q; in arabia illiuſmodi auem uſꝗᷓ uiſam arbitror: quippe
quæ mea ſententia nulla ſit. Cuperem iam ruris tædium:
aut ſaltem ſacietas te cœpiſſet: quo ad te ſalutatum & cõ/
mode:& frequenter accederem. Nam quo magis te ruri

—

cupa
teras
4 be⸗
ises.
gl
endi
noce⸗
o po
ſote.

Vay,

dieb⸗
ilhne
CA
quage
gel
Imex
exeo
olal⸗
wan⸗
inſann
iper
plora
noc/
mau:
torne/
iye
jium:
co/
e tull

contines: eo maiore tui deſiderio crucior. Idq; cum mul/
tis: uel potias cum bonis omnibus. Vale ex Mediolano
Kal. Nouembribus.M. cccc. xXXX[. l

ranciſcus Philelfus Catoni Sacco
LCLiureconluſkto ſal. diccct.
Vauiſſimæ tuæ litteræ mihi per ꝗᷓſuauiſſimæ fue⸗
rũt. Quod autem ais apud Senatũ noſtri diſertiſſi
Ami Theodori gagæ mentionem habitam fabulæ.
unꝗᷓ Philelfus didicit uerba dare non modo amicis: ſed

ne inimicis quidem. Nulla mihi prorſus ſpes eſt: ut uir iſte
publica pecunia ob id muneris donetur. Cauſam diebus

proximis ad te ſcripſi.Sc ribis me a Theodoro tris ad meã

unam epiſtolam litteras accepiſſe. Non tris dũtaxat: ſed

mille & ampliꝰ litteras accepi. Nam unis illis quas litteras
ad me dedit: permulta elementa perſcripta fſant. Quare
non tris poſthac: ſed ternas dicito: ſi & Priſcianum: & Tul

lium: ꝗᷓ & Bartbolum & Baldũ ſequi malueris. Ego inquã

cum binas ad Theodorum noſtrum litteras in hũc diem
dederim: unæ tantum ſunt mihi ab eo redditæ. Tu autẽ
de tuis litteris multa quidem dicis. At Philelfus tibi non

credit. Nam neq; negociando me: neq; ociando fuperes

in ſcribendo unꝗ. Proinde ſi te negligentiæ aut uolupta⸗
tis accuſari uolueris: & amiciſſimi & diligentiſſimi homi⸗
nis officio fungere. Quod Furipides noſter tuam biblio/
thecam egredi nolit: nequaꝗᷓ miror. Repperit enim fortaſ
ſe: quibꝰ oblectet᷑.At ſi α ιπαμιας ad nos redierit: ilico
eijcietur foras. Quod te illi ſocum comitemqʒ; polliceare:
gaudeo: modo ſeuerinum quoq; cum cenſerino ne negli⸗/
gas. Nam quod aduolet Euripides: nequaq moneo: quo/
niam ſi altius fortaſſe humilia exoſus tolleretur: periret
igni. Quæ tibi debeo: perſoluam. Quare ne me in forum
protrahbas: uelim. Vale & me tuæ pudiciſſimæ uxori com
mendato. Theodoro noſtro ſaluten dicito. Ex Mediola⸗
no pridie nonas nouembres.M. ccCcC. XXX,
Franciſcus Philelfus lacobo
Caſſiano prel bytero ſal.

On tam mihi moleſtum fuerat:ꝙ ſerius meos mibi
n libros reddẽdos curares: ꝗᷓ in præſentia & iucundũ
eſt imprimiſqʒ ſuauiſſimũ:ꝙ tam modeſte tãqʒ ꝑhu⸗
mane litteras ad me dederis: ꝗbꝰ te nõ modo expurgaris:
ſed totum ſane meũ & eſſe & fore oſtenderis. Quare cum
tuam excuſationem tum multo magis teipſum nõ muitus
admitto.ltaq;ʒ uel uictorini noſtri:uel tuijpſius cauſa oĩa de
me tibi potes affatim polliceri: quæ & uſui tibi: & honori
futura ſint. Et de his ſatis. Venit iſtuc nuper ut ſcis: Theo/

to ſcio:nõ amabis ſolum:ſed cumulatiſſime amabis: tamẽ
mea etiam cauſa: uelim ita ames: ut nulla prorſus fieri que/
at ad amorem acceſſio. Hoc erit mibi tam gratum:ꝗᷓ quod
omniũ maxime. Vale ex Mediolano. xvij. Kal. decẽbres.
Franci. Philelfus Catoni ſacco iurecõſulto ſal.
Irũ eſt qce uidi ſomnians. Dici mibi a Minerua ſum
uiſus nocte ſuperiore. Cato in te tuꝰ aliqd monſtri
aaallt. Nã ꝙ libros tuos neq; dedit ad te abſens: neq;
reddidit præſens: neq; adueniẽs uerbũ fecit: aliud nibil eſt
niſi ꝙ alteri cuipiam neſcio cui: maluit iniuſte: ꝗᷓ tibi iuſte
gratificari. Vale ex Mediolano. xvij. Kal. Decembres. M.
cCccCC. xxxX xX. “
Franciſcus Philelfus Simoni Arigoni ſal.
Vam epicuride uoluptate ſentẽtia te delectat: tuæ
Nã alteris animi: alteris corꝑis uoluptatẽ ꝓſecutꝰ
es. Ego autem ſi utriſq; nõ mediocriter ſum delectatꝰ: lit-
teris tamen longe magis:quæ non ſolum in me laudando
ſingularem tuam erga me beniuolentiam: & eximia m pi⸗
etatem præ ſe ferre uiſæ ſunt: ſed ingenij tui facundiæq;
præſtantiã perpulchre referebant. Itaqʒ & benignitati tuæ
& diſciplinæ æque gratulor: atq; tuo amore mibi plurimũ
gaudeo. Teq; etiam atq; etiã hortor: ut ueluti cumulatiſſi
me facis uirtutis: & doctrinæ ſtudijs te totum dedas: ac

Me autem tibi totum aſcribe: uel abſq; munuſculis tuis

dorus gages: uir certe & diſertus & eruditus: quẽ &ſi cer-

ad me heſternæ litteræ & ꝑdices facile declararũt

dedices. Euades enim & in clarum & in eruditiſſimũ uirũ⸗

N.

Stmibi

cundä
bu⸗
gari:
tecum
inuitws
ouce
honoti
Theo⸗
ſicet⸗
tamẽ
U6/
.

Nes.

d.
mnlun
mon
wideß
niblek
ſbi
res.

rte
Caratit
Reon
tel
chne⸗
niampe
ndieg
itu⸗
tinit
anch
lsac
uiri⸗
tus

Vale Mediolani ex ædibus noſtris.viiij. Kal. Decembres.
M. cccc. xxxx.
—. (rãciſcus Philelfus Catoni ſacco iurecõſulto ſal.
tuxæ mihi litteræ primũ: ac deinde libri: quos abs
“r te tãtopere expectabã: redditi ſũt. Vtraq;ʒ ſane res
uoluptati mihi ꝑmagnæ fuit: at illud perꝗmaxie q;
meis illis ſupioribꝰ unis litteris e ſomno te excitaſſe ſum ui⸗
ſus. Non em̃ oportet hominẽ amiciſſimũ ĩ amicitiæ officio
dormitare. Cato mi ſuauiſſime nihil ẽ te mibi ſuauius:nihil
cariꝰ. Facito:ſi me amas: ut certe amas unice: nũꝗᷓ poſthac
Mediolanũ petas: inſcio Philelſo hoſpiteq; & tuſ amãtiſſi⸗
mo. Miror:ꝙ ITheodorsnoſter nihil reſpõderit ad meas lit
teras: quas ultimũ a nobis accepit. Quæ ad peſſinã noſtrũ
ſcripſit & legi & ꝓbaui. Veꝶ &ſi nibil ẽ: qeᷓ minꝰſperem: qᷓ
ꝙ ipſe cuꝑit:& ego iprimis opto:curabo tñ ſedulo: ne ulla
ex ꝑte officiũ meũ deſideraturꝰ ſit. Et de hac re ſatis. Nos
iſtic iniuriola quadã urgemur. Pricipis lras ad tuos iſtos ſa/
trapas lectitabis: monebiſq;: ne uel oratori uel ſatyro ſto/
machũ moueant. Vale cũ pudiciſſima coniuge farcimini/
buſq; tuis. Ex mediola. pridie Kal. Decẽ. M. cccc.xxxx.
QEranciſcus Philelfus Simoni Arigoni ſal.
ſuperbia a me nihil alieniꝰ & gratitudie apcł me

A nihil antiquius. Quare cum tuis ad me officij ple

nis: hũaniſſimiſq; litteris rũdeo: non modo ſuꝑbiæ
crimen effugio: ſed etam nomẽ gratitudinis mihi perpul/

chre uendico. Mirifice amplector amorẽ tuum. Actua bu

manitate facillimiſq; moribus & modeſtia ſingulari dele/
ctor plurimũ.lIngenij uero tui uiuax præſtanſq; dexteritas
maiorẽ in modũ pergrata mibi & periucũda e. Video em̃
te tua illuſtri laude eã mihbi laudẽ allaturũ: quæ pulcherri/-

ma ſit & maxia. Nõ em̃ iſtiuſmmodi tuus ornatus: quo in lit/

teris uteris: mediocrẽ de te tuaq; facundia ſpem quãdam
pollicet᷑.ltaq; te etiã atq; etiã hortowut oẽm operã diligẽ-

tiãq; tuã eloquẽtiæ & humanitatis ſtudijs: ſicuti facis: accõ

modes.Magna em̃ animꝰ meꝰ de te præſagit. Vale Medi⸗„/

olani ex ædibꝰnoſtris. vij.idus Decembres. M. cccc. xxxx.

Franciſcus Philelfus Matroniano braſchæ ſal.
.

—

Vod me tuis litteris nõ mediocriter extuleris:feci
ſti tu quidẽ phumane & amice potiꝰ ꝗᷓ uero. Non
em̃ is ſũ: ꝗq meipſũ nõ norim. Sed tu illud ueriſſimũ
eẽ liqdo declaraſti: q uident᷑ poetæ fabulari:amorẽ ocu⸗
lis carere: æque em amicꝰ falli de amici iudicio: atq; de iimi
ci inimicꝰ plærũq; ſolet. Nã & hic odio: & ille amore nimio
affecte' ueritatẽ ne ꝗd internoſcere: facile tñ patior erratũ
tuũ:quippe quẽ longe malim amicũ mihi:ꝗ ſecus. Verũ il⸗
lud de me tibi pollicearis. Licet: te mihi eẽ cariſſimũ: & eo
fore indies cariorẽ:quo te familiarius uti potero. Munuſ/
culum autem tuum & ſi nequaꝗᷓ deſiderabam: non potui
tamen nõ uæbement᷑ ꝓbare uł Epicuri ſentẽtia: Nibil em̃
in eo ad uoluptatem defuit. Et amplũ erat & ſuauiſſimum.
Nolim tamen poſthac tam grandi ære obruas Pbilelfum
tuum. Nam bæc Satrapis & regibus: non pauco uiliq; cõ/⸗
tentis ac philoſophis dono mitti conſuerunt. Valæ Me-
diolani ex ædibus noſtris Kal. Ianuarijs. M. cccc. xX.

PFranciſcus Philellus Alberto Tancario ſal.

lo uiro nobili & prudentiſſimo iuriſconſulto & fa/
. miliaritas eſt: & inueterata beniuolentia. Hũc ue/
lim: nomine meo adeas: & quæ proximis litteris ad te ſeri
pſi: ei diligenter coram expona staddaſq;: quantum ꝓ tua
prudentia conducturum ad rem cenſueris. Vale. Ex Me/
diolano.iij. ldus lanuarias. M. cccc. xXXXi. .
ranciſcus Philelfus Alberto Zancario ſal.
Vod pluribus bortaris: libenter agerem: ſiliceret.
Sead nihil apud me licet: quod honeſtati aduerſe⸗
tur:plurima ſunt & maxia buiꝰ in me principis be⸗
¶ neſicia.ltaq; nunꝗᷓ patiar me ingratitudinis accuſari. Præ/
terea nõ eſt cõſtãâtis & grauis uiri quotidie mutare ſedes.
Vale. Ex Medliolano x. Kal. Februarias. M. cccc. xXRXt
Wranciſcus Philelfus Ioanni Cornelio a.
Jam mirifice deſiderem te uiſere atq; coramn allo⸗
breui cognoſces.Id aũt quur mihi tantopere coræ i
qꝗᷓᷓ potuiſti iampridem intelligere: is tamẽ qui tibi litte

On te præterit: quanta mibi cum Rhomæo pepu-

IiII

fei tras reddidit: uerbis meis exponet: quid uelim: quicq; fa⸗/
Non QRS o ſit opus. Putaui enim nõ tibi mo eſtũ fore:ſi antiquum
fimi. hoſpitem eadem: qua ſoles: hoſpitalitate ueniẽtem exce/
ede⸗ peris. Vale. Ex Mediolano kal. Februarij S. M. cccc. xXXX
gein ranciſcus Philelſus Petro Thomalio philo-
nimd ſopho ac medico ſal. MM
erti Vꝗdiui quæ ſcripſiſti omnia: & Barbari noſtri conſi
elih ium laudo & non minus tuum. llud tamen malim
de⸗ effectum iri: quoad eius fieri poſſit. Eſſet enim mul
in ⸗ to res tutior. Ipſi tamen uideritis: quid facto ſit opus. Vale
tli Ex Mediolano.xij. Kal. Martias.M.cccc.xxXXil.
lei ¶ TFranciſ. Philelfus Liberio bonarello eqti aurato ſal.
um. Stu quidẽ pietatis laudãdus: qc uel mortui patris
n ememoriã colas. Exiſtimo em me iccirco abſ te ama
gc Ari:quod ſcias: ꝗᷓ carus fuerim patri tuo rauiſſimo
Ne,. & dariſſimo uiro. Nam ille me:quoad uixit. cũctis beniuo⸗
oN. leentiæ & benignitatis officijs ꝓſecutus eſt: quare cũ Ioan/
nes marius filius tuã in ſe facilitatẽ & liberalitatẽ expoſuiſ⸗
l ſet:mirifice ſum lætatꝰ. Videre enim ſum uiſus me ueluti
opepe redijſſe in ſucceſſionẽ non ta m amiſſæ: ꝗᷓ intermiſſæ beni-
dr uoletiæ. Nam qc- in patre amiſiſſe exiſtimarã: intelligo in
fenen te filio recuperaſſe.Itaq; mibi plurimũ gratulor:qꝙ tam mi⸗
teſci rifice abs te diligar. Vt aũt intelligas: ꝗͥ tibi in am ore reſpõ
1ptun deam quod uelis: periculum facito: totus enim ſum tuus.
NW Vale.Ex Mediolano idibus Martijs. M. cccc. xxXX.
S Franciſcus Philelfus Franciſco barbaro ſal.
ſe WVmaniſſimã excuſationẽ: q ĩ Pxia es uſũs ẽpla: nõ ĩ⸗/
Icere it admiſi. Noui em̃ occupatiões tuas & priuatas: &
uelle publicas. Sed ſũ miratꝰ: qcł de libris noſtris ne anũ qdẽ fe/
pibe ciſti uerbũ. Itaq; rogo te: ut ad ea: quæ modo ſcripſi tibi: di
Prr ligent᷑ rñdeas. Vale. Ex mediola. x. Kal. Apriles. M.cccc.
ſedes xxxxi. FEranciſ. Philelfus Hieronymo bellãti ſal.
. Ereor idẽ accidiſſe tibi: poſteaꝗᷓ petieris Baſileã : qᷣc
trito ꝓuerbio uſurpari ſolet? qc diſtat ab oculo: di⸗
lceKk at a Por de. Nam cũ plura binc abiens es pollicitꝰ: nõ mo
4 ſ⸗ do es conflatum nulla ex parte diſſoluiſti:ſed uerſuram fa
bilee cis longe maiore fœnore. Nobis aũt nõ modo D iero In

II

—

epiſtolario mun ere ſatiſfactũ abs te nõ ẽ:ſed de uino quo⸗

q; nõ parũ diminutũ. Quæ tibi abeunti mandauimꝰ noſti.
Tuũ igit᷑ fuerit: ne fruſtra officiũ tuum poſtulaſſe uidea/
mur. Hugolino parmenſi ornatiſſimo equiti aura to: ac iu
reconſulto ſalutem meo nomine dicas: uelim: eundemq;
cõmoneas: ut cautior ſit: nedum exteris nationibus blan
diri cupit:& illis tacito animi iudicio nõ probet᷑: & ab ſuis
iure uitaperet᷑: Non em̃ uidet᷑ eiuſdẽ hominis cenſorẽ ge

rere:qui cenſendus ipſe ſit. Præterea qui ſe præſtat in ſuos

ingratum: qualis in alienos exiſtimet Quare ut probe ui/
uit:ita & ſentiat & loquat᷑ probe. Non em̃ par eſt pauco/
rum flagitia uniuerſis populis ac principibus uitio dare.
Sic em̃ & germanos bibulos:& francos inceſtos: & Hiſpa⸗
nos prædones: & Britannos edaces appellabimus: quoni/
am eoꝶ pauci: quidã aut in potũ: aut in prædã & ſanguinẽ
maxime alacris: aut in cibum intemperantis ſe gerunt.
Sic alia alijs crimina aſcribemus. Vel dicat obſecro quiſpi⸗
am:ubinã gẽtium reperiant᷑:qui uel animi:uel ingenij ma
gnitudine atqʒ; præſtantia: qui religione: qui ſanctimonia:
ui bonarũ artiũ ſplendore:qui omni deniqʒ uirtutũ ac lau
dum genere cũ Italis cõparari quæãt? Et ait Hugolinꝰ me.
us & imperiũ italiæ & pontificatũ ereptum: quaſi Roma-
norum & Italiæ minus ſit uel imperatores: uel pontifices
& diligere quos uoluerint: & reijcere quos uoluerit. Aut
ſe Romanorũ imperatorẽ profiteant᷑: quem Romanꝰ po/
pulus: quem Italia improbarit. Aut ueniat in Italiã iſte fœ-
lix totuis etiam terrarum orbis uiribus adiutus: ſinoluerit
Itali:ſi unus Philippus maria gener aduentum eius prohi/
buerit. Itaq; ſterũ atq; iterum uerba penſitet Hugolinus.
Nec tam loqui conſueſcat:q̃ recte loqui. Vale:Ex Medio
lano pridie Kal. Apriles. M. cccc.xxi.
ranciſci Philelfi Epiſtolarũ Liber Quintus.

& Oratori ſal.plu.dicdit.
ldeo te eſſe admodum ocioſum:utpote qꝗᷓ
a legum ac iuris ciuilis ſtudio tantiſper ue/
niã exorata: donec conſtitutæ uacationes

Franciſcus Pbilelfus Catoni Sacco iureconſulto

quo⸗
noſti.
Uüdea,
ni
leng
bln
s
big
nln
obeui
euco/
e,
l
nohi
in
tunt,
nimi
noni
jachuu
mme/
ma/
ſces
Aut
90
gele⸗
hluerit
pob/
nus⸗
edio

6.

N

te 4
fue⸗
ones

V

præterierint: te oblectandi gratia: ut es homo uoluptari-

us:ijs quæſtionibus obtuleris: quæ & iucundæ ſunt: & ho/

mine urbano minime indignæ. At ego nequaꝗᷓ reſponde-

bo tibi:ut Ariſtoteles: aut Plato: ſed ut Philelfus. Siquid
uero acutius uolueris: tuam iſtam Academiam conſules.
Sequar autem ordinem propoſitarum a te quæſtionũ. Et
primũ tu quidem petis: quid cauſe eſſe putem: ꝙ hebræi
omnes natura fœtent. Vtrum hebræi omnes: ut tu ais:
fœteant:an id minus: nibil compertum habeo. Sed quid
in cauſaeſſe quæat: ut nonnulli malum odorem: & plæriq;
bonum de ſe præbeant:poteſt utrũq;: in alijs natura ĩ alijs
more accidere. Nam qui cibo ſunt aut potu inferiores: ij
male concoquant neceſſe eſt. Ex concoctione autem ma-
la:aut morbi manant alij atq;ʒ alij: aut per ſudorẽe ea reſol/
uitur. At iſtiuſmodi ſudor: quem fœtulenta emiſerit con/
coctio:neceſſario odorem habet concoctioni ſimillimum.

Ex illiummodi autem bumore: ſiue is intrinſecus per cutẽ

emerſerit: ſeu in ſuperficie ſit membrorũ:triſtis ſane odor
exhalatur. Nec in hebræis id offenſionis magis accidit: ꝗᷓ
in omnibus: qui uiuunt incontinenter: ſiue cibi ac potus
incontinentiã: ſiue etiam aliter: ſed fortaſſe eo magis in he
bræorum genere: id uſu uenit: qe plæriq; oẽs mẽſarij ſunt
fœneratoriã exercentes: & ita nullis exercitati laboribus.
Quo fit: ut nimio ocio quieteq; marceſcẽtes:tetrum de ſe
odorẽ emittãt:ſit neceſſe.Contra aũt qui ſobrie tẽperãter
q; uitã agũt:ſeqʒ perſarũ more aſſidue exercent: aut equi⸗/
tando:aut ambulando:aut aliter ingenue. Hi certe nõ mo
do cũ male olent:ſed bñ potius.At ſunt ſane:ꝗq natura de/

lectãt odore ſuo: ut de Alexandro Macedonũ rege legit᷑:

cuiꝰ etiã ueſtimẽta: quæ eius corpꝰ cõtigiſſent: gratũ odo/
rẽ exhalarẽt. Id uero ob aliã nulla fiebat rõnem:ꝗ ob maxi
mum calorẽ corporalis illiꝰ tẽ peramẽti. Quare nõ ẽ mirã/

dũ:ſi qñq; Alexander in irã adeo exardeſceret: ut eos etiã

quos habebat cariſſimos iterimeret. Qcd tũ maxie accide/
bat:cũ ad naturæ feruorẽ uini æſtus ĩ potu accederet. Nã
ex non adulterato naturæ calore cũ alia bona & utilia per-
multa:tũ ſuauiſſimꝰ odor gignit᷑. Quæ quidem res uel ea
i iij⸗

ratione probari poteſt: ꝙ & caſiæ: & cinnama: & thus & ⸗
cætera buiuſmodi odorifera pigmẽtorũ genera nõ niſi in
Arabia & calidiſſimis regionibus oriunt᷑. Quod ſi hi:q ſũt 8
ealido corporis tẽperamẽto natura bene olent:ij neceſſa-
rio olent male:qui frigido ſunt & humido: ut de pituiticis 1
licet intueri. Quo in genere populi ſeptẽtronales fere ſũt 4
omnes qui ad frigiditatem & humore temperamentiubi
uitæ quoq; ac uictus incõtinẽtiã adiunxerit: omni ſãũt nau-
ſea tetriores. Quod autẽ petis ſecundo loco: qua ratione
fieri cenfeam: ut autumnali tempore appetentiores ueſcz
di ſimus:ꝗᷓ alijs anni temporibus.Ad id quoq; quid ſentiä: 1
nõ ambigã tibi oſtendere. Sunt qui arbitrent᷑ id accid ere
. copia atq; uarietate illorum fructuũ: qui per idtẽporis eæx 6
arboribus manãt: ut ſunt mala: pyra:pruna:caſtaneæ: mok
luſcæ:ficus:uuæ: ſorbula:muſpula: cæteraq; huiuſmodi ꝓpp
pe innumerabilia pomorũ: nucũ atq; bacarũ genera. Naqq
iſtiuſmodi eſculentorũ illecebris guſtus delectatus ut ſto/ w
machum ueluti ad ea admittenda inuitat: ita ad cõcoquzz,
dum reddit ardentiorem: quibus etiam bumectatus uen.
ter: quod ſuſceperit:& faciliꝰ deijcit & celerius. Vnde ſto/ Dẽð
machus onere uacuus aſſidut appetit impleri. EBam uero 1
rõnẽ nitunt᷑ cõfirmare ex ægrotati cõſuetudine: qui per
bmõi fructuũ eſum recuperat uefcẽdi appetitũ. At huiuuu9·
modi mihi cauſæ autumnalis edacitatis minime ꝓpbantur.
Pyrorũ em & ficuũ:& uuarũ ſimiliũq; fructuũ eſculenta & 5
hum ectant ſtomachũ:& frigidiorẽ efficiunt.Id autẽ ut coo⸗ &
coctioni detrimentoſum eſt: ita etiã comedendi appetitä n
aufert.ltaq; alia mibi cõmodior occurrit & probabilior ra- 4
tio Autũnũ æſtas anteceſſit. At ꝑ æſtatẽ intimus ille calor 6
noſter & propriꝰ: quo naturalit᷑ alimur: diſpergit᷑:fitq; im2
becillior ac rarior.Idẽ ĩ autũnũ cogit᷑ rurſus:receptuſq;d pe
nitus intra corpus propter eius denfitatem atq; refrigera⸗ i
tionẽ exteriorẽ uim ſuam roburq;ʒ reaſſumit. Præterea ecc A
p æſłatẽ magis utimu: potu ꝗ cibis: item humidioribꝰ ob
caloris magnitudinẽ: natura in autumnali tꝑe mutationis
cupida cõtrarium quærit.Itaq; nos maiore afficit fame:ſich
cunq; alimentum corporis reddit temperamẽto. Quidue n

thusc
öniſtin
higſät
eceſla⸗
ſtuticeis

kere ſit

ventiabi
ſütnar-
ratione

Suelce
lentii:
ere
Pex
wol
p,„
Nig.
tſto⸗

oce
le .

ddeſto k

m uero
guper⸗

ulul⸗
intat.

uta &
eut c
ppetti

ltort-

ecalot
gin⸗
Uchpe⸗

iger

reꝛci
boob
tionis
e:ſi
gidue

cis. Vale nonis Aprilibus. M. cccc. xxXπ;.

V

ro in cã rear eſſe:ut Cygni in anima efflanda & ſonoriꝰ ca/
nant & dulcius: dicam audacter: qg; ſentio. Neq; me hoclo
co deterrebit ab animi iudicio Platonis auctoritas: apud

que diſputat Socrates. Cygnos iccirco in morte ſonantius

canere ac melius: qm tum maxime ꝓuideant imortalitatẽ
animorũ.At ipſe id puto natura fieri:quæ ſtudioſa conſer/

uandæ ſui: uitales omnis ſpiritus per corpus diſperſos cõ⸗
trabit ad cor: tanꝗᷓ ad arcè uitalis præſidij ac roboris. Sed

ubi natura fruſtra diu multumq;ʒ luctata: neceſſitati parere
tandẽ cogit᷑:ſpiritus illi deſerta cordis ſtatione: emergen⸗
tes impetu quodã intrinſecus per anularis illos longiſſimi

colli ambitus ad os ipſum: ſonũ quẽdam pleniorẽ efficiunt
muſici cantus ſimillimũ. Ad poſtremũ autẽ quæſitũ ẽ a te:
quid remedij afferre quæat:quo minus ꝗs ebrietate ſuꝑet᷑

in liberiore cõuiuio: quod Sra °ιπ οπ1ορ ſympoſion

nominãt. Et ad iſtud quoq; facilis eſt reſpõſio. Druſus ger⸗
manicꝰ Tyberij Cæſaris frater: ut erat uir & liberalis & gra
tioſus:iſtiuſmodi tuo conuiuij genere delectari ſolitus tra⸗
ditur. Conuiuis autem reliquis ebrietate correptis: ſolus
medicus uino ſuperior eſt inuentus:cũ is tamẽ longe ma/
gis ꝗᷓ alios ꝗſq; ſeſe potu obrueret. Sed poſteaꝗ E aladuer⸗
ſum conſueſſe medicum anteaꝗᷓ bibere inciperet: ueſci ſꝑ
quinq; aut ſex amaris amygdalis: ubi id facere eſt a Dru⸗-
ſo prohibitus: mox poſt paruum etiã potum ebrietati cõ⸗
ceſſit. Potes igitur etiam tu: quãdocunq; uel germanos uł

burgundiones tuos: qui & ipſi quoq; ex germania olim ꝓ2⸗

fecti: in Gallia conſederunt:iſtiummodi cõuiuio acceperis:
ſolus uideri ſobrius:ſi uolueris per huiuſmodi amarorum
eſum amygdalorum uino iter probibere in uenas. Quod
ſihuiuſce rei quæſieris rationem: ea mibi uidet᷑ eſſe: ꝙ uis
amaritudinis naturaliter deſiccat: atq; conſumit humidita

tes. ſtaq; ex omnibus liquoribus amarus maxime guſtum

offendit (ut ait Platoyutpote ꝗliguasuenulas: quæ & mol-
les ſunt:& rariores contẽdit:humiditatibꝰ ex ariditate re⸗
ſolutis. Videmus etiã hulcera: amaris medicamentis exte
nuariac purgari. Sed hæc phyſicis relinquamus & medi-

4 .
5 2
4

Vm indignũ exiſtimarẽ: ut qui præſentia eſſem a
te diictus:nõ æque ſermõe litterario quãdoq;ʒ cõ/
iũgerer: ut beniuolẽtia & obſeruãtia ſemper ſum:
bæc uel paucis ad te ſcripſi: ac ne id ꝗdẽ: qd noui quicꝗᷓ ac/

ciderit: ſed ne fortaſſe negligẽtia qᷓpiã id accidiſſe opinare/

ris: hoc ẽ: ne propter nouos quotidie amicitiæ amicos ue/-
teres: eoſq; beneficos oblitꝰ poſſem a quoꝗᷓ iudicari. Ego
te mi Daniel & amaui ſemper & colui: quippe qui multi⸗
plicis tuas præclaraſq; uirtutes admiratus ſim: & admirer:
ac tuã uel humanitatẽ: uel officiũ in meis honoribus atq;
emolumentis perſpectũ uſq; habuerim & cognitũ.ltaq; ti/

pi:uelim: pſuadeas ita me tuũ eſſe ac fore: ut alium quenqᷓ

omnium maxime. Neqʒ; fieri unꝗᷓ poſſe incrementis ullis
blandicijſue fortunæ: ut ueteribus amicis nouos aliquos

anteponam. Id tam & ſi pro tua prudentia latere te non de
bet: uolui tamen: ut mea etiam confeſſione atq; teſtimo-

nio liquidius teneres. Vale ex Mediolano.v. idus Apriles

Franciſcus Philelfus Petro perleoni ſal.

ſbytero erudito ac diſerto: & amice & diligenter.

certior Ffiã. Solet em̃ qñq;ʒ uir iſte nõ minꝰ leuitatis moroſi⸗

tatiſq; præ ſe ferre ꝗᷓ diſciplinæ. Sed tu uteris:ſi ſapias: pru/
dentia tua: teq; & hominis ingenio accõmodabis & tem/
pori. Litteratura tibi ex eo cõparãda ẽ: nõ mores.De Ma⸗/

rio filio quæ ſcripſiſti: ex alijs quoq; didicerã. Fruſtra niti/
mur inuita Minerua. Tu hortare adoleſcẽtem aſſidue: ut

facis: nõ minus ad morũ integritatẽ & elegantiã: ꝗᷓ ad lit
teras. Cũ iſtic eſſem: diu multũq; ſtudui:quæſiuiq; diligen

ter comparare aliquid mibi ex Apollonij erodianiq; ijs

operibus: quæ ab illis de arte grãmatica copioſe fuerãt &
accurate ſcripta. Nihil uſꝗᷓ potui odorari. Nam a magiſtris

ludi quæ pubilcæ docent᷑: plena ſunt nugarũ oĩa. Itaq; ne-

q; de cõſtructione grãmaticæ orationis: neq; de ſyllabarũ

quãtitate: neqʒ de accentu quicꝗᷓ aut perfecti: aut certi ex

Franci.Philel. Danieli uẽturio patricio ueneto ſal.

Ommẽæedaui te per litteras loanni argyropulo pre

Quãtũ aũt cõmendatio de te mea ꝓfuerit: fac: ut

to ſal. iſtoꝶ præceptis bhaberi põt. Nã lingua æolica: quã & Ho/
lema merus: & Callimacꝰ? in ſuis operibus potiſſimũ ſunt ſecuti:
c) ignorant᷑ iſtic ꝓrſus. Quæ aũt nos de bhmõi rationibus di„-
erſum. dicimus: ſtudio noſtro diligentiaq; didicimus: quãuis mini
ic O me negarim nos ex Chryſolora ſocero adiumenta nõnul⸗-
pinare⸗ la accepiſſe. Sed noſtro: ut ita dixerim: marte ad calcem
cos ve quoad eius fieri potuit: ꝑpuenimꝰ. Quare non mediocriter
ri lo⸗ me iuuaret:in uiros illos quos modo memineramus: inci/-
mule⸗ deres: quo ſitim hãc oẽm nõ leuarẽ ſolũ: ſed ſedarẽ oĩno.
mier: Tu de tuis rebus oĩbus litteras ad me dato aſſidue. Vale.
g Ex Mediolano. idibus Aprilibus. M. cccc. xxXXi.
gti (IVranciſcus Philelfus Nicolao cebæ ſal.
leñ Vi grandẽ pecuniã opinat᷑ ꝓdeſſe plurimũ bonis
ullis artibꝰ utpote quæ oẽm amoueãt neceſſitatẽ: pluri/
guos mũ falli᷑ mea ſnĩa. Quid em ꝓdeſſe quæant: quæ
ade quo maiores ſunt: eo hũana ingenia reddũt deteriora?Id
Nn⸗. aũt ita eſſe tu ꝑſpicuo es exẽplo:qui quo tꝑe eſſes pauper:
Vthen etiã inter maximas animi occupatiões atq; labores corpꝑis:

ſemꝑ aliqd:uel ſcribebas: uel lectitabas. Et quigga Qcii ſur⸗
ripere a negocijs poteras: id oẽ ad rerũ cognitione & lau/
datiſſimarũ artiũ ſtudiũ cõferebas. Itaq; tuo ipſe ingenio

ſopre⸗ Iar! 1 P i
ne, præſtantiſſimiſq; moribus delectatꝰ:qua tẽpeſtate merca/
c:t turæ gratia ꝓficiſcebaris in Mediã ac Perſida: tibi tanꝗᷓ ſu

wol⸗ auiſſimũ uit æ comitẽ eum Ciceronis codicẽ dono dedi:qꝗ
de quæſtionibꝰtuſculanis inſcriptus eſt. Tu aũt nunꝗᷓ præ/

l termittebas inter moleſtiſſima etiam negocia tua uſq; ali /
ect quid ad me ſcribere & te & amicitia noſtra dignũ. Nũcau/
anii/ tem poſteaꝗᷓ pecunioſior factus es: neqʒ reſpõdes unꝗqᷓ ab
neiut me perſæpe litteris ꝓuocatus: neq; lectitandis libris ut au/

alt dio: operà ullã indulges. Sed totꝰ es in lucro. Itaq; nõ poſ/
ſum nõ odiſſe diuitias tuas quæ nõ modo mihite: ſed ipſi

etiam tibi abſtulerunt. Niſi fortaſſis una cũ paupꝑtate & fa⸗
tcd cilitate abs te oẽm humanitatemq; abdicaueris: factuſq; ſis
rs ſuꝑbior. Quid em̃ aliud opiner cum nihil rñdeas? Q&ò ſi ali
ue⸗ ud eſtĩ cauſa: cui neceſſe eſt inſeruire te: fac: ut ſciam: quo
S uel ignoſcã tibi: uel miſerear tui. Vale.Ex Mediolano.iiij.

ie Kal. Maias. M.cccc.xXXxi.

3 Eranciſeus Philelus loanni lario flioſal.

ſunt res hãũanæ mutabiles oẽs ac fragiles & ca⸗
dacæ: Thbeodora Chryſolorina mihi dilectiſſima
uxor:& tibi mater indulgẽtiſſima ad ꝓximũ quin⸗
tũ Nonãs Maias: qꝗ dies erat Mercurio dicat? hoc ipſo an-
no:qui eſt a natali Chriſtiano quadrageſimus primus ſu/
pra milleſimũſnaturæ deoq; conceſſit: id quod mihi adeo
acerbũ fuit:ut in uita nibil potuerit accidere acerbius. Scio
me tibi fletus ſingulſtuſq; nũciare.Nam ne ip̃e quidẽ potui
me a lachrymis cõtinere. Cæterũ qm ea lege neceſſitateq;
nati ſumus: ut oẽs aliqñũ moriamur: æquo aio tantum hoc
uulnus feramus: neceſſe ẽ. Tu fac:ad nos qᷓprimũ reditũ
matures. Nam nihil eſt:ꝙ iſtic diuti? tẽpus teras:qñquidẽ
in litteraꝶ ſtudio quarũ gratia Cõſtantinopolin es ꝓfectꝰ.
non modo non proficis: ſed etiã quæ ab nobis abiens didi-
ceras: amiſeris uſq; adeo ſtudioſum te diligentẽq; præſtiti/
ſti. Vale.Ex Mediolano pridie Kal. Iunias. Anno a natali
Chriſtiano.M.cccc.xxxxi.
— Franciſcus Philelfus Catoni Sacco iurecon. ſal.

—

Vis te non amet: atq; ma gnifaciat Cato:quẽ uideã
nibil omnino uelle ignorare? Sunt nõnulli ordinis
tui homines:qui Bartholũ modo Baldũq; legerint:
quos certe minime cõtẽno: ſunt em̃ ad emungedas pecu/-
nias uel extorquẽdas potius licitatores minime uulgares:
aliud nibil curẽt: neq; pluris faciant diem: qᷓ noctem. Sed
tu ut es uir & acutus & grauis: nullis tenebris delectaris.
Sed uerſaris ſemper in apertiſſima luce ingenij atq; uerita
tis. Nihil tibi obſcurum: nihil reconditũ: nibil anceps:nihil
ambiguũ pateris. Quæris ab me duo ex prima quæſtione
M. Tul. Ciceronis: primũ quid ſibi uir ille eloquentiſſimus
uoluerit: apud quẽ ubi eſſet propoſitũ mortem uideri ma/
lum:cõtinuo ſubdiderit perinde atq; neceſſario cõſequẽs:
ſimalũ ergo miſerum. As enim id uideri tibi non ſatis do/
cteqʒ neqʒ acute dictum. Sunt em̃ plæraq; mala in homine:
neq; tñ eius ponderis ſunt:ut miſeꝶ efficiãt. Num illũ uiꝶ
dicemus miſerũ: inquis:qui ſũma uirtute præditꝰ & prima
rijs corporis atq; fortunæ bonis pollens: ſi aut interdũ ex

—
⸗
r

4UDNVW G

P edibus laboret:aut in maximis diuitijs uel equũ: uel bo-

Eea⸗ ueë amiſerit? Nã hæc etiã mala ſunt:ſed nõtalia: quæ tali at,
ſiin qʒ tanto uiro miſeriã importẽt.Petis ſecũdo loco: qd QAe/
ſydra fignificet. Nam eius quoq; uerbi mentionẽ fieri o
ar dem in libro-Paucis ad iſta tibi reſpõdeo: & de Clepſydra
rimũ:hoc em uerbum ẽ græcũ: qc a Clepto compoſitũ
ufi eſt & hydor. Clepto autem furari ſignificat ac uelo. Deſcẽ
iuin dit enim Clepto a Calypto:id quod ſignificat uelo: & inde
go apocalypto hoc eſt reuelo: unde habet᷑ apud loannẽ apo-
Hain ſtolum apocalypſis: quo uerbo reuelatio ſignificatur. Nã
306 ꝓpriũ furacis hominis eſt: qui Cleptes dicit᷑: uelare & ab/
hor ſcondere:quæ clam & per inſidias ſurripuerit. Clepſydra
i, uero duo ſignificat & fontem & horologiũ. Eſt enim fons
icͤ Athenis in arce illa Mineruæ quondã: nunc beatæ Mariæ
ec. uirgini conſecrata.Is per alueũ ſubterraneũ latentẽq; flu⸗/
lch, ens ſtadia uiginti: ſurgit tande in riuos ad uicũ phalereum
kt, FPrat præterea uas quoddã uitreũ: qe æqualibꝰ dimeſioni-
arli bus ſignatas horas oſtẽderet:ad cuiꝰ etiã fundũ erat fora-
men:qc aquã aptũ emitteret:& ita horæ ꝑ aquæ diminuti/ S
nſi. onẽ quot eſſent: uideri poterãt.ltaq; nõ abſurde ſiue de fõ
ucei te accipias ſiue de horologio: recte Clepſydra noĩatur:
Anis aquã aut uelet:aut furet᷑. Cæteꝶ ĩ pria Tuſculana eã ꝓ bo
nnt rologio intelligi oportere:haud ẽ ambiguũ. Vocata ẽ aũt
/ hora ab &ρρσ boros: quo uerbo urina ſignificat᷑: aiaduer/
tes: ſũ.n.in ægypto ꝑhibẽt:quo tꝑe ſacrificiũ quoddã eẽt faciũ
Qead dũ: hoſtia imolãdã ꝗᷓter ac uigeſies æqualibꝰinter ſe ſpatijs
tarb⸗ mixiſſe. Et ita hora nomẽ accepit ab boros.i-urina: qceidẽ?
Bertt etiã huros dicit᷑.Et illud quoq; ambigẽdũ nõ ẽ duplici di,
uhhi ci diẽ & natura: ꝗq noctẽ unã cũ die dimetiẽs: quattuor atq;
none uiginti horas cõplectit᷑: & arte:ꝗ integrũ bũc diẽ ĩ duas di/
mns uidẽs ꝑtis ex duodenis cõſtat horis:qua dimẽſiõe & roma
I ni uſi ſunt & bebræi. Ad alterã uero tuã quæſtione qua Ci⸗
ies ceronẽ uideris & obtuſitatis & inſęſtiæ accuſare: ille' cẽſeo
c/ rndẽdũ:ñ tibi: quẽ nihil ab re quærere ſolitũ aiaduerti ſed
ine: tuis iſtis ſophiſtis:ꝗ cũ oia noſſe uolũt exiſtimari:nihil ſciũt
ig oĩo, In oĩ & facultate & arte & ſcia. Principia quædã ueluti
da· fandamæta cõſtitui ſolẽt: ꝗbus cõceſſis: quæ inde manant

facile confirmantur. Academici quorũ auctor fuit Plato:&
peripatetici item: quibus & nomen:& initium dedit Ari/
ſtoteles Platonis diſcipulus: triplicia bona in hominis ui-
ta eſſe uoluerunt. Prima animi & ea ſane cæteris omnibꝰ
potiora.Secunda corporis:quæ tanto ſunt qᷓ animi deteri9
ora:quãto corpus animo eſt inferius. Tertia fortunæ: quæ
uo minus in noſtra poteſtate: eo cæteris bonis minoris
ſiint faciũda.Præterea in ſingulis huiaſmodi bonis eas dit᷑

ferentias eſſe uolunt: ut alia alijs præſtare arbitrentur. At

ſtoici quorum princeps fuit Antiſthenes Socratis auditor

condiſcipuluſq; Platonis id ſolum ac ſummum cenſuit bo
num:quod honeſtum eſſet. Quæ uero uel ad corpus: uł

ad fortunam pertinerent: neq; bona appellauit exiſtima/
tiue: nec mala: ſed indifferentia: quod & bene ac ſecun-
dum uirtutem ijs uti poſſemus & male atq; uitioſe. Ob eã
q; rem: tum commoda: tum incommoda nominantur.

Nec parum & nimis:nec plus & minus: nec exceſſum &

defectum ullum inter animi bona ſtoici eſſe uolunt: ut cũ
quid dicatur bonum: id conſtet omni bonitatis & ratione

& numero: & item malum: quod omni ex parte & abſolu/

tiſſime malum ſit. Cum ſolo igitur bono ſtoici humanã foœ
licitatem definant:ꝗᷓ rectiſſime Cicero ſtoicos ſecutus cum
propoſitum eſſet mortem uideri malum:reſpondit:ſt ma/
lum: ergo miſerum:id quod & ad propoſitionem & fortaſ

ſis ad ueritatem aptiſſime ſubtiliſſimeq; conſequit᷑: quan/
ꝗᷓ iccico fortaſſis ipſe nõ ꝓbas ꝙ podagra tibi nõ malũ mo⸗

do:ſed ſummũ etiam malum elſſe uideatur. Quod ſi teip/

ſum collegeris: aliter ſentias. Vale.Ex Mediolano.iiij. No

nas iunias. M. cccc.xxXXi.
Franciſcus Philelfus Saxolo pratenſ:i ſal.

cipe ſententiã meã. Fuit olim peloponeſus in uni/
uerſa græcia & uiris & opibꝰ pollẽs: nũc ijs uacua prorſus.
Nã ꝓ pt᷑ cõtinuas barbamrũ incurſiones incolarũq; igna/
uiã adeo eſt bonis exinanita oĩbus: ut præter unum Geor
VT. Ni⸗ Biun gemyſtũ uirũ certe & doctũ & grauẽ: & diſertũ: ni/
55 X Miho.

=ð
*

tua in peloponeſum: quã inſtituiſti ꝓfectione: ac

il inuenias dignũ laude. Principes eni illi pal æologi ipſi

N—

quoqʒ inopia preſſi ułſuis ſũt ridiculo ac prædæ. Itaq; præ/

ter unũ gemyſtũ cætera illic oĩa cõmiſeratiõis ſunt plena.

Accedit ꝙ lingua etiã ipſa adeo ẽ deprauata: ut nihil oino
ſapiat priicæ illius & eloquentiſſimæ græciæ. Mores uero
barbaria omni barbariores. Quare ſi me audias: non pelo/

neſus tibi ſed Thracia hocẽ noua Roma Cõſtãtinopolis
petẽda ẽ. Illic em & uiri eruditi ſũt nõnulli: & culti mores:
& ſermo etiã nitidus. Qcd eo tibi magis faciũdũ cenſeo q

neſciã:quãta ſit tibi Georgij gemyſti futura copia: ſi pelo/

neſum petieris. Eſt em iã admodũ ſenex: quiq; magiſtra/
tum gerit:neſcio quẽ. Cæterũ Conſtantinopolin petiturꝰ
poteris:ſi uidebit᷑: ad uirum ex itinere tãtiſper diuertere:
donec præſens ipſe coramq; diiudices & regionem & ui⸗-
ros. Vale.Ex Mediolano. vi. idus Iunias. M. cccc. xxxxi.
N EFranciſcus Philelfus loanni Auriſpæ ſal.
mo te uno accipiẽdo facilior. Te rurſus nemo diſſi
Ncilior dando. Tu me liberalitatis plurimũ laudas. Et
hãc uſttutẽ extollis oratione:ac recte tu ꝗqdẽ. Cæterũ quã
ipſe uirtutẽ tãti facere uideris:cur eã minꝰ amplecteris? Es
tu ſane libroꝶ officina. Sed ex tua iſta taberna libraria nul
Ius unꝗᷓ prodit codex:niſi cũ quæſtu. Quid tandẽ adeo te
libris ingurgitas? Quibus utinã ut par ẽ: utereris.Ego pe/
tij abs te Strabonẽ geographũ excribẽdi gratia: cũ mihi li

brarius eſſet domi. Reddita mihi ſunt a te uerba cũ aſſen/

tatione ꝑmulta: Ad rem aũt nihil. Petis a me nũc Sextum
Empericũ eius excribũdi gratia:gero tibi morẽ.Sed ea cõ
ditione ne mutuũ tibi iure doni aſcribas. Quare fac:ut ad
me meus redeat codex:cũ ſuo apud te officio functus fue
rit. Vale.Ex Mediolano.iiij. idus Iunias. M. cccc. xxxxi.
ranciſcus Philelfus Franciſco barbaro ſal.
Dhortationẽ tuã nõ inuitus audiui:quippe quino/
rim eam ꝓficiſci a beniuolẽtiſſimo ĩ me aĩo.Itaqʒ ha
beo tibi gratias. Verũ illud quoq; animo uelim:te/

cum uolutes:non eſſe in eius poteſtate: qui nauiget euxi-

num:ire ſæpe quo uelit: ſed qua uenti traxerint. Vale. Ex

Mediolano pridie Kal. Apriles. M.cccc.xxxxiſ.

—— ðð
— —

¶ Franciſcus Philelfus Leonardo luſtiniano ſal.

Ipoſſem tuo uti conſilio: nihil omniũ mallem. Sed N
qc te nõ latet: temporis habẽda eſt ratio. Quodgg lnn
N minus facit: is certe prudẽs eſſe nõ poteſt. Cætera fl
tecũm is cõmentabit᷑: qui tibi litteras red didit. Nã quicqdd Vn
eyxpoſuerit:id ab me totum profectum exiſtimato. Vale ilt
Ex Mediolano pridie Kal. Apriles. M. cccc. æxxXXi. At
¶ Franciſcus Philelfus Qatoni ſacco iureconſalto ſal. 9

Vto Mariũ filiũ diem prope apud te fore. Nã eũ
