hõ eſt aſinus ẽ michi poſituʒ ⁊ a me
admiſſum.vtraq; eaꝝ eſt poſſi bilis.
tñ ſi negẽ iſtã hõ ẽ aſinus.bñ rñdeo
Aliud exẽplũ.pono tibi iſtã:tibi cõ
cludit᷑ ⁊ neſcis tibi ↄcludi ſunt ſiłia
ſaltẽ in veritate ⁊ falſitate admittẽ
da eſt qꝛ ẽ poſſibilis:qua admiſſa ꝓ
ponatur tibi iſtaꝛtibi ↄcludit᷑.ſi ↄce
das ↄcedis falſuʒ nõ ſequẽs:g̊ male
Si neges eã ꝓpono tibt iſtã:tu ne⸗
ſcis tibi cõcludi.&̊ ex q̊ negaſti vnaʒ
debes negare aliã.Deiñ ꝓpono tibi
tu ſcis tibi ↄcludi.ↄcedẽda eſt quia
eius ↄdictoꝛiaʒ negaſti.poſt ꝓponat᷑
tibt iſta:tibi cõcludit᷑.ſi cõcedis:ideʒ
cõceſſiſti ⁊ negaſti.gꝭ̊ male rñdes. ſſi
negas:negas for̃aliter ſequẽs ex ti
hi cõceſſo.ſi enĩ tu ſcis tibi cõcludi
O tibt cõcludit᷑. Rñdet᷑ admittẽdo po

ſitum.et cũ ꝓponit᷑ iſta:tibi ↄcludit᷑

cõ cedenda eſt.⁊ qñ dicit᷑ eſt falſa nõ
ſequẽs.dicit᷑ ꝙ ĩmo ẽ ſequẽs ex po⸗
ſito.ſedtur enĩ tibi ↄcludit᷑ ⁊ neſcis
tibi cõcludi ſunt ſiłia: igit᷑ ↄcludit᷑

eo ꝙ tibi cõcludi ⁊ te neſcire tibi cõ
cludi nõ poſſunt eẽ ſimilia niſi in ve
ritate:eo ꝙ habent ſe ſicut ↄſequẽs

⁊ oppoſitũ añtis.nã iſta:tibi ↄcludit᷑

eſt ↄñs ad iſtã:tu ſcis tibi cõcludi ⁊
oppoſitũ illius añtis: qꝛ tu ſcis tibi
cõcludi.et per ↄñs oppoſitũ añtis ⁊
ↄñs nõ poſſunt eẽ ſiłia niſi in vᷣitate
qꝛ tibi cõcludi ⁊ neſcire tibi cõcludi
ſe habẽt ſicut ↄñs ⁊ oppoſitũ añtis
ideo qᷣcunq; tibi ꝓponat᷑ facta tali
obligatiõe eſt a te ↄcedendũ.ꝙ ↄñs
⁊ oppoſitũ añtis nõ poſſint eẽ ſiłia
niſi in vᷣitate.pʒ qꝛ aliter eẽnt ſiłia
in falſitate.⁊ ſic ↄñs eẽt falſuʒ ⁊ op
poſitũ añtis.Siłr qñ ↄñs eſtfalſuʒ
afñs eſt flm.igit᷑ ſi ↄñĩs ⁊ oppoſitum
añtis ſint ſiłia in falſitate:dictoꝛia
erũt ſimul falſa.qð eſt impoſſibile.
Aliud exẽplũ.pono tibi iſtã ꝙ ↄñs
⁊ oppoſitũ añtis ſint ſiłia.ſi admit⸗

tas:ꝓpono tibi iſtã homo ẽ hĩnibił

negãda è qꝛ falſa ⁊ imꝑtinens.poſt
natur iſta nullus homo ẽ equꝰ.
ſi ↄcedis. S.iſta ẽ ſimilis iſti homo ẽ
hĩnibilis quã negaſti.igit᷑ negãda ẽ
qꝛ iſte homo ẽ hinibilis.⁊ nullꝰ hõ
ẽ equus ſe hñt ſicut ↄñs ⁊ oppoſitũ
añtis.ſeqtur eĩ hõ eſt equus:igitur
eſt hĩnibilis.ſʒ oppoſituʒ añcedẽtis
eſt.nullus homo cẽ equus. Si neges
igitut cõcedis gdictoꝛium cius.ſ.hõ
eſt equus.et ſic cõcedis impoſſibile
ꝓpter poſſibile poſitum: Rñdet᷑ ad/
mittẽdo poſitũ.et cũ ꝓponit᷑ homo
eſt hĩnibilis.negãda eſt.⁊ cũ ꝓpona
tur iſta nullus homo ẽ equus ↄcedẽ
da eſt.et qñ dicebat᷑ homo ẽ hĩnibi
lis ⁊ nullus homo ẽ equus ſũt ſiłia
nego.et cũ dicit᷑ ſe habent ſicut ↄñs
⁊ oppoſitũ añtis.dico ꝙ habẽt ſe ſi
cut añs ⁊ oppoſituʒ ↄntis.qꝛ nõ pñt
eſſe ſimilia niſi in falſit ate.qꝛ ſequi
tur homo ẽ hĩnibilis.igit᷑ eſt equu⸗
⁊ ecõtra. Sed qñ dicebat᷑ in ſophiſ
mate ꝙ oppoſitum añtis ⁊ ↄñs non

nopoſſunt ee ſin
ſi icſen ſllia
zuͤtio et aſs eſſe
verü oñs eſt ver
oppoſltü oñtis ſ
et eius oppoſitũ/
tſcñ eſſe deu eſſe
ſicut aſs et oppoſt
tum 9ſitis.1 gfis
nill in falrate
(Aiud exeplum
tt oppoſltu oñitis
tas ppono tibi i
neganda eſt:e!
Loſt pꝛoponai iſt

bonoc hinbt
1 inprinene doſ
ls honviu
mlis r woi
Nngin
lis 1 null? ho
ñs toppolitu
equusngaur
ſtezabcedens
guns Dieges
dorum cus ie
cckis impolbte
ſrum ülelach
ci gont hond
duch
möͤcut tcl
t orvi intt
uve ſitſlu
hront aut/ſs
4 6 bet ſeſ
tg anofft

vñt eſſe ſiłlia niſi in veritate ĩtelligit
de añte ⁊ ↄñte inter q̃ nõ eſt ↄña mu
tua. mõ inter iſta eſt ↄna mutua igit
¶ Aliud exẽplum.ſit verũ nullũ grã⸗
maticũ eſſe.poſt ꝓponat᷑ tibi iſta.nul
lum gramaticũ eſſe ⁊ deũ eẽ conce⸗
dũtur ab aliq̃ grãmatico eſſe ſimilia
qua admiſſa ꝓponat᷑ tibi iſta.nullus
grãmaticꝰ? eſt: ↄcedẽda eſt qꝛ vera ẽ
Ecaſum. ꝓponat᷑ poſt iſta deum eſſe
cõcedit᷑ ab aliquo grãmatico:conce⸗
denda eſt qꝛ ſuũ ſimile cõceſſum eſt:
poſt ꝓponatr᷑ iſta aliqs grãmaticꝰ ẽ.
ſi concedis ⁊ cõceſſiſti tus oppoſitũ
igitur male reſpondes.ſi neges: ne⸗
ges ſequẽs.qꝛ ſequitur deũ eſſe con
ceditur ab aliquo grãmatico igitur
aliqs grãmaticꝰeſt.¶ Pꝛo ſolutione
ſciendũ eſt ꝙ añs et oppoſitũ ↄñtis
nõ poſſunt eẽ ſimilia niſi in falſitate
ſi enĩ eſſent ſiłia in vᷣitate oppoſitũ
ↄñtis et añs eſſent veraimõ ſi añs ẽ
verũ ↄñs eſt verũ.et igitur ſi añs ⁊
oppoſitũ ↄñtis ſint ſił vera tũc ↄñs
et eius oppoſitũ ſunt ſił vera qð eſt
ĩpoſſibile.⁊ ſic dico ꝙ nullũ grãma⸗
ticũ eſſe ⁊ deũ eſſe: eẽ ſimilia ſe hñt
ſicut añs et oppoſitũ ↄñtis ⁊ oppoſi
tum ↄñtis. ⁊ añs nõ poſſunt eẽ ſiłia
niſi in falſitate æ nõ in veritate.
Aliud exẽplum. pono tibi iſtã:añs
et oppoſitũ ↄñtis ſunt ſiłia.ſi admit
tas ꝓpono tibi iſtã nullus deus eſt.
neganda eſt: qꝛ falſa et impertinẽs.
poſt pꝛoponat᷑ iſta oĩs homo eſt aĩal.
ſi neges: negas neceſſariũ ſimplicit᷑
ſi cõcedas. contra negaſti eius ſiłe:
qꝛ negaſtt iſtam nullus deus eſt qᷓ eſt
ſimilis iſti.oĩis homo eſt aĩal cum ſe
habeũt ſicut añs et oppoſitũ ↄñtis.
Nam ſequit᷑ omnis hõ eſt aĩal: igit
deus eſte ex eo ꝙ ncẽm ſequit᷑ ad qð
libet. ſʒ oppoſitũ ↄñtis eſt nullꝰ veꝰ
ẽ igitur.Rñdetur admittẽdo poſitũ.
Et cũ ꝓponit᷑ tibi iſta nullus deus ẽ
negat᷑, et quãdo dicitur oĩs hHomo ẽ

aĩal concedit.qñ dr iſte ſunt ſimiles
negat᷑et qñ dicit᷑ hñt ſe ſicut añs ⁊c
Dico etiã ꝙ ſe habẽt ſicut ↄñs ⁊ añs
qꝛ ſequit᷑ omnis hõ eſt aĩal g deus ẽ
ſcq̃tur nullus deꝰeſt igitur oĩs hõ
eſt aĩal.qꝛ ad ĩroſſibile ſequit᷑ qdᷣlʒ.
Et iõ qñ dr ꝙ añs et opxoſitũ ↄñtis
nõ pñ̃t eſſe ſilia niſi in veritate: veꝝ
eſt qñ ſũt ſiłia vbi ex opꝑoſito ↄñt is
nõ ſeqtur añs:ſed hoc nõ eſt in exẽ⸗
plo poſito. Aliud exẽglum.ſit a tibi
cõcludi et te neſcire tibi concludi ⁊z
ſint ſiłia.et ſit btu ſedes ⁊ ponatur
a et b eſſe ſilia.poſt pꝛoponat᷑ iſta tu
ſedes.concedẽda eſt qꝛ ĩpertinẽs va
poſt ꝓponat᷑ hec. tibi concludit᷑: ne⸗
gũda eſt qꝛ falſa nõ ſequẽs. Deinde
ponat᷑ iſta.tu neſcis tibi concludi:ne
gãda eſt.qꝛ ſi a et b ſunt ſilłia ⁊ b eſt
verũ tunc a eſt verũ.et igit᷑ tibi con
cludi ⁊ te neſcire tibi cõcludi et tibi
cõcludi eſt falſum : igitur te neſcire
tibi cõcludi eſt falſum: igitur᷑ hec eſt
neganda tu neſcis tibi concludi. De
inde ponatur. tu ſcis tibi concludi:
debet cõcedi qꝛ oppoſitũ bene negat
Poſt ꝓponat᷑ iſta.tibi cõcluditur. ſi
ↄcedas:contra conceſſiſti ⁊ negaſti.
ſi neges tu negas ſequẽs:qꝛ ſequit
tu ſcis tibi cõcludi igitur tibi cõclu⸗
ditur. Pꝛo quo notandũ eſt:q; a et
b pñt eſſe ſilłia in veritate ⁊ falſitate
indifferẽter ad vtrũq;: igitur quod⸗
cunq; eoꝛũ pꝛimo loco ꝓponit᷑ reſ põ
dendũ eſt ſᷣm ſui qualitatẽ: ⁊c iõ illa
que pꝛimo loco erat ꝓpoſita erat cõ
cedẽda.ſed hec eſt ↄcedenda tibi cõ⸗
cluditut qꝛ ſequẽs. ſi tamẽ iſta tibi
concludit᷑ ꝓponeret᷑ pꝛimo loco eſſ. et
negãda.⁊ tunc ſi pꝛius iſta.tu ſedes
ꝓponeret᷑ eſſet negãda.ſ¶ Aliud exẽ⸗
plum et vltimũ. ꝓpono tibi iſtã anti
chꝛiſtũ eſſe ⁊ antichꝛiſtũ currere eẽ
diſſiłia. Deinde ꝓpono tibi iſtã.anti
chꝛiſtus ẽ᷑: negãda ẽ vt videt᷑ qꝛ falſa
et impertinẽs. Deinde pꝛopono tibi
Peis

itã:antichꝛiſtus currit.⸗cedẽda eſt.
quia diſſimilis conceſſe per poſituʒ
Si negas vnũ: habes ↄcedere aliud
Deinde ꝓpono tibi iſtã: antichꝛiſtus
et.ſi cõcedas:idem conceſſiſti ⁊ ne
gaſti: igit᷑ male reſpandes.ſi neges
negas ſequẽs ex conceſſo:igit᷑ male
reſpõdes.quia ſequitur: antichꝛiſtꝰ
currit: igitur antichꝛiſtas c. ¶ Pro
ſolutione ſctendum eſt ꝙ ſi auqua/p
ponãtur eſſe diſſimilia: videndum ẽ
an vnum eoꝝ ſequatur ad aliud vel
neutrum. Si neutrum qvᷣcunq; pꝛo
ponatur pꝛimo:reſpondendũ eſt ſᷣm
ſui qualitatem. Sivero vnũ illoꝛuʒ
ſequatur ad aliud tunc quocunq; lo
co pꝛoponatur conſequenz eſt ↄcedẽ
dum:eo ꝙ& antecedens ⁊ conſequẽs
nequeunt eſſe viſſimilia niſivbi añs
eſt falſum ⁊ ↄſequẽs veꝝ.et ideo ad
antichꝛiſtũ currere ſeqtur antixpᷣm
eẽ:poſti antixpᷣm eẽ eſt ↄñs ad auti
chꝛiſtũ cur rere:et ex hoc ꝓʒ ad argu
mẽtum. Unde concedendum eſt po⸗
ſitum.et cũ pponitur antichꝛiſtus ẽ
ↄcedenda eſt tanq; ſequẽs ex poſito
¶ Sequitur de poſitione ↄiũcta Et
mo ve coniũcta que ẽ duplex.q̃daʒ
enĩ eſt cuius vtraq; pars eſt ſimplex
cathegoꝛica.vt iſta.pono tibi iſtam
tu curris ⁊ tu es rome.quedã vero
euius nõ vtraq; ꝑs eſt ſimplex cathe
goꝛica ſed ypothetica vel vna cathe
goꝛica ⁊ alia ppothetica. pꝛim a dici
tur eẽ ſimplex in ſuo genere.ſecũda
cõpoſita.(¶ Circa iſtã poſitionẽ ↄiun
ctam ſit regula.Oſñi ponit᷑ alĩ copu
latiua ſlue ſimplex ſiue cõpoſſta vi/
denduʒ eſt an ne aliqua ꝑs illius ſit
Ipo ſſibilis.et ſi ſit copulatiua nõ eſt
admittẽda niſi ĩ põe impoſſibili. Si
aũt vtraq; ꝑs ſit ĩpoſſibilisvel ꝑtes
eius ĩpoſſibiles:nõ tñ incõpoſſibłes
talis nõ eſt admittẽda. Si vo quels
partium ſit poſſibilis ⁊c quelʒ alteri
compoſſibilis talis eſt admittendd.

Juxta iſtam poſitſonẽ coniũctam
et pꝛimo circa ſimplicem ſit tale exẽ

plum.ſit ven ꝙ nullus hõ currat :po

no tibi iſta oĩs homo currit ⁊ nihil
elt tibi poſitũ.Deiũ ꝓpono tibi iſtaʒ
oĩs homo currit ↄcedẽda eſt qꝛ ſeqᷣ
tur ad copulatiuã poſitam. Deinde
pono tibi iſtã nichil eſt tibi poſitum
ↄcedẽda eiſt qꝛ ſequẽs tani s copu
latiue ad totã copulatiuã Deiñ ilta
ponit᷑:tu nõ es obligatus.ↄcedenda
eſt quia ſequens ex cõceſſo. Deinde
iſta tu nõ es obligatus ↄcedenda ẽ:
qꝗꝛ ſequẽs ex cõceſſo.Sedt᷑ eĩ nichil
eſt tibi poſitũ:igit᷑ tu nõ es obliga⸗
tus. Iten ꝓpono tibi iſtam: omnis
omo currit.ſi neges. ↄtra.pꝛius cõ
ceſſiſti.ſi concedas.cõtra.tu non es
obligatus ⁊ cõceſſiuſti falſum: igitur
male rñdes.poteſt diciꝙ illa copula
tiua nõ ẽ admittẽda. eo ꝙ altera ei
pars repugnat poſitioni.ſ. eiſta nihil
eſt tibi poſitũ.modo poſſibile nõ re⸗
ugnãs poſſibili debet admitti. Sſ
wo repugnat non debet admitti.
Aliud exẽplum:oĩs homo currit ⁊
nulla copulatiua eſt tibi poſita inca
ſu quo nullus homo currit.qua ad⸗/
miſſa ꝓponit᷑ iſta:oĩs homo currit.
ↄcedẽda ẽ qꝛ ſequẽs ex poſito.poſt ꝓ
ponat᷑ iſta: nulla copulatiua eſt tibi

poſita.ↄcedẽda eſtvt pꝛius. Deide

ſſta:tu non es obligatus.ocedenda
eſt vt videt᷑ ex quo nulla copulatiua
eſt tibi poſita nec aliqd aliid.poſtea
ꝓpono tibi iſtaʒ:oĩs homo currit. ſi
neges. ↄtra pᷣus cõceſſiſti.ſi ↄccdas
ↄtra. tu nõ es obligatus: ergo tu nõ
debes ↄcedere falſum. Illud ſophiſ

ma aliter poteſt ſolui qꝙᷓ p̃cedens.nã

ſcdᷣa pars copulatiue in alio ſophiſ
mate qoᷣlibet negat om̃e poſitum:ſʒ
ſcðᷣa pars huius nõ qdᷣlibet negat ſj
ſolũ copulatiuã. Deinde cũ ꝓponit᷑
nulla copulatiua eſt tibi poſita.ad⸗
mittẽda ẽ.ꝗũñ dr tu nõ es obligatus

glus a te eſt rome
tm es romertamen q
inrerumnaturaequ
inter Ua mter que
wſaelem rerumn
amitto poſltum n
ts pome. 1 hegat/
homo eſt rome 1
rome igit tu es ro
mite aliquid ſica
l wme ⁊ nullus
es ho ergo tu es
lli pono tibt iſtã t
itſolu reſpodes g
ocohulatue, den

ſiurides ad /aſi

ekaſtavens ag a
Nente gonnr iſt
Urgetencreh yt .
ſitthgifſun i

EE

tus Negenarz⸗
Seitei nci

nnics olte,

Cömnl wnen
Glfäſunigtur
dlag lucci
eng alter e⸗
lienb ti nh
opoſſtble nofe⸗
ber nltl g
ehet 1ontn,
wae
bitoſta iuc
curt qus ac,
na
d Hoſt
N peus.
tus.len
ulla coplintnn
lic nnd wſen
2 vrvantt

—. (——

negat᷑.et qñ diccbatur nulla copula
tiua eſt tibi poſita: nec aliquid aliud
negatur.ĩmo aliquid aliud ſcʒ q̃libet
pars copulatiue quaꝝ quelʒz eſt auð
copulat iua. Sed ſi dicas tu conce
dis iſtã. oĩs homo currit et nulla co
pulatiua eſt tibi poſita qᷓ eſt copula⸗
tiua. & aliqua copulatiua eſt tibi po⸗
ſita et hoc negaſti. & male re ſpõdiſti
ↄcedẽda eſt ↄña ſed negandũ eſt añs
tanqꝙᷓ; repugnãs cõceſſo. puta nulla
copulatiua eſt tibi poſita.cũ ent con
cedis ꝙ nłla copulatĩa eſt tibi poſita
UVlterius debes negare ꝙ ego poſu
erim tibi aliquã copulatiuã.et hoc ẽ
licitũ vt dictũ eſt. ¶ Aliud exemplũ
pono tibi iſtã aliquis hõ eſt rome et
nullꝰ alius a te ẽ rome.qua admiſſa
ꝓponatur iſta tu es rome.ſi negas:
negas ſequẽs.qꝛ ſequit᷑ vt videtur.
aliquis hõ eſt rome ⁊ nullus alius a
te eſt rome & tu es rome. Si ↄcedas
cõcedis ſalſum ĩpertinẽs.Nã hec pᷣt
eẽ vera aliquis hõ eſt rome ⁊ nullꝰ
alius a te eſt rome iſta exiſtẽte falſa
tu es rome.tamen quando non eſſet
in rerum natura:quia nichil ex eo ꝙ
inter illa inter que ẽ alictas opoꝛtet
ipſa eſſe in rerum natura 2 Bꝛeuiter
admitto poſitum negando iſtam. tu
es rome. ⁊ negat᷑ ꝙ ſequatur aliqs
homo eſt rome ⁊ nullꝰ alius a te eſt
rome igit᷑ tu es rome: ſʒ opʒ poni in
mẽte aliquid ſic arguẽdo. alquis hõ
eſt rome ⁊ nullus a te eſt rome ⁊ tu
es hõ ergo tu es rome.¶ Aliud exẽ⸗
plũ,pono tibi iſtã tu rñdes ad falſuʒ
et/ ſolũ reſpõdes ad a. et ſit a pꝛima
pars copulatiue.Deinde ꝓpono tibi
iſtã tu rñdes ad falſum. cõcedenda
eſt:quia ſequens ad copulatiuam.
Deinde ꝓponatur iſta tu reſpondes
ad a. ↄcedenda eſt vt pꝛius.iterũ iſta
eu rñdes ad falſum.ſi neges. contra
pꝛius ↄceſſiſti.ſi concedis contra tu
rũdes ad ſim̃ et ſolũ rñdes ad a,igit᷑

a ẽ falſũ. ſʒ a eſt iſta tu rñdes ad ſimi
igit᷑ hec ẽ falſa tu rñdes ad falſum.
Rñdet᷑ nõ admittẽdo põnem:qꝛ ꝑtes
ſunt incõpoſſibiles. ¶ Deinde muxta
poſit ionẽ ↄiunctã ↄpoſitã ſit tale ex⸗
emplũ. Sit a me currè ⁊ te rñdere
ad falſum et b me loqui tecũ ⁊ ſoluʒ
te reſpõdere ad a. tunc pꝛopono tibi
iſlam copulat iuã compoſitã ex a et b
Deinde ꝓpono tibi a eſt verũ illud
eſt ſequẽs ex poſito admiſſo: igitur
ↄcedendũ. deinde ꝓpono tibi ulã tu
rñdes ad fli. ula iterũ eſt ſequens.
igit᷑ cedẽda. deinde ꝓpono tibi iſtã
tu ſolũ reſpondes ad a.iterũ eſt con
cedenda: quia ſequitur ad poſitum.
deinde pꝛopond tibi iſtã.a eſt falſum
ſi.concedis et pꝛius cõceſſiſti ꝙ a eſt
verũ g male rñdes. ſequit᷑ enĩ tu re
ſpõdes ad ſim ⁊ ſolũ reſpõdes ad a.
tgit᷑ a eſt falſum. Soluit᷑ ſicut pꝛece
dens ꝙ copulatiua cõpoſita ex a ⁊ b
nõ eſt admittenda ꝓpter hoc ꝙ ꝑtes
eius ſunt incõpoſſibues. Et hec de
poſitione compoſita.
¶ Sedtur de poſitione indeterĩata
in qua ponit pꝛopꝑõ diſiunctiua:vt ſi
ponerẽ tibi iſtaʒ tn curris vel tu es
rome ⁊ ¶ Lirca illã poſitionẽ obſer/
uandũ eſt ꝓ regula ꝙ quando ponit᷑
aliqua diſiunctiua videndum eſt an
vtraq; eius pars ſit poſſibilis vel ad
minus vna et ſic eſt admittẽda. Naʒ
tunc pꝛima diſſunctiua eſt poſſibilis
eo ꝙ ad poſſibilitatẽ diſiũct iue ſuffi
citſpoſſibilitas vniꝰ eius ꝑtis ⁊ ecõ
tra. Si vero q̃libet pars iliius diſfiũ
ctiue eſt ĩpoſſibilis tota diſiunctiua
eſt ĩpoſſibilis. modo im poſſibile nõ
eſt admittendũ niſi in poſitione im⸗
poſſibili. Secunda regula.quãdo
ponit᷑ aliqua diſiũctiua cnius vtraq;
pars eſt poſſibilis vel ad minus vna
earum vbiq; ponitur eſt concedenda
pꝛopter hoc ꝙ quelibet pars diſiun⸗
etiue eſt ĩpertinens viſũctiue cuius
Pits

eſt pars.cũ diſiũctiua cõponitur ex
cathegoꝛicis quaꝝ vna foꝛmaliter
non ſequitur a aliam ſ Tertia rła
quãdo ponitur aliqua diſiũctiua ſi
quelʒ ꝑs eiꝰ eſt falſa ⁊ vna eaꝝ non
ſequit᷑ ad aliam:quecũq; eaꝝ pꝛimo
loco ꝓponitur eſt negãda tanoꝙᷓ; im⸗
pertinens.et que ſecũdo loco ꝓpo⸗
nitur ſi non eſt illa eadẽ q̃ pꝛius pꝛo
ponebat᷑ eſt cõcedenda tanꝙᷓ; ſequẽs
ex poſito ⁊ bñ negato.quia a diſlun
ctiua cũ negatione vnius eius ꝑtis
infertur alia.ſicut hic.pono tibi iſtã
tu es rome vel antichꝛiſtus eſt.ſi ad
mittas:deinde pꝛopono tibi iſtam:
tu es rome.neganda eſt tanõᷓ falſa
impertinens. deinde pꝛopono tibi
iſtam antichꝛiſtus eſt.cõcedenda eſt
quia ſequens ex poſito cũ bene ne⸗
gato.ſequit᷑ enĩ tu es rome vel anti
chriſtus eſt:ſed tu non es rome:igr
antichꝛiſtus ẽ. ¶ OQuarta regula.qũ
ponitur aliqua diſiũctiua cuiusvna
pars foꝛinaliter ſedtur ad aliã:tunc
in quocũq; loco ꝓponitur illa que ẽ
ↄfis ſiue eſt vera ſiue falſa:ↄcedẽda
eſt.vᷣbi gratia.ſi ponatur iſta diſiun
ctiua antichꝛiſtus curritvel antixp̃ᷣs
eſt vbiq;.ponatur iſta vltima:conce⸗
denda eſt.eſt enĩ ſequens ad alteraʒ
eius partem.i¶ Juxta iſtaʒ regulam
ſit tale ſophiſima. Pono tibi iſtã:an
tichꝛiſtus eſt vel antichꝛiſtus currit
Deinde ꝓpono tibi iſtã:antichꝛiſtus
eſt. Si ↄcedis:ↄcedis falſum ⁊ ĩper
tinens:igit᷑ male rñdes.aſſumptũ pʒ
qꝛ illa ãtixpᷣs ẽ:eſt falſa ⁊ imꝑtinẽs
diſiũctiue poſite.qꝛ quelibʒ ꝑs diſiũ

ctiue eſt imper̃tinẽs diſiũctiue cuiꝰ

eſt pars. Deinde ꝓpono tibi iſtã an
tichꝛiſtus currit.ſi neges:negas ſe⸗
quẽs ex poſito.ſi cõcedas:iten ꝓpo
no tibi iſtã antichꝛiſtus ẽ. ſi ↄcedas
⁊ pꝛius negaſti:S male rñũdes. ſi ne⸗
ges: negas ſequẽs. male reſpõdes
ſeqᷣt᷑ eĩ:antixpᷣs currit: igit᷑ antixpᷣs

eſt.Rſñdetur admittẽdo poſitũ.et eũ
pꝛoponitur tibi iſta:antichꝛiſtus eſt
concedẽda eſt.et qñ dicitur eſt imꝑ⸗
tinẽs poſito:nego. ¶ Circa qð nota
ꝙ qñ aliqua diſiunctiua cõponitur
ex añte ⁊ ↄñte ↄñs eſt pertinens in

diſiũctia qꝛ illa diſiũctiua nõ poteſt

eſſe vera ſine veritate illius cathe⸗
goꝛice q̃ eſt ↄñs.qð patet.nam ſi eſt
va oꝑʒ aliquã ſuaꝝ partiũ eẽ veraʒ
cum cathegoꝛica añs nõ poteſt eẽ
vera niſi cathegoꝛica ↄñs ſit vᷣa: ne

ceſſe eſt ſi illa diſiũctiua ſit vera ꝙ;

cathegoꝛica eius que eſt ↄñs ad ali
am partẽ ſit vera.et per ↄñs ẽ per⸗
tinens illi diſiunctiue.cum ex veri⸗

tate illiꝰdiſiũctiue ſufficiẽter infert᷑

veritas illius cathegoꝛice q̃ eſt ↄñs
ad aliã ꝑtẽ diſiũctiue.Et cũ dicebat᷑
quelibet pars diſiũctiue ẽ imꝑtinẽs

hoc intelligit᷑ de diſiũctiua nõ com⸗

poſita ex cathegoꝛicis quaꝝ vna eſt
ſequens ad aliam. ¶ Quinta regula
qñ ponitur aliqua diſiũctiua cuius

vVvna pars eſt falſa ſcita eẽ falſa:⁊ a⸗

lia pars eſt vera ſcita eẽ vera:pars
va eſt concedẽda:⁊ pars falſa negã
da.quelʒ eĩ eſt imꝑtinẽs diſiiũctiue
cuius eſt ꝑs. Sexta regła.ſi pona
tur aliqua diſiũctiua cuiusvna ꝑs ẽ
dubia ⁊ alia par̃s falſa ſcita eẽ fal⸗
ſa:ad partẽ aliã rñũdenduʒ eſt dubie
et hoc ſi pꝛio loco ꝓponat᷑.et ſi poſt

ea ꝓponit᷑ ꝑs falſa dʒ negari.⁊ ſi pꝰ

hoc iteꝝ ꝓponit᷑ pars dubia:dʒ ↄce
di:qꝛ ſequens eſt ex poſito cũ oppo⸗
ſito bñ negato:vᷣbi gratia.pono ti⸗
bi iſta m:rex ſedetvel tu curris.⁊ ſit
rei veritas ꝙ tu non curras.deinde
pꝛoponitur tibi iſta:rex ſedet:eſt du
bitanda.et ſi pꝛoponatur tibi iſta:tu

curris eſt negãda.vnde iteꝝ ſi ꝓpo⸗

natur tibi iſta:rex ſedet.eſtↄcedẽda
modo ſeqͥ tut:rex ſedetvel tu curris
ſed tu nõ curfis:igit᷑ rex ſedet.tenʒ
ↄña a diſiunctiua cum deſtructione

neguͤtn ſleut dei
(Auud cxiplun
fome N du es
Ppono tibi iſt
Gſit negada
eius oppollia
non es rome⸗
tu es aſinus.
poſſibile. erg
ges: negas ſe
ſlto bene neg
ne vel tu es
eis tues aſt
poltü eſt copo⸗

Uuun impoſſibi

Datur voſſibili
Nrtines 1 ſen
etſine
ehagnatpoß

ioſt ee
lua ſt „
gis alat
Rros iper/
euneert
ſtcire let
goneqeſt
Etcä dlctht
ctiuee inprinis
füctua noͤcn
Cisquan vnae
Ouumsrgnu
Mücnus n
ll fiſſin,
ti eruprts
fofallanegz
is dilliücdine
EGaAponn
cumswnaps:
ſa ſchaei ſ/
mänz en dope⸗
ponuletl
Pnegefltl
fs b 4
tpchoe,
nimohtn
mis deine
rſecetieſt du
g nbiiſtntu
ſten d ho/
t ereleln

— —

— ——-—-ʒ—ʒ— N D

vnius part is ad aliã. ¶ Septima re
gula.ſi ponat᷑ aliꝗ di lũctiua cuius

Alibet pars ẽ dubia ad vtrãq; rñden

dum ẽ dubie. vt ſi xonerem ibi iſtã
rex ſedet vel nullus rex ſedeet.
Juxta iſtã poſitionẽ ſit tale exem⸗

plũ m. pono tibi iſtam: tu es rome vl

tu curris.ſi admittas:pꝛopono tibi
iſtam: tu es rome.ſi cõcedas: conce⸗
dis falſum ⁊ imꝑtinens poſfito: igit᷑

male rñdes. Si negas:pꝛopono tibi

iſtã:tu curris.ſi cõcedis:cõcedis im
pertinẽs poſito: male.ſi neges:tũe
habes concedere cius opxoſitũ ſcilʒ
tu nõ curris.qua cõceſſa iteꝝ ꝓpo⸗
no tibi iſtã tu es rome. ſi concedas
z pꝛius negaſti:s male rñdes.ſi ne⸗
ges:negas ſequẽs ex poſito ⁊ oppo
ſito bene negati.ſequit᷑ enĩ:tu cur⸗
ris vel tu es rome: ſed tu nõ curris
igit᷑ tu es rome.Rñdet᷑ admittendo
poſitũ. Et cum ꝓponit᷑:tu es rome
nego. deinde cũ ꝓponit᷑ iſta:tu cur⸗
ris cõcedo.et qñ dicit᷑ eſt falſa ⁊ un
ꝑtinẽs poſito.rñdeo.licet ſit falſa ⁊
umpꝑt inens poſito:tñ ipſa eſt ꝑtinẽs
qꝛ ſequẽs ex poſito cuʒ oppoſito bñ
negati ſicut deducebatur.

¶Aliud exẽpluʒ.pono tibi iſtã tu es

rome vel tu es aſinus. ſi admittas:
ꝓpono tibi iſtã: tu es rome.videtur
ꝙ ſit negãda:quia impertinẽs.ergo
eius oppoſita eſt cõcedenda ſcilʒ tu
non es rome:deinde ꝓpono tibi iſtã
tu es aſinus.ſi cõcedas:cõcedis im⸗
poſſibile: ergo male reſpõdes.ſi ne⸗
ges: negas ſe equẽs ex poſito ⁊ oppo
ſito beue negati.ſequit᷑ eĩ:tu es ro⸗
me vel tu es aſinus:ſed tu nõ es ro

me: tu es aſinus. Soluit᷑:quis op

poſitũ eſt cõpoſitum exvns poſſ ibili
æ alia impoſſibili.quocunq; loco po

natur poſſibilis eſt cõcedenda tanq
pertinẽs ⁊ ſequens ex poſito in ↄnña

neceſſaria: ex eo ꝙ oppoſitum eius

repugnat poſito.ille enĩ nõ poſſunt

glmul ſtare in veritate ſcʒ iſta cathe
goꝛica tu non es rome.et illa diſiun
ctiua:tu es rome vel tu es aſinus.
Sequitur de poſitione depẽdente
ad quã reducitur poſitio cadens et
poſitio renaſcens. Unde poſitio de
pendens dicitur quãdo aliquid po⸗
nitur ſub conditione.vt ſi aff irma⸗
tiue reſpõdeas ad pꝛimũ tibi pꝛopo⸗
ſitũ a me te eſſe.E xinde ſit tibi pꝛo
poſitũ ⁊ nõ alit er poſit io cadẽs que
eſt ſpecies poſitionis dependentis:
quia omnis poſitio cadens eſt poſi⸗

tio dependens ⁊ non ecõtra.¶ Poſi
tio cadens eſt quando aliquod poſi

tum ceſſat eſſe poſitum alio ſuper⸗
ueniẽte.vt ſi dicatur cedat tempus
obligatiõis vł ponat᷑ oppoſitũ eius.
Et ĩ hac ſpecie ſuperfluũ eſt dicere
cedat tempus obligationis.vt ſi ſoꝛ
tes ſit niger ⁊ ponatur ipᷣm eſſe al⸗
bum donec pounatur aliquod negan
dum:ſi ponatur aliquod negandum
poſitio cadit. ¶ Poſitio renaſcens
eſt quãdo poſitio cadit et iterum re
naſcitur. exemplum patebit poſtea.
Circa iſtam poſitionem ſit regula
ꝙ poſitio depẽdens nõ debet admit
ti niſi ſub conditione ꝙ non pꝛopo⸗
nitur impoſſibile poſiro. Circa iſtaʒ
poſitionẽ dependẽteʒ ſit tale exẽpluʒ
Pono tibi ꝙ ſor̃s iuadat platonẽ ſi
plato non muadat ipᷣm ⁊ non aliter
⁊ ꝙ plato inuadat ſoꝛtem ſi ſoꝛtes
inuadat ipſum ⁊ non aliter.qua ad⸗
miſſa ꝓponit᷑ iſta:ſoꝛtes inuadit pla

tonem. ſi concedis. deinde pꝛopono
tibi iſtaz: plato inuadit ſoꝛtem.ſi ne

ges:negas ſequens ex poſito ⁊ con
ceſſo.ſequitur enĩ: ſi ſoꝛtes inuadit
platonẽ & plato inuadit ſoꝛtẽ.et hoc
eſt poſitũ.ſi auteʒ concedas ꝙ plato
inuadat ſoꝛtem:tunc ſequitur ex po

ſito ꝙ ſoꝛtes non inuadit platonem
cuius oppoſitũ tu cõceſſiſti.ſt neges

ꝙ ſoꝛtes inuadit platonẽ ꝓponitur
iite.

iſta:plato non inuadit᷑ ſoꝛtem:con⸗

cedenda eſt. quia ſequens ex poſito
et oppoſito bene negati:ſequit᷑ eniʒ
plato inuadit ſoꝛtem ſi ſoꝛtes inua

dit platonem ⁊ nõ aliter.ſed ſoꝛtes
non inuadit platonem: igitur plato

non inuadit ſoꝛtem. Deinde ꝓponi
tur iſta: ſoꝛtes inuadit platonem.ſi
concedis: Contra.pꝛius negaſti:er⸗
go male reſpõdes.ſi negaſ:neges ſe
quens ex poſito ⁊ conceſſo vt notuʒ
eſt. Rñdet᷑ ꝙ poſitio non eſt admit⸗
tenda:qꝛ implicat contradictionem
quia ad ipᷣam ſequũtur contradicto

ria:ſcʒ ꝙ ſi ſoꝛtes inuadit platoneʒ

ſoꝛtes non inuadit platonem. et ſi
ſoꝛtes non inuadit platonem ſoꝛtes
inuadit platonem.etiã poſitio impli
cat cõtradictionem ſi poneretur ſoꝛ
tem eſſe ſeruũ platonis ⁊ plato non
ſit dommus eis: ſeqtur ꝙ poſitio
implicat ↄtradictionem. ſimiliter ſi
ponatur ꝙ ſoꝛtes dabit platoni de⸗
narium ſi obuiat homini danti ſibi
denariũ:⁊ ꝙ obuiat ſoꝛti ⁊ nulli alt᷑i
tales poſitiões ñ ſunt admittẽde:qꝛ
implicãt cõtradictionem.ſ De poſi⸗
tione vero implicante ſit exemplum
ſi affirmatiue reſpõdeas ad pꝛimuʒ
tibi ꝓpoſitum a me te eſſe epiſcopũ
ſit tibi pꝛopoſitum.qua admiſſa:pꝛo
ponitur iſta:tu es epᷣs.ſi neges:ne⸗
gas verum nõ obligatus:.qꝛ non es
obligatus niſi rñdeas affirmatiue
ad pꝛimum pꝛopoſitum tibi a me.ſi
reſpõdiſti negatiue igit᷑. patet quia
te non eſſe epiſcopũ eſt veꝝ.ſi vero
concedas:tunc reſpondes affirmati
ue.tunc pꝛoponens aliquid eſt tibi
pꝛopoſitum ⁊ non eſt aliud qᷓ te eſſe
eniſcopum.et quia concedis te non
eſſe epiſcopum concedis repugnãs
poſito ̊ male reſpõdes.Re ſpõdetur
r ſecũdam regulam qpoſitio non
admittẽda niſi ſub ↄditõe ꝙ pꝛĩm
poũtũ nõ ſit ĩpoſſibile poſito.mõ ſic

—

non eſt in pꝛopoſito.qꝛ pꝛimo ꝓponi
tur te non eſſe epiſcopum qð repu⸗
gnat poſito.ſ.te eſſe epiſcopum.,.
SCedtur de poſitione cadente.Et
ſit tale exẽplum ſit ſoꝛtes niger in
veritate ⁊ ponatur tibi ſoꝛtem eſſe
album donec ꝓponatur tibi aliquod
negãdum.poſt ꝓponat᷑ tibi iſta ſor̃s
eſt niger.ſi ↄcedis adhuc nõ ꝓponit᷑
tibi aliquid negãduʒ ⁊ ſic manet po
ſitio ⁊ concedis oppoſituʒ poſiti:igi
tur ⁊c.ſi negas &̊ nõ manet poſitio.
et ſic negas veꝝ nõ obligatus:igit᷑
Rñdet᷑ ꝙ li donec poteſt teneri ĩclu⸗
ſiue vel excluſiue.ſi incluſiue tũc ca
dit poſitio anteqᷓ; ↄcludat᷑.et cũ ꝓpo
mitur vlteriꝰ negãdũ eſt.et ꝓpoſitio
debet recipi ⁊ negãdum eſt ſoꝛtẽ eẽ
nigrũ. Et cũ dr negas veꝝ nõ obli
gatus.Dicẽdũ eſt ꝙ ſum obligatꝰ ꝓ
tp̃e ꝓlationis ⁊ in tpᷣe ꝓlatiõis ſoꝛ
tes eſt niger ꝓ quo velĩ quo manʒ
poſitũ.ſi ly donec teneat᷑ excluſiue
nõ durat poſitio niſivſq; aliqdᷣ negã
dum eſt in ꝓferri ⁊ nõ dʒ recipi niſi
ſub hac ↄditione ꝙ non ꝓponit᷑ veꝝn
ĩpoſſibile poſito.qꝛ ſi ꝓponat᷑ ĩpoſſi
bile poſito:idem ẽ acſi diceret᷑ cadit
poſitũ in ꝓlatiõe huiꝰ: cuius poſitũ
in/ꝓlatiõe ⁊ eõ.qꝛ ſi poſitũ cadat ſoꝛ
tem eẽ albũ eſt ↄcedendũ:igit᷑ nõ ꝓ
ponit᷑ aliqð negãduʒ igit᷑ manet po
ſtum.ſi poſitũ manet ſoꝛtẽ eſſe nis
grũ eſt negãdũ.igit᷑ pponit᷑ aliquod
negãduʒ.igit᷑ poſitio nõ manet ⁊ ſic
poſitum manet ⁊ non manet.igitut
ſi poſitum manet non manet.
Sequitur de poſitione renaſcẽti:
Et ſit tale exempluʒ.ſit te negatiue
reſpõdere tibi ꝓpoſitũ qdiu eſt ven
⁊ cito eſt falſuʒ cadat.⁊ cũ eſt veꝝ
ſit tibi ꝓpoſitũ ⁊ ꝓponat᷑ iſta: tu ne
gatiue rñdes.ſi cõcedis te negatiue
rñdere eſt falſum ⁊ ſic nõ eſt poſituʒ
ſi cõcedis:ↄcedis falſum nõ obliga⸗
tus.ſi neges te negatiue rñdere eſt

„

beſt verüb
n icha
bit verũ quo
ſt veri tiña
yerũ bnoeſty
GSeul deal
ſdepoſtid
gato gun dso
onis tenet nen
depoſttioſſchlt
polttio ſimple
plex cathegoꝛ
deponik ppor
diuidi ſicut d
ſſtã ſpiʒ ſito⸗
in tepoꝛe obli⸗
yt ſi hec ꝓpe
obligotionis
legra ois poſt
ctone depof
dpout het tu
eius zaictons e
ſegulg eſt aßi
igetionis
gitenegmniͤͦ⸗
ponegilgni

miihoſt
eret cdit
lus poſite
6ſ
g
t manerdo
orte eſe i⸗
Gnit aidod
z maner t ſe
unet igitvr
maner,
ſe fenaſet
ttenegane
lveſ ver
cieſt ven
iſta: tu e
tenegatine
zepolltu;
no obige
etiere e

verũ.igit᷑ poſitũ negas in tpᷣe põnis
Dicendũ ꝙ negãdum ẽ te negatiue
rãdere. Et qñ dicitur negas te ne/
gatiue rñdere: ⁊ negatiue rñdere eſt
tibi poſitũ. negat᷑: qꝛ cum tu negas
illud in tp̃e ꝓlattonis et pꝛo tẽpoꝛe

pꝓlationis nõ eſt poſitũ.⁊ ſic non ne

gas poſitũ in tp̃e põnis. ¶ Aliud exẽ
plum.ſit a aliqð enũciabile ↄtingẽs
et ſit b tm̃ a eſſe poſitum qdiu b eſt
veruʒ ſit b poſitũ ⁊ qñ eſt flĩ cadat
et cum iterũ eſt verum ſit poſitum.
Queritur vtrũ b ſit verũvel falſum
ſi verũ igitur eſt poſitũ.igit᷑ falſum

eſt tĩ a eſſe poſitũ.et hoc eſt b. igit
b eſt falſũ.ſi b eſt flin b nõ eſt poſitũ

et a eſt poſitũ ⁊ nõ aliud igitur tĩ a
eſt poſitũ.igitur tm̃ a eſſe poſitũ eſt
verũ et hoc eſt b igit᷑ b eſt verũ.igit᷑
ſi b eſt verũ b eſt falſum. Soluit᷑ po
ſitio nõ eſt admittẽda: qꝛ ponitur q;
b ſit verũ quod eſt ĩpoſſibile: qꝛ ſi b
eſt veruʒ tim̃ a eſt poſitũ. et ſi hoc eſt
verũ b nõ eſt poſitũ igitur ⁊c.
equit᷑ de alia ſpẽ obligationis qᷓ
eſt depoſitio. Uñ depoſitio eſt obli⸗

gatio qua qs obligatꝰ in tpᷣe obliga

tionis tenet᷑ negatiue rñdere ad de⸗
poſitũ.Exẽ̃pla patebũt. Et duplex ẽ

depoſitiolſcʒ ſimplex ⁊ cõpoſita. De

poſitio ſimplex eſt qua deponit᷑ ſim

plex cathegoꝛica. Cõpoſita eſt qua
deponit᷑ ypothetica. Et põt vlterius

diuidi ſicut diuidebat᷑ poſitio Juxta
iſtã ſpẽʒ ſit pᷣma regula.oẽ depoſitũ

in tẽpoꝛe obligationis eſt negãdum.

vt ſi hec ꝓponat᷑ tu es rome in tpᷣe
obligationis eſt negãda. ¶ Secũda

regła. oĩs poſitio ꝓpoſito repugnãs

vdictoꝛie depoſito eſt ↄcedenda.vt ſi
deponat hec tu ſtas.poſtea ꝓponat᷑
eius ↄdictoꝛia eſt ↄcedẽda. Tertia

regula eſt añs ad depoſitũ in tẽpoꝛe
obligationis eſt negãduʒ: qꝛ negato
ↄñte negandũ eſt añs.quia igitur in
pone obligationis negandũ eſt depo

ſitũ: ideo negandũ eſt aᷣs depoſiti.
Quarta regula ſequens foꝛma ex
depoſito ẽ negandũ: vt ſi ponat᷑ iſta
tu curris qua admiſſa ponat᷑ iſta tu
moueris hec eſt neganda. ¶ Quinta
regula in oĩ depõne rñdendũ eſt pꝛo
oĩ ſicut ſi ↄdictoꝛiũ vᷣpoſiti explicue
poneret᷑.nam cũ aliquid deponit᷑ ei⸗
contradictoꝛiũ ponit᷑ ¶ Sexta regla
In hac ſpecie obligationis rñdendũ
eſt ad impertinẽtia ſᷣm eoꝝ qualita⸗
tes. Juxta iſtam ſpeciẽ ponitur tale
exẽpium. depono tibi iſtã homo non
eſt rõnalis. Deinde ꝓponit᷑ tibi iſta
quilibet hõ eſt rationalis: cõcedẽda
eſt:qꝛ oppoſitũ depoſiti.deinde iſta

tu es rationalis: negãda eſt qꝛ falſa

et ĩpertinẽs. deinde iſta tu es homo
ſi neges negas verũ.ſi cõcedis dein
de pꝛoponitur tibi iſta tu es rõnalis
ſi cõcedis contra pꝛius negaſti.ſi ne
ges negas ſequẽs ex oppoſito depo
ſiti et cõceſſo.ſequit᷑ enĩ quilibet hõ
eſt rõnalis tu es hõ ergo tu es ratio
nalis D ſoluit᷑ admittẽdo depoſitum
Et qñ pꝛoponit᷑ quilibet hõ eſt ratio
nalis ↄcedendũ eſt qꝛ oppoſitũ depo
fiti.Deinde cum pꝛoponit᷑ iſta tu es
rõnalis negãda eſt. deinde cũ pꝛopo
nitur iſta tu cs hõ:neganda eſt tanqᷓ
repugnãs qꝛ eius ↄchctoꝛiũ eſt for̃a
liter ſequẽs.ſequit᷑ enĩ quilibet hõ
eſt rõnalis tu nõ es rõnalis ̊ tu nõ
es hõ:nec eſt ĩconueniẽs aliqñ ſe ne
gare eſſe hoĩem.ſ Notandũ eſt ꝗ ſi
ĩ mediate poſt iſtã quilʒ hõ eſt rõalis
fuiſſet ꝓpoſita hec: tu es hõ fuiſſet
edẽda tanẽꝙ vera et ĩpertinẽs.de
inde iſta tu es rõnalis futſſet ↄcedẽ
da tanq ſequens. ¶ Scðm exẽplum

deponat mſa : alique pꝛopones ſunt

ſiles et voco ſiłes in veritate ⁊ falſi
tate.deinde ꝓponat᷑ deus eſt et hõ ẽ
aſinus ſunt ꝓpõnes.ſi neges negas
verũ et ĩpertinẽs: ſi ↄcedis ꝓponat᷑
iſta deus eſt et homo eſt anu ſunt
P d

ſi kes. Si cocedis.ↄcedis ipertinens
ſt neges:negas ſequens ex oppoſito
deponẽti et cõceſſo. Sequit᷑ enĩ oẽs
pꝛopõnes ſunt ſiłes deus eſt ⁊ hõ eſt
aſinꝰ ſunt pꝛopõnes.igit᷑ deus eſt et
ho eſt aſinꝰ funt ſibłes. Rñdet᷑ admit
tendo depoſitionẽ ⁊ depoſitũ ↄcedẽ⸗
do iſtã ſtati poſt depoſitũ ꝓpoſitã.ſ.
deꝰ eſt ⁊ hõ eſt aſinꝰ ſunt pꝛopõnes
Et vlteriꝰ cũ dr iſta tani ſequẽs ex
oppoſito depoſiti et bene ↄceſſo deꝰ
eſt ⁊ hõ eſt aſinꝰ ſunt ſilłes. et cũ xr
ꝙ ſit ĩpertinens depoſito cõced itur:

eſt tamẽ pertinẽs poſito et bene con

ceſſo.¶ Aliud exemplũ. deponat iſta
aliquid eſt tibi poſitũ.argue ⁊ ſolue
ſicut arguiſti ⁊ ſoluiſti de iſta nichil
eſt tibi poſitũ in alia ſpecie obliga⸗
tionis que eſt poſitio et cõfoꝛmiter
ſi deponatur ypothetice q̃ eſt depo⸗
ſitio depoſita. arguas ⁊ ſoluas ac ſi
ponerentur earũ ↄdictoꝛie.et de hoc
viſum eſt in alia ſpecie obligationis
ſcʒ in poſitione.¶ Aliud exẽplum et
cum hoc exẽplo de mixtione põnis ⁊
depõnis. et depono tibi iſtã aliquis
hõ non currit.⁊ pono tibi iſtaʒ nullũ
aĩal currit ⁊ ꝙ ſuſtineas tam poſitũ
ᷣ depoſitũ. Si admit᷑tas pꝛoponat᷑
iſta aliquis homo nõ curr̃it᷑ hoc eſt
depolltũ igitur negandũ.deinde pꝛo
ponat᷑ iſta aliquod aĩal currit hoc ẽ

oppoſſtũ poſiti igitur negandũ.de⸗

inde iſta cuilibet hõ currit hec eſt ſe
quens igitur ↄcedẽda.pꝛoponat᷑ iſta
aliquis hõ currit ↄcedenda eſt quia
ſequẽs. deinde iſta aliquod aĩal cur
rit. Si neges: ↄtra ſequit᷑ ex ↄceſſo
igit᷑ ↄcedenda.ſequit᷑ enĩ aliquis hõ
cufrit igit᷑ aliquod at al cuꝛrit.ſi con
cedatur ↄcedit᷑ oppoſitũ poſiti igit᷑
dicitur non admittẽdo obligationẽ.
Pꝛo quo notandũ eſt ꝙ qñ fit obli⸗
gatio ex duabus ſpeciebꝰ obligatõis
quaꝝ vna repugnat alteri ſemꝑ vbi
cunq; ilt obligatio eſt negãda ſic eſt

3

in ꝓpoſito. Sequit᷑ de alia ſpeei?
obligationis qꝗᷓ eſt petitio
Sequit᷑ de petitione que eſt ona

pecies obligationis obligãs aliquz

ud actũ circa obligatũ exercẽduz ex⸗
pꝛeſſum in enũciabiliter. verbi gr̃a.
peto te cõcedere te eſſe rationalem.
Et differt a põne: qꝛ poſitio obligat
ad ſuſtinẽdum: petitio vero ad ali⸗
quẽ actũrcirca obligatũ exercẽdum.
Petitionũ quedã dicitur abſoluta?
vt peto te cõcedere te eſſe rationalẽ
Alia eſt reſpectiua: vt peto te conce
dere pꝛimũ ꝓpoſitũ a me. Circa iſtã

ſpeciẽ obligationis ꝓ regula teneat᷑

ꝙ ĩ poſſibile nõ eſt ↄcedendũ niſi fiat
petitio ꝙ ĩpoſſibile cõcedat᷑ et facta
petitione vt impoſſibile ↄcedatur.ſi
fiat cõceſſio petionis nõ eſt incõue⸗
niens cõcedere ĩpoſſibile. Juxta iſtã
ſpeciẽ obligationis ſit pᷣmo tale exẽ
plum.peto te ↄcedere hoĩem eſſe aſi
num. ſi admittas deinde ꝓpono tibi
iſtã homo ęſt aſinꝰ.ſi cõcedas ↄcedis
ĩpoſſibile &̊ male.ſi negas contra ne
gas petitũ qð fuit te ↄcedere hoĩeʒ
eſſe aſinũ ⁊ admiſiſti ⁊ nõ feciſti igr
male.ſoluit᷑ admiſſa petitione nð eſt
incõueniẽs ↄcedere ipoſſibile facta
petitione vt ĩpoſſibile concedatur.
Aiiud exẽpluʒ.peto te ↄcederevnũ
ſolũ,deinde ꝓpono tibi iſtã deus eſt
concedẽda eſt.deinde ꝓpono tibi iſtã
aliqd eſt.ſi neges:negas ſequẽs igr
male rñjdes.ſeqᷣtur enĩ deus eſt g ali
quid eſt.ſi ↄcedas contra petitũ fuit
a te cõcedere vnũ ſolũ et conceſſiſti
plura & male reſpõdiſti. Soluitur q
iſta nõ debet cõcedi cũ ꝓponat᷑ alidd
eſt ꝓpter ↄceſſionẽ huiꝰ veus eſt nec
dʒ negari nec dʒ ad eã reſpõderi niſi
per excuſationẽ.¶ Aliud exemplum
peto te nõ rñdere ad pꝛimũ ꝓponen
dum a me.deinde ꝓpono tibi iſtam.
deus eſt. ſi cõcedis vel negas vel du
bites facis ↄ petitionẽ igitut male.

ſedere.tñ
dum regẽ
biüs male
tibi ſtã re
cedis dubii
mie kides
Ntdendüfe
mñnoes ob
Nſegere.
Pweson

eſe rarion ⸗⸗
nran⸗
ne Crer ſi
ſegllitenett
Gendänmaf
naliain
hle elltii
hoe inuͦe
bie znaſt
ktönotilegt
elplem eſte
ge gonotf
cöeellgAde
Higaltrye
kelere poe,
nofeellligf
tofenbi
Kiue ſaetn
ceedatur⸗
te Nedefertii
ſlbliſi densc
epponotſbſil
regisſegei
ninuncti
onripelfu
lienaſtn
igotuiurg
is tai
ie
feſpogerinii
ud eremgun
Gimuͤ pponen
Onotibliſtant⸗
lnrgn n
e Geet m/

wrar

=

—

nõ ſdes: eontra hee eſt nccia de⸗
eſt igiẽ dʒ cõcediir ſdetur ꝙ admiſſa
petitione ad iſtã deus eſt non debes
rñdere.videtur tñ ꝙ iſta petitio non
ſit logicalis ſed magis vulgariset
q̃libet talis petitio vt peto te tacere
peto te ñ rñdereſ Aliud exẽplũ.peto
te cõcedere hoĩem eſſe aſinũ.deinde
ꝓpono tibi iſtãetu ↄcedis hoĩem eſſe
