eſt ꝓpter iſtã rõeʒ:qꝛ añs ẽ ꝓpoſitio
ypothetica q̃ non ẽ ſingularis:eo ꝙ
ppothetica nullius dr̃ eẽ quãtitatis.
¶ Nunc in iſta parte vidẽda ſunt ſo⸗
phiſmata in quibus hoc ſincathego
reuma oĩs vel aliquid ſibi edualens
additur terio complexo ↄiunctione
cõditionali interpoſita:de quoꝝ nu⸗
mero pᷣponeĩ itud ſophiſma.
Sophiſma. xix.
Eſt iſtud. Om̃e flm̃ ſi eſt impoſſibile
non eſt veꝝ. Impꝛobat᷑ ſophiſma.oẽ
falſum ſi ẽ unpoſſibile non ẽ veꝝy:ſʒ
deum eẽ eſt falſuʒ ſi eſt impoſſibile:
ergo deum eſſe non eſt verum.qð tñ
eſt falſum. Pꝛobatur ſophiſma.hoc
falſum ſi eſt impoſſibile non eſi veꝝ
x hoc falſum ſi eſt impoſſibile nõ eſt
verum:et ſic de alus:q̊ omne falſum
ſi eſt impoſſibile non ẽ verum. Se
cũdo ſic.Oĩe falſum eſt qð ſi ẽ im⸗
poſſibile non ẽ ven:ergo oẽ falſum ſi
impoſſibile nõ ẽ veꝝ.ↄña tʒ qꝛ ideʒ
ſigniñcat añs⁊ ↄñs.añs notũ eſt de

ſe. ¶ Tertio arguit᷑. Cõtradictoꝛiuʒ
ſophiſmatis ẽ falſum: ̊ ſophiſma ẽ
veꝝ.ↄſia tenet et añs pꝛobatur.nam
ſiue ↄtradictoꝛiũ eius aſſiguet᷑ illud
aliquod falſum ſi eſt ĩpoſſibile non ẽ
veꝝ.ſiue aliqð falſum non eſt qð ſi
eſt impoſſibile non ẽ veꝝ.modo ptʒ
ꝓꝙ vtrunq; ẽ falſum.iſſ Juxta hoc ſo⸗
phiſma ponenda ſunt pꝛimo aliqua
valentia ad ſequẽtia.deinde reſpon⸗
dendum eſt ad ſophiſma.
Quantum ad pꝛĩm eſt ſciendum ꝙ
uta ↄiũctio ſi aliquãdo ↄiungu ĩter
pꝛopoſitiones.aliqñ vᷣo inter termi⸗
nos.Exemplum pꝛimivt aĩal currit
ſi homo currit.Excmplũ ſecundi:vt
ſoꝛtes currit ſi nõ quieſcit.¶ Scðo
notandum eſt ꝙ quãdo ↄiungit ĩter
pꝛopoſitiones cauſat pꝛopoſitionem
ypotheticã conditionalem cuiusvna
cathegoꝛica dr añs ſcʒ illa cui imme
diate tlla ↄiunctio ſi pꝛeponita alia
dicitur ↄñs ſicut hic/aĩmal currit ſi
homo currit.i hõ currit dẽ añs/⁊ li
aĩal currit ↄnñs. Sed qñ ↄiũgit ĩter
terĩos tunc nõ dicit᷑ pꝛopõ ypotheti
ca.ĩmo cauſat pꝛopõem cathegoꝛicã
de conditionato extremo. ¶ Tertio
notandum cſt quid requ iritur ad ve
ritatẽ ↄditiõalis.de hoc uliqui dicũt
ꝙ ad veritatẽ ↄditiõalis requiritur
ꝙ añs non ſit veꝝ miſi ↄñs ſit veruʒ
et hoc non valet. nã hec ↄditionalis
eſt vera:ſi homo currit homo ⁊ẽ aĩal
et tñ añs poteſt eſſe veruʒ ↄñte non
exſite in rerum natura. Unde ſi foꝛ⸗
maret᷑ añs abſq; hoc ꝙ foꝛmaretur
aↄns:⁊ eẽt ita ſicut ſigĩficat añcedẽa
tunc añs eſſet verum: ↄñte nõ exiſlẽ
te vero. ¶ Alii dicunt ſic ꝙ ad verita
tem ↄditiõalis reqrit᷑ ꝙ añs non ſit
veruʒ ſi ↄñs non poſſit eẽ verum ſi
foꝛmatur. Sed adhuc nõ vaſeret.nã
iſta eſt conditionalis vera ſi omnis
ꝓpoſitio ẽ affir̃atiua:.inulla ꝓpoſitio
eſt negatiua:et tñ añs poteſt eẽ veʒ

unon obſtante ꝙ& ↄſequens non poſſit
eẽ verum qñ foꝛmaretur.ꝙ añcedẽs
ſſit eẽ verum clarũ eſt. Naʒ poſito
ꝙ non eẽnt in mundo niſi pꝛopõnes
affirmatiue:tunc ſi hec foꝛmaretur:
oĩs pꝛopoſitio eſt affirmatĩa ipᷣa eẽt
vera. Sed ꝙ impoſſibile ſit ißam eẽ
veram nulla pꝛopoſitio eſt negatiua
patet:qꝛ ſi poſſibile ẽ iſtam eẽ veram
vel eſſet vera qñ eſt vel qñ non c.nõ
poteſt dici ſcðʒ:qꝛ ad hoc ꝙ ꝓpoſitio
ſit va:ad minus reqritur ipam eſſe
Non poteſt dici pꝛĩim qꝛ quãdocunq;
iſt a pꝛopoſitio ẽ:nulla pꝛopoſitio eſt
negatiua:tũc pꝛopoſitio negatiua Eᷓ
ex quo ipſa ẽ negatiua/ſicut pʒ intu
enti.ſed qñcunq; aliqua pꝛopoſitio ẽ
negatiua:tunc aliter eſt ꝙᷓ ſignificat
hec pꝛopoſitio nulla pꝛopoſitio ẽ ne⸗
gatiua:et per ↄñs dicta pꝛopoſitio ẽ
negãda ⁊ falſa.S qñcunq; hec pꝛopo
ſitio ẽ nulla pꝛopoſitio eſt negatiua
ipſa eſt falſa.et hoc eſt ſicut dixerũt
antiqui logici.et bene:qꝛ dicte ꝓpo
ſitionis actꝰ exercitꝰrepugnat actui
ſignato:id ẽ eſſe ⁊ exitere dicte ꝓpo
ſitionis repugnat ſic eẽ ſicut ꝑ ipᷣam
ſignificatur. Ex hoc ſeqtur ꝙ ĩpoſſi
bile ẽ hãc eẽ veramanulla pꝛopoſitio
eſt negatiua.¶ Sed diceret alids: ſi
impoſſibile eẽt iſtam eſſe verã: tunc
ita eſſet ꝙ iſta eẽt impoſſibilis.ſʒ cũ
iſta ſit ↄſequens ad iſtã:oĩs ꝓpoſitio
eſt affirmatiua q̃ eſt poſſibilis: ſequi
tur ꝙ ex poſſibili ſeq̃ret᷑ impoſſibile
qð eſt falſum.Rñdeo negando iſtam
ↄñ̃am talem pꝛopõeʒ impoſſibile eſt
eſſe veram:ergo ipſa eſt impoſſibilis
Unde dico ꝙ muilte ꝓpoſitiões ſunt
poſſibiles: quas tñ impoſſibile ẽ eas
eſſe veras.ſicut patet de iſta ꝓpõne
ſcripta in papiro:iſta papirus nõ eſt
demonſtrando per ly iſta papiruʒ in
qua ſcripta eſt: illa ẽ poſſibilis:⁊ tñ
unpoſſi ibile ẽ ipſam eſſeveram. eo ꝙ
ꝓdiu iſta durat papirꝰ ẽ in qua ſcri

pta eſt:quã papirũi iſta ſignificat nõ
eſſe:ergo qdiu iſta eſt ipſa eſt falſaꝭʒ
qñ autem deſcripta non eſt ipſa nec
eſt vera nec falſa.ꝙ autẽ dicta ꝓpo
ſitio ſit poſſibilis patet:qꝛ vel ẽ poſ
ſibilis vel non poſſibilis.ſi ẽ poſſibi
lis habetur pꝛopoſitum.ſi nõ poſſibi
lis tunc eius ↄtradictoꝛia ẽ neceſſa
ria:ſcʒ iſta:iſta papirus ẽ᷑. modo hoc
eſt falſum.patet ergo aliquã ꝓpõem

eẽ poſſibilem quã impoſſibile ẽ eſſe

veram.Ex hoc ſequit᷑ ꝙ pꝛopter hoc
ꝓpoſitio nõ vi impoſſibilis:qꝛ qñcũ
q; ipſa foꝛmatur ipſa ẽ falſa.ã tũc
iſta eẽt impoſſibilis:nulla pꝛopoſitio

ẽ negatiua.et ſimiliter iſta papirus

non ⁊ẽ.ſed hoc ẽ falſum: qꝛ ↄᷣdictoꝛie
eaꝝ eſſent neceſſarie. Sed ↄña ꝓba
tur.nã qñcunq; ille pꝛopõnes foꝛinã
tur ille ſunt falſe. Juxta hoc etiã in

fero ꝙ ꝓpoſitio non dicit᷑ neceſſaria

eo ꝙ qñcunq; foꝛmatur ipſa ẽ vera.
Nã tunc iſta eſſet neceſſaria:aliqua
pꝛopoſitio ẽ affirmatiua.ſed hoc eſt
falſum:qꝛ tunc eius ↄtradictoꝛia eẽt
ĩpoſſibilis.ↄña tenet qꝛ qñcunq; iſta
ꝓpoſitio foꝛmat᷑ aliqua pꝛopõ ẽ affir

matiua tunc aliqua pꝛopoſitio affir

matiua ẽ:SO̊ qñcunq; dicta pꝛopoſitio
foꝛmatur ipᷣa ẽ vera.Eſt & dicenduʒ
ꝙ ꝓpoſitio dr̃ poſſibilis ex eo quia
qualitercunq; ꝑ ipᷣam ẽ ſignificabile
ſine noua eius impõne ſic eẽ ẽ poſſi
bile. et qualitercũq; per eius ↄtradi

ctoꝛiã ẽ ſignificabile:ſic eẽ non ẽ im⸗

poſſibile. Sed pꝛopoſitio dr impoſſi
bilis eo ꝙ qualitercũq; per iꝑſam ẽ
ſignificabile ſic eſſe eſt impoſſibile.
vel qualitercũq; per eiꝰ ↄtradictoꝛiã
eſt ſignificabile:ſic neceſſe ẽ eẽ᷑. S
pꝛopoſitio dicit᷑ neceſſaria eo ꝙ qua
litercunq; ꝑ eam eſt ſignificabile:ſic
eſſe ẽ neceſſariuʒ.vel qualitercũq; ꝑ
eius ↄtradictoꝛiã eſt ſigĩficabile:ſic

eſſe ẽ impoſſibłe.Dicendũ eſr aliter

ꝙ ad veritatẽ ↄditionalis requirit᷑ ꝙ

ſeſtioſihlend eh
F Kaen ſophiimate
ſm dihtkventi tch ſir
an iomnccir N o
,Kattetp am dr
cbieß gd ſſ ipoſſti
ci. Etfnhoe reſtoceo
mnipabante contradcton
Ggncrrſ Ceflunſ
ſlole Krarumct
diloxſuso Dus dar
noreiyerar ſudecume
debet ſc ergul oe falſumn
my trun cſeſicl ipoß
nd.tunc minorcli k⸗

Sophilma r.
Pye nilſi ttni

Utio⸗
.. ſegvi
ℳbde
oſſm

bile et

ſibilis rN

s ſunt

poͤne
ch!

„S An
ceè apin

wi
”l
NNsein ne gſng
Xluſemal igugntff
Eut in rpeſtin
mis engenpogſſt
õ
lradi tlegentt
ammmngtiniſniii
ſae udis haͤt ſitiiy
Ara imiſn em /n

. RaictiNaii

i zannfin
riir ſ
nel ddiihhitl
NN

, cücineſt Netnn⸗
–

8 .
maneni in

„Geiſgri
in geinuit liit

tü e
o
ſai

ſeit

tos

0

*

2„*

ita eſt ſleut ſignificabile eſt per añs.

neceſſe eſt ſic cẽ ſicut ſignificat᷑ xer

ↄñs intelligẽdo ſine noua ipoſitione

terminoꝝ. Ex hoc ſeqtur ilud quod

cõiter ſolet dici ſcʒ ꝙoĩs ↄditionalis
verà ẽ neceſſaria. Iſta ſunt dicta in
gnñali quantũ ad iſtam ↄiunctionẽ ſi
Reſpõdetur ad ſophiſma. Unde ex
his qᷓ dicta ſunt pʒ ꝙ ſophiſma ſñ̃ eſt
opõ conditionalis ſed cathegoꝛica
de copulato extremo. Sed dubiũ eſt
de it ſo ſubiecto/et per ↄñs an ſoluʒ
ly falſum diſtribuat᷑: vel hoc aggega
tum flm̃ ſi eſt ĩpoſſibue. Ad quod re
ſrõdeo ſi loquatur de ſubiecto locu⸗
tionis tunc hoc aggregatũ falſuʒ ſi
eſt ĩpoſſibile eſt ſubiectũ. Si autem
loquat᷑ de ſubiecto pꝛoꝑõnis tunc ſo
lum ly falſum eſt ſubiectũ et reſiduũ
ſe tenet a parte pᷣdicati.ita ꝙ ſᷣʒ hoc
ſophiſma ſic reſolui᷑.falſuʒ eſt aliqd
gð ſi eſt ĩpoſſibile nõ eſt verũ.et ſᷣm
hoc dico ꝙ in ſophiſmate ſolũ ly fal
ſum diſtribueret᷑ ⁊ eſt ſophiſma veꝝ
Nam ſignificat ꝙ de quocũq; eſt ve
riſicabile ly falſum de eodẽ eſt verifi
cabile ly aliqð ſi eſt ĩpoſſibile nõ eſt
verũ. Et f̃ m hoc reſpõdeo d ra⸗
tionẽ pꝛobantẽ contradictoꝛũ. cum
arguitur ſic.Qſne falſum ſi eſt ĩpoſ
ſibue nõ eſt verũ:deum eẽ ⁊c̃.negat᷑
diſcurſus:eo ꝙ plus pᷣdicatur in mi
noꝛe ꝙᷓ; erat ſubiectũ in maioꝛe. ⁊ iõ
debet ſic argui.oẽ falſum ſi eſt ĩpoſ⸗
ſibile nõ eſt verũ: deum eẽ eſt falſuʒ
ergo deum eſſe ſi eſt ĩpoſſibile nõ eſt
verũ. ⁊ tunc minoꝛ eſt falſa.

Sophilma xx.
Omne aiĩal ſi eſt ſoꝛtes differt a pls
tone. Pꝛimo ĩpꝛobatur.omne aĩal ſi
eſt ſoꝛtes differt a platone: chimera
eſt aĩal ſi ẽ ſoꝛtes.g chimera differt

a platone. cõcluſio eſt aff irmatiua et

cum ſubiectũ pꝛo nullo ſupponat ſe⸗
Atur ꝙ ẽ falſa. Ex alio pʒ ꝙ ↄcluſio

ſit falſa:quia ſi ch imera differt a pls
tone tunc dꝛĩa eſt inter chimeram et
platonẽ. ſed hoc eſt falſuʒ:quia dꝛĩa
eſt inter entia et nõ inter ens æ non
ens. Secundo ſic. omne aĩal ſi eſt
ſoꝛtes differt a platone:plato eſt ani
mal ſi eſt ſoꝛtes.ergo plato differt a
ꝓlatone. ↄñs eſt falſum:qꝛ nichil dif
fert a ſeipſo. Pꝛobatur ſophiſma.
hoc aĩal ſi ẽ ſoꝛtes differt a platone
et illud ſi eſt ſoꝛtes differt a platone
⁊ ſic de aliis.S omne aĩal ſi ẽ ſoꝛtes
differt a platone.ſ Reſpõdetur ad ſo
phiſma ꝙ ipſum eſt verũ. Et ꝓ ſolu⸗
tione rõnũ dico ſicut in ſophiſmate
pꝛecedẽti ꝙ ſubiectũ poteſt eſſe hoc
aggregatũ aĩal ſi eſt ſoꝛtes loquẽdo
de ſubiecto locutionis: tñ loquendo
de ſubiecto pꝛopõnis et diſtributõis
ſolũ ly aĩmal eſt ſubiectũ.et ſᷣm hoc
ſic reſoluit᷑ ſophiſma. omne aĩal eſt
aliquid qð ſi eſt ſoꝛtes differt a pla⸗
tone.ita ꝙ hoc ſophiſma ſicut ⁊ ꝑꝛe
cedens ſit de pꝛedicato cõditionato.
licet bene ſtet ꝙ põt dici de conditio
nato ſubiecto locutiõis. ¶ Ad rõnes
¶ Ad pꝛimã negatur diſcurſus eo ꝙ
pꝓlus pꝛedicat᷑ in mioꝛi ꝙᷓ;ᷓ ſubiiciebat᷑
in maioꝛi.Et ideo qui vellet bene ar
guere deberet ſic arguere. om̃e aĩal
ſi ẽ ſoꝛtes differt a platone: chimera
cſt aĩal.ergo chimera ſi ẽ ſoꝛtes dr̃t
a platone. Contra hoc qð dictũ eſt
ꝙ chimera non differt a platone ar̃ᷣe
Naʒ bene ſeqtur chimera nõ differt
a platone ergo chimera ẽ plato. Ge
cundo arguit᷑. chimera nõ eſt plato:
ergo chimera differt a platone. ↄña
videtur tenere co ꝙ differt et nõ idẽ
equipolẽt.ſ Ad iſta dicendũ eſt. Ad
pꝛimũ conceditur añs.et cum infer?
O chimera ⁊c. negatur ↄna. UVñ ad
hoc ꝙ dicta ↄña valeat redritur con
ſtãtia ſubiecti. et ideo bene ↄcederẽ
iſtam ↄñam. non differt a platone ⁊
chimera eſt et plato ẽ:ergo chimera
E ele

eſt plato. et tunc ſcõa pars aũtis ſcʒ

chimera ẽ eſt negada. ꝗ/Ad ſecundã
cũ arguit᷑ chimera nõ elt plato ergo
differt a platone. negatur ↄña: licet
bene ſequat᷑ chimera nõ eſt plato et

chimera ẽ ⁊ plato eſt. S̊ chimera drt

a platone. ſed tunc ſcda pars añtis

eẽt falſa. Ulteriꝰ qñ dicitur differt

et nõ idẽ equipolẽt:ↄceditur.et ideo
bene ↄceditur iſta ↄña.chimera ẽ nõ
idẽ platom g& differt a platone.ſʒ ne⸗/
gatur añs. non tñ pꝛopter hoc valet
iſta ↄnña chimera nõ eſt idem plateni
ergo chimera differt a platone. Et
ratio huiꝰ eſt: qꝛ itud verbũ differt
ĩcludit iſtaʒ negationẽ nõ inſinite et
non negatiue. Ad ſecundã rationẽ
pꝛincipalẽ negatur diſcurſus ꝓpter
cãm dictã in ſolutione pꝛime rõmis.
Sibr pñt pꝛobari et ĩpꝛobari ⁊ etiã
ſolui iſta ſophiſmata oĩs hõ ſi eſt aſi
nus eſt aĩ al irrõnale:omne aĩal ſi eſt
riſibile eſt hõ et ſic de multis aliis.
Nunc in hac parte vidẽda ſunt ſo
phiſmata in quibus hoc ſincathego
reuma oĩs vel ſibi equiualens addit᷑
termino ↄplexo hoc relatiuo qͥ inter
poſito.De quoꝛum numero ſit iſtud
ſophiſma ſequens.

Sophilma ·xxi.
Ommis hõ qui ẽ albus curritipoſito
ꝓꝙ ſint aliq hoĩes albi et alud nigri ⁊
ꝙ oĩs hõ qui ẽ albus currat et nullꝰ
hõ niger currat. Impꝛobat᷑ ſophiſ
ma.oĩs homo albus currit ergo oĩs
homo currit qͥ eſt albus.ↄñs eſt ſim̃
ergo et añs.ↄña pꝛobatur.nã non vi
detur eſſe dꝛĩa inter dictas pꝛopões
Falſitas ↄñtis ꝓpatur. nã ſequitur
oĩs homo currit qͥ eſt albus: omnis
homo niger eſt hõ.ergo omis homo
niger currit qui eſt albus.diſcurſus
videtur eẽ bonus et ↄcluſio eſt falſa
yt notũ eſt de ſe. S aliqua pꝛemiſſau
et nõ minoꝛ ergo maioꝛ que erat ſo⸗

phiſma. ¶ Secũdo ſic arguitur.oĩs
homo curric qͥ eſt albus ergo oĩs hõ
currit et oĩs homo eſt albus.ↄñs eſt
fſa ſum ꝑ caſuʒ & et añs.ꝓbatur ↄſia

eo ꝙ hoc relatiuũ idẽ ſtat pꝛo oĩdus

pꝛo qbus ſupponit ſuũ añs. ergo cũ
añs iit iſte terminꝰ hõ qui ſupponit
ꝓ ommni hoĩc ex q̊ diſtribuit᷑ ſedtur

ꝙ illud relatiuũ qui etiã ſupponit ꝓ
ommni hoĩe.ſ¶ Tertio ſic a.om̃is hõ
q̊ eſt albꝰ currit:oĩs homo niger eſt
hõ.ergo oĩs homo niger q eſt albus
currit.diſcur ſus videt᷑ eſſe bonꝰ:qꝛ
in pᷣmo modo pꝛĩe figure arguitur ⁊
ↄcluſio ẽ falſa. ¶ uarto ſic arguit᷑.
oĩs homo qͥ eſt albꝰ currit ergo iſte

hõ qui eſt aibus currit demonſtrãdo

hoĩem nigrũ:ↄñs eſt ſim̃ ergo ⁊ añs
Falſitas ↄñtis pʒ ⁊ ↄnñavidet᷑ tenere
eo ꝓ arguitur a terĩo ſtante confuſe

⁊ diſtributiue ad eius ſingularesvel

tenet a pꝛopõne vniuerſali ad eius
ſingulares. Quiĩito ſic arguitur.oĩs
homo qui eſt albus currit:oĩs homo

niger qui ẽ albus eſt hõ qui ẽ albus

ergo oĩs homo niger currit.ↄcluſio

eſt falſa et diſcurſus videt᷑ eſſe bonꝰ

ergo aliqua pꝛemiſſaꝝ et non minoꝛ
ergo maioꝛ q̃ erat ſophiſma.pꝛobat᷑
ꝙ minoꝛ nõ ſit.falſa: qꝛ ↄtr adictoꝛia
ſua eſt falſa ergo ipſa eſtvera. Nam
dictoꝛiũ minous eſt. aliquis homo

niger qͥ eſt albus nõ eſt homo qui ẽ

albus.ſed hoc eſt falſuʒ qꝛ equiualet

iſti copulatiue aliquis hõ niger eſt

albus et ille nõ eſt homo qͥ eſt albus
⁊ iſta eſt falſa.ſ In oppoſitũ pꝛobat᷑
ſic ſophiſma.ois homo albus currit

ergo oĩs homo qui eſt albus currit

2ña tenet:qꝛ iſte terminus hõ albus
et hõ qui eſt albus ↄuertũtur.⁊ añs

patet ꝑ caſum. Scðo ſic oĩs homo

albus currit:ſed omĩs homo qui eſt

albus eſt hõ albus.ergo oĩs homo dq

eſt albus currit. Diſcurſus videtur
eſſe bonus:qꝛ eſt in pᷣmo modo pᷣme

mſtp iſlemn i
õ
leileẽ Abus/ſe Metrn

Ftam bene ſecuſ uun
Gd ra hoc aguisarg
Uirſiyimeſe oni,
Uus untteigd dis on
Nugalares madtden
Inguares conſcgndd
gi ſtehono adbus an
vanmter ſe dealis,
int lan ſicenn neg
lelke ſaſiurof⸗ ſigu
ſniunr cboins ſungule
ho ſig iiſen g ſehſt

vulchalwp amn io onn
uc alus et ni alu⸗
s no ngerrtt, xcludo
Ter aiſcurſus nget eſe hom
iquu gemiſſan et non ninoꝛ
Alorjerat ſophiſma nobai
nnſrfulan r btr diaor
fuſacrgo wwla eſtyer. am
rü mmnous ſt Aiquns honn⸗
qch udus no et hono qn
ſen hoe & falſez ꝛeguivae
opulanue Mgus ho nger
een wnoaαM
tlaiotnt
auis Abugart
i vmo lcſ Aus Currit
x gr erm ws ho bus
1 bus Aertütur ans

figure ⁊ maioꝛ eſt vera per caſum et
minoꝛ de ſe eſt nota. ¶ Ad iſtud ſo⸗
phiſma antiqui ſophiſte ↄſueuerunt

reſpõdere ꝙ ipſum eſt multiplex ſᷣm

ↄpõnem ⁊ diuiſionẽ. in ſenſu diuiſo
dixerũt ſophiſma eſſe falſum. et vt
ſic ſenſus cius eẽt ꝙ oĩs homo cur⸗
rit qui ẽ albus.et ſic ip ſum dixerũt
copulatiuã implicitã equalentẽ iſti:
oĩs homo currit et ille ẽ albus.⁊ ſic
diſtributio caderet ſolũ ſuper iſtum
terminũ homo ⁊ diſtribueret vliter

iſtũ terminũ homo pꝛo quolibet ho⸗
mine. In ſenſu autẽ compoſito ullud
totũ homo qui ẽ albus diſtribuitur
et ſic ſophiſma eſt verũ ⁊ valet iſtã.

omnis hõ albus currit: que eſt vera
per caſum. Ulterius dicũt ꝙ ſophiſ

ma in ſenſu diuiſo non habet ſingu

lares cũ ſit pꝛopõ ypothetica ⁊ młte
ſingulares pꝛime partis ſunt falſe.
Nã demonſtrãdo hoĩem nigrũ hec ẽ

falſa iſte hõ currit. In ſenſu aũt cõ⸗

poſito nõ ſequitur.oĩs homo qui eſt
albus currit᷑: ergo oĩs homo currit
et ille ẽ albus.ſed ↄmittitur fallacia
ↄñtis:qꝛ bene ſeqᷣtur econtra ⁊ ñ ſic
Sed ↄtra hoc aliquis argueret pꝛo

bando iſtã ↄſñam eſſe bonã. om̃is hõ

albus currit:ergo oĩs homo currit.
qꝛ ſingulares antecedẽtis inferunt
ſingulares conſequentis.ſequitur
enĩ iſte homo albus currit ergo iſte
hõ currit et ſic de alus.ergo vłis in
fert vlem. Rñdetur negando ↄñam:
iz bene ſedtur om̃s ſingulares ↄñtis
iferũtur ab oĩbus ſingularibꝰ añtis
ergo añs infert ↄñs.ſed ſic nõ eſt in
ꝓpoſito. Nã plures ſunt ſingulares
ↄñtis qᷓ; añtis.pꝛo pluribus enim fit
diſtributio in iſta omĩs homo currit
iᷓ in iſta oĩs homo albus currit. Et
ideo aliqua ẽ ſingularis huiꝰ om nis
homo currit. q̃ non infertur ab alia
ſingu ari illius oĩs homo albus cur

rit. vlis ergo nõ iufertvlem miſi que

libet ſingularis ↄñtis inſerat᷑ ex ſin⸗
Sularibꝰ añtis. SBlutcer poteſt rñderi
ad ſophiſma ſine tali diſtictione.Et
qꝛ ite terminꝰ homo reſtringit᷑ per
ly qui eſt albus: ideo anteqᷓ; reſpon⸗
deamus ad ſophiſma aliqua ſunt no
tanda. Et pᷣmo ꝙ reſtrictio ẽ coarta
tio alicuiꝰ termimi cõis ad ſtandũ ꝓ
alidbus ſuis ſigãtis et nõ xꝛo cĩbus
ꝓpter additionẽ reſtringentẽ ipſum
nõ obſtãte ꝙ pꝛeꝑonit᷑ ſignũvlłe affir
matiuũ.Ex quo ſedqtur ꝙ nunq ali⸗
quis terminꝰ põt reſtringè aliuʒ niſi
ſit vere pᷣdicabilis de aliquibus ſub
termĩo reſtrĩgibili contẽtis et de ali
quibus nõ. Unde qꝛ aliquis homo ẽ
albus et alius nõ ſicut ponit caſus:
ideo iſte ĩᷣminꝰ albus pᷣt reſtringere
iſtum terminũ hõ dicẽdo oĩs homo
albꝰ vel dicẽdo oĩs homo q eſt albus
ſʒ ſi oĩs hõ eſſet albꝰ tunc iſte tminꝰ
albus nõ reſtrĩgeret iſtũ teꝛmmũ hõ
ſibi additũ pꝛopt hoc ꝙ ĩ iſta oĩs hõ
albus currit iy hõ ſupꝑponeret ꝓ tot
pꝛo q̃t ſupponit in iſta oĩs hõ currit.
Sciendũ eſt etiã ꝙ aliqñ eſt ſimul
reſtrictio ⁊ ĩplicatio et aliqñ ĩplicaꝰ
ſine reſtrictiõe.Exẽpiũ pꝛimi ſicut h̊
oĩs hõ qui eſt albus currit eſt ſimul
reſtrict io et im licatio. vñ in ea iſte
terminꝰ hõ reſtringit᷑ et cũ hoc ĩpli⸗
catur qꝙ aliquis hõ ſit albus.Exẽplũ
ſecũdi.oĩs homo qui eſt aĩal currit.
ibi enĩ eſt ĩplicatio.ĩplicatur enĩ oẽʒ
oĩem eſſe aĩaljet nõ reſtringitur.qꝛ
iſte terminꝰ aĩal eſt vᷣificabilis de oĩ
contẽto ſub iſto terĩo hõ et ꝓxterea
ipedit reſtrictionẽ per regulã datam
Item ſciendũ eſt ꝙ aliqñ eſt imꝑii
catio falſa aliqñ vera.Exẽplum pᷣmi
ſicut oĩs homo qui ẽ aſinus eſt aĩal.
Exemplũ ſecundivt hic.oĩs homo qͥ
eſt riſibilis eſt aĩal. Itẽ ſciendũ eſt
ꝙ in omni ꝑꝛoꝑpõne ffirmatiuavera
in q̃ eſt ĩplicatio a ꝑte ſubiecti opʒ ꝙ

hoc vbum ẽ ſcm adiacẽs ſit veriſᷣ

Celi.

cabile de ĩplicato: et tũ hoc non opʒ
in pꝛopõne negatiua vera in qua eſt
ĩplicatio eõſimilis. Verbi gratia ad
veritatẽ iſtius oĩs homo qͥ eſt albus
currit requirit᷑ hanc eſſe verã om̃is
hõ albus eſt.ſeu iſtã omnis hõ albus
eſt ens.Exemplũ ſecũdi.ad veritatẽ
iſtius oĩs homo qͥᷣ eſt albꝰ nõ currit
nõ opoꝛtet hanc eẽ veram oĩs homo
albꝰ eſt. Uñ poſito ꝙ nullus hõ eſſet
albus adhuc hec põt eſſe vera omĩs
hõ qui eſt albus non currit.Et ratio
huiꝰ eſt. nã ad veritatẽ negatiue nõ
requirit᷑ eius ſubiectũ pꝛo aliqᷓ ſup⸗
ponere qð tñ requiritur ad veritatẽ
affirãtiue.iſ Itẽ ſciendũ eſt ꝙ hoc re
latiuũ qui aliqñ refert ⁊ nõ reſtrin⸗
git.aliqñ auteʒ ſimul refert et iuuat
ad re trigendũ.Exẽplũ pꝛimi:vt oĩa
hõ currit q eſt albus tũc ly qui expo
nitur ꝑ ly et ⁊ ille. Vñ ſequitur oĩs
hõ currit qͥ eſt albus & oĩs hõ currit
et ile ẽ albus. Exemplũ ſcði:vt oĩs
hõ qui eſt albꝰ currit.Nã iſte termi⸗
nus albus cũ ly qui reſtrĩgit iſtũ ter
minũ hõ ad ſupponendũ ſolũ pꝛo ho
minibꝰ albis et cũ hoc ly qui refert
ſuũ añs.¶ ẽ ſciẽdum ẽ ꝙ qñ alicui
terĩo reſtricto pᷣponitur ſignũ vłe di
ſtribuit aggregatũ ex reſtrĩgibui et
reſtringẽte.⁊ ſᷣm hoc in iſta pꝛopõne

oĩs hõ qui ẽ albus currit nõ ſolũ ly

hõ diſtribuit᷑ ſed hoc totũ hõ qui eſt
albꝰ. Iſta ſunt gñaliter dicta ſᷣm re
ſtrictionẽ ⁊ ãpliationẽ que valebunt
ꝓ ſequẽ tibus.ſſ Rñdet᷑ ad ſophiſma
vißſum eſt veruͤ ſicut pꝛobant due
rationes facte ante oppoſitum.iſAd
rationes. ¶ Ad pꝛimã quãdo dicitur
oĩs homo ⁊c᷑. negatur ↄnia. Vñ iſie
pꝛopõnes multũ dꝛñt ex quo in pᷣma
ly qui refert ⁊ cũ hoc iuuat ad reſtri
ctionẽ iſtius termĩ hõ/ et in ſcða ly
qui refert ⁊ non reſtringit nec in ea
iſte minꝰ hõ reſtringit᷑ ſicut reſtrin
gSitur in iſta.oĩs hõ qui ẽ albꝰ curru

Ad ſcðᷣam negatur ↄña. et pꝛo rñ⸗
ione eius dico ꝙ cq;uis in iſta. omnis
hõ qui eſt albꝰ currit ly qui reterat
illum terminũ hõ non tñ quo ad oĩa
ſuppoſita ſua ſʒ ſolũ ad hoĩes albos
ex quo iſte terminꝰ hõ non ſtat niſi
ꝓ hoĩbus albis pꝛopter reſtrictionẽ
iſtius termĩ albus Ad tertiã negaĩ
diſcurſus eo ꝙ ar̃ in pꝛima figura:⁊
tñ non totale ſubiectũ qð eſt duſtri⸗
butũ in maioꝛe pꝛedicat᷑ in minoꝛe.
qꝛ pᷣdicatur ſolũ ly homo et deberet
pꝛedicari hoc totũ homo qͥ eſt albus
Unde diſcurſus iſte eẽt bonus.oĩs
homo qͥ eſt albus currit:hõ niger ẽ
hõ qui eſt albus.ergo homo niger
currit. ⁊ tunc minoꝛ eẽt falſa.ꝗ Ad
quartã negatur ↄña.et cum ꝓbatur
dico ꝙ q;uis iſte terminꝰ homo ſtet
confuſe et diſtributĩe tñ non eſt pꝛo
oibus hoĩbus ſed ſoluʒ pꝛo hoĩbus
albis pꝛo quibꝰ reſtrĩgitur ſtare nec
ſemper opoꝛtet valere ↄnam qua ar
guitur ab vniuerſali ad ſingularem
niſi argueret᷑ abvłi ad ſuã ſingularẽ
ſed ſic nõ eſt hic cũ arguitur.oĩs hõ
albus currit &̊ iſte homo albus cur⸗
rit demõſtrando hoĩem nigrũ. Nam
ad hoc ꝙ illa pꝛopõ ſingularis eſſet
ſingłaris ſophiſmatis opoꝛteret ſub
iectũ ſophiſmatis eẽ verificabile de
ſu biecto illius ſingularis ſed hoc eſt
falſum. Nã ſi demõſtraret᷑ hõ niger
iſta eẽt falſa.iſte homo qui en albus
currit pꝛopter falſam implicationẽ.
¶ Ad quintã negat᷑ minoꝛ.et quãdo
dicitur ↄdictoꝛiũ minoꝛis ẽ aliquis
hõ niger qui eſt albus nõ eſt: hõ qui
eſt albus ↄceditur.et vlteriꝰ dico ꝙ;

eſt vera.et vlterius negat᷑ ↄñna ergo

alids hõ niger eſt albus ⁊ ille nõ eſt
hõ qui eſt albꝰ ꝓpter hoc ꝙ iſta aliqſ
homo niger qui eſt albus nõ eſt hõ
qui eſt albus ẽ neg itiua ad quã non
ſequitur talis affirmatiua ſicut pa⸗
tere poteſt ex pꝛedictis.

ſna (Monirma.
— us
ſoret goeens mouekct
entis albet pors moue
fig e m copularm
eans Oialato g ete
dragodicterhe
luc eien r Urd pe⸗
ſuücs ſcens.(t
(hiuoqlibet pers mon
celi s cwo quet
etureergo ci noyen
ſilſai Nceſi mopere
nutu locl ſeh ve n⸗
ſicli lo / Pobatn
ſichden aqne
mmemn unn hſim n
eens luoqlbet g

ſdiidcſngin
N— enchieg nltüͦ,
e belihet
ititntanlan

e driherie rg
hoibus n doenn
Noqud) reſtigtur turene
e cporrtt ere inu r
ab mmuenſi ligulren
ueret ahnl an ſui ſiguln
nelt hie ci ngutur i ho
unrit s iſe hono abus cur⸗
Drando hoiem mzri Nam
Pila peopo ſingularis eſſe
s ſophiſmanns oponerer ſub
whſmants e verihcahlede
to ulus ſinzuiaris ſed hoech
. N demoſraret hoͤ nnger
1 filſa ite hono guiekalbis
proyrer fulſan inpllciten⸗
umt gi: mr et uc
Aectonũ̃ minons e dliquis
r qun t abus noeſt h gut
Nedttur. et Alter⸗ dico q
r lerus negal nd ergo
niger halbus ile per
tinn nic hoe iſtall
u en abus nocth
d quu n

bus neg tiun⸗
talts afirmatun ſlcut pu

Sophilſma xxii.
Mẽ ens cuiꝰ quelʒ pars moue?᷑:mo⸗
uetur.poſito ꝙ aliqðð ens moueatur
Em quãlibet partẽ eius et aliqð ſim
plicit᷑ quieſcat. Impꝛobat᷑ ſophiſma
Omne ens cuius q̃libet paꝛs mouet᷑
mouetur:S oẽ ens mouet᷑ cuiꝰ quelʒ
pars mouet᷑.ↄñs eſt ftin ergo ⁊ añs.
ↄña pꝛobatur:qꝛ nõ videtur differre
añis ⁊ ↄñs.falſitas ↄñtis ꝑpʒ aꝛguẽdo
ſic. oẽ ens mouetur cuiꝰ quelʒ pars
mouet᷑: ſed oẽ quieſcẽs eſt ens.&̊ oẽ
quieſcẽs mouet᷑ cuiꝰ quelibet pars
mouet᷑.diſcurſus ẽ bonus:qꝛ in pꝛio
modo pᷣme figure.⁊ ↄcluſio ẽ ſalſa:g
aliqua pᷣmiſſaꝝ.nõ minoꝛ & maioꝛq̃
crat ſophiſma.Et ↄfirmatur.oẽ ens
mouetur cuiꝰ quelibet pars mouet᷑:
nullũ quieſcẽs mouetur cuiꝰ q̃libet
pars mouet᷑.ergo nullũ quieſcẽs eſt
ens. diſcurſus ẽ bonus: qꝛ in came⸗
ſtres.et ↄcluſioẽ falſa &̊ aliqua pᷣmiſ
ſarũ et nõ minoꝛ ergo maioꝛ q̃ᷓ erat
ſophiſma. Confirmatur ſecundo⸗
Si oẽ ens mouet᷑ cuius q̃libet pars
mouet᷑:& oẽ ens mouet᷑ et cuiuſlibet
entis q̃libet pars mouetur.ↄñs eſt
flin:qꝛ eſt vna copulatiua cuiꝰ quelʒ
pars eſt falſa eo ꝙ iſte terminꝰ ens
ſupponit pꝛo oĩ ente ⁊ hoc relatiuuʒ
cuiꝰ refert oẽ illud ꝓ quo ſupꝑponit
ſuũ añs ſcʒ ens. Tertio ſic.oẽ̃ ens
cuiusq̃libet pars mouetur/mouet᷑:
celũ eſi ens cuius quelibet ars mo
uetur.ergo celũ mouctur.ↄcluſio eſt
falſa:qꝛ ſi celũ moueretur hoc eſſet
motu locali.ſed hoc nõ:qꝛ ſemper ẽ
in eodẽ loco. Pꝛobatur ſophiſma.
Nãõ eſt aliqð ens cuiꝰ quelibet pars
moueatur quin ipſum mouet᷑: ergo
oẽ ens cuius q̃libet pans mouet᷑ mo
uetur. ¶ Id iſtud ſophiſma rñdetur
ꝙ iſte due pꝛopões multũ diff erunt
oẽ ens cuiꝰ quelibet pars mouetur
mouet᷑:et oẽ ens mouet᷑ cuius quelʒ

pars mouet᷑.ſubm enĩ pꝛime eſt hoe
totũ ens cuiꝰ q̃libet ꝑs mouet᷑. Sed
ſubiectũ ſcðᷣe eſt ſolũ ly ens ſicut ẽt
dicebat᷑ in ſophiſmatibꝰ pᷣcedẽtibus
illas ꝓpõnes multũ differre oĩs hõᷣ
q̃ eſt albꝰ currit et oĩs hõ currit qͥ ẽ
albus. Nam ſubm pᷣme eſt hoc totũ
hõ qui ẽ albus.ſubm aũt ſcðe eſt ſo
lum ly albꝰ.tunc dico pᷣmo ꝙ ſophiſ
ma eſtverũ.pʒ per rõnem factã. Pꝛo
ſophiſmatis ꝓbatione pʒ ſcdðᷣo. nam
eius ↄdictoꝛiũ eſt falſum.et ꝓhoc pʒ
reſpõſio ad ſophiſma. Dico ſecundo
ꝙ hec ẽ falſa oẽ ens mouet᷑ cuius q̃
libet pars mouet᷑ ſicut ꝓbatur in de
ductione pꝛime rõnis. Nec ſequitur
omne ens cuiꝰ quelibet pars mouet᷑
mouetur:ergo oẽ ens mouetur cuiꝰ
qꝗ̃libet pars mouetur.et ꝑ hoc ſoluit᷑
xꝛima ratioſ Ad ſecundã qñ dicitur
celũ eſt ens ⁊ tñ celũ non mouetur.
dico ꝙ ĩmo. ⁊ qñ dicit᷑ hoc eẽt motu
locali ↄceditur.Et cũ dicitur ↄtinue
manet in eodẽ loco.dico ꝙ ad hoc ꝙ
aliqd dicatur moueri localit᷑ circula
riter non requiritur ꝙ ipſum mutet
locũ ſed ſufficit ꝙ ꝛius pars mutet
locum. Sed diceres ĩmo partes celi
manẽt in eodẽ loco ſicut ipſum celũ
pꝓʒ hoc.nã capiatur medietas motus
celi q̃ eſt ab eqnoctiali vᷣſus polũ ar
ticũ tunc clarũ eſt ꝙ illa manet cõti
nue in eodẽ loco ſicut ipſũmet celuʒ
HPoc idẽ ꝑʒ de alia medietate cel ac
cepta ab eqnoctiali vſus aliuʒ polũ:
ſcʒ antarticũ.¶ Ad iſtud rñdetur ꝙ;
nõ eſt dubiũ quin oẽs partes celi ac
cepta ſᷣm eandẽ rõneʒ manẽt ↄtinue
in eodẽ loco ſicut ipᷣm celũ.Cuʒ hoc
tñ ſtar ꝙ diuidẽdo celũ alit᷑ pᷣm ꝓꝑtes
illo mõ quelʒ pars celi mutat locũ.
Nã capiẽdo medietatẽ motus ceniꝓ
aliquo qð interponit᷑ inter duos po
los.ſ.ĩter duos arcꝰ duoꝝ colluroꝛũ
clarũ eſt ꝙ illa mutãt locum et conſi
mili modo alie medietates celhi con⸗
C aMii.

ſimili modo ſumpte. ſed iſtud tamè
nõ eſt pᷣſentis ſpcculationis.
Sophilma .xxiii.
Om̃is pꝛopõ copulatiua cuiꝰ q̃libet
pars ẽ vera:eſt vera.iſtud ſophiſma
ſimile eſt oĩno pꝛecedẽti ſophiſmati.
Impꝛobat᷑ ſophiſma. oĩs pꝛopõ co
latiua cuiꝰ quelibet pars ẽ vera ẽ
vᷣa: ergo oĩs pꝛopõ copulatiua ẽ xᷣa
cuius quelibet pars ẽ vera. ↄñ̃s eſt

falſum &̊ et añs.ↄña pꝛobat᷑.nã añs
et ↄñs non vidẽtur differre.falſitas⸗

ↄſñitis pꝛobat᷑.oĩs pꝛopõ copulatiua ẽ
vera cuiꝰ quelibet pars eſt vera:ſed
deus ẽ ⁊ hõ eſt aſinus ẽ pꝛopõ copu⸗
latiua. ergo deus ẽ et hõ eſt aſinus
eſt copulatiua cuius vtraq; pars eſt

vera.ↄcluſio ẽ falſa g̊ aliqua pꝛemiſ

ſarã ⁊ nõ minoꝛ ò̊ maioꝛ. Cõfirmat᷑
oĩs pꝛopõ copulat iua ẽvera cuiꝰque
libet pars eſt va:ſed deus ẽ ⁊ homo
ẽ aſinus nõ eſt pꝛopõ copulatiua xa
cuiꝰ quelibet pars ẽ vera. ergo deꝰ
eſt et hõ eſt aſinus nõ eſt pꝛopõ copu
latiua quod tamẽ eſt falſum. In
oppoſitũ a᷑ per inductionẽ in oĩous
pꝛopõnioꝰ copulatiuis quarũ quelʒ
pars ẽ vi. Dico ad ſophiſma ꝙ ipᷣm
eſt verũ.ſed nego hanc ↄñam oĩs ꝓ
poſitio copulatia cuiꝰ quelʒ pars eſt
vera ⁊c.g̊ oĩs copulatiua ẽ vera vc̃.
ĩmo iſta multũ diſfert a ſophiſmate
VUũã ſophiſma ilgãt ꝙ de quocũq; ẽ
veriſicabile hoc aggꝛegatũ pꝛopõ co
pulatius cuius quelʒ pars ẽ vera:de
eodẽ eſt veriſicale ly verũ.et hoc eſt
verã.ſed iſt a pꝛopõ oĩs copulatiua ẽ
vera cuiꝰ quelʒ pars ẽ vera ſigãt q;
de quocũq; eſt veriſicabile ly pꝛopõ
copulãtiua ꝙ de eodẽ eſt ocrificabile
ly pꝛopõ conulatiua cuius vtraq; ꝑs
eſt vera ſed hoc è falſum.
Sophilma xxiuii.
Om nis chimeri q̃ currit mouetur.
¶ Pꝛovatur ſophiſm2. ↄtr ꝛmdictoꝛiũ

ſophiſmatis ẽ falſuʒ ergo ſophiſma
eſt verũ.tenet ↄña.añs pꝛobatur nã
ↄdictoꝛiũ ſophiſmatis ẽ aliqua chi⸗
mera q̃ nõ currit mouet᷑. ſed iſta eſt
falſa:qꝛ eſt affiãtiua cuiꝰ ſubiectũ ꝓ
nullo iupponit ¶ Cõſirmat᷑.nã nullũ
qð mouet eſt chim era q̃ nõ currit:S
nulla chimera q̃ nõ currit mouetur.
ↄña tenet ꝑ ↄuer ſionẽ. añs notũ eſt
de ſe. ¶ Secũdo ſic arguit᷑.oĩs chi⸗
mera q̃ᷓ currit mouetur: vel aliqua
chimera q̃ currit nõ mouetur. ſi di⸗
catur pꝛimũ habet᷑ ꝓpoſſtũ.ſi dicat᷑
ſcðvm tunc ſeq̃tur q; aliqua chimera
currit ⁊ illa nõ mouet᷑.mõ hoc ẽ flim̃
qꝛ eſt vna copulatĩa cuiꝰ vna pars ẽ
falſa. ¶ Tertio ſic ar.oĩs ciʒunera q̃
currit eſt chimera q̃ currit.ergo oĩs
chimera q̃ curru ẽ chunera que mo
uetur.tenet ↄña eo ꝙ moueri ſequit
ad currè. Et vltra ſequit᷑ oĩs cune
ra que currit ẽ chimera q̃ mouetur.
&O oĩs chimera q̃ currit mouet᷑.pᷣmuʒ
añs pʒ co ꝙ in ipᷣo eſt pᷣdicatio de ſe
ipſo ſed talis xꝑꝛopõ eſt veriſſima.

) proha. ſophiſma ẽ vna pꝛopð
1

rãtiua cuiꝰ ſubiectũ ꝓ nullo ſup
ponit. eſt ftm. tenet ↄnña añs ꝓbat᷑
nã ĩubᷣm ſophiſmatis ẽ hoc totũ chi
mera q̃ currit. mõ hoc totũ ꝓ nullo
ſupponit eo ꝙ nichil ẽ chimera que

currat.i¶ Scðo ſic arguit᷑.nã iſte eq̃

nalẽt oĩs chimera q̃ currit mouetur
oĩs chimera currẽs mouetur.qualr
iſte oĩs homo qͥ eſt albus currit: oĩs
hõ albus currit. modo iſta eſt falſa.
oĩs chimera currẽs mouetur: eo ꝙ
nulla chimera currens mouet᷑. ergo

ſophiſma eo ꝙ equiualet illi ẽ falſuʒ
videlʒ oĩs chimera qͥ currit mouet᷑.

Tertio ſic arguit᷑.ↄuertẽs ſophiſ⸗
miatis eſt falſſa &̊ ſopiiſma ẽ falſum.

ↄnñ̃a tenet añs ꝓbatur.n â ↄuertens

ſophiſmatis ẽ aliqd qð mouet᷑ ẽ cłhN᷑
mera q̃ currit. mõ iſta ẽ talſa vt pʒ.
¶ Zunc rñdetur ad ſophiſmaꝙ ipᷣin

nni ,le l e,
hummiſtui.
ſmnſnt iͦcinenii

ſckiſnalche⸗
Ummi ſil icſine

hͦnnl idr in⸗
ihfntſeften
Ngina pma eg e
A conli inte nod
iconiicttbted der
ſdlrne. Mpm d⸗
toui ſochinargstfinn
Vetmi ſocklinatis dl
neriqamt mwcr
oſai fmunu ſatme,
pcpvlpricmis cus nol/
liun ti ſui bene egatiun a
neraq curnt no movet. ve
i cimen anrit no nor
Rnvracceln gicais
rnidtetdg mu
MMatis? diquachmern za
mopetur noſa dmen:
cisſubn on⸗
zmne ſalaim arniin
inenicayyt oͦ nan ie
luchmnamtt ilin

n. Er riſeguittie cime
lue unnte chineri norenn
schimera cornt nuer jni
cαHρα⅞ααοα⁵⁰
altilio tꝛpo et veriſſim.
eobat. ſophiſmna vnn pꝛopo

lun cuid ſublecti p nullo ſup

geſt fim. tenct ñn a pbat
n ſophimais thor doͤcht
qurrit. mo hoc teti onulo
dant e che chimeraave
1, Drdo l ngulk ſteci
t dis chinern currtt noven⸗
chmmer⸗ * dancl
ſs homoq et albvs cumn/:
kun neco Muct filſa
inera oris nolcf: eo
ctarns nouef. erge
mm eo p equiunet ie ſicn
e guit uerttg ſoch

4 ſſas ſophiſimni falſone
e zis pbatur. M
nutis ali mouel 4.

eſt falſinn. Et pꝛopter pꝛimã rõnem
ſciendũ eſt ꝙ qñ in aliqua pꝛopõc po
nũtur due copule vel duo vᷣba inclu
dẽtia duas copulas quaꝝvna ẽ pars
ſubiecti et alia ẽ copula pĩcipalis p⸗
põnis tunc ad habendũ qdictoꝛium
eius ſi talis pꝛopõ ſit affirmatĩa opʒ
negat ionẽ poni ad coꝑulã pꝛincipalẽ
vel ad verbũ in quo includit᷑ copula
pꝛicipalis talis pꝛopõnis et nõ ad co
pulã nec adver bũ q̃ quidẽ eſt pars p
peopõnis.et ſᷣm hoc ↄdictoꝛia iſtius
ſophiſmatis chimera q̃ currit moue
tur nõ eſt iſta aliq̃ chimera q̃ nõ cur
rit mouet᷑.ſed iſta aliq̃ chimera que
currit nõ monet᷑. Uñ de iſtis duabꝰ
pꝛopõibus pᷣma eſt affirãtiua et alia
negatia.⁊ in pᷣma negatio nõ fertur
ad copulã pꝛincipalẽ pꝛopõnis ſʒ ad
vnã copulã q̃ eſt ꝑs ſubᷣti.⁊ ſᷣm hoc
d rõnes. Ad pꝛimã negat᷑ ꝙ ↄdic
toꝛiũ ſophiſmatis ſit flm. Et cuʒ dr
gdictoꝛiũ ſophiſmatis ẽ aliqua chi⸗
mera q̃ nõ currit mouet᷑ negatur eo
iſta ẽ affirãtiua ſicut pᷣma ꝓpt᷑ h“
ꝙ copula pꝛĩcipalis eius nõ e nega
tiua tñ iſta bene ẽ negatiua aliq̃ chi
mera q̃ nõ currit nõ mouet᷑. vel iſt⸗
aliqᷓ chimera q̃ currit nõ mouetur.
Vñ in vtraq; copła pꝛĩcipalis ſemꝑ
negat᷑ Dico ergo ꝙ ↄdictoꝛiũ ſophiſ
matis ẽ aliqua chimera q̃ currit nõ
mouetur ⁊ nõ iſta.chimera q̃ nõ cur
rit mouet᷑.et pᷣma iſtaꝝ ẽ vera qꝛ eſt
vna negatĩa cuiꝰ ſubᷣm ꝓ nullo ſup
ponit.ſ¶ d ſcðᷣam ↄceditur iſta.aliq̃
chimera qꝗᷓ currit nõ mouet.et qñ dr
& aliqua chimera currit ⁊ illa nõ mo
uetur negat᷑ ↄnña et rõ huiꝰ ẽ:qꝛ añs
ẽ vna ꝓvõ negatĩa a qua nõ ſeqᷣtur
talis aff irãtiua ſicut dicebat᷑ pꝛius ĩ

vno ſophiſmateſ Ad tertiã negatur

iſta. oĩs chimera q̃ currit ẽ chimera
q̊ currit. et qñ dr pꝛedicat᷑ ideʒ de ſe
ipſo adnutto.Et qñ dr̃ vlterius talẽ
eſſe verã ↄceditur ſuppoſita ↄſtãtia

terloꝝ. ſʒ hoc deſicit in ſſia. eĩs chi
mera qᷓ currit ẽ chĩeraqᷓ currit: eo ꝙ
ſðʒ ĩ iſia ꝓ nullo ſuppoĩt Cõſili mõ
ſoluerẽtur iſta ſophiſmata. adã qui
erit nõ fuit:atichꝛiſtus qᷣ fuit ſi erit.
Ceſar q eſt albꝰ grãmaticꝰnmiſicus
nõ legit ⁊ ↄſilia.Vñ tales pꝛopõnes
ſunt vere:nec ſeq̃tur adã qui erit nõ
fuit & adã erit. nec ſedtur ãtichꝛiſtꝰ
qui fuit nõ erit ergo ant ixp̃us fuit.
Nec ſeqᷣtur Ceſar e albꝰ muſicꝰ
grãmaticꝰ nõ legit & ceſar eſt albus
muſicꝰ grãmaticꝰ.Et rõ quare tłes
ↄñne nonvalẽt eſt:qꝛ añtia ſunt nega
tiua et ↄña ſunt affirãtiua. möõ
negatiua nõ infert aff irmat iuã licet
affirmatiua poſſit inferri negatiuã.
Nunc in iſta parte vidẽda ſunt ſo
phi ſmata difficultatem habentia ex
ſuꝑpoſitione relatini.

Sophilſma xxv.
Aĩal e⁊ ſoꝛtes et aſinus ẽ illud. Pꝛo
batur ſophiſma per illã regulã.q re
latiuũ idẽtitatis dʒ ſupponere codeʒ
mõ quo ſuũ añs.x etiã pꝛo illo vel ꝓ
ilis ꝓ quo vel pꝛo quibus ſupponit
ſuũ añs ſed in ſophiſmate ly aĩal q8
eſt añs huiꝰ relatiui illud ſi upponit
determĩate ſiue indrñũter per modũ
diſiũctiõis ꝓ ſuis ſuppoſitis ergo ⁊
illud relatiuũ illud debet ſupponere
indrñter ꝓ ſuppoſitis aĩ̃alis per mo
dqũ diſiũctionis ſeu determĩate.⁊ iõ
ſicut hec eſt vera.aĩal eſt ſoꝛtes:ita
iſta videt᷑ eſſe vera aſinus ẽ illud.qꝛ
nõ videtur eẽ aliud aſinꝰ eſt illud ỹ
dicere aſinꝰeſt aĩal.⁊ ſᷣm hoc ſe ophiſ
mavidetur eẽ pꝛopõ copulatiua cuiꝰ
qᷓlibet pars eſt vera ergo ⁊c.
¶ In oppoſitũ ar̃. aĩal eſt ſoꝛtes et
aſinus ẽ illud ergo aĩal eſt ſoꝛtes et
aſinus eſt illud aĩal quod eſt ſoꝛtes.
ↄpñ̃ᷣs eſt falſum & et aſs. ↄña tʒ eo q;
illð relatiuũ illud reſtrĩgitur ad ſup
ponendũ ꝓ illo pꝛo qᷓ ala ver ſcatur
C 1 *

ich eſt pꝛo illo vel illis pꝛo vel pꝛo
qbus ſuppoſito vel ſuppoſitis antis
pꝛedicatũ verificat᷑ e ſubiecto ĩ illa
