EF ranciſcus Philelfus Ioanni Auriſpæ ſal. S
T NKE narrari quæat: quantis in malis tota hæc ciuita
u Ifluctuat. Nec reliquũ ẽ: qc' expectet᷑ præt᷑ ultimũ
Arnaufragiũ: id qd lõge abeſſe nõ põt. Bacchat᷑ ĩ oĩa
mucro. Nec hũ anis: nec dinis parcit᷑ rebꝰ. Scripſiſſem tibi er
plibꝰ: ſed neſcio ꝗᷓ bæc recte ſunt Ir̃is cõmiſſa. Tu ſiqd mihi dA
cõſilij potes afferre excogita. Nã mihi nullũ ẽ relictũ ĩ tãta XV
impunitatis licẽtia. Vale ex Medio.idibus O ctobribꝰ. M.
Fraciſ.Philel. Petro Thomaſio philoſopho ac medico ſal.
ͤ Vod rẽ meã oẽm Venetoꝶꝶ legato Lconardo Ve
lerio clariſſimo uiro cõmẽedaueris: gaudeo: tibiq;
ago gras. Valet em̃ is apd hoſce ciues & auctorita/
te: & gr̃a plurimũ. ꝗᷓ futurũ puto: ut mibi ꝓdeſſe nõ ad/
modũ poſſit: ita ſũt omĩa iã debilitata & ꝑdita. Paſſim atq;
cateruatim moriunt᷑ inedia. Mihi uero ſiquid etiam pecu/
niolæ alicunde abradi poſſet: tamen non eſt: unde ſatis pa
nis parari quæat. Qui mihi ob inuidiam nocere moliunt᷑:
me Sphortianum eſſe inſimulant. Quare in diſtributione
panis qui uicatim emẽdus ſingulis dat᷑: negatur plærunq;

vVI.

mihi tanꝗᷓ hoſtis ſtudioſo. Itaq; neq;ʒ hic eſſe ſine uitæ peri⸗
culo ulla poſſũ arte: & abeundi ptas oĩs ſublata eſt. Neſcio
quãtũ mibi prodeſſe poterit Lenardus in tanta malignita/
te tẽporũ.Meliuſcule tñ mibi ſperandũ uideo:ꝙ huic uiro
cariſſimꝰ factꝰ ſum:ꝗᷓꝗᷓ etiã ipſe:ut mea fert opinio:non hic
eſt ſine periculo: ita ſunt oia tẽpeſtatũ ꝓcellarũq;ʒ pleniſſi/
ma.Vale ex Mediolano Caldecẽbribꝰ. M. cccc. xxxxvilij
Franciſcus Philelfus Antonio metello ſal.
inã mihi liceret te uidere:tecũq; loqui corã. Aut
em me tu in tuã: aut ego te in ſentẽtiã meã agerẽ.
Illud aũt hortari te ac monere nõ dubitabo cũ om
ni in re:tũ etiã nõ minꝰ in loquẽdo moderationẽ ſeruandã
eſſe. Verbũ alatũ fingit Homerus: qm & emittat᷑ celerit᷑ &
nõ facile reuocari emiſſum quæat. Prudẽs es. Quid bæc ſi
bi uelit oratio:nõtignoras.Hic indies o ĩa habẽt miſerabili/
us. Quod petis: curabo diligentiſſime. Vale.Ex Mediola/
no pridie idus Decembres.M. cccc. xxxxviiij.
Franciſ. Philel. Blaſio axeretẽſi mediolaneſiũ
Enirẽ ad te quotidie:niſi me id facere ꝓbiberet gla/
u diorũ metus: quibus aſſidue uideo urbẽ uniuerſam
coruſcari.Nã in armorũ fragore:ut ſcis: uerba legũ
exaudlri nõ ſolẽt.ltaq; patere obſecro:me tãtiſper habere

ſalutis meæ rationẽ: donec alicunde lætior dies illuxerit.

Vale Mediolani ex ædibꝰ noſtris. Cal.lanua.M. cccc. L.
¶ Franciſcus Philelfus Franciſco harbaro ſal.
Onſiliũ tuũ facio certe plurimi: tũ qc'ẽ prudęætiſſi/
mũ:tũ ꝙ beniuolentiſſimũ tuũ erga me animũ præ
ſe fert. Quid aũt agẽdũ mihi ſtatuerim: ex iſto co/
ram acòpies:ꝗ tibi reddidit meas litteras. Tu interim cu/
ra oĩa dililigẽter.Nã quãtũ erit iu me:oĩo obſequar uolun/
tati tuæ. Vale ex Mediolano.iij.idus lanuarias. M. cccc. L.
Franciſcus Philel. loãni Amideo iurecõſulto ſal.
Vus ille familiaris quotidie me obtũdit. Rogo te:
des operam: ne mecũ uaticinet᷑. Nã ut ait ille apd
poetã dauus ſũ:nõ œdipꝰ.Habeat ſibi ſapiẽtiã ſuã.Nã hoc
tpe nihil eſt oim minꝰ: qc uelim: ꝗᷓ uaticinari. Deus norit:

qc' futurũ ſit.Illud mihi uaticiniũ e certiſſimũ.Petrũ Can/

didũ ſp inuigilare: ut mihi ĩcõmodet:cui inſidioſa maligni
tate:ne incautꝰ opprimar: tuũ fuerit ꝓuidere. Noſti em in
geniũ: noſti flagitiũ facinoroſiſſimi hoĩs. Vale Mediolani
ex ædibus noſtris pridie Nonas Februarias. M. cccc. L.

.

Erſari uideo arma undiq;. Quid tãtꝰtumultus ſibiue
Iiit:nõdaum ſatis intelligo. Tu ſiqd habes:qcł me ſcire
oporbeat:fac ut qᷓprimũ intelligã. Nã animus præſagit: ne-
ſcio ꝗd deus bñ uertat.Ego me interea domi cõtineo. Va-
le ex ædibꝰ noſtris Mediolani. v. Cal. Martias. M. cccc. L.

¶ Pranciſcus Philelfus Nicolao cebæ ſal.

———

uires cæleſti queunt aduerſari ĩperio:ſiue id fatũ:ſi/

oporteat. Noſtra ſane inferiora hæc oĩa uana ſũt nulliuſq;
momẽti: ubi minꝰ diuino adminiculo auxilioq; nitant᷑. Cũ
primũ diuinꝰ ille princeps Philippꝰ Maria ang-“ uitã deſe/
ruiſſet: cœperũt mediolanẽſes hi ciues cõtẽpto ꝑ oẽm cõ/
tumeliã ac ludibriũ prĩcipis uniꝰ iperio:adamare ãplectiq;
libertatẽ. Cuiꝰ ſtatuedæ initia ſecũda ſane fortunatiſſmaq;
fuere.Nã hoꝶ optatis Venetos aduerſantis tribꝰ deiceps
Qladibꝰ affecere. Placẽtia prio: quæ ſe ultro illis tradiderat:
ui capta ac direpta: dein claſſe eorũ maxia & oĩbus rebus
ornata apud Caſalem cognomẽto maiorẽ ſuꝑata & capta
magnaqʒ ex ꝑte in Pado & tormẽtis & igni perdita: ad po
ſtremũ eodem anno maximis eoꝶ copijs & firmiſſimis ad
Carauagiũ fuſis fugatiſqʒ intãta & militũ && ducũ:ac princi
pum captiuitate & prædazut de ipſo etiã Venetorũ ĩperio
actũ uideret᷑: ni Mediolanẽeſes ipii deſipere uoluiſſent.Cũ
a Franciſco em̃ Sphortia quẽ unũ ſuis exercitibꝰ præfece/
rant:ſibi metuiſſent:ne ijs ꝓpter Blãcã Mariã Philippi fili/
am regnũ ſoceri tãqᷓ hæseditario uxoris iure foret pꝰ tãtã
uictoriã occupaturꝰ: cœpꝑe de pace clã tractare cũ Venetis
pꝑ Henericũ quẽdã pãicarolã: q patria mediolanẽſis merca
turã Venetijs exercebat. Veneti ut uiri ſunt prudentiſſi/
mi: tãſi quæ ꝓponerent᷑: nõ detrectabãt: tñ cõſultata re
diligentiꝰ cũ Franciſco Sphortia maluerũt: ꝗᷓ cũ Nediola/

Frã.Phi.Blaſio axeretẽſi Mediolanẽſiũ prætori ſal.

ue neceſſitatẽ: ſeu aliud quicꝗᷓ: qc? ſupra nos ſit: appellari

— —

— ——

nẽſidã rep.agẽda cõtrahere. Nã etiã is certior factcũ de hu

iu ſmodi occultis cõſilijs:tũ de aio Mediolanẽſiũ erga ſeſe:

cõuenit cũ VYenetis honeſtis ꝗbuſdã cõditionibꝰ: ut tãdiu

ſibi auxilio eſſent & milite & re pecuniaria: quoad ems ur/-

bis ditione potiret᷑.Id em̃ Veneti ſuo imperio tutius fore
duxere:qꝗᷓ pati urbẽ potentiſſimã eã dẽqʒ inſolẽtjẽ in proxi/
ma regione excreſcere altiꝰ: præſertim cum intelligerent
unũ Franciſcũ Sphortiã mediolanẽſibꝰ oĩbꝰ incredibili eẽ
odio. Quibꝰ rebꝰ ita cõſtitutis ac firmatis: miſſus ẽ a frãciſ-
co Benedictus Nurſinus: qui nõ modo erat egregiꝰ medi/
cus:uerũetiã uir prudẽs ac diſertus. Is cũ primo multa de
męediolanẽſibus noie ſui principis in cõtione publica quæ-
ſtus ẽ:tãdẽ in eam ſentẽtiã perorauit:ut oſtẽderet & lege
& æquo & bono urbis huius imperiũ: oẽmq; eam ditionẽ:
uã Philippus poſſed erat:ad uxorẽ Blãcã mariã ad ipſũq;
raciſci: fiſe Philippꝰ adoptauiſſet: ꝑtinere:ò& ita ea quæ/
qʒ repetere. Cui cum nihil ꝓ poſtulatis reſpõſum eſſet: ad
Franciſcũ redijt re infecta: & ita magnũ ꝑiculoſũq; bellum
a Venetis ĩ Mediolanẽſes cõuerſũ e. Quod inde diffical/
tates malaq; emerſerint: prolixũ eſt difficilimũq; narratu.
Oẽs & urbes & oppida: & municipia: & caſtella breuiac
Franciſcum defecerũt. Ager Mediolanẽſis, fere oĩs ferro
igniqʒ uaſtatus. Præter urbis ſuburbia tenebatur nihil ad
oſtremũ exhauſta æraria oia. Rei frumẽtariæ in urbe ni/
kä. Extrin ſecꝰ iportari nihil poterat ꝓpter hoſtiũ copias:
quæ ad ipſas uſq; portas oẽm aditum ꝓhibebãt. Nobilitas
oĩs ab urbe aberat:alij alio cõfugiẽtes.Ptãs oĩs ad plebem
redacta ẽ. Siq fuerãt aĩo ſeniore ꝗ fuerũt admodũ pauci:ij
obtruncati oes. Cũ eo difficultatũ redacta res foret:ut bat
ſim fame cõfecti ciues inter ambulandũ caderẽt:qũquidẽ
neq; feles: neq; canes: neq; ulla imũda aĩalia eſui reliqua iã
eẽnt:ob idqʒ diutiꝰdeditio ad Franciſcũ differri nõ poſſet:
Veneti cũ mediolanẽſibꝰ ſocietatainita & auxiliaris copi/
as ex agro Mediolanenſi trans adduam ire iubẽt: & omni
Becungrnmnope Franciſcum deſtituũt: pauloq; poſt pex
Paſcalẽ Malippæriũ eidẽ nunciãt: ut ab omni ui atq; iiuria

in Mediolanenſes abſtineat: id ſi facere recuſaret: bello in

LI
dicto ꝓ bono æquoq;: & ꝓ cõmuni Italiæ pace ac trãquilli⸗
tate. Aua aiorũ mutationẽ cũ Frãciſcꝰ ægre & permoleſte
ferret: pmſtaq; fruſtra quæreret᷑: ac ꝓficeret nihil:ad ſuſti/
nẽdũ Venetoꝶ bellũ iuxta:atq; ad inferẽdũ mediolanẽſi/
bus accingit᷑. Cæteꝶ cũ rẽ neg ſgeri⸗ Veneti gerũt: utpo⸗/
te q ſperarẽt fortaſſe mediolanẽſem populũ extrema coa⸗
ũ inedia eis urbẽ dedituꝶ:in eã eẽ tãdẽ aliqñn uẽtũ neceſ⸗
ſitatẽ: ut nocturno tumultu facto in turbulẽta ſeditiõe nul-
loq; hoim cõſilio.Franciſcꝰ Sphortia:ꝗ apud uicũ mercatũ
ſe cũ octo cohortibꝰ in ſũmis rerũ oĩm difficultatibꝰ cõtine
bat:ſpõte iĩ urbẽ a pplo ipſo accerſiret᷑. Ex ꝗbꝰ quidẽ rebꝰ
manſfeſto colligi põt ĩferiora noſtra bæc oĩa nullo noſtro
cõſilio: ſed occultiore ui quadã admiſtrari. Hæc aũt geſta
ſũt noctu: quinto Cal.martias: cuius ꝓximo die Fraãciſcus
Sphortia ĩ urbẽ exceptꝰ ẽ. Vale ubi ubi es:nã ubi eẽs igno
rabamus. Ex Mediolano. iiij. Cal. Martias. M. cccc. L.
ranciſcus Philelfus Bernardo luſtiniano ſal.
— „ „ ⸗ ⸗P- . ——
onardus Iuſtinianus uir clariſſimꝰ pater tuus non
præſentẽ ſolum: ſed futurã etiã gloriã eãq; imorta/
lem animo meditat“*: te in quo ipſe uicturus eſſet:&
pecunià muniuit & diſciplina: quarũ altera præſentibꝰ ui/
tæ neceſſitatibꝰ pro dignitate ſubuenires: quãtũ uel tua: uł
amicoꝶ: uel reipurintereflet:alteta mortuus/quoqʒ uiuere
poſſes in uiuis. Rẽ pecuniariã tibi maximæ curæ eẽ & cer-/
ta: & una omniũ uoce mihi aſſidue nunciat᷑. Atq;ʒ iſtud qui/

Quare ſi uel paternæ & inſtitutionis & gloriæ: uel tuijpſi⸗
non es oblitus:ſcribe aliquid: ut quem in cute uiderim: in/
tus quoq; indies magis magiſ; perſhiciam. Vale ex Me
diolano pridie Cal.lanuarias. M. cccc. L.
Franciſcus Philelfus ſal. di. plu. ſcribis ducalibus
Vod ſcire ex me petitis:ꝗ auẽtor ſeribi debeat:bre
ui accipite.Cũ alij nonnulli litteratiſſimi uiri: tum
Priſcianus grãmaticus locupletiſſimus teſtis ẽ eũ/
em eſſe apud nos auctorem: qui græce dicat᷑ οπ1ια

dem prudẽtiæ eſt. Qcd aũt ſapiẽtiæ munꝰ ducũt: id qᷓᷓ te
nes egregie: quotidie tñ nequaꝗᷓ colis. Quid em̃ aliud de/
beo cõiectare:cũ totiẽs meis litteris iuitatꝰnihil reſpõdes?

zut
ſe.
din

kese

9

ſ

/

authẽtes. Hinc arbitrati ſunt aliqui iuniores in hoc nomi/
ne. c. litteram ante.t. in eadem ſyllaba utranq; mutam ad-
di non oportere: cum neq; apud græcos 0ραρπο autheé
tes eã recipiat. At ego idẽ ſignificare auctor qc oρεiα
facile concedo: ſed ab augeo id nomen deductum puto.
Sicq; quoniam a ſupino auctu formetur: per.ct. eſſe ſcribẽ
dum: & ita a priſcis uidemus obſeruatum. Nam ſi ab
ονοπ deſcenderet. litteram auctor non reciperet:
.t. aſpiraretur. Valete. Ex Mediolano Kalen. Iunijs. M.

Cccc. L.. M
Franciſcus Philelſus ſalutem di.plu.

— Ambroſio iureconſulto. H
HWM Voniam iampridẽ obduruit meus animus ad eas
ærumnas omnis: quas affert inconſtantia mutabi/
litaſq; fortunæ: Icirco æquiorem ĩ illos me præbeo
qui nulla iniuria laceſſiti ſe mibi præſtant importunos atq;
infeſtos. Nam ſi iniurias ſingulas perſequi uelim: mibi po/
tius nocebo: ꝗᷓ alijs. Non omnes amici ſunt qui uidentur.
Qui commoda emolumentaq; ſectantur: tamdiu ſunt ami
ci: quoad utilitatis ratio coram Horet. Si diſcedat utilitas:
quæ amicitia manere poteſt? ldem poſſit de ijs iure dici:ꝗ
uoluptatem ſibi propoſuerũt. Tamdiu enim ſe amicos in/
culcant: donec perfruant᷑ optatis. Quod ſi quid triſtius ae
cidat: nuſꝗᷓ ſunt. Non igitur me perturbant: quæ de bomi-
nis leuitate ſignificaſti: eſt enim ſimilis ſui. At ego ſequar
meum uitæ inſtitutũ. Equidẽ benefaciã ſemper. Iniurias ſi
Ppulſare non potero: aut cõtemnã: aut perferã. Vale Ex
Mediolano. KalIunijs. M. cccc. L. K
Eranciſcus Philelfus Mario filio ſal. .
I uim maieſtatemq; uirtutis uelimus conſiderare:
neminẽ inuenias: qui eam aſſidue ſecutus nocteſq;
dieſq;: conſecutꝰunꝗ fuerit. De bominibꝰ inquã lo⸗
quor: non de deo noſtro Chriſto ieſs: qui & homo fuit &
deus. leach ut homo is & doluit & metuit: & lætatus eſt: &
cupiuit:qꝗqᷓ omnia mediocriter. Sed talis perturbationum
mediocritas non cadit in deum: qui nullo tangitur motu
animi.Itaq; non abſurde priſci illi philoſophi eruditiſſimiq;

uiri: quotquot uel apud latinos: uel apud græcos uirtutis
laudibus claruerunt: neminem habuerunt: quem uirtutis
nomie uoluerint appellare. Quære Platone: Quære Ari⸗
ſtotelem. Sume e noſtris. Marronem. M. Ciceronẽ. L.
Annæum. Senecam. Vbia uirtute quenꝗᷓ noiatum inueni
as? Video quoſdam iuniores & apud noſtros uirũ uirtuo⸗

ſa: & apd græcos ρ„“ρ αρπτεπρandra enareton ꝗq mo⸗

deſtius uir bonus diceret᷑ atq; ρ NK “νοα inepto noie
appellare. Aut ne in priſca quidem & doctiore eccleſia ta/
le uſq; nomen reperias. Quod ſi poetas: oratores :hiſtori⸗
cos priſcos lectites: perſæpe honi uiri: at uirtuoſi nomẽ ti⸗
bi nuſꝗᷓ occurrat. Et ille quidem bonus dictus eſt mea ſen/
tentia: qui ad uirtutem adipiſcendã & diu laboret & mul⸗
tum: &1 6 160 ο6ε6 apo tu ponu. ſ. nomen ſibi uẽdicãs.
Huiuſmodi aũt labore qui utatur: iccirco uocatũ exiſtimo
uirum bonũ: ꝙ in eo non uirtus: ſed quaſi aliquod uirtutis
ſim ular ũ eluceat. Nullo enim bumano labore: nullo ſtu/
dio fieri poteſt: ut meram uirtutẽ quiſꝗᷓ aſſequatur. Sed ſa⸗
tis ſuperqʒ ſit: ſi quis induſtria & diligentia ſua ꝗproxime
ad uirtutem acceſſerit. Et quoniam petis: quibus eum uir/
tutibus præditum eſſe oportet: qui ſit uir bonus & baben/
dus & appellandus: quid ſentiam paucis accipe. Duas eſſe
reor animi partes: quarum altera: quam habemꝰ cum deo.
cõmunẽ: & ratiocinamur & intelligimus: alterauero quæ
cõmunis eſt nobis cũ pecudibus: appetimꝰ atq; afficimur.
Itaq;ʒ eſt alia moralis uirtus: nã mores ſũt qualitates partis.
illius appetitiuæ: alia rationalis: intellectualis alia. Ratione
inquirimꝰ: qui d nos aut ſequi oporteataut fugere. Nec ſi⸗
ne ratiocinatione callidi ac prudentes eſſe ullo modo poſ/
ſumus. Quæ uirtus in actione poſita circa ea conſultanda
uerſatur: quæ nobis utilitatem afferant. Intellectu autẽ ad
ſcientiæ cognitionem peruenimus: & quod eſt ſapientiæ
proprium: diuinam eſſentiam naturamq; contemplamur⸗
Atmoralem uirtutem eam dicimus cuius forma eſt ratio.
Materia uero animi perturbatio: quam etiam tum paſſio⸗
nem: tum affectionem uocant: & eandem quandoq; mor⸗

*

hut
kum
llt

ſer

ntit bum. Et ꝗᷓᷓ nemo eſt uir bonus iudicãdus:niſi idẽ ſit: quã⸗
teis tum humanum fert ingenium: totius uirtutis laude cumu
Nri latus. Quis enim uirtute morali floreat niſi idem guberne
I. cur prudentiæ dutu ad quam morales omnes uirtutes re//
en feruntur: & prudens eſſe nemo quæat: niſi ſapiens fuerit:
ww⸗ nam omnis recta actio a contemplatione manat: facit ta⸗/
o⸗ men cõſuetudo:ut eum maxime uirum bonum exiſtime/
de mus: qui iuſtiſſimus ſit. Sed quoniam hanc rem omnem
4 ³in commentationibus florentinis cum de exilio loquere-
H mur: diligenter ꝓſecutiſumus: nihil eſt quod in præſentia
. ſimus prolixiores. Verum te fui Mari monere: hortariq;
‚non deſiſtam: ita nomen uirtutis adames: ut eam nullam
eſſe putes: quæ omnibus: uel cogitationibus: uel dicẽtis: ulł
Lctctionibus ſuis deum non ſolum intereſſe: ſed præeſſe no/
0% “ lit.Nam tum ſumus iuſtiſſimi & optimi: cum dei opera ma
s xime imitamur. Vale ex Mediolno. Kalen. Octobrilag.
Frãciſcus Philelfas loanni Ame⸗/

ne⸗ rino iuriconſulto ſaluteem.
1/ Wod ſcribis: dem operam: ut libros Ariſtotelis tibi
n, comparem: aut qui de re publica: aut qui de re fa/
e miliari nobis præcepta tradunt: faciam & prope-
0 ¶diem & diligenter modo librarium nactus ſim cuius in bis
e excribẽdis opera uti poſſim:id qc ſpero nobis minime de
. uturũ. Laudo autẽ præſtaãtiã ingenij tui ſingularẽq; uirtu-
s tem quicꝗᷓ quã es occupatiſſimus: nolis tamen pattearum
e te rerum expertem dici: quæ ad bene beateq; uiuendum
præcipue conducunt. Nam ſi ſeſe moderari & inſtituere
. pulchrũ eſt:qcd moralis diſciplina facit:quanto ſit pulchri
”” & præclariꝰ idem præſtare poſſe cũ de domo:tũ de ciuita
2 te uniuerſa cuiꝰ fœlicitas oim fœlicitatẽ complexa eſt? Ac-
cedit ad rẽ ꝙ harũ diſciplinarũ cognitio eo ẽ tibi magis ne⸗
. ceſſaria quo legũ & iuris ciuilis ſapistia magis præſtas. Nã
. Aęs audeat ſe iurecõſultũ ꝓfiteri his ignoratis Rncibirs un⸗
. 3 leges omnes iuraq; manarunt? Faciam igitur qd iubes
7 & amice & recte. Vale ex Mediolano Kal. Octobribus. M.

d ij

PI
——
¶ Franciſcus Philelfus Nicolao cebæ ſal. di.plu.
NT ſinondum audiebam te Genuam reuertiſſe: po/
ſteaꝗᷓ ob aeris intemperiem tamdiu carere patria
inſtitueras: quoad uis peſtilentiæ plane deferbuiſ-
ſet. Tamen cum accepiſſem: ciuitatem ſe habere melius:
& iam prope plæroſq; omnis nobiliſſimos ciuis in urbem

redijſſe:iccirco ad te ſcripſi: ut tuis litteris ſuauiſſimis de te

ipſo certior fierem: & ubi eſſes: & ꝗᷓ bene ualeres: itaq; mi⸗

bi rem facies iucundiſſimam: ſi me ꝗqprimũ leuabis omni

ſollicitudine. Diſertiſſimũ perleonem noſtrum ſaluere cu/
Pio cum uxore & liberis: cultellorũ meminiſſe. Videt᷑ mi⸗
i auarior factꝰ ꝗᷓ ſolebat. Vale ex Mediolano.iiij. Nonas

Ocdtobres. M. cccc. L.

Pranciſcus Philelfus Petro Thomaſio
pbiloſopho dico ſalut

T litteras accepi & conuiuium

Quod iam tibi cæ

lo gloriam quæras: non terra: & probo & laudo.

Nam quemadmodum terræ gloria: quæa cæleſti
non ꝓficiſcit᷑: tota inanis eſt: ꝗtacũq; tandem ea ſit: ac pla⸗

ne nulla: ita profecto quæ in cælo eſt: radios ſuos quaſi ſol

quiſpiam diſpergit in omnem terram. Scripſiſti profecto
Cbriſtiane: & ut uerus philoſophus. Nam qui ſe philoſo-
phum auſit profiteri: qui Chriſti ignarus fucatæ cuiuſdam
bonellatts umbram ſtultꝰ ac fatuus perſequat᷑. Nibil ipſe
quidem honeſtum eſſe puto: niſi quod apud deum ꝓbatũ
ſit. Hoc uero qui ſequitur: ueram nimirũ eum gloriam aſ-
ſequi credendum eſt. Et facis tu quidem recte atq; ſapien-
ter. Non enim ignoras peregrinari nos ſemper ac ſeruire:
qdiu uiuimus. Itaq; dies nocteſq; oportere illius patriæ me
miniſſe: ad quã cum longo poſtliminio redierimus: futu⸗
ri ſimas tum liberi tum glorioſi ciues: gloria nõ fucata:ſed
ſimplici: ueraq;. Vale Ex Mediolano. iij. Nonas Octobres
M. cccc. Li. d» S
(¶Franciſcus Philelfus Petro perleoni ſal
a £

,uocãt aduerſari. At tu ſi me audis:aio forti magno
q; ſis. Et prudẽtia utaris & patientia. Spereſq; fore: ut præ/

imaduerti ex tuis ad me litteris tibi fortuna: quã

epo,
Ntrin
bulſ⸗
lus:
denn
cere
gmn
mni
el
miy
105

ſtãti ingẽti uirtuti nihil tãdẽ neq; ad dignitatẽ:nec ad emo
lumentum deeſſe poſſit. Itaq; ut ad Battum ait Corydon
apud Theocritum. . . . ,
dα ρ ραπαε β“T Tαιονπιſρ &arεειοι ..₰‧ñ³z
ẽXNiA&εα &ον*. ωσ. Sετι υbοιε οαανον‿ νςοd t...
H qXMXοο π απο ειρια KXXο Aμä.

Quos quidem tris uerſus ita licet interpretari.
Fidere batte decet: melius cras forſan bhabebit.

Sperandum eſt uiuis: non eſt ſpes ulla ſepultis.
Nunc pluit:& clarus nunc iupiter æthere ſurgit.
Quare confide etiã tu propediem tibi meliꝰfore.Quãdiu
uiuimus:nos bona ſpe duci conuenit. Nam poſt imbrẽ ſe/

renitas ſequi ſolet. Curabo qcł petis:qꝗᷓꝗqᷓ res noſtræ ſũt hac

tẽpeſtate ob uim diuturni belli anguſtiores. Vale ex Me-
diolano.iiij.Nonas Octobres.M.cccc.L. M
Rraacllau Philelfus Franciſco l.
AEllem: eam mihi fortunã deus optimus maximus
tribuiſſet: ut & mibi poſſem & amicis ſempꝑ gratiſi⸗
cari. Nõ em̃ libros meos abs te peterem. Sed quo/

niam il
as. Vale ex Mediola. iiij. Nonas Octobres. M. cccc.l.
Pranciſcus philelfusſal.di.pl. Antonio Canobio.
On iniuria ſemꝑ ego te dilexi mi Antoni :quẽ unũ
laduerterim ab omi deſidia & inerti ocio alienũ.
Itaq;ʒ omne qd tibi tẽporis a tuo magiſtratu uacuũ

relinquit᷑: id aut legẽdo:aut audiẽdo:aut quærendo aliqd
dlignũ memoria coſumis. Scribis candidũ decẽbrẽ cõten/

dere tecũ ſolitũ nihil uſꝗᷓ ſcripſiſſe Ariſtotelẽ de animi im-

mortalitate. Idqʒ mirari te: ꝙ talis ille tantuſq; philoſophus

in tanto errore uerſatus fuerit. Quæ ipſe in tuis litteris le-

gens: non potui nõ ſurridere: ꝙ nebulo iſte Cãdidus nita/

tur impietatẽ ſuã ſubdolo ac falſo confirmare teſtimonio.
Nã & imortalẽ Ariſtoteles eſſe animũ ꝓbat & diuinũ. Au
di primũ: quæ maximꝰ ille ſapiẽtiſſimuſq; philoſophus re⸗/

liquit ſcripta hmõi uerbis in libro ſecãdo de aĩaliũ genera/

tione:inquiẽs: Omẽs animi neceſſario ſunt uirtute prius:ꝗᷓ
actu. Neceſſe etiã eſt aut oẽs non eſſe prius & fieri:aut oẽs
0 iij

carere nõ poſſum: rogo:ut reſtituere iam incipi ⸗-

II
antea exiſtere: ul alios eẽ antea: a lios nõ eë. Ac fieri aut inm I
materia: & non ingredii maris ſæmie: aut in materia ueni⸗ eb
re a ſæmine- Vel in materia uenire a ſæmie quidem: ſed in 3
mare: uel extrinſecꝰ fieri oẽs: uel nullũ uel alios fieri:alios Gtor
non fieri. Q& fieri igi᷑ nequaꝗᷓ poſſit: ut animi oẽs priꝰ exi⸗
ſtant: patet ex bui uſmodi rõnibꝰ. Quorũcunq;ʒ em̃ princi⸗ 1

pioꝶ corporalis ſcilicet eſtoꝑatio: hæc antea exiſtere ſine
corpore minime poſſũt: ut incedere ſine pedibꝰ. Quo fit:
ut animi extrinſecꝰ? ingredi nequeãt. Neq; fieri em põt:ut
ipſi per ſeſe: qui ſeparari nõ poſſunt:ingrediant᷑:nec item:
incorporeo ſæmie. Eſt em ſæmen ſuꝑfluitas iĩmutati alime-
ti. Relinquit᷑ ergo mẽtẽ ſolã extrinſecus adueniẽtẽ ingre/

di: & eãde ſolã eſſe diuina. Nihil em cũ eius agilitate habet H
cõmune oꝑatio corꝑalis. Ois igit᷑ uis animi uidet᷑ alius cor 4
poris eſſe ꝑticeps: & eius quidẽ diuinioris: ꝗᷓ illa ſũt cora:·· 0
quæ uocant᷑ elementa. Ex quibus quidem Ariſtotelis rõ/
nibus ſatis intelligi põt animi uim: atq; naturã & cæleſtem
eſſe & diuinã: ac propterea ĩmortalẽ. Audieũdem rurſus .

in ijs libris: quos de aio & acute & fubtiliter: & copioſe re/
liquit ſcriptos.lIta em ait: De mente aũt & uicontẽplatiua
nondũ eſt perſpicuũ:ſed uidet᷑ eſſe aliud genus animi, Et
hoc ſolũ põt ſeparari:quẽadmodũ id qcł eſt ꝑpetuũ: adeo
qqd; corrũpi põt. Docet inꝗᷓ Ariſtoteles illud animi genus:
per qc cõtemplamur atq; intelligimus: cui mẽti eſt nomẽz
ſeparari poſſe ab altero illo genere :qqc; dicimus ſenſitiuũ:
eſſeq; ĩimortale atq; ſempiternũ: at partẽ alteram ſenſitiuã
& corruptibilẽ interituiq; ſubietam. Hinc Homerus diſci
inarũ omniũ perinde atq; abundantiſſimus quidã fons:
& Herculẽ: & Theſea tũ locat in cælo: tũ apc; ĩferos. Ita.n.
malo ꝗᷓ in inferno loqui.Infernus em ſnbſtantiue apud lati/
næ linguæ doctiſſimos nuſꝗᷓ inuenias. At in ſacris libris eſt
uerbum pro eo uſurpatum: quem &αααbaden græcino/
minant. Senſitiuã igitur animi partem: quæ nobis cum pe/
cudibus cõis: diſſolurbumiq; remanere ſapientiſſimꝰ ille
poetarũ princeps oñ dit: at alterã illã ꝑtẽ: qua proxime ad
deũ accedimꝰ:ꝑ ſeſe cõſiſtere:altiuſq; ſublatã euolare ĩ cæ/
lum: ubi ſempiternũ æuũ bñ beateq; tranſigit. At Cadiduſ

lci
Dus
Pll⸗
at/
eſt

n0/7

pe/

e
d.
CX/

ul

iſte tuus:cuiꝰ animꝰ ob flagitiorũ magnitudinẽæternis te/
nebris eſt addictus. Hæc non credit: ob idq; Ariſtotelis au
ctoritate:quẽ nũꝗᷓ legit:tueri autumat ſtulticiã ſuã.Sed qd

miremur ita opinari Candidũ: cũ ne ullam quidem credat
eſſe diuinitatem. Num ſi crederet deũ eſſe: uiueret ita: ut

uiuit? Quare ſi ſapias: oẽm eiꝰ cõſuetudinẽ aſpernabere.
Vale Mediolani ex ædibus noſtris.iij. Nonas Octobres.
CQ¶IFranciſcus Philelfus Alberto Zancario ſal.
Abbileſt qc hoc tꝑe aliud tibi reſpondeã. Nã hic pri-
ceps me cœpit ꝑbumaniter tractare: ſpemq; iã at/
tulit fore:ut ſit in me ꝑbenignus. Qꝗ ſi fecerit: cæ/
Iũ mutare nullo pacto uelim. taq; ex tẽpore cõſiliũ eſt ca/
piundũ. Tu quæ mihi ſit mens: intelligis. Proinde quan/

tũ adrem attinet meã: moderaberis iſtic oĩa pro tua ſingu
lari prudẽtia. Cupio autẽ ex te certior fieri: quo ĩ ſtatu ſint
res tuæ. Nõ tã de te ipſo quæro: cuius mores noui omnib⸗
elſe cariſſimos:ſed de tuis. Vale ex Mediolano.iij. Nonas
O&õñobres. M. cccc. L. D

Franciſ. Philel. Aenico Daualo egti aurato ſal.
Vod binis antea litteris ad te ſcripſi: centũ ſatyraꝶ
opꝰ ẽ ab me nuꝑ elucubratũ:qc i decadas decẽ di
ſtribuimꝰ æquali numero ſatyraꝶ: quas iccirco be/-
catoſtichas noĩauimꝰ:ꝙ ſingulæ ſatyræ ſingulcẽtenis uer/
ibus cõſtẽt.Dederã ad te primã ſatyrã ſuꝑioribꝰ litteris:
VItimã quoq;ʒ in præſentia iõ uolui abs te legi: ut liqdo co/
gnoſceres opus boc omne nomini Alphonſiregis eſſe ab
me cõſecratũ. Reliquũ eſtut a te certior fiam:quod ſit tuũ
hac de re cõſiliũ. Mittã ne hmõi codicẽ ad rege:an ipſe af᷑/
feram corã redditurus? Qd cõſulueris:faciã: idq; ꝗᷓprimi.
Præterea cuperẽ maiorẽ in modũ mihi cognitionè offerri
rerũ ab Alphonſo geſtaꝶ. Nã ſiqñ ociũ det᷑: aliquid fortaſ
ſis aggrediar. Tu ueliminon uno eemplo ad me litteras
des.Fit em plærũq; tabellarioꝶ ul negligentia : uel ꝑfidia:
ut fruſtra miſſæ uideant᷑.lntercipiunt᷑ etiã nõ nũꝗᷓ. Quoꝶ
nequid accidat:exẽplis pluribꝰmecũ age.Vale ex Medio
lano.iij.nonas Octobres.M/cccc.LD

o itij

ranciſ. ne⸗
Andiu inani ſpe ductus abs te ſum: ut mihiipſe ſuc bel
cenſeam. Cõmodarã Victorino feltreſi eruditiſſi⸗ i
AImo & optimo uiro Proclũ ĩ Platonẽ cũ Timæolo be
cro & Areſtotelis dialectica cũ egregijs cõmentarijs Ale, C
xandriq; & Themiſtij. Cuiꝰ Proclus utatur aut hoſpitio: be
aut carcere:ſum plane ignarus:niſi etiã ipſe fortaſſis fuerit 4
a te coniectus in uincla & in ꝑpetuas tenebras. Dialectiz
uero apud te eẽ:tua iãpridẽ ad me epiſtola teſtis eſt. At ea P
in ſex uſq; menſes cõmodato petieras:cũ iam anni quattu
or præterierint. Nec codicẽ mittis: nec quicꝗᷓ ad eas litte/
ras rñdes: quas dedi ad te hac de re creberrimas. Itaq; nõ .
mirari nõ poſſũ. Occurritq; mibi memoriæ te idẽ olim de
Euripidis tragodijs & mathematicis libris: quos idem Vi- ſi
Gorinus ꝑ te mibi reddẽdos iuſſerat:egiſſe.ltaq; nõ poſſũ⸗ be
nõ moueri.Nam quantũ uidere uideor:tibi ſum ludo. Fa/ Vo
cies aũt ꝓ ofticio tuo:qui & facerdos ſis & uictorini diſciua teei
lus:& mei ſtudioſus:ſi & mea ad me dialectica dederis: G in
aliꝗd de Proclo docueris. Volo em̃ oĩno meos apud me li d
bros:ne inanis ſemꝑ dominus exiſtimer. Vale ex Medio/-
lano pridie nonas Octobres. M. cccc. L. ð .
¶ EFranciſcus Philel. Aenico Dauolo egti aurato ſal. t
Vod crebrius ad te ſcribo:facit amor erga te meꝰ. 0
Cupio em̃ quotidie tecũ eẽ:& cõmẽtari tecũ.Præ
terea non ſatis ſcio:qᷓ tuto litteræ ad te meæ cõmilſſ-
ſæ ſint.Nã qui nũcij offerunt᷑: nõ eunt ad te:ſed petũt aut ”
Romã:aut Flor entiã. Cuiuſmodi uero ij ſint futuri:q ex ii /·
lis locis Neapolin cõcedant: augurari nequeo. Quo fit: ut e⸗
eadẽ exẽplis pluribus ad te ſcribã. Accipe igit᷑ & carmen N
M unũ: qc de tuis laudibꝰ ueluti luſimꝰ: & ultimã ſatyrã e cen ſe
tum: quas regis Alphonſi nomini dicauimus. Quod autẽ 6
cõſiliũ dederis de aduentu iſtuc meo:aut de mittẽdo ſaty 8
rarũ codice:ut antea trbi ſignificaui:libẽter amplectar. Va/
le ex Meditolano nonis Octobribus. M-cccc. L. 8
¶ Frã.Phi.Petro Thomaſio philoſopho ac medico ſal. ſ
lil erat:qqł ad ſe ſcriberẽ:& iã tuas litteras expecta
bam:quæ me faceret de rebus oibus certiorẽ: quas

l mea intereſſe duxiſſes. Cupio: meos illos libellos huic ta-
e bellario ad me des: & cũ his tuum claudiũ. Ptolemæũ de
. harmonia:hoc erit mibi uæbemẽter gratum. Quas ad me
„ degdliſti arundines: libẽter accepi. Atq; habeo tibi gratias.
Qui mihi cauſam eẽ nolueris: qua minꝰquotidie ad te ſcri⸗/
HW berẽ.Nuncio Tÿo pᷣ/ 6¾‧06⁄6¾0°5π— gramathophoro pe-
4 cunias nullas ſoluito: neq; ꝓ libris:neqʒ pro litteris. lpſe em
d ſatiſfacturus ſum ſemꝑ.Et ita eũ cõmonefeci. Vale ex Me
en diolano Nonis Octobribus. M. cccc. LD. MMU
tl ((ranciſcus Philelfus Bernardo luſtiniano ſal.
e/ Vo magis quotidie tuas expecto litteras: eo me
6 magis wea lallit ſpes. Mirorq; plurimũ:quid ſit in
cauſa ut tabellariꝰuacuus ſemꝑ redeat litteris tuiss
6 cũ ab alijs amiciſ frequẽtes reddat.Itaq; pro noſtra uetere
äi beniuolentia abs te peto: ut hoc me deſiderio tãdẽ leues.
. Quod ſi feceris:habebo tibi non mediocres gratias. Præ⸗
(terea mea illa opuſcula: quæ tum pater tuus uir ille grauiſ-
1 ſimus atq; optimꝰ: tum etiam ipſe tu uiſenda accepũti: iſti
elt nuncio ad me des uelim:qui meã tibi epiſtolam reddidit.
o Nam cũ earũ rerum nullum omnino mihi exemplũ ſit: ui⸗
deor familiaribus quibuſdã non æque in ſe nunc liberalis
4 atq; antea conſueuerã. Vale ex Mediolano pridie idus
e. Octobres.M.cccc.LD.
le ¶ Franciſ.Philelfus Blaſio Axeretẽſi equiti aurato ſal.
ni Oſteaꝗᷓ in tuũ te caſtellũ recepiſti: uideris ſane tu/
z orum familiariũ omnino oblitus. Ego autẽ & ſi tibi
l gratulor: ꝙ ita beatꝰ ſis: monẽdũ tamen exiſtimo:
eit Anequid ſupra hominẽ te poſſe arbitreris. Nã quãꝗᷓ tibi cu/
hen pio oĩa non eẽ ſolũ: ſed magis etiã atq; etiam indies fore
en ſecunda & ꝓſpera: debes tn nõ eſſe neſciꝰ: quanta eẽ Ræ
⸗ rũqʒ ſoleat ĩcõ ſtãtia mutabilitaſq; fortunæ: quã dicũt. Nec
— itẽ ignoras in oẽm uitæ uiciſſitudinẽ amicos eſſe iucũdos.
4 Ego aũt lætiorẽ tibi fortunã indies èfferri uæbemẽter op-
to. Vale Et plantas ficulneas ad me dato. Malo em̃ in præ-
. ſentia cõcipienti ſolo: ꝗqᷓ parturiẽti poſtea cõmendare. Ex

3 Mediolano pridie idus Octobres. M.cccc. L.
¶ Franciſcus Philelfus Nicoden

1
Geris ne an min egeris: qc; Frãciſcus Sphortia pri HM
ceps noſter tibi abeũti maãdauit: ſcire uælb emeter ſe
cupio. Itaq; rem mihi feceris gratiſſimã: ſi ꝓpediẽ g
dæerée omi quã mea intereſſe credideris: ex te certior factꝰ u
fuero: quod ut facias in maiorẽ modũ te rogo. Litteras qᷓs i⸗
tibi ad regem Alphonſum dedi: ut qdiligentiſſime reddi h
cures: ſummopere abs te peto. Vale ex Mediolano idi⸗ K
bus Octobribus.. M. cccc. D. “ .
Franciſcus Philelfus Iloanni Mario filio ſal.
VIdio te functã Maſſiliæ magiſtratu & eo quidem
nõ mediocri tua cum laude:id qc me plurimũ de⸗- te⸗
Hectat. Tua em laus omnis noſtra eſt. Reliquum e: N

ne tempꝰ uacuum labi patiaris: quod eo magis facere de-
bes: quo melius tibi & uxori familiæq; conſulas. Quare da
operam: ne iſtinc fruſtra tibi tempus terac᷑. Si renatus rex
te carum habet:ut ſolet pro humanitate & munificẽtia in/
genij ſui: eũ cunctis in rebus ſequaris: iubeo. Quod ſi ſecus
Fortuna tulerit: te ĩ ltahã recipe: & ibi malis eſſe ubi aliquo

.

————D

4
X

ℳ
ℳ

num ero ſis: ut inquit Cicero ꝗᷓ iſtic:ubi ſolus ſapere uidea⸗
re. Expecto mathematicũ ille opꝰ: de quo ſcripſiſti ad me fſ
antea. Et ſi quid græcorum libroꝶ offenderis. Cura ut ua/-
leas: teq; ab imin enti peſtilentiæ morbo quoa d poſſis: in .
columem reddas. Vale ex Mediolano. vi. Kal. Nouẽbres. Dee
N¶ Franciſcus Philel. Blaſio Axeretẽſi equiti aurato ſal. ſ
Vid tãdiu ruri tenearis: ignoro: præſertim cũ neq;
ficus ruri:neq; uua:neq; pomoꝶ quicꝗᷓ offenditur. .
. BSSed caſtaneæ te fortaſſe delectant: quæ qm̃ ſpirit⸗ de
ſunt pleniſſimæ: ne lateri tibi noceant caue. Nam ſi ijs uta/ .

ris familiariꝰ: uẽtris crepitũ nũꝗᷓ uites. Ego plãtas ficulneas

indies expecto. Vale ex Medi. iiij. Kal. Noueb. M. cccc. L.
¶ FPranciſcus Philelfus Thomæ frægoſo ſal. di. pl.
On poſſum ꝓſecto nõ mirari:qd non modo petẽti i⸗
mibi tã ſæpe Mediolanẽſia noſtra cõuiuia quæ ti-/ AEr
bi legẽda cõmodarã: nõ tãdẽ reddideris: ſedne rñ N

deris qdidẽ creberrimis epiſtolism eis. Nam & ocium tibi
–nonnunꝗᷓ datum intelligo. Quo etiam ſi uacaſſes: officio 3

. V

kter
ecie

ſi⸗

eti
Eti
efi
tbi
ci⸗

tefaungi oportuit: & librarijs minime cares: quitum mihi
tuonomine reſponderent per epiſtolas: tum cõuiuia ipſa
ſi te forte delectaſſent:facile trãſcriberẽt:qd ſi librarijquo/⸗
q; & notarij defuiſſent: at nummis abundabas abundaſq;.
Quare fuiſſet uel liberalitatis uel officij tuinõ tamdiu ſile/
tiũ egiſſe: præſertim cũ ſatyro:qui nihil ſolet humanis ĩ re/
bus intactũ relinquere:quod uełluitio: uel laudi dandũ cẽ/
ſeat. Accedit ad rem beniuolẽtia erga te mea: quã eẽ ma/
ximã noſti. Quapropter etiã atq; etiã te rogo:ut me tuum
perpetuo fore patiare. Nam ſi neq; mea mihi cõuiuia reſti/
tuis: neq; reſpõdes quicꝗᷓ: obſeruantiã erga te meã nõ ſolũ⸗
negligis: ſed etiã eõtẽnis. Vale ex Mediolano pridie Kał.

Nouembres. M, cccchllJ.
— (Eranciſcus Pbilelfus N icolao frægoſo
Genuenſium præfeéëto ſſal..

Antã mihiiucũditatẽ afferat tua oĩs dignitas: ſcio
te nõ latere. Nã amorẽ erga te meũ haud nũc pri⸗
mũ intelligis. Quid em te nõ ſemꝑ amarim: quẽ ab ineun/
te ætate ſemꝑ magnũ ac præſtantẽ uirũ foro cognoſſeme?
Nulla certe ex parte me de te mea fefellit opinio. Magni
ſũt fundameta uirtutis:qbꝰ qui fſolide nitit᷑: mirabili incre/
mẽto cũ die auctꝰ ſurgit in gloriã.leciſti tu ꝗdẽ mi Nicolae
pulcherrima laudis fundamẽta adhuc puer:quibꝰ ꝑpetuo
quodãcut ita dixerim) ꝓbitatis pariete ſic in hãc uſq; æta/
tem reſpõdiſti: ut cunctis in rebus pro tua prudẽtia fortu/
nam obſequẽtẽ habueris. Nã fortuna ſiqua tãdẽ ea ſit nũꝗqᷓ
inertibus: nunꝗᷓ ignauis fauet: ſed induſtrios & ſtrenuos
homies planeq; prudẽtes ad res maximas ſemꝑ uel comi-
tatur uel ſequit᷑. Tu igit᷑ uirtutis gradibꝰper egregia dein/
ceps facinora ad genuẽſem præfecturã nõ difficile es eue/

ctus. Hãc uelim ita exiſtimes te adeptũ: ut nullo fortunæ
obſequio potuiſſe intelligas:niſi uirtutis ductu ac præſidio
uſus es. Qc' cũ ita ſit:reliquũ ẽ: ut ꝗbꝰ artibꝰ hãc es dignita-

tem aſſecutꝰ: eiſdẽ quoq; ſuſtineas atq; tueare. Nõ em ſolũ
ornatu & oratione atq; honore: ut docet Ariſtoteles cæte
ris e præſtare oꝑtet: ꝗ illuſtri ſit loco excelſoq; cõſtitutꝰ:
ſed multo etiã magis tati⸗ uitæ moꝶꝶ& grauitate & cõſtã/

1

tia. Nã quanti faciunda ſit ueſtitꝰ elegãtia & magilicẽtia:

oſtẽdit Solon: quẽ in eo genere gallum Crœſo prætuliſſe
accepimus. Quæ ſit in dicendo ſeruãda dignitas: quæ ma/
ieſtas: nõ paryſatis mõ Artaxerxis mater: ſed norunt etiã

hiſtriones & uniuerſa theatralis turba: qua nibil humilius:

nibil abiectius. Tyranni præterea non minꝰ? ꝗᷓ reges bono

rant᷑.Eo enim aſſentatores confluũt:ubi plurimũ tum in/

eptæ fortunæ: tum leuitatis & ſtulticiæ abũdare aduerte-
rint. Nec eos pudet modo quid cõmodi ſe adepturos pu/

tent præſtare omne famulatobſequiũ. Vt aũt huiuſmodi

hominũ colluuio arcenda a nobis eſt: ita doctiſſimorũ gra/
uiſſimorũq; uiroꝶ conſuetudine aſſidue utendũ:quo eoꝶ

Frudei uel inſtituti:uel confirmati meliores indies ſimꝰ.

