poſueris:meliuſcule ꝓfecto & exteriori cõſules:& iteriori
homini. Nã qc ſcribis te ex altero pede laborare: iſtimoĩ
tibi nobilitas patrita non eſt: at ne auita quidẽ. Quare ne
aliunde tibi uenatus ſis: caue. Et eam a te ᷓprimum amo/
uere: atq; extrudere eminus ne diſſimulas. Nam ſi facile
ſe norit nactam hoſpitium: cum uoles excludere: baud po
teris. Ego ut ad reliqua reſpondeã: abs te aliud nihil de⸗
ſidero: niſi ut te floretiſſimo iſti ſenatui obſequentiſſimum
præſtes: oĩq; in re qeꝗd agis: ex officio agas. Id uero ea re

una facillime aſſequeris: ſi tibi añ oculos ſꝑ ꝓbitatis laudẽ

deũq; ꝓpoſueris: qg qm ſcio te facturũ: no ero longior ad

monendo. VYelim: qᷓ diligentiſſime inquiras:ſi quod eſt ue⸗-

tuſpiam iſtic monumento:ex quo liquido poſſit itelligi ur/

bis nomen. Nam ex patrio uerbo non Rhaguſiũ uidetur

dici debere: ſed Rhaguſa. Appellantur enim ciues iſti ſer/
mone patrio Rhaguſei. At ea nomina apud græcos ita ter
minant: quæ & in genitiuo non creſcunt: & in. aterminãt:
aurt lir c, ſlltc fœminini generis. Vt &&ουναρς αιππν6οαα
Smyrna Smyrnæus. Acpiꝗ/p& Xρωρνυο Lariſſa Lariſſæ
us. Aααι Aααaροαπι daphnæ daphuæ“. 6i GüBdi/.α
Thebẽe Tbebæ. Eodẽ igit᷑ pacto p&αÜυουουαραhρομουhGi .
Rhaguſa Rhaguſæus. Nam apud geographos & coſmo-
graphos qui apud nos ſũt: de iſta urbe nullã inuenio men⸗
tionem. Odorare igitunomnia diligenter: ſi quis priſcus la
pis inueniat᷑:qui nomen urbis habeat lris inciſum. Nã re⸗

io iſta omnis græcis olim utebatur: & inſtitutis & litteris.
Præterea ſiquid græcorum uoluminũ: quod uulgare non
ſit iſtic ſeruetur: quære diligenter. Et id aut tibi aut nobis

—

ttbioe
nocl q

fumn titu
lentuie
(ccc LxE

nnhipri
omax
lmg⸗
Camian
otmnib
mihin
uthi
niond
netiſ
cionun

floh

loĩi
tendh

4

Aleind
ſecie
Mm
lpleen
ſtacin
Cancd
cenl

XVI

di tompara. Quod ſi in tanta argenti & auri officina nummi
Ken tibi defuerint: fac me certiorem. Nam eoſtibi ad rem buiꝰ
ſee modi qᷓprimum ſi uppeditabo: modo ex te intelligam libro
icl, rum titulos qualitatemq;. Nale & me illuſtri Rhaguſinoꝶ
“WR ſenatui commenda. Ex Mediolano Kalendas Maijs. M.
iues cccc. cLDTEx. . —
n = (Eran ciſcus Philelfus Bernardo iuſtiniano Leo⸗/
n mnar di filio ſal. ðDRD
dinn Tſi mibi dubium nũqᷓ fuit meos omnis tibi eſſe cariſ
ſimos: tamen cam ꝓximis diebus ex mario filio corã
u didiciſſem: ꝗᷓto cum ſtudio & caritate eius omnibus com/
i modis bonoribuſq; ſemper affueris . uix dici quæat :ꝗ me
ce tua opera delectarit: Nam cum uideo eam amicitiam quæ
mihi primum cum patre tuo ſapientiſſimo atq; ſummo ui-
o ro maxima fuit: deinde tecum tanta eſt: ut nibil ad cumu⸗
⅝ flaum quæat accedere: trãſfudi etiam tanꝗᷓ bhæreditario quo
hc dam iure in poſteros noſtros: nõ mediocre mihbi atq; meis
ee omnibus patrimonium adeptus uideor. Itaq; non poſſum
nule mihi non lætari plurimum: q optatis meis ita reſpondeaſ:
en⸗ ut tibi gratulandum exiſtimem: quod ita humanꝰes. ſta be/
A. nignus: ita patris tu ſimillimus. Ego autẽ quod ad me atti-
in net:ſi cæteris in rebus a te ſuperabor: amandi tamen offi⸗
D cio nunꝗᷓ ꝓfecto ſim ſuperandus. Reliquũ eſt: ut quæ pro
len filio Mario fundamenta optima ueltua diligentia iacta ſũt:
tet ea omi robore ſtabilieda cures. Hac una re mihi gratiꝰ face
init re nihil poſſis. Vale ex Mediolano.Kal.maijs.M.cccc. Lx.
niO ranciſcus Philelfus Paſcali malippærio duci
il Venetiaꝶ ſal.plu. di. .
Apientis ſummiq; philoſophi Platonis ſententiam
ooℳ ☛◻t WX¼hauiſſe conſtat: maxime dux Paſcalis malippæri noĩa
ſno⸗/ eſſe indita & hoĩbus & rebus non temere aut caſu quopiã:
men ſegd ui quadam & ꝓuidentia ſuaſuq; naturæ. Quod cum in
hnh Alijs multis ꝓbari licet: tum ex te uno dilucide intelligitur.
NH pſe enim un-“ eſſe uideris ex oibus: q omne bellandi exoſus
tte ⸗ ſtudium urbanas uirtutes adames: ad eaſq; colendas ãplifi⸗
tenon candaſqʒ totius nobilitatis.Venetæ iuuẽtutẽ inuites atq; in
nobi cendas mirabili quodã laudis ardore. Nihil ẽ ite Heceps
. i

nihil fluéuoſum:nihil turbulẽtam. Totus es moderatus:
totus quietus: totus pacificus:id quod ex uniuerſæ quocq;
tuæ clariſſimæ familiæ cognomento ipſo M alippærio nõ
obſcure coniectari poteſt. Quid enim aliud Malippærius
græce ſignificat: ſi recte uelimus uerbũ ipſum ſtoicorũ mo
re interpretari: qᷓ uæbementẽ equorũ ſublation?? Atis qui
uæhbementer equitatũ tollit: nonne bellorũ etiã ſtrumeta
ac ſegetẽ tollit? Nam paſcalis deduci a paſca quo noĩe apck
hebr æos trãſitus ſignificat᷑: manifeſtũ eſt. Factus eſt inquã
a te tranſitus a diuturnis tempeſtatibus ꝓcelliſq; bellorũ
ad humanioris uitæ quietem atqʒ traquillitate. Eos diligis:
eos amplecteris: eos honore ac præmijs foues:quos uirtu/
te excellere: quos doctrina cognoris eloquentiaq; præſta/
re. Nam hæc tria his maxime ſunt neceſſaria: qui in floren
tiſſima republica uerſantur. At quæ nam reſpu. aut ẽ alte/
ra:aut fuit unꝗᷓ: aquæ cũ Venetoꝶ ſenatu quæat de oĩ gene
re laudis cõtendere? Fuit olim Romanus populus in totd
prope terrarũ orbe rerũ geſtaꝶ gloria magnus atq; peril-
luſtris: quippe qui omne ſuum ſtudium & tanꝗᷓ uitæ fœli-
citatem in re militari conſtituiſſet. Quod ſi uelimꝰ Roma/
norũ uitia cum uirtute conferre: inueniemus profecto uir

tuti uitia non mediocriter anteire. Quo factum eſt: ut om/

ne illud imperiũ radicitus corruerit. Nam de Carthaginẽ/
ſiã Athenienſiũq; rep.qd opus ẽ: eximium aliquid referat᷑
in medium: quos oĩs inteſtin æ actiones ſeditioneſq; conti/
nuæ breui perdiderũt? Vna lacedæmonioꝶ reſp. fuit diu
turnior:qui dũ Lycurgi legibꝰ paret:dũ laudi ſtudẽt: dum
externis oĩbꝰcõmodis qc decorũ ẽ:anponũt:in ꝗngẽteſi-

mũ uſq; ãnũ in uniuerſa græcia illuſtres triũphãteſq; claru⸗

erũt.At ubi Lyſander cõtẽptis patrijs & iſtitutis & moribꝰ
referſit urbẽ opibus & præda atheniẽſiũ: lacedæmonij ſił
cũ læta & bene cõueniẽeti pauꝑtate nõ græciæ principatũ
modo ſed libertatẽ etiã ipſam miſerabiliter amiſerũt. Soli
aũt optimates Veneti ex om̃ihoĩm genere ſũt inuẽti: qui
qm uirtutelac deũ ꝗ ſũma eſt uirtꝰ:ſp an ocłlos & habuerũt
& habent:in rep.tam diuturna: tã florẽti:tã nobili nullam
oĩino unꝗᷓ mutabilitatẽ exꝑti ſunt: nullis ſeditionibꝰ afflicti

—

ns
polt
ſnef
Etert⸗
honoh
ipote
ſcllici⸗
mortta
iſti
bcite
ſcunt⸗
lalebe
pnini⸗
Ttälck
fuitot
ticios
oinip⸗
ltagz
loͤme
bec⸗
gol
nædé
paran
cod.
voläͤt
m
reg
tarü
wöge
volät
neme
ſtuc
Odo
QCecea
1 (oe
Inge
Ver

el⸗
nn⸗
ouit
/
he/
rat
ti/
Giu

tel⸗
/
ib⸗
il
datil
Soli
coi
letit
lun

i

lſane fieri reton ũn
es terra mariq; augeſcat & uiribus & opibus: cũ incredibili

7

XVI

nullis factionibus agitati. Qui em̃ aduerſi illis accidere qcꝗᷓ
poſſit: apud quos iuſticia & pietate antiquius nibil ẽ? Hinc
iuidemꝰ: ut uenetoꝶ imperiũ magis magiſq; indi/

bonoꝶ omniũ & ueneratione & charitate. Fauet em̃ deus

oipotens uiris iuſtis: eoſq; neqʒ quærentis nec cogitantis
felici ꝓſequit᷑ incremento. Nam quis ambigat quæcunq;
mortalibus bona ſunt:ea eſſe ab ĩmortali deo? quæ ſiqñ in-
iuſtis etiã atq; impijs contingere uideant᷑ ſecreto quodã &

abdito dei conſilio: tñ repẽte ut floſculi hbyemales langue/
ſcunt:ac pereunt. Soli inquã optimates ueneti ꝑſeuerãt in
eadẽ bene moratæ reipu.moderatione & ſanctitate: cui ſe

primũ ab urbis initio dedicarũt. Nã q& ſeriꝰ ſeſe doctrinæ
artiũ liberaliũ atq; eloquẽtiæ accõmodarint:id cã nulla alia

qᷓuitio tẽporũ factũ puto.Videmꝰ em̃ uel ætate noſtra: pa-

tricios quoſdã uenetos tm̃ in utroq; genere claruiſſe: ut cũ

om̃i poſſent antiquitate & dicendo & iudicando cõparari.

Itaq; inter cætera bona tua præſtãtiſſime princeps paſcha

lis malippæri quæ & plurima ſũt & maxima: nõ mediocris
bæc cenſenda eſt fœlicitas: qd ueluti diuino quodã præſa-
gio cũ belli materiã oẽm e medio ſuſtuleris: tum ad doctri-
næ & eloquẽtiæ ſtudiũ nobiliſſimis tuis ciuibus tranſitum
paraueris. Vera profecto in te eſt Platonis illa: quam mo-
do dicebã: de rectitudine nominũ ſnia. Nec em̃ caſu & ꝓ
uolũtate hominũ iſtiuſmodi noĩbus appellaris:ſed ui qua/
dam potiꝰ & cõſilio potẽtioris cuiuſda præſtãtioriſq; natu/
ræ: quã ipſam rõnẽ licet etiã ĩtueri in ꝓprijs noibus ꝓphe/
tarũ omniũ ueteris teſtamenti. Quare nõ poſſum equide

nõ gratulari tanto iſtituo & tã excellẽti bono qui tecũ aio
uolũtas: qc Cyrus ille ſenior ſapiẽtiſſime monebat: nemi/
nem decere imperare: qui minus ſubditis ſit melior: omni

ſtudio diligentiaq; uteris ad pulcherrime inſtituendã atq;

exornãdã uenetã iuuentutẽ. Intelligis em fore: ut bene ac

decore moribus diſciplinaq; inſtituti: ijdẽq; diſerti: nõme
diocri uſui atq; honori & ſibi patriæ eẽ poſſint. Habeo aũt
ingentis & ſempiternas gratias: tũ excellentiæ tuæ: tũ uni/
uerſo ſenatui: q dilectiſſimũ filiũ meũ Mariaty Puig tãto

d& ampliſſimo docẽdi muneri præfeciſtis. Qd &ſſi per ſeſe

magnũ ẽ & præclaꝶ: eo tñ pluris faciundum qłante id tẽ-
poris alteri nemini Venetijs contigit: ut publica pecunia
ad huiuſmodi inſtitutum conduceret᷑. De filio autẽ ut ue/
recundius loquar: neceſſe eſt ne in eo laudando uidear
meæ gloriæ fauere. Vnũ tamen auſim affirmare: me nemi
nem in hãc diem cognouiſſe: ꝗ æque ad ſummũ atq; Ma-
rius filiꝰ & ingenio ſimul uigeret & memoria. Nã quãtum
doctrina ualeat & facundia: ipſe de ſe locupletiſſimũ affe-
ret teſtimoniũ. Et illud certe mibi iucundiſſimũ eſt: quod
quas ego ſplẽdidiſſimo uenetoꝶ ſenatui maximas debeo
gratias ob priſtina ac plurima in me beneficia: eas Marius
me ſi re fortaſſe minꝰ: induſtria tn & uolũtate cumulatiſſi
me referet. Accedet aũt ad ſũmũ beneficentiæ cumulũ:ſi
bunc etiã mea cã tibi cariſſimũ eſſe aiaduertero. Vale prin
ceps optime. Et me cõmendatũ habe. Ex Mediolano. vi.-
idus Maias. M. cccc. Lx. Uß
QFrãciſcus Philel. lacobo lucẽſi aplico ſecretario ſal.
¶A. D eas Iras: quas idibꝰ martijs tibi reddedas ad Otho
nẽ carretũ dederã:qq nibil in hãc diẽ reſpõderis: mi
Jror. Nã cũ ignoro:utrũ tuæ uolũtati morem geſſerim ea in
re:quã ex me ſcire cupiebas: tũ uæbemẽter expecto ex te
intelligere: quæ ſit põtificis Pij ſentẽtia de officio noſtro.
Iltaq; rogo te: ut me qᷓprimũ his de reb“ facias certiorẽ: Va⸗
le Ex Mediolano. iij. idus Maias. M. cccc. Lx.
JTFranciſcus Philelfus Gregorio Lollio

apoſtolico ſecretario ſalutem.
Xiſtimo te nequaꝗ oblitũ: quæ mecũ locutus es: &
A quid inter nos cõſtituimus: cũ anno ſuꝑiore Mãtuã
ueni. Scripſi ad te poſtea ea de re ſæpe litteras: quibꝰ te ni⸗
hil reſpondiſſe nõ poſſum nõ mirari. Nõ em Oedipꝰ ſum:
at ne Dauus quide. Quare quid ſim facturus: niſi me tuis
litteris docueris: incertior ero:qᷓ dudũ. Vale ex Mediola⸗
no.iij.idus Maias. M. cccc. Lx. M
¶ Franciſcus Phil. I(acobo Antonio Marcello ſal.
Nſitã eẽ natura animis hoim uim quãdã ſilitudinis
iſſimilitudiniſq;: cũ ad cæteros motꝰ: tũ ad amorẽ
& adodiũ ꝗ philoſophi uoluerunt: nihil a ueritate ſenſiſſe

Nend
laus.
lſtatis
lernt.
Mverin
ͤbn⸗
metit
c⸗
getee
Cicich
pprit
nu
ſoina
ist
ſet
Tuum
pricie

n
tepel
(lch⸗
cibe
tes:

tiag⸗

dere

cola

——
erlek⸗ alienũ mibi uideri ſolẽt:& id ꝗdẽ nõ in hoĩbꝰ ſolũ:ſed in re/⸗
eit⸗ liquis quoq;ʒ aĩantibꝰ late patere. Qck ut de alijs aialibꝰ bre/
comi uitatis cã prætereã: quotidie uſu uenit: ut ij qui ſe nunꝗᷓ ui/
entte derint: neq; aliud quicqᷓ cõmercij cõſuetudiniſq; inuicẽ ba
lcear buerint:ſe tn quodã naturæ ſuaſu diligant & alteri de alte/
nen ris bñ audire ꝑlibẽter uelint. Accepi ex multorũ ſermone
H me tibi eſſe cariſſimũ: qeq; honorifice de me loqueris:ſen/
üm tiſq; ꝑamice. Qc certe fuit eo mibi iucundius: quoniã mea
iü de te opinio haud qᷓqᷓ me fefellerit. Cum em̃ una oim uoce
nol didiciſſem magnũ te eſſe uirũ eundẽq; phumanũ: & illorũ
ebeo apprime ſtudioſum: qui bonis artibus dediti ĩimortalitatẽ
nius maxime & ipſi ſequerent᷑: & alijs pararẽt: iico ſum accen/
tiſi ſus in amorẽ tui: teq; dignũ exiſtimaui quẽ ꝓpter innume
iit rabilis tuas egregiaſq; uirtutes: quantũ ipſe cura potero di
ptin ligẽtiaq; præſtare: faciã ĩmortalẽ apud omnẽ poſteritatẽ.
o. Tuum igit᷑ fuerit non aſpernari officiũ meum: quandoqui
dem ipſe omnia cupio gratificari tibi. Vale ex Mediolano
olt pridie idus Maias. M. cccc. Lx.
Do — ranciſcus Philelt ndreæ alamanno lal.
Sri. Vꝗdio libros eẽ græcos ꝑmultos nuꝑ ad uos ꝑlatos:
nen Aui ex illo ſunt conſtãtinopolitano naufragio inter/
erte epti. Te igit᷑ rogo:atq; oro:ut ad me ſcribas diligẽter oĩa
lro. & qui libri ſint & cuiuſmodi.lmprimis autẽ ſcire cupio:ſiꝗ

Vo⸗ reperti ſint:quos tẽporis negligẽtia ignorarit. Nullũ autẽ
cdiſciplinæ genus prætereas: uolo. Cæteꝶ philoſophos ex
oibus malim: & Pythagoreos præcipue. Hi em̃ ſunt rario/
res: qui mihi ex oibus philoſophis uiſi ſunt: neſcio ꝗd acu⸗

eek tiusalti uſq; ſenſiſſe. Si me amas: noli laborẽ bunc ſubterfu⸗-
liti gere. Quid em̃ ipſe tua cauſa facturꝰ nõ ſim? Vale Ex Me/
leni⸗ diolano pridie idus Maias. M. cccc. Lcx.
etuis 5 Krimam Angelo ſimonetæ ducaliſenatori.
doo⸗ ¶ Vod meę inuitaris ad cœnã: habeo tibi grãs. Vi deo
dio, Jeim te nõ eẽ mei oblitũ. Quod ipſum lõge explora/
4 tius cr ederẽ:ſi operã dares: id ꝗck tibi eſſet perſuaſu facilli/
Tdme mũ: ut quas mihi princeps noſter debet pecunias debes
mmui aũt florinos circit᷑ duo milia: iãtandẽ iuberet dinumerari
e R iiij

— —

Sed ipſe malis eũ inducere:ut aliunde quicq̃ nũmorũ qua/
cunq; conditione abradat: ꝗᷓ iure ullo æs alienũ diſſoluat.
Hac em̃ uia uos magni ſatrapæ dignitatẽ uobis apud prin
cipeslac reges auctoritatemq; uenamini. Quotũquenqʒ re
perias in regũ aulis: præpotẽtem & magnũ ullo aut bono
aut æquo? Laudat᷑ apud oẽs uirtus. Sola utilitatis rõ habe
tur in precio: cũ utile nibil cẽſendũ ſit:ubi careat honeſta,
te.At dixeris:puto:id honeſtũ duci oportere:qc apud po
pulos habeat᷑ in gloria:nec eſſe hoc tẽpore quicꝗᷓ glorioſiꝰ
diuitijs. Malũ igit᷑ actũ eẽt cũ apoſtolis:qui & ſecuti & imi/
tati ſunt Chriſtũ: ſi reuiuiſcerent in paupertate quam uiui
ſemꝑ adamarũt. Nullæ ingentes parant᷑ opes ſine magna
iniquitate. Sed hæc fortaſſe pluribus:qᷓ oportuit. Ad rem
ut redeã: ego tecũ hodie humaniſſime Angele conaturus

non ſum. Id em̃ facere mihi nõ eſt integrũ. Habiturus ſum

em̃ in familiari epulo hoſpites quoſdam Bononienſis. lItaq;
mihi ignoſces.Nõ aũt moleſte laturus ſim: ſiqd tibi ex tuo
iſto celebri conuiuio ſuꝑuacaneũ relinquat᷑: ut ad me mit/
tas. Q& ut cõmodius ſis facturꝰ: differã ipᷣe cenã: ſed uere
or: ſi id facturus fueris:tibi rixas fore cũ uxore nobiliſſima:
cuius imperio te aiunt aſſidue parere. Vtar igit᷑ cœna: quaz
paraui: ſtoica & domeſtica. VYale Mediolani Ex ædibus

noſtris. xv. Kal. Ilunias. M. cccc. LC-.-.
ranciſcus Philelfus Petro medici ſal.

plurimũ præſtabit. Q& petis de Sphortiade: undecimum
nmunc librũ ſcribimus: quẽ iam prope abſoluimus. Sed op⸗
ꝗᷓ ab initio exiſtimarã:prolyxiꝰ ſerpit. Vereorq; futurũ ne

Homeri alterũ carmen librorũ numero non modo æquet

ſed etiã ſuꝑet: tam & ſi certi nũc decreui nihil. Humanã em̃
fœlicitatẽ cũ in eo cõplecti atq; diligenter exprimere inſti-
tuerim: ꝑmulta quotidie occurrũt quæ rem uæbementer

augẽt. Aedere aũt librorũ aliud nibil uolo antea: ꝗᷓ extre/

ma manũ impoſuero.Fieri em̃ poſſet:ut aliquid uel mutã/
dum eẽt:ueladdẽdũ. Cura ualitudinẽ tuã.Et uale oino.Ex.

Edi adte librũ quintũ de iocis & ſerijs: ut experiaris
Jutris malit tecũ podagra uti. Cõſilio tñ indocili& in /
Sumanæ illi pſuadeas: ut ioca ſerijs anteponat. Id em tibi

Nris
lio/
tbt
num
op⸗
ine

ein
nſti⸗
ſter
tre⸗
uti⸗
o

get .

——

Mediolano.xiij.Kal. lunias M. cccc. LHx.
¶ Frãciſcus Philelfus Xenophonti ffilio ſal.
veter eas Ilitteras: quas ad me dederas ex Rhagu/
ſio ad.iij. Kal. Apriles: ego abs te alias accepinullas.
taq; nõ poſſum nõ mirari: qc; nihil poſtea mihi ſcripſeris:
præſertim: cũ ad Kał. maias & tibi qe uolebas reſpõderim:
& una cum meis ad te litteris unas quoq; buius principis.
unẽpGνμο litteras ad Rhaguſinũ ſenatũ miſerim. Nec itẽ?
de te poſtea ab alio quicꝗᷓ acceperim: niſi q Mari⸗ ſemel
ſignificauit ꝑ eplam bñ ualere te & Rhabuſinis eſſe cariſſi/
mũ. Neſcio: utrũ te negligẽtiæ an ſim aliũ quẽpiã cut litte/
ras cõmiſeris: pfidiæ accuſande. Venit em in mentẽ res illa
taurinẽſis de meis ad regẽ francoꝶ uerſibus. Tu poſthac
eſto cautior. Curaq; ut tuæ ad nos litteræ & eæ quidẽ ſolxæ
redd ant᷑ ducali oratori Antonio guidoni bono: ꝗqnũc Ye
netijs agit. Nã marcheſiꝰ reuocatꝰ Mediolanũ redijt. Qc
ſiqd fortaſſe reſpõderas ſuꝑioribus litteris meis: aut aliud
præterea ſcripſeras: id ome repetas: neceſſe ẽ. Nã ut audis
ad me tuarũ litteraꝶ peruenit oĩno nibil. Nec em adduci
poſſum: ut credã te ſimul cũ cælo tã ſubito ingeniũ quoq;
mutauiſſe. Nos hic oẽs ualemꝰ recte. Tu quoq;ʒ cura: ut ua⸗/
leas. Ex Mediolano.iij. Nonas iulias.M.cccc. Lx.
N¶Franciſcus Philelfus loannino barbato ſal.
Vantũ uidere uideor ridiculo tibi ſũ. Nã meos car/
minũ libros totiens repetitos reſtituere mibi negli/
gis. At ego mihi uerba dari longius certe non patiar. Tur/
piſſimum enim eſt Franciſcum Philelfum imberbem duci
Ja loannino barbato.Itaqʒ aut rem mihi meam reſtituere ꝗ/
primum:aut ubi ita malis: tibi litem apud principem para/
tam eſſe intellige. Nam qui alios ridere nunq conſueui ri/
deri abs te nolo. Vale Mediolani. Ex ædibꝰ meis.viij.Kał.
Auguſtas. M. cccc. lx.
Sranciſcus Philel. Nicodemo tranchedino ſal.
tendis te uæbement deſiderare litteras meas. Et
facis tu qdẽ recte. Nã tuis mihi litteris ſuauius nihil
eſt: quas noui ab amantiſſimo erga me aĩo ꝓficiſci.
Nec em̃uerus amor falliunꝗᷓ põt. Neceſſarioq; fit: ut ꝗ plu

rimũ amat:amet᷑ itẽ plurimũ. Et litteræ ergo tuæ fuerunt

mihi ꝑgratæ: & oĩa quæ uel ioco uel ſerio ꝑ litteras es locu-
tus: qiucũdiſſima accidere. Quã uellem oĩa tuo meoq; iu/
dicio gererent᷑.Idq; nõ priuate ſolũ ac noſtræ:ſed ò& com/
munis & publicæ utilitatis cauſa. Veriſſimũ illud eẽ exiſti/
mo nihil recte adminiſtratũ iri ꝑturbatione duce. Nã om̃is
animi morbus ſi minꝰoĩo tollit:ipedit tamẽ non mediocrit᷑
rationis uſum: qui ubi uacat:ꝗd aut bene geri: aut cõſuli re
cte põt? Equidẽ mi Nicodeme non poſſum meaſorte non
gaudere:ꝗ meipſo cõtẽtꝰ ſum: cui nihil aliud deeſſe uideo

ꝗ nũmos aliquãdo. Qui tamẽ ipſi ſepe nõ modo nõ ſperã/

ti: ſed ne cogitãti quidẽ tãta ultro benignitate occurrũt:ut
pudorẽ etiã afferãt negligẽti. Habeãt multi aurũ & argen/
tum habeãt magiſtratꝰ*: habeãt iperia: habeant ea omnia:
quæ collibuerint ſtulticæ: diũmodo ea ſint nobis: quæ no-
lentibus eripi nullo pacto quæunt. Quid em̃ earum ſimus

rerum curioſi: quæ animi curas nõ adimũt:ſed augẽteltaq;

mirãdũ nõ eſt: ſi amicus ille dum huiuſmodi rõnes minus
animo uolutat:quo altius aſcendit: eo humilius miſerabili/
uſq; deſcendit. Ego quo die has litteras ad te dedi: imple-

ram ſecundũ & ſexageſimũ ætatis annũ integris ſenſibus

& ualitudine proſpera: & id quidẽ ſine ullis medicorũ ad-
iumentis. Tu ſiquid habeas:qc cum his diuitijs conferas:

memora. Nam ſiqua mihi ſunt alia aut bona aut expeten,/

da: & tu noſti: & laura non ignorat. Ac de ioco hactenus.
Velim:q̃diligentiſſime odereris: apud quem hoſpiter᷑ ille
codex Sylliſ italici poetæ: quem antonij barbadori pater
quo tẽpore in mõte puliciano præturã geſſit: ex bonis illiꝰ
bartholom æi uenatus ẽ: quẽ Martinus pontifex maximꝰ
primũ ſecretariũ habuit. Nã codices oẽs quotquot illo ex-
emplari excripti ſũt: deprauatos corruptoſq; inuenio. Cu-
pio præterea mihi excribi latinã traductione græci illiꝰ do
Riſſimi acutiſſimiq; Aeſopi. Nam auctor ipſe perijt apud
græcos. Et eã interpretationẽ inueni apud aliũ neminem.
Hac de re ſcripſi ad Petrũ medicẽ.Id qc ut ipſe apud eum
Igiligentiſſime cures:te plurimũ rogo.Vale Ex Mediola/
no. viij. Kal. Auguſtas. M. cccc. LCx. l

l
ds
c⸗
148
6/

l

—

(EF ranciſcus Philelfus Xenophonti filio ſal-

—

Eci te ad tertiũ nonas Iulias per litteras certiorẽ me
— nibil littera ꝶ tuaꝶe accepiſſe poſteaꝗᷓ ex uenetijs ſol
ueras: præter eas: quas ad.iij.Kal apriles Troili ſcribæ ad
me dederas: cũ interea tẽporis ſecundũ & nunc tertium ti
bi ſcripſerim. Qc? eo etiã magis miror: q Marius mihi ſi⸗
gnificauit ſibi redditas eẽ abs te litteras: ꝗbus cũ nullæ ꝓr/
ſus eẽnt ad me.Ego aũt &ſi auguror: ut res habet: operæ/
preciũ tñ duxi te cõmon efacere:ſiquãdo ad me ſcribis: ut
cures tua oĩa ſcripta redditũ iri Yenetijs: aut uiro patricio
Bernardo iuſtiniano Leonardi filio: aut ducali oratori An
tonio guidoni bono. Nã Marcheſiꝰredijt Mediolanũ. Tu
ſiquid uelis ſignificato. Nos hic oẽs ualemꝰ recte. Vale Ex
ecitolano. doriis Auguſtis. M.cccc. Lx. ßUMU
Franciſcus Philelfus Mario filio ſal.
Vod expoſtulas meas litteras minꝰſæpe ire ad te: p
tim ipſe tu: ptim occupatiões meæ ſũt in cauſa. Qcł
ſi tuã ipſe cauſam ſuſtuleris: ego quoq; meas omnis occu/
pationes amouebo. Noli iuuenis cũ ſene de prudentia cõ/
tendere: neq; cum patre filius. Noli uerſutiam calliditati
Janteponere. Ratione utere && conſilio. Id ſi feceris nunꝗᷓ

f. me incuſabis:nec ulla in re deſiderabis paternum officiũ.

Qc Marieta meliuſcule ualet: gaudeo. Cæſarem meum
bene in litteris ꝓficiſcere plurimam lætor. Velim cætera
quæ uel ad teipſum: uel ad reliquã familiã attinent: diligẽ/
ter cures. Ad Xenophonta reſpondi. Tu qc ad Hugolo/-
tum reſpicit: ne diutius neglige. Bernardum pontanũ no⸗/
ſtrum bene ualere opto. Vale Ex Mediolano. X. Kal. ſeptẽ/
bres. M. cccc. Lx. .òMU
¶ Franciſcus Philelfus Xenopvonti filio ſal.
*ε te negocioſum eſſe ꝗᷓ ocioſù: modo negocia tibi
ua aut dignitati ſint: aut cõmodo: qd ſine dignitate
incõmodũ eſſe puto. Nã ꝑ litteras: quas modo ad ſextum
Kal. Augu.dediſti ad me adeo te oñdis occupatũ: ut nullũ
tibi tẽpus relictũ uideat᷑ ſcribẽdi ad ꝑatrem. Quod das: ac
cipio. Et facis tu fortaſſis ex officio. Ego autẽ auguror: ne-
ſcio ꝗd.ln hanc diem accepi ſecũdũ abs te litteras poſteaꝗᷓ

11

Rhaguſiũ es profect'. Si te negligentiorẽ aut minus cautũ
aĩiaduertero:tu quoq;ʒ tardioris uidebis epiſtolas meas:ſcri
Püſioin iſtic ardere.ld dici puto ob ĩminẽs a turcis pericu
lum. Vellẽ ſcripſiſſes & latius & apertiꝰ: ne mibi Sibylla in/
terprete opus eẽt. Qc amic iſte tuꝰ cupit uidere aliqd ex
noſtris ſcriptis: dabo operã: ut tibi mos gerat᷑. Nos hic ua/
lemus oẽs. Cura etiã tu: ut ualeas:& hoĩbꝰ ſis deoq; cariſſi-

„

mus. Ex mediolano.x. Kal. ſeptẽbres. M. cccc. Lx.
¶ Erã. Phil. Lauretio piſaurẽſi parmẽſiũ præ fecto ſa.
Tſi ignarus certe nõ erã uel ſine ulla cõmedatiõe
mea nihil eẽ apud te antiquiꝰ iuſticiæ pietatiſq; offi
cio: tñ ut intelligeres: ꝗqᷓ mibi rẽ gratã facturꝰ eſſes:

ſi nego
pellant᷑:ita curaueris:ut iſti oẽs intelligãt meã de ſe cõmẽ/
dationẽ fuiſſe ſingularẽ: libuit abs te petere:ac etiã ſiopus
fuerit cõtendere:ne patiaris eẽ fruſtra itũ ad me. Nemo ẽ
eñm̃ qui amicitiã noſtrã ignoret. Quã ut hmõi quoq; mune
re clariorẽ oĩbus facias:rogo.Noſti pudorẽ meũ.Nunquã
auſim tãtopere a te aliquid petere:qqc ab honeſtate abbor
rere uideat᷑. Vale cum tuis oĩbus.Ex Mediolano.vij. Kal-
Septẽbres. M. cccc. Ilx.

N¶ EFranciſ. Phil oputeo iurecõſulto ſal.
Imothæũ cytharœdũ uiꝶ muſicæ diſciplinæ doctiſſi

mMuü ſane:eruditiſſimũq; fuiſſe reperio.Ad quem ubi
quotidie atheniẽſiũ more ꝑmagna auditorũ turba diſcẽdi
gratia cõflueret: eũ quicũq;ʒ ſe audituri eẽnt:rogare ſolitũ
accipio: habuiſſent ne ullos ante id tꝑis eiꝰ peritiæ præce-/
ptores. Q qui negaſſent:cũ his certã doctrinæ ſuæ paci/
ſci mercedem.Siqui aũt rñũdiſſent quibuſpiã antea uſos ſe
magiſtris: cũ ijs niſi duplicate mercede cõuenire nullo pa/
cto cõſueuiſſe. Aiebat em̃ uir callidiſſimus ad duplũ labo/
rem dupla etiã mercede opus eſſe. Qui em̃ iſtiuſmodi di/
ſcipulis recta ulla præceptio tradi quæat: niſi omniũ primũ
eoꝶ mẽtes inbærẽti fuerint deprauataq; diſciplina oĩno li/
beratæ. Longe profecto difficilius eſt ac multo laborioſius
dedocere ꝗᷓ docere. Nã ꝗs ignoret natura fieri: ut quihabi

tum iam firmatũ ac penitus inſidentẽ eruere diſſoluereq;

ciũ religioſoꝶ fratrũ ſanctæ Mariæ ſeruoꝶ: qui ap/

ſue
pol
ſumt
tnol
tlig
Ghrt
jebe
eamm
ge
ſerm
lee
gli
lter
Ut
Eig
tiam
cent
nett⸗
rar
N
n
C.
lte
ſel
ita
pte
0
bar
(au

i
ſtis

auti
ſen
ricu
nin,
len
cln/

oli

—

oe

.

1.

ſſt
bi
Gi
t
ce⸗
c/
Ne
/
/

Gi/

oli/
ſus
abi

„ —

—
—

ſtudeat:id ſine multo & tempore & labore conlequi non
poſſe? Quæ quidẽ noſtra tam longe repetita oratio quor-
ſum tandẽ euadat: &ſi minme uereor lacobe putee te pro
tuo ſingulari ingenio ſummaq; prudentia non obſcure in-
telligere: tñ ut uel tui auditores plæriq; oẽs & ſtudioſi &
clari adoleſcentes: uel ſiqui alij tecum ſentiunt: quibus de
rebus inter nos controuerſia ſit: dilucidius teneãt: apertiꝰ
eam eloquar: ꝗqᷓꝗᷓ non una controuerſia eſt: ſed duæ. Verũ
de qua magis ucluti triumphare uiſus es: primus nobis ſit
ſermo:deinde breuiter de altera diſſeremus. Prima nobis
diſceptatio eſt de licitatore: quem tu eum eſſe om̃ino uis:
qui in auctione ſuppoſitus rei uendendæ in deceptionem
alterius precium auget: idq; declaras exemplo. Titius
aut fiſci aut ſuo alteriuſue cuiuſpiam nomine proſcribit ue
ctigalia aut prædia. Calphurniꝰ emptor offert mille ſeſter-
tium. Craſſus a Titio emptor ſuppoſitus ad mille ſeſtertiũ
centum addit. Calphurnius: qui hbabendæ rei deſiderio te
netur: addit ad centum alia ſeſtertia: decẽ: at Craſſus ad ea
rurſus uiginti. Tum Calphurnius refrigeſcit ab emendo.
Manetq; ſubdubius. Et uix tandẽ addit ſeſtertia ꝗnq;. Qc
animaduertẽs Titius:uerituſq;: ne ſi rurſus per ſuppoſitũ
Craſſum rei proſcriptæ preciũ auxerit:ſeipſum potius fal/
lat qᷓ Calphurniũ: quod proſcripſerat: dat Calphurnio. Et
ita Craſſus eſt tua ſententia licitator. qᷓ tu cum diceres li
citari aliud nihil ſignificare:ꝗqᷓ precium augere: & ita quod
proſcriptũ eſſet dare plus offerenti: non magis Craſſum: ꝗᷓ
Calphburnium in eo quod plus offerret: licitari uelle uide-
baris. Eoq; interdũ tua tenebat oratio: ut inter licitationẽ
& auctionem nihil prorſus intereſſet. Adduxiſtiq; pro tua
cauſa: ut tibi uidebaris ex ipſis iureconſultis exempla fir/
miſſima. Gaium em̃ ſuper legem quæ incipit licitatio: dige
ſtis de publicanis: ita ſcriptũ reliquiſſe. Licitatio uectigaliũ:
uæ callore licitantis ultra modum ſolitæ conductionis in/
flauiceita demum admittenda eſt: ſi fideiuſſores idoneos
& cautionem is qui licitatione uicerit: offerre paratus ſit:
& eundẽ Gaiũ nõ multo poſt ſuꝑ eandẽ legẽ: Licitatores
uectigaliũ ad iterandã cõduẽtionẽ anteꝗ ſuperiori condu/

7

Gtioni ſatiſfaciãt admittẽdi nõ ſũt. Adduciſq; in eãdẽ ſniam
Paulũ:ꝗ ſuꝑ legẽ Valerij:digeſtis de iure fiſci ita locutus ẽ.
Valeriꝰ patronꝰ ꝓcurator imperatoris: Flauio ſtatilio præ-
dia certo precio addixerat. Deinde facta licitatione: idem
ſtatilius recepta ea licitatione: prædia obtinuerat: & in ua
cuã poſſeſſionẽ ita inductus erat.De fructibus medio tem/
pore perceptis quærebat᷑. Patronus fiſci eſſe uolebat. Pla-

ne ſi medio tẽpore inter primã licitationẽ:& ſequẽtẽ adie/

cionẽ percepti fuiſſent: ad uenditorẽ pertinere:ſicut ſolet
uideri: cũ in diẽ adiectio facta eſt. Deinde melior conditio
allata ẽ: nec moueri debemꝰ: quod idem fuiſſet: cui primo
adiecta fuerãt prædia: ſed cũ utraq; adiectio intra tempus
uændemiaꝶ facta fuiſſet: receſſum ẽ ab hoc tractatu. ltaq;
placebat fructus emptoris eſſe. Hæc tu duo exempla ex
Gaio & paulo pro tua cauſa intuliſti. Nam tuũ illud tertiũ
eſt abs te excogitatũ argutiꝰ: ubi ageret᷑ de dolo malo:& ſi

ꝗtũ ad licitatore attinet: non ẽ a mea ſnia admodũ alienũ.

——

Sed nnten ad Gaij dicta pauliq; reſpõdero: afferam etiam
irmior tua uideat᷑ tibi opinio: exẽplũ ex Vulpi⸗/

ipſe: quo
ano: modo intelligas ꝗ tu nudiuſtertius cũ apud nos eſ⸗
ſes interpretabaris in Gaij ſniam: ubi ait: Licitatio uectiga/

lium: quæ callore licitantis ultra modũ ſolitæ cõductionis

inflauit: tu inꝗᷓ calore ꝑ unũ. Lefferebas: dicebaſq; calore
ſcilicet iracũdiæ. Quis hoc tibi cõcedat? quẽ ibi locum ira/

cũdiæ dederis? Callore.n. per geminũ.ll.& ſcribendum &
intelligẽdum eſt ꝓ calliditate & aſtutia: eſt enĩ calliditas ſe-
cundũ Ariſtotelem quædã prudentiæ pars: quæ ita uer-
ſatur in paruis ut prudentia magnis in rebus. Recte igit᷑ Ci
cero cum uellet oſtendere in libris de natura deoꝶ: quid

inter uerſutũ & callidũ intereſſet: uerſutũ eẽ deſcribit eũ:
cutus mens celeriter uerſet᷑. At callidũ: cuius animus uſu:

ut manꝰ opera concalluit. Sed redeat᷑ ad Vulpianũ.Sic.n.
ait: Si res eius uænierit: & exiſtat: qui plus liceatur: an in

integrũ ꝓpter lucrũ reſtituendũ ſit: & quotidie prætores

reſtituũt: ut rurſus admittat licitatio. Audi itẽ.M. Tulliã

Ciceronẽ ĩ epiſtola ad. M. Mariũ. Cice.M. Mario ſal. Mãa,

ni
hus

le

uit

am

e⸗

d.

Ni

XVI

datũ tuũ curabo diligenter. Sed homo acutus ei manda-

ſti potiſſimũ: cui expediret illud uænire ꝗᷓ plurimi: ſed eo
uidiſti multum: qe præfiniſti: quo ne pluris emerẽ. Q& ſi
mihi pmiſiſſes: ꝗq meꝰ amor in te ẽ: cõfeciſſem cum bæredi/
pus. Nunc qm̃ tuũ preciũ noui:licitatorẽ appona potius:ꝗᷓ

illud minoris uæneat. Sed de ioco ſatis. Habes mi lacobe
uir iuriſcõſultiſſime oĩa: quæ afferri adiumenta poſſunt in
cauſam tuã. Cæterũ quæ paucis dicturus ſum: æquo aĩo ac/
cipe. Oim primum uideamus licitari liceriue ſecũdum an-/

tiquos eoſdẽ ꝓbatiſſimos auctores artis grãmaticæ quid ſi⸗
gnificet.Licitari (ut ait Nonius Marcellus) ẽ cõgredi & pu

gnare. Id aũt ita eſſe patet apd Ceciliũ poetã in bymnide:
Quin machæra licitari aduerſum eũ cœpiſti ſciens. Feſtus

Pompeiꝰ docet eũ licitari: ꝗ decipiendo inducit: & rurſus
ait eos eſſe licitatores: ꝗq in mercãdo pugnandoue conten/-
dant. Audi nũc Ciceronẽ libro tertio de officijs. Tolledũ

eſt igit᷑: inꝗt: in rebus cõtrabendis omne mendaciũ: nõ lici
tatorẽ uænditor nec ꝗ cõtra liceat᷑: emptor apponet: uter
q; ſiad loquendũ uenerit: non plus ꝗᷓ ſemel eloquat᷑. Ex ſi⸗
ſicatis omor uerbi: uel liceriullicitariquæ a duob* ex⸗
imijs & latinitatis & litteraturæ ꝓfeſſoribꝰ: Feſto Põpeio
ac Nonio Marcello cognoſcimꝰ: poſſumꝰne alium eſſe lici
tatorem opinari ꝗᷓ eũ: ꝗ græce p0εαππαος proxenetes

dicit᷑: quo etiã nole nõnullos iurecõſultos uſos uidemus.

Qc aũt aliud ẽ ꝓxenetaꝶ: hoc eſt licitatorũ officiũ (ut ita
loquar)ꝗᷓ tã emptorẽ: tũ uenditorẽ & cõtendẽdo & dęci/
piendo inducere: ut & uẽdat ille & bic emat? Idq; nõ minꝰ
minuẽdi rõne:qᷓ augẽdi precij. Et qᷓuis alia uel arte: uł falla
cia mõ obiecit: qc; inierit? An ſumꝰ uſq;adeo reꝶ imꝑiti: ut

ignoremꝰ: ꝗqᷓtũ emolumẽti huiuſmodi nebulones ꝑcipiant
ex hmõi dolis ac fraudibꝰ? Siue igit᷑ in rebꝰ priuatis: ſeu in
publicis: uẽdẽdo: emẽdo:locãdo: cõducẽdo:cõtrahẽdoq;

licitator interſit aut ſuo doloſe aut alterius noie. Hũc eſſe
eundẽ: ꝗ noie a græcis accepto ꝓxeneta dicit᷑: manifeſtũ

c. Recte igit᷑ præcepit Cicero neca uænditore licitatorẽé:
nerc itẽ ab emptore apponi debere tſed ipſos potiſiad lo⸗
gquẽdum uenerint: non plus ꝗᷓ ſemel eloquioportere. Hoc

enim obſeruandũ inter uiros grauis & bonos:iccirco præ⸗
cipit Cicero:ut nulli licitatoris mendacio: nulli dolo relin-
quat᷑ locꝰ. Hæc tu:ſi in Gaij: ſi in Pauli: ſi in Vulpiani reſpõ⸗/
ſis diligentius conſiderare inſtitueris: longe aliter ſenties:
q in hanc diem conſueueris. Qcł aũt cõtenderis idem eſſe

& auctionari & licitari:eodemq; modo licitatorẽ & auẽtio-

natorẽ: nihil eſt: qg tibi minus aſſentiar. Video apud Cice-
ronẽ in oratione ꝓ rege Deiotaro hæc uerba:ille iterũ:ille
tertio auẽtionibus factis: pecuniã dedit:qua ad bellũ utere
mini. Et rurſus. Quo tũ rex erga te aio fuit:qui auẽt ionatꝰ
ſit: ſeſeq; expoliare maluerit:ꝗᷓ tibi pecuniã nõ ſubmniſtra/
re? Num licitationibus factis:num ſi licitatus ſit:dixiſſet Ci
cero: idem eſſe ſignificatum? Sed hæc hactenus multa.
Non em̃ dubito te pro magnitudine ingenij tui egregiaq;
doctrina ituꝶ in ſentẽtiã meã:& eundẽ eſſe licitatorẽ con/
ceſſurũ:quẽ etiã ꝓxenetam nunc uulgo ueſtri iureconſul-
ti nominant. Dicebas ſecũdo loco mirari te Ciceronẽ atq;
arbitrari illum in dialecticis parum fuiſſe exercitatum. Nã
ſi ſecus eſſet:eum nunquã fuiſſe dicturum in prima quæſti/
one tuſculana:ſi malum: ergo miſerum:cum eſſet propoſi/
tum:uel aſſumptum potius: malũ mihi uidetur eſſe mors.
Non em̃ quod malũ eſt:id cõtinuo miſeriam afferre: cum
multiplicia mala ſint & animi: & corporis & fortunæ. Nec
eſſe tamen conſentaneũ: qui in pluribus maximiſq; totius
hominis atq; fortunæ bonis: cum eculeum amiſſerit quẽpi/
am:aut catulum: iccirco eum affirmare miſerum: quoniã
ea equi caniſue amiſſio in malis habenda ſit ſecũdum peri/
pateticos.lIndocte igit᷑ Ciceronẽ eã cõplexionẽ ad id adie
ciſſe: qce erat aſfſumptum. Concederẽ tibi ꝓfecto quod Ci/
ceroni obijcis: ſi peripateticum ſe eo in loco is: q̃ ſtoicum
maluiſſet. At ſtoici nihil in malis ducunt:niſi qc turpe ſit:
nec item in bonis quicꝗᷓ: qc honeſtũ nõ ſit. Honeſtate bo/
num ſtoici:& turpitudine:malũ definiũt.Præterea neq; in
bonis:nec itẽ in malis aut plus eſſe iudicant aut minꝰ: ꝗ qck
honeſtũ ſit: id eſſe putant oĩ ex ꝑte bonũ: quẽadmodũ id
eſſe uolũt omnino malum:quod a turpitudine proficiſcit᷑.
Quare ſi mors habẽda foret in malis:qd certe non ẽ recte

elin⸗
4
P0/

ſe
le
tete

Vra,

et
die
0
m
ſt:
0/
gin
id
ck.
eſe

latim geſſiſſem ꝗᷓprimũ morẽ: ſi tot mihbi eius oꝑis
exẽpla.Sed cũ nullũ mihi oĩno relictũ ſit præter id unũ qqæ

a Cicerone reſpõſum eſſet:id eẽ miſeꝶ. Nec em̃ præterire
te exiſtimo: quæ aut corꝑis ſunt aut fortunæ tributa: ea a
ſtoicis neq; bona:neqʒ mala cenſeri: ſed indifferentia: & a
plæriſq; cõmoda & incõmoda: quæ etiã alij prælata reie-

