ciſcus Philelfus Iacobo Bichetho ſal. RH,,
Vum conſiliũ ſum ſecutus. Adiui:quos iuſſiſti. Per /

bumaniter oẽs ꝑamiceq; reſpõderunt. Sed eo in te

ſe⸗ cõſueſti.ld q& ut facias te plurimũ rogo. Vale Medio/

—

—

uno maior ſpes mihi cõſtituta eſt: qc' es & bonus & mecũ

uetere beniuolentia coniunctus. Itaq; tuum fuerit quod
munus pbenigne aggreſſus es: id recte & ex ſententia tua
meadq; abſoluas. Vale Mediolani ex ædibus noſtris pridie

Kal. lanuarias. M. cccc. Li. S
(Franciſcus Philelfus Materniano braſchæ ſal.
Vod hortat es: fecimꝰ. Puto omnia nobis ſecunda
fore: ſi rem capeſſere uolueris ea diligẽtia qua ſem-

lani ex ædibus noſtris pridie Cal-lanuarias. M. cccc. Li.

Eiancſci pleſ Epiſtolarum Liber

——

ad principẽ: quã puto me ex ſnia mea cõfe/
cturũ.Offendi hic genuenſes nõnullos: ex
quibus cũ de te quæſiſſem: oẽs optata mihi

ren n

atq; frui ocio. Qd audiens ſum ꝓ noſtra be
niuolentia uæbementiſſime lætatus. Nam tuã omnẽ iuců⸗-

ditatem mihi iucundiſſima eſſe iudico ac uolo. Cupio aut
fieri abs te certior: qui ſit fructus ocij tui.Nam frui ocio:ut
geſidioſi atq; inertes ſolent: qui ſomno & uentri ſeſe dedi/
derũt:non multum diſterre puto a pecudum uita: quæ ni/

hilo delectãtur niſi ijs: quibus ſenſus leuiter ſuauiterq; mo
uetur. At ego te ab eiuſmodi fructu ocij alienum arbitror.
Non enim te latet ea eſſe propria hominis munera: ut uel

agat aliquid ſemꝑ dignũ natura ſua aut intelligat: quorum

aſterum eſt anim totum ob idq; diuinum maxime: alterũ

uero corporis conſilio tamen atq; imperio animi obtem/
perantis. Vtrunq; te pulcherrime poſſe facere non igno/

ro. Nam & doctus es & prudens. Per doctrinæ præſtantiã

in eorum cognitionem uenimus: quibus dei reddimur ſi-
millimi. Prudentia uere quid in rebus humanis expeten-
dum uitãdumq; ſit: quæ cõmoda ſeꝗ: quæ aſpernari opor⸗/

teat incõmoda:facile oñdit. Satis ex his debes intelligere:

quid abs te uelim. Legiſne aliquid: an ruſticaris? Vale ex

Laude Cal.lanuarias. M. cccc. lij. 1

Franciſcus Philelfus Blaſio Axereto ſalu:dicit.
Eri Laude ueni rei priuatæ gratia atq; meæ

e qui dicerẽt bñ ualere te

neck M (Erancilcus Philelfus Nicolao frægoſo
gvoc enuenſium præfecto ſalutem.
unn Xiſtimo ꝓpedie fore: ut filius mibi dilectiſſimus Io
lice annes Mariꝰ Mediolanũ rediturus faciat iſtac iter:
quem & ſi certo ſcio abs te oĩa mea cauſa exoraturũ: tamẽ
uolui intelligeres nihil te mibi gratius facere poſſe: ꝗ ſi de/
nh deris operã: ut & tuto & ꝗᷓfacillime & qprimũ ad nos eat.
ſen Vale ex Mediolano idibus lanuarijs. M. cccc. Lij.
“ — Franciſcus Pbilelfus Nicolao Varoni ſal.
Am diu nibil de te audio. Itaq; nõ poſſum nõ time⸗
re:nequid tibi: quod nolim: acciderit. Quare ſi me
amas: leua me bac omi ſollicitudine. Hoc mihi uiæx
ner facere gratius boc tempore quicꝗᷓ potes. Vale ex Medio/
, lano.xv. Cal. februarias. M. cccc. Liſj.
EFranciſcus Philelfus Petro perleoni ſal. ſal.
Aurentium noſtrũ uelim cauſa mea diligas: eiq; q/
buſcunq; rebus poteris: faueas: nõ uerbo ſolũ: ſed
nulto etiam magis opera. Hoc erit mihi admodũ
gfatl. Vale ex Mediolano. xi. Cal. februarias. M. cccc. Lij
¶ Franciſcus Philelfus loanni Auriſpæ ſal.
Eque mihi amicus eſt: qui tibi meas reddidit t litte/
D ras: atq; tibi: qui eas ſcripſit. ltaq; hunc etiam mea
„ –ecauſa in amicitiã uolo admittas: & quibus erit opꝰ:
ſtudijs omnibus ꝓſe equaris. Vale ex Mediolano. xi. Calẽ.
NA.. lanuarias. M. cccc. Li.
G(rãciſcus Philelfus Baldaſſari riſino ſal. l. di. plu.
. Ccurſius Piſanus cognomæeto bonus cum eſſet ab
ie rogatus: ut. xij.illas Plauti comœdias: quæ pro
ximis annis ſũt in Italiam aduectæ e Cermania: mi/
bi excriberet:earũq; exemplar a te peteret:reſpõ dit par/
tim perbumaniter: partim diffidenter: quippe qui diceret
ſe mibi perlibenter gratificaturum: ſed te nemini eiuſdem

eirkaan⸗ crediturum. Itaq; facito: ſi me amas: ut quod

ec⸗
t

1

de te bonus Accurſius dabitarit: mendacium dixiſſe uide
tur. Sic enim etiam intelligemus: :ꝗ ipſe de ſeſe uerus eſie
uelit. Vale cum tuberibus tuis. Ex Mediolano. xi, Calen.
februarias. M. cccc. Eij-

07

. (Fran ciſcus Philelfus Matthiæ triuiano ſal. E
Ime amas: ſicuti certe facis: uelim primum adeas netl
QCicchũ noſtrũ:eũq; roges meo noiĩe: ut litteras ta/ euolt
lis det ad hos ducales rei pecuniariæ magiſtros: u
gquales maxie oportet. Nã hi ut ſunt hoies ſtrenui: nũmos 1N

ſeump cudũt: excudũt aũt nunꝗᷓ. Malũbriana uero grauitas
ne tãdiu ſit grauis:cupio. Nam comitẽ Lodouicũ ſcio eſſe
mei permemorem: ſed puellaris ludicri multo magis: cui
profecto ſi pedibus caueret: longe minorẽ operã impen/
deret. Vale ex Mediolano. xi. Cal. februarias. M. cccc. Lij
Fraciſcus Philelfus Lodouico Gongagæ
principi Nantuano ſal. plu. dieiit.
oimis diebus litteras ad te dedi: quibeintellige-
re haud obſcure potuiſti: quã mibi rẽ gratã eandẽ
q; admodũ neceſſariã facturꝰ eſſes: ſi ꝗprimũ ad id
qce petierã: te hũanũ ut ſoles ſemꝑ:benignũq; præſtitiſſes.
Nuac aũt qc ſcriberẽ:noui nihil acciderat:niſi ut te rogarẽ:
Orarem: obſecrarem: id pro animi tui magnitudine effice/
res: ne me cunctàdo ambiguum ex certo redderes. Nam
& ſi tua erga me dilectione mihi certius eſſe uix quicqᷓ po/
teſt: uereor tamen ne quandoq; dilectio cum difficultate

certamen ineat. Sed quoquo bonum difficilius eſt: eo ca/ eei
rius & laudabilius duci ſolet. Itaq; ſic difficultatem iſtam: ſi-· (è
qua tandem non tuo: ſed fortunæ uitio apud te eſt: bene
ficentia atq; induſtria ſuperabis: nibil apud me glorioſius G
nihilq; magis obſeruandum: colendum: prædicandum: te
munificentiſſimo principe futurum eſt. Vale ex Mediola-
no. xi. Calen. Februarias. M. ccccc. Lij.
ranciens Philelfus Lodouico caſellæ ſal.
Arrauit mihi Mariꝰ filiꝰ: quãta ſe modo bumanita/
e Ferrariæ exceperis: utq; nibil prætermileris: qct
Alibi cõductuꝶ exiſtimaſſes. Habeo tibi grãs qc oĩ
in benidolentiſſimũ tus erga me animũ aſſidue declares. (qo
Vellẽ aliquã mibi occaſionẽ offerri: qua tua cum dignitate Nd
& cõmodo meũ in te amorẽ liquido cognoſceres. Intelli- el

geres profecto neminem eſſe: cui carior ſis ꝗᷓ mibi. Quam 0

. 2
3
4

quidem rem qm̃ tibi ꝑſpicuã eſſe arbitror: reliquum eſt: ut

dens me diligere amareq; perſeueres. Id autẽ cumulatiſſime te
asta⸗ præſtitiſſe iudicabo: cũ operã dederis: ne fruſtra ad tuum
ſros: præſtatiſſimũ & ingenti animo principem ſcripſiſſe uide/
fümos ar. Vale ex Mediolano. xi. Kal. Februarias. M. cccc. Lij.
auitn NFranciſcus Philelfus Lodouico Gongagaez
ele Marchioni Mantuano ſal.plu. di.
ralt 4 Vod perhumaniter ut ſempꝑ ola ſoles facturũ te re/
npe. .CcCeperas: id perbenigne ad cõſtitutũ tempus ac mu/
cli nificẽtiſſime effeciſti. Quæ res uix dici quæat quantã mihi

uoluptatẽ attulerit: cũ intelligo ĩidies magis magiſq;ʒ te diſ/
ſimillimũ eſſe multorum principũ: qui pollicitis liberaliſſi/
„ mos ſe præſtãtes ſunt diſſoluendo aut auari aut difficiles.
D At omne liberalitatis munus laudari tum maxime debet

1 cam uel ſponte fit uel liben ter. N ulla em̃ uirtus eſt: cuius
. actio fuerit cum animi ægritudine. Id q & ſi uirtutibus oĩ/
i bus eſt cõmune:nulli tamen magis eſt propriũ ꝗᷓ liberalita
ſee, ti ac beneficentiæ. Hanc autẽ laudẽ ad gloriæ tuæ cumulũ
n accedere non poſſum equidem pro mea erga te obſeruã-/

tia: non magnopere lætari. Vellem aliqua mihi facultas
N— eſſet: qua intelligere perſpicue poſſes: quãtus eſt amor in
te meus: quanta fides: quanta pietas. Sed ne ſim longior:
q̃ te uelle pro magnitudine animi tui animaduerto: babes

iſ⸗ me tibi totũ uel peculiari quodamiiure ac plane tuo. Quid ”M
e/ enim tua cauſa non audeam: cui me uideo eſſe cariſſimũ?
ius Vale ex M ediolano. xi. Calen. Februarias. M. cccc. Lij.
dite Franciſcus Philelfus Nicodemo Trãchedino ſal.
ſo⸗ Mnia ſunt deſiderãti tardiora:ob idqʒ uel ſolſicitu⸗
dinis plena. Itaq; potes intelligere ꝗᷓ mibi rem gra/
B tam facturus ſis: ſi ad ea omnia mibi qᷓprimũ reſpõ/
ſn/ deris: quæ mea intereſſe cognoris: primiſq; an liceat iſtac
4 per fidem publicam iter facere ad Alphonſum regem: id ðð
koi quod ab ornatiſſimo equite aurato angelo actiolo ut meo
feß nomine petas: uolo. Is enim mihi hinc abiens pollicitus
me eſt nihil ſe omiſſurum: quo mibi gratificaretur. Vale ex
Mediolano.xi. Calen. Februarias. M. cccc. Lij.
mm ¶ Franciſcus Philelfus Nicodemo Tranchedino ſal.

—

Criptis iam & obſignatis ſuperioribus litteris red⸗
dita mibi eſt epiſtola tua: quæ caufam ſerius reſpõ r
dendinon minus honeſtam ꝗᷓ neceſſariã fuiſſe ex/- Kle
poſuit. Quod optimo erga me animo eſſe affirmes Col⸗ in N
mum medicem uirum illuſtrem: uæbemẽter gaudeo: cui “
ut in amore officioq; reſpondeam: dabo operam diligen/ r
ter. Quod iſtac iter facere profecturus ad regem tuto pof l⸗
ſim: &ſi ita futurum ſpero iuſticiæ fiſus: nolim tamen fabis R

caput cõmittere: ne fortaſſe per imprudẽtiam nigræ uer/
terent᷑ in albas. Quare ſi publicæ fidei litteras ire ad me ui
dero: utar amicorũ tuoq; potiſſimũ conſilio. Sin ſecus fue/
rit: iter capiã per flaminios. Carnioriolum ſuauiſſimi An,
dreæ noſtri Alamanni indies expefto. Faciat deus: ut ca/

preæ iam inceſſu: ꝗᷓ teſtudinis uti malit. Vale ex Mediola⸗
no. x. Kalen. Februarias. M. cccc. Liſj. .
(¶Franciſcus Philelfus Angelo Actiolo ſe
egquiti aurato ſaluemm. in

Tquid ego cum hinc eſſes abiturus: abs te petie/
rim: & ꝗᷓ mihi perlibenter ipſe coram receperis te
facturum quod petieram: tum ego memoriter me
mini:tum ipſe oblitus eſſe non debes. Nam qui unus om-
nium officioſiſſimus eſſe in amicos ſoles: qui fieri quæat: ut
mei non memineris: quem ſciam tibi eſſe cariſſimũ. Quã
quidem meam de te opinionem ut re præſenti cõfirmes:
tui eſt uel officij: uel bũanitatis. Mibi certe rẽ feceris adeo

gratam: ut aliud hoc tempore gratius nihil poſſis. Vale ex mor
Mediolano.x. Kalen. Februarias. M. cccc. Lij-
(F ranciſcus Philelfus Nicolao Yaro ni ſal. ui
Iror moleſte tuliſſe te: quod in litterarũ meaꝶ inſcri u
tionibus ab me ſis & philoſophus & medic? ap pel/ ſinn
latus. Et ego cum te ſcirem iãpridem artium: ut uulgo uo/ lero
cant: & medicinæ Patauij donatũ inſignibus: id ꝗ& bonori ðèè
maximo ducit᷑: te tuis titulis decoratum uolui. Quare aut lin
nolis bonorari: non intelligo: ni fortaſſis medicorum ma/ ins
thula tibi odio eſt:quaſi minus in maxima ſemꝑ laude apce

oĩs nationes fuerit medicina: cuiꝰ inuentio in Apolline re/
fertur: eſtq; diſciplinarum omnium prima. Erras tu profe/

xX

cto:qqd ita ſentias. Eſſeq; tibi uideris inimicꝰ“:quitibi tanquã

ieb Waominfeducandäbonot fuiſſe Achilli Hom er in llia/
ehr⸗ de optimus eſt teſtis: cũ ille ex aeris intemperie atq; ut ſo⸗
l lari de peſtilentia iudicium tulit. Yerũ contẽdere tecũno
Nai lim. Nam neq; philoſopbiæ te poſtbac neq; medicinæ lau-
lgen⸗ dabo: qui utraq; diſciplina excellis plurimũ.Interim uelim
ge⸗ mihi ignoſcas: q& te plus amarim: ꝗᷓ ipſe abs te amaris. Va/
topol le Ex Mediolano. x. Kalen. Februarias. M. cccc. Lij.
hbo —JJYFranciſcus Philelfus Xenophonti fllio ſal.
euen⸗ Acito ꝗᷓprimũ adeas meo nomine cardinalẽ Nice-
rel nũ Beſſarionẽ: atq; ab eo petas: mibi ut cõmodetiĩ
1 nmsẽſem unũ Sextũ Empericũ ex pipatetica dſcipli
1, na philoſophum & acutam & eruditũ. Nam is etiã mibiẽ
6, ſed pluribus in locis (ut ita loquar) feneſtratus. Itaq; ex eiꝰ
⸗ codice ſi melior fuerit: cupio meũ emendare. Sin fortaſſe
deterior ſuus: emendatior redibit ad dominũ. Quod ſi ſu
um codicem peregrinari fortaſſe noluerit: meum iſtuc ſi
ita maluerit: ꝓpediem mittã: modo ipſe huiuſmodi emen
ete⸗ dandi prouinciam cuipiam delegauerit. Vale ex Medio⸗
te lano.x. Kalen. Februarias. M. cccc. Lii.. HW
me N(Pranciſcus Philelfus Galeacio epiſcopo mãatuano ſal.
on SWVmlitteris Xenophontis filij factcertior quæ bu/
tut manæ & perbenignæ tuæ ad me epiſtolæ reſpon/
V “ qeram: ea nunꝗqᷓ ad te perueniſſe.ltaq; paucis quaſi
es: repetam: quæ pluribus ſcripſeram. Habeo tibi gratias im/
geo mortalis: quod me priꝰ amaris: ꝗᷓ uel cogn oris: uel uideris.
een Quod autẽ Xenophonta filiũ in tuã charitatẽ admiſeris;
uix dici quæat: quanto me cenſeã beneficio abs te affectũ:
quippe qui filium nõ dubitem in uirum optimũ breui eua
la ſurum: ſi tuis ſe moribus ſanctimoniaq; imbuerit. Reliquã
bel uero benignitatem tuam: quã mihi tam alacri animo polli
uo/ ceris: libenter audio: amplectorq; libentiſſime. Quid auté
norl ſim tibi relaturꝰ pro talibus tuis erga me meritis: aliud ma,/
ei ius babeo nihil niſi me unum fore: quem peculiari quodã
n/ iure tuum ſemper poſſis exiſtimare. Vale ex Mediolano.
% . z Kalen. Scxtiles. M. cccc. xͤ. r
rle ¶Franciſcus Phileltus Xenophonti filio ſal·

le⸗

LII

Vod Turci Cõ ſlantimopolin præmũt obſidione:

fero pꝑmoleſte. Reliqua uero quæ ſcripſiſti:me oĩa

delectarũt: ĩprimiſq; ꝙ præſuli tuo carus iucũduſq;
ſis. Incumbe mi fili: & te ad iſtius innocentiſſimi & ſapien/

ge atq; compone.Hac una re nec mihi facere gratiꝰ quicqᷓ
potes: nec tibi laudabilius. Vale ex Mediolano.x. Calen.
Sextiles. M. cccc. Lij.
¶ Frãciſcus Philel. Bernardo luſtiniano Leonardli filio ſal.
Etrus Thomaſius doctiſſimus philoſophus & elo/

quẽtiſſimus medicus cõmonuit me ſuis litteris ſcri

Rſtolam per id temporis uiro patricio Nicolao Barbo ad Ni
colaum Varon em: ut is illas continuo & cõmode ad me
daret. Ego autem neq; tuas neq; Thom aſij litteras in hãc
diem accepi. Quare uel Varoni litteræ ad me datæ non
ſunt: uleæ fortaſſis ob iter interceptæ. Itaq; rogo te: ut bu/
manitatem paternam moreſq; imitatus: nolis in ſcribẽdo
eſſe difficilis: curaq; ſi me amas: ut omnia ad me diligenter
ſcribas: quorum me deſiderio teneri iamdiu intellexiſti.
Vale Ex Mediolano.iiij. Calen. Sextiles. M. cccc. Lij.
Franciſcus Philel. Xenophonti filio ſal
X

D decimũ Calendas ſextiles
ad pontificẽ mantuanũ ſcripſi etiã tibi: quantũ per
Jquod udlo paucis accipe.Diodori ſiculi qui aniuerſam bi⸗
ſtoriã non græcã & latinã ſolũ: ſed etiã barbarã græce ſcri/
pſit mibi ſunt ab initio ſui operis libri quinq;. Audio in ita/
lia his plures eſſe: quos Chriſtoforus garattonus choronẽ
ſis epiſcopus qui a Turcis modo occiſs e: aduexit ex græ
cia. Volo rẽ diligentiſſime odoreris: an ij Romæ reperian
tur:qck ſi ita ſit:fac me ꝗᷓprimũ certiorẽ:an iſtic librariꝰgræ⸗

cus ſit ullus:qui id opeis excribendũ aſſumeret. Tu inte/

rim operam dabis: ne te muſæ deſtituant: qc facile conſe/
queris: ſi litterariæ malueris qᷓ pecuniariæ rei habere rati/
onẽ. Vale.Ex Mediolano pridie Cal-ſextiles. M. cccc. Lij.
¶Franciſcus Philelfus Xenophonti filio ſal.

tiſſimi uiri contineatiſſimos modeſtiſſimoſq; mores effin/

pſiſſe te mihi iampridẽ: dediſſeq; tuam ad me epi/

ſimul cũ meis litteris

d tẽporis tua intereſſe noſtraq; uidebat᷑. Nũc autẽ

peck
led
om⸗
cd
Cres
cdo
tam
nax
r

Picl

deue
We⸗
d
te⸗
hon
riel
ciiab
con⸗
adbo
wor⸗
tec⸗
buc

lu

patri
neq
Bart

lone
ne di
duſ
pien⸗
echn⸗
4ℳ
guicj
Caler.

loſt.
Velo⸗
la.
ept
N
me
dc
non
wo/
deco
entet

.

Ali.

14

teris
per
zute
abi
eſain
nita⸗
von'
gr. *
flan
gre⸗
ſote⸗
/

elall

⸗

X

Iq Voᷣd pridie Calẽdas Auguſtas cum ad te l̃as dedi

ſcribere ſũ oblitꝰ:ẽ mihi nuꝑ renũciatũ qcł carmẽ ad
Baptiſtã Albertũ anno ſuꝑiore ex Cræmona ſcripſerã: id
ei redditũ nõ fuiſſe. Qck ueꝶ ne an falſũ ſit:neſcio. Tu qui
Romæ nũc agis: poteris intelligere: qd ĩ re ſit. Ego carmẽ
ipſũ dedi ad te:ut ſi minꝰ ſit redditũ: ꝗqᷓprimũ iſti reddẽdũ
cures. Ad hæc me uelim facias certiore: qd de Diodoro ſi
culo iuſſerã: præterea ſi ꝗd de re cõſtãtinopolitana ẽ audi
tum:qcqʒ iſtic pr̃iarches aut egerit aut acturꝰ apcł põtificẽ
maximũ ſperat᷑. Tu ne tibi deſis:q̃diligẽtiſſime ꝓuideto:
oc ẽ:ne muſaꝶ hoſpitio aſꝑneris. Vale ex Mediolano.
v.idus Sextiles. M.cccc.lij. H

6 ¶Franciſcus Philelfus Baptiſtæ Alberto ſal.

Ederã ad te ãno ſuꝑiore Cal. Octobribꝰ ex Cræmo
na carmẽ nõ tã uoluptatis capiũdæ ꝗᷓ ueluti renouã
dæ ueteris amicitiæ gr̃a. Sed id cũ tibi nõ eẽ redditũ acce/

piſſem:iccirco iteꝶ dãdũ iudicaui: ut & tibi aimꝰmeꝰfieret

exploratior:& ipſe ne fruſtra qcqᷓ uel lucubraſſe uel luſiſſe
poſſem exiſtimari. Nã æque uerſu: ut noſti: atq; ꝓſa dele/
ctari cõſueui. Nec alienũ cẽſeo ab officio meo:ut quoſcũq;
honeſt mihi amor cõiũxerit: eoſdẽ honeſt quoq; memo
riæ labor monimẽtis Ifarũ mecũ ꝑpetuo cõſeruet. Quare
cũ abſoluto iã uerſibus decẽmilibꝰ ſatyraꝶ oꝑe:me ad lyri
cos modulos retuliſſem:ĩprimis etiã tu: ꝗ ab oĩ ſatyra tanꝗᷓ
abhorrueras: occurriſti: quẽ inter familiariſſimorũ cõme⸗-/
morationẽ nulla obliuio aboleuerit.Itaq; id carmis iteꝶ ad
te dedi. Tu uelim tuũ des ad me Momũi:quẽ audio: ſtad/
huc eũ abſolueris. Vale ex Mediola. v. idus Auguſtas. M.
kFranciſcus Philelfus Nicolao Yaroni ſjal.
E homaſi præclarꝰ in philoſophia uir atq; idẽ
diſertiſſimꝰ medicꝰ: mihi nuꝑ ſcripſit mirari ſe:qq ni
bil unꝗᷓ ad ea reſponderim: quæ anno ſuꝑpiore & ipſe & uir
patricius Bernardus Iuſtianianꝰ Leonardi filiꝰ ab me litte/
ris petiſſſent. Huic ego cũ reſpõdiſſem nullas ꝑ id temꝑis
neq; ſuas nec Bernardi litteras mibi redditas: monuit rur/
ſum eas abs te repeterem:quippe cui uir nobilis Nicolaus
Barbus illas tibi ad me dediſſet. Quare ſi ita eſt: rem mihi
H „

.
ð ——–

facies admodum gratàm: ſi oſtenderis: quid ea de re actũ

ſit. Vale ex Mediolano. Kal Septembres. M. eccc. Lij.
(ranciſcus Philel. Fraciſco ſcalamõti eqti aurato ſal.
IErerer ꝓfecto: ne tu me uelobliuionis uel neglige⸗
tiæ accuſares: qc iam tot annos nullas ad te litteras
Aederi. Sed eo teputo ĩi me eẽ æquiorẽ: q iãpridẽ
eoghnons eo me eſſe ingenio: ut neq;ʒ hominẽ amiciſſimũ
obliuiſci quæam:nec ullã propemodũ uirtutẽ offerri pati/
ar: qua magis delecter ꝗᷓ diligentia & officio. Dedi ad te lit⸗
teras biſ & iterum: poſteaꝗᷓ tu nibil reſponderas. Dediq;

ad te libros de exilio: qui ubi poſt nõ parum temporis ad

me reuertiſſent: renunciarunt nequaꝗ te offendiſſe: quip/
pe qui abeſſes Anconæ in Dalmaciam. Miratus autẽ ſum:
ubi redijſſti Ancona:nihil omnino ſcripſiſſe mibi. Itaq; tibi
cauendum eſt: ne aut negligentiæ accuſeris : aut obliuio⸗
nis: Cæterum danda eſt opera: ut quod tempus interce/
pit: reficiat diligẽtia:hoc ẽ: ut qᷓſæpiſſime ad me ſcribas: id
ꝗquod me tecam obſeruaturum bona fide polliceor. Vale
Ex Mediolano Nonis ſeptembribus. M. cccc. Lij. =

((Eranciſcus Philelfus Nicolao Varoni ſal

oſtẽderã me nuꝑ factũ a Petro Thomaſio ex VYe⸗
Anetijs certiorẽ anno ſupiore cum me Cræmonãre
cepiſſem & ſuo & Bernardi luſtiniani nomine tibi ab Ni/
colao Barbo litteras acme datas: quas equidem ipſe nun⸗

quã accepi. ſtaq; rogo te: ut me qᷓprimum cõmonefacias:
ſiquid hac de re certi habes:hoc erit mibi uæbemẽter graa⸗
tum. Ad bæc ſcire ex te cupio: qua uia plinium de natura/

uos doctiſſimi Auriſpæ Guaryniq; diligentia recte emen-

datum. Neq; librariorum penuriã iſtic eẽ puto: ubiomniũ
ponorum quibus ciuſtis bominum fœlicitas conſtare ex/

iſtimatur: exundat affluentia. Vale Ex Mediolano Nonis

Septembribus. M. cccc. Liij.
=èòẽMDU (Franciſcu
Amiliares

Vdiuſquintus alteras ad te litteras dedi: quib us⸗

s Philelfus Petro perleoni ſal. S
Piceronis epiſtolas quas petebas: uæna

„.
—.
8
.

eacti Hs inuenimus. Eas ſi habere cupis: ducatos decem mittas: o= d-en
. oportet. Ild enim precij omnino ſe uelle dicit librariꝰẽ Mel, ren
toſil chior. Nec alius huiuſmodi codex apud alium quenꝗᷓ uæ/ .
Nige⸗ nalis reperitur. Codex uero bic epiſtolarum & pulcher ?

& nouus & ſatis emendate ſcriptus. Rem paucis tenes.

teras tenes.
e Tudc- fieri uelis: ſignificato litteris Tip As&εν'αιαιοα
lmni RdHOYVS—αστιπ ααπα1. ονον & TOHOX“νοιρ πνρνdn
ipeti Vale ex Mediolano.vi.idus Septembres. M. cccc. lij.
ellg M (Franciſcus Philelfus loanni Mario filio ſal.
ad NVBigentium te cõtineas: neſcio:iſtic ne caſale an alta
nip, rij. Petrus perleo familiaris noſter fecit me nuꝑ ſu-
un: is litteris certiorem breui futurum: ut Ariminũ re-
bi petat:id quod ante ſignificaui tibi: quare ſi tu uelis locum
io⸗, eius præmiũq; ſubire apud Genuenſes in eruditione pu-
ce N blica: ſe facile daturum operã effecturũq;ʒ: ut tibi ex ſenten
vid tia res ſuccedat. Ad hæc quod te arbitror nõ latere Hiero
Ve nymus bindotus leuir tuus eſt modo florentiæ coniectus

in carcerem. Niſi iſtinc ab illuſtri marchioni cuius nomine
aragonum regem Orator petebat: eius liberationi conſul/
tum fuerit:eſt qᷓdiutiſſime futurus in ea fortuna. Nos om⸗
bbus nes ualemꝰ recte. Et te & Mariã & filios ualere plurimum
Pe⸗ opto.Ex Mediolano.v. Kal. Octobres. M. cccc. Lij.
jte⸗ WWVVI⸗ꝝ Franciſcus Philelfus Andreæ alamanno

N. — %½%% PrioripopuliHorcnitniͤalall.
none 7 Ratulor tuæ præſenti expectatæq; di gnitati. Nũꝗᷓ
cis * Penimſiun ueritꝰ te ante diẽ (ut ita dixerim) ad iſt
gn Vbonoris gradum peruenturũ. Nam ut ita crederẽ:
ur tuùa uirtus ſingulariſq; prudentia mibi perſuaſerat. Non

io4 enim cum ijs ſentio: qui prudentiam iuuentuti ſubtra⸗
. hunt: quaſi peculiari quodam iure ea ſen ectuti ſit danda.

nii Sed neq; indoctus ſenex habendus ſit pradens: neq; do⸗
e ctus adoleſcens imprudens. Nam multo plura rerum hu-
ui manarum exẽpla atq; documẽta tradere nobis quæat le⸗
dc, ctio diligens & multiplex eruditio: quam lõgiſſima etiam
hominis unius annoſitas. Quare cum & ingenio te acer,
n rimo eſſe perſpicerem & diligentia ſingulari: tanta præ,
X ij

terea do etina. guſta æqualiũ tuorũ neminẽ:facile intelli⸗
gebam ꝓpediẽ fore: ut in altiſſimũ dignitatis gradum tua
te reſp.tolleret. Qc igit᷑ prudẽtia auẽtoritateq; apud tuos
florẽtiſſimos ciues æque uales atq; eloquẽtia & diſciplina
nõ poſſum tibi non admodũ gratulari. Deus fortunet tu/
os cogitatus: efficiatq;: ut ingentibus tuis præclariſqʒ uirtu
tibus hoĩm exiſtimatio gratitudoq; reſpõdeat. Ego aũt ne
meæ litteræ oino uacuæ ad te irent: has duobus ſum mu/
nuſculis comitatus:quorũ ſi te primis floribus delectatum
uidero:mox quoq; maturi fructus cõſecuturi ſunt. Vale
Ex Mediolano. v. Ral. Octobres. M. cccc. lij.
(Franciſcus Philelfus Nicolao Varoni ſal
Vniforto bergomeſi diſertiſſimo iuriſcõſulto litte⸗/
Mrras ad te dedi nonis ſeptẽbribꝰ: quibꝰnõ obſcure de
bes intellexiſſe: quibus in rebus tua mibi & oꝑa & ope eſt
uæbementer opus. Quare maiorẽ in modum abs te peto
cõtẽdoq;ʒ ſiquid es unꝗᷓ mihi gratificaturus: qe omniũ ma/
ximi ſim facturus: effice: ne uidear fruſtra tuum officiũ po-
ulaſſe. Vale ex Mediola. pridie Kal. Octo. M. cccc. Lij.
. ranciſcus Philelf S lacobo camerinati ſal.
Egi litteras tuas ꝓ amicitia noſtra: ut debui libẽtiſſi-
me.Et quo in me munere uſus es:nõ potuinõ læta⸗
ri: ut qui beniuolentiſſimũ animũ erga me tuũ oibus in re-
bus ꝑſpicuũ facias. Qc autẽ ad epiſtolas meas attinet:qᷓtũ
uidere uid eor: te uiuum adhuc potauit lethe: quem apud
inferos fabulant᷑. Nunquid oblitꝰ es: cũ te ultimũ uidi di-
xiſſe mihi circiter Kal.lanuarias laude Chriſtoforummar,/
lianũ probũ adoleſcentẽ & pauculum illud ſerici panni &
epiſtolas meas quẽadmodũ ipſe per epiſtolam iuſſeramꝛ
tibi tradidiſſe. Pollicituſq; es propediem fore ut Mediola-
nũ peteres:& ea omnia ad me keres At ueniſti tu quidẽ
Mediolanũ non multis poſt diebus. Neq; prius audiui ue/
niſſe te: ꝗqᷓ abijſſe eognopr ec multo poſt Mediolanũ re/
dijt Cbriſtoforus idem marlianus: qui de me non medio-
criter apud me quæſtus ẽ: qce tanꝗᷓ fidei ſuæ diffidẽs: aliũ
ſibi ad res meas tuendas prætuliſſem: quin etiam metuere
ſe: ne unꝗqᷓ meas illas mihi epiſtolas redditurus eſſes. Huio

telt
tua
uos
ina

tu
ane
,
tum

ae

m.
a⸗

de

e/
ſio⸗
hi
te

ego qui mihi & fide & obſeruãtia erga me iãpridẽ perſpe-
Gus eſſet: tum reſpondi quod opus fuit ad me purgandũ:
tum etiã adieci nullo modo poſſe fieri: ut qui eſſes libera/
liſſimus: auariciæ obnoxius uideri uelles. Nunc igitur ui-
deo te tui oblitum: quippe qui dedicere uideare: quæ ò
ipſe dixeris: & ego uera fuiſſe certo ſcio.ltaq; ſi me amas: ſi
uis tuũ apud me beneficiũ nunqᷓ intermorituꝶ: da operã:
ut colligas cogitatus tuos: ac memoriã ad te reuoces:quæ
raſq; diligenter: quo in ſcrinio epiſtolæ meæ latitent: eaſ
qᷓprimũ ad me des. Quod ſi feceris: non modo mihi ſatiſfa
cies: ſed plæriſq; rerum mearum ſtudioſis morem geres:
qui me quotidie obtundunt: quod minus eorum uolunta/
ti inſeruiã: cupiunt enim eas excribere. Nec mihialiud ul-
lum exemplum eſt. Accedit ad rem: quod grandiuſculam
illam epiſtolam ad Carolum regem francorum: quod eius
rei tu ex me iampridem audiſti: nondum miſi trans alpes.
Itaqʒ lucubratiunculã illam quamcunq; meam habitã eſſe
fruſtranon poſſum nõ permoleſte ferre. Fac ergo ne bene
ficium tuum fuiſſe maleficiãũ uideat᷑. Vale ex Mediolano
Calen. Octobribus. M. cccc. Lij.
NJTranciſcus Philelfus Andreæ alamanno
priori populi Horentini ſalutem.
Aphaelniger uiraginis buius ſplẽdidiſſimæ Mariæ
(bplancæ auunculus ut eſt acerimo uir ingenio & pru
dẽtia lingulari: nouũ quoddã & ſalutiferũ opus excogita/
uit: quo præſtantiſſimꝰ princeps noſter cũ ad ſuã ſociorũq;
tutelã & incremẽtum: tũ in hoſtiũ perniciẽ atq; exitiũ ut i
quæat. Subducta em ꝗdiligẽtiſſima rõne facile ꝑſpicueq;
inuenit triremiũ claſſem etiam ꝑingentẽ rebuſq; oibus or/
natiſſimã & expeditius & longe minore impẽſa parari ex/
ædificariq; poſſe apud principẽ noſtrũ ꝗᷓ uſꝗᷓ apud alios in
Italia. Quã quide rem ad uos ut audio: idẽ Raphael nuꝑ
ſcripſit. Itaq; nõ ſum ueritus te hortari:id in ſenatũ ut refe/
ras: cu nẽtiſq; perſuadeas tuis & cohen s & ciuibus quanta

ſit ad ueſtram remp. utilitas ꝑpuentura: ſiopera dabitur: ut

hac hyeme dum ceſſat᷑ ab acie ad fabricandã ꝓfligandãq;
huiuſmodi claſſem cõmuni huius principis ſociorũq; oĩm
X iij

LI

& cõſenſu & apparatu oĩs cura: omnis diligentia ipendat᷑.
Vix ꝓfecto res cœpta fuerit: tantus ilico terror hoſtilẽ fa/-
ſtum inuadet: ut nemini cuiquã neqʒ ſpes nec fiducia relin
quatur niſi in huius principis ſociorumq; clæmẽtia. Tu qd?
facto ſit opus:intelligis.Ego autẽ deum oro:ut res ueſtras
indies magis magiſq; fortunet. Vale Ex Mediolano pri-
die nonas Octobres. M. ccec. lij. EOeii. Pri,,

¶ Francifcus Philelfus X enophonti filio ſal.

primũ a Philippicis balneis Romam rediſſſes: alias
aabs te nullas accepi: cũ plæræq; interim meæ ad te ierint.
Itaq; nõ poſſum non mirari. Verituſq; ſum: nequid tibi: qc
nolim: ex iſta æſtiui aeris intemperie acciderit. Non enim
adeo eſt iter intercluſũ: ut nemo oino iſtinc ad nos ueniat.
Quare fac:ſi potet ut me ꝗᷓprimũ leues hac animi ſollicitu
.

dine: ad eaq; ſingillatim reſpondeas: quæq; non unis litte/

ris tibi ſcripſeram. Et qm ſignificaſti nõnullos eſſe Romæ

ui cuperent horũ aliquid legere: quæ ab me in præſentia
ribunt :duorũ operũ ueluti frontiſpicia tũ Sphortiados:
tum de uita & rebus geſtis Franciſci Sphortiæ: cum biſce
litteris ad te dedi. Tu fac:ut quicquid ocij nactꝰ fueris:cõ⸗

ſumas in litteris atq; diſciplina. Nos bic omnes ualemus re

Ge. Yeniſſem Romã: ſi facultas a principe facta eſſet. Va/
le Ex Mediolano. vij. idus Octobres. M. cccc. Lii.
¶ Francifeus Philelfus Bartholomæo Meltio ſal.
hi pater tuus uir optimꝰ& mei amãaãtiſſimus hoc die
enũciauit: cum iam litteras ad Xenophonta filium
obſignarã: te ſibi ſcripſiſſe Mantuanũ põtificem abeſſe ab
urbe & cum ex eo Xenophonta quoq;: quare quas meas
fidei tuæ litteras commiſeram: eas te reddere nequiuiſſe:
eſſeq; apud te. Feciſti tu quidem recte: ꝙ bona fide litte/-
ras apud te ueluti depoſitas: tueri malueris: uento com/
mendare. Itaq; cum bis tuis alias quoq; ad filium ab me
datas: tandiu eſſe apud te uolo: quoadille Romã reuerte/
rit. Qui ſi diutiꝰ diſtulerit reditum ſuũ:& priores & poſte/
riores litteras ſoluas: uolo: & quæ arcana ſũt:ea ne effera ſe⸗
nreliquis uero uicem filij geras. Vale ex Mediolano.vij⸗

Oſt eas litteras:quas mẽſe iunio dediſti ad me: cum

tre
ſem
lol
len

io

cu
Alas
nt.

E

me: ſubieciq; ſubridẽs. Vellẽ equi

idus Octobres. M. cccc. Liij. M
FVrranciſcus Philelfus lacobo camerinati ſal.
Tſituum munuſculũ mihi fuerat pergratũ: quip⸗
pe qc ab amiciſſimo erga me animo factum intelli
AJgebam: multo tamẽ & gratius fuit & optatiᷣ: quod
ſecundis litteris tuis me feciſti certiorem epiſtolas quibus
non æquo aĩo carebã: inſperato tibi repertas eſſe. Nã eaꝶ-
amiſſio eo mibi erat moleſtior: quoniam nullo altero abuũ⸗/
dabam exemplo. Tantas igitur babeo tibi gratias: ut ma⸗
iores babere boctempore nullas quæam. Teq; etiam atq;

. *

etiam rogo: ut iſtas ad me fido alicui nuncio ꝗp rimũ des.

Quod ſi alius nemo prius oblatus fuerit: eas aut Antonio
trecho uiro bumaniſſimo: ab quo ad Mattbæum piſaurẽ/
ſem mei amãtiſſimum mittantur : aut uiro inclyto Rainal-
do fulginati confeſtim ut tradas: uelim. Vale: & ſi qua in
re mea tibi opera oꝑus eſt: me utere arbitratu tuo. Ex M
diolano.vij. idus Octobres. M. cccc. Lij.
NQEranciſcus Philelfus Scæuæ corti iuriſcon/
ſulto & equiti aurato ſal. sl
Mbroſius gentilis derthonẽſis iuriſcõſultus ſuo ꝗ⸗
dem iudicio admodũ prudens: meo autem nõ im/
„ Pprudés oino: heſterno die meloffendit in aula du/
calis curiæ incedẽs fronte ut plærũq; ſolet: reſupina. Infla

tuſq; opinione ſui appellat me inſolentius uoce altiore o

Philelte inquiẽs:ꝗqd minꝰfungeris officio boni uiri? Quid
iſtud inquã? Sum enim ueritus nequid fortaſſe perperã
per imprudentiam ꝑpetraſſem. Tum pygmæus erectus
in digitos elataq; ceruice ſubdidit multo petulantius. At

„

es tu quidem fraudulentus:qui Scæuæ corti nondum au/

reos quinqʒ diſſolueris: qex quattuordecim religꝗ ſũ t: quoſ

ei debes ex pẽſione domꝰ:quã Papiæ anno ꝓximo cõdu,
xiſti: cũ Mediolano metu peſtilẽtiæ abeſſes. Hæc ego au-
diẽs cœpi primũ ſtomachari paululũ: ut uix me continue-
rim: quin ſtultũ nebulonẽq; appellarim. Sed mox cõtinui
idẽ Ambroſi: ut nõ minꝰ
grauitati ſtuduiſſes: ꝗ iuri ciuili:quod ſi feciſſes modeſtius

fſoquereris. Tum cœpit ille magis magiſq; excãdeſcere: d&

—

LI
tanꝗᷓ inſaniẽs: Ergo me inquit leuẽ eẽ dicis:& eandẽ uocẽ
etiã etiãq; ingeminãs cũ clamo.,. mouit nõ mediocrẽ riſũ
aſtantibus. Accurrerãt em̃ nonnulli: ut fit. Quid inultisein
