iſec hoe fclo ihlins
t elentü ſed ni
ic de ſtn ſoleſtſo

t ad ſimnü vleſtie a⸗

Vnde qñ ſincathegoꝛeuma ponitur
a parte pᷣdicati tunc fit pars pᷣdicati
ſed qñ ponitur a ꝑte ſubiecti tunc ñ
eſt pars ſubiecti neq; ſubᷣm.¶ Ter⸗
tia concluſio. Pꝛopõ affirmatiua de
pᷣdicato cõi in ſingulari numero ac
cepto actu non hñte niſi vnũ ſuppo⸗
ſitum ex additione huiꝰ ſigni oĩs ad
tale pꝛedicatũ nõ redditur ſła. pʒ de
iſta ſol eſt ſol q̃ eſt vera.et ſi dicatur
ſol eſt omnis ſol adhuc erit veras
¶ Quarta ↄcluſio ꝙ pꝛopõ affirãtiua
de pꝛedicato cõi in plurali nũero ac⸗
cepto non hñte niſi vnum ſuppoſitũ
eſt falſa:ſiue pᷣdicato addatur hoc ſi
gnũ vniuer ſale oĩs ſiue nõ.patet di⸗
cendo ſol eſt ſoles. vñ ipſa eſt falſa:
eo ꝙ ſupponit e plures ſoles eadeʒ
rõne hec eſt falſa.ſol eſt om̃s ſoles⸗
Quita ↄcluſio eſt ꝙ pꝛopõ affirma
tiua vera de pᷣdicato cõmuni in ſin⸗
gulari nũero accepto cuiꝰ ſunt actu
plura ſuppoſita ex additione huius
ſigni vłis oĩs a pꝛedicatũ redditur
falſa. Patet de iſta. hõ eſt aĩal q̃ᷓ eſt
vera.ſed ſi dicatur hõ eſt oẽ aĩal illa
ẽ falſa.ſ¶ Sexta ↄcluſio.pꝛopõ affir⸗
mat iua vera de pᷣdicato cõi habente
plura ſuppoſita in plurah nũcro ac⸗
cepto et ſubiecto ſiłr non redditur
falſa ex additione huiꝰ ſigni oĩs vel
om̃s ad pꝛedicatũ.patet de iſta q̃ eſt
vera apoſtoli ſũt apoſtoli.ſi dicatur
apłi ſunt oẽs apoſtoli non tꝛopt hoc
reddituꝛ falſa ĩmo oẽs apoſtoli ſunt
oẽs apoſtoli.nã demõſtratis duode⸗
cim apoſtolis ipſi ſunt oẽs apoſtoli.
¶OQuantũ ad ſecundũ clare patet ex
ↄcluſionibꝰ iã poſitis ꝙ ſophiſma ẽ
flm̃.Et ↄfirmat᷑.nã ſoꝑhiſma ex quo
eſt pꝛopõ affirmatma vłis ſignificat
ꝙ de quocũq;verificetur y homo de
eodẽ verificetur ly oĩs homoꝛ:ſʒ hoc
eſt falſuʒ ſic dicẽdo. ſoꝛtes eſt homo
ergo ſoꝛtes eſt om̃is homo ⁊c̃. Ex
quo ĩfero aliqua coꝛrelaria. Pꝛimũ

videtur ab omni hoĩ̃e.

coꝛrelariũ eſt: ꝙ poſſibile ẽ ꝙ a.et b.
conuertãtur ⁊ tñ a.non crit b. Ham
ſi a. ĩponeretur ad ſigãndum tantũ
qtum hec or̃o omnis hõ et b ſiłiter
tunc a et b auertũtur ſicut ille or̃o⸗
nes oĩs homo ⁊ oĩs hõ:et tñ a nõ eſt
b.ſicut oĩs homo nõ eſt om̃is homo.
Scðm coꝛrelariũ eſt ꝙ a eſt aliqᷣd
et tñ nichil eſt a. PHPec pꝛopõ pʒ.nam
ſtante dicta impõne hec pꝛopõ a eſt
alidd ſignificat tiñ q;tum iſta oĩs hõ
eſt lica. et ideo ſicut hec.oĩs homo
eſt alidd eſt vera:ita hec ẽ vera a eſt
aliquid. et ſicut hec ẽ falſa alidd eſt
oĩs homo:ita hec aliquid eſt a.⁊c᷑.
Tertiuʒ coꝛrelariũ eſt ꝙ a eſt b. et
tamẽ b nõ eſt a.patet.nã ſi a ſignifi⸗
caret tantũ q;tum hec oꝛatio oĩs hõ
et b tantũ q́tum hec oꝛatio aliquis
homo tunc hec eſt vera a eſt b. ſicut
hec oĩs homo eſt aliquis hõ.et hec ẽ
falſa b eſt a. ſicut hec aliquis homo
eſt omnis homo.¶ Ouartum coꝛre⸗
lariũ eſt.a eſt aliquid:et tamẽ a non
eſt a.nam ſignificet a tantũ quãtum
iſta oꝛatio.oĩs homo tunc hec eſtva
a eſt aliquid. ſicut hec oꝛatio omnis
homo eſt aliquid. ⁊ hec eſt falſa a eſt
a. ſicut hec oĩs homo eſt oĩs homo.
OQuintum coꝛrelariũ eſt.a videt bo.
Z tamẽ b non videtur ab a. ratet.nã
ſignificet a tantũ quantũ hec oꝛatio

oĩs homo. et b ſicut aliquis homo.

et cum hoc ponatur ꝙ oĩs homo vi⸗
deat ſeit ſum ⁊ nullũ alium:tũc iſta
ẽ vera.a videt b ſicut iſta oĩs homo
videt aliquẽ hoĩem. et hec eſt faſſe.
b videtur ab a. ſicut hec alids homo
¶ Zdãd röõnes
Id pꝛimã negatur ꝙ ibi ſit pᷣdicat io

eiuſdẽ de eodem eo ꝙ pꝛedicatũ ſo⸗

phiſmatis eſt oĩs homo/et ſubiectũ
eſt homo. ſicut patet in pꝛima et ſe⸗
cunda cõcluſionibus ſecũdi articuli
modo nõ eſt ideʒ homo ⁊ oĩs homo
¶ Ad ſecundã conceditur D ne⸗
Wu zn

gatur ↄſia: quia in pꝛopõnibus ſin⸗
gularibus inducẽtibus aliquam vni
uerſalẽ debet eſſe ↄſimile pꝛedicatũ
pꝛedicato pꝛopõnis vłis que inducit᷑
ſicut patet dicẽdo ſoꝛtes currit/pla⸗
to currit et ſic de alus. igitur om̃is
homo currit ſed ſic nõ eſt in ꝓpoſito
Nam clarũ eſt ꝙ nõ eſt ſimile pꝛedi/
catũ in iſta ule hõ eſt ule homo ⁊ ſic
de ſingulis. et in iſta oñis homo eſt
oĩs homo pꝛoprer hoc ↄña nõ valet.
ſed bene illa valeret ille hõ eſt om̃is
homo et ſic de aliis.ergo oĩs homo
eſt oĩs homo qꝛ in illa ↄña pꝛedicatũ
pꝛopõnum ſingulariũ inducentiũ eſt
ſimile pᷣdicato vłis inducte.iſ Ad ter
tiam cũ dicitur oĩs homo et oĩs hõ
ſunt eað ibi dicitur ꝙ ſi ille due oꝛa
tiones ſumãtur materialit᷑ tunc bñ
oĩs homo et oĩs hõ ſunt eadeʒ ſicut
ꝓbatur.ſed tunc negatur ↄña.ergo
omnis hõ eſt oĩs homo. Si autem
pꝛedicte oꝛationes ſumãtur ſigniſi⸗
catiue tunc negatur ꝙ oĩs homo et
omnia hõ ſunt eadẽ ex eo ꝙ plato et
oĩs homo nõ ſunr eadem ⁊ ſic de ſin
gulis.nec oppoſitũ iſtius ẽ pꝛobatũ.
Ad quartã ↄceditur ↄña et negat᷑
añs cum dicit᷑ aliquis hõ eſt ille hõ
et ſic de aliis.negatur ↄña ⁊ cõcedit᷑
añs.Et ratio huiꝰ eſt.nã cum indu⸗
citur a ꝓte pꝛedicati tũc ſubiecta in
pꝛopõnibus inducẽtibus debent oĩo
pꝛo eodẽ ſupponere ſicut qñ fit indu
ctio a ꝑte ſubiecti pꝛedicatũ in indu
cẽtibus et ĩducta debet eſſe idẽ ⁊ ſic
fñi eſt in ꝓpoſito qñ dicitur aliqs hõ
eſt ille homo:et ille hõ eſt ille homo:
et ſic de aliis.ly homo non ſupponit
ꝛo eodẽ in pꝛima pꝛo quo ſupponit
in ſecũda. Ideo ñ ſeq̃tur aliquis hõ
eit oĩs hõ licet bñ ſequat᷑ alids hõ ẽ
ille hõ.et ille idẽ auiquis hõ ẽ ille hõ
⁊ ſic de ſingulis &̊ al iquis hõ eſt oĩs
homo ſed tunc añs cſt flim̃.ſ Ad con
firmationẽ qñ dicit᷑ oĩs hõ eſt aliqs

homo ⁊ ccontra & aliquis hõ eſt oĩs
hõ Dico ꝙ ly ecõtra poteſt denoĩare
ſimplicẽ tranſpõnem terminoꝝ.⁊ ſic

bene ſequitur oĩs homo eſt aliquis

homo et ecõtra. ergo aliquis hõ eſt
oĩs homo: ſed tunc negatur añs.
Scðo modo põt denoĩare debitã cõ
uerſionẽ illius oĩs homo elſt aliquis
hõ.⁊ ſᷣm hoc bñ ſequit᷑ oĩs hõ eſt ali

quis hõ et eõ. ergo alids hõ eſt hö⸗.

ſed nõ ſeqᷣtur oĩs homo ẽ aliquis hõ
⁊ econtra.ꝗ aliquis hõ eſt ois homo
qꝛ iſta. oĩs homo eſt aliquis hõ con⸗
uertitur in iſtã aliquis hõ eſt homo
¶ Ex hoc patet ad argumentũ ꝑ iſtã
eadem diſtinctionẽ eius qð eſt econ
tra. Poteſt etiã ſolui iſtud ſophiſma
oĩs homo eſt aĩal et econtra ⁊ ↄſiłia
¶ Ad quintã cõceditur ↄña et negat᷑
añs.ſed qñ diceret᷑ nõ oĩs homo eſb
oĩs hõ eſt ↄcluſio ſilłi ex oppoſitis.g
ulla ẽ falſa ⁊ ĩpoſſibilis.negatur taʒ
ↄña qᷓ; añs.Et ratio pꝛimi eſt:qꝛ iſta
nulla chimera ẽ chimera bene pᷣt eẽ
cõcluſio ſiliogiſmi ex oppoſitis ⁊ tñ
necẽ falſa nec ĩpoſſibilis ĩmo ẽvera
tꝛopõ ex eo ꝙ eſt pꝛopõ negatĩa cuiꝰ
termĩ pꝛo nullo ſupponũt. ꝙ autem
poſſit eſſe ↄcluſio ex oppoſitis pʒ ſic
arguẽdo.omĩs chimera eſt hõ:nulla
chimera eſt hõ. ergo nulla chimera
eſt chunera. Wel arguendo in tertia
ſigura nullus hõ eſt chimera:oĩs hõ
eſt chimera. chimera nõ eſt chiẽra.
Sed qñ dicit᷑ ꝙ ↄcluſio ex oppoſitis
dẽ eſſe falſa dʒ ĩtelligi ſuppoſita cõ⸗
ſtantia terĩoꝝ talis ↄcluſionis hoc ẽ
ꝙ tmiii talis ↄcluſionis pꝛo aliquo
ſupponãt. Ratio ſcði eſt:qꝛ cum ar̃.
nullus hõ eſt oĩs hõ:omis eſt oĩs hõ
in felapton non dʒ inferri & non oĩs
hõ eſt oĩs homo:ex eo ꝙ ↄcluſio t᷑tie
figure dʒ ↄponi ex pᷣdicatis pᷣnmnſſan
et qꝛ ly oĩs homo ẽ pᷣdicatũ vtriuſqʒ
pꝛemiſſanꝝ opʒ ꝙ ly oĩs hõ fiat ſubᷣm
cõcluſioiis et pꝛedicatũ ſimiliter.ct

a

Smphilina i
Onmns fent cl. ſun
cter dieſwur ſen
Npmafenrlicnſim
Jicigamiſncfn

Godd Kommwna
ſecti diüriduün

ntur g elus ſubn
trig ſuppoſttaaen
Sprilufenn
glfour no onnnn
ſupaſti c M
Mcrüt Aungu ſah
nignenmaizertg

1ch crpoͦ negatia ui⸗
Gloſatponüt. auten
ulcr ogpoſiiis oj ſe
nischimera eſt ho. nulla
ho. ergo nulla chimera
Uaarguendo in tertis
ns hotchimera: ois ho
Scnmera no eſt chiera⸗
ltg Auſo er oppoſtti
yltellgi ſuppollta c/
n tuis oluſtonis hoc .?
luſloms pꝛo Aliqvo
noſchl chie um g.
ois hö:onis eſt ois ho
vn hinſerrig nonois
norcr eo Xluſioitie
oner clins nnſin
vmot alekt Friuſc
ho ſin ſubn

hoc magis maniteſtũ eſt ĩ iſta. exñs
oĩs homo nõ eit oĩs hõ qꝙᷓ in iſta.nõ
oĩs homo eſt oĩs hõ. Zd ſextã ↄce⸗
ditur ↄña et ↄñs.⁊ qñ dicitur illa ẽ
falſa alids hõ non eſt oĩs homo ne⸗
gatur.et qñ dicit᷑ ſit ille alids homo
ſoꝛtes:admitto.et cum dr ſoꝛtes nõ
eſt oĩs homo g ſoꝛtes non eſt ſor̃. ne
gatur ↄña ꝓpter hoc ꝙ ibi ar̃ ab illo
terĩo homo ac ſi ſtaret diſtribut iue
mobilr̃ ad iſtũ terminũ ſoꝛtes.modo
ſic nõ eſt in dicta pꝛoꝑõe:qꝛ ly homo
ſat ĩmobilit pꝛopi iſta duo ſincathe
goꝛeumata nõ et oĩs per illã regulã
Quicdd mobilitat ĩmobilitatũ ac.
bene tñ ſeqtur ſoꝛtes nõ eſt oẽs hõ:
ergo ſoꝛtes nõ eſt ſor̃ et piato ⁊ S
alus inꝓtum ↄñs eſt vna pꝛopõ de

coptato extremo.Et hoc pʒ ad argu

mẽtuʒnã ibi nõ ar̃ a toto in q;titate
ad ſuã partẽ: ex eo ꝙ in toto in q;'ti⸗
tate opz terminũ cõem teneri diſtruᷣ
but iue mobilit᷑ q̃liter non eſt hic ſor
nõ eſt oĩs homo. Et hec ſufficiãt

Sophilma.ii.
Omnis fenix eſt. ſuppoſito ꝙ illud
qð cõiter dicitur ſit verum ꝙ nõ eſt
niſivna fenix licet ſint płes ſucceſſie
Tũc ĩpꝛobat᷑ ſopiiſma ſic:qꝛ ad hoc
ꝙ pꝛopõ affirmatiua ſitvera cuiꝰ ſub
iectũ diſtribuit᷑ ꝑ hoc ſignũ oĩs reqͥ
ritur ꝙ eius ſubᷣm ad minꝰ habeat
tria ſuppoſita actu.ſed hic nõ ſic eſt
ſophiſma ſim̃.pꝛobatio minoꝛis eo
ly fenix nõ ponitur hr̃e niſi vnum
ſuppoſitũ actu. Mſaioꝛ pʒ per hoc ꝙ;
dixerũt autiqui ſophiſte ꝙ hoc ſinca
thegoꝛeuma oĩs exigit hr̃e actu tria
ſuppoſita: qð pꝛobauer̃t auctoꝛitate
phᷣi pꝛimo celi dicẽtis. om̃e ⁊ totum
ꝓponimus ſuꝑ tria.¶ Scðo arguit
Pec ⁊ẽ vera aliqua fenix nõ eſt ergo
ſophiſma eſt ſalſum. tenet ↄna:eo ꝙ;
eſt dictoꝛium ſophiſmatis.añs pꝛo
batur.aliqua fenix eſt coꝛrupta ergo

aliqua fenix nõ eſt. ꝓbatur ↄna:nul⸗
lum coꝛruptũ eſt:aliqᷓ fenix eſt coꝛru
pta & aliqua ſenix nõ eſt. Et ↄfirmat᷑
aliqua fenix eſt generãda:ergo aliqᷓ
fenix nõ eſt.añs pʒ et ↄna pꝛobatur.
nullũ generãdum ẽ: aliqua fenix eſt
generãda: ergo aliqua fenix non eſt
In oppoſitũ arguitur.contradicto
rium ſophiſmatis eſt falſum: ergo
ſophiſma eſt verũ.tenet ↄña:et ante
cedens pꝛobatur. Nã contradictoꝛia
ſopiniſmatis eſt.aliqua fenix non eſt
et iſta eſt falſa.¶ Secũdo arguitur.
demõſtrata fenice verum eſt dicere
iſta eſt oĩs femix et ſi ſit omnis fenix
eſt iſta femix.et ſi ſic ommis ſenix ẽ.
ↄñe ſunt note.añs pꝛobat᷑. nam iſta
fenix ẽ fenix et nõ eſt aliqᷓ femx quĩ
illa ſit iſta fenix eꝛgo iſta fenix ẽ oĩs
ſenix. ¶ Pꝛo ſophiſmate vidẽdum ẽ
an ad hoc ꝙ pꝛopõ ſit vera cuiꝰ ſub⸗
iecto exñte termino cõmuni additur
hoc ſignũ vlłe omnis exigatur ilum
termmũ ad minus habere tria ſup⸗
poſita. Scðo reſpõdendũ eſt ad ſo⸗
phiſma. Pꝛo pꝛimo pono vnicã ↄclu
ſionẽ ꝙ hoc ſignũ oĩs nõ exigit tria
appellata.i.ad hoc ꝙ pꝛopõ ſit vera
cuiꝰ ſudᷣo additur hoc ſignũ vłc oĩs
nõ opꝑʒ cius ſubᷣm ad minus hr̃e tria
ſuppe ſita in actu Pꝛobat᷑.nam ſi ſic
eſſet hec non eſſet vera oĩs ſol lucet
ſed hoc ẽ falſum igit᷑.tenet ↄna eo ꝙ;
ille term inꝰ ſol non hʒ niſi vnũ ſup⸗
poſitũ in actu. Falſitas ↄñtis pʒ:eo
ꝙ paſſio ꝓpꝛia ẽ vere pᷣdicabilis de
ſuo ſubiecto vłiter ſũpto:vt pʒ pᷣmo
poſterioꝝ.ſed ſic eſt in pꝛedicta pꝛo⸗
ponevt pꝑpʒ ergo ⁊c̃. Scðo ſic ſeque
retur ꝙ due ↄtradic toꝛie eẽnt ſimul
falſe: ſed hoc ẽ falſum. Pꝛobat᷑ pna
qꝛ tunc iſta eſt falſa omnis ſol lucet
hopter defectũ triuʒ ſuppoſitoꝝ in
actu huius termĩ ſol. et ſic iſta eẽt
falſa alids ſol nõ lucet vt clarũ eſt
qꝛ ibi negat᷑ ꝓpꝛia paſſio de ſuo ſ hᷣo
a. iiii-

¶ Tertio pꝛobatur hoc ſophiſma.ly
nullus nõ exigit tria appellata ergo
nec hoc ſignũ omnis. Añs pꝛobatur
qꝛ hec eſt vera nulla fenix eſt aſinus
Patet: qꝛ eſt cõuertens vniꝰ vere.S
ipſa eſt vera. ꝙ cõuertatur in vnam
verã patet:qꝛ in illam nullus aſinus
eſt fenix.ↄña pꝛima pꝛobatur:qꝛ oĩs
et nullus ſunt ſigna cõtraria ⁊ con⸗
traria apta nata ſunt eſſe circa ideʒ
ergo ſi hoc ſignũ nullꝰ habeat poni

ad terminũ communẽ non habentẽ

actu tria ſuppoſita: ſeqtur etiã con/⸗
ſimili modo ꝙ ita habeat poni hoc
ſignũ omnis.ſ Quarto pꝛobatur:qꝛ
hec eſt vera oĩs fenix non eſt aſinus
ergo ly oĩs nõ exigit tria appellata.
ↄña tenet ⁊ añs pꝛobat᷑:qꝛ eius ↄdi⸗
ctoꝛia ẽ falſa ſcʒ aliqᷓ fenix eſt aſinꝰ
¶ Dubitat circa hanc ↄcluſi ionẽ pꝛo⸗
pter duo. Pꝛimo nã hoc ſignum oĩs
denotat q; terminꝰ cui apponit᷑ ſup⸗
ponat pꝛo pluribus ſuppoſitis: ſed
iſte terminꝰ fenix nõ habet niſi vnũ
ſuppoſitũ ergo ulla de neceſſario eſt
falſa. Scðo ſi oĩs non exigeret tria
appellata tunc ↄuentẽter adderetur
terminis ſingularibꝰ qð eſt falſum.
Ad argumẽta dubii reſpondetur.
d pꝛimũ argumẽtuʒ dico ꝙ hoc ſi⸗
gnũ omnis nõ denotat ſimplicit ter
minũ cui additur ſupponere pꝛo plu
ribus ſed ſub ↄditione vt ſi ſunt vel
eſſent plura pꝛo qbus talis terminꝰ
eſſet ĩpoſiius ad ſigniſicãdum:et qꝛ
termino cõmuni q;tum ad modũ ſue

iv᷑[bpoſitionis nõ repugnat habere pła

ſuppoſita. Ideo hoc ſignũ omnis cõ
ueniẽter poteſt ei addi ad denotãduʒ
terminũ cõem ſupponere pꝛo płibus
ſi plura eſſent ꝓ quibus talis tminꝰ

eſt impoſitus ad ſigniſicandũ.ſ Ad

ſcðᷣm dico ꝙ nõ eſt ſimile de termĩo
ſingulari ⁊ de terĩo cõi: qꝛ termino

ſingulari qtuʒ ad modũ ſue impõis

repuguat ſupponẽ pꝛo pluribꝰ ⁊ ideo

nõ eſt incõueniẽs ſignũ vłe nõ poſſe
addi terĩo ſingulari ⁊ poſſe addi ter
mino cõi non obſtãte ꝙ non habeat
niſi vnuʒ ſuppoſitũ actu. ¶ Rñdetur
ad ſophiſma ꝙ eſt verũ vt ꝓbatuʒ ẽ
poſt oppoſitum ſophiſmatis.et tunc
ſoluũtur rõnes impꝛobãtes ipſum.
Ad rationes. Ad pꝛimà cum dicit᷑
hoc ſignũ oĩs exigit tria ⁊c̃. negat᷑.
Et qñ dicitur per phᷣm pꝛimo celi oẽ
et totuʒ pꝛimo ponimus ſupꝛa tria.
Dico ꝙ phus per hoc vult dicere ꝙ
hooc ſignũ oĩs in plurali numero ᷣm

cõem modum loquẽdi non põt addi

pꝛonoĩ demõſtratiuo niſi ꝑ illud pꝛo
nomen demõſtrentur tria indiutdus
ad minus. Vnde pſᷣm cõem modum
loquẽdi nõ dicimus om̃s iſti?demon
ſtratis duobꝰ tin.tamẽ demõſtratis
tribus vel pluribꝰ bene dictimꝰ oẽs
iſti. Sed ex hoc nõ ſedtur quin hoc
ſignũ oĩs in ſingulart numero poſſit
addi terĩo cõmuni non hñte niſivnũ
ſuppoſitum.¶ Ad ſcvᷣm negatur añs
et ↄceditur ↄna.⁊ qñ dicitur aliqua
fenix eſt coꝛrupta & aliq fenix nõ eſt
ↄceèttur añs et negatur ↄña. Et rõ
eſt:qꝛ in añte ſubiectũ ſupponit pꝛo
illo quod eſt vel fuit pꝛopter hoc pꝛe
dicatũ coꝛrupta.ex quo hʒ ſic ãpliar
ſubiectuʒ: qꝛ eſt participiũ pꝛeteriti
tẽpoꝛis.ſic autẽ non ãpliat᷑ ſubiectũ
ↄñtis pꝛopter defectũ termini ãplia
tiui. Et qñ vlterius arguitur.nullũ
coꝛruptũ ⁊c̃.dico ꝙ nõ debet inferri
illa ↄcluſio aliq̃ fenix nõ eſt:ſed bene
iſta aliqua fenix q̃ eſt vel fuit non ẽ
Et ratio eſt: qꝛ ſubiectũ minoꝛis ſie
ſupponit.ſ¶ Ad cõſirmationẽ.aliqua
fenix eſt generãda ergo ⁊c̃.ↄceditux
añs et negat᷑ ↄna.Et ratio huiꝰ eſt:
qꝛ ſubiectũ añtis ſupponit ꝓ illo qð
ẽ vel erit virtute huius pꝛedicati ge
neranda qð eſt ãpliatiuũ ſubiecti ad
ſupponẽduʒ ꝓ illo qð eſt veſi erit. cũ
ſit participiũ futuri tẽpoꝛis. ſic autẽ

—

—

ſil fut n nchn noeerg
ltinarchn e oſegu
eneeni beeſ
liß omeiigidrene⸗
enriatenpen w
fuit n encha dwe. g
Cur hee gue dey
Uit vera omne anim
noe ergo achuc voſte
lo cropoſtno de prct
heceſleria Anrecegens
Mdlunum ernt
tih uſcerenenr u⸗
int bs qve frerüt
Mfut ſenonmhetil
meflenorguinn V
nfiſenonne din
Moetagdſunde ſerto
irmiid i

Apumi) dene diemd 0
dahwnͤſchmande
ein ingular nnero oſt
iocomumi on hite nilni
ldn gur af
Aa, tq ur alivs
mpen alij ſenirnoͤ ch
zet hegatur 71. Et mo
e ſubecr ſuyponit pꝛ⸗
vel ſuit popter hoc pe
hra er quo hy ſic eplinf
ꝛch participiũ pꝛeteriti
mi non apliat ſubiect
er deſecu termini agis
enus arguttur. nullũ
dicono debet inferti
li tenr noͤeſt,ſel bene
nnr cn vel fuit non
r ſubrecti mninoꝛss ſie
Ncöarmuttont, aliqu⸗
rAu ergo deNehtu⸗
,ia Ettriohun eſ:
ris ſvnit hilo a
mte huins grdieatge
zliarud ſubiectii
Käͤplin
ta ad en vel erit,
dilo d ag leni/

non ſupponit ſubm iſtius pꝛopõnis
aliqua fenix non eſt: ꝓpter defectuʒ
talis teri ampltatiui. Et qñ dicitur
nullũ generãð ⁊c.dico ꝙ ule pᷣmiſſe
non inferũt illã ↄcluſionẽ: aliq̃ fenix
non eſt. ſed bene iliaʒ: aliqua fenix q̃ᷓ
eſt vel erit non eſt.et ula eſt vera ꝓ
pter rationem dictam in xꝛecedenti

ſolutiõe. Et hec de ſcðᷣo ſophiſmate

Sophilma iii.
eſt itud. Om̃e aĩal fuit ĩ archa noe:
ſuppoſito ꝙ de qualibʒ ſpecie aĩalis
qðdam aial fuerit ĩ archa noe.Tũc
arguitur ſic:homo fuit in archa noe
leo fuit in archa noe: ⁊ nõ eſt aliqua
ſpecies aĩalis quin de illa aliqð aĩal
fuerit in archa noe:ꝗ̊ ⁊c. Itud argu
mentuʒ petit hanc dubitationẽ: vtꝝ
hoc ſincathegoꝛema omne vel omis
poſſit diſtribuere terĩm genericum

cui additur ſoluʒ pꝛo ſuis ſpeciebus

ſic ꝙ non pꝛo ſuis indiuiduis.¶ Alia
poſſunt fieri argumenta ſed illa non
cõpetunt ad illã difficultateʒ:ſed ad
alias pertinẽtes ad copulam futuri
tempoꝛis.¶ Arguit᷑ ſic:aliqñ omne
aĩal fuit in archa noe ergo om̃e aĩal
fuit in archa noc.ↄſequẽtia videtur
tenere a ſimili.qꝛ bene ſeqͥ:ſoꝛtes a
liqñ comedit:& ſoꝛtes comedit.Añs
patʒ quia tempoꝛe noe omne animal
fuit in archa noe. Secundo ſic ar
itur. hec que ẽ de pꝛeterito aliqñ
Rir vera omne animal fuit in archa
noe:ergo adhuc ipſa eſt vera.ↄña tʒ⸗
eo ꝙ pꝛopoſitio de pꝛeterito vera eſt
neceſſaria. Antecedens pꝛobatur:q̊a
poſt diluuium qð erat tempoꝛe noe
anteq naſcerentur alia animalia ab
anima ibus que fuerũt in archa noe

hec fuit vera:omne aĩal fuit ĩ archa

noe.¶ Tertio arguitur.hec de pᷣſen
ti fuit vera:omne aĩal eſt in archa
noe:ergo ſua de pᷣterito videtur eẽ
vera que nõvidet᷑ eẽ alia iᷓ iſta:oĩe

aĩal fuit ĩ archa noe:S ⁊c.ↄſequẽtie
vidẽtur eẽ note.Añs ꝓbatur qꝛ tpᷣe
quo erat diluuiuʒ hec de pᷣſenti fuit
vera omne animal eſt in archa noe
ſaltem ſi fuiſſet foꝛmata ergo ⁊ c.
¶ In oppoſitũ arguit᷑. Nec om̃e aĩal
eſt fuit in archa noe.nec oẽ aĩal
qð fuit fuit ĩ archa noe.ergo ſim̃ eſt
ꝙ om̃e aĩal fuit in archa nee.tʒ ↄña
Et añs ꝓbatur quo ad pꝛiam ꝑtem
arguẽdo ſic.oẽ aĩal qð ẽ fuit ĩ archa
noe:ſoꝛtes qͥ heri gñabat᷑ ẽ aĩal qð ẽ
g̊ ſoꝛtes fſuit ĩ archa noe. Diſcur ſus
eſt bonus vt pʒ.et ↄcluſio eſt falſa.S
aliqua pꝛemiſſaꝝ.nõ minoꝛ. g&̊ maioꝛ
q̃ erat pᷣma pars antis. Scðᷣa pars
añtis pʒ.oẽ aĩal qð fuit fuit ĩ archa
noe.ſed adã fuit aĩal qð fuit:ꝭ& adam
fuit in archa noe. Iteꝝ diſcurſus ẽ
bonꝰ ⁊ ↄcluſio falia:& aliq̃ pᷣmiſſarũ
et non minoꝛ &̊ maioꝛ que erat ſcða
ꝓꝑs añtis. LZertio ſic arguit᷑. Cõtra
dictoꝛiũ ſophiſmatis eſt verũ: ſo⸗
phiſma eſt falſuʒ.Añs pꝛobat᷑ qꝛ hec
eſt vera.aliqð aĩal non fuit ĩ archa
noe que eſt eius cõtradictoꝛia.qꝙ ſit
vera pʒ qꝛ nec tu nec ego fuimus in
archa noe.⁊ tñ ſumus aĩalia &̊ ⁊c.
inen hoc ſophiſma Primo eſt vi
ndũ an hoc ſincathegoꝛema omne
vel omnis poſſit terĩm coẽm cui ad⸗
ditur pꝛo ſpẽbus diſtribuere ſolũ ſic
ꝙ nonꝓ oibus ſuis indiuiduis ſicut
dixerũt quidã ſophiſte antid.¶ Se⸗
cũdo reſpondendũ eſt ad ſophiſmaK
Pantu ad pꝛĩm ſit pꝛima ↄcluſio
oc ſignum oĩs nõ poteſt diſtribu
ere terim gñaleʒ cui addit᷑ pꝛo ſpẽbꝰ
tim̃ ſic ꝙ non pꝛo ſuis indiuiduis.nã
ſi ſic ſequeret᷑ ꝙ oria eſſent ſimł vᷣa
ſed hoc ẽ falſuʒ.qꝛ lʒ ↄtingant ſił eẽ
falſa:non tñ ↄtingũt ſil eſſe vᷣa.ↄña
ꝓbat᷑ qꝛ ſi de qualibet ſpẽ alalisali

qð animal eſt ſanum ⁊ aliqð egrum

tũc hec eſt va oẽ aĩal eſt ſanũ: ſi iſte
terminus aĩal ſolũ diſtribuat᷑ ⁊ ſuꝑs

ponat pꝛo ſpẽbus. Siliter hec ẽ vᷣa
omne aĩal eſt egrum: ꝓpter eandem
cauſam.ſed ſi hec eſt vera:oẽ aĩal ẽ
egrũ hec eſt vera:oẽ aĩal non ẽ ſanũ
cũ inter ſanũ ⁊ nõ ſanuʒ nõ ſit dare
mediũ circa ſubiectũ aptũ natũ ⁊ c.
Sed ſi hec ẽvera oẽ aĩal non ẽ ſanũ
hec eſtvera nultum aĩal eſt ſanum ſi

foꝛmat᷑.ↄña tenet qᷣa ille due eqᷣpol⸗

lent per ſcdᷣaʒ regulam eqpollentiaꝝ
ſed iſta nullũ aĩal ẽ ſanuʒ ẽ cõtraria
iſti:somne anumal eſt ſanum poſtiᷓ ſe
habẽt ſicut vniuer ſalis affirmatina
⁊ vlis negatiua vtroq; terĩo ꝑticipã
tes igitur. ¶ Scðdðo arguit᷑ ad idem

dato oppoſito ↄcluſiõis ſequeret᷑ ꝙ

poſſibile eſſet duo ↄdictoꝛia ceẽ ſimul
vera.ſed hoc eſt falſum. Probatur
ↄſequentia.retẽto caſu pꝛioꝛis rõis
hec eſſet vera ome aĩal eſt ſanum.ſi
militer iſta aliqð aĩal non ẽ ſanum.
ſimiliter iſta eẽt vera retẽto caſu ſo
phiſmatis.ſ.oẽ aĩal fuit ĩ archa noe
et iſta oẽ aliqð aĩal non fuit ĩ archa
noe.ſed tales ↄtradicunt poſti ſunt
vtroq; terĩo ꝑticipãtes/etvna ẽ vlłlis
affirmatiua ⁊ alia ꝑticularis negati
ua.ſ¶ Secũda ↄcluſio ẽ iſta.quotiẽ ſ⸗
cũq; hoc ſincathegoꝛema oĩs vł ſibi
equalens additur terĩo generali di⸗
ſtribuit ipᷣm tam ꝓ ſpẽbus i; indiui
duis niſi aliqð ſit reſtringẽs ipᷣin.et
qñ additur terĩo ſpecifico diſtribuit
i¶pᷣʒ ꝓ oibus ſuis indiuiduis ſʒ nõ ꝓ
ſpeciebus poſtq non habet infra ſe
aliquã ſpẽm. Probatur ſic.nam cuʒ
hoc ſincathegoꝛema om̃e vel omnis
addatur termino generali/elarũ eſt
ꝓꝙc ipᷣm diſtribuit.vel ergo diſtribuit
pꝛo ſpeciebus tm̃i/vel pꝛo indiuiduis
tanti/vł pꝛo ſpeciebus ⁊ indiuiduis
ſimul.non pꝛĩo modo ſicut dicit pᷣce
dens cõcluſio.nec ſcdðᷣo mõ quia non
poteſt ipᷣm diſtribuere pꝛo indinidu
is ſolum:g relinquitur ꝙ ipᷣm diſtri
buit pꝛo ſpẽbus ⁊ indiuiduis ſimul.

et hoc dicit pꝛima pars cõcluſionis.
Secũda pars ↄcluſiõis pʒ. Nam cũ
hoc ſincathegoꝛema omnis additur
termino ſpeciſico diſtribuit ipᷣm pꝛo
illis que ſunt infra ipᷣm.ſed ula non
ſunt ſpecies ſʒ indiuidua ſoluʒ:ergo
ſequitur ꝙ diſtribuit ipᷣm ſolum „
indiuiduis:et voco in ꝓpoſito terĩm
ſpecificum ſpẽm ſpecialiſſimam. Ex

hoc ſequitur ꝙ ãtiqui ſophiſte male

dixerunt in hoc ꝙ hoc ſincathegoꝛe
ma omnis diſtribuit aliqñ terminuʒ

cõmunem pꝛo ſingulis geneꝝ: aliqñ;

autem ꝓ ſpeciebus ſinguloꝝ. Quã
tum ad ſcðᷣm dico ꝙ ſophiſma ẽ fal
ſum.pꝛobatur per ſcvðᷣam ↄcluſioneʒ
quia li aĩal dilribuitur pꝛo omĩbus
aĩalibus q̃ ſunt ⁊ fuerũt ⁊c.et quia
multa ſuntvel fuerunt q̃ non fuerũt

in archa noe:ergo ⁊c. et ꝓpter hoc

videtur ſophiſma falſum.
¶ Ad rat iones ante oppoſitũ ſophiſ

matis:. Ad pꝛiam petentem dictam

difficultatem negatur illa ↄſequẽtia
Et cũ arguitur homo ſuit/leo fuit:
⁊c.dico ꝙ ſic arguẽdo cõmittitur ſal
lacia ↄſequentis.quia non ſequitur
ſed bene econtra ſequitur. Unde ꝓ⸗
poſitio vntuerſalis nõ inducitur xer
inde finttas vt in pꝛedicta ↄſequẽtia
ſed per ſingulares eius ſufficienter
enumeratas.Et ſic patet ad pꝛĩam
rationeʒ.Et quia alie quattuoꝛ non

petunt dictã difficultatem ſed alias

pertinẽtes ad capulã pꝛeteriti:de ſo
lutione eaꝝ cauſa bꝛeuitatis ſuꝑſe⸗
deovſq; ad tractatum ſophiſmatum
diff icultatem habentiũ pertinentem
ad copula m pꝛeteriti tempoꝛis.
Sophilma iiii.
Eſt iſtud. Mẽs apoſtoli dei ſunt duo
deciʒ.Et ĩpꝛobat᷑ ſic. Cõtradictoꝛiũ
ſophiſmatis eſt verũ:̊ ſophiſma eſt
falſum. Tenet ↄña.ñcedens ꝓbat᷑
Nam contradictoꝛium ſophiſmatis

-—

ſont vndecnn t onftu
ſes mulu Pan
Goliaun ri ) nunn
Onnes moſtl dei ſunr 5
Conſeqletuteneret me
ean ſen ſupponttur o
gcrancſe Dsn
ſet ſund Nurts ner dau
deonmer onnes Mn
poſtofnergoones e
oectz 0Jrel ud ſ⸗
nicedumetan hoe ſin
onned: o eſt gurat
glico poſit tener col
ihiturue, Geaunc
Nta ſohiſmna,
Qumi algin G
nntrgniz is igi⸗
ſctuetuni Nhribeti
donetetgi enerur cole
Uenandſthhnenede
neſink bt titil
tenen irinn
ai nettel
Wemngan

lcxrgb cömittteur li
uenris, guiz non ſequitu⸗
crontra ſchuitur. nce
luerſalis no inducitur ter
A N in predicta 9ſequetiu
gulres eius ſuffilenten
s.Et e gatet ad pim
Etqun alie quattpoꝛ non
ti auficultatem ſed alins
capulz getertt:de ſo
auſ beuitatts ſupſe⸗
rxtatum ſophiſmatum
mn habentiü pertinentem

eterit tenperis

72

eſt:non oẽs apoſtoli dei ſunt duode
cim.et hoc eſtverum. Probat᷑:aliqui
apoſtoli dei nõ ſunt duodecim: ſicut
ſunt perrus ⁊ paulus:ſed ille/aliqui
apoſtoli dei nõ ſunt duodecim.et nõ
omnes apoſtoli dei ſunt duodecim
edualent per ilã regulam. Negatio
pꝛepoſita ⁊c.per pꝛiam regulã eqᷣpol
lentiaꝝ.modo ſi vna in eqpollentibꝰ
eſt vera alia eſt vera. Secundo ſic
arguitur. Apoſtoli ſũt tim duo:ergo
non videt᷑ ꝙ oẽs apoſtoli dei ſint du
odecim. Antecedẽs ꝓbat᷑.nã petrus
c paulus ſunt tantuʒ duo.⁊ petrus
⁊ paulus ſunt apoſtoli dei:ergo aꝑo
ſtoli dei ſunt tantum duo. pꝛemiſſe
ſunt vere: ⁊ ſillogiſmus ẽ expoſitoꝛi
el Tertio arguitur.Apoſtoli ſunt
vndeciʒ ⁊ non plures:ergo non vidẽ
tur eſſe duodecim.tenet ↄſequentia

et añcedẽs ꝓbatur quia ſunt vndecĩ

⁊ vnus:ſed vnus non ẽ plures: ergo
ſunt vndecim ⁊ non plures. In oꝑ
pofitũ arguitur.Maximus nũerus
apoſtoloꝛum dei eſt duodenarius:
omnes apoſtoli dei ſunt duodecim.
Conſequẽtia tenet:et antecedens ꝓ
batur ſeu ſupponitur pꝛo ſophiſma
te.¶ Secundo ſic. Oins apoſtoli dei
nec ſunt plures nec paucioꝛes duo/⸗
decim:et omnes apoſtoli ſunt aliqͥt
apoſtoii:ergo om̃es apoſtoli ſi unt du
odeciʒ. Juxta iſtud ſophiſma pᷣmo
vidẽdum eſt an hoc ſincathegoꝛema
omnes:quod eſt pluralis numeri ali
quãdo poſſit teneri collectĩe ⁊ aliqñ
diſtributiue. Secundo reſpondẽduʒ
eſt ad ſophiſma.
4 Quantũ ad pꝛim ſciendũ eſt ꝙ hoc
ncathegoꝛẽc̃a oẽs:aliqñ tenetur col
lectiue ⁊ aliqñ diſtributĩe.ſed quid
denotet qñ tenetur collectiue ⁊ duʒ
tenetur diſtributiue de hoc dicũt di
uerſimode.Et dicũt aliqui ꝙ quãdo
tenetur diſtributiue tũc ſignificat pᷣ
dicatũ ꝓpoſitionis cuius ſubiectum

diſtribuit poſſe verificari de quolibʒ
de quo ẽ verificabile ſubᷣm ĩ plurau
numero retẽtum nõ ꝑ ſc ſumptuʒ ſʒ
ſumptum cuʒ illa additiõe cum aliis
vel cũ alio.et ſᷣm hoc iſti dicũt ꝙ ſin
gulare iſtiꝰ ꝓpõis:oẽs apłi dei ſunt
duodeci:accipiẽdo ly oẽs diſtributi⸗
ue ſunt ille petrus ⁊ paulus cũ aius
ſunt duodecim.et ibi debet dici ꝙ u
li cũ aliis ſunt duodecim. Vñ iſti ſic
dicẽtes mouerunt vnã queſtionẽ cõ⸗
tra ſe ⁊ ſoluunt eã. Queſtio eſt ita:
ſi ille ſingulares eſſent ſingulares pᷣ
dicte ꝓpõis vlis ſequeret᷑ ꝙ aliqua
poſitio ſingularis cũ ſua vłi ſigni
caret idẽ adequate.mõ hoc ẽ falſuʒ
ↄña ꝓbat᷑.nam iſta petrus ⁊ paulus
cũ alus ſunt duodecĩ ſignificat ideʒ
cũ iſta oẽs apti dei ſunt duodecim.
Illã dubitationeʒ ſoluũt illi dicẽtes
vłem ⁊ eius ſingularẽ idẽ adequate
ſigniſicare dum tñ dꝛñt in mõ ſigni
ficãdi q̃liter eẽ dicũt in ꝓpoſito. Sʒ
bꝛeuiter opinio illoꝝ videt᷑ deficere
in hoc ꝙ dicũt ſingulares illiꝰ ꝓpo
ſitionis oẽs aplłi dei ſunt duodecim
eẽ illã petrus ⁊ paulus cũ aliis ſunt
duodecã:⁊ nõ illã petrus ⁊ paulꝰ ſũt
duodecĩ.QOð arguo ſic.ille due ꝓpo
ſitiones vłes dꝛñt om̃s apli cũ aliis
ſunt duodecĩ:⁊ oẽs apłi ſunt duode
cim.ĩmo ſingularesvniꝰ nõ ſunt ſin
gulares altius.ſed iſta petrus⁊ pau
lus cũ aliis ſũt duodecĩ ẽ ſingłaris
illiꝰ:oẽs apłi dei cũ alus ſunt duo⸗
decĩ: non ẽ ſingłaris ulliꝰ oẽs apłi
dei ſunt duodecim.qð erat ꝓbandũ
¶ Secũdo ſic.Nã iſta petrus ⁊ pau
lus ſunt duodecĩ ẽ ſingularis alicu
ius vłis:⁊ nõ alterius ꝙᷓ;ᷓ iſtius oẽs
apłi dei ſunt duodecim:ergo ⁊c. Di
co & aliter ꝙ qñ tenetur diſtributĩe
ly oẽs denotat pꝛedicatũ pꝛopõis cu
ius ſubiectũ ẽ diſtributũ eſſe veriſi
cabile de ſubiecto in plurali nume⸗
ro retento et ſine tali additione cuʒ

.

aliis vel cũ alio. Ideo dico ſingłares
iſtius pꝛopoſitionis oẽs apoſtoli dei
ſunt duodeciʒ:eẽ tales.petrus ⁊ pau
lus ſunt duodeciʒ:petrus ⁊ iacobus
ſunt duodecim ⁊ ſic de aliis. Sʒvlte
rius dicoꝙ quãdo ly oẽs tenet᷑ colle
ctiue tunc ꝓpoſitio in qua eſt ly oẽs
eſt indeſinita niſi aliud ſignũ diſtri/
butiuum addatur ⁊ etiã ly omnes ẽ
pars ſubiecti.ſicut om̃s apoſtoli dei
ſunt duodecim/que ſigniſicat ꝙ nia
ximus nũerus apłoꝝ dei eſt duode/⸗
narius. Sed diceret aliquis:ſi talis
eſſet indeſñinita oẽs apoſtoli dei ſunt
duodecim/et ſi hoc aggregatum eſt
ſubᷣm:tũc tale aggregatũ eẽt p̃dica
bile de pluribus. Rñderur ↄcedendo
ↄñam.vnð ſi cras fierent duodecim
apłi ita ſicut mõ ſũt ⁊ nõ plures nec
paucioꝛes:tũc ita ſicut modo ly oẽs
eſt verificabile de duodecim apoſto⸗
lis: ita cras ſine noua ĩpoſitiõe veri
ficabitur de duodecim apoſtolis. Pʒ
cõc uſio: quia hoc aggregatum oẽs
apoſtoli verificatur de pluribus.
¶ Quantũ ad ſcðᷣm:ſit hec pꝛĩa ↄclu
ſio.ſi ly om̃s teneat᷑ diſtributiue ſo⸗
phiſma ẽ falſum. Probatur qꝛ tunc
eſtvnavniuer ſalis cuius ſunt multe
ſingulares falſe. Scðo:oẽs apoſtoli
dei ſunt duodecim: petrus ⁊ paulus
ſunt apoſtoli dei:ergo ſũt duodecim
diſcurſus eſt bonus ⁊ ↄcluſio ẽ falſa
ergo aliqua pꝛemiſſarum.nõ minoꝛ?
ergo maioꝛ que fuit ſophiſma. Iſta
ↄcſuſio ẽ ↄtra illos qui dicunt ſingn
lares illius:omnes apoſtoli dei ſunt
duodeciʒ:eſſe tales:petrus ⁊ paulus
cum altis ſunt duodecim.qꝛ ſic dicẽ
tes dicunt ſophiſma eſſe ven.et tũc
ſi ly omnes teneatur diſtributiue: ar
guitur cõtra eos vt ſupꝛa.¶ Secũda
concluſio. Si ly omnes teneat᷑ colle
ctiue ſophiſma eſt verum. Patet:nã
ſic ſᷣm illa que dicta ſunt:ſophiſma
eſt vna indeſinita:et valet in ſigniſi

“

cando tantum q;tum iſta: maximus
numerus apoſtoloꝛum dei eſt duode
narius. Ad rationes.
Ad pꝛunã dicitur ↄcedendo ↄnam
iʒ negãdo añs. Et cũ d in ꝓbatiõe
añtis qꝛ hec ꝓpõ nõ oẽs apłi dei ſũt
duodecun:eſt ↄtradictoꝛia ſophiſma
tis.dico ꝙ nõ ſi ly oẽs capiat᷑ in vna
diſtributiue ⁊ in alia collectiue. Sʒ
diceres que eſt ↄtradictoꝛia ſophiſ⸗
matis capiẽdo ly omnes collectiue.
Dico ꝙ iſta:nõ oẽs apłi ſunt duode
cium:pꝛout ly oẽs caꝑetur collectiue.
nec tũc ula:nõ oẽs apoſtoli dei ſunt
duodecim equipollet uti:aliqui apłi
dei nõ ſunt duodecim.ſed iſti:nõ eſt
ita ꝙ oẽs apłi ſunt duodecĩ/⁊ iſta ẽ
falſa ¶ Ad ſcdðᷣam cõceditur añcedẽs
et cũ:hocvlterius ſtat ꝙ oẽs apoſtoli
dei ſunt duodecim.licet aliqui apłi
ſunt tin duo:tñ non tm̃ oẽs apoſtoli
dei ſunt duo.¶ Ad tertiam ↄcedhtur
antecedens ſi iutelligatur tanq; vna
de copulato pꝛedicato ad illã intelle
ctionem ꝙ oẽs apoſtoli dei ſunt vn⸗
decim.et alidd qð non eſt plures.et
nego iſtã ↄnam ſcʒ oẽs aplłi ſunt vn
decim ⁊ non plures:g̊ non om̃s apłi
ſunt duodecim. Sed ſi dicta ꝓpõ in
telligatur copłatiua vt ſenſus eẽt ꝙ
omnes apłi ſunt vndecimꝛet oẽs nõ
ſunt plures ꝙ; vndeciʒ: tũc negarem
eam.qꝛ cẽt vna copulatiua cuiꝰ ãbe
partes eſſent ſalſe/⁊ tunc bene cõce
derem oẽs apłi ſunt vndecim ⁊ non
plures: &nõ oẽs apli ſunt duodecim

Sophilma v.

Fſt iſtud.a eſt ven:et beſt veꝝ.et nõ
ẽ niſi vnũ a ⁊ niſi vnũ b:⁊ tñ q̃litcũ⸗
q; b ſigmſicat eẽ:a ſignificat eẽ:⁊ eõꝰ
⁊ tñ a ſignificat aliãliter eẽ qualiter
b non ſignificat eſſe. Probatur ſo⸗
phiſma tſito ꝙ a ſit hec ꝓpoſitioa
liqualit᷑ ẽ qualiter b nõ ſignificat eẽ
et ſit hb uta ꝓpõ aliqualit ẽ qualiter

—

—— —

fen aamune de
poſticne igihe
Poeſophiſimn od
io non ſeikce rer
turvẽ rerumꝗ ne
unehecc verag ve
ſout iln ſigniſcat
tſe e q noſat en
le vei q non ſeif
ſfcian deſophuſmme
nune ehat nere
budſfclltuten han
Neeſwethegen
ond mhiudens addn
Poſm nneſtue
chonis nns

—

nt non Meres. nonofns gnl
duodecim. Seqſ dien gn
Vrmn cohlatlin t ſcnſigtih
li ſunt mMoͤeinte int
tgures ) mdech tüc negen
ncet ena ewiruuab in
s Aſent ſalletuic bene e
s ooli ſunt merin 1n
voois iͦinr ovotn

Nhtlins .
Auck wurrbeh en erli
ia i müͦh, t iliei
rcen ſignĩcat ei.
mn feat aliller eequaltn
nigcar cle⸗ Probatu⸗ 6
ſtogo ſt het xrolen/
qualter bn ſignifni

b non ſignificat eſſe.tunc b eſt verũ
quia deum eſſe eſt aliqualiter:⁊ deũ
eſſe b non ſignificat eſſe:&̊ aliq̃licer
eſt qualiter b nõ ſigniſicat eſſe.⁊ ſic
b ſignificat eſſe:ergo b eſt verum:et
per ipᷣm ba eſt verum.qꝛ qualitercũ
q; b ſignificat a ſigniſicat.vt patʒ in
caſu ⁊ ecõtra:⁊ tamen a ſignificat a
liqualiter eẽ qualiter b nõ ſigniſficat
eſie:quia ſignificat ꝙ aliqualiter eſt
qualiter b non ſignificat eẽ: S ⁊ ceta
Impꝛobatur ſophiſma ſic:da ſi a
ignificet aliq̃liter eẽ qualiter b non
ſignificat eſſe vt dicit vna pars ſo⸗
phiſmatis:g non qualitercunq; b ſi⸗
gnificat eſſe a ſigĩiſicat eẽ.qð eſt op⸗
poſitũ altius ꝑtis: Sᷓ vna pars ſophiſ
matis infert oppoſitũ alt erius ⁊ ſic
ſophiſma eſt falſum. ¶ Reſpõdeo ad
ipᷣm ſophiſma cõcedendo argumen⸗
tum ad hoc factũ. Ad impꝛobationẽ
diciẽ negãdo ↄñam.per idẽ pʒ ꝙ hoc
ſophiſma ẽ poſſibile:aliqᷓ ꝓpõ ſigni⸗

incat aliq̃liter eẽ q̃liter a nulla ꝓpoſi

tionũ ſignificat᷑ eẽ.hoc pʒ poſito ꝙ b
ſit nomen ꝓpꝛiũ huiꝰ ꝓpõis aliqua

liter ẽ qualiter a nulla ꝓpõne ſigniſi

catur eſſe.Et tũc poſito ꝙ iſta ſit de
facto ſicut ẽ poſſibile:tunc eſt ↄcedẽ
dum ꝙ aliqua ẽ ꝓpoſitio va q̃ ſigni
ficat aliqualiter eẽ qualiter a nulla
ꝓpoſitione ſigniſicat eẽ. Per idẽ eſt

hoc ſophiſma ↄcedendũ:ſcit᷑ eẽ verũů
qð non ſcit eẽ veꝝ. poſito ꝙ hec ſcia

tur:oẽ verum qð non ſcit᷑ eſſe ven ẽ
tunc hec ẽ vera:& verũ eſt qð ſcitur
ſicut illa ſignificat/et illa ſignificat
eſſe ven qð nõ ſcit᷑ eſſe veꝝ:S ſcitur
eſſe verũ qð non ſcit᷑ eẽ veꝝ.Et hec
ſufficiant de ſophiſmate.
¶ Runc reſtat videre de ſophiſmati
bus difficultatem habentibus: eo ꝙ&
hoc ſincathegoꝛema omnisvel aliqd
oĩno equiualens additur terĩo ↄple
xo ilne interpoſitione alicuius ↄiun
ction is vel oronis.ſicut hicꝭ omnis

aſinus hoĩs currit.ſ Scðo qñ addi
tur terĩo ↄplexo ↄiũctiõe copulatiua
int᷑poſiti.vt hic:oĩs homo ⁊ aliꝰ hõ
fuit. Tertio qñ additur terĩo com
plexo cõiunctione diſiunctiua inter
poſita.vt lic:oĩs pꝛopoſitio vel eius
cõtradictoꝛia eſt vera.¶ Quarto qñ
additur terio complexo ↄiunctione
conditiõata interpoſita.vt hic: om̃e
amimal ſi eſt ratiõale ẽ homo.ſ Quĩ
to:quãdo additur termĩo complexo
relatione intpoſita.vt hic: oĩs homo
qui eſt aſinus currit.
Di.

Sophilma
Eſi inud:oĩs aſinus hoĩs currit.po
ſito caſu ꝙ oĩs homo hẽat duos aſi⸗
nos:⁊ꝙ ſolius ſoꝛtis oĩs aſinus cur
rat:⁊ ꝙ cuiuſlʒ alterius hoĩs oĩs aſi
nus non currat. Hoc poſito ꝓbatur
ſophiſma.oĩs aſinus ulius hoĩs cur
rit: demõſtrando ſoꝛtẽ: &̊ oĩs aſinus
hoĩs currit. Añs ptʒ ex caſu.ↄña vi⸗
detur tenere ab inferioꝛi ad ſuꝑius.
¶ Impꝛobatur ſophiſma:quia omĩs
aſiuus hominis currit: omnis aſinꝰ
platonis ẽ aſinus hoĩs: ̊ oĩs aſinus
platonis currit.diſcurſus eſt bonus
⁊ ↄcluſio ẽ falſa:ergo aliã pᷣmiſſaꝝ.

non minoꝛ:g maioꝛ q̃ erat ſophiſma

¶ Iſtud ſophiſma habet difficultatẽ
eo ꝙ dubiũ eſt vtrũ hoc totũ aſinus
hoĩs diſtribuatur:vel ſolũ vna pars
Et ideo de hocvidendũ eſt pꝛĩo.ſcðᷣo
reſpondendum eſt ad ſophiſma
¶ Quantũ ad pꝛĩm ſit pꝛima ↄcluſio
ꝙ in iſta ꝓpoſitione oĩs aſinus hoĩs
currit non diſtribuit᷑ ſolũ ly aſinus.
Patet hoc:nam ſi ſic:ſequeret᷑ ꝙ in
bono diſcurſu ex vero ſeãret᷑ falſuʒ
ↄſequẽs eſt falſum,.et patet ↄña.naʒ
