ſimũ. Pꝛobat᷑qꝛ qð pᷣdicat᷑
de altero vere ⁊ vniuerſalit᷑ ⁊ nõ
ↄuertibiliter:illð eſt in plus ſiue
cõmunis.vt aĩal eſt inplusq; hõ
ſiue cõmunis /quiaverũ ẽ dicere
omnis homo ẽ animal.⁊ non eſt
verũ ecõuerſo · ſcʒ omne aĩal ſit
homo.ſed genus pꝛedicatur vni
uerſalit᷑ de generaliſſimo ⁊ nõ cõ
uertibilit᷑.verbi gratia:omne ge
neraliſſimũ eſt genus:ſed non oẽ
genus ẽ generaliſſimũ ·ergo ge⸗
nus ẽ ↄmunis ſiue inplus qᷓ; ge⸗
neraliſſimũ.¶ Oppoſitũ arguit᷑
qꝛ omne genus eſt generaliſſimũ
vel ſubalternũ:⁊neutrũ ẽ inplus
ſiue cõmuniꝰqᷓ; generaliſſimũ.q̊
nullũ genus eſt inplus qᷓ;genera
liſſimum.
¶Quintũ ſophiſma.
Omen eſt triſillabũ. Pꝛo
batur:qꝛ de pꝛecedentibꝰ
diceret geſt defectus ꝓpter mu⸗
tationẽ ſuppoſitionis materiał
in ꝑſonalemvel ecõuerſo ſuppo⸗
noꝙ ſic nõ fiat hec mutatio ſʒ to⸗
tũ ꝓcedat ſcdᷣm ſuppõeʒmat᷑ialẽ
⁊ ex hoc ſtatim apparet ꝙ ſophiſ
ma eſt falſũ.nomen eniʒ ſiue iſte
terminus nomẽ nõ eſt triſillabũ
Sed arguitur ꝙ ſophiſma ẽ veꝝ
quia aſinus ẽ triſillabuʒ · ⁊ aſiuꝰ

vröſratiu
nnuutſui
nen egort⸗
1 Suſoph
lia:tamen
tone dlcendal
deſuppolttlon
deipſis dice
Dlcoergon
poſioe putde
licsſc; outno
hoſttöreſpecen
ſidi gſona ſice
chimeraſappoi
itinbacppön⸗
Sd apnd ogie
Miedeſchee⸗
ſtionisereni⸗
lerminidlign
lenlytflica.
ere Eſaii⸗
Nllacceprotni
Uelpaligube,
elgubdenon
Albery

ero veret vniuerſaltten
nbiliter:ild ugen
nns NKeiale inhiteßi
Oimunis, qulaverüe en
is onocaninal tnmna
ccoͤuerſo.ſczgomnegig
ſed genus pꝛedicangn
lit de generaliſinothoi
blit⸗verbi gratigonnneg
ſſimüeſt genus:ſed nonel
36 generaliſſimergo g
omunis ſiue inplusq;ge
ſimu.(Oppoſiti argoul
ne genus eſt generallſſint
valternü:meutrinpin
Srumtbq; gentrliſini
igenus eſtinplus hgenen

eſt nomẽèergo⁊c.⁊ magnifeſtum
eſtꝙ ꝓpoſitiones ſuntvere:capi
endo ſubiectũ materialit᷑·⁊ẽ bo⸗
nus ſillogiſmus expoſitoꝛiꝰ.qꝛ
dicũt multi ꝙ tales ꝓpoſitiones
de ſubiecto materialit᷑ ſũpto ſũt
ſingulares · ⁊ ſi non ſint ſingula⸗
res fiãt ſĩgulares pᷣponẽdo ꝓno
mẽdemõſtratiuũ dicẽdo ſic:iſte
terminus aſinus ẽ triſilllabũ? ẽ
nomen. ergo⁊c.
Sta ſophiſmata ſunt faci
lia:tamen ꝓpter eoꝝ ſolu⸗
tionẽ dicenda ſunt aliqua pauca
de ſuppoſitionibꝰterminorũ qm̃
de ipſis dictũ eſt ãplius ĩ ſũmuł
Pico ergo ꝙ nõ ĩtẽdo hic de ſup
poſitiõe ꝓut de ea loqᷣtur grãma
ticusſcʒ ꝓut noĩatiuus dicit᷑ſup
poſitũ reſpectuverbi:eoꝙreddit
ſibi ꝑſonã.ſic enim iſte terminꝰ
chimera ſuppoiĩt huicverbo cur⸗
rit in hac ꝓpõne:chimera cuꝛrit
Sed apud logicũ ſuppõ dicitur
ꝓpꝛie de ſubiectoꝛ pᷣdicato ꝓpo
ſitionis et etiã aliqñ minus ꝓpᷣe
termini aliqui qui ſũt ꝑtes ſub⸗
iectoꝝ⁊ pᷣdicatoꝝ cõcedunt᷑ ſup⸗
ponere.Eſt aũt ſuppõ ꝓuth̊ acci
pit᷑ acceptõ t᷑mĩ ĩ ꝓpõe ꝓ aliquo
vel ꝓ aliquibꝰ:quo d emõſtrato
vel quibꝰdemonſtratisꝑ iſta pꝛo
noĩa hocvel hecvel equipollẽtia
ille ᷑minus vere affirmat᷑ de iſto
ꝓnoiĩie mediãte copula illiꝰ ꝓpõ
nis · Verbi gr̃a ĩ hac ꝓpõe / equꝰ
currit:iſte ᷑mninꝰ equus ſuppoĩt
ꝓoĩ equo qͥ ẽ:qꝛ q̃cũqʒðdmõſtra⸗
to eẽtveꝝ dicere h ẽ equꝰ:⁊ ĩ iſta
ꝓpõe equus currit:equꝰſuppo⸗
uit ꝓ oĩ eq̊ q eſtvł qͥ fuit:qꝛ de oĩ

tali ſi demonſtret᷑ veꝛſi eẽt dicere
hoc eſtvel fuit equꝰ:et ſimilit᷑ di
ceꝛet᷑ ſi poneret᷑ reſpectu copłe ð
futuro.Hico aũt diſiũctiue ẽ vel
fuit:qꝛ lʒ vbũ pᷣteritivł futuri tẽ
poꝛ apliet ſuppõneʒ ad pᷣtitavel
ad futura:tñ nõ tollit ſuppõere/ꝑ
pñtibus. Siłr dicẽdũ ẽ de poſſe
Nam ſi dicã equꝰ põt ambulare
iſte teꝛminꝰ equꝰ ſuppoĩt ꝓ om̃i
eqͥ qͥ eſtvel qui põt eẽ:qꝛ ipodᷣmõ
ſtratovere diceret᷑ hͥ eſt vł põt eẽ
equꝰ. Itẽ etiã ſi tminꝰ nõ ſuppo
nat ꝓvno ſolo ſed ꝓ pluribus ſi⸗
mulvt dicẽdo populus ẽ magnꝰ
iſte terminus ſuppoĩt ꝓ his qͥbꝰ
demõſtrat ſił eẽtveꝝ dicere hec
ſunt populus.⁊ ſi nõ eſſẽt aliqua
talia tũc iſte terminꝰ ꝓ nullo ſup
poneretvt iſte terminuschimera
nõ ſuppoiĩt apð logicũ:qꝛ nichil
ẽvł fuitvł põt eẽ qð ſitvel fuitvł
poſſit eẽ chimera·⁊ ſimiliter nec
aliqua ſuntvel fuerũtvel poſſunt
eſſe chimera Quomõ aũt deꝰaut
Ariſto.aut antixpᷣs poſſũt demõ
ſtrari:dictũ ẽ ſufficiẽt ĩ ſũmulis
Notandũ eſtꝙ teꝛminus dicitur
dupliciter ſupponere ſcʒ ꝑſõalit᷑
vel materialit᷑ ⁊ nõ curo ſiue hec
diuiſio fueꝛit poſita inverbis ꝓ⸗
pꝛiis vel nõ.noĩa em̃ ſignificant
ad placitũ · Vnde ſolũ curo oſten
dere quid ibi debemus intellige
re ꝑ iſtos teꝛminos ꝑſõalit᷑ma⸗
terialiter.dico ergoſicut ĩ ſũmu
lis magis dictũ eſt ꝙ terminꝰ vł
vox quecũqʒ ponibilis in ꝓpõne
ſupponit materialiter ſi in ꝓpõe
nou capiatur ꝓvltimis eius ſigĩ
ficatis vel ꝓvltimo eiꝰ ſigniſica⸗

.
.

22

to.ſed pꝛo ſeipᷣavel ſibi cõſimili
vt amo eſtverbum⁊ tał vox amo
eſtverbuʒ · Similit᷑ homo ẽ ſpes
⁊ talis fminꝰhõ eſt ſpᷣes · ſimilit᷑
homo currit ẽ oro:⁊ talisvoxvel
etiã talis ↄceptꝰhomo curꝛit:eſt
oro.ſiłr ba ẽvox nõ ſignificatĩa
ſiłr ſi eſtoiũctõ · ego ẽ ꝓnomẽ⁊c·
Et hoc mõ ſupponẽdi ſupponũt
ſepe rõnes infĩtiui modi.vt ho⸗
minẽ legere eſtveꝝ:⁊ ſuppõit tał
or̃o non/ꝓ ſe neqʒ ꝓ ↄſumili:ſʒ ꝓ
ꝓpõe ſiłi q;tũ ad ſubiectum pᷣdi
catũ⁊ copulã · excepta variatiõe
ſubiecti⁊ pᷣdicati penes noĩatinũ
⁊ actm̃.⁊ variatione vᷣbi penes ĩ⸗
finitiuũ? indicatiuũ modũvt ſoꝛ
tẽ curr ere ẽ veꝝ ſortẽ currere eſt
affiꝛmatĩa ꝓpoſitio et talis ꝓpõ
ſoꝛtes currit ẽ veravł affirmatiã
Aliqñ aũt talis oro ſuppoĩt ꝑſo
naliter ⁊ capit᷑ ſignificatiue:ſiue
ſupponatſiue nõ·vt ſi dico hoĩeʒ
eſſe albũ eſt hoĩeʒ eſſe coloꝛatum
Secare eſt agere:ſecari ẽ agi ſie
pati · ⁊ tũc ſignt mihi idem ſicut
alibi decla raui·hec or̃o ſecare ẽ
agere ſicut iſta ſecans ẽ agens:⁊
hec oratio ho ĩem eſſe albũ ẽ bo⸗
mĩeʒ eẽ colora tũ.⁊ vĩuerſalit᷑ ſi⸗
cut veꝝ ẽ dicere gñare ẽ generãs
ita generari ẽ qð generał.eſſe al⸗
bum eſt album. ⁊ ſic de aliis.VUñ
etiã ſic ſigẽnt idẽ vel eadeʒ chĩera
⁊ eẽ chimerã:ſʒ qꝛ terminꝰ ꝓ nul
lo ſuppoĩt:iõ non eſt veꝝ dicere
chĩerã eẽ chĩerã:ſicut neqʒẽveꝝ
dicere gchimera eſt chimera
Vnc g ſoluũt᷑ſophiſma
ta ꝑ h̊ͥ ꝙ nõvalʒ ꝓceſſus
argum̃tationis vbi mutat᷑ ſuppõ

termini de materiali in ꝑſonaleʒ
ſeu ſignificatiuã.Sic em̃ dicitur
ad pᷣmũ ſophiſma diſtĩguẽdoꝙ
hec or̃o deũ eſſe iniuſtũ:in dicto
ſophiſmate põt capi materialit᷑
⁊ ſic ſuppoĩt ꝓtali ꝓpõne:deus
eſt iniuſtꝰ:⁊ ſic ↄcedit᷑ deũ eſſe
iniuſtũ ẽ ꝓpõ falſa et impoſſibił
negãda et heretica.Id ẽ reddẽs
hoĩem hereticũ qͥ eãẽ ꝑtinacit᷑ aſſe
reret Alio mõ capit᷑ ſignificati⸗
uc⁊ tũcĩ ſecundo ſophiſmatehec
vox deũ eſſe ĩiuſtũ:licet apð grã⸗
maticũ habeat ſuppõneʒ:tamen
non habet ꝓut logicus intenditð
ſuppõe:qꝛ nihil eſt deũ eſſe iniu⸗
ſtum. cum deꝰ iniuſtus nichil ſit.

ideo ſic eſt falſa:deum eſſe ĩiuſtũ

eſt negandũ ſicut ratio hec bene
arguebat ·
Reſpõſio ad ſecũdũ ſophiſma
D ſecundum nego ꝓtu ſis
aſinus.⁊ quãdo dicitur te
eſſe aſinũ eſt a te negãdũ · cõcedo
ſi hoc ſubiectũ:te eſſe aſinũ ſup⸗
ponat materialit᷑ · qꝛ ſic eſtvna/ꝓ
põ falſa:ſed ſi accipiat᷑ ſignifica
tie:tũc te eſſe aſinũ nichil ẽ ·ideo
nec negandum necↄcedẽdum
¶Ad aliã obiectõnẽ dico ſimilit᷑
ꝙ nullus põt dicere te eſſe aſinuʒ
ſi hec or̃o te eẽ aſinũ ſumat᷑ ſiẽti
ue.ſʒ ſi materialit᷑ ſumat᷑ tũc ali
qͥs bñ dicit te eẽ aſinũ.⁊dicit iſtã
ꝓpõnem tu es aſinus que eſt fal
ſa Sʒ tũc quãdo dicit᷑:qͥcuuqʒ di
cit te eſſe aſinũ dicit te eẽ aliquid
nego iſtã:qꝛ ſenſus eſt loquendo
materialit᷑:ꝙ quicũqʒ dicit iſtaʒ
ꝓpõnẽ tu es aſinꝰ:ipᷣe dicit iſtã
tu es aliquid · ⁊ h eſt falſuʒ · Et ſi

— —N

ues aſinus. El
vleri velel ſien
6dico Reſona
u dicls :tquali
tavbietiam
dicis bituͦcẽ
falſa.Ged foꝛſan
mertpettainte
Powaöſig
dehocdicnomer
pitulo.
hiſovgtem
Dtemun/

cretica Jae redcez
iccieirinacika
mo capikſiguſficat⸗
undo ſophiſmatehet
liuſtüllicetapoͤgri⸗
at ſoppönez:tamen
Putloglcusintenaith
nihlleltdeüeſeintn⸗
desiniuſtus nichilſit.
falſa deum eſſeiiuſi
ſicut ratio hec bene

ad ſecüdu ſopbiſmna
undum nego qtu ſis
.t quido diciturte
atenegidi cocedo
au:te eſſealinu ſup⸗
nialit anſictltna
ſiacapiat igifca
ſe aſtmünichld ide⸗
jum necycededun
bleaone dicoſinli
zt dicereie cleaſinuz

teẽ nſuniin
alk ſumat tuc an
erialit ſumat n

aliquis dicat ãbas ſpᷣe dicit verũ
inq; tũ dicit ſecundaʒ non inq;tũ
dicit pꝛimam.
¶ Eodem modo ad tertiam obie
ctioneʒ dico enim ꝙ nullus poteſt
dicere te eſſe aĩal loquẽdo ſignifi
catiue qꝛ te eſſe aĩal eſt tu.et nul
lus põt dicere tevel mevłequum
vel bouem Hos enim non dicimꝰ
niſivoces ·ſʒſi loqueꝛis materia⸗
liter hec eſt falſa quicũqʒ dicit te
aſinũ dicit te eſſe aĩal qꝛ poſſum
dicerevnam non dicendo aliam
Ad vltimã dicitur ↄcedendo ꝙ
dico te eſſe aſinum loquẽdo ma⸗
terialiter:ſi ego dicã hanc ꝓpõeʒ
tu es aſinus.Et quando dicitur
vltra:vel eſt ſicut dicovel aliter
qᷓ; dico.Reſpondeoqillud quod
tu dicis ẽ:⁊ qualiter tu dicis alit᷑
eſt.⁊ vbi etiam ⁊ quando tu illud
dicis ibi tũc ẽ.⁊ illud ẽvna ꝓpõ
falſa.Sed foꝛſan tu intẽdebas q̃
rerevtꝝ ẽ ita in re ſigĩficata qua
liter tua ꝓpõ ſignificat. Sed tũc
de hoc dictum eſt in pꝛecedẽti ca
pitulo ·
¶ Rñſio ad tertiũ ſophiſma:
Dtertium ſophiſma poteſt
rũderi ꝙ ſophiſma ẽ falſũ
quia ꝓpões de ꝓpꝛietate ſermo⸗
nis debent intelligi capiẽdo tᷣmi
nos vel oratiões ſignificatie.Ca
men poteſt diſtingui ꝓpter euidẽ
tius videre defectũ:ſcʒ dicẽdoq
ſophiſma eſt verum capiẽdo iſtũ
terminũ homo materialit᷑.⁊ fal⸗
ſũ capiẽdo ꝑſonaliter ſiue ſigni⸗
ficatie Sed foꝛte tu queres q̃ eſt
cõtradictoris huins homo ẽ ſpe
cles · ꝓut iſte terminꝰhomo ſup⸗

ponit materialit᷑ Ego dico ꝙ hec
ẽ ſua ↄtradictoꝛia non hõ ẽ ſpẽs
etiã ſumendo li homo materiali⸗
ter · Sed tu dicis.Mõnevalet iſtã
nullus hõ eſt ſpecies Sico ꝙ ĩmo
capiẽdo ſemper homo materiałr
Id eſt nullꝰ terminꝰ homo ẽ ſpe
cies · et tũceſt falſa: Hec valebat
tua ĩductio ſed debebas ĩducere
ꝙ ille teꝛminus homo non ẽ ſpẽs
Nec ille aliꝰ terminꝰ homo ⁊ ſic
de aliis.⁊ ſic totum eſſet falſum.

Reſpontio ad quartum ſo
phiſma.
D quartũ ſophiſma di⸗
cendum eſt ꝙ illa eſt falſa
ſcdᷣm ſuppoſitionẽ ꝑſonalem:ge
nus eſt in plus ſiue ↄmuniꝰ qᷓ; ge
nus generaliſſimuʒ:ſed ſcõm ſup
poſitõnem materialẽ verum eſt
ꝙ ille terminꝰ genꝰ in plus ẽ ſiue
ↄmunius q; iſte termiuꝰ genera⸗
liſſimũ ⁊ ſic ꝓcedũt rationes.
MReſpontio ad quintum ſo⸗
phiſma
D vltimũ ſophiſma nego
ꝙ nomen ſit triſillabuʒ ca
piendo illuʒ term inuʒ nomen ma
terialiter Et quãdo tu pꝛobas ꝙ
ille terminus aſinus eſt triſillabũ
et eſt nomẽ Iſtas pꝛemiſſas con⸗
cedo capiendo iſtos terminos tri
ſillabum et nomen perſonaliter.
Ideo etiam bene concedereturꝙ
nomen eſſet triſillabuʒ capiendo
nomen vt pꝛius ſcilicet perſonali
ter.ſed uou valet conſequẽtia ca
piendo materialiter Quia non ſic
ſumebatur in pꝛemiſſis pꝛout ipᷣe
erant vere·

Sequit᷑ diuiſio perſonalis ip⸗
ſius ſuppõnisvel acceptiõis ter
minoꝛum vel oꝛationum:
Oſt diuiſioneʒſuppoſi⸗
tieonis vel acceptiõis ter
minoꝛumvel oꝛationũ ſignifica⸗
tiue et materialiter reſtat alia di
uiſio acceptiõis ꝑſonał ſeu ſigĩ⸗
ficatiue in communẽ⁊ diſcretam
et cõmunis ĩ confuſã ⁊ determĩa

tam et confuſe in diſtributiuam

⁊ nõ diſtributiuã. VUnde etiam ꝓ
uenſiunt ſopbiſmata aliquam ha
bentia obſcuritatemĩ ſolutiõibꝰ
õ de eis ponũt᷑ ſophiſmata Et
poſt qͥnqʒ pᷣꝰ poſita ĩ h ·c · ſit hoc
¶ Pꝛimum ſophiſma·
Empꝑ fuit aliqͥs homo.
Probat᷑:qꝛ hodie fuit
aliqͥs hõ:et heri fuit aliquis hõ
et ſic de ſigulis aliis tempoꝛibꝰ
ergo ſemꝑ fuit aliqͥs hõ· ↄña ptʒ
per inductõnẽ vel ꝑ locum a ꝑti⸗
bus to tius ĩ qᷓ;titatevel ĩ temꝑe
ſufficient᷑ enumeratis ad ſuuʒ to
tum ¶ Oppoſituʒ arguit᷑qꝛ nihil
qð ẽvł fuit geĩtũ aut cꝛeatũ fuit
ſemꝑ:ſʒ oĩs homo fuit geĩtꝰ vel
creatꝰ:ergo nullushõ fuit ſemꝑ
¶ Secundum ſophiſma·
Liquem aſinuʒ oĩs homo
videt poſitoꝙ ſint ſolum
tres hoĩes:ſcʒ ſoꝛtes:plato⁊ io⸗
hãnes ⁊ ꝙ qͥlibet habeatvnuʒ aſi
num quem videta ꝙnullus illoꝝ
hominũvideat aſinum alterius
Tuncergopatʒ ſophiſma ·.qꝛ ali
quem aſinum ſoꝛtesvidʒ aliquẽ
aſinum platovidet:⁊ etiã aliquẽ
aſinum iohãnes videt et non ſũt
plures homĩes:eꝛgo aliqueʒ aſi

num omnis homovidet Oppo
ſitũ arguitur quia nec iſtũ aſinũ

oijis hõ videt nec iſtũ nec iſtũ? nõ

ſunt plures aſini:ergo nullũ aſi⸗
nũ oĩshõvidʒ.⁊ h̊ ᷣdicit ſophiſ
mati·ergo ſophiſma falſum.
¶ Tertium ſophiſma ·
Vnis hõ ẽ aĩal Pꝛobat᷑
qꝛ omni homini conuenit
diffinitio aĩak oĩs enim hõ ẽ ſub
ſtantia aĩata ſenſibilis. Sʒ ĩpꝛo
batur · qꝛ ad iſtam oĩs hõ eſt ani⸗
mal ſequitur falſum · ergo ẽ fal⸗
ſa · Cõſequẽtia tenet · Añs ꝓbat᷑
qꝛ ꝑ ↄuerſionẽ ſequit᷑ oĩs hõ eſt
aial ̊ om̃e aĩal ẽ hõ.Et tñ ↄñsẽ
falſum Probo gꝙ iſta omnis hõ
eſt aĩal debet conuerti ĩ iſtam om
ne animal eſt homo:qꝛ ſicut ſe hʒ
affirmatiua ad affirmatĩam / ita
negatĩa ad negatiuam:et ecõuer
ſo:et ſicut particularis ad parti
cularẽ:ita vniuerſalis advniuer
ſalem per conueĩentem pꝛopoꝛti
onem ſedvniuerſalis negatia cõ
uertitur ĩvniuerſalẽ negatĩam:
ergovniuerſalis affirmatĩa ĩvni
uerſalem affirmatĩam /2 etiã ꝑti
cularis affiꝛmatiaouertit᷑ ĩ ꝑti⸗
cularẽ affirmatĩaʒ · ̊ ſiłr vłisin
vniuerſalẽ Et h̊ etiãↄ fir mat᷑.qꝛ
potioꝛ ẽ ⁊ maioꝝ vᷣtut affirmati
ua qᷓ; negatĩa ob h̊ ↄcludit ari ſ.
pꝛĩo poſterioꝝꝙ demõſtratõ af⸗
firmatiĩa ſit potioꝛ ᷣmõſtratõne
negatia gᷣ ſiꝰłis negatĩa pᷣt ĩfer⸗
re negatiaʒita vłis affir̃ atĩa pᷣt ĩ
ferrevłeʒ affirᷣatĩaʒ · Iteꝝadhuc
ego oñdoqad iſtã hõ ẽ aĩal ſeq̃t᷑
flʒ qꝛ ſeqᷣt · iſte hõ ẽ aĩal ꝑ locũ
ꝗ toto in qᷓ;titate ad ſuam ꝑtem

o Cöſeqlin
vſtüenuiurn
ſeomishono
höantmal nöͤcſt
ſdisaffzimatia⸗d
Getiutibeeſt

mimal e ego gleg

hecettfktofnis hon
x eglpolis ſs⸗
paelfalſt afs oh
Atſua equipollens n
nalgeois e nullde
9 Popteriſa ſo
nemoꝛidüͦ
mllisdictͤeſt gter
nald ſceſignicm
Periſuppoſtuo⸗
mumis Deigecois
dißnburüxt ioiſ
nidietbutio ſiei

urfalſun.ergoefal⸗

enatenetIfs Pbai
loni ſeguik oishoͤet
enialebo. Ertñ oñs
roboggiſtzomnishi
betconuertiiiſtamon
eſthomo: ſicutſeh
1a adaffirmatiam /ita
Inegatinam: a coner
particularis adpent
Vniuerſalis adyniuer
conucientempꝛoportl
miverſalis neania
wniuerſal negatiamn:
nerſas ffirmanim

—— 5

1 Im

Et tũ ĩ caſu poſſibili iſta eẽt fta
ille hõ ẽ aĩalpoſitoꝙ ꝑ iſtud ꝓno
men ille demonſtrem lapidem
Quartum ſophhiſma.
o Mnis homo animal nõ ẽ.
Pꝛobat᷑qꝛ ſoꝛtes aĩmal qð
eſt plato non eſt:g ſoꝛtes animal
nõ eſt:et ſimiliter plato aĩal qð ẽ
ſoꝛtes nõ ẽ:&̊ plato aĩal non eſt ⁊
ſic de aliis.gom̃is homo animal
non eſt · Cõſequẽtia tenet·¶ Op
po ſitũ arguitur qꝛille ſũt contra
rie omnis homo aialẽ / et omnis
hõ animal nõ eſt.qꝛ ſuntvniner⸗
ſalis affirmatĩa · ⁊ vniueꝛſalis ne

gatiua · ⁊ tñ hec eſt vᷣa omnis hõ

animal ẽ.eꝛgo ꝑ legẽ cõtrariaꝝ

hec eſt fła om̃is homo aĩal non ẽ

Itẽ equipolẽs ſua eſt falſa:eꝛgo
lpſa eſt falſa.añs ꝓbat᷑ quia hec

eſt ſua equipollens nullꝰhõ ẽ aĩ⸗

mal qꝛ oĩs ⁊ nullꝰ equipollent

p Ropter iſta ſophiſmata re

memoꝛãdũ ẽ quod in ſum⸗

mulis dictũ eſt.ꝙ termĩoꝝ perſo

nalit᷑ ſiue ſignificatĩe ſũptoꝝ du

plex ẽ ſuppoſitio .ſdiſcreta ⁊ cõ⸗

inunis.Heĩde coĩs ẽ du plex/· ſ.
diſtributĩa⁊ ñ diſtr ibutia Peĩde
nõ diſtributĩa ſiue ĩdefinita ẽ du
plex.q̃ð determĩata ⁊ q̃dã cõfu⸗
ſa tm̃.Et hec ſuppono tãq; alibi

dekmĩata.Heĩde nota ſicut dixi

ĩ tractatu meo de ↄñtiisꝙ ad om
neʒ ꝓpõneʒ de aliquo termĩo di⸗
ſtribnto ſeqt᷑ ꝓpõ de illo termĩo
nõ diſtributo aliis ſimiliter ma⸗
nentibꝰ.ſʒ ad nõ diſtribuiũ nõ ſe

qͥ᷑ diſtributũ.vᷣbi gr̃a ſeqᷣtur oĩs

ergo aliquis.ſed nõ ſequiturali⸗

quis ̊ omnis.Similiter ſeqᷣtur

negatĩe.uullꝰ currit· eꝛgo aliqs
nõ currit ·ſʒ nõ ſequit᷑ aliquis nõ

currit:& nullꝰcurrit. Deĩde etiã
pꝛout ibidem declaraui nũq; ad

pꝛopoſitionẽ de aliquo termino
ſupponẽte cõfuſe tm̃ ꝓpter diſtri
butioneʒ pᷣcedentis termini ſeqͥt
ꝓpõ de illo termino ſupponẽte
detẽmĩate niſi diſtributõ auferat᷑
ſed ſi diſtributio auferat᷑ tũc bõa
eſt ↄña.Mõ em̃ ſequit᷑ omis hõ ẽ
aĩal:ergo aĩal ẽ oĩs homo ſed bñ
ſequitur ergo aĩal eſt homo. Sʒ
ex ſuppoſitione determĩata bene
ſequit᷑ ↄfuſa.eſt eĩ ↄña·a eſt om̃e
b. g om̃e b eſt a.⁊ cauſe iſtoꝝ aſſi
gnate ſũt in illo tractatu. Patet
ergo ꝙ mutatio ſuppõnis nõ di⸗
ſtributie ĩ diſtributĩiam ĩpeditↄ⸗
ſequẽtiã · ⁊ ſił᷑r mutatio ſuppõis
ↄfuſe tm̃ ĩdetermĩatã niſi remo⸗
ueat᷑ diſtributio:q̃ erat cã ↄfuſi⸗
onis.Et ex his põt facilit᷑ rñde⸗
ri ad ſophiſmata·
a Dpmum ſophiſma qð erat
ſextũ ſophiſma capituli cõ
cederet᷑ ſi mũdꝰ fuiſſet eternus/
ſiẽ videt᷑ poſuiſſe Ariſ.ꝙ ſophiſ
ma ẽ veꝝ ·ſ·ꝙ ſẽꝑ fuit aliquis hõ
ſicut bene ꝓbat rõ Et cũ hoc etiã
concedit᷑ ꝙ nullus homo fuit ſẽꝑ
ſicut ratio ꝓbat:ſʒ iſte nõ repu⸗
gnãt · bñ eĩ iſte repugnãt nullus
hõ fuit ſꝑ⁊ aliqͥs hõ fuit ſp.Sed
illa nõ ſeqᷣt᷑ ad iſtã ſꝑ fuit aliquiſ
hõ.qꝛ mutat᷑ ſuppõ cõfuſa tãtuʒ
in ſuppõeʒ determinatam
a O ſecũdũ ſophiſma dico ꝙ
herc ẽ falſa in caſu poſito/a
liquẽ aſinũ oĩs hõvidet.Sʒ hec
ẽvera oĩs homo aliquẽ aſinũvi

det.diſferũt enĩ qꝛĩ pꝛĩa iſte tmi
nus aſinũ ſtat detminate:et in ſe
cundapfuſe tm̃ · ⁊ ſic inductio nõ
valebat ad ꝓbãdũqꝙex ſingulari
bus nõ debʒ ĩferri tᷣminꝰ cõis di
ſtributus:ni ſi ꝑ illã diſtributio⸗
nẽ cõfũdãt᷑ alii tᷣmini cões ſi ſĩt
ibi alii · Et ꝓpt᷑ hoc etiã nõ vʒ in
ductio a ꝑte pᷣdicati ſic.hõ ẽ ſoꝛ
tes hõ eſt plato ⁊ ſic de ſigulis·
g̊ hõ ẽ oĩs homo.ſed oꝑteret cõ⸗
cludere ergo oĩs hõ eſt homo ·
D tertium ſophiſma dico ꝙ
heceſt vera oĩs homo ẽ aĩal
nec ad eã ſequit᷑ falſũ:nec ẽ bona
ↄuer ſio oĩs hõ ẽ aĩal:g oẽ aĩal ẽ
homo:qꝛ ꝓcedit᷑ ex illo mĩo aĩ⸗
mal nõ diſtributo ad ipᷣm diſtri⸗
butũ.MNecvalʒ iſta ꝓpoꝛtio qꝛ ce
tera nõ ſũt paria ·qm̃ ĩ ↄueꝛſione
vłis negatĩe nõ mutat᷑ ſuꝑpõ ali
cuiꝰ t᷑mĩ.⁊ ĩↄueꝛſionevłis affir⸗
matiĩe ĩvłem affirmatiuã mutat᷑
vnus tminꝰde ſuppõne nõ diſtri
buta in diſtributain · Sikr alia ꝑ
ſuaſio nõvalet:qꝛ lʒ affirmatiua
ſit potioꝛ negatiua ĩqᷓ;tũ ex pur:
affirmatiuis põt fieri ſillogiſmꝰ
⁊ nõ ex puris negatis·nõ tñvalʒ
adↄcludẽdumyvbi aliqͥs tᷣminus
mutaret᷑de ſuppõe non diſtribu⸗
ta indiſtributã · Advltimã ꝑſua⸗
ſionẽ ðꝛ ꝙ nõ eſtↄña foꝛmalis de
ſcendẽdo ſub t᷑mĩo cõi diſtribu⸗
to ad ᷣminũ ſigularẽ niſi ex ſup⸗
põe ꝙ ille tᷣminꝰſigularis ſuppo
nit/ ꝓaliquo pꝛo quo ſuppõit ille
tẽᷣminꝰcõis · Ad quartũ ſophiſ⸗
mapcedoꝙ oĩs homo aĩal nõ eſt
Et dico ꝙ illa oĩs hõ aĩal eſt nõ
eſt ſua ↄtraria:qꝛ ñ ẽ de pᷣdicato

. Hς e
diſtributo:ĩmo ille due ſũt vere
opoꝛtet em̃ꝙ ↄtraria negatiĩsa ſit
tã de ſubiectoq;de pᷣdicato diſtri
buto:ĩmo iſte ſũtↄtrarie oĩs hõẽ
aĩal:⁊ oĩs homo nullũ aĩal ẽ.Sʒ
tu dices cuʒ iſta ſitvłis negatĩa
oĩs hõ aĩal nõ ẽ.des gvnã affir⸗
matiuã que eſt ſibi ↄtraria · Rñ⸗
deo ꝙ nulla ẽ ſibiↄtraria niſi foꝛ
te iſta eẽtptraria ſibi oĩshõ om̃e
aĩal eſt.opoꝛtʒ em̃ invna griarũ
pᷣdicatũ eẽ diſtributũ.Sʒ nec di
co ꝙ hec ſitveraptraria:qꝛ nõ eſt
de eoð pᷣdicato ꝓpt᷑ hoc ꝙ ſignũ
a ꝑte pᷣdicati poſitũ ẽ de ĩtegrita
te pᷣdicati · Simiłkr dico ꝙ ille nõ
equipolẽt /oĩs homo aĩal nõ ẽ:⁊
nullus homo aĩal ẽ:ꝓpter hocꝙ
li animal erat ĩ vna diſtributum
et in alia non.Sic finitur tertiuʒ
capitulum.
¶ Quartũ capitulum ·
Vartum capitulum erit
de appelationibꝰ.et fient
aliqua ſophiſmata ·
Pꝛimũ ſophiſma.
Oꝛtes et albũ ſũt idẽpoſi
to ꝙ ſoꝛtes hodie ẽ albꝰ et
cras nõ erit albꝰſed niger. Pꝛo
batur ergo ſic:demõſtrato ſoꝛte
verũ eſt dicere hoc eſt ſoꝛtes:⁊ G
idẽ eſt albũ:ergo ideʒ ẽ ſoꝛtes et
albũ · ⁊ ↄuertendo ſeqᷣt᷑ ergo ſoꝛ⸗
tes ⁊ albũ ſũt idẽ.⁊ h erat ſophiſ
ma. Sppoſitũ arguitur:qꝛ illa
nõ ſũt ideʒ quoꝝ vnum manebit
cras altero non manente.ſʒ cras
manebit ſoꝛtes et nõ manebit al⸗
bus ergo alhusxc · Vel ſicq;diu
erit ſoꝛtes tãdiu erit omne qð eſt
idẽ quod ẽ ſoꝛtes:ſʒcras eꝛit ſoꝛ

6

urnor
Petunmnti⸗
noneſnemnoiu
AbAhoqſoclale
rilccelaueſe
usdicltſocſale
ſcieeliguidn
gorc Remſort
hüſzidnoͤcach
(Sec
Ehecle co
hoſtog her
Curnis cruduthe
bi coci Tucarg
heriemiſtihodte
bertenicti audu.
Niigi rud⸗C
quldhodlecone
lloͤbj coctüper
lcun.

t ois pomo aialnoͤen
omozitli⸗ pyterhoen
Aerativna diſknibutun
non⸗ Sicfiniturtenn;
un.
uartü capitulum⸗
Aartum capitulumn ert
eappelationib afent
liqus ſopbiſinats⸗
(Primüſopbilmna⸗
duts a Adüͤſüridd hoſt
q ſoneshodlee tl /
z erit alboſednige. pr
rgoſiedenoſu⸗ ſlanr
1dicgeboceſtſoues⸗
büetgolltze ontd

„e „

TUA n

tes et non erit albus:ergo nõ eſt
idem ſoꝛtes et albus. Itẽ nõ ma
gis ſunt idẽ ſoꝛtes et albꝰ qᷓ; ac⸗
tio et paſſiovelq; motus⁊ tẽpus
ſed in tertio phiſicoꝝ dicit᷑ ꝙ ne
qʒ doctio cũ doctrĩa:neqʒ actio
cũ paſſione idẽ eſt ꝓpꝛie:ſed cui
hec inſunt motꝰ.Et in quarto ẽt
ipᷣeↄcludit dicẽsꝙ ergo nec mo⸗
tus nec ſine motu ẽ tpᷣus manitfe
ſtũ ẽ. Itẽ non minꝰ differt ſoꝛteſ
ab alboq; ſocrates a ſe ipᷣo faciẽ
te aliqͥd velquieſcẽte.ſʒ poꝛphi⸗
rius dicit ſocratẽ differre ab ipᷣo
faciente aliquid vel quieſcẽte:er
go ⁊c. Item ſorti accidit eſſe al⸗
bũ ſʒ ið nõ accidit ſibiipᷣi:igr⁊c·
Secundũ ſophiſma
t hodie comediſti cruduʒ
poſitoꝙ heri emiſti fruſtuʒ
carnis crudũ ⁊ hodie comediſti
bñ coctũ Tũc arguit᷑ſic.qͥcquid
heri emiſti hodie comediſti · ſʒtu
heri emiſti crudũ:ergo hodie co
mediſti crudũ.Contra:qꝛ quic⸗
quid hodie comedis tu comedis
illð bñ coctũ per caſum:ergonõ
crudum.
Tertiũ ſophiſma.
Lbum erit nigꝝ:poſi⸗
to caſu ꝙ hoc lignũ ſit modo al⸗
bũ⁊ cras erit nigꝝ tũc arguit᷑ ſic
expoſitoꝛie:h̊ liguũ erit nigrũ ⁊
hoc lignũ eſt albũ:ergo albũ erit
nigrũ.¶ Oppoſituʒ arguitur ꝙ
ꝓboſitio de futuro non ẽ vera ſi
nunqᷓ;pꝛopoſitio de pꝛeſenti ſibi
coꝛꝛeſpõdẽs er itvera · verbi gra
tia: Si hec eſtvera ãtichꝛiſtus pᷣ
dicabit/ſequiturꝙhec aliquãdo
eritvera antichꝛiſtus pꝛedicat.

Similiter hec nõ ẽ vera ariſtote
les diſpurauit:niſi qꝛ aliquando
fuitveꝝ dicere ariſtoteles diſpu
tat · ⁊ ſic de aliis.ſʒ nũqᷓ; fuitveꝝ
dicere albũ eſt nigrum .necvnqᷓ;
hoc eritverũ dicere ergo nec al⸗
bũ eſt nigrum:nec albũ fuit nigꝝ
Similiter eſt de iſto ſophiſmate
album poteſt eſſe nigrum.
Ar guitur enim ꝙ ſitverum:qꝛ H
lignuʒ poteſt eſſe nigrum ex quo
cras erit nigrũ:ſed hoc lignũ eſt
album:ergo album poteſt eſſe ni
grum · Contra quia poſſibili po⸗
ſito ineſſe nullũ ſeqᷣt᷑ ĩpoſſibile ſʒ
ſequitur impoſſibile ponendo ꝙ;
albũ eſt nigrũ:ergo nõ eſtverũꝙ
album poteſt eſſe nigrum ¶ Item
pꝛopo ſitio de impoſſibili cõtra⸗
dicit pꝛopoſitioni de poſſibili:et
tamẽ hec eſtvera impoſſibile eſt
albũ eſſe nigrũ.ergo hec eſt falſa
album poſſibile eſt eſſe nigrum q̃̊
tamen equiualet illi albũ poteſt
eſſe nigrum ·
Quartum ſophiſma.
Enex erit puer. Pꝛoba
tur qꝛ valet iſtam qui eſt vel erit
ſenex erit puer:⁊ hẽ verũ pꝛo ãti
chriſto. Sppoſitũ aũt pʒꝑ in⸗
ductionem:quoniã iſte ſenex nõ
erit puer nec iſte nec iſte.et ſic de
ſingulis:qꝛ quocũqʒ ſene demõ⸗
ſtꝛato falſũ ẽ dicere hoc erit puer
Itẽ poteſt argui ſicut argueba
tur in pꝛecedẽti ſophiſmate tam
de foꝛe qᷓ; de poſſe eſſe ·
Quiutũ ſophiſma -
Oꝛtes erit cuurrẽs eras· ?=
pʒ ſophiſma:poſito ꝙ ipᷣe
currat cras:qꝛ curret reſoluit᷑ in

4.

erit currens / fivelimꝰ explicare quo ſupponit niſi reſtringat᷑ / vt
copulã extra pᷣdicatũ¶ Oppoſi⸗ alibi dictũ ẽ:vᷣbigr̃a:albũ ſuppo
tũ arguit᷑:qꝛ ſi ꝓpõ de futuro eſt nens ꝓ hoĩe appellet albedinẽ:⁊
va opoꝛtʒ ſicut dictũ fuitꝙ ĩ futu magnũ magnitudinẽ·⁊ pater ge
ro coꝛrñdeat ꝓpõ de pñtixa /ſal nerationẽ pᷣteritã:⁊ aliũ quẽ pat᷑
uato pᷣdicato ĩ ꝓpᷣa foꝛma:lʒ nõ genuit ·⁊ diſtãs appellat illð a qͥ
ſubiecto ꝓpter hoc ꝙ pᷣdicatum diſtat ⁊ dimẽtionẽ mediã ꝑ quaʒ
ſemꝑ appellat ſuã foꝛmã: ſed nũ diſtat.et ẽs alicubi ſupponẽs ꝓ

ᷓ̃ᷓ eritverum dicere ſoꝛtes cuꝛrit

ſoꝛte appellat locũ ⁊·ſic de aliis

crasvł h̊ currit cras q̃cunqʒ de⸗ ¶ Secũdũ notabile · Scðo notã⸗
mõſtrato.ſiłr eſſet de iſto ſophiſ dum eſtꝙ terminꝰ appellat illud

mate ſoꝛtes diſputauit ãnopᷣtito

qꝛ nũqᷓ; fuitveꝝ dicere ſoꝛtes diſ qͥ
24Ad illud/ꝓ quo ſupponitvł eſt na

keen-

ſputat anno pꝛeterito.
¶ Sextum ſophiſma:·lv-
e Sovidi petrũ ⁊ robertũ.po
ſito ꝙ herividerĩ petꝝ ⁊ an
te heri robertũ.Et tũc apꝑet ſo⸗
phiſma per caſũ .¶ In oppoſitũ
arguit᷑ qꝛ poſitoꝙ nũq; vidi eos
ſimul tũc nũq; fuitveꝝ de pñti di
cere egovidi petrũ et robertum.
Eodẽmõ eſt de iſto ſophiſmate
Egovidi omè aſtꝝ:poſito ꝙ ego
moꝛaboꝛ ſub eqͥnoctiali Sophiſ
ma ꝓbat᷑ꝑ inductionẽ in oĩ aſtro
quodcunqʒ em̃ aſtrũ qð nõvide⸗
bo in eſtate:illud videbo in hye⸗
me / et ecõuerſo ergo ⁊c.
¶ Sppoſituʒ arguit᷑vt pᷣus quia
nunq; eritverũ dicere / egovideo
omne aſtrum
p Ropter huiuſmodi ſophiſ
matũ ſolutiões dicenda ſunt ali⸗
qua pauca de appellatiõibus · et
amplioꝛa requirẽda ſuutĩ expo⸗
ſitiõe ſummulaꝝ ¶ Pꝛimũ nota
bile · Pꝛimo em̃ ſciẽdũ eſt ꝙ ter⸗
minus innatꝰ ꝓ aliquo ſuppone
re dicit᷑ appellare omne illud qð
ipe ſigtvł cõſigĩficat pᷣter illð/p

qð appellat ꝑ modũ adiacẽt ali
modovel ꝑ modũ non adiacẽtj

tus ſupponere:Hico ꝑ modũ ad
iacentis ſi appellat illud poſitĩe
Dico ꝑ moðᷣnõ adiacẽt ſi appel⸗
lat illð pᷣuatĩe.vt albuʒ appellat
albedĩez poſitĩe tãq; iherentẽ ei
qð ẽ albũ · ⁊ pat᷑ generationẽ pᷣce
dẽtẽ tãq; qua genuit.⁊ aliũ tãqᷓ;
queʒ genuit:⁊ diues appellat bo
na exterioꝛa tãqᷓ; que ille qͥ ẽ di⸗
ues poſſidet.Sʒ cecũ ſupponẽs
ꝓ oculo appellat viſũ pᷣuatie per
modũ nõ adiacẽt illi oculo · Et
pauper appellat bona exterioꝛa
ꝑ modũ nõ ſibi adiacẽtiũ ſʒ tãqᷓ;
non poſſidẽs ea:¶ Tertio notan
dũ eſtꝙ ſcd̊ʒdiuerſos modos po
ſitĩios adiacẽtie reꝝ appellatarũ
ad res ꝓquibꝰtermini ſupponũt
ꝓueniũt diuerſi modi pᷣdicãdi/
vt in quale / inq;tũ / inquãdo / in
vbi / in quõ hoc ſe habet hoc ad
illð⁊c.Ex qbꝰdiuerſis modis p
dicãdi ſumũt᷑ diuerſa pᷣdicamen
ta:pꝛout debetvideri ſupꝛa libꝛũ
pꝛedicamentoꝛum: vt iſti termi⸗
ni albũ / nigꝝ cõnotant ciꝛca ſub
ſtãtias ꝓ qͥbꝰ ſupponunt qualita

vtuelledlat
actſtitermne
Gtnumquütltate

les⸗Erſe
utables Ei
natluee ſand

o Hdicatment
nii dedic⸗
hocievel us

licnctatguale⸗
lſoecud i

Olummnumndhel
ſalmifhn
ſenmmhlpreſcnno⸗
rinſer rtſeuſbti
Aortuwvritepoꝛis:aut
Peſteut poſſihlegn
rerkbipꝛeſentis teng
loſttmigus amplian
Nsappelatius ſive n
ſueſpdicstogppellat
li deßſeladiactt
nunuoẽ ut ſupponen⸗
giaccnemeiſcn nod
leſcönqne appellat e
Culbuſciz resappella
illenteminns lley
sſchpött pnulis⸗
laliswurminus ſoppond
niefſclſfannn
raſon
tozconpnaneyeli
. Mrrenongyer

ier inoacagenne
inuo lcentsſpon
aſant iigp

nis ſiappelatiltähofiße
Pmodno adiacitſiaphel
Höͤuarie talbuz aphelin
iez poſtiie tiqj iherenteei
lbuͦt pat generatone⸗
iq qua genuit1 liütich
enuit.r diues appellatbo
crioꝛa tüq; quellleqj di⸗
idet. Sceel ſupponis
loappellat viſüduatieper
no —
appelar bonn ertenion
d t adiacenii hztiih
vſſidis a“Lerto notin
ſchzdiverſos nodos po
dineblere, hyllumi

tes:quibus ille dicunt᷑ tales vel
tales Eᷓt iſti termini bicubitũ tri
cubitum quãtitates quibus ſunt
menſurabiles.Et ſcᷣm aliũ mo⸗
dum adiacẽtie ſeu hitudinis ter⸗
mini de pᷣdicamento quando:vt
hodievel cꝛas appellant motum
celi ciꝛca ea quedicimꝰhodie eſſe
vel foꝛe cras.et ſic de aliis
Quaꝛto notandũ eſt ꝙ termini
appellatiui different᷑ appellãt:re
ſpectuverbi pꝛeſentis tẽpoꝛis et
de ineſſe · ⁊ reſpectuvbi pꝛeteriti
aut futuri tẽpoꝛis:aut huius vᷣbi
poteſt aut poſſibile.quia reſ pec⸗
tuverbi pꝛeſentis temꝑis (ſi nul⸗
lus ſit tminus ampliatiuꝰ) tᷣmi⸗
nus appellatiuꝰ ſiue in ſubiecto
ſiue ĩ pdicato appellat rem ſuam
tãqᷓ; de pᷣſẽti adiacẽtẽ eiꝓ quo t᷑⸗
minus ẽ natꝰſupponere.et tanqᷓ;
adiacẽtem ei ſcdᷣm modũ adiacè
tie ſcᷣm qnẽ appellat eã · Et tũc
quibuſcũqʒ res appellata taliter
adiacet terininus ille ꝓ omĩbus
illis ſuppõit? ꝓ nullis aliis VUñ
talis terminus ſi upponẽs ꝓ aliqͥ
bus ñ ſolũ ceſſaret ſi uppõere ꝓpt᷑
Ccoꝝ coꝛruptionẽ vel anihilatiõeʒ
ſed ꝓpter remotion? reꝝ appella
taꝝ vel mõi adiacentie.vt iſte ter
minus calceatꝰ ſupponit pꝛo te:
⁊Tq ůceſſaret ſuppõere ꝓte:ſia te au
ferrẽtur calciamẽta Sʒ reſpectu
alioꝝ vboꝝ ſubiectũ ⁊ pᷣdicatum
diuerſimode appellaãt:nam pᷣdi⸗

ppellate ei pro quo terminus

natus eſt ſupponere:nõ ſuppoĩt
ꝓ illo q́;uis bene coꝛreſpõdʒ mo
dus adiacætie pꝛo tꝑeverbi· Ver
bi gratia.ſi dico ſoꝛtes heri fnit
albusiſte tminꝰalbꝰ in iſta ꝓpo
ſitione nõ ſupponit pꝛo ſorte niſi
heri albedo ei adiacebat:qᷓ;uis et
mõ ei adiaceat:⁊ qᷓ;uis ãte ei ad⸗
laceret.⁊ ſic ꝓpõ eſſet falſa. Sed
ſubiectũ appellat rem ſuã indiffe
rent᷑ modo diſiũctiuo ꝓ tempoꝛe
pꝛeſenti:⁊ ꝓ tꝑevᷣbi.ſicut etiã eſt
de ſuppõe. Unde hec eſt vxᷣa albuʒ
fuit heri uigrum.ſi ei quod heri
fuit nigꝝ nũc adiaceat albedo.lʒ
heri nõ adiacebat ſibi · ꝓpter qð
exponitur.albũ fuit heri nigrum
id eſt quod eſt albũvel quod fuit
heri albũ fuit heri nigrũ.⁊ ſicut
dico de tꝑe pᷣteritiõis:ita dicẽdũ
eſt ꝓpoꝛtionabilit᷑ de futuro. Et
ex iſtis ſeqͥtur vnũ nota bile:ꝙ ſi ĩ
ꝓpõe de pᷣteritovel futuro ſubie
ctũ fuerit appellatiuuz vt dicẽdo
albũ e:it nigrũ.non oʒ ad hoc ꝙ
talis p ꝛopoſitio ſi it vᷣa aliqñ (ĩ
futuro) ꝓpõ ð pñti ſibi coꝛreſi põ
dẽs crit va.poſito adhucꝙ ĩ om̃i
tꝑe futuro ſit talis ꝓpõ ſic ei coꝛ
rñdens ꝓilla ſit eiuſdẽ ſbiecti et
eiuſdẽ pᷣdicati · qꝛ lʒ hec ſit va:al
bũ erit nigꝛũ eo ꝙ vʒz iſtam veraʒ
quod eſtvel erit album erit nigy
tamen iſta nũqᷓ; eritvera:albuʒ ẽ
nigꝝ.licʒ ſẽper eſſet foꝛmata.fed
in reducrione ppõis ð futuro ad
ꝓpõeʒ de p̃ſe ẽti:oppoꝛtet auferre
ſubiecto ꝓpẽnis

nſi zopoꝛtʒmutare ſubiectũ appella
tiuũ ĩ ſubiectum nõ appellatiuũ

ſupponens ꝓ eo ꝓ quo ſuppone⸗
C. I.

2
=

„ „ ⁶

bat ſubiectum appellatiuuʒ ⁊? ꝓ
quo pꝛopoſitio eratvera vt ſi il⸗
lo demõſtrato faciamꝰ ſubiectuʒ
illud ꝓnomẽ hoc / dicẽdo hoc eſt
albũ:tunc em neceſſe eſt ſi illa de
futuro eratveraꝙ talis de pᷣſenti
aliquando eritvera · Sed tamen
nõ eſt ita de pᷣdicato appellatiuo
ipᷣm enim in tali reductione debʒ
manere in ꝓpꝛia foꝛmaq;tum ad
appellatiões Et cauſa huiuſmõi
diuerſitatis inter ſubiectũ et pre
dicatũ eſt:qꝛ ſicut dictum fuit pᷣ⸗
dicatuʒ appellat rem ſuam ꝓtꝑe
verbi determinate ⁊ pᷣciſe · Ideo
veniente tꝑe pꝛo quo pꝛopoſitio
de futuro eratvera:opoꝛtet ꝙres
appellata adiaceat · ideo tũc opoꝛ
tet ꝓpoſit ionẽ de ᷣſenti eſſe verã
cum illa appellatione· et ideo de
bet remanere terminus appella⸗
tiuus.ſed ſubiectũ non appella⸗
bat rem ſuaʒ pᷣciſe/ꝓtemꝑeverbi:
ſed ſub diſiũctione ad pꝛeſẽs · et
ideo ſnfficit ꝙ in tꝑe ĩ quo ponit᷑
pꝛopoſitio de futuro:res appella
ta adiaceat ei ꝓ quo ſuppõit ſub
iectũ.⁊ non opoꝛtet ꝙ adiaceat il
lo tem poꝛe in quo illa ð pꝑ ñiti erat
vera et iõ in illa ꝓpõne de pᷣſenti
non debet remanere appellatio.

et inde etiam ꝓueniunt cauſeveri ꝗᷓ

tatum iſtarum pꝛopoſitõnum:
album erit quando non erit albũ
⁊ equꝰroberti erit quãdo nõ erit
equus roberti Iſte terminꝰ equꝰ

pellat robertum per moduʒz poſſi
dentis illuʒ · Et hoc eſt qð debeꝰ
intelligere ꝑ illud cõmuue dictuʒ

ꝙ pꝛedicatũ appellat ſuã foꝛmaʒ

⁊ non ſubiectum ·hoc enim nonẽ
veꝝ devirtute ſermõis:immo ſꝑ
ſubiectuʒ ſi ſit terminus appella
tiuus appellat ſuam foꝛmam ſed
ad iſtum ſenſum ponitur illud di
ctumqꝙnõ opoꝛtet ſubiectũ appel
lare ſuã ꝓpꝛiã foꝛmã determĩate
⁊ pꝛeciſe ꝓ temꝑeverbi:ſivᷣbũ ſit
pꝛeteriti aut futuri tẽꝑis.vł etiã
ſi ſit hocverbũ poteſtvel poſſibłe
eſt eſſe Unde ponẽdo in eſſe pᷣdi⸗
catum opoꝛtet remanere in ꝓpᷣa
foꝛma cum ſua appellatiõe:ſʒ nõ
ſubiectum ¶ Horandum eſt etiaʒ
ꝙ ſiſubiectum nõ fuerit appells
tiuũ:non opoꝛtet ipſum mutare ĩ
reducendo ꝓpõnem de pᷣteritovł
de futurovel de poſſibibili ad ꝓ⸗
poſitiõeʒz de pñtiꝛ de ineſſe. niſig
ſi fuerit ꝓpoſitiovniuerſalis:nõ
oꝛpoꝛtet ꝙ fiat reductio ad ꝓpõ⸗
nẽ ð pñti:vł de ineſſevniuerſaleʒ
ſed ſufficitqfiat reductio ꝑ ſingu
lares incõiũctim ſũptas.vt licet
hec ſit vera:omnis equꝰ moꝛiet᷑·

tamẽ non opoꝛtetꝙaliquãdo hec

ſitvera:omnis equꝰ moꝛitur: ſed
eſtvera.qꝛ quicũqʒ equus pᷣſens
vel futurus demonſtret᷑ talis eſt
veravel erit:hoc moꝛitur · vł etiãẽ
iſte equus moꝛitur ·
Sed uunc circa
dubitatiões · qꝛ hec ẽ vera:ſoꝛtes
curret cras.⁊ tamẽ nũqᷓ; iſta erit
va.ſoꝛtes currit cꝛas⁊ iſta etiazʒ
fuitvera · ſoꝛtes fuit pariſiꝰanno

ra:ſortes eſt pariſius anno pᷣtito
Similiter veꝛũ eſt ꝙ ego vidi ho
minem ⁊ robertum · poſito caſug
iohannemviderim heri:robertũ

hec dicca ſi unt

roberti ſupponit pꝛo equo et ap⸗ p̃terito· ⁊ tamen iſta nũq;ᷓ fuit ve

„52,4

ſtfuuuririoisicn
untpoſa culuſno
ninicas beri /anoß
Nlina ſicdealiis Etg
ſolutaalig ſophiſmat
Deideqtuad aliasd⸗
idek ubiolciligil
biof paee appellari

ataathegoreumariceꝛe
nappelatalicdad e
ſnffattonest zppe
nnnopcatbegoꝛeuman
Füſgtantdmändin
leßnld enb l
Plllszehngdiſn
faluit luodrin

hol depoſſibie,/
ilaeiſ l

uuumonoponttipſummunen
educendoppönendeytttin
defiuuroraldepoſſhiblin;
poſitiöezdepfiltdeiheſenl
ifuerit ppoſitiovniuerſals
nportet gfiatreuctoad
e öpiti: vl deineſſeyntverſt
ed ſuſficitqfiarreduaioyſt
ares incoluctim ſüpias l
ecſit vera:omnis egu⸗ m
ame nonoportetiyalipiͦltt
wwerz:omnis equ? mortun
tvera:ommis eqli
(ſvera gr olcuq nei
valfuturus –—
veravelent bo/ Mout

1à Rum

ante heri znunqᷓ; alias.et tñĩ hoc
caſu nunqᷓ; fuiſſ. etveꝝ dicere ego
video iohẽmꝛ robertũ.Si lr ego
poſſumvidere oẽ aſtꝛũ:⁊ tñ hec ñ
põt eſſe aliqualiter va/ ego video
oẽ aſtrũ ⁊ ſicde aliis multis de 4
bus pñt foꝛmari multaſ ophiſma
ta¶ Ad iſtas tñſtantias videt᷑ m
rñdẽdũ Prĩo ad duas pmas:qᷣa
ſicut in reducẽdo ppõnẽ de pᷣteri
tovel de futuro ad ꝓpõeʒ de pñti
auferẽda eſt ſignificatio pᷣteritio
nisvł futuritiõis:ita auferẽda ẽ
oĩs det᷑mĩatio huiꝰ pꝛeteritiõis
vłfuturitioĩs ĩ q̃cũqʒ xte ꝓpõis
fuerit poſita · cuiuſmõi ſũt iſti ter

mini cras / heri /ãno pᷣtito/qͥndã d

olim ⁊ ſic de aliis Et pꝓ hoc iã ſũt
ſoluta alia ſophiſmata pꝰ poſita
Deĩde qᷓ;tũ ad alias dubitatões
videt᷑ mihi dicẽdũ ꝙ ille tminus
oĩsñ ꝓpꝛieẽ appellatinꝰ:qꝛ uec
eſt cathegor eumaticꝰ:etiã ñ ſi igt
nec appellat aliqd ad extra pꝛet᷑
ſigniſicationes ⁊ appellatiões t
minoꝝ cathegoꝛeumaticoꝝ.ſ⸗ 3ſo
lũ ſigt apud metẽ noĩm ↄcipiẽdi
res ſin quẽ ↄceptꝰ illaꝝ ſi uppõit
ꝓillis rebus diſtributiue Et ſic
reducẽdo illas de pᷣteritovł de fu
tnrovł de poſſibili ad illas de pñᷣ
ti vel de ĩeſſe nõ oportʒremanere
talia ſigna diſtributia ſiue ĩ ſub⸗
lectis ſiue in pᷣdicatis.ſʒ ſufficit
exvtraqʒ ꝑte ꝛeducere totuʒ ꝑſi/⸗
gulares.Etoſimilit᷑ etiã ð ſbiec⸗
tisvlł pᷣdicatj copulatis Sufficit
enĩ reductio de qͥlibet copulatoꝝ
