ineſibl coreſßß
lacndeßn y verig vel)
ſunnpone ezliſ
n ienitpl⸗ Krie
n

nec ðᷣ eius dicto ſcʒ negatũ eſſe aĩal
verificat᷑ ly verũ.et per ↄñs falſum
eſt negatũ eſſe aĩal eſt verũ.¶ Id ſo
phiſma rñdetur ꝙ ly negatũ põt eſſe
mii caſus vel actĩ. ſi pꝛimo medo eſt
veruz: qꝛ ſignificat ꝙ aliquid qð eſt
negatũ eſſe aĩal eſtverũ.et hoc eſtve
rum ſicut, ꝓbauit pᷣma ratio. Si sũt
ſcðo modo ſic ẽ fal ſum.nam vᷣm hoc
ſubm ſophiſmatis eſt hoc totale di⸗
ctum negatũ eſſe aĩal.⁊ tale dictum

non eſt verũ ſicut pꝛobat ſcðᷣa ratio.
Aliter dẽ ꝙ ly negatũ potelt cõſtrui

cũ hoc verbo eſt vel cũ hoc ĩfinitiuo
eſſe. Si pꝛimo mõ ſic eſt ſenſus ſo⸗
plhiſmatis qð eſt negatum eſſe aĩal
eſt verũ.⁊ in hoc ſenſu ſophiſmaeſt
verũ ſicut pꝛobat pꝛuna ratio.q deũ
eſſe eſt negatũ eſſe aĩal ⁊ deũ eſſe eſt
verũ Si ſcðᷣo modo ſic ſophiſma eſt
falſum ſicut ꝓbauit ſcdᷣa ratio:qꝛ in
illo ſenſu ly veruʒ enunciat᷑ de dicto
huiꝰ pꝛopõnis negatũ eſſe aĩ al.et ſic
lignificat ꝙ hec pꝛopõ ſit vera nega⸗
tum eſt aĩal.modo hoc eſt falſum/et

Fm hoc ſophiſma eſt falſum. Et per

hoc ſoluuntur rationes.

Sophilma ·ii.
Tu nõ potes vere negare te nõ eſſe
aũinũ. Pꝛobat᷑ ſophiſma.tu nõ poteſ
vere negare neceſſariũ ſed te non eẽ
aſinũ eſt neceſſariũ. ergo tu ñ potes
vere negare te nõ eſſe aſinũ ¶ Scðo
ſic arguitur.ſi tu poſſesvere negare
te non eſie aſinũ tunc tu poſſes vere
ↄcedere te eſſe aſinũ. modo hoc e fal
ſum.pꝛobatur ↄña.nam iſte ↄdicunt
tu es aſinus tu nõ es aſinus.ſed qui

põt vere negare vnum vᷣdictoꝛiũ põt

vere ↄcedere reliquũ.ergo ſi tu poſ⸗
ſes vere negare te nõ eſſe aſinum tu
poſſes vere ↄcedere te eſſe aſinũ: qð

eſt eius ↄtradictoꝛiuʒ. falſitas ↄnñtis

patet.nullũ ĩpoſſibile poſſes vere cõ
cedere:ſed te eſſe aſinũ eſt ĩpoſſibile

ergo te eſſe aſinũſtu non poſſesvere
ↄcedere. ¶ Impꝛobat ſe ophiſma. LZu
nõ potes vẽre negare te non eſſe aſi
num ergo tu non potes vere negare
ꝙ tu non es aſinus.et ita non potes
vere negare ꝙ nõ ſis aſinus. et ſi ſic
nõ potes vere negare quĩ ſis aſinus
⁊ ita ſequit᷑ ꝙ tu es aſinus.¶ Scðo
ſic arguitur.ↄdictoꝛiuʒ ſophiſmatis
eſt veꝝ ergo ſophiſma ẽ falſum.ↄña
tenet ⁊ añs ꝓbatur.nã eius contra⸗
dictoꝛiũ eſt. tu potes vere negare te
nõ eſſe aſinũ. et hoc eſt verũ:qꝛ vere
ita eſt ꝙ potesvere negare te non eẽ
aſinũ cum in libera tuavoluntate ſit
cedere vel negare iſtã tu ñ es aſinꝰ
¶ Ad ſophiſma rñdetur ꝙ ly vere po
teſt determniare hoc verbum poteſt
et ſic negatur ſophiſma.⁊ hoc ꝓbat
ſecunda ratio iam facta in oppoſitũ
et nõ plus.vel ly vere poteſt determi
nare hoc verbũ negare.⁊ ſic ſenſus
ſophiſmatis eſt ꝙ tu nõ potes vere
rñdere negãdo iſtã pꝛopõnem tu nõ
es aſinus.et hoc eſt veꝝ ſicut pꝛobãt
due pꝛime rõnes. Zunc ad aliã vide
licet ad pꝛimã in oppoſitũ factaʒ rñ/

detur ↄcedendo ↄnñam. et qñ dicitur

tu nõ potes vere negsre ꝙ tu nõ ſis
aſinꝰ ergo nõ potesve negare ꝙ nõ
ſis aſinꝰ ↄcedit᷑.et qñ dr̃ tu nõ potes
vere negare ꝙ tu nõ ſis aſinus ergo
nõ potes vere negare quĩ ſis aſinus
nego hanc ↄñam. et cã eſt:qꝛ añs eſt
pꝛoxõ mere negatiua ⁊ ↄñs eſt ꝑꝛoꝑõ
affirmatiua denotãs ꝙ tu non potes
vere negare aliquid niſi ſis aſinus:
licet foꝛte ſit pꝛopõ aduerſatiua de
quibus quidẽ aduerſatiuis dicebat᷑
in pᷣma parte huiꝰ tractatus in ꝑmo
ſophiſmate. Infimta ſunt finita.
Hc reſtat ponè ſophiſmata hñtia
diff icultatẽ rõne illius negatõis no.

Sophiſma.iili.

eſt iſtud. Quod non ẽ eſt. Pꝛobatur

Demöſtrata iſta negatione no: tunc
hec ẽ vera hoc cẽ. Tunc ſic hoc ẽ hoc
eſt qð nõ eſt:g qð nõ eſt ẽ.diſcurſus
ẽ bonꝰ maioꝛ ẽ vera ⁊ minoꝛ F. hoc
eſt nõ: ergo hoc ẽ qð nõ eſt. ̊ qð eſt
non eſt. ¶ Seðdo ſic ar̃.qð eſt non ẽ:
ergo qð non ẽ eſt.ↄña tenet/ añs pʒ.
oĩs negatio eſt ens: ſed qð ẽ non eſt
negatio.ergo qð eſt non ẽ. diſcurſꝰ
ẽ bonus:qꝛ in darui & ⁊c.¶ In oppo⸗
ſitum ar. nam ſequit᷑ qð non ẽ eſt:⸗
qð non ẽ ens eſt ens.mõ hoc ẽ falſũ
Ad ſophiſma rñdet᷑ ꝙ ly non p̃t te
ueri materialit vel ſigàtiue.ſi pᷣmoꝰ
ſophiſma eſt verũ.ſi ſcðᷣo mõ ſophiſ
ma ẽ flm.⁊ ſᷣm hoc ſoluũtur rõnes.
Sophilma v.
Hon alidqd eſtvel hõ eſt aſfnus ẽ pꝛo
põ diſiunctĩa. Pꝛobat᷑.oĩs illa pꝛopõ
ẽ diſiüctica q̃ ↄponit᷑ ex duabꝰ cathe
goꝛicis mediãte illa ↄiũctione diſiũ
ctiua vel: ſed ſophiſma ẽ hmõi. ̊ eſt
pꝛopõ diſiũctiua.vel ſic meliꝰ: ſʒ iſta
ꝓpõ nõ aliqd eſt vel hõ eſt aſinꝰ ↄpo
nitur ex duabꝰ cathegoꝛicis.ꝗ̊ iſta ẽ
pꝛopõ diſiũctiua.ſ¶ Impꝛobat᷑ ſophiſ
ma.nõ aliquid ẽ vel hõ eſt aſinus eſt
pꝛopõ diſiũctiua: ſed hõ eſt aſinꝰ nõ
eſt pꝛopõ diſiũctiua, ergo nõ aliqd ẽ
eſt ꝓpõ diſiũctiua.ↄña tʒ a deſtructi
one vmꝰ partis ad aliã partẽ.fłitas
ↄãtis pʒ de ſeſ Scðo ſic ar᷑.nã ſeqᷣt
nõ aliquid ẽ vel hõ eſt aſinꝰ eſt ꝓpõ
diſiũctiua:ergo nichil ẽvel hõ eſt aſt
nus eſt pꝛopõ diſiunctia ſʒ hoc ẽ flmn
ergo ⁊c. ↄña tʒ eo ꝙ nõ aliqd ⁊ nihil
equipolẽt. ſed falſitas ↄñtis pꝛobat᷑.
nã iſta nichil ẽ vel hõ eſt aſinꝰ ẽ vna
pꝛopõ diſiũctiua cuiꝰ tam pᷣma pars
ẽ falſa ſcʒ nichu eſt q; ſcða ſcʒ hõ eſt
aſinꝰ eſt pꝛopõ diſiũctiua. Tertio ſic
ↄdictoꝛiũ ſophiſmatis eſt verũ ergo
ſophiſma ẽ falſum. ↄña tenet ⁊ añs
ꝓbatur.naʒ ↄtradictoꝛiũ ſophiñ mat
eſt aliquid ẽvel hõ eſt aſinus ẽ pꝛopõ

diſtũctiua et hoc eſt veꝝ: qꝛ ly aliqᷣd
eſt vel hõ eſt aſinus ẽ pꝛopõ ↄpoſita
ex duabus cathegoꝛicis mediãte iſta
comiũctiõe vel. Ad ſophiſma reſpõ
detur ꝙ ipᷣm poteſt capi in ſenſu in
quo ẽ pꝛopõ cathegoꝛica de ſubiecto
tñ diſiũcto.et ſic ſubᷣm ſophiſmatis
eſt hoc totũ non aliquid eſtvel hõ eſt
aſinꝰ.et pꝛedicatũ eſt iy pꝛopõ diſiun
ctiua.⁊ in hoc ſenſu ſophiſma ẽ veꝝ

vt ꝓbat pꝛima rõ.nec ↄtra iſtũ ſenſũ

vadunt alie tres rõnes. Scvᷣo modo
pᷣt capi ſophiſma in ſenſu in quo eſt
diſiũctiua cuiꝰ ſcðᷣa pars ẽ iſta hõ eſt
aſinꝰ eſt pꝛopõ diſiũctiua.et pᷣma ꝑs
eſti nõ aliquid ẽ ⁊ in ulo ſenſu ſophiſ
ma ẽ fłm eo ꝙ ſic eſt vna diſiunctĩa
cuiꝰ ambe ꝑtes ſunt falſe.⁊ hoc pꝛo
bant alie tres rões/ nec ſic ↄdictoꝛia
ſophiſmatis ẽ iſta.aliqᷣͥd eſt ⁊c. ſicut
data eſt:qꝛ ſunt ãbe affirmatiue diſ⸗
iunctiue ⁊ ſunt ãbe falſe. Sed ſic ca
piendo ſopliiſma ↄᷣdictoꝛiã ipſius eſt
vna copulatiua ↄpoſita ex cathego⸗
ricis odicentibꝰ cathegoꝛicis ullius
diſiũctiue.nec tũc illa negatio nõ in
dicta pꝛopõe ferrere ſupꝛa totã pꝛo
põnem et nõ ſupꝛa eius pꝛimã partẽ.

Sophilma vi.
Non aliqd eſt vel tu es hõ. Pꝛobat᷑
ſophiſma ſic.huiꝰ diſlũctiue alta ꝑs
ẽ vera ſcʒ tu es hõ ergo ipſa eſtvera
qꝛ adveritatẽ diſiũctiue ſufficit alte
ram partẽ eſſe verã.ſſ JIinpꝛobat᷑ ſo⸗
phiſma.õdictoꝛia eius ẽ vera ſcʒ iſta
aliquid ẽ vel tu es hõ ergo pꝛima eſt
falſa. ¶ Ad ſophiſma rñdetur ꝙ ita
uegatio nõ poteſt cadè ſupꝛa totã pꝛo
põnem ſequentẽ. ⁊ ſic ſigãt ꝙ nõ eſt
ita ꝙ aliqd eſt vel tu es hõ. et ſic ſo⸗
phiſma ẽ falſum.vel põt cadere ſolũ
ſupꝛa ly aliquid et ſic ẽ ſenſus nichil
eſt vel tu es hõ. ⁊ ſic eſt veꝝ vt ꝓbat
pꝛima rõ: qꝛ altera eius pars ẽ vera
ſcʒ tu es homo, nec ſic contradicto⸗

tonsi troponis negatlle ch
ſunitſtiflluh et n
utuus rncerechfuͤl⸗
conwea dil chenegird to⸗
ſtomssn tunc denotat onelen
ut hec ſignftat diad chten i
ſinuo, hoc eſt ven et ſic egripe
c nchil vel tu non cs aſine
ci eroiqꝛ alicra eius poroen⸗
mfntpc roro moergit. r
gtimg ineligatur n co⸗
ocoulatons ſc noͤ ſibi n
urlnalul entwes aſini
iigiefimarnn ci norz c

Pmaifnneuri
emn enaietlr in wracg etette
nmilln ei tſi a
4

andi n
fn

u ſtg ſun zdezfiman
unctret ſur ir fiſe Zacn⸗
ench ſceſu mi nſuu
ru, gulaer aregy,
ns Aaeenhy arhrgols ulus
lictine nee tir la negto non
1 popie ferrerei ſupu totu hio
en et nö ſuma eins dunu parti/
dophilma di.
N Mddeh da ues . Duntt
ſma ſc. hutd dſtächne ub⸗
ſeraſezu eoho ergo ſ ohin/

Mrertuti Mlucleifet dt

in mntcſe miſMnt iſ
iſmna davu: us? i
gvi⸗ in wez amn n
(eu iltturq
s

11lſelzit noe
imn ſanenti, rſeſ⸗ l ſo⸗

rium ſophiſmatis è aliud eſt vel tu
es homo:ſed iſta aliud eſt ⁊ tu nõ es
homo. ⁊ ulla ẽ falſa:qꝛ eſt vna copu⸗
latiua cuiꝰvna pars ẽ falſa.hoc ſolet
dici ſub gliis vbis: ꝙ in ſophiſmate
poteſt eſſe diſiunctio negationis vel
negatio diſiũctionis. pᷣmo modo ſo⸗
phiſma eſt verũ: qꝛ ẽ vna diſiũctiua
in qua diſiũgitur vna negatiua ab a
lia affirmatiua. Scðo mõ ſophiſma
eſt falſuʒ.nã tunc negatio fert᷑ ſupꝛa
diſiunctionẽ ⁊ ſic ſignificat quãtum
hec nõ eſt ita ſicut iſta ſignificat ali⸗
quid ẽ vel tu es homo.
Sophiſlma . vii.
Non alidd eſt ⁊ tu es aſinꝰ. Pꝛobat᷑
ſophiſma.eius ↄdictoꝛia eſt falſa ſcʒ
aliqd eſt ⁊ tu es aſinus. Imꝑꝛobat᷑
ſopiiſma. nã ſeqᷣtur ñ aliquid ẽ ⁊ tu
es aſinus:ergo tu es aſinus.ↄñs eſt
falſum.ptʒ ↄña a tota copulatiua ad
qualibet eius partẽ. ¶ Id ſophiſma

rñdetur ꝙ in ipſo negatio põt ferri

ad hoc verbũ eſt vel ad notã copula⸗
tionis.pᷣmo modo ẽ copulatiua cuiꝰ
partes ſunt iſte nõ aliquid.i.nichil ẽ
et tu es aſinus.⁊ ſic eſt copulatio ne
gationis.i.pꝛopõnis negatiue cũ af

firmatiua.et ſic ẽ falſa:qꝛ eſt vna co

pulatiua cuius vtraq; pars eſt falſa.
Scðdo modo dicit᷑ eſſe negatio copu
lationis.⁊ tunc denotat᷑ non eſſe ita
ſicut hec ſignificat aliqᷣd eſt et tu es
aſinus.⁊ hoc eſt veꝝ et ſic equipolet
huic. nichil ẽ vel tu non es aſinus.et
hec ẽ vera:qꝛ altera eius pars ẽvera
Et ſᷣm hoc rõnes nõ pꝛocedũt: quia
ſi ſophiſma intelligatur ꝙ in eo ſit
negatio copulationis ſic nõ ſibi con
tradicit iſta. aliquid ẽ ⁊ tu es aſinus
qꝛ vtraq; ẽ affirmatiua cũ nota coꝑu

lationis affirmetur in vtraq;. et etiã

vtraq; ẽ falſa. Sed vt ſic contradic⸗
toꝛia eius eſt ita. nõ non aliquid eſt
⁊ tu es aſinus. ſᷣm ꝙ pꝛuna negatio

refertur ad notã copulationis ? non
ſupꝛa pꝛimã partem illius pꝛopõnis
Et hec equipolet huic diſiũctiue alt
quid ẽ vel tu nõ es aſinus. et hec eſt
vera: quia eſt vna diſiunctiua cuius
vtraq; pars eſt vera. Si autẽ ſ- ophiſ
ma intelligatur m ꝙ in eo eſt nega
tio copulationis ſic non ſequitur.nõ
aliquid eſt ⁊ tu es aſinus ergo tu es
aſinus ꝓpter hoc & vt ſic equipolet
negatiue ſcʒ iſti nichil eſt vel tu non
es aſinus. ad quam ſicut clarum eſt
de ſe non ſequitur iſta tu es aſinus.
VNecc ſic iſta non aliquid ẽ ⁊ tu es aſi
nus eſt copulatiua ſed diſiũctiua
Sophiſlma vii.
Von ſoꝛtes currit vel non currit.
Pꝛobatur ſophiſma poſito ꝙ ſoꝛtes
nõ cuꝛrat ſic.huius diſiũctiue altera
pars eſtvera ſcʒ iſta ſoꝛtes nõ currit
ergo tota diſtũctiua eſt vera. ¶ Im⸗
pꝛobatur ſophiſma. ſua contigdicto
ria eſt vera ſcʒ ſoꝛtes currit vel non
currit ergo ſophiſma falſum.ſ Se⸗
cundo ſic. Nam ſequitur non ſoꝛtes
currit vel nõ currit: ergo ſoꝛtes cur⸗
rit.ↄñs eſt falſum ꝑ caſum: ergo et
añs.cõſcquẽtia patet:qꝛ ex oppoſito
ↄñtis ſequitur oppoſitũ antecedẽtis
Seqᷣtur enĩ ſoꝛtes nõ currit g̊ ſor̃s
currit vel ñ currit:qꝛ quelibet cathe
goꝛica infert diſiunctiuã cuius ipſa
eſt pars.ſed iſta ſoꝛtes currit vel nõ
currit opponitur iſti non ſoꝛtes cur
rit vel non currit. ¶ ꝗd ſophiſma
re ſpõdetur ꝙ negatio in iſto pꝛimo
loco poſita poteſt negare verbũ vel
notam diſiũctionis. Si negetverbũ
ſophiſma ẽ verum qꝛ altera pars eſt
vera.Si neget notam diſiunctionis
ſophiſma ẽ falſum ⁊ ĩpoſſibile:quia
denotatur hanc non eſſe verã ſoꝛtes
currit vel nõ currit. modo hoc ẽ fal
ſum: qꝛ hec ẽ neceſſaria ſor̃s currit
vel nõ currit cum ſit diſiũctiua com

poſita ex partibus ab inuicẽ contra
dicentibus. Secundũ hoc dico ꝙ ſi

in ſophiſmate eſt negatio diſiuncti⸗
onis ſophiſma nõ eſt diſiũctiua affir
matiua ſed equipoſitione diſiũctiua
affirmatiua nõ tamẽ in pꝛopoſitione
diſiũctiua negatĩa.¶ Ad alias duas
rões ſimilit reſpondeat᷑. ¶ Ad pꝛimã
dicitur ꝙ ſi negatio pꝛima neget ver
bum lic iſte pꝛopõnes. ſoꝛtes currit
vel non cuꝛrit. non ſoꝛtes cuꝛrit vel
nõ currit non cõtradicunt: qꝛ vtracq
ipſaꝝ eſt affirmatiua qꝛ foꝛmale ſcʒ
nota diſiũctionis in vtraq; affirmat᷑
Ad aliã dicendũ eſt ꝙ ſi pꝛima ne⸗
gatio feratur ad verbũ iſta ↄña non
valet.nõ ſoꝛtes currit vel non currit
ergo ſoꝛtes currit. Nec ex oppoſito
ↄñtis infertur oppoſitũ añtis.Et qñ
dicitur ſoꝛtes nõ currit ergo ſoꝛtes
cuꝛrit vel nõ currit.dicendũ eſt ꝙ ve
rum ẽ ſed ulud nõ eſt oppoſitũ añtis
Nam iſte ſunt vere. ſoꝛtes currit vel
ſoꝛtes nõ currit ⁊ nõ ſoꝛtes cuꝛrit vł
nõ currit.ſᷣm ꝙ pᷣma negatio fertur
ad verbũ et nõ ad totã pꝛopõnem ſe
quentẽ illam negationẽ non

Sophilma ix.
MNon aliquis hõ currit ſi aliqð aĩal
currit. Pꝛobat᷑ ꝙ hec ↄditionalis ſit
falſa. aliquis hõ currit ſi aliqðᷣ aĩal
currit. ergo ſua adictoꝛia ẽ vera ſcʒ
iſta. non aſiquis hõ currit ſi aliquod
aĩal currit.¶ Impꝛobat᷑ ſic.Non ali⸗
quis hõ currit ſi aliquod aĩal currit:
ergo nullus hõ cuꝛrit ſi aliquod aĩal
currit.modo hoc eſt falſum. ꝓbatur
ↄña eo ꝙ non aliquis et nullus equi
polent. ¶ Ad ſophiſma dicendũ eſt ꝙ
in ipſo iſta negatio nõ poteſt cadere
ſupꝛa totã pꝛopõnem ſequentẽvel ſo
lum ſupꝛa pꝛimã partẽ eius.hoc ẽ di
ctu ſub aliqbꝰ vbis ꝙ in ſophiſimnate
põt eſſe negatio conditionis vel con
ditio negationis,. et iſta ſunt verba

antiquoꝝ ſophiſtarũ. Pꝛimo modo
ſopijiſma ſigãt tantũ quantũ hec.nõ
eſt ita ſicut hec ſignificat aliquis hõ
currit ſi aliquod aĩal currit.⁊ ſic ſo⸗
phiſma eſt verum. Secũdo modo ſo
phiſma ſigãt tantũ quatuʒ hec. ſi ali
quod aĩal currit ñ aliquis hõ currit
⁊æ ſic ſophiſma ẽ falſuʒ.in pᷣmo ſenſu
ſophiſma nõ equipolet huic. nullus
homo currit ſi aliquod aĩmal currit
eo ꝙ in illo ſẽſu negatio cadit ſupꝛa
foꝛmale pꝛopõnis ſcʒ ſupꝛa notã con
ditionis. ſed in ſcdᷣo ſenſu bñ equi⸗
polet huic eo ꝙ negatio tůc cadit ſo
lũ ſupꝛa vnã partẽ dicte pꝛopõms.et
ſᷣ̃m hoc rõnes vadũt vus ſuis.Sed
diceres q̃ eſt hec ꝓpõ nõ aliquis hõ
currit ſi aliqdᷣ aĩal currit in ꝙtuʒ ne

gatio cadit ſupꝛa notã ↄditionis. pöt

dici ꝙ ẽ ↄditionał ⁊ vlteriꝰ ꝙ eſt ne
gatĩa. Sed diceres ſi ſic videt᷑ ꝙ nõ
ſit vera eo ꝙ añs põt eſſeverum ſine
ↄſñte.modo ad veritatẽ ↄditionał re
quirit᷑ ꝙ añs non ſit veꝝ ſine ↄñte.
Rñdet᷑ ꝙ hoc intelligit᷑ de ↄditionali
aff iỹatiua. mõ iſta ẽ negatiua nõ ali
quis hõ ⁊c.Et ſitr intelligũtur alie
regule date de ↄditionalibus.

Sophiſlma .· x.
Aliq̃ cauſa hõ non ẽ hõ. Pꝛobat ſic⸗
nõ oĩ cauſa hõ eſt hõ:ergo aliqua cã
hõ non eſt homo. ↄña tenet regulã
eqpolentiaꝝ.añs pʒ:qꝛ nõ ꝑer foꝛmã
equi q̃ eſt c homo eſt hõ. S ñ ꝑ oẽm
cãm hõ eſt hõ. Snõ in oĩ cã hõ eſt hõ
Impꝛobat᷑: qꝛ ſi aliqua cã hõ non ẽ
hõ ſit illa cã a.tunc a cã hõ non E hõ
per a cãm h non ẽ homo. D aẽ cã

ꝙ hõ non ẽ homo. g hõ non ẽ homo

qð eit ſim.ↄña ꝓbat᷑. poſita cã poni
effectꝰ illius cuiꝰ eſt cã.ergo ſi a ſit
cã ꝙ hõ non ẽ hõ. ⁊ qꝛ a cã eſt ſe equit
effectũ eius eẽ ſcʒ hoĩeʒ nõ eẽ hoĩeʒ.

¶ Ad ſophiſma rñũdetur ꝙ in ipſo pᷣt
denotari cãlitas negatiõis vel negs

(tfinetais tenet ⸗uer
Gſis legntue qlis eſt eoho d⸗
gnen Aomegnni.ian
NCii Ra dshond und ial
Atno dedeatſic ertiſtican
Gial giquis hönont. porrur q
oonucrſio nõpalet Nã poſlto q
ſet niſ mys ho de oibus ho
le ais eſſet verʒ cer acert
ſo falſum ſe; omne aial ai
mri: de muo pie ſalſin
ig ipſe nöeſſctaia. Et o⸗
cranin alis imints ſine gi
iiniſtnois ſol aligs plan
ticnnerti nſtn ignen
cuenti in iſtz ois l
ſich atune ſol non cſra⸗
inſLetoſtef, eng

Nge Wndnal ed g
Pi. Ged decres ile weigni
ſt verneog is deſeſenſt
ite. moddo ad eritt Mirunn
qurit gais non ſt ven ſine n
idetivcimelgt oe toi
afiratiun, m ſtui iegatinano:
is hoͤ te. Et ſllrintellgzütur il
fegule dyee de dtttonaidus.
Sophilmä .
A auſah mniſp. rh
l

mo.Katenetben.
o non Rhomd Mie⸗

wmn Radi
vlenrirn ans gel ner
zwndeß o g ͤin

tio cãlitatis Ita ſunt vᷣba antiquoꝝ
ſophiſtau. et ſenſus coꝛũ eſt iſte ꝙ ꝑ

ſophiſma põt denotari ꝙ aliqua eſt

cã que ẽ cauſa eſſendi hoĩs non eſſe
hoĩeʒ.et ſic denotat᷑ cauſalitas nega
tionis ⁊ ſic ſophiſma eſt fm.vel põt
denotari ꝙ aliq̃ᷓ eſt cã que non eſt cã
eſſendi hoĩem non eſſe hoĩem. et ſic
dicitur denoĩari negatio cauſalitaſ.
a ſic ſophiſma eſt verum. et ſᷣm hoc
rõnes pꝛocedũt aliquo modo⸗

Sophilma . xi.
Ois homo alqð aĩal non ẽ. Pꝛobat᷑
qꝛ ſoꝛtes aliqð aĩal non ẽ: qꝛ ſoꝛtes
aĩal plato ñ eſt.⁊ plato aliquod aĩal
nõ eſt: qꝛ plato aĩal ſoꝛtes ñ eſt ⁊ ſic

de alus g ⁊c.¶ Scðo ſic.oĩs homo

unon om̃e aĩal eſt: ergo oĩs homo ali
quod aĩal nõ eſt.añs eſt verũ ergo ⁊
ↄñs.ↄna patet:qꝛ non oẽ aĩal et ali⸗
quod aĩal non equipolẽt.¶ In oppo
ſitum ar̃. oĩs homo ⁊c. ergo nullus
hõ aliquod aĩmal eſt.ↄñs eſt falſfum
ergo ⁊ añs.ↄña tenet:qꝛ negaꝰ poſt
poſita eqpolet ſuo ↄtrario. ¶ Scðdo
ſic.nã ſequit᷑ oĩs homo aliquod aĩal
nõ eſt:ergo nullũ aĩal homo eſt.ↄñs
eſt fn & et añs.ↄña tenet ꝑ ↄuerſio
neʒ vĩis negatiue q̃lis eſt pꝛopõ añs

in ꝓpõnem vlem negatiuã. Si autẽ

dicat᷑ ꝙ iſta. oĩs homo aliqð aial nõ
eſt nõ debeat ſic ↄuerti ſed ſic.omne
aĩal aliquis hõ non ẽ. ꝓbatur ꝙ illa
conuerſio nõvalet. Nã poſito ꝙ non
eſſet niſi vnus hõ de oĩbus hoĩibus
tunc añs eſſet veruʒ per aduer ſariũ
et ↄñjs falſum ſcʒ omne aĩal aliquis
hõ non ẽ:qꝛ de aliquo hoĩe falſum ẽ
dicere ꝙ ipſe nõ eſſet aĩal. Et poſſet
bene capi in alis minis ſine aliquo
caſu: qꝛ iſta oĩs ſol aliqs planeta nõ
eſt nõ conuertit in iſtaʒ.oĩs planeta
ſol nõ eſt. qꝛ tunc ſol non eſſet eo ꝙ
eſt planeta.¶ Tertio ſic a. eius con
traria ẽ verã eꝛgo ipſa ẽ falſa.ↄña tʒ

eo p cõtrarie non pñt ſimul eẽ vere.
añs patet:qꝛ eius ↄtraria eſt.oĩs hõ
aliquod animal eſt ⁊ illa eſtvera.
Quarto ſic ar̃.contradictoꝛia cius
eſt vera ergo ipſa ẽ falſa.ↄña tenet:
qꝛ ĩpoſſibile eſt contr adictoꝛiaſimul
eſſe vera. Añs patet.nã eius contra
dictoꝛia ẽ.aliquis hõ aliquod aĩal ẽ.
et illa eſt vera. ¶ Quinto arguitur.
oĩs homo aĩal non ẽ ergo oĩs homo
hoc aĩal non ẽ ⁊ oĩs homo illud aĩal
nõ eſt et ſic de aliis.ↄñs eſt falſum.
ↄñia pꝛobatur: eo ꝙ arguitur ab iſto
terinino aĩal ſtante confuſe ⁊ diſtri
butiue ad eius ſingularia. Sed ꝙ
ille terminꝰ animal ſtet confuùſe ⁊ di
ſtributiue patet.nã dictus terminus
negatur de hoc termio homo poſtqᷓ;
ſoꝑlyiſma eſt pꝛopoſitio negatiua ſcecd
quicquid negatio negat/ negat con⸗
fuſe ⁊ diſtributiue. Reſpõdetur ad
ſophiſma ꝙ ipſum eſt verũ ᷣm ꝙ ly
aĩal ſe tenet ex parte pꝛedicati.ſi enĩ
ſe teneret ex parte ſubiecti eſſet ne⸗
gatiua ſᷣm ꝙ eſt õo verũvel falſum
ſignificãs ſicut iſte terminus at̃al ſe
tenet a parte pᷣdicati ſic ſophiſma ẽ
verũ eo ꝙ iſte terminꝰ aĩal ſtat con⸗
fuſe tantũ:quia negatio ſequẽs non
habet vim ſuꝑꝛa ipſum.qꝛ negatio ñ
agit ante ſe ſed retro ſe.¶ Ad rõnes
¶ Ad pꝛimã negatur ↄña.et quando
dicitur negatio poſtpoſita facit con⸗
traria equipolere conceditur.ſed di/
citur ꝙ iſta non ſunt ↄtraria oiĩs hõ
aĩal eſt et oĩẽs homo aĩal non eſt. Et

licet ambe ſint vłes vtroq; termino

participãtes ⁊ vna ſit affirmatiua et
alia negatiua/ tñ adhuc deficit vna

alia conditio requiſita ad contrarie

tatẽ pꝛopõnum videlzʒ ꝙ idẽ terminꝰ
qui in vna ſtat ĩmobiliter ꝙ in alia
ſtet mobiliter. modo hoc deficit hic
de iſto termĩo aĩal.nã in vtraq; ſtat
ĩmobiliter. Sed diceres que eſt con

traria ipſius omis homo anunal eſt:

feiiii.

Rñdetur q iſta oĩs homo nõ eſt afal
æ illa bene equipolet huic nullus hõ
aĩal eſt. Ulterius diceres q̃ eſt ergo
ↄtraria huiꝰ.oĩs homo aĩal non eſt?
dico ꝙ iſta oĩs homo omne aial eſt.
vel ſaltẽ equipolet ſue cõtrarie. Uñ
ly aĩ al in vna ſtat mobiliter ⁊ in alia
imobiliter.
aſta.oĩs homo aĩal non ẽ debeat con
uerti in iſtam. nullum aĩal homo eſt
etiã dico ꝙ nõ debet cõuerti in iltaʒ⸗
omne aĩal aliquis hõ non ẽ.ſſcut ꝓ⸗
batum eſt.ſed dico ꝙ debet conuerti
in vnaʒ particularẽ negatiuã videlzʒ
in iſtã aliquod aĩal non eſt hõ. Sed
diceres ↄtra oĩs pꝛopõ negatĩa vłis
dʒ conuerti in vłem negatiuã. Dico
ꝙ verũ eſt de pꝛopõnibus vlibus ne
gatinis in qbus pꝛedicatũ eſt ita bñ
diſtributũ ſicut ſubʒ q̃ vocãtur vłes
negatiue de modo loquẽdi conſueto
tñ hoc nõ opoꝛtet de pꝛopõnibus vni
uerſalibꝰ de modo loq̃ndi incõſueto
negatiuis in quibus pꝛedicatũ diſtri
buibile nõ diſtribuitur ⁊ de numero
taliũ eſt ſophiſma pꝛopoſitũ Sed di
ceres videt᷑ ꝙ vtiq; oñus pꝛopõ vłis
negatiua debeat cõuerti ſimpliciter.
Nam oĩs pꝛopõvłis poteſt eẽ maioꝛ
in ceſare in pᷣmo modo ſcðᷣe figure.
et qꝛ talis modus reducit᷑ ad celarẽt
ꝑ conuerſionẽ maioꝛis ſimpłr ergo
e it᷑ oẽm pꝛopõem vłem negatiuã
eſſe ↄuertendã ſimplr. Rñdetur ne⸗
gãdo ꝙvłis negatiua in qᷓ pꝛedicatũ
diſtribuibile nõ diſtribuit᷑ poſſit eſſe

maioꝛ in ceſare.UUñ ad hoc ꝙ cõclu⸗

ſio ſequat᷑ opʒ ꝙ pꝛedicatũ maioꝛis
ſtet confuſe ⁊ diſtributie.Uñ ſuppo
ſito ꝙ nullus hõ ſit in rerum natura
niſi ſoꝛtes iſte pᷣmiſſe ſunt vere. oĩs
homo aliqð aial non ⁊. om̃e riſibile
aliquod atal eſt. Ex iſtis non ſeqtur
aliqua concluſio facta ex extremita⸗
tibus pᷣmiſſarum:qꝛ non ſequitur q
aliqð riſibile nõ eſt hõ. nec ſequitur

Ad ſcðᷣam negatur ꝙ

ꝙ aliqð riſibile hõ non eſt: qꝛ vtraes
pᷣmiſſaꝝ eſt vera.⁊ q̃libet illau cõclu
ſionuʒ eſt falſa. Tñ in tertia figura
vt in felapton poteſt hmõi vlis eſſe
maioꝛ in qua pꝛedicatũ ſtat confuſe
tm̃ ad ↄcluſionẽ in qua pᷣdicatuʒ ſlat
particularit᷑. Unde bñ ſequit᷑ oĩis hõ
aliquod aĩal nõ eſt: oĩs homo aliqð
riſibile ẽ.ergo aliqð riſibile aĩal ñ ẽ
Nec hic poſſunt pᷣmiſſe eſſevere ſine
ↄcluſioue ſi foꝛmet᷑.⁊ iſte ſillogiſmꝰ
nõ reducitur ad ferio ꝑ conuerſionẽ
maioꝛis ſimpłr: ſed per conuerſionẽ
minoꝛis ꝑ accidẽs.Ex dictis tñ pꝛe⸗
miſſis nõ ſedtur hec ↄcluſio aliquod
riſibile nõ eſt aĩal: qꝛ illa ẽ falſa pꝛe⸗
miſſis exñtibus veris.Sibłr in ſillo⸗

giſmo expoſitoꝛio in tertia figura ex

maioꝛe negatiua in qua pᷣdicatuʒ nõ
diſtribuit᷑ in mĩoꝛe affirãtiua ſeqᷣtur

bñ concluſio negatĩa etiã de pᷣdicato

nõ diſtributo: ſed ñ negatiua de pᷣdi

cato diſtributo.vᷣbi gratia.ſeqᷣtur ei

bene.ſoꝛtes aĩal non ẽ:ſoꝛtes hõ eſt⸗

ergo hõ aĩal non ẽ.ſed nõ ſequit᷑ hec

ↄcluſio ergo hõ non ẽ aĩal.¶ Ad ter
tiã negatur añs.⁊ ratio negationis
pʒ in ſolutione pꝛime rat:ionis.¶ Ad

quartã nego añs.⁊ qñ dicitur alids

homo aliquod aĩal eſt:ẽ eius contra
dictoꝛia hoc negatur.⁊ cauſa ẽ quia
in ↄdictoꝛiis terminꝰ viſtribuibilis
ſtans in vna mobiliter debet ſtare
in alia ĩmobiliter.modo ſic nõ ẽ hic:
quia iſte terminus aĩal ſtat invtras
ĩmobiliter. Sed diceres. ã eſt ergo

ſua contradictoꝛia. Rñdetur ꝙ iſta⸗

alids homo omne animal ⁊ẽ.vel ſaltẽ
equiualẽs ſue contradictoꝛie. modo

illa ẽ falſa ¶ Ad quintã negatur ↄña

⁊ quãdo dr iſte terminꝰ animal ⁊ce
negat᷑ de iſto ſubiecto hõ: concedit᷑

ſed nõ diſtributiue.Et qñ dicitur de
quid negat hoc negat diſtributĩe.ve

rum ẽ ſi hoc ſequatur negationẽ. ſi
aũt pꝛecedat hoc nõ opoꝛtet

=
=
—
= ☛,e,, =
2=. —
=—
= =
=
=—

—
=
=
=S
=
Z
—
=☛
=S
—„

trtus niurtlus et tarmmin
ust terninus negun ſe hadet
uthenſtq de aig afn
Grmind ddaemuuns de ereir
lur termmnus wenaus 4 e
Geguitur enim Me cnmud
go ſeẽ non intuſtus. et non
contra, hin bene lapis eſt n.
ttanen non eſt imſtus Gin
Eeuocunq afirmatur term
ulns de ede egaur tern
numeneen ed
W
eatiute de fom nich

eCenndtigfirner
ron ſen an
E ſinrſkmnch

nſis ſgen d Edictiotf
el e dſoii
iseritdng t efüſafne

bene ſoꝛtes gial lonẽ ſoresſ
pöitmii inimie
uloem h wiain. ſauin
uies uur aio, mo egationi⸗
inſauntone mmnerronis, ſ
luarti nego ai g dickur aliis
vno Alquod aial eſts eins contr
haona hoc negarur 4 cauſad qul
n ctonns dermind driuchl
mn m du woolner debet ine
inu imobilter mod ſe noͤite
uun ſtetermmnus i ſtnnnin
inobilter⸗ Zal anag icken

, Nidnrgir
mu d
les ſut lyulem e.noh
di n gurin ſi
ie ſtetnmin animn
in ſo ſobiecto ho:cont
lrbatie Et ürnt
. Gregr genegnt oirtbin
i, ve ſellum hegnt
8 o opoꝛtet

uralu⸗

Nũc in hac parte poſteꝙᷓ magiſter
lbertus poſuit ſophiſmata de ne⸗
gatione negante:conſequẽter ponit
ſophiſmata ve negatione infinitãte
Sophilma. xii.
Eſt iſtud.Soꝛtes videt nõ hominẽ
poſito caſu ꝙ ſoꝛtes ſimul equuʒ et
hominẽ videat. ꝗ Pꝛobat᷑ ſophiſma.
ſoꝛtes videt equũ equus eſt nõ ho⸗
mo:ergo videt non hominem:ſ Se

cundo ſic arguitur.non homo vide

a ſoꝛte:ergo ſoꝛtes videt non homi
unem.ↄña tenet añs ꝓbatur. hoc vi⸗
detur a ſoꝛte demõſtrãdo equã hoc
eſt non homo:ergo non homovidet᷑
a ſoꝛte. ¶ Tertio ſic arguit᷑ ſoꝛtesvi
det aliquid qð non eſt homo.qᷣa vi⸗

det equum:ergo ſoꝛtes videt nõ ho

minẽ. ¶ Impꝛobatur ſophiſma ſor̃s
videt non hominẽ:ergo ſoꝛtes videt
non hominem. conſequẽs eſt falſuʒ
ↄſequentia tenet per illã regulã ari
ſtotelis poſitam in ſecundo periher

mias. ab aff irmatiua de pꝛedica?⸗

to infinito ad negatiuã ⁊c.valʒ ↄña.

quia in ſophiſmate poni negatio i

finitans./ Anteq; rñdeat᷑ ad ſophiſ⸗
ma eſt ſciendũ incidentaliter ꝙ ter⸗
minus pꝛiuatiuus et terminꝰ infini
tus ⁊ terminus negatꝰ ſe habẽt per
oꝛdinem ſic ꝙ de quocũq; affirmat᷑
terminꝰ pꝛiuatiuus de eodẽ affirma
tur terminus infinicus ⁊ nõ ecõtra.
Sequitur enim.iſte eſt iniuſtus: er
go ilie ẽ non iniuſtus.et non ſequit᷑
econtra.quia bene lapis eſt nõ iuſtꝰ
et tamen non eſt ĩiuſtus. Similiter
de quocunq; affirmatur terminꝰ in
ſinitus de eodẽ negatur terminꝰ fi
nitus et non econtra. Sequit᷑ enim
iſte eſt non iuſtus:ergo iſte non ẽ iu
ſtus.non tamen econtra:quia pꝛima
eſt negatiua que de foꝛma nichil po
nit. et ſecunda ẽ affirmatiua.⁊ ꝑ cõ⸗
ſequẽs non ſedtur iſte non eſt iuſtꝰ:

ergo iſte è non iuſtus. Et ſic termi⸗
nꝰ pꝛiuatiuꝰ eſt inferioꝛ ad terminũ
infinitũ.⁊ etiã terminꝰ infinitꝰ ẽ in
ferioꝛ ad negationem termini finiti⸗
Unde tam ad affirmatiuã de pꝛedi⸗
cato infinito q;' ad affirmatiuã de pᷣ
dicato pꝛiuatiuo ſemꝑ ſequi᷑ nega⸗
gatiua de pꝛedicato finito.et nõ ſem
per ſequit᷑ econtra. et hoc vult ari⸗
ſecundo ꝑihermenias. Iſto viſo reſ
pondet᷑ ad ſophiſma ꝙ ipᷣm ẽ verum
¶ Ad roes: Ad pꝛimã aliqui dicũůr
ꝙ regula debet intelligi cũ vᷣbo ſub
ſtantiuo de pñti ⁊ nõ cũ verbo adie
ctiuo.nec etiã cũ ver bo ſubſtantiuo
de pꝛeterito vel futuro.⁊ ĩ terminis
abſolutis ⁊ nõ reſpectiuis. Uñ non
ſequitur ſoꝛtes videt non iuſtũ: er⸗
go non videt iuſtũ.Similiter nõ ſe
quitur ſoꝛtes fuit iuſtꝰ: &̊ ſoꝛtes nõ
fuit nõ iuſtꝰ. nec ſeqᷣtur ſoꝛtes erit
non iuſtꝰ:g ſoꝛtes no erit iuſtꝰ. Si
militer non ſequit᷑ hoc eſt nõ dupluʒ
ergo hoc nõ eſt duplũ.quia idẽ reſ⸗
pectu diuerſoꝛũ bene eſt duplum et
nõ duplũ. Nerũ tñ mihi apparet ꝙ;
gener aliter in abſolutis ⁊ ſiłr de re
cto ab affirmatiua de pꝛedicato infi
nito etiam vbi totũ pꝛedicatũ ẽ ter⸗
minus infinitꝰ.et etiã ab aff irmati⸗
tiua de pꝛedicato finito ad negatĩaʒ
de pꝛedicato infinito ſi tũc pars pᷣ⸗
dicatt ſit terminꝰ infinitus qñq; nõ
tenet hmõi ↄñia. Per hoc patet ad ĩ
ſtantiã qñ dicit᷑ cum verbis adiecti⸗
uis.non enĩ ſequit᷑ tu vides non iu⸗

ſtum:S non vides iuſtum.nec hic ar

guitur ab affirmatiua de pᷣdꝛcato in
finito ⁊c.qꝛ in iſta tu vides nõ iuſtũ
nõ pꝛedicat᷑ terminꝰ infinitꝰ. ſʒ hoc
totum vidẽs nõ iuſtũ.ꝙ pʒ reſoluen
do dictã ꝓpõem in iſtã.tu es vidẽs
non iuſtũ ⁊ illud totũ non ẽ termi⸗
nus infinitus licet bene altera etus
pars ſit infinita. Ad aliã inſtantiã
dicitur ꝙ cum verbo ſubſtantiuo de

pꝛeterito et futuro eſt bona ↄña ab
affirmatiua æc.et etiã ab affirmatĩa

de pꝛedicato finito ad negatiuã de p
dicato ĩfinito addẽdo in ↄñte aduer
biũ temporis determinãs tempꝰ cõ

ſignificatũ per verbũ ad determina
tũ tpᷣus:ſcʒ ad tẽpus cũ quo ver iſi⸗

catur añs.verbi gratia. bene enĩ ſe

quitnr ſoꝛtes fuit᷑ nõ iuſtꝰ &̊ tũc non
fuit iuſtus. Similiter bene ſequit᷑.
ſoꝛtes fuit iuſtus:S ſoꝛtes tunc non
fuit ñ iuſtꝰ:qʒ; ſine tali determinati
one tpᷣis nõ ſequit᷑.nõ enĩ ſequit᷑ ſoꝛ
tes fuit non iuſtus:ergo ſoꝛtes non
fuit iuſtus. Illud autẽ qð illi dicunt
eſt ↄſonũ ſeũtencie ariſtotelis. Ali⸗
ter ergo reſpõdet᷑ qñ dicit᷑ ſoꝛtes vi
det non hoĩeʒ:S ſoꝛtes non videt ho
minẽ .negat᷑ ↄña. Et dicit᷑ ꝙ regula
intelligit᷑ quãdo arguit᷑ ab affirma⸗
tiua de pꝛedicato infinito ſic ꝙ totũ
pꝛedi catũ ẽ infinitũ vel infinitatum
et ſic non eſt in ꝓpoſito quia li ho⸗
minẽ manet finitatũ. Aliter poteſt
dici ꝙ illa regula non tenet in illis
de obliquo ſicut ẽ in ꝓpoſito. nõ eĩ
ſequit᷑ iſte canis eſt nõ clerici. S iſte
canis nõ eſt clerici.qꝛ añs in caſu po
teſt eẽ verũ et ↄñs falſuʒ.poſito enĩ
ꝙ clericus et ruſticꝰ ſimul habeant
vnũ canẽ añs eſt verũ ⁊ ↄñs falſum.
Sophilma .·xiii.
Chimera eſt nõ homo: ¶ Pꝛobatur
ſophiſma ſici Chimera non ẽ homo
ergo chimera eſt non homo.añs pa⸗
tet de ſe. ↄnña tʒ per illã regulã. a ne
gatiua de pᷣdicato finito ad affirma⸗
tiuã de pꝛedicato infinito ẽ bona cõ
ſequentia.mõ ſic arguit᷑ ĩ ꝓpoſito.
6 Scððo ſic argui᷑. homo ⁊ non hõ
fũt ↄtradictoꝛia: ſʒ de quolibʒ terio
eſt verificabile alterũ illoꝝ cõtradic

toꝛioꝝ: & chimera vel ẽ hõ vel nõ ho
mo: ſed nõ eſt hõ: eſt non hõ.ſ Im
pꝛobatur. ſophiſma ẽ ppõ affirmati

us cuiꝰ ſubiectũ pꝛo nullo ſupponit
ergo ẽ̃ falſũ. Ad ſophiſma rñdet᷑ ꝙ
ip̃m ẽ falſũ.iſEd rões. ¶ Ad pꝛimã

negat᷑ ↄa. d,/ꝓbationẽ dr̃ ꝙ ula re
gula nõ habʒ veritatẽ niſi vbi argui

tur a negatiua de pᷣdicato finito cũ

cõſtantia ſubiecti.⁊ etiã in teris ſin

gularibus. pꝛopter pꝛinũ nõ ſequit᷑
chimera nõ ẽ homo: chimera ẽ nõ
homo: qꝛ iſte terminꝰ chimera pro
nullo ſuppoĩt. Pꝛopter ſecundũ nõ
valet iſta ↄnña. iſti non fũt hoĩes.nã
demõſtrato hoĩe ⁊ aſino.añs ẽ verũ
et ↄñs falſum.¶ Ad ſcðdᷣaʒ bene cõce
ditur ꝙ de quocũq; termio ſupponẽ

te pꝛo aliquo veriſicat᷑ alterũ cõtra
dictoꝛioꝛũ:ſed qꝛ iſte terminꝰ chime

ra pꝛo nullo fuꝑponit nec hec ẽ vera

chimera eſt homo.nec hec chimera

eſt non homo. Unde bene verũ ẽ ꝙ
omne quod eſt:eſt homo vel nõ ho⸗
mo.ſed qꝛ chimera nõ eſt:iõ nõ opoꝛ
tet ꝙ ſit homo vel nõ homo. Etvir

tute iſtius.om̃e quod ẽ ꝛeſt homovel

nõ homo:infertur ꝙ optĩe ſequitur
et foꝛmaliter.a non eſt b.a non ẽ nõ
b. S a nõ eſt. Sed cõtra diceres:tũc

ex ambabus negatiuis aliquid ſeqᷣ⸗/

tur. Ad hoc dico ꝙ nõ ẽ incõueniẽs
medio variato penes finitũ ⁊ infini
tũ.et de hoc diffuſius dictum eſt cir
ca pꝛimum pꝛioꝛum.

Sophilma xiiii.

Nullus nõ hõ eſt grãmaticꝰ. Pꝛo⸗
bat᷑ ſophiſma inductine.nec iſte non
hõ eſt grãmaticꝰ demõſtrato equo;:

nec iſte nõ homo ẽ grãmaticꝰ demõ
ſtrato cane ⁊ ſic de aliis: S̊ nullꝰ nõ
homo elt grãmaticus. ¶ Scðo ſic.
nullus non homo ẽ grãmaticꝰ. ↄña
tenet a parte in modo ad ſuũ totum
¶ Impꝛobat᷑ ſophiſma.nullꝰ non hõ

eſt grãmaticꝰ: oĩs hõ eſt grãmati
cus.ↄñs ẽ falſũ.oↄña patʒ eo ꝙ nullꝰ
nonaoĩs equipolẽt. Ad ſophifma

Pci hcin gun de
nonhono tenei peſonäuer
ſophiſmn eſt rerd eo ach
eſ: non homo eſt comune e⸗
edeom ie ſicut iſe tern
ncgi aute tenei matenalt
phlſma e falſum. quln ſen
yenomẽ inſimitum nõ ho⸗
iune greclcabile de oñt ho
Nn ſolunnur tnnes,
philma rvi.
ſemicömune rciczbee d

ſiſobai ic Mulus ho
Umticible deofn poie:

Dndedenede:
n ulcdntſom d i
. 8 nmen eſtiogr
no vejno ong, Ene
te lus oñhe gudetſt vnnee
AMxur oytie mumn

. miln mni ami io
,Gec coͤtra diceres:tüc
1 ambabus negatluis aliquid ſeij
Ir. Ad hoe dcασne ntögennis
dio varato penes fntid wfini
i a dehoe diäaſius crum eſtet
Apumummnn.
Sophihma pii.
Aullus nͤ höct grann /
õ
5l grünzt/nihene
necll ohoo iginan⸗ emo

lmemet le aii uln/ no

reſpondetur ꝙ ſpᷣm eſt verñ. Et qñ
vicitur nullꝰ nõ homo ẽ grãmaticꝰ
ergo oĩs hõ eſt grãmaticus: negat᷑
ↄna.et qñ dicit᷑ nullus nõ ⁊ oĩs equi
polẽt. Ad hoc dic ꝙ verũ eſt quãdo
ila negatio non eſt pure negãs: ſed
quãdo illa negatio eſt infinitas non

opoꝛtet ſicut ẽ in ꝓpofito.

Sophilma xv.
Non homo ẽ cõmune pꝛedicabile de
omm hoĩe. ¶ Pꝛobat᷑ ſophiſma ſic⸗
Aullus homo ẽ cõmune pꝛedicabile
de om̃i hoĩe:S nõ homo eſt cõmune
pꝛedicabile ⁊c.ↄna tenet eo ꝙ nõ hõ
a nullus hõ equalent.añs patet: da
nec iſte homo ẽ cõmune pꝛedicabile
de omni hoĩe nec iſte ẽ cõmune pꝛe⸗
dicabile de omni hoĩe et ſic de aliis
¶ Scdo ſic arguit᷑. Iſte terminꝰ? hõ
eſt cõmune pꝛedicabile de om̃i hoĩe
ſeà iſte terminꝰ homo ẽ non lomo.
ergo ⁊c. ¶ Inpꝛobat᷑ ſophiſma. Nõ
homo ẽ cõmune pꝛedicabile de ommi
hoĩe: ergo vere poteſt affirmari de
omni hoꝛe.et per ↄñs hec eſt ↄcedẽ⸗
da omnis hõ ẽ non homo. ¶ Ad ſo⸗
phiſma rñdetur ꝙ in ipo põt eẽ ne⸗
gatio negans vel infinitans.ſi nega
tio negans ſophiſma eſt verũ eo ꝙ
nullus homo eſt cõmune pꝛedicabile
de oĩ hoĩce. Si negatio ẽ infinitãs
hoc ẽ dupliciter.quia vel hoc totum
non homo tenet perſonaliter et ſie
ſophiſma eſt verũ. eo ꝙ aliquid qð
eſt non homo eſt cõmune pꝛedicabi
le de om̃i hoĩe ſicut iſte terminꝰ ho
mo. Si autẽ tenet materialiter tũc
ſophiſma ẽ falſum. quia ſenſus eſt
ꝙ hoc nomẽ infinitum nõ homo eſt
cõmune pꝛedicabile de om̃i hoĩe. et
per hoc ſoluuntur rationes.

Sophilma xvi.
Nemo ẽ cõmune pꝛedicabile de om̃i

hoĩe. ¶ Pꝛobat ſic. Nullus hõ eſt cõ
mune pꝛedicabile de oñi hoĩc: ergo

ðMDe

de om̃i hoĩe.⁊ hoc eſt falſuʒ.S

nem eſt cõmune pꝛe dicabile de om

ni hoĩe.ↄña tenet.qꝛ idẽ eſt nemo et

nullꝰ homo. ¶ Impꝛobat᷑ ſophiſma
nã tũc om̃is hom̃o eſſet nemo.ſ¶ Ad
iſltud ſophiſma rñdetur ꝙ ly nemo
poteſt capi pꝛout eſt terminꝰ infini⸗
tus vel oꝛatio infinita ita ꝙ implici
te ſint due dictiones includẽtes hoc
ſignũ nullus ⁊ hunc terminũ homo
In pꝛimo ſenſu adhuc eſt multiplex

eo ꝙ iſte terminꝰ nemo poteſt capi

materialiter vel ꝑſonaliter. ſi mate
rialiter ſophiſma ẽ ſalſum.qꝛ deno⸗
tatur ꝙ ly nemo ſit cõe pꝛedicabyle
i ve⸗
ro teneat᷑ perſonaliter ſic ſophiſma
eſt verũ.qꝛ tũc denotat᷑ ꝙ alidd qð ẽ
nemo ſit cõe pᷣdicabłe de oĩ hoĩe: et
hoc ẽ verũ. Nã hoc genꝰ aĩal ẽ nẽo
qꝛ nõ homo.qꝛ ẽ nullꝰ homo: ⁊ eſt
cõe pꝛedicabile de oĩ hoĩe.Et in illo
ſenſu ↄcedo ꝙ nẽo verificer̃ de om̃t
hoĩe:ſʒ illa aff irmatiua nõ debet ſic
exerceri.oĩs hõ ẽ nemo: ſed ſic.oĩs
homo ẽ aĩal.Si vo ly nemo ſit due
dictões ĩplicite:tũc iteꝝ ſophiſma ẽ
verũ.qꝛ eſt vna vmuerſalis cuiꝰ q̃li
bet ſinglaris eſt vera et in eodẽ ſen
ſu ↄcedit᷑ ꝙ nemo vere affirmat᷑ de
oĩ hoĩe. Et ex hoc nõ ſedtur ꝙ hec
ſit vera:om̃is hõ ẽ nemo. qꝛ per iſtã
nemo aff irmatur de om̃i hoĩe.non ſi
gnificatur affirmatio de aliquo ſed

negatur affirmatio cuiuſlibet hoĩs

de omni hoĩe. vnde ſigmificat᷑ ꝙ nul
lus hõ vere affirmatur de omni ho
mine quod eſt verum. .
Sophilma ·. xvii.
Tõ hõ ẽ ↄuertibile cũ hoc cõi homo
Pꝛobat᷑ ſophiſma. Nullꝰ hõ ẽ con
