t qe Theophraſtus Alexandrũ monuiſſe tradit᷑: libri ꝗᷓ
plurimi comparandi ſunt: quo ſcriptis horũ admoniti quæ
amici principibꝰ dicere uerent᷑: quid ſequendũ aut non ſe
quẽdũ ſit:teneamꝰ. Sic em̃ cũ alia multa: tũ etiam qui orna
tus: quæ oratio: qui honos nobis cõueniat:nõ ignorabimꝰ.
Sic ad Porſenam qui occidendum acceſſit: eum offendiſ/
ſet hmõi nugis cæteros antecellere: fortaſſe nõ re infecta

rediſſſet ad ſuos. Nec darij mater Hephæſtionẽ pro Ale/

xãdro adoraſſet:ſi aut exteriore corꝑis cultu aut uerborũ
faſtu: ant honorationis inſolentia maiorem Hephæſtione
uidiſſet Alexandrũ. Laudatur a ſapientibꝰ non Ageſilaus

rex modo:ſed uniuerſi Lacedæmonij: qe; & amictu admo-

dum uili: & ſermone breuiac ſimplici & ueluti quadã uitæ
uictuſqʒ; atq; moꝶ æqualitate uterent᷑.ltaq; ingenti illo uul

nere a. M. Attilio regulo ꝑculſi Carthaginẽſes: nõ Crœſũ

non Sardanapalum: non Xerxem aliquem: ſed Lacedæ-
monium Xanthippum ſuis afflictis rebꝰ præficientes e ui/

Gis uictores euaſerunt. Sola quidẽ uirtꝰe: quæ nullis hmõi
ornatꝰ inſignibꝰ & inſignis ẽ & ornatu omni ornatior:quæ
nullis decorata uerbis E iß⸗ decorãdã ondit:quæ ſia ne

mine etiã honoret᷑: cũctis ẽ honorabilis. Virtutẽ ergo ipſã
mi Nicolae ſi tuo ſy comitatu contubernioq; dignaberis: ſi
hãc tibi ſociã ſi ſodalẽ aſſumes:ſi cũctis hãc tuis actionibus
non modo intereſſe:ſed præeſſe uoles:nulli te unꝗᷓ errato

ſage
lime
ſtpi
neg
lacr
go⸗

e⸗

ha
Cur
lſli
lenn
tor
ben
un
At

1

tin.
iſle
ma/
eti
lius:
N
nl/
tte⸗

rna
in,
dil
ectl
Alen/

n
VIE
facies obnoxiũ. Veꝶ ita uelim uirtutẽ abs te coli:ut eã nul
lam eẽ ducas: quæ deo uacet. Nã quæcũq; a prilſcis illis uel
ſapiẽtibus: uel ſapiẽtiæ ſtudioſis uirtutũ noibus appellant᷑
nequaꝗᷓ uirtutes ſunt: ſed ueluti adumbrata quædã ſimu-
lacra uirtutũ. Nam uera & incõmutabilis uirt“ ſapietia eſt:
quæ nihil fictũ: nihil ſimulatũ admittit: ſed ad ueritatẽ cæ/

leſtiũ rerũ tota deũq; refert᷑. Ois autẽ ſcia hæc inferior: &

ſciẽtiæ partes: quas actiuas & moralis uirtutes dicimus: ita
uirtutẽ ſapiũt:ſi ſapiẽtiæ ſe coniunxerint. Nam ſcientia ois

hmõti quæ ſapiẽtia & manca eſt & debilis nullorũq; neruo

rum. Quẽ em prudetẽ dixero:quẽ iuſtũ:quẽ liberalẽ: quẽ
forti & magno aĩo uirũ: quẽ deniq; modeſtũ frugi:tempe/
rantem: ꝗ principem atq; reginam uirtutũ oim quã ſapieé/
tiã dicimꝰ:ignorarit? Nihil igi tibi agendũ arbitror: quod

nõ tecum antea diu ſis multumq; meditatus. Nulli autem

cogitatus tui ueritate &ddeo uacare debent. Hoc præſen/
te atq; arbitro & conſideranda tibi & dicenda: & agenda
ſunt omnia.In cunctis autẽ & uerbis & rebus fides leruan-
da eſt. Huic enim uni quæ iuſticia minus nititur: iuſticia
eſſe nullo pacto poteſt. Homo uero iuſticia uacuus ſimilis
eſt immanium belluarum. Nulla re alia Ariſtides & dictus
eſt & exiſtimatus uir optimus: niſi ꝙ iuſtiſſimus habere-

tur. Eandem ſibi cum de ſe opinionem. M. Cato apud Ro/

manos comparaſſet: ingentem eſt laudem aſſecutus. Et
quoniam ut monere Bias conſueuit: magiſtratus uirum

demonſtrat: danda tibi eſt opera ut non minus ipſe dign⸗

magiſtratu exiſtimeris: qᷓ te magiſtratus. Sunt enim non/
nulli:qui nulla uirtute fræti cum in aliquem dignitatis gra⸗
dum aſcenderint: ſuperbiunt ilico: & ita cunctos inſolen⸗

tiſſime dedignantur: ut ſeipſos dedignari uideãtur. Qua/

re ut facilitatem: imprimis amplectare:te non ſolum hor/
tor: ſed etiã rogo. Nam qui ſe difficilem adeuntibus præ/
bent: plærunq; in nomen moroſitatss incurrũt. Et reſpõdẽ

dum eſt omnibꝰ & bene reſpõdendũ: ne aut cõtumelioſi:
aut ſuꝑbiiudicemur. Quã ſit non modo negligentia & de/

ſidia in magiſtratibus & præſidibus: ſed ocium etiam fugi⸗
endũ:ſatis eo monemur exẽplo : quo anus illa paupercula

ITI
Philippũ regẽ nõ inſulſe cauillata eſt. Nam cũ eẽt huic cõ⸗
trouerſia apud regẽ quã is ſæ pe multumq; rogat*: ut audi/
ret atq; iudicaret:reſpondit ſe ocioſum nõ eẽ: tũc anus ex,
clamauit: inquiẽs: Noli te igit᷑ regẽ eſſe. Qc quidẽ dictum
Philippꝰ ut erat uir prudẽtiſſimꝰ admiratꝰ: nõ illã ſolũ:ſed
alios quoq; cõtinuo audiuit: & ſollicitudine liberauit. Qua
retum labore indulgendũ: tum grauitati ſtudendum eſt:
quæ tũc maxime ſeruet᷑: ſi lenitate ſeueritas cõdiat᷑. Nam
cum lenitas nimia lenitudinis nomen ſubit: tum imodera⸗
ta ſeueritas in ſæuiciã labit᷑. Nec admodũ exhilaratã faciẽ
probo:nec item ſupra modum triſtem: ſed talẽ ſane: quæ
ueluti mixtam Lælij & Scipionis quam tradũt: faciem re-⸗
præſentet. Vocem neq; comicam neq; tragicã uelim: ſed
quæ inter contentionem ac ſermonẽ media quæ dã ſit. In⸗
ceſſum etiã ipſum ad mediocritatẽ referri cupio ne aut ui/
atorum: aut pompã agentium ſimiles ſimus. Ea cõſtantiæ
ratio eſt habenda: ut idem ſemper uelle:non ſemꝑ facere:

aut dicere contendamus. Id aũt maxime tuebimur: ſi reꝶè:

hominũ:locorũ:ac temporũ diſcrimen habuerimus:ſi cal-

lidi: diligentes: pruden teſq; fuerimus. Cũ aliæ multæ illu/

ſtreſq; uirtutes requiri in principibus & magiſtratibus ſo/
lent: tum innocentia & abſtinẽtia nõ uulgares habentur.

Quid em̃ turpius:qᷓ uenalem babere rẽpublicã? Quid fœ
dius ꝗᷓ qc; iuſticia debet: & mercede fiat: & præmio? Alij

corrupto argento uim afferunt legibus. Alij aut ducti pro-
miſſis rei cõcupitæ: aut tetra libidine occæcati ſe iniuriarũ

licitatores faciũt: quos ꝓpulſatores ultoreſq; oportuit. Et

qui non manus & oculos ſolum: ut Pericles monebat So/

phoclen: abſtinentis habere debeant: ſed mentem etiam
& cogitationem omnẽ:hi per omnẽ auariciæ & incõtinen
tiæ labem ac dedecus uolutant᷑. Vt autẽ cauẽdum eſt: ne
metu fracti qæ rectum eſt: deſeramꝰ: ita quoq; nos cõuenit

turbuletiſſimos iracumliæ indignationis ſed motꝰ? cohibe⸗/
re. Iratus enim nunꝗᷓ recte iudicet. Quam quidem ſenten/
tiam ſecutas Ariſtides uillicum qui deliquerat: punire ira⸗
tus noluit. Et Alexander Macedo quos per iram amicos

interemiſſet: ita doluit: ut uix ab ſe manus abſtinuerit.Nõ.

ſtn
men

telm

W
Nin
ſlic
tit⸗

ſun

elte
prl
lu
iat
ln

VII

= „

igitur abſurde Aiacem poetæ ferũt præ iracundiæ uæbe-

mentia in inſaniam actum. Quamobrem non ego illũ for/
tem dicendum putem: qui agẽdis in rebus comite ira uti-
tur: ſed audacem potius ac lane inſanum. Nam furentes
& inſani homines agunt quandoq; multa nõ ratione & cõ/
ſilio:ſed quadam caſus temeritate: quæ ſpecie quapiã for/
titudinis laudantur a ſtultis: a prudentibus enim grauiſſi-
miſq; uiris non modo non laudantur: ſed uitio eis dantur.
Cum ad pœnam accedimus:ita iuſticiæ faueamꝰ*: ut miſe/
ricordiam exoſi minime cenſeamur. Atq; opera dãda ẽ: ut
quantũ in nobis ſit: nulla detur cauſa puniẽdi. Accidit em̃
quãdoq; idq; in urbibus factionũ plenis ꝛut magiſtratuum
ac prineipum uel ſuaſione: uel confidentia multi multa

ipſi perpetrent per iniuriam: & alijs perpetrãdi cauſam aſ/

ferant. Delinquentes aũt ita ſunt plectedi: ut nulla id odij
acerbitate: ſed lege: ſed æquo & bono fieriuideat᷑. Curan
dumq; eſt maxime: ne ſeditiones flant in ciuitate: ne ſimul

tates mimicitiæq; alantur: quæ tum potiſſimum ſolẽt acci -
dere: cum non æquo iure cum ciuibus utitur: cum non ea⸗

dem bonis aut præmia aut commoda redduntur. Impro⸗-
bis uero pœnæ aut detrimenta. Quæ quidé errata in fa/
Rionibus uigẽt maxime.Nam homines factioſi quo ſe po
tentiores efticiant: concordiam tollunt: pacem quietemq;
perturbant:& rerũ publicarum ſtatum funditus euertũt.
Hæc autem horumq; ſimilia nunꝗᷓ recte ſeruemus: niſino/
biſcũ ipſi ante cõueniamꝰ. Pareat igit᷑ in nobis rõni appeti
tus:libido uolũtati cedat.Perturbationũ omniũ uæbemẽ
tiores motꝰ ſi tollere omnino non poſſumꝰ:ſedare ſaltẽ mi
tigareqʒ ſtudeamꝰ. Nam quo pacto alios moderet᷑: ꝗ ſeip/
ſum nequit? Nũ qd in alijs uituperamꝰ laudemꝰ in nobis?
Qui alios puniamꝰ:ſi nobis ignoſcimus? An ignoramꝰ eã
eſſe ſubiectorũ priuatorumq; naturam : ut magiſtratuũ &
principum facta imitentur? Si alioʒ iuſtos & bonos uolu⸗
lumus:ne mali ipſi iniuſtiq; uideamur:nitendum eſt. Ciui/

tatum fclicitas a bonitate principum proficiſcitur. Vbi iu

ſticiæ locus dat᷑:ibi diſcordiæ locꝰ eſſe non poteſt. Eſt em̃
diſcordia totiꝰ ſeditionis & belli ſeruitutiſq; fundamentũ⸗

S

Cõcordiæ igit᷑ qua una reſpublicæ & ſeruant᷑ & creſcũt:tũ
maxie cõſulamꝰ cũ præceptis iuſticiæ inſtitutiſq; parueri⸗-
mus.luſti aũt ſimꝰ: ſi pietatẽ qua religioſiſſime deũ colimꝰ
præſentẽ ſemꝑ corãq; bhabuerimꝰ. Ois em huana iuſticia ni

ſi a diuina manarit: quæ pietas eé: eã eê iniuſticia ſũmã reor.

Quis illũ ambigat:ꝗ deũ nõ uereat᷑: hoĩes etiã contenere?
Quos aut contẽénimus:quibus eos uel iniurijs: uel contu/
melijs afficere dubitemus? præſertim oblata impunitate.
At uir bonus atq; idẽ ſapiẽs ſi nullus etiã neq; deus nec hõ
ſit metuẽdus: ſlagitiũ tñ & improbitatẽ abomiabitur: nec
quid reliqui aut diſſimulent:aut ignorent:ſed quid ipſe de
ſe ſentiat: cogitabit. Hæc tibi quanꝗᷓ pro tua prudẽetia non
ignota eſſe cenſebam: uolui tamẽ pro meo erga te ſtudio
intelligeres ea dem mihi quoq; uideri: quæ ipſe per omnẽ
uitã obſeruare didiciſſes: quo ueteris doctoris tui iudicio

confirmatus: uirtutêatq; ſapientiãa cunttis rebus mortali/

bus anteponas. Sic enim non tam a præfecture ornatꝰ ma
giſtratu: ꝗᷓ præfecturam ornaſſe iudicaberis. Vale ex Me/
diolano nonis Nouẽbribus. M, cccc. D.

¶ Franciſ.Philel. Ciccho Calabro ducali ſecretario ſal.

Ixiſti cũ hinc eſſes abiturꝰ laude: ad triduũ fore: ut
quas iuſſerat princeps pecuniæ mihi indubitato
redderẽt᷑. Quatriduũ iam aduenit: & de pecunijs

gerbũ null. Itaq; te rogo: ne iuſſa principis fruſtra tuæ fi-

dei mandata uideant᷑: qdilig
diolano. viij. idus Nouebres. M. cccc. L.
e ¶ Franciſcus Philelfus loanni calabro ſal.
Vanti facias meũ in te amorẽ: nõ ſum neſcius. Itaq;
te rogo plurimũ:ut qc mihi uerbis principis ſignifi
caſti: factũ iri qᷓprimũ cures.ld erit mibi tam gratũ: qᷓ quod
gratiſſimũ. Vale ex Medio. viij. idus nouẽbrus. M. cccc. L.
¶Frãciſ. Phil. Petro Lhomaſio philoſopho ac medio ſal.
N Eſideraui iamdeu litteras tuas: rurſuſq; deſidero.
Itaq; ſi me amas:id quod eſt mihi clarius luce: noli
cõmittere:ut te uel negligentiæ nomine uel obli-

gentiſſime cures. Vale ex Me-

uembres. M. cccc. L.

uionis crimine accuſem. Vale ex Mediolano.viij idus No

ee⸗
um.
tata
lbir
penl
hate

me.

Om
ter

ütti Gr⸗ ranciſcus Philelſus Franciſco barbaro ſal.
erx NErſæpe litteras ad te dedi:quibꝰ qd erat uel officij:
Clim⸗ uel humanitatis tuæ non petierã modo:ſed ſũmis
Kicun, te precibus obſecrarãa. Quod autẽ nibil reſpõde/
ären⸗ is:aſcribo occupationibus tuis:quibus ut exiſtimo: impe/
tener ditus: cum priuatis: tum publicis in rebus: nec nobis po⸗/
co tueris: nec αT Tii Aτπαſatiffacere. Accedit ad rem o

.

n. 7600 σ °CV πρνοουρν⁄: quo te nõ mediocriter
nechi angi puto.Sed tu uelim omnia pro tua ſapientia modere-/
err ris: operaq; des: quoad eius præſtari a te põt: ut oẽs intelli
lce gant:nulli eſſe Venetijs ſeditioni & ciuili diſcordiæ locũ.
Rec em te latet Agathonis dictũ ſolo uno priuari deũ:ife⸗

cta facere:quæ facta ſint. Malũ præterea malo accumlare
non eſt prudentiæ. Itaq; & magnũ te uirũ & prudentem:
& moderatum ut præſentibus poſteriſq; oſtendas: operæ
iecid arbitror. Vale ex Mediolano. vij. I(dus Nouẽbres.
cccc. L.

19

rãciſcus Philelfus Bernardo Iuſtiniano ſal.

oniam totꝰ pythagoreus factꝰes:nihil peto:ut re
4

põdeas quanꝗᷓ loquẽdi pythagoras:nõ ſcribẽdi ſi/
lentiũ iuſſit. Tuos filios ut & tui & aui ſimilis effici
atiaris: rogo:petoq; ut meos mihi lbellos reddi cures.
1 minl
ale ex Mediolano.vij. Idus Nouẽbres. M. cccc. L.

ranciſcus Philelfus Petro perleoni ſal.

1 — . . . 2*
o. ( inis litteris tuis quas ꝓxime ad me dederas: po/
O ſteriores accepi: priores aũt miſſas audiui:ſed nuſ-
qᷓ uidi. De re tua nibil habeo:qc ad te ſcribã. Nam
dc ea ignars etiã nobis tẽtata fuerat apud principem per tu/
i um ariminenſem ſcribam: cui quod cuperes: litteris decla-
. . raras. Reſpondit princeps: ut eſt mibi renunciatum: ſatis
1 ſibi unum Philelfum eſſe: nec pati aut rem aut tempus im-
penſam aliam: præſertim non neceſſariam. Idem etiam ſe/
5 natus reſpondit. Quare cum inutilęm futuram cẽſuerim
meam omnem ſuaſionem: ſilentium agere inſtitui. Neq;
omiſi tamen:quin cũ Nicolao Arcimboldo ſenatore gra-
uiſſimo & ſapientiſſimo iuriſconſulto rem ipſam cõmenta
rreer: qui idem quoq; ipſe reſpondit: qe cæteros audieram

Doleo hanc temporum conditionem uobis oblatam. Tzy
uelim: prudenter conſulas reituæ Bnq οροορνοιο OiXαα
apS Boορα ρανυεριου νπωο υ abâρa¹. Va/,
le ex Mediolano. vij.idibus Nouembres. M. cccc. L.
Franciſcus philelfus Ioanni euangeliſtæ fra/

5 — *

tri heremitano ſalutem.
Ec inferre cuiꝗ ſum iniuriã unꝗᷓ ſolit: nec ferre con
tumeliã. Itaq; monẽdus uiſus es: ut cœptis abſtine-
as: ne & inanis conatꝰ tuos tacito cogitationis con
uicio tandẽ accuſes:& mihi argumẽtũ afferas iure ulciſcẽ/

di. Qd ſi priſtinã amicitiã noſtrã uolutare animo uolueris: ilius
nihil fruſtra tentabis. Præterea non te debet cœpiſſe obli⸗ taza
uio:& quæ locutus:& quæ molitus fueris in principem no en
ſtrum proximæ tyrãnidis tempeſtate. Nec ſi efferant᷑ ĩ lu puru
cem:te puto: pœniteat totius conatus tui. Nec longe fue- cttu,
rint arceſſendi teſtes. Nam & uicinia tua omnis & tui ordi nent
nis ſocij & ſodales:itẽ cõmãduconeſq; tui cõſtantiſſima te ane
ſtimonia aduerſus te ferãt. Paucis te admonui. Tu ne mi- n
hi ſtomachum moueas: caue. Vale Mediolani ex ædibus uit
noſtris.vi.idus Nouembres. M. eccc. L. o
Franciſcus Philel.Mæmmo epꝑpiſcopo Croſſetano ſa. mil
N Ederam' ad te ãno ſuꝑiore duo illa prima lyrici no neg
ſtri oꝑis carmia: qe modo ſumꝰaggreſſi.Ea quoniã lue
tibiut audiui: reddita nõ fũt:iccirco rurſus mittẽda mine
ſtatui:ut itelligeres nullo neq; locoꝶ interuallo: nec tẽpo/ lbii
rum lõgitudine ceſſauiſſe amorem erga te meũ. Vale & ſi cun

quid iſtic meũ eſſe noris: facito intelligã id tibi eſſe cariſſi⸗
mum. Ex Mediolano. vi. idus Nouembres. M. cccc. L.
— (FPranciſcus Philelfus Dominico Mauro ſal.
IAIIlr quidam grauis ac ꝓbus qui nuꝑ a uobis reuerti
ſet Mediolanũ: mihi neq; petenti:neq; cogitãti re⸗/
nunciauit te de me dignos diſſeminare ſermones.
Id aũt ego de te minime ſum miratꝰ:qui ita loquaris: ut es
& natus & altus: & educatus. Reliquũ eſt: ut nõ minus hbo-
neſte de te iure audeas:ꝗqᷓ ꝓ moribꝰ tuis de philelfo tuo lo/

utus es. Vale ex Mediolano. x. Kal. Decẽbres. M. cccc. .
¶ Franciſcus Philelfus Petro Thomaſio philo⸗

n. Tn
0Ac
.. Ve

xfry,
—

recon
bltine⸗
Scon.
lch/

.

erd:
bl⸗
o
lu⸗
e⸗
rdi⸗
ate

⸗

ius

voſi⸗
n
hnla
eda⸗

eO

rll⸗

Eddita mihi ſunt una cũ litteris tuis opuſcula:quæ
miliſti. Et habeo tibi gratias. Reliquũ ẽ: ut cũ tertiꝰ
liber de exilio tibi redditꝰ fuerit:eum ad me des ꝗqᷓ

prim Velim etiã ꝗᷓdiligẽtiſſime odoreris: ꝗd deſecundo
eiuſdem operis libro:quid de Mediolanenſibus cõuiuijs:

quid de ijs Hippocratis libris quos in latinum uertimus:
actum ſit. Nam hæc omnia ad Leonardum lIuſtinianum ui
rum patriciũ & de me optime meritum legendi gratia de⸗
deramꝰ. Quare ut & hbæc ſingula & Coſmianã orationẽ ab
illius ſummi uiri nobiliſſimo filio Bernardo petas: atq; mit/
tas ad me:te ualde rogo. Audio iſtic. D. M. Peeolantitline
de me loqui. Et ne id quidem miror. Raro fit enim ut im
purus adoleſcens in improbum & flagitioſum uirum non
corruat.Iſtum tamẽ moneri cupio. Philelfo bilem ne mo/
ueat:ne quæ falſo alteri obijcit: uero in ſeſe ac liquido cum
agnorit:ſtulticiæ ſuæ pœniteat. Nam canis hic quod Dio/
genes dicere cauillariq; conſueuit: betis non ueſcitur. No/
uit autem ipſe: & qualis eſt: & qualibus natus. Egonullius

opis diuina benignitate ĩ præſentia indigeo. Nam omnia

mihi apud hunc liberaliſſimũ principem ſecunda ſunt pla/
neqʒ fœlicia: quæ ſi leuiſſimus iſte nebulo conſiderare uo⸗
luerit:ſeſe inſaniæ arguet. Quæ iccirco ad te ſcripſi ut hbo-
minẽ moneas:ne cũ detrahit bonis uiris ſuiq; diſſimilibꝰ:
ſibi ipſe tandem iraſcatur..Vale ex Mediolano.x. Kal. De
cembres. M. cccc. L. H
Franciſ.Philelfus Baptiſtæ Sacchæ barocio ſal.
L a uelim officio tuo uti ut id mihi cõmodo ſit: nõ
incõmodo.Quare ne mihi lõgius uerba des: huic
M nuncio & epiſtolarum codicẽ: & Ariſtotelis parti⸗
culam ad me dato. Vale Mediolani ex ædibus noſtris. x.

Kal. Decembres. M. cccc. L.
N (Franciſ. Philelfus Baldo martyrello ſal.
Vod iãapridẽ de Caſpare librario ſuſpicabar: ductꝰ
uel quadã qoαεοοαπ recondita ratione id ꝑp
ſpicue tandem erupit in lucem. Quam mihi rationem fin/
it homo impudentiſſimus? quam lacernam blactit: Num
P ij

I

ego lacerna utor? aut uſus unꝗᷓ ſumæ Num petij? Num pꝓ⸗

miſi? Num meo nomine cuiꝗᷓ dedit? Nõ eſt apud me chi⸗
rographum eius: quo ratio noſtra omnis continetur? Sed

miror ꝓfecto te: qui noris incõſtantiã & leuitatẽ hominis

mẽdaciſſimiin Aeneidos codice:& mihbitamen ipedimẽ-/
to ſis:quaſi is nõ faciat:dum mea mihi nõ reſtituit:ſed pati
atur iniuriã. Prudentius egeris: ſi hoĩis impudentiã acriter
caſtigaueris. Vale Balbũ noſtrũ ſaluũ eſſe cupio.Ex Medi
olano.vij. Kal. Decembres. M. cccc. L.
Frãciſcus Philelfus Facino forobronun/
cianenſi ſal.
Vod mihi abiens uerbũ nõ feceris:feciſti tu quidẽ
inhumane:id qd nõ tam moribus tuis qui ſunt hu-
maniſſimi:dandum uelim:ꝗᷓ liberalitati calabri no/
ſtri Cicchi:qui dum ui nũmorũ te obruit:facit oblitũ amici
tiæ noſtræ. Quare peto abs te: eum ut roges meo nole:ne
te nũmoſiorẽ efficiat: quo in amicos ſis diligẽtior: addaſq;
ſe mibi gratiſſimam rem facturũ:ſi negociũ meũ confece/
rit apud principem:idq; & qᷓprimũ & ex ſententia noſtra.
Quam ipſam rem ut etiã tu qdiligentiſſime cures: maiorẽ
in modũ a te contendo. Vale ex Mediolano. vij. Kal. De⸗
cembres. M. cccc. L. MU
ranciſcus Philelfus Ciccho Calabro ducali
ſecretario ſalutem.
Em meam ut apud principem cures: tãto ſtudio te
Nrogo:ut maiore uix aliud quicꝗᷓ poſſim. Non ea mi⸗
hi cõditio eſt: ut morã pati liceat: id q& tibi eſſe perſpicuũ
3 non ſum neſcius. Noui præterea occupationes tuas. Quo
D fit:ut uel importuniorẽ me præbeam. Cedit em̃ neceſſita/
ti pudor.ltaqʒ; uelim: oia ꝓ tua prudẽtia modereris. Vale
ex Mediolano.vij. Kal. Decembres. M. cccc. LD.
¶ Franciſcus Philelfus Blondo Flauio ſal.
PErcunctãti quotidie ſæpiſſime de te mibi tandem
eſt renũciatũ te Ferariam cõceſſiſſe: habereq; per⸗/
Belle. Quæ res me quanta uoluptate affecerit: conſidera-
ri abs te malo ꝗᷓ dici a me: qui eo te amore cõplexus ſum:
ut aliũ magis neminẽ. Quod aũt in hanc diem nihil ad me

–

ſuhſer
inhint
mhiate
ſtatis
ſatuta
narind
ſopdo
vere⸗
Vi

Ne⸗

ſcripſeris nõ mediocriter ſum miratus. Nò em̃ es neſcius:

q̃ mihi iucũdæ eſſe deheãt tuæ ſeeũdæ res oẽs: quas æque
mihi atq; tibi ſecundas ſemper iudicarim. Itaq; tuæ libera/
litatis munus erit:ſi me feceris qᷓprimũ certiorem de omni
ſtatu tuo:quẽ indies ab imortali deo magis magiſq; fortu/
nari nõ ſolũ cupio: ſed etiã opto,. Vale & clariſſimo philo⸗/

ſopho Nicolao Vario: & eloquentiſſimo uiro Guary no

ueronenſi ſalutẽ meo noĩie plurimã dicito,. Ex Mediolano
vij.Kal. Decembres. M. cccc. L.. H
¶ Franciſcus Philelfus Iloanni Auriſpæ ſal.
Rretenſis quidã auceps quinoiĩe tui principis acci/

riam redertiſſe.Itaq; mei ſum officij arbitratus: ut te uiſerẽ
meis litteris: & de omni meo ſtatu doctiorẽ facere. Omni/
um primum quod tibi eſſe nõ ingratum exiſtmo: & ualeo

ipſe quidem: & huic bumaniſſimo principi ſum cariſſimuſ.

Nummorum autem tantundem mihi nunc eſt: quan/
tum antea ſemper:hoc eſt æque ac nihil ToXUGOιtĩ1 αα li
6X;Xρν οιοTú οααοπαι magis delector boſpitio. Et bæc de me:
Cupio nuncies uerbis meis noſtro amiciſſimo Blondo Fla
uio me poſteaq̃ a nobis abijt quædam ſcripſiſſe: quæ Caſ/
Par ſuo uel noſtro potius non inutilia fore ſit putaturus.
portum omnino ſe receperit. Itaq; uelim etiam ex te ſeire⸗
& quid agat:& quo in ſtatu res ſuas collocarit:ſit ne in Ro
manam curiam profecturus: an iſtic futurus diutius. Idem
quoqʒ ut de teipſo intelligam:facito: quo ſciam:quo in lo⸗/
co te ſint noſtræ litteræ offenſuræ. Præterea ſiqd noui es
nactus: qe maxime muſarũ interſit: cura ut norim: uel po/
tius:ut id mibi cõmune ſit teeum. Yale ex Mediolano. vi.
Kal. Decembres. M. cccc. L. HMB
(Franciſcus Philelfus Cieœbo Calabro dueali ſe-
eretatio ſalutem plurimam dicit. ”M
SRtuæ phumanæ amiciſſimæq; litteræ nõ modo re
crearunt: ſed etiã mirifice refecerũt. Nec dubito:
quæ ſcripſiſti: ex animi ſnia eſſe a te ſcripta:modo quẽad/
Pp 1

pitres ad Cælarẽ huncnoſtꝶ nuper dono tulerat:
fecit me certiorẽ te modo e Romana curia Ferra/

Jæc mittam ad eum: cum me docuerit: quem tandem in

—

modum ipſe benigne cupis: ita etiã reliqui iuſſa principis
exequantur. Vale ex Mediolano. vi. Kalen. Decembres.
M. cccc. DDT.. B MD! OUMDM
(Frãciſcus Philelfus Ciccho Calabro ducali ſe-
CcCcretario ſalutem. S
Bre pecuniaria quid mihi ſperãdũ ſit:nõ ſatis intel
ligo. Cõueni utrunq; Antoniũ & Boſſium: & Lon/
gum: quorũ alter pecuniã dicit nõdum eſſe allatã:
At Ilongus addit nihil etiam de ea mihi ſperãdum eſſe.Nã
illam omnẽ deberi atq; decretam eſſe auunculo tuo An/
gelo Simonetæ. Itaq; te rogo: des operã: ne diutiꝰ res tra/
Pat᷑. V ale ex Mediolano. vi. Kal. Decebres. M. cccc. L.
— ¶ Franciſcus Phile fus anni calabro ſal.
Eddidi tuas litteras Antonio longo: quibus is lectis
mihi reſpõ dit diligẽtiſſime ad ſeſe de me ſcriptũ:
ac ſe cupere mibi admodũ gratificari: ſed nequaꝗᷓ
e. Nam ſibi eiuſmodi pecunias eſſe nullas. Itaq; aliũde
conſuli oportere:quoniã quicquid nu mmorũ ex papienſi
illa ratione in hanc urbẽ afferetur: id omne conſtitutũ eſſe
Angelo Simonetæ auunculo tuo. Tibi autem mi loannes
habeo gratias: qui quantũ in te fuit: uoluntati meæ ſatiſfe/
ciſti camulatiſſime. Vale ex Mediolano.vi. Kal-Decebres
(¶ Franciſcus Philelfus Petro Thomaſio philoſo/
pho ac medico ſal. “
Oſti eã eſſe ſapietũ uiroꝶ ſentẽtiã nihil accidere ꝑ⸗

Anij uis ꝗᷓ iuuentæ feruor excitabat:iam ſpiritali ſan/
nis

guinis fomento ueluti tepeſcente paulatim hebet:ubi di/

ligentia & perpetuo quodã ſtudio minꝰ acuatur. Itaq; non·

abſurde monent:qui præcipiũt eſſe in huiuſmodi ætate la
bores corporis minuẽdos ad augendos aũt animi. Quan/
ꝗ haud ſcio:qᷓ ocioſa uisa conducat corpori. Videmus cer/
te apud Homerum Neſtorẽ & animi & corporis uiribus
æque delectari. Ego autẽ puto in omni ætate mediocrita⸗
tem eſſe ſeruandam: & ita agendũ: ut nibil nimis:nihil pa/
cum. Intenſionem remiſſione cenſeo condiendam. At re⸗

nicioſius ſenectuti ꝗᷓ animi relaxationẽ. Ea em inge

—

hyxuti

oQuo

nlite

ſenlum⸗
iniſci.
ccoler
WON

geꝛ.
fuug
utico
wulen
gatm
Nu
ſo⸗
ſepi
Xm
geco
ſoibe
dore
kem
1os
u
no

e
nge
ſin⸗
ic⸗
non

—

. . . 2 . 12 e — „ ⸗
laxari qui uelit: languidæ cuiuſdã pecudis ſimillimũ iudi⸗/

co. Quorſum hæcælampridẽ nihil ad me ſcribis uel ꝗpluri-

mis litteris prouocatus. Nihil eſſe in cauſa aliud opinor ꝗᷓ

ſenium. Quare te rogo:ut & tui & muſarũ iam incipias re-
miniſci. Mibiq; aliquid reſponde: ne uel ſen ectutem in te
accuſem uel obliuionẽ: uel negligentiã. Vale ex Mediola

no.vi. Cal. Decembres. M. cccc. L.

EFranciſcus Philelfus Aeneæ ſiluio epiſcopo ſe-
nenunſi ſalutem.
Ccepite Senæ declaratũ epiſcopũ:qcł & tibi:& ſe/⸗
enſibus uæbemẽter gratulor. Vtriſq; em recte cõ
ſultum puto. Nam & tu uiues in patria: uiues cum

tuis: uiues tranquille: uiues cum dignitate: & Senenſes eñ

pontificem ſunt adepti:qui ſit integerrimus: innocentiſſi⸗
mus: doctiſſimus. Reliquum eſt: ut quando quidem libe/
rale tandem ocium nactus es: ea bona: quæ tibi natura ꝗaf
fluentiſſime largita eſt & obſerues: & colas. Vales inge/
nio:eruditione: eloquẽtia. Hæc tibi ſunt oĩa excitãda. Cu/
randũq; ut non tibi ſolũ ſed bonis omnibꝰ: nõ modo uiuis
atq; præſentibus: ſed uniuerſæ quoq; poſteritati natus ui-
deare. Videre nonnullos conſueuimus: qui in paupertate
frugi & induſtrij extiterunt. At ijdem ubi rebus lætioribꝰ
uti cœpiſſent: cum dignitate & opibus deſidiam etiamad/
miſerunt & negligentiam. Quod & ſi de te minime ueren/
dum arbitror: facit tamen incredibilis amor erga te meus
ut uel currentem adhortari audeam. Si cum eſſes & epi/-
ſcopus tergeſtinus & regis Romanorũ ſecretarius ac idẽ
ſæpiſſime pro illo principe orator: tum ad pontificem ma
ximum:tum ad Florentiſſimas orbis terrarũ reſpublicas
ac dominos: ſemper aliquid egregium lectitabas: dicebas:
ſcribebas. Quid te nunc agere oportet tanta leuatum la/
borum mole? Noli obſecro pati: t uel punctum aliquod
temporis tibi uacuum labatur.Nõ parum prodeſſe pote-/
ris & tuis & alienis: ſi tuos grauiſſimos cogitatus acutiſſi/
maq; inuẽta litteraꝭ monimentis cõmendabis. Pone tibi
an oculos põtificẽ noſtrũ Ambroſiũ: Aureliũ Auguſtinũ

II

loannem Chbryſoſtomũ: utrunq; Gregorium qui cum ip⸗
ſi quoq; eſſent epiſcopi & infinitis fere occupationibus
obruti: quot tamen & quanta quamq; ſalutifera uolumina
lucubrarunt? Quid enim aut magnum Baſilium:aut Euſe/
bium: Hieronymum abbates meminero? quorũ pene in/
finitis elegãtiſſimiſq; libris & Italia pollet:& Græcia. Chri⸗
ſtianiq; omnes mirifice iuuant᷑? Sed lõgior ſum ꝗᷓ debeo:
præſertim tecum pontifice prudẽtiſſimo. Vale ex Medi-
olano.vi.Kal. Decembres. M. cccc. L.

N¶EFranciſci Philelfi Epiſtolarum Liber Octauus.

(Franciſcus Philelfus Kenato regiſſal. plu. dicit.

Oannes Marius filius cum nuper Medio/
lanum mei uiſendi gratia redijſſet: cum ad-
uentu ſuo cupienti & exoptanti mihi uolu-
ptatem maximã attulit: tum eo iucundior
fuit:quod ſe tibi cariſſimũ eſſe declarauit:&
— id quidẽ permultis erga ſe tuis ac pulcher/
rimis beneficijs. Quid enim adoleſcenti ad uirtutem uel
nato uel contendenti fortunatius poſſit contingere: ꝗᷓ eiꝰ
principis uti conſuetudine: apud quem uerſari non minus
ſit honorificum ꝗᷓ fructuoſum? Vt enim nulla utilitas in
bonis cenſenda eſt: quæ honeſtate careat:ſic in actiua atqʒ;
ciuili uita honeſtum id amplectendum imprimis arbitror:
quod emolumenti rationem non aſpernetur. Nam illud
honeſtũ:quod priſci philoſophi gloriã ſibi dũtaxat propo
nentes colueraͤ & ſi erat ampliſſimũ: tamen:quia nullam
habebat uim utilitatis admixtam: a ciuili uiuendi cultu: d&
ab oĩ reipublicæ adminiſtratiõe reiectum eſt. Quare cum
uideo ee filio apud te meo & honeſtati ſimul & utilitatilo/
cum:non poſſum medeufſfidius non lætari: cum eius:tum
etiã tua cauſa: cuius laudi uæbemẽter faueo. Ego tibi rex
Renate non mediocriter ſum affectus: quippe quem au-
diam ijs uirtutibus præditũ: quæ maxime ſunt in rege hu/
manitate: munificentia: & ſtudio diſciplinæ. Nam quanꝗᷓ

p⸗
us
n
le,
/
t⸗

N

o
m

im
lo/
n
er

ℳ

VIII

ſæmina quædam uirtutis ſunt nobis natura inſita: ea tamẽ
doctrina mirifice coaleſcunt: & ſpecioſiſſime effloreſcunt.

Itaqʒ laudant᷑ a uiris ſapientiſſimis Cyrus. Alexander. Cæ/

ſar: qce eſſent doctiſſime eruditi. Qꝗò ſi natura quadam om/
nes incẽdimur ad ſciendi cognitionẽ: quanto id magis ni/

tere debet in regibus:qui ueluti quædam optimæ naturæ

deiqʒ ſimulacra habent in terris? At bumanitas cum dele/
ctat in oĩbus:tum in principibus & regibus maxime:ꝗ quo
excellentiores ſunt inter homines: eo magis debẽt huma⸗
nitate cæteris antecellere. Itaq; bumanitatem tuam: mã/
ſuetudinem: facilitatem: cum audio ab omnibꝰ prædicari:
dignus mibi unus exiſtimaris: quẽ nulla boim facũdia: nul/
la Rientu uirorũ ingenia: nulla monimenta litterarũ con/
ticeſcant. Liberalitatẽ autẽ: & munificentiã tuam & ſi iãpri
dem & una: & uiua & eadẽ oĩm uoce atq; laudatiõe audie
ram celebrari: eam tamẽ cum ſum expertus in filio: te hu/
iuſmodi eſſe ſtatuo: cuius uitã & incolumitatẽ debeãt ſa⸗
pientes om̃es & eloquentiſſimi uiri tum uitã ſibi: tum etiã
incolumitatẽ opinari. Et facis tu quidẽ recte: qui te beni/
gnũ & beneficũ ſemper uelis. Vix eſt em alia uirtus ulla:
quæ munificentiæ præſtet in conciliandis hominũ ſtudijs
atq; beniuolentia. Præterea quid aliud habent boni faſti-
gia principatuũ ac regnorum:quo illorum præſides cæte-
ris hoibus uideantur beatiores: niſiut bis dandi & benefa
ciendi probatis uiris facilior ſit facultas? Quanto igit᷑ dan/
di atq; donandi munere diligentior fueris: tũ eo te magis
principatu dignũ oſtẽdis:tũ cæteros oĩs aut rapis in amo/
rem tui:aut ad te amãdũ facis ardẽtiores. His ergo tã præ/
claris regalibuſqʒ uirtutibꝰ cũ te ornatũ eſſe intelligo Rex
Renate:æquiore patior animo abſentiam dilectiſſimi filij:
præſertim cũ aiaduerto filij utilitatẽ cum tua & utilitate &
uoluptate cõiunctã eſſe. Nõ em̃ is tibi parũ prodeſſe quæ/
at ad græcæ diſciplinæ præceptioné: qua te iure delectari
audio ac lætor. Reliquũ eſt: ut intelligas me totũ eſſe in fi/
lio. Quare quicquid in hunc bhumanitatis tuæ benignita/
tiſq; contuleris: id omne in meipſum abs te collatũ iudica/
bis. Vale Rex optime cx Mediolano.vi. Kalen. Decẽbres

a natali Cbriſtiano. M. cccc. L.

Inæ præfecto ſalutein.

—

Vm lIoãnes Marius filiꝰ ad te iret:nõ ei potui nibil

gratiſſimã: ſi meo etiã noĩe & libẽter & ꝑbumane:
ut bonòs & eruditos ſoles: eũ exceperis. Nolim tñ hbuiuſ-/
modi benignitatis officiũ uenale mihi propoſuiſſe uidea/

aſcripſeris iuri tuo:ſi minus reddiſti meo noĩe loanni feru/
fino clariſſimo iuriſconſulto:aut Nicolao cebæ :ꝗᷓprimũ ut
reddas rogo. Vale ex Mediolano. vi. Kal. Decebres. M.
H ranciſ. Philel. Baptiſtæ Schacæ barocio ſal.

Vod rebus meis utaris familiariter: nequaꝗᷓ tibi ui/

Sed quod ita utaris ut mihbi icõmodes:minime lau
do. Tu mea oia carmina ita habes apud te: ut eorum mihi
aullũ eſſe reliquũ exemplũ uelle uidearis. Itaq; qce ſum car
minũ opꝰ aggreſſus:fruſtra aggreſſus uidear:ſi ita mihbi te
Jfamiliare præſtiteris: ut non tua tibi ſolum: ſed mea etiam
eẽ tua uolueris. Quod ne turpiter uſu ueniat: facito: mea
omnia carmina ad me ꝗprimũ redeant. Reliquiſti em eo/
rum apud me nibil. Vale Mediolaui ex ædibus noſtris.
Vi. Kal. Decembres. M. cccclJ.
(Franciſcus Philel. Mæmo Gagæ epiſcopo craſſe-
tano ſalutem.
Abriele mirabili: qui tibi has litteras reddid it: utor
iam multos annos familiariſſime: & ſũma eſt mihi
cd eo amicitia. Is noie ducis Sphortiæ it legatus ad
alphõſum Regem legatiõe libera. Quare cũ iſtac eẽt iter
facturus: non potuinihil ei dare ad te litterarũ: ut & te Ga/
briel: & tu Gabrielem noſſes. Vale ex Mediolano. iij. Kal.
Decembres. M. cccc. D. S
–N(Erancil. Phill. Baptiſtæ Schacæ barocio ſal.
q Vantũ uideor intelligere: mauis te Dauũ baberi ꝗᷓ
Oeldipoda:qui tamèe uterq; dici poſſis. Carmina in/
quã mea mibi ꝗprimũ reddito. Quod ſi meæ litterarũ no/

litterarũ dare:quibꝰ intelligeres te mibi factturũ ræz

ris. Quare còuiuia illa mea niſi ex uetere occupatiõe oino

fbort
ſneczn
co tuo⸗
ligeat
Decer.

tio do. Nam ut græci dicunt: Iꝗꝙ Tœρν OXäα οωοα

exqt
luid
i
Nor
hee
Ulrt
tll

teæ fortaſſe te dele cant: tuis etiã ego cõtentus ſim. Quod
N ſi neq; mea ad me dederis:nec alia ratione ſatiſfeceris offi/
b cio tuo:iure mibi uel caſtigandus: uel apertius monendus
uideare. Vale Mediolant ex ædibus noſtris pridie Kalen.
ae Decembres.M.cccc.D.
nn (ranciſcus Philelfus Galeotto Frumento ſal.

Edditæ mihi ſunt ſuauiſſimæ litteræ tuæ: quas libẽ/
ter accepi: diligentiſſimeq; perlegi. Franciſco Ale-
QAardo nobili & diſertiſſimo adoleſcenti habeo gras
, jimortalis: qc eũ amet: cui ſe nouit eſſe cariſſimũ. Et Vero/
iur nam & uniuerſam Veronẽſem nobilitatem maximi facio:
S Aelectorq; eiꝰ cõſuetudie plurimũ. Sũt em̃ natura Veronẽ
ſes tui oẽs ꝑhũani atq; liberales: & ad bonarũ artiũ ſtudia
ita accõmodati: ut nulli hoim generi cedãt. Itaq; tibi mi Ga
1 leotte:quẽ uideã mei amãtiſſimũ: nõ uerebor ꝑſpicuã red/
dere ſniam aĩ mei: quãuis mihi an hãc die nũꝗᷓ ſis cognitꝰ.
41 Facito intelliga ſũmã totiꝰ rei:quo certi qc offerat᷑: ubi in/
tellexero: poſſim nõ obſcure uolũtati tuæ gratificari: quã
ite & eſſe & fore eandẽ mihi ꝑtinaciſſime decreui. Nolim me
mn tamen prudentiæ: minus ꝗᷓ ſapientiæ laudatũ iri. Vale ex
ne Mediolano pridie Cal. Decembres. M. cccc. D.
% (¶ TFrãaciſcus Philelfus Andreæ alamanno ſal.
Vo te magis dies pſpicio: eo mihi häanitas tua ĩ-
genijq; fæcũditas dilucidior fit & clarior. Me tuæ
ꝓximæ litteræ mirũ in modũ delectarunt: quippe
quæ nõ minꝰ amoris plenæ ſummi erga me tui:q̃diſertiſſi/
mæ uiſæ ſũt.lllud aũt mihbi moleſtũ fuit: qe' bæ puenerint
bi ad me: quo tꝑis momẽto uir integerrimꝰ religioſiſſimuſq;
30 ſacerdos frater Marianꝰ is ꝗ tibi reddidit hanc epiſtolam:
et erat cõtinuo deceſſurus ad uos.Itaq; non potui quod uo/
1 luliſfem: ad ea reſpondere: quæ tũ de uirtute: tum de for-
l. eralorneus es.Sed reſpõdebo poſtea: cũ quid ocij nact⸗
uero: & ſi hoc mihi uix unꝗᷓ datur omnino. Interim te mo/
neo atq; hortor: ut nibil exiſtimes humanis in rebas uni
ij uirtuti auteponendũ. Hæc em̃ ſola uiget: ſapit: eſtq; imox
9 talis. Reliqua oĩa & uana ſunt & fragilia: planeq; caduca.
. ſitecum diligẽter aĩo uolutabis: tibi Salmacis datura

e/

tot

₰

.. . .* . 2 . —
ſit ſpolia: non tu illi. Ariſtotelen de re domeſtica uæbemẽ/

ter expecto. Arretinus loãnes is qui tuas mihi litteras red
didit: renunciabit nomine tuo TOp ρρàραipôρ αρνοωXοναα

eſſe amãtiſſimũ mei: id qd ſũma cũ uoluptate audiui. Vale

ex Mediolano.itij. Nonas Decembres. M. cccc. L.
¶ Franciſcus Philelfus Andreæ Alamanno ſal.
Vod nudiuſſeptimꝰ reſpõdere oĩno tibi nõ potui:
idq; ob nũcij uelociorem abitionẽ: reſpondebo in
oræſentia minime auare. Idq; ſi minus fortaſſc ex
ſentẽtia tua at amice tñ: & ut abritror: uero. Primũ aũt de
me dicã: qcł abs te ultimo loco quæſitum ẽ. Cupis em̃ ſcire
