uert ble cũ hoc cõi hõ.S nõ homo ẽ
ↄuertibłe cũ hoc cõi hõ.añs ẽ verũ:
qꝛ ẽ vna vłis cꝰ qᷓibʒ eiꝰ ſingłaris
ẽ vera.ↄña tʒ ꝑ hoc ꝙ nullꝰ hõ ⁊ nõ
hõ eqᷣpolent.¶ Secundo arguitur
ſic: Iſte teriminus rillbile

eſt cõuertibilis cũ hoc coĩ homo : ſʒ
iſte terminꝰ riſibile ẽ non homo. er
go non homo eſt cõuertibile cũ hoc
cõmuni non hõ. ¶ Inpꝛobat᷑ ſophin
ma.de quocũq; eſt verificabilevnũ
cõuertibiliũ de eodẽ eſt verifieabile
reliquũ.ſi ergo nõ hõ eſt ↄuertibile
cũ hoc cõmuni homo: tunc de quo⸗
cunq; vere affirmatur hoc cõmune
homo de eodẽ vere affirmatur li nõ
homo.et ideo ſicut hec eſt vera. ſoꝛ
tes eſt homo: ſic videt᷑ iſta eſſe vera
ſoꝛtes eſt non homo.iſ Ad ſophiſma
reſpondet᷑ ꝙ in ipſo negatio põt eſſe
negãs. et ſic ſophiſma ẽ verũ ⁊ hoc
ꝓbat pꝛima ratio. Uel poteſt eſſe in
finitans:⁊ tunc ly non homo poteſt
capi ꝑſonalit ⁊ ſic ſophiſma adhuc
eſt verũ ſicut ꝓbauit ſecunda ratio
¶Ulel poteſt capi materialiter.⁊ſic ſo
phiſma eſt falſum. Sed diceresvi
detur ꝙ hec ſit falſa.nullus homo ẽ
ↄuertibile cũ hoc cõmuni hõ. Et ar
guit᷑ ſic.quecunq; ſunt ad inuicẽ cõ
uertibilia de quocunq; affirmat᷑ ve
re vnũ de eodẽ affirmat᷑ reliquum.
ſed nullus homo et hõ ſunt ad inui
cem cõuertibilia:S de quocũq; veri
ficatur ly homo de eodẽ verificatur
nullus homo.maioꝛ eſt vera ⁊ miõꝛ
eſt cõceſſa:ergo ↄcluſio nõ eſt negã⸗
da.et per ↄñs ſi ſoꝛtes ẽ homo ſoꝛ⸗
tes eſt nullus homo. Reſpõdetur ꝙ
diſcurſus nõ valet:qꝛ eſt in pꝛima ſi
gura et minoꝛ ẽ negatiua. modo mi
noꝛe exñte negatiua in pꝛuma figu⸗
ra nichil ſequitur. ¶ Nunc reſtat
ponere ſophiſmata de hoc ſincathe⸗
goꝛeumate nihil.quoꝛũ pꝛimũ eſt.
Sophilma. xviii.
Eſt iſtud. Nihil eſt nihil.¶ Pꝛobat᷑
ſophiſma. quia eius contradictoꝛiũ
eſt falſum ergo ipᷣm eſt verũ. ↄña tʒ
añs ꝓbatur.nam eius contradicto⸗
rium eſt.aliquid eſt nihil. modo hoc
eſt falſum.¶ Scðdo ſic.nã equipolet

huic.quodlibʒ eſt aliqd et illa eſt ve
ra:igit᷑.aſſumptũ patet per illã regu
lã equipolentiarũ.qñ duo ſigna vni
uerſaiia negatiua ponũtur in eadeʒ
locutione pꝛimũ equipolet ſi uo con⸗
trario ⁊ ſecundũ ſuo contradictoꝛio
et quia quodiibʒ ⁊ nihil ſunt cõtra⸗
ria et aliquid ⁊ nihil ſunt ↄtradicto
equiualeat huic quodiʒ eſt aliquid.
Im pꝛobatur.nam ſequit᷑ nihil eſt
ninil: g nihil eſt nullus homo. ↄñs ẽ
falſum eo ꝙ eius ↄtradictoꝛiũ ẽ ve⸗
rum.ſcilicet aliqd eſt nullus homo/

patet hoc.quia aſinus ẽ aliquid ⁊? ẽ

nullus homo. ¶ Ad ſophiſma rñdet᷑
ipᷣm elt verũ ſicut ꝓbauit pꝛima
ratio. Sed ꝓpter ſecundã rationem
que adducit᷑ ꝑpꝛo ſophiſmate pꝛopter
illã regulã allegatã. Eſt ſciendum
ꝙhec pꝛopoſitioꝰ nihil eſt nihil non
cdpolet huic. quodiʒ eſt alidqd ⁊ hoc
duplici de cauſa.pꝛimo:quia iſta.ni⸗
hil eſt nihil eſt negatiua.⁊ hec eſt af
firmatiua.quodlibʒ eſt aliquid. mo⸗
do nũq; pꝛopoſitio negatiua equipo
let affirmatiue. Scðdo.quia ſi iſta.
nihil eſt nihil equipolet huic.quodla
bet eſt aliquid:tunc etiam iſta nulla
chimera eſt nulla chimera., deberet
equipolere iſti. quelibet chimera eſt
aliqua chimera.modo hoc ẽ falſum
quia pꝛima eſt vera ⁊ ſecunda falſa.
ꝙ ſecunda ſit falſa patet. quia ẽ af⸗
firmatiua cuius ſubiectũ pꝛo nullo
ſupponit.et hoc ſufficit ad falſitatẽ
affirmatiue. ꝙ autem iſta.nulla chi⸗
mera eſt nulla chimera ſit vera patʒ
pꝛimo.quia eius ↄtradictoꝛia ẽ fal⸗
ſa.ſcʒ aliqua chimera eſt nulla chi⸗
mera.que eſt affirmatiua cuius ſub
iectum pꝛo nullo ſupponit. Secun
do quia hec.nulla chimera eſt nulla
chimera:eſt negatiua cuius ſubiec⸗
tum pꝛo nullo ſi upponit modo hoc
ſufficit ad witatẽ negatĩe. ¶ Tertio

ian, .
ſe ⸗ det:walet
m al . uulio loco videt: vat in
nain lu nulo loco

ishomo alivod ala nulo
in uin ſocht i
ptentle wn ſenut u dh
glcgrmhl ct nulus ne an⸗
ltinegete ſrr tons od ega
m inſerions. In in rechcnto
lits negit y ens:er n elicno
snegat omdndeiamh
ni daer whü cRnulücne
la negatione ſupenons ne;
me mierions neg tine no va
hetin vyrer c g qi argui
wea ſupioꝛ negato d mnfern
rgunt ab inferioꝛ 20 ſut
gatlue yter hhe g ſe
u keqcitur in’⸗ is uen
Wr

hlna nt.

bet aguu unr etum iin nula
cdanerz eltnullachumera dedere

caupolcre in guellhetchunera eſ

Augua chunera modo ho dfaſin
guapuma &d er ſecunc fai
lecunda ſifallaate: quui
nmatua auus ſobtec no in
ſuppontt et we ifick u talleti

Irmatue,g urn unul h⅓
õ

guima au l mdm ifa/

aaumuicimmi ull chi⸗

3 MeA H

ſt ad iſtã:nichil eſt nichil ſequat᷑ iſta
ꝑ equipolentiã. quodlibʒ eſt aliquid
tunc ex negatiua ſequit᷑ affirmatiua
quod ẽ impoſſibile. Sed diceres qͥd
dicis ergo ad regulã allegatã. Dico
ꝙ illa regula habʒ veritatẽ quando
illa duo ſigna ponunt᷑ in eadẽ parte
poſitionis. Et ideo bene ↄceditur
ꝙ iſta: nihil nihil eſt. equipolet huic
quodilibʒ aliquid eſt. vel quodiibʒ ẽ
aliquid. Et etiã iſta. nulla chimera
nulla chimera ẽ.bene equipolʒ huic
quelibet chimera aliqua chimera ẽ.
et tunc dicit᷑ ꝙ hec nõ eſt negatiua
ſed affirmatiua. Ulterius dicit᷑ ꝙ ſi
in aliqua oꝛõe ponerẽtur tiia ſigna
vninerſalia negatiua tunc duo pᷣma
ſigna facerent equipolentiã ab inui
cem tercio ſigno remanente: Nerbi
gratia. Iſta ꝓpoſitio.nullus hõ nul
lum aĩal nullo loco videt:valet iſtã.
oĩs homo aliquod aĩal nullo locovi
det. A imploꝛationẽ ſophiſma⸗
tis dicendũ ẽ ꝙ non ſequit᷑ nihil eſt
nihil:S nihil eſt nulus homo: qꝛ ar⸗
guit᷑ a negatiõe ſuperioꝛis ad nega
tionem inferioꝛis. Uñ in pꝛedicato
accñtis negat᷑ ly ens:et in pꝛedicato
pñtis negat᷑ ly homo.vnde iſta nihil
eſt nihil valet iſtã.nihil eſt nullũ ens
ſed a negatione ſuperioꝛis ad nega
nionẽ inferioꝛis negatiue nõ valʒ cõ
ſequẽtia.ꝓpter hoc ꝙ qñ arguit᷑ ne
gatiue a ſuꝑioꝛi negato ad inferius
negatũ arguit᷑ ab inferioꝛi ad ſupe
rius negatiue ꝓpter hoc ꝙ ſuperiꝰ
negatũ redditur inferius:et inferiꝰ
negatum redditur ſuperius.

Sophiſlma.xix.
Ex mhilo nihil fit. ¶ Pꝛobat᷑ ſophiſ

ma per ariſto.pᷣmo phiſicoꝝ qui di⸗

cit hoc. ⁊ dicit in hoc oẽs ant iquos
philoſophos cõcoꝛdaſſe.¶ Impꝛoba
tur ſophiſma. Nam ex nihilo nihu
tꝛergo ex quolibʒ aliqͥd fit ↄña te⸗
net per dictã regulã equipolentiaꝝ

alleg atam et expoſitam in pꝛecedẽti
ſophiſmate:ſAd ſophiſnia reſpon⸗
detur ꝙ accipiendo ly ex pꝛout dicit
circunſtãtiã ⁊ habitudinẽ cauſe ma
terialis ſicut capit ariſtoteles ĩ pꝛio
pliſicoꝝ in dicta ꝓpõe ſophiſma de
virtute ſermonis eſt falſum. qꝛ. ſibi
eq ipolens ẽ falſa ſcʒ ex quolibʒ ali
quid fit quod eſt falſum. qꝛ ſi ſic tũc
ex deo aliquid fieret pꝛout ly ex di⸗
cit circũſtãtiã cauſe materialis. mõ
hoc eſt falſum.iſ¶ Secũdo qꝛ ſ oplaiſ
ma debʒ ſidinduci. de hoc non nitil
fit et de hoc non nihil fit ⁊ ſic de a⸗
liis.modo inter oẽs ſingulares mul
te ſunt falſe.dqa demõſtrato deo iſta
eſt falſa.de hoc non nihil fit. qꝛ eq⸗
polet huic.de hoc aliquid fit que eit
falſa.Et ad auctoꝛitatẽ dicit᷑ ꝙ per
pꝛcdictam ꝓpoſitionẽ ipſe intendit
iſtam mhil fit ex nihilo. et iſta ẽ ve⸗
ra naturaliter loquẽdo.qͥa eius con
tradictoꝛia ẽ falſa.ſcilicʒ aliquid fit
ex nihilo.

Sophilma xx.
Nihil ⁊ chimera ſũt fratres. ¶ Pꝛo
batur quia eius ↄtradictoꝛa ẽ falſa
ergo ipᷣa ẽ vera.ↄña tenet: añs pꝛo⸗
batur.qꝛ contradictoꝛia cẽ.aliquid et
chimera ſunt fratres.⁊ illa eſt falſa
¶ Secũdo ſic arguit᷑. non hoc ⁊ chi
mera ſunt fratres non hoc et chi⸗
mersa ſunt fratres et ſic de aliis: er
go nihil ⁊ chimera ſunt fratres.
Impꝛobatur ſophiſma.nulle ſoꝛo
res ſũt fratres: nihil ⁊ chimera ſũt
ſoꝛoꝛes:& nilil et chimera nõ ſunt
fratres.maioꝛ ẽ nota.minoꝛ patʒ qᷣa
eius cõtradictoꝛia eſt falſa ſcʒ aliqd
et chimera ſunt ſoꝛoꝛes.& ⁊c. Sey
cundo ſic.ſi nihil ⁊ chimera eẽnt fra
tres vel hoc eſſet ex parte patris vł
ex parte matris.vel vtriuſq;. nulluʒ
põt dici quia aliter habuiſſent vnũ
patrem ⁊ vnã matrem. ¶ Tertio ſic
quecũq; ſunt fratres:ſũt. nilail⁊ chi

mera ſunt fratres: nihil ⁊ chime⸗
ra ſunt. diſcurſus eſt bonus ⁊ clu⸗
ſio eſt falſa. S aliqua pꝛemiſſav ⁊ nõ

maioꝛ.ergo minoꝛ.¶ Ad iſtud rñdet᷑

ꝙ ſi li nihil capiat᷑ cathegoꝛeumati⸗
ce ſophiſma ẽ falſũ: q; denotat ꝙ u

lud qð ſimpliciter nõ eſt ⁊ chimera

ſunt fratres:a ſic ſopiiſma ẽ pꝛopꝰ
aff irmatiua. Si autẽ li niſzil capiat᷑
ſincathegoꝛeumatice tunc ipm e ve
rum. ⁊ tunc ẽ ꝓpõ negatiua.ci tunc
denotat ꝙ aliqð ens ⁊ chimera non
ſunt fratres. ⁊ hoc ẽ verũ. ⁊ ſic etiã
verum eſt ꝙ nihil ⁊ chimera ſũt ſo
roꝛes. Nec ſeqᷣtur qcunq; ſunt ſoꝛo
res non ſunt fratres ⁊c. q; minoꝛ e
negatiua in pꝛima figura. ¶ Ad aliã
dicit ꝙ nihil ⁊ chimera ſũt fratres
tam ex ꝑte patris ꝙ; ex ꝑte matris.
eo ꝙ nullũ ens ⁊ chunera ſunt fra⸗
tres ex ꝑte patris. etiã ſe equit ꝙ nul

lum ens a chimera ſunt fratres ex

parte matris. Etvlteriꝰ ſequit᷑ ꝙ ni
il chimera habuerut vnũ patrem
et cius ↄtradictoꝛia eſt negãda ſcuʒ
aliquid ⁊ chimera habucrũt vnũ pa
trem. Sed diceres cõtra: ergo erat
vnꝰ pater ipᷣius nihil ⁊ chunere. ne
gat᷑ ↄña.eo ꝙ hec eſt negatiua nihil
et chimera habuerũt vnuʒ patrẽ. et
hec eſt affirmatiua.vnus crat pater
ipſius nihil ⁊ chimere. modo ex ne⸗
gatiua non ſequit᷑ affirmatiuꝛ.

Sophilma xxi.
Eſt utud. MNihil eſt ſi aliquid eſt.
Pꝛobat᷑ ſophiſma. Non hoc eſt ſi
aliqà ẽ demõſtrãdo ſoꝛtẽ. nec hoc ẽ
ſi aliquid eſt demonſtrando platonẽ
ergo ⁊c.cõſequentia tenet.añs pꝛo⸗
batur.qꝛ non ſeqͥtur aliquid ẽ᷑: ergo
ſoꝛtes eſt.aliquid eſt:ergo plato eſt.
et ſic de aliis.¶ In oppoſitũ arguit᷑
aliquid eſt ſi aliquid eſt: ergo nõ m

Hiſ eſt ſi a tqͥd eſt. ↄſa tenet eo ꝙ ad

idem nõ implicãs non ſequnt᷑ oppo/⸗

ſita. Secundo ſic. Nam nihil eſt ſi

nihil eit: ergo nõ eſt ita ꝙ nihu ẽ ſi a
liquid eſt, ↄña tenet eo ꝙ idem nõ ſe

quitur ad oppoſita vt dicit ari.ſcðᷣo

pꝛioꝛũ. ¶ Ad ſophiſma rñdetur ꝙip
ſum eſt faiſum. Nam ſi eſſet vechh.

tunc ibi eẽt bona ↄña aliqd eſt: & ni⸗
hil eſt.modo hoc ẽ falſuʒ.eo ꝙ ſic eſt

ſicut ſigniſicatur ꝑ ãtecedẽs.⁊ nõ ſic

ſicut ſignificat᷑ per ↄſequẽs.Et con⸗
firmatur:nã ſequit aliquid eſt:ergo
aliquid eſt. ergo non ſequit᷑ aliquid
eſt:ergo nihil cẽ.añs patʒ.ↄña pꝛoba

tur.qꝛ aliter in bona ↄſequẽtia op⸗

poſitũ ↄñtis nõ repugnaret antece⸗

denti.modo hoc eſt falſum.ↄña pꝛo⸗

batur.nam ſi ad iſtã aliquid ẽ ſequa
tur iſta aliquid eſt:cũ iſta nihil eſt cõ

tradicat ↄſequẽti:ſequit᷑ ꝙ ipᷣa repu

gnat antecedentu:et per ↄñs nõ ſeqᷣ/
tur ad antecedẽs.⁊ ꝑ ↄſequẽs ſi ſe⸗

quatur aliquid eſt. ergo aliquid eſt. erinpoſiblicicon/
non ſeq̃tur aliquid eſt:ergo nihi eſt Rarege, Arltn in

Pꝛopterea ad iſtam nihil eſt ſequit
iſta milzil ẽ. quia optima ẽ ↄnña eiuſ/
dem ad ſeipſum.ergo ad iſtã aliquid

eſt nõ ſequitur iſta nihil eſt. quia ali

ter idem ſequeret᷑ ad oppoſita. Cu⸗
ius falſitas ↄñtis allegata ẽ ſecũdo

pꝛioꝛũ. Pꝛobat᷑ etiã hec falſitas ra/

tione. pꝛopter hoc ꝙ debilis ẽ locus
ab auctoꝛitate. Et hoc ſic.Si idem

ſequeret᷑ ad vtrũq; oppoſitoꝛũ ſeãre

tur ꝙ vnũ oppoſitoꝛũ ſequeretur ad

reliquũ.ſed hoc ẽ falſum. quia tunc

ad negatiuã ſequereĩ affirmatiua.

ſed hoc eſt falſuʒ.qꝛ negatiua nihil
ponit aff irmatiua vero aliqd ponit.
Pꝛobatur ↄña eo ꝙ ſᷣm aduer ſariũ
idem ſequitur ad vtrunq; oppoſitoꝝ
ſit ergo ꝙ ad a eſſe albũ ſequat᷑ ⁊ e⸗

tiam ad a non eſſe albuʒ ſequatur b n
eſſe magnum.tunc quia ex oppoſito
conſequẽtis ſquitur oppoſitũ ante
cedẽtis opoꝛtebit concedere ꝙ ad b

g teſſrio ſeguitur qvodlibet
tquacungz conſehuentlu ſorma

mcnius 96as &d neden umer

td cNſegaennsetch wier/
ſoppoſitum andeceen. M o
ſſitum conſequemis eſt impon i
vger inhoſibli ſeguik guodn
tMoantem er inpoſtibil ſequ⸗
Mvoclibet.hoc inpuma pꝛrte hu
unvlat/ declraui in ilo ſophin
enes hpies ſunt alin vel ho⸗
uen ſunt alin. (Tertio
ſquitur omnis diſchpimma
Afnula diſcoimn eſeſtu⸗

—

Patz. zKaprobe
d Aer nbong ain 09
i nanwngnarer ntece/
t nnddndechflſun fatw
umſtadamngnade ſann
r innanqud Kräülunditdi
nden ziegnenrſelnitginten
n gur aneeltrer er gid ſiſc
G Iur adamccedis. 1oſagtiett
sr. gur Aignitel, noalgut
oI mſegnr Aulalr
m Peper,n ſnn nihnet ſennt
ſaj ennuogrimi /hnell
n n ſeplun ergo d ſiatnn
arr cknö ſegnltur ſin nitileh auint

.ne n aen ſalutet 10hheſtn
kMrus ftis Mezmiſ . vppoſieo comſequentiopoteſt unfer⸗

Pami. Fudn güer lun

tone ohen nr det niie
10 nenn, kt 15
verei d er⸗
rt nuriunni
ri c wi l iiinn
. niui huun fimmu
4 igrnegatiun nip
1tcrodlijs oltn
fmn aauerlini

non eſſe magnuʒ non ſequatur a nõ

elſe album. pꝛopter hoc ꝙ ad a eſſe
album poſitum eſt ſequi b eſſe ma⸗

gnum.vt ponit aduerſarius. Tunc
ſic. ad a non eſſe magnuʒ ſequitur a
non eſſe album. ct ad a non eſſe al⸗
bum ſequitur b eſſe magnum ergo
ad b nõ eſſe magnum ſequitur b eſ⸗
ſe magnum per illam regulam quic
quid ſequitur ad conſequens ⁊ac. et
ſic vnum oppoſitoꝛũ ſequitur ad re
liquum quod erat pꝛobandum. Sed
diceres. pꝛobatur ꝙ vtiq; idem po⸗
teſt ſequi ad oppoſita.nam ad iſtam
ſoꝛtes ſedet:ſequitur iſta diſiuncti⸗
ua ſoꝛtes ſedet vel non ſedet. Simi
liter ſequitur ad iſtam ſoꝛtes non ſe
det. eo ꝙ quelibʒ cathegoꝛica infert
diſiunctiuam cuius eſt pars. ¶ Se⸗
cundo quia neceſſarium ſequiturad
quodlibet:ergo ad vtruuq; oppolito
rum.conſequentia tenet. antecedẽs
pꝛobatur.quia ex impoſſibili ei con⸗
tradicẽte ſequitur quodlibʒ.ideo ip

ſum ſequitur ex qualibet.ↄnña tenet

quia ex quo ex impoſſibili contradi
cente neceſſario ſequitur quodlibet
tunc quacunq; conſequentia foꝛma
mata cuius ↄñ̃s eſt neceſſarium ex

ri oppoſitum autecedẽtis. poſtqᷓ op
poſitum conſequentis eſt impoſſibi
le. eo ꝙ ex impoſſibili ſequit᷑ quodu
bet. O ð antem ex unpoſſibili ſequa
tur quodlibet. hoc in pꝛima parte hu
ius tractatꝰ deciaraui in illo ſophiſ
mate:omẽs hoĩes ſunt aſini vel ho⸗
mines et aſini ſunt aſini. ¶ Tertio
ſic. Nam ſequitur omnis diſciplina
eſt ſtudioſa.nulla diſciplina eſt ſtu⸗
dioſa:ergo nulla diſciplma eſt diſci⸗
plina. ecce quomõ idem ſequitur ad
oppoſita.¶ Ad iſta reſpõdeturꝙ qñ
ariſtoteles ſecundo pꝛioꝛum. dicit ꝙ
idem nõ ſequitur ad oppoſita,. intel⸗

lexit hoc de pꝛopoſitionibus ſimpli
cibus cathegoꝛicis.quarum contra⸗
dictoꝛie non implicant contradictio
nem.Et hoc etiã ꝓbat ratio adduc⸗
ta.Et ex hoc ſolute ſunt due pꝛime
rationes.qꝛ iſta ſoꝛtes ſedet vel non
ſedet non eſt cathegoꝛica: et etiã cõ
tradictoꝛiũ neceſſarii ſaltem neceſſa
rium de foꝛma eſt impoſſible impli⸗
cans contradictionem. ¶ Ad auã di
citur ꝙ iſta nulla diſcipiina ⁊c.nõ ſe
quitur ad oppoſita: ſed bene ſequit᷑
ad copulatiuam compoſitam ex op⸗
poſitis. Unde dico ꝙ cum arguitur
omnis diſciplina eſt ſtudioſa : nulla
diſciplina ẽ ſtudioſa:ergo nulla diſ⸗
ciplina eſt diſciplina.non totale an⸗
tecedens eſt maioꝛ.nec etiã minoꝛ:ſʒ
copulatiua cõpoſita ex maoꝛ è mi⸗

noꝛe et iſta coniunctioue et.Ed ra

tionem pꝛobantem ſophiſma eſie ve
rum:reſpondetur vno modo ꝙ non

omnes eius ſingulares antecedẽtis

ſunt vere.quia demonſtrando deuʒ
hec eſt falſa.nõ hoc eſt ſi aliquid eſt
eo ꝙ bene ſequitur.aliquid eſt:ergo
deus eſt. eo ꝙ foꝛte deũ non eſſe im
plicat cõtradictionem.Aliter poteſt
dici ꝙ quando dicitur non hoc ẽ ſi
aliquid eſt.ꝙ iſta negatio nõ potelt

referri ſupꝛa totam pꝛopoſitionem

conditionalem que ſequitur eam.
vel ſuper pꝛimam partem eius. Si
pꝛimo modo tunc conceditur ante⸗
cedens et negatur conſequentia.
Nam iunc iſta nõ hoc eſt ſi aliquid
eſt ſigniſicat ꝙ non ſequitur aliqd
eſt:ergo hoc eſt.et ad tales non ſedᷣ
tur iſta.nichil eſt:ergo laiquid eſt.
¶ Secũdo modo iſta non hoc eſt
ſi aliquid eſt ſigniſicat tantum quã
tum iſta aliquid eſt:ergo nõ hoc eſt
quia ad tales bene ſequitur iſta mi/

Hhil eſt ſi aliquod eſt: ſed tunc nega⸗

em antecedens.

Sophilſma.xxii.
Eit iſtud. Si nihil eſt aliquid eſt.
¶ Pꝛobat᷑ ſophiſma. Si nihil ẽ tüc
nihil eſſe eſt verũ.et ſi nihil eẽ ẽ ve⸗
rum:tũc aliquid eſt.quia ad minus
hocverum elt. nihil eſt. ¶ Inpꝛobat᷑
ſophiſma ſic. Nihil ẽ et aliqd eſt oꝑ
ponũtur:ſed vnũ oppoſitoꝛũ nõ ſi ed
tur ad reliquũ.igit᷑.¶ Secundo ſic.
Pec eſt negatiua:nihil c.et hec ẽ af
firmatiua aliquid ẽ. ſed ad negati⸗
uam nõ ſequit᷑ affirmatiua:ergo no
ita eſt ꝙ ſi nihil eſt aliqᷣd eſt. Ad ſo
phiſma rñde tur ꝙ ipʒʒ ẽ falſum. Et
ad ꝓbationẽ in contrariũ qñ dicit᷑.
ſi nihil eſt nihil eẽ eſt verũ.negat᷑ cõ
ſequẽtia.qͥa añs ẽ ꝓpoſitio negatia
et cõſequẽs ẽ ꝓpoſitio affirmatiua.
ſed ad negatiuã nõ ſequit᷑ foꝛmalit
affirmatina:eo ꝙ negatiua nihil po
nit:⁊ affirmatiua aliquid ponit.Sʒ
diceres contra.q̃libet ꝓpoſitio in⸗
fert ꝓpõem in qua verũ affirmatur
de ſuo dicto.ſeqᷣtur enĩ homo eſt aſi
nus:ergo hominẽ eſſe aſinũ eſt ve⸗
rũ. deus eſt ergo deum eſſe eſt ve⸗
rum:ergo etiã ſequit᷑ nihil eſt: ergo
nihil eſſe ẽ verũ. Bꝛeuiter. nego aſ⸗
ſumptũ. Sed cõtra diceres.illa cõ⸗
ſequẽtia ẽ bona cuiꝰ ex oppoſito cõ
ſequẽtis infert᷑ oppoſitum antecedẽ
tis.ſed ſic ẽ hic vbi arguit᷑ ab affir⸗
matiua pꝛopõne ad ulã in qua ly eſt
verũ affirmatur de dicto añcedẽtis
ſicut hic deus eſt:ergo deũ eẽ eſt ve
rũ.vel hic ſoꝛtes eit:s ſoꝛtem eẽ eſt
verũ. Nam ſequit᷑ ſoꝛtẽ eſſe nõ ẽ ve
rum:ergo ſoꝛtes non eſt: ſed iſta re
pugnat antecedẽti. ⁊ ſic ex oppoſito
conſequẽtis ſequit᷑ oppoſitũ añtis.
Ad hoc reſpondetur ꝙ nõ ſequit᷑
deus eſt:ergo deũ eẽ eſt verum. Et
quando dicit᷑ oppoſitũ conſequẽtis
repugnat añcedenti.ergo ⁊c. negat᷑
antecedẽs. Et qñ dicitur ſoꝛtem eſ
ſe non eſt verũ:ergo ſoꝛtes non eſt.

negatur conſequentia. Nam poſt
le eſt ꝙ ſoꝛtes ſit et ꝙ non kanibt
hec pꝛopõ ſoꝛtes eſt nec eius dictum
et tunc ſoꝛtes eſt.⁊ tamen ſoꝛtẽ eſſe
non eſt verum nec etiã eſt falſuʒ. qꝛ
non eſt. ſed ad hoc ꝙ aliquid ſit veꝝ
vel falſuʒ opoꝛtet ꝙ ipſum ſit.

Sophilma.xxiii.

Eſt iſtud: Si tu ſcis quod nihil ſcis

tu nichil icis. Pꝛobatur ſophiſma

Si tu ſcis quod nihil ſcis tũc te ni
hil ſcire eſt verum.eo ꝙ nihil ſcitur
niſi verũ.pᷣmo poſterioꝛũ. Et vltra
te niil ſcire eſiverũ:ergo nihil ſcis
¶ Impꝛobat᷑ ſophiſma ſic. ſi tu ſcis
ꝙ nichil ſcis aliqd ſcis.ergo non eſt
ita ꝙ ſi tu ſcis ꝙ mhhil ſcis.ↄña tenʒ
eo ꝙ nihil ſcis et aliquid ſcis oppo⸗
nũtur. modo oppoſita nõ ſunt ad i⸗
dem.añs ꝓbatur. Nam ſi tu ſcis ꝙ
nihil ſcis.tu ſcis iſtã ꝓpoſitionẽ ni⸗
hil ſcis fed iſta ꝓpoſitio nihil ſcis ẽ
aliqu id ergo ſi tu ſcis ꝙ nihi ſcis a
liquid ſcis qð erat ꝓbandũ.i¶ Ad ſo
phiſma reſpondet᷑ ꝙ ẽ verũ eo ꝙ an

tecedẽs eſt ꝓpoſitio implicãs cõtra

dictionẽ.ſcʒ tu ſcis ꝙ nihil ſcis. ſed
ad talẽ ſequi quodubet.ergo cõce⸗
ditur iſta.ſi tu ſcis ꝙ nihil ſcis: ni⸗
hil ſcis.ita ↄceditur iſta.ſi tu ſcis ꝙ
nihil ſcis aliquid ſcis. Et qñ dicit᷑
ad idem non ſequitur oppoſita verũ
eſt ad idem non umplicãs oppoſita.
ſed quando aliquid implicat oppo
ta ad ulud poſſũt ſequi oppoſita.eo
ꝙ implicatum poteſt inferri ex im/
plicante.

Sophilma. xxiiii.

ge wa iomann dculrui
6denantukritlinuun
Etſtprumu ſohiſnad

Sophilma nd.

euchulmam
obatur ſic. eus cotradictonu cſt

lluum ergo in et weru. Matrnet
ecedes Nrobatur. gꝛ ems contra⸗
inni cſ aliguis homo elt nullum

Eſt inud. Nilul eſt vern niſl in hoc. Uetſpe t fuſun. ( npbe

inſtanti. intelligendo per ly inſtans
pꝛeſens tempus. ¶ Pꝛobatur ſophiſ
ma. quicquid eſt verũ pꝛeſentialiter
eſt verũ et per ↄſequens eſt verũ in
hoc inſtanti ⁊ non eſt verũ in aglio.
licet bene fuit verum.et erit verum

chimn nulus ho cſt nallum ai
nulus m aiel
wonullns hono eſt nullns Aſinus
nſhiscſifäſumeg eius contra

Wmnücſt vermn ſer inn⸗
kulns D nlushem

Aiſinus. 6
ſinginttrne

nchenka ſuntah,
B untad,
—
Miosſel in eſrn dhl is
Auquid goſ tuſct g hi ſn
uu ſaogo mal acl. al
iſmu eſponcet ge ver eogen
cccccs eſt ppoſino implicis con
lchonẽ ſcztu ſcis nihil ſeis ſel
dtalẽ ſequi quodahen.er o ie⸗
rur a.d u s nh ſes:n
NAls ta dnur Raſttuſeeh
sngaſes Ltgfin
ummſanu iie
t ad dem won mplis in,
ſcdquan Aunimnlenhe
ilx oſi ſegi lti
imiummmliln m,
nlt, ,

antihra iä .
S mne k
n Ntclige del
ügrſannin
i e ſnen 4 ni
nn noneſt ded Ns
nurfitennan

in alia menſura ab hoc inſtãti. ergo

nichil eſt verum niſi in hoc inſtanti.
Scðdo ſic ar᷑. nichil eſt verũ ſi non
it verũ in hoc inſtaãti ergo nichil eſt
verum mſi in hoc inſtaãti. ↄña tenet
eo ꝙ ſi non et niſi equiualẽt. ¶ Im
pꝛobatur ſophiſma.nichil eſt verum
niſi in hoc inſtanti ergo nichu eſt ve
rum pꝛeter ꝙᷓ in hoc inſtanti.⁊ vltra
nichil eſt verũ pꝛeter in hoc inſtanti
ergo deũ non eſſe nõ eſt verſj pꝛeter
in hoc inſtanti.⁊vltra ergo deũ non

eſſe eſt verũ in hoc inſtãti ⁊ in nullo

alio ab hoc inſtanti. ↄña tenet ab ex
poſita ad exponẽs. ¶ Sd ſophiſma

. reſpondetur ꝙ in ipſo ſᷣm antiquos
ly niſi tenetur aliquãdo conſecutiue
et tunc valet idẽ ꝙ ſi non. Aliquãdo

autẽ tenetur exceptiue ⁊ tunc valet
idem ꝙ pꝛeterqᷓ;j. Et ſᷣm hoc poſſum
dicere duo ad ſophiſma. Pꝛimo ꝙ ſi

ly niſi capiatur conſecutiue ipſum ẽ

verum ſicut pꝛobauerunt due pꝛime

rationes. nec oppoſitũ illius pꝛobat
rat io in oppoſitũ.Si aũt ly niſi ca⸗
piatur exceptiue tunc ẽ falſum.ſicut

pꝛobat ratio pꝛedicta in oppoſitum.
Nec opxoſitum pꝛobant due pꝛime
rationes. ¶ Conſequenter in iſta

parte ponã ſophiſmata difficultatẽ

habentia ratione huius ſigni nullus

Et ſit pꝛimũ ſophiſma iſtud

Sophilma xxv.
Lullus ho 4
ꝛobatur ſic. eius cõtradictoꝛiũ eſt

falſum ergo ipᷣm eſt verũ. ↄña tenet

antecedẽs pꝛobatur.qꝛ eius contra⸗
dictoꝛiũ eſt aliquis homo eſt nullum
aĩal.et hoc eſt falſum. ¶ Impꝛobat᷑
ſophiſma. nullus hõ eſt nullum aĩal
ergo nullus homo eſt nullus aſinus
conſequẽs eſt falſum:qꝛ eius contra

dictoꝛiũ eſt verum ſcʒ aliquis homo
eſt nullus aſinus.

1s atf ¶ Feſpondetur
ad ſophiſma ꝙ ipſum eſt verũ ſicut

pꝛobatur. Et quando dicitur nullus
homo ⁊c. negatur qꝛ arguitur ab in
ferioꝛi ad ſuperius negatiue. Unde
ly nullum aĩal eſt inferius ad ly nul
lus aſinus pꝛopter hoc ꝙ ly ammal
eſt in plus q; ly aſinꝰ. modo ſuꝑerꝛiꝰ
negatũ redditur ĩferius.Et ita ctiã
debet intelligi ſolutio qua ſolutũ eſt
argumentũ impꝛobãs hoc ſophiſma
pꝛius poſitum MNichil eſt nichil:quia
arguitur a negatione ſuꝑerioꝛis ad
negationem inferioꝛis negatiue de
aliquo .

Sophilma xxvi.

Nuilũ caput habens eſt aliqðᷣ caꝑut

habens. Pꝛobat᷑.hoc caput non ha⸗

bens eſt aliqð caput habens.et illud

caput non habens eſt aliquod caꝑxut
habens et ſic de aliis:ergo ⁊ cetera⸗
¶ Impꝛobat᷑ ſophiſma. eius ↄtraria
eſt vera ergo ipſa ẽ falſa. ↄña tenet
eo ꝙ contrarie nõ poſſunt ſimul eſſe
vere.añs patet:qꝛ eius contraria eſt
omne caput habens eſt aliqð caput
habens. et illa eſt vera: qꝛ quelibet

eius ſingularis eſt vera.ſ¶ Ad ſophiſ

ma reſpõdetur ꝙ ipſum eſt falſum.
Et quãdo arguitur hoc caput ⁊c. re
ſpondet᷑ ꝙ iſta negatio nõ/poteſt eẽ
negans vel infinitãs. ſi infinitãs ſic
om nes tales ſunt affirmatiue. hoc
caput non habens eſt aliquod caput
habens. et per ↄñs non ſunt ſingu⸗

lares ſophiſmatis qꝛ affirmatiue nõ

ſunt ſingulares vmꝰ negatiue. ⁊ ſic
cõceditur añs et negat᷑ conſequẽtia
Si aũt dicta negatio tenetur nega⸗
tiue ſic bene concederẽ cõſequentiã
ſed negatur añs.qꝛ tunc talis pꝛoꝑõ
hoc caput nõ habens ⁊c. valet iſtam
non hoc caput habẽs eſt aliquod ca⸗
put habens:ec ꝙ in ſingularibꝰ non
refert pꝛeponere vel poſtponere ne⸗
gationẽ termimo diſcreto.ſed illa eſt
falſa eo ꝙ cõtradictoꝛia eius ẽ vera
„£ .1*

ſq; hoc caput habens eſt aliqð caput

habens. Sed diceres ex quo tales

hoc caput non habens pſᷣm ꝙ ly non
capitur inſimite non ſunt ſingulares
huius nuilũ caput habẽs ⁊c. que eſt
ergo vniueꝛſalis talium ſingulariũ.
Dico ꝙ hec. om̃e caput nõ habens ẽ
aliquod caput habens. Ged diceres
contra iſta om̃e caput nõ habens ⁊c.
equipolet huic.nullũ caput ⁊ cetera⸗
per illam regulã equipolentiaꝝ Nne⸗
gatio poſtpoſita ſigno ⁊c.ergo que⸗
cunq; ſunt ſingularesvnius ſi unt ſin
gulares alteriꝰ.Reſpõdetur negãdo
dictas pꝛopõnes equipolere:qꝛ Bm
eſt affirmatiua/ſecunda vero nega⸗
tiua. Et ad regulã dicitur ꝙ eſt verũ
quando negatio tenetur negatiue.
quando autem tenetur infinitanter
tunc non opoꝛtet.

Sophilma xxvii.
Nullo hom ine currẽte tu es aſinus
Pꝛobatur ſophiſma. contradictoꝛiũ
ſophiſmatis ẽ falſum ergo ipſuʒ eſt
verum.ↄãa tenet ⁊ añs patet qꝛ con
tradictoꝛiũ eſt hoc. aliquo hoĩe cur⸗
rente tu es aſinus.modo hoc eſt fim̃
S ecũdo arguit᷑ ſic per mductionẽ
Non ſoꝛte currente tu es aſinus.nõ
platone currẽte tu es aſinus ⁊ ſic de
aliis ergo ⁊c. ¶ Impꝛobat᷑ ſophiſma
Nullo homine currẽte tu es aſinus:
ergo dum nullus homo currit tu es
aſinus: vel ſi nullus hõ currit tu es
aſiuus: vel quia nullus homo currit
tu es aſinus.ſed ↄñs eſt falſum.ↄña
patet: eo ꝙ oĩs pꝛopoſitio in qua po⸗
nãtur duo ablatiui abſoluti in deſi⸗
gnatione ↄñe habet exponi per con
dicionalẽ vel tempoꝛalẽ vel cauſ⸗ ale⸗
vt exẽpliſicant de hoc antiqui gram
matici.magiſtro legente pueri pꝛoſi
ciunt quam ſic exponunt. ¶¶ Ad ſo
pliſma reſpõdetur ꝙ ipſum ẽ falſi uz
Et quãdo dicitur contradictoꝛiũ eſt

⁊T cetera. negatur: Et vlterius dieò
iſte nõ contradicũt. nullo homine
currente tu es aſinus:⁊ aliquo hoĩe
currẽte tu es aſinus.qꝛ vtraq; earuʒ
eſt affirmatiua. ſicut nec iſte contra
dicunt.ſi nullus homo currit tu es
aſinus. et ſi aliquis homo cuꝛrit tu
es aſinus, quarum quelibet eſt affir
matiua ppothetica conditionalis in
qua nota ypothetice manet affirma
ta. Sed diceres contra. vniuer ſalis
negatiua ⁊ particularis affirmatiua
ↄtradicũt ſi ſint vtroqʒ terĩo partici
pantes:ſed ſic ẽ hic in pᷣdictis duabꝰ
ergo ⁊c. Rñdetur cõcedendo maioꝛẽ
⁊ negãdo minoꝛẽ. Vñ dico iſtas eſſe
nullius quãtitatis eo ꝙ equiualẽtes

ſunt ppothetice:modo ypothetice nõ
ſunt alicuiꝰ quãtitatis: ſʒ bene ſunt

alicuiꝰ qualitatis. Sed diceres que
eſt ergo cõtradictoꝛia ſopliſmatisꝰ
Rñdetur ꝙ eſt iſta.nõ nullo homine
currẽte tu es aſinus.pꝛobat᷑.hec ne⸗
gatio nõ/fertur ſupꝛa totã pꝛopõneʒ
ita ꝙ ſit ſenſus. non cſt ita ꝙ nullo
homine currẽte ⁊c. vel ꝙ ſit ſenſusꝭ
non ſequitur nullus hõ currit:ergo
tu es aſinus.et illa eſt vera. Sed di
ceres contra iſta non nullo hoĩe ⁊c.
et iſta aliquo hoĩe currente ⁊c.equi
polent. ergo ſi vna eſt cõtradictoꝛia
ſophiſmatis:&̊ et reliqua. Rñdetur

negãdo dictas pꝛopõnes equipolere.

Et qñ dicitur nonne nullo ⁊ aliquo
equipolẽt.dico ꝙ hoc eſtverũ quãdo
ly non refertur ſupꝛa ly nullo:ſed tñ
nõ opoꝛtet qñ ly non refert᷑ ſupꝛa to
tam pꝛopõnem negãs veritatẽ eius

qualiter eſt in pꝛopoſito. Adhuc diꝰ

ceres qualiter ſe hñt ergo iſte.nullo
homine ⁊c.et aliquo hoĩe ⁊c.ex quo
non ſunt cõtradictoꝛievel ergo ſunt
cotrarie vel ſubcõtrarie ⁊c. Dico ꝙ
ſunt ſibi inuicem impertinẽtes ſicut
ſunt iſte.ſi nullus homo currit tu es
aſinusꝭ ſi aliquis homo currit tu es

o mneen endngen ndur
ſem canſden N denend. E
ſcphtinn reſpocetun fin
ft quudo dictur dextriü oculn
Nictur , Me non ſumt ingul
us vniuertalis neutrü oculun
lutpatet ex prius dictis. ſede
cſoutſingulorcs reſponderur
Mcantececes. uts ier uel
lenun ſrt voſſibils:tamen cott
muconpoſttn erills ſingulanid
mheſblirofter neend
Unren ſngnani, noch nen
Pnlrun t mmecctns iln

ſugſals:ſdcchulanin
idmn,

ſet
ntmgilſet,
llanis unci n ad
s, ncſt ta , nullo
tanite tc nel gſlt ſenſus.
Iutur nulus hurnit: ergo
lnns etll eſt era Ged di
ontra ſas non muloſiene,
Aiquo doit amtente degul
ergoſ Mc dtradicton
lmmnis:5en feiqua gikn
4o dictas wopoͤnes cquſolere/
fi detur nomme ulot ano
äl
Inferur vu p ullii
vrrqiy nnjt ito
puͤnn Ngi; Mlal eli
inraolin Auc d
ur le tenpoilte nulo
alo holeal/er gnb⸗
—
ztrarie 10.
eſubeitrne d a ſen

aſinus q̃ ſunt ambe affirmatiue.nec
ſe conſequũtur: nec ſibiiuicem oꝑppo
nuntur aliqua ſpecie oppõnis. ꝗ Ad
ſecundã rõneʒ dico ꝙ ſi uta negatio
nõ:feratur ſupꝛa totã pꝛopõnem con
ceditur añs et negatur conſ. equẽtia
Nam tunc ſenſus illius ſingularis
eſt. non eſt ita ꝙ ſoꝛte cuꝛrente tu es
aſinus. ⁊ tunc añs eſt negatiuũ et qꝛ
ſophiſma ẽ aff irmat iuũ conſequẽtia
nonvalet. Si autem intelligitur nõ
ſoꝛte currẽte tu es aſinus ꝙ iſta ne⸗
gatio nõ: non feratur ſupꝛa totã pꝛo
ſitionẽ ⁊ ꝙ eſſet ſenſus. non ſoꝛte
currẽte tu es aſinus: id eſt ſoꝛte non
currẽte tu es aſinus.tunc cõceditur
cõſequentia: ſed negatur antecedẽs
Unde negandũ eſt ꝙ ſoꝛte non cur⸗
rente tu es aſinus: eo ꝙ negandũ eſt

ſi ſoꝛtes nõ currit tu es aſinus

Sophilma xxviui.

AMeutrũ gculũ habẽdo tu potes vidẽ
Fobãatii ſophiſma. Dextrũ oculuʒ

nõ habendo tu potes videre. ſiniſtrũ
oculũ non habendo tu potes videre.
ergo ⁊c. ¶ Impꝛobat᷑ ſophiſma ſic.
neutrũ oculum ⁊c. ergo ſi neutrum
oculũ habes tu potes videres conſe⸗
quens eſt falſum ↄſequẽtia tenct: eo
ꝙ talis habet exponi per condit iona
lem cauſalem vel tempoꝛalẽ. ¶ Ad
ſophiſma reſpõdetur ꝙ eſt falſum.
Et quãdo dicitur dextrũ oculuʒ ⁊c.
dicitur ꝙ iſte non ſunt ſingulares
eius vniuertalis neutrũ oculum ⁊c.
ſicut patet ex pꝛius dictis. ſed goſito
ꝙ eſſent ſingulares reſ pondctur ne⸗
gando antecedẽs.quia licet que libet
illarum ſit poſſibilis:tamen copula⸗
tiua compoſita ex illis ſingularibus
eſt incõpoſſibilis pꝛopter inco mpoſſi
bilitatem ſingulariũ. modo neutruʒ
ſingularium eſt antecedens tllius
vniuerſalis: ſed copulatiua compo⸗
Uta ex eis ⁊ cetera.

Sophilma xxix.
Zd nullum hoĩem currere ſequitur
omnẽ hominẽ currere.¶ Pꝛobatur.
nõ ad ſoꝛtem cuꝛrere ſequitur omnẽ
hominẽ currere.nec ad platonẽ cur⸗
rere ſequitur omnẽ oĩem currere.
⁊ ſic de aliis ergo ⁊c.¶ Secundo ſic
arguitur. cõtradictoꝛiũ ſophiſm atis
ẽ falſum ergo ipᷣm ẽ verũ.ↄña tenet
añs pꝛobatur:qꝛ contradictoꝛiũ eſta⸗
ad aliquẽ hoĩcm currere ſequit᷑ oẽm
hoĩem currere.modo hoc eſt falſum

Impꝛobat᷑ ſophiſma.ad vnũ cõtra

—

rioꝛũ non ſeqᷣtur reliquũ:ſed nullus
homo ⁊ oĩs homo ſunt ↄtr aria ergo
non ad nullum hominẽ ⁊ cetera.
¶ Zd ſophiſma reſpõdetur ꝙ ipſum
poteſt habere duplicẽ ſenſum. vnus
poteſt eſſe iſte: ꝙ ſophiſma poteſt eẽ
vna vlis negatiua. et ſic eſt ſenſus.
nullus homo eſt ad quem currere ſe
quatur oẽm hoĩem currere. ⁊ ſic eſt
verum ſicut pꝛobauerũt due pᷣme ra
tiones. et vt ſic ſophiſma eſt pꝛopoſi
tio vniuer ſalis negatiua. Alo modo
fophiſma ſigmificat ꝙ ad iſtã vel ſibi
ſimilem nullus hõ currit ſequit᷑ iſta
oĩs homo currit. et ſic ſophiſma eſt
falſum. et hoc pꝛobat ratio in oppo⸗
ſitum.⁊ ſic ſophiſma eſt pꝛoꝑõ indeſi
nita affirmatiua.

Sophilma .·xxx.
Ad oẽm hoĩem currere ſequit᷑ oẽm
hoĩem currere. Pꝛobatur ſox hiſma.
Nam ſequitur omnis homo currit:
ergo omnis homo currit. S̊ ad oẽm
hominẽ currere ſequitur omnẽ ho?⸗
minẽ cuꝛrere.¶ Impꝛobat᷑ ſophiſma
Nec ad ſoꝛtẽ cuꝛrere ſequit᷑ omnem
honumẽ currere.nec ad platonẽ cur⸗
rere ſequitur omnẽ hoĩem currere.
et ſic de aliis.ergo nõ ad omnem ho
minem currere ſequitur omnem ho
minem currere. Secundo ſic ar
guitur. Id omnem hominẽ urrtia
Lele⸗

ſequitur omnem hoĩem currere:ſed
ſoꝛtes eſt hõ.ergo ad ſoꝛtẽ currè ſeq
tur oẽm hoĩem currere.ↄñs eſt fim̃:
qꝛ non ſedtur ſoꝛtes currit ergo oĩs
hõ currit.iſ Tertio ſic arguit᷑.cõtra
dictoꝛiũ ſoppiſmatis eſtverum ergo
ipᷣm eſt falſum. añs ptʒ ſcʒ ad aliquẽ
hoĩem currere nõ ſequit᷑ oẽm hoieʒ
currere.qꝛ nõ ſequit᷑ aliquis hõ cur⸗
rit ergo oĩs homo currit.i¶ Rñdetur
ad ſophiſma ꝙ põt inteiligi ꝙ ſit ꝓ
poſitio indefinita.et tunc eſt ſenſi: us
ad iſtã vel ſibi ſimilẽ om̃is hõ currit
ſequitur omnis hõ currit.et hoc eſt
verum vt pꝛobauit pꝛima ratio. Uel
intelligitur ꝙ ſit vniuerſalis ⁊ tunc
eſt ſenſus oĩs homo currit ad quem
currere ſequit᷑ omnẽ hoĩem cuꝛrere
et hoc eſt faſſumvt pꝛobatũ eſt

Sophilma xxxi.
ullũ hominẽ currere ſequitur ad
aliquem hoĩem currere. Pꝛobatur
ſophiſma.nec ſoꝛtẽ cuꝛrere ſequitur
ad aliquẽ hoĩem cuꝛreꝛe.nec ꝓlatonẽ
currere ſequitur ad aliquem hoĩem

currere ⁊ ſic de aliis.ergo nõ ſequit᷑

alids homo currit ergo plato currit
ergo nullũ hoĩem ⁊c. Impꝛobatur

ſophiſma: qꝛ ſi ſic ſequẽret᷑ ꝙ vnum

cõtradictoꝛioꝝ ſeq̃retur ad reliquũ.
ↄñs eſt falſum ⁊ ↄña teuet eo ꝙ nul
lus homo currit ⁊ aliquis hõ currit
ſunt cõtradictoꝛia ¶ Ad ſophiſma
rñdetur ꝙ poteſt eſſe vna vłis nega⸗

tiua.et tũc eſt verũ vt pꝛobauit pma

ratio.vel poteſt eſſe pꝛopõ indefinita
affirmatiua et ſic eſt falſum ſicut ꝓpè⸗
bauit alia ratio. Nam tũc ſignificat
ꝙ ad iſtam aliquis hõ currit ſequit᷑
iſta nullus hõ currit et hoc eſt ſim̃.

Sophiſma xxxii.
Nullus hõ eſt ſi aliquis homo eſt:
Pꝛobatur ſophiſma. nõ ſoꝛtes eit ſi
aliquis homo eſt.qꝛ nõ ſequitur ali⸗
qus hõ eſt ergo ſoꝛtes eſt, nec plato

eſt ſi aliquis homo ẽ. qꝛ nõ ſequitur
aliquis õ eſt ergo plato ẽ ergo ac.
¶ Impꝛobatur ſophiſi ma.hic denota
tur vnũ oppoiſtoꝝ ſequi ad reliquũ:
ergo ſophiſma eſt falſum, Aa ſo⸗
phiſma reſpõdetur ꝙ ipᷣm eſt falſi u3.
Et qñ dicitur nõ ſeqtur ⁊c.diciturqꝙ
illa negatio non poteit negare condi
tionẽ ⁊ tunc añs eſt verũ ⁊t ↄna non
valet. Tunc enĩ denotatur ꝙ uta cõ

ditionaus nõ eit vera ſoꝛtes eſt ſi ali

quis hõ eiſt et illud de facto eſtverũ.
Sed manifeſtũ eiſt ꝙ illa nec eit ãte
cedens nec pars añtis ſ. ophiſmatis.
Uel dictꝗ negatio poteſt negaꝛe ver
bum pꝛimo loco poſitũ: et ſic añs eſt
falſum ⁊ ↄnᷣa eſt bona. tunc enĩ iſta
nõ ſoꝛtes eſt ſi aliquis homo ẽ valet
tantũ q;'tum iſta ſoꝛtes non eſt ſi ali
quis homo eſt.et hoc ẽ falſum: quia
non ſequitur aliquis homo eltꝛ ergo
ſoꝛtes non eſt.

Sophilma xxxiii.

Nullꝰ potelſt ſcire qð aliquis poteſt
ſcire. Pꝛobatur ſopiiſma. ſoꝛtes nõ

poteſt ſcire dqð aliquis hõ poteſt ſcir
plato nõ poteſt ſcire qð alids homo

poteſt ſcire ⁊ ſic de aluis ergo ⁊ ceta

ↄña tenet ⁊ antecedẽs pꝛobatur ſic.
ſoꝛtes nõ poteſt ſcire qð plato poteſt
ſcire: qꝛ ſoꝛtes nõ poteſt ſcire ſe eſſe
platonẽ ⁊ hoc plato poteſt ſcire. nec
plato potelt ſcire ſe eſſe ſoꝛteʒ quod
poteſt ſoꝛtes ſcire: ⁊ ſic de alus.
Inpꝛobatur ſophiſma.eius cõtra
dictoꝛiũ eſtverũ ergo ipᷣm eſt falſum
conſequẽtia tenet añs patet:qꝛ con⸗

tradictoꝛiũ eſt.aliquis homo poteſt

ſcire quod aliquis homo poteſt ſcire
et hoc eſt verũ. ¶ Reſpõdetur ad ſo⸗
phiſma ꝙ ip̃m eit falſum. Et quãdo
dicitur ſoꝛtes nõ poteſt ſcire ⁊c. dici
tur ꝙ verã eſt: quia ſoꝛtes nõ poteſt
ſcire ſe eſſe platonẽ: nec aliquis hõ
