uitus. Sed tu uelim interea loci de morte dũ nõ iĩiprudent

olano. vij. Kal. Iunias. M. cccc. xxxXvi.

VI

cogitas: te uiuum eſſe memineris. Facitoq;: ne tuas prius
ſarcinulas colligas: ꝗᷓ te uidero: nã uidebo te iucundiſſime
Vale ex Mediolano Nonas Martias. M. cccc. xxxxvi.
Franciſcus Philelfus Frauciſco ochæ ſal.
rtholomæus catias nouarieſis iuriſcõſultꝰme nu
per cõſuluit:quẽ idoneũ ipſe cenſerẽ:qui nouariẽ/
ſem adoleſcetiã bonis & litteris:& moribꝰinſtitue/
ret.Itaq; tu mihi continuo ueniſti in mentẽ. Audiuit uir il/
le de te libenter:petijtq;ʒ:qᷓprimũ curarem certior a te fie/
ri. Velles ne Nouariæ ludum aperire. Volũt enim ij ciues
eiuſmodi uirum:qui & grammaticam ſimul & rhetoricam
doceat publice. Tu igitur ſi rem probas:oſtẽde mihi pro/
pediem: quantum nũmorum tibi conſtitui uelis pro hu/-
iuſmodi annuo munere. Vale.Ex Nediolano pridie kKalẽ.
Maias.M.cccc.xxxxvi.
N¶ Franciſcus Philelfus Petro perleoni ſal.
Vam illã orationẽ Iloanni caimo iampridẽ dediad
te:qua de quid ego ſentiã:ſentio em̃ optime: ex ijs
quæ antea tibi ſcripſi: debes intellexiſſe. Cupio cul
tellos turcos: nõ qui a turcorũ officina in ltaliã nauigarint:
ſed quos opifices genuẽſes turcos imitati fabricarint: fal-
catos illos atq; ſubcuruos. Noſti: quos dicã: qualis ſcilicet
iſtic emi: cum adeſſem. Mihi res tua cordi eſt:id qct breui:
ut ſpero: liquido cognoſces. Vale ex Mediolano idibus
Maijs.M.cccc.xxxxvi.
Franciſcus Philelfus Petro Thomaſio
philoſopho ac medico ſal.
E quid rerũ mearũ lateat te hominẽ amiciſſimũ &
uirũ optimũ:proxia nocte hora ſeptima morte mi/
bi ſublatꝰ eſt dilectiſſimus mihi filius Olympus fla-
uius: qui mibi natus ex uxore ſecunda Vrſina hoſnaga ma
trona pudiciſſima: adeoq; formoſa: ut horæoſyna dici poſ/
ſet:nõdum menſem nonũ implerateltaq; naturæ imbecil-
litati cõſentiens: non poſſum non eſſe in luctu: præſertim
qd ex omnibꝰ liberis meis erat is pulcherrimus: & præ ſe
ferebat imaginẽ indolis cuſdam egregiæ. Vale. Ex Ueadi

—

Franciſcus Philel. Pallãti Strogæ eqti aurato ſal.
Ix dici quæat:qᷓ me delectarint proximæ tuæ litte⸗
ræ. Nullũ. n. officiũ omiſiſti neq; boni uiri neq; ami
* ci hbominis. Monuiſti & prudẽter & bene. Sequat
eęqꝗuide cõſiliã tuũ. Moderaborq; mihi:&ſi non abſurde iã
pilis excãdeſcebat. Is em ſum: qui iiuriam ferre poſſim: cõ/
tumeliam uero nullo pacto poſſim: nec etiam uelim. Nam
iniuriam ferre prudentis hominis moderatiq; duco: cõtu/
meliam uero & ſtulti & fatui. Faciam igitur quod hortaris.
T ibiq; uelim perſuadeas neminem omniũ amicorum eſſe
hac tempeſtate te uno mihi cariorem. Vale. Ex Mediola-
no. v. idus lanuarias. M. cccc. xxXXij.

PFranciſcus Philelfus ſa
Vpio oĩno uos uiſere ad reſurrectionẽ dominicã:
uo & tuo reliquorũq; amicorum mutuo cõſpecto
frui co loquioq;ʒ liceat: & certa honeſtatis lege quæ mibi
iſtic negocia ſunt: cõponantur. Quare ſi me amas: da ope/

ram: tu tuta mibi ad uos pateat acceſſio: ne publicæ princi

pum ſimultates: ſi quæ tandem eæ ſint inter ueſtram no/-
ſtramq; rempublicam: priuato obſint officio. Præterea ut

ſcis non minus ſum Venetus: ꝗᷓ Mediolanẽſis. Vtraq; em

ciuitate donatu ſum. Vale ex Mediolano Kal. Februarias.
M. cccc.xxxxXvij. .
Franciſcus Philelfus ſal.plu.dicit Scæuæ
Corti equiti aurato ac iureconſulto.
Abellarium ad te in germaniã ꝓficiſcentẽ nõ ſum
L paſſus ire uacuũ meis litteris. Ex quarũ delectatio/
ne potłris facile coniectare: quãta me priuaueris uolupta/
te: qe eidẽ tabellario Mediolanũ modo repetenti nullam

ad me epiſtolam dederis. Et feciſti profecto pace tua dixe

rim: inbumane & illiberaliter: quod cum ad alios ſcribe/

res: boĩis amiciſſimi ſis oblitus. Sed quo maior eſt beniuo/
lentia noſtra: eo fortaſſis exiſtimaſti magis licere tibi uti

mecum ſiletio per litteras: præſertim in iſtis germaniæ ni-/

uibus: quarum frigore digiti quandoq; ſtupeant: ac rige⸗/
ſcant. Itaq; ignoſco excuſationi tuæ: modo iſta po ſthac uti
nolis. Quare fac: ut erratum cumulatiſſime reſarcias: ope-

l. di.pl. Bernardo Iuſtiniano.

0

ſott
tio⸗
upta/
lam
ð
e/

uti

ramq; des: ut alquid nouirep ortes in italiam tecũ: quod

muſarum noſtraq; interſit. Non enim fieri poteſt: quin

epiſcopus æneas uir do Grina: & eloquẽtia ſin gulari egre/
gium aliquid inuenerit in tot ac tam plenis puluerulen/
tis bibliothecis germaniæ. Vale. Ex mediolano pridie idꝰ
Februarias: M. cccc. xxxxXViiſj. .
LFranciſcus Philelfus Guiniforto Bargigio
ctiureconſulto ſalutem.
Vodad principem Marebionem ſcripſerim: non
te latet. Quid autem ea in re decreuerit: noſſe
cupio. Rogo igitur te ut quoniam non medocri/
ter noſtra intereſt: quæ ſit iſtius mens principis: ꝗprimum
intelligere cures pro uirili parte : efficiaſq; ne diutius no/-
bis expectandum ſit. Erit hoc mibi pergratum. Vale. Ex
Mediolano idibus Februarijs. M. cecc. xxX1.
Franciſcus Philelfus Antonio trebano ſalutem·

æque tempeſtate noſtra atq; praxitelen apud pri/
Hfos memorãt copanue aut phidian aliquem & te
diligit plurimum: & mihieſt cariſſimus. Itaq; a me petijt:
ut te in familiaritatem beniuolentiamq; acciperem: quip/
pe qui mei ſtudioſiſſimus ſis. Cupere enim ſe non ſecus
luos amicos omnis fieri meos atq; ipſe eſt. Quare ut & ho
mini amiciſſimo & humanitatis officio ſatiffacerem: iccir⸗

Ntonius Florentinus fictor & excuſor egregius
D
3

co baſce litteras ad te dedi: ut tibi perpetuo teſtes eſſent

ſingularis dilectiõis erga te meæ. Vale. Ex Mediolano. iij-
Kal. Martias. M. cccc. xxXi:.
ranciſcus Philelfus ſal. di:plu. Petro Tho/
maſio philoſopho ac medico.
NXpectabã quotidie tuas litteras: quibꝰde ijs omni⸗
bus fierẽ cumulatiſſime certior: quæ mea intereſſe
cenſeres. Tamẽ cũ interim iſte nũciꝰ ad te iret: nò
eum ſum paſſus meis litteris uacuum proficiſci. Te autem
ut uel hac in re meo exemplo uti delis: etiã atq; etiam ro/
go. Vale. Ex Mediolano. iiij Ka. Martias. M. cccc. xxxxvij
H ranciſcus Philelfus ſalutem dicit plu/

xiam Franciſco Barbaro⸗-

———

Eque tuam humanitatẽ laudo: atqʒ tabellariorũ ac/
cuſo uel negligentiã uel perfidiã in reddendis litte
ris meis. Intelligo cauſam: quare nihil reſpõderis:

cũ qui

ficias & ꝗprimum:hoc erit mihi tam gratum: ut imortali/
bus benencijs me tibi obſtrictum fore profitear. Vale. Ex
Mediolano.iiij. Cal. Martias.M.cccc.xxx xvij.
Franciſcus Philelfus Bernardo luſtiniano ſal.
Vanꝗᷓ minime futurũ dubitabam: quin abs te mibi
litteræ ꝓpediẽ redderent᷑: tamẽ cũ exiſtimaſſem
nequaꝗᷓ tibi fore ingratũ:ſi publicus tabellarius ali/
quid item litterarũ mearũ ad te deferret:ſcripſi rurſus:ea⸗
dem ſcilicet: quæ antea. Itaq; uelim cures: ut ad reſurrecti/
onẽ dominicã pateat mihi tutus ad uos acceſſus. Vale.Ex
Mediolano.iiij.Cal.martias.M.cccc.xxxxvij.
Franciſcus Philelfus Bornio ſalæ iurecõſulto ſal.
Em mihi feceris admodũ gratã: ſi a doctiſſimo phi/
1 loſopho ac medico Baueria Boetij cõmẽtarios in
porphyrium & itẽ in Ariſtoteles prædicamẽta at/
q6 in eũ librũ:cui titulꝰ ẽ. spi pnpeide peri hermenias:
tantiſper mutuabere:dũ excribãt᷑:id qdł fiet qᷓprimũ. Non
em mutuũ peto fœneratoꝶ more:ut meũ fiat tuũ uel tuũ
meũ:ſed ut cõmodet eos nobis cõmẽtarios: intra mẽſem
enim redibunt Bononiã ad te:quo baueriæ noſtro reſtitu
as. Vale ex Mediolano.iij. Cal. Martias. M. cccc.xxxxvij
ranciſcus Philelfus Alberto Zancario ſal.
eras tuis hiſce occluſas cõmuni amico & erudi-/
tiſſimo iureconſulto Bornio ſalæ reddito perꝗ̃ᷓ ce/
grrime: eũq; hortare:ut ſepoſitis paulo cõuiuijs ac
muſicis hòmini amiciſſimo inſeruiat. Vale ex Mediolano
pridie Cal. Martias.M.cccc.xxxxvij.
Franciſcus Philelfus ſal. di.pl. Nicolao quinto
Eccleſiæ romanæ pontifici maximo. —–
Eſciam: ꝗd optati in uita mibi pater beatiſſime Ni
olae quinte põtifex maxie: quid iucũdius cõtige
e potuiſſet: ꝗqᷓ ꝙ diuĩa benignitate te ſacroſanctæ

4 leſſes reſpõſurus: ignorares. Reliquũ ẽ: ut qc tuis
litteris ꝗamiciſſime polliceris ac recipis: & diligenter per/

S

Kon
blice
g,
gutta
tinrat
p
faut
reli
let
ken
jne⸗
ſam
Non
tall
getti
erga
nag
Pre
(N
ſice
tä
pon
cn
Qui
auie
non
ſer
äſ
de
ade⸗
tinn
nat
ln 1
cte
Wt

W

nosin
etazt
eniuis
Non
Atuü
ſſem
Aitu
XXVI
A
eruc/
iij ceᷣ
oac
ſno

—

Romanæ eccleſiæ præfectũ didicerim. Iã tandẽ em̃ cũ pu/
blice: tũ priuatim eruditis oĩbus optimiſqʒ uiris tuo fauſto
atq; fœlici ductu pulcherrime conſultũ & ad rem: & ad di/
gnitatẽ aĩiaduerto. Nam qui ſola uirtute:ingenijq; præſtã-
tia:atq; doctrina incõparabili:& e loquẽtia ſingulari ad ſũ-
mi pontificatꝰ maieſtatẽ ſublatus es: ꝓbitatis diſciplinæq;
fautorẽ fore te: qui dubitet: eſſe puto neminẽ. Itaq; ut de
reliquis cõticeſcam: nõ poſſum mibinõ uæbementiſſime
lætari atq; gaudere:cũ memoria mecũ repeto ſupꝑiora illa
tempora:iam em̃ anni prope uiginti præteriere: quibꝰ ab
ineunte iuuenta uſq;: cũ Bononiæ primum docuiſſem: tua
familiaritate:qui eandẽ ætatẽ ageres: ſuauiſſime uſus ſum.
Non fieri em̃ poteſt: quin una cũ ætate ingens ac mirifica
tua illa creuerit erga me charitas: quando quidẽ quoꝶ me

gratia diligebas: ea nulla ex parte diminuta ſint. Nam mea

erga te fides & incredibilis obſeruãtia acceſſionẽ indies

magis magiſqʒ ſuſcepit: & ita ſuſcepit: ut nibil ad cumulũ

præter ſolũ deſideriũ poſſit accedere.Etem qui pro uiribꝰ

colit:nibil amplius in eam rem quæat: ꝗᷓ ſupra uires aut de
ſiderare aut optare. Quare hoc unũ ẽ: qcł in tanta mea ac

tã mirifica animi uoluptate: quã ex hac iſta tua ad ſummũ
pontificatũ creatione cõcipio: me quodãmodo offendit:
qc maiore aut pietate aut ueneratiõe te ꝓlequi nequeo.
Quid em̃ uel audeã ſupra hominẽ:uel ſperẽ? Fruſtra uero
quicꝗᷓ optare dementis eſt. In te igit᷑ amando colendocq;:
non tã acceſſio a nobis eſt:qᷓ ſtabilitas cupienda. Hãc aute
ſempiternã fore:tuæ ſanctitatis merita ni præſtiterint: nul-
lũlcerte meũ præſtare poſſit ſtudiũ.Nã cũ permagna ſit fa
ta & omni ex parte icomparabilis in dignitate diſparitas
adeo:ut ſilitudo nulla poſſit adduci:eadem nunꝗᷓ ſit amici⸗-
tia:ni tu:qui Chriſtũ ingeris in terris: Chriſtiquoq; huma⸗
nati ſecutus exemplũ: exiſto tuo excelſo atq; diuino ſolio

in noſtrã humilitatẽ tuum cordis intutũ per ſuperiorẽ illã

ac tuã animi mãſuetudinẽ ita demiſeris: ut ſeruata etiã illa
mathematica (ut aiunt) inter plus minuſq; ꝓmeretes pro/
portione quadã me non minꝰ diligas:ꝗᷓ a me ipſe diligeris.
Aoc em̃ ſi feceris:nõ ſolum ꝙ fucata gẽtiliũ: ſed ꝙ uera ðe

LI

indubitata æterni dei ſapientia præcipit: & ſimilẽ amiciti/
am noſtrã: & eandẽ oĩno: quæ fuerit: a d ultimã uitæ calcẽ
conſeruabis. Et ne maximis occupationibꝰ tuis uelintẽp en-
ſtiuior accedã:uel imꝑ ortunior:iam de his ſatis. Nam reli/
qua ſi ſanctiſſimus ille ſpiritus diui Nicolai Cardinalis Bo/
nonienſis tibi quondam patris dum erat in uiuis: nunc ue/
ro ſanctimoniæ tuæ filius: cui noſti me cariſſimum extitiſ-
ſe: altioribꝰ melioribuſq; intentus obſequijs: ingerere me/
moriæ tuæ diſtulerit: ea quæ mea interfuerint: omnia tibi
pater ampliſſimus mediolanẽſis Cardinalis: Henerica uer
bis meis coram exponet. Bene in Chriſto ualeat ſanctitas
tua: cui me etiã atqʒ; etiam cõmendo ac dedo. Ex Medio⸗
lano uigllia reſurrectiõis dominicæ. Anno a natali Chriſti/
ano. M. cccc. xxxxXVij.
¶ Fraciſ.Philel. loanni Tuſcanellæ aplico ſecretario ſa.

ERatulor fortunæ tuæ mi Tuſcanella iuxta atq; uir/
tuti: qe locũ nactꝰes ornatiſſimũ apud Nicolaum
uintũ pontificẽ maximũ. Qc aũt me inuitas in ro-

bortatiões tuas: modo intelligã: ex teipſo ne loqueris: qck⸗

ad me ſeribis: am iuſſus a pontifice. Si me bac de re feceris

certiorẽ: nõ obſcure aĩaduertã: quid me facere oporteat.
Vale ex Mediolano idibus Iulijs. M. ccce:xxX́.
Franciſ. Phi ſacco iurecõſulto ſal.

meipſo cupis intelligere: quot annos ſim natꝰ. Nũ

pore firmo robuſtoq;: aelit itelligere? Nã ferrũ ẽ: qe amãt:

rra. Patit em̃ tabẽ eiuſmodi: ut huius uita diuturna eſſe nõ
oſſit. Vxorẽ tñ tertiã ducere mihi nõ ẽ in aĩio. Vtcũq; tñ
babet poſtulatio iſtatua: obſequar uoluntati tuæ. Natus
equidem ipſe ſum anno a natali chriſtiano nona geſimooc
tauo ſupra annũ tricenteſimũ ad milleſimũ: die quinto ac
uigeſimo iulij: & id quidem mane circiter ortũ ſolis. Quo
die litteras haſce ad te ſcripſi: meus natalis agehatur. Itac.

manã curiã: tuũq; omne polliceris ſtudiũ: libẽter audio ad-

id tibi ĩ mẽtẽ uenerit: nõ poſſum augurari: q ex

fortaſſis ullã mibi paraueris uxorẽ: quæ ꝗᷓ ſum cor·

ut eſt apud luuenalẽ. At mibi uxor ẽ: tam& ſi eã ægrotans
ægrotationẽ: quã qc uæbementer doleo: nunꝗᷓ ſit eua fſu⸗

jaitiu

nw
frmiſl
Colar
ndlen

—
4
ſitehe

Ume
Uentt

cotce

Nege

ia.N

tione
Uitae

MWeui
(ute

Pro
pot
noit

mneh

kals

niact
il P.
besz
ickk
non
de

N

õ R

VI

initium dedi quinquageſimo ætatis anno: ualitudine uſq;
proſpera: & acerrimis ſenſibus pro diuina benignitate: ac
Hirmiſſimo toto corpore. Vale mi dulciſſime Cato. Ex Me
diolano ocauo Kaſñ. Auguſtas. Anno a Chriſti Natali die
milleſimo quadringenteſimo quadrageſimoſeptimo.
Erãciſ. Philel. ſal. di pl.loãni ferufino iurecõſulto.
Vod me dolore poenæ cõficit:ac macerat:acerbiſ⸗
ſimũ tibi hæc litteræ & luctuoſiſſimũ afferãt nunci⸗
um. Proxima em̃ nocte:quæ idibꝰ auguſtis ſuccel/
ſit:hora ſecunda ſplendidiſſimũ illud principum decꝰ atq;
lumen Philppus Maria Anglus Mediolanenſium dux: cũ
uentris profluuio aliquot dies diſſoluerer᷑: naturæ deoq;
Jconceſſit. Tota ciuitas eſt in flætibus: ſenioq; conficitur.
Neq;ʒ quid cõſilij capiat:ſatis nouit. Tumultuaria ſunt om/
nia. Nam neq; auditũ fuerat adhuc tm principem ægrota/
tione detineri ulla: cum repente clamor ſublatus eſt eum
uita exceſſiſſe. In hac tamen rerum omnium perturbatio/
ne uidentur omnes publicã libertatem appetere. Quid ſe
cuturũ ſit: augurari neſcio. Væbhæementiſſimæ mibi uident
procellæ tempeſtateſq; impendere: præſertim ꝙ boſtes
potentiſſimi ſint in ipſis fere portis:& hic in tam repenti/
no infortunio paratũ ſit nibil. Ni deus ipſe ꝓuiderit:maxi-
me fluctus naufragiaq; ſequẽt᷑. Vale ex Mediolano.xviij.
Kal. Septembres. M. cccc. xXXHS'ij. l
¶ Franciſcus Philelfus ſal. di. plu. Ioanni Auriſpæ.
On iniuria mihi rebuſq; meis metuis amiciſſime
Auriſpa. Nam hic omnia ſunt turbulẽta. Poſt obi⸗
tum illius nobiliſſimi principis Philippi Mariæ: ꝗ
unus iùre meritoq; potuit cum omni hominum memo⸗/
ria de gloria certare: mira hic facta ẽ mutatio in animis bu/
ius populi. Præter paucos ex ordine nobiliũ: ita ſunt om⸗/
nes adlaxam quãdã & diſſolutam libertatem incenſi atq;
inflammati: ut nibil magis oderint: ꝙ unius Philippi illius
nomen. Ego libentiſſime Romam concederem:ſi daretur
abeundi facultas. Vale.Ex Mediolano Kal- Septembrib?y.
M. cccc. xxxxVij. — HM
¶ Franciucus Philelfus Alberto Cancario ſal.
m ij

Reui ad te ibo Romã petiturꝰ: niſi ab ijs fuero ĩpe/
ditꝰ:q nouæ huic præſũt reipublicæ. Quas litteras
tuis alligatas acceperis: cura ꝗdiligẽtiſſime redditũ
iri. Nã id te facere mea plurimũ intereſt. Vale.Ex Medio
lano.iij.idus Septembres. M. cccc. xxxxXVij.
(Frãcil.Pbilel. Petro Thomaſio philoſopho ac medico ſal.
. Vos duos bippocratis libros in latinũ cõuerti elo/
quiũ:alteꝶ de flatibꝰ: alteꝶ de paſſiõibꝰ corꝑis de/
di ad te: ut ꝓximis litteris petieras. Hos cũ legeris
ꝓ tuo arbitratu: cura ut ad me re eãt. Scio em̃ nõ facies:
ut mei qdã amici antebac apc uos cõſuerũt: ꝗ quos libros
mutuo potius: ut uidet᷑: ꝗͥ comodato & ad conſtitutũ tem
pus accepiſſent: ita uerterũt in uſum ſuũ: ut apud dñm ius
nullũ relictũ uideat᷑. Sed hæc tecũ iocatus ſim. Noui enim
bonitatem & integritatem animi tui. Vale ex Mediolano
idibus Ocſtobribus. M. cccc. xXXX„..1́. =ðèßU
ranciſcus Philelfus loanni lamolæ ſal.
REte facis mi lamola: qg; nullũ tibi relinꝗs dubium.
De muſis q quæris:tibi paucis reſpondi: utpoteꝗ
Qlſſem minime ocioſus. Sunt qui muſas denoĩatas
putẽt pinde atq; /ι νρα bomu uſas: præſunt enim
orationi: una em utẽtes cõueniẽtia: quam pορ1âρ bar-
moniã uocant:& ſimul canũt: & ſimultripudijs exercent᷑:

nec unꝗᷓ inuicẽ ſeparãt᷑. Nã tamſi eaꝶ quæq; ſuã uim ba/

pet: ut alia in aſtronomia: alia in geometria: & alia ĩ alijs di/
ſciplinis: in unaquaq; tñ eaꝶ muſas oĩs iuenias. In Aſtrono
mia em̃ atq; geometria facile reperias & carminũ & biſto/
riæ pulchritudinẽ atq; dignitatẽ. Et eodẽ modo in cæteris
artibus & ſcientijs. At alij muſas nomẽ duxiſſe arbitrãtur
a ισ=1 c; ut noſti: quærere ſignificat: quærendo enim
diſciplinas adipiſcimur. Ob quã ipſã rẽ eas priſci nominũ
inuetores muſas appellauere: qæ; artis ſint doctrinæq; præ
bitrices Qc aũt loue illas dicãt memoriaq; natas: nil dicũt

abſurde: cum oporteat uirum eruditum ac doctum intelli
gestia memoriaq; uigere. Sed uis intellectiua a loue eſt: ut
ſfreminiſcedi a memoria. Vale. Ex Mediolano pridie No/

nas Nouembres. M. cccc. xxxXX.

x

N. Franciſcus Philelfus Matthiolo peruſino
3 philoſopho ac medico ſal.
fi V me negligẽtiæ uideris accuſare cũ nulla unꝗᷓ di/
⸗ ligẽtia uti cõſueueris: niſi circa rẽ fortaſſe pecunia
riã:cũ aliquẽ ægrotũ ſanãdũ acceperis: cui cũ ꝓmi
1 ſeris: receperis:ſpoponderiſq; futurum: ut intra octiduum
H omni aduerſa ualitudine liberer in menſis traducis duos
& amplius: uerbis Fomine hdanspecuaiſſcg emulgens.
P Sed bæc tecũ iocatus ſim: cum tu ſerio facis oĩa quæ refe-
8 rantur ad quæſtum. Verũ hæc medicis uobis legitima ſãũt:
ut uel celeriter hominẽ perimatis: uel ægrotatiòe diutur-
na cõficiatis. Ratio ueſtra oĩs refert᷑ ad lucrum. Et accuſas
men egigetireu unus omniũ ſis negligẽtiſſimꝰ. Vale ex
Mediolano.xv. Kal. lanuarias. M. cccc. xxxXxvViſ.
kranciſcus Philelfus lacobino ꝑpicheto ſall.
(Vm ego tua cauſa Lactantiũ aliunde mutuat?: qu?—
intra quindecim dies promiſiſti rediturũ ad dhmum.
ℳ Tu eum codicẽ penes te habes iam prope annum
. Faciſqʒ mihbi nõ medio crẽ iniuriã: cũ tua cauſa ludere uide
CWor ui optimũ mihiq; amiciſſimũ. Prudẽtiꝰ tibi cõſulueris:
1 ſi Lactantiũ dederis ad me qᷓprimũ: ut eũ tãdem remittam
, ad dominũ. Vale Mediolani ex ædibꝰ noſtris Kal.lanuari
. as. M. ccec. xxXxXvViij.
Franciſ. Philel.ſal. dicit pl. Antonio petrucio eqᷓti aurato
Vam nouiſſimis litteris tuis mihi conditionẽ ꝓpo⸗/
R ſuiſti:quo redirẽ ad uos:ſi id mihi facere eſſet iam
H integrũ: eã libẽter acciperem. Sed cũ ob alias mul/
tas rationes ea mihi uti non licet: tũ præcipue ob nouum
huius reip.ſtatum:quo tẽpore nemo eſt ſuiiuris. Breui tñ
futurum puto:ut tibi ex mea ſententia reſpondeam. Vale
VEx Mediolano pridie idus lanuarias. M. Cccc. xXXνij.
Franciſcus Philelfas Galeacio Cremenſi lal.

Liunde mi Caleaci tibi conbile. Nam boc tempo⸗
re ꝗd aliud tibi conſulã: nibil habeo. Vale. Ex Me-

diolano idibus lanuarijs. M. cccc. xxXXviij.

I Franciſcus Philel. Catoni Sacco iurecõſulto ſall
n ſcio ſane:ꝗd tibi ſim reſpõſurus ad ea: quæ multa
N m iij H

ſcripſiſti nõ amice minus ꝗᷓ iucunde:& pro tua conſuetu⸗
dine. Sed uides: ĩi quæ tempora inciderimꝰ. Itaq; ignoſce:
tũ breuitati litterarũ: tumi etiã qd nõ liceat apertius loqui.
Sed mittã aliquẽ ex meis ad te: ex quo mentẽ oẽm meaam
cognoſces. Vale ex Medio. idibꝰ lanua M. cccc. xxXi.
WðèWJ ranciſcus Philelfus ſalutẽ dicit pliu.

Meſlarioni Cardinali nicæeno.
Am Homerilliada: quã uir eruditiſſim* Theodo/
Q rus gages excripſit mihbi & eã quidẽ magna cũ im/
Jpenſa atq; ſumptu:facio tãti: ut ne Croœſi quidẽ in⸗
getibus illis admirabilibuſq; theſauris cuiꝗᷓ ſim ceſſurꝰ. Te
auũt pater reuerẽdiſſime maiorẽ in modũ miror:qui me cũ
ab uſq; Conſtantinopoli noris uel in publico diſcedi ludo:
ubi poſt obitũ mei ſoceri Chyſoloræ fuimus apud Chry⸗
ſococem condiſcipuli:mores arbitreris eum ætate mutal-
ſe. Vt qui unus omnium liberaliſſimus eſſe cenſerer: beni/
Sütnten illam cum auaricia commutarim. Donare didici

.

æpe permulta: at uendere nihil unquã: præſertim libros:
quibus ſane precioſius nibil duco. At hunc Homeri codi⸗
cem tam carum habeo: tam iucundum: ut uix quicꝗᷓ in ui-
ta magis.Itaq; ignoſce hac in re mihi. Siquid aliud tibi poſ/
ſim gratificari:iuſſeris nibil fruſtra. Vale ex Mediolano.x
QCal. Februarias. M. cccc. xXXαiij. M
— Franciſcus Philelfus Alberto ancario ſal.
æ bic gerantur: neq; auſim: neq; debeo ſcribere
tibi. Scis enim non decere incolam in aliena repu.
eſſe curioſum. Omnis mea conſuetudo hoc tem/
pore eſt cum libris. Itaq; ſemotus a popularibus fluctibus:
ne per eam naufragio: inſtitui tamdiu in huiuſmodi portu
me continere: donec alicunde ſecũdus aliquis uentꝰ aſpi/
ret. Vtinam mihi liceret ad uos ire. Quod quoniam face/-
re prohibeor: modice feram neceſſitatem. Vale ex Medi
olano Cal. Februarijs, M. cccc. Xäπτυυιι... . R=
¶Franciſcus Philelfus Petro perleoui ſal.
Vgaris tu quidem: eum negligẽtiam mihi obiſcis:
quaſi tibi mores meiſint incogniti. Nam quẽ unum
nidiſti unꝗᷓ ꝗᷓ me diligentiore? At quid uelis: ad

, .„

etn⸗ te ſcribam in tanto rerum omnium turbine?ltaq; ſine me
ſer. temporum habere rationem. Tibi 3 perſuade tuam rem
i4 omnẽ nõ ſecus:atq; ipſius meam mi icordi eſſe. Vale ex
m Mediolano.viij.Kal. Martias. M. cccc.xxxXVIſj.
i⸗ ranciſcus Philelfus ſal.di.plu.Franciſco patricio.

Wa ipſe in re tuo uelim uti officio: Galeaciꝰ Cremẽ
ſis iſte: qui meas tibi litteras reddidit: diligenter co
ram exponet. Tuus autem mibi animus explora-

tiſſimus eſt. Amas em obſeruaſq; me egregie. Nec potes
Ein oblitus eſſe: ꝗᷓ ego te ſemper dilexerim. Nam tua tum do/
e Qtrina: tum dicendi elegantia teſtimonium facit. Quod cũ
ech ita lit: reli uum eſt: ut re ipſa intelligam: ꝗᷓ etiam boc tem⸗
o: pore tibi ſum cordi. Vale Ex Mediolano pridie Kaſ. Apri/
⸗ les. M. cccc. xXxXXViiiſ. ä
nl — EFranciſcus Pbilelfus Auguſtino dato ſalł.
4 Ccipies ex Galeacio iſto Cremenſi: qui meas per/
dc ytulit ad te litteras :quæ uelim abs te curatũ iri. Nõ
oͤl: n enim ignoras: quantum diſcip uli præceptoribus
cch gdebent: quos nõ ſecus ac parẽtes colere uenerariq; opor-
nu teat. Quod quoniam minime ignoras: tecum longior eſſe
* nolui. Vale ex Mediolano pridie Kalen. Apriles. M. ccco.
no Franciſcus Philelfus ſal. dicit plu. An
4 -gelo actiolo equitiauratto.
Væ petenti tibi: Philippo Maria duce adhuc uiuo
bete receperam de Coſmo medice: ea ſeruaui omnia.
tepe⸗ Quæ uero tu mihi neq; petenti: neq; cogitanti es
ien pollicitus: nuſꝗᷓ apparẽt.At nouit Coſmus & egregie qui
kbus dem mecum actum eſſe nullo iure. Quod ſi extrema affe/
otte us iniuria: omnia tibi cõdonaui: quid fact urus ſit Coſmꝰ:
oi apud quem unũ tu poſſe uideris omnia? Aut igitur ꝓmiſ-

d Iſa perfice:aut tibi debeo nihil. Vale ex mediolano Kalen.
4 1 R Aprilibuz. M. cccc. xxxXIſ. ä
Fraciſcus Philelfus Guaruerio Veronenſi ſal. D
— W Trabonẽ geographũ: que ab me petis cõmõodato:
ℳ Odarẽ ad te prfmd⸗ ſi penes me foret. Sed eum ab

ſc:

duc uſq; Cõſtantinopoli cũ alijs meis permultis libris mili a d

Leonardũ luſtinianũ uirũ clariſſimũ & tibi æque amieciſſi/
mũ:atqʒ ipſe mihi: ea ſcilicet lege: ut mihi cũ primũ in Itali/
am reuertiſſem:bona fide reſtituerit. Nũc illo uita functo:
libri oẽs ſũt apud eius filiũ Bernardũ: uirũ optimũ patriq;
ſimillimũ. Tu rem tenes. Vale. Ex Mediolano: iij: Nonas
Auguſtas. N. cccc. xxX ·. O?èG
¶ Franciſcus Philelfus loanni Auriſpæ ſal.
B uno mi Auriſpa nemo eſti accipiedo liberalior:
Ain dando autẽ nemo rurſus auarior. Quare ne ꝓ/

digꝰ iurẽ poſſim a quoquã iudicari: qc; a me petis ad te nj

ibit. Vale ex Medio.x. Kal. Septẽbres. M. cecc. xxxviij.

IT ſi mihi uidebar ſatis ad ea tibi antea reſpondiſſe
ad decimũ Kal. Februarias: quæ de Homeri lliade

meas orſitan nõ accepiſti: repetã eadẽ paucis. Idem mihi
de libris accidit: qc homini auaro de pecunijs ſolet. Is em̃
aut dat nunꝗᷓ: aut ibi dat: unde plus accepturũ ſe ſperat.
Ego nullo precio eiuſmodi codicẽ ſim daturus: quo æque
delector atq; dilectiſſimis meis liberis. Cõmutaturus autẽ
quo pacto:cũ nullũ e xiſtimem hodie in ulla diſciplina co/
dicem repiri.ꝗ poſſit cũ eo cõparari.ltaq; rogo te:atq; mi/
rũ ĩ modũ & oro:& obſecro ne me priues uoluptate mea:
quã tantam habeo in buiuſmodi Ilide cõ ſtitutã:ut in ea mi
hi ſummũ fere bonũ collocarim. In cæteris aũt rehꝰ oibus
me utere ꝓ tuo arbitratu. Vale ex Mediolano idibꝰ Octo
bribꝰ.M.cccc.xxX*ανiij.
Frãciſcus Philelfus Angelo actiolo eꝗti aurato ſal.
Audeo equidẽe mirũ in modũ Petrũ Medicẽ Coſ-
miſfjꝗiliũ ita meas partis amplet tueriq;: ut ſcribis.
Nouit em Petrus ab ſe uſq; adoleſcente & ingeniũ
meu & mores: præterea dilectionẽ erga ſe plane ſingularẽ?
Quid igit᷑ facturus ſit pater ſi diligentius conſiderare inſti
tuerit prudentiſſimũ iudiciũ optimi filij? Qui perturbatio
nes animi appellauere morbos: qrectiſſime eas noĩauiſſe

arbitror. Sunt em profecto morbi: quibꝰ correpti qui fue/

rint: ſui iuris eſſe nõ poſſunt:præſertim ſi in eos inciderint

FPranciſ. Philel. Beſſarioni Cardianali Nicæno ſal.

d me ſcripſeras pater ampliſſime: tñ quia litteras

me

te

iſh⸗
⸗
o:
3
1

d.

ℳ.
R0
1/

18:.
bi
eñ
1t.
gue

te⸗
co/
min

mi
s

o
ſal.

.

7

H

medicos:qui nõ curãdi:ſed exaſperandi peritiã didicere.
Non te præterit Coſmũ quibuſdã uti familiaribꝰ: qui mihi
ſemꝑ cũ florẽtiæ agerem:fuerũt infeſti: idq; nulla mea cul/
pa:ſed ſua dũtaxat aduerſus me inuidentia. Quãdiu Coſ/
mꝰ iſtiuſmodi hoibꝰ auris præſtiterit: recte de me iudica/
re nũꝗᷓ poterit.ltaq; admonẽdus mihi uidet᷑:ne cui credat
magis ꝗ ſibi:hoc ẽ rõni & ueritati.Id ſi fecerit: nullus ꝑptur/
bationi locꝰ relinquetur. Reliqua tu ꝓ tua ſingulari prudẽ
tia bonitateq; moderabere. Vale ex Mediolano.iij. No/

nas Nouembres. M. cccc. xxXXviij.

—

Franciſcus Philelfus Petro medici Coſmi filio ſal.
Ngelus actiolus:ornatiſſimꝰ eques auratus:q te ue
ro amat:fecit me ſuis litteris certiorẽ:id qc erat mi
Bi clariꝰ omni luce:te mei eſſe ſtudioſiſſimũ nibilq;
uſꝗᷓ prætermittere: qc uſui mihi atq; honori futurum pu⸗
tes. Quæ quidem ipſe legẽs mirifice ſum lætatus: cum in⸗
telligerem te omnibus palam facere plus reſidere in te of/
ficij:ꝗᷓ illorũ inſimulationis:ꝗ recte ſapere nunꝗᷓ: neq; didi -
cere:neq; uoluere.Satis enim a tua uſq; adoleſcentia noſti
me.Deus ijs malefaciat:quorum fraudibus atqʒ inſidijs fa
ctum eſt: ut qui animo ſemper fuerimus coniũctiſſimi tan/
to locorũ diiungamur interuallo. Nam ego te mi Petre ca
riſſime eadem ſum uſq; beniuolẽtia uel abſens proſecut⸗

qua cũ iſtic eſſem: cõſueui.Scis em me non mentiri:cũ me

docẽtem adoleſcẽtulus audires: quantum ipſe tibi & ſua⸗-
dendo &ͤmonendo & docendo: adhortandoq; prodeſſe
ſtuderem: nullũq; unꝗᷓ locũ feciſſe reliquum ubi meũ ullũ
deſiderare poſſes officiũ. Equidem puto nihil magis obfu/
iſſe mihi qᷓpræcipuũimeũ erga te ſtudiũ cum animaduerte

rent perditiſſimi quidã homines fore aliquando:ut cũ ad/
ultiorẽ ætatem dignitatẽq; euaſiſſes: & auctoritate & gra⸗
tia ualerem apud te omniũ maxime. Quare rerum cauſa

eas in me flamas odij excitarunt: quas ni tua prudẽtia bo/
nitateq; extin xeris: indies magis atq; magis exæſtuabunt.
Cui tãtæ indignitati ut moderator curatorqʒ occurras: te
etiam atqʒ etiam rogo. Vale.Ex Mediolano.iij. Nonas no-

uembres: M. cccc. xxxxyViij.

Eranciſcus Philelfus Antonio panbormitæ ſal.

WVm idoneus eſſet oblatꝰ nũciꝰ: cui tuto litteras ad

ad ambitionem & auaricitiam animum conuerterũt: per⸗
magnæ ſunt inter eos diſcordiæ ſubſecutæ. Hinc enim ga
bellinæ: illinc gelphæ emerſerũt factiones: quæ inter ſeſe
mutuis odijs æſtuantes: in ardentiſſimas flamas breui ex-

urgant: neceſſe eſt. Videre uideor horrenda propediem

emanatura incendia: quæ diuina atq; bumana omnia con/

cremabũt.Itaq; uellem me hinc tempeſtiue ſurripere. At
quo me recipiam: nondum ſatis intelligo: ita mibi uidetur
uniuerſa prope ltalia eodem hoc igni conflagrare. Quarę
te rogo:me adiuues cõſilio tuo:ꝗd mihi faciũdũ magis cõ
ducat.Eſt em mihi familia nõ parua: eaq;ʒ delicata: quã hic
relinquere nec poſſum: nec uolo. Quo a utem honeſte ſim
cõmodeqʒ acturus: non ſatis habeo exploratum. Vale ex.
Mediolano idibus Nouembribus. M. cccc. xxxXiij.

ranciſcus Philelfus Gregorio arrigio iureco. ſal:

le Tita

i:nõ licere incolæ in aliena repu.eẽ curioſo? Nã ꝗᷓꝗᷓ

ex peregrino ita ciuitate a diuino illo duce Philippo Ma/,
ria donatus ſum: ut ad omne ciuitatis & munus: & bnfictũ
horũ mihi nemo ſit præferendus: quorũ primi maiores illi
Mediolanũ cõdiderũt:tñ mihi ratio ẽ habẽda :quod ciuis
ſim nomine inquilinus & nõ hic ex maioribus meis natus.
Inſuꝑ ſatis debet apud te & rumoribus:& nũcijs increbre/
ſcere:quomodo poſt proximã Carauaginã uictotiam hæc

te darem: uolui certior fieres de rebus meis: quas
pro noſtra ſũma atq; mutua beniuolęetia:ſcio nõſe
cus te ducere: ac tuas: quãti me faceret carũq; baberet di/
uinꝰ ille dux Philippus Maria: noſti peregregie. Quo ex⸗
ctincto:quod ſine lachrymis meminiſie nequeo:apqd hos ci
uis ſubito eſt exortũ incredibile quoddam publicæ liber-
tatis ſtudiũ:cuiꝰ initia pulcherrima extiterunt. Nam quã/
diu conſenſione ſunt uſires geſſerunt & præclaras & ma⸗
ximas. Sed ubi relicta ratione publicæ utilitatis & gloriæ

ſbil ad ea tibi poſſum: quæ a me quæris reſpbõdere:·
præterea ꝗd a me tibi quærẽdũ e Nũ es oblit: qck
apud Ciceronẽ familiarẽ noſtrũ perſæpe ĩ officijs

—

1

.

re

“
7
8.
XE *

habeant negocia. Ego ubiq; gentium mallem boc tempo-)
re:ꝗᷓ bic eſſe: adeo futuras tẽpeſtates: ne dixerim naufra/

gium:perhorreſco. Et hoc unũ attigiſſe me pœnitet. Sed

mortuo ſim locutus. Vale ex Mediolano idibus Nouem/

bribus. M., cccc. xxxxViiſ.
H PFranciſcus Philelfus Georgio Lam/-

—
—

puagnano iureconſulto ſalutem plu.,.,
Ite plurimũ amem:cui norim iãpridẽ me eẽ cariſſi

igit᷑ præcipuus meus erga te amor: ut quæ mihi in
mentẽ ùeniũt non ignores. Video te grauiſſimũ ſubire di/
ſcrimẽ:qq tãto ſubijciaris reip.honeri.Nã tame&ſi patriæ
deeſſe nõ debes cum extremo etiã uitæ periculo: amplu⸗
ſtre tñ moderate eſt gubernandũ: neq; aduerſis uẽtorum

flatibus nitendum contra. Quod qui minus cõſiderat uæ⸗

bementioribus ſurgentibus fluctibus: ſeſe naufragio obij/
cit. Vtinam te nũqꝗᷓ negocijs hiſce publicis dedidtifes: quc.
plena ſunt procellarũ. Sed quoniã nõ ẽ eiuſdẽ tuto emer⸗
gere: qui ſe ultro fluctibus imerſerit: quod unũ facere tibi
licet:modorare curſum nauigationis tuæ: quo cẽſearis ab

—

omnibus portũ malle:ꝗqᷓ pelagus petere.Noli factioſus:no

li ſeditioſus uocari ciuis. Id tibi facile cõtinget: ſi nullam in

partem iudicatus propẽſior fueris. Stude cõmuni omniũ
paci.Diſcordias:quãtũ in te fuerit:prohibe. Factionũ ſedi
tionũq; principes ſuam ipſi peſtem ſibi atq; perniciem mo
Iiuntur. Pone tibi ante oculos Spuriũ meliũ. Pone Satur-
ninum, Pone Gracchos. Pone etiã ex græcis cum Themi
ſtoclẽ & Alcibiadem: tũ alios permultos:qui dum ſupra ci⸗
uilem moderationẽ appetiuiſſent: miſerabilẽ exitũ habu-⸗
erunt.lllud tibi uelim grauiſſimũ ſapientimũq; dictum mẽ⸗

ti aioq; inbæreat: ne qd nimis: & itẽ illu d: Tempus cogno/

ſce.Hæc ſi curaueris: errabis profecto nũꝗᷓ: tibiq; ac tuis oĩ
bus proderis plurimũ priuatim & publice.Hæc ut pau/
cis te monerẽ: noſtra ſingularis beniuolẽtia eſt me adhor⸗/
tata: quæ tu ut in honã ꝑtẽ accipias:rogo. Vale Mediolani
cx ædibus noſtris idibus Nouebribus. M. cccc. XXXXViij.
EFranciſcus Philelfus ſal. di.pl. Ryriaco Anconitano.

—

um:& dicendus ſim: & habendus ingratus. Facit

è

Vod me donas ſæpenumero ppulchris quibuſdã
epigrãmatis: habeo tibi gratias: idq; ut etiã ꝗſæpiſ⸗
ſime facias rogo te. Quod autem eulogium in Ho/
meri ſepulchro inſculptum ad me miſiſti: ſubdiſqʒ id ſatis
eſſe argumento Homerũ non Sm yrnæum extitiſſe: ſed
Chiũ:neq; probo ſententiã tuã:nec oino reprobo:præſer/
tim cum & Acuſilaus libro tertio & Hellanicus in aglanti/
de homeridas: quæ familia apce Chios erat illuſtris: ab Ho
mero poeta nomen duxiſſe tradiderint. Qnorũ opinioni
aduerſatur libro ſecundo Seleucus: inquies errauiſſe Cra
teta: qui putarit homeridas homeri fuiſſe poſteros. Nam
illos hoc nomẽ accepiſſe ab bomeris: hoc eſt obſidibꝰ:quo
niam chiliæ quondam mulieres cum deſipiſſent in baccha
nalibus: manum cum uiris conſeruere. Cunq; poſtea recõ

ciliatis animis ò iâροια bhomer“ id eſt obſides inuicẽ ſpõ-

ſos ſponſaſqʒ dediſſent:qui ex ijs poſteri nati ſunt: eos ho/
mericas uocauere. Quod ſi ea legeris: quæ tum ab Hero-
doto & plutarcho: tum ab alijs nonnullis de illius poetæ
præſtantiſſimi uita litteris ſunt mandata: neq; de eius pa/
tria:necitem de ætate: hoc eſt quo aut tempore natꝰ: aut
mortuus: aut ubi ſepultus fuerit: quicꝗᷓ certiinuenies. Tan
tum autem fuit & tam illuſtre ac preclarum Homeri no/
men: ut permultæ etiam nobiliſſimæq; urbes eum ſuũ fuiſ
ſe ciuem contenderint: ac ſepulchrũ eius oſtendant: Itaq;
non abſur de id poſſit de illo dici: qe Socrates de ſe reſpon
dere ſit ſolitus: Vt ſi quis quærat: cuias Homer“ extitiſſet:
reſpondeat᷑ eum extitiſſe mundanum: ſi diuinum potius
uirum ꝗᷓ humanũ. Vale ex Mediolano.xi. Kal-Decẽbres.
M. cccc. xxXXViiſ.

Frãciſcus Philel. Aenico dauolo eqtiaurato ſal⸗

Vo in ſtatu ſint res meæ poſt obitũ illiꝰ noſtri diui
ni principis Philippi Mariæ: potes tu mi ænice nõ
coniectura modo aĩiadaertere:ſed oculis pene ipſis corãq;
intueri.Nõ em̃ obſcuri aut uarij eẽ queãt:qui ad uos quoti
die & rumores & nũcij binc ꝑferunt᷑: adeo ſũt oĩa tumul/
tuaria atq; turbulenta. Nec longe abeſſe or: quantumn mi
hbi augurari licet: quin hi ciues: ut mutuis feruẽt: æſtuantq;

. — —

ſci
bil⸗
lo/
ts

—

odijs: inter ſeſe per oẽm cruoris ĩmanitatẽ digladiẽtur: ni
deus ipſe auxiliũ tulerit. Sed cõtineo ipſe me. Haud enim

