aſinũ.ſi cõcedis: ↄcedis falſuʒ qð n5
fuit petitũ te cõcedere &̊ male.ſi ne⸗
ges cõtra te cedere hoĩem eſſe aſi⸗
nũ fuit petitũ et nõ ↄceſſiſti &S male.
oluit᷑ ꝙ cũ ꝓpono iſtã tu concedis
oĩem eẽ aſinũ eſt negãda qꝛ nõ fuit
petitũ vt tu cederes illã tu cõcedis
hoĩem eſſe aſinũ.nichilominꝰ debes
cõcedere iſtã hõ eſt aſinꝰ et fit ſatis
petitioni: ¶ Aliud exemplum.peto te
male rñdere ad iſtã deus eſt⸗ deinde
ꝓpono tibi iſtã deus .qualitercũq;
vñdes quero a te male an bñ rñdes.
ſi benex petitũ fuit a te male rñdere
ad deũ eſſe ſequit᷑ ꝙ feciſti 3 petitũ
&̊ male rñdiſti. ſi aũt male rñdiſti
fatis feciſti petitioni.⁊ per ↄñs bene
rñdiſti igitur.ſi male rñdiſti bene rn
dilti. Soluit ꝙ petitio nõ eſt admit
tẽda cum nõ eſt in ptãte rñdentis vt
ſatis faciat petitũ: ſʒ admiſſa iſta pe
titione nullus põt ſałſfacere.
¶Aliud exẽpluʒ. pono te regẽ ſederẽ
vel nõ ſedere:deinde ꝓpono tibi iſtã
rex ſeàet.ſi ↄcedis:ↄcedis dubiũ nõ
oblig atꝰ & male: qꝛ licet tu ſis obli⸗
gatus ad ↄcedendũ regeſederevel ñ
federe.tñ nõ es obligatus ad ↄceden

dum regẽ ſedere.ſi neges:negas du

biũ g̊ male.ſi dubites: deinde ꝓpono
tibi iſtã rex nõ ſedet.ſi cõcedas:con
cedis dubiũ ad qdð nõ es obligatꝰ: 8
male t᷑ñdes.qꝛ licet ſis obligatus ad
ocedendũ regẽ ſedere vel nõ ſedere:

tñ nõ es obligatꝰ ad ↄcedendũ regẽ
nõ ſedere.ſi neges: negas dubiũ ad
qð nõ es obligatus g̊ male rñdes: ſi

dubie rſides còtra. petitũ fuit te pᷣee
dere regẽ ſedere vł nõ ſederẽ.ſʒ neu
trum feciſti &̊ male rñdiſti. ſoluũ ꝙ
ſicut aliq̃s peteret ꝙ dʒ ſoꝛti equũvt
bouẽ in ptãte eius eſt dare quẽcũq;
equũ vel bouẽ ad ſatiſfaciendũ peti
tioni.ita in ꝓpoſito in ptãte rñdẽtis
eſt ↄcedere quãcunq;voluerit de his
duabꝰ rex ſedet vel nullus rex ſedet
Aliter dicũt quið ꝙ querendũ eſt ab
opponẽte vtrũvelu ꝙ in ptãte reſi po
dẽtis ſit cõcedere hoc vel illud.Et ſi

opponẽti hoc placet rñdens ſ- atiſfa⸗

cit petitiomi ↄcedẽdo quãcũq; iſtan
duarũ voluerit.ſi aũt velit oꝑponẽs
ꝙ nõ ſit in ptãte rñdentis dʒ certifi⸗
care rñdentẽ quam partẽ velit.et ſic
rñdens cõcedat ⁊ niſi rñdens ſic cer
tificet᷑ nõ eſt admittẽda petitio qꝛ in
hac obligatione rñdens dʒ eſſe certꝰ
Ex his q̃ ſuꝑfictalit dicta ſunt circa
iſtas quattuoꝛ ſpẽs obligationis ſcʒ
impoſitionẽ/ꝓõnem/ depoſit ionẽ/et
petitionẽꝛpoteſt diligẽs ſcholaris vi
dere qᷣd ſit dicendũ circa alias duag
ſpecies obligatõnis ſcʒ dubitationt᷑
æ ſit verum.

¶ Cõpleta ſunt ſophiſmata obliga⸗
tiones ac inſolubilia acutiſſimi viri
Aagiſtri Alberti de ſaxonia ſũma
diligẽtia emẽdata. Opera Anthonit
capllaut Pariſius ĩpꝛeſſa Ad ſignũ
vocabulo gallico La couppe doꝛ. In
vico ſancti Jacobeebis··

. „

Tabula ſophiſmatum Alberti de
axonia. Et pꝛimo de vᷣma parte.

Omnis hõ eſt oiĩis homo i.
ODmunis fenix eſt ti.
Oimne aĩal fuit in archa noe iii.
Mẽs apli dei ſunt duodeci itit.
A eſt verũ et b eſt verũ ⁊ nõ eſt niſi
vnũ a et vnum b.⁊ tñ qualitercũq; b
ſigãt eſſe:a ſignificat eẽ ⁊ econtra.
et tamẽ a ſigãt aliqualiter eẽ qualit᷑
b nõ ſignificat eſſe V.
NOOis aſinus hoĩs currit vi
Mis pater pr̃is filii ẽ pater vii.
Luiuſſlibet hoĩs aſinꝰ currit viii.
ODis homo vel aſinus currit ix.
Omnis pꝛopõvel eius cõtradictoꝛia
eſt vera x.
Om nes hoĩes ſunt aſini: vel hoĩes
et aſini ſunt aſini

xIe
Oia vera ⁊ falſa opponũtur xii
Ois homo et aſinꝰ currüt xiti.

Omne aiĩal et aliud ab illo ſunt duo

animalia xiiii
Omne verũ ⁊ deũ eſſe deñt xv.
Oiĩa duo ⁊ tria ſunt quin xvi

Oꝛs hõ et duo hoĩes ſunt tres xvii
Ois homo et alius hõ ſunt xviii.
Oẽ fim̃ ſi eſt ĩpoſſibile nõ eſtven. xix
Oẽ aĩal ſi eſt ſor̃s drt a plone xx.
Dis homo q eſt albus currit xxi.
Omne ens cuius quelibet pars mo
uetur:mouetur xxii.
ODis pꝛopõ copulatiua cuiꝰ quelibet
pars eſt vera:eſt vera xxiii.
Omnis chimera que currit mo⸗
uetur xxiiii
Aial eſt ſoꝛtes et aſinꝰ eſt illud xxv.
Antmal nõ eſt lapis et aſinus eſt
illud xxvi.
Quoddã animal eſt ſoꝛtes et plato
nõ eſt ullud xxvii.
Quoddam aĩal nõ eſt ſoꝛtes ⁊ plato
Mõ eſt illud xxviti.
Aliquis homo eſt ⁊ quilibet homo
elt ille xxix

Aliquis homo eſt et nullus homo
eſt ille . xxxs
ODinnis homo habens equum equi⸗
tat ulum xxxis
Omnis homo eſt animal et riſibile
eſt illud . xxxiis
Aliquod enũciabile eſt falſum ⁊ ulð
idẽ neceſſario eſt verũ xxxiii.
Oĩs hõ eſt alł ⁊ ſuꝰaſinꝰ cur᷑̃.xxxiii

Ois homo videt ſe xxxv.
Dis pꝛopõ eſt vera vel eius contra⸗
dictoꝛia eſt vera xxxvi.

Ois pꝛopõ eſt vera vel eius contra⸗
dictoꝛia eſt falſa xxxvii.
UVterq; iſtoꝝ ẽvterq; iſtoꝝ xxxviii
Uterq; iſtoꝝ poꝛtat lapidẽ xxxix.
Uterq; iſtoꝝ ſcit arithmeticãa xl.
Uterq; iſtoꝛum ſcit ſepꝑtem artes

liberales „ xrlie
AVtq; iſtoꝝ pugnat vt vĩcat ſe xlii

Ab vtroq; iſtoꝛum enunciatum eſt
UVterq; illoꝝ eſt hõ vel aſinꝰ xliui
Totus ſor̃s eſt minoꝛ ſoꝛte xlv
Totus ſoꝛtes eſt ꝑs ſoꝛtis xlvj
Totus bꝛunellꝰ eſt ſoꝛtis
Tota diſiũctiua eſt vena cuius alta

pars eſt vera xlviti.
Oẽ totũ eſt maius ſua ꝑęte xlix.
Qualelibet currit le

OQðᷣlibet ãlelibet ð quolibet tali ſcit
ipſum eẽ tale quale ipᷣm eſt lt.

Quotlibet entia ſunt finuas u.
Inſinita ſunt finita tiit⸗
Fintta ſunt infinita iiii
Inſinita ſunt infinita ilv.

Infinite vnitates ſunt in aliquo nu

mero finito Loi.
Iußinitis infinita ſunt pla lyvii.
Inſinita ſunt pła inſiniris lviii

In ĩfinitũ ↄtinuũ põt eſſ. e dĩſuʒ. lix.
Cõtinuũ pᷣt eẽ diſum in ĩſinitũ lx.
n ĩſinitũ ſor̃ erit albioꝛ płone lxi⸗
nſinitã albedinẽ habebit ſor̃s lxii⸗
Inlnitũ põdꝰ ſors p̃t poꝛtare lxiiia
Quicqᷣd audit ſ ooilð ꝓfert pło lxiuii

himerackt
nulꝰ noͤhot⸗
roͤhoͤl cen
nio e coe
Hoͤho autibl
Tcchlenichl
Frnichilo nic
Pichar hm
Dichi ekſis
Sinchleſt
tu dicis il
Tichle ven
Yullus ho
men cap
put habẽs
lio hoie en
Teutru ocul
viere
A nul oie
hoiem currere
Moen hiem
wiem aurere
Uläheiem
Whhiem an

—
=
—
—

icar ſe 4
migumen

1 zrnl
n
ryint
.

1
tber taliſen
l
us
li
Mii
y,
maluony
lyl
4 lvi
finiru lx⸗
glone lxia
tſofs lrii
nnre lrii⸗
rtglolrui

nõ aliqs homo currit ſi aliqð is

Ouicqd dᷣs ſciuit adhuc ipᷣe ſcit.lxxv
Dula cunq; fuiſti pariſius fulſti
homo „ʒlxvi
Qualecũq; eſt alidd ſi ipᷣm ẽ album
tale & alid ſi ĩm eſt nigrũ lxvii.

¶ Sophiſmata ſ. cðᷣe partis

egatum eẽ aĩal eſt veon it
Fu non potes vere negore te nõ eẽ

aſinum ii.
Quod nõ eſt:ett. iiu.
on aliqᷣd vel homo ⁊ẽ aſinus ẽ ꝓpo
ſitio diſiũctius . v.
Non aliqᷣd eſt vel tu es bhö vi.
Nõ aliqd ẽ tu estaſiuus vii;

nõ ſors curfit vel nõ currit viti

—

lal

currit 2— ix.
Aliqua cã homo nõ eſt hõ x.
Dis homo aliqð aĩal nõ elt xi.
Soꝛtes viget non hoiem xii⸗
Thimera eſt non homo xiii.
Vullꝰ nõ hõ ẽ grãmaticus xiiii

Nõ hõ ẽ cõe pᷣdicabłe ð oĩ hoĩc.xv.
MNẽo eſt cõe pᷣdicabłe ð oĩ hoĩe.xvi.
Nõ hõ ẽ ↄſtibłe cũ hoc cõi hõ.xvii.

Nichil ẽ nichil xviii.
Ex nichilo nichil ſit xix
MNichil ⁊ chimera ſunt fratres .xx.
Nichil eſt ſi aliqd eſt xxi.

Si nichil eſt aliquid eſt xxii. Si
tu dicis ꝙ nil ſcis tu nił ſcis xxiu.
Nichil ẽ veꝝ niſi ĩ hoc inſtãti.xxiiii.
Nullus hõ ẽ nullũ aĩal xxv.
Nullum caput habens eſt aliqð ca⸗
put habẽs xxvi.
Nlo hoie currẽte tu es aſinꝰ.xxvii
Neutrũ oculum habendo tu potes
videre xxvxviii.
Ad nullũ hoĩceʒ currere ſequit᷑ oẽm
hoĩem currere xxixi
Ad oẽm hoĩem currere ſequit᷑ oẽm

hoĩem currere xxx.
Nullũ hoĩem currere ſequit᷑ ad ali⸗
quẽ hoĩem currere xxxi

Nullus hõ ẽ ſi aliqs hõ ẽ xxxii.
Nullus hõ poteſt ſcire qð aliquis

homo poteſt ſcire xxxxiiii
Soꝛtes poteſt ſcire quòd deus non
poteſt ſcire xxxiiii.

Nullũ aĩal dũ doꝛmit vigilat. xxxv⸗ .

Tm̃ ſoꝛtes calefit xxxvi
Tantumvnum eſt xxxvii.
Tm̃ vnus homo ẽ xxxvini
Tm̃ aĩal eſt homo xxxix.
Zi ſof̃s ſcit ſeptẽ artes libᷣales.xl
TLĩ alter iſtoꝝ currit xli.
Zm̃ ſoꝛtes videt ſe xlſi.
Zm̃ veꝝ opponit᷑ falſo xlui.
Tm calidũ ↄtrariat᷑ frigido xliiii.
Sors tĩ eſt aſinus XxIV=
Non tiñ chimera currit xlvis

Sor ſcit tin tres hoĩes currẽ.xlvii
Poſſibile eſt ſoꝛtem videre tiñ oẽm
hoĩem nõ vidẽtem ſe xlviii.
m̃ pr eſt: S&̊nõ tm̃ pater eſt xlix.
T ĩ hõ currit:g tm̃ hõ mouek l.
Zm̃ hõ currit: tm̃ aĩal currit Iie
m deum eẽ deum eſt veꝝ lii.
Ad ſolum ſoꝛtem currere ſequitur
hoĩem currere liit.
Solus ſor̃s ĩcipit currere liin
olus ſor̃s ẽ albus vel niger lvi
Sofs ẽ aloꝰ⁊ pło ⁊ẽ albioꝛ illo.lvii.
ołibꝰ ſola duo ſt paucioꝛa lviii.
Solum genitiuum pꝛecedit ſolus
rectus „ lix.
Ois homo vldet oẽm hoĩem pꝛeter
ſoꝛtem lx.
Decem pᷣter anq; ſunt qͥn lxt
Ouelibet decem pꝛeter quinq; ſunt
quinq; xii
Omnis homo videt oẽm hoĩem pꝛe
ter ſe lirxiii
Ois homo pter ſoꝛtẽ excipit᷑.lxiiii.
O uodlibet enũciabtle pꝛeter v'num
eſt verum xv.
Omne enũciabile pꝛeter verum eſt
falſum lx vie
Soꝛtes bis vidit oẽm hoĩem pꝛeter
platonem lxviis

Omne animal eſt irratiõale pꝛeter

hominenm lxvriie
Oimnis lomo pꝛeter iſtos ferunt la
pidem lxxa
Nullus homo legit pariſius niſi ipᷣe
ſit aſiunus Ixxi.
Si nullinm tempus eſt aliquod tẽ⸗
pus eſt lxxii.

Si tu esvbiq; tu ñ esvbiq; lxxiii.
Si tu ſcis te eẽ lapidem tu nõ ſcis
te eſſe lapidem lxxiiii.
Soꝛtes dicit verum ſi ſolus plato
loqiitur lxxv.
Si ſoꝛtes fingit ſe eſſe ypocritam
ſoꝛtes non eſt ypocrita lxxvi.
Sor ſingit ſe errare:& errat.lxxvii
Oi ſoꝛtes dicit verum: ſoꝛtes dicit

falſum xxviii.
Si oĩs ſubſtãtia eſt ensꝭ oẽ nõ ens
eſt non ſubſtantia lxxix

Si nullũ a ẽ b.oẽ non bẽ nõ a.lxxx
Iſoꝛtes non ẽ homo ⁊ non eſt nõ
Pi ſoꝛtes non eſt lxxxi.
Si oĩs hõ aĩal non eſt oĩs hõ ſuba
nõ eſt aliqua ſuba aĩal nõ eſt lxxxii
Si om̃e qð non eſt a eſt b.⁊ nullũ c
eſt aeom̃e c eſt b. lxxxiii.
Si aĩal eſt ſoꝛtes:⁊ homo ẽ ſoꝛtes:
homo eſt animal lxxxiiii.
Si oĩs ꝓpoſitio eſt:omnis ꝓpoſitio
eſt vera lxxxv.
Si nulla ſubſtantia eſt:nullum ens

eſt lxxxvi.
Si ſoꝛtes eſt ſi plato eſt homo eſt a
ſinus . lxxxvii
Si albedo ineſt homini:homo ẽ al⸗
Si a ẽ binõ a ẽ non b. lxxxix.
Si iuſticia eſt virtus iuſticia eſt vi
cium xc.
Si videns eſt ſenſatum cecum eſt
inſenſatum xci.
Si duplũ eſt multiplex:ſubduplum
eſt ſubmultiplex —erxciſ.
Si albũ eſt coloꝛatum: magis albũ
eſt magis coloꝛatum xciii.

eſt deus

Albũ incipit eẽ ſoꝛꝛtes
EEquũ ꝑlatonis ſoꝛtes incipit equi⸗

„

Si aliqua ꝓpoſſtio eſt falſioꝛ iſtaꝭ
deus eſt deus,. tũc iſta eſt falſa:deus

Si albedo addita coꝛpoꝛi facit ipᷣm
album albedo eſt alba xcve
Si a ⁊ b addũtur c ⁊ a reddit c ma
gis bonum iᷓ b reddat ipᷣm tũc a eſt

magis bonum qᷓ; b. F7Fy7cvis
Si ethiops ẽ albus vᷣʒ dẽtes: ergo
ethiops eſt alſus xxcvii
Sors differt ab aĩali xcviii

Ois homo differt ab holie xcix.
Sofs ñ differt niſi ab aſino c.

Nichil nõ idẽ aĩali ẽ homo ci.

Soꝛtes non, eſt aliud q; homo ⁊ qᷓ

Soꝛtes eſt foꝛtioꝛ hole ciiis
Animal quod eſt debilius muſcea eſt
foꝛtius omni aĩaii cinui.

Sol eſt maioꝛ ꝙᷓ aliqua ſtella cv.
Decem ſunt gña gñaliſſima cvi.
Soꝛtes eſt ita ſapiẽs ſicut aliquis
homo J cvii
Sor᷑ ẽ ita ſapiẽs ſicut oĩs hõ.cviii.
Soꝛtes eſt ita magnus ſicut ſoꝛtes

erit magnus cix.
Materia caret foꝛma cx.
Aĩ᷑a intellectiua quieſcit cxi

Sor igrat aliquã ꝓpõem cxii.
Srato motu igrat᷑ natura cxiii.
Immediate ſũt ꝑtes ↄtinui cxiui
PHomo iĩcipit eẽ albus qñ nullus hõ
incipit eẽ albus cxvi
Soj̃s incipit eẽ coloꝛatꝰ cxvii.
Deus incipit eẽ in a inſtãti ſit a in⸗
ſtans pꝛeſens 4„ (cxviit.
Soꝛtes incipit eẽ homo poſti fuit
homo per decem annos cxix
Sofs ĩcipit eẽ ſi eſt ⁊ nõ fuit cxx.
Soꝛtes ⁊ plato incipiunt eẽ cxxi
Jam incepit eẽ om̃e qð eſt cxxii.
Sor incipit eẽ alter illoꝝ cxxiii.
cxxiui.

tare cxxv.
Sofrs ĩcipit ſcire oẽm ꝓpõeʒ.cxxvi

xxcuii.

,
opficle ee bipe
Zab ſun medetas
liccgtet ee abu
uge

[Sophiſmata ten

Mauspono gener
Uaus donoeſt m.
Oniss ſener ſme
Sener erit duer
enmchn
ſnedinubttur iu
banenit nigr
Nuert gas

o
ienn 4
ſ
us mufcach
clui
ua ſtele 8
liſtima
ſeur aihi
.(d
tolo hucri,
utſanes
lle⸗
x.
em (i
kura ccii
Ninut cril
qi nullushi
) ai.
mhutitam
cnit
wli i
loͤ utt cxx.
rei (e
et Cin
ceric⸗
cxxriu,
mipt ecu⸗
eNe⸗
Mezeen

oꝛtes incipit ſcire tres pꝛopo⸗

ſitiones cxxvii.

Unam pꝛopoſitionẽ ſoꝛtes incipit
ſeire cxxviti.
Sors ĩcipit ſcire p ła qᷓ; płlo cxxix
Soꝛtes incipit ſcire plura iᷓ incipit

ſcire. cxxx.
Quod eſt calidum incipiet eſſe frigi
dum cxxxi.

Calidiſſimũ ĩcipit eẽ frig idũ cxxxii.
Tuilʒ hoĩ ſi lis deſinit eẽ pło.cxxxiii
Sofs deſinit eẽ ſiłis płoni.cxxxiiii.
A et b deſinũt eſſe talia qualia ipſa
ſunt cxxxv.
ors deſinit eẽ albiſſimꝰ cxxxvi
deſinit eẽ nõ deſinẽdo eẽ cxxxvii.
Soꝛtes eſt albioꝛ qᷓ; plato incipit eẽ

albus cxxxviii⸗
oꝛtes eſt albioꝛ ꝙᷓ plato ĩmediate
poſt hoc erit albus cCxxxviit.
Sofs incipit eſſe albioꝛ i plato in⸗
cipit eſſe albus cxxxix.
Soꝛtes ĩmediate poſt a erit ſenioꝛ
F̃ plato ĩmediate poſt a. cxl.

Sofs pꝛius incipit hr̃e eſſe ᷓ ĩcipit
A ſpaciũ incipit eẽ pertrãſi. cxlii.
A ſpaciũ incipiet eẽ perttã. cxliii.
Soꝛtes incipiet per trãſiuiſſe a ſpa
cium cxlitii.
A coꝛpꝰĩcipiet eẽ bipedale cxlv.
A et b ſua medietas ſimul deſinunt
eſſe cxlvi.

A ſił ĩcipiet e? bũ ⁊ nigrũ ꝛcxlvii.

A incipiet Lper b. ccxlviii.
¶ Sophiſi mata tertie partis.

Aliquis homo generabit᷑ ie
Aliquis homo eſt moꝛtuus ti.

Omnis ſenex eſt moꝛtuus lii.

Senex erit puer tiii.
uſtus dänabitur iuſte ve⸗
uſte dãnabitur iuſtus vie
Album erit nigruʒz viie
Deus erit cras vitt.

hHabere fuiſſe: cxli

Deus ĩ lz inſtaͤti erit n exis e.

Adam ⁊ noe fuerunt x..
Pelena peperit decem ſilios xi.
ODis homo fuitĩ iſta domo xii.

Dſe aĩal fuit t archa noe xiiie

Album fnit diſputaturuim xiiii
Nõ ſcribẽteʒ poſſible ẽ ſcribẽ xv.
Ois homo poteſt eẽ aſinus xxvi

ODis gradus ʒodiaci poteſt eẽ ſuper
noſtrum oꝛizontem xviie

In oẽs partes cõtinuum poteſt eſſe
diuiſum xviiti.
Impoſſible poſſibile ẽ eẽ yen xix.
Soꝛtes põt ſcire plura q; ſcit xx.

Soꝛtes tĩ pondus poteſt poꝛtare

ꝙtuʒ põdus poteſt poꝛtare xxi.

ODis hõ de neceſſitate eſt aĩal xxi.

Oẽ creãs ð nccĩtate ẽ deus xxiit.
Oẽ qð ẽ dum ẽ nccẽ̃ eſt eeẽ xxiiiii
Si ſor̃s currit nccĩo moue᷑ xxv.
Si ſor̃s nccĩo ẽ moꝛtuꝰſor̃ neceſ⸗

ſario eſt viuus xxvii.·

Chimerã necẽ ẽ eẽ chimerãl xxvii.
Equũ nõ ↄtingit eẽ hoĩeʒ xxviii.
Oẽ qð ↄtingit cẽ eſt ens xxix.
Mẽm hoĩem ↄtingit currere xxx.
Ex veris ĩpoſſibile ẽ ſeqͥ flĩ xxxi.
A ſoꝛtes ſcit eſſe verum xxxii.
A ſoꝛtes ſcit eſſe a xxxiii.
Soꝛtes patrem ſuum credit eſſe a⸗
ſinum xxxiiii.
Sortes apparet eſſe alið ab illo qð
e xxxv.

Sophiſmata quarte partis.
ca nõ hoĩem eẽ rilbilẽ i.
Nullũ nccĩm eſt hoĩeʒ currere ii.
Oẽ coꝛpus ñ eẽ h̊ eſt poſſibile iii.
Lontiĩgens eſt ad vtrũlibet nullum
hoĩem eẽ ſoꝛtem iiii⸗
Oẽ aĩal eẽ hoĩeʒ ẽ ĩpoſſibile v⸗
Impoſſibile eſt aliud q;ᷓ aſinum te
genuiſſe vie
Impoſſibile ñ ẽ hoĩeʒ eẽ aſinũ vit⸗

¶ Finit tabula.

=

.—

*
*
. *△
.
. 4 .
..
.. . .
. * * .
2* * *
* „ .
„ . „
4 .„„ .
„ .
. *
§ . . 5
. * —
* *WM . 5.
.
8 9 *. —
„
. .
* *„
. . 4 .
4 .
* . *
2
. .
2

4

—

em s s
ðòðã =

.JB — S –
e
—
—
= ⸗ —

. 1 4 — .

— —

“l

S

Balance

Focus

N

hinmn i
ineges eitt⸗
nus
ſun
ntangttotfic!
raaſoppones
benegadur di⸗

1

J

is

S=e
5
— —
= S. = = —
1 1
N i

gialiſint ii
ſlbuon x
niehö
gishönlct v
M O
4 lr
tigti anl⸗ u.
erppelarolt
is audu
i
.
isnl5
uncbenn .
e wos
ſimlumd⸗

11

10

2
4¾ Copyriqht 4/1999 VxyMaste

1

iii · Hec copulatĩa eſtvera / ſoꝛtes ſe
tem ix. et et ſoꝛtes nõ ſedet
urſa me aeẽ Hec copulatiua ẽ va / ariſtoteles
x. diſputat:antichꝛiſtus pᷣdicat v·
um xi. In omni tꝑe ſoꝛtes currit vt:;
d q;ẽ xii · EZadẽ ꝓpõ vocalis eſtvera falſa
v̈ ckioneʒ oĩs hoĩbꝰ eiuſð idiomatis ſine noua
* m iſoche⸗ impoſitiõevel obligatiõe vii
xiii Oẽ qð mouet᷑ mouebat̃pᷣus viii
tãqua aſtra Mulla ẽ mutatio ĩſtãätanea ix
iſperiũ xiiii ¶ ¶ Octauũ caꝑłm eſt de ꝓpõibus
xv · hñtibꝰſupꝛa ſeipᷣas reflexioneʒ ·
tpmo de ap Smnis ꝓpõ eſt affirmatĩa: ergo

rbSelector Standard* -Euroskala Offset

eſtrictiõibꝰ nulla eſt negatiua i·
t .i. Sequit᷑ nulla ẽ ꝓpoſitio negãda
ꝛtuns ii · quedã ẽ ucgatia ii
iii. Sis hõ currit:qaſinꝰcurrit iii
noꝛtuꝰ iiii · Di co ꝙhõ eſt aſinus iiii
idũ v. Quicqd ſoꝛtes audit illud ꝓfert
putaturꝰ . vi plato v.
vil. Ueꝝ eſt dicere hoĩem eẽ aĩal vi.
viii. Omis /ꝓpõſt falſa vii
ertũtk ix Plato dicit falſũ vlii ·
e ·Soꝛtes dicit verü ix
bocꝙ voceſ Tot ſũt ꝓpões veq̊t ſũt falſe x
um Ego dico falſum xi.
1 i· Peꝰẽ ⁊ qᷓõ copulatĩa ẽ falſa xii
at ii Soꝛtes ſcit ꝓpõnẽ ſcriptã in pa⸗
8 iii riete eſſe dubiam xiii.
5 aſinꝰ iiii Soꝛtes ſedet vel diſiũctiua ſcri⸗
5õ es hõ v pta ĩ pariete ẽ platõi dubia · xiiii
ẽñ hböõ vi Alicui ꝓponit᷑ ꝓpõ dubia xv
Es ſit vera / hõ Tu rñdebis negatiue xvi.

vii. Tu ꝓiicies me in aqus xvii.
menſura pqᷓ Soꝛtes vult comedere xviu
evᷣa vel falſa Soꝛtes maledicit platoni xix
i. Soꝛtes optat malũ platoni xx

GmbH wwwW.

—

=
2, —
P
O
—
—
—
—

: nouiſſune ꝑ Anthoniũ denidels
Nicolaũde barraĩ artibꝰmgros
lii · pa riſiꝰ ĩpreſſa felicit᷑ expliciũt

3
— —
82
— —
2 ,◻£
—
— W
O
☛ *

¶ Sophiſmata doctiſſi buridãi

22

19 20 21

1 e dlnſd ncihi

12

oi luns lu lehölichü dſt

7

6

4

3

hNung vn Mn Tnacſacihu

TI TTNNNNNWNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN
—2 g H w e. iee ie e