ſcit eſſeveraʒ:quia nec ſolem ſcit
eſſe ſupra terram nec lunã.⁊ ſic ðᷣ
aliis:Egonego inductionẽ.ĩmo
illa aſtra que ſnnt ſupra terrã ipᷣe
ſcit eẽ ſupꝛa terrã. erbi gratia
qñ ſtelle arietis ſunt ſupꝛa terraʒ
ipe de illis ſcitꝙ ſunt ſupꝛa terꝛã
⁊ h non ſcit ſᷣm iſtam ꝓpoſitionẽ
ſtelle arietis ſunt ſupra terraʒ:ſʒ
hoc ſcit ſᷣm iſtam ꝓpõneʒ:alique
ſtelle ſunt ſupꝛa terram · Simili⸗
ter alteram partem illius contra
dictionis ſcio eſſeveꝛam:⁊ aliam
ſcio eſſe falſam Et ſi affirmatĩa ẽ
vera ⁊ negatiua falſa.tunc affir⸗
matĩaʒ ſcio eſſeveram/⁊ negati⸗
ua falſã Sʒ nõpᷣm iſtam ꝓpõnem
affirmatiua ẽvera⁊ negatina f ła
immo dubito de illis.ſed ſᷣm iſtã
ꝓpõnemvna pars contradictõiſ

eſtveꝛa⁊ alia falſa.Ad aliaʒ dico
ꝙ nec de omnibꝰ ſcit ꝙſint ſupꝛa
nec de nullis.ſʒde illis que ſũt ſu
pꝛa ſcit ꝙſũt ſupra ⁊ de aliis ſcit
ꝙnou ſunt ſupꝛa. Hon tamẽ ſcvᷣʒ
iſtam/ ꝓpõnem he ſunt ſupꝛa⁊ he
ſunt infra.ſed ſᷣm iſtã:aliq̃ᷓ ſunt
ſupꝛa ⁊alique infra Et ſi q̃ratur
vtꝝ ðᷣ ſole ipᷣe ſcitꝙſcit ſupꝛa Hi⸗
camꝙſic ſi ſol ẽ ſupꝛa · ſʒ ſi nõ:nõ
ideoↄcedoꝙ Iʒ de ſole ſciat ꝙ eſt
ſupꝛa:tñ neſcit ð ſole an ſit ſupꝛa

Deinde etiã ſoluenda ſuut alia
ſophiſniata ex dictis dudũ mota
⁊ non ſoluta.
Dillð ſophiſma quod fuit
nonũ huius capituli:dico
ꝙ in caſu poſito ſophiſma ẽ verũ
ſcilicʒtu cognoſcis venientem:tu
enimcognoſcis ſcvdᷣm rationẽ pᷣm
quam dicitur veniens:cũvidesc⸗
umveniꝛe · Et quãdo arguitur q.
quis ſi querat᷑a te quis eſt ille:tu
dices neſcio · Dicoꝙ ego bñ ſciaʒ
reſpondereꝙ ille eſt aliquid.qꝛ il
le eſt ſubſtantia.vłetiã foꝛte ẽ ani
mal homo:ſed neſcio bene reſpõ
dere an ſit ſoꝛtes vel plato:qꝛ nõ
cognoſco eum ſcpvᷣm illam ꝓpõeʒ
hoc eſt ſoꝛtes. vel hoc ẽ pater me
us.Sed ego ſcio bene dicere hoc
eſt veniens quis eum cognoſco ſe
cũdũ iſtã ꝓpoſitiõem · hoc eſtve⸗
niens Sed iterum ponatur ca⸗
ſus:ꝙ illeveniatz nonvideas eũ
venire ·necaliquid cõſideres de
aduẽtu eiꝰ.vtrum igit᷑ tu cogno
ſcisvenientem · Dicoꝙnõ licʒ ve⸗
nientem cognoſco:Necvalʒargu
mentum:tu cognoſcis patrẽ tuũ

iq öcicabit . olal
catbegoꝛicaillucre
cobitogeturſupꝛa⸗
ceudo ioſum ſuppe
ſo Jnſcha me qu
Ucanon oparur
ſſtinaliacadegor

Oſecundum
ſpondeo ſo
ſum nä tuneſcis de
ſanegeſſepares /t⸗
denarlos in burſa

Naturpeniens:cüyigeoe⸗
le. Etquidoarguun 3.
gberalatequls etile:n
eſco.· Acon egobjſclaʒ
leregille eſtaliuic geil
bſtantia. vletii foree ani
dmo:ſed neſcio benereſpo
ſu ſoues vl piatorqꝛno
ſco cumſchmillam ppo
ſoꝛtes velbocepater ne
4 coſaobene dicenebo
ans quun eun cogloſeoſe
ppoſinoen hoceſhe⸗
Seduerum ponatu ca⸗
lerenurt nonnidezsel
caliquidcoͦſees de
Avtrun igik tu cogno

æc.quia mutatio eſt ratõis appel
late a paꝛte poſt. Sed tũc alia ra⸗
tio poſſʒfieri difficilioꝛ ſic · tu cog
noſcis illum qui a te cognoſcitur
ſed veniens a te cognoſcitur · igit
tu cognoſcisvenientẽ · Ego con⸗
cedo maioꝛem ⁊ minoꝛem·⁊ nego
conſequẽtiã · debet enim inferri
ergovenientem cognoſcis · vl de
bet inferri:ergo tu cognoſc illuʒ
qͥ eſtveniens · ¶ Unde nota ꝙ iſta
vltima ꝓpõ ſcilicʒ:tu cognoſcis
illum qui eſt veniens:eſt ypothe⸗
tica:ideo hoc verbum cognoſco
quod eſt ĩ pꝛima cathegoꝛica nõ
operatur a ppellationẽ ſupꝛa iſtũ
terminũ veniens qui eſt ĩ ſecũda
cathegorica:ita ꝙ non cogit ipſũ
ad appellandũ pꝛeciſe ſuam rati⸗
onem · Sicut ego dicerem ꝙ hec
eſt vera:antichꝛiſtus pᷣ dicabit · et
tamen hec eſt falſa: antichꝛiſtus
ẽ qͥ pᷣdicabit · quiaĩ prima q̃ erat
cathegoꝛica illud verbum pꝛedi⸗
cabit oꝑarur ſupꝛa antichꝛiſtũ fa
cieudo ipſum ſupponere/ꝓ futu⸗
ro · In ſcbᷣa autẽ que eſt ypothe⸗
tica non operatur ſuper eũ · qnia
eſt in alia cathegoꝛica:

D ſecundum ſophiſma re⸗
ſpondeo ꝙ ſophiſma ẽ fal⸗
ſumnã tu neſcis denarios ĩ bur
ſa mea eſſe pares / tamen cõcedo
ꝙ denarios in burſa mea ſcis eſſe
par es ꝑ iſtam ꝓpõnema te ſcitã
ꝙ omnia duo ſũt paꝛia. nec valet
argumẽtum ad concludẽdum ꝙ
tu ſcis denarios eẽ pares:qꝛ mu
tatur appellatio a ꝑte poſt Et di/
coqꝙ iſte non repugnant (ſed ſunt

ſimulvere) iſtos ᷣnarios ſcis eẽ
pares⁊ eos credis eẽ ĩpares.qᷣa
hec ſciẽtia ⁊ hec credulitas ſunt
ſm diuerſas ꝓpões ·˖ ſz iſte repu⸗
gnarẽt:ſcis iſtos denarios eẽ pa
res ⁊ credis eos denarios nõ eſſe
pares Et dicetur poſt de hoc ·
vndecimum ſopbiſma
poſſum negareipſum · Et
ad iſtam maioꝛeʒ quicũqʒ credit
patrem ſuũ ⁊c ego poſſem nega⸗
re tamen ĩ ꝓpoiſito nõ nocet cõ⸗
cedeꝛe eam et ego nego iſtã mino
rẽ tu credis patrẽ tuũ eẽ aſinum
¶ Ad ꝓbationẽ:ego concedo ca⸗
ſum · et concedo totuʒ ſillogiſmũ
expoſitoꝛiũ ·ideo concedo ꝙ pa⸗
trem meũ credo eſſe aſinũſed nõ
ſequ itur:ergo credo patrẽ meuʒ
eſſe aſinũ :quia patrem credebaʒ
eſſe aſinum.ſed nõ ſcdᷣm hanc ꝓ⸗
poſitionẽ:pater meus eſt aſinus
ſed ſcᷣm iſtam / hoc eſt aſinus

H duodecimum ſophiſma
Dico ꝙ ipſum eſt falfum·
Et nota ꝙ hecẽ falſa · Soꝛtes aꝑ
paret eſſe alitud quod ipſe non eſt
quia ſi apparet eſſe aliud etism
ipſe eſt aliquid.Sed ego bñ con⸗
cederem iſtã: Soꝛtes aliquid ap
paret eſſe quod ipſe nõ eſt· Er ſi⸗
militer ſoꝛtes apparz aliudq;ipᷣe
eſt · Et ſimil iter concedo ꝙ Soꝛ⸗
tes michi apper eſſe aſinꝰ:qð ipᷣe
non eit ſʒ aliud.Cũc igitur quan
do arguit᷑ ſic: Soꝛtes apparet eẽ
aſinus:æ illud ipſe nõ eſt ſed aliõ
igitur apparet eſſe aliud q;ipſe ẽ
¶Concedo antecedens Et ne⸗
go conſequentiam ·quia rationeſ

appellate mutantur a parte poſt ·
⁊ tamen etiam cũ hoc relatio mu
tatur ſicut antecedẽtia · Si eniʒ
dico apparet eſſe aſinus⁊ ñ ẽ illð
ſed aliud.ſenſus ẽ ꝙ nõ ẽ aſinus
ſed aliud ab aſino Sed ſi dico ap
paret eſſe aliquid ⁊ nõ eſt illud ſʒ
aliud.ſenſus ẽ ꝙ nõ eſt aliqᷣd ſed
aliud ab aliquo quod ẽ falſũ · Et
eodẽ modo de ſecũdo argum̃to
concedo pᷣmiſſas:ct nego ↄñam:
¶ Sʒ ad tertiũ argumẽtum nego
iſtam. Soꝛtes appꝑet eſſe aliquid
quod ipſe nõ eſi ſed aliud. Ad ꝓ
bationẽ dico ꝙ illa ↄña nonvalʒ
apparet eſſeaſinus qð ipᷣe nõ eſt
igitur apparʒz eſſe aliquid qð ipᷣe
non eſt. Sedvltra quãdo dicitur
pono ꝙ appareat tibi eſſe aſinus
⁊ ꝙ nullã habeas aliam appaꝛẽ⸗
tiã.NPicoꝙ caſus ẽ impoſſibilis
quia illa apparentia ẽ complexa
Ideo includit incõplexas appa
rẽtias quantuʒquelibet ẽ alia ab
illa Sed cõcedo ꝙ nullã habeas
apparentiã aliã que nõ requirat᷑
ad eſſe illius Sed quando dicitur
vltra hoc apꝑet eſie tibi aliquid
Dico foꝛte ꝙ hec õ nẽgãdapvᷣm ca
ſum poſitum.qꝛ iã eſt alia appa⸗
rentia.⁊ ſᷣm aliã ꝓpõem · alia em̃
eſt ꝓpõ ꝙhoc eſt aſinus:⁊ ꝙ hoc
eſt aliquid.⁊ poteſt eẽ apparẽtia
vnius ſine apparẽtia alteriꝰ Vñ
non eſt dubiuzeꝙ hoc poteſt appe
re aliqͥd ſine hoc ꝙ apꝑeat eẽ aſi
nus · Et foꝛte etiã ꝙ hoc põt eſſe
ecõueꝛſo.ſi cõceptus ĩferioꝛ põt
abſolui a ſupeꝛioꝛi:de qͥ nõ ẽ nũc
diſputã duz. Immo ſuppoſito q
Soꝛtes appareat tibi eẽ aſinꝰ:et

eſſe aliquid:tamen quandovltra
diciturꝙ non apparet tibi eſſe ali
quid aliudq; aſinus.Egoncedo
ꝙ non ſequitur ex dictis apparẽ
tiisꝙ iteꝝ appareat mihi ſ̃m iſtã
ꝓpõneʒ · videlicʒ hoc eſt aliquid
aliud qᷓ; aſinus.Sed ex hoc non
ſequituꝛ ꝙ appaeet tibi eſſe ali⸗
quid qð ipᷣe nõ · om̃es aũt tales
ↄñe ſunt falſe ·qꝛ mutant᷑pꝛedica
ta⁊ rõnes appellate a parte poſt
Sced nõ obſtantibꝰomnibus pꝛe
dictis adhuc reſtat alia diſputa⸗
tio. trũ hec eſt poſſibills aliqᷣd
apparʒtibi eſſe aliquid quod ipᷣʒ
non ẽ qᷓ;uis em̃ ſᷣm pꝛedicta hoc
nõ ẽ poſſibile de his que ſũt ſicut
ponebat᷑ eẽ · tñ ꝓbabile eſt ꝙ hoc
ſit poſſibile ð his que nõ ſunt.po
nendo caſum ꝙ equus meus bꝛu
nellus ẽ moꝛtuus: adhuc ꝑ ſpᷣem
eius reſeruatã ĩ fãtaſia mea:ipſe
põt mihi apparere vel ꝑ rememo
rantiam vel in ſomno.etiã ꝑ mo⸗
dũ preſentis:⁊ ille bꝛunellus ap
paret mihi eſſe aliquid.⁊ tñ illud
ipᷣe nõ ẽ:qꝛ ipᷣe nihil ẽ · Et ex hoc
ſequitur ꝓpoſitũ.ſcilicʒ ille ap
parʒmihi eẽ aliquid quod ipᷣe nõ
eſt · ⁊ vſdet᷑ michi ꝙ iſta ꝓpoſitio
bꝛunellus apparet mihi eẽ aliqᷣd
quod ſpᷣe nõ .debʒ diſtingui.qꝛ
põt eſſevnaypothetica:⁊ valʒiſtã
bꝛunellus apparʒmihi eẽ aliqᷣd:
⁊ illud ipᷣe non ẽ.⁊ ẽ ꝓpoſitio vᷣa
Alio modo põt intelligi ꝙ ſitvna
ꝓpõ cathe goꝛica:ita ꝙ hoc totũ
aliquidquod ipſe non eſt:ponere
tur vnum pꝛedicaiuꝶ ypotheticũ
⁊ tũc eſſet ſenſus:bꝛunellus ap
paret ſᷣm iſtam ꝓpoſitionẽ ⁊ cõ⸗

laſucahegoriga ⸗

ſchei önid/ ctuls
lafmn uam ſinopap
coocumitntur fallacl⸗
isautolulſis Ad bo
cacaiſtam materia ponn
leem ſopbiſma qdeſt

ifſlendeu
(QAuindecimſophiſmn

Sheordi eqgac
ſſuch dedeond

Ccrpono caſi .bode

feclſimihi: omniſerin

MeNi Etobligan
mludicecopetetiad.

lAljnſiboni cui ti⸗
Mmtifeſte ſophiſmma.
ndictun goße vmi
lidebium. Etgehe
ltſqlnenzilldad
ſichlgalneltg
W
Klkenfteftſatin
ieſtsſinb deber

lappereeyelg fen
maſnſimo uhn⸗
ſenns: llle bꝛunellusap
ubicſeeliqrtd⸗ttitlind
q ißenlhil ẽ· Et exhoc
nn ppoſiti. ſclicze eay
ubi ee aliuid avod ſeno
ſack michig iſta ppoſito
lus apporer mihicialicil
henod debzʒ diſt ngul a⸗
marpothetici: tahlhi
us apparzmlhi cealiſh:
penonetc/ſpolto
dogiturel gig irm
begorlca:ln Maner
lplenoneſ⸗polefe
nrheun ſpotheticß
tlnſvs:gbeunellusan
ſam ppoſitione t co⸗

plexioneʒbꝛunellus ẽ aliquid qð
ipſe nõ eſt⁊ hoc eſt falſũ ⁊ ĩpoſſi⸗
bile Et ſi tu q̃ris qͥs iſtoꝝ ſẽſuuʒ
eſt magis de ꝓpꝛietate ſermonis
Ego dicã ꝙ refert quõ ꝓpoſitio
vocał ꝓferat᷑ ⁊ quõ/ꝓpõ ſcripta
ſcribat᷑ · Ham ſi cũ pauſa ꝓferat᷑
⁊ ſi cũ puncto ſcribat᷑ inter hauc
ꝓpoſitionẽ bꝛunellus apꝑet tibi
eſſe aliquid⁊ illud reſiduũ qdðipᷣe
non eſt tunc ꝓpoſitõ magifeſte ẽ
ypothetica:qꝛ tũc ſignificatur ꝙ
hoc totum ſimul quod ipᷣe nõ eſt
non ſitvnum pꝛedicatũ Sʒ ſi cõ⸗
tinue ſine pauſa aut pũ cto ꝓfera
tur aut ſcribat᷑ videtur mag de/p
pꝛietate ſermonis vł ſcripture ꝙ
illa ſit cathegoꝛiga ꝓpoſitõ · Vñ
ſepeĩ ꝓpõnibꝰ eſt talis differen⸗
tia ſᷣm quam ſi nõꝑcipiatur diſtĩ
ctio cõmittitur fallacia ↄpoſitio
nis aut diuiſiõis. Ad hucvltimo
ciꝛca iſtam materiã ponitur quĩ⸗
decimũ ſophiſma qð eſt multum
difficilevideri
¶ Quindecimũ ſophiſma.
Ebeo tibi equũ:vł ſimilit᷑

iſtud / debeo tibi denarium

Et pono caſũꝙ ꝓ bono pᷣuitioqð
feciſti mihi: ꝓmiſerĩ tibi vnũ bo
num equũ · Et obligaueriʒme co
ram iudice cõpetẽti ad ſoluendũ
tibivnũ bonũ equũ · tũc igitur ap
parʒma ĩfeſte ſophiſma·.qꝛ cõmu
niter dicitur ꝙ ome ꝓmiſſũ cadit
in ſuũ debitum.Et qꝛ hoc debeo
donec ſolueriʒ illud ad quod ſol
uẽdũ obligaui me licita obligati
one coꝛã iudice tu poſſes agere ʒ
me iuſte ad finẽvt ſoluã tibi equũ
quod nõ poſſes ſi nõ debereʒ tibi

⁊ ſiłr pono ꝙ ego emia te ſinapi
um ꝓvno denario / et ñ ſolui tibi
ſeqtᷣqꝙdebeo tibi denariũ Sʒ op⸗
poĩtũ arguit᷑ difficult caſibꝰpᷣdi
ctis cõccſſis.qꝛ nichil de beo tibi
g̊ nec debeo tibi equũ nec denari
um Conſequẽtiavid et᷑ ð ſe nota
Vnõðſi coꝛã iudice tu recognoſce᷑
res me tibi nihil debere:iudex iu
dicaret me eẽ abſolutũ a debito.
Sʒ ego declaro añs·qꝛ iſtũ equũ
nõ tibi debeoſcʒmoꝛellũ · nec iſtũ
igitur nullũ equũ debeo tibi · ⁊ ꝑ
ↄñs nihil debeo tibi · qꝛ nõ ꝓmiſi
aliud q;equũ· Sed reſtat duo ꝓ⸗
bare · Pꝛimo iſtam ↄñaʒ ſcʒ iſtuʒ
equũ ſcʒmoꝛellũ ñ ðbeo tibiigit᷑
nullũ cquũ debeo tibi Et ſcðo oʒ
ꝓbare añs huius ↄñe · ꝓbo ergo
pꝛimopñam.qꝛ nõ magis debeo
moꝛellũ qᷓ; fauellũ ·qꝛ ñ magis ꝓ
miſi iſtũ q;aliũ·⁊ eque poſſem ſa
tiffacere de vno ſicut ð alio· ergo
ſequitur ſi morellũ nõ debeo tibi
ita nec fauellũ pari ratiõe⁊ ſic de
allis eqᷣs · igit᷑ nullũ equũ debeo
tibi.⁊ ſic patet illa ↄna.Sed tũc
ego ꝓbo añs quia ſicut dicebat᷑p
us nõmagis debeo tibi moꝛelluʒ
qᷓ; fauellũ.igit᷑ů yel ambos debeo
tibivel neutꝝ · ſi neuthẽo ꝓpo⸗
ſituʒ .ſcʒ ꝓmoꝛellũ nõ debeo tibi
Sed nõ põt dici ꝙambos debeã
qꝛ nõ ꝓmiſi niſi vnũ:ideo nõ de⸗
beo niſi vnũ ⁊ ñ ſcqᷣtur ſi debeaʒ
vnũ gego debeã duos: Item ita
bñ poſſem me obligare tibi ĩvno
eq̃ vel ĩ vno floreno ſi nec habeo
actu equuʒ vł florenũ ſicut ſi ha
berẽ.qꝛ ſum potẽs ad habendũ
ante tᷣminũ ſolutõnis aſuignati

—

PHono ergo caſũꝙ ego nõ habẽſ ſihec ſitvera:equũ debeo tibi ſe

aliquẽ equũ ꝓmitto tibi equum
ſoluere infꝛa paſca·etad hoc me
obligo.tũc ĩ iſto caſu ego arguo
ſicvt pꝛius.qꝛnihil debeo.vel qꝛ
equũ regis nõ debeo tibi:qꝛ nec
illũ ꝓmiſi nec ad illũ ſoluendum
me obligaui:⁊ ſic etiã equũ pape
nõ debæo tibi nec equum petri:⁊

ſic de aliis.pari rõe igitur nullũ

equũ debeo tibi.⁊ tamẽ nihil ali
ud debeo tibi nec ꝓmiſi ergo ni⸗
hil debeo Iſtud ſophiſma appet
difficile. Pꝛĩo tñ dico ꝙ in caſu
poſito ego deberẽ tibi equũ · Sʒ
dubitatur vtrũ deberem tibi mo
rellũ Et dicẽduʒeſtqnõ etꝙ etiã
Oitttendo tibi equum ego nõ ꝓ
miſi tibi moꝛellum.quia ſicut pᷣꝰ
dicebat᷑ iſta verba promitto de⸗
bec ſicut iſta verba cognoſcovel
intelligo faciũt terininos ſeque⸗
tes appellare ſuas rões ideo nõ
valetↄſequẽtia mutãdo ratöneʒ
ſeu pᷣdicatũ aparte poſt:ĩmo nec
apparet eẽ bona cõſequẽtia de⸗
ſcendẽdo de ſpecie ad indiuidua
ſine diſtributiõe. Nicendũ eſt tũ
bene refert ponere equuʒ a pte
ante ⁊ a parte poſt:qꝛ pᷣdicta vxba
ꝓpter appellatiõeʒ ratõnis cõ⸗
fundũt quodãmodo terminos ſe
quentes ſe.itaqnõ p oſſit fieri de
ſcẽſus ad ſingularia ꝑ p põneʒz
diſiunctiuã Aerbi gratia nõ ſe
quitur debeo tibi equũ igiturde
beo tibi moꝛellũ · vł debeotibi fa
uellũ ·⁊ ſic dealiis· qꝛquelibet ea
2* eſt falſa. Sed aparte anteter⸗
minus non ſicↄfunditur.ideo lʒ
deſcendere ꝑ diſiũctiuam Ande

quiturꝙvł morellũ debeo tibivł
fauellum.⁊ ſic dealiis.Sed tunc

⁊ceſſo ſcdᷣm caſũ pᷣdictum ꝙ hec

ſitvera debeo tibi equũ:eoꝙ pꝛo

miſi tibi equũ ⁊ me obligaui pᷣci
ſe ſub talibꝰ vᷣbis: ꝓmitotibiv⸗
nũbonũ equũ et recognoſco tibi
deberevnũ bonũ equũ. Dubita⸗
tio ẽ magnavtꝝ hecſit va equũ ꝭᷣ
beo tibivel aliquẽ equũ tibi de⸗
beo · veletiã vnũ equũ tibi debeo
et hoc eſt dubitare vtꝝ ſequitur
debeo tibi equũ ergo equũtibið
beo? Et adſoluendũ iſtam dubi
tatõnem ego ſuppono ꝙinhac ꝓ
põe equũ tibi debeo:qiſta dictõ
equũ nõ ↄfunditur ſedſupponit

determinate qꝛ nullacauſa ↄfuſi

onis pᷣcedit ipᷣm.Similiter ego
ſuppono ꝙnõ appellet determi⸗
nate ⁊ pꝛeciſe rõnẽſᷣm quã impo
nitne hoc nomẽ equus.qꝛ uõ po
uit᷑ poſt illud verbũ debeo ſed añ
ideo illud verbum non operatur
in ipᷣ talem appellatõnẽ. Hhein
d e etiã ego pono ac ſi nõ ſintnec
poſſit eſſe plẽs equiqᷓ; brunellus
moꝛellꝰ ⁊ fauellꝰ.ita ꝙ ſi opoꝛte
at inducereĩdutõ ſit ſufficies de
iſtis tribus. Idem em̃ ẽ in ꝓpo⸗

ſito ſicutſi infiniti eſſ. Etvelpoſſẽt

eẽ · quialʒ infiniti eſſent tñ induc
tõ iutribꝰvel induobꝰeſſet ſuffi⸗
ciẽs cũ illa clauſula ⁊ ſic deſ ĩgu
lis.Tũc iſtis ſuppoſitis ego po
no iſtã ↄcluſõneʒ ꝙſi hec eſt veꝛa
equñtibi debeohec etiã diſiũctĩa
ẽ vᷣa morellũ tibi debeo vel fauel
lũ tibi debeo vel bꝛunellũ tibi de
beo quia ſic per diſiunctiuã licet

0oſeguluurſiegnude
gi debeo ?t ſiegui⸗
nuli cũ gebeo Deil
cdcucogiaſualaoo
uxmiiſaliicſſeneramt
Aguz tibi debeovelgnin
mntlbi debeo Hoc obe
lmn ſbcoͤrane vellege⸗
tesſibeötanp ſalz en
beo dcaui non dedeo⸗

pötanbeſik iſefile.g

olupponoginh,
itdeen ſune
nofunditur ſeäſupponit

Emingeqznullscne, ſf
beeclt 5n ginlit⸗ 1
no no myelerdeteml⸗
Meclſeföneßnqu impo
hocnoni qls nöͤho
tilludverbüdebeoſegrf
ludyerbun nonoprratn
talem appelaröné Dein
aego pono acſinöſinmnee
neſees cgulch drunellus
Al9 1fauclls ita gſiopore
ducereiduo ſitſufflctesde
mbas. Jcenem ein py⸗
lauſiinfinitieſſetye hoſit
lahzinfinitieſenttünd
nboyelinaobeſe ſufi
Siladauſlar ſicdeſin
icltsſhhoſtvennn
lllonezſibrref⸗
õ
hilebeon lfauel
nelu tibi eheo pelic
orelbuunellͤtlbi de

icperallunaiulin

”ꝗ”M

11L1

deſcendere ſub tmino cõmui ſi up
ponete determĩate.⁊ nõ appellã
te pꝛeciſe aliquã rõnem. Secun⸗
do ↄcludo ꝙſi iſta eſtveraequuʒ
tibi debeo oportʒ vnam iſtaꝝ tri
ui eſſe vera:q̃ tres ſũt iſte / bꝛu⸗
nel lũ tibi debeo/fauellũ tibi de
beo · morellũ tibi debeo:qꝛ diſiũ
ctĩs ex his ſeqbatur.que nõ põt
eſſe vera niſi aliqua eiuspars ſit
vera · Tertio ↄcludo ꝙ ſi aliqua
ſtaꝝ eſtvera: qlibet eſtvera:⁊ ſi
ali qua illaꝝ ẽ falſa:quelʒ illarũ
eſt falſa cũ nõ eſt maioꝛ ratio de
vno qᷓ;de alio ᷣmcaſũ.ideo nulla
eſtvera vel quelibet ẽvera. Id õ
etiãquarto cõcludit᷑incaſu pᷣdi
cto ſequitur ſi equũ debeo ꝙ oẽʒ
equũ debeo ·⁊ ſi equũ non debeo
nullũ equũ debeo.Neinde quĩto
cõcludo ꝙĩ ca ſu dicto oʒ vnã dic
taꝝ vniũſaliũeſſeyveram ſcʒqoẽʒ
equuʒ tibi debeovelꝙnullũ equ⸗
um tibi debeo · Noc ꝓbat᷑ qꝛ iſte
ſunt ſubcõtrarie vel legeʒ habẽ⸗
tes ſubcõtrariaꝝ ſcilʒ equũ de⸗
beo ⁊ equũ non debeo. Ideo nõ
pũt ambe ſieł eſſe falſe.gvna eaꝝ
eſt vera. Et in quarta ↄcluſiõe ĩ
mediate pᷣcedẽte dictũ eſtꝙ adq;
libet iſtaꝝ ſequit᷑ ſuavniũſalisꝗ
neceſſe eſt illaꝝ vniu erſaliũvnaʒ
eſſe verã.Et tunc reſtat dubita⸗
tioque illaꝝeſt vera ſcʒ vel ꝙom
nẽequuʒ tibi debeo vel nullum
equũtibi debeo.⁊ circa hoc ↄclu
dendũ eſt. Sexta cõcluſio ꝙ idi
cto cãau ſequit᷑ nullũ equũ tibi de
beo.eꝛgo nihil tihi debeo:qꝛ ni⸗
hil tibi ꝓmiſi niſi equuʒ.⁊ mag/
videt᷑ ꝙ debeaʒ equũ qᷓ; qdcũqʒ

aliud:⁊ ſi nullũ aliud debeã:tũc
ſequit᷑ ꝙnihil d ebeo · gᷓ opoʒ cõ⸗
cedere ꝙnihil tibi debeo ãtꝙ om
nẽ equuʒ tibi debeo.Nunc vidẽ
dũ eſt que iſtaꝝ ſitvers:Etargu
it᷑ ꝙhec ſitvera oẽm equũ tibi de
beo.qꝛ om̃e illud debeo qð ſoluẽ
do ſatiſfacerem ⁊ eſſẽ abſolutꝰ a
debito:ſed iſtũ equũ tibi traden
do eſſem quittꝰ:g primũ debebã
⁊ ſic de aliisparir õne ergooẽm e
quuʒ tibi debebã. Item quicũqʒ
debet ⁊ dicit nihil ſe debere:ipſe
manife ſte negat debitum.cuʒ ne
gatio pꝛecedit hoc verbũ debere
ſed incõueniens ⁊ infidele eſt de
bitoꝛi ꝙipſe neget debitum:ergo
nen eſt dicendũ ꝙ ipᷣe nihil debe
at · Et ſi hoc nõ eſt dicendũ:oꝑoꝛ
tet concedere aliam partem ſcʒꝙ;
oẽm equuʒ debet · ergo omnem e
quũ de bet · Item in pꝛioꝛibus ſo
phiſmatibꝰ reputat᷑ incõueniẽs
dicere ſcʒꝙ aliquis ſcit triãgulũ
habere tres· ⁊ ꝙ nullũ triãguluʒ
ſcit habere tres · ergo ĩ cõueniẽs
eſt dicere ꝙ aliqs debet equũ ⁊
nullũ equuʒ debet. Item ſi credi
toꝛ corã iudice cõfiteret᷑ ꝙ ego ni
hil deberẽ ſibi:iudex abſolueret
me· Modo valde duꝝ eſſet credi
tori ꝙdeb itoꝛ ab ſolueret᷑ a debi
to ſine ſolutõne aliq̃:ergo nõ eſt
dicẽdũꝙ nihil debeo In oppoſi
tũ arguit᷑:quia nõ a bſoluitur de
bitoꝛa debito ſi nõ ſoluat oẽ illud
qð debet:licet etiã ſolueret maio
rem ꝑtem:ergo ſi oẽm equuʒ de⸗
berem nõ poſſũ abſolui niſi oẽm
equuʒ ſoluerẽ:quod nõ eſt veruʒ
ergo nõ omnẽ equuʒ nili debeo
1 △

Item ſi oẽm equũ tihi deberem:
tũc equuʒ regis debeꝛẽ qðõ eſt fal
ſum · qꝛ ad illũ ſoluẽdũ non meo
bligaui.⁊ iudex reputaret te fatu
uʒ ſi ꝓpter tale ꝓmiſſum tu pete
res a me eqnuʒ regis. Itẽ in iſta
ꝓbõne debeo tibi equũ:iſte termi
nꝰ equũ cõfũditur ſine diſtribu⸗
tõne·⁊ in iſta equũ debeo.equum
ſtat determinate · modo nulla eſt
bona ↄña a tmĩo ſtãte cõfuſe tm̃
ad eũdẽ ſtantẽ determinateniſi
ablato ↄfundẽte vt ałs dicehak
Item ſi ſint cõfuſioẽs ſiue nõ tñ
dictũ fuitꝙ ex nõ diſtributo nõ
ſeqᷣt᷑ diſtributũ ·⁊ tñ in iſta·debeo
tibi equuʒ nõ eſt aliqᷣd diſtributũ
in iſta vero / omẽm equuʒ tibi de
beo eſt aliquid diſtꝛibutũ igitur
nõ ſequit᷑ / equuʒ debeo igr oẽm
equuʒ debeo. Item ſi oẽm equuʒ
tibi deberẽ tũc ⁊ moꝛellũ deberẽ
⁊ fauellũ ·ergo duos deberẽ qð ẽ
falſum.qꝛ nõ niſi de vno facta ẽ
obligatio.Sciendũ eſt ꝙ aliqui
volẽtes ſtatin euadere dicũt ꝙ ñ
eſt ꝓpꝛia locutõ debeo tibi equũ
vel equuʒ tibi debeo.ſed recipit᷑
hec locutio ad iſtũ ſenſum:qꝛ de
beo vel teneoꝛ tibi ſatiſfacere ꝙ⸗
ex ꝑte mei tu habẽs vnũ equuʒ.
Et ideo iſta ꝓpõ debeo tibi equũ
vel equnʒ tibi debeo.nec eſt vera
nec falſa niſi ad iſtũ ſẽſũ ·ſed hec
ſolutio videt᷑ mihi ſuꝑflua aliis
qꝛ pluribꝰ modis poteſt eẽ ſati ſ⸗

teneoꝛ · Itẽ lʒ chimera nõ poſſit
videri · nec eclypſis ĩt᷑fici tñ iſte
ſunt ↄgrue ſᷣm grãmaticũ chime
rã video.vel eclipſi intfitio Yꝓdõ
opoꝛret quãlʒ eſſe verã vel falſa
ſicut ꝓponitur:igitur. Similit᷑
eſt de iſta: debeo equuʒ lʒ nõ eſſet
poſſibile debere equnʒ · Et ideo
alii cõcedũt iſtam· debeo equuʒ
vel debeo aliquid.et negãt iſtaʒ
equuʒ debeo vł aliquid debeo ꝓ
pter ꝛões factas ſed magis vide
tur eſſe dicẽdũ oẽ m equũ tibi de
beo.qꝛ nõ aparet mihi ꝙ poſſem
ſatiſfacere niſi tradẽdo illud qð
debeo · ⁊æ tñ ſatiſfacerẽ tradẽdo.
morellũ.igit᷑ vel bꝛunellũ vel ſal
tem morellũ debebã.⁊ ita de fa⸗
uello.Sed nõ credo ꝙ hec ſitcõ
cedẽda:debebã morellũ vel etiã
omnẽ equũ ·qꝛ nõ ſᷣm talẽ rõnem
fctã fuit obligatõ.⁊ tñ hec ſigni
ficãt ꝓpões iſte ꝓpt᷑ appellatõʒ
rõnis aparte poſt. Ad rõnes in
oppoſitũ.Ad pꝛimã nego ꝙ oꝑ⸗
teat me ſoluere omẽqdᷣego debeo
ſed ſufficit ꝙego ſoluã aliquidvł
aliq̃ tm cui vel quibꝰ cõueniat t᷑
minꝰ ſ̃ᷣm quẽ facta fuit obligatõ
vt ſi debeo quĩqʒ rolidos:iñ ſuffi
cit ſolũ quatuoꝛ ſolidos ſoluere ·
qꝛ illi non ſũt quinqʒ ſolidi licet
ſint partes quin qʒ ſolidoꝝ. Ad
aliã dico ꝙ equũ regis debeo et
ad equũ regis ſoluere me obliga
ui.idõ ſi illũemerẽ vel ꝙdaret᷑ ini

facere.Naʒ vno mõ ſatiſfaceꝛe eſ bi ⁊ſoluerẽ ego eſſẽ abſolutꝰ ſed

ſet tradere morellũ alio mõ eſſet
tradeꝛe fauellũ · Jhᷣo egredit᷑ du
bitatõ vtꝝ ad omẽ ſatiſfacere e⸗

nec debeo equuʒ regis nec meo⸗
bligaui ad ſoluendũ equũ regis:
net tu potes petere equum regis

gotẽoꝛ vł ad nullũ ſatiſfacẽ ego niſiſub aliqua diſiũctõe ad alios

illginen

guimn ſib alivoſn
b pomibſopomit tan

(uturg ſoponit om
Veſignifcaretgſuppone

frbutuegehocrerbüſu
ſenterninos appellareſe

n. Adalaz oicognon
os:ſel duos debe) n
Podnos (oleateſed di
leſtaualberillop duor

ſCuiuumcapiwlun

Vonum capitulu⸗
nlalndusan
„Conbns deg hn
Misſun hergue lnr

nid6 Pilodeſin

worellä⸗ debebi, iſtadeft⸗
b.Sednö cedo ghecſitu
cnedebebi morellü veleti

equi ge nößntaleröen
uit obligat⸗t ti heciaa
ppoesiſte ppt appellet
upartepoſt, Aa rönesn
ſit. Ad peimi nego go⅜⅞

leſoluere omeqdego deden

Akichgegoſolui dicaid

tin ul den quide cöuenint

ßn que facta fuitoblga.
debro gliqz olldos iflf

li auatuor ſolidos ſolun
ſütquinqz ſolallen
ontes gunnz ſ jx·

quia illum nõ ꝓmiſi tibi ſᷣm rõnẽ
ſm quam dicitur equꝰ regis.ſed

fmindeterminatã ⁊ ↄfuſai röõnẽ

huius terinini equs· Ad aliam di
co ꝙ nõ eſt ibi talis cõfuſio ſicut
eſſet ꝑ diſtributõnem termini pᷣce

dentis ſed ſic ẽ ↄfuſio:ꝙ nõ ↄtin

git deſcẽdere ſub terio a ꝑte poſt
immo nec ſic mutare terminuʒ ꝓ
pter hoc ꝙ appellat ſua mrõnem
tñ ↄtingi tipſum mutare a ꝑte añ

Igeo ex ſic ↄfuſoaparte poſt põt

ſequi nõ cõfuuma parte ante.lʒ
non ſi t ita de ↄfnſione ꝑ diſtribu

tion· Ad aliam dico aliqñ ex
termuo nẽ diſtributo ſequi᷑ipſe
diſtꝛibutꝰ gratia materie.ex eoꝙ;

nõ eſt maioꝛ ratio ðᷣ vuo qᷓ;de alio
vt ſe quit᷑ aliquishomoeſt.ergo
omnis hõ elt · ⁊ lidico.b. currit ſe
quiturꝙæſi b. ꝓaliquoſupponit ꝙ
b. ꝓ omĩ b· ſupponit tamen nõ ſe
quiturꝙ ſupponit ꝓ omni b.qᷣa

hoc ſignificaretꝙ ſupponeret di⸗

ſtributiueqꝛ hocverbũ ſupponit.
facit terminos appellare ſuã rati
onem.Ad aliaz dicoqnon debeo
duos:ſed duos debeo nõ capiẽ⸗

do duos collectiẽſed dſtributĩe:

id eſt quẽlibet illoꝝ duoꝝ
Quintum capitulum

Vintum capitulũ erit de
ampliationibus et reſtri⸗
ctionibns de quibus ſup
ponẽda ſunt hec que dicta ſũt in
ſũmulis incapitulo de ſuppoſiti
onibus · Et nunc circa hoc foꝛ⸗
mãtur aliqua facilia ſophiſmata
¶ Pꝛimum ſophiſma.

.

Liquis equus nõ eſt. Pꝛo
batur qꝛ nullũ coꝛruptum
eſt ſed aliquis equus eſt coꝛrup⸗
tus ergo aliqͥs equus ñ ẽ Modꝰ
arguendi eſt bonꝰ ⁊ foꝛmalis qͥa
inquarto modo pᷣme fi gure· ma
loꝛ eſt vera quia corruptio ẽ mu
tatio de eſſe ad non eſſe.qꝛ coꝛru
ptum non reuertitur idem in nu
merovt patet inſecundo degene
ratione · Etiam patet:quia omĩs
equus qui morit᷑ moꝛiendo coꝛ
rũpitur:cnm eius foꝛma ſit edu⸗
cta depotentia materie:mõ mul
ti equi moriebant᷑ ⁊ ſunt moꝛtui
̊ nonſolũ aliqs equuscoꝛruptꝰ
eſt immo multi Simili ter de ge⸗
nerandis qꝛ nullum generãduʒ
eſt ⁊ aliquis equus eſt generãdꝰ
ſcʒ ille qui cras generabitur.igi
tur · ¶ Oppoſitũ arguitur qꝛ op⸗
poſitũ ſophiſmatis eſtveꝝ · quia
oĩs equus eſtvtper indutõnẽpʒ.
gſophiſma eſt falſũ · Rñdet᷑ꝙ ſo
phiſma eſt falſũ Et dicofoꝛina
arguẽdi ñvʒ ·qꝛ examplioꝛi ſup⸗
põe t᷑mĩ ſine diſtributõe nõ ſeqᷣt᷑
ille terminꝰ ſub minꝰ ampla ſup
poſitõne. Mõ ĩ ſecũda pꝛemiſſa
aliquis equꝰ eſt coꝛruptꝰ.ille t᷑⸗
minꝰ equꝰ ampliatur ad ſuppo⸗
nẽdũ ꝓ pꝛeteritis ꝓ pter qð illð
pᷣdicatũ coꝛruptꝰ ẽ pꝛeteriti tem
poris ⁊in ↄcluſiõe nõ ſic ãpliat᷑.
Et itaſłr in ſcðᷣa pᷣmiſſa.aliqͥs e
quus eſt generãdꝰ velgnã bit᷑ ille
terminus equꝰ ampliatur adſup
ponendũ ꝓ futuris ⁊ ñſic ãpliat᷑
inocluſione.ſʒ tñ pᷣcauendumeſt
de illa ꝓpõe.nullũ moꝛtuum eſt.
qꝛ bo:dtltigurri narwu E
iii.

põt eſſe vna dictio /ſcʒ verbũpᷣte ſillogiſmꝰ intercia figura nõ va

ritiꝑfecti tpᷣis· ⁊ tũc hec ſola dic
tio nullũ ſubſtãtiatũĩ neutrogñe
eſſet ſubiectũ ⁊ tũc eſſet flãpꝛo
poſitio:qꝛ valeꝛet iſtaʒ / nihil eſt
mortuũ.Alio mõ hoc totũ moꝛ⸗
tuũ ẽ/põteẽ due dictõnes:ſcʒ eſt
verbũpñtiſ tẽpoꝛis:⁊ moꝛtuum
participiũ.⁊tũc moꝛtuũ :elſlet ſhᷣ
iectum huius ꝓpõnis ⁊ eſſet ꝓ

poſitio concedenda.
¶ Secumdum ſophiſma.
Ullus homo ẽ moꝛtuꝰ.qð

ꝓbatur ꝑ inductõnẽ in oĩ
bus homĩbus· Iterum ꝑſillogiſ

muminpmo modo ſecũde figure
nullũ moꝛtuum eſt aĩal:et omĩs
homo ẽ aĩal:ergo nullus homoẽ
moꝛtuus· Similiter intcia figu
ra ꝑ ſillogiſmũ ad impoſſibłe:qꝛ
omĩs homo eſt animal:quidam
homo ẽ mortuus:g qnoddãmoꝛ
tuũ eſt aĩal ↄcluſio eſt falſa ergo
aliqua pᷣmiſſaꝝ · ſed non maior g
minoꝛ ¶ Sppoſitum arguitur qꝛ
ↄtradictoriũ ſophiſmatis eſtve
rum/ſcʒ aliquis homo ẽ moꝛtuꝰ
ĩmo młti ſũt moꝛtui g̊ ⁊c · Rñde
oqꝙ ſopbiſma ẽ falſũ:⁊ in duc tio
tua ẽ inſufficiẽs ſi fiat ſolũ de ho
mibꝰ qui ſũt:ĩmo oʒ ꝙ fiat deho
mãbꝰ qui fuerũt ꝓ pt᷑ hocꝙ ſubie
ctũ ſophiſmati ẽampliatũ ad pᷣ
terita ꝑ h̊ pᷣdicatũ moꝛtuꝰ. Siłr
ille ſillogiſmꝰ inſcdᷣa figuꝛanon
vʒ:qꝛ bõ in minori ꝓpõnenõerat
ampliatꝰ ⁊ in ↄcłoe ẽ ampliatꝰ⁊
diſtributus · Mõ ex minꝰ amplo
nõ ſequit᷑ ma ꝗᷓ ampũ odiſtribu
tione magis ãpli:vt nõ ſequitur
oĩs hõ curritgoẽaĩalcurrit Sił:

lʒ qꝛ mediũ ſcʒ iſte t᷑miuꝰ hõĩma
ioꝛi ꝓpõe diſtribuit᷑ ſub mĩoriã
pliatõe qꝛ ſolũ ꝓpñtibꝰ.⁊ in mi⸗

noꝛi ſumebatł᷑/ ꝓ maioꝛi ãpliatõe

qr aãplistꝰ erat ad pᷣtita iõ mĩoꝛ
poterat eẽ vᷣa ꝓaliquo pᷣtito ⁊ ñ
ꝓpñji.qr nõ ſedebat ſbᷣ diſtribu
tõe maioris iõ ꝓnullo eodẽ erat
ↄnexio extermoꝝ ĩmedio:⁊ exſo
utõibꝰ illoꝝ duoꝝ ſophiſmatũ
ↄcludẽdũ ẽ coꝛrelarieꝙdictimõi
ſillogiſãdi in pꝛĩa fignra ſecũda

⁊ ᷑cia nõ ſũt foꝛmales. Non eĩ te

nẽt in oĩ matiã łlʒ tenerẽt ſẽꝑ vbi
nulla eẽt ãpliatõ:immo foꝛte ad
huc detmĩs deſancta trinitate in

quibꝰ etiã pᷣmꝰ moꝰ pꝛime figu⸗

ꝛenõvaleret ſhᷣhac foꝛma ſillogi
ſandi / oĩs dens ẽ filiꝰ /oĩs pater
dei ẽ deus: ergo omĩs pater dei

eſt filius.Sed ad faciẽdũ illosſil

logiſmos foꝛmales oꝑtet foꝛma
re/ ꝓpõnes cũ illa additõe quodẽ
vᷣbigr̃a oẽ qð eſt b eſt a.om̃e qðẽ
c.eſt b· ergo om̃e quod ẽ c.eſt a.

Vñ ſi ſic forteſilłusvaleret indi

uinis:verbiga ille eſſet boꝰ ſil⸗
logiſmꝰ/oẽ quod ẽ deus ẽ filius

oẽ qð ẽ pater dei ẽ deus · ergo oẽ

quod ẽ pater dei ẽ filius. Vñ ali
qui negauerũt ↄcluſionẽ qꝛ nega
bant matorem.⁊ alii conceſſerũt
maiorem concluſionem ⁊ totum

qꝛ hec dictio qð eſt in neutro gñe
ſubſtãtiuata eſt terminꝰ ſubſtan

tialis nõ ꝑſonalis de iſtis tamen
nihil aſſero ſed totũ relinquo do
ctoribꝰ nr̃is inſacra theologis

¶Tercium ſophiſma.

R

logſuimtellign
can teligibis
sthinteiollu
nimzehnnulleir
nendininuenten 0
dininuesderutlone
lurſtutcoirr ſ
cvendo ſueseltb
loaregolontes etho⸗
chihrs inpoletlꝛe
ſnse. Antecedescoit
r⸗conſequentia pate
Coaneichricus eine
qucrode Aaporer⸗
quld velnichil. Sie
annchritus igligt
ſilla potenna nichi
elcere ntichriſtus
ſaurdicereantichrit
Nerarpel gaͤtichriſtun
lethocdlceret abſun
ichnſtus egenen⸗ b.
fueſin gentdl
Rglult weclcanmn
ninmn notenor
waegſcdiſne

us: ejgo onis onterci
.Oed ſacetilooſi
8 fomales ogtet fom
ts chllladdltöeqvod⸗
egdeſtb eſta oeqde
go ofe qvodẽ ceſ̃.
ſorteſlk usvalererindi
erdigia Mecherdoſi⸗
ot quodt deusefllins
pater del deus e goi
parerdalifilius. Gial
merüracloſtone genegt
orem. Lali conceſerit
anclſinenennn⸗
ooSctet α
. unmi⸗ ſublian
Conalis deifistalnen
ſedtotirelingvo do
znlacu tber

ſphlima.

Atichriſtus eſt. Pꝛobatur
antichriſtus ẽ itelligibilis
ergo antichriſtus ẽ.Añcedẽs pa
tet quia idem ſignificat ĩtelligibi
le ⁊c[poſſe intelligi.⁊ hec ẽ vera an⸗

tichriſtus põt intelligi cũ per hoc

nomẽ antichriſtus ſignificetur er
go bec ẽ vera antichriſtus ẽ intel
ligibilis · Sed etiã ↄſequentia pʒ
per locum a parte totius in mõ ad
ſuum totum · NHec poteſt ãquis ne

gare illum locumĩ ꝓpoſito ex eo

ꝙ fit determiãtio diminuẽs:quia
uichil pertinet ad diminutõnẽ ali
cuius ꝙſit intelligihłe:cum deus
ſit ſũme intelligiblĩs.Etcum lo⸗
cus a parte totius ĩ mõ nonvidea
tur impediri niſi ꝑ de terminatio⸗
nem diminuentem ex eo ꝙ ipᷣa eſt
diminuẽs de ratione eius cni ap⸗
ponitur:ſicut coĩter ſolet dici. At
arguendo /ſoꝛtes eſthomo moꝛtu
us:ergo ſortes eſt ho. Item anti
chriſtus ẽ in potẽtia ergo ãtichri
ſtns ẽ. Antecedẽscoĩter concedi
tur · conſequentia patet quia ſi di
co antichriſtus ẽ in potentia:ego
quero de illa potẽtia vtrun eſt ali
quid vel nichil.Si ẽ aliquid tunc
antichriſtus ẽ ĩ aliquo ergo eſt.⁊
ſi illa potentia nichil ẽ tunc eque
ẽ dicere antichriſtus ẽ in potẽtia
ſicut dicere antichriſtus eſt in chi
mera:vel ꝙaãtichriſtus ẽ in nichi
lo.⁊ hoc dicere ẽ abſurdum. Iteꝝ
atichriſtus ẽ generabilis:ergo ꝑ
cõuerſionẽ generabile eſt ãtichri
ſtus ex quo ſequiturꝙantichriſtꝰ

eſt:quia pꝛedicatum appellat ſuã
rationem pꝛo tempoꝛe verbi · Re

ſpondeo ꝙſophiſma eſt falſum.

Et tunc ad pꝛimaʒ pꝛobationem
ego concedo ꝙ antichriſtus eſt in⸗
telligibilis.ſed nõ ſequitur ꝙ an⸗
tichriſtus ẽᷣ.quia hoc pꝛedicatũĩ
telligibilis:eſt uomen potẽtie qð
ſupponit pꝛo eo qnod poteſt eſſe/
licet non ſit:⁊ ſic ſubiectum et pꝛe
dicatum bene ſupponunt ꝓ eodẽ
ideo pꝛopoſitio eſt vera.ſed ĩ illa
antichriſtus eſt:ſubiectum ꝓnul
lo ſupponit:quia pꝛedicatum nõ
permictit ipſũ ſupponere pꝛo his
que nõ ſuut.ideo pꝛopoſitio ẽ fal
ſa. Sed obiicitur:qnia non eſt de
terminatio dimi nuẽs que debeat
impedire locum atoto in modo.
Item er ſi impediretur conſequẽ
tia:hoc eſſet ꝓpter ampliationem
ſed nulla eſt ampliatio quis ſubie
ctum ẽ terminus ſingularis:cuiꝰ
ſuppoſitio ampliari nõ poteſt · cũ
nõ poteſt ſupponere niſi ꝓvno ſo
lo.Ad pꝛimam obiectionem dicẽ
dum eſtqnon ſolum determinatõ
diminuens immo etiam determi
natio amplians impedit cõſequẽ
tiam.ſicut pꝛoceſſus ab amplioꝛi
ſine diſtributione ad miuus am⸗
plum·. Sed ad ſecũdam obiectio⸗
nem ego concedo ꝙ nõ eſt ibi pꝛo
pꝛie ampliatio huius termini an⸗
tichriſtus:nec ẽ ꝓceſſus a magis
amplo ad minus amplum . ſed eſt
quod peius valʒ a termino ſuppo
nẽte pꝛo aliquo ad teꝛminum pꝛo
nullo ſupponẽtem.Ad aliam con
cedo ꝙ antichriſtus eſt in potẽtia
ad illum ſẽſum ſolum mõ ꝙ anti
chriſtus poteſt eſſe.⁊ non quia ſit
in aliqua re que vocetur potentia
ideo non eſt bene vrogald locutlo.
i

2
☛

Ad aliam ego dicoꝙnõ ẽ bona 2 valet argum ẽtũquia deficit rõne

—

uerſio anti chriſtus eſt generabl

8 appellatiõis.Ham iſte terminus

ergo generabile ẽ antichriſtus qe equus ſ enex ĩ minoꝛi ꝓpõne ap⸗

in ancedẽte ꝑmittitur iſte termi⸗ pellat ſenectutẽ ſub diſ iunctione
nus ãtichriſtus ſupponere ꝓhis ꝓP tempoꝛe pñti vel futuro.⁊ ĩ cõ

que poſſũt eſſex non ſunt:in ↄñte cluſi lone ſoluũ ꝓpñti.ideo pcedit᷑

aute nõ ꝑmittitur ſed opoꝛtet ſi

cõuertere. ergo generabłeẽ vłpo nõ valet ↄſequẽtia. ideo infertur
teſt eſſe ãtichriſtus Et illa anti⸗ coꝛrelarie ſi icut pꝛius ĩferebatur D

adiſiũcto ad ꝑreʒ eius quo inodo

chriſtus generabitur:debʒ puerti ꝙ illi modiſi illogiſandi nõ ſũt foꝛ
ergo quod generabitur eſivel erit males.niſi ꝓpõnes foꝛmentnur cũ

antichriſtus.ſicut etiaʒ equus eſt
moꝛtuus:ergo moꝛtuũ eſtvel fuit
equus .
Duartum ſophimm.
Vnis equus ſenex ẽ moꝛi⸗
turus ponendo ꝙnõ ſint nec dece
tero erunt niſi duo equi qui ſunt
vel erunt fauellus ⁊ inoꝛellus.⁊=
illiambo ſint iuuenes tñ ſeneſct
⁊tunc moꝛiẽtur:⁊ponitur cũ hoc

deus miraculoſe omnia alia cõ

ſeruabit eternaliter.⁊ ꝙ decetero
nihil aliud ſeneſcet nibil etiã mo
rietur. Et tunc ꝓbatur ſ- ophiſma
qꝛ omĩs qui eſtvel erit equꝰ ſenex
eſt moꝛiturus:vt patet ꝑ caſuʒ.er
go omis equus ſenex eſt moꝛitu⸗
rus:⁊ gpparet ↄña ab equiualete
ad equiualẽs. ſ Oppoſituʒ argu
itur:quia omnis equus moꝛiturꝰ
eſtiuuenis:vt patet per caſum.et
omis equus ſ enex eſt equus moꝛi
turus.vt ponitur in caũ.ergo oĩs
ſener ẽ lunenis. hic eſt ſillogiſm⸗
inpꝛi mo mõ prime figure.et t̃ o⸗
cluſioðs falſ. az impoſiibilis.ergo
⁊aliqna pꝛemiſſe qꝶ ⁊ nõ maioꝛ:qꝛ
ↄſonat caſui ergo minoꝛ qne ẽ ſo
phiſma ẽ falſa. Reſt põdetur ꝙ ſo
phiſma in caſu poſito ẽveruʒ:nec

illa additione quod ecc.
. Quintũ ſophiſmags.··
ODeruptum eſt generãdum 2

? generãdũ eſt coꝛruptum.

Pꝛobatur qꝛ pꝛedicatũ qð eſt ge

neraãdum ampliat ſubiecium.cuʒ

ſit futuri tẽpoꝛis ad ſi upponẽduz
ꝓfuturis.ideo iſta ꝓpõ coꝛruptũ
eſt generãdũ va let iſta.qð eſt vel

erit coꝛruptum eſt generadum. et
hecẽ vera ꝓilla ſecunda ꝑte diſiũ
ctiue.Nam aliquid erit coꝛruptũ
quod ẽ generanduʒ vt equus qui
cras gnabit᷑.ergo ſophiſmaverũ
Et ſimiliter arguitur ꝙ hec eſt ve

ra generandum eſt coꝛruptũ quia

Ppter ampliationem ipᷣa equiua⸗
let iſti:quod eſt vel fuit geuerãdũ
eſt coꝛruptũ.quod ẽ verũ de eqno
Ariſtotelis.ille em̃ fuit generadꝰ
ettamẽ ẽ coꝛruptus. Sed oppoſi⸗
tum videtur determinaſſe ariſtote
les ĩ fine ſecuudi de geneartõe.qꝛ
impoſſibile ẽ vt dicit coꝛruptũ re
uerti idem in numero.⁊ tamen re

uerteretur ſi generaretur.ergo ſo

phiſma eſt falſũ. Iterũ nullũ qðẽ
coꝛruptũ ẽ generãdũ. ſed omne
coꝛruptum eſt coꝛrupt ũ:ergo nnl
lum coꝛruptum eſt generandum

ſeharreſpiuz retern
cgoterminlno peoe
nnt.ideo ludinn.
ng ichimen
batum. Ad peini rar
goſtiduogllac en
Poteſt generarl.quiau
iſt eleconmrumpo⸗
iii enaz verü eſt coꝛ
ribltur auls uoge
mrun generabltur ſec
faleconnptumdegenen
coꝛruplupot regtarie
meegenerunci gui⸗
ſet aſti ninoeſe
nſtertlia NMe regen.
tinpoſſbkenann

—

Peſelennöne loqued

a plllaſecunda gediſiß
m altqulc entconpi
