nõ eſt hic. deus in quolʒ inſtãti erit
nõ exiſtẽs.qꝛ ly erit mediat ſic:bene
tñ eſt hic. deus ĩ quolibet inſtãti nõ
erit exiſtens. hic enĩ nichil mediat
inter negationẽ ⁊ terminũ diſtribu⸗
tum quẽ negatio ſequitur.

Sophilma. x.
Adam et noe fuerũt. Pꝛobat᷑.adam
fuit et noe fuit:S adã ⁊ noe furerũt
¶ Jmpꝛobat᷑.hec nunẽ fuit vera de
pſenti. adã et noe ſunt: ̊ hec ẽ falſa
adã et noe fuerũt.ↄña tenet ꝑ illã re
gulã.ſi pꝛopõ de pᷣterito ſit vera ſua
de pñti aliquãdo erit vera.ꝗ¶ Scðo
ſi adã ⁊ noe fuerũt ergo aliqñ fuer̃t
ↄñs eſt falſum eo ꝙ nec fuerũt in a⸗
nec fuerũt in b ⁊c. ex eo ꝙ vnꝰ fuit
ante alium. ¶ Rñdeo ꝙ ſa ophiſma eſt
verũ.nã hec eſt vera:adã ⁊ noe ſunt
moꝛtui. ad quã ſequit᷑ ꝙ adã et noe
fuerunt viuẽtes.ad quã ſequit᷑ vlte

rius adã et noe fuerũt.¶ Ad ĩpꝛoba

tionẽ qñ dicit᷑ tũc hec de pñti aliqñ
fuiſſet vᷣa ⁊æc. nega⁊᷑ ↄna:qꝛ ſicut pʒ
ex pꝛecedẽtibus nõ opoꝛtet gñaliter
ꝙ ſi pꝛopõ de pᷣterito ſit vera ꝙ ſua
de pꝛeſenti ſitvera in eiſdẽ terminis
Unde hec eſt vera de pᷣterito.adã ⁊
noe fuerũt:et nõ habet aliquã verã
de pñti que aliquãdo fuerit vera.nã
eſſet iſta.adã ⁊ noe ſunt:ſʒ hec nũoẽᷓ
fuit vera. Habet tñ duas de pᷣſenti
quarũ vtraqʒ aliqñ fuitvera:ſcʒ adã
eſt:noe eſt. Siliter hec eſt vera.qð⸗

libet iſtoꝛũ fuit. demõſtratis tribus
inſt antibus pᷣteritis:ſed hec de pñti
nunẽ fuit vera quodlibet iſtoꝛũ eſt.
ſed habet ꝓpõnes de pꝛeterito quaꝝ
quelʒ aliqñ fuit va.ſ.a eſt.b eſt. c eſt

nã ſunt a b c ilta tria inſtãtia.ſiłiter

hec eſtva de pᷣterito:albũ fuu nigrũ
ſed hec de pñti albũ eſt nigrũ:nunoꝙæ

fuit vera.ſed huic de pꝛeterito coꝛre

ſpõdet vna alia de pñti q̃ aliqñ fuit
vera.ſ.illa hoc ẽ nigrũ.demõſtrãdo
album cui aliqñ hec infuit nigredo.
ſiliter hec eſt va de pꝛeterito ſoꝛtes
albus fuit niger. et hec nũñ fuit va
de pñ̃ti ſoꝛtes albus ẽ niger.ſed ſibi
coꝛrñdet hec de pñti ſoꝛtes eſt niger
q̃ aliqñ fuit va.et ꝑ hoc pʒ ad ꝓbati
onem ꝙ nõ ſequit᷑:hec nuniᷓ fuit va
adã ⁊ noe ſunt.& hec ẽ falſa:adam ⁊
noe fuerũt.ſʒ ẽ fallacia ↄñtis qꝛ nõ
ſeqᷣtur ſic.ſed bñ ſeqᷣt᷑ econuerſo.Ad
aliã dico ꝙ nõ ſequit᷑ adã ⁊ noe fue⸗
rũt:g aliqñ fuerũt.ſed ẽ falła ↄñtis
qꝛ arguit᷑ a pꝛopõne hñte plures cãs
veritatis ad vnã illau.qꝛ añs ẽ verũ
vel qꝛ adã ⁊ noe fuerunt in aliqᷓ tpᷣe
vel qꝛ adam ⁊ noe fuerũt ĩ alidbus
tpᷣibus.ſʒ illa adã ⁊ noe fuerũt:ſolũ
eſt vera ex eo ꝙ adã ⁊ noe in aliquo
tpᷣe fuerũt. Aliter pᷣt dici ꝙ hoc ad⸗
uerbiũ aliqñ non ẽ alicuiꝰ nũeri:qᷣa
aduerbio non accidit nũerus.iõ pñt
indrñter ſtare ꝓvno tpᷣe ſingulari ⁊
ꝓ pluribus tp̃ibꝰ.et ideo nõ ſequit
adã ⁊ noe aliqñ fuerũt:& adã ⁊ noe ĩ
aliq̃ tᷣe fuerunt.ſʒ ſequit᷑ adã ⁊ noe
in aliqͥ tᷣevel in aliqbus tpᷣibus fue
rũt.Et ſi ↄcedat᷑ illa adã ⁊ noe fue⸗
rũt:⁊ querat᷑ qñ fuerũt. Rñdendum
eſt ꝙ in aliqᷣbus tpᷣibus fuerũt:quia
adam fuit in vno tp̃e ⁊ noe in alio.

Sophilma xi.
Helena peperit decem filios.poſito
caſu ꝙ helena hẽat filios decẽ quos
ſucceſſiue peꝑit.ſ.vnũ ſcðʒ ⁊ tertiũ.

oſaeet vera galiqso cpoꝛe
u colgnftcato phoere
herit ſec hocẽ falſu: qe
fala helenn ma epentt

ſo eleunbn deeß
tſte kau, nec alet⸗fe.h
Imnlto tiabus deertt dere
entehett dece hlios,er⸗
icnotiſore egeft deetm ill
garenl Nenpeperit
Posaſun wras de
s eAfaſum a hs da
de ſe falſltas oiis wodi:
d veritatẽ pꝛoponis affirm⸗
peterito in numero fingul⸗
ſtur peecatũ aligñ infin
o ſupponit ſublecti ſen he
li bantes fi ios dece nunq
uo ſabiecti ſophiſmnatn

ſurſc ſeiiiſeſttanenſ
u ogoͤſegulk uit oefl
1algi hrit ſegi ſili fti
uit ppuſr ,ier ues ir
usi, miilus rafttſri
1ait noe fuerunt in aic toe
dmm In fuefit i aii dus
8.ſill adi t noe fuerüttſols⸗
a ereo id Wein aliguo
Grit Aterit g ⸗
Nü an ne Marc eti
mmtannmlelne,
ſter are ppnoteſnglin
inn n e in
purbus t
, me 1ni funitt α1
Vir we aihi funi,
ſiͦfunn / ll a
iſepe un Aſgus fue
röere aliu ,
isthene . Git wefue/
Eiſtmlll⸗ Gicendum
1Mer

Pꝛobat᷑ ſophiſma.helena ꝑeperit
vnuʒ filiũ et ſecũdum ⁊ tertiũ et ſic
vlterius vſq; ad decẽ incluſiue ergo
helena decẽ fil ios peperit.. Impꝛo⸗
batur ſophiſma. Nã helena peperit
decẽ filios g̊ helena aliqñ ꝑeperit de
cem filios.ſed hoc eſt falſum:qꝛ nec

in a.nec in b.¶ Secundo.hec nunq

fuit vera de pnñti. helena parit deceʒ
fil ios: &̊ hec nõ eſt vera de pꝛeterito
helena aliqñ peꝑerit decẽ filios:añs
ꝑʒ ex caſu. ↄña ꝓbatur ꝑ hoc ꝙ oĩs
pꝛopõ vera de pᷣterito aliqñ habuit
aliquã verã de pꝛeſenti.¶ Ad ſophiſ
ma rñdetur ꝙ ẽ falſum poſito caſu
pꝛedicto.qꝛ tẽpus ↄſignificatũ ꝑ hoc
verbũ peperit ſtat determinate cum
nullũ ſincathegoꝛeuma hñs virtutẽ
diſtribuẽdi pꝛecedit ipſum. Si g̊ hec
eſſet vera.helena pępꝑerit decẽ filios
ipſa eẽt vera ꝓ aliquo tẽpoꝛe deter⸗
minato cõſignificato ꝓꝑ hocverbũ pe
perit.ſed hoc ẽ falſuʒ:qꝛ quelzʒ iſtaꝝ
eſt falſa. helena in a peperit decẽ fi⸗
lios. helens in b peperit decẽ filios/
et ſic de aliis. nec valet ↄña.helena
in multis tꝑibus peperit decẽ filios

g helena peperit decẽ filios. ergo in

aliquo tẽpoꝛe peperit decem filios.
tẽ bene ſequit᷑ helena peperit decẽ
llios: S helẽa fuit pariẽs decẽ filios
ↄñ̃ᷣs eſt falſum & et añs,.ↄña eſt nota
de ſe. falſitas ↄñtis pꝛobat᷑: ex eo ꝙ
ad veritatẽ pꝛopõnis affirmatiue de
pꝛeterito in numero ſingulari requi
ritur ꝙ pꝛedicatũ aliqñ infuit ei pꝛo
quo ſupponit ſubiectũ.ſed hoc pꝛedi
catũ pariẽs filios decẽ nuniᷓ infuit
ei ꝓ quo ſubiectũ ſophiſmatis ſupꝑ⸗
ponit. nichilominꝰ licet hec ſit falſa
helena peperit decẽ filios: tñ illa eſt
vera helena decẽ filios peperit. ſᷣm
ꝙ ly decẽ ſumitur fincathegoꝛeuma
tice.qꝛ in iſta. helena decẽ ſilios pe⸗
perit tẽpus ſigniſicatũ per hoc vᷣbũ
peperit ſtat cõfuſe tiñ virtute illius

ſincathegoꝛeumatis decẽ pꝛecedẽ tis
multitudinẽ impoꝛtãtis. nec ſequit᷑.
deceʒ filios helena peperit: g helena
peperit decẽ filios. ſed eſt fallacia fi
gure dict ionis:qꝛ arguit᷑ a termino
ſtante cõfuſe tantũ ad eundẽ ſtãätem
determinate.ſicut hic cum arguitur
omni tẽpoꝛe uit homo: ergo homo
fuit omni tẽpoꝛe. ¶ Ad ꝓbationes
Ad pꝛimã dico quando dicit᷑ helena
peperit vnũ filiuʒ ſecundũ ⁊c.negat
ↄña:quia eſt fallacia figure dictiõis
ex eo ꝙ arguitur a pluribꝰ determi
natis reſpectu partiũ multitudinis
ad vnũ determinatũ reſpectu eiuſðᷣ
multitudinis.Ex pꝛedictis ſequitur
ꝙ ſi ſoꝛtes vidit vnavice vnũ hoꝛĩ?em
⁊ alia vice vidit alium ⁊ ſic de ſingu
lis hoĩbus hec eſt falſa ſoꝛtes vidit
omnẽ hoĩem.qꝛ nec vidit omnẽ in a
necvidit omnẽ hoĩem in b.tamẽ illa
bene eſſet vera omnem hoĩtem vidit
ſoꝛtes.qꝛ quelibet eius ſingularis ẽ
vera per caſum. Nec ſequit᷑ omnem
hominẽ vidit ſoꝛtes: ̊ ſoꝛtes vidit
omnẽ hoĩem: ex eo ꝙ tẽpus ↄſigniñ
catũ per lyvidit in pᷣma ſtat confuſe
tmi:in ſcdða aũt ſtat determinate

Sophilma ·xii.
Omnis hõ fuit in iſta domo. poſito
caſu ꝙ nec fuit nec fuerũt plures ho
mines q́;ᷓ ſoꝛtes ⁊ plato et cicero ⁊ G
iſti fuerũt in illa domo vnꝰ poſt aliũ
ſucceſſiue ⁊ nõ ſimul.¶ Pꝛobat᷑ ſo⸗
phiſma.ſoꝛtes ſuit in ita domo:pło
fuit in iſta domo: ⁊ cicero fuit ĩ iſta
domo:ergo oĩs hõ fuit in iſta domo
ↄña tenet per caſum ⁊ añs ſimilirer.
Impꝛobat᷑. ſophiſma eſt vna pꝛo⸗
poſitio de pꝛeterito qᷓ ſi ſit vera opʒ
qꝙ; habeat vnã coꝛreſpõdentẽ veram
de pꝛeſenti qð eſt falſum. qꝛ ſibi coꝛ
reſpondẽs de pꝛeſenti eſt hec.omnis
hõ eſt in iſta domo.modo hec nunqᷓ;

fuitvera ſicut patet ex caſn. Ad ſo
moliie

phiſma rñdetur ꝙ ipſum eſt verum.
Ad ꝓbationẽ dico ꝙ ad veritatẽ pꝛo
põnis vłis de pꝛeterito nõ requirit᷑
veritas pꝛopõnis vłis de pᷣſenti: ſed
ſuff icitveritas tot ſingulariũ de pꝛe
ſenti quot ſunt pꝛopões ſingulares
vere de pꝛeterito.et ꝓpoꝛtionabilr᷑ ẽ
dicẽdũ de pꝛopõe vłi vera de futuro
Et ideo ſtante caſu pᷣdicto ad verita
tem iſtius. oĩs hõ fuit in iſta vomo
opoꝛtet ꝙ hec de pꝛeſenti aliqñ fuit
vera ſoꝛtes eſt in iſta domo. et ſiłr
ꝙ hec aliquãdo fuit vera. cicero eſt
in iſta domo. Ex hoc patet ꝙ ad ve⸗
ritatẽ iſtius de futuro omnis homo
moꝛietur nõ requirit᷑ ꝙ hec de pñti
aliquãdo ſit vera oĩẽs homo moꝛitur
ſed ſufficit ꝙ ille ſingulares de pñti
ſucceſſiue ſint vere. ſoꝛtes moꝛitur:
plato moꝛit᷑:cicero moꝛitur:et ſic de
aliis. Ex hoc pꝑʒ ſolutio huiꝰ ſophiſ⸗
matis.oĩs homo moꝛiet᷑ quãdovnus
ſolus hõ moꝛietur poſito caſu ꝙvna
vice nõ moꝛiatur niſi vnus ſolus hõ
O ð ſolet ſic ꝓbari. ſoꝛtes moꝛietur
qñ vnus ſolus hõ moꝛietur:⁊ ſic de
aliis. S omnis hõ moꝛietur qñ vnus
ſolus hõ moꝛieturſ Impꝛobat᷑:quia
hec nun; de pꝛeſenti eſt vera omĩs
homo moꝛit᷑ quando vnus ſolus hõ

moꝛit᷑. Bꝛeuiter debet reſpõderi: ꝙ

ſophiſma ẽ verũ.Et ad ĩpꝛobationẽ
debet reſpõderi iuxta dicta ꝙ ad ve
ritatem illius.oĩs homo moꝛiet᷑ qñ
vnus ſolus hõ moꝛiet᷑ nõ requirit᷑ ꝙ
hec de pñiti aliquãdo fuerit vera oĩs
hõ moꝛitur ſed ſufficit ꝙ cũ pꝛopõe
de pñti coꝛrñdente huic vnus ſolus
hõ moꝛietur q̃libet ſingulariũ de pꝛe
ſenti huiꝰ vłis oĩs homo moꝛiet᷑ ſit
vera: nõ tñ ſimul ſed ſucceſſiue vna
vice ⁊᷑ alius alia vice.verbi gꝛatia ꝙ
hec aliqñ ſit vera.ſoꝛtes moꝛitur qñ
vnus ſolus hõ moꝛitur.et ſiłr q; hec
aliqñ ſit vera plato moꝛit᷑ qñ̃ vnus
ſolus hõ moꝛitur.et ita de ſingulis.

Sophilma.·xxiii.

Pono ꝓpter ſolutionẽ quoꝛũſidã ar⸗
gumentoꝝ pꝛius factoꝛũ et nõ ſolu⸗
toꝛũ ad hoc ſophiſma. oẽ aĩal fuit in
archa. et eſt iſtud. Omnis hõ fuit in
iſta domo.poſito ꝙ anteiᷓ iſta domꝰ
fuerit nulli hoĩes pᷣſueruùt. ⁊ qñ ulla
domus pᷣmo habuit eẽ ñ fuerũt niſi

tres hoĩes.ſ.ſoꝛtes plato ⁊ cicero et

ꝙ illi tunc fuerũt in iſta domo ⁊ poſt
ea multi ſint generati alii hoĩes qui
nuniᷓ fuerũt in iſta domo de quoꝛũ
numero ſit robertꝰ.¶ Zũc pꝛobatur
aliqñ oĩs hõ fuit in iſta domo S ⁊c
ↄñ̃a videt᷑ tenere a ſiłi.nã bene ſedqt᷑
aliqñ ſoꝛtes diſputauit &̊ diſxutauit
añs pʒ ex caſu.¶ Secundo.aliqñ ſic
fuit ꝙ oĩs hõ fuit in iſta domo ergo

añs patet: qꝛ qñ non erant niſi tres

hoĩes ſic fuit ꝙ oĩs homo fuit ĩ iſta
domo. ↄña videtur tenere a ſimili ſi
cut pꝛius.¶ Tertio.aliqñ hec de pꝛe
terito fuitvera.oĩs homo fuit in iſta
domo: adhuc hec ẽ vera.ↄña tenet
ex eo ꝙ pꝛopõ de pᷣterito vera eſt ne
ceſſaria añs patet.nã anteõqᷓ eſſent

generati alii hoĩes a ſoꝛte platone ⁊

cicerone : et ſoꝛtes ⁊ plato et cicero

fuerunt in illa domo: hec fuit vera.

oĩs hõ fuit in iſta domo.Quarto
ſic.hec de pᷣſenti aliquãdo fuit vera.
oĩs homo eſt in iſta domo: ſicut ptʒ
ex caſuꝭ ergo in perpetuũ hec de pꝛe
terito videt᷑ eſſevera ſi foꝛmetur oĩs

homo fuit in iſta domo. ¶ In oppo-
ſitum arguit᷑. omnis hõ fuit in ulla

domo:& robertus fuit in illa domo.
faiſitas ↄñtis patet ex caſu. conſe⸗
quẽtia tenet ex eo ꝙ robertꝰ eſt hõꝛ
Ad ſophiſma rñdetur ꝙ ipſum eſt
falſum.¶ Ad ꝓbationes.aliqñ om̃is
homo fuit ⁊c.negatur añs. nam ſe⸗
quitur.aliquando omunis hõ fuit ⁊c.

robertus eſt hõ: ergo robertus fuit
in illa domo qð eſt ſalſum. vnde cõ⸗

intla don 6dt eero fun
ſutt aci non tͦ gytel
pria formn hee Eottuo ni
num ois homo fult n llu dom
obitöre galusco ſult vera./
causurnas ſulatur i
genertione nooti win ale⸗
Olls goqulbus aluado fun
duartam alquido hec funt
peſenn dera cmis homo et in
domor wer ewun habebu
de pererno em m urwaie
ſibi coreſtictn. dud g oͤer
ſec ſuftcit Verttas Ugaru ſinge
deptento ꝛo quibus hec ain

ſut rem de elenti ois home

ſa domo. ſ.ſte ſoꝛtes fule c.
li c. ccero futt ca

ahlina niii
Ktiſut diſtutatur, on.
gtabuoctnoͤſt r 8

nat
fumn eeg o d 43. ſoꝛtes

l leur tenera niii
ug, Terno alg, hecdepe

ſurpera ois onofun mnit .R

ulur ec mu / ſinmnt
npyrin ndt e
is attt, ianteeſent
lu wies ſotegatone
et ſotes 7 platoet cero
Uula deno: ecſan dern⸗
nin ond.Orar
tHſen Aanicofun en
win dono:ſan
ergon erhetul le eht
ngeieſenenſummn di
urin ſuvnn ſcMend
guit, onnsfe ur nii
trſmb fit du
ns uceraſl coſſ⸗/
mangiik,r iſi
ſuftmn giſeni⸗
loprones inſ eſnns
zs. nam ſe⸗
rgti i i

nisho fur ⸗
vmhon atetusi

ſho⸗erg ſemcnd⸗

cedo ꝙ qñ nò fuerũt niſi tres hoĩes
hec erat vera omĩs homo eſt in iſta
domo.¶ Ad ſecundã.aliqñ ſic fuit ꝙ
oĩs homo eſt in iſta domo:ergo oĩs
homo fuit min iſta domo nego ↄñoem
vnde ↄña talis nõ valet ↄñte exñte
pꝛopõne vłi licet bene valeret in ter
minis ſingularibꝰ.vnde in terminis
ſingularibꝰ bene ſequitut aliqñ ita
fuit ꝙ ſoꝛtes diſputauit: ſʒ nõ valet
cũ ſignovłi.¶ Ad tertiã.aliquãdo de
pꝛeterito ⁊c.cõcedo ↄñs:ergo in per
petuũ erit ſi ſoꝛmabit᷑. Cico ꝙ non
opoꝛtet licʒ hoc bene opoꝛteat de ſin
gularibus pꝛo quibus erat vera. et
ideo bene cõcedo ꝙ qꝛ hec aliqñ ſuit
vera ⁊c.pꝛo ſoꝛte platone ⁊ cicerone
ꝙ in perpetuũ quelibet illaꝝ ſingu⸗
lariũ eri vera ſi foꝛmabit᷑ ſor̃s fuit
in illa domo & ac. cicero fuit ⁊ciplo
fuit ⁊c. non tñ ꝓpter hoc opoꝛtet in
ꝓpꝛia foꝛma hanc ꝓpetuo mancreve
ram.oĩs homo fuit in illa domo: nõ
obſtãte ꝙ aliquãdo ſuit vera. ꝓpter
hoc ꝗ eiusveritas mutatur pꝛopter
generationẽ nouoꝛũ hoĩm alioꝛum
ab illis pꝛo quibus aliquãdo fuit va.
ſd quartam aliquãdo hec fuit de
pꝛeſenti vera. omĩs homo eſt in iſia
domoꝛergo in perꝑetuũ habebu illã
de pꝛeterito veram in pꝛopꝛia foꝛma
ſibi coꝛreſpõdẽtẽ.Dico ꝙ nõ opoꝛtet
ſed ſufficit veritas ularũ ſingulariũ
de pᷣterito pꝛo quibus hec aliquãdo

fuit vera de pꝛeſenti oĩs homo eſt in
iſta domo.ſ.iſte ſoꝛtes fuit æc. plato
fuit ⁊c. cicero fuit ⁊c.

Sophiſma.·xiiii.
Albũ ſuit diſcutatuꝝ. ponat᷑ ꝙ ſofs
fuerit albus et nõ ſit nec exit ãplius
glbus.ct vlterius ponat᷑ ꝙ ſoꝛtes ſit
diſputaturꝰ et ꝙ nõ diſputet nec di
ſputauit.ſ¶ Pꝛobar᷑ ſopl iſma. qð eſt

vel fuit albũ fuit diſputaturũ: ergo

Abum fuit piſputaturũ. ↄña tenet:

ex eo ꝙ; afis equalet oñti ꝓpter opii
ationẽ ſubiecti ſophiſmatis ad ſup⸗
ponendũ pꝛo eo qð eſt vel fuit albũ
¶ Impꝛobat᷑ ſophiſma. qͥcquid fuit
diſ putaturũ diſputat diſputauit vel
diſputabit: ſed albũ fuit diſ putatuꝝ
ergo albũ diſputat diſputauit vel di
ſputabit:diſcurſus vider᷑ eſſe bonus
et cõcluſio eſt falſa &̊ aliqua pꝛemiſ⸗
ſarũ. et nõ maioꝛ ergo minoꝛ q̃ fuit
ſoxhiſma.ꝙ ↄcluſio ſit falſa ꝓbatur
qꝛ nec albũ diſputat nec diſputauit.
ſicut patet ex caſu ſophiſmatis,. St
militer falſum eſt ꝙ albũ diſputabit
qꝛ nec quod eſt album nec quod erit
album diſputabit.nam ſoꝛtes diſxu
tabit ꝑer ſecundã partem caſus nec
diſputauit nec diſputat:⁊ nõ eſt nec
erit albus ſed fuit albus per̃ pꝛimaʒ
partẽ caſus.ſ Ad ſophiſma reſpon⸗
detur ꝙ ipſum eſt verũ.¶ Ad impꝛo⸗
bationẽ dico ꝙ diſcut ſus non valet
qꝛ peccat per fallaciam figure dictio
nis ex eo ꝙ mutatur quid in quale:
ſeu ex eo ꝙ ſub termino de pꝛedica⸗
mẽto ſubſtãtie ſubſumitur terminꝰ
de pꝛedicamẽto qualitatis cũ plia⸗
tione:que tñ ſi flieret ſine ãpliatione
nõ impediret diſcurſum ſicut decla⸗
ratum eſt in illo ſophiſmate.qᷣcquid
audit ſoꝛtes illud pꝛofert plato

Peſᷓ viſa ſunt ſophiſmata diffi⸗
cultatẽ hñtia ex eo ꝙ pꝛedicatũ eſt
participiũ pꝛeſentis vel pᷣter iti tem⸗
poꝛis vel futuriꝭ vel ex eo ꝙ copula
verbalis eſt pꝛeteriti tẽpoꝛis vel fu⸗
turi. Nunc reſtat videre ſophiſmata
diff icultatẽ hñtia ex eo ꝙ copulaver
balis eſt deteriata aliquo illon mo⸗
doꝛũ poſſibile neceſſe vel aliquo hu
iuſmodt quẽ poſſibile eſt eſſe dermi
nationẽ totalis pꝛopõnis inter que
ſit pꝛimo hoc ſophiſma.

5 lma xv.
Sophil 1 m tilii.

Non feribentẽ poſſibile elt ſea ckibefe
Pꝛobat.illum poſſibile eſt ſcribere.
vemoſtrando nõ ſcribentẽ ille eſt nõ
ſcrioẽs. non ſcribentẽ poſſibile eſt
ſcribere. ¶ Inpꝛobat᷑. Nam ſequit᷑
vt videtur nõ ſcribentẽ poſſibile eſt
ſeribere:ergo poſſibile eſt nõ ſcribẽ⸗
tem ſcribere. ¶ Pꝛo ſolutione huiꝰ
ſophiſmatis et pluriũ alioꝛũ eſt no⸗
tandũ ꝙ pꝛopõ cuius copula eſt hoc
verbũ põt vel determĩata hoc modo
poſſibile illius ſubiectũ ampliat᷑ pꝛo
co qð eſtvel põt eſſe.⁊ ꝓpter hoc nõ
ſcribentẽ poſſibile ẽ ſcribere: vʒ ulã
qð eſtvel põt eſſe nõ ſcribẽs põt ſcri
bere.¶ Scðo notandũ ꝙ adveritatẽ
talis pꝛopõnis nõ requirit᷑ ꝙ ille mo
dus verificet᷑ de pꝛopõne coꝛrñdente
dicto talis pꝛopõnis ↄpoſite ex ſubo
et pᷣdicato illiꝰ dicti in ꝓpꝛia foꝛma
acceptis: ſed ſufficit ꝙ ſitverificabił
de pꝛopðe ↄpoſita ex pꝛedicato dicti
in pꝛopꝛia foꝛma accepto cũ pꝛonoĩe
demõſtrãte rem ꝓ qua ſupponit ſub
iectũ talis pꝛopõnis. Ybi gratia. ad
veritatẽ illius nõ ſcribentẽ poſſibile
eſt ſcribè nõ requit᷑ ꝙᷓ hec ſit poſſibi
lis nõ ſcribens ſcribit: ſed ſufficit ꝙ
hec ſit poſſibilis hoc ſcribit. demon
ſtrãdo per ly hoc rẽ pꝛo qua ſuppoĩt
ly nõ ſcribentẽ in illa pꝛopõe nõ ſcri
bentẽ poſſibile ẽ ſcribẽ. virtute pᷣmi
notabilis ↄcedẽde ſunt ille pꝛopõnes
ſcʒ ſenex põt eſſe puer.coꝛrupta põt
eẽ virgo.pᷣteritũ põt eſſe futurũ.fu⸗
turũ põt eſſe pᷣteritũ.calidiſſumno põt
eſſe aliqd calidius.optĩo poſſibile ẽ
eẽ alidd melius. ſupᷣmo põt eẽ aliqᷣd
ſuperius. Uirtute ſecũdi notabilis
negãde ſunt tales ↄñe albũ poſſibile
eſt eſſe nigrũ:ergo poſſibile eſt albũ
eſſe nigrũ.ſedentẽ poſſibile eſt ãbu⸗
lare:S poſſibile eſt ſedentẽ abulare⸗
ſenẽ poſſibile eſt eẽ pueꝝ. ergo poſſi
bile eſt ꝙ ſenex eſt puer.calidiſſimo
poſſibile eſt aliquid eẽ calidius:ergo

poſſibile ẽ calidiſſimo aliquid eẽ ca⸗
lidius.⁊ ſie de multis aliis ↄñtiis.
UAnde oẽs tales ↄñe non valẽt ex eo
ꝙ ibi arguit᷑ a ſenſu diuiſo vero ad
ſenſum ↄpoſitũ falſum.quãdo enim

ille modus poſſibile vel neceſſe vel

aliquis alioꝛũ modoꝝ ponitur inter
partes dicti ſicut hic. albũ poſſibile
eſt eẽ nigrũ:pꝛopõ dicitur eẽ diuiſa.
quãdo aũt modus pꝛeponit᷑ totali di
cto vel poſtponit᷑ dicitur eẽ cõpoſita
Nam tunc ꝑtes dicti ponũtur̃᷑ ſimul
abſq; diuiſione earũ ab inuicẽ ꝑ int
poſitionẽ modi. ¶ His viſis rñdeo
ad ſophiſma ꝙ eſt verũ.Ad impꝛoba
tionẽ negatur ↄña ex eo ꝙ arguitur
a ſenſu diuiſo vero ad ſenſum com⸗
poſitum falſum.

Sophilma xvi.
Omnis hõ poteſt eſſe aſinus.poſito
caſu ꝙ nichil currat niſi aſinus.⁊x lʒ
multa alia aĩalia poſſunt currere nõ
tamẽ de facto currant.¶ Tunc pꝛo⸗
batur ſic.omne currẽs poteſt eẽ aſi⸗
nus:omnis hõ poteſt eẽ currẽs ergo
omĩs homo poteſt eẽ aſinus. minoꝛ

nota eſt de ſe. maioꝛ patet.nã omne

curres eſt aſinus per caſum: s8 omne

currẽs poteſt eẽ aſinus:¶ Impꝛobat᷑
qꝛ nec hõ qui eſt nec d poteſt eẽ/põt
eẽ aſinꝰ:g nullus hõ poteſt eẽ aſinꝰ.
qð eſt contrariũ ſophiſmatis.¶ Se⸗
ſpondeo ꝙ ſophiſma eſt falſum. Ad
pꝛobationẽ dico negãdo maioꝛẽ t ſʒ
omne currẽs poteſt eẽ aſinus. Nam
ipſa ſignificat tiñ qtum hec.om̃e qð
eſtvel poteſt eẽ currẽs põt eẽ aſinus
modo hoc ẽ falſum. ans patet ex pꝛi
oꝛi ſophiſmate. Et qñ arguebatuſ⸗
omne currẽs eſt aſinus ꝑ caſum cõ⸗
cedoꝛ &̊ om̃e currẽs poteſt eẽ aſinus
nego ↄñam ex eo ꝙ arguit᷑ a terinio
ſtante minus ãple ad eundẽ ſtantem
magis ãple affir̃atiue cũ diſtributoe
mõ talis ↄna nõ vʒ ſicut nec vʒ ↄna

pollta ex maioll mnorl.
oſibiltne non ſuficitg⸗
ris irtſſbileorſel e⸗
nur g urciwſſiblles hoh
kin pyoſlto a huic ome
taſinus no eſt poſſibilis
ſͦl curts. hqzean ſeoꝛſ
clis nec hoe eſt meouen
de ichües
cöͤpoſtioles In nedar
bilis rex ſeden nullus ter
ſunt incopoſſibilesꝛer eo
cunt ſbbinuicen Gilrho
poſtblligtr her nullus hon
unñ ſunt copoſſibllest g

Sophiſma xyii⸗
Onms gralus zocliaci õt
ndiiznte, Prohat nulli

oho oreteſe lns voſt
Pnichl annt nl aflua t,
Aluainlapoſur umeens
ekranmt, unr n,
Cαàviä a,
ns hoͦpotel et wrres ergo
nopoteſt ei lnus. minoꝛ
eſen maioꝛ atet, aomne
taſlnusper Kun Honme.
Nae Rmad Inndhn
anch meiäigrti 0
)mlns ctetinin,
cnn üͤſtpſnrin
gſohſinnallin /
ummi nn zi uiu ,0

.D ⸗
aris nule m

mnfertin n

ab infef ioꝛi ad ſuꝑius affif̃atiue cũᷣ
diſtributiõe. Non enĩ ſequit᷑ oĩs hõ
currit:S ome aĩal currit. Uñ in uſta
ome currens eſt aſinus.ille terĩnus
currẽs diſtribuit᷑ ſolũ ꝓ his q̃ ſunt
currentia.ſed in iſta oẽ currens põt
eſſe aſinus.ly currẽs nõ ſolũ diſtri⸗
buitur ꝓ his q̃ᷓ ſunt currẽtia:verũ
etiã ꝓ his q̃ pñt eſſe currẽtia,: Sed
diceres tũc arguã ſic, om̃e cuxrens
eſt aſinus:oĩs homo ẽ currẽs: oĩs
homo ẽ aſinus.añs eſt poſſibile: ⁊
ↄñs.ex eo ꝙ ex añte poſſibili nõ ſeqͥ
tur ↄñs ĩpoſſibłe.ꝙ añs ſit poſſibłe
pʒ qꝛ quelʒ eius ꝑs ẽ poſſibił.maioꝛ
enĩ eſt poſſibilis om̃e currẽs ẽ aſinꝰ
et ſiliter minoꝛ ẽ poſſibilis.ſ.oĩs hõ
eſt curfẽs. Rñdeo ꝙ totale añcedẽs
ſillogiſmi dicti ẽ impoſſibile.ex eo
&ꝙ totale añs dicti ſilłi nec ẽ maioꝛ
nec minoꝛ ſʒ eſt ꝓpõ copulatiua cõ⸗
poſita ex maioꝛi ⁊ minoꝛi.ad cuius
poſſibilitatẽ non ſufficit ꝙ ãbe eius

ꝑtes ſint poſſibiles:ſed etiã requiri

tur ꝙ ſint cõpoſſibiles.mõ hoc non
eſt in ꝓpoſito. Nã huic om̃e currẽs
eſt aſinus.nõ eſt ↄpoſſibilis hec:oĩs
hõ eſt currẽs.lʒ q̃lʒ eaꝝ ſeoꝛſum ſit
poſſibilis. nec hoc eſt incõueniẽs ꝙæ
aliq̃ ꝓpões ſint poſſibiles q̃ nõ ſunt
cõpoſſibiles. Vñ quelq illaꝝ ẽ poſſi⸗
bilis.rex ſedet.nullus rex ſedet.tñ
ſunt incõpoſſibiles:ex eo ꝙ ↄtradi⸗
cunt ſibiinuicem. Siłr hõ currit eſt
poſſibilis:⁊ hec nullus homo currit

et tñ ſunt cõpoſſibiles: qꝛ ↄdicunt.

Sophilma.xvii.
Omnis gradus ʒodiaci põt eẽ ſuꝑ
nr̃m oꝛiʒontẽ. Probat᷑:nullus gdus
godiaci eſt quin de eo veꝝ eſt dicere
ꝙ ipſe poteſt eſſe ſuꝑ nr̃m oꝛiʒonteʒ
ex eo ꝙ ipſe erit aliqñ ſuꝑ nr̃m oꝛi⸗
ʒontem. Impꝛobatur.nã tunc poſſi⸗
bile eſſet ꝙ oĩs gradus ʒodiaci eſſet
ſuꝑ nr̃m oꝛiʒontemehoc eſt falſuʒ ex

eo ꝙ vna medietas ſemper eſt ſuper
noſtrum oꝛiʒzontem ⁊ alia infra.
Rñdetur ad ſophiſma ꝙ ipſum eſt
verum. Ad impꝛobatiõem negatur
ↄña.ex eo ꝙ arguit᷑ a ſenſu diuiſo
vero ad ſenſuʒ cõpoſitũ falſum. Sʒ
diceres videt᷑ ꝙ hec vtiq; vłis ẽ poſ
ſibilis:oĩs gradus ʒodiaci eſt ſuper
nr m oꝛiʒõtem.ex eo ꝙ q̃iʒ eius ſin⸗
gularis eſt poſſibilis. Rñdetur ꝙ ad
poſſibilitatẽ vłis non equir̃it᷑ ſolũ
ꝙ q̃libet eius ſingularis ſit poſſibi
lis:ſed cũ hoc ꝙ q̃ſʒ cuilibet ſit com
poſſibilis.mõ hoc deſficit in ꝓpoſito
Nã ille nõ ſũt compoſſibiles:pᷣmus
gradus cancri eſt ſuꝑ noſirum oꝛi⸗
ʒontẽ.pᷣmus gradus capcoꝛni ẽ ſuꝑ
nr̃m oꝛiʒontẽ.nã uli ſũt gdꝰ oppoſi
ti in ʒodiaco qͥ ſic ſe habẽt ꝙ qñvnꝰ
eſt ſuꝑ nr̃m oꝛiʒõtemꝛalius ẽ ſubtꝰ.
Sophilma xviii.
In oẽs partes ↄtinuũ poteſt eẽ diui
ſum. Probat᷑:in illas ꝑtes poteſt eẽ
diuiſum demonſtratis duabus et in
illas partes ↄtinuũ poteſt eẽ diuiſũ
demonſtratis tribus ⁊ ſic vltra: in
oẽs ꝑtes ↄtinuũ poteſt eſſe diuiſum
Impꝛobatur.nã ſeqᷣtur in oẽs ꝑtes
ↄtinuũ poteſt eẽ diuiſuʒ:g poſſibile
eſt in oẽs partes ↄtinuũ cẽ diuiſuʒ.
¶ Rñdetur ꝙ ſophiſma eſt verũ.Ad
impꝛobatiõem nego ↄñam.ex eo ꝙ
arguitur a ſenſu diuiſo vero ad ſen
ſum ↄpoſitũ falſum. Sʒ diceres vti
q; videt᷑ ꝙ hec ſit poſſibilis in om̃s
ſuas partes ↄtinuũ ẽ diuiſuʒ:ex eo
ꝙ eſt vna vłis cuius om̃s ſingula⸗
res ſunt poſſibiles.et cũ hoc quedã
eaꝝ cuilibet eaꝝ eſt ↄpoſſibilis ſicut
clarũ eſt volenti cõſiderare.mõ hoc
videtur ſufficere ad poſſibilitateʒ ꝓ
poſitiõis vniuerſał. Rñdeo negãdo
ꝙ hec ſit poſſibilis: in om̃s partes
ↄtinuũ eſt diuiſũ.ex eo ꝙ in qͥrcũq;
partes diuidat᷑ ↄtinuuʒ ſemꝑ reſtat

aliquidvlterius diuidendum.Et qñ
dr quelʒ eius ſingularis ẽ poſſibilis
æ quelz cuilʒ eſt cõpoſſibilis ↄcedo⸗
Et vlteriꝰ dico ꝙ nõ ſufficit ad poſ
ſibilitatem vłlis ſʒ cũ hoc reqͥrit᷑ oẽs
alias ſingulares eẽ veras ſił.modo
hoc deficit in pꝛopoſito.

Sophilma.xxix.
¶ Impoſſibile poſſibile eſt eẽ verſ.
poſito ꝙ ſoꝛtes nõ fuerit rome:tũc
illa ꝓpoſitio ſoꝛtes fuit rome ẽ falſa
de pꝛeterito ⁊ per ↄns impoſſibilis.
Nam oĩs ꝓpoſitio vᷣa de pꝛeterito
eſt neceſſaria ⁊ oĩs falſa ĩpoſſibilis
ſed eades ꝓpõ ſoꝛtes fuit rome põt
cẽ vera:̊ impoſſibile eſt veꝝ.et per
ↄſequẽs impoſſibile poſſibile eſt eẽ
veꝝ. Hſdinoꝛ ꝓbat᷑ Nã ſi ſoꝛtes cras
iret romã ⁊ poſt dimidiũ annũ redi
ret:hec eẽtva ſoꝛtes fuit rome. Im
pꝛobat᷑. Nam ſi impoſſibile poſſibłe
eſt eſſe veꝝ:tunc poſſibile ẽ impoſſi
bile eſſe verum.et per ↄñs hec eſt
poſſibilis impoſſibile eſt veꝝ:ſʒ hoc
eſt falſſum.¶ Rñdetur ꝙ ſophiſma ẽ
veruz:ſicut ꝓbauit pꝛima ratio.Ad
impꝛobationeʒ nego ↄñam ex eo &
arguitur a ſenſu diuiſovero ad ſen
ſum compoſitum falſum

Sophilma xx.
¶ Soꝛtes poteſt ſcire plura ſcit.
poſito ꝙ ſoꝛtes non ſciat niſi duas
ꝓvõnes ⁊ cras ſciat tres ꝓpoſitões
Probatur ſophiſma. Soꝛtes ſciet
plura ſcit:ergo ſoꝛtes poteſt ſcire
plura ꝙꝙ; ſcit.ↄña eſt nota de ſe.añs
patet ex caſu. Impꝛobat᷑ ſophiſma.
Si ſoꝛtes poteſt ſcire plura ꝙᷓᷓ ſcit

poſſibile eſt ſoꝛtẽ ſcire plura qꝙᷓ ſcit.

Et per ↄſequens hec pꝛopoſitio eſt
poſſibił:ſoꝛtes ſeit plura qꝙᷓ; ſcit. mõ
loc eſt falſum.i¶ Rñdetur qꝙ ipᷣm eſt
veꝝ. Ad impꝛobationem nego ↄnaʒ
qꝛ arguitur a ſenſu diuiſo vero ad
ſenſum compolſitum falſum.

Sophiſma.xxi.
Soꝛtes tin põdus põt poꝛtare qtũ
põdꝰ pᷣt poꝛtare. Probat᷑.dictoꝛiũ
ſophiſmatis ẽ fim̃:S ſophiſma ẽ ven
añs ꝓbat᷑ Nam ↄdictoꝛiũ ſophiſma
tis ẽ ſor̃s non tm̃ põdus pᷣt poꝛtare
̈tũ põdus pᷣt poꝛtare.mõ hoc ẽ fim̃
quia implicat contradictiõem. Im⸗
pꝛobat᷑.ſi ſoꝛtes tim̃ põdus pᷣt poꝛta⸗
re qtũ põdus põt poꝛtare:& poſſibłe
eſt ꝙ ſor̃s tin põdus poꝛtet q'tũ põ⸗
dus põt poꝛtare.ſʒ hoc ẽ falſuʒ:ĩmo
ĩpoſiibile ex eo ꝙ non dat᷑ maxĩʒ qð
ſors põt poꝛtare.ſed qͥcunq; põdere
dato qð ſor̃s poꝛtare maius põdus
põt poꝛtare.Et ſi ſic non ⁊ poſſibile
ꝙ ſor̃s tin põdus poꝛtet q;tuʒ poteſt

poꝛtare.ſ Rñdet᷑ ſophiſma ẽ ven.
Ad impꝛobatiõem dico negando cõ

ſequẽtiã:qꝛ ibi arguit᷑ a ſẽiu dunſo

vo ad ſenſum ↄpoſitũ fim̃.Cõſimili
mõ ꝓbaret᷑ ⁊ ĩpꝛobaret᷑ ⁊ ſolueꝛetur

hoc ſophiſma.itavelociter ſicut põt
deſcẽdere a mobile ita velociter põt
deſcendere ⁊ plura conſimilia.

¶ Nunc reſtat videre ſophiſmata in
quibus iſte modus neceſſario pont
tur ad copulam quoꝝ pꝛimum ſit

Sophilma ·xxii.
Ois hõ de neceſſitate ẽ aĩal. Pro
batur.oẽm hoĩem cẽ aĩal eſt nccim:
g oẽm hoĩeʒ nccẽ eſt eẽ aĩal.⁊ ꝑ ↄñs
oĩs hõ de neceſſitate ẽ aĩal.ahs/pba

tur.nã hec eſt nccĩa oĩs hõ eſt aĩal.

Impꝛobat᷑:oĩs homo ve neceſſitate
eſt aĩalꝛſoꝛtes eſt homo:& ſoꝛtes de
neceſſitate eſt aĩal.cõcluſio eſt falſa
& aliqua pꝛemiſſarum.non mmnoꝛ:
maioꝛ que fuit ſophiſma.¶ Hñ̃de?
ꝙ ſopꝑliiſma ẽ falſum.Ad ꝓbatiõem

ↄcedo añs:ſed nego ↄnñaʒ.qꝛ argui

a ſenſu cõpoſito vero ad ſenſum di

uiſum falſuʒ. Sʒ diceres:ſi hec eẽt

ver̃a oẽʒ hoĩcm eẽ aĩal ẽ neceſſarii

mnſte duti de tirſn
nglat a ſuponicl / il
Eelpot ei cut one
rwoſſtoli rutuk. Air.
neceſieate t dels: aoe re⸗
nagise fllin cr to geſ h
ſrmariua culus ſubiectü /
ppont er eog de ſacno nul
ts oe An md Kur
uu cuins iudeci „uſlo ſux
ſtfalſa. Gcho naleqt den
jhe creino de neccellue :
xus de neceſſitate eſt ceůe
lſam ercoo deuo noͤ den
ligeidꝛſet ngeten (
himmẽ veri ſint gbaun
iuſProuoẽ norii; 9
ſtdluſt de eceſſario ſubi
ut uſinoe i peo
hͤei ſlut ſuhmi ppoe d⸗

ſen um cMoſit ff Coſni
er 1ipeoharrt, ſoertn
Niſmnu nruit, ſar i
ranohleti velinrti⸗
tlzaugſindta

ſir vlcere ſohiſmnan
eſnodus necellano pont
ulamgnon vumunſr

de decclunei dl r
enholend iinclnein:
hoiez necktſtei li 4 4
dentetſumii a n
ve uii b 4 .
ivis vnner i .
umal nig ⸗

j,Svclkfal
d ilainin

tic argueret᷑ ſic.oẽm hoĩem eẽ alal
eſt neceſſariũ.ſoꝛtes eſt homo:ergo
ſoꝛtẽ eẽ aĩal ẽ neceſſariũ:ↄcluſio eſt
faiſa:S aliqua pꝛemiſſaꝝ.nõ minoꝛ
ergo maioꝛ. Heſpõdet᷑ ꝙ talis diſ⸗
curſus nõ valet qꝛ arguit᷑ in pꝛuma
ſigura ex maioꝛe indefinita. ſʒ talis
ſillogiſmus non valet.hec eni eſt in
definita oẽʒ hoĩem eſſe aĩal ẽ neceſ
ſariũ.ex eo ꝙ ſubiectũ eſt hoc dictũ
oẽm hoĩem eſſe aĩal.qð ſupꝑomt ꝓ
pluribus puta pꝛo ſe ⁊ alus ſiłibus
diſlũctiue:ſicut patet ex dictis,

Sophilma ..xxiii.
¶Om̃e creãs de neceſſitate ẽ deus
poſito ꝙ deus nõ creat ⁊ ꝙ nichil a
liud poſſit creare q; deus. Probat᷑
ſophiſma.oẽ qð eſt vel põt eẽ creãs
de neceſſitate ẽ deus: S oẽ creãs de
neceſſitate ẽ deus.ↄñᷣa tenʒ ex eo ꝙ
añs ⁊ ↄñs equiualent ꝓ tanto ꝙ in
ꝓpoſitiõe diuiſa de neceſſario ſubʒ
ampliat᷑ ad ſupponẽduʒ ꝓ illo quod

eſt vel põt eẽ:ſicut in ꝓꝑõne diuiſa

de poſſibili. Inpꝛobat᷑. Om̃e creãs
de neceſſitate ẽ deus:ᷓ oẽ creans ẽ
deus. ↄñs ẽ falſuʒ ex eo ꝙ eſt pꝛopõ
affirmatiua cuius ſubiectũ ꝓ nullo
ſupponit.ex eo ꝙ de facto nullũ eſt
creãs ſicut pʒ ex caſu.mõ aſfirmati⸗
na cuius ſubiectũ ꝓ nullo ſupponit
eſt falſa. Scðdᷣo.nã ſeqͥt᷑ ꝑ ↄuerſionẽ
om̃e creans de neceſſitate ẽ deus:sð
deus de neceſſitate eſt creãs. ↄñs ẽ
falſum ex eo ꝙ deus nõ de neceſſita
teẽ creãs:ſed ↄtingẽter. ¶¶ Rñdet᷑ ꝙ
ſophiſma ẽ verũ ſicut ꝓbauit pᷣma
ratio.ſ Pro quo ẽ notãduʒ ꝙ in ꝓ⸗

põne diuiſa de neceſſario ſubiectuzʒ

ampliat᷑ ad ſupponendũ ꝓ eo qð eſt
vel põ eẽ ſicut ſubᷣm ĩ ꝓpõe de poſ
ſibili diuiſa.qð ꝓbat᷑.Tlaʒ illa om̃e
creãs de neceſſitate ẽ deus edualet
huic nullũ creãs põt non eẽ deus.ſʒ
in ills qᷓ ẽ diuiſa de poſſibili ãpliat᷑

ad ſupponẽduʒ ꝓ eo qð ẽ vel poteſt
eſſe ſicut pᷣus dicebat᷑.qdð cõiter oẽs
ↄcedũt.& in pꝛĩa ſic ſubiectũ amplia
tur.ↄña tenet ex eo ꝙ in ꝓpõnibus
equalẽtibus ſubiectũ dʒ ſupponere
eque ample.ſed ꝙ pᷣdicte ꝓpões eqͥ
polleãt:ꝑʒ per regulã cquipollẽtiaꝝ.
Ad im hobationes. Ad pꝛiam qñ
carguitur.om̃e creans de neceſſi⸗
tate ⁊c.negatur cõſequentia ex eo
ꝙ arguitur affirmatiue cum diſtri⸗
butione a terĩo ſtante magis ample
ad terminum ſtantrem minus ample
ſine conſtantia ſubiecti ↄſequentis
et talis cõſequentia non valet:ſicut
neq; valet ↄſequẽtia a ſupꝑerioꝛi di⸗
ſtributo ad inferius diſtributuʒ nõ
retenta conſtantia in ferioꝛis:id eſt
nõ retento ꝙ inferius ꝓ aliquo ſupꝑ
ponat.AUnð ſi nullus homo cẽt:hec
ↄſequentia nonvaleret. om̃e animal
currit: ergo oĩs homo currit.ſic ẽt
nonvalet ↄſequẽtia: om̃e creans de
neceſſitate eſt deus:ergo oẽ creans
eſt deus.ſſ Ad ſcdᷣam nego ꝙ illa:oẽ
creans de neccſſitate eſt dens ↄuer
tatur in illã de neceſſitate ẽ creans
Sed dico ꝙ ↄuertit᷑ ĩ illã qð de ne⸗
ceſſitate eſt deus ẽ vel poteſt eẽ cre
ans. Inde in ↄſequẽte pꝛedicatum
ſtat iia ample ſicut ſtabat in ↄuertẽ
da cum erat ſubiectum. .
Sophilſma .·xxiiii.
¶ Ome qð eſt qñ eſt neceſſe eſt eſſe
Probsatur ſophiſma per ariſtoteleʒ
pꝛimo peryarmenias. Impꝛobatur
ſophiſma. Omne quod eſt quando
eſt neceſſe eſt eſſe:ſed ſoꝛtes eſt qñ
eſt:ergo ſoꝛtem neceſſe eſt eſſe cõ⸗
cluſio eſt falſa ſicut notum eſt de ſe
quia ſoꝛtes poteſt non eſſe.⁊ diſcur
ſus ẽ bonus:ergo aliqua pꝛem ſi en
non minoꝛ.ergo maioꝛ que er.· ſ⸗
phiſma. ¶ Ad ſophiſma reſponde
tur ꝙ ipſum eſt falſum.

Ad pꝛobationem dico ꝙ ariſtoteles
in pꝛimo peryarmenias nõ tonit in
aliquo loco illamꝛomne quod eſt qñ
eſt neceſſe eſt eſſe.ſed bene illam: oẽ
quod eſt quando eſt eſſe eſt neceſſe⸗
Sed ille pꝛopoſitiones multum dif
ferunt.et male allegatur.et minus
bene intelligentes ipᷣi reputant vna
pꝛo alia poſuiſſe ⁊ male:ex eo ꝙ vna
eſt diuiſa ⁊ falſa ⁊ alia cõpoſita va.
UVnde licet iſta ſit falſa ſicut ꝓbatũ
eſt:omne quod eſt quãdo eſt neceſſe
eſt eſſe. tamen hec eſt cõpoſita ⁊ va
om̃e quod eſt quãdo ẽ eſſe ẽ neceſſe.
ex eo ꝙ hec eſt neceſſaria vel ſibi ſi⸗
milis: omne quod eſt quãdo eſt eſſe
eſt neceſſe:

Sophilma xxv
Si ſoꝛtes currit neceſſario mouet᷑
Probatur ſophiſma. Soꝛtes non
poteſt currere quin moueatur:ergo
ſi ſoꝛtes currit neceſſario mouetur
Impꝛobatur ſophiſma. Si ſoꝛtes
currit põt nõ cuꝛrere:S ſi ſoꝛtes cur
rit poteſt non moueri.⁊ vltra non ſi
ſoꝛtes currit neceſſario mouet᷑.
¶ Bñdetur ad ſophiſma diſtinguẽdo
qꝛ ly neceſſario poteſt eẽ deterĩatio
ↄñe.ita ꝙ ſit ſenſus.ſi ſoꝛtes currit
neceſſario mouet᷑.i.hec ↄſequẽtia ẽ
neceſſaria ꝓut neceſſitas attribuit᷑
ꝓpoſitionibus:.ſi ſoꝛtes currit ſor̃s
mouetur.vel poteſt eẽ determĩatio
huius vybi currit:⁊ ſic ſignificat tin
qtum hec ſi ſoꝛtes neceſſario currit
mouetur.Et in iſtis ambobus ſenſi
bus ſophiſma eẽt cõcedendum.vel
ly neceſſario eſt determĩatio huius
qð eſt mouetur ⁊ tunc ẽ falſum: nã
tũc eẽt ſenſus:ſi ſoꝛtes cur̃rit ſor̃s
mouetur neceſſario.mõ hoc ẽ falſuʒ
qꝛ quicquid ſoꝛtes faciat nõ mouet᷑
neceſſario ſed cõtingenter.ex eo ꝙ
poteſt moueri.aliter enĩ nõ mouere
tur neceſſario.

Sophilma xxvi.
Si ſoꝛtes neceſſario eſt moꝛtuus
ſoꝛtes eſt viuus. Probat᷑ ſophiſma
Si ſoꝛtes nccĩo eſt moꝛtuus ſoꝛtes

neceſſario eſt aliqualis:et ſi ſoꝛtes
nccĩo ẽ aliqualis tũc ſoꝛtes eſt.et ſi

ſoꝛtes eſt: ſoꝛtes ẽviuus.cũ ſors ſi ẽ
eſt homo.oĩs autẽ homo eſt viuus.

Impꝛobatur ſophiſma.ſi ſoꝛtes neꝰ

ceſſario eſt moꝛtuus tunc ſoꝛtes eſt
moꝛtuus ⁊ non ceſſat eſſe moꝛtuus
quia hoc ſonat nobis ly neceſſario.
ſed ſi eſt moꝛtuus ⁊ non ceſſat eſſe
moꝛtuus ſemꝑ erit moꝛtuus.ſed ſi
ſemꝑ erit moꝛtuus nũiᷓ erit viuus
Ad ſophiſma rñdetur᷑ ꝙ ipſum eſt
alſum. Ad pꝛobationẽ ſi ſoꝛtes ne⸗
ceſſario eſt moꝛtuus ſoꝛtes neceſſa
rio eſt aliqualis. nego qꝛ moꝛtuum
non eſt ſed fuit.ſic etiã moꝛtuum nõ
eſt aliquale ſed fuit.

Sophilma xxvii.
Chimeram neceſſe ẽ eẽ chimeram/
Probatur.chimeram non poſſibile
eſt non eẽ chimeram:ergo chimerã
neceſſe eſt eſſe chimeram.ↄſequẽtia
tenet ex eo ꝙ non poſſibile non ⁊ ne
ceſſe equipollẽt:añs ꝓbatur qꝛ vel
chimerã nõ poſſibile eſt non eẽ chi
merã.vel chimeraʒ poſſibile eſt non
eẽ chimerã. Si dicatur pꝛim habet᷑
ꝓpoſitum. Si dicatur ſcðᷣm hoc eſt
falſuʒ.ex eoõ ꝙ; oĩs aff irmatiua cuiꝰ
ſubiectũ ꝓ nullo ſupponit eſt falſa
qualis eſt hecꝛchimeram poſſibile E
non eſſe chimeramilla enĩ videtur
eſſe affirmatiua ex eo ꝙ in illa ma⸗
net modus affirmatiuus qui eſt foꝛ
male in pꝛopoſitiõe modali. Impꝛo⸗
batur ſophiſma. Sopliſma eſt vna
aff irmatiua cuius ſubiectum ꝓ nul
lo ſupponit:ergo eſt falſum.
¶ Ad ſophiſma reſpõdetur ꝙ eſt fal
ſum. Pro ſolutione eſt ſciendum ꝙ
ꝓvoſitõesmodales dicũtur diuerſe

Sophilma Nrvun
toe niſgit aito apul
o de ringet Cytnũlibet⸗
nngenriqd ice eſ ci poſſix
lertibilter. Jurtaqo ſit hoc
nn. Eapi contingit no eſſeh
(Dnrt eadus d Eſ hom
tqon edrorga dd de Mien
cundo. dlequn condiga di
minẽ vel egun no mngu n
mini, ſt lle equus d quia
hunellus, Gi dicat peimi
wltl ſeonn ve ch i
inlt eguu no contingitn
ne eus nͤpot eſeh
uus no poteſt no eſſe hoͤ⸗

uſe el eẽ hoiem ſeg q
nutlimm tenet azi⸗

ſtſeg ſut ſcetiz onuumn
mn
nue ſfut, .

ppilma wi
ctan wrelei ichinerin⸗
un chimmnn Mimſite
vnmeumetg, chinet;
eſechinennmn ſegnitu
gnon poſſtbllenon ne
ſolltaſs gbenuf g del
no doldble nan ch
Ameritdled
ni. Gedenurünhr
umn Gdktur chnh 4
er eois Afirmetiuscll
ai p ulo ſponee ſi
cifettimt ni ſlu,
ſe ammnin ln i
