
uel naturæ uel fortunæ bono uti malles: ꝗᷓ ſupra ciuẽ appe
tere. Id em & tibi: & patriæ plurimũ cõduceret. Nam & ip
ſe omnibus cariſſimus fores: & patriæ tantũ naufragiũ nõ
intuliſſes. Verum plæriq; omnes: qui & animi magnitudi/
ne:& ingenij uigent acrimonia:in eo ut plurimum morbo
ſunt:ut pares non facile admittant: ſed quaq; ratione præ-
eſſe oĩibus & tanꝗᷓ dominari uelint. Hinc & priuatæ & pu/
blicæ ſimultates oriunt᷑: hinc peſtiferæ factiones:binc ſedi
tiones: hinc tandẽ ciuilia bella cũ ingenti patriæ calamita/
te: exitio: interitu manant. At qui illud quoq; quis negarit
oĩs: qui ſe metui & odio eſſe ſciunt: eos uel inuitos agere
multa per iniquitatẽ: per iniuſticiam: per ſæuiciã. Nam qui
ſe ſupplicijs dignos norunt:ea ne patiant᷑: per omnem ani
mi furorẽ: per omnẽſimanitatẽ diritatemq; prouidere.Hi
autẽ ignorare uident᷑ mihi nullũ metũ diuturnũ eẽ poſſe.
Non ſibi ante oculos ponunt Ariſtotimum: nõ Phalarin:
non Neronem. Nemo diu impunitate Iætatus eſt. Nullus
eſt firmior pricipatus:nullus ſtabilior: nullus diuturnior:
ꝗᷓ qui per iuſticiæ & æquitatis officia in ciuium beniuolen/
tia & charitate cõquieuerit. Satis magnꝰ e: ſatis potẽs: qui
honore ſe dignũ & admirandũ præſtat. Es tu Coſme natu
ra lenis: facilis: affacilis. Hanc ſi ducem ſequi:ꝗᷓ iproboꝶ cõ
ſilia malueris:& uiues bene:& morieris melius. Nã & præ
ſentes ac uiui te ſummis honoribꝰ ꝓſequent᷑:& oĩs poſte/
ritas admirabitur. Habes amplam expeditamq; pecuniã:
qua ſt tu ad bonos ac præſtantis uiros uel ſeruãados uelac⸗
cerſendos in urbẽ uti:nõ aũt ad mulctandos exilio ꝓſcri/
bendoſq; inſtitueris:nemo te fortunatior futurꝰeſt: nemo
beatior: nemo deniq;ʒ imortali deo bominibuſq; gratior.
Vt em̃ multa corꝑis habitudo prodgeſſe ijs admodũ ſolet:
qui nulli ſunt ægrotationi obnoxiſ ualitudinarijs uero uæ
bemẽter obeſſe:ita mea quidẽ ſentẽetia argenti & auri ma⸗/
gnitudo ſi uirũ bonum: ſi iuſtum: ſi bñ ficũ:ſi magnanimũ

nacta fuerit: & illi: & cæteris magno uſui eſt. Qc ſi apc ei

diuerterit: qui bonitatis iuſticiæq; expers & ſordidus ſit

ac nulliꝰ roboris: cum illi: tũ etiam alijs detrimẽetoſa eſt pla-
nec; funeſta. Qualis tua tibi uita eſſe debet Coſme medi⸗-
ces: cum omnis fortunas tuas uides in alea? Non em̃ hi ſo⸗

lum: quos per ciuilis contentiones tibi eſſe inimicos reris:
tibi ſunt metuẽdi: ſed iſti magis quibus te carum unice &&

admirabile opinaris. Non em̃ te diligunt: ſed nũmos tuos.
Nã ſi ulla te charitate cõplecterent᷑: nõ te ad rapinã bono/
rũ ciuiũ:nõ ad ꝑniciẽ:nõ ad uaſtitatẽ:nõ ad cædem exhor
tarent᷑.lntelligunt homines callidiſſimi: ꝗqdiu optimatium
odio laboraueris: in ſua te ptãte neceſſario futurũ. Quare

ſempꝑ aliquid a te capiũt: aliquid poſcũt: aliquid expectãt.

Quicquid aũt improbe: Hagitioſe: facinoroſe: impieq; pa/
trarint: te auctorẽ totius ſceleris: te principẽ: te ſigniferum
ꝓfitent᷑:ac tuis ſe opibus tuent᷑. Quæ ubi diutius ferre nõ
poteris. Non em̃ tantã ſcelerũ ac nequiciarũ licentiã æquo
animo perferas: libidinem atq; furorem ſuum in te arma/
bunt:tuas pecunias ſitient:tuis ſe nũmis ingurgitare omni
arte: omni fraude: & omnibus deniq; inſidijs molientur.
Te malorũ omniũ cauſam eſſe dicent. In caput tuum per

omnẽ uim & cõtumeliam coniurabunt. At qui oẽs inimi/

citiæ difficiles ſunt: & permoleſte. Nullus eſt adeo imbe/
cillus inimicus: adeo infirmus: qui nõ ei grauis in tempore
eſſe poſſit: qui & potentiſſimũ ſeſe & firmiſſimũ cenſuerit.

Nam aut agendo: aut dicendo: aut excogitando durius

quippiam calamitatẽ importet. Odij fruẽtus nunꝗᷓ dulcis
eſt: nũꝗᷓ utilis: quin omniũ potmaxime pernicioſus: maxi
me amarus. Nullum eſt onus grauius: nullũ moleſtius ꝗᷓ ini
micitias ferre. Nam & ſecũdas res turbare: & aduerſas au-
gere conſuerunt. Excubat inimicus ſemp: inſequit᷑ ſemꝑ:
inſidiat᷑ ſemꝑ:emori mauult:ꝗᷓ nõ ulciſci. Amicitia uero at
q;ʒ concordia & publice: & priuatim ſemper prodeſt. Nec
ea quicꝗᷓ eſſe pulchrius quæat: neq; ſuauius: neq; melius:
neq; diuinius. Qui enim aptius: expeditius: certius bona
ipſa adipiſcunt᷑ ꝗᷓ amici mutuis inuicem utentes ſubſidijs?
Qui mala quæ ſunt: facilius euitant: ꝗᷓ qui amicos ſocios
habent. Quibus ærũnæ minus accidunt ꝗᷓ ijs qui amicos

t

go⸗
gli

ſech

lbe
ner
ſac

ell

.
ficß
col⸗
auck⸗
gesi

Uten

lei⸗

di

(la

c(un

eer

aum

teusd
mmg

cüa⸗
lunc
tin
lian
Wt⸗
elto
Eann
l⸗
tui

lann

te be

IIII

—

AH babent doloris ærũnarũq; participes? Quibus eſt ſecũda
pla⸗ fortuna ſuauior: ꝗᷓ his qui non ſibi dũtaxat lætant᷑: ſed alijs
edi⸗ quoq; gratulant᷑ ? At ego nũꝗᷓ illum fortunatũ appellarim
qui per bonorum uirorum fletum ac luctũ fortunatus ſit:
eis“s mnevc ille mihi fœlix uideri quæat:cuiꝰ læticia mœrori ſit plu
cec⸗ ribus. At ne lætet᷑ quidẽ in dolore multorũ:ſi ſapit.Memi
nos nerit em̃ eos omnis: qui ſua cauſa mœrent: aliud nibil: qᷓ de
nd ſuo exitio dies noctiſq; cogitare. Mortalẽ aũt nullum oino
. eſſe cõtemnẽdũ. Neminẽ em̃ eſſe:qui aut homini:aut rei:
ton aut ſaltẽ famæ nocere nequeat. Quare nemo eſtlaceſſen-/
e us iniuria. Nulliꝰ prorſus hominis in ſe odium cõcitãdũ.
i. Prudenter em monuit Braſidas:qui ubi muris: quẽ in Ca⸗
a ricis corripuerat: morſũ excepiſſet: ob idq; illũ dimiſiſſet:
am cCoõuerſus ad circumſtantis ait: Nibil adeo paruũ eſt: qcł ſi
nd audeat adorientibꝰ repugnare: non ſe ſaluum reddat. Vi⸗-
guo des inquã uiros optimatis: quos urbe eieciſti: eo eſſe aĩo:
ma/ ut emori malint qᷓ patria orbari.Itaq; nũqᷓ ceſſent omia mo
ömi liri ad reditum. At ego dicis: in urbe ſum. Et tu modo rele-/
. Lgatus eras ad Venetos. Noli nũc ob iſtas fortunæ blandi⸗
per cias fieri inſolen tior: optimatiſq; deſpicere: quin potius il-
nm lud Archidami lacedæmonij dictum crebra memoria te
nbe/ cum repete. Is em cũ poſt cheroniæ pugnã a Philippo re-
ote ge aſperiorẽ accepiſſet epiſtolã: ita reſcripſit:Si umbrã tu/
erit. am metiri uolueris: haud nũc eã maiorẽ iuenies:ꝗᷓ eſſet an
“ te uictoriam. Quo maiorem uictoria elationem affert: eo
acch magis diminuit cõſiliũ. Recte em idem Archidamus: qui
emmi cũ a quibuſdam quo tempore prœlio arcadas ſuperaſſet:

gin laudibus efferret᷑: melius inquit foret: ſi eos prudentia po/
* tius: ꝗᷓ uiribus uiciſſemus. Q& tantũ innocentiſſimorum ci/
uium numerũ Coſme urbe expuleris & ipſe urbe potiare

e non tam tibi prudentiæ dandum eſt: ꝗᷓ tuæ uel pecuniæ
dec uel fortunæ: uel Ioãnis illius uitelleſci potius bominis per/
lus ditiſſimi doloſis adhortationibus neferiſſq; inſidijs. Quod
oa ſi tua opera bi reuocati in urbem fuerint: ac patriæ reſti-
dist tuti:tũc magnum te profecto uirum & ſapientem: & bene
os ficum appellabo. Te unũ eſſe confitebor: qui omni uirtu/
ic te polleas:qui & diligendus ſis:& obſeruãdus ab omnibus

mitoſa futura ſit.

2
—

Tum płne uiceris uiros optimatis: cum teipſum uiceris.

Depone iam tandem Coſme:de pone:ſi ſapis uel extigue
potius omnẽ animi tui ardentiorem excandeſcẽtiam: ã⸗

maſq; iracundiæ. Satis es ultus: ſi quid ulciſcendum exſti/
maras. Noli diutius tentare fortunam: quæ tum maxime

fallere: cum maxime obſequi conſueuit. Iam aliquando
proſpice uel tibi:uel poſteritati tuæ. Inquire teipſum pro/
pius: & acutius inſpice. Non em alterũ Coſfmũ habituri ſũt
medices. Si malueris patriæ exules ciuis reſtituere: ꝗᷓ id ꝑ-
uicacius expectare: ut patriam ipſi priſtinæ libertati digni/
tatiq; reſtituant: tum eris ſane aduerſante nemine in repu

blica princeps: tum pater patriæ appellabere: tum omnes

te colent: omnes admirabũtur. Et ne dubito equidem: ut
es ingenio acerrimo: hæc eadem uideri tibi. Sed illud for/
ſitan uereare: ne optimatiapuiaſinod reſtitutio tibi cala⸗

tumeliaq; fuerat. Inter eoſdẽ uero & pax tandẽ ò beniuo
ſentia exorta eſt maxima. Tibi ac tuis liberi ſunt nonnul/
li:abũdant & exules filijs. Quæ ſuauior neceſſitudo: quæ
firmior: quæ diuturnior eſſe poſſit:qᷓ quæ coniugijs cõſtat

ultro citroq; conſtitutis? Præterea q& ſecũdo loco litteris

ſuꝑioribus publice ſum hortatus: nulla re alia tum publicꝰ
forẽtinæ ciuitatis: tum etiã tuus tibi ſtatus ſolidior: durabi

lior: iucundior: melior: fœlicior futurus eſt: ꝗᷓ ſi omni cura
induſtriaq; ſtudueris idq; ꝗprimũ: ut buius diuini princi/
pis Philippi Mariæ angl & beniuolentia uos & ſocietate

muniatis. Quanta binc ad te Coſme utilitas: quanta digni
tas: quantus bonos ſit peruenturus: nequaꝗᷓ ignoras. Nò
enim neſcis eũ eſſe Philippũ: qui cum alijs omnibus præ/
claris ingentibuſq; uirtutibus nemini omnium cedit: tum

& prudentia & gratitudine: & munificentia cunctis mor-

talibus antecellit. Itaq ſi tua potiſſimũ opera intellexerit
rebus ſuis acceſſionem factam: eſtte profecto apud ſe ha/
piturꝰ omniũ primũ.Is inquã te officijs proſequetur: quæ
& tibi & populo florentino maximum ſint emolumentũ
ornamentumq; allatura. Solebam equidem Coſme: cum

At uide: ꝗᷓ tibi recte confultum uelim-
Permagna Romuli romanorumq; in Sabinos iniuria con

L IIII

erie iſtic eſſem:ueſtrorum quorundam hominum imperitiam
gne demirari non mediocriter: qui ſi quando: ut fit: in re belli/
ä⸗, ca Philippum acceperant incommodo quopiam uel leui⸗-
ti⸗ ter urgeri:continuo geſtiebãt: exultabant: præ nimia læti⸗
ime cia tanꝗᷓ apud ſe eſſe non poterant. Tum ipſe mecum: dij
do boni:quid inſaniunt florentini? quid publicæ ſupplicatio⸗
wo⸗ nes:quid publici plauſus: quid publici ignes uolunt? Cum
Philippi lætant᷑:nonne & ſuo:& proprio lætantur incom/
giüpr mõ. An Philippus perire poſſit: quin una pereãt Florenti-
ign⸗ ni? Num qui philippum uicerint: Florentinos incolumis
repu fore patiantur? Et profecto Coſme ueſtra omnis bellige/
mnes rãdi cum Philippo ratio perſtulta mihi: quod pace ueſtra
niut dixerim: uideri ſlolet: quippe qui deteriore conditione ui
Afor/ ctores ꝗᷓ uicti futuri ſitis. Quæ em̃ ad uos ex uictoria utili
cal⸗ tas peruẽtura eſt? Num urbs: Num ager: num quicꝗᷓ num
elim. morum?ꝰ Nam ut ſileam: ad quantam rerum inopiam atq;
acon egeſtatem per belli diuturnitatem redigamini. An futuꝶ
eruuo ignoratis: ut per uictoriam pulcherrimã rempu. pulcherri
onnud, mam amittatis? Victis autem durius nihil timendum eſi:
* Aijs uos muneribus & honoribus cumulatum iri: quibus
cöltat & duces & imperatores: & reges cumulatos audiſtis. No-
inerss ne igitur uobis ſanius conſuleretis: ſi indubitata utctoria
blic⸗ cum maximo rerum ue ſtrarum in cremento potiamini cũ
urabi Philippo Maria:ꝗqᷓ oĩino cum alijs uictoribus uinci? Quod
icor⸗ ſi rebus ueſtris contenti ocium ꝗᷓ negocium malueritis:
rc/ facile uniuerſæ Italiæ diuturnam pacem ueſtra cum Phi/
cetre lippo ſocietate tanquullamqʒ; quietem parietis. Verum ne
agni uos delectet tarda deliberatio. Non enim te præterit Coſ
. W me medices incredibilis ac prope diuina hupꝰ diuini prin/
orr cipis uel ſapientia: uel animi ma gnitudo. Vt enim affinita⸗
ttum tes ꝓpinqtateſq; tacuerim: ꝗ ceteris uniuerſis ac maximis
“ potẽtatibꝰ carus ꝑiucunduſq; ſit:ꝗᷓ apud oĩs ualet & aucto
it titate & gratia: non es ign arus. Quasnobrem matura Coſ-
ſeba⸗ me: dum licet: Accin gere huic tam boneſto :tam n eceſſa⸗
e rio: tam utili:tam ſancto:tã pio operi.ſuccurre patriæ: ſuc-
* curre amicis: ſuccurre & tibi & tuis. Obla tam occa ſion em
e Arripe. Noli quæſo: expectare: ut iure optio dici ꝗ natn

uoluntate Coſmus: non animi iudicio:ſed neceſſitate &re
bus aduerſis non tam ducitur: ꝗᷓ cogit᷑.ld autem una re fa·
cillime uitabis: ſi omni perturbatione liber te rõni ſubmiſe t
ris. Vale ex Mediolano.iiij. nonas lIulias. anno a natali chri ſt
ſtiano. M. cccc. xxkT. in
Pranciſcus Philelfus Ryriaco Anconitano ſal.

Vod & gratularis mihi:teq; ꝓpediẽ apc nos futu⸗
rũ denũcias:dici nõ poſſit:quãta me tuis litteris uo
luptate affeceris. Vtrũqʒ; em ſũmæ beniuolẽtiæ ar / .
.
5
.
.

– eſt. Facito igit᷑ ſi me amas: ſicuti certe amas: ut te
uti ꝗᷓprimũ fruiq; affatim poſſimus. Interim autẽ rem mibi
pergratam facturus es: ſi ad q& tẽpus naues onerariæ ſint
iſtinc Bigantiũ ſoluturæ: per te certior factus fuero: quo uł
tibi uel noſtro ſplendidiſſimo ſcalamonti dem aliquid lit,-
terarum ad Mariũ filium. Quod autẽ placere tibioſtẽdis.
epi &ipS α πππea perg & nõ per ſſcri/
bi:& idem Ptolemæum ſenſiſſe in ſuo de orthographia li-
bro.Ego quidem neq;ʒ tibi: neq; Ptolem æo ipſi aſen tior⸗
quicunq; is tandem aut alt eruter Alexandrinꝰ: aut Aſca-
lonites: aut Epithetes cognominatus: aut alius quiſpiam
fuerit:qui ſe grãmaticũ profiteri uoluerit.ld em̃ ratio pro-
hibet:quæ iſtiuſmodi conſonantium numerum ſimul eſſe
non patitur: ld quod etiam apud Priſcianum in primo de
octo orationis partibus intueri licet. Quare quæ tu epi-
grammata iſtiuſmodi characteribus ſcripta inueniſti:litte-
ris atticis (ut aiunt) ſcripta eſſe fatendum eſt: uel ante arca
das potius: quos Xα τππTOU HXi/ον IHσ &ασSXαρα
extitiſſe fabulantur. Mibi tamẽ & epigrãmata tua & quæ
ſcripta abs te ſunt: iucundiſſima fuere. Vale ex Mediola/
no.v.idus quintiles. M. cccc.xxx.
(Franciſcus Philelfus Andreo/
cio Petrucio ſalutem
Imis lautus fac es: qui nos iã tædio habeas. Exiſti-/
mo te urbani iſtius quem minime bellum ſacerdo/
Mtaria uxor belli filiũ uocat: cõſuetudine uti cœpiſ-
ſe: ob idq; noſtratia hæc contemnere. Verum caue: te ſo/
lũ ſolus offendat.Noſti hominis iſtius tũ uires: cum exul-⸗

— —

—
—
—

ere ab octaua Marius bibit: tum etiam mores. At officij tui eẽ
effſ, arbitror: modo tibi per Vrbanum liceat: aliquid obſtre-
miſe re litteris: quo de te ac tuorum omnium ſtatu bonaq; ua/
chri litudine certior factus: mecum ipſe tacitus gaudeam. Lu
m³interim puccinis te credas: nolim: ne ruentes inſanieteſq;
l & in ruinã te trahãt:& in inſaniã. Omnino em̃ ſi credis ui/
r⸗ Gtores breui futuri ſumus: id qc ex Landucio noſtro acci/
in pies. Vale ex Mediolano.iij. Kal. Sextiles. M. cccc. xxXX.
D ¶ Franciſcus Philelfus Sa xolo pratenſi ſal.dicit.
Selt Verunt mihi tuæ litteræ ꝑpiucundæ: & Ioannes an/
nmbi M –dreas iucundiſſimus. AOXπ ρωιοαα ποοα
eIn bPedpie αωουα ο ρσοσ ρ οπαπν οαπαααα
o k VoP SNi 6iG &&α ονπαπ Xα ⁶νπ. Fuit ergo no-
di dDis cum tua: tum etiam ſua ipſius cauſa chariſſimus. pẽov&
zdis. Vop XXεισ¾ρπ τρ⅝οοα ονποαομορ. Quem me-
ſſcr⸗ dicum ad uictorinum meũ daturus ſim: non intelligo. Nãa
baali nec litteras abs te ullas accepi: nec mihi ullus eſt medicꝰ:
e nec item futurꝰ ſit: opto. Oτ†—☛ τααρπατρππο ουτιπúεροννο
tNr Xpii& αετπεουαι⁰⁵Quid de libris noſtris: & euripide: 8&
ſpian mathematicis ſcribas:neſcio. Eos uelim ac etiã uæbemen/
ipr tiſſime rogo te & oro propediem ad me des. Flaccum &
ub Ciceronem noſtri eruditiſſimi uictorini dedi loanni An
llele e OI e r 11/
te drexæ. Id quod ut facerem: ſignificaſti litteris. Conſul/
8 . tum uero tuum uel noſtrũ potius nondum ſatis conſului.
neb Quare ne inconſultũ me abiens dimittat:breui prouide/
uüne bo. Platonis aut leges: aut rẽpu. libenter uiderim: aut ſal/
tene tem. Id T'oò &ρατποα & απροππνο IXh
Ni Fenoπ ταπ. Quod ais: immo cauillaris. I00& iqiuSi α
⸗ 4 XK„αεν T6 &1âXααιπορaομπαοιος 0οεπα
ol⸗ OI1 π ο αιXàαριας AXA,XMον AαXονο0 OiXxeXρο0αι—☛

AS&α ν* d αιορ 6i A6 fiραα ροι X οορν τ
&α10 Sâ ρενααοαουEBOXRHD XAXOAGAE“110°5νπ6 A Ma/
1. rio noſtro quotidie litteras expecto: quas cum accepero
Hul/ faciam te quod tantopere ſcire deſideras: & ad quod tem⸗

etd/ us eum expectemus: & de omni re alia certiore. Vale ex
ep⸗ Medtolano velkeal Octobes icccc xen. .V
neſo⸗ b iij)
ex⸗

D . . W

. 5
.

(Eranciſeus pile fus Catoni iu/
IIreconſulto & oratori falutem.
I₰—,sdio iſtic eſſe preſ byterũ quendam Cremonen/
ſem lacobum Caſſianum: qui multũ ac diu huma/
nitatis artibꝰ operam dederit: tam& ſi uel qua eru/
diciõe:uel quid omnino hominis ſit:ignoro.lllud certe nõ

pla cet: quod hbros meos ſuæ fidei cõmiſſos: nec reddide/

rit mibi nec uerbum fecerit. N am Victorinus feltrẽeſis eiꝰ
doctor: uir ut noſti:integerrimus idemq; do&tiſſimus & mi
hi uetere familiaritate cõiunctus: litteras ad me dedit: qui⸗
pus miratur: quod nihil ad ſe ſcripſerim: poſteaꝗᷓ & libros
matbematicos: & euripidis tragœdias iſti Cremonenſi la-
cobo ad me dediſſet. Itaq; mi Cato rogo te maiorẽ in mo/
dum: lacobum iſtum ꝗprimũ conuenias: & ab eodem li⸗
pros meos expoſcas: recipiaſq; una cũ ſaxoli litteris ad me
Paucis tenes: quid facto ſit opus. Is autem lacobus philo-

ſopbiæ philoſomatus quiſpia ſtudet ut aiunt. Vale una cũ
uxore fomia pudiciſſima. Ex mediolano.iiij. K. Oobres.

M. cccc. xxXX. .
Pranciſcus Philelfus Iacobo Caſſia⸗
no Cremonenſi preſ bytero ſal.

altero euripidis tragoædiæ: altero mathematicoꝶ libri cõ⸗

tinerentur. Quos cum arbitretur pluribus iam menſibus
mibi redditos eſſe: mirari ſe ſcribit: quid nibilab me litte⸗
rarum ea de re acceperit. Itaq; te etiam atq; gtiã hortor
meos mihi libros ꝗprimũ reddendos cures. Quod ſi for
taſſe neminẽ babes? cui tuto rem committas: habeo iſtic

bominem familiarem & uirum optimũ: Catonem ſaccũ:

clariſſimũ & iureconſultũ & oratorem & philoſoppum.

Huic igitur iſti meos libros reſtitues: quo ò officio tuo-
& Victorino dodtori ſatiſfacias: mihiq; pro tua liberalita
Mediolano.iiij.Kal.Octobres·

te morem geras. Vale ex
M.cccc. xx5 .

IKorinus feltrenſis doctor tuus ac idem eruditiſ-
ſimus uir mihiq; amiciſſimus monuit me ſuis litte
ris duos tibi meos dediſſe ad me codices: quorum

.

nen⸗/
uma/
eru/
teno
ſse⸗
Emi

legui⸗

hros
le⸗
no/
me
hlo⸗
naci
Mres.

uditi⸗
lite/
orum

eic⸗

nüas

e lite⸗

portor

eo li
ſacch

botuon
lalta⸗
bres⸗

oſtenderim. Inbumane profecto faceres: ſi al

NEranciſcus Philelfus Ryriaco Anconitano ſal.
ND quintum idus Quintiles dedi ad te litteras: qui
a pus ſuauiſſimæ tuæ ad me epiſtolæ reſponderam.
Mirtatus autẽ ſum: quid poſtea nihil ad me ſcripſe/
ris:præſertim cum ſcire admodum cuperem ut tum ſigni-

ficaram:ad quod tempus honerariæ naues Bigãtiũ eſſient

traieturæ. Num fortaſſe moleſte tuleris: ꝙ quæ nomina.
&iD&να Xα αρυσα6 π½úÜ 100.&%.: Xα„ο 1.7.

rpot6ν U. ſcribenda affirmabas: non ita ſcribenda eſſe

ſentatorem

Philelfum tuum:ꝗᷓ tibi amicum malles.Nam quod ait Te
rentianus ille Soſia:hoc tempore obſequium amicos: ue/

ritas odium parit: habeat id quidẽ locũ inter adoleſcẽtes

& ſtultos.lnter uiros autem & prudentis nihil ficti: nihil ſi/
mulati: neq; dicendum: nec ſentiendum cenſeo. Quod ſi
æque prudentia ac eloquentia es præditus: quid eſt: quod
minus uelis qᷓ me aliud de te loqui:aliud ſentire: & laudare
aliud: probare aliud. Id em inani cuipiam gloriæ tibi aſcri-
bendum foret. Quod quidem crimen ꝗlongiſſime abs te
abeſſe nõ ſum neſcius.i oupꝑ ciei &ιι 1πι. Scribe obſe-

cro qᷓprimum aliquid uel quibus malis characteribus. Nec

me fructu dulciſſimæ noſtræ conſuetudinis priuatũ uelis.
Vale cum meo ſplendidiſſimo Scalamonte. Ex Mediola-

no.iiij. K. OQcobres. M. cccc. xxXX.

Franciſcus Philelfus Georgio Car-
ecto iureconſulto ſalutem:
On poſſum te nõ ingratitudinis accuſare:ꝙ rebus
meis tamdiu pro uoluntate uſus & libertatis meæ
obliuiſcaris & officij tui. Facis profecto inbumane.

Ac mihi iam ſtomachum mouere incipis. Non enim puto

aut in legibus inueniſſe te aut in alio quopiam iure id uni

licere tibi:quod nemini bono licet. Præſta te oro: & bonũ

tandem & gratum uirum. Vale ex Mediolano. iiij. Kalen.
Odctobres.M. cccc.xxxx.
ranciſcus Philelfus Franciſco
barbauaræ ſal. dicit plurima

Ilx dici quæat mi bumaniſſime Franciſce: quanta me
uoluptate affecerit beſternum a te munuſculũ. Qck
&ſi ipſũ ex ſeſe me plimũ delectauit: eo tñ lõge gra
tius iu

tantum uirum: cuius familiaritatem atq; beniuolentiam

iampridem unice deſideraui: & familariter mecum age/

re: & in amore mihi affatim reſpodere- Gratulor igitur fa
cillimo iſti tuo bumaniſſimoqʒ; ingenio: gratulor mode-
ſtiæ: atq; honitati: gratulor beneficentiæ: lætor autẽ fœlici
tati meæ: qui qe ſemꝑ optarã: me uel nullo meo labore nõ

.

ſolum aſſecutum iam uideo:ſed ꝗᷓ cumulatiſſimeaſſecutũ.

Ego uero quid aliud amicitia noſtra dignũ tibi referre poſf
ſim: habeo certe nihil: niſi ut te & rogem & orem: tibi
quod facere indubitato potes: etiã atq; etiam erſuadeas
eum eſſe Philelfum ac ſemper fore: quo poſſis omi in re

uel peculijiure uti. Vale Mediolani ex ædibus noſtris.iiij
Kal. Octobres. M. cccc. xxX.

¶ Franciſcus Philelfus Tbomæ Bononienſi ſal.

Imibi iter intercepiſſet tertiana febris: cui ipſi deꝰ
ſuperiq; omnes ad quartanã: ita cõtinuã quoq; ac
+perennẽé inferant: ut jcelerrime radicitus eã per-
dant: ueniſſem equidẽ ad te ꝗprimum ut æque tibi corã
gratularer: atq; mibi mirifice ſum lætatus: q& pro tua ſin⸗
gulari uirtute maximiſq; meritis: in eo te loco bumaniſ/
ſimus princeps noſter cõſtituerit: qui & excelſus eſt & il-
luſtris imprimis. Gratulor igit᷑ abſenti abſens. Ac precor ĩ/
mortalẽ deũ: ut qc certo fpero.lllud Biantis dictũ: Magi-
ſtratus uirũ demonſtrat: clare in te eluceat:hoc eſt ut non
meæ & amicorũ ſolum: ſed omniũ expectationi probitas
tua integritaſq; reſpondeat. Nemini enim dubitandũ E te
indies magis atq; magis apud noſtrũ principem & aucto-/
ritate & gratia carioresn fore. Eacies autẽ pro amicitia offi
cioq; tuoò: ut cum quid ocij nactus fueris: memineris no-

ſtri. Vale Mediolani ex ædibus noſtris. iiij. Nonas Octo/

bres. M. cccc. xxxXX.

CFranciſcus Philelfus Thomæ Bononienſi ſ. al. di.

—

—

— ===’=rr=r=r--

Gdiuſq; fuit: q abs te datũ. Intelligo eni me nulla
mea fruſtratũ ſpe: quippe qui plane perſpiciam te talẽ ac

me
N
gra
le ac
tiam
age,
turft
oce⸗
lci
eſõ

lidi
eas
nre
Seüi,

ſl.
plce
o
iper/
ſcora
alin⸗
neri .
R&
ecoti
ig
tno
bitas
üete
ucko/
1 oft
no/

i

*

Wogd tibi exiſtimauimus nõ iniucũdũ fore: opima
ſpolia imortali deo quæ de boſte ĩfeſtiſſima: febre
illa tertiana uoueramꝰ:nudiuſtertiꝰdetulimꝰ: & nõ
illa quide in ferculo: ut ioui Romulus: ſed in bona ſpe bo/
naq; fiducia. Neq; enim ferculorum mihi nec uaſorum co
pia eſt. Nolim tamen putes adeo me redactũ ad inopiã ut

ſſiquid ex iſto ueſtro delicato & lautiſſimo aucupio ad me
pro tua munificentia dederis: nullum habeam ferculum

quo id cõmode ſim excepturus. Quod ſi quæſieris: qbus
armis: febris armis furoriq; reſtiterim: non equidem æſcu-
lapij aut Apidis: ſed fere par pari retuli. Eam illa mibi mo-/
liebatur ſitim qua propediẽ conficerer.ld ego aiaduertẽés
eiuſmodi ſane inedia hoſpitẽ accipio: ut quod eſt in attico
prouerbio: longe ad coruos tranſire: ꝗᷓ meo boſpitio uti
mallet. Itaq; liberatus oino uideor edaciſſima & moleſtiſ-⸗
ſima hoſpite:quã uel cũ ægritudine audio ad amiciſſimos
noſtros optimoſq; uiros Marcolinum barbauarã: & Do/
minicũ ferufinũ ex itinere diuertiſſe. Quos uelim mone⸗/
as: non bonũ uultum hilaremq; faciem impudenti illi pe/
tulantiſſimæq; beluæ oſtendant. Sed ab ſeſe potius ꝗᷓpri/-
mum:ꝗqdiligentiſſime:qᷓfortiſſime abigant. Et ſi nolint ine/
dia: & ueneno utantur & ſanguine. Vale: & me noſtro di/
uino principi unice commenda. Ex Mediolano. vij.idus
Octobres. M. cccc.xxxxxKxK.
¶ Franciſcus Philelfus: Antonio peſſinæ ſal.
¶Vm erã abſens: erã apud te ſemp. Me diligebas:
me prædicabas: me colebas: me oibus amicitiæ &
Ifamiliaritatis officijs ꝓſeque bare. Nũc autem præ/
ſens:neq uideo te uſꝗ: nec audio. Num quod oĩibus fere ĩ
rebus accidit: noſtri præſentia: tuã de nobis opinionẽ mi/
nuit? Nam quid eſt per imortalẽ deum:ꝙ ita obmutueris:

ut nec audias: nec loquare? Quid de tua taciturnitate ſuſ-/

picer: neſcio. Nam ſi tuæ occupationes te mibi uiſendum
prohib ent:at litteris ſaltẽ quippiam obſtreperes. Vale ex
Mediolano.v. idus Octobres. M. cccc. xxxx.
¶Franciſcus Philelfus Blaſio Axære⸗
tenſi Vicecomiti ſalutem dicit.

*„

—

eęeæego buiuſmodi bhomines uel aſſentatores poti ni
cbaritatis: nibil omnino bumanitatis præ ſe ferre
cenſeo. Declarant enim ſe non tam amicos coluiſſe:ꝗᷓ pri-
uati proprijq; cõmodi habuiſſe rationem. Illorum igitur
mores perinde atq; ingratos & plane barbaros deteſtari
conſueui ſemper. Nihil em amici recordatione mihi ſua/

uius eſſe poteſt. Quod cum in alijs ſemper: tum in te uno

imprimis expertus ſum. Nam incredibile dictu eſt: quãtũ

me tenet delideriũ tui: de te dies ac noctes cogitare nõ de

ſino. Tu abſens mihi: ſemper es præſens. Iucundos no⸗
ſtros dulciſſimoſq; ſermones crebra memoria mecũ repe
to. Hac una re abſentiæ tuæ deſideriũ lenio. Hac una re
oblector ac lætor. Quod ſi quid ad me litterarum dede/
ris: exiliã ſane: gaudeo: exultabo: triumphabo. Quid abs
te uelim: intelligis. Vale ex Mediolano idibus Octobribꝰ.
MA. cccc. xgRxaRx.
Crnelcu; Philelfus Franciſco piccolpaſſo
Jediolanenſium Archiepiſcopo ſal.
Vodruri te contineas: quo tempore propter ſub/
euntem iam byemem urbs maxime colenda eſt:
*non poſſum non mirari. Nam ſolitudo iſta quid
tibi iucunditatis afferre poſſit: non intelligo. Quod ſiociũ
ꝗᷓ negocium te malle dixeris: at memineris non te ad ociũ
ed adnegociũ: hoc eſt: non tibi: ſed bonis omnibus natũ.
Quare cum ab uniuerſa ciuitate deſideraris: tui fuerit uel
officij uel benignitatis relicta iſta ſolitudine ruſtica: te ꝗᷣ
primum urbanum fieri. Quod ut facias: etiam atq; etiam
rogo. Vale ex Mediolano pridie idus Ocſtobres. M. cccc.
xXXXXNX. “
Eranciſcus Philelfus Ryriaco Anconitano ſal.
D quartum Kalendas Octobres meis ad te litteris
qbè ſum miratus: quod nihil iamdiu ſcripſeras. Vide/
„atar enim argumentum id quoddam eſſe muta/
ti animterga me tui. la quod nõ moleſte ferre nõ poterã.
Nunc autem cum tua mihi epiſtola & diſerta: & perſuauis

—

Olent nonnulli tamdiu amicos colere: quoad eoiꝛ
rum uel præſentia uti: uel officio frui quæant. At

f — — -—

reddita eſt: quæ ubi ad. iiij. Nonas Sextiles iſtinc iter arri-

e puiſſet: uix tandẽ ſero ad nos. xiſij.Kal. Nouembres per-
Enj uenerit: facile mibi intelligere uiſus ſum uel temporũ dif⸗
inte, ficultatem: uel nuncij fortaſſe negligentiam. &επο
iheͤ xXai RicGiiâ” eſſe accuſandam. Non enim erat occluſa.
e Quæ quidẽ exoptata & dulcis epiſtola tua ſi mibi ad qck
8 tempus debuerat: reddita fuiſſet:recte conſultũ foret ma
ſn rio noſtro: ꝗppe xi i ααιâ απωνοναα αρωπασ
IH Xi &X TiUA Wτ .hXhHπςο Xρεερ Ai S0 H
en. quæ ſane adbuc integra apud me ſunt. Reliquũ eſt ut me
n oportune cõmonefacias: & ad quod tempus nauis alte-
c⸗ ra ſit Conſtantinopolin traiectura: & cuꝰ duẽtu. Præterea
7 ITNT T pOEiPHAε νωρνοπαπατπ C daturus bic acd
p.. te ſim: quo perferẽda cures p0αι TopnAε Tepôρ GAd
te AdVpOp. Et de his ſatis. Clariſſimi dignitatis militaris ui/
d ri Rainaldi Albigij conſiliũ non poſſum equidẽ non pro-
S bare. Rogo: & oro imortalem deum: ut eum incolumẽ
IN. reuebat: ac reddat nobis. Nam cũ eius ætatem annoſq;
cConſidero: uereor: ne maris tædiũ ac labor eius ſenectu-
„. tem obruat. Velim meo nomine uxorẽ eius Alexandrã
adeas: & iſti omne meũ officiũ: pecuniam: opem & pol/
erſa9/ licearis & deferas. Vnice em Rainaldo meo affectus ſum:
nelt ut & ſapientiſſimo & fortiſſimo: & optimo: & amiciſſimo
ld uiro. Tu autẽ cũ mihi poſthac quippiam ſcriptitaris: ne
loci obliuiſcaris: uelim: ueterem conſuetudinẽ tuam. xai Yap
docii b OWEατ 6ER.iâο οpa αKaà Moi 6†ςει àaXX i PeSοS ρνhο+
mtd. Eoαο SX;αονι Vale ex Mediolano. xiiij. Kal. Nouemb res.
ertual M.cccc.xxxx.
:teg
ekn H (Eranc. Philellus Petro
cc. NMWMichaeli Militaris dignita-
tis uiro ac iurecoõſulto ſal. MVM
ſil a in me plurima officia & peuiuolentiã ſingularz
ſtens nlla unꝗᷓ apc me delebit obliuio. Nã & amabo te ſp
ſide/ & illuſtres ac præclaras uirtutes tuas qſi ꝑpetuꝰ ali
nutd s bucclator: prædicabo: diulgaboq; apc oẽs. Ingratꝰ ſane
ſaaus

ille mibi uideri ſolet: qui non pleniore quodam ore de ab/
ſentis ꝗᷓ de præſentis amici laudibꝰ loquat᷑.Atqui præſen/
tem laudat: &ſi recte atq; uero id agit: aſſentationis tamen
crimini apud plæroſqʒ; uidetur obnoxius. Exiſtimatur em̃
id non tam ex animi ſentẽtia: ꝗᷓ alicuius uel ſuſceptnułſpe/
rati cõmodi gratia cumulatius facere:ꝗᷓ par ſit. Sed ne qqe
in alijs probare non ſoleo:in eo ipſe in præſenti peccauil-

ſe cenſear:qui te per litteras quaſi coram laudẽ: hac de re

ſatis ac ſuper. Nam quod ab me tibi debetur: melius fieri:
q̃ dici aolo. Scire admodũ cupio: quid iſtic apud uos geri/
tur. Non em̃ te latet:qᷓ ſummopere Senenſis reipu.quietẽ
tranquillitatemq; percupio. Quare cum aliquorũ hominũ
ſeditiones audio & conatus peſtiferos: doleo eqdẽ æque
ac debeo. Imprimis autẽ de VYrbano bellua. huic bello di-
cere uolui:certior fieri uolo. Increbruit enim apce nos præ/
ſtantem iſtum ac pudicum uirum & ciuem optimũ mori
decreuiſſe. Ild ego miratus ſum ualde. Nam quo pacto mo
riatur: qui nunꝗ uixerit. Verum ſiquã aliam mortem op/
petere fortaſſis inſtituerit: ꝗᷓ impuri & obſcœni homines
ſuiq; ſimillimi cõſuerunt: uelim ſuas res geſtas memoratu
dignas ad me perſcribat: quo eius nomen imortalitati cõ/
mendem. Et ut intelligas ſiquid etiã in hoc dicendi gene/
re Philelfus ualet:otattions tuncbee ad te dedi: quã fupe⸗
rioribus diebꝰ habuimꝰ i Thodeſchini ſepultura. Hãc aũt
ſi Vrbani ſacerdotaria iſta uxor audierit: nõ uereor fore:
ut cornigerũ uirũ ſuũ nõ hortet᷑ modo:ſed etiã agat conti⸗
nuo ad interitũ. Vale ex Mediolano. xiij. Kal. Nouẽbres.
M. Cccc. xxXXX. “”M .
Franciſcus Philelfus Auguſtino dato ſal.dicit.
Itteræ: quas heſterno ueſperi a te accepi:ĩceſſu ut

Kal. Sextiles: uix noſtras fores: xiiij. Kal. Nouembres tãdẽ
pullſauere. Monebis igit᷑: ne tam negligenter poſthac iter
faciant. Vereor tñ ne tuſcis delectatæ ficis aut etiam æmi⸗/
lianis: ꝓpterea ſeriꝰ ad nos ierint:ꝙ accepiſſent bonorũ fi/
coꝶ copiã nõ eẽ inſubribꝰ. Caſtigabis igit᷑ & ita iſtitues: ut
tibi malint:ꝗᷓ gulæ obſequi. Grata fuerũt: quæ ſcripſiſti oĩa.

iunt: teſtudineo uſæ ſũt. Nã ꝓfectæ abs te ad xv.

— –—.,8m

tet

gta
lipe
le
nim⸗

o

leab⸗
ſen/
nen
em
ſpe,
l⸗
n
bSet

5 betll
zulete
mI
vque
oll
pre/
mort
Om.
Wop/
mines

notatu

ni co/
gelle/
ge,
caut
ſote:
cont⸗
ebres⸗

ſot.

uut

d.

tide
citer
em/
riũ, ſi⸗
eszut
lioin⸗

— —
* ριπ1ιεσι A&ε T1 Toi &αε1οαοàâρ εdπν„ο
ν πωτοπ⅓½ε α Tα icαd&α iX&απιπſſν α
60Ao— I6 Kασ1 αππα ρωNπ α ονπεα äci
b&α☛υTH Oοππ1. Miratus ſum autem: ꝙ quas a te no/-
ſtras illas epiſtolas expectabam: non modo non miſeris:
ſed nec etiam omnino de ijs uerbum feceris. Dato igitur
ſi me amas: qce certe facis: iſtas ad me ſtatim omẽs. Hac re
nibil mibi potes hoc tẽpore præſtare gratius. Cauſam ſcri
pſi ad te prius. Vale cum parentibus tuis omniqʒ; familia.
Ego atq; mei oẽs ualemus recte. Ex Mediolano. xiij. Kal.
ouembres. M. cccc. xxXXτ½X„n
Franciſcus Philelfus Catoni ſacco iurcõſulto ſal.
Odie mibi redditæ ſunt litteræ a Theodoro gage:
uiro ſane tũ ingenio:tum facũdia ſingulari: ac pla/
0: quẽ nõ modo diligamꝰ: ſed etiã amemus. Quid
uelit: intelligo. Rem quantum erit in nobis:ex ſentẽtia cõ/
ſequet᷑.Sed tua & ope:& opera opus.ẽ At de his poſtea.
Ego libros noſtros uæbement᷑ expecto. Facito:ſi me amaſ
e ueſtigio ad nos aduolent. Cum Theodori epiſtola nul/
las tuas accepi litteras. Caue:ne te poſthac uel negligẽtiæ
uel moroſitatis accuſaturus ſim. Vale ex Mediolano. viij.
Kal. Nouembres. M. cccc. xxxXx.
–NEranciſcus Philelfus Gerardo Lan-
driano Cardinali Comenſi ſal.
△ Eciſti mibi rem ꝑgratam: qce; Philonẽ meũ ĩimo no-
ſtrũ ex Auriſpa recuperatũ ad me dederis. Qc au
tem Moſei uitã: quã idem Philo & copioſe & elegant apcł
græcos & græce ſcripſerat:in latiuum ab me tãtopere uer
ti poſtulas: & audiui libenter: & obtẽperabo libetiſſime.
lItaq; fatum puta: qc; iubes. Nulla te tua de meo erga te
animo fallet opinio. Iam operi me accingo. Vale ex me/
diolano.iiij.Ka. Nouembres. M. cccc.xxX. H
(Francilcus Philelfus Micolao
puteo Cremonenſi ſaAl.
Tſerius reſpõdi tuis ad me litteris: & breuius for-
taſſe ꝗᷓ uelles: quorum alterũ aduerſæ illi ualitudi
ni dato:qua duos circiter mẽſes: ułꝑ itercapedinæz

ambro

— —

laborauimus: alterum publicis meis ac priuatis occupa⸗

tionibus: quibus prope obruor. Legi autem tuas litteras
libenter qui mutuam inter nos adoleſcentiæ noſtræ be-

niuolentiam: conſuetudinem: diſciplinam complexus es.
Quod autem mirificis me laudibus extauleris: id ſingula⸗-
ri quadam & exuberanti amoris abundantia abs te facti/

tatum exiſtimo. Nam neq; uir amiciſſimus ſimulq; mode-

ſtiſſimus aſſentaris: nec iſtiuſmodi mihi eſt de me opinio.

Reliquã eſt:id tibi perſuadeas:quod & recte & uero po/

tes facere: te mihi eſſe cariſſimũ:& eo magis indies fore:

quo te animaduertero non obliuiſci Philelfum tuum. Va-
le ex Mediolano.iij.Kal. Nouembres. M. cccc. xxX.

(Eeanciſeus Philelfus Franciſco piccolpaſſo
Mediolanenſium Archiepiſcopo ſal. dicit.

Phœnice quid ſentiã: auẽ loquor:ſuꝑioribꝰ diebꝰ
corã cõmeutatus ſũ tecũ: deinde inueni nouiſſime
apud græcos buiuſmodi auẽ tꝑibus claudij Cæſa-

ris ueniſſe in Aegyptum poſt ſexcenteſimum quinquage

ſimumquartum ætatis annum: & ubi ipſa ſibi pyram uel
danoe loquendi more thecam: boc eſt loculum ex
Caſia & myrrha cõſtituiſſet: diem obiſſſe:ac demũ ex eo

uerme: quẽ uulgo prædicãt: reuixiſſe: & cõtinuo reuolaſ-

ſe:unde modo ad ægyptios deuolarat. Ad bæc cum ſan-

Gtiſſimi & eloquẽetiſſimi uiri Hieronymi nudiuſtertiꝰ epi-
paſſim lectito: in eam incido quæ ad præſidiũ in ſcri/

ta eſt. Hanc autem cẽteſimã decimãnonam inter epiſto/
las numerari puto: ubi cum alia plæraq; Hieronymus per

pulchre complexus eſt: tum de ipſo phœnice longe plura

commemorat: ꝗqᷓ Ambroſius. Ego tamen ſentẽtiam non-
dum muto. Verum quæ uoluptati fore tibi exiſtimaui:
uolui tibi mecum eſſe cmunia. Nam neq; in ægypto: ne-
