enerenduz yteqlus ul
bik ergo ſophiſnnapeii
er arguitur gbecchre
mdum es coruptüqutn
nplianonemißgegulu⸗
lvod et vel fir generici
Prü. guode verüdeeqn⸗
lis. leem fut genenic
corruptus. Seophoſ⸗
urdeterminaſſear hore
cuudi degencatoe⸗⸗
lec tdict coꝛuptre

ninnumerotamenſe
ceneraretur eſgol 0.

ſi Nernulüe
Sali ſün
cougtͦeſgon

un d geneſmnun

V A„

Iterum iſte terminus generandũ dico qĩ dicto ſophiſi mate veꝝꝑ ẽq
non ſupponit niſi pꝛo generandis ille ter minꝰ coꝛruptũ non ſi uppo⸗
nec iſte terminꝰ coꝛruptum niſi ꝓ nit niſi ꝓcoꝛruptis.ſed hoceſt cũ

iſte te rminus generandũ non ſi up ſolũ ꝓhomĩbus ergo ſupponit ſo

„.

ponit niſi ꝓfuturis que nõdũ ſũt lum pro his que ſunt hoĩnes. IHã
vel fuerũt.⁊iſte terminus coꝛruꝑ ſicut iſti termini intelligo ſignifi⸗

tũ nõ ſuppoĩt ꝓ his que fuerũt cũ care aipliant ad pꝛeterita poſſi⸗

ſit participiuʒ pꝛeteriti tempoꝛis bilia et futura. Ita etiam iſte ter⸗
ergo termini nõ ꝓ eodem ſuppo⸗ minus ſupponere.Ad aliam eodẽ

batuim.Ad pꝛimã ratõnem in op⸗ ſolum ſupponit ꝓhis que ſuntz
poſitũ dico ꝙiſta ẽ vera coꝛruptũ fuerunt ſed etiã ꝓ his que eruntz
poteſt generari.quia quod ẽvł po nendum fuerunt ꝓpterhoc ꝙipßaa
teſt eſſe coꝛruptum põt genezari erunt coꝛrupta.Sed tu dicis quõ
⁊ ſic etiaʒ verũ eſt ꝙ coꝛruptuʒ ge ergo ſaluabitur iſte modus i gni
uerabitur quia quod ẽ vł erit coꝛ ficãdi huius termini coꝛruptũ:q
ruptum generabitur.ſed iſte ſunt eſt preteriti tempoꝛis.Dico bñn
falſe coꝛruptum regenerabitur vł ſaluabit᷑.qꝛ futura,/p qbus ſuppo .
coꝛrupꝑtũ põt reguãri.vel coꝛrup nit erunt tũc pᷣterita q erũt coꝛꝛru
tũ ẽ regenerandũ.quia hoc ſigni pta. VUnde ſi ego dico Ariſtoteles
ficst ꝙ poſt qᷓ; pꝛimo eſſet genera⸗ fuit generãdus.iſte terminus Se⸗
tum iteꝝ alia vice regeneraretur: nerãdus qui eſt futuri teinpoꝛls:
quod eſt impoſſibłenaturalit᷑. Et bene retinet ſi ignificatöeʒ qꝛ ĩ tꝑe
ſic de reiteratõne loquebat᷑ ariſto ſigifieato ꝑ hoc vᷣbũ fuit ariſtote⸗
Ad ſecũdani ↄcedo ꝙhec eſt vera les ad huc erat futurus.
nullũ quod ẽ coꝛruptũ ẽ gnandũ ¶ Sextum ſ. ophiſma
qꝛ illud pꝛimũ eſt ꝓhibet amplia Oꝛtes iunenis fuit diſputa
tionẽ huius termini coꝛruptũadd turꝰ ponẽdo caſũ ꝙ ſoꝛtes
futura.Et ↄcedo etiã miõꝛem.qꝛ qui fuit ſuuenis mõ ceit ſenex:⁊ꝙ .
omme coꝛruꝑtum eſt coꝛruptũ ſed nũqᷓ; diſputauit neqʒ diſputat ſed
ↄcluſio male infertur:qꝛ deberet cras niſputabit.tunc ꝓbat᷑ qꝛ ꝑp
iferri ſin exigẽtiã maioꝛis cũ illa apliationeʒ ſi ubiecti ſophiſma eqͥ 1,
additõe qð eſtſcz· ergo nulluʒ qð ualet iſti ꝓpõni:qui eſt vłfuit ſoꝛ
coꝛruptũ ẽ generãduʒ.Ad aliaʒ tes iuuenis fuit diſi putaturꝰ⁊ hoc

eſt v⸗ꝝ · ¶ Oppoſitum argnitur qꝛ
quicũqʒ fuit diſputaturus:ipᷣe di
ſputatvł ipᷣed iſputabit vel diſpu
tauit.ſoꝛ tes iunenis fuit diſputa
turus. g ſoꝛtes iuuenis diſputat
vel diſputabit. ꝓceſſus eſt bonus

⁊ pↄcluſio eſt falſa:ergo aliqua pꝛe

miſſarſi eſt fała ſed nõ maioꝛ ergo
mĩoꝛ que erat ſophiſma · Tũc ego
ꝓboꝙↄcluſio ſitfalſa:quia falſũ
eſt diſputat ꝑ caſũ.ſed etiaʒ fal
ſũ eſt ꝙſoꝛtes iuuenis diſputabit
quia equiualʒ iſti qui ẽvel erit ſoꝛ
tes iuuenis diſputabit.quod totũ
ẽ falſum vt patʒ per caſuʒ · Reſpõ
deoꝙ ſophiſm a eſt veruʒ Sed ad
umpꝛobatõem dicunt aliquiꝙſil⸗
logiſmus ille nõ eſt bonus:qr ſub
iſto diſtributiõ quicũqʒ:quod eſt
diſtributiuũ ſubſtãtie ſumitur ter
minus de alio pᷣdicato quod eſt in
cõueniẽs vbi eſt ampliatio:tamẽ
ſaluo melioꝛi indicio.ego credo
ꝓceſſus illeq;tũ ad ſillogiſmũ ſit
bonus.qꝛ ſub diſtributiuo ſubſtã
tie cõuenienslẽ ſumere quẽcũque
t erminũ ſubiicibilẽ.ſiue ſit ãplia
tio ſiue nõ ·dſimõ nõ mutetur am
pliatio in pᷣmiſſis⁊ in concluſione
Verbigratia nõ ſequitur quicqͥd
vidi video.albũ vidi·ergo albuʒ
video.quia ĩ cõcluſione aufertur
ãpliatio· Sʒ bene ſequit᷑:quicqͥd
vidi comedi:albũ vidi:ergo albũ
comedi · Mõ in ꝓpoſito non mu⸗
tatur ſpliatõ. Pꝛopt᷑qð ſcienduʒ
eſtꝙin iſta ꝓpõne:ſoꝛtes inuenis
fuit diſputaturus ſubiectũ ampli
atur ad pꝛeterita et ad futura · Di
co ad pꝛeterita ꝓpter hoc verbuʒ
fuit.dicoa d futura ꝓpt᷑ hoc ꝑtici⸗

— —

pium diſputaturus:ideo Epat itõ
illa valet iſtaʒ.qui eſt vel fuit vel
erit ſoꝛtes iuuenis fuit diſputatua
rus Et its etiã ĩ maioꝛe iſte termi
uus qᷣcũqʒ:ãpliatur ad pꝛet᷑its et
ad futura:⁊ ita etiam in ills cõcln
ſiõe ſcʒ ſoꝛtes iuueuis diſputauit
vł diſputabit · ſubiectũ ampliatur
ad preteritazad futura ꝓpter iſta
verba diſputanita diſputabit. Jcõ
ↄcluſio iſis valet iſtam qui eſt vel
fuit vel erit ſoꝛtes iuuenis diſpu⸗
tai diſputauitvel diſputabit · ⁊ eſt
vera⁊totus ſillogiſmꝰ bonꝰ. Vſi
notandũ eſt ꝙↄcluſio eſt cathego
rica de pᷣdicato diſiuncto.ſed iſta
diſiüctiua bene eſt fal ſa. Soꝛtes
iuucnis diſputat vel ſoꝛtes iuue⸗
nis diſputauit vel ſoꝛtes iuuenis
diſputabit · qꝛ nulla cathegoꝛicaꝝ
illius diſiũctiue reſeruat amplia
tioneʒ que erat in pꝛemiſſis. Una
em̃ dimittit ampliatõeʒ de fnturo
et alis dimittit ampliationem de
pꝛeteritoꝛtertiavtrãqʒ · Sed ſi in
illa cathegoꝛica ð futuro tu pone
res a mpliatõnem que erat in pꝛe⸗
miſſis ipᷣa eſſet falſa ſcʒ iſta.qui ẽᷣ
vel fuit vel erit ſoꝛtes iuuenis di⸗
ſputabhit ·
¶ Septimum ſophiſma·

On eus intelligitnr.· Pono
ꝙ ꝓpoſitio ſit affirmatius
de ſubiecto infinito ·tũc pꝛobatur
ſophiſma quia tales termini infi⸗
niti reſoluũiur ſic·quia idemvalʒ
dicere nõ homo currit / ſicut dice⸗
re qnod nõ ẽ bomo currit.⁊ equi⸗
ualet dicere non ens intelligitur⁊
dicere quod nõẽ᷑ ens intelligitur.

Gttoſo ſupponcre pomm.
ibo np lopoebat ſial.

a. Meoinhꝛc ppoſiti

0o telligttur :iſte tem
pöns pnulloßſenteten
immoſoppöltauteni po
Nleo gnlo ſvhponitaf
Poſitofaln⸗ Erdicogi⸗
qvolet noneusuneligi
ſoneno inteligikulnp
unetureſeningo infin
huſennn Jaro rinet
ſop Meeleuti9 t futuri⸗
lefooneelenngnocn
Alſtellait. S ergopreſ.

tdiſouraultvelſontesinne
uabit enullacahegeen
s diſtücgivereſeruarangit
cz que eratinpꝛemiſſis Ni⸗
bmittit ampliatöczdeffinn
ladimitrit amphanonemn
ritortertiaytriqz. Qed ſiln
begorica fmnuro tupon
mglatönemuecratine
neniſſln
fuit vel enut ſores ienond

Sed hec ſcda eſtvera · qꝛ antich⸗ ens erit · illa euim ẽ falfa⁊ tamẽ
riſtus qui nõ eſt ens intelligitur. hec eſtvera /quod non eſt enserit
¶¶ Oppo ſitũ arguitur · qꝛ iſte ter⸗ ¶ Sed contra iſtam determina⸗
minus non ens ꝓnullo ſupponti. tionẽ obiicitur foꝛtiter qꝛ ĩ iſta ꝓ
⁊ tamen ꝓpoſitio affirmatia ẽ fal poſitione:quod non eſt ens intel
ſa ſi ſubiectuʒ ꝓnullo ſupponat ligtitur / vel etiã:quod nõ eſt ens
nat ergo Rñdeo ꝙſophiſma ẽ fal erit:iſtud verbũ eſt:reſtrĩgit iſtũ
ſum.qꝛ iſte terminꝰ nõ ens ꝓnul terminum quod: vt nõ ſupponat
lo ſupponit quod ſic patʒ ·qꝛ illð niſi ꝓhis que ſunt.deinde de om
verbum intelligere vel intelligo ni quod eſt falſum eſt dicere ꝙ ip
eſt ampliatiuũ ſuppõisad pᷣt᷑itaz ſum non eſt ens Igdeo hoc totale
ad futura:ĩmo etiaʒ ad omĩa poſ ſubiectumquod non eſt ensimpli
ſibilia: Ideo ſi dico non ens ĩtel cat contraditionem:ideo ꝓ nullo
ligitur hoc nomẽ ens indiffereut᷑ ſupponit VUerbigratia. Hoc totũ
ſupponit ꝓ omni entepᷣrerito vel /homo qui nõ eſt homo/ ꝓnullo

futnro vel poſſibili · Sʒ regulaeſt
ꝙnegatio infinitans addita ali
cui termĩio ꝓhibet ſuppõnẽ ꝓ oĩ
bus. ꝓquibus ſupponebat.⁊ fa
cit ipſũ ſupponere ꝓ omnibus ꝓ
quibꝰ nõ ſupponebat ſi alqua ſit
talia. Ideo inhac ꝓpoſitione nõ
ens intelligitur:iſte terminus
nõ ens ꝓ nullo pᷣſente pᷣteritovel

futuro ſuppõit aut etiã poſſibili

Ideo ꝓnullo ſupponit.⁊ ſic ẽ ꝓ
poſitio.falſa.Et dicoꝙ ille due ñ
equalẽt / non eus intelligit᷑.et qð

nonęæens intelligiquia ꝑ hocver

bum eſt tu reſtringis infinitatem
ad pꝛeſentia. Ideo reãnet ſuppo
ſitio/ ꝓ pꝛeteꝛitis ⁊ futuris.⁊ ſic
iſta eſt concedend a:quod none ſt
ens intelligit᷑. Si ergoꝑreſolnti
onẽ̃ debemus dar equiualẽte in
iſtinon ens intelligitur illa ẽ tał
qdᷣnon eſt nec fuit:nec poteſt eſſe
ens intelligitur.⁊ iſta eſt falſaſi
cut erat ſophiſma Eodeʒ mõeẽ t
dicẽdum deiſta ꝓ poſitione:non

upponit· Item etiam li aliquid
quod non en ens:ꝓ nullo ſuppo⸗
nit.⁊ cum idemvalet dicere quod
non eſt ens:⁊ aliquid quod non ẽ
ens· ergo bec eſt falſa:qð non eſt
ens iutelligitur.vel quod nõ ens
erit quia ſubiectũ ꝓ nullo ſuppo
nit · Ad hoc ergo dico vt pꝛius ꝙ
iſteſuntvere ¶ Pꝛopter quod ſci
endum eſtꝙtales ꝓ poſ itiones ſi
ue talis ꝓ poſitõ non eſt perfecta
niſi perhoc quod intelligitur ſcʒ
quod non eſt erit · vel quod non e⸗
rit intelligi. Pꝛopter duo.pꝛĩio
quia ponitur ibi iſtud relatiuum
quod ſine antecedente · Secundo
quia ibi ſunt duoverba quibꝰ nõ
poteſt vnicus nominatiuus red⸗
dere ſuppoſitum. Ideo ops ſup⸗
plere quod non eſt erit· ideſtali⸗
quid quod nõ eſt erit mõ in hac ꝓ
poſitioue iſte rerminꝰaliquid nõ
cõſtruitur cum boc verbo eſt:ſed
cũ hoc vᷣbo erit.iõ nõ reſtrĩgit᷑ ad
pᷣſentia:ſed ampliatur adfutura

Deinde etiã lʒ iſtud relatiuũq cõ cũſi eſt videlicet dicẽdo quicquid
ſttruat᷑cũ hoc verbo eſt.tñ ꝑ ipᷣm erit ſpᷣm ẽ. Etiõ iſte terminus qͥc
nõ reſtringit᷑ad pñtia:qa cõdieio quid ampliatur ad futura.⁊ per
relatiui ẽꝙ ſupponat ſicut ſuũ an ↄñsſuũ rłm ſcʒ illa dictio ipʒ Et
tecedẽs. Ideo hoctotaleſubiectũ ſic ĩſtantia ẽ Ziſtam ꝓpõnẽqcq̃ͥd
aliquidqð non ẽ ensbñ ſupponit erit eſt / q;tum adomnia futura q̃
ꝓ aliquo nõ pñte ſʒ futuro:ideo nondum ſunt.ſed econuerſo eſt ĩ
ꝓpõ erit vera·Et ita etiã ſi dice⸗= iſta / omne quod erit eſt:qꝛ li om
ret᷑ ꝙ illa ẽ vera hõ qui nõ ẽhomo ne conſtruituꝛ cum hoc verbo eſt
erit: vel hõ qui nõ ẽ hõ in telligit᷑ et reſtringitur ad eaque ſunt:⁊ ꝑ
qꝛ ille terminꝰ hõ bñ ſupponit ꝓ conſequens illud relatiuũ quod
homibus futuris qui nou ſunt. reſtringitur eodẽ modo.ergonõ
¶ Qctauũ ſophiſna. ſupponũt niſi/ꝓ his q̃ ſuut etom
Mne quod erit eſt:vel etiã ne tale eſt·ideo omẽ qð erit ẽ · Et
omne quod erit ens ẽ ens. ſic concluditurꝙoẽs tales ſũtve
pꝓbat᷑ ex dictis qꝛ hec dictio omẽ re / omne qð fuit eſt:et oẽ qð põt
non ↄſtruitur cũ erit ſʒ cũ ẽ ergo eſſe eſt.Sed iſte ſũtfalſeö/quicqᷣd
reſtringiturad pñtia ⁊nõ amplia fuit eſt:vel quicqͥdpoteſt eſſe ẽ et
tur adfntura. Et ita etiã hocrela qꝛ uõ bene ↄſiderantibꝰ dictam
tiuũ quod eodẽ modo ſupponitg̊ diuerſitatem iſtevidẽtur eqpolle
hoc totale ſbᷣiectũ oẽquod erit nõò re illis:ideo pꝛĩa facie ille appa⸗
ſupponit niſi ꝓ illisqui erũt et iã rẽt falſe ſicut iſte.Et itaſi ił rin/ꝓp
ſunt Modo de om̃i tali veꝝ eſt di poſitionibꝰparticularibꝰ ego di
cere ꝓipᷣm eſtergo hec ẽ vera/om coꝙ iſta eſt vera / aliqͥd ert qð nõ
ne qð eritẽ.Et ſimiłr argueret᷑õ eſt.⁊ iſta ẽ falſa/aliquidqð erit
iſta / oẽ quod põt eẽ eſt ꝙſit vera nõ eſt · ¶ Ad rationes ĩ oppoſitũ.
¶ Oppoſitũ arguit᷑:qꝛ aliqͥd erit Ad pꝛimã dicitur cõcedendo an·
vt antichꝛiſtusquodotñ nondũ ẽ tecedens:ſcʒ aliqͥd erit quod nõ⸗
ergo non oẽ quoderit ẽ.Iteʒ om dũ t᷑:⁊ nego cõſequẽtiã.ĩmo dʒo
ne quod erit ẽ:antichriſtuserit ̊ cludi ergo nõ qnicquid erit ipʒʒ õ
antichriſtus ẽ. ↄcło ẽ ſalſa ̊ ali ¶ Ad aliam dicoſillogiſmꝰ nõ
qua pᷣmiſſaꝝ nõ minoꝛ g̊ maioꝛ q̃ vʒ:qꝛ tu nõ ſumis minorẽ ſub di
eſt ſophiſma·. Itẽ iſtevidet᷑ equa ſtribucõe maioꝛis:qꝛ tu ſumis ĩ
lere quicquid erit ẽ ⁊ õe qð eritẽ minoꝛi ꝓfuturo ꝓpter ampliatio
ſed pᷣma non põt ↄcedi eẽ vera g̊ nẽ:⁊ non eratdiſtributio ĩ maio⸗
nec ſecũda · Rñdeo ꝙ ſophiſma ẽ ri niſi ꝓpñtibus.Sʒ ſi in minoꝛi
verum:⁊ tamẽ hec eſt falſa/quic diceres reſtrĩgẽdo ad pñs ꝙanti
quid erit eſt:qꝛ valde dꝛũt.hHam chriſtus ẽ quod erit:tũc ſillogiſ⸗
bec dictõquicquid conſtruit᷑ cuʒ mꝰde neceſſitate ẽ ↄcludes:ſʒ mi
horꝛaoc ver bo erit:⁊ opoꝛtet ſubintel noꝛ eſt falſa.Advltimã rõnẽdic⸗
ligere relatiuũ quod cõſtruatur tũ eſtꝙ ille non equipollent.

dißcicauur ite termi

ills hono generand⸗

heſpodeoconcluſtoes
gAic termin nonſicco
quia vnlnerſliter de⸗
turdeſeinuicem media
verboeſ ſinealiaaddi
lqomis hoeſt riſbil
lonof̃eriſiblle eſt hon
Nvebatur antchriltu
lsttanennoͤel hoͤt
loblicit.uia nidenn
Eyeromneniſiblle et⸗

clecdaembüt

nadſpntiſoli,

ſt tollenneledtce

eübbi

s:geopigficfelleiny
ſeſiantike⸗ Etinſim
mub'arnaulanbbeo
aeſtyena aliden gͤi
Ra ranones i oppoſiii
ni dictur cöcedendoen
rſczalic ent quod nͤ⸗
egocoſequetli imoch⸗
go n qnicquldertlzi
luam dicoqſillog /n⸗no
unöſumis minort ſbd:
e nuions e tn ſunſsi
pfumo gte unpleti
catdlinibunoinulo⸗
inbus Gjſi mhoꝛl
trigidosd pfoant
uoletlitſllonſſ
ſirei llles in

„ 27, RH

Zaplimi oedic⸗
non Autpolent⸗

Nonũ ſophiſma· L
Omo? riſibile ↄuertunt᷑⸗
id eſt iſti ᷣmini hõ ⁊ riſibi

B le ↄuertunt᷑. Pꝛobatur: qꝛ riſibi

le ponitur ꝓpꝛia paſſio homĩs ⁊
ꝓpꝛia paſſio cõuertit᷑ cũ ſuo ſub
lecto cuius eſt ꝓpꝛia paſſio · Op
poſitũ arguitur.qꝛ de aliquibus
vere dicitur riſibile de quibus ñ
vere dicitur homo ergo non ↄuũᷣ⸗
tũtur.ↄña videtur notxa añs pʒ ·
quia riſibile eſt nomẽ potentie

ſignificat em̃ idem ſicut poſſibłe

ridere ideo ãpliat ad ea q̃ poſſũt
eſſe ⁊ non ſũt. Unde antichriſtꝰ
eſt riſibilis quia poteſt ridere in
mo etiam forte multociẽs de fac
to ridebit qð nõ faceret ſi nõ poſ
ſet ridere Sic ergo deantichriſto
⁊ deoĩ homine generando pꝛedi⸗
cat᷑ iſte kminꝰ riſibile · qꝛ oĩs hõ
generãdꝰ eſt riſibils ſed de nullo

tali pᷣdicatur iſte termiuꝰ hõ qꝛ

nullus homo generandꝰ eſt hõ.
Reſpõdeo ꝑconcluſiões Pꝛĩa ẽ
qꝙdicti termini non ſic conuertũt᷑
quia vniuerſaliter vere a firman
tur de ſe inuicem mediante hoc⸗
verbo eſt ſine alia additiõe · quia
licʒ omĩs hõ eſt riſibilis· tamen
non om̃e riſibile eſt homo ·qꝛ ſic
arguebatur:antichriſtus eſt riſi
bilis ⁊ tamen nõ eſt hõ· Sed ali⸗
qui obiiciũt·quia videtur ꝙ hec
ſit vera omne riſibile eſt hõ·qui
a riſibile ꝑhoc verbũ eſt:reſtrin⸗
gitur ad ſupponẽdũ ſolũ ꝓhisq
ſũt · Ideo idemvaletdicere /om⸗
ne riſibile eſt hõ:et dicere omne

riſibile quod eſt eſthõ·: Sed hec

„

ſecunda eſt vera:ergo prima eſt

CaR

vera. Reſpõdetur ꝙ participinʒ
preteriti tẽporis qð eſt ſubiectũ
in ꝓpõne nõ poteſt reſtringi ꝑ co
pula vel pᷣdicatũ ꝓpõnis qui ſup
ponat ꝓpꝛeteritis:quia ꝓpt᷑ co
pulam vel pꝛedicatum non per⸗
dit ſuũ moduʒ ſignificandi Ita
etiam nec nomen porentie ſic ꝛe⸗
ſtringitur quin ſnpponebat pꝛo
his q̃ poſſunt eſſe licet non ſint.
Tamen quilib et terminꝰ poteſt
reſtringi per detninatõ em ſibi
appoſitam vt ſi dico hõ albus
curꝛit hõ nõ ſupponit ꝓ omibꝰ
hoĩbus ſed ſolum ꝓillis qui ſũt
albi.Si militer ſi dico /homo qͥ
heri currebat comedit·hõ cum
illa additõne nõ ſupponit ꝓ om
ni hoĩe · ſed ſoluʒ ꝓhis qui heri
curr ebant · Item etiam dicẽdũ
eſt ꝙ iniſta ꝓpõne riſibile qð eſt
eſt hõ· riſibile reſtringitur per
iſtã determinatõnemquod ẽſi bi
ad iunctaʒ.⁊ nõ ſic reſtringr̃ in
iſta:riſibile eſt hõ · ¶ Secunda ↄ
cluſio eſt dicti tmini ↄuertũtur
ſcdm̃ vniuerſaleʒ pᷣdicatõnem ð
ſe inuicem cũ iſta aditõne qðõ eſt
quia per illam additõnem aufer
tur ſuppoſitio riſibilis pro quã
to excedebat ſuppõneʒ hominis
Verbi gratia:omne ꝛiſibile qð ẽ
eſt hõ ⁊ omĩs hõ qui eſt, eſt riſi⸗
bilis. Tertia ↄcluſio eſt ꝙetiam
dicti termĩ eſſẽt ↄuertibiles cuʒ
iſta additõe qð fuit.reſpectu hu
ius ver bi fuit ⁊ cũ iſta additõne
qð erit reſpectu huiꝰ verbi erit
⁊cũ iſta qð põt eẽ reſpectu huiꝰ
verbi põt eſſe · Neꝛbi grã · oẽ riſi
bile qð fuit fuithõ · et econuer

ſo.⁊ om̃e riſibile qð erit erit hõꝛ
omme riſibile quod poteſt eſſe po
teſt eſſe hõ:⁊ ecõuerſo. Quarta
ↄcluſio ꝙſicut aliqð ẽ riſibile qð
nõ eſt hõ · ita fuit aliquod riſibłe
qð nõ fuit homo:⁊ aliqᷣd erit riſi
bile qð nõ erit hõ:ſedquicqͥdpõt
eſſe riſibile poteſt eſſe homo:Et
hec quarta ↄcluſio patʒ qꝛqnan
tumcũqʒ amplũ eſt riſibile tantũ
ampliatur hõ ꝑ hocverbũ poteſt
pꝛima auteʒ ⁊ ſecũda patẽt quia
anti chriſtus eſt riſibilis ⁊ fuit ri
ſibilis · qq tamẽ nec eſt hom o nec
fuit hõ.Tercia etiã clauſula pʒ
ꝑ hoc ꝙmulti hoĩes poſſunt cre⸗
ari qui numq; creabũt᷑ ⁊ ſicut illi
poſſũt eſſe ita poſſunt ridere.ide
o riſibiles ſunt et erũt etiã ꝛiſibi
les:qꝛ nõ opoꝛtetꝙ cras deſiciat
potentia ad eoꝝ creationẽ᷑ · ergo
illi erũt riſibiles ⁊ nũqᷓ; erũt ho⸗
mines.¶ Quinta ↄcluſio eſtq iſte
ſuut vere:om̃e quod eſt riſibile ẽ
homo:omne qð fuit riſibile fuit
hõ/⁊ om̃e quod eꝛit riſibile erit
hõ ſed non ſic de quicqᷣd · Et hec
pñt patere ex pᷣoꝛe ſophiſmate.
¶ Decimũ ſophiſma.i
Ortes moꝛietur hodie.po
ſitoꝙꝑ hanc totam diem:
immo ⁊ ꝑ vnũ annũ integꝝ poſt
ipᷣe viuet ſanꝰ.⁊tũc per caſũ ap
paretꝙ ſophiſma eſt falſũ:qꝛ per
caſũ nec hodie nec cras moꝛiet᷑ ·
¶ Sʒ arguitur ꝙſophiſma ſit ve
rum:quia iſta ꝓpõ ſoꝛtes moꝛi.
etur hodie:eſt ꝓpoſitõ de futu⸗
ro.ideo eſt ver a:ſi aliqñ ĩf uturo
ꝓpoſitõ de pñti ſibicoꝛreſpõdẽs
erit vera· et tamen ita erit.quia

pono ꝓꝙ moꝛiet᷑ inpꝛima die anni
futuri.⁊ tũc iſta dieveꝝ erit dice
re depñti/ſoꝛtes moꝛietur hodie
ergo ſophiſma eſtverũ.Rñdet᷑ꝙ
ſophiſma eſt falſũ per caſũ poſi⸗
tum.qꝛ iſte terminꝰ hodie eſt ter
minꝰ diſcretus ſupponẽs ſolũ ꝓ
hac die demonſtrata · Sicut hic
hõ ꝓboc hoĩe · Unde idem valet
dicere hodie ⁊ hac die·vñ demõ
ſtrando ſoꝛtem:iſte terminꝰ hic
homo ſupponit ꝓ ſoꝛte ⁊ nõ põt
ſupponere ꝓaliqͥ alio ſcᷣm iſtaʒ
demõſtrationẽ Id eo nonpoteſt
ꝑ aliquo d verbũ vel pᷣdicatum
ampliari ad ſupponèdũ ꝓalio ⁊
ita etiã demonſtrato hoc die iſte
terminꝰ hodie nõ poteſt ꝑ aliqð
vᷣbũvel pᷣdicatũ ampliari ad h
ꝓalio die teneatur:ſed cuʒcras
demonſtraueris aliã diẽ per illũ
terminũ hodie tũc ſupponeret/ꝓ
alia die.ſicur iſte ᷑minꝰ vocalis
hic hõ nõſᷣm demõſtratõnẽ ſoꝛt:
ſupponeret ꝓalio qᷓ; ꝓſoꝛte ſiue
reſpectuverbi pᷣtericivł futurivł
alterius cuiuſcũqʒ tẽpoꝛis Sed
demõſtrato platone:iſtevłtalis
terminꝰ ſupponeret iam ꝓplato
ne ⁊ nõ ꝓſorte:et ſic ratio que ar
gnebat ſophiſma eſſeveꝝ nonva
lebat:qꝛ mutat᷑ ſuppõ huius ter
mini,ꝓpter diuer ſam demonſtra
tõnẽ /nec ſic ampliat᷑ ꝓ pt er ter
minũ ſingularem.

Sextum capitulum.
Etſcxtum capiculũerit de
hoc ꝙ voces ſignificant
ad placitũ.Et foꝛmantur

circa hoc ſophiſmata ·

muntiponeretiblbon
us tuncappare ct

tyxertate ccdedea i

s⸗ auteſuliatumm
gonigapperermulnptie
debeato pauloqpeino⸗
ſaulus poſtespoulus.
depupa auus uando ali
ipanutatur ſibinome y

ltadplactuz. Lertioern

iofematoneſoletaliqui
uninonen. Qnartoquis
loponirſigifcantad
Anöapharerqmagis de
gniſcines plactumeor
ſunntqheoylifin
yeſehvo ve noho unt⸗
ſcegvorealiui im
noug nonia in ſals dil
hlsManglins an

moelinen fecta vocern

inlͤngim g

nicheeleshve,ͤ

Wſcenin anlct

kale

w bodienö Poreht
gdtnüieal,
Aetencatu :ſed aznu
hreuenis li dleperili
übocietücſupponeret,
e.ſicutiſte tmin? vocals
nößm denöſtratöne ſoꝛg
ercl peloq; gloueſiue
uverbißterinykfuturtyt
8 Cunuſcü teporis Sel
uo gaatonernſentalis
1o ſupponeretian pplat⸗
phone:et ſcranogueal
r ſapbiſmacſeyer ons
gemuual ſucpo huipster
wterchuerſam denonſta

veſicamplut opterter

ingoloren.

Rimũ.tu eris aſinꝰ.pꝛobo
Nꝛ cras iſta eritvera tu es a
ſinu s:ergo hodie hec ẽ va /tu es
aſſinꝰ· ↄſequtia eſt nota ex oꝛdi
ne tẽpoꝛum pꝛeſentis pᷣteriti ⁊ fu
turi ad ĩuicem quia quod mõ eſt
pꝛeſens poſt erit pᷣteritum ⁊ ante
futurum.⁊ etiã ita eſt de ꝓpõni⸗
bus.Nam ſi ẽ verum ꝙ tu curres
aliquãdo erit verum ꝙ tu curris
Antecedẽs pꝛĩcipalisↄſequẽtie
ꝓbatur poſito caſu ꝙ tu⁊ alii ad
placituʒ volentes mutare nomen
tuum ⁊ ĩponere tibi hoc nomen a
ſinus · tunc apparet ꝙcras hec e⸗
rit vera ⁊a te ↄcedẽda /tu es aſi⸗
nus·qꝙautẽ ſit licitum mutare ſic
nomĩa apparet multiplicit᷑ Pꝛiõ
de beato paulo qͥ pꝛimo vocabat᷑
ſaulus:poſtea paulus.Secnudo
de papa quia quando aliquis fit
papa mutatur ſibi nomẽ volũta⸗
riezad placituʒ.Certio etiã quia
ĩ ↄfirmatione ſolet aliquãdo mu⸗
tari nomen. Quarto quia aliquã
do nomia ſignificant ad placituzʒ
et nõ apparet ꝙmagis debeẽãt ſi⸗
gniſicare ad pĩacitum eoꝛum qui
fuerunt qᷓ; eoꝝ qui ſunt.ſpecialit
de rebus que modo ſunt.Quinto
ſic:qꝛ quotidie aliqui imponunt
rebʒnoua nomiĩa in ſuis diſputa⸗
tionibus.vtꝙangulus acutusvo
cetur a.⁊ linea recta vocetur b
¶ Oppoſitũ arguitur:qꝛ credo ꝓ
tu nõ cõcedes hoc:ſcilicet tu eris

aſinus.ſic enim pari ratõne valet

te ↄcedereqoĩs hõ erit aſinus:et
ꝙ deus erit iniuſtus:ſaltẽ oꝑterʒ
Acedas iſtas de poſſibili hereti
cas /ſcʒ dens põt eẽ ĩiuſtus⁊qaſi

nus põt eſſe deꝰ ⁊ ghec eſtpoſſibi
lis deus nõ erit deus:⁊ foꝛte chi
mera erit deꝰ.ĩmo ſic omĩs ꝓpõ
eſſet poſſib ilisvel ↄtingẽs ⁊ nul
la eſſetimpoſibilis vł neceſſaria.
Rñdet᷑ ponẽdo ꝓiſta materia a
liq̃s ↄcluſioẽs. Pꝛ ãẽqta łſcðʒ
voceʒ hõ eſt aſinusipõt eſſevera
ſcʒ ponẽdoꝙ ꝑ di luuiũvel ꝓvolũ
tatem diuinã totum ydioma lati
num ſit deꝑditũ:eoꝙ oẽs ipC[ʒ ſci
entes ſũt coꝛrupti:⁊ tũc noui ſu
ꝑueniẽtes imponãt ad placitum
ſuũ iſtãvocẽ hõ ſignificare idẽ ſi
cut nũc ipᷣa ſiãt ⁊ iſtavox aſinus
inponat᷑ adſignificãdũ tãtũqᷓ;tũ
iſta voxaiãl ne bis nũc ſignificat
iſte caꝰ ẽ poſſibilis · Ideo ad ipᷣʒ
poſitũineſſe nihil debʒ ſeqͥ ĩpoſſi
bile · Et tamẽ ſequit᷑ꝙ becvocał
vel talis ſecũdumvocem eſſʒ ve⸗
ra ſcʒ homo eſt aſinꝰ·qꝛdeſigna
ret ment alẽ taleʒ qualẽ mõ nohᷣ
ſignificat iſta / hõ eſt aĩal.ideo ðᷣ
ſignaret mentalẽ veram:⁊ menta
li vere ſuboꝛdinaret᷑ Et tñ exiſto
ꝓpõvocalis diciturvera qꝛvere
mẽtali ſuboꝛdinatuꝛ etiã falſa qꝛ
falſe mẽtali ſubordinat᷑ · ꝗnõ eſt
impoſſibileꝙtalis ſit falſa¶ Se⸗
cũda cõcluſio eſtꝙ impoſſibile ẽ
iſtã / hõ eſt aſinꝰvel talẽ ſcõᷣmvo
cẽ eſſeverã manente ſcʒ omĩno ta
li ſignificatõe qualem modo ha⸗
het· qꝛ ſemper deſignaret menta
lẽ falſam ſicut nũc deſignat ideo
ſempꝑ eſſet falſa ¶ Tercia ↄcluſio
qꝙhec ꝓpoſitõ /homo eſtaſinusẽ
ꝓpoſitio impoſſi ibilis: qnia cuʒ
ipCᷣa modo ꝓ ponatur ipᷣa ꝓponi
tur ſcdᷣm ſignificationem quam

mõ hʒ ⁊ ſm iſtaʒ deſignat nobis
mẽtalẽ impoſſibilẽ t tñ ex eo
poſitiovocalis vel ſcripta dicit᷑ i
poſſibilis qꝛ deſignat mẽtalẽ im
poſſibilẽ:vł poſſibilis qꝛ poſſibi
lem:vel neceſſaria qꝛ neceſſariaʒ
g ula ſimpliciter eſt impoſſibiliſ
¶ Quarta ↄckio infert?᷑ ꝙ ſcriptu
ra eadẽ in numero q̃ mõ eſt ꝓpõ
impoſſibilis põt eẽ ꝓpõ neceſſa⸗
ria.qꝛ ſcribatur hec ꝓpõ /hõ eſt
aſinꝰ ĩ lapide:hec ſcriptura mõ
ẽ impoſſibilis:⁊ tñ illa ſcriptura
⁊ illo lapide durãtibus mutaret᷑
ydiomsg ſicut dicebat᷑ ſcʒ eiſte t
minꝰaſinusſigificaret idẽ quod
nobis mõ ſignificat aĩal:tũc illa

ſcriptura eſſet ꝓpõ neceſſaria:qꝛ p
gnificatiõeʒ quã cõiter hʒ ĩ ydio

deſignarz mẽtalẽ neceſſariã Quĩ
tovidet᷑ mihi inferẽdumꝙ ſimul
tpᷣe eadẽ voxvel ſcriptura aut cõ
ſimilis eſt mihi ꝓnõ vera et tibi
ꝓpõ falſa · ꝓbatur a /homo
Eſpes · nam tu nõ recipis eã ſcðvᷣʒ
ſuppõnem materialem ſbiiecti ſʒ
̃m ꝑſonalẽ.ideo illa deſignat ti
bi mẽtalẽ falſam:⁊ ſic eſt tibi fal
ſa.⁊ ego recipio eã ſᷣm ſuppõnẽ
mat᷑ialem quomõ poſuit poꝛphi
riꝰ⁊ ſic deſignat mihiverã mẽta
lẽ iðo ẽ mihivera ·vñ nõ oꝑtet ꝙ
ſemꝑ ꝓpõnes recipiãtur ſᷣm illũ
ſenſũ qui magis eẽt de ꝓpꝛieta⸗
te ſermõis:ſʒ ſepeↄueniẽs ẽ eas
recipere ſᷣm alios ſenſus ſᷣm qͥs
ↄſueuerũt poni a doctoribꝰ· ſed
etiã in alio caſu magis ad ꝓpoſi
tũ ſi ſcribat᷑ in parieteꝙhõ ẽ aſi⸗
nus illa/ ꝓppõ ẽ falſa mihi qui ſũ
de iſto ydiomate:et cſt tibi vera
ſuppoſitoꝙ tu es de quodã alio

ydiomate in quo iſte terminꝰ aſi

nus pciſe ſigniſicat idẽ qð ſigni

ficat nobis iſte terminꝰ aĩal.Ad
huc alius caſus accidit cõit᷑ ĩ di

ſputatiõibꝰobligatoꝛiis:videlzʒ
ꝙ in ſcholis magiſter põit ꝙ tpᷣe

illarũ diſputatõnũ iſte terminuſ

aſinus ſignificet eis pᷣciſe idẽqð
ſignificat iſte terminꝰaĩal nobis
ſm cõem eiꝰſignificatõnẽ.⁊ rñs
⁊ aliiↄſentiunt:tunc iſta ꝓpõ hõ
ẽ aſinus ẽillis vera ⁊ ↄcedẽda ⁊
tñ ſiłisſᷣmvocẽ eẽt falſa⁊ ĩpoſſi⸗
bilis ſi ſine tali obliga tõe põere
tur ĩ ecc łia btẽ marie ułqͥ ibi eſ⸗
ſẽt Sextancło ẽꝙ ꝓpõ vocal ſi⸗

ne tali ſuppõ e vel obligatione ꝓ

oſita debʒreputarivera ſi ſᷣm ſi

mate audientiũ ⁊ pponẽtiuʒ ſit
vera:⁊falſa ſit falſa:⁊tũc ego rñ
deo ad ſophiſma ꝙipᷣm ẽ falſum
et qñ dicit᷑ iſta cras erit va / tu es
aſinus:ↄcedo de iſtavel de ſimi⸗
li ᷣmvocẽ ·ſʒhoc nõ eritſᷣm ſigĩ⸗
ficatõeʒ quã mõ hʒ iſte tminꝰaſi
nuspſᷣm quã ſophiſma ꝓpoĩt᷑nũc
iõ nõ ſequituꝛ ergotu es aſinus ·
Secundum ſophiſma
b Af batptiſat᷑ · pono caſũ
ꝙ hecvox baf ſit nõ ſigni
ficatia iiaq nõdũ eſtimpoſita ad
aliquid ſignificandũ:ſʒcras iſte
puer baptiſabitur ⁊ ĩponetur ſi⸗
bih nomẽ baf tãq; ꝓpꝛiũ Tũc ꝓ
batur ſophiſma:qꝛ iſte puer craſ
baptiſabit᷑ / ⁊ tũc iße erit baf.er⸗
go baf baptiſabit᷑ · iſtevidet᷑ſillo
giſmus expoſitoꝛiꝰ Itẽ qð ẽvel
erit baf baptiſabit᷑:q̊ baf bapti⸗
ſabitur.ↄña patet quia ꝓceditur

miurtnöͤfn ſigllican
iͦhörhebelerefoneb⸗
Adnonduhabet r allto
itdiceregiſla etyeſa / de
ſeiniuluu / tho porele⸗
ſigcuficanones nomind
lhoſir choc acederecha
licherenci .c tüc ego dico
aſcnipeurabzfſupponatn
ſalegſeyel pocepu ſuotu
leropydlaihtmabefball
ſtyna ppömarifeſtefalſa,
ſnöſunaur pferalſidiſu
o coſapoſitoc iſta vo
npunubafbanlſahrſiryer
leueni ppoͤ nez ſo
levneceſtoꝛno claf⸗

umnet r inſtiie

ialnounesſinn 1

nacchzrchcmizenſifnf
ſicano qui colterhziſdi⸗
teaudientnü4 pponerie 4
urtfellaſitfolla tcegof
adſophiſina giönefalſun
i diclk ſta as erit a twes
us: ocedodeiſtayel deſin⸗
nwocẽ ſzhocnoerutfmnſig⸗
toez ua mohziſtetnidaf
Emqbiſophitma ppallni⸗
nöſegumnggoruesafint⸗
Stcundumſophtin⸗
Abatptiſt on⸗ ã
hecrotbufſlnoſigni
i⸗ unicichnnuſtnin
ouid ſonincandu heſgolſe
ahenntutihinnin ſi⸗
mehftiß hiil Tien

c
rbiſmargriſtepuer
mſnſil earbeice

VI

ab exponẽti bꝰ ad expoſitã.añs
patʒ qꝛ iſte puer qui cras erit baf
baptiſabit᷑ꝑ caſũ · Oppoſituʒ ar⸗
guitur:qꝛ ꝓpoſitio ſi ſuvera de⸗
bʒ eẽ verapᷣm ſignificatõnẽ quaʒ
actu habet qñ/ ꝓponit᷑:⁊ nõ ſᷣm il
lam quam foꝛte habebit ⁊ nõduʒ
habet ſicut dictũ ẽ in poꝛi ſophii
mate:ſed bat᷑ nõ ſignificat mõ i⸗
ſtuʒ pueꝝ vt patʒ ꝑcaſũ · ꝗ pꝛo eo
non eſt versa · ſed etiã non eſtvera
ꝓ alio ergo nõ eſtvera · Rñdetur
ꝗnulla/ꝓpõ ſi termini eiꝰ non ſu
mãtur materialiter debet dici ve
ravel falſa niſi ſᷣm ſignificatõnẽ
quã ipſa ⁊ ſui termi habent qñ/ꝓ
ponitur ⁊ nõ ſᷣm ſignificatõnem
quã põt haberevel foꝛte habebit
ſed nondũ habet · qꝛ alit᷑ oporte⸗
ret dicereqiſta eſtvera / deuspõt
eſſe iniuſtus/⁊ hõ põt eſſe aſinꝰ.
ꝗꝛ ſignificationes nominũ muta
ri poſſũt.⁊ hoc ↄcedere eſt abſur
dũ ⁊ hereticũ · ⁊ tũc ego dico ꝙ ſi
illa ſcriptura baf ſupponat mate
rialit᷑ ꝓ ſe vel ꝓↄceptu ſuo tũc ta
lisvoxvel ſcꝛiptura baf batiſabr
eſtvna ꝓpõ manifeſte falſa.Sed
ſi nõ ſumatur ꝓ ſevel ſibiſimili:
nego incaſu poſitoꝙ iſta vox vel
ſcriptura baf batiſabr ſitveravel
falſa quia nõ eſt ꝓpõ neqʒ ſophiſ
ma.ideo nec eſt oꝛatio·cũ oro dif
finiatur ꝙ eſt vox ſignificatia ad
placitũ cuius partes ſunt ſignifi
catiue ſepar ate.Quando ergo tu
dicis / iſte puer cras erit baf.Ni⸗
coꝙſi hecvox baf ſupponat mate
rialit᷑ illa ẽ negãda taq;ᷓ falſa.⁊ ſi

erit baf nec eſtveꝝnec falſũ ·nec ↄ
cedenduʒ nec negadũ .ſicut nec eſ
ſet ſi tu diceres buf baf lʒ tñ pars
illiꝰ dicti ſcʒ iſta parte buf remo⸗
ta eſſet benevna/ ꝓpõvers:videlʒ
qiſte puer cras erit/⁊eodẽ mõ di
cẽdũ eſt de iſta voce vel ſcriptura
quod ẽvł erit baf baptiſabrSed
tu queris duplicẽ dubitatiouem
Pꝛia ẽ:non ne iſta ꝓpõ /iſte puer
erit baf.erit crasvera.Secunda
ſi qͥs dicat/ꝙiſte puer crasvoca⸗
br baf nõ ne dicitveꝝ · Ad pᷣmãdi
cit᷑y talis vox vel talis ſcriptura
iſte puer ẽ baf·erit crasvera ſii ꝓ⸗
ferat᷑ vel ſcribaturvel etiaʒ ꝙ nũc
ſcriptura maneat Sed manifeſtũ
eſtꝙ iam tu capis hoc totum / iſte
puer eſt baf:materialiter.Simi⸗
liter adſecundã dubitationem di
coqille diceret veꝝ:ſed etiaʒ ipſe
capit hancvocẽ baf materis liter.
Nam iſte puer vocabit᷑ baf.idẽvo
cabitur hoc nomiĩe ſuo ſcʒ hac vo
ce baf vñ baf ſic materialiter ſum
ptum ẽ bene pars ꝓpõisvere aut
falſe.Sed ad huc tu dices de hoc
qð ariſtoteles ſillogiſabat pꝛio p
oꝛum / omne b· eſt a: ⁊ omne c. eſt
b · ergo omne c. eſt anõne ergo ibi
eſt ſilogiſmꝰ bonus ⁊ ꝑↄũᷣs ſuut
ibi premiſſe ⁊ cõcluſio que ſunt/ꝓꝑ
põnes vere aut falſe · licet tamè ũñ
ſint ſignificatiue. Hñdeturꝙniſi
ille littere ſumãt᷑ materialiter ꝓ
ſevel ꝓſuis ↄceptibus non ſũt/ꝓ
pões loqnẽdo /ꝓpꝛie nec ibieſtſil⸗
logiſmus: Sed ad intẽtioẽ iſtaʒ
vtimur ſic talibꝰ litteris ad deſi

non ſupponat materialiter tunc il gnãdũꝙſi loco illaꝝ littera ꝝpo⸗

lud dictum totale /iſte puer cras

neremus terminos ſi gnictcatios
C. 1

„*
eü ℳ

ſubicibiles ⁊ pᷣdicabiles q cũqʒ
eſſent illi termini ſulogiſmꝰ eſſet
bonꝰ ſillogiſmꝰ. Et hoc ſolũ ĩtẽ
dit Ariſtoteles: hoc mõ ĩtende⸗
re debemus. B
¶ Tertium ſophiſma. .
Sta vox a eſt vna/ꝓpoſitõ
Ponsmus caſum ꝙ ↄſen⸗
tiamꝰ diſputãdoqiſta voxa om⸗
nino⁊ pᷣciſe ſignificet nobis qͥc⸗
qiud hec ꝓpõ / hõ currit nobis ſi
gaificat ita ꝙille voces ſe habeãt
taq;ᷓ ſinonime.·LTũc ꝓbat᷑ ſophi
ma.hecvox hõ currit ẽvna/ꝓpõ:
iſta vox a ẽ vna ꝓpõ · ↄña patʒ
qꝛ iſtevoces a/⁊ homo currit ſũt
ſynonĩe ⁊ equalẽtes vt ptʒ ꝑ caſũ
⁊ quicqͥd vere dicitur devno equi

ualentium vere dicił᷑de reliquo.
¶ Oppoſ itũ arguit᷑ qꝛ oĩs ꝓpõ ẽ p

oꝛatio ⁊ hecv ox a non eſt oro:qꝛ

non hʒ partes ſeꝑatim ſigtiuas
ergo non eſt ꝓpõ· Item querere

tur quid eſt eius ſubiectũ ⁊ quid
eius pᷣdicatũ ⁊ nõ poſſʒ aſſigna⸗
ri: Rñdeo ꝙhecvox aicaſu poſi⸗
to ⁊ ↄceſſo nõ poſſet eẽ ſubiectũ
ꝓpõnis ſicut nec iſtavox hõ cur
rit. Uñ ſᷣm grãmaticũ lz oꝛatioĩ
finitiui modi bñ reddat ſuppoſi
tũ verbo etiã ſigtiue ſũpta:vt di⸗
cendo ſortẽ ſtudere ẽ ſibi bonũ
iñ iſta non eſt oꝛatio ↄgrua /ſoꝛ⸗
tes currit ẽ ſibi bonũ.iõ taliso
ratio nec eſtvera nec falſa:nec eſt
ꝓpõ:niſi capiendo ſoꝛtes currit

materialit᷑ ad iſtum ſenſũꝙ hec o

ꝛatio ſoꝛtes currit eſt bonũ.Sed
tũc appare tꝙin dicto ſophiſma

„₰

hecvox hõ currit ſitvera ꝓpõ ap
paret ꝙ Homo currit caperet᷑ hic
materialiter:⁊ tũc apparet mibi
ꝙ queſtio de dicto ſophiſmate ẽ
ſicut ſi qᷓreremus vtrum circulꝰ
pendens intaberua ſit vᷣa ꝓpõ et
videturꝙ ſic qꝛ equiualet inſiãti
onc ad placitum impoſita iſtivo
ci qua aliquis clamaret ĩ oſtio ta
berne:hicvendit᷑ vinũ ·⁊ hic eſtv
na ꝓpoſitio · Dico ergo ꝙ ſi vox
vel aliud ſignũ ad pla citũ ĩſtitu⸗
tũ dicatur ꝓpõ ex co ꝙ deſignat
nobisvel ↄſtituat ꝓpõnẽ menta
lem:ita ꝙnibil plus ꝛequiratur.
tũc incaſu poſito iſtavox a vł cir
culꝰ pẽdẽs ante tabᷣnãvel põ di⸗
giti inter moniales ad frõtẽ eſſʒ
vera ꝓpõ ſic enim necvocevłſcri
tura loquũt᷑ moniales ad ĩuicẽ
Sed dicendũ ẽ ꝙ ad ꝓpõnem vo
calem ꝓpꝛie dictam plꝰ requirit
videlicetq ſubiectũ ꝓpoſitionis
mẽtalis deſignetur ꝑvnã vocem
⁊ pᷣdicatũ ꝑ aliam:⁊ conceptusↄ
plexiuus qui eſt copula per terti
am.vel ſaltem ſubiectum et pꝛe⸗
dicatum pervnum ver bum: ſic

diceremꝙhecvox a nõ eſſet ꝓpõ:

nec etiam circulus intaberna.ſi⸗
cut etiam licet hecvoxvacuum ⁊

hec vox locus non repletꝰ coꝛꝑe

habeãt eandem ſigtionem apud
mentem ⁊ etiam qᷓ;tum ad res cõ
ceptas:⁊ tamẽ hec vox locus nõ
repletus coꝛpoꝛe diciturvna oꝛa
tio ⁊ non hecvoxvacuũ.Lũc ad
rationem qnando dicebatur ꝙ ſ

voces lunt ſynonime quicqd ve

te non capiebatnr aſigtiue ſʒ ma repꝛedicatur devna etiam ve re
terialit᷑.ſicut ſiquereremꝰ vtruʒ dicatur de alia: cõcedoſi ſignit

—

—R

õ

ſeaſcurcoiter elloi
ſa uubocek hoet
6go inonimeſehebit
hee poſtio honoekt
Naldenientionen no
dade MMödde
o⸗ſdich nodennd
ꝛ etallis ppore
vonoeſ aſinus /en
liyboceli poteſtate
ſllurhecel nera ho
lii e go homno eſtaſin⸗
Meluenofnel gho
ie Etſilcasllun
Litegoonociſß
lngnö ſia honltes
nnſupmntt
ninen lttnnram
Merſtei dicn

ppöſienim dechetſt
loquüf natlilutdue
dlcendheg: honene
n pprledigem gls ſeguitt
ceigſubtecti ppoſineni
lisdellguetur gyni voeen
catugalioam: cconctpto⸗
nus qul ek copult perteril
A lalem ſubieaume e⸗
wun perynum vabumtſt
tenqbecvoranoͤeſe i
giam araulusintabernuſ⸗

iam lict hecyvotraclunt

vor loaus non epler cope
teuden itinonepuc
nralumzuna ſes c
getumibec or oclond
uscopore dicltur na 4

orhetyor nlld Lit

f
mndodicebatut 4
Gtſmminequa ve

eatiue ſumantur. Si tamẽ materi
gliter ſumãtur nõ oʒ hoc eſſeverũ
verbigꝛatia ſi marcus ⁊ tulliꝰ po
vãtur eſſe ſinon ima:tamen nõ ſe
tnr ſi doc nomẽ tullius eſt triſyl⸗
labũ ꝙ marcus ſit triſyllabum.

¶ Quartum ſophiſina.
i RN poteſtate noſtra eſt ꝙho
mo ſit aſinus· ꝛobat᷑ qꝛ
ego et tu diſpntabimꝰ ⁊tũc poſſu⸗
mus vtivocious ad placitum no⸗

ſtruʒ ſicutvolumus ↄcoꝛdare q;⸗

tum ad ſignificationes eaꝝ · Sic
enim ſepc ↄcoꝛdat diſputãtesq; a

ſignificet hoĩem ⁊ b aſinũ·cõcoꝛ⸗

demus ergo ꝙ ĩ hac noſtra diſpu⸗
tatione iſte kminus homo ſigniſi
cet nobis ſicut aliis a nobis com⸗
munit᷑ ſigĩſicat iſte kminꝰ albedo

æiſte terminus aſinus nobis ſigni

ſices ſicut coĩter aliisipet᷑minꝰ co
loꝛ.quia hoc eſt ĩ poteſtate noſtra
ergo ſinonime ſe hẽbit apud nos
hec ꝓpoſitio /homo eſt aſinus· et
candem itentionem nobis faciet
ſicut aliis hec ꝓpõ albedo eſt co⸗
loꝛ.ſed iſta pꝛopoſitio albedo eſt
coloꝛ/eſt aliis ꝓpõvera:ergo hec
bomo eſt aſinus / eſt nobis vera.
itaq hoc eſtĩ poteſtate noſtra.Sʒ
ſequitur hec eſtvera homo eſt aſi⸗
nus: ergo homo eſt aſinus ergoĩ
poteſtate noſtra eſt ꝙ homo ſit aſi

nus.Et ſi dicas iſtam eſſe veram
nobis · ⁊ aliam eſſe veram ſimpli
citer. Tũc ego pono caſũ poſſibi⸗
bilem:ꝙnõ ſint homines niſi iülli

qui ſunt pariſius modo.⁊ omnes

ficatione· ⁊pueros ſuos docere de
cetero illam ſi gnificatõem · et ſic
ſimiliter apud omẽes hec eritvera

qꝗ bomo eſt aſiuus Lũc ergo ergui

tur ſic ad iſtam hec eſtvera bomo
eſt aſinus:ſequitur iſta homo eſt
aſinus.ideo in cuius poteſtate eſt
hec ſitvera /homo eſt aſinus /in
eius poteſtate ẽ ꝙhomo ſit aſinus
ſed in poteſtate noſtra qui ſumus
pariſius ẽ de pꝛima:ergo de ſcdᷣa
¶ Sed oppoſitum arguitur.quia:
pari ratione eſſet in poteſtate nr̃s
ꝙdeus non eſſet:nec celus:nec ter
ra:quod dicere eſt abſurduʒ ⁊ here
ticum . ¶ Reſpondetur ſecũdum
dicta pꝛiusꝙ ſophiſma eſt falſus.
quia quãdo vtimur iſtis termĩs
homo et aſinus ſignificatiue · vti
mur eis ſᷣm ſignificatõnem qua⸗
babent nũc.modo ſᷣm ſignificatõ
nem quam habent nũc hec eſt im⸗
poſſibilis / homo eſt aſinus.ideo
non eſt poſſibileꝙhomo ſit aſinus
Sed ſivtamur iſtis termĩs homo
et aſiuus materialiter:tunc conce
dendum eſt ꝙnobis poſſibłe ẽ mu
