ducit in hoſtibus. Reliqua ex ipſo Xenophonte cogno/
ſcetis. Valete ex Mediolano idibus Iunijs.M. cccc. Li.
Franciſcus Philelfas Nicolao Cebæ ſal. plu. dꝛ.
Eſpõdi nudiuſtertius tuis litteris. Itaq; in præſentia
Apreuitate ſum uſus: præſertim quod Xeuophon fi
lus iſtuc iret:qui tecum meo nomiae uerba facturus eſſet.
Venit enim ut loannem Marium fratrem comitetur Me⸗
diolanum: huic uelim: mea illa conuiuia ad me des. Vale
exX Mediolano idibus Iunijs. M. cccc. Li.

LI
nnqe‚Vto audiuiſſe te in ſtituiſſe Ioꝛnnem Mariũ filiãũ ad
Inos reditũ facere. Quare petijt per litteras: ut Xe/
nophonta Genuã qua iter facturus eſt: ꝗprimũ mitterem:
quo ſe comitetur Mediolanũ. Reliqua Kenophon ipſe fi-
lius meis uerbis tibi coram narrabit. Ego Arrhianũ uæbe⸗
ment᷑ cupio.Vale ex Medio.idibus iunijs.M.cccc. Li.
ranciſcus Philelfus Petro Thomaſio phi/
loſopho ac medico ſalutem.
Vm cæteris in rebus me tuæ proximæ litteræ pluri
mũ delectarunt: tum eo me non mediocriter ꝑtur/
barunt: quod publicæ fidei litteras ſignificabas iã ſupra ſe/

cundum menſem miſſas ad me a Bernardo luſtiniano ui-
ro patricio & mibi amiciſſimo. Fatebor tibi ingenue: quæ

ante fuit opinio mea.Inſtitueram: ut ſcis: ad reſurrectionẽ
chriſtianam ire ad uos.ltaq; me pararam: quotidie litteras
ueſtras auidiſſime expectans. Sed ubi aduenit conſtituta
dies: nec ego ex te: nec ex alio quoq; amicorum uideo ꝗcꝗᷓ
epiſtolarum: cœpi mecum uæbementer ſtomachari atq;
iraſci mihimet:qui omnino fruſtra amarem. ltaq; decreue
ram nihil poſthac amplius ad uos ſcribere. Sicq; diſtuli cõ/
pluſculum temporis: ut noſti: deinde cũ refrixiſſet excan/
deſcentia: & amicitiæ uis rurſus cõcaluiſſet: non potui me
continere: quin aliquid tecum obſtreperem. Nuncre quã
ſcribis: diligenter cõſiderata: quid iudicaturus ſim:neſcio.
Vnum aũt cupio: ut me facias ꝗᷓprimũ certiorem: quinam
ille fuerit cui Bernardus litteras ad me dedit. Reliquũ eſt:
ut aliæ parentur publicæ fidei litteræ: quibus tẽpus duoꝶe
menſium ſit præfixũ: atq; incipiat ad. xvij. Kal. Septẽbres.
Ad id enim tẽporis inſtitui proculdubio uos uiſere: id qce
me tuto facturum uolo:at nolim: mibi obeſſe poſſit: quod
iandiu in his ſum: quibus cũ tam dura bella geſſiſtis. Sum
autem iturus ad Alphonſum regem. Quare diuertam ex
eo ad uos itinere. Valaex Mediolano. x. Kalen. iulias. M.
cccc.Li.
Franciſcus Philelfus Aenico Daualo ſal plu. die
Vm certior fac a Gabriele mirabili:q modo iſtinc

Mee
Crch
noul
pute
mira
ſſe⸗
aut
Si⸗
c

di⸗

— – —

eeee

—

Mediolanũ orator redijt dediſſe te ſibi alias ad me litteras
circiter Kal februarias: quas ego uidi nuſꝗᷓ. Ne aliæ omni/
no ullæ ex te mihi redditæ ſunt litteræ: præter eas quas ex
puteolis ad. xvij. Kalen. maias ad me dediſti. Itaq; nibil tibi
mirãdũ eſt:ſi nullũ a me reſponſum ac cepiſti. Nã ꝗd ſcri/
pſeras:ſcire non potui.Ad proximas autem reſpõdi. Nũc
autẽ babeo noui nihil. Satyrarũ codex aſſidue excribitur.
Si prius nequiuero:ad auguſtũ ſaltem teromnino ad uos
capiam. Ante id temporis nullo pacto licet. Vale ex Me-
diolano.x. Kaſñ.iulias. M.cccc. Li.
Franciſcus Philelfus Bartholomæo parmẽ
ſi equiti aurato ſalutem. —
Am mihi beniuolentiam ad Aprilem oſtendiſti: ut
Nuidear mihi de te poſſe omnia polliceri. Quare cũ
princêps noſter pecunias mihi in præſentia in dandas de/
creuiſſet: Nenophonta filium ad te miſi: quem ut qprimũ
expediri cures: te etiam atq; etiã rogo. Erit hoc mibi tam
gratũ qᷓ quod omnium maxime. Noui modeſtiam & bhu/
manitatem tuam. Scio moleſte te laturum: ſi pluribus uer-
bis abs te petam: quod tua ſpõte facturus ſis. Vale ex Me/
diolano.iiij. Cal.iulias.M.cccc. Li.
N ranciſcus Philelfus Catoni Sacco iuriſconſul-
to & equiti aurato ſalutem. J”
AVenophon filiꝰ coram tibi exponet:quid fieri abs
tte uelim. Tu autem facies: ſcio: quod ſemper con/
ſueſti:& amice & recte. Ego ad auguſtum ſum ad Alphon
ſum regem iter facturus ab eodem ſcilicet inuitatus. Keli/
qua exipſo Xenophonte cognoſces. Vale ex Mediola/
no.iiij. Calen.iulias.M.cccc. Li. H
¶ Franciſcus Philelfus Aenico daualo equiti aurato ſa.
Vod modo. x. Cal iulias ad te ſeripſüpie ad uos iter
capiam ad proximũ ſextilem. Interea uero tempo-
ris ſatyrarum codex quem regi dono daturus ſum: lucu/
lentiſſime exaratur. Tu uelim operam des: ut regiæ fami/
liaritatis litteræ quarum comitatu inter proficiſcendum
utar: qprimũ eantad me. Audio iſtic eſſe Venetorũ ora/

4
1

5 — W
2 1

torem: cuiꝰ tu hac in re opera uti potetis: ea ſcilicet: ut iſti/
uſmodi litteras ad egregium medicum Petrum Thoma⸗
ſium qui Ven etijs agit: & mihi eſt familiariſſim us: ꝗqᷓ diligẽ/

tiſſime ꝑferen das curet. Is em eſt a me iã cõmonefactas:
ut eas litteras cum primũ acceperit: mittat ad me. Tu me
mnterea diuo Alphonſo tibiq; cõmenda. Vale ex Medio-
lano Pridie Kaleni ulias. M. cccc. Li.

OFranciſcus Philelfus Ciccho Simonetæ al. di. plau.
Ernis litteris meis eſſe debes certior fact: me neq

tVPapiæ: neq; Mediolani rem pecuniariã quã decre
Auit princeps: conſequi potuiſſe. Nam & Papienſes
& Mechelaneſes magiſtratus nullas ſibi pecunias eſſe re-

ſponderunt.ld autẽ quanto mihi incõmodo ſit: uel me re⸗

ticente cognoſcis.Itaq; tuæ erit hũanitatis ita ad hos Me-
diolanenſes ſcribere: ut intelligãt ſe ſua falli oportere opi/
nione:qui uolunt ſe plus poſſe ꝗᷓ principem. Vale ex Me-⸗
diolano pridie Kalen.iulias. M. cccc. Li. “
N(EFranciſcus Philelfus Petro Thomaſio medica ſaldi.
Am quartũ ad te ſcripſeram: poſteaꝗᷓ nullæ mibi
redditæ ſunt litteræ tuæ. Poſtea uero nibil accidit:
qch tua intereſſe arbitrarer præter incredibile deſi/
derium med uiſendi tui: quod indies magis magiſq; auge/
ſcit.Hoc autẽ me leuare tui eſt ofticij. Vale ex Mediola-

no.xyv. Kalen. Auguſtas. M. cccc. Li.
(Frãcilcus Philelfus Aenico daualo equiti aurato ſal.
d Ppropinquat iam auguſtus: quod ad tempus me

„– Aex feſtinat ad calcem. Ego litteras regias: quibus
e antea ad te ſcripſi:uæbementer expecto. Vale ex Me-
diolano. xv. Kalen. auguſtas. M. cccc. Dii.
NAranciſcus Philelfus Petro perleoni ſal.

aliquẽ inuenirem. Nemo hic eſt in præſentia: qui
NJiſtiuſmodi prouinciam uelit. Nec tamen dubito fo
re:ut cum melius res hic habuerint:non ſe aliquis offerat:
luem ad te mittam. Interim cura: ut ualeas cum ſponſa: &

W☛ d uos uenturum antea ſcripſeram. Satyrarũ co-

Væſiui diligenter:ut tibi quem cupis laboris ſociũy

K
ad me Arrhianũ biſtoricũ qᷓprimũ des. Ad bæc uelim di/
cas Nicolao cebæ bomini amiciſſimo uerbis meis: ut cu/
ret: ſi me amat: mea ad me conuiuia propediem dare. Cu⸗
pio enim illa mecum ferre in boc meo ad Alphonſum re/
gem itinere. Si alius fidus nuncius non occurrerit: ſaltem
tabellarius mercatorũ deeſſe non poſſit: cui quicquid nũ/
morum promiſerit: ipſe libenter diſſoluam. Vale ex Me,
diolano. v. Kalen. auguſtas. M. cccc. Li. JðMU
Franciſcus Philelfus Petro T bomaſio medico ſal.
On poſſum non ſubdubitare factũ eſſe: ut tot quas
ad te dedi litteras: interceptæ ſint: quandoquidẽ
iam ſextum ſcripſerim poſteaꝗᷓ nulla mibi omnino
uel perbreuis epiſtola tua reddita eſt. Deus intercepto/
ribus malefaciat: qui me priuant iucundiſſimo fructu ſer/⸗
monis tui:qui mibi omni melle eſt ſuauior. Itaq; uelim cu⸗
res: ut omni ratione atq; arte fallentis fallas: ac me exple/
as deſiderio litterarũ tuaꝶ. Vale ex Mediolano.vij.idus
(¶Franciſcus Philelfus Petro Thomaſio me⸗/
dico ſalutem
Dſeptimum idus Auguſtas cum iam meas litte/
ras obſignaſſem: binæ mibi tuæ redditæ ſũt: quibꝰ
AAiligentiſſime perlectis: reſpondi etiam tunc tibi

U quantũopus fuit. Nune autẽ abs te peto:atq; contendo:

ac ſi pateris etiam atq; etiam te rogo ut omni cura & dili⸗
gentia operam des: ut quæ mea ſcis intereſſe qprimũ con⸗
ficias:hoc mihi nec gratius facerę potes : nec neceſſarium

.7

magis. Vale ex Mdiolano. xviij. Calen. Septembres. M.

cccc. Li.

Franciſcus Philelfus loanni
Efruſtra ad nos eas: boc die Mediolanum egredi/
mur petituri Cræmon am: Vbi tandiu futuri ſumꝰ:
quoad hbæc peſtilentialis morbi procella conquie/
Jale ex Mediolano. v. idus teptembres. M. cccc. Li
ranciſcus Philelfus Ioanni Mario filio ſal. di.-plu.

— ——

m heſterno ueſperi ræmonã ueniſſemus: eſſe/

LI

2

„

*

muſq; excepti minime inhumaniter: hodie ex urbe eiecti n
ſumꝰ*: ĩ cauſa hoc fuit. Erat mihi ſerua mercẽnaria ex fami⸗ “
lia non ignobili alipranda: nomine Antonia: & ea quidem en
puella nõ inuerecũda. Hanc reliqueramus in cymba una
cum Maria nutrice tua: ut tantiſper res noſtras aſſeruarẽt:
dum ædes concederemus. Nam cũ Xenophonte ſorori9/
buſq; tuis ac Enero apud honeſtum cauponem interim
diuerteramꝰ. Dum poſt paratas ædes bodie cymbam re-/
peto: quo & res & mulierculas agerem ad ædes: offendo
Antoniam ſubita peſtilentiæ ui correptam animam efflaſ-
ſe poſitamqʒ in ripa:ibidemq; maximum hominũ concur-
ſum ac tumultum:non potui mihi non metuere in tãta ho
minum barbaria: ſed multo magis filiabus: quas una cum S
genero in urbe dimiſeram. Quid multis? Mibi in urbem 4
regrediendi poteſtas adempa eſt: reliquis item noſtris ex
urbe continue eiectis. Ruri nunc ſumus: quod in ſuburbio Hß
iacet: qua itur Mantuam. Vale ex Cræmona pridie idus
ſeptembres. M. cccc. Li. G
Franciſcus Philelfus Leodryſio Cribello ſal.
Igrato in me animo eſſe uolueris: ut & eẽ debes: :
ipſe te futurũ puto: curabis omnia quæ iſtinc dece/ 3 1
fidei mãdaui:& amice & diligenter: imprimiſq;:
ne quid mihi detrimẽti domi fiat. Nam te haud latet:quã/
tus nunc furum numer“ꝰ propter abſentiã ciuiũ Mediola/
nrni ubiq; noctu atq; die inſidietur: ut nullæ ædes ſatis aut
clauſæ iſtis aut munitæ ſint. Quare tuæ fuerit curæ ac be/
niuolentiæ erga me: operã dare:ne quid nobis ſurripiatur
abſentibus. VWale ex ſuburbano rure Cræmonenſi idibus
Septembribus. M. cccc. Li.
NEranciſcus Philelfus ſal. di. plu. Matthæ
iſaurenſi ædili curruli.
Vod ſcire cupis:qᷓ me humane & liberalit᷑ Cræmo
nenſes exceperint:accipies paucis. Me aduenien-
tem uniuerſa cluitas & uidit: & honorauit egre-
gie. Sed ubi accidit ut mercennaria quædam mea ſerua
peſtilentiali morbo correpta: uitam ſubito deſeruerit:tu⸗

—

— — — 2

bied⸗

Ami⸗ V

dem
Un
et:
tori⸗
D
nre⸗
ndo
⸗

Ut/

—

S

multus ingens in urbe aduerſus me exortus eſt: quem ple

beia inſania concitauerat. Nam qui uiri nobiles atq; boni

eam urbem inbabitant: nibil huiuſmodi non modo nõ fe/

cerũt: ſed ne temptauerunt quidem. Sum continuo cum
u niuerſa familia urbe excluſus: & nõ ſine magno quidem
uitæ periculo. Vagabar in cãpo auxilij omnis atq; opis ex-
pers. Nec quid conſilij caperẽ:ſatis mihi erat in promptu:
uſq; adeo erã animo ꝑturbato in tam repẽtino inſanientiũ
hominũ motu.Tandẽ ubi paululũ plebeius ille furor ſeda
tus eſt:præſtãtes quidã pauci atq; boni ciues permodeſte
me adierunt:meqʒ hortati ſunt:ut modice ferrẽ atq; æquo
animo plebeiam illam ſtulticiam: quæ longe magis: ꝗᷓ mihi
bonis omnibus ciuibus permoleſta extitiſſet. Breui autẽ
fore ut illud omne erratum haud ignobili diligẽtia ſarcire
tur. Meq; duxerunt in proximum quoddam ſuburbium:
ubi rus ẽ ac uũilla cuiuſdam ciuis perſechetæ. Vnde eiecto
uillico: mihi uilla una cum rure tradita eſt tantiſper incolẽ/
da: donec publica diligentia aliter meæ & rei & dignitati
prouiſum fuerit. Cæterum in præſentia incõmodius age-
re nibil poſſem. Nam om̃ia mihi deſunt præter culices pu-
liceſq; & muſcas. Vale ex Cremonenſi rure Suburbano.
xyvij. Kal. Octobres. M. cccc. Li.
Franciſcus Philelfus Sceuæ corti equiti aura
Ato ac iureconſulto ſal.
Vm iſtac iter facerem Cremonam petiturus: me
uæbementer hortatus es: ut Placentiæ ꝗᷓ Cremo-/-
æ: donec Mediolani peſtilentia ceſſaſſet: agere
mallem. Nec em̃ uereri te aiebas multo cõmodius me ac
melius apud Placentinos futurũ:qᷓ apud Cremonenſes.
Quare cum uideam Cremonã eodem quoqʒ acerbiſſimo
morbo laborare:quo Mediolanum: ſciamq;ʒ ꝗᷓ tibi homini
amiciſſimo & carus ſum & periucundus: non inuitus cõdi/
tionem accipiam: modo per te fiamxertior: ne ſpem pre/
cio ſim empturus. Itaq; fac:propediem intelligã: quid me
facere oporteat. Vale ex rure ſuburbano.xyi. Kalẽ. Octo⸗/
bres.M.cccc. Li. äs

(Franciſcus Philelfus lacobo camerinati ſal.
Ttuam erga me uoluntatem non laudare nonpoſ/
Nſum: & iſtorum negligẽtiam non deteſtari non de/
beo:qui nihil eorũ omnino agant:quæ tu ijs agẽda iuſſiſti.
Non enim ij ſumus:qui more ſcytharum ſolo utamur pro
lecto: præſertim tandiu: & ſine ulla noſtra culpa. Accedit
ad hanc difficultatem alia longe incommodior: quod ne
caupones quidem ulli nos dignos putant: quibus ullo nũ/
morum interuentu ea dent uænu: quibus ſine uitam du/
cere nequeamus. Aiunt enim Guilielmum neſcio quem:
bomin?: quantum uidere uideor circumforaneum ac pla/
ne barbarum ſibiiuſſiſſe non modo ne quid nobis uel mer
cede ulla exhibeant: ſed nec etiam uerbum nobiſcum faci
ant. Iſtum autem perditiſſimmum Guilielmũ eiuſmodi ma/
giſtratui præfectum dicunt: cui talis poteſtas decreto pu/
blico data ſit. Itaq; te rogo: ut uel conſulas rebus noſtris:
quemadmodum nudiuſtertius mihi coram recepiſti: uel
quod admodum malim: mihi abeunti poteſtas fiat. Vere/
or enim ne qui Mediolano peſtilentiam fugimus: eã Cræ-
monæ repererimus in tanta rerum omnilũ difficultate ac
tædio. Vale ex rure ſuburbano. xi. Kalendas Octobres.
3D IIX ranciſcus Philelfas Cbriſtoforo Marliano ſal.
Odie cum tibi primum facultas oblata fuerit: fac ſi
me amas: ut te uideam. Sunt enim quædã mihi te/
cum cõmẽtanda. Præterea uacuus ne omnino ue/
nias:atramẽti aliquãtulũ tecam affer. Nam atramentariũ
meũ æque ſitit: atq; nos omnes. Xenophon filius petit abſ
te aliquantulũ uernicis. Vale ex ſuburbano rure.x. Kalen.

Octobres. M. cccc. ððð
rcen Philelfus lacobo camerina ti ſa.
Vpio quædã cõmẽtari tecũ.Itaq; rẽ mihi pgratã fa
Gurus es:ſi cũ quid ocij hodie nactus fueris: hbuc te
conferes: quando quidẽ nos ad te ire barbaria iſta
non ſinit. Arca illa noſtra cum libris eſt etiam nunc ſub lo/
ue. Vale ex rure ſuburbano.x. Kal. Octobres. M. cccc. Li.
Franciſcus Philel. loanni lordani iuriſcõſulto ſal.

—

—

kes

C⸗

1

Ræterierũt anni iam triginta & amplius: poſtea ꝗ́
nec uerborum a me: nec litterarũ aliquid accepiſti:
A nec ego item abs te: ldq non alterutrius uoluntas
aut negligentia ulla fecit: ſed longiſſima locorũ interualla.
Nam cum tu adhuc patauij operam dares iuri ciuili: ego a
Venetis ſoluens in Thraciam nauigaui: quo græca ſapien
tia factus doctior maiori uel uſui uel ornamento latinæ lin-
guæ: futurus eſſem. Qua una re factũ eſt: ut mutua ſcribe-
di uiciſſitadine priuati iamdiu fuerimꝰ. Nam poſt annũ ſe/
ptimũ ubi in Italiam reuertiſſem: & ſi eramus propinquio/
res: tamẽ cum temporũ quoq; difficultas nobis fuiſſet im/
pedimento: uterq; ſiluimus: Nuncuero cum propiores fa
cti eſſemus: tempuſqʒ ipſum nos mutauo ad ſcribendũ bor⸗
taret᷑: anteuertere ꝗᷓ anteuerti malui: quo intelligeres nul-
lo amoris officio me poſſe abs te ſuperari.Scire autem cu⸗
pio:qᷓbelle ualeas: & quanta me beniuolentia proſequare.
Nam ego te nõ diligo ſolum:ſed ita amo:ut nihil ad cumu
lum addi quæat. Valeo autem pulchre. Apud Cræmonen
ſes uero igeo me recepi:quoniam Mediolani qua ipſa in
urbe domicilium mihi perpetuũ conſtitui: peſtilẽtia indi-

—

es magis atq; magis inualeſcit incrudeſcitq;. Reliquũ eſt:

ut qᷓdiu in propinquo futuri ſumꝰ: ꝗᷓcreberrimis inter nos
litteris quotidie aliquid conmẽtemur. Vale ex rure Cræ/
monenſi ſuburbano.x. Kal. Octobres. M. cccc. Li.
(Franciſcus Philelfus Iacobo Camerinati ſal.
Alſtimo tibi ab ingenuo adoleſcente Chriſtoforo
marliano ea oĩa uerbis meis renunciata: quæ a me
mane corã accepit. Nihil aũt aut temere aut minꝰ
cõſultò locutꝰſum. Ruſticor em ut noſti iam diẽ ſextũdeci
mum:nõ ſolum incõmode:ſed in maxima rerũ oĩm penu
ria. Quid mihi poſtridie ſit agẽdũ: aut unde neceſſarijs re
bus ſubueniẽdũ:nõ intelligo. Quare nõ amicis ſolum: ſed
mihi etiam ipſiiam moleſtimus fiæri incipio. Itaq; ſummo
opere te rogo: ut quæ tibi Chriſtoforus nomine meo ex⸗
poſuit: boc ipſo die omnino conficias: quo quid factu/
rus ſim intelligam. Ho die mibi philoſophica cœna futu/

res ui

ra eſt eaq; diogenica. Poſtridie uero ne cũ arida quidem

cerere mẽſam mihi futuram uideo. Vale ex rure ſuburba
no Cremonæ.v. Kal. Octobres. M. cccc. Li.
Franciſcus Philelfus Mãſueto attendulo abbati ſal.
Enuciauit mihi heſterno ueſperi uir optimus amã/
tiſſimuſq; tui lacobus camerinas inſtituiſſe te mibi
dono datũ ire tritici ſextarios decem. Quæ quidẽ
§ ui dici quæat: quantam mihi uoluptatem attulerit:
& id quidem nõ tam ipſo dono: quod ſane pulcherrimum
eſt: ꝗᷓ bonitate ac liberalitate ingenij tui: qui nullo unꝗᷓ ab
me prouocatꝰ officio uolueris me tibi tam opportuno: tã
benigno munere deuincire. Itaq; habeo tibi imortales gra

tias. Tu autem tibi uelim: perſuadeas: eum me eſſe futu-
rumq; indies:qui in te amando ceſſurus ſim nemini. Triti/

cum autem ipſum tum mihi præbendum curabis: cum in
urbem uenero. Nam ruri quo pacto ſim uſurus: non ſatis
intelligo: quanꝗᷓ ne in urbe quidem fortaſſis eo mibi opus

erit. Verũ hac de re breui faciã certiorẽ. Vale ex Cremo-

nenſi ſuburbano rure.iiij. Cal.Octobres. M.cccc. Li.

æ tibi in ethuriam abeunti pro beniuoletia no-

tus aũt ſum: quod nihil poſtea reſponderis niſi tua

fortaſſis in urbem Romam feſtinantior profectio tibi fue/

rit impedimento:quo id florentiæ cauſa mea gerere com/

mode nõ potueris: qc tuis in cõmentarijs annotaſti. Hoc

ſi ita eſt factũ: uelim in reditu ne prætermittas. Erit id mihi
uæhementiſſime gratum. Et ne tuas litteras fruſtra ad me
des: ego hoc tempore ago Cremone: acturuſq; ſum fortaſ

ſe:donec peſtilentia Mediolani deſierit deſæuire. Iacobũ

triulcum diſertiſſimũ iuriſcõſultũ ualere plurimũ opto:im

primiſq; Auriſpam mecruirum optimũ & hominẽ doctiſſi/

mum. Vale ex rure Cremonenſi ſuburbano: pridie Calẽ.

Octobres. M. cccc. Li.

¶ Franciſcus Philelfus Bartholomæo Melio ſal.

„

. (Enancilens Philelfus Nicodemo Trãchedino ſal.

ſtra mandaram: nequaꝗᷓ debes eſſe oblitus. Mira/

☚2
—

—r— —r — —

IX

NYVoniã certo ſcio te uel rõne uel tempore ea animi
S ægritudie quã nõ mediocrẽ ex obitu dilectiſſima2
ſororis tuæ & nobiliſſimi uiri cõceperas: magna ex
arte liberatũ: nõ ſum ueritus uti officio tuo. Decreuerũt
ui iſti publici magiſtratus nudiuſtertiꝰ mihi iã licere urbẽ
Jingredi atq; pro arbitrio meo incolere.lItaq; mibi ædes pa
rrandæ ſunt. Hac in re tua mibi opera opꝰ eſt. Cupio mihi
AQAdomũ cõduaci in tempus ſemeſtre & amplã & cõmodam.
Peto igit᷑ abs te:ut hac prouinciã tuorũ alicui deferas idqʒ
ꝗprimũ.Nõ em̃ te latet quãto cũ incõmodo ruri ſum. Nũꝗᷓ
4 equidẽ didici ruſticari:qui uł philoſophari uel aliquid libe

X ralius agere ſemꝑ cõſueuerim. Hoc erit mibi tam gratum
quod gratiſſimũ. Vale ex Cræmonenſi rure ſuburbano.

Calen. Octobribus.M. cccc. Li.
¶Fraãciſcus Philelfus Michaeli rochæ grãmatico ſal.
Iligentiã tuã non ſolũ ꝓbo:ſed etiã laudo.Facis em
& amice & liberalit᷑. Domũ mihi conduci cupio:tũ
amplã: tũ etiã pulchrã. Quo in loco ſita ſit nõ mul⸗
ti facio: mõ locꝰ ſit honeſtꝰ ac muſis (ut ita dicãa)accõmoda
tus. Qce ſcire cupis:Næ græca dictio ẽ: & diphthõgũ reci/
pit:æ: quæ apud græcos ꝑ ai. ſcribit᷑: & niſi diuidat᷑ eodẽ ſo
no enũciat᷑: quo apud latinos.æ.diphthongꝰ:quã dicimꝰ.
Nam ſi diphthongus apud græcos eſſe deſierit: eodẽ mo/
do profert᷑:quo apud nos.ai.diuiſa. Vnde Virgilius græ/
cos imitatus ait: Aulai in medio pendebãt pocula bacchi:
pro aulæ. Næ igit᷑ ꝑ æ diphthõgum ſcripta ſignificat certe
ita: & uæbementer: uel etiã nimis ſecundũ quoſda. Hac
autem dictione ita utuntur latini poetæ prelertim comici
ut dica:ſymbolũ:ſtrategi: & alijs atq; alijs uerbis pluribus.
Et ut ueniã ad rem tuã: mihi cõuenientiſſime dici uidẽtur
apud Terentiũ.næ. pro uæbementer aut nimis: quanꝗᷓ ni/
mietas a uæbementia non admodũ differt. Cũ em inquit:
Faciunt næ intelligẽdo:ut nihil intelligat: quaſi qe qui ma,/
gis ꝗᷓ opus ſit: aliqd uel inqrũt: uel ſpeculant᷑: eorũ numero
ſunt habẽedi:qui nihil intelligũt. Tu ſi ſecus putas:utere iu
dicio tuo. Ego em neminẽ mihi deum facere conſtitui. Ita
etiã tibi:ſi ſapias:faciũdũ exiſtimo. Vale ex rure ſuburba-
u

II

no Cræmonæ.Kalen. Octobribus. M. cccc. Li.
NFranciſous Philelfus Auguſtino Narinenſi ſal.
Nſtitui cõſiliũ tuũ ſequi. Nã qꝗ me cõmonueris fo/ i
te noſtro principi nõ ingratũ: ſi relictis Cræmonèéeſi 8
pus Papis ꝗᷓprimũ cum uniuerſa familia conceſſero: puto Gd
nil temere te locutũ. Itaq; in craſtinũ diẽ hinc ſoluã: qe; eo
facio libẽtiꝰ:nequa ꝑ me accedat uelutilitas: uel uoluptas E
ad tuos iſtos barbaros: quos deus optimꝰ maximꝰ radicitꝰ e
ꝑdat:idqʒ; propediẽ. Domũ autẽ quã pararũt ſibijpſi babe/
ant una cũ peſtilẽtia atq; ignorãtia. Vale ex rure ſuburba/
no Cræmonæ quarto nonas Octobres. M. cccc. Li. f
–Nranciſcus Philelfus Leodryſio Cribello ſal.
– e EQALYH& IOEH .
D ſext idus Octobres ueni Ticinũ ubi cõtinuꝰſum
ILlIuturas: donec Mediolani clæmẽtius cælũ ſpiraue/ “
Jrit. Audio quas domi ad cuſtodiã reliquerã mulierculas:

&ο matrẽ & filiã e uiuis exceſſiſſe. Nec de rebꝰ meis dome
. ſticis poſteaꝗᷓ deceſſi Mediolano:in hãc diẽ audiui quicꝗᷓ.
Nerc poſſd no dubitare: neꝗd litigij ꝑ affines meos aduer/
ſus me ſit tentatũ. Itaq; te rogo: ut omia quæ mea intereſſe
iudicaueris: ꝗdiligentiſſime odoreris: & ad me confeſtim
ſcribas. Vale ex Ticino pridie idus Octobres. M. cccc. Li.

(EFranciſcus Philelfus Bartholomæo

corigiæ equiti aurato ſauteem. .
Aud mea de te me certe fefellit opinio. Nã iãpridẽ? 4
eũ te fore ſũ arbitratꝰ: cui ꝓ tuis erga me beneficijs H
eelſſenvplurimũ debiturꝰ: & id certe cũ ſuꝑiorib⸗ mẽeſibꝰ re

ipſa expertus ſum: tũ ita boc tẽpore perſpicere uideor: ut
ea: quæ cernunt᷑ oculis. Nõ em ignoro benignũ & amiciſſi
mum tuũ erga me animũ. Nã liberaliſſimꝰ uultus ipſe tuus
ſic animi tui liberalitatẽ oſtẽdit: ut me iã cenſeam oĩia acceę/
pilſſe: quæ tu dare ſiita poſſes: ut uelles:& magnoipᷣe leua

rer ineõmodo: & tu nõ mediocrẽ gloriã cõſequerere.De⸗
bes em liquido aiadue tere: ꝗᷓ mibi moleſtũ ẽ tandiu apud
cauponẽ degere: cũ tali præſertim & tã graui familia eaq; “
delicata. Doleo aũt maiorẽ in modũ nõ mea ſolũ: ſed mul- 4

—— S . . . ,„ — . —-— . — —*
to etiã magis principis noſtri cã. Quid em̃ dicat᷑ cũ ab ipis .
hoſtibus: tũ ab uniuerſa italia: cũ increbruerit apud oẽs eã

l.
ſo⸗/

eſ

t.
eo
ds
ians
abe,
tba⸗

ll

s

es unius Franciſci Sphortiæ aut conſuetudinem: aut for/
tunã: ut uel nequeat uel nolit egregijs uiris opitulari & ea
ſuppeditare: quibus ſine uitã tuerinemo poſſit? ltaq; rogo
te:ut quod ſponte facis: uel mea etiam uel principis noſtri
cauſa non facias ſolũ ſed efficias: hoc eſt ut publica priua-
taue pecunia bunc eximas hac loci obſcuritate: qui uel lu/
cem tenebris uel ſolem luci non minus ſolet ꝗᷓ poteſt affer
re. Id autẽ eo facilius ſis facturus: quo ſcis nihil ad te detri-
menti præter breuiſſimi temporis incõmodum peruetu/
rum. Nam multo plus mibi deber᷑ ex ærario ꝗᷓ in præſen/
tia ab me petat᷑. Ego uero is ſum: qui beneficijs ſuꝑari non
æquo aio ſim ferre ſolitus. Nam ſi aliud nibil: nominis laltẽ

imortalitatẽ ijs qui bene meriti de me fuerint: referre ſem
per conſueui. Quid uelim: paucis tenes. Vale Papiæ ex

dibus noſtris. xvij. Kalł. Nouembres. M. cccc. Li.
Franciſcus Philelfus Benedie ur

H pPTOBPoacmedics ſaͤal
Ebuiſtibeſterno ueſpi ex cõterraneo & affini tuo

intelligere: qua in re mibi opus ẽ opera tua. Et ꝗꝗᷓ
abs te amer:iãpridẽ noui:reliquũ eſt: ut abs te pe⸗
tam:ne fruſtra te admonitũ patiaris. Nã ꝗquis omne tuum
mihi officiũ gratũ ſit ſemꝑ: hac tñ tẽpeſtate eo erit gratiꝰ:
quo magis eſt neceſſariũ. Præterea quædã mihi ſut cõmẽ⸗

tanda tecũ: quæ principis noſtriuæbemẽter interſunt. Si

huc minꝰ ante ꝓtectionẽ tuã es uẽturꝰ ad principẽ: uelim
me facias certiorẽ: an licet in præſentia Ticinũ incolentibꝰ
ad uos ire. Audio em hmõi & ciuibus & incolis propf pe/
ſtilentiæ ſuſpitionẽ ad uos iter eſſe intercluſum. Quod ſi

ſecus mihi fore ſignificaris: maturabo ad te ꝗᷓ primum. Va

le ex Papia. v. Kalen. Nouembres. M. cccc. LDi.
„ Franciſcus Philelfus Leodryſio Cribello ſal.
PEciſti: ut te decet: ꝗq deſiderio meo cumulatiſſime ſa⸗
tiffeceris. Nõ em poterã nõ ſubuereri:ne quid litigij
motũ eſſet ab ijs ꝗ inſidijs magis ꝗ iuri fiſt me abſentẽ noſ-
ſent. Id ãt ut metuerẽ Rainaldi uaridei: quẽ reꝶ meaꝶ abi

ens ꝓcuratorẽ cõſtituerã: ſilẽtiũ faciebat. Reliquũ eſſ: ut ſi

me amas: quotiens ex tuis quiſpiã petit Mediolaniiid qd

exiſtimo quotidie propter ꝓpinquitatem tibi uſu uenire: .
eundem cures accedere ad ædes meas: & ex ꝓxima uici/
nia ꝗdiligẽtiſſime ſciſcitari: noui ne quicꝗᷓ acciderit. Quic-
quid autem acceperis: id facito ut qprimum ſciam. Vale E
ex Papia Nonis nouembribus. M. cccc. LDi. l
(Franciſcus Philelfus Sceuæ Corti iuriſcon/ ðYU
ulto & equiti aurato ſal. SèMß
Mbroſius gentilis derthonenſis neceſſarius tuus: E
ut ipſe ait: multis mihi in rebꝰ moleſtus ẽ. Hũc igit
uelim moneas: ne ſit aduerſus me importunior. Nã mibi 4
iam bilẽ mouet. Vale ex Ticino. v. idꝰ Noueb. M. cccc. Li. M
¶ Franciſ. Philel. Sceuæ Cortiiuriſcõ. & egꝗti aurato ſa. 1
Olim mireris: qd nullas ad te litteras dederim: poſt⸗ 1
Beaqꝗᷓ ueni Papiam. Fuit em̃ in hanc die: qᷓ par eſſet oc/
cupatior & priuatim & publice. Et quanꝗᷓ nibil etiã nũc ſũ e
nactus ocij: uoluitũ intelligeres: quo in ſtatu ſũt res meæ. 4
Ego ut ſcis: iccirco Mediolanũ liqui: quo me peſtilentiali u
ſtragi illi ſurriperẽ incolumitatiq; ſeruarẽ. Itaq; apud Cræ
monenſes me recepi. Sed cũ apud illos nullũ eſſe neq; mu
ſis neq; probitati locũ re ipſa cognoſſem: uidiſſemq; nobi-
litati nibil oĩno: ſed abiectæ ſortis hoiĩbus omnia pro libidi-
ne licere: intra quartũ & uigeſimũ diẽ ex quo eo loci con .
ceſſeram: inde ſolui ad Ticinenſes. Cunq; Ticinũ petitur⸗ 4

inter remigandũ remulco diuertiſſem in portũ iſtũ placẽ/
tinũ: ſum abs te humaniſſime ſimul honorificẽtiſſimeq; &
exceptꝰ & muneratꝰ. Quæ res eo mihi iucũdior fuit : quo
mora illa Cræmonenſis moleſtior fuerat. Ticinum autem
ubi adueni: omni ſollicitudine ſum reliqua liberatus: præ/
ter eã: cuius cauſa me a Mediolanenſibꝰ auocarã. Nam cũ
cætera hic me cõmoda plurimũ delectant. V rbis amœni⸗/
tas: conſuetudo ciuiũ: & quæ ad urbanã uitã attinent oĩa:
tũ ipſa diſciplinarũ & bonarũ artiũ ſtudia quibus omnibus
Cræmona eſt plane uaca. Sed unũ eſt: qc; me aio trangl/-
lo eſſe nõ ſinit.Peſtilentia em Ticinenſes laborãt etiam bi
non mediocriter. Quare qui mediolani diutius cauere nõ
audebam: Ticini idem metuam neceſſe eſt. Neq; qd con/
ſilij capiam:ſcio.Nam quotidie nauigare ac mutare ſolum 1

nire .
lci/
lic⸗
Ae

IX
— —
conſtantis hominis nequaꝗᷓ ducit᷑. Præterea huiuſmodi
bomines nõ æquo animo ab ijs excipiunt᷑: qui benigniꝰ ce
lum incolentes bonæ ualitudinis rationẽ habent. Itaqʒ hic
agere inſtitui: donec ſolo Mediolanẽſi ſeſe numen clæmẽ
tius præſtiterit. Tenes rem meam omnem. Tu fac: ut ua-
leas: & me ama. Ex Papia. v. idus Nouembres. M. cccc. Li.
Pranciſcus Philelfus Nicolao Varoni ſal. di.
Vto iã antea redditas tibili tteras: quas quarto Cał.
Nouébres ad te dederam. Itaq; eo nunc breuioreẽé
uoõlui: quoniã tuam aliquã epiſtolã expectare incipiebam.
Quod autem me in præſentia ad ſcribẽdũ impulit: aliud
nihil fuit qᷓ deſideriũ Plinij conſequẽdi: eius inquã: qui de
naturali hiſtoria eſt inſcriptus. Hunc em audio florentiſſi⸗
mo tuo principi eſſe emendatiſſimum Auriſpæ Quarinicq;
eruditiſſimorũ bominũ diligentia. Itaq; eum mihi excribi
cupio & id quidẽ iſtic apud uos: ſiquis non indoctus libra/
rius inueniri quæat. Ad hæc abs te cupio fieri certior: an
ulla ſint tibi uel Themiſtij uel Alexandri aphrodiſiei com

mentaria in Ariſtotelis libros: quos aut in actiua: aut in ſpe

culatiua philoſophia ſummus ille uir doctiſſime ſimul ele/
gantiſſimeqʒ ſcripſit. Hoc erit item mibi uæbementer gra/
tum. Libenter enim ſapientiam cum eloquentia coniun/
go. Vale ex Ticino.xv. Calen. Decebres. M. cccc.li.
(Franciſcus Philelfus Petro Thomaſio

philoſopho ac medico ſal.
Vod ego ad ſexilẽ litteras ex Mediolano ad te dede
rim nõ es ignarꝰ: ut exiſtimo. At ego ſi quid reſpon/
deris: idcirco ſum neſcius: qc uitæ a peſtilentiali internitio
ſeruãdæ cã: inde paulo poſt ſolui Cræmonã. v. idus Septẽ
bres. Ex Cræmonẽſi aũt ſolo rurſus principis iuſſu ad Tici
nenſes me recepi ſeptimo idus octobres. Vnde eadem ra
tione in hanc diem citius ad te non ſcripſi:quod nulli nun/
cij neq; hic neq; Cræmonæ itẽ offœrent᷑: qui meas tibtllit/
teras eſſent redituri.Et nũc quoq; & ſi non ſatis ſcio:qᷓ tuto
Htteræ meæ cõmittant᷑: nolo tame putes me ſententiam
mutaſſe. Iſſem em ad uos:ni me pecuniæ defeciſſent. Itaq;
uelim ad ea:quæ ſcripſeram: ꝗprimũ reſp ondeas. Vale ex
D u iij

——

Papia.xv. Kal. decembres. M. ccc. Li.
Frãciſ.Phil. Petro Thomaſio philꝑſopho ac medico ſal.
NVYVogd nudiuſquartus alijs litteris tibi ſignificaun: Li
cinũ cõceſſi. Nullus em opportunior locus potuit

piẽti. Nam nec licebat abire longius. Te igi᷑ uæbemẽeéter
rogo ut ad ea mibi reſpondeas: quæ ſæpius in uniuerſum
ſimũ. Vale ex Papia. xij. Cal. Decembres. M. cccc. Li.
(Eran ciſcus Philelfus Ciccho calabro du·

ali ſecretario ſalutem.

Raue mibi & pmoleſtũ ẽ ea præmi neceſſitate: ut
principẽ noſtrũ linquere oino cogar. Quid enim
fruſtra tam inutiliter diutius tẽpus teram? Video me no/
ſtro principi eſſe cariſſimum:non tam meis meritis ꝗᷓ beni/
gnitate ſua. Quid em mereri aliud ſtudeã ꝗᷓ pro dilectione
Hdem pietatẽq; referre? Ad Apollinis citharam muſæ ca/
nunt. Qualis ſonus talis etiã cãtus. Nihil mibi eorum oim
obſeruat᷑: quæ uel gratiſſimus uel munificentiſſimus prin-
ceps iuſſit. Itaq; iam hinc incipio rebus meis cõſulere. Niſi
breui conſtituta pecunia reſponderit: me aliorũ principũ
æri obſtringã: apud quos poſt anni curriculũ cum primũ
uer aduenerit: me recipiã. Sic em ueluti ſpe promiſſioneq;
deluſus neq; principis gloriæ ſtudeo neq; meæ. Nã eger
animus ſtudioſis in rebus imortalitatẽq; moliẽtibus recte

agere nibil quæat. Trãquillum eſſe ingeniũ lætumq́; opor

tet: ſiquid aut egregij aut magni ex feſe uelit educere. Bre

ui quid facto ſit opus: potes intelligere. Vale ex Papia. v.

Calen. Decembres. M. cccc. li.
Franciſcus Philelfus Nicolao Varoni ſal.

44 —

cupio. Audio hũc eſſe apud uos diligenter emendatum.
Si iſtiummodi exempli facultas mibi futuri ſit idq; ferrariæ:

curabo ꝗᷓprimũ excribi. Nec enim dubito ſtudioſum iſtic

offerri Mediolanẽſis peſtilẽtiæ ſtragẽ effugere cu/

ſextilẽ ex meis litteris accipere debuiſti. Id erit mibi grati

decimum Cal Decẽbres ſcripſi ad te:
quãtũ ꝓ tẽpore opus fuerat: tamen quia ſum neſciꝰ
accepeęris ne an minꝰ acceperis litteras meas: uolui rurſus
eadẽ tecũ agere. Pliniũ de naturali biſtoria uæbementer

te
pot
Dre⸗
l⸗

X
librarium inueniri:qui bmõi ſit munere functurus. Itaq; tui
uel officij uel humanitatis fuerit: ut me facias propediem
certiorem: quid hac de re poſſim ſperare. Vale ex Papia
idibus Decembribus. M. cccc. li. ðð
C ranciſcus Philelfus Sceuæ Corti iurecõ⸗

ſulto & equiti aurato ſal.
Rocurator tuus eoꝶ quæ abiẽs iuſſeras: egit oĩno
nibil. Quotidie nouã ſpem affert: quotidie uerba
dat. Qui quoniã quam de te fid em mihicorã ſan/
Req; recepit:fallere ſæpius non dubitat: te amice moneo:
ut uel a gerendis negocijs eorũ auoces: uel ut ſe grauitate
tua nõ indignum præſtet:qprimũ cures. Vale Ex Ticino.
xiiij. Cal lanuarias. M. cccc. Li. MU?

¶ Frãciſcu s Philelfus Nicolao UM
☚ as. ad. v. id'octobres ſuauiſſimas ad me litteraſ de
Jderas: quartodecimo Calẽ. Ianuarias mibi redditæ
ſt Papiæ. Nõ em̃ me Cræmonæ offendere potũerũt. Nã
id loci multo ante iccirco reliquerã: qm nullum eſſet apud
Cræmonenſes muſis hoſpitiũ: & ſum præterea cõmone/

factus me rem facturum meo principi gratam: ſi Papiæ tã-

tiſper agere mallem: daum Mediolani peſtilentia fureret.
Atqʒ fuit tua mihi epiſtola periucunda: quippe quæ eum
te oſtenderet:quẽ ſemꝑ amiciſſimũ eſſem exꝑtus.Itaq; nõ
poſſum non lætari: q te intelligã amori meo nulla ex ꝑte .
cedere. Nec em moleſte laturus ſim: qe te amãdo ſupera,/
tum iri nullo pacto patiaris. Vir plane philoſophus es: qui
tanti uirtutẽ officiũq; facias: ut ea re nolis a uiro etiã amici
ſimo ſuꝑari. At ipſe quoq; mi Nicolae omnẽ ſim aduerſus
te pugnã certamenue initurus muneris pulcherrimi bui
gratia. Eo em te magis amo ꝗᷓ amer abs te: quo magis me/
ritis tuis amandus es. Qc- autẽ polliceris operam tuam: ſi
cui uel ornamento uel uſui florentiſſimus princeꝑps tu uel
potius noſter mihi futurus ſit:nõ audio inuitus. Sed quo-
niam ipſe perpulcre noſti: quid mihi cõduẽcturũ ſit uelad
dignitatem uel ad rem: nibil eſt quod te magis admonen-
dum putem. Vale & cõmuni principi me comẽda. Ex I. kH-
cino. xiij. Cal. Ianuarias. M. cccc. Li.. l
u liij

3

–

(nn ciſcus Philelfus loann Palæologo
archioni montiſferati ſalutem.
D priſtinã meã erga te obſeruãtiã tãtũ nũc cumu/
um addidiſti uolũtaria tua atq; alacri benignitate:
At in te obſeruãdo neminiiſtorũ oĩm ſim ceſſurus:
quos mãgis intimos & domeſticos habes imprimiſq; cari/
oris. Nam tam ſi quicꝗd benefice in quẽpiã cõfert᷑: pluri

mi fieri oportet: illud tn longe pluris mea ſen tẽtia: qc' nul/

lo ua cat officio: & oĩs (ut ita dixerimynumeros cõpleẽctit᷑.

Dediſti tu quidem homini obſeruãtiſſimo tui nominis &
gloriæ: & id ꝗdẽe tẽpeſtiue & libenter & large.Præſtitiſtiq;

