pꝛimũ:qꝛ iam nõ habebit. Si auteʒ
dicat᷑ ſecundũvel ergo in pᷣmo inſtã
ti non eſſe ſui.⁊ hoc nõ qꝛ tunc non
et eadẽ rõe nec in aliqᷓ inſtãti vltra

illud inſtans vel ĩ aliquo inſtati cy

tra illud inſtãs ⁊ hoc nõ. Nam ſt il
lud inſtãs b et pꝛimũ inſtãs non e
ſoꝛtis ſit a tunc ĩter a ⁊ b inſtantu

cadit tempꝰ mediũ in cuiꝰ tpᷣis me,

dio ſoꝛtes hẽbit maioꝛẽ albedinẽ q
in b:qꝛ per caſum ↄtinue albedo ſoꝛ
tis intẽditur vſq; ad a ⁊ ſi ſic albedo
quã habebit in b nõ erit maxia iter
albedines qᷓs hẽbit ſor̃s:qꝛ erat idẽ
quod erat ꝓbanvũ. Conſimiliter ar
guit᷑ de quolibʒ inſtãti citra a inſtas
ꝙ in eo ſoꝛtes nõ habebit maximaʒ
albedineʒ inter albedines quas ipſe
habebit. In oppoſitum arguit. In
finitã albedinẽ hẽbit ſoꝛtes:& ſoꝛtes
habebit infinitã albedinc.ↄñs ẽ falj
ſum eo ꝙ nõ hẽbit oẽs albedines ſi

nitas:qꝛ nõ hẽ bit illũ gradũ albedj

nis quẽ hẽret ſi ſuꝑuiueret in iuſta
ti terminãte excluſiue hoꝛã intenſio
nis albedinis. Ad ſophiſma rñdetur
ꝙ ſi ly infinita teneatur ſincathego
reumatice ſophiſma ẽverũ ſicut pio
bat pꝛima ratio.ſi autẽ capiat᷑ cathe
goꝛeumatice ſophiſma eſt. falſuʒ ſiẽ
ſatis pꝛobat᷑ per inductionẽ ſcðe ra
tionis. nec ſeqtur infinitã albedinẽ
habebit ſoꝛtes: ſoꝛtes habebit inſi

nitã albedinẽ. eo ꝙ in añte tᷣus cõ

ſignificatũ per illud verbũ hẽ bit cõ
fundit᷑ rõe ſincathegoꝛeumatis pee⸗
cedentis impoꝛtãtis multitudinẽ.in

ↄñte aũt ſtat determĩate eo ꝙ nul⸗/

lum ſincathegoꝛeuma cõſuſiuũ pꝛe⸗
cedit ivp ſum modo a ſuppõe conſuſa

ad determinatã non valz ↄna. ¶ Sj
poſſet aliquis dubitare circa pꝛimd

400 ſones⸗
uialuinige D
frt net yi ſffinta: 4 5

prrmi nuimnu lguillun⸗
nsmuens ipſtiltena.
nrrſhſeri gllct. Sie
tg ſonesen maans wtetei

cmilo n nrelnidnammie,
elta motimn ſouis encdäin

ſum M potentü reſltinä iwitd a
rgo exedt erceſin iuiſbli vd mn
ulcbii.ſecundi ſeitor conremu
mneſe ol ti er iniblib⸗ g

fi. uloni ſegtur oſ ſoren crcece

tinnedierate llus erceſſus ad

upolet nonere pocuo 10
1S
Caiepongus mins 1

Pnlitoſcßt ereeltt P medic⸗

nuiſlereſig he /
Wrſoegi Rl ⸗

nes en Es⸗
qod rnr Paumi drluee
r de qucliczininata
*Amto ſores io ieht nan
Abedlne; Mer abedineslnu
beht,olun ent
mti ahecd iiit otafin
Hubetr mñnti abrcnazisi
ſum eo g no hebit es albedimn

ns quc heret ſ ſutuiuerer mi
uc nterninite erauſinehoid n
en s dbeins Tüſchhinati
, adi nininmmemn ſunn
an eumatet ſo innirenin
g
ſomns 1

nad nicliſt
nt⸗ utteirnammnl
1ten rtz mnniiki 091
habe „r itſtu wan eiiii
câᷣ vnſt en ſgie
inme ar n ai oihſi
d ganmmd ine
en ae ignsdidin
au

nus nu hebtt ilo grli aa ꝓ

tationẽ vtrum in dicto caſu ſit dare
maximã albedinẽ quã hẽbit ſoꝛtes.
vico ꝙ non nec ꝓpter hoc ſequit᷑ ꝙ
ſoꝛtes hẽbit albedinẽ infinitã: qꝛ li⸗
cet illa albedo totalis terminata ex/⸗
cluſiue ad gradũ albedinis quẽ ha⸗
beret ſoꝛtes ſi ſuꝑuiueret in pꝛĩo in
ſtanti nõ eẽ ſui non ſit termĩata in⸗
trinſece. tñ ip̃a ẽ termĩata extrĩſece
puta ad illũ gradũ quẽ haberet ĩ pꝛi
mo inſtãti ſui non eẽ ſi ſuꝑuiueret.
Et ideo bene eſt ſinita termĩo extrĩ
ſeco et nõ ſimpliciter finits.
Sophilma lxiii
Infinitũ pondus ſoꝛtes põt poꝛtare
Pꝛobaẽ ſic. Nã eſt dare maximuʒ
pondus quod ſortes põt poꝛtare.S ĩ
finitũ pondus ſoꝛtes põt poꝛtare:an
tecedẽs ꝓbat᷑.qꝛ ſi eẽt dare maximũ
pondus qð ſoꝛtes põt mouer e.ſit il⸗
lud a tunc quero en ſoꝛtes ſit maio
ris virtutis in mouẽdo ꝙᷓ a in reſi⸗
ſtendo vł minoꝛis vel equalis. Non
minoꝛis nec equalis:qꝛ tunc nõ mo
ueret a eo ꝙ ad oẽm motũ opoꝛtʒ eẽ
poꝛtionẽ maioꝛis inequalitatis ra
tione mouentis ſuꝑ reſiſtẽtia. patet
per ariſto.ſeptĩo phiſicoꝝ. Si auteʒ
dicat᷑ ꝙ ſoꝛtes eſt maioꝛis potẽtie ĩ
mouẽdo q;ᷓ a in reſiſtẽdoꝛiunc ſi po⸗
tentia motiua ſoꝛtis excedit reſiſtẽ
tiam vel potentiã reſiſtiuã ipſiꝰ avł
ergo excedit exceſſu diuiſibili vel in
diuiſibili.ſi ſecundũ ſeqͥtur continu
um eſſe ↄpoſitũ ex ĩdiuiſibilibꝰ. Si
autẽ pᷣmũ ſedtur ꝙ ſi ſoꝛtes excede
ret a ?à medietatẽ illius exceſſus ad/
huc poſſet mouere a põdus ⁊ ꝑ ↄñs
fl eſſet aliqð pondus maius a in tã⸗
to in quãto ſor̃s excedit a ꝑ medie⸗
tatẽ ſui exceſſus.hoc adhuc excede⸗
retur a ſoꝛte alia medictate eiuſdeʒ
exceſſus:⁊ ꝑ ↄñs poſſʒ moueri a ſoꝛ
te eo ꝙ dlibʒ exceſſ 2 ſufficit ad mo⸗
tumet per ↄñs a nõ eſt maximũ põ

dus qð ſoꝛtes poteſt monere.q Se
cundo ſic arguit᷑. Non ẽ aliqued põ
dus ita magnũ ꝙ ſoꝛtes poteſt mo⸗
uere quin adhuc maiꝰ illo poſſi mo
uere:et ꝓbat᷑ aſſũptũ eo ꝙ quocũq;
pondere dato qð ſoꝛtes poteſt mo⸗
uere.illud pondus ſoꝛtes excedit et
hoc exceſſu diuiſibili. et ꝑ ↄnñs pon⸗
dus maius pondere dato ſoꝛtes ex⸗
cedit per partẽ illius exceſſus.⁊ per
ↄñs ſi qͥlibʒ exceſſus ſuff iciat ad mo
tum ſoꝛtis. pondus maius pondere
dato ſoꝛtes põt moner⸗ J In oppo⸗
ſitũ arguik. JInfinitn põdꝰ ſoꝛtes po
teſt mouere:g̊ ſoꝛtes poteſt mouere
pondꝰ infinitũ:ſed hoc ẽ falſum: qᷣa
tunc ſoꝛtes eſſet potentie infinite:
A ſophiſma rñdent quidã negãdo
ipᷣm ſiue ly infinitũ teneat᷑ ſincathe⸗
goꝛeumatice vel cathegoꝛeumatice
eo ꝙ ipᷣi dicunt eſſe dandũ maximũ
pondꝰ quod ſoꝛtes põt mouere. Et
hoc ↄfirmãt auctoꝛitate ariſto.pᷣmo
celi ⁊ mũdi dicẽtis.ꝙ potentia acti⸗
ua termiatur ꝑR maximũ in quo põt
Et ad argumentũ in oppoſitũ rñdẽt
qñ dicitur ſi ſit dare maximũ pon⸗
dus quod ſoꝛtes poteſt mouere ſit il
lud a:admittũt.⁊ qñ dic it᷑ vlterius.
vel potentia ſoꝛtis excedit potentiã
reſiſtiuã ipᷣiꝰ a.vel eſt ei equalis vł
minoꝛ.dicũt ꝙ vtiq; excedit eam.Et
quando dicitur vel ergo exceſſu di⸗
uiſibili vel indiuiſibili.dicunt ꝙ ex⸗
ceſſu diuiſibili. et qñ vlterius dicit᷑

ergo ſi ſolum per medietatẽ illiꝰ ex

ceſſus excederet a adhuc põt moue⸗
re a hoc negant. Et quando dicit᷑ q
libet exceſſus ſuff icit ad morũ dicũt
ꝙ non. ¶ LCirca quod dicunt duo.
Pꝛimũ eſt ꝙ nõ quilibʒ exceſſꝰ ſuf⸗
ficit ad inchoãdũ motũ. Secundo
dicũt ꝙ bene quilibet exceſſus ſuffi
cit ad continuãdum motum inceptũ
Unde diff icilis eſt incho are motuʒ
quam continuare motnm iam vtof

inceptum.¶ Sed contra iſtud quo
eſt fundamentã eoꝛuʒ volo pꝛobare
iſt aↄcluſionẽ ꝙ ſi quilibʒ exceſiꝰ ſuf
ficiat ad continuandã motũ: etiã d⸗
libet exceſſus ſufficit ad inchoandũ
motum.Quod pꝛobo ſic.qꝛ incipere
motũ vel eſt difficilius infinitevł ſo
lum finite. Si dicat᷑ pꝛimũ: ergo in
finitus exceſſus reqritur ad inchoã
dũ motũ qð eſt falſuʒ ad experienti
am. Si dicat᷑ ſcðᷣm ſic ̊ ꝙ incipere
motũ ſit difficiliꝰ in decuplo qꝙᷓ; con
t inuare motũ inceprũ:ſi ſic ſit aliqͥs
exceſſus:videlicʒ b qui ſuff icit ad cõ
tinuandũ motum et nõ ad inchoan⸗
dum ꝑ aduer ſariũ. Tũc arguit᷑ ſic.
ſolũ in decuplo ẽ difficiliꝰ inchoare
motũ q; cõtinuare: ergo ſi ẽ aliquis
exceſſus habẽs ſe in decupla ꝓpoꝛ⸗
tione ad exceſſum qui poteſt ↄtinua
re motũ inceptũ ille põt continuare
motũ et iucipere de nouo.ſed qꝛ per
eos dᷣlibʒ exceſſꝰ bene ſufficit ad cõ
tinuandũ motũ:ſequit᷑ ꝙ decima ꝑs
exceſſus b ſufficit ad cõtinuandum
motũ.et per ↄñs b exceſſus decuplꝰ
ad illã partẽ ſufficit ad inchoandũ u
lum motũ poſtiꝙᷓ ſolũ in decuplo diſ
ficilius ẽ inchoare q; ↄtinuare.⁊ per
ↄñs h nõ ſufficit ſolũ ad motũ conti
nuandũ.ſed etiꝗᷓ ad ĩchoandũ quod
ſuit ꝓbandũ: Et ita arguit᷑ de quo
cũq; exceſſu alio quẽ aduerſariꝰ di
ceret ſufficere ad continnandũ ſed
nõ ad ichoandũ.¶ Ad auctoꝛitatẽ pᷣ/
mo celi quã ale gãt pꝛo ſe ſcʒ ꝙ po⸗
tentia actiua termĩatur in maximũ
in quo põt:dico ꝙꝙ ariſto.per hoc tã
tum voluit dicere ꝙ terminat᷑ ꝑ ma
ximũ in quo põt numeratũ aliq̃ ſpẽ
numeri ſine fractiõe. Nerbi gratia.
ſi quereret᷑ quãta ẽ potẽtia ſoꝛtis le
uatiua ego rñũderem tanta ẽ quãtuʒ
ſoꝛtes poteſt leuare põdus centũ li⸗
bꝛarũ et non plus:nõ tamen ſimpli⸗
citer:ſed bene non ꝓlures libꝛas.licʒ

foꝛte centũ libꝛas eum dimidia. ſeq

hoc eſt ſtatim cũ fractione numeri

et hoc intendebat ariſto. et nõ ꝙ
tentia actiua eſſet termiata ſimplr
per maximũ in quo poſſet. ſic nul
lo mõ in maius. Et grã huiꝰ poſſũt
poni aſique ↄcluſiones. Pꝛima ẽg
potẽtia actiua non eſt terminata in
maximũ in quo põt. Patʒ hoc.quia
quocunq; dato in quo potẽtia acti⸗
ua põt.illud exercet᷑ ab illa potenti⸗
actiua exceſſu diuiſibili ⁊ cũ quiiibʒ
exceſſus ſufficit ad motũ tã inchoã⸗
dum i; continuandũ ſicut ꝓbatum
eſt.ſi quilibʒ ſufficit ad cõtinuanduʒ
ſicut coĩter oẽs concedũt: ſequi ꝙ
ſi data potentia folum ꝑ medietatẽ
dati exceſſus excederet datam reſi⸗
ſtentiam adhuc ipſam poſſet moue⸗
re.licet tardius. et per ↄñs pꝛioꝛi ex
ceſſu poſſet mouere re ſiſtentiam ag
gregatam ex reſiſtentia pꝛima. t/
ta quãta eſt medietas pꝛioꝛis exceſ⸗
ſus et per ↄñs potentia data reſiſti⸗
ua non erat maxima quã data potẽ
tia actiua poteſt mouere.et ita ꝓPpoꝛ

tionabiliter arguit᷑ de quacũq; alia

reſiſtentia data in quã data poten⸗
tia actiua põt ꝙ illa reſiſtentia nõ ẽ
maxima in quã illa potentia actiua
poteſt.ſ¶ Secũda cõcluſio Non ẽ da
re maxima reſiſtentia in quã poten
tia actiua nõ põt. Nam quacũq; reſi
ſtentia data in quã data potentia ac
tiua nõ poteſt dare maioꝛẽ reſiſten⸗
tiam ſaltẽ ſᷣm imaginationẽ mathe
maticã in quam etiã illa potẽtia ac⸗
tiua non poteſt eo ꝙ quicqͥd non po
teſt in minus non poteſt in maius.
et per ↄñs data quacunq; reſiſten⸗
tia in quam aliqua potentia actiua
nõ põt illa nõ ẽ max⁊a in quã eað po

tẽtia actiua nõ põt. Vnde inter oẽs
reſiſtẽtias ĩ q̃s potẽtia actia nõ pᷣt

nõ ẽ dare maximã reſiſtentiã ĩ quã

eadem potentia actius non poteſt.

m örttaend
ſwſieoriämqus
tmi ien Nint
itur Ppoltum: Darm
ieiſnuanlumnunan
t nina relgenuinqu
ia actius hopit Crtoerr

Goirgus lrpitu el
geſletic dun atu iull, u
lluni mmr il rellitinda“ wr.
ptitzacnuu otalter eni dta wrrt
lerucqis otite rine nocl teſ
ſtning iter es rencerng i quns n.
Uupgtitin nd en deh on
ſnadlliter pit don guntnor Ans ſon
lnes dehokentu teſitunn gro der erz
metur Etſtomn xluſo ſn o
uutellu ſtnaſu ömi
Fmurnea qvo pötpati, Pobat
miguptſtengeer
uſtppt ict enn oot
mnngectu N⸗
letis nmſoꝛ Ger

et xr e mnri, or,reſt
u ncmrmnnin ui drtit
atuipplen nolere eri
wnthlrer nglik de arignil
neſſtentu datin ui datn dorn
tn acnun döt ila teictemnan
murimain qui ila dorenrn n
ch erii Gclſlo eni
w fe maruna deſidentintn ariee
5N

5,“ tun ns wteh ur imi llel

o/

uswn veſin maius,
. nn uune eſie
. un dum linn rnaen⸗
mend nninnnu⸗ 7
4 xtu ſi ne men⸗
mins lis potetiz geiln
. v iorenrmniͦ eritüi,

tu nun no pot Han uuig
iſed ſenis datzn on onen

tum ſili ⸗n Innnmm nnk
mmi nmiiumn ailitiid
tti uu m uel e alict nonhe .

Tertia ↄcluſio. Non eſt dare mini

umHã reſiſt entiã in quã potẽtia actiua
poreſt. Pꝛobat᷑ qꝛ quacũq; reſiſtẽtia
nata in quũ potẽtia actiua põt ĩ mi⸗
noꝛẽ illa eadẽ põt. Patet.qꝛ quicqᷣd

poteſt in maius põt in minꝰ: quare

data reſiſtentia nõ eſſet minima m⸗
ter om̃es reſiſtẽtias ĩ quas data po

entiaactiua põt.ſ.Quarta cõcluſio

Potẽtia actiua terminat᷑ ꝑ minimã
reſiſtentiã in quã non poteſt.

Pꝛoba
tur da vł terminat᷑ ꝑ maximaʒ reſi⸗

ſtentiã in quã poteſt. et hoc nõ. vt pʒ

per pꝛimã ↄcluſionẽ: Uel ꝑ maximã

reſiitentiã in quã nõ põt et hoc non.
r patʒ ꝑ ſcvᷣam ↄcluſionẽ. Uel x mi
nimmã reſiſtentiã in quã põt.⁊ hoc nõ
yt patʒz ꝓ tertiã ↄcluſionẽ. Nel ꝑ mi⸗
nunã reſiſtentiã in quã nõ põt.et ſic

hẽtur ꝓpoſitum: Uñ ymaginandũ ẽ

ꝙ reſiſtentia equalis potẽtie motiue
elſt mima reſiſtentia in quã illa potẽ

tia actiua nõ põt.Ex eo ꝙ inter ões
reſiſtentias in quas illa potẽtia acti
ua nõ põt illa reſiſtẽtia ẽ mĩima. ⁊ ꝑ

vↄnñs ſi ſic tũc data potẽtia ĩ quãlibʒ

reſiſtentiũ minoꝛẽ illa reſiſtẽtia da⸗
ta potẽtia actiua põt:aliter enĩ data
reſiſteutia eq̃lis potẽtie actiue nõ eſ
ſet mima ĩter oẽs reſiſtẽtias ĩ quas
illa potẽtia actiua non põt. Pꝛopoꝛ⸗
tionabiliter pñt poni quattuoꝛ ↄclu⸗
ſiones de potentia reſiſtiua quõ ter
minetur.Et ſit pᷣma ↄcluſio iſta. Po

tẽtia reſiſtiua ſeu paſſiua nõ termia

tur maxime a quo põt pati. Pꝛobat᷑
qꝛ quocũq; dato a qͥ põt pati a ma⸗

ioꝛi põt pati.quicqd enim põt pati a

minoꝝ poteſt pati a maioꝛi. Secũ
da acluſſo. Potẽtia paſſiua nõ termi
nat minime a quo põt pati.ꝓbat᷑ qꝛ
quacũq; potẽtia paſſiua poteſt pati
aliud excedit eã exceſiu diuiſibili. et

per ↄñs a minoꝝ põt pati videlicʒ ꝙ

excedit eã ſolũ ꝑ medietateʒ pꝛioꝛis
exceſſus.a iter non quilibʒ exceſſus

ſufficeret ad motũ.cuius oppoſitum
dictum eſt. ¶ Zertia ↄcluſio. Poten
tia paſſiua nõ termiatur minimce a
quo non põt pati. Pꝛobat᷑ quia a q̊⸗
cunq; potentia paſſiua non põt pati
etiam a minoꝛi illa non poteſt pati.
quicqd enim nõ poteſt pati a maioꝛi
ñ pᷣt patia minoꝛi.⁊ ꝑ ↄñs nõ poteſt
dari minoꝛẽ potentiã actiuã a qᷓ̃ po⸗
tentia paſſiua non põt pati.¶ Quar⸗
ta ↄcluſio. Potentia paſſiua termĩa
tur a maxima potentia actiua a qua
non õt pati.vnde potẽtia actiua e⸗
qualis potẽtie reſiſtiue eſt maxima
a qua non poteſt pati illa reſiſtentia
quia inter om̃es potẽtias actiuas a
quibus non poteſt pati illa potentia
actiua ẽ maxima poſt a qualibʒ ma
ioꝛe põt pati.nam quilibʒ maioꝛ illa
excedit reſiſtentiã.⁊ cũ quilibʒ exceſ
ſus ſufficit ad motũ: ſequit᷑ ꝙ queli
bet potẽtia actiua maioꝛ illa põt mo
uere illã reſiſtentiã. Cõcluſio ꝓbat᷑
Potentia paſſiua termĩatur aliquo
termino poſtq; non ab oĩ potẽtia ac⸗
tiua poteſt pati:ſed ab aliqua ⁊ aliq̃ᷓ
non. vel ergo terminat᷑ maxĩe a quo
poteſt pati.vel minime a quo nõ po⸗
teſt pati.vel maxĩe a quo nõ põt pa
ti. Non põt dici pꝛimũ ꝑ pꝛimã ↄclu
ſionem.nec ſecundũ per ſcðᷣaʒ ↄclu⸗
ſionẽ.nec tertiũ per tertiã ↄcluſionẽ
ergo relinquitur quartũ.et ſic habe
tur ꝓpoſitũ. ¶ Circa iſtã materiam
plures poſſiunt moueri difficultates
et dubitatões de quibꝰ ſuꝑſedeo qᷣa
de eis tractaui circa xꝛimũ celi ⁊ eti
am qꝛ tales dubitatõnes non ꝑtinẽt
ad pꝛeſens negotiũ cũ ſint difficłta
tes naturales et non ex vᷣtute ſinca
thegoꝛeumatũ pꝛocedentes. His
viſis rñdetur ad ſophiſma ꝙ ipᷣm ẽ
verũ capiendo ly infinitum ſincathe
goꝛeumatice/capiẽdo tñ cathehoꝛeu
m atice ipᷣm eſt falſuʒ ⁊ ſecundũ hoc
pʒ quõ rões ad ipſuʒ facte dñt ſolui:

Nůc in hac parte reſtat ponere ſo
phiſmata diff icultatẽ hñtia ex ſinca
thegoꝛcumatibus que dicunt᷑ gemi⸗
nata apud antiquos ſophiſtas ſicut
ſunt iſta ſincathegoꝛeumata.quicqͥd
quotiẽs.qualiſcũq;.vbiq; ⁊c. gratia
cuius ſit hoc puimum ſophiſma.
Sophilma.lxiiii.
Quicquid audit ſoꝛtes illud pꝛofert
plato.poſito ꝙ plato ꝓferat iſtã nul
lus homo ẽ aſinus et ſoꝛtes nõ audi
at illã negationẽ audiat tamẽ reſi⸗
duũ et non plus. Tunc. ¶ Impꝛo
batur ſophiſma. Soꝛtes audit li hõ
eſt aſinꝰ et nichil plus et hoc ideʒ ꝓ
fert plato:ergo quicqd audit ſoꝛtes
illud pꝛofert plato.ſꝗ¶ In oppoſitũ ar
guitur.quicqͥd audit ſoꝛtes illud pꝛo
fert plato: ſed falſuʒ audit ſoꝛtes qꝛ
audit iſtã homo ẽ aſinus & falſum ꝓ
fert plato.ſed hoc ẽ falſũ qꝛ plato pyͤ
fert iſtã nullus hõ eſt aſinus qꝗᷓ nõ eſt
falſa ſed eſt vera.ſ Ad ſophiſma re
ſpondet᷑ ꝙ ipᷣm eſt verũ.ſed dubiũ ẽ
vtrũ ꝓbatio valeat. Et videt᷑ ꝙ tłis
ꝓbꝛtio non valeat videlʒ: quicq uid
audit ſoꝛtes pꝛofert plato. ſed falſuʒ
audit ſortes: &̊ ſim pꝛofert plato. eo

ꝙ ſub diſtributione vniꝰ pꝛedicamẽ

ti ſumit᷑ terminꝰ alteriꝰ pꝛedicamẽ
ti. vñ ſub iſto diſtributiuo alidd qð
eſt diſtributiuuʒ ſube ſubſumit ilte
terminꝰ falſum qui ẽ de ꝛedicamen

to qualitatis. ⁊ ſic videt᷑ eẽ mutatio

quid in qle in dicta ꝓpõe.et ſic vide
tur accidere fallacia figure dictiõis
ꝓpter hoc ꝙ talis ꝓbatio nõvidetur
valere. Reſpõdet᷑ vtiq; ꝙ pꝛedicta ꝓ
bꝛtio eſt bona. ¶ Pꝛo quo notandũ
eſt ꝙ arguẽdo per diſtributiua pꝛedi
camentoꝛũ et eoꝛũ relatiua non licet
ſub diſtributiuovniꝰ pꝛedicamẽti ſu
mere terminũ alterius pꝛedicamẽti
pꝛeterqᷓ ſub diſtributiuo ſudᷣe ſumi
polſuut termini alioꝛũ pꝛedicamen⸗

toꝛum niſi ampliatio phibeat. ömi

patet. Non ſequi quatuſcũq; curj

rit tantus diſputat.ſoꝛtes currit: ex
go ſoꝛtes diſputat.ſed bene ſequi
quãtuſcũq; currit tãtꝰ diſputat ſoꝛ⸗
tes bicubitus currit: S ſoꝛtes bicubi
tus diſputat. Simutrter nõ ſequit᷑
quãtuſcũq; currit tãtus diſputat.al

bũ currit: ergo album diſputat. x ſic

de diſtributiuis pꝛedicamentoꝛũ ac
cidentiũ põt exẽplificari ꝙ nõ valet

argumentatio vbi ſub diſtributiuo

vmꝰ pꝛedicamẽti accñtis ſumit᷑ ter

minus alterius pꝛedicamẽti. Exem⸗

plũ ſcdᷣi. Nã bene ſequit᷑:quicqᷣd vi
des ego video album vides: & albuʒ
video.Exemplum tertui.ſcʒ quo mo⸗
do ampliatio aliqñ hoc impedit.naʒ
non ſequitur quicquid viciſti ulud
tu vides.album tu vidiſti: g̊ albũ vi
des.ampliatio autẽ impedit ↄnaʒ de

qua ampliatõe diffuſius videbiturĩ

tercia parte huiꝰ tractatus. Cauſa
autẽ quare ſub diſtributiuo ſubſtã⸗

tie poſſunt ſumi termĩ de aliis pꝛe⸗

dicamentis et nõ e cõuerſo ẽ. qꝛ re⸗
latiuũ ſube ſimpliciter deſi gnat idẽ
titatẽ.relatiua aũt alioꝛũ pꝛedicamẽ

toꝛũ ſicut ſunt talis tantus ⁊c. non
deſignant idẽtitatem ſimpłr ſed ſo⸗
lum ſimilitudinẽ aut equalitatẽ vel
aliquid hmõi. Et ꝓpõ affirmatiua ꝑ

quã ſumitur ſub diſtributiuo deſi⸗
gnat etiã idẽtitatem ſimpliciter eiꝰ

pꝛo quo ſubiectũ ſupponit ad illð ꝓ

quo pꝛedicamentũ ſupponit de quo
cũq; pꝛedicamẽto ſint termini. Iſta
eſt cauſa quare ſub diſtributiuo ſbe

pfñt ſumi termini alioꝛũ pꝛedicamen

ton et nõ ſub diſtributiuis acciden/

tiũ. Ex hoc patet argumentationeʒ;
eſſe bonã ſcʒ quicquid audit ſoꝛtes

ꝓfert plato:ſed fſalſum audit ſoꝛtes
& fum pꝛofert plõ. Et qñ dỹ S plato ĩ
dicto caſu pꝛofert ſłm. dico ꝙ ſle qs

netimneper gro n
Chottfſeltſper ngnnon cve i
polſus ſan uen ntuenti,
Nohilmald.

Nuridͦden oun ameſct d
rur ſophiſma Augun de' ſcun ¹

uliviohlltus eopſcutd deus

ve ſer wvicjaſeiut/Setunch
lurmuſ: cii del ilen ihe de⸗
ſpleizdeieſ ſenpeudem ci de⸗
pen lin gio ſ ſeltu dei
cnede guecca de ſeuit dyue
tflaroſteangut. Ouicqd de

ſctſeyitatur gfui dintin⸗
“ ine — hzeſ

1 lte, nnte

fitta e
ſauud unſhen
4 e es den ed
inſih unſtite
¹ tes aertti,
u Olſouta N
itſig Oinluinn
antarft tionin
nvalinn ie

nssdhuntunlſteiii
sanphintd ui nneit fe,
4 un anpimöe dfflns ift
e ien ane hu atle ſt
ſn Mrtvutluo int
e wliunt in,lerni ealis
Acamenns et no ecoerſo ?
ltuu ſube ſimplicter deſignnn
ttate relariu aut aloꝛi reclen
torü llan ſunt tulistunus a
Agmn Mitimonſimgt tl
mn Emümdtds r equitiit
. guuſnd Et Maaſfnmun
güſumnn ſib DUrbemon
gin eniͦidilnen ſmit
e no ſbici iupvl i

ofert vnũ falſum quod tñ eſt pars
vnius veri.et ſic ↄcedo ꝙ ſimul pꝛo⸗
fert:et ver ũ et ſłm.qꝛ ſimul pꝛofert
iſtam. nullus lhõ eſt aſinus ⁊ hõ ẽ aſi
nus. qꝛ pꝛoferẽs totũ pꝛofert eiꝰ
tem et pᷣma ẽ vera ⁊ ſcda falſa: Sʒ
diceres: ſit iſta ꝓpõ nullꝰ hõ eſt aii⸗
nus a.et ſit illa hõ eſt aſinus bqᷓ eſt
rs ei?. Tũc ꝓbo ꝙ b ſit ꝓpoſitio
vera et ꝑ ↄns falſum ẽ ꝙ falſuʒ pꝛo
fert plato. in dicto caſu aſſumptum
arguo. Illa ꝓpõ ẽ vera cuiꝰ pꝛedica
tum vere negat᷑ de ſuo ſubiecto: ſed
ꝛedicatũ ipᷣius b vere negat᷑ de ſuo

u ſubiecto.qð pʒ pꝛedicatũ ipᷣius a ve

re negat᷑ de ſuo ſubiecto: ſed idẽ eſt

noino pꝛedicatũ ipſius a ⁊ ipᷣius b: 8

pꝛedicatũ ipius b vere negat᷑ de ſuo
ſubiecto. Ad iſtud dico ꝙ vtiq; b eſt
ſalſum. Et qñ dicit᷑.oĩs illa ꝓpoſitio
eſt vera cuius pꝛedicatũ vere negat᷑
de ſuo ſubiecto:ↄcedo ſi hoc ſit ꝑ ne
gationem q̃ ſit pars ꝓpõnis. mõ ſic
nõ eſt in pꝛopoſito.qꝛ licet pꝛedicatũ
tius b vere neget᷑ de ſuo ſubiecto.
hoc tñ non ẽ per negationẽ q̃ ſit ꝑs
ipſius b:ſed tñ per negationẽ que ẽ
pars ipſius a.ſicut patet intuenti.

Sophil ma. lxv.
Quicqͥd deꝰ ſciuit adnuc ſcit.ſ Pꝛo
batur ſophiſma. Aliqua deꝰ ſciuit ⁊
nulliꝰ ẽ oblitus eoꝝ q̃ ſciuit: deus
adhuc ſcit quicqd ſciuit. Secundo
ſic arguit᷑.ſcĩa dei ẽ idem ꝙ ipᷣe deꝰ
ergo ſcĩa dei eſt ſemꝑ eadem cũ deꝰ
ꝑmaneat idẽ.⁊ ꝑ ↄñs ſi ſciẽtia dei ẽ
ſemꝑ eadẽ quicqͥd deꝰ ſciuit adipuc
ſcit. ¶ Tertio ſic arguit᷑. Quicqͥd de
us ſcit repñtatur ꝑ ſuã eẽntiaʒ: ſʒ eſ
ſentia diuina ſemꝑ repꝛeſentat eað
cũ ſit oiĩno ĩmutabilis:S deꝰ ꝑ ſuaʒ
eẽntiaʒ oĩa ſcit q̃ ſciuit ⁊ per ↄñs qͥc
quid deꝰ ſciuit adhuc ſcit.. Quarto
ſic arguit᷑. Cõtradictoꝛiũ ſophiſma
tis ẽ flm:g̊ ſophiſma ẽ verſ.tʒ ↄña

Añs ꝓbatur.qꝛ ↄdictoꝛiũ ſophiſms
tis eſt.alidd deꝰ ſciuit quod nõ ſcu
et hoc ẽ fłm. Nã ſi ſic.tũc eẽt ↄcedẽ
dũ ꝙ deꝰ ſe aliqñ habuerit aliter qᷓ
habʒ.mõ hoc ẽ fqʒ:qꝛ tũc eẽt muta⸗
bilis.¶ In oppoſitũ arg.QOuicquid
ſciuit deꝰ adhuc ſcit:ſʒ te nõ eẽ deꝰ
ſciuit:g te nõ eẽ adhuc ſcit.⁊ cũ ni⸗
chil ſcit᷑ niſi verũ vt pʒ pᷣmo poſteri⸗
oꝛũ ſeqᷣt᷑ ꝙ ſi ſcit te nõ eẽ: te nõ eſſe
eſt verũ.⁊ qꝛ etiã te eẽ eſt verũ ſeqᷣt᷑
ꝙ; ſimul ẽ verũ te eſſe ⁊ te nõ cecẽ.et
ſic ↄdictoꝛia ſimł eẽnt vera./ Secũ
do ſic. qcquid deꝰ ſciuit adhuc ipſe
ſcit:ſʒ aliqñ ſciuit iſtã nullꝰ hõ diſ⸗
putat.⁊ aliqñ ſciuit iſtã alids hõ diſ
putat.g adhuc ſcit vtrãq; eaꝝ. ſed ſi
ſic ſedtur etiã ꝙ ſciat iſtã alids hõ
nõ eſt homo:ſʒ hoc ẽ flm.eo ꝙ falſũ
nõ ſcit᷑. ꝓbat᷑ ↄña eo ꝙ ſequit᷑ ĩ feri⸗
ſon nullus hõ diſputat alids hõ diſ
putat.&̊ alids hõ non ẽ hõ.¶ Tert:io
ſic.ponat᷑ cuſꝰ ꝙ hec aliqñ fuerit ve
ta.õe albũ ẽ aſinꝰ.⁊ poſtea hec fuit
vera hõ ẽ albus.tũc quicqͥd deus ſci
nit adhuc ipᷣe ſcit.ſed iſtã om̃e albũ
eſt aſinusaliqũ ſciuit.⁊ etiã iſtã.hõ
eſt albus:&̊ vtrãq; iſtaꝝ deus ſcit.et
per ↄñs vtrãq; iſtarũ ſcit deus et ꝑ
ↄñs vtraq; iſtarũ eſt vera. Et vltra
vtraq; iſtarũ ẽ vera:&̊ hõ eſt aſinus.
ꝓbat᷑ ſic ↄna arguẽdo in darii.om̃e
albũ ẽ aſinꝰ aliqͥs hõ ẽ albus: ergo
aliquis homo eſt aſinꝰ. ¶ AZd ſophiſ
ma rñdetur ꝙ ipᷣm eſt falſum. Cir⸗
ca quod tamẽ eſt notandum ꝙ deus
aliquando aliquid ſciuit quod mo⸗
do non ſcit.pꝛopter hoc tamen non
eſt mutatio facta ĩ deo licʒ bene mu
tatio fuerit in rebus aliis a deo qꝛ
deus aliquid ſcit quod pꝛius non ſci
uit eſt pꝛopter mutationem rei que
ſic ſe habʒ et pꝛius nõ ſic ſe habuit.
¶ Ad rationes. ¶ Ad pꝛimam dico
ꝙ non ſequitur aliqua deus ſciuit ⁊
nullius eſt oblitus eoꝛum que ſciuit

ergo quicquid deus ſciuit adhuc ip⸗
ſe ſcit.non enĩ ſeqᷣtur.deus ſciuit te
non eſſe et mõ non ſcit te nõ eſſe:S̊
deus eſt alicuiꝰ oblitꝰ. Sed ad hoc
ꝙ ↄña deberet valere opoꝛtet adde/
re in añcedente nec res ẽ mutata.vñ
te ſedente et me vidẽte ſcio te ſede⸗
re et tñ ſtatim te ſtãte me vidẽte nõ
ſcio te ſedere.nec ex hoc ſequit᷑ ꝙ ſũ
alicuius oblitꝰ.qꝛ res ẽ mutata:eti⸗
am ſcĩa quã habui de illa deꝑditur
non ꝑ obliuionẽ ſed ꝑ mutationẽ ſcʒ
tm̃ de ſedere in ſtare. Vñ obliuiſci ẽ
non ſcire pꝛius ſcitũ nulla mutatiõe
facta ex parte rei.¶ Aſcdðaʒ diciẽ ꝙ;
ſcientia dei ẽ idem cũ ipᷣo deo.⁊ iðo
ſcĩa dei ſemꝑ manʒ eadẽ. ſed tamen
ſcientia dei non ſemꝑ manet ſcãa e⸗
iuſdẽ.vnde bene concedit᷑ ꝙ ſcientia
dei qua ſciuit te nõ eſſe ſemꝑ manet
eadẽ ſed tñ non manet ſcĩãa eius qð
eſt te non eſſe.eo ꝙ non ſemꝑ te non
eſſe manet verũ.et totũ ulð fit abſq;
mutatione dei.Et poteſt qtũ ad hoc
poni exemplũ ſatis familiare. Nam
ponat᷑ ꝙ ſol ſtet cõtinue in eodẽ ſitu
⁊ nõ mutet᷑ localiter et vnũ dyapha
nũ ponatur cõtra ſolem nullo opaco
interpoſito inter ipſum ⁊ ſolẽ/certũ
eſt ꝙ tunc dyaphanũ illud illumina⸗
bitur a ſole.⁊ ſi poſtmodũ ponat᷑ ali
quod opacum inter illud et ſolẽ im⸗
pediens illuĩationem illius dyapha⸗
ni a ſole: certum eſt ꝙ nõ illumina⸗
bitur a ſole.et ſic ſol quandoq; illu⸗
minat illud dyaphanum ⁊ quandoq;
non abſq; mutatione ſolis.ſed ꝑ mu
tationẽ dyaphani et coꝛpoꝛis opaci.
Ita imaginandum eſi in ꝓpoſito de
deo ꝙ ipſe manens immutabilis ali
qquando eſt ſcientia alicuiꝰ æ aliquã⸗
do nõ. Tertia ratio cõſinnliter po
teſt ſolui.ꝗ Ad quartã dico ꝙ immo
eius contradictoꝛia eſt vera.et quã⸗
do dicit᷑ ꝛ ergo deus aliqñ ſe habuit
gliter qᷓ modo ſe habet. negat᷑ ↄña.

qa ſufficit ꝙ alie res a deo ali
ſe aliter habuerũt q; modo ate⸗
et aliqñ nõ ſic ſe habuerũt ſicut mo

do ſe habẽt.ad hoc ꝙ hec ſit vera a⸗5

liquãdo aliqd deus ſciuit qð modo
nõ ſcit. Unde nunq; deus ſe habuit
aliter ꝙ; mõ ſe habʒ vel aliqñ ſe ha⸗
bebit iᷣm mutationẽ ſin: ſed bene ſe
cundum mutationẽ alioꝛũ a ſe. nee
hoc arguit aliquã mutationẽ in deo
Unde ſi aliqua columba eſſet ĩ ma⸗
nu dextra et poſtea eẽt ĩ ſiniſtra ego
me aliter haberem ad illa q; pꝛiꝰ: et
tamen ꝓppter hoc non opoꝛteret eſſe
aliquã mutationẽ in me ſed ſuffice⸗
ret mutationẽ eſſe in colũba. ¶ In

his q̃ ſpecialiter dicta ſũt in hoc ſo⸗
phiſmate me ſubucio alioꝛum coꝛre

ctioni.hec de iſto ſophiſmate.

Sophilma. lxvi.
Eſt iſtud. Quotienſcũq; fuiſti pari⸗
ſius totiens fuiſti homo. ¶ Pꝛobat᷑
ſophiſma. E ius cõtradictoꝛiũ ẽ ſal⸗
ſum:ergo ipᷣm eſt verũ.ↄña tenet.aſ
ſumptũ ꝓbatur.qꝛ cõtradictoꝛiũ eſt
Aliquotiens fuiſti pariſius et nõ ſui

ſti hmo:mõ hoc eſt falſum. Scðo
ſic.in a.tempoꝛe fuiſti pariſius ⁊ tũc

fuiſti homo.in b fuiſti pariſius⁊ tũc
fuiſti hõ et ſic de aliis tpᷣibus in qᷣb⸗
fuiſti pariſius: igit᷑ quotienſcũq; fui
ſti pariſius tociẽs fuiſti hõ. ¶ Im

pꝛobatur ſophiſma. Quotienſcunq;
fuiſti pariſius tociens fuiſti homo:
ſed bis fuiſti par iſius:ergo bis fui⸗

ſti homo. diſcurſus eſt bonus ⁊ con

cluſio falſa.ꝗ aliqua pꝛemiſſarũ ⁊ n⸗
minoꝛ ergo maioꝛ.ꝙ cõcluſio ſit fal

ſa pꝛobat᷑ da ſequit᷑ bis fuiſti homo

ergo aliquãdo fuiſti homo.et poſteꝛ
aliqñ non fuiſti homo ⁊ ite ruʒ fuiſti
homo.modo hoc ẽ falſum.ↄñna tenet

eo ꝙ hoc aduerbiũ bis ſignificat int
ruptionem tpᷣis ſigiificatũ ꝑ verbũ

cuiꝰ verbi hoc aduerbiuʒ bis deter?

nnctnegetur din ergo dugi
frtunquumv a ſnodd⸗
ſuingumuer Rtuig nan
it anadvervumumen daen
verb ratione s conſiginſ⸗
itnöterninu umeralePn
dei gſophiſmm el ſen. er g
Acoi ſophiſnans e ſalen
negit ñ hec no eſt eus di
guotles fuiſt ounſtus et no
ſiſcleſt ſtaaluonis fulti
ſutno tmiens iult ho ct i
n Diatum dic nonſe⸗
mnſulhoerilns te, ſedt fal
nu agntmeni imnſufic

ar znnarrog 144

inmant
fuinpec —

—WWʒ
—
☛
SE
— S=
= =
= =.
S=
+☛
.
—

ophibmalkrv,

Alud. Quone ſiog ſuicht,,
ſuus tonens alnſſan
ſcyuſim Euecindganßeii
ſummgoſincl mu /fitene/
ſunpri unr gcoͦrglctoni⸗
Aliguottens fuillpanſlus et no i
khomo:no hoee ſaſun (
Ccun a tempore fulſtipartligs ati
uſ homon diolrpariſtueti
funho er ſee de dus thdnongr
fuihperiſus: igit guotlenſcigti
upariſus tocts fuln h 0
probatn ſophiſnu. Otmnſan
ſulſt pn ſus mnens ili hamn
ſcgbis ſlli r M cMN ſuj
K vnv, lvrlisc bons con
AuCofaſacalui gonſnini
mvnmn glſolit fi
nm o ln⸗
aumg,gi ſalli e fuſtt honn
run ihfiſthind tftt
nnflleen un
oboe ituͤͦna ſeniien

minatio.¶ Pꝛo rñũſione ſophiſmatis
eſt ſciendũ ꝙ hoc ſincathegoꝛeuma
q̃tienſcũq; diſtribuit ꝓ tꝑibus mẽſu
rãtibus actus iterruꝑptos.hmõivero
tpᷣa ĩpoꝛtant᷑ ꝑ hmõi aduerbia nũeri
bis ter q̃ter ⁊c.ſᷣm ꝙ deĩ minãt ver⸗
bum rõne tꝑis conſigãti per ipſum.
Per iſtã eni pꝛopõnem bis fuiſti hõꝛz
ſigãtur ꝙ aliqñ fuiſti hõ et quãdoq;
poſtmodũ non fuiſti hõ ⁊ iterũ fuiſti
hõ. Et per iſtã bis cucurriſti ſigãtur
ꝙ aliquo tꝑe cucurriſii. et qñq; poſt
modũ nõ cucurriſti ⁊ iteꝝ cucurriſti
¶ Sed cõtra hoc aliqs diceret. ſi ſic
ſeq̃retur ꝙ hec eẽt falſa.bis duo fue
runt q̃ttuoꝛ: qꝛ eſſet ſenſus ꝙ aliqñ
duo fuerũt quattuoꝛ et qñq; poſtmo
dum duo nõ fuerũt quattuoꝛ. ⁊ iteꝝ
poſtmodũ duo fuerũt quattuoꝛ. mõ
hoc eſt flm̃. RNñdetur ꝙ in iſta pꝛo⸗
põne bis duo fuerunt quattuoꝛ.hoc
aduer biñũ bis põt deterĩare hoc ver⸗
bum fuerũt ratione tꝑis conſigãti ꝑ
ipᷣm.vel põt deterĩare iſtuʒ terminũ
numeralẽ duo. Si pꝛimo mõ ſic ne⸗
garet᷑ iſta. bis duo fuerũt quattuoꝛ.
7 tũc bene valet ↄña facta: ſʒ ſi ſcðᷣo
modo ↄcedit᷑ iſta.bis duo fuerũt q̃t⸗
tuoꝛ. et negatur ↄña ergo aliqñ duo
fuerunt quattuoꝛ/ et poſtmodũ duo
fuerũt quattuoꝛ: qꝛ talis ↄña non vʒ
niſi qñ aduerbiũ numeri determĩat
verbũ ratione tꝑis conſigãti per ipᷣʒ
et nõ terminũ numeralẽ.q Hisviſi⸗
diciũ ꝙ ſophiſma eſt fłm. et qñ dicit
dictoꝛiũ ſophiſmatis ẽ falſum hoc
negat᷑. Vñ hec nõ eſt eius ↄdictoꝛia
aliquotiẽs fuiſti pariſius et nõ fuiſti
hõ.ſed eſt ita.aliquotiẽs fuiſti pari⸗
ſius ⁊ nõ totiens fuiſti hõ. et illa eſt
vera.¶ Ad aliam dico ꝙ non ſeqᷣtur.
in a fuiſti pariſius ⁊c. ſed ẽ fallacia
2ↄñtis. arguitur enĩ ab inſufficienti.
UVñ ad hoc ꝙ ↄña valeat opʒ addere
in añte interruptionem tꝑis ſic.in a
fuiſti pariſiꝰ et tunc fuiſti hõ.⁊ qñq;

poſt nec fuiſti pariſius nec fuiſti hõ.
et iterũ fuiſti pariſius ⁊ fuiſti homo
⁊ ſic de aliis. et tunc bene ſequitur.
quotiẽ ſcunq; fuiſti pariſius totiens
fuiſti hõ.ſed tunc añs eſt falſum.
Sophilma lxvii.
Qualecũq; eſt aliqᷣd ſi ipſum ẽ albũ:
tale eſt aliqd ſi ipſum eſt nigrũ. Pꝛo
batur pꝛo pꝛima nte. albũ eſt alidd ſi
ipſum ẽ albũ. nigrũ eſt auqᷣd ſi iꝑſuʒ
eſt mgꝛũ.mediũ.i.in medio coloꝛe co
loꝛatũ eſt aliqͥd ſi ix ſum ẽ albũ.ergo
qualecũq; eſt aliqd ſi ipſum ẽ album
Scðdva pars ꝓbatur. albũ eſt aliqᷣd
iipſum ẽ albũ. nigrũ eſt alidd ſi ipᷣʒʒ
eſt nigrũ ⁊ ſic de aliis.& tale ẽ aliqd
ſi ipſum ẽ nigrũ.⁊ ꝑer ↄñs q̃ſiecunq;
eſt aliqd ſi iꝑſum ẽ albũ:tale ẽ aliqd
ſi ipſum ẽ nigrũ. In oppoſitum ar̃ũ.
qᷓlecũq; eit aliqd ⁊c.SO ſub quacunqʒ
q̃litate ẽ aliquid dũ eſt albũ:ſub eað
qualitate ẽ ipſum dũ eſt nigruʒ. ↄñs
ẽ flłm et ↄñia pʒ exceſſu ſophiſmatis.
Eodẽ modo ꝓbatur iſtud ſophiſimna.
q;tũcunq; eſt aliquid ſi ipᷣm eſt bicu
bitũ tm̃ eſt aliquid ſi ip̃ᷣm ẽ tricubitũ
Patet. bicubitũ eſt aliqd ſi ixſum ẽ
bicubitũ. tricubitũ eſt aliqd ſi ipᷣm ẽ
tricubitũ ⁊ ſic de aliis ̊ q;tũcũq; ⁊c.
Et pʒ pꝛima ꝑs ſophiſmatis. Scðᷣa
pars ꝓbatur. bicubitũ eſt aliquid ſi
ipſuʒ ẽ tricubitũ. tricubitũ eſt alidd
ſi ip̃m eſt tricubitũ: et ſic de aliis.S
tũcunq; ẽ aliquid ſi ipſum eſt bicu
bitum ⁊c. Tertio ſic ar̃.bicubitũ ẽ
aliqᷣd ſi ipſum eſt bicubitũ.tricubitũ
eſt aliqᷣd ſi ipſum ẽ tricubitũ ⁊ ſic de
aliis Sg q́;'tũcunq; eſt aliqd ſi ipᷣm ⁊c.
¶ In oppoſitum ar̃.Ouãtũcunq; ⁊c.
ergo ſub quacũq; qtitate eſt aliquid
ſi ipᷣm eſt bicubitũ:ſub tanta ẽ alidd
dũ ipſum ẽ tricubitũ. ſed hoc ẽ ſłm.
Silr poteſt pꝛobari ⁊ ĩpꝛobari iſtud
Ubicũq; exiſtens eſt aliqd ſi ipᷣm eſt
rome:ibidẽ exñs eſt aliquid ſi ipᷣm ẽ
,1

pariſius ꝓbatur in hoe loco exñs eſt
aliquid ſi ipſum ẽ rome: ⁊ in eodem
loco exñs eſt aliquid ſi ipᷣm ẽ pariſiꝰ
et ſic de aliis locis ergo -c. ¶ In
oppoſitũ arguitur. vbicũq; exñs ⁊ca
ergo in quocũq; loco ẽ aliquid exñs
rome: in eodẽ loco eſt aliquid qð exi
ſtit pariſius.mõ hoc ẽ falſum. Silr
põt ꝓbari et ĩpꝛobari iſtud. Quotiẽſ
cunq; currẽs elt aliquid ſi ipſum eſt
ter currens:totiens currẽs eſt aliqᷣd
ſi ipſum ẽ bis currẽs. Pꝛobat᷑:quia
ſemel currẽs eſt aliquidſi ipᷣm ẽ bis
currẽs. ⁊ etiã ſemel currẽs eſt aliqd
ſi ẽ ter currẽs ⁊ ſic de aliis ergo ⁊c.
In oppoſitũ arguit᷑ aꝛ ſi ſophiſma
eſſet verũ ſeq̃retur ꝙ quicunq; eſſet
currẽs bis ect currẽs ter.⁊ ꝙ totiẽs
curreret bis currẽs ſicut ter currẽs
Eodẽ mõ ponit᷑ iſtud. Qualitercũq;
faciẽs eſt aliquid ſi ipſum ẽ bene fa
ciens:taliter faciens ẽ aliquid ſi ipᷣm
eſt male faciẽs. ¶ Ad oĩa pꝛedicta
ſophiſmata eſt aduertendũ ꝙ eodeʒ
modo ſoluũtur. Uñ pꝛimũ habet du
plicẽ ſenſum.vnũ ꝙ fiat punctuatio
inter ly qualecũq; et reſiduũ ſequẽs
Scðo modo ꝙ nõ fiat talis pũctua
tio.: Et ſᷣm hoc ſopłiſma dẽ habere
ſenſum ↄpoſitũ vel diuſum. Pꝛimo
modo ſenſus ſophiſmatis eſt quale⸗
cunq;.i.qualẽcũq; qualitatẽ habens
pũctua ibi.eſt anquid ſi ipſuʒ ẽ albũ
tale.i.talẽ qualitatẽ habens.pũctua
ibi iterũ.eſt aliquid ſi ipᷣm eſt mgꝛũ.
et ule ſenſus eſt verus. Si ſcðᷣo mõ
ſophiſma ſignificat ꝙ ſub quacunq;
liutate eſt aliquid dũ ipſum eſt albũ
ſub eadẽ eſt aliquid ſi ipſum ẽ nigꝛũ
et hoc eſt falſum. ⁊ ſᷣm hoc rationes
ſoluuntur. Eodẽ modo dicit᷑ ad alia
ſophiſmata.

¶ Et hec de pꝛima parte
huius tractatus.

Sta eſt ſeða pars huiꝰ
tractatꝰ? in qᷓ magiſter
4 Albertus de ſaxonia
tractat ſophiſmata dif
ficultatẽ hñtia ratione
negatiõis vel terloꝝ includentiũ ne

gationẽ ſicut ſunt dictiẽes excluſiue

exceptĩe ⁊ iſte dictiões dr̃t/aliud/nõ
idẽ ⁊ płes tales.Et pᷣmo ponẽda ſũt
ſophiſmata oꝛtã hñtia rõe huiꝰ voi
nego. Ad cuiꝰ euidentiã eſt pᷣmo no
tandũ ꝙ hoc verbũ nego vel negare
ſigãt actum politiuũ ſcʒ negatĩe rñ⸗
dere ñ includẽs in ſuo ꝑ ſe ĩtellectu
negationẽ.Et ideo nõ ſequit᷑ ſoꝛtes
non ↄcedit deũ eſſe:ergo ſor̃s negat
deum eſſe. qꝛ pꝛims eſt negatiua ⁊
nichil ponit.et ſcdða eſt affirãtiua ⁊
aliqd ponit. Et iõ vlteriꝰ dico ꝙ hoc
verbũ nego nõ ↄfundit tᷣminũ ſequẽ
tem ſe diſtributie mobiliter.qꝛ ſi ſic
hoc eſſet rõne negationis incluſe in
eius ꝑ ſe ĩtellectu mõ hoc eſt falſum
et iõ non ſequit᷑ ſoꝛtes negat ꝓpõeʒ
ergo ſor̃s negat iſtã pꝛopõeʒ. ſed bñ
ſequit᷑ eõ. Nichilominus tñ benc di
cimus ꝙ hoc verbũ negovel negare
ſigãt negatiue rũdere que negatiua

reſpõſio exercet᷑ per hanc dictionẽ ſi

dicendo non eſt ita.et ideo iſta nega
tio nõ dicitur negatio exercita

Sophilma.i.
eſt iſtud. Negatũ eſſe aĩal eſt verum
poſito ꝙ neget᷑ iſta/ ppõ deũ eſſe aial

Pꝛobat ſophiſma. hoc eſt ven demõ

ſtrato deũ eſſe hoc ẽ negatũ eſſe aĩal
ergo negatũ eſſe aĩal eſt verũ.ꝗ Im
pꝛobat᷑ ſophiſma:qꝛ negatũ eſſe aĩal
eſt vnũ dictũ cui coꝛrñdet iſta pꝛopõ
negatũ eſſe aĩ al.modo ð nullo dicto
eſt verificabile ly verũ vel ly falſum
niſi ex eo ꝙ de pꝛopõne ſibi coꝛreſpõ
dente eſt ver iſicabile ly veruʒ vel ly

falſum. ſed de iſta pꝛopõne negatũ ẽ

alal non ẽ verificabile ly verũ. ergo

—

thoi⸗
mtaig uet
ne auli

H

Mtilma ͤl.
Undetes re egnt ie n
Gnäcrcbntſopeinnan Nöf
Verenegereneetlerüͤſtdien
oſinij eſd necellani. ergotun
ere gam te nͤeſ enſinl
ſcangultur. tu poſſeorere
rnon eſſe aſnu tunc poſſc
terete eſcaſnũ nodohe
ſin oꝛobatur ona. nem ue d
ts ſinustu noes aſinus /.
wcreregore vnum zalctoꝛ
We udere eligvii ergoſt
rereneggete eſſe ini
Un Xtcre te eſte alin
enlteundſilte
cinrſtncen e
Renlnüchido

Nnmt,Eti dberd din
Vervuͦ nego no gfund iminiſegni
ton ſe dutrthuie nobllrer geſt
teſcr fͤ negatolus incuſen
cinspſe lelem no weck kiſn
e ſewu ſaurz egrr poe
wſora legit lli opor, ſed bi
gut ca. Michiomnus tj bene di
mus hoc ſerbi negovel negare

1i degttiut tüdere gue neg winn

ſhöͤlio ertreti er hunc enoſti
CendoNoRedta Ueo haneg
ond onrur hegmdeherot⸗

Sophilna i.
Qlts. Negrtieſetil cnn
pplro uyel ſupi ricſeci
Poluf ſtuſnu rl monni

erü velly finn
