negatiua nichil pc nit. Sed iſtud bꝛe
uiter nõ valet:qꝛ iſta nõ tot quin pła

ſunt finita nõ eſt mere negatiua ſed

aduer ſatiua ſᷣm modũ loquẽdi anti

quoꝝ actoꝛũ.ſicut nec iſta ẽ mere ne

gatiua ſoꝛtes nõ currit ſed diſt utat
qꝛ negatiua nichil xonit.modo talis
aduerſatiua aliqͥd gonit. Nñ iſta nõ
tot quin plura ſunt finita ponit aliqᷓ
eſſe finita. Siłr iſta ſoꝛtes nõ currit

ſed diſputat ponit ſoꝛtẽ diſpurare.

E ele

Jdeo aliter ĩpꝛohatur: qꝛ explicãdo
ſy infinita ꝑ ly nõ tot qui plura non
valet.qꝛ erpõ debet eſſe cõuertibiis
cum expoſito:ſed iſta oꝛatio non tot
quĩ plura nõ eſt ↄuertibilis cũ iy in⸗
ſinita. Patet hoc:qꝛ non ſequit᷑.infi
nita ſunt duo:ergo nõ tot quĩ glura
ſunt duo.añs eſt verũ et ↄñs falſum
Ideo ahni dicũt ꝙ ly ĩfinita ſincathe
Soꝛeũatice dʒ exponi ſic.ĩfinita ſunt
.i.duo tria quattuoꝛ ⁊c. Sʒ ꝓbatur
q iſta expõ non valet:qꝛ eciã non eſt

cõuertibilis cũ expoſito.qꝛ nõ ſequi

tur infinita ſunt duo:ergo duo ſunt
duo:⁊ tria ſunt duo:et quattuoꝛ ſũt
duo. Añs eſt verum et ↄñs falſum.
Sinnlit in caſu hec eſt vera.infiniti
hoies trahunt nauẽ abſq; hoc ꝙ hec
eſſet vera duo hoĩes trahunt nauẽ.
vt poſito ꝙ infinite naues trahãtur
et ꝙ minimꝰ numerꝰ trahẽtium pꝛi
mam nauẽ ſit numerus denarius.et
numerꝰ trahentiũ ſecundã ſit vigiti
æ tertiã triginta. tunc hec ẽ vera in⸗
finiti hoĩes trahunt nauem: æ tamẽ
hec ẽ falſa duo hoĩes trahunt nauẽ.
Tertio alii exponũt ly infinita ſinca
thegoꝛeumatiee dicẽtes infinita id ẽ
duobus plura et tribus plura ⁊ ſic
de aliis. ita ꝙ dicunt iſtã pꝛopõnem
infinita ſunt entia debere ſic induci

duobus plura ſunt entia ⁊ tribꝰ plu

ra ſunt entia et ſic de alus ergo infi
nita ſunt entia. Adpuc hec expoſitio
nõ valet:qꝛ non eſt cõuertibilis cum
expoſito.nõ eniʒ ſeqᷣtur infimira ſunt
duo: ergo duobus plura ſunt duo ⁊
tribus plura ſunt duo et ſic de aliis
ↄñs eſt falſum et añs eſt verũ.veri⸗
tas añtis patet: qꝛ pꝛedicatum ineſt
infinitis contẽtis ſub ſubiecto.de in
fimtis enĩ rebus pᷣdicatur vere iſte
tminꝰ duo: qꝛ vere pꝛedicat᷑ de iſtis
vuobꝰ ⁊ de iſtis duobꝰet ſle de aliis
infinitis. Quarto poteſt exponi ly in
ſinita id ẽ de qualibet ſpecie numeri

aliquot entia. Sed iſta adhuc nõ vi⸗
detur eſſe cõuertibilis cum expoſito
quia nõ videtur ſequi infinita ſunt
duo ergo de qualibet ſpẽ numeri ali
quot entia ſũt duo.qꝛ per ly de qua⸗
lipet ſpẽ numeri aliqt entia ſũt duo
ĩtelligitur tin q;tum ꝑ iſtã oꝛationẽ.
ex qualibet ſpẽ numeri ẽtia nũerata
ſunt duo.nã iſta ſpẽs numeri qui eſt
trinitas entia nũerata nõ ſunt duo.
ſi enĩ ſic tũc tria eẽnt duo qð eſt fim
Et lʒ nulla dictaꝝ qᷓttuoꝛ exponẽtiũ
ſit cõuertibilis cuʒ expoſito ſcʒ huic
terĩo infinita: tñ a qualibet earũ ad
ly infinita eſt bona ↄña. ita ꝙ ſcðᷣm
hoc ly infinita ſe habet in plus i ali
qua dictaꝝ oꝛationũ ſe hʒ ſcoꝛſum:
tñ quattuoꝛ dicte expõnes ſimul ſub
diſiũctione bene equiualẽt ly ĩfinita
ita ꝙ aliqñ alicui attribuat᷑ vna eaꝝ
aliqñ alia.et hoc ſᷣm exigentiũ pꝛedi
cati pꝛopõnis in qua ponũtur · Et iõ
licet nõ ſequat᷑ infinita ſunt duo: S

nõ tot quĩ plura ſunt duo.tñ bene ſe

qᷣtur ergo nõ tot duo quĩ plura duo
ſunt duo. Sibr licet nõ ſequat᷑ inſi⸗
niti hoĩes trahunt nauem:ergo duo
hoĩes trahũt nauẽ ⁊ etiã tres hoĩcs
trahũt nauẽ.ſed bene ſequitur ergo
duobꝰ hoĩbus plures trahunt nauẽ
et tribus plures trahunt nauẽ.ita ꝙ
tantũ volo dicere ꝙ a qᷓtibet dictarũ
expõnuʒ ad ly ĩſinita bene valet ↄna
ſʒ ccõuerſo a ly ĩfinita ad nullã eaꝝ
ſeoꝛſum valet ↄna:ſed bene ad om̃s
ſub diſiũctione ⁊ ſᷣm exigẽtiã pꝛedi⸗
cati pꝛopõis in qua ponit. Aliqñ eſt
veriſicatio ꝓ vna carũ expõnum.ali
quãdo ꝓ
nita capiẽdo ſincathegoꝛeumatice.

alia.⁊ hoc ſit dictũ de ly ĩfſi

ꝙ auteʒ teneatur cathegoꝛeumatice

exponitur ſic inſimnita:id ẽ entia que
ſunt infinita.et hoc vel ſcðᷣm magni
tudinem vel ſecundum multitudinẽ

ſunt finita ſecũdum magnitudinem

vel multit udinem

vttiit lũ emn
õ
ſſur ſitfta tr wa:
rto /tinmo Poronubiee⸗
tue noͤeſet ni ifintaſ⸗
Nlaafs obet argotcoſtc
Pes ponuthlesgigles
Ninuo. Ar de esſmam:
atres t, Glr duad d⸗
ſütin oinvo ettnib geidus
nmninone Gilt ockt
uneriqui nena ii ctes
iann ſinemn xim
tt hrev panmuhiles ſun
ga an emes necei
4 nite⸗ c
rnxunniegitus
laſti lne ſc ininte

— ſoͤſunt na
. 1 4
an unharnchle

2⏑☚ ⏑☚⏑ .
=S
=
=.
=

mtmtunfi
*
mg ui ii min
a nen
Am dn ahefnengeni n
n azngugnüntti
g ni ſmun min ,rang
ien gamnſir angitnneſ⸗
Ercp; i r guigini ⸗
. l. Zl'len nulmn/
4 stu ungdd
dis tütmitaneseitn
k ii Kldenſabuneg
1 wWe Nns nsii u
1 andas gunsun iſ
ri wonene dun
uüün ul,i
coN d 7. an
ciebih üln 1ule
ſein it ct
. 7

ß
prn u lni

Dti.
min —&1
nͤp⸗ —–
ntac prunnt

eenng ieni
e enfnnd nan

¶ His viſis rñdetur ad ſophiſma ꝙ
accipiẽdo ly infinitũ cathegoꝛeuma⸗
tice ꝓ infinito ſᷣm multitudinẽ et ly

finita ᷣm magnitudinẽ hec eſt vera

ĩfinita ſunt finita. nã oẽs ꝑtes huiꝰ
ↄtinui collectiue accepte ſunt ĩfinite
Hᷣm multitudinẽ et ſunt finite ſcðᷣm
magnitudinẽ. ¶ Scðdo dico ꝙ capi⸗
endo ly ĩ finita cathegoꝛeumatice ꝓ

infinit is ſcdᷣm magnitudinẽt ⁊ finita

ꝓ finitis ᷣm magnitudinẽ hec ẽ fla

ĩſinita ſunt finita.ꝓbatur:qꝛ pᷣdicat

oppoſitũ de oppoſito.ita ꝙ qñ ly in⸗
finita ⁊ ly finita capiũtur diſfoꝛmit

hec ẽ vera ĩfinita ſunt finita:qꝛ infi⸗
nita ſcðᷣz magnitudinẽ bene ſunt fi⸗
nita ſᷣm młtitudinẽ.qũñ aũt iy fimita

⁊ ĩfinita capiũturvnifoꝛnut᷑ tũc ſunt
oppoſita.et hec ẽ falſa infinita ſunt

finita ſꝑ vtẽdo ly ĩfinita cathegoꝛeu

matice.nã nec ĩfinita ſcðᷣm multitu⸗
dinem ſunt finita ſecũdum multitu
dinẽ.nec infinita ſcvᷣʒ magnitudinẽ:
ſunt finita ſcvʒ magnitudinẽ. Ter
tio dico ꝙ caꝑiẽdo iſtũ terminũ iufi⸗
nita ſincathegoꝛeumatice hec eſt vxᷣa
Ifinita ſũt finita.ꝓbat᷑ hoc:qꝛ ĩfinite
ꝓtes in ↄtinuo ꝓpoꝛtionabiles ſunt
ſinite qð nõ eſſet niſi ĩfinita ſunt fi⸗
nita.añs pꝛobat᷑ arguẽdo ſic.non tot

tes ꝓpoꝛtiõabiles quĩ płes ſunt in
ↄtinuo. ſilrx due ꝑtes ſunt in ↄtinuo

et tres ⁊c̃. Siłr duabꝰ ꝑtibus płes

ſũt in ↄtinuo et tribꝰ ꝑtibus płs ſũt

in ↄtinuo g ⁊c. Silłxr nõ eſt aliq ſpẽs
numeri quĩ in ea aliq̃ ꝑtes pꝛopoꝛtio
nabiles nũerate ſint in ↄtinuo.& infi
nite ꝑtes ꝓpoꝛtionabiles ſunt in ↄti
nuo. Sed hoc diceres videt᷑ ꝙ illa
ſit falſa.ĩfinite ꝑtes ꝓpoꝛtionabues
ſunt in ↄtinuo.nã capiat᷑ aliqð conti
nuũ et ſit a tunc ar̃ ſic.infinite ꝑtes
ꝓpoꝛtionabiles nõ ſunt in a.ꝗ̊ flm ẽ

wv ifinite ꝑtes pꝛopoꝛtionabiles ſint

i a.ↄña tenet.nã iſte pꝛoxònes ſunt

rie vt videt᷑ oria aũt non pñt ſim

cẽ veraiaſſumptũ pꝛobat᷑.nã infinite
ꝑtes pꝛopoꝛtiõabiles q̃ ſunt in b nõ
ſunt in a.ergo ĩ finite ꝑtes pꝛopoꝛtio
nabiles nõ ſunt in a.ↄña tenet ab in
ferioꝛi ad ſugꝑeriꝰ negatione poſt po
ſita.añs pʒ de ſe.¶ Ad iſtud rñdetur
negãdo ꝓꝙ iſte ſint ↄorie. in finite ꝑtes
ſunt in a.ĩfinite partes nõ ſunt in a
Et ratio hniꝰ eſt:qꝛ ↄͤrie ſic ſe debẽt
hr̃e ꝙ terminꝰ nõ diſtributꝰ in vna
ſit ditributꝰ in alia.mõ ſic nõ eſt in
pᷣdictis. Nã ly partes ꝓxoꝛtiõabiles
ſtat nõ diſtributĩe in aãbabus poſiꝙᷓ
hoc ſincathegoꝛeuma ifinita eſt vnũ
de illis ſincathegoꝛeumatibꝰ q̃ non
diſtribuunt terminũ extra ſe ſed ter
minũ intra ſe Sʒ diceres ergo q̃ eſt
ſua ↄtraria. Dico ꝙ ad hñdam ↄtra
riam huiꝰ opʒ eam reſoluere.⁊ ideo
ſi reſoluat᷑ infinite ꝑtes ſunt in a.in
iſtã de qualibet ſpẽ numeri aliquot
ꝑtes ſunt in a.ſtatĩ clarũ eſt ꝙ eius
ↄtraria eſt iſta. de nulla ſpẽ numeri
aliq̃t ꝓꝑtes ꝓpoꝛtionabiles ſunt in a.
Kõnes facte in pꝛincipio bene pꝛo/
bant ꝙ ifinita ſunt finita capiẽdo ly
infinita ſincathegoꝛeumatice.⁊ hoc
2ceditur. ¶ Ad alias rõnes rñdetur
Ad pꝛimã negãdo ꝙ iſta ĩfinita ſunt
finita debeat cõuerti in iſtam.finita
ſunt infinita.ſicut nec iſta ſemꝑ fuit
homo in iſtam:homo fuit ſemꝑer.qꝛ
ſicut hoc ſincathegoꝛeuma ſemꝑ in/
cludit in ſe tenninũ qui diſtribuitur
ita ly infinitũ tentũ ſincathegoꝛeu⸗
matice. ⁊ ideo iſta entia ſunt finita
debẽt conuerti in iſtã finita ſunt ali
quot ẽtia. ſicut iſta ſemꝑ fuit homo
cõuertitur in iſtſã. homo fuit aliquo
tẽpoꝛe. ¶ Ad ſecundã dicitur ipſa
bene ꝓbat ꝙ ula ẽ falſa.ĩfinita ſunt
finita capiẽdo ly ĩ finita cathegoꝛeu⸗
matice ⁊ accipiẽdo ly ĩ finita pꝛopoꝛ⸗
tionabiliter. hoc eſt ly infinita ſcõᷣm
magnitudinẽ vel multitudinẽ.ſicut
patet in rñſione ad ſoghiſma.
c.ii.

Sophilma liiii.
Finita ſunt infſinita. Pꝛobatur.due
medietates in cõtinuo ſunt finita et
ille eedẽ ſunt infinita. ꝓbatur ſic: qꝛ
due medietates ſũt tres tertie ⁊ ille
eedẽ ſunt q̃ttuoꝛ quarte ⁊ ille eedeʒ
ſunt quĩq; quinte et ſic in ĩfinitum
ergo due inedietates ſunt infinite.
In oppoſitũ aꝛguitur.inita ſunt
infinita:ergo finita non ſunt finita.
ↄñs eſt falſũ ſicut pʒ de ſe.ↄña tenet
per illã regulã.De quocũq; verificat᷑
vnũ oppoiitoꝝ de eodẽ negatur reh
quum.ſ Ad hoc ſophiſma dicũt qui
dam negãdo ip̃m. et qñ dicitur due
medietates ⁊c̃.ipſi negãt ↄnaam. Et
ſubiũgunt rõem dicẽtes inductionẽ
nõ valere a parte pᷣdicati. Sed hoc
nõ valet:qꝛ optime ſeqᷣtur.ſoꝛtes eſt
plato:⁊ idẽ ſoꝛtes eſt cicero et ſic de
aliis hoĩ bus.ergo ſoꝛtes eſt oĩs hõ.
Uerũtamẽ qñ ſubiectũ pꝛopõnuʒ in
ducẽtium nõ capitur ꝓ eodeʒ in vna
et in alia tunc bene ↄcederet ĩductio

nem a parte pᷣdicati nõ valere.qꝛ nõ

ſequitur aĩal eſt plato ⁊ aĩal eſt ſor̃s

⁊ ſic de aliis.ergo anĩal eſt oĩis homo

qꝛ arguitur a pluribus ſuppõnibus
deteriatis huiꝰ termini aĩal ad vnã.
et tunc nõ valet ↄna. Sed qñ ſubᷣm
pꝛopõnum ĩducentiũ accipitur oĩno
in vna pꝛopõne pꝛo quo capit᷑ in alia
tunc ita vʒ ↄñia a parte pᷣdicati ſicut
aA ꝑte ſubiecti.ſed ſic fit cũ arguitur
due medietates ſũt tres tertie ⁊ ille
eedẽ quattuoꝛ quarte ⁊c̃. IJdeo dico
& bene ſedtur ergo due medietates
ſunt ĩfinita et iõ ↄceditur ſophiſma.

1 rõnem rñdetur quãdo arguit᷑.

nita ſunt infinita: ergo ĩfinita non
ſunt finita negatur ↄña. Et vlteriꝰ
dẽ pꝛo ꝓbatione ꝙ ly infinitũ tẽtum
ſincathegoꝛeumatice nõ eſt oppoſitũ
ei quod ẽ fi ita. modo ĩ ſophiſmate
ꝓpoſito ly infinita capitur ſincathe

Soꝛeumatice. Unde ↄcedo iſtas ſimł
eſſe vas finita ſunt infinita ⁊ finita
ſunt finita.

Sophilma lvii.
Infinitis ifinita ſunt pła Pꝛobatur
duobꝰ iĩfinita ſunt plura:⁊ tribꝰ infi
nita ſunt pła et ſic de aliis.g ĩfinitis
ĩfinita ſunt plura.ↄña tenet añs pꝛo
batur.nã duobꝰ tria ſunt pła et eiſ⸗
dem quattuoꝛ ſunt piura ⁊ ſic vltra
ergo duobꝰ ĩfinita ſunt plura.et ita
arguitur de aliis. ¶ In oppoſitũ ar̃.

Afinitis ĩfinita ſunt pła ergo ĩfinita

ſunt pła infinitis.ↄñs videtur falſuʒ
nã tunc duo eſſent plura infinitis ⁊
tria plura ĩfinitis.¶ Ad iſtud ſophiſ
ma rñdetur ꝙ ipᷣm eſt verum.Et qñ
arguitur iĩfinitis infinita ⁊c.ↄña nõ
valet de foꝛma: tñ gratia materie ar
gumẽti poteſt concedi ↄñs ſcʒ ꝙ infi
nita ſunt plura infinitis. Nam due
medietates ſunt pła infinitis:⁊ tres
tertie ſunt plura infinitis:et ſic vlte
rius.ergo ĩfinita ſunt pła infinitis.
Nam due medieiates ſunt plura tri
bus que due medietates ſunt quat⸗
tuoꝛ quarte que ſunt plura tribus
eedem due medietates ſunt quinq;
quinte que ſunt plura quatuoꝛ ⁊ ſic
de aliis. ergo ſequitur ꝙ infinitis in
finita ſunt plura ⁊ etiã infinita ſunt
plura infinitis.et hoc capiendo ly in
finitis ſincathegoꝛeũatice. Sʒ vtrũ
capiẽdo ipſum cathegoꝛeumatice ꝓ

infinitis ſᷣm multitudinẽ Dubiũ eſt

an hec ſit concedend . infiuita ſunt
plura infinitis. gratia cuius ſit hoc
ſophiſma. N
Sophiſma.viii.
Infinita ſunt plura infinitis. Per
iitud petitur iſta difficultas Ntrum

multitudine infinita poſſit eſſe mul-

titudo maioꝛ.ſ Pꝛobatur ſophiſma
eſſe verũ. Nam ſuppoſito ſicut ari⸗
ſtoteles ſupponit mundum fuiſſe ab

gliutune in duno aorn oun
ſjbiinernaer ob ii
Mla ſ Neljrea/ 9
hlleircoci nſtinioccnpa
nm wo ituolta ct lc io⸗
Nulſchtle batur oi4. Nam er
ſneodi tenhet1 d wobilia d⸗
hertraſiriſea caaci mod
deberpertranre ſgau dui
qncoccupat nü punetütpſun
cet dvopuncta. er quo ide
mſirut moti truuſz et ho⸗
dloglra puncra ſinr in bo
ſKamſrmmaunnm er gb
tncta ntiypvrr e ſa

ſſitucolertiue cccpt
tucnle e!
iortſitqhli h
nieneets ſint in ine⸗
Könlrſenmanſt in!
nentgonmu nlian

N
K

a, iini / ſr oljininnn
n due aleigee, ſint ur⸗ n
ce due mecletates ſunt guar⸗
uurre que ſunt glora tripus
m due necletzteg ſint quineg
ke que ſunt plurz quatuo lie
in. ergo ſegunur g münitis n
aſunm Nur erid mania ſun⸗
ramöannis hoc caviendohn
ns ſnce n hegoteüntre. Gji
Nedo ipſum chegarum mir
imitis fm mutmudui dotif
hee ſt onrcſe inf ine
rminni alu hoe

utinn ti
ubiſna Abli.
miin Nir: nnfinitts. Per
7ſtuduficultas Utrum

tipoſit eſe nul
mani in ſophiſmm

ſeut ari

eterno infinti trãſierunt dies ⁊ ſimi
liter tranſierũt anni:ſed plures trãſ
ierunt dies ꝙ; anni.et ſi ſic ſequitur
ꝙ infinita ſunt plura inſinitis.ꝗ In
oppoſitũ ã. Si ſophiſma eſſer verũ
ſeq̃ꝛetur ꝙ infinitũ poſſet eẽ exceſſũ

ab aliquo. modo hoc eſt falſum.

¶ Pꝛo rñſione ſophiſmatis volo pꝛo
bare ꝙ multitudo infinita nõ poteſt
eſſe maioꝛ alia.Et hoc ꝓbato patet
ad ſophiſma ꝙ ſophiſma nõ petit a⸗
liud: qꝛ ſi ſic ſequitur ꝙ indiuiſibile
eſſet diuiſibile. ſed hoc eſt falſum.
Iſtam ↄnam pꝛobo ſic. Nã ſi ponat
ꝙ ſint due linee ſcʒ a.que ſit pedalis
et b que ſit bipedalis.⁊ duo indiuiſi
bilia ſcʒ cet d.⁊ c moueat᷑ ſuper a.
et d ſuper b ð in duplo velocius c ſic
ꝙ ambo in tẽpoꝛe e pertrãſeant ſua

ſpacia.ſiue illa indiſibilia moueãtur

per ſe ſiue per accidẽs non curo: tũc
ſi vna multitudo ĩfinita eſſet maioꝛ
alia tunc in duplo plura puncta eẽnt
in b linea ꝙᷓ in a.ex quo b linea ẽ du
pla ad a. ſed ſi ſic ſeq̃retur ꝙ d mo⸗
bile in eodẽ inſtãti occupabit in ſuo
motu duo indiuiſibilia.et ſic ipᷣm eſt
diuiſibile. ꝓbatur ↄña. Nam ex quo
in eodẽ tempoꝛe c ⁊ d mobilia bebẽt

pertrãſiri ſua ſpacia: et cũ mobile d

debet pertrãſire ſpaciũ duplũ opʒ ꝙ
qñ c occupat vnũ punctũ ipſum d oc
cuꝑet duo puncta.ex quo idè tempꝰ⸗
mẽſurat motũ vtriuſq;.et hoc ſi in
duplo plura puncta ſint in bqᷓ; ina.
Et confirmatur.nam ex quo c per
tranſit a in tẽpoꝛe e ſequitur ꝙ oĩa
inſtãtia collect iue accepta que ſunt
in tẽpoꝛe e ſũt equalia oĩbus pũctis
collectiue acceptis q̃ ſunt in linea a.
et qꝛ etiã mobile d pertranſit in tpᷣe
e lineã b ↄñs erit ꝙ omnia inſtantia
collectiue accepta q̃ ſunt in tempoꝛe
e ſunt equalia oĩbus punctis collec⸗
tiue acceptis qᷓ ſunt in linea b. Ex qᷓ
ſeqtur vlterius ꝙ oĩa puncta collec⸗

tertio phiſicoꝛum.

tiue accepta q̃ ſunt ĩ linea b equalia
omĩbus punctis collectiue acceptis
que ſunt in linea a per ulam regulã:
Quecũq; ſunt equalia vni tertio illa
ſunt equaliz inter ſe ſed hoc nõ eſſet
ſi vna multitudo ĩfinita eſſet maioꝛ
alia. 1 Ad ſophiſma rñdetur ꝙ ipᷣm
eſt falſum capiẽdo ly infinita cathe⸗
goꝛeumstite ⁊ ſimiliter ly infinitis.
Et quãdo dicitur infimti fluxerunt
anni cõceditur.⁊ ſimui infiniti flu⸗
xerunt dies cõceditur. Et vlteriꝰ qñ
dicebat᷑:ſed piures fluxerũt dies qᷓ
anni hoc negatur. qꝛ vnum infinitũ
nõ eſt maus alio. Ex hoc ſeqᷣtur ꝙ
ex quo infinities ſol eclipſabat᷑ et ſi⸗
militer luna ſi oĩa tempoꝛa in quibꝰ
ſol eclipſatus ẽ eſſent aggregata. et
ſimiliter oĩa tempoꝛa in quibꝰ luna
eclipſata eſt eẽnt aggregatavnũ illo
rum tempoꝛũ non eſſet maius alio:
qꝛ vtrunq; illoꝝ eſt infinitũ. Ex quo
ſequit᷑ ꝙ ſi omnia tẽpoꝛa in quibus
ſol eclipſatꝰ eſt eſſent aggregata cõ
ſtituerũt vnũ tẽꝑusqð non eẽt minꝰ
ꝙ; totale tẽpus ꝑ qð durauit mũdus
Adhuc aliter põt pꝛobari ꝙ vnũ infi
nitũ nõ eſt maius alio vna rõne com
muni tam magnitudini q́; multitu/
dini ⁊ hoc ſic. Om̃e quantũ excedẽs
aliud quantum eſt diuiſibile in illud
quo excedit et in exceſſum.i.in partẽ

equalẽ exceſſo. Patet quarto phiſi⸗

coꝛum tractatu de vacuo. Si ergo
vnuz infinitũ excederet alið infinittũ
ſit ergo a infinitũ exceſſum:et b infi
nitũ excedẽs:⁊ diuidatur b in partẽ
qua excedit:⁊ ſit c in partẽ exceſſum
i.equalẽ exceſſo ⁊ ſit d. tunc ex quo
pars d exceditur vſq; ad c. ſequit᷑ ꝙ
d pars equalis eſt finita/et cum illa

ſit poſita equalis b. ſequitur ꝙ b eſt

finitum ⁊ tamẽ poſitũ eſt ꝙ beſt inſi
nitũ.ideo ſeqᷣtur finitũ eſſe infinitũ.
De iſta materia diffuſius tractaui

Sophilma lix.
nfinitũ continuũ põt eſſe diuiſum
ꝛobat᷑ ſic. In duas ꝑtes continuũ
põt eſſe diuiſuʒ:in tres ꝑtes ↄtinuũ
põt eſſe diuiſum et ſic de aliis &̊ ⁊c.
Scðo ſi:.nõ in tot partes quĩ plu
res continuũ poteſt eẽ diuiſum ergo
in infinitũ ↄtinuũ poteſt eẽ diuiſum
¶ In oppoſitũ arguit᷑. In infinitũ cõ
tinuũ põt eſſe diuiſum: & poſſibile ẽ
ꝙ continuũ in inſinitũ ſit diuiſum.
ↄñᷣs eſt flm ex co ꝙ ĩpoſſibile ẽ actu
eẽ multitudinẽ inſinitã aliquoꝝ nõ
faciẽtium vnũ per ſe.ↄña ber illã
regulã. Poſſibili poſito in eſſe nullũ
ſeqtur ĩ poſſibile. Si ergo ĩ infinitũ
continuũ põt eſſe diuiſum ponat᷑ in
eſſe ſedtur ꝙ infinitũ ↄtinuũ eſt diui
ſum et per ↄñs hec erit poſſibilis in
infinirum continuũ eſt diuiſum.
¶ Beſpõdetur ad ſophiſma ꝙ ipſum
eſt verũ capiẽdo ly infinitũ ſincathe
goꝛeumatice.
rium qñ dicitur infinitũ ⁊c.negatur
ↄñia eo ꝙ arguit᷑ a ſenſu diuiſo vero
ad ſenſum compoſitũ ſalſum.Et qñ
dicitur poſſibili poſito ⁊c᷑.dicitur ꝙ&
illa regula põt intelligi de pꝛopõne
poſſibili ⁊ de pꝛopõne de poſſibili.
Si pᷣmo mõ eſt vera:qꝛ data aliqua
ꝓpõne poſſibili ſicut ẽ iſta.antixpᷣs ẽ
ſi ponat᷑ ineẽ nullũ ꝓpter hoc ſeqᷣtur
ĩpoſſibile. Si aũt ĩtelligat᷑ ſcõo mõ
illa non habet vłliter veritatẽ.verbi
ga hec ẽ poſſibilis ⁊ eſt de poſſibili
vtrũq; iſtoꝝ pᷣt eſſeverũ demõſtratis
duobꝰ ↄdictoꝛiis ſicut iſta.rex ſedet
et nullus rex ſedet. ⁊ tñ ſi ponatur

ineẽ ꝙ vtrũq; iſtoꝝ ſit verum ſeqtur

ĩpoſſibile: videlicet ꝙ duo ↄdictoꝛia
ſint ſimul vera. Uñ notandũ eſt ꝙ
aliqua pꝛopõ bene elſt poſſibilis que
nõ eſt ð poſſibili.ſicut iſta.antixpᷣs ẽ
aliqua etiã eſt de poſſibili que nõ eſt
boſſibilis ſicut iſta.hõ põt eſſe aſin⸗

Ad rõnes in contra

aliqua eriaʒ eſt de poſſibili ⁊ cũ hoe
ẽ poſſibilis ſicut iſta.antichꝛiſtꝰ põt
currere.aliqua aũt eſt q̃ nec eſt poſſi
bilis nec de poſſibili. ſicut iſta.hõ eſt
aſinus. Sic ergo habemus quo mõ
vebet intelligi illa cõmunis regula.
Poſſibili poũto ⁊c.debet ſic ĩtelligi
de pꝛopõne poſſibili ⁊ nõ de pꝛopõne
de poſſibili. ¶ Sed diceres.videtur
vtiq; ꝙ iſta ſit poſſibilis. in infinitũ
continuũ poteſt eẽ diuiſum. Nã hec
eſt poſſibulis in oẽs ſuas partes con
tinuũ eſt diuiſum.et ſi ſic:videtur ꝙ
hec ẽ poſſibilis in infinitũ continuũ
eſt diuiſum eo ꝙ ĩfinite ſunt partes
cõtinui.non enĩ ſunt tot quĩ et płes
Añs pꝛobat᷑.nã iſta pꝛopõ in omnes
ſuas ꝑtes ⁊c.eſt vna vłis cuius que
libet ſingularis ẽ poſſibilis et cuilʒ
po⸗ ibilis.ergo dicta vłis videtur
eſſe poſſibilis.ↄña tenet ex eo ꝙ ad
poſſibilitatẽ copulatiue ſufficit ꝙ qᷓ
libet pars cathegoꝛica eius ſit poſſi
bilis vna cũ hoc ꝙ q̃libet cuilibet ſit
cõpoſſibilis. ita etiã ad poſſibilitatẽ
vłlis videtur ſufficere ꝙ quelibet eiꝰ
ſingularis ſit poſſibilis vna cuʒ hoc
qꝙ q̃libet cuilibet ſit ↄpoſſibilis: añs
ꝓbatur.nã hec eſt poſſibilis.in iſtas
partes continuũ eſt diuiſum demon
ſtratis duabꝰ partibus continui.ſiłr
hec ẽ poſſibilis.in iſtas duas partes
continuũ eſt diuiſuʒ demõſtratis tri
bus partibus.et ſic vltra: ita ꝙ non
eſt deuenire ad aliquã ſingularẽ di⸗
cte vniuer ſalis quin ipſa ſit poſſibił
etiã quelibet dictaꝝ ſingulariũ cui⸗
libet alteri eſt cõpoſſibilis. Wñ iſta
in iſtas partes continuũ eſt diuiſum
demõſtratis duabus partibus conti
nui bene ſtat cum iſta in iſtas parteſ
continuũ eſt diuiſum demonſtratis
tribus partibꝰ continui. et ſimiliter
cum iſta in iſtas partes continuũ eſt
diuiſum:demõſtratis quattuoꝛ par⸗
tiꝰus continui Et eodẽ modo poteſt

iackcrngens Pann
ſſt otingens nc crgoten
igleſtöringens Gicnt
no ralet e añs eſt vern
ſumta nec aſa fact val
routtur 9 Nngulonb?a
nec partes aitis ſumt pr
gleres:nec s elt npo
iibet ars aitis eſt itefin
oſtmilter. ñ dico Mu
iltm iniſtuspartrs vontt
ulmipeſſthle, ä eins
Mtni milis geos conen
B uchnd deetü mill
lihnſlüd ſeßzen

Nsdl n igaigane
—„ i obiin d
Nnelis crgo in is niſetnr
lolis. a tenet treogal
uicopultue ſufethi
1 ro r pvucr eus itpoi
mc αtα:)0
Nuuis actli d ppſihiitit
enn ſuficere g gelbet e⸗
ns ll poſſbilis nu ang hoe
ct aulibet ſit vpollipils as
r. ni hee oſſiolsin ſins
3coNm diunſum denon
3 dund ertidus orriniſl,
poſſchlis miſtas dung ng
imuu en diuſiz deniſetbt
purtibus et e nhn i
evenir a ainui ilo,
nunſit gun l nlin
elbrt tur lnii cnd
m climſtio U ſn⸗
Pmrs amtii eſ oluiſun
tibus conti

mns unbig hir
umn Cumiſtns partel
diuiſum denonſrati⸗

argui de aliis ſingularibꝰ quelibet
aliaꝝ ſingulariũ dicte vlis eit ei cõ⸗
poſſibilis ſicut argutũ eſt de pꝛima
ſingulari dicte vbis.Ad illud reſpon
detur negando ꝙ hec ſit poſſibilis.
in oẽs ſuas partes continuũ eſt diui
ſum: bene tñ conceditur iſta in oms
ſuas łtes continuũ põt eſſe diuiſuz.
Er qñ dicitur ꝗlibet eius ſingularis
æ cetera concedit᷑ añs et negat᷑ ↄnaꝛ
Et qñ dicitur hoc ſufficit ad vitatẽ
copulatiue dico ꝙ non. Sed diceres
uid reqritur ergo æquid ſufficit ad
ſſibuitatẽ copulatiue? Dico ꝙ re⸗
utritur oẽs eius cathegoꝛicas eſſe
ſimul veras eẽ poſſibile. hoc ẽ ꝙ poſ
ſibile ſit om̃s partes eius eſſe veras
Ulmul. Pꝛopoꝛtionalit dicatur de ſin
gularibus reſpectu ſue vniuerſalis.
ed diceres.certe ſic eſt in ꝓpoſito
de iſta. in oẽs ſuas partes continuũ
eſt diunſum videlicet ꝙ& omnes ſuas
ſingulares ſimul eẽ veras ẽ poſſibile
Et hoc pꝛobatur.nã duas eius ꝑtes
ſimul eẽ veras ẽ poſſibile. ⁊ tres eiꝰ
partes ſimul eẽ veras eſt poſſibile.⁊
nõ ſunt alique eius ſingulares quin
ipſas eſſe ſimul veras ſit poſſibile.
ergo omes eius ſingulares eẽ ſimul
veras ẽ poſſibile.¶ Ad iſtud rũdetur
negãdo ↄñam ſicut negaret᷑ ſoꝛtẽ eẽ
aĩal eſt cõtingens: platonẽ eſſe aĩal
eſt ↄtingens ⁊c. ergo oẽm hoĩem cẽ
aĩal eſt ↄtingens. Sicut enĩ iſta ↄña
nõ valet:qꝛ añs eſt verum et ↄñs fal
ſum:ita nec ↄña facta valet/ nec hic
argunur a ſingularibꝰ ad ſi uasvles
qꝛ nec partes añtis ſunt pꝛopões ſin
gulares 2 nec ↄñs eſt pꝛopõ vlis.ſed
q̃libet pars añtis eſt ĩde finita:et ita
añ̃s ſimiliter. UVñ dico iſtã eſſe inde
finitaʒ. in iſtas partes continuũ eſſe
diuiſum ẽ poſſibule. Nã eius ſubm ẽ
hoc totũ in iſtas ꝑtes continuũ eſſe
diuiſuʒ. qðquidẽ dictũ in illa ꝓrõne

no ſupponit ſolũ pꝛo ſe ſʒ etiã ſibi

ſimł in voce ſcripto vel in mẽte.⁊ ꝑ
ↄñs ſupponit ꝓ pluribꝰ ſimul diſiun
ctiue.et per ↄñs pꝛopꝑõ in qua ponit᷑
non erit ſingularis ſed inde ſinita.
Sed dicitur ꝙ iſta in oẽs ſuas par⸗
ies cõtinuum eẽ diuiſum ẽ poſſibile
non eſt vniuerſalis ſed indefinita:ex
quo ſubiectuʒ eius eſt hoc totum in
omnes ſuas partes continuũ eſſe di
uiſum.quodquideʒ in dicta pꝛopõne
ſubucitur ſine diſtributione ⁊ ſuꝑppo
nt pꝛo ſe ⁊ ſibi ſimilibus ſub diſiun
ctione.⁊ per ↄñs dicta pꝛopoſitio eſt
indefinta:¶ Sed diceres tu.que eſt
ergo eius vlis dico ꝙ eſt iſta. omne
in oẽs ſuas partes continuũ eẽ diui
ſum ẽ poſſibile.⁊ illa ſignificat ꝙ oẽ
tale dictũ quale eſt hoc. in oẽs ſuas
partes continuũ eſſe dꝛuiſum ẽ poſ⸗
ſibile. De huiuſmodi materia diffu⸗
ſius tractabit᷑ in vltima parte huius
tractatus.Adhuc diceres videtur ꝙ
hec ſit falſa.in infinitũ continuũ põt
eſſe diuiſum.ꝓbatur:qꝛ oĩs potẽtia
poteſt reduci ad actũ. vt patet nono
methaphiſice, ſed ly poteſt qð ponit᷑
in illa pꝛopõne denotat aliquã potẽ/
tiam.ergo ſi iſta ſit vera in infin ituʒ
continuũ poteſt eẽ diuiſum opoꝛtet
ꝙ hec potẽtia denotata per ly xoteſt
poſſit reduci ad actũ ſed non redicit
niſi in infinitũ continuũ ſit actu diꝰ
uiſum.ergo adhucvidetur ꝙ ſi in ĩfi
nitum continuũ poteſt eſſe diuiſum
poſſibile ẽ in infinitũ continuũ eẽ
diuiſuʒ.ſñdetur ꝙ in iſta in infinitũ
continuũ põt eſſe diuiſum nõ imꝑoꝛ
tatur aliqua vna potẽtia pꝛeciſe per
hoc verbũ poteſt ſed infinite potẽtie
qꝛ alia eſt potentia ad diuiſionem in
duas partes. et alia eſt potẽtia ad di
uiſionẽ in tres partes ⁊ ſic de aliis.
Et ideo cum dr in infinitũ continuũ
põt eſſe diuiſum nõ denotat᷑ aliqua
vna poſſibilitas ad ĩfinitas dĩſiones
qꝛ poteutia ĩpoꝛtata per hoc verbuʒ
E eliu.

põt in dicta pꝛopõe ſtat ↄſuſe tim̃ vir
tute pᷣcedẽtis ſincathegꝛeũatis ĩpoꝛ
tantis multitudinẽ,. Et qñ dr̃ oĩs po
tentia põt reduci ad actũ ↄceditur ꝙ
oĩs potẽtia pᷣt reduci ad actũ ſed nõ
eſt poſſibile ꝙ& om̃s potẽtie diuerſe
ſim? reducant᷑ ad actũ.qꝛ potẽtie 2d
actus oppoſitos ſimł reduci ad actũ
nõ eſt poſſibile.⁊ ꝓpter hoc etiã non
pñ̃t om̃s ille potẽtie reduci ſimul ad
actũ ad infinitas diuiſiones.
Sophilma lx.
Continuũ poteſt eẽ diuiſum in infi⸗
nitũ. Pꝛobat᷑.ↄtinuũ põt eſſe diuiſũ
in duas ꝑtes: et illud idẽ ↄtinuũ põt
eſſe diuiſuʒ in tres ꝑtes et ſic vltra.
g̊ continuũ põt eſſe diuiſũ in ifinitũ
¶ Scðo Et: inſinitũ continuũ pᷣt
eſſe diuiſuʒ:g ↄtinuũ põt eſſe diuiſũ
in ĩfinitũ.añ s pʒ ex pᷣcedenti ſophiſ
mate.ↄña tenet eo ꝙ idẽ videt᷑ ſigni
ficare añs et ↄñs. ¶ Tertio ſic ar.
Cõtinuũ eſt diuiſibile in ſemꝑ diui⸗
ſibilia:ergo cõtinuũ poteſt diuidi in
ſemper diuiſibilia.ↄna tenet eo ꝙ; ly
diuiſibile eſt idẽ ꝙ ly põt diuidi.Et
vltra cõtinuũ poteſt diuidi in ſemꝑ
diuiſibilia: &̊ ↄtinuũ põt eſſe diuiſuʒ
in ſemꝑ diuiſibilia.⁊ per ↄñs pᷣt eſſe
diuiſum in ifinitũ.añs pꝓʒ per ariſto.
ſexto phiſicoꝝ. ¶ In op: oſitũ arguit
Nã in ſophiſmate potẽtia denotata
C hoc verbũ poteſt ſtat deterninate
⁊ ideo per ſophiſma denotat᷑ ꝙ ailqᷓ
ſit vna potẽtia qua ↄtinuũ poteſt eẽ
diuiſum in infinitũ ſed hoc ẽ falſum
ex eo ꝙ nulla ẽ vna potẽtia qua con
tinuũ poteſt eſſe diuiſum in infinitũ
Añs pʒ eo ꝙ nullũ ſincathegoꝛeuma
confuſiuũ in ſophiſmate pᷣcedit hoc
verbũ poteſtſſ d ſophiſma rñdetur
Z lpm eſt falſum ſicut iam pꝛobatur
Ad alias rationes. Ad pꝛimã aliqᷓ
rñdent negãdo ↄñam p.opter hoc tp
inductio a parte pꝛedicati non valet

ſicut ipſi dicunt qualiter ſit in pꝛopo
ſito.Naʒ nõ ſequitur aĩal eſt ſoꝛtes
⁊ aĩal eſt plato et ſic de aliis: g aĩal
eſt oĩs homo. Sʒ iſti nõ bene dicũt/
ĩmo dico ꝙ inquctio valet ex parte
pᷣdicati/cum tñ ſubiecta pꝛopõnum
inducentiũ veriſicãtur pꝛo eodem in
vna pꝛo q in alia qualiter eſt in ꝓpo
ſito qñ dicitur ↄtinuũ pᷣt eſſe diuift ũ
in duas partes/et idem continuũ in
tres ꝑtes. Ecce quõ ſubiectũ in vna
inducentiũ verificat᷑ pꝛo eodẽ ꝓ quo
ſubiectũ alterius. Et ideo niſi aliud
ĩpediret qtum eẽt a parte inducẽtis
parte pꝛedicati optime ſequeretur
Sed qñ tales inſtant dicẽtes non
ſedtur aĩal eſt ſoꝛtes aĩal eſt plato ⁊
ſic de aliis ergo aĩal eſt oĩs homo.
Dicitur ꝙ veꝝ eſt:ſed dr ꝙ fubiecta
inducentiũ nõ verificãtur pꝛo eodeʒ
qð tamen dixi eſſe neceſſariũ ad hoc
ꝙ inductio a parte pꝛedicati valeat.
ꝙ aũt inductio a parte pꝛedicati va⸗
leat qũ ſubiecta pꝛopõnum inducen⸗
tium verificantur pꝛo eodẽ pꝛius de
claraui. Nam optime ſeq̃tur aĩal eſt
ſoꝛtes ⁊ idem aĩal eſt plato/ et ſic de
aliis: ergo aĩal eſt omis homo. Silr
optime ſequit᷑.ſoꝛtes eſt in a loco/et
idẽ ſors eit in b loco ⁊ ſic de aliis:g&
ſoꝛtes ẽ in oĩ loco. Dico g aliter ad
pꝛumã rõnem ꝙ nonvʒ ↄña quãdo dr
ↄtinuũ põt eſſe diuiſũ in duas tes:
et idẽ in tres ⁊ ſic de aliis.&̊ ↄtinuiũ
põt eſſe diuſum in inſinitũ: eo ꝙ af̃
a pluribꝰ deteriatis ſuppõnibus re⸗
ſpectu partiũ multitudinis ad vnam
determinatã reſpectu totius multi⸗
tudinis ſeu a inłtis ſuppõnibꝰ deter
ninatis ad vnã.⁊ tũc non vʒ ↄña:ſʒ
cõmittitur fallacia figure dictionis.
Uñ quelʒ iſtaꝝn ẽ vera.ↄtinuũ pot eẽ
diuiſũ in tres ꝑtes.cõtinuũ bõt eſſe
diuiſũ in q̃ttuoꝛ ꝑtes ⁊ ſic de altis p
alia ⁊ alta poſſibilitate. Ji iſta autẽ
ↄtinuũ pᷣt eſſe diuiſũ in isſinitũ hoc

—
—
E
=8
S=
=
—

—
+☛
=
—
—

ſanec denſigniciins 47.

toticnmngiit⸗ nt 4
coriuſetntiiad hn ſane d
niure i rnnifmud mn
atnui spinz enodti,
lvtamſiln, tur ſiun
cmrunnb neeeleninvnam
nuuetuti ſ i Mtr ſacpont d⸗
nixege nollum üncathegoren
6 rd eetdnterüäd
ote) et nſen
dloltipna örimin ed diuddd⸗
heſt tertus hab; ailtcr ſcheon
nit dinibbie n ſenp diuiſtbe
Ebote iuter ignotitn ani
ſSeh diera cheeclo nil
eummli pet iſe duuſun n dus
WA
enntſttemis, hone eni
uein ſii nn ui diuſn
nikſattes die ſterer w⸗
lt gſlcet hoe ⸗

ſeneghe,
ftniec⸗ Nensſhei

ffinchnn et Amni:

ach Wgchode
inieinir

eone attht
ſan hninr ſcſir anla
tum ali eh lnn rſede
e wwallekofts vnn g
ne ſeguii ſores ſtina loch et
Gfgelt iib oeo tſiede gi:
ein ol loco. dicoggaltter
toden nonrg n gnidor,
nuü dor eſe duuſün duns gen
mtres 1 ſede alis hini
t che diuſum in ini mi oα
Nlurib? detcri tis ,upinlus n/
ten ormi muluninm
tenmunari reſe, tuo nuth⸗
nns auanlis ſypoib eter
Aatis Avi,e N ziuh
õ
rs laud rera Nuu hot ei
6 rsr cotlnuü hot eſe
U esg j
ſinztmr ns lede lio,
wdbitate, Miſta ute
iginnnäe
i cſeduuſün

verbum poteſt denotat vnã poſſibi
litatẽ determinatã cũ nichil pꝛece⸗
dat qð poteſt ipᷣm confũdere ⁊ ſic ꝓ
ceditur a pluribus ſuppõnibꝰ deter
minatis eiꝰ quod ẽ potentia ad vnã
ſuppoſitionẽ determiatam eiuſdem
recte ſicut hic.aĩal eſt ſoꝛtes et aĩal
eſt plato.⁊c.ergo aĩal eſt ois homo.
et tunc non valet: ſicut enĩ hic pꝛo⸗
ceditur a pluribus ſuppõnibus hu⸗
ius termini aĩial advnam eiuſdẽ ter
miniaita hic continuũ poteſt eẽ diui
ſum in duas partes cõtinuũ põt eſ⸗
ſe diuiſũ ĩ tres partes ⁊ ſic de alus
ergo continuũ põt eſſe diuiſum ĩ in
finitũ.pꝛocedit᷑ a pluribus ſuppõni⸗
bus determinatis eiꝰ quod ẽ poten
tia quod eſt incluſum in hoc qð eſt
poteſt ad vnã ſuppoſitionem eiuſdẽ
Ad ſecundam qñ dicit᷑ ac.negatur
ↄña nec idem ſignificãt añs ⁊ ↄñs.⁊
ratio eſt qꝛ arguit᷑ a termino ſtante
confuſe tantũ ad ipᷣm ſtantẽ deter⸗
minate. Nã iſta in ĩfinitũ continuuʒ
põt eẽ diuiſuʒ potẽtia denotata per
li poteſt confũditur virtute ſincathe
goꝛeumatis pꝛecedẽtis impoꝛtantis
multitudinẽ ſed in ↄñte ſupponit de
termĩate:q? nullum ſincathegoꝛeu⸗
ma ↄfuſiuũ pꝛecedit. ¶ Ad terciã di⸗
co ꝙ textꝰ ariſto.debet ſic eẽ.in ſem
per duuſibilia cõtinuũ eſt diuiſibile
Gea ſi textus habʒ aliter.ſcʒ eonti⸗
nuũ ẽ diuiſibie in ſemꝑ diuiſibilia
hoc foꝛte ſuit ex ignoꝛãtis tranſlato
ris. ¶ Sed diceres.còcedis tu iſtã.
continuũ põt eſſe diuiſum in duas

ʒpa rtes.cõtinuũ põt eſſe diuiſum in

tres partes ⁊ ſic de aliis. nõne etiaʒ
ↄcederes tu iſtã.continuũ ẽ diuiſuʒ
in duas partes. Dicit᷑ ꝙ ſic:ꝛet hoc ẽ
bene poſſibile. Sed diceres ſi hec ẽ

poſſibilis & etiã hec eſt poſſibilis.di

niſum in duas partes ẽ ↄtinuũ: da
eſt ſua conuertẽs.modo ꝙ ſit poſſi⸗

lis ẽ falſũ eo ꝙ diuiſũ in duas ꝑ⸗

tes eſt diſcontinuũ.i¶ Ad hoc rdet᷑
negãdo iſtã ↄnñam cõtinuũ ẽ diuiſi uʒ
in duas ꝑtes. &̊ diuiſũ in duas pꝑtes
eſt continuũ nec illa ẽ conuertẽ s pꝛe
cedẽtis eo ꝙ in añte ly ↄtinuũ ſup⸗
ponit ꝓ eo quod ẽ vł fuit ↄtinuũ ra
tione pꝛeditati qð eſt pᷣteriti tpis ſic
ampliãtis.ipᷣm ſubiectũ.ſed in ↄuũte
ly cõtinuũ ſupponit ſ. oluʒ pꝛo co qð
eſt continuũ:iõ arguit᷑ a magis am⸗
plo ad minꝰ amplũ affirmatiue.x ta
lis ↄñ anõ valʒ ſicut nec ab inferioꝝ
ad ſuperius affirmatiue. Sed dice⸗
res qui ẽ ergo eiꝰ cõuertẽs:ſcʒ iſiiꝰ
cõtinuũ eſt diuiſũ in duas ꝑtes.di⸗
co ꝙ hec.diuiſuʒ iu duas ꝑtes eſt vł
fuit cõtinuũ.Et hec ſufficiant.

Sophilma.lxi.
In infinitũ ſoꝛtes erit albioꝛ plato
ne.poſito ꝙ ſoꝛtes et plato ſint eq̃i
ter albi et ꝙ ſoꝛtes maneat ꝑ vnam
hoꝛã vel per duas ſi ub eodem gradu
albedinis ⁊ ꝙ in eadã hoꝛa ↄtinue al
bedo platonis remittat᷑ ſic ꝙ in fine
hoꝛe albedo platoĩs ſit remiſſa vſq;
ad vnũ gradũ. Tunc. ¶ Pꝛobat ſo⸗
phiſma. in duplo ſoꝛtes erit albioꝛ
platone. ſcʒ qñ albedo pꝑlatonis erit
in duplo remiſſioꝛ albedine ſoꝛtis.⁊
in triplo ſoꝛtes erit albioꝛ platone.
vt qñ albedo platonis erit in triplo
remiſſioꝛ albedine ſoꝛtis. ⁊ ſic in in
finitũ ergo ſophiſma verũ. In op
poſitum arguit᷑.Si in infinitũ ⁊c.⁊
nõ per a bedinẽ finitã. videt᷑ ergo ꝙ
in ifinitũ ſoꝛtes erit albioꝛ plõne ꝑ
albedinẽ infinitã. ⁊ ſi ſic ſoꝛtes erit
albioꝛ albedine infinita quod eſt fal
ſum.i¶ Ad ſophiſma rñdetur q; capi
endo ly infinitũ ſincathegoꝛeumati
ce ſophiſma eſt verũ ſicut ꝓbat rõ.
ſed capiendo cathegoꝛeumatice ſo⸗
phiſma oſt falſum.qꝛ tunc ꝑ ſophiſ⸗
ma denotat᷑ ꝙ in aliquo gradu albe
dinis infinite ſoꝛtes erit albioꝛ pla⸗

tone. et hoe eſt falſum.⁊ in hoe non
ſequit᷑.ĩ duꝑlo ſoꝛtes erit albioꝛ pla
tone:⁊ in triplo ⁊ ſic de aliis. 8 in ĩ⸗
finitũ & ⁊c.ſicut nec ſequit᷑ ſoꝛtes
in aliq̃ gradu infinito erit albioꝛ pla
tone. Si aũt ly in ĩfinitũ teneat᷑ ſin
cathegoꝛeumatice tũc ſenſus ẽ ꝙĩ
dupio ſoꝛtes erit albioꝛ platone ⁊ in.
triplo.⁊ ſic in ĩ finitũ:⁊ hoc ẽverũ.⁊
in iſto ſenſu ↄcedo ꝙ ĩ infinitũ ſoꝛ⸗
tes erit albioꝛ platone: ſoꝛtes erit
albioꝛ platone ꝑ albediuẽ finitã: qꝛ 1
duplo ⁊ in triplo ⁊ ſic ĩ infinitũ.nec
ſeqᷣtur in hoc ſenſu ĩ infinitũ ſoꝛtes
erit albioꝛ platone. S ſoꝛtes erit al⸗
bioꝛ platone in ĩſinitũ eo ꝙ arguit a

ſuppõne ↄfuſa tin ad determminatãꝭ

qꝛ in añte tempus ↄſignificatũ per
hoc verbũ erit ſtat ↄſ uſe tĩ rõc ſin
cathegoꝛeumatis pᷣcedentis impoꝛ⸗
tantis multitudinẽ. æ in ↄñte ſtat de
termi ate reſpectu multitudinis. Ex
hoc patʒ qͥd ſit dicẽdũ ad ſopliſma
Sophilma.lxii.
Inſiuitã albedinẽ hẽbit ſ⸗ ors. ponat᷑
ꝙ ↄtinue inten dat᷑ albedo ſoꝛtis per
aliqð tpᷣs vſq; ad aliud tẽpus exclu
ſiue. vel ᷣm imaginationẽ ad aliqð
inſtãs ꝓpter facilioꝛẽ modũ loquen
di.qð quidẽ inſtãs termĩet excluſi⸗
ue tempꝰ menſurãs intenſionẽ albe
dinis in ſoꝛte.⁊ ponat᷑ cũ hoc ꝙ illð
inſtãs ſit pꝛimũ inſtãs nõ eẽ ſoꝛtis ⁊
ꝙ ſi ſoꝛtes ſuꝑuiueret in inſtanti ha
beret pꝛĩo a gradũ albedis finitũ vl
alit albedinẽ finitã. ¶ Pꝛobat᷑ ſic ſo
phiſma. Quacũq; albedine data vel
dabili quã hẽbit ſoꝛtes adhuc maio
rem albedinẽ habebit ſoꝛtes: & infi⸗
nitã albedinẽ hẽbit ſoꝛtes. ↄña tenʒ
añs ꝓbat᷑:qꝛ nulla albedo quã habe

bit ſoꝛtes ẽ maxĩa ĩter albedines qᷓs
habebit ſoꝛtes:S quacunqʒ albedine

data vel dabili quã hẽ bit ſoꝛtes ad/⸗
huc maioꝛẽ albedinem hẽbit ſoꝛtesaK

2ña tenʒ añs,pbar iqꝛ ſi eſſet aliqua

maxĩa albedo quam habebit ſoꝛtes
vel ergo eẽt illa albedo quã hẽret i
pꝛĩo inſtãti ſui nõ eſſe ſi ſuꝑuiueret
vel aliqua citra ulã. Nõ potelſt dici
