unchoppolttis mn negaruus di/
qtansensni aen nin c/
luda Senis Aoii dolnen e
ſeo ia dia en Mer dies un
ettenguseſtergo nor . F
ltreo vg hjno itmni
palet ⸗ NMagvente imrer
telur ſunales ualiter aſ
ſo ec ſfera Nr opue
nurr ilſaclem, ce
ehhtlna ipnin
ſutsſbigetnon ag ve
hurſtphilnu 4
ſſtdon eun es vbig
nelteginiſg tl

ecnones ftas r grico deliti
apio ſophiſnang idl wnſeni
tr oppoſtta, erfi eſt niſ od in⸗
lert citraulmoui qualiercl de
ſores ſatiryete⸗

Sophilna invii.

iſores dick efh ſotes dlſl

n (Pobum ſlnchſinteddl
an atuflimn
ſmnda Tun e ſclet ittl
ſülan dot ſi lc nl i
det cl den ſnns iit flin
le mr ſetlſck irunl i
u nir gſi nir , le
ſeniiel af e ill
☛
nin ſusnir iit,
l⸗ ietictei
zfilum n
— dica ſo

4
hen eſe gore⸗ e
rrican n
ien citmettae eri
dieeſen eto dee

ieſlne ſon
r en ef
en dicnſ

nilersh

contra hoc arguit᷑ per illam regulã
quãdo ad aliqð añs ſequit᷑ aliquod
cõſequens.quicqd ſequit᷑ ad ↄñs ſe
quitur ad añs.ſiue ↄnñe intermedie
teneant per eundẽ locũ ſiue non. et
ſic ſequit᷑ ꝙ qñcunq; ↄñtie interme
die ſunt bone valet ↄnña a pꝛimo ad
vltimũ non obſtãte ꝙ ↄñtie interme
die teneãt per diuerſos locos.ſ Se
cundo ſic.na hec eſt bona ↄña a pꝛi⸗
mo ad vltimũ:ſi ſoꝛtes eſt homo ſoꝛ
tes eſt aĩal rationale.et ſi ſoꝛtes eſt
animal rõnale: ſoꝛtes nõ eſt animal
irrationole.⁊ ſi ſoꝛtes nõ eſt aĩal ir
rationale:ſoꝛtes non eſt equꝰ: ergo
a primo ad vltimũ ſi ſoꝛtes ẽ homo
ſoꝛtes non eſt equus. Ecce bona cõ
ſequẽtia a pꝛimo ad vltimũ et tñ cõ
ſequẽtie intermedie tenent ꝑ diuer
ſos locos:S ꝓpter diuer ſas habitu
dines locales non impedit᷑ ↄñtia a
pꝛimo ad vltimũ. ¶ Aliter dicit᷑ ꝙ ſo
phiſma ẽ falſum.iſ Ad pꝛobariouem
quãdo dicit᷑. ſi nullũ tempꝰ eſt:dies
non eſt:ↄcedit᷑.et quando dicit᷑:dies
non eſt:g nox eſt. iſta ↄña non valet
quia ex negatiua nõ ſequit᷑ affirma
tiua: et quando dicit᷑ ibi arguitur ꝑ
locum ab oppoſitis in negatiuis.di⸗
co ꝙ talis locus nõ valet niſi cũ cõ⸗
ſtantia generis illoꝛũ oppoſitoꝝ. et
ideo iſta ↄña bene valeret:dies non
eſt et tempus eſt:ergo nox eſt. Jfina
liter ergo dico ꝙ a pᷣmo ad vltimũ
non valet ↄña niſi ↄſequentie inter
medie ſint foꝛmales qualiter eſt ĩ ꝓ
poſito. nec ſufficit ꝙ ſint dyaletice
bꝛout patet inſpicienti.
Sophilma. lxxiii
Si tu es vbiq;:tu non es vbiq;.
¶ Pꝛobatur ſophiſma.ſi tu es vbih;
tu es in iſta domo.per locũ a toto ĩ
loco.x ſi tu es in iſta domo tu nõ es
in alia domo. et ſi tu non es in alia
domo tu non es vhiq;; ergo ſi tu es

vbiq; tu nõ es vbiq;. Impꝛobatut
Hic infertur oppoſt ltuʒ ex oppoſito⸗
ergo ſophiſma eſt falſum. ¶ Reſpon
detur ad ſophiſma ꝙ ipſum eſt ſal⸗
ſum.et negat᷑ ↄnña a pᷣmo ad vltimũ
ꝓpter hoc ꝙ ↄñe intermedie nõ ſi ũt
foꝛmales.hec enim nõ eſi foꝛmalis.
ſi tu es in iſta domo tu nõ es ĩ alia
domo.quia habʒ inſtantiã de deo 4
eſt vbiq;:etiã affirmatiua nõ infert
negatiuam. ..
Sophilma lxxiiii.
Si tu ſcis te eſſe lapidẽ tu nõ ſcis
te eſſe lapidem. ¶ Pꝛobat᷑.ſi tu ſcia
te eſſe lapidem:te eiſe lapidẽ eſt ven
et ſi te eſſe lapidem eſt verum tu es
lapis.et ſi es lapis nihil ſcis.⁊ ſi tu
nihil ſcis tu non ſcis te eſſe lapideʒ
ergo ⁊c.ſ Jmpꝛobatur.ibi infertur
oppoſitũ de oppoſito.qꝗ̊ ſophiſma eſt
falſum.ſ¶ Ad ſophiſma reſpondetur
ipſum eſt verũ.ſ¶ Ad impꝛobatio⸗
nem dicendũ eſt ꝙ nõ ſequit᷑ ibi op
poſituʒ ad oppoſitum ſed ſequit᷑ ibi
vna pars cõtradictionis ad añs qð
includit in ſe vtrãq; partem ↄtradic
tionis. Unde iſta tu ſcis te eſſe lapi
dem implicat ꝙ tu es lapis. et ꝙ tu
non es lapis. Unde iſta tu ſcis te eſ
ſe lapidem reſpectu huius verbi ſci
re ponit in te ſcientiam, ſed ratione
obiecti eiuſdem verbi quod obiectũ
eſt te eſſe lapidem pꝛiuat a te ſcien⸗
tiam et ita ponit te ſcire et non ſci⸗
re eſſe lapidem et non eſſe lapidẽ q̃
contradicunt.

Sophilma. lxxv.
Soꝛtes dicit verũ ſi ſolus plato lo⸗
quitur poſito ꝙ ſoꝛtes ſolum dicat
platonem loqui.ſ Pꝛobat᷑ ſophiſma
ſoꝛtes dicit ſolum platonẽ loqui:ſed
ſolũ platonẽ loqui eſt verũ ſi ſolus
plato loquitur:ergo ſoꝛtes dicit ves
rũ ſi ſolus plato loquitur. Impꝛo
batur.ſi ſolꝰ plato loquit᷑ nuliꝰ aliꝰ

à platone loquit᷑: et ſi nullus alius ʒ
platone lodtur ſoꝛtes nõ loquit᷑.et ſi
ſoꝛtes nõ loquit᷑ ſoꝛtes nõ dicit veꝝ
ſi ſolus plato loquit᷑ ſoꝛtes ñ dicit
verũ.nõ ergo ſoꝛtes dicit vcꝝ ſi ſolꝰ
plato loquit᷑.¶ Ad ſophiſma rñdetuꝛ
ꝙ ipᷣm eſt falſum.Et qñ dicitur ſolũ
platonẽ loqui eſt verũ: conceditur ſi
ſolũ platonẽ loqui pꝛofert᷑ a platone
Zunc enĩi nõ eſſet pꝛopõ inſolubilis
falſificãs ſe ſi tamẽ dicta pꝛopoſitio
pPpferretur ab alio a platone tunc eet
falſa et eſſet pꝛopõ inſolubiiis falſi⸗
ficãs ſe:qꝛ ſic ſignificaret ſe eſſeverã
⁊ ſe eſſe falſſam.Si enĩ pꝛoferretutr
a ſoꝛte ſigniſicaret ſolũ platonẽ dicẽ
verũ.⁊ ad hoc ſequit᷑ ſoꝛtẽ nõ dicere
verũ.et cum ſoꝛtes dicat illã pꝛopo⸗
ſitionẽ ſequitur illã pꝛopõem nõ eſſe
veraʒ.et ſic patet quõ pꝛopõ pꝛolata
ab alio a platone ſignificat ſe nõ eſſe
verã:ſed q̃libet talis eſt falſa. Juxta
hoc dico ꝙ nõ eſt incõueuiẽs eandẽ
pꝛopõnem ab vno pꝛolatã eſſe inſolu
bilẽ ⁊ eſſe falſam q̃ tamẽ ſi eſſet ab
alio ꝓlata eẽt vera et nõ eſſet inſo⸗
lubilis.poſito enĩ ꝙ ſoꝛtes de ſeipſo
diceret iſtã et nullam aliã ſoꝛtes mẽ
titur vel ſoꝛtes dicit falſum.illa pꝛo
poſitio eſſet falſa et inſolubilis.tñ ſi
eandẽ vel oĩno conſimilẽ pꝛoferret
plato dicẽdo ſoꝛtes mẽtitur vel ſor̃s
dicit falſum nõ diceret pꝛopoſitionẽ
inſolubilẽ nec foꝛte falſam.
Sophilma lxxvi.
Si ſoꝛtes fingit ſe eẽ ypocritã: ſor̃s
nõ eſt ypocrita.Et ĩtelligo ꝑ fingere
aliquẽ oſtendere ſe eſſe taleʒ qualis
ipſe nõ eſt.vel oſtẽdere ſe nõ eſſe ta⸗
lem qualis eſt. Et per ypocritã intel
ligo illũ qui oſtendit ſe eſſe talẽ qua
lis nõ eſt. vel nõ eſſe talẽ qualis eſt.
¶ ZLunc pꝛobatur ſophiſma ſic.ſor̃s
fingit ſe eſſe ypocr itam:ergo ſoꝛtes
oſtẽdit ſe eſſe ypocritã ⁊ talis nõ eſt

oñ̃a tenet ꝑ diffinitionẽ talis verbi
fingit.ergo ſi ſoꝛtes ſingit ſe ypocri
tam ipſe nõ eſt ypocrita.ꝗ In oppo⸗
ſitũ arguitur. ſſi ſoꝛtes ſignit ſe eſſe
ypocritã tunc ſoꝛtes oſtendit ſe eſſe
talẽ qualis non eſt vel nõ eſſe talem
qualis ipſe eſt. et ſi ſic ipſe eſt ypo⸗
crita per deſcriptionẽ ypocrite.⁊ ꝑ
ↄñs ſi fingit ſe eſſe ypocritã iꝑſe eſt
ypocrita.et per ↄñs nõ ſi ſoꝛtes fin⸗
git ſe eſſe ypocritã ſoꝛtes nõ eſt ypo
crita. Ad ſophiſma reſpondetur ꝙ
ipſum eſt verũ ꝓpter hoc ꝙ iſta pꝛo⸗
poſitio ſoꝛtes fingit ſe eſſe ypocritã:
ĩplicat contradictionẽ. ſicut patet ꝑ
duas rõnes iam poſitas.et ideo hec
eſt vera.ſi ſoꝛtes fingit ſe eſſe ypocri
tam ipſe nõ eſt ypocrita. ſimili hec
eſt vera. ſi ſoꝛtes fingit ſe eſſe ypo⸗
critã ipſe eſt ypocrita. ꝓpter hoc ꝙ
ad ĩpoſſ ibile ſequit᷑ quodlibet.
Sophilma.lxxvii.
Si ſoꝛtes ſcit ſe errare iꝑſe errat.
Pꝛobatur.ſi ſoꝛtes ſcit ſe eꝛrare:ſoꝛ
tem errare eſt verũ.qꝛ nichil ſcitur
niſi verum pꝛimo poſterioꝝ. et vltra
ſoꝛtẽ errare eſtverũ:ergo ſor̃s errat
ergo a pꝛumo ad vltimũ ſi ſoꝛtes ſcit
ſe errare ſoꝛtes errat.ſ¶ In oppoſitũ
arguit᷑.ſi ſoꝛt es ſcit ſe errare ſoꝛtes
nõ errat: ergo nõ ſi ſoꝛtes ſcit ſe er⸗
rare ſoꝛtes errat.ↄña tenet:quia ad
idẽ non ſequũtur oppoſita.añs pꝛo⸗
batur.nã ſequit᷑ ſoꝛtes ſcit ſe errare
G̊ ſoꝛtes credit ſe errare. Nã ad ſcire
ſequit᷑ credere. tunc ſic vel g̊ ſoꝛtes
credẽdo ſe errare eꝛrat vel nõ errat.
Si nõ errat ſeqtur ꝙ ſoꝛtes ſciẽdo
ſe errare nõ errat qð erat pꝛobandũ
Si aũt ſic credẽdo errat:S credit ſe

vere iudicare ⁊ falſe iudicat.ↄña tʒ:

qꝛ hoc eſt idem ꝙ errare.Et vltra ſi
falſe iudicat credendo ſe errare fal
ſum eſt ꝙ errat. ergo ſi ſoꝛtes errat
ſic credendo falſum eſt ꝙ errat.

4 ars
nnmantfäſimn do i
ide itoſ ſotes dehi ſo⸗ 5
ugtiſſte n D
pit, colto lg nt
n Tun mul lel ſones
hlt per aſim ror ſe eulgn

potesctat ſolt el tlſe te .

rchturergol deelotur no de
n Ytüt rlichſe dechin
waitic ee dileen
Neöarſeden d deeen d
leſt ſiant cred, acd nſe de
liſtcet ydechhinn. Slind deo
n deriptt,ꝓ( Joppolltüargunt
pylſncemma po Mitonal cu⸗
poteſt ee veni oñte cxite falſo⸗
pſophiſna efaiſi. a nota cil
ſeis biz ni ſorto poͤ deet ſti

ieocſt abſa .
Larg dra

ih n ilfalſ ſtcut

WAAſne ingtleeſe 8
MWrta Anſſt he⸗

Awrnſtſone ngKen

iſech hoerne nen
Ainſtieknitulte⸗

Sophilna AMvi.
Siſetes ſetſe enje ſeent.
Pvtnnſonp ſileemm/
tem mnrecł mi, uii tur
i vrun ino aſteror. ct tri
ſoti enarteclxef cgo ſofd ert
crgo apmmo n tmi ſ ſones ſck
ſcenme ſcutscrtet Irohlt
rgna ſonesſchſt er meſon⸗
N cru:etgo ſ ſones ſck tn
n ſontzen n fntanngti

Wnon ſegvürn oltuafen

niſeguttſonts ieſt n

ita eſt ꝙ ſoꝛtes vᷣt falſuz. ſi ſoꝛtes
dicit vcrũ:ſoꝛtes dicit falſuʒ.¶ Ter

tio ſic dicat ſoꝛtes iſtã ſoꝛtes dicit

falſũ ⁊ nullã aliã.⁊ ſiłr pło dicat iſtã
ſoꝛtes dicit falſum ⁊ nullã aliã.tunc
ſic. Si ſoꝛtes dicitverũ pło ðᷣt fai⸗

ſum ex eo ꝙ plato dicit ſoꝛtẽ dicere
falſum. ⁊ cũ ſoꝛtes et plato dicãt ꝓ

öes oĩuo cõſimiles ſequit᷑ ꝙ ſi pło
dicit falſũ ꝙ ſoꝛtes dicit falſũ.ideo
ſi ſoꝛtes dicatverũ:ſoꝛtes dicit ſ Im:
et ſi plato dicat falſum ſoꝛtes dicit
falſuʒ.ergo de pᷣmo advltimũ ſi ſoꝛ
tes dicit verum ſoꝛtes dicit falſum.
Ouarto nã ſi ſoꝛtes dicat iſtã deus
non eſt diabolus dicit verũ et dicen

do cam etiã ipſe dicit iſtã deus nõ ẽ?

qui ẽ pars illiꝰ ⁊ eſt falſa ergo ſi di⸗
citverum dicit falſum. Jdo videtur
eſſe de iſto ſi ſoꝛtes decipit᷑ ſoꝛtes ñ
decipit᷑ ⁊ ſi ſoꝛtes nõ decipitur ſor̃s
decipit. poſito caſu ꝙ ſoꝛtes credat
ſe decipi. Tunc arguit᷑ ſic.ſi ſoꝛtes
decipit᷑ ⁊ per caſum credit ſe decipi

ergo ſoꝛtes credit ſicut eſt ⁊ ſi ſic tẽ

nõ decipitur.ergo ſi decipitur nõ de
cipitur. Si aũt credẽdo ſe decipi nõ
decipiat᷑ tũc decipit᷑. ꝓbat᷑ ſic qꝛ cuʒ
credat ſe decipi ⁊ nõ decipitur ergo
ſic eſt ſicut credit.et cũ credat ſe de
ciꝑi ſic eſt ꝙ decipitur.S ſi nõ decipi
tur decipit. ¶ Jn oppoſitũ arguit᷑
Sophiſmaẽ vna ꝓpõ ↄditionał cuiꝰ
añs poteſt eẽ verũ ↄñte exñte falſo.
ergo ſophiſma ẽ falſũ. ↄña nota eſt
de ſe.añs ptʒ. nã ſoꝛtes põt dicè iſtã
verã deus eſt abſq; hoc ꝙ dicat ali⸗
quã falſam. ¶ Zd ſophuſma re
ſpõdet᷑ ꝙ ip̃m eſt falſũ ſicut ꝓbat rõ

imediate facta.nã lcʒ ↄnñs bene ſct᷑
ad añs vt nunc tamẽ nõ eſt ibi bona

ↄña ⁊ foꝛmalis. ⁊ ideo ſi abſq; caſu

ꝓponeret᷑ iſta.ſi ſoꝛtes dicit veꝝn:ſoꝛ

tes dicit falſũ eẽt neganda. nichilo⸗
minus poſito caſu ↄñter dr reſpon⸗

dẽdo caſui bene eẽt dicta ꝓxõ ↄcedẽ

da.qꝛ ex caſu poſito foꝛte ſequit᷑ ſoꝛ
tem dicere ꝓpõnẽ ad quãvirtute ca
ſus lʒ nõ ſimplr ⁊ abſolute ſequitur
ſoꝛtẽ dicereverũ ⁊ ſoꝛtẽ dicere falſũ
et foꝛtevirtute caſus ſeqtur ſoꝛtẽ di
cere aliquã ꝓpõem ĩplicãtẽ ↄtradicti
onẽ velvnã nõ cõpoſſibilẽ caſui ſcðʒ
quã habetvideri ſᷣm materiã inſolu
biliũ. ꝓ pꝛeſenti dico ꝙ poſito caſu
ſcʒ ꝙ ſoꝛtes dicat iſtã ſoꝛtes dic̃ fal
ſum ⁊ nullã aliã ⁊ ſic eſt cõcedendũ
vt nũc.ſi ſoꝛtes dicitverũ ſoꝛtes di⸗
cit falſũ.qꝛ ſᷣm caſuʒ poſitũ añs hu
ius cõditionalis ẽ impoſſibue.⁊ cuʒ
ad ĩpoſſibile ſequat᷑ quodiʒ ſicut pꝛi
us ꝓbat᷑.ſequit᷑ ſoꝛtes dicit veruʒ. S
ſoꝛtes dicit falſum. ꝙ aũt ſᷣm caſuʒ
añs ſit impoſſibile ꝓbatur.nã f̃ʒ ca
ſum poſitum hec ẽ ĩpoſſibilis ſoꝛtes
dicit verũ. ꝓbatur.qꝛ ſcðᷣm caſũ po
ſitum dicit vnã ꝓpõem ad quã ſeqt᷑
illãmet ꝓpõem eſſe verã et eſſe fa ſã
et hoc ẽ impoſſibile: ſed cũ impoſſi/
bi le nõ ſequat᷑ niſi ex impoſſibili ſe
quit᷑ ꝙ pꝛopõ quã ſoꝛtes dicit eſt im
poſſibilis ſtante caſu.⁊ per ↄñs hec
eſt impoſſibilis ſtãte caſu ſoꝛtes di⸗

cit verũ.ꝙ aũt ad iſtam ſoꝛtes dicit

falſũ ſequatur illãmet ꝓpõem eẽ ve
ram et eẽ falſã ꝓbatur ſic. Nã dicta
Fpoi ltio ẽ aff irmat iua:ergo ſi ſigni
cat idem eẽ ꝓ quo ſupponit ſi ubie⸗
ctũ ⁊ pꝛedicatũ.et ſi ſic tunc ideʒ eſt
ſoꝛtes ⁊ dicens falſuʒ. ſed cũ ſoꝛtes
non dicat niſi iſtã ꝓpõnẽ ſoꝛtes dicit
falſum.⁊ cũ in dicendo ullã ſic dicen
ti falſũ.ſequitur dictã ꝓpõnẽ eẽ fal
ſam.⁊ ſi dicta ꝓpõ eſt falſa ſic ſoꝛ⸗
tem dicere falſ eſt falſum: tũc ſoꝛ⸗
tes nõ dicit falſũ.⁊ ſi ſoꝛtes nõ diẽ
falſum et dicit ꝓpõnem:ſequit ꝙ di
citverũ. Sic ergo ꝓbatũ eſt ꝙ cum
adiutoꝛio caſus ad iſtã ſoꝛtes dicit
falſũ ſequit iſta ſoꝛtes dicit falſũ ⁊
ſoꝛtes dicit verũ quod ẽ impoſſibie
ſi nõ dicat niſi vnã ꝓponeʒ ſe ſup

ponitur in caſu.Sed diceres:ſi hec
pꝛopoſttio ſoꝛtes dicit falſum dicta
a ſoꝛte eſt falſa tunc ſic eſt ſicut ꝑ eã
ſigniſicatnr: quia ſignificat ſe eẽ fal
ſam.et ſi ſic ẽ ipſa eſt vera et ꝑↄñs ñ
eſt falſa nec inpoſſibilis.Reſpondet᷑
concedendo ꝙ dicta pꝛopõ pꝛolata a
ſoꝛte eſt falſa.⁊ quãdo dicit᷑:ergo ſic
elt ſicut ipſa ſigmificat: negatur hoc
et ratio huiꝰ eſt.qꝛ ly ſicut cõf undit
terminũ ſequẽtem ſe cõfuſe diſtri⸗
butiue mobiliter.⁊ ideo ſequit᷑ ita ẽ
ſicut victa pꝛopõ ſigniſicat: ergo ita
eſt qualitercunq; dicta pꝛopõ ſigniſi
cat.modo hoc eſt falſum quia dicta
ꝓpoſitio ſignificat ſe eſſeverã et ſe
eſſe falſam.ſed ſic non eſt.ergo non
qualitercũq; dicta ꝓpoſitio ſignifi⸗
cat ſic eſt. ¶ Ad rationes.¶ Pꝛia
et ſecunda bene pꝛobãt ꝙ ſophiſma
eſtverũvt nunc ſed non ẽ verũ ſim⸗
pliciter.et hoc ideʒ intendit pꝛobare
tertia.Sed ibi aſſumit᷑ vnum quod
non ẽ verũvidelʒ ſoꝛtes ⁊ plato dicũt
pꝛopões oĩno cõſimiles:ergo ſivnus
dicitverum alter dicitverũ.iſta ↄña
nonvalet.quia lʒ dicant pꝛopoẽs oĩ
no conſimłes ĩ voce tamẽ ille pꝛopo
ſitiones nõ ſuboꝛdinant᷑ eiſdẽ ꝓpoſſ
tionibꝰmentalibus.ĩmo ꝓpoſitio ꝓ⸗
lata a ſoꝛte ſcʒ ſoꝛtes dicit falſũ ſub
oꝛdinaturvni copulatiue mentali q̃ ẽ
inſolubilis ſignificans ſe eẽveraʒ et
falſam. ſed pꝛopõ pꝛolata a platone
ſcʒ ſoꝛtes dicit falſũ ꝓpter defectuʒ
actus reflexi ſubordinaturvni mẽta
li cathegoꝛice.⁊ ideo nõ ẽ ĩconueni⸗
ens talẽ ꝓpõem ꝓlatã a platone eẽ
verã ⁊ oĩno cõſimilẽ in voce pꝛolatã
a ſoꝛte eſſe falſam. Ex hoc vlteriꝰ ſe
gquit᷑ ꝙ nõ ꝑ eandẽ ꝓpoẽm contĩgit
gadicere ſoꝛti ⁊ platomi ĩ eodẽ cãu:qꝛ
ad ↄdicẽdã ſoꝛti opʒ ⸗ſicere ꝑ diſiũ
ctiuã ↄpoſitã ex ꝑtibꝰ ⸗.licẽtibꝰcopu
latiue mentalis cui ſuboꝛdinat᷑ ꝓpo
ſitio pꝛolata a ſoꝛte in ſigniſicando⸗

ſed cõtradicẽdo plõni p̃t dici ꝑ vnꝗ
ꝓpõem ſimplicẽ cathegoꝛcã negati
uam. Ad quartam.illa etiã bñ pꝛo
bat ꝙ iophiſina ẽ verũvt nũt ſed nõ
ſimpliciter ſcʒ ĩ caſu in q ſoꝛtes pꝛo
ferretvnã pꝛopoẽmverã cuiꝰ ve vna
pars eſt falſa.¶ Ad quitã in qua di⸗
cebatur de decipit᷑ ĩ qua ſupponeba
tur ꝙ ſoꝛtes credat ſe vecipi.dico
hoc eſt impoſſibile nec eſt admitten
dũ.ſiẽ enĩ ẽ ĩpoſſibile ꝙ ſoꝛtes ſciat
vel credat ſeerrare. ita eſt ĩpoſſibile
ꝙ ſoꝛtes ſciatvł credat ſe decipi.lłʒ
bene ſit poſſibile ꝙ ſoꝛtes credat ſe
fuiſſe deceptũ ſicut etiã eſt poſſibile
ꝙ ſoꝛtes credatvel ſciat ſe errauiſſe
et ſiẽ pꝛobatur in alio ſophiſmate
impoſſibile eſt ſoꝛtẽ ſcire ſe errare.
ita oĩno ꝓpoꝛtionabiłr poteſt ꝓbari
ꝙ poſſibile eſt ſoꝛtẽ credere ſe erra⸗
re.⁊ ſimiliter ꝙ impoſſibile eſt ſoꝛtẽ
credere ſe decipi.et ſimiliter ꝙ im⸗
poſſibile eſt ſoꝛtẽ ſcire ſe decipi.

Sophiſma lxxix.
Si oĩs ſubſtantia ẽ ens oẽ nõ ens ẽ
nõ ſubſtãtia.i Pꝛobat᷑ ꝑ ↄuerſioneʒ
ꝑ ↄpoſitionẽ.ſ Impꝛobat᷑ ſophiſma
Nã añs ẽverũ ⁊ↄñs ẽ fłm.ſ Pꝛima
ꝑs ptʒ.ſcdᷣa ꝓbat᷑. Nã ↄñsẽ vna ꝓpõ
affirmatiua cuius ſubiectuʒ pꝛo nul
lo ſupponit et talis eſt falſa. .
Ad ſophiſma reſpondet᷑ꝙ ipᷣm ẽ fal
ſũ. Ulteriꝰdico ꝙ ↄuerſio per cõtra
poſitionẽ nõ ẽ cõſequẽtia foꝛmalis
et hoc bene ꝓbat argumẽtũ.⁊ ꝓpter
hoc ariſto.pᷣmo pᷣoꝝ nihil dicit de il
la conuerſione.cũ in libꝛo pᷣoꝛũ ſolũ
dicit de ↄñtiis foꝛmalibꝰ. ſed actoꝛ
ſũmularũ loquebat᷑ de ea intendens
tamẽ ꝙ bene ẽ ↄña materialis ĩ tali
bus terminis in dbus in cõuertẽte
ſᷣm dictam cõuerſionem poteſt reti⸗
neri conſtantia terminoꝛum ir 7:
xx

Sophilma

habeeſoeun,

himm un. n
iſtes onihenoetnönh
nes H e
un zrs Menoſenti eetien
F. Geuit en ſontsrgoſets
Thomovel eſtnöhomo guod en
luraßti nprobat. u wunc üt
loiſmscſet bonvs, ſetes non
ict ſoutes non ẽ non hoͤergo ſofs
hiſed hoc ſ falſum qunec r

rcer ſe mn e lniinrgin
4 Mer.
itkn, ſn ir m.

is ſahſtamti iens inoͤense
ſudirnPobai geuerone
SAN. GJpdon ſoiin
ans ei atd din
chpdi ei
õ
ſo ſahponn ettue il
ilogninuneſnic gfn
ſi. Mentmg Mmnain
n itcleninu iunnii
gtrer u Mniliſini
nihw ll tiune
nienhea r t ind ſil
Ne g fmnun ſll.
ve entaitliols
ſen . nuttilitil
migmmn ſes n certin
wun tiumenicſti

¶Gi nullum a eſt b.omne nõ bẽ nõ
3.4 Pꝛobatur per ariſtote. ſecundo
pꝛioꝛũ capiutulo tertio. in quo dicit 8
ſiliogiſmis circularibus reputat ta
lem ↄnam eſſe bonã.
(Impꝛobatur. Nã nõ ſequit᷑ nullus
hoͤ elt lapis: g oẽ non lapis eſt nõ hõ
nam eiꝰ? añs eſtverũ ⁊ ↄſs eſt falſũ.
¶ Reſpondetur ad ſophiſma ip̃ᷣʒ ẽ
alſum. 2d ariſto. in ſccunde poꝝ di
co ꝙ ipſe intellexit talem ↄnñam eſſe
bonam nõ ſimpliciter. ſʒ ĩ termĩs cõ
uertibilibus negatiue.et inrenexit
terminos negatiue conuertibiles ꝙ
neuter coꝛũ vere negatur niſt de re
liquo aut de quibus reliquꝰ pᷣdicat᷑.
ſicut ſuut iſti termini ſubſtantia. a⸗
ctus et ſimiliter iſti termĩ: hõ aliud
ab homine. ſed ſic nõ ẽ de iſtis terĩs
lapis⁊ homo:quia iſte terminꝰlapis
de multis alus ab homĩevere negat᷑
et econtra. ⁊ ergo iſti termim lapis
et hõ nõ dicũtur negatiue cõu ertibi
les:⁊ per ↄñs in eis dicta conuerſio
non habet locum.
lxxxi.

Sophiſma
Si ſoꝛtes non ẽ homo et nõ ẽ nõ hõ
ſoꝛtes non ẽ. Vꝛobatur qꝛ oppoſi⸗
tum ↄñtis infert oppoſitũ añceden

tis. Sequit᷑ eni ſoꝛtes ẽ:ergo ſor̃e
eſt homovel eſt nõ homo quod repu

gnat añti. ¶ Impꝛobat᷑. Nã tunc ille
ſillogiſmꝰ eſſet bonus. ſoꝛtes non E
hõ et ſoꝛtes non ẽ non hõ:ergo ſors
non ẽ.ſed hoc eſt falſum.qꝛ tunc ex
puris negatiuis eẽt bonꝰſillogiſm⸗.
zad ſophiſma reſpondeĩ ꝙ ipᷣm eſt
verũ de foꝛma adhuc. nã bene ſcqui
tur. hoc a non ẽ b. hoc idẽ a nõ ẽ non
:ergo hoc a nõ cſt. om̃e enĩ quod ẽ

eſt bvel non b.ſi & a nec cſt bvel non

bꝛa nõ cſt. ⁊ qñ dicitur tũc ex puris
negatiuis ⁊c̃/ dico ꝙ hoc nõ ẽ incon
ueniens medio voriato tenes finitũ

et infinitum: qualiter eſt in pꝛoꝑoſi

to.aliter tamen eſſet imxoſlſil ile: et
hoc ad inferendũ concluſionẽ ð mo
do loquendi conſueto.⁊c.
lxxxii

Sophilma
Si oĩs hõ aĩal non ẽ et oĩs hõ ſub
ſtantia nõ eſt:aliqua ſubſtantia aĩal
non eſt. ¶ Pꝛobatur qꝛ ex optoſito
2ↄñtis infert opxoſitũ añtis ptʒ hoc.
Nam oppoſitũ ↄñtis eſt oĩs ſubſtan
tia om̃e aĩal eſt ad quã ſequi᷑ omĩs
ſubſtãtia omnis homo eſt ad quã vi
terius ſequit᷑ omnis hõ oĩs ſubſtan
tia eſt.que non poteſt ſtare inverita
te cũ iſta.omnis hõ ſubſtãtia nõ eſt.
que erat vna pars añtis qua interẽ⸗
pta interẽptum eſt añs ¶ Impꝛobat᷑
Nam ex puris negatiuis aliquid ſe
queretur.
Ad ſophiſma reſpõdetur ꝙ ip̃m ẽ
verũ ꝛet vlteriꝰ dico nõ eſſe inconue
niens ex puris negatiuis aliquid ſe
qui:ſi tales ſint de modo loquẽdi in
conſueto.hoc eſt de pᷣdicato nõ diſtri
buto.tunc enĩ poteſt ex eis ſequi cõ
cluſio negatiua.etiaʒ de pᷣdicato nõ
diſtributo. ita ꝙ poſſunt diſtĩgui du
plices negatiue.quedã ſunt vð modo
loquendi cõſueto.vt ille in quibꝰne
gatio pꝛeccdit pꝛedicatũ. Uerbigra
tia.a non eſt b. Alie ſunt negatiue ðᷣ
modo loquendi incõſueto.ſcʒ in qui
bus negatio nõ pᷣcedit pꝛedicatum:
ſed ſequitur. Nerbi gratia.a b non
eſt.tũc dico ꝙ non ẽ ĩconueniens ex
puris negatiuis de modo loquẽdi in
cõſueto ſequi cõcluſionẽ negatiuaʒ
de modo loquẽdi incouſueto:tamen
eſſet uiconuemens de cõcluſione ne
gatiua de modo loquendi conſueto
¶ Ulterius dico non eſſe inconue
niens in pꝛima figura ex ambobus
indefinitis et minoꝛe negatiua ſeq
concluſionẽ negatiuam. de modo lo
quendi inconſueto ſequitur eni aẽ

b.c nõ eſt aꝛergo c b non eſt 4 ſt
11

milite r ex oppoſito cõſequentis põt
inferri oppoſitum antecedẽtis ⁊ poſ
ſunt capi termini ſignificatiue ſic ar
guendo. aſinus eſt currẽs.homo nõ
eſt aſinus:ergo homo currens nõ ẽ.

Sophilma lvxxxiii.
S iomne quod non eſt a ẽ b. ⁊ nul⸗
lum c ẽ a.oẽ c eſt b. ¶ Pꝛobat᷑. Nam
talis ↄnja reputatur bona ab ariſto.
in ſecundo pꝛioꝝ capitulo tertio de
ſillis circularibꝰ. SS
¶ Impꝛobatur. Nam nõ ſequit᷑ om̃e
quod non eſt accidens eſt ſubſtãtia.
nulla chymera eſt accidens: ̊Q omĩs
coymera eſt ſubſtantia.¶ Ad ſophiſ
ma reſpõqetur ꝙ ipᷣm eſt verum.Ad
ariſto.dicit᷑ ꝙ ipſe intellexit talẽ cõ⸗
ſeqntiã valere in terminis ꝓ aliquo
vel aliquibus ſupponẽtibꝰ. ſed ſic ñ
eſt in pᷣdicto diſcurſu. quia ibi aſſu⸗
mitur iſte terminꝰ chymera qui pꝛo
nullo fupponit. . „
Sophilma lxxxiiii.
Si aia eſt ſoꝛtes ⁊ homo elt ſors:
homo eſt animal. ¶ Pꝛobatur qꝛ
per cõuerſioneʒ partiuʒ antecedẽtis
ſit ſi lus expoſitoꝛiꝰ in tertia figura
ſic. ſoꝛtes eſt aĩal et ſoꝛtes ẽ homo:
ergo homo eſt aial. Impꝛobatur:
Nam ſi ſic tunc ex puris indeſinitis
aliquid ſeq̃retur quod ẽ falſũ ꝑ ari⸗

ſto.pꝛimo pꝛioꝛũ. Ad ſophiſma.

rñdetur ꝙ ipn eſtverũ. Et pꝛo ĩpꝛoæ?⸗

batione dico ꝙ ex puris particulari
busvel indeſinitis ĩ tertia figura be
ne aliquid ſequit᷑ medio exñte ter⸗
mino diſcreto ſicut patet per/ꝓbatio
nem ſophiſmatis.

te indefinita vel particulari bñ ali⸗
quid ſequit᷑. verbi gratia homo cur
rit ⁊ ideʒ hõ diſputat.ergo diſputãs
currit. Tertio dico ꝙ ex puris par⸗

Sophilma

Dico ſecũdo
ꝙ ſimiliter medio accepto in mino⸗
re cũ relatiuo idẽtitatis ?⁊ maioꝛi exñ

ticularibus vel indefinitis ſiłr bene

7

ſequit᷑ cõcluſio de modo loquẽdi in⸗

cõſueto ſicut hic aſinus eſt currens

homo nõ eſt aſinꝰergo hõ currẽs nõ

eſt. Unde in iſtis tribus caſibus ex

puris particularibꝰvel ĩdefinitis bñ
aliquid ſequit᷑.aliter tñ non ⁊ ſic in⸗
tellexit ariſtoteles. L
Si omis ꝓpõ eſt oĩs ꝓpoſitio eva
nam ſi aliqua ꝓpõ eſt vera aliqᷓ ꝓpõ
eſt hoc notũ eſt de ſe:ergo ſi oĩs ꝓpjz
poſitio ẽ oĩs ꝓpõ eſt vera.ↄña tʒ per
iulã regulã. qñ ad aliquod añs ſequi
tur ↄñs tunc ad ↄñs diſtributũ ſeqᷣt᷑
añs diſtributuʒ.¶ Impꝛobatur.añs
põt eſſe verũ ↄñte cxñte falſo &ᷓ ſo⸗
phiſma eſt falſum.iAd ſophiſma re
ſpõget᷑ ꝙ ipᷣm eſt falſũ. Ad ullã regu
lam dicit᷑ ꝙ nõ tʒ niſi ↄns diſtribua
rur negatiue.mõ ſic nõ eſt in ꝓpoſi⸗

to lʒ bene ſequatur.hõ currit.g aĩal

currit. tamẽ nõ ſequit᷑ om̃e aĩal cur
rit:ergo oĩs homo currit. Nam poſi
to ꝙ nullus hõ eſſet ⁊ oĩa aialia nõ
exñtia hoĩes currerent tũci añs eẽt
verũ et ↄñs falſum.optime tamẽ ſe⸗
quitur.nullũ aĩal currit: ergo nullꝰ

homo currit.
lxxxvi.

Si nulla ſubſtantia eſt. nullu ens ẽ.
Pꝛobatur:quia ſi nulla ſubſtãtia ẽ
nulla ſubſtãtia eſt.et ſic nullũ accñs
eſt:accidens eĩ nõ poteſt eẽ ſine ſub
ſtantia. ſed ſi nulla ſubſtãtia ẽ ⁊ nul⸗
lũ accñs ẽ nullũ ens eſt.cõſilr ꝓba⸗
retur.ſi nullus binariꝰ eſt nullꝰ nu⸗

merus ẽ:qꝛ ſi nullus binariꝰ ẽ null?
binarius ẽ ⁊? nullꝰ ternariꝰ ẽ ⁊? nullꝰ

quaternariꝰeſt:et ſic in ĩfinuũ ex eo
ꝙ cuiuſiʒ numeri alteriꝰa binario bi
narius eſt pars.⁊ cũ totũ nõ poſſit
eſſe ſine ſua parte ſequit᷑.ſi nullꝰoi⸗
narius eſt nullꝰ nũerus eſt. ¶ Im⸗
pꝛobatur. Nã ſi ſic ſequitur ꝙ ab in

Slgm un
Ziſcioeſiaorltan
hatcharna Mronnls u z
ihoſſtbule:ecd an hoſ ible ſel
tẽ AMipri vetur. Nu aset
ſauwi ſ ololt toec iſſibie:
ſvna Mttoals fala mõ ois
iisfiſai poſſbiis Inmol
ur. Nä ſophiſna evna cöchtionali⸗
bꝛis i Ningis 1 ,is ipoſſibie
ſcrtſmi flli )iatens
W Nanfgiſcfgt geisiüle
tlng raimoſichl
guizeſtöcdftiondis iala laat
ctien hetchiize
. vphiſmna⸗ Si
ſtſlolrv eſ iclero ien⸗

bere luumn kͦann hail
nii ſaui ofe ii cur
ois hom arnlt. am pol
nulus ho eſet ig iula ni
pies cunerent ͦc ais eet
his faſum orimetame ſe⸗
r.nuli in rrtagond

oon.
pica lum

mula ſnhtantueſ ulieb
dban u ulu ihlii
ſathttius cherenl uis
cevei i itkaſte b
ſal uu inliuet hul
ii ulicuch colr bi⸗
ulusun e ul , n
ignſ ulve tumninul,
Viul,unnen d0lll
r elietſ Hifinueren

7geſt n ot
z n ſeaitd m
A vunl, uers a. i
6 ſedluturgn

ur Dadbe

Ueroabungtiot

fer ſoꝛi ad ſuꝑius negatiue eẽt bona
ↄña.ſed hoc ẽ falſum:S ⁊c.oña tʒ ex
hoc ꝙ ly ens eſt ſuꝑius ad ly ſ baa et
li nũcrus ẽ ſuperiꝰ ad ly binariꝰ.
¶ Ad ſophiſma rñdet᷑ ꝙ ipᷣm ẽ veruʒ
et qñ dr̃ ſequer et᷑ ꝙ abĩferioꝛi ad ſu
periꝰ negatiue ẽ bõa ↄña bñ ↄcedit
Dico tñvlteriꝰ ꝙ talis nõ ẽ bõa ↄña
nec tʒ ꝓpter hĩtudinẽ talẽ ĩ ferioꝛis
ſeu nõ ꝓxter hoc ꝙ arguit᷑ ab ĩferio
ri ad ſuperiꝰnegatie.Nã tunc omes
ↄñe ab inferioꝛi ad ſugꝑeriꝰ negatĩe
eſſent bone quod ẽ falſũ.Sed dicte
due ↄñe tenẽt ꝑ locũ a cã ad effectũ
et ideo dicte due ↄñe nõ debent pꝛo?
bari per locũ ab inferioꝛi ad ſuꝑeriꝰ
ſed per locũ a cã ad effectũ.

Sophilma lxxxvii
Si ſors ẽ ſi plato ẽ hõ ẽ aſinꝰ Pꝛo
bat᷑. Nã ẽ vna ↄditionalis cuiꝰ añs ẽ
ĩpoſſibile:ſed ad ſĩpoſſibile ſeq̃t᷑ qdᷣlʒ
gꝭ ⁊c.Aſſũptũ ꝓbatur. Nã añs ẽ hoc
ſoꝛtes ẽ ſi plło ẽ ⁊ hoc ẽ ĩpoſſibile:qꝛ
eſtvna ↄditiõalis falſa.mõ oĩs ↄditi
onalis falſa ẽ ĩpoſſibilis.ꝗ Impꝛoba
tur. Nã ſophiſma ẽ vna cõditionalis
cuiꝰ añs ẽ ↄtingẽs ⁊ ↄñs ẽ ĩpoſſibile
ergo ſophiſma ẽ falſũ.ↄña tʒ añs p⸗
bat᷑. Nã añs c̃.ſor̃s ẽ.ſʒ ↄñs ẽ ſi plłlo
eſt hõ ẽ aſinus. ⁊ illa ẽ impoſſibilis:
quia eſt cõditionalis falſa.illa auteʒ
ſoꝛtes eſt.q̃ eſt añs ⁊ cõtingẽs. Si⸗
militer ꝓbat᷑ hoc ſophiſma. Si ſor̃s
eſt:ſi plato eſt: ſi cicero eſt homo eſt
aſinus.pꝛobatur ſic.qꝛ eſt vna condi
tionalis cuiꝰañs eſt impoſſibile.ſcilʒ
ſoꝛtes eſt ſi plato eſt.modo ad impoſ
ſibile ſequitur qdᷣz et per añs hec.ſi
cicero eſt homo eſt aſinus. Impꝛo⸗
batur.ſophiſma eſt vna cõditionalis
cuius añs eſtverum et ↄñs eſt ĩpoſ⸗
ſibile.S ſophiſma eſt falſum.aↄña tʒ:
nſſumptũ ꝓbatur. Nã añs ſophiſma
tis eſt. ſoꝛtes eſt ſi plato eſt ſi cicero

eſt:et hoc eſtverum.quia ſi plato ?ẽ ſi
cicero eſt ſoꝛtes eſt. eo ꝙ ad impoſſi
bile ſequit᷑ qdᷣlʒ.ſʒ ↄñs ſophiſmatis
eſt hoc. hõ eſt aſinus. ⁊
bile ¶ Ed iſta rñũdetur. ad pᷣmũ quod
põt diſtingui penes cõpõem et diui⸗
ſionẽ. Si eĩ hoc totũ eſt añs ſcilicʒ
ſoꝛtes eſt ſi plato ẽ.⁊ hoc ↄnñs hõ eſt
aſinꝰ.dico ꝙ ſophiſma eſt verũ ſicut
ꝓbauit pᷣma ratio. ſi añs ſit hoc ſoꝛ
tes eſt ⁊ reſiduũ vcʒ ſi plato ẽ hõ eſt
aſinus eſt ↄñs ſophiſma eſt falſũ ſiẽ
ꝓbauit ſecũda ratio.ſ.ratio ad oppo
ſitum.ſ Ad ſcðᷣam dr ꝙ ſi añs ſecun
di ſophiſmatis eſt. ſoꝛtes eſt ſi plato
eſt. ſophiſma eſtverũ ſicut ꝓbauit pᷣ⸗
ma ratio.ſed ſi hoc totũ ſoꝛtes eſt ſi
plato eſt ſi cicero cẽ̃.eſt añs ⁊li homo
eſt aſinus eſt ↄñs.ſophiſma eſt falſñ
ſicut ꝓbauit ratio eius ad oppoſituʒ
facta. , ,
Sophilma lxxxviii.
Si albedo ineſt homini hõ ẽ albus.
¶ Pꝛobatur. Nam per ariſtotelẽ pꝛi
mo pꝛioꝛum per ineſſe intelligit af⸗
firmatiue pꝛedicari. et ideo idem eſt
dicere albedo ineſt homini.⁊ albedo
affirmatiue pꝛedicatur de homĩe. ſʒ
ſi albedo pꝛedicatur de homĩe affir⸗
matiuc.et hocvere ſᷣm ſevel vᷣm ſuũ
concretum:hec eſtvera.homo eſt al⸗
bus. ideovidet᷑ ꝙ ſi albedo ĩeſt hõi ꝙ
homo ſit albus..¶ Secundo ſic. Naʒ
bene ſequitur aĩmal ineſt homini:er
go homo eſt nĩal.ergo videtur ꝙ be
ne ſequatur albedo ineſt homini: er
go homo eſt albus.et ſi ſic ſophiſma
eſtverũ.¶ Zertio ſic. Nã bene ſequi
tur.albedo ineſt homini ſimpliciter
ergo homo eſt albus.ſed quando di⸗
co albedo ĩeſt hõi ego dico albedinẽ

ĩeſſe hõiſimplłr.qꝛ ſine addito dico.
ideo ſi albedo ineſt hõi hõ eſt albus

¶ Impꝛobat᷑. Sophiſma eſtvna con⸗

1 iii

hoc eſt ĩpoſſi

ditionalis enius añs poteſt eſie verũ
ↄſñte exñte falſo: ergo ſophiſma eſt
falſum.ↄña tʒ.aſſũptũ ꝓoatur. Nam
poſito ꝙ homo non eſiet albus niſi
ᷣm pedem: tũc albedo ineſſet homĩ

non tñ/ ppter hoc eſiet albus.Reſpõ⸗

detur ꝙ ineſſe capitur dupꝑliciter.
Unomõ ꝓ affirmatiue pᷣdicari. alio
modo ꝓ realiter inherè ad modum
quo albedo ineſt parieti. Sed tunc
dico quãdo ineſſe accipitur pꝛo aff ir
matiue pꝛedicari: valet ↄna ab ineẽ
ad eſſe ſicut bene pꝛobauit pꝛimum

argumentũ.Sed quãdo accipiturꝙꝓ

realiter inherere non ſemꝑvalet tat
ↄña ſicut pꝛobauit argumẽtũ factũ

in oppoſitum. Circa quod eſt ſciẽdũ

ꝙ alique ſunt partes pꝛincipalioꝛes
alicuius totius de quarũ numero ẽ
ipſa anima in homine. alique auteʒ
maioꝛes.ſicut aggregatũ ex vna me
diate etvna tertia alicuius totius.?
alique ſunt partes ĩ toto que deter
mmant ſibi ſpecialiter aliqua acci⸗
dentia. ſicut naſum ſpecialiter ſimi

tatẽ vel aquilitateʒ ſibi determinat.
criſpitudo determinat ſibi caput ſpe

cialiter.ſecundũ hoc dico tria.

Pꝛuno ꝙ elt bona ↄña hoc inelt tibi

vᷣm partem pꝛincipalioꝛeʒ: ergo hoc
cuius eſt illa pars erit tale.patʒ. Nã
eſt bona ↄñna grãmatica ineſt anune

ſoꝛtis:ergo ſoꝛtes eſt grãmaticus.

Srcundo dico ꝙ eſt hoc ꝙ aliqnid
ineſt alicui ᷣm partem eius maioꝛeʒ
non bene concludimus hoc cuius ẽ
illa pars eſſe tale patet. nõ enĩ ſeqᷣt
albedo iueſt ſcuto mvnam eius me
dietatẽ cum tertia: ergo ſcutũ eſt al
bum ſed opoꝛtet ꝙ inſit maioꝛ eius
parti ſ̃m ſe ⁊ quodiʒ ſui.

ti alicuius totius quam illud natu⸗
raliter ſibi determinat bene cõcludi
mus ve toto illius partis ꝙ ipᷣm eſt
tale. bñ enĩ cõcludimus iuxta cõem

Tertio di
co ꝙ ex hoc ꝙ aliquid ineſt alicui p

modàuʒ loquendi ſimitas ineſt naſo
ſoꝛtis:ergo ſoꝛtes eſt ſimus.
Ad rationes. ¶ Pꝛuma et ſecunda
bene cõcludũt verum accipiendo in⸗
eſſe pꝛovere et affirmatiue pꝛedica⸗
ri. Ad aliam vicitur ꝙ ſimpliciter i⸗
eſſe aliquãdo idẽ ẽ ꝙ ſine addito:ali

quãdo autẽ idem ẽ ꝙ ſᷣm totum.mõ

dico cum dicit᷑ albedo ineſt homini⸗
bene dicit᷑ ꝙ albedo ĩeſt homini ſim

pliciter hoc eſt line addito.non tamm

ꝙ albedo inſit homim ſ̃m totuʒ mo
do ad hoc ꝙ ad iſtam. albedo inẽ ho
mimi ſimpliciter ſequatur iſta.homo

eſt albus non ſufficit ꝙ ſimpliciter

capiatur ſine addito. ſed requirit᷑ ꝙ

capiatur pꝛout ſignificat ſecunduns

lxxxix

totum.⁊c̃.
Sophilma
la eit b:non b eſt non a.
Pꝛobat vtute ↄñe ecõtrario de qᷓ
ar utoteles loquit᷑ in ſecũdo topicoꝝ
¶ Impꝛobatur qꝛ nõ ſoquit᷑ deus
ens:ergo ens nõ ẽ deꝰ.qꝛ añs ẽverũ

æ ↄñs falſũ.quod ꝓbat᷑ qꝛ ĩ ↄnñ̃te hec
negario nõ ł tenet᷑ negatiuevel inf⸗

nite. ſi pᷣmomõ tunc uta nõ ens ẽ nõ
veus.vʒ iſtã nullũ ens ẽ nõ deꝰ.mõ
iſta eit falſa.qꝛ aliquod ens puta ſoꝛ
tes eſt nõ deꝰ. ſi capiat᷑ ſcdðᷣo mõ ad⸗
huc ẽ falſa qꝛ tũc ẽ vna affirmatiua
cuiꝰſubiectu ꝓ nullo ſuppoĩt. Pꝛo

rñſione ſophiſmatis ẽ notandũ ꝙ cõ
ſcquẽtia ccõtrario dr ex eo ꝙ aliqð

pᷣdicatũ affirmat᷑ de aliqᷓ ſubiecto cõ
cludumꝰↄt radictoꝛiũ ſubictiverifica
ri de ↄtradictoꝛio pᷣdicati.ſicut ſi ex
hoc ꝙ a eẽt b.cõcluderet᷑ nõ b eſt nõ

a.vel qñ ex co ꝙ ad aliqð añs ſequa

tur ↄñs ex ↄtrodictoꝛio ↄñtis ↄclu⸗

dunꝰoadictoꝛiũ añtis.ſicut ſi ex eo ꝙ

ſequit᷑ hõ eſt.ergo aĩal eſt. ↄcludere
tur.ergo a nullũ aĩal eſt nullus hõ E
ita ꝙ ſᷣm iſtã deſcriptionẽ ↄñe econ
trario datam per diſiunctionẽ aliq ñ

fernt onſnd
cönan is non pole

nunſnehfeſ innen ,
odico gna ccndrei
Cirfütur unrum acfdns
zin deſonma hon oltmm
fire terminos hec opolltoes
in taltbus coſequetia bencval
fx his patet ſohſma eſſe fa
qucqiſt direndi a eobern
jeter dicis,

Sophilina
Stuſtruckritus iniuſiti
(dobumm irmme nie mipſ⸗
daleaadd uſto n ſecüch doi
Irmnonngt, Gemai
viondlis anns ais poret et p
Ate erſtente fallo, ergo ſopi
falſum coſequeti teiet di
Lan aſd aſa gomnea hon
ſent uſti et nulll elſent inuuſt

halihecelletyen ſometur

Kuckrittnn er ere
ntſeuna neſrfulil

Cſe ſubeectun
Eſtaninul

a.
Nhilm n
ichbeponbeſt todt.
obai yene oie ein hdei
tercs ouii n ſauh pin
mbunr o ſogu geusi
eng ot eraigereri
i d ri ei iteher
niltenc egntnere ni⸗
monn nunc itanocens o
Canuluens t d W. n
lng unanedensuſn
0 dcit Goninn
ſin Utiet mifnmuu
bectl „nib iimni, ,
ontig/

s vg alp

ad ↄnam econtrario ſufficiunt dne
pꝛopoſitiões.aliqñ nũt requirunt᷑ q̃t
tuoꝛvt patet intuenti exempla iã po
ſita.tunc dico ꝙ ↄña econtrario ad
quam ſufficiũt due pꝛopoſitiões ſiẽ

hic. a eſt b:ergo nõ b eſt non a. nõvʒ

de foꝛma ſicut oſtendit ĩ pꝛobatio ſo
phiſmatis. ¶ Secundo dico ꝙ bene
valet in aliquibus ſuppoſita conſtã⸗
tia terminoꝛũ.nã bene ſequit᷑ homo
eſt aſinus:ergo nõ aſinus eſt nõ hõ.
eo ꝙ retenta conſtantia terminoꝛuʒ
in tali cõſequẽtia añs non poteſt eẽ
verum ſine ↄñte ſi foꝛmetur.ſ Ter⸗
tio dico ꝙ ↄña econtrario ad qua re
quirũtur quattuoꝛ pꝛopõnes eſt bõa
ↄña de foꝛma qꝛ non contingit reꝑe

rire terminos nec pꝛopoſitões quin V

in talibus cõſequẽtia benevaleat.
Ex his patet ſophiſma eſſe falſuʒ et
quicqd ſit dicendũ ad pꝛobationẽ pa
tet ex dictis.

Sophilma xc.
¶ St iuſticia eſtvirtus iniuſtitia eſt
vitum.
¶ Pꝛobatur virtute ↄñtie in ipſo de
qua loquit᷑ ariſto. in ſecũdõ topicoꝝ
¶ Impꝛobatur. Sophiſma ẽ vna cõ
iionalis cuius añs potelſt eẽ veruʒ
ↄñite exiſtente falſo. ergo ſophiſma
eſt falſum.cõſequẽtia tenet. añs pꝛo
batur.poſiio caſu ꝙ omnes homies
eſſent iuſti et nulli eſſent iniuſti ĩ il
lIo caſu hec eſſetvera ſi foꝛmetur iu⸗
ſticia eſtvirtus et hec eſſet falſa iu⸗
ſticia eſt vicium ex eo ꝙ affirmatiua
cuius ſubiectum pꝛo nullo ſuppone
ret ſi enĩ nullus eſſet hõ imuſtꝰ:nul
la eẽt iniuſticiaſſ Itud ſophiſma po
ſitũ eſt ad finẽvt videat᷑ vtrũ ↄña in
ipſo teneat in cõtrarus. Pꝛo cuius
rñſione ⁊ ſimiiiuʒ ẽ notãdũ pᷣmo qᷣq
ſit ↄna in ipſo. Cõſequẽtia in ipᷣo di
citur qñ ex eo ꝙ aliquod pᷣdicatũ pᷣ⸗
dicatur de aliquo ſubiecto de oppoſi

to ſubiecti cõcludimus oppoſitũ p̃di
cati. vt ſi de eo ꝙ de iuſticia pᷣdicat᷑
virtus ↄcluditur ꝙ de iniuſticia pdi
caretur viciũ vel qñ ex eo ꝙ ad aliqð
añs ſequit᷑ ↄñs ex oppoſito añtis in
ſer imꝰ oppoſitũ ↄñtis. verbi gr̃a ĩ cõ
traruis ſi ex eo ꝙ ad oẽm hoĩem cur
rere ſeqᷓ̃tur oẽm hoĩem moueri con
cluderet᷑ ꝙ ad nullũ hoĩem currere
ſequit᷑ nullũ hoĩem moueri.ita Fᷣʒ
iſt deſcriptionẽ ↄñe in ipᷣo dataʒ ꝑ
diſiunctioncʒ aliqñ ad ↄnam in ipſo
ſufficiunt due ꝓpões. aliquãdo aũt
requirũtur quattuoꝛ ſicut patet ĩtu
enti exempla iã poſita qualiter etiã
dicebatur de ↄña ecõtrario. .
Hisviſis dicendũ ꝙ ſ. oꝑhiſmia ẽ fal
ſum ſicut ꝓbauit ſecunda ratio.ſed
ad auctoꝛitatẽ ariſtotelis ſecũdo to⸗
picoꝛum pono aliquas ꝓpoſitiones
ex quibꝰvidebit᷑ quõ valeat et nõ va
leat ↄna in ipſo in cõtrarus.¶ Pꝛi⸗
ma eſt iſta. ſimpliciter loquẽdo ↄña
in ipſo nõ valet ĩ cõtrariis attẽdẽdo
cõtrarietatẽ penes termios modo 4
dicimꝰ iſtos termiĩos iiſticia ĩiuſti⸗
cia.virtꝰvitiũ eẽ cõtrarios.vel iſtos
albũ nigrũ: calidũ frigidũ. ꝓbatur
qꝛ nõ ſequit᷑ albũ ẽ calidũ:ergo ni⸗
grũ eſt frigidũ.nec ſequit ꝓdigali⸗
tas eſt mala. ergo uliberalitas ẽ bo
na. nec ſequit. iuſticia ẽvirtus:ergo
