epit habere eſſe q; habere fuiſſe.an
cecedẽs pꝛobatur qꝛ in pꝛimo inſtat
eſſe ſoꝛtis illa erat vera ſoꝛtes eſt ſi
erat for̃ata et illa ẽ falſa ſoꝛtes fuit
¶ Impꝛobat. ita cito ſicut ſoꝛtes in⸗
cepit eẽ ita cito incepit habere fuiſſe
ergo ſophiſma eſt falſum.ↄña tenet
añs declaratur: qꝛ in pꝛimo inſtanti
eſſe ſoꝛtis ſoꝛtes incepit habere eſſe
quia tunc habuit eſſe ⁊ habet eſſe et
imediate ante illud nõ habuit eſſe.⁊
in eodẽ inſtãti incepit habere fuiſſe
qꝛ in pꝛimo inſtanti nõ habuit fuiſſe
et imedinte poſt hoc initans habuit
fuiſſe.¶ Et cõfirmatur:qꝛ vel in eo⸗
dem inſtanti incepit habere eſſe vel
incepit habere fuiſſe vel in diuerſis
Si ſecundũ ⁊ ſic habetur pꝛopoſitũ
Si invno inſtanti incepit habere eẽ
ſcʒ in pꝛimo ĩſtanti ſui eſſe ⁊ in alio
inſtanti poſt illud inſtans incepit ha
bere fuiſſe. Contra illud arguit᷑ ſic.
Sit a pꝛimũ inſtans ſui eſſe in quo
incepit habere eſſe ⁊ ſit b inſtans ſe
quens a quo iucepit habere fuiſſe.
TZunc ſic.ſi in b ĩcepit habere fuiſſe
ergo in b habuit fuiſſe ⁊ nunq; ante
b habuit fuiſſe ſed ſecundũ exponẽs
eſt falſa.qꝛ a ⁊ b inſtãtia nõ poſſunt
eſſe ĩmediata. ergo opoꝛtet ꝙ ĩter a
et b cadat tẽpus mediũ.ſit ergo ulð
inſtãs mediũ illius tꝑis c. Tunc ſic.
ſoꝛtes habuit fuiſſe:g ante b habuit
fuiſſe.añs ꝓbatur:qꝛ c inſtãs eſt pꝰ
a inſtans quod erat pꝛimuʒ inſtans
ſui eſſe. in c inſtanti habuit f uiſſe.
nõ ergo eſt aliquod inſtans aliud a
pꝛimo inſtanti ſui eſſe in quo ſoꝛtes
incepit habere fuiſſe.in eodem ergo
inſtanti ſimul incepit habere fuiſſe
et eſſe.ergo nõ pꝛius incepit habere
eſſe qᷓ; incepit habere fuiſſ e. ¶ Ad ſo
phiſma reſpondetur ꝙ ſophiſma eſt
falſum ex eo ꝙ in eodẽ inſtanti ſors

incepit habere eſſe ⁊ incepit habere
fuiſſe.exponendo tamen incepit hr̃e
eſſe per poſitionẽ de pꝛeſenti et re⸗
motionẽ de pꝛeterito.et exponendo
incipit fuiſſe per remotionẽ de pꝛe⸗
ſenti ⁊ poſitionẽ de futuro Ad pꝛo
bationẽ ſophiſmatis quãdo dicitur
hec pꝛius fuit vera ſoꝛtes eſt qᷓ ilia.
ſoꝛtes fuit cõcedo.ergo ſoꝛtes pꝛius
incepit eẽ i; inceꝑit fuiſſe.⁊ qñ dicit᷑
& pꝛius incepit hr̃e eſſe qᷓ; incepit ha
bere fuiſſe.neg at᷑ ↄna. vñ cuʒ dictis
añtibus poteſt ſtare oppoſitũ ↄñtis
ꝓpter diffoꝛmitatẽ expoſitionis de
incepit habere eſſe ⁊ incepit fuiſſe.

Sophilmaãa .cxlii.
A ſpacium incipit eſſe pertranſitũ
poſito caſu ꝙ a ſpaciũ dicatur ꝑtran
ſitum quãdo maioꝛ pars eius fuerit
pertrãſita.et dicatur nõ pertranſitũ
quãdo maioꝛ pars eius nõ fuit per⸗
trãſita. et ponatur ꝙ aliquid incipit
moueri ſuper a ſpaciũ. Tunc pꝛo⸗
batur ſophiſma. A ſpaciũ nunc non
eſt pertranſitũ et ĩmediate erit per⸗
tranſitũ ⁊ nullum tẽpus erit anteqᷓ
a erit pertranſitũ.ergo ſophiſma ẽ
verum. ↄña patet.due pꝛime partes
añtis ſunt note de ſe:ſʒ alia puta ter
tia pꝛobat᷑.qꝛ nulluʒ tẽpus erit quii
alia pars illius a erit pertranſita. g
nullum tẽpus erit anteqᷓ a erit per⸗
tranſitũ. ↄña tenet añs pꝛobatur:qꝛ
ſi aliquod tẽpus eſt anteq; maioꝛ ꝑs
illius a ſit pertranſita.ſit ergo gr̃a
exẽpli vna hoꝛa.ſed pꝛobo ꝙ non:qꝛ
lapſa medietate illius hoꝛe verũ eſt
dicere ꝙ aliqua pars illius erit per⸗
tranſita.ſit ergo b ſecũda pars q̃ ſit
tertia totius a ꝑtrãſita. Tunc ar᷑ ſic
btertia pars illius a eſt pertranſita
& medietas illius a eſt pertranſita.
ꝓbatur ↄña:qꝛ qñ maioꝛ ꝑs alicuiꝰ
eſt pertrãſita tunc ipſum dicitur eẽ
ꝑtranatũ ex caſu.ſed b tertia pars

ipſius a ẽ maioꝛ ꝑs medietatis ip̃iꝰ
a: qñ b tertia ꝑs ipſiꝰ a eſt ꝑtrãſita
medietas illius a ẽ pertranſt ita vltra
qñ medietas ipᷣiꝰ a ẽ ꝑtrãſita tũc ag⸗
gregatũ ex medietate illiꝰ a ⁊ medie⸗
tate alteriꝰ ꝑtis eſt ꝑtrãſita qꝛ ma⸗
ioꝛ ꝑs ipᷣiꝰ aẽ ꝑtrãſita.ſʒ qñ aggre⸗
gatũ ex meditate illiꝰ a ⁊ medietate
alteriꝰ medietatis eſt ꝑtãſitũ:tũc eti
am maioꝛ ꝑs eſt ꝑtrãſita.ſʒ qñ ma⸗
ioꝛ illiꝰ a ẽ ꝑtrãſita tũc a eſt pertrãſi
ta:eꝛgo añi elapſa ſit medictas illiꝰ
hoꝛe date maioꝛ ꝑs a ẽ pertrãſita. ⁊
ſic argueret᷑ de quocũq; tẽpore datoꝛʒ
¶ J mpꝛobatur.a ãcipit eẽ ꝑtranſitũ
et ã ſine medio erit nõ pertrãſitũ:S̊
a erit pertrãſitũ ⁊ nõ pertrãſitũ.ↄña
eſt bona ⁊ ↄñs ẽ fłm.ſecũda ꝑs añtiſ
eſt vera. pꝛĩa eſt falſa que erat ſo⸗
phiſma.ꝙ ſecunda ꝓs añtis ſit vera
ꝓbatur:quia nullũ tẽpus erit añqᷓ
a erit nõ ꝑtrãſitũ: qð põt ꝓbaꝛi cõſi
militer ſiã ꝓbabatur ſophiſma ¶ Ad
ſophiſma rñdetur ꝙ caſus nõ eſt ad
mittendꝰ:qꝛ poſito.ꝙ ꝑtranſita vna
medietate totum ſit pertrãſituʒ.⁊ ꝙ
vna parte nõ ꝑtrãſita nõ ſit totũ per
trãſitũ:cũ enĩ vna ꝑs poſſit ſił ecker
trãſita qñ alia eſt nõ ꝑtrãſita ſequit
a ſił eſſe pertrãſitũ ⁊ nõ eẽ ꝑtrãſitũ
ſi tñ poneretur cãſus ꝙ aliqd dicat᷑
eẽ ꝑtrãſitũ qñ maioꝛ eius ꝑs eſt per
trãſita ſcdᷣm ſe ⁊ quodlibet ſui ⁊ eti
am qꝙ alidd non ſit pertrãſitũ cuius
maioꝛ ꝑs ſcvm ſuã medietatẽ ſit nõ
pertranſita ſecũdum ſe ⁊ quodlibet
ſui:tunc caſus eſſet poſſibilis.⁊tunc
faciliter reſpõdetur ꝙ a nõ ĩcipit eẽ
pertrãſitũ.⁊vlterius bene cõceditur
ꝙ nullũ tempus labitur quin maioꝛ
pars illius a ſit pertrãſita ſi aliquid
dicimus eſſe pertranſitũ quãdo ma
ioꝛ cius paꝛs eſt pertranſita licet nõ
ſcõm ſe ⁊ quodlibet ſui. Si tamen
illud vocamus eẽ pertranfitum cuiꝰ
anaioꝛ pars eſt pertranſita ſecũdum

ſe ⁊ quoÄlibet ſui tune nego illam.
nulluʒ tẽpꝰ labituꝛquin maioꝛ pars
illius ſit peꝛtranſita.ĩmo aliquod tẽ
pus labitur anteq; matoꝛ pars illius
a ſit pertꝛanſita ſcdᷣm ſe ⁊ qoillʒ ſui

Sophilma ccxliii.
A ſpatium incipiet eſſe pertꝛãſitum
poſito ꝙ ſoꝛtes moueatur ſuꝑ a ſpa
tium ꝑ vnũ diem continue ita ꝙ ĩ b

inſtãti terminante excluſiue illũ diẽ

et illud ſpatiũ pꝛimo ſit cõplete per
tranſitum a ſoꝛte.tũc arguitur.a nẽ
non eſt pertranſitũ a ſoꝛte:intelligẽ

do per ly nunc pꝛincipiũ illius diei et

quandoq; erit pertrãſitũ a ſoꝛte.ſ.in

b inſtanti ⁊ nunc incipiet eſſe pertrã
ſitum a ſoꝛte:eꝛgo a ſpatiũ incipiet
eſſe pertrãſitũ a ſoꝛte.q
tur.ſi a ſpatiũ incipiat eẽ ꝑtranſitũ

Impꝛoba

a ſoꝛte:vł ergo ante b inſtans termi
nãs excluſiue diẽ vel poſt b inſtãs vł

in b inſtãti.nõ põt dici pꝛimũ:qꝛ per

caſũ quocũq; inſtanti citra b inſtans
dato adhuc a ſpatiũ non eſt cõplete

Ptranſitũ:nec in aliquo alio inſtanti

poſt b inſtano:quia quocũq; inſtanti
poſt b inſtans dato inter illud inſtãs
b inſtans cadit tempus medium:̊

ad illud inſtans datuʒz a erat cõplete
pertranſitũ.⁊ ꝑ ↄñs in nullo inſtanti

vltra ipſũ b a incipiet eſſe ꝑtranſitũ

ergo in b inſtanti a non incipiet eſſe

pertranſitum. ↄña tenet ans ꝓbatur
qꝛ a erit ꝑtrãſitũ ⁊ nõ ſubito:&̊ᷓ erit

Ptranſitũ in tpᷣe ⁊ in nullo alio tpᷣe
in tẽpoꝛe termĩato ad b inſtãs ex

cluſi ue:⁊ illð tpᷣs eſt pꝛiꝰ b inſtãti:S
a añ b ĩſtãs erit ꝑtrãſitũ.¶ Rñdet᷑ ad

ſophiſma. ꝙ ipᷣʒʒ eſt veꝝ.⁊ qñ dr. ſi a

Tciꝑet eẽ ꝑtrãſitũ:vł g ĩ b vłcitra bꝭ
vł vltra b.dico ꝙ ĩ b.aqñ d a añ b
erit ptrãſitũ nego illð.⁊qñ d a eri⸗
trãſitũ nõ ſubito.negat᷑ illð:qꝛ dit
co ꝙ a ſubito erit ꝑtrãſitũ: licet nõ
ſubito pertranſeatur ſed ſucceſſiue
vnde eſſe pertranſitum eſt eſſe per

fuiſum et meoenens,

4ſophiſma rigetur
u crponi duply, ne
noxh tranſuiſe
Tine ne rjtniſun
ſur gionoo ſophiſmna ?
hegit cg ſotes ante b pert
ſrtii. Gecico dieo gſl
ſe wnnt ſchomodo ſo
Wica nes do wo
aratchegſyw:
nciprer ti naͤſeno
dlate py) hoc ern in r;
ii Zuc nega: 4a:nid
tco icpit gtranſiuiſſe
ſpꝛtiũ ichpt eĩ venri
cet lla oña hene mere
pertniſtuiſſe rino me

Sophilmna
Etlkucda cous

ietnimnee

eſten ei⸗

Coatüthit dene
Nlergo metien
nde nltilief
no got dlginin⸗
vipnimmannin
S
ArMalalinti
piguia quociqg nſtanti
is dato inter illd inſts
cadt tenpus meclumg
ns dunz 1ernn cdete
dasnode
dimoele Rruſti
NRum ann inhiteſe
lum gnatenet iſs enn
mriltit ͤltmgen
ntietinmul,al, 4n.
4 mmiuahild/
lope n,lin
imiſſit
geinrifini
—
.
Allairi
go a
Ktantgkldecrn,
den miſtlenn
nſenur ſͤlucc
mmmlum ihat

tranſi tũ eſt eſſe mutatũ qð eſt ti⸗
illius motus. modo ſicut tẽpus eſt
menſura motus ita inſttans eſt mẽ
ſura murati.

Sophilma ccxliiii.
Soꝛtes incipiet ꝑtrãſiuiſſe a ſpati
um.vtẽdo eodem caſu. Pꝛobatur
ſophiſma: aliquando erit verũ dicè
ſoꝛtes pertranſiuit a ſpatiũ ⁊nũc nõ
eſt veꝝ dicere ſoꝛtes ꝑtrãſiuit a ſpa
riũ.nec nunc incepit pertranſiuiſſe
a ſpatiũ:g aliqñ ĩcipiet pertranſiuiſ
ſe a ſpatiũ.ꝙ ſoꝛtes nũc nõ incipiet
pertranſiuiſſe a ſpatiũ ꝓbatur. ꝙ ſi
ſic tunc iam a ſpatiũ inciperet eſſe ꝑ
tranſitũ a ſoꝛte quod eſt falſũ eo ꝙ
pꝛĩo in ba ſpatiuʒ incipiet a ſoꝛte eẽ
pertrãſitũ.. Jmpꝛobat᷑.nã ſequitur
ſoꝛtes ĩcipiet pertranſiuiſſe a ſpatiũ
ergo illud erit in a inſtanti quod eſt
falſum et incõueniens. —
4 Ad ſophiſma rñdetur ꝙ ꝓtrãſiuiſ
e põt exponi dupłr. vnomõ cõplete
Aliomodo ꝑtranſiuiſſe in trãſeũdo
Tunc dico. Si pertrãſiuiſſe expona
tur pꝛĩiomodo ſophiſma ẽ veꝝ. tunc
negat᷑ ꝙ ſoꝛtes ante b pertrãſiuit a
ſpatiũ. Secũdo dico ꝙ ſi ꝑtranſiuiſ
ſe exponat᷑ ſcdðᷣomodo ſophiſma eſt
falſũ:quia ſoꝛtes nõ incipiet ſed ĩce
pit ꝑtraſiuiſſe a ſpatiũ: qꝛ ſoꝛtes iã
incipiet eẽ ĩ trãſeũdo a ſpatiũ ⁊ ĩme
diate pꝰ hoc erit in ꝑtrãſeũdo a ſpa⸗
tiũ. Tũc negat᷑ ↄña:videlicʒ illa.ſoꝛ⸗
tes ĩcipit ꝑtranſiuiſſe a ſpatiũ :ergo
a ſpatiũ ĩcipit eẽ pertrãſitũ a ſoꝛte:
icet illa ↄna bene valeret exponẽdo
p pertrãſiuiſſe pꝛimo modo.

Sophilma cxlv.

Eſt iſtud a coꝛpus incipiet eẽ bipeda
le poſito caſu ꝙ a ſit nũc vnũ coꝛpꝰ
⁊ꝙ nũc ſit bipedale ⁊augeat᷑ cõtinue
per b hoꝛã ita ꝙ in finc illiꝰ hoꝛe ſic
bipedale.⁊inpᷣma medietate hoꝛe ac
quirat pᷣciſe ĩtitatẽ bipedalẽ ad ĩti

tatẽ pꝛiꝰ habitã. In ſecũda etiã me⸗
dietate pꝛeciſe acqrat pedalẽ qtitatẽ
ad ititatẽ pedalẽ pꝛiꝰ habitã ⁊ pᷣciſe
acquiſitã.Tũcſ Pꝛobat᷑ ſophiſma a
aliqñ eꝛit bipedale ⁊ nũc nõ eſt bipe⸗
dale:g ĩcipit vel ĩcipiet eẽ bipedale:
ſed nõ incipit eẽ bipedale ꝑ caſũ:̊ in
cipiet eẽ bipedale.¶ Impꝛobatur.ſi a
iciperetieẽ bipedale oʒ ꝙ illud ſit in
aliquo inſtãti intrĩſeco ipſiꝰ b hoꝛe.
ſed hoc nõ:quia ulð eſſet in ĩſtanti
intrĩſeco pꝛie medietatis hoꝛe date:
vel in ĩſtanti intrĩſeco ſecũde medie
tatis eiuſdẽ hoꝛe date. Nõ põt dici p
mũ:nã quocũq; inſtãti intrĩſeco pᷣme
medietatis hoꝛe b dato a eſt minus
ᷓ bipedale. Nec põt dici ſecũdum:qꝛ
quocũq; ĩſtanti intrĩſeco ſecũde me
dietatis hoꝛe dato a eſt maiꝰ qᷓ;ᷓ bipe
dale qð etiã patʒ ex caſu.
Ad ſophiſma põt rñderi dupłr pꝛĩo
ſi in tᷣe imaginaret᷑ indiuiſibilia ſo⸗
phiſma eẽt veꝝ. Et ad rõnem factã
cõtra iulð.Si a incipiet eẽ bipedale
⁊c̃.cõcedo ꝙ ẽ in aliquo ĩſtãti ĩtrĩſe
co hoꝛe date. ⁊ vlteꝛiꝰ dico ꝙ hoc eſt
in iſtãti terminate excluſiue pꝛimaʒ
medietatẽ illiꝰ hoꝛe:qꝛ in illo a erit
bipedale ⁊añ illð non erat bipedale⸗
Sed diceres illud inſtãs ex quo nõ
eſt intrĩſecũ pꝛĩe medietati ſed extrĩ
ſecũ oʒ ꝙ ſit intꝛĩſecũ ſecũde medie
tati.ſed in quocũq; inſtãti intrĩſeco
ſecũde medietatis a eſt maiꝰ qᷓ bipe
dale.Rñdet᷑ ꝙ illð ĩſtãs eſt extrĩſecũ
vtriq; medietati tanqᷓ continuatiuũ
vtriuſq; medietatis.ꝗ¶ Ad aliã dicit᷑
ꝙ bene termĩat excluſiue pꝛimam a
parte poſt ⁊excluſiue ſecũdam a par
te ante.⁊ iõ ĩ hoc inſtãti a coꝛpꝰ erit
pꝛimo bipedale ⁊ ĩmediate poſt hoc
erit maius ꝙ;ᷓ bipedale.
Ad ſophiſma põt alłr reſpõderi.ſi
nõ imaginaret᷑ talia indunſibilia in
tẽpoꝛe ſophiſma eſt falſum. Ad ĩpꝛo
bationem, a aliquando erit bipedale

illud negatur:qꝛ nec in ᷣma medie⸗
tetate nec in ſcdᷣa.ſiõ illud diceres.
ſi illud eẽt veꝝ ſequeretẽ᷑ ꝙ ↄtigeret
fieri traniitꝰ de extremo in extremũ
abſcq; eo ꝙ fieret tranſitꝰ ꝑ mediſi:
qꝛ ſi fierer tranſitꝰ de ꝙtitatẽ in ꝙ̃tt
tatem puta de ꝙ;titate bipedali ĩ qꝙtt
tatẽ tripedalẽ. ⁊ nõ ficret trãſitꝰ ꝑ
bipedale qð ẽ mcdiũ inter bitedalex
tripedale. Rñũdet᷑ negãdo ↄñaʒ.ĩmo
dico ꝙ in dicto cãu fit trãſitꝰ ꝑ bipe
dale:⁊ad iliud nõ requirit᷑ ꝙ aliquã⸗

do erit bipedale.ſʒ ſufficit ꝙ a aliqñ

fieret hipedale ſi nõ vlteriꝰ augeret᷑

iuxta illð ſolet cõcedi ꝙ ſoꝛtes nüc ẽ
miĩioꝛ płone:aliqñ erit maioꝛ plone

⁊ tñũ nũq; erit equalis płoni:niſi ĩ po
tẽtia ſolũ. ſicut ſuppoſito ꝙ pło eẽt
bipedalis ſor̃s eſſet pedalisaugere
tur cõtinue ꝙ fieret tripedał.vlteriꝰ
eſt cõcedendũ iuxta illð q; mobile tã
diu ꝙ mouet᷑ eſt in loco maioꝛi ſe ⁊
nũqꝙᷓ i loco ſibi equali Allud declarat᷑
poſito ꝙ a moblłe ꝑtrãſeat b ſpatiuʒ
cõtinue in aliqua hora Tũc dico ꝙ a
moble ⁊ ᷑mĩꝰ in quẽ mouet᷑ neccẽaꝛio
eſt ĩ loco maioꝛi ſe qꝛ in pᷣma medie⸗
tate hoꝛe:vł eſt ĩ loco ſibi equali vel
ĩ loco mioꝛi ſe vł in loco maioꝛi ſe.ſi
dicat᷑ ꝙ ĩ loco maioꝛi ſe hẽt᷑ ꝓpõitũ
nõ põt dici ꝙ ĩ loco mĩoꝛi ſe:qꝛ ĩpoſ⸗
ſible ẽ ꝙ coꝛpꝰ occuꝑet mioꝛeʒ locũ
i̊ ipᷣm ẽ.nõ põt etiã dici ꝙ ſit ĩ loco
ſibi equali:qꝛ tũc ꝓ totã pꝛimã medi
etatem deſceret ex quo moueret in
loco ſibi equali ↄtinue. Et ſicut ar⸗
guit᷑ de ᷣma medietate illiꝰ hoꝛe:ita
etiã ar̃ de quacũq; alia. Sed diceres
2 hoc:qꝛ dubitat᷑ pꝛĩo de coꝛꝑe ſplye⸗
rico circularit᷑ moto circa idẽ cẽtruʒ
qꝛ illud ↄtinue manet ĩ loco ſibi eqli
Kñdet᷑ ꝙ illð qð dictũ eſt:debʒ intel
ligi de mobli moto motu recto. Sʒ
diceres videt᷑ ꝙ poſſibłe ſit aliquod
mobile moueri motu recto ⁊ tñ ma⸗

vere ĩ loco ſibi equali vt ſi locus mo

ueret᷑ cũ mobłi.rᷣder qꝙ illð qð dic⸗

tũ eſt ĩtelligi᷑ de mobili motu recto

loco nõ quieſcente. ¶ Juxa hoc in

ſtat᷑ ꝙ poſſibile eſt aliquæ ꝑuũ lapidẽ

occupare ꝑ vnã hoꝛã duas leucas nõ
tñ ſimilr quãlʒ partẽ ſʒ vnã pꝰ aliaʒ
vᷣbigra. Si vnꝰ lapillꝰ ꝑ vnã hoꝛam
deſcẽderet ꝑ vnũ ſpatiũ tũ leucaꝝ tẽ

ille lapis ĩ pᷣma medietate hoꝛe oc⸗

cuparet pᷣmã medietatẽ illiꝰ ſpatii:⁊-

pᷣmã medietatẽ illiꝰ pᷣme medietatis

occuparʒ pᷣmã medietatẽ ꝑꝛune me⸗

dietatis pᷣdicti ſpatu aↄnt᷑ de alus x

tibus diceret᷑ ꝙ ſit ꝑ totalẽ hoꝛã mo

tus lapillꝰ dictꝰ totale ſpatiũ occu⸗
paret ſed partẽ poſt partem.

Sophilma cCxlvi.

A ⁊⁊ b ſua medietas ſił deſinũt eſſe

poſito cãu ꝙ a ſitvnũ totũ ⁊b ſit me

dietas eiꝰ.⁊ c ſit reliqua medietas
ꝙ ita cito a dicat᷑ deſinere eẽ ſicut

aliqua eius pars:et ꝙ ipſi applicetuꝛ
vnũ agens nõ ver ſus b ſʒ verſus c:
ita ꝙ pꝛius coꝛrumpat᷑ c medietatem
i; ipᷣm h.tũc.¶ Pꝛobatur ſophiſma.
nũc deſinũt cẽ a ⁊ b medietas ſua:
Sa ⁊ b ſua medietas deſinũt eẽ.⁊ ꝑ

cõſequẽs a ⁊ b ſua medietas ſimui

deſinũt eſſe.cõcluſio vidr eſſe mani
feſta añs pꝛobatur:quia aa b ſua me
dietas ſunt:⁊ immediate poſt hoc a
⁊ b ſua medietas non erunt:ergo de
ſinunt eſſe a ⁊ b ſua medietas. afis

quo ad eius pꝛimam partẽ notum ẽ

de ſe. ſʒ ſcdᷣa pars añcedẽtis pꝛobat᷑
nam immediate poſt hoc: vicʒ poſt
inſtãs applicatõis agentis aliqua ꝑs

illius a nõ erit:ergo ĩmediate poſtt a

non erit:cõcluſio eſt nota ex caſu añ
cedẽs patʒ ex eo ꝙ immediate poſt

hoc agens aliquam partem ipſius a
coꝛrũpat ex eo ꝙ inſtãs pꝛimũ ponit᷑

vltimum inſtans non eſſe actionis

qua agens agit in ipſum a. Tune

vltra immediate poſt hoc a non erit

„.

mn ſt alb? t imcdlete
ta ti imecute pol
at ſoꝛtes tut lla erſte e
nit ſoncs e alb⸗ Na eſe
tco albus oeſinit cc futi
quus orenlcati Apelur ſai
e ſublecti n. de qua gick
ſe oelt/ ſi ractat deſ⸗
Sorhilnn a
(Armioniet le aben
wfrdcaſAunad iihe
ſqz dc Min der dn
en anch vſaneſt⸗
bmecherren hoe gre
o o agente c in
ſſpoc inſtans llo⸗ i

Aibmnedetas ſa n
ketns deſtnürei,9
ſus mechetas ſinu
uſo Gemae
um aNdſame
mmedlate paſthpen
ttas non erullticrgode
1 bſus medſeis i,
mmraititiuii
r lkn i
is Mens le
mwimtirelſt
ctwrtetcſneh
mmeilſe ol
naanten hſled
ſis mni woni
noneſe tons
niſuna Lun

NAN e 4

4

ergo immedtlate poſt hoe a nõ habe
bit medietatẽ. ⁊ vltra: ergo imedia
te poſt hoc non crit aliqua medietas

ipſius a vltra immediate poſt hoc

non crit b medietas a: eꝛgo ĩmedia⸗
te poſt hoc a ⁊ b ſua medietas nõ ef̃t
F zowrobaenr 1b ſua medietas ſi
mul deſinunt eſſe ergo a ⁊ b ſimul
deſinũt eſſe ſed illud eſt falſũ: quia
peius c deſinit eſſe ꝙᷓ b ex caſu: eꝛgo
etiam a pꝛius deſini eẽ qᷓ; b deſinit
cẽ.cõcluſio tenet.quia ita cito a de
ſinit eẽ ſicut c. ¶ Ad ſophiſma dico
ꝙ ipſũ eſt falſũ. d pꝛobatõem nõ c
deſinit eẽ a ⁊ b ſua medietas eẽ cõce
doꝛeꝛgo a ⁊ b ſua medietas deſinũt
eẽ.negat᷑ cõcluſio nõ eni ſequit᷑:ſor̃i
nũc deſinit eẽ albus eꝛgo nũc ſoꝛces
albus deſinit eẽ poĩto caſu ꝙ ſoꝛtes
ſam ſit albꝰ ⁊ ĩmediate poſt hoc nõ
ſit albꝰ ꝛtñ ĩmediate poſt hoc mane
at ſoꝛtes.tũc illa exñte vera nũc deſſ
nit ſoꝛtes eẽ albꝰ. iſta eſſet falſa.ſoꝛ
tes albus deſinit eẽ ⁊ ratio illiꝰ eſt:
quia pꝛedicatũ appellat ſuã foꝛmam
et ſubiectũ nõ.de qua quidẽ appella
tõe locutꝰ ſũ ĩ tractatu de ſi uppõi bꝰ
Sophilma cxlvii.
¶ A ſimul icipiet eſſe albũ⁊ nigrum
poſito ꝙ a ſit aliquod ſubiectum qð
fiat albũ per aliquã hoꝛam cõtinue
vſqʒ ad c inſtans per partem poſt
tem.⁊ quando ipſum eſt albefactum
medictatem hoꝛe nigꝛefiat ab ali⸗
quo nouo agente ⁊ in duplo velociꝰ
vſqʒ ad c inſtans:illo caſu poſito pꝛo
batur ſophiſma.a in c inſtanti incipi
et eſſe albũ ⁊ in eodẽ inſtanti ĩcipiet
eſſe nigrũ poſti inc ĩſtãti agens ni
efaciẽs attingit agẽs albefaciena
Impꝛobat᷑. Si a ſił ĩciperet eẽ al
bi ⁊nigrũ hoc maxime cẽt ĩ c ĩſtãti.
ſʒ hoc nõ:nã qualitercũqʒ exponat᷑ ĩ
cipit ſiue per põnẽ de pᷣſenti ⁊ nega⸗
tõnẽ de pᷣtito ſiue ꝑ. rẽotõnẽ de pñti
põnẽ de futo ſim̃ ẽ ꝙ a in c uiſtãti

mheipit ſimul eſſe album ⁊? nigrum.
Seconed ꝙ ſophiſma eſt falſum
Ad pꝛobationẽ a in c inſtãti incipiet
eſſe albũ et in codẽ incipiet eẽ nigra
negat pꝛia pars añtis. Sed diceres
a in c inſtati erit albũ et ante inſtãs
nõ erit albũ: ergo in c inſtãti ĩcipiet
eſſe albũ.concedo ↄnam ⁊ nego afis
Unde dico ꝙ a in c inſtanti nõ erit
albũ niſi in potẽtia ſoluʒ: ſicut pꝛius
dicebat᷑ in vno alio ſophiſmate dif⸗
fuſius. qꝛ ſi eſſet aliqð coꝛpꝰ pedale
et augeret᷑ continue per hoꝛã donec
fieret tripedale ulð nunq eſſet bipe⸗
dale niſi in potẽtia ſolũ.i.ſi deuiſſet
ab augmẽtatiõe ncquiſita quãtitate
bipedale bene fuiſſet bipedale ⁊ alt⸗
ter nõ. Ita dico in pꝛopoſito: quia ſi
albefactionẽ non totaliter ſequuta
fuiſſet nigrefactio ſicut ponit caſus
a inc inſtanti hene eſſet album: ſed
qꝛ talis nigrefactio ſequuta ẽ dico
V non erit album in c inſtãti niſi in
poſentia ſolum. et ulud non ſufficit
ad hoc ꝙ a in c inſtanti incipiat vei
incipiet eſſe album.

Sophilma cxlviii.
A incipit eſſe ſuꝑ b.poſito caſu Eꝙ ſit
aliqð ſpaciũ pertrãſcundũ ab a mo
bili cuiꝰ pꝛĩa pars ꝓpoꝛtionalis ſit hᷣ
et ſecũda pars ꝓpoꝛtionalis ſit c. et
tertia pars ſit d.et ſic de aliis ꝑtibꝰ
ꝓvoꝛtionalibꝰ illius ſpacii. Allo po⸗
ſito ponatvltra ꝙ a mobile pertranſ
eat illud ſpaciũ: ita ꝙ pꝛimo pertrãſ
eat partes pꝛopoꝛtionales minoꝛes
et deinde maioꝛes¶ Tunc pꝛobatur
ſophiſma.a nunc non eſt ſuper bi et
ĩmediate poſt hoc crit ſuper b. ergo
a incipit eẽ ſuper b. ↄña tenet ab ex⸗
ponentibus ad expoſitã. pꝛima pars
aftis patet: qꝛ non eſt date pꝛimum
inſtans eſſe motus ſed bene vltimuʒ
inſtans nõ eſſc. Gecſida pars añtia
pꝛobatur: quia nulla pars tempoꝛis
labitur quin a erit ſuper h. ergo

ĩmediate poſt hoe a erit ſuper b. pꝛo
batur añs: qꝛ ſi aliqua pars tẽpoꝛis
labitur anteqᷓ a eſſet ſupꝑer b.ſit illð
tẽpus d. pꝛobo ꝙ nõ:qꝛ tunc per to⸗
tum d tẽpus moueret᷑ ſuper c.et nõ
ſuper b. et ſic c inter oẽs partes pꝛo
poꝛtionales illius ſpacii eſſetvltima
et mĩãma poſtiꝙᷓ a incipit moueri ſuꝑ
dicto ſpacio incipiẽdo a partibꝰ pꝛo
poꝛtionalibus minoꝛibus.et ſic eſſet
dare minimã ⁊ vltimã partẽ pꝛopoꝛ
tionalẽ quod ẽ falſum et ĩpꝛobatum
ſexto phiſicoꝝ. Impꝛobat᷑ a incipit
eẽ ſuper c.ergo a nõ incipit eẽ ſuꝑ b
ↄña videtur tenere: qꝛ b eſt extra c·
et per ↄñs a nõ poteſt eſſe ſimul ſuꝝ
b et ſuper c niſi ſimul eſſet in diuer⸗
ſis locis et ꝙ incipiat eẽ ſuper c. con
ſimiliter/ꝓbari poteſt ſicut pꝛobat᷑ ꝙ
a incipiet eẽ ſuper b. ¶ Ad ſophiſma
dico ꝙ ipſum eſt verũ.Ad ĩpꝛobatio
nem a incipit eẽ ſuper c. ergo nõ in⸗
cipit eſſe ſuper b.negatur ↄna.vnde
dico ꝙ a ĩmediate poſt erit ſuper b
et ĩmediate poſt hoc erit ſuper c. et
pꝛopter hoc ꝙ nõ eſt dare vltunũ c.
nec vltimũ b. verſus illam partem a
qua a incipit moueri. Ulterius qñ
dicit᷑.b eſt extra c et ecõnerſo.ↄcedo
qꝛ quocũq; b dato et quocũq; c dato
ipſa diſtant. ideo bene cõcedo ꝙ ſuꝑ
nullũ b a erit ĩmediate poſt hoc: nec
ſuꝑ aliqð c a erit ĩmediate poſt hoc.
UVnde tñ concedit᷑ ꝙ a ĩmediate poſt
hoc erit ſuper b. et idem a ĩmediate
poſt hoc erit ſuper c.⁊ iſte pꝛopõnes
ſtant ſimul ꝓpter diuerſitatẽ ſuppo
ſitionũ terminoꝝ in eis poſitoꝛum.
Et ſic eſt finis huius ſcðde partis
tractatus in qua poſita ſunt ſophiſ⸗
mata difficultatẽ habentia ex parte
negationũ vel termmoꝝ negationeʒ

includentiũ vel in talibus incluſoꝛũ

ſicut ſi includit᷑ in niſi. Et pꝛimo po
ſita ſunt ſophiſmata ex parte nega⸗
tionis ſigniſicãtis.Secũdo ex parte

negationis negãtis. Lertio ex ꝑte
negationis infinitãtis.Ouarto ex ꝑ.
te huiꝰ ſigni nichil.Quinto ex parte
huius ſigni nullꝰ. Sexto ex ꝑte ex⸗
cluſiuarũ dictionũ. Septimo ex pte
dictonũ exeptiuarũ.OMctauo inciden
taliter poſita ſũt ſophiſmata ex ꝑte
huiꝰ ſincathegoreumatis ſi incluſe
in hoc ſincathegoreumate niſi quod
etiaʒ eſt dictio exceptiua Nono poſi
ta ſũt ſophiſmata ex parte illaꝝ dic
tionũ differt/aliud/nõ/idem.Decio
ex parte comparatiui. VUndecimo ex
parte ſuperlatiui Duodecio ex parte
huiꝰ ſincathegoꝛeumatis ſicut:⁊qrũ
dain alioꝛũ verboꝛum negationem
includẽtiũ:ſicut ſũt iſta caret/igno⸗
rat. Tredecimo de hoc ſincathego⸗
reumate ĩmediate. Decioquarto de
iſtis verbis incipit/et deſinit.
Sta eſt tertia paꝛs hu⸗
ius tractatꝰ in qua po⸗
4 nenda ſũt ſophiſmata
diff icultatẽ habẽtia ex
eo ꝙ in eis ponit᷑ verbũ
pᷣtiti vel fut᷑i tᷣis.vel ex eo ꝙ copła
verbalis eſt modificata aliquo iſtoꝛũ
modoꝝ poſſibile ⁊ ĩpoſſibile. Et eſt
pꝛimum ſophiſma⸗/
ophiſlma .i.
Eſt iſtud. Aliquis hõ generabitur.
Pꝛobat᷑antichꝛiſtꝰ generabit᷑.po⸗
natur in ita eẽ:S aliquis hõ genera⸗
bitur. ¶ Impꝛobat᷑. dictoꝛiũ ſophiſ
matis eſt veꝝ ̊ ſophiſma eſt flm̃ con
cluſio tʒ añs ꝓbat᷑:qꝛ nullꝰ hõ qui ẽ
gñabit᷑.diſcurſus videt᷑ eẽ bonus qꝛ

eſt in celarent ⁊ pᷣmiſſe ſunt vere: 8&

ↄclo q̃ eſt ↄdictoꝛiũ ſophiſmatis.Si
mili modo ꝓbat᷑tpꝛobat᷑ hoc ſophiſ
ma Aliquis hõ eſt gencrandus.
¶ Ad ſophiſma rñdeo ꝙ ipᷣm eſt ven
multi enĩ hoĩes generabũt᷑ ⁊ ſũt ge⸗
nerandiſſ Ad ĩpꝛ obationẽ dico ꝙ diſ
curſus nõ valʒ ꝓpt᷑ hoc ꝙ ĩ pᷣmiſſis

lringi
hone us q
uncui whi id⸗
uce xn llſo i

un ric oenil

liquis ho morebat ꝛergo⸗
ſt mortu afs de multi
Inprobat. ul niuu eſ
bis hoclnuusa nullus ho

uuas, olſautſas A ton e

nnt etmile unt er: Ct⸗
ecörradict ſophiſmnati. ſc
un ſcqtur aliquis ho eſt me
go aias homo no eſt. dns en

McONries RNerumd

hoendo nu ſegntder
ſtonezilaus dochk monun
Aliqd moꝛtu eſt ho ſe hoc
Ouurro.null nortu elt
liquis ho eſt moruns a agli
ſcſtruus diſeut ſus eſt ho
lſtno ct xluſio cſt ſaliug
mmiſaru mnmß nainr
flime ſhceo g ſophiſn
ſi pecſcatü moruij q
üpereriti tis iliat ſ⸗ 4
hponenciſ prp hoibn qſe

ſinttpta elereig ohle
lnnafichnalgioſiud
ſbleipoſibie Eich
nn
a u ¹
hamite,
Inmnchui lni
im ſnmſun ſin
i iiln e⸗
larlunii un
nrtiniſe r ieti
mn inſimne
ifiſdli thoſ
i en nli en
mnillniin
elhuminoci

itwec nin

ſile terminꝰ homo reſlringit᷑ ad ſup⸗
ponendũ ſolũ pꝛo hoĩbus qui ſunt ⁊
qui erũt.ſʒ in ↄcluſione idẽ terminꝰ
apliatur rõne iſtius vbi gñabitur fu
turi tẽpoꝛis ad ſupponendũ pꝛo hoĩ
bus qui ſunt et hoĩbus qui erunt.
nichilominꝰ ſi in ↄcluſione pꝛohibe⸗
retur ãpliatio bene concederẽ cõclu
ſionẽ ⁊ diſcurſum ſi ſic argueretur.
nullus hõ qui eſt gñabitur: oĩs hõ
eſt hõ qui ẽ: ergo oĩs homo q eſt nõ
gñabitur.⁊ illũ ↄcluſionẽ bene cõce
derem:licet negarẽ iſtam. omnis hõ
nõ generabit᷑.nec illa cõcluſio repu⸗
gnaret huic.aliquis hõ generabitur
ex eo ꝙ vna earũ verificatur pꝛo ho
minibus qui ſunt:et ſecunda pꝛo ho
minibus qui eruut.

Sophilma.ii.
Aliquis homo eſt moꝛtuus. Pꝛobat
aliquis hõ moꝛiebat᷑: ergo alids hõ
eſt moꝛtuꝰ.añs pʒ de multis hoĩbꝰ.
¶ Impꝛobat᷑.nullũ viuuʒ eſt moꝛtuũ
oĩs hõ eſtviuus:g nullus hõ eſt moꝛ
tuus. diſcurſus eſt bonꝰ:qꝛ in cela⸗
rent.et pᷣmiſſe ſunt vere:g ⁊ ↄcluſio
que cõtradicit ſophiſmati.¶ Scðo.
Nam ſeqᷣtur aliquis hõ eſt moꝛtuꝰ:
ergo aliqs homo nõ eſt. ↄñs eſt fim̃.
nã contrariũ eius eſt verum: ſcʒ oĩs
hõ eſt. ¶ Tertio. nã ſequit᷑ per cõuer
ſioneʒ.aliquis hõ eſt moꝛtuus: ergo
aliqð moꝛtuũ eſt hõ.ſed hoc eſt flm̃.
Quarto. nullũ moꝛtuũ eſt viuum:
aliquis hõ eſt moꝛtuus g aliquis hõ
nõ eſtviuus.diſcurſus eſt bonus:qꝛ
in ferio.et ↄcluſio eſt falſa:ò aliqua
pꝛemiſſarũ.nõ minoꝛ &̊ maioꝛ q̃ erat

ſophiſma. ¶ Rñdeo ꝙ ſophiſma eſt

verũ:qꝛ pꝛedicatũ moꝛtuũ qð eſt ꝑti
cipiũ pꝛeteriti tꝑis ãpliat ſi ubiectuz
ad ſupponendũ pꝛo hoĩbus qͥ ſuntvł
bꝛo hoĩbus qui fuerũt.⁊ ideo ſ. ophiſ
ma ſigãt ꝙ aliquis hõ qui ẽ vel fuit
hõ eſt moꝛtuꝰ.er hoc eſt veruz. ¶ Ad.

ĩpꝛobationẽ qñ dicitur nuliũ viuum
eſt moꝛtuũ nego illã:ĩmo ↄcederẽ eã
eadẽ rõne qua ↄcederẽ ꝙ aliquis hõ
eſt moꝛtuꝰ. et etiaʒ ꝙ aliqð viuũ eſt
moꝛtuũ.ex eo ꝙ etiã iſta aliqð viuũ
eſt moꝛtuũ.ſigãt ꝙ aliquid qð eſtvel
ſuitviuũ eſt moꝛtuũ.¶ Ad aliã nego
ↄñam: ex eo ꝙ manẽte ille terminꝰ
homo ãpliatur ⁊ in ↄñte nõ.pꝛopter
hoc añs habet plures cauſas ſue ve
ritatis ꝙᷓ; añs.ſed qñ arguit᷑ a pꝛo⸗
põne habente płes cauſas veritatis
ad pꝛopõnem habentẽ ſolũvnã nlaꝝ
nõ valet ↄña. Ad tertiã dico ꝙ iſta
aliquis hõ eſt moꝛtuus:nõ debet cõ
uerti in iſtã. aliquod moꝛtuũ eſt hõ:
ſz in iſtã.aliquod moꝛtuũ eſtvel fuit
homo. Nam tunc ille terminꝰ homo
ſtat ita ãple in vna ſicut ĩ alia. ¶ Ad
quartã dico ꝙ ferio nõ eſt ↄña foꝛ⸗
malis ſub illo modo loquẽdi.b eſt a.
d nõ eſt b. ſed bene ex ſuppõne.vide
licet ꝙ pꝛopõnes non ſint ex termĩs
ãapliatiuis.vel põt dici ꝙ eſt ↄña foꝛ
malis cũ iſta ſuppõne ꝙ talis pꝛopõ
a eſt b.ſumat᷑ ſic:ſicut qð eſt a eſt b.
et iſta.a nõ eſt b. ſumat᷑ ſic:ſicut qð
eſt a nõ eſt b. Et ideo licet negarem
illum ſillogiſmũ.nullum moꝛtuũ eſt
viuũ: aliquis hõ eſt moꝛtuus: ergo
aliquis hõ non eſt viuus.tñ bene cõ
cederẽ illum. nullũ moꝛtuũ eſt viuũ
aliquis hõ qui ẽ/ eſt moꝛtuus:ergo
aliquis homo qui eſt nõ eſt viuus.
ſed tunc minoꝛ eſt falſa.

Sophiſlma.iii.
Omnis ſenex eſt moꝛiturꝰ.poſito ꝙ
deus per ſuã abſolutã potẽtiam fa⸗
ciat ꝙ iam moꝛiãtur oẽs illi qui ſunt
ſenes ⁊ remaneãt qui ſunt iuuenes
et ãplius nullũ viuẽs generet᷑ ⁊ iſti
iuuenes viuãt quouſq; fiant ſenes:
tunc ſiłiter moꝛiãtur ⁊ coꝛrũpantur
Iſto caſu poſito ꝓbatur ſophiſma

ODis homo dqͥ eſt vel erit ſ enex ẽ mo
m 61 ½

riturus:S omnis ſenex eſt moꝛitur⸗
ↄña tenet ex eo ꝙ añs et ↄñs equi⸗
ualent. añs notũ eſt de ſe.¶ Impꝛo⸗
batur oĩs moꝛiturus eſt iuuenis:
oĩis ſenex eſt moꝛiturꝰ: ergo oĩs ſe⸗
nex eſt iuuenis.diſcurſus videt᷑ eſſe
honus:qꝛ in barbara. et cõcluſio eſt
falſa:& aliqua pꝛemiſſauꝝ.et nõ mĩoꝛ
ergo maioꝛ que erat ſophiſma.i Re
ſpõdet᷑ ad ſophiſma ꝙ eſt verũ ſicut
ꝓbauit pꝛĩa ratio.¶ Ad ĩpꝛobationẽ
dico ꝙ diſcurſus nò valet.nam bar⸗
bara pᷣmus modus pꝛime ſigure ſub
iſto mõ loquẽdi fi vʒ:licetvaleat ſub
ullo mõ loquendi.oẽ qð eſt b eſt a.et
ideo dico dictũ diſcurſum nõvalere
iſte tñ bene vʒ quando ãpliatio eſſet
ꝓhibita.oĩs qui eſt moꝛiturꝰ eſt iu⸗
uenis:oĩs qui eſt ſenex eſt moꝛiturꝰ
ergo oĩs ſenex eſt iuuenis. ſʒ minoꝛ
eſſet falſa ſtante caſu:qꝛ eſſet affir⸗
matiua cuiꝰ ſubiectũ pꝛo nullo ſup⸗
poneret.vnde ſᷣm caſum iam nullus
eſt ſenex: licet bene aliquis erit. Et
ſic eſt finis ſophiſmatis,;
Sophilma.iiii.
Genex erit puer. Pꝛobat᷑ ſophiſma
q eſt vel erit ſeuex erit puer:&̊ ſenex
erit puer. Zña tzʒ ex eo ꝙ añs ⁊ ↄñs
idẽ ſignificãt ꝓpter ampliationẽ ſub
iecti ſophiſmatis ad ea q̃ erunt.añs
pꝛobat᷑: qꝛ antichꝛiſtus erit ſenex et
idẽ erit puer.g aliquis qͥ eſt vel erit
ſenex erit puer.ſ Impꝛobat᷑ ſophiſi⸗
ma.ſi ſophiſma eſſet verũ aliqñ hec
de pꝛeſenti eſſet vera ſenex eſt puer
modo hoc eſt falſuʒ.ↄña tenet ex eo
ꝙ oĩs pꝛopõ vera de futuro habebit
aliquãveram de pᷣſenti ſibi coꝛreſpõ
dentẽ:ſed ſophiſma nõvidet᷑ habere
aliquã de pᷣ(ſenti ſibi coꝛre ſpõdentẽ
niſi iſtam ſenex eſt puer. ¶ Ad ſo⸗
phiſma reſpondeo ꝙ ipſum eſt verũ
Ad impꝛobationẽ bene cõcedo ꝙ hʒ
vnã veram de pñ̃iti ſibi coꝛrñdentẽ:

ſed illa nõ eſt hec.ſenex eſt puer.ſed
hec.hoc ẽ puer:demõſtrãdo ꝑ ly hoc
illud ꝓ quo viificat᷑ ly ſenex in iſta p
põne ſenex erit puer.¶ Ex hoc ĩfero
ꝙ ↄuertẽdo ulã.puer erit ſenex:non
opʒ in ↄuertẽte dicere qͥ eſt ſenex eſt
vel erit puer: ſʒ ſufficit dicẽ & ſenex
erit puer. Conſiłr pñt ꝓbari et ĩpꝛo
bari iſta ſophiſmata ⁊ ſiłia. meret᷑x
erit virgo.pꝛeteritũ erit futurũ.

Sophilma v.
Juſtus dãnabit᷑ iuſte. poſito caſu q
ſoꝛtes iã ſit iuſtus et cras furet᷑ vnn
equũ ⁊ poſt cras ſuſpẽdatur.tunc ar
ſic.ſoꝛtes cras dãnabit᷑ iuſte: ſoꝛtes
ect iuſtus: ̊ iuſtus dãnabitur iuſte.
¶ Impꝛobat᷑.nã tunc hec aliqñ eſſet
vera de pᷣſenti. iuſtus dãna it iuſte
ſed hec eſt falſa.¶ Rñdetur ꝙ ſophiſ
ma eſtverũ.Et ad ĩpꝛobationẽ dicit᷑
ꝙ ſua coꝛreſpõdens nõ eſt hec. iuſtꝰ
dãna tur iuſte.ſʒ hec.iſte dãnatur
iuſte. demõſtrãdo per ly iſte illũ pꝛo
quo ſupponit ille terminus iuſtus
in hac pꝛopõne de futuro iuſtus dã⸗
nabitur unſte.

Sophilma. vi.
Juſte dãnabit᷑ iuſtus.retento caſu
pꝛioꝛis ſophiſmatis. Pꝛobat᷑.iuſtus
dãnabit iuſte: ̊ iuſte dãnabit᷑ iuſtus
ↄña tenet ex eo q añs et ↄñs vident᷑
omnimo idẽ ſignificare.añs patet ex
caſu.¶ Impꝛobat᷑. ſophiſma eſt vna
pꝛopõ de futuro nullã habens veraʒ
de pꝛeſenti: &̊ ſophiſma eſt falſum.
ↄña tenet añs pꝛobat᷑:qꝛ hec ⁊ nulla
alia videt᷑ ſibi eſſe coꝛreſpondens de
pꝛeſenti.iuſte dãnatur iuſtus.et illa
eſt falſa. ¶ Reſpõdetur ꝙ ſophiſma
eſt falſum. Ad pꝛobationẽ negatur
ↄña.Ft ad impꝛobationẽ dicitnr ꝙ
ille iuſte dãnabitur iuſtus: et iuſtus
dãnabitur iuſte:nõ idem ſigniſicant
ꝓpter hoc ꝙ iſta.iuſtꝰ dãnabit᷑ iuſte
hʒ coꝛrñdentẽ de pñti illã:ſcʒ ille dã

lud vo guovertfia hoeſer
ligru de ilo termino Abum
Popöne albumn erit nigrum

Sohfima dii.

Deustri u. nmddin

teret hine dehſeni Waß
deus eſt cras l foꝛmaret
O cccntũj appelat ſuam
gſs el halſam yt prz. nun⸗
int enn deys eſt as. ſ
ug elt perperuo deus e
ſhodeo g ſophiſnu el ijl
luwputonẽ gllich dieſt
ppem ergo deus ert cras

ſanocfn erit Nen 4

rüi Et adipobatoned
anſidinmſthr
tur iſte Sber iſe dinate
denuri er p leili⸗
wit Ue nmus lu
Nirr awiieaß
e,

lna di.
nbil rrn ni
WMmans. Dwdarſis
dgernminin
ctoeiset 17s iet
ie ytncare fsce
bat, ſochtſnuc

wuisguulh ln

ieſeamm nse
eſcuiint ils

henf ſch lim

nat᷑ iuſte. alia aũt hʒ illã coꝛrñdentẽ
iuſte dãnatur iuſtus de pñti.mõ int᷑
illas de pñti pꝛima ẽ poſſibilis: ſcðᷣa
vero ĩpoſſibilis.Et ꝙ dicte pꝛoꝑões
de futuro habeãt diuerſas ꝓpõnes
ſibi coꝛrñdẽtes de pñti: hoc eſt rõne
ãpliationis q̃ pꝛedicatũ appellat ſuã
foꝛmã.de qua appellatione diffuſius
tractatũ fuit in tractatu de ſnppoſi
tionibus capitulovltimo.
Sophilma..vii.
Albũ erit nigrũ.poſito caſu ꝙ ſor̃s
ſit iã albus ⁊ cras fiat niger. Tunc
ar̃.hoc erit nigrũ demonſtrãdo ꝑ ly
hoc ſoꝛtẽ ⁊ hoc ideʒ erit albũ:g albũ
erit nigrl.. Impꝛobat᷑. nã tunc hec
aliquãdo eſſet vera albũ eſt nigrum
ſed hoc eſt falſum. ¶ Rñdetur ꝙ ſo⸗
phiſma eſt verum.Ex quo inr̃ero ꝙ
albũ erit quando nullã habebit albe
dinẽ ⁊ albũ erit qñ nullũſerit album
¶ Ad ipꝛobationẽ᷑ dico ꝙ nõ pꝛopter
hoc opoꝛtet hãc aliqñ eſſe verã albũ
eſt nigrum. ſed ꝙ hec aliqñ ſit vera
hoc eſt nigrũ demõſtrãdo per ly hoc
illud pꝛo quoverificat᷑ hoc pꝛedicatũ
nigrũ de illo termino album in illa
pꝛopõne album erit nigrum

Sophilma . vui.
Deus erit cras. Inpꝛobat᷑.nã opoꝛ⸗
teret hanc de pᷣſenti aliqñ eſſe verã
deus eſt cras ſi foꝛmaret᷑ ꝓpter hoc
ꝙ pꝛedicatũ appellat ſusm foꝛmam.
ↄñs eſt falſum vt ptʒ. nunẽ enĩ hec
erit vera deus eſt cras.¶ Pꝛobatur
deus eſt perpetuus & deus erit cras
Reſpõdeo ꝙ ſophiſma eſt fal ſum.et
ad pꝛobationẽ quãdo dicit᷑ deus eſt
perpetuꝰ ergo deus erit cras negat
ↄña licet bene ſequat᷑ deus eſt perpe
tuꝰ ergo cras erit deus. nã magna
eſt differẽtia inter iſtas duas.deus
erit cras: et cras deꝰ erit.nã ad hoe
ꝙ pꝛima ſit vera requirit᷑ et ſufficit
hec de pꝛeſenti ſit vera ſi foꝛmet

deus eſt cras.ſed ad hoc ſecunda
ſitvera hoc nõ requirit᷑ ſed ꝙ hec ſit
vera ſi foꝛmet᷑ deus eſt. Ratio hinꝰ
eſt:qꝛ ex quo pꝛedicatũ appellat ſuã
foꝛmã opoꝛtet ꝙ tale pꝛedicatũ pꝛo⸗
põnis de pꝛeterito vel futuro veriſi
cetur aliqñ in pꝛopõne de pꝛeſentt
de ſubiecto vel de pꝛonoĩe vemon⸗
ſtrãte illud ꝓ quo ſupponit ſubiectũ
pꝛopõnis de pꝛeterito vel de futuro:
Et qꝛ pᷣdicatũ iſtius deus erit cras
eſt hoc totale ens cras opoꝛtet illud
pꝛedicatũ totale eſſe verificabile in
pꝛopõne de pñti dicte pꝛopõni de fu⸗
turo coꝛreſpõdente de ſubiecto vel
de pꝛonoĩe demõſtrante illud ꝓ quo
ſupponit ſubiectũ de pᷣterito vel de
futuro.ſed qꝛ iſta cras deus ertit: ly
cras nõ eſt ꝑs pᷣdicati etiã nõ opʒ ꝙ
ipſum ſit ꝑs pꝛedicati in pꝛopõne de
pñti dicte pꝛopõni de futuro coꝛrñ⸗
dente. Conſilr eſſet negãda illa deꝰ
fuit heri. ⁊ conſiłr eſſet negãdʒ ulla
tu vixiſti decẽ annos:⁊ ↄcedẽda illa
annos decẽ tu vixiſti. Siłr hec eẽt
negãda dies heſterna fuit heri.⁊ il⸗
la concedẽda heri dies heſterna fuit
Similit eſſet negãda illa dies cra⸗
ſtina erit cras ⁊ illa concedẽda.cras
dies craſtina erit.

Sophiſma ix.
Deus in quolʒ inſtãti erit nõ exñs.
Pꝛobat᷑: qꝛ deus in a inſtãti pᷣſenti
erit nõ exñs ⁊ deus in binſtãti futo
erit nõ exiſtẽs. et ſiłiter in e inſtanti
futuro ⁊ ſic de ſingulis inſtãtibꝰ fu
turis. et ſinnlit inſtãtibus pᷣteritis
erit nõ exñs ⁊ de facto in eis crit nõ
exñs.g deus in quolʒ inſtãti erit nõ
exñs.ↄña tʒ vᷣtute ĩductiõis. añs pʒ
ex eo ꝙ de quolʒ inſtãti eſt verũ dicè
ipſum aliqñ nõerit ſed qñ nõ erit
in ipſo deꝰ crit nõ exñs.ſ¶ Impꝛo⸗
hat᷑ in quolʒ inſtãti deꝰ erit nõ exñs
gD deus in nullo inſtãti erit exñe, ↄñꝗ
m;ii⸗

tenet ex eo ꝙ ly in quolʒ nõ ⁊ nullo
equipolẽt.¶ Rñdetur ꝙ ſophiſma ẽ
verũ. Ad ipꝛobationẽ nego illã ↄñaʒ
deus in quolz inſtãti erit nõ exiſtẽs
5 deus in nullo inſtãti erit exiſtens.
licet bene ↄcederẽ iſtã ↄnam deꝰ in
quolʒz inſtãti nõ erit exñs.ergo de?
in nullo inſtãti erit exñs. Et ad re⸗
gulã equipolẽtiaꝝ.negatio pꝰpoſita
æc.cõcedo regulã qñ negatio ĩmedi
ate ſequit᷑ terminũ diſtributũ qualr
