poſito ꝙ oĩs aſinꝰ qͥ eſt alicuiꝰ hoĩs
currat: ⁊ ꝙ aſini d nõ ſunt aliquoꝛũ
hoĩm nõ currant:vt ſunt aſini ſilues⸗
ſtres. Tũc ſic arguit᷑:oĩs aſinꝰ hoĩs
currit: ſed aſinus ſilueſter eſt aſinus

(cclsen
öclufi et ideo nõ ſequitur omne indiuidui gekelaiit
er. efter eurriticõcluſio 5 ſ. 6⸗
Faa e en lurger ẽᷓ bonus ex hoc iſtius ſpẽi demonſtrado aſinũ eſt aſt inan. Sumlu
ſolũ ly aſinus diſtribuit᷑: ex eo ꝙ nus. ergo omne indiuiduũ alicuius er arfisſ üngt
15 viſcurſu exiſtẽte in pꝛima figura ſpecieci eſt aſinus: eo ꝙ arguitur ab 4 er huris erpum
ſicut eſt pꝛcdictũ nõ plus debet pᷣdi/ inferioꝛi ad ſuperius diſtributũ.pꝛo ſones Ghn wnb
cari in minoꝛi qᷓ diſtribuit in maioꝛi pter eandẽ cauſam nõ ſe equitur que⸗ dfatenetib in
nec etiaʒ minus cũ ſic fiat in pᷣdtcto libet ſingularis iſtius vniuerſalis ẽ . ſun ing Son
diſcurſu ſequit᷑ pꝛedictũ diſcurſum vera: ergo q̃ſibet ſingularis alicui⸗ on hen⸗ aee⸗
eſſe bonũ et hoc ſi ſolũ ly aſinus di? vmuerſalis eſt vera ⁊c. Unde in oĩ⸗ 4 nfl Gun u
ſtribuatur. Secunda ↄcluſio. Iec bus iſtis arguitur ab inferioꝛi ad ſu nn ſtenu 1
in pꝛedicta pꝛopõne ſolũ ly hominis perius diſtributĩe.⁊ tales ↄſequẽtie 3 ſretm⸗ i glui
diſtribui. Pꝛobatur. Nam ſi ſic ſe?, non valẽt.Quãrũ ad ſecundũ dico enninn 1 4
queretur iterũ ꝙ ex veris ſequere ꝙ ſophiſma eit falſum. Pꝛobatur. Piatgmaumn n .
falſum in bono diſcurſu qð eſt falſũ Nam ſᷣm ꝙ victũ eſt in pꝛimo arti⸗ D ſeiahe une a
Pꝛobatur ↄña. Nam retento caſu culo hoc aggꝛegatũ aſinus hominis ſ miſmi ſau i
poſito in pꝛĩcipio ſophiſmatis argui diſtribuitu r. et ideo ſigniſicat de welct
tur ſic. oĩs aſinus hoĩs currit:plato quocſq; eſt veriſicabile ly aſinus ho bglihun aris
eſt hõ. ergo platonis aſinus currit. minis ꝙ de eodem eſt verificabile ly eeih e
cõcluſio eſt falſa ꝑ caſum ⁊ pꝛemiſſe currit.modo hoc eſt falſt um ſi lcut pʒ N ſohi nſe.
ſunt vere ⁊ diſcurſus eſt bonꝰ ⁊ hoe ex caſu.¶ d rationẽ pꝛobãtem ipᷣm Retnh en
ſi ſolũ ly hoĩs diſtribuat᷑. ¶ Tertia ſophiſma eſſe verũ quãdo dicit᷑ ⁊c. ſtt 8 ien tipret
ↄcluſio eſt iſta. In pꝛedicta pꝛopõne negatur ↄña ex eo ꝙ in añte ly hoĩs nrg ſcht
aggregatũ ex ly hominis et iy aſin? nõ diſtribuitur in ↄſñte autem diſtrt t im m m
diſtribuitur. Pꝛobat᷑. Nam in dicta buitur. modo a nõ diſtributo ad di⸗ ſarm bega
pꝛopõne aliquid diſtribuit᷑: ſed non ſtributũ non valet ↄñai ſed ſi ſic cõ⸗ ſaſn 4 noſii
ſolũ ly aſinꝰ.ſicut dicit pꝛia ↄcluſio mittitur fallacia ↄñtis:eo q; non ſe⸗ ter zunae
nec etiã ſolũ ly hoĩs ſicut dicit ſcðda quitur ſic ſed bñ econtra.Et quãdo ſutln ,
concluſio.S relinqtur ꝙ aggregat dicit᷑ valere ↄnñam ab inferioꝛi ad ſu lorg dehet ſer dücnun ᷣ
diſtributt᷑ ſicut dicit tertia cõcluſios perius cõcedo bene valere eam ſine Merih wut arris
¶ Circa hoc ſophiſma notanda eſt diſtributione.ſed ſic nõ eſt in pꝛopo⸗ Gunanem ſ,nnis n
vna regula. Quotiẽſcunq; ſubiectũ ſito. quia bene ſequit᷑ homo currit⸗ in ein
alicuius pꝛopõnis ↄponitur ex recto ergo animal currit. Et hec de ſo⸗ ſusſophiſmms nu
⁊ obliquo: recto pꝛecedẽte obliquu, phiſmate ſexto. , Ethet eſhiſnut.
ĩmediate ſignũ vniuerſale pꝛepoſitũ Sophilm a. viit. Sophilina hii
diſtribuit aggregatũ ex recto ⁊ obii Mſ iſtud. Oĩs pater pfis ſilii eſt pat᷑. l ſui Cuuiltber wi
quo. nec rectum ſolũ nec obliquum ſito ꝙ nõ ſint niſi tres hoĩes: ſcʒ ntanlvilerin
ſolũ ſicut eſt in viginnase pnoſto ſerres Tkaroer cicero: ⁊ ꝙ ſoꝛtes ſit lins oprnun⸗ mn
e e e muribns altis namn. pater platonis:et plato pater cicero⸗ ommrttſthunels mn
ſe Perict eſt aſinus. et in iſta queliber Lis ira ꝙ E en narer unſeſtbto Jnphr
ſingularis alicuiꝰvniuerſalis eſt vxa Snbeon rpaſen ſe g plato ta pbᷣ ul Cuſte hois
in iſta quelibet manuse allcuig ho⸗ ergo plato pr̃is filii eſt pater. ↄcluſio nelushin
minis eſt dextra. et in iſta quclider en fafa ergo aliqua pᷣ miſſarũ: non Arin iceſe
pars tui eſt pars aſini ⁊ in pluribus aioꝛ que eſt ſophiſma un
aliis cõſimilibus. Unde in omnibus Pobaru ſophiſme ſte, omfs arer Nonnenz
iſtis totum aggregatũ diſtribuitur. . rmie⸗

l
rr

F

rur ,allrig aſtis eo
rſeſad bi – i,
mere zKam ab infertoꝛ aaſ
8 chetdo bene alere eamn ſin
dutione ſed ſen chin ppe
gun deneſequit homoann
mima ant, Et hee deſt
mae ſerxto,

ophilmna. dl⸗
Pe. Qir rer,7b ,lica
9 nͦſir ul ies /Mics: ſ
clun etclem 19 ſrtes
luunarroltoputer cetrg
dew te, Parr
ſna ſe. Ois pa
i Gnuc ſed plato ct⸗
opfs iel parer Tln
aliqua miſt rrken
muiot gue cſt ſophin/

ſophiſma ſc ommioe/

5

patris eſt pater.ſed oĩs pater patris
filii eſt pater patris: &̊ oĩs pater pr̃is
filii ẽ pater. ¶ Secũdo ſic:ſoꝛtes eſt
pater patris ſilu: ⁊ nullus aliꝰ a ſor
eſt pater patris ſilii vt pʒ per caſum
gtm̃ ſoꝛtes eſt pater patris filii pat.
Iſta ↄna tenet ab exponibilibus ad
expoſitam. Et tunc vltra: tin ſoꝛtes
eſt pater patris filii: & omnis pater
patris ſilii eſt pater.et hoc eſt ſophiſ
ma:ergo ſophiſma eſt verum.
¶ Ad ſophiſma rñdeo ⁊ dico ꝙ põt
habere duplicem intellectũ.vno mõ
ꝙ hoc aggregatum pater patris filii
ſit ſubiectuʒ:et tunc dico ꝙ illo mõ
ſophiſma ẽ verũ.ſicut bene pꝛobant
due ratiões pꝛedicte.et tũc ẽ ſenſus
ꝙ oĩs qui ẽ pater patris filii ꝙ ipſe
eſt pater.et hoc eſt veꝝ.Alio mõ põt
intelligi ſophiſma ſic ꝙ ſolum pater
ſit ſubiectũ:⁊ ly patris filii ſe teneat
s parte pᷣdicati ſed pꝛecedũt copulaʒ
ct ſᷣm hoc dico ꝙ ſophiſma ẽ falſuʒ:
ſicut pꝛobat pꝛĩa ratio facta.et tunc
ſenſus ſophiſmatis ẽꝙ oĩs ille q̃ eſt
pater eſt pater patris ſilii.modo hoc
eſt falſuʒ de platone.et ſᷣm iſtũ intel
lectuʒ debet fieri pũctuatio ⁊ pauſa
inter ly pater ⁊ ly patris filii.ita ꝙ
punctuetur ſic. omnis pater: patris
filii eſt pater.veꝝ ẽ tñ ꝙ pꝛimus ſen
ſus ſophiſmatis eſt magis pꝛopꝛius
Et hec de ſophiſmate.
Sophilma.viii.
eſt iſtud. Cuiuſiibet hoĩs aſinus cur
rit.poſito ꝙ qlibet homo hẽat duos
aſinos quoꝝvnus currat ⁊ alius nõ
currat:et ſit bꝛunellus vnus de non
currentibus.ſſ Impꝛobat᷑ ſophiſma
pꝛio ſic. Cuiuſſibet hoĩs aſinꝰcurrit
bꝛunellus eſt aſinus hoĩs:&̊ bꝛunellꝰ
currit.diſcurſus videt᷑ eſſe bonus:⁊
ↄcluſio ẽ falſa:̊ aliqua pꝛemiſſarũ.
non minoꝛ: ̊ maioꝛ q̃ eſt ſophiſma.
¶ Scðo mõò ſic arguit᷑.ↄtradictoꝛiſᷣ

ſophiſmatis eſt verũ: &̊ ſophiſma eſt
falſum.tenet ↄſequẽtia ⁊ antecedẽs
ꝓbat᷑.nã ↄtradictoꝛiũ ſophiſmatis ẽ
illud:alicuius hoĩs aſinus nõ currit
nã iſta ⁊ ſophiſma ſe habẽt ſicut ꝑti
cularis negatiua ⁊ vłlis affirmatiua
vtroq; terĩo ꝑticipãtes:⁊ ſic viden
eẽ ↄtradictoꝛie.Sed ꝙ iſta ſit vera
alicuiꝰhoĩs aſinus nõ currit.pꝛobat᷑
expoſitoꝛie ſic. Bꝛunellus nõ currit
bꝛunellus ẽ aſinus alicuius hoĩs: S̊
alicuius hoĩs aſinꝰ nõ currit. ſilłus
eſt expoſitoꝛius: ⁊ pꝛemiſſe ſunt vᷣe
per caſuʒ:S ⁊ concluſio.ſ Tertio ar
cuiuſlibet hoĩs aſinus currit: & tin
currens ẽ alicuius hoĩs aſinus.ↄñs
eſt falſum:g ⁊ añs.ↄña patet ꝑ ullaʒ
regulaʒ ab vniuerſali ad excluſiuam
de terĩs trãſpoſitis ẽ bõa ↄſequẽtia.
falſitas ↄñtis ꝓbat᷑.naʒ ſi tiñ currẽs
ẽ hoĩs aſinus:tũc currẽs erit hoĩs a
ſinꝰ:et nihil alið a currẽte erit hoĩs
aſinus.modo hoc eſt falſum:qꝛ bꝛu⸗
nellus eſt alind a currente:et tamen
bꝛunellus eſt aſinus hoĩs.¶ Probat᷑
ſophiſma ſic.ſoꝛtis aſinus currit: et
platonis aſinꝰ currit.et non ẽ alids
homo qn ipſius aſinus currat: ergo
cuiuſlibʒ hoĩs aſinus currit. ↄſñia eſt
nota.et añs patet ex caſu. Scðo ſic
ꝓbatur.naʒ ↄtradictoꝛiũ ſophiſma⸗
tis eſt:alicuius hoĩs nullus aſinus
currit.modo hoe ẽ ſalſuin: ⁊c. Itꝭᷣ
ſophiſma habet difficultatẽ ex eo ꝙ
dubiũ eſt an ly hoĩs ſoluʒ diſtribuat
vel hoc aggregatuʒ hoĩs aſinus.Et
ideo pꝛimo videndũ eſt de hoc. ſcdᷣo
reſpondendum eſt ad ſophiſma.
Quantũ ad pꝛĩm pono hanc ↄcluſi
onem ꝙ ĩ ſorthiſmate ſolum ly hoĩs
diſtribuit᷑. Probat᷑ quia ſi non: iſte
ſillogiſmus nõ erit bonus quẽ dicit
ariſtoteles eẽ bonum pꝛimo pꝛioꝛuʒ:
cuiuſlibet hoĩs aſinus currit: ſoꝛtes
eſt homo: ſoꝛtis aſinus currit.ↄña

tenet ex eo ꝙ in hoc ſillogiſmo ĩ nii

noꝛi ꝓpoſitiõe nõ ponitur ly aſinus
Rrn deper pꝛedicari hoc totũ hoĩs
aſinus:ſi hoc totũ fuiſſet diſtributũ
in maioꝛi. nam non fit aliquis ſillo⸗
giſmus in pꝛima figura ſicut ẽ pꝛedi
ctumsdũ in minoꝛi plus pꝛedicat᷑ vel
minus ꝙÿ̈ erat diſtributũ in ſubiecto
maioꝛis. Sʒ ↄtradiceret aliqs: ſi in
ſophiſmate ſolum ly hoĩs diſtribue
retur ſequeret᷑ ꝙ iſte ſillogiſmꝰ eẽt
bonus:cuiuſlibet hoĩs aſinus currit
capꝛa eſt hoĩs: capꝛa aſinus currit
ſed hoc ẽ falſuʒ:qꝛ pꝛemiſſis exñtibꝰ
veris eẽt ↄcluſio falſa. Rñdet᷑ negã
do ↄſiam:qꝛ non ſꝑ terinus in eodẽ
caſu debet pꝛedicari in minoꝛi ĩ quo
erat diſtributꝰ ĩ maioꝛe.ſed ſi diſtri
bueretur ĩ ſubiecto maioꝛis in gtĩo
caſu:illud debet pꝛedicari in minoꝝ
in noĩatiuo caſu.illud pʒ pꝛĩo pꝛioꝛũ
vſus finẽ.¶ Juxta iſtã ↄcluſionẽ in
ciditvna dubitatio:et querit᷑ ↄſequẽ
ter cũ in iſta pꝛiopõne cuiuſlibʒ hoĩs
aſinus currit:ſolũ ly hoĩs diſtribua
tur vtrũ ſolũmodo ly hoĩs ſit ſubᷣm
ꝓpõnis:vel hoc aggregatũ hominis
aſinus. Pro nũc michi videt᷑ ꝙ ſicut
in pꝛedicta pꝛopoſitione ſolũ ly hoĩs
diſtribuitur:ita etiã ly hoĩs ſolũ eſt
ſubiectũ ⁊ non hoc aggregatũ hoĩs
aſinus.Et ad hoc mouet iſta ratio
MNam ſi hoc aggregatũ hoĩs aſinus
in pꝛedicta pꝛopõne eẽt ſubiectũ:ſeq̃
retur ꝙ eẽt aliqua vłis cuius nulla
poſſet aſſignari ſingłarisimodo hoc
videtur eẽ incõueniẽs. ↄña ꝓbatur:
nã ſi eſſet aliqua ſingularis videret᷑
eſſe iſta:iſtuus hoĩs aſinus currit.vł
iſta:ſoꝛtis aſinꝰ currit.ſicut ipſimet
pcedunt qui ſunt de illa opinione ꝙ
hoc aggregatuʒ hoĩs aſinus ẽ ſubᷣm
in pꝛedicta pꝛopõne.ſed ↄñs eſt flm̃.
Dð pꝛobat᷑ dupliciter pᷣmo ſic. Illa
pꝓpoſitio qᷓ non ẽ ſingularis:noñ eſt
ſingularis aliciius vłis: ſed ſic ẽ de
iſta:iſtius hoĩs aſinus currit.vel de

illa. ſoꝛtis aſinꝰ currit. qð pꝛobatur
Illa pꝛopõ non ẽ ſingularis cuiꝰ ſub
iectũ aptum natũ eſt vniuoce ꝓ plu⸗
ribus ſupponè ſed ſic eſt de ſubiecto
pꝛedicte pꝛopõnis. Nam ſubiectum
iſtius pꝛopõnis ſoꝛtis aſinus currit
aptum natũ eſt ſupponere tam pꝛo
bꝛunello qᷓ; pꝛo fauello:poſito ꝙ viq;
iſtoꝛũ aſinoꝝ ſit ſoꝛtis aſinus ⁊ vnꝰ
illoꝝ currat et alter non currat.ſcðo
ſic ꝓbatur ꝙ ille nõ ſint ſingulares:
qꝛ ſi ſic tunc iſte ſillogiſmus eſſet ex
poſitoꝛiꝰ ⁊ bonus ſoꝛtis aſinus cur⸗
rit ſoꝛtis aſinus nõ currit.ergo non
currẽs currit: ſed hoc eſt falſum ex
eo ꝙ dicti diſcurſus ↄcluſio ẽ falſa
⁊ pᷣmiſſe ſunt vere poſito ſicut pone
batur in pꝛĩcipio ſophiſmatis: ſcʒ ꝙ
ſoꝛtes habeat vnũ aſinum currentẽ
et aliũ non currentẽ. Cõcludo ergo
ſicut in ſophiſmate ſolum ly hoĩs
diſtribuit᷑:ita ſolũ ly hoĩs ſubiicitur
et nõ hoc aggregatũ homĩs aſinus.
BSed diceres contra in pꝛedicta pꝛo
poſitione ponitur ly aſinus ergo oʒ
ꝙ ſit pars pᷣdicati et hoc nõ:qꝛ pꝛece
dit copulã.vel pars ſubiecti ⁊ ſic ha⸗
betur intẽrum. Rñdetur ꝙ eſt pars
pꝛedicati. et ideo dico ꝙ nõ eſt incon
ueniẽs partẽ pꝛedicati aliqñ pꝛecedè
copulã:ĩmo aliqñ totale pꝛedicatum
pꝛecedit copulã ſicut in iſta pꝛopõne
homo aĩal eſt. Tũc dicendũ eſt ꝙ in
pꝛedicta pꝛopõne ſolũ ly hoĩs ſit ſub
ieciũ que ergo fſm hoc ẽ eius ſingu⸗
larisꝰ dico ꝙ iſta:iſtius hoĩs eſt aſi⸗
nus currẽs.vel iſta:iſte hõ eſt cuius
aſinus currit. Quantũ ad ſecundũ
dico ꝙ ſophiſma eſt verũ.et hoc pꝛo
bant due rõnes facte ante oppoſitũ.
¶Ad rõnes ſophiſmatis. Ad pꝛimũ
nego diſcurſum ex eo ꝙ plus phꝛedi
catur in pꝛedicato mmoꝛis q; ſubuci
etur in ſubiecto maioꝛis ⁊ diſtribue
batur. Uñ ſi ſillogiſmus deberet eẽ
alicuiꝰ modi pᷣme figure deberet ſit

—

nuramn nolel
mlrhſmu ur
n et u tegnli dlco⸗
lernio ſrintocrſte
ontdertattemnie
Nieeqtoerin k
ſrſt nc Aedors
Nerancraccene
fiſa cuunſierdeis
Poſthee in hec gte
Dylſmatm dpus acle
egoꝛevms ois terio
cone dillictua intp
hummero ſt iſtud geint/

Slphilna .
Aufoͤrelaſmw amt
Nuulushoanmnt Tn
duſahſnaltfiſn
funckeü ego ſophe
Fintg

rralmlck. uch

Aſimteſſin

knnsplet ettocno⸗ eſce
hrli onaſthicitten
hrr intenm. ſigetur geſigg
ti. cr ideo dico noͤelin
nis pute nedicart aligi en
pula:imo angn totäle uecem
cctqht copulu ſlcut in in po
wnd ain eſ. Tiedienl e
dicta wopoe ſolu y oio itl
ceu gue emo fn weetue iin
risd died lu Mus iohi
vg anis tel uſte ſp at
IusantOani lſeem
ſvhiſni l veri et hoc ⸗
dwe fones fatt ante ohfoſi
G rtes ſphiſngtis. 2d n
vdſſanſumer en cAwl
ingeſtcnto mmoris Hia
inſubiego maong 11
Miſalogiſnus dedn
.s modi öme ſurt dehat

argui.Cuiuſlibet hoĩs aſinꝰ currit:
ſor̃s eſt hõ.ergo ſoꝛtis aſinꝰ currit.
et tũc diſcurſus ẽ bonus:qꝛ nõ plus
pꝛedicat᷑ in minoꝛi qꝙᷓ diſtribuitur in
maioꝛi. Zd ſcvðᷣam negatur añs.et
qñ dicitur ↄdictoꝛiũ ſophiſmatis eſt
alicuiꝰ hoĩs aſinus nõ currit:nego.

et qñ pꝛobat᷑ ꝙ iſta ꝓpꝑõ ⁊ ſophiſma

ſe hñt ſicut vłis affirãtiua et ꝑticu⸗
laris negatiua vtroq; termino ꝑtici
pantes ergo ſunt ↄdictoꝛie: negatur
ↄña.nã adhuc reqritur ꝙ terminꝰ qͥ
in vna diſtribuit᷑/ in alia nõ diſtribu
atur et ecõtra.modo ſic nõ eſt in pꝛe

dictis duabꝰ pꝛopõnibus. nã iſte ter

minus aſinus in neutra diſtribuit᷑.⁊

ideo ſi velimus ↄödictoꝛiũ iſtius facẽè

cuiuſiʒ hoĩs aſinus currit: opʒ ꝙ in
ſcðᷣa iſte terminus aſinus diſtribuat᷑
poſtq nõ eſſet diſtributũ in pᷣma. et
ideo ↄdictoꝛia iſtius cuiuſiʒ hoĩs aſi
nus currit nõ erit alicuiꝰ hoĩs aſinꝰ
nõ currit: ſed iſta alicuiꝰ hoĩs nullꝰ
aſinus currit.mõ iſta eſt falſa ſᷣm ca
ſum ſophiſmatis.¶ Zd tertiã negat᷑

pjñjña. et ad regulã dico ꝙ hʒ veritatẽ

term ĩo diſtributo exñte in ntõ caſu
non tñ hʒveritatẽ termĩo diſtributo

exñte in obliquo caſu Et conſiłi mõ

ſoluit᷑ cuiuſiʒ gdictionis altera ꝑs ẽ
vera:cuiuſlʒ ↄdictionis altera ꝑs eſt
falſa.cuiuſlibet hoĩs manꝰ eſt dexia
oſt hec in hac ꝑte ſuntvidenda ſo
phiſmata in qbus additur hoc ſinca
thegoꝛeuma oĩs terĩo ↄplexo cõiun
ctione diſiũctiua inipoſita de quoꝝ
numero ſit iſtud pꝛimũ ſophiſma

Sophilma .· ix.
Ois hõ vel aſinꝰ currit.poſito caſu
ꝙ nullus hõ currat. Tunc ꝓbatur q;
hoc ſophiſma ſit fli:qꝛ eius contra
rium eſt verũ ergo ſophiſma eſt fim̃
ↄña eſt nota eo ꝙ nõ eſt poſſibile cõ
traria ſimul eſſe vera. łʒ poſſibile ſit
ea ſimul eſſe falſa in contingẽti mã.

qð eſt vłis affirmatiua. ¶ Tert
oĩs homo vel aſinus currit: oĩs hõ

Añs vero ꝓbatur. nã contrariũ ſo⸗
phiſmatis eſt oĩs hõ vel aſinus non

currit.et hoc eſt verũ qꝛ nõ eſt aliqs

hõ quĩ ipſe vel aſinꝰ nõ currat poſt
ÿ. nullus hõ currit. Sed iſte ſint
ↄrie.oĩs homo vel aſinus nõ currit:
oĩs hõ vel aſinus currit pʒ.qꝛ ſe hñt
ſicut vłis affirmatiua ⁊vłis negatĩa
vtroq; terĩo participãtes. Et confir
matur. naʒ ↄria iſtius oĩs hõ vel aſi
nus currit ẽ iſta.nullus hõ vel aſinꝰ
currit. ſed iſta oĩs hõ vel aſinus nõ
currit cqpolet ei ꝑ ſcdᷣam regulã eqͥ
polẽtiaꝝ. Scðdo ſic ar.vdictoꝛium

ſophiſmatis eſt verũ ergo ſophiſma

eſt falſuʒ. ↄña tenet ⁊ añs pꝛobatur
nã hec eſt va. aliquis hõ vel aſinus
nõ currit et illa eſt ↄdictoꝛia ſophiſ⸗
matis poſti eſt ꝑticularis negatiua
ꝑticipãs vtroq; terĩo cũ ſophiſmate
ertio ſic

vel aſinus qeſcit.ergo quie ſcẽs cur⸗
rit.diſcurſus ẽ bonus: qꝛ in darapti
arguit᷑ et ↄcluſio eſt falſa: ergo aliqᷓ
pꝛemiſſaꝝ:nõ minoꝛ ergo maioꝛ que
eſt ſophiſma.ꝙ minoꝛ nõ ſit falſa pʒ

qꝛ nõ eſt aliquis quĩ ipſe vel aſinus

quieſcat.poſito ꝙ oĩs homo qͥeſcat
et tñ ꝙ aliquis aſinꝰ currat ſicut po
nebatur in pꝛincipio ſophiſmatis.
Pꝛobat᷑ ſophiſma eſſeverũ ⁊ hoc ſic
Soꝛtes ẽ homo qᷣ vel aſinus currit:
et plato eſt hõ qui vel aſinus currit
nõ eſt alids homo quĩ ipᷣev el aſinꝰ
currat.ergo oĩs hõvel aſinus currit
ↄnña tenet et añs ꝓbatur eo q aliqs
aſinus currit.et ideo de quolʒ veꝝn ẽ
dicere ꝙ ipſuʒz vel aſinus currit poſt
ꝙ̃ᷓ ad veritatẽ talis pꝛopõnis ſufficit
aſinũ currere.¶ Tertio arguitur ſic
Contradictoꝛiũ ſophiſmatis cſt flm̃
ergo ſophiſma eſt verũ. ↄña tenet ⁊
añs pꝛobatur. nã contradictoꝛiũ ſo⸗
phiſmatis eſt alids homo et nullus
aſinus currit ⁊ iſta eſt falſe n ſinn
.le

aſſumptũ. ꝙ ſit ↄtradictoꝛia pʒ ex eo
ꝙ ita pꝛopõ aliqͥs hõ et nullꝰ aſinus
currit et ſophiſma ſe hñt ſicut vłis
affirãtiua ⁊ ꝑticularis negatĩa vtro
q; terĩo ꝑticipàtes.et minus diſtri/
butuz in vna ñ diſtribnit in alta ⁊c.
qð reqritur ad hoc ꝙ ꝓpãnes gdicãt
vt victũ eſt in ſophiſmate pᷣcedenti.
⁊ hoc ẽ verũ in terĩs diſtribuivilibꝰ
pꝛopõnum vłium.qð etiaʒ notabint
dẽ pꝛopter terĩos ſingulares qͥ non
ſunt diſtribuibiles c. Itud ſophiſ
ma ſi ut pꝛecedẽs hʒ difficultatẽ eo
ꝓꝙ dubiũ eſt an hoc totũ hõ vel aſinꝰ
diſtribuat᷑ vel ſoluʒ ly hõ. Et de hoc
pꝛimo dicã et poſtea rñdendũ eit ad
ſophiſma.¶ Quãtũ ad pꝛimũ ſi: pꝛĩa
ↄcluſio ꝙ ſolũ iy hõ dutribuit᷑ et nõ
ly aſinus.et cã eſt:qꝛ ſincathegoꝛeu⸗
ma affirmatiuũ diſtribuit ſolum ter
minũ ĩmediate ⁊ nõ mediate ſequen
tem.mõ ſic ẽ ꝙ ly hõ ĩmediatc ſeqᷣt᷑:
et ꝓꝛ hoc diltribuit᷑. ſed iſte terĩnꝰ
aſinꝰ nõ ĩmediate ſeqtur:& nõ diſtri
buitur. ¶ Ulteriꝰ dubitat᷑ vtrũ ſub⸗
lectũ ſophiſmatis ſit ſoluʒ ly hõ vel
hoc totũ hõ vel aſinꝰ Dico ꝙ ly hõ ẽ
ſubhᷣm et aſinꝰ ſe tʒ a parte pᷣdicati.
Vñ ſi auqᷣs dicat ꝙ hoc totũ hõ vel
aſinus ſit ſubᷣm tunc peto de ſingu⸗
lariꝰ illius. Si dicatk᷑ ꝙ eius ſingu
laris ẽ iſta iſte ipõ vel aſinus currit
ꝓbo ꝙ nõ:qꝛ ipſa non cſt ſingularis
poſtqꝙᷓ ſᷣm talẽ moð dicẽdi eius ſubʒ
eſt hoc aggregatũ hõ vel aſinus.qð
ꝓbꝛatur. ſubᷣʒ eſt aptũ natũ ſupponè
pꝛo pluribꝰ.vñ de mõſtrato aliqͥ hoĩe
verã eſt dicè ꝙ eſt homo vel aſinus.
ſiłr demõſtrato aſino verũ eſt dicè
ꝙ ipſe eſt hõ vel aſinus ſemꝑ demõ⸗
ſir ꝛudo hoĩem vel aſinũ.Cõcludo ꝭ̊
ꝙ ſuðʒ ſoppiſm atis nõ eſt hoc aggꝛe
gatũ homovel aſinus ſed ly hõ ſolũ
et ly aſinus ſe tʒ a parte pᷣdicati. Et
ym hoc ſopiſma debet dici pꝛonõ
de pꝛedic ⁊ta diſiuncto et nõ de ſubo

Et ſᷣm hoc ſenſus ſophiſmatis eſt.
oĩs homo eſt qͥ vel aſinꝰ currit.et vᷣʒ
hoc ſingulares eius ſunt iſte.iſte hõ
eſt qͥ vel aſinus currit et ſic de alus.
Et qꝛ iſte ſunt vere ſᷣm caſuʒ ſophiſ
matis:rñdeo ad hoc ſophiſma ꝙ ipCj/
eſt verũ.⁊ ꝑ hoc ꝑʒ ad ſcdᷣm articulũ
et hoc pꝛobat rationes poſt oppoſitũ
Ad rõnes. Ad pꝛunam nego añs.et
qñ dicitur ↄriuʒ ſophiſmatis eſt oĩs
hõ vel aſinus currit.nego ꝓppter de⸗
fectũ vnius ↄditionis reqſite ad pꝛo
pꝛiã rictatẽ pꝛopõnum.q̃ cõditio eſt
talis: ꝙ terminꝰ qui nõ diſtribuitur
in pᷣma diſtribuat᷑ in ſcdᷣa.et iſta con
ditio deficit hic qꝛ iſte terminꝰ aſinꝰ
nec in pꝛima nec in ſcdðᷣa diſtribuit᷑.
vt pʒ in ſcðᷣa.Sed diceret alids que
eſt & eius ↄtraria ꝰdico ꝙ illa nullus
hõ vel aſinus currit. et illa eſt falſa:
qꝛ ſigãt ꝙ nullus hõ cſt qͥ vel aſinus
currat ⁊ hoc eſt flin. ꝙ aũt iſta ſit cõ
trarin ſophiſmatis pꝑʒ ex eo ꝙ ibi ob
ſeruãtur oẽs itiones requiſite ad
bonã grietatẽ pꝛopõnum. Sed dice
ret aliquis. ex qͥ ergo iſte pꝛopõnes.
oĩs homo vel aſinus currit:ct omĩs
hõ vel aſinus nõ currit nõ ſunt ↄrie
quõ ergo ſe hñt.ico ꝙ ille ſunt in
uicẽ imꝑtinẽtes ꝓpter hoc ꝙ vna ea
rum nõ ſequit᷑ ad aliã nec alteri re⸗
pugnat Ad ↄfirmationẽ qñũ dicitur
cõtraria ſophiſmatis ẽ.nullus homo
vel aſinus currit cõcedo. ſed quãdo
dicitur hec eq̃polet huic. oĩs homo
vel aſinus nõ currit/nego.Et ad ſe⸗
cund regulã equipollentiaꝝ dico ꝙᷓ
debet intelligi negatione poſt poſita
ĩ mediate termĩo diſtributo qualiter
nõ fit in ꝓpoſito:qꝛ iſta negatio non
non ĩmediate ſequit᷑ iſtum terminũ
homo qui in ſophiſmate ſolũ diſtri⸗
buitur et inter negationẽ ⁊ terminũſi
diſtributli manet iſte tminꝰ aſinus
non diſtributus. et ideo ſᷣm illam re
gulã equipollẽtiarum bene ↄcederẽ

cicntü minons cl alu
Mnuo el nhlui
Nĩ naur rſclij l oi
Uridc relalmg unt.
Norlc onis honoe aluid.
Nus alteſct itig hor ve
QAcnlavidhiis in mͤn
Nrs Ae Nheret dn
fernishondd rs
hövelſinns geſcn dan
Alnns geſete aligna gd⸗
amn er ſti uſoe ven⸗
urinllm amerri.
Suptilna ,
Apmo j no ziien te
u: wo ſgtiſmuſt
Ommo l eins
crſc ulaep ſ
Mlapopöflſn iſt ̃
h Arnn dſſanie⸗ e

caänemr
cneſtreg t,
rgo li Peniſlan Vnue

lmn gti

87tern .
ernng aintun
mpums heen ſcda diſkriduit,
Rn ſcn Sel deene lc
. „KWlfalle
unir t hoechfin. gaut ſinſtt
rinſchhſmnoßg grto li⸗
rudur osAtbes eglultei
erxc poͦnamn, gan due
aliguns er crgolte ohones,
homo vel alnus an roni
velaſinus no currid no ſunt n
ergo ſe dnt. Dicog Weſun
timmndes Mer oc
umn ſeguid d Wnet git
õ
or mu ſop imatis dnlleh
el Alnus cr,it ttdn li
dickur hec tiholethic bu
Gel aſnus no an nti
nuli regulequnpe ts

ꝓ iſta pꝛopõ omnis hõ nonẽ qui vel
aſinus cur rit eqpollet iſti.nullus hõ
vel aſinus currit.⁊ iſti nullus hõ eſt
vel aſinus currit. ¶ Ad ſcdᷣam ne⸗
gatur añs.⁊ qñ dicit᷑ aliquis hõ ⁊c̃.
nego.⁊ qñ dicitur ꝓꝑticipat cũ ſophiſ
mate ⁊c. dico ꝙ hoc non ſufficit ſed
cũ hoc reqruur ꝙ tᷣminus in ſoxhiſ⸗
mate nõ diſtributus in ſua gdictoꝛia
diſtribuat᷑. et vᷣm hoc gõdictoꝛium ſo
phiſmatis ẽcaliquis hõ non eſt qͥ vel
aſinus currit:vel aliqs hõ non ẽ vel
aſinus currẽs.⁊ iſte due ſunt falſe.
¶ Ad tertiã nego ꝙ diſcurſus ſit in
darapti pꝛopter hoc ꝙ ↄcluſio nõ de
bite infert᷑:qꝛ debet ĩferri totale pꝛc
dicatũ maioꝛis de totali pᷣdicato mi
noꝛis.modo ſic ñ eſt eo ꝙ in maioꝛe
nõ pꝛedicat᷑ ſolũ ly currit.nec in mi⸗
noꝛe pᷣdicatur ſoluʒ ly quieſcit. Nñ
dico ꝙ pꝛedicatũ totale maioꝛis eſt.
aliquid qð vel aſinꝰ currit. et totale
dicatũ minoꝛis eſt aliquid qð vel
aſinus qᷣeſcit · qð pʒ reſoluẽdo ipſuʒ.
Uñ maioꝛ reſoluit᷑ ſic. oĩs homo eſt
aliquid qð vel aſinus currit.Et mi⸗
noꝛ ſic. omĩs homo ẽ aliquid qð vel
aſinus quieſcit.ita ꝙ hoc verbũ eſt
eſt copula pꝛĩcipalis in hmõi pꝛopõ⸗
nibus. et vᷣm hoc deberet ↄcluſio in⸗
ferri oĩs homovel aſinus currit:oĩs
hõ vel aſinus qeſcit.gꝭ̊ aliquid qdᷣvel
aſinus qᷣeſcit ẽ aliquid qð vel aſinus
curri et iſta ↄcluſio ẽ vera nec repu

gnat ſᷣm iſtam pꝛopꝛietatẽ.
Sophiſma · x.
Ois pꝛoxõ vel eius ↄdictoꝛia ẽ vera
Pꝛobat᷑ pᷣmo ꝙ ſoxhiſma ſit ſlm̃ ſic
Vmnis pꝛopõ vel eius ↄtradictoꝛia
eſt vera:ſed nulla pꝛopõ falſa ẽ vera
ergo nulla pꝛopõ falſa eſt pꝛopõ vel
eius qdictoꝛia. Diſcurſus eſt bonus
quia ar̃ in cameſires et ↄcluſio ẽ fła
rgo aliqᷓ pꝛemiſſaꝝ nõ minoꝛ ergo
maioꝛ q̃ erat ſophiſma. Secũdo ſic

arguitur. aliqua ꝓtpõ eſt q̃ nec eius
AMictoꝛia eſt vera:ergo nõ oĩs pꝛopõ
vel eius dictoꝛia ẽ vera.ↄña tenet-
et añs pꝛobat᷑. Nã foꝛmet᷑ iſta.hõ eſt
aſinus ⁊ nõ foꝛmetur eius ↄdictoꝛia
tunc nec iſta: hõ eſt aſinus ẽ vera vt
patet: nec eius zdictoꝛia qꝛ eius con
tradictoꝛia nõ eſt: ergo nõ eſt vera.
¶ Tertio ar̃ ſic. omĩs pꝛopõ vel eitus
ↄtradictoꝛia ẽ vera: ſed om̃is pꝛopꝑõ
falſa eſt pꝛopõ vel eius ↄtradictoꝛia.
ergo oĩs pꝛopõ falſa ẽ vera.cõcluſio
eſt falſa & aliqua pᷣmiſſaꝝ.nõ mmoꝛ

ergo maioꝛ q ẽ ſophiſma.ſQuarto

ſic ar.oĩs pꝛopoſitio vel eius ↄtradi
ctoꝛia ẽ vera:et omĩs pꝛoporitio vel
eius ↄtradictoꝛia ẽ falſa. ergo aliqd
falſum eſt verũ.ↄcluſio ẽ falſa et diſ
curſus eſt bonus: qꝛ arguitur in da
rapti.ergo aliqua pᷣmiſſaꝝ:et nõ ſin
noꝛ ergo maioꝛ que erat ſophiſma.
Quĩto ſic afᷣ. Si omnis pꝛopoſitio
vel eius ↄtradictoꝛia ẽ vera tunc t̃
verũ eſt pꝛopõ vel eius ↄtradictoꝛia
ſed hoc ẽ falſum ergo pꝛimũ. ꝙ hoc
ſit falſum pʒ:qꝛ falſum bene ẽ pꝛopõ

vel eius ↄtradictoꝛia.⁊ tantũ falſus

eſt alið a vero ergo ⁊c.ↄña ienet ab
vłi ad excluſiuã de terminis trãſto⸗
ſitis eſt bona ↄña. Pꝛobatur ſoꝑhiſ
ma eſſe verũ:qꝛ quacũq; ꝓpoſitionc
demõſtrata verum eſt diccre ꝙ ipſa
vel eius ↄtradictoꝛia eſt vera et non
ẽ aliqua pꝛopeſitio quĩ ipſa vel cius
ↄtradictoꝛia ſit vera.ergo oĩs pꝛopõ

vel eius ↄtradictoꝛia eſt vera.ſ Se
ltio

cumdo ſic arguitur. Oĩs pꝛoꝑo
eſt que vel cius ↄtradictoꝛia ẽ vera:
ergo oĩs pꝛopõ vel eius contradicto
rin eſt vera. tenet ↄña eo ꝙ idem in

telligitur per vnam et aliam ante

cedens pꝛobatur vt pꝛecedens.
4 Igd iſtud ſophiſma antiqui ſophi⸗

ſte ſolebant reſpõdere dicentes ipᷣm
poſſe capi dupliciter. vel in ſenſu cõ⸗

polito vel ĩ ſenſu diuiſo.in ſenſu cõ
poſito dixerũt eſſe vnã cathegoꝛicã
de diſiũcto extremo. in ſenſu diuiſo
dixerũt eſſe vnã diſ iunctiuãvel ſaltẽ
equalentẽ diſiunctiue in ſignificãdo
ita ꝙ ſenſus ſophiſmatis in ſeſu di⸗
uiſo accepti ſit talis: om̃is pꝛopõ eſt
vera vel eius gIdictoꝛia. Ulterius di
cunt ꝙ ſophiſma captũ in ſenſu com
poſito debet dutingui bm ꝙ hoc to⸗
tum in ſophiſmate pꝛopõ vel eius 2
dictoꝛia poſſet diſtribui vel ſoluʒ ly
pꝛopõ. UVlterius dicũt ꝙ ſi hoc totũ
pꝛopõvel eius ↄᷣdictoꝛia diſtribuetur
tũc ſenſus ſophiſmatis ẽ ꝙ de quo⸗
eunq; eſt vificabile ly nꝛopõ vel eius
zdictoꝛia ꝙ de eodeʒ ſit verificabile
lyverũ. Sed ſi in ſophiſmate ſolum
diltribuat᷑ ly pꝛopõ dixerũt ſenſum
ſophiſmatis eſſe talẽ: ꝙ de quocũq;
verificat᷑ ly pꝛopõ de eodẽ ſuppoſito
cũ ly vel eius ↄᷣdictoꝛia verificat᷑ ly
verũ.ita ꝙ ſᷣm hoc ſenſus ſophiſma
tis eſſet oĩs pꝛopõ eſt q̃vel eius con
tradictoꝛia eſt vera. MModo pꝛo pñ̃ti
nolo ſequi ſenſum ſophiſmatis diui
ſum: ſcqʒ vtrũ iſte ſint vere videlicet

oĩs pꝛopoſitio eſt vera vel eius tra

dictoꝛia:qꝛ hoc facit aliã difficultatẽ
deſcẽdentẽ ex ſuppõne huiꝰ relatiui
cius. Ideo omitto vſq;quo tract abo
de ſophiſmatibꝰ difficultatẽ haben⸗
tibus ex ſuppõne relatiuon. Et q̃ro
ad pꝛeſens vtruʒ ſophiſma in ſe enſu
ↄpoſito ſitverũ vel falſum. Et pꝛopt
hoc ad illð dico quattuoꝛ. Pꝛimũ eſt
ꝙ ſubiectũ pꝛopõnis non eſt niſi ly
poſitio Gecundũ eſt ꝙ ly oĩs non
diſtribuit niſi ly pꝛopõ. Tertiũ eſt ly
vel eius ↄtradictoꝛia eſt pars pꝛedi⸗
cati.Quartũ eſt ꝙ ſot hiſma eſt veꝝn
rmũ pꝛobatur: qꝛ vel ſolũ ly pꝛo⸗
poſitio eſt ſubiectũ ⁊ ſic habe ur p⸗
poſitũvel ho? totum pꝛopõ vel eius
cõrradictoꝛia. ſed pꝛobo ꝙ non: quia
tunc eſſet aliqua vłis cuius nõ eſſet

aliqua ſingularis modo hoc eſt incõ
ueniẽs. ꝓbatur ↄña. Nam ſignetur

aliqua ſingularis iſta videtur eẽ ta⸗

lis iſta pꝛopoſitio vel eius contradi⸗
ctoꝛia eſt vera. ſed pꝛobo ꝙ nõ:quia
fubiectũ aptum natũ eſt ſupponere
pꝛo pluribus. Nam ꝑʒ de iſta pꝛopo⸗
ſitione deus eſt. verũ eſt eni di⸗ere
ꝙ iſta vel eius ↄtradictoꝛia eſt vera.
demonſtrãdo per ly iſta iſtã pꝛopoſi
tionẽ deus eſt. ſimilit iſta nõ deus ẽ
eſt iſta pꝛopõ vel eius ↄtradictoꝛias
Ecce qualiter ly iſta pꝛopõ vel eius
ↄtradictoꝛia per ly iſta demonſtrãdo
idem pꝛedicatur de pluribus et põt
ſupponere pꝛo pluribus ꝗ Secundũ
pꝛobatur duplr. Pꝛimo ex eo ꝙ hoc
ſincathegoꝛeuma oĩs non diſtribuit
mſi terminuʒ ĩmediate ſe ſequẽtem
niſi cum terminus mediate ſequens

fuerit detminatio termini ĩmediate

ſequẽtis. qꝛ ſi ſit determinatio eius
tunc totũ aggregatũ ex determina⸗
tione ? determinabili diſtribuitur.
Sed in ſophiſmate pꝛopoſito illud
qð ſequitur illuʒ terminũ pꝛopõ nõ
eſt determĩ atio et ideo nõ diſtribuit᷑
Secũdo qꝛ ſignum vniuerſale affir
matiuũ poſitũ a parte ſubiecti non
diſtribuit niſi ſubiectũ vel partẽ ſub
iecti. et ideo qꝛ ſolũ ly pꝛopoſitio eſt
ſubiectũ vt ante ꝓbatur ſequitur ꝙ;
ly pꝛopõ ſolum diſtribuit. ¶ Tertiuʒ
pꝛoba:ur ex eo ꝙ ly vel eius contra
dictoꝛia ñ eſt ſubiectũ nec pars ſub⸗
iecti nec pꝛedicatũ.ergo relinquitur
ꝙ eſt pars pꝛedicati. Ex quo infero
pꝛimo ꝙ ſenſus ſe ophiſmatis eſt iſte.
oĩs pꝛopoſitio ẽ aliquid qð vel eius
gdictoꝛiũ eſt verũ. Secundo infero
ſophiſma debet dici pꝛopoſſtio de
diſiuncto pꝛedicato ⁊ nõ de diſiũcto
ſubiecto. ¶ Quartũ pꝛobatur: qꝛ de
quocũq; eſt verificabile ly pꝛopõ de
eo ẽ veriſicabile ly aliquid quod vcl
eius contradictoꝛiũ eſt verum

4

leret iſta oltro
rarsſua trachctong e
ſpoſiv ge Moe
neturuañs reri t41
lker ſohiſna eſet
niſ llcd ſopronereta
Nego diſcorſum cogplu⸗
inminonſubtici inm
rdwedtegnce in wuno⸗
erocd, Nd Wens:
ſcdinſidtadmigrs
otdtih
gn. Ois gpo neſen
ul envis po ſa
oeoois ppoſttiof⸗

lrctoꝛ c ve
nigenſanſi erevge

Nterufm nio)

duur dinf. Dun tr eo g hoe
thegoreum Ois nondiſdrihuit
terminzimedime ſe ſeguieten
Cum derminus meciane ſegnen
dent dammmtio termmninetin
uetis. Gſit determingtiociu
nc totü aggregtücr determinn
ne t determinabiii oilinbotr⸗
Ain ſophuſmate geopoſito illud
ſequitur iluz temminu pwyd no
etermirio et leo no diirihuif
cdo qr ſignum wmiverſale aff
tnui vollrän parte ſuheckimm

Nriun i ſudecd Apateſt

m. a dd nſdͤl i L
witcri R Ame Ponnr ſgutn
ſolum ditribuit. Tent

urer eo gly el eius con
gehſituct nechheſi
ee rclelti go telnin
s reclcrtl. Er quo
ſenſus ſophiſmuti ſl

/liaui4 5vlt
i mſenlcemnnn inf

hamͤc der dicliohoſ

Ad rationes ante oppoſitũ ſophit

matis. ¶ Ad pꝛimã nego diſcurſũ

quia ſi eẽt in aliqua figura: hoc eẽt
in ſcðᷣa ſed hoc nõ:qꝛ Se nõ Paarer
tur in vtraq; in maioꝛi ⁊ in minoꝛi.
UVUnde pᷣdicatũ maioꝛis ẽ hoc totũ a⸗
liquid qð vel eiꝰ cõtradictoꝛiũ ẽ ve
rum. Sed pᷣdicatũ minoꝛis eſt ſolũ
ly verũ. Sed ſi aliquis vellet argu
ere ĩ ſecũda figura:deberet ſic argu
ere.oĩs ꝓpoſitio vel eiꝰ contradicto
ria eſt vera.nulla pꝛopõ fła eſt aliqd
qð vel eiꝰ ↄtradictoꝛiũ eſt verũ: er⸗
go nulla ꝓpoſitio fła ẽ ꝓpoſitio.tũc
diſcurſus cẽt bonus:ſed minoꝛ eſſet
falſa.¶ Ad ſcdᷣam pʒ ꝙnõ ꝓcedit cõ
tra rñſionem ſophiſmatis:qꝛ in reſ⸗

põſione ſophiſmatis ſuppoĩita ẽ iſta

ſuppoſitio ſicut pꝛius notat᷑ ꝙ cuiuſ
libet ꝓpõnis ↄtradictoꝛiũ foꝛmatur

et mſi hoc ſupponeret᷑ iſta ↄñtia nõ

valeret.iſta ꝓpoſitio deus eſt/ eſt ve
ra:&̊ ſua ↄtradictoꝛia eſt falſa: quia
ſuppoſito ꝙ eiꝰ ↄtradictoꝛia non foꝛ
metur:añs eſt verũ ⁊ ↄñs falſum et
aliter ſophiſma nõ eſſet edenduʒ
niſi illud ſupponeret᷑.¶ Ad terciam
nego diſcurſum co ꝙ plus pᷣdicatur
in minoꝛi ꝙᷓ ſubiici in maioꝛe ⁊ di⸗

ſtribuebat᷑:vnde in minoꝛi pᷣdicatur

hoc totũ/ ꝓpõ vel eius ↄtradictoꝛia

ſed in ſubiecto maioꝛis ſolũ ſubiicit᷑

ly ꝓpõ vt dictũ eſt. Sed deberet ſic
argui. ODĩs ꝓpõ vei eius cõtradicto
ria ẽ vera:oĩs ꝓpõ ſalſa eſt pꝛopoſi/
tio ergo oĩs ꝓpoſitio falſatẽ q̃ vł eiꝰ
cõtradictoꝛia eſt vera. ¶ Ad quartã

nego diſcurſü ex eo ꝙ qñ arguitur
in tercia figura ↄcluſio debʒ eẽ com

poſita ex pᷣdicatis pᷣmiſſarum:modo
ſic nõ ẽ in pᷣdicto diſcurſu eo ꝙ pᷣdi⸗
catũ maioꝛis nõ eſt ſolũ ly vera: nec
pꝛedicatũ minoꝛis ẽ ſolũ ly falſa:ſed
pꝛedicat᷑ in pꝛĩa ly alidd qð vel eius
cõtradictoꝛiũ ẽ verũ:⁊ in ſcðᷣa pꝛedi
catur alidd qð vel eiꝰ cõtradictoꝛiũ

Qmnis ꝓpoſitio vel eiꝰ cõtradicto

ria eſt vera.oĩs ꝓpõ vł eius cõtradi

toꝛia ẽ falſa:ergo aliqᷣd qð vel eius

cõtrłdictoꝛiũ ẽ falſũ:⁊ aliquid qued

vol eiꝰ cõtradictoꝛiũ eſt verũ: ⁊ iſta
eſt vera.¶ Ad quintã qñ dicit᷑ ⁊c.ne
go ↄñntiaʒ: et ad regulã cõcedo eã ſʒ
ego dico ꝙibi non arguit᷑ ab vli ad
ſuã excluſiuã de termĩs tranſpoſitis
intelligẽdo per terĩos ſubiectũ ⁊ pꝛe

dicatũ:eo ꝙ ĩ ſophiſmate ly vera nõ
eſt pꝛedicatũ: ſed hoc totũ aliqᷣd qð
vel eiꝰ ↄtradictoꝛiũ eſt verũ: et ideo
debʒz ſic argui ab vłi ad excluſiuã de

terminis tranſypoſitis.Cis ꝓpõ vel

eius ↄtradictoꝛia ẽ vera:ergo tantũ
aliqᷣd qð vł ciꝰ ↄtradictoꝛiũ ẽ veruʒ
elt ꝓpoſitio: et tũc ↄñs erit verũ ſiẽ
antecedẽs. Cõſimiliter poſſunt ſol⸗

uti iſta ſophiſmata. om̃e bonũ vel nõ

bonũ eſt eligendũ ⁊c̃.om̃e aĩal ratio
nale vel irrõnale eſt rationale: om̃e
himbile vel rudibile eſt equus. ⁊ ſic
de cõſimilibus.

Sophilma ·xi
Eſt iſtud. Om̃es homines ſſit aſint
vel homines ⁊ aſini ſunt aſini. Pꝛo

batur pꝛimo ſic.ſophiſma eſt vna co

pulatia cuiꝰ vtraq; pars ẽ vera g̊ ſo

phiſma ẽ verũ:ↄñia tenet ⁊ añs ꝓba

tur qꝛ hec eſt pꝛima pars :oẽs hoĩes

ſũt aſini vł hoĩes.⁊ iſta ẽ vera:⁊ ſe⸗

cũda pars ẽ iſta.aſini ſũt aſini:xiſta

eſt etiã vera.igit᷑: ¶ Impꝛobatur ſo⸗
phiſma. Nã ſophiſma ẽ vna diſiũcti
ua cuiꝰ ambe partes ſũt falſe: ergo
ſophiſma eſt falſũ.ↄña tenet: et ans
ꝓbatur. Nã pꝛima pars ẽ iſta/omes
hoĩes ſunt aſini ⁊ üla ẽ falſa. Scða

eſt:hoĩes ⁊ aſini ſũt aſini:⁊ iſta ẽ fal
ſa.¶ Iſtud ſophiſma nõ habʒ difficl⸗
tatẽ eo ꝙ ĩ co ſignũ vłe affirmatiuũ
addit᷑ terĩo cõꝑlexo: ſed tñ pono hic

grã iſtius ſophiſmatis:oẽs hoĩcs vlł.

b iu

m hvhvbvf

aſint funt homines cuiꝰ difficultas
depẽdet ex diff icultate pꝛeſentis ſo⸗
phiſmatis qᷓ̃ eſt ex eo ꝙ ipſũ põt ca/
pi in ſenſu ĩ quo eſt copulatius ꝓj/
poſitio vel in ſenſu ĩ quo eſt diſiũcti
ua. Tũc dico ꝙ ſi ſophiſma capiat᷑ ĩ
ſenſu ĩ quo eſt copulatiua:ſophiſma
eſt verũ ſicut ꝓbat pꝛima ratio poſt
oppoſitũ. Seà quia in rationibꝰ tã⸗
gebatur de ulo qð requirit᷑ nd veri⸗
tatẽ diſiũctiue vł copłatiue: ideo de
hoc ponẽde ſunt alique ꝓpoſitiones
¶ Pꝛim ꝓpoſitio eſt. Ad veritatem
copulatiue requirit᷑ verit as vtriuſq;
parti s. Pꝛobat᷑ quia a copłatiua ad
vtrãq; eius partẽ ẽ bona ↄña.ſi ergo
copulatiua põt eẽ vera aliqua parte
eiꝰ exñte falſa: tũc ex vero poſiʒ ſeqᷣ
falſuʒ qð eſt flĩ.vñ ex falſo bene ſe⸗
quit᷑ verũ:ſed ex vero nõ niſi verum
Scðda pꝛopõ eſt. A parte diſiũctiue
ad totã diſiunctiuã cuiꝰ ipſa eſt pars

2 bona ↄña. vt bene ſedtur tu curris

5̊ tu curris vel tu nõ curris.ſi nõ ſe⸗
quitur da oppoſitũ.et qꝛ ↄñs eſtvna
pꝛopõ diſiunctiua eius zdict oꝛia eſt
vna copulatiua cõpoſita ex partibus
zdicẽtibus partibꝰ illius diſiũctiue
erit ergo pdictoꝛiũ ↄñtis tu nõ cur⸗
ris et tu curris. Ad quam per pꝛimã
pꝛopõnem ſedtur iſta tu nõ curris q̃

reougnat añti videlʒ iſti.tu curris.S

ↄña fuit bona tu curris ergo tu cur
ris vel nõ curris qð erat pꝛobãdum
ↄñia tenet ꝑ illam regulã. QOñcunq;
ad oppoſitũ ↄñtis ſequit᷑ oppoſitum
añtis tunc ↄña eſt bona.ſ Tertia ꝓ
poſitio Illud qð dicit ſ. ecund 1 vꝛonõ
debet ĩtelligi de łte diſiunctĩe affir
matiue ⁊· de diſiũctiua affirãtiua et
nõ de negatiua. Patet hoc:qꝛ nõ ſe
q̃tur tu nõ curris ergo nõ tu curris
vel tu nõ curris:qꝛ eadẽ ratione qua

diceres ſequi illã: diceres etiã ſequi

iſtã tu curris vel tu nõ curris.et ita
ad illud añs verum ſeãretur contra

dictoꝛia. Uñ iſte contradicũt.non tu
curris vel tu nõ cuꝛris:et tu curris
vel tu nõ curris.eo ꝙ pꝛima pꝛopter
hoc ꝙ ſibi pꝛeponit᷑ negatio cqualet
vni copulatiue cõpoſite ex partibus
ↄdicẽtibus ꝑtibus ſecũde diſiũctiue

¶ Quarta pꝛopõ. Zd veritatẽ diſiun

ctiue ſufficit veritas vniꝰ partis.pꝛo
batur: qꝛ a parte diſiũctiue ad diſiũ
etiuã cuiꝰ pars ẽ: eſt bona ↄña ſicut
dicit ſecũda pꝛopõ.ſi ergo diſiũctiua
eſſet falſa vna eius parte exñte vera
tunc verũ inferret falſuʒ qð eſt flm.
Ex iſtis pꝛopõnibus ſequitur alia
ꝙ a diſiũctiua cũ deſtructionevnius
