poltionem alti abere
Lerceptinam non eẽ
nunla alia ſit excoptiu⸗
Slctcat ſe non ee ver
AAfaluched dice
ſahot d del qn dia ab
N NANnin ia n
eſt verar ſiled quu
veram r non eſſe ven
Aliud mſolubled
erccto ſur deusẽ,

ullus dinsaſoten
1guo Nlterus ſectg
dlcit erum tune dien
det venmſch gin
heee verun etderid
detfalim göenn
ſonttg llo diet
Ct nni propoſttione,
pen ſottset deti
er hſegnes iit
ſcdvecuchppoſtnd
zu enmd filſin
e (L0irunen
den Mioniste ſaſe
uſtarteg ſefs inn
usaſorte dunr a
Uerks olutii 0

oſequẽtis qꝛ bene ſequit᷑ ecõtra,.et
ſimiliter fallacis a ̃m qͥd ad ſimpli⸗
citer. et hoc ſtante caſu poſito in gn
cipio. Et hec de iſto in ſolubili
Aliud inſolubile. Sint ſoluʒ tres
ꝓpõnes in mundo:videlʒ hõ eſt aĩal
deus eſt /⁊ oĩs ꝓpoſitio pᷣter excep
tiuam eſt vera. Sit pꝛima a/ſcdᷣa b/
tertia c. Tunc querit᷑ vtrũ c ſit veꝝ
vel falſum. ſi dicatur ꝙ c ſit verum:

tunc eius exponentes ſunt vere:ſcʒ

ꝙ oĩs ꝓpoſitio ſi eſt alia ab excepti
ua eſt va ⁊ exceptiua non ẽ va:igit
hec erit xᷣa ⁊ exceptiua non ẽ vera

ſed nulla ẽ alia exceptiua p̃ter c.igi

tur non eſt veꝝn.quod er̃ at ꝓbãdum
Si aũt dicatur ꝙ c ſit falſum hoc
erit vel quia alia ab exceptiua non
eſt vᷣavel qꝛ ali⁊ ab exceptiua eſt va
Non poteſt dici pꝛĩm:qꝛ quelʒ illaꝝ
que non ẽ exceptiua ẽ vera:igit᷑.nec
ſcðm videlʒ ꝙ exceptiua vera.et per
ñs ſi ipfa ẽ falſa ipa eſt vera.ſ Re
ſpõdetur ꝙ illa ẽ falſa:qꝛ ſigniſicat
ſe eſſe falſam.ſigniſicat eniʒ oẽm ꝓ
poſitionem aliã ab exceptiua eẽverã
⁊ exceptiuam non eẽ veram:et cum
nulla alia ſit exceptiua qᷓ; ip̃a/ipᷣa ſi
gnificat ſe non eẽ veram.et per ↄñs
eſt falſa.Sed qñ dicebatur:ſi ẽ fal⸗
ſa hoc ẽ vel qꝛ alia ab exceptiua nõ
eſt vᷣa vł quia alia ab exceptiua mõ
eſt vera:ſʒ ideo quia ſigniñcat ſe cẽ
veram ⁊ non eſſe veram.
¶ Aliud inſolubłe.dicat quilʒ homo
excepto ſoꝛte deus ẽ.et dicat ſoꝛtes
oĩs homo pᷣter me dicit ven. ¶ Bre
uiter dico ꝙ in caſu poſito ſoꝛtes ðᷣt

falſum:qꝛ dicit vnã pꝛopõem que ſi

gruficat ſe eẽ veram ⁊ ſe eſſe falſaʒ
ſicut poteſt patere intuenti.
Alind ĩſolubile.dicat ſoꝛtes deus
eſt ⁊ plato.homo eſt aĩmal. ⁊ ciccro
dicat homo eſt aſinus.et egidius di
cat tot dicũt falſum quot dicũt veꝝ
et ſit pꝛima a/ſcðᷣa bitertia c/quar⸗

ta d. Tunc queritur vtrũ d.ſit veꝝ
vel falſum. Si dicat᷑ ꝙ ſit vera:igit
ſta eſt ꝙ duo dicta ſunt vera ⁊ duo
falſa.ſed c aruʒ eſt ꝙ duo pꝛĩa dicta
ſunt vera:ergo aliꝗᷓ duo dicta ſuut
falſa quoꝝ vnum eſt ipᷣm d. igitur ſi
dicatur c d eſt ve rum:ſequitur ꝙ dð
eſt falſum.et cũ c eſt falſum:ſedt᷑ ꝙ
duo dicta ſunt falſa.x pᷣciſe tot ſũt
vᷣa.igit᷑ tot ſunt a quot ſunt falſa
igitur tot dicunt falſum quot dicũt
verum. Et vltra.tot dicũt flm̃ quot
dicunt veꝝ. ergo taliter eſt qualiter
d ſignificat.et per ↄſequẽs d ẽ veꝝ:
igitur non eſt falſum.qð erat ꝓbã⸗
dum.(i¶ Rñdetur ꝙ d eſt falſum. Et
cũ vlterius dicit᷑:ꝗ tot dicunt falſuʒ
quot dicunt veꝝn.ↄcedo.Et vlter̃ius
arguebat᷑:igit᷑ taliter eſt qualiter d
ſignificat.ↄcedo.et cũ vlterius viti
tur: d eſt ven. negatur ↄſequẽtia.
ſicut enĩ dicebat᷑ pꝛius ad hoc ꝙ alſ⸗
qua pꝛopoſitio ſit vera non ſufficit
ꝙ taliter eſt qualiter per eã ſigniſi⸗
catur:ſed requirit᷑ ꝙ qualitercunq;
per eã ſignificatur taliter ſit:ſed ſſic
non ẽ de d pꝛopoſitione:igitur.
Aliud inſolubile. deus eſt ⁊ copu⸗
latiua ẽ falſa.ſit copłatiua a⸗ pᷣma
pars eius b.ſcðdᷣa c.et ſic fit ꝙ nuila
alia ꝓpoſitio copulatiua ſit in mũdo
ꝙᷓ iſta. Tunc querit᷑ vtꝝ a ſit veruʒ
vel falſum. Si dicat᷑ ꝙ a ſit ven:cũ
ad vᷣitatẽ copulatiue requirit quãlʒ
partem eſſe veram ſequitur quam⸗
libet partem eſſe veram.et per con⸗
ſequens ſequitur̃ c eius parteʒ eſſe
veram. Tũc vitra.eſt verum:igitur
qualitercunq; c ſigniſicat taliter eſt
ſed c ſignificat a eſſe falſum:igitur
taliter eſt ꝙ a eſt falſum.igitur ſi a
eſt verum a eſt falſum. Si auteʒ di⸗
catur ꝙ a ſit falſa.contra. Naʒ cum
ad falſitatem copulatiue requiritur
vnã eius partem eſſe falſam ⁊ eius
pꝛima pars puta b.nõ ſit falſa: ſeqᷣt

ꝙ ſt a ſit faiſum qy c falſũ. Sʒ ꝓbo
qꝙ non.nam ſi a eſt falſum ⁊ cũ c ſi⸗
gnificet a eſſe falſuz taliter ẽ quali
ter c ſigniſicat.et per ↄns c eſt ven.
Rñidetur ꝙ a copulatiua eſt falſa.
Et qñ dicebatur vel b vel c ẽ falſuz
cedo. Et cum vlterius arguebatur
b non ẽ falſum. ↄcedo.igit c ẽ falſũ
ↄcedo. Et cũ vlterius arguebat᷑:ſi c
eſt falſum a eſt falſum ↄcedo.et cuʒ
vlterius dicebatur. ſi a ẽ fal ſum ta⸗
liter eſt qualiter illa ſigĩficat:ↄcedo
et cuʒ vlterius dicebatur:igitur eſt
verum. negatur ↄna. vnde nõ quali
tercũq; c ſignificat taliter eſt: ſigni
ficat enĩ ſe cẽ veram⁊ ſe eſſe falſaʒ
Aliud inſolubile.homo eſt aſinus
vel aliqua diſiũctĩa ẽ falſa.et ſit iſta
diſiũctiua ſola in mundo ⁊ non alia
æ vocetur a ⁊ pꝛima eius pars voce
tur b ⁊ ſcdᷣa c.tunc queritur ana ſit
verum vel a ſit falſum. ſi a eſt verũ:
igitur vna eius pars eſt vera.cũ ad
veritatem diſiũctiue redratur vnaʒ
partem eſſeveram. Sʒ non põt dici
q b ſit verum.clan enĩ eſt hoc.relin
quitur ergo ꝙ c eſt veruz. Zunc a
ſic. ſi c eſt vernm igitur aliqua diſiũ
ctiua eſt falſa.ſed nõ alia ab atergo
a eſt falſum.igit᷑ ſi a eſt verum a eſt
flm̃. Si autẽ dicatur ꝙ a ſit falſum
ſeqtur ꝙ ambe eiꝰ partes ſint falſe:
quia ad falſitatem diſiu nctiue reqri
tur ambas partes eſſe falſas.et per
ↄſequens cẽ falſum. Sz ꝓbo ꝙ nõ:
quia ſi c eẽt falſum ⁊ cum etiã b eſt
falſum ſequitur a eſſe falſuʒ.et per
cõſequens ſequitur aliquã diſiũcti
uam eſſe falſam. tunc ſic. aliqua diſ
iũctiua eſt falſa:& taliter ẽ qualiter
c ſiamficat.et vltra c eſt verum.
¶ Breutter rñdetur ꝙ a ẽ falſum.et
cũvlterius dicitur: S ombe eius par
tes ſunt falſe.ↄcedo.Et cũ vlterius
dicebatux.ſi c eſt falſum a ẽ falſum
cõcedo.Et cum vlterius dicebatur

S taliter eſt qualiter c ſignificat:
cedo.Et cũvlterius dicebatur: cẽ
verum.negatur ↄſequẽtia.quis eni
taliter ſit qualiter c ſignificat: tamẽ?

non qualitercũq; c ſigniſicat taltter
eſt. ſignificat enĩ de directa eius ſi⸗
gnificatione ſeip̃m eẽ falſum. ⁊ per
cõſequens cum oĩs ꝓpoſitio ſigniſi
cet ſe eſſe veram vt pꝛius dicebatur
c ſignificat ſe eẽ verum ⁊ ſe eẽ flm̃.
et per cõſequens eſt falſum. Dubi
tatur.nã dictum eſt ꝙ iſta copulati⸗
ua ẽ falſa:deus eſt ⁊ copulatiua eſt
falſa.S. Nam ſi ſic ſequit᷑ ꝙ eius cõ

tradictoꝛia eſt vera.ſed hoc ẽ falſuʒ

Zña tenet.falſitas ꝓbatur.naz eius
Idictoꝛia ̃ʒʒ pꝛedictã videtur eẽ iſta

nullus deus eſt vel nulla pꝛopoſitio

copulatiua ẽ falſa.mõ iſta ẽ falſa ex
eo ꝙ ambe eius partes ſunt ſalſe.
¶ Breuiter rñdetur ꝙ iſta nõ ẽ eius
ↄtradictoꝛia.ſed ad accipiendũ eius

gZdictoꝛiã videamꝰ pꝛio cni equalet

iſta:deus eſt ⁊ aliqua copulatina eſt
falſa.poſito ꝙ nulla alia ſit copulati
ua.et bꝛeuiter ꝙ iſta copulatiua ſi⸗
gnificat ſe eẽ falſam ⁊ vocetur a ꝓ⸗
pꝛio noĩe.ſequit᷑ ꝙ valebit iſtã deus
eſt ⁊ copulatiua ẽ falſa ⁊ a nonẽ flã
igiẽ pᷣʒʒ hoc oꝑʒ ſumere gdictoꝛiã eiꝰ
erit iſta:nullꝰ deus ẽ vel nulla co⸗
pulatiua eſt falſa vel a eſt falſa.mõ
iſta eſt vera. quia eſt vna diſiũctiua
cuius alters pars ẽ vera:videlz nul
la copulatiua eſt falſa vel a eſt falſa
Aliud ĩſolubue.ſi deus eſt aliqua
ꝓvoſitio ↄditiõalis eſt falſa: ſit iſta
ↄditionalis ſola in mundo ⁊ nulla a
lia:et ſit a cius añs ⁊ ſit b eius 2ñs
Tunc querituꝝ an a ſit verum vel
falſum. Si dicat᷑ ꝙ a ſit veruʒz:ꝛigit
ita ẽ ſicut ſignificat b. hoc enĩ reqrt
tus ad veritatem pꝛopoſitionis cõdi
tionalis.ſed ita eſt ſicut b ſignificat
vt claꝝ eſt de ſe: igit᷑ etiã ita ẽ ſicut

ſignificat c.et vltra igitur cẽ verũ.

leſe ef etc eſſe a ſum.
ianens der niͦconcluſlon
K falſuz. Undeliettaltte
lter cſgnifcn non tame
cuno; igniſcnd teſ ꝛq
requuritur adhoc c e
Aliud inſoluble. Deus
aconſequẽtin no valet
ſequẽtia ae et antecedes
onſegueno ilius ſtceei
ymõſtratur wonſegueti
ine ropofltio ꝛ conſcgu⸗
mrana conſequẽtia vai
ler. Si dicatur valet
nſt muͤſegntrur o⸗
i oel denm tur ſe
ieſonfica, ſec ſegves .
innmn lere iginn ,
iniu⸗,
KW .
Coltreſl a ſ

licohllti,
elt 1copulatiu⸗ eſt
ſeſegnnigein c
ſidkiſiſn
1nd Panmrnne
Wrtinbenr
ranula pagſtte
iſanöſtaeftſae
lus gartes ſunt ſialſe,
fſidetur iland ins
ſedad aceipiendieus
deam prio i cqalet
Laligus copplarinnet
pnullaals ſir oculari
1G tn copulatluaſi⸗
ſaſam vocetur 2
uit gralebit ſta dens
mefilſa taonefi
Bfumert Zaictgniͤtß
lodens velnulace,
fülarcla n flſnni
Agancen s dilei
rapars inrnnnt ,i
uuclfalt te nel i

oeus el a
lublle ſ devscl M
ltiͤnsck a i
ſolan nuucnttula
Heis ,s

io
en ſererun Nl

Et vltra.c.eſt verũ ſed c ſigniſicat a
e ſſe ſalſum:5 a eſt fim̃.igitur ſi a eſt
v erũ a eſt falſum. Si auteʒ dicatur
a ſit falſum:tunc ſic.ſi a eſt falſuʒ
ĩpoſſib ile eſt h eſſe verũ niſi c ſit ve⸗
rum:igitur ſi à eſt falſum a eſt verũ
conſequentia tenet:quia advertitatẽ
a ſuff icit ꝙ b non poſſit eſſe verum
ſine c. vel ꝙ non poſſit ſic eſſe ſicut
ſigniſicatur per b quin ſic ſit ſicut
ſignificatur per c. antecedẽs pꝛobat᷑
Nam ſi a eſt fal ſuʒ c eſt verũngitur
ſi a eſt falſum b non eſt verum niſi c
ſit verumconſequẽtia tenet antece
dens pꝛobatur. Nam ſi a eſt falſum
ita eſt ſicut c ſignificat.quia c ſigniſi
cat a eſſe falſum. et ſi ſic ſequitur c
eſſe verum. ¶ Reſpõdetur ꝙ a eſt fal
ſum.Et quando finaliter dicebatur
igitur ita eſt ſicut c ſignificat ↄcedo
Et cũ vlterius dicebat᷑ ergo c eſt ve
fum negatur conſequẽtia:qꝛ c ſigni
ficans a eſſe falſum ſignificat ſe ipᷣʒ
eſſe falſum.et cũ etiam ſigniſicet eẽ
verum per vnam de concluſionibus
pꝛius poſitam ſequitur ꝙ ſignificat
c eſſe verũ et c eſſe falſum.⁊ per cõ⸗

ſequens per vnã concluſionẽ poſitazʒ

eſt falſuʒ. ¶Inde licet taliter eſt qua
liter c ſignificat non tamẽ qualiter⸗
cunq; ſigniſicat ita eſt: quod tamen
requiritur ad hoc q; c eſſet verũ.
Aliud inſolubile. Deus eſt igitur
ilta conſequẽtia nõ valet.ſit iſta con
ſequẽtia a.et antecedẽs eius ſit b.⁊
conſequens illius ſit c. et per ly iſta
demõſtratur conſequẽtia. pꝛopoſita
tunc pꝛopoſitio a conſcequẽtia ⁊ que
ritur an a conſequẽt ia valeat vel nõ
valeat. Si dicatur ꝙꝙ valet ⁊ antece
dens ſit verũ ſequitur ↄñs eſſe verũ
et ſi ↄñs eſt verum tunc ſic eſt ſicut

ↄñs ſignificat: ſed ↄſequẽs ſigĩſicat

a ↄñam non valere: igitur a ↄña nõ
valct. igitur ſi a ↄa valet a ↄſequẽ⸗
tia nõ valet. Contra ſi a ↄnña non vʒ

poſſibile eſt b eſſe verũ ↄñte ex iſtẽte
falſo.hoc ẽ falſum qð pꝛobo ſic. Nã
ſi a non eſt verum tunc c eſt verum
igitur ſi a non valet b nõ eſt verum
niſi c ſit verum : igitur ſi a nõ valet
a eſt verũ.antecedẽs patet.nã ſi a nõ
valet ſic eſt ſicut c ſignificat:quia c
ſignificat a nõvalere ⁊ per ↄñs c eſt
verũ. pꝛima conſequẽtia patet.nam
ad hoc ꝙ a valeat ſufficit b nõ poſſe
eſſe verum ſine c ſi foꝛmetur vltima
conſequẽtia a pꝛimo ad vltimum
Bꝛeuiter reſpondetur ꝙ a conſe⸗
quentia non valet. Et cum finaliter
dicebatur & c eſt verũ. Et ſi diceret᷑
ſt a nõ valet taliter eſt qualiter c ſi⸗
gnificat cõcedo. ſed nõ qualitercũq;
ſignificat c taliter eſt. et igitur non
ſequitut taliter eſt qualiter c ſigni⸗
ficat igitur eſt verum.et ibi fuit vis
argumẽtt quare c.
Nunc videndũ eſt de inſolubilibꝰ
que oꝛiũtur ex actibus noſtris inte⸗
rioꝛibus ſicut ſunt decipere/errare/
fingere/ſcire, dubitare/⁊ ſic de aliis
¶ Et ſit pꝛimo illud iſolubile.poſito
ꝙ m mente ſoꝛtis ſit iſta.ſoꝛtes deci
pitur et nulla alia ⁊ ſit a. et ſoꝛtes
credat pꝛopoſitionem eſſe veram.
Tunc queritur vtrum ſoꝛtes credẽ
qo a eſſe verum decipiatur.ſi ſoꝛtes
decipitur ſequit᷑ ꝙ a eſt falſuʒ.aliter
enĩ credendo a eſſe verum non deci
peretur. et vitra hec eſt falſa ſoꝛtes
decipitur igitur ſoꝛtes nõ decipitur
et per ↄñs ſi ſoꝛtes decipitur creden
do a eſſe verum ſoꝛtes nõ decipitur
Si autẽ dicatur ꝙ ſoꝛtes credendo
a eſſe verum non decipttur ſequitur
a eſſe verũ. Et vltra a eſt verũ ergo
ſoꝛtes decipitur & ſi ſoꝛtes non deci
pitur ſoꝛtes decipitur. ¶ Soluitur
bꝛeuiter ꝙ ſoꝛtes credendo a decipit᷑
Et quando dicitur ergo a eſtverum
negatur: quia a nõ ſolum ſigni ficat

ꝙ ſoꝛtes decipitur: ſed ſisniicat ꝙ
O ele,

foꝛtes decipitur et ꝙ ſoꝛtes nõ deci⸗
pitur. modo hoc ẽ falſum ⁊ per ↄñs

a eſt falſum ex quo nõ qualitercũq;

a ſigniſicat taliter eſt. Simili modo

t iſta in mente ſoꝛtis ſoꝛtes errat.

eſt enĩ errare falſum credere eſſe ve
rum vel verum credere eſſe falſum.
Et argnitur ⁊ ſoluitur cõſimili mõ

ſicut srgutum ⁊ ſolutũ eſt circa iſtã

ſoꝛtes decipitur.
¶ Aliud ĩſolubile ſit iſtud. ſoꝛtes ſin
git ſe eſſe ſophiſtã. poſito ꝙ fingere
ſit idem ꝙ oñdere ſe eſſe talẽ qualis
nõ eſt. Tunc ſic.ſoꝛtes qui nõ eſt ſo
phiſta poteſt oñdere ſe eſſe ſophiſtã
per conuer ſationẽ eius cũ ſophiſtis
vel per aliquod huiuſmod. ſed quia
talis nõ eſt ſequitur q; fingit ſe eſſe
ſophiſtam per deſcriptionẽ quid no⸗
minis ſingere ⁊ ꝑ deſcriptionẽ quid
nominis huius termini ſophiſta.
¶ In oppoſitũ arguitur.pꝛopõ impli
cat contradictionẽ igitur.conſequẽ⸗
tia tenet aãs ꝓbatur:quia ſi ſoꝛtes
ſe fingit eſſe ſophiſtã vel igitur fin⸗
gendo ſe eſſe ſophiſtam eſt ſophiſta
vel non.ſi eſt ſophiſta tunc nõ fingit
ſe eſſe ſophiſtã. quia ſi aliquis vere
eſt aliqualis ipſe oñdens ſe eſſe qua

lenm nõ ſe fingit per deſcciptionẽ 4d
nominis fingere. St autẽ dicatur

nõ ſit ſophiſta ſequitur ꝙ nõ eſt ta⸗
lis qualis ſe oſtendit.oñdit enĩ ſe eẽ
ſophiſtã. et vltra ſi nõ eſt talis quał
ſe oſtendit eẽ ipſe eſt ſophiſta per de
ſcriptionẽ quid noĩs ſophiſte igitur
qualitercũq; dicatur videtur ſequi
repugnãs. ¶ Reſpondetur ꝙ impoſſi
bile eſt ſoꝛtẽ ſe fingere eſſe ſophiſtã
ſuppoſito quid nominis pꝛedictoꝛuʒ
terminoꝝ ſicut ratio ad oppoſitum
ſufficienter pꝛobat. Et quando dice
batur. ſoꝛtes qui nõ eſt ſophiſta po⸗
teſt oſtendere ſe eſſe ſophiſtã: nego.
ĩmo ſi ſoꝛtes pꝛimo nõ eſt ſophiſta qᷓ
cita oñdit ſe eẽ ſophiſtã eſt ſophiſta.

liud ĩ ſolubile lit iſtud. Poſſibſle
eſt ſoꝛtẽ ſcire ſe errare.poſito caſu
errare ſit falſo aſſentire vel vero
diſſentire: vel credere falſum eẽ ve⸗
rum vel credere verum eſſe falſum.
ꝛobatur.ſoꝛtem errare eſt poſſi⸗
bile & ſoꝛtem ſcire ſe errare eſt poſſi
bile. gntecedẽs clarũ eſt. cõſequètia
tenet.nã aliter eẽt aliqua pꝛopoſitio
ſcibuis a platone: qꝛ unpoſſibile eẽt
platonem notificare ſoꝛti.iſta enim
ſoꝛtes errat clarũ eſt ꝙ eſt ſcibilis a
platone ⁊ ſi non eſſet ſcibilis a ſoꝛte
plato nõ poſſet eam ſoꝛti notificare.
In oppoſituʒ arguitur. ſoꝛtẽ ſcire
errare implicat contradictionem:
ergo eſt ĩpoſſibile conſequẽtia tenet
antecedẽs pꝛobatur.ſequitur enim
ſoꝛtes ſcit ſe errare igitur ſoꝛtes er
rat ex quo nichil ſcitur niſi verum.
Similiter ſequitur.ſoꝛtes ſcit ſe er

rare ergo nõ errat. pꝛobat᷑ quia ſcit

ſe errare g ſcit ſe falſo aſſentire vel
vero diſſentire.⁊ ſi ſcit ſe falſo aſſẽ⸗
tire ipſe ſcit ꝙ hoc cui aſſentit ẽ fal⸗
ſum. et ſi hoc tunc illi non aſſentit.
et per ↄñs non errat. Similiter ſi
ſoꝛtes ſcit ſevcro diſſentire ipſe ſcit
ꝙ hoc eſt verum cui diſſentit. ⁊ per
conſequẽs ſibi non diſſentit ⁊ ꝑ con
ſequẽs nõ errat igitur ſi ſoꝛtes ſcit
ſe errare nõ errat.¶ Secundo ſi ſoꝛ
tes ſcire ſe errare icit igitur ꝙ iudi
cando a eſſe faciẽdum erret. ⁊ ſciat
ſe ſic iudicando errare.⁊ ſit illud iu⸗
dicium erroneum quo iudicat a eſſe
faciẽdum b. tunc ſic ſoꝛtes ſcit ſe er
rare iudicando a eſſe faciẽduʒ .ergo
ſoꝛtes ſcit ꝙ b iudicium quo iudicat
a eẽ faciẽdum eſt erroneũ.Tunc ſic
ſoꝛtes ſcit ꝙ b iudiciũ eſt erroneũ:
ſor̃s ſcit ꝙ aliter eſt qᷓ per baiudiciũ
iudicat.ſed ꝑer b ſudiciũ iudicat ꝙ a
eſt faciẽdum.igit᷑ ipſe ſcit ꝙ a nõ eſt
faciẽdum igit᷑ ſi ſoꝛtes ſcit ſe errare
iudicado a eẽ faciendũ de iudicio er

ere ſe ur * unp
mſetre ſe errare⸗
ulimſͤldie ite⸗
ſtio rer ſebetrel pꝛopo
ripta in ſto folio ſoꝛti ſt
ſofolio : nulla alia ct o
et ſout an fer ſeget rel
ltenus poſlto q ſones
imusmommt arte inſpia
Ropoltrwni ſorytü in iſto
qucrtur mniſtn dwpoſiti⸗
ſoꝛte et dera Aſcna aſo⸗
vel ſit ſoꝛti dubia. Non.
ſoꝛtes ſciat iefamct fal
ſc ſegui g ſoꝛtes ſcſt
ſortẽ eſe falſam⸗ ſec hoe
lllitas potet quna noͤſch
meſe falam pen caſun

peima paro eſt ſoꝛti oul

r potel dici g ſoꝛtes /

imn pwpoſitionẽ eſe yen

Kadmmnus ſciret vai
lenie eſte winnpih
naſam igttur ſecundi c
Karn ſeiret ſecum
Rraceſ

nde
e 4 nnage

efrare
. d enneuct
elcrecere flinen

,
elerreciii
ailiſtnn
tgn

in

care
icten uan
neſerſihiig t
elict ſehilis a ſo
emn ſoni nene dte
lt hotiftcare
Parun, ſoriſin
d Grichonem.
lecſenttatene
Wour d
dlur,ſeaghrurenin
Keffare gm ſenes
nichll ſator iic venn,
ſeauidu ſates ſck ſee
Perrit, obak auuſct
ſhſe fulſo ſtentrerel
nre lſat ſefi ſo ſi⸗
welaſentri
Mumc ili ſon aſentit.
Merat. Stmiiter ſi
cro diſſentteihle ſett
Um cui diſentit Aer
binon lentir r den
ra werer ſſonesſet
enn.Sechnole
crrere ſen igtun giln
efuiemenn 1ſcu

emngoer reaſ udi⸗
vrrun gtw let tſet

h tunc ſe ſottes ſcltſeck

roneo ſimul iudicat ꝙ a eſt faciendũ
æ mediãte b indicio erronco ꝙ a no
eſt faciẽdum: ſcʒ mediante ſcientia
quã habet ð hoc b iudiciũ eſt erro
neum, et per ↄñs iudicia contraria
erunt in eodẽ. ſed hoc eſt ipoſſibile:
quare ĩpoſſibile cẽ ſoꝛtẽ ſcire ſe erra
re¶ Reſpõſio ſicut alias: ĩpoſſibile
eſt ſoꝛtẽ ſcire ſe errare. Et cũ dicit

ſoꝛtem errare eſt poſſibile admirto.

OQuãdo vlterius dicit᷑ igitur ſoꝛtem
ſeire ſe errare ẽ poſſibile negat᷑ ↄña
Et vlterius concedo ꝙ aliqua pꝛopõ
eſt ſcibilis a platone quã impoſſibue
eſt platonẽ notificare ſoꝛti. vnde con
cedo ꝙ ſi ſor̃ errat ⁊ plato hoc ſciat
ꝙ plato non poteſt notiſicare ſoꝛti ꝙ
ipſe errat: ſed bene poteſt ſibi tantũ
dicere ⁊ arguere ꝙ ſoꝛtes ſciat ꝙ er
rauit. igitur poſſibiue eſt bene ſoꝛtẽ
ſcire ſe errare qᷓuis impoſſibile ſit
ſoꝛtem ſcire ſe errare.
¶ Aliud in ſolubile. poſito ꝙ iſta pꝛo⸗
poſitio rex ſedetvel pꝛopõ diſiũctiua
ſcripta in iſto folio ſoꝛti ſit ſcripta 1
iſto folio ⁊ nulla alia.et poſito ꝙ la⸗
teat ſoꝛtẽ an rex ſedet vel nõ ſedet.
¶V ltertus poſito ꝙ ſoꝛtes ſit doctiſ⸗
ſimus in ommni arte ⁊ inſpiciat iſtam
pꝛopoſitionẽ ſcriptã in iſto folio.tũc
queritur an iſta pꝛopoſitio ſit ſcitaa
ſoꝛte eẽ vera vł ſcita a ſoꝛte eẽ falſa
vel ſit ſoꝛti dubia. Non poteſt dici ꝙ
ſoꝛtes ſciat ipſam eẽ falſam. Nam ſi
ſic ſequit ꝙ ſoꝛtes ſcit vtranq; eius
partẽ eſſe falſam:ſec hoc eſt falſum.

falſitas patet quia nõ ſcit pꝛimã par

tem eſſe falſam per caſum neq; verã
qꝛ pꝛima pars eſt ſoꝛti dubia ꝑ caſuʒ
Mec poteſt dici ꝙ ſoꝛtes ſeiat pꝛcdi
ctam pꝛopoſitionẽ eſſe verã. nam ſi
ſic adminus ſciret vnã partẽ pᷣdicte
diſilictuie eſſe verã.non pꝛimã partẽ
per caſum igitur ſecundã.Sed ꝓbo
ꝙ non.nam ſt ſciret ſecunòã partem
eſſe verã tunc ſecſda pars eſſet vera

cũ nichil ſcitur niſi verũ.Et vltra ſi
ſecũda pars eſt vera tunc taliter eſt
qualiter per eam ſigniſicat᷑: ſed per
eam ſignificat᷑ ꝙ pꝛedicta ꝓpoſitio
diſiũctina eſt ſoꝛti dubia.igitur ſic ẽ
ꝙ pꝛedicta pꝛopõ diſiũctiua eſt ſoꝛti
dubia.et per ↄñs pꝛedicta ꝑꝛopoſitio
diſiũctiua nõ ſcitur a ſoꝛte eſſe vera
qð erat pꝛobandũ. Si sũt dicatur
ꝙ pᷣdicta pꝛoꝑõ diſiunctius ſit ſoꝛti
dubia tunc ſoꝛtes ſignificat eam cẽ
ſibi dubiã cũ ſit doctiſſimꝰ in omni
arte: ĩmo parũ expertus cõſiderans
de aliqua pꝛopõne bene ſciret ⁊ ſtatĩ
diceret an ula pꝛopõ eſſet ſibi dubia
vel nõ. Tunc vltra ſoꝛtes ſcit illam
pꝛopõnem ſibi eſſe dubiãeigitur ſcit
ꝙ taliter ẽ qualiter illa eius ꝓꝑs ſigãt
ſed ſi ſcit hoc tunc ſcit ſecuncã par⸗
tem illius diſiũctiue eſſe veram.a ſi
ſcit ſic ꝙ ſcdðᷣa pars illius diſunctiue
eſt vera igit᷑ ſcit tota diſiũctiuã eſſe
verã.⁊ per ↄñs pᷣdicta diſiũctiua nõ
eſt ſoꝛti dubia quod fuit pꝛobãdum.
¶ Bñ̃det᷑ ꝙ iſta pꝛopõ eſt ſoꝛti dubia
Et quãdo dicebat᷑ igitur ſoꝛtes ſcu
ꝙ taluer eſt quali᷑ ſecunda pars ſi⸗
gnificat nego.vnde dico ꝙ ſecunda
pars pꝛedicte diſiunctiuc ſignificat
nõ ſolum ꝙ iſta diſiunctiua ſit ſoꝛti
dubia. Unde de directa eius ſignifi
catione ſigmſicat ꝙ pꝛedicta diſꝛun⸗
ctiua ſit ſoꝛti dubia. Sʒ per cõbina
tionẽ pꝛedictã ⁊ conſecutiue ſigniſi⸗
cat ꝙ illa diſiũctiua non ſit ſoꝛti du
bia. hoc enĩ ſequit᷑ ad ipſam cũ caſu
poſito ⁊ ideo ſcðᷣa pars pꝛedicte diſ⸗
iunctiue eſt falſa ſi acci iatur vna ꝓ
poſitio per ſe ⁊ cum ſoꝛtes ſit doctiſ
ſimus in omni arte iꝑſe ſcit ꝙ ſcvðᷣa

pars pꝛedicte diſiunctiue eſt falſa.⁊

cum pꝛima eius pars ſit ſoꝛti dubia
per caſuʒ ſequit᷑ pꝛedictã diſiſctiuã
eẽ ſoꝛti dubiã. Sed con:ta:qꝛ ſipꝛe⸗
dicta diſiũctiua eſſet ſoꝛti dubia ſeq̃ᷓ
retur ꝙ ſtante caſu poſito et p̃dicto
Oes.

etiã eius zdictoꝛia eẽt ſoꝛti dubia. pʒ

nõ enĩ põt ſcirevnã partẽ vdictionis
eẽ verã ⁊ dubitare aliã. fłitas ↄñtis

pʒ. qꝛ ↄdictoꝛa pᷣdicte diſiũctiue eſt

nulilꝰ rex ſedet ⁊ nulla diſiũctĩia ſcri
pta in iſto folio ẽ ſoꝛti dubia. modo
ſor̃s ſcit iſtã eſſe flãm qꝛ ſcit ſcdᷣam

partẽ eius eẽ falſaʒ. Ad falſitatẽ aũt

copulatĩe ſufficit vnã partẽ eſſe falſã

et ad hoc ꝙ copulatĩa ſciat᷑ eſſe falſa
ſufficit ꝙvna eiꝰ pars ſciat᷑ eẽ falſa.

1 Scðo ſecũda pars copłatiue ↄtra
icit ſcdðᷣe parti pᷣdicte diſiũctiue ſed

ſcðda pars huius copulatiue eſt falſa
igit᷑ ſecũda ꝑs pᷣdicte diſiũctiue fuit

vera cuiꝰ oppoſitũ dictũ eſtſ Rñdet᷑
qꝙsodictoꝛia pᷣdicte diſiũctiue dʒ ſoꝛti
æẽ dubia. Et vlteriꝰ dico ꝙ nõ bene
ſũpta eſt zdictoꝛia pᷣdicte diſiũctiue
Pꝛo q̃ ſciendũ eſt ꝙ ſcðᷣa pars diſ
iũctiue ſigãt vel ſignificare põt ali⸗
quo caſu poſito ſe eẽ falſam licet nõ
ſignifcet hoc ĩmediate tñ ſigãt hoc

ↄſetutiue ſᷣm caſum poſitũ ſicut ap⸗

paruit.Et igit᷑ reflexiue ſigãt ſeipᷣaʒ
eſſe verã et ſe eẽ falſam ꝓpter qð ſi
ponamꝰ ꝙ ſecũda pars pᷣdicte diſiun

ctiue ſit d opꝑʒ accipè equalentẽ illiꝰ

diſiũctiue talẽ rex ſedet vel diſiun⸗
ctiua ſcripta in iſto folio eſt ſoꝛti du
bia et d eſt vera remota reflexione.
et ſᷣm hoc opꝑʒ ſumere vᷣdictoꝛiã illiꝰ

diſiũctiue ⁊ erit iſta nullꝰ rex ſedet

⁊ nulla pꝛopõ ſcriptsa in iſto folio eſt
ſoꝛti dubia vel d nõ eſt vera.Ex hoc

pʒ ad inſtantiã: qꝛ illa pꝛopõ que eſt

accepta pꝛo ↄdictoꝛia pᷣdicte diſiun⸗
ctiue ẽ ita dubia ſoꝛti ſicut diſiũctĩa
cui ↄdicit.patet.nã ſoꝛtes ſcit ſcdam
partẽ illius eſſe verã:qꝛ ſecũda eius
ꝑs eſt vna dilſiũctiua cuius ipſe ſcit
vltimã partẽ eſſeverã ſed dubitat de
parte pᷣdicte copulatĩe.⁊ per ↄñs de
tota copłatiua cum ad hoc ꝙ copula
tiua ſit dubia ſufficit vnã partẽ eſſe

dubiã. Silr ad ſecundã dico ꝙ non

bene ſumebat᷑ 3dictoꝛia ſecũde ꝑtis
diſiũctiue ſicut ex iam dictis ſacilit᷑
apparet. ¶ Aliud ĩſolubiule ſit iſtð.
Poſito ꝙ ſoꝛtes ſit talis cõditionis
ꝙ nõ velit inuadere platonẽ ſi plato

nõ inuadat eũ.et plato ſit talis cõdi

tionis ꝙ nõ velit muadere ſoꝛtẽ niſi

qñ ſoꝛtes vult nõ ĩuadere eũ. Tunc

querit᷑ vel ſoꝛtes ĩuadet platonẽ vel

nõ.ſi non:&̊ plato vult ĩuadere ſoꝛtẽ
per caſũ.Et vltra plato vult inuadẽè

ſoꝛtẽ & ſoꝛtes vult ĩuadere platonẽ
ꝑ caſum. igit᷑ ſi ſoꝛtes nõ vult ĩuadẽè
platonẽ ſoꝛtes vult ĩuadere platonẽK

SGSt aũt dicat᷑ ꝙ ſoꝛtes velit ĩuadere

platonẽ ergo ꝑ caſum plato nõ vult
ĩu adere ſoꝛtẽ.Etvltra plato nõvult
inuadere ſoꝛtẽ igitur ꝑ caſuʒ ſoꝛtes
nõ vult ĩuadere platonẽ. igit᷑ ſi vult
Tuadere platonẽ nõ vult inuadè pla⸗
tonẽ. Silr eſt poſito ꝙ ſoꝛtes nõ ve
lit comedere niſi qñ piatovult come
dere ⁊ plato nõ velit comedẽè niſi qñ
ſoꝛtes nõ velit comedere.tũc vel ſoꝛ
tes vult comedere vel nõ.ſi vult co⸗
medere plato vult comedè. ⁊ vltra
plato vult comedere &̊ ſoꝛtes nõvult
comedere ꝑ caſum.igit᷑ ſi ſoꝛtes vult
comedè ſoꝛtes nõ vult comedere. ſi
nõ vult comedere:& plato vult come
dere ꝓ caſum .et vltra ſi plato vult
comedere ſoꝛtes vult comedere per
caſum ſigitur ſi ſoꝛtes nõ vult come
dere ſoꝛtes vult comedere.ſ GBieuit
ad iſta rñdetur ꝙ qͥlibet iſtoꝝ caſuũ

eſt ipoſſibilis.et igit᷑ ninnrũ ſi ſequi

tur ↄtradictio:nichilominꝰ quelibet
pars caſus eſt poſſibilis qᷓuis tamẽ
alteri nõ ſit cõpoſſibilis.i¶ Et ſic eſt
finis inſolubiliũ Magiſtri Alberti
de ſaxonia.

Sequitur tractatus
de obligationibus.

ſante obligstione
ſonden obligak.
depolttiꝛq: ſioppon.
depono tibi ſtutu ſe
gamttatrobligat⸗ .
eius oppoſttu ſcz tu
ſta tu ſeges i depe
ſtu cl poſta t obli
rus obl gatos ⸗
gationis ficens noe
Gatus ad ſuſtinendun
odiignione 1 amif
(Tarm deſengtio.
nonis en Aa epus
alis obligai mantt
tione ad ſuſtmizum
opponis dicat ñde
obigorionis.ſMu.
ſbirepugnut. l iſ
luens iſtt hoͦ cyfrit:
lliitinlni ain aun

Mecere e ni, t
to nutt cumad t Ntre
Mmetereg ſores norult
Cum igit l ſonesvult
es n vult comedere in
edere ͤ guto vultcon⸗
m Wraſno
ſones vult comedere de
tur ſones no r
Nlt comedere Beit
denn g ilbet ſinli
blis etiglimnin
cuenctiont, gelte

zeſt ſibliej⸗ tn?

kaiſitlanft ſceſ

trl⸗ er Abertit

Uturtractus
lunolbun

Equit᷑ tractatꝰ obliga
tionũ. Et ꝓᷣmo ponẽde
ſ ſunt aliqᷓ deſcriptiões
quoꝛũdã terminoꝝ ſpe
ctãtiũ ad iltã artẽ.ſcðo
quedã regule. Tertio tractãduʒ eſt

in ſpeciali de ſpeciebus obligationũ

OQOuãtum ad pꝛimũ ſit pᷣma deſcri
ptio. obligatio ꝓut hic capit᷑ eſt oro
ex ſignis obligationis et obligato.
Uerbi gr̃a.dicat opponens rñdenti
no tibi iſtã tu ſedes. iſta tota or̃o
vocat᷑ obligatio. ꝛu ſedes vocat–᷑ obli
gatũ.et ly pono tibi iſtã vocat᷑ ſignũ

obligationis. ¶ Secũda deſeriptio.

obligatũ dicit᷑ altera ꝑs obligatiõis

vel oppoſitũ depoſiti ad aliqð conce

dendũ intra tẽpus obligationis me
diante obligatione ⁊ admiſſione re⸗
ſpondens obligat᷑.Et dico oppoſitũ
depoſtti:qꝛ ſi opponẽs dicat rñdenti
depono tibi iſtã tu ſedes. et rñdens
admittat: obligatꝰ eſt ad ſuſtinendũ
eius oppoſitũ ſcʒ tu nõ ſedes.et tũc
iſta tu ſedes ẽ depoſita.et eius oꝑpo
ſita eſt poſita ⁊ obligata et dico ĩfra
tẽpus obligatiõis:qꝛ poſt tẽpus obli
gationis rñdens nõ eſt ãplius obli/⸗
gatus ad ſuſtinendum obligatũ niſi
obligatione ⁊ admiſſione facta.
Tertia deſcriptio. tempus obliga
tionis eſt illud tẽpus a cniꝰ pꝛĩcipio
alids obligat᷑ manẽte eadẽ diſputa⸗
tione ad ſuſtinẽdum obligatũ donec
opponẽs dicat rñdenti cedat tẽpus
obligationis.Quarta deſe criptio ꝑ
tinẽs alicui eſt qð ad ipᷣʒ ſequit᷑ vel
ſibi repugnat.vt iſta aĩal currit ẽ ꝑ⸗
tinens iſtt hõ currit:qꝛ ad eã ſequit᷑
ſilr iſta nłiũ aĩal currit ẽ ꝑtinẽs iſti
hõ currit:qꝛ ſibi repugnat.¶ OQuĩta
deſcriptio: ĩpertinẽs alicui ẽ qð nec
ad ipᷣm ſequit᷑ nec ſibi repuẽt vt iſta
tu ſedes eſt imptinẽs iſti ſor̃ ſcribit
qꝛ nec ſequit᷑ ad eã nec ſibi pugnat

¶ Sexta deſcriptio. ꝑtinẽs obligati

oni tm̃ dicitur qð ñ eſt obligatũ nec
ſequens ad aliud q;ᷓ ad obligationẽ

vel illud quod ſequitur ad ipſaʒ: nec
eſt repugnans aliter ꝙ obligationi
vcl ↄñs repugnãs eidẽ. Quicqͥd enĩ
eit repugnãs ↄñti eſt re pugnãs ãte

cedenti: qꝛ omne qð ſequit᷑ vel repu
gnat ↄñti ſequit᷑ vel repugnat añti.
ſimiliter omne ſequẽs vel repugnãs

aðntt eſt reꝑugnãs conſequẽti. vt di⸗
cat opponẽs rñdentt pono tibi iſtaʒ.
tu es rome tunc aliqd tibi poſitũ eſt

dicit᷑ pertinẽs obligationi ti ⁊ non
obligato nec admiſſioni.ſequit᷑ eniʒ
pono tibi iſtã tu es rome: igit aliq̃ᷣd
eſt tibi poſitũ.ſed nõ ſequitur pono
tibi iſtã tu es rome. igitur aliqd nõᷣ
ẽ tibi poſitũ.nec ſedtur tu admittis
iſtã tu es rome g& aliqd eſt tibt poſi⸗
tum. Conſiłr eſt de iſta. nichil ẽ ĩ po
ſitũ q;'tum ad repugnantiã. Et notã

ter dico ꝙ nõ eſt obligatũ:co ꝙ ſi po

nerem tibi iſtã.aliquid ẽ tihi poſituʒ

tunc iſta aliquid eſt tibi poſitũ non

eſſet pertinẽs obligationi tantũ:ſed
etiã obligato.⁊ etiã iſta nichil ẽ tibi
poſitum:quia aliquid ẽ tibi poſitum
ſeqtur ad obligationẽ ⁊ ad obligatũ
ꝙ ad obligationẽ patet de ſe.etiã ꝙ&
ad obligatũ patet:qꝛ iſa ẽ obligata
et ipſamet ſeqᷣtur ad ipᷣam.ſequitur
enĩ aliquid ẽ tibi poſitũ igitur aliqd
eſt tibi poſitũ. etiaʒ de iſta nichil eſt

tibi poſitũ incaſu pᷣdicto repugnat

obligationi et obligato.¶ Septima
deſcriptio pertinẽs obligationi ⁊ ad
miſſiom ſimul eſt qð nec eſt ſolũ per

tinẽs obligationi nec ſolũ admiſſiõi

ſed vtriq; ſimul? vt dicat opponens
reſpondẽti pono tibi iſtã tu es rome
et reſpõdens admittat. deinde oppo
nens ꝓponat᷑ reſpõdenti iſtam tu es
obligatus:ille habet eam concedere
tani ſequentẽ ad obligationẽ ⁊ ads
miſſionẽ ſimul. ſeqtur enĩ pono tibi
iſtam tu es rome ⁊ tu eam admittis
. ii.

igitur tu es dbligatus dicitur igi

pertinens obligationi et admiſſioni
ſimul:nulli tamẽ eoꝛum ſeoꝛſum.qꝛ
nõ ſequitur pono tibi iſtam tu es ro
me igitur tu es obligatus:qꝛ nõ es
obligatus ſoluʒ pꝛopter obtigationẽ
factã:ſed poſt admiſiſti obligatum
nec etiã ſequitur tu admittis iſtam
tu es rome igitur tu es obligatꝰ:qꝛ
ſine quacunmq; obligatione ſi velles
poſſes eam admittere.⁊ pꝛopter ad/
miſſionẽ eius nõ eſſes obligatꝰ nec
ctiã iſta tu es obligatꝰ repugt obii⸗
gationi nec admiſſiont vt notum eſt
¶ Octaua deſcriptio. pertinẽs obli⸗
gato tĩ eſt qð nec ẽ ſequẽs ad alið
ad obligatũ. nec repugnãs alteri
ᷓ obligato vel fequẽti ad ipſum. vt
dicat opponẽs reſpõdenti pono tibi
ꝙ tu ſis rome ⁊ reſpõdens admittat
tunc iſta tu nõ es pariſius eſt perti⸗
nens obligato et nõ obligationi nec

admiſſioni. Pꝛimũ batet: qꝛ ſequit
ꝙ tu es rome ergo tu nõ es pariſius
Secundũ patet:qꝛ non ſequit᷑.pono

tibi iſtaʒ tu es rome: igitur tu nõ es
pariſius pꝛoter meã poſitionẽ non
ſequitur te eſſe pariſius nec te eſſe.
etiã non ſequitur tu adinittislutam
tu es rome igitur tu nõ es pariſius
qꝛ pꝛopter tuã admiſſionẽ nõ ſeqᷣtur
te nõ eſſe pariſius.Eodẽ modo exẽ⸗
plificaretur qᷓtum ad pertinẽs et re
pugnãs vt exempliſicatũ eſt de perti
nente ſequenti. ¶ Nona deſcriptio.
pertinens obligato et bene conceſſo
vel bene cõceſſis:vel benc negato vł
bene negatis eſt qð ea ſimul ſequit
vel eis ſimul repugnat et nõ ſeqᷣtur
nec repugnat obligationi tantũ vel
admiſſioni tantũ nec eis ſimul: nec
obligato tantũ nec conceſſis tãtum
vt dicat opponens reſpõdenti.pono

tibi ꝙ iſte due pꝛopõnes homo ẽ aſi⸗

nus et deus eſt cõuertantur:tũc iſta
heopõ hec eſt vera hõ eſt aſinus non

eſt pert᷑inẽs obligationi.qꝛ nõ ſequi
tur.pono tibi ꝙ pꝛedicte cõuertãtut
igitur hec eſt vera hõ eſt aſinus:nec
ei repugnat vt notũ eſt.nec etiaʒ eſt
pertinẽs admiſſioni.qꝛ nõ ſequitur
tu admittis ꝙ ille cõuertantur: igit
hec eſt vera homo eſt aſinus/ nec ei
repugnat nec eſt pertinẽs obligatiõi
et admiſſioni ſimul.qꝛ nõ ſequitur⸗
pono tibi ꝙ ille cõuertãtur et tu ad⸗/
mittis igitur hec ẽ vera hõ eſt aſinꝰ
nec etiã eſt pertinẽs obligationi tin
qꝛ nõ ſequitur iſte due pꝛopõnes hõ
eſt aſinus et deus eſt cõuertunt᷑ igit
hec eſt vera. ſed hec pꝛopõ homo eſt

sſinus eſt pertinẽs obligato et bene

cõceſſo. qꝛ fequit᷑ iſte due pꝛopõnes
cõuertũtur deus eſt et homo ẽ aſinꝰ
iſta eſt vera deus eſt igitur iſta eſt
vᷣera homo eſt aſinus.Ex quo ĩfero

ꝙ aliqñ aliqua pꝛoꝑõ in vno loco po

ſito eſt pertinens.vt ſi ponatur tibi
ſedẽti iſtã tu es rome ⁊ tu admittas

eam.deinde ꝓpono tibi iſtã tu ſedes
et tu es rome ipſa es impertinẽs.qꝛ

nec ſedtur nec repugnat poſite nec
conceſſo.qꝛ nõ ſequitur tu es rome

ef̃go tu ſcdes ⁊ tu es rome cum añs
poſſit eẽ verũ ſine ↄſñte.poſſes enim
eẽ rome ⁊ nẽ ſedere.ſed ſi pꝛius ꝓpo

nerẽ tibi iſtã tu ſedes eſt admittẽda
qꝛ eſt vera impertinẽs ad quã reſpõ
dedũ eſt ſᷣm ſui qualitatẽ vt patebit

Deinde ꝓpono tibi iſtaʒ copulatiuã

tu ſedes ⁊ tu es ronie ipſa eſt conce

denda qꝛ ẽ pertinẽs poſito et ↄceſſo

ſic. ſequit᷑ enĩ tu es rome ⁊ tu ſedes
&D tu es rome ⁊ tu ſedes.Ex quo vl⸗
terius infert᷑ vnaʒ pꝛopõnem in vno

loco poſitam eſſe negandã et in alio
cõcedendã. Si ponat᷑ tibi iſta tu es
rome ⁊ eam admittas. poſtea pꝛopo

natur tibi iſta tu ſedes et eã ↄcedis

qꝛ eſt ĩpertinẽs in illo loco.ſʒ ſi pꝛiꝰ

imediate poſt poſitum pꝛoponat᷑ tibi

iſta copłatiua tu es romex tu ſedes

aining. Keſ N

es admitteche
ſeh anul lam ſ⸗a
jepugnut ſlcut notun⸗
natur tibi iſta copula
tu es rome. negaͤ
impertines pollto ig
pulatius ſ egic a
ſt xccid puto copul

t᷑t poſtto falſo ct mper
Exr illid no concluchti⸗

coprlatiua ſit impertin
ſeorſum ipertinens9
tamen dertmes con
ſimnul.Et igitur poſde
ſlti polt conceſlion
ipſa eſt cöcedenda. na
ſoli dehet ſuſtinere
coceſſm. et igit ſe
copyel abobus ſimul

epugnas alicut vel
et negare, 7 hoc ſ

lis vel repugnlio,
ſuncĩſit wama ren
biliquo acmiſſum ciae

gmionis gpoſſti
ſeſt
Mnti.orter dico obil

Mtüvt ſe extenclat nd
* 1
muitiigrnagu

unn lig Et dien

ſes inpvyhnid t
puyni lte r
ſenultur tu es fone
t es rome cum aßs
ne hte oſſes enim.
gereſecſt pins pe
ſedes admittedh
rtines quureſps
Nqualltue t patebt
orcd Ma coprlatn
ts fome wſaeſtconee
mines doſtver eſ⸗
im es fonetu ſſ

uſeiis tllo /
nnz orpimi

ſe egnmii tit AlS

wmnitliſt tues
nirs goſten nd
ſecrs erti Ntcl

iloloeo. ll NI⸗

Stum prohongkti
e romer tu ſece

— ,-co———

et ſi neges illã tunc iſta tu ſedes eſt
pertinẽs non poſito tantũ ⁊ negato
tmi ſʒ poſito ⁊ negato ſimul.
tu es rome ⁊ nõ ẽ ita ſicut ſignificat
iſta tu ſedes.et ſic iſta tu ſedes et tu
es rome ſequit᷑ ita nõ eſſe ſicut iſta
ſignificat tu ſedes. et ſic iſta tu ſe⸗
des repugnat obligato ⁊ bene nega

to.quia eius oppoſitũ ſequit᷑ ex po⸗

ſito et bene negato. Ex quo vlteriꝰ
ↄcluditur argumẽtuʒ nõ valere quo
ꝓbatur ꝙ aliqua copulatiua eſt ne⸗
ganda in aliquo caſu cuius quelibet
pars eſt concedẽda. Solet enim ·ſic
argui. ſit rei veritas ꝙ tu ſedeas et

pꝛoponatur tibi iſta ꝙ tu ſis rome ⁊

eã admittis. poſt ꝓponatur tibi iſta

tu fedes admittẽda eſt: qꝛ ĩxertinẽs

vera.nõ eni ad eam ſequitur nec ulli
repugnat ſicut notũ eſt. Poſt ꝑpꝛopo
natur tibi iſta copulatĩa tu ſedes et
tu es rome.negãda eſt qꝛ falſa eſt et
umpertinẽs poſito igitur aliqua co⸗
pulatiua eſt negãda cuiꝰ ꝗqᷓlibet pars
eſt ↄcedẽda puta copulatiua ↄpoſita
ex poſito falſo et impertinẽti. Bꝛeui
ter illud nõ concludit:qꝛ licet pᷣdicta
copulat iua ſit impertinens poſitum
ſeoꝛſum ⁊ ĩpertinens ↄceſſo ſeoꝛſuʒ.
tamen eſt pertinẽs conceſſo ⁊ poſito
ſimul.Et igitur poſt conceſſionẽ po
ſiti ⁊ poſt conceſſionẽ alterius ꝑtis
ipſa eſt cõcedenda.nõ enĩ reſpõdens
