ſeoꝛſũ:qꝛ copula nihil ad extra ſi
gnificat nec appellat · ⁊ ſic quedã

dicunt⁊ valde cõiterĩ reducẽdo
ad ꝓpõem depñti⁊ de ineſſe eopoꝛ
tet qᷣcquid ẽ poſt verbum oĩno re
mãere ĩ ſimili foꝛma Ideo dicũt
hanc eſſe cõcedẽdã:iohãnẽ et ro⸗
bertũvidi.ſed ñ hanc /vidi iohã⸗
nem ⁊ robertũ Et ſimiliterↄcedẽ
dũ eſt ꝙ heri ãbulaui:⁊ꝙ cras ã⸗
bulabo. ſed nõhec ego ambulaui
heri:vel ego ambulabo cras Nec
iſta cras erit dies craſtina.ſ⸗ 3 iſta
cras craſtia dies erit:⁊ ſic vᷣ aliis
Etvterqʒ modꝰdicendi ẽ ꝓbabi
lis ⁊ difficilis ĩpugnatõis qꝛ foꝛ
te cõtrouerſia ẽ ex diuerſovſuvo
cum ad placitũ · Sed primũ mo⸗
um magis accepto. Ideo ſunt
ſoluẽda ſophiſmata pꝛius poſi⸗
ta in pꝛopria foꝛma.

Dpꝛmuʒ ſophiſma dico ꝙ
ſophiſma eſtverũ · ſoꝛtes eĩ
et album ſunt idem. Sed in rati⸗
one prima ad oppoſitum impli⸗
cantur diſfficultates
¶ Pꝛima eſtvtrum aliqua diuer⸗
ſa ſint idem? Et dico ſic. quia
partes que ſũt diuerſe ab inuicẽ
ſunt totũ quod eſt vnũ idem ſi⸗
biipſi · Sed nulla diuerſa ſũtſibi
eadem ſicꝙ boc ſit idem quod il⸗
lud. ¶ Secunda
dubitatio eſt · Poſito ꝙ ſortes
idem quod albũ:vtrum hec ſitcõ
cedenda:ſoꝛtes ⁊ album ſunt idẽ
Et ego gratia materie cõcedoꝙ;
ſunt aliqua:ĩmo ſunt entis: quia
ſoꝛtes eſt entia quia eſt ſue ꝑtes.
Sed in nõ habentibꝰ paꝛtes du⸗
bitatur.verbi gꝛatia:vtruʒ deꝰz

ſophiſmata ſoluta ſi it · Wulti tũ pꝛima cauſa ſit idem? Ego dico

c.iſ·

q ſic. ⁊ ꝙ ſuntæ gubernant mũdũ
fed nec ſunt aliqua nec ſũt entia
nec gubernãtia mundũ: ſed ſunt
aliquod ens gubernãs mundum
Pluralis em nũerusↄſiguiſica⸗
tus ꝑverbum ponit᷑ ad coꝛrũdẽð
pluralitati noẽm reddẽtium ꝑſo⸗
nam verbo·⁊ non ꝙ opoꝛteat illa
nomĩa pꝛo pluribus ſupponere
¶ Tertia dubitatio vtruʒ aliqua
ſint ſibiinuicẽ eadẽ · Et videtur
ꝙ ſic · qꝛ ſoꝛtes ⁊ albũ ſunt ſibi in
uicẽ eadem.ſortes enim eſt idem
albo.⁊ albũ idem ſoꝛti.¶ Rñdeo
ꝙ nun q; aliqua ſũt ſibi inuicem
eadeʒ:necvalet argumẽtũ:qꝛ ſoꝛ
tes ⁊ albũ ſunt aliqnid⁊ non aliqᷓ
niſi ꝓut aliquid eſt aliqua · ſcilicʒ
totuʒ ſue partis. Sed de hoc di⸗
cet᷑ ałs inq;;tũ ponit᷑ hoc relatĩm

ſibi inuicẽ· tamen beneve rũ eſt ¶

aliqua dicunt᷑vere ſibiinuicẽ idẽ
vt iſti termini ſoꝛtes et albumvel
iſti teꝛmini deus et pꝛima cauſa·
Hico ꝙ nõ ſunt idem ſibi inuiceʒ
ſed dicunt᷑ idẽ· id eſtvere dicitur
de eis ſignificatiue ſumpt hoc pᷣ
dicatũ idem mediante hocverbo
ſunt.veꝝ ẽ enĩ diceꝛe ſoꝛtes ⁊ al⸗
bũ ſũt idẽ.deꝰ⁊ pᷣma cã ſunt ideʒ
¶ Tunc ergo directe rñũdeo ad ra
tiõeʒ qñ dicitur:illa nõ ſunt ſibi ĩ
uicem eadẽ:quoꝝ vnum maneblt
cras: altero non manente cras·
Concedo.Et quando dicit᷑:ſoꝛ⸗
tes mãebtit cras:⁊ tu dicis nõ ma
nebit albũ:cõcedo:.ſed albũ ma⸗
nebit. Similiter cõcedo q;diu
erit ſoꝛtes:tãdiu erit omne id qð
cidẽ quod ſoꝛtes· ⁊ ↄcedoꝙ cras

eſt album:ſed nõ erit albũ
l Ad aliam dico ꝙactio ⁊ paſſio
ſuunt idẽ.⁊ etiam motꝰ⁊ tempus
ſunt idẽ.⁊ dicoꝙ Ariſtoteles per
hoc ꝙdicebat hec non eſſe idem:
intendebat ſolũꝙ hec nomina nõ
dicunt᷑ idem.id eſtvnum nõ affir
matur de altero ſ̃m quiditatiuaʒ
pᷣ̃dicationẽ:ſed ſᷣm denomĩatiaʒ
⁊z hoc debetvideri magis ĩ tertio

phiſicoꝝ ¶ Ad aliam dici᷑ꝙ hec

eſt falſa de vᷣtute ſermonis ſoꝛtes
aliquid faciens differt a ſe ipo qͥ
eſcente· ĩmo etiã nec ſoꝛtes quie⸗
ſcens eſt aliud qᷓ; ſoꝛtes currens
vel aliquid faciẽs.· Sʒ tale dictũ
porphirii debet intelligi ad iſtuʒ
ſenſuʒ ꝙſoꝛtes aliter ſe habet qñ
quieſcit qᷓ; ſe haber et qñ mouere
tur vł ſaltẽ nõ eodẽ mõ ſe bhabet ·
Ad vltimã dicit᷑ꝙ capiendo to
tũ ſignificatiue hec eſt falſa:ſoꝛti
accidit eſſe albũ:qꝛ idem ẽ ſoꝛtes
eſſe albũ.Sed iſta ꝓpõ conce⸗
ditur quo ad ſenſũ ſuppõnis ma
terialis.ſcʒ ad iſtum ſenſũꝙ hec
pꝓpõ ſoꝛtes ẽ albus:ẽ vera ꝓ acti
dens · vel ad iſtum ſenſum ꝙ hoc
pᷣdicatũ albũ dicitur de hoc ſub⸗

iecto ſoꝛtes ꝑ accidens.id ẽ deno

minatiue non qͥdiditatiuc·
D ſecundũ ſophiſma dico
qꝙipſum eſt falſum. Et qñ
dicitur quicquid heri emiſti ho⸗
die comediſti · foꝛteꝙ h poſſet ne
gari.qꝛ ñ ſolũ emi ſubſtãtias car
nis:ĩmo cciã accidẽtia ⁊ inherẽ⸗

tia:et ſic emi cruditateʒ quã ego

nõ comedo.⁊ certũ eſt ꝙ in deco⸗
ctione aliquid vᷣſubſtãtia carnis

erit ſoꝛtes ⁊ etiã cꝛas erit illðqð expirat ⁊ exhallat · iðo caſu pꝛe

liaui ſalzhoc diſ⸗
gllcccedlſrtbutin i⸗
Nons dy ſuni audui
Cicanetoqltatis. Gz
wneſufficens nguie
but poleme opt ſub
täeſumicisimin',
olanheir ütſteed
Gpicqundckäcwd
leligulceengoann
cochient,
li G omse

mns eſ liud zſones ng
Aaliquidfaclis. Szteledi
orphirildeberintelligiadir
ſenſuz gſoues aite ſehie
guleſct i; ſehaberenainan
urykſaltènöͤeodè moͤ ſehih
(Zdylci mi dialkeg capien
iſignificatiue heceſt faluſe
cciditeſe albütgeiceneſt
Leſſe alb. Sediſta ppo
irtur quoad ſenſu ſuppoͤnin
rialis ſcz ad iſun ſenſg
ppoſoꝛtes t Able enahe
aens Nl thunſaſimng
Hicnrb apdicteur de hoe

dens ide
ges accigensi
leſ⸗ iciätatu⸗

natiue non
nnen nai ſophiinmn

falſun.
ipſun ienc

ri geñ ſolochn⸗
nt d iiacehlan⸗
ni⸗ fͤctan
. ,ceen
unci ltoſi,
aones Chillnibo

piratt

Tn1

dicto·non qᷣcqͥd ego emi comedo
Sʒ ſi maioꝛ cõceditur:tũc miõꝛ
etiãc̃ cõcedẽda.qꝛ emi crudnm.
Sed non ſequit᷑ comedo crudum
nec etiã ſequit᷑ ergo cruduʒ come
do Et cauſa eſt:quia tu pꝛocedis
de magis apla ſuppõe vel appel⸗
latione ad minꝰ aplamſine diſtri
butione ⁊ dicet᷑ alias ꝙnõ ẽ bonꝰ
pꝛoceſſus ·ꝙ its ſit declaro·qꝛ in
liſta mĩoꝛi ꝓpõe:crndũ emiſti iſte
terminꝰ crudum:appellat crudi⸗
tatẽ indifferẽt᷑ et ſub diſiũctione
ꝓtempoꝛe pꝛeſẽti vel pꝛet᷑ito ⁊ in
cõcluſiõe comedo crudũ crudum
nõ appellat cruditatẽ niſi ꝓ tpr̃e
pñti iõ nõ ſuppõit ꝓ eo cui pꝰ ad
iacebat cruditas niſi adhuc de
ſenti adiaceat.¶ Alit᷑ reſpõderũt
aliqui ſcilʒ ꝙ hoc diſtributiuum
quicqͥd ẽ diſtributim ſubſtãcie ſbᷣ
quo nõ dʒ ſumi crudũ:cũ ſit de pᷣ
dicamẽto q̃litatis.Sʒ ſolutõ hec
non ẽ ſufficiens·qꝛ quicqͥd diſtri⸗
buit ꝓoĩ ente · iõ pt᷑ ſub illa diſtri
bntiõe ſumi oĩs ᷣminꝰ qui pro ã⸗
quo ſuppoit · vũ iſte ẽ bonꝰ ſillũs
quicquid eſt ãqquid illud ẽ ẽs:cru
dũ ẽ aliquid:ergo crudũ ẽ ẽs:de⸗
fectus ergo ↄnẽ erat ꝓpt᷑ cauſam
pᷣdictaʒ · Sʒ foꝛtius erit argumẽ
tũ poſito ꝙ ego emi globũ panis
rotũdũ ⁊ poſtea mutaui figurã:ni
chil addẽdo ⁊ nichil remouendo.
hoc eni ẽ poſſibile poſitoqfigura
non differt a figurato.⁊ſic totum
illũ panẽ comedi.tũc ſillogiſado
quicquid emi ego comedi.hec eſt
vera ꝑ caſum:nec eſt inſtatia que
fiebat de crudo.tuac ſumatur mi
noꝛ ꝙego emi rotudũ:.⁊ concluda

aulm

tur igitur comedi rotũdum.quod
eſt falſũ ꝑ caſuʒ:qꝛ comedi a li ter
figuratũ ⁊qꝛ illa de pñti nũq; fuit
vera ſcʒ comedo rotundum.
¶ Ideo dubitacio eſt bona vtrum
in hoc caſu hec eſt cõcedenda:co⸗
medi rotundum.videturꝙſic. qꝛ
hec eſtvera:rotundum comedi qꝛ
quod fuit rotundũ comedi:.igitur
ſimiliter in hoc caſu hec ẽ vera co
medi rotuudũ.ꝓbatur cõſequen⸗
tia.quia appellatio adiacebat ꝓ
tpꝛẽ verbi.qꝛ in caſu poſito ulud
fuit rotũdũ. Ideo terminꝰ appel
latiuꝰ ita põt poni a parte predi
cati ſicut a parte ſubiecti. Credo
ꝙ ꝓpõ non ſit cõcedẽda.qꝛ lʒ ap⸗

pᷣ pellatio adiacebat ꝓtpꝛẽ preteri

to:nõ tñ ĩ illo in quo ego comede⸗
bam Opoꝛtet enĩ omẽs appellati
ones pꝛedicati ſimul ꝓeodẽ tpr̃e
adiacere.vt ſi dico ego fui come⸗
dẽs pomũ crudũ pariſius.opoꝛ⸗
tet ꝙ ꝓeodẽ tempoꝛe ego eſſẽ co⸗
medẽs ⁊ comedẽs pomũ ⁊ipᷣʒcru
dũ ⁊pariſius.Nico igit᷑ꝙnõ valʒ
iſta ratio:quicquid emi comedi.
et ego emi rotũdũ:igitur comedi
rotundũ.ſed poſſʒↄcludi ergoro
tũduʒ comedi ·vel etiã igitur co⸗
mediillud quod fuit rotũdum
Dtertiũ ſodphiſma dr̃eip
ſum eſt.verum.nã vt dictũ
fuit in reducendo ꝓpoſitionẽ de
prerito vel de futuro vel de poſſi
bili:non oportet ſu biectum ſi ſit
appellatiuum remanere in pꝛopᷣa
foꝛimna. De hoc etiam ꝙ vlterius
arguebatur.ſcilicetq impoſſibłe
eſtalbum eſſe nigrum · Cõcedo
ſecundũſuppoſilionẽ mate ialeʒ
c. lii·

id eſt hec ꝓpoſitioalbum ẽ nigrũ
eſt impoſſibilis.ſed ex hoc non ſe
quituꝛ ꝙ hec ſit falſa vel im poſſi
bilis:album poſſibile eſt eẽ nigꝝ

quoniam ille ꝓpõnesvalde diffe

runt.namvna eſt in ſenſu diuiſo.
et alia in ſenſu ↄpoſito.
quartum ſophiſma di⸗
citur ꝙ eſtverũ · nec val et
inductio.quia nõ fit in ſuppoſit⸗
niſi ꝓ pꝛeſentibus:a deberet cum
hoc fieri ꝓ futuris ꝓpter amplia
tõnẽ ad futura.Sed ex iſta indu
ctione bene ſequitur:igitur nullꝰ
qui eſt ſenex erit puer ·

quintum ſophiſma dico
qvidetur mihi eſſe diſtin⸗
guẽ dũ ad magnifeſtioꝛẽ determi
nationẽ veritatis:nam hec dictõ
cras poteſt intelligi determinate
hocverbũ eritratione tem poꝛ is
cognotati · vel h̊ pᷣdicatũ currens
Si igiturintelligatur det᷑min ate
tempusverbi tũc ꝓpõ eſtvera:et
in reducendo ad ꝓpõnem de pñũti
auferẽda ẽ illa dictio cras.ſi aũt
iſta dictõ crasↄſtruatur cũ li cur
rens:tunc ſophiſma ẽ falſum.qͥa
tunc opoꝛteret ꝙ illud pᷣdicatum
ſaluaretur in ꝓpꝛia foꝛma ĩ redu
ctiõe Sic ergo de pꝛopꝛietate ſer
monis hec eſſet cõcedenda:ſoꝛteſ
erit cras currens · ⁊ hec negãda
ſoꝛtes erit currẽs cra s.Et dicẽð
eſtꝙhec ſoꝛtes cuꝛrex crasdebe t
reſoluiĩ iſtã ſoꝛtes erit cras cur⸗
rens.Et etiam ego credo ibi h
totũ / erit cras:ſit copula:⁊iſteſo
lus teiminꝰcurrẽs ſit pᷣdicatuʒ
ſimilit᷑ dico Siſta:ſortes oiſpu

tauit anno pꝛeterito.debʒꝛeſolui
ini ſtaʒ:ſoꝛtes fuit ãno pꝛeterito
diſputãs.⁊ hoc totum:fuit anno
pꝛeterito.eſt copula ꝓpõnis.
D ſextuʒ ſophiſma dico ꝗꝙ
implicat duo ſophiſmata⁊
videtur mihi ꝙ ſophiſmata ſunt
concedenda.Etviſuʒ fuit ĩ nota
bilibus quomodo ſit reſpõdenð
ad ratõnes oppoſitõnũ¶ Adhuc
ciꝛca iſtud capitulũ de appellati
onibꝰpoſſunt moueri alia ſophiſ
mata ·
¶ Septimum ſophiſma eſt
Ste canis ẽ pater tuus:/ip
batur · quia iſte eſt pater.et
eſt tuus.ergo eſt pater tuus ſiłit᷑
demonſtrato monacho nigꝛo· ar
guitur ꝙ ſit albꝰ mõachus ·quia
iſte eſt albus · et eſt monachus ·
eſt monachus albus Et ſimiliter
arguiturꝙ nõ ẽ niger monachus
qꝛ ipᷣe nõ eſt niger ĩmo albus· igr
ipe nõ eſt niger mõachus:ꝑ locũ
a toto in modo ad ſuam ꝑteʒ Sic
etiaz argueretur de pr̃e tuo ipᷣe
non eſſet pater tuusqꝛ ipᷣe non ẽ
tuus:immo mag ecõuerſo:tu es
ſuꝰigitur ipᷣe nõ eſt pater tuus.
¶ Octauum ſophiſma.
LbedLdo ſoꝛtis ẽ ſimilitudo
eius ad platonẽ poſito ca⸗
ſu ꝙ ſoꝛtes ⁊plato ſint albi ſcᷣm
e quales gradꝰ albedinis· ⁊ ꝙ nõ
ſint ſimiles ſᷣm aliam qualitateʒ
qᷓ; ſpᷣm albedinẽ Deinde em̃ pono
ꝙ ſoꝛtes ↄtinue fiat albioꝛ.⁊ pla⸗
to ñ mutet᷑ · tũc ꝓbatur ſophiſma
qꝛ ſoꝛtes eſt ſimilis platoni ſᷣm ſi
militudinem eius ad platonemz
non eſt ſibi ſimilis niſi ſecunduʒ

cceblällumſint
ſcectiunzgec ⸗
blra ctadhuc
desppelatjonidus 4
gellanu⸗ ppellgt alt
ſuamq ui doft ſoltan
A pucſeaun ppoſit
Corlungicur altentern
uivo⸗Sieuimſoltan
Helautonſuamtauh
felpꝛo qua ſopponite
SAlſcheauandoconi
Uracowind apoclan
fen ſvanporwod
1 vod ealterten
nnhiprenuſioleoſ⸗
ltonusappellrbon
ſidlco ſutes cſe
aoelneſftctormnt

a.

ſchamun ſophiſneſ
tcanisegae wus:
Darur qulſteckoatee
tuns ergoeſtpatertuns i
monſtratomonachonigo,
utur gſiralbo noͤnchus gii
eeſtalbus eteſt monachus
monachus albus Et ſinilie
guiturq no niger monachi
peneſt nigerimo albug ſg
nöeſt niger moͤachus:, li
Ntoin modoad ſuamgtezg
argueretur depfe tnogif
Nelaata uus grihe no
smmomag cconerſotue
Pigimr ienoeſane nn⸗
(Oamunſophiſn⸗. e
. Lbetoſornse inltu

pvoſitoch
us adplatone 0
1 gluoſintiht ſch

1111
albediuem ·eꝛgo albedo eſt ſimili⸗

tudo eius ad platonem ¶ Oppoſi⸗

tũ arguitur: quia continue albedo
ſoꝛtis fit intenſiõe cum ipᷣe cõtinue

fiat albioꝛ: æ tamenſimilitudo eius

ad platonẽ non fit intẽſioꝛĩmo re⸗
miſſioꝛ:quiacontinue ſoꝛtes fit mi
nus ſimilis platoni vel etiã diſſi⸗
milis magis·ergo illa ſimłitudoũ
eſt illa albedo.Iteʒ nulla qualitas
eſt adaliquid:cum iſta ſint pꝛedica
menta diſtincta.ſedalbedo ẽ quali
tas ⁊ ſimłitudo eſt adaliquid ergo
⁊c Vel arguitur ſic.uulluʒ abſolu
tum eſt reſpectiuum. ſed albedo ẽ
quid abſolutumæ ſimilitudo quid
reſpectiuuʒgꝛc · Propter iſta
ſophiſmata eſt adhuc notandnum
de appellationibusꝙ terminꝰ ap
pellatiuꝰ appellat aliqnaliter reʒ
ſuamq uã do fit ſolitarie ſubiectuʒ
vel pꝛedicatum ꝓpoſitionis:et qñ
couiungitur alteri termino appel
latiuo · Si euim ſolitarie ſumat᷑ ap
pellat rem ſuam tauq; adiacentem
rei pꝛo qua ſupponit et non alteri.
Sed ſepe quando coniungitur al
teri teꝛmino appellatiuo appellat
rem ſuam per modum adiacentis
⁊/quod ille alter terminꝰ appellat
verbi gratia ſi dico ſoꝛtes ẽ bonus
li bonus appellat bonitateʒ ſoꝛtis
Sed ſi dico ſoꝛtes eſt bonus cleri⸗
cus vel verſificatoꝛ:tnuc ille termi
nusb ouus appellat bonitatem ſci
entie vel artis ⁊non bonitateʒ ſoꝛ⸗
tis VUel terminus appellatiuus a⸗
liqñ ex pꝛimaria impõne vel pꝛin⸗
cipali impoſitus eſt ad appellãdũ
rẽ ſnã ſcdᷣm aliquẽ modũ appel lꝗ
di quẽ retinet:ſi per ſe fiat ſubiec⸗

mm
tum vel pꝛedicatuʒ. Sed per addi
tionem trahitnr ad alium modum
appellãdi ſcðʒ exigẽtiã terĩioꝝ ad
iuuctoꝛũ.verbigratia hoc ꝓnomẽ
tuus ſcðõʒ pᷣncipalẽ ſigificatõeʒ vł
ĩpoſitõnẽ appellat te tanq; rẽ cuiꝰ
illnd/ ꝓquo ſuppoit eſt poſſeſſio
Sʒ cũ dico tuꝰ pater tũc appellat
teta mq;illõ cuiꝰ ẽ iſte pater ꝓquo
ſuppoĩt Et ſic ſuo mõ ſi dicotuꝰ
dũs tuus maritus⁊ ſic de aliisEt
ſic pꝑ tales mutatõeſĩ moð appel
lãdi nõ vʒ ↄña ex t᷑ᷣmĩs ↄiũctis ad
pos d iiſosvłex ipᷣis diiſis ad ip
ſos cõiũctos.qꝛ ↄictit᷑ fallã a ſcðʒ
qd ad ſipłr:q̃valeret ſi nõ mutarẽ
tur mõi appellatõnũ .vũ ꝑ hoc ſol
nũt᷑ manifeſte pᷣdicta ſophiſmata
D ſeptimũ ſophiſma dico
nõ vʒ ↄũa iſte canis ẽ pater
⁊ ẽtuus ergo ẽ pat᷑ tuꝰ qꝛmutatur
appellatõ huius termĩ tuns ſicut
dictũ ẽ. NHec etiã vʒ iſtæ / iſte eſt al⸗
bus ⁊ eſt monachusergo eſt mona
chus albus ·qꝛ pꝛio albus appel⸗
lat albedinẽ ſui coꝛꝑis⁊ poſtea ap
pellat albedineʒ hĩtns monachał
Et ꝓpt᷑ idẽ nõ vʒ iſta ↄpña mona⸗
chus nõ ẽ niger:ergo non ẽ ni ger
monachus· Nec vʒ ꝓpt᷑ idem iſta
depatre tuo:ipᷣe nõ eſt tuus:ergo
non eſt pater tuus· Nec etiã valet
ꝓpt᷑ idẽ /tu es albus ſᷣm dẽtes:g̊
tu es albus · Simiłr tu es bonꝰ la
tro ergo tu es bonꝰ:⁊ſic de aliis·
D octauũ ſophiſmadicit᷑
eſt verũ.Ad ratõnẽ ĩ oppo
ſitũ põt reſpõderi ꝑ predicta con
cedendo ꝙↄtinue albedo ſatis ſit
intenſioꝛ Sʒcũ diciqſimilitudo
ſoꝛtis non fit ĩtenſioꝛ ſʒremiſſioꝛ
c.iiii

Ego nego · ſʒ nõ fit ſimilit udo in
tenſioꝛ qꝛ mutat᷑ appellatio huiꝰ
termini intenſioꝛ· Cũ em̃ ego di⸗
co.ſimilitudo fit intenſioꝛ · h̊ pᷣdi
catũ intenſioꝛ nõ appellat niſii
tenſionẽ ſeu argumentationẽ eiꝰ
ꝓ quo ſupponit ſimilitudo.ſcilʒ
albedinis: Sed cũ dico intenſioꝛ
fit ſim tud otunc ĩtenſioꝛ appel
latꝙ relatiue fit maioꝛ ↄueniẽtia
illaꝝ qualitatũ adinuicẽ · Sʒ alii
nõ attẽdẽtes ſic ad logicã dicũit
notabiliterꝙ nec albedo intendit᷑
nec ſimilitudo remittitur.ſʒ veꝝ
eſt ꝙ intenditur albũ · id ẽ ꝙfit in
tenſius albũ ⁊remittit᷑ ſimile · id
eſt fit minus ſimile Et tunc ſi ar⸗
guat᷑ ſic.ſoꝛtes ſit ĩtenſius albꝰ⸗
nõ ĩtenſius ſiłis nõ põtↄcludi ni
ſi ꝙ aliqd qð ſit intẽſius albũ nõ
ſit ĩrẽſiꝰ ſiłe qð nõ ẽ ʒ ſophiſma
Ad aliã obiectionẽ dico ꝙ ſubſtã
tie ⁊ qualitates bñ ſũt adaliquid
ſimilesvel diſſimiles · qꝛ ſoꝛtes ẽ
adaliqͥd ſimilisvł diſſimilis ĩmo
ad multa.⁊albũ ẽ etiã ad aliquid
albũ ⁊ ſimile·et ad nigrũ diſſimi
le.⁊ ſimilit᷑ albedo ẽ ad ſeipᷣaʒ ea
dẽ et ad aliud diuerſa.Sʒ dico
termini devno pᷣdicato nõ ſũt de
alio pᷣdicato. Vñ ad iſtũ ſenſum
materialẽ ĩtelligitur ꝙ nulla qua
litas ẽ ſubſtantiavel quãtitas vł
ad aliquid Et ita etiãↄcedoq ter
minus abſolutus nõ eſt reſpecti⸗
uus ſiõ iſti tᷣmĩ albedo et ſiłitudo
bñ drñt · ſʒ tñ ſupponũt ꝓ eadẽ re
Adhuc alie ſunt difficultates ð
q̃buſð mõis appellatõnũ ꝓpt᷑ q̃s
ponũt᷑ alia ſophiſmata ⁊ erit no⸗
nũ ſophiſma ꝑtinẽs ad hͥ capitłʒ

4422

Et eſt illud ſophiſma.
Vcognoſcis veuienteʒ:po
no caſumꝙ patrẽ tuũ vide
as a longevenire:itaqtu neſcias
diſce rnere ã ſit pat᷑ vł an ſit aliꝰ
tũc ꝓbatur ſic.quia bñ cognoſciſ
patrẽ tuũ · ⁊ille eſtveniẽs · ̊ tu co
gnoſcis venientẽ · Item tu cogno
ſcis illum qui a te cognoſcitur ſʒ
veniens a te cognoſcitur ·ergo tu
cognoſcisveniẽtẽ Pꝛobo mĩoꝛẽ
quia pater tuus a te cognoſcitur
⁊ ille pater tuus ẽ veniens.gveni
ens cognoſcitur a te ·¶ Oppoſitũ
arguitur.quia illuʒ cognoſcis:ð
quo ſi querat᷑a te quis eſt?tuvere
dices neſcio · ſed de illo veniente
tuhoc dices · ergo ⁊c·
Decimũ ſophiſma
Vſcis denarios in buꝛſa
mea eẽ pares · ꝓbat᷑:qꝛ tu

ſcis oẽm binariũ eſſe parem·⁊ ſic

tu ſcis omnia duo eſſe paria · ſʒ de
narii in burſa mea ſunt duo ergo
ſcis illos eſſe pares · Oppoſitũ
arguit᷑ · poſitoꝙtu cꝛedas qĩ bur
ſa mea nõ ſit niſi vnꝰ denarius⁊
ſic tu cr e dis ĩ burſa mea nõ eſſe
denarios pares Lũc aꝛguitur ſic
tu neſcis illud cuiꝰ oppoſituʒ tu
credis qꝛ oppiniones ſeu creduli
tates oppoſitoꝝ ſcʒ gdictoꝛiorũ
vel ↄtrarioꝝ nõ poſſũt eſſe ſimul
in eodem ĩtellectu:quia ſunt orie
vt dicitur in quarto methaphiſi⸗
ce / ſed hec ſunt oppoſita:denarii
in burſa mea non ſunt pares ⁊ ip
ſi ſunt pares et tu credis ꝙ non
ſunt pares· ergo tu neſc ipᷣos eẽ
pares.⁊ſic ſophiſma falſum
¶ Vndecimum · ſophiſma

itun ael⸗
ſuuclſegiuni
nſesgpoliihſe
Dls8s
i ¶Drodecini
Oles appar
ipleck Pee
ſomßlau ſcgi
ducuspellea lni i
ACbucſortes appor⸗
ſcnoeſt illuc ſzaliuc
pmet eſſegliud i;e
gſiuus et aliudi ſo⸗
pparet eſeaſinus.

trallcdiötheeſ

Phura eaſtnue
ſtſeldlind ergor
ſenori ajs patz
ſnmst hye en
cnſemannr guin
ſeteſetſinnst n
ppayentamtüͦe 6
hleſenlus. .

lun. qulailn; ognoſcis.
ſicne irntgtia ſeue

8 en cio ſel deilo ventene
oe ices ergort.

eclmü ſophiſma
Gcisdenariosinbut
meu ct pares · obatqnn
oën binartüeſſeparem aſ
cis omnia duo eſſeperia ſe
itin burſa mea ſunt duoerg

llos eſſepares. Oppoſi.

uik poſitogtu edas gibn
eano ſirniſ n? denarlun
macredis idurſameano
nariosares Lcänglinri
neſcs iud ? poſtujn

disroppilnez igtl

1 ſes dictoꝛiori
scnaiurſincſin

TIII1

Vcredis te eſſe aſinũ Pꝛo
batur.quia quicũqʒ credit
patrem ſuũ eſſe aſinũ:ipſe credit
eſſe filium aſiniet ꝑ ↄns aſinus.
ſʒ tu credis patrẽ tuũ eſſe aſinum
Pꝛobo poſito caſu ꝙ pater tuus
ſit veſtitꝰpelle aſinix de longevi⸗
deas eum aâbulantẽ ſupra pedes
⁊ manus itaꝙ tu credas ꝙ hic ſit
aſinus ·tunc arguit᷑ ꝑ ſillogiſmũ
expoſitoꝛium:hoc tu credis eẽ a
ſinũ ⁊ boc eſt pater tuus.ergo pa
trẽ tuum credis eſſe aſinũ Oppo
ſituʒ arguit᷑ ·qꝛ tu nõ credis:ĩmo
tu ſcis oppoſituʒ ſcʒ ꝙ tu non es
aſinus
Duodecimũ ſophiſma
Oꝛtes apparet eſſe aliudqᷓ;
ipſe eſt · Pꝛobatur per ca⸗
ſum pᷣdictũ.ſcʒ ille pater ſic in
ductus pelle aſini ſit ſoꝛtes:tunc
adhuc ſortes apparsg eẽ aſinꝰ⁊ ip
ſe nõ eſt illud ſʒ aliud qꝛ hõ.g ap⸗
paꝛet eſſe aliud qᷓ; ẽ ł ſic:om̃is
aſinus eſt aliudqᷓ; ſoꝛtes ·ſʒ ſoꝛteſ
apparet eſſe aſinus.ergo apparʒ
eſſe aliud q; ipᷣe eſt Vel ſic.ſoꝛtes
ꝗpparet eſſe aſinus quod ipᷣe nõ
eſt ſed aliud.ergoꝛc:ↄña videtur
eſſe nota.añs patʒ:quia apꝑet eẽ
aſinus ⁊ hoc iße nõ eſt · Et biteꝝ
confirmaturquia po ſito appa
ret eſſe aſinus ⁊ nõ habeas aliaʒ
apparentiam:tũc igitur appet ti
bi eſſe aliud:qꝛapparet eẽ aſinus
⁊ nõ apparet tibi aliud qᷓ; aſinus
per caſum qð tñ non eſt.quare ap
paret eſſe aliud qð ipᷣe non eſt.et
per ↄñs apparet eẽ aliud qᷓ;ipᷣeẽ
Oppoſitum arguitur.qꝛ dequa⸗
libet re mũdi michi oſtẽ ſa ego iu

dico ꝙ ipᷣa eſtillud quod ipᷣa eſt:
ergo nonꝙ ipaa eſt aliud q;ipᷣa eſt
quia talia eſſent iudicia cõtraria
que nõ poſſunt ſimul ſtare in eoð
intellectu Iteꝝ hocverbuʒ ẽ: m
adiacens poteſt reſolui in eſtzẽs
ſicut currit in eſt currens Alit᷑ nõ
poſſent cõuerti tales ꝓpõnes.hõ
cuꝛrit:homo ẽ.ergo ſi aliquid ap
paret eſſe aliud qᷓ; eſt:ſequitur ꝙ
ipſum a pparet eſſe ens aliudq; ẽ
ens.⁊ ſic apparet eẽ aliud ab ẽte
quod eſt impoſſibile. Itẽ ſequit᷑
ſoꝛtẽ poſſibile ẽ currere ·ergohec
eſt poſſibilis.ſoꝛtes currit ·q̊ pa⸗
ri ratione ſequitur:ſoꝛtes apꝑet
eſſe aliud qᷓ; eſt.ergo hec ẽ appa⸗
rens.ſoꝛtes eſt aliud qᷓ; eſt · qð eſt
ipoſſibile. Pꝛopt᷑ iſta ſophiſma⸗
ta Sciendum eſt.ꝙ iſta verba in⸗
telligo cognoſco ſcio ⁊ huiuſmo
di · de quibus poſt dicemꝰ.⁊ par⸗
ticipia ⁊ nomina inde deſcendẽ⸗
tia vt intelligẽs cognoſcens.in⸗
tellectio cognitio⁊c.faciunt ĩ tis
cũ qͥbuspſtruũt᷑ quoſdeʒ modos
ſpeciales appellationũ.Nam da
eandẽ rem poſſuʒ cognoſcere ſᷣm
multas diuerſas rationes.et iſti
rei ᷣm diueꝛſas rationes diuerſa
nomiĩa ĩpõere ad ſignificãdũ eã
ideo taliaver ba faciunt termios
cum quibus cõſtruũtur appella⸗
re ratiões ſcdᷣʒquas impoſita ſũt
nomina ad ſignificandũ.⁊ nõ ſo⸗
luʒres cognitas ad extra ſicut fa
ciunt alia vᷣba · Aliter tamen a ꝑ⸗
teante ⁊ a parte poſt.nam a parte
poſt illi termini appellant vᷣterĩa
te ⁊ pꝛeciſe ſuas ratiões ꝓpꝛias
ſed a parte ante appellant eas in

E

diſferent᷑ ſub diſiũctiõe ad alias
rõnes quibus res ſignificate poſ
ſunt ſignificari ⁊ ĩtelligi. Pꝛopt
quod iſta pꝛopoſitio non eſtvera
cognoſco venientẽ / ꝓpꝛie loquẽ
do niſi cognoſcam euʒ ſcõᷣm eam
rationẽ ſcvᷣm quam dicitur veni⸗
ens ·licet cognoſcerem bene ſcðʒ
alias rõnes.⁊ ſic non ſequit᷑ cog
noſco ſoꝛtẽ⁊ eſtveniẽs ·ergo cog
noſcovenienteʒ.qꝛ lʒ cognoſcam
illumpᷣm illã rõnem ſecundũ quã
dicitur ſoꝛtesnõ tamẽ cognoſco
ipſum ſm illã ratõnem ſᷣm quam
dicitur veniens:ſed a ꝑte ſubiecti
bene ſequitur.ſoꝛtem cognoſco⁊
ſoꝛtes eſt veniens.ergo venientẽ
cognoſco.Vnde etiã ſic dicimus
ꝙviſus cognoſcit et iudicat albũ
ſed non dulce.licet ſit idem albũ
⁊ dulce.ſed tamen dulce iudicat⸗
cognoſcitvt patet per ſillogiſmũ
expoſitoꝛium.MNã hoc albnm iu⸗
dicat ·⁊ ipſũ eſt dulce· igitur dul⸗
ce iudicat. Non ergo ſequit᷑ veni
entem cognoſco · g cognoſcoveni
entem:ĩmo eſt poſſibileꝙ ignoꝛo
venientem ſed bene ſequit᷑:cog⸗
noſcovenientem:ergovenientem
cognoſco.ſicut enĩ ĩ aliis appella
tionibus non ſequebat᷑:albũ erit
ergo erit albũ · ſed bene ecõuerſo
erit albũ:ergo albũ erit:Poſtea
notandũ eſtnomĩa imponimus
ad ſignificandũ mediãtibus rati
onibus quibus res ĩtelligimꝰ.iõ
etiam iſtud ver bum ſigmifico·ta⸗
les facit appellatiões ſicut ĩtelli
govł cognoſco:⁊ ita etiam hoc v
bum apparet.Et hec verba ſcio⸗
opinoꝛ / puto / credo ⁊ cet᷑a · Pꝛe

„ „½ 2
2* 2

„

terea etiaʒ quia appetitus noſtri
fiunt in nobis mediante cognitio
ne · Ideo ſeqᷣtur ꝙ ſimiles appel⸗
lationes faciũt nobis iſta vᷣba:ſci
licʒ / volo / appeto ⁊ deſidero: Et
adhucetiam qꝛ ſub aliquibus cõ
ceptibus facimꝰ noſtrasꝓmiſſi⸗
ones ⁊ obligatiões · ſeqᷣturꝙ etiã
iſta vᷣba / debeo / ꝓmitto / obligo
⁊ cetera et alii termini exipſis de
ſcendentes faciant huiuſmõi ap
pellatiões. ¶ Sʒ iteꝝ notandnin
eſt ꝙ differentis eſt inter iſtaver⸗
ba ĩteligo / cognoſco/⁊huiuſmo
di exvna ꝑte· ⁊ iſta vba / ſcio cre⸗
do ⁊ huiuſmõi ex alia paꝛte · quia
ſcvᷣm cõceptus ſimplices ⁊ incõ⸗
plexos poſiumꝰ res cognoſcere
intelligere appꝛehendere ſed nõ
contingit ꝙ ſciamus res:niſi ſᷣm
cõceptus cõplexosv ł credamus
vel opinemur · ideo illa vba / ſcio
opinoꝛ · ⁊ ceters · faciũt appellare
non ſolum ſcõʒ ratiões ſimpliceſ
ſed etiam cõplexas et ideo nõ eſt
ꝓpꝛia ſeu perfecta locutio ꝙ ego
ſcio vel opinoꝛ hominẽ aut lapi⸗
dem:ſʒoportet dicere ꝙ ego ſcio
hominem eſſe aĩal:⁊ opinoꝛ lapi⸗
dem eſſe durum· vel ecõuerſo:ho
minem eẽ animal ſcio.⁊ lapidem
eſſe drrum opinoꝛ: vel per modũ
diuiſionis ꝙ homineʒ ſcio eẽ ani
mal·⁊ lapidem opinoꝛ eſſe duruʒ
Ros tamen admittimus illũ mo
dum loquendi ꝙ de hominevł de
lapide habemns ſcientiã qui non
eſtverus niſi quia de eo habemuſ
ſcientiãqꝙeſt animal aut riſibilis
aut durus et ſic dᷣaliis pꝛedicat:
Modo igitur ſi totum dictum ſe

nlemicrolodeſe
Fesſed ſinplickten
actuſat hoc niſiin
ſubmaioreſclatgi
ugulus. s ſalthec
pinaur genodeeſtn
Ulum minoꝛeſubill
nenila dicta Ariſte
ſacuntargunentis
Nucköen dficle,
inconduſioneton
ſedponepdoſtbit
Mertpictin
bigrat⸗ ytx ſen.
heſen agoße
güumſcoomnen⸗

uſmöter ali Pante⸗goia
echtus ſinplices inei⸗
s poſſum res cognolcne
lgere appꝛchendere edni
ngitſcamuores niſißn
tus cöplerosyledamns
iuemur.ideo lla iba/ ſao
1 ccers. faclütsppellare
lum ſcöʒ ranöes ſunpliceſ
am cöplexasetideonoͤeſ
ſeu perfecta locutiogego
Aopinor homine aut liyi⸗
zepornadicteg ed ſeie
vem enial ohinorlan⸗
edurum vltcöe ſoto
nci aninalſco ilten

un

quatur talia vᷣba (vt dicẽdo:ſcio
iſochelẽ habere tres angulos e⸗
quales duobus rect) oꝑtet ſi ſit
ꝓpoſitiova ꝙ iſta ſciẽtia ſit ſᷣm
iſtampꝛopõnem:iſocheles habet
tres angulos⁊ c· Unde nõ ſequit᷑
ſcio omnem triangulũ hr̃e tres i
ſocheles eſt triãgulus. ergo ſcio
iſochelem hahere tres. Rec miꝝ
quia etiaʒ nõ ſequitur:neceſſe eſt
omnẽ aſinũ eſſe animal. brunel⸗
lus eſt aſinus.ergo neceſſe ẽ bꝛu
nellum eſſe aĩmal.Et ariſtoteles
ſat ſuꝑficialiter loquitur de hoc
pꝛimo poſt erioꝛũ dicẽs:ꝙ ſciens
oẽm trianguluʒhabere tres quo
dãmodo ſcit iſocheleʒ vel figurã
in ſemicirculo deſcriptaʒ habere
vres ſed ſimpliciter nõ ſcit.õ eĩ
actu ſcit hoc niſi inducens mĩoꝛẽ
ſub maioꝛe ſciatꝙ iſocheles ẽ tri
angulus.ſʒ ſcit hec in potẽtia ꝓ
pinqua · qꝛ nõ deeſt niſi induceꝛe
illam minoꝛẽ ſub illa maioꝛe Ta
men illa dicta Ariſtotelis nõ ſati
faciunt argumentis · Quero eniʒ
queſtiõein difficileʒ nõ ponendo
in concluſione totuʒ a parte poſt
ſed ponendo ſubiectuʒ dicti a ꝑte
ante ⁊ pᷣdicatũ a parte poſt. Ver
bi gratia vtꝝ ſequatur:ſcio om̃e
b. eſſe a.eꝛgo om̃e b.ſcio eſſe a.vł
etiam ſcio omnẽ triangulumha⸗
bere tre s·ergo oẽʒ triãgulũſcio
bere tres Et de hoc poteſt pꝛopo

aplimn
bet tres angulos equales duohꝰ
rectis:omnẽ iſochelẽ ſcit habere
tres angulos equales duobus re
ctis · ꝓbat᷑ qꝛ om̃is ſciens iſtam
concluſionẽ ipſe de om̃i triãgulo
habet ſcientiã hoc ego ſuꝑpono ·
⁊tamen de nullo triangulo habet
ſcientiã niſi ꝙ habet tres agulos
⁊ c ·pono enim ꝙ de triãgulis nõ
ſciat alias concluſiones.ergo de
omni triangulo ſcit ꝙ habet tres
angulos.igit᷑ c cetera.⁊ tunc illa
concluſio fiat maior alterius ſil⸗
logiſmij.⁊ ſpᷣſumat᷑ hec minoꝛ/q
omnis iſocheles ẽ triangulus.et
couclu detur in pꝛimo modo pꝛic
figure ꝙde omni iſochele ipe ſcit
qꝓhabet tres angulos:igit᷑ · ⁊ cEt
hoc ſigt idem ſicut dicereꝙ oẽm
iſochelem ſcit habere tres · Et re
uertoꝛ ad declarãdũ qdᷣſuppoſui
ſcʒ ꝙquilibet ſciẽs hanc conclu⸗
ſionẽ om̃is triangulꝰ babet tres
ipſe de omni triangulo habʒ ſciẽ
tiaʒ .· qꝛqui hoc negaret oporterʒ
pari ratõe dicere ꝙ medicꝰde ſa⸗
nitatevel egꝛitudine nullã habet
ſcientiam.nec naturalis habens
totã naturalẽ ſcientiaʒ de celo et
mundo vel de generatiõe⁊ coꝛru
ptione nõ babet aliquã ſcientiaʒ
vel animalibus plãt NHec aſtro
logus de celo⁊aſtrꝭ.⁊ ſic de aliis
que apparẽt omnino abſurda er
go ↄcedẽdũ eſt ſophiſma.Sppo

ni vnum ſophiſma cum pꝛioꝛibꝰ ſitũ arguitur:poſitoꝙ de lõge vi

ſophiſmatibus ſcilicʒ tredecimũ
huius capituli
Tredecimũſophiſma
Vlibet ſciens hãc con clu
ſionem · om̃is triangulꝰhea

deas figurã q̃ eſt i ſocheles.ſʒ cre
disꝙ ſit circulus · igit᷑illũ iſoche
lè neſcq habere tresangulos:ĩmo
cred ꝙ nõ habeat ãgulos·igitur
nõ õnẽ iſochelẽ ſcis habere tres

—

Item ſciendo qoĩa duo ſunt pa⸗
ria tu ſcires denarios ĩ burſa m̃a
eſſe pares ſicut alias arguebatur
qð eſt falſũ:qꝛ ſi queratur tibi an
ſit pares:tu dices ego neſcio Itẽ
ex hac ꝓpõe ſcita / omnis triagu
lus habet tres ad concludẽdũ ꝙ
omnis yſocheles bʒ tres:reqᷣrit᷑
iſta minoꝛ ꝓpõꝙ oĩsvſocheles ẽ
triangulus.mõ non opoꝛtet ꝙex
ſcia maioꝛis ſine minoꝛe ſciatur
ↄcłio.igr̃ nõ opoꝛtʒ ꝙ ſciẽs de oĩ
triãgulo ꝙ habet tres ſciat hð oĩ
yſochele Tota difficłtas videtur
ſtare in hocvtꝝ ſequat᷑ / ſcio oẽm
tꝛiangulũ hr̃e tres ergo de oĩ tꝛiã
gulo hẽo ſcĩaʒ ſcʒ ꝙhabeat tres.
VUnde ꝓpter hãc difficultatem di
xerunt quidã ꝙ de ſolis concluſi
onibus demonſtratis habemus
ſcientiam ⁊ nõ de rebus aliis:vt
nec de lapidibus / animalibꝰ/et
ſic de aliis · Alii dicunt ꝙ non de
omni triangulo habeo ſcĩam:ſed
ego habeo ſcientiam de omni tri⸗
Iᷣgulo.ad quod nõ ſeqᷣtur de vyſo⸗
chele:quia mutatur ratio appel⸗
lata a parte poſt Sedvid et᷑ hec
reſponſio dura valde:quia ſeque⸗
retur ꝙ de nullo triangulo haberẽ
ſcientiã.quia qua ratione de aliqᷓ
eadem ratõne de omni:.ideo de om
ni vel nullo.Et tunc etiam pari ra
tione ſequeretur ꝙ licet haberem
ſcientiam de deo / de celo/ de ani⸗
malibus / de ſanitatevel egritudi⸗
ne: Lamen de celo nullam habe
rem ſcientiam:nec de deo: nec de
animalibus:uec medicus de ſani⸗
tate vł egritudine haberet ſciẽtiã
Et hoc apparet durum concedere

* *%

⁊ tamen iſta opinio hẽbat appa⸗
rentiam:quiaex modali compoſi
ta nonvidet᷑ ſequi diuiſa · Verbi
gratia nõ ſequitur neceſſe eſt oẽʒ
aſinum eſſe animal:igit᷑ omnem
aſinuʒ neceſſe eſt eſſe animalquia
Ariſtoteles cõcedeꝛet pꝛimam et
negaret ſecundã:eo ꝙ omnis aſi
nus poteſt non eſſe:⁊ ꝑ cõſe quẽs
non eſſe animal.
Item nõ ſequitur · poſſibile eſt õ⸗
ne ens eſſe deum ergo omne ens
poſſibile eſt eẽ deũ · qꝛ pꝛima ẽ vᷣa
Sic enim erat ante mũdi creatio
nem · ⁊ ſic eſſet ſi deus anihilaret
omnẽ creaturã · et tamen ſecunda
eẽt falſa:qꝛ creaturam non poſſi
bile eſt eſſe deum.igitur ſimiliter
videtur ꝙnõ debeat ſeqᷣ / ſcio om
ne b. eẽ a · ergo omne b. ſcio eẽ a ·
vel etiã ſcio omnẽ trianguluʒ ha
bere tres:ergo omnem tꝛiangulũ
ſcio habere tres Sʒ poteſt dici ꝙ
non eſt ſimile de omnibns ſpᷣebꝰ
modaliũ.licet enim nonſequatuꝛ
in omnibus:tamen nihilpꝛohibzʒ
ſequi in aliquibus Uerbi gratia
ſequitur:verum eſt om̃e b eẽ a · S
omne b. verũ eſt eẽ a · Id eovidet᷑
adhuc pꝛobabile ꝙ ſequitur / ſcio
oẽm triangulũ habere tres:ergo
de oĩ figura triãgulari ſcio ꝙ hẽt
tres.vel etiam ergo omnẽ triãgu
lum ſcio habere tres ·
¶ Sʒ tuuc reſpõdetur ad ratiões
in oppoſitum ¶ Ad pꝛimam dico
ꝙ de eadẽ re poſſem dubitare ſᷣm

vnam ꝓpoſuõnem ⁊ habereverã

ſcĩam ſᷣm aliã concluſionẽ· vt de
qᷓtuoꝛ elem̃t ſcio ᷣeſũt coꝛrup
tibłia:⁊dubito ã rẽaneãt i mixto

——

ſcobꝛber ee:ſe
gſcooen ſſochel
Decinüqvanum
Autts aſtrol
hra eſeſupt
Nard ödrnr
Dus Calumodd⸗
ſctabolibze
Ans ltnion
ſ helnalin⸗
ſuntafuſuprane
aaſungilleſonte
obſenoꝛin neſe
lnor tinnneſt
ninttenſpciin
lull icſiſort Ge
4 ſipe anlſpenin
ſeeelibvaſnis

öͦſ
ſecun laſbllefͤ
eckeidei⸗ uene dns
r Ehelmaeie
nerat nt mudt crentto
ietſaaſidens inidlie
Tenturi,dttamenſecunde
dih reaturamnon poſi
eſedeum igttur imlite
r gno debeatſeqſcoon
a.eſgoonneb. ſcio cen⸗
ĩſcoomne tmiangoluzh
:ergo omnem nianguli
beretres Oʒ poteſt dici
ſimile de omnibns ſyeh⸗
i. lcet enim nonſeqvatu
lbus:tamnen nibilpꝛobibʒ
1aliquibus Verbigatin
ur verum eſtomneb cet⸗
d.verüeſttea Jatoric
cprobablegſequinm⸗ ſch
rungulühabereltestſi
uratriigllariſciog i
dleiamergoomnittligt

Ita etiaʒ ſivideo mulam quã pu
to eſſe equã pꝛegnantem:tunc de
iſta beſtia habeoveram ſcientiaʒ
ꝙ ipſa eſt ſterilis:ꝑ iſtam ꝓpõeʒ
ſcitam a me omĩs mula ẽ ſterilis
Et cum hoc de ipᷣa habeo falſam
credulitatem ᷣm iſtam ꝓpõnem.
hec beſtia ẽ pregnãs· Et ita etiã
de iſto iſochele habeoverã ſcien:
tiaʒ ꝙhabet tres angulosſᷣm iſtã
ꝓpõem oĩs triangulꝰhabet tres
tamen cum hoc de eo habebam
f alſã exiſtimationẽ ſcdᷣm hanc ꝓ
põnem: hecſigura eſt circulus·
¶ Ad aliamoſimiliter dico ꝙde⸗
narios ĩ burſa ſcis eſſe pares:nõ
tamen ᷣ̃m iſtã ꝓpõnem:denarii ĩ
burſa mea ſunt par es.ſʒ ſᷣm iſtaʒ
omnia duo ſunt paria
¶ Ad aliamoſimilit᷑ dico ꝙ ſequi
tur:ſi ſcio oẽm triangulũ habere
tres ꝙ ego ꝑ boc nomẽ iſocheleʒ
ſcio habeꝛe tres:ſed nõ ſequitur
ꝙ ſcio oẽm iſochelẽ habere tres
¶ Decimũquartumſophiſma.
Oꝛtes aſtrologus ſcit aliq̃
aſtra eſſe ſupra emiſperiuʒ
noſtꝝ.probatur.qꝛ aſtrologꝰ bo
nus cuiuſmodi pono eſſe ſoꝛteʒ:
ſcit ꝙquodlibʒ emiſperiũ ẽ medi
etas celiↄtinẽs młtitudinẽ aſtro
rũ g ipᷣe faciliterocludit ꝙ młta
ſunt aſtra ſnpra noſtꝝ emiſperiũ
Appoſitum arguitur ponendo

c aſum ꝙ ille ſortes ſit in carcere

obſcuro:ita ꝙ neſciat an ſit dies
vel nox.⁊ ita neſcit que pars celi
ſupra emiſperiũ noſtꝝ Tũc ar⸗
guit᷑ ſic ſi ſortes ſcit aliqua aſtra
eẽ ſupꝛa emiſperiũ noſtꝝ:ſeqᷣt᷑ ꝙ
ipᷣe de aliqbꝰ aſtris hẽat ſciẽtiaʒ

ꝙ ſũt ſnpꝛa emiſperiũ noſtꝝ ↄñs
eſt falſũ ergo ⁊ añs· Falcitas cõ⸗
ſequẽtis ꝓbatur · qr nõ ſcit ſoleʒ
eẽ ſupꝛa noſtꝝ emiſperiũ:ĩmo du
bitat an ſit ſupꝛa vel infravt poſi
tum ẽ ĩ caſu⁊ ſic de lunavel non
ſcit ꝙ ſit ſupꝛa:nec de ſtellis arie
tis nec de ſtelł libre.⁊ ſic de aliis
g̊R de nullis ſcit ꝙſit ſupꝛa emiſpꝑe
riũ noſtꝝ · ⁊ hoc ↄdicit illi ↄñti g·
illud ↄñs erit falſũ Et tunc ꝓba⸗
tur ↄña ꝑ hoc ꝙ ĩvno pꝛedicto ſo
phiſmate dicebatur ſcʒ qð ſeqtur
ſcio omne b. eſſe a·ergo oẽ b· ſcio
eſſe a · igi tita ſequitur.ſcio aliqð
b. eſſe a · ergo aliquod.b·ſcio eſſe
a · Igitur ſimiliter ſi ſcio aliqua
aſtꝛa eſſe ſupꝛa noſtrum emiſperi
um:ſequitur ꝙde aliquibꝰſcio ꝙ
ſunt ſupꝛa · ⁊c.· Itẽ vel de oĩbꝰ a⸗
ſtris ſcitꝙ ſunt᷑ ſupꝛavel de nulliſ
qꝛ nõ magis ſcit de iſtisqde ali⸗
is ĩmo de oĩibꝰeque dubitat. Sʒ
nõ poteſt dici ꝙ de omnibus ipſe
ſcit ꝙ ſint ſupꝛa:qꝛ ipſe ſciret fal⸗
ſum ĩpoſſibile ·ergo de nullis ſcit
ꝙ ſint ſupꝛa:lEt ex hocvidetur ſe
qui ꝙnon ſciat iſtamↄcluſionem
ſcʒꝙ aliqua aſtra ſunt ſupꝛa emi⸗
ſperiũ noſtꝝ · vel opoꝛtet dicereq;
ꝑ ſcientiãↄcluſionũ naturaliũ vł
medicinaliũ nullã de rebus ad ex
tra naturalibꝰ aut medicinalibꝰ
haberemus ſciẽtiã: quod dicere
pꝛius reputabatur eſſe durum
¶ Ad hoc ſophiſma dicit ad pᷣce⸗
densvid etur michi eſſe dicẽdum
qꝙtota eiꝰdifficultas cõſiſtit in h
vtrũ ſeqᷣtur:ſcio aliquod aſtrum
eſſe ſupꝛa emiſperiũ noſtꝝ · gᷓ ali⸗
qð aſtrũ ſcio eẽ ſupꝛa emiſperiuʒ

noſtrũ.Et eſt ſimile ſicut de aliq̃
tõtradictiõe poſita de qua neſcio
que ꝑs ẽvera:vtrũ ſequat᷑ huius
ↄtradictiõis:ſcio alterã partem
eſſeverã:ergo huiꝰ ↄtradictiõis
alteram partẽ ſcio eſſeveraʒ: vel
etiam de altera parte huius con⸗
tradictiõis habeo ſciẽtiã ꝙ ẽ vᷣa
Et putatur ꝙ ſit bonaↄña⁊ ſic cõ
cederetur ſophiſma.ſcʒ ꝙ ſortes
ſcit aliqua aſtra eſſe ſupꝛa noſtrũ
emiſperium.⁊ꝙ etiã aliqua aſtꝛa
ipſe ſcit eſſe ſupra noſtrũ emiſpe

riũ Et ſimilit᷑illiusptradctõis q¶

ſcit alteram partem eẽverã.et ꝙ
alteram partemotradictiõis ipᷣe
ſcit eſſe veraʒ.Et tũc reſpõdetur
ad rões in oppoſitum per quas
arguebatur ꝙſoꝛtes nullũ aſtruʒ
ſcit eſſe ſupꝛa noſtrũ emiſperiũ⁊
ꝙ neutram partẽ illius ↄᷣdictõis
