deus / ⁊iſti nullus deus eſt deꝰ/⁊
iſti tᷣmĩo ſimplici deus: ſʒ alit᷑ et
aliter illa res cõcipit᷑ ſcilicʒ com
plexevel incõplexe / affiꝛmatĩevł
negaiĩe: Reuertoꝛg ad ſolutõnẽ

extra ſcʒq;tũ ad resↄceptas illiſ ſophiſmatis:et dico ꝙ lʒplus ſi⸗

gnificet᷑ apð mẽtẽ ꝑ hãc or̃oeʒ de
us eſt deꝰ qᷓ; ꝑ hoc nomẽ deus:tñ
ad extra nichil plꝰſiãtur /ſʒiideʒ
oĩno tñ alit᷑ alit᷑ ·¶ Ad q̃rtũ ſo⸗
phiſma dico ipʒʒ ẽ fł'm.⁊ ↄcedo
ꝙ nõ ſigt chimerã nec etiã alið a
chimera.qꝛ nichil ẽ alið a chime
racũ chimera nichil ſit:⁊nichil ẽ
alið a nõ ẽte.ſʒ tñ ſiẽt młta q̃ nec

ſũt chimera:nec aliqð eoꝝ ẽ chi⸗
mera:nec eſt ſiłe de iſtis tᷣmĩs hõ

⁊ albedo cũ eis coꝛr ñdeant com⸗

ceptus ſiplices ⁊ ꝓ aliqᷣbꝰſuppo

bi fiebãt apꝑent ſolute ex dictis
¶ Ad qͥntũ ſophiſma dico ꝙ ipᷣm
eſt fłm:ĩmo oĩa entia ð mũdo ſũt

ↄplexe ſignificabilia ·etiã oẽ ens q

qᷓ;tũcũqʒ ſimplex eſtoplexe ſigni
ficabile.vᷣbi gr̃a.deꝰqui eſt ſũme
ſiplex ſigturoplexe ꝑ hãc oroneʒ
deus eſt deꝰ. ſicut dicebat᷑ ĩ ſolu⸗
tõne tercii ſophiſmat.Dico etiã
ꝙ anteq;ᷓ deus crearet pᷣmã crea⸗
turã nichil erat niſi deꝰ:ideo nul
lũↄplexeſigĩſicabi le erat niſi de
us.Sʒtũc qñ arguit᷑ ꝙ hõ tũc nõ
currebat:ↄcedo.ſʒ qñ infers i⸗
ta erat ꝙ hõ nõ currebat. Rñdet᷑
ꝙ ad iſtum ſenſũ ita erat ꝙ aliqᷣd
erat qð nõ erat homo currẽs ſcʒ
deus:ſed tñ nõ eꝛat ita nec alit᷑q;
tũ ad res ſignificatas ꝑ hãc or̃o⸗
nem hõ nõ currebat · Nec hoc re⸗
quirit᷑ad vᷣitatem negatĩe:ſicẽ̃oñt᷑
dicet᷑. Similit᷑ qñ tu dicis ꝙ hec
eſtvera ãtixpᷣs eꝛit:ↄcedo⁊ tu cõ
cludisꝙ ita eſt ꝙ ãtixpᷣs erit:ego
nego niſi ad iſtũ ſenſũꝙ aliqᷣd eſt
qð nõ erit antixpᷣs.ſed antixpᷣm
foꝛevel hoc qð antixpᷣs erit nõ ẽ.
Vnde ergo eſtꝙ ꝓpõ ſitvera di⸗
cetuꝛ poſt.Ad aliã ↄcedo in caſu
poſito ꝙ deus poteſt creare b. ⁊b
põt creari a deo ⁊ꝙ iſte ꝓpõnes
ſintvere et tu concludis ergo ita
eſt ꝙ b poteſt creari·ego nego:qꝛ
b poſſe creari nichil eſt ſed bene
poteſt eſſe · poteſt emeſſeb· Sʒtũc
q̃ris nõne deũ creare b·c? ego di

co ꝙ ſic.⁊ ſiłr ſi deus creet b · deũ

creare b eſt deꝰ. Sʒ tu arguis cõ
tra qꝛ deũ creare b ẽ ↄtĩgẽs · ego
nego ĩmo deũ creare b eſt neceſſa

nẽtes. Et bꝛeuit᷑ oẽs ratiões q̃ lriu; capiendo illud ſubiectũ deſi

creare b ſigniſicatie · ſʒ ſi capiat᷑
ſcvdm ſuppõnem materialẽ tũc ẽ
veꝝꝑꝙ deũ creare beſt cõtingens
ſic illud ſubiectũ ſuppõit pꝛo
illa ꝓpoſitione deus creat b · q̃ ẽ
contingens · Ad aliã dico ꝙ ſoꝛ
teʒ diligere deũ eſt ſoꝛ · ſi ſoꝛ · dili
git deũ. ſʒ ſi ſoꝛtes nõ diligit deũ
tũc dicoſoꝛtẽ diligere deũ nibil
eſt.⁊ ſiłr ſoꝛtẽ odire deũ ẽ ſoꝛtes
ſi ſoꝛtes odit deũ ·ſʒ ſi ſoꝛtes nõ
odit deũ nichil eſt · tũc ergo tu ar
guis ſic · ſoꝛtẽ diligere deũ ẽ ſoꝛ⸗
tes egoↄcedo poſito caũꝙ ſoꝛteſ
diligat deũ:ſʒ tu dicis iſtã ſiłit᷑·
ſoꝛtẽ odire deũ eſt ſoꝛtes ego ne⸗
go qꝛ nichil ẽ qñſoꝛtes diligit de
ſiſʒ foꝛtepcedo ꝙ ſoꝛtẽ odire deũ
fuit ſoꝛtes ſi ſoꝛtes pꝛiꝰ erat odi
ẽs deũ · Qñ ergo dicit᷑ vltra ſoꝛ
tẽ diligere deũ eſt bonũ ⁊ pᷣmia⸗
bile concedo qꝛ ẽvuns bonus hõ
diligens deũ ·⁊ qñ dicit᷑ ſoꝛtẽ odi
re deũ eſt malũ dãnabile:ego ne
go qꝛ nichil ẽ ſed ſortẽ odire deũ
fuit malũ qꝛ fuitvnus malus hõ
odiẽs deũ et hoc non eſi inconue

niens qꝛbonus homo fuit malus

homo ita ergo nec eſt impoſſibie
ꝙ diligere deũ fuit odire deũꝰAd
ſextum ſophiſma dico ꝙ eſt ꝓpõ
cõtingẽs et ſepe talis eſt falſa qꝛ
ſepe hoĩes mentiũt᷑.⁊ qñ dicitur
oĩs ꝓferens aliquã ꝓpoſitionem
habet ſimilẽ in mẽte · ego dico ꝙ
veꝝ eſt nec ob hoc hõ nõ mẽtitur
vel excuſatur a mẽdatioſʒ exhoc
mentit᷑ qꝛ bo pꝛoponit pꝛopo ſi
tionẽ aſſertĩe ⁊ mẽtali coꝛrñdẽti
non aſſẽtit ſed diſſentit ⁊ hoc eſt

—

—

——

duſt

ol
pegoricar
annbvſopt
nuntotfficu
pnendobe
(Peimum
e Aluus
ſitoca
dueritpnüe
lantetſedn
potitli diui
Goſoppiſna
ſi⸗Szoppol
Ppoſitiofitt
clonoͤeſte
Gagecna
nekinre⸗
guekf
ſgifarit⸗
gſuugenn

teodi
tꝛegone
olredeü
alus ho
inconue
umelus
npoſſbie
dei 20
eſt ſo
falſage
dicitur
ſionem

ſophiſmatibus dicta ſi ſt ex ſigni gnificat.qꝛ illa resſ igĩficata ſcʒ
fication ibus tmĩorũ et, ppõnum equꝰ Ariſ.nichile leo qð nichil
ponãt᷑ taqᷓ; huiꝰoꝑis pᷣmũ capłʒ eſt nec eſt ita nec aliter.

Secundum capitulum.

Ecundũ capitulum erit de e

Secundum ſophiſma·
Quus Ariſto.ãbulauit.Qð

cauſis veritatũ et falſitatũ ꝓbat᷑ per caſũ poſitñ ĩ pꝛin
ꝓpoſitionũ ſimpliciter ca cipio pᷣcedẽtis ſophiſmatis: Sʒ
thegoricaꝝ· ziam circa hocĩ hᷣce impꝛobat᷑ ſicut pcedens dea nõ
dentibꝰ ſophiſmatibus tacte fue eſt ita in re ſigniſcata ſi icut ꝑ ꝓ⸗

runt difficultates:ſʒ q̃ſi repetẽt᷑ poſitionẽ ſigt᷑. Ita argueret᷑ de

ponendo bꝛeuia ſophiſmata.
NPꝛimum ſophiſma.

e Quus Ariſtotelis nõ E:po⸗
ſito caſu Ariſtoteles ha⸗
buerit vnũ equũvalde bene ãbu⸗

lanteʒ ſed moꝛtuus eſt immo per
potẽtiã diuinã ãnihilatus tũc er
go ſophiſma manifeſtũ eſt per ca
ſũ.Sʒ oppoſitũ ꝓbatur ſcʒꝙhec
ꝓpoſitio ſit falſa equus Ariſto⸗
telis nõ eſt:qꝛ ex eo aliqua/ꝓpõ ẽ
vYera:qꝛ qualitercũqʒ ſigniñcat i
ta eſt in rebꝰ ſignificat. Et ex eo
aliqua eſt falſa qꝛ nõ qᷓliteꝛcunq
ſigiſicat ita eſt. hoc cõit᷑ cõcedit᷑
etꝑſuadetur hoc per vulgarẽ lo⸗
cutionẽ cum emapparet nobis 9
liquẽ vere dixiſſe/ dicimus ꝙ ita
eſt ſicut ipᷣe dixit.Sed ſi apparet
nob ꝙ dixit fle / dicimꝰ qꝓnon ita
eſt ſicut ipſe incipit · Et ob hoc
Ariſ.quinto ⁊ ſexto metha. dicit
ꝓ invna ſigĩficatiõe ẽtis ⁊nõ Et
ens ſigniſicat qdᷣverũ ẽ:et nõ Es
ſignificat qð falſũẽ· Nec appaꝛet
ꝙ alie cauſ. everitat et falſitatis
ꝓboſitõnũ poſſet aſſignari Hoc

iſta / equꝰ Ariſ. eſt moꝛtuꝰ Et de
iſta ꝓpõe nłlꝰequꝰẽ aſi: inꝰ poſito
nulli ſit equivel aſini /ſ⸗ z oẽs
ſint ãnihilati.Hã de q̃libet taliũ
ꝓpõnũveꝝ ẽꝙ ñẽ ita in rebꝰſigĩ
ficatis ſicut ille ſignificant.
Xertium ſophiſma.
climera eſt chimera. Pꝛo⸗
bat᷑ per Boetium dicentem
Nulla eſtverioꝛ pᷣd icacio illa in qᷓ
idẽ pᷣdicat᷑ de ſe ipᷣo Itẽ ſi nõ eẽt
vera hoc eſſet ꝓ tãto ꝙ ille tminꝰ
chimera ꝓ nulloſi upponit.ſed h̊

non obſtat qꝛ nõ eſtvera equꝰ A⸗

riſ.ambulauit:⁊ tñ ſubiectũ pꝛo⸗
nullo ſuppõit · Probo qꝛ nõ ſup
ponit/ꝓ alioq; ꝓ equo Ariſ.xille
nichil ẽ ſcðʒ caſũ pᷣus poſitũ R
nullo ſuppõit.Oppoſitũ tenet᷑ ꝓp-
pter hoc ꝙ eſt ꝓpõ affirmatia cu
iꝰſubiectũ pᷣdicatũ ꝓ nullo ſup
ponuntz tales ꝓpõnes affiemati

ue ſunt falſe.

¶ Quartũ ſophiſma
vV Acuũ eſt locꝰnõ repleꝰcoꝛ⸗
poꝛe ꝓbat᷑ qꝛ hͥ pᷣdicat᷑ diffi
nitio ðᷣ diffinito. vl deſcriptio de

deſcriptoꝛ talis ẽ vera qꝛ ariſto⸗ ſic ſophiſma qꝛ ſic dicédovk eso

teles ponit eã igitur ⁊ c. Appoſi dico falſũvł ego dicoveꝝn: Si di⸗ ſamun
tum arguitur: qꝛ ſequitur vacuũ coveꝝtũc ẽveꝝ ꝙ ego dico flʒ: i⸗ AEclideen.
eſt locus nõ repletꝰ coꝛpoꝛe:igit᷑ deo ſophiſma ẽ veꝝ Sʒ ſi dico fal ſinch 1
vacuũ eſt ſed ↄñs ſi uppoĩt᷑ eẽ fal ſũ tũc ẽ ſicut dico:idðodico veꝑ· eoo N
ſum ſcoõm ariſtotelẽ · ⁊ puto ſecũ⸗ ſic iteꝝ ſophiſma Eveꝝ · Irẽ ſi ſo ſcnli
u WVWo

dumveritateʒ.ergo ? antecedẽs phiſma ẽ falſũ tũc ſubicctũ⁊ pdi
tẽ ꝓpõeſt affirmatĩa cniꝰ ſubie catũ ſupponũt ꝓ eoð / ſcz egor di onoaf/
ctum ꝓ nullo ſupponit· ergo ⁊ c· cẽs falſũ:qꝛ ſupponũt ꝓme cu ſũ ctnectſi⸗

¶ Quintum ſe ophiſma· dicẽs flʒ · et tkis ꝓpõ cũ ſit affir⸗ ſiguntien
Oino eſt aſinus · Pꝛobat qꝛ matiua ẽ va: ſophiſma ẽ verum eniucke
omnino qualitercũqʒ ſ ignifi ¶ Oppoſitũ arguit᷑:qꝛ ſi ſ ophiſ⸗ VVis ſ
catur ꝑ ꝓpõnẽ ita ẽ ergo eſtvera ma eẽtveyſeq̃ret etia ꝙ eſſet fłm ACio
antecedẽs ꝓbatuꝛ qꝛ ſi ſi ignificat ⁊ ſic cẽtverũ ⁊ falſũ qð ẽ ĩpoſi lbi anreſponc
ꝓpõnem mẽtalẽ ẽ mẽte ſimilis le Cõſeqntia pꝓbat᷑ qꝛ ſi ipʒ ẽ veꝝ (rcunde
et coꝛreſpõdens:Et ſi aliquid ſi tũc ẽ veꝝ ꝙ ego di co falſũ:⁊ ſic il averitate,
gnificat᷑ ad extra:illonõ ẽ niſi hõ lud ẽ fłʒ ꝙ ego dico /et tñ poĩt᷑ ꝗ Culier
vłaſinꝰ · ⁊ illi ſũt ideo adhuc itaẽ nichil aliud dicoq;illð ſophiſma naitaſitih
Si dicas ꝙ nõ ſolũ ſi igificat ho⸗ igit᷑ ipʒ ẽ falſũ Et notandũ eſt ꝙ nna Velpo
minẽ vk aſinũ ſʒſiẽt hoĩeʒ eẽ aſi⸗ iſtud ſophiſi mavocatũ eſt vnũ de nna:Aliane
nũ Pꝛobo eẽ falſũ / qꝛ hoĩem eſſe ĩſolubilibꝰ /⁊ nõ põt ſolui niſi ex lercigz ſig
aſinũ nichil ẽ nec fuit nec põt eẽ ↄſideratiõe vñ/ꝓpõ dicak verav! nnrebusqu
et ſic in iſta ꝓpõe hoĩeʒ eẽ aſinũ falſa. Ideo apparetmm chic tra⸗ uobitu
ſignificat᷑ ꝑ talẽ ꝓpõneʒſ ubiectũ ctarꝰ de ĩſolubilibꝰ debʒ ſeqᷣ iſtð pononoͤ⸗
ꝓ nullo ſuppoĩ:ſcʒ hoĩeʒeſſe aſi⸗ pñs capłm vł ꝓpe:idcirco ð eis ĩ gamblab
nũ ergo ꝓpo ẽfalſa cũ ſit affirma tendo tractare ĩmediate poſt;e⸗ Michiſ
tĩa cuiꝰſubiectũ pꝛo nullo uppo go dixero poſt hoc capłʒ de ſup⸗ un phi
nit · Itẽ ſi tu dicas ꝙ illa ꝓpoſi⸗ põĩbꝰ ⁊ appell arioĩbꝰ ⁊z mẽſura V anbkeno
tio é affirmatĩa ſions aliqlit᷑ eſſe ꝓqu ꝓppõ dicit᷑ va vel falſa· ABaantc
ego ãrovtꝝ illud aliqualit᷑ eſſe? n Vnc gad ſolutiõem dicto ““
Von eſt. Si dicas ꝙ nõ ẽ tůc elt růſ⸗ ophiſmatũ ⁊ ↄſiłiũ ego sle
falſũ illð qð tu dicis / ſcʒ ꝙ aliqᷓ pono aliqs ↄcluſiones ad vidẽð ALe gn
liter eẽ ſiẽtur ꝑ illã ꝓpõnẽ· Nam vñ ꝓpões dicãt᷑ verevel falſe · Et ſighen.
ſicut dicebã ꝓpõ eſt affirmatia ?æ ad loquẽdũ ĩtelli gibilit ego ſup it al.
ſubiectũ ꝓ nłlo ſuppõit. Si tu di pono ſcoʒ dicta dus ꝙgvoces hñt mi bhõ
cas ꝙ ẽ hẽmꝰ ꝓpoſitũq qlit ſigt duplices ſignificatiões vnã apoᷣ alhſt
eſſe ita eſt. Oppoſitũ ab oĩbꝰ · mẽtẽ qꝛ ĩ mẽte ſignificãt ↄceptꝰ hlamus.
¶Sextum ſ. ophiſma. ſibi coꝛrñdẽtes a qbꝰ vel ſibi ſiki hoteſte
e So dico falſũ. Poſito caſu bus ĩponebãt᷑ ad ſi igndũ.Alia cckde
ego dicã iſta pꝓpõnez ego hñt qꝛ mediã tibꝰdictis ↄceptibꝭ W
dico falſũ nulls aliů. Luc ꝓbat᷑ ſignt res qᷓ illisↄceptibꝰ ↄcipiü.· tni
ec aſin

üaui

o

npeodſczegor
upponüt ne ciſi
kis ppoci ſiraffi⸗
ſophiſmna 3 verum
ngulk rſiſophiſ⸗
ſtck etligeſeeftn
fällüade iheſir
Pbalgeſtißze ver
vodicofalſaſtil
godico /et tipeit
dicoqhillöſoppiſma
ſũ Etnotandũ eſt
navocatũ eſt ynüde
tno pot ſoluiniſier
i ppödicakverayt
pparetmichigna⸗
llibedebz ſeg iſ
pperideirco beisi
eimediate poſtihe⸗
Cboccaptz deſup⸗
Alatioib1 meſurs
bielkiuvelfala.
1d ſoluriöen gan
ſnat lee o
nes 40 .
ried falſe
eligibli⸗ en 4

77*

11 Rpohmn

Et quia multociès ille res ↄcep

te ſũt extra aĩaʒ / vt lapꝭ et aſinꝰ
ideo ad placitũ egovocabo pᷣmã
ſigniſicationẽ apð mẽtẽ:⁊ ſcdᷣaʒ

vocabo ſignificationẽ ad extra.

Pono &g pꝛimã ↄcluſionem ꝙ nõ
eſt neceſſe ꝓpõnẽ vocalẽ eſſeverã
ſi qualitercũqʒ ſigĩficat apð mẽ
tem ita eſt apð mentẽ:qꝛ ſequere
tur ꝙ oĩs ꝓpõ vocalis eſſet vera
cuʒ omĩvocali ſiuevere ſiue falſe
coꝛreſpondeat ſimilis in mẽte
Secundacõcluſio nõ requirit᷑
ad veritateʒ ꝓpoſitionisvocalis
ꝙ qualitercũqʒ ſignificat ad ex⸗
tra ita ſitq;tũ ad res ſiãtas ad ex
tra : Vel ponat᷑ ↄcłio ſub hac foꝛ
ma:Aliqua ꝓpõnevera tñ nõ q̃li

tercũqʒ ſignificat ad extra ita eſt

in rebus que ſignificãt᷑ ad extra.
Pꝛobatur hec ↄcluſio:quia ego
pono ꝙ nõduʒ eſt antixpᷣs ſʒ erit
et ambulabit:et tunciſta eſtvera
antichꝛiſtus ambulabit · et per
iſtam ꝓpõnem antichꝛiſtus⁊ eiꝰ
ambbłęatio ſignificãt᷑ad extra q̃ta
men nichil ſũt ⁊ in eo ꝙ nihil eſt
nec eſt ita eſſe nec aliter eẽ:ergo ĩ
rebus ſignificatis ꝑillã ꝓpõneʒ
ad extra nõ ẽ ita ſicut per ꝓpõeʒ
ſignificat᷑. Ita ſimilit᷑ argueret᷑
de iſta ꝓpõ ne:Ariſtoteles diſpu

tauit:poſito ꝙ Ariſtoteles ſit an

nihilatus.Et ita de iſta / ãtichꝛi
ſtus poteſt ambulare.Et itaetiã
argueret᷑ de iſta negatiua:equus
nõ eſt aſinꝰpoſito ꝙ deus ãnihi⸗
laret oms equos et om̃es aſinos
ex quo etiã res ſigĩficate nõ eſſẽt
nec eſſet ĩ eis ita nec alit᷑ Der⸗

eſt aſinus nõ ſigniſicat homineʒ
eſſe aſinũ / vel etis hominem eẽ ⁊
aſinũ eſſe nõ ſignificatur ꝑ iſtam
homo eſt aſinꝰ:qꝛ hominẽ eẽ aſi
nuʒ nec eſt nec erit nec poteſt eſſe
Nam ſicut hominẽ currere ſi eſt:
ẽ homo currẽs ⁊ hoĩeʒ eſſe albũ
ſi eſt: eſt homo albꝰ:ita homineʒ
eſſe aſinũ ſi eſt / eſt homo aſinus
exiſtens:⁊ hoc eſt ĩpoſſibile eſſe:
ergo iſta ꝓpõ hoĩem eſſe aſinũ ſi
gnificat᷑ ẽ affi?ꝛmatĩa ⁊ tamẽ eiꝰ
ſubi ectũ pꝛo nullo ſuppouit.Ex
quo hominẽ eſſe aſinũ nihil alið
poteſt eſſe:ergo illa ẽ falſa ad qð
ſequitur ꝙ iſta eſt vera homineʒ
eſſe aſinũ nõ ſignificat᷑ per taleʒ
ꝓpoſitioneʒ.Eodeʒ mõ/ꝓbatur
ꝙ hominẽ eẽ aſinũ nõ põt imagi
nari⸗vlł ĩtelligi / vel opinari ⁊ ſic
de aliis. Sʒtu quereres nõne fal
ſum eſt hominẽ eẽ aſinũ: Reſpõ
deo ꝙ neqʒ verũ eſt neqʒ falſum
eſt de ꝓpᷣetate ſermonis /ſcʒcapꝑ i
endo totũ ſignificatĩe et nõ ſcõᷣm
ſuppõnẽ materialẽ:ſʒ tñↄceden⸗
dũ eſt ꝙ ſepe tales oꝛationes ĩfi⸗
nitiui modi capiũt᷑ materialiter
⁊ ſuppouũt ꝓ aliqbus ꝓpõibus
vt hoĩeʒ currere:ꝓ tali ꝓpõe hõ
currit.⁊ hoĩem eſſe aſinũ ꝓtali ꝓ
põne hõ eſt aſinus.⁊ tunc conce⸗
dẽdũ ẽ ꝙ hoĩeʒ eſſe aſinũ ẽ falſũ
hoc eſt dictu ꝙ tał ꝓpõ homo eſt
aſinus ẽ fła:ſicut cõcedẽdũ ẽ ꝙ
hoĩem eẽ aſinũ nihil eſt ſed ẽvna
ꝓpõ falſa.Et circa hoc notãð ẽ
qꝙ aliqui ad fugiẽdũ dificultatẽ
voluerũt dicere ꝙ tkłes or̃oes in⸗
finitiui modi nõ ſupponũt niſi ꝓ

cia cõcluſio eſt ꝙ iſta ꝓpõ homo pꝛopoſitionibus / vt hominem

b · i ·

D
—

currere ꝓ tali ꝓpõe hõ currit.et
boĩcʒ eẽ aſinũ pꝛo tali ꝓpone hõ
eſt aſinus.⁊ ſic de aliis.Et iſtud
nõ ẽ verũ.qꝛ ſcdᷣm Ariſto. in pꝛe
dicamẽtis ſecare eſt agere.⁊ſeca
ri eſt pati.ſicut etiã hoĩcʒ ſecare
eſt hoĩeʒ agere.et lignũ ſecari eſt
lignũ pati:et hoĩem eſſe albũ eſt
hominẽ eſſe coloꝛatũ:ergo tales
ꝓpõnes ſũt cõcedende et tñ hec
oĩa eſſẽt fła ſi ſupponerẽt ꝓ pꝛo
põnibꝰ · Nã hec ꝓpõ homo ſecat
vel hõ eſt aſinus nõ eſt iſta ꝓpõ
homo agitvel homo eſt coloꝛatꝰ
Itẽ om̃s cõcedũt ꝙ eſt valde bo
num diligere deũ:etvalde maluʒ
odire deũ ⁊ hec nõ eſſẽtvera ſup
ponẽdo ꝓomĩbꝰ · Ego enim ſine
aliqua malicia poſſem foꝛmare ĩ
mẽte mea talem ꝓpõnem homo
odit deũ.Sed tunc eſt dubitatio
vtrum hominẽ eſſe? etiam Ariſ.
eſſe ſignificent᷑ per iſtã ꝓpõnem
homo eſt aſinus /vel ꝑ iſtũ termi
nũ homoEſt etiã dubitatõ ð iſta
hoĩem fuiſſe:vel etiã de iſta Ari⸗
ſtotclẽ fuiſſe.Et de iſtis dubita⸗
tiõibꝰponũt᷑ↄcluſiões. Vna eſt
q̃ eſt quarta in hoc capitnlo ſcilʒ
ꝙ hoiĩem eſſe ſigĩficat᷑ ꝑ iſtuʒ ter⸗
minũ homo:qꝛ oĩs homo ſignifi
catur per iſtum ᷣminũ homo:ſʒ
omĩs homo eſt hoĩem eſſe ꝓut vi
deri debʒ q̃rto methaphiſice.Et
etiã hoc alias declaratũ eſt pᷣmo
phiſicoꝛũ ⁊ ꝙ hominẽ generare
ẽ homo generãs:⁊ hoĩeʒ eẽ albũ
eſt homo albꝰ. deos ſequit᷑ per
darapti ĩ tertia figura ꝙhominẽ
eſſe ſigĩficat᷑ ꝑ iſtũ tminũ homo:
et iſta aſinuʒ eſſe ſigniſicatur per

„

iſtũ terminũ aſinꝰ.⁊ſimłr hoĩes
eſſe aĩal:vel a ſinuʒ eſſe aĩal: ĩmo
etiã ſi homo currit:hoĩem curre
re ſiẽt per iſtumterminũ homo.
qr oĩs hõ per illũ tᷣminũ hõ ſigĩ⸗
ficat᷑⁊ tñ aliquis hõ eſt homineʒ
currere:ergo ſeqͥtur ĩ tertia figu
ra ꝑ datiſi. Quĩta cõcluſio ho⸗
minẽ eſſe ſignificatur ꝑ iſtã ppõ
neʒ homo eſt aſinus.qꝛ oẽ quod
ſignificat᷑ per terminos vł ꝑ ali⸗
quem terminũ ꝓpõnis ſigĩficat᷑
per illã ꝓpõnẽ /ĩmo ꝓpõ impoſi
ta nõ eſt ſecundũ ſe totã ſimul ad
ſigndum terminos eius ſeoꝛſuʒ

quos intelligimus ↄponit affir⸗

matievł negatĩe ſicutvult. Ideo
ex ſigtione termiorũ habet ꝓpõ
ꝙ ipᷣa ſigt ad extra ea que ipſa ſi
gnificat:ergo ſi hoĩem eſſe ſigni
ficat᷑ pet iſtũ termninũ hõ:⁊ aſinũ

eſſe per iſlũ terminu aſinus ſeqᷣ᷑
ꝙ hoc ſigniſicat᷑ per hãc ꝓpõneʒ

homo eſt aſinus · ¶ Sexta con⸗

cluſiovidet᷑ m ponendaꝙ bomi⸗

nẽ fuiſſe ſigificat᷑ per iſtun ᷑mĩm

homo ⁊ ꝑpↄñs per iſtã ꝓpõneʒ ho
mo eſt aſinus:qꝛindifferẽter oĩs

homo pꝛeſens pꝛeteritus et futu
rus ſignificatur per iſtũ terminũ
homo qꝛ ſignificat ſine tempoꝛe
ergoAriſtoteles ſignificat᷑ ꝑ iſtũ
terminũ homo.Tales enim ter⸗
mini ſi gnificare intelligere ſcire

⁊c.ampliãt termios ad ſupponẽ

dũ pꝛo pᷣteritis et futuris /vt po
ſterius dicet᷑ · Deide ſicut hoc pᷣ
dicatũ moꝛtuus ampliat ſuppõ⸗
nẽ ad pᷣtita ita ſił i ratiõe hoc pᷣ⸗
dicatũ fuiſſe · Ideo ſicut hec con
ceditur Ariſtoteles ẽhomo moꝛ⸗

res etq currel
ndes inoperüͦett
fuitgenerendus/
uitrtſ Etoſteit
finitiulnotod u
lertg⸗Derbigfa⸗
ltalerandpetar
Verbumſigninicere
fliplarſappöes
fumnn Similtſid
Giſtcui gigütem
fut Anihardiee
ſibifcakpiſtüten
laioegoiſero
N gapogfirnzt
een anoͤer o,

elcveltciczeſe

ermini ppois ſgfe

ppöne /imo öinpot
ſtſecundi ſtnime
umterminos eins ſcoſ
ntelligimus Pponitaff
tnegatieſicltoll, gn
one termiorü habei pyy
Stadertraen quelpſa
nergoſihoien eſeſigi

tiſtüternini ho:r eſini
ſu terminuaſinvs ſaſt
cnintcat per hic ppone,

kaſinus, (Sexta con⸗
del mnponendaq domt⸗
cſigiſtcak per iſtuntnin
ois per iſi ppoͤnezho
ſinus::ndlfferete is
ecſens pretertws etfutu.
licatur periſütemmnini
1ſianificat ſine tenpoꝛe
toreles inifcal giſin
bomo. Lales elinte/⸗

tuus:ita cõcedẽdũ eſt ariſtotelẽ
hoĩeʒ fuiſſe · Er tũc arguitur ſic
Ariſtoteles ſiẽt᷑ per iſtũ termĩm
homo/⁊ Ariſtoteles ẽ hoĩem fu
iſſe:ergo homieʒfuiſſe ſignificat
ꝑ iſtũ t᷑ᷣminũ homo.i Septĩa cõ⸗
cluſio.Ariſtotelẽ eſſe ſigificat᷑ ꝑ

qꝙ ĩ aſſignãdis cauſisveritatũꝛ
falſitatũ nõ ſufficit ire ad ſignifi
cationes tᷣminoꝝ:ſʒire ad ſuppo
ſiões ¶ Et de ſuppõibꝰpono no⸗
nã cõcluſionẽ/ſcʒ ꝙ nõ ſequit᷑ ſi
termini ꝓpõnis affirmatiue ſup
ponunt pꝛo eodem ꝙ pꝛopoſitio

iſtum termiuũ hõ ⁊ per cõſequẽſ ſitvera: Pꝛimo enim hoc habet

per iſtam ꝓpoſitionem homo eſt
sO ſinus vel homo eſt animal. No
tandũ enim eſt ꝙ participium pᷣ⸗
ſentis temꝑisvel futuri trahitur
bene ꝑverbum pᷣteriti tempoꝛis
ad ſupponendũ ꝓ pꝛeteritis.vᷣbi
gratia:verũ ẽ ꝙ Ariſtoteles fuit
currẽs /et ꝙ currens fuit Aꝛiſto
teles:ĩmoverũ eſt ꝙ Ariſtoteles
fuit generandus/⁊ ꝙ generandꝰ
fuit Ariſ.Et ↄſił iter trahet᷑ or̃o
ifinitiui mõi ad ſupponẽdũ ꝓpᷣ
teri Aerbi gr̃a· Ariſtoteles vi
dit alexandꝝ eqᷣtare· cum ergo h
verbum ſignificarevel ſignifica⸗
ri ãpliat ſuppões ad pᷣterita vel
futura.Similit᷑ ſi Ariſtoteles ſi⸗
gnificat᷑ ꝑ iſtũ terminũ hõ ⁊ Ari.
fuit Ariſtotelẽ eẽ ſeq̃t᷑ ꝙ ari.eſſe
ſigĩficat᷑ ꝑ iſtũ terminũ hõ.i¶ Ex
dictis ergo ĩfero octauã cluſio
nẽ ꝙ ꝓpõ affirmatĩia de ĩeſſe ⁊ de
pᷣſentivᷣa nõ ex eo ẽ va qꝛ quicqᷣd
vel qualit᷑cũqʒ eſſe ſigĩficat᷑ ꝑ eã
ita ẽ:qꝛ hec ꝓpõ homo eſt aĩal ẽ
vera ꝑ quã tñ Ariſtotelẽ eẽ ſigni
ficatur qð no ẽ ita in re · Item qᷣc
quid et qualitercũqʒ ſigtur eẽ ꝑ
iſtas duas ꝓpõnes homo ẽ hõ et
aſinus ẽ aſinus:illud talit᷑ eſſe ſi
gĩficat᷑ ꝑ iſtã ꝓꝑõeʒ hõ ẽ aſinꝰvt
patʒ ex dictis.⁊ tñ hec ẽ fła:⁊ tñ
ille due erãt vᷣe.Et ſicvidetmihi

inſtantiam de ꝓpoſitionibꝰ vni⸗
uerſalibus:quia ſi ſolꝰ homo ſit
currens tunc ſubiectum et pꝛedi
catuʒ huius ꝓpoſitionis omnis
homo eſt currẽs ſupponũt ꝓ eo⸗
dem:et tñ pꝛopoſitio eſt falſa.ſʒ
etiam licet pᷣdicatum ſupponerʒ
pꝛo omni eo pꝛo quo ſupponit ſłeᷣ
ietum / adhuc eſſet inſtãtia iu vo
catis inſolubilibus.vt ſi ſoꝛtes
dicat ſolam iſtaʒ pꝛopoſitionem
ſortes dicit falſum:iſta pꝛõpoſi⸗
tio eẽt falſa.ſicut dicetur poſtea
Et tamẽ ſubiectum et pꝛedicatũ
puta ſoꝛtes eſt dicẽs falſum ſup
ponerent pꝛo eodem ſcilʒ ꝓ ſoꝛte
T ita eſt ſepe de aliis ĩſolubilibꝰ
ſʒ de cis dicetur poſt ſpecialiter
Decima concluſio eſt ꝙ adveri
tatẽ cathegoꝛice affirmatiue re⸗
quiꝛit᷑ꝙ termini ſcʒ ſubiectũ et p
dicatũ ſupponãt ꝓ eodẽ vel eiſð
ideo etiã ad eiꝰ falſitatem ſuffi⸗
cit ꝙ nõ ſupponãt pꝛo eodemvel
eiſdẽEt foꝛte quia hec nõẽ con
cluſio ſed principiũ ĩdemõſtra⸗
bile. vel ſi eſt ↄcłio ipᷣa eſt pꝛopĩ
qũapꝛincipio in demonſtrabili
tamẽ in libꝛo poſterioꝝ apparet
ꝙ aliquãdo pᷣncipia indemõſtra
bilia indigẽt bene aliqua decla⸗
ratiõevel exemplari / vel ĩdnctia
aut huiuſmodi. Ideo dict⸗ deci
li.

. 444

maʒ ↄcluſioneʒ ego ſic declaro.
Certũ eſt ꝙ in hac ꝓpoſitiõe a ẽ
b· iſte terminus a ꝓnullo ſuppo

nit:vel ſupponit ꝓa · et ita de b. ꝙ

Et ſiłr ſi dico· Ariſtoteles diſpu
tauit:vł antixpᷣs ambulabit.iſte
terminꝰ Ariſtoteles ꝓ nullo ſup⸗
ponitvel ſupponit pꝛo Ariſtote⸗
le / ⁊ ſic de antixpᷣo ⁊ de aliis.De
inde etiã manifeſtũ ẽ ꝙ dicendo
a ẽ b· poſito ꝙ non ſint tmini am
pliatiui ad pᷣteritũvł futurũ /idẽ
valet dicree a ẽ bet dicere:a idẽ
eſt ꝙ b. ſicut etiã dicere ꝙnõ eſt b
valet idẽ ſicut dicere ꝙ a non eſt
idẽ ꝙ b. Et tamẽ ſi eſtverum ꝙ a
eſt idẽ ꝙ b · opoꝛtet ꝙ iſti termini
a / et b / ſupponant pꝛo eodeʒ:qꝛ
a ꝓa·⁊ b ꝓb.quod quidẽ a po⸗
nit᷑ idẽ eſſe ꝙ b · Et ita ſimilit᷑ eſt
de pᷣteꝛito vel futuro· Idem eniʒ
valet dicere Ariſtoteles fuit diſ⸗
putãs:ſicut Ariſtoteles fuit illð
qð fuit diſputãs· Ideo ꝓ eodem
ſupponũtĩ illa ꝓpõne iſti tmini
Ariſtoteles et diſputãs.qꝛ Ari⸗
ſtoteles ꝓ Ariſtotele? diſputãs/ꝓ
diſputãte · Mõ ꝙ ſint idẽ Ariſto⸗
teles ⁊ diſputãs · ſʒ qꝛ fuerũt idẽ
⁊ ſic ſimilit᷑ de futuro ⁊ de poſſi⸗
bili Vndeciaↄcluſio ꝙ adveri⸗
tatẽ negatĩe cathegoꝛice ſufficit
ꝙ ſubiectũ et pᷣdicatũ non ſuppo
nãt/ꝓeodẽ / nec ꝓeiſdẽ:lʒ tñ aliq̃
ſitveꝛa in qua ſubiectũ et pᷣdica⸗
tũ ſupponuntpꝛo eod ẽ vel eiſdeʒ
vt aĩal non eſt homo:Et ſic etiaʒ
ad falſitateʒ negatiue requirit᷑ꝓ
ſubiectũ et pꝛedicatũ ſupponant
ꝓ eoð lʒ ñ ſeq᷑ ſᷣiectũ ⁊ pᷣdicatũ
ſupponũt ꝓeoð:&̊ negatĩa eſt fła

4 „*

hec ergo cõcluſio patet ex pꝛece⸗
dente.qꝛ ſẽꝑ contradictoꝛie ſunt
vna affirmatiua⁊? vna negatia · c
neceſſe eſtvnã eſſeverã /⁊ aliaʒ
falſã ſi foꝛmẽt᷑ ſimł:et nunq; pñt
eſſe ſimulvere / ⁊ ſimul eſſe falſe·
Et hoc nõ eſt niſi quia quotcũqʒ
⁊ q̃cũqʒ; ſſit cauſeveritatis vnius
tot⁊ eedẽ ſũt cãe falſitatis alteri
us:et ecõuerſo Ideo qcqd requi
ritur adveritatẽ affirmatiue illð
requiꝛitur ad falſitateʒ negatiue
ↄtradictoꝛie · Et qͥcquid etiã ſuf⸗
ficit ad falſitatẽ affiꝛmatiue:illð
ſufficit adveritateʒ negatie ↄdic
toꝛie · ¶ Duodecima ↄcluſio ꝙad
veritatẽ cathegoꝛice affiꝛmatiue
indefinitevł/ꝑticularis requirit̃
et ſufficit ꝙ ſubiectũ et pᷣdicatuʒ
ſuppõant ꝓeodem niſi ꝓpter re
flectionẽ illiꝰ ꝓpoſitionis ſupꝛa
ſe ipᷣam ſeq̃t᷑ ex ea cũ circũſtãtiis
aſſeꝛentibus eã eẽ falſã.Nico au
tem ꝓpoſitionẽ habere reflectio
nẽ ſupꝛa ſeipſam ſi aſſerat ſe eſſe
falſam.vel aſſerat aliquid ad qð
ſequatur ipᷣam eſſe falſãvel ſipli
citer vel cũ circũſtãtiis adiacen⸗
tibus aut etiã ſi neget ſe eſſeverã
aut aliquid ad quod ſequatur ip
ſaʒnõ eſſeverãvtpꝛius / ſicut cõ⸗
tingit in vocatis inſolubilibꝰ.vt
poſt dicet᷑ · Hec ergo cõcluſio pa
tet pᷣmo enim quo ad eiusverita⸗
tẽ reqᷣrit᷑ illud qð dictũ eſt in de⸗
cima cõcluſione.Sʒ ꝙ hoc ad hRᷣ
ſufficiatpꝛobat᷑t inductionẽ:qꝛ
nulla ĩuenit᷑ ĩſtantia quim ſemꝑ
talis ſitvera et h̊ etiã clare appa
ret ex tᷣminis.idẽ em̃ ſignificat a
eſſe b. ſicut a eſſe idem ꝙb. ⁊a fu⸗

—

ten i
Ilneutumhi
zulai ſucn,
ſin tcſitlan
ftiffmetinnd
mns pei tltle
pocheſipponitil
iuracherltunkaff
tricreogaſcluf
ſaniurgtaminien
unt alivorelnen
peodezt ceo oel
npliczroradlcnon
Adenz ſequitur olig
ſdelamq ißzeſtve
lpſaſtt ſicimplicat
luiig ipſaetfelſa
orutheccopvlatiu
Rerfäctmenſenn
Uicecneckafamar
eiusponſupponit,
ſeclalius dicck po
Cnceuina concn
emniuerſalis afff
itmerſufitg
lbuſcigzſibieen,
lorlilsöcſcammn
ſſoperſerian
mieſgoelſtiegen
Nidcone rtehe
rn eet ppome

ſanptecggi
nececeg Er a⸗
pminnheie⸗
cradtr .

te cathegoꝛicegfumanie
nlteyl oricularis fegunt
aitg ſoblec etodicnn,
int peodem niſt pprerte
e lll? ppoſitionis ſun
ſeql eres ci crcüſtitis
lbus ei et falſa Dicoan
oſitione haberereflecti⸗
ſeipſam ſiaſſerat e eſe
vVlaſſerat aliguidad
nrihemmelefalſarel i
Acu arcuſtitis adiacen
vterüi ſinegetſeeſſeni
udadquod ſequam
ſeverivtpeins ſicltcͤ/
wocatis inſolubili/ n
t. Necergo ccllſion
aimq ond eiue iin⸗
illud qd dictueſtinde

luſt Sob
utizncunmii
nit iſtannia guin ſeng

1f
uapIm

iſſe · b. ſicut · a.fuiſſe idẽ ꝙ. b · et. a
poſſe eſſe b · ſicut.a · poſſe eſſe ideʒ
ꝙ · b·. Sed merito querit᷑ quare
hoc habet inſtantiam invocatin
ſolubilibus · Ad bᷣ bꝛeuit᷑ reſpõ
detur ꝓnunc ꝙ hoc eſt quia talis
ꝓpoſitiovel ſimpliciter velcũ cir
cũſtãtiis adiacentibus implicat
ↄtradictõʒ · IJpᷣa enĩ affirmatiue
aſſerit ſe eſſe falſam:ad qðᷣſeqᷣtur
ꝙ eſt affirmatia:⁊ ꝙ ᷣminus ſup
ponens ꝓ ea/⁊ iſte terminꝰ falſũ
pꝛo eodẽ ſupponit:quia hoc reqͥ
ritur adveritatẽ affirmatiue.Et
iterũ ex eo ꝙ aſſerit ſe eſſe falſam
ſequiturꝙtermini eius nõ ſuppo
nant ꝓ aliquovel non ſupponunt
ꝓ eodeʒ:ideo ſpᷣa eſt falſa:quiah
implicatↄtradictionẽ. Non eniʒ
ad eaʒ ſequitur ſolũꝙ ipᷣa ẽ falſa
ſed etiam ꝙ ipᷣa eſtvera:poſito ꝙ
lpſa ſit · ⁊ ſic implicat iſtam copu
latiuãꝙ ipſa eſt falſa /et ꝙ ipſa ẽ
vera:⁊ hec copulatiua eſt falſa ꝓ
pter falcitatem ſecuude cathego
rice que eſt affirmatiua / et termĩ
eius non ſupponũt ꝓ eodẽ.Et h̊
ſpecialius dicet᷑ poſt.
Tridecima concluſio ꝙadveri
tatẽ vniuerſalis affirmatiue:re⸗
quirituꝛ et ſufficit ꝙ ꝓ qͥcũqʒ vł
quibuſcũqʒ ſubiectuʒ ſuppoĩt: ꝓ
illovel illis pᷣdicatum ſupponat
niſi ꝓpter ꝛeflexionẽ:ſcut diceba
tur ĩ aliaↄcluſiõeEt hoc ꝓbatur
ꝓ ĩductionẽ et ꝓpoꝛtionabiliter
ſicut pꝛecedès.Ex iſtis dictjap⸗
paꝛet iamvnde quelibet ꝓpoſitõ
vera dicitur vera:⁊ falſa falſa /ex
ceptisvocatis inſolubilibꝰ: de qͥ

bus poſt agetur in ſpeciali. Ap⸗

paret em̃ ꝙ non eſtdicendum con
ſimiliter de omnibus: ſed alit᷑ de
vniuerſalibus:aliter de particu⸗
laribꝰaffiꝛmatiuis:alit᷑ de nega⸗
tiuis. IJdeorecolligẽdo poltur
iſta decimaquarta cõcłſio:ꝙ oĩs
ꝓpõ particularis affi rmatua ve
ra ex eo eſtveꝛa:qꝛ ſubiectũ et pᷣ⸗
dicatum ſupponunt ꝓ eodemvel
eiſdẽ · Et omnis vniuerſalis af⸗
firmatiua veꝛa ex eo eſtvera:qͥa
ꝓ quocũqʒ vel quibuſcunqʒ ſub
iectum ſupponit ꝓ eovel eis pᷣdi
catum ſupponit. Et omnis par⸗
ticularis affirmatiua falſa ex eo
eſt falſa:qꝛ ſubiectum ⁊ pᷣdicatuʒ
pꝛo nullo eodem ſupponunt:nec
ꝓ eiſdem Etvniuerſalis affirma
tiuafalſa exeo eſt falſa:qꝛ nõ pro
oĩ illo nec ꝓ omnibus ꝓ quovel
ꝓ qᷣbus ſubiectũ ſuppoĩt:ſnppo
nit pᷣdicatũ.Etĩs ꝑticularꝭ ne⸗
gatiua vᷣa ex eo eſt vᷣa:ex quovni
uerſalis affiꝛmatiua ſibi coutra⸗
dictoꝛia eſt falſa · ⁊ dictũ eſt vnde
hoc eſſet.Et hec ẽ decimaquarta
concluſio q̃ↄtinet octo concluſi⸗
ones partiales:apparet omnino
ex pᷣexiſtentibus ꝓpter hoc pᷣnci
pium·ꝙquicquid ẽ cauſaverita⸗
tis vniusↄtradictoꝛiarũvel reqͥ⸗
ſitum adveritateʒ eius / illud eſt
cauſa falſitatis alteriusvel reqͥ⸗
ſitum ad eius falſitatem.Sedvl
timo notandum eſtꝙ cum nomi⸗
nibusvti poſſumus ad placitum
quando plur esↄmuniterhoc mõ
loquẽdivtuntur.vt de omniꝓpo
ſitiouevera dicamus ꝙ ita ẽ:⁊ de
omni falſa ꝙ nõ eſt ita.ego nõ in
tendo illum modum noquengt re
iii

2

mouere:ſed ad bꝛeuius loquẽ dũ
ego foꝛte vtar eo ſepe intendens
ꝑ eã nõ qðᷣſignificat de pꝛimaria
impoſitõne:ſed cauſas veritatũ
velfalſitatũ pꝛius aſſignatas di
uerſas in diuerſis ꝓpõnibʒſicut
dictum eſt
¶ Nuuc ergo reſpondẽdũ eſt ad
ſophiſmata in ꝓpꝛia foꝛma
Dpꝛimuʒ ↄcedo ꝙ equus
ariſtotelis non eſt.Et qũ
arguit᷑ ꝙ ſit falſa:qꝛ non eſt ſicut
O/ꝓpõnẽ ſignificat᷑:cõcedo · ⁊ di
co qꝛ nec hoc opoꝛtʒ ⁊ maxĩe in ne
gatiuis.ſed iſta ẽ vera qꝛ ſubiec
tũ ꝓ nullo ſupponit ideo ſubiec⸗
tũ ⁊ pᷣdicatũ nõ ſupponũt ꝓ eodẽ
qð ſufficiebat adveritatẽnegatĩe
Scd obiicit᷑ qꝛ tu negas ariſtote
lẽ ĩ quĩto methaphiſice vbi dicit
ſic amplius eſſe ⁊ eſt ſigat qꝛ veꝝ
Non eſſe aũt qꝛ nõ veꝝ:ſed falſũ
ſipli citerin affirmatiuis et in ne
gatiuis·hec ſũt verba ariſtotelis
Et magnifeſte videt᷑ expꝛimere
ꝙ; oĩs ꝓpõvera ſiue affirmatĩa ſi
ue nega tiua ex eo dicit᷑ vera qt ẽ
ita in re VUnde etiã dicitur in pᷣdi
camẽtis ꝙ ab eo ꝙ res eſtvel nõẽ
dicitur oꝛatio vera vel falſa.
Reſpondeo ꝙ ariſtoteles bene
notat ꝙ hic ñ eſt pᷣncipalis ſigni
ficatio entis ſcdᷣm quã ens dicit᷑
de decẽ pᷣdicamentis.quia ſcõᷣm

iſtã pᷣncipalem ſignificatõnẽ nõ

ſolũ ꝓpõ vera eſt ens vel entia:
immo etiã falſa eſt ensv el entia
Sed qꝛ nomina ĩponunt᷑ad ſigni
ficãdum ad placitũ:iſta fuit vna
alia impoſitõ ſcʒ ꝙ h̊B nomen ens
vel eſſe ſignificaret idem ſicut h

z E

nomẽ veꝝ:⁊ ita etiã de non ente
⁊ hi vero Et hoc valde fecit hoĩes
errare · ſcʒ ꝙ ſi qͥs dicat ꝓpõnẽve
ram:dicimꝰ ꝙ ita eſt ſicut ipe di
cit ⁊ male intelligentes credũt ꝙ;
hoc ſit dictũ ꝙ ita eſt in rebus ſi⸗
gnificat ſicut illa ꝓpõ ſignificat
⁊ iſti male intelligũt:ĩmo ꝑ ita eẽ
nõ debemꝰ intelli gere niſi ꝙ ille

dicit verũ Et expꝛimit ariſtoteleſ

magis in ſexto methaphiſicevbi

dicit ſic ꝙ autẽ ensvt veꝝ⁊ nõ ẽſ

vt falſũ:qm̃ ſũtſcõm ↄpoſitiõʒ ⁊

diuiſionẽ totaliter vere circa par

ticipatiõnẽ ↄtradictiõis Et po⸗
ſtea dicit hãc ↄplectionẽvel dĩo⸗
nẽ eſſe in mẽte ⁊ nõ in rebʒ:ergo
abſurdũ eſt credere ꝙ ꝑ illud ita
eſſe debeamꝰ intelligere ꝙ ita eſt
in rebus ſignificatis.

D ſecũdũ ſophiſma reſpo
detur ꝙ iſte ſunt ↄcedende

equus ariſtotelis ambulauit equ
us ariſtotelis ẽ moꝛtuꝰ? ñ qꝛ ita
ẽ in rebꝰ ſignificat ſed qꝛ ſubiec
tũ pᷣdicatũ ſupponũt ꝓ eadẽ re

nõ tamẽ que eſt ſed que fuit. Idẽ

enĩ eſt moꝛtuũ etfuit ambulans
⁊ fuit equus ariſtotelis ⁊ nõ reqͥ⸗
ritur ꝙ ſit idẽ·ſed ꝙ fuerit idem
ꝓpter hoc ꝙ hocverbum fuit:⁊ h
ꝑticipiũ moꝛtuꝰ ſuut pᷣteriti tꝑis
Similiter dico ꝙ hec ẽvera equꝰ

non eſt aſinus lʒ nullus eſſʒ equꝰ

vel aſinꝰ.nõ qꝛ ita eſſet ad extra

ſed quia ſubiectũ et pᷣdicatũ pꝛo
nullo ſupponũt ideo ñ ſupponũt

pꝛo eodem.
tercium dicit᷑ ꝙ hec eſt
falſa:chimera eſt chimera
MNec auctoꝛitas boetii eſt ĩtelligẽ

— .

——— — - f— —

blatofuppois n
e.xcleii qu'
ſbbleaß onuloſu
Iguis cſlarguce
o nichilfut. Etd
Politöeykreſtricnio
iodicanrpoſten
Dabartuz ot
.becceſtfelſa
nöregle cgen
Nblofupporürne
ceSqnoisaffünne
ſitludoifinti,
narh oczern
nutenilleſic. Naan
lecoge geßh
aiſionfcnrlſei
larheroꝛario loce⸗

he ingigez oe
ufteellin, el

Stunad ſcnfaton

2 qbitiddico b

.
mntnokaſme,

ſani mnlihen

e in mite tnöͤin reb
tickctinegpliun
beamintelligere gitn
s ſignikicatis⸗
Dſecudu ſophiſnmareſß
deturq ſte ſunt ocedende
ariſtotelis ambulauiteqi
lotelis moꝛtuꝰ? ſige ii
Pſignifican ſed eſuͤbie
icatd ſupponit gendet
ni veeſtſed aefuit
moꝛrtuũ etfutt ambulns
gbus ariſotelist hoͤth
Pltideſecfuerin en
hocghocperbumfuit
i mortus ſunthtert int
terdicohec vedel,
aſints tnuluecſicn
19 nöqeit ſtee

i) aßhn

da:niſivbi termĩ ſupponũt ꝓ eo⸗
dem · Sed qñ dicit᷑ ꝙ hec eſtvera
equus ariſtotelis ambulauit:cõ⸗
ceditur · Et quando dicit᷑ ꝙ ſub⸗
iectũ ſcʒ equus ariſtotelis ꝓ nul
lo ſuppoĩt:nego:ſʒ concedoq nõ
ſuppõit ꝓ aliquo quod eſt:ſed ꝓ
aliquo qð fuit · Sʒ tu arguis ſic

ꝓ nullo alio ſupponit qᷓ; ꝓ equo
ariſto.⁊ille nihil ẽ.ergo ꝓ nulo

ſuppõit:ego cõcedo pꝛemiſſas ſʒ
ↄña nõvʒqꝛiſtð vᷣbũ ſuppõit am
pliat ſubiectum ad pᷣterita⁊futu
ra ⁊ ĩ mĩoꝛi ꝓpõe nõ erat talis ã⸗
pliatio ſed reſtrictio ad pñs:ĩmo
ablatio ſuppõis · vñ ĩ iſta equꝰ a
ri.ẽ.vel etiã equꝰariſtotelis nõ ẽ
ſubicctũ ꝓ nullo ſupponit· Jõ tu
arguis ac ſi argueret᷑ a nichil ẽ

a.nichil fuit · Et de hmõi ſup⸗

poſitiõevł reſtrictiõe ſuppoſitõ
nis dicetur poſtea
quartuʒ ſophiſma dicit᷑
ꝙ hec eſt falſa/vacuũ ẽ lo⸗
cꝰ nõ repletꝰcoꝛꝑe:qꝛ termini ꝓ
nullo ſuppouũt:nec diffinitio di
cẽs qͥd noĩs affiꝛmat᷑ ve ð diffito
niſi illud diffinitũ ꝓ aliqͥ fuppo⸗
nat ſʒ oʒ ꝓpõeʒ expõere ad ſẽſuʒ
materialẽ ſic. Nacuũ ẽ locꝰnon
repletꝰcoꝛꝑe · id eſt hoc nomẽ va
cuũ ſignificat pᷣciſe idẽ vel eadeʒ

ſicut hec oꝛatio locꝰnon repletꝰ q

coꝛꝑe·ita ꝙ ideʒ ↄceptꝰ ĩmẽre dʒ
coꝛrñd ere illi noĩ etilli oꝛationi

qᷓ;tum ad ſigniſicationem

D quitũ dico ꝙbec ẽ fal ſa
homo ẽ aſinꝰ.quia termi⸗
ni non ſupponũt pꝛo eodeʒ . Nec
ſequit᷑ ꝙ ſitvera ſi qualitercũqʒ
eã ſignificat᷑ ita eſt.ſicut decla

ratum è in pᷣcedẽtib?ꝰ
D ſextũ dicit᷑ ꝙ ꝑtinet adi
ſolubilia · iðᷣo reſeruo eius
ſolutionẽ ad ca pitulum de inſo⸗
lubilibꝰde quibꝰſtatim eſt trac⸗
tãdũ.niſiqꝛ ꝓpt᷑ eorũ difficulta⸗
tẽ prius volo tractare de ſuppo⸗
ſitionibꝰ. Sic g eſt finitum ſecũ⸗
dũ capitulũ huius libꝛi.

¶ Tertium capitulũ
Ertiũ capitulũ erit de ſup
poſitionibus. fiunt eniʒ ſe
pe deceptiões in argumẽ⸗
tis exvariatione ſuppoſi:ionum
Et quomodo ſit uũc eritvidẽdũ
¶ Pꝛimũ ſophiſms
B omnibꝰfidelibus negã⸗
dum eſt deum eſſe iniuſtuʒ
Pꝛobatur:qꝛ quod affirmare ẽ
hereticuʒ hoc eſt negandum.ſed
affirmare deum eſſe iniuſtum eſt
hereticum:ergo⁊c· Itẽ omne fal
ſum eſt negandum:ſed deum eſſe
iniuſtum eſt falſum:ergo hoc eſt
negandũ.Eodem modo arguere
tur de iſto ſophiſmate/ deum nõ
eſſe eſt negãdum. Pꝛobat᷑· quia
hoc eſt negãdũcuius oppoſitum
eſt affirmandum:ſed oppoſitum
iſtius eſt aſſerendum / ſcilicet de
um eſſe:ergo ipſum eſt negandũ
Oppoſitum arguitur:quia qð
nihil eſt nec eſt aſſerẽdum uec ne
gandum.ſed deum eſſe iniuſtum
vel deum non eſſe nichil eſt · ergo
⁊ c· Item iſtapꝛopoſitio eſt affir⸗
matiua /ſcilicʒ deum eſſe iniuſtũ
eſt negandũ:et ſubiectuʒ pꝛo nul
lo ſupponit:qꝛ nichil eſt deũ eſſe
iniu ſtum:ergo ipſa eſt ſel
iiii ·

Secundum ſophiſma
es aſinus.pꝛobatur qꝛ te
eſſe aſinum ẽ a te negandum
ergo te eſſe aſinũ eſt · ↄña patʒ qꝛ
arguitur de iſto vᷣbo eſt tertio ad
iacente ad ipſum de ſecundo ad⸗
iacẽte .· Et qꝛ qð nihil ẽ:nec debʒ
affirmari nec negari:ſed te eẽ aſi
nũ nihil ẽ niſi tu ſis aſinꝰ:gtu es
aſinꝰ · Itẽ tu es aliquid /ergo di
censte eſſe aſinũ dicit aliquid eẽ
aſinũ:⁊ oẽ dicens aliquid eẽ aſi⸗
nũ di citveꝝ:&̊ᷓ dicẽs te eſſe aſinũ
dicit verũ · et ꝑ ↄñs tu es aſinus.
Itẽ qcũqʒ dicit te eẽ aĩmal dicit
vexꝝ /et quicũqʒ dicit te eſſe aſinũ
dicit te eſſe aĩal:cũ oĩs aſinus ſit
giĩal / ergo qͥcũqʒ dicit te eſſe aſi⸗
nũ dicit veꝝ · Itẽ dico te eẽ aſinũ
vel g eſt ſicut dico:vel aliter qᷓ;di
co · Si ſit ſicut dico habeo ꝓpoſi
tũ.Si aliter qᷓ; ego dico ⁊ ego di
co falſũ · ⁊ aliter a falſoẽ veruʒ ·
ego dicoverũ ⁊ ſic tu es aſinus
Sppoſitũ eſtↄceſſum ab oĩ bus ·
Tertiũ ſophiſma.
Omo eſt ſpecies. pꝛobat᷑
auctoꝛitate Poꝛphirii qui
ſepe dicit hoĩeʒ eſſe ſpeciẽ:⁊ aĩal
eſſe genus.Et ꝓbat᷑ꝑ diffinit õeʒ
ſpeciei:qꝛ homo pᷣdicatnr de płi
bus · ſcʒ de ſoꝛte ⁊ platone nũero
differẽtibus ĩ eo ꝙ quid:q̊ homo
eſt ſpecies ·¶¶ Oppoſitũ arguitur
qꝛ ſua ↄtradictoꝛia eſtvera. ſcilʒ
nullus homo eſt ſpeciesvt patʒꝑ
inductioẽʒ:qꝛ ſoꝛtes ñ ẽ ſpecies
plato nõ ẽ ſpecies ⁊ ſic de aliisg
nullus homo eſt ſpecies. Sʒaliqͥ
reſpõdẽt ꝓiſta / nullus hõ ẽ ſpes
nõ ẽ ↄtradictoꝛia iſtiꝰ:homo eſt

ſpecies:ſed iſta nõ homo eſt ſpᷣes
Sedotra/quia idẽ eſt iudicium
de particularibus ⁊indefinit::ſʒ
iſta nullus homo eſt ſpeciesodi⸗
cit iſti particulari aliquis hõ eſt
ſpᷣes:g etiam contradicit iſti ĩde
finite homo eſt ſpecies.
Quartum ſophiſma.
g Enus ðẽ in plusq;ᷓgeneraliſ
