& tueri. Qcd ubi fit:primoniũ indies magis atq; magis am-
lificat᷑.Et ẽ ſane matrimoniũ uiri mulieriſq; cõiunctio ſᷣm

7

tilſãtiſq; uoluptates inſtitutũ ẽ mr̃imoniũ: ſed ut regñatio/
ni generatio præparet᷑ ob eã ſcilicet rõnẽ mr̃imoniũ noĩa/
tũ:qd iccirco mulier debeat uiro nubere:ut mr fiat. Debet
inꝗᷓ decꝰ mr̃imoniale id officij præ ſe ferre:ut & re domeſti
cã regat:& liberos ſuſcipiat.Na binc ſubſiſtit hũani generiſ
ꝓ pagatio amicabiliſq; ſocietas. Et cõiugij qdã bona tripli/
cia eſſe uolũt:fidẽ: ꝓle: ſacramẽetũ.Atqʒ fidei qdẽ ẽ:ne præ-
ter copulã cõiugale: aut cũ altera cõcubat᷑ aut cum altero:
ſed ut æque uir ſua uxore cõtẽtus ſit atq; uxor uiro: qc tũ
certe fiet:cũ pari ſe charitate ꝓſequent᷑. Ad quã quidẽ rẽ
haud ſcio: an uxor longe ꝗᷓ uir debeat eſſe propenſior. Nã
ſi pudorẽ mulier pudicitiaq; amiſerit: quid reliqui habeat
in ſe boni: non intelligo. Quã me delectat Tertiæ Hæmy⸗/
liæ Afri cani ſuꝑioris uxoris præcipua illa fides & egregia
charitas: qua in uirũ uſa ꝑhibet᷑. Hæc em̃ non modo æquo
animo pertulit uiri adulteriũ in ancillulã dum eſſet in ui/

ta: ſed eam quoq; poſt illiꝰ obitũ libertate donatã liberto

ſuo in matrimoniũ dedit. Quãta uero æquanimitate ſplẽ/
didiſſimũ cõtinẽtiæ exemplũ Liuia Tiberij atq; Druſi ma/
ter erga uirũ Auguſtũ fuerit: & græce & latine decantant

egẽ ob ꝓcreãdos liberos. Nõ em̃ ad laſciuiæ illecebras ti-

WA
tbitate
liope⸗
lunobt
loſeui
orpes
lerb⸗
Pen
tan
benl
xCil
mlias
itad
tigere
am⸗
ioßm
rasti⸗
nti/
nota,
Debet
hnelli
Aneri
pli
pre⸗
tero:
dti
igere
heat
n/
gla
luo
ul/
rto
ble⸗
Wwa/

tant

=
biſtoriæ. Volutabat᷑ enim Auguſtus per oẽm incõtinen
tiæ fœditatem. Ock ſi pari fidei ſanctitate ſe coniuges ada/
marint:nulla huiuſmodi labes matrimoniũ polluat.lIn pro
le uero aliud eſt matris: aliud patris officium. Debet enim
liberos mater cũ charitate ſuſcipere:benigne alere:religi-
oſeq; educare.Pater aũt illud meminiſſe duo eſſe bominũ
enera:alterũ doctum & urbanum:alterum indoctũ & ru
Hicumm & hoc quidem pecudũ eſſe ſimillimum:illud uero
nõ diuinũ minus: ut ita dixerim: ꝗᷓ humanũ. Eſt igit᷑ officiũ
boni patris filios ijs inſtituere diſciplinis:quæ libero homi⸗/
ne dignæ ſunt:quo non indocti & ruſtici:ſed & doctiſſime
eruditi eleganteſq; uideant᷑. Velim hac in re mi frederice
ad teipſum oculos mentemq; cõuertas. Teq; ac cæteros
æqualis tuos diligentius deſpicias: conſidereiq;: quantum
inter te & illos interſit. Nonne cũ aliquid more tuo loque-

ris & grauiter& diſerte: te omnes taciti admirant᷑ ac ſeſe

ignauiæ inertiæq; accuſant: qd; nihil ſciant: qc quid a ſe dici
& qui dici oporteat: ignorantæItaq; alij parentes iucuſant:

qui nullã geſſerint curã ſui: alij ſeipſos accuſant: ꝙ tempꝰ

per ſecordiam & deſidiã labi paſſi fuerit. Quo fit: ut & ho⸗

noreris ab æqualibus tuis: & a maioribꝰ natu mirifice lau-
deris. Tuum igit᷑ fuerit: cum primum a matre liberos ac/
ceperis: eos erudire ijs artibus: quibus & ſapiant recte:&
bene perpoliteq; loquant᷑. Non enim te præterit: quãtam

uim habeat copia ornatuſq; dicendi: ſi ab ingenio ꝓficiſci

tur & compoſito & bene morato. Qcł aũt ad ſacramentũ

attinet: ea cõiugibus cura uel maxima eſt adhbibẽda:ne di-
uortiũ fiat: ne dimiſſus dimiſſaue cã prolis alteri coniuga-
tur. Sanctũ inquã & impollutum matrimoniũ eſſe debet.
Qd ut in omniuita mutua dilectione tueamur:illud ẽ præ
ceptum nobis aſſidue memoria repetendum: nec maritũ

habere poteſtatẽ ſui corporis: nec item uxorẽ ſui eſſe ar-

bitrij:ſed utrũq; alteri pari quadamæbaritate obſtringi ad
ꝓcreandã prolem: cum neutriliceat continere ſeſe: ubi al/
teruter nolit. Quo quidem iure & bic uxoratꝰ & hæc ma/
ritata non recte modo ſed & latine & eleganter dicitur. Ita
inꝗ cõiugatos eſſe oportet:ut ſui ſimiles gignãt.Et ſd ſane

fit nõ ſolã hominum inſtitutis: ſed naturali etiam quadam

lege. Sic em & arbor arborẽ generat: & ſeges ſegetem: &
animal ex ſe animal. Itaq; omni eſt opera diligentiaq; ſtu⸗/

dendum:ne quid in præcellẽtia maritali: non agat᷑ modo:

ſed ne cogitet᷑ quidem: qc ab eius decoro deoq; abborre-/

at: ſed omnia & pudice gerant᷑ & pie.Idq; eo magis cu ran
dum eſt: quod in bene conuenienti coniugio ſitum ueluti

ſeminarium eſt quoddam florẽtiſſimæ & pacatiſſimæ rei /
publicæ: & eius quidem reipublicæ: quæ cenſet᷑ optima.
Scimus em tria eſſe genera adminiſtradæ ciuitatis: popu/

li: optimatiũ: regis: ſecũdũ triplicẽ ſocietatem rei domeſti
cæ. Heri & ſerui: patris & filij: uiri & uxoris. Et bæc quidẽ
ſocietas regiã: quæ præſtat cæteris repræſentat. At patris

& filij eã: quæ dicitur optimatium. Nam pop uli principatꝰ

æque habet: atq; heri & ſerui. Et ueſter quidẽ reipublicæ
ſtatus ita eæ optimatibus conſtat: ut a regio differat nihil.
Eum enim dignitatis locum dux apud uos tenet: quem

apud Lacedæmonios rex ſolebat. Sed hac de re alias.
Nec illud mibi uidetur prætereundum: qd' apud lacedæ/

monios Lycurgi legibus cõſtitutũ legim us. Is enim cũ eos
quinubere uoluiſſent ſpectaculo itereſſe gymnicis ĩ ludis
probibuiſſet: addidiſſetq; præterea eam ignominiã: ut ho
nore illo atq; obſeruãtia? quæ ai. unioribus præſtabatur in

cõſeſſu ſenioribus: priuarentur. Lege tamen cauit: ne uir
una cum'uxore in eodem cubaret lecto:& id quidem: quo
plurimum diei cum æqualibus una eſſet:ac noctis quieſce⸗
ret totas:cũ ſponſa uel ad procreandos liberos & clam cõ
rederet᷑ & cũ pudore. Quod ea etiam ratiõe Lycur gus
conſtituit quo & corporibus melius ualerẽt: utpote quæz·
nimio coitu langueſcũt atq; ægrotant: & amor coniugalis

aſſidue recetior redderet᷑: & partꝰ ipſi robuſtiores fierẽt.

At ipſe tecum rem bane nõ ita ad unum reſeco. Sed illud
ſane te admonitum uglim: nimium iſtiuſmodi cum uxore
cõgreſſum: non ſolũ eſſe pernicioſum & ad uircs & ad bo

—

nam ualitudinem: uerũetiã ad procreandos mares. Nam

quo eſt ſemen calidius: eo eſt ad maris filios procreandos
accommodatius. Quare uſu fieriuidemus: ut ſenes magis

Ziauenes gignant mares. In cauſa uero id eſſe puto ꝙ ſe/
nes rarius coeunt ꝗᷓ iuuenes. Hinc fit: ut qd natura in iuue/
tute potentius eſt: id nimio ueneris uſu reddatur frigidi/
us: & ob eam rem ad marium procreationem imbecillius.
Sed hæc tu pro tua prudẽtia moderabere. Cæterum tibi
maiorem in modum gratulor: quod eam duxeris uxorẽ
cui nibil deſit ad cõiugij dignitatem. Duxiſti enim puellã
tum probam & pudicam: tum etiã pulchrã ac nobilem &
cum dote nõ uulgari. Quo fit:ut uix ſciam utri magis gra⸗/
tulandũ cenſeã ſponſæ ne:an tibi.Nam & ipſe in tua repu/
plica uirtutis præſtãtia cedes nemini: & bonitate formæ
non mediocriter uiges:neq; deteriore Cornelius es gene-
re ꝗᷓ illa Contarenea: nec minꝰ ꝗᷓ illa opulenta. Efficiat igit
deus optimus maximus: ut proprium ſit uobis matrimo⸗
niũ ueſtrũ ac idẽ fœcũditate liberorũ & iucundũ & folix.
Vale ex Ticino idibus Octobribꝰ.M.cccc.xxxviiij.

(Franciſcus Philelfus Aloyſto Crottoſal. D

—
—

WàR D ſextũ idus octobres Ticinũ buc perueni: ut ex
noſtro Catone ſacco eloquetiſſimo iurecõſulto ac

„
—

— — 8

Cepiſti.Itaq; ꝑ tuas litteras certior fieri cupio: quid facere
me oporteat. Nam ego hinc prius pedem nõ mouebo: ꝗ
coſiliũ tuum audiero. Vale ex Ticino. xvij. Kal. nouẽbres.
M. cccc. xxxviiij.

(Franciſcus Philelfus Saxolo pratenſi ſjal.
Væ tibi ex Bononia ob ſubitã abitionẽ meã reſpõ/
dere nõ potui.Nam cũ inde ſoluerẽ:redditæ mihi

ſunt litteræ tuæ: nũc ex Ticino uerbis paucis reſpondi ti/

bi. Petis em:ꝗqᷓ ratiõe ſcurræ ſint ape græcos ;αιαωσXο
bomolchi nominati.Et item quiapud nos ſunt:quos græ⸗

Vci òX ροο olechinus uocät: & quæ loca eẽnt: ꝗ Athe/

nis xXä ο1. Cycli hoc eſt circuli ꝗppellabantur. Bomolo
chos proprie illos græci dicebant: qui ſub aras in ſacrificijſ

ſedere conſuerunt: ita noĩatos ab ara: ꝗq & αοα bomos

uocãtur: AOπαι Lochin: quod inſidiari ſignificat: quoniã

à aras inſidiarent᷑: utpote qui cũ aſſentatioòe efflagitarẽt.

ij

.4
2 Pvvii5

Quamobrẽ & qui ſacrificijs ſuſcipiunt᷑: tibicines & ua tici/
nium profitentes bomolochi uocabãtur. Ex huiuſce autẽ
rei tranſlatione: s2Somolochi etiã ij dicti ſunt: qui apti ac faci
les atq; iſdem humiles: omnia lucri gratia perferrent iocã/
do cauillandoq;. Et bi quidem apud nos ſcurræ appellan/
tur. Homines ſane inepti atq; contẽnẽdi: qualis eſt hoc tẽ/
pore apud florentinos Nicolaus Nicolus & Poggius Bam

balio: qui ut ſumptuoſioribus cœnis in terſint:a nullo ſeſe

ſcurrilitatis genere continent. Qui ueroa græcis Olechi/
nus eſt appellatus cruſtis & ſpinis tectus: petriſq; aſſuet“:
bũc noſtri remorã uocant: aquatile animal admodũ bre/
ue: in quo tãta ineſt tamen naturæ uis: ut nauim pernicius
iter facientem eius carinæ inbærens ad nixuſq; retineat:

ac remoretur: ob eamq; rem & a græcis Olechinum &ιàa

noſtris remorã nominatum. Habeturcq; iſtiuſmodi animal

amatorijs ueneficijs infame liteſq; atq; iudicia dicit᷑ remo/

rari: grauidarum flux us ſiſtit utero: ac partus ad puerpe-
rium continet. Et id tamen in cibum addi probibetur: ut
Plinius refert. Huic ſpina eſt parua: & oua amara ad quiĩq;
numero : at ora in medio corpore atq; in terrã uerſa. Præ/
terea Olechino pedes eſſe Ariſtoteles aſſeuerat: utpote

cui pẽnæ pedũ inſtar locatæ ſint: quanꝗᷓ alij ſunt qui dicant

eos ſpinis uti pro pedibus: & ita ingredi: ut in orbem uol/
uan?᷑. Itaq; detritis ſæpe aculeis inueniri. Nã quoniã futu/
ros maris æſtus ſæuiciamq; præſaginat: bos correptis ſe la
pillis operire: ut eo pondere ſtabiliat mobilitas: & ita ſpi/
nas uolutatione atterere. At mutianus muricem eſſe tra/
dit purpura latiorem: cui roſtrum neq; aſperũ eſt: neq; ro/
tundum: neq; in angulos prodit: ſed ſimplicem concham
eẽ autamat: quæ uno latere ſeſe colligat. Trebius uero ni-
ger. L. Luculi familiaris ſeribit hunc piſcem haud eẽ pede
Iongiorem: neq; digitis quinq; craſſiorem: cuius ea ſit uis:
ut & nauis uentorum flatibus plenas ſiſtat: & in ſale ſi fue/
rit aſſeruatus: aurum quoq; qii in altiſſimos deciderit pu-
teos: ubi admotus ſit: extrahat. Huius etiam Lucanus me-

minit libro ſexto ſuæ pharſaliæ: inquiens: Non puppim re-

tinens euro tendente rudẽtes. In medijs olechinus aquis.

—,—3 ——

— — ——
— —

ci

chi⸗
.

ig

H

int

f/

18:
/
l⸗
e/

te

is⸗

Huius meminit Theophraſſtus libro quarto de huiuſmo-

di animalibꝰ: ubi dicit echinorũ tris eſſe ſpecies: ex quibus
Olechinos & magnitudine & craſſitudine cæteros præ/
ſtare. Et eſt ſane Olechinus: quẽ meminimꝰ: dictio quadri-
ſyllaba. At echinus dictio triſyllaba:eſt ſuauis eſu: & paulo
minor Olechino. Cuiꝰ etiam luuenalis meminit inquiens:
Oſtrea callebat primo deprẽdere morſu.Et ſemel aſpectu
dicebat littus echini. Præterea echinꝰ apud græcos ſigni-
ficat terreſtre id aĩal:cui ẽ apud noſtros hæricio nomęe: qcæ
ipſũ ab hærendo deductũ eſt: & æque ſpinis hirſutus ẽ atqʒ
maritimus echinus. At circuli quos quæris ad poſtremũ:

Loca erãt Athenis:ut Dinarchus cõtra Calleſchrũ oſtẽdit

ubi aliqui ueniebãt.ld autem nomẽ tractũ ẽ a circulari cir/
cumſiſtentia uendẽdorũ. Quare menãder in epheſio ait:
ltaq; ego mihi uideor ꝑ deos immortalis in circulis uidere
meipſum indutũ currere circũ: ac uenire. Habes a me pau
cis: quæ petieras. Vale. Et Leonardum noſtrum arretinũ
eruditiſſimũ & eloquentiſſimũ uirum noĩe meo ſaluere iu
be.Ex Ticino Kal.nouẽbribus. M. cccc. xxxviiij.
ranciſcus Philelfus loanni ferufino iurecõo⸗
ſulto & ducali iuſticiæ conſiliario ſal.
lIſite & amem: & plurimi faciã: ſim apprime ingra/
tus:utpore ꝗ dilucide ꝑſpiciã mea tibi omnia curæ
eſſe. Cnſilium autem inclytinoſtri principis nõ admitto
ſolum: ſed etiã laudo: ut par ẽ:proboq; uæbementer. Itaq;
tantiſper hic manebo:donec per eius litteras intellexero:
ad quod ſim tempus ad uos iturus. Nam habitam eſſe di/
ligẽtem rationem reimeæ pecuniariæ: ut mihi plurimum
conducit: ita uoluptatis plurimũ aftert: uel ea rone qqc ne
cogitante me quidẽ princeps non ſapiens minus: ꝗᷓ muni⸗-
ficus ac benignus: ita de me conſuluit: ut nõ ſim in exigen
da pecunia uſurus alienis ſuffragijs: ſed conſtitutis tẽpori/
bus ex certo loco mihi ſatiſfactũ egt. Quare ut ei meis uer
bis gratias habeas imortalis: te maiorẽ in modũ rogo. Va
e ex Ticino.iij.idus nouẽbres. M. cccc.xxxviiij.
Franciſcus Philelfus Ioanni Antonio brixiano ſal.
Eſp eri mihi redditæ ſunt læ tuæ: itaq; cras uos
iij

ibo. Nam ante id tempus hic ſoluere non licuit: cum mibi
in bãc diem nullus ſit equus. Itaq; ignoſce breui meæ huic S
moræ. Vale ex Ticino. v. Kal. decẽbres. M. cccc. xxxviiij.
— Franciſus Philelfus Catoni ſacco 4
iareconſulto ſal.
Ortare Chryſolorinã meã ne miret᷑: ꝙ hic diutias P
ᷓ arbitrabar: expecto. Nam ita eſt opus facto: quo H
nobiliſſimo buic principi morẽ geram: & id quidẽ in rebꝰ B
L

non paruis aut contẽnendis: ſed & maximis & præclaris.
ltaq; ut bono aio ſit: domũq; bene gerat: eam pro tua pru/
dentia etiã atq; etiã ꝗᷓdiligetiſſime adhortare. Vale cũ pu/
diciſſima uxore tua. Ex Mediolano pridie nonas decem/
pres. M. cccc. xxxvViiij.
Pranciſcus Philelfus Honofrio Strogæ ſal.
Vod fortaſſis apud uos nõdum increbruerit: ego
apud hũcpræſtantiſſimũ principem philippã Ma
riam exillis ethruſcis turbulentiſſimiſq; fluctibus tanꝗᷓ in
trãquillũ atq; ſecurũ reliquæ uitæ portum me recepi. Vbi
omnia mihi affatim ſunt oblata:quæ non folum ad emolu/
Jmenta: ſed ad dignitatem attinẽt. Vtinam mihi liceret te⸗
cũ oĩa libere cõmẽtari: quæ & ipſe uellem: & tua noſſe in/ .
tereſſet. Sed temporum eſt habẽda atq; hominum ratio-
Nec enim me latet: ubi locorum es: & quã tibi cauendum
fit. Htaq; feram æquo animo deſidertum meum. Cæterum HDB
illad unum non reticebo principem bhunc meum & patri 6
tuo clariſſimo uiro & tibi & uobis omnibꝰ optare: oĩa pro
uoluntate ueſtra: atq; nibil magis cupere ꝗᷓ in omnibus re/
bpus uobis peregregie prodeſſe. Tu ſiquid eſt: quod a me

uelis: fac ut ſciam: & factum puta. Vale ex mediolano no-
nis decembribus. M. cecc. xxXviiij. 1
6GE(VFranciſcus Philelfus Ioanni Antonio brixiano ſal.
nunciabis principi noſtro: quæ mibi mãdarat: nõ 1
minore diligentia: ꝗᷓ fide me perſecutum eſſe:ſpe/
d roq; futurum: ut ad paucos dies certi aliquid affe⸗ 4
ratureld cum erit: continuo ad uos ibo. Interea temporis
nullum officum prætermittã. Vale ex Ticino.v. Idus De/ .

cembres. M. cccc. æxxXxXiif

HI
1
(Eranciſcus Philelfas Ioanni Autiſpæ ſal.

V ſemp er aliquid ꝑetis. Inſeruis autẽ raro. Quid
d hominis ſis ignoro.Petis a me Diona pruſaenſem
⸗ quem equidem dabo ad te propediem ea lege: ut eum ali
quando patiaris ad nos redire. lbit em codexille ad te mu⸗
tuo:non dono. Quamobrem facito: ut ex cõmodo tuo ni⸗
tus hil mibi tandem incõmodes. Tuſcanellam noſtrum opto
d bene ualere. Vale ex Ticino Idibus decẽbribus. N.cccc.
tc xxxyliij.
N Franciſcus Philelfus Petro loanneto
/ pbiloſopho ac medico ſal.
pbiloſophoa oſal.
. Ogo te maiorem in modum: ut meum Virgilij co
AQdicem: ac item commentatorem Seruium cures
ꝗprimm Bononiam perferri:& Alberto Cancario com-
1n muni amico nomini meo reddi. Id quod in hanc diem nõ
in⸗ feciſſe te non poſſum nõ mirari. Nec enim debes oblitus
ſdi eſſe:& quid mihi: cũ iſtinc abirem:corã receperis: & quid
olw⸗ poſtea ad te ſcripſerim. Fuerit igitur officij tui:ne diutius
tte⸗ litteris meis ſolliciteris.Idqʒ ut facias: abs te non peto ſolũ:
ſed etiam contẽdo. Vale ex Ticino.xv. Kal. Ianuarias. M.

. cccc, xxxviiij.
⸗ Franciſcus Philelfus Alberto Zancario fal.

im.
i Itteras meas ad Petrum lIoannetum illuſtrem phi-
Pto⸗ ſophum ac medicum ut ei reddendas Senæ di-
Ste⸗ ligenter cures: etiam atq; etiam a te peto.Facitoq;ʒ:ut per
me tuas quoq; litteras intelligat deſiderari officium ſuum in
no/ reſtituendis mibi codicibus meis & Virgilij & ſeruij. Tvu
rrem omnem tenes: uerum quod peto: eo ſcribito accura/
1l. tius & grauius: quod uereor eius liberos eſſe in cauſa: quo
no⸗ minus meicodices ad me ierint. Nam ille & uir bonus eſt:
e/ & & amicus. Mea hic omnia & ſecuntla ſunt & læta. Nam &
ſe⸗ hbuic nobiliſſimo principi ſum cariſſimus & cæteris omni⸗
s. bus: qui auctoritate & dignitate ualent: admodum iucun⸗/
e⸗ dus. Vale ex Iicino. xy. Kal. lanuarias. cccc.x xvniij. .

ranciſcus Philelfus Catoni ſacco iure cõſulto ſal.
Ilituerã bodie redire ad uos: ſed iuſſu principis
ante diẽ tertiũ hinc mouere pedem nõ licet.Itaq;
monebis uxorem Chryſolorinã: ne quid mirer :turbet᷑ ue
ꝙ minus ad diem conſtitutũ iſtuc reuerterim. Principi em̃
parendum eſt. Vale ex Mediolano pridie Kal.lanuarias.
M.cccc.xxxviiiij.
. IFranciſcus Philelfus Petro Michaeli equiti
Vm idoneus eſſet oblatꝰ nũcius:cui meas ad te lit/
teras darẽ: uiſus es admonendus: id quod fortaſſis
baud ighoras: te apud hũc humaniſſimũ principẽ noſtrũ
ualere auctoritate plurimũ. Itaq; tibi opera dãda eſt: ut bñ
promerearis. Q& ſi feceris: pmagnũ es fructũ cõſecuturꝰ.
Reliqua tu coram ex hociſto nuncio cognoſces. Non em̃
omnia cõmittenda ſunt litteris. Vale ex Mediolano pri/
die Kal. lanuarias. M. cccc. xxxviiij.

. 8

Eſterno ueſperi cũ uniuerſi aulici ꝑmagnaq; nobi

litas eẽt in arce principis Cæſarei bhuius noſtri in cœ

pompaàeõt endandi trũci VYulcano: principe ipſo nõ præ
ſente modo:ſed ſolenne etiam feſtum im rimis agitante:

ornanteq;. Hoc aũt mane: qui primus eſt anuarij dies: cũ
primũ illuxiſſet: oẽs in eandẽ arcẽ & in idẽ cœnaculũ con/
enimus: & inde perpauci: quorũ ipſe numero ſũ aſcriptꝰ
in cœnaculũ ſumꝰ nccerſin gn nobiliũ appellat᷑.Hic tãdiu

expectauimus: donec pran iſſet princeps. Prandet enim
ſemper in aurora: aut etiam aliquãto prius interdũ. Nam
ui pauciſſimi eſt ſomni: antelucanũ tẽpus nunꝗᷓ eũ offen/
dit in ledo. Amota uero mẽeſa: cõtinuo donata e uniuerſa
nobilitas auliciq; oẽs: quotquot in utroq; cœnaculo operi/
untur uarijs muneribꝰ.p dignitate cuiuſq; & gratia apud
principẽ.Dona ſunt oĩa anuli aurei cum gẽmis aut piropis

aut adamantibꝰ. Ego pulcherrimo anulo cũ adamante in

pyramidẽ ſurgenti donatꝰ ſum: & eo quidẽ nõ mediocris
precij. Hunc:qui precioſior ſit: & melior: in auri metallis

Franciſcus Philelfus Catoni ſacco iurecõſulto ſal.

cui eſt uiridi cognomentũ: celebrata eſt annua illa

inue
liecn
gre⸗
no
mi⸗

ſtra

4. inueniri uolunt:Eſſeq; primũ omniũ repertũ in his metal/
S lis: quæ in æthiopia ſunt inter Nercurij delubrum: quem
græci ẽNι ρ bhermen uocant: & Meroen inſulã: qui maior
e ns ſit cucumeris ſemine: babereq; tãtã ĩ ſeſe uim: ut iuxta
nü“ magnetẽ poſitꝰ ferrum ab eo abſtrabi nõ patiatur: aut ab/
1. ſtractũ ad ſeſe rapiat:ac tanꝗqᷓ auferat. Sũt præterea adamã

tes alijs in locis reperti: ut in India qui æque ſit magnus ac
nucleus auellanæ: cui ſilis eſt: qui naſci᷑ in Arabia: ſed ali-
quãto minor. Reperit᷑ etiã adamas in Macedonia in Phi/

I lippico auro olim inuẽtꝰ: qui cucumeris ſemini ẽ par ma/
s gnitudine ut alter ex ante dictis adeo paruꝰ ẽ: ut milij ma/
Fi gnitudinẽ nõ excedat:a quo etiã nomen accepit: quippe
i qui cencros ſit appellatus. Habet᷑ alter in Cypro:qui colo/
6, rem aureũ repræſentãs: in medicamine plurimũ ualet. Eſt
5; etiã adamas cognomie ſiderites: q& ferrei ſit ſpledoris: cæ

teris adamãtium generibus põderoſior:ſed diſſimili natu
ra: utpote qui & frangat᷑ ĩctibus & adamãte alio ꝑforetur

ee.: qui cyprius ẽ. Et cũ precioſior adamas & igni ſit & fer/
di ro indomitus adeo: ut adamas appellet᷑: cedit tamẽ hirci-
e no ſanguini: hoc enim ſi recẽs caliduſq; fuerit: maceratꝰ
2 ictibꝰ tandẽ cedit & incudibus. Volũtqʒ in adamante tãtã
ineſſe uim: ut & uenenis uim auferat: & lymphatiões me/

tuſq; uanos ambigat atq; expellat ex bominũ mẽtibꝰ. Sed
bæc de adamãte fortaſſe pluribus: qᷓ oportuit. Cætera cũ
uenero:inter nos cõmẽtabimur. Na ego mihi uideor for/
6 tunatiſſimus ꝙ huic me diuino principiſentiam eſſe cariſ-
I ſimũ.Plura em ſunt: quæ nõ recte litteris cõmittant᷑. Cras
ad uos redibo. Vale ex Mediolano Kal. Ianuarias Anno a

natali Chriſtiano M. cccc.xxxx. 2”
(Franciſcus Philelfus Bornio ſalæ iurecõſulto ſal.
fl⸗ — — . — . . — —
Eſideriũ de me tuũ me nõ iiuria plurimũ delectat.

Eſt em̃ plenũ amoris præcipui erga me tui. Sed ue
4 lim: ſcias mutuũ eẽ amorẽ noſtrũ planeq; ſingularẽ.Nõ.n.
magis me deſideras:qᷓ deſideraris a Philelfo. Dij malefaci/
ant factiõibus ueſtris: quibus diuina oĩa bumanaq; cõfun-
dunt᷑.lam iterũ ad uos iui: eo ſane conſilio: ut a uobis nũꝗqᷓ
decederẽ. Sed neſcio qua uel hominũ peruicacia uel fatali

is

tis

i

aſtro ſit factũ:ut bis inciderim in atrociſſimas ueſtræ reip.
procellas atq; tempeſtates. Muſis inter arma nuſꝗᷓ bñ con
ſultum eſt:ſed Bononiæ longe periculoſius. Itaq; habẽda

nobis fuit ratio & dignitatis & quietis. Ego iuſſu principis

mei adhucago Papiæ: ad paucos dies Mediolanũ petitu/
rus cum uniuerſa familia. Vbi omia mihi parata ſunt & ad
cõmodum & ad dignitatẽ. Vale ex Ticino.iij.idus lanua/
rias. M.cccc.xxxxxRK. “
(Franciſcus Philelfus Petro Thomaſio
pꝓphiloſoꝑpho ico ſal.

lum fidei ſanctitate:quã præterire non licet: ſed maximis
etiã beneficijs:quibus ſi abuterer:poſſem iure ingratitudi
ni obnoxius fieri. At emori malim ꝗᷓ ulla uel minima inuri
nota infamiæ. Itaq; rogo te per indiſſolubile amicitiæ no⸗
ſtræ uinculum: ut me dignitatis meæ rationẽ haberepati-
are. Nam quo pacto me amicitia tua dignũ iudicares: ſi fo/
rem iniuſtus? Quod ſi iuſticiæ fundamentũ eſt fides: pate
re æquo animo: ꝙ promiſſa atq; cõuẽta inuiolatæ ſim ſer/

uaturꝰ. Mors ipſa dũtaxat nos ab hoc principe abſtrabet.

Et meum in te amorem nulla neq; fortuna: nec temporũ
mutabilitas labefactabit. Vale ex Licino pridie Kal. Febru
arias.M.cccc. xxxKxK.
PFranciſcus Philelfus Aloyſio crotto

ducali lecretario ſenatoriq; ſal.

ſte ferre.Nõ enim te latet: quo fuerim cõſilio ex urbe Se/
na primũ:deinde ex Bononia a nobiliſſimo pricipe accer-
ſitus. Veniam autem cum uniuerſa familia omniq; ſupelle
Gili Mediolanum intra quatriduum. Miſi enim iſtuc: qui

ædis mibi cõduceret. Vale ex Ticino.iiij.idus Februari-/

/

2S. M. Cccc. xxXX.

OFranciſcus Philelfus Alberto ancario ſal.

Nego nudiuſtertius cõceſſi mediolanũ cũ uniuerſa

Am mihi integrũ non eſt: ut tuo utar conſilio. Sum
lim huic excellẽtiſſimo principi obſtrictus: nõ ſo/

Pportune me redditæ ſunt exoptatiſſimæ litteræ
tuæ. Nam hic diutius eſſe non poteram nõ mole/

Tſcias:quẽ in locũ miſſurꝰpoſthac ſis tuas litteras:

ſ
il

ep
hot
her

ſor

—

ſen familia rebuſq; meis omnibus. Eſtq; adu ntus meus cum
beha ab bhoc præſtantiſſimo principe: tum ab uniuer ſar cpEx
den ceptus periucunde adeo: ut unus Philelfus omn ibus ſit in
ett bonore. Mirabile dictu eſt:ꝗᷓ ſum honoratus ab omnibus.
a Bene cœpta ſecundet deus. Qd ſi fiet: nemo me uno neę
un fortunatior:neq; beatior. Vale ex Mediolano idibus Fe .
bruarijs. M. cccc. xxXxxR. H
anciſcus Philelfus Saxolo pratenſi ſal.
en LCribis mirari te : quid ſtoicis pbiloſophis in men/
ins tem uenerit: ut cum in ijs quæ corpori ſunt fortu-
udi . X tributa: ſelectionem poſi uerint: minus ea ne-
n q; bona uoluerint: neq; mala appellariſ. ed aſtera comoda:
Alt era iucõ moda:& ut ipſi appellant αιπροπadiapho-
no⸗ hoc eſt indifferentia:quod & bene uti illis quis poſſit
ſi (WW male. Poſſem hac de re tibi rationes nonnullas oſtéde-
ſto re: quas tum ob temporis anguſtias: tum ob occupatiões
pate meanas in præſentia miſſas facio. Sed eam tu unam minime
nlen negaueris. Quod ſua natura bonum eſt: eo meliorem ho-
her⸗ L minem reddit:quo magis creſcit in cumulum:id quod de
otu omni uirtute tam actiua ꝗᷓ contemplatiua licet intelligi. At
bru commoda tam corporis ꝗᷓ fortunæ tanto reddunt bomi/
nesad maleficium promptioris: quanto fuerint ampliora:
Alios opes in gentes fuperbos reddunt:alios incontinen-
tis. Ita regni magnitudo in tyrannida contumeliãq; exce-
ere dit. Ildem de corporis uiribus atq;ʒ pulchritudine. Idem de
ſ ijs omnibus dici poteſt: quæ uelfortunæ: uel corpori tri/
. buta dueuntur ſplendida. Velim: mihi aliquem exhis ui-
er rum bonum oſtendas hoc tempore: qui uel formæ præ-
le ſtantia cæteros antecellunt: uel diuitijs ſunt & poten/-
u tia alijs ciuibus ſuperiores. Pudet me dicere quod ueriſ/-
1/ ſimum eſſe in omnibus fere animaduerti. Et dicam ta/
men: Non modo uiropibus abundans non eſt bonus:
„ ſed & ſuperbus & contumelioſus. Pulchri omnes laſciui
. ſunt & muliebres. Vale ex Mediolano Kalen. Aprilibus

EFranciſcus Philelfus Antohio panhormitæ ſal.
Anm ditior factus es:id qc ea coniectura aſſequo r:
quod te ſuperbiæ obnoxiũ facias. Nam dum nihil
reſpondes homini amiciſſimo tot a me litteris inuitatꝰ: ꝗd
aliud eſſe rear in cauſa: ꝗqᷓ ſuperbiam? At ne illud te lateat:
uelim: in quo plus eſt fortunæ: in eo minus eſſe uirtutis.
Quare tibi cauendũ eſt:nedũ pecunijs diligentiꝰ inuigilas
negligẽtiorẽ te præſtes circa ingenij ꝓbitatiſq; præſtatiã.
Vale ex Mediolano pridie idas Maias. M. cccc.xxxXX.
ranciſcus Philelfus Leonardo iuſtiniano ſal.
hortionẽ tuã &ſi bonã in partẽ accipio: eiuſmo/
Ai tamen eſt: ut ea boc tempore utẽdum nõ ſit. Nõ
ꝗes em neſcius decere prudentẽ uirũ tẽporis habere rõnẽ.
Itaq; rogo te: ne quid poſt hac eiuſmodi ad me ſcribas: q
iure quæat reprebendi. Præterea cũ oĩbus in rebus: tum ĩ
promiſſis ſeruanda eſt cõſtantia. Quid enim leui hoĩe ma/
gis cõtẽnendum?Ingenium tibi meũ iampridem cognitũ
eſſe oportet: quippe qui & intus me noris: non minus ꝗᷓ in
cute:ſeruata fldcehibi E: qc tua cã facturus non ſim. Vale
ex Mediolano. Kal. MDMaijs. M. cccc. xxxx.
. Franciſcus Philelfus Petro Thomaſio
philoſopho ac medico ſal.
Vod afficiaris maximo deſiderio uiſendi mei: ha/
peo ſane exploratiſſimũ uel ex ea coniectura: ꝗqᷓ de
meipſo facio. Qui em̃ nõ deſiderẽ te & uiſere: & cõplecti:
& exoſculari: qui cum uetere eaq; ſumma beniuolẽtia ſum
coniunctus. Accedit præterea uirtꝰ tua & doctrina & elo-
quentia & merita citro ultroq; collata: quibus plane fit: ut
noſtra utrinq; memoria nullo nec locorum nec temporũ
interuallo extingui quæat. Cæterum quãdoquidẽ quod
uelimꝰ fieri neqt:id uelimus qc quæat:neceſſe ẽ. Vtendũ
igitur nobis eſt mutuo ſcribẽdi officio: ut quod lingua nõ
poteſt: arundinis præ ſtet uiciſſitudo. Id & facillimum eſt
utriqʒ; noſtrum & iucũndum imprimis. Et quo initium de-
tur huiuſmodi muneri: peto abs te: ut me facias certiorẽ
de rebus oriẽtalibꝰ: ma ximeq; de Turcis:ſi quid habes no
ui. Vale ex Mediolano.iij. Nonas Iulias. M. cccc. xxXX.

— ——° — —

teſi. ¶ Franciſcus Philelfusloanni Cornelio ſal.
lor. Lacuiſſe tibi meos de exilio libros plurimũ lætor:
nobil Nam probari abs te ſcripta mea tãto & tanta gra-/
wo uitate & ſapietia uiro non poſſum mibi non magnæ laudi
tteat ducere. Adhortatio uero tua qua mecum uteris ad abſol/
tuti. uendum id operis eiuſmodi eſſe tibi perſuade: quæ mihi
mighas plurimũ addat honoris ad mei animi inſtitutum. Eo enim
Xlit⸗ maiore cum ſtudio nauabo: quod mea ſponte ſum aggreſ-
ſus: quo uideo me tibi rem facturum gratiſſimam. Quare
ſil in aliquod infeſtũ numen mibi impedimeto fuerit: breui
lno⸗ erficiã: quod occepi. Vale ex Mediolano pridie nonas
Falias. M. Ccccc. xxXX.
onẽ. — (Frãcil. Philelfus Andreocio petrucio ſal.
icet R Vod abſentis mei perpetua recordatione ima-
tumi ginẽèẽ præ te feras:ſic em̃ ſcribis: nõ poſſum equidẽ
em/ nõ lætari. Affers em argumentũ minime obſcurũ egregie
nti cuiuſdam beniuolentiæ in me tuæ. At ego quo item aio in
Bin te ſum: debes ex teipſo coniecturã facere. Et fieri ſane nul
Ne TIo pacto natura poteſt: ut nõ æque ametur: qui uere amat.
ltaq; tibi debes indubitato pſuadere te mihi eẽ cariſſimũ:
idcqq; cum ob hanc iſtam cauſam: qe; me amas: tum etiam qꝙ;
ea uirtute uiges:ut dignꝰ ſis: qui ameris ab oibus. Deſide/
byH rare autem te præſentiã meam boc ſane in te eſt. Nã ſi Me
jde diolanũ uiſere inſtitueris qd eius rei te: cum iſtic agerem:
ed: aliquando facturum affirmabas: & præſenspræſenté uide-
ſun bis Philelfum tuum: & multa cognoſces: qu æ abſens attin
clo⸗ gere nunꝗᷓ poſſis. Itaq; tuum erit: ut cum primũ tibi facul/
,ut tas dabit᷑: huc uenias. Quod ſi feceris: magnã mihi crede:
orĩ uoluptatem conſequere. Vale ex Mediolano nomnis lulijs
voc M. cccc. xxcxKNX. J
i ranciſcus Philelfus loanni Auriſpæ ſal.
no Otus es in librorũ mercatura: ſed in lectura mal,
eſt lem. Q& ſi faceres: longe melius & tibi & muſis cõ/
ge⸗ ſultũ eſſet. Quid em prodeſt libros quotidie nũc emere:
ote nunc uendere: legere uero nunꝗ Ego quos uendam: ha/
no beo libros nullos.Emerem potius: ſi pecunijs abũdarem.

Quinetiã in hac pecuniarũ ditłicultate:ſi qe opꝰ onderis

lIulias. M. cccc. xxxK.

quod precio dignũ cenſeam: enitar emere:etiam ſi ſeruire
me oporteret. Declarabis igit᷑ ꝑ litteras: q libri tibi & qua/

les ſunt uenales. Quod ſi feceris: intelliges me nulla præ/
mi inopia. Sum em apud eum principem: apud quẽ æge-

te poteſt nemo. Vale ex Mediolano. viij.idus iulias. M.
ccccC. XxxXXNX.

„ ¶Franciſcus Philelfus Ioan ni tuſcanellæ. ſal.

cis accipe. Equidẽ Quintiliani inuẽtionem uæhe/

mẽter ꝓbo.Eſt ea em & acuta & prudẽs. Sed oratiõis eius
filũ mibi ſane nõ placet:ſapit em̃ hiſpanitatẽ: neſcio quam

hoc ẽ barbariã plane quãdã. Nullam habet elegãtiam: nul

lum nitorem: nullam ſuauitatẽ. Et quæ non præcipua mo⸗-
do:ſed neceſſaria ſũt in oratore:neq; mouet dicẽdo. Qui/

tilianus: neq; ſatis docet: nec delectat. Sed uidet᷑ ſomnolẽ-
tus quiſpiam & incõpoſitus. Tenet fortaſſe Quintilianus:
quantum ex eius ſcriptis aiaduertere poſſumus: nonnulla
commoda præcepta artis rhetoricæ. Multa cõmemorat:

multa colligit. Sed ita ſui diſſimmis eſt: ut quæ alios docet:

ipſe ignorare uideatur. Verum cõcedamus illi doctrinam
ſt ita libet oĩo: Mouẽditn delectandiq; uim nullam habet.

Quæ quidẽ duo qui oratori ſubtraxerit: non oratorẽ illũ:

ſed aratorem demonſtrabit. Vale ex Mediolano.vi.idus

Erancle⸗ E ü liber Quartus
ranciſcꝰ Philelfus Rainaldo Albigio eꝗti aurato ſal.
NVoao nihil tibi ac cæteris optimatibus flo-
rẽtinis neq; optatiꝰpoterat in hac tẽpoꝶ
calamitate neq; melius contingere Rai/
nalde Albigi: mittit hic hũaniſſimꝰ prin/
ceps meꝰ philippꝰ Maria uobis auxilio ĩ
— ethruriã ad recuperãdã patriã inclytũ &
iuictũ impatorẽ Nicolaũ peruſinũ cognomẽto picininũ cũ
exercitu firmiſſimo ac rebꝰ oĩibꝰ ornatiſſimo. Id autẽ mea
otiſſimum opera atq;ʒ diligẽtia effectum eſſe non te latet.
Nunc uero tui eſt officij id curare: ut nibil temere factum

poſſit a quoꝗᷓ exiſtimari. Hoc autem unare facillime cõſe/

E quintiliani declamationibꝰ quid ipſe ſentiã: pau⸗/

—

ernire
qua,
hyre,
le e

l N.

tinpe
urhel/
iseius
van
menus
amo⸗
Qu
mnole,
lanus.
Hnule
notat⸗
docet
rinam
abet.
U:
dus

oll
Fko⸗
po
,
bin/
loi
i6
c
ne
tet.
tum
l

28

„

quaris:ſi ſtudueris: ut qui tecũ futuri ſunt (Nam de te uno
ut es animo ingenti & moderato: nibil uerendũ ſuſpicor)
nibil agãt aut ſuperbe aut iracunde:quin potiꝰ ab omni in/
iuria: ab omni maleficio ſe contineant. Et ꝗꝗᷓ ſcio te prudẽ/
ter oia curaturũ: quid tamen ipſe ſentiam: exponam pau/

cis. Quoniam præcipuus corporis uigor poſitus eſt in ca/

pite: ab ipſo primũ capite initium ẽ ſumendum. Hoc enim
percuſſo:penitus membrorũ quæ reliqua ſũt nullus eſt fu
turus labor. Nã exciſa radice: cõtinuo corruit tota arbor.
Suſpicor em̃ aliquos fore: qui priuatæ rei potiꝰ ꝗᷓ publicæ
rõnem habetes: uelint alij ab alio ueloppido: uel munici/
pio rem aggredi: ab quibus ego uæbemęẽter diſſentio. Re
cuꝑata em Horẽtia: oia quæ reipu. florentinæ parent: ſine
ulla ui:ſine ullo oino labore ꝗᷓprimũ redibũt ad ſanitatem.
Quod ſi ſecꝰ initium fiat: permulta interea temporis pol-
ſint accidere:quæ rem ueſtram omnem conſiliaq; pertur·
bent. Itaq; omnium primum prope ipſa urbis moenia du/
cendas copias arbitror: quo & amici atq; boni ciues ani-

mum reſumant: & iimici ac perditiſſimi hoſtes patriæ in/

opinato metu perculſi:audaciam omnem conſiliũq; amit/
tant. Quod ſi feceritis: permagna undiq; auxilia continuo
ad uos confluent. Quis enim ambigat & Bononienſes: &
Lucenſes ex hac parte: ex altera uero tum Senenſes: tum
etiã Peruſinos uobis auxilio fore. His enim omibus factio
Coſmiana maximo eſt odio. Vos autem cum uirtute gra/
tiaq; ueſtra: tum auctoritate & gratia huius præſtantiſſimi
principis incredibili beniuolentia ꝓſequunt᷑. Nulla ſecor/
dia utedũ eſt: nulla negligẽtia. Eo emẽ utendũ: ut hoc tꝑe
de ſãma rerũ decertãdũ ſit.Oia ſũt ſecũda uobis: & inimi/
cis aduerſa. Niſi uobis uos defuertis: actũ eſt de oibus illis
ipijs patriæ parricidis. Sentite quæſo: uobiſcũ oẽs. Tolla⸗
tur e medio oĩs aioꝶ offenſio: ſiqᷓ in ullis exulibꝰ inter ſeſe
priuatim ẽ reliqua. Cõmunis uobis oibꝰ Coſmꝰ e hoſtis: &
idẽ patriæ nõ ſecꝰ ac uobis infeſtꝰ & inimic. Si hunce me
dio ſuſtuleritis: & uoſmetipſos & uniuerſam patriam iugo
teterrimo liberabitis. Vale ex Mediolano. v. idus lulias.
Anno a Cbriſti natali die. M. ecccααα ς. ðDNW

(Eianciſtus Philelfus Sal.plu. dicit

Senatui & populo Florentino.
Tſi uereor uiri florẽtini aliquos fore:qui pturbati/
one quapiam potius impotẽtiaq; animi:ꝗqᷓ ulla rõne
duẽti: cum primũ philelſi nomen manũue inſpexerint:ha-
ſce litteras legendas diſſuadeant: malintq; ſuæ ipſoꝶ cupi
ditati: ꝗᷓ florẽtinæ reipu. uel quieti:uel cõmodis inſeruire:
nolui tamen quæ uobis ueſtræq; inclytæ ciuitati maiorem
in modum cõductura exiſtimaſſem: præterire ſilentio. At
qui multo ſecus ij certe ſentirent: ſinõ tam ſibi ꝗᷓ patriæ ſe

natos uellent: quanꝗᷓ ne ſibi quidem natiſunt: cum patriæ

charitati nõ cõſulunt. Nam ſi uobiſcum uos egregiam illã
