pꝛopõe in qua ponik añs. Si ergo in
ilta al al ẽ ſoꝛtes ly ſoꝛtes viſicetur
de atali pꝛo ſoꝛte ſedtur q&ꝙ illud rela
tiuſi illud referẽs hoc añs aĩal r fert
iyſum ſolũ pꝛo aĩali quod eſtł ſoꝛtes.
Se pꝛo rñſione ad ſophiſma ⁊ qui
uſdaʒ aliis ſupponẽda ſunt aliqua.
¶ Uñ pꝛimo ſunt ſupponẽda quedã
gñalia circa relatiua ⁊ ſuppõem eoꝝ
et hoc de relatiuo grãmaticali ꝓut
d. relatiuũ eſt rei antelate recoꝛda⸗
tiuũ. et nõ de relatiuo logicali ſicut
g iſte terminꝰ pater vel iſte terminꝰ
fiius.¶ Pꝛimo ergo ẽ ſi upponendũ
ꝙ relatiuoꝝ quedã ſunt ſube ⁊ q̃daʒ
accñtis.de relatiuo accñtis vt tantꝰ
quãtus talis q̃lis et ſic de aliis.Rela
tiuũ autẽ ſubſtãtie ẽ duplex ſe idẽti
tatis ⁊ diuerſitatis. Exemplũ de re⸗
latiuo diuerſitatis ſicut ẽ hoc rela⸗
tiuũ aliud. et de hoc nõ dicetur:ſed
poſtea vbi tractabũtur ſophiſmata
ex ꝑte negationis difficultatẽ hñtia.
Relatiuũ idẽtitatis ſubſtãtie elt du⸗
plex ſcʒ recipꝛocum et nõ recipꝛocũ.
Kelatiua idẽtitatis nõ recipꝛoca ſũt
vyt ille iſte ⁊ ſiłia. Relatiua aſᷣt reci⸗
pꝛoca ſunt vt ſuus ſe ⁊c̃. Et ẽ talis

dꝛĩa inter relatiua recipꝛoca et nõ re

cipꝛoca:qꝛ relatiua ñ recipꝛoca nũq̃
in eadẽ cathe goꝛica cũ ſuo añte ſi u⸗
mũtur et hoc qñ referunt pꝛincipale
ſubiectũ. Relatiua autẽ recipꝛoca bñ
ponũtur.Exemplũ ſecũdi qꝛ poſſum
bene dicere oĩs homo diligit ſe: vel
oĩs hõ diligit aſinũ ſuũ Exẽplũ vmi
ſoꝛtes currit et ille mouetur. Et no⸗
tãter dixi qñ referũt pꝛincipale ſub⸗
iectũ: qꝛ ſi relatiuũ idẽtitatis nõ re⸗
ferret pꝛincipale ſi ubiectũ ſed aliquẽ
ter minũ obliquuʒ poſitũ in ſubiecto
bene poſſet poni in eað cathe goꝛica
cũ ſuo añũte.verbi gr̃a omnis homo

habẽs aſinũ diligit illum. olĩs filius

patris mei viligit ip̃ᷣm. Unde qñ in
iſtis relatiuũ idẽtitatis refert nõ pꝛĩ
cipale ſubiectũ ſed partẽ eius nõ eſt
incõueniens ipᷣm poni in eadẽ cathe
goꝛica cũ ſuo añte. ſ¶ Secũda ſi uppõ
Relatiuũ idẽtitatis ſuppoĩt pꝛo illo
ſuppoſito vel ſuppoſitis añtis pꝛo 4
vel quibꝰ pꝛedicatũ verificat᷑ de ſub
iecto in pꝛopõe in qua ponitur ipᷣm
añs et nõ pꝛo aliis.Ex hoc ſedtur

—

relatiuũ idẽtitatis nõ ſemꝑ ſuppõit

pꝛo tot ꝓ quot ſupponit ſuũ añs: qꝛ

pꝛopõ in qua ponitur añs noniſemꝑꝝ
verificat᷑ pꝛo tot ſuppoſitis ꝓ quot
ſupponit ipᷣm añs. Sed qꝛ relatiuũ
idẽtitatis ſupponit ſoluʒ pꝛo his pꝛo
quibꝰ añs veriſicat᷑ ſicut dicit ſuppõ
igitur. ¶ Scðo ſedtur ꝙ ſemꝑ rela⸗
tiuuʒ idetitatis ſupponit eode modo
ſicut ſuũ añs quo ad om̃e genꝰ ſup
poſitionis ſʒ nõ quo ad ſpẽm. Scðʒ
patet: qꝛ dicẽdo aĩal eſt ſor̃s et plato
nõ eſt ülud.in iſta ꝓpõne aĩal eſt ſor
ly aĩal ſuppõit deterĩate.i.indrñter
ꝓ ſuis ſuppoſitis ꝑ modũ diſiũctõis
ſed qꝛ iſta pꝛopõ aĩal eſt ſoꝛtes non
veriſñcat᷑ niſi ꝓ vno ſuppoſito hui⸗
tmini aĩal ſcʒ ꝓ ſoꝛte ſeqᷣtur ex ſup⸗
põne ꝙ hoc relatiuũ illud in ſcðᷣa ca
thegoꝛica dicte copłatiue ñ ſuppoĩt
niſi ꝓ ulo vnico ſuppoſito aĩalis qð
& ſoꝛtes ⁊ per ↄñs diſcrete. Patet 5
ꝙ añs põt ſupponẽè deterĩate et ſuuz
relatiuũ diſcrete: qꝛ ñ oĩmode ⁊ eoð
modo ſupponit relatiuũ et ſuũ añs.

nec ꝓpter hoc dr relatiuũ idẽtitatis

qꝛ debeat ſupponẽè pꝛo illis oĩ bus ꝓ
qdqbus ſupponit ſuũ añs et oĩmode ⁊x
codẽ mõ quo ſuũ añs. ſed ideo dicik
relatiuũ idẽtitatis qꝛ debet ꝓ eodeʒ
vel eiſdeʒ ſupponè pꝛo quo vel qbus
ſupponit ſuũ añs et vᷣiſicatur pꝛopõ
añtis. Sed qñ dicitur relatiuũ deby
eodẽ mõ ſupponere pꝛo quo ſuũ añs
hoc ẽ vliter verũ quo ad genꝰ videlz

Aga pder cn di
poſtns Aicnins enns dann
une ttunm felriui iliunse
ponlt mo oibus hiſce:noͤ tñ
iholvte ſel relatiue ſq r
ſalſpyue et talen ſn
utui voczbãt /riqui/
Rrailllenat
ſcppone gua ſuppon
fun ſe iniſtl dmanezg

Utſe Inde ſtuopoſteng
Cn ihintu Pnlv

s ſiun unmn onid⸗
ſtitn arn,

i dott ſuppollti
Atinäin geg Agu
s ſupponit ſoluz po his e
erenſtakſlatdtc,
ſun hs gud Wone geſih
hmons hnd un uſzen g
t: ꝛ diceco ain eſt ſorfseran
lud ni goͤr i ehſi
ſuuput xrerinte MMcriter
sſuppoſttiog nodi allücrͤs
riſta popo ala eſt ſottes non
cat nill , vno ſuppoſlto huns
aill ſa . lote ſeatur ex ſih
hoctelntin ud inſcdaan
ora dige coleinei ſugpot
Uo Wud ſappoltoaiilszi
nes 1er is ſckete Pn
s pot ſucponi detelateck ſun
utiuu diſcete: joinodete

oſ⸗ igwnt elnui t ſuũ ait

lanuu latktati
nren lls vibus/

quo ad fupponem mãlem ſimplicem

vel ꝑſonalẽ: ſed hoc non eſt vtr veru
de ſpẽbus ſupꝑõnũ.Vñ bene ↄcedo
ꝙ ſi añs ſuppoĩt ſimptłr ſuũ relatiuũ
dʒ ſupponẽ ſimpłr.et ſi mãliter/ma⸗
terialiter.ct ſi ꝑſonaliter/łꝑſonaliter
Tertia ſuppõ.ſi aſis alicuiꝰ relatiuti
nullo vᷣiſicatur lʒ bene pꝛo aliquo
ſupponat tunc relatiuũ ꝓ nullo ſup⸗
ponit. vbi gra.aĩal ẽ lapis ⁊ aſinus
k illud. Dico ꝙ qꝛ pᷣdicatũ iſtius pꝛo
põnis aĩal ẽ lapis ꝓ nullo ſuppoſito
hui⸗ termini aĩal verificet᷑ hoc rela

tiuum illud ꝓ nullo ſupponit de iſto

terĩo aĩal.i Quarta ſi uppõ.relatiuũ
nõ dʒ eſſe magis ↄfuſum i ſuũ añs
Ex quo ſeqͥtur ꝙ ſi ſuũ ans ſuppoĩt
deterĩate quocũq; ſincathegoꝛeũate
ſuꝑueniẽte relatiuo nõ ↄfſundet᷑ ꝓpt
hoc relatiuũ. et ideo iſta.aĩai eſt ſor
et lapis ñ eſt illud:lʒ uta negatio nõ
pᷣcedat hoc relatiuũ illud tñ non cõ⸗

fundit ipᷣm ꝓpter hoc ꝙ ſuũ añs ſtat

determiate.modo relatiuũ nõ debet
eẽ magis ↄfuſuʒ iᷓ ſuũ añs. cuiꝰ tñ
oppoſitũ eſſet verũ ſi negatio cõfun
deret dictũ relatiuũ Siłr ſi dicatur
aliqd eſt et qdᷣlibet eſt illud.licet hoc
ſincathegoꝛeuma quodlʒ pᷣcedat hoe
relatiuũ illud tñ ipſum nõ cõfundit

ꝓpter hoc ꝙ ſuũ añs ſtat deterĩate

nõ cõfuſe.¶ Quinta ſuppõ eſt ꝙ ſi
aliqua pꝛopõverificat᷑ pꝛo oĩbus ſupꝑ
poſitis alicuius añtis diſtributiue:
tunc etiam relatiuũ illius añtis ſup
ponit pꝛo oĩbus hiſdẽ:nõ tñ opoꝛtet
abſolute ſed relatiue ſcʒ referendo
ſingula ſingulis. et talem ſuppõneʒ
relatiui vocabãt antiqui ſuppõnem
diſtributiuã ſigillatam et bene vt in
hac ſuppõne qua ſupponit hoc rela⸗
tiuum ſe in iſta pꝛopõne omnis hõ
diligit ſe. Unde iſta pꝛopoſitio veri⸗
ficatur diſtributiue pꝛo omĩbus ſupꝑ
poſitis iſtius termini homo et pꝛo
eiſdem ſuppoſitis ſupponit hoc rela

eiuum ſe: nõ tamẽ abſolute ſed ſigũ
latim.Et pꝛopter taleʒ ſuppoſitionẽ
ſigillatam diltributiuã nõ ſequitur
omnis homo diligit ſe: ergo omms
homo diligit omnem hoĩem. licet ſe
ſupponat diſtributiue: qꝛ hoc nõ eſt
abſolute ſed relatiue. ⁊ ideo bene ſe
quitur.omnis hõ diligit ſe:ergo ſoꝛ
tes diligit ſoꝛtem ⁊ piato platonẽ et
ſic de aliis. Et hoc eſt quod antiqui
dicere conſueuerunt ꝙ in terminis
abſolutis ambobus diſtributis tota
diſtributio vnius termini cadit ſug
quodlibet ſuppoſitũ alterius termi
etiã per ſe ſumptũ ſicut hic.oĩs ho⸗
mo diligit omnẽ hoĩem. vbi bene ſe
quitur.oĩs homo diligit oẽm hoĩem
ergo oĩs homo diligit ſoꝛtẽ: ⁊ omis
homo diligit platonẽ ⁊ ſic de ſingu⸗
lis: Sed in diſtributiõe antecedẽtis
et ſũi relatiui non tota diſtributio
vnius cadit ſuper quodlibet ſuppo⸗
ſitum alterius: ſed ſigillatim qlibet
pars ſupꝛa partẽ ſibi coꝛreſi põdentẽ
ſolum.⁊ ideo nõ ſequitur.oĩs homo
diligit ſe: ergo oĩs homo diligit ſoꝛ
tem. ſed bene ſequitur ergo ſoꝛtes
diligit ſoꝛtẽ ⁊ plato platonẽ et ſic de
aluis. ¶ His viſis reſpõdendũ eſt ad
ſophiſma ꝙ ipſum eſt falſum. ſicut
pꝛobat ratio adducta in contrarium
¶ Ad rationẽ dico ꝙ ſupponit flim̃s
qꝛ ſupponit ꝙ relatiuũ omnino eoðᷣ
modo ſupponat ſicut ſuũ añs.modo
hoc eſt falſum ſicut dictuʒ eſt iuxta
vnam ſuppoſitionẽ?.
Sophilſma xxvi
Animal nõ eſt lapis et aſinus ẽ illud
Pꝛobatnr:qꝛ ẽ vna copulatiua cuiꝰ
ambe partes ſunt vere. Unde pᷣma
pars põt eſſe vera pꝛo aſino: et tune
per ſecundã ſuppoſit ionẽ pꝛioꝛis ſo⸗
phiſmatis ly illð refert hoc añs ani⸗
mal pꝛo aſino.Et ſic etiã ſecunda ꝑs
ſophiſmatis ẽ vera: ſcʒ aſinꝰ ẽ illud

Et ſᷣm hoc ſenſus ſophiſmatis eſt.
aĩal nõ eſt lapis ⁊ aſinus ẽ illud aĩal
quod non ẽ laꝑis.ſ Ju opꝑpoſitũ ar̃.
ↄdictoꝛiũ ſophiſmatis eſtveꝝ igitur
ↄña tenet.añs ꝓbitur. Nam ex quo
ſophiſma ẽ vna pꝛopõ copulatĩa ↄdi
ctoꝛia erit vna diſiũctiua de cathe⸗
goꝛicſs ↄdi=toꝛiis cathegoꝛicis ſo⸗
phiſmatis et ſic ↄtradictoꝛiũ ſophiſ
matis erit oẽ aĩal eſt lapis vel nullꝰ

aſinus ẽ illud. modo diſiũctiua erit

va pꝛo ſcða eius ꝑte.UVñ ex quo iſta
omne aĩai eſt lapis nõ verificetur ꝓ
aliquo ſuppoſito huius termini aĩal
ſedtur ꝑ tertiã ſuppõnem pꝛioris ſo
phiſmatis ꝙ hoc relatiuũ illud in ſe
cunda ꝑte diſiũctiue pꝛo nullo ſup⸗
ponit.Ex qvlterius ſequitur ſcdᷣam
partẽ diſiũctiue eſſe verã.ex quo eſt
pꝛopõ negatiua cuiꝰ ſubim pꝑꝛo nullo
ſupponit et oĩs talis ẽ vera. Ad
ſophiſma rñdeo ꝙ ipᷣm eſt verũ ſᷣm
ꝙ ꝓbat pꝛima ratio. Ad rõnem in
oppoſitũ dicitur ꝙ nõ bene capitur

eius ↄdictoꝛia: qꝛ in pꝛopõnibus ↄdi

ctoꝛiis termĩ debẽt ſupponẽ ꝓ eodeʒ
vel eiſdẽ qualr̃ non ẽ in ꝓpoſito.Nã
in ſophiſmate hoc relatiuũ illud ſup
ponit pꝛo aliqͥ: ſed in diſiũctiua quã
dicis eſſe ↄdictoꝛi am ſophiſmatis ly
illud nõ ſupponit pꝛo illo eodẽ pꝛoꝑt
hoc ꝙ in dicta diſiuncttua pꝛo nullo
ſupponit ex eo ꝙ in pᷣma ꝑte diſiun⸗
ctiue ꝓ nullo ſuppoſito añtis huius
relatiui illud verificat᷑. Et iõ dico ꝙ
in pꝛopõnibus añtium et relatiuoꝛũ
nõ tenet u cõis regula.odictoꝛium
copulatiue dʒ eſſe vna diſiũctiua cõ
poſita ex cathegoꝛicis ↄdictoꝛiis ca⸗
thegoꝛicis copłatiue. ʒ ad hñdum
gdictionẽ in talibꝰdʒ pᷣponi negatio
toti pꝛopõni in q̃ᷓ illa negatio nõ in⸗
telligatur cadere ſuꝑ totã pꝛopõnem
Et ſᷣm hoc qdictoꝛiũ ſophiſmatis ẽ
illud nõ aĩal non eſt lapis ⁊ aſinꝰ eſt
illud.i.nõ eſt ita ꝙ aĩal nõ eſt lapis

⁊ aſinus fllud. modo hoce eſt falfuʒ:
qꝛ vtiq; ẽ ita ꝙ aĩal non eſt lapis et
aſinus eſt iliud vt pꝛobat pꝛĩa ratio
Sophil ma xxvii.
Quoddã aĩal eſt ſoꝛtes ⁊ plato nõ ẽ
ulud.¶ Pꝛobatur.nã hic ly aĩal veri
ficatur ſolũ pꝛo ſoꝛte: ly illud ſup⸗
pomt ſolũ ꝓ ſoꝛte.ↄña tenet ꝑ ſcðᷣaʒ
ſuppõnem. et añs notum eſt de ſe.
Tunc vltra ly aĩal verificatur in di
cta pꝛopõne pꝛo ſoꝛte ſolũ.et ly illud
ſupponit ſolũ pꝛo ſoꝛte.ergo ſenſus
ſophiſmatis cẽ.aĩal eſt ſoꝛtes ⁊ plato
nõ eſt illud. i.aĩal eſt ſoꝛtes et plato
nõ eſt ilud aĩal quod ẽ ſoꝛtes ⁊ hoc
eſt verum.ſ Impꝛobatur ſophiſma:
qꝛ ſequitur anĩal eſt ſoꝛtes et plato ñ
eſt illud. ergo aĩal eſt ſoꝛtes et plato
nõ eſt illud aĩal. ↄña tenet eo ꝙ rela
tiuũ debet ſupponere pꝑꝛo eiſdeʒ pꝛo
quibus ſupponit ſuũ añs.et quia ly
aĩal ſupponit deterĩate pꝛo ſuis ſup
poſitis indrñter ſub diſiũctione ſe⸗
quitur ꝙ ꝑꝛo eiſdem ſupponit ſuum
relatiuũ ſcʒ ly illð.et qꝛ hec negatio
nõ/pꝛecedit ly illudvidetur ꝙ ly illð
diſtribuitur pꝛo omibus ſuppoſitis
aĩ ilis. et per ↄñs videtur ꝙ ſenſus
ſophiſmatis ſitaĩal ẽ ſoꝛtes ⁊ plato
nõ eſt ammal.modo hoc ẽ falſum.
Reſpõdetur ꝙ ſophiſma eſtverum
ſicut pꝛobat pᷣma ratio.¶ Ad ſcdðᷣam
dico ꝙ ſupponit falſum. Pꝛimo:qꝛ
ſupponit ꝙ relatiuũ ſupponat ꝓ oĩ⸗
bus pꝛo quibus ſuũ añs et nõ tantũ
pꝛo his ꝓ quibus pꝛopõ añtis veriſi
catur.et quia iſta pꝛopõ quoddã aĩal
eſt ſoꝛtes ſolũ veriſicatur pꝛo ſoꝛte.
Ideo hoc relatiuũ illud ſolum ſupꝑp⸗
ponit pꝛo animali quod eſt ſoꝛtes.
Ex quo ſedtur ꝙ in ſophiſmate alit
ſupponit antecedẽs q;ᷓ relatiuũ:quia

añs ſupponit determiate æ ſuum re

latiuum diſcrete. Secundo ſuppo⸗
nit falſum:eo ꝙ negatio pꝛeuenicus

ſeqgitur ſophlſma et Kefiheſ.
clgui ſiſnm ch
go ſitiſini er matintt.
bum. Micraittmni itin
ſoctome onimulc ſorres el
beh Aud moch hoc e taſin t
Wctwaculus annbe part
ſunfſe. Qnod uma ſrfalla;
batur RNK. Oroſcaundaſit ſ⸗
Datet g ſenlns ſce gn
lud ziinnodchſonts.
turſopyſna, Näin ſopnin
ſial eniſcann gwoidus ſi
olto ſb oſicte q on ⸗
toceni pai venficryr
rellawe in g on e⸗

tdioe relating lus ſuppe⸗

Mergereegzi
mult h latnr g iin

bultur e onibus ſpoltin
c her o lcent g ſenſus
ſnnisſit illi ſnes d glatn
Hummmul,modo hoct füfun,
ſodetur g lophiſima eſerun
wod d m. AAſchn
ſuphonit ſalum. Pine
donit rel ariui ſugrout go⸗
ro quihus ſi iget nͦtant
bi gulub alho tis i
7 c guu ilip wocli gin
nes li wrlſcnun ao ſore.
bwe retrus ucd ſolun ſu
my animili uod eſ ſotes.
vſedeur gin ſophiſſnate ali
t anteetdis ic7relatiui:qur
rdetenniate 1 ſuum te

do ſi⸗
niſcrete. Gecunlclo ſun
nrog gu greuenicni

relatiuo diſtribuit ipſum nõ obſtãte
ꝙ ſuũ añs ſupponit determiate.mõ
boc eſt falſum. nã dicit quarta ſup⸗
poſitio ꝙ relatiuũ non debet eẽ ma
gSis cõfuſum qᷓ; ſuũ añs.et ideo nũqᷓ

gñte ſtãte determinate relatiuũ ſtat

diſtributiue. Et per hoc etiã poteſt
ſolui hoc ſopiſma.
Sophilma.xxviii
Quoddam aĩal nõ eſt ſoꝛtes et pla⸗
to nõ eſt illud. ¶ Pꝛobat᷑ ſophiſma.
Nam bꝛunellus eſt quoddã aĩal qð
uon eſt ſoꝛtes: et plõ nõ eſt ulið zial
puta bꝛunellus qð nõ ẽ ſoꝛtes. ¶C.õ
ſirmatur. nã pꝛima cathegoꝛica põt
veriſicari pꝛo quodã ſuꝑpoſito aia⸗5
lis quod nõ eſt ſoꝛtes: et etiã qð nõ
eſt plato.et qꝛ relatiuũ nõ ſupponit
niſi ꝑpꝛo illo pꝛo quo verificat᷑ ſuũ an
tecedẽs .iuxta quartã ſuppo ſitionẽ
ſequitur ſophiſma eẽ verũ.ſ Itẽ cõ
tradictoꝛiũ ſophiſmatis eſt falſũ er
go ſophiſma verũ.ↄña tenet.añs ꝓ
baturi Nã cõtradictoꝛiũ ſophiſma⸗
tis eſti om̃e animal ẽ ſoꝛres vel pla
to eſtillud.modo hoc ẽ falſuʒ.qꝛ eit
vna diſiũctiua cuius ambe partes
ſunt falſe. OQnod pꝛima ſit falſa pꝛo
batur de ſe. Quod ſecunda ſit falſa
patet.qꝛ ſenſus ſcdvᷣe eſt ꝙ plato ẽ i
lud aĩal quod eſt ſoꝛtes.¶ Imꝑꝛoba
tur ſophiſma. Nã in ſophiſmate ly
aĩal veriſicatur pꝛo oĩbus ſuis ſup
poſitis ſub diſiũctõne q̃ non ſũt ſoꝛ
tes: ̊ etiã ly aĩ al veriñcatur ꝓ ꝑla⸗
tone.qꝛ plato ẽ aĩal qð non ẽ ſoꝛtes
Et qa hoc relatiuũ illud ſuppoĩt ꝓ
eĩbus pro qbus vificatur ſuũ añs:
ſequitur ꝙ in ſophiſmate ꝓpoſito li
ulð ſupponat diſtributiue ꝓ oĩ aiali
quod nõ eſt ſoꝛtes poſtq negatio ip
ſuʒ pᷣcedit. ⁊ ꝑ ↄs ſequitur aĩal nõ
eſt ſoꝛtes et plato nõ ẽ illud. quod
dã atcal nõ eſt ſoꝛtes ⁊ pPlato nõ eſt il
lud quodd

aĩal quod nõ eſt ſoꝛtes.

ad quò ſedtur vlteriꝰ ꝙ plato non?
plato quod ẽ falſum.ſ¶ Ad ſophiſma
rñdeo ꝙ eſt verũ ſicut pꝛobãt pꝛime
rationes.ꝗ¶ Ad aliam rationẽ dico ꝙ
ſupponit falſuʒ qꝛ ſupponit nega
tio pꝛecedẽs relatiuũ diſtribuat 13
pꝛo omĩbus ſuppoſitis pꝛo qbus an
tecedẽs verificatur nõ obſtãte ꝙ ſu
um antecedẽs ſtet determinate. mo
do hoc eſt falſum et cõtra quartam
ſuppoſitionem.

Sophiſma xxix
Eſt iſtud. Aliquis hʒõ eſt ⁊ qᷣibet hõ
eſt i le. Pꝛobatur ſic. aliquis homo
eſt ⁊ ſoꝛtes ẽ ille.x aliqͥs homo eſt c
plato eſt ille ⁊ c. ergo aliquis hõ eſt
et qlibet hõ elt ille. ¶ Secundo ſic.
Nã ſophiſma ẽ vna copulatiua cu⸗
ius pᷣma pars ẽ vera ⁊ ſecũda ẽ vna
vmuerſalis cuiꝰ quelibʒ ſingularis
eſt vera cũ pᷣma parte.ergo illa vni⸗
uerſalis ẽ vera cum pꝛima parte ea
dem et ſi ſic:ſequitur totã copulati⸗
uam eſſeverã. ſi q̃tibet eius pars fu
erit vera. ſic vlłis elſt vera ſi quelibʒ
ſingularis fuerit vera. ¶ Zertio ar
guitur.Aliquis homo ẽ et qᷣlibet ho
mo eſt aliquis hõ: ergo aliquis ho⸗
mo et quilibʒ homo eſt ille. In op
poſitum arguit᷑. Nam ſubiectũ pꝛi⸗
me partis ſophiſmatis ſupponit de
terminate. ſed per quartam ſuppoſi
tionẽ relatiuũ non debet eſſe magis
confuium aũte ſuo.& in ſo hiſmate
hoc relatiuũ ille non debet ſi uppone
re ma gis cõfuſe q́; ly homo.ſed mi⸗
nus conſuſe vel ſaltem ad minꝰ ita
determinate ſicut ly homo quod eſt
ſuũ antecedens. Ex quo ſequitur ſe
cundã ꝑtẽ ſophiſmatis cẽ fłlam. TUñ
oĩno ſicut hec ẽ fła aliqͥs hõ eſt ⁊ il⸗
le eſt qlibʒ hõ: ita hec ẽ fła.alids hõ
eſt ⁊ qlubʒ hõ eſt ille.qꝛ equaliter et
pꝛo eiſdẽ ſupponit ly ille ĩ vna ſicut
in alia. ſicut ex ſuppõnibꝰ pꝛiꝰ poſi⸗
tis patet.¶ Secundo ſic. De nulto

homine verſ eſt dicere ipe ſit et
quilibʒ hõ ẽ ille: S flm ẽ ꝙ aliqs ho⸗
mo ẽ ⁊ qlibʒ hõ ẽ ille. Ad ſophiſma

rñdet᷑ ꝙ ipſũ ẽ falſũ ſlẽ ꝓbãt röes

ſctẽ ĩ 2riũ ¶ Ad rões. Ad pꝛimã
dicit᷑ negãdo iſtã pꝛimã ↄnam. alids
bomo ẽ ⁊ ſoꝛtes eſt ille: ⁊ alids hõ
eſt et plato ẽ ille: &O aliquis hõ eſt et
quilʒ homo ẽ ule. Pꝛmo eo ꝙ ↄñs ẽ
ꝓpoſitio ypothetica qui nõ hʒ ſingu
lares ipᷣm inducẽtes. qꝛ ypothetice
nõ dicütur eẽ alicꝰ ſtitatis. ¶ Se⸗
cũdo nõ valet ↄña pꝛopter hoc ꝙ ar
guitur a pluribꝰ ſuppõmibus deter⸗
mĩatis ad vnã. UVñ in añte ſunt plu
res ſuppões determãate hniꝰ ternu
hõ qꝛ ſunt plures ſi inglares in añte
in quaꝝ qualibʒ iſte terminꝰ homo
ſuppõnem habet determĩataʒ. et in
alia æ alia: pꝛo alio ⁊ alio ei ſuppoſi
to verificãtnr.in ↄñte autẽ habʒvna
ſuppõem deterĩataʒ. modo qñ argr
a pluribus ſuppõibus deterĩatis ad
vnã:nõ valet ↄma.ſed cõmittitur fal
latia figure dictionis.et iõ ſi debe⸗
ret valere pↄna:oʒ ꝙ; ſic argueret.ali
quis homo eſt et ſoꝛtes ẽ ille et pla⸗
to ẽ ille idẽ.et ciceroille idẽ.⁊ ſic de
aliis. aliquis hõ eſt et quilibʒ hõ ẽ
ille. ⁊ tũc añs eẽt falſum excepta eiꝰ
pᷣma parte. ¶Ad ſcðᷣaʒ rõem dico ꝙ
ad veritatẽ ſophiſmatis non ſufficit
ꝙ quelibʒ ſingularis ſ. ecũde partis
ſophiſmatis ſtet in veritate cũ pᷣma
ſed requirit ꝙ quelibʒ ſingularis ſe
cunde partis ſophiſmatis ſtet ĩ veri
tate cũ pꝛima.ſubiecto pꝛime partis
vᷣificato ꝓ eodẽ.hoc deſicit ĩ ſophiſ
matc.qꝛ licet cũ iſta aliqs homo eſt:
bene ſtat iſta ſoꝛtes ẽ ille.⁊ ſimiliter
iſta plato ẽ ille: tñ pꝛo alio veriſicat᷑
quãdo ſtat cũ illa.ſoꝛtes ẽ ille.et pꝛo
alio qñ ſtat cum illa:plato ẽ ille.⁊ il
lud depẽdet ex ſuppõne illa qua dice
batur ꝙ relatiuum ſupponit pꝛo eo⸗
dem pꝛo quo verificat᷑ añs.i.ꝓpõ in

qua ponitur antecedẽs, ¶Ad tertiã
negatur ↄña.et ratio eſt qꝛ relatuũ
nõ ſupponit pꝛo omĩbus pꝛo quibus
ſupponit ſuũ añs:ſed ſoluʒ pꝛo illis
pꝛo quibus veriſicat᷑ ſuũ antecedẽs
nec etiã relatiuũ ſuppoĩt magis cõ⸗
fuſe ſuo añcedente. Ex quo patet ꝙ
non ſequitur aliquis homo ẽ ⁊ qui⸗
libet homo eſt aliqius homoꝛ qui⸗
libet homo eſt ⁊ quilbʒ hõ ẽ ille. ꝓp
ter hoc ꝙ in pꝛima ly hõ ſequens ly
quilibet ſtat cõfuſe. ſe ed ly ille ĩ ↄñte
non. et ideo nõ licet pꝛo ly homo po
nere ly ille. Conaimiliter ſoluerent
iſta ſophiſmata.aliquid eſt et quod/
libet eſt ulud. aliquis homo mouet
et quilibʒ hõ qᷣ currit ẽ ille. aliqð co
loꝛatũ ẽ.et quodlibet albũ ⁊ illnd.ali
quod aĩal eſt ⁊ qdᷣlibet riſibile E ülð
Pꝛuma autẽ ſignificat ꝙ aliquid eſt
et illud eſt quodlibet. Secũda aũt

ſignificat ꝙ alis homo mouetur.et

ille ẽ quilibʒ hõ qui currit. Tertia
ſignificat ꝙ aliqð coloꝛatũ eit et u⸗
lud eſt quodiibʒ albũ.¶ Quarta aũt
ſignificat ꝙ aliquod aĩ᷑al ẽ ⁊ illud ẽ
quodlibet riſibue.x quo patet die
tas pꝛopõnes æẽ falſas.qꝛ taliter ſi⸗
gnificant dicte pꝛopões quod depen
det ex illa ſuppõne qua dicebat᷑ ꝙ re
at iuũ non debet eẽ magis confuſũ
Sꝙᷓᷓ ſuum antecedens.

Sophilma. xxx.
Aliquis homo eſt et nullꝰ hõ eſt ille
¶ Pꝛobat ſic. Aliquis hõ eſt plato
nõ eſt ille.aliquis homo ẽ ⁊ ſoꝛtes ñ
eſt ille.et ſic de alus: aliqs homoẽ
et nullus homo ẽ ille.¶ Scdo ſic ar
guit᷑.ſophiſma ẽ vna copulatĩa cuiꝰ
pꝛima pars ẽ vera. ⁊ ſecũda eſt vna
vniuer ſalis cꝰ quelʒ ſingłaris ſtatĩ
veritate cum pꝛima. ergo ⁊æc. ¶ In
oppoſitũ aꝛguitur. Aliquis hõ elt et
nullus hõ eſt ille:ſit & ille aliquis hõ
ſoꝛtes. mõ fłm ẽ ꝙ ſoꝛtes ſit ⁊ nullꝰ

teneg.
ugcntiti⸗ egu dlan
(öSeoſenml. ſopcn d
öymvcuſgenniiedri
4 tdnei g aſm
Nügrzuten c Altcuun 0
n Nrdeege ſohmae
tener Ra zhs ciiid

ſochtinmmst Ats donoh

no ehnirtt ili er hoe er
hñs cqvis tuer hulbe

l: ulptuunel Ummus

Vmm—wr— — — —

nerd ut eutimn c ili⸗ 1
lconu ſohtſnrtts gntur:
ſochiſnaſeiit ſant olisafn
nunerperticularis degatius t
termnnopntchines. Aſopdt
feſpöcennr gid Nrn (Dn
1n conrmi dhndt
Alctoꝛiͤ ſophiſnars. Eird
iſt:ꝛ mn poponibus contran
teymin?ut in pna ſtat no di
tuezre m alin dulributie
Iltolinbuibilis moo ſe ne
EH
ſaltuhis er tf e uln.
kſchinme e nor

linhzqaurfte ill,
arü a ulda tiie
wia eſ ibe ſiled
Pum Mtſigiircn aianii⸗
er Aud eſ guogibet ſ Bechcnil
lgnicat gans Domo monetu⸗
lleẽ gultip hoͦgu amnt Jn
ſutcargalihd woꝛtu eß ar
guodlibzalbu⸗ Ouarnii
ifcataliquod aialirillud
walbet riſbie. Ex quo pater d
8 wopones te ſalſis. qaꝛ taner
dlcte nopoes quod denl
uer aſuppone gua chatg
ui non dehet &t magis oſi
ſuum mnterdens⸗

ophilmao.
Salhluatone
¶Ppval elnus hi⸗ 1e
at e nn aetſuc⸗
tll e ie rluͦ lie
ulus e ll.ſ9

. ulatiad
iine neſiirck

vera⸗ e
ehigirult

hõ ſit ille: g ſophiſma ẽ falſum.Añn
nullus eſt homo de quo ſit verũ dicè
ipſe ſit et nullus hõ ſit ule. Ed
ſophiſma rñdetur ꝙ ipſum ẽ falſum
Et ad rõnes oppoſitũ pꝛobantes di⸗
catur /ꝓpoꝛtiona iter ſicut iam reſpõ
ſum eit de alio ſophiſmate.

Sophilma xxxi

Dmnis hõ habẽs equũ equttat illũ

Pꝛobat᷑. poſito ꝙ ois hõ hẽat duos
equos quoꝝ vnũ equitet ⁊ aliũ non.
iſte hõ habẽs equũ equitat illũ ⁊ iſte
hõ hahens equũ edqtat illuʒ et ſic de
aliis. S oĩs hõ hñs equũ equitat ulũ
¶ Scðdo ſic argiit᷑. ſophiſma vʒ iſtã
oĩis homo qui hʒ equũ equitat illum
et hoc eſt verũ per caſum ¶ In oppo
ſitũ arguitur.qꝛ ↄᷣdictoꝛiũ ſõphuſma
tis eſt verũ:ergo ſophiſma eſt falſi ũ
tenet ↄña ⁊ añs pꝛobat᷑:qꝛ ↄdictoꝛiũ
ſophiſmatis ẽ aliqs homo hñs equũ
nõ equitat illũ. et hoc eſt veꝝ:qꝛ ſor
hñs equuʒ puta bꝛunellũ nõ equitat
ulũ.poſito ꝙ bꝛunelilꝰ ſitvnus de nu
mero qui ñ equitãtur.ꝙ illa ſit ↄtra
dictoꝛia ſophiſmatis ꝓbatur: qꝛ illa
⁊T ſophiſma ſe hñt ſicut vłis affirma
tiua et particularis negatiua vtroq;
termino participãtes. Ad ſophiſma
reſpõdetur ꝙ eſt verum.¶ Ad rõnes
in contrariũ dicitur ꝙ male accipit᷑
vdictoꝛiũ ſophiſmatis. Et rõ huius
eſt:qꝛ in pꝛopõnibus contradictoꝛus
terminꝰ qui in vna ſtat nõ diſtribu⸗
tiue dʒ ſtare in alia diſtributie ⁊ hoc
ſi ſit diltribuibilis.modo ſic nõ eſt ĩ
ꝓpolſito: qꝛ iſte terminꝰ equus bene
eſt diſtribuibilis.et tñ nec diſtribuit᷑
in ſophiſmate nec in pꝛopõe accepta
tani ↄtradictoꝛia ſophiſmatis.et iõ
aliter accipienda eſt ↄtradictoꝛia ſo
phiſmatis. Et ideo dicũt quidam ꝙ;
iſta vĩs homo hñs equũ equitat illũ
equalet iſti oẽs homo habens equũ
cquitat equũ.Et pſᷣm hoc dicũt ꝙ in

gecipiẽdo ↄtradictoꝛiſ ſophiſmatis
dz mutari hoc relatiuũ illum in ſun
añs ſcʒ in ly equũ. Et ſᷣm hoc dicũt

ↄdictoꝛiũ ſophiſmatis eẽ gliquis hõ

nõ habens equũ nõ equitat equum.
Sed bꝛeuiter iſti deſiciũt:qꝛ iſte nõ
equiualẽt.omnis hõ habeng equum
equitat illũ et oĩs homo hñs equum
eqtat equũ. qꝛ in caſu poſſibili pᷣma
põt eſſe falſa ſecũda exñte vera Nã
poſito ꝙ oĩs homo hñs equuʒ edqtet
non equũ ſuum ſed equũ ſocii, tunc
hec eſt vera. oĩs homo hñs equũ eqͥ
tat equũ:iſta tamen exñte falſa oĩs
hõ habens equũ equitat illũ. Aliter
tñ eſt dicendũ ꝙ accipiẽdo ↄdictoꝛiũ
ſophiſmatis pꝛeponẽda eſt negatio
toti ſophiſmati.et ſᷣm hoc dictonũ
ſophiuſmatis eſt nõ omnis hõ habẽs
equũ equitat illũ ſic ꝙ tota negatio
cadat ſupꝛa totaʒ pꝛopõnem.et ꝙ ſit
ſenſus nõ eſt ita ſicut iſta ſignificat

oĩs homo hñs equũ equitat illum.

Deinde rñdeatur ad ꝓbationẽ qua
pꝛobat᷑ ꝙ iſte ſunt odictoꝛie. oĩs hõ
hñs equũ edqtat illũ et aliqs hõ hñs
equũ nõ equitat illũ.qñ dr ſe habẽt
ſicut vlis affirãtiua ⁊c. d ad hoc ꝙ
nõ ſufficit ad ↄdictionẽ ſed cum hoc
reqritur ꝙ tminꝰ diſtributꝰ in vna
ñ diſtribuat᷑ in alia ſi ſit diſtribuibił
et ecõtra qualiter nõ eſt in ꝓpoſit⸗

Sophilma xxxii
Omnis hõ eſt aĩal et riſibile ẽ illud.
Pꝛobat᷑.ſoꝛtes ẽ aĩal ⁊ riſibile ẽ illð
et plato eſt aĩal ⁊ riſibile ẽ illud ⁊ ſic
de aliis. oĩs hõ eſt aĩal et riſibile ẽ
illud.¶ Scðo ſic arguit᷑. ſophiſma ẽ
vna copulatiua cuiꝰ pꝛima pars ẽ va
et ſcðᷣa ſtat in veritate cuʒ qualibet
ſingulari pᷣme partis g& ſophiſina eſt
verũ.¶ Tertio ſic. Nã hec eſtva oĩs
hõ eſt aĩal et illud eſt riſibilc. etiaʒ
videt᷑ ꝙ hec ſitvera.oĩs hõ eſt aĩal ⁊
riſibile eſt illud.ↄña tenet ⁊ videtur

eſe nota. Antecedẽs patet.nam oĩs
homo eſt aĩal quod eſt riſibile: ergo
omnis homo eit aĩal et illud eſt riſi⸗
bile. Conſequẽtia tenet: eo ꝙ ly qað
expoĩtur per ⁊ et illud qð eſt. ꝙ añs
ſit verum patet qꝛ ↄtradictoꝛiũ eius
eſt falſum ¶ In oppoſitũ arguitur

DOmnis homo ẽ animal et riſibile 6

illud. in iſta pꝛopõe ly illud ſupponit
determĩate.⁊ per ↄñs iſta pꝛopoſitio
riſibile eſt iliud verificat᷑ pꝛo aliquo
ſuppoſito huiꝰ termini animal.Sit
ergo illud ſoꝛtesvel plato.tunc ſicut
hec eſt falſa omnis homo eſt aĩal et
foꝛtes eſt illud. vel iſta oĩs homo eſt
aĩal et plato eſt illud. ita hec ẽ falſa
oĩs homo eſt aĩal et riſibile eſt illud
Sed ꝙ hec ſit falſa oĩs homo ẽ ani
mal ⁊ ſoꝛtes ẽ illud rꝛobatur ſic.oĩs
homo ẽ aĩal et ſoꝛtes eſt illud: piato
ceſ homo.ergo plato ẽ animal et ſoꝛ
tes ẽ ulud. ↄcluſio eſt falſa et tamen
diſcurſus ẽ bonus ergo aliqua pꝛe⸗
miſanꝝ et nõ minoꝛ ergo maioꝛ q̃ eſt
ſophiſma que debebat ꝓbari falſa.
¶ Ad ſophiſma rñdetur ꝙ ipſum eſt
falſum ſicut ꝓbauit ratio ĩmediate
facta. ¶ Ad rationes.ſſ Ad pꝛimã cuʒ
dicitur ſoꝛtes ẽ animal ⁊c᷑. negatur
ↄña pꝛopter hoc ꝙ arguit᷑ a pluridꝰ
ſuppõnibus determinatis ad vnam
huiꝰtermini riſibile. Sed ſi deberet
valere ↄña ſic deberet argui. ſoꝛtes
eſt aĩal et riſibile eſt illud ⁊ plato eſt
aĩal et illud idẽ riſibile qð eſt ſoꝛtes
cẽ illud ⁊c. ergo oĩs homo animal
etriſibile ẽ illud. ſʒ tunc oẽs partes
añcedẽtis eſſent falſe excepta pꝛima
ad ſecundã dicitur ꝙ ad veritateʒ
ſophiſmatis nõ ſufficit ꝙ ſcdᷣa pars
ſtet inveritate cũ qualibet ſingulari
pꝛime:ſed requirit᷑ ꝙ ſecũda eius ꝑs
pꝛo eodẽ ſuppoſito huiꝰ termini riſi
bile ſtet in veritate cũ qualibet ſin⸗
gulari pꝛime partis.modo hoc ẽ flĩ
ꝛ pꝛo alio ſupꝑpoſito huius termin i

ſum. S

riſibiie iſta pꝛopo riſibile illud ſtat

in veritate cum iſta ſoꝛtes ẽ animal.
et pꝛo alio cum iſta plato eſt animal
¶ Ad tertiã conceditur añs ⁊ negat᷑
ↄña.vnde dico ꝙ iſte pꝛopõnes mul⸗

tum differũt. ſcʒ oĩs Homo eſt aĩal ⁊
riſibile ẽ illud:et oĩs homo ẽ animal

et illud eſt ruſbile.qꝛ in pꝛima ly riſi
bile ſupponit determinate ⁊ in ſcða
ly riſibiie cõfunditur. Uñ ad verita
tem iſtius pꝛopõnis oĩs hõ eſt aĩal ⁊
riſibile ẽ illud requirit᷑ ꝙ oĩs homo
eſt aĩal.et hoc riſibile qð ſoꝛtes ẽ ſit
illud vel oĩs homo eſt aĩal ⁊ hoc riſi
bile quod eſt plato ẽ illud.modo iſte
oẽs ſunt falſe. Sed adveritatè iſtiꝰ
oĩs homo eſt aĩal et illud eſt riſibile
reqritur et ſufficit ꝙ ſoꝛtes ſit aĩal
⁊ illud ſit riſibile et plato ſit aĩal et
illud ſit riſibile ⁊c̃. modo om̃s tales

ſunt vere. Ex his pʒ iſtam eſſe veraz

oĩs homo eſt aĩal ⁊ illud ẽ riſibile.et
iſtã eſſe falſam oĩs homo ẽ animal
et riſibue ẽ illud. et ſiłiter panc oĩs
homo eſt aĩal et ſoꝛtes eſt ulud. Ex
hoc eniʒ patet hanc eſſe falſam oĩs
hõ eſt aĩal ⁊ omne riſibile ẽ illud:q;

ſequitur oĩs homo eſt aĩal et omne
riſibile ẽ illud. ergo plato eſt aĩalet

omne riſibile ẽ ilud. modo hoc ẽ fal
umiltr ſi hec ẽ falſa oĩs homo
eſt aĩ al et riſibile ẽ illud ſicut dictuʒ
eſt multomagis hec eſt falſa omnis
homo eſt aĩal ⁊ oẽ riſibile ẽ illud

Sophilſma.xxxiii.
Eſt iſtud de hoc relatiuo idẽ. Aliqð
enũciabile eſt falſũ et idẽ neceſſario
eſt verũ. Probat᷑.quia eſt vna copu
latiua cuiꝰ ambe partes ſũt vere er

go ⁊ c. Pꝛĩa enĩ pars eſt vera vt cla
rum eſt:quia multa ſũt enũciabilia

Et ſimiliter ſcdᷣa paꝛs ẽ vera?: qꝛ de

neceſſariũ ẽ verum.: ergo omne idẽ

neceſſario eſt verũ: et hec ẽ ſcða ꝑs

ſophiſmatis: SO ⁊c. ¶ Impꝛobatur ſo

Chnrhommt.
feferun Adienſlcurpeus.

uscrnatmninoeeun
uic lerio —
ſuppont poto ogol⸗
wn Uwrilecuuut
teoiuttumuuunzt honm
nillertrer wcaNα
ſates ne aſnus Luſc rſ
lenuy A ſochſm g ſi hoe telati
laen tgaiumono ſopb iſmma

fualſumhem ponſchafarond

ſenſus cqugd aicadieiſ
1 e enucniitſtnudln
ſeri,nodo hoeiflun I
lo dico gſily iem 42
ſochiſmuẽ yi ſcut guty
lrrturtſ ain de lp teni⸗ B

ſr horcce vne djtu caſn

le . wododins tun
n en. Er hia gllimeſein

is konocſteialt ilute nſi
liieſte tulamn oio hond
bucè iluc, cellter uneͤ
ocl oi er ſorw llluih ⸗
Xenn, cutet hunt eſſe fiſmo
cſtaialr omne nilbie t ilud
luitur ols homnoeſt alal etom
lbtte i illud ergo piato eſt ala
nne rble ? ilud. modo hocit
m. Gimdk ſihec e fulſoishen
Ränca mble iludſtcur e
Rmutommgns hec et ſiſton
pomo cſt aial 10? nibie ẽ li

oppilna ni ,
Shle rliruo i. Nii
itatue tiſiet ⸗ heceſin
mi. Pwbli uiteſt omac
urcus mmbepyrtes ſüt verel
1. Peueni pergel verd ne
1 egu mnulta ſüͤt enüciabi

J ns e vera:
ininr ſchnhn oommel

phiſma ſic oophiſma ẽ vna coxula
tiua cuiꝰ vna pars ẽ falſa: ſopłiſ⸗
ina eſt falſuʒ.tenet ↄña eo ꝙ ad veri
tatẽ copuiat ĩe requirit᷑ veritas vtri⸗
uſq; ꝑtis.Nã ſophiſma ſignificai ꝙ;
aliqð enũciabile ẽ fẽm ⁊ qð idẽ enũ
ciabile falſuʒ neceſſario ẽ verũ mo⸗
do hoc ẽ falſuʒ. ¶ Pꝛo rñſione ad
ſophiſma ẽ ſciendũ ꝙ aliqñ vtimur
iſto qð eſt ide ſicut utis relatiuis il
le/iſie.vt ſi vicat᷑ ſoꝛtes currit ⁊ idẽ
diſputat. Aliqudo auteʒ vtimur eo
vt adiectiuo quodã alicuiꝰ ſubſtan⸗
tiui et reiatiuo ad aliqd. non antece
dens ipſuʒ ſed ſeqnẽs.vt il dico ſoꝛ⸗
tes ẽ idẽ hoĩ.ibi idẽ nõ ẽ relatiuum
ad ſoꝛtẽ ſed ad hoĩem.et non eſt vis
ſi auqñ ſtat oꝛdo ꝑ poſterius. vt ſi di
catur homim ẽ ide ſoꝛtes. ibi eĩ idẽ
refertur ad hoĩem ſicut pꝛius.¶ Ui
terius eit notandũ ꝙ hoc relatiuum
idẽ cũ terĩo cõmuni ad quẽ retertur
ſupponit ꝑꝛo eo pꝛo quo ille terminꝰ
veriſicatur. Unde iſte equiualẽt ſoꝛ
tes ẽ idẽ homini ⁊ ſoꝛtes ẽ homo. ſi
militer ilie:ſoꝛtes non ẽ idẽ aſino et
ſoꝛtes non cẽ aſinus.¶ Tunc reſpon
detur ad ſophiſma ꝙ ſi hoc relatiuũ
idem capiat᷑ pꝛimo mõ ſophiſma eſt
falſum.ſicut ꝓbat ſcdᷣa ratio et tũc
ſenſus eſt ꝙ aliqd enũciabile ẽ fłm.
⁊ qð idẽ enũciabile ſIm neceſſario ẽ
verũ.modo hoc ẽ falſum. ¶ Secũ⸗
do dico ꝙ ſi ly idem capiat᷑ ſcdᷣo mõ
ſophiſma ẽ verũ ſicut ꝓbat pᷣma rõ
Auter poteſt dici de iſio terio neceſ
ſario ꝙ põt eẽ nomẽ datiui caſus ⁊
ſic ſophiſma ẽ verũ.et hoc ꝓbat pꝛi
ma ratio.vel poteſt eẽ aduerbium ⁊
tunc ſophiſma ẽ falſum et hoc pꝛo⸗
bat ſecunda ratio⸗

Sophilma lv.

Infinita ſunt infinita. Pꝛobat᷑.due

. medietates ſunt infinitas tres tertie

ſunt infinita: quattuoꝛ quarte ⁊c.S

infinita ſunt infinita.ↄña tenet.añs
põt pꝛobari ꝓpoꝛtiona r̃ ficut pꝛobat
in ſophiſmate pꝛecedẽti duas medie
tates eſſe ĩ finitas.¶ In o poſitũ ar⸗
gSuitur. Si infinita eſſent ifinita et
cum etiam inſimita ſint finita ſicut
pꝛius dicebatur.et cum finita et infi
mita ſint oꝑpoſita ſequitur ꝙ de eo⸗
dem verificãtur opꝑpoſita. EZad ſo⸗
Miſma reſpõdetur ꝙ ip ſum eſt verũ
ſicut pꝛobauit ratio pᷣma. Et ex hoc
tunc etiã põt pꝛobari ſophiſma pꝛece
dens arguẽdo in darapti in pᷣmo mõ
tertie figure.infimita ſunt infinita.
infinita ſunt finita.& finita ſunt inſi
nita.et hoc erat ſophiſma ꝑꝛececẽs.
aid rẽnem in oppoſitũ dr̃ ꝙ nichil
ꝓbat: qꝛ ly ĩ finita ſincathegoꝛeuma
tice ⁊ ly finita nõ ſunt oꝑpoſita.

Sophilma.vi.
Infinmitevnitates ſunt in oliq̃ͥ nũero
finito. Pꝛobat᷑ ſophiſma.due vnita⸗
tes ſũt in aliq̃ numero finito.⁊ tres
vnitates ſunt in aliquo nũero finito
⁊ꝓ öͤſic in ĩfinitũ.ergo infinitevnitates
ſunt in aliquo numero finito. ¶ In
oppoſitũ arguitt᷑. Inſinite vnitates
ſunt in aliquo numero finito:ergo ĩ
aliquo numero finito ſunt infinite
vnitates.modo hoc eſt falſum.iſZd
ſophiſma rñdetur ꝙ ipᷣm eſt verum.
et qñ dr̃ infinite vnitates ⁊c᷑. negat᷑
ↄña: quia ar̃ a terimino ſtante ↄ uſe
ad ipſũmet ſtantẽ deterĩate ſᷣm eiuſ
dem multitudinis.⁊ talis ↄña nõ va
let ſicut nec valet iſta.oĩs homo eſt
aĩal. ergo aĩal eſt oĩs homo
Sophil ma:xxxiiii:
Eit iſtud de hoc relatiuo ſuus. Ots
hõ ẽ aĩal et ſuus aſinus currit. Po⸗
natur caſus ꝙ cuiuſlibet hoĩs aſinꝰ
currat.tunc arguitur. Sopłiſma ẽ
vna pꝛopoſitio copulatiua cuius am
be partes ſunt vere: ergo ſopł iſma
eſt verũ.ↄnña tenet.añs ꝓbat᷑ ꝙ pᷣma

pars ſit vers clarũ eſt. ꝙ ſecunda ſſit
vera ꝓpatur: qꝛ valet utã cuiuſlibet

hoĩs aſinus currit ⁊ illa ẽ vera ꝑ ca⸗
In oppoſitũ argẽ. Sophiſ

ſum.
ma huic oĩs hõ ẽ aĩal ⁊ aſi⸗
nus ſuus currit mõ illa ſcða ꝑs ẽ fal
ſa.qꝛ valʒ iſtã aſinꝰ cuiuſlʒ hoĩs cur
rit. modo hoc ẽ falſũ eo ꝙ nullꝰ ẽ aſi
nus cuiuſſibʒ hoĩs ſicut ſupponitur.
Zd iſtud ſophiſma reſpondet᷑ ꝙ eſt
verũ ſicut ꝓbat pꝛima ratio. Ad
ratões in cotrariũ dicit᷑ ꝙ iſte nõ eq
ualẽt oĩs hõ ẽ aĩal ⁊ ſuus aſinꝰ cur⸗
rit:⁊ oĩs hõ ẽ aĩal⁊ aſinus ſuus cur
rit.qꝛ in pꝛima ly aſinus ↄſundit᷑ da
ſequit᷑ relatiuũ qð terminũ diſtribu
tum refert. In ſcdᷣa aũt ly aſinꝰ ſup
ponit determinate. ⁊ iõ inter dictas
pões magna ẽ differẽtia. ⁊ iõ val⸗
de cauẽdũ ẽ de tali ſituatiõe terĩoꝝ
abſolutoꝝ ante relatiuũ vel poſt.
¶Nunc in iſta parte videndũ eſt de
hoc relatiuo ſe/⁊ eius.

Sophilma xxxv.
Omis homo videt ſe.poſito ꝙ non
ſit auquis hõ quin videat ſeipᷣm et
nullũ aliũ a ſe.⁊ tunc arguit᷑ ſic:ſoꝛ⸗
tes videt ſe.plato videt ſe ⁊ ſic de a
liis: S oĩs homo videt ſe. ¶ In op
poſitum arguit. Omĩs homo videt
ſe:ergo oĩs hõ videt oẽʒ hoĩem:ↄñs
eſt cõtra caſuʒ ⁊ ꝓbat᷑ ↄna eo ꝙ hoc
relatiuũ ſe ſupponit diſtributĩe pꝛo
omni hoĩe. ¶ Heſpondet᷑ ad ſophiſ⸗
ma ꝙ ipᷣm eſt verũ. Ad impꝛobatõeʒ
dicit᷑ ꝙ licʒ hoc relatiuuũ ſe ſuppoãt
pꝛo oĩ hoĩe tñ hoc non eſt abſolute:
ſed ſigillatim referendo ſingula ſin
gSulis ſicut dicebat᷑ iuxta quiutã ſup
poſitionẽ.ideo nõ ſeqᷣtur oĩs hõ vi⸗
det ſe:ergo oĩs homo videt oẽʒ ho⸗
minẽ. Nec etiã ſedtur oĩs homo vi⸗
det ſe:ergo oĩs homo videt ſoꝛtẽ et
platonẽ.ſed bene ſequit᷑.oĩs hõ vidʒ
ſe:et go ſoꝛtes videt ſoꝛtem ⁊ plato

platonẽ et iohãnes iohannem.

Sophilma xxxvi.
Eſt iſtud de hoc reinine eius. ODĩs

pꝛopõ ẽ veravel eiꝰ cõtradictoꝛia eſt

vera. ¶ Pꝛobat ſophiſma. Iſta
ꝓoðõ ẽ vera vel eiꝰ cõtradictoꝛia eſt
vera ⁊ iſta ꝓpõ ẽ vera vel eiꝰ cõtra⸗

dictoꝛia ẽ vera ⁊ ſic de alus:g̊ omĩs

pꝛopõ ẽ vera vel eius cõtradictoꝛia ?ẽ
vera. ¶ In oppoſitũ argui. So⸗
phiſma eit᷑ vna diſiũctiua cuiꝰ ambe
partes ſunt falſe:S ſophiſma ẽ falſũ
ↄña tenet.añs ꝓbat᷑. nã ꝙ pꝛinia ꝑs
ſit falſa clarũ eſt.Sed de ſcða patet
nã ſẽſus ſcðe ẽ ꝙ oĩs ꝓpõis vere cõ
tradictoꝛia eſt vera:mõ hoc ẽ falſum
ↄña pꝑʒ qꝛ in pᷣma cathegoꝛica ſophiſ
malis pᷣdicatũ ẽ veriſicabłe de añte
pꝛo oĩbus ꝓpõibus veris ⁊ ſolũ pꝛo
talibus.iõ ꝑ ſecundã ſuppõeʒ hoc re
latiuũ eius refert oẽs ꝓpõnesvas
et ideo ſenſus ſophiſmatis ẽ ꝙ oĩs
pꝛopõ ẽ vera vel oĩs pꝛopoſitioĩs ve
re cõtradictoꝛia ẽ vera. mõ clarũ eſt
hauc eẽ diſiũctiuã hñtem ãbas ꝓtes
falſas.¶ Et iõ rñdetur ad ſophiſma
ꝙ ipᷣm eit falſum.⁊ cũ arguit᷑iſta ꝓ
poſitio ẽ vera vel eiꝰ cõtradictoꝛa ẽ
vera. ⁊ iſta ꝓpõ ẽ vera vel cius con⸗
