nit eius ſubiectũ ⁊ pꝛedicatũ.et hoc
manſifeſte oſtẽdit nobis copula in ea
negata.¶ Sexta ſuppoſitio.impoſſi
bile eſt eandẽ pꝛopõnem eſſe veram
et falſam. ¶ Quantũ ad tertium ſit

Pꝛima ↄeluſſo.Oĩs pꝛopoſitio aſfit
matiua ſignificat ſe eſſe verã: Pꝛo⸗
batur. omnis pꝛopõ affirmatĩa ſigni
ficat idem eſſe ꝓ quo ſupponit eius

ſuhm et pꝛedicatũ per quartã ſuppo

ſitionẽ. ſed omnẽ pꝛopõnem affirma
tiuã eſſe verã eſt idẽ eſſe ꝓ quo ſup⸗

ponit eius ſubiectum ⁊ pꝛedicatũ et
ecõuerſo per ſecundã ſuppoſitionẽ.

ergo oĩs pꝛopð affirmatiua ſigãt ſe
eẽ veram.¶ Scða cluſio.oĩs pꝛopõ
negatiua ſigãt ſe eſſe verã.pꝛobatur
om̃is pꝛopoſitio negatiua ſignificat

nõ eſſe idem pꝛo quo ſupponit eius

ſubiectũ ⁊ pꝛedicatũ per quintã ſuꝑp
poſitionẽ :ſed pꝛopõnem negatiuam
eſſe verã eſt nõ eſſe idẽ pꝛo quo ſup⸗
ponit eius ſubiectum ⁊ pꝛedicatũ et

ecõuerſo per tertiã ſuppõnem. ergo

oĩs pꝛopoſitio negatiua ſignificat ſe
eſſe verã.¶ Tertia concluſio.omms

pꝛopõ mundi ſigniſicat ſe eſſe verã⸗

Pꝛobat᷑.omnis pꝛopõ mũdi eſt affir⸗
matiua vel negatiua per pꝛimã ſup/⸗
poſitionẽ: ſed omnis pꝛopõ affirma⸗
tiua ſignificat ſe eſſe verã per pꝛimã
concluſionẽ omnis pꝛopõ negatĩa

ſignificat ſe eſſe verã per ſecundam

concluſionẽ ergo oĩs pꝛopõ mundi

ſignificat ſe eẽ veram qð erat pꝛobz

dum. Quarta concluſi io.oĩs pꝛopõ
aff irmatiua ſignificãs ſe eſſe veram

et ſe eẽ falſam eſt falſa.pꝛobat᷑.nam

ſequitur:pꝛopõ affirmatĩa ſignificat
ſe eſſe verã et ſignificat ſe eẽ falſam
igit᷑ ſignificat eſſe idẽ pꝛo quo ſup⸗
ponit eius ſubiectũ ⁊ pꝛedicatũ et ſi
gnificat nõ eſſe idẽ pꝛo quo ſuppoĩt
cius ſubiectuʒ et pꝛedicatũ. iſta ↄna
tenet per ſecundã ſuptoſitionẽ. EFt
vltra ſignificat eẽ idem pꝛo quo ſun
ponit eius ſubiectũ et pꝛedicatum: S
nõ qualitercũq; ipſa ſignificat ita ẽ.
iſta ↄña tenet: qꝛ nõ poteſt ſimul ita
eſſe ꝙ ideʒ ſit pꝛo quo ſupponit eius
ſubiectũ ct cius pꝛedicatũ ⁊ nõ tdeʒ

deſcriptione : hoc
Serta concluſlo.
ſonifcans ſe eſen
ſam chalſa Pba
copolrio ck fym
nus per piman ſupi
matua ſigmnſce⸗
aſe eſe füſam ch
CDNGrſRoNt. Et ſn⸗
GRſeeſe erm
eſt uſaper gumri
omnis propoſitto
veramet ſe eſſe fa

per quint conclut

hꝛopoſitio ſgnice
et ſe eſſe falſim el
heobandum. Et con
ſblle eſt ennce peop
uſer per ſertam
Plrur ſlaliqua
ſeſte ver eſeniß
Pulterciig ipſa ſign.
conſegues he fee
mmemipſt eſt falſa
ie Onnigpin

rtus concluſtoonnis
Gnißcat ſe eſeyefi⸗
prop mülieſtafi/
nus per niniſu⸗
mis pupyafimmus
ſenmiprpuni
no popoͤnegetis
wiperſecundam
is ppponund
mcct n
Nanſio s
—
Niaardet,
rmminſignficr
gnßerſet ilin

ſe & ſiy
Cti tpedtai 5

.
Ge wao ſuri
ui ſ ſ

ſroſtione.
go clo u
jet Peliarumna
ifict ita e⸗
3 Kümulun

— ——

. p quo ſupronit eius ſubiectũ ⁊ pꝛe

dicatum. Et vltra nõ qualitercunq;

ipfa ſigniſicat ita eſt: ergo eſt falſa.
iſta ↄña tenet ꝑer ſecundã deſcripti

onem.Fimaiiter igitur ſi aliqua pꝛo
poſitio affirmatiua ſignificat ſe eſſe
verã et ſe eſſe falſam ipſa eſt falſa.
Quinta concluſio. ¶ mnis pꝛopo⸗

ſitio negatiua ſignificãs ſe eſſeverã

et ſc eẽ falſam eſt falſa. patet. Nam
ſi pꝛopoſitio negatiua ſignificat ſe
cſſe veraʒ et ſe eſſe falſam tunc ipſa
ſignificat nõ eſſe idem pꝛo quo ſup⸗
ponit eius ſubiectũ et pꝛedicatum.
et eſſe idem pꝛo quo ſupponit eius
ſubiectum ⁊ pꝛedicatũ per tertiam
ſuppoſitionẽ. ⁊ cum nõ poſſit ita eẽ
ꝙ nõ idem ſit pꝛo quo ſuꝑponit eius

ſubiectũ et pꝛedicatũ:ſequitur ꝙ nõ

qualitercũq; ipſa ſignificat ita eſt et
per conſequẽs erit falſa per ſecundã
deſcriptionẽ ⁊ hoc erat intentum.
Sexta concluſio. Oĩs pꝛopoſitio
ſignificans ſe eſſe verã et ſe eſſe fal
ſam eſt falſa. Pꝛobatur:quia omnis
pꝛopoſſitio eſt affirmatiua vel nega⸗
tiua per pꝛimam ſuppoſitionẽ. Et ſi
affirmatiua ſignificet ſe eſſe veram
et ſe eſſe falſam eſt falſa per quartã
concluſionẽ. Et ſi negatiua ſignifſi⸗
cat ſe eſſe veram ⁊ ſe eſſe falſaʒ ipſa
eſt falſa per quintã cõcluſionẽ: ergo
omnis pꝛopoſitio ſignificans ſe eſſe
veram et ſe eſſe falſam ipſa eſt falſa
per quintã concluſionẽ.ergo omnis
pꝛopoſitio ſignificans ſe eſſe veram
et ſe eſſe falſam eſt falſa quod crat
pꝛobandum.Et confirmatur. impoſ
ſibile eſt eandẽ pꝛopõnem eſſe veraʒ
et falſam per ſextam ſuppoſitionem
igitur ſi aliqua pꝛopoſitio ſignificet
ſe eſſe verã et ſe eẽ falſam:ergo non

qualitereũq; ipſa ſignificat ita eſt.et

per conſequẽs per ſecundã deſcrip⸗
tionem ipſa eſt falſa. Septuna cõ

duſio, Omni pꝛoꝑõni coꝑulatiue cõ

tradicitvna diſiũctiua compoſita ex
partibus ↄtradicẽtibus gartibꝰ illiꝰ
copulatiue.verbiga.ſoꝛtes currit ⁊
ſoꝛtes nõ diſputat eius ↄtradictoꝛia
eſt ſoꝛtes nõ cuꝛrit vel ſor̃s diſputat
Pꝛobat᷑: qꝛ iſtis conuenit lex et re⸗
gula pꝛopõnum cõtradictoꝛiarum vi
deliʒ ſi vna eſt vera reliqna eſt falſa
⁊ cconuerſo.Et nõ poſſunt ſimul eẽ
vere nec faſe ⁊ earum cathegoꝛice
ſunt de cõſimilibus ſubtectis et pꝛe
dicatis.Et cauſa falſitatis vnius eſt
ſufficiens cauſa veritatis alterius ⁊
ccontra. Patet.nam cauſa veritatis
pꝛedicte copulatiue eſt ambas eius
partes eẽ veras:ſed ãbas partes pꝛe
dicte copulatiue cẽ veras eſt ambas
partes pᷣdicte diſiũctiue eẽ falſas cũ
partes copulatiue ↄtradicãt partibꝰ
diſiunctiue. ideo cauſa veritatis co
rula:iue eſt ſufficiẽs cauſa falſitatis
diſuunctiue. Similiter cauſa falſi⸗
tatis copulatiue eſt ſufficiens cauſa
veritatis diſiũctiue. Nam cauſa fal
ſitatis copulatiue eſt ãbas eius par
tes eſſe falſas vel vnã eius partem
eẽ falſam cũ ad falſitatẽ vnius copu
latiue ſufficiat vnam eius partẽ eſſe
falſam. ſed ad ambas partes copula
tiue eſie faĩiſas: vel ad vnã partẽ co⸗
pulatiue eſſe falſaʒ ſequitur ambas
partes diſiũctiue eſſe veras vel vnã
partẽ diſiunctiue eſſe verã:cum par
tes copulatiue contradicãt partibus
diſiunctiue.⁊ cum ad veritatẽ diſiũ
ctiue ſufficiat vnam partẽ eſſe verã
fufficiẽter ad ſalſitatem copulatiue
ſequitur vcritas difiuncetiue conſti⸗
tute ex partibus cõtradicẽtibus par
tibus copulatiue. Conſimili modo
poſſet deduci ꝙ ſit econuerſo.

¶ Quantũ ad quartuʒ pꝛopono pᷣmo
mſolubile illud commune.Ego dico
falſuʒ : ſuppoſito q; nichil aliud dicꝗ̊
niſi iſtã pꝛopõnem ego dico falſum.
neiiti

Et queritur vtrũ pꝛopoſitio a me ꝓ
lata ſit vera vel falſa. Si dicatur ꝙ
vera.contra qualitercũq; ipſa ſigni⸗
ficat ita eſt:⁊ cum ipſa ſignificet me
dicere falſum ergo taliter eſt ꝙ ego
dico falſum cũ nichil aliud dicam õᷓ
iſtam pꝛopõnem ego dico falſum ſe⸗
quitur iſtã pꝛopoſitionẽ eſſe falſam.
ego dico falſum.et per ↄñs nõ vera:
cuiꝰ oppoſitũ tu dicis.iſte ↄñe ſacte
patent ex ſuppoſitionibꝰ.Si autem
dicas ꝙ ſit falſum:tunc ſic igitur eſt
taliter qualiter ipſa ſignificat: quia

ſignificat ſe eẽ falſam.⁊ ſi eſt taliteꝛ

qualiter ipſa ſignificat ſequit᷑ ip̃am
eẽ veram et per conſequẽs nõ falſaʒ
cuius oppoſitũ tu dicis. Si autem
dicas ip ſit ſiniul vera et falſa hoc E
contra ſextã ſuppoſitionẽ.ſ Reſpon
detur ꝙ pꝛedicta ſuppoſitio eſt falſa
Patet nam per tertiam concluſionẽ
de generali ſigniſicatione pꝛopoſiti⸗
onum ſigniſicat ſe eẽ veram: ſed ad
ipſam eſſe veram ſequirur ipſam eẽ
falſam.et per conſequẽs per ſextam
concluſionẽ eſt falſa.ꝙ aũt ad ip̃am
eſſe veram ſequatur ipſam eẽ falſaʒ
pꝛobatur. Nam ſequitur eſt vera: et
cum ſit affirmatiua ꝙ ſubiectũ ⁊ pꝛe
dicatum ſupponat pꝛo eodem iſta cõ
ſequẽtia patet per ſecundã ſuppõem
Et vltra ſubiectũ ⁊ pꝛedicatum ſup
ponunt pꝛo eodł:ergo ly ego ⁊ dicẽs
faltum ſupponũt pꝛo eodẽ. ergo ideʒ
eſt ego et dicens falſum. ⁊ per cõſe⸗
quens ego ſum dicens falſum et cũ
nichil aliud dicam ᷓ pꝛedictã pꝛono

ſitionem ſequitur pꝛedictã xꝛopoſiti

onem eſſe falſam. Si ipſa eſt vera:
ergo ad ipſam eẽ verã ſequitur ipᷣaʒ
eẽ falſaʒ. quod erat pꝛobandũ ⁊ per
conſequẽs eſt falſa. Et cum dicebat᷑
ſi eſt kalſa ⁊ cum ipſa ſignificet ſe eẽ
falſam taliter eſt qualiter ipſa ſigni
ficat cõcedo.Et cum dicitur vlteriꝰ
ergo eſt vera negatur conſequẽtia.

Unde uis ſit taliter qualiter ipſa
ſigniſicat non tamẽ qualitercunq ſi
gnificat ita eſt: qð tamen opoꝛteret
ad hoc ꝙ ipſa eſſet vera. ſicut patet
per deſcriptionẽ pꝛopoſitionis vere.
¶ Unde ad hoc ꝙ pꝛopoſitio ſit vera
non ſufficit ꝙ taliter ſit qualiter ipᷣa
ſignificat: ſed requiritur ꝙ qualiter
cunq; ſigmiſicat ita ſit.¶ Unde iſta
pꝛopoſitio homo eſt aſinus eſt falſa
et tamen taliter qualiter ipia ſigni⸗
ficat:quia ſigniſicat hominem eſſe ⁊
taliter eſt. ſed quia cũ hoc ſignificat
altter eſt ipſa eſt falſa. Sic recte
in pꝛopoſito ego dico falſum licet ta
liter ſit qualiter iꝑſa ſignificat:quia
ſignificat ſe eſſe falſam ⁊ taliter eſt
tamen inon qualitercunq; ſigniſicat
ita eſt.ſignificat enim ſe eſſe veram
ſed taliter non eſt igitur ⁊c.¶ Unde
ymaginandũ eſt de veritate pꝛopoſt
tionis ſicut de qualitate ſumma. nã
qᷓcito remittitur tam cito deſinit eẽ
ſumma et incipit eẽ remiſſa. Ita in
pꝛopoſito poſito ꝙ aliqua pꝛopoſitio
ſit vera qᷓcito aliter ſigĩficat aliqua
liter eſt uis adhuc cũ hoc ſigni⸗
ficet taliter qualiter eſt ipſa deſinit
eſſe vera ⁊ incipit eſſe falſa non ob⸗

ſtante adhuc ꝙ multo plus haberet

deveritate qᷓ;ᷓ de falſitate. Similitet
poteſt ymaginari de veritate ⁊ falſi

tate ſicut ð puro ⁊ imꝑuro.ſicut enĩ

purum fit impurum per cuiuſcunq;
contrarii aduentum: ita pꝛopoſſitio
fit falſa qᷓcito ſignificat aliqualiter
aliter qᷓ eſt. ¶ Diceret enin aliduis
tu dicis ꝙ hec ſit falſa.ego dico fal⸗
ſum: que eſt ergo tius ↄtradictoꝛis
Si dicas ꝙ iſta ego nõ dico ſalſum
contra. vocetur ergo iſta ego dico
falſum a. et iſta ego nõ dicojfalſum
b. tunc ſic ar guitur.a ſignificat a eẽ
falſum: et b ſignificat b non eſſe fal
ſum ergo a et b non contradicunt.
conſequẽtia tenet:quia quodãmodo

ſle N eanilalet i.
non equtuale
u ſtind zmaderi
tlſmm rtutt
ſochs ictdn guch/ n
Gtmnunotarce
is Gedo Nofiſun.
niſicat ſete veſam
teius cötradtctoꝛla pot
ioego droo fiſum. put
on fertur ſuper totam,
ico fulſun. Et tüc la
ofnſum ſgnincl n⸗
r iſtu gincat eg eic
gtur um iſaꝛego dico
nftcet me dietfe ven 4n
lom Man no ego dic fal
ſat me nnn duert ſenzr⸗
dicere fillumer eog ve⸗
cöcluſionem cotrahcton
e eſtvnn diſlückiun c⸗
nibus contradicentibus
ſo copylanue,
Aud mſolubile. Pro
po ꝓferoẽ ſimilis pol
nfer plato oſto ni⸗
nm cꝛopoſltionem ſat

im pue Mam homo ej

ſſtinber ppoſſtio anz
ſſtifaenullo alia
Fencklinul önloun

lſelt , ür er⸗

Tuc
nfimninen⸗

igtieſ ſerteheſenb.

tultiteſinmnt ni
urtam atodelutci
Neieniſa Ju
Galunnpvlin⸗
. ſpitc algu
hucc oe lunt⸗
tereſt iſſa delnt
cſefüſahon o⸗
tdushiben
ltte. Hniten
ANe Nerinetfil
ointwroſaten
nrun er cutſſong
tum: tu eoli⸗
snſer huuler
Nentt nni i
iauend io
,cie ltot
yni o ſaſum
noſti eo din

Pni daerflun

algntien ae⸗

hnon Gnneiie
quudkd

debet eſſe affirmatio ⁊ negatio eiuſ
dem de eodem:ſed ſic non eſt in pꝛo
poſito:ergo ⁊c. Si autem dicat᷑ illi
us ego dico falſum eẽ contraicto⸗
ria iſta ego non dixi falſum ſicut a⸗
liqui dicũt hoc non valet. Nam pꝛi⸗
ma erat falſa:⁊ ſecũda ſignificat eã
non fuiſſe falſam.igitur ſecunda eſt
falſa.⁊ per conſequens ſecũda pᷣme
non contradicit.aliter enĩ due con⸗
tradictoꝛie eſſent ſimul falſe. Secũ
do:iſte cõtradicunt:ego dixi falſum
ego no dixi falſum.ſed iſta ego dixi
falſum.non equiualet iſti:ego dico
falſuʒ.& iſti nõ ↄtradicit iſta ego nõ
dixi falſum. Breuiter dimiſſis aliis
modis dicẽdi quibꝰ alii ⁊ alii dicũt
de cõtradictoꝛia pꝛedicte pꝛopoſitio
nis ſcʒ ego dico falſum.dico ꝙ ipſa
ſignificat ſe eẽ veram ⁊ ſe eẽ falſaʒ

et eius cõtradictoꝛia poteſt eſſe iſta
nõ ego dico falſum. ꝓut iſta negatõ

non fertur ſuper totam ꝓpõem:ego
dico falſum.Et tũc iſta non ego di⸗
co falſum ſignincat ꝙ non eſt ita ſi

cut iſta ſigiſicat:ego dico falſuʒ.Et

igitur cum iſta:ego dico falſum.ſi⸗

gyuificet me dicere ven me dicere
falſum. iſta nõ ego dico falſuʒ ſigni

ficat me non dicere deꝝ:vel me non
dicere fallum.ex eo q; per vltimam
cõcluſionem cõtradictoꝛia copulati
ue eſtvna diſiũctiua cõpoſita ex par
tibus contradicentibus partibus ta
lis copulatiue.
¶ Aliud inſolubile. Propoſitio quã
ego ꝓfero ẽ ſimilis ꝓpoſitioni quã
pꝛofert plato.poſito ꝙ plato ꝓferat
vnam pꝛopoſitionem falſam ⁊ nullã
aliam puta iſtam:homo eſt aſinus.
et ſit iſta b.et ꝓpoſitio quã ego ꝓfe
ro ſit iſta ⁊ nulla alia ꝓpõ quã ego
ꝓfero eſt ſimul vpõni quaʒ pꝛofert
plato ⁊ ſit iſta a. Tũc querit᷑ vtrum
a ſit ven vel falſum.ſi dicas ꝙ a ſit
veꝝ:igit᷑ a eſt ſin ile b.ſed b eſt fal⸗

ſum:& a eſt falſum.et ſi ſic ipᷣm non
eſtverum.cuius oppoſitum tu dicis
Si dicas a ſit falſum ⁊ cum bh ſit
falſum a eſt ſimile b.ſed hoc a enun
ciat. taliter eſt qualit er a enũciat.
ergo a eſt verum.et per cõſequens
non falſum.cuius oppoſitũ tu dicis
Si aüt dicas ꝙ a ſignificat verum
et falſum:hoc eſt contra ſextam ſup
poſitionem. elbondern a eſt
falſum quia ſigniſicat ſe eſſe verum
et ad ipſum eẽ verum ſequitur ipᷣm
eẽ falſum.ergo cuʒ ſignificet ſe eſſe

ven ⁊ ex ↄñti ſe eẽ falſum:ſequitur

ꝙ ipſum eſt falſum per ſextam ↄclu
ſionem.Cum enĩ a ſit pꝛopoſitio af
firmatiua ſigniñcat idem eẽ ꝓ quo
ſupponit eius ſubiectum ⁊ pꝛedchca⸗
tum per quartã ſuppoſitiõcʒ.ſed ad
eẽ idem ꝓ quo ſupponit eius ſubie⸗
ctum ⁊ pꝛedicatuʒ ſequit᷑ ipſum eſſe
falſum ſtante caſu:igitur.Et cuʒ di
cebatur:ſi a eſt falſum ergo eſt ſile
b. concedo.et quãdo vlterius dice⸗
batur:ergo taliter eſt qualiter enũ
ciat.cõcedo.ergo eſt veꝝ.negat᷑ ↄna
ſuis bene ſequatur qualitercunq;
a ſignificat taliter eſt:igitur a ẽ veꝝ
modo antecedẽs eſt falſum ꝓpt hoc
ꝙ a ſignificat ſe eẽ verum ⁊ ſe eſſe
falſum.ſed non eſt taliter ꝙ a ſit ve
rum:igitur.et ideo qꝛ pꝛedicta ꝓpo
ſitio equipollet vni copulatiue ↄtra
dictoꝛia eius erit vna diſiũctiua cõ⸗
poſita ex partibus cõttadicentibus
partibus talis copulatinunx.
Aliud inſolubile.ſ.hec ꝓxõ ẽ falſa
poſito ꝙ ꝑ ly hec demõſtret᷑ itamet
ꝓpoſitio ⁊ vocetur iſta ꝓpoſitio d.
queritur vtrum d ſit pꝛopoſitio vᷣa
vel falſa.ſi va:igit᷑ qualitercũq; ipᷣa
ſignificat ita eſt.ſeà ipſa ſigniſicat
ſe eſſe falſam:ergo taliter eſt. ⁊ per
conſequens eſt falſa ⁊ non vera.cu⸗
ius oppoſitum tu dicis. Si autẽ di⸗

cas ꝓꝙ ſit falſa cum iꝑſa ſigniſficct

ſe eſſe falſaʒ taliter eſt qualiter ipᷣa

ſignificat.et per cõſequens ipꝑſa eſt

vera ⁊ non falſa:cuius oppoſituʒ tu

dicis.¶ Reſpõdetur ꝙ eſt falſa:quia
ſicut patet ipſa ſigniſicat ſe eẽ falſã
et cum per tertiã concluſionem oĩs
pꝛopoſitio ſignificet ſe eſſeveram:ſe
quitur ꝙ hec pꝛopoſitio ſigĩficat ſe

eſſeveram ⁊ ſe eſſe falſam.ct ꝑ Zñs
per ſextam concluſionem ipᷣa eſt fal

ſa. Et cum dicebatur ſi eſt falſa ⁊ ſi
gnificet ſe eẽ falſam:taliter ẽ qualr

ipſa ſignificat.ↄcedo.nec ꝓpter hoc
ipia eſt vera.qꝛ non qualitercũq;

ipſa ſignificat ita ẽ. ¶ Sed diceres

tu dicꝛs ꝙ b ſit ꝓpoſitio falſa.cõ:ra

ſit a.iſta ꝓpoſitio cõſimilis b. hHec/p
poſitio eſt falſa.et ꝑer li hec poſituʒ
in pᷣma demõſtret᷑ ipʒ b.tunc ſic. Si
b eſt falſum,tunc a eſt ven: qꝛ a enũ
ciat b eſſe falſuʒ.Et vltra ſi a ẽ veꝝ
ſequitur beeſſe verum: ꝓpter hoc ꝙ

a ⁊ b ſunt pꝛopoſitões oĩno ↄſimiles
ſunt enizʒ cõſimiliũ ſubiectoꝝ copu⸗

larum ⁊ conſimiliũ pꝛedicatoꝝ/⁊ cũ
hoc ſubicctũ ⁊ pꝛedicatũ vnius ſup

ponũt ꝓ eodeʒ ꝓ quo ſupxonũt ſub

ꝛectũ ⁊ pꝛedicatũ alterius. UNtrobi⸗

qᷓ enĩ ſupponũt ꝓ b ꝓpõne.ſ Rnñde

tur ꝙ b eſt. falfſuʒ:⁊ a eſt ven.et dico

nõ ẽ poſſiblłle ꝙ ſint due ꝓpões oĩno

ↄſimiles quaꝝ terĩ vnius ſupponãt
ꝓ eodeʒ xꝛo quo ſupponũt terĩ alte

rius.ctvnã eaꝝ eẽ veram ⁊ aliã eſſe

falſam.ꝓpter hoc ꝙvna falſificat ſe

alia non. ¶ Adhuc diceres:tu di⸗
cis ꝙ b eſt falſum:ergo eius cõtra⸗

dictoꝛium eſt verum.ſ.hec ꝓpoſitio

non eſt falſa:demonſtrando per ly
hec b pꝛopoſitionem ⁊ ſignificat iſtã

c eſt verum.ſed c fignificat b nõ eſt

fęalſum ergo b non eſt falſum. cuius

oppoſitum tu dicis.¶ Keſpõdetur ꝙ
e non eſt cõtradictoꝛiũ b ꝓpter hoc
ꝙ ambe ſunt falſe.Ex quo infero ꝙ
impoſſihue eſt duas ꝓpoſitiones ſin

gulares:vuam affirmatiuã ⁊ altam
negatiuã de ↄſilibus ſubicctis ⁊ cõ
ſimilibus pᷣdicatis ⁊ ↄſiminbus co⸗
pulis ⁊ quaꝝ extrema ſupꝑonunt ꝓ
eodem eẽ:qu e tñ adinuicẽ non ↄtra
dicunt. Pʒ de iſtis Hec ꝓpoſitio eſt
falſa.hec pꝛopoſitio non ẽ falſa.de⸗
mõlſtrando per ly hec in pꝛima pꝛĩaʒ
et per ly hec in ſcðᷣa eãdeʒ pꝛimam.
Diceres q̃ igit᷑ eſt ↄdictoꝛia pᷣdicte

ꝓpoſitiõisꝰ Rñdet᷑ ꝙ eſt hec:hec ꝓ⸗

poſitio non eſt vera:vel hec ꝓpoſitõ
non ẽ falſa.demõſtrando per ly hec
vtrobiq; b pꝛoꝑõem.Et ratio huius
eſt qꝛ b ꝓpoſitio eqᷣpollet vni copu⸗
Ltiue ſcʒ huic:hec pꝛopoſitio ẽ vera
et hec pꝛopoſitio ẽ falſa.mõ ꝑ vltĩaʒ
ↄcluſionẽ ↄtradictoꝛia copulatiue ẽ

diſiũctiua ↄpoſita ex partibus ↄtra

dicentibus. ¶ Adhuc diceres:ſi b ꝓ

poſitio eſt falſa:& idẽ eſt ꝓ quo ſup⸗

ponit eius ſubiectum ⁊ pꝛcedicatum
ꝓpter hoc ꝙ ly falſa ẽ eius pᷣdicatũ
et vltra ſſlue idẽ ꝓ quo ſupꝑponit eiꝰ
ſnbiectũ ⁊ eius pdicatũ ⁊ cũ ipᷣa ſit
affirmatiua ſequitur ipſam eſſe ve⸗

ram ex eo ꝙ omnis affirmatiua eſt

vera que ſic ſe habet ꝙ idem eſt pꝛo
quo ſupꝑponit eius ſubicctum ⁊ pꝛe
dicatum.KReſꝑpõdetur concedendo
niſi tunc talis habeat ſignificatiões
repugnantes qualiter eſt in pꝛopo/
ſito. Iſta eniʒ hec pꝛopoſitio ẽ falſa

de ſignificatione foꝛmali cũ ſit aſfir
matiua ſigmſicat ꝙ idem ſit ꝓ quo

ſupponit eius ſubiectuʒ ⁊ pꝛedicatũ
De ſignificatione autem materiali
patet ratiõe illius termini falſa ſup
pouentis pꝛo ipſamet pꝛopoſitione
que ſignificat ſe eſſe falſam. et per
conſequens non eſt idẽ pꝛo quo ſup
ponit eius ſubiectum ⁊ eius pꝛedica

tum:cuʒz hoc ſit pꝛopoſitionem affir

matiuam eſſe falſam. Et ideo quia
ſignificatõ eius foꝛmalis diſſonat ⁊
repugnat ſe ĩ eius materiali ipᷣa eſłx

e dicſkeſſefil
. S nſißn
mmmmialſi gnlicat ſ
ſꝛeſt. ſſeſpoetu
ig ſonufcationem ſe
orcuſeridencho refleri
zi aü dene eſſet iin
ſifcaret ſel Aleſigni
onoo ſe habent in dict
ie Namfigniſfcmio m
ſectaur ſupn fonmale;
erm deſiguficnͤe fe
cn eſe dem dd guo⸗
ius ſubiecti t ecnn
lnificatiöe matcriaiſt
ſe falſamn. modo quia i
Inpoxibilia:ſed idem
hpomit aus ſubiectun
utm. et ꝗ iyſa ſit fal/
icti ropoem eſſe fil/
pqualiter ipſa ſigmfie
lid inſolnbile ſr ilu
udrit iin: lado die
undetitiſurr⸗ die
— vtr
ſ 1efa velfal
egtn emnt cum ipl
nejdiccre filſum.

linege
Ngifna alſae ſtãte y idem ſit ꝓ quo
lre sſn in faſſaenon obſtãte idem n
adng en. . upponit eius ſubiectum ⁊ eius pꝛe
i en e adicatum Adhuc diceres:eſt ne poſ
encigef, ennſne AbilisꝰReſpõdetur ꝙ non quia non
nPde dmten qualitercũq; ſigniſicat ſic poteſt eẽ.
he ee ſee zninn ſigniſicat enim ſe eẽ veram ⁊ ſe eſſe
t ſomielie falſam.et impoſſibile eſt ſic eſſ e.qñ
briſ Nehnimi enim ipſa eſt:ſic non eſt.et qñ ipſa
rie ſon innnd non eſt:ic non eſt. añ enim non eſt:
gtamin nec eſt vera nec falſa. Ad hoceni x
4 fiekgelhe cealtqua ꝓpoſitio ſit vera vel falſa fe
lmwer uer quiritur ꝙ ipſa ſit. Adhuc diceres
W agdhuc videl ꝙ ſic.ſ.&œ hec ꝓpolltio
dend Etrar e¶ſitvera hec pꝛopoſitio eſt falſa quia
haltigechrlier in us oino ilc eſt ſicut per eam ſignificat᷑
ucheetnnn Probatur:quia de ſigniñcatiõe eiꝰ
Npelthiiifini ler foꝛmali ſigniſicat idem eſſe pꝛo quo
naitnucgin ſupponit pꝛedicatum ⁊ ſubiectu me
n goſiter ntdue ita eſt. Si dicit᷑ eſſe falſa de ſigni
ſAchn denenſt ſicatione materiali ſcilʒ rõne illius
lſis de zaug termimni falſa ſigmiſicat ſe eẽ falſam
usſübim Rha et ita eſt. ¶ Reſpõdetur ꝙ capiendo
rohiiſ igieji ytrãq; ſignificationem ſeoꝛſum ab
lie ci g⸗ leen alia cir cũſeribendo reſlexionem vni
tai luit i ues ſuꝑ aliã bene eſſet ita ſicut vtra
ſeguiwuy plan i 8G ſignificaret.ſed ille ſigniñcatiões
ganöcknan eu⸗ Alio modo fe habent in dicta pꝛopo
cſehabet dach ſitiõe. Nam fignificatio materialis
ttdi ſceamn reflectitur ſupꝛa foꝛmaleʒ intertmẽ
is habend ügnißetits 8 P20 g po
eius ſubiectuʒ ⁊ pꝛedicatum. Et de
W Kurt⸗ ſignificatiõe materiali ſignificat ſe
deng eehnhnth iſil eſſe falſam. modo quia iſta nõ ſunt
eniefnſtir componibilia:ſed idem ſit pꝛo quo
lynir gin au⸗ ſupponit eius ſubiectum ⁊ eius pꝛe
us ſiianijt niſili dicatinm.et ꝙ ipſa ſit falſa ſequitur
feanmrnuun untii pꝛedictã pꝛopõem eſſe falſaʒ:nec eſt
ilustmmin flſi ſup cĩno qualiter ipſa ſignificat.
v ane rpoltone Aliud inſolubile ſit iſtud.ponat᷑ ꝙ
tle efäln, eter ſoꝛtes dicat iſtaʒ:plato dicit falſum
unckicehoano ſn et plato dicat iſtã: ſoꝛtes dicit verũ.
becumt eius n . iſto caſu poſito querit᷑ vtꝝ ꝓpoſitio
ſtopoſſtofen dicta a ſoꝛte ſit vera vel falſa. Si
fefülam, ktigen eu dicatur ꝙ ſit vera ⁊ cum ipſa ſigni⸗
eus ſemnadſil ſicet platoneʒ dicere falſum:ita ẽ ꝙ
cleus Pateriaſtle⸗

plato dicit falſum ⁊ cuʒ plato dicat
ſoꝛtem dicereveꝝ.falſum eſt ꝙ ſors
dicit veꝝ.ergo ſi ſoꝛtes dicit verum
ſoꝛtes dicit fal ſum. Si aũt dicatur
¶ ꝓpoſitio ſoꝛtis ſit fal ſa:tũc etus
ↄtradictoꝛia erit vera.ſ.plato nõ di«⸗
cit falſum.et cũ plato dicat ſoꝛtẽ di
cere veꝝ ſcqͥtur ꝙ nõ eſt falſum:dqᷣa
ſoꝛtes dicit veꝝ.& ſi falſum ẽ ꝙ ſoꝛ
tes dicit veꝝ:non eſt falſum ꝙ ſe ̃s
dicat veruʒ. ¶ Reſpõdet᷑ ꝙ ꝓxoſitio
ſoꝛtis eſt falſa.qꝛ ſigriſicat ſe eẽ ve
ram per tertiã cõcluſionem.et ſigni
ſicat ſe eſſe falſaʒ ex eo ꝙ ſignificat
pꝛopoſitionem platonis eẽ falſam q̃
ſignificat ipᷣ̃aʒ eſſe veram. Nec ↄtra
dictoꝛia eius eſt iſta:plato non dictd
falſum.ſed eius ↄtradictoꝛia ẽ iſta:
non plato dicit falſum:q̃ equipollet
vni diſiũctiue ↄpoſite ex partibꝰ cdo
tradicentibus partibus copulatiue
equiualetibus iſti:plato dicit falſuʒ
Aliud inſolubile ſit iſtud.xonat᷑ ꝙ
non ſint niſi tres pꝛopoſitiones in
mundo.ſ.iſte homo eſt aſinus.deus
non eſt.oĩs pꝛapc ſitio ẽ faſſa.Et ſit
pꝛima a/ſcda b/tertia c. Tunc q̃rit᷑
vtrũ c ſit veꝝ vel falſum. Si dicat᷑
qᷓ; c ſit verũ:tunc ſic eſt ſicut c ſigni
ficat:ſed c ſigniſicat ꝙ omnis ꝓpo⸗

ſitio eſt falſum.igitur ſic eſt ꝙ oĩs

pꝛopoſitiðõ eſt falſa.ſed c eſt pꝛopoſi⸗
tio:igitur ſic eſt ꝙ c ẽ pꝛopoſitio fal
ſa.igitur ſi c eſt verum c eſt falſmn
Si autem dicatur ꝙ c ſit falſum ?⁊
tunc etiam a eib ſunt falſa: ſequi
ꝙ ſic eſt ꝙ omnis pꝛopoſitio ẽ falſa
cum a.b.ceſint omnes pꝛopoſitiões
mundi ꝑcaſum.et vlterius ſic eſt ꝙ
omnis pꝛopoſitio eſt falſa:ſed hoc c
ſigniſicat:igit᷑ ſic ẽ qualiter c ſigni⸗
ſicat ⁊ per ↄñs eſtveꝝ.igitur ſi c eſt
falſum c eſt verum. ¶ Rñ̃detur ꝙ e
eſt falſum.⁊ ratio huius ẽ qꝛ ſigni⸗
ficat c eẽ verum et expꝛeſſe c eſſe fal
ſum ⁊ per ↄñs eſt falſum ꝓex ſcdᷣaʒ

cõcluſionem.Et cũ dicebatur ſic eſt

falſum:g omnis pꝛopoſitio eſt falſa
ↄcedo.igit᷑ ſic ẽqualiter c ſiguiſicat
ↄcedo ſed tñ non qualitercũq; ſigni
ficat c ſic eſt.qꝛ ſigniſicat c eẽ veruʒ
et c eſſe falſum ⁊ ſic non ẽ igitur.in

hoc eĩ ꝙ ſigniſficat c eẽ fĩ bene eſt

taliter qualiter ſigĩficat.in hoc aũt

ꝙ ſignificat c eẽ verũ eſt aliter. S⸗
diceres eſt ne poſſibile ꝙ ipſa ſitva

Dico ꝙ nõ.Cõtra diceres ſic poteſt

eſſe ꝙ oĩs ꝓpoſitio eſt f. ſſa qꝛ foꝛte

cras nõ erũt niſi iſte due hõ ẽ aſinꝰ
deus nõ eſt. Et ſequit᷑ ſic.poteſt eẽ
ꝙ oĩs ꝓpoſitio eſt falſa:igit᷑ hec eſt
poſſibilis:oĩs ꝓpoſitio eſt falſa.Et
vltra ipſa eſt poſſibilis: ergo poteſt
eſſe vera. Rñdetur negando iſtam
ↄſequẽtiam ipſa eſti poſſibilis:ergo
poteſt eſſevera.Ad hoc enĩ ꝙ ꝓpoſi
tio ſit poſſibilis non reqrit᷑ ꝙ poſſit
eẽ vera:ſed ſufficit ꝙ poſſit eẽ ſicut
ipſa ſignificat. Unde hec pꝛopoſitio
nulla ꝓpoſitio eſt negatiua eſt poſſi
bilis:⁊ tñ impoſſibile eſt ipſam eſſe
veram.nec eniʒ qñ eſt nec qñ non ẽ
ſicut põt patere ↄſideraunti. Similit
nec ad hoc ꝙ aliqua ꝓpõ ſit non ne⸗
gatiua ſufficit ꝙ quotiẽſcunq; foꝛ⸗
metur ſit va.ꝗꝛ ſic hec ꝓpoſitio eẽt
neceſſaria aliqua ꝓpoſitio ẽ particu
laris.qꝛ quotiẽſcunq; hec foꝛmatur
ipᷣa eſtvera cũ ipᷣamet ſit ꝑticularis
Sed ꝙ nõ ſit neceſſaria patet quia
eiusiↄtradictoꝛia non ẽ impoſſibilis
nam nulla ꝓpoſitio ꝑticularis. Sʒ
ad hoc ꝙ aliqua ꝓpoſitio ſit neceſſa
ria reqritur ⁊ ſuffcit ꝙ impoſſibile
ſit aliter eſſe ꝙ; ipſa ſignificat.
¶ Dubitatur iuxta dicta:an iſta cõ⸗

ſequẽtia ſit bona:omnis pꝛopoſttio
eſt affirmatiua ergo nulla ꝓpoſitio
eſt negatiua. Arguit᷑ pꝛimo ꝙ non:

quia poſſibile eſt antecedens huius

ↄſequens eẽ verum ⁊ impoſfſibile eſt
ↄñs eẽ veꝝ:igit᷑ ⸗ña nõ valet.aſſum

ptum ꝓbatur. Naʒ poſſibile ẽ iſtam
eẽ veram:oĩs ꝓpoſitio eſt aſfir̃aRattua

hoc claꝝ eſt de ſe. Nam poſſibile eſt
ꝙ ſolũ iſta ſit in mũdo oĩs ꝓpoſitio
eſt affir̃atiua. Sed ĩpoſſibile ẽ iſtaʒ
eẽ verã nulla ꝓpoſitio eſt negatiua
ꝓbat. Nam ſi ſic tunc vel qũñ eſt vel
qñ nõ ẽ. Non qñ non ẽ.nã ad hoc ꝙ

aliqua ꝓpoſitio ſit vᷣa requirit᷑ ĩaʒ
eſſe. Nec qñ non eſt.nam qñcunq; ẽ·
iſta pꝛopoſitio:nulla pꝛopoſitio ẽ ne

gatiua.tunc ipᷣa eſt falſa ex eo ꝙ qñ

cunq; ipᷣa eſt:tũc aliqua ꝓpoſitio eſt
negatiua.quia ipᷣamet yeſt negatiua

¶ In oppoſitũ arguit᷑ ſic.oppoſitum
ↄfequẽtis ĩterimit añs:g ↄſequẽtia
eſt bona.ↄña tenet.antecedẽs ꝓbat᷑

Nam oppoſitũ ↄñtis eſt aliqua pꝛo

poſitio eſt negatiua.⁊ ad illã ſequit
aliqua pꝛopoſſitio non ẽ aſfirmatiua
que repugnat contradictoꝛio iſtius
omnis ꝓpoſitio eſt affirmatiua:igit
⁊c.¶ Reſpondeo ⁊ dico ꝙ ↄſequẽtia
eſt bõa.Et quãdo dicebat᷑:poſſibile
eſt antecedens eſſe verum:⁊ tñ im⸗
poſſibile eſt conſequens eſſe verum
concedo.Et cum dicebatur:igit᷑ cõ⸗
ſequentia non valet.nego ñam.qͥa
ad hoc ꝙ aliqua conſequent ia vale
at requirit᷑ ⁊ ſufficit ꝙ impoſſibile ẽ
ſic eẽ ſicut ſignificat antecedens q̃ͥn
ſit ſicut ſignificat ↄſequens.et ſic ẽ
in ꝓpoſito.Vnde ſi ita ẽ ſicut ſigni
ficat iſta:omnis ꝓpoſitio ẽ affirma
tiua ⁊ tunc ſic eſt ſſicut eſt ſignifica⸗
bile per iſtam nulla ꝓpoſitio ẽ nega
tiua.concedo tamen bene ꝙ in cõſe

quentia pꝛedicta actus conſequẽtis

exercitꝰ repugnat actui ſignato an
tecedentis ſed neceſſario ſequit᷑ ad
ipſum.Et per actum exercitum ali⸗
cuius pꝛopoſitionis debemus in⸗
telligere actum eſſendt vel non eſ⸗
ſendi pꝛopoſitionis ⁊ quecunq; exi⸗
guntur ad eẽ vel ad non eẽ pꝛopoſſ⸗
tionis ad actum exercitum dicimus

exſtite.ſec qſeql
t ver igltur c. e
Aliqua ſa eſt bona
gen zis faſum ſia
dicta coſequentisvie
affirmatua: gttur nn
hegatua.Lertiom
ſequctia eſt bona ybi⸗
erum 1 4fs unpoſſih
lcer ti cöſequens ſit
de Wmommis ppolltiea
Snullainegenun. 6
dis poſli n afn
igitur hee popolltio
eſt negatug eſtvera.
ſi ta eſ ſecut e ſignin
dis ꝓpoſitioc ffirn
iſt ſcut ſgißcabik
i ppoſitioẽ negatu⸗
ſinichi demonſtrat
Nnöſrat.noſrato/
ſtnen inpoſthtle eſe
nrum e nec quo eſt
ſtins aſeglis
ualanſin um

ton icdg enniti
tu ittuemnftlr
ſegvenseſe vemmn
ndietanrigkt,
et nego fan
conſeguenttn Ne
et amwſte
niicn andtedeng
ſenn aſeqengeſtl
ckſitri ſarſgi
nis Poltos iffm
iſintl⸗
nuli lto a⸗
n nnct
uceus oonſeqetis
mrmnilnnnden
vreaſario ſhitai
cun ereretum id

ↄſequẽtia eſt bona vbi añs

Preinere. Actũ aũt ſignatũ ꝓpoſitõis
vocanis eẽ ita vel non eẽ ita ſicut
ꝓpoſitio ſigniſicat.Et ideo quãdo ẽ
poſſibile pꝛopoſitionem eſſe ⁊ ſimul
eſſe ita ſicut ſigniſicat ꝓpoſitio:tũc
actus exercitus ⁊ actꝰ ſignatus nõ
repugnant. S
eẽ ſicut ꝓpoſitio ſigniſicat tũc c cũ
hoc ſimul non ſit poſſibile pꝛopõem
eẽ:tunc actus exercitus diſſonat et
repugnat actui ſignato.ſ Circa iſtã
ſolutiõem infero pꝛimo ꝙ ad hoc ꝙq

aliqua ↄña ſit bona:ñ requirit᷑ añs

non poſſe eſſe veꝝn ſine cõſequente.
Nam hec ↄña eſt bona oĩs homo ẽ
aĩal:gs homo ẽ aĩalset tñ añs p̃t eſſe
veꝝ ↄſequẽte nõ exiſtẽte vero:quia
ↄſequens poteſt non eẽ antecedente
exiſtẽte.ſed qñ ↄſequens non eſt nõ
eſt ven igitur ⁊ca ¶ Scðdo infero ꝙ
aliqua ↄña eſt bona vbi tñ ſi añs eſt
veꝝ ↄñs ẽ falſum ſicut patet in pꝛe⸗
dicta cõſequentia:oĩs pꝛopoſitio eſt
affirmatiua:igitur nulla ꝓpoſttio ẽ
negatiua.ſ¶ Lertio infero ꝙ aliqua
poteſt eẽ
verum ⁊ ↄñs unpoſſibiule eſt eẽ verũ
licet tñ cõſequens ſit poſſibile.vt pʒ
de iſta:ꝛomnis ꝓpoſitio eſt aff ir̃atĩa
8& nulla ẽ negatiua. ¶ Et igitur heèc᷑
oĩs pꝛopoſitio eſt affirmatiua ẽ vᷣa:
igitur hec pꝛopoſitio nulla ꝓpoſitio
eſt negatiua eſtvera. Sed tñ ſequit᷑
ſi ita eſt ſicut ẽ ſignificabile ꝑ iſtam
oĩs ꝓpoſitio ẽ affirmatiua:tunc ita
eſt ſicut ẽ ſigĩſicabile per iſtam:nul
la ꝓpoſitio ẽ negatiua. Simile ẽ de
iſta nichil demonſtratur: &̊ hoc non
demõſtrat᷑:ðᷣmõſtrato ſor̃ vbi ſi añs
eſt veꝝ impoſſibile eſt cõſequens eẽ
verum.qꝛ nec quãdo eſt nec qñ non
eſt. Et ꝙuis ↄſequẽs repugnet añti
qꝙ;tum ad actũ exercitum:non tamẽ
ïtuʒ ad actũ ſignatum. Inde ſi ita
eſt ſicut ſigmficat᷑ per antecedẽs im
poſſibile eſt quin ita ſit ſicut ſignifi

i autẽ poſſibile eſt ita

catur per cõſequensvel ſicut ẽ ſigni
ſicabile. Simile eſt de iſta ↄñ̃a:hHec
ꝓpõ eſt ſingularis:et iſta ⁊ iſta ⁊ ſie
de aliis: ergo oĩs pꝛopoſitio ẽ ſingu

larſs.oſequẽtia eſt optima:q;uis tñ

impoſſibile ſit cõſequens eſſe veruʒz
qñ antecedẽs eſtverũ:ſed ẽ bona cõ
ſequẽtia. Naʒ qñcunq; ſic ẽ ſicut eſt
ſignificabile ꝑ antecedẽs:ĩpoſſibile
eſt quin ſit ſic ſicut eſt ſignificabile
per ↄñs ſine noua impoſitiõe terĩoꝝ
Aliud inſolubile eſt iſtud:ponatur
&ꝙ ſoꝛtes dicat platonem dicere flm̃:
T plato dicat ciceronẽ dicere falſi: u3
⁊ cicero dicat ſoꝛtem dicere falſum
Tunc queritur an ſoꝛtes dicat veꝝn
vel falſum. Si ſoꝛtes dieat verum
tunc plato dicit falſuʒ:et ſi plato di
cat falſum cicero dicit verum.et ſi
cicero dicatveruʒ ſoꝛtes dicit falſuʒ
ergo ſi ſoꝛtes dicat veꝝ ſors ðᷣt fim̃
St aũt dicat᷑ ꝙ ſofs dicat᷑ falſuʒ:õ
plato dicitverũ.et ſi plato dicat veꝝ
cicero dicit falſum.et ſi cicero dicat
falſum:ſoꝛtes dicit verum. igitur ſi
ſoꝛtes dicat falſum ſoꝛtes dicit veꝝn
Reſpõdetur ꝙ ſoꝛtes dicit falſum⸗
Et cum dicebatur:ergo plato dicit
veꝝ.negatur ↄna qꝛ ſoꝛtes nõ ꝓpter
hoc ſolũ dicit falſum ꝙ ſolum dicat
platonem dicere falſuine Ged ꝓpter
hoc ꝙ dicẽdo platonẽ dicere falſum
dicit ciceronem dicere verũ. FEt di⸗
cendo ciceronem dicere verum dicit
ſe dicere falſumemodo omms dicẽs
aliquã pꝛopoſitionem per quã dicit
ſe dicere falſum In dicendo illam
pꝛopoſitionem dicit falſum ꝓut ex
dictis faciliter poteſt apparere. Nñ
in iſto caſu ſoꝛtes benemet dicit ſe
dicere falſum.i¶ Unde ſciendum eſt

ꝙ alique ꝓpoſitiões poſſũt aſſerere

ſe eẽ falſasvel ſe non eẽ veras quat
tuoꝛ modis.vno mõ per ſeipſas abſ

q; aliis pꝛopoſitiõibus ↄcurrẽtibus
verbi gratia vt ſi ego dicã iſtã:ego

dico falſum ⁊ nullam altã vel poſito
ita eẽt ſcripta in papiro ots ꝓpo
ſitio ſcripta in papiro ẽ fla. ¶ Sc ðo
modo alique ꝓpoſitiones poſſunt ſe
aſſerere eſſe falſas vel ſe nõ eẽ vas
ex hoc ꝙ iße aſſerunt alias ꝓpõnes
eẽ falſas que ipᷣas aſſerũt eẽ veras
Aerbi gratia vt ſi ſoꝛtes dicat iſtã
plato dicit falſum nullam altam ⁊
plato dicat iſtam ſoꝛtes dicit veruz
æ nullã aliam. St iſta ſit ſcripta in
papitoꝛoĩs pꝛopoſitio ſctipta in ꝑga
meno.oĩs ꝓnoſitio ſcripta in papiro
eſt vera. ¶ Zertio mõ aliq̃ ꝓpoſit io
nes aſſeruñ ſe eẽ falſas vel ſe non
eſſe veras:ex hoc ꝙ aſſerũt aliquas
poſitiones eẽveras q̃ tpᷣas aſſerüt
eſſe falſas. Uerbt gratia vt ſi ſoꝛtes
dicat plato dicit verum ⁊ nullã aliã

⁊ plato dicat iſtã ſoꝛtes dicit falſuz

nullam aliam. Uel ſic. iſta ſcripta
in papiro:ꝛomnis pꝛopoſitio ſcripta
in pgameno eſt vera: 1 iſta ſcripta
in pgameno:omnis pꝛopoſitio ſcrip
ta in papiro non ẽ falſa.pꝛimæ eniʒ
aſſerit ſe eſſe falſam ex eo ꝙ aſſerit
ſcbam eſſe verã que aſſerit ipam eẽ
fal ſaʒ.et hoc fit aliqñ bene mediate
ſicut poteſt patere in ſophiſmate ꝓ
poſito.i¶ OQuarto modo alique ꝓpo⸗
ſit iones aſſerunt ſe eſſe falſas ex eo
ꝙ aſſcrunt aliquas alias ꝓpoſitiões
eſſe falſas que omnino ſunt eis cõ⸗
ſimiles in cauſis veritatis vel falſi⸗
tatis. vbi gratia:ſicut iſta ꝓpoſttio
ſola feripta in papiro: ꝓpoſitio ſcri
pta in pergameno ẽ falſa.et ſic ecõ⸗
uer ſo. alia ꝓxoſitio ſcrixta in ga⸗
meno dicens? ꝓpoſitio ſcripta in pa
piro eſt falſa. cõſtat ꝙ vtrec; caꝝ aſ
ſerit ſe eẽ falſaz ex eo ꝙ aſſer it vnã
eſſe f alſam que eſt omnino ſi bi cõſt
milis in caufis veritatis vel falſita
tis. nulla em poteſt aſſignari cauſa
quarevna magis eſt vera ï alia ꝛvel
magis falſa ꝙ alia.

Aliud inſolubile. dicat ſoꝛtes iſtaʒ
deus eſt. et plato dicat iſtam: ſolus
ſoꝛtes dicit verum. et nõ ſint alii lo

quentes in mundo.tũc queritur an
plato dicat verum vel falſi um. ſi dis
catur ꝙ plato dicat verum. contra.
Nam ſi plato dicitveꝝ tunc ita ẽ æ
ſoꝛtes dicit verum ⁊ nullus alius a
ſoꝛte dicit veruz ex eo ꝙ plato dicit
ſolum ſoꝛtẽ dicere verum. Et vltra
nullus alius a ſoꝛte dicit verum ex
eo ꝙ plato dicit ſolũ ſoꝛtes dicit ve
rum ſed plato eſt alius a ſoꝛte: ergo
plato non dic it verum qð erat ꝓbã
dum. Si auteʒ dicas ꝙ plato dicat
falſum ⁊ cum non ſint plures loquẽ

tes i foꝛtes ⁊ plato per ca ſum:⁊ cũ
hoc ſoꝛtes dicat ſequitur ꝙ ſoꝛtes

vicit veruʒ ⁊ nullus alius a ſoꝛte di

cit verum. Ex quo vlterius ſe eqᷣt᷑ ꝙ

ſolus ſoꝛtes dicit verum.tunc vlera
ſolus ſoꝛtes dicit verum: ſe ed plato
dicit ſoꝛtem dicere verum.et per cõ
ſequens non dicit falſum.qð eratꝓ
bandum. ¶ Reſpondet᷑ ꝙ plato dicit
falſum:quia dicit vnã pꝛopoſitioneʒ
que ſignificat ꝓpõem ſoꝛtis eẽ verã
æ nullã aliã.et per ↄſequẽs ſigĩficat
ſe non eẽ verã.ſed quecũq; ꝓpoſitio
fignificat ſe nõ eẽ veram eſt falſa ꝑ
ſextã ↄcluſionẽ:& ⁊c.i Ad argumen
tum cũ dr̃ ꝓxõem platonis eẽ falſaz
igiðẽ ſic eſt caſu ſtante ꝙ ſors ðvᷣt veʒ
æ nullus altus a ſoꝛte dicit ven: ↄct
do. E&r cũ vlterius dicebat: Sveꝝ eſt
ꝙ ſolus ſoꝛtes dicit verum. negatur
2ↄña.¶ Sed 2 diceres:ibi arguitur
ab exxonẽtibus ad exꝑxoſtam:nego
quia iſta ſolus ſoꝛtes dicit verum ꝓ
lata a platone non ſignificat ſolũ ꝙ
ſoetes dicat veruʒ ⁊ ꝙ nullus glius
a ſoꝛte dicatverum.ſed cũ hoc ſigni
ficat ꝙ plato dicit falſuz. Et igitur

cũ arguit:ſoꝛtes dicit veꝝ ⁊ nullus

alius a ſoꝛte dicit verum: ergo ſolꝰ
ſoꝛtes dicit veruz. mitt uur fallscis

mnel vin ereniu
herefl l ercin
ſa nulat au erien
tur onen Nen gudd
G güt dientur
crit vel qua alia n
ſt vawel gealn ahe
Pon wrel dlci pꝛin
que nonẽ exceptiua
ſchm vigelz ercept
s ſl ioſa falſa ſe⸗
ſodetur illac fall
ſeeſſe falſam. ſanti
