imnrin wpulne
s mninulte
ſie mcal Innd

ſna Nns
ſnn Sochimm
Pautuſtenn hll

uniſan ai

qꝛ quedã ſunt negatiue de modo ſo

lũ: ſicut iſta chimerã nõ poſſibile eſt
eẽ chimerã.quedã dicũtur negatiue

de dicto ſolũ ſicut iſta: chimerã poſ

ſibile eſt nõ eſſe chimerã.quedã ne⸗
gatiue de vtroqʒ ſicut eſt uta: chime
ram nõ poſſibile eſt nõ eſſe chimerã

Zunc ad rõnes quãdo dicitur chi

merã nõ poſſibile eſt nõ eẽ chimerã.

ergo ⁊c.concedo ↄñam et nego añs.

Et vltra qñ dicit᷑ chimerã ⁊ c.dico ꝙ
poſſibile ẽ chimerã nõ eſſe chimerã
Et quãdo dicitur hec eſt falſa:qꝛ eſt
affirmatĩa cuius ſubiectũ pꝛo nullo
ſupponit. dico ꝙ licet ſit affirmatĩa
de modoꝛtñ eſt negatiua de dicto.⁊
ideo qꝛ ſubiectũ eius pꝛo nullo ſup⸗
ponit ipſa eſt vera.verũtũñ ſi eẽt ſim
pliciter affirmatiua tam de dicto ꝙ
de modo pꝛeteriᷓ de illo mõ impoſſi
bile cui eqpollet ly nõ poſſibile eſſet
falſa ſi ſubiectũ ꝓ nullo ſupponeret

Sophilma. xxviii.
Eſt de ↄtingẽti addito copule.⁊ ĩtel
ligo de ↄtingẽti advtrũlibet ⁊ nõ de

ↄtingenti qð idẽ eſt cũ poſſibili con

uertibiliter. Juxta qð ſit hoc ſophiſ
ma.Equũ contingit nõ eſſe hoĩem.
Pꝛobat᷑.equus nõ eſt homo: ergo
equũ contingit nõ eſſe hoĩem. Se⸗
cundo. vel equũ contĩgit nõ eſſe ho
minẽ vel equũ nõ ↄtingit nõ eſſe ho
minẽ.⁊ ſit ille equus ð quo loqmur
bꝛunellus. Si dicat᷑ pꝛimũ habetur
ꝓpoſitũ.ſi ſcdᷣm hoc eſt falſum. Nã
ſequit᷑.equũ nõ contingit nõ eſſe ho
minẽ:S equus nõ põt eſſe hõ.⁊ ſeqᷣt
equus nõ poteſt nõ eſſe hõ: & equuʒ
neceſſe eſt eẽ hoĩem.ſed ↄñs eſt flm̃
ↄña vltima tenet ex eo ꝙ non poſſi⸗
bile nõ ⁊ neceſſe eqpollẽt.¶ Impꝛo⸗

batur. nã ſequit᷑ equũ contĩgit non

eſſe hoĩem:S equũ nõ neceſſe eſt nõ
eſſe hoĩem ⁊ equũ non ĩpoſſibile eſt
nõ eſſe hoĩem. et ſi ſic tũc poſſibile ẽ

hoĩem eſſe equũ:qð eſt falſum. ↄfia
vltima eſt de ſe nota. ſed pꝛima ↄña
ꝓbatur: ex eo qꝙ; contigens dicit᷑ qð
neq; eſt neceſſariũ neq; impoſſibile
pꝛimo pꝛioꝝ.ſAd ſophiſma rñdetur
ipſum eſt falſum. Pꝛobat᷑.nam ſe
quitur.equũ contingit nõ eſſe hoĩeʒ
ergo equũ contĩgit eſſe hoĩem. ↄñᷣs
eſt falſum.ↄña tenet: ex eo ꝙ pꝛopõ
de cõtingenti ad vtrũlibet conuerti
bilis eſt in oppoſitã qualitatẽ:ſicut
ðᷣt ariſtoteles pᷣmo pꝛioꝛũ. Ex hac
reſpõſione infero ꝙ; pꝛopõvłis nega
tiua de ↄt ingẽti ad vtrũlibet nõ põt
cõuerti ſimpłr in terĩs.vñ nõ ſequit᷑
oẽm hoĩem ↄtingit nõ eſſe albũ ̊ oẽ
albũ contĩgit nõ eſſe hoĩem.añs eſt
verũ ſicut ptʒ de ſe.⁊ ↄñs eſt flin ex

eo ꝙ cignus eſt albus.⁊ eſt falſuʒ ꝙ

cignũ contigit nõ eſſe hoiem: qꝛ ſe⸗
quitur virtute cõuerſionis in oppo⸗
ſitã qualitatẽ. cignũ contĩgit nõ cẽ
hoĩem g cignũ contiĩigit eſſe hoĩ em.
Ad ꝓbationes. Ad pꝛimã nego cõ
ſequentiã.equus nõ eſt hõ: equuʒ
ↄtingit nõ eſſe hoĩem.ſed ad hoc ꝙ
valeat opoꝛteret addè equus nõ eſt
homo: et equũ nõ neceſſe eſt nõ eſſe
hoĩem. et equũ non ĩpoſſibile eſt nõ
eſſe hoĩem. modo hoc eſt falſum:qꝛ
vtiq; equũ neceſſe eſt nõ eſſe hoĩem
¶ Ad ſecundã dicitur concedendo ꝙ
equum non cõtingit nõ eſſe hoĩem.
Et qñ dicitur equũ nõ poſſibile ẽ
nõ eſſe hoĩem ⁊c.illã ↄnam nego eo
ꝙ arguit᷑ ab ĩferioꝛi ad ſuperius ad
dita negatione vtriq;. arguitur enĩ
a cõtingenti ad poſſibile cũ negatõe
ſed cõtingens ad vtrũlibet de quo ẽ
pᷣſens ſermoeſt inferiꝰ ad poſſibile
ex quo poſſibile eſt ſuperius ad ne⸗
ceſſariũ ⁊ ad contĩgens.

Sophilma xxix.
Omne qð cõtingit eẽ eſt ens. Pꝛo⸗
bat᷑ ſophiſma, ti ens ↄtigit eẽ ens

ergo om̃e ens qð ↄtingit eſſe ẽ eus
⁊ per ↄſequẽs qð ↄtingit eẽ ens eſt
ens.ↄñavltĩa tʒ ex eo ꝙ li oẽ ĩcludit
li qʒ eſt ens.ↄña pꝛĩa tenet per illaʒ
regulã ab excluſiua advleʒ de terĩs
trãſpoſitis eſt bona ↄſequẽtia.ſed
antecedẽs ꝓbat᷑.nã ens ↄtingit eſſe
ens. et nichil aliud ab ente ↄt ingit
eſſe ens.ergo tiñ ens ↄtingit eẽ ens
ↄña tenet ab exponẽtibus ad expoſi
taʒ.pꝛĩa pars añtis patet de ſe.ſcða
pars patet per hoc ꝙ nichil eſt aliud
ab ente. nam om̃e idẽ eſt ẽti. Imnpꝛo
batur ſophiſma.om̃e qð ↄtingit eẽ
eſt ens.antixpᷣm ↄtingit eẽ:ergo eſt
ens.cõcluſio eſt falſa.& aliqua pꝛe⸗
miſſarũ.non minoꝛ:g̊ maioꝛ q̃ᷓ erat
ſophiſma.i¶ Aliter poteſt ſolui cõſi⸗
mile ſophiſma ſcʒ omne qð fuit eſt.
concedendo ipſum ſᷣm illam reſpõſi
onem:et poteſt concedi illud ſophiſ
ma.et poteſt reſpõderi ad impꝛoba⸗

tionẽ eius negãdo diſcurſuʒ:videl,

omne qð contingit eſſe eſt ens.anti
chꝛiſtum ↄtingit eſſe:g̊ antichꝛiſtus
eſt ens. ꝓpter hoc ꝙ apparenter ar⸗
guitur in pꝛima figura:in qua ſubie
ctum in maioꝛi ſcilicet li ens intel⸗
lectum in li omni deberet pꝛedicari
in minoꝛi:qualiter non eſt in ꝓpoſt
to.et ideo dictuʒ diſcurſum negarẽ
Unde tameni bene cõcederem om̃e
ens quod contingit eſſe eſt ens.anti
chꝛiſtus eſt ens quod contingit eſſe
ergo antichꝛiſtus eſt ens.ſed tũc ne
gatur minoꝛ.ꝓ tunc tamen apparet
michi ꝓbabilius re ſpõdendo ad ſo⸗
phiſma ipᷣm negando. Et ad ꝓbati
onem quãdo dicitur tin ens ↄtĩgit
eſſe ens:ergo om̃e ens qð ↄtĩgit eẽ
eſt ens.negolↄñam.licet benc ſequa
tur:tĩ ens ↄtingit eẽ ens:ergo oẽ
qð contingit eſſe eſt vel ↄtingit eſſe
enz. Et ratio huius eſt:quia in iſta
tim̃ ens ↄtingit eſſe ens.ſubiectum
ratione huius verbi contingit ſuꝑ⸗

ponit ꝓ illo qð eſt vel cõtingit eſſe
ens.et ideo debet ita ample ſtare in
ↄñte ſicut in añte.ſed hoc non eſſet
niſi dicta dictio poneret᷑ ĩ ſubiecto
ↄſequẽtis.et ideo bene cõcedo illam
omne quod contingit eſſe eſt vel cõ
tingit eſſe ens. in quã cõuertitur il
la:tm̃ ens cõtingit eſſe ens taniᷓ; ex
cluſiua invniuerſalem.ſed nego illã
omne quod cõtingit eſſe eſt ens.Et
vlterius dico illam non eſſe cõuer⸗
tentem dicte excluſiue. Ita reſpon
ſio eſt melioꝛ ꝓ nunc ⁊ verioꝛ.
Sophilma xxxxr.
Omnem hoĩem ↄtingit currè. Pro
batur ſophiſma. Soꝛtẽ ↄtĩgit currẽ
plato cõtingit currere:⁊ ſic de aliis
ergo omnem hoĩeʒ ↄtingit currere.
ↄſequẽtia eſt nota de ſe:⁊ añcedens
ſimiliter. Impꝛobatur ſophiſma.
omnem hoĩem contingit currere:
nullum hoĩem cõtingit currere.cõ⸗
ſequẽtia tenet de ſe:ex eo ꝙ ꝓpoſi⸗
tio de cõtingẽti ad vtrũlibet poteſt
cõuerti in oppoſitã qualitatẽ.ſed cõ
ſequens eſt falſum ſicut patet de ſe.
¶ Ad ſophiſma reſpõdetur ꝙ ipᷣm ẽ
verum. Ad impꝛobationem dico qꝙ;
pꝛopoſitio de contingenti bene cõ⸗
uertitur᷑ in oppoſitam qualitatem:
attẽdendo qualitatem ex parte dicti
et non ex parte modi.et ideo bene
concederem illam conſequentiam:
om̃e hoĩem contingit currere:ergo
omnem hominem cõötingit nõ cur⸗
rere.ſed negatur illa:oẽʒ hominem
contingit currere:ergo nullũ hoĩeʒ
contingit currere.

Sophilma xxxi.
Ex veris impoſſibile eſt ſequi flim̃.
Probat᷑ ſophiſma ꝑ ariſtotelem in
ſcðvᷣo pꝛioꝝ ponentẽ illas duas ↄclu⸗
ſiões ꝙ ex falſis bene ſequitur veꝝn
ſed ex veris non poteſt ſequi falſuʒ

Impꝛobatur ſophiſma.ex poſſibili

ſibilno ſequtur npo

tduc der dftmnnes vone⸗
õ
r bom one aeedede

eſte ſutſignſien vnttein

ta ſit ſtcut ſigniſicat conſe;
Terrua concluſſo.er poſſib
lmuicem incompoſſibilibus
leur impoſſiblle. ia ile

M mrecedis iinpoſſibie.

nil mrum /! er pwſſihi
hur impoſſibile. et ſta eſt imn
imſi Onne cnrrene eſt aſi
neſtcufris tc uta ön
inpoſtblleotſ ſunt ineon
deedieumn ous in
nmategis homo pot ec aſin

dun Xluſo er vefis
voteſt
ſlmetloe pobet ſcha rar

n, npalann ſniin
en pien conigt ann⸗
mn tpientinmnt anner
tuteuct e ſexr gol/
cotii/ milxr lted
orpulti ualtiti ſed ch
lſalum ſt utet deſe⸗
hiſim reſpöcenn gim ?
d improbationem duo,
o de Condngend dene /
tin oedram gochtaten
Nogaüratemer anenl
done noch e Weotee
Zerern am conſegventun⸗
wien contigt anmrt
mim i nn
egetr avi Nen
mummmniiiß

ent n.
Piechſeani imn.
ſhtſn Daritorcemn
pohenella ons Wu

rfallsbene ſcall

vus poteſt ſequi ĩpoſſibile:ergo ex

veris poteſt ſequi falſuʒ. ↄſequẽtia
tenet a ſimili.añcedẽs ꝓbat᷑ ſic at⸗
guẽdo:omne currẽs eſt aſinus:oĩs
homo ẽ currẽs:&̊ oĩs homo ẽ aſinꝰ.
conſtat ꝙ diſcurſus eſt bonus:quia
in barbara.⁊ ↄcluſio impoſſibilis.⁊
pᷣmiſſe poſſibiles.¶ Sccũdo ſic.ex
veris aliqñ ſequit᷑ falſum:ergo ex
veris poteſt ſequi falſum.cõſequen
tia nota eſt de ſe.añcedẽs pꝛobatur
poſito ꝙ iam oẽ aĩal currat ⁊ ꝙ iã
bꝛunellus ſit aĩal:cras tamen non
ſit animal tũc ex itis que nũc ſunt
vera:oẽ animal currit:bꝛunellus eſt
aĩal.cras ſequeretur ſicut iã ſeqtur
bꝛunellus currit:que tunc eẽt falſa.
ergo ex illis que ſunt vera ſeqᷣtur
falſum.et ſic ex vero ſeqàtur falſum
Pro ſophiſinate poſſũt poni q̃daʒ

concluſiones Quaꝝ pꝛima eſt iſta ꝙ

ex poſſibilibus poteſt ſeaui impoſſi
bile.et hoc pꝛobat ſecũda ratio. Se
cunda concluſio.ex poſſibilibus ad
inuicem compoſſibilibus non ſequi
tur impoſſibile. Probatur quia ille
conſtituſt antecedens poſſibile.ſed
ex poſſibili nõ ſequitur impoſſibile
ſicut patet per di ffinitiões bone cõ
ſequentie: quia dicitur ꝙ ↄſequẽtia
eſt bona que ſic ſe habet ꝙ non põt
ſic eſſe ſicut ſigniſicat antecedẽs qͥn
ita ſit ſicut ſignificat conſequens.
Tertia concluſio.ex poſſibilibus
adinuicem incompoſſibilibus bene
ſequitur impoſſibile.quia ille cõſti⸗
tuunt antecedẽs impoſſibile. modo
non eſt mirum ſi ex impoſſibili ſe⸗
quatur impoſſibile.et ita eſt in iſto
diſcurſu Omne currens eſt alinus
oĩs homo eſt currẽs ⁊c.quia pᷣmiſſe
licʒ ſint poſſibiles tũ ſunt incõpoſſi
biles. De hoc dicebatur pus in illo
ſophiſmate:oĩs homo põt cẽ aſinus
Ouarta ↄcluſio.ex veris poteſt ſe
qui falſum.et hoc pꝛobat ſcðᷣa ratio

poſt oppoſitum.¶ Quinta conc:uſio
Impoſſibile eſt ꝙ ex veris poſſit ſe
qui falſum. Probatur ſuꝑponendo
duo. Primo ꝙ in bona cõſequentia
oppoſitũ ↄñtis repugnat añti.patet
h ariſtotelẽ circa finem libꝛi pꝛioꝛũ
Secũda ſupꝑpoſitio ꝙ nullũ veruʒ
vero repugnat.patet pꝛio elenchoꝝ
Ex dictis arguitur. Si ex veris
ſequeretur falſum tunc oppoſitum
ipᷣius hb repugnaret a.per pꝛĩaʒ ſup
poſitionem.ſed quia opꝑoſituʒ b eſt
veꝝ poſtq b eſt falſum et ſimiliter a
eſt verum.ex ypotheſi verũ vero re
pugnaret.quod eſt contra ſecundaʒ
ſuppoſitionẽ. Nec quarta ↄcluſio ⁊
quinta repugnãt:quia pꝛĩa eſt vera
in ſenſu diuiſo de poſſibłi. Secũda
eſt vera in ſenſu ↄpoſito de impoſſi
bili. Et ex his patet rñſio ad ſophiſ
ma ꝙ ipᷣm eſt falſum. Et quãdo dp
ariſtoteles dicit ſcðᷣo pꝑꝛioꝝ Dicitur
ꝙ intellexit ꝙ impoſſibile ẽ ex veris
ſequi falſum.cũ quo bene ſtat ꝙ ex
veris bene poteſt ſequi falſum.
His viſis ponẽda ſunt ſophiſma
ta diff icultatẽ habẽtia ex ꝑte illoꝛuʒ
verboꝝ ſcire/credere/apparere/et ſi
milia que etiã aliqñ faciunt ꝓpoſi⸗
tionem diuiſam.aliqñ compoſitam.

Sophilma xxxii.
A ſoꝛtes ſcit eſſe verum.poſito ꝙ a
ſit illa ꝓpoſitio deus eſt:et ꝙ hoc la
teat ſoꝛtem:et ſciat ꝙ hec ſit vᷣa deꝰ
eſt.et vlterius ſit ita nichil aliud
ab illa deus eſt:ſit a. Probatur ſo⸗
phiſma.hoc ſoꝛtes ſcit eẽverum.de
mõſtrãdo per ly hoc:deus eſt.⁊ hoc
E a.S ſoꝛtes ſcit a eẽ veꝝ.diſcurſus
eſt bonus qꝛ expoſitoꝛius.et pᷣmiſſe
patẽt ex caſu. Impꝛobat᷑ ſophiſma
ſoꝛtes ſcit a eẽ ven.ergo aliqð verũ
ſcit ſoꝛtes eẽ a.ↄñs eſt flm̃ ex eo ꝙ
per caſũ nec illã deꝰ eſt.ſcit cẽ anec

aliquã aliã ſcit eſſe a.ↄña ꝓbat᷑ per
cõuerſionem.¶ Secũdo.ſi a ſoꝛtes
ſcit eẽ verũ tũc ſoꝛtes ſcit a eẽ veꝝ
ſed hoc ẽ falſuʒ ex eo ꝙ ſoꝛtes dubi
tat a eẽ veꝝ:eo ꝙ dubitat an a ſit il
la: deus eüei illa:nullus deus eſt
vel aliqua alia:ſi tũc hoc cõſideret.
Ad ſophiſma rñdet᷑ ꝙ ipᷣm eſt veꝝ
ſicut dicit ꝓbatio. Ad impꝛobationẽ
qñ dicit᷑ a ſoꝛtes ſcit eſſe veꝝ:ergo
aliquod verũ ſoꝛtes ſcit eſſe a.nega
tur ↄña.vnde dicta pꝛopoſitio non
debet ſic cõuerti:ſed in illã:aliquod
quod ſ bere ſcit eẽ verum ẽ a.Ad
ſcdůam negatur ↄña:a ſoꝛtes ſcit eẽ
verum:& ſoꝛtes ſcit a eẽ verũ.ex eo
ꝙ arguitur a ſenſu diuiſo ad ſenſũ
cõpoſitum.vnde cum illa a.ſoꝛtes
ſcit eẽ veruʒ bene ſtat illa ꝙ ſoꝛtes
dubitat an a ſit veruʒ.ex eo ꝙ ſor̃s

dubitat quid ſit a.vtꝝ ſit illa deus

eſt:vel aliqua alia.

Sophil ma xxxiii.

A ſoꝛtes ſcit eẽ a.retento eodẽ cãu

poꝛis ſophiſmatis. Probat᷑ ſophiſ⸗
ma.ꝗa ſoꝛtes ſcit eẽ idẽ alicui:⁊ non
alteri ꝙᷓ; a.S a ſoꝛtes ſcit eẽ idẽ ipſi
a.et per cõſequens a ſoꝛtes ſcit eſſe
a. ¶ Scðdo.a ſoꝛtes ſcit eẽ ideʒ ſibi
ip̃i. Oa ſoꝛtes ſcit ideʒ eẽ ipſi a.ↄña
videtur eẽ nota de ſe.añs ptʒ:quia
illam deus eſt: ſoꝛtes ſcit idẽ ſibiipᷣi
et ipſa eſt a. & a ſoꝛtes ſcit eſſe ideʒ
ſibiipſi.¶ Tertio.a ſoꝛtes ſcit eſſe a

liquid: aliquid ſoꝛtes ſcit eẽ a.ſed

nichil aliud ab a. ſoꝛtes ſcit eſſe a.
ex eo ꝙ nichu aliud ab a eſt.ergo ſi
aliqd ſcit eẽ illud aliquid eſt.et per
ↄſequẽs ſi aliq̃d ſcit eẽ aſcit eſſe a.
¶ Quarto. ſoꝛtes ſcit ꝙ a eſt a.S a
ſoꝛtes ſcit eſſe a. Impꝛobat᷑ ſophiſ⸗

ma.a ſoꝛtes ſcit eẽ a.ſʒ a ẽ ula deꝰ
eſt ⁊ nichil aliud.̊ ſoꝛtes ſcit hanc
eſſe a.ſed hoc eſt ↄtra caſuʒ iam po
ſitum. Nam eſt in caſu ꝙ illa:deus

eſt ſit a.hoc tamen latet ſoꝛtem
¶ Sd ſophiſma rñdetur ꝙ ipſum eſt
falſum:ſicut dicit impꝛobatio. Ad
ꝓbatiões ante oppoſitũ factas. Ad
pꝛĩam.a ſoꝛtes ſcit eſſe idem alicui
cõcedo.ſed nõ alteri ab a.ꝗa ſoꝛtes
ſcit eſſe idem ipſi a.illam ↄſequẽtiã
nego:ſed bene cõcedo illam.& a ipſi
a ſoꝛtes ſcit eẽ idẽ.qñ enĩ ly a ſeqᷣt᷑
hoc verbũ ſcit appellat ſuã foꝛmam
et wo hec eſt falſa:a ſoꝛtes ſcit eſſe
idem ipſi a.qñ aũt pᷣcedit hoc vᷣbuʒ
ſcit:tunc non appellat ſuã foꝛmam.

Et ideo hec bene ↄcedit᷑:ſoꝛtes a ipᷣi

a ſcit eẽ idem.¶ Ad ſcdᷣam.a ſoꝛtes
ſcit eẽ ideʒ ſibupſi.ↄcedo:ſed nego
ↄñam.ꝙ ergo a ſciat ſoꝛtes eẽ idem
ipſi a.ſed bene ↄcedo illã ꝙ a ipſi a
ſoꝛtes ſcit eſſe idem. ¶ Ad tertiam
dico ꝙ illa a ſoꝛtes ſcit eẽ aliqᷣd:nõ
debet ſic ↄuerti ſicut dicebatur:ſed

ſic ꝙ ſoꝛtes ſcit eẽ aliquod a.¶ Ad

quartã nego ↄſequẽtiã ex eo ꝙ ar⸗
guitur a ſenſu cõpoſito vero ad ſen
ſum diuiſum falſum. Unde hec eſt
vera ſoꝛtes ſcit ꝙ a eſt a.ſuppoſito
ꝙ a pꝛo aliquo ſupponit ⁊ ꝙ ſoꝛtes
ſciat:licet lateat eum.

Sophilma xxxiiii.
Fſt iſtud Soꝛtes patreʒ ſuũ credit
eẽ aſinũ.poſito ꝙ pater ſoꝛtis indu
at ſe pelle aſinina ⁊ vadat ſupꝛa pe
des ⁊ manus ⁊ lateat ſoꝛtem. Pro⸗
batur ſophiſma ho
aſinum:demõſtrando illud qð ſicva
dit.et quicũq; quereret a ſoꝛte quid
eſt hocdiceret ꝙ eſt aſinus. Tunc
ꝓbatur ſimiliter: hoc ſoꝛtes credit
eẽ aſinum:hoc eſt pater ſuus:ergo
patrem ſuum credit eſſe aſinũ. In
oppoſitum arguitur. Soꝛtes patrẽ
ſuum credit eẽ aſinum:ergo ſoꝛtes
credit ꝙ pater ſuus eſt aſinus. hoc
eſt falſum.¶ Scðo arguitur.ſoꝛtes
ſcit patrem ſuũ eẽ hoĩem:g ſoꝛtes

c ſoꝛtes credit eẽ

pteles in um
cdo de falaela Trarie on
bi dicit non eſe imcoentene

iuen or l hpoſitn uãd

tin rli etalud n ael)

ul dctorin holt,,ſonn

co caſu mrll patfem ſuũ ſcit
onlat ſec gnoꝛat hoc in gpen
aMdetſlun ſeaſicatr⸗
vedache Hond. Dwo endd m
declaratone goo gens voniin
poſita pono auquas ppeſt
Ouari pꝛlma eſt iſta. Pe
lacareumbo cõtrarioꝛum
ls peincplis: id eſt poſſibi
liſtmul opinan pmſas er
uuntur cocluſiones contr.
tlnc aeho poſſible e
ton ludicare in peopela
nctaſuts rricitiis etlä
ttanſimu uchcne cor rar
nmaſoma vnü actu er jen
Pſbebem uuta räſ
lre m. pꝛo

ſch eſeigen, An

llaa ſntes ſer ci ii 96
lcnentſin inen
ſonesſkci alilng, ſ
ti nego Meguitiered en
ra ſenſucitoſit neroag in
uſunfalin, Mur eral
me Nargaecl aſipoſto
aliquo ſupponit g ſotes
aelucgtem.,
hilma ppnii
es ren edit
ltd aer ſonn
ltmmm 1 mar ſluſe
nmatkutſun h
ſochiima hoe ſotesgtuta⸗
nuitul
rgnig lum lnu
eumu gah ſun ut
rſininnt ſnd

patrem ſuum nõ credit eſſe aſinum.
aliter crederet de eodẽ ꝙ eſſet homo

et aſinus:ſed hoc eſt falſum vtvidet᷑

Añs pꝛobatur. nam ſoꝛtes ſcit ꝙ oẽ
animal rõnale eſt homo: ſed ſciendo

allã.omne aĩal rõnale eſt homo: ipſe
de quolibet animali rationali habet
ſcientiã ꝙ eſt homo: ex eo ꝙ ſciens
aliquaʒ pꝛopõnem vniuerſalẽ habet
ſcient iã de quolibet ꝓ quo ſubiectũ

eius ſupꝑonit. Zunc ſic:omne aĩal
rationale moꝛtale ſoꝛtes tcit eſſe ho
minẽ: pater ſuus eſt aĩal rationale.S

patrẽ ſoꝛtis ſoꝛtes ſcit eſie hominẽ.

¶Ad ſophiſma rñdetur ꝙ eſt verum

Ad ipꝛobationes..¶ Ad pꝛimã.patrẽ

ſuum ſoꝛtes credu eſſie aſinũ: ergo

ſoꝛtes credit patrẽ ſuum eſſe aſtnũ.

negatur ↄna:ex eo ꝙ arguitur a ſen
ſu diuiſo vero ad ſenſum cõpoſitum
falſuin.¶ Ad aliam dico ꝙ ſicut ari⸗
ſtoteles in ſecũdo pꝛioꝛum capitulo
ſecũdo de fallacia ↄtrarie opinionis
vbi dicit non eſſe incõueniens idem
opinari de eodẽ oppoſita quãdo vnũ
ſcit in vłi.et aliud in pꝛopꝛia foꝛina
ſicui dicitur in ꝓpoſito: ꝙ ſoꝛtes in

dicto caſu invłi patrem ſuũ ſcit eſſe

hominẽ ſed ignoꝛat hoc in ꝓpꝛia foꝛ
ma ⁊ in particulari:ſed ſic patrẽ ſuũ
credit eſſe aſinũ. Pꝛo cuiꝰ amplioꝛi
declaratõne quõ quis poſſit opinari
oppoſita pono aliquas ꝓpoſitiones.
¶Quarũ pꝛima eſt iſta. Poſſibile ẽ
iudicare ambo cõtrarioꝛum ſimul in
ſuis pꝛincipiis:id eſt poſſibile eſt ali
quẽ ſimul opinari pᷣmiſſas ex quibꝰ
ſequuntur cõcluſlones contrarie.
Secunda pꝛopꝑõ.poſſibile eſt aliqð
oppeſitoꝝ iudicare in pꝛopꝛia foꝛma
ct aliud in ſuis pꝛicipus etiã actuali
iudicio.¶ Tertia pꝛoꝑõ eſt. poſſibile
eſt alique ſimul iudicare cõt raria in
pꝛopꝛia foꝛma vnũ actu et reiiquum
in habitu. ¶ Quarta pꝛoxõ. Non cſt
poſſibile aliquem iudicare in pꝛopꝛia

foꝛma ct in actu ambo cõtrarioꝛum.
Iſtas cõeluſiones dico de intẽtione
philoſophi pꝛimo pꝛioꝛum.Et pꝛima
pꝛopõ pꝛobatur ꝑ illos qui in diſpn⸗
tationibus redarguũtur ex eo ꝙ cõ
ceſſerũt pꝛopõnes ex quibus inferũt
oĩa oꝑpoſita.licet quãdo tales pꝛopo
ſitiones cõceſſerunt nõ perceperũt
ex eis ſequi oppoſita. Ex eað radice
patet ſecũda pꝛopõ. Tertia ꝓbatur
per ariſtotelẽ ſeꝑtumo ethicoꝛũ per
incõt inetes qui bene ſciunt tale opꝰ
eſſe pꝛauũ et non faciendũ:ed paſſi
one ſuperueniẽte imꝑgedit᷑ inteliectꝰ
ab actuali iudicio et iudicat actualr
hoc eſſie bonũ ⁊ facſẽdum de quo tñ
intellectus habet habituale iudiciũ
qð non eſt faciendũ. qð patet: quia
ceſſante paſſione ⁊ intellectu reue⸗
rente ad illud iudiciũ enitet de fa⸗
cto iniquo. Quanta pꝛopõ pꝛobatur:
cũ actualia iudicia pꝛopõnum cõtra
riarum et etiã contradictoꝛiaꝝ ſunt
vera contraria. ſicut dicitun quarto
metaphiſice:ſed cõtraria nõ poſſunt
ſimul ſtare in eodẽ. ꝓbatur etiam ex
alio. nã aluter contingit negare pꝛi⸗
mum pꝛincipium ⁊ce-

Sophilma. xxxv.
Soꝛtes apparet eẽ aliud ab illo qð
eſt: retento caſu eodẽ pꝛioꝛis ſophiſ
matis. ¶ Pꝛobat᷑.ſoꝛtes aꝑparet eſſe
aſinus:g̊ ſoꝛtes apparet ec aliud qᷓ; ẽ
añs patet ex caſu.ↄña tenet.añs pʒ:
ex eo ꝙ aſinus eſt aliud a ſoꝛte qui
apparet eſſe aſinus.¶ Secundo ſic.
ſoꝛtes apparet eẽ aliud ab hoĩe qui
eſt ſoꝛtes: ̊ ſoꝛtes apparet eẽ aliud
ab eo qð eſt. añs patet ex caſu.ↄña
videtur tenere per hoc ꝙ arguitur a
ſuperioꝛi ad inferius affirmatiue.⸗
¶ Impꝛobat᷑ ſophiſma.in dicto caſu
ſoꝛtes apparet eẽ idem enti: qꝛ in di
cto caſu ſoꝛtes apparzq eſſe idẽ aſino
qui eſt ens: g̊ ſoꝛtes nõ apparet alið
ab ente ⁊ per ↄñs non apparet aliud
n i.

eſſe ab eo qðs eſt ex eo ꝙ ly eſt et ens
cõgertũtur.¶ Ad ſophiſma rñdetur
ꝙ ipſum eſt falſum. Ad pꝛobationẽ
qñ dicitur. ſoꝛtes apparet eſſe aſinꝰ
& appafet eẽ aliud q́;ᷓ eſt. negat᷑ ↄña:
ex eo ꝙ aſinus eſt.& ſi apparet eſſe
aſinus nõ apparet eẽ aſtud ab eo qð
eſt. Et licet appareat eẽ aliud ab eo
að eſt demõſtrando hoĩem puta ſoꝛ
tem nõ tamẽ pꝛopter hoc apparet eẽ
aliud ab eo qð eſt: ex eo ꝙ arguitur
ab inferioꝛi ad ſuperius cũ dictione
includẽte negationẽ ſicut eſt illa di⸗
ctio aliud in ꝓpoſito non valet ↄña:
Et per hoc ſoluitur ſecunda ratio.
¶ Et ſic eſt finis tertie partis huius
tractatus in quo poſita ſunt ſophiſ
mata difficultatẽ habentia ratione
illoꝛũ modoꝝ poſſibile neceſſe con⸗
tingit inqtum huiuſmodi reddunt
pꝛopõnes diuiſas ſeu inquantũ ad/
duntur copule. Secũdo poſita ſunt
ſophiſmata difficultatẽ habentia ex
pare illoꝛũ verboꝝ incipere credere
apparere inquãtum reddunt pꝛopo⸗
ſitiones diuiſas.
Sta eſt quarta pars huius
i tractatus in qꝗᷓ vonẽda ſunt
ſophiſmata diff icultatẽ ha⸗
bhentia ex hoc ꝙ aliquis illoꝛũ modo
rum neceſſe impoſſibile poſſibile:eſt
determinatio totius pꝛopoſitionis.
quoꝛum pꝛimũ ſophiſma ſit.

Sophilma. 1.
Neceſſe nõ eſt hoĩem eſſe riſibilem
Pꝛobat᷑. deu eſſe non eſt hoĩem eſſe
riſibilẽ.deũ eſſe eſt neceſſe.q̊ᷓ neceſſe
nõ eſt hoĩem eſſe riſibilẽ. Et põt ſic
argui in ferio.nullũ deum eẽ eſt ho⸗
minẽ eſſe riſibilẽ:neceſſe eſt deã eſſe
̊ neceſſe nõ eſt hoĩem eſſe riſibilem
Secundo. eius contradictoꝛiũ eſt
ſaſſum & ſophiſma verũ. tenet ↄña.
añs pꝛobat᷑:qꝛ ↄdictoꝛiũ eius eſt.oẽ
nð ncẽe eſt holem eſſe riſibilẽ.modo

rio de ſenſu diuiſo. et cũ

hoc ẽ flm̃ vt notũ eſt de ſe. ¶ Impꝛo
batur. Nam ſequitur neceſte nõ eſt
hominẽ eſſe riſibilem:ergo impoſſi⸗
bile eſt hominẽ eſſe riſibilem.conſe⸗
quẽt ia tenet ex eo ꝙ neceſſe nõ ⁊ im
poſſibile equiualent.¶ Reſpondeo ꝙq;
ſophiſma eſt verũ.Ad impꝛobationẽ
quãdo dicitur neceſſe non ⁊ impoſſi
bile equipolẽt.Dico ꝙ illa regula dʒ
intelligi de pꝛopoſitione de neceſſa⸗
hoc quãdo
negatio ſequitur hoc verbũ eſt me⸗
di ate ⁊ ĩmediate pꝛecedit infinitiuũ
ſicut hic.neceſſe eſt hominẽ non eſſe
riſibilẽ. vnde bene cancedo ꝙ hec eq̊
ualet huic.hominẽ impoſſibile eſt eẽ
riſibilẽ,quãdo tñ ly neceſſe ⁊ illa ne⸗
gatio aliter ſe habent tunc non eſt
equiualentis eius qð eſt neceſſe non
ad ĩpoſſibile quẽadmodum eſt in ſo⸗
phiſmate pꝛedicto quãdo dicitur.ne
ceſſe nõ eſt hoĩem eſſe riſibilẽ.

Sophilma.ii.

Nullum neceſſariũ eſt hoĩem currè

Pꝛobatur ſophiſma.eius contradi⸗ ⸗

ctoꝛium eſt falſum ergo ipſum ẽ ve⸗
rum. ↄña tenet antecedẽs pꝛobatur
Nam contradictoꝛiũ eius eſt. aliqð
neceſſariũ eſt hoiĩem currere.modo
hoc eſt falſum: ex eo ꝙ ad hoc ſequi
tur ꝙ aliquod neceſſariũ eſt ↄtingẽs
ad vtrũlibet quod eſt falſum.conſe⸗
quentia tenet ex co ꝙ hominẽ currè
eſt contingens ad vtrũlibet. ¶ In
oppoſitum arguitur. Nam ſequitur
nullum neceſſariũ eſt hominem cur
rere ergo nulluʒ hominẽ currere eſt
neceſſariũ.ↄſñs eſt falſum g et añs.
ↄnña tenet per conucrſionẽ vniuer⸗
ſalis negatiuc.falſitas ↄñtis pꝛobat᷑
Nam ſi nullum hominẽ currere eſt
neceſſariũ hec eſt neceſſaria nullus
homo currit: modo hoc eſt falſum:
Nam eius contradictoꝛiũ nõ eſt im
poſſiblile ſcʒ aliquis homo currit.et

biednli anns cſe
gec fize
er eo onme denwl egu
ſalltao ,fng ann han ſenn
ſulio coꝛcus et hlc poſ hie:
cuß eſe hſe ct woſ ible qn
ntra orſtotet quarto hiſle
liteobat o ipoſſibile t ce v⸗
Ftoonſrmanni ſ offe wrn
inc el oſtibie uc heeẽ po
aguo feſt hic1ſſc, ne
ippſbllis aeri eſ hie, i
Uopro ? hie eloi coꝛpun
ſhetune wecnum aſ ble,(20
unfutevg eſ ulſu E⸗

eridegetur en git

—
rahfiſt NMp Nic
aſn oimi ve/
lenet greceecs nobatun
eradlgorüetns e aigs
iͦet hoien curdere, no
Alun: n d ſent
iguoa neceſri cd oze⸗
Aeruod ckfalſun ne
utenet er cochonikkannt
ringengan müte,
leum roniun Mmn ,iur
verſmi c vni
ulurimftnnt
ni. mditing eiñs,
er mrnnur miner/
rin ſilin /ftioobn⸗
ne curtertet

nmlom hont

ex alio qꝛ hec.nullus hõ cuxrit eſt de
cõtingenti a vtralter. . ſophiſ
ma reſpondeo ꝙ ipſume verũ. Ad
impꝛobationẽ dico ꝙ nõ opoꝛtet cõ⸗
uerti in illã nullum hominẽ currere
eſt neceſſariũ pꝛout ly nullus ſumit᷑
materialiter et eſt pars dicti. poteſt
tamẽ conuerti in eam pꝛout ly nullũ
tenetur ſignificatiue et non eſt pars
dicti. ⁊ tunc negatur conſequentia.
Nullum hominẽ currere eſt necefſa
rium:ergo hec eſt neceſſaris nullus
homo currit ex eo ꝙ; Iy nuliũ ñ erat
pare dicti. Sed ad tollẽdum omnia
dicatur ꝙ hec nullum neceſſariũ eſt
hominẽ currere cõuertitur in illam
nichil qð eſt hominẽ currere eſt ne⸗
ceſſariũ : ⁊ tunc clarum eſt ↄñs eſſe
verum ſicut amſ’s.
Sophiſma üi.
Omne coꝛpus nõ eſſe hic ẽ poſſibile
Pꝛobat᷑ ſophiſma.hoc coꝛpus nõ eẽ
hic eſt poſſibile:⁊ illud coꝛpus nõ eẽ
hic ẽ poſſibile ⁊ ſic de aliis.ergo oẽ
coꝛpus non eſſe hic eſt poſſibile ↄña
tenet per ĩductionẽ. añs patet ex eo
ꝙ non eſt aliquod copus quin de co
poſſibile ſit ꝙ nõ ſit hic.¶ Impꝛobat᷑
ſophiſma. om̃e coꝛpus nõ eſſe hic eſt
poſſibile: ergo nullũ coꝛpus eſſe hic
eſt poſſibile.ↄñs eſt falſuʒ.ↄña tenet
ex eo ꝙ omne nõ et nullũ equipolẽt.
falſitas ↄñtis patet. Nam ſequitur.
nullũ coꝛꝑus eẽ hic ẽ poſſibile: ergo
vacuũ eſſe hic eſt poſſibile. quod eſt
contra ariſtoteẽ quarto phiſicoꝛum
qui pꝛobat ꝙ ĩpoſſibile eſt cẽ vacuũ:
¶ Et confir mat᷑.nã ſi om̃e coꝛpus nõ

eẽ hic eſt poſſibile tũc hec ẽ poſſibił

oẽ coꝛpus ñ eſt hic. 1 ſi ſic. tunc etiã
hec ẽ poſſibilis vacuũ eſt hic.qñ enĩ

nullũ coꝛpus ẽ hic vel oẽ coꝛpus nõ

eſt hic tunc vacuum eſt hic.i¶ Ad ſo⸗
phiſma re ſpõdeo ꝙ eſt falſfuʒ. Et ad
ꝓbationẽ negatur ↄña: ⁊ qñ pꝛobat᷑

ꝑ inductionẽ hoc nego.hec eĩ nò eſt
induct io.hoc coꝛpus non eſſe hic eſt
poſſibile:⁊ illud coꝛpus nõ eſſe hic ẽ
poſſibile. Sᷓ omne coꝛpus nõ eẽ hic ẽ
poſſibile. ꝓpter hoc ꝙ ↄñs nõ eſt ꝓ⸗
poſitio vlłis. Nam pꝛopões poſite in
aſite non funt veræ ſingulares eius
qð tñ requirit᷑ ad inductionẽ. ſicut
pʒ per ariſto.ſecundo pꝛioꝝ caꝑitulo
penultimo⸗ Inde hec nõ eſt vlis: oẽ
coꝛpus nõ eſſe hic eſt poſſibile ſed in
definita ex eo ꝙ eius ſubiectũ nõ eſt
ſolũ ly coꝛpus ſed hoc totũ oẽ coꝛpꝰ
nõ eſt hic.modo clarũ eſt ꝙ huic ſub
iecto nõ pꝛeponit᷑ aliquod ſignũ vlłe
qð tamẽ opoꝛteret ſi eſſet pꝛopõvlis
Sed diceres quãta ergo eſt.dicitur
ꝙ eſt indefinita: et põt ſic fieri vłis.
omne coꝛpus nõ eſſe hic eſt poſſibue
ita ꝙ hoc ſubiectũ oẽ coꝛꝑus ſic di⸗
ſtribuit᷑ per ly oẽ ſuperadditũ oĩbus
talibus dictis oẽ coꝛpus nõ eſſe hic.
Et ſᷣm hoc eius ſingulares ſunt iſte
hoc oẽ coꝛpus nõ eſſe hic ẽ poſſibiſe
et illud oẽ coꝛpus nõ eẽ hic eſt poſſi
bile: ⁊ illnd oẽ coꝛpꝰ ⁊c. demõſtrãdo
per ly ulud vnũ tale ſingulare dictũ
omne coꝛpus non eſſe hic vocale vel
ſcriptum vel mentale.
Sophiſma.iiii.
Cõtingẽs eſt ad vtrũlibet nullũ ho
minẽ eſſe ſoꝛtẽ. Pꝛobat᷑:ex eo ꝙ hec
ↄtingẽs eſtvera.nullus hõ eſt ſoꝛtes
eſt ent᷑ vera ſoꝛte nõ exiſtẽte ⁊ ſalſa
ſoꝛte exñte. ¶ Impꝛobat᷑ ſophiſma.
ↄtingẽs eſt ad vtrũlibet nullũ hoĩez
eſſe ſoꝛtẽ: &ᷓ ↄtingẽs eſtad vtrũlibet
oẽm hoĩem eſſe foꝛtẽ ↄũs eſt falſuin
ↄña tenet ex co ꝙ pꝛopõnes de vↄtin⸗/
gẽti ad vtrũlibet ſunt cẽ uertibiles
in oppoſirã quslitatẽ. falſitas ꝓbar
qꝛ nãliter ĩpoſſibile eſt iſtã eſſe verã
omnis homo elt ſoꝛtes. nã naturalit
ĩpoſſibile eſt ꝙ omnes homines coꝛ⸗
rũpantur pꝛeter vnum ſcʒ ſoꝛtes.
n elz

. —

£

Ad ſophiſma reſpõdeo ⁊ eſt verũ⸗
Pꝛo ĩpꝛobatione pono aliquas pꝛo⸗
poſitiones. ¶ Quaꝝ pꝛima eſt: ꝙ pꝛo
poſitio de contingenti ad vtrũlibet
cõpoſita non bene cõuertitur in op⸗
poſitam qualitatẽ.vnde q;'uis hec ſit
ↄtingens nullus hõ eſt ſoꝛtes:tamẽ
hec non eſt cõtingens:oĩs homo eſt
ſoꝛtes:qꝛ pꝛima poteſt cẽ vera natu⸗

raliter loquendo. ſecunda aũt ipoſſi

bilis eſt natur aliter loquẽdo. Simi⸗
liter q;uis hec ſit cõtingens. quidaʒ
homo eſt piato:tamẽ hec nõ eſt con⸗
tingens quidam homo nõ eſt plato.

ĩmo loquẽdo naturaliter ipſa eſt ne

ceſſaria.Et ex hoc ſoluta eſt ꝓbatio
Et qñ ariſtoteles dicit pꝛimo pꝛioꝛũ
pꝛopõnes de cõtingenti ad vtrũlibet
cõuerti in oppoſitã qualitatẽ ipſe in
lexit de pꝛopõnibus de contingenti
ad vtrũlibet diuiſis et adhuc nega⸗
tione nõ cadẽte ſuper modũ ſed ſuꝑ
dictum.vnde ſit illa pꝛopõ.pꝛopõnes
de ↄtingenti ad vtrũlibet diuiſe ſũt
cõuertibiles in oppoſitã qualitatem
ſic ſcʒ ꝙ mutetur dietũ affirmatiuũ
in dictum negatiuũ vel ecõureſo ma
nente modo ſemꝑ affirmato: ita ꝙ
negatio nõ pᷣcedat modũ. Nerbi gr̃a
ſequitur enĩ omnẽ hoĩem contĩgit
currere: q̊ omnẽ hoĩem cõtingit nõ
currere.Et ratio huius eſt: qꝛ quod

cõtingit nõ eſt neceſſariũ nec ipoſſi⸗

bile.per ariſtotelẽ pꝛimo pꝛioꝛum.et
ideo qꝛ nõ eſt neceſſariũ põt non eẽ.
ideo poteſt negatiua eẽ vera.⁊ cum
illa nõ eſt ĩpoſſibilis ideo affirãtiua
poteſt eſſe vera.per hoc ergo eſt ꝙ ſi
aliqua talis ſit vera opoꝛtet vnã taʒ
aff irmatiuã q; negatiuã eẽ veram et
ideo ſequit᷑ ad alterã Tertia pꝛopõ
de cõtingenti vera diuiſa nõ conuer
titur in oppoſitã qualitatẽ negatiõe
cadente ſupꝛa modũ.patet:qꝛ non ſe
quitur hoĩem nõ contingit eè equũ
ergo omnẽ hoĩem cõtingit eẽ equũ.

afs ent eſtverũ et ↄñs falſum⸗

Sophilmna .v.
OVmne aial eſſe hoiem eſt ĩpoſſibil.
Pꝛobat᷑ ſophiſma:ex eo ꝙ hec ẽ Ens
poſſibilis omne aĩal eſt hõ naturali?

loquendo.ſ Impꝛobatur ſophiſma.

omne aĩal eſſe hoĩem eſt ĩpoſſibile:
ergo quendã hoĩem eſſe aĩal eſt im⸗

poſſibite.ↄñs eſt falſuʒ.ↄña videtur
tenere ꝑ conuerſionẽ. falſitas ↄñtis
nota eſt de ſe: ex eo ꝙ hec.quidã hõ
eſt aĩal non eſt ĩpoſſibilis ſed nccia.
Ad ſophiſma rñdetur ꝙ ipſum eſt

verũ.Ad impꝛobationẽ dico ꝙ male

cõuertitut᷑ ex eo ꝙ pꝛopõnes ↄpoſite
de poſſibili ⁊ etiã de falſo nõ cõuer⸗
tuntur. ꝙtum ad eoꝝ dicta. Sibiter

de pꝛopõnibus de ineſſe dicit. vnde

nõ opoꝛtet ꝙ ſi hec ſit falſa vel ĩ
ſibilis.omne aĩal eſt homo:q; Nlrat

falſa vel ĩpoſſibilis.quidã homo eſt

aĩ alapꝛopter hoc ꝙ ad ĩpoſſi ibilitateʒ

vel falſitatẽ añtis non ſequit᷑ impoſ

ſibilitas vel falſitas ↄñtis. vn
falſo vel ĩpoſſibili bene poteſt *
verum vel neceſſariũ. Sed diceres
quõ conuertenda eſt hec. omne aĩal
eſſe hoĩem eſt impoſſibile.Dico ꝙ ſt
velimus eam conuertere pſᷣm ſe totã
debemus eã conuertere in iſtam. im
poſſibile eſt omne aĩal eſſe hominẽ.
Si autẽ velimus cõuertere ſᷣm par
tem ſcʒ q;tum ad dictũ ſolũ debemꝰ
eam cõuertere in iſtã.aliquid quod
impoſſibile eſt eẽ homiẽ eſt aĩal.et
hec eſt vera:qꝛ leo quẽ impoſſipile ẽ
eſſe e hominẽ eſt aĩal.
Sophilma. vi.
Impoſſibile eſt aliud qᷓ; aſinũ te ge⸗
nuiſſe. Pꝛobat᷑.lapidem eſſe hominẽ
eſt aliud qꝙᷓ aſinũ te genuiſſe:hoc idẽ
ſcʒ lapidẽ eſſe hominẽ eſt ĩpoſſibile.
ergo ĩpoſſibie eſt aliud ꝙ aſinũ te
genuiſſe.ↄña tenet:qꝛ eſt ſillogiſmꝰ
expoſitoꝛiꝰpꝛemiſſe ſunt note de ſe.

Pied Aups dd
nas ſca howime eie
nſſernie impoſt
nnne elſe num. (SG
Acroꝛu ſophiſmnani⸗
nzeſt verü. Ma tene
tam contraclctonii ſo
ommne ioſſbie et hon
hun neoo ho t halſu
lutur idem v no poſſibi
poſchlle no, moco lla el
Polchle no eſt holem eſ
goaaekfallaihoft
Mommime & Wnü qut in
Ppuma ſa faſa pwdat
iadctonsch dera

ends eſthec,onneti
kmmoſtit ingi
conuertere hmſctoz
Onbertere amemn
ommne aicl Aehonme,
Aumms dbertereßng
tum ad dictüſol dehen⸗
freremiſi, agii nn
echei vnmictail /
ie ve wlluei
lckii⸗
. M⸗
Ctautzaftü tege
ieneſchomm
nüte enmuiſehoc ii
hommneet ipoſtihle⸗
t Aud aſinit
tetcetckſloginn
mniſe untnate de⸗

. Impꝛobatur.nã ſequitur impoſſi⸗
ile eſt aliud ꝙ; aſinvum te genuiſſe:
ergo hec eſt ĩpoſſibilis aliud qᷓ; aſinꝰ
genuit te.modo hoc eſt falſum. Sol
uitur qꝛ ly aliud poteſt conſtrui cum
hoc verbo eſt ⁊ hec eſtvera.et eſt ſen

ſus. aliud eſt ĩpoſſibile qꝙᷓ aſinum te

genuiſſe. Alio mõ poteſt conſtrui ly

aliud cũ hoc qð eſt q;:et tũc eſt falſa
nã tunc eſt ſenſus hec eſt ĩpoſſibilis

vel ſibi ſimilis aliud q; aſinꝰ genuit
te.modo hoc eſt falſum.

Sophiſma. vii.

Impoſſibile nõ eſt hominẽ eẽ aſinũ.

Pꝛobatur.hominẽ eſſe lapidẽ non.ẽ
hoĩem eẽ aſinum. nã hec pꝛopoſitio
homo eſt lapis nõ eſt hec.hõ eſt aſi⸗
nus:ſed hominẽ eſſe lapidem eſt im
poſſibüe rso impo ſſibile nõ eſt ho⸗
minẽ eſſe aſinum.ſ Secũdo.contra
dictoꝛiũ ſophiſmatis eſt falſuʒ:ergo
ipſuʒ eſt verũ. ↄña tenet.añs ꝑꝛobat᷑
nam contradictoꝛiũ ſophiſmatis eſt
omne ĩpoſſibile eſt hominẽ eſſe aſi⸗
num.modo hoc eſt falſum: ¶ Impꝛo
batur.idem vʒ nõ poſſibile nõ et im

poſſibile nõ. modo illa eſt falſa non

poſſibile nõ eſt hoĩem eſſe aſinum:
ergo et iſta eſt falſa ĩpoſſibile nõ eſt
hominẽ eẽ aſinũ que ſibi equiualet.
ꝙ pꝛima ſit falſa pꝛobat᷑:qꝛ eius con
tradictoꝛia eſt vera.quod pʒ auferẽ⸗

do negationẽ dicẽdo poſſibile nõ eſt
hoĩem non eſſe aſinũ. modo hoc eſt
verũ. nam ſoꝛtẽ currere ẽ poſſibile
et idẽ non eſt hoĩem eſſe aſinũ.¶ ſRe
ſpondetur ꝙ ſi negatio ĩplicita in ly
ĩpoſ ſibile teneat᷑ tanq; negatio inſi⸗
nitans ſophiſma eſt verũ.nam tunc
valet iſtã nõ poſ ſibile nõ eſt hominz

eſſe aſinũ.et illa eſt vera pꝛout ly nõö

nõ eſt negatio negãs ſed infinitans

nec eius ↄtradictoꝛia ẽ hec poſſibile

nõ eſt hominẽ eſſe aſinũ: eo ꝙ pᷣma
eſt de ſubiecto infinito ſecũda de fi⸗
nito,. modo cõtradictoꝛia deberet eẽ
eiuſdẽ ſubiecti. Et per hoc ſoluitur
ĩpꝛobatio ſophiſmatis.Si aũt nega
tio ĩcluſa in ly ĩpoſſibile ſit negatio
negãs tunc ſophiſma eſt falſum. nã
tunc ſenſus eſt ĩꝑoſſibile nõ eſt ho⸗
minẽ eſſe aſinum.i. nõ eſt poſſibile
hominẽ non eẽ aſimnum.cũ omne ne⸗
ceſſariũ ſit poſſibile ⁊ hoĩcem non eẽ
aſinum ſit neceſſaniũ. nec oppoſitũ
iſtius pꝛobãt due pꝛime rõnes facte

Et ſic eſt finis ſophiſmatũ Mdagi
ſtri Alberti de Saxonia tam rudibꝰ
̃ᷓ etiã eruditis omni materie ⁊ accõ

modanda ⁊vtilia.

Sequũtur inſolubilia eiuſdẽ

eiti/

Nſolubilia dicũtuf᷑ñ.nõ
qꝛ nulloꝰ poſſint ſolui:
4 ſed qꝛ ſoluere eſt diffi⸗
cile.¶ Et qtum ad hoc
volo ponere pᷣmo aliãs
deſcriptiões.ſcðo aliquas ſupꝑõnes
tertio aliquas ↄcluſiones.quarto ex
Eplariter aliqua inſolubilia et illoꝛũ
ſolutiones. Ex quoꝛum ſolutionibꝰ
apparebit facilit conſiderãti qualit
ſi aliqua alia foꝛmẽtur poſſint ſolui
Quantũ igitur ad pꝛimũ ſit pꝛima
deſcriptio.ꝓpoſitio vera eſt q̃ quali
ter cũq; ſi gat ita eſt ⁊ cum hoc poſſi
bile eſt eꝗ eſſe. ¶ Secũda deſcriptio
pꝛopõ falſa eſt que nõ qualitercunq;
ſignificat ita neceſſe eſt et poteſt eẽ.
Tertia deſcriptio. ꝓpoſitio poſſi⸗
bilis eſt que qualitercũq; ſigniſicat
ita poteſt eſſe.¶ Quarta deſcriptio.
pꝛopõ nccia eſt q̃ qualitercũq; pꝛopõ
ligãt ita neceſſe eſt eẽ.¶ Quantũ ad
ſecundũ ſit pꝛima ſuppõ. Mĩs pꝛopõ
eſt affiatiua vel negatiua.¶ Scða.
oẽm pꝛopõem affirmatiuã eſſe verã
eſt idẽ eſſe ꝓ quo ſupponit eius ſub
iectũ et pꝛedicatũ. ⁊ ecõuer ſo ſeipᷣaʒ
eſſe falſaʒ eſt nõ idẽ eſſe ꝓ quo ſup⸗
ponit eius ſubiectũ vel pꝛedicatum.
¶Tertia ſuppõ.omnẽ pꝛopõnem ne
gatiuã eſſe verã eſt nõ idem eſſe pꝛo
quo ſupponit ſi ubiectũ eius ⁊ pꝛedi⸗
catum.et ecõuerſo. ⁊ ipſam eſſe fal⸗
ſam eſt eſſe idẽ pꝛo qͥ ſupponit ſubie
ctum et pꝛedicatũ eius ⁊ econuerſo.
1 Quarta eſt.oĩs pꝛopõ aff irmatiua
ignificat idẽ pꝛo quo ſupponit eius

ſubiectum ⁊ pꝛedicatũ et hoc mani⸗

feſte oſtẽdit nobis copula in ea affir
mata. ¶ Quinta oĩe pꝛopõ negatiua
ſignificat nõ eſſe idẽ pꝛo quo ſ uppo⸗
