tare eorum ſigniſicationem et fa⸗
cereꝙ talis ꝓpõ vocalis ſit vers
homo eſt aſinusScd quando tu
arguis quia ſequitur hec ẽ vera /
homo ẽ aſinus:ergo homo ẽ aſi⸗
nus. concedo ſed antecedens eſt
falſum·. Sed tu dices ſi non eſt ve
ra tamen poteſt eſſe vera. Conce⸗
do ergo ꝙ ipſa vel talis.Et tu cõ
cludis:ergo homo poteſt eſſe aſi⸗
nus.vel ſaltem hec eſt poſſibilis
homo eſt aſinus:nego conſequen

alii ſint coꝛrupti ·tunc omnes poſ tiaʒ · quia poſſumus mutare ſigni

ſunt ſimul conuenire ĩ dicta ſigni

ficatõnem ſed nõ rem ſigniſicata.

Eli

Vnde cum dico ꝙ homo ẽ aſinus vel tunon es homo.Item iſta pꝛo
vel homo põt eẽ aſinus:ego vtoꝛ poſitio tu es aj velẽ falſa vel ve⸗
illis terminis ſᷣm ſigĩficatõʒ quã ra Si ẽ vera ſeqᷣtur ꝙtu es aſinus
nũc habent·.ſm quaʒ iſte vel tales Si ẽ falſa ſequiturꝙtu nõ es hõ.
ꝓpõnes non poſſũt eſſe vere·ideo ¶ Oppoſitũ arguitur quia cũ hec
ſimpliciter ſunt impoſſibiles.Et ſit diſiũctiua eius cõtradictor is

licʒ ſequatur talis ꝓpoſitõ homo eſt copulatia ex cathegoꝛicis con
eſt aſinus eſt vera·ergo homo eſt tradictoꝛiis ↄpoſita ſcʒ iſta tunõ

aſinus tñ nõ ſeqͥtur talis erit vera es aſinus.⁊tu es hõ.⁊ hec ẽ vera
ergo hõ erit aſinus qꝛ nõdũ muta ergo ſophiſma ẽ falſuʒ.Rñdetur
tur ſignificatio.⁊ tũc nõ ꝓponet᷑ ꝙſophiſma ẽ falſum. Ad ꝓbatõʒ
iſta ꝓpõ ſ̃m ſignificatõʒ ᷣm quaʒ dico bꝛeuit᷑caſus ẽ impoſſibilis
ſiſta nũc ꝓpouitur /homo ẽ aſinꝰ qꝛ ponit ꝙidẽ terminus habeat v

ſiue homo erit aſinus.ĩmo etiam nam ſignifieationem in vna ↄtꝛa⸗

nõ ↄcedo ꝓtalis ſit boã ↄña talis dictoꝛiaꝝ ⁊ aliam in alia.⁊ hoc ẽ
ꝓpõ homoẽ aſinus ſᷣmvocem eſt impoſſibile.qꝛ tunc dictoꝛie non
vera · ergo homo eſt aſinus.qꝛ foꝛ eſſẽt ᷣdictoꝛie· Et etiam ꝙ caſus
te talis in alio idiomate ẽ vera.et eſt impoſſibilis:qꝛ ꝓpõ pᷣ ſuppo⸗

tñ iſta ↄña nõ valet.qꝛ añs facimꝰ nit termiõꝝ ſigniſicatõʒ · pᷣus eim
in noſtroid iomatetermĩs ſignifi opoꝛtet terminos eſſe ĩpoſitos ad
catĩe ſũptis:⁊ ſᷣm ſignificationeʒ ſignificãdũ qᷓ; aliqua ꝓpoſitõ ex

quã nobis habent.Sed Ariſin pᷣ eis foꝛmetur.ideo impoſſihile eſt
dicamẽtis ↄcedit talem ↄũaʒ ſup ꝙ ꝓpter poſitõeʒ termã ĩ alia ⁊ ali

poſito ꝙañs ſit verũ ſᷣm ſigniſica a ꝓpõe ꝙtũc hẽat aliã et aliam ſi

tionẽ ſecũdũ quaʒ ꝓfertur ↄñs.
¶ Quintum ſophiſma. J
Ves aſinus / vel tu ñ es hõ
Pꝛobo ponẽdo caſum ꝙin
quacũqʒ ꝓpõne vera ponitur a.
ipſum ſignificat aſinuʒ:ſic ſup⸗
ponit ꝓaſino ⁊ ꝓnullo alio.⁊ inq̃
cũqʒ ꝓpõne falſa ponitur a.ſigni
ficat homiẽʒ:ſic ꝙſupponit ꝓho
mine ⁊ ꝓnullo alio.tunc ergo ap⸗
paret ſophiſma.qꝛ vel tu es a.vel

gnificatõem niſi per nouam impo

ſitionẽ vel equiuoce ⁊ caſus poꝛit

cõtrariũ·ideo etlamſequitur ꝙ ſo
phiſma eſt falſum.
Sextum ſophiſma.
Sta poteſt eẽvera/ homo ẽ
nõ hõ. Pꝛobatur.qꝛ iſte terminꝰ
homo poteſt ſignificare omne qð
non eſt hoino.ita ꝙ pᷣciſe ſuppoãt
ꝓ omui eo quod non eſt hõ·hoc ẽ
poſſibile qꝛ poſſet mutari eius ſi⸗

tu non es a.hec diuiſio apꝑet ꝑre gnificatio.ſic ꝙ pᷣciſe ſigniſicaret
gulam gdictionis.Sed ſitn es a. ſicut nũcſigificat iſte terminns a
ſequiturꝙhec ẽ vera:tu es a·ergo liud ab hoĩe.ideo tũc pꝛeciſeſi up⸗

tu es aſiuus.⁊ſi tu nõ es a.ſeqnit᷑ poneret ꝓomĩ eo qð non eſt homo

ꝙhec ẽ falſaſtu es a. Ideo hec eſt qꝛ ſic ſupponit iſte termtnus ali⸗
falſa:tu es homo · ergo tu es aſinꝰ ud ab hoĩe · Tũc ergo ex quo hec

ſcatobeiusnois don
u.Piekgg ſopbiſn

ſelenſicgnnpalin
Portelremunetennl

Nonibus haröoicnonĩ
rönendicoycedende
ciohopoteſ ſopponere
ooqvod nonet honno /
lonemimeſtgnification
iu dicis vonur gasin
cedo⸗ Sel dicogllape
Noerpunemrplſti
unminus hono ſuppol
vgnoncſ hono⸗ guls⸗
nohono inpꝛelcato
tuſunpus nutaut ſl
inmnen igeonon peoe

ntogtoſipponebar,

Elbll Ntedeponen
nbnnmincſeg
avmu haneyn
grlan
. Endmmſn

metur iceoimpoſſhileeſt
1poſtteztermii alat ali
gtüchean allaet Aliamſt
loem niſiper nouamimpo
vel equiuocer calus poit
ideoetiamſeguirur gſe
achfalom.
mumſophiſmas.
Sns poteteerera/ honme
Probumn gelle mmin
poek ionfin tonne o
honno. tgle ſippoit
icoqod aneſho ho
leg ſermuraielus ſ⸗

ſingularis de poſſibili eſtvẽra ſʒ
iſte ter minꝰ homo poteſt ſuppo⸗
nere ꝓomni eo qð nõ eſt hõ pona
tur cras in eſſe:tunc hec erit vera
iſte terminus homo ſupponitpꝛo
omni eo qð nõ ẽ hõ ergo ſumẽdo
illũ terminũ ſigificatiue hec erit
vera / homo eſt aliud ab hoĩe/qͥs
hec ẽ affirmatiua.Et ꝑ caſũ ter⸗
mini ſupponũt ꝓ eodem ⁊ ad eaʒ
ſequitur qð hõ eſt nõ hõ:qꝛ equa
let nõ homo eſt aliud ab homine·
Oppoſitũ arguitur qꝛ ſequitur
bomo ẽ nõ homo ergo homo nõ
eſthomo.⁊ hec ẽ ĩpoſſibilis/ĩmo
nõ poteſt eſſe vera / ſalteʒ retenta
ſignificatione huiꝰ dictionis nõ
æhuiꝰ dictõnis ẽ / q;tũcũqʒ ſigni
ficatio huius noĩs homo mutare
tur.Rñdet᷑ ꝙ ſophiſma eſt falſũ:
ſaltem ſic ꝙ non/ꝓ aliquo toto tẽ
poꝛe eſtverum:retentis ſignifica
tionibus harũ dictionũ. Et nũc
ad rõnem dico ↄcedendoꝙhec di
ctio hõ poteſt ſupponere/ꝓ omni
eo quod non eſt homo/ per muta
tionem ſiue ſignificationem· Et
tu dicis ponatur cras in eſſe:con
cedo.Sed dico ꝙ illa poſitõineẽ
nõ expꝛimetur ꝑ iſtã ꝓpõneʒ iſte
terminus homo ſupponit ꝓ omĩ
eoqꝙnon eſt homo:quia iſte termi
nus homo inpꝛedicato ſignifica⸗
tiue ſumptus mutauit ſuã ſiguifi
cationem.ideo non ꝓ eodem ſup
ponit ꝓ quo ſupponebat in illa ðᷣ
poſſibili.· Ideo apparet ꝙ expꝛi⸗
mendo poiitionẽ ineſſe opoꝛtʒ in
pꝛedicato mutaꝛi hancvocem hõ
in talem que ſupponeret ꝓillis ꝓ
quibꝰillavox homo ſupponebat

Verbi gratia dicẽdo ꝙ iſte termi
nus homo ſupponit ꝓ omni eo/ꝓ
quo tũc ſupponebat iſte terminꝰ
nõ homo· Velvniuerſales redu⸗
cantur ad ſingulares demonſtrã
do per li homo. Et hec deſextoſo
phiſmate dicta ſufficiant ·

¶ Septimũ ſophiſma:
Vneſcisvtrũ talis ſitvera
homo eſt aſinꝰ. Pꝛobatur
quia poſſibile eſſet ꝙ in alio idio
mate nobis ignoto tał oratiovo⸗
calis homo ẽ aſinꝰ / ſignificaret
omnino ſicut nobꝭ omnino ſigui
ficat bec oratio / albedo eſt color
⁊ iſta apð illos eſſetvera ſicutiſta
apud nos ẽvera / albedo ẽ coloꝛ /
ergo ſi neſciasvtꝝ ita ẽ:tu neſcis
vtrũ illa eſtvera.¶ Opꝑpoſitũ ar⸗
guitur qᷣa ſi neſcis vtrum illa ſit
vera:tn non debes eã negare/ſed
dubitare:⁊ tunc pari rõne tu nul
lam debes negare qðs eſt in conue
niens. Rũdetur bꝛeuit᷑ꝙ ſophiſ⸗
ma eſt verum loquẽdo de tali ſᷣm
vocem tamen ego bene ſcioiſta
ꝓpoſitio / homo eſt aſinus/quaʒ
int᷑ nos ꝓponimus eſt falſa ⁊ im⸗
poſſibilis ⁊ non vera:qͥa eam ſᷣm
talẽ ſignificatõnem ꝓponimꝰꝙ
nulla talis põt ſᷣm talem ſiguiſi⸗
cationem eſſevera·. Ideo iſtã fir⸗
miter ne gare debemꝰ.ſed iſtã no
bis ꝓpoſitã nõ debemus negare
ſed dubitare amvaleat idem ꝙ ts
lis ſecũdum vocem / homo eſt aſi
nus eſtvera·

¶ Finis ſexti capituli:
e . lil·

¶ Sequitur tractatus demẽſura
Et eſt ſeptimũ capitulum buius
libri · “
Eptimum capitulũ erit de
menſura /ꝓ qua pꝛopoſitio
reputancia eſt eſſe vera vel
falſa Et aliqus ponumtur ſophiſ
mata-
Peꝛimũ ſophiſma.
VUlla ꝓpõ vocalis eſt vera
Pꝛobatur:qꝛ qnandocũqʒ
ipſa nõ eſt:ipſa nõ ẽ vera:ſʒ nũq;
ipſa eſt:ergo nũqᷓ; ipſa ẽ vera ·mi
nor/ꝓbatur:qꝛ numq; ẽ ꝓpoſitio
ſine ſubiecto vel etiã ſine pꝛedica
to. Ideo numq; eſt niſi quãdoſbᷣ
iectum ⁊ predicatumeius ſũt ſed
nunq; ſũt:qꝛ quando ſubiectũ eſt
pꝛedicatũ nondum eſt. ⁊ qñ ẽ pꝛe
dicatũ tunc amplius ſubiectũ nõ
eſt ſed tranſiuit ergo ⁊ c. Sppo
ſitum ẽ ſimplicit᷑ concedendum.
Notandum eſt ꝙ ſimile argumẽ
tum facit Ariſt.iiii.phiſicoꝝ.de
tempore arguẽdo ꝙ non ſit:quia
tempus futurũ nõdum eſt tempꝰ
preteritum non amplius eſt.⁊ tẽ
pus pꝛeſens (cuʒ non ſit inſtans
indiuiſibile) eſt ↄpoſitũ ex parte
pꝛeterita ⁊ parte futuꝛa:quævt di
ctum eſt nõ ſunt· ale aũt totum
non eſt cuiꝰ partes non ſũt:ergo
nullum tempus eſt Et reſpondet
philoſophus ꝙtempꝰ eſt ſed non
totũ ſimul:immo inſuceſſiõe vna
pars poſt aliã.Et quado arguit᷑
ꝙpꝛeteritũ non eſt nec etiam futu
rum.Egopcedo loquẽdo de tem
poꝛe ſimplicit᷑ pꝛeteꝛito vel futu⸗
ro.Sed pᷣſens tempꝰꝰ eſt:⁊ eſt cõ⸗
poſitum ex partibꝰ que etiã ſunt

ſed nõ ſimul:immo vna pꝛius ⁊ a
lia poſterius. Nec aliqua pars pᷣ

ſentis temporis ẽ ſimpliciter pᷣte

ritavel furura ſimpliciter loquẽ⸗
do depᷣterito vel futuro.ĩmo que
libet pars ẽ pñs licet vna ſir alte
ra pꝛioꝛ ⁊ altera poſterior Sʒ tu
queres q;tum ẽ ergo tẽpus pᷣſẽs
cũ nõ ſit inſtans indiuiſibile ꝓut
hic ſupponendũ ẽ ⁊ inſexto phi
ſicorum declarandũ Et ego dico
non ẽ nobis determinatum q;tũ
ſit tempus preſès quo debeamꝰ
vti tanquam pᷣſente.· Sʒ licʒ nobᷣ
vti q;to volumꝰ.voc amus eiĩ iſtũ
ãqnum pꝛeſentem:⁊ hanc diem p
ſẽteʒ⁊ hãc horã pꝛeſentẽ.⁊ ſi hac
die vtamur tanquam pꝛeſẽte:tũc
hora pꝛima eſt ⁊ hora meridiei ẽ
⁊ hoꝛa conplectorii eſt:ſed ſucceſ
ſiue:Sivero ſolum vtamur hoꝛa
meridiana tãquã preſente:tũc di
cimus horam p:imam eſſepꝛete⸗
ritã ⁊ non amplius eſſe.æ boram
cõplectorii eſſe futuram ⁊ nondũ
eſſe ⁊ hoc debʒ mag declarari in
quarto ⁊ ſexto phiſicorũ. Hoc g̊
notato dicendũ eſt ꝙ ſophiſma ẽ
falſũ:ĩmo ꝓpoſitio vocalis ⁊ eiꝰ
partes ſũt:ſed non ſimłimmoſhdᷣ
iectũ prius ⁊ pᷣdicatum poſteriꝰ
Sʒ tu obicis ꝙ quando ſubiectũ
eſt pᷣdicatum non eſt concedo. ſʒ
etiã verũ ẽꝙqñ ſubiectum eſt pꝛe
dicatum etiam eſt:quia hic acci⸗
pitur iſte terminꝰ quando indefi
nite· modo in aliquo tempore ſcʒ
iniſta hora tam ſubiectum quam
pꝛedicatũ ſũt.Ideo vere dicimꝰ
ꝙ quando ſubiectum eſt pꝛedica
tum eſt· Sed etiam in aliqua par

— —

— ---— — —

nadicereſitudices g
auntfonegego dict
udicssxerum qulaq
ban cunedettquad
nöcurredn modon
tiopera cöradicitde
ſiumorguitur:quu
morenetham reder⸗
coſopbiſma ef
poꝛtttad rationem
eligul direruntyi
cotradlcis dicend
unthak ſeg dicecogt
mmeba/uao dixit
nn herergonon eſte
nſingu cͤrradie
Uidetole ſübiegg

8 doriſuſeni kſie

mtanqumpeeſ⸗
, elere tiie
Pumackthorinerite;

conplegortieſt⸗
roſäimnnefn⸗
auchu elntiin
bofanpeinaneſehnat⸗
nonampllus eſe boramm
norileſefuturam tnondi
hocdebz nag declararitn
orſexto phiſicori hocz
odicendüͤchtq ſodiſme
imo ppoſitio vocalists
1S fürſed nonſinkinroſ
ipriust jclcamn poteß⸗
uoblcis g ango iubieci
catumtonetconcedo⸗
rdeggiſobleunekp’e
m enan l uugbicac⸗
letennin? vando iudeft
wonelauotenporeſch
ritam iblegum guun
gi ſͤt. Yaco efe dicm
Go ſobieamnelt grelica
? ctaminaligasr

vn

us parte huius hoꝛe ſubi ectumẽ
in qua pᷣdicatum non eſt.ideo ve⸗
ꝛum eſtꝙ quãdo ſubiectũ eſt pꝛedi
catum non ẽ. Indefinite enim af⸗
firmatiua ⁊negatiua bñ ſunt vere

ſimul. ſed iſte vniuerſales bñ ne⸗

garẽtur quandocunqʒ; ſubiectum
non ẽ pꝛedicatum nõ eſt· vel etiaʒ
quandocũqʒ ſubiectum eſt pꝛedi
catum eſt.
¶ Secundum ſohhiſma.
VAllus de aliqua ꝓpoſitõe
vocali mea põt ſcire mihi ↄ
tradicere. Pꝛobo:qꝛ ſi ego dico
ſoꝛtes currit tu ignoꝛas quam ꝓ⸗
poſitionem debeam dicere donec
locutus ſum:ideo neſcis mihi cõ⸗
tradicere donec locutus ſũ · ⁊tunc
cõtradicere nõ potes quia nõ eo⸗
dem tempoꝛe quod requiritur ad
contradictionem:ĩmovolendo cõ
tradicere ſi tu dices ꝙ ſoꝛtes non
currit:foꝛteqego dicebãverum⁊
tu dicis verum.quia qnando dice
bam currebat ⁊ quãdo tu dicebas
nõ currebat.modo nunq; pꝛopoſi
tiovera cõtradicitvere · ¶ Oppo⸗
ſitum arguitur:quia hoc eſſʒ affir
mare metham redargutionis
Hicoꝙſophiſma ẽ falſum · Et nõ
opoꝛtet ad rationem reſpõ dere ſi
cut aliqui dixerunt videlicet ꝙ tu
non cõtradicis dicendo ſoꝛtes nõ
currebat:ſed dicẽdoqſoꝛtes non
currebat /quãdo dixiſti eum cur⸗
rere. Hec ergo non eſt cõueniens
reſponſio:quia cõtradictoꝛie de⸗
bẽt eẽ de eodẽ ſubiectoꝛ de eodeʒ
pꝛedicato et conſimilibus circun
ſtantiis:ſecundum vocem et ſcðʒ
intentionem · Ideo dicendũ eſt ꝙ

R/

ſcõm intentionẽ debeo referrever
bum ꝓpoſitõnis mee ad idemtẽ⸗
pus ad quod referebas verbuz ꝓ
poſitionis tue ita gintentio ſit ꝓ
eodem temp oꝛe negare ꝓ quo tu
affirmabas: aut ecõuerſo licetil⸗
lud tempus coexiſteret pꝛopoſitõ
ni tue ⁊ nõ mee:ego enim ſecũduʒ
intentionẽ loquoꝛ · Et ſi loquerer
de eodem tẽꝑ oꝛeet hoc licitum eſt
facere vt poſſumus cõferre ad es
dem intentionem · ſic enim ſepe fit
in ſacra ſcriptura· dicimus em̃ ꝙ
hodie natus eſt chriſtus:vel cras
naſcetur / loquentes ſcvᷣm intẽtio
nem ac ſi eſſemus in illo tempoꝛe
in quo naſcebatur·

¶ Tertium ſophiſma·
Ec ꝓpoſitio / ſoꝛtes ſedʒ ẽ
in aliquo tẽpoꝛe vera ĩ quo
toto tẽpoꝛe ſoꝛtes nõ ſedet· hocꝓ
batur per determinationem pꝛece
dẽtis ſophiſmatis.Nam ego po⸗
no caſum ꝓꝙtu dicis / ſoꝛtes non ſe
det / et ꝙ tu vteris tanq; pꝛeſente
illo ſolo tẽpoꝛe quod coexiſtit tue
pꝛopoſitõni:⁊ ꝙ illo tẽpoꝛe ſede⸗
bat:ita ꝙ tua pꝛopoſitio ſit falſa
et illud tempus vocetur s · et tem
pus immedistum ſequeus in quo
poſſum tibi contradicer e vocetur
b. ⁊ q ſoꝛtes ſit in illo tempoꝛe b·⁊
non ſedeat·tunc ergo contradicẽ
do tibi in illo tẽpoꝛe b · Dico yſoꝛ
tes ſedet et conſtat ꝙ hec pꝛopoſi
tio mea eſt vera:quia contradicit
tue / que eſt falſa · et tamen ipſa nõ
eſt vera:niſi quando ipſa eſt· et ip
ſa eſt in b· et non in a · ergo in tem⸗

poꝛe b · eſt vera ·
e · liii ·

Et tamenſoꝛtes ĩ illo toto tẽpoꝛe libꝛq periarmenias ⁊hec eſtve ra
b.ponitur ſtarex non ſedere:ideo ſoꝛtes ẽ ſedens⁊ ſoꝛtes nõ ẽ ſedẽs
ſophiſma erat verũ .¶ Sppoſitũ que equipollet ſophiſmati.q Op
arguitur:quia tũc non eſſet bona poſitum apparet quia nulla copu
ↄſequẽtia ꝙ hec ꝓpoſitio /ſoꝛtes latiua ex cathegoꝛicis ↄtradicto⸗
ſedet eſtvera ergo ſoꝛtes ſedet.cu

ius oppoſituʒ intẽdit ariſtoteles alteram cõtradictoꝛiaꝝ eſſe falſã

in poſtpꝛedicamẽtis capitulo de ſophiſma autẽ eſt huiuſmoĩ:ergo

pᷣoꝛi. Rñdeo bꝛeuit᷑ ꝙ ſophiſma ẽ falſum. Dico bꝛeuiterehec ẽ vᷣa
eſt verum ⁊ bene pꝛobatur. Et ad ſoꝛtes ſedetſoꝛtes ſtat.⁊ ſoꝛtes ẽ
auctoꝛitatem ariſtotelis ego dico ſedens⁊ſoꝛtes ẽ non ſedens.ſi icut
optime ſedtur hec ꝓpõ:ſoꝛtes bene ꝓbatur immo opoꝛtet ſic de
ſedet ẽvera:ergo ſoꝛtes ſedet.dũ ſcribere hocverbum mutari:ſcʒq;
tamen in hoc ↄſequente ſoꝛtes ſe mutari ẽ aliter ſe habere pꝛius⁊ a
det:accipiamus tẽpus ↄſigĩfica⸗ liter poſterius.Non enim ſufficit
tũ ꝑ hoc vbum ſedet ꝓillo tẽpoꝛe aliter ſe hahere qᷓ;ſe habuit qꝛ hoc
ꝓquo ꝓpõ eſt vera:⁊ non ꝓillo ĩ ſigniſficaret nõ mutari:ſed muta⸗
quo eſt vera:niſi ſint idem⁊ hoc⁊
illud.vnde licet iſta ꝓpõ ſoꝛtes ſe
det eſt vera in tempoꝛe b.tamen

quia hoc ſignificaret nõ mutariſʒ
mutandum eſſe · Camen dico ſo

hboc erat pꝛo tempoꝛea. phiſma ẽ falſumimpoſſibile.Et
rñdeo ad ratönes.Ad pꝛimã ego
Quintum ſophiſma. bene ↄcederem iſtã:quãdo ſoꝛtes

Ec copulatĩa ẽvera:ſoꝛtes ſtat ipſe non ſedet · quia ibi accipi
ſedet ſoꝛtes nõ ſedet · Pꝛo tur quãdo in diffinite ⁊ ſic illa pꝛo
batur ex pᷣdictis:qꝛ qñcunqʒ ſoꝛ⸗ poſitiovalet iſtam:in aliquo tem
tes ſtat ipſe tunc nõ ſedet:ergo ſi poꝛe ſoꝛtes ſtat in quo tꝑe nõ ſedʒ
hec ẽ vera ſoꝛtes ſedʒ⁊ ſoꝛtes ſtat ⁊hoc ẽverum.Sed hec ẽ negãda:
hec etiã eſtvera ſoꝛtes ſedet et ſoꝛ quãdocũqʒ ſoꝛtes ſtat ipſe non ſe
tes nõ ſedet ·ſed hec ẽ vera ſoꝛtes det·quia valet iſtam omni tẽpoꝛe
ſedetæ ſoꝛtes ſtat:qꝛ cum tempus in quo ſoꝛtes ſtat in illo nõ ſedet.
quovtimur ꝓ pꝛeſenti ſit diuiſibi zhoc ẽ falſum ĩ caſuĩ quo vtimur
le ſoꝛtes ĩ pꝛioꝛi ꝑte tẽpoꝛis ſedet toto tẽpoꝛe tanqᷓ; pᷣſẽte.⁊ ꝙ ĩ pꝛĩa
⁊ Bin poſterioꝛi ſtat: ſedetſtat li eius medietate ſtatæ ĩſ⸗ ecunda ſe⸗
cet pꝛius⁊poſterius:· Item hec ẽ det.qꝛ ẽ quoddaʒ tempus in quo
vera ſoꝛtes ẽ ſedens⁊ ſoꝛtes ẽ nõ ſedet et ſtat. Ende non ſeqͥtur ſtat
ſedẽs.licʒ pꝛius⁊poſterius.ſ⸗ 3 ad ergo nõ ſedet.vel etiaʒ ẽ albus er
iſtaz / ſoꝛtes ẽ ſedẽs:q̃ẽ affirmati go nõ ẽniger vel equus ẽ moꝛtuꝰ
ua de pꝛedicato infinito:ſequitur ergo non ẽ viuus. ⁊ cã eſt quia in
negatia de pdicato finito. ſcilicet affirmatia verbũ quantũ ad tem⸗
ꝙſortes nõ ẽ ſedẽs.vt habetur in

riis cõpoſita ẽ vera:cum opoꝛteat

tũ eẽ nec aliter ſe habere qᷓ; hẽbit

pus quod ↄſigniſicat accipiturin

ispeele
ſaepdinanu
ſickerdicnen
Veſtmortn .

bozhn⸗
punennuli .

inenlen,
uuien ſalet
r re no e lols ſi
Mibilratenfutunt
,ſabite ga ſecebiliqn
yeerinigrumvo
itmoꝛtud⸗Adallan
ſplccternöeſtbonafo
ſeauentiaabaffirmati⸗

ooinfinitoad negatiua;

cmofo uls nunke
pyyer oiunbiltate peen

uriila no valetin illu
loyelfuturo:ergoner
eit ppreridem. Gec
Motelseooſequentie
eintlisdepeſentifi
deßiſtorfunno erf
Munnaſlaſttvens pon
puifcatop vbiſiſiis

—ÜR ff— ——

meſe. Camen lpſp
ſaluntinhalſble E
uönes. Ad puma ego
leremtſtä:quidoſoꝛtes
on ſedet · quia iblacclpi
indiffintte tſic lamo
AaRam:in aliqoten
sſtningvotpenöͤſec,
cum. Sedbece negict:
qz ſonts ſaripſenone
yaletiſtan omnl tehore
etes tatintlo noͤſedet⸗
ſumicaſuiqvovtimur
retmniyßſett, gii⸗
icneſatriſetunluͤſe⸗
loddaʒ tempus inquo
.Ondenonſ
le veletisze

VYV11

definite. Ideo ſi in alia parre tem
poꝛis pꝛeſentis ſoꝛtes ſedet vel ẽ
albus vel ẽ moꝛtuus:veruʒ ẽ ſim⸗
pliciter dicereꝙipᷣe ſtatvel ẽ albꝰ
vel eſt moꝛtuus.Sed in negatiua
verbuʒ qᷓ;tum ad teinpus ↄſigni⸗
ficatũ diſtribuitur. Jðo ſi ꝓ alia
parte tempoꝛis pᷣſentis ãquis ſe⸗
detvel ẽ niger:vel ẽviuus:iſte ſũt
falſe:quia ille nõ ſedet:vel nõ ẽ ni
ger: vel nõ ẽviuus.ſicut etiã ꝓpt᷑
diuiſibilitatem futuri verum ẽ ꝙ
a · ſtabit ⁊ ꝙa ſedebit.quod erit al
buʒ ⁊ erit nigrum:quod erit viuũ
⁊erit moꝛtuũ.Ad aliam diciturq
ſipliciter nõ eſt bona foꝛmalis cõ
ſequentia ab affirmatĩa de pᷣ̃aica
to infinito ad negatiuaʒ de pꝛedi⸗
cato finito.quia manifeſtum eſtq
ꝓpter diuiſibilitatẽ pꝛeteriti vel
futuri illa nõ valet in illis de pꝛe⸗
teritovel futuro:ergo nec in illis
de pñti ꝓpter idem.Sed intentio
ariſtotelis ẽ ꝙſequentia ẽ bona
ſiue in illis de pꝛeſenti ſiue ĩ illis
de pᷣtito? futuro ex ſuppõeꝙaffir
matiua illa ſit vera ꝓomĩ tẽpoꝛe
ↄſignificato ꝑ vᷣbũ alias non.

¶ Quintum ſophiſma.
Ec copulatiua ẽ vera /ari⸗
ſtoteles diſputat ⁊ antichri
ſius pᷣdicat. Pꝛobo qꝛ dictuʒ ẽ ꝙ
nobis licitum ẽ vti ꝓ tẽpoꝛe pñti
qᷓ;tocũqʒ temꝑe volumus:et hoc
apparʒ quia ex qno ſupponimus
nõ eſſe inſtãtia indiuiſibilia:ma⸗
nifeſtuʒ eſt ꝙ opoꝛtet vti tempoꝛe
diuiſibili tanqᷓ; pꝛeſẽte:⁊ nõ tem⸗
poꝛe mĩmo ſm ſenſuʒ:vt aliqui di
erunt.quia tunc nunqᷓ; longa ꝓ

poſitio vocalis eſſet vera cũ nũqᷓ;
ſit in illo toto tẽpoꝛe qᷓ;uis aliqua
parua pars eiꝰ ſit. Nec opoꝛtet v
ti pᷣſente illo ſolo tꝑe qð coexiſtit
noſtre ꝓpõni quam ꝓferimus qꝛ
ſepius pꝛopoſitiones noſtre ſunt
vere ꝓ maioꝛi vel miuoꝛi tẽpoꝛe
duratõnis illaꝝ qᷓ; ſirtempus du
ratõnis illarum noſtraꝝ oꝛatẽnũ
licet em̃ noſtre oꝛatõnes ſeu pꝛo⸗
poſitõnes ſit de pᷣſenti.⁊ etiaʒ in
quodam ſophiſmate dictũ fuit ꝙ
licet nobis vti alio tempeꝛe tãqᷓ;
pꝛeſẽti ab illo in quo noſtra ꝓpo⸗
ſitio pᷣciſe ꝓponitur zoĩno appa⸗
ret:ꝙomẽs loquũtur ſepe vtetes
maioꝛi tempoꝛe tanqᷓ; pꝛeſente di
cimus em̃ vnã miſſam eſſe valde
longam ⁊ aliaʒ eſſe bꝛeuẽ.et dies
eſtatis eẽ lõgioꝛes diebʒ hyemis
Et ariſtoteles ponit ꝑpetuũ eſſe
motum celi Si ergo ſic liceat ma
gno tꝑevti tãqᷓ; pꝛeſente nulla eſt
ratio quare nõ liceat vti quãtovo
lumus Si ergo hoc ſit ſuppoſitũ
ego pono caſii ꝙ volumꝰ vti tẽꝑe
cẽtum vel mille annoꝝ tanqᷓ; pꝛe⸗
ſentextũc ſᷣm dicta quelibet pars
eius eſt pꝛeſens. Ideo etiam om̃e
illud dicitur eſſe pꝛeſẽs cui ãqua
pars illius tẽpoꝛis coexiſtit.ſʒ a
lia coexiſtit diſputatõni ariſtoteł
⁊ alia pᷣdicatõni antichriſti.ergo
⁊ ariſtoteles pᷣſẽtialiter diſputat
⁊ antichriſtus pᷣſẽtialiter pᷣdicat
Oppoſitũ arguitur:qꝛ aꝛiſ.nõ
ẽ ĩmo dudum ẽ moꝛtuus:quomõ
ergo diſputaret:⁊ãtichriſtus nõ⸗
ẽ geĩtus quõ eꝛgo pᷣdicaret quia
nec lĩguã habet ad loquẽduʒ:nec
vocem ad vociferandum.Rñdeo

qſophiſma ? ↄcedendũ in caſn in runt vel erũt ſi ip̃ᷣi nõ ſunt.¶ Op⸗

quo tanto tꝑe volumus vti tanq;
pũte:qð rõa biliter poſſumꝰ facer
ſicut bñ arguebat᷑. Sʒ qñ veꝝ ẽ ꝙ
nos loquentes comĩter de noſtris
factis quothidianis nõ ſolemus
vti magno tẽpoꝛe tãq;pñte:ſʒ par
uo ad ponẽdũ melius differẽtiaʒ
inter nr̃a facta pꝛioꝛa⁊ poſterioꝛa
q;tũ ad tpᷣs. Ideoſ ic ꝓpt᷑ ↄſuetu
dinẽ ad paruũ tpᷣs aſpicientes tã
quã pñs nobis videtur pma facie

poſitũ argnit᷑:qꝛ idẽ vʒ dicere ĩ oĩ
tꝑe ſoꝛtes currit: ⁊ſẽꝑ ſoꝛtes cur⸗
rit qꝛ iſta dictõ ſẽꝑ non diſtribuit
pluſq; ꝓ oĩ tꝑe · ſʒ nõ ẽ ver dicere
ꝙ ſoꝛtes ſꝑ currit: qꝛ tũc⁊ ſoꝛtes⁊
curſus eiꝰ eſſẽt ſẽpit᷑ni · ĩmovtẽti
hac ſola die ꝓ pñti:oĩs res q̃ eſſet
ꝑ bãc totã diẽ eſſet ſempiterna cũ
ſempiternũ dicat᷑ a ſẽper eſſe · et
hocvidet᷑ abſurdum. Rñdeoqꝙſo⸗
phiſma ẽ veꝝ ⁊ bñ ꝓbatuʒ in caſu

abhominabile dicere ꝙ ariſtote⸗ poĩto. Sʒ de rõe ĩ oppoĩtuʒ appa
les diſputat · Tñ rõne vtẽtes⁊ vti ret mihi eẽ recurrẽdũ ad ſi igifica

volentes tanto tꝑe tanq; pñte de⸗

tionẽ volũtariã huiꝰ termĩ ſẽꝑ:⁊

bemus ↄcedere ſophiſma · ⁊ dice⸗ huiꝰ noĩs ſẽpiternũ.noĩa em̃ ſ igĩ
re etiãqariſ· ẽ moꝛtuus ⁊ - ipſe ẽ ficãt ad placuũ.Si ergo dicamꝰ

vinus.· ⁊ita de antichriſto ſcðʒ pꝛi
us ⁊ poſterius· ⁊c falſũ de atichri
ſto dicere ꝙiße nõ ẽ geuitus: ꝙ ip
ſe nõ bʒz lĩguã · ſed bñ verũ eſt cip
ſe nõ eſt genitus etnon habens li
guã ꝓut apparuit ex ſophiſmate ·
Sextum ſophiſma.·
Nomi temꝑe ſoꝛtes currit
NPꝛobo:quia hac ſola hoꝛa
vtoꝛ tãq; pũti ⁊ pono ꝙ in ea tota
ſoꝛtes currit.Lũc arguitur:qꝛ in
omnitẽpoꝛe pñti ſoꝛtes currit :§
oĩ tꝑe ſoꝛtes currit· Añs pʒ ꝑ cs⸗
ſũ ↄna etiã apparet:qꝛ ĩ dicta pꝛo
põe nõ ponit᷑ imnꝰ ãpliatiuus iõ
nõ ẽ ĩ dicta ꝓpõe ſuppõ ãqua ne⸗
qʒ ãpliatio niſi ꝓ ñti tge ido iſte
eq pollẽt inoĩ tꝑe ſoꝛtes curr it:et
in omĩ tẽpoꝛe pñti ſoꝛtes currit ·
Itẽ ſophiſma apparʒ ꝑ ĩductõeʒ
qꝛ in nullo tꝑe qð ẽ inuenit᷑ ĩſtãtia
æ nibil ẽ ad ꝓpoſitũ de illis hoĩ⸗
bᷣ q ñ ſũt:ſicut ſi dico oĩs hõ cur⸗
rit nihil eẽt ad ꝓpoĩtũ dehis qᷣfue

qꝙſynoĩme ſe hẽant iſte voces in
oĩ tꝑe ꝛſꝑ tũc ↄcedat᷑ ꝙſoꝛtes ſẽꝑ
currit. Sed videt᷑ mihi pᷣmvſũ cõ
munẽ ꝙ hec dictio ſẽꝑfuit ĩpoĩta
ad diſtribuẽdũ ꝓoĩ tꝑe pñti pᷣtito
æfuturo ⁊ſic ẽ ẽĩᷣminꝰ apliatĩꝰ ⁊ va
leret idẽ ſꝑ currit ſicut dicere omiĩ
tpe pᷣtito ⁊ futuro currit aut currzʒz
aut cucurrit. Aut foꝛte põt diciꝗ
hec dictio ſẽper ĩpoĩta ẽ ad diſtri
buẽdũ /ꝓoĩ tꝑe qͥ lʒvti ꝓpñti tẽpo
re ſi ſit vbũ pñtis tpĩs · Et ꝓ pᷣti⸗
to ſi ſit vbũ pᷣtiti tꝑis:⁊ ſic ð futu
ro Aut etiã/ poĩtẽpoꝛe pñti pᷣtito
vł futuro vł poſſibłi ſi vᷣbum hoc
exigat.vt ſi dicamꝰ ꝙ ſẽper aliqᷣd
ĩtelligit᷑:vel ꝙ ſẽper deꝰ ĩtelligit
et ĩtelligit᷑ itaq totũ reduco ad ſi
gnificatõʒ ad plm̃ huiꝰtermini ſẽ
per et huius termini ſẽpiternũ ·

¶ Septimum ſophiſma·
Adem ꝓpõvocalis vel ſcri
ptaẽ vera vel falſa omnibꝰ

ſuziicorettfall⸗
Ziaiäſt iurfall
cigorialltveratfal
Olens ande oradlc
mml vererſihfalſe e
poſſbile ? ralege/
y. Rieobeeultſe
yeye bene obatz. E

cdlco oes ppone⸗

Mliebü debent differn
ſrmationi t negatönen
ditriouönetnödiſtr
Uerminop omumti.En⸗
liutteles tin llis d
nilesnoͤfmnvocd ſoli

dog nintinone E

conc.
ſcber? wmit nen

ſözalctori
riegpoͤſoꝛrs
nut laftlſi, giteni

tibolgtone eynaés
le zgfimnane⸗ .
igtiggod

recurreduͦ adſigifica
narlähu eniſeg⸗
ſepiteni noineihligi
ctü. Slergo dicam
ſebeantiſte voces n
ic ccdat gſoꝛtes ſey
Auldet mihifmyſici
cdictioſegfult ipoita
edui poithepithjtito
ceimin aplistiee
curnit ſicur dicereonmi
fanocenteceſn
K. tepot die
uen diſtt
oſeper ipon⸗

citgeqh pinee
biinstnis e,hll
iͤßini nsrſtoͤn
1 twiteporehitißtlto

vn
bomibus eiuſdẽ idiomat ⁊ ſine
noua impoſitõne vel obligatione
Pꝛobo qꝛ ponoꝙ ꝓpõſit ſcripta
vel ꝓlata ꝙrobertꝰ nõ currit.Et
pono ꝓrobertꝰ hac hoꝛa pᷣma hu
lus diei non currat:ſed oĩ alia ho
ra huiꝰ diei currat.Etiã pono ꝙ;
ſortes ſola hac hora huiꝰ diei pᷣ⸗
ma vtst᷑ taquã pñte.⁊ plato vtat᷑
tota die tãq; pñte.tſic ꝗ̊ illa ꝓpõ
ẽ vᷣa pᷣm vſuʒ ſoꝛtis.⁊ falſa ſᷣm v
ſũ ꝑplatonis.̊ vᷣa ⁊ falſaↄvterqʒ
ſenſus ſit ↄueniẽs:⁊ nullꝰ repu⸗
gnet ꝓpꝛietati ſermõis. Sppo
ſitũ arguitur qꝛ ſi aliq̃ ꝓpõ ẽ vᷣa
ſua dictoria eſt falſa ⁊ ecõuerſo
S ſi aliq̃ ſit vᷣa ⁊ falſa oʒ ꝙ ſua )⸗
dictoria ſit vera ⁊ falſa.⁊ ꝑ cõſe⸗
quens ambe ↄtradictorie eſſẽt ſi
mml vere ⁊ ſił falſe/quod eſt im⸗
poſſibile ⁊ ↄtra legẽ ↄtradictori
aꝝ · Rſñdeo bꝛeuit᷑ ꝙ ſopbiſma eſt
veꝝ ⁊ bene ꝓbatuʒ. Et ad rõneʒ
ego dico ꝙoẽs ꝓpõnes ↄtradic⸗
torie bũ debent differre penesaf
firmationẽ ⁊ negatõnem⁊ penes
diſtributõnẽ ⁊ nõ diſtributõnem
teriminoꝝ ↄmuniũ.Et ideo ſi ali
q ſint tales ⁊ in aliis debẽt eſſe ſi
miles nõ ſᷣmvocẽ ſolũ:ſed etiam

magj ſm intẽtionẽ · Et tunc ego

dico ꝙ ille ꝓpõnes incaſu poſito
robeꝛtꝰ currit⁊ robertꝰ ñ currit
ſũt dictorie apð ſoꝛtẽ:⁊ vnaeſt
vers ⁊ alia falſa.Sũt etiã dicto
rie apð platonẽ ⁊ vna ẽ vera ⁊ ali
a falſa.Sʒ affirmatia apð ſortẽ:
⁊ negatĩa apð platonẽ ñ ſũt dic
toꝛie qꝛ diffeꝛũt ſᷣm ĩtẽtões ipoꝝ
lõ ñ ẽ ĩ cõueniẽs ꝙ affirmatia vo
calis apud iſtũ z negatiua apud

—

R

illum ſint ſimul vere.i
SOctauum ſophiſma.

Mẽ quod mouet᷑ mouebatt
pꝛius. Pꝛobat᷑ auctoritate
ariſtotelis inſexto phiſicoꝝ:vbi
hB expᷣſſe declarat:ĩmo etiã decla⸗
ratſꝙ neceſſe eſt ꝓomne quod mu
tatur mutatum ſit pꝛius:⁊ qð ſit
factũ eſſe pꝛius ⁊c.¶ Oppoſitum
arguit᷑ ꝑ poꝛẽ noſtrã determĩatõ
nẽ:qꝛ ſi vtat᷑ hac tota die tanquã
pñte dicimꝰ ꝙ q̃libʒ pars huiꝰ di
ei dicẽda ẽ pñs ⁊ nulla pᷣteritavł
futura:· Sʒ hoc vᷣbũ mouebat eſt
pᷣteriti tꝑis ꝛſſiłr morũ eſſe:ideo
de nulloveꝝ ẽ dicere ꝙ mouebat
vel motũ ẽ niſi inpᷣterito mouere
tur ponamꝰ g ꝙ a nũq; fuit ante
iſtã diẽ ĩmo hoꝛa pᷣma generabit᷑
⁊ etiã ñ erit poſt iſtã diẽ:ĩmo ho⸗
raveſperoꝝcorrũpet᷑:⁊ ĩhora me
ridiei mouet᷑ apparet ꝙ a mouet᷑
⁊ tñnũqᷓ; mouebatur neqʒmoue⸗
br qꝛ ipʒ nũqᷓ; fuit ⁊ nũqᷓ; erit:qꝛ
ꝑ caſũ ĩ nullo tꝑe pᷣterito fuit ⁊ tñ
nõ fuit niſiĩ tꝑe pᷣterito fuerit Et
eodẽ mõ argueret᷑ qꝛ quãtocũqʒf
tẽpoꝛe paruo vteremur tãqᷓ; piñ⸗
te pouẽdo ꝙ apciſe in nullo paꝛ⸗
uo tẽꝑe moueretur · Solutõvide
tur mihi ꝙiſta noĩa pᷣteritũ ⁊ fu⸗
tuꝝ ſupponẽtia /ꝓ tꝑibꝰ ca pi ſo⸗
lẽt aliqũ ſipłr ⁊ ab ſolute ⁊ aliqñ
reſpectie Si ergo capiãtur abſo⸗
lute tũc nlła ꝑs tẽporis qua vti⸗
mur tanq; pñte dicẽda eſt pᷣteꝛita
vel futura.Sic enĩ nullum tpᷣs pᷣ
teritũ eſt ſed fuit ⁊ nullũ futuꝑ ẽ
ſed erit.⁊ m iſtam acceptionem
pᷣteriti ⁊ futuri ſophiſma ẽ falſus

¶ bñ im/ꝓbat᷑.Aliter accipiuntur
pteritũ ⁊ futurũ reſpectiue:ita ꝙ
pñtis tꝑis ꝑs pꝛioꝛvocatur pteri
ta reſpectu poſterioꝛis:⁊ ꝑs po⸗
ſterioꝛ futãreſpectu pᷣoꝛis· Iſta
acceptio ex hocvſitata ẽ᷑:qꝛ ſi ſo⸗
la poꝛi ꝑt eyvtamur tanq; pñte:ꝑs
poſterior veꝛe dicẽt᷑ futura ⁊ ecõ
uerſover e ꝑspoꝛ diceret᷑ pᷣterita
Et ſᷣm iſtã acceptõnẽ reſpectiuã
ↄcedi dʒſophiſma:qr oẽ qð mo⸗
uet᷑ ĩ aliq̃ toto tpᷣe mouet᷑ ⁊ ĩ eius
qualibet ꝑte · ⁊ ita inq;tũ inꝑte p⸗
oꝛi mouetur dicimꝰꝙ mouebatur
⁊ inq;tũ inꝑte poſterrioꝛi mouet᷑
dicimus ꝙmouebat᷑ · IJdeo omne
qð mouetur ⁊ mouebat᷑ pꝛius et
mouebitur poſteriꝰ.Et hoc intẽ
debat Ari.Et ſᷣm iſtã acceptionẽ
iſte nõ ſunt negãde / pᷣteritũ ẽ ⁊fu
turuʒ tpᷣs ẽ · Et ſic bñ ſolet dici ꝙ
tpᷣs pᷣſens ẽ ↄpoſitũ expᷣtitoꝛ fu⸗
turo:id eſt ex pꝛioꝛi ⁊ poſterioꝛi
¶ Monum ſophiſma ·
Vlla mutatio ẽ ĩſtantanea
Pꝛobo qꝛ oĩs mutatõ vłẽ
in inſtati indiuiſibili:vel ẽ in tpᷣe
diuiſibili · ſʒ nulla ẽ in ĩſtati indi
uiſibili cũ nõ poſſũt dari inſtãtia
indiuiſibilia in tpᷣe ꝓut ſepe ſup⸗
ponit᷑.ergo oĩs mutatõ eſt in tpᷣe
diuiſibili. ⁊ oĩs talis dʒ dici tpᷣa⸗
lis ⁊ ñ ĩſtãtanea · ¶ Oppoſitũ ar⸗
guit᷑ qꝛ ſaltẽ creatio aĩe noſtre in
tellectiue ẽ ĩſtãtanea:cũ enĩ ipᷣa ẽ
indiuiſibilis oʒ ꝙ fiat tota ſimul
nõ vna pars poſt partẽ· ⁊ taleʒ fa
ctionẽ vocamꝰ inſtãtaneam:igit
Noranð ẽ ꝙad logicũ nõ ſpectat
determiare an ĩſtãs ẽ aliqua res
cſi ẽ q̃res ẽ.ſʒ ſolusʒ ſupponimꝰ

qꝙnulla res indiuiſibilis inotinu
o ẽ q̃ ſit terminꝰ ↄtinui ꝓut młe
vymaginatiſũt de pũctis in lineis
⁊ inſtãtibꝰ in tpᷣibus.ſʒ tñ hocvo
ca:nꝰ inſtãter fieri qꝛ poſtq;nihil
eiꝰ erat ipᷣm totũ ſił ẽ:ſic ꝙ nulla
eius ꝑs ẽ alia ꝑte poꝛ ſᷣm tpᷣs.Et
hmõi factio aĩe rõnalis vocat᷑ fa⸗
ctio ſiue mutatio inſtatanea· Jõ
ↄſic flat aĩa nr̃a ĩtellectiaꝛoĩs res
indiuiſibilis q̃ fit maĩfeſtũ ẽꝙbñ
alia mutatõ ĩſtãtanea:iõ ſophiſ
ma erat falſũ.Sʒ tũc pᷣt q̃rere ali
quis qñ ẽ aliq̃ mutatõ ⁊ q̃ res eſt
ipᷣa.Ad qð rũdeo ꝓut ꝑtinetadpᷣ
ſẽs negociũꝙtalis mutatio ẽ ipᷣa
res q̃ dr fieri. Hec ẽ aliud fieri q;
factio ⁊ factũ.nec creari aliud qᷓ;
creatõ ⁊ creatũ nec oĩno ſic muta
ri ẽ aliðqᷓ;mutatõ velmutatũ.Et
ideo mutarivel mutatõ ẽqñ ẽmu
tatũ ⁊ nũqᷓ;ẽ mutatõ niſi qñ ẽ mu
tatũ ſʒ bñ ẽ mutatũ qñ nõ ẽ muta
tio eoꝙ iſta noĩs mutatũ ⁊ muta⸗
tio bñ ↄueniũt in h ꝙ vtrũqʒ ap⸗
pellat duplex tps · vnũ taq; ĩ quo
res ẽ vel fuit:⁊ alteꝝ tãq; in qͥ ñ ẽ
vel nõ fuit ſed differẽt᷑ appellant
iſta tpᷣa:qꝛ intatõ que dicit᷑ fac⸗
tio appellatvtrũqʒ eoꝝ tẽporũ ꝑ
modũ pñtis · Jõ deſcribit᷑ hmõi⸗
factio ꝑ hoc qð ẽ pꝛius nõ eſſe et
poſterius eſſe · Sʒ factũ appellat
tempꝰ inquo pꝛius non eſt vel nõ
erat ꝑ modũ preteriti · Exeo eniʒ

aliqnid dicitur factũ qꝛ pꝛius nõ

erat vel nõ ẽ ⁊ poſt ea ẽ vel erit · ſi
ergo nullo tpᷣe in q̊ res pꝛius non
erat vel nõ ẽ vtamur taqᷓ; pñte:ſʒ
ſolũ aliquo tpᷣe ſequẽte tuncnon
dicimus rem fieri ſed factam eſſe

Cuui capitnlv
poſinonnbz bad⸗
huſeloſas efle
ſonfcanone ſnor ten
vqvocoltoctinent
llbilo. Eta faclio
hedopponieur hoeſe
Myis ppoſitot
luu:ergonullaene⸗
Pobanmpeimo herloc
raris ſin enieguin
Legeree,gonoliushͤc
nr wrgnpoſbles
lapoſiolle⸗ lan

itienec geantaludh
Centüneccinoſicmunn
BmmutatorelnutatiE
anivel murato gienn
Getnuratöniſigina
emutati qino enutz
kunciamutatüt mutt⸗
iütinbdeg yrüczap⸗
lextps vnüͦtichiuo
uir Alteptaihnn
aſüdifferei appellun
gummtmoqpedielfa⸗
latytruͦgqz cop tiſofi⸗
ins Joͤdeſnhl hnl
boe hennut nicſi
geſe. Gjuni ippe li
oplusonel nlno
ent Eteoen,
Nupretertt⸗ Eree 3
ſepꝛlus no
nſn el atti
etpoſtea eye
5 epꝛiusnon
ßelnſe teſ
vtamor. lachp .
olpe N
enfeniehfactan

Et ſi etiam ſolo tẽpoꝛe ſᷣcedente omne volans habet alas.et ſi flat
eſſe rei vtamur tanq; pꝛeſente.tũc maloꝛ erit bonus ſi illogiſmꝰin ter
nec dicimus illaʒ fieri nec factam tio mõ pꝛime figure. Sʒ ita etiam
eſſe ſed fiendam. Et ſi vtamur tã⸗ in ꝓpoſito hec ẽ neceſſaria / nulla
qᷓ; pᷣſente aliquo tempoꝛe cõpoĩto affirmatĩa eſt negatiua . Et ſi hic
ex eo in quo pꝛius nõ ẽ ⁊ eo ĩ quo in pᷣdicto enthimemate fiat maioꝛ
poſterius ẽ:tuncdicimus illa rem erit bonus ſi illogiſmus in ſecũdo
fieri et etiã factã eſſe rõe poſterio modo pꝛime figure Item ex oppo
ritatis tempoꝛis:reſpectu cuius ſito ↄſequẽtis ſ. equitur oppoſitũ
tempus pꝛeſens poſſumus dicere antecedentis.ergo ↄſequẽtia eſt
pꝛeteritum.lʒ ſipliciter vtrũque bona Nec em̃ eſt regula cõmunis
dicatur pꝛeſens. omni bone ↄſequentie.ſed añs pz
Et ſic eſt finis ſeptimi capituli qꝛ ſequitur manifeſte quedã ꝓpõ
eſt negatiua.ergo non omnis eſt
gsffirmatiua:¶ Oppoſitum argu⸗
itur ·qꝛ ad poſſibile uon ſequitur
Ctauũ capitnlum erit de ꝓ impoſſibile.ætamen pꝛima ẽ poſſi
poſitionibʒ habentibus ſu⸗ bilis ſ cilicʒ · omnis ꝓpõ eſt affir
pꝛa ſeipſas reflectionem ex matiua.Heus em̃ poſſʒ ãnihilare
ſignificatione ſuoꝝ terminorum. omnes negatiuas dimittendo af⸗
in quo capitło cõtinentur vocata firmatiuas.ideo omnis ꝓpõ eẽt
inſolubilia.Et a facilioꝛibus in⸗ affirmatiua.ſed altera eſt impoſſi
cipiẽdo ꝓponitur hoc ſophiſma. bilis ſ- cʒ nulla eſt negatiua.quia ĩ
Vnis ꝓpoſitio ẽ affirmati nullo caſu poteſt eſſe vera.Nã qñ
ua: ergo nulla ẽ negatiua. cunqʒ ipſa nõ eſt:ipſa nec eſt vera
Pꝛobatur pꝛimo per locũ a con⸗ nec falſ · qñ cũqʒ ipſa ẽ:tunc ali
trariis · ſicut em̃ ſequitur oĩs hõ qua eſt negatiua:ſcilʒ ipſa.iõ fal
eger.ergo nullus hõ eſt ſanus ꝓ ſi um eſt dicere ꝙnulla eſt negatiua
pter hoc ꝓimpoſſibile ẽ eundẽ eẽ Item cõſequentia eſt bõa ſi ante⸗
ſa nũzegꝝ ·ita ſequitur in ꝓpoĩto cedens põt eſſeverum ſineverita
ꝙ impoſſibile ẽ eandeʒ ꝓpõnem te cõſ⸗ equentis.ſed ſic eſt in ꝓpo⸗
eſſe affirmatiuã et negatiuã ſimul ſito quia ex quo antecedẽs poteſt
Item cõſequentia enthimema ti⸗ eſſe verum ⸗ ↄſequens non poteſt
ca ẽ bona ſi ꝑadditionẽ ꝓpõnis eſſe verum apparet ꝙantecedens
neceſſarie poſſet cõpleri ſillogiſ⸗ poteſt eſſeverum ſine veritate ↄſe
mus bone foꝛme ſic em̃ ꝑ tales ad quentis.Et hoc etiam patet quis
ditioẽs ſolemꝰ ꝓbare noſtras cõ iſta eſt vera omnis ꝓpõ ẽ affirma
ſequẽtias enthimematicas. Ver tiua licet deus annibilaret negati
bi gratia dicimus hãc ↄſequẽtiã uas.⁊ tunc illud ↄſequẽs nõ eſſet
eſſe bonã:aſinus vola ergo aſinꝰ verum quia non eſſet·ergo mani⸗
habet alas.quia hec ẽ neceſſaria: feſtum eſt ꝙ autecedẽs poteſt eſſe

¶Octauum capitulum.

veꝝ ſine ↄlequenteergo ↄna non
eſt bona.Sed reſpõdeo ꝙↄns no
ex eo dicitur hona:qꝛ antecedens
nõ põt eſte veꝝ ſine cõſequẽtevel
ſinc neceſſitate ↄñtis:
nõpoteſt eſſeveꝝ ſine veritate oſe
quentis ipſis ſimul foꝛmatis:mõ
ſic nõ eſt in ꝓpoſita cõſequẽtia ·
Contra quia ſi ex eo hec ↄſequen
tia diceretur bõs ſequereinrꝗiſta
cõſequẽtia diceretur bona / nulla
ꝓpõ eſt affirmatiua:ergo bacul⸗
eſt in angulo ·qꝛ impoſſibile eſt ip
ſis ſinul foꝛmatis antecedens eẽ
veꝝ · et ſi nõ poteſt eſſe veꝝ ſequi⸗
tur ꝙnon poteſt eſſe verum ſine cõ
ſcquẽte.Itẽ illa nõ eſt bonacõſe⸗
quẽtia vbi ↄſequẽs ſi apponeret᷑
anti vero falſificaret ipm.qꝛ tale
cõſequẽs ad tale aũs magisvide
tur habere repugnãtiaq; conueni
entiã ⁊ tamẽ ſic ẽ ĩ ꝓpoſito.Ham
poſitoꝙbec ſit vera / omĩs ꝓpõẽ
affirmatiua / ſi apponatur iſta ſcʒ
nulla ꝓpoſitio ẽ negatĩa ipſa erit
falſa ergo non eſt bona conſequẽ
tia. Reſpondeo ꝙ conſequentia cẽ
bona ſicut bene pꝛobatur · Sʒ tũc
eſt difficultas dicere vnde conſe⸗
quentia debeat dici vera vel falſa
Et ðᷣ hoc pono bꝛeuit᷑ ↄcluſiões·
¶ Pꝛima ẽ 9T1cquetia ẽ bona cu
ius añs põt eſſe verum ſine veri
tate cõſequẽtis⁊ ſine cõſequente·
hec em̃ ↄſeqnẽtia eſt bona / bomo
currit ergo animal curru· ⁊ tamen
pꝛima eſiz vera qnauis ſecũda nõ
eſſet ⁊ eſſet ãnihilata · ¶ Secunda
ↄcluſioꝙbone ↄñtie añs põt eſſe
veꝝ ⁊ ↄñs nõ poteſt eſſe veꝝ:hoc
patʒ in ꝓ poſuo hec em̃ poteſt eſſe

Sʒ ex eoꝙ p

vera /omnis ꝓpõ eſt affirmaiius/
Thec non poteſt eſſe vera/nulla ꝓ
poſitio eit negatiua.et tamen illa
ſequitur ad pꝛima· Et ſimiliter o
oꝛtet ĩ multis aliis vt omĩs ſylla
ba ẽ plures luterc ergo nulla ſvlls
ba ẽ vnica litters.¶ Lertis cõclu⸗
ſio ꝙ ãqua ꝓpõ ⁊ poſſiblis que nõ
