rat et non ambo.et hoc arguũt alie
duc rationes vltime.

Sophilma. xlii.

Eſt iſtð.Tãtũ ſoꝛtes videt ſe.poſito
caſu ꝙ quilibet hõ videat ſe ⁊ nullũ
alium.¶ Pꝛobatur ſophiſma. Hoc
relatiuu ſe quod ẽ relatiuũ idẽtita⸗
tis refertur ad hũc terminuʒ ſoꝛtes
cum dicitur tantũ ſoꝛtes videt ſe &̊
idem eſt dicere tantũ ſoꝛtes videt ſe
et tantũ ſoꝛtes videt ſoꝛtem.ſed hec
eſt vera.tantuʒ ſoꝛtes videt ſoꝛtẽ.
caſum.quia ſoꝛtes videt ſoꝛtẽ ⁊ nul
lus alius a ſoꝛte videt ſoꝛtem:&̊ eti⸗
am hec eſt vera. tantũ ſoꝛtes videt
ſoꝛtem.ſſ Impꝛobatur ſophiſma.ali
us a ſoꝛte videt ſe.ergo non tantuʒ
ſoꝛtes videt ſe.ↄña tenet. añs ꝓbat
ex caſu. Ad ſophiſma rñdet᷑ ꝙ ip⸗
ſum ẽ verũ ſicut pꝛobat pꝛima ratio
Ad impꝛobationẽ negat᷑ ↄna.eco
ly ſe in añte et ↄñte non refert ideʒ
quod tamen opoꝛteret ſi deberet va
lere ↄña.bene tamen ſequitur.alius
a ſoꝛte videt ſoꝛtem:ergo non tantũ
ſoꝛtes videt ſe. id eſt ſoꝛtes videt ſe

et nullus alius a ſoꝛte videt ſoꝛtem

Sed alius poteſt poni caſus icilicet
ꝙ ſoꝛtes videat ſe et cum hoc muiti
alu hoĩes videant ſoꝛtem et nõ vide
ant ſe:in iſto caſu ſophiſma elſſʒ fal
ſum.ſcilicʒ.tantũ ſoꝛtes videt ſe. ſi⸗
cut hec.tantũ ſoꝛtes videt ſoꝛtẽ: Et
ſi arguatur.ſoꝛtes videt ſe et nuliꝰ
alius a ſoꝛte videt ſe:q̊ tĩ ſoꝛtes vi
det ſe.negatur ↄña eo ꝙ li ſe nõ idẽ
refert in aſite ⁊ ↄſequẽte.ſed uła cõ
ſequentia bene valeret.ſoꝛtes videt
ſe et nullus alius a ſoꝛte videt ſoꝛtẽ
ergo tantũ ſoꝛtes videt ſe. ſed tunc

altera exponentiũ eſſet falſa illo ca⸗
ſu poſito. , ,
Sophilſma.xliii.
Tantũ verũ opponitur flaſo.ſ¶ Pꝛo
batur.verũ opponit᷑ falſe et nihil a⸗
liud a vero opponit ſalſo g̊ ⁊c.ꝗ¶ Im
pꝛobatur ſophiſma. Tantũ verũ op
ponitur falſo:ergo tm̃ verũ ⁊ falſũ
ſuntoppoſita.ↄña tenet q: onum ⁊

2

malum ſunt oppoſſta.ſimiliter cali/
dũ et frigidũ ⁊ humidũ et ſiccum.
¶ Ad ſi ophifma rñdetur ꝙ im ẽ fal
ſum. Et quãdo dicitverũ opponitur
falſo.cõceditur.et nichil aliud a ve 5
ro opponit᷑ falſo.hoc negat᷑:qͥa nõ ſo
lum verũ opponitur falſo:ſed etiam
faſſũ opponit᷑ falſo.eo ꝙ nichil ꝓhi⸗
bet duo contraria ſimul eẽ falſa. ſiẽ
iſta omnis homo currit. nullus ho
mo currit. .
Sophilma. xliiii
Tantum calidũ cõtrariatur frigido
Pꝛobatur ſophiſma. Calidũ con⸗
trariatur frigido nihil aliuda cali
do ↄtrariatur frigido. ꝛc. ¶ Impꝛo
batur ſophiſma. Tantũ calid ũ ↄtra
riatur frigido: ergo tantũ calidũ et
frigidũ ſunt contraria. ↄñs ẽ falſum
qꝛ etiam humidũ et ſiccum ſunt con
traria.¶ Ad ſophiſma rñdet᷑ ꝙ ipᷣm
eſt verũ.et qñ dicit᷑ tantũ calidũ cõ⸗
trariatur frigido:ergo æc.negat᷑ cõ
ſequẽtia.ex eo ꝙ in pꝛima fit exclu⸗
ſio circa incõplexũ ⁊ ĩ ſecũda circa
complexũ. In pꝛima ly tantũ exclu⸗
dit ſolum circa ly calidũ ſed in ſcða
excluditcirca hoc cõplexũ caliduʒ et
frigidum: ſicut ⁊ in iſta.tantum cali
dum et frigidũ ↄtrariantur. et ideo
multũ differt dicere: tantũ calidũ cõ
trariatur frigido. et dicere tantũ ca
lidum et frigidum ſunt contrarias
vel tantũ calidũ ⁊ huĩdũ ↄtrariant᷑.

Sophilma xlv.
Soꝛtes tantum eſt aſinus. ¶ Pꝛo⸗
batur. Etus contradictoꝛiũ eſt falſũ
ergo ipᷣm eſt verum. ↄña tenet. aute
cedens ꝓbatur.nã eius cõtradictoꝛi
um eſt:ſoꝛtes tantum nõ eſt aſinus.
et illa eſt falſa ex eo ꝙ de alio a ſoꝛ⸗
te verum eſt dicere ꝙ ſit aſinus.
¶ Impꝛobar ſophiſma. nã ſeqᷣt᷑ ſor̃s
tantũ ẽ aſinꝰ.ergo ſoꝛtes eſt aſinus
A ſophiſma rñdetur ꝙ ipſum ẽ fal
um. Ad impꝛobationẽ dicitur & il⸗

la non eſt eius cõttradictoꝛia.ſʒ iſta
ſoꝛtes non tantũ eſt aſinus 3 3
non ſoꝛtes tantũ eſt aſinus ita ꝙ o⸗
poꝛteret negationẽ cadere ſupꝛa die
tionẽ excluſiuaʒ. modo quelibet iſta
rum elt vera.

Sophilma ..xlvi.
Eſtiſtud. Non tantum c imera cur
rit. ¶ Pꝛobaĩ ſophuma. PHec ẽ falſa
tantũ chimera currit: ergo hec ẽ ve
ra.non tantum chimcra currit. ↄña
tenet quia contradicũt. Auitecedens
patet ex eo ꝙ pꝛeiaceus eſt falſa. ſci
licet chimera currit.ſ Impꝛobat᷑ ſo
phiſma. Nam ſequit᷑ non tantuʒ chi
mera currit. &D aliud a chimera cur⸗
rit. ↄũs eſt faſum:quia nihil eſt ali
ud a chimera. ↄña videtur tenere a
ſimili.quia bene ſequitur non tan⸗
tum deus itelligit: ergo aliud a deo

intelligit.¶ Ad ſophiſma reſpondet᷑ 9

ꝙ ipſuin elt verũ. Ad impꝛobationẽ
quando dicitur non tantum chime⸗
ra currit: ergo aliud a chimera cur
rit.negatur ↄña.ex eo ꝙ antecedẽs
eſt negatiuũ et conſequens affirma
tiuũ antecedens nichil ponit:et con
ſequens aliquid ponit: modo ex ne⸗
gatiua non ſequi affirmatiua. nec
arguendo a negatiua ad affirmati⸗
uam valet ↄna.etiam pꝛopter eandẽ
rationẽ hec ↄña non valet.non tan⸗
tum deus itelligit: ergo aliud a deo
intelligit.et hoc patet ex al io.qꝛ iſta
non tantum deus ĩitelligit valʒ vnaã
diſiunctiuam cuius iſta aliud a deo
intelligit eſt altera pars: ſed a diſiũ
ctiua ad alterã partem non valet cõᷣ
ſequẽtia.Aſſumptum declarat᷑.nam
ilta tantum deus ĩrelligit valet vnã
copulatiuã: ergo iſta non tantũ de?

intelligit que eſt eius cõiradictoꝛis in

valet diſiuncetiuã ſcilʒ iſtã nullꝰ de

intelligit vel aliud a deo ĩtelligit à
eſt compoſita ex cathegoꝛicis cõtra nc

dicentibus cathegoꝛicis copulatiue

M ſoꝛtes ſe 1l
8 ſ n unſyn

biecl ſori dere tñ omni
Innon ueme ſe goſto aſ g
mANndardderd) Ant hoits
Grsſees ed es
nrſe e t olidle onturch
ſorles ylcen im nnes hoin
cenũ et poſſiblle. Nocaup
Moꝛatio ois homo nõ mden
mtrur ci ſis tribus ſimu
ſoplo non vidis ſe fobertu
uſe, ccero non nuens ſe
hioio hoͤ no viccs ſe õ
liuodiſcurat, 1cleero diſ
Afoertus diſputat, Gumilt

nchimeracn .
nencunt düurefnen au,
r as fliumtgnartinin
dadinenn 1ia denteet
Ami,. guu dene ſegunur ntn
tum deus itellgn:ergo dunsade
mntellgt, 0(4 olmntetvat
Opſuucl rri, vhttn
Ouunohovivr wu uitumnchint
anmt: epoaudachimer ar
i negatur ,d ered ganttcedi
el negetiu et conlequens affrm
tud anterecens negilponlen
NOn Eanäefunndtn
E afrman
Argnendo Argurn

equtualentis huic:tantum deus in⸗
teiugit: et cetera. 27
Sophilma xlvii.
GSoꝛtes ſcit tantũ tres hoĩes curre
re. poſito caſu ꝙ ſex hoĩes currant
et ꝙ de tribꝰ ſoꝛtes ſciat ꝙ currãt.
et nõ de altis.ſ LZunc ꝓbat᷑ ſophiſ⸗
ma. Soꝛtes ſcit tres hoĩes currere
ſoꝛtes ſcit non plures qꝙ; trres cur
rere:ergo ſoꝛtes ſcit tiñ tres hoĩes
currere. Ita ↄna tenʒ ꝓut dictio ex
cdluſiua ſᷣm vſuʒ impꝛopꝛ:iũ excludit
maioꝛem multitudinẽ. ¶ Impꝛobat᷑
ſophiſma. Nullũ falſuʒ icit᷑ a ſoꝛte:
ſed tin tres hoĩes currere ẽ falſum
g̊ ꝙ ti tres hvĩes currãt nõ ſcitur
a ſoꝛte.⁊ per ↄñs hec eſt fła ſi foꝛme
tur.ſoꝛtes ſcit tiñ tres hoĩes curre
re. Reſpõdet᷑ ꝙ ly tin põt referri ad
hoc verbũ ſcit.vel poteſt referri ad
illud quod ſequit᷑. Si pꝛimo modo
ſophiſma ẽ verũ.ſicut ꝓbat pᷣma rõ
Si ſcðo mõ ſophiſma ẽ falſuʒ.ſicut
pꝛobat ſcᷣa ratio.⁊c.

Sophilma.xl viii.
Polſibile eſt ſoꝛtẽ videre tiñ̃ omnẽ
hoĩem non videntẽ ſe.poſito caſu ꝙ
cicero ⁊ plato et robertꝰ ſint hoĩes
nõ vidẽtes ſe et ꝙ oẽs alii ab eis vi
deant ſc.hoc eſt poſſibłe.ponitur cũ
hoc ꝙ ſoꝛtes videat tin tres hoies
eũ hoc etiã eſt poſſibile. Iſto caſu po
ſito hec oꝛatio oĩs homo nõ videns
ſe ↄuertitur cũ iſtis tribus ſimul

ſumptis.pło non vidẽs ſe.robertus

non vidẽs ſe. cicero non videns ſe.
qꝛ ſequit᷑ oĩis hõ nõ vidẽs ſe diſpu⸗
tat:ergo plato diſputat.⁊ cicero diſ
putat:et robertus diſputat. Similt
ter ſequitur e cõuer ſo. Tũc arguit᷑
ſic. Poſſibile ẽ ꝙ ſoꝛtes videat tan
tũ płonem ⁊ ciceronẽ ⁊ robertũ:er⸗
go poſſibile ẽ ꝙ ſoꝛtesvideat tin om
nem hoĩeʒ nõ videntẽ ſe:ↄña tenʒ ex
eo ꝙ illa cõuertũtur ſicut dictũ eſt:
antecedẽs notum elt de ſe:¶ Impꝛo

batur̃ ſophiſma: Si poſſibile eẽt q
ſoꝛtes videret tiñ oẽm hoĩem nõ vi
dentẽ ſe ponat᷑ in eẽ.quo facto que⸗
ro an ſoꝛtes videt ſe. Si dicat᷑ ꝙ vi
det ſe tunc ſic.ſoꝛtes videt ſe g̊ ſoꝛ⸗
tes videt aliud ab hoĩbus nõ viden⸗
tibnus ſe ex eo ꝙ ſoꝛtes nõ eſt de nuẽ
ro hoĩm nõ videntiũ ſe ſicut patʒ ex
caſu.Et vlteriꝰ ſequit᷑ ꝙ ſoꝛtes nõ
videt tm̃ oẽm hoĩem nõ videntẽ ſe⸗
Si dicatẽ᷑ ꝙ ſoꝛtes nõ videt ſe.tunc
ſic:ſoꝛtes videt tiñ oẽ̃m hoĩem non
videntẽ ſe & ſoꝛtes videt oẽm hoĩeʒ
non videntẽ ſe. ↄña tenʒ ab excluſi⸗
ua ad ſuã pꝛeiacentẽ. Lũc vltra.ſoꝛ
tes videt oẽm hoĩem nõ videntẽ ſe
ergo ↄuerſionẽ vidẽs ocẽm hoĩem
non videntẽ ſe eit ſoꝛtes. Tũc argf
ſic.videns oẽm hoĩem nõ videntẽ ſe
eſt ſoꝛtes:ſʒ ſoꝛtes eſt nõ dẽs ſe ſi
cut tu dicis:g ſoꝛtes videt ſeipᷣm cu
ius oppoſituʒ dixiſti. Ad ſophiſma
rñdetur ꝙ ipᷣm eſt falſũ et implicãs
cõtradictionẽ ſicut dictum eſt.Ad
rationẽ ꝓbantem ſophiſma dicitur
ꝙ caſus eſt impoſſibilis.licʒ eĩ qiibʒ
pars ſeoꝛſuʒ ſit poſſibilis vna tamẽ
alteri nõ eſt cõpoſſibilis. da ad pᷣmã
partẽ caſus qñ ponit᷑ ꝙ pło.cicero⁊
robertus ſint hoĩes nõ videntes ſe.
et ꝙ oẽs aliiab eis videantſe:ſequi
tur ꝙ ſoꝛtes ſit vidẽs ſe poſtq ſor̃s
nõ ẽ de nũero illoꝝ triũ.¶ Ad ſcðᷣaʒ
partẽ caſus qñ ponit᷑ ꝙ ſor̃s videat
tin illos tres: ſequit᷑ ꝙ ſor̃s nõ vidʒ
ſe.⁊ iõ totalẽ caſuʒ ſeqũtur ↄtradic
toꝛia.ſ. ꝙ ſors videt ſe ⁊ ꝙ ſor̃s nõ
videt ſe.⁊ iõ totałl caſus nõ ẽ admit
tẽdus.licʒ bene quelibʒ pars caſus
ſeorſum ſit admittenda.

Sophilſma. xlix.
Tãtũ pꝑf̃ ẽ ̊ ñ tm̃ pꝑ ẽ.¶ Pꝛobat ſo
pᷣhiſma.tm̃ pr̃ ẽ & pr ẽ tʒ ↄa ab ex⸗
cluſiua ad ſuã pᷣiacentẽ ⁊ vltra xr̃ ẽ:
g̊ filiꝰ ẽ ⁊ vltra filiꝰ ẽ &̊ aliud a pꝛẽ ẽ

ergo ſi tĩ pater ẽ nõ tantũ pr̃ ẽ ⁊c.

Impꝛobatur ſophiſma.quiaẽ vna
ↄhñᷣa cuius oppoſitũ ↄñtis nõ repuꝰ⸗
gnat añti:ergo ſophiſma ẽ falſum.
ↄnña tenet ex eo ꝙ ad bonã ↄnñam re
quiritur ꝙ oppoſitum ↄñtis repug⸗
nat antecedẽti.añs ꝓbatur nã oppo
ſitum ↄñtis eſt tm pater eſt. mõ ulla
non repugnat antecedẽti ſed ẽ ipſuʒ
met antecedẽs vel ſaltem ſibi oĩno
ſimile.Ad ſophiſma reſpõdetur ꝙ
ipſum eit verũ. et qñ dicit᷑ oppoſitũ
ↄſequentis non infert oppoſitũ an⸗
tecedẽtis. Dico ꝙ ĩmo.⁊ qñ dicit᷑ op
poſitũ ↄñtis eſt ipᷣm añs.cõceditur.
ſed idẽ non infert oppoſitũ ſuiipſiꝰ.
hoc negatur qꝛ ꝓpõ implicãs ↄtra⸗
dictionẽ bene infert ſuuꝑſiꝰ oppoſi
tum ex eo ꝙ impoſſibile infert qoᷣli
bet. ergo oppoſitũ ſuupſius.mõ di⸗
co ꝙ ilta eſt impoſſibłis tantũ pater
eſt ſaltẽ ĩpoſſibilis g̃a materie hoc
eſt terminoꝛũ in ipᷣa poſitoꝛũ vna cũ
iſta dictione excluſiua timj. Pꝛo cu⸗
ius maioꝛi declaratione ponunt᷑ ali
que ↄc uſiones ante quaʒ pꝛ emittã
gliquas diſtinctiones. Pꝛima eſt ꝙ
aliqu a ꝓpõ dicit᷑ impoſſibłis gratia
foꝛme ꝓpõis:⁊ aliqua dicit᷑ impoſſi
buis gra materie hoc ẽ gratia ter/
minoꝛũ ſic vel ſic impoſitoꝛũ ad ſig⸗
nificandũ. Illa dicitur impoſſibilis
de foꝛma que ſic ſe habet ꝙ oĩs pꝛo
poſitio ↄſimilis foꝛme eſt impoſſibi
lis et ĩtelligo ꝑ foꝛmã ꝓpõis ꝓpoſi
tionem eẽ cathegoꝛicã vel ypotheti
cam:ſimiliter eẽ negatiuã vel affir⸗
matiuã.ſimiliter eẽ vłem vel ꝑticu⸗
larem vel indefinitavł ſingularẽ̃.Et
ideo datis duabus ꝓpõibns q̃ᷓ ambe
ſunt cathegoꝛice indefinite affirma⸗
tiue ille dicunt᷑ eẽ ↄſimilis foꝛme li⸗
cet bene poſſint eſſe diſſimilis mate
ri .quia foꝛte vna ẽ in materia na⸗
turali alia in materia contiĩgenti. ſi
cut eſſent iſte due homo eſt aĩal.ho
mo currit ſi autẽ eſſent due ꝓpões

que non eſſent eiuſdem ititat is vł
eiuſdem qualitatis eſſent tamẽ am
be cathegoꝛice vel ecõuer ſo ulle eſ⸗
ſent diſſimilis foꝛme ſicut eẽnt iſte
due oĩs hõ currit aliquis homo cur
rit.vel iſte due oĩs homo currit oĩs
homo non currit. Ila autẽ ꝓpõ di⸗
citur inpoſſibilis gra materie q̃ ſic
ſe habʒ ꝙ non omis ꝓppoſitio ſibi ſi
milis m foꝛma eſt impoſſibilis.xẽ
plum de ĩpoſſibiii gratia foꝛme. ſoꝛ
tes eſt et ſoꝛtes non eſt. a eſt ⁊ nul⸗
lũ a cẽ.Et vltra quelibet copulatiua
compoſita ex partibus adinuicẽ con
tradicẽtibus. Exemplũ ſcðᷣi ſicut i⸗
ſta.deus nõ eſt deus.iſta enĩ non eſſi
impoſſibilis gratia foꝛme.qꝛ iſta ho
mo nõ ẽ chymera ↄſimilis foꝛme nõ
eſt uimpoſſibilis.tamẽ qꝛ ſic impoſſi⸗
bile eſt eſſe ſicut iſta ꝓpõ ſigniſicat
deus non ẽ deus ipᷣa dicit᷑ impoſſibi
lis.et dicit᷑ impoſſibilis gr̃a materie

Et ſicut dictũ ẽ de duplici ꝓpoſitio

ne ĩpoſſibili.ſ.gratia materie ⁊ gra
tia foꝛme:ita diſtingui põt de dupli
ci ꝓpõe neceſſaꝛia.qꝛ quedã ẽ neceſ
ſaria gr̃a foꝛme ⁊ quedã neceſſaria
gratia materie.Diſtinctiões hoꝛum
membꝛoꝛũ pñt patere ex pꝛedictis.
Alia diſtinctio eſt ꝙ duplicia ſunt
relatiua qꝛ quedã ſunt ad que ſeqũ⸗
tur ſua coꝛrelatiua mediãte hoc v⸗
bo eſt qð eſt verbũ pñtis tempoꝛis.
ſicut ſunt iſta dñs et ſeruus.pater ⁊
filius: Nã ſequit᷑ dñs ẽ:ergo ſeruꝰ⸗
eſt. pater eſt:& finus eſt.⁊ ecõuer ſo⸗
¶ Alia ſunt relatiua ad que nõ ſeqũ
tur eoꝝ coꝛrelatiua mediãte verbo
de pñtieſed bene mediante hoc ver⸗
bo põt vel mediãte verbo de pꝛeteri
to vel de ſuturo.ſicut ſunt ilta ſcia
et ſcibile.pꝛius et poſterius. nã non
ſequitur ſcibile eſt. ergo eiꝰ ſcĩa eſt
licet bene ſequat᷑ ſcibile ẽ᷑:ergo ſcĩa
eius põt eẽ. Similiter nõ ſequitur
pꝛius ẽ: g̊ poſteriꝰ eſt. ſed bñ ſedtur

iſtuetimediate amete ſar⸗

ani an eber odilnd falſ

ſaunſeutk

imeciate ante hoc ſol⸗

ato urtebn imecate ante
eſores durtedn ad erduſlu⸗
3Onam preaednd d⸗

Hophilmalvi.
plus ſotes d albus vel nigtt.
Hſolus ſoꝛtes ſt albus erm
labeo ſint nigr⸗.¶ Pꝛobut. ſo
wialbus ſolus ſortes ?i
liher oña tenet a parte diſtun
nis twtan diſluncrius cnins e

laſotte

ufsarer x caſn. (Inprobe

ſalbürel nigru:erg

laſctes eſtalba vel mger

inntefs yha; ꝛplatoqe

dlechelle lonr in
deus none deus ſcketit
ig e dal mpol biiogiunnn
Et ſur ntiẽ ennnne qnſt
r jvſiil rmi numetg
ofme:tr oſingulpot de dun
poe neccſ ini qr guedi ? neat
ſarun gfa fome quedi neceſſart
gratun materie, Diltmendes houn
mendrori din vneret redians
(AudMnen ſq dhcnſe
ſcnmn gn gaecs ſunt urſii
ur ſus omeſatinn netiir a
doel b eſ ti gjts inhii⸗
u ſur i dis lui
luo: Nu eu ine n
4 amnaltiiul eda

Hiurangue n ſeqll
ur minuu qi
urtlatu nechite
rini e neaunte ol
ſen miit ni 1
n denmbe
ſihlt gluj

ſoꝛtes et multi alii cucurf erũt añ
ſed oẽs alii a ſoꝛte nunc ceſſent cur⸗
rere ⁊ ſoꝛtes nõ ceſſet currere. Zũc
ꝓbatur ſophiſma.ſolus ſoꝛtes nunc
currit ⁊ ĩmediate ante hoc nõ ſolus
ſoꝛtes currebat.S ſolus ſoꝛtes inci⸗
pit currere. Impꝛobaturſolus ſoꝛ
tes incipit currè: ergo ſoꝛtes incipit
currè. ↄna tenet ab excluſiua ad ſuã
pꝛeiacentẽ.falſitas ↄñtis patet:quia
ſoꝛtes ĩmediate ante hoc currebat ⁊
imediate poſt hoc curret. ergo non
incipit cuꝛrere:¶ Ad ſophiſma reſpõ
detur ꝙ; ipſum ẽ falſum. Ad rõnem
dicitur ꝙ iſta ↄnña nõ valet.ſolus ſoꝛ
tes nũc currit et ĩmediate ante hoc
nõ ſolus ſoꝛtes currebat. ſolus ſoꝛ
tes inciꝑit currere. pꝛopter hoc ꝙ in
iſta ſolus ſoꝛtes incipit currere ly in
cipit ſequit᷑ ly ſolus ꝓpter ꝙ in exꝑo
nẽte negatĩa iſta negatio nõ incluſa
in ly incipit debet ſequi et nõ pꝛece⸗
dere iſtã dictionẽ ſolus qualiter nõ
fit in dicta ↄna:⁊ ideo exponẽs nega
tiua nõ debet eſſe iſta ĩmediate ante
hoc nõ ſolus ſoꝛtes currebat. ſed dʒ
eſſe ſta. et ĩmediate ante hoc ſolus
ſoꝛtes nõ currebat.modo illa ẽ falſa
Nam ſequit᷑ ĩmediate ante hoc ſolꝰ
ſoꝛtes nõ currebat. SO ĩmediate ante
hoc ſoꝛtes nõ currebat.ab excluſiua
aq ſuam pꝛeiacentẽ ⁊ c.

Sophiſma. lvi.
Soln ſoꝛtes ẽ albus vel niger. po⸗
to & ſolus ſoꝛtes ſit albus et multi
alii ab eo ſint nigri.ſ Pꝛobat᷑.ſolus
ſoꝛtes ẽ albus:& ſolus ſoꝛtes ẽ albꝰ
vel niger:ↄña tenet a par̃te diſiunc⸗
tiue ad totam diſiunctiuã cuius eſt
pars.añs patet ex caſu.¶ Impꝛobat᷑
Aliud a ſoꝛte eſt albũvel nigrũ:ergo
nõ ſolus ſoꝛtes eſt albus vel niger.
ↄña tenet añs pꝛobat᷑: qꝛ plato qͥ eſt
aliud a ſoꝛte eſt albus vei niger.
Ad iſtud ſophiſma quidã reſpon⸗

dent ꝙ in eo poteſt eſſe excluſio diſ⸗
iunctionis vel diſiũctio excluſionis.
Pꝛimo modo denotatur ꝙ albũ vel
nigrum ineſt ſoꝛti ſoli.et hoc eſt fal
ſum.nec ſic eſt diſiunctiua ſed cathe
goꝛica de diſiuncto extremo. Scðo
modo denotatur ꝙ ſolus ſoꝛtes ſit
albus vel ꝙ ſolus ſoꝛtes ſit niger.⁊
tunc eſt diſiũctiua et nõ excluſiua.⁊
eſt vera et in hoc ſenſu ei non repu⸗
gnat iſta.aliud a ſoꝛte eſt albũ vel ni
grum. Aliter poteſt reſpõderi ꝙ ſo
phiſma eſt falſum.et quãdo dicitur.
ſolus ſoꝛtes eſt albus & ſolus ſoꝛteo
eſt albꝰ vel niger.poteſt negari ↄña
qꝛ arguit᷑ a minꝰ cõmuni ad magis
cõmune cũ dictione includẽte nega⸗
tionẽ. Vñ ly albũ eſt minus cõmune
qᷓ ſit ly albũ vel nigrum. nec arguit᷑
a parte diſiunctiue ad totam diſiun⸗
ctiuam cuius eſt pars: ſed gad vnam
pꝛopoſitionẽ cathegoꝛicam de diſiun
cto extremo.

Sophilma lvii.
Solus ſoꝛtes eſt albus et plato eſt
albioꝛ eo.poſito ꝙ ſoꝛtes ſit albus et
plato ſit albioꝛ eo ⁊ nullus alius ſit
albus. Pꝛobat᷑.ſoꝛtes ẽ albus et pla
to eſt albioꝛ eo ⁊ nullus alius a ſoꝛte
ẽ albus quĩ plato ſit albioꝛ ceo.ergo
ſolus ſoꝛtes ẽ albus et plato ẽ albioꝛ
eo. ¶ Inpꝛobatur. ſophiſma eſt vna
ꝓpoſitio copulatiua cuius partes vi
dentur ſimul repugnare:S ſophiſma
eſt falſum. Aſſumptũ pꝛobatur:quia
ſi ſolus ſoꝛtes eſt albus ſicut dicit
pꝛima pars ſophiſmatis] tunc plato
nõ eſt albuset ſi plato nõ eſt albus:
tunc plato non eſt albioꝛ ſoꝛte.cuius
oppoſitũ dicit ſcdᷣa pars ſophiſmeſ̃.
¶ Ad ſophiſma rñdet᷑ ꝙ in ipſo põt
eẽ excluſio copułationis vel copulaꝰ
excluſiõis.i.ſondhiſma põt ĩtelligi ꝙ
ſit pꝛopõ excluſiua de extremo copuꝰ
lato: vel ꝙ ſit pꝛoꝑõ coriat5 cuiꝰ
11.

vnz pars eſt excluſlua. Tunc dico ꝙ
ſi ſophiſma intelligat᷑ ꝙ ſit pꝛopõ ex
cluſiua de copulato extremo ſophiſ⸗
ma ẽ ven ſicut ꝓbauit pᷣma rõ.ſi aũt
intelligat᷑ eſſe pꝛopõ copulatiua cuiꝰ
pꝛĩa pars ſit excluſiua: ſophiſma eſt
falſum ſicut ꝓbauit ſcða ratio
Sophilma . lviii.
In q dictõ excluſiua ponit᷑ bis ẽ iſtð
Solis tribꝰ ſola duo ſunt paucioꝛa
Pꝛobat᷑. tribus ſola duo ſunt pauci
oꝛa:et nullis aliis a tribus ſola duo
ſunt paucioꝛa ergo ſolis tribus ſola
duo ſunt paucioꝛa. ¶ Impꝛobat᷑ ſic.
ſolis tribus ſola duo ſunt paucioꝛa:
ergo ſolis tribus duo ſunt paucioꝛa
ↄñis eſt falſum.⁊ ↄña videtur tenere
ab excluſiua ad ſuã pꝛeiacentẽ. falſi⸗
tas ↄñtis patet: qꝛ non ſolis tribus
duo ſunt paucioꝛa. ſed etiam aliis a
tribus ſcʒ quattuoꝛ. ¶ Ad ſophiſma
rñdetur ꝙ ipſuʒ eſt verũ.Et qñ dicit᷑
ſolis tribus ſola duo ſunt paucioꝛa
&̊ ſolis tribus duo ſunt paucioꝛa.ne⸗
gatur ↄña.nec hoc arguit᷑ ab exclu⸗
ſiua ad ſuã pꝛeiacentẽ qꝛ iſtius exclu
ſiue ſolis tribus ſola duo ſunt pau⸗
cioꝛa.pꝛeiacens non eſt ſolis tribus
duo ſunt paucioꝛa ſed eſt hec tribus
ſola duo ſunt paucioꝛa

Sophilma.clix.
Golũ genitiuũ pꝛecedit ſolus ntũs:
Pꝛobat᷑: qꝛ gtm̃ pꝛecedit lolus ntũs
ct nullum aliũ caſum a gtõ pꝛecedit
ſolus ntũs.qꝛ licet quẽlʒ aliũ caſum
pcedat ntũs:tñ non quẽq; aliũ caſuʒ
pꝛecedit ſolus ntũs ſed ntũs cũ gtõ.
¶ Impꝛobat᷑.ſoluʒ gtim̃ pꝛecedit ſol⸗
ntũs:q̊ ſoluʒ genitiuũ pꝛecedit ntũs
ↄñs eſt falſuʒ.ↄña videtur tenere ab
excluſiua ad ſuã pꝛeiacentẽ.falſitas
ↄñtis ꝑʒ qꝛ aliũ caſum a gtõ pꝛecedit
ntũs:g non ſolũ gtm̃ pꝛecedit ntũs.
Rñdetur ad ſophiſma ꝙ ipſum eſt
verũ.Et qñ dicitur.nã ſequitur ſolũ

genitiuũ pꝛecedit ſolus ntũs: ſoluʒ
gtm̃ pꝛecedit ntũs. negatur ↄñ a.nec
hic ar̃ ab excluſiua ad ſuã pꝛeiacentẽ
eo ꝙ pꝛeiacẽs iſtius ſolũ gtĩ pᷣcedit
ſolus ntũs eſtihec. gtm̃ pᷣcedit ſolus
ntũs.⁊ nõ hec ſolũ gtm̃ pᷣcedit ntũs
Ex eo ꝙ pꝛius poſita erat vna regła
ꝙ qñ in aliqua pꝛopõne ponerentur
due dictiones excluſiue: tunc illa dʒ
exponi quãtum ad pꝛimã dictionẽ ex
cluſiuam: ſecũda dictione excluſlua
remanente in vtraq; exponentiũ.
Nunc reſtat ponere ſophiſmata

diff icultatẽ hñtia ex parte dictionũ

exceptiuaꝝ ſicut ſunt/pᷣter/pꝛeterq/
niſi ⁊c.et pᷣmo aliqua ſunt pᷣmittẽda
deinde ponenda ſunt ſophiſmata.
Quantũ ad pꝛimũ ſciendũ eſt ꝙ di
ctiones dicũtur exceptiue ex eo ꝙꝑ
eas fit exceptioſ Scðo notandũ eſt
de iſta dictione pᷣter ꝙ vno mõ acci⸗
pitur ꝓpꝛie:⁊ tunc dr eſſe dictio ex/
ceptiua et denotat exceptionẽ partis
ſubiectiue a ſuo toto. Alio modo im
pꝛopꝛie.⁊ hoc tripłr ſcʒ negatiue ad⸗
ditiue ⁊ ſubſtractiue. Negatĩe ſicut
dr ſoꝛtes fecit hoc pꝛeter platonẽ. et
qñ tenet᷑ ſic negatiue:negat aſſocia/
tionẽ pꝛo loco vel pꝛo tꝑe. Sed addi
tiue tenetur cũ dicit᷑. ſoꝛtes dʒ ſoluè
decẽ libꝛas pᷣter expẽ ſas.i.debet ſol
uere decẽ libꝛas ⁊ cũ hoc addẽde ſũt
expẽſe.Sed ſubſtractiue tenet᷑ cum
dr.ſoꝛtes dʒ ſoluere decẽ libꝛas pᷣter
hoc ꝙ ſoluit.i.ꝙ illð debet defalcari
vel cũ dicitur quattuoꝛ pꝛeter vnuʒ
ſunt tria. et hoc qñ tenetur ſubſtrac
tiue ſeu diminutĩe qð idẽ eſt ad pñs
Tertio notandũ eſt ꝙ ad pꝛopõem
exceptiuã requirũtur quattuoꝛ ter/
mini. Pꝛimo ſubiectum pꝛincipale a
quo fit exceptio. Secundo dictio ex
ceptiua per quã fit exceptio. Tertio
pars extra capta.i.excepta. Quarto
pꝛedicatũ reſpectu cuiꝰ fit exceptio.
Hoc enĩ patet in iſta pꝛopõe, omnis

icdeu icl ni hinſii
⸗ nhai inut⸗
mpul date ⸗ ſain on
nurnn tihehöcſ l non
plisGede ſlnſ Hac
jenhegnir whines ſunt ioſt
aFanamen dein ens dd
Pdens unen Remm u.
Tertia coclſto dene i digm
ſtto ypothetica ipoſſidlis dej
. ſcut ſta.a eſt et nulli a cſhn
pcopulatiua ſlis foꝛme eſt iye
le er intelligo per pꝛopõnem ſn
ne dicte copulative q eſt pont
cheporlcio ſtiuict ccentil
uit neclctu propo copulotius⸗
mn auſoo Nula wopo mer
cgrtcaelt neceſſarin de forma
uuhtniſlie nurine nicen
lldels e del ſen we niͦ.
giber ſbiſſmiiz in ſoma el
arv lnaſbbiſinlis n fofa

emn pen unedfeſede
ruiannrnenenelec
ſobiecie ſyn n
1lo lot,, Aonochi
r hr ; ſygriea,
urt hult, ſegtieſigt
tlunur mn
ener le hegalſve nega: aſſocia,
e o loch el pothe Gedael
etenetur ci dieit. ſoes Rſol
lbus deer ereſn deeſt
e lidus 1cd hoc Mdicen
thelt. Bel ſanöracrinetenrtan
ſones dſoluge ee hipztn
eg ſoluſt /0, b Aher efle/
Hel i dictun gamwr rle/ M
int nuct Mgitnt nlr
ueſar nnintiiſbllul his
rmumummii ulopien
us rnnhiil uaton ter,/

.
J e . 1 1

ergo poſterius erit. Silr nõ ſequit᷑.
poſterius eſt ergo pꝛius eſt. ſed bene
ſequit᷑ ergo pꝛiꝰfuit.ita etiã de iſtis
relatiuis cauſa ⁊ cauſatũ. ¶ Tertia
diſtinctio eſt: ꝙ relatiuoꝝ pꝛimo mõ
dictoꝛũ quedã dicũtur cqparãtie de
quoꝝ numero ẽ hoc relatiuũ ſimile
quedã autẽ diſquiparãtie.⁊ illa ſunt
duplicia.queð ſunt ſuperpõnis ſicut
iſta dñs pater.quedã ſuppõnis ſicut
iſta filius ſeruꝰ.¶ Lunc ſit pꝛima cõ
cluſio. Nulla ꝓpõ mere cathegoꝛica
eſt ĩpoſſibilis de foꝛma. pʒ hoc:quia
nulla pꝛopõ mere cathegoꝛica qᷓ ſic
ſe habeat ꝙ oĩs pꝛopõ conſimilis in
foꝛma ſit ĩpoſſibilis. vñ ſi eſſet aliq:
maxiĩe eſſet ita.deus nõ eſt deus vel
iſta deus ẽ dyabolꝰ.modo hoc eſt flłʒ
qꝛ multe ſũt in eis cõſimiles in for̃e
q̃ nõ ſunt ĩpoſſibiles. Uñ iſta chime
ra non eſt chimera eſt ſiłlis in foꝛma
huic deus nõ eſt deus. et tñ hec chi⸗
mera ñ eſt chimera nõ eſt ĩpoſſibilis
ſimiliter iſta hõ eſt aĩal eſt ſimilis in
foꝛma huic. deus ẽ dyabolus:ſed nõ
in materia.⁊ tñ hec hõ eſt aĩal non ẽ
lpoſſibilis. Scda cõcluſio.Multe
tñ cathegoꝛice pꝛopõnes ſunt ĩpoſſi
biles gr̃a materie.pʒ de iſta deus nõ
eſt deus. chimera eſt chimera ⁊ac.
Tertia cõcluſio. Bene ẽ aliqua ꝓ⸗
poſitio ypothetica ĩpoſſibilis de foꝛ
ma.ſicut iſta.a eſt et nullũ a cſt.nam
oĩs copulatiua ſilłis foꝛme eſt ĩpoſſi
bilis.et intelligo per pꝛopõnem ſiłis
foꝛme dicte copulatiue qᷓ eſt ↄpoſita
ex cathegoꝛicis ſibiĩuicẽ ↄᷣdicentibꝰ
ſicut eſt pꝛedicta pꝛopõ copulatiua.
Quarta ↄcluſio.Nulla pꝛopõ mere
cathegoꝛica eſt neceſſaria de foꝛma.
Datet hoc.nã ſi ſic maxime videtur
eſſe iſta deus eſt deus.ſed hoc nõ:qꝛ
nõ quelibet ſibi ſimilis in foꝛma eſt
ncc̃ia ĩmo aliqua ſibi ſimilis in for̃e
eſt ĩpoſſibilis.ſicut hec chimera eſt
chimera. ¶ Quinta cõcluſio.Aliqua

pꝛopõ mere eathegoꝛica bene ẽ neceſ
ſaria gr̃a materic.pʒ hoc de iſta deꝰ
eſt. et de iſta hõ eſt aĩal.¶ Sexta cõ⸗
cluſio. NMulte ſunt pꝛopões ypothe
tice neceſſarie de foꝛma. pʒ de iſta.a
eſt vel nullũ a eſt.pʒ hoc:qꝛ eius con
tradictoꝛia eſt ĩpoſſibilis de foꝛma.
ſicut dicebat᷑ circa tertiã ↄcluſioneʒ.
ſimiliter om̃s tales ↄditionalea ſunt
neceſſarie de foꝛma. ſi nullũ a eſt b.
nallũ b eſt a.ſi oẽ b eſt a.quoddã a ẽ
b.ſi quoddã b eſt a.quoddam a eſt b.
et oẽs ↄſimiles: qꝛ oẽs cõditionales
ſimiles his in foꝛma ſunt neceſſarie
Septima ↄcluſio ẽ.Oñ hec dictio
excluſiua tm̃ additur terio relatiuo
diſquiparãtie in pꝛoꝑõne affirmatĩa
de hoc verbo eſt ſecũdo adiacẽte nõ
facit pꝛopõnem ĩpoſſibileʒ de foꝛma.
vt hic.tantũ pater eſt:pʒ qꝛ nõ quelʒ
huic ſimilis de foꝛma eſt ĩpoſſibilis
patet de iſta.tantũ deus ẽ:que dicte
pꝛopõni eſt ſimilis in foꝛma et tamẽ
nõ eſt ĩpoſſibiis.¶ Octaua cõcluſio
Quãdo dictio exceptiua additur ter
mino relatiuo diſquiparãtie in pꝛo⸗
poſitione affirãtiua de hoc verbo eſt
ſecundo adiacẽte bene facit pꝛoꝑoſi⸗
tionem impoſſibilẽ gratia materie.
Unde hec eſt ĩpoſſibilis gratia ma⸗
terie tantũ pater eſt. tin dominꝰ eſt
tantũ ſeruus eſt.qꝛ ad quãlibet talẽ
gratia materie ſequuntur ↄdictoꝛia
ſicut deducebat᷑ in pꝛincipio ſophiſ⸗
matis de iſta tantũ pater ẽ᷑. ¶ Hona
cõcluſio. Si dictio exceptiua addat᷑
relatiuo equiparãtie non reddit pꝛo
poſitionẽ ĩpoſſibilẽ nec gꝛatia foꝛme
nec gratia materie. Vnde hec nõ eſt
iĩpoſſibilis tin ſimile eſt.poſito caſu
ꝙ oĩa eſſent ſimilia hec eſſet vera ſi
foꝛmaræt᷑ tantũ ſimile eſt.

Sophilma .k.
Tantũ hõ currit &̊ tim homo monet᷑
Pꝛobatur ſophiſma. nam arguitur
9*

ab inferioꝛi ad ſuperiꝰ affirmatiue.
In oppoſitũ arguitur. añs poteſt
eſſe verũ ↄñte cxiſtente falſosↄña tʒ
aſſumptũ patet.poſito ꝙ homo cur⸗
reret ⁊ nichil aliud ab hoĩe currerct
et equus moueretur ⁊ non curreret
tunc hec eſſet vera.tin homo currit:
iſta exñte falſa tim homo mouetur.
Ad ſophiſma rñdetur ꝙ ipſum eſt
falſum:quia in vna parte exponẽtis
puta in exponẽte negatiua ẽ ꝓceſſus
ab inferioꝛi ad ſuperius negatiue. ⁊
talis pꝛoceſſus nõ valet.

Sophilma .cli.
Tantũ homo curfit: g̊ tantum aĩal
currit. Midet᷑ ꝙ nõ ſit verũ ſicut nec
pꝛecedẽzꝭ ꝓpter ſimilẽ rõnẽ.i Kũdet
ꝙ bene ſequit᷑ tantũ hõ currit: S tim
aĩal currit.qꝛ exponẽs vnius ſequit᷑
ad exponentẽ alterius. Naʒ aliud a
hoiĩie eſt in ꝓplus iᷓ aliud ab aĩali.et
ſi dicat᷑ nullũ aliud ab hoĩe ⁊ nulluʒ
aliud ab aĩali eſt bona ↄña: quia ar
a ſuperioꝛi ad inferius negatiue.

Sophilma.lii.
Tantum deũ eſſe deum eſt verum⸗
Pꝛobat. hec eſtvera tm̃ deus eſt deꝰ
ergo tantũ deũ eſſe deũ eſt ven.ↄña
tenet.nã ſicut hec ẽ bona ↄña ſoꝛtes
currit & ſoꝛtẽ currere eſt verũ:ita ſe
quitur in pꝛopoſito. añs patet ex eo
ꝙ hec eſt vera deus eſt deus ⁊ nichil
aliud a deo eſt deꝰ ergo tm̃ deus eſt
deus. ¶ Impꝛobat᷑.hoĩem eſſe aĩal ẽ
verũ.⁊ per ↄñs non tm̃ deũ eſſe deũ
eſt verũ.¶ Scðo.ſi tantũ deum eſſe
deũ eſt verũ:ergo oẽ verum eſt deuʒ
eſſe deũ.ↄñs eſt falſum ↄña tenet ꝑ
ſecundã regulã ab excluſiua ad vni⸗
uerſalẽ de terminis trãſpoſitis æxc.
Ad ſophiſma rñdetur ꝙ ſi intelli⸗
gitur ꝙ ſit de ſubiecto excluſiuo.ita
ꝙ hoc totũ tantuʒ deũ eſſe deum ſit
ſubiectũ ſophiſma eſt verum. Nam

tunc ſignificat ꝙ iſta pꝛopõ eſt vera⸗

tantũ deus eſt deus. nec eunc eſt pꝛo
poſitio excluſiua:licet eiꝰ dictũ bene
coꝛreſpõdeat pꝛopoſitioni excluſiue.
Si autem capiatur pꝛout eſt pꝛopõ
excluſiua: ſic ſophiſma eſt falſum.
Nam tunc ſigiuficat ꝙ deũ eſſe veũ
eſt verũ. et nichil aliud ꝙᷓ deum eſſe
deum eſt verum. ⁊ hoc eſn falſum et
ſᷣm hoc rõnes vadunt viis ſuis.
Conſequẽter reſtat ponere ſophiſ
mata circa iſtã dictionẽ ſolus.et ſᷣm
hoc ſit pꝛimũ ſophiſma
Sophilma cliii.
Ad ſolũ ſoꝛtẽ currere ſequit᷑ hoĩem
currere. Pꝛobat᷑ ſophiſma, Nam ad
iſtã ſolus hõ cuꝛrit ſeqtur iſta homo
currit.& ad ſolũ ſoꝛtẽ currere ſequit᷑
hoĩem currere. Scðo ad ſolũ ſoꝛ⸗
tem currere ſequit᷑ ſoꝛtẽ currere:ex
eo ꝙ ab excluſiua ad ſuã pꝛeciacentẽ
eſt bona ↄña.Et vltra ad ſoꝛtem cur
rere ſequitur hominẽ currere: ergo
ad ſolum ſoꝛtẽ currere ſequitur ho⸗
minẽ currere.ↄña tenet per illam re
gulã.Quãdo ad aliquod añs ſequit᷑
aliquod ↄñs quicquid ſequit᷑ ad ↄñs
ſequitur ad añs. ¶ Impꝛobatur. ad
platonẽ currere ſequitur hoĩem cur
rere: ergo ad aliud qᷓᷓ ad ſoꝛtẽ currẽ
ſequitur hominẽ currere. ⁊ per con
ſequens non ad ſolum ſoꝛtẽ currere
ſequitur hominẽ cuꝛrere.¶ Eñdetur
ad ſophiſma ꝙ ipſum põt eſſe pꝛopõ
de ſubiecto excluſiuo.⁊ ſic ſophiſma
eſt verũ. Nam tunc ſigãt ꝙ ad iſtam
ſolus ſoꝛtes currit ſequit᷑ iſta homo
currit.vel põt eſſe excluſiua et ſic ſo
plyiſma ẽ falſum. Nã tunc ſigniſicat
ꝙ ad ſoꝛtẽ currere ſequit᷑ hoĩem cur
rere.⁊ ad nichil aliud ꝙᷓ; ad ſoꝛtẽ cur
rere ſequitnr hominẽ currere.⁊ hoc
eſt falſum ſicut arguebat᷑.et ſᷣm hoe
rõnes vadunt viis ſuis
Sophilma liiii.

Solus ſoꝛtes incipit currere,poſlto

WeN
ao ce ſepopa
inen icurtt 4 de
Lummhsguſtann
dranid⸗ ngenmnme

et hoc in aftirm.
aul fercterennd. ſtuſ⸗

nullo feret ece⸗
nent. 0lictchag n

turci
o htetlantio cipin
nmli⸗ er v bec h m

currit,
no veter ſote urnn,
onnninihtofuetedul

nbec elt erceptius totus ſo
kricun ſtüch Ahus: et ta

Niqiernimnus uofnere
no ſittermimd omuns ſu der
ungulars ſch Metermims
d hoc ridetur em diern
ßſoꝛes no eſt ſubiectüſed
gregat pors ſoꝛtis. t hoc ?
ie peccablle de gluribus
ſoupepo erwvnt der ſie
kalerti cutcl ab
Ahoc de gte integralt,
nnmtitſ de entate 1
ne I ſcici eſt gad ven
minigcreytue finn tiue
ngmicri noͦnit ercet
cto⸗ lterabererpto .

—

dhu MaE! madſormar
ſeuny unn ann n en
ſaln ſaiaymmnhſautu
manmt ciitener er llan r
rich ad lgnoc as ſegut
Mod,is qucguldſegul g ie
tur Aans, Ingbbant,
ond arrere ſeguirar holen an
dadi, den
Weur honimd ordere,d gee
uens non auſolumſeki autn

egulur honin aner ſHidun
ſoynm gpbmwrel/

eſubieci⸗ arlllutllpnſu
wi. Vam n utgalm

cä
ni, wraſe el lnc ſeſo
ueſaſun. Mian lgnifen
Ibrtannar ſcgul: ien cur

AAnichl ufßalſeni⸗
ſeunen homne Currere

homo pꝛeter ſoꝛtẽ cuꝛrit. ly homo d

terminꝰ pꝛincipalis a q̃ fit exceptio.
ly pꝛeter dicitur dictio exceptiua.ly
ſoꝛtes dicitur dictio vel pars extra
capta vel excepta. ly currit dicitur
pꝛedicatũ reſpectu cuiꝰ fit exceꝑt io.
Quarto notandũ eſt ꝙ dictio exce
ptiua habet quĩq; ꝓpꝛietates. Pꝛĩa
eſt ꝙ terminus a quo fit exceptio ſit
terminꝰ cõmunis habens plura ſup
poſita.¶ Secunda cõditio ẽ:ꝙ idem
terminꝰ pꝛedicabilis ſit de excepto.
Ex quo iequit᷑ hanc nõ eſſe pꝛopꝛiã.
oĩs homo pꝛeter aſinũ currit. Ter
tia eſt:ꝙ exceptũ ſit in minꝰ termĩo
a quo fit exceptio excluſiue. Ex quo

ſequit᷑ hanc non eſſe pꝛopꝛiã. omnis

homo pꝛeter aĩal currit. Quarta ẽ
ꝙ terminꝰ a quo fit except/o ſit pꝛe⸗

dicabilis de alus ꝙᷓ de exceptovel ex

ceptis.et hoc in affirmatiuis: alias
a nullo fieret exceptio. iſta ſequitur

ex pꝛecedẽti.Quĩta eſt:ꝙ terminꝰ⸗

a quo fit exceptio capiatur cũ ſigno
vniuer ſali.et ideo hec eſt umpꝛopꝛia
omo pꝛeter ſoꝛtẽ currit.
ane pꝛimã pꝛopꝛietatẽ dubitat᷑
am hec eſt exceptiua totus ſoꝛtes
pꝛeter caput ſuũ eſt albus: et tamen
videt᷑ ꝙ terminus a quo fit exceptio

nõ ſit terminꝰ cõmunis ſed terminꝰ

ſingularis ſcʒ iſte terminus ſoꝛtes.
Ad hoc rñdetur ꝙ in dicta pꝛopõe
ly ſoꝛtes nõ eſt ſubiectũ ſed hoc ag⸗
gregatũ pars ſoꝛtis.⁊ hoc ẽ quoddã

cõe pꝛedicabile de pluribus. Uñ pꝛe

dicta pꝛopõ exponit᷑ ꝑer iſtã quelʒ ꝑs

ſoꝛtis pᷣter ſuũ caput eſt alba.et ĩtel

ligat᷑ hoc de ꝑte integrali.ꝗ Deinde
notandũ eſt de veritate pꝛopõnis ex
ceptiue.UVñ ſciẽdũ eſt ꝙ ad veritatẽ
pꝛopõnis exceptiue affirmatiue redqᷣ
ritur ꝙ pꝛedicatũ nõ inſit excepto et
inſit oĩ alteri ab excepto ↄtento ſub
termĩo a quo fit exceptio.ſicut pʒ de
iſta oĩs homo pꝛeter ſoꝛtẽ currit.ſic

exponitur. ſoꝛtes nõ currit ⁊ ols hõ
alius a ſoꝛte currit. Sed adveritatẽ
negatiue reqritur econtra:ſcʒ ꝙ pꝛe
dicatũ inſit excepto et nulli alteri cõ
tento ſub ſubiecto a quo fit exceptio
ſicut hic.nullus homo pꝛeter ſoꝛtem
currit que exponit᷑ ſic. ſoꝛtes currit
ex oĩs homo alius a ſoꝛte non currit
Ex hoc patet ꝙ quelibet exceptiua
equiualet in ſigniſicãdo vni copula⸗
tiue cõpoſite ex vna negatiua et alia
affirmatiua diuerſimode. ſicut iam
patuit exponẽdo exceptiuã affirma⸗
tiuam æ negatiuã. ¶ Ulterius ſcien
dum eſt ꝙ cuiuſlibet exceptiue eſt a
liqua cathegoꝛica pꝛeiacens. Unde
dẽpta dictione exceptiua ⁊ ꝓꝑte extra
capta reſiduũ dicitur pꝛeiacẽs excep
tiue. vnde iſtius omis homo pꝛeter
ſoꝛtẽ currit pꝛeiacẽs dicitur eẽ hec.
oĩs homo currit UVlterius ſciendũ
eſt ꝙ copulatiua cõpoſita ex duabus
cathegoꝛicis cui copulatiue pꝛopoſi
tio exceptĩa equiua et in ſignificãdo
dicitur exponẽs exceptiue.Ulterius
ſciendũ eſt ꝙ pꝛoꝑõ excluſiua poteſt
fieri exceptiua ſed nõ econtra.verbi
gratia. de excluſiua affirmatiua fit
exceptiua negatiua. ſicut de iſta tim̃
aĩal eſt hõ fit iſta exceptiua negatĩa
nulla res pᷣter aĩal eſt hõ. Ex hoc ꝑʒ
ſicut pꝛius dicebat᷑ de excluſiuis ꝙ;
dictio excluſiua aliquibꝰ termĩs nõ
põt addi niſi faciat pꝛopõnem ĩpoſſi
bilẽ.vt dicẽdo tm̃ pater ẽ tm̃ albũ eſt
ita etiã eſt de dictionibꝰ exceptiuis

ꝙ aliquibꝰ termis non pñt addi niſi

faciãt pꝛopõnem ĩpoſſibilẽ.vñ hec ẽ
ĩpoſſibilis nichil pꝛeter hoĩem eſt.et
ſimilit hec nichil pꝛeter platonẽ eſt.
¶ Iſtis viſis pñt poni quedã regule.
Pꝛima ẽ.pꝛopõ in toto falſa nõ põt

verificari p exceptionẽ. verbi gratia

iſta eſt in toto falſa oĩs hõ eſt aſinꝰ

et non põt verificari per exceptionẽ

¶ Scda rka eſt. oĩs baro pte vera
.iii.

⁊ pꝛo ꝑte falſa põt veriſicari per ex⸗
ceptionẽ excipiẽdo illud ꝓ quo ẽ fal
ſa. woi gratia ſit ita ꝙ oĩs hõ alius
g ſoꝛte currat ⁊ ſoꝛtes nõ currat ſed
ſtet. iſt ẽ in parte falſa oĩs hõ cur⸗
rit et in partevera ⁊ nõ eſt falſa niſi
pꝛo ſoꝛte.ergo ſoꝛte excepto dicendo
oĩs homo pꝛeter ſoꝛtẽ currit ẽ pꝛopõ
veraiſ¶Et eſt ſciendũ ꝙ qñ pꝛopõ eſt
parti vera ⁊ partim falſa. ſi eſt falſa
ꝓ multis ſingularibꝰ ipſa nõ debet
verificari ꝓ exceptione illaꝝ pꝛo qui
bus eſt falſa accipiẽdo eam in ꝓpꝛia
foꝛma.ſed debet capi vnum cõmune
ad oĩa illa pꝛo quibꝰ illa vłis ẽ falſa
vbi gratia iſta. omne aĩial eſt homo
eſt falſa pꝛo multis ſingularibꝰ irra
tionabilibꝰ.iõ dʒ verificari excipiẽdo
oĩa illa irrationabilia ſicut dicendo
omne aĩal pꝛeter irrõnale eſt homo.
Si enĩ diceretur oĩs homo pꝛeter
aſinũ et pꝛeter capꝛaʒ ⁊ pꝛeter leonẽ
⁊ ſic de alus eſt hõ: hoc eſſet nimis
pꝛolixũ. ¶ Tertia regula ẽ.ſub ſubo
pꝛopõnis exceptiue nõ valet fieri de
ſcenſus cũ exceptione. vñ nõ ſeqͥtur
oĩs homo pꝛeter ſoꝛtẽ currit g̊ plato
