tradictoꝛia ẽ vera ⁊ ſic de alus:ergo
oĩs ꝓpõ ⁊c Negatur ↄna qꝛ ↄñs ẽ
vna ꝓpõ ypothetica que nõ elſt alic⸗
qtitatis ⁊ non habet ſingulares ex
quibus inductiue inferat᷑. Sic igit᷑
patʒ quõ aliter rñdenduʒ ẽ ad iſtam
oĩs ꝓpoſitio eſt vera vel eiꝰ contra⸗
dictoꝛia ẽ vera / et aliter ad iſtã:oĩs
ꝓpoſitio vel eius ↄtradictoꝛia ẽ ve⸗
ra de qua pꝛius fuit ſermo⸗
Sophilma. xxxvii.
Eſt iſtud. Oĩs ꝓpõ ẽ veravel eiꝰ cõ
tradictoꝛia eſt falſa. ¶ Impꝛobat
ſophiſma ſic.oĩs ꝓpõ ẽ veravel eiug
cõtradictoꝛia eſt falſa:ergo hec ꝓpõ
veus non eſt:ẽ vera vel cius ↄtradic

37 uzunn es .
en horn iän
dens ſo cda Popo:ege
dens nöet erae eus
t iitcunegatur Morb
ſe ialiuo mu ner i
erctig maret cutpeyan
pvrhetci dilctiul er gu
lterſlogtandi, Cölimi
Neretu de ito ſophiſmnmate,
popd k fuſt eleins 7tra
KNrrcdeſinilius.
Ueſtnonereinhae Rſo
diffultue hitaer panen
cthegoreunmntisterch di
termmuͦ ctadlitur podt
lpna ſunt ſophiſmnat
ul atrntu er jte huß⸗
tummtis is eſſibt en
rtnetis tmnini cui g
Obns ſii⸗ ſuppoſus.

Iahiimi mvii.

ſd erg iſon
Derqgiſtoꝛüeſte
nameſ tiduiwei

Wen H
ir a ſpi

ng ddſennch ſupde oer
üaus eſert dis Phöer
et leo ſenſus ſopyllnatls igei/
p ſera nel is tropolliien
re cialcwujc mma nu dri

Ace aſtöchnui hiten tas ag

ſſs. (Et rideturad ſophiin
melt falſum. 1 ci argukſta
ſtioè vera vel ed cotr cictont.
ala phot dera velcins
ctonie era t c N Angeg
M. Negarur act
o hothenua peni chti/
Sttatis 1 non habet inguent
Autus inanctue ſett Geß
utz qusͦ re⸗ ,ñgenu; i r
is wltdt nle n
aous ri/et zine
polto relcus Aruſctore
uu eus iin ſine⸗

lunf erarel ei

mnprob!
Lanuc ana imue

ſc ols gõ
— c lnathot
wn el era dele

toꝛia eſt falſa. ↄñis eſt falſum:qꝛ eſt
vna diſiũctiua cuius ãbe ꝑtes ſunt
falſe. ꝓbatur ↄña:quia oĩs pꝛopõ eſt
ver a vel eius ↄdictoꝛia eſt falſa. hec

pꝛopõ deus nõ eſt/ẽ pꝛopõ: ergo hec
ꝓpoſitio deus nõ eſt/ẽ veravel eius
cõtradictoꝛia ẽ falſa. ¶ In oppoſitũ
arguitur:qꝛ eſtvna diſlũctiua cuius
ſcdᷣa pars ẽ vera:S ipſum eſt verum
ↄña tenet.añs pꝛobat᷑: qꝛ ſenſus ſo⸗
phiſmatis ẽ iuxta illa qᷓ pꝛius dicta
ſunt.oĩs pꝛopõ eſt vera vel eius con
tradictoꝛia ẽ falſa.i.oĩs pꝛoꝑõ eſtva

vel ois pꝛopõnis vere odictoꝛia eſt

falſa.modo iſtius diſiũctiue ſecũda
pars ẽ vera.¶ Ad ſophiſma rñdetur
ꝙ ipſum eſt verũ vt ꝓbat ratio iam
facta. Et ad rõnem in orium negat
ↄnña.et qñ arguitur.oĩs pꝛopõ eſtvᷣa

vel eius dictoꝛia ẽ falſa. hec pꝛopõ

deus nõ eſt/ẽ pꝛopõ: ergo hec pꝛopõ
deus nõ eſt ẽ veravel eius ↄdictoꝛia

eſt falſa. negatur ↄnña:eo ꝙ nõ apꝑet

eſſe in aliquo mõ nec in aliq̃ figura
nec etiaʒ maioꝛ eſt cathegoꝛica:ĩmo

ypothetica diſiũctiua. ex quo nõ eſt

taliter ſillogiſandũ. Cõſimili modo
diceretur de iſto ſophiſmate omnis
pꝛopõ eſt falſa vel eius ↄtradictoꝛia
eſt vera.et ſic de ſimilibus. ¶ Nunc

reſtat ponere in hac ꝑie ſophiſmata

difficultatẽ hñtia ex parte huius ſin
cathegoꝛeumat isvterq; diltribuẽtis
terminũ cui additur pꝛo duobus tm̃
poſti viſa ſunt ſophiſmata difficul

tatẽ habentia ex parte huiꝰ ſincathe

goꝛeumatis oĩs vel ſibi equiualẽtis
diſtribuẽtis terminũ cui additur ꝓ
oĩbus ſuis ſuppoſitis. .
Sophilma xxxviii.
eſt iſtud. Vterq; iſtoꝛũ eſtv terq; iſto
rum.demonſtratis duobus ſcʒ ſoꝛte
⁊T platone.¶ Pꝛobatur ſophiſma ſic
AIſte iſtoꝝ elt iſte iſtoꝛũ:et iſte iſtoꝛũ

E iſte iſtoꝝ.ergo vterq; iſtoꝝ ẽ vterq;

iſtoꝛũ.ſ Secũido arguitur Ibi pꝛedi
catur ið de ſeipſo:̊ ſophiſma ẽ veꝝ
¶ In oppoſitũ arguitur.ↄtrariuʒ ſo⸗
phiſmatis ẽ veꝝ:&̊ ſophiſma ẽ falſuʒ

Aſſumptũ ꝓbatur.nã qrium ẽ neut

iſtoꝛũ eſt vterq; iſtoꝝ mõ hoc ẽ verũ
Pꝛo rũſione ſophiſmatis ⁊ alioꝛũ
ſequentiũ circa hoc ſincathegoꝛeũa
vterq; eſt ſciendũ ꝙ hoc ſincathego⸗

reuma vterq; in ſuo diſtribuibili re

quirit pꝛonomẽ demonſtrãs duo tm̃
ſicut pʒ. Nã demõſtratis ſoꝛte ⁊ pla⸗
tone hec ẽ pꝛopꝛia ⁊ vᷣa.vterq; iſtoꝝ
eſt homo. ſʒ ſi demonſtrẽtur plures
hoĩes a duobꝰ ſic dicẽdovterq; iſtoꝝ
eſt hõ hec nõ eſt ꝓpꝛia nec ĩtelligibitł᷑
Si vero hoc ſignuʒ vterq; addatur
termĩo cõi ſine pꝛonoĩe demõſtratĩo
talis or̃o de virtute ſermoms nõ eſt
pꝛopꝛia nec ĩtelligibilis quis ex vſu
loquẽdi vel bonitate ĩtelligẽtis poſ
ſit talis õo generare bonũ intelle⸗
ctuʒ in animo audiẽtis: Ata enĩ õo
vtrũq; oculũ habendo iu potes vidè
de virtute bᷣmonis nõ eſt ĩtelligibił
cũ in ea iſte terminꝰ oculus de vir⸗
tute ſermonis ſuppõat pꝛo oĩ oculo
indifferẽ ter ⁊ ſibi addatur ſignũ di⸗
ſtributiuũ pꝛo duobꝰ tantũ tñ exvſu
loquẽdi et bonitate intelligètis põt
intelligi ꝙ fiat ſermo ſolũ de duobꝰ
oculisvidelʒ de oculis tuis.⁊ ſi talis
oꝛatio ſic ĩtelligatur ſenſus eius eſt
vtrũq; iſtoꝝ oculoꝛũ hñdo tu potes

vigdere.demõſtratis oculis tuis. Pa

rifoꝛmiter dicatur de hoc ſincathe⸗
goꝛeumate neut.ſſ Itoviſo rñdetur
ad ſophiſma ꝙ ipᷣm eſt falſum ſicut
erat ilud de quo pꝛius dicebat᷑: ſcʒ
oĩs homo eſt oĩis homo.Et quando
arguitur. iſte iſtoꝛũ eſt iſte iſtoꝝ ⁊c.
ergo vterq; iſtoꝛũ eſtvterq; iſtoꝛum.
negatur ↄfia. Nam vt inductio va⸗
leat ad aliquẽ terminũ diſtributum
opoꝛtet oĩno ꝙ ↄſimile ſit pꝛedicatũ
in ſingularibꝰ et in pꝛopõue q̃ indu⸗
doel⸗

eitufra et kzoe ſt Kat induetto a parte
fubieeti⸗ ſed ſie non eſt in pꝛopoſito:
A pteclieatum Enguiarid iit Hoc, iſte
iſtô tum. et ptedieatũ ſophiſmaris &
vterq; iſtoti.modo iſt 4 nò funt ſilbia
pꝛeditata. Et ideo ſi ↄna deberet va
lere opoꝛteret ſic arguere.iſte iſtoꝛũ
eſt vterq;ʒ ukoꝝ: ⁊ iſte iſtoꝛuʒ ẽ vterq;
iſtoꝛum.ergo vterqʒ iſtoꝛũ eſt vterq;
iſon.et tunc añs eſt falſum.Si aũt
deberet fieri ĩiductio a ꝑte pꝛedicati
opoꝛtet ꝙ oĩno pꝛo eodẽ ſupponeret
ſubiectũ pꝛopõnum in quibus fieret
inductios et ꝓpter defectũ iſtius nõ
ſequitur aliqs homo ẽ iſte iſtoꝛũ de
monſtrãdo ſoꝛtẽ ⁊ aliquis hõ eſt ute
iſtoꝝ demõitr ando platonẽ. ergo ali
quis hõ eſt vterq; iſtoꝛum:qꝛ nõ pꝛo
eodẽ ſupponit ly hõ in vna et ĩ alia.
nec ꝓ quo ſupponit in vna ſupponit
in alia.Ad aliã negatur ꝙ hic pꝛedi⸗
catur idem de ſeipſo pꝛopter hoc ꝙ
ly vterq; eſt pars pꝛedicati:non autẽ
eſt pars ſubiecti.

Sophilma xxxix.
Uterq;ʒ iſtoꝛũ poꝛtat lapidẽ demon⸗
ſtratis ſoꝛte ⁊ platone quoꝛumvnus
poꝛtetvnũ lapidẽ ⁊ alius poetet aliũ
apidẽ. Pꝛobat᷑ ſophiſma. Iſte iſto
yum poꝛtat lapidẽ ⁊ iſte iſtoꝝ poꝛtat
lapidẽ.ergo vterq; iſtoꝛũ poꝛtat lapi
dem. ¶ In oppoſitũ arguitur.vterq;
iſtoꝛũ poꝛtar lapidẽ ergo lapis poꝛta
tur ab vtroq; iſtoꝛũ. ↄñs eſt falſum.
¶ Secũdo ſic. vterqʒ iſtoꝛum poꝛtat
lapidẽ ergo iſti poꝛtãt lapidẽ. ↄñs eſt
falſum. Nã ſequitur iſti poꝛtãt lapi⸗
dem eee lapis poꝛtatur ab iſtis.qð
tamẽ eſt falſum. ¶ Tunc reſpondeo
ad ſoppiſmiꝙ ẽ veruʒ.Et quãdo ar
vterq; iſtoꝝ poꝛtat lapidẽ ergo lapis
poꝛtatur ab vtroq; iſtoꝛũ.negat᷑ ↄña
et cauſa ẽ: qꝛ in añte ly lapidem ſtat
cofuſe ti ratione huius ſincathego
reumatis vterq; ipoꝛtantis multitu

dinem. In ↄſee qautem ſtat vetermt
nate ex eo ꝙ nullũ ſincathego:euma
còtuſiuum ipᷣm pꝛecedit. 14 4 ſcdaʒz
qñ vicieur vterq; iſtoꝛi ⁊c. ↄceditur
ↄna ſi ly iſte teneatur diuiſiue.Et vl
terius negatur ↄna.iſti poꝛtant lapi
dem ergo lapis poꝛtatur ab iſtis:qꝛ
in afte ly lapidẽ ſupponit ↄfuſe tin:
eo ꝙ ſequitur hoc pꝛonomẽ iſti qð ſi
teneatur diuiſiue młtitudinẽ impoꝛ
tat. In ↄñte auteʒ ly lapis ſupponit
determĩate. Si aũt ly iſti teneatur
collectie tunc bene ſedqtur iſti poꝛtãt
lapidẽ ergo lapis poꝛtatur ab iſtis.
Sed tunc neganda eſt illa ↄña: ſcilʒ
vterq; iſtoꝛũ poꝛtat lapidẽ: ergo iſti
poꝛtant lapidẽ.¶ Et tunc notãdum ẽ
ꝙ ly iſti tenetur diuiſiue quãdo pꝛo
poſitio in qua ponitur equiualetvni
copulatiue. Tunc aũt debet teneri
collectiue quando pꝛopoſitio in qua
ponitur equiualet nõ copulatĩe: ſed
pꝛopoſitioni de copulato extremo.
Uerbigratia de pꝛimo ſi dicitur iſti
currũt valet iſtam. iſte currit et iſte
currit.Exemplũ ſecũdi:vt ſi dicitur
iſti ſunt duovalet iſtã.iſte ⁊ iſte ſunt
duo. Adhuc diceres videtur non ob
ſtante ꝙ ly iſti teneatur diuiſiue: qꝛ
ſequitur.iſti poꝛtant lapidẽ ergo la⸗

pis poꝛtatur ab iſtis. qꝛ om̃is actius

infert paſſiuam. modo iſta ẽ actiua
iſti poꝛtant lapidem id eſt de verbo
actiuo. ergo ipſa infert aliquam de
verbo paſſiuo et nõ aliam q illã que
dicta eſt vt videtur igitur ⁊ cetera.
¶ Reſpõdetur còcedẽdo ꝙ infert vnã
paſſiuã ſed nò illà que dicta ẽ pꝛius
ſed iſtam. ab iſtis poꝛtatur lapis.
modo in iſta ly lapis bene ſupponit
confuſe tantuʒ gratia de ly iſtis qð
ipſum pꝛecedit ſicut in iſta iſti poꝛ⸗
tant lapidem.
Sophilma xl.
AUterq iſtoꝛim ſcit aritmethicã.Et

ſrtos ſat mucti:

ſauas fatet Mrhali t.
rtbous urtulid⸗ oncluu

õ
r gfo wbatur ct call, (Se
ſcangult Aſum i giſtiſcĩ
nedcirergo iſumt er
ſatarametea atener da
batur wäſcauror aſcam

thicam ergo antmethuach.

ſalſum:qꝛ ſeguitur arkmet
ngvortenethicac in ani
cc hor notuun no cl moi
Eeinanmapiaronis, (6
nſocktſnu iyſum eſt kaſt
egntur otz antmethſcn.
ih alino rel ligulb
ſuͤbiigto⸗ ramr ergo⸗
fnuiter reiinr ih
eihi Nnäſras ſote

Artur equinnlet ib couitie
poſtnoni de caicant⸗
rbigr nu de uno ſarinn ii
it rals mn e an t erile
1Etengli ſeciic r dictur
r duoyzet ſti.ſſten ſte ſunt
Zcheuc diceres vlaetur nonob⸗
Glp iitenentur duulſlneran
ur An vontand midt ergon
onnur id s. g iis atiut
Mmn. mod s act
pornant lplden id et derefin
mo. ergo pſa nfert alignd
bo paſſoct noͤlun liue
nelt r den gur /tn⸗
õ
Ii ſen stli e nati hrus
am. abſe rtatu nge
nitah un er ic
ſetumz uu vhi 4
grntr at niſniin

gulem

et ↄñna pꝛobatur ex codẽ.ꝗ
ſic arguit᷑. Falſum ẽ ꝙ iſti ſciãt arit

volo capere aritmethicâ nõ pꝛo vno

vel duobꝰ hĩtibus vnius vel duarũ
ↄcluſionũ aritmetice:ſed pꝛo aggre⸗
gai ione ex oĩbus habitibus partia⸗
libus aritmethice. Et vlterius pono
nõ ſint niſi centũ ↄcluſiones arit⸗
metice de quibus ſoꝛtes ſciat quinqᷓ
ginta et plato alias quinquaginta ⁊=
nõ plures et nullus alius ſciat aliaʒ
ↄcluſionẽ aritmethice. ¶ Pꝛobatur
ſophiſma. tota aritmethica ſcitur?
qꝛ quelibʒ ↄcluſio aritmethice ſcitur
ſicut ptʒ ex caſu.ergo ab aliquo vel
aliquibus. nõ ab aliquo ꝑper caſum:
ergo ab alidbus. ſed a nullis aliis a
ſoꝛte et platone.g̊ tota aritmethica
ſcitur a ſoꝛte ⁊ a platonc.et per ↄñs
iſti ſciunt aritmethicã demõſtratis
ſoꝛte ⁊ platone. Et vltra iſti ſciunt
aritmethicã ergo vterq; iſtoꝛum ſcit

aritmethicã. ¶ In oppoſitũ arguit᷑
vterq; iſtoꝛum ſcit aritmethicã ergo
ſoꝛtes ſcit aritmcthicã.⁊ vltra ergo

ſoꝛtes habet aggregatũ ex omnibꝰ
habitibus partialibꝰ concluſionum
aritmethice.ↄñs eſt falſum ꝑ caſum
Secũdo

meticã:ergo falſum ẽ ꝙ vterq; iſtoꝝ
ſcit aritmethicã.ↄña tenet ⁊ añs pꝛo

batur.nã ſequitur iſti ſciunt aritme
thicam ergo aritmethica eſt. ↄñs eſt

falſum: qꝛ ſequitur aritmethica eſt/

ergo aritmethica ẽ in aliq̃ ſubiecto.

fed hoc nõ: quia nõ eſt in aĩa ſoꝛtis
nec in anima platonis. ¶ Bñdetur
ad ſophiſma ꝙ ipſum eſt falſum. Et
qñ aꝛguitur.tota aritmethica ſcitur

ergo ab aliquo vel aliquibꝰ dicitur

ꝙ nõ ab aliquo: ↄceditur ergo ab ali
quibꝰ.finaliter ↄceditur ꝙ iſti ſciũt

aritmethicã demõſtratis ſoꝛte ⁊ pla

tone accipiẽdo ly iſti collectiue ⁊ ne
gatur ↄña ergo vterq; iſtoꝛum ſcit
grit metlicã.qꝛ a ly iſti ſumpto colle
tiue ad ly vterq; nõvalet ↄſequẽtia

licet bene valeat a ły iſti ſumpto di⸗
uiſiue.ſed qñ arguedno ad opꝑoſitũ
dicebatur ꝙ iſti ſciunt aritmetlʒicã:
ergo aritmethica eſt conccdit᷑.et qñ
dẽ ergo in ſubᷣo ↄceditur ſic ꝙ vna
eius pars ẽ in vno ſubiecto et alia
in alio nec opʒ accidenti aggregato
aſſignare vnũ ſubm quale accñs eſt
aritmetica ꝑꝛout hic accipit᷑: ſʒ bene
opoꝛtet accidenti ſimplici

Sophilma xli.
Uterq; iſtoꝛũ ſcit ſeptẽ artes libera
les.ponat᷑ ꝙ ſoꝛtes ſciat tres artes
et plato qᷓ̃ttuoꝛ ⁊ nõ plures. Pꝛobat᷑
ſophiſma. Iſti ſciunt ſeptẽ artes li⸗
berales ergo vterq; iſtoꝛũ ſcit ſeptẽ
artes liberales.ↄñja tenet a ſili nam
bene ſeqͥtur iſti curr̃t:̊ vterq; iſtoꝝ
currit.ſiliter benc ſequit᷑ iſti ſciunt
deũ eſſe g̊ vterq; iſtoꝛũ ſcit deũ eſſe.
añs pꝛobat᷑.nã iſti ſciunt tres artes
et quattuoꝛ ſed q̃ttuoꝛ et tres ſunt
ſeptẽ artes.& iſti ſciunt ſeptẽ artes.
1 Impꝛobat᷑ ſophiſma.vterq; iſtoꝛũ
cit ſeꝑtẽ artes libera es.demõſtra⸗
tis ſoꝛte ⁊ platone. ergo ſoꝛtes ſcit
ſeptẽ artes liberales. ↄñs eſt ↄ caſũ
ſAd ſophuma rñdetur ꝙ ipᷣm ẽ fli
Et qñ arguit᷑eiſti ſciunt ſeptẽ artes
liberales ceditur ſi ly iſti teneatur
collectiue. ⁊ iunc negatur ↄña.ergo
vrq; iſtoꝝ ſcit ſeꝑtẽ artes liberales.
Et qñ dicitur bene ſequit iſti ſciunt
deũ eſſe ergo vterq; iſtoꝛũ ſcit deuʒ

eſſe.qualitercunq; capiat᷑ ly iſtiſiue

collectĩe ſiue diuiſiue dicitur ꝙ hoc

eſt gratia terminoꝝ:qꝛ deum eſſe nõʒ

habet partes quarũ vna poteſt ſciri
gb vno ⁊ alia ab alio. et rõne illius
bene valet ↄña taliter qualitercſq;
capiatur ly iſti ſiue diuiſiue ſiue col
lectiue.ſed ſic nõ eſt de ſeptẽ artibꝰ
quia vna põt ſciri ab vno et alia ab
alio ſine alia.Et ideo licet bene ſeqᷓ
tur iſti ſciunt ſeptẽ artes er tied⸗
le

ly iſti diuiflue:ergo vterq; iſtoꝛũ ſcit

ſeptẽ artes.tamẽ nõ ſeqtur iſti ſciũt
ſeptẽ artes capiẽdo ly iſti collectiue:
ergo quilibet iſtoꝛũ ſcit ſeptẽ artes.
¶ Gratia cuiꝰ eſt ſciendũ ꝙ aliquod
eſt pꝛedicatũ quod põt ineſſe multis
indrñter cõiuncti et diuiſiim. aliqð
aũt eſt pꝛedicatũ qð non põt ineſſe
multis niſi cõiunctĩ. aliquod aũt eſt
qð non põt ineſſe multis niſi diuiſiʒ
Exemplũ pꝛimi ſicut poꝛtare lapidẽ
põt ineſſe ſoꝛti ⁊ platoni ↄiunctuim ⁊
diuiſim. Nã poſſibile ẽ ꝙ poꝛtẽt lapi
dem vnũ ſimul quẽ neut eoꝝ ſe ſolo
ſufficit poꝛtare.⁊ etiã poꝛtare lapidẽ
põt ineſſe ſoꝛti ⁊ platoni diuiſim.vt
ſi ſoꝛtes poꝛtaretvnũ et plato aliuz.
Exẽplũ ſecundi vt iſta pᷣdicata duo

et tria ⁊ ſimilia ĩpoꝛtantia płitatem

non pñt ineſſe pluribꝰ niſi ↄiunctim
et ideo hec nõ põt eſſe vera. iſti ſunt
duo demõſtratis ſoꝛte ⁊ platone niſi
ly iſti teneatur collectiue. Exemplũ
tertii ſicut ſcire deum eſſe põt ineſſe
pluribꝰ et nõ niſi qlibet eoꝝ diuiſim
ſciat deũ eſſe. Et ideo hec ñ põt eſſe
vera.iſti ſciũt deũ eſſe niſi ly iſti te⸗
neatur diuiſiue.ſed iſta.iſti poꝛtãt la
pidẽ poteſt eẽ vera aliqñ: qꝛ ly iſti te
netur diuiſiue.aliqñ poteſt eſſe vera
ſi ly iſti teneatur collectiue.
Sophilma xlii.
Uterq; iſtoꝛũ pugnat vt vincat ſe.
Ponat᷑ caſus ꝙ ſoꝛtes pugnet cum
platone ⁊ vĩcat platonẽ et plato cum
ſoꝛte vtvincat ſoꝛtẽ. Tunc afr ſic.iſti
pugnãt vt vincãt ſe demõſtratis ſoꝛ
te ⁊ platone. vterq; iſton pugnatvt
vĩcat ſe.añs ꝓbatur. nã iſte pugnat
vt vĩcat illũ: et iſte pugnat vt vĩcat
iſtũ. ergo iſti pugnãt vt vicant ſe.
IEt ↄſirmat᷑.iſti pugnãt vt vincãt
aliqͥs. aut & ſe aut alios. ſʒ ñ pugnãt
vt vincãt alios:ꝗ pugnãt vt vĩcãt ſe
¶ In oppoſitũ arguitur.vterq; illoꝝ

pugnat vt vincat ſe:ergo ſoꝛtes pu⸗
gnat vt vincat ſe.ↄñs eſt falſum: qꝛ
ſoꝛtes nõ pugnat vt vincat ſe:ſed vt
vincat platonẽ.ↄña nota eſt de ſe.
Scðdo ſic arguitur.falſum ẽ ꝙ iſti
pugnãt vt vincãt ſe: ergo ſophuima
eſt falſum.ↄñia tenet ⁊ añs ꝓbatur.
Nã ſi iſti pugnãt vt vincãt ſe tunc
iſti pugnãt vt vincãtur: et quia etiã
pugnãũãt vt vincãt ſequitur ꝙ pugnãt
vt vincant ⁊ vicãtur. ¶ Reſpõdetur
ad ſophiſma ꝙ eſt falſũ.Et ad argu
mentũ in contrariũ dicitur ↄcedẽdo
añs ſi ly iſti teneatur collectĩe ⁊ tũc
negatur ↄñᷣa.ſi tamẽ ly iſti teneatur
diuiſiue ↄña conceditur et negatur

añs.Et qñ dicitur iſte pugnat vt vi

cat illũ: ⁊ iſte pngnat vt vincat iſtũ
ergo iſti pugnãt vt vincãt ſe. negat᷑
ↄña accipiẽdo ly iſti diuiſiue: qꝛ ad
tranſitionẽ actus in diuerſum nõ ſe
quitur actio in ſemetipᷣʒ.Et vlteriꝰ
qñ dicitur iſti pugnãt vt vincãt ali⸗
quos negatur hoc:qꝛ neuter iſtoꝛuʒ
pugnat vt vincat aliquos vel alios:
ſed quilibet iſtoꝛũ pugnat vt vincat
alium. Et ideo bene ↄceditur ꝙ iſti
pugnãt vt vincant ſe capiẽdo ly iſti
collectiue. Ulterius quando dicitur
ad aliã partẽ falſum ẽ ꝙ iſti pugnãt
vt vincãt ſe:negatur ſi ly iſti teneat᷑
diuiſlue. Et quãdo dicit᷑ iſti pugnãt
vt vincãt ſe:ergo iſti pugnãt vtvin⸗
cantur:ↄceditur añs ſi ly iſti teneat
collectiue.ſed nõ ſequitur ergo iſte
pugnat vt vĩcatur:et iſte pugnatvt
vĩcatur. ſed ẽ fallacia ↄñtis:qꝛ bene
ſequitur ecõtra.Ex hoc pʒ ꝙ ſi ſorũs
videat platonẽ ⁊ plato videat ſoꝛteʒ
et neuter ipſoꝝvideat ſeipᷣm hec eſt
vera iſtivident ſe ſᷣm ꝙ ly iſti ten e⸗
tur collectĩe.ſed ẽ falſa ſᷣm ꝙ ly iſti
tenetur diuiſſue. Pꝛimũ pꝛobatur
qꝛ hec ẽ vera.iſti vidẽt aliquos ho⸗
mines et nõ vident alios hoĩes a ſe
ipſis. et per ↄñs iſti vident ſeipſos.

alus y orcalim,
leuplitob mmg iſor en
trei mgomic emn
rog ſtoni d ee fuſum
chleenmnriti b eroch
Mfüſumſöedalms.
ſopeſnathcenngihme⸗
Et gi dobmn d woe
curüeſflmind gegau
ſcdanñ oitur abmo
Nepatur oio et cocectur
gi aruitura tem
luſe ti ad pſum unte
ſlnate eſpertu euſce nl

pde inauel verumſtata

flinomſegrete ir t

9 tommte,

Ne
chilna tiii⸗
hiem cn.
warern Plri ſor
rr ſoſbicn

Ni⸗ ugnit N inez
„i KRſe.
aigdolp in Nuſin
Kus in duerſumnoſe
ir tio n ſenen Et ln⸗
dicltur ſen ugnit r nrit i⸗
o egan /rer euner inn
A mr Aguos elalo:
ullbet iſtoꝛi ougnat ir vincat
n. Etideo bene Kelilnr giſtl
int t vmncant ſe capiech iy iti
ctiuc. Abderius quamdo dicnrur
tiͦ wertifllum d giſn dugnit
incin ſemeguur dlp intteenf
Moe.Et quado decih in pugni
mcat ſe ergo in ugnit tnin
ntur. edltur is l, ſ tenei⸗
lectiue, ſ ni ſnuinr ahoiſe
cnur rt rieanrct ie ugnitſk
tr., diſaluni tiad bene
lurerina Et r1ſofs
1rito rilen ſoꝛte
um nonheccſt
arer poutiler ſehhn he
ſamicentſe imngle lten ⸗
nie(gefiſi inl iin
plectie ſche faſa f
ollille, Puuni o
ſſi ic iqusho

et ber pñs vident ſe. Gevᷣm ꝓbatur
qꝛ hec ẽ falſa.vterq; iſtoꝛũ videt ſe.
ergo etiã hec ẽ falſa iſtividẽt ſe ſi ly
iſti teneatur diuiſiue. Patet etiã ꝙ
demõſtratis duabus cõtradictoꝛiis
hec ẽ vera iſte pꝛopõnes cõtradicunt
ſibiipſis ſᷣm ꝙ ly iſte tenetur collec⸗
tiue ſed tamẽ hec eſt falſa.iſte pꝛopo
ſitiones ↄtradicũt ſibiipſis ſi iy ite
teneatur diuiſiue.

Sophilma xliii.
Ab vrroq; iſtoꝝ enũciatum ẽ verum
platone ⁊ ſoꝛte demõſtratis: et ſor̃s
dicat iſtã deus eſt:⁊ plato iſtã homo
eſt aĩal.et cũ hoc ambo dicant iſtam
homo ẽ aſinus.ſ¶ Pꝛobat᷑ ſophiſma.
A ſoꝛte enũciatum ẽ verũ:quia iſta
deus ẽ. ⁊ a platone enunciatũ eſt ve
rũ:qꝛ ita hõ eſt aĩal.ergo ab vtroq;
iſtoꝝ enunciatũ eſt verũ. ¶ Impꝛo⸗
batur ſophiſma. Ab vtroq; iſtoꝛum
enũciatum ẽ falſum:g̊ nõ ab vtreq;
iſtoꝝ enunciatũ ẽ verũ. Añs ꝓbatur
qꝛ ab vtroq; iſtoꝝ enũciatum ẽ ꝙ hõ
eſt aſinus ſed hoc ẽ falſum.¶ Scðo
ſic arguit᷑ab vtroq; iſtoꝝ enunciatũ
eſt verũ:ergo verũ eſt enunciatũ ab
vtroq; iſtoꝛũ.ſed hoc ẽ falſum: quia
nichil ẽ enunciatũ ab vtroq; iſtoꝛum
miſi falſum: ſcʒ hõ eſt aſinus. ¶ Zd
ſophiſma rñdetur ꝙ ipᷣm eſt verum.
Et qñ dicitur ab vtroq; iſtoꝝ enun⸗
ciatũ eſi ſtm & ⁊c.negatur añs. Zd
ſcðᷣam qñ dicitur abvtroq; iſtoꝝ ⁊c̃.
negatur ↄña et cõceditur añs ꝓpter
hoc ꝙ ibi arguitur a termio ſtante
confuſe tiñ ad ipſum ſtantem deter
minate reſpectu eiuſdẽ młtitudinis
Unde in añte ly verum ſtat confuſe
tm̃.in conſequẽte aũt ſtat aut ſuppo
nit determinate.

Sophilma xliiii.

Ulterq; iſtoꝛum eſt homo vel aſinus

demõſtrando per ly iſtoꝛũ ſoꝛtem et
bꝛunellu. ¶ Pꝛobatur ſophiſma ſic.

„

Soꝛtes eſt hõ vel aſinus:bꝛunellus
eſt hõ vel aſinꝰ. ergo vter iſtoꝛum
eſt homo vel aſinus.¶ Scðdᷣo ſic af̃.
ↄdictoꝛiũ ſophiſmatis ẽ falſuʒ:ergo
ſophiſma eſt verũ.añs pꝛobatur.ã
etus ↄtradictoꝛũ eſt alter iſtoꝛũ non
eſt hõ vel aſinus: ſed hoc ẽ falſum.
Imxꝛobat ſe ophiſma.vterq; iſtoꝛũ
eſt hõ vel aſinus:ergo vterq; iſtoꝛuʒ
eſt homo vel vterq; iſtoꝝ eſt aſinus.
oↄñs eſt falſum: qꝛ eſt vna diſiũctiua
cuius ambe pꝑtes ſunt falſe.¶ Scðo
ſic ã. vterq; iſtoꝛũ eſt hõ vel aſinus
ſed nõvterq; iſtoꝝ eſt hõ. ergovterq;
iſtoꝛũ eſt aſinus.ↄñs eſt falſuʒ ⁊ ↄna
videtur tenere ꝑer illã reguiã. A diſ
iunctiua cũ deſtructione vniꝰpartis
ad aliã partem ẽ bona ↄña.ſ¶ Tertio
ſic arguitur. Tantũ alter uitoꝛũ eſt
hono vel aſinꝰ ergo nõ vterq; iſtoꝝ
eſt hõ vel aſinus.ↄña tenet ⁊ añs ꝓp
batur.alter iſtoꝝ ẽ homo vel aſinus
et nichil aliud ab altero iſtoꝝ eſt hõ
vel aſinus.poſito ꝙnõ ſit aliquis hõ
niſi ſoꝛtes:nec aliquis aſinꝰ miſi vꝛu
nellus.¶ Reſpõdetur ad ſophiſma ꝙ
ipſum ẽ verum ſicut pꝛobãt due pꝛi
me rationes. Id alias reſpõdetur
¶Ad pꝛimã negatur iſta ↄña vterq;

iſtoꝛũ eſt hõ vel aſinus: ergo vterq;

iſtoꝛum ẽ homo velvterq; iſtoꝛum ẽ
aſinus. Nã aꝛguttur a ſenſu ↄpoſito
vero ad ſenſũ diuiſum flm:ſcʒ argu
endo ab vna cathegoꝛica pꝛopõne de
diſiuncto extremo ad vnã diſiũctiuã
cuiꝰ tñ diſiũctĩe pᷣdicta cathegoꝛica
non ẽ pars.ſ¶ Ad aliã ſiliter negatur

ↄna nec ibi ar̃ a diſiũctiua ⁊c̃.qꝛ ſo⸗

phiſma non eſt pꝛoxõ diſiũctiua ſed
pꝛopõ de diſiũcto extremo.ſ Ad alia
dico ꝙ ſi ly alter teneat᷑ tani ſignũ
ꝑttculare eius qð eſt vterq; bene cõ
cedẽdum ẽ ꝙ tim̃ alter iſtoꝛũ ẽ homo
vel aſinus: nec tunc ſeqtur ergo nõ
vterq; iſtoꝛũ eſt hõ vel aſinus. ſicut
nec ſedtur tm̃ aliquis hõ 5 rielbilie.
eUI

ergo nõ oĩs homo ẽ rinbilis. Sed ſi
ly alter capiatur pꝛo vno excludẽdo
maioꝛẽ multitudinẽ tunc ẽ negãduʒ
tĩ alter iſtoꝝ eſt hõ vel aſinꝰ. nec
pꝛobatũ eſt ꝙ ſic capiẽdo ly alter tin
alter utoꝝ ſit hõ vel aſinus.
Coõſequèter in hac parte videnda
ſũt ſophiſmata difficultatẽ hñtia ex
parte huiꝰ ſi incathegoꝛeumatis totꝰ
qð eſt diſtributiuũ termĩ cui addit᷑
nõ pꝛo ꝑtibus ſubiectiuis ſed ꝓ par
tiꝰus integlibus ſigãti per illũ ter⸗
minũ. de quoꝝ numero ſit iſtud
Sophilma xlv.
Tortus ſoꝛtes ẽ minoꝛ ſoꝛte. Impꝛo
batur ſophiſma.pᷣmo ſi totus ſoꝛtes
eſt mĩoꝛ ſoꝛte tũc quelʒ pars eẽt mi⸗
noꝛ ſed hoc ẽ falſum.pᷣmo qꝛ coꝛpus
ſoꝛtis ẽ pars ſoꝛtis:qꝛ cuʒ aĩa ſoꝛtis
ↄſtituit ſoꝛtẽ: ſed coꝛpꝰ ſoꝛtis nõ eſt
mioꝛ ſoꝛte.g̊ non q̃lubet ꝑs ſoꝛtis eſt
mãoꝛ ſoꝛte. Cõfirmat᷑ qꝛ aĩa ſoꝛtis
eſt ꝑs ſoꝛtis ⁊ tñ aĩa ſoꝛtis nõ eſt mi
noꝛ ſoꝛte cũ nõ ſit magna nec parua
cã ſit indiſibilis. ꝑꝛima ↄhña tʒ ex eo
ꝙ ly totꝰ equalet huic or̃oni dqiʒ ꝑs.
¶ Scðᷣo ſic. ſſi totus ſoꝛtes ẽ minoꝛ
ſoꝛte tũc totus hõ eſt mĩoꝛ ſoꝛte qð
eſt falſũ. ↄña videtur valere eo ꝙ ar
ab ĩferioꝛi ad ſugeriꝰ Calſitas ↄñtis
ꝓbatur.nã ſi totus hõ eſt mĩoꝛ ſoꝛte
tunc q̃libet pars hoĩs eſt mĩoꝛ ſoꝛte
modo hoc ẽ falſum: poſito ꝙ ſoꝛtes
ſit paruꝰ ⁊ plato ſit magnus tũc nõ
Peliver pars hoĩs eſt minoꝛ ſoꝛte.
am ſedtur quelibet pars hoĩs eſt
minoꝛ ſoꝛte ̊ quelibet ꝑs ꝑlatonis ẽ
minoꝛ ſoꝛte. ſed hoc ẽ falſuʒ ex caſu
ↄña tenet a ſuperioꝛi diſtributo ad
ĩferius diſtributũ. Nam in iſta que⸗
libet pars hoĩs eſt nunoꝛ ſoꝛte: hoc
aggregatũ pars hoĩs diſtribuitur
per vnã regulã pꝛuis dictã ſcʒ Quo⸗
tienſcũq; ſignũ diſtributiuũ additur
aggregato ex recto ⁊ obliquo: recto

pꝛecedẽ᷑te obliquũ.tunc aggregatuʒ
ex recto ⁊ obliquo diſtribuitur.et iõ

ly hominis ita bene diſtribuit᷑ ſicut
ly pars.¶ In oppoſitũ arguitur. hec
pars integralis ſoꝛtis demonſtrato
capite eſt minoꝛ ſoꝛte ⁊ illa pars ſoꝛ⸗
tis demõſtrato bꝛachio ẽ mĩoꝛ ſoꝛte
et ſic de aliis partibus integralibus
ergo q̃libet pars integralis ſoꝛtis ẽ
minoꝛ ſoꝛte. ⁊ per ↄñs totus ſoꝛtes
eſt mĩoꝛ ſoꝛte.ↄña tenet ex eo ꝙ hec
oꝛatio q̃libet pars integralis ſoꝛtis
et ly totus ſoꝛtes equiualẽt in ſigni
ficando. ¶ Tunc pꝛo reſponſione ad
ſophiſma niotandũ eſt ꝙ aliqua ſunt
ſincathegoꝛeumata ã non diſtribuũt
terminũ extra ſe cui addũtur id eſt
terminũ qui non eſt pars or̃onis cui
illa ſincathegoꝛeumata equiualẽt in
ſigniſicãdo. ſed tantũ diſtribuũt ter
minũ intra ſe · hoc eſt terminũ qui ẽ
pars oꝛationis cui equalent in ſigm
ficando. et hoc ſi ilie terminꝰ ſit di⸗
ſtribuibilis. erbi gratia hoc ſinca
thegoꝛeuma totus nõ viſtribuit ter
minuʒ extra ſe cui additur. ſicut eſt
iſte terminꝰ ſoꝛtes ſed bene intra ſe
ſicut ẽ iſte terminꝰpars. Item patet
de hoc ſincathegoꝛeumate ſemꝑer ⁊
de aliis equiualẽtibus integris or̃o
nibus in ſignificãdo.¶ Scðo notan

dum eſt ꝙ aliquãdo ly totũ tenetur

ſincathegoꝛeũatice aliquãdo cathe⸗
goꝛeumatice.et qñ capitur ſincathe
goꝛeumatice equalet huic oꝛatiouiX
q̃libet pars integralis.qũ vero tenet᷑
cathegoꝛeum atice tũc equalet huic
oꝛationi ens ↄpletũ ex partibus. Et
ſᷣm hoc ſolet concedi hoc ſophiſma.
In oculo meo eſt totum quod eſt in
mũdo.capiendo ly totũ catijegoꝛeu⸗
matice.poſito ꝙ in oculo meo ſit fe⸗
ſtuca: qꝛ illa feſtuca eſt ↄpoſitum ex
partibus exñs in mundo.et ſolet ne⸗
gari illuid ſophiſma. Totũ quod eſt
in mundo ẽ in oculo meo.capiẽdo ł

ℳ—

iszmiiigſdil
ornpritandan
anrmi hegfeotiis
gcünr ges itegr leoß
tpeluntarue, ne n.
tumaglin ri,
mins rAl
ſegual toty⸗ ſorcsi mnor
Iiter wrs iegle ſat ⸗
ſonc tly totus no qualet
cöco ic cfoni quchpars!
cwepeunegs. Pec
Icarpors egrhsſonis
ſote cpus ſorgi mun
rcorrus ſotis noneſtt
ſortsſedi ers eintulis,
egalur or et ato hui⸗
binl,uiat ſimisi
tone, i ſr wn ſenun
mmintegral ſorng eſtnmn
Albet ointegr g ⸗ 4
Mſore, ta n ſciturt oi⸗
ats/

ednnd egunlen
nndin ſetmüinuan
mnü mmmſe hoecktermmüui
es outlonis alicjulenenſen
nid. et veſ ileemin ſt r
bulbll, Mrii grun, wr ici
orma lotus no viſrtbunt ter
; orma ſecui addttur, ſcutcl
ermin? ſortes ſet bene mtraſe
ciſtetermin pars. Nen patet
de ſncnthegorumateſenter
is equiunetius inegris ofo
nnignihesddDedoton
nch ugnido igtülnen
Othegarüinne igitb ir
. et oñ cpluvr ſictir
eumatiee. et ñ ct “
cumrue eialt ,i me

ä
ber rs Men. ur eur

r uſeſudt eſclere
eris nmnu L quod

1 ſoghiſma.
. 4 clo geo plece

totũ ſineathegoꝛeumatice. Nam nõ
qðlibet ens mundi/ nec q̃libet pars

mũdi ẽ in oculo meo. et qꝛ tactũ eſt

de ꝑtibus ĩtegralibꝰ.¶ Tertio notã
dum ẽ ꝙ pars ĩtegralis dr pars qᷓti
tatiua.i.hñs ꝙtitatẽ que cũ alia ꝑte
ꝓßtitatiua ↄſtituit aliqð totũ q;tum.

nec vna illaꝝ eſt potẽtia ad aliã/ nec

ꝑfectibilis per eam.Ex hoc pʒ aĩa
ſoꝛtis vel coꝛpꝰ ſoꝛt is nõ dicũtur ꝑs

ĩtegralis ſoꝛtis:qꝛ licet aĩa ſoꝛtis cõ

ſtituat ſoꝛtẽ qtuʒ ⁊ etiã coꝛpꝰ ſoꝛtis

ſic hñs quãtitatẽ tñ aĩa ſoꝛtis non ẽ

pars quãtitatiua. ⁊ etiã mã ſoꝛtis ẽ

Tfectibilis per aĩam ſoꝛtis Silr mã
equi lʒ ſit quãta ⁊ cũ gĩa equi quãta

ↄſtituat equũ quãtuʒ:tñ neutrũ eoꝝ

dr pars ĩtegralistequi ꝓpter hoc ꝙ

vna illaꝝ partiũ eſt ꝓꝑfectibilis ꝑ anã
et eſt in potẽtia ad eã.⁊ talcs partes
quauvna ẽ ſic ꝑfectibilis per aliã nõ
dicũtur ꝑtes ĩtegrales ſʒ eſſentiales

vel qualitatiue. Tunc rñdetur ad ſo

phuma ꝙ ipᷣm eſt verũ.i Ad rõnesK
¶ Ad pꝛimã negatur ↄña licet bene
ſequat᷑ totus ſoꝛtes ẽ minoꝛ ſoꝛte: g
q̃libet pars ĩtegralis ſoꝛtis ẽ mminoꝛ
ſoꝛte.qꝛ ly totus nõ equalet in ſigni
ficãdo huic or̃oni quelʒ pars ſʒ bene
hHuic ꝗlibet ꝑs integlis. Nec ſequit
qlibet pars ĩtegralis ſoꝛtis ẽ minoꝛ
ſoꝛte.g̊ coꝛpus ſoꝛtis ẽ minus ſoꝛte:
qꝛ coꝛpus ſoꝛtis non eſt ꝑs integrał
ſoꝛtis ſedẽ pars eẽntialis. Ad ſcðᷣaʒ
negatur ↄña. et ratio huiꝰ eſt:qꝛ ar̃
ab inferioꝛi ad ſuperius cũ diſtribu
tione. Uñ ſicut non ſcequitur qlibet

pars integrab ſoꝛtis eſt minoꝛ ſoꝛte:

quelibet ꝑs integralis hoĩs eſt mi
noꝛ ſoꝛte. ita nõ ſeqᷣtur totꝰ ſoꝛtes ẽ
mĩoꝛ ſoꝛte & totus hõ eſt mĩoꝛ ſoꝛte
qꝛ oĩno añs et ↄñs pꝛime ↄñe equi⸗
ualent añti et ↄñti ſecunde ↄfe. q;
gũt pꝛima ↄña nonvaleat pa:quia ar
ab inferioꝛi ad ſuperius diſtributũ.

uia ſicut ꝓbabatur in iſta oꝛatione

quelibet pars integralis hoĩs eſt mi
noꝛ ſoꝛte nõ ſolũ diſtribuitur ibi ꝑs

ĩtegralis ſed hoc aggregatum pars

integralis heminis. .
Sophilma xlvi
Totus ſoꝛtes eſt pars ſoꝛtis.i Pꝛo
batur ſophiſma.Onelibet pars inte

gralis ſoꝛtis eſt gꝑars ſoꝛtis:q̊ totus
ſoꝛtes ẽ pars ſoꝛtis.iſ Impꝛobat᷑ ſo⸗

ꝓhłiſma. nã tunc ſor̃s ẽẽt pars ſoꝛtis
et per ↄñs idẽ eſſet ꝑars ſuiipſius.

Ezd ſophiſma rñdetur ꝙ ipſum eſt
verũ.Et gad rõnem in cõtrariuʒ dico

ꝙ nõ ſequitur. totus ſoꝛtes ẽ pars
ſoꝛtis & ſoꝛtes ẽ pars ſoꝛtis. nec ſeq̃

tur ꝙ idẽ ſit pars ſuii ſius ſicut nec

ſequitur q̃libet pars integral ſoꝛtis
eſt pars ſoꝛtis &̊ ſoꝛtes ẽ pars ſoꝛtis

Ulidetur tñ ꝙ ſic.nam capitur totał
pærs ĩtegꝛalis ſoꝛtis pᷣter ſuũ digitũ
⁊ vocetur a.et ſuus digitus b. ⁊ ag⸗

gregatũ ex a et b vocetur c. ũc ſic
arguit᷑.a eſt ſoꝛtes ⁊ c eſt ſoꝛtes et a
eſt pars ipſius c.qꝛ vna cũ b ↄſtituit
c.ergo ſoꝛtes eſt ꝑs ſoꝛtis.ↄña tenet
⁊ ſcda pars añtis nota ẽ de ſe. Sed
pꝛima declarat᷑:qꝛ a eſt hõ et non eſt
alius q; ſoꝛtes. Sſſumptũ pꝛobat᷑:qꝛ

a eſt ↄpoſitũ ex aĩa intellectiua ⁊ coꝛ

oꝛe: et tale compoſitũ eſt homo.
¶ Confirmatur:qꝛ a eſt animal cum
ſit ſubſtãtia animata ſenſitiua =æ nõ
aliud animal q; homo.ſ Secũdo ſic
quia ſi digitus eſſet abiciſſus a cẽt
ſoꝛtes ſed eadẽ rat ione qua tunc cẽt
ſoꝛtes ead ratione nunc ibſe ẽ ſor̃s
ergo iam a eſt ſoꝛtes.¶ Zd ulud du⸗

bium dicunt quidam negando iſtam

ↄñam ſoꝛtes ẽ pars ſoꝛtis Et quãdo
dicitur capit᷑ totalis ⁊c᷑. admittitur
caſus. et quãdo dicitur a eſt ſoꝛtes
negatur.⁊ qñ dicitur a eſt ↄpeſitum
ex anima ⁊c.ergo a eſt homo.negat
ↄſequẽtia:quia ad hoc ꝙ aliquid di
catur homo non ſi nlieit tr comꝑo
tiu

ſita ex coꝛpoꝛe ⁊ aĩa intellectina. ſed
cũ hoc requirit᷑ ꝙ ſit aliquid per ſe
vnũ ⁊ nõ ſit pars alter ius ꝙ ſit vnũ
per ſe.modo ſic nõ eſt de a.qꝛ eſt ꝑs
c.qð eſt vnũ per ſe.¶ Ad aliã qua ꝓp
batur ꝙ a eſſet aĩal conſinnliĩ dice⸗
retur.i¶ Ad tertiam quãdo dr digito
abſciſſo adhuc a eẽt ſoꝛtes ↄceditur
ct qñ dicitur ſed eadẽ ratione qua
tunc eſſet ſoꝛtes eadẽ rõne nunc eſt.
negatur hoc:qꝛ digito abſciſſo a eẽt
per ſe vnũ.ſed digito non abſciſſo a
nõ eilet aliquod per ſe vnũ. Sed ad
hoc ꝙ aliquid ſit ſoꝛtes requirtur ꝙ&
ſit aiiquid per ſe vnũ ſicut requirit᷑
ad hoc ꝙ aliquid ſit homo vel atidd
ſit animal. ¶ Sed contra iſtud ſolet
argui: qꝛ ſi hoc eſſet veruʒ ſi equeret᷑
ꝙ iſti termini homo et animal non
eſſent termini abſoluti ĩmo conno⸗
tatiui.ſed hoc ẽ falſum ergo ⁊c. ↄna
tenet ex eo ꝙ ad ſuũ ſigniſicatũ pꝛin
cipale cõnotaret ipᷣm eſſe ꝑ ſe anað
vnũ non exñis pars alicuiꝰ alterius
p ſe exãtis.¶ Et ↄfirmatur.nã tunc
hec non eſſet bona diff initio aĩ alis:
ſcʒ animal eſt ſubſtãtia aĩata ſenſi⸗
tiua.ſed ad hoc ꝙ eſſet ↄpleta opoꝛ⸗
teret dicere animal eſt ſubſtãtia ani
mata ſenſitiua nõ exiſtens pars ali⸗
cuius alterius ꝙ ſit vnũ per ſe.⁊ ſic
tunc ſtatim ſequeretur iſtũ terminũ
aĩal eſſe terminũ cõnotatiuũ poſt
in eius diffinitione ponit terminus
alicuiꝰ alterius pꝛedicamẽti: ſcʒ iſte
terminꝰ pars.¶ Scðᷣo ſic.nã capiat᷑
ip̃m a qð eſt para ipſius c.et q̃r atur
vtrũ ſit ſubſtãtia vel accñs. non põt
oiei ꝙ ſit accidẽs ⁊ clarũ eſt.ſi dicat᷑
ꝙ ſit ſubſtãtia vel ẽ coꝛpoꝛea vel in⸗
coꝛpoꝛea. nõ incoꝛpoꝛea vt clarũ eſtae
ſi coꝛpoꝛca vel aĩata vel inanimatà.
Non põt dici in aĩatta:qꝛ nutritur ⁊
augetur. ergo aĩata vel ſenſiſĩa vel
inſenſitiua. Non pt dici ĩſenſitiua:

quia ſi pũgeretur ſtilo vel aeu vtiq;

retraheret ſe. ¶ Et ↄſirmatur:qꝛ eſt
cõpoſitũ ex coꝛpoꝛe ⁊ aĩa ſeniſitiua.
relinqtur ergo ꝙ a ẽ ſubſtãtia aĩata
ſenſitiua. Et cũ nichil ſit in genere
niſi ſit in aliqua ſuaꝝ ſpecierũ ſequi
tur ꝙ ipᷣm a eſt alicuius ſpẽi et non
videtur ꝙ ſit ſub alia ſpẽ q̈ ſub iſta
ſpecie hõ.et ſi ſic ſequitur ꝙ a eſt hõ
ſed nõ eſt alius hõ i ſoꝛtes ergo a ẽ
ſoꝛtes. Ideo quidã alui aliteꝛ ruũdent
ↄcedendo utã ſoꝛtes eſt pars ſoꝛtis.
ſed tñ non idẽ ſoꝛtes ẽ pars ſuiipſi⸗
ſed vniꝰ alterius ſoꝛtis. Uñ dicunt
iſti ꝙ ſoꝛtes qͥ eit vnũ per ſe eſt ↄpo⸗
ſitus ex multis quoꝛũ quodubet eſt
ſoꝛtes: qdᷣlibet tñ illoꝝ eſt ꝑs vnius
ſoꝛtis qui ſic eſt ſoꝛtes ꝙ nõ eſt pars
alterius ſoꝛtis. VUñ vſᷣm dictũ caſum
iſti dicerẽt ꝙ c eẽtvnꝰ ſoꝛtes ⁊ ꝙ ille
ſoꝛtes nõ eſſet pars alicuiꝰ alterius
ſoꝛtis et ꝙ a eẽt ſoꝛtes ⁊ cũ hoc eſſet
ꝑs alicuius alteriꝰ. Sed ↄtra hoc di
ceret aliqs.ſi hoc eſſet veꝝ ſeqretur
ꝙ hoc nomẽ ſoꝛtes eſſet termiꝰ cõis
qꝛ vnica ĩ poſitione eſſet ĩpoſitus ad
ſi gniſicandũ plures hoĩes. Rñdent
iſti negãdo ↄſam. Uñ dicerent alid
ꝙ ad hoc ꝙ aliquis terininꝰ dicatur
cõis non ſufficit ꝙ ipſe vnica impoll
tione ſit ipoſitus ad ſigniſcandum
plura: ſed requiritur ꝙ ſit ĩpoſitus
ad ſignificandũ plura vnica impoll⸗
tionẽ quoꝝ vnũ non ⁊ẽ pars alterius
modo. iſte terminꝰ ſoꝛtes vnica ĩpo/⸗
ſitione eſt bene ĩpoſitus ad ſignificã
dum vnũ ſolum qð non ẽ pars alte⸗
rius et cum hoc plura quoꝝ vnũ eſt
pars alterius. Et ideo adhuc ſtat ꝙ
iſte terminꝰ? ſoꝛtes ẽ terminꝰ ſingu⸗
laris ⁊ non cõis licet ſignificet płes
hoĩes vnica ipoſitione.
Sophilma xlvii.
Totus bꝛunellus ⁊ẽ ſoꝛtis. ponak &
ſoꝛtes habeatvnũ aſinũ qui vocetur
bꝛunellus 1 ꝙ qlibet pars illiꝰ aſini

„(aem
hnne e
ne Ne i ar
l aſhmsi ⸗

e ndlus t

t
rs nerd eb elin n g 1
jer 7 pt n
ws rzin

Etſinitr gos ſutis n
kas domlente:ſnt ner ſehui
rrdchcehtel ſann: aho o⸗
SAgani
FRindTon unn
cuius Alern derse dern
tur ſophiſma ſcgota diſctuu
conſeuis al lteri patte eius:
gis ep mri culuo aliuod ait
mibtma diſicrunel e
iummreſ en ſ.,qrhan
ſuimnwi eir. Totn dſiu⸗
uutl reracuius alterd hars eſt
ſunpoluelty eg ineg alis d

Moneclyera an⸗
inchin Aeri pare

i
k dageſre ink
anm epernpctziſt de

muniniinw

etg ntb ſena ele
snuͤtſne u i
n et hner ſeues rci arſt
leuuns ltn , Get fſten
et alis.ſhreſer ſer ſejfe
wr wne ſmegellt urmct
nic iRNne eſet iviitus 14
Iſcmdi puures hoies, fent
egito 9im dIi detrenr alig
hoc allquis termin) dicnut
non ſuftclt g ſe itaunpol
eſlipolitus ad gnnehdun
uſed regirturg drihoſn
guſtcemui gna Meninpol
nt quoy mM nont s Agin
odo le termind ſuuts onc
vneel er inſtu liß
miſmn gomi miien
3 rnic
scan n n gu g
umts Einilii
mmmſrmi nli t
11m cs et ſn

ut ſoꝛtis. Tunc patet ipᷣm ſophiſma
eſſe verũ. ¶ In oppoſitũ arguit᷑.
totus bꝛuneilus eſt ſoꝛtis tũc q̃tibet
pars integralis bꝛunelli eſt ſoꝛtis: ⁊
per ↄñs caput bꝛunelli eſt ſoꝛtis. et
per ↄñs caput ſoꝛtis habʒ longas au
res.⁊ per ↄñs poſſible ẽ ꝙ caput ſoꝛ
tis valde velociter moueat᷑ ſoꝛte qᷣ
eſcente.vt ſi bꝛunellus curreret ſoꝛ
te quieſcẽte.Similiter poliibile eſ⸗
ſet os ſoꝛtis comedere ſoꝛte doꝛmiẽ
te.poſito ꝙ ſoꝛtes doꝛmiat ⁊ aſinus
ſuus ſcʒ bꝛunellus comedat. tunc ſi
os bꝛunelli eſt ſoꝛtis videt᷑ tũc ꝙ os
ſoꝛtis comedat. ¶ Ad ſophiſma re
ſpondet᷑ ꝙ eſt verũ.et quãdo dicit᷑ ꝗᷣ
quelibet pars bꝛunelli eſt ſoꝛtis:con
ceditur.et vlteriꝰ cõceditur ꝙ caput
