poteſt eſſe vera. Pꝛobatur:quia
nunqᷓ; ex antecedente poſſibili ſeqᷣ
tur ↄſequens im poſſihile· pꝛo ut
ſuppono ex pꝛimo pꝛioꝝ·⁊tamen
ex iſta que eſt poſſibilis·ſcʒ omĩs
ꝓpoſitio eſt affirmatiua ſequitur
iſta ſcʒ nulla ꝓpõ ẽ negstiua·er⸗
go iſta eſt poſſibilis ⁊tamen nõ po
teſt eſſe vera. Et ſic maniteſtun. ẽ
ꝙ ꝓpõ uõ dicitur poſſibilis ex eo
poteſt eſſevera· necimpoſſibilis
quia non poteſt eſſe vera. Sed di
citur poſſibilis qꝛ ſicut ſigĩſicat
ſic poteſt eſſe:accipiendo iſta vᷣba
ad bonũ ſenſum ſᷣm es documẽta
q̃ fuerũt in ſecũdo capitulo dicta
⁊impoſſibilis qꝛ non põt ita eẽ ⁊c
¶ Quarta ↄcluſio eſtꝗ impoſſibłe
eſt bone ↄne antecedẽs eſſe veruʒ
coſequẽte exñtefalſo: Sic em̃ de⸗
bet itelligiꝙnõ poteſt ſequi exve⸗
ro falſũ vt hẽtur in libꝛo pꝛioruʒ
aſic beneverũ eſtomnis bone cõ
ſequẽtie ipoſſibile eſta ñs eſſeveꝝ
ſineveritate cõſequẽtis ipĩs ſimł
foꝛmatis. Inde hoc non obſtante
iſta eſt ↄcedenda:qꝙex vero poteſt
ſequi falſũ.ponamus enim ꝙ hec
ꝓpõ ſit vera:omĩs ꝓpõ eſt affir⸗
matiĩa tũc põt ſeqͥ ex ea falſũ ſcʒꝗ
nulla eſt negatĩa · Sed qũ ↄcludit᷑
iſta ſcʒ nulla ẽ negatĩa tũc pꝛima
non amplius eſtvera ſed falſa:

Neti fuithrlusgiſta
ſunt ppꝛia:ledyilmnur
ſus ats dalos qenon
moamuutſemnoncer
bihue poͤniberen⸗

V Necefilſis qre in

ſctalsdicki fult· Etg
ſlluͤturroͤnes i pbante
nn Ad peimuz datur,
Poſtpals nullapopolit
tlelznooſſüteye
dun galidiceueg
nes iplye glit ti⸗
ſs ſl non ſepegnat⸗

iſ tiſarſiznn ſenp⸗

locd debleum ſenſ
. im
li uſtnick iet
imnſigllicaret eni ſſ

ſemnleſiglltcung

ſngn
l pze⸗ negt .

dichur poſſchillstr e⸗
eleyera neclnoſſſblis
Apotetteſſevere⸗ Sedd
ſubils ge ſtar ſigitcat
kcſſeacaplendoilta ibr
ſeuſumßmn es documeta
in ſecudo capitulodiche
bilis qenon potllacete
19luſto eſtg impoſtbte
dit uutcetdes eſe dern,
tetiutiſo⸗ Sicen de⸗
igigno potetſequlende⸗
beurio libꝛo guon
ereti tgonns bonech

Quinta ↄcluſioqnõ ſufficit ad pꝛopoſitioneʒ ſequitur ꝙipſa eſt

hoc ꝙſit bona ↄña:qimpoſſibile
ſit añs eẽ veꝑꝝ ſine ↄñte ipſis ſił
foꝛmat .ſicut pᷣus bñ arguebat᷑
de baculo in angulox apparʒ h̊ e
tiã inalio exemplo.qᷣa nõ ſeq̃tur
nulla ꝓpoſitio ẽ negatiua:g̊ nła
ꝓpõ eſt affirmatiua·qð põt pa⸗
tere:quia exoppoſito ↄſequẽtis
non ſeqtur oppoſituʒ añtis · ⁊ tñ
pᷣms non poteſt eſſevera ſineveri
tate ſecunde.q: non poteſt eẽ ve⸗

ra · Plus ergo reqꝛitur ſcʒ ꝙ nõ

poſſit eſſe qualit᷑ antecedẽs ſigt:
quin etiam ita ſu ſicutper pↄñ. ſi
gnificatur. Sed adhuc determi⸗
natũ fuit priusꝙiſta verba non
ſunt ꝓpꝛia:ſedvtimur eis ad ſen
ſus ałs datos qꝛ non poſſumus
vno ↄmuni ſermone expᷣmere de
oĩbus ꝓpõnibꝰ veris quare ſunt
vere · nec de falſis q̃re ſunt falſe.
ſicut ałs dictũ fuit · Et ꝑhec dctã
ſoluũtur rõnes ĩ ꝓbantes ſophiſ
ma. Ad pꝛimuʒ diciturꝙ hec eſt
poſſibilis/nullapꝛopoſitio eſt ne
gatl a lʒ nõ poſſit eẽ vera. Adſe⸗
cũdãpatet exdictis quõ ſit rñdẽ
duũAd terciã dicèdũ ẽ ꝙ ille ꝓpõ
nes bnñ̃pure gnat q;tũ ad eẽ ve⸗
ras ſed non repugnãt qᷓ;tum ad
eſſe ita ſicut ſiont ſemper loquẽ
do ad debitum ſenſũ.immo ſic ↄ
ueniũt.neceſſe enĩ eſt ſi ẽ ita ſicut
pꝛima ſignificaret:etiã eſſe ita ſi
cut ſecunda ſignificaret ·

¶ Secundum ſophiſma.
.AUlla ꝓpõ eſt negatia:ergo
quedam ꝓpõ eſt negatiua

Pꝛobo:ſuppono ꝙ ad quẽlibet

-—

vera.hoc videtur ariſtoteles ex⸗
pᷣmere in pꝛedicamẽtis capitulo
de pꝛiori · Sequitur em̃ ſi hõ ẽ:qꝙ
hec eſt vera homo eſt.Etiaʒ econ
uerſovt dicit pari rõe eſſʒ ð aliis
Tunc arguitur.ſeqᷣtur/nulla p⸗
poſitio en negatia:ergo hec ẽ vᷣa
nulla ꝓpoſitio ẽ negatia. Et ſeqͥ
turꝙſi ipſa eſtveraqipa ẽ· ⁊ ſeql
ꝙſi ipſa eſt ꝙaliqua ꝓpoſitio ne⸗
gatiua eſt·ergo de pꝛimo advlti⸗
mun ſequitur /ſi nulla ꝓpoſitio ẽ
negatĩaꝙ quedam ꝓpõ eſt nega⸗
tiua · Item non ẽ poſſibile ita eſſe
ſicut pꝛima ſig at:qui ſit ita ſicut
ſecunda ſigat ergoↄña ẽ bona.⸗
ſequẽtia videtur magnifeſta:qͥa
ex hoc inpᷣcedẽte ſophiſmate di⸗
cebamus eſſe bonsã ↄſequentiam
nec poſſes aliter expꝛimere vnde
dicatur ↄſequentia bona.Sed/ꝓ
bo ans qꝛ ſequitur ſi ẽ ita ſicutip
ſa ſiꝗᷓ atꝙſigat.⁊ ſeqᷣt᷑ ſi ipſa ſigt
qipᷣa ẽᷣ. ⁊ ſi ipᷣa eſt tũc ẽ ita ſicut
per ſecũda ſignificatur.¶ Oppo
ſitum arguit᷑ per es que dicta ſũt
inpꝛecedẽti ſopbiſmate quia poſ
ſet eſſe ita ſicut per pꝛima ſigtur
⁊ tñ non eſſe ſicut per ſecũda ſigt᷑
eſſet enim ſic ſi omuis ꝓpõ inega
tiua eſſet deſtructa. ergo nõ ẽ bo
na ↄña. Item ad ꝓpõem poſſibi
lẽ non ſequitur ſua ↄtradictoria
ſed pꝛima ẽ poſſibilis ⁊ ſua ↄtra
dictoria ẽ ſcdᷣa ergo ⁊c· Dico bꝛe
uiter ꝙſophiſma eſt falſũ illa em̃
non erat bona ↄſequẽtia ſicut be
ne ꝓbatur:Et reſpondeo ad pꝛi⸗
mam rationemꝓilla ſecumda ſi⸗
cut ponebsatur nõ eſtvers vᷣ vtute

ſermonis ſcʒqad quãlibet ꝓpoſi
tiouẽ ſeqᷣturꝙ ipᷣa ſitvera:io non
ſequit᷑ homo eſt:ergo hec eſt vera
homo ẽ:qꝛ hõ poſſʒ eſſe licʒ nulla

ꝓpõ eſſʒ ⁊c qꝛ ita eẽ eſt poſſibke ſi

cut ꝑiſta ꝓpõem hõ eſt ſignificat᷑
vel ſignificaretur ſi ꝓponeret᷑ nõ
exñte ſicut ꝑ iſtam ſignificaretur
hec eſtvꝛra hõ eſt · ita eĩ eſſet ſicnt
ſignificatur ꝑ primã ſi hõ eſſet ⁊
nulla ꝓpõ eſſet · Sed tu quereres
quõ ergo dzʒ illa regula ariſtoteł
ĩtelligi ·ego dico ꝙdʒ ĩtelligi ſuꝑ
poſita ꝓpõnis exiſtẽtia:ita ꝙ ad
oẽʒ copulatiuã ex aliq̃ ꝓpõe ⁊ ali
qua dicente ꝙ ipſa eſt:ſequitur ꝙ
illa eſt vera · vᷣbigr̃ᷣa ſequit᷑ / hõ ẽ:
⁊ illa hõ eſt ẽ.ergoipᷣa eſtvera:qꝛ
nõ põt ita eẽſicut ꝑillã copulati⸗
uã iignificat᷑ quin ſit.ita ſicut ꝑ ↄ
cluſoneʒ ſigtur ſemꝑ loquẽdoad
bonũ ſenſũ.¶ Ad ſecũdaʒ quevi⸗
detur eſſetedioſa ego dico p moꝙ
ↄña numq; eſtveꝛavlł etiã falſa ni
ſi ipa ſit · Et ad hoc ꝙña ſit boã
autvera opʒꝙañs⁊ ↄñs ipſiusſit
Ettunc dat᷑ regula his ſuppoſi⸗

tisqↄña eſt bona ſi impoſſibile ẽ ꝓ

eſſe ſicut ꝑañs ſignificatur qͥn ita
ſit ſicut ꝑ ↄñs ſignificat᷑· Et hec
regula põt duplicit᷑ ĩtelligi · VUno
modoqſitvna ꝓpõ de impoſſibłi
in ſenſu conpoſito eo modo quon
muniter ſolet dici:⁊ eſt ſenſusꝙ
ↄña ẽ bona ſi hec eſt impoſſibłs

ipᷣa foꝛmata ẽ ita ſicut ꝑ añs ſigꝗẽ
t᷑:⁊ nõ ita ẽ ſicut ꝑ ↄñs ſignifica p

tur. Et iſta regula nõvalet qꝛ ſᷣm
iſtaʒ regulã ſequeret᷑ ꝙſophiſma
eſſʒ verũ.⁊ ſᷣm iſtam regulã falſã
pꝛocedebat argumentum. Alio

modo itelligiłꝙ ſitvna ꝓpoſitio
de impoſſibili in ſenſu diuiſo ita
qꝙſit ſenſusↄña eſt bona ſi qualit
cũqʒ ꝑ añs ſigtur impoſſibile eſt
itacſſe qͥn qualiteꝛcſqʒ poñs ſiãt᷑
ſit ita.⁊ ſic apparetqꝙiſta rła non
argueret ſophiſma eſſeveꝝ · quis
qualitercũqʒ iſta ſignificat /nul

la ꝓpõ ẽ affirmatĩa poſſibłe ẽ eẽ

ita:lʒ nõ ita eſſʒ ſicut alia ſigẽt qꝛ

ſic eſſet ſi manẽtibns affirmatis

oẽs negatiue eſſẽt ãnichilate qð
eſt impoſſibile
Ertium ſophiſma diſpoĩt
ad ſequẽtia.Et ẽ tale · Do
ſitoꝙoĩs homo eſt aſinusſequit᷑
oĩs hõ currit:g aſinꝰ currit Noc
ꝓbatuꝛ qꝛ ſullogiſando inpꝛimo
mõ pꝛĩe figure ſic/ oĩs hõ currit
⁊ omnis aſinꝰ ẽ homo perpoſitũ
:ergo aſinus currit. Unde ſic ſil⸗
logiſmus ad impoſibile eſſet ſcʒ
capiẽdo poſitionẽ aduerſarii cũ
aliquovero.⁊ ſic infeꝛimꝰ ↄcluſi
onẽ ꝑ bonã ↄñam /licet illa cõclu
ſio ſit impoſſibilis. Ideo etiã ſic
in ꝓpoſito eſtbonapna. Item nõ
oteſt eſſe ita ſicut poſitũ ẽ ſic ut
illud antecedens ſignificat quin
ſit ita ſicut ↄñs illud ſiguificat ·
ergo ex illo antecedẽte cũ poſito
ſequirur illud ↄñs · ¶ Oppoſituʒ
arguitur quia regula ponitur in
logicaꝙ omnisↄſequentia falſa
eſi impoſſibilis: omnisↄñavc⸗
rs eſt neceſſaria ꝓpoſitio aſit im
oſſibilis nõ poteſt fieri neceſſa⸗
ria aliqͥ caſu poſito:q̊ qcũqʒ cãu
poſito aut remotopceſſo aut non
ↄceſſo ↄũa falfa non poteſt fieri
vera · licet conſtat ꝙ iſta ↄña eſt

lnd vonere Ppone tiqu⸗
lelgrem ins d aloönf
lucopouz bene nere
wocluſo gpoſit er llog
Milis appoſitis vel n b
Uuippoltofttuponeres
rromis honoe aſin⸗
ociunmcliorvelpeior onn
honebaruriſopolſmue S
Dohaspnoddaftisadin
Glalli ocluſioneg oisde
ſsſtumnolciz gbene ſege
is onocaſin Erſitn
hine ponnsnoli9
nuchlſti clapanevis
ll cücdicoy hj ſeſtu
n crin⸗
ſemnmnſophlſng.

urm gaſip antoc
ſllogiſmmdoingiine
fignreſtc ois hocunt
saſins honoperpoſtti
inus rnit. Hudeſtcſi⸗
sad inpoſiblle cſerſcz
poſitione aduerſariici
ro. 1 ſic infeim oluſt
ni anam / lier llgcocku
poſſtbilis Ycoetld ſie
oelhona)ia Renn
ſein fiem poſieſicnt
necedens ſignificatgon⸗
cut ois lud igulften⸗
lloantecidert ei oſi⸗

falſa qnis nõ neceſſaria ſcilʒ illa:
omiĩis homo currit/g oĩs aſnus
curiit/ergo quocũqʒ caſu poſito
nũqᷓ; ſeqtur/omĩs homo currit g̊
aſinus currit · ¶ Solutio huiꝰ ſo
phiſmatis eſt facilis:qꝛ ad placi
tum tuum tu potes dicere vel po
nere vel aſſerere quãcũqʒ ꝓpõnẽ
placet·⁊ nũquã ꝓpter talẽ actum
ↄña neceſſaria fieret nõ neceſſari
avłecõuerſo Ideo ſicut poſitũ ẽ
ſophiſma ipᷣm ẽ falſũ · Sed tñ ꝑꝑ
argumẽta ſciendum eſt ꝙ aliqua
ꝓpõ põt dici vel poni vel ↄcedi
ſiplicit᷑ tanquã vna/ꝓpoſitio ꝑ ſe
ſũpta:⁊ tũc nihil eſt ad ꝓpoſuuʒ
de aliis ꝓpõnibꝰ vel ↄſequẽtiis
an ſint vere vel falſe · Alio mõ ſo
lemꝰ ponere ꝓpõnẽ tãquam añs
vel ꝑtem añtis ad alið inferẽduʒ
⁊ tũc opoꝛtʒ bene videre vtꝝ ſeqͥʒ
turoↄcluſio ꝓpoſita ex illo poſito
ↄ aliis appoſitis vel nõ vbigra⸗
tia ĩ ꝓpoſito ſi tu poneres ſimpli
citer ꝙomĩs homo ẽ aſinꝰ/ñ ꝑꝑ
hoc fix melioꝛvel peioꝛ ↄña illa qͥ
ponebatur ĩ ſophiſmate Sʒ ſi tu
ponas ꝑ modũ añtis ad inferen⸗
dũ aliã ↄcluſionẽ ꝙ oĩs hõ ẽ aſi⸗
nꝰ ſtatin dicaʒ ꝙ bene ſequitur ꝗ̊
oĩs homo ẽ aſinꝰ Et ſi tu dictam
ꝓpõnẽ ꝓponas ꝑ moduʒ partis
añtis cũ iſta alis parte oĩis homo
currit/tůũc dico ꝙ bñ ſeqᷣtur ergo
aſinꝰ currit. Et ſic ꝓcedũt rões
¶ Quartum ſophiſma.
Ico ꝙ homo eſt aſinꝰ. Et
qritur de boc ſophiſmate
vtzꝝ ſic dicẽs dicitveꝝ vel falſum
Et arguitu: ꝙdicit falſũ:qꝛ dicit
hõ ẽ aſinꝰ/⁊ hoc ẽ falſuʒ:& ⁊c

Sed arguiturꝙ tpᷣe dicit veꝝ:qͥs
tota ſua/ꝓpõ erar iſta/dico ꝙ hõ
ẽ aſinꝰ/⁊ llla eratvera.qꝛ boc to
tũ dicebat de facto · Itẽ ꝓpõ ſua
erat affirmatĩa:iõ eratvcra:qꝛ ſſᷣ
iectũ ⁊ pᷣdicatũ ꝓ eodẽ ſuppone⸗
bãt:ergo ſua/ppõ quam dicebat
erat vᷣa ·ꝙaũt ſubiectũ ⁊ pᷣdicatũ
ſupponat ꝓ eodẽ pʒ:qꝛ ſi explice
tur copula ꝓpõ erii talis / ego ſũ
dicẽs ꝙ hõ eſt aſinus.⁊ maifeſtũ
ẽ ꝙ ꝓ eodẽ ſupponũtiſte terminꝰ
ego ⁊ iſte tᷣminꝰ dicẽs ꝙ hõ ẽ aſi
nus Ad iſtud ſophiſma rñdẽtmł
ti ꝙ iſte dicit veꝝ ⁊ etiã falſum qꝛ
ipſe dicit iſtã totalem ꝓpõnẽ di⸗
co ꝙ hõ eſt aſinꝰ/v iſta eſt veralõ
dicit veꝝ Sed cũ hoc dicẽdo illã
totã ꝓpõneʒ: ipᷣe dicit quãlibʒ ꝑ
tem eius.ideo lpᷣe dicit ꝙ hõ eſt
aſinꝰ/⁊ in hoc ipſe dicit falſum
Sed iſta ſolutõ mihi ẽ młtuʒ du⸗
bitabłsqꝛ iſta ſolutio ſupponitꝙ
pars ꝓpõnis ſit ꝓpõ:ꝙ ego non
credo ·pſalmiſta dauid ore ꝓphe
tico loquẽs ſpᷣm ſãctũ nihil fal
ſum dicit ·⁊ tñ dicit iſtã totaleʒ ꝓ
põnem:dicit incipiẽs ĩcorde ſuo
nõ eſt deꝰ · ergo pſalmiſta dicit ta
lẽ vocẽ nõ eſt deꝰ /q̃ ſifuiſſet vns
ꝓpõ ipe dixiſſet falſũ ⁊ hereticũ
ergo nõ erat vna,ꝓpõ fic dicta ſʒ
pars huiꝰ ꝓpõuis ·ſed ille inſipi
ens errauit q talẽ voceʒ dicit ſoli
tarie tãquãvnã ꝓpõnes.⁊ eſt ſile
ſicut medietasvermis nõ eſtvnſ
aĩal q́;diu ẽ ꝑs vniꝰ aĩalis:ſed di
uiſa ab alia ꝑte eſt vuũ aĩal.Et ð
iſto ꝓpoſito ego dixi ſatis inca⸗
pitulo pꝛimi tractatus ſummula
rũ.videtur ergo mibi Si ic dicẽs
.1 *

„

dicoehõ ẽ aſinus:dicit veꝝ de
pꝛietate ᷣmoĩs: dicendũ E etiã ꝙ
ipᷣe nõ dicit falſũ.Et qñ obicitᷣꝙ
ipe dicit ꝙ hõ ẽ aſinꝰ dico ꝙ ipſe
bñ dicit talẽ vocez ſʒ nõ ſolitarie
tãqᷓ;vnã/ ꝓpõem:iõ illa vox neqʒ
eratvera neqʒ falſa. Sʒ tu repli⸗
cas foꝛtit᷑:qꝛ ꝑ hec dicta ſeqt il
le mẽtiret᷑ qͥ diceretiſta ꝓpõ hõ
eſtaĩal eẽtvera ꝓbat᷑ qꝛ ſua totał
ꝓpõ eſt affirmatia: ⁊ ſubiectũ ꝓ
nullo ſuꝑponit:qꝛ iſta vox hon.o
eſt aĩal non eſt ꝓpõ ſʒ ꝑs ꝓpõnis
⁊ſic illð totale ſubiectũ iſta ꝓpõ
bomo eſt aĩal ꝓnullo ſuppoit ſi⸗
cut eẽt ſi demonſtrato lapide ego
dicerem iſte homo ẽ ſubſtatia ibᷣ
iectũ ꝓnullo ſupponeret⁊ eſſet/
põ falſa. Rñdeo ꝙ oꝑtet ſcire qͥd
demonſtras ꝑ hoc ꝓnomen iſta:
qꝛ ſi tu demonſtras iſtã voceʒ hõ
eſt aĩal quã tu ꝓfeꝛs in illa tua ꝓ
põne:ego dicoqtua ꝓpõ eſt falſa
ſicut bñ arguebat rõ· ſed ſi tu de
monſtres aliã vocèẽ ſiłem ſeoꝛſuʒ
fũptã ⁊ ꝓpoſitã tũc ꝓpõ eẽtvᷣa ⁊
ſubiectũ eiꝰſupponeret /ꝓaliq̃ſcʒ
ꝓilla voce q̃ eſt ſeoꝛſuʒ vna ꝓpõ
falſa · Vñ ad talẽ ſenſũ debẽt in⸗
telligi ⁊ cedi tales ꝓpõnes ⁊ nõ
ad aliũ ſenſum niſi foꝛte ↄditio⸗
nalit᷑:ſcʒ illa ꝓpõ homo ẽ aĩal eſt
vera·i·iſtavox hõ ẽ aĩal ſi eẽt ſe⸗
orſũ poſita eſſet vna ꝓpoſitõ vᷣa
Et apparetꝙtotũ reuertit᷑ in idẽ
ili mõ ſoluit᷑ iſtud quĩ
ũ ſophiſma/ qͥcqͥd ſoꝛtes
audit illud ꝓfeꝛt plato · caſu poſi
toq plato ꝓferat iſtã ꝓpõnẽ/nal
lus hõ ẽ aſinꝰ:⁊ ſoꝛtes nõ audit
pmã dictiõ ʒ ſʒ audit reſiduũſcʒ

homoẽ aſinꝰ/⁊ nihil plus audi⸗
at · tũc ꝓbat᷑ ſophiſma: qꝛ ſoꝛtes
audit iſtã vocẽ hõ ẽ aſinꝰ ⁊ nihil
plꝰ:⁊ illãvocẽ ꝓfert plato cũ alia
voce: ̊ quicqͥd audit ſortes illð
ꝓfert plato.Oppoſitũ argu itur
q;ꝛ plato nõ ꝓfert fłm ſedveꝝ ſed
ſoꝛtes audit falſũ:ſcʒ homo ẽ aſi
nus:ergo audit ꝙ plato nõ ꝓfert
Item ꝑ ſulogiſmũ ad ĩpſſibłe ar
guit᷑ ſic· quicqͥd ſoꝛtes audit pla
to ꝓfert:falſuʒ ſoꝛtes audit eꝛgo
faſſum plato ꝓfert · ſed bec ↄclu
ſio eſt falſa quiaveriſſimaʒ ꝓpõ⸗
nem ꝓfert plato ſcilicet nullꝰ hõ
eſt aſinus.⁊ de nulla falſitate re
prehendi poteſt· Reſpondeoqꝙſo
phiſma eſtverum·. Ad rationẽ in
oppoſitum dico ꝙ ſoꝛtes non au
ditverum nec falſum · quia nullã
ꝓpõnem audit · ſed ſo luʒ audit ꝑ
tem vuius ꝓpoſitionis vere bñ
credo ꝙ plato nihil falſũ dicebat

ſʒvcrũ quod nullam falſitatem i.

plicat tamen ipᷣe bene dicebat ali
quid quod non erat verum ſcʒ ꝑ
tem veri.Sed tu dices contra:il⸗
lavox eſt falſa que falſam menta
lem facit in animo auditoris:ſed
illa vox quã ſoꝛtes audit facit in

ſoꝛte mentalè falſã vnde ſoꝛtes ĩ

dicto caſu credit ꝙ plato dixerit
falſũ ergo illa vox erar falſa: Rñ

deoq; bñ ⁊ vere loquens nec male

nec falſe loquit᷑ ꝓpter male audi
entes vel male ꝓpõnem ſuã reci

pientes.vnde ceꝛtũ eſt ꝙ ſepe ali

quis dicit vnam ꝓpõnem ⁊ male

audiens credit ꝙ dicat aliam et

tunc illa ꝓpoſitio facit inaudiẽte

no n mentalem quam, ſignificat

s fitieotul ſiu
er ölicteilttl
hoenbſegui niſi,
llequelengecltsudh

Serum ſcblſna⸗
Erunẽdicereho

AUiimal.Queritur

peſchhiſnae p diee
goezyege dicentholezee
ctvep onoqtalemdice
Soncioqgoinoiſopdiſen
bllitide oquideyene
niſipꝛout ſüt appꝛohet
ſie onũ. fon eñ que
odevs ſt werns pe
nu:eghono ſitfalſus
ſuofalſus. G; volologt
nefelſo votfaciit ibt.
me ytolat ſexto neth.

„

fütmencltloginsder

acblapgtſinez o⸗
enplaoſclicet nul⸗ ho
us. denbllafellnate te

ndn Poteſt Beſpondtogo.

nehxerum. Baranonein
ſltum dicogſottes non ar
rumnecfalſum qulanuli
en auclt ſed ſolvz aucttr
ulus ppoſitioais vere bi
platonlbilfalls dicchat
1quodnullam falſutneni
tamentiebene dicchattl
vodnonerat verumſch,
gi⸗Scd wu dices connti
reRialſaggefalſammenn
facitinantnozudſtorsſt
vorqui ſortsaucitfucin
anentaleflli mbe ſoutdl

artrq lto ltan
oclae e aleſſi

jergollaw
bitverelogleis ecnnant

elaut hin nile l
vlmale Noͤent te
7ndecetueſ ep
r nmn ghonen n
1 ceclrq dicsl⸗ 4
l oſtafukina e
nebtelen abam

1

vin

ſed mẽtalem qualem ſignificaret
illa ꝓpõ quam credit audire.Et
in tali caſu pꝛopoſitõ ſic pꝛolata
nõ eſt falſa audiẽti:ſed ſolum ta⸗
lis eẽt falſa qualeʒ ille credit au⸗
dire:ſʒ omnis ꝓpõ eẽt falſa au⸗
diẽti que ꝑfecte audita ab eo qui
etiam ꝑfecte ſciret eiꝰ ſignifica⸗
tionem vᷣ̃m illaʒ ſignificatõnẽ in
illo audiẽte mentalẽ falſaʒ. Mõ
in caſu noſtro ſoꝛtes nõ audit ꝓ⸗
poſitõneʒ aliquam:ſed credit au
dire aliquaʒ· ideo illavox quã au
dit ſoꝛtes ñ facit in eo ſẽſum quẽ
ſignificat qꝛ ille nõ ẽ ſẽſus ꝓpõ⸗
nis ſʒ facit ĩ eo talẽ ſẽſũ qualem
facit ꝓpõiquã credit audire · Et
ex hoc nõ ſequit᷑ niſi ꝙ talis eſſet
falſa qualem credit audire.

¶ Sextum ſophiſma·
Erum ẽ dicere hominẽ eẽ
animal.Queritur ergo de
hoc ſophiſmate vtꝝ dicẽs talẽ ꝓ
põeʒ veꝝ ẽ dicerc holeʒ eẽ aĩal di
cit veꝝ:poĩtoqꝙtalem dicat · Et e
go notoqoĩno ĩ ſophiſmatibʒ ni
hil ĩtẽdæ loqui de vero vel de fło
niſi pꝛout ſũt appꝛopᷣate differen
tie ꝓpõnũ.Mon em̃ querere intẽ
do ꝙ deus ſit verus ⁊ pꝛima veri
tas:⁊ ꝙhomo ſit falſus aut dena
rius falſus. Sʒ volo loqui deve⸗
ro ⁊ falſo ꝓut faciũt ſibi ↄtradi⸗
ctionẽ vtdicit᷑ ſexto methaphĩce
qꝛ nõ intendit logicus de vero et
falſo Tũc igr̃ arguo ille ñ dicit
veꝝ:qꝛ hoc pᷣdicatũ dicere hoĩeʒ
eſſe aĩal /vł capit᷑ materialitervł
ſignificatĩe · Si ſignificatiue tũc
dicere homĩeʒ eẽ animal:eſt ideʒ

ꝙ dicens hominez eſſe auimal ꝓ
ut ſuppono ex methaphiſice mõ.
2 dicẽs hominem eſſe animal eſt
vnus qui nõ eſt veꝝ neqʒ falſum
quia nõ ẽ ꝓpoſitio nec pars ali⸗
qua ↄtradictõnis Et ſi capiatur
materialiter apparʒ ꝙnõ ſuppo⸗
nit pꝛo ꝓpõne aliqua:quia ſi ſup
ponat pꝛo ſe vel pꝛo ſuo ſimili in
voce:manifeſtum ẽ ꝙ iſta voxdi
cere hominẽ eſſe animal /vel ali⸗
qua cõſimilis:non eſt pꝛopoſitõ
nec oꝛatio perfecta·ideo nec ẽve
rum nec falſuʒ. Et ſi dicat᷑ ꝙ nõ
ſuppoĩt pꝛo ſe nec pꝛo conſimili
voce ſed pꝛo alia oꝛõne foꝛmata
ſub ĩdicatiuo modo ſicut iſta ors
tio / hominez currere ſolet ſuppo
nere pꝛotali oꝛõne / homo currit
que eſt pꝛopõ · Tunc manifeſtuʒ
eſt ꝙ non ſupponit pꝛo pꝛopõne
ſed pꝛo partepꝛopoſitionis quias
licet hominẽ eſſe bonũ / ſuppone
ret pꝛo illapꝛopõne /hõ eſt bonꝰ
tamen eſſe bonum nõ ſupponit ꝓ
illa pꝛopoſitione:ſed pꝛo tali oꝛa
tione eſt bonus:que non eſt pꝛo⸗
poſitio:et ita eſt in pꝛopoſito.li⸗
cet em̃ hec oro:ãquẽ dicere hoĩeʒ
eẽaĩmal ſupponeret pꝛo tali oꝛa
tione / ãquis dicit hoĩem eſſe aĩal
tñ hec oꝛatio / dicere hoĩnem eſſe
aĩal ñ ſupponeret niſi ꝓ tali oꝛa⸗
tione dicit hoĩeʒ eſſe amimal que
nõ eſt pꝛopoſitio:nec verum nec
falſuʒ Ideo falſũ erat ſophiſma
ſzʒ veꝝ ẽ dicere / hoĩem eſſe aĩal.
In oppoſitum arguitnr:qꝛ verũ
eſit ꝙ homo eſt animal ⁊ tamẽ hec
oꝛatio / hominem eſſe animal / et
hec oꝛatõ/homo eſt glaliſ ine ꝑte

materialiter equiualẽt:et capitur
vns ꝓ alia.ergo veꝝ ẽ dicere ho⸗
minem eſſe animal. Item affirma
re verã ꝓpõeʒz eſt veꝝ ſicut negs
re verã ꝓpõeʒ eſt falſum.ſed dice
re homineʒ eſſe aĩal eſt affirmare
veram ꝓpõeʒ /ſcʒ homo eſt aĩal:
ergo dicere hominẽ eẽ animal eſt
vexꝝ ·⁊ tũc ↄuertatur ꝓpõ ⁊ eſt ſo⸗
phiſma.Rñdec ꝙ ſophiſma ẽ fal

ſum de ꝓpetate ſermonis.Camẽ

aliqui in ꝓpꝛia locutõe tlẽs locu
tiones recipiũt loco aliarum que
eſſent vere · Verbigratia hec ẽ vᷣa
veꝝ dicit dicens hominẽ eſſe aĩal
id eſ dicens taleʒ vocem ſeoꝛſum
homo ẽ animal.Similiter ſic iſta
eſt vera dicere hominẽ eſſe aĩmal
eſt dicere veꝝ · Similiter ſic iſta ẽ
vera / veꝝ eſt hominẽ eſſe animal
ſed tamẽ ſophiſma de ꝓpꝛietate
ſermonis erat falſum ſicut bñ pꝛo
batur.Tüc ad rationes.Ad pꝛi⸗
mã dicoꝙhec ẽ falſa / verũ dicere
ꝙ hõ eſt animal.ſed hec ẽ vera ve
rũ eſt ꝙhomo eſt animal.et etiam
veꝝ ẽ hominẽ eſſe animalſed ho
minẽ eſſe animal:⁊ dicere hoiẽm
eſſe animal multuʒ differunt.Ad
ſecũdaʒ ego nego ꝙaffirmare vel
negare aliquam ꝓpõnem ſit verũ
vel falſũ.qꝛ affirmare vel negare
nihil aliud eſt qᷓ; affirmansvel ne
gans:⁊hoc ẽ homo qui nõ ẽ verũ
neqʒ falſũ.Et ſi affirmare ꝓpõeʒ
ſupponat materialiter:tunc idem
valet dicere affirmare ꝓpõnem⁊
dicere affirmat pꝛopoſitionem et
hoc non eſt pꝛopoſitio ſed oꝛatio
imperfecta ſicut legit virgilius.
Septimũ ſophiſma.

Eptimuʒ ſophiſma eſt hoe
vocatũ inſolubile : ſcʒ oĩs

pꝛopoſitõ eſt falſs / caſu poſito ꝙ

oẽs ꝓpõnes vere eſſent anuihils

te ⁊ falſe remanerẽt.⁊ tunc ſoꝛtes

ꝓfersat iſtam ſolam/omiĩis pꝛopo
ſitõ eſt falſa.Queritur ergo an ꝓ

po ſitio ſua ſit vera vel falſa. ESt

arguitur ꝙ nõ ſit vera:quia ſup⸗
pono ꝙ eandem ꝓpoſitõnem im:
poſſibile ſit ſimul eẽ verã ⁊ falſã
in eodem idiomate ꝓpoſitã:⁊ ab
omnibus audientibus receptam
tunc ergo ſi ꝓpõ ẽ vera ſeqͥtur q
non omnis ꝓpõ eſt falſa.quia q̃⸗
dam eſt vera⁊ que ↄtradicit illi:
ergo iſta eſt falſa ĩmo ĩpoſſibilis

quia omnis ꝓpõ eſt impoſſibilis

ad quã ſequitur ſua contradicto⸗

ria.Neindepꝛobatur ꝙnon ſit fal

ſa ſed vera.quia ẽ ꝓpõ vniuerſa
lis nullam habens inſtantiam:qꝛ
nec in ſeipſa nec in alia ᷣm caſum

ergo ipſa eſtvera Itẽ ſiipᷣa eſt fal

ſa ſubiectũ ⁊ pꝛedicatum eius nõ
ſupponũt ꝓeodem vniuerſaliter.

ideo cum ipᷣa ſit affirmatĩia ſequi
tur ꝙ ipſa eſt vera· Ytez ſi eſſet fal

ſa tũc q̃litercũqʒ ſigificat ita eſt:
qꝛ nõ ſigĩficat niſi ꝙ oĩs ꝓpoſitõ
eſt falſa ⁊ ita eſt:ergo ipᷣa eſt vera

De iſto ſophiſmate vidende ſunt

difficiles dubitatõnes · Pꝛima ẽ
vtxꝝ in caſu pᷣdicto iſta ꝓpõ ſit ve
ra vel falſa. Secunda eſt quõ ſit
poſſibile aſſignare ſibi cõtradicẽ
tem vel equiualẽtẽ.Et pꝛimitus
ego dico ꝙreſeruato ⁊ ↄceſſo caſu
pꝛedicto tñ põt cũ illo poni caſus
ꝗlſta ẽ vers:qð apparet per ea q̃ᷓ

dicta fuerũt ĩ ſecũdo ſophiſmate

„
*
.

☛
. .
N
N

öntſorn nolupponedn
le/ſed poridus is
autftle⸗Sed oſtng
ſoͤnoͤyalet aꝛ qð alis
deillopoteſt loq/aliqs
haquo ſumit hoc non
Urellgitindifferentero
ſinen eti pitem pterit
mitamſvamqᷓ allam.
ipotloc ergo manifeſtü
olcereg poͤquaͤn
igfroeafirmanitt poͤ
ümaloqnn deen ige

¶ I t cio hut⸗ ſeptimi ki
ſtö eſtfe lble ,ed 5 imi cap vbi di ſuppon
renangeſilnie quo tye ſoꝛtem ſederei in ali euaſio nullãa difficult anat
ſen qꝛ ꝑ temp cognotatũ ge P0 5 oꝛtes diceret illã pꝛ
l oniene boc verbũ ſedet nõ intelli 2 per põnẽæ ſil plaro P6
Queri lligim onE e Y diceret alia ꝓpõ
1e uenture hin tempus qð nu melliginus ue⸗ ↄſimilẽ · Et ti zed
Ue ſtvera vern nc ꝓpõni coexiſtit Et tuc qu rõne dice
guͤſt velfeſ, 6 Ks gliud tempꝰ.licc itercee ait eneerrend rõne alter⁊ ſicð
ngenn aigui⸗ ie⸗ ſus 8 ⅝ tota horam pꝛimaʒ hu vter 1õvel vterqz dlcer et veꝝvk
in heſtünenin mus diei fulle e ppoſitio va ſed govrp errercleete Dnereſ 5
– yerit falĩ li 2 ponamus poſt finẽ liciñ ceretveꝝſi dicas
eppoſtieeb ius hore qſoꝛtes dicat . ic qꝛ loquit᷑ de pꝛopõ
lentaneend ppõ eſt falſa qomiĩs tonis lz nõ de ſus: oponepla
ul us fec „1. ⁊ ꝙ locatut non 27 E. ua:ſequit᷑ ꝙ pꝛo 6
ppoigen tebten tempoꝛe ꝓ quo loqui platonis eſt falſa · 1
5 oitligatfr,g pore iliꝰ vaͤme Labieut ſes a “ rõne pꝛopõ e ce
Ainanngn eret in ꝓpõibus illiꝰ p̈ ſi ambe ſůt vere · qꝛ it .
guiturſuncont ſ lio caſutñ nõ.· aufert dif ſi ſi ita eſt: ⁊ qꝛ eti
. cult H dif ſi ſit fal . tiaz
.guia e o hlvuerl. quo loquitur:. Et ali ein re:qꝛ fũt affirmatĩ
Nhabengigenn tur taliqui volẽtes les ſũ . ĩe . ⁊ qꝛ etiã ta⸗
nanlahn aeteene ionno vont ſup lesenuan. alesqde nulla ſus
Kregenkec, ondun atalhunpond, illis ſik. ce en e ſes, faſe
lon pon us ponũ eniẽs
Peoden iuerſalur. aliis. Ideo b enottei⸗ D eiue Zdictoria ſfetwere
caſaftirmain ſec erat vera· qꝛ ille termin. Ppõi ꝓp eert eeſſer eſlẽtvere · ꝛſi cẽt
en ven Fiezſichaft põne ſorti nõ ſupponebat b falſa ambe eſſen kalſe · ⁊ vtrũ
ſna ne/ ſed ꝓpomibus ali pp lox eſti alle⸗ vtrz
ngtüczſifftiuc een eined aliis . oësille eſt einpo igik Lüc etis
ifcatnlig s tpoſti rant ſe. Sed ↄſtat ꝙbec ſolu⸗ ctori tatio quõ poſſit dari ↄd
c0 nõval . u⸗= ctoria pon 2– E 1
luclerrpolpteſ an⸗ de ill et · qꝛ q aliqs intelligit due pono caſum e ſint niſt
vpblinaeſicnngk in tuͦge eelio den⸗ autt? vce dueprobonesana d vo porti
tubunnes Piinde lureliigi⸗ teroinn pꝓpõ tuͦc ala re volr dar ſsaie
dcolkz oſtre põnem etiã Rtemyß er omnem toria: qꝛ termni zdi ri ↄdic⸗
6, Gelncucl groͤlit turã ta pnñtem pᷣteritama fu⸗ ſupponer i zdictorie debent
ſimmeſblcinte oĩ en un nifelu d d n vis ver es era c nec
iualeti Erfulnlus poſſũ dicer Saua o pꝛopõne ſortis ſubi
cenatotheſpofſ, tu ꝓfero ẽ e von reſrein pꝛo duabꝰ emans proſe
ztchilloponic us tentõ mea loqui de ee doncfu vm caſũ dictũ T iſta homo eſt
nabapperahe nus Wõ ſi velles dare Zdictoris
ariſechdo ſopoiiman felil.

ſcʒ iſtã quedã ꝓpõ nõ ẽ falſa:ſta⸗
tim in ills ſi upponeret ꝓpluribꝰ:
ſcʒ ꝓ tribꝰ ſcʒ ꝓ ſe⁊ ꝓaliis dua⸗
bus. ergo nõ zdiceret illi ꝓpõni
ſoꝛtis. Sʒ iſta dubitatio ſoluit᷑ ·
ea q̃ dicta fuerũt ĩ ſcdᷣo ſophiſma
te ⁊ in t᷑cio ſeptimi capłi Illa enĩ
ꝓpõ ↄtradicẽs ꝓpõni ſoꝛtis foꝛ
maretur ⁊? non ꝓ tem pore in quo
formatur.ſʒ ꝓ tempore in quo/ ꝓ
põ ſoꝛtis fiebat ideo ꝓpoſitõ illa
tertia non ſupponeret niſi pillis
ꝓquibꝰ ꝓpõ ſoꝛtis ſupponeret ⁊
illa nõ ſupponeret ꝓ ſe eo ꝓ illa ñ
erat de iſto tpᷣe. Videnð ẽ g de ve
ritate ⁊ falſi itate illius ꝓpõnis·
bꝛeuiter credo ꝙ illa Ppõ: eẽt fal
ſa:qꝛ vel illa eet falſa velnõ eſſet
falſa. Si eſt falſa ha beo ꝓpoſitũ
⁊ ſi nõ eſt falſa ſequitur ꝓeſtvera
cx quo etiã ipᷣa eſt⸗⁊ ſi illa ẽ vera
ſequitur etia ꝙ ipᷣa eſt falſa ſicut
pꝛius arguebatur.ergo habeo
poſitum ſcʒmipᷣa ẽ falſa. Sʒ tüc
difficile eſt ad ſophiſma rñderc
Ad rönes enim ahqui dixeruntæz
itaviſũ fuit mihi ałs ꝙ lʒ ꝓpõ ſe
cũdum ſigtionẽ ſuoꝝ terminorũ

non ſigtvel affirmar niſi ̈ omis
Pippoſuiocſt falſa cum omis ꝓ

poſitio de foꝛma ſua ſigniſicatvł
aſſerit ſe eſſe verã⸗ideo omis pꝛo
poſitio aſſerens ſe eſſe falſaʒ ſiue
directe ſiue cõſecutiue ẽ falſa.qꝛ
licet qualitercũqʒ ſignificat eſſe
its ſit qtũ ad hoc ꝙ ſignificat re
eſſe falſam:tamen non qualiter ſi
guificat eſſe ita eſt q;tum ad B
ſignificat ſe eſſe verã: ideo falſa
nõ vera.qꝛ adveritatẽ eiꝰ requi
ritnr nõ ſolum ꝙ qualit᷑ ſi ignifi⸗

cat ita ſit ſed qualit cunqʒ ſigniti D

cat ita ſit. Iſta rñſio nõvidet᷑ mi
hi valere de virtute pᷣmoĩs:⸗ non
obiicio ꝑꝛonũc de iſto mõ loquen
di qualit᷑cũqʒ ſigt lita eſt.quia de
hoc ſatisviſũ fuit. Sed oſtẽdo il
lud nõ eé veꝑ quod dicebaturſi cʒ
ꝙ omnis propõ ſigificatvel aſfe
rit ſe eẽ veram:qꝛiilã oꝛõneʒ ſe eẽ
veram / vel tu capis ſignificatĩe
vel materialiter. ſi materialiter:
tũc iſta pꝛopõ /homo eſt aĩal non

aſſerit ſe vel ſignificat ſe eſſeverã

qꝛ ſenſꝰ eiꝰ eſſet ꝙ ſiẽ ret iſtãpꝛo
põnem / iſta pꝛopõ homo eſt aĩal
eſtvera/quod ẽ falſum: quia illa
pꝛopõſſcda iam eſt deſecũdis in⸗
tẽtionibꝰ.⁊ pꝛima cũ ſit de pmis

intẽtionibus non ſignificat iſtas

ſecũdas intentiones. Sed ſi gli⸗
quis dicat ꝙ illa pꝛopõ ſe eſſeve⸗
rã capit᷑ ſigtiue:tunci lla pꝛopoſi
tio homo, eſt aſinus ſignificat ſe
eſſeverã:qꝛ ſicut hoĩem eſſe aſi inũ
nihil eſt eo ꝙhomo nõ pt eſſe aſi⸗
nus:ita hãc pꝛopõem /hõ ẽ aſinꝰ
eſſʒ verã nihil ẽ nec põt eẽ:qꝛ nõ
põt eẽ vera.mõ d eeo qued nõ pᷣt
eſſe nec etia m eſt non eſt vex dice
reꝙ ſigniſicatur velintelli gik vel
aſſeritur ſicut aliss ſat dictũ fu
it · Si en dicas iſtam pꝛopõnem
homo eſt aſinus eſſeverã ſi ignifi

catur vel intelligitur vel aſſeritur

—

tũc dicis fł'm qꝛ pꝛopõ ẽ falſa eo
& eſt affirmatiua cuius ſubiectũ
pꝛo nullo ſupponit.⁊ ita eſt ipꝛo⸗
ꝙ poſito ꝙ talis pꝛopõ/omnis pꝛo
põ eſt falſa / non põt eſſe vera. lõ
ipam eſſeveram nec eſt nec poteſt

eſſe · Ideo nõ ſignificat᷑ nec iĩtelli

ai llo ppoſtot vela ve
nu gettlntſuutr
. ictee o n
Noniſiſt ſuſicutper
nis gifcak,ſcgturg
nndaa ppone vutun
icebaturin llla ppoe
ono vera non enim ſn
lg propoͤ ſit veſ
urinäkſehifn
mlicatönez:immo requin

tnnſicutſigniſtcat ons
ltuliter iplicibatur.
MümhocNAcardin
elpötheberertiiewon
lenöſufficitadyentan
n uegtermint peodem
lſicutalias dirl ſeg re
lili Nequeretermin
tpponitetuncopor,
umcyenen eſſeveran
.

fialter olne itn⸗

peopoen /höͤaſin⸗
hllenecpotteglno
mö deto gucdnoßt
meſnonek vepdie
CAtEr vclintelligtve
cut allas ſat, dieti fr
dicas iſtumpicpopen
iſenus eſemri ſigif
telligturreleſſertr
nqtprepofalſgeo
tius auus ſubtectü
ponit eltaetipro⸗
ptopo/omnloꝛo
onpoteſe vera .lb
mnecetnecpoleſt
ſgnifcakreciteli

gitur:ideo nõ ſigĩſicat ſe eẽ verã
Igeo dicitur aliter ꝓpiquius ve
ritati ſcʒ ꝙ q̃libet ꝓpõ implicat
virtualiter ꝓpõnẽ aliaʒ ita ꝙ de
ſubiecto ꝓ ea ſupponẽte affirma
tur hoc pꝛedicatũ verũ ergo im⸗
plicat vtualiter ſicut añs impli⸗
cat illuꝗ quod ad ipCʒʒ ſequitur.iõ
aliqua ꝓpõ non ẽ vera ſi in dicto
ↄñte affirmatĩo ⁊ ſubi ectũ ⁊ pꝛe⸗
dicatũ nõ ſupponãt ꝓeodem.ver
bigratia pona mꝰꝙ iſta ꝓpõ ſoꝛ⸗
tis nulla ꝓpoſitõ ẽ vera vocetur
ꝓpꝛio noĩe c:⁊ tunc ſequitur nul
la ꝓpõ eſt vera.ergo c.nõ ẽ verũ
et ideo niſi ſit ita ſicut per hoc cõ
ſequẽs ſigĩficat᷑:ſeqᷣtur ꝙ pꝛedi⸗
catuʒz in dicta ꝓpõne virtualiter
implica batur in illa ꝓpõe /ꝓpo
ſitio nõ ẽ vera:non enim ſnfficit
adhoc ꝙ pꝛopõ ſit vera ꝙ ſit ita
ſicut ſignificat ſecũdũ foꝛtnalem
ſigniſicatõneʒ:immo requiritur
ꝗqyſit ita ſicut ſignificat ↄñs qð ĩ⸗
ca virtualiter ĩplicabatur. Vñ ſe
cundum hoc diceturꝙ vbi pꝛopõ
hʒ vel põt habere refiexionem ſu
pꝛa ſe nõ ſufficit adveritatẽ affir
matiue ꝙtermini, peodem ſuppo
nat ſicut alias dixi:ſed requirit᷑
ꝙ in tali ↄſequẽte termini pꝛo eo
dem ſupponat:⁊ tunc opoꝛtʒ hoc
ſtante pꝛopõnem eſſe veram. Et
per hoc faciliter ſoluerẽtur rati
ones. Ad pꝛimam rationem dice
returꝙilla ẽ bñ vniuerſalis ſed ĩ
ſtantia ẽ in ſeipᷣa nõ contra ſigni
ficatõnem eius foꝛmaleʒ ſed con
tra illam quaʒ implicat rãq; con
ſequẽtẽ. Ad aliã dicitur ꝙ ſubiec
t ⁊ pᷣdicatũ dicti ↄñtis nou ſi up⸗

ponũt ꝓ eodẽ:quod tũ ad verita
tem ꝓpõnis reqritur quecunque
fuerit illa ꝓpoſitõ. Advltima ſi
militerdictũ ẽenõ eſt qualitercũ
que illud ↄns implicatuʒ ſignifi
catur:etiã ſi hmõi locutõ fiat pᷣin
debitum ſèſum. Sed hec ſoluiio
qᷓ;uis ſit ꝓxima veritati vt puto
tamen adhuc nõ eſt perfecta:qͥs
ſupponit falſũſcʒ ꝙ ad quòlibet
ꝓbponẽ ſequitur iliud conſeques
dato em̃ ꝙ hec pꝛopõ equus cur⸗
rit/voceiur ꝓpꝛio nomine b. tũc
non ſequuur equꝰ currit:ergo b.
eſt veꝝ ſicut dicebatur in ſecũdo
ſophiſmate huius capitłi.⁊ id eo
perficiẽdoiſtam ſolutõnem debe
mus dicere ꝙ ad omẽʒ ꝓpõne m
cũ illa appõne ꝙipᷣa eſt:lſequitur
qꝓilla ẽ vera itaꝙĩp̃dicto caſu ſci
licet ꝙbec ꝓpoſitõ/equus currit
vocetur ꝓpꝛio nominc b.ſequit᷑
equus currit ⁊b.ẽ g b eſt veꝝ mõ
in ꝓpoĩto noſtro de ſophiſmate
pꝛeſenti apparz qꝙiſta pꝛopoſitio
appoſita eſt per caſuʒ:qnia pone
batur ꝙſoꝛtes dicebat iſtam pꝛo
poſitionem /nulla pꝛopoſitio eſt
vera. Ideo poniturꝙiſta ẽvera2z
ſic ex iſta pꝛopõne et caſu ſeu ex
pꝛopoſitione explicante caſum:
ſequitur ꝙiſts ẽ vera quod eſt fal
ſuʒ:ergo iſta eſt falſa vel caſus ẽ
falſus. Idec ſi caſus recipiat᷑ tã
qᷓ; verus:oʒ dicere ꝙ iſta pꝛope⸗
ſitio ſit falſa.Sed tũc opoꝛtʒ ſol
uere rõnes Pꝛima ratio adhuc
cum illo ſupplemẽto nõ fuit ſuffi
ciẽter ſoluta:quando em̃ dicit᷑ q
ipᷣa ẽ vniuerſalis ñ hñs inſtãtiaʒ
Dico etiaʒ ꝙ licet non lt inllui⸗

otra eam qtuz ad ſignificatõneʒ
eius foꝛmalẽ pciſe:tñ eẽt ↄtra il⸗
lã inſtãtia qᷓ ꝑ modu ↄſequentis

⁊ dicẽs falſum ex quo nos poni⸗
mus ꝙ plato dicit falſuʒ:ergoeſt
vera pꝛopoſitõ: Iteʒ ego ponoꝙ

implicatur ĩ ea cũ caſuboc ſuffi cum ſoꝛte roberius dicat etiamꝗ

cit ad falſifſicãdum eam ſi poſitõ
caſus ẽ vera· Et ſic ſoluũtur alie
rõnes.¶ Sed tũc dubitatur vtꝝ
ta lis ꝓpõ ſit poſſibilis ſcʒ omĩs
põ eſt falſa · ⁊ ego dico plpᷣa eſt
poſſibilis licet nõ poſſit eſſe vera
quia ita eẽt ſicut ipa ſi ignificat ſi

deus ãnihilaret omnes ꝓpõnes
pꝛeter iſtas duas deus eſt aſinus

7 eqnus ẽ capꝛa.tunc em̃ omnis ꝓp

ꝓpoſitio eſſet falſa·⁊ ego dicerẽ
ꝙ copulatiua ex eax caſu eetim⸗

abuis ſeqr etur impoſſibi J
e

P
ſcʒꝙ ipa eſt vera et falſa ·
Crauſi ſophiſma ẽ ⁊ videt

difficilius. Et tale plato ꝓp

dicit falſũ:ponat᷑ caſus ꝙ ſoꝛtes
dicat bãc ꝓpõem plato dicit fal
ſum ⁊ nullaʒ aliam dicat⁊ econ⸗
uer ſo plato dicat iſtã ſoꝛtes dicit
falſum ⁊ nullaʒ aliam· Queritur
ergo vtʒꝝ ꝓpoſitõ ſoꝛtis que ẽ ſo
phiſma ſit veravel fła · Et argui
tur ꝙſit vera:qꝛ uulla rõ ẽ ꝙ pꝛo
põ ſoꝛtis ſit magis veravł
ꝓvpoſitõ platonis vel econuerſo
quia omino ſimiliter ſe habẽt ad
inuiceʒ. Ideo ſi vna eſt vera alia
eſt vera.⁊ ſi vna ẽ falſa alia ẽ fła
boc ſuppono.Si ergo dicas ꝙ ꝙ
poſitio ſoꝛtis non eſt vera ſed fal
ſa:tũc etiã plato dicit falſuʒ pari
ratione.⁊ hoc affirmat ſoꝛtes et
nihil aliud:ergo affirmat ſicut ẽ
ergo vera eſt ſua ꝓpoſitio:et ſua
ꝓpoſitõ eſt affirmatĩa ⁊ termini

—

ſupponũt /ꝓ eodem:ſcilicet plato

fta q; q

plato dicit falſuʒ: ⁊ pono etiamꝗ
ſoꝛtes crobertus dicãtiſtas pꝛo⸗
poſitões ſm ſimilem in tentõem
credãt verũ dicere quia credũt
ꝙ plato dicat illam:deus nõ eſt:
iũc ergo apparet ꝙ ꝓpoſitio ſoꝛ
tis ⁊ pꝛopoſitio roberti ſũt oĩno
ſimiles ĩ voce ⁊ in inteutõne tam
audientiuʒ q; ꝓferẽtiũ:⁊ tamen
oſitõ roberti ẽ vera exquo po
nimus ꝙ plato dicit falſuʒ: ergo
ↄſimiliter ꝓpõ ſoꝛtis eſt vera.
tem ponimus ꝙ robe rtus vult
ↄtradicere ſoꝛti dicẽdo ꝙ Plato
nõ dicit falſũ:tunc apparet ꝙiſta
oſitio nõ eſt falſa exquo poni
mus ꝙ plato dicit falſuʒ:ergo ſo
lum ꝓpoſitõ ſoꝛtis eratvera niſi
dicas ꝙ ãbe ↄtradictoꝛie ſunt ſi⸗
mulfalſe quod eſt impoſſibile.
Sppoſitũ arguitur: quia ſi ſoꝛ
tes dicit verũ:parirõne plato di
cit verum.⁊ ſi plato dicit verum
cum dicat ꝙ ſoꝛtes dicit falſũ:ſe
uitur ꝙ ſoꝛtes dicit falſuʒ:ergo
ꝓpoſitõ ſoꝛtis ẽ falſa ⁊ nõ vera.
Zicẽdnm eſt bꝛeuiter ꝙ ꝓpoſitõ
ſoꝛtis ẽ falſa ⁊ nõ vera:quia oĩs
ꝓpoſitõ ẽ falſa ex qua cũ aliquo
vero ſequitur falſum:ſʒ ex ea cũ
aliquo vero ſequitur falſũ:ergo
illa eſt falſa. Maioꝛ eſt regula in
fallibilis:⁊ miõꝛ ꝓbatur quia cũ
caſus ſit poſſibilis ego ſuppono
poſitõeʒ caſus eẽ verã:modo ex
caſu ⁊ ꝓpõe ſoꝛtis ſequitur ꝙ ½
poſitio ſoꝛtis eſt vera ⁊ ꝙ ips eſt

fitmultuzdtfial
eſadeuquedlcti
ſophinate⸗(Dl
ghſituaſicut ſig
ninme noͦiltaſi
höͤſeages exent
gihae eatne
1d ſecüdi dictuun
voleſtbabere ref
loſaz ſuemediat
nqaz n ſec⸗
ſa ee falſanoͤſaff
uffirmatueg ſubi
ſigponbt peogen.
lus ſegvensſe;
iblecnizt preclca⸗
Leodenſicur diceh

12

Pollörobertie ergexqtan
mosgpn flſiun,
Cuniluer häſantis l en⸗
Nienponinnsgrobermon
adicereſonndickdog pin
odicttfelſittuncapparage
ppoſitionoeſtfalſerquopet
usg platodiat falſaz:erpyt
m ppoſttſoꝛtiserarperal⸗
cas gaͤbe otracictoꝛieſun
ulfalſe quod ettunpoſſtbl
Ooſttü n guitur gnuſi
dien verinparirönepimn
atverunalihluo diet ien
cumdicltq ſotes d li
umngſanan tiſirl
vſti un ih eſb

6„ 7
vV

falſa·⁊ per ↄſequẽs totum eſt fal
ſuʒ ⁊ impoſſibile:ergo apparʒ ex
ꝓpõne ſoꝛtis cuʒ aliquo vero ꝙ
ſequit᷑ falſum· Mũc ergo reſtato
ſtendere quo mõ ex ꝓpõne ſoꝛtis
et caſu ſequitur ꝙ illa ſit vera et
falſa: Et pꝛimo ꝓbatur ꝙ ſit ve⸗
ra quia caſus ponit ꝙ illa ꝓpoſi
tio ſoꝛtis ẽ ⁊tamẽ dictũ fuit ꝙad
quãlibet ꝓpoſitõnem cum poſiti
one diceute ꝙ ipſa eſt ſequitur ꝙ
