Rſaq; noĩant:perinde atqʒ talia ſint: in quibꝰ ſelectio locũ ha

beat.Vtrũ tibi grauiſſimo & eruditiſſimo uiro ſatiffecerim
neſcio. Mihi certe feci ſatis. Ex Mediolano Cal. Septẽbri-
us. M., cccc. Lx. ð MMq
gʒErãciſ.Philel.Ioanni aloyſio guidobono ſal,
Vere nõnulli ueneti:qui a me per litteras meos car/
=☛ minũ libros excribendos petierũt. Quibꝰ eße ſigil⸗
uiſſent

initio ſcripſeram: exiſtimaui hoc pacto ſatis ab me iri oĩbꝰ
factũ:ſi tibi hmõi prouinciã pro noſtra beniuolẽtia delega/
rem. Itaq; dedi ad te eũ ipſum carminũ codicẽ manꝰ meæ
ut uides feſtina exaratũ arundine. Cuius tu ita ꝓ tua pru/
dentia feceris omnibus copiã: ut intra ſextum menſem co
dex ad dominũ redeat. Vale. Et patrem tuũ grauiſſimũ ui/
rum uerbis meis ſaluere plurimũ iube. Ex Mediolano idi-
bus ſeptẽbribus. M. cccc. Lx. ðòðð
¶ Fran. Phil.Ange lo ueterbino iurecõſulto
a20 °Ccuſarem te mẽdacij: ſi ſcirem te huiuſmodi ſan,

tionẽ magnifacere. Sed noui ingeniũ tuũ:qui nõ mi

nus ſurdus es: cũ id tibi expedire putas:ꝗqᷓ mutꝰ. Verũ haci

re te tua fefellit opinio.Na me primo apud quẽ eras cœn
turꝰ:liberaſti homine edaciſſimo. Deinde tibi fortaſſe non

parum incõmodaſti: qui filiã potuiſſes: ubi ea tibi uoluntas

eſſet:indotatã etiã uiro tradere. Amicus em̃ quidẽ uir ſane

bonus ac minime contẽnendus mihi oblatus eſt: qui cupit
uxorẽ ducere: quæ & honeſtis ſit nata parentibus & pul-

chra & ex ethruria. Itaq; id ego audiens: ilico in te animũ
adieci. Rem tenes. Cumprimũ ueneris Mediolanum: fac
me ꝗqᷓprimum adeas. Vale Ex Mediolano. xyvi. Kal. Octo-
bres. M. cccc. LI. H
Franciſcus Philelfus Xenophonti filio ſal.

tã multa reſpõderis:quæ nõ unis litteris tibi ſcripſerã. Ad
hæc tuũ quoqʒ officiũ erit:ut aliꝗd litteraꝶ ad principẽ ſæ/
pe des: hoc facere prudẽtius nihil potes. Nos hicualemus
NaEx Mediolano.vi.idus Octobres.M. cccc. Lx.
S ¶ Franciſcus Philelfus Lagaro arretino ſal.

liqua ſunt: tecũ ipſe conſiderabis..Vale Ex Mediolano.x.

Kal.Decẽbres.M. cccc.lx.
(EFrãciſcus Philelfus Hermolao harbaro
epiſcopo Yeronenſi ſalutem.

Vam pro Lagaro ſcarãpo comęſi epi

re:nihil noui acciderat poſt diſceſſum tuum: quo uterer ar

in cõmẽtariolo acceperas: præſertim id unum: qc mihi cũ

ſum. Itaqʒ rogo te: ut currenti ſis calcar. Fieri enim poſſit:
ut ſerius Veronam repetas. At mibi in hbuiuſmodi codice

Tannulũ quem miſiſti mibi & gẽmam &τα I&
Goeipa plibẽter accepi. Et feciſti ſane: ut te decet:
mõ illius memoria aſſidue tecũ ſit. Senior noſter biſpanus
mihi expoſuit te Mediolanũ uæbemẽter cupere.ld equi/
dem nõ iĩiprobo: mõ cõſtitutũ iſtic tẽpus & cõſtãter & in/
nocẽter abſoluas:qc ut facias:te nõ ſolũ hortor:ſed etiam
uolo:ac iubeo.Præterea ſũ miratꝰ qc ĩ tãta opportunitate
Tup u eipiap minus ire ad me curaueris: nibilq; ad ea

Tſi certo ſcio mea oĩa tibi negocia ꝓ uetere noſtra
ac ſumma beniuolẽtia cordi eẽ: nõ e tamẽ ab officio
meo ulſum alienũ:ſi ex meis quoq;ʒ litteris intelligeres me
meinõ eſſe oblitũ: ꝗ duo iſtinc abiens tibi curanda cõmen
darim: quæ ꝗᷓꝗᷓ diſſimili ſunt ratione: talia tñ ſunt: ut eorã
neutrũ negligi abs te uelim. Nã officioſi amici ẽ aſue par-
ua amici gratia nõ cotẽnere ut magna præclaraq; facinora
nõ minus adire alacriter: ꝗqᷓ appetere uæbemẽter. Quæ re/

ſcopo orationz
habui:iccirco in præſentia ad te dedi:qe uererer ne
quã librariꝰ tuus tumultuarie ſcripſerat: nõ eſſet admodũ
emẽdate ſcripta. Præterea cũ uellem aliquid ad te ſcribe-

gumẽto. Nec em dubito ea tibi oĩa cordi eſſe: quæ a nobis
tuo Antonio becharia uiro diſerto & perbumano tranſi-

rendũ eſt. Neq; ſane aliud quicqꝗᷓ eſt: cui morã moleſtiorẽ
erã. Nam eiuſmodi codice diutius carere nullo pacto poſ

N=S S . — — — –——89

— —

tet:

ne
nen
tiͦ
,
ot
e⸗/

ne

gu

SgSg Ss

latus:

——— —
2 — —

celeritate plurima opus eſt. Hac una mihi gratius hoc tẽ,
pore facere nibil potes: nec quod magis Antonij interſit
officij: quem ipſum ſcio tibi eẽ cariſſimum. Reliqua tu op⸗
Pareune uidebis. Vale Ex Mediolano.vij.Kal. decẽbres.

M. cccc. Lx. .

Franciſcus Philfus Laparo ſca rampo

comenſi epiſcopo ſaluteam.

Am quam pro te apud comenſes ad. xvi.Kal.decẽ/
bres orationẽ habuerã: iccirco ad te miſi: ut qce; tecũ

Antea ſum locutus: eam cures per fratrẽ reddi Hermolao

barbaro epiſcopo ueronẽſi. Reliqua tu puto:memineris:
Præterea quæ iſtinc diſceſſurus tecum ſum cõmentatus:
ne obliuiſcaris: te etiam atq;ʒ etiã rogo.Hoc uno mihi aliud
bac tẽpeſtate gratius præſtare officiũ nullum potes. Vale:
& bonæ ualitudinis rationẽ habe. Ex Mediolano. vij.Kal.
Decẽbres.M.cccc.Lx. VMVMMͤ
ranciſcus Philel. Donato actiolo ſal.
1On poſſum nõ probare tuam tam longam tacitur-
Initatem: cum exiſtimẽ te uti uoluiſſe me magiſtro:ꝗ
dum ſRudeo eam ad te dare orationẽ: quã & ipſe habuerã
apud ſummũ pontificẽ Pium Mantuæ: & ipſe deſiderare
uidebaris: diutius ſim cunctatus: ꝗᷓ tu fortaſſe uelles. At
ſuperas profecto omnẽ meam huiuſmodi in ſcribẽdo tar/
ditatem adeo ut iam uerear te eſſe omnino una cũ noſtro
Argyropolo oblitũ mei. Et facis tu quidẽ nequaꝗᷓ uelami
ce uel recte:qui nibil ad ea reſpondeas: quæ tibi ꝓ noſtra
ſumma beniuolentia cõmẽdarã. Sed eo fero moderatius
negligentiã tuã: hui: diligentiã uolui dicere: qc utriq; arũ-
dini & nymphæ: & muſæ ſimul ſtudere non potes. Verũ ſi
me amas: ſurripe aliquid temporis In dqpõòiii qc ami-
citiæ condones. Ego ad te nouam dedi orationẽ. Vale Ex
ediolano.iij.Kal. Decẽbres. M. cccc.Lx. V
cFranciſ.Philel. Pallanti ſtrogæ eꝗti aurato ſal.
Nſtituẽti mihi pro uetere noſtra ſummaq; amicitia
ſcribere ad te aliquid: hic tempeſtiue nũcius eſt ob-
qui iſtac iter facturus redit in peloponeſum. Omniũ
primũ certior fieri cupio qᷓ bene ualeas corpore. Purtd em̃
i

Sacvz vel.

interrogẽ aĩo: cum uir ſapientiſſimꝰ non ignoras uel nullis
hominũ conſilijs I0 eραρππππε ⁄ſ8. Itaq; ſi me amas

ſicuti certe facis) cura:ut tuis optatiſſimis litteris intelliga:

quanta tibi cum ſenectute ſit quies. Nam de animi trãquil/
litate nihil eſt qe dubitẽ:qcł ſi de me doceri ex me uis: ua/
leo equidẽ ꝑerbelle. Nec meè climatericus annꝰ: quẽ chal-
dæi noiant: ulla ex parte fecit ſua inclinatiõe deteriorem.

Nãa qui natus ſum. viij. Cal. Augu.anno a natali chriſtiano

milleſimo trecẽteſimo nonageſimooctauo ago iam tertiũ
& ſexageſimũ ætatis annũ. Qcdh ipſum tꝑis cũ ob ſeptenari
um numerũ: tum ob penultimũ cõmunis ætatis hominũ
Hexum pythagorici putãt eſſe periculoſum. At ego ſepte/
nariũ numerũ in utranq; fortunã uæbementem exiſtimo.
Quare in ſecundã nobis & malo & opto. Qd- me ſecundo
loco ad ſcribendũ hortat᷑: eſt quorundã librorũ deſideriũ.
Agit em̃ iſtic ape uos Andronic“ calliſtus noſter: uir diſer
tus & doctus. Iſti autem eſſe audio Iõn IS α„0”Nuαι½0 1α%²
epi πN:αιρ isρͤαρXα TO PνοúC1οροροπυ1ρ
epi XXOpiœ 6Ti A&α To Sινhε ορ ταω hc
Tp. Peto igit᷑ abs te maiorem in modum: ut eos libros
aut nobis excribi cures mea ipenſa: aut ad nos ire: qui hic
excribant᷑ redituri ad dominũ ꝗᷓprimũ. Vale cũ honofrio
meo atqʒ noſtris oĩibus. Ex Mediolano Cal. Ianuarijs anno
a natali chriſtiano. M. cccc. Lxdi. =è
N¶Franciſcus Philelfus Xenophonti filio ſall.
Oſt eas Irãs quibꝰ mibi & de anulo quem hiſpano ſe⸗

os abs te accepi. Vtrũ id uel tua uel alioꝶ negligẽtia factũ

ſit: neſcio. Qd hic cupis a me curari: fiet in tẽpore diligent᷑.

Velim tamẽ ititerea ne quid iſtic patiaris de te deſiderari.
S ASTH& 6ααι RsÜεεερ6ο nulla impéſam uolo ſuſci/
pias. Suſceperis em̃ fruſtra. Nã nõnullmihi græci renũci/
arunt illam uerba dare: & qc uitæ inſtitutũ cepit: idnunꝗᷓ
dimiſſura. Cura: ut bene ualeas. Nos hic ualemꝰ omẽs. Ex
Mediolano Caklanuarias. M. cccc. Lxi.
ranciſc llelf l.

NIniori dederas: & de pecunia quã ſocrus a theologo
Timothæo petierat: ſignificabas alias nullas iã menſis du⸗

—

lis
1

,

xvVI
Olella auerſanꝰ dixit mihi uerbis tuis eẽ tibi nõnul-

tuũeris Quare ſi uellẽ aliquos ex ijs emere licere mihiꝑ te:
habeo tibi Leonarde mi gratias nõ uulgaris: qc ea ꝶe mihi
rerũ optionẽ dederis: quarum me amãtiſſimum noſti. At
uellem profecto tibi cũ tuo maximo & honore & emolu-
mento ſublata facultas eſſet alienandæ ſupellectilis tam
præclaræ tam precioſæ. Id quod per uitam illius mei ami/
eiſſimi Auriſpæ: uiri optimi & grauiſſimi facile factũ eſſet:

ſi eũ apud nos deus ꝗᷓ apud ſe agere maluiſſet. Sed qm ea
lege nati oẽs ſumus: ut naturæ tandem ſit concedendum:

æquo aio neceſſitatẽ feramus: oportet. Te aũt hortari nõ

deſinam:ut cuius uiri gener ſimul & hæres relictus es: eiꝰ
quoq; uirtutẽ ſingularemq; doctrinã hæreditario quodam
& aſſiduo ſtudio imiteris. Qc eius rei quoniã nõ ambigo
ſtrenue te diligenterq; curaturũ: nõ ero in præſentia tecũ

longior. De libris aũt q ſignificas: paucis reſpondeo. Opꝰ
eſt:ut librorũ titulos mittas & qualitatẽ & precium. Id cũ
didicero:ſi libri placuerint: aut ipſe ueniam: aut precium
mittam. Vale cũ ſponſa & patre.Ex Mediolano.iiij.nonas

Hauatia l cccc ⸗

ranciſcus Philelfus Nicodemo trãchedino ſal.
Audeo equidẽ uæbemęter ita res tibi ſecũdas eſſe:

NAut ne amiciſſimi quidẽ hoĩs recorderis: ꝗᷓqᷓ non par/
ua eſt fœlicitatis pars uir amicus. Amicitia em ſiue in ani-

mi: qc philoſophis placet: ſiue in extrarijs bonis ponenda
ſit:non minimũ tenet in humana fœlicitate locum. Quare
ut te aliquãdo colligas: uolo.Memineriſqʒ ĩ oĩ fortunæ ſta/
tu u'cõmodo uł iucũditati amicũ eẽ poſſe.ld ſi feceris:da⸗/

bis ad me qñq; Fas quo me ſaltẽ tuæ læticiæ ꝑticipẽ facias.
Tu uero ne me cõtra exiſtimes tui oblitũ:accipies unam a

me or̃onẽ:quã nuꝑ habui ad comẽſes de dignitate epiſco/
pali:& de illoꝶ epiſcopo Laçaro ſcarãpo. R ꝓ rei argumẽ
to:& ꝓ hoĩbꝰ habẽda fuit oratio. Tu mibi feceris rẽ gratiſ-
ſimã: ſiquid noui ſignificaris: qc uel gratüſitzuel noſfra in/
terſit audire. Vale Ex Mediolano pridie idus lanuarias.
Franci.Philel.Pallãti ſtrogæ equiti aurato ſal.

los codices & latinos & græcos: quos uẽdere inſti-

bil mibi potuiſſet hoc tpe iucũdius contingere tuis

uit
liariſſime utebaris: non ſecus inſpicere uiſus ſum atq; ea:
quæ corã uideri oculis ſolent. Qui em̃ me tua oĩia non de⸗
lectent: quẽ certo ſciam non modo abſolutæ cuiuſdam ac
totius uirtutis ſpeculum: ſed etiã de me ſemper ꝗᷓoptime
meritum? Itaq; rogo te:ut ſiquid poteſt accedere ad con/
ſeruandæ bonæ ualitudinis diligentiam: uel meiſpſius gra
tia:quẽ noui tibi eẽ cariſſimũ:aliquid addas. Nã quis adeo
alienus ſit ab omni humanitate qui optare non debeat: te
minor talẽ fore:cuiꝰ uita eſt omi humanitate bumanior:&&
eũ totiꝰ honeſtatis plena:tũ nulliꝰ elegãtiæ:nulliꝰ doctrinæ
inops? Qc aũt ita ꝓ tua mirabili ſapietia te cõpoſueris: ut
nullis medicorũ remedijs utare: nõ poſſum eꝗqdẽ nõ ꝓba/
re. Quid em cõtinentiſſimo uiro eidẽq; prudentiſſimo ꝓ/
deſſe medicus quæat ullis curatiõibꝰ ſuis: qui ſibijpſi nõ di⸗-
dicit? Nam quotus quiſqʒ eſt medicus qui abditã penituſq;

recõditã ægrotationẽ recte iudicet? Duo imprimis ſut: ex

quibus huius tempeſtatis medici aduerſæ ualitudinis uim
cauſamq;ʒ cõiectant: urina & uenarũ motus: ſed urina quo/
rum nobis aliorũ locoꝶ argumẽtũ præſtet in corpore:ꝗ ie
coris: renũ: ac ueſicæ? Omitto enim quot poſſint quantaq;
acceidere: quibus urina deprauata iudicium fallat. De uena
rum autem motu quid certi afferre quis audeat ea cõueni⸗„-
entia ignorata: quam muſici barmoniam uocant? At quot
medicos licet inuenire: qui aut muſicã aut ullã diſciplinam

mathematicã teneant? cũ nõ phyſica modo:ſed quicꝗd uł

ad numerũ: u'ad menſurã: uel ad muſicam rationẽ: uel ad
aſtronomiam pertinet: ſi medicus ignorarit: neq; iudicare
qcꝗᷓ ueri nec mederi ſalubriter quæat. Itaq;ʒ facis tu quidẽ

(ut ſoles )oĩa ſapiẽter: qui tibi:tum per tẽperamẽti corꝑis
tui & ætatis conditionẽ: tũ per uitæ ac uictus cõtinẽtiã me/

dearis. Id q& itidem in meipſo quantũ licet obſeruo. Qua
ex re factum puto:ut nulla ſit mibi cũ medicis conſuetudo
aut cõſeruandæ ſcilicet aut recuꝑandæ ualitudinis gratia-

Et qm de te pauca ſum locutus: eadẽ breuitate de me utar

itteris: quibꝰ priſtinã illã tuã fermonis ac morũ ſua⸗
atem: qua mecum ſæpe dum florentiæ ageremus: fami

”

eo

im
10
ie

je
ce
is
ne/

ndo
tle⸗

tet

—

neceſſec. Sum equidẽ mi Pallas tua laudatione plurimũ

delectatas: non qcłita de meipſo ſentiam: ut tu prædicas:
ſed quoniam iſtiuſmodi de me teſtimonium ſit in mentibꝰ
bominũ per magnũ põdus habiturũ. Nec em̃ uereor ap&
te fateri ingeniũ meũ fortaſſe leuiuſculum. Malo ſane de
me optime ſentiendo uiri oẽs optimi ijdẽq; doctiſſimi fallã
tur:ꝗᷓ ſi ſecus ſenſerint:ſoluti mendacio iudicentur. Siquid
poni in me ẽ: illud certe eẽ intelligo nibil ſeruari apud ani/
mũ meũ diligẽtiꝰ gratitudine & officio: quo fit:ut tibi ſem/
per optẽ ſecũda oia: nec tui ſplendidiſſimi noĩs memoria
apud me ſit quicqᷓ antiquius. Nam quod ad doctrinam &
eruditionẽ attinet: ſi ſcire me dicerem nihil ſcire:impudẽ/
tiæ poſſem argui: quod mihiſcientiæ laudẽ uẽdicarẽe. Itaq;
ſolum illud auſim affirmare: me ſciendi cupiditate præter

ipſum te unum alij cuiꝗᷓ cedere nemini. Et hac de re ſatis.
Nicolao monacho religioſiſſimo grauiſſimi equitis aurati
Rainaldi albigij illius nepoti ex Hormano filio dicito uer⸗
bis meis:quod ei de fratre ſuo Bartholomæo reſponderã:

ueriſſimum fuiſſe. Nam neq; ab angelo actiolo ornatiſſimo
eguite aurato:neq; ab alio prorſus ullo aduerſus Bartholo
mæum apud humaniſſimũ principem hunc meum ſermo
quiſpiam habitus eſt. Quin potius princeps meus eã rem
moleſtiſſime tulit: ſubdiditq; licere æque omnibus Horen-

tinis agere non minus audacter in ſuis quibuſcũq;ʒ urbibꝰ:
ꝗᷓ poſſunt proprij legitimiq; ciues. Crede mihi mi Pallas

hunc eſſe principem plane optimũ ac uni tibiita eſſe afte/
Rum:ꝗᷓ cui maxime. De libris quid reſponderit Androni⸗

cus calliſtus: ex tuis litteris didici. Velim ex eo certior fi/

as: apud quem eiuſmodi libri hoſpitentur. 1ι ααρνι

apud laurumne quirinũ: an apud alium quẽdam. Ad hæc

audio Andronico iſti eſſe Apo llontum grãmaticum epi

& ρ1Xτι—πWο . 9HAHd uονρ. Quoad eius fieri licet: rẽ mibi gra
tiſſimã nauabis:ſi dederis operã: ut codexille excribẽdus
eat Mediolanũ eueſtigio rediturꝰad uos. Qc ſi id minꝰ: ſal
tem uelim eã curã ſuſcipias: utiſtic apud uos excribatur.

Nam qc; impenderis: dabo ad te ꝗprimũ. Vale ex Medio
lano.v. Kal. Februarias. M. cccc. Lxi.

(Franci. Philel. 0

Vanꝗ oẽ beneficiũ ꝑgratũ eſſe debet pater beatiſſi/
me:illud tñ multo gratius longeq; iucundius uideri
ſolet: quis nullis ſuaſionibus: nullis precibus: nullis de/
niq; ofticijs prouocatus in aliũ cõtulerit. Nã ſiqua præceſ/
ſerint merita: non relata minꝰ ꝗᷓ inita gratia ducitur. Quæ
mea ſemꝑ ab ineunte uſqʒ iuuẽta beniuolẽetia erga te: quæ 4
obſeruãtia fuerit: unde magis:q̃ a tua ſanctitate teſtimoni/
um eſt petẽdũ? Sed ubi te pro incredibili tua & eruditiõe
& eloquentia ſummaq; uirtute ad pulcherrimos deinceps
dignitatis gradus cũ epiſcopatus & tergeſtini & ſenẽſis:tũ
etiam cardinalatꝰ oĩpotens deus extulit: nunꝗᷓ deſtitiſti uł
coram ſermone honoratiſſimo: uel per humaniſſimas lit
teras abſens oſtẽdere: quanti me faceres:& ꝗᷓ ea tibi fides
accepta eſſet & cara imprimis. Voluit tande ſanctiſſimoꝶ
opeꝶ retributor deus: ut in ſupremo chriſtianæ religionis
ſolio ſacerdos maximus cõſtitutus uicẽ chriſti in terris ge-
reres. Qua certe una re diu a me antea non minus: ut ſcis:

f, — „--— —

prædicta ſæpe ꝗᷓ expectata nibil unꝗᷓ audiui in uniuerſa ui/
ta neq; optatius nec iucundius. Idq; non minus eruditorũ
omniũ & diſertorũ hominũ cã ꝗᷓ ulla præcipua ſpe meorã
cõmodoꝶ. Quos ſane cogitatus meos nõ obſcuro quodã
infirmoq; documẽto ꝗᷓprimũ cõfirmaſti.Nã nõ mõ me nõ
petẽte:ſed ne cogitãte ꝗqdẽ ſingulos ducenos aureos ĩ ſin/
gulos ãnos mibi ꝑ oẽm uitã dono datũ iri ex ꝓprijs pecu⸗/
nijs ſimul atq; creatꝰ es ſũmꝰ põtifex: cõtinuo decreuiſti. .
Quid hac tua animi benignitate:ꝗd hac munificẽtia: quid

hoc locupletiſſimo paternæ erga me charitatis teſtimonio üü
1 2 . . . . . + — V 4
aut honorabiliꝰ mihi aut precioſius duci debet? Qck autẽ
uerbo decreuiſti:id etiã re ꝓpediẽ effectũ reddidiſti. Itaq;
ſim plane obnoxius ingratitudini: ſite tanta manſuetudi⸗ 4
ne:tanta humanitate: tanta beneficentia patrẽ minus indi/ “
es magis magiſc- inſtar numinis obſeruabo: colã: uenera/
bor: id quod neq;ʒ deſtiti antehac facere neq; deſiſtã unꝗᷓ:

modo intellexero:qua tibi re magis ſim gratificaturus. Nã
dagameopte ingenio ipſe aſſequor:id neq; occulte: neq;
iſſimulanter præ me fero. Quare tuæ beatitudinis munꝰ-

. ”M

erit:ut qdᷣ gratius tibi gratitu dinis genus fuerit: mibi impe
„ res. Tuü em omne imperiũ imortalis beneficij loco ducã.
n— Ego aũt quod ad rem meam attinet: nihil eſt aliud: quod
.„ a tua ſanctitate petam: ꝗᷓ quod ipſe tu ſponte iuſſiſti: quo
0 tempore Mantuæ nupe publico chriſtianæ conſultatio/
2 nis aduerſus turcos officio te continebas: dedit mihi tuo
nomine ex conſtituta pecunia grauiſſimus iureconſultus
„VGBGrregorius lollius aureos ducentos. Subdiditq; futurũ ut
fe reliqui centum aurei mihi ſoluerẽtur ad anni illius exitum.
M Id autem actum eſt annoa natali chriſtiano milleſimo qua /
dringenteſimo quinquageſimo nono circiter nonas octo/
k pres. Præterijt annus ille: & itẽ alter: agimuſq; iã tertiũ.lIn/
terea uero tẽporis iccir co nihil petij:q im portunior iudi/
es⸗ care nollem: & ſi mihbi ſemꝑ pecunia opus eſt. Nullum em
A apud me locũ habet auaricia. Aut liberalitatẽ amplector
InsS ſtudioſius: aut ſiquãdo fortaſſe fuerit a medio declinãdũ
N difficilimũ enim eſt circuli punctum aſſequi) in prodigali/
FF tatem labor: quæ eo eſt ꝗᷓ auaricia dignior uenia: quo minꝰ
zOH diſtat alaude.Itaq; altitudinis animi tui fuerit iubere: utea
”M mihi pecunia hoc eſt ducati trecenti in præſentia numerẽ
“ tur: qc ut facias te etiã atqʒ etiã rogo:oro: obſecro. Nã bis ẽ
i. mihi uæbemẽter opus. Vale pater beatiſſime. Ex Medior
9 lano.Kał Februarias. M.cccc. Lxi.
¶ Fran. Phillſidoro cardinali Rbuteno ſal.
n Edditæ mibi ſunt pater clæmæetiſſime tuæ amplitu⸗
c⸗ dinis litteræ: quas mea ſumma cũ uoluptate lectita
i duiuii. EBrãt em ꝑhumanæ ac plane ĩidices tuæ erga me
id W Charitãtis. Ac facis tu quidem perbenigne: ut eũ plurimũ
o diligas: qui dignationẽ tuam mirifice uenerat᷑. Quod au/
uim teemad rem tuam attinet: quas ſummi põtificis breues lit-
GH teras ad me dederas: una cum tuis: reddidi accurate pro
d⸗ iuſſu tuo lacobo turrino mutinẽſi epiſcopo:quas ille at pri⸗
nAH müllegit miti uultu & hilari facie reſpõdit ſe tibi penſionẽ
e quã petis:nunꝗᷓ deſtitiſſe ſoluere: cum debebat. Nunc au/
n tem præter amorem & obſeruantiam aliud tibi debere ni-
N kiril. Nam ex quo tempore corcyrienſi archiepiſcopatu do
s H

LI.
—–

–

natus es a pontifice Pio ſe oĩno liberatum eſſe omni pen, Oð
ſionis honere:quã tibi antea debuiſſet. Collatũ em̃ ee per UU
cõtributionem archiepiſcopatus illius plus duplo: ꝗᷓ ex en
penſione acciperes: & ita ſe Mãtuæ nuꝑ pontifici maxime —
reſpõdiſſe. Addiditq; ſe quoniã ita uis paratũ eſſe de iure ðͦ”ò”MW
tibi repõdere: ob eamq; rẽ daturũ ꝗᷓprimũ litteras ad ſan- el
ctiſſimũ dominũ noſtrũ: caraturũq;ʒ: ut Antonius beltran/ 9
dus iureconſultus qui ꝓ duce Borſio oratorẽ gerit in Ro- 4
mana curia: hãc oẽm cauſam ꝓcuratorio noĩe pro ſe agat.
Et hac de re ſatis. Eſt mibi pater humaniſſime tua opa uæ/ OH”UUU
hementer opus. Nam cũ eſſem ex urbe Mantua anno iã 4
ſecũdo rediturus Mediolanũ: uir grauiſſimus Gregorius br
Iollius ſecretariꝰ & affinis ſummi pontificis dedit mihi eiꝰ ece.
hbeatitudinis nomine aureos ducetos: ſubdiditq; futuꝶ: ut ””
reliqui centũ qui deerant ad plenã ſolutionẽ anni unius ac ilo
dimidij: mibi numerarent᷑ ad anni illiꝰ exitũ(Summus em̃ MU
pontifex cum primũ in eo ſolio conſtitutus eſt: continuo 8
mihi non modo nõ petenti: ſed ne cogitanti quidẽ conſti/ a
tuit annuatim aureos ducẽtos) Itaq; & abijt ille ãnus & tẽe
alter uniuerſus: iamq; agit᷑ tertius: cum interea temporis —eennn
nihil eſt a me petitum. Sunt igitur una cum bac ad te epi- ne
ſtola alteræ itẽ meæ hac de re litteræ ad. S. D. N. ꝗbo peto ſd᷑EDxZ
eos trecentos aureos pro ſolutione unmus ac dimidij anni. te
Quare tuæ humanitatis fuerit ita operam dare:ne ulla ez KWððð
parte deſid eraturus uidear ſtudiũ tuũ.Eſt em̃ mihi puella M
nubilis. Cuius rei gratia factũ eſt: ut ante hanc diem nihil r
pecuniarũ petierim: perinde atq; tutius res omnis mea pe ae
cuniaria ſeruaret᷑ in ærario pontificis piẽtiſſimi Pij ꝗᷓ apud K
ipſum me: qui nũmis parcere nunꝗᷓ didici. Nuucuero ijs W
utendũ eſt nõ abutendũ. Vale Ex Mediolano pridie iduus d
Februarias. M. cccc. Lxi. i
ranciſcus Philelfus Ciccho calabro
ducali ſecretario ſalutem. Z N
Tultorum infinitũ eẽ numerũ ĩ ſacris litteris ſcriptũ KWKWü
legimꝰ. Quæ quidẽ ſententia & ſi mihi nunꝗᷓ dubitã 4
Ha eſt uiſa: quippe quæ ex ore ſapietiſſimi uiri: ſiue iheſus d

N

ris

he
ud
is
s

₰

bti
ita
ſs

XVI

—

Syrachi filiꝰ: ſiue is alius fuerit: emanaſſe ꝑhibet᷑: e,ẽ tamen
unius petri cãdidi huiꝰ noſtri decẽbris litteræ plurimũ cõ/

firmarũt: ꝗq modeſtiſſime a me ꝑbenigneq; admonitꝰ*: ut ea
corrigeret:quæ in eulogio q& pro inclyta ſanctiſſimaq; fœ

mina Lucia magnanimi principis noſtri matre tãto labore

elucubrarat:incautiꝰ fortaſſis erraſſet ſe talẽ eẽ intrinſecus
oſtẽdit: qualis apparet extrinſecus. Itaq; nõ abſurde ij ſen-
ſiſſe iudicãdi ſũt:ꝗq dixerũt mõſtrũ in corꝑe: mõſtrũ in aĩo.
Quis humani ingenij paulo peritior: cũ oculos Petri cãdi/
di faciẽq; inſpexerit: nõ iſtiummodi hoiem expreſſum qc/
dam ac ꝑſpicuũ inuidentiæ ſimulacrũ exiſtimabit? Et apte
profecto & erudite poeta ille deſcripſit inuidiam: cum ita
cecinit. Pallor in ore ſedet: macies in corpore toto. Nuſqꝗᷓ
recta acies: liuent rubigine dentes. Pectora felle uirent:
lingua eſt ſuffuſa ueneno. Riſus abeſt: uiſi quem uiſi fece-
re dolores. Nec fruitur ſumno uigilantibus excita curis.

Sed uidet ingratos: intabeſcitq; uidẽdo Succeſſus hoĩim:

carpitqʒ & carpit᷑ una. Videſne mi Cicche:qᷓpulchre Oui/
dius naſo candidum decembrem effinxerit? Idq; tandiu
antea ꝗᷓ ſcire poſſet futurum aliquando Petrum candidũ:
neſcio quẽ.Et nos increduli nõ ſatis mirari poſſumus ſole/
re poetas bonos diuinitꝰ afflari uenturaqʒ prædicere. Con

uerte obſecro: in leucũ ipſum corporis oculos: atq; mẽtis

lumina.Intuere colorẽ muſtællinũ: intuere macilentiam.

Quæ quidẽ duo nõ ab optimarũ artiũ ſtudio: a quo uæbe/

mẽter eũ abhorrere ipſaꝶ rerũ docet inſcitia: ſed ab ĩimani
quadã animi ægritudine manare neceſſe ẽ.Nã ditrꝰ & effe/
ratus oculoꝶ intutꝰ ꝓdigioſiſſimi monſtri cuiuſpiã ẽ ſimil/
limꝰ. Et ne oia ſingillatim ꝑſequar:ꝗd eiꝰlingua uenenoſiꝰ⸗

qd fœtulentius? ꝗd abominabilius? Itaq; recte dũ uiros ho

neſtos atq; doctos carpit maledicẽdo: ipſe interius carpit᷑
liuoris aculeis:fitq; plane tabidus. Nam ut eleganter mo/
net Ariſtoteles òQ Oùνροεαρπραπναπ πhοα
&α TO THEI VAρ0ρππι οταI Xα ρ0.

Inuidentia inquit eſt ꝗqd peſſimũ: ſed habet ꝗddã in ſe bo/
num. Nã oculos corqʒ inuidoꝶ facit intabeſcere. Verũ ꝗd

„„„

LI

miremur eũ hominẽ inuidentiæ uerberibꝰ cruciari: qui ſit
unaus oĩm ſuꝑbiſſimꝰ? Qc flagitij genꝰſiquis fortaſſis igno⸗
rat:ſuſpitia hoĩs ceruicẽ erecta ſemper ac rigidam & obſti-
pam cameli inſtar. Nam ipſa uis lexq; naturæ ex bmõi eti/

am habitu ceruicis ſuperbũ nobis oſtentat. Quare cũ au⸗-

guſtus Cæſar Clau. Tiberiũ qui innatã dirãq; ſuper biam

ceruice hmòi ſignificaret: excuſandũ uellet: dicere ſolitus
tradit᷑:id illi natura eſſe nõ more: quaſi quæ natura inſunt

uitiaæquius cenſeri oporteat:qᷓ quæ fuerint moribus com

parata. Et Euſebius Hieronymus uir doctiſſimus idemq;

ſanctiſſimus de ſe loquẽs in epiſtola ad hiſpanũ Abigaum

ita ſcribit: Nihil ita a pueritia uitare conatus ſum ꝗᷓ tumen/
tem animum & erectam ceruicem dei contra ſe odia pro/

uocantem. Norat enim uir ſapientiſſimus dixiſſe hbumani

generis redẽptorem cũ adhuc eſſet in uiuis: Diſcite a me:
quia mitis ſum & humilis corde. At elatio candidana arro
gantiſſimaq; ſuperbia cum ad naturæ uitium morũ quoc;
Hagitiũ addidiſſet: nulla ne minima quidẽ iniuria laceſſitꝰ:

ita in me inuehit᷑: ut in eos omis cõſueuit ſemper:quos ſui

diſſimillimos norit. Exiſtimat em̃ hõ ſtultiſſimus ſe hac uia

apud indoctã multitudinẽ noĩs quippiã uenaturũ:qd' cum
uiris præſtantibus quaſi cũ paribus de laude certamen in/
eat: tanꝗᷓ noĩs claritudo uel in eorum ſita ſit teſtimonio ꝗq/

bus oĩa fere cum pecudibus ſunt cõmunia: uel maledicen-
do potius ꝗᷓ per bonas actiões comparet᷑. Quãobrem ne
cui ſit obſcurũ:quod tibi eſt luce clarius: rem ipſam ut ha/
bet:paucis exponã.Cũ multi adoleſcentes & alij nonnulli

e iuuentutis numero epigrãmata ſcripſiſſent in laudes cla/

riſſimæ uirginis Luciæ Sphortianæ: libuit etiam candido

ſeni huic noſtro:cui cãdidi nihil ẽ præter caniciẽ:deſcẽde/⸗
re cũ eiuſmodi ætate in aciẽ:ſcripſitq; eulogiũ uerſibus qᷓt/

tuordecim & cũ eo unã ad te epiſtolã: qua grauiſſimꝰ qui⸗
dam Cato reliquos qui ante ſe ſcripſerant: reprebendẽs:
ſolũ ſe dignũ inſinuabat: cuius uerſus haberent᷑ in precio.

Fuerunt qui mihbi carmen illud legerẽt non legendum tra
derent:ut alia quoqʒ cæterorũ omnia. Ego autẽ & audiui:

llt⸗
10/
li⸗
6

G

3
m
/
0/
ni
e
t
.
lui

la⸗

/
4

i,
e/
/
i

a

—

2*

W—
& longe magis qᷓ par eſſet: more meo carmẽ laudaui. Ad/
didiq; pro iuſti uiri officio: & id quidem modeſtiſſimis uer
bis:tria tamen eſſe emendanda: unum ex eorũ præceptio
ne:qui grãmatici dicunt᷑:alterum geographorũ hiſtorico⸗/
rumue:tertium uero philoſophorũ. Nam neq; moœrorem
& fletum in ſortem & ingenti animo uirum cadere. Neq;
principem noſtrum Franciſcum Sphortiam: qui Mediola
nenſiũ ſit: ducem ligurum recte appellari. Nam urbẽ Me⸗-
diolanum non in liguribus: ſed in inſubribus ſitam eſſe ab
inlubribus dequls. Jec abſtine cum ſit ſecundæ: non ter/
tiæ coniugationis: habere ultimam ſyllabam breuem: nec
ulla propria ratione corripi poſſe buiuſmodi.ſyllabam ſi/
ue ea uerba ſecundæ coniugationis duarum ſint ſyllabaꝶ
ſiue etiam plurium. Natura enim id fieri ac ui propria non
numero ſyllabarum. Sic enim incipit candidanum epigrã/

ma: Nate patris quõdam lux unica: gloria matris. Te pre/

cor a lachrymis abſtine nate pijs. Quæ quidem tria errata
cum eſſent a me notata:id quod in cæteris quoq; epigram
matis: ubi opꝰ fuerat:antea fecerã:ſubdidit uiſhi e circũ
ſtantibus tuis ſcribis: at Petrus cãdidus carmẽ hoc ædidit:
tunc ego: bene res habet:inqᷓ: Admonẽdus eſt candidus:
bæc ut corrigat. Nam in reliquis id mibi ſatis probat᷑. Res
ita geſta eſt mi Cicche: ut audis: id quod ex omnibus tuis
ducalibus ſcribis potes intelligere. At non tulit candidus:
ut eſt inſolentiarrogantia: hboneſtam admonitionẽ: ſed cõ⸗

tinuo epiſtolam ad te dedit: quæ ita diceret: Dominꝰ Phi/

lelfus cum meos derſus legiſſet: deinde ad ſuos uertiſſet
oculũ ranarũ in morem coaxantes:ſtatim turbatꝰ eſt. Au/
dis atticã eloquentiam Cicche diſertiſſime: qᷓ eleganti ini/
tio rẽ aggredit᷑. Reſpondeat᷑ igit᷑ candido:& ſi erat philel
fo honeſtius nibil oino reſpondere ineptiſſimo nebuloni:
habereq; dignitatis ſuæ potius grauitatiſq; rationem: ꝗqᷓ cu
iuſpiã conuitioſæ iniuriæ: præſertim cũ non ſit neſcius ma⸗
gni eẽ animi huiuſmodi iniurias obliuiſci ac pro nihilo du/
cere. Sed gerendus mos fuit Cicche:ut ſcis: amicorũ quo/
rundam uolũtati magis ꝗᷓ ulli meo inſtituto. Appellat me

uI

pro Philelfo pygoſtolus candidus philelcum:hoc eſt hul⸗
ceris ſtudioſum: & ſui quidẽ hulceris ſtudioſam appellat:
nec illius ſane corporalis hulceris: cuius tumore ac putre/⸗
ſcẽti ſcateſcẽtia non minus torquetur aſſiduæ ꝗᷓ ſtraguriæ
quam graci nominant decoriatæq; ueſicæ pedumq; ac la-
terum acerbiſſimis doloribus: ſed animalis inquã hulceris:
quo præ ſuperbiæ inuidentiæq; uulneribus & dies cruci/
atur & noctis. Sum inquã ſtudioſus ſtulticiæ tuæ & ima⸗
nitatis candide mi Pygoſtole: & ea ratione ſtudioſus iſti/
uſmodi hulcerum tuorum:ut uix aliud quicqᷓ magis cupi⸗
am hoc tempore: ꝗᷓ te aliquando reſipiſcere ad ſanitatẽq;
redire. Sed quid male de te meriti ſunt ducales ſcribæ mo
deſti ſane & egregij adoleſcẽtes: quod eos ranas coaxan⸗
tes appellas? Nam præter ſcribas alius aderat nemo. Di⸗
cis autẽ me turbatum. Et recte id quidem: ſi cõmiſeratio⸗
nem dicas turbationem. Non enim ita eram ab humamtta-
tis officio alienus: ut non cõmiſerem tui :qui dum uelles
baberi doctiſſimus: omni indocto homine te inferiorem
oſtenderes. At ꝗᷓ apte defendis erratã tuum. Argumenta
ris idem licere tibi in abſtine: qc Propertio & alijs licuit
in caue & uide: quæ cum ſint:ut ipſe affirmat: ſecundæ cõ/
iugationis correpta tamen in ultima ſyllaba reperiuntur.
Quod ſi Donatum:ſi Seruium: ſi Priſcianum: ſi alios lati/
næ linguæ probatiſſimos auctores dilcere uoluiſſes: intel/
ligeres eiuſmodi uerba non eſſe ſecundæ coniugationis:
ſed tertiæ: cum babent e ultimam ſyllabam correptam in
modo imperatiuo. Verum tu gloriari ſoles: quod nullo ſis
unꝗq;ᷓ doctore uſus. Quod certe unum: cum cætera menti9
aris: ueriſſimum eſſe puto. Nam quod ais Propertium eſſe

longe Philelfo doctiorem:id aliorum eruditiſſimorum ho

minũ nõ tuo qui nihil ſani ſapis:iudicio relinquatur. Vnũ
Philelfus audet affirmare uel inſaniente candido neminẽ
eſſe hac tempeſtate nec fuiſſe unꝗᷓ apud latinos: quantum
conſtet ex omi hoim memoria: ꝗ præter ſe unũ idẽ unꝰ te/
nuerit exercueritq; & græcã pariter & latinã orationẽ in
omni dicendi genere & proſa & uerſu. Tu ſiquem habes

--— — A

SS r

hahb

te/
tir
y
.
l

MNAHD

n
pi⸗
g
mo
n⸗

i⸗

lta/
les

nta
Cuit
c/
Nti⸗
el⸗
18:
zin
ol
nti⸗

—

alterſ: memora. Quid taces homo miſerrime? Subdis de/
inde licuiſſe tibi uti amphimacro: ut Virgilio:cum ait: Fer/
reiq; eumenidũ thalami. Qd licebat ĩ ferrei: nõ licere ĩ ab⸗
ſtine neceſſitatis lex iubet:nã ſimplex eſt tene: qd ſine ui⸗
tio in uerſu pẽtametro poni põt: modo ponat᷑ ante. Pote/

rat præterea diuidi abſtine: ut in prærapidũ & inuicem ò&

hactenus & in alijs cõpoſitis obſeruatũ a Peetis uidemus.
Sed alia ẽ ratio:quã ipſe ignoras Leuce. Ferrei ſpondeus
eſt nõ amphimacer. Nã Sictio eſt biſyllaba per ſynæreſin.
e.&.l. duarũ ſyllabarũ in ſyllabã unam: ut & furias Aiacis
oilei. Et talibꝰ ilionei dictis. Rurſuſq; in eodẽ libro. Fit ſire-

pitus tectis: uoceſq; ꝑ amph uolutãt Atria:depẽdẽt lychni

laquearibꝰ aureis. Mœrorem & fletũ quos ipſos inuictiſſi⸗

mo ſplẽdidiſſimoq; principi noſtro inſanus bomo tribue/
rat:nõ cadere in uirũ fortẽ ſatis concedit Candidus:ut eſt
docticulus: cũ nibil reſpõdet. Ignoret em philoſophos bo/

mo philoſomatus. Nec mihiqꝗ uiſpiã rerum grauiorũ igna/

rus ea obiecerit: quæ a Virgilio in fexto æneidos ſcripta

ſunt. Nox ruit Aenea: nos flendo ducimus boras. Scimus

em̃ eo loco Aeneam aliud nihil ſignificare ꝗᷓ ſenſitiuum apꝑ⸗

petitum: qui nobis eſt cum pecudibus communis: ob idq;

illum a Sibylla: quæ ratio eſt: tempeſtiue caſtigatum. Nã

quod ad naturæ & pietatis affectum attinet: id gemitu ac
lachrymis non mœrore & eiulatu proſequendum ſapien/

tes uolunt. De duce ligurum & infubrium addit ſe ſcriptu
rum ad te poſtea: oſteſurumq; Mediolamum:quod & ab

inſubribus beduis : ut modo dicebam:conditum ſit:& Ita/
liæ inſubribꝰ:ſitũ eſſe in liguria: & id quidẽ auctoritate plu/

tarchi Solini & Liuij: fubiſcitq; duo ad poſtremũ: me non/

dũ luiſſe cœnã de epiſcopo hectore: & erratuma me eẽ in
Sphortiade quãtitate ſyllabæ:cũ cecini:Sed ne ita Frãciſe⸗

adhuc. Nam primam ſecũdi pedis ſyllabam quæ naturali/

ter ſit breuis: eſſe a me productam. O lepidum caput. Ne/

ſcit em̃ cãdidus eadẽ ratione licuiſſe mibi ꝓducere ſyllabã

ultimã in ita: ſequẽte muta cũ liquida: qua licuit & Virgilio

& Homero. Legat tertium uerſum iliados ad principium-

=è õä èð
8 2ð

2 2

—.ẽ 1t—

“Xàαρ Riqs6iαοπα †αοαασ diXà“ Rpôid †dc
Legat apud eundẽ poetam cum paulo poſt tã uæbemen/
tius illiꝰ iræ tanq; ᷑ nicioſe quã ꝓpoſuerat:ca uſam narratu⸗
rus aggredit᷑. †οο Aπ T Rρατε Aicασπρ ”iναρ
&τρρ„½αππαππας*ρπXα Aπια Oα Xπνα TσιT

& 06 ε½06 ρ1;¹à Eνρεπιε ααd μ₰i. erarca qui Rork
irgilius in buco/

leucus:qui latina nõ tenet:? Legatur etiã
licis: Aſpice cõnexũ nutantẽ ondere mundum. Terraſqʒ
tractuſq; maris cælumq; profundũ. Et idem in Georgicis:
Subit ardua ſylua lappæqʒ; tribuliq; interq; uirentia culta:
Infœlix lolium. Quã uero cœnam ſomniet candidus: non

intelligo. Scribit enim pygoſtolus in calce litterarũ. Non/

dum luit cœnam Philelfus de epiſcopo hectore. Illud aũt
ſcio & dixiſſe me interdum & ſcripſiſſe. ldem ꝑſæpe ſigni⸗-
ficare epiſcopum apud græcos quod regem apud latinos

& hectora apud Homerum appellari epiſcopum. Præter/
ea quod candidus negat poni epiſcopum pro angelo: &
angelum eundem eſſe apud chriſtianos quem gẽtiles uo/
cabant. Sed nunc paucis reſpondeamus epiſtolæ ultimæ:

quam de ligurum duce noſter leucus ad te tandem ſcri-
bit.Reiectis Liuio:Plutarcho & Solino:quos habet aduer
ſos:& tanquã præuaricatores: tris adducit ignorantiæ ſuæ

teſtes Frãciſcum Petrarcham: Antonium Luſcum: Et Co/
lucium ſalutatum: quos cum iunioris debuiſſet: nouioris
appellat: uerbum ſane & inuſitatum & ineptum. Vtinã

uoluiſſet candidus ita illorum illuſtrium uirorum benedi/
cta ut errata imitari. Non ſatis erat ſe argui inſcitiæ:niſi
optimosillos uiros ſecum traxiſſet in culpam. At uideat
uinos uocat indoctos: Strabonem geographum candi-
dus. Videat uir doctiſſimus Claudiũ Ptolemæum coſmo-
Praphum. Vid eat Plinium noſtrum libro tertio naturalis

