omnis homo ab omĩ hoĩc differt: ne
gatur illa. Ad ꝓbationem ſoꝛtes ab
oĩ hoĩe differt: negatur. Et qñ dicit
cõtradictoꝛia eiꝰeſt falſa ſcʒ iſta.ſoꝛ
tes ab oĩ hoĩe nõ differt. dicit᷑ ꝙ illa
non eſt eius cõtradictoꝛia ꝓpter hoc
ꝙ terminꝰ viſtributus invna contra

dictoꝛiaꝝ debet nõ diſtribui in alia.

modo ſic nõ eſt in pꝛopoſito: qꝛ iſte
terminus hoĩe in vtraq; diſtribuit᷑
cõtradictoꝛia ergo huiꝰ ſoꝛtes ab oĩ
homine differt non eſt itta. ſor̃s ab
omm hoĩe non differt. ſed hec: ſors

b
. l
iſtna
lin un waln
6 kunrſinasainin
Nib alo Anoterce
nnn nann
herpoſethis aberpe

abſecudunm peodai. ſan
8 olfferrerab alio abaſtno t
ſerret ſelpo⸗Ka tenet er cog
Rp alud ahal,eti ſea, ſouce
p Mlo ob awriy aoabaπ
tvuitur nohurernirtute nege⸗
onmcuſe mn y differt:
nmrbtur c l ſaues dif
ab aſno: tune ſones non diſe

cAaentd dot Afalſum. 17

Nnee. ſed
keſponden g iüikfüum,
—
cxpollti:qui ſ
two non rſuunde ⸗
ſtoryr dicchat, e xpometvn

mnne ens negltur n liel
tnte hus. ſortes ſo 6
o ſupvſtvg ſones ſt ifft
nes arciotret
a,n ſi ſſaun
cdtur afio ſed negator on
eg maiteiſtetamm ho
ppontt inoblter in ite i
eur hoe derhi difert hot
ter ne eemons di
iuſnnd ngi ti
õ V
hirerieg lnfinn i

non ab omni hotle differt. et illa eſt
vera.ſ¶ Ad quartaʒ negatur añs.E d
ꝓbationẽ.ab aliquo homĩe ⁊c.S ab
aliquo homĩe quilibet homo differt
negatur ↄnña eo ꝙ arguiur a pluri
bus ſuppoſitionibus determinatis
vnam eiuſdẽ termini reſpectu eiuſð
multitudinis.et tunc nõ vʒ ↄña iſta.
tamẽ beue vʒ.ab aliquo hoĩe iſte dr̃t
et ab eodem homiĩc ⁊ ſic de alus: er
go ab aliquo hoĩe quilʒ hõ differt.ſʒ
tunc añs eſt falſum.

Sophilma c

Soꝛtes non differt niſi ab aſino.
¶ Pꝛobatur.ſoꝛtes differt ab aſino⁊
non ab alio i aſino:ergo ſoꝛtes non
differt niſi ab aſino.ↄnña videt᷑ tene⸗
re ab exponẽtibus ad expoſitã. añs
quo advnã euis partẽ patet de ſe:ſʒ

quõ ab ſecũdam pꝛobat᷑. Nam ſi ſoꝛ

tes differret ab alio ab aſino tũc dif
ferret a ſeipᷣo.ↄña tenet ex eo ꝙ ipᷣe
eſt aliud ab aſino.et ⁊ĩ iſta.ſoꝛtes dr̃t
ab alio ab aſino: ly alio ab aſino di⸗
ſtribuitur mobilit er virtute negatio

nis incluſce in ly differt:

¶ Impꝛobatur ſic.ſi ſoꝛtes nõ differ
ret ab aſino: tunc ſoꝛtes non differ⸗
ret a capꝛa.ſed hoc eſt falſum.⁊ ↄña
nota eſt de ſe. ¶ Ad ſophiſma
teſpondetur ꝙ ixſũ eit fallum.
Id rationẽ dico ꝙ non arguit᷑ ab
exponẽtibꝰad expoſitã:quia iſta.ſoꝛ
tes non differt niſi ad aſino nõ exꝑo
niturvt dicebat᷑. Sed exponitur ſic.
ſoꝛtes differt ab aſino.et ſor̃s a nul
lo alio ab aſino differt.et illa ſecũda
pars eſt falſa.quia a multis aliis ab
aſino differt. lʒ non differat ab alio
ab aſino. ,

Sophilma. ci.
¶ Nihii non idem aĩali eſt homo
Pꝛobatur qꝛ eius cõtradictoꝛium

eſt falſũ:ergo ipſũ eſtverũ.tenʒ ↄna

per legẽ contradictoꝛiarũ.Añs pꝛo⸗

batur.quia eiꝰ cõtradictoꝛiũ eſt inð
aliquid non idem aĩali eſt homo: et
hoc eſt falſum. ¶ Impꝛobat ſic
Si nihil non idẽ aĩali eſt homo: tũc
omne idem aĩali eſt hõ. ñs eſt falſũ
ↄña /ꝓbatur*qꝛ nichil non idẽ aĩmali

eſt hõ. et omue idem aĩali eſt hõ: edᷣ

polent per illã regulaʒ. Negatio pꝛe
poſita ⁊c̃.ſalſitas ↄntis ꝓbatur.nã
ſi omne idem aĩmali eſſet homo:cuʒ
aſinus ſit idẽ aĩali tũc aſinꝰ eſſʒ hõ.
Ad ſophiſma reſpõdetur ꝙ ipſum
eſtverũ ſicut ꝓbauit pꝛims ratio.d
impꝛobationẽ quãdo dicitur ſi nihil
nõ ideʒ aĩali.⁊c̃.negatur ↄña. Et ad
regulam equipolentiaꝝ qñ dr. nega
tio pꝛepoſita.⁊c.dicit᷑ ꝙ regula ĩtelli
Gitur de negatione negante et nõ in
finitante mõ in ꝓpoſito negatio te⸗

netur infinitanter.
Sophilma. cii.
Soꝛtes non eſt aliud qᷓ; homo et ali

ud qꝙᷓ; anmal. Pꝛobatur. eius
cõtradictoꝛium eſt falſũ.ergo ipſum
æſtverũ.ↄña tenet.⁊ añs ꝓbat᷑. Naʒ
eius cõtradictoꝛiũ eſt itud.ſoꝛtes ẽ
aliud q; homo ⁊ aliud i aĩal ⁊ hoc ẽ
falſum. ¶ Impꝛobatur.naʒ ſophiſ
ma videtur eſſe vna copulatiua cuiꝰ
altera pars eſt falſa.ergo ipſũ ẽ fal⸗
ſum.cõſequentia tenet.et añs ꝓbat᷑
nam pꝛima eius pars videtur ec iſta
ſoꝛtes nõ eſt aliud qᷓ; homo et illa eſt
vera. ¶ Secunda eius pars videtur
eſſe iſta.aliud i; animal.et ullavidet᷑
eſſe falſa.quia ſoꝛtes non eſt alið qᷓ
animal ſed eſt idem animali.
¶ Ad ſophiſma reſpondetur ꝙ ipſuʒ
poteſt intelligi.vel quia ſit cathego
rica de copulato pꝛedicato.tunc eni
pꝛedicatum eius eſt hoc aggregatũ
aliud ꝙ; homo et aliud q; animal et
ſic ſophiſma eſt verum ſicut ꝓbauit
pꝛima ratio. Uel poteſt intelligi ꝙ
ſit copulatiua et ſic eſt falſũ ſicut ꝓ
bauit ſecunda ratio.

unc reſtat ponere aliqua vᷣ cõpa
ratiuo. De quo ſciendũ eſt ꝙ cõ para
tiuus nõ habet virtutẽ diſtribuendi
terminũ ſequẽtem ſe niſi terminũ a
ſe rectũ ſicut ablatiuũ caſũ:⁊ idᷣo cũ
dico ſoꝛtes eſt foꝛtius aĩal ẽ plato li
aĩal nõ diſtribuitur ab iſto cõparati
uo foꝛtius.ſi tamẽ diceretur ſor̃s eſt
foꝛtioꝛ animali.ly alal diſtribuit᷑ ꝑ li
foꝛtioꝛ.
Sophiſma ciii.
Soꝛtes eſt foꝛtioꝛ homĩe. poſito cãu
ꝙ ſint tres hoĩes.ſ.ſoꝛtes/plato/et
cicero.et ſoꝛtes ſit foꝛtioꝛ platone.⁊
cicero ſit foꝛtioꝛ ſoꝛte.Lunc.
Pꝛobatur ſophiſma ſic. ſors E foꝛ
tioꝛ platõe.igit᷑ ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ hoĩie
ↄña tenet per locũ ab inferioꝛi ad ſu
perius aff irmatiue.añs pʒ ex caſua⸗
Secũdo ſoꝛtes eſt foꝛtioꝛ platone
ſed plato eſt hõ. igit᷑ ſor̃s eſt foꝛtioꝛ
hoĩe. ¶ Tertio ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ omni
hole. igitur ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ hoĩe.añs
ꝓbatur. naʒ ſoꝛtes eſt foꝛtis et oĩs
homo eſt foꝛtis et nõ oĩs hõ ẽ ita foꝛ
tis ſicut ſoꝛtes igit᷑ ſoꝛtes eſt foꝛtioꝛ
oml hoĩe ¶ Impꝛobaĩ ſopliſma. Si
ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ homĩe tuuc ſoꝛtes E
foꝛtioꝛ cicerone qð eſt cõtra caſum.
ↄña tʒ ex eo ꝙc in ſ ophiſmate ly hoĩe
diſtribuitur qꝛ ſedtur cõparatiuũ a
quo regitur.⁊ ideo ſub ly hoĩe vʒ de
ſcenſus ad ciceronẽ et ad quẽcunq;
aluũ hoĩem. Secũdo eadẽ ratiõe ſedᷣ
tur ꝙ ſoꝛtes eẽt foꝛtioꝛ iſto hoĩe de⸗
monſtrato ipſomet ſoꝛte qð eſt falſũ
ia mhil eſt foꝛtius ſcipſo.
ſophiſma rñdetur quod ipᷣm ẽ
alſum fſiẽ ꝓbauerũt rationes iã fa⸗
cte. ¶Ad alias rñdeatur.Ad pᷣmaʒ
ſoꝛtes eſt foꝛtioꝛ platone.igit᷑ ſoꝛtes
eſt foꝛtioꝛ hoĩe.negat᷑ ↄñ a. Et quan
do ꝓbatur per locũ ad ĩferioꝛi ad ſu
perius.dico ꝙ bene valet ad ſuperiꝰ
nõ viltributũ. ſcd nõ eſt ſic in ꝓpoĩto
quia inauũte ly hole viſtribuitur: qui

quidẽ terminus eſt ſuperiꝰ ad iſtum
terminũ platone poſitũ ĩ añte. ⁊ iõ
non ſequitur ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ platðõe
igit᷑ ſoꝛtes eſt foꝛtioꝛ hoĩe.lʒ bene ſe
quatur ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ platone igił
ſoꝛtes hoĩe eſt foꝛtioꝛ.ibi enĩ ly hoie
non diſtribuit᷑.qꝛ nõ ſequitur:ſʒ pᷣce
dit cõparatiuũ. qui licet terminũ ſe
quentẽ et a ſe rectũ diſtribuat: non
tñ terminũ pᷣcedentẽ. non eĩ agit añ
ſe ſed poſt ſe.et per ↄñs nõ diſtribu⸗
it terminũ pᷣcedẽtẽ ſed ſequẽ c
¶Ad ſecundã cñ dicit᷑ ſoꝛtes ẽ foꝛti
oꝛ platone ⁊ plato eſt hõ. igit᷑ ſors ẽ
foꝛtioꝛ hoĩe.negat᷑ 2ña.bñ tñᷣ ſequik
igit᷑ ſoꝛtes ẽ hoĩe foꝛtioꝛ. Zd tertiã
ſoꝛtes eſt foꝛtioꝛ oĩ hoĩe igitur ẽ foꝛ
tioꝛ hoĩe.negatur ↄnña ꝓpter hoc ꝙ
in añte ly hoĩe nõ ſtat diſtributiue.
mõ ↄña nõvʒ a termĩo ſtãte ĩmobilt
ter ad eundẽ ſtantẽ cõfuſe diſtribu⸗
tiue: ꝙ aũt li hoĩe in añte ſtet ĩmobi
liter ptʒ ex eo ꝙ duo ſincathegoꝛeu⸗
mata pᷣcedũt.quoꝛũ quodlʒ ſi ſe ſolo
pᷣcederet dictũ ter minũ mobilitaret
et faceret ſtare confuſe diſtributiue
mobiliter. igi᷑ ambo ſił dictũ termi
nũ ĩmobilitãt ꝑ illã regulã qcqd mo

pilitat ĩmobilitatũ immobilitat mo

Sophilma cilii.
Animal quod eſt debiltꝰ?muſca ẽ foꝛ
tius oĩ aĩali.poſito ꝙ ſint duo aĩalia
ſcʒ a ⁊ b. x a ſit aliqliter foꝛte min⸗
tñ foꝛte b ⁊ b ſilr aliq̃liter foꝛte tñ

minus ꝙỹÿ uiuſcaſ Pꝛobat᷑ ſophiſma
b aĩal debilrꝰeſt muſca ⁊ eſt foꝛtiꝰoĩ

aĩ̃ali igitur aĩal qð eſt debiliꝰmuſca

eſt foꝛtiꝰoĩ aĩali.ↄña tenet.añs q̃ ad

pꝛimã eius partẽ notũ eſt ex caſu ſʒ
quo ad ſecũdã partẽ ꝓbatur ſic. b aĩ
mal eſt aliqualiter foꝛte et oẽ aĩal ẽ
aliqualiter foꝛte et nõ ome aĩal ⁊᷑ ita
foꝛte ſicut b aĩal.igitut b aĩal ẽ foꝝn
us omni aĩali.

Solbilna
SAtlmminih lus ſel
eerdinacire⸗
ſcla Rwachaht
ſc de ſinguls igi Ntmr⸗
eichereumi
bioſtella eſt magna
ſtelacſta magni lurſ
ſt maor q aliqna ſella.
nuwdiun. ſophiſina, ni ſ
ctnmuc alihua ſella⸗i
tmaor 7
iy iſaſtella et iſa ſel
heſtſcleſet nu os tel
innequte ſaſum
ſlphiſna icetnf giön
methe gm eſ
lnnn woee
4 n ſ ⸗ ſolen
Geurſaliman

e⸗
areh ie ͦſr n
anon temio ſitrinchi
A eunde Ramri cöfuſe diridn
geit hiein aite ſetinn
hcreng oo Nn egor
iiuui ul,i
vrt aumi rmi nobllitret
ntt ur olfiſe drihutie
ter gl ando ldlgu temt
Cbütit giliregliceci no
ll⸗
hine delgzmſeti
mmigudin ſur oeli
14 vtuht inin 3
ſarzhehlnn
eun

cuthhb
rnitliun

Gvthliſnuſch

l icher iiſ

i
l n enat

ſlun inn
u⸗

= at 67

1

¶ Impꝛobat᷑ ſophiſma. ſt aĩal qð eſt
debilius muſca eſſet foꝛtiꝰomĩ aĩali
multomagis muſca eẽt foꝛtioꝛ oĩ aĩ
mali mõ hoc eſt falſũ. nã tũc eẽt foꝛ
tioꝛ leone cũ leo ſit aĩal.
¶ Reſpõdetur ad ſophiſma ꝙ ẽ verũſi
et ad ĩpꝛobationẽ cũ dicit᷑ tůũc muſca
multomagis eſſet foꝛtioꝛ oĩ aĩali cõ
cedo.⁊ cũ dr̃ tunc muſca ẽ foꝛtioꝛ le
one.negaturↄña. ꝓpter hoc ꝙ ĩ añte
ly aĩali ſtat imobiliter ratione duoꝝ
ſincathegoꝛeumatũ pᷣcedentiũ quoꝝ
quodlibet ſi ſolo eſſet dictũ terminũ
mobilitaret ſi nullũ aliud ſincathe⸗
goꝛeuma ĩpediret:et ideo ipſa ambo
dictũ terminũ ĩmobilitãt virtute re⸗
gule pꝛius allegate.ſed ad ſuperioꝛi
ante mobiluer ad ſuũ inferiꝰ nõ vʒ
ↄña.⁊ ideo nõ ſequit᷑ muſca eſt foꝛti
tioꝛ oĩ aĩali igitur eſt foꝛtioꝛ leone.
bñ tñ ſeqͥtur aĩal qð ẽ debiliꝰmuſca
omni aĩali ẽ foꝛtiꝰ igit᷑ leone ẽ foꝛti
us.ſed tũc añs eẽt falſũ.⁊ ideo mag
eſt differẽtia ponẽda inter iſtas ꝓpõ⸗

nes aĩal qð eſt vebiliꝰ muſca:ẽ foꝛti

us oĩ aĩali: et quod ẽ debiliꝰ muſca
omni aĩali eſt foꝛtius.
Sophilma cv.
Sol eſt maioꝛ ꝙ; aliqua ſtella.
Pꝛobatur ſophiſma ſol ẽ maioꝛ q
ſtella ⁊ ſol ẽ maioꝛ ꝙᷓ iſta ſtella ⁊
ſic de ſingulis igit᷑ ſol ẽ maioꝛ iᷓ ali
qua ſtella. Et conſirmatur. ſol ẽ ma
gnus et oĩs ſtella eſt magna ⁊ nulla
ſtclla eſt ita magna ſicut ſol igit᷑ ſol
eſt maioꝛ qꝙᷓ; aliqua ſtella.
A J robarur ſophiſma.nã ſequit᷑
ſol eſt maioꝛ ẽᷓ aliqua ſtella: igit᷑ ſol
eſt maioꝛ ꝙᷓ iſta ſtella. et iſta ſtella et

iſta.⁊ ſic ſol eſſet maioꝛ iᷓ õs ſtelle ſi
mul ſumpte quod eſt falſum.

d ſophiſma rñdetut ꝙ ipᷣm eſt ve

rum ſuppoſito tñ ꝙ ſol non vocetur
ſtella. ¶ Ad impꝛobationẽ ſol mas

ioꝛ ꝙ aliqua ſtella igitur ſol ẽ maio⸗

F ina et ta ſtella.negatur oſia pꝛo⸗
pter hoc ꝙ ĩ ſophiſmate ly ſtella ſtat
diſtributiue.modo ſub diſtributo nõ
debet fieri deſcenſus copulatim: ſed
copulatiue.Sed diceres.pꝛobo ꝙ in
ſophiſmate ly ſtella ſtat immobuluer
quia ſincathegoꝛeumata mobilatan
tia ipſum pꝛecedunt.ſcilicet iſta com
paratiuus maioꝛ et ly q;. Reſpondet᷑
ꝙ iſta ratio bene pꝛobaret iſtum ter
minum ſtella ſtare immobiliter ſi qð
libet dictoꝛum ſincathegoꝛeumatus
ſe ſolo pꝛeccdens iſtum terminũ ſtel
la diſtribueret.modo ſic non eſt pꝛo⸗
pter hoc ꝙ iſte comparatiuus maioꝛ
lI ſe ſolo pꝛecederet non diſtribue⸗
ret pꝛopter hoc ꝙ comparatiuus nõ
diſtribuit niſi terminum ſequentem
et a ſe rectum ſicut ablatinũ caſum.
modo in ſophiſmate iſte termin?ſtel
la eſt nominatiui caſus.et non regit᷑
a dicto comparatiuo.igitur dictꝰ cõ
parat iuus non habet vim diſtribuẽ
di dictum terminum ſed ꝙ ĩ ſophiſ
mate dictus terminus ſtet dilributi
ue eſt ſolum virtute huius ſincathe⸗
goꝛcumatis qy.
His viſis poneuda ſunt ſophiſma
a in quwus ponuntur ſuperlatiua et
ſit pꝛimum ſophiſma.
Sophilma cvi.
Decem ſunt generaliſſima.
¶ Pꝛobatur per ariſtotelem in pꝛedi
camentis.
¶ Impꝛobatur. Dictum ſuperha⸗
buudantiam vni ſoli connenit ſed ly
generaliſſimũ cũ ſit ſuperlatiui gra
dus eſt dictum per ſuperhabundan
tiam.igiturvm ſoli conuenit.⁊ ſicvi
detur ꝙ ſolum ſit vnum generaliſſi⸗
mum et non decem.
Pꝛo rñſione ſophiſmatis et conſi⸗
miliũ eſt ſciendũ ꝙ ſuꝑlatiuꝰ ſolʒ ex
põt dupliciter.vnomõ affirmatĩe ali
omodo negatĩe. vbigr̃a de ⸗ ſux⸗

latiuo generaliſſimũ ſi exponatł᷑ af⸗
firmatiue runc equiualet huic oꝛati
oni ii ſignificando qnodiʒ aliud ge⸗
neraliꝰ ſed ſi exponatur negatiue:
tunc exponitur generaliſſimũ.i. ni⸗
hil eſt generalius eo lʒ bene ſit ſecuʒ
aliquid eque generale.. Iſta diſtĩcti
one poĩta dico ꝙ ſi generaliſſuna ex
ponitur affirmatiue unpoſſibile eẽt
plura generaliſſima eſſe.et ſic intel
ligitur auctoꝛitas dictum per ſuper
habundãtiam vni ſoli cõuenit.i.ſuꝑꝝ
latiuus affirmatiue expoſitusvni ſo
li cõuenit.ſi tamen generaliſſima ex
ponatur negatiue non ẽ incõueniẽs
plura eſſe generaliſſima ⁊ ſic oebet
expom cum dicitur decẽ eſſe genera
liſſima.Ex his patet quid ſit dicẽdũ
ad ſophiſma et conſimiles pꝛopoſiti
ones in quibus ponitur ſuꝑlatiuus.
Munc in hac parte eſt dicendũ de
hoc ſincathegoꝛeumate ſicut qð eti
am ſᷣm logicos habet virtutem con
fundendi diſtributiue terminum di⸗
ſtribuibilẽ ſequentẽ.circa qð ſit hoc

Sophilma cvii.
Hoites eſt ua ſapiens ſicut aliquis
Sandeßoltt⸗ ꝙ ſint tres hoĩes.ſcilʒ
ſoꝛtes plato et cicero.et plato ſit eq̃
liter ſapiens cũ ſoꝛte ⁊ ſoꝛtes minꝰ⸗
ſapiens cicerone.
Cene⸗ tur ſophiſina. Soꝛtes ẽ ita
apiens ſicut plato. igitur ſoꝛtes eſt
ita ſapiens ſicut aliquis hõ:ↄñavide
tur tenere per lecum ab inferioꝛi ad
ſuperiꝰ affirmatiue. añs patet ex ca
ſu. ¶ Secundo.ſoꝛtes eſt equaliter
ſapiens alicui homini igitur ſoꝛtes ẽ
ita ſe BGer ſicut aliquis hõ. añs ptʒ
ex caſu.ↄña ꝓbatur.nam idem hõ vi
detur eſſe equaliter ſapiens alicui
hoĩ.et ita ſapiens ſicut aliquis hõ.
4 Impꝛobatur ſophiſma. Nã ſeqᷣtur
oꝛtes eſt ita ſapiens ſicut alids hõ.
igitur ſoꝛtes eſt ita ſapiens ſicut ci⸗

cero.ↄñs cõtra caſum. Sed ↄña pꝛo

batur per hoc ꝙ ly ſicut cõfũdit mo

biliter iſtũ terminũ hõ ſeq̃ntẽ ipſuʒ.
Ad ſophiſma reſpõdetur ꝙ ipſum
eit faſuʒ.i¶ Ad rationes.¶ A pꝛimaʒ

cũ dicit᷑ ioꝛtes eſt ita ſapiens ſicut

plato:ergo eſt ita ſapiens ſicut aliqs
homo.⁊c.negatur ↄña.⁊ ꝓ reſponſi
one eius dico ꝙ nõ tenet locus ab in
ferioꝛi ad ſuperius affirmatiue.quã
do arguitur ad ſuperius diſtributuʒ
qualiter fuit in pꝛopoſito.¶ Ad alias
iterum nego ↄñam.Et ꝓ reſponſio
ne dico ꝙ non eſt idem equaliter ſa⸗
piens alicui hoĩ et ita ſapiens ſiẽ ali
quis homo. qꝛ in pꝛima oꝛatione ly
hõi non diſtribuit᷑.ĩ ſecunda autẽ di
ſtribuitur virtute de ly ſicut:virtute
cuius etiam poſſit negari ꝙ hec pꝛo
poſitio hõ eſt aĩal ſignificet ſicut eſt
quia ex quo ly ſicut ẽ diſtr ibutiuum
tũc dicere hõ ẽ aĩal ſigniſicat ſicut ẽ
vʒ idem ac ſi diceretur hõ eſt aial ſi
gniſicat qualitercũq; eſt. modo hoe
eſt falſũ.bene tamẽ cõcedendũ eſt ꝙ
ita ſicut ſignificatur per iſtam hõ eſt
animal eſt.qꝛ qtitercũq; ſigniſitatur
per iſtã hõ ẽ aĩal ita eſt.

Sophilma

tento caſu pꝛioꝛis ſophiſmatis.
¶ Pꝛobatur ſophiſma. Soꝛtes ẽ ſa
piens et omnis hõ eſt ſapiens. ⁊ nõ
oĩs hõ eſt ſapiẽtioꝛ ſoꝛte.qꝛ plato po

nitur ſecum equaliter ſapiens. igit᷑

ſoꝛtes eſt ita ſapiens ſicut oĩs hõ.cõ
ſequentia tenet ab exponẽtibus ad
expoſitam.añs patet ex caſu.
¶ In oppoſitum arguit᷑. Naʒ ſequit᷑
foꝛtes eſt ita ſapiens ſicut omĩs hõ
igit᷑ ſoꝛtes ẽ ita ſapiens ſicut cicero.
ↄna ꝓbatur per hoc.qꝛ a ſuperioꝛi di
ſtributo ad ſuũ inferius cũ cõſtãtia
ſubiecti eſt ↄna bona. modo in añte
homovidetur eſſe diſtributum,.et iõ

cviii.
Soꝛtes eſt ita ſapiẽs ſicut oĩs hõ re

iing eng ſeut Aigais

öͤeſe triuſ. Lun r i⸗
a nugrploertnagn⸗
nt miniblo cri nagn
Hert maier ſortts ei nag
ſſfs cri ta naglue ſit glo⸗
ng aña tenet ſlli, ni ſ ſon
nago dparot nugn? 1l ſon
ſrmacri and iu nag te
NNNawa en
iſt magnd Na &and
huti tunc eti ſcrur et rden
futo. (Inpoobat ſophiſſnmni
inſtiti ſors ent ita magn ſi
lud iſtio ſones erit itn mag
ſurts no ent ita nagny ſiai
nt magn / cr o gus ſofo no
nugni ſcut ſener ert na
Panar iißuog y ſteut.
nrur noblt hoeyen
nſum gtpe foturo e

ildetn reibd, ſ,
ſarg eſ falſt 26 hbiſ

mel ſefenz
nn mtre

Criuk iſtand, ui 4
mmdiorin
dun rnnden
Nch üllignfenſend
l ſu dinthuſun
nxl enur hoch liſ
r ualtripel, ch e
an miüimil,
4. lercug lgnßraur
tiit e
lna (l.
ſings inmas.
Aum ſophim. chanil
2 omms höcſ ſagienga n
S
ſcin c unnen , N
du ſnmuſuin i
iunttab Nlili

6 ca
aml i Caut

ar onioho
onakucmn.
Muinm dcſini
u ocnnni

ab ipſo ad ly cicero qð eſt ſuſ ĩferiꝰ
videt᷑ eſſe ↄna bona.¶ Ad iſið ſophiſ
ma rñdet᷑ ꝙ ipᷣm eſt verũ.¶ Ad ipꝛo
bationẽ cũ d ſor̃s ẽ ita ſapiẽs ſicut
oĩs hõ: igit᷑ ſor̃s eſt ita ſapiẽs ſicut
cicero.negat᷑ ↄña. et ꝓ ꝓbatiõe eius
dico ꝙ in ſophiſmate ly hõ nõ diſtri
buit᷑ ſed ſtat ĩmobilit virtute duoꝛũ
ſincathegoꝛeumatũ ipᷣm pꝛecedẽtiuʒ
quoꝛũ quodlʒ ſeoꝛſuʒ dictũ terminũ
diſtribueret.⁊ſic ideo ãbo ſimul ĩmo
bilitãt ipᷣmvirtute rłe pꝛius allegate
Om̃e mobilitãs ĩmobilitatũ ĩmobi⸗
litat mobilitatũ. ſic igit᷑ ſᷣm pᷣcedẽs
ſophiſma.⁊ illud ẽ ↄcedendũ ꝙ ſor̃ůgv
q̃ nõ eſt ita ſapiens ſicut aliquis hõ
eſt ita ſapiens ſicut oĩs homo.

Sophilma cix.
Sor̃s erit ita magnꝰſicut plato erit
magnꝰ.poſito caſu ꝙ ſor̃s ⁊ plłlo nũc
ſunt eque magm.⁊ ꝙ ↄtinue eq̃liter
augeãt᷑ vſq; ad aliqð inſtãsvel aliqð
tꝑs excluſiue qð dicit pꝛimũ inſtans
nõ eſſe vtriuſq;. Tunc æfr̃ ſic.ſoꝛtes
erit magnꝰ ⁊ pło erit magnꝰ:⁊ ſor̃s
nõ erit maioꝛ ꝙᷓ pło erit magnꝰ/nec
plo erit maioꝛ ꝙᷓ ſoꝛtes erit magnꝰ.
5O ſor̃s erit ita magnus ſicut pło erit
magnꝰ. ↄña tenet a ſiłi.nã ſi ſoꝛtes
ẽ magnꝰ ⁊ plato ẽ magnꝰ ⁊ ſi ſoꝛtes
nõ ſit maioꝛ qᷓ; plato ſit magnꝰ ⁊ ecõ
tra tũc ſor̃s ẽ ita magnꝰ ſicut plato
eſt magnꝰ.Et ſi ita eſt cumverbo de
pñti tunc etiã videtur eẽ cũverbo de
futo. ¶ Impꝛobat᷑ ſophiſma.ĩ nullo
inſtãti ſoꝛtes erit ita magnꝰ ſicut pꝰ⸗
ullud inſtãs ſoꝛtes erit ita magnus.
8 ſoꝛtes nõ erit ita magnꝰ ſicut pło
erit magnꝰ.et qð plus ẽ ſor̃s nõ erit
ita magnꝰ ſicut ipſemet erit magn⸗
ↄña tʒ virtute iſtiꝰ quod ly ſicut con
fundit diſtributĩe mobilit hocverbũ
eſt ſequẽs ipſum ꝓ tꝑc futuro cõno
tatũ ꝑ dictuʒ verbũ. ¶ Ad ſophiſma
rñdetur ꝙ eſt falſum. Et ad ratione

qñ dicit᷑ ſor̃s nõ eſt maioꝛ ⁊c.ↄcedo

añs ⁊ nego ↄnñam.pꝛo ꝓbatione ↄnñe

dico ꝙ nõ eſt ſimile cum af̃ cũ verbo·
de pñti cum hoc ſincathegoꝛeumate
ſicut et qñ ar᷑ cuʒ hoc verbo de fuio
cũ eodẽ.Et rõ huius c̃:qꝛ arguendo
cũverbo de pñti pᷣſupponit᷑ aliquã eẽ
maximã qytitatẽ qua ſor̃s eſt magnꝰ
et pło eſt magnꝰ.ſʒ arguẽdo cũ vbo
de fururo vt pꝛius arguebat᷑ nõ ſup
ponit᷑ in añte ꝙ aliqua ſit maxima
qtitas qua ſoꝛtes erit magnus vel
qua plato erit magnus quod tamen
requirit᷑ ad hoc ꝙ ↄña talis valeat.
cũ ſibitudo rerũ eadẽ rõne eſt negãð
ſor̃s ita veloci᷑ mouebit᷑ ſicut ipſe
mouebat᷑ ſuppoſito ꝙ ↄtinue motus
ſoꝛtis intẽdat᷑. Nunc reſtat videre
de hoc verbo caret qð etiã cõ fundit
terminũ ſequentẽ ſe diſtributiue

Sophilma cx.
Materia caret for̃a. Pꝛobat᷑ ſophi
Nã materia ſoꝛtis caret for̃a aſim:
materia caret foꝛma. ↄña videtur
tenere vt pꝛiꝰ ab ĩferioꝛi ad ſuperiꝰ
añs notũ eſt de ſe. ¶ Scðo materia
foꝛma caret:̊ materia caret foꝛma.
¶ Tertio mã caret oĩ foꝛma igit᷑ mã
caret foꝛma.ꝓbat᷑ qꝛ nõ hʒ omnẽ foꝛ
mã et tñ oẽm foꝛmã apta nata ẽ hr̃e
ſed ſi careat oĩ foꝛma tũc caret for̃a
Impꝛobat᷑ ſophiſma.nã ſequit᷑ mã
caret foꝛma g̊ materia non hʒ foꝛmã
mõ hoc eſt fli:qꝛ nunqꝙ eſt mã quin
habeat foꝛmã aliquã ¶ Ad ſophiſma
rñdetur ꝙ ipſum eſt fim̃. Pꝛo pꝛima
rõne nego ↄñam eo ꝙ ar̃ ab ĩferioꝛi
ad ſupertꝰ diſtributũ. vñ hoc verbũ
caret virtute negatiõis quã includit
diſtribuit ꝛminũ ſequentẽ ſe. ¶ Ad
ſcðᷣam ſiłiter nego ↄname x eo ꝙ in
añte ly foꝛma ſupponit deterĩate qꝛ
pᷣcedit hoc verbuʒ caret: ſed in ↄñte
diſtribuit rõne illius vᷣbi caret ipᷣm
diſtribuẽtis. ¶ Ad tertiã negat᷑ ↄña
pꝛopter hoc ꝙ in añte ly foꝛma ſtat
ĩmobiliter rõne duoꝝ ſincathegoꝛeu

matũ ipᷣm pꝛecedentiũ. in ↄñte vero

kꝛ iii

ſtat mobilit rõe vniꝰ tmĩ diſtributi
ipᷣm pᷣcedẽſ. Cõſimili mõ eẽt dicẽð
deiſto ſophiſmate mã ẽ pᷣuata foꝛma
Sophilma cxi.
Eil de hoc verbo quieſcitiquod etiã
includit negationẽ.ꝓ quo ſit ſophiſ
ma. Aĩa ĩtellectĩa quieſcit.poſito ꝙ
aĩa ĩtellectiua ſit tota ĩ tototota in
qualʒ ꝑte ipſiꝰ hoĩs⁊ ꝙ pes hoĩs deſ
cat æmanꝰ moueatur.ſ Pꝛobat᷑ ſo⸗
phiſma: aĩa itcllectia quieſcit ĩ pede
gᷣ aĩa ĩtellectiua quieſcit:ↄña videt᷑
tenere ꝑ locũ a ꝑte ĩ mõ ad ſuũ totũ
Impꝛobat᷑ ſophiſma.nã ſedtur ꝙ
aſã ĩtellectiua nõ moueret᷑ quod fim̃
eſt qꝛ ſedtur nõ mouetur anõ mouet᷑
manu quod eſt ↄtra caſũ. Ad ſo⸗
phiſma rñdet᷑ ꝙ ipm ẽ fim̃.q Ad pꝛo
bationẽ.aĩa ĩtellectiua quieſcit ĩ pe
de:Squieſcit:negat᷑ ↄña.nec vʒ locꝰ
a ꝑte ĩ modo ad ſuũ totũ cũ diſtribu
tione.nõ eni ſequit᷑.ſoꝛtes nõ eſt hõ
albꝰ:ſqᷣ nõ ẽ hõ.et iõ cũ ille Tᷣmĩꝰ qͥeſ
cit ĩcludit negationẽ:qꝛ ꝓpt᷑ negati⸗
onẽ motꝰ nõ vʒ ↄña. ,
Cxii.

Sophilma
Eſt de hoc vᷣpo ignorat quod etiã ĩ⸗
cludit negationẽ ⁊eſt iſtud. Soꝛtes
ignoꝛat aliquã ꝓpõe m.ponat᷑ ꝙ ſoꝛ
tes ignoꝛat illã ꝓpõem ſuꝑ datam li
neã cõtingit triangulũ equilatrũ col
locare.⁊ſit illa a. Tũc af̃ ſic.ſor̃s ig
noꝛat a pꝛopõem: ſed aꝓꝛopoſito eſt
aliqua ꝓpõtio:g ſoꝛtes ignoꝛat ali⸗
quã ꝓpoſitionẽ. Impꝛobatur nam
ſequit᷑ ſoꝛtes ignorat aliquã ꝓpõtõ
nem:& ſoꝛtes nõ ſcit aĩqᷓ ꝓpõem:mõ
hoc eſt fłm: nã nõ obſtante ꝙ ſoꝛtes
nõ ſcit a ꝓpoſitionẽ adhuc ſcit mul⸗
tas alias ſicut ſuppono.
ad ſophiſma reſpondetur ꝙ ipſuʒ
eſt falſum. Et pꝛo pꝛobatione eius
nego conſequentiam. ſcilicetſortes
ignorat a pꝛopoſitionem. et a pꝛopo
ſltio eſt aliqua pꝛopoſitio: ergo ſoꝛ

tes ignorat aliquam propoſitionem
tamẽ bñ ſequit᷑:ergo ſoꝛtes aliquam
pꝛpooſuionẽ ignorat.xrõ quare nõ
ſequit᷑ patʒ ex dietis.nichuominꝰ⸗ tz
in dicto caſu hec ſoꝛtes nõ ſcit oẽm
ꝓpõeʒ tamẽ hec cſſet negãda: ſoꝛtes
oẽm ꝓpoſitionẽ ignorat:ſic hec eſſʒ
negãda:ſoꝛtes oẽm ꝓpõem nõ ſcit.
Sophilma cxiii.
Eſt iſtð ignorato motu ignorat᷑ nã
Pꝛobatuꝛ ſophiſma In diffiõe na
te poĩt᷑ motꝰ ꝑ diffitõeʒ nat᷑e poſuã
a phõ ſcðᷣo phiſicoꝝ ſʒ igrato illo qð
poĩt᷑ ĩ diffitõe nate igrat᷑ diff itio na
fe ſʒ igrata diſfĩtõe nate ignorat᷑ nã
¶ Inoppoſitũ arguitur.nã ſeqᷣtur ig
norato motu ignorat᷑ nã:ergo motu
igrato ignoratur nã ↄñs eſt falſũ ⸗
cluſio videt᷑ tenere qꝛ nõ videt᷑ eſſe
drña inter añs ⁊ ↄñᷣis.falſitas ↄñtis
pꝛobat᷑ qꝛ nullꝰ videt᷑ eẽ motꝰ quo
ignorato ignoret᷑ natura.qꝛ quocũ⸗

q; dato ſi ipſe ignoret᷑ põt cognoſci a

lius ꝑ cognitionẽ cuiꝰ põt cognoſci
natura. Secũdo nã ſequi videt᷑ ig
norato motu igrat᷑ nã: ergo ignora

to motu natura ignoratur. modo

hoc eſt falſũ qꝛ ego poſſũ ignorare
motũ ⁊tñ nãm non ignorare. Quia
poſito ꝙ nõ cognoſcerẽ aĩquẽ motũ
adhuc naturã ſicut mãm vł formam
cognoſcere poſſem. licet forte non
cognoſcerem pꝛopꝛiam eſſe naturã.
¶ Ad ſophiſma reſpondetur:ꝙ ipſuʒ
eſt verum ſicut pꝛobauit pꝛima ratio
Ad impꝛobationem qñ dicitur igno⸗
rato motu ⁊c. ergo motu ignorato
ignoratur natura negatur ↄña.quia

in ſophiſmate ille terminus motu ra

tione illius ꝙ eſt ignor ato includen
tis negationem diſtribuitur pꝛo his
que ſignificat.et hoc cum appellatio
ne rationis vel conceptus ſecumdũ
quem ule terminus ſigniſicat ea que
ſign ificat.in illa autem motu igno

rato ignoratur natura.ille termin⸗

etermiſigninc.
l dond
or deo argue
pond mirre d de,

Uinumd nonſi nhnuti
ſuppohedi teconira no
s ſeguit alne dictor inin
cono reſriglur adſuffe
Ouico autẽ pert non. cre⸗
von ſequni ſottes gnorot Nar
troutuni gorat erm
uri gnoſet:ergo cgwet
yrer e no ſequit ſoꝛres igno⸗
mu materiu ſeu ho bz ſclaʒ
materis omnis pema ma
1 Qwamr: ergo ſones igno
WMure Enrnoſen
Nheſtſiterfun um m don
erroys cognounz deh auer
onoutt dei trini in erſoni⸗
nik oſeſur uernyo wn
ltei mi iterſoix mis de
ueer ſuit mnietgo avet
kut dei ſl l ſmitun
niaunn⸗ Mnt oeg
. qud niclede⸗ trinus. E

nl nori ötcginſit
nrne auiſpöt cognec
(Stih iſtnni niit
uv, G eng ,
Mur Grtur, Moo
ſügego poſi gnorne
nin non ignor re, Quts
i cog oſcere igui notii
turiſcurmam Rformum
Men. Warr
men gopan lentut,
mamn reionlemn gihin
um ſtant vobut nimznn
peobarnen gi MMr
õ
arnunniun / l
Gnttrieemnenf
A,l ra illlden
ä

motu ſtat determinate.⁊ cum hoc ꝓ
ſuis ſignificatis ſupponit nõ cũ ap⸗
pellatõe rõnis vel cõceptus ſᷣm quẽ
dictus tminus motus ſigniſicat ſua
ſi gnificata.⁊iõ merito ↄñja eſt negã
da. Uñ ſciendũ eſt ꝙ iſta vba ſcire
intelligere/cogitare/ignorare/oppi⸗
nari/aperire/iudicare/videre/audi/
re/imaginari/appetere/velle/amare
odire⁊c.⁊ participia ⁊noĩa ex eis de
ſcendè᷑tia reſtringũt t minos ſequen⸗
tes ſe ad ſupponẽdũ pꝛo his pꝛo qbꝰ
ſupponũt nõ abſolute:ſed cũ.appella
tione rõnis vel cõceꝑtus:ſcdðᷣm quẽ
dicti ter mi ſignificãt ea que ſigniñ
cant ideo arguẽdo nõ põt fieri muta
tio vniꝰ tmi reſtricti ad ſupponẽduʒ
intminũ non ſic diſtributũ reſtrictũ
ad ſupponẽdù ⁊econira ⁊ivᷣo qñ imi
nus ſequit᷑ aliquẽ dictoꝝ ᷑minorum
dictomõ reſtrĩgitur ad ſupponendũ
Quãdo autẽ pᷣcedit non. ꝓpter hoc
non ſequit᷑ ſoꝛtes ignorat naturã &
ſortes naturã ignorat Nec ſequitur
naturã ↄgnoſcit:ergo cognoſcit nãzʒ
pꝛopter idẽ nõ ſequit᷑ ſoꝛtes ignorat
pꝛimã materiã ſeu nõ habʒ ſcĩaʒ de
pᷣma materia ⁊ omnis pꝛima mate⸗
ria eſt natura: ergo ſoꝛtes ignorat
naturam; Et ſiniłr nõ ſequit᷑
de? eſt ⁊ ſẽer fuit trinꝰ in ꝑſonis ⁊
auerroys cognouit deſ:S auerroys
cognouit deũ trinũ in perſonis. Si
milit nõ ſedtur auerꝛoys non cogno
uit deü trinũ ĩ gerſoĩs ⁊oĩs deꝰ ſẽꝑ
eſt ⁊ſẽper fuit inꝰ:ergo auerroys ñ
cognouit deũ.ſed bñ ſequitur ergo
nullũ deũ auerroys coguit deũ ſᷣm
rõem ſᷣm quã dicit᷑ deꝰ trinus.xi
lo pʒ ad ſcdᷣam ĩ ꝓbatõem.ſ.ꝙ nõ ſe⸗
quit᷑ ignorato motu ignorat᷑ natura
ergo ignorato motu:natura ignorat᷑
quia põt ignorari motꝰ atñ nõ nata
ſicut materia vel foꝛma cogne ſcitur
licʒ nõ cognoſcat᷑ eẽ natura ſpᷣm rõez
ſecumdum quã dicitur natura.

Sophilma .cxiiii.
Eſt iſtud immediate ſũt partes con
tinui.ſ Pꝛobat᷑ quia partes cõtinui
ſũt due medietates ſʒ due medieta⸗
tes ſũt ĩmediate ergo ꝑ cõuerſiõem
imediate ſũt partes cõtinui. Scðo
ſine oĩ medio ſũt partes continui S
ĩmediate ſũt partes cõtinui:ↄña ꝓ⸗
batur.qꝛ ſi ſine oĩ medio ſũt ꝑtes cõ
tinui.tũc ſine medio ſũt partes ↄti⸗
nui:ſʒ ſine medio ſũt partes cõtinui
tũc ĩmediate ſũt partes ↄtinui.añs
ꝓbatur qꝛ quibuſcũq; partibꝰ conti
nui datis de illis verũ eſt dicere ꝙ ſi
ne oĩ medio ſunt ille partes ex eo ꝙ
nõ omne mediũ eſt ĩter illas partes.
Tertio cu non medio ſunt partes
cõtinui:g ſine medio ſunt partes ↄti
nui.ↄña/pbatur:qꝛ nõ et ſine vident
ideʒ ſigniſicare.añs ꝑʒ: qꝛ cũ ſuis ac
cidẽtibus ſunt partes ↄtinui ſua aũt
accidentia nõ ſunt mediũ.ergo cum
non medio ſunt partes cõtinui.et .
ↄñs ĩmediate ſunt partes ↄtinui. cũ
idem ſigãt immediate ⁊ ſine medio.
4 Impꝛobat ſ. opima. Immediate
unt partes cõtinui:ergo nullũ ẽ me
qium inter partes cõtinui. ↄñsẽ fol
ſum ex eo ꝙ ↄtradictoꝛiũ eiꝰeſtverũ
ſcʒ aliquod medium eſt inter partes
continui:ex eo ꝙ alique partes cõti⸗
nui ſunt mediate. ↄna tenet ex eo ꝙ
imediate exponit᷑ ꝑ ly ſine medio.
Tirca illud ſophiſma ẽ ſciendũ
ꝙ ly ĩmediate dicit negationẽ medti
aliqñ loci.aliquando tꝑis. aliqñ cali
ditatis. aliquando negationẽ medit
in argumẽtatione.aliqñ medii in de
mõſtratione. Exempꝑlũ pꝛimi.qñ eni
dicimus duo coꝛpoꝛa celeſtia eſſe im
mediata.ſicut illa per que nõ ẽ locꝰ
medius.Exemplũ ſecũdi. Nã aliqñũ
dicimus duo coꝛpoꝛa eẽ ĩmediata.ſi
cut diem et noctem. Exemplũ tertii
fã aliquãdo dicimꝰaliquã cauſã eẽ
ĩmediatã ſui effectus. eo ꝙ nõ eſt cã
k tiii

mediata inter illam ⁊ ſuſ effectum.
Exemplũ quarti.nã dicimꝰ ꝙ nume
rus ternariꝰẽ ĩmediate poſt binariũ
et ſic ſimilimodo dicimꝰ ꝙvna medi
etas cõtinui eſt ĩmediate antevel pꝰ
aliam.Exemplũ quiti. Nã ſolemꝰoi
cere pꝛincipia ſcientiaꝝ eẽ immedia
ta hoc eſt carẽtia mediis ꝑ que ſunt
demõſtrabilia.¶ Secundo eſt ſcien
dutmm ꝙ ly ĩmediate aliqñ accipit᷑ ad
uerbialiter aliquando noĩaliter.quã
do accipitur aduerbialiter tũc nõ eſt
determĩatio nominis ſed ẽ determi
natio verbi. Et quãdo accipitur ad
uerbialiter tũc dicit᷑ teneri ſincathe
goꝛeumatice.qñ vᷣo capit᷑ noĩaliter
dẽ teneri ſincathegoꝛẽaticeſ Tertio
eſt ſciẽdũ ꝙ hoc ſincathegoꝛeuma ĩ⸗
mediate diſtribuit negatiue.qꝛ ĩme
diate eſt idẽ ꝙ ſine medio. ⁊ bene ſe
quitur ĩmediate ſũt partes cõtinui:
ergo nullũ mediuʒ ẽ inter partes cõ
tinui:et ergo cauẽdũ eſt de pꝛepoſiti
onevel poſtpoſitione eiꝰ reſpectu ter
minoꝛũ diſtribuibiliũ. Iſta
notamẽta valent pꝛo pꝛeſenti ſophiſ
mate et aliis ſophiſmatibus in qᷣbꝰ
ponunt᷑ ulaverba incipit deſinit que
in eoꝛũ ſignifſicationibus includunt
hoc ſincathegoꝛeuma immediate.
Ad ſophiſma reſpondetur ꝙ ipſuʒ
eſt falſum. Naʒ ſequit᷑ ĩmediate ſũt
partes cõtinui: ergo nullũ ẽ mediuʒ
inter partes ↄtinui.bene tñ ↄcederẽ
illã partẽ ĩmediate ſũt partes conti⸗
nui.quia alique ſũt partes inter q̃s
nullũ eſt mediũ que ſũt partes conti
nui. vnde in ſophiſmate immediat e
tenetur aduerbialiter ĩ alia aũt par⸗
te ĩmediate ſunt partes cõtinui. ly
imediate tenetur noĩaliter.
¶d rationes¶ Ad pꝛimã.partes cõ
tinui ſunt ĩmediate concedo. ſed ne
go ↄñam.ergo immediate ſunt par⸗
tes cõtinui.vnde illa.partes cõtinui
ſunt immediate nõ debet ſic conuer

:ſed debet ſic conuertſ.partes Ime
diate ſunt partes continui. et illam
bene concedo. ibi enĩ ly immediate
tenetur nominaliter.nego tñ illã:im
mediate ſunt partes cõtinui in qua
ly ĩmediate tenetur aduerbialiter.
Ad ſecundã ſine medio ſũt partes
cõtinuihoc nego ſicut negarẽ illaʒ.
nullũ mediũ ẽ inter partes cõtinui.

Ad ꝓbationeʒ ſine omni medio ſũt

partes cõtinuo: ergo ſine medio ſũt
partes cõtinui. Negatur ↄna ꝓpter

hoc ꝙ in pꝛima li medio ſtat ĩmobili

ter ꝓpter duo ſincathegoꝛẽ̃ata mobi
litantia pᷣcedentia.in ſecũda aũt ſtat
mobiliter ꝓpter hoc ſincathegoꝛeu⸗
ma ſine pᷣcedens ⁊ mobilitans ipſuʒ
modo a termino ſtãte hugolur ad
eundẽ ſtantẽ mobiliter nõ valet ↄña
¶ Ad tertiã.cũ nöõ medio ſũt ꝑtes cõ
tinui.⁊c.negat᷑ ↄña.¶ Ad ꝓbationẽ
dico ꝙ cũ nõ ⁊ ſine nõ ið ſignificant
ſed bene nõ ⁊cũ ſine idẽ ſignificãt.æ
iõ bñ ſe eckn⸗ nõ cũ medio ſũt partes
cõtinui:g ĩmeditate ſũt ꝑtes cõtinui
ſed tũc negãdũ eſt añs ex eo.ꝙ illa ẽ
cõcedẽda cũ medio int᷑ ꝑtes cõtinui
que eſt eius cõtradictoria.
onſequẽter in hac ꝑte reſtat vi⸗
dere ſophiſmata de incipit ⁊ deſinit
que ĩcludũt negatõem in eoꝝ ſigni⸗
ficatione. Pꝛiꝰ tñ videndũ eſt de ex⸗
poſitõe ꝓpõm in qͥbꝰ ponit᷑ aliquod
dictoꝝ verboꝝ incipit ⁊deſinit. Pꝛo
quo eſt ſciendũ ꝙ coĩter ꝓpõ in qua
ponit᷑ hoc vᷣbũ ĩcipit ſolet expom du
płr vnomõ ꝑ ꝓpõem de p̃ſenti ⁊ re⸗
motõnem de pᷣterito.iiꝑ affirmatiuã
de pᷣſenti xremotõem de pᷣterito cſᷣ
additõe huiꝰ ſincathegoꝛeũatis im
mediate. Uet bigr̃a ſoꝛtes ĩcipit eſſe
exponit᷑ ſic ſr̃s nũc eſt ⁊ſor̃s ĩmedia
te añ hoc nõ fuit. Scðo ſolʒ exponi
remotionem de pꝛeſẽti ⁊ põnẽ de
futuro ſꝑ cũ additõne huiꝰ ſtncathe
goreumaq ĩmediate.vᷣbigfa ſołs ᷣci

Pa datur pumum mid ms lui
pit debet crpon per egaln
neſenti etafinnatuemn de i
x o Muts i eſe ci
ſottes uc chet mmelae
enon ful: Et qꝛ no e dare gan
ins eſſe albedns ſedylnmü
ns no eſt quus no acqumritur :
Kman A durulner 1 gran
NWanesnae ele
etponuur Aaſd un ond
hus et immedute oll hot ern
Tertin neguln de ehus gu
it dore imui inſtio ſin hoͤt⸗
9 fueritt noypltmi
ſedeſiur erponitu

heſenti ct afirmatmam dep

lner oe Mnu gans
P mnegoren⸗
inntnmn hie;

rummmaſne
ſuni nhlin unlnnn
nnuͤch ͦneiihſil gete
nae egn ,fnl Jbuini
g ci nd ſir ſenfen
Aer nͦi ſne ſignicen
biſaſen ai mu inne
mugae ſirger cönnul

mgiti el ais re ilaẽ

Citn cinedo in geocönnut
Nteuscötr acictorun.
onſegveter in hae ge rener ed
ſohman deen d
iAudin negnden Mend ſini
n Don unlat⸗
ſrde ppom in o; vout un
co⸗ nmmmn nie r

pit eẽ albꝰ exponit᷑ ſic.ſoßs nũc non

eſt albꝰ ⁊ ipſe ĩmediate poſt hoc erit
albꝰ. Ita ſicr hec ꝓpõ ĩqua poĩt᷑ hoc
verbu deſinit coĩter ſolʒ exponi du⸗
plici᷑ vuomõ ꝑ negatiu de pᷣſenti ⁊
aſtir̃atiuã de pꝛet᷑ito.vt ſor̃s deſinit
eẽ.i.ſors nũc nõ eſt timeiate ante
hoc fuit.ſ Secũdomõ exponitur ꝑ.
affirmatiuã de pᷣſenti ⁊ negatiuã de
ſuturo:vt ſortes deſinit eẽ i. ſortes
uic eſt ⁊æ imediate poſt hoc nõ erit.et

DBHos de deſinit vif icaret᷑ de ĩſtanti ĩ

uiuiſibili ſi aliq tale poneret᷑. Et ad
vidẽdum qñ ĩcipit ⁊ ſilr deſinit ſic vł
ſic debẽt expoĩ.notãde ſũt alique re
gule. Quaꝝ pma eſt iſta. De rebꝰ
quarũ eſt oare pꝛimũ inſtans ſui eẽ
icipit debet exponi ꝑ aſffirmatiuam
de pꝛſenti negatiuam de pꝛeterito
¶ Secanda regula de rebus quarũ
non datur pꝛimum inſtans ſui eẽ in⸗
cipit debet exponi per negatiuam ðᷣ
pꝛe ſenti et affirmatiuam de futuro.
hec ergo ꝛſoꝛtes incipit eſſe exponit᷑
ſic.ſoꝛtes nunc eſt et immediate ãte
hoc non fui:.Et qꝛ nõ ẽ dare pꝛimũ
inſtans eſſe albedinis ſedvltimũ in⸗
ſtans nõ eſſe.quia nõ acquiritur to⸗
ta ſimul ſed partialiter ⁊ graduali⸗
ter:ergo illa ſoꝛtes incipit eſſe albꝰ
erponitur ſic.ſoꝛtes nunc non ẽ al⸗
bus et immediate poſt hoc erit albꝰ
¶ Tertia regula.De rebus quarum
eit dare pꝛimũ inſtãs ſui nõ eẽ ante
hoc ꝙ fuerũt ⁊ nõvltimũ inſtans ſui
eſſe deſinit exponitur per negatiuaʒ
de pꝛeſenti et affirmatiuam de pꝛete
teruo. ¶ Quarta regula. De rebus
quarum eit darevltimuʒ inſtans ſui
eſſe ſi alique ſunt tales deſinit expo
nitur per affirmatiuam de pꝛeſentiz
negatiuã de futuro.
Aliqui autẽ dicunt de expoſitione
ꝓoſitionum de deſinit ⁊ incipit. vñ
dicunt ꝙ eodẽmodo debent exponi
in permanentibus et ſucceſſiuis, taʒ

de rebus quaf̃um eſſe acquiritur ſi⸗
mul ſeu ĩpartibiliter ꝙᷓ de rebus qᷓꝝ
eſſe acquiritur ſucceſſiue et partibi⸗
liter.vndevuifoꝛiniter exponitur hic
et ibi per affirmatiuam de pꝛeſenti ⁊
negatiuam de pꝛeterito et deſinit
negat iuam de pꝛeſenti et per affir⸗
matiuam de pꝛeterito. vt ſoꝛtes in⸗
cipit eſſe exponunt ſic. ſoꝛtes nunc ẽ
et immediate ante hoc non fuit. ſoꝛ
tes incipit eſſe albus ideſt Cꝛtes nẽ
eſt albus et immed iate ante hoc nõ
erat albus.et iſti per li hoc non ĩtel⸗
ligunt nec denotant aliquam reʒ eẽ
indiuiſibilẽ in tempoꝛe ᷣmvnũ tpus
¶ Unde cum dicitur ſoꝛtes nunc eſt
et immediate ante hoc ſoꝛtes nõ e⸗
rat.per ly nunc intelligunt tempꝰim
mediatum tẽpoꝛi in cuius nulla par
te ſoꝛtes erat. et idem demonſtrant
per ly hoc.quando dicunt immedia⸗
te ante hoc ſoꝛtes non erat idem ꝙ
