quod eſt ſoꝛtis habet longas aures
Et ſimuliter caput qð eſt ſoꝛtis mo⸗
uetur velocuter ſoꝛte quicſcẽte. ⁊ ꝙ
ctaput qð ẽ ſoꝛtis comedit ſoꝛte doꝛ⸗
miente.negat᷑ tamen ꝙ caput ſoꝛtis
habet longas aures.⁊ ſimiliter ꝙ ca
put ſoꝛtis mouet᷑ velociter ſoꝛte qᷣeſ
cente.Et ſimiliter ꝙ os ſoꝛtis come
dat ſoꝛte doꝛmiente:ſicut nec ſequit᷑
hoc qð eſt caput eſt ſoꝛtis: ergo hoc
eſt caput ſoꝛtis.
Sophilma. xlviii.
Eſt iſtud. Tota diſiunctiua eſt vera
cuius altera pars eſt vera. ¶ Pꝛoba
tur ſophiſma ſic.tota diſtũctiua eſt
conſequẽs ad alterã partẽ eius: ſed
ↄñs eſt verũ cuius aliquod añs eſt
verũ: tota diſiũctiua eſt vera euiꝰ
alia pars eſt vera. ¶¶ Impꝛobatur ſo
phiſma. Nã ſedtur. Tota diſiũcti⸗
ua eſt vera cuius altera pars eſt ve
ra:ergo quelibʒ pars integralis diſ⸗
tunctiue eſt vera cuiꝰ altera pars ẽ
ver i.modo hoc eſt falſũ. Nã iſtius
diſiunctiue deus eſt vel homo ẽ aſi⸗
nus altera pars ẽ vera.puta iſta deꝰ
eſt.et tamẽ non pꝛopter hoc quelibʒ
cius pars ẽ vera. Iã hec non eſt ve/

ra homo eſt aſinus. ¶ Ad fophiſma
rñdetur ꝙ de virtute ſermonis ipᷣm
eſt falſum.qꝛ cũ ly totũ ponat᷑ a par
te ſubiecti ſolet teneri ſincathego⸗
reumatice.cũ hoc tamẽ ſtat ꝙ de bo
nitate intelligẽtis ſophiſma eſt veꝝ
et hoc capiendo ly tota cathegoꝛeu⸗
matice:qꝛ tũc ſenſus ẽ ꝙ diſiũctiua
fecta ex partibus eſt vera cuiꝰ al⸗
tera pars ẽ vera.Et ſecundũ hoc ra
tiones vadunt viis ſuis⸗

Sophilma. xlix.
Omne totum eſt maius ſua parte.
¶ Impꝛobat᷑ ſic. Nã ſequit᷑.om̃e to⸗
tũ eſt maiꝰ ſua parte: ̊ õe totũ qua
libet ſua ꝑte ẽ maius.ↄñs ẽ falſum.
ↄña tenet eo ꝙ iſte cõparatiuus ma
ius habʒ vim diſtribuẽdi terminũ ſe
quentẽ ab eo rectum.ifalſitas ↄñcis
patet:qͥa ſoꝛtes ẽ quoddã totũ et tñ
ſoꝛtes nõ eſt qualibʒ ſua parte maiꝰ
quia nõ ẽ maius ſuo coꝛpoꝛe.nec eſt
maioꝛ ſua aĩa cum anima ſua nõ ſit
quãta.¶ Secũdo ſic.cõpoſitũ ex coꝛ
poꝛe et albedine ẽ quoddã totũ et tñ
illud nõ eſt maius ſua parte: qa nec
eſt maius albedine nec maius coꝛpo
re. ¶ Tertio ſic arguit᷑. genus ẽ qð⸗
dam totũ reſpectu ſuarũ ſpecierũ ⁊
tamen nõ eſt maius ſuis ſpeciebus.
Quarto ſic.videt᷑ ꝙ aliquod totuʒ
ſit minus ſua parte. patʒ de toto in
modo et de parte in modo. Nã ly ho
mo dicit᷑ totũ in modo.et ly homo al
bus dicit᷑ pars in modo illiꝰ totius.
modo clarũ ẽ ꝙ ly homo albus ẽ ma
ius ꝙᷓ; ly homo:qꝛ cõtinet tantundẽ
et ampliꝰ.ſ Pꝛobat᷑ ſophiſma.Con
tinẽs tãtundẽ ⁊ amplius eſt maiꝰ il
lo:ſed om̃e totũ cõtinet tãtundẽ ⁊ ã
plius reſpectu ſue partis: qꝛ cõtinet
etiã reliquã partem. ergo c. ¶ Ad
ſophiſma rñdet᷑ diſtinguẽdo de toto
qꝛ qðᷣdã dicit᷑ totũ ꝙᷓtitatiuũ⁊ qðᷣdã
dicit᷑ totũ qualitatiuũ:et qðᷣdã dicit᷑
totũvlłe:⁊ qðᷣdã dr totũ in mõ. Zſo

tum quãtitaitiuũ dicitur totũ habẽs
partes quarũ vna ẽ extra aliã. et vůù⸗
na non eſt in potentia ad aliã nec ꝑ
fectibilis ꝑ eã. TZotuʒ qualitatiuũ
dicit᷑ totũ cõpoſitũ ex ꝑtibus quarũ
vna nõ eſt extra aliã.et cũ hoc vna ẽ
ꝑfectibilis per aliã.et hoc accidẽtali
ter vei eẽntialiter.⁊ ſi? cõpoſituʒ ex
talibus vocat᷑ totũ accidẽtale ſeu to
tum aut cõpoſitũ eſſentiale. Exem/⸗
piũ pᷣnn.vt ↄpoſitũ ex materia ⁊ foꝛ
ma ſubſtãtiali.Exemplũ ſcði.vt cõ⸗
poſitũ ex coꝛpoꝛe ⁊ albedine. Uel ſic
clarius. Totũ q̃titatiuũ dicit᷑ ↄponi
ex partioꝰ quarũ vna nõ eſt extra a⸗
liã.et cũ hoc vna ẽ fectibiiis ꝑ aliã.
et hoc dupłr. Uel vna ꝑficitur ꝑ ali
am eſſentialiter vł accidètałr.ſi pꝛi⸗
mũ ⁊ ſic ẽ totũ eẽntiale.ſi ſecundũ:⁊
ſic eit totũ accñũtale. Exemplũ pᷣmi:
ſicut eſt cõpoſitũ ex materia ⁊ for̃n
ſunſtãtiali.Exemplũ ſedᷣi.ſicut ẽ cõ⸗
poſitũ ex coꝛpoꝛe ⁊ albedine.ſ Sed
totum vłle dicitẽ terminꝰ? vniuerſalt
oꝛ reſpectu termini minꝰ vniuerſał
Sed totũ in modo vocat᷑ terminꝰ
acceptus ſine determĩatione reſpec⸗
tu alteriꝰ. Et quot modis dicit᷑ to⸗
tum:tot modis dicit᷑ pars ita ꝙ que
dam ẽ quãtitatiua.⁊ quedã qualita⸗
tiua.quedã ſubiectiua ⁊ quedã totiꝰ
modo.¶ Adhuc totũ qᷓtitatiuũ põt
ymaginari dupłr:qꝛquoddã eſt fini⸗
tum et qðᷣdã infinitũ.¶ Hisviſis po
nũtur alique cõcluſiones. ¶ Pꝛima
eſt ꝙ omne totũ qualitatiuũ eſt ma⸗
ius ſua parte entitatiue.patʒ hoc qꝛ
plus cõt inet de entitate: quia conti
net illã et cũ hoc aliam.patet hoc de
hoĩe qui eſt maioꝛ ẽtitatiue ſua ma
teria qꝛ vltra materiã cõtinet for̃aʒ
et etiã eſt maioꝛ entitatiue ſua foꝛ⸗
ma.quia vltra foꝛmã cõtinet materi
am. ¶ Secũda concluſio eſt.totũ q̃li
tatiuũ nõ eſt maiꝰ ſua partea hoc qᷓ
titatiue. hoc pꝛobat pꝛimũ argumen

tum cũ ſecũdo. Cũ hoc tamẽ ſtat be
ne ꝙ totũ qualitatiuũ ſua parte eſt
maius ꝓpter hoc ꝙ in illa ly ꝑte nõ
diſtribuit᷑ a cõparatiuo ipᷣm ſequẽte
quia ſincathe goꝛeumata diſtributĩa
nõ habẽt vim diſtribuẽdi terminum
pꝛecedentẽ ſed bene terminũ ſequen
tem. Uñ ſincathegoꝛeumata ſũt ta
lis nature ꝙ nõ agunt ante ſe ſed be
ne retro ſe. ¶ Tertia ↄcluſiio.ꝙ to⸗
tum vłe ⁊ ſimiliter totũ in mõ bene
eſt maiꝰ ſua parte exponẽdo ly mai⸗
id eſt cõmuniꝰ:ſed nõ maiꝰ hoc ẽ ex
tenſius in qtitate: hec ↄcluſio clara
eſt quo advtrãq; eius partẽ.i¶ Quar
ta concluſio. om̃e totum titatiuuʒ
fi nitum eſt maius ſua parte ititati
ua.patet hoc.quia cõtinet tĩ ⁊ am⸗
plius.nec contra hoc vadũt ⁊ue pꝛi⸗
me rõnes:qꝛ ille arguũt de toto re⸗
ſpectu ſuarum partiũ qualitatiuarũ
et nõ ꝙtitatiuarũ. Quinta ↄcluſio
ſi eſſet aliqð totũ q;titatiuũ infini⸗
tum falſum eſſet ꝙ ipCjʒ qualibet pꝑte
ſua q;titatiua ſit maius. Unde inſi⸗
nitũ q;titatiue nõ eſt maius nec mi
nus.nec equale alteri infinito:ſʒ qͥa
aliqua pars infiniti eſt infinita ſeqᷣ
tur ꝙ illa ꝑte q̃ eſt infinita infinituʒ
quod ẽ eius totum nõ eſt mams.qſ
ſumptũ pꝛobat᷑ ſic. Nã ſit a totũ tẽ/
pus pꝛet eritũ infinitũ terminatũ ad
pꝛimum inſtãs huius diei:et.b.ſit tẽ
pus inſinitũ futurũ a parte poſt in
ceptum a pꝛimo inſtanti huiꝰ diei:⁊
ſit c totum tempus pꝛeteritũ infini
tum terminatiuũ ad mediũ diei hu⸗
ius:et d totum tempus futurũ inſi⸗
nitũ ab eodẽ medio huiꝰ dici incho
atum. Iſo caſu poſito ꝓbatur ſic.
qꝛ ſi infinitum ſit equale ĩfinito aut
maius aut minꝰ pars erit maioꝛ ſuo
toto qð eſt impoſſibłe. Pꝛobat᷑ quia
hoc ſeqᷣtur.nam c et d ſunt equalia:
qꝛ vtrũq; eſt infinitũ ex vna parte ⁊
ex nulla parte vnum excedit reliquũ

o

,roοοαdNααοα
eaa naus ſuo o
Otmmſtie, ogin ſble/
ydmopolvuir Alons
ſcncludtu cog m imnnt
oni meyus ano nec minus nec ee

len adeſimhdindgtinnßn
[Sesconmnden urns mmnd

cetur gvnum WKnuzoſatt
lo alio. Hq mn dico caſu at ie
vetefitunm fintvm: ſmliur:
unpus iMinvum, Etlucet ni

mn onſit miius alo cr ead

eEenu ſunt iufnnta tanen nick
Emusor cali urte gontji

Gfnwunau cx enparte c cxe
Nugontnerget anltus,
lmemmnet un hoe tempuo
nmmitſhns hrius diet et
mrnuns de. (Etcon
naumni adrman
lofatuin nq
crgo datis d
geut

ſleſſet nd totü tit tii
tum falſumcſet 66 gar
ſui tumulenani Inneit
urti entrtue no en mans neen
us, et chuale Ateri infinto:z4
in ars mfiniti eſt ifinta ſe
tur illa gte q el mfinna wſinen
quodi euus totumn &d wan!
ſumptü dn ſic. Vaſtt aton
Pus paert mantterminni⸗
pumum mnſtis hiins deret hi
pus mnf nti funnin mr
rino inlmn , / ol
ſtetumunmumum i fl
m trmminuni j eciũ dl
actommn tenplo finmlun
emcͦ c l; dr inch

Similiter a et b ſunt equalia xꝑ ean
dem rõem: ſed b eſt totũ ad d:quia
b eſt totum tempus futurum infini
tum inchoatũ a pꝛimo inſtanti huiꝰ
diei:et d ẽ totum tẽpus futuruʒ infi
nitum inchoatũ a medio inſtãti hu⸗
ius diei ⁊ ſic bẽ maius dð ꝑ ulð pꝛin
cipiũ.omne totũ eſt maius ſua par⸗
te et ſi b ẽ maius ꝙ; d etiam a ẽ ma⸗
ius ꝙ d. qꝛ quocunq; vnum equaliuʒ
eſt maius eodem reliquũ eſt maius.
Podo a et b ſunt equalia. et vltra
ſi a eit maius q; d et a ẽ maius iᷓ c.
quia d et c ſunt equalia:modo quod
eſt maius vno equali ẽ maius et re⸗
liquo equali.ſed a ẽ pars ipſius c qꝛ
aẽ ſolum vnũ tempus pꝛeteritũ ter
minatum ad pꝛimum inſtans huius
diei. et c ẽ tempus pꝛeteritũ termia
tum ad inſtans medium huius diei.
et ita c continet totum a ⁊ cum hoc
plus ſcilʒ tempꝰ inter pꝛimũ inſtãs
huius diei et tempus mediuʒ huius
diei. Si ergo a eſt maius qᷓ; c ſequi
tur ꝙ pars eſt maius ſuo toto quod
eſt impoſſibile. quod impoſſibile ſeqᷣ

tur dato oppoſito quĩte ↄcluſlonis.

Concluditur ergo ꝙ vnũ infinitũ
non ẽ maius alio nec minus nec eq̊⸗
le.⁊ adhuc ſuppoſito ꝙ eẽti infinituʒ
Sed contra hoc diceres. mmo vi
detur ꝙvnum infinituʒ poſſit eẽ ma
ius alio. Nã in dicto caſu a ẽ tempꝰ
pꝛeteritum infinitum: ſimiliter ⁊ cẽ
tempus infinitum. Et licet vnũ illo
rum non ſit maius alio ex eadẽ par
te qua ſunt infinita.tamen vidt᷑ ꝙ c
ſit maius a ex eadẽ parte quavtrũq;
eſt finitum:quia ex ea parte c exce⸗
dit a:quia continet a et amplius.cõ
tinet enim a et cum hoc tempus in⸗
ter pꝛimũ inſtans huius diei et in⸗

ſtans medium huius diei. ¶ Et con⸗

firmatur:quia quaniũ additum quã
to facit ipſum maius.ergo datis du
obus infinitis quoꝛũ neutrum ex il⸗

la parte qua ſunt finita excederetur
reliquum ſi vni eoꝛum adderetur a
liquod pedale et alteri non.vtiq; vi⸗
derur ꝙ illud cui fieret additio ſie⸗
ret maius alio cui nõ fieret adduio
Et confirmatur: pꝛopꝛie pꝛopꝛiũ eſt
quantitate ſecundũ eam equale vel
inequale dici ſicut patet in pꝛedica⸗
mentis ſed quod eſt pꝛopꝛie pꝛopꝛiũ
conuenit omni contẽpto ſub eo cuiꝰ
eſt pꝛopꝛium.ergo dici equaie vel in
equale competit ommi quãtitati. ſed
tempus iufinitum eſt quãtiras:ergo
tempus vnũ infinitũ ꝑoteſt eſſe eq̃⸗
le alteri tempꝑoꝛi vel inequale. ¶ Ad
iſta reſpondetur. ¶ Ad pꝛimum pꝛo
quo pꝛimo ſuppono ꝓꝙ ſicut ſe habet
punctus ad lineam ita ſe habet qyti⸗
tas finita ad quantitatẽ infinitã. et
ideo ſicut punctus additus linee nõ
facit ipſam maioꝛc:ita quãtitas fini
ta addita quanto infinito non facit
ipſum maius.Et ſic dico ꝙ duabus
quantitatibus inſinitis datis verſꝰ
vnam partẽ.ſimiuliter etiã verſus ali
am per cuiuſcũq; quanti finiti addi
tionem vni et non alteri nõ fit maiꝰ
ꝙᷓ ante erat.nec etiam per cõſequẽs
hoc fit maius alio infinito.Et ꝑ hoc
ſoluta eſt ſecũda confirmatio. vnde
non vniuerſaliter concedendum eſt
ꝙ; quantitas addita quanto facit ip⸗
ſum maius.UVUnde hoc hat et inſlan⸗
tiam de quant itate infinita.bene ta
men ↄcedendũiẽ vłiter ꝙ ſi ꝙto fini
to addit᷑ q?tũ bene efficiet᷑ maiꝰ. Et
qñ dr in pᷣma rõe ꝓbãdo ꝙ c tpᷣs cẽt
maius a qꝛ ↄtinet a ⁊ cũ hoc plus: S
eſt maius a negãda eſt ↄña ſicut nõ
ſequitur ꝙ ſi alicui linee addit᷑ pun⸗
ctus.talis linea continet tantum q;/
tum ante ⁊ poſt plus. Sed ad hoc ꝙ
talis ↄña nõ valeret.opoꝛteret ſic ar
guere:c cõtinʒ a.⁊ plꝰ.⁊ ſcðᷣʒ certã ⁊
finitã ꝓpoꝛtionẽ ſe habet ad a.& c ẽ
maius a,mõ ſic nõ eſt hic. quia licet

c cõtinet a.⁊ vltra hoc tẽpus ſinituʒ
ĩter pꝛimũ inſtãs huiꝰ dici ⁊ mediũ
eiuſdem.tamen illius tẽpoꝛis nõ eſt
finita ꝓpoꝛtio ad ipᷣm a ſed abſq; ꝓ
poꝛtione illð tempꝰ excedit᷑ aba. ſic
etiã pũctus abſq; ꝓpoꝛtione excedit᷑
a linea. ¶ Sd aliã põt dici ꝙ equale
põt capi dupir. Vno mõ poſitiue et
ſic eſt idẽ ꝙ cõmenſuratũ ⁊ ſic non ẽ
ꝓpꝛie pꝛopꝛiũ qtitati.Alio mõ pꝛiua
tiue ⁊ ſic equale idẽ eſt ꝙ qtũ.quod
nec ẽ maius nec ẽ minus. Uñ quis
equale qꝙ;tũ ad nomẽ ſit poſitiuũ.tñ
ꝓᷣtũ ad rẽ ẽ pꝛiuatiuũ.⁊ ſic accipien
do eqᷓle vł mequale. dici equale vel
inequale bene cõuenit oĩ qᷓtitati.vñ
vnũ qtũ infinitũ vt ſic accipiẽdo eqᷓ
le bene ẽ equale alter i.qꝛ qdðᷣlibʒ eo
rum ẽ qtũ.et vnũ eoꝝ non eſt maiꝰ
nec minꝰ alio.vñ accipiẽdo cq̃le vel
inequale poſitiue vnũ infinitũ nõ ẽ
equale alteri. pꝛiuariue aũt eſt equa
le alteri. 1 Sexta ↄcluſio erit cõtra
antiquos q dicũt ꝙ infinitũ eẽ bene
ſit poſſibile ꝑutũ moð ꝙ deus ĩ pꝛi
ma ꝑte ꝓppoꝛtionali huiꝰ hoꝛe creet
vnũ lapidẽ pedalẽ.⁊ in alia vnũ aliũ
et ſic de aliis ꝑtibus ꝓpoꝛtionalibꝰ
alicuiꝰ hoꝛe: tũc dicũt ipᷣi ꝙ in fine

illius hoꝛe creati ſunt inſiniti lapi⸗
des.qui ſi cõponãtur ↄſtituũt vnum

infinitũ. Cõtra illos ſit ſexta cõclu⸗
ſio. Impoſſibłe eſt ꝙ in qualibet par
te ꝓpoꝛtõnali alicuiꝰ hoꝛe deꝰ creet
vnũ lapidẽ pedalẽ ⁊ quẽlibet illoꝛuʒ
cũ quolibʒ illoꝛũ conſeruet. Pꝛobat᷑
qꝛ ſi ſic ſeq̃retur ꝙ eſſʒ dare vltimã
partẽ ꝓpoꝛtionalẽ illius tpᷣis.modo
hoc ẽ impoſſibile qꝛ quacũq; ꝑte pꝛo
poꝛtionali tempoꝛis data vel dabili
Vltra ulã eſt alia. Pꝛobat᷑ ↄña. Nam
dato oppoſito ↄcluſionis ꝑ aduerſa⸗
riũ pono ꝙ in pᷣma parte ꝓpoꝛtiona
li alicuiꝰ hoꝛe date deus crect vnuʒ
lapidẽ pedalẽ cõtiguũ alicui parieti
per totã illã hoꝛã quie ſcẽti. et in ſe⸗

ceunda parte ꝓtoꝛtionali illius hoꝛe
deus retrahat pꝛimũ lapidẽ creatuʒ
a pariete intm̃ ꝙ inter illũ lapidẽ et
parietẽ creet lapidẽ pedalẽ creanduʒ
in ſcðᷣa ꝑte pꝛopoꝛtionali iluiꝰ hoꝛe⸗
In tertia autem parte pꝛopoꝛtionali
hoꝛe date retrahat aggregatũ ex ia
pidibus creatis.iteꝝ in tm̃ a pariete
ꝙ inter illð aggregatũ ⁊ parietẽ cre
at lapidẽ creandũ in tertia gte ꝓpoꝛ
tionali ⁊ faciat ſic vlteriꝰ ꝑ ſinglłas
alias ꝑtes pꝛopoꝛtionales hoꝛe ꝙ ſ.
lapis nouiſſime creatꝰ tãgat parietẽ
tũc in fine hoꝛe clarũ ẽ ꝙ aliq̃ͥs da⸗
tus eſt lapis ĩmediatꝰ parieti.⁊ per
ↄñs ſibi coꝛreſpõdebit aliꝗ pars ꝓ⸗/
poꝛtionalis hoꝛe date et de illa pꝛo⸗
bo ꝙ ſit vltia pars pꝛopoꝛtionał ili
us hoꝛe.qꝛ ſi vltra illã eẽt aliq vtiq;
vltra lapidẽ nũc immediatũ parieti
fuiſſet creatꝰ alius lapꝑts.et per ↄñs
lapis datus nõ eẽt immediatꝰ parie
ti. Sic ergo ſi dictus modus crean
di in qualʒ parte pꝛopoꝛtionabłi ali
cuiꝰ hoꝛe lapides pedales eſſet poſſi
bilis:vtiq; ↄcluderet᷑ eſſe vtiãq; par
tem pꝛopoꝛtionabilẽ eiuſdẽ hoꝛe qð
non capit hec ymaginatio. Ex quo
concludo ꝙ tali mõ fieri infinitũ eſt
impoſſibile.¶ Sed contra iſtã con/

cluſionem argueret aliquis. Nã in

pꝛima parte pꝛopoꝛtionabili alicuiꝰ
hoꝛe deus põt creare vnum lapidem
pedalem.et non eſt aliqua pars hoꝛe
qn in ea poſſit creare vnũ lapidẽ pe
dalẽ:&̊ ĩ qualʒ ꝑte deꝰ põt creare ⁊c.
concedo concluſionẽ.nego tamen ꝙ
poſſibile ſit deũ in qualibʒ parte pꝛo
poꝛtionabili alicuius hoꝛe creare v⸗
num lapidem pedalem. Et eſt diffe⸗
rentia inter illas duas. quia pꝛima
eſt diuiſa.ſecunda vero compoſita⸗
hinc diut ius nolo hic immoꝛari. qͥa
de ea difficilius tractaui circa ſecũ⸗
dum phyſicoꝛũ. SRationes facte ad
ſophiſma vadũt viis ſuis ꝑ ↄcłones

ltne Mrici de gotlz

Ga Ae. eW.
rhi lermios
cut eſthoe lner egoen
vedi auti termios inera
ucatheporuma emn. 1
ertuc Mnt pa ſane

oglalll t cennna

ſurin po M
Aiiur ir or aiu llu/
nnmunti ſõ aenbuim 6
rcuisternm induſus n 124
ai. Ineeldico gnatuſlbet vel

alllberho unt ond wod

ribtur.SGetdo wrencn

pe ſincathegoreuma quaeden
lalet hunc oꝛattoni i ſlgnficido
uiuſtibet qvalitatis ſpecie aiqu.

Wultali hahes t ſi non eſſent n

teſrees ualtatis i nüo, ſa
imitci. ogcit thetonca. t ſo

iNelally illr ſoecieri hube⸗

al ualene tune ſotes dicere
r utietſt ualſibet port

n e lcut uallbet
rlgutnsr ii caem

i Gleergoſdſcns noſe
uuhane mupuronh
rlgnles ulleyeſa
ls: miqg Miceret eſe migt
tem apwaſonible euſck ore
non ct hee muginntio Exg
concludo tal no fen infinti/
mpoſſchle ( Sed cttra ſie
Cullonem argueret diqais N
uma verte hoportionabil din
ore deus dot crene munnt
hedulem et onek algupne p
n meꝛ oltrar mi igii⸗
dais uas tr itn!
ne oNluloni, Nien
vlitit lt in alhultef⸗/

icuus hork cregret
— gelien. Eteſt o⸗

dpolltas. Et hec de iſt o ſophiſmate.

¶ Nunc reſtat ponere ſophiſma⸗
ta diff icultatẽ hñtia ex parte ſinca⸗
thegoꝛeumatũ diltributiuoꝝ pꝛo ac
adẽtibus ſicut ſunt iſta.qualelibet
a quãtũlibʒ quotlibʒ quatuſcũq; ⁊c.
Et eſt notandũ ꝙ hmõi ſincathego
reumata diſtribuũt nõ terminũ cut
addũtur in ꝓpõne ſed te rĩos expᷣſ⸗
ſos in oꝛõibus qbus dicta ſincathe⸗
goꝛeumata equalent in ſigniſicando
ſicut facit etiam hoc ſincathegoꝛeu⸗
ms ſemꝑ: qꝛ ſi dico ſemꝑ homo fuit
iſte terminꝰ hõ nõ diſtribuit᷑ ſʒ iſte

ar terminus tẽpoꝛe qui ẽ pars huiꝰ oꝛa
tionis omni tẽpoꝛe.cui oꝛõni hoc ſin
cæathegoꝛeuma ſemꝑ edqualʒ in ſigni
ficãdo. Et hoc ẽ ꝙ ãtiqui ſophiſte di
xerũt.ſcʒ quia aliqua ſincathegoꝛeu
mata dutribuũt termios extra ſe ſit
ng cut eſt hoc ſincathegoꝛeuma omĩs.
¶ quedã autẽ termiĩos intra ſe ſicut ẽ

hoc ſincathegoꝛeuma nemo. ⁊ ſimi⸗
liter hoc ſincathegoꝛeuma ſemꝑ to⸗

tus qualelibʒ ⁊c. Unde termini cui

addũtur in ꝓpõe aliquod illoꝛũ ſin⸗
cathegoꝛeumatũ nõ diſtribuũtur: ſʒ
bene alis terminꝰ incluſus in aliq̃
illoꝛũ. Unde ſi dico quãtuſſlibet vel
qualiſlibet hõ currit.ly homo nõ di
ſtribuitur.¶ Secũdo notandũ eſt ꝙ
hoc ſincathegoꝛeuma qualelibet edᷣ
ualet huic oꝛationi ĩ ſignificãdo de
cuiuſlibet qualitatis ſpecie aliquaʒ
qualitatẽ habẽs:vt ſi non eſſent niſi

tres ſpecies qualitatis ĩ mũdo.ſcilʒ

grãmatica.logica ⁊ rhetoꝛica.⁊ ſoꝛ
tes de qualibʒ illarũ ſpecierũ habe⸗
ret vnã qualitatẽ tunc ſoꝛtes dicere
tur qualelibet vł qualuſlibet.ꝓpoꝛti
onabiliter ẽ dicẽdũ de quotlʒ ⁊ quo
tuflibet. Unde ſicut qualiſlibet ẽ di
ſtributiuũ qualitatis ⁊ ſilũ qualeli⸗
bet. ita ſtuſlibet ẽ diſtributiuũ ẽti
tatis cõtinue ⁊ quotiʒ qtitatis diſ⸗
crete.¶ Tertio notandũ eſt ꝙ hmõi

ſincathegoꝛemata accidentiũ nõ ſũt
diſtributiua pꝛo oĩbus ĩdiuiduis ac
cidẽtiũ.ſed bene pꝛo oĩbus eoꝛũ ſpe
ciebus. Unde ad veritatẽ iſtius qua
lelibet currit nõ redritur ꝙ habens
omnẽ quautatẽ currat.ſʒ ſufficit
habẽs. de qualibet ſpecie qualitatis
vnã currat. ¶ Quarto notandũ eſt ꝓ
ſigna particularia coꝛreſpõdentia i⸗
ſtis pꝛedictis ſũt hec.aliqualis.aliq̃⸗
le.aliquaãatus aliquot. ⁊ ſic de alus.
Sophilma I.
Eſt iſtud. Qualelibet currit. Nã ſint
quattuoꝛ hoĩes tantũmodo.ſcʒ ſor“s
plato.cicero.et guulermus. ⁊ tantũ
tres qualitates ſcʒ grãmatica.logi⸗
ca et rhetoꝛica.et ſoꝛtes ſit grãmati
cus ⁊ currat.et plato logicus ⁊ cur
rat:et cicero rhetoꝛicus ⁊ curr at.et
guillermꝰ logicus grãmaticꝰ ⁊ rhe
toꝛicus ⁊ nõ currat.quo poſito pꝛo⸗
batur ꝙ qualelibʒ currit.qꝛ grãma⸗
ticus currit qꝛ ſoꝛtes qͥ eſt grämati
cus currit.et logicus currit: qꝛ pla⸗
to qui eſt logicus currit.et rhetoꝛi⸗
cus currit qꝛ cicero qui ẽ rhetoꝛicꝰ
currit.et non eſt aliud qualelibet qG
grãmaticũ/logicũ/⁊ rhetoꝛicũ:̊ q̃ie
libet currit. ¶ In oppoſitũ arguit᷑

Nichil eſt qualeubʒ niſi ſit guuler⸗?

mus:ergo ſi qualelibet currit ̊ guu
lermus currit quod ẽ contra caſum
Dicendũ ẽ ꝙ ly ens quod intelligit᷑
in ly qualelibʒ cũ cxpꝛimit᷑ ꝑõt pꝛece
dere diſtributionẽ vel ſequi ita ꝙ ſo
phiſma põt expom ſic.ens qualelibʒ
currit.et tunc ly ens pꝛecedit diſtri⸗
butionẽ.vel põt exponi ſic:qualelibʒ
ens currit.et tunc ly ens ſequit᷑ di⸗
ſtributionẽ.⁊ ſᷣm hoc põt dici ad ſo
phiſma. Pamo ꝙ ſi ly ens quod in
telligitur in ly qualelibʒ ĩtelligatur
pꝛecedere diſtributionẽ tũc ipᷣm eſt
fłm.quia tunc ly ens ſtat determĩa
te et ꝑ ↄñs vt ſic ad veritatẽ ſopliſ

m atis requirit᷑ ꝙ aliquid ſit ens qð
ſit qualelibʒ et ꝙ currat.modo hoc
eſt contra caſuʒ. Secũdo dico e ſi
ly ens intelligat᷑ ſequi diſtributõem
ita ꝙ ſit ſenſus. qualenbet currit.i.
qualelibʒ ens currit.tũc ipᷣm ſophiſ

ma ẽ verũ. Nã tunc ly ens ſupponit

confuſc poſtq; ſequit᷑ diſtributõeʒ.⁊
tunc eſt ſenſus de qualzʒ ſpẽ qualita

tis ens habẽs aliquã qualitatẽ cur⸗

rit.⁊ eſt verũ. Nã de ſpẽ grãmatice
habẽs aliquã qualitatẽ currit.⁊ ita
de ſpẽ logice.⁊ ita de ſpẽ rhetoꝛice.
⁊ non ſunt plures ſpẽs qualitatis q;
ille tres ſicut ponit caſus.g̊ ⁊c. Sed

diceres. Utiq; videt᷑ ꝙ in iſta quale

libet ens currit: ly ens diſtribuit᷑ et
nõ ſupponit ↄfuſe tin.qꝛ ſeqᷣtur ĩme
diate ſignũ diſtributiuũ. Iſta abiec⸗
tio ſoluitur ꝑ tꝛimũ notabile qꝛ di⸗
cebat᷑ ꝙ hmõi ſincat hegoꝛeumata ñ
diſtribuũt termios extra ſe ſed ter⸗
minos intra ſe.et ideo hic nõ diſtri⸗
buitur ly ens ſʒ qualitatis nõ ꝓ ſin
gulis qualitatibus.ſed ꝓ ſxeciebus
qualitatũ.ſleut patet ex tertio nota
bili. Sed hye rões facte ad ſophiſma
vadũt viis ſuis. ¶ Dubitat᷑ circa
ſecundã concluſionẽ qꝛ videt᷑ ꝙ hee
ſit falſa ſtãte caſu qualelʒ currit.nõ
obſtãte ꝙ exponat per vnã ꝓpoſitio
nem in qua ly ens ſequat᷑ diſtributi
onẽ ſicut per iſtã.qualelʒ ens currit
quia eiꝰ cõtraria ẽ vera videlʒ qua
lelibet ens nõ currit. Patet hoc.qͥa
guillermus nõ currit.et guillermus
eſt qualelibʒ ens.qꝛ ẽ de om̃i ſpecie
qualitatis qualitatẽ habẽs.ꝗ̊ quale⸗
libet ens nõ currit. Ad hoc rñdet᷑ q;

illa non eſt eius cõtraria. Et ratio ẽ

qꝛ cõtr irie ſic ſe debẽt habere ꝙ ter
minꝰ ſtans in vna nõ diſtributiue ĩ
alia ſtet diſtributiue.et hoc ſi ſit di⸗
ſtribuibilis. ſed ſic non eſt in pꝛopo
ſito.quia ly ens ſtat vtrobiq; non di
ſtributiue.ſicut patet ex dictis S

diceres. que eſt ergo eius cõtraria;

Reſpondet᷑ ꝙ ſi hoc ſignum qualeli

bet haberet ſignũ vłe ſibi contrari⸗
um negatiuũ ſicut hoc ſincathego⸗
reuma om̃is faciliter poſſet eius cʒ

traria dari. Sed quia pꝛopter penu
riam nominũ ĩ tali ſigno negatiuo

ſibi contrario deſicimus ad hñdum
contrariã iſtiꝰ qualelibʒ ens curritz
opoꝛtet eam reſoluere invnã ſibi eq

ualentẽ in ſignificando.et ſcdᷣm exu

gentiam illius aſſignat᷑ eius cõtra⸗

ria.Reſoluat᷑ autẽ in iſtã.de om̃i ſpẽ
qualitatis ens habens aliquã quali
tatem currit.modo clarũ ẽ de cõtꝛa⸗
ria iſtiꝰ.nam eſt iſta de nulla ſpecie

qWualitatis ens habens aliquã quali

tatem currit.⁊ ergo iſta eadẽ eſt cð⸗
traria huic qualelibet ens currit. et
ſcðm hoc etiam patet que ſit eiꝰ cõ⸗
tradictoꝛia.nã eius cõtradictoꝛia eſi
de aliqua ſpecie q̃litatis: nullũ ens
habens qualitatem currit.¶ Dubita
tur ſcõðo de cõtraria iſtiꝰ qualelibet

currit.ſi ly ens intellectũ in qualeli
bet intelligat᷑ pꝛecedere diſtributio

nei ita ꝙ ſit ſenſus iſtius qualelibʒ
currit.id eſt ens qualelibʒ currit.ſe

ſpondetur ꝙ nõ habet cõtrariã pꝛop

ter hoc ꝙ eſt ꝓpoſitio indefinita ꝓ⸗
poſitioni autẽ indefinite ſicut nec ꝓ
ticulari eſt aliqua ꝓpoſitio cõtraria
q̃ ↄtrarietas debeat eẽ inter ambas
vniuer ſales.ſed eius contradictoꝛia
dicit᷑ ꝙ eſt iſta.nullũ ens qualelibet

currit. Ex iſtis patet ꝙ aliter rñden
dum eſt cũ queritur de contraria et
cõtradictoꝛia iſtius qualelibʒ currit
ſi ly ens intellectũ in qualelibʒ intel
ligat᷑ ſed diſtributionẽ.⁊ aliter ſi in
telligat᷑ eã pꝛecedere.Et ſcðʒ hoc es
tiã eſt aliter rñdendũ de qtitate eiꝰ
dem. UVñ qñ intelligit᷑ ꝙ ly ens ſeq̃t

diſtributionẽ tũc ẽ vłis:qñ autẽ in⸗

telligitur pꝛecedere diſtributionẽ ẽ

pꝛopoſitio indefinita.

ſc aalſer n .t tr u
dnic un l de ſe no n
ratſt rnvltu nlll i
ijw l wlto ir nga
vſyni eafnmitui ſerkt ſ⸗
piſigna vnwenſdeeſen tais locu/
oeſ meeaſtan nti cis dis
voni/ Gechdo ſc,guochhguan
ſet de quoh tal ſet ihm eſe ta
uale ſynn eſ: ſel göliby qualelih
ſaluue guodlihy liguale de
lettai ſeripmei te guge in

iglbre tnn ann. (

8

lur ſc x cormi ſi⸗
aletbe
anmu.ſſnsinrelaj in gua⸗
er inrelige: gecentre dlinibuci
ren ta g ſetſenſus ſtus qulelb

umt

vondetur gnd hider dr rian

deſt ens qualelltz curruch

er oe c Pooſind inhefint,
Atomd amtt Machinite ſintte
tiulani el Aign ppotiocn
raietas debe ei nie anig

luer aes ſed ceinus radot

diet g ili liins uillix
amu. Fr purtg aller tſcel
Aum ai ucriu eraria e
ralenni ſus auallihzcum
I ans mmelecti nnqurleligtt
tſei ſenbtonc. Aterſi
Amrtei oetctre Et ſciz n⸗
6 alrcr idencii de iitne⸗

ſnbaton
ligttur prer

o

n. Wan ntelligtk hy ens 4

tuci vlis:aſſ ault⸗
edere dilriburie⸗

Gno ndefinmae

Sophilma. li.

Eſt iſtud. Quodlibet qualelibʒ de qͥ⸗

lidet taiu ſeit ipᷣin eè tale quale ipᷣm
eſt poſito ꝙ nõ ſint niſi tres ſpẽa q̊⸗
litatis in mudo ſeʒ grãmatica/logi⸗
ca et rhetoꝛica:⁊ cũ hoc ſint ſex hho⸗
mines ſcʒ ſoꝛtes/lato/cicero/ ex v⸗
na parte ⁊ iohãnes guillermus ⁊ ro

qn bertus ex alia ꝑte ? ꝙ qlibet pmoꝝ

triũ ſciat grãmaticã/logicã ⁊ rheto
ricam.et de alus tribus vnus ſciat
grãmaticã tantũ.aliꝰ logicã tim̃ ⁊ a⸗
nus rhetoricã tm̃. et cuʒ hoc neuter
illoꝛũ triũ ſciat de aliquo alio quał
ipſe eſt ſed de ſe ſolũ.ſed alui tres qͥ
rum quilibʒ ſcit logicã/grãmaticaʒ
et rhetoꝛicã ſciant de ſe quales ſunt
⁊ cũ hoc de quolʒ alio.Tũc. ¶ Pro
batur ſophiſma.hoc qualelʒ demon

ſtrxrato ſoꝛte de uolibʒ tali ſcit ipᷣm

eſſe tale quale ipm eſt. ⁊ ſilr hoc de
monſtr ato platone.x ſilr hoc cicero
ne demõſtrato. ſed nõ ſunt plura q̃⸗
lelibet q; iſta tria.& qᷣlibʒ qualelibʒ
de quolibʒ tali ſcit ipᷣm eẽ tale qua
le ipᷣm ẽ.ↄña nota eſt de ſe.añs patʒ
ex caſu. ¶ In oppoſitũ arguit᷑. vñ
videt᷑ pᷣmo ꝙ illa ꝓpoſitio ſit inepta
eo ꝙ ſignũ vłe affirmariuũ fert ſu⸗
pꝛa ſignũ vniuerſale. ſed talis locu⸗
tio eſt inepta ſicut ſi diceret᷑ oĩs:oĩs
homo ẽ. Secũñido ſic.quodlʒ quale
libet de quolʒ tali ſcit ipᷣm efſe tale
quale ipᷣm eſt: ſed qðᷣlibʒ qualelibet
aliquale: &̊ quodlibʒ aliquale de qͥ
libet tali ſcit ipᷣm eẽ tale quale ipᷣm
eſt: ſed hoc ẽ contra caſum. ¶ Ad
ſophiſma rñdetur ꝙ ipᷣm eſt verũ ſi
cut pꝛobat pꝛima ratio. ¶ Ad rões.
Ad pꝛimã negat᷑ ꝙ diſtributio ibi
eratur ſupꝛa diſtributionẽ. quia ly
qðlibʒ nõ diſtribuit ly qualelibʒ ſed
diſtribuit ly ens in eo incluſuʒ. ſʒ ly
qualelʒ equalet oꝛõi ĩ qua non diſtri
buit᷑ ly ens:ſed ly qualitatis.nõ pꝛo

de ly quantulſlibet ⁊

omipus indiuiduis qualttatts? qʒ
oĩbꝰ ſpebus qualitatis., Ad ſedam
rſdet᷑ ꝙ ille viſeurſus ẽ in tertia fi⸗
gura. ⁊ non debʒ inferre talẽ cõclu⸗
ſonẽ ſcʒ quodiʒ aliquale de quolibʒ
talt c. pter hoc ꝙ in tertia ſigura
non ſequit᷑ cõcluſio vłis ſed particu
laris.ergo bene põt inferri. ergo ali
quod aliquale de quodlibet tali ſcit
ipᷣm eſſe tale quale ipſuʒ eſt.⁊ hoc ẽ
verũ nec eſt còtra caſuʒ. Ulnde ꝙ ex
pꝛedicto diſcurſu nõ ſequit᷑ ↄcluſio
pꝛedicta ſcʒ quodlibet aliqu ale de qͥ
libet tali ⁊c.patet in ſimui.nõ ſequi
tur.oĩs homo ſcit ſe eſſe hoĩem.oĩs
homo ⁊ẽ aĩal:ergo om̃e aial ſcit ſe eſ
ſe hoĩeʒ. Unde ſicut ly aĩal eſt ſupe
rius ad hoĩem ita aliquale ẽ ſuperiꝰ
ad qualelibet. Inde om̃e ens quale
libet eſt aliquale et non econtra. Cõ
ſimilia ſophiſmata poſſunt foꝛmari
quantũlibet et
ſimilia.

Sophilma.lii.
Eit itud. Quotlibet entia ſunt ſini
ta. ¶ Pꝛobatur ſophiſma.duo entia
ſũt finita.tria entia ſũt finita ⁊ tot
quotlibet accipere ſunt finita: ergo
quotlibet entia ſũt finita. ¶ Secun
do nõ tot entia quin plura ſunt fini
ta.S quotilʒ entia ſũt finita. Tertio
ſic arguit᷑. duobꝰ entibus plura ſũt
finita:⁊ tribus entibꝰ plura ſũt fini
ta ⁊ ſic vlteriꝰ:g quotlibet entia ſũt
finita. Impꝛobat᷑ ſophiſma q̃tlʒ en
tia ſũt fita g infĩta ẽtia ſũt fĩta.ↄnᷣa
tʒ qꝛ ſi quotlʒ ẽtia ſũt finita tũc tot
entia quotlibet ſũt finita.hoc enĩ ſo
nat:hoc ſincathegoꝛeuma qͥtlibʒ qð
cõponit᷑ ex li quot ⁊ li libet ⁊ ſeqᷣtur
tot entia quotilʒ accipere ſunt finita
& inſinita ſũt finita:qꝛ infinita foꝛte
libet accipere.falſitas ↄñtis declara
tur:qꝛ ſi ĩſinita eſſent finita tunc fi⸗
nita eẽnt inſinita per conuerſionem

Secũdo ſie. Cõtradictoꝛiũ ſophiſ
455 cſt verũ:ergo ſophiſma ẽ fal⸗
ſum.ↄſñia tenet añs ꝓbatur. nã con

tradictoꝛiũ eit aliquot entia ñ ſunt

ſinita.⁊ hoc ẽ verũ. ꝓbatur aliquot
entia ſunt inſinita ⁊ ſic videt᷑ ꝙ ali⸗
quot entia nõ ſunt finita.añs ꝓbat᷑
ſic.nã capiãtur due medietates ali⸗
cuius ↄtinui ille ſunt aliquot entia
⁊ ſunt infinita. ꝓbatur: qꝛ ſunt due
medietates et ſunt tres tcercie ⁊ q̃t⸗
tuoꝛ quarte ⁊ ſic de aliis. ¶ Ad
ſophiſma rñdet᷑ dicẽdo ꝙ ſicut hoc

ſincathegoꝛeuma qualelibet vł qua

liſiibet nõ diſtribuit terminuʒ extra
ſe ĩm ediate ſequentẽ: ſed iſtũ termi
nũ qualitas in ipᷣo incluſum ꝓ ſuis
ſpeciebus et nõ pꝛo ſuis indiuiduis
ita iſte terminꝰ quotlʒ nõ diſtribuit
terminũ imediate ſequentẽ ipᷣm.ſed
iſte termim? numerus in ipᷣo melu⸗
ſus diſtribuit᷑ nõ tñ pꝛo oĩbus ſuis
indiuiduis ſed bene pꝛo ſuis ſꝑpẽbus
ct tunc ẽ ſenſus ſopliſmatis: de q̃li
bet ſpecie numeri ẽtia nũerata ſũt
finita.ita ꝙ entia numerata ſuppo⸗
nat ĩmobiliter et ly ſpecie nũeri mo
binter. Et ſᷣm hoc patʒ ꝙ ſophiſma
eſt verũ ex eo ꝙ nõ eſt aliqua ſpẽs
nũeri qͥn entia nũerata ſᷣm illã ſpe⸗
ciẽ ſint finita in numero eo ꝙ omĩs
nũerus ẽ finitus.cõtra enĩ rõem nu
meri eſt ꝙ ſit infinitus. Qualiter ſe
cundũ hoc debet capi cõtraria vł cõ
tradictoꝛia ſophiſmatis patʒ ex dic⸗
tis in illo ſophiſmate qualelibʒ cur
rit. ¶ Ad rationes. ¶ Ad pꝛimã cõ
cedit᷑ ↄnña et ↄñs. et vlteriꝰ cũ dicit
ſi infinita eẽnt finita tunc finita eſ⸗
ſent infinita: negat᷑ ↄnña. Nã illa nõʒ
ſic cõuertit᷑:ſed in iſtã:finita ſunt a⸗
liquot entia. Cuius ratio dicet᷑ ĩ ſe

quẽti ſophiſmate quod erit tale. In

finita ſi unt finita.¶ Ad ſecundam ne
gatur añs.et qñ arguit᷑ aliquot en⸗
tia ſũt inſinita ⁊c.de iſta ratione vi

debitur in fequenti ſophilmate.

¶ Nunc autem in hac parte vidẽdij

eſt de hoc ſincathegoꝛeumate infini

tum quod habʒ maximã cõuemienti
am cũ iſtis ſincathegoꝛeumatib⸗ F⸗

tũlibet quotlibet:quoꝛũ vnũ ẽ diſtiri

butiuũ qtitatis cõtinue.aliud dillri
butiuũ quãatitatis diſcrete. Et añqᷓ
ponã ſophiſmata difficultatẽ haben
tia ex parte ipſiꝰ ſincathegoꝛeuma
tis. Pꝛimo notandũ ẽ de acceptõni
bus huiꝰ termini infinitũ. UVñ ſci
dum eſt ꝙ ĩfinitũ dicit᷑ quĩq; modis
Uno mõ pꝛo illo quod nõ eſt aptum
natũ pertrãſiri ꝓpter hoc ꝙ non ha
bet quantitatẽ nec finitã nec infini⸗
tam.⁊ ſic punctus põt eſſe infinitus
quia non habʒ extenſionẽ finitã nec
infinitã:qꝛ nullam habʒ quãtitatem
ſᷣ̃m ymaginationẽ mathemathicox.
et ſic dicitur accipi infinitũ negati
ue recte ſicut vox dicitur iuuiſiblis
quia non põt videri. ita pũctus dici
tur ꝓpoꝛtionalłr infinitus ⁊ iniper⸗
tranſibilis:qꝛ nõ poteſt ꝑtrãſiri nec
ſinitari aliqua quãtitate.ſ Secũdo
mõ dicit᷑ inſintũ quia nõ põt cõple⸗
te pertrãſiri pꝛopter ꝙ habʒ extenſi⸗
onẽ carentẽ termĩo.¶ Tertio modo
dicit᷑ infinitũ:qꝛ nõ poteſt ꝑtranſſiri
niſi cũ difficultate ⁊ pena. ⁊ ſic iter
longũ dicit᷑ infinitũ. ¶ Quarto mõ
dicit᷑ ĩfinitũ qꝛ qtũ eſt ex parte ſpa
cii bene ẽ aptũ natum pertrãſiri ſi⸗
ne difficultate tamẽ pꝛopter aliqðᷣ
impedimentũ extrinſecũ non poteſt
pertrãſiri:, et ſic pꝛofũditas alicuius
aque dicit᷑ infinita qꝛ pꝛopter cauſaʒ
extrĩſecam ſcʒ aquã ibi exñtem non
poteſt ꝑtrãſiri tamen qᷓtum eſſet ex
parte ſpacii bene poſſʒ ꝑtranſiri ſpa
cium ſatis bꝛeue.¶ Ouĩto modo ac
cipitur infinitũ ſecundũ diuiſionẽ ⁊
compoſitionẽ. Iſto modo dicimꝰ qð
libet continuũ eẽ infinitũ. ⁊ hoc ſe⸗
cundũ diuiſionẽ. qꝛ non poteſt tãtiũ

infimtü fnn nagnuudni 0
in multituhne,(Ulterius
dum infinti fm nagnier
Itur cuobus Madig, mMoma
ouiſmen alo b fmam
Aumo mo guocllet Muũ an
Ifnnijm mugnir cneetl
ſtit ñ iun ovi reſtet alih
Oulcencii. Gz nfimtü fm extren
Nch nten turaſen ratnn

tO icen And en un

(Alterusi ſcenciq unmni
mpultitudhne dr multigf ono n
uop actualt diſeretop ab inn
hoͤſcitum mu ter ſe tſei
lee aſe jfſnitũ bm ulned
ippſible Pinfnita cniz.
up teutru amn ih ſocirrnn

dtle rocz nſmmtü fn mulet

0*
dlo de nf nſt

emni aia uittre Geii
mo diclk ininru ni⸗ =
yrnräſni napter huigerten
one cxremi ternioTerdon
dealtinſntü:gn o dorch ern
cü dichauntne t pemn el
ongu dicit mnnti, (Onarnn
n iñntg jruſter intt⸗
cibene i ptu nunmm wniln
ne diflcular tuni peer ai
mmtrcumenri eriſcai w
iMierſeuſinttus aruun
ve algiinfnug ohter cun
anſen ſzinuͤlrcrienn
wrel griſttmmen un i

diuidi quin ſemper reſtet aliq ð diui
dendũ et vnum aliud continuũ eſſe
augmẽtabie in infinitũ per appõem
qꝛ ſicut vnũ minoꝛat᷑ ꝑer diuiſionẽ
ita reliquum põt augeri ꝑer illaruʒ
partiũ appoſitionẽ.⁊ ſic infinitũ iſto
nodo dictũ dicitur infinitum in po
tẽtia:qꝛ ſemꝑ actu ↄſeruat otentiã
qꝛ qñ vna pars actualit diuiditur a

ↄtinuo adhuc reſtat pars in potẽtia

vt diuidat᷑ a toto.⁊ ecdẽ modo eſt in
appõne: qꝛ qñ vnũ aꝑponitur alicui

adhuc reſtat aliud qð nõ aꝑponmitur

ſed eſt in potentia vt agponatur.
Uiterius ẽ notãdum ꝙ finitũ ⁊ in
mtũ cõueniunt ꝙtitati: et q'titas ẽ
duplex ſcʒ ↄtinua ⁊ diſcreta.cõtinua
ſicut magnitudo. diſcreta vt multi⸗
tudo ſeu numerus. Ideo queddã dr
infimtũ ſᷣm magnitudinẽ ⁊ quoddã

ſim multitudint. UVlterius eſt ſciẽ

dum ꝙ infinitũ ſᷣm magnitudinẽ di
citur duobus modis. vno modo ſᷣm
diuiſionem. alio modo ſᷣm extrema.
Pꝛimo mõ quodlibet ↄtinuũ dicituꝛ
infinitũ ſᷣm magnitudinẽ qꝛ qdᷣlibet

nõ põt im̃ diuidi quĩ reſtet aliqᷣd ad

diuidendũ. Sʒ infinitũ ſᷣm extrema
nõ eſt in reꝝ natura ſicut ꝓbatum ẽ
tertio phiſicoꝝ et pᷣmo celi ⁊ mundi.
¶ Ulterius ẽ ſciendũ ꝙ infinitũ ſᷣm
multitudinẽ d multipir̃.vno mõ ali
quoꝝ actualit᷑ diſcretoꝝ ab inuicem

nõ faciẽtium vnũ per ſe.⁊ ſic ĩpoſſi⸗

bile ẽ eſſe infinitũ pᷣm multitudinẽ.
Nam ĩpoſſibile ẽ ꝙ infinita etiã ſint
quoꝝ neutrũ cum aliq faciãt vnuʒ ꝑ.
ſe. ⁊ tale vocat᷑ infinitũ f̃m multitu
dinẽ in actu. Slioꝰ d infinitũ ſcðm
ultitudinẽ aliquoꝝ nõ actu ſepara
toꝛũ ab inuicẽ ſed tñ ſeparabiliũ. et
tale ĩfinitũ vocat᷑ infinitũ vpᷣm multi
tudinẽ in potẽtia. Itto mõ dicimus
totalẽ multitudinẽ partiũ ꝓpoꝛtiona
liũ in ↄtinuo eẽ infinitã.non tñ actu
ſed potẽtia:qꝛ ille partes nõ ſunt ab

inuicẽ diſcõtinuate actu.licet q̃libet
ab alia poſſit diſcõtinuari:nõ tñ poſ
ſibile ẽ ꝙ q̃libet ab alia diſcõtinuefr᷑
et ſic pʒ quõ nomen ifinitum cõiter
ſolet diſtingui ab actoꝛibus
Sophilma liii.
Infinita ſunt finita.ꝓbat᷑ ſophiſma
duo ſunt finita:tria ſunt finita:⁊ ſic
de alus. & infinita ſunt finita. Scðdo
pła duobus ſunt finita et pla iribus
ſunt ſinita ⁊c̃. ergo ĩfinita ſũt finita

Tertio ſic.aliquot entia ſunt finita

et ñ tot quĩ plura ſint finita ergo ⁊vc
Quarto ſic qr̃.quia quedlibet entia
ſunt finita ergo infinita ſunt finita.
¶ In oppoſitũ ar̃. Infinita ſunt fini
ta:g finita ſunt inñnita. ↄñs eſt ſim̃
tenet ↄña ꝑ ↄueꝛſionẽ.falſitas ↄñtis
ꝓbatur:qꝛ nec duo ſunt infinita nec
tria ⁊ ſic de aliis:&̊ nulla finita ſunt
ĩfinita. Scðo ſic.ibi pᷣdicatur oppo⸗
ſitũ de oppcſito ergo ẽ falſa.ↄña t3ʒͤ /
añs ꝓbatur: qꝛ ly finita et ly ĩfinita
vidẽtur eſſe oppoſi lta. Pꝛo reſpon⸗
ſione huiꝰ ſophiſmatis è ſciendũ
ly infinitũ põt teneri ſincathegoꝛeu
matice vel cathegoꝛcũatice. Quãdo
tenetur ſincathegoꝛeumatice aliqui
dicunt ꝙ dʒ exponi ꝑ ly nõ tot quin
plura. Sed ↄtra hoc aliqͥ arguũt ſic
Nã dicunt iſtã eſſe negatiuã nõ tot
quĩ plura ſunt finita.⁊ illã eſſe affir
matiuã infinita ſunt finita.modo ne
gatiua nõ infert affirmatiuã ex quo
