iniuſticia ẽviciũ. Secũda pꝛopo
ariſtotelẽ. ↄña in ipſo bñ vʒ in cõtra
rus attẽdẽdo rietatẽ penes termi⸗
nos aliquibꝰ ↄditionibꝰ obſeruatis
quarum pꝛuma cſt iſta. ꝙ pꝛopoſitio
nes cõpoſite ex illis terminis ſint in
materia naturali.et ꝓxter defectum
huiꝰnõ ſequit᷑.albũ ẽ calidũ:g nigrũ
eſt frigidũ.qꝛ nulla iſtaꝝ ẽ ĩ materia
naturali. Secũda ↄditio ẽ ꝙ termĩ
ſupponant pꝛo aliquo.pꝛopter defe⸗
ctum huiꝰnõ ſeqᷣtur.iuſticia ẽvirtus
ergo iniuſticia eſt vicium date caſit
u

in lpꝛobatione ſophiſ⸗ matis. Tertio
reqᷣrit᷑ ꝙ extremavniꝰ cõtrarietatis
in qbꝰ arguitur nõ ↄtineant᷑ ſubvno
extremo alteriꝰ ↄtrarietatis. ꝓpter
defectũ huiꝰnõ ſequitur ꝓdigalitas
eſt vitium: ergo illiberalitas eſt vtus
qꝛ: ꝓdigalitas ⁊ illiberalitas ↄtinent᷑
ambo ſub vno extremo ↄtrarietatis

que ẽ intervirtutẽ ⁊vitium.nã cõti⸗

nent᷑ ambo ſubvitio. Quarta condi
tio ẽ ꝙvtrobiq; ſit idem modus con
trarietatiſ:ſcʒ ꝙ vtrobiq; extremi ad
extremũvel medii ad extremũ.⁊ pꝛo
pter humus defectũ nõ ſequit᷑ pꝛodi⸗
galitas eſt habũdantia:ergo virt? ẽ
defectus qꝛ habũdantie ad vefectuʒ
ex cõtrarieras extremoꝛũ ſed ꝓdiga
litas advirtutẽ eſt cõtrarietas extre
mi ad medium. iſtis quattuoꝛ cõditi
onibus obſeruatis nõ videtur poſſe
fieri inſtantia contra ↄnñam in ipſo ĩ
contrariis attendendo cõtrarietatẽ
eſt parte terminoꝛumtꝛ ita intelligit
ariſtoteles. Sedvtrũvaleat etiã cõ⸗
ſequentia in ipſo in contrariis attẽ
dendo contrarietatẽ penes pꝛopoſſiti
ones. de hoc eſt ſcien ĩum ꝙ pꝛopõ⸗
nes queð dicuntur cõtrarie vnomo
do quia ſũt de contrario mõ enũciã
divt iſte omnis hõ currit:nullus hõ
curtit. Alie autẽ dicunt contrarie qꝛ
ſunt de contrariis extremis ⁊ hocvl
ſubiectis vel pꝛedicatis ſolũ.vel ſub
iectis ct pꝛedicatis ſimul.exemplum
pꝛimi.iuſticia eſt qualitas.iniuſticia
eſt qualitas.eremplũ ſecundivt qua
litas eſt iuſticia: qualitas eſt iniuſti⸗
cia.exemplũ tertu.iuſticia eſtvirtus:
iniuſticia eſtviciũ. Lunc ſit pꝛima ꝓ
poſitio. Conſequẽtia in ipſo necvʒ ĩ
cõtrarus pꝛopõibus de cõtrario mõ
enunciandi.patet quia licet ſequitur
omnis homo currit:ergo oĩs hõ mo
uetur:tñ nõ ſequit᷑ nullus hõ currit
ergo nullus hõ mouetur. Secunda

ꝓpoſitio. ↄna in ipo bene tenet ĩ pꝛo

poſitiõibus cõtfafiisve contrariis

extremis obſeruatis aliquibus con⸗
ditionibus de pꝛedictis. non tamen
opoꝛtet obſeruare om̃s. Unde nõ oʒ

obſeruare cõſtantiã terminoꝛũ. ſine

cĩ conſtantta terminoꝛũ bene ſequia
ſi a eſt iuſtum.a eſt virtuoſum. ergo

ſi a eſt iniuſtum a eſtvicioſum.

Sophilma xcii.
Si videns eſt ſenſatum cecum E in⸗
ſenſatum.
Pꝛobatur ſ ophiſmavirtute ↄñtie
in ipſo que nõ ſolum videtur tenere
in contrartis verum etiã in pꝛiuatie
oppoſitis:⁊ ideo co ꝙ aliqui⸗ termi
nus pꝛedicatur de aliovłr videtur ðᷣ
pꝛiuatione ſubiecti poſſe con: ludi pᷣ⸗
uatiue oppoſitum pꝛedicati qua iter
eſt in pꝛopoſito.
¶ Impꝛobatur. ſe ophiſma eſtvna pꝛo
poiitio cõditionalis cinus añs pᷣt eẽ
verũ ſine conſequente:ergo ipᷣm eſt
falſum.añs /pbatur.nã poſito ꝙ mul
ta eſſent videntia ⁊ nulla eſſent ceca
tunc añs eſſetveruʒvt notũ eſt de ſe
et ↄñs eſſet falſum eo ꝙ eſſetvna af
firmatiua caius ſubiectũ pꝛo nullo
ſupponeret. Cõfirmat᷑ adnuc poſito
multa eſſentvidẽtia et multa ceca
ſic tamẽ ꝙ habeant alios ſenſus pꝛe
ter viſũ hec eſtveravideni ẽ ſenſ atũ
yIt natũ eſt de ſe ⁊ hec eſt falſa cecũ
eſt in ſenſatũ eo ꝙ ad ea ſequit ce⸗
cus non habet aliquẽ ſenſum modo
hoc eſt contra caſum. nã poſitum eſt
in caſu ꝙ nulla ſint ceca quin abe⸗
ant alios ſenſus p̃terviſũ. ¶ Iſtud
ſophiſma ponitur ad finẽ vt videat᷑
quõ in pꝛiuatiue oppoſitisvaleat vel
nonvaleat ↄña in ipſo. Pꝛo quo no
candũ eſt ꝙ in diffinitione expꝛimen

te quid nois termini pꝛiuatiui nega

tio poteſt pᷣcedere terminũ ſignificã
tem habirũ ſlcut quidẽ d. debere ſie
rivel ſequi ſicut d.exẽplũ cecũ poteſt

diff iniri ſic, cecũ eſt res nõ hũs viſũ

me ooſeruguur

ebeneſeguiturie⸗ ,
nnai ſenſum no habet
Ntituſubtecich

ig letel gido negeunn
nialöwmni Auincante
Utumn ncd odun
cci ſelſun ii er Er he 5
huoſe uitur avo feſſoſcendu
ſopyuſmu:: urta pꝛim po
en ſophiſma eſ negadi: urt
udic ccedidii iſtud ſophiſma
ller ſoluent1 alus ſophiſma.
ut.Atangibee et ſenſbile
ligotee mſenſtble, Lertia/
ſoelt ſtin difinitõe erpꝛime⸗
Mmunmmss termint uatiui neg
pineligl ecdere terninu ſiann
igihnuti iyur ne olltis bi
u ßectotrafio ſteut bene ſaun
Auzin ſotes eſ iſen
cus, tune

addgunaurmi
Wüerm
Kiicnur N ior NAar

one ſhiegi eſſe mennc
rootun derctceui gu r
n opolto,
nyoban /hiinueſnmn
no cidMtonas uus stei

r ntevene nen
nais buur i nul

trideneu v nula eſen ceca

zs aſetrerupet notuͦel de ſe

cletfiſned eſertm al

dun aums ſihed Nulo
ura. Pfniit dnuhin

un Ganuan .
vbennd dmos ſenſoe
chenieii
niichutthec lu
nlenitichg ſmuta⸗
i tw iluni
gann mmunlinn
aulmuhui
uleſufil fi d den

in wun fle i
rnnu , olon

que eſt aptũ natũ haberevlſuz. er ſle lp inſenſatus eſt idem ꝙ non h⸗
negatio pcedit liviſũ ſigniſicate ha⸗ ſenſum. modo bene ſ darur Veras
bitum. vel ſic põt diffiniri.cecũ ẽ res non habet ſeniũ: g ſoꝛtes ẽ cecus.
viſũ nõ habens q̃ tñ apta nata ẽ ha/ Quarta pꝛopoſltio eſt. ſi in oiffini⸗
berelet ſic negatio ſequit᷑ ly viſuz ſi tione expꝛimente quid nominis ter⸗
gniſicante habitũ. Similiker dicen mini pꝛiuatiui negatio ĩtelligitur ſe
d eſt de iſto termino pꝛiust iuo ĩſẽ/ gui ternnnum ſignifcantẽ habitum
ſarum e ſimilibꝰ. Zunc vonutur ꝓ in pꝛiuatiue oppoſitis.non valet con
nes. 4 Pꝛima et . l in diffinitiöe ſequentia econtrario. patet quia leʒ
pꝛimete quid noĩs termint puati? videns ſit ſenſatum. non tamen pꝛ0
ui negatio intelligi pcedere termij pter hoc infenſatũ eſt cecum: qꝛ 1 0
nũ ſigmiſicantẽ habitu ĩ pꝛiuatiue op to ꝙ aliquis carer re ſenia guckt y r
ſitis novalet vna in ipſo qꝛ licʒ vi haberet lenſumviſus tunc talis non
dens ſit ſenſatum tñ pyrer hoe non eſſet inſenſatum fm ralem ſitũ ne⸗
ſequitur ꝙ cecũ ſit ĩſenſatuz: qꝛ ila gationis: quta ſ⸗ enſum non haberet
ßm talẽ oꝛdinẽ negationis ẽ fa non tamẽ eſſet cecus.

* ꝙ ad e am ſeqtur cecũ nõ habe . „
re ſenſũ. ulla ẽ falſa iſta exñtevera Sophilma Ltciii.
cecũ eſt ſenſatũ vt pꝛiꝰ arguit᷑ in rõe Si dupium eſt multiplex.ſubdupꝑlũ
uda ꝓpõ eſt ita eſt ſubmultiplex.

poſt oppoſitũ. ¶ Secũ
ſi in diff initiõe expꝛime
termini pꝛiuatiui negatio intelligit᷑

nte qd nois Pꝛobatur virtute cõſequentie in
ipſo que non ſolum tenet in cõtrari
ſequi terminũ ſignificantẽ habitum is et pꝛiuatiue oppoſitis: verũetiam
in pꝛiuatiue oppoſitis benevʒ ↄña in in relatiue oppoſitis qualiter eſt in
ꝛopoſito.

ipſo. qꝛ beue ſ. equitur vidẽs eſt ſenſa p
tum:ergo cecũ ſenſum nõ habet: dũ Impꝛobatur. Nã ſt ſophiſma eſſet
tamẽ obſeruatur ↄſtãtia ſubiecti cõ verumvirtute talis cõſequentie con
. et vera. ſi ſenſibi e ẽ

ſequentis vñ ſic intelligẽdo negatio ſimiliter hec eſſ
nem ſequi terminũ ſigniſicantẽ ha⸗ intelligibile ſe enſus eſt ĩtellectus: qꝛ

bitum ila cecũ eſt inſenſatũ vʒz iſtaz ſicut duplum et ſubauplum multi
cecũ ſenſum nõ habet. Ex iſtis dua plex et ſubmultiplex opponüũtur re⸗
6 latiue. ita ſenſibile et ſenſus et ſimi

bus ſequitur quo reſpondendũ ẽ ad
ſophiſma: qꝛ iuxta pꝛimã pꝛopolſitio liter intelligibile et intellectus.
nem ſophiſma eſt negãdũ: ⁊ iuxta ſe OIſtud ſ. ophiſma ponitur vt videat᷑
cundã ẽ cõcedẽdũ iſtud ſophiſma. ſiſ quomo io ini relatiuc oppoſitis vale
militer ſoluent 7 aliz ſophiſmata ſi at conie quẽtia in ipſo. Pꝛo quo no
milta. ſ. ſi tangibile eſt ſenſibile tũäc tandurn elſt ꝙ conſequentia in ipſo
intägibile ẽ inſenſibile. ¶ Tertia ꝓpz in relatiu? oppoſitis põt imagin ri
ſitio elt. ſi in diff initiõe expꝛimẽte vnomõ ratione terminoꝛũ ad termi
quid nomini? termim puatiui nega nos ſicut hic dup um eſt muſ tiplex: S
tio intelligik Hcedere terminũ ſigni ſubduplũ elt ſubmultiplex. liomo⸗
uatlue oppoſitis b’ů do ratiõe ppoõm ad ꝓpones ſicut hic
ergo ſi ſub⸗

ficatẽ habita ĩi puat
valet ↄña ecõtrario.ſicut bene ſequi ſi vnplu * multipex eſt
tur. ſoꝛtes eſt videns: ergo ſoꝛtes eſt duplũ ẽ ſ ubmultiplex eſt. Secũdo
ſenſatus.ita ſequitur ſoꝛtes eſt ĩſen nota ad hoc ꝙ; ĩ relatiue oꝑpoſitis
ſatusergo ſoꝛtes eſt cecus, qꝛ tuuc valeat zua i ipo ttuoꝛ redrunt᷑ cõ

ditiões.¶ Pꝛima ẽ ꝙ pᷣdicatio nõ ſit
accñtalis ſed per ſe. ꝓpter quẽ defe
ctum nõ ſequit᷑.pater eſt ſeruus. er
go filiꝰẽ dñs. qꝛ hic nõ ẽ pᷣdicatio ꝑ
ſe ſed per accñs.Similr ꝓpter defe

ctum eiuſdẽ ↄditionis nõ ſequit᷑ ca

pitatũ eſt caudatũ: ergo caput ẽ cau
da hec enĩ nõ ẽ ꝑ ſe ſed ꝑ accñs.capi

tatũ ẽ caudatũ. Secũda ↄditio.ꝙ

duo coꝛrelatiuavmꝰ oppoſitionis nõ
contineãtur ſubvno coꝛrelatiuo alte
tius oppoſitionis ꝓpter cui defectũ
non ſequit᷑.ſenſibile ẽ intelligibue.S
ſenſus eſt intellectꝰ.qꝛ ſub ly intelli
gibile cõtinent᷑ tã ſenſus iᷓᷓ ĩtellect⸗
ꝙᷓ etiam ſenſibile.ſimiłr ꝓpter defe
ctũ iſtius conditionis lʒ ſequat᷑ hoc
eſt magnũ:ergo hoc eſt totũ.tñ non
ſeqtur hoc ẽ paruũ:&̊ hoc eſt pars.
Nã iſta duo coꝛrelatiua magnum ⁊
paruum cõtinentur ſub ly totũ.
¶ Tertia ↄditio eſt.ꝙ termini ſuppo
nẽt pꝛo aliquo et pꝛopter defectum
iſtius cõditionis nõ ſequit᷑ ĩ cãu poſ
ſibili pauci ſcolares ſũt pñtes.ergo
multi ſunt abſentes. Nã poſito ꝙ ñ
ſint multi ſcolares: ⁊æ ꝙ de his ſcola
laribus paucis qii ſunt. pauci ſunt
pñtes hec ẽ va.pauci ſcolarares ſũt
pñtes iſta exñte falſa:multi ſunt ab
ſentes.ex eo ꝙ eſt affirmatiua cuius
ſubiectũ pꝛo nullo ſupponit. Sz cõ
tra hoc tu argueres ſic:multũ⁊ pau
cum ſunt coꝛꝛelatiua. Sed poſito v⸗
no coꝛꝛelatiuoꝛũ ponitur et reliquũ
ergo ſi pauci ſũt multi ſũt.⁊ ꝑ ↄns ĩ
coꝛrelatiuis nõvidetur valere ꝙvnuʒ
coꝛꝛelatiuoꝝ ſupponat et reliquũ nõ
Rñdetur ꝙ nõ opʒ poſitovno coꝛrela
tiuoꝛũ ꝙ ponatur reliquũ vtrobiqʒ
meciãte hocverbo c:qꝛ nõ ſequit᷑ ſci
bhile eſt. ergo ſciẽtia eiꝰeſt:ſed bñ me
diante hocverbo eſtvel poteſtvł fuit
vel ertt. ⁊ ivᷣo lʒ nõ ſequat᷑. pauci ſũt
ergo multi ſũt.tñ ſeqtur.pauci ſũt
ergo multi poſſunt eſſe. ¶ Quarta

2aitio ꝙ termini coꝛrelatiui oppoliti

in quibꝰarguitur ſint ꝑ ſe pꝛope iĩ

pᷣdicamento ad aliquid pꝛopter def
ctum iſtius nõ vʒ argumeta Talle

le eſt intelligibile. S ſenſus ẽ intelle⸗

ct.nec iſtud ſenſibile ẽ ſcible. 5 ſen

ſus ẽ ſciẽtia.qꝛ iſti termĩ ſenſus/ſẽ ij
ſibile/ſcĩa/ ſcibie/intellectꝰ/ intelli

gibile. non ſũt ꝓpꝛie ⁊ per ſe in pᷣdi
camento ad aliquid. ⁊ intelligo illos
terminos eẽ ĩ pꝛedicamẽto ad aliqd
per ſe qrũ eẽ eſt ad aliud ſe hr̃e ſicut

iſti termimi. pater. filiꝰ. dñs ſeruus:.

Unde eẽ patrẽ eſt eẽ ad aliqᷣd. ⁊ eſſe
filiũ eſt eẽ adaliquid ⁊c. ſed ſic nõ ẽ
de iſtis termĩs ſenſus/ſenſibile ꝛc.
quiq cẽ ſenſũ nõ ẽ eſſie adaliqd nec
eẽ ſenſibile vʒÿ. ¶ His vilis dico
in relatiue oppoſitis bene vʒz 2na
in ipſo rõne terimmoꝝ ad termios:x
hoc obſeruatis cõditionibꝰ. nõ enĩ
apꝑet inſpintia dictis cõditionibꝰob
Fuatis.Ex hoc vlteriꝰoico ꝙ ſophiſ
ma eſt veruʒ:qꝛ in ſophiſmate nulla
dictarũ cõditionũ deſicit: ſed atten
dendo ↄnam in ipſo ĩ relatiue oppo
ſitis:quo ad pꝛopões dicẽdũ ẽ cõſili
mõ ſicut dicebat᷑ de ꝓpõmbꝰ ↄtrari
is q̃ erant cõtrarie rõne terminoꝛuz
et nõ rõne modi enũciandit.
xciii.

Sophilma

St albũ eſt coloꝛatũ: magis albũ æ=
magis coloꝛatũ. et maxime albũ eſt
ꝛobat᷑ aucäẽte

maxime coloꝛatũ. P
ari.ſcðᷣo topicoꝝ.ſi ſimplłr ad ſimplr
et magis ad magis et maximum ad
maximũ.ſ Impꝛobat᷑ ſophiſmaañs
eſtverũ ⁊ ↄñs falſũ.ꝗ̊ ſophiſma ẽ fal

ſum.¶ Secundo ſic.qꝛ nõ ſequit᷑ po

tate ẽ bonũ: ergo magis potare eſt
magis bonũ.⁊ maxime potare ẽ ma
xime bonum. Similr falſũ ẽ ꝙ ſi hoᷣ
eſt animal ꝙ magis hò ſit magis aĩ
mal ⁊c.ſimiliter falſũ eſt ꝙ ſi album
eſt dulce magis albũ ẽ magis dulce

coſtunutemimum
onuci onſtantna termmon
crrſoehehenterlud er
lobene Nib M dugregn

ſäͤ:mags donnaga dicnezu

ſü nant inn npnme dind
gteifum. „,
Sophiſona alll
ziaiqus ppolltioeſt fallo iſta
l der thc iſa fla. de eve⸗
pbatur er eo oſſ aliu pan
maluoillud in quo cogurant
luci dehet conuente vrniqcd
hliieticco ſegnitur. ſ ali ,
ſwcöurtur hunc deus eſt de⸗

illneogggfülſltns mentatv/
giſte velletiſl dent deus 1

nenpentn
d er ꝙ maxi
ain nirt maximuʒ album ſit maximum enĩ pt
munt: S r aſs ſophiſmatis nõ ſit ſa
æ alia pars ꝓbatur. Nã vel aliqᷓ .

lun d ipreguin
lulſei nen gula ariſtotelis di 5
inn Aeſch vera obſeruatis tñ ali ico ꝙ ipſa ẽ 10 n
le i, a iiten et . is tñ aliquibꝰ cõditiõ poſitũ.ſi nulla:are
het anlt n in defectuͦ iltius parationẽ. v ꝓppter. rgovidetur ꝙ ipſa ſit falſi a s
gug. ſenz coloꝛatu ius falſũ eſt ꝙ ſi al bũ ſequẽs eſt falſũ. v ofi alſiſſuma. cõ
ſenj cloꝛatũ ꝙ magis albũ ͦ eſt Näauta dey nõ i. firmat aſſũptu
mm liug ſe paratione nõ tamẽ coloꝛatũ co/ 2a alſa. deus eſt.
ce e unrli d feſaa da cõditio eſt oꝛatũ· Secun ſophiſma rñdet᷑ ꝙ iß 4
eti oſeng H eir ꝙ in ꝓpoſitione ĩ intelligẽdo vᷣm cõ ꝙ ipᷣm ẽ verů
üächei kei aci dicatur poſitiuu ei quà et nõ o vm cõparationẽ ĩ
uqra ga ꝛeſe dicati s de poſitiuo ſit pᷣ⸗ nõ abuſiuã. Et quãdo di pꝛopꝛidã
dl , ſeaſe io per ſe ſicut pꝛopꝛic paſſe qua ẽ falſio quãdo dicik. viali
naſentd inv ſed iii de ſuo hrohao ſubiecto. ionis ia er quãd : eavel nulla. dico ꝙ nul
ſtndtceil,e ſectum iſtius nõ ſe . ꝓpter de ma.:n lo vicit. ergo ipſa ẽ f .
eie er equit᷑. albu oulce negat᷑ ↄna.ſed ad E falſiſſi
En relutinen ſDevd ſi go magis albũ ẽ magis 2 valeat hoc ꝙ tab ↄñ
nn orine gpoſlng henee, r potare e bonũ:ergo m oꝛ ita. de? eſt de⸗ ree nula eſt falſi
rmnanumn rane magis ED er bens ergrpid eds. ef alſa. deus
Mtinmn tnene eit in⸗ in enſũ. ergo magis albuz tunc ſecũda pars añti alſiſſima. ſed
tigcictie lidum E een nge ſequitur ca Ad cõfirmationẽ is eſſet falſa.
namſtt Aamagis gnu en magis calidum uta. deus ẽ. ſit falſioꝛ en negado v
mmicin, nlpnſuni eſt pee Fis ſend et in oĩbꝰ iſtis nõ tüc opoꝛteret eã eſſe eete⸗ hoc ꝙ
o⸗ ieſet ſec rten no ſic o per ſe poſitiui de poſiri eſt deꝰ. Inxta iſtã pꝛop am. ſcʒ deus
— . 3 Pbinlti nnr iecto a paſſionis de ſi ioſ u derẽ iſtas e re lczapen vd
ai wnpde milbied uati Iſtis aũt cõditioni ſt calidi? frigidi es. icz ꝙ nichil
ſaat dieii de doi cia uatis vña cũ conſt. ibus obſer di? frigidiſſimo. ⁊ ꝙ ni
lar dithi de Pal unm regula ari antia terminoꝛum frigidius calidiſſi . ꝙ nihu eſt
iraun hrrntie etaninorn gula ariſto. bene h mornnn, 1 iſſimo. et nihil eſt
crn cre teni Ueo be bene habetveritatẽ. et us opt imo: 1 nihil e te
tde nditüctnd ueo bene vern eſt ſi albũ di . et ſimili il eſt melius peſſĩ
hlbi el colari ni ahi gatviſum. maxime diſgre⸗ ins e ihil⸗ ſ iferiꝰ ſupꝛ a⸗ Su
BBohphiima en kun. atr lakener ucgteze⸗
t/, iqua ꝓpoſiti ioꝛ linea: ne „ es e
Nwtmn imidi us eſt de? e leiden falſloꝛ iſta. de ſ unficie. et ſic cPig ꝓpfundius
ẽ fła. deꝰẽ deꝰ. tamẽ om̃s enũ multis aliis quas
lixu. Et o⸗ elent eſſet nimis pꝛo
ppoſita taliñ pꝛopõm con

nugls Amnpverſininun Deobaei ex eo ꝙ ſi aliqua ↄpara
ur in aliquo i 1 r. ant᷑ ab aeto E vᷣm cõ
t quo illud in quo cõparant᷑ cedant᷑ ab actoꝛibus hoc nõ ẽ
7 1 6

mit ſ.gt ſſmna ad inuicẽ debet con . .
⸗ zöſeaui uenire vtri 2 .
2òð Es rnene
Irime potureefmn in aiatars rst huic. deus eſt deꝰ ophilma v
3 triq; ⁊ ſic Zurn falſitas zueniatv⸗ S¹ albedo addita coꝛꝑi faẽ Xxc *
iet iſti. deꝰẽ deus ⁊ R aibedo ẽ alba ¶ Pꝛobat᷑ o ipʒ albũ
te ari.ſecundo topicoꝛũ. tiand
qui

9hol.
dun gnl fſſitall
8boſit mugssn
iginnſt nle F len vnoinn a a vera⸗ additũ
ne veruaüte cxi ia. anñs põt eẽ alteri facit ipſũ ti 6
eit falſuũ SF nente falſo:S ſophiſma tale. ſicut ſi a additum n e
.ↄña tʒ.aſſũptũ ꝓbat᷑. Pꝛĩo ſum bonum:tunc a eſi bonũ ſacit i

mpꝛobatur ſophiſma:añs ẽ verũ
JT3 Fzot ũ:ergo ſophiſma ẽ falſuʒ
licet enĩ aibedo addita coꝛpoꝛi facit
ipᷣm albũ:tamẽ albedo nõ ẽ alha:ſed
eit illud quo foꝛmaliter aliquid ẽ al⸗
bum. Si enĩ albedo eſſet alba:tunc
eſſet res habens albedinẽ.ↄña tʒ per
locum a deſcripto ad deſcriptionem
ſed ſi haberet albedinẽ :tũc ſeipᷣaʒ vł
aliam.non ſeipſam.quia nihil habet
ſeipſum. Nec aliam:quia tunc acci⸗
dens eſſet ſubiectum accidentis et
accidens eſſet ſubſtantia quod ẽ fal⸗
ſum. omne eniĩ quod ſubiicitur acci⸗
denti eſt ſubſtantia. Secũdo. Nam

in ſimili falſum cſt. ſi anima addita

coꝛpoꝛi facit ipſum animatum.ergo
anima eſt animata. Nam añs eſt ve
rum et conſequẽs falſuʒ. Similiter
licet aqua frigida addita calci facit
ipſam calidam: tamen aqua frigida
non eſt calida. Simiiliter aqua cali
diſſima addita frigide facit ipam te⸗
pidam: tamen ipſa aqua calidiſſima
non eſt tepida. .
¶ Ad ſophiſma reſpondetur ꝙ ipſuʒ
eſt f alſum. Sed pꝛo auctoꝛitate ari
ſtotelis et regula dico ꝙ ad hoc ꝙ
habeatverit ateʒ due conditiones re
quiruntur. ¶ Pꝛima eſt iſta ꝙ illud
quod apponituralteri non ſit foꝛma
ſubſtantialis nec accidentalis eius
cui apponitur. ſed ambe ſic ſe habe⸗
ant ꝙvtrunq; eoꝛum erat ſeoꝛſuʒ ex

iſtens anteq; vnum eoꝛum erat p̃poſi

tum alteri.et pꝛopter defectum iſtiꝰ
conditionis non ſequitur.albedo ad
dita coꝛpoꝛi facit ivpſum album:ergo
albedo eſt alba: quia albedo eſt foꝛ⸗
ma accidentalis coꝛpoꝛis. Similiter
pꝛopter defectum iſtius conditionis
non ſequitur. anima addita coꝛpoꝛ
facit ipſum animatum. ergo animai
eſt animata: q: amma eſt foꝛma ſub
ſt intialis animati et neutrum illo⸗
Tuʒ: ſcilicet nec anima nec albedo e⸗

rat ante additſonem ſeoꝛſuʒ exiſtes
ſine illo cuius eſt foꝛma ſubſtantia⸗
lis vel accidentalis ⸗

alteri ſic ſe habeat ꝙ per ſolã a
tionem et non per alterationeʒ que

ſit mediante actione et paſſione ap⸗

poſiti et illiꝰ cui fit appoſitio reddat᷑
illud tale cui fit appoſitio:et rorte⸗
de fectum illius conditionis nõ opoꝛ
tet ꝙ licet aqua frigida appoſita cal

ci reddat ipſam calidam ꝙ ergo aq̃ᷓ
frigida pꝛius erat calida, nam aqu

frigida non reddit calcem calidaʒ ꝑ

ſolam appoſitionem ſed per alterati

onem que ſit mediante actione ⁊ paſ

ſione aque frigide et calcis ad inui⸗
ceʒ. Iſtis conditionibus obſeruatis

bene pꝛopoſitio habet veritatem: qꝛ
ſi a additum b facit ipſum elegibile
a eſt elegibile.et ſi a additum b la⸗
cit ipſum bonũ:a eſt bonum,.

Sophilma cxvi.
Si a⁊ b adduntur cè a reddit c ma
gis bonũ ꝙ; b reddat ipᷣm. tunc a eſt
magis bonum b. Pꝛobatur ſophiſ
ma per illam maximam ſecundo to⸗
picoꝛũ.pꝛopoſitis duobus bonis quo
rum vtrunq; addatur eidẽ tertio bo
no illud quod reddit tertium bonuz
melius illud eſt melius.
II. Inpꝛobatur ſophiſma ſic.ſi ſerra
et falx addantur arti fabꝛili ſerra ad
dita ad/artem fabꝛilem reddit meiio

rem qᷓᷓ falx: et tamen ſerra non eſt

melioꝛ falce. vnde faber ad operãdũ
pꝛeelegit ſerram cum arte fabꝛili qᷓ
falcem pꝛo eodem.
ſophiſma rñdetur ꝙ ipᷣm ? fal
ſumvt pꝛobauit ſecunda ratio.
Aad regulam ariſtotelis dico ſi⸗
cut ariſtoteles dicit in ſecundo topi
coꝛum ꝓꝙ debet modiſicari:ſi neutrũ

ioꝛum duoꝛum bonoꝛum ſt inſtru

Secunda ꝙ il ud quod opponitur n Aſcnnos

ſrio
iich ſiſin⸗

ltoſn guc a inlae 4
uitiͦtthn ohln ng ilen
tutne nin ſeſine tar
mentgbufn guid u imniet
cgo ophiſmn eltrerſ.ro
eurſopinalle ſhiſnn eſt m
GAtonals od as etyeri 19s
egdemadfalum,
ſennniſtit ihrfi
um1 o ritrec terpoſttoride d
to giot volunt nam ßm guda
ſmytr oaere quattuo: cotiomb
ſerumns //Pama el deterni
ne diſvilno ſt nutz cinonme .
mitri Marmibuſtur ton atĩ
noet inn guan pure toei noͤ ẽ
uun denoizni maleangulur a ſe
i nicter 1 , e

Shim n
rbainuf rz editten
boni bredt ön tunraei
Dobommdi Palanntſegi
Gerummarmnun ſenncote
Mi opolns ucnsdha
nvunq; Adanr ti en
dnäduod redttettunhn
eluus ndeſtneins,
Inmohan ſyiſniſl iimn
fir dlumr miinima
r alcrien iAulen iltneio
n ofineruunn n nonelſ
or ſale, cerr n peridi
ert ſmmanmsrte fabeiii

neenn
tſeuunchtatio.
zrſlotels eoſ⸗

oteles dicirin ſecundo ̃

gde nodifeiAer

nr umum denmm ſutn

mentũ tertii cũ fit appoſitio.q̃ mo⸗
dificatione appoſita habʒ regulave⸗
ritatem. modo ꝓpter de fectũ illius
cõditiõis et modiſficatiõis deficit ar
gumẽtũ iã factũ: ſcʒ ſerra addita ar

ti fabꝛili facit ĩam melioꝛem q;ᷓ falx

addita eidẽ.ergo ſerra ẽ melioꝛ fal⸗

ce.¶ Dicendũ eſt ꝙ nõ ſequit᷑:qꝛvnũ

iſtoꝛum ſcʒ ſerra eſt inſtrumẽtũ ter⸗
tii boni cui additur ſcilicet arti fa⸗
bꝛili. L
Sophilima xcvii.
¶ Si ethiops eſt albus ſᷣm dentes:
ethiops eſt albus. ¶ Pꝛobat᷑ ſophiſ
ina auctoꝛitate ariſtotelis circa finẽ
ſecundi topicoꝛũ dicẽtis. Quãdo eti
am cõtingit ĩeſſe alteri ſpᷣm quid aut
m vbi:aut ſᷣm quando etiam cõtin
git eidem ineſſe ſimpliciter. Ex quo
dicto expoſitoꝛes volũt habere ↄñaʒ
a dicto ſᷣm quid ad ſimpliciter eſſe
bonã:cõditionibꝰ obſeruatis q̃ ſtatĩ
ſequũtur:ſed in ſophiſmate nõ ẽ ar
gumentatio a ſ̃ᷣm quid ad ſimplici⸗
ter:ergo ſophiſma eſtverũ.¶ Impꝛo
batur ſophiſma ſic.ſophiſmãa eſt vna
cõditionalis cuiꝰ añs eſtverũ ⁊ ↄñs
falſum:ergo ſophiſma ẽ falſum.
Ad ſophiſma reſpõdet᷑ ꝙ ipᷣʒ ẽ fal
um ⁊ ꝓ ariſtotele ⁊ expoſitoꝛibꝰ di

co ꝙ ipᷣi volunt ↄnam a ſᷣm quid ad

ſimpłr valere quattuoꝛ cõditionibꝰ
obſeruatis. Pꝛima eſt.ſi determĩa
tiovel diſpoſitio ſit nata cõuenire tã
toti qᷓ; ꝑti:ſi attribuitur toti ratiõe
partis et ᷣm quam ꝓartẽ totũ nõ ẽ

natum denoĩari male arguitur a ſe

cũdũ qͥd ad ſimpliciter. ⁊ ꝓpter hoc
nõ ſequit᷑.ſoꝛtes eſt albus ſᷣm den⸗
tes.ergo ẽ albus.hec eĩ albedo q̃ na

ta eſt cõuen ire tã ſoꝛti qᷓ; partibꝰeiꝰ

attribuitur ſoꝛti eo ꝙ ineſt dentibꝰ
ſoꝛtis ratiõe quoꝛũ nõ eſt innatꝰde⸗
nominari totalis ſoꝛtes. ex eo enĩ ꝙ
dentes ſoꝛtis ſunt albi nõ dicimus

,

ſoꝛtẽ eſſe albũ.ſ Nihilominꝰ?ꝰ ſi aliqᷣ
diſpoſitio attribueretur toti eo ꝙ ĩ5
eſſet parti alique que ĩnata eſſet de
noĩare totũ bene valeret ↄña a ſcðʒ
quid ad ſimpliciter: vt ſi ſic arguit᷑.
ſoꝛtes eſt criſpus ſcðdᷣm caput: ergo
ſoꝛtes eſt criſpus.nã ex hoc ꝙ criſpi
tudo ineſt capiti ſoꝛtis denotat ſoꝛ⸗
tem eẽ criſpũ. Secunda cõditio ẽ
ſi terminꝰ cui apponit᷑ determinatio
pꝛopꝛie ſit dictꝰ equ iuoce nõ tamẽ a
voluntate nõ vʒ ↄña a ſecũdũ qͥd ad
ſimpliciter ſeu a termino ſũpto cum
determinatiõe ad eundẽ ſeu omĩno
ſilem ſumptũ ſine determinatiõe.⁊
ꝓpter hoc nõ ſequit᷑ ſoꝛtes eſt natu
raliter caſtus.ergo ſoꝛtes eſt caſtus
qꝛ ille terminꝰcaſtus dictus ẽ nõ eqͥ
uoce de habente habitũ caſtitatis ⁊
illo qui inclinatus eſt ⁊ diſpoſitꝰ eſt
illũ habitũ.modo ſicut nõ ſequit᷑.ſoꝛ
tes eſt incltinatus ad caſtitatẽ: ſoꝛ
tes eſt caſtus.ita nec ſequit᷑ ſor̃s eſt
natur ałr caſtꝰidẽ ẽ ꝙ ĩclinaiꝰ ad ca
ſtitatẽ. Tertia cõditio eſt.ſi deter⸗
minatio addita termĩo trahit ipſum
ad ſupponẽ dum ꝓ aliis q ſuppone⸗
ret ſine determinatione tũc non bñ
arguitur a ſcðʒ quid ad ſimpliciter
et ideo nõ ſequit᷑.ariſtoteles eſt hõ
moꝛtuus.& ar.eſt homo: qꝛ ĩ añte ly
homo trahitur ad ſupponendũ pꝛo
hoĩbus moꝛtuis ꝑ li moꝛtuus ꝓ ſqbꝰ
non ſupponit in illa.ar.eſt hõ P.:o⸗
pter idẽ non ſequit᷑ antichꝛiſtꝰ ẽ hõ
generandꝰ:ergo antichꝛiſtꝰẽ homo.
ſuiłr nõ ſequit᷑ expedit vti cibis frigi

dis in eſtate & expeditvti cibis frigi

dis.¶ Quarta cõditio eſt qñ dictum
ſimpliciter et ſua determĩatio nata
ſunt eẽ due determĩationes alicuiꝰ
tertii nõ valet arguere a ſcdᷣm quid
ad ſimpliciter.⁊ ꝓpter hoc nõ ſequit᷑
ſoꝛtes eſt monachꝰ albus:ergo ſoꝛ⸗
tes eſt albus.nec ſedtur ſoꝛtes ẽ ma
ghnus clericus: ergo ſor̃s ẽ magnus

quia illa duo albus monachus poſ
ſunt eſſe deter minatiões aucuiꝰ ter
tu ⁊ pꝛopter hoc nõ bene arguit᷑ ab
illis duobus advnam eoꝛũ ſeoꝛſum.
Iſtis impedimentis amotis valet ar
guere a ſᷣm quid ad ſimpliciter per
locum a parte ĩmodo ad ſuum totũ
et hoc intellexit ariſtoteles: et ſic ſi
ni tur ſophiſma pꝛeſens.
Nũc in hac parte reſtat ponere ſo
phiſmata de differt/de non idẽ/⁊ de
auud.etc. Pec oĩa includũt negatio
nesvirtute cuius confundunt diſtri
butiue terminos ſequẽtes ſi ſint di
ſtribuibiles niſi aliud ſincathegoꝛeu
ma ſuperueniens unpediat.quod no
tanter addo ꝓpter tales ꝓpoſitiões
omnis homo differt ab omni homĩe
qꝛ licʒ in ea ly hoĩe ſeãtur hoc ſinca
thegoꝛeuma differt non tamẽ ꝓpter
hoc ſtat cõfuſe diſiributiue mobilit
bene tam̃ ſic ſtaret niſi hoc ſincathe
goꝛeuma oĩs ĩpediret. Juxta illã re
gulã. om̃e mobilitãs ĩmobilitatũ ⁊c
quia oẽ ſincathego ꝛeuma adueniẽs
termino ſtanti ĩmobiliter eũ faẽc̃ ſta
re mobiliter. Inueniens terminum

ſtantẽ mobiliter illum facit ſtare im

mobilit᷑. ita ꝙ ſincathegoꝛeuma tra
hẽſ terminũ ĩmobilitatũ ad termmũ
mobilitatũ trahit ad ĩmobilitatem.
Diceres ergo ex quo in dicta pꝛopo
ſione oĩs hõ differt ab oĩ homine: ly
hoĩe nõ ſupponit diſtributiue mobi
liter quõ ſupponitꝰ Dico ꝙ ſuppoĩt
confuſe tantũ. Sed diceres cõtra tẽ
dicta ꝓpõ eſſet falſa quod ẽ ſſm̃: qꝛ
cõiter cõceditur.ex qvʒ iſtã.oĩs hõ ñ

eſt omĩ hoĩ idẽ.que eſtvera.vel iſtaʒ

que ſaltẽ ſeqtur ad eã. oĩs hõ nõ eſt
oĩs hõ.ſed ↄña ꝓbatur.qꝛ ſi dictꝰter
minꝰputa li hõi ſupponeretofuſe tin
tũc per actoꝛes diffiuientes ſuꝑpoſi
tionẽ ↄfuſã tm̃ valeret ſub eo deſ cẽ
dere ad cius ſuppoſita diſiũctim ſeu
per pꝛopõcʒ de diſiuncto extremo ſic

oĩs homo differt ab oĩ hoĩe: ̊ omĩs
hõ differt ab iſto vel ab iſto hoĩe:mo
do pꝛima ẽ falſa ex eo ꝙ oĩs homo ẽ
iſte hõvel iſte vel iſte hõ.¶ Ad hoc rñ
detur negãdo ↄñam. Ad pꝛobationẽ
qñ dicitur ꝓ actoꝛes diff iniẽtes. ⁊c̃.

Dico ꝙ actoꝛes nõ cõiter diffiniunt

ſufficienter ſuppoſitionẽ cõfuſã tm̃:
diff inientes eam ſic.

niino ſic ſũpto vʒ deſcenſus ad ſua
ſuppoſita ꝑ pꝛopõem de diſiũcto ex⸗
tremo:ſed opʒ addere vel de copula

to extremo.quo addito ſuppoſito cõ
fuſa tantũ ſufficiẽter diffinita ẽ᷑.mõ

dico ꝙ lʒ in iſta ꝓpõne oĩs hõ differt
ab oĩ hoĩe nõ poͤt fieri deſcẽ ſus ſub
ly hoĩe ad eius ſuppoſita diſiunctiʒ

tamẽ bñ copulati. vnde ſi oĩs homo

differt ab oĩ hoĩe tunc oĩs hõ differt
ab iſto et ab iſto hoĩe et ab iſto hoĩe
et illa eſtvera:ſed hec oĩs hõ non eſt
iſte ⁊ iſte et iſte homo. nec ad illã ſe

quitur.oĩs homo differt ab iſto hoĩe

ſicut nec ſequit᷑ foꝛma nõ ẽ materia
et foꝛma:& foꝛma nõ ẽ foꝛma.

Sophilma

ſoꝛtes differt ab aſino. ergo diſtert

ab aĩali.ↄña videt᷑ tenere ꝑ locuʒ ab
ĩferioꝛi ad ſuperiꝰ affirmatiue:añs

ptʒz de ſe. ¶ Sccũdo ſic.ab aĩali dif⸗
fert ſoꝛtes:crgo ſoꝛtes differt ab aĩ
mali.ↄña. videtur tenere ꝑ cõuerſio
nẽ.anñs .ʒ.qꝛ ab aſino qui ẽ aĩal dif
fert ſoꝛtes. ¶ Zertio ſic.ſoꝛtes dr̃t
ab omm amimãali:ergo ſoꝛtes differt

ab aĩali.ↄñavidetur tenere: qꝛ h̊ͥ ar⸗
guitur a termiĩo ſtante cũ diſtributi
one ad eundẽ terminũ nõ diſtributũ

añs ꝓbatur.qꝛ ſoꝛtes nõ eſt oẽ aĩala
ergo ſoꝛtes differt ab oĩ aĩali.

¶ Quarto ſic. ſoꝛtes diff ert ab aĩali
quod ẽ aſinus. ergo ſor̃s differt ab
aializ ullud ẽ aſinus.ↄñs tenet eo ꝙ

1 nte⸗ ¶ Suppoſitio
cõfuſa tãtũ eſt virtute cuius ſub ter

xcviii.
Soꝛtes differt ab alali. ¶ Pꝛobatur

Noppolti rgult, ni ſcqtur ſ .
tfent hilut ho ſoro t an
Ee ſoreono t ain. ſj hoc efalluj
futz arilahabet tnetyot de dit.
eeuco. ni ſectur ſoues diften
aid dan ones et ad dor
GNNddſne n t
lydifhen afici vrmni dir
bilẽ ſequet ſe fuſe Wridun
uſtaliguoc ineathegcneum i
tyt peſ? ocebetur. mo h ne al
lncatocgoꝛeum ixetlesꝛ ſequi
7 69
nſouez difert ab r ii den
b ori g ſofod dſt ſore
illidifert⸗ ſcijoẽ *
ichlſnafſccki e
lenones dieii mefalſ⸗

ur ſortes dlffert a an

tadfent ali are
.
aiumt,enind kr
Pinſcrton a —
rnann nec ayn d
eerini wchſn
nur runu
einsci it⸗ .
⸗

nchei ie uncoishoͤnſfen
o erab ſto hoie etob ſto ie
clwa ſas roſs hoͦ ch
Grcr ile una, eran iliſe
ois wmoolfert ab ſo pie
ſequtt foma no inateria
usfoma möi lama.

den idndwetn
dE idecrg dſece

iy quod expõit᷑ per ⁊:⁊ illud:⁊ vltra
ſoꝛtes differt ab aĩali ⁊ illud ẽ aſina
ergo dr̃t ab aĩali.ↄña tenet a copula
tiua ad alterã eiꝰpartẽ.añs notũ eſt
de ſe.¶ Quinto ſic.ſoꝛtes differt ab
aĩali a quo nullũ aĩal differt.gᷓ ſor̃s
differt ab aĩali ⁊ ab illo nullũ aĩmal
differt.ↄña tʒ vt pꝛius eo ꝙ li a qͥ ex
ponitur ꝑ ly ⁊/et ab illo.⁊vltra ſoꝛ⸗

tes differt ab aĩali ⁊ ab illo nullum

aĩal differt:ergo ſoꝛtes differt ab aĩ
mali cũ teneat a tota copulatiua ad
alterã eiꝰpartẽ.añs ꝓbatur.nã ſor̃o
eſt et ſoꝛtes nõ ẽ aĩal a quo nullũ aĩ
mal differt:ergo ſoꝛtes differt ab aĩ
mali a quo nullũ aĩal differt.oña tʒ
añs ꝓbatur quantũ ad pꝛimam eiꝰ
partẽ manifeſtũ ẽ:ſed quãtũ ad ſecũ
dam eius partẽ pꝛobatur. nã illa eſt
falſa ſors ẽ aĩal a q̃ͥ nullũ aĩal dr̃t: S
hec ẽ wa ſorſñ ẽ aĩal a q̃ͥ nłiʒ aĩal dr̃t
¶ In oppoſitũ arguit᷑.nã ſeqᷣtur ſoꝛ
tes differt ab aĩali:ergo ſors ẽ⁊ aĩal
eſt ⁊ ſoꝛtes nõ ẽ aĩal.ſʒ hoc ẽ falſuʒ
ↄña tʒ:qꝛ illa habet ita expõi de dr̃t.
Secũdo. nã ſeqᷣtur ſoꝛtes differt
ab aliq̃ aĩali: & ſoꝛtes differt ab hoc
aĩali demõſtrãdo ſoꝛtẽ: ↄña tʒ eo q;
ly differt cõfũdit terminũ diſtribui
bilẽ ſequẽ tẽ ſe cõfuſe ⁊ diſtributiue
inſi aliquod ſincathegoꝛeuma ĩpedi
atvt pꝛiꝰ dicebatur.mõ h̊ nõ ẽ aliqð
ſincathegoꝛeuma ĩpediẽs ⁊ ſequitvl
tra ſoꝛtes differt ab hoc aĩiali demõ
ſtrãdo ſoꝛtẽ.&O ſor̃s dẽt a ſoꝛte ⁊ per
ↄñs idẽ differt a ſeipᷣo qð ẽ falſum.
Ad ſophiſma rñdet᷑ ꝙ ipᷣm ẽ falſuʒ
Ad rationes dicit᷑. ¶ Ad pꝛimaʒ qñ
dicitur ſoꝛtes differt ab aſino: ergo
ſoꝛtes differt ab aĩali:negatur ↄñna.
ad pꝛobationẽ ↄñe dico ꝙ benevalet
ↄña ab inferioꝛi ad ſugꝑerius dũ nõ
arguitur negatiue nec cuʒ termino
includente negationẽ. modo ſic non
eſt ĩ pꝛopoſito:qꝛ hic arguitur ab in
ferioꝛi ad ſuperius cũ iſto termino

differt qui includit negationem.
Ad ſecũdam cũ dicitur: ab aimali
differt ſoꝛtes:ergo ſoꝛtes differt ab
animali.negatur ↄña.Et quando ꝓ
batur:dico ꝙ non ſic conuertitur: iʒ
ſic.aliquid a quo differt ſoꝛtes ẽ am
mal.Ad tertiã negatur ↄña.⁊ cau⸗
ſa eit.quia in añte iſte terminus ani
mal ſtat confuſe tantum vt patet ex
dictis.et inoñte ſtat diſtributiue mo
biliter.modo nonvʒ ↄña a non ſtãte
confuſe tantum ad eundẽ ſtantẽ con
fuſe et diſtributiue mobiliter. et ex
hoc patet ad pꝛobationem ↄñe.qꝛ h̊
non arguitur a non ſtante diſtriou⸗
tiue ad eundem ſtantem nõ diſtribu
tiue:unmo magis ecõtrario. Ad
quartam negatur ↄña et cõceditur
añs.et ratio negationis eſt.quia in
illa ſoꝛtes differt ab animali quod ẽ
aſinus. animal diſtribuitur ſoiũ pꝛo
aſinis eo ꝙ ad ſic ſuꝑponendũ reſtrĩ
gitur per hoc quod habetur ꝙ eſt a⸗
ſinus.ſed in iſta.ſoꝛtes differt ab aĩ
mali et illud eſt aſinus li aĩal diuſtri
buitur ꝓ oĩbus animalibꝰ. Ad pꝛo⸗
bationem autem dico ꝙ ly quod nõ
habet ſemꝑer cxponi per lp et.et ulð
et maxime in pꝛopoſitionibus ĩ qui⸗
bꝰ refert terminũ diſtribuibiẽ ſeq̃n
tem negationẽ:vel terminu negatio
nẽ includẽtẽ ſicut ẽ in ꝓpoſito. ſAd

Sophilma xcix.
Oiĩs ho ciffert ab hoĩe. ¶ Pꝛobatur
ſophiſma.omnis homo differt ab a⸗
liquo homine. ergo omnis homo dif
fert ab homine.ↄñtia tenet a ſuperi
oꝛi diſtributo ad inferius diſtributũ
Añs patet. quia ſoꝛtes differt ab a⸗
liquo.et ſimiliter plato differt ab a⸗
liquo:et ſic de aliis. ergo onmis hõ
differt ab homĩe.añs pꝛobatur.quia
niſi ſoꝛtes differret ab aliq̃ videret᷑
ꝙ ſoꝛtes cẽt oĩẽ ens qð fim̃.i¶ Se⸗
cundo.oĩs hõ ab hoiĩe differt. gcĩs

quintam rñdetur ſimiliter.

homo differt ab hoĩe. ↄnavidet᷑ tene
ri:quia termini tranſpoſiti idẽ ſigni
ficant.añs/ꝓbatur.nã oĩs hõ ẽ ⁊ oĩs
homo hõ non ẽ᷑:ergo oĩs hõ ab hoĩe
differt. ↄna tenet ab exponentibꝰ ad
expoſitam.⁊ pᷣma pars añtis nota ẽ
de ſe.⁊ ſecunda ꝓbatur ĩductiue ſic
ſoꝛtes hõ nõ eſt.⁊ plato hõ non eſt ⁊
ſic de alus:ergo oĩs hõ homo nõ eſt
ↄña tʒ ⁊ añs ꝓbatur.Nã ſi aliqua ð
dictis ſingularibus eẽt falſa eẽt iſta
ſoꝛtes hõ nõ eſt.pꝛobo ꝙ ipſa ſit ve⸗
ra fic.nam ſoꝛtes plato nõ eſt:S ſoꝛ⸗
tes homo nõ eſt. ↄna tenet ab inferi
oꝛi ad ſuperiꝰpoſtpoſita negatiõe cũ
conſtãtia ſubiecti.ſ Et cõfirmatur.
hec eſt falſa.ſoꝛtes quilʒiõ eſt.ergo
ſua cõtradictoꝛia ẽvera.ſ.ſoꝛtes nõ
quilibet homo ẽ̃.⁊ vltra.ſoꝛtes non
libet homo ẽ: ergo ſoꝛtes alids ho⸗
mo nõ eſt.ↄña tʒ.qꝛ nõ quilibet ⁊ ali
quis nõ equiualẽt. ¶ Tertio ſic.oĩs
homo ab oĩ homine differt. Somĩs
homo dẽ ab hoĩe.ↄña tenet ex eo ꝙ
tantũ ſignificatvna quãtũ ſignificat
et alia.⁊ li homine diſtribuit᷑ in vna
ſicut ĩ alia añs ꝓbatur.nã ſoꝛtes ab
homine differt ⁊ ꝓlato ab oĩ homĩe
differt ⁊ ſic de alus: ergo oĩs hõ ab
oĩ hoĩe dr̃t. ↄña tʒ per inductioneʒ.
añs ꝓbatur. hec eſt falſa.ſoꝛtes ab
oĩ homine nõ differt. ̊ cõtradicto⸗
ria eius ẽ vera.ſ.ſoꝛtes ab oĩ homĩe
differt.aſſumptũ ꝓbatur.qꝛ ſi ſoꝛtes
ab omni hoĩe nõ differret tunc ſoꝛ⸗
tes a platone nõ differret. quod eſt
falſum. Sed ꝙ pᷣdicte ꝓpoſitiones

ſint cõtradictoꝛie ꝓbatur:qꝛ partici

pantvtroq; termino ⁊ ambe ſũt ſin⸗
gulares vna affirmatiua ⁊ altera ne
gatiua. Quarto ab aliquo hoĩie qui
libet homo differt.et nõ eſt maioꝛ ra
tio devno qᷓᷓ de alio:ergo ab oĩ hoĩe
quilibet homo differt.⁊ vltra ab om
ni hoĩe quilibet homo differt: S oĩs
homo differt ab omni hoĩe. añs ꝓ⸗

batur.nã ab aliquo hoĩe iſte hõ drt.
et ab aliq̃ hoĩe iſte hõ differt et ſic ðᷣ
aliis.ergo ab aliquo hoĩe oĩs homo
differt. IJmpꝛobatur.omnis hõ dr̃t
ab hoĩe:ergo omnis hõ nõ eſt homo
ↄñs eſt faſũ ergo⁊ añs.ↄña tʒ ex eo
ꝙ li di ffert incliudit iſtã negationem
non. ¶ Secũdo ſic.ſi omis hõ differ
ret ab hoĩe tunc oĩs homo differret
a ſeipſo quod eſt falſũ. ↄña tʒ ex eo
ꝙ li hoĩe ſupponit confuſe diſtribu⸗
tiue mobiliter.
¶ Ad ſophiſma reſpõdetutr᷑ ꝙ ipᷣʒ eſt
falſum.i¶ Ad rationes.¶ Ad pꝛimaʒ
nego añs.et quãdo dicit᷑ ſoꝛtes dif⸗
fert ab aliquo nego. nã tunc ſoꝛtes
nõ eſſet aliquid. Et quando dr̃.ſi ſoꝛ
tcs nõ differret ab aliquo/ſoꝛtes eſ
ſet omne ens: negatur ↄnña. Uñ ad
veritatẽ iſtius. ſoꝛtes nõ differt ab
aliquo ſupꝑpoſito ꝙ ſoꝛtes ſit.ſufficit
ꝙ ſoꝛtes aliquid ſit cũ quo bene ſtat
ꝙ ſoꝛtes aliquid non ſit. ¶ Ad ſecun

dam cõceditur añs ſed negatur ↄpna

ꝓpter hoc ꝙ in añte iſte terminꝰ ho
mine ſupponit ĩmobiliter.in ↄñte ãt
vbi ſeqᷣtur hoc verbũ differt ſuppoĩt
mobiliter vᷣtute negationis incluſe
in li differt Et qñ dicitur noĩa ⁊ver
ba trãſpoſſta.⁊c̃.verũ eſt niſi ſit ali⸗
ud ſincathegoꝛeuma impediens vel
aliter. bñ verũ ẽ ꝙ idẽ ſignificant ſed
non eodem modo.¶ Ad tertiã qñ di
