DkII166_qt
author: Johannes <Buridanus>andAlbertus <de Saxonia>

—

——

N 12511950988 021

IIIIIHAIIIIIIIII

08 Tübingen

M,
2.

qvana

Pegligime
ciiini
lutionesſepol

Volodiudere

oegide ppe
migli
ſnrfiplicit
rlovelfutun
icodieſeſt
Oilargelo
ſcſeoes qnoſ
Neinpmaſt
noꝛgã de ppo
ſolut ſchod
relatiop. ti
tgopnooſide
Nlckercatbee
hönibdſunpli
lode pꝛoponi
hitibus ſubien
thaich⸗Quntt
ſcönpoce inii
ſpotbeticas
gtiuerecy⸗
ea libuo bi
Afent ece de
onbusſicnbe
iinaiſteni
ponbs ſihli
lanop ſcho

mnpyköcicrn
Ns neahtſi

ꝓpõnibꝰ ſipliciũ ſubiectoꝝ et

de ſumma logice nonũ

lutionesſophiſmatũ.Sic auteʒ
volo diuidere iſtũ tractatũ qꝛ pꝛi
mo agã de ꝓpõibꝰð ĩeſſe · Scðo
de modalibꝰ.⁊ lʒ ſolũ ille de pᷣſẽ⸗
ti ſint ſiplicit᷑ de ĩeſſe (qꝛ ille de pᷣ
teritovel futuꝛo nõ ſunt ꝓpᷣe lo⸗

Npꝛĩcipio lecture mee mo agã defũdatione quoꝛũdã pᷣn

et vltimũ tractatũ dixi
eſſe de practica ſophiſ⸗
matũ ſcʒ de eoꝝſolutionibꝰ⁊ for
matiõibꝰ et aliqñ in eo repetã ali
qua tꝛactata in tractatibꝰpꝛioꝛi⸗
bꝰæ aliqñ magis ea declarabo ſe
cũdũ ꝙ mvidebit᷑ expedire ad ſo

. —
—

cipioꝝ cõium circa dictas ꝓpòeſ
ſupponẽdorũ.Scðdo de dictõibꝰ
ſincathegoreumatic ſolitis poi
ĩ dictis ſimplicibus cathegoreu
maticis · Itẽ ĩ pᷣma illaꝝꝑtiũ ego
pᷣmo agã de ſignificatiõibꝰ t᷑mĩo
rũ ⁊ oronũ.Scðo de canſis veri
tatũ ⁊ falſitatum huiuſmõi ꝓpo
ſitionũ.Tertio de ſuppõibꝰ⁊ ap
pellatiõibus ãpliatiõibꝰ⁊reſtri⸗
ctionibus ſuppõnũvłappellatõ⸗
nũQuarto ð h ꝙ vox ſigt ad płin
tũ.Quĩto de menſura ꝓ qua ꝓpõ
dicit᷑veravel falſa.Agẽdo igr de

qndo ð ĩeſſeſed de foꝛevł de fuiſ ſigĩficationibus tmĩoꝝ⁊ ꝓpõnũ

ſe) tñ large loquẽdovolo hic de
ĩeſſe oẽs q̃ nõ ſolẽt dici modales
Itẽ in pᷣma iſtarũ partiũ ego pꝛi
moagã de ꝓpõibꝰex termis ab⸗
ſolut .⁊ ſcdðᷣo de ꝓpõibus t᷑mĩoꝝ
relatioꝝ · Itẽ in pꝛĩa iſtaꝝꝑtium
ego pᷣmopſiderabo de ꝓpoibꝰ ſi
pliciter cathegoꝛic · Scðo de p⸗
põnibꝰ ſimplicit᷑ ypothetic¶ Ler
tio de pꝛopõnibus cathegoricis
hñtibus ſubiectũvelpᷣdicatũypo
theticũ · Quarto de cathegoricis
ſcdᷣmvocẽ indigẽtibus expõi per
vpotheticas ſicut ſũt excluſiĩe ex
ceptiue:redupiicatĩe ⁊ alie multe
de aliqbus vᷣbisvt ĩcipit / deſinit

dlffert· ⁊c.⁊ de płibus aliis dicti

onibus ſicathegoꝛeumaticj. Itẽ
ĩpᷣma iſtaʒꝝꝑ tiũ ego pꝛĩo aga de

dicatoꝝ.ſcðo de ꝓpõibus ſubie⸗
ctoꝝvł pᷣdicatoꝝↄpoſitoꝝ ſie ex
płibus recij:ſiue ex rectis⁊ obli
quis · Itẽ ĩ pꝛia illaꝝꝑ ꝑtiũ ego pᷣ⸗

ꝓpõit᷑hmoiſtð Pꝛimũ ſophiſma
0 MWnis ꝓpõ vocał ẽ vᷣa
Pꝛobat᷑:qꝛ q̃licunqʒ
ſigt talẽ hʒ coꝛrñdẽtiã
in re ſignificata:& ẽ vᷣa et ↄña eſt
bona:qꝛ hocvidet᷑ requiri⁊ ſuffi
cere advitatẽ propõnis.añs pa⸗
tet qꝛ oĩs vocalis ſiẽt mentalem
ſibi ſimilẽ ſeu pꝛopoꝛtionabilit
coꝛrñdẽtẽ iuxta illud pᷣmi ꝑyvar⸗
meniasꝙ ea q̃ ſunt invoce ſũt no
te et ſigna eaꝝpaſſionum que ſũt
in anima.
Secundum ſophiſma·
e Quus eſt aſinus · poſito ca⸗
ſuꝙoẽs equi⁊ aſini ſit oĩno
ãanichilati /itaꝙ nichil ẽ equꝰ⁊ni
hil ẽ aſinꝰ. Pꝛobat᷑ ſophiſina qꝛ
eiusↄtradictoꝛia ẽ fła /ſcʒ nullꝰ

pᷣ equus ẽ aſinus.pꝛobat᷑ qꝛ nõ eſt

ita in re ſigĩficatavel in rebus ſi
gnificatis ſicutipſa ſignificat:qꝛ
nichil eſt res ſignificata ſcʒ equꝰ
et aſinus per poſitũ. Modo ĩ eo
3· ii ·

qʒð oino nichil eſt nec ẽ ita eẽ nec iſta oro equꝰeſtq;iſta dictõ equꝰ
aAlit᷑ eſſe: nõ ita erat ĩ re ſicutꝑꝓ quia nunq; eſt fm dicere equus
põnẽ ſignificat᷑ ideo nõ erat ag dato adbuc ꝙ nullus equus eſſer
ſophiſma eſt vᷣꝝ cuiꝰ oppoſitũ eſt ſi ed eſſet falſũ dicere equus eſt qð
ↄceſſũ · ¶Tertiũ ſophiſma nõ eſſet niſi plus ſigniſicaret · cõ⸗
d Eus nõ eſt· Pꝛobat᷑:qꝛ q̃li ceſſo ergo ꝙ hec oro oĩs deus eſt
tercũqʒ ꝓpõ ſignificat ita ẽ plus ſigniſicat qᷓ; deꝰ:et tñ ex ꝑte
ergo eſtva · ꝓbałantecedens:qꝛ rei nichil plꝰ coꝛrñdet illi pꝛopo
dicta ꝓpõvł ſignificat pᷣciſe ꝓpõ ſitõiqᷓ illi tmino /qꝛcũ nichil oĩ
nem mentalemæ tmios eiꝰ:⁊ hec no eſſet pꝛeteꝛ deũ adhuc de d erat
oĩa ſunt ĩ mẽte coꝛrñdẽtia illi ꝓ⸗ :eꝛgo nõ ẽ coꝛrũdẽtia ex ꝑte rei
põi / ideo q̃litercũqʒ ipſa ſigaret totalis totali ſigificatõi huius/ꝓ
ita eſſetvł vltra aliqd aliud ſigni poſitiõis omĩs deꝰeſteꝛgo ipſa ẽ
ficaret ad extra.⁊ tũc q̃rovtꝝipᷣa falſa:ergo hec eſt vᷣa deus non eſt
vltrapceptꝰaĩe ſigĩficet pᷣciſe de Oppoſitũ eſt ab oĩbusↄceſſum⸗
um ⁊ tũc ille eſt.iðᷣo adbuc oĩ ſi- concedendum.
gĩ ficatiõi illiꝰ ꝓpõis eſſet coꝛrñ ¶ Quartũſſ. ophiſma
dẽtia ĩ re:ivoipſa eẽtvᷣa · Vel ipᷣa h Oc nomẽ chimera nichil
adhuc aliðõ ſigt/ſcʒ pꝛeter cõcep ſignificat · Pꝛobat᷑ qꝛ non
tus aĩe et pꝛet᷑ deũ⁊ ſi tu hoc di= ſigĩficat aliud q; cbimera ſ altẽ ð
cas tu nõ potes dicere ꝙ illud a⸗ pᷣncipali ſi igĩficatione:qꝛ nõ trac
liud ſit niſi deũ nõ eſſe:⁊ tũcↄclu tatur hic de modis ſigniſicandi
dãqꝙ deũ nõ eẽ ſignificat᷑ per hãc grãmaticalibꝰ ſʒ chimera nichil
ꝓpõnẽ deus nõ eſt · ⁊ vlteriꝰ ↄclu ẽ ergo chimera nihil ſigt?¶ Con
dãaigit᷑ deũ nõ eſſe eſt:qꝛ ꝓpoſitõ firmatur illðaſſũptũ / ·ſ· ꝙ h no⸗
dicẽs deũ nõ eſſe eſt affi? matĩa:i men chimera nichil aliud ſigtqᷓ;
deo nõ ẽ va niſi ſubiectuʒ ꝓ aliq̃ chimerã:quia hoc nomẽ chime⸗

ſupponat et ſic deũ nõ eſſe eſt ⁊ h ra nichuũ alið ſigtq; chimeramꝑ

ſignificat᷑ ꝑ illam pꝛopõnem deꝰ ſimile ſicut bõ nichil aliud ſigt
nõ eſt nichil alið niſi deus ⁊ ea q;hominem / nec albedoq;albedi
q̃ ſunt ĩmẽte ⁊ hec oĩaſſunt ergo nẽ igit᷑.Et confirmat᷑ iterum per
ſequit᷑ ꝓpoſitũꝙ q̃litercũqʒ ipſa inductionẽ qꝛ nec ſigificat aſinũ
ſiguificat ita eſt ergo ipſa eſt va · nec capꝛã nec albedinẽ:et ſic ð oĩ
Itẽ hec eſt falſa oĩs deus ẽ ergo bus aliis entibꝰ. Iterũ dato ſi
hpec eſtvera deꝰ nõ eſtↄña tenet ꝑ gĩficaret aliuda chimeꝛa adhuc
locũ a contradictoꝛiis.añs ego ſeq̃retur ꝙ nichil ſigĩficaret:qꝛ
pꝛobo qꝛ plus ſigt illa ꝓpoſitio nichil eſt aliud a chimera cũ chi⸗
deꝰ ẽqᷓ; iſte iminus deꝰ:alit᷑verũ mera nichil ſit⁊ tñ ſeqtᷣe ſi b · ẽ a
eſſet dicere deꝰ ſicut eſtveꝝ dice⸗ lið aba·ꝙ vtrũqʒ eſt et b et · a· vt
re deꝰ eſt / ⁊ eſt ſimile ꝙ plus ſiẽt patetꝑ ariſtotelẽ decimo metha

höͤſopponit ps
ſignifſcat'gaun
liqvo batur⸗
ſopponeret ila
faeltetanchi
abe ppoſitione
ergochinerani⸗
Poppoſitü
ſbs eſeevorſig
hafonoͤ
wneporſig
clünonſclünn
ceregtücbuff
ſgntücatien
nia et ba gyet
nen ſicevorſig
tl. niiind
acie egdipo
luntmhtme
lrtiucſifti
ſlnpoſtüigg⸗
iul ſinſſcar

pphiſma
omẽ chimera dichi
fcat. Pꝛobak qinen
udi chimera ſelted
ifcatione:genönn
mocdis ſignificandl
lboſzchimeranichil
eranihil ſigt⸗ Con
daſſüptü/l.h no⸗
ranichilaliuc ſiti;
la hocnonẽ chime⸗
1öſihti; chimeram
1do wichid aliudſi
m wec Abedohelbel
tconfinmak itenume
qenec ſigifiſ
lecalbedne nfda
enttho⸗INerüung
Ainda chimen Achue
gichil ſigifcnnnin

phiſice.Mon enti nichil eſt idẽvł
diuerſũ ⁊ iterũ ſi hoc nomen chi⸗
mera ſignificet aliud tũc eius ſi⸗
gnificatio haberet in re coꝛrñdẽ
tiã⁊ tunc hec eſſetvera chimera ẽ
chimera qð nõ ↄcedit᷑.ↄña/ꝓbat᷑
qꝛ idẽ coꝛrñderet ſubiecto ⁊ pᷣdi⸗
cato ꝓpõnis ⁊ tñverificatio ꝓpõ
nis affiꝛmatiue eſt rõne idempti
tatis pꝛedicati ad ſubiectum di⸗
co idẽptitatis ad ſubiectũ uõ vo
cis ſed eius qð a ꝑte rei coꝛrñdet
Itẽ ſi aliqd ſigniſicaret tunc pꝛo
illo deberet ſupponere ſiẽ ille ter
minus lap: ſupponit pꝛo lapide:
qꝛ ſignificat lapidẽ:ſed chimera
nõ ſupponit ꝓ aliquo ergo nihil
ſignificat · ꝙ autẽ nõ ſupponit ꝓ
aliquo ꝓbatur · quia ſi ꝓ aliquo
ſupponeret illa eſſetvera chime⸗
ra eſt⁊ etiam chimera eſt aliquid
et he ꝓpoſitiones nõpceduntur.
ergo chimera nichil ſignificat.
In oppoſitũ arguit᷑ qꝛ tũc non
plus eſſetvoxſignificatiuaqᷓ;buff
vel baff qð nõoceditur· Itẽ om̃e
nomẽ eſtvox ſignificatia ad pla⸗
citũ non ſolũ quia poteſt ſignifi⸗
care qꝛ tũc buff et baff eſſẽt voceſ
ſignificatiue ad placitũ ſicut no⸗
mia etvᷣba qð ẽ falſũ:ergo oẽ no
men ſic ẽvox ſignificatĩa ad pla
citũ:quia iã impoſita ẽ ad ſigĩfi⸗
cãdũ ⁊ oẽ qð ĩponit᷑ ad ſignificã
dum impõitur ad ſigniffcãdũ a⸗
liqdꝛ illud ſiẽt ad qð ſgnificãdũ
eſt impoſitũ.ergo om̃e nomen a⸗
liquid ſignificat /⁊ hec dictio chi
mera eſt nomẽ ergo ⁊ ·c.¶ Solu⸗
tioveꝝ eſt ꝙ aliqni fugere volen
tes potius qᷓ;veritatẽ diſcerneꝛe

voluerũt rñũdereꝙ hecvox chime
ra bene ſignificat ſed tñ nõ ſigni⸗
ficat aliquid ita ꝙ nõ ſeqᷣt᷑ ſigni⸗
ficat ergo ſigificat aliqd. Sicut
młti dicũ tꝙ nõ ſequit᷑ a agit:g̊ a
agit aliquid.Et etiã dicũt aliq ꝙ
ſignificat chimerã ſed nõ ſeqᷣt᷑ ꝙ
ſignificet aliquid qð apparet:qꝛ
dicũt ꝙ nõ ſequit᷑facit domũ er⸗
go facit aliquid.¶ Contra iſtos
oẽs arguit᷑ pᷣmo:qꝛ ſigĩficare de
ſcribit᷑ ꝙ ẽ itellectũ rei ↄſtituere
ideo vox dicit᷑ illð ſignificare cu
ius ĩtellectuʒnobis ↄſtituit:qᷓ ſi
oẽ ſigare eſt intellectũ rei conſti
tuere ⁊ oẽ ſignificare ẽ rem ſigni
ficare ergo ẽ aliquid ſignificare:
qꝛ res et aliqdouertibilit᷑ ſe hũt ·
Itẽ ſignificare ẽ eẽ ſignũ.ſignũ
aũt ⁊ ſignatũ dicũt᷑ coꝛrelatie.g
chimera nõ eſt ſignũ niſi alicuiꝰ
ſit ſignũ · ⁊ ꝑↄñs nichil ſigniflcat
niſi aliquid ſignificet ſiue aliqͥd
ſit ſignatũ.ſjvł pñs pᷣteritũvł fu
turũvel ſaltẽ poſſibile.ſic em̃ ẽ ð
omnibus relatis nichil em̃ ẽ pr
ſi nichil ẽ filius vel fuitvel eritvł
poſſibile ẽ eẽ·⁊ ſic de cauſa ⁊ cau
ſato pꝛioꝛi ⁊ poſterioꝛi et ſic de a
liis · S ſi hoc nomẽ chimera ſigni
ficet ipᷣm eſt ſignuʒ/⁊ ſi eſt ſiguũ
aliquid eſt ſignatũvel ſalteʒ fuit
⁊ c.Et hoc dicimus ſignari.ſed
nõ ꝑhoc nomen chimera.Et ido
Ariſ.pᷣmo metha.dicit oĩbꝰvolẽ
tibus diſputare ſupponẽdũ eẽ ꝙ
nomen ſiguificat aliquid ⁊ ꝙſigĩ
ficat detmĩatevnſi vel młta ideo
aliquidvel aliq̃ᷓ quiavnuʒ et ens
conuertuntur et ſimiliteꝛ multa⁊
entia · loco pᷣallegato · .
a.· lii·

Quintũ ſophiſma
EBñmpyplerxe ſignificabilia ſũt
chhimere. Pꝛobatur qꝛ ſunt
ergo ſũt ſubſtãtia vel accidentia
creatoꝛvł creaturavel chimere.
ſʒ nõ ſũt ſpᷣſtãtie vł accidẽtia nec
crcator nec creatura & ſũt chĩere
ꝓbat᷑ ↄckioꝙ ↄplexe ſignificabłi
a ſũt qꝛ añq; aliqd eſſet pᷣter deũ
multaoplexe ſigĩficabilia erant:
hoc ꝓbat᷑ · qꝛ hõ nõ currebat tũc
gᷓita erat ꝙ hõ nõ currehat· Sʒ
ↄſtat tũc ita eẽ ꝙ nõ erat hõ nec
curſus nec aggregatũ ex hoĩe et
curſu nec aliqua ꝓpõ qꝛ nihil ho
rũ eꝛat nec h erat deꝰ:qꝛ tunc ita
eſſe erat ↄtingẽs ⁊ deꝰ erat ſꝑ ne
ceſſariꝰ.⁊etiã hoc qðſic erat ſigĩ
ficabat᷑ ꝑ hãc ꝓpõnẽ hõ nõ cur⸗
rebat ꝑ quã nõ ſigĩficabat᷑ deꝰ.
hoc tũc deũ ita eẽeratvnũpplexe
ſignificabłe a quolibet pᷣdictoꝛũ
diſtĩctũvel nõ idẽ alicui illoꝝ.et
ſic diceret de H ꝙ tũc equus nõ ãꝗ
bulabat · et de hoc ꝙ lapis nõ mo
uebat᷑⁊ ſic deĩfinitis aliis·iõ⁊c·
Itẽ hec eſtvera atixpᷣs erit.& i⸗
ta ẽ ꝙ ãtixpᷣs erit/⁊ tñ illð ita eẽ
nec ẽ ãtixpᷣs nec aliqðᷣalið ens ni
ſi qdᷣdã ſigĩficabł eↄplexe· vt ptʒ
ꝑ inductiõeʒ ⁊ ſi illð ẽ ita oʒpce⸗
dere ꝙ erat ãteq; deus aliqᷣd cre⸗
aret.qꝛ ita tũc fuiſſet veꝝ dicere
ꝙ ãtixpᷣs erit ſicut nũc ẽ.g tũc e⸗
rat ſignificahileↄplexe · Et ſicut
arguit᷑ de ãtixpᷣo ita argueret᷑ de
miülle aliis qͥ erũt ⁊ nõdũ ſũt Itẽ
ſignet᷑ aliqͥd creabłe qð põt deꝰ
creare⁊ vocet᷑btũc iſta ẽ vᷣa b põt
creari iſta etiãẽ vᷣs deꝰpᷣt creare

b. ergo ita eſt ꝙ b põt creari.⁊ il
lud b creari nõ ẽ deꝰ:qꝛ deꝰ ñ po
teſt creaꝛi.nec ẽ b. nec aliqð ihe⸗
rẽs ip̃i b · qꝛ nõdũ ẽ b. ergo reſtat
ꝙ ẽvnũ ſigĩficabłe pplexe et illð

etiã erat ãteq; deꝰ crearet mũdũ

qꝛ ita b poſſibile erat creari ſicut
nunc ẽ.⁊ ita diceret᷑ de hoc qð eſt
deũ poſſe creareb. Itẽ ſi deꝰcre⸗
at b. tũci ta ẽ ⁊ ſic deũ creare bẽ
⁊nõ eſt ipᷣm b / nec eſt deꝰqꝛdeuʒ
creare b ẽ pure cõtĩgẽs / ⁊ deꝰ nõ
eſt cõtingẽs ergo deũ creare bẽ
vnum oↄplexe ſignificabile diſtĩ⸗
ctñ ab aliis ⁊ ita pari rõe diceret
de aliis · Itẽ aliqui credũt valde
difficulter arguere:qꝛ ſoꝛtẽ dili⸗
gere deuvkeſt ipe ſoꝛtes diligẽs
deũ vel ẽ tke ſignificabile ↄplexe
Et ſi eſt tłe ſigĩficabile cõplexe

habeo ꝓpoſitũ ·ita em̃ erit dicẽð

de aliis.Sʒ oñdo ꝙ nõ ſit ſoꝛtes

diligẽs deũ:qꝛ tũc nõ eẽt niſi ſoꝛ

tes.⁊ tũc pari rõne ſoꝛtem odire
deũ eẽt ſoꝛtes odiẽs deũ /⁊ nihil
aliud:& idẽ eẽt ſoꝛtẽ odire deum
⁊ diligere deũ · et hoc ẽ ĩpoſſibile
qꝛ hoc eſtvalde bonũ ⁊ pᷣmiabile
2æ illð ẽvalde malum ⁊ dãnabile ·
¶ Oppoſitũ eſt ↄceſſuʒ ab oĩibus
qꝛ chĩere nõ ſunt · Et arguit᷑ etiã
; nõ erant ſic cõplexe ſigniſica⸗
bilia ãte qᷓ; eſſet aliqͥd pᷣter deuz:
qr ĩplicatↄtradictionẽ ſcʒ nichil

eſſe pᷣt deũ cõplexe ſignificabi⸗

lia eẽ ⁊ ipᷣa eſſe alia a deo · Item
opoꝛteret ea eſſe et᷑na⁊ nos tene⸗
mus ex fide nichil eẽ et᷑num ſim
plicit᷑ pᷣter ipᷣm deum · Item om̃e
qð ẽ deꝰ eſt / vel creatura depen⸗

—

feet pienech
nentere hoce

ppoſikionin

fdereſimlin
peres goͤno
Loppoſitüet
munen modun
Poprerich
dicedaali
nöſbus ppönu
ctpma cocluſi
uſfcitpoees .
snnonſin
tmponaſn

ſimediäteſigi

Aparerigeme
oelyhubrti

ſoſte ſüͤttales
teooniſitalie

kpoclkera
velſerare do
Lalitreni 6.5

YLI

dẽs a deo:⁊ tñ illa cõplexe ſigni
ficabilia nõ erat creature:qꝛ erãt

anteqᷓ; aliquid deꝰcrearet.nec e⸗

rat deꝰ vt illi dicũt · Etveꝝ eſt qꝛ
tkia ſũt multavt decẽ /aut multo
plura deꝰaũt ẽvnꝰ.ꝗ̊ oĩno nichil
erãt hmõi cõplexe ſignificabłia
Itẽ nõ erãt accidẽtia qꝛ nõ eſſet
aſſignare quibꝰacciderẽt et ĩhe⸗
rerẽt/nec erant ſubſtãtie put cõ
cedũt qui ponũt ea:ergo nihil oĩ

ſciet ſignificatõnẽ iſtiꝰoroisvo⸗
calis hõ currit:ſʒ ſi oro ſibi coꝛ⸗
rũdens ſit ſcripts ille bñvidebit
ſcripturã et ꝓtractionẽ ſeu figu⸗
ratões lr̃aꝝ:ſʒ tñ oĩno ignoꝛabit
q̃d ſigbit illa ſcriptura ꝓpt᷑ hoc
ꝙ ignoꝛabit quales voces huius
modi Ir̃e ſignificẽt qꝛ ille lre non
ſignt hoĩeʒ currere niſi mediãte
hocꝙſigni ficãt tales voces.Se⸗
cunda cõcluſio ẽ voces ſignifica

neceſt dedgrden no erant. tiue ſignt paſſiões / id eſtↄceptꝰ
oiges / de nj ¶ Sextum ſophiſma· . anime et nõ alias res niſi mediã
bo deücrenrebe n Alus homo mẽtitur. Pꝛo te ſigrione cõceptuũ ·hoc patet pᷣ
igniſicabllediſi⸗ brorxrq: mẽtiri eſt cõtra mẽt?᷑ mo qꝛ ſuboꝛdiate ⁊ ꝓportiõabili
Parlföediccrek ire et ꝓfeꝛre cõtrariũ qᷓ habest ĩ ktſicut ſ. e hnt l̃e advoces: ſic vo⸗
iqielt viide mente: ſed hoc eſt impoſſibile.qꝛ ces ad intẽtiones aĩe:ſed dictuʒ
neregeſondi⸗ oĩ ꝓpoſitionivocali opoꝛtet coꝛ eſt ꝙlittere ſigniſicãt iſtas voces
ijeſonesdilgis rñdere ſimilẽ in mente.non enim etgo⁊ c. Secundo hoc patet qͥa
uftcablleapſer: pꝓferes qðᷣ nõ intelligeres. 2c· ſüt diuerſe evoces ſign lficatiue et
ziſcaile c, QOppoſitũ eſt manifeſtũ ꝑ com non ſi inonime:ſʒ hñt diuerſas ſi⸗
— munem moqum loquendi· gnificationes: qᷓ tñ omnino pᷣter
itg en ent dicid p NMopter iſta ſophiſmata ſũt cõceptus non ſignificãt diuerſaſ
donoͤſtſonts dicẽda aliqua de ſigniſica⸗ res ſed eaſdẽ et fupponũt ꝓ eiſð
tuͦcnoͤeetniſiſo tiõibusppõnum ⁊ tmiorũ. Et conuertibiliter vt ens etvnũ ideʒ
föne ſonemodte eſt pᷣma cõcluſio ꝙ Ire ſcripte ſi⸗ diuerſũ /quatitas / eſſẽtia ⁊c.er⸗
vdies dei /tnthil gnificãt voces ꝓlatas vel ꝓferen go hoꝝ termĩoꝝ non ſunt ſic di⸗
ſorteodiredeum das:et non ſignt aliq̃s res extra uerſe ſignification es ꝓpt᷑ res ad
aboc ipoſtiblle aĩam puta aſinos aut lapides ni extra diuerſas ſ- ʒ ſoluʒ ꝓpter di⸗
ehond4 niiable ſi mediate ſigĩficatiõe vocũ·hoc uerſos cõceptus deſignatos ꝑi⸗
malumt dinable- apparet:qꝛ magr̃i docẽtes pue⸗ ſtos kminos mediãtibꝰqbus ſi⸗
txeſuzebaſtle ros alphabetũ docẽt eos ad qð ĩ gnificãt illas res. Et hoc etiã pʒ
nt⸗Etarguik etii poſite ſũt tales littere · ⁊ non do⸗ per auctoꝛes qͥ cõiter ponũt dif
cöolereligtiſen⸗ Ccẽt eos niſi taliter vociferare.⁊a ferentiã inter nomen equiuocũ⁊
zaöterdenz: litvociferare docẽt ad litterã b. vniuocũqꝛ nomẽ equiuocũ hẽt
ſdli ſſonan T ad litterã c.qð non eſt niſi quia plura ſi ignificata ? nõ nomẽvni⸗
ateſ nicabe⸗ ille littere ſũt impoſite ad ſigniſi uocũſ 3 pła ſuppoſita. Ideo etiã
plerelis Pen caduʒ diuerſas voces. Sed tunc dicit Ariſtote· nomen equiuocuʒ
ralia a deo te⸗ ego ponoꝙ aliquis habeat ydeo debere diſtĩgui ⁊ non nomen vni
ſeetna ne on ma larinũ a matre ſicut habemuſ uocum.et hec non ſũtvera ratio⸗
ichil eẽ Muag. vdeoma gallicũ ⁊ ſic valde bene ne rerum ad extra ſigniſicataruʒ
rdemm Nennn A. iiii.
elenuſne⸗

ſed ſolũ rõne ↄceptuũ:ergo ↄcep
tus illi ſũt ſiẽta illoꝝ noim. Et
omiĩno apparetꝙ ꝑ iſtas duas cõ
cluſiones ĩtẽdebatAril · in pᷣnci⸗
pio ſui libꝛi ꝑpyarmenias ? ſmnagi
in quarto metha phiſicevbi dicit
eſſe ſupponendũ:Si aliquis cuʒ
aliovelit diſputare ꝙ nomẽ ſigĩ⸗
ficat aliqd vnum determĩate:⁊ ſi
plura q;tũ ad nomè equiuocũ iñ
nõ ĩfinita ſʒ determĩata.qðᷣnon ẽ
intelligẽdũ niſi q;tũ ad ĩtẽtiões
ſeuvceptꝰ:qꝛſi uppoſito ſicut ariſ
toteles credit ꝙ ab eterno fieret
mundus talis ſicut nunc eſt.tũc
iſte terminus homo infinitos ho
mines ſignificat ⁊ ſine tali ſuppo
ſitione cũ h nomẽↄtinuũvel ma⸗
gnitudo ĩfinita ſigt· qꝛ oĩaconti⸗
nua ⁊ infinita ſũtotinua / qꝛ infi⸗
uite ſũt ꝑtes ↄtinui quaꝝ qlibet ẽ
ↄtinua: Tertia ↄcluſio omni cõ⸗
ceptu aliquid ↄcipit᷑ vel foꝛte nõ
vnũ ſolũ ſed multa ſimul.Abſur
dũ em̃ eſſet dicere ꝙ aliquis ĩtel⸗
ligit ⁊ tñ ꝙ nichil itelligit vlꝙ vi
det et ꝙ uichilvidet · hoc em̃ eſſet
ↄtra ↄditiõeʒ vᷣbi actiui ⁊ ſignifi
cationẽ qð exigit actiuuʒ poſt ſe
qꝛ ſignificat ꝑ modũ actꝰ trãſeũ⸗
tis in alterũ ꝓpter qð putãdũ eſt
hãc eſſe falſa · ſ . lego ⁊ nichil lego
video et nichil video / ĩtelligo et
nichil ĩtelligo ⁊ oẽs tales credo
eẽ falſas ⁊ nõ poſſibiles ꝑ nat᷑aʒ
Mec obſtat qð aliqui dicũt faciè⸗
tẽ domũ facere ⁊ tñ nichil facere
qꝛ lʒ nihil faceret termĩatĩe tñ fa
ceret aliquid ſbᷣiectie · ⁊ ab eo fit
aliqᷣd ſubiectĩe · facit em̃ ligna eẽ
domũ:⁊ ligna ab eo fiunt domꝰ

Sic em̃ apparetꝙ ſi aliqð veꝛbũ
actiuũvere dic at᷑ ð̊ aliquo ſubie
cto opoꝛtet ꝙ verificet᷑ de illo cũ
accuſatiuo ſequẽte in quẽ termi⸗
netur modus ille ſignificãdi actĩ
¶ Quarta cõcluſio eſt ꝙ etiã om̃i
voce ſignificatiua ⁊ actu ſignifi⸗
cãte aliquid ſigĩficat᷑ · Et hoc de
betↄcedi ⁊ ꝓbari ꝓpoꝛtionabłit
ſicut pᷣcedẽs ↄcluſio /⁊hoc etiaʒ
fuit bene argutũ ĩ ſcõo ſophiſma
te ideo hoc uũͦlic requirat᷑.¶ Quiĩ⸗
tancluſio eſtꝙ hoc nomẽ chime⸗
ra nõ ſi gnificat chimerã:poſito
ꝙ impoſſibile ẽ eſſe chimerã · Et
ſic etiã hoc nomẽ vacuũ non ſigĩ
ficaret vacuũ ſi ĩpoſſibile eſſet va
cuũ eſſe / ſicut opinat᷑ Ariſto· hoc
ꝓbat᷑:qꝛnichilꝓhiberevid et᷑ qͥn
ſit bona pↄna·.hoc nomẽ chimera
ſiãtchimerã:ergo chimera ſigni
ficat᷑ per hoc nomẽ chimera.ſed
hec eſt falſa chimera ſignificat᷑

ꝑ hoc nomẽ chimeꝛa /quia ipᷣa ẽ

vyna affirmatia cuins ſubiectum

ſcʒ hoc nomẽ chimerapꝛo nullo

ſuppõit:qꝛ nichil ẽ chimera nec
fuit nec erit nec põt eſſe · WMõ hec
eſt regula de qua poſtea mag di
cet᷑ ſcꝙ oĩs ꝓpõ affirmatiua cu
ius ſubiectũvel pᷣdicatũ pꝛo nul
lo ſuponit eſt falſa · Et ita confoꝛ
miter debemꝰocludere ꝙ iſte ſũt
falſe:chimera ẽ intelligibilisvel
chimera eſt opinabilis / vel chi⸗
mera eſt chimera / wel chimera ẽ
non ens · et ſic de aliis · Dũc ergo
ẽdubitatio quid hoc nomẽ chĩe
ra ſignificat ex quo ſiõt alidd vt
dictũ ẽ⁊ tñ nõ ſiẽ chĩerã· Ad qð
ego poſſuz dicere hᷣmo euadendo

õ

—T

nera.9 de
ͤcehufn
Poninur i
lococepn⸗
iitnn
lalege⸗
ainmnſi
ſera ntelle
llo ncehen
gnicolſt
ceptaſiple
catü ppoe
reqthoel
Plbentniſi
ſü Pꝛin⸗
nodi adi⸗
eptn 4
gepoſez die
tüfſuppoi
loculadi⸗
ciacetis.
bulcnoialt
eglone
nogmodn
caſuoein
ſpponer
ſite gell
velnocie
ſicopkꝛpp
Urobes a
guoVerbi
ceffeteh
tkocep⸗
ſbanttzi

lipoſſchleeſetu
opinal Arito hoe
lppberevihean
bocnone chinen
ergochimera ſigu
home chinera ſed
himera ſignifcal
himera / quia i⸗ .
2chins ſubiectun
chimerapro null
chilechinera nee
cpoteſe. Moͤbet
guapoſtenmag d
pöafirmarluucl
pelpclcati pꝛonul
ſloEtla nfor
ludere ilt ſüt
einrelighblisrel
pinbliis chy

—

ꝙ ſiãt qnẽdãↄceptũ ſᷣm quẽ hoc
nomẽ chimera fuit ĩpoſitũ ad ſi⸗
gnificandũ.Sed ſciendũ ẽ ꝙ hec
reſpõtio non ſufficit:qꝛ iã nõ q̃⸗
rã ãplius de hoc noĩevocali chi⸗
mera:ſʒ de nomie mentali.ſ.de
cõceptu ſᷣm quẽ illavox chĩe ra ĩ⸗
ponitur ad ſigndũ.querã gqᷣͥd il
lo cõceptu ↄcipit᷑:qꝛ dictuʒ eſt ꝙ
aliqdocipit᷑tñ non chimera:qꝛ
dictũ ẽ ꝙ oẽs tales ſũt falſe/ ſcʒ
chime ra ſiẽt᷑/ chĩera opinatc / chi

mera intelligr ⁊ c. Quid Sↄcipit᷑

Iillo ↄceptu? Ad hoc rñdẽdũ eſt
ponẽdo iſtã ſextãↄcluſionẽꝙ cõ
ceptꝰſiplex ſi ſit ſubiectũvł pᷣdi⸗
catũ ĩ ꝓpõe mẽtali ſuppoĩt ꝓ ipᷣa
re q̃ ipoↄcipit᷑ nichil eĩ ẽ qð ̊ ꝓ
hibeat niſi foꝛte ſcõᷣʒ duplicẽ ca⸗
ſũ Pꝛimꝰ eſt ꝙ illa resↄcipiat᷑ ꝑ.
modũ adiacẽt alt᷑i / ſicut eſſet de
ↄceptu a qͥ ſũit᷑ hoc nomẽ albꝰ
qꝛ poſſʒ diciꝙ eopcipr̃ albedo:⁊
tñ ñ ſuppoĩt ꝓ albedie:ſʒ ꝓ ſbie⸗
cto cuiadiacet.qꝛ ĩtelligr ꝑ moð
adiacẽtis. ſedↄceptꝰ coꝛꝛñdens
buic noĩ albedo ſuppoĩt ꝓalbedi
ne.qꝛ illoↄceptu cõcipitalbedo⁊
nõ ꝑ modũ adiacẽtj alicui. Aliꝰ
caſus ẽ in quo ↄceptꝰſĩplex non
ſupponeret ꝓ re q̊ ipᷣoↄceptu eẽt
ſigta:qꝛ illa res fuit ⁊ coꝛrupta ẽ
vel nõdũ è ſʒ erit / vł põt eẽ⁊ tũc
ſi copła ꝓpõnis nõ ſit ↄſonãs ſʒ
trabẽs ad aliud tpᷣs tũc ille ↄceꝑp
tꝰnõ ſuppõeret ꝓ illa re nec ꝓ ali
quo Verbi gr̃a. In/ꝓpõe mẽtali
coꝛrñdẽte huic oroi ãtixpᷣs cur⸗
rit lʒↄceptꝰqͥ ẽ ſubiectũ ſit cõce⸗
ptꝰ antixpᷣi tñ nõ ſupponit ꝓ ãti
chꝛiſto/qꝛ ꝓpter copulã de pũᷣti ĩ

pedit᷑ ſuppoſitio. Ideo illeꝰcep
tꝰ ꝓ nullo ſuppõit .ſed ſi eẽt ꝓpõ
mẽtalis hec ſcʒ ãtixpᷣs erit inalꝰ
tũcↄceptꝰantixpᷣi ſupponeret ꝓ
aliquovidelʒ ꝓ antixpᷣo · Et non
apparet mihi aliqua alia rõ q̃re
ↄceptꝰſiĩplex alicuiꝰrei in ꝓpõe
mẽtali factꝰ ſubiectũvł pᷣdicatũ
nõ debeat ſnppõere /ꝓre q̃ ipᷣo cõ
cipit᷑.et q̊ͥ ego ſuppono vel pono
tãqᷓ; verũ.Sʒ de ↄceptu cõplexo
eſtalia rõ.Mã ſi ſitↄceptꝰ ↄplexꝰ
modum determinatiõis⁊ deter
mĩabilis.vt ↄceptus coꝛrñdẽteſ
huic or̃oi hõ albus / ſi fieret ꝓpõ
mentalis ꝙ homo albus currit /
tũc lʒ ↄceptu hoĩs ↄcipiat᷑ ĩdiffe
rẽter oĩs hõ:tñ ↄceptꝰille nõ ſup
ponit ꝓ oĩbus hoĩbꝰ/ſed ſolũ ꝓ
albis qꝛ ꝑ cõceptũ albi ſibi cõiũ
ctũ reſtringit᷑. Hec conceptꝰ albi
ſnpponit ꝓ oĩbus albis / ſʒ reſtri
git᷑ ꝑ cõ ceptũ hoĩs ad ſupponẽð
ſolũ ꝓ illis albis que ſunt homi⸗
nes.Et ideo ego ↄcludo ꝙ lʒ oĩs
cõceptꝰſiplex ſupponat ꝓoĩ illo
qð cõcipit᷑ (exceptis duobꝰ caſi⸗
buspus dictis)tñ nõ ẽ ita de cõ⸗
ceptn cõplexo · qꝛ cõceptꝰ coꝛrñ⸗
dẽs huic or̃oni hõ albus nec pꝛo
omni homine ſupponit nec pꝛo
oĩ albo /lʒeo oĩs hõ ↄcipiat᷑ rõne
ↄceptꝰhoĩs /et oẽ albũ rõne con
ceptꝰalbi.Ideo cõcludẽdum eſt
ſeptĩo ꝙ nõ oĩs cõceptꝰcõplexꝰ
qui ẽ ſubiectũvel pᷣdicatum in ꝓ
põne mentali ſuppoĩt ꝓoĩ eo qð
ipᷣo ſiẽt nõ obſtãtibꝰ adhuc duo
bocaſibꝰ pᷣꝰ fact · Octaua ↄclu
ſio ſeqᷣ᷑tſ ꝙ aliqͥs ↄceptꝰↄplexꝰ
factꝰſubiectũvel pᷣdicatũ ĩ ꝓpõ⸗

ne mẽtali ꝓ nullo ſupponit et tñ
multa entia ipᷣo cõcipiũt᷑.hoc de
clarat᷑qꝛ ſicut invoce poſſũ foꝛ⸗
mare iſtã ꝓpõnẽ aſinus riſibilis
currit:ita poſſũ ſibi coꝛrñdẽtẽ in
mẽte foꝛmare · poſſũ em̃ foꝛmare
cõceptũ aſini et ↄceptũ riſibilis
ſił ꝑ modũ det᷑minatiõis ⁊ deter
mĩabilis ⁊ ex hisↄſi ituerevnum
ſbᷣiectũ reſpectu ↄceptꝰa quo ſuĩ
tur Hhverbũ currit / tũc ꝑ iſtũↄce⸗
ptũↄplexũ exↄceptu aſini ⁊ ↄce⸗
ptu riſibił ego cõcipio aſinos ꝑ
cõceptũ aſini ⁊ riſibilia ꝑↄceptũ
riſibilis. Ideo expceptu ↄplexo
multa cõcipio ſcʒ boĩes⁊ aſinos
⁊ tñ ille cõceptꝰↄplexus ꝓ nullo
ſupponit qꝛↄceptus riſibił ꝓhi⸗
bet ne ſupponat ꝓ aliisqᷓ; ꝓ riſi⸗
bilibꝰ Ideo nõ põt ſupponere ꝓ
aſinis:⁊ ↄceptus aſini ꝓbibet ne
ſupponat ꝓ aliisqᷓ; ꝓ aſinis ideo
nõ voteſt ſupponere ꝓ riſibilibꝰ
et ſic nichil reſtat pꝛo quo poſſit
ſupponere / ſicut in pᷣcedẽte ↄclu
ſione dicebat᷑ꝗ in iſta ꝓpõne hõ
albꝰ currit illud ſhᷣiectũ hõ albꝰ
nõ ſuppõit ꝓ oĩbꝰhoĩbꝰnec ꝓ oĩ
bus albis qꝛ iſte ᷑minꝰalbꝰ ꝓhi⸗
bet ne ſupponat ꝓaliisqᷓ; ꝓalbis
et iſte minꝰhõ ecõuerſo ꝓhibet
ne ſupponat ꝓ aliisqᷓ; ꝓ hoĩbus
Heindevlteriꝰnotandũ eſtꝙ licʒ
vox ĩmediate ſigĩficetↄceptũ.tñ
mediãte cõceptu impoſita eſt ad
ſignificãdũ ea q̃ illo cõceptu con
cipiũt᷑. Ideo hec dictio aſinus ĩ
poſita è ad ſignificãdũ mediate
cõceptũ aſini ·ſiẽt em̃ aſinos qͥ il
lo cõceptu concipiunt᷑. Ideo oĩa
riſibłia⁊oẽs aſini ſignt᷑ ꝑ hãcvo

cemoplexã aſinus riſibił.Hheĩde

etiã q;tũ ad ſuppõnẽ notãdũ ẽ ʒ
tminusvocalis ſi in ꝓpõne capi
at᷑ſigtiue⁊nõ mat᷑iałr nõ ſuppo
nit ꝓ ſe:nec ꝓ ↄceptu quẽ ĩmedi⸗
ate ſigt ſʒ ſuppõit ꝓ illis eiſdẽ ꝓ
quibꝰillecõceptꝰſibi coꝛrñdens
ſuppoĩtſ.ꝓ rebꝰilloↄceptupce⸗
ptEt ita etiã tminꝰſcriptꝰſi nõ
ſuppõat mat᷑iałr nec ſuppõit/ꝓp
ſe nec ꝓvoce quã ĩmediate ſigt⸗
nec ꝓↄceptu quẽↄñr mediãte vo
ce ſigt ſʒ ꝓ rebꝰ ꝓ quibꝰille ↄce⸗
ptꝰĩ ꝓpõe mẽtali ſupponit.ita ꝙ
oĩa ĩvocevłſcript᷑a (ſi nõ mat᷑ia

lit᷑ ſʒ ſiẽtĩe ſũat᷑)referẽda ſũt ad

ſuppõesↄceptuũ ĩ ꝓpõibꝰ mẽta
libꝰ. Jvoↄcludẽda ẽ nonaↄcłio
ꝙvoxvl ſcpᷣta ſigtĩe ſũpta ſuboꝛ
dinata ↄceptui ĩcõplexo pꝛo re⸗
bꝰſuppoiĩt q̃s vltimate ſigt ſcilʒ
pꝛo rebꝰq̃ illocõceptu concipiũt᷑
niſi pꝛohibeãt᷑ ꝑ duos caſus pus
exceptos.happet ꝑ ſextãↄcłiõeʒ
Nã oẽs hoĩes ſiãnt᷑ ꝑhãc voceʒ
hõ albꝰpꝛoptiſtũ tᷣminũ hõ⁊ oĩa
alba pꝛopt᷑ iſtũ termĩʒ albꝰ:⁊ tñ
iſte terminꝰhõ nõ ſupponit pꝛo
oĩbus hoĩbus nec pꝛo oĩbꝰalbis
Itẽ aliquis terminꝰ vocalis vel
ſcpᷣtus pꝛo nullo ſuppõit ſi fiat ĩ
aliq̃ pꝛopõe ſubiectũ.vt iſte ter⸗
minꝰ aſinus riſibilis:hoc patet
ꝑ octauã ↄcłonẽ et ꝑ ea q̊ͥ nũc di⸗
cta ſũt.hec ergo nona ↄcluſio ſit
triꝑtita ſicut appaꝛuit.Etpõt in
ferri coꝛrelariũ ꝙ det᷑mĩatio ad⸗
dita determĩato nihil ĩfertvel re
ſtrĩgit de ſigtione illius:ſʒ bñ re
ſtrĩgitvł aufert oĩno eius ſuppo
ſitiõeʒ . vꝓᷣbi gra.Si ego dico aſi⸗

—

ltnunr/
ſunquiiß
rdlcie
nechu
ciduquei⸗
glſi co
glexopoꝛiz
Nerigi⸗
Nuncnidid
yrqoſci
opleropot
tomniopte
Voces iponn
ctünimnid
pplero pol
nhonerere
inedimnenl
ſoquctoin
pigfeqe
luoplexo/
ntrolani
belanieg⸗
luſit roiane
uillyreptn
reſciot
ſgifcite e
Mleterler
ſpſueilüter
nſinci ſin
ignls be⸗
Ulifla⸗ cor⸗

quub le ce⸗
ening
Allnö matte
eriga ſütac
gpoͤb'nern
enondckio
eſüpta ſrho⸗
Plexo poore⸗
nute ſigtſa⸗
btu concipiüf
os caſus gus
ſertiockloe;
gbacvocez
ninſ hör oĩ
iz albe iß
onit pꝛo
Geivebe
bvocalis vyel
ppotſi futi
l.xtilke ter⸗
s:hoc paet
eanuͤrdi⸗
4cluſioſi
ſt⸗Etpötin
emiatioac⸗
liferelte
ius:hbife
eius ſupho
godlcoaſſ⸗

nus riſibilis currit:nõ ẽ credẽ ᷣ
ꝙ illi termini fiãt nõ ſigtiui et tñ
ſũt non ſupponẽtes.Pecĩanↄcłio
eritꝙiſti termiovocali chĩera nõ
coꝛrñdet ſoluʒ ↄceptꝰſimplex qꝛ
tũc ſupponeret ꝓ revł pꝛo rebꝰ q̃
illoↄceptuocipiũt᷑qð eſt falſũ cũ
nec aliquid nec aliq̃ ſit vłſit chi⸗
mera.Sequit᷑ gvndecĩa ↄcłio ꝙ
buic termĩovocali chĩera coꝛrñ⸗
det ↄceptꝰↄplexꝰquẽ pᷣmo ſigt2
ſcdᷣm quãiĩpoſitus eſt ad ſiẽndũ
qꝛvt dictũ ẽ opoꝛtʒ voci coꝛrñde
repceptũ quẽ ĩ mẽ tẽ ſiſt /vel ſe⸗
cũdu quẽ ĩponitur ad ſigndũ:i⸗
git᷑ ſi uõ coꝛreſpõdeat ↄceptꝰſi⸗
plex opoꝛtʒꝙ coꝛrñdeat cõceptꝰ
ↄplexꝰqui pꝛo nullo ſuppõit Sʒ
nuncvidẽdũ eſt quõ hoc ſit veꝝ:
ꝓpt᷑ qð ſciẽdũ ẽ ꝙ om̃iↄceptui ĩ
ↄplexo põt ĩponivox ĩcomplexa
⁊ omnioplexopplexa.Sʒ etiãqꝛ
voces ĩponunt᷑ ad ſiondũ ad pla
citũ nr̃m / ivðᷣo ↄceptui qᷓ;tũcũqʒ
ꝓplexo poſſumus coꝛreſpõdent᷑

imponerevocẽ incõplexã ſiãntẽ

ĩmediate illũoceptũ ↄplexũ:⁊cõ
ſequẽt᷑ oĩa q̃ illo ↄceptu ↄcipiũt
vᷣbi gra qdapoeta magno ↄcep⸗
tu ↄplexo ↄcipit diſtĩicte hyſtoꝛi
am troianã quõ paris trãſducit
helenã:⁊ ꝙ ꝓpt᷑ hoc rex grecoꝝĩ
uaſit troianos ⁊c.⁊ tũ c ille poe⸗
ta illiↄceptui coꝛñdẽt᷑ diſtĩcte et
ↄꝓplexe ſcripſit vnũ maguũ libꝛũ
ſigĩficãtẽ ea q̃ illoↄceptu mult i⸗
pliciterↄplexo cõcipiũt᷑:deĩde ĩ
poſuit iſtũ terminũↄplexũ ylias
ad ſigndũ ſimul q̃litercunqʒ ille
magnus liber ſigbat · ſic et huic

nomi vylias coꝛrñdetↄceptꝰ valð

1 Kae

multipłroplexus.Sʒ deſcẽden⸗
do ſpecialiꝰ ad ꝓpoſitũ hec or̃o
locus nõ repletus coꝛpoꝛe coꝛrñ
detↄceptuiↄplexo /quo intelligi
mus locũ et coꝛpꝰ⁊ repletionẽ:⁊
tũ hoc nomenvacuũ impoſitñ eſt
ad ſignduʒ ſimul illa omnia que
ſignificat hec or̃o locus nõ reple
tꝰcoꝛpore.vñ ꝓpter h̊ hec or̃o lo
cꝰ ñ repletꝰ coꝛꝑe ðꝛ eẽ deſcpᷣtio
vacui dicẽs qͥd noĩs q̃ ñ iudicat
q̃ res ẽvacuũ:ſʒ q̃s res ⁊ quomõ
ſigt hoc nomẽ vacuũ ꝓpter qð e⸗
tiã nec iſta eſt vᷣa/ vacuũ eſt locꝰ
nõ repletus coꝛꝑe niſi ad iſtũ ſẽ⸗
ſũ ſᷣm ſuppõnem materialem ꝙhᷣ
nomẽvacuũ ſigt eaſdẽ res et ſᷣm
eũdẽↄ ceptum quas ſiãt hec oꝛa
tio locꝰ non repletꝰcoꝛꝑe:ergo h
nomẽ vacuuʒ ſigt multas res ſcʒ
om̃s quas ſignt iſti t ermĩ locus
⁊ coꝛpus ⁊ repletꝰ:⁊ ſibi coꝛrñdʒ
ↄcepꝰↄplexus quo multaocipiũ
tur/⁊ tñ nec ille ↄceptus nec ilið
nomen vacuũ nec eius diffinitio
dicẽ s qͥd noĩs ſupponũt ꝓ aliqͥ:
qꝛ illa additio nõ repletꝰ coꝛpo⸗
revel cõceptus ei coꝛrñũdens au⸗
fert ſuppõnẽ ab hoc termĩo locꝰ
vel etiã a cõceptu ei coꝛrñdente:
qꝛ oĩs locꝰ ẽ repletꝰ coꝛꝑe.ſicut
homo nõ riſibilis ꝓ nullo ſuppo
nit:qꝛ oĩs hõ eſt riſibilis · Ita gᷣ
huic termino chimeracoꝛrñdetꝰ
ceptus ↄplexus quo multa cõci⸗
piũt᷑ et qͥ tñ ꝓ nullo ſupponit.qꝛ
dekmĩatio ẽ ĩpoſſibilis determĩa
bili:vt pʒ ꝑ deſcpᷣtionẽ dicẽtẽq̃d
noĩs que ponit᷑ eſſe talis Chime⸗
ra ẽ aĩal cõpoſitũ ex membꝛis ex
abꝰ nichil poteſt eẽ cõpoſitũ ita

ꝙ idepceptꝰↄplexꝰcoꝛrũdʒ ĩ mẽ

te iſti oroivocali ⁊ huic t᷑ᷣmĩo chi p

mera ⁊ ſic iſte tminꝰ chiẽra ſigt
oĩa illa q̃ ſi ent iſti tmini aĩal mẽ
bꝛũ et ↄpoſitũ etiã cõceptꝰentis
et tñ ꝓ nullis ſuppõit ſicut necↄ
ceptꝰↄplexꝰſibi coꝛꝛñdẽs ꝓpter
hoc ꝙ iſta determĩatiovł additõ
ex qbus nichil põt eẽoↄpoſitũ au
fert ſuppõnẽ ꝑtis alteriꝰ.ſ.huiꝰ
orois aĩalↄpoſitũ ex mẽbꝛꝭ:qꝛ ẽ
ei incõpoſſibilis.Sʒ aliqͥ circa h
dubitãt:qꝛſeq̃ret᷑ ꝙ hec dictõ hõ
ſiãrʒoĩa aĩalia qð ẽ fłm·ↄñs pʒ:
qꝛ diffitio hoĩs ẽ aĩal rõale moꝛ⸗
tale:igr ᷣm pᷣdicta idẽ ↄceptꝰ coꝛ
rñdet huic tmĩo hõ et huic or̃oni
aĩal rõale moꝛtale ⁊ eaſdẽ res eq̃ᷓ
liter ſiãẽnt ille terminꝰet illa or̃o
et tñ illa oro aĩal rõale ꝑiſtuʒ ter
miĩʒ aĩal ſigẽt oĩa aĩalia eꝛgoꝛiſte
terminꝰhõ · Rñdet᷑ ꝙ iſta non eſt
diffinitio boĩs expᷣmẽs quid no⸗
miĩs / ſcʒ qͥdvel q̃̊s res⁊ quõ hͥ no
mẽ hõ ſiãt · ſed eſt difiinitõ/expᷣ⸗
mens q̃ res ẽ ꝓ qua ſuppoit iſte
terminꝰhõ qm̃ ipᷣa ẽ ea ꝓqua ſup
ponit iſta oro aĩal rõale moꝛtale
ſed nõ opoꝛtet ꝙiſti tmini pᷣciſeꝛ
adequate ſupponant ꝓ rebus q̃s
ſiẽnt. Vñ ſolus terminꝰvocalis
cui nõ coꝛrñdetↄceptꝰincõplexꝰ
ſedoplexꝰhʒ pꝛopꝛie diffinitõeʒ
dicẽtẽ quid noĩs ſcʒ pᷣciſe ſignifl
cãtẽ quicquid q̃cũqʒ tininꝰille

ſiãt · tkis em̃ tminivocalis ſigõtio ¶

explicat᷑ ꝑ imĩos vocales coꝛrñ⸗
dentesↄceptibꝰſimplicibus exqͥ
bꝰↄpoĩt᷑ↄceptꝰↄplexꝰcoꝛrñdẽs
huic tmĩo · ſʒ cũ alicui tmĩovoca
li coꝛrñdeatↄceptꝰ ſiplexvt huic

voci aſinꝰↄceptꝰſpecificꝰ aſini
oſito ꝙ ſit ſiplex:nõ ẽ poſſibłe
alt᷑ũ tminũ vocalẽ pᷣciſe ⁊ ad eq̃te
ſigĩficare illð ea q̃ ille ſigt niſi
ſit purꝰſinonimꝰilli Nec ẽ poſſi⸗
bke dare or̃oeʒ vocalẽ ex tmĩs di
uerſaꝝ rõnũ ſiue ſigtõnũ ↄſtitu⸗
tã qͥn eis coꝛrñdeãr alii ↄceptꝰ qͥ
nõ coꝛrñdebãt illi tmĩo.ſʒtłi timni
no ſiplici cui coꝛrũdʒ ↄceptꝰſim⸗
plex põt dari diffitio cauſat vłde
ſcriptõ declarãs q̃ ſũt cãev ꝑꝓpᷣe
tates reivł reꝝ pꝛo quavł qbꝰil
le tminꝰſuppõitvel etiã diffinitõ
quidditatiua ex gñe ⁊ drñũtia cui
coꝛrñdet ↄceptꝰ ↄplexꝰ / ſuppo⸗
nẽs tñ adequate ꝓeiſdẽ rebus ꝓ
quibꝰſuppoĩt ille teꝛminus incõ
plexus qui illi teꝛminovocali coꝛ
rñdebat. Et bhec debebãt mag/
declarari ĩ tractatu de diffinitõi
bus / diuiſionibꝰ / I demr atiõibꝰ
quẽ edidi · et gaudeo hec ĩtellexiſ
ſe. Alia dicẽda erũt de ſuppõibꝰ
⁊cauſis veritatũ ꝓpoſitionnm
ſed ãte volo reſpõdere ad ſophiſ
mata dudũ mota. Ad pꝛimũ di
co ꝙ eſt falſũ.Et dico ꝙ adveri⸗
tatem ꝓpoſitionis vocał nõ ſuffi
cit ꝙ hẽat ſimilẽ ꝓpoſitionẽ mẽ
talẽ ſibi corrñdẽtẽ / ſed hoc ẽ cõ
mune omni ꝓpõni ꝙ qualitercũ⸗
qʒ ſiẽt qᷓ;dtum adↄceptũ ita ſit in
mete.Sed quid aliud ſufficit at᷑
requiritur dicetur poſterius
Ad ſcpᷣm ſophiſma rũdet᷑ ꝙ eſt
falſũ ⁊ ſuagdictoꝛia eſtvera ſcilʒ
iſta nullꝰequus ẽ aſinꝰEt qñ ar⸗
guit᷑ ꝙ illa nõ ſit vera:qꝛ nõ ẽ ita
Trebus ſiãtis ſcʒ in eqͥs ⁊ ĩ aſiniſ
ↄcedoqꝙnec ita nec alit᷑ cũ nõ ſint

useplusſ
Nedogpi
eligificat
minddevn
Spbona el
graſchi⸗
Noyud
use llto
Gel nnot
AG es ſĩt
nes de d/

eaminusincö
novocalicoꝛ
ebebitnag
de diffiniton
denfatlöib⸗
ohecitellexiſ
de ſuppolb?
ppoſitionnm
rread ſophiſ
Da mimüdi
icoq ac eri⸗
pocak uoͤſufi
poſtioni mi
ſel boc ẽ c

—

nec hoc requiritad vᷣitatẽ ꝓpõis
negatĩe ſcʒꝙaliquo mõ ſit ĩ rebꝰ
vltimate ſignificat putavltra cõ
ceptꝰ coꝛrñdentes. Et ↄñt᷑ dicet
poſt quid reqrit᷑ ſufficit¶ Ad t᷑⸗
tiũ dicoꝙ ẽ falſũ:et etiã dico i⸗
ſta oro deꝰnõ eſt nichil ſignificat
qð nõ ſitvł ꝙ nõ poſſit eẽ ſcʒꝙnõ

ſic coꝛrñdet ĩ mẽte quãatũ ad eaq̃
ſignificat apð mẽtẽ:et qð nõ ſit
extra vel poſſet eẽ quãtũ ad ea q̃

ſignificat ad extra / ſeh nec hᷣ ſuf⸗

ficit ad vᷣitatẽ ꝓpõnis ſicutoñter

dicet᷑.Et etiã concedo ꝙ iſta or̃o
deꝰ nõ ẽ nõ ſigt deũ nõ eſſe quia
deũ nõ eſſe nichil eſt nec erit nec
põt eſſe · Ideo falſũ ẽ ꝙdeũ nõ eẽ
ſignificat᷑:qꝛ hec ꝓpõ eſt affiꝛma

tiua/⁊ ſubiectũ eiꝰ ꝓ nullo ſup⸗

ponit · Ad aliud argum̃tũ dico ꝙ
bec nõ ẽ falſa/oĩs deus ẽ:imove
riſſima Et qũñ dicit᷑ ꝙ iſta ꝓpõ de
us ẽ plus ſiot qᷓ; iſte ᷑minꝰdeus:
ↄcędoꝙ plus ſigĩficat apð mẽtẽ
qꝛ ſigĩficat ꝓpõnẽ mẽtalẽ⁊ iſte t

minꝰdeꝰnõ miſiↄceptũ ſiplicem·

Sʒbona eſt q̃ſtiovtrũ plꝰſigt ad

ↄceptibꝰcoꝛrũdẽtibꝰilli tmĩo de
us ⁊ illi or̃oni deꝰẽ Et ciꝛca hvi⸗

dect᷑ m notãdũ ꝙ multũ drñt qᷓ;tũ
ad res ſigtas ad extra iſte ꝓpõ⸗

nes de?ꝰẽ/⁊ deꝰẽ deꝰ:qm̃ iſta deꝰ

ẽvt etiã hẽat apð mẽtẽ ſubiectũ

⁊pᷣdicatũ⁊? copulãvʒiſtã deꝰ ẽ ẽs

⁊ iſta młto plura ſiẽtqᷓ;ᷓ iſta deus
elſt deus:qꝛ ſigt oĩa ẽtia ꝓpt᷑ iſtũ
tminũ ens.Iſta aũt deꝰẽ deꝰni⸗

chil ad extra ſiãt niſi deũ:qꝛ hec

dictõ ẽ ꝓut pᷣciſe ẽ copula nichil
ſigt ad extravltra ſigtionẽ tmĩo

M

rum cathegoreumaticoꝝ:iʒ ſigt
ſolũ illũↄceptũↄplexiuũqͥ ĩtelle⸗
ctꝰfoꝛmat ꝓpões ex iſtis tmninis
deꝰ⁊ deꝰ. Sʒtũc ẽ difficilis dubi
tatio cũ dictũ fuerit pᷣus ꝙ omni
ↄceptu aliquid cõcipit᷑ qͥd ergo
ↄcipit᷑ illoↄceptuↄplexiuo coꝛrñ
dẽte huic copłe ẽ / cũ dicit᷑ deꝰeſt
deꝰ vel hõ ẽ lapis.Hico de hoc
aliq̃ dixi ĩ tio capło pᷣmi tracta⸗
tꝰſũmulaꝝ·⁊ tñvltra dico cũĩ⸗
tellectꝰnõ poſſet illũ ↄceptũ con
plexiuũ foꝛmaꝛe ſineↄceptibꝰca
thegoꝛic quosↄplectit ita illoꝰ⸗
ceptu nichil ſolitarieↄcipit᷑:iʒ il
la eadẽ cũↄceptibꝰſimplicibꝰcõ
cipimꝰↄplexe q̃ illisↄceptibꝰcã⸗
tſimplicibus ſine illo cõplexiuo
ↄcipiebãt᷑ incõplexe · Vñ nõ ſũt

alie res q̃ cõcipiũt᷑oceptu coꝛrñ⸗

dẽte iſti oꝛ ationi deꝰeſt deꝰ⁊ iſti
deus nõ eſt deus / ⁊ iſti oĩs deꝰ ẽ
