cõmodato:nõ dono. Proinde facies:ut te decet:ſi curaue
ris: ut iãtandem ad nos redeant. Albertũ meũ ancarium
Eñnochi filiũ bene ualere opto. Vale ex Mediolano. vi. ldꝰ

martias. M.cccc. Lviij.

(F ranc iſcus Philelfus Pallãti ſtrogæ eqtiaurato ſal.

Vanta uoluptate me priuarit diuturnũ ſilẽtium no/

plane intellexi. Is em mihi nihil potuiſſet eſſe iucundius.

tuo ꝗdẽ ſcribẽdi officio uti antehac licuerit. At lõgiuſculũ
ſilentium noſtrũ crebritate litterarũ facile ſartiamus. Qcæ
reliquũ eſt: deus ipſe aliqñ præſtabit. Vt autẽ ad rẽ ueniã
Top ρττππρτνναααιπ W0ορ1ορπωÜποπνiορ:πι àa ccepi die/

bus ſuperioribus: & accepiſſe me:feci te meis litteris certi

orẽ: quas ad marcheſiũ uariſinũ tibi reddẽdas miſi Veneti
as Cal. martijs. Eas uero qm accepiſſe iam debes: nõ repe/
tam altius. Duo ſunt quæ uæbementer cupiã: Arrhiani hi
oriã de Alexandro rege & Diodori ſiculi libri: ſiqui plu/
res apud uos ſunt ꝗᷓ ipſe babeam. Habeo em̃
uolumina. Qck aũt tantopere & Arrhianũ d

eſidere & Dio

dorũ:cã ẽ: quod duo illa nobiliſſima imperia: & perſarum:

& macedonũ uel mea hiſtoria latinis cognita eſſe uelim.

gẽtiſſime reddant᷑.ld erit mihi perꝗgra tiſſimum. Vale ex

ſtrũ: ex binis litteris tuis: quas nuper ad me dediſti:

Deus malefaciat tempoꝶ calamitati: ne dicã hoĩm ꝑfidiæ:
ua factũ ẽ: ut nõ modo ſimul eſſe nequeamus:ſed ne ma/

aine prima

Si hmõiigit᷑ codices aut apud te: ut Venetijs eẽ cognoro:
excriptũ iri curabo: modo uel Patauij u'Venetijs ſibrariũ 1
græcũ aliquẽ inueniri accepero. Vale ꝗdiutiſſime cũ Ho/ —
noftio meo. Ex Mediolano. v. idus martias. M.cccc. Lviij. ſe
OEranci. Philel. Beſſarioni cardinali nicæno ſal. b
Vm mibi eet renũciatũ ꝓimos meos ad te uerſus t
nõ eẽ eadẽ miſſos uia: qua meæ antea ꝑpſæpe litteræ à
cõſuerũt: iccirco eoſdẽ ſecäid ad te dedi: ut itelligeres:&
ꝗd cupiã de tua amplitudine: & ꝗd nõ temere breui futu⸗
ũr ſperẽ. Quod aũt hmõi utar ſcribendi genere:cũ ob ali/ 4
as cauſas factũ ẽ: tũ etiã aut minus: ut noſtri qdã hoĩes:qui
græcaꝶ litteraꝶ indocti: & latinaꝶ nõ admodũ periti qui
græcos uerſus in concinnitatis accuſant: ſonoroſq; eſſe ne/
gãt: uel ex hoĩe latino aiaduertãt:ꝗᷓ ſe ſua fallat opinio. Nã
quid habemus memoratu dignũ:qd a græcis nõ acceperi⸗
mus? Verſu aũt cũ græcis cõtendere æque ſtulti eſt: atq;

arrogãtis. Tu uelim cures ad me dare ſiquid habes: qce p/
bes: de quantitate ſyllabaꝶ. Nã has oĩs exẽplis diſquirere
apud græcos diticile é. Et hmôi fane peritia perutilis eſt:
⁊ac maxime neceſſaria nõ ſolũ ad uerſuũ ſtructurã: ſed cum .
ad cognitionẽ accẽtuũ:tũ etiã ad uniuerſam ꝓpe litteratu
ram. Vale pater clæmẽtiſſime. Et quæ multis litteris abs te
etij: mihbi ut gratificeris te etiã atq; etiã rogo. Ex Medio⸗
lano. vi. Kal-apriles. NA. cccc. Lvijj. „
EFranciſcus Philel. Hieronymo caſtello medico ſal.
Vod græcis uerſibꝰ? ad te ſcripſerim: nibil aliud fuit M
in cã: niſi ut ul græci ip̃i cognoſcerẽt amicitiã noſtrã
eſſe nõ uulgarẽ. Nuꝑ em hoc quoq; ſcribẽdi genꝰ ſumagg
greſſus: qdq uellẽ nubi cũ multis eſſet cõmune. De latinis lo .
quor noſtriſq; hoĩbꝰ. Nõ de græcis: ꝗ in hmõi campolõge
uberius ac facilius ꝗᷓ latini uerſari poſſent: ſi uellent: tãꝗᷓ in
pratrita & auita poſleſſione ac plane ſua. Sed utcq; res ha
. : bernun apud græcos nemmẽ uideo qui uerſibꝰ delecte/
4 tur. Latini ueronõ mõ nũc nulli ſunt hac tẽpeſtate: q græ-
cos uerſus ſcribãt: ſed ne ullos quidẽe de priſcis accipimus
ex his q adhucapq nos extãt: & habẽt᷑ in precio: quos ea
aude claruiſſe audiamꝰ. Ego auũt cũ alia plæraq; ſcripferim

ere
e.
cum
ratl
bste
doo⸗

ſe.
ut
tri
149 R
So

1n
8
ſe⸗
te/
mus
ge
i

XIII

Præce ſoluta otone:uolui etiã tẽtare hoc tꝑe:ſiqd poſſem
Ibmõòõi numeroſo & altiore dictiõis genere: quo cæteri uł
meo inuitati exẽplo ſuis ſe monimętis poſteritatis imorta
litati cõmẽdẽt. Nec id una epla quapiã ſum facturꝰ:ſed li/
pellis:ut ſpero cõpluribꝰ. Qua de re nõ ĩgratũ mihi fuerit
tuũ quoq; iudiciũ audiſſe:id qe & ꝶgraue futuꝶ intelligo:
ab optimo erga me aĩio emanatuꝶ. Nam ꝗ græci in præ
ſentia & habent᷑: & ſunt diſertiſſimi: hoc meũ inſtitutũ atq;
ſtudiũ laudibꝰ efferũt: ſiue id aĩo iudicio faciãt:ſiue forſitã
qcł ſuſpicent᷑ mihi gratificari.At ego nõ delector aſſentati
one:ſed ueritate. Vale ex Mediolano. vij. Idus apriles. M.
¶ Frãciſcus Philelfus Lodouico caſellæ ſal.
Vpio te pro ſumma noſtra beniuolẽtia tuæ meæq;
rei diligẽtiꝰ ſtudere.Nã & quãti me facias:& quãtũ
poſſis:pſpicue noui. Quid aũt uel amicitiæ: uel uirtutinon
debemꝰ? Yale Ex Mediola. iij.nonas maiæs. M. cccc. Lviij

* .
*

F..

7 WVlta hinc abiẽs mihi es pollicitꝰ:quoꝶ ĩ hãc diẽ eſfe
– iſti nihil. Itaq; tui eſſe muueris arbitror: ut ꝓ mutua

5.
aiorũ inter nos charitate aliꝗd tãdẽ facere incipias. Hudq;
imprimis: qc a patre tuo uiro clariſſimo tãtoꝑe petieram.
Quã uereor:ne recentis aliquos amores ad priſtinos ad⸗-
dideris: quibꝰ impeditus animꝰ neq; noſtri: neq; ſui re mini
ſcat᷑. Qc ſimemoriæ uolueris repetere meũ in te officiũ:
nõ mõ noſtri nõ obliuiſcaris: ſed potiꝰ qprimũ es me cũ tibi
cõflatũ diſſoluere incipias. Noſti quid uelim. VYale ex Me
diolano nonis maijs. M. cccc. Lvii.

rã ciſcus Philelfus Nicodemo trãchedino ſal.
Vid tibiimpedimento fuerit:quo minus ad meas
mihi proximas litteras reſponderis:neſcio: nili for
taſſis obfueris a Florẽtia ad Senenſes tuos. Fac igi-
tur ut primum tuæ mihi litteræ reddantur: quæ me faci-
ant omni de re certiorem: quam noſtra putaris interelſſe:
imprimiſq; reddideriſne meum proximum carmen argy⸗/
ropolo noſtro. Noli obſecro pati: diutius expectem opta/
tiſſimam epiſtolam tuam. Vale ex Mediolano. xi. Kaledas

lunias. M. cccc. Lyiii. FF fn

Vꝗdio pacine te ſomno excitatũ iactitare neſcio quas ln
Anugas. Ego tibi dari cupio ſaniorẽ mentẽ. Nã quãtũ i
uidere uideor: nõ intelligis hbaſcemeas ædes: ꝗbus tatope lu⸗
inſidiaris: tribus iã fatalis fuiſſe & patruis duobus & patri i
tuo. Miſeret me tui. Hec ẽ muſaꝶ domus: nõ fœneris. Va- N.
le ꝓ meritis. Es em unus oim ingratiſſimus. Mediolanie—z²
ædibus noſtris ldibus iunijs.M.cccc. Lviij. = (oa
(¶ CPranciſcus Philel. Frãciſco cremẽſi iuriſcõſulto ſal.
D ea quæ intelligere a me cupis: paucis reſpondeéo.
MNaã & res nõ ẽ admodũ difficilis: & ego in præſentia t
ſum occupatiſſimus. Inter æternũ: ſempiternũ:ac ppetuu n⸗
nullã oĩno priſci ꝑdoctiq; latini differentiã eſſe uoluerũt. Ii- ſee.
lud qck ex. M. Tul. Ciceronis libris: & quos de natura deo l
F. rũ: & quos de finibꝰ bonorũ & maloꝶ: & quos de quæſtio
nibus tuſculanis elucubratiſſime ſcripſit: nõ obſcure intue
ri licet:& ſi ppetuũ etiã cõtlduᷣ ſignificat. Vñn ꝑpetuã orati
onẽ dicimꝰ:hocẽ cõtinuã ac ꝑennẽ:&.P. Ouidiꝰ Naſo pri,

men. Huiꝰ uero tẽpeſtatis philoſophi nõnulli:itẽq; theolo
gi nõ tã uim uerborũ:q̃ Areſtotelis ſniam ſecutiea inter e
noĩa differre uolũt:ut ꝑpetuũ ſit:cui & principiũ dat᷑:& fi/
nis: ut exteriorẽ hoĩem: ut uniuerſum dicimmundũ. Sem
piternũ uero qcł ex ſꝑ & æternũ cõponit᷑:id uolunt intelli-
i:qe' principium quidẽ habet:at finẽ habiturũ nequaꝗᷓ ſit: l
Bnbi aũt eẽ dicũt tũ angelos ipſos & dæmonas: tũ etiã in/
teriorẽ hoiem. Sed æternũ aliud nihil eẽ ꝗᷓ deũ:cuius neq
principiũ fuerit:nec itẽ finis futurus ſit. Vale ex Mediola,/

maq; ab origine mundi:Ad mea ꝑpetuũ deducite tꝑa car/

.

no. vij. Kal. Auguſtas. M. cccc. Lviij. 3
(Frãciſ. Philel. Beſſarioni cardinali nicæno ſal. di. pl.
Ridie idꝰ auguſtas renũciatũ ẽ Mediolani Calliſtã .
ecchiæ Romanæ põtificẽ ad octauũ Id' ſextiles aniuiu

mã tãdẽ efflaſſe in maxia oĩm læticia. Itaq; licet iã plane iuu H
dicare uel ꝓ ſolonis ſnia eũ fœlicit᷑ admodũ atq; ꝑbeate ddii
leerm obiſſſe: cuiꝰ mortẽ tãto oẽs cũ gaudio nõ inſipiẽtes mo
reE. “ do:ſed etiam ſapiẽtes ꝓſequant᷑. Dederit deus oipotẽsut
e cũ hois ſomnoletia ſomnꝰetiã ip̃e interierit:ne tui collegaz

XIIII

em. iſte rurſus obdormitaſſe iudicent᷑.Et qm̃ in præſentia non
a licuit pluribus tecũ agere: te rogo: ut quæ antea pluribus
dtfG & litteris & carminibus ſcripſeram dignationi tuæ nõ fru
ope ſtra me ſcripſiſſe re ipſa oſtendas: & qd ad Plutarchum at-
ann tinet: diligent᷑ cures. Vale ex Mediolano Idibus auguſtis.
Vy, M. cccc. Lviij. M.MM S M
l Franciſcus Phil. Aeneæ cardinali Senéẽſi ſal.plu. di.
(Wa iãpridẽ affatu quodã poetico me tibi memini
1l prædixiſſe re ipſa de obitu Calliſti põtificis cõfirma
9 tã ẽ: dij bene cœpta ſecũdẽt:id q futuꝶ nõ ſolũ uæbemẽ
1 ter opto:ſed certo etiã & ſpero & uolo. Tu uelim memi/
i nneris Philelfi tui: qui tuã amplitudinẽ: ut ſcis: & colit: & ob
ſeruat unice. Nuncij feſtinatio fecit: ut eſſem breuiorꝗq uo
lebam. Fac obſecro:litteris tuis intelligã ꝓpediẽ: quid mi/
piraill gendũ ſit: & qc de Plutarcho meo ſæpiſſime ad te ſcri/
8 prlſi: ut memin eris etiã atq; etiã te rogo. Vale ex Mediola-
i no ldibus ſe xtilibus. M. cccc. Lviij.
Frãciſcus Philelfus Angelo actiolo eꝗti aura to ſal.
1) — Tqd ipſe maxime oĩm cupiã: & quantũ liceat tibi in
WDũ Aua rep.cũ antea ſemꝑ:tũ hoc potiſſimũ tꝑe:nõ ſum
neſcius. Quare te plurimũ rogo:atq; oro: ut qc mihi corã
„ vnuoerbo aliqũ rẽcperis te opportune curaturum:id in præ/
ſentia certa re cõprobes.Hodſerit mibi adeo gratũ: utgra,-
, tius aliud facere nibil poſſis. Vale ex Mediolano.xi. Kale.
. ſeptembręs. M. cccc. Lviijj.
. Franciſcus P bilelfus Nicodemo trãchedino ſal.
4 Iut placet aſtronomis corpa bæc inferiora & noſtra
4 Mita parẽt ſuꝑiorũ corporũ poteſtati atq; imperio: ut
etiã hoim uolũtates ꝓ ſyderũ ui neceſſitateq; mutent᷑: &
. non ſint eædẽ ſemꝑ: haud mihi rẽ moleſtã: aut intẽpeſtiuã
facturus uidearis mi Nicodeme: ſiq ſæpenumero fruſtra
⸗ abs te antea teñłatũ eſt: hoc etiã tꝑe nõ omittas. Quod eo
M libentius: qm ad aſtrorũ motũ atq; influxũ accedit etiã ipa
ratio: quæ nulliis aſtrorum uiribꝰ eſt inferior. Rem tenes.
H Vale cũ uniuerſa familia: patricioq; noſtro. Ex Mediolano
xix. Kaßl ſeptembres. M. cccc. Lviiſfſf. .
¶ Franciſcus Philelfus Pio ſecũdo Romanæ eccliæ

4
„ .
5
“ z.
—

ſummo pontiſici ſal.plu.di. 6 “”
Vod nihil unꝗᷓ in uita mibi neq; iucundius cõtingit:
neq; optabili quicꝗᷓ. Accepi nunc te ad. xxviij. Cal-
ſeptẽbres diuina benignitate ad ſummũ eccleſiæ Roma/
næ pontificatũ aſſumptũ eẽ cũ maximo cardinaliũ omniũ
cõſenſu incredibiliq; totiꝰ Romanæ reip. uel uniuerſi poti/

in præſentia tuæ gratuler ſanctitati:cui nihilo plus dignita

tis ſummus iſte potificatꝰ attulerit ꝗ tuipſe ob innumera/
biles tuas diuinaſq; uirtutes põtificatui? Accedit ad rẽ:q
tibi corã ꝓpediẽ ſingularẽ ac pene iauditã mei aĩ iucũdita
tem ſum expoſiturꝰ:ſt ita ſcilicet apc' te ꝓbatũ iri intellexe
ro. Nam mentẽ meãaoẽm atq; deſideriũ ex ſuꝑioribꝰ plæ/
riſq; meis litteris potuiſti nõ obſcure intelligere. Vnũ illc
dũta xat tuæ beatitudini exploratũ eſſe cupio me tãta nũc
affici animi uoluptate:uel ex ſolo i pſo tuæ creationis fœli⸗
ciſſimo nuncio: ut exiſtimẽ uitã mihi beatã cõtigiſſe: ſi iqde
in ea uoluptate ſummũ bonũ cõſtituendum eſt: quæ nihil
habet cum beluarum uoluptate cõmune: ſed tota eſt ho⸗
minis: tota rõnis: tota abſolutæ meræq; uirtutis. Reliquũ
eſt: ut ſiqs adhuc locus apud te muſis relictus ẽ:id qc' ee &
magnificentiꝰ quidẽ eſſe nulla exꝑte dubito: me facere di⸗/
gneris ꝑ tuas litteras certiorẽ: ꝓbeſne meum adte aduen/
tum. Vale pater beatiſſime. Ex Mediolano. x. Cal-ſeptem
bres. M. cccc. Lviſſ. ?YSUV-— “
ne -Franciſcus Phi. Beſſarioni cardinali nicæno ſal.
Ddecimũ Calſeptebres dediad te litteras unas: &
Aſimul cũ tuis alteras ad pontificẽ Piũ. Eas aũt utraſq;
tibi rédditas ab Othone Carreto iuriſcõſulto: qui ſtic pro,
meo hoc principe Franciſco Sphortia legati fungit᷑ mune
re:non dubito. Itaq; miror: quod in hanc diem nihil ad me
peruenit: quod reſpõderis. Et id certe factũ exiſtim oſum/
mis occupationihtuis: a quibus rogo tantũ temporis ſub/
ducas: dũ S&ρ ρο☛DHd me des: p qc intelligã: quid
mihi faciundũ conſulas: hoc eſt eamne iſtuc an minus eã.
Reliqua tu uel me reticente pro tua incredibili ſapietia li-
quido cognoſcis. Nam ego ſum eo importunior:quo d te

4 rr .

us: ut ita loquar: orbis terraꝶ læticia atq; gaudio. Quid em

ngie
ma/
nii

len

nit
enn
⸗

AAlIII
declaratum audio a Pio pontifice: qui Bononienſi legatio-
ni præſis. Vale pater ampliſſime. Ex Mediolano pridie idꝰ
leptembres. M. cccc. LvVijj.
H PFraciſcus Philelfus loanni paleologo Marchio⸗
Uni Montifſferrati ſal. plu. dldld.
Tſite noui iam pridem ꝗᷓ rebus egregie doctis atq;
grauibus delectaris: idq; uł' ex meis de exilio libris
AJguos diutius tuo uti hoſpitio uoluiſti: clarius intel⸗
lexi:nolui tamen non aliquid ad te mittere: quod & graui-
tati ipſi ſuauitatem haberet admixtam: & non doctis ſolũ:
ſed etiam omnibus poſſet eſſe cõmune. Itaq; libros ad te
dedi: quos modo de iocis & ſerijs inſcriptos ædideram.
Sic enim in rebus ſeuerioribus lectitandis neceſſe fuerit:
ut riſui aliquando auris patefacias: & no læticia ſolum: ſed
bilaritate aliqua perfundaris. Nam quoniam te quaſi lon-
go poſtliminio uiſere inſtitui: mibi hac uia paratum iri adi⸗/
tum uolui:quo te non facilem minus: qᷓ beneficum offen/
derem. Vale ex Mediolano. xij. Kalendas Octobres. M.

4

ccCcC. Lviiifiz
— Franciſcus Phil. Nicodemo tranchedino fal.
Elicatior factus es: qui nibil reſpondeas:nolo enim
ſuperbiæ crimen tibi homini amiciſſimo obijcere:
quod ijs ſolemꝰ: qui ſæpius litteris iniulitati nihil re/
ſpondere cõſuerunt.Scio ſane te eſſe occupatiſſimum bhis
præſertim temporibus. Sed erit humanitatis tuæ: ut tem/
poris aliquid ſurripias tantillum: quod amicitiæ condones
officio.Ego inſtitui ad Pium põtif᷑icem falutatum accede/
re.ltaq;ʒ rogo te omni ope operaq; cures:ut iſtac mihi lice/

at iter facere. Quid opus ſit: noſti. Vale & quid de noſtro

patricio factum ſit: cura: ut ſciam. Ex Mediolano.xi. Kalen.
Octobres. M. cccc. Lviiij. MẽMEẽFB
Franciſcus Philel. Beſſarioni cardinali nicæno ſal.
Inas ad te nuper litteras dedi: alteras ad. x. Kalen-
das ſeptẽbres: alteras nõ multo poſt: hoc ẽ pridie
AAlddus Septembres: quas Otho carretus qui RComæ
pro boc principe Franciſeo Spbortia negocia gerit: perdi-
ligenter tibi reddidiſſe litteris ſuis teſtatus eſt. Quod au

6 2

tem nihil reſponderis:nõ poſſum nõ mirari. Itaq; rogo te: n,
ut me facias certiorẽ acceperiſne meas eplas: an minꝰ ac-
ceperis. Vale ex Mediolano. vi. Id'octobres. M. ccec. lviij.
Franciſcus Philel. Beſſarioni cardinali nicæno ſal.
Tſi de tua in me ſingulari mãſuetudine atqʒ beniuo
lẽtia nũꝗᷓ dubitaui:eã tñ ita ꝓximæ tuæ litteræ quas
ridie nonas octobres ex urbe Roma ad me dederas: mi/
bi ꝑſpicue declararũt:ut aliud nibil certius unꝗqᷓ habuerim.
Sũq; longiore illa tua dicendi elegantia atq; maieſtate ita
delectatꝰ: ut ipſe mihi afflatꝰ aliqs præ uoluptatis magnitu⸗
dine ĩ lectitanda epla uiderer. Incrediblis habeo tibi grati
as pater clæmentiſſime: qc nibil unꝗᷓ omittis de me uel or/
nando:uel amplificando. Faciat imortaliſ deus: ut meis de
te optatis: id qc certo futurũ ſpero: aliqñ fortuna rñdeat.
Nã cui omniũ malim Aρι αρππ αο¼ ον αα1XXε
νι 0“ααρει Xα T6Oντοτπ αιαο11επον οN. Mο
Aeigopi TupIS apeHD Xqi Inp &Xπειππι Tnb &Wα0ο :ee.
Vt aũt ad rem ueniã: uix dici quæat:ꝗᷓ gratꝰ mihi qᷓq; ꝑpiucũ .

dus fuerit nũciꝰ tuꝰ de recuꝑato Plutarcho: quẽ qm amiſe/ Hr
ram: me a ſũmo põtifice Pio ſecũdo tuo interuen tu dono 4
accipere in nõ mediocrẽ fœlicitatis partem mihi aſcribo. 141
Nõ em̃ paruæ mihi iacturæ fuerat amiſſio talis ac tãti codi
cis. Neq; uolo tibi unꝗqᷓ perſuadeas alia a nobis uia codicẽ te
iſtũ aberraſſe:ꝗqᷓ ea quæ tibi primis litteris meis declarata K
eſt.Hũc aũt mihi dono dari a ſanctitate Pij põtificis tãti fa/ e
cio:ut uix aliud pluris quæã. Nã ꝗd ego dicã de mirifica ilł· il
la benignitate ac munificentia in annua uitæ ſubſidia: qua n
in me ultro uerus Chriſti uicarius pontifer Pius uti᷑? De⸗
creuit mibi ut hũaniſſime ſcribis eiꝰ beatitudo in ſingulos
ãnos aureos ducatos ducẽtoſułargẽti mediolani.Addiſq; n
futurũ ut maiorẽ indies & dignitatẽ & utilitatẽ aſſeqᷓr. Ad MD
hæc ego paucis rñũdeo. Guis ego me ſane cognorim neq; ”M
de illius ſanctitatis bnficetia: neq; de alacri tua beniuolen,
tiſſimaq; oꝑa ꝗcq̃ magnũ ꝓmeruiſſe: operã tñ pro uiribus 1
daturũ polliceor:ne ſaltẽ uolũtate & obſeruãtia indignus
cẽſear tã egregia: tãq; tẽpeſtiua magnitudine. Reliqua qc .
te uelle intelligo ſcribam ad Pium pontificem. Vale pater *

oter

4c

nii⸗
ll

o
uns
Lmi
erin
tein

.

nt

taut

ot/
ge
t.
N
ci
blee

000

bo.
ci
c
1t
t,
ai⸗
Ga
he⸗
ſos

ampliſſime. Ex Mediolano Kal nouẽ bribꝰ. M. cccc. Lviij. .
Franciſcus Phil. Pio ſecundo eccleſiæ Romanæ
63

pontifici maximo ſal. di.plu. 2
Eſſario reuerẽdiſſimus in Chriſto leſu ac idẽ ſapiẽtiſ
ſimus cardinalis nicænꝰ fecit me noĩe ſanctitatis tuæ

plitteras certiorẽ: qᷓ de me ꝑpbumaniter beniuoletiſſimeq;

feceris: qbuꝰ me præterea tua ſpõte donis ornaris. Facis tu
ꝗdẽ pietiſſime oĩa ſũme põtifex Pie:ꝗ Chriſtũ optimũ ma
ximũ imitatꝰ nibil tibi potiꝰ ducas ꝗᷓ bnfacere cũ oĩbꝰ: tuijs
iprimis:quos noris iãpridẽ inn umerabiliũ tuaꝶ incredibi/
liũq; uirtutũ obſeruãtiſſimos extitiſſe. Meminiſti ſane pa/
ter beatiſſime: ꝗᷓ ego te ſꝑ omi ſtudio coluerim: && quãta ſꝑ
cũ ueneratione diuinã ſapiẽtiã tuã: qua inter oĩs mortales
mirifice unꝰ excellueris: atq; excellas: aſſidue fuerim ꝓſe/
cutus. Neq; fieri poſſe iudicaſti: ut ſine diuino quodã nutu
atqʒ uolũtate tãtus eẽt meꝰ & tãdiu erga te amor:tãta pie/
tas: tãta fides. Neq; uideri uoluiſti oblitus:qc uiuo adhuc
& oĩ ex ꝑte incolumi Calliſto põtifice afflatu illo: uł poeti/
co: uel diuino fore prædixerim: & id ꝗdẽ hoc ipſo præſen
ti ãno: ut & Calliſt? ex hac luce migraret: & ip̃e tu qd oĩm
uotis fortunatiſſime cõtingit: & tatis chriſtianæ religionis
tenebris: lucẽ eſſes ꝑ optatiſſimũ tuũ põtificatũ allaturus.
Et illuxiſti tu ꝓfecto bonis atq; doctis oĩbus q̃ſi ſol oriẽs te/
terrima tenebraꝶ caligine obductis. ARtũ oĩno erat de cla
riſſimarũ artiũ ſtudijs: ſaudatiſſimiſq; uirtutibꝰ: niſi oppor/
tune tu diuinitꝰ datus eſſes adillas inſtaurãdas: tuẽdas: illu
ſtrãdas. Itaq; iãẽ muſæ: quæ penitus interierãt: reuiuiſcunt.
Eloquẽ tia:quæ obmutuerat:& uocem ſimul recuꝑauit ò&
mẽtẽ.lngenia quæ obdormierant:excitant᷑. Oẽs ad hone/
ſtas actiones maiore ꝗᷓ antea unꝗᷓ cupiditate incẽdunt᷑.De
ſideriũ Nicolai ꝗnti ſapiẽtiſſimi illius præſtãtiſſimiq; põtifi
cis quo uiri eruditi & eloquẽtes nõ mediocrit᷑ torqueban/
tur: nõ leuaſti ſolũ optatiſſima creatione ſanctiſſimi tui põ/
tificatus: ſed in maximã ſplẽdidiſſimæ tuæ bonitatis admi⸗
rationẽ amorẽq; inflãmaſti. Nõ em honoratione uerborũ
dũtaxat buiuſmodi uiroꝶ aĩos in pulcherrimã futuræ tuæ

ſentires: & quãta cũ charitate de me honoratiſſima uerba

benignitatis ſpẽ erigis:ſed præſentibus potius ingẽtibuſqʒ; H
muneribus. Nã ut alios ꝓpe infinitos breuitatis cauſa præ us
teriens de meipſo uerba faciã quibus ſum donis a tua bea/
titudine honeſtatus? Quantã mihi ꝗq; ſingularẽ uolupta/ “M
tem attuliſti nobiliſſimo ipſo Plutarchi codice:quo uirorũ Net
illluſtriũ & græcoꝶ: & latinoꝶ uitæ græca oratione erudi Gr
tæ: & elegãter ſcriptæ cõtinẽt᷑? Quid qcł ad quotidiana ui a
tæ ſubſidia ſingulos ducentos aureos ducatos in ſingulos 4
annos mihi in oẽm ætatẽ apud alios etiã agẽti cõſtituiſti: 5
Ita certe qc abſolute eſt munificẽtiæ tuæ: & exteriori con

ſulis: & interiori homini: quippe qui & ingenio:& corꝑi fo/
męẽta attuleris. At ego pro tantis tuis & tam imortalibꝰ be/
, nelſicijs quid tandẽ ſim celaturus? Nempe illud qc homũ/ 4
cio ſolet deo: cuius tu uices diuinitus hoibus repræſentas.
Te admirabor: te colã: te uenerabor:te dies ac noctes tũ
mente & aſſidua meditatione perſpiciã: tum ore: atq; arũ/
dine perẽniter prædicabo. Hæc de te deſinam unꝗᷓ bene/
dicere: quãdoquidẽ ne tu quidẽ benefacere in uniuerſam
uitã deſinere uoluiſti. Erat præterea permulta: quæ ſcribẽ/
da mihi occurrebant. Sed bhæcidem clæmentiſſimus car-
dinalis Beſſario: ne ſim epiſtola ꝓlyxior:qᷓ par eſt: tuæ ſan2 )
ctitati uerbis meis corã exponet. Reliquũ eſt pater beatiſ/
ſime:ut tibi indubitato perſuadeas meã me omnẽ fœlicita
tem in te uno conſtituiſſe: cuius uitam atq; incolumitatem
ut oĩpotẽs deus ꝗᷓdiutiſſime tueat᷑: etiã atq; etiã opto. Va/
le in chriſto leſu: & me cõmendatũ habe. Ex Mediolano
Kal.nouem bribus. M. cccc. Lviij. SYJUVUVMU
Franciſcus Philelfus Borſio æſtenſi Mutinære/

—

—

WVod plura de te indies dux borſi illuſtrioreq; digna
laude prædicant᷑: eo magis magiſq; fortunatꝰ mibi
uideor:qqc in tuam beniuolentiã me admiſeris. Diligi em̃ a
tali ac tãto principe nõ mediocri fœlicitati ducẽdũ e. Nã ſi
morũ ſimilitudo iungit mortaliũ aĩos charitate: diſſimilitu
H do aũt in odiũ cõcitat:ꝗs nõ eũ laudandũ arbitret᷑: qui tibi
carus ſit: cuiꝰ mirabiles ſumm æq; uirtutes tot tãtæq;ʒ ſunt:
ut cũ oĩ antiquitate nõ iniuria poſſis de gloria cõtendere?

—
—

ſe

—

⸗—⸗ —— — — —

duſ
præ
ber,
pta/
dril
d
maol
ue
lilti⸗
ſcon
to⸗
be/
ni⸗
3.
Nrü/
ene⸗
fſum
the/
SCr
eſun⸗
eitl
ta

Ny
an

e,

nia
end
litu
the
Unt.
el

clarant: Iloannes peregri

Et ut cætera: quæ ſũt ꝓpe infinita abſolutæ ſummæ uirtu /
tis documẽeta incõmodius mihi tẽpus recenſenda reijciã:
quis nõ iure optimo admiret᷑?nõ obſtupeſcat? nõ tollat in
cælũ diuinis laudibus illud inauditæ cæmentiæ & magna-
nimitatis genus: quo nuꝑ ad. xi. EKal nouembris uſus perbi
peris? Nam ut grauiſſimæ litteræ magnifici equitis aurati
Bartbolomæi pedaliæ ad Nicolaũ filiũ ducalẽ hũcaulicũ:

quæ hoc die ĩ maxima procerũ & nobiliſſimoꝶ hoĩm mul

titudine coram hoc illuſtriſſimo noſtro principe Frãciſco
Spbortia inter prandendũ recitatæ ſunt: prudęetiſſime de/

. .

nus cognomento ſimul & re ipſa
abolicus maximis abs te maioribuſq; tuis ornatus benefi⸗

cijs: cum grauiter & iniquo animo ferret ut leuem ita iuſtiſ
ſimam mulẽtam illam: qua Laurentius eius fllius paucis an

—

te mẽſibus mulẽtatꝰ fuerat: nõ minus ob delicti negati mẽ

dacium: ꝗᷓ ob delictũ ipſum quod circa aucupiũ contra ſui

decreta principis perpetrarat. Ven etias dedita opera ꝓfe
us dicit᷑. Vbi cum diutius eſſet:q̃ antea unꝗᷓ cõſueuerat:

ut erat aĩio ad maledicendũ nocẽdũq; uæbemẽtius inflam
mato: quicꝗd potuit excogitare: cõfin gere:cõminiſci:qd

excelletiæ tuæ uel ad perniciẽ: uel ad infamiã acceſſurum
exiſtimaſſet: eo ꝶ oĩm omiſit nihil. Et tanꝗᷓ nõ dicendi: ſed

maledicẽdi peritiam a diſertiſſimo Guaryno familiari no⸗-

ſtro didiciſſet: ubicũq; Venetijs inter ãbulãdũ aliquos of-
fendiſſet:quos tibi aliqũ quoquo modo nocere poſſe cõfi
deret: apud illos per nouas inſinuationes inſidioſaq; prin/
cipia cõtinuo ferebat᷑ ea oratiõe: ut aliud nihbil habere ne-
gocij uideret᷑: qᷓ per omne inſimulationis genus depraua-/

te:ſplẽdidiſſimas uirtutes tuas: utpote ꝗ nihil aliud quære

ret: ſtrueret: anbælaret: ꝗᷓ malefacere: teq; ſi fieri poſſet: tol
lere ex hoĩm genere. Pudet me ea meminiſſe: quæ ab illo
maledicta memorant᷑.Sũt.n.indigna auditu:ſũt obſcœna.
ſũt ĩpia. Quæ ꝗdẽ ipſa hmõi eẽ uiri illi patricij ut ſunt ma/
gni & ſapiẽtes:nõ obſcure oñderũt:qppe qui plæriq; oës:
tũ loannẽ peregrinũ ipſum uerbis acerrimis coram caſti/
garunt:tũ per litteras te de om̃i hominis petulantia famili
ariter amiceq; monuerũt: quibus tu ꝑlectis & ꝗdiligentiſſi⸗

me cõſideratis:req; oĩ intellecta & cognita:nõ turbaris:nõ
excãdeſcis:nõ animũ acerbiorẽ in partẽ inclinas:id qc de/
bitæ ſeueritatis fuiſſet & iuſticiæ potius: ꝗᷓ crudelitatis: &
ultionis: ſed ut es humanꝰ: mitis: mãſuetꝰ: cõuocatis in cõ/
ſiliũ duodecim ſapientã qc dicit᷑: ex primoribus Ferrariæ
ciuibus circiter ducentis: accerſi etiã iubes reum ipſum lo/
annem peregrinũ: cum eſſent tñ ij oẽs ignari: ꝗqobrẽ eo lo/
ci conueniſſent. Deinde uictor Pauo prudẽtiſſimus ſecre-
tarius tuus ꝓfectus in mediũ exponit excellentiæ tuæ no-
mine pꝑfidiã Ioãnis peregrini: eamq; unis uenetorũ litteris
ne cõtradicente quidẽ reo confirmat: facileq; cõuincit nõ
una morte dignũ eſſe illũ: ſed admodũ infinitis: & ijs ꝗqdẽ

diris & truculentis: ſiquidẽ tot mortibus plecti abomina/

bilis atq; impius ciuis poſſet. Quibꝰ ſane auditis liquidoq;
perſpectis:ita ſunt conſultantiũ animi tantæ reiimanitate
in reum ipſum e xaſperati: ut perinde atq; becuba quæ dã
quam fabulant᷑: in polymeſtora:in illius oculos uellent ir/
ruere: neq; oculos dumtaxat eruiſſent: ſed uita: ſed animã:
ſed ſiquid in aia latet altius & potentius. Atqui audiat lon/
ge lateck præſens hæc ætas: audiat poſteritas ois. Audiãt
oẽs qui ſunt:futuriue ſunt: populi: gẽtes: nationes:audiat
uniuerſus orbis terraꝶ inauditã humanitatẽ: clæmẽtiam:
ſanctimoniam magnanimi atq; religioſiſſimi ducis Borſij:
cuius uerbis idem uictor ſtans in medio iratorũ: & tumul-
tuantiũ ciuiũ. Tibi ait o Iloannes peregrine homo nefarie
mitiſſimus pater patriæ dux Borſiꝰ pro tuis tãtis iſtis & tã
ꝑditis tanq; imanibꝰ facinoribus nõ uitã eripit: nõ ſubſtan/
tiã: quæ quidẽ oĩa ꝓ tuis ſceleribꝰ amiſiſti:qnpotius tibi ul/
tro ignoſcit: debitãq; pœnã liberrime remittit. Nam nihil
ẽ: qc malit ꝗᷓ nõ mõ nõ degenerare in omi uirtutis genere
a clariſſimis principibꝰ maioribꝰ ſuis:ſed illis uniuerſis ſi fie
ri poſſit: ꝗqlõgiſſime prælucere. O uocẽ præſtãtiſſimi princi
pis: o mirabilẽ lenitatẽ: o ai magnitudinẽ inauditã. Laudat᷑
ille ma ximꝰ rex dauid:q placatꝰprecibꝰ mulieris Abigail
manꝰa nabal carmello erꝰ uiro hoĩe uno oĩm ingratiſſimo:
quẽ inter imere cũ uniuerſa familia decreuerat ilico abſti/

nuerit. Laudat᷑ Cæſar auguſtus: quod uxoris Liuiæ cõſilio

Rkir;
imi:
tlon
ndiit
lciit
tam
l⸗
nul⸗
nie
N
ſtan⸗
bio
hibi
ere
llie
inci
dit
igl
im⸗
l

XIIII

L. Cinnæ quẽ ꝑdere cogitabat: anbælati parricidij ueniã
dederit. At Borſiũ quibꝰ nos laudibus ꝓſequemur: qui ci⸗
uibus oĩbus in loannis peregriniirruentibus necẽ: eũ non
modo incolumẽ eſſe iuſſerit: ſed ab impetu cõſultantiũ fa/
cGto ſua manu ſubduxerit:atq; ſeruarit:nõ muliebri:nõ alie
no illi conſilio nullis neq; precibus nec muneribus opus ẽ:
qui per ſeſe uiget:ac ſapit:qui deũ ſemper ante oculos ha⸗
bẽs cũ illud ſalutare præceptũ meminit: Mibi uindictã: &

E

go retribuã: tũ ne obliuiſci quidẽ unꝗᷓ poſſit eũdẽ huma/

ni generis ſaluatorẽ nõ ſolũ ignouiſſe malefacientibꝰ: ſed
patrẽ etiam:ut illis ignoſceret: extermis in cruciatibꝰ ſup/
plici cõmiſerabiliq; uoce orare nõ deſtitiſſe. Libuit nobiliſ
ſimo duci Borſio pro animi magnitudine obliuiſci iniuria/
rũ.Libuit qe; Cato ſenior prudentiſſime uſurpabat: uti ue/
nia in delinquentẽ: quo poteſtatẽ: quam ab deo habet:ea
liceat uti ſemper. Libuit:libuit inquã optimo principi: ut ẽ
lenitate incõ parabili: ignoſcere lIoanni peregrino:quo &

ſeſe ipſe ſui ſimilẽ oſten

eret:& illum perpetrati facinoris

ubi pœnituiſſet: cæteris foret: exemplo nullã eſſe uirtutẽ:
A uni gratitudini antecellat. Quid em̃ ingratitudine foœ

ius? quid atrocius? quid exitioſius? quid imanius? Nam

ſi hæc uitio uacat:nullo ob eã quam in ſe habet impudẽti-
am:a quo em̃ flagitio abſtineat homo impudens: non ob/
ſcure patet eſſe gratitudine præſtãtius nihil. Et primus ille
Angelus ſi gratus eſſe uoluiſſet: neq; ſua inflatus opinione
in ſuperbiam lapſus eſſet: neq; a cæleſti diuinoq; domici/
lio præceps corruiſſet in tenebras ſempiternas. Te loãnes
peregrine grauiſſimi atq; iuſtiſſimi ciues oẽs: qui tua cã in
cõſiliũ cõuenerant: mortuũ eẽ uoluerũt:quẽ princeps clæ
mentiſſimus & uitæ reſtituit & tãto tãq; ampliſſimo patri⸗
monio qd iuſte pieqʒ amiſeras: frui uoluit: ſecutꝰis quidem
ut mihi uidet᷑ nõ tã illud qc a Socrate dictũ laudat᷑ a uiris
ſapientibꝰ:decere principẽ & amicis bñfacere:& inimicos
reddere amicos:ꝗqᷓ præceptũ euãgelicũ: quo iubet᷑ inmi/
cos etiã eſſe diligẽdos: quo maiore te hoĩem inimiciſſimũ

4

uo pulchriore bñficio dux Borſius afficere poterat ꝗᷓ uita
onatum iubere uellocupletiſſimum opulentiſſimũq; re/

lueris: malueriſq; ingratitudinis crimini obnoxius fieri: ꝗᷓ
gratitudinis laudari: ego ſane grauius tibi præſagiũ nihil:
e cõſideres qualis de te apud uiros

II

pugnare. Nõne tibi uideris regnare loãnes peregrine:cũ
tmſcelus ĩpune ꝑppetraris? Memineris igi᷑ memineris gra
do uſus fuerit: præſtato: ꝗᷓ ille geſſerit ſe in cyrũ. Apes ira-
cundæ ſunt: && adeo peruicaces ad pugnandum: ut acule/
os etiã quibus natura armatæ ſunt: relinquant in uulnere.
At eaꝶ regẽ natura eẽ inermẽ uoluit: & ita mitẽ quoq;: ů&
manſuetũ.Si huiuſmodi ſe regem erga te præſtitit mitiſſi/
mus dux Borſius: noli tu quæſo inbærentem uulneri acu/
leum itẽ recipere ad nocendũ:idq; nõ modo:ne noceas tie
pi ipſe: ſed ut animi tui gratitudine tius reddas bumaniſ

ſimi principis bñficiũ:cui non minori curæ ſunt laudabiles

ciuiũ actiones:qᷓ ꝓpriæ ac ſuæ. Hoc em intereſt inter tyrã/
num & iuſtum principẽ: q ille oĩa refert ad proprias utili-
tates: ſiquidẽ aliquid utile cenſeri debet: quod ab honeſta
te abhorreat. At iuſtus princeps quicquid agit: quicquid
loquit᷑:quicquid cogitat:id om̃e refert ad utilitatẽ & decꝰ
ciuiũ. Si te tibi dux Borſius reſtitutũ aiaduerterit: hoc eſt

ſi ſanũ & prudentẽ: lætabit᷑ ipſe certe:qc collatũ in te bñſi

ciũ nõ amiſerit. Tunc em amittit᷑: cũ in hoĩem indignũ col
latũ id fuerit. Et paſtor bonus relictis cæteris ouibꝰ: quam
unã amiſerat diligenter quærit. Et cũ inuen erit nõ medio⸗
crẽ læticiã præ ſe fert. At ſi ſecus tibi: qe; tua cã nolim cõſu⸗

₰—
₰

fed tu uelim tecum ipſe
bonos & ſapientis exiſtimatio futura ſit: qualis fama. An
gnoras ꝗ negligit famã ſuã: bomicidã iudicari? Primũ tibi

ante oculos pone:quãta i laude i uerſant᷑: ꝗ ſe accepti be/

neficij memores uoluerũt. Quis ẽ: qui nõ libenter audiat:

ac celebri oratiõe ꝓſequat᷑: uel Minucij magiſtriilli? equi/

tum in. Q. fabiũ maximũ: uł.L. Terentij culleonis ciuis ro
mani in africanũ ſuꝑiorẽ gratitudinẽ ſingularẽ? Nã qualis

ſe haberi uoluerint Virgilius Horariuſq; poetæ in mecoæ/

natem: & Auguſtũ: eorũ pulcherrima diſertiſſimaq; poe/

mata decãtant. Cõtra uero nemo ẽ ſenſus & rõnis cõpos:

tlerct
ris gra

nte

gaan,
eita⸗

Alle,

nere,
oce⸗
nitil⸗
acu/
1ti⸗/
l.
les
i/
G⸗
Ga⸗

ld

dec⸗
oeel
ebün
nü l
uann
eclo⸗
eol⸗
etiĩ
u
uiros⸗
2.A
Etbi

tibe⸗

diat:
ego⸗
isto

gvas

nec
. pot

ui cũ aut Sextilij. in. G. Cæſarẽ: aut. G. Pompilij in. M. T.

Ciceronẽ maximos duos & eloquetiſſimos uiros ingrati-
tudinẽ inuitꝰm orenſq; audit:nõ illos uel mortuos oderit:
atq; execret᷑: & ꝑ oẽ cõuitij cõtumeliæqʒ; genus inſecter?

Sed ꝗd mltis? G ſit deteſtabile abomĩabileq;ʒ facinꝰ ingra-

titudo:ut triſte ita ſempiternũ tulit exemplũ ſceleratus q&
impius iudas ille: q magiſtrũ dnimq; ſuũ bhũani generis re-
dẽptorẽ cruciandũ iudæis ꝑ oẽ uitæ dedecus & interimẽ,
dũ tra didit. Is em̃ cõſcius ſibi diræ ſuæ horrendæq; ferita-
tis:abiecta ſpe omni cõſequedæ ueniæ ꝓdigioſam uitã la/
queo finiuit. Plus em põderis ad ponã in malignitate ſua
ꝗ in diuina bonitate atq; miſericordia ineſſe arbitratus eſt

ad ueniã. Præterea iuſtus princeps nõ ſp ignoſcit. Nimia

em̃ miſericordia ſũma eẽ ĩiuſticia cõſueuit. Nec minꝰ cru⸗
delis ducit᷑: qui ſꝑ dat uenia: ꝗᷓ qui nunꝗᷓ. Omnibus in rebus

mediocritas quædã ſeruãda e. Qui ſe uoluit leniore: ꝗᷓ de-

ceat:lentitudinis cuiuſpiã & ignauiæ nomẽ ſubijt. Et diſſo⸗-

luta clæmentia non eũ modo:qui iterũ deliquerit:ſed rehli⸗
quos item reddit alacrioris ad delinquendum. Quo fit: ut
ſub umbra huiuſmodi uel clæmentiæ: uel ſegnitiæ iuſticia
tota pereat.Itaq; etiam atq; etiã tibi caue. Teq; ita inſtitue
ut & clæmẽtiæ ac benignitatis tuus optimus princeps ab
oĩbus laudetur: & tu uſus nõ abuſus tãto ben eficio uidea/
re. Sed ut eo unde diuertit: noſtra redeat oratio:non po-
tui equidẽ præſtãtiſſime dux Borſi non miꝶ in modũ affi⸗
ci læticia: cum litteræ illæ copioſæ & elegantes Bartholo-

mæi pendaliæ corã optimo maximoq; principe meo fran⸗

ciſco Sphortia recitatæ ſunt. Erant enim indices ac teſtes

præclaræ tuæ & eximiæ bonitatis: quã uidi cũ ab audienti
bus omnibꝰ: tũ a grauiſſimo ipſo principe facundo admo⸗

dum plenoq; ore mirifice laudari:teq; unum dici:qui inter
buius ætatis principes & haberi debeas: & dici princeps.
Quare nõ minꝰ meæ fœlicitati lætor: qe mõ dicebã: ꝗᷓ tibi

gratulor: qd maximis tuis inumerabilibuſq; uirtutibꝰ tãtã

iã gloriã es adeptꝰ: ut nulla ſit futura poſteritas: quæ de tu-
is diumis laudibus cõticeſcat. Quis em te humanior? quis
clæmẽtior? ꝗs animi magnitudine clarior? ꝗs iuſtior? quis

G ij

II

muniſicẽtior? Nã ꝗd ego dicã de illuſtri ſapiẽtia tua:ꝗ pſpi .

cue itelligẽs inferiora hæc & tẽporalia oĩa mutabilia ee pla
neqʒ caduca:nihil tibi antiquiꝰ ducas magiſue expetẽdũ fi - l
dc:religiõe:pietate? Oĩa refers ad deũ:quo ſp taqᷓ præſen/ dun
te: uidete: audiẽte: dirigis ac ꝑficis tuos ſalutiferos cogita- ut
tus.lItaq; oĩa tibi ſecãda ſũt:oia læta: & ad uotũ oĩa. Qui te ho
minꝰ norit:ruſticꝰ* ẽ cẽſendus:ꝗ te nõ amat:nõ colit:nõ ex ie
omi animi ſnia uenerat᷑: uel flagitioſus ẽ: uelſtultꝰ. Perge:
ut facis priceps præſtãtiſſime: da nobis tuis quotidie egre
giũ aliqe argumẽetũ uel audiẽdi: uel diſcẽdi:ſcribendiq; de te
tot tuis tãtiſ; uirtutibꝰ. VYale principũ decꝰ*. Et me cõmen d
datũ habe:ut facis. ex Mediolano idibus Nouembribus. t
ranciſcus Philelfus Nicodemo trãchedino ſal. U.
od tardiores ierint meæ ad te litteræ id cauſæ fait:
qqd expectabã mihi facultatẽ fieri ꝑ principẽ noſtrũ fa 1
ciundi itineris. Non em uiuimꝰ noſtro: ſed alieno arbitrio.
E,t iuſtus princeps ꝓ iuſta lege ducẽdus eſt. At uiri oẽs bo t
ni ſubiecti ſunt legibus. Idcirco Socrates cũ poſſet: noluit e t
