ſcio:ꝗqᷓ hæc recte cõmiſerim litteris. Adiuua me prudentiſ/
ſimo tuo amiciſſimoq; cõſilio:ſi quid potes. Vale.Ex Me/
diolano. xv. Kal. IanuariaS. M. cccc. x xXxvViij.
–(Granciſcus Philelfus Nicolao cebæ ſal.
NVanꝗᷓ reuertiſſes ne Genuã ignorabã: an adhuc te
Maſſiliæ cõtineres:nolui tñ qui pecunijs nõ ſim ſo
litus:in dãdis litteriſ exiſtimari parcior. Omniũ pri
mũ intelligere ex te cupio: & qᷓ belle uales: & quo in ſtatu
ſint res tuæ. Nam iamdiu nihil de te audiebatur. De meis
ũt rebus quid ad te ſcribere audeã in bis tẽporũ ꝓcellis:
cũ tibi ſatis cognitũ eſſe debeat: quæ bic gerantur? Quare
cætera relinquamus gubernãda fortunæ: cuiꝰ temeritatẽ
ꝗ ſequunt᷑: fortunatiſſimi hac die cenſent᷑. Nos ad merca/
turã litterariã reuertamur. Antonio Caſſarino uiro ſiculo
ui proximis annis Genuæ perijt: codex fuiſſe dicit᷑: ꝗ oĩs
latonis libros contineret. Hunc mihi cõparari cupꝑio. At
argento: dixeris: opus eſt. Sed nec eum mihia te petebã
dono datũ iri. Nam tam ſi pecunioſus neq; ſum:neq; me
futurũ ſpero:habeo tñ amicos quoſdam:quos mibiopera
ea tributarios reddidi. Horũ mihi æraria ſemper patẽt:
&ſi difficulter ijs utor.At in iſtiummodi mihbi cõparando co

dice uti nõ uerebor:illis etiã minime inuitis. Rem igit᷑ mi/
hi facies ꝑgratã: ſi per te ꝗᷓprimũ didicero: & cuiuſmodi ſit

codex iſte: & qd eius preciũ facito:hac in re:ſi me amas: te
ſtrenuũ mercatorẽ extitiſſe iure poſſim affirmare. Vale.
Ex Mediolano Kal.Ianuarias. M. cccc. xxViiſ.
Franciſcus Philelfus Petro perleoni ſal.
Odicẽ illũ Antonij ſiculi illius Caſſarini:quo Plato⸗
Anis libros & ſcripta oĩa cõtineri accepi:habere uæ/
hæmẽter cupio. Qua quidẽ de re litteras etiã dedrad Ni⸗-
colaũ cebã uirũ ſane grauẽ: ac mibiab uſq; Cõſtantinopo/
li ꝑfamiliarẽ: quẽ puto mea cã curaturum omnia: modo in
hanc diem iſtuc redierit. Cæterũ uelim ipſe quoq; curam
omnem adbibeas atq; diligentiam: ut is Codex iuſto pre/
cio noſter fiat. Fac igitur propediem ad me ſcribas in dicẽ

libroꝶ omniũ ac item preciũ: & ꝗeꝗd ſcitu opus eẽ arbitra
bere. Wale ex Mediolano. Kal. lanua. M. cccc. xxxxviiifjf-
Franciſcus Philekfus Antonio Bernaregio
philoſopho ac medico ſalutem.
S tu ꝓfecto mi Antoni cũ in cæteris philoſophiæ
partibꝰ*: tũ in mathematicis diſciplinis & eruditus:
AA&W docëtus. Quidigit᷑ de ſolis magnitudine ſentias:
audire ex te cupio. Video enim non idem inter omnes
cõſtare: qui de eius magnitudine ſunt locuti: cum alij mi-
norem. alij multo maiorem ſunt opinati. At dixeris fortaſ-
ſe eos propterea non conuenire inuicem: quoniam hi bu-
milius: illi altius ſolem locauerũt. Quaſi eadem ratione al-
titudo ſolis capiunda ſit: qua Thales mileſius pyramidum
altitudinẽ ex earum umbra dimenſus dicitur. At hominũ
uiſus non eandem uim habet in omnibus: cum alij eo utũ/
tur acriore:alij hebetiore. Cũ etiã ſunt:qui contẽdant ſolẽ
&; lunam non maioris eſſe ꝗᷓ appareant: & alij quoq; dicãt
ſolem:quem ſuſpicimus:nõ eſſe ſolis ipſius corpus:ſed ue/
luti ſimulacrum ſimulacri ſolaris. Præterea nec aut bumili- SZ
or:aut ſublimior ſol appareat ex atho Olympoue:ꝗᷓ ex in/
fima ualle aliqua. Inſuper cum tanta in ſuo curſu celerita-
te ſol utitur:ut nullo cõſiſtat loco:cuius uiſus ſit tanta per⸗
nicitas:ut eum dimetiatur? Vt breuiter:quod uolo:cõclu/
dam: nullam mihi rationem afferunt aſtrologi tui iſti: qua
quieſcere poſſit animus de ſolis reliquorumq; aſtrorum
magnitudine. Quare ſi quid habes tu certius: fac ut ſciam.
Vaſle ex ædibus noſtris Mediolani Kal- lanuarijs. M. cccc.

xXXXXViiij.
(Eianelces Philelfus Philippo Medio/
lanenſi philoſopho ac medico ſal.
d Vmltalia tota ĩ armis e: qprudẽtiſſimæ ac uero fa⸗
mlliaris noſter Virgilius cecinit: Grauidã bellis ar/
miſq; fremẽtem: ipſi admanſuetiora nos ſtudia referamꝰ.
Mmini cũ nuper uiuo diuino illo principe noſtro Philip-
po Maria: eſſes Mediolani: uidiſſe apud te uetuſtiſſimum
quẽdã codicẽ: ꝗ medicorũ pluriũ ſcripta cõplectere᷑. VYVt
cornelij celſi: & utriuſq; Sorani:&& Apuleij & Democriti:

bitra

li⸗

pbie
ditme
ntin
mn
Hjm,
tti⸗
bo⸗
⸗

ni
ti
Ne
dicit
due⸗
umi⸗
exin⸗
eritx⸗
per⸗
u⸗
ga
ta
cam.
cc.

& quardã etiã mulierũ. Rogo igit᷑ te in maiorẽ modũ: ut
aut illum codicem ad me mittas: tantiſper apud me futuꝶ
donec excribatur: qc' factũ iri curabo ꝗprimũ aut iſtic ipſe
mihi cures excribendũ. Nam qc; mea cauſa impenderis:
id omne pecuniarũ breuiad te ibit. Medicos uero iſtos le-
ctitare uolo:nõ ut eorũ mibi præceptis utẽdũ cupiam: qui
ſum ut noſti eorpe bene compoſito: & ualitudine proſpe/
ra:ſed doctrinæ dũtaxat gratia. Vale. Ex Mediolano pri⸗
die Nonas lanuarias. M. Cccc. xXX*αiij.
Franciſcus Philelfus Lapo piſa
no Iureconſulto ſaluuttemm.
Vi tibi reddiderit meas litteras: eſt mibi iam mul-
os annos perfamiliaris. Cumus fide ac beniuolen/
tia erga me bhabeo exploratius nihil. Itaq; non ſum
ueritus huic uni committere ea omnia: quæ abs te cupe-
rem curatum iri. Quæcunq; igitur uerbis meis tibi coram
exponet: ea uolo: non ſecus accipias: ꝗᷓ ſi ex ore præſen/
tis mei emiſſa audires. Nec enim puto alio te nũc eſſe ani/
mo:qꝗᷓ tum eras:cum in arno de lunari meatu atq; natura tã

C facete eõmentabaris. Nam quanꝗᷓ audio te ad rem nũma/

riam factũ paulo auidiuſculum:ꝗᷓ ſoleres: &&ſi profuſus fui/
ſti:nunꝗᷓ tamen quia operama te exigo: non pecuniam:
nibil eſt quod dubitem de tua benignitate: ni forſitan iu/
riſperitorum more: operam quoq; uenalem proponis. Ef/
fice quod uolo:ac Vale ex Mediolano idibꝰ lanuarijs. M.
cccc. xxXxiiſ. HM
Pranciſcus Philelfus ſal. dicit plu. Petro
Tbhomaſioſphiloſopho ac medico.
KRanciſcus barbarus uir clariſſimus & ut ſcis: latine
atq́; græce eruditiſſimus: habet meos nonnullos
ræcos codices: quibus non poetæ ſolum & orato
res hiſtoriciq;: ſed philoſophi quoq; atq; theologi cõtinẽ⸗
tur. Et habet eos quidem ab illo, uſq; tempore: quo ipſe
agebam Conſtantinopoli. Nam cum inſtituiſſem breuire
petere Italiam: libros illos ea ratione miſi ad uirũ amiciſſi⸗
mum atq; optimũ: quo mihi ad reditũ ſalui forent. Quid
ſit in cauſa: non intelligo. No modo reꝑetentimibi libros

1I

nõ reſtituit:ſed ne reſpondet quidẽ. Vereor:ne litteris ad
ſe meis forſitan ob tẽporũ malignitatẽ interceptis:reſpon
dendi facultas ſublata fuerit. Te igit᷑ rogo: atq; obteſtor:
ut barbarũ meũ uirũ humaniſſimũ adeas meo noie eumq;
horteris: meos omnis codices ire ad me curet:uel ea ratio
ne ut ſibi liceat:quẽ maluerit ex ijs codicibus: accipere do⸗
no:id me non modo non ferete grauiter: ſed loco etiã ſin/
gularis beneficij ducente. Et ut hanc rem dilucidiorem te
neas: habes iſtic phobũ capellã iuuenẽ certe modeſtũ ac
bonũ.ls uiuo adhuc Philippo Mana duce:ſcriba ſenatꝰ ue
ſtri cũ barbarũ ad eum principẽ oratorẽ pro more patrio
ſecutꝰ eẽt: præſens corãq; audiuit: & me libros meos illos
repetentẽ: & reſpondentẽ barbaꝶ: cũ primũ Venetias re/
uertiſſet: ſe mibi ſatiſfacturũ. ltaq; minimo ſane cũ labore
cũ mibi morẽ geſſeris homini tui ſtudioſiſſimo: tũ iuſticiæ
fungeris officio. Vale. Ex Mediolano.iij. Nonas Apriles.
M. cccc. xxXXViiij B
ranciſcus Philelfus Phœbo capellæ ſal.
Etrus Thomaſiꝰ uir ſcietia uirtuteq; ſingularis qd/
dã ẽ quæſiturꝰ ex te. Sine ullis etiã adhortatiõibus
meis: quæ uera ſũt: minime reticeſceres. Veꝶ etiã
mea cauſa ut ea: quæ perſpicue noſti: referas: te plurimum
1ogo. Nihil abs te peto: quod alienum ab officio cenſeas.
Quid aũt magis officioſum:ꝗᷓ qc uerũ eſt:loqui? Vale.Ex
Mediolano.iij. Nonas Apriles. M. cccc. xxxxViiiſ.
TPran ciſcus Philelfus ſal.di.pl. Nicolao fregolo.
Imihi bonitas hũaniſſimi tui igenij modeſtiſſimiq;
mor es ab ineunte prope adoleſcẽtia cũ me præce
ptore florẽtiæ utereris: cogniti admodũ forẽt:nõ
auderem fortaſſe tãta cũ fiducia id a te poſtulare: qc; mihi
gratiſſimũ ſis facturꝰ tibiq; honorificũ. Solẽt em̃ nõnulli: ꝗ
ſe lætiore in fortuna uident conſtitutos: reddi inſolentio/
res. At nõ debeo eſſe neſci nihil tibi poſſe accidere bhmõi:
qui nulla fortunæ trabaris temeritate: ſed ratione ſemper
conſilioq; ducaris: nõ tu ſane ignarus uirtuti deberi omia:

quæ ſi uera fuerit: nõ fucata: fartuna omni ꝓ famula utit᷑.

Sed ne uidear difficilius quicꝗᷓ abs te petiturꝰ: rem accipe

no⸗

re⸗

s ad
ſpon
ſtor:
nq
tl
o⸗
Gn
V
Nix
de
pund
oslos
ire/
abore
ſiciæ
hles⸗

—

bpreuiter. Petrus perleo ariminenſis fuit: ipſe quoq; nõnul
los annos florentiæ primo:dein etiã Senæ auditor meus.

Vir bonus ẽ:idemq; perdoctus ac facundus: mihiqʒ cariſſi
mus:qui Genuæ oratoriã docet:ut ſcis.lſtic qc publicũ eſt
præmiũ conſtitutũ: perꝗ̃difficillime diſſoluit᷑. Abſurdum
eſt profecto quẽꝗᷓ poſſe bene docere & ſimul pugnare cũ

æęgeſtate.Oportet em̃ ingeniũ hominis eruditi:ſi uelit ſuo

fungi officio:uacuũ eſſe mercẽnaria omni cura. Tuæ igic
uł prudẽtiæ fuerit:qui litteratiſſimus & habea ris & ſis: uł
beniuolentiæ erga me: quẽ noſti & tui & Frægoſorũ oĩm
laudis ſtudioſiſſimum eſ :operam dare: ne cogat᷑ Petrus
perleo noſter ob inobſeruatã publicã fidẽ iſtinc diſcedere
ac proficiſci Venetias:quo eũ noui frequenter accerſi bo-
neſtiſſima conditione. Tn rem tenes. Dabis operã: ſi me
amabis: ne fruſtra uidear ad te ſcripſiſſe. Clariſſimũ ducẽ
lanũ cũ uniuerſis Frægoſis & ſaluere: & magnos eſſe indi/
eſq; magis fore uæhementer opto. Vale ex Mediolano.
xv.Kal.lulias.M. cccc.xxxxviiij.
EFranciſcus Philelfus ſal.di.plu.Bornio ſalæ iurecõſulto.
NRat natalis meꝰ cũ hæc ſcriberẽ tibi ad octauũ Kal
„ Auguſtas: agebamq; ætatis annum unum & quin /
quageſimũ: qui natus eſſem anno a natali chriſti⸗
no millelimo trecenteſimo nonageſimo octauo. Quod ic/
circo uolui ne te lateret: quo ad ola quæ ſcripſeras reſpon/
derẽ. Habes ætatẽ meã: quã ſi noſſe uoluiſti:ut mibi uxo/
rem aliquã forſitan dares: nihbil ẽ qd labores. Non em hæc
ſunt tẽpora:quibus de re uxoria ulla ineunda ſit ratio cum
nec mihi ſit integrũ hinc decedere: & hic nõ ego ſolũ:ſed
uniuerſa ciuitas in extrema rerum omnium afticultate ſit
poſita:imprimiſq; rei frumentariæ: cuius indigentia tanta
eſt:ut permulti inedia iam perierint:pereãtqʒ quotidie.Et
feles & canes & imunda oia eſu cõſumpta ſunt.Atq; mira/

bilis tamen eſt ciuitatis huius conſtantia: ut emori oẽs ma-

lint ꝗᷓ dominium quenꝗᷓ admittere. Quid ergo facturi ſint
Mediolanenſes? Nihil habeo:quod tibi reſpondeã aliud:
ꝗᷓ quid non facturi. Ni deus ipſe prouiderit: uidere uideor
breui fore: ut prodigioſa audias ꝑmulta. Ego de me quid
n

acturꝰ ſim: neſcio. Neceſſe fuerit: ut ex tẽpore alia atq; alia
cõſilia capiã: quæ cuiuſmodi ſint futura: augurari nequeo.
Vale Ex Mediolano.viij. Kal. Augu. M. cccc. xxxxyVliij.
(Franciſcus Philelfus loanni Auriſpæ ſal.
Go mi Auriſpa ſyrtibꝰ nauigo:unde ſine maximo
periculo erũpere non licet: & inter nauigandũ ne
Aaa bꝰ obruar:at pereã naufragio:plurmũ eſt me/
tuẽdũ.Si ꝗd habes:adiuua me cõſilio tuo. Nã quid agam:
incertus ſum. Vbiq; gẽtiũ hoc tꝑe qᷓ Mediolanieſſe mallẽ:
Vbi neqʒ ſine maximo periculo eſ

epoſſum ꝓpter ciuilis
ſeditiões: nec etiã hinc abire ab his ꝑmittit᷑: in quorũ pote/
ſtate ſunt oĩa. Adde difficultates rei meæ familiaris. Qua-
re mihi omnia ſunt aduerſa. Nihil oino cõſilij mihi relictũ
eſt. Tu qui nauigas in portu ſi quod mihiadiuuamentum
afferre potes: ne differ. Vale ex Mediolano.vi.Kal. Augu⸗
ſtas. M. cccc.xxxxviiij. ”M M
(Eranciſcus Philelfus Blondo flauio ſal.

æ a me ſcire uis de illo diuino principe Philippo
Maria:mon eſt narrandi locus.Sed unũ uelim:tibi
certo perſuadeas: neq; eſſe'neq; fuiſſe unꝗᷓ uirũ al⸗
terum: uno. C. Iulio excepto: quo nibil hominũ natura ꝓ-
duxit profectius: qui ulla uirtutis laude cum Philippo Ma

ia illo cõferri poſſet. Vellem: mihi liceret ois illius laudes

ſingillatim in mediũ referre.Sed quolnã hæc ſunt tempo/
ra mihi tacẽdũ exiſtimaui. Quã cuperem: una eſſe poſſe/
mus. Vale Ex. Medio. vi. Kal. Augu. M. cccc. xxxxviiiſ.
(¶ TFrãciſcus Philelfus Georgio ꝑplato iurecõ. ſal.

quã norim manare a beniuoletiſſimo iĩme animo?:

Dmonitionẽ tuã & probo:& plurimi facio: utpote

Cexæterum uelim illud tibi eẽ exploratiſſimũ: ita me
mihi uitã in ſtituiſſe: cũ antea ſemper: tũ præcipue hac die
ut nihil ob ijci quæat meis moribus: cuius redditurus non
ſim ꝗrectiſſimã ratiomẽ. Nec ſum adeo curioſus ĩ ueſtra re/
publica: ut a quo quã poſſim iure accuſari. Ego totꝰ uerſor
cũ libris. Meq; domi contineo: non modo:ne loquar quic/
quam: quod mihi ſit incommodum allaturum: ſed ne au-
diam quidem. Itaq; admonẽdus non ẽ:qui & ſecũ babitat:

S de⸗
er
te
l

al
eo.
8
10
ne
der
n.
e⸗
lis
te/
ſü
Im
⸗

ppo
tbi
⸗
1*R
M

les

ho⸗

le⸗

ſor.

H

n/
44

nec aliunde pendet:quã ex ſeſe:ni fortaſſis mibi metuis a
cãdido decẽbre: homine natura maledico & inimiciſſimo
bonis uiris & eruditis omnibus. Is ſi quid inſidiarũ tetẽde/
rit: da operã: ut coram accerſar.Id ſi feceris: facile omẽs di/
lucideq; intelligẽt nefarios dolos:ac fraudes teterrimi ne/
bulonis. Tibi autem gratias habeo immortalis:quod nihil
prætermittas: quod mea intereſſe arbicreris. Val
diola no.vi. Kal. Auguſtas M. cccc. xxxXxvyviiij.
Franciſcus Philelfus Nicolao Varonm
philoſopho ac medico ſal.dicit plu.
O₰ Electatũ es te duobꝰ ijs libris Hippocratis: altero de
Matibꝰ:altero de morbis: ſiue id malis: de paſſionibus
corporis:hoc eſt epi απιι peri pathon: quos ex græ-
co in latinũ cõuertimꝰ: plurimũ lætor. Nam laudari abs te
docdtiſſimo ppiloſophode medico prudẽtiſſimo lucubrati/
ones meas nõ medi
me hortaris ad cæteros Hippocratis libros interpretãdoſ
obſequerer tibi ꝓfecto perlibẽter:ſi id mihi facere liceret.
Sed uſqʒadeo ſum aio occupato: ne ꝑturbato dixerim in
hac tẽporũ ꝓcella:ut uix ſim apud me. Qd ſi deus ꝗſpiã ſe
cũdiꝰ flauerit:nullo erit ad eã rẽ opus adhortatore. VItro
em̃ accingar:quo noſtris hoĩbus ꝓſim. Interea tꝑis ſine me
habere eoꝶ rõnem:quibꝰ ꝓpius urgeor. Vale ex Medio/
lano.v. Kał. Auguſtas. M. cccc. xxXviiij.
Franciſ. Bhilel.ſal. di.pl. Leonello æſtẽſi Marchioni.
ltibi corã narrare poſſem præſtãtiſſime priceps Leo
N yelle:quantũ me tibi debere putẽ: qcęł nullis meritis
de te meis ultro me iuitaris ad tuæ celſitudinis hoſpitium

atq; familiaritatẽ: intelligeres profecto: ꝗᷓ ſit apud me egre

gia uirtus tua:quamq;ʒ admirabilis peneq; diuina. Non em̃
expectaſti: ut te litteris anteuerterẽ ac rogarẽ: ut me intra
regalis tuos parietes exciperes: dignq; redderes beniuo
lẽtia tua.Sed id diu mihi atq; multũ aggredi cogitãti ſpon
te occurriſti:teqʒ ipſumliberaliter perbenigneq; obtuliſti:
ac nullum prætermiſiſti officium humaniſſimi ſapientiſſi/
miq; principis. Et quod a Platone ſcriptum legimus: non

obſcure confirmaſti:beatas illas fore reſpublicas: quæ aut

n i

e ex Me/

ocri mihi aſcribo laudi. Quod autem

a ſapientibus: aut a ſapientiæ ſtudioſis adminiſtrarentur. 1
Nec em̃ ignoramus inter regẽ & tyrãnum illud intereſſe:
quod hic oĩa refert ad utilitatẽ ſuã contempto diuino om/
ni atq; humano iure. At rex ſecus oĩa: qui iuſticiã atq; pie⸗/ L

tatem ante oculos ſemper ferens: ſibi oĩa uult cum ciuita⸗
te eſſe cõmunia: ſuum atq; proprium nihil ducens quod a
publica utilitate dignitateq; ſeparet᷑. Dignus es tu profe/
cto:qui qᷓdiutiſſime ſis in uita: & non minus uniuerſæ Ita⸗
liæ:ꝗᷓ tuo iſti pacatiſſimo atqʒ fœliciſſimo potentatui domi
neris. Totus es ad laudem & gloriam natus: cuius uniuer-
ſa uita plena eſt honeſtatis: plena ſapientiæ. Faciat deꝰ om
nipotens: ut mihi aliquando liceat uti atq; frui: quod mihi

beneficium ꝗᷓbeneficentiſſime alacerrimeqʒ ꝓponis. Nůüc
enim ea ſunt tempora: ut aliud nihil queam non modo de⸗ 6
liberare:ſed ne reſpondere quidem. Vale ex Mediolano. 1.
v. Kal. Auguſtas. M. cccc. xxxxviiij.
S (Franciſcus Philelfus Nicolao Varoni

philoſopho ac medico ſal. 2
Væ mihi ſcripſerit nobiliſſimꝰ princeps tuus: imo
oſter: quidq; ipſe pro tempore reſpõderim tecũ
Apſe cõſiderabis. Nãa ego in præſentia mei iuris nõ
ſum. Itaq; omnia ſunt accõmodanda tempori. Tu uelim:
interea modereris: & cõponas oĩia pro ſingulari tua prude
tia.Meũ animũ habes in manu.Nec loqui apertitus ꝗcꝗᷓ li-
cet. Cum licuerit: id qc; nõ longe abeſſe potuerit: aperiam
tibi mentem meã. Es em̃ unus: cui crediturus ſim omnia.
Vale.Ex Mediolano.v. Kal. Auguſtas. M. cccc. xxxxviiij.
. Franciſcus Philelfus Alberto ancario ſal.
Vid tibi reſpondeã:haud ſcio. Nec auſim efferre:ſi
— quid etiã ſciam.In ſcylleo æſtu nauigamꝰ. Niſi deꝰ
Qaliꝗs opportune reflauerit: ultimũ naufragium patiemur.
Vale ex Mediolano.v Kal. Auguſtas. M. cccc.xxxxvliij.
ranciſ. Philel. Bornio ſalæ iurecoſulto ſal.
Viſti tu in me ſemꝑ & liberalis & comis: nullũq; un/
A liberalitatis officiũ ò& comitatis prætermiſiſti. Eun
daem quoq; in hunc iſtum te fore exiſtimo: cui meas ad te
uitteras dedi. Eſt enim & homo perpulchre doctoac diſertꝰ

— —

— = — —

ur⸗ 4
le:

1

. X

& uir præditꝰ elegãtiſſimis moribꝰ. Qua ꝓpt᷑ officij tui fue
rit id præſtare: ne quã ſpẽ ab me habet de te receptã: eam
falſã extitiſſe itelligat. Vale ex medio.v. Kal. Auguſtaſ. M.

(QFranciſcus Philel. Ioanni Auriſpæ ſal.
) Vid ſuꝑbiæ me accuſas:qq tibi reſpõdeã nihil:q̃ſi ea

ſint tꝑa: ut cuiꝗᷓ liceat loq:qqd ſentit? Itaq; malo abs te

Pbus ſenſibꝰ: ut ꝗqd me aut deceat:aut dedeceat:nõ ĩtelligã.
Te igit᷑ rogo:æquo aĩio feras ſilẽtiũ meũ.Nã cũ licuerit:te
obtũdã ꝓlixitate or̃onis. Vale ex medio.pridie Cal.Aug.
Sciſcus Philelfus Angelo actiolo eꝗti aurato ſal.
n lbil eoꝶ hãc diẽ uideo abs te cõfectũ:quæ mihi tũ
corã antea: tũ poſtea ꝑ litteras tã liberalit᷑ recepiſti.
Ac nõ poſſũ ſane nõ admodũ mirari:qc ne reſpõdes tu ꝗq/
dẽ:ni fortaſſe uelis me tuũ interpᷣtari ſilentiũ:qd nibil mibi
receꝑis: neq; bhic præſens: nec poſtea ſcribẽs:ſed qd uerba
nõ tãa feceris ꝗᷓ dederis. Id ſi ita ẽ: utar illo Terentiano: par
pari referto. Vale ex Mediola. iij. Nonas Auguſtas. M.
Frã ciſ. Philel. ſal. dicit plu. Petro Medici Coſmi filio.
Ræcipuũ tuũ in me amorẽ & expert* ſæpe ſũ præ⸗
ſens:& audiui abſens. Faciſqʒ:ac feciſti ſemꝑ ꝓ offi⸗
Mcio gratiſſimi diſcipuli & uirioptimi. Nã de tua er/
ga me uoluntate cũ ab alijs ꝑmultis: tũ ex Angelo actiolo:
ſiplẽdidiſſimo eqte aurato: & ueſtræ familiæ ſtudioſiſſimo
egregie accepi. Reliquũ eſt: ut Achillis: qe fabulant᷑ iacu⸗
lo utamini in ſecũdo ictu. Qc ſi factũ cognoro:haud patiar
ulla me benetficij iuriſq; magnitudine ſuꝑatum iri. Vale ex
Mediolano.iij.Nonas Auguſtas. M.cccc.xxXxvilij.
W(ranciſcus Philelfus Lampugnino birago ſal.
Audo bonitatè ingenij tui: qui ætate iadudũ ingra/
ueſcẽs: des o perã græcæ litteraturæ iſtis diſſimilli⸗-
HMAAmus: qui litteratiſſimi haberi uolũt: græcis litteris
ignoratis oimno. At ſua ſe plurimũ opinione fallunt. Nemo
ehm mea ſnia latinꝰ ſit optimꝰ: ubi græca ꝓrſus eruditiõe ca
reat. Prudẽter igit᷑ tibi cõſuluiſti. Quare quicqd a me po/
ſtulas: id totũ in tua eſſe ptãte poſitũ exiſtimato. Nã & li-
bris tibi & doctrina nũꝗᷓ ſum defuturꝰ. Vale ex ædibus no
a IUd1

(s accuſari:ꝗqᷓ ſtulticiæ. Nõ ſũ em̃ uſq;adeo obtuſiori/

sõäs

ſtris Mediolani Nonis auguſtis. M. cccc. xxXxviiij.

Franciſcus Philelfus ſal.di.plu.Aloyſio Crotto.
leronymi quas petieras: Augaſtiniq; epiſtolas ad
te dedi cõmodato. Quare ubi eas ꝓ tua uolũtate

accipe. Omniũ primũ de rebus diuinisnõ ẽ meũ iudicare:

ſed eccleſiaſticæ dignitatis auctoritatiſq;. CQæterum puto

utrũq; uero pulcherrimeq; diuinarũ rerũ omniũ ſciẽtiam
tenuiſſe. Sed quo ad reliquas oĩs ꝑtes philoſophiæ Augu-

ſtinus uiſus eſt lõge tũ acutior & peritior: tũ etiã ſubtilior.

Dialecticus Auguſtinꝰfuit egregius & idẽ phyſicꝰatq; ma/
thematicus. Huic Hieronymus plurimũ præſtitit dicendi
elegantia potius ꝗᷓ doctrina: id q ex utriuſq; oratiõe licet
intueri. Græcã litteraturã Hieronymꝰ perpulchre calluit:
Auguſtinus minus ꝑfecte. Ille bebraiee quoq; habet᷑ eru/
ditus: & Auguſtinꝰ illius linguæ ignarus oino. Vita horri⸗
dus Hieronymus: Auguſtinus autẽ mitis. Quod ſi ex ijs

duobus unus effici potuiſſet: nibil natura abſolutius ædi/

diſſet. Vale ex ædibus noſtris Mediolani. M.ccec. x Lviiij
Franciſci Philelfi Epiſtolarum Liber Septimus.
Sranciſcus Philelfus Senatui & populo Floren-
tino ſalutem dicit plurimam.
Vm iinclytæ ueſtræ & excellentiſſimæ rei/
pub.principes Florẽtini egregiam illam at
hEngularẽe bñficẽtiã: qua cũ iſtic aderã: a uo/
bis pulcherrime ſũ ornatꝰ nõ minꝰ ſuaui ꝗqᷓ

qc; malle me debere intelligã: ꝗᷓ & oĩbus in rebus & apud

osés mortales id ꝓ uirili ꝑte præſtare: ut gratitudinẽ animi
mei certo aliquo argumẽto recognoſcatis. Quare cũ alias
ſemꝑ:tũ maxime boc tꝑe qd ꝓ ueſtri noĩs amplitudine ſũ/

moq; ſplendore mibiſtudẽdũ cenſerim: ubi breui oratiõe
oſtendero:facile iudicabitis bñficiorũ in me ueſtroꝶ me/

moriã nulla neq; tẽporũ lõgitudine nec fortunæ uarietate
apud animũ meũ interiſſſe. Quibus em in rebꝰ cumulatio⸗

res ſim uobis gratias relaturꝰ: ꝗᷓ ſi ad ſplendidiſſimũ laudis.

lectitaueris: cura ad me redeãt. Qcł aũt quæris ꝗd de utro
ꝗꝙſentiã: & quo ad doctrinã: & quo ad eloquẽtiã: breuiter

aſſidua recordatione mecũ repeto: nibil ⸗

tto.
te
tro⸗
ter
ne⸗
etam.
ugn
tllot.
na/
i
licet
Murt
eri
horri⸗

1/

lexißs

adl/
Wut
tims.

oren⸗

erei/
Anat
aud,
ſunnh

niie
pud

nimt
alias

neſl„

atie

mne/
etate

latio⸗

MAS

munꝰ: dũ uos ad decus & gloriã natos cohortari prexero:
præcipuã in me quandã ſi nõ prudentiã: fidem tñ & pieta/

tem intueamini. Memini ꝗbꝰ ſex annis pulcherrime apq

uos agerem: nulliꝰ rei magis pplm florẽtinũ: ꝗᷓ dignitatis

rationẽ babereſolitũ. Quare cũ uel de pace: uel de bello
ageret᷑:tũ cõſilia oĩa:tũ decreta ad dignitatẽ ſemꝑ refere/
bant᷑. Qui ꝓfecto bene moratæ reip. mos iure mihi laudã
dus uideri debet. Nihil em nec utile in uita nec iucũd um

cenſendũ eſt:qc honeſtate uacet. Oia quæ aut corpꝑis aut
fortunæ ducũt᷑ cõmoda: & fragilia ſunt planeq; inania ubi

minus ad decus relata fuerint. Itaq; ut oĩs uirtus fruct ifera
eſt:& uoluptatis plena:ita nibil in bonis aut expetẽdis po/

nẽdũ eſt:qc a uera laude diſcedat. Quo fit:ut ſi uos laudis

qc eximiæ uirtuti debetur:ſtudioſi imprimis uniuerſæ ita
liæ paci trãquillitatiq; cõſuletis: & ꝓ cõſuetudine ueſtra fa

curi ſitis & ornatiſſimum ĩmortalitatis nomen aſſecuturi.
Quo tꝑe uobis eſt renũciatũ de obitu Philippi Mariæ an/

gli qui fuit anꝰ oĩm ꝓfecto ꝗᷓdiu uixit: noſtræ ætatis princi/

pum atqʒ regũ fortiſſinꝰ atq; ſapiẽtiſſimꝰ quidã uir. Haud

dubito:ꝗqn animũ oẽm a reꝶ bellicaꝶ ſtudijs ad pacis ociũ
cõuerteritis. Nã & ueſtro ingenio mites eſtis atq; ꝑhũani:
&Oι— -ueſtræ florẽtiſſimæ reip. nõ belli: ſed pacis artes cõduce
te cõſueuerũt. Nec em̃ unꝗᷓ bella ſuſcipitis bellãdi cupidi/
tate:ſed ut pacate poſſitis cũ dignitate uiuere: nec etiã cũ
primũ illi optio principi bellũ intuliſtis alia uos rõ ulla mo/
uit ꝗᷓ hmõi honeſte pacis cõſiliũ. Cũ.n.quo illiꝰ conatꝰtẽde
rẽt neſciretis: & Imola atq; Forũliuiũ & flammijs captæ ur/
bes haud iniuria uobis ſuſpitionẽ eiꝰ animi non mediocrẽ

afferrẽt:qñ ille tñ nihil alienũ appeteret:ſed ꝑti eccliæ Ro

mãæ quã bracꝰigẽti aio uir munitiſſimo firmiſſimoq; exer
citu nitebat᷑ opprimere:ꝑti rebꝰſuis cõſulere cupiẽs:ꝗppe

ꝗ uereret᷑ hõ prudẽtiſſimꝰ Bracij incremẽta ĩ ꝑniciẽ ſuã &

eæxitiũ emanatura: quã ipſã ſuſpicianẽ priceps callidiſſimꝰ
Nicolaus æſtenſis admodũ cõfirmarat: bis rõnibꝰ motus

Philippus in flaminiã miſerat uires ſuas: tum ultro uos: ut

ria laceſſiti:armis obuiã ire aggreſſi eius conſilijs:quæ rebꝰ

ueſtris detrimẽtoſa fore exiſtimabatis: diuturni: maximi:
calamitoſiſſimi belli fuiſtis auctores. Qua quidẽ in re non

modo accuſandi nõ eſtis: ſed tolerandi potius. Nam cũ ꝗd

ille amnimo uerſaret: uos lateret: uideretiſq; urbes finitimas
in illius ptãtem actas: nec eſſe tis obliti: ꝗᷓ ancipiti:& pericu
loſiſſimo bello cũ eius patre Ioanne Galeacio clariſſimo &
potentiſſimo principe dimicauiſſetis: prudentiæ ueſtræ
munus eſſe duxiſtis prius occurrere eiuſmodi conatibus
ꝗᷓ pati:ut magis indies magiſq; inualeſcerent. Quanto aũt
in diſcrimie utrinq; uerſata deinde res fuerit: uniuerſa nõ
modo nouit:ſed etiã ſenſit Itali a. At ubi maximus & opti/
mus ille dux naturæ uel intempeſtiue cõceſſit: ac uiri Me/
diolanenſes ut ſunt excelſo atq; inuicto aĩo: in libertatem
ſe uendicarunt: continuo declaraſtis & id quidem certiſſi/
mis argumentis nibil eẽ uobis & ueſtra & Italiæ pace neq;
optatinec iucũdiꝰ. Nullo em pacto fieri põt: ut ſiquã præ/-
potẽtẽ Italiæ aut urbẽ: aut regionẽ belli fulmen inuaſerit:
quieto ipſi aĩo eſſe poſſitis. Itaq; pacis & trangllitatis bono
qc ſplẽdidiſſima hæc potẽtiſſimaq; reſpu.maxime omniũ
affectabat: oĩ oꝑa & induſtria ſtuduiſtis: & ita ſtuduiſtis: ut
quãtũ in uobis fuit: nullæ diuturni ardentiſſimiq; belli ſcin/
tillæ relinquerẽt᷑. Cũq; diuino etiã cõſilio quoda fieri uide
ret᷑: ut ꝗq honeſtã pacẽ minus admitterẽt:duriſſimis euẽtis
pugnæ ꝑſæpe affligerent᷑: iam eo loci deduẽcta res erat: ut
nõ minꝰ ꝗᷓ Mediolanẽſes cæteri quoq; pacem expeterẽt.
Q cũ ſedulo fieret:ac iam propediẽ tẽpeſtas oĩs ꝓcellaq;
belloꝶ turbinẽ oẽm amiſſura uimqʒ putaret᷑: ecce repẽte ĩ᷑
foœlici neſcio quo ſydere iopinati ꝗqdã turbulẽtiſſimiq; flu/
NGus inſurrexere. Franciſcus em̃ Sphortia magno & elato
aĩo uir atq; rerũ bellicaꝶ glia cunctis noſtræ tẽpeſtatis du/
cibꝰlõgiſſime antecellẽs a Mediolanẽſibꝰquoꝶ copijs ex
ercitibuſqʒ præerat:ſeſe abduxit: & ita fato neſcio quo ab-
alienauit aĩim: ut quæ in hoſtes cõſueuerat: ĩ hoĩes amiciſſi

mos: & optime de ſe meritoſinfeſta arma cõuerterit. Nec

me ſane dubitatio ulla tenet tm illũ: & tanta laude uirũ nõ
tã libidine diandi: quæ nõnullos ſæpe tranſuerſos agit:
boĩm quorũdã minime ſibi amicoꝶ induẽtu a priſtino iſti-

imi⸗
von

ds
ll

wo
N
vpt,
Me/
tem
illi/
eq-
ir
bono
mnii,
liut
ſan/
e
etis
ut
tet.
a
hetei
f
ſeto
du/
ex
ab⸗
in
ec
i
ti

VII
tuto in hmõi ſuſpitionẽ incidiſſe. Putat em̃ Mediolanẽſes
cũ Venetis aduerſus ſe machinatos inſidias. Sic igit᷑ ſuauiſ
ſimũ Italicæ pacis ociũ tãdiu multũq; deſyderatũ: quo tꝑe
poſtliminiũ feciſſe credebat᷑: mox deteriore cõditiõe taãꝗᷓ
ſedibus ſuis extruſum duriſſimis belloꝶ catenis præmit᷑.
Huic aũt tãtæ & tã acerbæ reꝶ difficultati ꝗqbꝰ mihbi reme/
diſſ occurri poſſe uideat᷑: paucis dicã. Quid Frãciſcꝰ ſphor
tia aduerſus hãc præualidã ampliſſimãq; rẽpu. aut ſperare
oſſit: aut deſperare: nemo eo melius nouit. Quid rurſus
Mediolan enſes de illius conatibꝰ:aut metuendum ſit: aut
audẽdũ:neſcij certe nõ ſunt.Ad hæc ea utroſq; prudentia
eẽ puto:ut neq;ʒ uelint: qc nequeãt cõſeꝗ:nec qc quæant:
nolint. Sed animis ꝑturbatis recte iudicare nũꝗᷓ licet. Nam
uel cupiditate: uł'ægritudine ita diſtrabunt᷑ interdũ: ut ſui
cõpotes eẽ non poſſint. Quinetiã tãtæ qñũq;ʒ ꝑuicaciæ ſeſe
mortales obnoxios faciũt: ut ſciẽtes uidẽteſq; præcipites
ruere ꝗᷓ ad ſanitatẽ redire malint. Pluſq; ualet qnq; amico/
rũ apta & ipſi ꝑmotioni accõmodata prudẽſqʒ ſuaſio:qᷓ for
tiores ullæ firmioreſqʒ rõnes: quæ ſe intẽpeſtiuas obtule⸗/
rint. Itaq; unos omnium uos aptiſſimos iudicaui principes
Horẽtini: ꝗ tãtã hãc & tã illuſtrẽ præclarãq; ꝓuinciã pro ue
ſtra in utrũq; & Mediolanẽſem populũ & frãciſcũ Sphor⸗
tiã ſingulari beniuolẽtia ſuſciꝑetis. Ea em̃ ẽ ſapia: eo rerum
hũanaꝶ uſu: ea ꝑitia ut nibil oio nõ modo ad ſuadẽdũ ſed
ne ad ꝑſuadẽdũ ꝗdẽ uos quæat præterire:qc mortales re/
D oẽs norint. Quare & hortãdo & monendo: ac etiã ſi
uſui fuerit:accuſando:orãdoue facile apud hoĩes amiciſſi-

mos:oĩa quæ uoletis:cõſequimini.Nã cũ utriq; ſint exiſti-

maturi uos ut amice & prudenter:ita etiã fideliter atq; ꝓ
officio rebꝰ ſuis cõſulere:facile ſint in ueſtrã ſentẽtiã ituri.
OQce &ſi uobis facillimũ factu futuꝶ ẽ:tñ ſi difficillimũ quo⸗/
q; laborioſiſſimũq; foret: ueſtri muneris ac laudis ducere
debetis:quicꝗd honeſtũ ſit: a uobiscurari oportere. Nam
cũ ad uirtutẽ nati oẽs ſimꝰ: nibil poſſumꝰ ſine reprehenſi/
one omittere:qqc decus aliquod præ ſe ferat. Quid autem
pulchriꝰ:ꝗd laudabiliꝰ:qd imortalitate digniꝰ:q̃ inimicitias
tollere:qᷓ bñfacere:q̃ iniuriã ꝓpulſare.Noõne ſatis uiri boni

LI

—

laceſſunt᷑ iniuria: cũ in fert᷑ cuiqᷓ iniuria uel ignoto? Homo

em̃ hoĩs cauſa natus eſt. Nec ille humanꝰ ducẽdus ẽ:ꝗ hũa

nitatis officium neglexerit. Qck ſi gratiã inter hoĩes uobis

amiciſſimos recõ ciliabitis: quãtã etiã uniuerſæ ltaliæ grãm
ſitis:nõ obſcure ex præſentibꝰ incõmodis cõiectare uobis
licet: Quod em̃ circũquaq; ſtrenui & pecunioſiſſimi uiri:q

—

ſubſtãtias ſuas aut in mercatura:aut in uectigalibꝰ haberẽet
occupatas:ob hãc bellorũ calamitatẽ decoxerunt? Nec id
iniltalia ſolũ:ſed ꝑ oẽm fere Europã.Nã cũ ꝓpt᷑ belloꝶ aut

periculũ:aut metũ:& nõnũꝗᷓ etiã detrimẽtũ reſpõderi cõ/

uẽtis nequeat:neceſſario fides ape mercatores: apud mẽ/
ſarios:apud publicanos concidit:id quod nõ ſolũ calamita
tem multis: ſed ignominiã quoq; affert latinis oĩbus. Siqs
em̃ uir latini noĩis ꝗ uel in Gallis: uel in Germanis ułin Got/

thalanis mercatoriã menſariãue exercet:uel aliud ꝗcꝗᷓ qc
ad rem pecuniariã pertineat: apud exteras nationes agit:

coactus turbationũ italicarũ diſticultate: fidem ad cõſtitu⸗/

tum tꝑs quibꝰ debeat: præſtare nequerit: unꝰ aut paucoꝶ
culpa uniuerſo latino ꝶ& nomim aſcribit᷑. Neq; em pauci ſũt
hoies itali qui ad Britãnos & Gades uſq; & per uniuerſum
ꝓpe terraꝶ orbẽ diuerſis in negocijs pecunias tũ ſuas:tũ
alienas bñt implicatas: quas ubi explicare ꝓ pter haſce ca⸗/
lamitates facultas nõ erit:decoquant neceſſe eſt:quæ cer⸗
teres nõ decoctoribus modo:ſed locupletiſſimis quoq; &
illuſtribꝰ italiæ ciuitatibꝰ non mediocre detrimẽtũ atq; de
decꝰ allatura ẽ. Nec em̃ un urbis ciues magna ulla rei pe/
cuniariæ iactura affici poſſũt quo minꝰ reliquæ etiã clariſſi/
mæ italiæ ciuitates eodẽ præmãtincõmodo: cũ inter ſeſe
inuicẽ & cõtrahũt & mercant᷑. Huic aũt tali tantoq; detri/

mẽto atq; turpiſſimæ famæ notæ aliud remedij nihil affer/

ri poſſe intelligo:q̃ ſi dederitis oꝑam: ut uiri uobis amiciſſi-
mi mutua ĩter ſe odia armaq; deponãt:malitq; æquo & bo
no ꝗᷓ cupiditatis facibꝰ parere. Quis enim audeat in italia
ullas belloꝶ flamas excitare: ubi primariæ ãpliſſimæq; ur/
bes: & unꝰ Frãciſcꝰ Sphortia tãtꝰ & tãta ꝓ bitate princeps
inuicẽ cõſenſerint? Nã neqʒ fugere uos põt:quãto ĩꝑiculo

tota nutet italia. Videtis quæ gẽtes in ea cõſederit ob ite/

ex Me

ſtina inter nos odia: quæ tãꝗᷓ ex aliqᷓ ſpecula noſtras diſcor
dias obſeruãtes nibil aliud expectãt: moliunt᷑: agunt:ꝗqᷓ ubi
laſſos & pecunijs exhauſtos aiaduerterit: inopinatos nos
opprimãt. Quapropt ut ueteri ueſtro inſtituto: ꝗ dignita/
tem & gliam maxime oĩm adamãtis: ut cõi utilitati: ut to-/
tius italæ ocio ac trãgꝗllitati ꝓſpiciatis: hãc talẽ tãtãq; rem
principes florentini dino ductu auſpieijſq; ſuſcipite. Lega-
tos ueſtros ingẽti uirtute & prudẽtia uiros: tũ ad mediola-

neñ.tũ ad Frãciſcũ ſphortiã mittite: ꝗ utroſq; ita ſuis aptiſ

q; rõnibꝰ nõ ſolũ hortent᷑ ac rogẽt: ueꝶetiã ſi opꝰ fuerit ꝓ
iure mutuæ beniuolentiæ uel moneãt uł incuſent: ut ꝗ pri/
mũ om̃i aioꝶ relicta cõtẽtione in mutuã priſtinãq; gratiam
redeãt: ne cũ ꝑuicatius inuieẽ dimicãt: & ipſi ꝑditũ eant:
ltaliæ uniuerſæ naufragiũ parant. Nam quantũ uos quoq;
religionis chriſtianæ rõ ad hoc tã illuſtre tanq; ſalubre co/
ſiliũ excitare & inflãmare debeat:ꝗd attinet dicere? Vide

tis em iã aduentare ſacratiſſimos annui iubilei dies: quem

ab ipſa uſqʒ tũ habraæ:tũ Moſeitẽpeſtate figura dina qna-
dã mẽteq; cõſtitutũ Chriſtꝰ optimꝰ maximꝰ redẽptor no/
ſter:cũ ex hac uita in cælũ aſcenderet:indulgentiarũ largi
tate diſpẽſandũ reliquit miſtris ſuis: imprimiſq; Romanæ
eccleſiæ ſũmo põtifici. Qua exre ſi nulla etiã utilitas eſſet
emanatura:oĩ tũ cura atq; labore tadendũ foret: ne tãtæ
religiõis uenerationi cõiq; læticiæ iniuria ulla fieret. Quã/

ta uero cũ ad italos oĩs tũ uel maxie ad uniuerſos ciuis ue/
ſtros ſint ex bhmõi celebritate ꝑuẽtura emolumẽta: debe/
tis ex ſuꝑioribꝰ tꝑbꝰ meminiſſe.Itaq; ueſtri officij && ſapien

tiæ eſſe putoid ꝗtũ in uobis fuerit præſtare:ne tot illi & tã
locupletes atqʒ; opulẽti ppli trãſalpini ab italiæ acceſſu ob

hũc belloꝶ turbinẽ ꝓbibeant᷑. Valete Ex Mediola. idibꝰ

Auguſtis a natali Chriſtiano. M. cccc. xxXViij.
Frãa.Phi.Petro Thomaſio ꝑphbiloſophoac medico ſal.
Eq; hic ee licet ſine ꝑiculo: uec alio ire ꝑmittit᷑. Itaq;
Aluupuũ teneo auribꝰ. Cõſiliũ tñ tuũ non mõ laudo:ſed
etiã ꝓbo.Sed ꝗd agã:qñ hæc ſũt tꝑa? Deꝰ bñ uertat. Vale
diolano.Kal. Septembribus. M. cccc. xxxyviiij.
¶EFranciſcus Philelfus loannocio Manetto ſal.

S

.

—

ſempꝑ oibus in rebꝰexpertus ſum amiciſſimũ.Srqᷓ

unqꝗᷓ in re tua mihi opera opus fuit: nũc eſt maxime nb
Galeaciùs chremenſis tibi coram exponet: quid abs te ue- a
lim. Quẽ nolis fruſtra ad te miſſum: tam peto abs te uæbe I
menter ut uæbemẽétius petere nihil poſſim. Vale ex Me- eit
diolano pꝑridie idus Nouẽbres. M. cccc. x xxviiii. æ᷑
NFranciſcus philelfus Bernardo lIuſtiniano ſal. el
q Vi tibi reddidit meas lit teras: tãta mecũ beniuolẽ
tia iunctꝰ ẽ:ut maiore nemo eẽ poſſit. Quicqd is ti/
Y ſpinoie meo dixerit:id ita exiſtimato:ac ſia meip̃o corã au
dires. Vale ex Medio. idibꝰſeptẽbribꝰ. M. cccc. xxxxviiij-
“ (Franciſcus Philelfus Nicolao Yaroni ſal.
Aec negocia ꝗbꝰ fluẽtibꝰ agitent᷑:ſcio te nõ latere. 2
Quid aũt mihi boni priuatim ſperãdũ ſit in tãta re⸗ l
rũ ommũ calamitate: & ip ſe intelligo: & tu potes aiaduer-/ ””
teere. Itaq; ſiqd habes cõſilij: id ut doceas: rogo. Nam mibi ui
uix ullũ relictũ ẽ: præſertim cũ bhinc abeundi facultas non u.
det᷑. Vale ex mediola. xij. Kal. Octobres. M. cccc. x Lviij. Xx
