ipᷣm pꝛecedet tꝑs qð erit ꝑs eiu ſdeʒ
medietatis cuʒ non ſit dare aliquodòᷣ
inſtãs pꝛunũ intrinſecũ ſcðᷣe medie⸗

tatis.et per ↄñᷣs in illa parte ſecũde

medietatis que ſic p̃cederet inſtans

datã qð modo ẽ caliduʒ incipiet eſſe

frigidum. Nec põt dici ꝙ in inſtanti
medio inter pꝛimã et ſecſdaʒ medie
tatẽ terminãtẽ excluſiue vtrãq;. MS
fit illud inſtãs a.tunc q̃ꝛo ſtante caſu
vtrũ in a qð modo eſt calidũ erit ca
lidũ vel frigidum vel nentiſi. St di

ſtur ꝓ erit calidi ſeqᷣtur illa cali

apei euullbi
hti ie a

o uelil
fglenmo in htef
Rharn,

vmiul Nnte en un
rtlnetl nd a lil

cbut tvne 9 ſngil. d

nanſstitr

glupers flid9
Bex Ftennr li
acnn iglli “
teiii t flll ,iſl alk
inn et lenl L
Atas durit gian
cradanlin 4
iluccnococh/
nec ent caldi ne ngrum
eno rnedopl inn .
mnaucereifrigiino ul in
caſug: a: golti eſ ncaſn g
imedietai caldtus emi

l u gis metelatt

Hefit

1

notora clclens ſt vepe⸗
ſimmioſnktlif hiinn
bale uluent ans he
ſin eaqd noch i caliu net
Müvecfrudn. Aner mi no
neſezihfeminntadar d
ſphiſma tdend g ium ca
Adimpꝛobatone cO g iünd
eſt calidi meipiet elle imß⸗
ho Manti nedo maginato
as ecletates hore date.⸗
lur veſ millomd ggne e
litſcalchmt iigtiin 26
c eutriagiinn a
lutez noͤ ſegl itnhin. lud
wcino ſevgren kein .

llter exßte / .
niginr l ntdhicl 1

ir
tet
Hüg eft⸗
nid
e encl ſe
lr ni zigtae

ſc 4 We netene
einl unſecy ,
enn Aguo iſtin nen
eclerlte⸗
Auſlue mh

ditas ſit diuiſibilis eg non Iinediate
poſt a erit frigidũ. Si dicat᷑ ꝙ in a
erit frigidũ vel ergo illa frigiditas
q̃ habe bit᷑ in a acquulta eſt par tibili
vel ĩpartibilit᷑.non ꝑõt dici ſecundũ
g: hoc repugnat frigiditati cum ſit
qlitas ꝑtibiliter acqſibilis. Si dicat᷑
partibili tunc qð modo eſt calidũ
nõ pꝛuno in a inſtati eru frigidũ. qꝛ
ante a inſtans alia pars frigiditatis
acqreret᷑.⁊ per ↄñs ante a inſtãs qð
modo eſt calidum erit frigidũ.⁊ per
ñs quod mõ elt cancuʒ añ a inſtãs
ſimł erit calidũ ⁊ frigidũ.et ſic ↄria
ſtabũt ſimiul qð eſt incõuemiẽs.vnde
foꝛte caliditas durabit ꝑ totã pꝛimã
medietatẽ vſq; ad a initãs. Si autẽ
dicat᷑ ꝙ illud qð modo eſt calidũ in a

ar inſtati nec erit calidu nec ſrigidum
ſeqtur ꝙ nõ ſine mecho poſt calidita

dur zcherltereſinl Göeln
enneng, ety gjs Nadlan
ili,unige necht
lr naget eſe fegduz, ne
n aiqo inriſeco inlati ſcht
etitis hore:g guocdg inſtant
Ko q modo et clldi ulel
Lert fng A e sinil
neie einngai Prn
itt: grgoocuchfſtinit
necoſchemedietnis oer un
n reedetthodent ſpeuſe
Aettis on r.
,auns mintul i nude
am ,l uunt ſatt
auamrlihelne iſin
mchiaaun nchaee
n. Ner bedl in inſin
nndte cluſut righ.

tem itroduceret᷑ frigiditas quod eſt

tcontra caſuʒ: qꝛ poſitũ eſt in caſu ꝙ
per totã medietatẽ caliditas remit⸗
iatur pᷣciſe: ita ꝙ in pᷣma medietate
tlapſa ᷣmo tota caliditas ſit deper⸗
aita et ne medio poſt illã frigiditas
icquirat᷑. et ſic nulla erit pars hoꝛe
date quĩ in ea qdð modo ẽ calidũ nec
crit calidũ nec frigidũ. aliter enĩ nõ
imediateæ ſe ↄſeq̃rẽtur q̃litates dicte
ad ſophiſma rñdetur ꝙ ipſum eſt
ſerü. Ad impꝛobationẽ dico ꝙ illud
qð modo eſt calidũ incipiet eſſe fri⸗
gidu in s inſtanti medio ymaginato
inter äbas medietates hoꝛe date. et
gn dicitur vel in illo inſtanti qdð mõ
iſt calidũ eſt calidumvel frigidũ vel
leutrũ.dico ꝙ neutrũ.et qñ dr tunc
dicte qᷓlitates nõ ſequerẽtur ſe ſine
nedio.dico q ĩmo ſequerent ſe ſine
nedio realiter exñte iʒ cũ medio ĩdi
uiſibili Sm ymaginationẽ ſoluz. Sʒ
ceres. ablata ymaginat ione taſis
nſtatis indiuiſibilis medui nõne ad⸗
huc eẽt ↄcedendũ ſophiſmad dico
ino, Sed tunc vlteriꝰ qreret᷑ vel S

—.— —,.—

qð eſt calidũ incſpit eſſe frigidus in
pᷣma medietate vel ſcdᷣa poſſũ reſpõ
dere ꝙ in vtraq; aliter tñ a aliter ex
ponẽdo ĩcipit vel incipiet.vñ in pᷣma
medietate incipiet eſſe calidũ in ulla
porte eius in qua erit veꝝ dicere qð
modo eſt calidũ nuuc nõ eſt frigiduʒ
et nõ erit diu quin ipᷣm fiat frigidũ
Ecce quo nõ ymaginãdo qrie ĩſtãtia
indiſibilia finalit᷑ oxz deuemre ad ex
pðem ipᷣius ĩcipit quã ꝑꝛius recitaui
Tappꝛobaui.Silr põt ↄcedi ꝙ iliud
qð modo eſt calidũ incipiet eẽ frigi⸗
dqũ in illa medietate ⁊ hoc in illa ꝑte
ſecũde medictatis in qua erit veruʒ
dicere hoc demõſtrando illud quod
moedo eſt calidũ nunc ẽ frigidũ et nõ
eſt din ꝙ non fuit frigidum

Sophiſma cxxxii.
Calidiſſimũ incipit eſſe frigidũ.po
ſito caſu ꝙ ſoꝛtes nũc incipiat eẽ fri
gidus et nõ ſit modo calidiſſunꝰ ſed
peſt duos ãnos fiat calidiſſimus.
¶ Pꝛobat᷑ ſoꝑhiſma ſic. calidiſſimſj
nunc nõ eſt frigidũ ⁊ calidiſſimũ im
mediate pꝰhoc erit frigidũ:S calidiſ
ſimũ incipit eẽ frigidum.ↄña tʒ añis
quo ad pꝛimã eius partẽ pʒ.nã ſemꝑ
hec ẽ vera qñ foꝛmat᷑ calidiſſimũ nẽ
nõ eſt frigidũ.et ſcdᷣa pars ꝓbat᷑ ſic.
qð erit calidiſſimũ ĩmediate pꝰ hoc
erit frigidũ.& calidiſſimuʒ imediate
poſt hoc erit frigidũ. ↄña tʒ ex eo ꝙ
ad vᷣitatẽ iſtiꝰ calidiſſimũ imediate
pꝰ hoc erit frigidũ ſufficit alterã il⸗
laꝝ.ſ.qð eſt calidiſſumũ ĩmediate pꝰ
hoc erit frigidũ. vel qð crit caliduſ-
ſimũ ĩmechate pꝰhoc erit frigidũ ex
eo ꝙ dicta pꝛopõ eſt de futuro cuius
ſubᷣm ãpliatur ad ſupponendũ ꝓ eo
quod eſt vel erit.añs pʒ ex caſu:quia
ſor̃s qui erit calidiſſimus poſt duos
ãnos ĩmediate poſt hoc erit frigidꝰ.
¶ In oppoſitũ arguit᷑.nihil quod eſt
caliduſiunũ incipit cẽ frisin :8 non
eli

gita qð eſt calidiſſimũ incipit eẽ frii eſt cicero:& ciceto deſin P ngt ee n hſma
giduʒz. añs pꝛobat᷑: qꝛ quicqᷣd eſt cal? coõcluſio ẽ falſa ſicut pʒ tse ſe plato⸗ giin hmfl, hdel
iſſimũ ad deperditionẽ ſue calidi? vera ſicut pʒ ex caſu.et diſcurſus S ile eim &lie⸗
tatis requirit᷑ tꝑs cũ nõ ſimul idẽ ſit detur e vonus expoſſtoꝛiꝰ: S “ i in glet⸗ * ſu
calidũ et frigidũ tꝑs erit anteqᷓ ill? eſt falſa. ¶ Ad ſopiiſma rñdetur nſnitei niug ungnan
qð eſt calidũ erit frigidũ. ⁊ per ↄñs elt ven. Er qñ dicitur & ſoꝛti ſim ni lnon itahſ fe
nõ ſine medio qð eſt calidiſſimũ erit deſinit eẽ plato concedo. et qñ dicit᷑ . ſeham li ertt
frigidũ.x per ↄñᷣs qð eſt calidiſſimũ ſoꝛti ſiłis deſinit eẽ plato:ſoꝛti ſilis ſ nt hi l 1 uu
nõ incipit eẽ frigiduů. nullũ calidiſ? & cicero & ci.deſinit eẽ pło.nego diſ i⸗ wſlit 17 letg
ſimũ incipit eſſe frigidũ.i egat᷑ ↄpnſa curſum: qꝛ ex puris ideſfinitis nichil 1 3 ſcchiſna fi enlein
ex eo ꝙ ar a terĩo ſtante minus ãple ſedtur. Et qñ dicitur ꝙ eſt ſillus ex igf Ngdeſnte inren
ad terminũ ſtantẽ magis aple nega? poiitoꝛꝰ:nego ex eo ꝙ mediũ nõ el 4 Sn erit dN is/4
tiue.⁊ tunc nõ valet ↄna. Unde non termmus ſingularis ſed cõmunis. ignn ul an
ſequit᷑ nullus hõ qui eit gũabitur: 8 Unde mediũ ẽ hoc agoregatũ ſoui num hiifii Aſunus a
nullus hõ generabit. ſic nec in Sppo⸗ ſimilis et hoc ẽ terminus cõis:quia ſiet delmt ſretema⸗ .
ſito:qꝛ in iſta nichil qð ẽ calidiſſimũ pdicabile eſt de pluribus. vnde tam o 6 ketetg Mente

incipit eſſe frigidum: ly calidiſſunũ robertꝰ? eſt ſimilis ſoꝛti qᷓ plato vc. Eleinha Nnt

—

reſtringit᷑ ad ſupponendũ ſolum pꝛo pla B nignd
llo quod ẽ calidiſſumũ per illã addi⸗ Sophilma .cxxxiiii. n Land
tionẽ quod eſt. ſed in iſta nullũ cali⸗ Soꝛtes delinit eſſe ſimilis platoni mnt eſetd lee abnien
diſſimũ incipit eſſe frigidum ly cali poſito ꝙ ſint albi ⁊ traſmuter vterch ſch⸗ſn ecilio il
diſſimũ ſupponit non ſolum pꝛo illo n S cdinẽ. Lunc ꝓbat ſophiſma. hegorſcim d⸗ ſnid
quod eſt calidiſſimũ verũ etiam pꝛo er⸗ deſinic eẽ talis qualis ⁊ plato qnſj uuni eun in
ilio quod erit calidiſſimũ ſoꝛtes deſinit eſſe ſimilis platoni ſun lu e mil
ma .c lii ↄña tenet añs ꝓbatur:qꝛ ſoꝛtes de⸗ ſemluinpval M;
S=S ophi ma cxxxii. ſinit eſſe albus ⁊ talis ẽ plato.Im miſcni miedhi tnini th⸗
uilibet hoĩ ſiłis deſinit eſſe plato⸗ pꝛobat᷑.ᷣ ſoꝛtes ẽ et eri ſilis platonis ſemn anie le i nttmmn
poſito caſu ꝙ fuerũt quatuoꝛ hoiles & ſoꝛtes nõ deſinir ee ſilis platom. Sitimn Inn.
ſcʒ plato/cicero/ſor̃s/robertus ſixes ¶ Ad ſophiſma rñdetur ꝙ ipſum eſt iagn
et ꝙ nunc deſinat plato eẽ ⁊ alii tñ falſum. Et qñ dicitur ſoꝛtes deſinit Sunti a
tres non: et ꝙ nõ ſint plures hoĩes. eſſe talis qlis eſt plo. negat ex eo ꝙ otlsrin 1*
deſinit eẽ plato:ciceroni ſimilis de⸗ eſt plato ⁊ poſt hoc libi ĩerit. v . s 1Dotum ſſen
ſinit eſſe plato: roberto ſiłis deſinit nõ deſinit ſibi ĩeſſe. ⁊ per ↄñs 5de Knürabiſin onmn
eſſe Maro:er non unt plircd hoĩes. ſinit eẽ talis q̃lis eſt pło.Et qñ dicik ie ante hoc fort abiſſim h⸗
ergo cuilibet hoĩ ſimilis deſinit eſſe ſors nunc deſinit eẽ albus qualia ? deſnte: itiſiny homim
glato. ↄña tenet añs pꝛobat᷑:qꝛ ſoꝛti plato: ſoꝛtes nunc deſinit eẽ talis oſti irgutur Gerte⸗
ſimilis nũc non ẽ plato:et ſoꝛti ſitis qualis ẽ plato.negat᷑ ↄña ex eo af tle abiſlindd homnmni, peie
imediate ãte hoc fuit pło.ergo ſoꝛti ab inferioꝛi ad ſuperiꝰ in terminis t vſtinls ui guift
ſimilis deſinit eſſe plato.eodẽ modo cõcretis accidẽtalibus cũ hoc verbo deſmt et albſſimphonmi
argucretur de cicerone ⁊ roberto. deſinit pꝛecedẽte ⁊ tũc nõ valet an ſut ſe nͦck nenci *
m
ĩ ſi

Es S at᷑ ſophiſma. Si cuilibet ſicut pꝛius dicebatur. go pumſd.Tücnlra,

is deſinit eſſe plato tunc ſoꝛti lumus honnni .
deſinit ſimilis eẽ plato:ſed hoc ẽ fal =S ophilma gxxv. Aia ipſa aniginan
ſum. ↄña tenet:ſed falſitas ſic ꝓbat᷑ Aet b deſinut eſſe talia qualid ivſ iman. Nni⸗

ſoꝛti ſiłis deſinit eẽ plato: ſoꝛti ſii ſunt. pollto caſu ꝙ a et b ſint duo nee rft

lnuscölsig

Aurtbus vn
W
Doß

id.
alß Sors luinune
l MRr bin rüſtuucn

ſoten delluccetais unteſe
orio oſ nr dle imlo cnn
unrais ung,luts
uteſealus ttlis glalo
/ Pobat, ſoregi et ert ſilis pioln
ſorts ö llit deſlis iton
( ſopgtim tinenmn giſn
5 ſimiifnariuan,
8. Gtia is Ro Nit
s wien d eſltri ci⸗
uot u ii
clnn no elnt iſſ g inn

2

dies⸗ imeius el, i

ne riltAn allid

ſen gunßunn mier tog⸗
Ils Gis e ſern nmg

ſn ulni/

eſſe veꝝ acipiat eẽ falſũ.⁊ſit b fal⸗
ſum ⁊ deſinat eẽ falſũ ⁊ ĩcipiat eſſe
ven. LZũc ¶ Pꝛobat᷑ ſophiſma a deſi
nit eẽ tale quale ipᷣm eſt.⁊ b deſinit
eſſe falſum quale ipſum eſt: e rgo
a ⁊ b deſinũt eẽ talia qualia ipſa ſũt.
Impꝛobat᷑.a ⁊ b ſũt talia qualia ip
ſa ſũt ⁊ ſẽꝑ erũt ta lia qualia ipᷣa ſũt
qꝛ ſũt veꝝ ⁊ flm̃ ⁊ſẽꝑ erũt veꝝ ⁊ flm̃
g a ⁊ b nõ deſinũt eẽ talia q̃lia ipſa
füt. ¶ Ad ſophiſma rñdet᷑ ꝙ ipſũ
eſt falſu.⁊qñ dr a deſinit eẽ tale qua
le ĩm eſt?quia eſt verũ ⁊ deſinit eſſe
verũ. Negatur ↄña ſicut pꝛius. qꝛ
arguitur ab ĩferiori ad ſuꝑius cum
hoc verbo deſinit p̃cedente.⁊ adhjuc
poſito ꝙ cõcederet᷑ ꝙ a deſineret eſſe
tale quale ipᷣm eſt.⁊ b ſimilr̃ in dicto
caſu nõ pꝛopꝑt᷑ hoc ſequit᷑ ꝙ a ab deſi
nant eſſe talia qualia ipſa ſũt.vñ nõ

h S ſiam valefe a copulatiua ad
uungreine lune ni gſ⸗ E ünan

cathegoricam de copulato ſubiecto
qualr̃ arguitur ĩ ꝓpoſito. vnde non
ſequit᷑ albũ eſt ſemiſcutũ. ⁊ nigrũ ẽ
ſemiſcutũ:ergo albũ ⁊ nigrũ ſũt ſe⸗
miſcutũ vnde albũ ⁊ nigrũ nõ ſunt
ſemiſcutũ ſed ſũt ſcutũ integrum.

Sophilma cxxxvi.

Soꝛtes deſinit eẽ albiſſimus homi

nũ.poſito ꝙ ſoꝛtes pꝛiꝰ fuerit albiſſi
mꝰ hoĩuʒ.⁊ naſcat᷑ pło albioꝛ eo.tũc

obatur ſophiſina. ſoꝛtes non

eſt nũc albiſſimꝰ hominũ. et ĩmedia

te ante hoc fuit albiſſimꝰ hoĩz:ergo
deſinit eẽ albiſſimꝰ hominum. ¶ In
ſitũ arguitur. Soꝛtes deſinit
eſſe albiſſimꝰ hommũ. vel ergo deſ
nit eẽ albiſſ imus hoĩʒ qui ſunt vel
deſinit eẽ alblſſimꝰ hominũ qui non
ſunt.ſed nõ eſt dicendũ ſecundũ:er⸗
go pꝛimũ. Tũcvltra.deſinit eẽ albiſ
ſimus hominũ qui ſunt. ergo aliqñ
fuit albiſſimꝰ hoĩm qui ſũt. ſed hoc
eſt f alſum. qꝛ nuniꝙᷓ; iter om̃s homi⸗
mes qui mõ ſunt fuit albiſſimus qð

tamẽ opoꝛteꝛet ad veritatẽ iſtiꝰ ſoꝛ
tes fuit albiſſimus hominũ qͥ modo
ſunt ex eo ꝙ ſuperlatiuus confũdit
diſtr ibutiue terminũ ſequentẽ ſe ſi
ſit diſtribuibilis. ¶ Ad ſophiſma re

ſpondetur ꝙ ipſum eſt verũ. Et qñ

dicit᷑ ſoꝛtes deſinit eẽ albiſſimꝰ hoĩiʒ
vel qͥ fũt vel q̊ nõ ſũt dico ꝙ nullũ
illoꝛũ ſicut clarũ eſt.talis diuiſio nõ
eſt ꝑ õdictoꝛia.illã tñ diuiſlonẽ bene

ↄcederẽ.vł dſinit eẽ albiſſimꝰ hoĩm

qui ſũt vel nõ deſinit eẽ albiſſunus
hoĩm qui ſũt ⁊ tũc ↄcederẽ ſecũdaʒ
partẽ.ſ.ꝙ ĩ cãu ſophiſmatis ſor̃s nõ

deſinit eẽ albiſſimꝰ hoĩm qui ſũt.ex
co ꝙ nũi; fuit albiſſimꝰ hoĩm qui ſt
et licz opoꝛtet ↄcedere ꝓpter diſtri

butioneʒ qua diſtribuit᷑ li hoẽĩm. per

illũ ſuperlatiuũ albiſſimꝰ.bñ tñ ↄce
aderẽ ꝙ aliqñ ſor̃s hoĩm qui ſũt fuit

albiſſimꝰ. Et etiaʒ ꝙ adhuc hoĩm qͥ

ſũt eſt albiſſimꝰ licʒ nõ ſit albiſſumꝰ⸗
hominũ qui ſunt.

Sophilma. cxxxvii.

Eſt iſtud. A deſinit eẽ nõ deſinendo

eſſe.poſito caſu ꝙ a.ſit inſtãs xꝛeſẽs
¶ Pꝛobatur ſic.a deſinit eſſe incipi⸗
endo eſſe:eꝛgo deſinit eſſe non deſi⸗
nendo eſſe.concluſio tenet:quia ſed
tur incipit eꝛgo non deſinit, ergo ſe⸗
quitur incipiendo eſſe:ergo nõ deſi⸗
nendo eſſe.añs pꝛobatur:quia a deſi
nit eſſe dum incipit eſſe:eꝛgo a deſi⸗
mnit eſſe incipieudo eſſe. ↄña tenet.
añs pꝛobatur:quia qñ veꝝ eſt ditere

a nunc eſt ⁊ ĩimediate ante hoc non

fuit.etiaʒ verũ eſt dicere a nũc eſt ⁊

immediate poſt hoc nõ erit:ergo dũ
a incipit eſſe deſinit eſſe.⁊ ger ↄñs a

deſinit eſſe incipiendo eẽ:quod erat

pꝛobatum. Impꝛobatur ſophiſma
SGi a deſineret eſſe nõ deſinendo eẽ
vel deſineret eſſe dum nõ deſinit eẽ
vel a deſineret eẽ ſi nõ deſineret eſſe

vła deſineret.qꝛ nõ deſtntt eẽ.modo

„

q ðᷣ ibet ilſoꝛũ eſt falſuʒ.ↄnña tenet ex
eo ꝙ gerũdiuũ exponit᷑ pꝑer tèpoꝛaleʒ
vel conditionalem vel cauſalem.
Ad ſopiiſima rũdetur ꝙ ipium eſt
falſum. Et qñ dicitur. a deſinit eſſe
incipiẽdo eſſe & deſinet eſſe nõ deſi⸗
nendo eẽ. negatur ↄna. Ad ꝓbatõeʒ
qꝛ bene ſequit᷑ a incipit eſſe ergo nõ
deſinit eſſe. ergo bene ſequitur inci
piendo ergo nõ deſinẽdo. negat᷑ ↄña
ꝓpter hoc qꝛ ideʒ ſimul et ſemel põt
incipere ⁊ deſinere exponẽdo incipit
per poſitionẽ de pñti et remotioneʒ
de pꝛeterito et deſinit per poſitionẽ
de pꝛeſenti ⁊ remotionẽ de futuro.
Nam ſic de a inſtãtivtraq; expoſitio
tam de incipit ꝙᷓ; deſinit habet veri⸗
tatẽ. Alia ſophiſmata poſſunt fieri

de deſinit ſicut iſta. deus deſinit eẽ

ante moꝛtẽ platonis.deus deſinit eẽ
in a inſtanti.ſoꝛtes deſinit ſcire oẽm
pꝛopõnem. ſoꝛtes deſinit ſcire plura
; plato. ſoꝛtes deſinit ſcire plura qᷓ;
deſinitx ſcire.⁊ cõſimilia de incipit q̃ᷓ
poſſunt ſolui pꝛobari et ĩpꝛobari pꝛo
poꝛtionabiliter ſicut ſoluta pꝛobata
et impꝛobata ſudt ſophiſmata facta
de incipit. Et ꝓpter illud de ſpeciali
tractatione eoꝛum cauſa bꝛeuitatis
ſuperſedeo.
Quedã alia ſophiſmata conſueue
runt fieri de incipit ⁊ de deſinit que
licet ſiut pertractata per quoſdam
modernos qꝛ tamẽ illi minus bene
vt michi videtur ſoluunt quaſdam
difficiles argumẽtationes que fiunt
ad ipſa.placuit mihi tractare magis
lucide ſi poſſim pꝛopter ſcolarium
pꝛofectum ac etiam exercitationem
Popꝛii intellectus. quoꝛuʒ ſit pꝛimũ
ſophiſma.
Sophil ma cxxxviii.
Soꝛtes eſt albioꝛ qꝙ; plato incipiat
eſt. e albus.poſito caſu ꝙ ſoꝛtes ſit al
bus in ſũmo et ꝙ glato nunc non ſit

albus et ꝙ ſine medio erit albus.
Pꝛobatur ſophiſma.ſoꝛtes eſt al⸗
bus et plato incipit eſſe albus ⁊ nõ
incipit eſſe ita albus ſicut eſt ſoꝛtes
ergo ſoꝛtes ẽ albioꝛ q; piato incipiat
eſſe bne. Impꝛobatur. ſoꝛtes eſt
albioꝛ ꝙ; plato incipit eſſe albus: g
vel ſoꝛtes in infinitũ eſt albioꝛ ꝙᷓ; pło
incipit eẽ albus aut foluʒ finite. Si
in infinitũ tunc ſic. ſoꝛtes eſt albioꝛ
qꝙᷓ; plato incipit eẽ albus. et cũ plato
incipit eſſe albus ſequit᷑ ꝙ ſoꝛtes in
infinitũ eſt albus.ↄñs eſt falſuʒ ↄña
tenet vt videt᷑: qꝛ cõparatiuus pᷣſup
ponit ſuũ poſitiuũ. Si dicat᷑ ꝙ ſolũ
ſinite ſequit᷑ ꝙ per ꝓpoꝛtionẽ finitã
eſt ſors albioꝛ qꝙᷓ; plato ĩcipit eẽ albꝰ
Sit g gratia exẽpli ꝙ in ꝓpoꝛtione
dupla ſoꝛtes ſit albioꝛ qᷓ; plato ĩcipit

eſſe albꝰ. Sed pꝛobo ꝙ nõ:qꝛ tẽpus rcpi

erat anteiᷓ plato erit pᷣciſe in duplo
minꝰ albus iᷓ nũc eſt ſor̃s.et ꝑ ↄñs
plato nõ incipit eſſe in duplo minus
albus q́; nunc ſoꝛtes eſt albus.et per
ↄñs ſoꝛtes nõ eſt in duplo albioꝛ pꝛe
ciſe qᷓ;ᷓ plato incipit eſſe albus.
Ad iſtud ſophiſma rñdent quidãꝙ;

ophiſma eſt verũ exponẽdo ly ĩcipit
ꝑ negationẽ de pñti et affirmationẽ
de futuro.Ad ĩpꝛobationẽ dicunt ꝙ&

ſoꝛtes in inſinituʒ eſt albioꝛ qᷓ; plato
ĩcipit eſſe albus.et negat ↄam vlte
rius ꝙ ſcʒ ſoꝛtes ẽ in inſinitũ albus

Et cã eſt qꝛ nullꝰ erit pᷣmus remiſſꝰ

gradꝰ albedinis qᷓ erit in platone ꝑ
quẽ ſine medio albedo in platone cõ
parabit᷑ albedini q̃ nunc eſt in ſoꝛte.
vñ illa pꝛopõ in ĩfinitũ ſor̃s ẽ albioꝛ
q́; plato ĩcipit eẽ albus ↄuertit᷑ cum
illa copulatãa ſoꝛtes eſt albꝰ ⁊ plato
erit ſine medio albꝰ et nulla erit al⸗
bedo ſiue gradꝰ albedis ſine medio
in płone ꝑ quã albedo in platone cõ

parabit᷑ ſine medio albediui ſoꝛtis.?-
ex tlio nõ ſequit᷑ ꝙ ſor̃s ſit in ĩfinitũ

albus, Et qñ d ↄꝓparatiuꝰ pᷣſuppõit

hoͤeſſe oꝛatione proprla her lth
tie. ſcut nec iſta ſones albio
toic ροαιbt
nnlrint eſe alubet odet
rzpltonune non eſ albusct fn
r oſthoe ert albus. nodo ⸗
ick pnu nec generat intele de⸗
En anumo awdnons um ſo tumn
AWede er a du
e geyer adanmd mel
Epot erpeimt. Gegnil mud ſo

a expimẽs iſa dſficutatit
Uphilina awii.

loch alooorj giaro imeciate
1

ccit albus Pelut.n ſoj
9 .Mä ſor
detglro ineclare got e

npcktaal lnr ii
4 ſatge glhior hglutd im in

uy hoert albd qf
aſr'gote.. E añ⸗ n
genaſinfnnnme ent

Mviapi .
lnteſtalre nöͤm⸗ ſn

ſoenochabebit ſan z I
iſlatſe mmat⸗ mſ.
ruudnhe d
at enge do.
Gn

neß aryeft deſe nmn

i mm lus ir ck ifi gt
17 Arvdöͦinigtkeſeinnyon
Ausu ſurralalnt a
*D us ial agh dhine

A 5o ienr eſe abus.

tkimtuiie clicif

helnact verſ erponedol, ieht
Ateguioni de ntt & Kamation
Nfunrd.MA ined enſt
res Nt ihoritin
4 iona cle Aus er egit ing

n ns glolatesin fntiin

1 ctcdci gnulietinunmi/

m guy tuilſ /el i aunn/

e ,D1r, NRe .
ilxſuiuiiun pirſoltea

1

4 „ 2
umRN NR1.
mml l e ie hir
Cus Mertik cum

1 2, „ Sa
ſmine⸗ Nabrglat
otteg e
amin l,e nlnert il
nlonl i ie nein

fun poſitiuũ peedo: ſed nõ opʒ ꝙ cũ
cadẽ deterĩatione. ⁊ ideo bñ ſeqnit᷑.
ſor̃s eſt in infinitũ albioꝛ q; plato in
cipit eẽ albus. ſoꝛtes eſt albꝰ: licet
nõ ſequat᷑ ſoꝛtes ẽ in infinitũ albus
Aliter põt dici ꝙ milla talis oꝛatio
eſt ꝓpꝛia nec ꝑfecta.ſoꝛtes eſt albioꝛ
ꝙ̃ plato inciꝑit eẽ albus.qꝛ vKᷣm pꝑhᷣm
ſeptimo phiſicoꝝ illa que m aliqua
ſunt ↄpabilia ad muicẽ ⁊ ſunt eiuſð
nature ſpecifice ad inuicẽ et eiuſdeʒ
generis pꝛoximi. nunc aũt in ſophit
mate albedo et incipè eſſe albũ ſunt
illa ᷣm que ſoꝛtes et plato ↄparant᷑
ad inuicem.⁊ albedo et inciꝑere eſſe

Abũ nõ ſunt eiuſdẽ nature ſpecifice
ᷣnec eiuſdẽ generis ꝓximi:qꝛ albedo
. eſlſt de gñe qualitatis et inceptio vt

cõiter accipitur eſt de gñe paſſionis
Et ꝓpter hoc ſequit᷑ ſophiſma ꝓpo
ſitũ nõ eſſe oꝛationẽ pꝛopꝛiã nec ĩtel
ligibiẽ. ſicut nec iſta ſoꝛtes ẽ albioꝛ
ꝙᷓ plato crit.qꝛ idẽ eſt ſoꝛtes ẽ albioꝛ
ꝙ̃ᷓ plato incipit eſſe albus:et ſors eſt
albioꝛ q; plato nunc non eſt albus et
imediate poſt hoc erit albus. modo
iſta nõ eſt ꝓpꝛia nec generat intelle⸗
ctum in animo auditoꝛis.qꝛ cum ſo
phiſma ſolet fieri pꝛopter vnã diffi⸗
cultatẽ que per vnã oꝛationẽ intelli⸗

gibilẽ põt expꝛimi. Sequit᷑ aliud ſo

phiſma exp:im ẽs illã difficulta tẽ
Sophiſma cxxxviii.
Goꝛtes eſt albioꝛ qꝙ; plato ĩmediate
poſt hoc erit albus. Pꝛobat᷑.nã ſor̃s
eſt albus er plato ĩmediate poſt hoc
erit albꝰ ſed nõ eſt ita albꝰſicut ſor̃s
nũc eſt. ſoꝛtes ẽ albioꝛ qᷓ; plato im

mediate pꝰ hoc erit albꝰ. ↄña tʒ añs

pʒ ex caſu pꝛioꝛis ſophiſmatis.vnde
ex quo plato ĩcipit eſſe albus nõ im⸗

mediate poſt hoc habebit ſummã ai⸗

bedinẽ ſicut habet ſoꝛtes. ¶ Impꝛo

batur ſi ſoꝛtes ſit albioꝛ ꝙᷓ plato ĩme
diate poſt hoc erit albus. aut ergo

5
„— *

4

ſolum finite vel in infinit ſũ.ſi ſolum
finite ſit albiꝛ ſit ergo in aliqua pꝛo
poꝛtione crta. vt verbi gr̃a in ꝓpoꝛ
tione duꝑla. ſed hoc non:qꝛ tempus
erit anteqᷓ; plato erit in duplo pciſe
minꝰ albus ꝙᷓ ſoꝛtes.⁊ per ↄñs ſor̃s
non eſt in dupio pᷣciſe albioꝛ ꝙ; plato
ĩmediate poſt hoc erit albus.Eodeʒ
modo poteſt argui de qualibet alia
ꝓboꝛtione finita. Si aũt dicatur q;
ſor̃s in ĩfinitũ eſt albioꝛ q; plato ĩme
diate pꝰ hoc erit albꝰ ſequit᷑ ꝙ ſor̃s
in infinitũ eſt albus. ↄñs eſt falſum
ↄña pʒ:qꝛ cõparatiuꝰ pᷣſupponit ſuũ
voſitiuũ. Ad illud ſophiſma poteſt
duplicit rñũderi ꝙ mophiſma eſt ſim:
ſcʒ ꝙ ſor̃s eſt albioꝛ qᷓ plaro ĩmedia
te poſt hoc erit ſeu ſors eſt albio: qᷓ;⸗
pło ĩmediate poſſ hoc erit albus. qꝛ
ↄparatiuꝰ ᷣm eaudẽ foꝛmã ſemꝑ dʒ
eſſe ̃m ceteros terminos et deter⸗
mĩatos gradus ipſius.qꝛ alit᷑ nõ ſũt
parabiles ſᷣm magis et minus nec
ſᷣim equales.qð xʒ: qꝛ in paratiuis
m magis et minꝰ ad inuicẽ ſ̃m eã⸗
deʒ foꝛmã ↄtingit rõnabiliter ꝗᷓrere
de exceſſu quantũ ſcʒ vnũ compara
tiuoꝝ exccdit aliud qdð non eſſet miſi
eſſent certi termini exceſſus.qꝛ alit
nõ contingit certiſicare queſtionẽ.
EFt iõ cuʒ dr ꝙ ſor̃s eſt albioꝛ qᷓ;' pło
ĩmediate poſt hoc erit albꝰ denotat
ꝙ ſoꝛtes ſit albioꝛ ꝙᷓ; plato ĩmediate
erit albꝰ illo gradu albedinis vel im
mediate erit albus ſub illo gradu al
bedinis.modo q̃ibet illarũ eſt falſa.
qꝛ fſub vno gradu albedinis erit plo
ãmediate poſt hoc albꝰ cũ ñ ſit dare
pꝛimũ gradũ albedinis ſub quo pło
erit albus.Et ſi dicat᷑ ꝙ ly imediate
facit minũ ſequentẽ ſe ſtare ↄfuſe
tm̃ ſi ſit terminꝰ cõis:et per ↄñs nõ
denotat᷑ ꝙ plo ĩmediate ꝑꝰ hoc erit
albus ſub illo gdu albedinis vel ſub
illo. dicendũ eſt ꝙ q;uis ly ĩmediate
qñ ꝑ ſe ponit᷑ ſine ſincathegoꝛeũate

pꝛecedẽte habẽtevirtutẽ mutãdi ſup
põnem termã habeat virtutẽ cõfun⸗
dendi terminũ ſequentẽ cõſuſe tm̃.
tñ illud nõ facit qñ ponit᷑ cũ alio ſin
cathegoꝛeumate qualr̃ eſt ĩ ꝓpoſito
Nã in ꝓpoſito hec dictio qꝙᷓ pꝛecedit
ly ĩmediate.⁊ iõ licʒ in iſta pło ĩme
diate poſt hoc erit albꝰ ſub aliq̊ gra
du albedinis ille terminꝰ gradus al
bedinis ſupponit confu ſe tm̃. tñ in
illa.ſor̃s ẽ albioꝛ qᷓ pło ĩmediate pꝰ
hoc erit albꝰ ſub aliq̃ gradu albedis
ille terminꝰ albedinis nõ ſupponit
ↄfuſe tĩ pꝛopter duo ſincathegoꝛeu

mata p̃cedẽtia ſed bene determĩate.

lIʒ bñ ſupponeret cõfuſe tm̃ ſi ly ĩme
diate ſe ſolo ipſi pᷣponeret᷑.et iõ hec
eſt falſa ſoꝛtes ẽ albioꝛ q;' plato ĩme
diate poſt hoc erit albꝰ ſub aliq̊ͥ ẽdu
albedinis:qꝛ ſua ↄuertẽs eſt falſa.ſ.
ſor̃s eſt albioꝛ q; plato ĩ mediate erit
albus ſub aliqᷓ gradu albedinis. iſte
enĩ cõuertũtur ſor̃s eſt albioꝛ iᷓ pło
ĩmediate erit albꝰ.et ſor̃s eſt albioꝛ
ꝙᷓ plato ĩmediate erit albus ſub ali
gradu albedinis. Silr mẽſura con⸗
ſignata ꝑ hoc verbũ currit ſtat det⸗
minate virtute iſtius dictionis qᷓ; qᷓ
deſtruit ſuppõnem cõfuſam tin quã
facit ꝑ ſe hoc aduerbiũ ĩmeditate. ⁊
iõ denotat ſophiſma ꝙ ſor̃s ẽ albioꝛ
ꝙỹᷓ plato erit ĩmediate in a.vel iᷓ pło
erit in b.et quelʒ illaꝝ eſt falſa. ideo
ꝓbabiliter põt dici ꝙ hmõi ꝓpõnes
ſuutifalſe ꝓpter falſam ĩplicationẽ.
Vñ ſi hec or̃o q̃ pꝛius fuit poſita ſcʒ
ſor̃s eſt albioꝛ ꝙᷓ plato ĩcipit eẽ albꝰ
eſſet ĩtelligibilis ipſa eẽt falſa ꝓpter
falſitatẽ affirãtiue exponẽtis. illa eĩ
eſt falſa ſor̃s eſt albioꝛ qᷓ; plato ĩme⸗
diate pꝰ hoc inſtãs erit albus ꝓpter
falſaʒs ĩplicationẽ: qꝛ ĩplicat᷑ ꝙ plato
ĩmediate poſt hoc inſtãs erit in aliqͥ
determĩato inſtãti albus ſcʒ in a.vel
in b. Etiã implicat᷑ ꝙ plato ĩmediat:
poſt hoc inſtans ſub illo gradu albe⸗

dinis vel imediate poſt hoe inſtans
erit albus ſub illo gdu albedinis vel
ſub illo gradu albedinis vel ſub illo
ſic de aliis ſub diſiũctione mõ hoc
eſt falſũ ꝓpter hoc ꝙ nullꝰ erit Sdꝰ
albedinis quẽ ĩmediate poſt hoc ha
bebit plato.¶ Scvᷣm hoc rñdendũ ẽ
ad pꝛobationẽ ſophiſmatis qñ dice⸗

batur ſoꝛtes nunc eſt albus et plato

iĩmediate poſt hoc erit albus: ſed nõ
ita albus ſicut nũc eſt ſoꝛtes.g ſors
eſt albioꝛ iᷓ plato ĩmediate poſt hoc
erit albus.negat᷑ ↄña.et ratio eſt qꝛ
in iſta q̃ eſt pars añtis plato ĩmedia
te poſt hoc erit albꝰ mẽſura cõſigni
ficata per hoc verbũ erit et ſiliter ly
albedo ↄſignificata per ly albus ſtat
confuſe tm̃ rõne huius ſincathego⸗
reumatis ĩmediate. illa aũt ſtat de⸗

terminate in ↄñte rõne huius ſinca

thegoꝛeumatis ꝙᷓ; qð deſtruit confu
ſionẽ quaʒ ꝑ ſe faceret hoc ſincathe
goꝛeuma imediate. Aliter pᷣt rũderi
ad ſophiſma ipſum ↄcedẽdo et negã
do ꝙ in ſophiſmate ĩplicat᷑ ꝙ plato
ĩmediate poſt hoc erit albus ſub illo

gradu albedinis vel ſub illo. Et tũe
ad ĩpꝛobationẽ ſophiſmatis põt rñjꝗ⸗

deri ſicut dicebat᷑ ĩ poꝛe ſophiſmate
qꝙ; nõ ſequit᷑ ſors eſt in ĩfinitũ albioꝛ
5ᷓᷣ plato ĩmediate pꝰ hoc erit.S ſor̃s
eſt in ĩfinitũ albus.qꝛ ſi ↄparatiuus
pᷣſupponit ſuũ poſitiuũ hoc tñ nõ oʒ
eſſe cũ eodẽ ſincathegoꝛeumate. A

Sophilma . cxxxix.
Soꝛtes ĩcipit eſſe albioꝛ plato in
cipit eſſe albꝰ poſito caſu ꝙ nec ſors
nec plato nũc ſint albi et ꝙ ſine me⸗
dio erunt albi ⁊ intendant᷑ continuè
eoꝛũ albedines. ¶ Tunc ꝓbatur ſo⸗
phiſma.ſoꝛtes erit albioꝛ qᷓᷓ plato in
cipit eẽ albus ſor̃s nũc nõ eſt albioꝛ
̃ plato ĩcipit eſſe albꝰ.& ſoꝛtes inci
pit vel ĩcipiet eẽ albioꝛ qᷓ plato ĩcipit

eſſe albus: ſed nuniᷓ poſt hoc inſtãs

niatabus timde M ve⸗
il tals ait o gr el icelli
z ee oreve abſer ro d
ii ge ſochiſna ſlet nen gpter
Uifcutui vru ſunte caſu ſoh
Wda ſoresimedtade cri aldio⸗
inthan ern. dr
c a idedon w
ila. ſotes imedlne poſt ho⸗
albioꝛï glato imecate oẽ ho
il igllcat g ſofs inenlue
ertt alboꝛ iy lato ineiate
ent in a vel glao imegiate .

e g meſura co RrHr
nefe en

ſur oſt hor ei ſat dicebe

aͤnhe
Nien
1ſex Nal R
4 fcin ſub WRãjü
being hergnn
nnſe iiten,
A mt a Fen i ie

nu ſeifmne⸗
min E untet al⸗
4ihs nlwatau i
mw lar iee lltea gſo⸗
ec getoineci nen n

hars
Whrentiic niſin,
ur Animalin
Arüneidaſe
Cinſetn ſonehuns ſrthe⸗
ſeumans inedinte, ilgaütſirg
terminateſn ozte öhehinsin
Hegnrunmng goeſflian
n guupſe tnt ſutte
vrumu inrdit, Aiurinit
ſſpMa un mui er ne⸗
gnn ſophiſnate ipltcnk pln
elne voſt hoeert albus ſubin
n Abealnis el ſubtlo Etti
ipobtni ſop uinans werff
dan etdi druſehfſn
sſanaſs Rniſnin
,Auvinelurp, aeteſi
Amißnti Mhus gl Men
õ
ſtai aduttgmmi
Sptil a⸗

i uri, io

Eetpiet ſoꝛtes eẽ albioꝛ q; plato incis
pit eſſe albꝰ.̊ ſoꝛtes nũc incipit eẽ
albioꝛ ꝙ; plato ĩcipit eſſe albꝰ.ſed ꝓ
batur ꝙ ſoꝛtes nõ incipiat eẽ albioꝛ
qᷓ; plato incipit eſſe albꝰ:qꝛ ſi ſic hoc
eẽt in aliquo inſtãti poſt inſtãs illud
ſit & illud inſtãs a.in quo ſor̃s ĩcipit
eſſe albioꝛ qꝙ; plato ĩcipit eſſe albus:
Pꝛobo ꝙ nõ: qꝛ ſoꝛtes et plato erũt
equali albi in a.per caſuʒ et plło erit
albioꝛ in a ꝙᷓ ipſe nũc incipit eẽ albꝰ
qꝛ albedo ipſius intẽditur ꝑ caſumK.
S ſoꝛtes ẽ albioꝛ in a inſtãti qᷓ; plato
ĩcipiet eſſe albꝰ. ſoꝛtes in a nõ inci
piet eẽ albioꝛ qᷓ; plato ĩcipiet eẽ albꝰ
¶ Impꝛobat᷑.ſoꝛtes et plato incipiũt
equalr̃ eſſe albi qꝛ nunc nõ ſunt albi
et cõtinue poſt hoc inſtãs erunt albi
equalit.ergo ſoꝛtes nõ incipiet eſſe
albioꝛ q;' plato incipit eſſe albus.
Ad ſophiſma rñdeo ꝙ eſt or̃o oĩo
ipꝛopꝛia ⁊ nõ intelligibilis ſicut hec
ſoꝛtes ĩcipit eſſe albioꝛ ꝙᷓ; plato nũc
nõ eſt albus ⁊ ĩmediate poſt hoc erit
albꝰ.talis aũt nõ plus eſt ĩtelligibił
Sᷓ hec ſoꝛtes ẽ albioꝛ q;ᷓ plato. diſtat
tñ qꝛ ſophiſma ſolet fieri ꝓpter illã

diff icult atẽ vtrũ ſtante caſu ſophiſ⸗

matis ſoꝛtes ĩmediate erit albioꝛ qᷓ
lato ĩmediate poſt hoc erit. Pꝛopt᷑
oc ad illã rñdeo ꝙ non pꝛopter hoc
ꝙ illa. ſoꝛtes ĩmediate poſt hoc erit
albioꝛ qᷓ; plato ĩmediate pꝰ hoc erit
albꝰ ĩplicat ꝙ ſor̃s ĩmediate pꝰ hoc
erit albioꝛ qꝙᷓ; plato ĩmediate pꝰ hoc
erit in a vel ꝙᷓ; plato ĩmediate pꝰhoc
erit in b. et ſic de aliis mẽſuris ꝓpt
hoc ꝙ mẽſura conſigãta ꝑ hoc vᷣbũ
erit ſtat deterĩate qñ dr ꝙ plato ĩme
diate poſt hoc erit. ſicut dicebat᷑ in
pᷣmo ſophiſmate. verũtñ ſi placeret
dicè ꝙ illa ſor̃s ĩmediate pꝰ hoc erit
albioꝛ ꝙᷓ plato ĩmediate pꝰ hoc erit
ↄfunderet᷑ cõfuſe tm̃ mẽſura ↄſigni
ſicata ꝑ hoc verbũ erit. ↄcedẽdũ eẽt
ꝙ ſor̃s ĩmediate poſt hoc erit albioꝛ

qᷓ; plato lmediate pꝰ hoc erit. et ſiłr
ſoꝛtes ĩmediate pꝰ hoc erit albioꝛ
; ipſemet ĩmediate poſt hoc erit ex
eo ꝙ aliqñ hẽbit aliquẽ gradũ albe⸗
dinis certe intẽſionis ⁊ ĩmediate pꝰ
hoc nõ habebit aliqueʒ gradũ certe
intẽſionis.ĩmo quocũq; gradu albe
dinis remiſſo dato ĩmediate pꝰ hoc
remiſſioꝛẽ habebit.Et tunc qñ dicit
ſor̃s aliqñ erit albioꝛ qᷓ; plato ĩcipit
eẽ albus.g incipit vel incipiet aliqñ
dico ꝙ añs eſt or̃o ĩpꝛopꝛia et nõ in
telligibilł ſicut etiã iſta ſoꝛtes aliqñ
erit albioꝛ qᷓ; pło nũc eſt ⁊ ĩmediate
pꝰ hoc erit.dico ꝙ eſt ĩtelligibilis et
ↄſilis huic ſor̃s ĩmediate pꝰhoc erit
albioꝛ q; plato ĩmediate pꝰ hoc erit.
Pꝛo maioꝛi declaratione ſit iſtud

Sophilma . clx.
Soꝛtes ĩmediate pꝰ a erit ſenioꝛ qᷓ
plato ĩmediate pꝰ a. poſito ꝙ ſor̃s ⁊
plo ſimul incipiãt eẽ ⁊ deſinãt eſſe ⁊
ſit a inſtãs pñs. Tunc ꝓbatur ſoph.
ſoꝛtes aliqñ erit ſenioꝛ ꝙᷓ; plato erit
ſenex ⁊ ĩmediate poſt a.qꝛ ſit b totũ
tꝑs futurũ in qͥ ſoꝛtes et pło viuãt:
tũc ſoꝛtes in illa mediãte b tꝑis erit
ſenioꝛ ꝙ; plato erit ĩmediate poſt a.
S ſoꝛtes erit aliqñ ſenioꝛ qꝙᷓ; pło erit
Imediate poſt a. ſed nullum tꝑs erit
nec aliqð inſtãs quĩ ante illud ſor̃s
erit ſenioꝛ qᷓ; plło erit ĩmediate pꝰ as.
ſoꝛtes ĩmediate poſt a erit ſenioꝛ
̃ piato ĩmediate poſt a. Et ↄfirmat᷑
qꝛ ante qðᷣlibet inſtãs futurũ ſoꝛtes
erit ſenioꝛ qᷓ; pło erit ĩmediate pꝰ a.
et per ↄñs ante qðᷣlibet tꝑs futuruʒ
ſoꝛtes erit ſenioꝛ ꝙᷓ; plato erit ĩmedi
ate poſt a inſtãs ſine medio.⁊ ꝑ ↄñs
imediate: qꝛ abſq; medio ſoꝛtes erit
ſenioꝛ qᷓ; plato erit ĩmediate pꝰ hoc
tunc puta poſt ipſum. ¶ Impꝛobat
ſoꝛtes et plato ſemꝑ erunt equaliter
ſenes.& ſoꝛtes nõ erit ĩmediate pꝰ a
ſenioꝛ qᷓ plato erit ĩmediate poſt a⸗

Ad ſophiſma põt dici ſuxta illa qᷓ
pꝛius dicebãtur ꝙ ipᷣm eſt falſum:qꝛ
ſequit᷑ ſoꝛtes ĩmediate poſt a erit ſe
nioꝛ ꝙᷓ; plato erit ĩmediate poſt a.q̊
ſoꝛtes crit ſenioꝛ ꝙ plato erit ĩmedi
ate poſt a.ↄñs eſt ſim:qꝛ oĩs ↄpara⸗
tiuus titer magis et minꝰ ponit et
ĩplicat ꝙ ↄparata ad inutcẽ habeant
certos gradꝰfoꝛme ad ĩuicẽ in qbus
ↄparãtur ſᷣm magis et minus.ſi enĩ
ſor̃s ſit albioꝛ qᷓ; plato opʒ ꝙ ſe oꝛtes
pło habeãt certos gradꝰ albedinis
et ꝙ ſit certꝰ exceſſus vniꝰ ſr̃ gradũ
albedinis alteriꝰ. Illa & pꝛopõ ſor̃s
eſt ſenioꝛ qᷓ; plato erit ĩmediate pꝰ a
ponit ⁊ ĩplicat ꝙ alqs erit gradꝰ al
bedmis ſenectutis płonis quẽ plato
hẽbit ĩmediate poſt a.et hoc eſt flm̃:
qꝛ plato nullũ gradũ ſenectuſj hẽbit
imediate poſt a.cũ nõ ſit dare inſtãs
imediatũ inſtãti et ſenectus cõtinue
intẽdat᷑ ſemꝑ enĩ in ĩſtãti poſterioꝛi
ſoꝛtes erit ſenioꝛ qᷓ; in inſtãti pꝛioꝛi.
Ad ꝓbationẽ dicendũ eſt ſᷣm iulũ
modũ dicẽdi hec ẽ falſa ſoꝛtes aliqñ
erit ſenioꝛ qᷓ; pło erit ĩmediate pꝰ a.
qꝛ ĩplicat ꝙ plato aliquẽ gradũ ſene
ctutis certũ habebit ĩmediate pꝰ a.
qðʒð eſt falſũ. hec etiã eſt falſa ſoꝛtes
in illa mediate b tꝑis erit ſenioꝛ ꝙᷓ
plato erit ĩmecdliate paſt a.et oẽs hu⸗
iuſmodi affirãtiue ſunt falſe ꝓpter
falſaʒ ĩplicationẽ. Siłr hec eſt falſa
ante qðirqʒ inſtãs futuꝝ ſoꝛtes erit ſe
nioꝛ ꝙ;' plato erit ĩmediate poſt a.vñ
ãlibet ſingularis illius vłis eſt falſa
ꝓpter falſaʒãplicationẽ.⁊ hec eſt va
añ nullũ inſtãs fururũ ſoꝛtes erit ſe
nioꝛ ꝙᷓ plato erit ĩmediate poſt a. vñ
affirãtiue ſunt falſe ⁊ negatiue ſunt
vere. Adhuc alids diceret ꝙ pᷣm hoc
hec ẽ falſa ſor̃s in hoc inſtãti ẽ mĩoꝛ
S ipſełerit ĩmediate poſt a.ſed hoc ẽ
falſum.nã poſito ꝙ ſor̃s ĩcipiat au⸗
Seri ⁊ cõtinue augeat᷑ per totuz tꝑs
vite ſue: tũc enĩ hec videt᷑ eſſe vera.

ſors in hoe inſtãti ẽ mĩoꝛ qᷓ ipſe etit
Imediate pꝰ a.qꝛ ſoꝛtes ĩ hoc inſtãti
ẽ minoꝛ ꝙᷓ; ipſe erit vniᷓ;.S ſoꝛtes in
hoc inſtati eſt minoꝛ qᷓ; ipſe erit ĩmʒ
diate poſt a. dicendũ eſt cõiter ex ia
dictis ꝙ hec ẽ falſa.ſor̃s eſt mĩoꝛ qᷓ
ipſe erit ĩmediate poſt a.ꝓpter falſã
implicationẽ̃. nec vʒ ſoꝛtes in hoc in
ſtanti ẽ minoꝛ qᷓ vniᷓ ipſe erit. ergo
ſoꝛtes in hoc mitati eſt minoꝛ qᷓ ipſe
erit ĩmediate poſt a. Si auteʒ alicui
nõ placeat ille modus dicẽdi:poteſt
aliter rñderi cõcedendo ſophiſma et
cũ hoc poteſt ↄcedere ꝙ ſoꝛtes ĩme⸗
diate pꝰ a erit ſenioꝛ qᷓ ipſemet erit
ĩmediate poſt a. Nec repugnant iſte
ſoꝛtes ⁊ plato ſemꝑ erunt equaliter

ſenes:et ſoꝛtes ĩmediate poſt a erit

ſenioꝛ q; erit plato ĩmediate poſt a.
Unde eadẽ argumẽta que pꝛobãt ꝙq;

ſoꝛtes ĩmediate poſt a erit ſenioꝛ 6G

plato ĩmediate poſt a.poſſunt ꝓbare
ꝙ ſoꝛtes ĩmediate poſt a erit ſenioꝛ
; ipſemet erit ĩmediate poſt a.quia
ante qdᷣlibet inſtãs futuꝝ ſoꝛtes erit
ſenioꝛ iᷓᷓ ipſjemet erit ĩmediate pꝰ a/
vt pʒ inductiue. Ad impꝛobationẽ
quãdo dicitur ſoꝛtes et plato erunt
equaliter ſenes cõceditur ſed negat᷑
ↄña ſcʒ ergo ſoꝛtes nõ erit ĩmediate
poſt a ſenioꝛ ꝙᷓ; plato erit immediate
poſt a. VUñ concedẽdum eſt ꝙ ſoꝛtes
ĩImediate poſt a erit ſenioꝛ qᷓ plato
ĩmediate poſt a.et ꝙ etiã plato ĩme⸗
dqiate poſt a erit ſenioꝛ ꝙᷓ ſoꝛtes erit
ĩmediate poſt a.et ꝙ quilibet eoꝛum

ĩmediate poſt a erit ſenioꝛ qᷓ; ip̃emet

erit ĩmediate poſt a.qʒꝛ qͥlibet illoꝛuʒ
ante quodlibet inſtãs ⁊ etiã ante qð
libet tempus futurum erit ſenioꝛ qᷓ
ipſemet erit immediate poſt a.

Sophiſma.ccxli.
Soꝛtes pꝛius incepit habere eſſe ᷓ
incepit habere fuiſſe. Pꝛobatur.hec

pꝛius fuit vera ſoꝛtes eſt qᷓᷓ illa.ſors

inltantipoſt ilud mians
bere uſſa Courilud
getiini iul ns ſa e

ſccht heber eſe n ſe hin
Pens i guo uctit haben
Line ſc ln bicent huber
roindiabun fuſſen un
Dafulſeſeiſecanch
Nfia aad wMarad
eſſe imedtata. Wodone
et bcadit tipus medici ſn
ſtis medü tllius tis e,
ſoreo habuit ſuiſſe ant⸗
leiio mimn neni
Ms go erat pei
arienn un
engoeſt aliguoc inſtmng
mrin iueſenn
unthiber fulſe n eocken

Mnert
tce, u nnent habere

Poobit
lutntearim
nne Nſta oſinn db
nalare Mhamnt an
Nimar l u
uliz fumn ſutesertt
ctertt inectepy,
e. (A0inprobatont
1 ſortes et glatd erunt
dedrar e eg
ſomes d enimede
nRderirnmedise
nctdidumnetgſones
doſtacritſenen ß tn
Mact galinunin
nt ſenoriſngt
uctulit mn
ierttntuß en
mkuurgletllnj
nlistenü ee
iemun gl ſenior h
mtiine i⸗
li ſeĩ
erpt hubere⸗
ſe Prhuun ie
ſotes ihii⸗

futt. ergo ſoꝛtes pꝛius habuit eſſe qᷓ
fuiſſe.⁊ per ↄñs videtur ꝙ pꝛius in⸗
