partis ad aliam partẽ eſt bona ↄña.
Et ex hoc etiam poteſt pꝛobari ꝙ ad
ĩpoſſibile ſequitur quodlibet . verbi
gratia.ſicut ad iſtã ſoꝛtes eſt ⁊ ſor̃s
nõ eſt coaſſũpta iſta regula. Quãdo/⸗
cunq; ad aliquod añs ſequitur aliqð
ↄñs: quicqͥd ſequitur ad cõſequens
ſeqtur ad eius añs.Tunc ſic ad iſtãꝗ
ſoꝛtes eſt et ſoꝛtes nõ eſt:ſequit᷑ ho⸗
minẽ eſſe aſinũ. Aſſumttũ pꝛobatur
Nam ad iſtaʒ ſoꝛtes eſt et ſoꝛtes nõ
eſt ſequitur illa ſoꝛtes eſt.der pꝛimꝗ
pꝛopõnem. ad quã ſequit᷑ iſta ſoꝛtes
eſt vel homo eſt aſinus.per ſecunda
pꝛopõnem.et per ↄñs illa ſoꝛtes ẽvel
homo ẽ aſinus ſequit᷑ ad iſtã ſoꝛtes
eſt et ſoꝛtes nõ cſt per illam regulã.
Quando ad añs ſequitur ↄñs tunc
q̃cquid ſequit᷑ ad ↄñs ſeqtur ad añs
Ulteriꝰ ad iſtã ſoꝛtes ẽ ⁊ ſoꝛtes nõ
eſt ſeqᷣtur illa ſoꝛtes nõ eſt iterũ per
pꝛimã pꝛopõnem. Ecce ergo quõ ad
illã ſoꝛtes eſt et ſoꝛtes nõ eſt ſeqᷣtur
ꝙ ſoꝛtes ẽ vel homo eſt aſinus. et ꝙ;
ſoꝛtes nõ eſt ⁊ ad hanc ſoꝛtes eſt vci
hõ eſt aſinus et ſoꝛtes nõ eſt ſequit
q homo eſt aſinus.per illam regulã
qꝙ; a diſiũctiua cũ deſtructionevnius
partis ad alteraʒ eſt bona ↄnña. Sic
ergo pꝛobatũ eſt ꝙ ad iſtaʒ ſoꝛtes eſt
et ſoꝛtes nõ eſt ſequitur ꝙ homo eſt

—

Inbetun deed di⸗
glirus pip opunn
t pmi oh/ 6.
Uli eel orpo ao⸗
notiun nichi rr
ſichue ſalle ſe nej⸗
Pantespielgles, Ppoh⸗
ſieyncs ſochiſnaris n
Matiu vera ſunt ges
mratitüch

Sohtna Pi.
Oinveniilao
batur ſt fiſumyn
liſicgronünrſc
ii Meain er hpien
8in cſe iue ſunt
poritn diſen
ſſe wugt ziſpiß
Neniſarc nino⸗ ige

nſchiſim ſccho ſſ
Ntrerat ſai ponünn

Ne ſeqguitur uockt .
nal —
daſütn ſtregilr Olud
u uignod eis ſegunun nigd
Auza ſegunn a dͤſegten
M adcusgis Tune ſe ui
al er ſones noͤl ſeguit ⸗
eſe Mui AMMuncti gvbit
Wiltn ſoucs eſct ſores no
unur ulla ſortes eſt,. der oumd
em. d qu ſequi iſta ſortes
homo cſt aſinus per ſecundi
en. et per 1s la ſones et
Mnus ſequik da ihi ſonen
ſones no c per am regtl
mdo s ſequitur zns duſe
ſegtik 4 is ſeinr Aiſ
cri? ad ſti ſortes 1ſotesſß
eur lla ſotrs o cl reri e⸗

aſinus. cõſimilit põt pꝛobari de quo
libet alio. ¶ Quinta pꝛopõ. Ubi eſt
idem pꝛopõ copulatiua ⁊ pꝛopõ diſ⸗
iunctiua:copulatiua poteſt eſſe vera
cuiꝰ ambe partes ſunt fa ſe: non tñ
cius partes pꝛĩcipales. Patet hoc in
ſophiſmate pꝛedicto quo accepto in
ſenſu in quo ẽ copulatiua pꝛopõ eſt
vera et tamẽ ipſius ãbe partes ſunt
falſe:ſcʒ tam iſila omnes hoĩes ſunt

aſini ꝙᷓ; iſt: etiaʒ hoĩes et aſini ſunt

gſimi.verũ eſt tñ ꝙ ille nõ ſunt ꝑtes
pꝛincipales ſophiſmatis inqtum eſt
pꝛopõ copulatiua: licet bene inãtuʒ
eſt pꝛopõ diſiũctiua. Sed partes pꝛĩ
cipales ſophiſmatis inẽ;tum eſt pꝛo
poſitio copulatĩa ſunt ille.oẽs hoĩes
ſunt aſini vel hoĩes ita ꝙ ula ẽ vna
et alia eſt iſta.aſini ſunt aſim. ⁊ ille
ambe ſunt vere.⁊ de talibus pꝛinci⸗

palibus ꝑtibꝰ copulatiue intelligẽda

eſt pꝛima pꝛopõ. ¶ Sexta pꝛopõ eſt.

Vbi idẽ eſt pꝛopõ copulatiua et diſ⸗

iunctiua nichil ꝓhibet ãbas partes
diſiũctiue falſe eſſe veras: licet non
partes pꝛĩcipales. Pꝛobat᷑:qꝛ partes
pꝛĩcipales ſophiſmatis inq;tum ẽ co
pulatiua vera ſunt ꝑtes ñ pꝛicipales
ſophiſmatis initũ eſt diſiũctiua fła

Sophiſma.·xxii.
Qia vera et falſa opponũtur. Pꝛo⸗
batur ꝙ ſit falſum pᷣmo ſic.oĩa vera
et falſa eopronũtur: ſed deum eſſe ⁊
aĩal eſſe aĩal et hoĩem eſſe aſinum ⁊

hoĩem eſſe capꝛã ſunt vera et falſa.

ergo opponũtur. Diſcurſus videtur
eſſe bonus ⁊ ↄcluſio ẽ falſa ꝭ̊ a iqua
pꝛemiſſanꝝ.nõ minoꝛ ergo maioꝛ que
erat ſophiſina. ¶ Scðo ſic arguitur
oĩavera ⁊ falſa opponũtur:ergo oĩa
vera opponũtur.ↄcluſio eſt falſa.cõ⸗
ſequẽtia videt᷑ tenere a ſimi i. Nam
bene ſeqtur ſoꝛtes et plato currunt:
ergo ſoꝛtes currit.falſitas ↄñtis pʒ
quia deũ eſſe ⁊ hoĩem eſſe aĩal ſunt

vera et tñ non opponũtur.¶ Tertio
ſic arguit᷑.Aliqua ſunt vᷣa de quibꝰ
eſt falſum dicere qꝙ ipſa ſunt que et
ſalſa opponũtur.ergo omnia vera ⁊
falſa opponũtur.ↄña tenet ⁊ añs ꝓ
batur ponẽdo ꝙ aliqua ſint quoꝛum
oppoſita nõ ſint in rerũ natura.tunc
de iſtis veris falſum ẽ dicere ꝙ iꝑſa
ſunt q̃ et ffa opponũtur. Pꝛobat᷑ ſo
pliſma ſic. Iſta ſunt vera qꝗᷓ et falſa
opꝑponũtur et nõ ſunt aliqᷓ vera quĩ
ipſa et falſa opꝑponãtur igr̃. CLirca
iſtud ſophiſma ſupponẽda ſunt aliq̃.
¶ Pꝛimo ſuppono ꝙ cuiuſlibet veri
oppoſitũ ſit in reʒ natura. Secũdo
ſuppono ꝙ ↄdictoꝛia ad inuicẽ oppo⸗
nuntur vno exñte vero et alio falſo.
Tertio ſuppono ꝙ ſubiectũ ſophiſ⸗
matis põt eſſe hoc aggregatũ vera
et falſa:ſic e; ſit ſenſus ſox hiſmatis
ꝓ de quibuſcũq; veriſicat᷑ ſy vera vł
falſa ꝙ de ipſis verificat᷑ illud pꝛedi⸗
catũ opponũtur. vel ſubiectũ ſophiſ
matis eſt ſolũ ly vera.⁊ tunc eſt ſen
ſus ꝙ de quocũq; verificat᷑ ly vera:
de ecdẽ verificaĩ ꝙ ip ſa ſunt que et
falſa opponũtur. ¶ Tunc rñdeo ad
ſophiſma ꝙ in pᷣmo ſenſu eſt falſum
ſicut ꝓbauit pᷣma ratio. Vñ ſᷣm hoc
diſcurſus fuiſſet bonus. Scðdᷣo dico
ꝙ in ſenſu ſcdᷣo ſophiſma eſt verum
ſtãtibus tribꝰ ſuꝑꝑõnibus ꝑꝛius po⸗
ſitis. Et ſᷣm hoc eſſet rñdendũ.ſZd
pꝛunã rationẽ ꝙ diſcurſus nõ valet:
eo ꝙ pꝑlꝰ eſt pᷣdicatũ mĩoꝛis q; fuerit

ſubiectũ maioꝛis.et pᷣm hoc deberet

ſic argui.Omnia vera ⁊ falſa oppo⸗
nũtur:a et b ſunt vera.& a et b ſunt
q̃ et falſa opponũtur. ¶ d ſecundã
negatur ↄña. et vlterius dico & iſta
ↄſequẽtia nonvalet de foꝛma.ſoꝛtes
et plato currũt:& ſoꝛtes currit. licet
valeat grᷣa materie: ſicut dicitur in
pᷣſenti ſophiſmate.⁊ ideo nõ opoꝛtet
ꝙ conſimilis ↄñavaleat in omnibus
ternunis. ¶ Zd õ pꝛo⸗

1

tres
ſoluʒ ly hõ diſtribuat᷑ et ſubiiciatur:

bat oppoſitũ ſophiſmatis ſuppoſito
ꝙ nõ quoꝛũcũq; veroꝝ oppoſſta ſint
in rerũ natura cuiꝰ oppoſitũ dixi eẽ
ſupponendũ pꝛo vitate ſ. ophiſmatis

Sophilma .· xiu.
Omnis hõ et alinus currunt.poſito
ꝙ qlibet hpõ currat ⁊ de oĩbus aſinis
nullus currat niſi bꝛunellꝰ. Pꝛobat᷑
ꝙ ſophiſma ſit falſum.Zrium ſ. ophiſ
matis eſt verũ: ergo ſophiſma ẽ ſim̃
ↄm̃a tenet ⁊ añs pꝛobat᷑. Nam ↄrium
ſophiſmatis videtur eſſe oĩs homo
et aſinus nõ currunt. et iſta videtur
eſſe vera caſu ſophiſmatis ſtante.
Quod pꝛobat᷑ ſic.ſoꝛtes ⁊ aſinus nõ
currunt: plato ⁊ aſinus nõ currunt:
et nõ eſt aliquis hõ quin de ipſo ſit
verũ dicere ꝙ ipſe ⁊ aſinus non cur⸗
runt.ergo omnis homo ⁊ aſinus nõ
currunt. teuet ↄña et añs pꝛobatur.
foꝛtes et fauuellus nõ currũt:et pla

to ⁊ fauuellus non currant/et ſic de

aliis. ¶ Scðdo ſicarguitur.dictoꝛiũ
ſophiſmatis eſt verũ ergo ſ. ophiſma
eſt falſuʒ.ↄña tenet ⁊ añs pꝛobatur.
Nam ↄtradictoꝛiũ ſophiſmatis eſt:
aliquis hõ et aſinus nõ currunt.mõ
hoc eſt verũ quia plato et fauuellus
nõ currunt.ſ ¶ Tertio ſic.Omnis hõ
et aſinus currũt:ſoꝛtes ⁊ fauuellus
ſunt homo et aſinus.ergo ſoꝛtes et
fauuellus currũt.diſcurſus eſt bonꝰ
et ↄcluſio falſa:S aliqua pꝛemiſſarũ
et non minoꝛ ergo maioꝛ ꝗᷓ erat ſo⸗
phiſma:ergo ſophiſma falſi um. Pꝛo
batur ſophiſma. ſoꝛtes ⁊ aſinus cur
runt et nõẽ eſt aliquis hõ quin ipſe ⁊
aſinus currat. omnis hõ ⁊ aſinus

S currũt.ſ Ad ſophiſma dicit ꝙ ſi hoc

aggregatũ homo ⁊ aſinus ſubuciat᷑
ſophiſma eſt falſum. et hoc pꝛobant
pᷣme rõnes.ſed ſi m ſophiſmate

ſopiiſma eſt verũ et tunc ſenſus eſt

de quocũq; ly hõ veriſicat᷑ de eoð

verificat᷑ ꝙ ipſe vel aſinus currunt.
¶ Ad rationes. Ad pꝛimã negatur
añs.et qñ dicitur ↄriuʒ ſophiſmatis
eſt: oĩs homo et aſinus nõ currunt.
dico ꝙ non. Et cauſa eſt: qꝛ negatio
non ĩmediate ſeqtur terminũ diſtri
butũ quod tñ reqᷣritur: vt viſum eſt
per ſecũdam regulã equipolentiarũ.
Sed vↄubitaret alids de veritate
urius.oĩs homo et aſinus nõ currũt
ſtante caſu ſophiſmatis. Dico ꝙ eſt
vera ſicut pꝛobatũ eſt in deductione
pᷣmi argumẽti.Sed tu diceres ↄtra
ſi ſic tunc ↄuertẽs eius eſſet vera:ſʒ
hoc eſt flm̃.falſitas ↄñtis pꝛobat᷑.nã
ex q̃ ipſa eſt vłis negatĩa ipſa debet
couerti in vłem negatiuã.et ſi cõuer
tatur ſic: conuertẽs eius erit falſa.
Patet hoc.nã ↄuertẽs eius erit hee

nulla currẽtia ſunt hõ et aſinus. vel

ſic nichil qð eſt hõ et aſinus currũt.
mõ ſtante caſu ſophiſmatis vterq;
illaꝝ eſt falſa. Rñdet᷑ negãdo ꝙ eius
ↄuertẽs ſit falſa ⁊ etiã ꝙ debeat con
uerti in vłem negatiuã. Unde qñ d
ꝙ vlis negatiua debet conuerti ſim

pliciter in vłem negatiuã dʒ ĩtelligi

qñ quelʒ pars pᷣdicati vel ſubi diſtri
buũtur.mõ ſic nõ eſt hic.nã in iſta li
aſinus ñ diſtribueret᷑ et ẽ ꝑs pᷣdicati
Dubitatur circa hec. ſuppoſito ꝙ
oĩs hõ currat ⁊ ꝙ nullꝰaſinꝰ currat
an iſta ſit vera nullus hõ ⁊ aſinꝰ cur
rũt.Et ego dico ꝙ ẽ vera: qꝛ ſtante
tali caſu de nullo hoĩe eſt veruʒ dicè᷑
ꝙ ipſe ⁊ aſinꝰcurrũt.et ſi ſic veꝝn eſt
ꝙ nullus hõ ⁊ aſinꝰ currũti Et ſi ali
ds dicat & nullus hõ currit: negãda
eſt ↄna. ficut nõ ſedtur nullũ alal et
chimera ſunt aĩalia ergo nullũ aĩal
eſt aĩ al. Siłr ſicut nõ ſeqᷣtur nullux
hõ ⁊ chimera ſunt hõ et chimera: S
nullus hõ eſt hõ. vel etiã nichil ⁊ chi
mera ſunt fr̃es ita in ꝓpoſito.¶ Ad

ſcðam nego añs.et qñ dr̃ ↄdictoꝛiuʒ

ſophiſmatis eſt aliquis hõ et aſinus

—

llunq ſubiecti o nulo⸗
Pwweereognulle res
iee Aaroſ
Gr Mudedeoſun do
ſonegebgnaſan ü
ergoſones a ngnu ſun
diſcrſus vicei eſ on
lſerpo aligunpren
ior po maior jerat
ſpounur gſophiſna
heſa, NMonal aigo ain/
Culuc aheo ſunt duo gin
ſohſmn eum Rr teret⸗
nni deſe hantr eog ſin
ſlunon fni eſt gliud 3
migncſtel gi

4l cbonſint oaian

. ſantuit lrdoo.

— negniui et l ciuer
chſuetis ug erſt ſt,
ns zueftis us ert het
amim ſin er Nnus e
chi gsch hoͤen nns anit
lumre caſn ſochiſntiz ning
el taſa giet egich ein
tis ſit faſateti goehert
in tlen garui, MMoeg d
onegatus debet coluertiſin
rin plem negatiua dzitellig
chzpars Halcari ve ſubt dri
r.mo ſic no eſt hic na maln
z riucrei ere Phari
birarur nca hec. ſupholtteg
curt N ¹4 nulldaſin) ann
huſt vera nulus pt Na
Eteotwgi ngifn
ſu de mlo ireſ mn di
e Inſamitet le er
ſe 10 Ma 7 1
lus ů run ani e⸗
1wulus höͦrtt:
la ioͦſeiſtur uli alne

ſint fen in Es
züs etſ df Aicn
uch niuus hoͤe l

nõ currũt negat᷑:qꝛ opʒ ꝙ iſte tmin⸗
aſinꝰ eſſet diſtributꝰ in pꝛopõne ꝑti⸗
culari poſtq nõ erat in vłi.et ideo di
cendũ eſt ꝙ ↄdictoꝛiũ ſophiſmatis ẽ
alids homo nõ eſt qͥ ⁊ aſinus currũt
vł aliquis hõ vel nullꝰ aſinus curr̃t

ct iſte ſũt falſe.ſ Ad tertiũ nego diſ
cur ſũ eo ꝙ plus pᷣdicatur in minoꝛe

i diſtribuat᷑ in maioꝛe.⁊ ideo debe⸗
ret ſic argui oĩs hõ ⁊ aſinus currũt
ſoꝛtes eſt hõ g ſoꝛtes ⁊ aſinꝰ currũt
Sophilma.xiiii.
Omne aĩal et aliud ab eo ſunt duo
aĩalia. Pꝛobat᷑ ꝙ ſit falſum ſic.om̃e

aiĩal ⁊ aliud ab eo ſunt duo aĩalia: g

tin duo aĩalia ſunt aĩal et alið ab eo

ſed hoc eſt falſuʒ & ⁊c. ↄna tenet ab

vłi ad excluſinã de terĩs trãſpoſitis
ẽ bona ↄña. Fflĩtas ↄñtis pʒ ex eo ꝙ
alia q; duo ãtalia ſunt aĩal et aliud
ab eo. Nam aĩal et nõ aĩal ſicut bꝛu

nellus ⁊ lapis ſunt alia ꝙ; duo aĩalia
X tñ ſunt aĩal ⁊ aliud ab eo.ſ Scðo

ſic a. ſi ſophiſma eſſet verũ cum ſit
pꝛopõ affirmatĩa tunc idẽ eſſet pꝛo q̃
ſupponit ſubdᷣʒ et pꝛedicatũ:ſed hoc ẽ
ſalſum qꝛ ſubiectũ pꝛo nullo ſuppoĩit
pʒ hoc ex eo ꝙ nulla ẽ res q̃ ſit aĩal
et aliud ab eo. ¶ Tertio ſic ar̃.omne
aĩal ⁊ aliud ab eo ſunt duo aĩalia:ſʒ
ſoꝛtes et lignũ ſunt aĩal ⁊ alið ab co
ergo ſoꝛtes et lignũ ſunt duo aĩalia

diſcurſus videt᷑ eſſe bonꝰ et ↄcluſio

eſt falſa ergo aliqua pꝛemiſſaꝝ et nõ
minoꝛ ergo maioꝛ q̃ erat ſophiſma.
Pꝛobatur ꝙ ſophiſma ſit verũ et

Hoc ſic. Non eſt aliqð aĩal quin ipᷣm
et aliud ab eo ſunt duo aĩalia. ergo

ſophiſma verum.ↄñ̃a tenet ⁊ añs eſt

notũ de ſe. Nam ex eo ꝙ ſunt plura
aiĩdalia quoꝝ vnũ eſt aliud ab illo cla
rum ẽ ꝙ nõ eſt aliqð aĩal quin ipᷣm

et aliud ab eo ſunt duo aĩalia licet

non omne aliud ab eo ſit duo aĩalia,.
Secũdo ſic arguitur, ↄdictoꝛium

ſophiſmatis eſt impoſſibile: ergo ſo
phiſma eſt verũ ↄña tenet ⁊ añs pꝛo
batur. Nã dictoꝛiũ ſophiſmatis eſt
aĩial ⁊ nichil alið ab eo ſunt duo aia
lia eo ꝙ ncẽm eſt ꝙ plura ſunt aialia
Ad ſophiſma rñũdetur qꝙ eſt verum
ſuſtinendo ꝙ ſubiectũ ſophiſmatis ẽ
ſolũ ly aĩal et reſiduũ tenet ſe a ꝑte

p̃dicati ſic ꝙ ſit ſenſus ſophiſmatis:

ꝙ de omni aiali ſit viſicabile ꝙ ipᷣm
et aliud ab eo ſunt duo aĩalia.⁊ ᷣm
hoc ſophiſma debet dici pꝛopõ de co

pulato pᷣdicato ⁊ nõ de copulato ſub

iecto: niſi tunc alidqs vellet loqui de
ſubiecto locutiõis.et ſᷣm hoc ſophiſ
ma debet ſic reſolui.oẽ aĩal eſt aliqᷣd
quod et aliud ab co ſunt duo aĩalia

Ad rõnes. ¶ Ad pꝛimã dico ꝓꝙ iſta

pꝛopõ tantuʒ duo aialia ſunt aĩal et
aliud ab eo nõ eſt excluſiua de teris
trãſpoſitis ſequẽs ad iſtã omne aial
et aliud ab eo ſunt duo aĩalia.⁊ ſᷣm
hoc excluſiua eius eſſet iſta tm̃ aliqᷣd
qð et aliud ab eo ſunt duo aĩalia eſt
aĩal.et iſta ſequitur ad ſophiſma ⁊ ẽ
de termĩs trãſpoſitis eo ꝙ ſubiectũ
ſophiſmatis eſt ſolũ ly aĩal ⁊ hoc ag
gregatuʒ aliquid qð et aliud ab illo
funt duo aĩalia eſt pꝛedicatum.iZ d
ſecundã dico ꝙ ſubiectũ ⁊ ꝑꝛedicatũ
ſupponũt pꝛo eodẽ.⁊ qñ dicitur aĩal
et aliud ab eo ꝓ nullo ſupponit con⸗
cedo ⁊ nego ꝙ hoc ſit ſubiectũ. Uñ
ſu biectũ eſt ly aĩal et hoc ſupponiæ
pꝛo aliquo et ꝓ eodẽ ſuꝑponit lpy ali
quid qð et aliud ab illo ſunt duo aĩa
lia.¶ Ad tertiã nego diſcurſuʒ eo ꝙ
plus eſt pꝛedicatũ in minoꝛe iᷓ ſit in
maioꝛe. ⁊ ideo poſſet ſic argui.om̃e
aĩal et aliud ab illo ſunt duo aĩalia:
ſed ſoꝛtes eſt aĩal &̊ ſoꝛtes ⁊ aliud ab
illo ſunt duo aĩalia et hoc eſtverum
nã ſoꝛtes ⁊ plato ſunt ſoꝛtes ⁊ aliud
a ſoꝛte ⁊ tm̃ ſunt duo aĩalia &̊ ꝛc.

Sophilma xv.

Omne verũ ⁊ deüſ eſſe dꝛñt. Pꝛobak
ſic ſophiſma.deũ eſſe non eſt pꝛopõ:
oẽ verũ eſt pꝛopõ ergo nullũ verum
eſt deũ eſſe.⁊ vltra nullũveꝝ eſt deũ
eſſe gᷣverũ eſt alið a deũ eſſe ⁊ ꝑ ↄñs
oẽ verũ et deũ eſſe dꝛñt. Aſſumptuʒ
ſiue maioꝛ ꝓbatur.nam nulla or̃o in
ſigãtiua eſt pꝛopõ:deũ eſſe eſt oꝛatio
inſigãtiua &Q ac̃.¶ Scðo ſic arguit᷑.
Deüu eſſe ⁊ eẽ verum dꝛñt:ergo om̃e
verũ ⁊ deum eẽ dꝛñt.ↄña videtur eẽ
nota.añs qͥ advtrãq; eius ꝑtẽ notũ ẽ
et ↄña tʒ ab exponẽtibꝰ ad expoſitã.
¶ Impꝛobaĩ ſophiſma ſic.oẽ verum
et deũ eſſe dꝛñt: deum eẽ eſt veruʒ.S
deũ eſſe ⁊ deum eẽ differunt.diſcur
ſus eſt bonus et ↄcluſio ẽ falſa:ergo
aliqᷓ pꝛemiſſaꝝ.nõ minoꝛ ergo maioꝛ
q̃ erat ſophiſma. ꝙ minoꝛ ñ ſit fa ſa
patet:qꝛ deus ẽ/eſt pꝛopõ vera.ergo
deuz eẽ eſt verũ.ↄñᷣa tenet.nã cõiter
cõceduntur tales pꝛopõnes vel ↄñe.
ſoꝛtes ẽ/eſt pꝛopõ vera:& ſoꝛteʒ eſſe
eſt verũ. Ad ſophiſma dicẽdum eſt
ꝙ hec or̃o deum eẽ poteſt ſupponere
pꝛo ſeipſa vel ꝓ iſta deus ẽ cuiꝰ ipſa
eſt dictũ. Tunc dico ꝓꝙ ſi iy deũ eſſe
ſupponat ꝓ ſeipᷣo bene ↄcedo ꝙ deũ
eſſe nõ eſt oẽ̃o ſignifſicatiua.⁊ etiam
concedo ꝙ deũ eſſe nõ eſt verum nec
falſum:qꝛ nõ eſt pꝛopõ.et ſᷣm hoc cõ
cedẽdum elt ꝙ oẽ verum ⁊ verũ eſſe
dꝛñt ſicut pꝛobat pꝛima rat io. Scðo
dico ꝙ ſi ly deũ eſſe ſupponat ꝓ pꝛo
põne cuius eſt dictũ tunc hec eſt ↄce
denda deum eſſe ẽ verum.Ex his pʒ
quõ ſit ſoluẽda vna ratio q̃ ſolct ad
duci ad pꝛobãdum ꝙ quicunq; dicit
te eẽ aſinũ dicat verũ ſolet ſic argut
quicuũq; dicit te eſſe aĩal dicit veruʒ
ſed qcunq; dicit te eſſe aſinũ dicit te
eſſe aĩal.ergo qcunq; dꝛcit te eſſe aſi
num dic itverũ. Uñ poteſt reſpõderi
tiegãdo maioꝛẽ: qꝛ dicẽs te eſſe aĩal
dicit vnã oꝛõnem inſigãtiuã q̃ non ẽ

va nec falſa.ſed qvellet intelligẽ ma
ioꝛẽ ad iſtuʒ intellectũ ꝙ illud dictũ
te cẽ aĩal ſupponeret ꝓ pꝛopõne cuiꝰ
eſt ſuᷣm tunc ↄcedenda eſt maioꝛ et
negãda eſt minoꝛ. Nã qui dicit te eẽ
aſinũ nõ dicit te eſſe aĩal: licet bene
aliqd aliud dicat ad qð ſequit᷑ te eẽ
aĩal.bene enĩ ſeqtur tu es aſinus g̊
tu es aĩal.¶ Ad rões.Ad pꝛimã dico
ꝙꝓbat ipſum ſophiſma eẽ verũ vſᷣm
vnũ inte llectũ.ſed qꝛ ipſa plus ꝓbat
videlʒ ꝙ iſta deũ eſſe ⁊ oẽ verũ dꝛñt
qð tñ eſt flin. Ad ipſam rñdetur qñ
ſic ã.deũ eſſe ẽ: ⁊.oẽ verũ eſt ↄcedo
et deũ eſſe nõ eſt oẽ verum ↄcedo.g̊
deũ eſſe ⁊ oẽ verum eſſe dꝛñt. nego
ↄnñam:qꝛ nõ ſequit᷑ ſoꝛtes ẽ ⁊ oĩs hõ
eſt et ſoꝛtes ñ eſt oĩs hõ.ergo ſoꝛtes
et oĩs hõ dꝛñt. ¶ Nunc in hac parte
ſuntvidẽda aliq̃ ſophiſmata in qᷣbus
ſignũ vłe affirmatiuũ vel ſibi equa⸗
lens additur terĩo ↄplexo iſta cõiun
ctione ⁊ ĩterpoſita de quoꝝ numero
pꝛoponatur iſtud ſophiſma.

Sophiſlma.xvi.
ODia duo et tris ſunt quĩq;. Pꝛobat᷑
pvᷣmo ꝙ ſit falſum.oĩa duo et tria ſũt
quĩq;: ſed q̃ttuoꝛ ſunt tria et duo.g̊
qᷓtuoꝛ ſunt quĩq;.diſcurſus ẽ bonus
et ↄcluſio eſt falſa g̊ aliqua pᷣmiſſaꝝ
non minoꝛ g maioꝛ q̃ erat ſophiſma
ꝙ mĩoꝛ nõ ſit falſa pʒ.nã a bc d füt
qttuoꝛ et ſunt duo ⁊ tria. qð ptʒ:qꝛ
ſunt a b⁊ bc d. ſed a bet be d ſunt
duo ⁊ tria &̊ ⁊c̃. ¶ Scðo ſic ar. Ilm̃
eſt ꝙ duo ⁊ tria ſunt quĩq; & flm eſt
ꝙ oĩa duo et tria ſunt quĩq;.ↄña eſt
nota ⁊ añs pꝛobat᷑.nã ſeqᷣtur ꝙ duo
⁊ tria ſunt quĩq;:ergo duo ſũt quiq;
et tria ſunt quĩq;.ſ Pꝛobat᷑ ſophiſ⸗
ma eẽ verũ ſic.duo ⁊ tria ſunt quiq;
nec plura nec paucioꝛa ⁊ nõ ſunt ali
qua duo quin ipſa ſint q̃ ⁊ tria ſunt
quĩq;.ergo oĩa duo ⁊ tria ſunt diiq;

des. .
ſc lürd un ſur

tnnic hi l.

enlin ne leſcantid
D ietenen litie l
ſtestarottchitun.,l
ſü wolede hö denotni g
WENNNNNNNNo
ſddedug mieſnmd
nmni. Dun ede ſog
A1 Anitcnei düridunn
colechue.Tertio wtin
or mnnori nencen
uutimiapulnuier
it rour tenek ollecue
pult enet itritutue Er
Rmtxttermm numeraſier
nubotm te Eril ſcich
1ulloe, Ouund norii
nglkenn
accmnmre i
ntbtterekenl

n , a

* AOOO
Suu ina i.
u duo et tris ſunt quig.
nog ſit iſum oi diden
ig:ſcd nucr ſint trinet den
wor funt auich diſcurſust don
Auſlo falla 8 iqnainiſ
von minen mmor j eret ſoeft
mior no ſir fula g. niabedt
ietuoꝛ et ſunt duo t trin gopg
ſunt abt bed. Mobethedſn
dwot ruß tc/ coſecf/
ſg wt ſnt ig ufn
Polzdwvctmi ſnt qui hnh
Vent mis elul, ſequr n
miu ſunt quig:ergo duo ſütaul
tru ſun quicz.ſ Pꝛobal ſot
e wriſic do tru ſunn
arer nevuſil
uruo quln wſa intt nnn
ipebo cia duo 1 tru ſin

¶ Circa hoc ſophiſma pᷣmittẽda ſũſit
aliqua generalia circa iſtã ↄctiõeʒ
et copulatiuã q̃ valebũt nobis ad ſe
quẽtia:deĩde rñdebo ad ſophiſma.
Quantũ ad pꝛimũ eſt pꝛimo ſcien⸗
dũ ꝙ hec cõiuactio et aliqñ copulat
inter terĩos ſolũ.aliqñ wo ĩter ꝓpo
ſitões. Exemplũ pꝛimi vt hic. duo et
tria ſũt quiq;.E xcinpluʒ ſcðᷣi vt hic
ſoꝛtes currit et plato diſputat.⁊ qñ
ponit᷑ inter terios tũc reddit ꝓpões
de copłato extremo.⁊ aliqñ de copu
lato ſubiecto: aliquãdo de copulato
pꝛedicato.Quando autẽ ponit᷑ inter
pꝛopões et copulat illas tunc reddit
ꝓpoſitionẽ copulatiuã ⁊ ypotheticã.
Secũdo notãdũ eſt ꝙ qñ pꝛedicta
copula ponitur inter terios tũc ſi de
notat pꝛedicatũ cõuenire vtriq; par
ti ipius diuiſim tũc dicit᷑ teneri di⸗
ſtributiue.vt hic ſoꝛtes et plato cur
runt. In iſta enĩ ꝓpoſitione hoc pꝛe
dicatũ currũt denotat᷑ ineſſe ſoꝛti et
etiã platoni copulatiue.Si autẽ dic
ta copula poſita inter termĩos deno
tat pꝛedicatũ ineſſe non vtriq; parti
copulati per ſe ſed ambabꝰ ſimul ſũ
ptis dr tũc teneri collectĩe ſicut hic
ſoꝛtes ⁊ plato trahũt nauẽ. Unde ꝑ
iſtã ꝓpoſitõeʒ nõ denotat᷑ ꝙ ſoꝛtes
trahit nauẽ nec ꝙ plato trahit nauẽ
ſed denotat᷑ ꝙ ambo ſimul trahunt
nauẽ. Patet ergo ex iſto ꝙ iſta copu
la ⁊ aliqñ tenet᷑ diſtributiue ⁊ aliqñ
collectiuc.¶ Tertio notãdũ eſt ꝙ ali
quoꝝ terminoꝛũ includentiũ iſtã cõ
iunctionẽ copulatiuã et/quedã ĩclu⸗
dut pꝛout tenet᷑ collectiue quedã vᷣo
pꝛout tenet᷑ diſtributiue.Exemplum
pꝛimi.vt termini numerales vt duo
tria bis ter ⁊c̃. Exẽplũ ſccũdi vt oĩs
æ nullus ⁊c. ¶ QOuarto notãdũ eſt ꝙ
in omni ꝓpoſitõe cathegoꝛica de co
pulato extremo pꝛopꝛie loquẽdo hec
cõiunctio et tenet᷑ collectiue ⁊ nõ di

ſtributiue. Et ratio eſt qꝛ hec cõiun

ctio et nõ tenet᷑ diſtributiue ſed col⸗
lectiue qñ ꝓpoſitio in qua ponit᷑ nõ
cſt copulatiua nec edualens. ſed ꝑꝛo
poſitio de copulato extremo nec eſt
copulatiua nec equalʒ copulatiue de
foꝛma:ergo ⁊c.¶ Scðo cõiter cõce⸗
dimus tales ꝓpoſitões ſoꝛtes ⁊ pla⸗
to ſunt materis ⁊ foꝛma:ſunt cõpoſi
tũ:ſoꝛtes ⁊ plato trahũt nauẽ:duo⁊
tꝛia ſunt quĩq; q̃ tñ nõ eẽnt vere nec
cõcedẽde ſi hec copula et teneret᷑ di
ſtributiue ⁊ non collectiue.ſ Tertio
nã hec copula et ĩ pꝛedicato nõ tene
tur diſtributiue ſed collectiue:S æ uꝛ
ſubiecto tenet᷑ collectiue ⁊ nõ diſtri
butiue:⁊ ꝑ ↄñs qñcũq; ponitur ĩ pꝛo
põc de copulato extremo tenet᷑ col⸗
lectiue.iſta ↄna tenʒ:ſed ſcdᷣa ↄña te
net per conuerſionem ſcpðᷣm ꝙ fit de
pꝛedicato ſubiectũ: añs patet de iſta
ſoꝛtes eſt grãmaticus ⁊ muſicus.ſic
etiã de iſta quinq; ſunt duo ⁊ tria.⁊
piuribus alus.: nũqᷓ; ̊ hec cõiunctio
et poſita in ꝓpõe de copulato extre⸗
mo ꝓpꝛie ⁊ foꝛmaliter tenetur diſtri
butiue. ¶ Quito ẽ notandũ ꝙ ſi hec
copula et teneatur collectine nõ con
fundit terminũ ſequentẽ ſe mediate
ſed bene tenet᷑ dutributiue.iõ in iſta
ꝓpõe duo ⁊ tria ſũt quinq; ly quiq;
ſupponit determĩate ⁊ nã cõfuſe. ſʒ
in iſta oĩs homo ẽ aĩal ly aĩal ſtat cõ
fuſe.qꝛ copula ĩcluſa ĩ hoc ſigno oĩs
tenet᷑ diſtributiue Ex hoc ſequit᷑ ta
les ꝓpões eẽ falſas ſcðᷣm cõmunem
modũ loquẽdi:ĩ tribus locis ſtat coꝛ
pus ex eo ꝙ coꝛpꝰ ſtat deterĩte eo
ꝙ ſequit᷑ terminũ numeralẽ qͥ ſcðm
pꝛedicta includit iſtã cõiunctionẽ et
retentam collectiue que ſic accepta
non confundit ſicut dicebatur ⁊ cuʒ
ita ſit ꝙ nullũ coꝛpus ſit in tribꝰ lo⸗
cis falſum ẽ dicere ꝙ in tribꝰ locis
eſt coꝛpusi ¶ Se cundo hoc infero
eſſe ſalſuʒ quod cõmuniter dicit᷑ re⸗
ſpiciẽdũ ad pauca ꝙ iſti tres termini

bis ter quater ↄſundunt terĩos ĩme
diate ſequẽtes ſe ↄfuſe tm̃: qꝛ hmõi
aduerbia cũ ſint nüeralia includunt

iſtã ↄiunctionẽ ⁊ tentã collectiue ſiẽ

pʒ ex tertio notablłi ſeu ex tertia ſup
põne.ſed ipſ a tenta collectĩe nõ con
fundit term nũ ſequentẽ ſe. vt pꝑʒ ꝑ
vltimũ notabile.¶ Tertio ſequitur
has /ppõnes eẽ falſas bis potabamꝰ

vinũ.ter comedimꝰpanẽ ⁊ ſic ð alus

eo ꝙ in ipſis pᷣdicata ſtant deterĩate
et nullũ panẽ ter comedi ⁊ nullũ vi⸗
num bis potaui.S ſeqᷣtur dictas pꝛo
põnes eſie falſas.⁊ conſilłr ſcequitur
iſtã eſſe falſam. hic et rome vẽditur
piper: ſicut iſta piper vẽditur hic et
rome.cũ in vtraq; ly piper teneatur
deiminate. Ex eodẽ fundamẽto ſed
tur iſtã eſſe falſam iſti poꝛtãt lapidẽ.
demõſtrando ſoꝛtẽ ⁊ platonẽ.et hoc
poſito ꝙ ſoꝛtes poꝛtet a lapidẽ ⁊ pło
b lapidẽ et non ãbo vnũ lapidẽ ſimul
ꝓpter hoc ꝙ in dicta pꝛopõe ly lapi⸗
dem nõ ↄfunditur:a qꝛ nullus lapis
feratur ab iſtis ſicut ponit caſus:ſe⸗
quitur dictã pꝛopõnem eſſe falſam.
equitur vlterius iſtã eſſe veram.
ſti ſciunt ſeptẽ artes iiberales.po⸗
ſito ꝙ ſoꝛtes ſciat tres ⁊ plato alias
quattuoꝛ.qꝛ iſta copulatia ⁊ incluſa
in ly iſti tenetur collectiue.⁊ ideo de
ſignat pꝛedicatũ conuenire paꝛtibus
copulatiſſimul ſũptis. Et ſi arguat᷑.
Iſti ſciũt ſeptẽ artes liberales:ergo
vtq; iſtoꝝ ſcit ſeptẽ artes liberales.
negãda eſt ↄña: quia in iſta iſti ſciũt
ſeptẽ artes ⁊c̃.ly iſti tenet᷑ collectĩe.
et hec copula ⁊ incluſa in ly iſti tene
tur collectiue. ⁊ in ly vterq; tenetur
diſtributiue ⁊ ſic nõ valet ↄña.Ex
iſtis ſequitur ꝙ a pꝛopõne de copu⸗
lato extremo ad copulatiuã nõvalet
ↄña de ſoꝛma nec econtra. ꝛimo
qꝛ in vna ly et tenetur collectiue: et
in alia diſtributiue ᷣm bonuʒ modũ
loquẽdi.licet aliquãdo tales ↄñe va/

lent gratia materie. ñ non ſeqtur

duo et tria ſunt quiq;: ergo duo ſũt

quĩq; et tria ſunt quiq;. Scðo nõ
ſeqᷣtur ſoꝛtes ⁊ plato diffcrũt a ſoꝛte

ergo ſoꝛtes differt a ſoꝛte et plato

differt a ſoꝛte:quia añs eſt verum æ

cõſequens eſt falſum. ¶ Tertio non

ſequitur.a ⁊ b ſunt hoĩes ergo a eſt
homo et b eſt homo: Nam ponatur
ꝙ a ĩponatur ad ſignificãduʒ medie
tatem duoꝛuʒ hoĩm. et b alias duas
medietates coꝛundẽ hominum.tunc
verũ eſt ꝙ a et b ſunt homines ⁊ tnᷣ
falſum ẽ dicere ꝙ a eſt homo et ꝙ b
eſt homo.¶ Quarto. nam nõ ſequi

a et b vidẽ tur a ſoꝛte:ergo a videtur

a ſoꝛte:⁊ b videtur a ſoꝛte. poſito ꝙ

ſoꝛtes videat lunã et medietas lune

verſus ſoꝛtẽ ſit a.et medietas retro
ipſum ſit b. tunc qꝛ luna videtur a

ſoꝛte ⁊ luna eſt b. et a ſequitur ꝙq s

et b videntur a ſoꝛte.⁊ tamẽ ꝑꝛopter
hoc non ſequitur copulatiua ꝙ a vi

deatur a ſoꝛte.⁊ b videatur a ſoꝛte.
cum alia cius pars ſit falſa et ante⸗

cedens ſit verũ.¶ Quinto nõ ſequit᷑
ſoꝛtes et plato ſunt ſocietas:g ſor̃s.

eſt ſocietas et plato ẽ ſocietas. SS o·„

ergo pʒ ꝙ nõ valet ↄña a pꝛopõne de
copulato extremo ad oopulatiuã gr̃a
foꝛme. Deinde declaratur ꝙ ñ valet

ↄña a pꝛopõne copulatiua ad pꝛopõ⸗

nem de copulato extremo. NHam nõ

ſequitur album eſt ſemiſcutũ: et ni?
grum eſt ſemi ſcutũ.ergo albũ ct ni⸗

grum ſunt ſemiſcutũ.Añs eſt veruʒ

et ↄñs falſum: eo ꝙ albũ et nigrum

ſunt integrũ ſcutum ⁊ nõ ſemiſcutũ

poſito ꝙ illius ſcuti vna pars ẽ alba
et alia nigra. ¶ Secundo nõ ſequit᷑
duo ſunt medietates:quatuoꝛ ⁊ duo

ſunt medietates quattuoꝛ.ergo duo
et duo ſunt medietates quattuoꝛ.qꝛ
antecedens eſt verum et cõſequens
falſum: eo ꝙ duo et duo ſunt quat⸗
tuoꝛ et non medictates quattuoꝛ.

ihna eimdig
nians ſlemnl
ſſemp l b e⸗
anlif lan ſ
cgarũ nopo
ſeſtih ontwgi⸗
npöraſignuntſnt n
n eo ſolemus dieere
NMnoi eedun
ſnns Kpnsechcma
önerſens necn w
darteprecenioep
pvioaſtnus cumttn
loutiob pt dicihis⸗
Hy noẽ ſublectum:
uro eeccit. xñ ſ hoe
iſmmo eit ſubiectum m
tii o oſer ſngulanis
lſlut gius diecbutunen
Negeggſpalnms ipans
1tilapatent
bkent feſoluendo
es nde pina reſolt

aum du aus cvre ſ
ntuli mie –
ctes et u ſult ſoetig: ſſn
ſoeetis t dino iſiend. G
gon dalet aia a broponed
olatd exrem ad wonlatinig
amt. Deinge decar ur gfir
aa one Colatia d vn
nem de oulnd exreno, Nint
ſequitur Abun eſ ſeniſati an
m & ſem ſutu epo aban
Funm ſunt ſniiari i⸗ 4 pert
et e ſaſum: abie gnn
ſur rmi tum t oͤſenſ
19 Uus ſon mapers l

in n Seelnco nſegl
ien

Ad ſophiſma. dico ꝙ ſophiſma eſt
veꝝ ſᷣm ꝙ pꝛius pꝛobatur. S ẽtuʒ
ad modum arguẽdi dubitat᷑ de ſi ubo
ſophiſmatis:vtꝝ ſoluʒ ly duo vł hoc
aggregatũ duo ⁊ tria ſit ſubiectum.
Ad hoc dicit᷑ ꝙ duplex ẽ ſubiectum
quoddã ẽ locutionis: alten vo pꝛopo
ſitiõis. Subiectũ locutionis dicitur
aggregatuʒ ex oĩbus pꝛecedentibus
copulam verbalem Iʒ quelibet pars
illius aggregati eſſet pars pꝛedicati
pꝛopõnis. Subiectum aũt pꝛopõnis
dicit qðᷣ nec ipʒʒ nec aliqua pars eiꝰ
ſe tenet a parte pᷣdicati:ſi tñ ẽ ſubᷣm
pꝛopõnis ſicut hic homo beſtiã eſt vi
dens. vnde ſubiectum locutionis p̃t
dici ly homo beſtiaʒꝛet tñ videtur ꝙ
ly beſtiam non ẽ pars ſi ubiecti ꝓpõis
ſeà oĩno ſe tenet a parte pꝛedicati.
Oð ptʒ reſoluẽdo pꝛopõem.reſe oluit᷑
eniʒ ſic. homo ẽ videns beſtiam. hoc
idẽ patet de iſta:oĩs homovł aſinus
currit/cuius ſubiectuʒ locutiõis põt
eſſe homovel aſinus ex quo pꝛecedit
copulã in locutione:ſed tamẽ hoc ag
gregatũ nõ põt eẽ ſubiectũ ꝓpõnis
ſeà ſolũ ly homo:co ꝙ ſinglaris eiꝰ
non põt aſſignari ſicut pꝛius diceba
tur. et ideo ſolemus dicere ꝙ ſolum
ly homo ẽ ſubiectum pꝛopõnis: ⁊ ly
aſinus ſit pars pꝛedicati.et ꝙ nõ eſt
incõueniens ſubiectũ locutionis eẽ
partẽ pꝛedicati.hoc pʒ de iſta/cuiuſiʒ
hoĩs aſinus currit.in qua ctiã ſubm
locutiõis pᷣt dici hoĩs aſinus.et ſolũ
ly homo ẽ ſubiectum:⁊ ly aſinus eſt
pars pꝛedicati.vñ ſi hoc totum hoĩs
aſinus eẽt ſubiectum pꝛopõnis:tunc
etiã nõ poſſet ſingularis ei⸗ aſſigna
ri ſicut pꝛius dicebatur.et iõ opoꝛtʒ
dicere ꝙ ly aſinus ẽ pars pꝛedicati.
et iſta patent reſoluendo pꝛcdictas
pꝛopões. vnde pꝛima reſoluitur: oĩs
homo eſt qui vel aſinus currit.ſcðᷣa
reſoluitur ſic:cuiuſlibʒ hoĩs ẽ aſinꝰ?
currens. vel ſic:qᷣlibet homo eſt cui⸗ꝰ

aſinus currit. Tunc ad pꝛopoſitũ pᷣt
dici ꝙ in ſophiſmate ſubʒʒ locutiõis
poteſt dici hoc aggregatũ duo tria
et ſubiectuʒ pꝛoponis eſt ſolũ ly duo
Et pᷣm hoc ſophiſma ſic dʒ reſolui:
oĩa duo ſunt que ⁊ tria ſunt quinq;
et debet ſic argui: oĩa duo ſunt ã et
tria ſunt quinq;: a ⁊ b ſunt duo: S a
æ b ſunt q̃ tria ſunt qᷣnq;. Uñ pꝛedi
catum pꝛopõnis poſſet dici hoc ag⸗
gregatũ duo ⁊ tria: ſicut ſu bᷣm locu
tionis/ꝓꝑter hoc non obſtabit quin
ſingulares eius poſſumꝰ aſſignare.
Unde dico ꝙ eius ſingularis eſt iſta
iſta duo ⁊ tria ſunt quinq;.dico etiã
ꝙ ſubiectum iſtius pꝛoꝑõnis nõ eſt
aptum natum ſupponerep pluribus
vniuoce:ſed qꝛ non ẽ ſic de ſubiecto
iſtius:iſte homo ⁊ aſinus currũt.et
ſimiliter de ſubiecto iſtius:iſtiꝰhoĩs
aſinꝰ currit/et de illa duo ⁊ tria ſũt
quinq;: ⁊ ſimilibus.et ideo non oꝑz
ſi talia aggregata dicimꝰeẽ ſi ubiectũ
pꝛopõnis ꝙ ſit etiã ſic in pꝛopoſito.⁊
ideo aliter poſſet dici hic ⁊ ibi.et vᷣʒ
hoc ſic arguẽdum eſt.oĩa duo ⁊ tria
ſunt quinq;:a b c d ſunt duo ⁊ tria:
g̊a bc d ſunt quinq;. Sʒ eit ſciendũ
ꝙ ſi dicatur pꝛĩo modo:ſcilʒ ꝙ ſi ubᷣm
pꝛopõnis eſt ſolnm ly duo:⁊ reſiduũ
ſeſtenet a parte pꝛedicati tũc ſophiſ⸗
ma eſt ↄcedendũ. Nam deſignat tũc
de quocũq; eſt verificabile ly duo
ꝙ de ißo eſt verificabile ꝙ ipᷣa ⁊ tria
ſunt quĩq;. Si dicat᷑ ſcðᷣo mõ poteſt
dici ꝙ ſophiſma ẽ falſum:quia tunc
ſignificat ꝙ de quocũq; verificatur
ly duo ⁊ tria ꝙ de eodeʒ verificat᷑ ly
quinq;.modo hoc ẽ falſum.Sed qͥa
pꝛĩa ratio videt᷑ clariſſime placuiſſe
nichilominus ſi placzʒ ſuſtinere ꝙ ſo
phiſma eſt ven ſiue hoc aggregstuz
duo ⁊ tria ſit ſubiectũ:vel ly duo ſo
lum.tunc rñdetur ad pꝛiam rationẽ
qñ dicitur:a bc d ſunt a b⁊ bcd ne

gatur. Ratio huius ẽᷓ qꝛ ex qͥ coula

copulat inter dinerſa ſᷣm cõem mo⸗
dum loquendi:tunc ulã denotatur
æ a boðqd ſunt a b:⁊ aliud a pꝛimo b
⁊ c d:et hoc ẽ falſums ſZid ſecũdam
nego iſtã ↄnñaʒ:duo ⁊ tria ſunt qͥnq;
D duo ſunt qnq; ⁊ tria ſunt quiq;:qꝛ
nonvalet ↄſequentia de foꝛma a pꝛo
poſitione de copulato extremo:ad ꝓ
poſitionem copulatiuã ſicut pꝛius di
etum eſt. Et hec de hoc ſophimate.

Sophilma .xvii.
Ois hõ ⁊ duo hoĩes ſũt tres hoĩes
mpꝛobat᷑ ſophiſma.Mis hõ ⁊ duo
Raete ſũt tres hoĩes:ſcdſoꝛtes ⁊pla
to ſunt hõ ⁊ duo hoĩes: ſor̃s ⁊æ pla
to ſunt tres hoĩes. Diſcurſus videt᷑
eẽ bonus.⁊ ↄcluſio ẽ falſa:S aliqua
pᷣmiſſaꝝn.et non minoꝛ:S maioꝛ q̃ eſt
ſophiſmaeꝙ minoꝛ ſit va ꝓbatur:qꝛ
ſor̃s ⁊ plato ſũt ſor̃s:⁊ ſor̃s ⁊ plato
ſunt tres hoĩes:g ſor̃s ⁊ plato ſunt
5 duo hoĩes.qð erat pꝛobandum
oppoſltuʒ ar. ſoꝛtes ⁊ duo hoĩes
ſunt tres hoĩes:⁊ plato ⁊ duo hoĩes
ſunt tres hoĩes/⁊ non ẽ alids hõ qᷣͥn
ipᷣe ⁊ duo hoĩes ſunt tres hoĩes:&̊
oĩs hõ ⁊ duo hoĩes ſunt tres hoĩes.
¶ Id ſophiſma rñdetur ꝙ ipᷣm ẽ veꝝ
Ad rationes in ↄtrariũ. Ed pꝛĩam
negatur diſcurſus eo ꝙ plus pᷣdicat
in min ꝛe ꝙᷓ; d ſtribuebat᷑ in maioꝛe.
tñ diſcurſus valeret ſi ſic argueret᷑
vĩs hõ ⁊ duo hoĩes ſunt tres hoĩes
ſꝛtes ẽ homoꝛ:g ſoꝛtes ⁊ duo hoĩes
ſunt tres hoĩes. Tunc enĩ tm̃ pᷣciſe
pꝛedicaret᷑ in minoꝛe ſicut diſtribue
bꝛtur in maioꝛe.liter pᷣt dici negã
do minoꝛt:ſcʒ ſoꝛtes ⁊ plato ſunt hõ
⁊ duo holes.et qñ dicit᷑ ſor̃s ⁊ plato
ſunt ſor̃s ⁊ ſoꝛtes ⁊ plato:illa è ne⸗
gãda. ꝓpter quod ad veritatẽ illius
opoꝛteret ꝙ ſoꝛtes ⁊ plato eẽnt ſor̃s
⁊ vnus alius a pꝛio ſoꝛte ⁊ platone.
m.õ hoc ẽ falſum. et iſtud dicebat᷑ in
illo ſopoiſmate duo ⁊ tria ſunt dnq;

⁊ alius homo ſunt:g̊

Sophilma cxvtii.
Eſt iſtud. Ois homo ⁊ alius hõ ſunt
Pꝛobatur ſophiſma.ſors ⁊ aljus hõ
ſunt:⁊ plato ⁊ alius lʒõ ſunt:⁊ ſic de
ſingulis:g̊ oĩs homo ⁊alius hõ ſunt
Sedo ſic arguit᷑. Contradictoꝛiuʒ
ophiſmatis ẽ falſuʒ: S ſophiſma eſt
veꝝ.ↄña tʒ.añs/ꝓbat᷑.nam. Scictoꝛiũ
ſophiſmatis eſt:aliquis homo non ?
qͥ ⁊ alius homo ſunt.et hoc ẽ falſum
Jinpꝛobatur ſophiſma.omĩs homo
oĩs hõ ⁊ alius
homo eſt.ↄña eſt nota.et falſitas cõ
ſequẽtis ꝓbat᷑.nã ex quo ĩ ſcdᷣa ꝑte
ↄñ tis li hõ ſupponit deterĩate:ſigne
tur ergo ille hõ ⁊ ſit ſor̃d tũc arguũ
Oiĩs hõ ẽ ⁊ ſor̃s aliꝰ hõ eſt.mõ hoc
eſt falſuʒ poſito ꝙ nõ ſit niſi vn⸗ hõ
ſcʒ ſoꝛtes. Tunc ad ſophiſma rñdeo

ælſt verũ ſicut ꝓbauerũt due pᷣme

rõnes. Nam ſenſus ſophiſmatis eſt
oĩs hõ eſt qͥ ⁊ aiꝰhõ ſunt.et ſᷣm hoc
pꝛopoſitio dʒ dici pꝛopoſitio de copu
lato pᷣdicato:tñ cũ hoc bñ ſtat ꝙ põt
dici de copulato ſubiecto ſcʒ de ſub

iecto locutionis et nõ pꝛopoſitionis.

Ad rõnes. Ad pꝛĩam dicitur negã⸗
do ↄnñam.naʒ a pꝛopõne de copulato
extremo ad copulatiuã non valʒ ↄña
gratia foꝛme ſicut pꝛius dicebatur ĩ
iſto . ſophiſmate:duo ⁊ tria ſunt qn⸗
q;.,.¶ Sed diceres:eſt ne hec copula⸗
tiua vera:oĩs hõ eſt ⁊ alius homo ẽ
Et videtur ꝙ ſic.nam ſoꝛtes ⁊ alius
homo ẽ:qꝛ plato/et plato eſt et alius
homo ?c: qꝛ cicero eſt ⁊ ſic de alis:qꝗ

pꝛopoſitũ.¶ Ad hoc rñdeo et dico ꝙ

copulatia ẽ falſa:ſicut patuitvbi fal⸗

ſitas ↄñtis ꝓbatur circa argumẽtuʒ
factũ in oppoſitũ. ors el
⁊ alius homo ẽ:q̊ ⁊c.negãda eſt ↄña

Sʒ qñ dẽ lors eſt

ex eo ꝙ arguit᷑ a pluribꝰdetermĩate

ſupponẽtibus ad vnã illan:⁊ ſic com
mittit᷑ faliacia figure dictionis.et ec
ce ſicut hic:sliqs homo ẽ iſte homo.

enai
vt

wwrrtic R .
ſanlnin

cſmntrnn ubus e l⸗

mnois e diguin n⸗
Alur uid ongerd zun⸗
Götnnmnenooltadeque
nadid dunſenhin.
Sie .
nonet ep. nhohin ſo
ſiſum ſunpoſſibiie non
um ccl Min ſel im
go deun eſe mm elkvenin
ſiſmſt el invſ ble on
Poe fuſum ſ ctinwwſhile
funſede le: omne
lchunnſttlenni enn
rdirllin goſ
Konever⸗ .
eidailrhr
grag, . 25
in i in do

aulato ſahi
vlannguneini
lrineg Ni im deim nn
. ur negi,
ham.aza ghöne de ohrian
emd d cotluini non aget
malameſtan puus dechinn
dſopamnt dud 1 drin ſun
Seret: neheroyt
un deradis ho en 1 dliuo orr!
Et detur g ſc un ſonegt in
hono i:geaato et ond teriin
wnoi:graetm ett erin
Nn. (Ahoe ſceo en
muarlle tiſa ſtut tlieil
lis zm huuncnamn
Aüne ſtü, Gʒ Iñ N /
na iierneind⸗
„ gul 4 glurib'detifiſh
Netidns d vi luunnſeen
mitinnfnenmnane
ia kalßſemeinf

et ſic de aliis:& aliqs hõ eſt oĩs hõ.
Unde in ſubiectis ſingularuiʒ ſunt
plures ſupponentes deterĩate in cõ
ſequẽte vero eſt vnus ſcilʒ ſubiectũ
ↄñtis.ſic etiã eſt hic cũ dr/ſoꝛtes eſt
⁊ aliꝰ hõ ẽ /et plato eſt ⁊ alius hõ eſt
Ooĩs hõ eſt ⁊ alius hõ eſt.qꝛ ĩ ꝑtibꝰ
añtis ſunt plures ſupponẽtes deter
mĩate huius terĩ homo.qꝛ eiuſdem
terĩ hõ ex quo in anñte dictus terinꝰ
pluries ſumitur: in ↄſequẽte vo ſolũ
vna ſuppoſitione deterĩata ſolũ acci
pitur ſemel.et hoc eſt qð ueuerũſit
antiqui dicẽtes ꝙ qñ ar̃ a pluribus
deterĩatis reſpectu partiũ multitu⸗
dinis ad vnũ deterĩatũ reſpectu to⸗
tius multirudinis ↄmittit᷑ rallacia fi
gure dictiõis. Aliter põt dici negã
do ↄnam.et qn dr̃ iſte hõ eſt ⁊ alius
homo ẽ: ⁊ iſte hõ eſt ⁊ aliꝰ hõ ẽ/x ſic
de ſingulis g oĩs hõ eſt ⁊ alius hõ ẽ.
