per ly hocvolunt demonſtrare tem⸗
pus in quo ſoꝛtes eſt quod eſt imme
diatum tempoꝛi in quo nec aliq̃ eius
parte ſoꝛtes.nõ fuit.et ſᷣm hoc opoꝛ
teret concedere ꝙ quilibet noſtrum
tunc inciperet eſſe. Naʒ de quolibet
noſtruʒverũ eſt dicere ꝙ ipᷣe nunc ſit
et ĩmediate ante hoc non fuit demõ
ſtrando per ly hoc totale tempus in
quo eſt et fuit quod inſeq̃batur tem
pus in quo nec in aliqua parte fuit.
Tertiomodo poſſunt exponi pꝛopo⸗
ſitione de incipit et deſinit. verum
eſt tamen ꝙ ille modus nondũ ẽ vſi/
tatus neq; conſuetus:quẽ moduʒ ex
ponendi inter ceteros reputo bꝛeuio
rem. ¶ Pꝛo quo ſciendum eſt ꝙ
ſicut ſunt queð aduerbia de pꝛeteri
to.ſicut heri.et aliqua de futuro vt
cras.ita aliqua ſunt que cum ſigni⸗
ſicant tempus bꝛeue vt nuper.ſtatum
modo.nunc.et ſimilia. Alia cuʒ ſigni
ficant tempus longum ſicut iſta diu
olun quondam,. Secundo eſt notã

dum ꝙ quandoq; talia aduerbia in⸗
cluduntur in ſignificatione verboꝛũ
ſicut hoc aduerbiuʒ frequenter ĩclu⸗
ditur in illo verbo legito quod idem
eſt ꝙ frequenter lego. ita etiaʒ huiꝰ
modi aduer bia nuper/ ſtatim poſſũt
includi in aliquibusverbis.
J i⸗ vills dico pꝛimo ꝙ ſic eſt de
iſtisverbis incipit ⁊ deſinit. ꝙ ĩ eis
includũtur aduerbia cõſignificantia
tempus bꝛeue. et ſecundum hoc ex⸗
ponetur ſic.ſoꝛtes incipit eſſe.id eſt
ſoꝛtes modo eſt et non eſt diu ꝙ nõ
erat. ¶ Simtliter ſoꝛtes deſinit eſſe
id eſt ſoꝛtes modo eſt et ſtatim poſt
hoc non erit. Iſta expoſitio eſt hoꝛũ
verboꝛum incipit ⁊ deſinit. Patet
pꝛimo ex cõmuni modo et vſu loquẽ
di. vnde idem eſt incipere eſſe ſicut
de nouo eſſe vel nouiter eſſe. modo
de nouo eſſe vel nouiter eſſe nõ eſt
aliud niſi modo eẽ ⁊ nuper ante nõ
fuiſſe.ſeu non eſt diu ꝙ hoc nõ fuit.
Simliter deſinit non eſt aliud niſi
ceſſare eſſe. ⁊ eſt idem ſicut ſtatim
poſt nõ eſſe. Item incipere idem eſt
ꝙ pꝛincipiare vel pꝛincipiũ habere.
Unde quando modicum de aliqua
re eſt factũ ſolemus dicere ex pꝛin⸗
cipio huius: quia ergo ſermo nõ ha
bet vigoꝛem niſi ex vſu loquendi.
Sequitur hanc expoſitionẽ de inci⸗
pit et deſinit eſſe pꝛopꝛiam:quia con
coꝛdans et ſequens ex communi vſu
loquendi homimũ. ¶ Secundo dico
ꝙ in hoc ſemper exponũtur tales ꝓ
poſitiones per affirmatiuã de pᷣſenti
quãdo enim res nõ eſt non dicimus
ꝙ incipit eſſe ꝙᷓuis bene dicatur ſta
tim incipiet eſſe.ſicut quando homo
quieſcit non dicimus ꝙ ipſe incipit
moueri. ergo iſta ſoꝛtes incipit mo⸗
ueri ſic debet exponi.ſoꝛtes nũc mo
uetur et nõ eſt diu ꝙ nõ mouebatur

Similiter quando aliquid non eſni
non dicimus ꝙ deſinit eſſe: ſed iam
deſinit eſſe.ſicut quando homo eſt
iam moꝛtuus non dicimus illum ho
minem deſinere eſſe.ſed quando eſt
dicimus ꝙ deſinit eſſe.⁊ ſeccundum
hoc deſinit eſt exponẽdum per aff ir
matiuam de pꝛeſenti et negat iuam
de futuro cum illa additione ſtatim
poſt hoc. vt ſoꝛtes deſinit eſſe: id eſt

nunc elt et ſtatim poſt hoc non eri I
Et incipit per affirmatiuam de pꝛe⸗
ſenti et negatiuam de pꝛeterito cuʒ
illa additione nuper ante vel ula nõ
eſt diu. vt ſoꝛtes incipit eſſe: id eſt
ſoꝛtes eſt ⁊ nuper ante hoc non fuit

vel ſic ſoꝛtes nunc eſt et non eſt diu
ꝙ non fuit.¶ Tertio dico & vᷣm hoc
nõ eſt aliter exponendum incipit et
deſinit in permanentibus et ſucceſ⸗
ſiuis: ſed vtrobiq; eodem modo.
Quarto dico ꝙ ſecundũ hoc omne
quod incipit pꝛius incipiebat.⁊ om̃e
quod deſinit adhue deſinet ⁊ adhuc
erit.et hoc eſt pꝛopter hoc ꝙ in infi⸗
nitum tempus eſt diuiſibile ⁊ nõ eſt
dare pꝛimam partem tẽpoꝛis ſimpli
citer nec etiamvltumã.Et ideo dicit
ariſtoteles ſexto phiſicoꝛum. Omne
quod mouetur pꝛius mouebatur et
poſt hoc mouebitur. Sed dubitat᷑
qytum tempus ſecundum dictam ex
poſitionem requiratur ad hoc ꝙ als
quid incipiat eſſe.⁊ quãdiu talis ſit
vera ſoꝛtes incipit eſſe.eodeʒ medo
dubitatur de deſtinit.
Zd hoc reſpondetur ꝙ ſ- ecundum
durationẽ rerum et periodum opoꝛ

tet accipere illud tempus aliter et a

liter. VUnde diutius dicimns vnam
ciuitatem incipere ꝙᷓ; vnam domum
ſed ambo ſimul inceperunt.et ergo
ſecũdum ꝙ durationes rerum ſunt
minoꝛes ᷣm hoc ulle res per minus

nr melpet deſn

mnd̃
ncrdudatur: tamen quiu iln

ſo
4knon volo en veln
vode deſinlt. nec⸗ ſimicrer dos

wuſ
ccunda n MSN
i opouet concodert aligia c
lomnt modum loqvendt homin

m oponeret ſecundu cam conn

re q ain aliqva fes generabll
coꝛruptipllis ellet tidiu meipen

e, 1 ſe um eſet cocenedl ſore

yir cle uc llv g fuila
nuntum annos et achuc elet.
In ſones nunc eſet 14 imechate
oc non fut demoſtrancho per
Mpeciſe tempus per quod fuit
ACeNru dNd od contra

(eponn odumſoggecn n con,

re tales dopoſtnones:ed ne
rreſeel de ocſeſclzen
ſe iſt non diu tuiſſer ſe ſoꝛe
itpeꝛ cenun Mnoo ſatio die
Gimiliter iurta dietam
in hec eſt concellenci agan

ſerula agin mne on cij

arto do ſeunch oe Uene
mepit us lepur cr
war uinrt uue
wguptr egin inſi,
empus 0 diiltbie 1n
min orten tedois ſinpii
ctumwltumi Etideo dien
es ſenope cdum Dune
our wund monedurn
N mouedtur Se dabuf
enpus ſtcunchenn doum

vnen rqummr l in

neputeſe glull e
utniiſt i un

tempus incipiunt eſſe. TInde peri
odus homimis eſt maioꝛ ꝙᷓ; periodus
canis. ideo diutius incipit eſſe.
Unde ſi cams viueret per viginti
annos: eſſet ſibi magnum tempus.
non eſſet tamẽ magnum tempus ho
mini. ¶ Ex illo ſequitur coꝛrelarium
ꝙ alique res quando iucipiunt eſſe

et non deſinunt ſimul eſſe: veruz eſt

dicere de vna ꝙ diutius incipit eſſe
ÿᷓ alia. ſicut dicebatur de ciuitate =
de domo. Sic viſe ſunt tres expoſi⸗
tiones pꝛopoſitionum in quibus po⸗
nuntur incipit et deſinit.et licet ter⸗
tia ſecundũ modum loquendi homi
num exdudatur: tamen quia inuſi⸗
tata eſt non volo ea vti in ſ. ophiſma
tibus de deſinit. nec ſimiliter volo
vti ſecunda pꝛopter hoc ꝙ iuxta ſe⸗
cundã opoꝛtet concedere aliqua con
tra omnẽ modum loquendi hominũ
Nam opoꝛteret ſecundũ eam conce
dere ꝙ diu aliqua res generabilis

et coꝛruptihilis ellet tãdiu inciperet

eſſe. ⁊ ſic iam eſſet concededa ſoꝛtes
incipit eſſe. adhuc poſito ꝙ fuiſſet
per centum annos et adhuc eſſet.
Nam ſoꝛtes nunc eſſet ⁊ ĩmediate
ante hoc non fuit.demõſtrando per
ſy hoc pꝛeciſe tempus per quod fuit
puta centum annos. Modo contra
conſuetum modum loquẽdi eſt con⸗

cedere tales pꝛopoſitiones:eo ꝙ in⸗

cipere eſſe eſt de nouo eſſe.ſed de no
uo eſſe eſt non diu fuiſſe: ſed ſoꝛtes
qui fuit peꝛ centum annos ſatis diu
fuit. Similiter iuxta dictam expo⸗
ſitionem hec eſt concedenda. adam
deſinit eſſe:quia adam nunc non eſt
tt immediate ante hoc adam erat.
demonſtrando per ly hoc totale tem
pus per quod adam non fuit poſtqᷓ

dicere adam deſinit eſſe. modo hoc

fuit. immo in perpetuũ eſſet verun

eſt contra conſuetũ moduʒ loquẽdt:
ex eo ꝙ deſinere eſſe eſt de nouo no
eſſe vel ceſſare eſſe. Et contra illam
expoſitioneʒ poteſt foꝛtius argui ỹÿ
contra aliam. Unde ꝑer teſtimoniũ
ſi quis diceret hoc nunc eſt verum:
ſcʒ ꝙ adam deſinit eſſe omnes dice⸗
rent ꝙ non: immo foꝛte apponerent
dicentes diu eſt ꝙ deſinit eſſ. e. ¶ Re⸗
uertar ergo ad pꝛimam expoſitionẽ
qua volo vti in ſequẽtibus.nam iſta
eſt vſitata: et ſecundum illam pꝛeci⸗
ſius loqui poſſumus ymaginãdo ſe⸗
cũdum ipſam inſt antia indiuiſibilia
in tempoꝛe.licet talia in rei veritate
nõ ſint. nichilominꝰ expedit ea yma
ginari ſicut et aſtrologi ymaginant᷑
multos circulos in celo.qui in reive
ritate ibi non ſunt. Et geometre y⸗
maginantur puncta ĩdiuiſibilia licet
in rei veritate nulla ſint talia: tamẽ
in dictis ſcientiis expedit talia yma
ginari pꝛopter melioꝛẽ ⁊ facilioꝛem
traditionẽ dictarum ſcientiarũ. ita
non minus dico in pꝛopoſito ꝙ expe
dit ymaginari inſtantia ĩdiuiſibilia
in tempoꝛe ad expꝛimẽdum certas ⁊
pꝛeciſas menſuras motuũ et muta⸗
tionum quas ſine ymaginatione in
ſtantium indiuiſibiliũ ita pꝛeciſe ex
pꝛimere non poſſemus.nec ex hoc ſe
quitur aliquod inconueniẽs quãdo
ſermones de talibus indiuiſibilibus
per alias longas oꝛationes debite
exponũtur.pꝛopter quas etiam oꝛa⸗
tiones pꝛolixas euitandas expedit
ales termios ponere quos antiqui
crediderunt ſupponere pꝛo rebus ve
ris indiuiſibilibus ſicut ſunt punctꝰ?
et inſtans. licet tales res indiuiſt ibi⸗
les non ſint niſ ſecundum ymagina
tionem. ¶ Tunc pꝛo ſophiſmatibus
ſequẽtibus ſoluendis notande ſunt
due regule,

Duan pma ẽ ꝙ arguẽdo cũ utis eb
Trn deſinit ab ĩferioꝛibꝰ ad ſriꝰ
ĩ pᷣdicatis eſſ. Etialibꝰ ẽ bõa ↄñia 3
te pᷣdicati.vñ bñ ſe eqᷣtur. ſorſ ĩcipit eẽ
hõ:g ſors ĩcipit eẽ aĩal. Silr bñ ſed
iur ſors veſinit eẽ hõ. S deſinit eſſe
aĩal. Scðᷣa regula ẽ arguẽdo ab ĩife
rioꝛi ad ſuꝑiꝰcũ iſtis vxbis ĩcipit⁊ de
ſinit a ꝑte pᷣdicati ĩ pᷣdicatis accñta⸗
libꝰ nõvʒ ↄna. Nõ eĩ ſedtur ſor̃s ĩci
pit eẽ albꝰ. S ĩcipit eẽ coloꝛatus.

Sophilma cxvi.
Pomo ẽccipit eẽ albꝰ quãdo nullꝰ hõ
incipit eẽ albus.poſito caſu ꝙvnꝰho
mo puta ſoꝛtes pꝛius fuerit albus
et erit albꝰ ꝑ totũ annũ.⁊ alii hoĩes.
ſint nigri:⁊ fuerũt nigri: et erũt ni⸗
gri ꝑ totũ ãnũ.T ũc illo cãu põito ꝓ
bo pᷣmã ꝑtẽ ſophiſmat:vʒ illã hõ inci
pit eẽ albꝰnã hõ nẽ ẽ albꝰ æhõ pꝰhoc
erit albus. g ĩcipit eẽ albꝰ.ↄña tʒ ab
exponẽtibꝰad expoĩtã.añs ꝓbat᷑.nã
pᷣma exponẽs ẽ vaꝓ hoĩbꝰ? migris. et
ſcoa ꝑs ẽ va ꝓ hoĩe albo. Scða ꝑs
pʒ ex cãau¶ In oppm̃ a. Sophiſma
ĩplicat ↄdictionẽ:& ẽ fłʒ.Rñdeĩ ꝙ ſo
phiſ. ẽ fłʒ. Et ꝓ ꝓbatõe notãð ẽ ꝙ re
gla ꝙ ſi ꝓpõ ð icipit hẽat ſhiecrũ di
ſcretũ qð ſhiectũ ſit t᷑mina ĩdiuiduab
tẽ illð ſhᷣiectũ pᷣt tĩeri ĩ vtraq; expo
nẽtiũ ſiẽ h̊.ſor̃s ĩcipit eẽ albꝰ qͥ ſic ex
ponit᷑.ſor̃s nẽ ñ ẽalbꝰ⁊ ĩmediate pꝰ
hoc erit albꝰ⁊ eoðꝰ ſi ſdᷣiectũ ꝓpõis
de ĩcipit fuerit iminꝰ diſtributꝰ. ſiẽ
hec.oĩs hõ ĩcipit eẽ albꝰ.q̃ expõit᷑ ſic
oĩs hõ nẽ ñ ẽ albꝰ ⁊ ĩmediate pꝰ hoc
erit albꝰſʒ ſi ſvᷣiectũ ð ĩcipit fũit ter
minꝰ ðtermĩate vł ꝑſõałracceptꝰ tẽ
nõ dʒ retieri ið ſbᷣiectũ ĩvtraq; expo
nẽtiũ.ſʒ ĩ pᷣma dʒ retĩeri.⁊ ĩ ſcðᷣa dʒ
ſubiici relatiuũ idẽtitaſ..vt h.hõ ĩci⸗
pit eẽ albꝰ.qͥ dʒ ſic expõi.hõ nẽ ñ ẽ al
bus ⁊ ĩmediate poſt hoc erit albꝰ.ſʒ
ſic nõ erat factũ in ꝓbatione pꝛime
partis ſophiſmatis.

Sophilma cxvii.

Soꝛtes ĩcipit eẽ coloꝛatꝰ.põito cãu

ꝙ pꝰfũit niger ⁊ nũc ĩcipiat eẽ albꝰ

Tũc ꝓbat᷑ ſophiſma ſic.ſor̃s ĩcipit
eẽ albꝰex cãu:& ĩcipit eẽ coloꝛatꝰ. ã
videt᷑ tenere ꝑ locũ ad ĩ ferioꝛi ad ſu
periꝰ.¶ Impꝛobat᷑ q̃łrcũq; expõit᷑ ly
ĩcipit ẽ flx. Si ei exꝑõat᷑ ſic.ſor̃s nẽ
nõ ẽ coloꝛatꝰ ⁊ ĩmediate pꝰ hoc erit
coloꝛatꝰ.pꝛĩa ꝑs ẽ flã. Si exponãtur
ſic.ſor̃s nũc ẽ coloꝛatꝰ ⁊ imediate añ
hoc nõ fuit coloꝛatꝰ.ſcðᷣa ꝑs ẽ falſa.
Rñdet᷑ ꝙ ſophiſ.ẽ flm̃¶ Ad ꝓbationẽ
pʒ ex ſcdᷣa regła ꝙ nõ vʒ ↄna ab ĩfe⸗
rioꝛi ad ſr̃iꝰcũ hoc vbo icipit ĩ pᷣdica
tis accñtalibꝰ⁊ hoc affirmatĩe.nec a
ſuꝑioꝛi ad ſuũ ĩ feriꝰ cũ eoð negatie
quia nõ ſequitur ſoꝛtes nõ incipit eẽ
coloꝛatus:ergo nõ icipit eſſe albus.

Sophiſma .cxviii.
Dev ĩcipit eẽ ĩa ĩſtãti.ſit a ĩſtãs pᷣmũ
Pꝛobar.deꝰ nũc ẽ ĩ a iſtãti ⁊ ĩmedia
te añ hoc ñ fuit ĩ a ĩſtãti:g deꝰicipit
cẽ ĩ a ĩſtãti:ↄña tʒ ab expouẽtibꝰ ad
expoſitã.añs qtũ ad pᷣmã ꝑtẽ notũẽ
de ſe. Quo ad ſcdᷣaʒ ꝑtẽ ꝓbat᷑.qꝛ ĩme
diate añ .
te añ hoc nõ fuit deꝰ ĩ a ĩſtati. Im
bat᷑ ſophiſma:deꝰ ĩcipit eẽ ĩ a iſtãti
deꝰ ĩcipit eẽ.mõ hoc cẽ falſũ. d ſo
phiſma rñdet᷑ ꝙ ipʒ ẽ veꝝ.Et qñ dr̃ᷣ
deꝛ ĩcipit eẽ ĩ a ĩſtãti.ꝭO ⁊c̃:negat᷑ ↄa
qꝛ ar̃.a ꝑte ĩ mõ ad ſuũ totũ cũ hoc

vᷣbo incipit.et illa ↄñna non valet ab

inferioꝛi ad'ſuperius,.⁊c.

Sophilma cxix.

Sors icipit eẽ hõ poſti fuit hõ pvi

gti ãnos. Pꝛobat᷑ ſophiſ.Nã ſitai
ſtãs terminãs excluſiueviginti ẽnos
Tũc at᷑ ſic.ſoꝛtes
nũc ẽ hõ poſtq fuit hõ ꝑvigiti ãänoss

per q̃ͥs ſor̃s vixit.

et ĩmediate añ hoc nõ fuit hõ poſti
fuit hõ ꝑvigĩti ãnos:qꝛ ĩmediate añ

hoc nõdũ fuit hõ ĩ a ĩſtãti:s ſors ĩci

pit eẽ homo.ac.
Impꝛobał ſophiſma.Sors incipi

hoc nõ fuit a ĩſtãs:g imedia

WNNNAo
in.deiſdi cöſinili inat
r determinano aa bals
pͦm ſio caſualieuiuales
nio pokeſt determinare hoye
ncſe.vel hoe erbi nneipit
modo pupb l era ſecund
bipwpi talaooymmd
nr deilu eus oeſin eſſen
zirlvnde ſi ly ma inſtati cqux⸗
ulverbio nunc determmnet hoe
ü ele ſoyhiſma eſt veri ſ aute
n orderda dennn ſophil
adunn a d enſas elen

uInſtann deſinera elt d
falſum.

hophiſina
ueo clprt eſſe ſ elt et no
batur ſotiſna Gann
tius nofutt ſ etet non fo
ſcres incpit Eſcſtt ni fa

Kigluſenphere derg n⸗

nen ſuede let end fuir

ſertgtolineht
ſeſontenrai an
e

whaieennictieilingine
ni hec i futia iling wiet
la ihin Funz belehhe
Nlti is ri A, gewri:
Owalltfnitigin
i we no futr iliiginela
ve no fult dela ititi In
ſhiſmna.de ielt eil aiit
ht in efli 84
uriktgie n Erandi
h iainc dengt
iame inad ſubtoi f
nchi. ln u n itt

fenan aſuenet
in⸗ Grsn
tutnei ſal
mmair o znos
prerr ei le ſone⸗
lhfut igin inonſ
4 ni he iti oli
ini anos:g⸗ imecnaten
Sõõ
a mlim ⸗ t

eſſe homo poſtẽᷓ f uit homo per vigi
ti annos:ergo.ſoꝛtes incipit eſſe hõ
ↄñs eſt falſum.
Ad ſophiſma reſpõdetur ꝙ ipſũ eſt
veꝝ.negarẽ tamen illã. ſoꝛtes poſtqᷓ
fuit homo pervigiti annos ĩcipit eẽ
hõ:ſicut et negarem illam in pnti ſo
phiſmate.in a inſtanti deꝰ incipit eẽ
et ꝓpter ſimilẽ rationẽ.Et quãdo dr
ſoꝛtes incipit eẽ homo poſtqꝙ fuit hõ
per vigĩti annos: ergo ſoꝛtes incipit
eſſe homo:negatur ↄñna /ppter hoc ꝙ
arguitur ibi a parte in modo ad ſuũ
totum cũ hocverbo incipit:⁊ tũc nõ
vʒ ↄña ſicut pꝛius dicebatur.
Pꝛo maioꝛi declaratione hoꝛuʒ ſo
phiſmatum et cõſiłiũ poteſt dici ꝙ ĩ
iſta pꝛopoſit ione.deusincipit eſſe in
a inſtãti.vel ſibi cõſimili vcʒ in q̃ po
nitur determinatio aduerbialis. vel
pꝛepõ cum ſuo caſuali equiualẽs ad
uerbio poteſt determinare hocver⸗
bum eſſe.vel hoc verbũ incipit.ſi pꝛi
mo modo pꝛopõ eſt vera.ſi ſecundo⸗
modo:pꝛopõ eſt falſa. Eodemmõ di⸗
ſtingatur de iſta.deus deſinit eſſe in
a inſtãti.vnde ſi ly in a inſtãti equa⸗
lens aduerbio nunc/determinet hoc
verbũ eſſe ſophiſma eſt verũ.ſi autẽ
determinet hocverbũ deſinit ſophiſ
eſt falſum. quia tunc ſenſus eſſet ꝙ
in a inſtanti deſineret eſſe deꝰ.x hoc
elt falſum.
cxx.

Sophilma
Soꝛtes incipit eſſe ſi eſt et nõ fuit.
¶ Pꝛobatur ſophiſma. Soꝛtes eſt ſi
eſt.et pꝛius nõ fuit ſi eſt et non fuit
ergo ſoꝛtes incipit eẽ ſi eſt ⁊ nõ fuit
Impꝛobatur.eſſe ſi eſt et nõ fuit ĩ⸗
eſt ſoꝛti et ſemꝑ inerit ſoꝛti et ſꝑ in
fuit ſoꝛti:quia ſemꝑ hec ẽ vera quã
do foꝛmatur.ſoꝛtes ẽ ſi eſt ⁊ nõ fuit.
ergo ſoꝛtes non incipit eſſe ſi eſt ⁊ ñ
fuit. Reſpondetur ad ſophiſ⸗
ma dicendo ꝙ inceptio poteſt cadere

ſolum ſuper ly eſſe: vel ſuꝑ hoc totũ
eſſe ſi eſt et non fuit.ſi pꝛimomã ẽ ꝓ
poſitio cõditionalis.ſi ſecũdo modo
ſic eſt ꝓpoſitio de cõditionato pᷣdica
to.⁊ pᷣmomõ ſoplłliſma eſtverũ ſicut
ꝓbauit pꝛima ratio.ſed ſecũdo mo⸗
do ſophiſma eit falſum ſicut ꝓbauit
ſecunda ratio.nã tũc denotat ſoxhiſ
ma ꝓ eẽ ſi eſt et nõ fuit incipit eẽvel
ineſſe ſoꝛti:et hoc eſt falſum: qꝛ eſſe
ſi eſt et non fuit ineſt et ſemꝑ infuit
et ſemꝑ inerit ſoꝛti. Simnliter ꝓba
ri poſſʒ hoc ſophiſma. ſoꝛtes deſinit
eſſe ſi eſt ⁊ nõ erit.

Sophilma

Soꝛtes et plato incipiunt eſſe.po
to caſu ꝙ ſoꝛtes pꝛiꝰ fuit et pło nũc
pꝛimo habeat eſſe.
¶ Pꝛobatur ſophiſma. Soꝛtes⁊ pla
to nunc ſunt:ct ſoꝛtes ⁊ plato pꝛius
non fuerũt.ergo ſoꝛtes et plato inci
piunt eſſe.pꝛima pars añtis ptʒ ſecũ
da pars ꝓbatur.ex eo eſſevera:quia
eius cõtradictoꝛia eſt falſa videlicet
ſoꝛtes et plato pꝛius fuerunt.
¶ In oppoſitum arguitur. Nam ſeq̊
tur.ſoꝛtes et plato incipiũt eſſe:ergo
ſoꝛtes incipit eſſe.ſed ↄñs eſt falſuʒꝭ
quia ſoꝛtes pꝛius fuit.
Ad ſophiſma reſpõdet᷑ ꝙ ipᷣm ẽ ve
rum.Et quando dicitur:ergo ſoꝛtes
incipit eſſe.negatur ↄña:ſicut nega⸗
retur iſta.duo et tria ſunt quinq;: S
duo ſunt quinq;. arguitur eĩi ibi ab
vnica cathegoꝛica de extremo copu
lato ad vnam aliaʒ cathegoꝛicã.ac ſi
ibi eſſet copulatiua a qua argueret᷑
ad alterã eius partẽ.
(xxii.

Sophilma
Jam incipit eſſe omne quod eit.poſi
to caſu ꝙ ſoꝛtes nunc pꝛio ſit.
Pꝛobatur ſophiſma. Jam eſt om̃e
quod eſt ⁊ immediate ante hoc non
fuit om̃e quod ẽ.quia immediate añ
hoc non fuit ſoꝛtes qui modo ẽ:ergo

cxxi.

Pd⸗

tam incipit oſſe omne quod eſt.
Impꝛobatur ſophiſma. nam ſequi
tur iam incipit eé omne quod ẽ: iã

omnce quod ẽ incipit eẽ. ſed Ef
ſum. nã ſequitur iã omne quod ẽ ĩci
pit eſſe.ſed deus eſt.ergo iam ded in
cipit eſſe. ¶ Secundo nam ſequit᷑ is
incipit eſſe omne quod eſt:ergo iam
incipit eſſe deus.
¶Ad ſophiſma reſpondetur ꝙ ipſuz
eſtverum.⁊ quãdo dicitur. iã incipit
eſſe omne quod ẽ:ergo iam oẽ qð eſt
incipit eſſe. negatur ↄña.ex eo ꝙ ly

ens incluſum in hoc quod eſt omne

in añcedẽte ſtat mobiliter ſed ↄñte
ſtat unmobiliter. modo a termĩo ſtã
te mobiliter ad eundem ſtantem im
biliter nonvʒ ↄnña.¶ Ad ſecũdã ſimi⸗
luer nego ↄnam ꝓpter hoc ꝙ argui
tur a termino ſtãte immobiliter ad
ſuum imferius sac ſi ſtaret diſtributi
ue mobiliter:⁊ tunc nõvʒ ↄña. Ita ſi
militer ꝓbaretur ⁊ impꝛobaretur et
ſolueretur hoc ſophiſma. ſoꝛtes inci
pit ſcire omne qð ſcit.poſito caſu ꝙ
pꝛiꝰ ſciuiſſet decem ſcibilia ⁊ nũc pꝛi
mo ſciret aliud ſcibile-.
(xxiii.

Sophilma
Soꝛtes incipit eſſe alter illoꝝ.ponat᷑
& ſoꝛtes nunc ſit ct pꝛiꝰ fuit ⁊ plato
nunc pꝛimo ſit ⁊ ꝑ ly illoꝛũ demon⸗
ſtrant᷑ ſoꝛtes et plato.tunc.
Pꝛobatur ſophiſma.ſoꝛtes nunc E
alter illoꝛũ et pꝛiꝰ nõ fuit alter uloꝝ
ergo ſoꝛtes incipit eſſe alter illoꝛum
¶ Impꝛobatur ſophiſma.nã ſi ſoꝛtes
incipit eſſe alter illoꝛũ vel incipit eẽ
plato vel ĩcipit eẽ ſoꝛtes.nõ pꝛimũ ſi
cut patet de ſe. nec ſecũdũ qꝛ ſoꝛtes
pꝛiꝰfuit ſoꝛtes et poſt hoc erit ſoꝛtes
nõ & incipit eẽ ſoꝛtes. ¶ Rñdetur ad
ſophuſma.ꝙ ipᷣm eſt verũ ſicut ꝓba⸗
uit pꝛima ratio.et qñ dicitur ſoꝛtes
incipit eſſe alter illoꝛũ:ergo ĩcipit eẽ
ſoꝛtesvel plato. negat᷑ ↄna ſicut nec
ſequitur ſoꝛtes ĩcipit eẽ albus: ergo

ↄñs ẽ fal

ſoꝛtes incipit eſſe ſoꝛtes.licet enĩ ſd

piat eẽ quodãmodo tũñ ñ incipit eſſe
ſimplicuer et ideo ab inceptione ſᷣm
quid ad inceptionẽ ſimpliciter nõ vʒ
ↄña.qualiter eſt in pꝛopoſito qñ ar⸗
guitur ſoꝛtes incipit eſſe alter illoꝛũ
ergo ſoꝛtes incipit eẽ ſoꝛtes. vel ſoꝛ
tes incipit eſſe plato.et eodẽ mõ pꝛo
baretur ⁊ ĩpꝛobaretur ⁊ ſolueret᷑ ſo
phiſma ſoꝛtes deſinit eẽ alter illoꝛuʒ
poſito caſu & ſoꝛtes deſinat eẽ ⁊ pla
to ſꝑviuat.verũ eſt tamẽ ꝙ licet illa
cõcederetur ſoꝛtes incipit eſſe alter
illoꝛum tamẽ hec ẽ neganda alter il
loꝛũ incipit eſſe ſoꝛtes.vnde licet illa
bene cõcederetur ſoꝛtes incipit eſſe
albus tñ illa negat᷑ album incipit cẽ
ſoꝛtes gratia cuiꝰ ſit hoc ſophiſma.
Sophilma cxxiiii
Album incipit eẽ ſoꝛtes.poſito caſu
ꝙ ſoꝛtes nũc nõ ſit albus ⁊ ĩmedia⸗
te poſt hoc fiat albus. Tunc.

¶ Pꝛobatur ſic. ſoꝛtes incipit eẽ alb⸗ .

ergo per cõuerſionẽ albũ incipit eẽ

ſoꝛtes.¶ Secũdo albũ nũc non ẽ ſoꝛ

tes⁊ aibũ ĩmediate pꝰhoc erit ſoꝛteſ
̊ albũ ĩcipit eẽ ſoꝛtes. ↄña tʒ ab expo

nibilibꝰ ad expoſitã añs ptʒ ꝑ caſũ.
¶ Impꝛobatur ſic.albũ incipit eẽ ſoꝛ
tes vel aliud albũ dutĩguit᷑ a ſoꝛte vł
non diſtinguitur a ſoꝛte. Si diſtĩgui
tur a ſoꝛte. Contra nã ſoꝛtes põt in
cipere eſſe albꝰ abſq; hoc ꝙ aliquid
dubinctũ a ſoꝛte ĩcipiat eſſe ſoꝛtes.ſ-
aũt non diſtinguitur a ſoꝛte et ẽ vel
erit tunc eſtvel erit idem ſoꝛti ſʒ ni⸗
hil quod eſtvel erit idem ſoꝛti ĩcipit
eſſe ſoꝛtes in caſu pꝛedicto:ergo nul
lum album incipit eſſe ſoꝛtes.Rñdeo
ꝙ ſophiſma eſt falſum. Ad pꝛobatio
nem pꝛimã dico ꝙ illa ſoꝛtes incipit
eſſe albus nõ cõuertitur ſic ſed iſto⸗
modo aliquid quod incipit eſſe albi
eſt vel erit ſoꝛtes.et hoc eſt verũ.
¶ Ad ſecũdam dico ꝙ ille due albuʒ
nunc nõ eſt ſoꝛtes et album ĩmedias

lncglſotes napt ecun
wetilſien ntcncg e ſo
kopuns ean A tinn
Nretipt er cndimln ta
ltes incipt equitare,
Aſophiſmna rdemnn g ſophin
filöEt adpimnoni diex
ſtener date ſüt ervonentes
ſunnis.ſed opy ſie niccrc con
is ſones nuc eyuitat gue 5
gutuut er imelate ante

urym no eq tautt ti
egoegui platon cc ben

lbunnchi tiſottes geſthat
ſanes nig do lr Abue tin

Pobrrle ſots nagtet i

no civertuu alti' apri
Slaicaltir wreſo
bo inccire oe ertt ſotel
iapr eiſortes n tabere
rad erpolli dis hen caſi⸗
leahineintiſet
Aud db dMignd rienr
Wagremn 1ne Bdſinn
rlent. CNNrnniſote,ſii
gerecſt o) mMl gil
mngtiſont lintaſeſcin

te poſt hoc erit ſoꝛtes nõ ſufficiẽter
exponũt illã album iĩcipit eſſe ſoꝛtes
ſed opʒ ſic dicere. albũ nunc non eſt
ſoꝛtes ⁊ albũ quod nõ pꝛius fuit ſoꝛ⸗
tes ĩmediate poſt hoc erit ſoꝛtes et
tunc ſecũda exponẽs erit falſa:qꝛvti
q; in caſu dicto album quod pꝛiꝰfuit
ſoꝛtes ĩmediate poſt hoc erit ſors ꝓ
poꝛtionabiliter dicetur ð hoc ſopinſ
mate.album deſinit eẽ ſoꝛtes.

Sophilma cxxv.
Eſt.equũ platonis ſoꝛtes incipit edᷣ
tare.poſito caſu ꝙ equꝰſoꝛtis ſit bꝛu
nellus:⁊ equus platonis ſit fauuellꝰ
et ꝙ ſoꝛtes equitet fauuellũ et poſt
hoc equit abit bꝛumellũ et plato ſau⸗
nellũ: et cũ hoc f aciant talẽ cõueniẽ
tiam ꝙ bꝛunellus amplius ſit plato⸗
nis pꝛo fauuello.⁊ fauuellus ampliꝰ
ſit ſoꝛtis ꝓ bꝛunello.Lunc.¶ Pꝛoba
tur ſophiſma ſic.equũ platonis ſora
nũc equitat et equũ platonis nõ pꝛi
us equitauit.ergo equũ platoniſ ſoꝛ
tes incipit equitare.ↄña patet ab ex
ponentibꝰad expoſitã añs piʒ ꝑ caſũ
¶ Impꝛobatur. nã ſequitur. equum
platonis ſoꝛtes incipit equitare er⸗
go aliquẽ equũ ſoꝛtes incipit eqᷣtare
ſed hoc ẽ falſũ:qꝛ quẽcũq; equũ ſoꝛ⸗
tes pꝛius edtauit adhuc edtat ⁊ poſt
hoc eqᷣtabit per caſũ:s nullũ equum

ſoꝛtes incipit equitare.

Ad ſophiſma rñdetur ꝙ ſophiſma
eſt falſũ.Et ad ꝓbationẽ dico ꝙ non
ſufficienter date ſũt exponentes ſo⸗
phiſmatis.ſed opʒ ſic dicere.equum
platonis ſoꝛtes nũc equitat quẽ pᷣus
non equitauit et ĩmediate ante hoc
equũ platonis nõ equitauit.tũc bene
ſeqͥtur: ergo equũ platonis ſoꝛtes in
cipit equitare.ſed pᷣma exponẽs eẽt
falſa pᷣm caſũ poſitũ.ſed tu diceres
ſie.tu expõisvnã aſfirmatiuã ꝑetr du
as negatiuas.dico ꝙ nõ.quia hec eſt
affirmatiua et nõ negatiua equum
platonis ſoꝛtes nũc equitat quẽ nõ
pꝛius equitauit verũſtamẽ licet nega

rem illlam equuʒ platonis ſoꝛtes in
cipite equitare.tñ cõcederem illã ſᷣm
caſum poſitum ſo:tes incipit equita
re equũ platonis:licet tamẽ ſoꝛtes ſt
ĩcipiat equitare aliquem equum.

Sophilma. .cxxvi.
¶ Soꝛtes incipit ſcire oẽm ꝓpõnem
poſito caſu ꝙ ſint tres ꝓpõnes. a/hhʒ
c.et ſoꝛtes ſciat a b ꝓpõnes et pꝛius
ſciuerit.et ꝙ c nũc ð nouo ſciat.Tẽ
1 Pꝛobatur ſophiſma ſic.ſoꝛtes nũe
cit omnem pꝛopoſitionẽ et inimmedia
te ante hoc non ſciuit omnem pꝛopo
ſitionem:ergo incipit ſcire omnẽ ꝓ⸗
poſitionem: ↄña tenet ab exponenti
bus ad cxpoſitam.añs per caſum pʒ.
In oppoſitum arguitur. Nam ſed
tur ſoꝛtes incipit ſcire omnem ꝓpo
ſitionẽ:ergo ſoꝛtes incipit ſcire ap⸗
poſitionem. modo hoc eſt falſum.qꝛ
pꝛius ſciuit a pꝛopoſitionẽ per caſuʒ
¶ Secundo:nam ſequiturvtvide
tur.ſoꝛtes incipit ſcire omnem pꝛo⸗
poſitionem: ergo omnem pꝛopoſitio
nem ſoꝛtes incipit ſcire.modo hoc ẽ
falſum.nam ſequitur omnem pꝛopo
ſitionem ſoꝛtes ĩcipit ſcire :ergo om
nem pꝛopoſitioneʒ ſoꝛtes incipꝑit ſci
re:ergo omnem pꝛopoſitionem nunc
ſcit et omnem pꝛopoſitionem imme
diate añ hoc ñ ſciuit.mõ ſcðdᷣa ẽ falſa
¶ Ad ſophiſma reſpondetur ꝙ ipſuʒ
eſtverũ. Ad rationes.ſ d pᷣmam
qñ dicit᷑.ſoꝛtes incipit ſcire oẽ̃m pꝛo
poſitionẽ.ergo ſoꝛtes incipit ſcire a
ꝓpõem.negat᷑ ↄnña. ꝓpter hoc ꝙ ar⸗
guit᷑ ibi a termĩo ſtãte ĩmobilłr ac ſi
ſtaret mobiłr.vñ lʒ negatio ĩpoꝛtata
hocverbũ ĩcipit/vł deſinit:non hʒ
vtutẽ mobilitãdi terminũ ſequẽtem
acceptũ ſine diſtributiõe:tamẽ hʒ vir
tutẽ ĩmobilitãdi terĩʒ ſtãtẽ cũ diſtri
butõe. S dies. ſeq̃ret᷑ ꝙ hec ↄña eſ
ſet bõa.ſor̃s ĩcipit vidè aliquẽ hoĩeʒ
ergo ĩcipitvidere platonẽ:qð eſt fal⸗
ſum,nã poſito ꝙ ſoꝛtes nullũ videat

hominẽ ĩ mediate poſt hocvideat ho
minem nõ tamẽ platonẽ. tunc hec eſt
vera.ſoꝛtes incipit videre aliquẽ ho
minẽ᷑. et tamẽ hec eſt falſa.ſor̃s inci
pitvidere platonẽ. Reſpondet᷑ ꝙ illa
verba incipit et deſinit bene habent
virtutẽ ĩmobilitandi terminũ ſtãteʒ
mobiliter. vnde lʒ ſit regula genera
lis.quicqd mobilitat immobiiitatuʒ
non tamẽ eſt regula generalis.qᷣcqᷣd
immobilitat mobilitatũ mobilitat ĩ⸗
mobilitatũ.¶ Ad ſecundã qñ dr̃ ſoꝛ
tes incipit ſcire omnẽ ꝓpoſitionẽ: S
omnẽ ꝓpoſitiouẽ ſoꝛtes incipit ſcire
negatur ↄnña.ꝓpter hoc ꝙ in añte ly
ꝓpõem ſtat immobiliter:in ↄñte auũt
liat diſtributiue mobiliter.
Pꝛopoꝛtionabiliter diceretur de
hoc ſophiſmate. ſoꝛtes deſinit ſcire
omnẽ pꝛopoſitionẽ.⁊c̃.Et ſic ẽ finis
iſtius ſopliſinatis. .,
Sophilma cxxvii.
Soꝛtes incipit ſcire tres pꝛopoſitio
nes. Poſito caſu ꝙ iam ſciat duas⁊
non plures et pꝛius ſciuit illas ⁊ pꝰ
hoc ſciat eas ⁊ nũc de nouo ſciat ter
tiam pꝛopõem.Tũc.ſſ Pꝛobatur ſo⸗
phiſma.ſoꝛtes nunc ſcit tres ꝓpões
et immediate ante hoc nõ ſciuit tres
ꝓpoſitiones:ergo ſoꝛtes incipit ſci⸗
re tres pꝛopoſitiões.ↄña tenet ab ex
ponentibus ad expoſitam.añs patet
ex caſu. Impꝛobatur. Nam ſequit᷑
vt videtur. ſoꝛtes incipit ſcire tres
ꝓpoſitiones:ergo tres pꝛopoſitiões
incipit ſcire.modo hoc eſt falſũ. Nã
ſequitur tres ꝓpoſitiones ſoꝛtes ĩci
pit ſcire:ergo illã ꝓpoſitionẽ ſoꝛtes
incipit ſcire et illã ꝓpoſitionẽ. ſoꝛtes
incipit ſcire.et deinde quãlʒ illarum
trium.modo hoc ẽ falſũ ex eo ꝙ du⸗
as ex illis pꝛius ſciuit.
¶ Reſpondetur ꝙ ſophiſma eſt verũ
et qñ dicitur.ſoꝛtes ĩcipit ſcire tres

pꝛopo ſitiones:ergo tres pꝛopoſitões

ſoꝛtes incipit ſcif̃e. Negatur pↄñᷣa et
ratio huius eſt qꝛ terminus numera
lis qñ nullũ aliud ſincathegoꝛeuma
impedit diſtribuit terminũ ſequẽteʒ
licet nõ ꝓ omnibus ſuppoſitis: ſʒ ꝓ
omnibus ſuis ſupoſitis determina
to numero ꝓ nũ eratis ſicut ille ter
minus duo/ꝓ duobus ⁊ üle termin⸗
tres pꝛo tribus.et quia in iſta tres ꝓ
poſitiones ſoꝛtes incipit ſcire nulluʒ
ſincathegoꝛeuma ĩpedit quin ille ter
minus tres poſſit diſtribuere illum
terminũ ꝓpõnes ſaltẽ ꝓ tribus ſuis
ſuppoſitis:ideo ipᷣm ſic diſtribuit et
per ↄñs pſᷣm dictum caſum eſt falſa.
ſed qꝛ in illa ſoꝛtes ĩcipit ſcire tres
pꝛopoſitiones in hocverbo incipit in
cluditur negatio que tollit diſtribu⸗
tionem: ideo ſic non diſtribuitur ille
terminus ꝓpoſitiones per illũ termi
num numeralẽ tres ideo ĩ iſta dictꝰ
teminus ſtat immobiliter et per ↄñs
poteſt eſſe vera alia exiſtente falſa.
¶ Item ſicut hec non oĩs homo cur
rit poteſt eſſevera illa exiſtẽte falſa.
om nis homo non currit.ſic eſt in ſo
phiſmate et per ↄñs cum arguit᷑ ſoꝛ
tes incipit ſcire tres pꝛopoſitiones:
ergo tres pꝛopoſitiones ſoꝛtes inci
pit ſcire.ↄñia non vʒ: quia arguitur
a termino ſtante immobiliter ad eũ
dem ſtantẽ mobiliter. ita eſſet dicen
dum ſi cõcederemus ꝙ ula coniun⸗
ctio copulatiua ⁊/ incluſa in termis
numeralibus teneretur diuiſiue.ſed
ſi diceremus ꝓꝙ teneretur collectiue
et non diuiſiue ſicut pꝛius dicebat᷑ ĩ
pꝛima parte huius tractatus:tunc ſi
cut hec cõcederetur ſoꝛtes ĩcipit ſci
re tres ꝓpoſitiones. ita hec cõcede⸗
retur.tres pꝛopoſitiones ſoꝛtes ĩci⸗
pit ſcire et tũc negaret᷑ↄña illa.tres
pꝛopoſitiones ſoꝛtes incipit icire: S
illam pꝛopõem ſoꝛtes incipit ſcire ⁊
illam ꝓpoſitionẽ ſoꝛtes incipit ſcire
demonſtrãdo quãlʒ illarum triũ: ſiẽ

nr Eit apuin n
n trnint ſare m
nſe eetftſun niſs
ſans nopt ſcht nn ed/
nigglera nicſck mi
Krncheermeehen ſaun
pepenenſränmifint
ne noſct win aneſitni
rcitepeſſhre ſin ſune
ſni nmu mo tfuli
ſppinmfiamoch nn
abrumn unnhimn
tt maninenineme hoe
ſnllſarn wernat,

dnmmſing rhl fate

„ ☚ . ₰+☚ 2. . V

aſ

e cſe wmaluaſent fii
Nen lar xc mni, mni al
rarlaſenri liilir fiſia
onnu onn mann ſceſenſß
iſnrt u igain englii ſal
tes imtatt ſare res gopolttoones
cgotres doplitonds ſues ine
eſon. Fa n ta Mcln
Durmind Nont mddNrtr atil
en Amti nonlutt tueſene
i codelsnud ,Mbſ Nten
um tuntmn ili /7

. movarlae
— sllehi .

ſolet negari illa ↄna. ſoꝛtes et plato

inciptũt eſſe: ergo ſoꝛtes incipit eſſe

ſicut pꝛius dicebatur in vno ſophiſ⸗

mate.bene tamẽ ſequeretur de copu

lato ſubiecto. tres ꝓpoſitiones ſoꝛ⸗
tes incipit ſcire: ergo illam et illam
ꝛopoſitionem ſoꝛtes incipit ſcire.⁊
illa de copulato ſubiecto eſſet conce
denda in caſu ſophiſmat ſicut ⁊ illa.
ſoꝛtes ĩcipit ſcire tres ꝓpoſitiones.
unc retento eodem caſu nunc ſit

aliud ſ. opliſma.

Sophilma cxxvin.
Unã pꝛopõnem ſoꝛtes incipit ſcire.
obatur ſophiſma. nã c pꝛopõnem
ſoꝛtes incipit ſcire: qꝛ poſito caſu ꝙ
cſit illa ꝓpoſitio quam de nouo ſcit
tunc c eſt vna pꝛopõ:ergo vnã pꝛopo
ſitionẽ ſoꝛtes incipit ſcire. ¶ Impꝛo
batur. vnam pꝛopõnem nunc ſcit: et

yonã ꝓpõem ĩmediate ante hoc ſciuit

et vnã pꝛopõnem ĩmediate poſt hoc
ſciet: ergo vnã pꝛopõnem ſoꝛtes no
incipit ſcire. ¶ Secũdo.nã ſequitur
[vt videtur vnã pꝛopõem ſoꝛtes in⸗
cipit ſcire: S ſoꝛtes incipit ſcire vnã
pꝛopõnem.ſed hoc eſt falſum.nã ſe⸗
quitur. ſoꝛtes incipit ſcire vnaʒ pꝛo⸗
poſitionẽ ergo ſoꝛtes nũc ſcit vnã ꝓ
põnem ⁊ ĩmediate ante hoc ñ ſciuit
vnã pꝛopõnem.ſecũda pars eſt falſa
vel nune nõ ſcit vnam pꝛopoſitionẽ
et ĩmediate poſt hoc ſciet vnam pꝛo
poſitionẽ. pꝛima pars eſt falſa.
¶Ad ſophiſma rñdetur ꝙ eſt verum
Et quando dicitur vnam pꝛopõnem

nunc ſcit ⁊ vnam ĩmediate ante hoc

ſciuit et vnam immediate ante hoc

d ſciet. ergo vnã non incipit ſcire con⸗

cedo totum. Et vlterius dico ꝙ ille
bene poſſunt ſimul ſtare in veritate.
vnam pꝛopõnem ſoꝛtes incipit ſcire
vnã pꝛopoſitionẽ ſoꝛtes non incipit
ſcire:qꝛ ſunt due ſubcontrarie quas
nõ repugnat ſimul eſſe veras. ¶ Ad

ſecundã dicovnam pꝛopõnem ſoꝛtes
incipit ſcire:& ſoꝛtes ĩcipit ſcire vnã
pꝛopõnem.negatur ↄña pꝛopter hoc
ꝙ ibi arguit᷑ a termino ſtante deter⸗
minate ad eundẽ ſtantẽ diſtributiue
Unde ſubiectũ pꝛime ſtat deterĩate
et hoc idem in pꝛedicato ſecũde ſtat
diſtributiue ratione negationis in⸗
cluſe in hoc verbo incipit

Sophiſma .. cxxix.
Soꝛtes incipit ſcire plura q; plato⸗
poſito caſu ꝙ ſoꝛtes ſciat ⁊ pꝛius ſci
uit et poſt hoc ſciet duas pꝛopõnes
æ nõ płes et de nouo addiſcat duas
et plato pꝛius ſciuit ⁊ iaʒ ſcit et poſt
hoc ſciet tres pꝛopõnes et nõ plures
et de nouo addiſcatvnã.Tunc ꝓbat᷑
ſophiſma.ſoꝛtes incipit ſcire duas ꝓ
poſitiones:et plato incipit ſcire vnã
pꝛopõnem. demoſtratis pꝛopõnibus
quas de nouo addiſcũt.et duo ſunt
plura qꝙ; vnũ:ergo ſoꝛtes ĩcipit ſcire
plura qy plato incipit ſcire.ꝗ Impꝛo
batur ſophiſma.vterq; iſtoꝛũ incipit
ſcire quattuoꝛ et nõ plura: & ſoꝛtes
nõ incipit ſcire plura ꝙᷓ; plato.ↄña tʒ
añs pꝛobat᷑: q; vterq; nunc eoꝛũ ĩcit
q̃ttuoꝛ ⁊ nõ plura ⁊ ĩmediate añ hoc
nõ ſciuit quattuoꝛ. vterq; eoꝝ inci
pit ſcire ãttuoꝛ ⁊ non pła.ↄña tenet
ab exponẽtibꝰ ad expoſitã.añs pʒ ex
caſu. ¶ Scð oꝛ ſi ſoꝛtes incipit ſcire
plura ꝙᷓ plato ĩcipit ſcife. ⁊ cũ plato
incipiat ſcire ãttuoꝛ ſequit᷑ ꝙ ſoꝛtes
incipit ſcire plura qꝙᷓ quattuoꝛ qð eſt
ↄtra caſum. Ad ſophiſma rñdetur
ꝙ ißᷣm eſt falſum. Et qñ dicit᷑ ſoꝛtes
incipit ſcire duo/ et pło incipit ſcire
vnũ ⁊c.negat᷑ ↄa.ſed ad hoc ꝙ ↄña
valeat opʒ addere in añte ſoꝛtes in⸗
cipit ſcire duo et nõ incipit ſcire pla
et plato incipit ſcire vnũ ⁊ non inci⸗
pit ſcire plura tunc bene ſequitur ꝙ
ſoꝛtes inciperet ſcire plura i plato.
ſed tunc añs eſſet falſum: geontes

incipit ſcire q̃tuoꝛ q̃ ſunt pła q duo
et plato ĩcipit ſcire quattuoꝛ q̃ ſunt
plura q; vnũ.ꝓpoꝛtionabilit᷑ variãdo
caſum diceretur de hoc ſophiſmate
ſoꝛtes deſinit ſcire plura ꝙᷓ plato

Sophilma .cxxx.
Soꝛtes incipit ſcire plura ꝙ incipit
ſcire. Pꝛob.i᷑ᷣ. nã ſoꝛtes nũc ſcit pła
F incipit ſcire ⁊ ĩmediate añ hoc nõ
ſciuit plura q; incipit ſcire igit᷑.ↄña
tenet ab exponẽtibus ad expoſitam.
añs ꝓbatur. naʒ ſoꝛtes incipit ſcire
illa duo demõſtratis ꝓponibꝰ quas
de nouo ſcit.et ſor̃s cũ hoc nũc ſcit
quattuoꝛ ⁊ pꝛius nõ ſciuit quattuoꝛ
et qttuoꝛ ſunt plura qᷓ; duo.g ſoꝛtes
nũc ſcit plura qᷓ; incipit ſcire ⁊ ante
hoc nõ ſciuit plura q; incipit ſcire.
Jinpꝛobat᷑. ſoꝛtes incipit ſcire pła
S incipit ſcire: ſed ſor̃s incipit ſcire
quatuoꝛ. ꝗ ſoꝛtes incipit ſcire plura
F quattuoꝛ qð eſt contra caſum.
IAd ſophiſma rñdetur ꝙ eſt falſuʒ.
Et qñ dicitur. ſoꝛtes nũc ſcit plura
ᷓ incipit ſcire hoc negat᷑. Et quãdo
dicitur.ſoꝛtes nunc ſcit quattuoꝛ/et
pꝛius non ſciuit quattuoꝛ et incipit
ſcire illa duo:ergo ſcit plura qᷓ; inci⸗
pit ſcire. negatur ↄña. ſed ad hoc ꝙ
ↄnñᷣa valeret opoꝛteret addere in ãte
cedente ſoꝛtes nunc ſcit quattuoꝛ et
incipit ſcire illa duo et cum hoc non
plura.modo hoc eſt falſuʒ: qꝛ in hoc
ꝓ ſcire incipit illa duo incipit ſcire
quattuoꝛ que ſunt plura ᷓ; duo.

Sophiſma..cxxxi.
Quod eſt calidũ incipiet eſſe frigidũ
poſito caſu ꝙ ſofs ſit iam calidus et
remittat᷑ eius caliditas totaliter peꝛ
medietatẽ vnius hoꝛe.⁊ ſine medio
poſt medietatẽ vnius hoꝛe frigeſcat
cõtinue per illam medietatẽ᷑.I¶ Pꝛo⸗
barur ſſc.qð eſt calidũ aliquãdo erit
frigidũ:ergo ĩcipit vel aliqñ incipiet
eſſe frigidũ.ſed nõ incipit eẽ frigidi

& ineipiet et frigidi. ꝓbatio aff
vʒ iſtius qð eſt calidũ nõ incipit eſſe
frigids qꝛ qð eſt calidũ hʒ calidita
diuiſibilẽ ad cuius deperditionẽ reqᷣ
ritur tꝑs. ⁊ per ↄñs qð eſt calidũ nò
ſine medio poſt hoc erit frigidũ.et ꝑ
ↄñs qð eſt calidũ non ĩcipit eſſe fri⸗
gidũ.ſ¶ Impaobat᷑.ſi qð eſt calidÄ in
cipit eſſe frigidũ: vel g̊ in aliquo in⸗

ſeanti intriſeco pme medietatis vel

in aliquo inſtanti intriſeco ſcdᷣe me
dietatis vel in aliquo inſtãti medio
inter duas medietates de tꝑe termiꝭ⸗
nante excluſiue ambas mecdietates.
nõ põt dici pꝛimũ:qꝛ quocũq; inſtati
intrĩſeco pᷣme medietatis dato qð ẽ
calidũ habebit caliditatẽ diuiſibileʒ
ad cuiꝰ deperditionẽ requirit᷑ tᷣus
et per ↄñs non ſine medio poſt illud
inſtans coꝛrũpetur illa caliditas.x .
ↄñs non ſine medio poſt illud inſtãa
erit qð eſt calidũ frigidũ niſi pone⸗
rẽtur ↄqria coexiſtere ſimul qð eſt in
cõneniens. et per ↄñs qð eſt caliduʒ

in nullo inſtãti intrĩſeco pᷣme medie

tatis hoꝛe incipiet eſſe frigiduʒ. nec
etiaʒ in aliquo intrĩſeco inſtãti ſene
medietatis hoꝛe:qꝛ quocũq; inſtant⸗
tali dato qð modo eſt calidũ ꝑ ullnd

inſtãs erit frigidũ.et per ↄñs in illo

inſtãti nõ incipiet eſſe frigidũ. Pꝛo⸗
batio aſſũpti: qꝛ quocũq; inſtanti in
trinſeco ſcdᷣe medietatis hoꝛe dato
