ne patiaris diutiꝰ me pendere.Nã amb iguo animo
uix eſt moleſtiꝰ ꝗqcq̃̊.Et qᷓꝗᷓ mihi ambigendũ ui debat᷑ nihil:
tamẽ lõgior tua taciturnitas quandã præ ſe fe rebat ſollici/
tudinẽ:qua ut me leues qᷓprimũ:te etiã atq; etiã rogo. Id ſi
feceris:tãto me tibi beneticio reddes obſtrictũ: ut ad ſum⸗/
mum mil ſit acceſſuꝶ.Et qd poſſis:intelligo: & quãto me

amore ꝓſequeris: nõ ſũ neſcius. Vale Ex Mediolano. xyvij.

Cal. Nouẽbres. M. cccc. lix.

32

— —

. Eran ciſcus Philelfus Pio ſecundo pontifich ftuli
Cmaximo ſalu. dicit plurimdd.— adhn⸗
NBeuntimihinuꝑ ex urbe Mãtua quo una cũ princi/ Pttetb
pe meo Frãciſco Sphortia ad diẽ a tua ſanctitate cõ ſooat
ſtitutũ: ob orandi officium uenerã: renunciauit Gregorius kencie
Lollius tuo nomine ad paucos uſq; dies ſe mihi ſigniſficatu tertst
rum per litteras: quã potiſſimũ rem tibi eſſem gratificatu/ töonet
rus. Expectaui igit᷑ ꝑmagno cũ deſiderio ac item expecto voti
quid mihi iuſſurus ſis. Atqʒ nihil ꝓfecto neq; optatius mihi:
nec iucũdius contingere poſſit:ꝗqᷓ aliq mibi argumentum
oblatũ iri:quo meã erga te fidẽ atq; pietatem liquido dilu/
cideq; perſpicias. Itaq; tuã beatitudinẽ & oro: & obſecro l
maiore in modũ: ut quid omniũ maxime ſim facturus: me
iubeas ꝗᷓprimũ certiorem fieri. Scis em̃ nihil eẽ nobis pre/ mne
cioſius peculiũ tempore: quod ſemel amiſſum nulla ratio Eeue
ne põt recuꝑari. Et hac de ſatis uenit ad ſanctitatem tuam ro.
Lampugninꝰ biragus uir cũ doctac modeſtus imprimis: dete
tũ uetere mecũ familiaritate beniuolẽtiaq; cõiũctꝰ. Et ẽ is id
ſane dignus: quẽ haheas in illorũ hominũ numero atq; or- Wi
dine:qui tibi ſunt cariſſimi. Nam ad eruditionis ac generis
ſplendorem accedit rerũ plurimarũ atq; maximarũ uſus:
quo is ad obſequia præſtãtiſſimi illius & ſapientiſſimi prin- A
cipis Philippi mariæ diu multũq; uerſatus non mediocrẽ
laudem reportauit. Nam quid loquar de fide & innocẽtia up
Lampugnini:quæ tanta ſemꝑ ẽ habita: quãta in uiro opti⸗ en
mo eſſe maior non poſſit? Quare ſi in rebus gerendis hu/ Au
tus uiri ſtrenuitate & probitate uti uolueris: nibil erit am- ent
plius qc requiras. Præterea utcunq; de re decreueris: be- er
neficiũ in hũc collatum nõ mediocri tibi iaudilarc gloriæ 7
eſt futurũ. Nec nouus aut mquilinus aduenit in Romanã

curiã Lampugninus: quippe qui Nicolao quinto pontifici
maximo diſertiſſimorũ hominũ optimorũqʒ uirorũ: ut no/
ſti: ſtudioſiſſimo & familiariſſimus & cariſſimꝰ fuit. Habet
autẽ idem Lampugninus meus duo egregia oꝑa ex græ/
co in latinũ cõuerſa eloquiũ: quæ tuo ſplendidiſſimo nomi
ni dedicare inſtituit. Habet etiam uir prudẽtiſſimus aliud
quiddã:qc tibi puto noõ ingratũ fore.lItaq; multis rationibꝰ

tiſtl
Uen

hrin,/

te co
gorius
ücatu
ſca⸗
Pecho
mibi
ntum
Ao/
go
nme
e⸗/
1o
en
is.
eß
gon
weris
ulus:
iprin
locte
Neti
optl⸗
iswo
tit an⸗
ribe⸗
gon⸗
mana
Nrii
uno⸗/
Sube
n g
vopon
5 zicd
ond

xV

futurũ ſpero:idq; uæbemẽter opto:ut nõ fruſtra uir hmõi
ad ſanctitatẽ tuã ueniſſe uideat᷑. Quod aũt meũ eſt:ego te
pater beatiſſime quibus poſſum precibus etiam atq; etiam
rogo atqʒ obteſtor: ut qm docti ab Apolline ſeruãdiample
ctendiqʒ ſunt:tu qui es totiꝰ ſapiẽtiæ & bonitatis numen in

terris:ita excipias hũc uirũ: ut oẽs intel ligãt meã cõmẽda/

tionẽ nõ uulgarẽ fuiſſe apud tuã beatitudinẽ: cui me ꝗᷓde/
uotiſſime cõmẽdo. Vale diu ac fœliciter. Ex Mediolano.
xvi. Cal.Nouẽbres.M.cccc. Lix. MVMVUN
Franciſcus Philelfus Gregorio lollio iurecon/
ſulto & apoſtolico ſecretario ſal. di. pli.
Væ ad pontificẽ maximũ de Lãpugnino birago ab
me ſcripta ſunt:ut ea qᷓdiligentiſſime cures:te ꝓ mu⸗
tua noſtra beniuolentia etiã atq; etiã rogo. Breue aũt illud
qc uocãt:ad mediolanẽſem archiepiſcopũ ꝓ fratre CGaſpa
rino: ut qᷓprimũ abſoluas: atq; ad me des:tantopere abs te
peto:ut maiore petere nihil poſſim. Vale ꝗfœliciſſime una
cũ diſertiſſimo lIacobo lucenſi collega tuo.Ex Mediolano.
xvi.Kal.nouẽbres.M.cccc.Lix.
— Franciſcus Philelfus Aloyſio burræ ꝑhi/
loſopho ac medico ſal.
iſtimo te ex alijs nõnullis accepiſſe qᷓ me honorifi/
ce in publico chriſtianorũ oĩm principũ ac regũ cœ/
tu ꝓ Frãciſco Sphortia duce noſtro habentẽ orationẽ ex/
ceperit põtifex maximꝰ Pius ſecũdus. Itaqʒ hac de re nihil
ad te ſcribo. Habes em ciues tuos eoſq; primarios:ꝗ præ/
ſentes corãq; fuerũt. Qc aũt abs te uæbement᷑ peto:itelli-
ges poſtea:id qc ne negligas: te rogo atq; oro plurimũ.Va
le Ex Mediolano. xv. Kał. Nouẽbres. M. cccc. Lix.
Franciſcus Philelfus Greogorio Tiphernio ſal.
Vam ego rẽ tuã apud principẽ neq; neglexerim:ne
qʒ negligã: ex lr̃is Cicchi ad me poteris intelligere.
Priceps ad biduũ hic futurus dicit᷑. Bono ſis animo uolo.
Cognoſces em̃ eũ me in te fuiſſe:qui eẽ debeo:hoc ẽ amã/
tiſſimũ & cupidiſſimũ tui. Vale ex Mediolano.xij.Cal.no

uembres. M. cccc. Lix.

¶ Frãciſcus Philelfus loanni Petro eutychio ſal.

„

Ognoui ex binis li tteris tulgte nmihil eorũ neglexiſſe:
quæ abeunti mihi coram ipſe recep eras. ltaq; lau/
do cũ officiũ tuũ:tum ſingularẽ erga me beniuolentiã: qui
nihil eorũ prætermittas: quæ mihi grata fore ceéſueris. Ma
ximũ feret ad te Xenophon filius & id quidẽ ad ꝓximum

natalẽ chriſtianũ. Fieri ex te certior cupio:& ꝗd legati frã/

corũ regis publice expoſuerint: & ad qd tempus abituri
exiſtiment᷑. Præterea ſiꝗd aliud noui ſit: qe' dignũ putes
auditu. Vale cũ parẽtibus & uniuerſa domo. Ex Mediola/
no.vi. Kal. Decẽbres. M. cecc. Lix.
Franciſeus Philelfus Nicolao canali equiti au-
rato ac iureconlulto ſal. Mä
Eri dedi a d te litteras: & cũ ijs carmen ad ueſtrum
principẽ:quæ quidẽ tibi oĩa tibi reddita eẽ nõ dubi⸗
to. Relhquũ eé: cures: ut intelligã ꝗᷓgratum ſit ſtudiũ noſtrũ
cum tibi ſapientiſſimo atq; ſummo uiro:tum patricijs cæ⸗
teris: imprimiſqʒ; ipſi principi:quẽ audio animo eſſe ingen/
ti & pbenigno. Nã ſi animaduertero grata eẽ quæ facimꝰ:
alacrior reddar in poſteꝶ. Tibi em iampridẽ noui mea oĩa
uoluptati eẽ.Itaq; libẽtius cõmẽtari tecũ ſoleo:& æque de
tuis laudibꝰ loqui bene ac ſentire. Vale Ex Mediolano pri
die Nonas decẽbres. M. eccc. liꝗæ. =ð

¶ Franciſcus Philelfus loanni Petro eutychio ſal.

Vm ꝓximis litteris quas ſexto Kal.decẽbres ad te
Adedi erat etiã epiſtola ad aquilegiẽſem cardinalem:
quã et puto reddidiſſe te. Reliquum ẽ: cures: ut is ad ea re⸗
ſipõdeat:quæ ab me ſcripta ſunt. Præterea quas in præſen
tia litteras accipis ad principẽ tuũ:& redde iſti qdiligẽtiſſi/
me: & ut primũ aliquid reſpondeat: ne negligas uelim. Va
le Ex Mediolano.iiij.idus decẽbres. M. cecc. Lix.
Franciſcus Philelfus Agapeto Romano iu-
Nreconſulto & apoſtolico referendario ſal.
Ecretarius mutinẽeſis epiſcopi cũ ꝓximis diebiſtine
mediolanũ reuertiſſet: me noĩe tuo ſaluere plurimũ iuſſit:
(addiditq; id quod mihi notiſſimum erat: quanta me ꝗq; mi
rabili proſequereris beniuolentia. Vtrunq; certe pergra/
tum fuit: ſed illud malto & gratius & iucundius: qc omes

—

Ponddt
bigen
zmcta
etian
gent
lunne
tem
etiarm
tero⸗
iatel
coen
porti
luder

640

(eg

tias:
Pro⸗
iol

8

Glnn
tel
ter
leit
ſom
llbe
exil
weor
lnect
nd!

inh⸗
lune

keule norint nos mutua charitate coniunctos eſſe. Itaq; habeo ti
ghan bi gratias: quod das operam: ut per te intelligant omnes
lirgui amicitiam noſtram non eſſe uulgarem. Idq; ut ſedulo faci/
Ma as:etiam atq; etiam rogo te.Et quoniam uł græcorum ue/
mum tere prouerbio quæ amicorum ſunt: cõmunia eſſe debẽt:
fti⸗ loannem petrum eutychium probatis moribus adoleſcẽ/
diru tem & eundem doctum ac diſertum mirifice diligo: quem
hute etiam æque diligi abs te uolo. Scio enim ꝗte uæbemen,
clol ter obſeruat. Quare quibuſcunq; in rebus poteris: cura: is
intelligat ſe tibi mea etiam gratia eſſe cariſſimum. Nam au
u⸗/ dio eum carmen compoſuiſſe neſcio quod im laudem Pij
. pontilicis maximi. Fauẽdum eſt iſtiuſmodi ætati quæ tãꝗ
mn Ilydus equus hortatus in campo alacriore curſu nitatur ad
bi⸗ laudem. Tu me ſanctiſſimo domino noſtro unice cõmen/
hi da. Clariſſimum iureconſultum & apoſtolicum ſecretariũ
M Gregorium lollium ut meis uerbis plurima ſalute imper-
gen tias: cupio ab eodemq; contendas: ut quæ ſe dixitad me
m. propediem ſcripturum: ne diutius remoret᷑. Vale ex Me⸗
n diolano pridie idus Decembres. M. cccc. Lix.
ee ¶ Frãciſcus Philelfus loanni petro eutychio ſal.
noht Ilitteras quas miſiſti: omnis accepi: & tua ſum dili
gentia mirifice delectatus. Ad bumaniſſimũ Aga-
oſß. petum noſtrũ ita ſcripſi: ut te uelle intelligebã. Car
te dinalis aquilegiẽſis litteras iccirco Lagaro arretino nondũu
len: reddidi:quod hinc aberat profectus: neſcio quo. Dicebat᷑
dten autem ad quatriduum rediturus. Itaq; nibil eſt quod inte/
elen rea temporis ſcribam ad patriarchẽ. Nam rerum omniã
tii ſum incertus. Cum intellexero nomen picentis iſtius mei
n Ve dabo ad eum litteras.Id enim neq; tu mihi declaraſti: neq;
ex alio cognoſcere potui. Velim tamen: eũ ſaluere ſubeas
h meo noĩe. Rogeſq; ut uel materno ſermonec(ut aiũt) in cõ⸗
mentariũ redigat: quæ putat magnanimo & munificetiſſi-
güe mo illi pontifici eſſe auditu iucundiſſima. Nam quantum
unt Sphortiados carmini licet inſerere id ego necq; oblitꝰ ſum
igni in hanc diem: neq; in poſterũ obliuiſcar. Vale.Ex Medio-
er lano idibus Decembribus. M.cccc. lis.

(Franciſcus Philelfus CGabrieli cõdulmario ſal.
Oannes petrus eutychius fecit me ſuis litteris certi-

omittis: qc meis uel cõmodis: uel honoribus conducturũ

62

orẽ: quanta beniuolẽtia me cõplecteris: quodqʒ nihil

pPutes. Itaqʒ iure habeo tibi gratias: qꝙ; nullo a me ꝓuocatꝰ

officio: ultro uolueris de me qᷓoptime mereri. E autem
ta 4a501 lear. ten erior tuis
meritis. Igit᷑ in te ſitũ ẽ: utſoĩbꝰ in rebꝰ me utaris ꝓ arbitrio

operã dabo ne uidear erga te mutua charitate ĩ

tuo. Vale ex Mediolano.xi. Kal.Ianuarias. M. cccc. Lix.
ranciſcus Philelfus Ioanni franciſco
Gongagæ protonotario ſafß
Eum quoddã negociũ loannes petrus eutychiꝰmeo
oĩe tibi referet: cui ut adſis ac faueas: te etiã atq; eti
am rogo.Hoc mihi gratius hoc tẽpore facere nihil potes.

Itaqʒ hac in re uelim mihi liqdo oſtẽdas:quãtũ apud te ua/

leam. Nõ enim ignoras: ꝗᷓ te uæbemẽter obſeruo. Vale &

me illuſtribꝰ par etibus tuis cõmẽda plurimũ.Ex Mediola
no.xi.Cal.lanuarias. M.cccc.lix.
Frãciſcus Philelfus Hodouiccardinaliaglegieſtſe.
On mediocre mihi documẽtũ præbuiſti pater clæ-
mẽtiſſime tuæ erga me ułbenignitatis: ul charitatis.
Itaq; habeo tibi gratias: quas debeo maximas: quas ipſas
etiã puto breui me tibi uel iudicio tuo relaturum: ſi minus
uberes:alacris tñ ac tibi nõ iiucũdas. Nã quæ reliqua ſunt:
Gabriel ſecretariꝰ tuus uir doctꝰ ac diſertꝰ tibi uerbis meis
corã exponet. Quæ ſi abs te probatũ iri cognoro:tãto be/
neficio me afficies: ut nibil ad cumulũ poſſit accedere. Va
le ex Mediolano.xi. Całl.lIanuarias. M. cccc. lix.
ranciſcus Philelfus Antonio bechariæ ſal.
Enophon filiꝰ quæ tibi referet uerbis meis:a męe iuſ⸗
Yſus relaturus ẽ. Itaq; nõ ſecus ea oĩa accipe:ac pfice:
qᷓ ſi me corã loquẽtẽ audires. Hoc & ꝓ officio feceris:& ꝓ
amicitiæ noſtræ lege. Cum ex urbe mantua decederem:
eſſemq; in itinere: mibi inter equitandũ renũciatũ eſt am/
pliſſimũ pontificẽ ueronẽſem Hermolaũ barbarũ illic age
re dies iam cõpluſculos. Itaq; non potui nõ moleſte ferre:
qc ea de re nihil antea didiciſſem. Nã ꝓ ea quæ mihi & cũ

ſe
guc
lge
ſo
t
cot
er

X

oll eius patre Zacharia & cum patruo Franciſco uiris grauiſ-
certi ſimis & optime de me meritis uetus ac ſumma fuerat ami
Gnibi citia:perqᷓ diligentiſſime eum ſalutatum adiſſſem. Quod
uckuri q uoniã factã nõ eſt:tu uelim me apud eius dignationẽ qᷓdi
ocat ligentiſſime purges:addaſq; gratiſſimũ mihi ckuran ſeſe
em ſi orationes duas: quas in poetas luſit: qᷓprimũ ad me dede
ortui rit. Non enim mediocriter eius ingenio eloquentiaq; dele-
tbicio ctor. Nam legi eas ita corruptas librarij uitio: ut uoluptatẽ
ie quã ex illarũ lectione cœpiſſem nõ mediocrem: magna ex
parte diminuerint. Vale Ex Mediolano.vi. Cal. Ianuarias.
M.cccc.lix. M

——

def lBulto & apoſtolico ſecretario ſal.plu.di.
. Vanꝗᷓ ſciebã uel nulla mea cõmẽdatione meos oĩs

neo E ranciſcus Philelfus Gregorio Lollio iurecon/

eſſe tibi cõmẽdatiſſimos: tamẽ ut marij filij honeſtiſ/

& ſime uoluntati morẽ gererem: ita eũ tibi cõmendo: ut ne
ch me quidẽ ipſum neqʒ diligentius:nec ex animo magis poſ-
ſim. Qꝗ& eo facio libetius:quia tibi audeo affirmare talẽ eẽ
ll. Mariũ:quẽ tua ſingulari beniuolẽtia dignũ ſis iudicaturꝰ.
, Cætera tu ex ipſo cognoſces.Ego nõ deſino expectare qc
ti, Iad me ꝓpediẽ te ꝑſcripturũ affirmabas. Id aũt in hãc diem
nd feciſſe te plurimũ miror. Vale Ex Mediolano. vi. Cal.
inne Ianuarias. M.cccc. Lix.
t: 4 ranciſcus Philelfus Beſſarioni cardiuali
nes Nicæno ſa ici
de, m loannes marius filius Mãtuam peteret Pij põ/
Y Altificis maximi & ſalutandi & adorãdi gratia: iuſſi ut
omniũ primũ tuã amplitudinẽ adiret: cui mentẽ ſuã oẽm
“ animũq; exponeret. Itaqʒ rogo te: ut oĩbus in rebus ita eũ
uH cõmẽdatũ habeas:ut illos ſoles:quos uel ipſos uel ipſis na/
ſce tos cariſſimos habes. Hac una re mihi uix quicꝗᷓ gratiꝰ po-
A NH tes facere hoc tꝑe. Vale pater clæmẽtiſſime. Ex Mediola-
ſen no.vi. Cal. lanuarias. M. cccc. lix. —ðWÿ
Dũ ranciſcus Philelfus Agapeto Romano iurecõ-

lulto: & apoſtolico referendario ſalutem.
Enit iſtauc Marius filius iuuenis ut uidere poteris &
modeſtus & doctus. Cauſam acceſſionis ſuæ ipᷣe tibi

coram declarabit. Quibuſcunq; in rebus poteris: te rogo
ita ei adſis: ut me tuis ijs uelles: quos maxie diligis: habeſq;
cariſſimos. Vale Ex Mediolano. viKalen. lanuarias. M.

cccc.cJI7J. . .
RMDMW Pranciſcus Philelfus Nicolao canali iurecon/
Sſulto & equiti aurato ſalutem.

ſtolam:quoniã eam alteri neſcio cui antea cõmendaſſes.

Ego autem quod ſcripſeris neſcio. Vnum ſcio me uælbe/

menter cupere tuas litteras: quippe qui nullas acceperim.
Quare ſi meo in præſentia deſiderio morem geſſeris: ha/
bebo tibi non mediocrem gratiã. Vale Ex Mediolano. v.
idus lanuarias. M. cccc. Lx.
Fran. Phil. Alberto Cancario enochi filio ſal.

ð

on mediocrem. Sed quid in cauſa fuerit: paucis accipe.

delectaris: ut aliam omnẽ urbanitatis conſuetudinem uel
contemnas: uel negligas. Id autem &ſi minime repreben/
dendum exiſtimo: quippe qui res diuinas humanis rebus
omnibus longe ducam anteponẽdas: tamen ita omne cõ⸗

templationis ſtadium quod in perſpicientia ueritatis poſi-⸗

tum eſt:laudandum arbitror: ut nulla fiat actioni iniuria.

Nam ſi nullum animal agere a uiris ſapientibus dicit᷑ præ/
ter hominẽ eum: qui ꝑfecta utat᷑ ratione:certe niſi malimꝰ
aut mulieres:aut pueri aut ijs etiam inferiores eſſe qᷓ uiri:
ab actiõe abduci nõ poſſumns: præſertim ea quæ proprie

ac uero dicit᷑ actio: & laudat᷑ ab omnibus. Quis em igno/
rat tantum eſſe ſplendorẽ magnitudinẽq; uirtutis: ut etiã
improbis admirabilis ſit: Itaq; non indocte Cicero noſter

omnem uirtutis laudem actione illuſtrari cẽſuit. Quæ igi/

Vi tabellarius diebus ſuperioribus meas litteras ti
bi reddidit: ac item has tibi eſt redditurus: renun-
MMciauit mihi iccirco te ſibi nullam dediſſe ad me epi-

Vereris mi Alberte & id quidem non oiĩno iniuria:
quod nihil in hanc diem ad litteras tuas tibi reſpõ/
gderim: quas bis & iterum ad me dederas. Par em̃
fuerat:ne ea te uoluptate fraudarẽ: quam pro mutua no/
ra b eniuolentia ex omnibus meis ſcriptis capere ſoles

emini quãdoq; ſolere te religioſis quibuſdam tuis adeo

urt
Nun
weun
lne
Eey
icl
ſim⸗
ſen

ogo tur me cauſa retardarit: ut ferius tibireſponderim: uides.
eſg Nunc autẽ quia te urbaniorẽ factũ animaduerto: faciliorẽ
M. me uidebis. Nõ em me iucũdiſſimi ſales tui quibus facetiſ-

ſime in litteris uſus es: mediocriter delectarũt. Accedunt
elegantes illæ tuæ laudationes: quibꝰes uſus in noſtrũ ſplẽ
didiſſimũ equitẽ auratũ Galeaciũ mareſcoptũ ob pulcher-

wti rima illa munuſcula: quæ ab eo miſſa ſignificaſti præſtãtiſ-
nn ſimo munificẽtiſſimoq; duci Borſio. Omnia pulchre facta.
epe Sed nihil mea ſententa pulchrius:ꝗᷓ quod ethruſco carmi/
35. ne aptiſſime ſimul & perpolite Caleacius meus capreã illã
e⸗ non mitem ſolũ & manſuetã: ſed & prudentẽ & diſertam
n. locutã facit apud egregiũ illũ principem. Quod aũt mihi
7 gratias agis de Hieronymo noſtro: non poſſum te non mi

rari: quod ea in me laudes: quæ ſine magno facinore negli
gere non potuiſſem. An es oblitus quæ amicorũ ſunt: ea
cõmunia duci oportere? Ego Hieronymũ æque diligo ac
filium: non ſolũ quia tuus eſt filius: ſed etiam quia talis eſt.

Itaqʒ eſto bono animo. Non minus omnibꝰ ei in rebus de-

6 10 . RDRr
HW futurus ſum: ꝗqᷓ uel Mario uel Xenophonti. Is nunc abeſt
* cum franchino comite ad lacum uerbanum. Quotidie
expectantur. Cum redierint: utriq; litteras tuas reddam.

Vale cum uniuerſa domo. Ex Mediolano pridie idus la/
nuarias. M. cccc. Lx.

4 N N¶Franciſcus Philelſus Theodoro gagæ ſal.
+ A mediocri afficiar deſiderio audiedi tui: poſteaꝗᷓ
6 Auilendi facultas eſt intercepta.Itaq; facis tu quidem
. iniuriam: quo totiens græce ſuperiore tempore prouoca⸗

tus a me litteris: nunꝗᷓ reſponderis nedum uerſu: ſed ne

proſa quidem: cum in utroq; dictionis genere excellentiſ-
. ſimus ſis.Idẽ autẽ nunc ne latine facias:rogo.Sunt bic nõ/
nulli ꝑdocti in philoſophia uiri ac ijdẽ medici: qui qm græ/

ce neſciũt: uidere cupiũt lectitareq; latine illa Ariſtotelis ꝓ
ſe blemata:quæ annis ſuꝑioribus in latinum conuertiſti elo/
quiũ. Quare mibi rem gratam facturꝰ es: ſi lcebit ꝑ te mibi
. hoĩbꝰ & amicis & eruditis gratificari. Aut igit᷑ tuũ iſtiummo
di ꝓblematũ codicẽ ad me excribendũ mitte redituꝶ ad

te ꝗprimũ:au t eũ iſtic excribi cura: mercedẽq; librarij pex
5“

e

—

litteras nobis ſignificato: & aduolabit ad te.ld ut ꝓpediẽ
effectũ cures:te etiã atq; etiã rogo. Præterea me cupio fa-

cias certiorẽ: quo ĩ ſtatu ſint res tuæ: quas fortunatũ iri uæ/
hemẽter opto. Vale ex Mediolano pridie idus lanuarias.

M. cccc. Ilx. er⸗
Franciſcus Philelfus Pio ſecundo pon- 0
tifici maximo ſalutẽ dicit plurima. —. (igr
Vm nulla te laude aiaduerterim delectari pater be/ .
atiſſime præter eã: quæ & uera ſit & pmodeſta: ego /—
culi nihil illuſtrius: nibil præclariꝰ ſplẽdidiſſimo noĩetuo: ſſe
uolui ex ipſo te intelligere:qᷓ ſim eiꝰ rei diligẽs obſeruator.
ltaq; principium undecimi Sphortiados libri iccirco ad te HS
dedi: ut uideres eã orationẽ:qua te uſum facio: cũ orator Cl
es miſſus a Frederico cæſare ad Mediolanenſem populũ: uͤ
quo ſe is tꝑe in libertatẽ:hoc eſt in atrociſſimã teterrimãqʒ guin
tyrannida uendicarat. Nã ea in re orator eſſe uolui:nõ po/ tion
eta. Nullis em figurationibꝰſum uſus. Remita expoſu:ut ſec
geſta ẽ:neq; in aliã ſpeciẽ cõuertẽdo traduxi. Siquid autẽ ir
eſt a me prætermiſſum: tuæ mãſuetudinis benignitatiſq;ʒ ne⸗
fuerit:qui ueritate unus omniũ delectaris: me facere certi⸗ o
orem. Vale pater beatiſſime. Et me cõmẽdatum habe.Ex
Mediolano idibus Ianuarijs.M.cccc. Lx. m
Franciſcus Philelfus Bernardo iuſtiniano ſal. Fe
Eſcio qd aliud mihi potuiſſet gratius renũciari:ꝗᷓ q&
poc die ex loãne uariſino cognoui.Is em̃ interrogã/
ti mihiredijſſeſne adhuc ex illa regia legatiõe & reuertiſſe
te rñdit: & tibi eẽ qᷓoptime. Qui quidẽ nũcis eo mihi iucun MN
dior fuit: qce uenetꝰ ꝗſpia:ut ille de ſe affirmabat:& cui ſuꝑi ”M
malefaciãt: aliter de te mihi reſponderat. Ingẽtis igit᷑ gra/ en
tes habeo iĩmortali deo:quod te mihi ſeruat incolumẽ. Io/ .n
anni aũt uariſino grãs quoq; debeo nõ uulgaris: ꝗ me tãta re
ſollicitudine liberarit:& incredibili aĩ læticia affecerit. Nã ul
ꝗd mihi potuiſſet iucundiꝰ contingere:q̃ qcł certior factus tan
ſã te habere ꝗᷓoptime:cuiꝰ etiã mẽoria recreabar.Reliquũ Gi
ẽ: ut ueterẽ noſtrã ſãũmãqʒ amicitiã mutuis tũ officijs: tum l

etiã litteris foueamꝰ: & ei aliqd indies cũ opus fuerit: adda
mus in cumulũ. Vale Ex Medio. xiij. Kal. febru. M. cccc. lx

pec H C ranciſcus Philelfus equiti anrato ac
pioty iureconſulto Nicolao canali ſalute.
Uiuæ⸗ Vod ad quintum Idus ianuarias tibi ſcripſi:idẽ ut in
uutus. præſentia intelligas uolo:me nullas in hac diẽ abs te

litteras accep iſſe:quas ita deſidero: ut uix aliud quicꝗᷓ ma/
gis. Quo ꝗdẽ me deſiderio ſiᷓprimũ leuaueris habebo ti⸗
bi gratias immortalis. Vale ex Mediolano.ix. Kal. Februa-
terbe rias. M. cccc. S-—
en –, (EFranciſcus Philelfus Xenophonti filio ſal.

tuo⸗ Ccepi tuas litteras: quas ad decimũ Kale. februarias
tor dederas ex Ferraria. Munificẽtiã ducis Borſij nihil
te 3. eſt: qe admirer. Facit em̃ ex cõſuetudine ſua & ꝓ ſingula-
ot ri ſua in nos dilectiõe. Profectionẽ ad uenetos nõ poſſum
ſi nõ ꝓbare. Nã ſoli uenetim ihi uiſi ſũt hac tẽpeſtate ĩ ltalia
3 qui uirtutẽ colãt. Reliquæ uel ciuitates: uel principatꝰ ſta/
tiones ſunt:nõ portus. De me uolo meo noie uerbũ nullũ
ut facias. Præterea te ac itẽ Mariũ moneo atq; hortor:&& pro
te iure paterno ueſtrum utriq; iubeo: nequid agatis temere:
nequid inſolenter. Si modeſtia uolueritis & grauitate uti:
rtt quietiſſima iſtic uobis:& cõmodiſſima ſedes parata ẽ: eaq;
EH ꝑpetua.Marcheſium meũ bene ualere opto. Fac me qᷓpri/
mũ certiorẽ de ueſtra re omi. Vale Ex Mediolano.iij. Cał.
. Februariax.M.cccc. Lx. ́MU:
1 = Pranciſcus Philelfus Petro perleoni ſal.
, Eonardũ griphum modeſtũ adoleſcente: & muſaꝶ
ſe imprimis ſtudioſum æque diligo ac ſi eſſet filius.Is a
nn archeſio noſtro uiro præſtati & perbumano accerſitus
ſ Venetias uenit: tũ ut homini amiciſſimo atq; optimo mo/
r rem gereret:tum etiã ut urbem florentiſſimã corã ac præ-
1, ſens intueret᷑. Hunc ego hortatus ſum:ꝗᷓ̃diu iſtic futurꝰẽ:
n te quotidie adiret. Is a nobis inſtitutus non latine modo ꝑ⸗
N pulchre callet: ſed græce etiã cœpit. Itaq; rẽ mihi pergra/
6 tam facturus es: ſi meo Leonardo plane oſtẽderis tibi mea
“ oĩa eſſe cariſſima. Vale cũ pudiciſſima uxore:& tuis omni/

H bus.Ex Mediolano.iij. Cał. Februarias. M. cccc. Lx.
(Eyiciſcu Philelfus Lodouico Congagæ
„* antuæ marchioni ſalutem.

2
—

— ——
. *„½ 8
. — ..
M
—

Onſueſti perſæpe Lodouice priceps eos poetas nõ
mediocrit᷑ laudare:ꝗ ita res uero geſtas figurationi⸗
qðduſdã effingerẽt: ut a ueritate nuſꝗ diſcederẽt. Qua
tua graui ſapientiq;ʒ ſnia qᷓ ego fuerim delectatus: ex ijs po/
teris nõ obſcure aiaduertere: quæ in octauo Sphortiados
noſtræ libro non uere minus ꝗᷓ breuiter ꝑpcurrimus. Itaq; ſi
res tuas præclaras & magnas arida lum quadã & pertenui
oratione complexus: te ipſum accuſa: qui in audiendo de
tuis laudibus perdifficilis eſſe ſoleas. Vale. Et me ut facis:
na. Ex Necdiolano. Kal- ebruarijs. M. cccc. Lx.
„FrFranciſcus Phi. othoni Carreto iureconſulto ſal.
Vagdiui nunc ex hoie amiciſſimo eo te die meas litte⸗-
ras pio pontifici maximo reddidiſſe in naui: quo ex
urbe Mantua deceſſiſſet. Quare ſum miratus nihil abs te
mihi litteraꝶ in hãc diẽ redditũ eſſe.Itaq; rogo te:ut me ꝗᷓ
primum facias certiorem: quomodo res habuerit: & quid
ille reſponderit. Hoc erit mibi uæbemẽter gratũ. Vale Ex
Mediolano.iij.Nonas Februarias. M. cccc. Lx.
N¶Franciſcus Philelfus Mario filio ſal.

——

NEctitaui litteras tuas: quas ad. xviij. Kal. februarias
ex Mätua ad me dederas. Nam eæ ad quartũ idus
februarias mihi ſunt redditæ. Intellexi cõſiliũ tuum
omne:quod non poſſum non probare.Reliquũ eſt ut me
facias ꝗᷓ primum certiorem: & quid egeris: & quid ſperes
Vnum illud non deſinam te monere:ut omnibus in rebus
te modeſtum præſtes & cõſtãtem imprimis. Cætera quæ
ſeribis: curabuntur recte. Vale ex Mediolano.iiij. idus fe/
bruarias. M. cccc. x S
.— ¶ Franciſcus Philelfus Xenofonti filio ſal.
Oſt eas quas ex ferraria litteras ad me dederas: ac/
cepi prioris alteras ex Mãtua: & cũ illis et iã id pãni
quod tibi abeunti iuſſeram. Res quomodo & Man

tuæ & ferrariæ geſta ſit intellexi.Nunc ſcire cupio:ꝗqd iſtic

agatis: & quid ſperetis. Date operam & tu: & frater: ne ꝗqd
a uobis temere neq; factũ: neq; dictum uideatur. Vale ex
Mediolano.iiij idus februarias.M. cccc.LHS.
Franciſcus Philel. Marcheſio uariſino ſal.

tun,/ „1 Arius ac Xenophon filij fecerũt me ſuis litteris cer-
tioni tiorem ꝗᷓ ſecum perhumaniter & perbenigne te ge/
Qu as. Quod & ſi mibi dubium nõ erat: tamẽ id etiã eo
ispo⸗ rum litteris audiſſe iucundiſſimũ fuit. Hos ut tibi commen
tador dem opus non eſt. Scio enim ꝗᷓ mea omnia tibi ſunt cariſſi/
lugl ma. Intelligere autem ex te cupio: num iſtic Mario quicꝗᷓ
tenni ſperandum ſit. Eſt eni & diſertus & doctus pegregie.Com
lode . mendo etiã tibi Griphum noſtrũ. Vale ex Mediolano. iij-
c idus Februarias. M. cccc. Lx.
(EEranciſcus Philel. Bernardo iuſtiniano ſal.
. Ratiſſime fuerunt mihi litteræ tuæ: quibus qꝗ ſcire
ke, cupiebã: paucis abſoluiſti. Iucundiſſime etiã audiui
de filij tui nuptijs: quẽ nõ dubito talem eẽ: qui & te
. patre & auo illo ſa pientiſſimo atq; ſummo uiro dignus ſit
ab omnibus iudicandus: deus tibi talem tueatincolumem
tantã q; fortunã. Qc aũt ad me attinet: nolo tibi ullo pacto
EX in mentem cadat quicꝗd eẽ mihi in uita ſuauius aſſidua re/
cordatione Leonardi illius mei: cuius etiã noĩe ita ſoleo re
creari: ut eo me beatiorem exiſtimẽ: quo magis magiscq;
ins de illius maximis diuiniſq; uirtutibus prædicator accedo.
as lItaq; ueterẽ amicitiã noſtram non ſeruabo ſolũ: ſed qm̃ ni/
um hil addi poteſt ad cumulũ: diligẽter imp olluteq; ſeruabo.
ne⸗ Et hac de re ſatis. Venerunt iſtuc duo filij mei Marius ac
les⸗ Xenophon quos tibi ꝗ& non ignorẽ eſſe cariſſimos: nihil
us eſt opꝰ: ut comendẽ. Cognoſces ſane obſeruãtiſſmios tui
r noiĩs. Vale. Ex Mediolano pridie idus februarias. M. cccc.
le Lx. ¶ Fãciſ.Philel. Petro medici Coſmi filio ſal.
V lbrum de iocis & ſerijs quẽ ex quattuor illis primis
. ultimo ad te dedi: ut redire curas ad dominũ: te ad
„mod rogo. Is aũt rebꝰſi cognoro te interdũ dele ctarũreli/
ni quos deinceps libros mittam etiam breui. Nõ poſſum præ
an terea nõ mirari: quid Nicodemi noſtri promilſſa tãdiu cũ/
ii Rentur. Ita q; rogo te: ut amicum moneas neſcire me: in

iociſne an in ſerijs cũ ſuis illis ꝓmſſis ponẽdus ſit. Vale ex
degdn Mediolano idibus februarijs. M. cccc. Lx.

len NNNranciſcus Philelfus Otboni carret
. S. I iureconſulto ſalutem. . Ʒ”cẽâ

2
—

Vamãᷓ me tuæ ex Reuero litteræ eo maxime de-

erat:meum tibi negocium omni cordi eẽ:facies ta⸗
men rem mihi longe gratiorẽ ſiad ea ꝓpediem reſponde⸗/
ris: quæ ad tertiũ nonas februarias tibi ſcripſi. Cupimꝰ em̃
ſtudium noſtrũ om̃e nõ modo in media uerſari laude apq
doctos & claros uiros: ſed ei maxime probatum iri: cuius
gratia tm̃ muneris ſuſceperimus. Tu quid uelim: nõ igno⸗
ras. Ego tuas hac de re litteras expectabo potiuſqᷓ pro nu-
meris numeros:quibus adeo abundamus: ut cum omi an/
tiquitate cõtendere nõ dubitemꝰ: ſi uerba potiuſꝗᷓ nũmos
numerare oporteat. Vale ex Mediolano. xyv. Kał Martias
EFranci. Philel. Lodouico cardinali aqlegiẽſi ſal.di.pl.
On poſſum equidẽ nõ quotidie maiore in te unum

atq;ʒ in flãmari pater clæmentiſſime: cũ uel tuã ueterẽ beni
uolentiã erga me ułſ quotidiana merita cõſidero.Itaq; dies
atq; noctes rito ꝗdnã egregiũ poſſim de me præſtare:
quo aliqua tãdẽ ex ꝑte tã grande es alienũ ſi minus re ipſa:
uoluutatẽ ſaltem diſſoluere incipiam. Quare cũ etiã atq;
etiã huiuſmodi meos cogitatus aio uolutarem: inueni de/
niqʒ nullũ a me tibi referri cõuenientius poſſe officiũ ꝗᷓ im/
mortalitatẽ tui ſplendidiſſimi nominis ſempiternã. Quid
enim magno & ſapientt uiro eidemq; principi quodãmo-/
do in eccleſia dei aut gratius eſſe: aut iucundius debet:qᷓ ſi
cognorit rerũ a ſe geſtarũ ac ſummæ uirtutis gloriã in om/
nem poſteritatẽ diffuſum iri? Scimꝰſane oẽm huiuſce uitæ
bonitatẽ ſic habẽdã eſſe in bonis:ſi cũ cæleſti bonitate con
uenerit. Q& ſi cæleſtis gloria expetit᷑ maxime ab interio/

re homine: quis ambigat humanã hãc gloriam quæ ab op-

timis actionibus manat: nullo pacto ab exteriore homine
negligi oportere? Si mens hominis quicꝗd cogitat: ꝗcqd
meditat᷑: quicꝗd agit:debet ad diuinæ mentis ſpeciẽ illam
quã ideã uocauit Plato:ita referre: ut aliud nihil neq; uelle

nec ſequi:nec imitari exiſtimet᷑:niſi quod diuinarũ rerum

repræſentat imaginẽ: certe ſi gloriam illam cæli æternam

lectarũt:qc intellexerim:qcł mihi quidẽ ꝑſpicuum

nõ obſeruãtia modo: ſed etiã pietate quadã accẽdi

ſba

el
eſtt

go
lilt

eti
ſo
din
ex⸗

mec deſideramꝰ: ne hãc ꝗqdẽ cõtẽnere poſſumꝰ:quæ ul præmiũ
ſpeum eſt:uel teſtimoniũ bñ actæ uitæ. Vtcũq; tñ res habet: cum
W ego tibi pater ampliſſime ꝓ multis erga me tuis & imorta
ſonge, libus bñficijs maius ꝗcꝗᷓ referre nõ habeã: ſtatui oratione
hmef ſaltẽ mea quãtulacũq; ea ſit: æternitati cõſulere illuſtriũ tu/
ene arũ & innumerabiliũ laudũ: ut oẽs intelligat apud me ani/
ſcn mi gratitudine extitiſſe antiquiꝰnibil. Qua quidẽ in re tua
Sn eętiã mihi opera opeeſt: quo nihbil temere: nihbil inepte a me
oe factũ iudicet᷑. Quid aũt uelim: & qd expediat: Gabriel cõ/
inn dulmarius dignatiõis tuæ ſecretariꝰ tibi noĩe meo coram
Ior exponet. Vale Ex Mediolano. viij. Kal. martias. M. cccc. lx
tias Franciſcus Phil. Gabrieli condulmario ſal.
. ſi ã plæriq; dies præteriere: poſteaꝗᷓ unæ mihi lit-
ol teræ tuæ redditæ ſũt: tamẽ quia ꝓpediẽ alic neſcio
Un quid ſèripturꝰ uidebare: diſtuli etiã ipſe ad ea rñdere:quæ

di ſcripſeras. Nũc aũt cũ uiderẽ oĩno ſilere te:ſtatui paucis rẽ
abſoluere. Equidẽ qce ſcribis fore pꝑiucundũ Reuerendiſſi/

gi mo patri Lodouico cardinali aq uilegiẽſi ſi qd dignũ de lau
le⸗ dibus eius ſcripſero: ita id ab me factũ iri cupio: ut aliud ni-
D bil magis. Et ꝗꝗᷓ e res geſtæ ita magnæ ſũt: ita illuſtres: ut
nulliꝰ uiri aures latere poſſint: tñ aliqua ſũt:quæ mihi iſtinc
abſenti uel incognita ſint: uel dubia. Itaq; tui laboris fuerit

uel potius diligetiæ uniuerſam iſtius tãti & tam nobilis põ
nid tificis uitã breui oratione & tanꝗᷓ ꝑ capitula cõplecti: & id

—

quidẽ materno ſermone quẽ uocãt. Q& ſi feceris:ꝗᷓprimũ

i tibi oſtẽdã: quãti ego & fecerim ſemꝑ: & indies magis ma/
d giſq; faciã Lodouicũ cardinalẽ: quo mea ſnia aliꝰ nullus eſt
ie in Romana eccleſia neq; animi magnitudine clarior: nec
w in omni uirtutis genere præſtantior. Ad cætera autẽ quæ
o⸗ ſcripſiſti: nibil habeo qd rñdeam: niſi priꝰ tuas litteras acce
“R pero. Vale Ex Mediolano. viij. Kal. martias. M. cccc. Lx. .
ie ranciſcus Philelfus Bernardo luſt
4 Leonardli filio ſalutem.
Vanꝗᷓ intelligo uel ex proximis tuis litteris mea tibi
Ooia cordi eſſe: præſertim ea: quæ mihi & honori: ut
le (ſcribis & cõmodis eſſe ducas:tñ non deſinãꝗ abs te petere:
t ſiquando id maxime aut feceris: aut facturus ſis inb ræ/

S f
.

ſentia ita facias: ut oẽs intelligãt tuã erga me beniuolẽtiã peß
tantã eſſe: ꝗᷓ quæ maxima uel dici poſſit: uel cogitari. Nam ope
qua ĩ re tua mibt opera uſui es quæat:nõ te præterit. Quã/ eci
tũ aũt ualeas & auctoritate: & gra apud oẽs:nõ ſum neſcii. umin
Vale Ex Mediolano. vij. Kal.martias. M. cccc. Lx. lilu
— (Eranciſcus Philelfus Nicodemo trãachedino ſal- ſecune
Væ binc abies curaturũ te recepiſti: ſi dabis operã: fortu
ut efficias: fiat nõ mediocris acceſſio ad meum in te ni
amorẽ:qui tñ eſt tantus:ut augeſcere nullo pacto poſſe ui/ gum.
deat᷑. Expecto indies magis atq; magis litteras tuas officij ple
plenas & diligẽtiæ: quæ ſpes ne me fallat: uæbemen op/ D
to. Nã quãtum mea cauſa uelis: nõ ignoro. Præterea nõ te N
fFffugit qd debet᷑ uiuis: ſi mortuis præſtet᷑ officiũ: non eandẽ
. ratiã præ ſe ferre. Reliqua tu uel me reticete cognoſcis.
Pa ſatis ſuperqʒ efficies:ſi quantũ poteris:feceris. Nec em̃ .
cõſiliũ & diligẽtia minꝰlaudi ducit᷑ ꝗᷓ euẽtꝰ. Orationẽ illam Con
xoſtrã quã uidere cupiebas: ex Donato actiolo cõſequere. tote
Vale ex Mediolano.vij. Kal. martias. M. cccc. LSz-. mol
(EF rãciſcus Philelfus Donato actiolo ſal. der
Vod ſerius reſpõderim tuis litteris: non taà ulla mea
occupatio fuit in cã: ꝗᷓ qc oratio illa cuiꝰ memineras: ie
peregre ꝓfecta nõdum reuerterat ad dominũ. Eam iccir/
co ad te dedi: cum nũc primũ redijt domũ: ut intelligeres
quãti fierioporteat.Vereor em̃:ne ſummus amor:quo mi i⸗
bi afficeris: decipiat te. Nã laudes illæ de me tuæ tãtæ ſũt:
C. fſem non dubitare ne mecũ luderes. Sed noui pudorẽ: no/ e
ui modeſtiã tuã. Quare ſuſpicor fallite amoris uæbemen/ *
tia:qui argum etiã aliquem nõnunꝗᷓ ſolet ex oculatiſſimo e
xeddere uiſus inopem. Sed multo me illud magis delecta ſort
uit: qc ꝑ tuã te grauẽ illã elegantẽq; epiſtolã in tellexerim
aliud nibil in bonis ducere ꝗᷓ uirtute & honeſtam uitæ acti⸗- Ee
onem. Et ſentis tu quidẽ recte. Siqua em̃ in hoc bumanæ W“,
peregrinationis curriculo uel foelicitas:uel fœlicitatis ima/ N
go inueniri põt: ea oĩs ſola honeſtate cõficit᷑. Honeſtũ aũt “
eſſe quæat nihil:qc minꝰ ꝑ actionẽ: quæ extrinſecus fit: aut N
per eã ſaltem: quæintrinſecus: quã epeρ Siα græciuocät: i

—

oliti

Nm
Qui,

ll
.
dpeni:
minte
ſeui⸗
fej
kop/
te
nce
S.

m
lete.

1wes

nera.

lcci⸗
eles
omi

perſpicue eluceſcat. Et in hac ſane uirtutes intellectuales
oẽs poſitæ ſunt:in illa autẽ morales. At his utriſq; honeſtũ
om̃e cõflari quis ambigatꝰ? ld aũt tantã uim habet:ut uel ſo
lum imortalitatẽ polliceat᷑. ltaq; nõ abſurde dicere Stoici
uiſi ſunt id eſſe & ſummũ:& ſolũ bonũ quod honeſtũ ſit &
ſecundũ uirtutẽ. Reliqua uero omnia quæ uel corpori: uf

fortunæ tributa ſunt: talia eſſe uolũt: ut præter ſe lectionẽ

nihil in ſe habeant:aut præclarũ:aut magnopere appeten
dum. Sequere igit᷑ mi Donate uirtutẽ: ut facis: eamq; con/
plectere:quo & tibi honori:& patriæ emolumẽto: & ami/
cis uoluptati futurus ſis. Vale. Ex Mediolano. vij. Kal. mar
tias. M. cccc. LcI—I. MM!
