botele hoc ſcire: qꝛ nuilus oino põt

cgurts ot ſaft jd eus nor
Eeint hne⸗ potth ſene.
ucſe nelri ſeiſec deus won
lhpeſcreg deus ö poteht⸗
iarineicend:agd u
ſcargucur nes doeſentt
Uupeceno:ſed dens on ach
ſe eſein eccato crgo 1ee l
hatur ſochiſma, Gortes non
ſere nil erum. ſel deus ſclt
rum. crgo ſotes non poten
ſdens no woren ſene ſ 30
ntmi eſnietmn gel ,n
lico tny ſores poteſt
ſuite anraltk uu porſt
luieſeeiai ſutent cer
ſuunrnſſer aligre n

mnwan poeſttimpoſſible
aröſegutur Aortes pot

tckſare leſt

ues non eſt,
Sanhlim mi
lyauel argh us poteſt
hn ſcpiſu ſurand
lre go 1llus ho oteh ſe
t poteſtſlte go aiis hono
ſaren ic deaus ergo cet
tener 1 Mecedes Roanut ſie
e eſere d danopotck
eg ſonts no ren ſareſech⸗
uone 1 hoe glato potel ſche, e
no potelt ſare ſe eſe ſte; ol
wtelt ſoꝛtes —
Imn vobutur ſophiind aus n⸗
i umnemfag ein
oemmiu ent iii ei c.
uciͦch Annu nd e

uus n wckſane
ti ſſthiümn 1
ningſpd n t
r orts ö po 4
nlcn teono toel

4 auuſo ſe,
nic e il ih

Aenmniiſſ
irgmlis vnf

ſcire ꝙ ſoꝛtes ? plato.Et qſñ dicitur
lato ſcit ſe eẽ platonẽ concedit᷑: nec
oc eſt idẽ ꝙ ſoꝛtes denotat᷑ nõ poſſe
ſcire. Cum enũ dicitur ſoꝛtes nõ põt

ſcire ie eſſe platonẽ/ ⁊ plato põt hoc

ſcire.hoc relatiuum hoc aliud refert
an vna ꝙ in alia. Uñ ſicut nõ eſt ideʒ
ſoꝛtẽ eſſe platonẽ ⁊ platonẽ eſſe pla⸗
tonem: ſic nõ eſt idem ſoꝛtẽ ſcire ſe
eſſe platonẽ ⁊ platonẽ ſe ſcire eẽ pla
toncm.Et ſimiliter nõvalet iſta ↄña
ſoꝛtes nõ poteſt ſcire ſe eſſe platonẽ
qð aliquis hõ poteſt ſcire.ergo ſors
nõ poteſt ſcire qð aliquis homo põt
ſcire.ſed eſt fallacia ↄñtis quia bene
ſequitur. ſoꝛtes poteſt ſcire ſe eſſe
platonẽ quod aliquis hõ poteſt ſcire
ergo ſoꝛtes poteſt ſcire quod aliqᷣs
homo poteſt ſcire.ſed non econtra.
ergo negatiue arguẽdo eodẽ oꝛdine

eſt fallacia ↄñtis a deſtructione ante

cedẽtis ad deſtructionẽ cõſequẽtis.
Silr pꝛobatur ⁊ ĩpꝛobatur et ſoluit᷑
hoc ſophiſma ſequens .
Sophilma xxxiiii.
Sren põt ſcire qð deus nõ poteſt
cire. Pꝛobat᷑.ſoꝛtes poteſt ſcire ali⸗
quẽ eſſe melioꝛẽ ſe:ſed deus non po
teſt hoc ſcire.qꝛ deus nõ poteſt ſcire
aliquẽ melioꝛem ſæ ergo ⁊c. Scðo

ſic arguitur.ſoꝛtes poteſt ſcire ſe eẽ
in peccato:ſed deus non poteſt ſcire

ſe eſſe in peccato ergo ⁊c. ¶ Impꝛo

batur ſophiſma. Soꝛtes non poteſt

ſcire niſi verum:ſed deus ſcit omne

verum. ergo ſoꝛtes non poteſt ſcire

qð deus nõ poteſt ſcire.¶ Ad iſtud
ſophiſma reſpondetur ꝙ eſt falſum.
Et quãdo dicitur ſoꝛtes poteſt ſcire
aliquẽ ⁊c.concedit᷑: quia poteſt ſcire

aliquẽ eſſe melioꝛẽ ſoꝛte:⁊ cõceditur

ꝙᷓ deus nõ poteſt ſcire aliquẽ melio⸗
rem deo cum hoc ſit impoſſibile.ſed
ex his nõ ſequitur ꝙſoꝛtes põt ſcire

qð deus nõ poteſt ſcire.qꝛ nõ eſt idẽ

quod in pꝛemiſſis denotatur ſoꝛtem
poſſe ſcire ⁊ qð denotatur deum nð
poſſe ſcire.patet qꝛ nõ ſunt idẽ poſſe
ſcire aliqueʒ melioꝛem ſoꝛte ⁊ poſſe
ſcire aliquẽ melioꝛem deo. ¶ Ad ſe⸗
cundã re ſpõdetur eodẽ modo. qꝛ nõ
ſequitur. ſoꝛtes ſcit ſe eẽ in peccato
et deus nõ ſcit ſe eẽ in peccato.ergo
ſoꝛtes ſcit aliquid qð deus non ſcit:t
eo ꝙ nõ eſt idem qð in pꝛemiſſis de⸗
notatur ſoꝛtem ſcire poſſe ⁊ qð de⸗
notatur deum nõ poſſe ſcire pꝛopter
hoc ꝙ hoc relatiuum ſe aliud refert
in vna et aliud in alia. deinde poteſt
poni quando ly nullus additur ter⸗
mino cõplexo de quo.

Sophilma .xxxv.
Nullũ animal dum doꝛmit vigilat.
Pꝛobatur ſophiſma. Contradicto⸗
rium ſophiſmatis eſt falſum: ergo
ipſum eſt verũ.conſequẽtia tenet et
antecedẽs pꝛobatur: quia contradic
toꝛium eſt. aliquod animal dum doꝛ
mit vigilat: quod eſt falſum.¶ Im⸗
pꝛobatur ſopliſma.nullũ animal dũ
doꝛmit vigilat:omnis homo eſt aĩal
dum doꝛmit: ergo nullus hõ vigilat
concluſio eſt falſa ⁊ diſcurſus eſt bo
nus:quia in celarẽt.ergo aliqua pꝛe
miſſarum:et non minoꝛ ergo maioꝛ
que erat ſophiſma. ¶ Ad ſophiſma
re ſpõdetur᷑ ꝙ ipſum eſt verum ſicut
pꝛobauit pꝛima ratio. Pꝛo ſolutione
alteriꝰ rationis dicitur ꝙ ſophiſma
debet reſolui ſic.nullũ animal eſt qð
dum doꝛmit vigilat. et ſecundũ hoc
dicitur dictũ diſcurſum non valere:
eo ꝙ plus pᷣdicatur in minoꝛi qᷓ erat
ſubiectum maioꝛis. Nam in minoꝛi

pꝛedicatur hoc totũ animal dum doꝛ
mit et nõ depere pꝛedicari niſi ly ani

mal.Et ideo debet ſic argui.nullum
animal dum doꝛmit vigilat: omnis
homo eſt animal. ergo nullus homo

dum doꝛmit vigilat. ⁊ tũc ſillogiſmꝰ

g ii.

eſſet in celarẽt et pᷣmiſſe eſſent vere
æ ſimiliter ↄcluſio ꝓpter hoc ꝙ plus
pꝛedicat᷑ in minoꝛi ꝙᷓ;ᷓ ſubiiciebat᷑ in

maioꝛispiſcurſus ille nõvalet nullus

obolus valet denariũ: oĩs floꝛenus
valet obolũ.ergo nuilus fl oꝛenꝰ va⸗
let denariũ. vnde hic in maioꝛi ſolũ
ſubiicitur iſte terminꝰ obolus: quia
maioꝛ reſoluit᷑ ſic: nullus obolus eſt
valens den ariũ.et in minoꝛi pꝛedi⸗
catur hoc totum valens obolũ.Sed
iſte diſcurſus benevalet.nullus obo
lus valet denariũ:om̃is floꝛenus eſt
obolus.ergo nullus floꝛenꝰvalet de
nariũ.ſed tunc minoꝛ eſſet falſa.

W Nunc in hac parte ponẽda ſunt ſo

phiſmata diff icultatẽ habentia rõne
terminoꝝ negationem includentiũ.
ſicut ſunt dictiones excluſiue excep⸗
tiue ⁊c. Et pᷣmo ponẽda ſunt ſophiſ
mata circa dictiones excluſiuas. et
deinde circa exceptiuas.⁊ etiam de
multis aliis. Et pꝛimo adhuc pᷣmit⸗
tenda ſunt aliqua circa dictiones ex
cluſiuas qbus pᷣmiſſis ponẽda ſunt
ſophiſmata. ¶ Quantũ ad pꝛimum
Sciendũ eſt ꝙ iſte dictiones dicunt᷑
excluſiue/ſolũ/tantuʒ/vnicus/ et ſic
de aliis.⁊ pꝛopõnes in quibus ponũ
tur dicunt᷑ excluſiue.ſ Scðo qtum

ad iſtam dictionẽ nuuus ſolꝰ eſt ſci/

endũ ꝙ aliqñ dicitur teneri cathego
reumatice ⁊ aliquãdo ſincathegoꝛeu
matice.Ouãdo cnũ tenetur cathego
reumatice tunc denotat pꝛiuationẽ
ſocietatis.ſicut ſi diceret᷑ ſolus ſor̃s
currit:et ſignificaret᷑ per talẽ pꝛopo⸗
ſitionẽ ꝙ nullus curreret cũ eo. vel
ſi diceretur ſolus ſoꝛtes comedit vel
ſoꝛtes comeditſolus.qꝛ quãdo tenet᷑
cathegoꝛeumatice magis pꝛopꝛie dʒ
poni a parte pꝛedicati. Sed quando
tenetur ſincathegoꝛeumatice tunc ſi
gnificat ꝑꝛedicatũ verificari de ſub⸗
iecto et remoueri de quolibet alio.
Et eſt ſciendũ ꝙ per iſtam ſolus ſoꝛ

tes currit ſignificat᷑ ꝙ ſoꝛtes ceurrit
⁊D nichil alið a ſoꝛte currit.¶ Tertio
eſt ſciendũ de iſta dictione vnicus q;
aliquãdo additur ſubiecto alicunꝰ ꝓ
poſitionis ⁊ tunc denotat excluſionẽ
pꝛedicati ſolũ ab illis que ſunt cuiſ⸗
dem ſpeciei cũ ſubiecto ⁊ nõ ab aliis
verbi gr̃a ſi dicatur ꝙvnicus ſoꝛtes
elt in domo denotat᷑ ꝙ ſoꝛtes ſit in
domo et nullus alius a ſoꝛte ſit in
domo.i;'uis enĩ multa alia animalia
ſint in domo eadẽ.Similiter hec di
ctio vnicus denotat excluſionẽ mul
titudinis in illa ſpecie. verbi gratia.
poſito ꝙ multi hoĩes currãt hec eſt
falſavnicus homo currit:qꝛ denotat
ratione lyuiꝰ dictionis vnicus ꝙvnꝰ
homo currit ⁊ nõ plures.et per hoc
iſta dictio vnicus differt ab iſta dic⸗
tione vnus: qꝛ iſta dictio vnus non
fic excludit mult itudinẽ. UNñ poſito
ꝙ multi homines currãt adhuc hec
eſſetvera vnus homo currit.licet nõ
ſit ita de iſta vnicus homo currit.
Quarto eſt ſciendũ de iſta dictiõe
tantũ ⁊ de iſta dictione ſolũ que ſũt
dictiones excluſiue magis cõmunes
que aliquãdo addũtur ſubiecto ali⸗
quãdo pꝛedicato et aliquãdo copule.
Exemplũ pꝛimi vt tantum hõ currit
Exemplũ ſecundi vt homo eſt tantũ
animal.Exemplũ tertii vt homo tĩ
eſt aĩal.¶ Quinto ſciendũ eſt ꝙ ſub⸗
iectum cui dicte dictiones poſſunt
addi poteſt eſſe terminus cõmunis:
ſicut dicendo tantũ homo currit.vel
terminꝰ diſcretus ſicut dicendo tan
tum ſoꝛtes currit.et aliquãdo poteſt
eſſe terminus ſingularis numeri:vt
dicendo tantũ homo currit.vel plu⸗
ralis numeri: vt dicẽdo tantũ hoĩes
ſunt riſibiles. Uel poteſt eſſe nomẽ
collectiuũ vt dicendo tantũ exercitꝰ
eſt rotũdus.⁊ ſic etiã poteſt diſtĩgui
de pᷣdicato Et aliqñ poteſt eẽ rectus
vt dicendo tm̃ ſoꝛtes currit. ⁊ aliqũ

nthus poᷣnen
4 i bp au ſon
Umſogfnſmntz ne dichones
lus(ſumi Hldae⸗
un aGdatur ſunecto tüc crpon
tder pwronen Cpalarms
Pſtrzer iaaimmmrme un
Gatuun czhor tearind dmenk
Aliud. Et ideocopulatun dn
ſonens illus excluſlue vnae
ſchnutur ad alum. ſcz copulat
mluſuam et econnnn errbig

Mun homo vrnt erpontu

mmo cntk ernichil aind ab
Urtt. Er io ſegutur ye
nhepoicz gue eſians expone
Nlulueſeuitur ad cxclulluã.
ir ceg guelber ard copnla
inrad ilan copulatinqz en

1 Nr Mcusdffe n
ne nus: g ſtn deti nns in
crdludumiltindn, Gion
multl honine aurrit ihuc hee
etnera mmus vncumnt liet b
la delnmas ant.
umockſarnui della dicti⸗
titde iti ditoe ſoi ne ſit
wnes erduſlue magis cimunes
Auido adütur ſubie a

Oedicato en aiqnido onle.

ngäpum Nimwnhdonti

teongin erundi Rhono ttnni.

mal. Exempäteni ſthonoti
Nii. (Ounnoſcendielg

cerum an dicte dücnns ne

zia poteſteſe lmmmscinune

ſtcut en umi vrwanni.OH

nn alortusſanttutnitin
mlusnc ri, uiſ

Gemminsſihlnennen
tühon untvelg

d ie
mete t ith ull oſtl
. es. ll eſteſe nn⸗
alrnnift din ni gi
imüin,eighäͤnm
ceesdufft laiß

„

Go untücterch .

illud cui addituꝛ dictio excluſſiua põt
eſſe obliquꝰ. vt dicendo ti ſor̃s eſt
aſfinus. Aliqñ aũt ↄpoſitum ex recto
et obliquo. ſicut dicendo tim̃ aſinus
ſoꝛtis currit. Et aliqñ poteſt eſſe cõ
poſitũ ex rectis mediãte aliqua con⸗
uũctione interpoſita.ſicut dicendo tã
tum materia ⁊ foꝛma ſunt ↄpoſituʒ.
Ulterius põt add termino dulri⸗
butiuo iam diſtributo:ſicut dicendo
tantũ omnis hõ currit:tantũ nullus
hõ currit.Et aliqñ ne gatiõe pᷣpoſita
et aliqñ negatiõe poſtpoſita.⁊ aliqñ
terĩo abſoluto: ſicut hic tim homo ẽ.
aliqñ termino cõnotatiuo:ſicut hic.
tm̃ albũ cſt. et aliqñ termino ſigniſi
canti rem diuiſibilẽ. ſicut dicẽdo tĩ
homo eſt.⁊ aliquãdo termĩo ſigãnti
rem indiuifibilẽ:vt dicendo tantum
aĩa eſt. et aliqñ termino ſignificanti
rem homogeneã: vt tantũ aqua eſt.
et aliquãdo termino ſigniſicãti rem
etherogeneã vt dicendo tm̃ homo ẽ:
His viſis ponende ſunt alique re
gule pꝛo expõnibus pꝛopõnum exclu
ſiuarũ que valebũt nobis ad ſoluen⸗
dum ſophiſmata circa dictiones ex⸗
duſiuas. Pꝛima cẽ. Si dictio exclin
ſlua addatur ſubiecto tũc exponẽda

eſt per vnãſpꝛoꝑõnem copulatiuã cõ

poſitã ex vna affirmatiua et alia ne⸗
gatiua cuʒ hoc relatiuo diuerſitatis

aliud: Et ideo copulatiua dicitur ex/

ponens illius excluſiue.⁊ vna earum

ſequitur ad aliam: ſcʒ copulatiua ad
excluſiuam et econtra.verbi gratia⸗

tantum homo currit exponitur ſic.

homo currit et nichil aliud ab hoĩe
cur̃rit. Ex iſto ſequttur ꝙ; quelibet
cathegoꝛica que eſt paꝛs exponentis

excluſiue ſequitur ad excluſiuã pꝛo⸗
pter hoc ꝙ quelibet pars copulatiue

ſequitur ad illam copulatiuã cuius
eſt pars.que copulatiua conuertitur
cum excluſiua. Eodẽ modo expone/
retur ſi ſnbiectũ eſſet tenmiuus con

notatiuꝰ.ſicut dicendo tantũ album
currit.exponit᷑ enĩ ſic. albũ currit et
nichil aliud ab albo currit. Idẽ etiã
eſſet ſi ſubiectũ eſſet terminus colle
ctiuus.vt ſi diceret᷑.tm̃ poxulus cur
rit exꝑonit᷑ ſic.poꝑulꝰ currit ⁊ nichil
aliud a populo currit. Et idẽ eſſet ſi
illud cui additur dictio excluſiua eẽt
obliquus vel aggregatũ ex recto et
obliquo.ſicut dicendo tm̃ ſoꝛtis eſt
aſinus.exponitur ſic.ſoꝛtis eſt aſinꝰ
et nullius alterius a ſoꝛte eſt aſinus
Simuliter iſta. tantũ ſoꝛtis aſinus

currit.exponit᷑ ſic. ſoꝛtis aſinus cur

rit ⁊ nihil aliud a ſoꝛtis aſino currit
ita ꝙ manet obliquus ſimiliter ſitua
tus.Et dicitur cõfoꝛmiter ſi ſit plu/
ralts numeri. ſicut tantũ duo ho ĩes
currũt debet ſic exponi.duo homics
currunt et nulla alia a duobꝰ homi⸗/
nibus currunt:i cum hoc tñ benc ſtat
ꝙ aliquid aliud a duobꝰ hoĩbus cur
rat.vtvnus hõ qui eſt alius a duobꝰ
hoĩbus currit. Cõſimiliter eſt dicen
dum ſi ſubiectũ ſit diſiunctũ vel co/
pulatũ. Secũda regula Si dictio
excluſiua addatur pᷣdicato denotat
excluſionẽ cuiuſlibet alterius pꝛedi⸗/
cati a ſubiecto.ſicut hic.ſoꝛtes eſt tãꝗẽ
tum aĩal. vnde talis exponit᷑ ſic.ſoꝛ⸗/
tes ẽ tantũ animal.i.ſoꝛtes eſt aĩal.
ſoꝛtes nõ eſt aliud ꝙᷓ; aĩal.ita ꝙ ver
bum maneat affirmatũ invtraq;.
CLirca iſtã regulã eſt notandũ ꝙ ſi
pꝛedicatũ euni addit᷑ dictio excluſiua
eſt terminꝰcõnotatiuꝰ pꝛopõ in qua
ponit᷑ põt exponi dupl.ſicut dicẽdo
ſoꝛtes eſt tii albus.ꝑõt enim exponi
vno mõ ſicut dictũ eſt per excluſionẽ
cuiuſcũq; alteriꝰ pᷣdicati a ſubiecto.
Et tũc ſic exponit᷑:ſoꝛtes eſt tin albꝰ
i. ſoꝛtes ẽ albus et ſoꝛtes eſt nichil
aliud q; albus. Scðo mõ põt ſic ex/

poni.ſor̃s eſt tĩ albꝰ.i.ſor̃s eſt albꝰ

et ſor̃s denoĩat᷑ nõ alio accñte.⁊ ſie

Fſpᷣm pꝛimã expõem hec eẽt vera ſor̃L

geiiii

eſt tm̃ albus.nõ obſtãte ꝙ ſoꝛtes eẽt
albus ⁊ cũ hoc eẽt grãmaticꝰ logicꝰ
et rhetoꝛicꝰ.tñ in ito caſu ipſa eſſet
falſa pᷣm ſecundã expõnem Tertia
regula.Qñ dictio excluſiua additur
vtriq; taʒ ſubiecto qᷓ; pꝛedicato tunc
fienda ẽ expoſitio q;'tum ad ly tantũ
poſitũ ex parte ſubiecti ſᷣm pꝛimã re
gulã alio remanẽte integro.vᷣbi gr̃a
tm ſoꝛtes eſt tm̃ ſoꝛtes.dʒ ſic exponi
ſoꝛtes eſt tantũ aĩal et nichil aliud a
ſoꝛte eſt tantũ aĩal.⁊ tunc tali expo/
ſitione facta vlteriꝰ quelibet cathe
goꝛica copulatiue exponẽtis exponẽ
da eſt per ſcdᷣam regulã. ¶ Quarta
regula cẽ.Qñ dictio excluiiua addit᷑
copule exponẽda eſt ꝑ vnam affirma
tiuã in qua pꝛedicatũ affirmatur de
ſubiecto.⁊ per vnã negatiuã de cuiꝰ
ſubiecto remouet᷑ cõpoſitũ ex dicto
pᷣdicato et hoc relatiuo diuerſitatis
aliud.verbi gra.ſoꝛtes tantũ eſt aĩal
dʒ ſic exponi.ſoꝛtes eſt aĩal ⁊ ſoꝛtes
nõ eſt aliud ab aĩali.Sed eſt aduer⸗
tendũ ꝙ ſi talis pꝛopõ in qua addit᷑
dictio excluſiua copłe ſit de ſubiecto
cõi non determĩato aliquo ſignovłi
tunc in exponẽte negatia loco talis
ſubiecti dʒ poni relatiuũ idẽtitatis.
verbi gra.homo tm̃ eſt aĩal debet ſic
exponi. hõ eſt aĩal et ille nõ eſt aliud
ab aĩali.Silr homo videt tĩ aſinuʒ
debet ſic cxponi.hõvidet aſinũ ⁊ ille
nõ videt aliud qᷓ; aſluũ ſeu aliud ab
aſino.Et ratio huius eſt:qꝛ ſi nõ ſic
exponeret᷑ ſic ſcʒ ꝙ ſubiectũ negatie
eẽt relatiuũ idẽtitatis ⁊ nõ terminꝰ
cõmunis.poſſibile eſſet in caſu expo
nentẽ eſſe verã et expoſitã eſſe falſã
Poc declaro ſic.nã poſito ꝙ nõ ſint
niſi duo hoĩes in mũdo ſcʒ ſoꝛtes et
plato:⁊ ſoꝛtes videat aſinũ et cũ hoc
multa alia aĩ alia:⁊ pło nichil videat
hec eẽt falſa.homo tmividet aſinũ qꝛ
nec ſoꝛtes tm̃ videt aſinũ nec plato.
Soꝛtes enim videt alia ab aſinoꝭ et

plato nichil videt: ? tũ ambe erunt
vere ſcʒ homo videt aſinũ et hõ non
videt aliud ab aſino. Pꝛima enĩ eſt
vera pꝛo ſoꝛte ⁊ ſecunda et iã pꝛo pla
tone. Sed ſi dicatur hõ videt aſinũ
et ille non videt aliud ab aſino. tune
pꝛima eſt vera ⁊ ſecũda falſa ꝓ eodẽ
¶ Ex iſto ſequitur ꝙ multuʒ differt
dictionẽ excluſiuã ponere ad copulã
et ponere ad pꝛedicatũ. Pꝛimo quia
quãdo ponitur ad pꝛedicatũ ſiue ſub
iectum ſit terminꝰ cõmunis ſiue ſin
gularis ſine ſigno vłi nõ opoꝛtet ſic
loco ſubiecti ponere relatiuum idẽti
tatis ſicut opoꝛtet qñ dictio exclu⸗
ſiua additur copule.Scðo qñ dictio
excluſiua ponit᷑ ad pꝛedicatũ hoc ver
bum eſt manet aff irmatuʒ in vtraq;
exponentiũ.i. Circa iſtam regulã elt
ſciendũ ꝙ quãdo dictio excluſiua ad
ditur copule ⁊ pꝛedicatũ eſt terminꝰ
cõnotatiuus põt exponi dupir̃. ſicut
etiaʒ quãdo dictio excluſiua additur
pꝛedicato exiſtenti cõnotatiuo.verbi
gra.ſoꝛtes ti eſt comedẽs poteſt ex
poni fic.ſoꝛtes eſt comedẽs et ſoꝛtes
nõ eſt aliud a comedẽte.vł ſic ſoꝛtes
eſt comedẽs ⁊ nõ denominatur alio
accidẽte. Quinta regula eſt.Si ne
gatio pᷣcedat dictiõeʒ excluſiuã tunc
illa pꝛopõ exponẽda eſt per vnã diſiũ
ctiuam.verbi gra.non tin ſoꝛtes cur
rit exponitur ſic.ſoꝛtes nõ curritvel
aliud a ſoꝛte currit. Ratio huius eſt
quia iſta.nõ tantũ ſoꝛtes currit con
tradicit huic affirmatiue.tantũ ſoꝛ⸗
tes currit.ergo exponẽsvnius debet
contradicere exponenti alterius. Et
cum exponensavnius ſit vna copula⸗
tiua exponẽs alterius debet eẽ vna
diſiunctiua compoſita ex partibus
cõtradicentibus partibꝰ copulatiue
Ex iſto ſequitur ꝙ iſta ↄña nõ valet
non tantũ ſoꝛtes currit:ergo ſoꝛtes
currit.ſicut nec valet cõſequentia s
diſiunctiua ad alterã eius partẽ⸗

ertitilner. Gict ent en
nevmmn ni
sticoea Et notane dir
glahrelſſmn fnnnnun iͤ
Iia fimmian ſecunn eni
iumd oetil erg om
d vonono Dcdanmſe
lttur tunti non d Weaialer
pome gial not homo. Gumun
tanter oiri n rectis: qe imn odii
nſeguut, oneni ſeult cuuudl
eicſtalnus:5temnti ſnus
l. hec cri ſequlur, tang
ideſuocſt certce Ni poſt
Aeeclntuus hibert mmin
ſtal ſoe nü bouen
nlſun ais eſet erü tea

Wn
Wmaniiranniig

ni ,gidde 1du
unaretrtrniihnun
noratluns pöt exponi upcf, ſur
j qic echo ereuſu⸗ deur
crllenn cvtiu wii
Morro iñi l mnanip eſer
1 , ſorres l comeges et ſottes

Naluda comedete b le ſoꝛts

omedes 1 1 denomninatur ali⸗
Ee.(Qumntaregulact Gine
onetan dtſen erduſiud tune
eronic Ader Madi

umn etdgi nnſanu
Lerpontur ſic ſetes nö nie
uud aſotecumnt, Hri uad
u ntuni ſiurvat
len ul ifmunt nl ſi/

gamt.c Nwrsnnus

menmn oli hl

mliemzanmm amiu .

Serta regula eſt.ab excluſſua af⸗
14

Yurmatiua in rectis ad vlem de ter⸗

minis trãſpoſitis eſt bona ↄnña. vn⸗
de bene ſequit᷑ tantũ aĩal eſt hõ: er⸗
go oĩs homo ẽ aĩal. iſta patʒ ſtatim
per expoſitionẽ excluſiue. Nã ſi ani

mnal eſt homo et nihil altud ab ani⸗

mali eſt homo tunc homo eſt aĩal et
nullus hõ ẽ aliud ab animali ꝑ ↄuer
ſionẽ ⁊ per ↄns oĩs homo ẽ aĩal.et
ideo iſta. oĩs homo ẽ aĩal ſeqͥ tur ad
exponentes iſtius.tm̃ aĩal eſt hõ.tũc
etiam ſequitur ad ipſãmet. Etiam
poſſet pꝛobari iſta ↄna eo ꝙ ex op⸗
poſito ↄtradictoꝛio ↄñntis inſert᷑ opꝑ⸗
poſitũ añtis.Ex hoc ſeqt᷑ ꝙ ile ſyl⸗
logiſmus nõ valet.oĩs hõ eſt ſubſtã

tia:tantũ aĩal eſt hõ: ergo ti aĩal ẽ

ſubſtautia: qꝛ oĩno equalet huic ſyl⸗
logiſmo qͥ non valʒ.oĩs homo ẽ ſub
ſtantia:oĩs hõ ẽ aĩal: ergo oĩs ſub⸗
ſtantia eſt aĩal. nde mioꝛ ⁊ ↄcluſio
huiꝰ ſyllogiſmi ſequũtur ad mino⸗
rem ⁊ ↄcluſionẽ alterius ſyllogiſmi
cõuertibiliter. Sicut enĩ ad excluſi
uam ſeqtur vłis de terminis trãſpo

ſitis ita ecõtra. Et notanter dixi in

regula ab excluſiua affirmatiua: da

nilſi eẽt affirmatĩa nõ ſedtur.nõ enĩ

ſequit᷑.tantũ hõ nõ eſt aĩal.ergo om
ne aĩal eſt non homo./Nec etiam ſe
quitur.tantũ non hõ nõ eſt aĩal: er⸗
go om̃e aĩal nõ ẽ homo. Similiter

notanter dixi in rectis: qꝛ in obliqs

non ſequit᷑.non eni ſequit᷑.cuiuſlibʒ
clerici eſt aſinus: S tantũ aſinus eſt

clerici. Nec cxiã ſequitur. tantũ cu⸗
ius eſt aſinus eſt clericꝰ. Nã poſito

Waquilibet clericus haberet vnũ aſi
.Nαα dehete. a i

nũ et cũ hoc vnũ bouem ⁊ cum hoc

quilibet lapcus: añs eſſet verũ ⁊ cõ
ſequẽs falſum. Nec etiã e contra.tã
tum aſinus eſt clerici: S cuiuſlibʒ cle

rici eſt aſinus.vel ſic. tantivcuius ẽ

aſinus eſt clericus:& cuiuſilibet cleri
(i eſt allnus, vtrobiq; añs põt eẽ ve

rum et ↄñs falſum.Et pono ſic exẽ⸗
plum de duplici ↄñte vel añte exciu
ſiue ſᷣm duplicẽ opinionẽ de obiiq̃ͥ q̃
eſt de iſta dubitat ione.vtrũ obliquꝰ
poſſit eẽ ſubiectũ ꝓpõis ⁊c. Sep⸗
tima regula. Quãdo dictio excluſi⸗
ua additur termio ſignificãti totum
integrale põt exponi dupliciter:ſci⸗
licet ꝓprie et impꝛopꝛie. Uerbi gra
tia.tantũ domus eſt alba.exponitur
ſic pꝛopꝛie.domus ẽ alba et nichil ali
ud a domo eſt albũ.et ſᷣm hoc dicta
ꝓpoſitio ẽ poſſibius: Nam ſi domꝰ
eſt alba tunc aliqᷓ pars eius eſſet al
ba.ſicut paries vel aliqua alia pars
et illa eſt alia a domo. Impꝛopꝛie au
tem ſic exponit᷑. domus ẽ alba ⁊ mi⸗
chil aliud a domo quod non ẽ eius
pars eſt aibũ. et in illo ſenſu tał eſt
poſſibilis.ſ Vctaua regula: Quan⸗
do dictio excluſiua addit᷑ termino ſi
gnificanti numerũ tunc poteſt expo
ni pꝛopꝛie⁊ impꝛopꝛie. Uerbi gratia
tantũ tres hoĩes ſunt hic intus: p⸗
pꝛie exponitur ſic.tres hoĩes ſũt hic
intꝰ ⁊ nulli alii a tribus hoĩbus ſũt
hic intus etiã ſic exponẽdo dicta ꝓ⸗
poſitio eſt impoſſibilis.Si eni tres
hoĩes ſũt hic intꝰtũc duo hoĩes ſũt
hic intꝰ.ſʒ duo hoĩes ſũt alii a tribꝰ

hoĩbus:co ꝙ duo hoĩes ſũt ⁊ nõ ſũt

tres hoĩes. Impꝛopꝛie autẽ expo⸗
nitur ſic.tĩ tres hoĩes ſũt hic intꝰ
id eſt tres hoĩes ſũt hic intꝰ ⁊ non
plures.⁊ hoc ẽ illud qð ſolet dici qñ
dictio excluſiua ponitur circa termt
nũ ſigniſicantẽ numerũ poteſt expo
ni gratia alienitatis:⁊ tunc expom
pꝛopꝛie.vel gratia pluralitatis:⁊ tũc
exponitur impꝛopꝛie.¶ Nona regu⸗
la eſt quando dictio excluſiua addit᷑
termino cõmuni diſtributo habenti
plura ſuppoſita.ſicut dicendo. tan⸗
tum om̃is hõ eſt riſibilis tũc illa ꝓp⸗
poſitio poreſt exponi pꝛopꝛiẽ et ĩpꝛo
pꝛie,pꝛopꝛie ſic.tantũ om̃is homo eſt

riſibilis id eſt oĩs hõ ẽ riſibilis ⁊ ni
chil aliud ab omni hoĩe eſt riſibile.
et ſic pꝛedicta ꝓpoſitio eſt falſa: ſup
poſito ꝙ iſtius termini hõ ſint actu
plura ſuppoſita. Imnpꝛopꝛie vero ſic
oĩs homo elſt rilibilis ⁊ nichił aliud
ab hoĩe eſt riſbile.et ſic ꝑpꝛedicta ꝑ⸗
poſitio eſt vera.

Sophilma xxxvi.
TZantum ſoꝛtes calefit. poſito caſu
ꝙ ſoꝛtes calefiat ⁊ nihil aliud a ſoꝛ
te quod non ſit pars euus. Tunc
pꝛobat᷑ ſophiſma. Soꝛtes calefit et
nihil aliud a ſoꝛte qð nõ eſt pars eiꝰ
calefit:S̊ ⁊c. ¶ Impꝛobat᷑ ſopiſma.
oꝛtes calefit: & pars eius. caleſit:
ſed pars ſoꝛtis eſt aliud a ſoꝛte:ergo
non tãtũ ſoꝛtes calefit.. ¶ Ad ſophiſ⸗
ma reſpõdetur ꝙ ẽ impoſſibile. ſecũ
dũ ꝙ arguit᷑ ꝑ ſcõm argumentũ. et
hoc ſcðᷣm expõem ꝓpꝛiã. ſed ſᷣm eiꝰ
expoſitionẽ impꝛopꝛiã eſt poſſibile ⁊
verũ ſtante caſu ſᷣm ꝙ pꝛobat pᷣnũ
argumentũ. Ulterius dico ꝙ hee di
ctio tantum nõ põt addi termĩis cõ⸗
cretis faciẽdo cathegoꝛicã poſſibuẽ
affirmatiuã cũ hoc verbo ceſt.ſecun⸗
do adiacente:cõcretis quidẽ quoꝛuʒ
abſtracta ſignificant rem diſtinctaʒ
ab illo pꝛo quo ſupponit concretuin
Vndehec non ẽ poſſibilis.tantũ al⸗
bum eſt.nam ſequit᷑ tantũ albũ ẽ:er
go albedo eſt. ⁊ per ↄñs aliud ab al⸗
bo eſt:ſecundo dico ꝙ non poteſt ad
di termĩo ſignificãti totũ integrale
vel eſſentiale faciendo cathegoꝛicaʒ
affirmatiuam poſſibilem cũ hoc ver
bo eſt ſecũdo adiacẽte. Vnde hec eſt
impoſſibilis.tantũ domus eſt.ſimili
ter hec.tantũ homo eſt. nam ſequit᷑
domus eſt. Qparies eſt.et per ↄñs ñ
tantũ domus eſt.quia paries eſt ali⸗
uda domo.ſimiliter tantũ homo eſt
ergo aĩa eſt. ſed anima eſt aliud ab

homine:S nõ tantũ hõ elt. ¶ Tertio

dico ꝙ non põt addi termĩꝛo ſigniſi⸗
canti rem diuiſibilẽ ſumpto cũ pꝛo⸗
nomine demonſtratiuo, faciendo ꝓ⸗
poſitionẽ aff irm atiuã poſſibilem de
hoc verbo eſt ſcdᷣo adiacente. nã ad
quãlibet rem diuiſibilẽ eẽ ſequitur
mediet atem eius eſſe que eſt aliud
ab üla re. Unde hee eſt unpoſſivilis
tantũ hec aqua eſt.tm̃ hec albedo ẽ.
Nam ſi hec aqua eſt vel hec albedo
eſt tũc medietates ſunt que ſũt alie
ab eis:ergo non tm̃ hec aqua eſt nec
tantũ hec albedo eſt. Quarto dico
ꝙ nõ põt addi termino relatiuo ad

quẽ ſequitur de pñti ſuum cvꝛrela⸗

riũ. Et ergo hec eſt impoſſibius tĩ᷑
pater eſt.nam ſequit᷑.tantũ pater ẽ:
ergo pater eſt.et vltra ergo alius a
patre eſt.et vltra. S non tantũ pater
eſt. Quĩto dico ꝙ non põt addi ter
mino numerali vltra binarinʒ. Un
hec non eſt poſſibilis tm̃ tria ſũt: ſe
quitur euĩ tm̃ tria ſunt:̊ tria ſunt:
et vltra.ergo duo ſunt. ergo uliaa
tribus ſunt.ꝗ non tantũ tria ſunt.
Sexto dico ꝙ nõ põt addi termĩo
collectiuo ſemꝑ intelligẽdo facere ꝓ
poſitionẽ excluſiuã affirmatiuã poſ⸗
ſibilẽ de hoc verbo eſt ſecũdo acha⸗
cente. Unde hec eſt impoſſibdis tan
tũ populus ẽ. Nerũtamen ſic ẽ ꝙ in
pꝛedictis poteſt addi faciendo ꝓpoſi
tionẽ de hoc verbo eſt tertio adiacẽ
te. Unde hec eſt bene poſſibilis.tan
tum ſoꝛtes eſt grãmaticus.ſimiliter
iſta.tantũ domus eſt domus. tantũ
homo eſt homo. tantũ pater eſt pa⸗

re attribunnnus en⸗
ſhiin lirei guͦnuarci

uindlvlet ört cius⸗

Mhiina urbua

uum vni ck. /Peobat ſochiſ⸗

. nicker nhl aiuſ ib noeſt

ter.tantũ tria ſunt tria. tantũ popu

lus eſt populus. Pꝛo quo notandũ ẽ
pꝛo regula ꝙ qñ pꝛedicatũ alicuiꝰ ꝓ
põis excluſiue affirmatiue conuenit

termino ſignificãti partẽ de qua ñ
eſt verificabile ſubiectum illius pꝛso

poſitionis vel accidẽti cõnotato per
fubiectũ tũc illa ꝓpoſitio eſt impoſ⸗

ti niͦeſ Setun oſtcon,
Gchu ei nn hn
deRcetns ndens:
ſonü ens eſt ens aer Ns wn
ieſt. afs potet gaa nd ud
uitom ſt mnu ens: n lene
werſali ad ſunm exc uſlu ſu
etermins triſpoſttis de guu
muri ſerta regula, (Oumrt.
insd gtantiͦ mmu elt: .ſeqn.
etgma ens et ynum coͤertu
ſhapocrum arguttur. Pin
dinn tantum vnum eſt,
cdo ſle⸗
ine gon rlneen
rineneſin nna
V mn qi poſuerüt

Nemnckpoſblihfßſn ſii,
utrgittmiſminnſmn.
a nm e a ſin. moan
us ſani ontinni trla funt.
Serm o noͤpot alliternĩ
tolectivo ſenpintellgech ſacere y
wſtionc exclulii sfirmatiu poſ⸗
ſdie de hoe verbockſerhch en
nte. Ondeherckinpeſtimistn
tüpodulugt. Uerürmenſciyn

chctis keſtalchfiend⸗ N6

tonẽ de hoe verbo eb teſti⸗ dini

r. cehereſ hl clie

Snncna niur,
ſortescl riniue, Milrt.
i urtknmni ud
vmn⸗ ui aner el po⸗

i ulint nu talii ſohl

r Po ib or iiͦ

1
uc n i aleniltl ⸗

Abilis. verbi grati e tãtũ homo mo
uetur. hoc pꝛedicatũ mouẽs nõ ẽ ve

rificabile ſolum de homine:verũ eſt
ctiam de partevel accidẽte hominis
Et ergo hec non eſt poſſibilis tantũ
mo mouet.nec etiaʒ iſta tin albũ
mouek. Et notanter dixi ſignifican
ti ꝑtem de qua ſubiectũ non eſt ve⸗
riſcabile.nam quãdo pꝛedicatũ con
uenit tali parti ꝓpoſitio excluſiua
teſt eſſe poſſibilis.ſicut iſta.tantũ

aqua ẽ humida. Nam ly humidũ cõ

uenit aque et parti eius de qua eſt
verificabile hoc nomen aqua. Sed
quãdo pꝛedicatũ eſt tale ꝙ non ẽ ve
rificabile de parte ſubiecti nec etiã
de accidente eius tũc ꝓpoſitio affir

matiua excluſiua cuius eſt illud pꝛe/

dicatũ bene eſt poſſibilis. vt dicẽdo
tantũ homo currit. vel dicẽndo tan⸗
tum homo eſt grãmaticus. vnde ly
currere attribuimus homini et non
pti ipᷣiꝰ hoĩs.⁊ ſiłr eẽ grãmaticũ at
tribuimꝰ hoĩ et nõ parti eius⸗

Sophilma. xxxvii.
Soph vnũ ., Pꝛobat ſophiſ⸗

ma vnũ eſt et nihil aliud ab vno eſt:

Stantũ vnũ eſt.¶ Secundo ſic.om⸗
ne ens eſt vnũ ens: &̊ tm̃ vnũ eſt ⁊c.
¶ Tertio ſic. om̃e ens eſt vnũ ens: g
tm̃ vnũ ens eſt ens.⁊ per ↄñs.tantũ

vnũ eſt. añs patet quia nõ eſt aliqð

ens qui ipᷣm ſit vnũ ens: ↄña tenet
ab vniuerſali ad ſuam exciuſiuã ſu⸗
am de terminis trãſpoſitis de quo
dicebatur ĩ ſexta regula. ¶ Ouarto
tantũ ens c̃. &̊ tantũ vnũ eſt: ↄſeqnẽ
tia tenet:quia ens et vnum cõuertũ
tur.¶ In oppoſitum arguitur. Plu
ra ſunt:ergo non tantum vnum eſt.
Secundo ſic: Nam ariſtoteles in
pꝛimo phiſicoꝛũ diſputat contra per
menidem et meliſſum qui poſuerũt
tantum vnum eſſe ens. Ad ſophiſ
ma reſpondet᷑ ꝙ ſᷣm eius ſenſum ꝓ

pꝛium eſt verum vᷣm ꝙ pꝛobant t᷑res
pꝛime rationes. Sed exponendo ſo
puiſma impꝛopꝛie ſic.tantum vnum
eſt id eſt vnũ eſt ⁊ nõ plura ſunt.ſo⸗
phiſma eſt falſum modo ꝑmenides
et meliſſus conceſſerũt tantũ vnum
eſſe ens ad iſtum ſen ſum ꝙ vnũ eẽt
ens et non plura eſſent entia.⁊ iſtũ
ſenſum ĩpꝛobat phũs pꝛĩo phiſicoꝝ.
Sophilma xxxviii.
Eſt iſtud. Tantum vnus homo ẽ ho
mo.ſ Pꝛobatur.vnus homo eſt ho⸗
mo et nihil aliud ab vno hoie eſt ho
moꝛergo ⁊c.ſ Impꝛobatur: Nã feqͥ
tur per ſextã regulã tantũ vnus hõ
eſt homo: oĩs hõ eſt vnus homo.ſʒ
hoc eſt falſum:qꝛ mulier eſt hõ ⁊ nõ
eſt vnus hõ licet ſit vna homo.i Ad
ſophiſma rñdetur ꝙ ipᷣm eſt falſum
Et qñ dicit᷑ vnus hõ eſt homo: ↄce⸗
do.et cũ vlteriꝰ dicit᷑ nichil aliud ab
vno homĩe eſt homo:negat᷑.qꝛ mu
lier eſt aliud ab vno homine lʒ non
ſit aliud ab vna homie ⁊ tñ ẽ homo.
Sed diceres. pꝛobatur ꝙ vtiq; mu⸗
lier ſit vnꝰ.hõ.qꝛ oĩs hõ ẽ vnꝰ hõ.ꝓ
bat᷑.qꝛ ↄtradictoꝛiũ eiꝰ ẽ fłm.ſ.ali⸗
qͥs homo nõ eſt vnꝰ hõ. ¶ Seðdo ſic
quia hec eſt vera. qullibet homo eſt
vnus homo poſti hoc fincathego⸗
reuma quilibet maſculini generis
diſtribuit i ſtum terminũ homo pꝛo
maſculis ſolum. Reſpondetur negã
do iſtaim. omnis homo eſt vnus ho
mo pꝛopter mulierẽ que nõ eſt vnꝰ⸗
homo:Et quando dicitur. contradi
ctoꝛia eius eſt falſa ſcilicet aliquis
homo non eſt vnus homo.¶ Zd hoc
reſpondetur negando ꝙ ſit eius con
tradictoꝛia:, quia in iſta. aliquis
homo non eſt vnus homo: iſte ter/
minus homo ſubitantiuus reſtrin/
gitur ad maſculinum genus ratio/
ne ſui adiectini quod eſt aliquis:
cum adiectiuum et ſubſtantiuum

debeant eonuenire in genere et pert
ↄſequẽs ſupponit pꝛo maſculis ſolũ
et non pꝛo feminis.⁊ per ↄñs dicte

ꝓboſitões nõↄtradicũt.Sʒ diceres

q̃ eſt ergo ↄtradictoꝛia. Dico ꝙ iſta

alids homo vel aliqua hõ nõ ẽ vnus

homo.⁊ illa ẽ vera.¶ Ad aliã qñ di⸗
citur.quilibʒ hõ eſt vnus homo ⁊ c.

negat᷑ ↄña qꝛ in pᷣma ly homo diſtri

buit᷑ ſolũ pꝛo maſculis rõe iſtiꝰ ſin⸗
cathe goꝛeumatis qlibet ꝗqð eſt maſ⸗
culini generis.in ↄñte aũt ly hõ di:
ſtribuit᷑ tã ꝓ maſculis q; ꝓ femims

Sophilma. xxxix.

Tantũ animal ẽ homo.iſ¶ Pꝛobat᷑ ſo

phiſma. aĩal eſt homo ⁊ nihil aliud

ab aĩ ali eſt hõ.ergo ⁊c.¶ Impꝛobat᷑
ſophiſma.Zantũ aĩal eit homo.er⸗
go tantũ animal differt a nõ homiĩie
quia homo ⁊ differẽs a nõ homine
idẽ ſunt. Et vltra tantũ aĩal differt
a non hoĩe:ergo tantum anumal dif
fert ab aſino cũ aſinus ſit nõ homo
ↄſequẽs eſt falſũ. ¶ Secundo ſic.ſi
tantũ animal ſit homo.q tantũ am
mal eſſe hominẽ eſt veruʒ ſi foꝛmet᷑
et ſi ſic:tunc deũ eſſe nõ eſt verũ cũ
deũ eſſe ſit aliud ab eo qð ẽ aĩal eẽ
hominc̃. ¶ Ad ſophiſma reſpõdetur
ꝙ ipſum eſt verũ. Ad impꝛobatio⸗
nem dicit᷑ ꝙ iſta ↄna non valʒ.tantũ
aĩal differt a nõ hoĩc: tm̃ aĩal dif⸗
fert ab aſino. Sʒ diceres. ꝓbo ꝙ v⸗
tiq; ſit bonaↄña qꝛ ſequit᷑ per ſextã
regulã.tantũ aĩal differt a nõ homt
ne:ergo om̃e differẽs a non hoĩe eſt
animal.et vltra. om̃e differens a nõ
homine eſt animal:ergo omne diffe
rens ab aſino ẽ animal.g tantũ ani⸗
mal differt ab aſino: ergo ſequitur
a pꝛimo ad vltimũ tantũ animal dif
fert a non hoĩe.̊ tantũ animal dif⸗
fert ab aſino. ¶ Hic dicit᷑ ꝙ non ſe⸗
qu itur omne differens a nõ homĩe
eſt animal: ergo om̃e differẽs ab aſi

no eſt alal ſed ẽ ſaliacia ↄſtis argu
endo ab inferioꝛi
diſtributione. Nam differens a non
homine ẽ iuferius iᷓᷓ ſit differẽs ah
aſino. ¶ Ad aliam impꝛobationẽ vi/
debitur in vno alio ſophiſmate cõſ
mili huic ꝓpoſitiont ꝭ tantũ animal
eſſe hominẽ eſt veru.

Sophilma. xl. .
Tantũ ſoꝛtes ſcit ſeptẽ artes libera
les.poſito caſu ꝙ ſciat ſeptem artes
liberales ⁊ plato de ſeptẽ ſciat tres
ſolũ et cicero quattuoꝛ ſolum: et ꝙ
non ſint niſi iſti tres homines in to
to mõdo.Tunc.ſ Vꝛobat᷑ ſophiſma
ſoꝛtes ſcit ſeptem artes liberales 2
nullus alius a ſoꝛte ſcit ſeptẽ artes
liberales:ergo tantũ ſoꝛtes ſcit ſep
tem artes liberales.ſ Impꝛobat᷑ ſo⸗
phiſma.Alii a ſoꝛte ſciunt ſeptẽ ar⸗
tes liberales: & nõ tantũ ſoꝛtes ſcu
ſeptem artes liberales. Antecedens
ꝓbatur.quia cicero et plato ſciuut
ſeptem artes liberales vt patet per
caſum. ſed ſoꝛtes et plato ſunt ali
a ſoꝛte:ergo alii a ſoꝛte ſciunt ſeptẽ
artes liberales. ¶ Reſpondertr᷑ ad ſo⸗
phiſma ꝙ ip̃m eſt verum. ¶ Ad im⸗
pꝛobationem negatur ↄña.eo ꝙ iſta
tantum ſoꝛtes ſcit ſeptẽ artes⁊c.de
bet ſic exponi.ſoꝛtes et non alius a
ſoꝛte.et non ſic. ſoꝛtes et non alii a
ſoꝛte.eo ꝙ a ſingulari numero non
debet fieri excluſio niſi ſecundũ nu⸗
merum ſingularẽ. Modo q;uis pla⸗

to et cicero ſint alu a ſoꝛte non ta/

men ſunt aliud. Sʒ diceres ꝙ vtiq;
bene ſequatur alii a ſoꝛte: ergo non
tantum ſoꝛtes. Nam bene ſequitur
alii a ſoꝛte currunt: ergo non tantũ
ſoꝛtes currit. Reſpondetur ꝙ hoc ẽ

ſolum ratione pꝛedicati ſeu ratione

materie et non ratione foꝛme talis
pꝛopoſitionis. Unde ly currere ẽ
talis nature ꝙ non poteſt conuenire

5
*

ad ſuperius cum ilun i us ſane 4

4

los
all⸗ ſa

,umuentr
u il ig al
Ne e lus ſrelar
ſſM
aurs unl .

tſen i au⸗
nmt un lal
guin ſheg cbue⸗
u alin ho ſehl ⸗

lnes in toto munc,

Uui Aiar ltui arni l

4
phllnduH⸗

Get latoaurrite ulaala.
cinreperly ſtori denotre
trzet it eg Probaiſonal
1Aeriſtonirt nihl Aid
ſoiſon cnd ntiͦ der
iord rmnode doim
haler i nd drgd i
rrituodi na cid e

=?ðð
,

noͤtvti ſotegſt

gremmteslerleen Ilrin
Pbatur guu ciarwer gleto ſeuu
ſexren ieo irralo ulet
AMn. ſcn ſanez erolcto iunt ai
ſont engo lin ſote ſcunt ſet

wbationem negarur 9ns eo ſ
mrum ſonts ſet ſenti ardeoled
de rterponn ſonts tt hon du
ſone Monſic. ſones e Mii

ſorte c0à Kngubni unen

ctcloſo nil ſeandinn
ae iun
roNNra bu Ridl
nrn ſeutalui G Nleeresd d
ſcnunar Maobre:ergo

lia ſotecun/

uesanm.

.

imbene ſequikui

naetur g hoe

cäieriſen tanne

phiſma reſponderur ꝙ ſi

pluribus niſi conueniat cuilibʒ illoꝝ
1 rõe illius impoſſibile ẽ ꝙ alii a ſoꝛ
te currant quin alius a ſoꝛte currat
et ideo ſequit᷑ alius a ſoꝛte currit:
non tantũ ſoꝛtes currit.⁊ etiã bene
ſequit᷑ alu a ſoꝛte currũt:ergo nõ tã
tum ſoꝛtes currit: ſed qꝛ ſcire ſeptẽ
artes liberales poteſt couenire plu⸗
ribꝰ ſimul abſq; hoc coueniat cui
libet illoꝛũ diuiſim nõ ſequit᷑. ali a
ſoꝛte ſciüt ſeꝑtẽ artes liberales, er⸗
go alius a ſoꝛte ſcit ſeptẽ artes.⁊ ꝑ
ↄñs non ſequit᷑ alii a ſoꝛte ſciũt ſep
tem artes:g non tantum ſoꝛtes ſcit

ſeptẽ artes, Similiter ꝓbaretur

et ipꝛobaret᷑ hoc ſophiſma.ſolus ſoꝛ

tes fert lapidẽ poſito ꝙ ferat vnũ la

pidẽ et plato ⁊ cicero ferat vnũ auiũ
lapidẽ ſimul et nulius eoꝛũ ferat la

pidem ſe ſolo et nõ ſint niſi illi tres

homines in toto mundo.

Soph ilma. xli.
LTantũ alter iſtoꝛũ currit poſito ꝙ
ſoꝛtes et plato currãt ⁊ nulia alia.⁊

in ſophiſmate per ly iſtoꝛũ demõitre
nes lberaes (eſponcet ad lo

hiſmng ißmn eſt ferun. (din

tur ſoꝛtes et plato.i Pꝛobat᷑ ſophiſ
ma. Alter iſtoꝛũ currit ⁊ nihil aliud
ab altero iſtoꝝ currit. tantũ alter

ſſtoꝛũ currit. IJmpꝛobat᷑ ſophiſma
tantũ alter iſtoꝛũ currit: ergo aliqᷣs

non currit.quod ẽ cõtra caſũ.¶ Se
cũdo ſic.vterq; iſtoꝝ currit.ergo nõ
tantum alter iſtoꝛũ currit. ¶ Ad ſo⸗
hec dictio
alter capiat᷑ pꝛo ſigno particulari ſo
phiſma eſt veruʒ ſicut pꝛobat pꝛima
ratio.Si vero li alter capiat᷑ pꝛo dic
tione ſigniſicante numerũ vel pꝛinci
bium numeri ſic ſᷣm vſum ĩpꝛopꝛiũ
pꝛout ſcilicʒ excludit᷑ multitudo ma
ioꝛ vno ſophiſma eſt Lalſum. Nam
tunc eſt ſenſus ꝙ vnus iſtoꝛum cur⸗

