expecto quotidie. Debet eni ſoluiſſe ex Thracia:
eſtq; remigaturus per Padum. Qum iſtuc appule-
xit: aut ipſe tu ei conſule de equo: aut me facito ꝗprimum
certiorem: quo equum iubeam aduolare ad uos. Vale. Ex
Mediolano idibus Maijs. M. cccc.xXX?e...
¶ Franciſcus Philelfus Alberto Zancario ſal.
Olo:tibi unꝗᷓ ꝑſuadeas Alberte ancari eo me eẽ
◻ingenio: ut ſimul cum loco animum quoq; imutẽ.
Quinimo etiam cum ſum Mediolani: uideor uſq; Bono-
niæ agere: adeo me iſtiꝰ florẽtiſſimæ ueſtræ urbis memo-
ria tenet. Quid igitur de te putas: cuius ſuauiſſimi facilli/
miq; mores ſemper habitant mecũ die noctuq;? Quod ſi
minꝰ frequenter meæ litteræ ad te aduolant: id uel occu- J
pationibus meis dato: uel tibi fortaſſe ipſi: qui negligenti/
or factus es. Nam ſi ſæpius ad me ſcriberes: cogerer etiam
ipſe uim afferre meis: quibuſq; negocijs: ne te fruſtra ſcri-
pſiſſe iure queri apud me poſſes. lItaq; poſtbac quid tibi fa/
ciundum ſit: tenes. Velim: me certiorem facias de omni-
bus rebus tuis. Nam quanꝗᷓ uarij iſtinc rumores afferunt᷑:
ego tamen ea certiſſima eſſe arbitror: quæcunq; a te acci/
pio. Non enim ipſe es: qui aliud dicas: aliud ſentias. Proin/
de ſi de te me uelis tranquillo eſſe animo: fac: liquido intel
ligam: quo in ſtatu uerluris : ꝗᷓ uiuis & tibi & tuis. Idqʒ ut
facias: te etiam atq; etiã rogo. Nam de rebus tuis non poſ-
ſum non eſſe ſollicitus, Vale. Ex Mediolano. xiij. Kal. lanu
arias. Anno a natali Cbriſtiano. M. cccc. xxXXiij.
(ranciſcus Philelfus Ioanni Tuſcanellæ ſal.
n On eé te oblitũ & doctoris & hoĩs amiciſſimi: gau/
QAaeo maiorẽ in modũ:tibiq; habeo gratias: qc hoĩs

1Sed

ocg

Xtera
bicad
Ve

.
ltoſtl
braci:
ppale⸗/
imum

lex

meeẽ
Immo.
Hono⸗
meno⸗
iholi
oal
ſoccu⸗
gent,/
etiätn
Aſcti⸗
ſi⸗
ommn’

erunt.

teac
Proin⸗
gintel
ut
poß
llunu

gaw

hon

gratiſſimi officiũ præ te fers. Qd cupis certior fieri:quo in
ſtatu ſint res meæ: uerſor eqdẽ apud bũc meũ hũaniſſimũ
pricipẽ atqʒ optimũ & honorifice & ĩ maxia animi quiete.
Vnũ mihi mõ moleſtũ ẽ:ꝙ ethruſco potiꝰ delectat᷑ 'mõe:
ꝗ̊ litterario. Iſtacy neceſſe ẽ ea ſcribã:quæ iub et. Cætera mi/
bi belle ſũt oĩia. Vale Ex mediola. v. Kal. lan uarias. M. cccc
xXXXIIj. EE rãciſ. Philelfus Guarnerio Caſtellioni iure/
conſulto ducaliq; ſenatori ſal. dicit plu.
Tleporẽ: & capos: & ꝑdices: quos dono miſiſti mi
. pi cũ uidi libent᷑:tũ iucũdiſſime accepi.Nã Ingeni
um delicationibꝰ fouet᷑ abſonijs redditurq; acutiꝰ: & acci⸗
pere a te dona tali tãtoq; uiro nõ fit ſine laude mea. Recte
em̃ Horati: o & præſidiũ & dulce decus meum. Quãquã
ego:ut ingenue tibi fatear: daoc ſentio. Lautioribus iſtiuſ
modi eſcuùlentis non admodũ uti cõſueui: non ꝙ guſt“ mi/
bi ſit ruſticanus aut agreſtis: ſed qm uideor didiciſſe: quo
babitius eſt corpus: eo ingeniũ reddi craſſius. Quis aũt ne
ſcit iſtiuſmodi quibuſqʒ cibis corpora effici lautiora? Itaq; ſi
me amas: leuioribus munuſculis mecũ age: peponib: pru
nis perſicis: malis: pyris: uuiſq;: ac ficubꝰ:ne deterionẽ effi/
cias: quem meliorem debes. Vale Mediolani ex Xdibus
noſtris. iij. Kal. lanuarias. M. cccc. xXſij ; H”MVM
—. * ranciſcus Philelfus Leodryſio Cribello ſal:
NWod græca oĩa te delectãt: uł ea aſſequor cõiectura:

qd meis libris uteris ꝓ tuis ex illo uidelicet trito per-
uulgatoq; ꝓuerbio: I& Tœ iα0αορ *ι66.. Sed tu eo plus
facis: qc? mea ita ducis tua: ut mihi in ijs nullũ ius reliquum
eẽ uelis. Meꝰ Diodorꝰ iam annos duos éapud te. Nec tot
litteris repetitũ ire ad me pateris. At iſto mihi uæbemẽter
C opꝰ. Quare fac: eat ad me ꝗprimũ: rediturus ad te: cũ uo
les. Qꝗg ſi fotaſſis tenet᷑ ĩ fœnore: fac me certiorẽ: quo pe/
cunias ad te dem: ne ꝑpeat. Vale ex mediola. iij. Kal. ianuaz
M. cccc: XXi. QFran. Pbil. Saxolo patrenſi ſal⸗
Ollucẽ: quẽ petis: libetiſſimè ad te dare: ſi penes me
toret. Sed boſpitat᷑ iãpridẽ apud Harpyiã: boc eſt
Ppud lIoannẽ noſtrũ Auriſpam:qui ea cõditione libros ac/
— cipit mutuo: ut reſtituat nunꝗᷓ; Dabo tũñ ad eum litteras:

B

—

curabocq; uel humanitate uel iurgio: ut pollux redeat do-

mum:quem deinde continuo tibi mittam. Vale. Ex Me-
diolano:iij. Kal. lanuarias. M. cccc.xxxxiij.
— Eranctleus Philelfus Guiniforto Bargigio ſal.
ſanctũ eſt præceptũ & euangelicũ: ne alteri faci
amꝰ: qc? nobis fieri nolumꝰ. Id ꝑſæpe legiſſe te cer/
0 ſcio: es em totus ſimilis tui. Qu fit:ut magis mi/
rer nõ idem a te obſeruari: qc didiceris: Scis em̃ ab Ariſto/
tele quoq; uſurpatũ nõ ſatis eſſe uirtutẽ ſcire:niſi etiã boni

ſimus. Quid bæc ſibi uelit oratio: non te præterit. Tuũ igi/

tur fuerit ita moderari tibi: ut nibil quæſiſſe uidearis:quod
ipſe grauiter ſim laturus. Eſt mibi tecum a patre tuo erudi
tiſſimo illo optimoqʒ uiro familiaritas: quæ tibi ſanctæ atq;
inuiolate tuenda eſt. Vale ex Mediolano.iij. Kal. Ianuari⸗
AQA5. M. cccc. xxxXxiiſ.
— E. ranciſcus Philelfus Bornio ſalæ iurecõſulto ſal.
Vid egerim in cauſa amici tui: ex eodẽ ipſe debes
iam coram accepiſſe. Nam eſt a me nihil ſane præ/
termiſſum quod ad eius uel rem:uel dignitatè ꝑti/
nere ſim arbitratus. Et ut mea fert opinio: lõge plusẽ apqæ
hũc meũ clæmentiſſimũ principẽ mea opera conſecutus:
ꝗ̃ uel optare fuiſſet auſus. Tu ſi quid eſt aliud:qcł a me tua
cauſa fieri uelis:id ſi ſcripſeris:non ſcripſeris fruſtra. Vale.
. Ex Mediolano.iij. Kal. Ianuarias. M. cccc. xxXXxiij.
¶ Philelfus Phbilelfus Antonio Metello ſal.
Ommẽtationũ Florentinarũ dedi ad te libros tris.
Nam pluris nondũ ædidi: & ne id quidẽ mea cul/

alia mihi inſcribenda iubeat: quæ iudoctos potius: qᷓ uiros
doctos & grauis ſint delectatura. Vale Mediolani ex ædi/
bus noſtris.iij. Kal. LDanuarias. M. cccc. xXXxXiij.

Franciſ. Philel. Antonio Raudenſi Theologo ſal.

mianum ſcripta ſunt: dicam equidem brruiter: nec

meum de ijs: quæ in firmianũ Lactantiũ ſcripſiſti. Obtem⸗
Jperabo uoluntati tuæ:id qc etiã ſi minꝰeſſet abs te petitũ:

” .

pa:ſed iſtorũ potiꝰ: ab quibus princeps inducit᷑: ut

Vid ego ſentiãcle ijs: quæ abs te iu Lactantium fir/

tibi mentiar. Petis em ut audacter tibi aperiam iudicium

min⸗
ſerti
Vell
gene
leli
tati

ſpi
ta⸗
lan
ne
ſu
gla
euc

ſea⸗
perg
inte
etie

4

N
&⸗

. P l
lo⸗

lare
ſtor
len

I

eitdo⸗ minime ſubticuiſſem. Nõ ẽ boniuiri reticere ueritatẽ: præ
e, ſertim eam: quæ deprauata ſi fuerit: nocere pluribus põt.
Vellem equidẽ pater optime:ab omni iſtiuſmodi ſcribẽdi
. genere te cõtinuiſſes: neq;ʒ cũ inſanienti candido decebre

deſipere ipſe uoluiſſes. Id certe fuiſſet & ordinis & digni/-
tatis tuæ. Quæ em̃ ꝑ imortalẽ deũ phanatica ratio te com/

monuit: ut ꝑinde ntq infeſto quodã atq; inimico afflatus

teriſaci
etecer/
W

de. ſ piritu:in uirũ illũ do iſſimũ atq; diſertiſſimũ: tã inſolenter
iboni tã inſolenter:tã iniuſte:tã impie inuehereris:ut non res ſo/
ni lum pene innumerabilis: conſulto male interpreteris: ſed
nomen etiam uiri deprauare ſtudueris: utpote quẽ Lactẽ/
ug ſium pro Lactantio nomines? Nã de rebꝰ ipſis ꝗd loquar:

quas uel pueris notas: dum corrũpere laboras: te omnibꝰ
iic eruditis && grauiſſimis uiris ridulo præbes. Pudet me pro/
W fecto ea in medium proferre: quæ a te non inepte minꝰ ꝗᷓ
perperã notata ſunt atq; reprehbenſa. Rogo igit᷑ te ut hac

ltoſl in re Aurelium Auguſtinum imiteris. Retractauit ille uir

edene æque ſapiẽs ac ſanctus:quæ imprudæẽter errauit. Retracta
neſie etiam tu:ſi tibi conſtas: quæ ſciens uolenſq; male ſcripſiſti.
tte Quod ſi feceris:non modeſtiæ & uerecundiæ minus ꝗ ſa⸗
weipi pientiæ laudabere. Vale Mediolani ex ædibus noſtris.iij.
un Keal. lanuarlas. M. cccc. xxiiſ- .
meiu — (Eranciſcus Philelſus Saxolo pratenſi ſal.
Nal⸗ G Vid interſit inter ρ1πι ſtrateia penultima ſylla/
ba ꝑ ei diphthongon ſcripta & cũ accentu acuto: &
¶En1 Iiâ ſtratia penultima ſyllaba ſcripta ſine diphthõgo:
tostti⸗ & ultima ſyllaba accẽtuata:expediã breuiter. Quã nos ex
teni peditionẽ dicimꝰ in re militari: eã græci ραρπιι ſtrateiã
tu nominãt: Nam &&id ſtratia ſine dphthongo in penulti/
oma & cũ accẽtu in fine exercitũ ſignificat.iXiρνπωο chi⸗
Eedl/ liarchos uero ad uerbũ millenarius eſt: ſed in romanis hi/
ſtorijs ꝓ tribuno militũ ita ſemꝑ accipit᷑: ut Au ρρωπο
oll demarchos pro tribuno plebis. Vale. Ex Mediolano.iij
unn · k.aal. lanuarias. M. cccc. xxxXxxXxiiſ.
lner kranciſcus Philelfus Franciſco barbaro ſal.
nldun Iin On eꝗdẽ ignorabã fore: cũ Ryriacũ Anconitanũ
en⸗ tibi eſſem commẽdaturꝰ: ut diceres agi ab me acta

etiti⸗

quippe cui uir ipſe ſine ulla etiã mea cõmendatione com/

mẽdatiſſimꝰſit cũ uirtute ſua:quæ haud eſt uulgaris: tũ ea
diligentia: qua in ſuſcitandis mortuis unus omniũ primus
uti. Quẽ em̃ unꝗᷓ hmõi laborẽ ſuſcepiſſe aut audiuimus:
aut legimus: ut ex uniuerſo prope terraꝶ orbe quicquid ĩ
ullis uſquã lapidibꝰ notatum litteris aut græcis: aut latinis
unꝗᷓ fuerit: id reportarit ad noſtros. Verum eo is tibi boc
tempore gratior eſſe debet: qc ad te barbarũ refert non
nulla pulcherrima Epigrãmata: quæ apud barbaros Aſiæ

populos repperit. Ex quibꝰ ipſis habent᷑ plæraq; memora

tu digna. Quare bunc hominẽ ita tibi cõmendo:ut intelli-
as mibi quoq; eſſe cariſſimũ. Vale. Ex Mediolano. iij. Kal-
anuar ias. M. eccc. xxXij.
(IEF rancifcus Philelfus Leonardo lIuſtiniano ſal.
yriacus Anconitanꝰcũ Venetias peteret: : a me pe
tijt ut ſe tibi per litteras cõmendarem. Id feci eo li⸗
etius: qꝙꝙ nõ eſſem ignarꝰ hoĩem tibi fore nõ iiucũ⸗

numenta & eulogia: & epigrãmata: & alia plærac; ſeripta:
quæ ex lapidibus uetuſtiſlimis in Aſia Græciaq; collegit.
Hunc igit᷑ uirũ: ita uelim: & uultus bilaritate: & ſermonis
comitate excipias: ut eos ſoles quos dignos exiſtimas: ab

quibꝰ tuũ ſplendidiſſimũ nomẽ per orbẽ terræ lõge lateq;

prædicet᷑. Nũꝗᷓ em quieſcit Cyriac: qui eã ſibi ducit quæ/
ſtuoſiſſimam mercaturam: ſiquid ab primis illis uſq; arca⸗

dibus: quos ante ſolem & luna extitiſſe fabulant᷑ memo⸗

ria dignum inuenerit: in Italiãq; aduexerit. Quid ſit opus
facto: intelligis. Vale. Ex Mediolano. iij.K al. Ianuarias. M
cccCc. xXXiij .
CEF ranciſcus Phulelfus anni Auriſpæ ſal.
4 Tipſe bene babeo: & te ex litteris tuis bene uale⸗
re audio. Itaq; utriq; noſtrũ & gratulandum iuxta
& lætãd e. Id q& ut ꝗᷓdiutiſſime fieri liceat:uæbe/
menter opto. Vale ex Mediola.iij.Kal.Ianuaria S. M. cccc.
IxxXNX. MEFrãciſ. Philel. Iloannocio manetto ſal.
Ommunis ille familiaris noſter me corã monuit tu/

dum:præſertim ꝙ ferat ſecũ nõnulla priſcæ uetuſtatis ma

is uerbis: ut a barbadoris mibi cauerem: qm̃ occulti

V

en neſcio quid conſilij habent cum ijs hominibus:qui mihiuł
Ptlien tiullo errato meo infeſti ſunt. Habeo tibi gratiam mi loan
RH noci:qui nulla fortunæ incõſtantia deterreris: quo minus
Imus

cici mihi ſemper bene conſultum cupias. Cæterum eſto bono
ann, de me animo. Nam ita munitus ſum: ut nullæ hominum

tluni inſidiæ mihi poſſint incommodare:quippe qui & pruden/
bthiboe tiæ utor armis: & apud eum ſum principem:qui uel dor-/
kettron miẽtibus nobis:omnia rimetur: omnia cuſtodiat: adeo ut
orgſt nullus omnino ſit locus inſidijs. Conſilium tamẽ tuum nõ
neddd modo non contemno:ſed facio plurimi:amplectorqʒ libẽ-
tinel/ tiſſime. Et operam dabo: ut re ipſa intelligas nibil fruſtra
ifka, ſcripſiſſe te. Vale.Ex Mediola.iij. Kal. lanuarias. M. cccc.
xXxXXiij. ðèðUͤ H J
voſt. ¶EFranciſcus Philelfus lacobo cõſtãtino egti auratoſal.
mehe ANas tandem aliqñ litteras tuas accepiſſe me duco
geol⸗ equidẽ miraculi loco:putabã em̃ te nullũ iam eſſe:
lgc Aqd tãdiumihil pro tua priſtina conſuetudine mecũ
Narsne obſtreperes. Cæteꝶ ita ſolent plæriq; omẽs fortunati qui
ſoipnt Iætiſſimis in rebus nõ amicorũ modo:ſed ſui ipſorum ob⸗
colegt. liuiſcunt᷑. Qd aũt mihi fortunã meã gratularis: id tibi licet
ſermonis facere merito.Sũ eꝗdẽ apcł ſapiẽtiſſimũ munificẽtiſſimũ⸗
ingtb q; huius tẽpeſtatis principẽ:& eundẽ optimũ ſane uirũ du
rehteq cem hunc Mediolani Philippũ Mariã. Petis ut huic te &
ituc⸗⸗ notum & cõmendatũ faciã. Id mihi facillimũ factu eſt. At
ſatc faciã certe.Verũ mihi declares uelim:quæ tibi ſit men §19
me / cogitat“ tui: quo intelligã: quid tibi agendũ ſit. Hæc a me
ſtopes ſunt nõ temere ſcripta. Si te mihi penitus recluſeris: pote/
isH ro tibifortaſſe conſiliũ dare nõ inutile. Vale ex Mediola-
no pridie kal.lanuarias. M. cccc. xxxiij. ̊ðD
. . Franciſcus Philelfus Alberto Zancario ſal.
e vale/ Eſiderare te litteras meas æquo aio facileq;ʒ patior.
midxi ꝗppe qui exiſtimẽ abs te amari me plurimum. Mi⸗/
tuxbe ror tñ ꝗd ſerius adeo mihi ſctibis. Cauſam reijcias:

ſcio:in occupationes tuas.At debes me quoque arbitrari

Mccc⸗ HM

oſal. minime eſſe ocioſũ. ltaq;ʒ officiũ meũ aut tibi nõ ẽ accuſan/
nuittu⸗ dum: aut tuũ tibi minime probandũ. Vale. Ex Mediola-
occul. no pridie Kal, lanuarias. M. cccc. Xânπwäij- HZ

Franciſcus Philelfus Bornio ſalæ iureconſulto ſal.
FEriucũde fuerũt mihi litteræ tuæ uel pbreues: fuiſ
ſentq; longe iucundiores: ſi atticũ te ꝗᷓ Laconicum
maluiſſes. Cæterũ ne ſis me quoq; breuitate ipſa ſuperior
Vale. Ex Mediolano pridie Kal. lanua. M. cccc. xxXi.
(kran ciſcus Philelfus Pallanti Strogæ equi/

i aurato ſalutem.

de muſis & lr̃is: neſcio ꝗd nobis uerẽdũ ſit: quo mi/
unus priſtinã illã noſtrã & familiaritatẽ & beuiuolẽ/
tiam mutuis litterarũ officijs repetamus: Sane plurimum
me delectat: ꝙ te totũ philoſophiæ ſtudio deditũ audio.
Quid em̃ magno uiro dignius? quid illuſtrius? ꝗd etiã iu/
cundius: ꝗᷓ aſſidue animum alere bonis artibꝰ? Quæ fortu
næ appellant᷑ bona: fluxa oĩa caducaq; ſunt. Solum animi
bonũ:quod in uirtute poſitũ eſt: & in rerũ incõmutabiliũ
totiuſq; naturæ ꝑſpicietia reddit humanũ genus & imor/
tale & beatũ. Itaq; nõ poſſum nõ maiorẽ in modũ laudare

inſtitutũ nobiliſſimũ tuæ pacatiſſimæ uitæ. Tibiq; uæbe-
menter gratulor: æquanimitatẽ tuam prudentiſſimũq; cõ

ſilium: qc aliqñ te totũ tibi uendicaueris uacuus omni ſtre
pitu & faſtidio ambitionũ ciuiliũ & hũanarũ ſollicitudinũ.
Vtinã idem mihiliceret hoc tẽpore: q tibi uni. Quatenꝰ
tamen licet: ipſe etiã uiuo mubi. Et quicquid ab officio ſur/
ripio mihi ocij: id totũ philoſophiæ dedico. Mecq; ad ſcri/
pendum conuerti totum: quo nõ præſentibus modo: ſed
etiã poſteris natus fuiſſe uidear. Vale. Ex Mediolano Kal.
Martijs. M.cccc. xxXX wiij. .
ranciſ. Philelfus Iacobo Conſtantio
equiti aurato ac iureconſulto ſal.
meqdẽ ſuauiſſimas tuas litteras fuauiſſime oſcu
latꝰ:utpote quas refertas ad me dediſti cũ tuis ſua⸗
uiſſimis ſallbua tum exuberanti quadã erga me be
tia. Quod autẽ cauillaris me: quoniam opulẽtior
factus ſim: oblitum eſſe tui: uideo te qurbaniſſime iocari
mecũ. Nam quo pacto obliuiſcar tui: quẽ & Senæ primo:
& dein Bononiæ: cum utraq; in urbe prætorem urbanum

1

NVm nibil nos inter nos ſimus aliud cõmentaturi qᷓ

6⁶

tiot

ltoſal.
les:fuif
nicum
periot

enmmi
Papon
beuiol⸗
umimum
iaudo
lü io/
ebortu
nmimi
abciä
Niwor,
Inndne
gurbe
mügco
mnnilre
tni.

naten⸗

co lur/

14 ſcri B

oColel
nobie

me Nſeu
tuolun
Ime he
jocart
pimo⸗
ann

gereres:nõ modo ſtudioſiſſimũ mei: ſed qq tuæ erat hũ
nita iis obſeruãtiſſimũ eſſe aiaduerterim. Qc autẽ ais me
Pbu ene facricie⸗ tu ſane ingeniũ meũ: quẽ noris a nul/-
een tilt. ienũ a cumulandis pecunijs. Nec me latet
eſfe onullos: qui mihi uitio dent meũ hũc rei pecuniariæ
3 tspti præſert ſtime dinitias in oẽ uitæ genus ex/
ge⸗ te pi müzeike e eas dicãt ornamenta pacis & ſubſi
——— 30 mihi bellan dũ nunꝗᷓ cenſui: nec item uo/
Reniener asogarte pondere laceſſitus. S ed huiuſmodi
õ e gerit᷑:nec iaculo ſed lingua & arundi
tur i eli uitijs ẽ opus. Nam in pace mihi ea uide-
uar 3 doctrinæ: quæ dicendi copia: maie
aſ eAnerit. Huiuſmõi ego ſtudijs delector plurimis
e Conſtanti: quorum diuitijs me cuperem: opulẽtũ

poſſe⸗ appellare- Voluntate certe proxime accedo.
Cæterũ illud tibi auſim affirmare nihil oĩno eſſe uel ad uir/

tutem clac optimas diſciplinas contrarium magis: ꝗᷓ di/
dinem: ad i ch nagnitirdinem Fiis enim mortales ad libi
Qroilede n 5 ad multa uitioꝶ genera impellun/
numctabilis prope im mecläs SS oſſim ego tibi in/
. ii e: quos magnitudo pe-
qarelloi unꝗᷓ ſeruiam:ſed domircrp t T eoſeſe
e te tibi multo ſecus inſtituiſti. N o unrerro ſeſo⸗
ctus es: pecunijs multis carcrenonp Nerlurarieſt ſa⸗
5. cuur non potes: quo tuo iſti la
ni⸗ ili obſequaris. At nobis gu bilionb⸗ utimur oblo
pilrriſeg la he irdc pi Paucis em̃ cõtẽti ſumus:
Beirctsmur c 1 H facimꝰ:ꝗqᷓ cinama ac guchaꝶ. Nullo
debili & dil u0: e aut aqua perſæpe mera: aut uino:
lebili & di utiſſimo: id qc ſi nondum uictus noſtri memo⸗
riã amiliſti: meminiſſe ꝑpulchre debes. Sed hæc inter nos
iocati ſimus. Tu uelim: me commonefacias:ad quod tem/
Pad es Neapolin petiturus. N am conſilium iſtud tuum nõ
poſſum non plurimum probare. Es enim apud eum regẽ
K iij

lunias.M.cccc.xxXτXl¹·.

no CGal. lulijs. M. cccc. xxXX1i.

—0——U⸗—b1—

ne ipſe item cũ meo a

CccCcC. xXXXiiij-

futurus:qui cum nulla uirtute uacat: tũ benignitate ac mu
nificentia cedit nemini. Vale.Ex Mediolano pridie idus

3 .

Franciſcus Philelfus Petro Thomaſio
philoſopho ac medico ſalutem.
Ccuſabis me negligẽtiæ: qe eqdẽ ꝑmoleſte ferrẽ: ſi
cuiꝗᷓ me noſſem indiligentiæ obnoxiũ. Nã ꝗs alius
Ame uno in amicos diligentior? At nulle meæ iãdiu
itteræ tibi ſunt redditæ: quaſi aliquid tu mihi ꝑdiu ſcripſe
ris: cui uicem ipſe minꝰ reddiderim. Noliigitur ea torque/
. re in me tæla: quæ iure optimo retorqueant᷑ in te. Cæteꝶ
ſIſiiuſmodi deſideriũ tuũ non difficulter me expletuꝶ pol/
liceor:quatenus per tẽporũ conditionẽ mihi licuerit.ld tũ
fiat: ſi oĩs ſermo noſter: omnis ſcribendi cõſuetudo de mu
ſis futura ſit: & de ijs rebus: quæ nibil habeant cõmune cũ
publicis actiõibꝰ. Ego qq ſcire poſtulas: bene ualeo: meaq;
fortuna contẽtus ſum. Pauca appetenti: pauca etiam ſatis
funt. Quotidie mutare cælũ bominis eſſe duco & incõſtã⸗
tis & moroſi: præſertim ubi id ab re fiat. Vale ex Mediola

¶ Franciſcus Philelfus Ioanni Auriſpæſſal;.
Oui exipſa uſq; Conſtãtinopoli eſſe tibi recõditos
. Anõnullos Theophraſti libros: & eos maxime qui
épi ONτιÜäù)ρ inſcribuntur. Hos ego mihi excribi cupio.
Eſtq; mibi cõmode paratus librariꝰ græcꝰ. ltaq; rogo te: ut
codicẽ illum mittas ad me ãprimũ: rediturũ item ad te ꝓ/
ediem. Noli:obſecro: ullam excogitare cauſam aut cõfi/
Ram: aut keziſtmie: qua frxtu:mihi minꝰ morem geras:
iquo uolueris uti officio: par pari re/
ferre cogar. Vale. Ex ediolano. xv. Cal. Auguſtas. M.

Franciſcus Philelfas Saxolo pratenſi ſal.
Onidẽ eẽ Ï ρονοπιοσXπſαυ u1 †ρο Hh⅛επορα
ſextus empericus libro primo de grãmatica aptiſſi
cet. Nam † απ‧ειοà: o eſt mentiri tum exiſtima-
mur: cum id dedita opera facimus in alterius fraudem at/

q; detrimentum: cui mentimur. At † nοα X E6Eρ boc

nend

ſos:
Malt
Kcie
ſe⸗
ſec
me
loe

eictnu

leidus

Reneſt
iis
erüͤde
uſcipe
torque⸗
Cxten
npoh
ſeldtu
de mu
wneci
meng,
lumſats
incölti

Medon

.

öctos

meqgi
upio.
te
ndͤtep⸗
aut /
ngen 65
L Patt fe/
N.

Nichel
7 vtil

ſtin.

jem 4
apoe

Ad qua

eſt mẽdacium dicere:etiam ad eius utilitatem: cui dicimꝰ

mendacium:fieri a nobis poteſt: id quod & parentes in fi/

lios: & medici in ægrotos obſeruare plerũq; conſuerunt.
Multa enim quandoq; dicunt: quæ norunt non eſſe uera:

& dicunt tamen:ut illis uel admouitione uel exemplo: uel
ſpe aliqua proſint.Præterea mentiendo non ipſi fallimur:
ſed ſtudemus alterum fallere in eius detrimentũ. At dum
mendacium dicimus: tum etiam ipfi fallimur: dũ nos uera
loqui arbitramur. Vale.Ex Mediolano Nonis Quguſtis

M. cccc.xxxxiiij.

¶ Franciſcus Philelfus Leodryſio Cribello ſal.
Iror:quid tibi in mentẽ uenerit ut ex Papia litteras
ad me dederis:quibꝰ petis: hbabeã ne quicꝗᷓ explo/
ratum ac certũ: cuiuſmodi legem tuliſſiet Otho im/
conſeſſu ordinis equeſtris in Theatro: & quæ

perator de

atem fuerit lex iulia: & quæ ſcatinia. Quid enim te nõ mi⸗-

rer:qui cum habeas iſtic iureconſultorũ Homerum Cato⸗/
nem ſaccum:nõ ex iſto potius:qᷓ ex Philelfo quæſieris de
iſtiuſmodi legibus? Cæterũ ut tibi morẽ geram: nõ Otho

Ceæſar imperator:ſed. M. Otho tribunꝰ plebis legem tulit:

nequis in ordine equeſtri ſpectaturꝰ ſederet: niſ ſeſtertia
quadringenta milia poſſideret. Q cui contingeret: quiſ/
quis is tandem eſſet: ſiue ingenuus:ſiue libertus:ei liceret
i gradu quartodecimo inter equites ſpectaculo intereſſe.
drigeta aũt ſubintelligi oportet milia antiquo mo
re. Nam quadringentorum ſeſterttorũ poſſeſſio m roma⸗
na republica fuiſſet inopia: cum ſeſtertia cẽtũ cõplectant᷑

libras argẽti trigita: cũ leſtertiũ cõtineret ex ære ſignato li

bras duas ac ſemis. Legẽ uero luliam ſanxit. C. luliꝰ Oæſar:
qua cauebat᷑: ne ceret adulteriũ ꝑpetrare.Sed deprebẽſi
q fuiſſent ĩ adulterio:ijs ſupplicio dederẽt᷑. Qd uero loco

ultio abs te petit᷑.Lex Scatinia a Scatinio lata ẽ cõtra pue/

rorũ cõcubitores:ꝗq uocant᷑ qps οοπτιπ arſene cocoe-
tæ. Hos.n.graui ſupplicio afficiebas. Nos tũ pædicatores
tũ pædicones appellamꝰ: iſtiummodi homines flagitioſos:

Seimpuros: ac plane ſceleratos. Vale cum Catone noſtro
Ex Mediolano. vij. idus ſeptẽbres. M. cccc. xXXιI⅝ad.

K iiij

II

T Aborolog inuẽtore:& unde nomẽ acceꝑit:re
ſpõ debo tibi: ꝗg didici lectitãdo. Haber ĩ ſacris lit-
Ateris:nõ ægyptiorũ inꝗᷓ: ſed hebræoꝶ. Nã ægyptij
ſacras litteras uocabat: quibꝰ per quæda aĩialia ac ſigna uer
ba ipſa ſignificabãt: utpote uerbi gratia: anguillã pingẽtes
& inuidũ intelligebant & inuidiã: ea rõne: qc; anguilla cum
alijs piſcibꝰ nulla habet cõionẽ: ſed ab eis Emx eorſum ſe
continet: & ſub leporis figura auditũ: qm lepores ſint acer-
rimi anditus: habet᷑ inꝗᷓ apud hebræos libro regũ quarto:
Achag omniũ primũ horologiũ inueniſſe. At bis ægyptij
nequaꝗᷓ aſſentiunt᷑: qui ut hominũ genus ob cæli temperi⸗
em ab ſe ortum cœpiſſe uolunt:ita etiã cum alias pulchras
artis & diſciplinas: tum ho rarũ rationẽ repertam eẽ:quip/
pe qui aſſerant hoſtiã: quæ ĩmolãda foret: quater ac uicies
paribus inter ſeſe diſtãtijs meiere animaduerſam: & inde
unius integri diei tẽpus in boras quattuor ac viginti fuiſſe
diſtributũ: q & diem ſcilicet complecteret᷑ & noctem: Cæ
terum a probatiſſimis traditur auctoribus Hermẽ trimegi⸗-
ſtum cũ eſſet olim apud ægyptios ſacrũ aĩal quoddam Se
rapidi dicandũ cõieciſſe id in diem totũ duodecies feciſſe
urinam pari ſemꝑ interpoſito tꝑe: & inde bunc horarum
ordinẽ: conſtituiſſe. dimenſum ſcilicet diem in horas duo-
decim ac noctẽ eodẽ modo.ld aũt eo uidet᷑ ꝓbabilius: qæ
hora ab &νο oros qd urinã ſignificat: nomen habet. Sũt
præterea: qui acutius rem uelint inuenta: dicũt enim cæli
quadratura in duodecim partis pro ratione muſica diuidi
& inde horarũ manaſſe rationẽ. Aquã em̃ quæ tenuiſſima
cauerna deflueret: cũ per totũ diẽ excepiſſent: hanc maio
res noſtri in duodecim ꝑtis diuiſerunt: ex quibus quidem
partibus numeꝶ horis ĩpoſuerũt. De Halcyone autem qck
requiris: ea nata eſt patre Mænolo & matre Canabe: nup/
ſitq; Cyeci: quæ quidem auis uitã agitat circa littus:eiuſq;
pulli auferunt᷑ a fluctibus: & ut ferũt: dies quattuordecim

circa byemalis uerſiões quieſcit: dicta aũt eſt halcyon:qm̃

in mari cõcipiat. Nam αα hals. Aρασ balos ſalum: boc ẽ

nar
hi
halc

nti mare ſignificat: & xUEε cyein cõcipere: & ob bãe rõnem
aſpirat᷑ in prima ſyllaba: & ſcribit᷑ ꝑ y tenue. Vocat᷑ etiam
itre halcyonis. De pane aero paſtorũ deo duplex apd græcos
tölit/ baber᷑ fabula. Nam alij dicũt eũ eẽ natũ matre Penelope
ptij VIyſſis uxore:& patribus ꝓcis oĩbus:ob idq; Pana eſſe no
uper minatũ. a pan enim omne ſignificat. Alij uero conten-
gites dunt eũ natũ eſſe ex Penelope & mercurio cõuerſo in hir
mn cũ.Et hæc hactenus. Tu uelim me facias certiorẽ de omni
lene tuo ſtatu:id qd ꝓximis tuis litteris te prætermiſiſſe miror.
intare Scis em̃ tua mihi oĩa curæ eſſe. Quod ſi de me queras: mi⸗/
guarth hi perbelle eſt. Nam principi buic meo uniuerſæq; & aulæ
gype & ciuitati ſum cariſſimꝰ. Vale ex Mediolano.iij. Cal. Octo/
mper bres. M. cccc. xxxXxiiiiſ.
es — ¶ Franciſcus Philelfus Iloanni Olginæ ſal.
quip⸗ Oanni KTaburgace ſcribæ regio dedi ad te dono
uicies quattuor opuſcula: quæ iã pridẽ ex græco ĩ latinũ
Linde onuerterã eloquiũ: duo Kenophontis Socratici:
laile alterũ de repu. Lacedæmoniorũ: alterũ de regis Ageſilai
ene laudibꝰ:& duo itẽ ex Plutarcho reron enſiuoſ altero
rineg' Lycurgi uita:altero uita Numæ pompilij cõtinet᷑. Ea uero
cũ certior fact? fuero tibi reddita eẽ: mittã cõtinuo tibi do/
leale no ſecũdũ:quẽ edidimus de exilio librum: ubi de infa mia
rum diſſeruimus. Nũc enim tertiꝰnobis liber uerſat᷑ in manibꝰ*:
gao⸗ qui de paupꝑtate inſcribit᷑. lnterea uero temporis ꝙ loãnes
nsicd ipᷣe Zaburgada meo nojĩe tibi corã expoſuerit: id ut cures
e. t plurimũ cupio: atq; te rogo. Vale ex Mediolano pridie
incxl Cał. Octobres. M.cccc. xxXxXxXiiij.
aditt Franciſcus Philelfus Saxolo pratenſi ſal.
ulin. Olim mireris:ſiquado ſeriꝰ reſpondeo tuis litteris.
mto Id em nõ fit negligetia ulla mea: qua mihi nihil ẽ in/
uien Auimlicius:ſed occupationibꝰ maximis: quibus ita ob/⸗
* ruor interdũ: ut uir ſim penes me. Nuncad ea: quæ petis:
enH Artemiſius eſt apud Macedonas menſis maius. Ad bæc
heitß hbyperides orator nõnunꝗᷓ Artemſſium uocat dianæ ſimu/
ech lacrum: nam artemis diana eſt. Præter ca euboeæ promõ/
nu torium Artemiſium nominari oſtẽdit Demoſthenes in ea
hoci oratiõe: quæ pro Cteſiphõte babita ẽ. I Sρναοα

II

techne banauſos : quã nos artem ſordidam appellamus:

ρονορ‿ ſyneſis ꝓprie calliditas eſt.iõpi anchione

uero uerſutia. A idpi dianoia intellectus eſt & intelligen-
tia: quã Cicero quandocq; cogitationem interpretat᷑: quaſi
cogitando intelligam“. Vale.Ex mediolano.iij.calẽ. Octo⸗
pres. M. cccc. xXXXiiij- ”
EFranciſcus Philelfus Nicolao arcimboldo
ducaliſenatori ac iureconſulto ſal.
Go ſingularẽ ingenij tui acrimoniã ſummãq; pru⸗
dentiã cũ ſemꝑ ꝓbaui: tũ maxiĩe ſum hoc tꝑe admi
Aus: cũ eo in legatiõe ad Venetos uti collega nol
les: quẽ noras boiem eẽ euiſſimũ:& tñ ubi principis uolũ/
tatẽ noſti: te Paulũ bæmyliũ admittere collegã Varronẽ
Paud recuſaſti. Cæterũ eo fortunatior Paulo: q& Varronẽ
ridiculo babitũ redderis: egiſti oĩa ꝓ uolũtate & uſu prin/
cipis. Optandũ de te princopi eẽ uideo: q Agamẽnon ſi-
bi ducebat de neſtore. Sitalis: qualẽ te omẽs eſſe iudicãt:
paberet uiros decẽ Frãciſcus Sphortia: & de uenetis actũ
eſſet: ut ſta loquar: & de omni Italiæ ditione. Laudo mode
rationem animi tui: laudo prudẽtiã: laudo bonitatem- qui/⸗
Pus tu frætus uirtutibꝰ: tantã es in hãc diẽ laudẽ cõſecutus
ut in bac umu erſa gallia ciſalpina anteriorẽ in hoc uitæ ge/-
nere babeas nemimné. Gratulor igit᷑ tibi tot uel naturæ in/
duſtriæ tuæ bona. Mihi autẽ qmeritiſſime lætor: cui talis
amicꝰ cõtigerit: quo nemo ẽ nec melior nec ſapiẽtior. Va/
ie. Ex Mediolano. iij. calẽ. O Robres. M. cccc.xxXXiiij.

Franciſcus Philelfus Scæuæ corti ducali
ſenatoriac iureconſulto ſal::
Ipſpectũ haberẽ & exploratũ animũ erga me tuũ:
nô tã multos pſæpe tibi cõmẽdarẽ. Sed cũ aiaduer
terim nũꝗᷓ iſſe fruſtra meas ad te littera s: nõ ſũ ueri
tus etiã boc tpe tibi cõmendare iſtiꝰ hoĩs cãm:ꝗ tibi reddi⸗
dit meas litteras. Qc? ed facio maiore cũ fiducia: q; mihi ui
deor intelligere utrum bonum & permodeſtũ iniuria tra/-
hi per fora:ut qui pecunia ſit inferior: ab eo opprimatur: 4
ſolis opibus ſit ſuperior. Cæterum noui innocetiam tuam

& animi magnitudinem. Scio non patieris litteras meas
fuiſſe uulgaris. Vale. Ex Mediolano Cal. Octobribus. M.
2CCcC. xxXXX1iij. HZ
BEFranciſcus Philelfus Bornio ſalæ iureconſulto ſal.
N Ccuſare negligentiæ meæ uideris: ꝙ iãdiu ad te ni/
2 il ſcripſerim: quaſi tua ſit diligetia ſingularis: q uix
q; tibi ca

nas reddideris litteras poſt meas ad te denas. Ita
uendũ ẽ:ne tua in te retorqueant᷑ iacula:quibꝰiu⸗/
re confodiaris. Qck ſi fieri ab me nolis: cura: æquior in me
ſis:litteras tamen tuas uł perbreuis legi perlibeter:ꝙ in ijs
lectitadis agnoui ueterem tuam urbanitatẽ.: Vix dici quæ/
at: quantũ me teneat deſiderium òà uidendi & a mplecten
di tui. Quod nobis cum locoꝶ interuallũ auferat: reddat
id ſaltem litteraꝶ uiciſſitudo. VYale.Ex Mediolano Nonis
Ocdtobribus. M. eccc. xXXXiiij. H
— Franciſcus Philelfus Alberto Xancario ſal.

Nteuertis tu quidẽ mi Alberte: ut qui negligẽtiæ
accuſandus: mihi obijcias indiligentiã. Numeres:
eęlim: quot ad me litteras dederis: poſteaqᷓ a uo⸗
Jbis Nediolanum ſolui. Quod ſi meas ex tuisſcrinijs erue/
ris: intelliges: uter noſtrum magis ſit accuſatione dignus.
Nec eſt mihi moleſtum tamẽ:ꝙ mearum epiſtolarum te-

nearis deſiderio:. Diligis enim me: quem quoniam corã ui⸗

dere amplectiq; non licet: quæris iſtiuſmodiſolatij genus
ex litteris noſtris: quarũ ſi uelis crebritate uti: id facillime
conſequeris: ſi minus ipſe obmutueris. Quãdo em̃ fruſtra
ad me ſcribis:quo minus tibi continuo reſpondeã. Cæteꝶ
utcunq; res habeat: ſcribam ad te perſæpe: uelad ſacieta-
tem uſq;:quotiens ocium dabitur. Vale. Ex Mediolano
NoniseNlobri bus. M. cccc. xxXxXiiij. H
Franciſcus Philelfus Guarnerio caſtellioni
daucali ſenatori ac iureconſulto fal.
Vod & proximo anno: acitẽ ſuperiore mihi polli/
citus es:tuæ fuerit hũanitatis præſtare deniq;. Scis
em̃ me nihil petijſſe. Nũc aũt poſtulo:ut qd ultro te factu/
rum obtuleras:effectã reddas. Qd ſi præſtiteris: habebo
tibi gratiã nõ mediocrem. Vale Mediolani ex ædibus no/

firis. yij. idus Odctobres. M.cccc.xxxxiiij. ”M
Prã. Philel. ſa. di.pl. Aloyſio crotto ducali ſecretario.
Vantũ tibi debeam: memoriter memini. Non em
mediocris ẽ bñficẽtia in me tua: at amor certe ſin/

gularis: quẽ ſi æquauerit bñficiũ: ti debcre tibi ex//
iſtimabo: ut referenda gratia me inferiorẽ futurũ putẽ. Et ðð
ita imortale erit bñficiũ tuũ.ld aũt tũ præſtiteris: cum me p
deceptũ fuiſſe nõ patieris. Num ſi animaduerteris me ob me
imperitiã florinos: quos uocant: in cõuentis ꝓ ducatis ac/ lo
ccipere: pati debes errantem labi e uia? Scis em unijuerſam ne
pene Italiã aureos nullos ducatos appellare præter Vene ””M
tos. Nam reliqui nũmi aurei apud cæteros fere omnis & no⸗
principes: & reſpublicas florini uocant᷑ At ueſtri iſtiuſmo non
di florini ſunt ſemiducati. Ego me falli nullo pacto uelim. Ver
Cura igitur apud iuſtiſſimũ principem ut dolus ille malus i
tollat᷑ e medio. Quod ſi ſecus fiat: propediem conſulam &᷑ r
3 rei & dignitati meæ. Vale Medioſani ex ædibꝰ noſtris idi/ lut
bus Octobribꝰ. M. cccc. xxXiiiſ.

ranciſcus Philelfus loannifranciſco
Gallinæ ducaliſecretaro ſall.–
T ſi noui ea te eſſe integritate ac bonitate natureæ:

ut malã omnẽ maliciam nõ ſecꝰ atq; teterrimã pe/ .
Rem aliquã abomineris: nolim tñ ea ratiõe decipi- C
aris: ꝙ aliqui uelint prudẽtes uideri: qui nõ ſint. Nemo em̃
prudẽs pot eſſe: qui idẽ nõ ſit & iuſtus omni morali uir/ 2
tute præditus. Intelliges ex collega tuo uiro grauiſſimo ð& ve
optimo Aloyſio crotto: qua temptẽt aduerſus me utiuer⸗ o
ſutia hi: qui ducalium prouẽtuũ totiuſq; ducalis ærarij cu-⸗ nu
ram gerunt: ignorantes illi quidem: ut uidetur: ſtomachũ a
meũ: qui nibil admittit indignũ aut ineptũ. Tu igitur ꝗ ab u
uſqᷓ Sena & noſti me: & dile xiſti: diligiſq; egregie: cura: ne
mihi ulla fiat iniuria. Nam ego illã nullo Ba ꝑlaturꝰ.
Nõ te latet:ꝗqᷓ ego ſum Alienꝰ ab omni auariciæ ſuſpitione. le
Cæteꝶ cõuæta mihi atq; ꝓmiſſa ſine ulla diminutione ſer,
uari uolo.Id ni factũ fuerit:me cõuentis oĩbus ſolutũ exiſti
mabo. Vale Mediolani ex ædibus noſtris Ildibus Octobri⸗
bus. M.cccc.xxxXxXiiij. 4

rrio.
—,
nem
elin/
biex
te.Et
mme
leob
640
am
ene
10
.
dos
wd.
Sidi

turæ⸗

ipe /

cipi/
den
wir/
nod
tluen

, l/
ti

ne
tur
ſoe.
eler/
xiſti

bres. M. cccc. xxXiiij.

H (Franciſcus Philelfus Antonio peſſinæ ſal.

Alteras ad loãnẽ frãciſcũ gallinã: quas puto legiſſe
te. Tuũ fuerit curare: ut Senatus rei meæ bhoc ẽ ut

lippe ſenator nõ ſum: nec tu mihi conſul. Tenes animum

meũ.Num adeo me abiecero: ut admiſſurus ſim florinel/

los pro florinis:id eſt argenteos ſedecim in ſingulos flori/
nos pro argenteis duobus ac triginta? At noſtrates: dixe,
ris: ita loquunt᷑. At noſtrates nõ ita ſentiunt. Ego illos flori
nos intellexi:atq; intelligo:quos uos ueſtro more ducatos

nominatis: cum uniuerſa Italia ſolos ducatos appellant.
Venetos nũmos aureos.Et ita etiam intellexi munificen/

tiſſimum principem atqʒ ſtatuiſſe certo ſcio: uel inuitis har
pyis iſtis: qui mentem nobiliſſimi principis deprauare mo
liunt᷑. Vale Mediolani ex ædibus noſtris.xvij. Ka. Nouẽ/
ranciſcus Philelfus ſal. plu. dicit loanni anto-
nio Rembaldo ducali cubiculario.

omnibꝰ cubicularijs plurimi ſemꝑ & fecit & facit.
Noujit em̃ bonitatẽ tuã: nouit grauitatẽ:nouit con/

uel præmio nõ difficulter patiũt᷑. Te uero eũ eſſe fatentur
oẽs:apud quẽ nil ſit ueritate antiquius.Nihil in te fictũ eſt:
nihil ſimulatum. Omia refers ad iuſticiã & ad principis de/
cus.Et tum maxime officio fungi putas: cum nil aut agis

aut loqueris:ꝙ iure poſſit a quoqᷓ accuſari. Quo uitæ mo/
rũq; inſtituto cum apud principem ſummã tibi compara/
ſti beniuolẽtiã: tũ apud cæteros oĩs laudẽ imortalẽ. Intel/

lexiſti quo dolo mecũ agebat᷑. Rem oẽm: ut habeat:renũ/

ciaſti principi:qui ut eſt aĩo ſplendidiſſimo munificentiſſi/

mnoc iuſticia ſingulari: nõ eſt paſſus ſub figmento alicu
ius ſui emolumẽti publicam atqʒ ſuam deludi fidem. Quis

igit᷑ te nõ diligat: amet: atqʒ ꝑpetuis laudibꝰtollat ad cælũs

Eri dedi binas litteras:alterã ad Aloviſiũ Crottũ:

iuſticiæ qᷓprimũ ꝓſpiciat. Quod ni effectũ cognoro: eodẽ
utar uerbo:quo ad philippum. L. Craſſus. Si ego tibi Phi/

