de arguitur ꝙ iſta nõ eſſet tibi du
Licui ꝓponit᷑ ꝓpoſitioſibi bia:quia ſi eſſet tibi dubia tũc tu
dubia Et pono caſũꝙ pᷣdi⸗ bene ſcires ꝙeſſet tibi dubia.Jõ

cta ꝓpõ ſola tibi ꝓponatur⁊ꝙtu tu bene ſcires ꝙ alicui ꝓponitur

neſcias ꝙaliqua alia alicui alte⸗ ſibi/ꝓpoſitio dubia ſcilicʒ tibi · ⁊
ri ꝓponatur:et poſito etiamꝙtu ſictu ſcires ita eſſe ſicut illa ſigi⸗
es in arte doctiſſimꝰ:⁊ ꝙtuq;tuʒ ficat.· Ideo ſcires illã eſſe tibi vᷣã
potes attendis ad illã ꝓpõneʒau ad qð ſeqᷣtur ꝙ illa non eſſet tibi
ſitveꝛavel falſa Et tunc q̃rit᷑tꝝ dubia · ſeqtergoqilla nec eẽt tibi
ſcis illã eſſe verã vel ſcis illã eſſe ſcita eſſevera:nec eẽt tibi ſcita eẽ
falſam:vel ꝙllla eſt tibi dubia· falſa nec dubia ⁊ hoc eſt impoſſi
Aꝛguitur pꝛimo ꝙnõ ſcis illaʒ bile in caũ poſito/ſcʒꝙ tupſide⸗
eſſe falſã: quia tu nõ potes ſcire rares q;tũ poſſes circa eã.⁊ eſ⸗
illã eſſe falſam:niſi ſcias ꝙnulli ſes ſatis ſapiẽs adↄſiderãð. Di
homini ꝓponatuꝛpꝛopoſitio ſibi coiſta ꝓpõ eſſet tibi dubis et ꝙ
dubia Conſtat em̃ eſſetvera ſi tu ſcires illã eſſe tibi dubiam:qꝛ
in roma ꝓponeretur robertovna tu nõ poſſes ſcire ꝙeſſet fła ſicut
ꝓpoſitio dubia ſibi:et tu nõ po⸗ bene arguebat · Rec poſſes ſcire
tes ſcirevtrũ ita eſt:̊ tu nõ poteſ ꝙ eſſetvera /ſicut etiam bene ar⸗
iſtam ſcire eſſe falſã. el arguit᷑ guebat᷑ Ideo relinquitur ꝙtu du
ſic:ſitu ſcires illam eſſe falſã:tu bitas eam.et cauſa huius eſt:qꝛ
etiã ſcires eius contradictoꝛiam ſialicui alteri pꝛoponitur aliqua
eſſeverã ſi ꝓponeretur tibi:exq̃ alia ꝓpoſitõ ſibi dubia:tũc ipᷣa
CeU⸗

„

. .

ſumpliciter eſt vera·Si aũt nulli
alteri ꝓpõitur ꝓpõſibi dubiatũc
ipſa erit falſa:qð ꝓbo qꝛ illa eſt
falſa ex qua cũvero ſequit᷑falſuʒ
⁊ ſic eſſet ĩ dicto caſu.ꝓbo qꝛ ſup
pono caſũ pᷣdictũ eſſeveruʒ quia
poſſibilis eſt:et tñ ex illa ꝓpõe ⁊
caſu ſequit᷑ ꝙ illa eſſet vᷣa et falſa
quod eſt impoſſibile. Heclaro pᷣ

21. 5

alia ꝓpõ dubia ꝓpõeretur: ergo
ipᷣa eſſet falſa.Et ſic pʒꝙ ex ipᷣa
⁊ caſuvero pᷣus poſito ſcʒ ꝙ nłla
alia dubia ꝓponat᷑:ſedqtur ꝙ ipᷣa
eſt falſa.⁊ hocvolebamꝰ ꝓbare.
Sic ergo declaratũ eſt ꝙ illa eſt
vera ſi alicui alteri aliq̃ alia du⸗
bia/ꝓponatur / et ꝙ ipa eſt fla ſi
nulli alteri aliqua alia dubia ꝓp⸗

mo qex ea et caſu ſeqͥturꝙ ipᷣa eſ ponat᷑ Et tu neſcis vtꝝ aliq̃ alia

ſetva:qꝛ caſus põitꝙ ipᷣa eſt ⁊ tñ
ſepiꝰdictũ eſt ꝙ ex q̃libet ꝓpõne

cũ alia dicente ꝙ ipᷣa eſt ſeqiurꝙꝓ ¶

ipᷣa eſtvera Poſtea oſtẽdit᷑ ꝙ ex
ea et caſu ſequitur ꝙ ipᷣa ẽ falſa
qꝛ tu ſcis ꝙ illa eſt tibi dubia et
ſcis ꝙ hoc ſiãẽt᷑ ꝑſuam ſigtioneʒ
foꝛmalẽ:ideo tu ſcis ꝙ ita ẽ ſiẽ
ipᷣa ſiãt qᷓ;tum ad ſuam ſigtionẽ
foꝛmalẽ.heide tu qui es doctiſ⸗
ſimꝰ:ſcis bñꝙ oĩs ꝓpõ eſtva ſi ẽ
ita ſicut ipᷣa ſiẽt ſigtione ſua foꝛ
mali niſi ipᷣa hẽat reflexionẽ ſu⸗
pꝛa ſe:ꝓpter quã ſequitur ip̃am
eſſe falſã:g& tu debes cõcludere et
ſcis iſtã diſiũctiuã / vel ꝙ ipa eſt
vera / vel ꝙ ipᷣa habet reflexionẽ
ſupra ſe ꝑꝑ quã ipᷣa ẽ fła. heĩde

dubia alteꝛi ꝓponaturvel non.ꝗ̊
oʒ te dubitare vtꝝ ſit vavł falſa
Ad rões in oppoſitũ dicenduʒ
eſt ꝙ tuvalde bñ ſcisꝙ eſt tibi du
bia/⁊ ꝙ ita eſt ſicut ißa ſiẽt q;tũ
ad ſigtionẽ foꝛmalẽ.ſed ex hoc
nõ ſequit᷑ ꝙ ſcias illa eſſe veram
nec ꝙ ſitvera:qꝛ põt habere talẽ
reflexionẽ ſupra ſe ꝙ ipᷣa eſt fła
⁊ tu neſcisvtꝝ habeat Si aũtali
qͥs replicetꝙ ppõnũõdictoriaꝝ
tibi ꝓpoſitaꝝ ſivna ſciatur tibi
eſſe fła oʒ ſi attẽdas⁊ ſis ſapiẽs
ꝙ tu ſcias alterã eſſeverã. Sʒ
ſtat ſi ꝓpõit᷑dictoria ſophiſma
tis ſcʒ iſta nulli ꝓponit᷑ ꝓpõ ſibi
dubia tu ſcies ꝙ illa erit falſa:qꝛ
tu ſcis ꝙ eſt inſtantia de te:qꝛ tu

vlteꝛiꝰtu qui es doctiſſimꝰdebeſ ſcisꝙ ꝓpoſita eſt tibi ꝓpõ dubia

bñ ſcire an in aliquo caũ talis ꝓ
põ poſſit hẽre reflexionem ſupꝛa
ſevł ñ· Et ſi ſcias ꝙ nõ tũc tu ſci
res ipᷣaʒ eẽ verã qð eſt falſũvt di
ctum fuit:ergo tu ſcis ꝙ ipᷣa ĩ ali
quo caſu põt habere talẽ reflexi
onẽ.et tñ tu ſcis bene ꝙ hoc non
eſſet ſi alteri ꝓponeret᷑ ꝓpõ ſibi
dubia:qꝛ tu ſcis ꝙ in aliq uo cãu
ipa eſſʒ vᷣa · &ᷓ reliquit᷑ ꝙ tu ſcis ꝙ
talis eſſet reflexio ad quam ſe⸗
quitur ipſam eſſe falſam ſi nulla

ſequit᷑ ꝙ tu ſcis ſophiſma eſſe
veꝝ Itẽ foꝛtiſſie arguit᷑ ꝙtu non
dubitas iſtud ſophiſma: ĩmo tu
ſcis illud eſſeverũ:qꝛ ego arguã
ſic tibi ꝓponitur/ꝓpõ dubia:⁊tu

es aliquid:& alicui ꝓponit᷑ ꝓpõ

dubia · Iſte ſillogiſmꝰ eſt bonus
⁊ foꝛmalis qꝛ expoſitorius:⁊ tñ
tu ſcis pᷣmiſſas eẽveras.& tu ſci
ens ⁊ attẽdẽs ſcies ᷣdictoꝛiã eẽ
vᷣã:cũ tu bñ ſcis ꝙ ñ ſeqᷣt᷑ ex veri
falſũ.⁊tñ illascluſio ẽ ſophiſma

—

—

ppöſibidodu
Ungomerunc
ſonacr⸗
luſioche
eſtſcppilme
ſimtlls gue
gtermintan
netequodt
clupolletſo⸗
ſoſuuzckeſ
cuz ſblop
alpponttur,
Pelnoptpenu⸗
honinepoce
ſcltureril
kancücke
Bnogeenn

ſcisſlieſee 1
ſiqepöthaber⸗
ſupnaſe gihetftt
Nrhaben Siaiti
Lpponi lcorlay
ſimna ſcinun tbi
trẽ ast ſis ſaples
lerieſeyeri. Sz9
iaoria ſophiſmna
Uli pponik ppoſibi
es Uaeritfalſg⸗
kinſtanns deteqe tn
ſuaeſtnbi ppoͤdubii
wſcis ſophiſmi dſe
niſtearguitunon
noſapbiſnu: ino
henig ho ,li
imr po dlblurti
lal pponli h
crpoſttorius: in
s eeyel 13 gtuſch

vriu
ergo tu ſcis ipſũ eſſe veruzʒ:ergo

male dictum eratꝙ ipᷣm erat tibi

dubium ¶ Ad pꝛimam iſtaꝝobie

ctõnumvideturꝙ nõ ſufficienter

accipiebatur ↄdictoꝛia:ĩmo exq̊
illa põt habere reflexionẽ ſu ꝑꝛa
ſe ex qua ſequitur illã eſſe falſaʒ
ſumẽda eſt ↄᷣdictoꝛia copulatiue
conſtitute ex ipᷣat illa que impli
cata eſt in ea⁊ caſu:ſcilʒ ꝙ ipᷣa eſt
vera / ita ꝙli dicta ꝓpoſitio ꝓpᷣo
nominevocetur a:equiualẽs ẽ ſi
hec affiꝛmatiua ꝓpõ / salicui ꝓpo
nitur ꝓpõſſibi dubia⁊ a eſtveꝛa /

ideosdictoꝛia erit / nulla ꝓponit
ꝓpõ ſibi dubia vel a nõ eſtvers ·
et cõſtat ꝙiſta erit tibi dubia ſi⸗
cut pᷣcedẽs:quia partẽpᷣmã huiꝰ
dliſiunctiue tu ſcis eſſe falſa:⁊ de
ſecunda tu neſcisvtrũ ſitveravł

falſa ¶ Ad ſecundam obiectiõ eʒ
ego dicoꝙ illud argumẽtuʒ erat

bouuz/ tibi ꝓponitur ꝓpõ dubia
⁊ tu es aliquid:&̊ alicui ꝓpõitur

ꝓpõ ſibi dubia⁊ dicoꝙ tu ſcisꝙ
argumẽtum eſt bonũ:⁊ꝙ pᷣmiſſe

ſunt vere:⁊ꝑↄñs etiax ꝗtu ſcis ꝙ

ↄcluſio eſtvera:ſed cõcluſio non
eſt ſophiſma:ĩmo ẽ vna alia ſibi
limilis que ſcitur eſſevera:ex eo
ꝙ termini eiꝰ ſupponũt ꝓſophiſ
m ate quod tu ſeis eſſe dubiũnec
equipollet ſophiſmati qð is pus
poſuuʒ eſt eſſe:immoad equipol
lenduʒ ſibi opoꝛteret dicereꝙali

cui ꝓponitur ꝓpõ dubia ⁊ a Eva co fe
umperitiaʒ tu nõ dubitaresuimo

poſuovt pꝛius ꝙ ſophiſma ꝓpᷣo
nominevocctur a / ſʒ tunc iſts nõ
ſequitur ex illis pᷣmiſſis factis ·
Notandũ eſt ergo beneꝙſi aliqs
pꝛin.o ꝓponit tibi iſtaʒ:dubium

t
tibi ꝓponitur / tu dubitabis⸗ cð
ſiderabis eã vtꝝ ſitvera vel falſa

ſed boc ſtãte quicunqʒ alius ſuꝑ
ueniens dicat tibi ꝙdubiũ alicui

ꝓponitur:tu ſcies qipedicit veꝝ

et ꝙ ſus ꝓpõ eſtvera: non pꝛo ſe
ſed pꝛo illa pꝛima. Sed tunctu
pones aliũ caſum ſcilicʒꝙſoꝛtes
⁊ plato ſimulveniãt et dicatvt qʒ
talẽ ꝓpõnem / dubium alicui ꝓ⸗
ponitur / et nõ loquaturvnꝰ citiꝰ

qᷓ; alter⁊ equalit᷑ attẽdas ad eos

vtꝝ ergo ambe ꝓpoſitiones er ſit
tibi dubievelvna dubia⁊ alt᷑a ſci
ta eſſevera · Dicoꝙ ambe erunt ti
bi dubie:qꝛ neutram ſcire poſſes
cſſeveraʒ /ꝓ alia: eo ꝙqua ratõne
ſcires vnam eẽ vã/ ꝓ alia:eadem
rõe ecõuerſo:et ſic ſcires ambas
eſſeveras quod eſt falſũ:qꝛ foꝛte
ipſe ſũt falſe in caſu in quo nulla

alicui dubia ꝓpoſitio pꝛopoĩtur

Mam in üllo caſu ſi ſcires eas eł
veras tu nõ dubit ares de eis ˖ iõ
nulli eſſet aliquod dubiuʒ:cuius
oppoſitũ ſignificarent ille ꝓpo⸗

ſitiones:ideo eſſent falſe · Sʒ du

bitatiõe non exiſtẽte quecũqʒ ꝓ
poſitio tibi adueniat dubia ſigi⸗
ficãs aliqͥd alicui eſſe dubiũ: ipᷣa
ſciretur a te eſſevera nõ pꝛo ſe ſʒ
pꝛo ea quã iamtu dubuabas

Vltimo circa hocſ ophiſma ali

quis poteſt querere quid eẽt ſi ñ
pꝓponeretur in caſu ꝓtu eſſes ſa⸗

„

piens Et ego dico qyfoꝛte ꝑꝑ tuã

foꝛte pꝛopter aliquas ratões cre
deres eam eſſeveram ſine aliqua
dubitatione /licʒ foꝛte eſſet falſa
vel foꝛte ꝓpt᷑ alias rationes cre⸗
g· ui ·

1.

△ .„

„6

des eam eſſe falſa: etiam ſine ali non potes vere reſpõdere: ſʒ ſine

qua dubitatione:cõtingit enĩ ali

illa obligatione bñ poſſes reſ põ

quem nihil dubitare de eo qð fal dere:ſcilicʒ dicẽdo illi ꝓponenti
ſeopinat᷑. Vnde dicit ariſtoteleſ ꝙ ipᷣe proponit falſum: ſiue ꝙ p⸗

ſeptimo ethicoꝛuʒ · Quidam eniĩ
opinantium nõ dubitant ſed opi
nantur Certe enim quidã credũt
nihil mninus quibus opinant᷑ qᷓ;
alii quibus ſciunt.
JSecimũſextum
ſophiſma
Ecimũſextum ſophiſimað
combinatõe reſponſionuʒ
ad ĩterrogatõnẽ ſit iſtud. Tu re
ſpondebis negatĩe:⁊ hoc ſit tibi
pꝛopoſitum: ⁊ ſis obligatꝰ ꝙ ad
tibi pꝛopoſitũ tu debeas directe
reſpondere ꝙſic eſt aut ꝙnon ſic
eſt hanc enim obligationẽ tu de
es admitteꝛe:qꝛomnis ꝓpoſitõ
quecunqʒ pꝛoponatur aut eſt vᷣa
vel nõ eſtvera·⁊ cũ peꝛ ſic eſſe ſi⸗
gnificamus ꝙẽ vera:et per ſic nõ
eſſe ſignificamus ꝙ non eſt vera:
ergo de qualibet poſſumus vere
reſpõdere aut ꝙſic eſt:aut ꝙ non
ſic eſt:ergo tu debes reciꝑe obli⸗
gationẽ ꝙ ſic reſpondebis.Tũc
ergo peto ꝙtu reſpõdeas dicte ꝓ
poſitiõi que tibi pꝛoponitur: ſcʒ
iſti / tu reſpondebis negatie. Si
ergo reſpõdeas ſic eſt:arguam
cõtra te qͥa falſe reſpondes:qꝛ tu
cõcedis te reſpondere negatĩe:et
tamen nõ eſt ita: quia reſpondes
affirmatiue. Sivero tu reſpõde⸗
as nõ ẽ ſic:iterũ cõtra te arguã
ꝙfalſe reſpondes. Nam tu negaſ
te reſpondere negatiue.⁊ tamẽ ð
facto tu reſpondes negatĩe iõtc·
Dicovm dictam obligationeʒ tu

poſitio ſua erat falſa.Uel etiã tu
potes veꝛe reſpondere dicendoq
ipſe nõ pꝛoponit tibi falſũ. Ideo
dico ꝙ tu nõ debebas admittere
illam obligatiõeʒ niſi ſub tali cõ
dictioneq ꝓpoſitio que tibi ꝓpo
neretur non cõſignificaret ſupꝛa
tuam reſponſionem ꝓpter quam
ſignificatõeʒ reſponſio tua habe
ret reflexionem ſupꝛa ſe:ad quaʒ
ſequitur ipſam eẽ falſaʒ.Quãdo
ergo arguit᷑ ꝙ tu debebas admit
tere obligationeʒ:quia quecũqʒ
ꝓpõ tibi ꝓponat᷑ illa critvera vł
falſa.Ego concedo:ſʒ illa pꝛopõ
que tibi ꝓponebatur eratveravł
falſa qꝛſi tu nihil reſpõdeas ipſa

erat falſa.Et ſi reſpõdeasqſicẽ

ipſa etiã erat falſa.⁊ etiã tua re⸗
ſponſio erat falſa /qꝛ affirmat il⸗
lã eſſeverã que erat falſa.Sʒ ſi re
ſpondeas ꝙ nõ ſic eſt tunc illa eſt
vera⁊ reſpõſio tua eſt falſa:quia
negat illam que eſtvera · quando
eꝛgo diciturꝙde om̃i ꝓpõnevera
debemus reſpondere ꝙſic eſt:⁊8
omni falſa ꝙnõ ſic eſt:ↄcedo niſi
reſponſio haberet reflexioneʒ ſu
pꝛa ſe ꝓpter quã ſequeretur ipᷣaʒ
eſſe falſam.ſed ĩ hoc caſu dʒ mu⸗
tari reſponſio.Eodem modo ſi
quis vult te obligare ad rñdendũ
pꝛeciſe de ꝓpoſitõe quaʒ ipᷣe tibi
ꝓponet qipſa eſtvera:velꝙ ñ eſt
Tu nõ debes obligationẽ reciꝑe
pꝛimoquia tu neſcis vtꝝ ꝓponet᷑
ꝓpoſitio tibi dubia · Sed etiaʒ ſi

il sſireſpondt
ſewnctureſponde
iugfinmatieſimule
eresnegatiuc ven
Phimarüctuareſ⸗
ſinee zarnegarin
Wucte due
Ae⸗ Eode möe
ſiguificaonmmede
rüdete velreſpol
ſicuthoͤſignifica
ublleliugtuͦce
egrczatce
Alluoſecel hoce
pponatorturi.

hoſuss egalie. E
nuͤſcevelnoͤſica
ſafictedifeg
ſehſknoſcegoref
mmegrererief B
Paſünaflfün .

. Nſirarfiſi

Aetani „

ſatfalſa gꝛaffirmati⸗
que eratfalſa. Gzſire
noſiceſt uncillzet
höͤliotuneſtfalſs:ui
umqut eſtvera quanc
turqdeomt ppöneren
sfeſponderegſicelerd
ſegnoſcel ceconiſ
babentreſlerine,ſn
rus ſgueretu ipe;
ſcdiboccaſndz mu⸗
ſo ENennodoẽſi
Cblgeneac tiendi
poſtoeotzietidi
achveravelchhe
gobiigatione reclbe

uneſconr hann L

ioabia⸗ Sed eiazi

vultte obligare ad reſpondẽduʒ

vel ꝙ eſt vera vł ꝙ ẽ falſa vel du

bia:adhuctu nõ debes reciꝑꝛe o
bligatõnẽ niſi ſub ↄdicõe prius
dicta · Vnde illi ꝓpõni tu rñdebᷣ
negatiẽ nec debes rñdere ꝙ ẽ vᷣa
necꝙ nõ ẽ vera:nec ꝙẽ tibi dubi
ſed potes bũ rñdereꝙ eſt falſa ſʒ
aliquis replicauit ꝙiſte ſũt con⸗
atradictorie:tu dixiſti verũ et tu
nõ dixiſti verũt tamẽ ad quãc ũ
queiſtaꝝ·tu rñdeas illi ꝓponẽti
tibi dictũ ſophiſma tua reſpõſio
erit falſa:ergo ambe cõtradicto
rie erũt falſe quod eſtimpoſibile
ad hoc ego dico ꝙad quãcũqʒ
iſtarũ tu reſpondes ſine alia ipᷣa
erit falſa:nec ex hoc ſeqͥr᷑ ꝙ due
ↄtradictorie ſit ſił fłe qꝛ nõ ſũt
ſimul:ſʒ ſi reſponderes adãbas
ſił tunc tu reſponderes negatiue
⁊ affirmatiĩe ſimul et ſi tu reſpon
deres negatiue ⁊ verificares ſo⸗
phiſma:tũ c tua reſpõſio affirma
tia eẽt vᷣa? negatĩa falſa Jõnõ
adhuc eẽnt due ↄtradictorie ſił
falſe · Eodẽ mõ ẽ ſi ponamꝰ ꝙ a
ſignificet omnẽ hominẽ negatie
rũdẽtẽ vel reſpõ ſuꝝ ⁊ nihil alið
ſicut hõ ſignificat oẽz hominẽ ⁊
nihil aliud tũc opponẽs ꝓponat
tibiꝙtu es a/⁊ tũc q̃rat vtrũ ſicẽ
vel uõ ſic eſt:hoc em ẽ ↄſiłe ſicus

decimũſeptimuʒz ſophiſma
Ecimũſeptimũ ſophiſma
eſt hoc dequadãpditõnali
ꝓmiſſiã vel votiua Et ſit ſophiſ
ma. Tn ꝓiiciesme ĩ aquã pono
caſũ ꝙ plato cuſtodiat põtẽ cuʒ
foꝛti adiutoꝛio ita ꝙnullꝰ poteſt
tranſire ſine eiꝰ liceutia ⁊ tũc ve
nit ſoꝛtes rogãs platonẽ cũ ma⸗
gna pꝛece ꝙꝑmitat eũ trãſire tũc
plato iratꝰ vouet ⁊ iurat dicens
certe ſoꝛtes ſi inma ꝓpõe qᷓ; tu
ꝓferes dicas verũ ego ꝑmittam
te trãſire.ſʒcerte ſi dicas falſum
ego proiiciam te ĩaquam tũc ſoꝛ
tes dicet platoni predictuʒ ſop⸗
hiſma ſcʒ:tu ꝓiicies me in aquã
querit᷑ ergo tũc qͥd debeat facere
plato ᷣm ꝓmiſſuʒ.Si dicas ꝙ
ii iet ſoꝛteʒ in aquã:hoc eſt con⸗
tra ꝓmiſſuʒ:qꝛ tunc ſoꝛtes dixit
veruʒ:ideo plato debebat eũ di
mitere tranſire.Et ſi dicas ꝙ di
mitet euʒ tranſire:apparʒ ꝙ hoc
iterũ ẽ ↄtra ꝓ iſſũ ⁊ iuramẽtũ
qꝛ tũc ſoꝛtes dicit falſuʒ qͥ caſu
plato debebat eũ ꝓiicere ĩ aquã
Reſpõdendũ eſt ꝙ de hoc ſophiſ
mate poſſũt fieri plures queſtio⸗
nes · Peima eſt vtrũ ꝓp õſotꝛ is
ſit vera que poſita fuit ꝓ ſophiſ⸗
mate. Secunda vtrum ꝓpoſitio
platonis q̃ fuit ꝓmiſſiua ſeu vo⸗

ſi ꝓponatur tu rñdebis vel es re tiua fuit vᷣa vel falſa · Tertia ẽqᷣd
ſpõſurꝰ negatĩe · Et tũc querat᷑ debet plato facere tenẽdo ꝓmiſ⸗
vtrũ ſic ẽ vel nõ ſicẽ:tů nõ poſ ſũ ⁊ iuramẽtum.Ad pꝛimã ego
ſes rũdere bñ rũdẽdo directe ꝙ= dico ꝙ poſitio ſoꝛtis eſt defutu⸗
ſicẽ vł nõ ſic ẽ ꝑ reflectõnẽ ſed ro contingenti:ideo non poſſum
tu potesvere rũder̃ dicẽdo ꝙ ꝓ determinate ſci re an ſit vera vel
poſitũ erat falſũ vł rñdẽdo ꝙ ꝓ falſa donec video qͥd erit de illo
poſitũ nõ eratfalſũ immo verũ actu futuro. Andein ptãte plato

nis eſt ꝙ ſit vera vel ꝙ ſit falſa
Nam ſi ꝓiiciat euʒ in aqua ꝓpo
ſitio vera eſt ⁊ ſipermitat euʒ trã
ſire falſa eſt· De ſecſids q̃ſtione
dico ꝙ propoſitio platonis erat
vns coditionalis q̃ ſecũdum ſen
ſum pꝛopꝛiũ nõ pcterat eſſe vera
quũia antecedens poterat eſſe ve⸗
rũ ſine cõſequẽte · poſſibile enim
erat ꝙ ſoꝛtes dixiſſet magnũ ve⸗
rum:vt ꝙ deuseſt · et ꝙ ta mẽ pla
to non permiſiſſeteuʒ trãſire ſed
tamẽ conditionaleęs/ꝓmiſſiue ad
ſenſuʒ minus ꝓprie dictũ conce
dunt᷑ in caſu ꝙ conditione ad im
pleta adimplet᷑ ꝓmiſſũ vt ſi dico
li veneris ad me dabo tibi equũ
tũc ſi teveniente ad me do tibie⸗
quum omnes reputarẽt me verũ
dixiſſe:Et ſic loqnẽdo ego dico
ꝙplato non dicit ver ſ qꝛ ſoꝛtes
nõ adĩpleuit cõditõnẽ dicit enĩ
ꝓpõnẽ quam opoꝛtebat eſſe ve⸗
ramvel falſam lʒ non determina
teveramvel determinate falſam
donec cõſequer et᷑ actus futurus
ꝓut videri debʒ in libꝛo pervar⸗
menias et tñ plato hoc facto nõ
põt adimplere ꝓmiſſſi:qꝛ ex pꝛo
põne ſoꝛtis ꝓmiſſio platonis ha
bet reflexiouẽ ſupꝛa ſe ad quaʒ ſe
quit᷑ ipᷣam eſſe falſamQusdo er

go q̃rebat᷑ in tercia q̃ſtioue qͥd de

bet plato facere ꝓmiſſum tenen⸗
do.hico ꝙnon dʒ tenere ꝓmiſſũ
qꝛ ñ põt nec debebat ſic ꝓmittere
ſed cum exceptõne ſcʒ niſi ſoꝛtes
diceret ꝓpõnem habentezʒ reflexi
onem ſupꝛa promiſſionẽ ꝓpt᷑ quã
ſequeretur pꝛomiſſum non poſſe
verificari ·

Pecimũoctauũ ſophiſma
Oꝛtes vult comedere·po⸗
nakt caſꝰ ꝙ ſortes vult co⸗
medereſi plato vult comedere et
ñ alit᷑ ſic em̃ hoiẽs ſepe volũtha
bere ſocietatẽ in comeſtiõe:itaꝙ
ſine ſocietate nõ vellẽt comedere
Seinde etiã ponat᷑ econuerſo ꝙ
platonõ vult comedere ſi ſoꝛtes
vult comedere:ſʒ bene vult come
dere ſi ſoꝛtes nõ vult comedere:
qꝛ habet de aliqͥ rancorẽ ad ſortẽ
ideo non vult comedere cum eo⸗
Tunc ergo queritur vtrũ ſophiſ
ma ſitverũ vel falſuʒ · Iſte em cõ
tradicũt/ ſoites vult comedere:
⁊2 ſortes nõ vult comedere ideo
oꝑtet vnã eſſe veraʒ ⁊ aliaʒ eẽ fal
ſamquocumqʒ caſu ponuo.Sig
dicasꝙ ſoꝛtes vult comedere ſeq
tur opoſitũ qꝛ ſequit᷑ ꝙ plato nõ
vult comedere ad qð etiam ſeqᷣt᷑
ꝙ ſoꝛtes nõ vult comedere · Ei ſi

aicas ꝙ ſoꝛtes uõ vult comedere

ſequit᷑ oppoſitũ ·qꝛ ſequi᷑ plato
vult comedere ad qð ecia ſequit᷑
qſoꝛtes vult comedere · Reſpon
deo ꝙ caſus ſicut ponit᷑ eſt in poſ
ſibilis de ꝓpꝛie tate ſermonis ·
qꝛ hec ẽ vna cõdicõnalis ſoꝛtes ·
vult comedere ſi platovnlt come

dere ⁊ nõ ẽ bons ↄſeqnẽtia añtiſ

adoũs poſſibłe em̃ ẽ platoẽ volẽ
te comedere ꝙ ſoꝛtes nõ vult co⸗
medere ſed tamẽ ꝓut ↄditõnaleſ

ſolẽt ↄcedi in noſtris actibus ꝓ

miſſiuisaut votis aut optatiuis
iſte caſus ẽ poſſibł ſoꝛtes ðᷣſide⸗
rat verificare talẽ ꝓpõneʒ velẽ ·
ita ſicut ſignificat n plato hic co
medat ego comedam cum co ⁊ ſi

„
. —

nilſltsddlte
oni Gtudil
övllch cöelereg
Cmedere negde
cnfilſa tnonn
cathegoꝛicze di
ſouesdeſiderater
neſiyk liplerohe
neciſccirhrlun
E titditorrariü
chllſeguiturinpe
(Rämun ſopdt
Qesmalech
nit atnsge
lacicannplat
noglit⸗ plato B
leicatſoro ſ
tmoͤalt Lucqin
nuntsi dlcas
Oleies ſlar
lirf mli i
knüſtkorpati
Conlelck ſoni⸗

ſepenztilluti
; al polno.
spltconegeele⸗
Nſaqutg gaond
rt 10 goenan ſeg:
ltconecere Clſi
lo vultcomedere
tiqeſequt gylano
e add eaaledi⸗
comedere Heipen
ſtanponikehmnpo
hprie me ſennonis⸗
codconalis ſoneb.
geſipluommlt cone
bone Megneniafl
te eeplaue vole
ſates o ylltco⸗/
e gut Kronlel
nonris aulbus /
otis aun ogtaltun⸗
vſtibl ſotes dſtde⸗

lale ppone; dee
na igtuoin .

necam cume 9

.
4

n a

non nec ego.et plato ecõuerſo de
ſiderat viſicare iſtã / ſi ſoꝛtes hic
comedat ego nõ comedã:⁊ ſi nõ
comedat ego comedã.ſʒ ego di⸗
co ꝙ ĩpoſſibile eſtꝙ ãbo adĩpleãt
ſuas volũtates · Sʒ tu q̃ris vtꝝg̊
vult cõedere ſoꝛtes aut nõ. Ego
dico ꝙ niſi iſti ſcʒ ſoꝛtes ⁊ plato
babeãt alios actꝰvolẽdiqᷓ; pᷣdic
tos neut᷑ vult h̊ cõedere:qꝛvolũ⸗
tas ẽ det᷑mĩata ad illð qð vult.⁊⸗
neutriꝰ volũtas ẽ det᷑mĩata adh
comedere Vñ nõ ſeq volo ire ro
mã ſi ſoꝛtesvadit:g ego volo ire
romã.Sʒ tu dicꝭ ſeqͥtur ſi ſoꝛtes
nõvult h̊ cõedere ꝙ plato vult h
comedere:nego:qꝛillanditionał
erat falſa ⁊ nõ admittẽda · ſʒ illa
cathegoꝛica ẽ bñ admittenda ꝙ
ſoꝛtes deſiderat eẽ ſiẽ ꝑ hãc ꝓpõ
nẽ ſigt / ſi plato h cõedat ego co⸗
medã ſecũ · ⁊ ͥ ꝑlato abhoꝛret ita
eẽ ⁊ ĩtẽdit ↄtrariũ.Et ad hoc ni
chil ſequitur impoſſibile.
Decimum ſophiſma·
Oꝛtes maledicit platoni.po
nat᷑ caſus ꝙ ſoꝛtes dicat:ma
ledicatur plato ſi maledicit m et
nõ alit⸗⁊ plato ecõtra dicat/ma
ledicat᷑ ſoꝛtes ſi nõ maledicit m
⁊ nõ alit᷑. Tũc q̃ꝛit᷑ de veritate ſo
phiſmat vtruʒ ſoꝛtes maledicit
platoni:Si dicas ꝙ ſic ſeqͥtur ĩ⸗
cõueĩẽs.ſ.ꝙ plato maledicit ſoꝛ
ti ⁊ ñ maledicit ſorti Etſi dicas
ꝙ nõ ſeqᷣt᷑ oppõitũ qꝛ ſeqᷣt᷑ ꝙ pla
to młedicit ſoꝛti:⁊ ꝑ ↄñs ſortes
platõi Hico ꝙ tu poĩs ibi talẽ ꝓ
põnẽ ad expᷣmẽòð caſũ / ſoꝛtes di
eitqmłedicat᷑ plato ſiipᷣe maledi
cat ſoꝛtiico ꝙ illa ꝓpõ pᷣtĩtelli

gi tanq; vna ↄditiõał ſcʒ ſub tali
ſẽſu ſi plato maledicat ſoꝛti ſoꝛ⸗
tes dicit ꝙ maledicat᷑ plato · ⁊ il⸗
la/ ꝓpõ ẽ fła⁊ ĩpoſſibłis ⁊ nõ ad
mittẽda:qꝛ nõ ſeqᷣt᷑ plato maledi
cit ſoꝛti:gſoꝛtes dicit maledicat᷑
plato tũc ĩmo ſiue plato maledi⸗
cat ſoꝛti ſiue nõ:ſoꝛtes dicit ill
qð ipe dicit·.vel etiã nõ dicit illð
qð ipe ñ dicitAlio mõ pt ĩtelligi
ꝙ illa ꝓpõ ſitvna cathegoꝛica ſoᷣ
iſto ſẽſu /ſoꝛtes dicit talẽ or̃oeʒ /
maledicat᷑ plato ſi⁊ c·⁊ h̊ dʒoce⸗
di:qꝛ poſſibłe ẽꝙ plato talẽ ꝓpõ
nẽ dicat Eodẽ mõ dʒ diſtĩgui de
iſta ꝓpõe quã caũs poiĩt ſi plato
dicit ⁊ c. Tũc g̊ q̃rit q̃ſtiovtrũ ſic
dicẽtes ſoꝛtes⁊ plato maledicãt
ſibũuicẽ Et ego rñdeo ꝙ maledi
cere alicui ẽ ꝓferre ſubvᷣbo opta
tiui mõi ꝙ ille malũ habeat.vñ i
dẽ intelligo dicẽdo maledicatur
plato ſicut dicẽdo malũ hẽat pla
to.⁊ tũcvltra dico ꝙ tales oꝛões
maledictĩe ſũt maledictiões ab⸗
ſolute ſine additiõe ↄditiõis.vt
ſi dico młedicat᷑ plato.⁊ aliquã
do ſunt maledictiones ↄditiona
te vt ſi dico maledicat᷑ plato ſiva
dat ad capos Et tũc cũ noĩa ſigĩ
ficarẽt ad płm ſivis vtrãqʒ voca
re maledictiõeʒ ſipłr:ego dicoq
vterqʒ maledicebat reliquo:lʒñ
maledictione abſoluta Sʒ tu cõ⸗
tra arguis:qꝛ ſeqt᷑ ꝙſi ſoꝛtes ma
ledicit platoni ꝙplato nõ maledi
cit ſoꝛti:ego nego pↄñaʒ iſtã qꝛnõ
admiſi ꝓpõeʒ directe tãq; vnam
ↄditionale:ſʒ admiſi ꝙplato di⸗
cebat talẽ· ꝓdõeʒ⁊ veꝝ ẽ ꝙillam
dicebat.⁊iõ młedicebat ſoꝛti ma

4
vin tanſtin

ledictione cõditiõata ſiue ſoꝛtes ¶ ¶ Sophiſmata pᷣmi capłiĩdrunt
maledicebat ſiue nõ· Si autẽ ma quõ⁊ qᷣd t᷑mĩſiue ꝓpões ſiãntEt
ledictionẽↄditionatã nõvis vo⸗ pᷣncipsalit᷑ an ab ita eẽ vel nõ eſſe
care maledictionẽ ſipłr:tũc dico in re ad extravłĩ mẽte ſicut ꝑ ꝓ⸗

qꝙneuter maledicit alteri Hec ſeqͥ
turꝙ ſi ſoꝛtes nõ maledicit plato

tat malũ platõiico ꝙſic optati
onepditiõata ſʒ nõ abſoluta.Et

põnẽſiãtur denoĩet᷑ xavł falſa:
Oiĩs ꝓpõ vocalis eſtvera i

latõe foꝛãli.ſcdᷣo de appellatõne
Soꝛtes⁊ albũſũt idẽ i·(rõnis

lbedo ſoꝛtis ẽ ſimilitudo eius

(Eurinich

niꝙ plato maledicat ſibi·qꝛnõ ſe Equus eſt aſinus ii. de
quit᷑niſiꝙplato dicat qð dicebat Deus nõ eſt iii
2 h nõ erat niſi maledictiõe ↄdi⸗ oc nomẽ chiĩera nihil ſigt · iiii 1
tionata Ad maius pᷣdicti ſophiſ⸗ Cõplexe ſigbilia ſũt chimere·v Hobbi
mat ↄplemẽtũ qꝛ maledictõ xᷣba MNullus homo mentitur vi. A g
lis videt᷑ deſignare optationeʒ ꝙ Soppiſnara fe ölcapllior di11 zaanüniſch
alicui malũ eueniat ponit᷑ adbuc inquirũt de cauſis veritatis/ꝓpõ Auscr
vnum ſophiſma ˖ nũ ſimplicit᷑ cathegoricarum ulsbono⸗
¶VUiceſimũ ⁊ vltimũ ſophiſma Equꝰ ariſtotelis nõ eſt i. tchritust
Oꝛtes optat maluʒ platoni · Equus ariſtotelis abulauit ii gisebus
pono ꝙ ſoꝛ:ↄditionałr plato Chimera eſt chimera iii Loruti ig
ni optat malum ſcʒſi plato optat Aacuũ ẽ locꝰñ repletꝰ coꝛte · iiii Sotesiunc
malũſoꝛti:⁊ecõuerſo plato optat NHomo eſt aſinus v. nnoitte
malſiſoꝛtiſi ſoꝛtes ñ optat malũ Ego dico falſum vi ·/ gmhent
platoni Querit᷑ ̊p boc ſophiſma ¶ Teꝛtiũ capłm tangit diffickta⸗ 1 fynot ſibbt
tevtrũ ſoꝛtes optat malũ platoni tesincidẽtes circaſuppõnes Sunsnolel
vel nõ Et poſſʒ argui ſicut argue Ab oibꝰ fidelibꝰẽ negadun deũ 6 öSenti
batur de maledictõe.⁊ rñdeovtpᷣ eſſe iniuſtũ riann
us ꝙ ꝓpões dicẽtes caſuʒ pñt ca Tu es aſinus il · Gind
pi taq́; ↄditionales:⁊ tũcnõ ſunt Homo eſt ſpecies iii anil
admittẽde · qꝛ nou ſequit᷑ ſi plato Genꝰẽ inplꝰ / q gñaliſſte imũ iiii HPekxordaff
optat maluʒ ſoꝛtiꝙ ſoꝛtes optat Nomẽ eſt triſyllabum v. c hoſt
malũ platoni.Alit᷑ pñt capi ⁊ re- Sẽper fuit aliquis hõö·· vl. Ranene
cipi tàq; cathegoꝛice ſicſcʒ ꝙꝓſor Aliquẽ aſinũ oĩs hövidet vil · Nucoaſin⸗
tes optat ſic eẽfiẽſiãtꝑ iſtã oroʒ Omnis hõ eſt aĩal viii Alupoͤteſe⸗
lato hẽat malũ ſi vult ſoꝛti ma⸗ OSis hõ aĩalnõ eſft ix :r” Luuelaioyt/
lũ Et tũc qñ q̃rit᷑vtrũ ſoꝛtes op⸗¶ Quartũ.ca·pᷣmo tãgit hᷣ aꝑpel UN II, aads

ſic relictis maledictionibꝰ bñdi⸗ Tu hodie comedis cꝛudũ ii. W
cat nos deꝰqui ẽ bñũdictus ĩ ſecu Albũ erit nigrum lii MySrocalin
la ſeculoꝛum.Amen· Senex erit puer iiii. eppo ſore
. Soꝛtes erit currẽs cras v . iſtigtotot
Ego vidi petrũ ⁊ robertũ vi · ſan
Seqᷣtur tabula buius operis. Iſte canis ẽ pater tuus vii· .

kaſſuus
faſin .
ohintangtalficlr 11
S7aaâppoͦο
elbyenegidur dei

is iſ⸗
ects i
öciclicins ii
iſſubun v.
iualigisbö
ſmnucishondt .
ökaad

oͤnotida
cvodeapelatön
hoſutid⸗ tönis
oneis cud .

—„

6

„, x
6

* A-

ad platonem ii ·
Tu cognoſcis venientem ix.
Tu ſcis denarios ĩ burſa me aeẽ
pares x·
Tu credis te eſſe aſinum xi ·
Sortes appꝑet eẽ aliud qᷓ;ẽ xii:

Quilibet ſciẽs hãc ↄcłioneʒ oĩs

triãgulꝰ hʒ tres ⁊c· oẽm iſoche⸗
lẽ ſcit habere tres xiii
Soꝛtes aſtrologꝰſcit ãqua aſtra
eſſe ſupꝛa noſtruʒ emiſperiũ xiiii

Debeo tibi equum xv ·
¶ Quĩtũ capłm tãgir pᷣmo de ap
pellatiõibꝰ · ſcðᷣo de reſtrictiõibꝰ
Aliquis equꝰ non eſt i.·
Nullus homo eſt moꝛtuns· ii·
Antichriſtuseſt iii.
Ois equus ſenex ẽ moꝛtuꝰ iiii ·
Coꝛꝛuptũ ẽgenerandũ v.
Soꝛtes iuueĩs ẽ diſputaturꝰ.vi
Non ens intelligit᷑ vil ·
Smne qʒð erit eſt vlii ·
Homo ⁊ riſibłe ↄuertũůũ ix
Soꝛtes mouet᷑ hodie x.
KaFeres capłm ẽde bocꝙ voceſ
igniſficant ad placitum
Tu eris aſinus cras ·
lec vox baff baptiſat᷑ ii

A eſt ꝓpoſitio iii
An ptãte mea ẽhõ ẽ aſinꝰ iiii
Du es aſinꝰ vel tu nõ es hö v
Iſta põt eſſeva / hõ ẽ ñ hõ vi
Tu neſcisvtrũ talis ſit vera /hõ
eſt aſinus vli.

Ppõ reputãda ẽ eſſeva vel falſa

Nulla ꝓpõvocalis eſtvera i.
Nłlꝰ ðvocali mea pᷣtmõdicer̃ ii
Hec ꝓpõ /ſoꝛtes ſedʒ ĩ aliq̊ͥtꝑe:
E vᷣa ĩ quo toto tẽpoꝛe ſoꝛtes non
ſedet lii ;

Hec copulatĩa eſt vera / ſoꝛtes ſe
det et ſoꝛtes nõ ſedet
Hec copulatiua ẽva / ariſtoteles
diſputat:antichꝛiſtus pᷣdicat v·
In omni tꝑe ſoꝛtes currit vi ·

Eadẽ ꝓpõ vocalis eſt vera⁊ falſa

hoĩbꝰ eiuſð idiomatis ſine noua
impoſitiõevel obligatiõe

Nulla ẽ mutatio ĩſtãtanea ix

Octauũ capłm eſt de ꝓpõibus
ñitibꝰſupꝛa ſeipᷣas reflexioneʒ ·

Smnis ꝓpõ eſt affirmatĩa:ergo
nulla eſt negatiua i·
Sequitv᷑ nulla ẽ ꝓpoſitio negãda
& quedã ẽ uegatia ii
SDis hõ currit:gaſinꝰcurrit iii
Di co ꝙhõ eſt aſinus iiii
Quicqᷣd ſoꝛtes audit illud ꝓfert
plato Ve⸗
Veꝝ eñt dicere hoĩem eẽ aĩal vi:
Omis /ꝓpõ eſt falſa vii
Plato dicit falſũ vlii ·
Soꝛtes dicit verü ix
Tot ſũt ꝓpões veq̊t ſũt falſe x
Ego dico falſum xi.

Peꝰẽ ⁊ q̃ð copulatĩa ẽ falſa xii
Soꝛtes ſcit ꝓpõnẽ ſcriptã in pa⸗
riete eſſe dubiam xiii.
Soꝛtes ſedet vel diſiũctiua ſcri⸗
pta ĩ pariete ẽ platõi dubia · xiiii
Alicui ꝓponit᷑ ꝓpõ dubia xv
Tu rñdebis negatiue
Tu ꝓiicies me in aquã
Soꝛtesvult comedere
Soꝛtes maledicit platoni
Soꝛtes optat malũ platoni xx

xvii.

Sophiſmata doctiſſi buridãi

nouiſſime ꝑ Anthoniũ denidels

Nicolaũde barraĩ artibꝰmgr̃os

pa riſiꝰ ĩpreſſa felicit᷑ expliciũt

vii
Oẽ qð mouet᷑ mouebat᷑̃pᷣus viii

xvi.

xviu
xix

Sophilmata Alberti de Saxonia
nuper q;emendate impꝛella.

—

.

— —

—

—

ſin ois clller ie
Nrangtt nod
tiſan hlcq
ertek gvoticuncg
Pemidoſca um
Pogawwenadus.
ſenr o abor
ſotes byt tori
poſrio nteligid⸗
thegoꝛeumata ab
gemia Gincat⸗
trimo nogo dieto
Mrtbvut inciferi
ſelaellitlus n⸗
lenthus ſolun. E
nnis terez tote⸗
kigiſic dn
1ſtnuis Sin

Sophiſmata viri acutiſſimi Aſsa
giſtri Alberti de Soxonia feliciter

Ancipiunt.
4 S rosatũ qrund ſcho

lariũ deo fauẽte quedã

Kconſcribã ſopiſmata ex
PENRpte diuerſoꝝ ſincathe⸗
2 ¾Ggoꝛeumatũ difficultatẽ

pñtia kalẽ oꝛdlinẽ obſ eruãdo. Pꝛimo
tractabo ſophiſmata difficultatẽ ha
bentia ex parte ſincathegoꝛeumatũ

aff irãtiuoꝝ. Secundo ex parte nega

tiu oꝛũ vel terminoꝝ includẽtium ne
gatõeʒ. Tertio ex ꝑte copule pᷣteriti

vł futuri tꝑis deterĩate aliquo illoꝝ

modoꝛum neceſſario poſſibile ⁊c̃.
Quarto ex parte duoꝝ modoꝛũ pꝛo⸗
poſitionẽ determinãtiusʒ.¶ Quantũů
ad pꝛimũ ſciẽdum eſt pᷣmo ꝙ ſophiſ⸗
mata difficultatẽ habentia ex parte
ſincathegoꝛeumatũ affirmatiuoꝛum
ſunt in multiplici differentia ſᷣm ꝙ
taliũ ſincathegoꝛeumatũ queð ſunt
que nõ exigunt niſi vnũverbũ.ſicut
ita:oĩs/quilibet ⁊c. Et quedã ſunt
que exigũit duo verba.ſicut iſta:quo
tiẽſcunq;/vbicũq;/vbiq; ⁊c̃. Unde ſi
iceret᷑ quotiẽ cunq; ſoꝛtes bibit: ex
pꝛimẽdo ſolũ vnum verbũ non eſſet
pꝛopõ intelligibilis. Sed ſi expꝛime
rẽtur duo vᷣba ſicut hic.quotiẽ ſcũq;
ſoꝛtes bibit totiẽs cõmedit:eſſet pꝛo
poſitio intelligibilis. Et talia ſinca⸗
thegoꝛeumata ab auctoꝛibꝰ vocãtur
gemĩata. Sincathegoꝛeumatů autẽ
pꝛimo modo dictoꝝ quedã ſunt que
diſtribuũt indifferẽter pꝛo ſi ubſtãtiis
vel accidẽtibus.quedã autẽ pꝛo acci
dentibus ſolum. Exemplũ pꝛimi:vt
omnis/vterq;/totus / et ſic de aliis.
Exẽplũ ſecũdi: vt qualit/qlis/itus
et ſic de aliis. Sincathegoꝛeumatũ
aũt diſtributiuoꝝ indiñter ꝓ ſubiis

et accñtibus q̃dam ſunt diſtributĩa

ꝓ partibꝰ ſubiectiuis:vt oĩs qͥlʒ ⁊c.
q̃dã ꝓ partibꝰ integlibꝰ ſicut totus⸗

Sicathegoꝛematũ aſit diſtributloꝝ

pꝛo partibus ſubiectiuis quedã ſunt
diſtributiua indifferenter pꝛo oĩbus
vt oĩs/]quilibet.quedã ꝓ duobus vt
vterq; ⁊c. Sincathegoꝛemata auteʒ
diſtributiua pꝛo oĩbus partibus ſub
iectiuis aliqñ addunt᷑ terĩo ſimplici
vt omĩs homo currit.aliqñ termino
ↄpoſito:vt oĩs ꝓpoſitio vel eius ↄdi

ctoꝛia ẽ vera.odo in pꝛincipio hu

ius tractatꝰ intẽdo declarare diuer
ſa ſophiſmata ſᷣ̃m dictã diuerſitateʒ
ſincathegoꝛẽatũ pᷣdictoꝝ affir̃atĩoꝝ.
Sunt pꝛĩo ſophiſmata difficulta⸗
tem habẽtia ex ꝑte ſincathegoꝛẽ̃atũ
affirmatiuoꝝ ⁊ diſtribut iuoꝛum pꝛo
oĩbus ꝑtibꝰ ſubiectiuis inq'tũ addũ
tur termio ſimpꝑlici:⁊ ↄñter de aliis
ſicut ſunt iſta: oĩs homo eſt oĩs hõ.
omnis fenix eſt.¶ Et qꝛ circa iſta ſo
phiſmata ↄſueuerũt quattuoꝛ eẽ du
bitatiões:tractabo quattuoꝛ ſophiſ⸗
mata pꝛincipalia. ¶ Eſt ergo pꝛia du
bitatiovtrũ ly omnis poſſit ita bene
addi pᷣdicato ſicut ſubiecto:gr̃a cuiꝰ
tractabo illud ſophiſma:oĩs homo ẽ
omnis homo. ¶ Secunda dubitatio
vtrũ ly oĩs ↄuenienter addat᷑ terio
cõmuni qͥ non habeat tria ſuppoſita
gratia cuius tractabo illð ſophiſma
omnis fenix eſt.¶ Tertia dubitatio:
vtruʒ ly oĩs poſſit diſtribuere terĩm
cõem cui addit᷑ ꝓ ſpẽbus tĩ ⁊ nõ ꝓ
indĩduis:gr̃a cuiꝰ tractabo illud ſo⸗
phiſma:oine aĩal fuit in archa noe.
¶ OQuarta dubitatio:vtruʒ ly omnis
aliqñ teneat᷑ collectiue ⁊ aliqñ diſiri
butiue.gratia cuius tractabo illð ſo
ꝓhiſma:oẽs apłi dei ſunt duodecim

Sophilma i.
Eſt iſtð:oĩs homo ẽ oĩs hõ. Probat᷑
ſophiſma qꝛ idẽ pꝛedicat᷑ de ſeipſo:S
eſt veꝝ.tenet ↄña eo q; nulla ẽ verioꝛ
ꝓpõ illa ĩ qua pᷣdicat idem de ſeipᷣo.

ↄña pʒ ⁊ aũs ſiłr.¶ Scðdo 8 asuit

Jue ho eſt ule hõ: x ille hõ eſt ille hõ
Ziec de ſingulis. Soĩs hõ eſt oĩs hõ
Tertio ſic arguit᷑.oĩs homo ⁊ ois
hõ ſunt eadẽ: ergo oĩs hõ eſt oiĩs hõ.
Tenet ↄña a ſimih. Na bene ſequit᷑
ſoꝛtes ⁊ plato ſunt ideʒ: ergo ſor eſt
plato. Añs pꝛobat᷑.nã ille due/ꝓpões
oĩs hõ currit et oĩs hõ diſputat non
dꝛñt niſi ꝑ pꝛedicata ſicut ꝑʒ: qꝛ ſi re
mouerẽtur pᷣdicata remanẽtia mane
rent eadeʒ: icʒ iſta oĩs hõ ſiłr et oĩs
hõ ⁊c.ergo oĩs homo eſt oĩs homo.
¶ Quarto ſic ar̃.alids hõ eſt oĩs hõ.
ei qua rõne aliquis: eadẽ rõne oĩs.g
oĩs homo eſt oĩs hõ. ↄña eſt nota.et
añs pꝛobat᷑ pꝛimo: qꝛ aliquis hõ eſt
ille hõ:et ſic de ſingulis.S oĩs homo
eſt oĩs homo. Et ↄfirmat᷑:qꝛ oĩs hõ
eſt aliquis hõ et ecõuerſo.ↄnña tenet
Añs pꝛobat᷑:qꝛ iule hõ eſt aliquis hõ
à ecõuerſo. ⁊ nõ eſt hõ quin ſit aliqs
hõ. & oĩs hõ eit aliqs hõ et ecõuerſo
ergo aliquis hõ eſt oĩs homo ⁊ ecõ⸗
uerſo.ſ Quinto arguit᷑.hec elt falſa
ñ oĩs hõ eſt oĩs hõ que eſt ↄdictoꝛia
ſophiſmatis:ꝭ ſophiſma verũ.tenet
ↄña. Añs pꝛobat᷑ qꝛ concluſio ſilłi ex
oppoſitis eſt falſa: talis aũt eſt iſta.
ñ oĩs hõ ẽ oĩs hõ.qð pꝑʒ ſic arguẽdo.
nullus hõ eſt oĩs hõ: et oĩs homo ẽ
oĩs homo.&̊ᷓ nõ oĩs hõ eſt oĩs homo
Sexto af ſic.ſi ſophiſma eẽt ſlin
eqretur ꝙ eius ↄdictoꝛiũ eſſet verũ
ſcʒ illud.aliqs homo nõ eſt omis hõ
qð flm̃ eſt Nã ſit ilie alids homo ſor
Tunc ſic ar̃.ſoꝛtes nõ eſt oĩs homo:
&̊ ſoꝛtes nõ eſt ſor. ↄña tenet a toto
T qtitate ad ſuã partẽ ergo ⁊c᷑. Pła
alia argumẽta pf̃it fieri contra illud
ſophiſma: ſʒ qꝛ illa tãgunt alias dif/
ficultates qᷓ tangẽtur poſtea:ideo de
illis ſuꝑſedeo. ¶ In oppoſitũ ar ſic.
oĩs homo eſt oĩs hõ:ſoꝛtes ẽ homo.
g& ſoꝛtes eſt oĩs hõ.ↄcluſio eſt falſa:
ergo aliqua pᷣmiſſau.nõ minoꝛ ergo
maioꝛ q̃ erat ſophiſma: g ſophiſma

eſt falſum.¶ Scðo ſic arguitur.con
traria ſophiſmatis eſt vera ergo ſo⸗
phiſma ẽ falſuʒ videlʒ iſta.nullus hõ
eſt omis homo. tenet ↄña:eo ꝙ ↄria
non pñt ſimul eẽ vera. ¶ Circa hoc

ſophiſma eſt pᷣmo videndũ vtrũ hoc

ſincathegoꝛeuma oĩs poſſit addi pꝛe
dicato exñte termino cõi pꝛopõnis
affirãtiue vere abſq; hoc ꝙ fiat pꝛo⸗
poſitio falſa. Secũdo rñdetur ad ſo
phiſma.¶ Quãtum ad pꝛumũ ſcienð
eſt ꝙ tale pᷣaicatum põt eſſe terminꝰ
cõis actu hñs plura idiuidua: vel pᷣt

eſſe terminꝰ cõis actu hñs vnicum

indiuiduũ ſicut eſt ite termmus ſol
vel femx.¶ Scðo notandũ ẽ ꝙ tale
pꝛedicatũ poteſt accipi in nũero ſin⸗
gulari vel in numero plurali.¶ Tũc
ſit ᷣma concluſio. Non eſt aliq̃ pꝛo⸗
poſitio affirmatiua vera cuius pꝛedi
catũ diſtribuitur. Pꝛobatur:quia ſi
aliqua eſſet talis maxume eſſet iſta.
ſoꝛtes eſt oĩs homo. ſed hoc non:qꝛ
pꝛedicatũ iſtius pꝛopõis eſt hoc totũ
oĩs homo.modo ly oĩs nõ diſtribuit᷑
licet ly hõ diſtrivuat᷑. Et hoc voluit
ariſto. in ᷣmo ꝑiarmenias cũ dicit ꝙ
nulla eſt affimatiua vera in qua vłe
vłiter ſumptũ pꝛedicat᷑. Et notãter

dicitur affirmatiua:qꝛ nõ eſt incon⸗

ueniẽs de pꝛopõe negatiua: vt nullꝰ
homo eſt aſinus. Inde pꝛedicatum
iſtius pꝛopõnis diſtribuitur.et ratio
huius eſt:qꝛ negatio ſi eſt ſignũ ne⸗
gatiuũ vłe diſtribuit tã terminũ me

diate ꝙ; ĩmediate ſequentẽ. Signuʒ

autẽ vłe affirmatiuũ diſtribuit ſolũ
t᷑ᷣminuʒ ĩmediate ſequentẽ. Sed⸗
ↄcluſio. bene ſtat ꝙ aliqua eſt pꝛopõ

cuius pᷣdicato poteſt addi ſignũ vłe

affirmatiuũ:ſed hot facto ãplius nõ
rem aneret pꝛedicatũ ſed bene pars
pᷣdicati. Patet de iſta ſol eſt ſol pꝛe⸗
dicato põt addi ſignũ vłe ſic dicẽdo.

ſol eſt oĩs ſol.ſed tunc ly ſol non eſt
aplius pꝛedicatũ ſʒ hoc totũ oĩs ſol

—

—

gulan hüero
Plurn ſuppoti ir
ſpninlsainan
ila Puet we llr.
ſen ſeil deren h
iſtſal Genn t
nnlina vera deyi⸗
Punſapreſtan
etd e hecoſ
falacr Märane
omhs adprend.
yera opoſtoli ſüt
cyli ſunt oed apol
contur falſa imo
es toſtoli ni den
cmm opoſtons iſ ſ
Otuntu au ſecune
uſioniby ij poſin

fſit ſmi niſ

in Ermmun
nweichner
tde wcm l
enetſertsc ocne

ae. We Nonct lih ne
. afumard erzonn ſet
4 buntur. Pobniregi
neſſer tais narne eſſet ſei
8 cſ oio vmd ſal hye ung
u Mlus upuͦg el enni
. mou ſyoiy nö diſtribi
ouſnoust, Ethoc volrt
pmmo armeniao ci dicta
afimariun vera in qua i
mmprü gredlcat. Et notit/
firmatiun:qe no eſt icon
X propoe negatiua: vt nul⸗
Rallnus, Inde pꝛedicatun
vpong altriboltur. et ati⸗
lage negro ſ et ſignu ne/
le Mnbutt ti terminu me
mecure ſoqnente, Gignn
rmaruü dleributt ſoli
mmiurſtlent. S
ne ſtar qy aliqua elt pron⸗
⸗ potetacal ſigniͤ
