folũ debet ſuſtinere poſitũ ſed etiaʒ
cõceſſum. et igit᷑ ſequens cx aliquo
eoꝝvel ãbobus ſimul debet ↄcedere
repugnãs alicui vel ãbobus ſimul
debet negare. ⁊ hoc ſi notũ ſit. hoc ẽ
ſequẽs vel repugnãs. Quantũ ad
ſecundũ ſit pꝛima regula.obligatũ ⁊
ab aliquo admiſſum eidem in tẽpoꝛe
obligationis ꝓpoſitũ eſt ab eo cõce⸗
dendũ. Notãter dico obligatũ et nõ
poſitũ vt ſe extendat nõ ſolũ ad iſtaʒ
ſpeciẽ obligationis que eſt poſitio:ſʒ
Etiam ad alias.Et dico ab aliquo ad

Si enĩ

miſſum : qꝛ poſito ꝙ poneretur tibi
iſta tu es rome ⁊ eam nõ admittas.
et poſt ponat᷑ tibi iſia nõ es obligatꝰ
ad concedẽdum eam.iſ Et notanter
dico eidem:quia ſi goneretur iſta tu
es rome ⁊ nulli alteri et ſoꝛti pꝛopo
neretur iſta homo eſt aſinus ⁊ deus
eſt conuertũtur et nulli alteri nõ es
obligatꝰ ad ↄcedẽdum eam:qꝛ nõ eſt
tibi poſita ſed alteri ſcʒ ſoꝛti.Et no⸗
tanter dico im tempoꝛe obligationis
quia ipſo expirante nõ plus teneris
obligatum concedere.
Notandũ eſt ꝙ aliqui in pꝛedicta
regula apponũt hoc mẽbꝛum ſub foꝛ
ma poſiti vel obligati pꝛoꝑoſitum.
Nam dicũt ſi marcus ⁊ tulius ſint
noĩa ſynonima/ et ponatur tibi iſta
marcus currit quam admittas. de
inde ꝓponatur tibi iſta tuliꝰ cur rit

nõ habet eam cõcedere qᷓuis poſita

pꝛopter hoc ꝙ nõ eſt tibi ſub foꝛma
poſiti pꝛopoſita.. Bꝛeuiter apparet
michi ſi ponatur iſta marcus currit
ꝙ nõ pꝛopter hoc ponitur iſta tuiius
eurrit.ſunt enĩ diuerſe pꝛopõnes et
ideo ſi poſtes ꝓponatur tibi iſta tu⸗
lius currit nõ pꝛoponitur tibi roſita
ſed ſequens benc ex poſito.et ideo ſi
ſcires ꝙ marcus ⁊ tulius eſſent no⸗
mina ſynonima bene haberes conce
dere tuliũ currere tanq; ſequens ad
marcum currere.Et ſi dubitares ꝙ&
marcus ⁊ tuliusſſent noĩn ſynoni
ma cũ pꝛoponeret᷑ tibi iſta tuliꝰ cux
rit haberes reſpõdere dubie.Ex his
apparet michi ꝙ fruſtra additur ſub
foꝛmale poſito vel obligati ꝓpoſitũ
Secũda regula eſt.Omne ſequẽs
ex obligato admiſſo conceſio vel cõ⸗
ceſſis cũ obligato vel oppoſito bene
negato vel bene negatis ſcitum eſſe
tale in temꝑoꝛe obligationis eſt con
cedendum. ¶¶ Et notanter dixi obli⸗
gato ⁊ ſimiliter acmiſſo ꝓpter cau⸗
ſas dictas in pꝛecedenti regula. Eèt
5 ooltii

notanter dixi conceſio vel conceſſis
cũ obligato.qꝛ ita reſpondens tenet᷑
fuſtinere illud qð ſequit᷑ ex conceſſo
cum obligato: vel ex conceſſis ſicut
tenetur ſuſtinere illa que ſequũtur
ex obligato ſolo. et ſimiliter ita te⸗
netur fuſtinere ex obligato ſoio ſe⸗
quens ſicut tenetur ſuſtinere obli⸗
gatum. Similit dicitur ex obligato
vł bene negatis:qꝛ reſpõdens ita te
netur ſuſtinere ſequẽs ex obligato
ſicut obligatũ.⁊ etiã oppoſito illius
quod benẽ negat vel oppoſitis nega
toꝛum ſi ꝑlura fuerint negata ſicut
illud quod ſeqͥuitur ex obligato ſo⸗
lum: quicunq; enĩ tenetur ſuſtinere
altq uod ãtecedes tenetur ſuſtinere
et conſequẽs.Et ſimilit dixi ſcitum
eſſe tale. ⁊ ſi neſcitur eẽ tale nõ opʒ
ꝙ conceà atur.verbi gratia.ſi ponat᷑

reſpõdenti ꝙ marcus currit:poſt po

nat᷑ ſibi iſta tulius currit et neſciat

ꝙ marcus ⁊ tulius ſint ſinonima nõ

dehet ipſam ↄcedere licet ſequat᷑ ex
poſito ex eo ꝙ latet reſpõdenti illud
qð eſt ſequẽs. ideo poteſt ad eam re
ſpondere dubie donec ſciat quod eſt
conſequẽs et ꝙ ulla duo ſunt ſinoni
ma.E xempla iſtius regule pñt poni

de pꝛĩo ſcʒ omne ſequẽs ex obligato

æ admiſſione in tẽpoꝛe obligationis

eſt concedẽdum. vt ſi ponatur ante?

cedẽs eſt album et ipſe eã admittat

ꝓponatur iſta antichꝛiſtus eſt colo⸗

ratus ipſe habet eam concedere.

Similit omne ſequens ex obligato
admiſſo bene conceſſo eſt conceden⸗

dum. vt ſi ponatur iſta homo eſt aſi
nus et deus eſt conuertũtur.poſt ꝓ
ponatur iſta hec eſt vera deus ẽ ↄce
denda eſt.poſt ꝓponatur iſta hec eſt
vera hõ eſt aſſnus ↄcedẽda eſt tanqᷓ
ſequẽs ex obligato et tanq còceſſo.
ſequitur eni:homo eſt aſinus et deꝰ
eſt cõuertuntur.et hec eſt vera deus

eſt:igitur hec eſt vera hõ eſt aſinus.

Similiter om̃e ſequens ex obligats
admiſſo cũ conceſſis eſt ↄcedẽdum.

vt ſi tibi ꝓponatur iſta antichꝛiſtus

eſt coloꝛatꝰ et eã admittas.pꝰ ponat᷑

tibi antixpᷣs nõ eſt albus ↄcedẽda ẽ᷑.

Similiter iſta antixpᷣs nõ eſt niger.
poſt ponat᷑ iſta antixps eſt medio co
loꝛe coloꝛatꝰ ↄcedẽda eſt qꝛ ſequitur
ex obligato et bene cõceſſis vt notũ
eſt de ſe.ſiłr ſequẽs ex obligato ad/
miſſo et poſito bene negato ↄceden⸗
dum ẽ.vt ſi ꝓponatur iſta hõ eſt aſi
nus et deus eſt cõuertuntur.⁊ hec ẽ
vera hõ eſt aſinus negãda eſt cuʒ ſit
falſa et impettinẽs. poſt ponat᷑ iſta⸗
deus eſt nõ eſt pꝛopò vera ↄcedenda
eſt taniᷓ ſequens ex obligato et ad⸗
miſſo ⁊ poſito bene negatoſſ Tertia
regula eſt repugnãs obligato ↄceſſo
vel cõceſſis et poſito bene negativel
bene negatoꝛũ ſcitum eẽ tale eſt ne⸗
gandũ in tẽpoꝛe obligationis.Exem
pla poſſent poni vt pꝛius. ¶ Quarta
regula.ad omne impertines in tp̃ᷣe

obligatiõis reſpondẽdum eſt ſᷣm ſui
qualitatẽ quã habet ad nos.q ſi ſit

verũ ſcitum eſſeverũ concedẽdum ẽ

ſi falſum ſcitũ eſſe falſum negãdum

eſt.Quia ſl ꝓponatur tibi iſta tu es

rome ⁊ eam admittas poſt pꝛoponat᷑
tibi iſta homo eſt aĩal concedẽda eſt
qꝛ impertinẽs vera. nec enim eſt ſe?-
quẽs ex obligato nõ repugnãs eidẽ
eodẽ modo cõcedendũ eſt de falſo et

dubio.ſ Quinta regula.eadẽ pꝛopõ

in tempoꝛe obligationis invno loco

poſita eſt pertinẽs et in alia imper⸗
tinens.vt pꝛoponat᷑ tibt iſta tu es ro
me ⁊ eam admittas. tunc pꝛoponat᷑
tibi iſta tu ſcribis concedenda eſt.qꝛ
impertinẽs vera. ſed ſi

es rome negãda eſt:qꝛ falſa et ĩper⸗

tinens eſt. Et ſi pꝛius ꝓponatur iſta

cum ſcribitur negãda eſt quia perti
neno et repugnãs poſito bene negat

ſi pꝛius pꝛopo?⸗
netur iſta copulatiua tu ſcribis ⁊ tu.

ſthac arte (Sepktin
ſeaütur Nradictoria
cummt ſi ponatur 4
ſ ela hoc no admitta
ohontt ie concedere g
no Ract eñex quo
Nonea Daanare
obligno zamiſo hzi⸗
hoe i negadu necm
iboſſiblegſe. dro⸗
necim p ſet qye i
ſps yt llaq ſic feh
q ppa ſignifcetſici
futt in eternumen
ſertile deuseh.
tetipoſſihle guo
ſisnt gualllercg ⸗

egdſ efeſd,
nd eiztiet⸗
ens er Dbigonrd,
dhenegenit
Ngnnis oblgato eſ,
thoſtobene egli
iſcluncetileet ne,
neobiigtloiis Eten
hnl tpmmns, ſOuen
me inpemins in tje
ndiimaltn
beraa e gell ſt
er concecicmn
ſeſilſun negidun
otatur tibita tues
Nituu enunnni
Aaiin conecthicl

tot repugtig e

Sedenai e de ſet

nta reguli, i u
biigeton⸗ ſmmo l
eineset n irtnpn
wutitſ esfe

ntmus,e ni

oanateflgel

ſelſ gtneſ,/
n tu ſribis vin
tlanfüſ etinen⸗

vnã cum obligato admiſſo ⁊ igitur
tu ſcribis cũ añ pꝛedictã copulatiuã
erat poſtpoſita erat imꝑtinẽs ⁊ poſt
ꝓpoſita erat ꝑtinẽs.¶ Sexta regła
durãte tpᷣe obligatiõis non ẽ certiſi
cãda quelʒ q̃ſtio. Nã ſi ita ẽ ꝙ ſolus
ſoꝛtes loquat᷑ ⁊ ꝓponat᷑ tibi iſta:ſoꝛ
tes tacet ⁊ eam admittas.poſt ꝓꝑo
nat᷑ iſta:aliquis homo lodtur cuʒ ſit
v cõcedenda eſt qꝛ ĩꝑtinens va ex
caſu.pʒ ꝙ ſit imꝑt inẽs qꝛ nõ ſedtur
ſoꝛtes tacet:igitur aliq̊s homo loqt᷑
CT poſt querat᷑ ab illo qᷣs ſit ille hõ qͥ
loqtur.ſi dicat᷑ ꝙ ſor̃s.cõcedit repu⸗
gnãs obligato adiſſo.ſi dicat ꝙ pło
cõcedit falſum ⁊ imꝑtinens.Ex iſto
ſetur ꝙ ꝓpoſitio ꝑticularis vel in
definita ẽ ↄcedẽda:tñ nulla ſingula
ris eius ẽ ↄcedẽda.qꝛ hec ꝓpõ aliqᷣs
hõ loqᷣt eſt ↄcedẽda ex obligato.nul
la tñ eius ſingłaris ẽ ↄcedẽda.qꝛ oʒ
ↄcedere repugnãs poſito vel falſuʒ
imꝑtinens quoꝝ quelʒ ẽ incõueniẽs
in hac arte ¶ Septima regła ad qð
ſequũtur ↄtradictoꝛia non eſt ↄcedẽ
dum.vt ſi ponatur ꝙ a ſit oẽ illð qð
nõ eſt a hoc nõ admittas.qꝛ admiſſo
opoꝛtet te concedere ꝙ ſi a eſt a:ꝙ a
nõ eſt a.et eõ.ex quo a ẽ oẽ illud qð
non eſt a. ¶ Octaua regula.poſſibili
obligato admiſſo lʒ falſoꝛnon ꝓpter

hoc ẽ negãduʒ nccĩm ꝑ ſe ⁊ ↄcedẽdũ
iĩpoſſibile ꝑ ſe. Pro quo notãdum ꝙ/
nccim ꝑ ſe ẽ qð ẽ ad oẽm differẽtiaʒ

tpᷣis vt illa q̃ ſic ſe hñt ꝙ qualitercũ

q; ipᷣa ſignificẽt ſic ẽ:licet ab eterno

fuit ⁊ in eternum erit nec põt aliter

eſſe vt iſta deus eſt. Impoſſibile per

ſe eſt ĩpoſſibile quo ad cõem dr̃iam

tpᷣis vt qualitercũq; ipſa ſigniſicat:

ipoſſibile ẽ eẽ.vt deus nõ ẽ. Inpoſ
ſibile ꝑ accñs eſt qð nõ eſt ĩpoſſibłe

quo ad dem draʒ tpᷣis:ſʒ quo ad ali⸗

quã dr̃ia s ſic ſe hʒ ꝙ qualiter
cunq; ipſa ſigniñcat:impoſſibile eſt
ita eẽ vel fuiſſe.vt ꝓpoſit io falſa de

pꝛeterito. Et de tali impoſſibili pot
ↄcedi ꝙ impoſſibile põt eẽ veꝝ.ideo
erit nccim. Uñ lʒ hec ſfit ĩpoſſibilis
ego fui rome:tñ ſi irem ⁊ reuerterẽ
ipᷣa eẽt vera ⁊ nccĩa.ecõtra ẽ nccim
per accñs. ¶ Nona regula:obligato
poſſibili admiſſo lʒ falſo non ẽ incõ
ueniẽs ↄcedere impoſſibile ꝑ accñs
negare nccim ꝑ accñs.et hoc qũ
poſitũ ſit ĩpoſſibile ⁊ ↄceſſum ſit im
poſſibile vel qñ ſequẽs ex ↄceſſo cũ
alio ſit impoſſibile.vᷣbi gr̃a.ſit verũ
ꝙ nunqᷓ rñdiſti ad deum eẽ: deinde
ponat᷑ tibi iſta:nuni rñdiſti ad deũ
eſſe.admittẽda eſt qꝛ neceſſaria per
accñs.poſt ꝓponat᷑ tibi iſta:deus eſt
ens.cõcedo:quia vᷣa ⁊ impertinens
poſito:poſt ponatur.tu reſpõdiſti ad
deũ eẽ̃.eſt negãda.qꝛ repugnãs poſi
to a te admiſſo: lʒ ſit neceſſaria per
accñs.poſt ꝓponat᷑ iſta:nũqᷓ; rñdiſti
ad deum eẽ ↄcedenda eſt qꝛ poſita ⁊
admiſſa:lʒ ſit impoſſibiliſ per accñs
ſic igit᷑ pʒ qualiter poſituʒ qð pꝛimo
erat neceſſarium per accidẽs factũ
eſt impoſſibile ꝑ accñs. Exemplum
ſcði:ponatur tibi te eſſe rome.et ad
mittas.deiñ pꝛoponat᷑ tibi tu nunqᷓ;
rñdiſti ad deum eẽ ẽ ↄcedẽda:qꝛ vᷣa
⁊ imꝑtinens.poſt ꝓponat᷑ tibi deus
cẽ.qua ↄceſſa ꝓponit᷑ tibi:tu rñdiſti
ad deum eẽ ẽ negãda qꝛ repugnans
ↄceſſo:⁊ tñ ẽ neceſſaria per accidẽs
igitur eius oppoſitũ eſt ↄcedẽdũ.ſic
igitur cõceſſuʒ neceſſariũ factuʒ eſt
impoſſibile per accidẽs.Exemplum
tertii.ponat᷑ tibi te ſedè.q̃ᷓ admiſſa
ponatur tibi te ſedere ⁊ nunqᷓ; re⸗

ſpõdiſſe ad deũ eẽ ſunt ſiłia.ↄcedas

qꝛ vᷣe ⁊ imꝑtinentes.poſt ꝓponatut
tibi deus eſt.ↄcedas quia vera ⁊ im
pertinens.poſt pꝛoponatur tibi: tu
nuni reſpõdiſti ad deum eſſe:ipſa
eſt ↄcedẽda:tamen eſt facta impꝑoſſi
bilis poſti; eratvera ⁊ neceſſaria ex
vno conceſſo tum altero.

õtra regulã dubitatur.poſſibile
vblgat ad impoſſ ibile: poſtq
nõ ſunt cõceſſa nec poſſibilia: videt᷑
ꝙ; ꝓpter hoc nullũ ſit impoſſibie cõ
cedẽdum: Kñdet᷑ ꝙ regula eſtvera ⁊
f undat᷑ ſuꝑ his duobus quoꝝ pꝛim
eſt. Si aliqd ſit ↄceſſum in temꝑoꝛe
obligationis ſemꝑ eſt cõcedendum
dum ꝓponitur durante illo codem
Scðm eſit ꝙ aliqd qð eſt ĩ vno loco
poſſibile ĩmo nccĩãm ꝑ accñs ⁊ con-
ceſſum ĩ alio loco eſt impoſſibile.iõ
ex quo pꝛius erat conceſium poſt ea
qñq; pꝛoronitur durãte eodẽ tẽpoꝛe
eſt cõcedenduʒ.ꝙ aũt in vno loco ſit
neceſſarium ⁊ in alio impoſſi ibile ps
Sit veruz ꝙ nuncy rñdiſti ad deum
eẽ:tũc hec eſt vera: nunip reſpõdiſti
ad deuʒz eẽ.poſt ꝓponatur iſta: deus
cſt. cõcedas illam hoc facto ẽ impoſ
ſibilis tu nuniᷓ reſpõdiſti ad deum
eſſe.quia eſt falſa de pꝛeterito.tñ ſt
in eodem tpᷣe tibi ꝓponatur eſt 2ce⸗
denda a te poſtiᷓ tu cõceſſiſti quãdo
adhuc fuit va ⁊ neceſſaria ꝑ accñs.
Et qñ dicis poſſibile nuniᷓ obligat
ad impoſſibłe.dico ꝙ ĩmo.¶ Quãtũ
ad ter tiũ reſtat videre de ſpeciebus
obligationis. VUnde
¶ Sciendum ꝙ ſex ↄſueuerũt poni
ſpecies obligationis: ſcilʒ impoſitio
poſitio / depoſitio/ petitio/ſit verum
dubitatio:quaꝝ ſufficiẽtia pᷣt ſumi.

¶ Pro quo ſciendum ꝙ obligare ad

actum eſt facere obligationẽ in qua
expꝛimitur actus cxercẽdus a reſpõ
denteicirca obligatum.vt verbi gr̃a
Si dicerem credo reſpondere affir⸗
matiue pꝛimũ pꝛoponendum ad me.
vel ſi dicereʒ petò te facere ad pꝛĩm
pꝛoponendũ ad me ⁊ nõ reſpondere
Sed obligare ad habituʒ eſt facere
obligationem ĩ qua non expꝛimitur

actus exercẽdus a reſpõdente circa

obligatũ.vt ſi dicereʒ pono tibi iſtã
in es romeꝭ. ¶ Secũdo ſciendum ꝙæ

quidã ẽ actus incomplexus:ſicut eſt
reſpõdere.⁊ quidã complexus: vt te
ſcire te currere.Zũc ſic.oĩs obliga
tio vei obligat ad actum vel ad ha⸗
bitum. Si ad actũ hoc ẽ dupliciter
vel ad actuʒ incomplexum:et ſic eſt
petitio.vel ad actum complexum:et
ſic eſt verũ.verbi gratia.ſi opponẽs
peteret a reſpõdente:peto te reſpon
dere affirmatiue ad pꝛimũ pꝛoponẽ⸗
dum ad me.hoc eſt exemplum de pe
titione. Exemplum ſcði.ſi opponẽs
dicat reſpondenti ſit verum te ſcire
te reſpondere. Si auteʒ obligat ad
habitum:vel ergo cadet ſuper com⸗
plexum vel incomplexuʒ ſimul:⁊ ſic
eſt impoſitio.vel ſuper complexum
tin.et hoc dupliciter: vno modo ad
ſubſumendum pꝛo vero:⁊ ſic ẽᷓ poſi
tio.vel ꝓ falſoꝛet ſic ẽ depoſitio.vel
ꝓ dubio ⁊ ſic ẽ dubitatio.et ſic ſunt
ſex ſpecies obligationis quaꝝ quat
tuoꝛ tin ſunt invſu:impoſitio/ſʒoſi⸗
tio/depoſitio/⁊ petitio. Et qꝛ impo
ſitio eſt obligatio mediãte qua com
plexum vel incomplexũ ad ſignificã
dum talẽ ſignificatiõöem et qꝛ ſigni
ficatiões complexoꝝ vel incõplexoꝝ
in diſputatione debent pꝛeſupponi
pᷣmo ergoſinter ceteras ſpecies obli
gationis dicenduʒ eſt de impoſitiõe
poſtea de aliis. Primo igit᷑ vidẽduʒ
eſt de aliqdbus ꝓpoſitiõibꝰ que ſunt
concedende circa iſtã ſpẽm.ſecundo
vnã regulam obſeruãdam.tertio ſo

phiſmata circa iſtam ſpeciem.,.g
¶ã OQuantum ad pꝛimum circa iſtam

ſpeciem argumẽtatiõis ↄcedit᷑ ꝙ a.
eſt aliquid:⁊ tñ nichil ẽ a.vt ſi a.im
poneret᷑ ad ſigmificãduʒ iſtam oꝛõeʒ
oĩs homo.hec eſt ↄcedenda:a eſt ali
quid ſicut oĩs homo eſt alidd.⁊ etiã
iſta:nichil eſt a:ſicut eſt iſta:nichil ẽ
oĩs homo.ſcdo cõcedendũ eſt ꝙ a ẽ
a:tñ nulluʒ b. eſt a.vt ſi a imponere
tur ad ſigniſicãdumiſtãa oꝛõem oĩs

lem obligatlonnis n
ſiſignificatio ilius
pendeter veritater
ſtionis in qua ponitur.
ccöerſo veritas fal
dent er ſignificatione i
(Ovätumadſcm crr⸗
incöplere dnyoſitd po⸗
ponatur ga ſignihcct
vera t hoiem in ppo⸗
dlcri homo vel non h
tũc ꝓponatuf iſta hon
us yel dubitas ve e
ais ? bene iñes:n
eſt a.et per ſegn
ni ſrtia ſionfecr
iil ngio r i ri⸗
4 lehoeſ perimp
mmeſthomo vet
Prflig gepoſlt

niie erinpoe aſigif

dubririoet ſteſunr⸗
ationns quan gun
nſueinpoſto l⸗
etn. Etrinn
Mnuüte gun m
Neru aaſnifci
tlöem erarſtgni
r vl incopleros
ebent eſupport
nera eieso
geſt de mpol tͤ⸗
Drindiglt tidn
Poſiödd veſune
ca ſii ſpen ſomd⸗
bſernidm em
ſtan ſpecen
pummnCftiſin
triis Mdt²
ſcictg iſlen onde⸗
Nudeniencſ Ai
eſalidtl

teſ ſtunichlie
eenci eſise
1r ſaimporete

vera:⁊ eſt b.⁊ tñ iſta eſt falſa beſt a
ſicut iſta:aliquis homo ẽ oĩs homo

Tertio cõcedendum eſt ꝙ a et b cõ

uertũtur:tamen a non eſt b. nec eõ.
vt ſi a imponatur ad ſignificandum
hanc oꝛõem oĩs homo ⁊ b ſimiliter.
OQuarto ↄcedit᷑ ꝙ a eſt b.tñ b exñte
impoſſibile eſt a ccẽ̃.vt ſi a imponere
tur ad ſignificãdum hanc oꝛõem qᷣlʒ
hoĩm:⁊ b vnus ſolus homo:tũc hec
cſt ↄcedẽda.a eſt b.tñ ſi b ẽ:impoſſii⸗
bile eſt a eſſe.ſicut ſi ſolũ vnꝰ homo
eſt impoſſibile eſt ꝙ quſiʒ homo ſit.
Quĩito cõcedit᷑ ꝙ a videt b.tñ b non
videtut ab a.ſi a imponeretur ad ſi
gnificãduʒ oĩs homo:tũc ↄcedendũ
eſt ꝙ a videt b:ſicut oĩs homovidet
aliquẽ hoĩem.⁊ tñ negãdum eſt ꝙ b
videtur ab a.ſicut iſta:aliquis vide
tur ab ommt homine.
¶Quãtum ad ſcðᷣm ponã vnam re⸗
gulam obſeruãdam circa iſtam ſpe
ciem obligationis ꝙ nunqiᷓ poſitio ẽ
vbi ſignificatio illius quod imponit᷑
dependet ex veritate ⁊ falſitate ꝓpo
ſitionis in qua ponitur.eſt enim ſic
ecõuerſo ꝙ veritas ⁊ falſitas depen
dent ex ſignificatione impoſitoꝛum
¶ Ouãtum ad ſcõᷣm circa incõplexũ

incõplexe impoſituʒ pomt᷑ exẽplum.,.2

ponatur ꝙ a ſigniñcet aſinũ ꝓpõe
vera ⁊ hoĩem in ꝓpõne falſa:⁊ hoc
dictũ homo vel non homo in dubia
tũc ꝓponatufr̃ iſta homo eſt a.vel ne
gas vel dubitas vel cõcedas.Si cð
cedis ⁊ bene rñdes:tunc talis ꝓpoſi
tio eſt vᷣa.et per ↄſequẽs per impoſi
tionẽ factã a ſignificat aſinũ.⁊ ſi cõ
cedis hoĩem eẽ a.cõcedis hoĩem eẽ
aſinũ.ſi negas ⁊ bñ rãdes tũc talis
eſt falſa hõ eſt a per impoſitiõem.et
ſic per impoſitiõem factã hec ẽ falſa
homo eſt homo. qꝛ poſitũ eſt ꝙ in ꝓ
põne falſa a ſigĩificet hoĩem.ſi dubi
tes tũc per impõeʒ a ſigĩficat hoĩeʒ

1

homo ⁊ b aliquis homoꝛtũc hec eſt

vel non hoĩemet ger ↄſisĩ hec ẽ tibi
dubia hõ ẽ homo vel ñ hõ. Solutio
habet᷑ ꝑregulã poſitã ꝙ talis impo⸗
ſitio ñ ẽ admittẽda.eo ꝙ ſigĩficatio
que imponit᷑ depẽdet exveritate vel
dubitatõe pꝛopõnis.¶ Aliud exẽplũ
de incõplexo cõplexe ĩpoſito. Inpo
natur enĩ ꝙ a ſignificet hãc cꝛõem
deus eſt et poſt ꝓponatur a. vel ↄcẽ
dis vel negas vel dubitas.ſi ↄcedis
⁊ bñ rñdes ſeqᷣtur a eẽ pꝛopõem ⁊ ꝓ
ↄñs habere copulã.qð eſt falſũ. Si
neges:igit᷑ negas illð qð ↄuertitur
cũ nccĩo.qꝛ ſigificat᷑ ſcire iſtã deus
eſt: S ↄuertit᷑ cũ ea: g&̊ male rñdes.ſt
dubites. Z tu dubitas illud qð ſcis
ↄuerti cũ vero nccĩo:g& male rñdes.
Quidã rñdẽt admittẽtes impõem ⁊
cũ ꝓponat᷑ a nec negant nec ↄcedãt
nec dubitãt.ꝗqꝛ nec eſtveꝝ nec falſſũ.
et cũ dĩ a ↄuertit᷑ cũ iſta deus ẽ.ne⸗
gant. et qñ dr pᷣciſe tm̃ ſignificat ſi
cut iſta deus ẽ:ↄcedo.⁊ negat᷑ ↄña.
Et dicũt ꝙ ſi ↄña deberet valere oʒ
addi ĩmediate añte qð a ſit ꝓpõ.mõ
hoc ẽ flm̃.ſʒ hoc nõ vʒ ſᷣm alios. Nã
qꝛ ſigna ad placitũ ĩiſtituta ſunt vᷣa
vel falſa nõ hñt ex ſe ſed ex eoꝝ im
poſitiõe.vñ ſi deus ẽ:añ impõem ita
erat veꝝ vel falſuʒ:ſicut bu/ba/baf᷑
ideo ſi a imponeretur ad ſignifican
dum deus eſt:ipᷣa ſuboꝛdinaret᷑ vni
mẽtali nccĩe ſicut iſta deus ẽ. Et di
co vlterius ꝙ cũ ꝓponit᷑ a ↄcedendũ
eſt.Et cũ dicit᷑igit᷑ a ẽ ꝓpõ.cõcedo
Et qñ dicit᷑ non habet ſubiectũ/pᷣdi
catũ/nec copulã. UVeꝝ ẽ foꝛmaliter:
tamen coꝛreſpõderẽt eoꝙ coꝛrñdet
vni mentali habenti illa.
¶ Aliud exemplum ðde impoſitione

dependenti. Unde impoſitio depen⸗

dens: depẽdet ab ahquo actu vtẽtis
Pro quo ſit regula.impoſitio denẽ

dens non admittit᷑ niſi ſub conditi⸗

one.Exempluʒ.ſit a nomen tuum ſi
pꝛim qð ꝓponet᷑ ſit falſum · nomẽ

alterius ⁊ nõ tui. Si pꝛimum quoò
tibi pꝛoponetur ſit verum poſt ꝓpo
natur iſta:tu es a.querit᷑ an tu es a
ci dicatur ꝙ ſic: igitur pꝛimũ tibi

ꝓpoſitum eſt fa ſum ⁊ per ↄſequẽs

a non eſt nomen tuũ: igitur tu non
es a.igitur ſi tu es a tu non es a. ſi
tu non es a:tunc pꝛĩm pꝛopoſitum a
me eſt ven. igitur a eſt nomen tuũ.

igitur ſi tu non es a: tu es a. Solu

tio.impoſitio nõ debet admitti niſi
ſub hac ↄditione ꝙ a eẽ nomen tuũ
ſtet cũ pꝛimo ꝓpoſito.mõ a eẽ nome
tuũ ⁊ non eſſe nomen tuũ:nõ ſimul
ſtant quoꝝ vnũ caſu pᷣdicto opoꝛtet
eẽ pꝛĩm ꝓpoſitũ:⁊ aliud opoꝛtet eſſe
illud ex quo deducta ſunt pᷣma incõ
ueniẽ tia. ¶ Aliud exẽpluʒ.fit a pᷣmũ
inſtãs qð ꝓponit᷑ tibi falſum ⁊ poſt
tibi ꝓponatur a eſt. vel cõcedis vel
negas. ſi ↄcedis ⁊ a eſt inſtaãas: ergo
ponit᷑ tibi falſum:igit᷑ a eſt falſuʒ.
EFt ſi tunc a non ẽ:a eſt.igit᷑ ſi a eſt
a non eſt.ſi negas:̊ ẽ falſum ꝙ aẽ̃.
et ſi hoc ẽ falſum:ſeqᷣtur impoſitiõe
facta ꝙ a eſt.igitur ſi a non eſt a eſt
Dico per caſuʒ nõ admitto:nec ſub
hac ↄditione ꝙ a non ẽ ſtet cũ pᷣmo
ꝓpoſito a me.mõ a eſt ⁊ a non ẽꝛnõ
ſtant ſimul.tũc plura talia pñt fieri
quoꝝ ſolutiões patent cõ ſideranti.
Scððm p̈dicta de complexo cõplexe
ſinpoſito unponat᷑ ꝙ hec oĩno incõ⸗
grua hoĩem ẽ:ſigniſicet pᷣciſe deus

eſt. poſt pponat᷑ hoĩem eſt.ſi acedas

æ bene rñdes ſedtur hoĩem eſt eſſe
veꝝ.et per ↄñs incõgruũ eſt verum
qð falſuʒ eſt. ſi negas vel dubitas.
tu negas vel dubitas qð ſcis eẽ cõ
uertibile cũ neceſſario. ſRñdet᷑ ꝙ cũ
ꝓponuur hoĩem eſt nec cõcedendũ
nec dubitandũ:nec negandum eo ꝙq;
or̃o incõgrus nec vera nec falſa eſt
Et qñ dr ipſa ſignificat iſtã deus ẽ.
ↄcedit᷑ ⁊ negatur ↄña. Uñ ad hoc ꝙ;
aña ſit bona opoꝛtet in añte addi ⁊.

„

eſt oꝛatio incᷣgrua.modo ſic nõ eſt.
ſed bꝛeuiter illud nõ placet aliisda
hoĩeʒ de ſe ñ habet ꝓꝙ ſit recti caſus
ſed per accidẽs.qꝛ ſi in pꝛincipio fu⸗
iſſet oꝛdinatuʒ huic ↄceptui cui mõ
ſuboꝛdĩat᷑ et cũ ad placitũ pᷣt impo
ni ad coꝛreſpõdendũ ↄceptui accuſa
tiui caſus ⁊ noĩᷣatiui caſus ⁊ cũ iſts
hoĩem eſt imponit᷑ ad ſignificãdum
iſtaʒ deus eſt:eſt concedenda. Et qñ
dicitur igit᷑ ẽ vera hoĩem eſt.ↄcedo
ꝙ eſt vera nec incõgrua reſpectu ta
lis ſignificati ad quod de nouo ipſa
imponitur ad ſignificãduʒ.eodẽ mõ
dicitur de iſta deum eſt ſi ſit impoſi
ta ad ſigniſicandum iſtam: deus eſt
¶ Aliud exempluʒ.ponatur talis im

poſitio ꝙ a ſignificet alteram iſtaꝛũ

deus eſt ⁊ homo eſt aſinus ⁊ inveri
tate ſignificet iſtaʒ deus eſt. ⁊ ſcias
ꝙ ſigniſicet alteram iſtarum duarũ
lateat tamen te quaʒ eaꝝ ſigmificet
tunc pꝛopono tibi ſtam:a eſtverum
Si concedis igit᷑ ſic eſt ꝙ a eſt ven
fed a ẽ iſta ꝓnoſitio:homo ẽ aſinus
igitur iſta pꝛopoſitio homo ẽ aſinus
eſt vera.maioꝛ eſt per te conceſſa.et
minoꝛeſt tibi dubia:ergo concluſio
non eſt a te neganda.ſi negas a eſſe
verum:igitur a non eſt veruʒ.ſed a
eſt iſta pꝛopoſitio deus eſt:igitur ne
gas iſtam: deus eſt. maioꝛ eſt a te cõ

ceſſa:⁊ minoꝛ tibi dubia.igitur con

cluſio non eſt a te negãda.ſi rñdeas
dubitãdo tunc ſic:iſtam deus ⁊.ſcis
eſſeveram.ſed iſta deus eſt:eſt a.igi
tur a ſcis eſſe verum.et ſic non du⸗
bitas a eſſe verum. Rñdetur conce⸗
dendo maioꝛem:dubitando minoꝛc.
et pꝛopter hoc debet dubitari cõclu
ſio. Unde habes dubitare an a ſcis
eſſe verum.et dato ꝙ a ſcis eſſe veꝝ
non pꝛopter hoc ſcires a eſſe verum
Unde licʒ in caſu pꝛedicto nõ ſcias
a eſſe verũ:tamen in veritate ſic eſt
ꝙ a ſcis eſſe verum.

cto conccch te 1
rneges ate ſeire e
eauit de alla⸗
o duper eſt poſtti.
ſimpier/quedn com
ſinpier vocaur q
cathegorica. Poſltio
ſiponatur ppolltio
wtio üctina. G
tur poſind mdeteri.
Attiondlis dicitur
Et pꝛimo vickedun
glicl. delnde de cöd
pllcc eſt obſeruã̃.
tz falſumn non epu
nec agmiſſioni nec
dum. vt ſit tale erẽ
ſtum michil eſt tibi
ls pono tihi ſtm
ſtum. cocegis ty
ſcugnis poſtto igit
lneges ego
Kttibt wltn ſ,
nnſtumei gicc inin,
ltii ſücktn

minmdeng
Nuzponnn tin I
lſcet enmnſiri
noeſt Anustinen
tiſtz deust rſcin
lefan ſtarum dunh
tequnz enn lignſte
Nthriſtameſerum
hit ſcelgael ve⸗
NMiocvnvéRus
lwäalius
ler te conceſſn et
bia:ergo concluſto
ndhe.Anegas a e
non en veruzcede
odens Ragturn
zch maior atec
rii duviaegitor co
enegicſ fſten
leilum densdſt⸗
Niſa wus lluih
ſcruncl e MMe
ewung ſchn n⸗

ndutteuchnnot⸗

hebet bitl coclu
6 ubereans ſcs
aeiztſe en

ſartageſe nenmn

Aliud exemplum.ponat᷑ talis im⸗
poſitio ꝙ a ſignificet alterã iſtarum
rex ſedet ⁊ nullus rex ſedet.⁊ ſoluʒ
illa que eſt wa ⁊ hoc te lateat que il
larum ſit vera.tunc ꝓponatur iſta:
a eſt verum.ſi ↄcedis ⁊ nõ habes cõ
cedere niſi illud qð eſt a te ſcituʒ ſe⸗
quitur ꝙ tu ſcis a eẽverũ.ſed nullũ
a ſcis eẽ veꝝ.igit᷑ nõ ſcis ꝙ a ſitveꝝ
Si aũt neges vel dubites. Contra
tu ſcis alteram iſtaꝝ eẽ veram poſt
i ↄtradicunt.et tñ ſcisi illa que ẽ
vera de iſtis eſt a.igitur ſcis ꝙ a eſt
verum.ſeſpõdeas ꝙ ſcis a eẽ verũ
et cũ arguitur:nullũ a ſcis eẽ veruʒ
cũ igitur non ſcis a eſſe ven. negat᷑
ↄña ꝓpter hoc ꝙ arGrii, a ſenſu di⸗
uiſo ad ſenſum ↄpoſituʒ q̃ ſunt ſibi
inuicem imꝑtinentes. Unde caſu pᷣ
dicto concedas te ſcire a eẽ verum/
T neges a te ſcire eſſe verʒum.,.
¶ Sequit᷑ de alia ſpecie obligatiõis
que vocatur poſitio. Et ſciendũ eſt
ꝙ duplex eſt poſitio: quedã vocatur
ſimpilex/quedaʒ compoſita. Poſitio
ſimplex vocatur qñ ponit᷑ ꝓpoſitio
cathegoꝛica. Poſitio vo ↄpoſita di⸗
citur qñ ponit᷑ ꝓpõ ypothetica. Et
ſi ponatur ꝓpoſitio copulatiua dicit᷑
poſitio ↄiũctiua. Si diſiũctiua dici
tur poſitio indeteriata. Si ꝓpoſitõ
ↄditionalis dicitur poſitio depẽdẽs.
Et pꝛimo vidẽdum eſt de põne ſim⸗

plici.deinde de cõpoſita. Circa ſim⸗

plicẽ eſt obſeruãda iſta rła.ponibłe
lʒ fal ſum non repugnans obligatõi
nec admiſſioni nec his ſil ẽ admittẽ
dum.vt ſit tale exeplum. Pono tibi
iſtam:nichil eſt tibi poſitũ.ſi aãamit⸗
tas pono tibi iſt am alidd eſt tibi po⸗
ſitum.ſi cõcedis tu ↄcedis for̃aliter
repugnãs poſito.igitur male rñdes
ſi neges.õ ego poſui tibi iſtã:nichil
eſt tibi poſitum.ſed iſta nichil ẽ tibi
poſitum eſt aliqͥd. igitur aliqd ẽ tibi
poſitũ.Rñdetur ſᷣm regulã iam po⸗

ſitam ꝙ talis poſitio non ẽ admittẽ
da.qꝛ poſitum repugnat obligationi
ex eo ꝙ eius ↄtradictoꝛia eſt for̃alit᷑
ſequens ex obligatiõe.ſ.aliquid eſt
tibi poſitum ſicut iã declarabatur.
¶ Aliud exẽplum.tu nichil admittis
ſi admittas.pono tibi iſtaʒ aliqd ad
mittas.ſi cõcedas tu cõcedis repu⸗
gnãs poſito.igitur male reſpondes
Si admittas.ↄtra.tu adnuttis iſtã
nichil admittis:ſed iulla eſt aliqd:igi
tur aliquid admittis Solutio: talis
poſitio non eſt admittenda:quia re⸗
pugnat admiſi ioni.
¶ Aliud exemplum.pono tibi iſtã:tu
non es. Si admittis ꝓpono tibi iſtã
tu admittis aliquid. Si neges.ↄtra
poſui tibi iſtam tu non es.⁊ eam ad
mittis ⁊ ipᷣa eſt aliqd:igirur aliquid
admittis. Deinde ꝓpono tibi iſtam

tu cs. Si concedis. tu cẽcedis re⸗

pugnãs poſito:ergo male reſpõdes
Si neges ↄ tu negas ſequẽs ex cõ⸗
ceſſo:igit᷑ iteꝝn male rñdes.Seqtur
enim tu admittis aliquid:igit᷑ tu es
Soluitur poſitio non ẽ admittẽ⸗
da:quia repugnat poſito.
¶ Aliud exẽ̃plum.pono tibi iſtam:tu
non es obligatus ſi admittis/ pono
tibi iſtam tu es obligatus. Si ↄce⸗
dis:tu ↄcedis repugnans poſito.igi
tur male reſpõdes. Si neges.ↄtra.
ego poſui tibi iſtam:tu nõ es obliga
tus.⁊ tu illaʒ admiſiſti.igitur tu es
obligatus. Soluiturꝙ talis poſitio
non eſt admittenda:qꝛ repugnat ad
miſſioni ⁊obligationi ſimul pꝛopter
hoc ꝙ eius ↄtradictoꝛia.ſ.tu es obli
gatus eſt foꝛma iter᷑ ſequẽs ex obli
gatione ⁊ admiſſo ſimul: ſicut iam
deductũ eſt. ¶ Aliter poteris rñdere
ad iſtaʒ:qꝛ ſi placet potes admittere
pꝛedictas poſitiões que tñ ſi poſt ea
vel eaꝝ ↄtradictoꝛia vobis ꝓponan

tur reſpõdeas ad ea ſ̃̊ʒ eaꝝ qualita
tes acſi nulla obligatio eſſet facta.

Sʒ nũc opoꝛtet moderare illã rłam
Oime obligatũ ⁊ admiſſum ĩ tẽpoꝛe
obligationis eſt cõcedendũ.opoꝛtet
enĩ addere ſi non ſit repugnãs obli/
gationivel admiſſiont vel his ſimul
Et tũc regula iã poſita poteſt poni

vł ioꝛ.omie ponibiie licʒ falſum ẽ ad

mittẽdum.Et ideo ſi vcelles ſtare in
ita regla ⁊ ꝓponeretur tibi iſta.tu
non es eẽt admittẽda.ſi poſtea ꝓpo
ncretur tibi iſta:tu aliqͥd admittis.
debes eaʒz negare ꝓpter hoc ꝙ eius
cõtradictoꝛia eſt ſequens tibi poſito
⁊ a te admiſſo.ſequit᷑ enĩ for̃aliter:
tu nõ es:igit᷑ nichil admittis. Sili
ter ſi poneret᷑ tibi iſta:nichil eſt tibi
poſitum ſi eã admittis ſᷣm regulam
que eſtvłioꝛ.deinde ſi pꝛoponeretur
tibi iſta aiiqᷣd ẽ tibi poſituʒ:eſt negã
da.cũ ante ego poſui tibi iſtã:nichil
eſt tibi poſitum.cõcedas ↄnam ⁊ ne
ges añcedẽs. Sed ſi ponat᷑ tibi iſta
tu nõ es obligatus ⁊ eam admittis
Et ſi deiñ ꝓponatur tibi iſta:tu es
obltgatus:neges eã.Et cũ arguitur
ego poſui tibi iſtã tu non es obliga
tus:⁊ tu eã admiſiſti. Rñdeas cõce⸗
dendo ↄñam ⁊ negãdo añcedẽs. Si
militer ſi ꝓponatur tibi iſta: nichil
admittis ⁊ eã admittas/⁊ deinde ꝓ
ponat᷑ tibi iſta: aliqd admittis.cõce
do ↄñ̃am ⁊ nego añs.et ex hoc ſcdt᷑
ꝙ durãte tẽpoꝛe obligationis opoꝛ⸗
tet ſepe reſpõdendo mentirti.
Aliud exemplum.tu differs a chi⸗
mera.ſi admittis ꝓpono tibi iſtam:
chimera eſt.ſi tu cõcedis: ↄcedis im

poſſibile:igitur male reſpõdes. Si

neges:tu negas ex tibi poſito ⁊ ad⸗
miſſoꝛ male tñdes.ↄſequẽtia tenʒ
⁊ aũcedẽs ꝓbatur. Nã ſequitur: tu

differs a ehimera: igitur differẽtia

eſt inter te ⁊ chimeram.et vltra dif
ferẽtia eſt inter te ⁊ chimeram:igit᷑
chimera eſt. Rñdetur ꝙ hec non eſt
admittenda:tu duffers a chimera ꝓ

pter hoc ꝙ eſt ĩpoſſibilis.ſedtur eni
ex ea ĩpoſſibile: ꝑputa ꝙ chunera eſt
ſicut dictum eſt.
Aliud exemplum.ponatur tibi iſta
aliqua res non eſt.ſi admittas: ꝓpo

no tibi iſtã:oĩs res eſt.ſi ↄccedis:con

cedis repugnans poſito ⁊ admiſſo.
igitur male rñdes.ↄſfia tenet.⁊ añs
patet qꝛ üle repugnãt: oĩs res eſt.⁊
aliqua res nõ cſt. Si neges:negas
notum per ſe:igitur male reſpõdes
ↄña tenet ⁊ añs pꝛobat᷑:qꝛ ſi aliqua
res eſt tuncvna res ẽ vel plures res
ſunt:ſed oĩs res eſt vna vel plures
ſed ita ẽ ⁊ notum eſt ꝙ aliqua res ẽ
igitur nccĩm eſt ꝙ tiñ vna res ẽ vel
plures res ſunt.et per ↄſequens ne
ceſſariũ eſt ꝙ oĩs res eſt.¶ Reſpon
detur ꝙ ulla non eſt admittenda: ali
qua res non eſt. ꝓpter hoe ꝙ illa eſt
impoſſibilis ex eo ꝙ eius ↄdictoꝛia
eſt neceſſaria ſcʒ omnis res eſt
Aliud exẽplum.pono tibi iſtã: oĩs
homo currit.ſi adĩttas ꝓpono tibi
iſtã tu curris.ſi cõcedas cõcedis fal
ſum cũ non ↄñs.g male reſpondes.
ↄña tenet.anrecedens pꝛobatur: qͥa
nõ ſequitur omnis homo curritgi
tur tu curris:qᷣa ſi tu nõ eſſes: añs
eſſet vcruʒ ⁊ cõſequens falſum. Si
neges ꝓpono iſtã tu es homo.ſi cõ⸗
cedis:tu cõcedes repugnans.igitur
male reſpondes.ↄña tenet.añs pꝛo⸗
batur qꝛ eius ↄtradictoꝛiũ ẽ ſequẽs
ex poſito bene negati.quia bene ſe⸗
quitur oĩs homo currit:tu non cur

ris:igitur tu non es homo.ad idẽ ſt

ↄcedis illam tu es hõ/deinde ꝓpont
tur tibi iſta tu curris.ſi cõcedis:idẽ

cõceſſiſti ⁊ negaſti in eodẽ tempoꝛe

obligationis:igitur male reſpðdes.
ſi negas.ↄtra tu negas ſequens ex
poſito ⁊ conceſſo:igitur male reſpõ
des.ↄña tenet.añs ꝓbatur.nam ie⸗
quitur omnis homo currit:tu es hð
igitur tu curris.pꝛima ẽ tibi poſita

lris Xeclida g
5 1 pono itam co
nne t tu oq̃tls Gi⸗
aſin nõ ſequẽs et po⸗
ſdes t videk non em
ſomengftues romen
neges neges ſequens
ccſorgi male tſes.
endo WMa wues rome⸗
lonueris cuiusthon⸗
non ſequẽs er polito
nego 2iuͦcti qhne
poſitotß ſeſt er o
liud cxẽplin. pon
ſorne.ſ agmittis: po
ſti m es rome Ttule
ſcedis fuſũ noͤ ſeqti
ſces. poſte⸗ ꝓponat
vlcicegi aeccis ſep
cgoſto hene nega
nesrome t tu non es
ueris igik tnl no loq
tuncin diſtct oe vnin⸗
lietten gaͤer aami

ono tibiſſti i⸗
lins goy nif
elgcinlif⸗
mae rſvncke,
lis grobatur:
homocurrkugt
tuni eſes: aſ
nensfdſum. S
mes homno. Kch,
fepugnans. igtu
atenetaaßs po,
rncſcorus ſeguis
egni gulzbereſe⸗
unt:nw
pes honn ag i⸗
shent n
rroatitid
in tend

,nuereſpdts.

Gn ſeqvens

glur nilenſe
berur nam
cfrietntsſd

——-—

.la tu curris negãda eſt qꝛ falſa nõ
ſequens ſicut dictum eſt. Deĩde qũ
pꝓponitur illa tu es homo:negda ẽ
qꝛ eius ↄtradictoꝛia ẽ ſequẽs ex op⸗
poſito cum oppoſito. UVñ nichilon
nus ſi immediate poſt poſitũ ꝓpone
retux tibi iſta tu es hõ:ipᷣa ce t ↄce⸗
denda.qꝛ vᷣa ⁊ imꝑtinẽs poſito.et ſi
poſt hoc ꝓponeret᷑ tibi iſta tu curris

eſſet ↄcedẽda lʒ falſa tñ poſſibilis ẽ

ſequens ex poſito bene ↄceſſo.ſeqᷣ
tur enĩ oĩs homo currit ⁊ tu es hõ:
&D tu curris.Ex hoc iteꝝ ꝑʒ vnã pꝛo⸗
põem invno loco poſitã eẽ ↄcedendã
qꝛ ſi in alio loco poneret᷑ eẽt negãda
⁊ ecõtra.ꝓpꝑter hoc ꝙ ĩ vno loco eẽt
pertinẽs ⁊ in alio imꝑtinẽs
¶ Aluid exẽplũ:pono tibi iſtã: tu es
rome.ſi adittaſ:deiũ ꝓpono tibi iſtã
tu es rome. ↄcedẽda ẽ qꝛ poĩta.deiñ
tu loq̃ris ↄcedẽda ẽ qꝛ vᷣa ⁊ iꝑtinẽs
Deiñ ꝓpono iſtam copuleat iuã tu es
rome ⁊ tu loq̃ris. Si ↄcedis:ↄcedis
fal ſuʒ nõ ſequẽs ex poſito igit᷑ male
vſñides vt videt᷑.non en ſequit᷑ tu es
romerig tu es rome ⁊ tu loqris. ſi
neges negas ſequens ex poſito ⁊ cõ
ceſſo:igit᷑ male rñũdes.Rñdet᷑ admit
tendo iſtã tu es rome.et ſiłr iſtã tu
loqueris.cuius tñvna pars eſt falſa
non ſequẽs ex poſito.igit᷑ negãda ẽ
nego iũctuʒ qꝛ lʒ non ſit ſequẽs ex
poſito:tñ ſeqᷣt ex poſito ⁊ ↄceſſo ſił.
Aliud exẽpluʒ.pono tibt iſtã: tu. es

rome.ſi admittis:poſtea ppono tibi

iſtã tu es rome ⁊ tu loq̃rts.ſi ↄcedis
cõcedis falſũ nõ ſequens.igit᷑ male
rũdes.poſtea ꝓponat᷑ iſta tu loãris
Si cõcedis ↄcedis rexugnãs poſito
cũ oppoſito bene negati.Sequit᷑ eĩ
tu es rome ⁊ tu non es rome vel tu
loqueris.igit᷑ tu nõ loq̃ris.a diſiun
etiua cuʒ diſiñũct:õe vnius partis ad
æliã partem.Rũdet᷑ admittẽdo poſi⸗

e ſcda eſt a ⁊ ↄceſa. Reſpõdetur ad
mittendo poſitum.et cum/ꝓponitur

tum ⁊ negãdo iſtã copulatiuaʒ tu es
rome ⁊ tu loquet is.de inde cũ ꝓpo⸗
nitur iſta tu loq̃ris.negãda eſt. ex qͥ
pʒ vnã pꝛopõem in vno loco ꝑoſitaʒ
eẽ cõcedendã ⁊ ĩ alio loco negandã
¶ Aliud exẽpluʒ.pono tibi ꝙ nullus
homo currat pꝛeter ſoꝛteʒ ⁊ platonẽ
Si sdmittas ꝓpe no ſibi iſtã im al
ter iſtoꝝ currit. demõſtrando ſoꝛteʒ
TT platonem. Si cõcedis.ↄtravterq;
iſtoꝝ currit ̊ non tm alter iſtoꝝ cur
rit. Si neges. ↄtra alter iſtoꝝ cur⸗
rit ⁊ ichil aliud ab altero iſtoꝛum
currit igit᷑ tĩ alter iſtoꝝ currit.ↄña
tenet ab exponẽtibus ad expoſitam
Rñdet᷑ admittẽdo poſitũ.deinde cũ
ꝓponit᷑ tm̃ alter iſtoꝝ currit.ↄcedo
Et vltra cũ arguit᷑.vterq; uloꝝ cur
rit &D nõ tm̃ alter iſoꝝ.negatur ↄñia
eo ꝙ vterq; illoꝝ eſt alter iſtoꝝ
Aliud cxẽplũ:ſit ita ꝙ nõ ſint niſi
tres hoĩes.ſ.ſor̃s/plato/a cicero qꝝ
nullꝰ currit.tũc ꝓpono tibi iſtã oĩs
homo currit.admittẽda ẽ qꝛ poſſibit
lis eſt lʒ falſa.poſt ꝓponat iſtla ſor̃s
currit.negada ẽ qꝛ falſa nõ ſequẽs
Deinde ꝓpono iſtã plato currit.ne⸗
ganda eſt vt pꝛius.poſt ꝓponat᷑ iſta
cicero currit.ſi negas cõceſſiſtivłeʒ
⁊ negaſti quãlʒ ſingularẽ.ſi cõcedis
cõcedis falſuʒ im ꝓtinens.igit᷑ male
rñdes. Rñdet᷑ non eẽ incõueniẽs in
iſta arte cõcedere ⁊ negare quãlibʒ
ſingularẽ eo ꝙ ſingularis nõ ſequi
tur foꝛmaliter ad vłem.Aliter dicit᷑
negãdo oẽs ſingulares pꝛetervltĩaʒ
licet nulla illaꝝ ſequens nec vltima
ſit ſequens ex poſito tñ vltima eſt
ſequens ex poſito ⁊ conceſſo ſimul.
¶KAliud exemplum: ſitverum ſolum
tres homumes eſſe ſcʒ ſoꝛtẽ/platonẽ
⁊ ciceronem/ſoꝛte ſolo loouẽte tũc
pꝛoponitur iſta.ſoꝛtes tacet.edmit⸗
tenda ẽ qꝛ poſſibilis lʒ falſa.poſt ꝓ
ponatur iſta aliauis homo loquitur
edẽda eſt.q; in ꝓtinẽs goſito.ꝑoſt

ꝓponat᷑ iſia ſoꝛtes loqᷣtur.neganda
eſt.poſt ꝓponat᷑ iſta:plato loquit᷑.ne
gãda eſt.poſt ꝓponat᷑ iſta:cicero loqᷣ
tur.negãda eſt qꝛ falſa non ſequẽs.
et ſic aliqua ꝑticularis ẽ ↄcedenda:
cuius nulla ſingularis eſt ↄcedenda
qð falſuʒ ẽ.Rñdet᷑ ꝙ hoc non ẽ incõ

ueniẽs.nã ſicut pʒ ex ðductiõe facta

vna negãda eſt tanq; repugnãs poſi
to/⁊ alie negãde ſunt tanq; falſe im
pertinẽtes poſito.
Aluud exẽplum.pono tibi iſtaʒ: hõ
eſt aſinus ẽ tibi poſitum vel a te ad
miſſum.admittẽda eſt:qꝛ poſſibilis.
Deiñ ꝓpono tibi iſtã:hõ eſt aſinus.
Si ↄcedas:ↄcedis impoſſibile ſim⸗
pliciter. Si neges. .oẽ tibi poſituʒ
⁊ a te admiſſum ẽ ↄcedenduʒ:hõ eſt
aſinus eſt hmõi.igit᷑ maioꝛ ẽ ſcita a
te eẽ vera: et minoꝛ ẽ a te admiſſa.
Rñdet᷑ ↄcedẽdo ↄcluſiõeʒ qꝛ hõ ẽ aſi
nus.ẽ a me ↄcedẽda: ſicut ↄceſſi iſtã
