ipᷣa eſtvera· Sed etiaʒ apparetꝙ
ipa ſit falſa ſicut arguebatur:qꝛ
ſi eſſet vera o poꝛteret ꝓpõnẽ pla
tonis eſſe veraʒ ad quã ſequitur
ꝙ; ꝓpõ ſoꝛtis eſſet falſa.Et cõſi⸗
militer pari rõue dicendũ eſt ꝙ
poſitõ platonis ẽ falſa. Ideo nõ
oꝑtet niſi rũdere ad ratõnes que
füt multuʒ difficiles:⁊ recurrẽdũ
eſt ad ea que dicta ſũt in pᷣcedẽte
ſophiſmate·. ¶ Ad pꝛimaʒ dicitur
ꝙ lʒ ſit ua ſicut ſigiĩſicat ꝓpõ ſoꝛ
tis q;tum ad ſuam foꝛmalẽ ſigtõ
nẽ tamẽ nõ ẽ ita ſicuc ſigĩficat ꝓ

põ ſequẽs ex ea ⁊ caſu:qꝛ ſequit᷑

ipa ẽ vera ⁊ nõ ẽ ita Similiter
ad ſecũdã dicitur ꝙ vbi ꝓpoſitõ
poteſt habere reflectõeʒ ſupꝛa ſe
ipſaʒ ſiue mediate ſiue ĩmediate:
Sn quaz re flectõnem ſequitur ip
ſã eẽ falſã:nõ ſufficit ad vᷣitatem
affirmatiue ꝙ ſubiectũ pᷣdic itũ
ſupponũt ꝓ eodem:ſʒ oʒ etiam ꝙ

illius ↄſequẽtis ſcʒ ꝙ iſta ẽ vera

ſubiectuʒ ⁊ pꝛedicatus ſupponãt
ꝓ eodem ſicut dicebatur pꝛius

Sed tertia et qꝛta rationes ſunt

difficiles . Et dieo de tertia ĩdubi
tãter ꝙ põ ſoꝛtis ⁊ ꝓpõ roberti
ſũt ↄſimiles ſᷣm vocẽꝛ intentões

AR

tam ꝓferẽtiũ q; audientiũ.I uon
equilualẽt ꝑꝑ hoc ꝙ pꝛopõ plato
uis de qua ambo loquebat᷑ habʒ
reflectõeʒ ſupꝛa ꝓpõnẽ ſoꝛtis et
non ſupꝛa ꝓpõneʒz roberti· Ideo
ex propõne ſoꝛtis et platonis cũ
caſu ſequitur ꝙ pꝛopoſitio ſoꝛtis
eſt falſa:⁊ non ſequitur hoc de ꝓ
poſitõne roberti:ĩmo ipſa eſt ve⸗
ra.Tũc dubitatur quõ poterit ſu
ini eqͥpollẽtia pꝛopõnuʒ aliter qᷓ;
pꝛedicto mõ.Adhoc dico ꝙ vna
pꝛopoſitõ ĩnata eſt babere reflec
tioneʒ ſupꝛa ſe eo ꝙ termini eius
ſupponũt ꝓ pꝛopoſitõnibus:oʒ
etiã ꝙeqᷣpollẽs ſit inna ta habere
reflectõeʒ ſupꝛa ſeipſam· Verbi
gratia / ſit bma ꝓpõ a.· et ſeccũda
b. ⁊ ſi b.deberet equalere ipᷣi a.ne
ceſſe ẽ ꝙin quocũqʒ caũ a.habe⸗
at reflectõnẽ ſupꝛa ſe.ita b· hẽat
reflectioneʒ ſupꝛa illã a:vt ſit ne
ceſſe in omĩ caſu ꝙſi vna ẽ veraꝙ
alia ſit vera·mõ talẽ reflectõneʒ
nõ hʒ ſcðᷣa ſupꝛa pᷣmã niſi aſſeren
do illud ↄñs qð ĩplicat aſſerẽdo
in ᷣma ſcʒ ꝙ aẽ vera:ſʒ ſi hec ſe⸗
cũda ponat᷑ tũc eq pollebit pꝛime

Sit ergo ꝓpõ ſoꝛtis ꝙ plato di⸗

cit falſũ:tunc ꝓpõ roberti eqͥua⸗
lens illi erit / plato dicit falſũ ⁊ a
ẽ veꝝ poĩtoq ꝓpõ ſoꝛtis vocetur
a.iſta em̃ pꝛopõ roberti nihil ap⸗
poĩt qð nõ ĩplicaret᷑ ĩ caſu plecu
tiue in caſuĩ quo iſta ꝓpõ ſoꝛtis
ẽ ⁊iſtũ caſũ ponimꝰ ponẽdo ꝙed
polleãt vel nõvᷣdicãt · Si em̃ non
fũt tũc nõ eqͥpollẽt nec Zdicũt · et
vniuerſaliter ad oẽm ↄdictõeʒ
⁊poſitõeʒ eius ineſſe poteſt ſumi
equalẽtis verbigr̃a ꝙ iſte poſite

ineſſe equipollẽt videlics ꝙ ꝓpõ ꝗ

ſoꝛtis que ꝓpꝛio noĩe vocetur b·
ſitꝙhõ currit:⁊ ꝓpõ roberti equi
ualẽs ſit ꝙhõ curritæb · eſt vers ·
ſed nõ opoꝛtet aliã appõnẽ appo
nere vbi ꝓpõ nõ ẽ innata habere
reflectõnẽ ſupꝛa ſevbi aũt põt oʒ
hoc apponere.vt ſi ẽ reflectõ ſu⸗
pꝛa pꝛimãꝙ ſit reflectio ſupꝛa ſe⸗
cuda.Et ↄiimilimõ puto eẽ dicẽ
dũ de quarta rõne· am ꝓpõ ſoꝛ
tis⁊ ꝓpõ roberti fũt ãbe talſe et
nõ cõtradicũt:quia poſſibłe ẽ eẽ
reflectionẽ ſupꝛa vna exquas ſeqᷓ⸗
tur ipſam eſſe falſam:ꝙ tamẽ nõ
ſit ſic reflectio ſupꝛa aliam.ſicut
eſt ĩ caſu poĩto.⁊ideo ad cõtradi
cendũ ꝓpõi ſoꝛtis oʒ cõtradice⸗
re copulatie ex iſta⁊ ↄñte in ipᷣaĩ
ꝓlicato ſcʒ illa que ponebat᷑ uli e
quipollere:vtqrobertꝰ dicat pla
to nõ dicit falſũvel a nõ ẽ verum
ſic em̃ nullomõ poterẽt ille due ſi
mul eſſe vere nec falſe.Nec etiam
eſt vis ſi plures alii termĩ appli⸗
cẽtur in vna q; ĩ alia:qꝛ quicũqʒ
termimĩ vna explicite expꝛimũt᷑
in alia ĩplicite ⁊ equalenter conti
nẽtur: Sed iterũ dubitatur quia
ſi ule ꝓpões ſoꝛtis ⁊ roberti ſint
cõtradictoꝛie tũc poneꝙ ꝑpetuo
maneãt ꝑ potẽtiã dĩnã ↄſtatꝙ nũ
ᷓ; ꝑ mutationẽ aliaꝝ reꝝ ipᷣe po⸗
terũt eẽ ſimulvere aut falſe.Lũc
ponoqꝙmutaret᷑ caſus de platone
qplato nõ dicat illã ꝓpoſitõnem
ſoꝛtes dicit falſũ ſʒ dicat illaz ro
bertꝰ dicit falſuminnc querit᷑ de
qualibet illaꝝ ſcʒ ſoꝛtis roberti⁊
platonis que ſit vera vel falſa. et
ego dico ꝙ ꝓpõ platonis ẽ falſa

ſumqilla eſt falſa.Nam ſi pona⸗
tur vera ſequitur ꝙ ꝓpõ roberti
eſt falſa.⁊ſi ꝓpõ re berti ſit falſa
hoc èvel qꝛ plato dicit falſuʒ:vel
qꝛ ꝓpõ ſoꝛtis ẽvera:⁊ advtrãqʒ
ſequiturq ꝓpõ platonis ẽ falſa⁊
tũc iteꝝ ſeqᷣt᷑ ꝙ ꝓpõ roberti è fła

⁊, ꝓppoſitõ ſoꝛtis ẽ vera.·Ham ſoꝛ

tes nõ aſſe rit niſiq plato dicit fal
ſum ⁊ita ẽ.nec eſt reflexio a pla⸗
tone ad ſoꝛtẽ ꝓ pt᷑ qdð non ſedqtur
ꝙ; ꝓpõ ſoꝛtis ẽ falſa:ideo eſt vers
⁊ ꝓpõ roberti ſibi cõtradictoꝛia

elt falſa:qꝛ eſt diſiũctiua cuins v

traque pars eſt falſa.
¶ Monum ſophiſma.
Onũ ſophłiſma ẽ ꝓpiquuʒ

pᷣdicto ſcʒ ſoꝛtes dicitveꝝ

ponatur caſꝰꝙ ſoꝛtes dicat iſtam
ſolsa plato dicit falſũ et plato ecõ
tra iſtã ſola dicat ſoꝛtes dicit ve⸗
rũꝗꝓ Quer itur ergo vtrum illa p⸗
põ platonis ſit vera vel falſa Et
ſimiliter etiam poſſet queri de ꝓ
poſitione ſoꝛtis.Arguitur ꝙ pla
to dicitveꝝ:qꝛvel dicit falſumvł
ve rum.Siverum bha betur ꝓpo⸗
ſitum.ſi falſuʒ adhuc ſequitur ꝙ

dicit verum:ergo quocũqʒ dato

ſequiturꝙdicit verũ.Tuuc ergo
oſtendo aſſumptum ideſt antece
dẽs ſcilicetꝙſi plato dicit falſuʒ
qꝙdicit verum:quia ſi dicat falſũ
tunc ſoꝛtes nõ dicit veruʒ.⁊ ſi ſoꝛ
tes nõ dicit verũ tunc plato dicit
verum ⁊ſic ba betur ꝓpoſitum ſi
cut pꝛobatuʒ eſt ſupꝛa·. ſcilicet ꝙ
ſoꝛtes dicit verũ . Neinde impꝛo
baturloſimiliter:qꝛ plato vel di⸗
citverum vel dicit falſũ Si dicit

ſl;
uia ſequit᷑ ad eam ſtatimaad ca

brevol.
Abroytee
beineſthui

verumdab.
umt uer heoßo

urſiplatodcne⸗
aflſun au in
ſain / eenn
ſottslin ce i
zilulum⸗ cen
ſutpuusga Ne⸗
ſa uuliMo lta cſe
olturincaſvec: cll
ſbllee icpꝛopo expelm
Arenn YMeoomnls peo
ſiergui um poſitoned
ſoſequiꝛurfalſamn / cum
ſon cquiturexreris ſede
Geuncaſu ſequitur falſ
tccera pꝛobo geryn
Aliſequttuefelſiigiae
gadepopoeſtverat ſa
ivocgtloue thoceltfal

Alnoefgooſtendlturge
Meplatonis cun caſt ſcc
Atenpropoſalicrriyſc

aafalir guia aüs poit

ce
kalſa ngn falſuʒ habcopꝛapoſitũ. Si dici .
urn Rerurn ndhunſecultmn pegieirfit Reſlgreront eſle loꝛrendi
Pporebe ſst um ⁊ iteꝝ hẽo pꝛopoſutum. Pꝛo aſe teit elie verg ſipona
2lrodtenn iin bo ergo aſſumptumſcilʒ ꝙ ſ. eg ees dicarüulam deus eſt:
odlcltfalſnn ſir iʒ ꝙ ſequi=⸗ ergo ipᷣa eſt poſſibilis vel non⸗
toeperg, „ e tur ſi plato dicitverum ſoꝛtes di elnonim
egeegyn cit falſum:ouiꝗ q ae etes di=⸗ poſſibilis. Et ita arguitur ꝙ ſoꝛ⸗
pöplaton nrig lſum:quia ſi ipᷣe dicat veruʒ tis pꝛonõ f. A Gultur ꝙloꝛ⸗
nlgef ſequitur ꝙ ſortes dicitveruʒ.x ſi verer/bo eſſet poſſibilis/ qꝛ eſſet
pͤbe z leitveruʒ. ⁊ ſi vera ſi plato diceret ꝙ hõ aſi
nlo ſoꝛtes dicatveꝝ ſequitur ꝙpl. ꝓ hõ e aſinꝰ
nseera g dicit falſum. Bi ter Ad ronem vico ꝙad neutra ſe⸗
ninlronne ſicut peinoH bꝛeuiter quitur impoſſibile. ſed ad vtrq
cut pꝛiusꝙ vtra al⸗ 2c Ibile. led ad vtrꝗ
ſekrfir ai⸗ ſa:quia ſi nbono c a bae⸗ utu unpoſt
ni ſonſeginr Ronceſt in caſu eẽ: cũ hoc ſit poſ eis cöſtrura raegidtefie
efalſa:iceo ibile ⁊? ſic pꝛopõ expꝛimẽs caſũ lis.⸗ cain eſt impoſtibi⸗
iſb ecacge fur era. Ideo Gennis pꝛopo ia Paren 8 . eſt inpoſſbiles a e⸗
* uAc 7 19
kuiſiüginn ans ſ⸗ ex qua cum poſitione dicti ca⸗ tra qʒ pars pollibil . is/ culꝰv⸗
dein L s ſeauitur falſum/cum falſum omne currens eſt a⸗ 1di co
Philma. equitur exveris ſed exvtra⸗ -coteree . , Do.Oο EH
ſopeiſmne Dpign Pcuim caſu ſequitur falſi Vanlgt ſeng enlege aaert po ſſtbile
tur ⁊ cetera · pꝛob 1 enS. ita etiam
0 Peobo ꝙervt
uienne caſu ſequitur falſa uls ſ. a. H enere
ll falſoct plto eco H oce aal a ſine ſit poſſibilis. (Tuncrelpoce etif
lcat ſortes dicltye⸗ Mꝛimo ergo oſtendirun g lun aa roönem que arguebat ꝙ pꝛopo
rergoytrumllla⸗ põne platonis cum caſu Rautenr vin tonis eſſetvera/cum queritur
ſtvena velfalſa Et ꝓeadem propõ ſcilicet ipſamet 1 velet vera vel falſa. Concedoꝙ;
mpoſſet guerdey vera ⁊ falſa.quia caũs poĩq ipᷣa fall lſa. Et qua ndo dicitur ſi eſt
tis Argulturgpl eſt. ⁊ cum dictum fuerit beinse an egbe, confequen=
Grddicufelſunet ex omni pꝛopoõne cum alia dicete to dicitfag beobarar: quia ii pia
aumdebemt ppo⸗ Zipᷣa eſt ſequiturip̃a eſt vera.æ non dic alſum ſequitur ꝙ ſoꝛtes
luzadhucſegulurg tamen ſequitur vlterius ſi lpᷣa eſt Diulen e verum.· concedo ⁊ cum
nrergovocuq deto agewiß⸗ 4 D falſa.ergo ſequitur ſ. Larikie pii eerer dicit kalſuʒ
larveri Luucergo .115»ρα eſt falſa. Et ita argueretur ſequentiamj: e. negon
de slia ¶ Sed tunc dubit quentiam: qꝛ ꝓpoſitio ſoꝛtis ñ
unpgrun och ancte iſte ſint voſſhe bltaturvr; cx eo dicitur falſa quis t &;
atfaſu, iſte ſint poſſibiles.videruꝛ ꝙ ſic: ipᷣ Ur kalla quia eſt alit q;
Alolaotichte quia expoſſibili ſic: ipᷣa ſignificat ſcdᷣm eius ſignifi
lia ſicicutfalſi expoſſibili non ſequitur meSHAIEEhiilgs.
ſ poſſibile:æ tamen ex e aten. niete nnara ſigtu icar
n lionel impoſſibile.ſcils ſieadem ſitve cxeo œd a unn et ita eſt ſed
nch ſtini ra? falſa. Contrarium eſt qnia inpligaenen Aa dle cſequens
beul . ag poſitio eſt poſſibilis que cum 1 mneumin ear caſu qui eſtve
. Deudeinpes nererum ſignificatarumſed peo et go eſt vera bꝛopoſitio. Ham
iera ſcra Gnincatarum · ſed p?o poſito ꝙ illa pꝛopoſitio ſoꝛtis

Oichfalli⸗

2

pꝛionomine vocetur a· ⁊ nõ its E ita ſicut hec ſignificaret a. eſt ve· ,„K bocſegt
nõ ẽ vera qꝛ nõ ẽ vera- Et ſiar 1s (Sec queruur vtꝝ ſophiſma mutͤͦccel ſe
guit᷑ pꝛopõ ſort dicẽtis gpla⸗ ſit poſſibłe ⁊ vtꝝ poſſit eſſeveruz u töereſlan ,.
to dicit fallũ ẽvera qꝛ tmi ſuppo Et ſtatin dico ꝙ eſt poſſibile: qꝛ nalizellig in
nũt pꝛo eodẽ ⁊ q qualit cũqʒ ſiẽt põt eſſe ꝗꝙ tot ſint vere quot ſunt dereaus 0; oche
ita ẽ: ⁊ qꝛ ſua equinalẽs quã pꝛo alſe. vt ſi ſint olum iſte quatuosꝛ: earalg eir li⸗
fert robertus eſtvera: q; ſua dir⸗ deus eſt / deus ẽ bon⸗ homo eſt ſietversg aſt
dictoria quam pꝛofert iohannes aſinꝰ / ⁊ equꝰ eſt capra · Dico etig gi verathy ru/
eſt falſa. Dicenduʒ ad hec omnias põt eſſe veꝝn incaſu ꝙtem pꝰ cõ dere zmrlar aru⸗
ficut dictum eſt in xꝛecedente ſo⸗ ſignificatum per verbum accipie digetiiu Mudla
phiſmate · mus nõ pꝛo rempoꝛe pñti inquo e ſme Waoꝛei
¶Decimum ſophiſma. formarem?! m: ſed pꝛo tempo⸗ railili dvezdlao
Ecimũ ſophiſma E1 eſt cõ re inquo ſolu erant iſte quatuoꝛi nlll cheroi ſütit
ſimiksvirtutl:ſ. cʒgtot ſuͤt mediate pꝛedicte · bene etiam ſic rite idubltimnl
pꝛopõnes vere quot ſũt pꝛopões poſſet iſta eſſe vera / omis pꝛopo mlrek zalc⸗ ſopd
falſe · Pon aticaſ? ꝙ ſolũ ſüt qna eſt negatiua. ſz non poſſz eẽ vers lcbl elipoſible
tuor pꝛepões · Pꝛi⸗ eſt. deuseſt. ſits oſ ẽtũ pverbũ accipet pꝛo liuueſiliͤ⸗drer
Secũuda bomo eſt aĩal. Tercia e tpᷣe inquo foꝛmaretur. Mecetia⸗ʒ ophlm
uꝰẽ capia· Quarta ſophiſma/ pñs ſophiſma pt eſſe vex · ſʒ tñ ſi ſineroin te caſüͦegt
poſitũ· Cum ergo ita eſſz quero caſꝰ poſit? iſ⸗ ophiſmare ſit ſicut ſmchiitla gpoͤetpel
vty ſophiſma ſit verum vel falſũ ponitur aliꝰ hõ ſuꝑueniẽs põt di yblcatu Aſererartlliu
Arguuur pᷣmo nõ eſſ⸗ verumqꝛ cerevere ꝙ pꝛotẽpore caſus iſtiꝰ ſſcſeguc iſophiſmn⸗
tunc nõeſſ z lta ſicut ſignificat im tot pꝛeciſe erant verequot erant Inilvenſt ſalſun ſinal.
mo eſſe nt plures vere q; falſe: qꝛ falſe · Sed ꝑver bũ de pñtinõ põt lls ppoſitoefolſs exqt
eſieuttres vere etvnica falſa Hein aliquis bõ vere dicere nili vt dic woſeguiturkalſum. Err
de arguiturꝙ nõ ſit falſum: quia tuʒ elt ſcʒ vtendo tempore verbi Chones ioppoſitumnp
ſi eſſet falſũ tůc eſſet ita ſi cut ißs pro tempore alio ab eo ꝗ pꝛeciſe lu gu eñ dicl gſihꝛ ell
ſignificat quia due vere⁊ due fal coexiſtit ſue pꝛopõni gllengiheſ era
ſe: ides eſt verum Ego dico ꝙ ſo Ndecimũ ſe ophiſma eſt oſi gfaz Aen Pdnseſieh 4
phiſma eſt falſũ:quia exeo? caſu milis vᷣtutis Ego dico fal Cklaſtntſihntnnech⸗
lequitur cibm eſtfalſ um qibm ſum. poſito ꝙnib ilplus dico niſi ſotone fomalo ſ 0
eſtveruz Et ſoluitur rõ ad oppo iſtã pꝛopõnẽ eso dico fem · Que⸗ Et porer fhni Abee
itum ꝙ im non ſit falſumexes ritur vtꝝ iſta pꝛopõ mea ſit va Pule obbee ez ua
aliter eſt ; ſist ſcõm ſignifica vel falſa · Di dicas vera: ti C. ſeſtaſtcut/i eñ noͤ eſty
tionem foꝛmalem ſed ex eo qnon non eſt ita ficut pꝛopõ mea ſigt. mn ilud giſtcat j.
eſt ita ſicut ſignificaꝛet illa qvir⸗ Ideo ſequitur ꝙ non eſt vers ſed pgillx oeſtn
ſu ſi⸗ kalſa · Et ſi dicas ꝙ ẽ falſa: tũc ſe ſa po ner go
ſicut ſigẽt:ideo ẽ vᷣ ninne ſel ſurber

tualit᷑ ẽ implicats in eo ⁊ ca
tecedente ſuo · quitur gita tn 0
rermĩ ſupponũt pꝛ?o lußdief

cut ↄſequens inan
MNam bec implicata ſicines a · · Etiã qꝛ tuncter
vera poſito caſu ꝗ illð ſophiſma eodẽ ⁊ eſt affirmatia i ſequitur Mg lin
pꝛc pꝛio noĩe vocctur a· ⁊ non ſt manifeſte eſi ipa ẽ falſa ipa eſt eeacduen
ſecten ſ
rn iurſ efe

ſigntſten
Aten
dico eſt doſtte
rſpet gril
ſintſolunite gunn
dense bons/hane
veſtcahre Aooti
epſncaſi tempꝰa
nper verbumsctpte
enpore pfti nbo
Hmſed peotenpe⸗
Herantiſte guatuoꝛi
ict bene etiam ſie
ſeyer onis popö
nonhoſz eeert
nu gyerdüacctgalpro
iormarem:. Berena;
möteſſter fſi
biſoppitnueſit ſnt
loho ſopuenies pol
. guatipere aſvoſtt
rerant ere gvot etant
grerbüdepftld h
vcrediegerilindi⸗
Nendotonpore lri
reslionbeogpna
oe wpo
ant ince 66
nlsz lsloli

õ

bi 6 5/
pone o d neuſi 10

ſtriiu h emii

1

₰. dic45 l ſi
ſcthni enn

golegn ifelietiſ

ſictauge
niiſun

funti
ge güiht

6r

ifiin
bremniſuh on an
ctem ſcoon

agſßts

vera:⁊tũc ex hoc ſequitur ꝙ opoꝛ
tet ↄcedere illam eſſe verã ⁊ falſaʒ
qꝛ qui ↄcedit añs:ipſe debet cõce
dere ↄũs:⁊ oʒ ↄcedere vel ꝙ erat
veravel ꝙ erat falſa.Et tunc ſeqᷣt᷑
ſi eſt vers ꝙ eſt falſa.et ſi eſt falſa
ẽ vera:ergo vtrũqʒ opoꝛtet ↄce
dere Sʒ hoc iteꝝ ↄcedere ẽ ĩcõue

⁊ ꝙ ipᷣa eſt ſequitur ꝙ ipᷣa eſt vers
ergo ſequitur ꝙ ſi ipſa eſt falſaq
ſpᷣa ẽ vera.⁊qui ↄcedit añs debet
ↄcedere ↄñs:ergo debemus cõce
dere ꝙ illa eſt vera.Rſñideo ꝙ nõ
ſequitur ſi ẽ falſa ꝙẽ vera:ſʒ bñ
ↄcedo ꝙ ſequit᷑ ſi eſt falſa ꝙ ipſa
eſt· ↄcedo etiaʒqex ipᷣa ⁊ ꝙ ipſa

niẽs:qꝛ tũc ſua ↄtradictoꝛia eſſet eſt ſequitur bñ ꝙ ipſa eſt vera.ſ 3
vera ⁊ ſic due dictoꝛie eſſẽt ſimł egonõ ↄcedo anteceden s:immo

vere ⁊ſi falſa due gdictoꝛie eſſeut
ſimul falſe· ⁊ hec oĩa ſũt ĩpoſſibłia
Deinde etiã dubitatur quomõ ſu
menda eſt odictoꝛia ſophiſ·⁊vtꝝ
ſit poſſibile vel ĩpoſſibile. Rũdeo
ꝙſophiſma ẽ falſũ.qꝛ ex eo ⁊ pꝛo

põne expꝛimẽte caſũ ſequitur fal

ſum:cũ tñ i ſta ꝓpõ expꝛimẽs ca⸗
ſuʒ dicatur eſſevera:illud falinʒ
qð ſic ſequit᷑ ẽꝙ ſophiſma illud ẽ
ſimul verũ ⁊ falſum ſimul Modo
talis ꝓpoſitio ẽ falſa ex qua cum
vero ſequitur falſum.Et r ñdetur
ad rõnes ĩ oppoſitum ſᷣm pᷣus di⸗
ctaqũ em̃ dicit᷑ ſi ipᷣa eſſet falſa
ſequiturꝙ ipᷣa eſt vera.MNego illã
ↄſiazʒ · ⁊ tu ꝓhas qꝛ ſi eſt falſa:tũc
eſt ita ſicut ſigt.concedo qᷓ;tuʒ ad
ſigtionẽ foꝛmalẽ.ſed hoc nõ ſuffi
cit ꝓpter reflexionez quam habʒ
ſupꝛa ſeobhoc em̃ nõ eſt vera:qͥa
nõ ẽ ita ſicut ſigĩficat ↄñs ad ez
caſum.illud em ↄñs eſtꝙ a ẽvera
poſito ꝙ illa ꝓpõ mea ꝓpᷣo noĩe
vocetur a.⁊ ñ ẽ ita ſicut hec ſigĩfi
cat aẽ vera.Et ſimiliter dicit᷑ de
hoc qꝗð dicit᷑ ꝙ termini ſupponũt
ꝓeod?.Sʒ adhuc tu potes obii⸗
cere arguẽdo ꝙ ſeqᷣtur ſi eſt falſa
ipſa eſt vera.qꝛ ſequitur ſi ipſa
Efalſa:ꝙ ipᷣa ẽ ⁊ ita eſt.⁊ ex ita eẽ

ego nego ãtecedens:qͥs añs erat
ↄpoſitũ ex ipſa ⁊ ꝙ ipa eſt ⁊ ipſaʒ
ego nego ideo etiã nego ↄſequẽs
ſcʒ ꝙipſa eſt vera.Sed ẽdubita
tio quomõ tu poteris mihi cõtra
dicere. VUnde ſi dicas negatiuã ðᷣ
ſubiecto ſimili ᷣm voceʒ.vt dicẽ
do ego nõ dico falſuʒ:tu non con
tradicis mihi:qꝛĩ ↄtradictoꝛiis
terminus vniꝰ debet ſupponere
ꝓeiſdem ꝓ quibus ſupponit ter
miuꝰ alterius⁊ ſic nõ eſſet hic:qꝛ
in ꝓpõne mea iſte terminus ego
ſupponit ꝓme:ſʒ in tua ſuppoĩt
ꝓte.Et ſi dicas negatiuã mutã⸗
do llſum terminũ ego ĩ illũ tmi⸗
nũ tu:ſcʒ dicẽdo mihi:tu non di
cis falſum:apparet ꝙ nõ bene cõ
tradicis mihi:quia cõtradictori
a debẽt eſſe de eodẽ ſnbiectoꝛpꝛe
dicato⁊nõ ſufficit ꝙ ſint diuerſa
pᷣdicata ꝓ eodem ſupponentia.
Item ꝓpoſitio mea ẽ falſa ⁊ tua
eſt falſa etiaʒ ergo nõ cõtradicũt
Solutio dico ꝙnõ opꝑtet ↄtradi⸗
ctoꝛias eſſe omĩno ſimiliũ vocuʒ
ꝛimo enim opoꝛtʒ eas eſſe dii
imiles ᷣm affirmatõnem ⁊nega
tionẽ.Secũdo poſſũt eſſediſſimi
les ſm ſigta aut aut ᷣm modos:
vt iſteotradicũt oĩs homo currit

etquidã hõ ſi currit / ⁊ſiłr iſte due
ſoꝛtem poſſiqile ẽ currere / ⁊ ſoꝛtẽ
neceſſe ẽ nõ currere· Sed etiama
liquando poſſumus mutare pᷣdi⸗
catũ ᷣuvoceʒ occaſione termini
relat tiui.vt ſi dicas / omĩs hõ ha

bẽs equũ videt illũ ſi debeamus ꝗ

ↄtraàicere alit᷑ q;ᷓ pponẽdo nega
tõeʒ toti ꝓpõi opoꝛtebit mutare

Angde fi vis miht eqᷣpollere tu di
cis ſic tu dicis falſũ et a eſt verũ
poſito caũ ꝙ ꝓpõ mea ꝓpꝛio no
minevocet᷑ a· ⁊ tũc eſſet cõtradic
toꝛia tu nõ dicis falſũ vel a non ẽ
veꝝ / ⁊ hec diſiũctiua eſt vera·

DHuodecimũ ſophiſma
Eus ẽ ⁊ quedã copulatiua
eſt falſa. ponamus ꝙ illa ſit

pᷣdicatũ ſᷣmvocẽ · quia hecnõ eſt ſcripta ĩ pariete:⁊ ꝙ nlła ꝓpõ ſit
ſua ↄtradictoꝛis / quidam homo pꝛeteꝛ ipᷣam ⁊ ꝑtes ſuss · tũc qͥrit᷑
bhabẽs equũ nõ videt illuʒ / quis vtꝝ ſit vera vł falſa Et arguitur

ambe poſſũt eſſe ſimul vere ĩ caſu
in quo omĩs homo hẽret vnume
quũ quem videretæ alium quẽ nõ
videret. Ideo videtnr ꝙ cõtradi
ctoꝛia ſua ſit iſta / quidam homo
bhabẽs equũ non videt equũ quẽ
hsbet · ſʒ ð hoc dicetur ałs in ſpe
ciali.Sed adhuc ſicut dictũ fuit
in octauo ſophiſmate ꝓpter refie
xioneʒ quam habet ꝓpõ ſupra ſe
vel nata ẽ habere neceſſe ẽ in con
tradicẽdo alias voces expꝛime⸗
re vt flat ĩtẽtio in ↄſequẽte ĩpli⸗
cato in pꝛima ꝓpõe:et ĩ ꝓpoſito
etiã ſi quis loquitur deſe ĩ pꝛima
ꝑſõa opoꝛtebit alteꝝ ↄtradicẽdo
ſibi loqui ĩ ſecũda pſona et nõ in
pꝛimavt ſi ſoꝛtes dicat ego curro
plato nõ ↄtradiceret dicẽdo ego
nõ curro:ſʒ dicendo tu nõ curris
opoꝛtʒ ergo pꝛĩcipaliter iſpicere
adĩtentõeʒ:cum nõ vtamur voce
niſi sd expꝛimendũ ĩtẽtionẽ iõ ſi
ↄtradictoꝛiꝗ mẽtłeʒ nõ poſſumꝰ
expꝛimere ſie vocis mutatõe oʒ
iſtã mntare · ſic ergo videtur ꝙtu
cõtradicis mihi dicẽdo tu nõ di⸗
cis falſũ:cũ edditiõibʒ tamen di
coꝝ in pꝛioꝛibus ſ. ophiſmatibꝰ.

ſicut pꝛiꝰ:qꝛ ſi ẽ vera ſequitur ꝙ
eſt falſa.et ſi eſt falſa videt᷑ ſequi
ꝙ ẽ vera:qꝛ ita eẽt ſicut ſigĩficat
quia ſua ↄtradictoꝛia eſſet falſa:
ſcʒ iſta deus nõ ẽ vł nulla copula
tia ẽ falſa.Picẽdũ ẽ ꝙipᷣa ẽ falſa
Et ſoluũtur rõnes vt pꝛius:licet
autez ita eſſet ſicut ipᷣa ſignificat
qᷓ;tũ adeius ſignificatõeʒ foꝛma
lẽ tñ nõ eſſet ita ſicut ſignificaret
ↄñs ĩplicatuʒ in ea et caſu poſito
ſuppoſito ꝙ ipᷣa ꝓpꝛio nomĩe vo
cetur a.⁊ ↄtradictoꝛium eſſet ſibi
ſic nullus deꝰ eſt vel nulla copn⸗
latiua ẽ falſa vel a.nõ eſt verum.
Similiter etiã poſſũt fieri ſophiſ
mata de ꝓpõibus diſiũctiuis vt
bomo ẽ aſinus / vel diſiũctĩa eſt
falſa / poſito ꝙ nõ ſit alia diſiun⸗
ctiua. Siliter etiã de exceptiuis
vt omĩs ꝓpõ pꝛeter exceptiuam
eſt vera·poĩtoꝙ nõ ſint alie ꝓpo
ſitiones niſi pᷣdicta exceptiua:et
alie dueſceʒz deus ẽ ⁊ homo ẽ aĩal
Sic etiã de excluſis:vt ſi ſoꝛtes
dicat deꝰ ẽ ⁊plato dicit ſolus ſoꝛ
tes dicitveꝝ ⁊ ꝙnullus aliꝰ dicat
aliqͥd. Alia etiaʒ ſophiſmata pñt
foꝛmari de eo ꝙ eſt ꝓꝑõeʒ eſſe du

lentpediceretyerumten
ſen.Oppolitüargultu⸗
ſaad qui ſequiturim
g ſortes candẽ gpon
ublrat nam n caſumi
tillam ppönent tame
li ge ſatltaeſſeſicutſig
Aiaſctalllnenſibidudt⸗
iäpoſtiolleegſchſeſctr
eſtſchidubia:nihüpiue
lgvo nodoſclreg ita
nopoſitio ſignficatect
pſtionẽ Ereoenimtn
onen / hono eſt animn

untfillsEtargutn
ſlevern ſequltur
iſickfalavick eaui
alacktſiant igifcat
Nracigrineſtiiſt:
eusnöd Kullacopdl
Dcitie giineftli
Utmn rönes tpꝛins iet
eſſe ſcut on ſignſfat
lus ſignficatoczfome
ſetitaſicutſignifcarer
Atvzin enctcaſupoſito
ißa gpriononie vo
onadiconumſaſbt
3 d) eſ vnola cohw⸗
Alaxln nöeſ verun,⸗
hn ai oſthfaſahi
e ppobusdiſiüilin
iſrns re nliiliel
ciynoſluaiu
limmani delrachill
net/,eralſtllan

PW

biam vel nõ dubiã:ſcitam vel nõ
ſcitam:creditã vel non creditam

Tredecimũ ſophiſma.
Oꝛtes ſcit ꝓpõnẽ ſcriptaʒ
in pariete eẽ ſibi dubiã · po
ſito caſu ꝙ predicta ꝓpõ ſola ſit
ſcripta ĩ pariete:⁊ ꝙ ſoꝛtes ad ea
inſpiciat ⁊ attendax ⁊ dubitet de
ea vtrum ſitvera vel falſa.⁊ꝙ bñ
ſciat ſe dubitare de ea querit᷑ vtꝝ
ſit vera vel falſa.Et arguit᷑ ꝙ ſit
vera:quia poſitꝰ eſt caſus ꝙſoꝛ⸗
tes vere ſciat illam ꝓpõnẽ eſſe ſi⸗
bi dubiã:⁊ hoc ſignif᷑icat iſtapꝛo
põ ergo eſt vera · Item ſimilium
ꝓpõnũ ſivna ẽ vera alia eſtvera:
ſed quicũqʒ diceret ꝓpõneʒ ſimi
lem ipᷣe diceretverum:ergo ipᷣa ẽ
vera · Oppoſitũ arguitur: ꝓpõ ẽ
falſa ad quã ſequitur impoſſibłe
ſcʒꝙ ſortes eandẽ ꝓpõnẽ ſcit ⁊
dubitat. nam ſᷣm caſum ipᷣe dubi
tat illam ꝓpõnem⁊ tamẽ ipe ſcit
illãa:qꝛ ſcit ita eſſe ſicut ſignificat

quia ſcitqilla eſt ſib idubia:ĩmo

etiã poſſibile ẽꝙſcit ſe ſcire ꝙilla
eſt ſebi dubia:⁊ nihil plus ſigt il
la/ ꝓpõ:modo ſcire ꝙ ita eſt ſicut
pꝛopoſitio ſignificat: eſt ſcire ꝓ
poſitionẽ · Exeo enimtu ſcis illã
ꝓpõnem / homo eſt animal·quia
tu ſcisꝙ ita eſt ĩimo comfirmatur
ꝙ ſi ipᷣe bene aduertat:ſcit illam
ꝓpoſitionem eſſe veram:quia ſi
dicas conſimile:ipᷣe ſciet te dicer
verũ ergo pari rõne ſciet illã eſſe
verã. Et ſimiliter ſi dicas:cõtꝛa
dictoꝛiũ iße ſciet te dicere falſuʒ
Modo quicũqʒ ſcit vnam ↄtradi
ctoriaꝝ eſſe falſam: ipᷣe ſcit aliaʒ

RR

eſſeveraʒ ſi aduertat ⁊ ſciat illas
eſſe ↄtradictorias:igit᷑ ⁊ cetera.
Aliqui rñdẽt ad illud ſophiſma
qꝙduplex ẽ ꝓpõ ſcripta inpariete
pᷣm caſum ſcilicetvna totalis /ſcʒ
ꝙ ſoꝛtes ſcitꝙ ꝓpõ ſcripta inpa⸗
riete eſt ſibi dubia.Et alia ẽ par
tialis que eſt pars illius:ſcʒ ꝙ ꝓ
poſitõ ſcripta inpariete ẽ ſibi du
bia.Nunc igitur ſortes bene ſcit
iſtam partialemſcilicetꝙ ꝓpoſi⸗
tio ſcripta inpariete ẽ ſibi;dubia
ſed nõ ſcit toralẽ:immo illa eſt ſi
bi dubia⁊ hoc non eſt ĩpoſſibile.
ideo ↄceditur ꝙ ꝓpoſitio ẽ vera
Sed iſta ſolutio nõ apparʒ mihi
euacuare dubitatiõeʒ · Pꝛimoqꝛ
non eſtverũ ſᷣm caſũ ꝙ ſit duplex
ꝓpõ ſcripta inpariete · eo ꝙ dic⸗
tum fuit a?sꝙnulla pars ꝓpoſi⸗
tionis eſt ꝓpoſitõ quãdiuẽ pars
ꝓpõnis.et iterum caſus non po
nebat talem pꝛopoſitionẽ de qua
erat reſpontio eſſe ſcriptam inpa
riete:ſed talem ꝓpõnẽ ſoꝛtes ſcit
ꝓpoſitionem ſcriptam in pariete
eſſe ſibi dubiam:modo illa oꝛatõ
infinitiui modi ꝓpoſitionem ſcri
ptam ⁊c.non eſt ꝓpoſitio ⁊ ſi ſup
ponat ꝓ pꝛopoſitione:tamẽ hoc
non eſt niſi pꝛo iſta totali:qꝛ nul⸗
la eſt alia ſcripta inpa riete:ideo
ſi ipſe ſcit pꝛopoſitionem ſcriptã

inpariete ipſe ſcit ipſam totalem
Item poſitum eſt ꝙ non ſolũ ſcit

ꝙ illa eſt ſibi dubia: immo ſcit te

hoc ſcire ponamus ergoꝓeſt poſ

ſibile:⁊ ſic ſoꝛtes ſcit non ſolum
qilla pꝛo poſitio eſt ſibi dubiaim
mo ſpſe ſcit ꝙ ſoꝛtes ſcit illam ꝓ

poſitionem eſſe ſibi dubiam. ⁊

eta videtur ſeqͥ ꝙ ipᷣe totalẽ ꝓpo
ſitionẽ ſcit ⁊nõ ſolũ ꝑtialẽ.iõ ali
ter dico ↄcedẽdo ꝙ illa ſcripta in
pariete ẽ ſibi dubia? clpe ſcit ꝓẽ
toꝙ illa eſt ſibi dubia:ĩmo ſcit h
ſe ſcire · Et tũc ẽ dubitatõvrgipße
ſeit illã ꝓpõnẽ Propter cuiꝰſolu
tionẽ dubitatioĩs notãdũ eſt ꝙↄ
ceptꝰ ẽ in pluſq; ſcia · qm̃ ↄceptꝰ
põt eẽ ſine ↄplexione · ⁊ põt eſſeꝰ
ceptus ſine euũciatioẽ · ſcĩa aũt
nõ ẽ in nobis niſi ſit alicuiꝰ enſi⸗
ciatoĩs · Et requiritur ad ſclaʒꝙ;
hõ cũ ceꝛtitudĩie aſſẽtiat enũciati

oni vere·⁊ hmõi euũciationẽ cui ꝓ

ſic ↄ ẽtitudĩeeuidẽtia aſſentimꝰ
dicimꝰ eẽ ſcitã? noshj̃e de ea ſci
entiã:ĩmo etiã de rebꝰ ſigẽtisꝑ ter
mĩos ipᷣius iõ diſtĩguimꝰ duplex
ſcitũ:ſcʒ vnũ pᷣmũ ⁊ ĩmediatũ qs
eſt enũciatio illa cui pᷣdicto mõaſ
ſẽtimꝰ · Aliud ẽ ſcitũ remotũ vel
ſcita remota ſcʒ res ſignificate ꝑ
termios enũciationis pꝛimo mõ
ſcite · Wõ ẽ impoſſibłeꝙ ꝓpõ eſt
tibi dubia ⁊ a te ſcita tãq; pᷣmum
ſcitũ:qꝛ nõ aſſẽtis cũ certitudine
⁊ euidẽtia/ ꝓpõni tibi dubie:⁊ tñ
ꝓpõni ſic pᷣmo ſcit e aſſẽtis ergo
neeceſſariũ ẽ ꝙ illa ꝓpõ ſcripta in
pariete nõ ẽ ſcita a ſoꝛte ꝑ modũ
primi ſciti:cũ illa ſit ſibi dubia ⁊
ignoret au ſitveravel falſa.ſʒego
dicoilla ẽ ſcita a ſoꝛte ꝑ moduʒ
ſciti remoti:qꝛ loꝛtes in mẽte ſua

foꝛmat talẽ ꝓpõnẽ mẽtalẽ/ ꝓpõ p

ſcripta ĩpariete ẽ mihi dubia.⁊ il
li ꝓpõni mẽtali ipe aſſẽtit cũ cer
titudie ⁊ euidẽtia:ꝓpt᷑ quod illa
metalis ẽ ab eo ſcitaꝑ modũ pᷣmi
ſciti.Et cſᷣ ſubiectũ illiꝰ mẽtalis

fupponat ꝓ ꝓpõne ſcripta ĩ pari
ete · Ideo ſeqtur ꝙ ſortes bʒ ſciẽ
tiã de illa ſcripta in pariete tanq;
de ſcito remoto· Sʒ iteꝝ dico ꝙli
plato dicat iſtã ꝓpõnẽ ſortes icit
ꝓpõnẽ ſcriptã in pariete ſibi eſſe
dubiã:ſi ſortes audiat⁊ intellgat
bñ platonẽ ſtati ſortes ſciet ꝓpõ
nem illam platonis etiã ꝑ moduʒ
primi ſciti:qꝛ illi ꝓpõni platonis
ſoꝛtes aſſentiret cũ certitudine ⁊
euidẽtia tanqᷓ; vere⁊ ſibi nõ dubi
e:ĩmo etiã ſi in papiro ſit ſcripta
talis ꝓpõ oĩno quał ẽ ſcripta in
ariete:ſoꝛtes vidẽs ⁊ legẽs eaʒ
ſciet illã eẽ verã nec illa erit ſibi
dubia Sʒ tũc erit dabitatõ quõhᷣ
ſit poſſibile ſcʒ ꝙdue ſint ꝓpões
totaliter ↄſiłes:⁊ ꝙ homo ſit cer
tus de vna ⁊ dubitet de alia cũ tñ
aduertat ad eas ⁊ ſciat eas eẽoſi
miles.Et ego dico ꝙhoc ẽ valde
poſſibłe:qꝛ ꝑcipit bñ ꝙ illa que ẽ
ſcripta inpariete hʒreflexionẽ ʒ
ſe ipᷣaʒ · iõ dubit at ne ꝓpt᷑ bmõi
reflexionem ſit falſa:ſicnt ↄtin
gebat inpᷣcedẽtibꝰ ſophiſmatibꝰ
ſʒ etiã ipe ꝑcipit ꝙilla ꝓpõ plato
nis vel etiã illa ſcripta in papiro
nullã hʒ reflexionem ſupra ſe iõ
non dubitat quin ſitvera Sʒ etiã
qñ arguit᷑ ꝙ ſi plato dicat ↄtradi
ctoriã ſcʒ iſtã /ſoꝛtes nõ ſcit ꝓpõ
nem ſcriptam inpariete eẽ ſibidu
biã:ſtatin ſortes ſcit ꝙ illa ꝓpõ
latonis eſt falſa Ego ↄcedo⁊ tu
ↄcludis ergo debet ſcire ꝙ illa ꝓ
põ ſcripta in pariete ẽ v eracũ ſit
ſua ↄtra dictoria.Pico ꝙ hoc nõ
ſequit᷑:qꝛ ipᷣe neſcit ꝙ ſiut ↄtradi
ctorie pᷣt enĩ dubitare ne reflexio

llncſef

gnifſcabit Jdeo r
lliozoyinafigeti⸗
genccreihferefleri
l ſaltem poteſtoubil
Gachuc dubltal det
naledcendoci caſu
Pſortes ſitſaptientiſſin
Ulappöſitveravalfal
dicoq alus eſtipoſi
quoſoneseſtin ante
tiße ttecſtitump
pponen ſequit gſin
Heſateaneſeyer
heſatei eſe kalſa
unrocop ſtat illa ⸗
lGſirenotenturde
utlr,ſgſtibid

hiſtſcbiveraye folſ⸗

tarlifllargſe

ast ſcltt astioi

volcogboce yalde
chpttbigilo ei
ſaebyreferone
hlnie l hnii
ſ felluſten on
eribo ſophiſman
apuqla pöplu
laſcniprain pepir⸗
lronn ſiye ſeſ
uinſten Gai
iputoiat id
ſoreo ſc ſho
rnpenareiſitihn
es ſatglla phõ
u Egocdor n

ebetſae Ju⸗
miati vcnachſit

ſere g lla g

¶ Vltimo dubitat᷑ vtrũ iſta ꝓpõ
ſcripta in pariete ſitvera vel fła
Et ego dico ꝙ eſtvera:qꝛ reflec⸗
tioquã hʒ ſupra ſe ñ oꝑat᷑ ꝙ ipᷣa
ſit falſa:ſʒ ſolum ꝙ ipᷣa ſit dubia

dd qð nõ ſequit᷑ ꝙ ſit falſa Et qñ

arguit᷑ꝙ ad eã ſequit᷑ ĩpoſſibile:
Ego nego qꝛ nõ ſequit᷑ ꝙ ſit ſci⸗
ta niſi ꝑ modũ ſciti ꝛemoti.Sed
tu ꝓbasꝙ ĩmo:qꝛ ſoꝛtes ſcit ita

eſſe ſicut ipᷣa ſigt.ↄcedit᷑ · Et cõ⸗
cludis &̊ nõ dubitat qͥn ſitvera ſi

ad h attẽdat.Nico ꝙhoc nõ ſeqᷣt᷑
qꝛ ſoꝛtes vidit ĩ ſolutiõibꝰpᷣcedẽ
tibus ꝙ multe ꝓpõnes erant fal
ſe ꝑ reflexionẽ quã habebãt ſu⸗
pꝛa ſeipſas /licʒ ita eſſet ſicut ſi⸗

gnificabãt. Ideo ꝓpt᷑ eius ĩperi

tiã oʒ opinari ꝙ etia hec ſit falſa
qꝛvidʒeã hr̃e reflexionẽ ſupꝛa ſe

vel ſaltem poteſt dubitare de ea.
Sʒ adhuc dubitat᷑ de illo ſophiſ

mate addendo cũ caſu poſito pᷣꝰ
ꝙ ſoꝛtes ſit ſapientiſſimꝰ. vtruʒ

illa/ꝓpõ ſitveravel falſa · Et ego

dicoꝙ caſus eſt ĩpoſſibilis:qꝛ ex
quo ſoꝛtes eſt in arte doctiſſimꝰ
⁊ ipᷣe att ẽdit q;tum põt ad illam
ꝓpõnem ſequit᷑ ꝙ ſi ipᷣa eſt vera
ꝙ ſpᷣe ſcit eam eſſeverã.⁊ ſi falſa
ꝙ ipe ſcit eã eſte falſã ·et tamẽ cũ
neutro eoꝝ ſtat ꝙ illa ſit ſibi du⸗
bia Sʒ ſi remoueaturde caſu illa
clauſula /.i:ꝙſit ſibi dubia / q̃rit
vtrũ ſit ſibiveravel falſa Et ego
dicoꝙ illa ẽ falſa:⁊ ꝙ ſoꝛtes ſcit
illam eſſe falſã ⁊ non ſibi dubiaʒ
¶Quartumdecimum
ſophiſma

quã ꝓpõ ſcripta in pariete habʒ
ſupꝛa ſeipam impediatgdict õeʒ

Oꝛtes ſedet:vel diſiũcti ua
ſcripta in pariete eſt platoni
dubia · Ponamꝰcaſũ ꝙ hec ꝓpõ
ſit ſcripta in pariet e:et qð plato
videat eãz ꝓpoſſe ſuo cõſideret
circa eã an ſitveravel falſa.⁊ po
ſito etiã ꝙ ille plato ſit iu oĩ arte
peritiſſimus ⁊ ſciẽtia doctiſſimꝰ
ita tñ ꝙ plato nõvidet ſoꝛtẽ:ĩmo
ignoꝛet an ſtatvel ſedeat.⁊ ſic hʒ
illa dubitaꝛe ſoꝛtes ſedet· Tũc g
q̃rit᷑ quõ ſe habeat plato ad illaʒ
totalẽ ꝓpõnem q̃ eſtvna diſiũcti
ua ſcʒ vtꝝ ſciat illã eſſe vãvel ſci⸗
at illã eſſe falſã:vel ꝙ ſit ſibi du⸗
bia Et arguit᷑ pᷣmo ꝙ plato non
ſcit eã eſſe vã:qꝛ oʒꝙ ſciret alt᷑aʒ
partẽ eſſeverã:cum ad veritateʒ
diſiũctiue requirit᷑ ꝙ alt᷑a ꝑs ſit
vᷣa ſʒ tñ ꝑ caſũ ipᷣe nõ ſcit pᷣmam
parteʒ eſſe vᷣã:ſcʒ ꝙ ſoꝛtes ſedet ·
Et ſimilit᷑ ipe nõ ſcit ſecũdã ꝑtẽ
eſſeveraʒ:qꝛ ex hoc ſeq̃ret᷑ ꝙ illa
ſecunda ꝑs eſſet va ⁊ falſa qð eſt
ĩpoſſibile · ꝓbo ↄpnam Pꝛimo eĩ
ſeq̃retur ꝙ illa eſſetvera:qꝛ nihil
ſcit᷑ eẽ veꝝ niſiveꝝ · Scðᷣo etiam
ſeq̃ret᷑ ꝙ ipᷣa eẽt falſa:qꝛ ſi ſciret
illã eſſeveꝛã ipᷣe ſciꝛet diſiuncti
uã eſſevã:cũ ad vitateʒ diſiũctĩe
ſufficitvnã ꝑtẽ eſſeverã:ergo nõ
eſſet ſibi dubia ⁊ ꝑ ↄñs illa ſcðᷣa
pars eſſet falſa:cũ dicat illã diſ⸗
iũctiuã eẽ platoni dubiã Peinde
etiam arguit᷑ ꝙ plato nõ ſcit illã
diſiũctiuã eſſe falſã:qꝛ ad ſcieu⸗
dũ diſiũctiuã eſſe falſam oʒ ſcire
quãlibet ꝑtẽ eſſe falſã · et poſituʒ
eſt ꝙ plato neſcit de pᷣmavtrũ ſit
veravel falſa · Itẽ ſi ſciret diſiũ⸗

ctiuã eẽ falſã:ſciꝛet eiꝰᷣdictoꝛiã

g ˖ i.

11»*
„. & à

.⸗
—

eſſeveram ſivellet attẽdere quia pono ꝙ ꝓpõ dicens caſuʒſitvera graͤcſen
ipſe ponitur doctiſſimꝰin oĩ arte ⁊ cum ex caſu⁊ ſeeunda ꝑte ſelf gnonſuff
ſed ↄñs eſt falſum:qꝛ eius cõtra falſum:ĩmo impoſſibile:quia ſe chirce
dictoria ẽ iſta / ſoꝛtes nõ ſedet et quit᷑ ꝙ illa ſubiũctiua ẽ platoni taſe Ne
nulla diſiũctiua ſcripta ĩ pariete dubia et nõ dubia · Pꝛimo ꝙ ſit nglicalii
eſt platoni dubia · Hanc autẽ co⸗ dubia:qꝛ hocdicit ſcdᷣa pars·ſe⸗- .— adiſt
pulatiuã plato neſcit eſſeverã:qꝛ cũdo ꝙnõ dubia ſicut bᷣus argue auu
neſcit de pꝛima ꝑte an ſitveravel bat᷑ pʒ Itẽ etiã ad illã ſe ecũdã ꝑtẽ . ſbil
falſa:quia ẽ ſibi dubia Zeĩde ar⸗ ⁊ caſũ ſeqturꝙipᷣa eſt vera ⁊ fła uſlaine
guit᷑ ꝙ iſta diſtũctiua nõ ſit pla⸗ Pꝛimo ꝙvera:qꝛ per caſũ ponit᷑ nnaren
toni dubia · quia ſi eſt ſibi dubia eſſe.et dictum eſt ſepe ꝙ ad quã⸗ ietit
ipe h̊ bene ſcit:ĩmo paꝝ edoctus libet pꝛopoſitionem ⁊ aliã dicen iituſ⸗
ſivellet attẽdeꝛe ad aliquazʒ pꝛo⸗ tem ꝙ ipſa eſt:ſequitur ꝙ ipᷣa eſt ſaklre
poſitionẽ ſciret b ñ an dubitaret vera · Sed iterũ etiã ſequitur ꝙ; nl itre⸗
de illa:ſʒ ſi ipfe ſcit illã eſſe dubi ipſa eſt falſa:qꝛ ſi ipᷣa eſt vera tũc nac i
am ſibi:ſcit ſecũdã eius partem hoc ſcit plato:qꝛ ponit᷑ eẽ doctiſ⸗ MdN za
eſſe vã que hoc dicit.⁊ ſi ipe ſcit ſimus:⁊ qui bene ſcit verũ dubi⸗ uiurch
illam ſecundã paꝛtem eſſeveram tʒ ðᷣ illa diſiũctiua vł nõ.⁊ ſi ſcit uchen
ſcit diſiũctiuã eſſe verã:ad quod eam eſſeveram igitur nõ dubitat otech du
ſequit᷑ꝙ illa non eſt ſibi dubia · Et ꝑ ↄñs illa ſecũda pars eſt fal (deuni⸗
Rñdeoꝙ illam diſinuctiuaʒ non ſa · Cunc ergo reſpõdet᷑ ad ratio Lau,,
ſcit plato eſſe veram.⁊ ꝙ etiã non nes in oppoſitum ꝙlʒ plato ſciat Nobin
ſcit eã eſſe falſã:ſicut ratõnes ad ita eſſe ſicut ꝑillam ſecundam ꝑ⸗ 0 poͤſa
boc facte arguebãt· Ideo relinqͥ tem ſignificaturq;tũ ad ſi ignifica heſcas gelt
tur ꝙ illa eſt ſibi dubia. et ſcit il- tionẽ foꝛmalẽ:tñ nõ ſcit eã eẽ ᷣa fipponatur.
lam eſſe ſibi dubiã. Quod etiam ĩmo falſã:qꝛ ſcit eã habere talem to nertedo
ꝓbatur:qꝛ ſecũdaꝑs illius diſiũ reflexionẽ ſupꝛa ſe:ex qua ſequi esume
ctiue ẽ falſavt ꝓbat᷑:et hoc bene tur cũ va poſitiõe caſus ipſã eſſe ſihnrda
ſcit plato:cũ ponatur eẽ doctiſſi⸗ falſã · Et ipe etiã ſcit omnẽ talem ſcislie
mus in arte omni Ideo ipe ſcitc ꝓpõnem eſſe falſam. Sed foꝛtis. filſaneve
diſiũctiua eſt fła ſi pꝛima pars ẽ eſt replicatio ↄtra poſitioneʒ:qꝛ 4 Mguitn
falſa.⁊ ꝙ eſtvera ſi pᷣma ꝑs ẽvera ſi illa diſiũctiua ſit ſoꝛti dubia oʒ 8 ſſefalia
cum ergo ſe ſciat dubitare de pꝛi etiãꝙ ſuaõdictoꝛia ſit ſibi dubia . lieſefal
ma pꝑte:ipe ſcit totalẽ diſiũctiuã ⁊ tñ hoc eſt falſũ:quia contradi⸗ oniicpe
eſſe ſibi dubiã: nũc ̊ oʒ oſtẽdere ctoꝛia eſt ꝙſortes nõ ſedet: ⁊ nul- l
qiſta ſecũda ꝑs diſiũctiue ẽ fła la ꝓpõ ſcripta in pariete ẽ platõi –
boc ꝓbat᷑ ſic:qꝛ illa ꝓpõ eſt falſa dubia · et pl ato de illa nõdubitat ant
ex qua cum aliquo veroſequitur quia ſcit eam eẽ falſã cum ſit co⸗ EVei on⸗
falfũ:ſed ſic eſt de iſta igr ẽ falſa pulatiua cuiꝰ ſecunda ꝑs e ſt fła en
Tunc pꝛobo minoꝛem quia cum ſeqᷣtur ergo ꝙplato nõ debet du⸗ n cheeſ
caſusſittotus poſſibilis ego ſup⸗ bitare illã ſcriptaʒ in pariete ſed 3 cne
4 briſg

nigiurnödehit
ſecüda Pars eſtfel
eſpödek ag rotio
umgz oboroſtt.
lamſeundamg⸗
jhtüiadſigntfca
inoͤſcht eieei
teäbaberetalen.
1ſererqus ſeguil
ſoeaſus ihſieſt
läſctomnetelen
lſan. Seg fortss
rnapoſitionez
nſitſomoublzo;
oia it ſloubia
lut⸗ Coltradl⸗
gnoͤſccetenul⸗
anare alo⸗
ellunodubitin
flli um ſit co⸗
unlagseltf⸗

nonoͤdeherdan
azingerittſt

tots eſt dubia
ꝗecimũquintũ ſophiſma

Vaiti IR

ſcire eã eſſeveram · Solutio dico tu es doctiſſimus Larte:ſʒ hocẽ

ꝙ non ſufficient᷑ ſuinit᷑ contradic impoſſibile · ſcilicʒꝙ tu ſcias illã

tio ꝓpt᷑ reflexionẽ quã habetſu⸗ eſſeverã nulli pꝛoponitur dubia

pra ſe. Ideo oꝑtet explicare ↄpns ꝓpoſitio.ergo et cetera · Deinde
implicatñ in ſecunda⁊caſu·itaꝙ arguit᷑ꝙ tu neſcias illã eſſeveraʒ
ſi illa diſiũctiua ſcripta ĩ pariete quia tu neſcis de aliis hominibꝰ
vocetur ꝓprio noĩe / equiualẽs vtꝝ ſcʒ alicui ꝓponatur /ꝓpoſitõ
erit ſibi iſta / ſoꝛtes ſedʒ vel diſiũ ſibi dubiavel nõ · Jõ tu neſcis ꝙ

ctiua ſcripta in pariete eſt platõi aliqua ꝓpoſitio ꝓponitur alicui

dubia:vel aeſt vera/⁊ tũc Zᷣdicto dubia:niſi tu ſcias iſtãque tibiꝓ
ria erit iſta / ſoꝛ· nõ ſedʒ:⁊ nulla ponitur eſſe tibi dubiã:modo im
diſiũctiua ſcripta ĩ pariete ẽ pla poſſibile eſt ꝙ ſcias illã eſſeverã
toni dubiavel a nõ ẽvera · Et tũc ⁊c ꝙtu ſcias eſſe tibi dubiam· qͥa
dico ꝓiſta ẽ platoni dubis:qꝛ eſt ſequeret᷑ illa eſſet tibi dubia:et
vna diſiũctiua ↄpoſita ex vna co ꝙ non eſſet tibi dubia:MHõ em̃eſſa
pulatiua que ſcit᷑ eẽ falſa:et vna tibi dubia / ex quo tu ſcires eã eẽ
cathegoꝛica que eſt dubia. ideo verã / et tñ eſſet tibi dubia ex quo
tu ſcires eã eſſe tibi dubiam Peĩ⸗
