pꝛeter ſoꝛtẽ currit.vnde ſi in ↄñte ly
pꝛeter tene at᷑ exceptiue ↄñs eſt ĩpꝛo
pꝛiũ.ſi aũt teneat᷑ aliter ↄña non vʒ
¶ uarta regula ẽ.ſub ſubiecto pꝛo
põnis exceptiue ſicut vicẽdo oĩs hõ
Ster ſoꝛtẽ currit dʒ ſic fieri deſcẽſus
iſte homo ſi eſt alius a ſoꝛte currit:
⁊ iſte hõ ſi eſt alius a ſoꝛte currit:et
ſic de aliis ¶ Quĩta regula cẽ.ad affiſ
matiuã vbem exceptiuã ſequit᷑ parti
cularis affirmatiua ⁊ ſimiliter parti
cularis negatiua. vnde ad iſtam oĩs
homo pꝛeter ſoꝛtẽ currit ſequit᷑ iſta
quid homo currit ⁊ etiã iſta quidaʒ
hõ non currit. Sed ad pꝛopõnem ex
ccovtiuã negatiuã ſequit particulariſ
aſfirmatiua ⁊ nõ particularis nega⸗

tiua niſi g̃a materie.vbi gratia.ad

iſtã nullus hõ pꝛeter ſoꝛtẽ currit ſeq;

„

enr̃ iſta aliquis hõ eurkit.et non iſta

aliquis hõ non currit ſaltẽ foꝛmalit
vñ ſi nullus hõ eſſet in rerũ natura
niſi ſoꝛtes et curreret hec eſſet vera
nullus pᷣter ſoꝛtẽ currit.⁊ tñ hec eẽt
falſa aliquis hõ non currit. Sexta
re gula cẽ.qñ hec dictio pᷣter ponitur
cũ duplici multitudine ſicut hic.oĩs
homo videt oẽm hoiem pꝛeter ſoꝛtẽ
et pars excepta eſt vtriuſq; multitu⸗
dinis illa locutio eſt multiplex ex eo
ꝙ poteſt fieri exceptio ab vna multi
tudine vel ab alia vel ab vtraq;. pᷣʒ
hoc vnus põt eſſe ſenſus dicte pꝛo⸗
poſitionis ꝙ oĩs homo excepto ſoꝛte

videt omnẽ hoĩem. alius ſenſus põt

eſſe ꝙ oĩis homo videt omnẽ hoĩiem
excepto ſoꝛte ſic ꝙ ſoꝛtes nõ videtur
ab aliquo hoĩe. Lertius ſenſus põt
eſſe ꝙ omĩs homo pꝛeter ſoꝛtẽ videt
omnẽ hoĩem pꝛeter ſoꝛtẽ. In pꝛimo
fit exceptio a pꝛima multitudine.in
ſcdᷣůᷣo a ſecunda.in tertio ab vtraq;.
¶ Septunma regula ẽ.hec dictio p̃ter
nõ tenetur exceptiue niſi qñ excipit
partẽ ſubiectiuã a toto vli.et ideo ſi
dicatur decẽ pꝛeter quĩq; ſunt quĩq;

ly pꝛeter non teneatur exceptiue ſed

bene ſubſtractiue vel diminutiue.
¶ Oct aua regula ẽ᷑.qñ tot excipiunt᷑
quot ſumũtur nõ eſt exceptiua vera.
Sed ↄtra hoc diceres.poſito ꝙ ſint
tm̃i tres hoĩes ſcʒ ſoꝛtes plato cicero
et ſolus ſoꝛtes currat hec eſt vera.
oĩs homo pꝛeter platonẽ ⁊ ciceroneʒ

cuꝛrit ⁊ tñ plura excipiũtur q; ſuppo

nũtur. dicendũ eſt ꝙ regula intelli⸗
gitur qñ plura excipiuntur ꝙᷓ; ſuppo
nũtur iu pꝛeiacẽte. modo ſic nõ eſt q̊
qñ dicitur oĩs homo pꝛeter platonẽ
ct ciceronem currit. Undęe hic plura
ſupponũtur in pꝛeiacẽte q; excipiunt᷑
Sed contra.nullus ſol pꝛeter iſtum
lucet hic tot excipiũtur quot ſuppo/
nũtur in ꝛeiacẽte ⁊ tamẽ iſta pꝛopð
eſt vera. Reſpõdetur ꝙ hic in pꝛeia⸗

— mmimlack,
ln l.

Cogmnin ir ur
fcgonmne un it
ſmn ipniurav ſ
nlgii, e mumn i d
õ
gſes amunfnitlnic⸗
ſwrſenenepſats ͤfert
aNangroni etlapide,
Putxhtschnibnuerſall
Murntwinmero non
Minmi irlrtulruer
ſi grinuiumnn
gennn mnn do/
leber he tune
ert Ann ferüt la

neiſſenixter comm

1

aun ie Teruaſoſig
gomis honden ſon⸗ Me
ni ien geter ſoti, Npuno
erleptiod Pumi multttudine,n
aſeennd intarteh Gtrig⸗
Zepeum negulo hre Rroön
ei ercctir i/ i orahit
ſabieami n toro viſ et eo ſ
un dece orter gliqg ſunt quig
ter non tenenrur erceptiueſed
ſubctractiue vel duminutiue.
Pmreguini ntarcahuun
ſumürur Rercenne⸗
Anrnoe egres oltt
wes hoitsſq ſores lath ten

ſolns ſotes aurit erct enH

hommpeter N
itt rlerthinrß in
en Nerndicgn leir
Giniylenlnn , n

mariuit oe H

nrois n du⸗ –
t.llrdehicp
mmn an,t.Nte N
entnurinb aln
lus ſolpt
Ee din nne ſhht

. r uo
en n 1umiiürpenf

eente plura ſupponũtur ⁊ hoc apti⸗
dinaliter licet nõ actualit qualiter

hoc ſit intelligendũ ſcʒ aptitudinalit

æ nõ actualiter expoſitũ eſt circa pꝛe
dicabilia. Nona regula. ab ĩferioꝛi
ad ſuperius eum dictione exceptiua

eſt bona ↄnña: dictione exceptma ſe⸗

quente ſuperius.pꝛecedẽte autẽ non
valet conſcquẽtia.ſequitur enĩ bene
oĩs homo pꝛeter ſoꝛtem currit:ergo
omne aĩal pꝛeter ſoꝛtẽ currit.ſed nõ
ſequit᷑ omnis hõ pꝛeter ſoꝛtẽ currit:
ergo omnis homo pꝛeter aĩal currit
¶ Decuna regula eſt.ſi pꝛeiacens ex⸗
ceptiue eſt vera: exceptiua eſt falſa.
quia repugnãt ſibũuicem.verbi gr̃a
ſi hec eſt vera ois homo currit: hec
falſa oĩs homo pꝛeter ſoꝛtẽ currit.
Undecima regula ſolet poni ſi ex⸗
ceptio fiat in plurali numero a ſub⸗
iecto ſingularis numeri non ſequit᷑

pꝛedicatũ falſiſicari de exceptis acce

ptis pluraliter licet bene ſingularit᷑.
verbi gr̃a omnis hõ pꝛeter iſtos fert
lapidẽ. non ſequitur ergo iſti nõ fe⸗
runt lapidẽ. nec ſequitur oĩs homo
pꝛeter ſoꝛtem ⁊ platonẽ fert lapideʒ
ergo ſoꝛtes ⁊ plato non ferũt lapidẽ
ſʒ bene ſequitur ergo ſoꝛtes nõ fert
lapidẽ vel ergo plato nõ fert lapidẽ.
Etratio huius eſt:qꝛ ſub vniuerſali
diſtributo in ſingulari numero non
ſumũtur iuſi ſuppoſita ſingulariter
accepta. ergo nec aliter accipiuntur
ab eo. Seꝗ ſi diceretur.omnes ho⸗
mines pꝛeter iſtos ferũt lapidẽ tunc
be ne ſequitur ergo iſti non ferũt la
pidem.et nõ ſequit᷑ de altero eoꝛum;
ergo iſte non fert lapidẽ.

Sophilma .lx.
ſecunde partis ſit iſtud. Oĩs homo
videt oẽm hoĩem pꝛeter ſoꝛtẽ.poſito
caſu ꝙ oĩs homo aliꝰ a ſoꝛte videat
omnẽ hoĩem alium a ſoꝛte ⁊ ꝙ ſor̃*.

nõ videat aliũ nec videatur ab alio.

Lunc pꝛobat᷑ ſophiſma.oĩs homo
videt omnẽ hoĩem eſt pꝛoꝑõ gartim
vera ⁊ partim falſa. qꝛ falſa /ꝓ ſoꝛte
et vera pꝛo aliis a ſoꝛte. ergo iuxta
ſecũdam regulam poteſt verificari
per exceptionẽ illius pꝛo quo ẽ falſa
ſed ſi ſic hoc ẽ ſoꝛtes: ergo ſi ſoꝛtes
excipitur fit pꝛopoſitio vera.ſed qꝛ
excipitur hic oĩs homo videt omnẽ
hominẽ pꝛeter ſoꝛtẽ.videtur ergo q;
iſta pꝛopõ ſit vera.⁊ quia ipſa eñ ſo⸗
phiſma videt᷑ ꝙ ſophiſma ſit verũ.
Imꝑꝛobatur.ommis homo videt
omnẽ hoĩem pꝛeter ſoꝛtẽ: ergo ſor̃
videt omnẽ hoĩem pꝛeter ſoꝛteʒ. ſed
ↄñs eſt falſum ergo ⁊ añs. ¶ Iſtud
ſophitna ſoluit᷑ per ſextam regulã.
Unde quãdo dictio exceptiua pomt᷑
cum duplici multitudine poteſt fieri
exceptio ab vna vel ab alia vel etiaʒ
ab vtraq;. tũc dico ꝙ ſi fiat exceptio
ab vtraq; multitudine ſophiſma eſt
verũ. Nam tunc eſt ſenſus ꝙ omnis
homo pꝛeter ſoꝛtẽ videt omnẽ hoĩeʒ
pꝛeter ſoꝛtem. et hoc eſt verum ſᷣm
caſum poſitũ.nec tunc ſequit᷑ ergo
ſoꝛtes videt omnẽ hoĩem pꝛeter ſoꝛ
tem. quia a multitudine a qua fit ex
ceptio nõ debet fieri tali deſcenſus
ſicut dicit tertia regula. Si ramen
fieret exceptio a ſecũda multitudine
ſolum tunc ſophiſma eſſet falſum.⁊
tunc bene valeret ↄña:ergo ſoꝛtes
videt ommnẽ hoĩem pꝛeter ſoꝛtẽ. Si⸗
militer ſi fieret exceptio a pᷣma mul⸗
titudine ſoluʒ adhuc ſophiſma eſſet
falſuʒ.nã tunc eſſet ſenſus ꝙ oĩs hõ
pꝛeter ſoꝛtẽ videt oẽm hoĩem.modo
hoc ẽ falſũ ex eo ꝙ poſitũ eſt in caſu
ꝙ ſoꝛtes nõ videatur ab alio homĩe
nec oppoſitũ pꝛobatũ eſt. Vnde pᷣma
rat io pꝛobat ꝙ ſophiſma eſt verum
pꝛout fit exceptio ab vtraq; multitu
dine.⁊ ſecunda ratio bene ꝛobat ꝙ;
ſophiſma ẽ falſum ꝓut fit exceptio
a ſcðᷣa multitudine. per teini mul⸗
eltit

titudinẽ interligo iſtum terminũ hõ
diſtributum. per ſecundam intelligo
iſtum terminum hominem ſecundo

diſtributum.

Sophiſma.lxi.
Decẽ pꝛeter quĩq; ſunt quinq;. Pꝛo
batur.hec eſt falſa decẽ ſunt quinq;
et nõ eſt falſa niſi pꝛo quiq;.ergo ex
ceptis quinq; exceptiua erit verꝗa.
Impꝛobat᷑.decẽ pꝛeter quinq; ſunt
quĩq;:ergo quĩq; nõ ſunt quiq;.ↄns
eſt falſum. ↄna tenet per quintã re⸗
gulam. vñ in exceptiua affir matiia
pꝛedicatũ remouet᷑ a parte excepta.

Ad ſophiſma rñdetur ꝙ ipſum eſt

verum. Ad impꝛobationẽ dicitur ꝙ
ſophiſma nõ eſt pꝛopoſitio exceptiua
ſed diminutiua? quia non excipitur
pars ſubiectiua a toto vlłli.Et ideo ꝑ
ſeptimã regulam non eſt exceptiua:

ſed bene duminutiua ſicut dictũ eſt.

Unde ly pꝛeter in pꝛopoſito tenetur
diminutiue: ⁊ ſenſus eſt. diminutis
vel remotis quinq; a decẽ remanẽt
quinq;.et hoc eſt verum. Unde quia
ſopiiſma nõ eſt pꝛopõ exceptiua ſed
diminutiua et affirmatiua nõ negat᷑
piedicatũ ab aliquo ſed attribuitur
illi quod remanet poſt diminutionẽ
factam partis a toto

Sophilma lxii.
OQuelʒ decẽ pꝛeter quiq; ſunt quĩq;.
Pꝛobatur.iſta decem pꝛeter quinq;
ſunt quinq;.et nõ eſt maioꝛ ratio de
iſtis decẽ q; de alus.̊ quelibet decẽ
pꝛeter quĩq; ſunt quĩq;.¶ Impꝛobat᷑
ſubiectum a quo fit exceptio non eſt
veriſicabile de parte excepta. ergo
ſophiſma eſt falſuʒ. ↄſequẽtia tenet
ex pꝛiꝰ dictis.añs patet ex eo ꝙ hec
eſt falſa qninq; ſunt decem. ¶ KReſpõ
detur ad ſophi ma ꝙ ſi ly pꝛeter te⸗

neatur ſubſtractiue ſeu diminutiue

ipſum eſt verũ.ſicut pꝛobauit pꝛima

ratio. Si aũt teneatur exceptiue ſo

phiſma eſt falſum vel impꝛopꝛiũ.qꝛ
poſiq; ſophiſma eſſet exceptiuũ per
ipſum denotaret᷑ ſubiectũ a quo fit
exceptio veriſicari de parte excepta.
modo hoc eſt falſum ſicut diccbat ſe
cunda ratio.

Sophiſma..lxiii.
Omnis hõ videt oẽm hoĩem p̃̃ter ſe
poſito caſu ꝙ quilibet hõvideat quẽ
libet aliuʒ a ſe ⁊ nõ videat ſe. Tunc
arguit᷑ ſic.iſte )õ videt oẽm hominẽ
pꝛeter ſe.⁊ iſte homo videt omnẽ ho
minẽ pꝛeter ſe ⁊ ſic de alus.ꝗ̊ omnis
homo videt omnẽ hoĩem pꝛeter ſe.

¶ Impꝛobat᷑.hic tot cxcitiũtur quot

ſupponũtur:ergo ſophiſma eſt falſũ
ↄña tenet ꝑer ſeptimã regulam.
¶ Ad iſtud ſophiſma rñdetur ꝙ ipᷣm
eſt verum. Ad impꝛobationẽ dico ꝙ
regula debet intelligi quãdo eadem
excipiunt que ſupponũtur.modo ſic
nõ eſt in pꝛopoſito:qꝛ licet tot excipi
antur quot ſupponũtur. tamẽ nõ ex
cipiũtur niſi ſigillatim referẽdo ſuꝑ
poſita relatiui ad ſuppoſits antece⸗
dẽtis ſibi coꝛreſpõdentis ¶ñ de hoc
dictũ erat pꝛius cũ ponebant᷑ ſophiſ
mata circa terminos relatiuos
Sophilma.xiiii.
Omis hõ pꝛeter ſoꝛtẽ excipit᷑.poſito
caſu ꝙ non ſint niſi tres homines in
mundo/ſcʒ ſoꝛtes/plato/⁊ ciccro. et
ponatur ꝙ ſoꝛtes currat et plato ⁊
cicero non currãt.tunc dicat᷑ ſic.oĩs
hõ pꝛeter platonẽ ⁊ ciceronẽ currit.
AIſto poſito pꝛobat᷑ ſophiſma. omnis

hõ pꝛeter ſoꝛtẽ ab actu currendi exci

pitur. ergo oĩs homo pꝛeter ſoꝛtẽ ex
cipitur.¶ Scðdo ſic.hec eſt falſa.oĩs
hõ ab actu currendi excipit᷑ et nõ eſt

falſa niſi ꝓ ſoꝛte. S pꝛopõ exceptiua

erit vera excipiẽdo ſoꝛtem. dicendo
oĩs homo pꝛeter ſoꝛtem ab actu cur⸗
rendi excipit᷑.¶ LZertio ſic.ſoꝛtes ab
actu currendi nõ excipitur et omnis

gtun di aut on ſnuitxn e
onas uperus cum negatone
ee un termino includete nega
i cceo no ſequtur hoc eropit
rtere: etgo erchhuur i agere⸗
Kada mns do rer ſond 0
Here erapiur gd is ond der
u exchpi. Exhoc art ad dus
usrones ſegetes. Alder au di⸗
r ſophiſma g pſum eſ ver̃
ſeres no etcipſtur gr exaptat
nnone ñ cſt eteppi, noco n p⸗
liues repif rcqrone,

hina ird.

—

chineeſtgellertrenh
rur gor ſagpnur, tmni i
ian ul llanm nt nih ſi
1 nlatun , ſppoſts antece,
lbicuneſpötents Ii de hoe
trar gius ci vonebank ſopht
icrcaterminos felaruuos
ophilma Apäit.
nis o geinn ſont ercht tſn

nonſmres onien
ndo ſcſores to 1 lird
atur ſores mr

äl
”cä
Pwiingn iinſnann
uuniuii umieidi

viy eno ute ſti er

grle e c fllnei

ſet noeſt
nenlierchi 6
l lte mhtch ⸗
etchiid ſouem. e

tu en
3 Kruc
mfmin ſent ſannt⸗

ſophiſma. ſi
ꝓlatũ pᷣter vnũ eiſt verũ: aut eſt veꝝ

homo alius a ſoꝛte actu currẽdi cxci
pitur:̊ omis hõ pꝛeter ſoꝛtẽ ab acta
currẽdi excipitur.ꝗmpꝛobat᷑.pꝛeia
cens ſophiſmatis eſt vera: &̊ ipſum
falſum.ↄña tenet ꝑ decimã regulã
añs pꝛobat᷑. nam hec eſt vera oĩs hõ
excipit᷑ que eſt pꝛeiacẽs ſophiſmatis
quod ꝓbatur ſic.nã in iſta oĩs homo
pꝛeter ꝓlatonẽ ⁊ ciceronẽ currit.pło
et cicero excipiũtur.⁊ in ſophiſmate
cũ dicitur oĩs homo pᷣter ſoꝛtẽ exci
pitur ſoꝛtes excipit᷑.S oĩs hõ excipit᷑
ↄſia tenet ex eo ꝙ per caſum nõ ſunt
plures homies in mũdo q; illi tres.
¶ Scðo ſic. in ſophiſmate ſoꝛtes ex
cipitur:ergo falſum eſt ꝙ oĩs homo
pꝛeter ſoꝛtẽ excipiatur. ↄña tenet eo
ꝓꝙ ad iſtã omnis hõ pꝛeter ſoꝛtẽ exci
pitur ſequitur iſta ſoꝛtes nõ excipit᷑
Ad ſopluſma rñdetur ꝙ ipſum eſt
alſum et ĩpoſſibile ſicut pꝛobatũ eſt
¶ d rõnes. Ad pꝛimã quãdo dici
oĩs homo pꝛeter ſoꝛtẽ ⁊c.negat᷑ ↄña
ꝓpter negationẽ incluſã in hoc vᷣbo
excipitur. Uñ ſicut non ſequitur ab
iferioꝛ ad ſuperius cum negatione
ita nec cum termino includẽte nega

tionẽ.⁊ ideo nõ ſequitur.hoc excipit᷑

a currere: ergo excipitur ab agere.
nec ſequit᷑.omnis hõ pꝛeter ſoꝛtẽ ab
agere excipitur ergo oĩs homo pᷣter
ſoꝛtẽ excipit᷑. Ex hoc patet ad alias
duas rõnes ſequẽtes. Aliter alii di⸗
cunt ad ſophiſma ꝙ ipſum eſt verũ
et ꝙ ſoꝛtes nõ excipitur:qꝛ exciꝑi ab
exceptione ñ eſt excipi.modo in ꝓpo
ſito ſoꝛtes excipit᷑ ab exceptione.

Sophilma lxv.

Quoduibet enũciabile pꝛolatũ pꝛeteꝛ

vnũ eſt veruʒ. poſito ꝙ ſint tres pꝛo

poſitiones ꝓlate ⁊ nõ plures ſcʒ iſte
deus c. homo ⁊ aĩal.qðᷣlibet pꝛolatũ
pꝛeter vnũ eſt verũ.¶ Zunc ꝓbatur
hoc enunciabile qðᷣlibet

aut falſum.ſi ẽ verũ habet᷑ ppoſitũ.
ſi eſt fim ⁊ cũ alia duo ſint va ſequit᷑
hanc eẽ falſã quodiʒ enũciabile pꝛo⸗
latũ ẽ verũ ⁊ nõ eſt falſa niſi ꝓ vno
ſolũ.ergo illo vno excepto erit exce⸗
ptiua va:ſcʒ qdᷣlibet enüciabile pᷣter
vnũ eſt verum ⁊ illud ẽ ſophiſma: g̊
ſophiſma verũ.iſ Impꝛobat᷑ ſic.ſi ſo
phiſma eẽt verũ ſeq̃retur hanc eſſe
verã quodiʒ enũciabile ꝓlatũ eſt ven
cum nõ ſint niſi tria ꝓlata.⁊ vltra ſi
illa eſt vera cũ ſit pꝛeiacẽs ſophiſma
tis ſequitur ꝙ ſophiſma eſi falſum
eo ꝙ ſi pꝛeiacẽs alicuiꝰ exceptiue eſt
vera:illa exceptiua ẽ falſa ſicut dicit
decima regula.¶ Ed ſophiſma reſxo
detur ꝙ ipſum ẽ falſum:qꝛ ſigmificat
ſe eſſe verum ⁊ ſe eſſe falſum. Ad
rationẽ quãdo dr ſi ſophiſma ẽ falſũ
hec eẽt falſa qdᷣnbet enũciabile pꝛo⸗
latuʒ eſt verũ concedit᷑. ⁊ qñ dicitur
⁊ nõ eſt falſa niſi ꝓ vno conceditur.
Etvlterius qñ dicitur g illo ex cepto
exceptiua eſt vera negatur ↄña co ꝙ
iſta pꝛopõ quodiʒz enuciabile ꝓlatum
pᷣter vnũ eſt verũ non ſolum ſigãt ꝙ
vno excepto alia ꝓlata ſit wa:ſed cũ
hoc ſic ſignificãs.ſignificat etiam ꝙ
quodiʒ enüciabile ſit veruʒ.⁊ ad hoc
ſequit᷑ ſophiſma elſie falſum.⁊ ſic ſo
phiſina ſignificat ſe eẽ verũ ⁊ ſe eſſe
falſum.a per ↄñs eſt falſum. Iſtud
ꝑtinet ad maximã inſolubi iũ de qui
bus ẽ tractatũ alibi diffuſius.

Sophilſma lxvi.
Oẽ enũciabile pᷣter verũ eſt falſum.
Pꝛobat᷑.hec ẽ falſa oẽ enũciabile eſt
falſum:⁊ non ẽ falſa niſi pꝛo ve ro.ꝭ̊
excepto vero oẽ enũciabile ẽ falſum
ergo oẽ enũciabile pᷣter verũ eſt fſĩ
¶ Scðdo. omne enũciabile aliud a xo
eſt falſum &̊ omne enũciabile pꝛeter
veruʒ eſt falſum.ↄña tenet ⁊ añs pʒ:
ex eo ꝙ omne enũciabile vel ẽ veruz
vel falſum.¶ Impꝛobat᷑.om̃e enũcia

bile pꝛeter veruʒ eſt falſum. onme
enũciabile ſi eſt aliud a vero ẽ falſuʒ
Iſis eſt falſum.ↄña tenet: qꝛ ↄñs vi⸗
detur idem ſignificare añti. Si enĩ
om̃is homo pꝛeter ſoꝛtẽ currit tunc
oĩs homo ſi eſt aliud a ſoꝛte currit.
ſicut in ꝓpoſito.falſitas ↄntis ꝓbat᷑
ſic arguẽdo.oẽ enũciabile ſi ẽ aliud
a. vero eſt falſum.ſed hoc enũciabile
deus ẽ eſt enũciabile ſi ẽ aliud a vo.
̊ hoc enũciabile deus ẽ eſt falſum.
ſAd ſophiſma rñũdetur ꝙ ipſum eſt
verũ.¶ Ad rõnem concedit᷑ ↄña.Ad
ĩpꝛobationẽ ↄñtis dicit᷑ ꝙ diſcurſus
non valet eo ꝙ maioꝛ reſoluit᷑ ſic.oẽ
ecnũciabile eſt qð ſi eſt aliud a vero
eſt falſum. et ſᷣm hoc plus pꝛedicat
in mioꝛi qꝙ; erat diſtributũ in maioꝛi

aſte tñ diſcur ſus bene valeret.omne

enũciabile ſi ẽ aliud a vero eſt falſuʒ
deus ẽ: eſt enũciabile. deus ẽ ſi eſt

aliud a vero ẽ falſum.et tunc diſcur

ſus eẽt bonus et ↄcluſio etiã eẽt vᷣa
ſicut ſunt pᷣmiſſe.ſ Aliter põt dici ꝙ
maioꝛ põt eſſe cõditionalis vel de cõ
ditionato extremo. Si pꝛimo modo
ſie eſt vera et tunc diſcurſus non vʒ
qꝛ ex cõditionali nõ eſt ſic ſillogiſan
dum. Si vero ſit de ↄditionalito ex
tremo vel ergo ẽ de cõditionato ſub
iecto. et ſic maioꝛ eſt falſa: qꝛ ſigni⸗
ſicat q; de quocũq; verificat᷑ ly enun
ciabile ſi eſt aliquid a vero de illo ve
rificatur ly falſum.modo hoc eſt fal
ſum. Si vero ſit de cõditionato pꝛe
dicato ſic maioꝛ eſt vera. Nam tunc
ſignificat ꝙ de quocũq; veriſicatur
ly enũciabile de illo verificatur ly ſi
eſt aliud a vero eſſe falſum. et hoc ẽ
vcrũ.ſed tunc iſte diſcurſus nõvalet

ſicut dictũ eſt.ſcʒ oẽ enũciabile ſi eſt

aliud a vero eſt falſũ.deus ẽ:eſt enũ
ciabile ſi eſt aliud a vero:ergo deus
elt/eſt fal ſum:

Sophilſ ma lxvii.

Soꝛtes bis vidit oẽm hoĩem pꝛeter
platouẽ poſito caſu ꝙ ſoꝛtes ſemelvi

derit oẽm hoĩemꝛ:et alia vice viderit

oẽm hoĩeʒ pꝛeter platonẽ. Iſto caſu
poſito ꝓbatur ſophiſima. hec ẽ falia
ſoꝛtes bis vidit omnẽ hoĩem. et nõ

falſa niſi rõne platonis:&̊ ſi plato ex

cipiatur erit exceptiua vera. dicẽdo
ſoꝛtes bis vidit omnẽ hoĩem pꝛeter
platonẽ.¶ Impꝛobat᷑ ſophiſma.nam
ſequitur ſoꝛtes bis vidit oẽm hoieʒ
pꝛeter platonẽ:ergo ſoꝛtes ſemel vi⸗
dit oẽm hoĩem pꝛeter platonẽ ⁊ alia
vicevidit oẽm hoĩem pꝛeter platonẽ
Nam ad bis ſequitur ſemel et alia
vice.modo ↄñs eſt falſũ qꝛ eſt pꝛopõ
copulatiua cuiꝰ pꝛima pars ẽ falſa:
ex eo ꝙ pᷣma vice vidit oẽm hoĩem.
OZd ſophiſma rñdetur ꝙ in ipſo ex⸗
ceptio põt denotare vel ꝙ ſoꝛtes nõ
vidit bis platonẽ.⁊ ſic ſophiſma eſt
verũ.vel ꝙ ſoꝛtes bis nõ vidit plato
nem:⁊ ſic eſt falſum. ſed quis iſtoꝛũ
ſenſuũ ſit magis pꝛopꝛius dico ꝙ pꝛi
mus videt᷑ eſſe magis pꝛopꝛius q ſe

cundus ex eo ꝙ dicte pꝛopõnis exce

ptiue expõ eſt magis pꝛopꝛia ſᷣm quã
totum pꝛedicatũ affirmatur de ſub⸗
iecto toto quantũ ad ſupoſita non
excepta.et negatur totũ de toto quã
tum ad ſuppoſitũ exceptuʒ qᷓ; in qua
non totũ ſed pars negatur de totoꝭ
modo in iſta ſoꝛtes nõ vidit bis pla⸗
tonem: negatur totum pꝛedicatũ de
toto ſubiecto Sed in iſta ſoꝛtes bis
nõ vidit platonẽ: negatur nõ torum
pꝛedicatũ: ſed pars eius de ſubiecto
quia iſte terminꝰ bis remanet affu⸗
matus. . ,
Sophiſma.lxviii.

Omne animal eſt irrationale pꝛeter

hominẽ. Pꝛobatur homo nõ eſt irra

tionalis/ et omne aĩal alſud ab hoĩe

eſt irrationale.ergo om̃e animal eſt

irrationale ꝑꝛeter hominẽ: ¶ Impꝛo

c
nſun ui u i on
unanie r i er amle
mmmmiu hil henoen
11 le glo eſt en rartu
iig fnun ſn t erno⸗
ſuum bene e en piej
em/,
irnronienin 3 rinvnd
in ariclbeſ on
Genun di n gebertt eni ſe

irſnzazlmnſnen ſim
um lapidem ? neuter eaumn ſer:
iin. Munemwhan ſrhiſn
cctfaſomms homo fe? lar⸗
net mn ckfaſi nſ oo ſorte er
e ergoido erceptis exepria
peraſcz itnomnis homo peder
sſertiſen nmrodarur ſo
NWa eagaur ommis dormo⸗
ter c ergo ſadnicrm nid
deſt ſaſum, qun vrg infr
cen ter caſum. (20 ſophiin
lennn clſi eſt ver et u
ur cro ſti non ferun lapn
r 1g, benle tamen ſeguirvn
bres i fert lapide ner .
llen nen maeinz vegult

mMenim ereeptioft l
uonlimſl rme
ealltpetctetnmf lifzn
nuglrür eceptis: ſe
ellntetdinſn 7tpatri
6 udr dune diernchz eſt 4
rereeſenn nſ egur

Dſopriſnarhdennn
cept dot denatere ne
nir dis aarone 1le ſchhinng
mi ig ſones ho i nitaen
nemr ſecſfiſun. ſclquis ſi
ſanſui ſt upumxnuo ipß
nus rult eſenigs guprus it
uncs et en gdlcte opoͤnig etn
riue erpo eſt magts popꝛiz in qri
otum prodicu afirmatur de ſut
c toro qumntü ad ſuproſita we
Nroedta. egndur in Rtato i
tum 1 ſuchontucreeengiingn
nontori ſcöpns negitn i
nnodomin ſar auti
:negarur torune⸗
nrn ng iglſim
innm un inn
nonu ie mmpoug ſtbltet⸗

aſkir/
utkrumniipfmmn

batur. Nam ſequit᷑ omne aĩꝛal eſt ir⸗
rationale pꝛeter hoĩem:ergo oẽ aĩal
eſt irrationale pꝛeter ſoꝛte. vel omne
aĩal eſt irrationale pᷣter platonẽ ⁊c.
ſed quelibet talis eſt falſa ergo pᷣma
erat falſa: ¶ Ad ſophiſma rñdetur
ꝙ ipſum eſt falſum ſᷣm locutionem
pꝛopꝛiã. iſta tamẽ bene eſſet vera.oẽ
aĩal eſt irrationale pꝛeter oẽm hoĩieʒ
nec expoſitio data eſt bona:qꝛ invna
diſponentium diſtribuebat᷑ ly homo
quod nõ debuit fieri.deberet enĩ ſic
exponi.homo non eſt irrationalis:et
onie animal aliud ab illo homine eſt
irrationale tunc ly homo ſtaret de⸗
terminate ⁊ ſecunda pars exponẽtis
eſſet falſa.

Sophilma. lxx.
Omnis hõ pꝛeter iſtos fert lapidem
demonſtrãdo per ly iſtos ſoꝛtẽ ⁊ pla
tonez. poſito ꝙ quilibet homo ferat
lapidẽ ⁊ ſoꝛtes et plato ferant ſimul
vnum lapidem ⁊ neuter eoꝛum ferat
diuiſim. ¶ Zunc pꝛobatur ſophiſma
hec eſt falſa. omnis homo fert lapi⸗
dem et non eſt falſa niſi pꝛo ſoꝛte et
platone.ergo ipſis exceptis exceptĩa
eritvera ſcʒ iſta.omnis homo pꝛeter
iſtos fert lapidem.ꝗ Impꝛobatur ſo
phiſma. nam ſequitur. omnis homo
pꝛeter ⁊c.ergo iſti non ferunt lapidẽ
quod eſt ſalſum. quia vtiq; iſti ferũt
lapidem per caſum. ¶ Ad ſophiſma
reſpõdetur ꝙ ipſũ eſt verũ.et quãdo
infertur ergo iſti non ferunt lapidẽ
negatur ↄna. bene tamen ſequitur:
ergo ſoꝛtes nõ fert lapidẽ nec plato
fert lapidem.iuxta vndectmã regulã
Quando enim exceptio fit in plurali
numero a toto vniner ſali diſtributo
non ſequitur pꝛedicatum fali ficari
de exceptis pluraliter acceptis: ſed
bene ſingularit et diuiſim vt patuit.
ꝗNunc in hac parte dicendũ eſt de

de hac dictiõe exceptiua niſi de qua

„

¶ At ſcienàn ꝙ componitur ex non
et ſi.⁊ tenetur aliquãdo conſccutiue
⁊ aliquando exceptiue. quando tene
tur conſecutiue tunc negatio cadit
ſub conditione.⁊ ſecundum hoc ma⸗
gis deberet dici ſi mi qꝙᷓ; niſi.quando
autem tenetur exceptiue?: tunc ali⸗
quo modo idẽ eſt ꝙ pꝛeter et aliquo
modo differt ab eo ſicut ſtatim dicet᷑
Uerbi gratia.nullus lyomo niſi ſoꝛ⸗
tes currit.ſi tenetur exceptiue deno
tatur ꝙ nullus homo pꝛcter ſoꝛtem
currit. ſi vero tenetur᷑ conſecutiue:
denotatur ꝙ nullus homo currit ſi
ſoꝛtes non currit.ſEt eſt ſciendum
ꝙ pꝛeter ⁊ niſi fᷣm ꝙ tenentur exceꝝ.
tiue licet in aliquo conueniant tamẽ
in hoc differunt ꝙ ly pꝛeter indiffe⸗
renter excipit a multitudine affir⸗
mata et a multitudine negata. bene
enim dicitur omnis homo pꝛeter ſoꝛ
tem currit.ſimiliter bene dicit᷑ nullꝰ
homo pꝛeter ſoꝛtẽ currit. ſed iy niſi
nõ excipit niſi a multitudine negata
Non eni bene dicitur. omnis homo
niſi ſoꝛtes currit: bene tamẽ dicitur
nullus homo niſi ſoꝛtes currit.ſecũ⸗
dum hoc ꝙ ly niſi tenetur aliquãdo
cõſecutiue ⁊ aliquãdo exceptiue ſol
uitur hoc ſophiſma de quo pꝛius di
cebat᷑ ſcʒ nihil eſt verũ niſi in hoc in
ſtanti. Ulteriꝰ dicendũ eſt de iſta di
ctione niſi ꝙ nõ tenet᷑ exceptiue niſi
qñ addit᷑ alicui ꝑti ↄparate toti cuiꝰ
eſt ꝑs. In hoc ſolui᷑ hoc ſophima.

Sophil ma lxxi.
Nullus hõ legit pariſius niſi ipᷣe ſit
aſinus. Pꝛobat᷑ ſophiſma.hec ẽvera
nõ aliquis legit pariſius niſi ipſe ſit
aſinus:& nulius legit pariſiꝰ niſi ipᷣe
ſit aſinus.ↄñia tenet ꝑ pꝛimã regulã
equipolentiarũ.añs ꝓbatur.nã ipſa

ſigniſicat ꝙ nõ eſt ita ſicut hec ſignt

ficat. aliquis legit pariſius niſi ip ſe

ſit aſinus:¶ Secũdo ſic arguit᷑. con

tradictoꝛiũ ſophiſmatis eſt falſum:
ergo ſophiſma eſt verum ↄna tenet
añs pꝛobatur.nã contradictoꝛiũ ſo⸗
phiſmatis eſt. aliquis hõ legit pari⸗
ſius niſi ipᷣe ſit aſinus:ſed illa nõ eſt
vera nec enĩ eſt vera de ſoꝛte nec de
aliquo alio homine. Uñ hec eſt ſalſa
ſoꝛtes legit pariſius niſi ipſe ſit aſi⸗
nus. ſicut hec eſt falſa. ſoꝛtes legit
pariſius ſi non ſit aſinus. Impꝛo⸗
batur ſophiſma.nam ſequitur null⸗
homo legit pariſius miſi ipſe ſit aſi⸗
nus.ergo ſi aliquis homo legit part
ſius ipfe eſt aſinus quod eſt falſum.
Ad ſophiſma reſpõdetur ꝙ ipſum
ſimp iciter eſt falſum:quia ly niſi ex
quo in ſe ophiſmate nõ additur alicui
parti cõparatiue toti cuius eſt pars
nõ tenetur exceptiuevt patet per no
tabile pꝛius poſitũ ſed conſecutiue.
Et ideo ſenſus ſophiſmatis elt iſte.
ſi nullus homo ſit aſinus nullus ho
mo legit pariſius. et hoc eſt fa ſum.
¶Ad rationes. Ad pꝛimã quando
dicebatur iſta eſt vera. non aliquis
homo legit pariſius niſi ipſe ſit aſi⸗
nus. et illa equiualet ſophiſmati.
Ad hoc dicitur ꝙ iſta dictio nõ/põt
cadere ſupꝛa totam pꝛopõem.vel po
teſt cadere ſupꝛa partẽ pꝛopõis ſoiũ.
ſi pꝛimo mõ ſic hec cſtvera.nõ aliqᷣs
homo legit pariſius niſi ipſe ſit aſi/
nus. ſicut pꝛobaui in arguendo.ſed
tunc nõ equiualet ſophiſmati.ſi aũt
ſcðᷣo modo ſic eſt falſa: ⁊ tunc equi⸗
ualet ſophiſmati. ¶ Ad ſecundam di
citur ꝙ iſte nõ contrdicũt.nullus nõ
legit pariſius niſi ipſe ſit aſinus. ali
quis homo legit pariſiꝰ miſi ipſe ſit
aſinus. ex eo ꝙ ambe ſunt affirma⸗
tiue.vnde ſophiſma eſt iffirmatiuũ.
eſt etiã vna pꝛopõ ↄditionaus affir⸗
maria lqcet bene eius partes ſint ne
g atiue. Sed diceres que eſt & ↄtra⸗
dictoꝛia ſophiſmatis. dico ꝙ hec.nõ
nullus hõ legit pariſius niſi ipſe ſit

aſlnus intelligẽdo iſtã negationẽ nẽ
ferri ſupꝛa totalẽ pꝛopõem ſequentẽ

ita ꝙ ſit negatio ↄnñe ⁊ nõ ↄna nega

tionis ſeu negatio ↄditionis et non
cõditio negatõis ſᷣm modũ loquẽdi
ãtiquoꝝ ſophiſticaꝝ. Conſiłr ſoluit
hoc ſophiſma.nullus homo moꝛitur
niſi vnus ſolus homo moꝛiatur.
¶ Et qꝛ iam dictũ eſt de ilſta dictiõe
niſi q̃ aliqñ tenet᷑ ↄſecutiue ⁊ ↄponit᷑

ex nò et ſi.videndũ eſt modo incidẽ/

taliter de iſta dictione fi.q̃ eſt dictio
ↄſecutionẽ ſignificãs vniꝰ ad alterũ
et de ſophiſmatibꝰ diff icultatẽ habẽ
tibus iuxta eam.¶ Eſt notandum ꝙ

iſta dictio ſi aliqñ ſignificat conſecru

tionẽ vnius ad alterũ ᷣm idẽ tẽpus.
vt dicendo.ſi homo eſt:aĩmal eſt.ali
quãdo autem ſßm diuerſa tempoꝛa.
vt dicẽdo ſi pꝛius eſt: poſterius erit.
lſi pams ẽ: farina fuit.
Sophilma.lxxii.
Si nullũ tẽpus eſt:aliqð rempꝰ eſt.
Seobat ſophiſma.ſi nullũ tẽpus eſt
dies nõ eſt.et ſi dies nõ eſt:nox eſt.⁊
ſi nox eſt:a iqð tẽpus eſt.S ſi nulluʒ
tempus eſt: iliquod tẽpus eſt.ꝗ¶ Im
pꝛobat᷑ ſophiſma.ihi infert᷑ oppoſitũ
de oppoſito:g ſophiſina eſt faiſum.
¶ Ad ſophiſma rũdetur ꝙ aliq ſunt
dicẽtes ꝙ ip̃ᷣm eſt falſum.Et ad ꝓba
tionẽ dicunt ꝙ oẽs ↄñtie intermedie
ſunt bone: ſed tamẽ ↄña de pᷣmo ad
vltimũ nõ valet ꝓpter hoc ꝙ variat᷑
habitudo inferendi. nam pꝛima ↄnña
facta eſt per locũ a toto in quãtitate
ſecunda vero per locum a cõtrarus
imediatis. tertia per locũ a ꝑte ſub
iectiuaſ. et ſic ꝓpter talẽ variationẽ
medu dicunt eſſe fallaciã accidentis
in pꝛobationc ſophiſmatis. Ulteri⸗
dicunt conſequẽtiam a pꝛimo ad vl⸗
timũ non valere niſi quãdo cõſequẽ
tie iutermedie tenẽt per eandẽ habi
tudinẽ ſcu per eundẽ locum. ¶ Sed

ſecruechiinst d⸗
Gnnelichane ngo tnde ſtcin

zracnigoꝛia Acut gohnuncht
mit ſecundi tanones Mu
ham il coſinle elet ſote, ſan⸗
gare ſegemtr g eſet volil
Pſarto ſmnl udanmt greſee
ndieilema ncſſa fattid
Iie ſeguereur in anma ſorti
nn eſent iudca contraria goͤl
enies phatur ) ña. ni pollto
tes iudicet indicio erroneo 4
fienda bidem iuchetu er⸗
aAnnlur ſordwai
eronitmneſcn g ich aſin
jet bindici ndien ſtd aderd
ſiaumenonei ndlca gachf⸗
n ctſatgbiudici eſt
ece lſeien ni her
t a noͤ eſt fnenii er ſe

1 lcicat a ſſt facſecam

Sophilna ni
Hlnulitioahönn
luf ſalerlecl⸗
oes nocl ct ſ dees no elt norel
gueRiran
tenpus eſ: uquod tehus el
dakſochiimn ninferkohpofi
eoled ſr n laſimn
MKNodmarnderrg Mgſn
ines din Erfiun Etatn
dNes NN.
1dionnt goes inennen
rar ni Ffndrzmmi
nöͤ et MN ⸗
Aum gimrnl, an ni
4 iatuu Mvärtae
õ
ela teſud
= le varitioni
mmndee⸗ einlnii ealen
n ſinnn. Uen
nranſeglitin d eocift
mmann iſ auido colel
3 nd anceoan 1

mundler

Ad iſtud ſophiſma rñdendum eſt.
ꝛimo pꝛemitto quid ſit errare. et
dico ꝙ errare idẽ eſt ꝙ falſum credẽ
eſſe verum vel econtra. Et ideo iſta
ſoꝛtes errat edualet huic diſiũctiue
cuiꝰ ambe partes ſunt pꝛopõnes co⸗
pulatĩe.ſoꝛtes male iudicat ⁊ credit
ſe bene iudicare. vel bene iudicat et
credit ſe male iudicaꝛe. Vel bꝛeuius
errare idem eſt ꝙ falſo aſſentire vel
vero diſſentire. ¶ Iſto viſo dicendũ
eſt ꝙ ſophiſma eit verum. videlicet
ſi ſoꝛtes ſcit ſe errare ſoꝛtes errat.
etiam hec eſtvera.ſi ſoꝛtes ſcit ſe er
rare ſoꝛtes nõ err.it.quia iſta ſoꝛtes
ſcit ſe errare eſt ĩpoſſibilis et ĩplicat
contradictionẽ.ergo eadẽ ſequũtur
cõtradictoꝛia.ſicut pꝛobatum eſt per
pꝑeimã ⁊ ſecundã rationes.i¶ Ad ideʒ
Nam ſi poſſibile eſſet ſoꝛteʒ ſcire ſe
errare ſequeretur ꝙ eſſet poſſibile
ꝙ ſoꝛtes ſimul iudicaret ꝙ a eſſet fa
ciendũ et ꝙ idem a nõ eſſet faciẽduʒ
et ſic ſequeretur ꝙ in anima ſoꝛtis
ſimul eſſent iudicia contraria qð eſt
incõueniẽs.ꝓbatur ↄña.nã poſito ꝙ;
ſoꝛtes iudicet iudicio erroneo ꝙ a
ſit faciendũ.et b ſit idem iudiciũ er⸗
roneuʒz. Tunc ſi ſoꝛtes ſcit b iudiciũ
eẽ erroneũ tunc ſcit ꝙ ñ eſt ita ſicut
per b iudiciũ iudicat.ſed qꝛ per b in
dicium erroneũ iudicat ꝙ a eſt faci⸗
endũ et ſcit ꝙ b iudiciũ eſt erroneuʒ
mediãte illa ſcientia quã habet de b
iudicat ꝙ a nõ eſt faciendũ. et ſic ſi⸗
mul iudicat ꝙ a eſt faciẽdum per b
iudiciũ erroneum. et iudicat ꝙ a nõ
eſt faciendũ ſcʒ mediãte illa ſcientia
q̃ iudicat b iudiciũ eſſe erroneũ. Se
cũdo. nã ſequit᷑.ſoꝛtes ſcit ſe errare
ergo ſoꝛtes ſcit ſe falſo aſſentire vel
vero diſſentire.vtrũq; iſtoꝛũ eſt im⸗
boſſibile. ↄña tenet ſignificationẽ
eius qð eſt errare. ſed ĩpoſſibilitas
ↄñtis pꝛobat᷑. pꝛimo c;'tum ad pꝛimã
bartẽ: videlicet ꝙ ĩpoſſibile ſit ſoꝛte 3

ſcire ſe errare aſſent ièdo falſo:nã ſi
ſoꝛtes ſcit ſe falſo aſſentire tunc ſoꝛ
tes falſo aſſentit.⁊ ſi ſor̃s ſcit ſe fło
aſſentire tunc illud cui aſſentit ſcit
eẽ falſum ⁊ ſi ſcit tunc nõ aſſentit ei
ergo ſi ſoꝛtes ſcit ſe falſo aſſentire:
ſoꝛtes eidẽ aſſentit ⁊ nõ aſſentit qðᷣ
iĩplicat. Impoſſibilitas ſecunde ꝑtis
ꝓbatur.nã ſi ſoꝛtes ſcit ſe diſſentire
vero tũc ſoꝛtes diſſentit vero. aliter
eni non ſciret ſe diſſentire vero. ſi
diſſentit vero ⁊ ſcit ſe diſſentire vo
tunc illud cui diſſentit ſcit eſſe verũ
et ſi ſic ei nõ diſſentit.& ſi ſoꝛtes ſcit
ſe diſſentire vero eidẽ diſſentit ⁊ nõ
diſſentit qð implicat.¶ Sed contra
diceres videtur ꝙ ĩpoſſibile ſit ſoꝛtẽ
ſcire ſe errare.Iã aſtrologꝰ per ſen
ſuʒ iudicat ⁊credit ſolẽ eſſe bipedalẽ
et per intellectũ pꝛopt aliquã demon
ſtrationẽ ſibi factã iudicat ipſum eẽ
maioꝛẽ terra.ergo videtur ꝙ ſoꝛtes
aſtrologus per intellectũ iudicat ſe
errare ſᷣm ſenſum. Secũdo. ſoꝛtes
vidẽs baculũ in aquãa ſtantẽ iudicat
eum fractũ mediãte viſu.tangẽs eũ
manu iudicat cuʒ eſſe integrũ. ergo
videtur ꝙ ſoꝛtes mediãte tactu iudi
cet. ſe errare mediante viſu. ¶ Pꝛo
ſolutione iſtoꝛum pono iſtam pꝛopo
ſitionẽ. Eundeʒ hoĩem iudicare per
intellectũ vnum cõtradictoꝛioꝝ eſſe
verum ⁊ ſuum contradictoꝛiũ ſimi⸗
liter ſimul et ſemiel nõ eſt poſſibile.
Patet. nam tunc intellectus poſſet
aſſentire ſimul ⁊ ſemel duobus con
tradictoꝛiis quod eſt impoſſibile.
Conſirmat᷑ auctoꝛitate ariſtotelis
rto methaphiſice dicẽtis jmpoſſi⸗
bile eſt quẽcunq; eſtimare idẽ eſſe et
nõ ecẽ. Sed diceres.habent ĩtellectꝰ
aliqð motiuũ ad aſſentiẽduʒ vni ꝑti
dictionis ⁊ moueat illud motiuum
illũ intellectũ ſicut qᷓ̃ttuoꝛ. remitt at᷑
illud motiuũ per hoꝛã.ſic in pᷣma me
dietate illiꝰ hoꝛe deperdat᷑ medcetas

illius motiui.ſic qᷓ in duplo minus
moueat ꝙᷓ pꝛius.et acquiratur eui⸗
dentia vel motiuũ ad partẽ oppoſi⸗
tam.ſic duo.tunc videt᷑ ꝙ intellect?ꝰ
debeat iudicare de vtroq;.ex quo tã
tum habet de motiuo pꝛovno ꝙᷓ pꝛo
alio Reſpondet᷑ ꝙ in tali caſu intel
lectus nõ iudicat vnũ eſſe verũ nec
alterũ.ſed tenʒ ſe in ſuſpenſo nõ dã
do iudiciũ nec ſententiã pꝛo aliquo
illoꝛũ. Nnde imaginãdũ eſt intellec
tum eſſe ſicut rectũ iudicẽ ⁊ illa mo
tiua ſicut aduocatos. ⁊ illa cõtraria
ſicut partes pꝛo q̊ bus aduocat᷑. Cũ
iſto tamen ſtat ꝙ intellectus põt ſi⸗
mul intelligere cõtradictoꝛia. Un⸗
de differt intelligere ꝓpões et iudi⸗
care eas eſſe veras vel falſas. Un⸗
de ſciendũ eſt ꝙ intellectus habens
in ſe aliquã ꝓpoſitionem foꝛmataʒ
poteſt ſe habere vno modo ad eã ſic
ꝙ non habz rationem pꝛo eavel ſibi
contradictoꝛia.⁊ tunc nec iudicat ꝓ
poſitionẽ falſã eſſe nec verã. et ſimi
liter nec eiꝰ cõtradictoꝛiã. Alio mo⸗
do poteſt ſe habere ad eam ſic ꝙ ha
beat rões pꝛobabiles.et pꝛo ſibi con
tradictoꝛia.⁊ tamen nõ determinan
tes intellectũ:. et tunc adhuc ſuſpen
dit ſuũ iudiciũ : Aliter poteſt ſe ha⸗
b.re ad eã.ſic ꝙ habcat ad eã rõnes
ꝓbabiles et pꝛo ſibi cõtradictoꝛia ꝓ
babiliter tam pꝛo vna qꝙᷓ; pꝛo alia et
tunc intellectus determinabitur ad
iudiciũ vnius partis.ſ.pꝛo qua ha.
bet rationes ꝓbabilioꝛes.nõ tamen
determinabitur ad illã niſi cũ foꝛmi
dine. Adhuc alio modo poſſet ſe ha⸗
bere intellectus ſic ꝙ ex toto eſt de⸗
terminatus ad vnã partem foꝛmidi
ne amota.et ſic intellectus habet ſe
ad iſtam non contingit idem ſimul
eſſe et non eſſe.et hoc eſt ꝓpter eiꝰ
magnã euidentiã inveritate.ad quã
quidẽ veritatẽ intellectus inclinat᷑
naturaliter ſicut graue ad deſcendẽ

dum et leue ad aſcendendũ.¶ Gecũ
da pꝛopoſitio. eundẽ hominę ſudica
re ſimul ꝑ intellectũ vnũ ↄtradicto
rioꝛũ eſſe verũ et alterum falſum .
ſenſnm non eſt poſſibile. verbi gra.
Si iudico per intellectum ꝙ ſol eſt
maioꝛ terra:non iudico per ſenſum
ꝙ ſit bipedalis et non maioꝛ terra⸗
quia in potentiis cognitis ſuboꝛdi⸗
natis potentia ſuperioꝛ dñatur potẽ
tie inferioꝛi.intantũ ꝙ adueniẽte iu
dicio potentie ſuperioꝛis iudiciũ po
tentie inferioꝛis extinguitur ſi illð
iudiciũ fuerit contrariũ iuditio po⸗
tentie ſuꝑoꝛis. licet bene poſſit ma⸗
nere apparentia exterioꝛ ꝓpter quã
potentia inferioꝛ ſic iudicauit. Ex
his ꝓpõnibus ſatis notũ eſt quali⸗
ter reſpõdendũ ſit ad illas duas ob
iectiones factas.⁊ quãdo dicit᷑ ĩ pꝛĩ

cipio ſophiſmatis ad idẽ non ſequũ

tur oppoſita. verũ eſt niſi illud im⸗
plicet cõtradictionẽ qualiter eſt de
i ſta ſoꝛtes ſcit ẽ errare ⁊c.

Sophilma lxxviii.
Si ſoꝛtes dicit verũ:ſoꝛtes dicit fal
fum.¶ Pꝛobatur.poſito ꝙ ſoꝛtes di
cat iſtam ſoꝛtes dicit falſumæ nul⸗
lam aliã. Tunc ſic.ſi ſoꝛtes dicendo
iſtã ſoꝛies dicit falſũ dicit verũ: tũc
hec eſt vera ſoꝛtes dicit falſum.⁊ ſi
ſic tunc ſic eſt ſicut ſoꝛtes dicit: ſed
ſoꝛtes dicit ꝙ ſor̃s dicit falſũ ⁊ nul
lam aliã: ſic eſt ꝙ ſoꝛtes dicit falſũ
ergo a pꝛimo ad vltunũ ſi ſoꝛtes di⸗
cit verũ: ſoꝛtes dicit falſũ.¶ Secũ⸗
do ſic. poſito ꝙ ſoꝛtes dicat iſtã pla⸗
to dicit verũ et nihil aliud/et plato
dicat iſtã hoc ẽ falſum ⁊ nihil aliud
er per ly hoc demõſtretur dictũ ſoꝛ
tis. Tunc arguit᷑ ſic. Soꝛtes ſic di⸗
cens ii dicit verũ et cum dicat plato
nem dicereverũ:tunc ita eſt ꝙ plato
dicit verũ et ſi plato dicat verũ cuʒ
plato dicat ſoꝛtẽ dicere falſum.tunc

erie Mermege tenen Aduer
oulensd Jprerdurſag abin
lnes loales non impedii znta
Eimo a timi, Arer dugſo
ſilmas ſaſun Ad probanoem
ilo diek uli enp/ eſtdies
neluditer uano it, es
nclig orel ita ia wn valet
uer negriua no ſequit aferma
uetqvando diatt ibi argutur
