Nulla Venus tanti efl que non uicictur ab annis,

sj

n a.

Debile formabonum ceu vofa uerna perit .

Ludite,quos Phocbo fuperisq; ita ludere uifum efl,

n:hlünäfs

Numinibusq; tvibus,numinibusq; nouem.

34f

/hl,

Viue gener magni facunde Sabine Pbilippi,

Te ntáneat Pylij iufta fenecta ducis .

7

xl

Viuetoro uatis confors facta Anna Sabitii,

at

Aurea Cumee fecula uatis dg45 .

f

Viuiteconcordi iunéliffima pectora leto

at

Veflramorinullotempore fama pote[! .

ylistpe A,

Gtïorgz?

l

ii

n

Durteio ;

N

GEORGII

h

SABINI EPISTO

h

LAR VM —Ll1-

us

B E.R

|

Wi

u

l

d

lü

.gmmn uj

fhrigu

Wofede

IU A

m"Plffro [i

Utf [

T ,ïg

m l

rPrm: (l

M b

LUIT

"r

"g

GE O RGOM

VS'SABINVS

ARNOLDO

L

Burenio Ducis Megalburgenfis precez

ptort; S- P. D

i n

IT TO tibi Artolde doCiifiime,

V,

Elegiam ad Principem tuum fcris

Gl

ss*

ptam,ac abs te pro noftra coniuta

[5

:

| Cione,cz ainicilia peto, ut illimu

J a

(

nus exbibeas noflro nomine , ac

werbis it;ärte 0

rnes . Quanquám enam uirtus il

liuswerebatur maiora Encomia, tamé f[beraui non

ingratam ei banc fignificationem iudicij noftvi de

ipfius ingenio ac fludijs futuram effe.Si quidin cara

mine offendet , non tam me,quàm tempora accufas

ve conuenit . Suni enim , ut uides,conterrite mu[ee

bocmifero fataliQ; tumultu., qui omnium boneffaa

rum rtium fiudia debilitat . Eteninz nimis quàm

Werum eftquod inquit Ouiduu:

Carmina proueniunt animo deduca fereno.

Sed fi Principi tuonon difplicebit munusnoftrunt,

. dddet nobis animum ad bec fludia colenda : mul

tos alios noflri ordinis bomines eriget in bonam

fpem,t pollicerifibi avfint non defaturos effc prin

cipes,

"g

T. dl

EO

eipes qui fi u[czpzant definfionem vei literariecoit-

tra uulgiamentiam,quod uidetur in perniciem bo-

LT5

nárum artium con[pirafJc . Quamuis autem abuna

fild

det Princeps tuus alijs ornamentis bono. Principe

5

dignis, tanten bec laus non erit inferior ceteris,nec

Rs

inter poflremas numerabitur : fi [pretas bac teupe

!1

ffate camoenas refbexerit , ez' pro uirili dederit o«

peram ut literas conferuet . Nullo enim alio officio

'ä

melius ifti qui tenent Refpublicas derebus bumanis

mereri po[funt. Ytaq; publicam literarum -

]

caufaim,ey nofipfos diligenter Prin-

brumcomyh

V

D

cipituo commendabis. V ale

5

Imu*n

Anno

L

W ?dqææ

M.

D. XXX

F"Pttmmh ]

-JHIFWWJ

Georgius

RUT

LL Id

mw

u

L:

i

;. Wl

91

l

B' Ptfli" l,

pM)M[UH Ál

Wlx l dh

W

villeuiut

GEORGIVS SABINVS

ILLVSTRISSIMO PRINCIs

1 pemia'cm?c:

*

nui dj

pi Yoachimo 11.. Marcbioni Brandens

&i D

hn»[v

liil

. burgenfi , S.. P. D.

yrirdti

Efcripfi paucis uerfibus Gcrmdm

jroc

viiri r

cos Cefares, ut difiipatas biftorias

ais f

2

nofirorà Principum in brcue.com

ii

i g

pendium cotraberem. Nenoenint

dul

i

m lia

- unusullius Imperatoris integra bi

ver rl

eriam comp

lexts eft : credo,quod in Germania bi

qui plurimum ingenio;tudicio , ac doctrina ualuea

AT2

vunt bactenus , inipediti occupationibus non potues

runt ea,que gerebant fcribere. nterim,dum ncmo

perpetuam bifloriam confcribit, alius aliud annota

uitne maximarum rerum menoria pror[üus inters

Guf

cideret. Qyuare ex uarijs monumentis ez' feriem no

firori Principur,e7 res geflas collegi, idà; non eà.

tantum feci libenter quod arbitrabar libellum gr2

tum fore noftris bominibis propter res patrías: Sed

quia uere it4 iudico, noflros Imperatores fere onts

ies fapientia , ey magnitudineconfilij atq; animi,,

pares fuiffe laudatiffimis principibus Grecis ac Ro

mánis: inflicia uero,religione,et fide etiam fuperio

re5. Enitult enim uivtuscorum in maximis tottus

Eu

;

U

T?Pf Nrmo.tibm,m diffidijs religionum comp one

.

dput

di: in defï:nde':iäd'ïtalia atq; Gerimania áduerfiu

: -,.VGEOR(

barbarorum incurfiones : in conflituenda perpetua

ï-EIDEl

ümperij forma , quibus inrebus apparet nullam eis

artem defüiffeaut domi aut foris regende Reipub.

Quare facilefe uihdicare à conuicio barbariei uds

viétate c7 magnitudine rerum geftarum po[funt;

Neq; uero fine infigni wirtute in banc nationem hoc

Auguflunt inperij iomen inftrre poterant , quod

in tervis fummum eft,et cuius tutele precipua pars

Ts

B

orbis Cbrifliani commendata efl. Huius operis [pea

Ewionmhqu;

l

]

cinten tibi mitto clarifime Princeps: Nulli enint

i

l

j

jj

m[lvdijo[kn

vectius putauitantorum Heroum biflorias dedicaz

h

ïomnibusexp

|

——

lr

if

vi, duamtibi : non folum jquod inbis pleveq; re$

n

tu&; ac nalorum tuorum domeflice continentur ;

[

t Cirlp

ä

Sedeticimquia te pro tua fapientia fciebam in pris

ïmm(f W

mis barum rerum magnitudinem intelligere , &

|

Attzd

f

li

commenoratione earum ragnopere ffici atq; dele

Htitany

Gari. Vt4$; rogo;ut clementer bunc libellum accis

m

fftl)

pias , quem mumcnon edidi integrum , quodam fuue

t

As

dio declarandimei erga te officij properans, nimih

Itl

0V

fortaffe : fed tamen babeo quandam mei confilij ra«

UTW( nfgdu ;

tionen. Nam fi bac initia boni confules,addes mibi

t g/f

j

aninum, non folum addendi cetera, fed etiá

T***Wl&eraw

utmeliora efficiam tuo fauore exs

l(JIhu

i

1

citatus . V ale.

1

hi

l

W

Armo. M. D. XXXIL

Georgius

ii d

GEORGIVS SABINVS

lii

EIDEM IOACHIMO II

prinltt

Marchbioni S. P. D.

agl hii

-

jchrhrtit

E -

v uniuerfa patria e»tibi * R.ei

d

pub. wicloriam ex felicem veditum

hacudamt

boctempore merito eratuletur , nó

rpindg

D

d

potuime in conmuniomniumletia

degupt

cia continere, quin ego quoq; fignis

gyirurit

ficationem aliquam mei cum erga te ,tum erga paa

Wg , Nuü! u

triam ftudij offenderem . Poflquam ením quod uos

T

tisomnibus expetebant boni otmes,re preclare fea

yli pnt'

liciterq; eefla aduerfus "Turcae, donis etiam militas

hu d

vibusa, Carolo Auguflo uirtutis cáufa ornatus , in

7 [cifW?

patriam 5 incolumis,ez parta immortali oloria,

veuerfus es : italetamur omnes ,ut magnitudine

! inffaigï(€11€

p

gaudij uix capere animi pofsint . Primum enum

1

"

n

quid accidere tibi eloriofius in bac etate potuit ,

quám ut in maxinto buius Ymperij periculo exercia

mm,quod&"»?Jï

FTOF

tum duceres . Deinde ut tantum confilij,ducum alia

j

orim confenfitibitribueretur ut cit celeritate fum

n

'Wöfddäjw

a opus effet , ad opprimendam magnam partent

"T'urcici exercitus

(it M&W

»que ferroigniq; fines Auftria2

u

co5 uaffauerat,

& multos mortales captos in. mifer

vimam feruitutem abduccbat,tepotiffimum deliges

Necfe

xl

veit,cius dutuatqs aufpicijs resgereretur.

a

filii

1

fellit cos iudicium:Etenimrion folum ml teuolue

hs Raf

ptates remorate funt., fcd ne quidem naturali defiz

;

;e.

m

derio cibi fomniq; concefcifti. Yag; celeritate maxis

r

na cofecutus bo

f

s fauces Noricarum Alpium, iit

, Mprr

traquas bofles fe uelut intrauallum tenebat;undiq;

undi,

obfedifli ac prouidifli , ne aut clabisyaut diu pugnar

Mi

detrectare po[Jent.. Ac pofiquam ex fuis latebris

itünt g

mágna u eruperunt , confilio e. diligentiatua in

clufos ac uictos,facile reliquus exercitus trucidauit.

Eu

Deinäequ:»,

Ead; in pugna cum fortiter ipfe dimicafli ,tum boc

ttug

quoq; feu prudentie , feu foclicitatis tue fuit , quod

ia

'

ciam widifJes T'urcas defberata falute iratosez ulciz

t

1

L

fcentes fuam uicem , in iferam turbam puerorum

]

lt b

acmulicrum quam abduxerant,arma uertereaaptt

m

OR

&ios recipi ac tegi curafli : qua in re uere ciuicat co

ln h

Jr

vonam mieritus es,qua nulla füit ulliw generis bone

LT

fliov apud ueteres,propterea quod feruaffe ciué lon

ge pluris faciebant,quám boflem inter feciffe. Porró

tf

«*m&rwsq«al

tantum attulit bec uicloria momenti ad profligatie

N MW

dum atq; conficiendum boctotum bellum, ut Tyrat

i tj

nus Turc icus ami[Ja illa parte copiarum, fracto ae

i

debilitato anímo, non foli ex Auflria, fed etiatit ex

tota Pannonia fügiens,n "Tbraciam fe recepertt.

hi

Proitide optimus Ynperator Carolus Auguftus tes

Vi

flimonio fuo uirt«tem tuam ornandam e[fc duxit,

"Ti

anités

quodta quidem vecle plurimorum triwmphis

la

ponc

f;mnzä:ä:aäg

hi

ponés. Nan ut apud Poétam quendam læt&m; He

MA

"n

&or fe laudari , fed à laudato uiro : ita iure tibigra

-- tularidebes,contioifJc tibitam grauem uirtutis tuee

/

Z

"i

teflem , Imperatoré fanctifimumac feclicifomum,

vt

l

/

li

Quo nibil maius meliusueterris

:

j

Fata donaucre, bonia; Diui

i

M i.lff"

Kec dabunt, quamuis redeant in aurum

i

E

j

j

Tempora prifcum .

r

Deinde quantam uoluptatem fapiztiffimus prits

Jf' "

* €eps pater tuus ex bis rebus geflis,atq; bonoribus tu

*vr'r

L

UP

is capit? qui cum pro fua fapientia recte untelligat,

n

jl

w/

in quibus rebus uera gloria pofita fit,baud dubie ma

"p

gnitudine barum rerum mirifice mouetur ac g4u2

um

E

;Whn

det boc decore nobiliéiman familiam uetram cua

mulari. Poflremotota patría,etfi te femper amayit

uml

I nai»

plurimum: multaenim preclariingenij acuolunta

tisoptine frona in te perfpexit antea: tamen poftg

|fuauirtus quafi ex umbra in foleni,ac uere in aciena

FOU

..

Wl l*ï Pfc

]

producta,multo illuftvior facta eft, longe malore ftu

1

"

(

jfï

diote comple&litur . Iure igitur c7 tibi €7 nobis

^

!

v

f iiïkma,h

vomnibus evatulamur talem tuum reditumqui ez tà

1f L

l

*bi gloriofusecfl , e» cum falute totius ditionis tue

j i

j

amf

n

colunctus. E£ oramus Cbriflum ut banc foclicitatena

l 9t

tuam in rebus gerendis perpetuam e[Je uelit, teQ; pa

ntm dli j

trie e uniuerfe Reipublice feruet incolumen .

9

j

Eitic meà leticiam,ut et tibi et patrie declararem,

T

2

edidi

edidi boctempore reliquos Cefarestibi anteaproe. — 016

suiffos,in quibus pofleriores,quodres eorum minus

af

celebrate funt,defcripfi pluribus uerfibus. Etexiat.

iil

inbis alicubi nobiliffimorum maiorum tuor mena

p

tio,ez predicantur tueres gefle: quod eum pros

pter inflitutum operismodum breutusfiat, decreui

res edfdem alioinloco pro mea uiriliititegras des

feribere. Nam bic bonos debetur uirtuti,ne patits

mur eam obliuione obrui. Et prodefl ad po[leros ex

Ti

tare buius belli "T'urcici memoriam , quod. initium

efl,et quafi primus actus inclinate tyrannidis Turd,

N, tll

"

]

;

Ü

ce: multa enim fiena funt breui regnum Turcium

ruiturum c[Je . Rogo autem,ut clanenter accipias

äg "

i

Tlt

Id Q

boc fcriptum , ac meum fludium pro tua excellenti

t ho

bunanitate boni confulas ,in quo uides,me ingenis

Jt. Bdj

s non ad nocenduim,fed ad rerum boneflarum coz

Jguir TT

guitionem conferre . Talibus fludijs , ut fcis, Prina

g

cipes fauere non eft alienum ipforum loco ac munta

"r D

ve, cuiomnium boneflarum artium tutela commifjà

eft . Poflremo cum bec tempora fint iniquifima no

"w]

Wa

firis fludijs ,oro ut me confügientem ad tuam fidem

| l;

atq; bumanitatem, clementer tueriac defendereuea

lis. Vale. Menfe Nouembris ,

Anno M, D. XXXII.

] "tfn

Wt

ü

j

Georgiuf

j

1

;rfïuïw,:el

! mp a Wiï«

n

GEORGIVS SABINV$ REVE

dnstrmtt

vendifsimo ez' TMluftrifimto Principi :Alberto Cardi

a

nali, Electori, Archiepifcopo Moa

r

guntino, Madeburgenfi,Pris

p anp

matt Germanie ezc.

*

$. P D

j

Ti

-

1f

Ti

"

H

db

cikïöï»'-

O Vanquam nulli iufttus dicant fua fcripta cla

a p

— — rifiüme Princeps ftudiofi omnes,quàm ti

] D,*',Müþï*

bi: quia uix quifquam alius principum melius ina

n T

felligit fludia aut benignius fouet eruditos, quàm

at

tu: Tantenego preter banc caufam,ey aliamquan

TO

dam in. hoc opere tibidicando proprian fequutus

MA t

PL

d

fum . Exbibeo enim tibi orationem Yocratis , in

ld

quauir illis temporibusautoritatis f[umme inunis

l

Wer[a Gr.ecia , e7 concordize publice cupidiftimus,

lt

rl

bortatur Pbilippum Regenz Macedonum , qui ad

ii

id tempus bellum cum Atbenienfibus ge[ferat, ut pa

"

j

At

f!l

,

cem um Grecis ciuitatibus omnibus f4clat,e conz

z'

l

l

"

"L

!

':

füituta domi concordia bellunzin. A fiam. cum focijs

ni

i

T

transfevat: e* nonmodo Gracos , fed ctiampatri-

u

l

^

an metu feruitutis liberet. — Ymperabant enim eo

xl

temporein Afia Perfie,qui colonis Grecorum cru

G

deli feruitute oppre[Jastencbant , quiq; fepeinEus

roþam Vtraiecerant

C* Grecos imaxiais cladibus

1- 43

affeces

E -

L

p

affeceratit , ex quotidie bellum uicitis genti'bus íp — ww

Europa denunciabant. laq; grauifsime commea

fenietDh

[

f

i

mordt Yocrates banc faturam e[fe rem maxino

T

TPbl

Rege , «c feclicifiimo Imperatore dignam , fi con

[

flituta domeflica. concordia ciuibusac focijs para

L

1

RUT

cat ,ex pro patria aduerfus exteros ac barbaros

ticctmi

bellum gerat.. Acprofécto diuinitus admonet Yfoz

teudini

*

erates , fe , fi quid boni dixerit , non effe autorem

BLT.

exiflimatidum , quia confeQlus fenio propter eta«

tjnmadpm

tis imbecillitatem ves tantas per[picere non pottt

m Q

erit: fed Deum fübieciffe, follicitum de Grecie falu

Mni d

te,c» uolentem Grecos prefentibus malis tandert

uf

| äi

liberare, «* Macedonum gloriam augere . Nam

.*uäbmsf

trinti

bac oratione ceu fataliuoce Perficumregnumcona

cidit. Philippus enim 4utoritate buius orationis ex

Fwþu

tals

citatusominia d tantunm bellum nece[Jaria compara

Maffffm

ye cocpit : fed morte impeditus fuccefsionem. buius

h[

d

aM

gloriefilio Alexandro reliquit. Qyuem Greci fcri

&'lr

l

bunt,er fi domefticis bellis implicituserat,tamébac

RTT

oratione lecta accenfum efJt , ut vebus domicompos

ij

M

fitis , citiusin. A flam tratecerit . Hanc orationent

Nlr PE !

r

um bis proximis dicbus legerem, cz' üloritempos

int

j

vummotus cum prefentibus conferrem: noninuitus

Efffqm

latinam feci ,fperans multos bonos uiros devepub.

Vf

«ogitantes , libenter eaim leCtuvos effe. 'Tibi autent

ME;[[J Ó

pracipuedicaui , quod widere mibi quandam in e4

fär,ugm

imagis

m fmdginem tuorum confiliorum uidebar.. Nanm ut

g a

l

Vocrates Pbilippo , ita tu Philippi filio Carolo Cee

fari ,qui ez imperij fafligio , ez foclicitate par dft

firmus

dpn j

ilius Philippi filio A lexandro , autor c[e foles,ut

n

WW

l

confituta domi concordia pium ez* nece[Jarium ad2

u

uerfus externos boftes bellum fufcipiat.. CuriG; alij

T

nonulli incitent optimum principem aduerjus pa-

qy at

triam ,non obfcurc cognouimus te autoritatem tuá

yopnytP

omnenm ad pace.i tranquillitateng; Germaniecon

ferre . Qutod quidem boc tiio loco diguift.efl,et Deo

um

vieuti

gratifsimi: et à bonis ac prudentib. uiris ad omnenma

hii

pofleritatem amplifiimis laudibus ucbetur . Nam

M Jïlgm' M

hoctu& beneficium latiffirae patct.. Cum enim tales

extiterint in bac natione controuerfie,ut fine us

ag

ii

mo periculo Ecclefie , diiudicari armis non pofz

fint ,f es non. agetitr ciuiliter , fed uiolentis confis

u

lijs: nulla ad pofferos Ecclefia , imo nc pofleritas

mj?iozzm W

quidem fütura uidetur ulla./ Proinde omnium in

»WGWJJ:

i

te bonorum uirorum oculi t uniuerfa Germania

in

coniect funt.. A te fecundum deum pacem atq; fs

lutem expetunt..— Quid autem tibi inter bomines

d

Walus atq; oloriofius bis iudicijs bonorum contin-

T d

gere queat ? quibus tibitribuitur tantum,ut in um«

-em:nomm:ïi

mo periculo pluvimuni veipub . prefidij intua uir

jl

tute ac fapientia pofitum e[Je credatur .. Ego igi-

| ? TIW

7

tuir ,ut bancde tenoflriordinis opinionem cogno-

4

i

T 4

k

Jeeres

E —

:

feeres , Mocraten ad temifi , qui uidelicettac ip]ä

(EORGI

dere interdumpro tobis tecum quafi colloqueres

tur ,€ noftra fludia ac falutem noftram tibi comz

mendaret. Cuiusorationem utfbero , cum intellis

ges cun £ua fententia congruere , non afbertabea

ris. Porro quemadmodum ipfe Vocrates inquit,

Deum fibi confilij autorem füiffe , qui Grecie cas

lanitatibus afficiatur , camq; prefentibus malis lia

d

|

berare cupiat ,ita [peramus te quoq; diuinitus ad

pacis confilia duci , ez precamur ut Chriflus

tj

ä

ca gubernet acfortunet, Vale. Anz

mdebotp

üo0 M. D. XXXIL

At

iil

!

Georgiti

Pttfuy

l

li

u

ij

TT

VC

l

Paf

h

M

t

ll

; g

Rt HM' e 1

Engef

L

4

R

ii

GEORGIVS SABINVS CHRI

wl

flophoro Turco. S.

at

P.. D.

$

, as

FTAT

T

Vurmuiderem boc Huttenicarmen

tibiq; defiderari,, deditypographis

ordimg

(illlG "

vecudendum ,tie [ïudzof is exempla

ambm ]M[))V

decfant. Cut autem buius mei.con

ho d

filijrationem extare uellem., duxà

"

gott[s'tmumdd te fcnbendumej]'e qitod arbztraban

i, À

te ualde boc pocmate delectari: non folum , quia

xl

Principis tui laudescontinet , quasez fi Huttenus

[

ddumbrauit tantum,non exprefiit, propterea quod

primos tantum aditus illius ad fummos bonores, ez

ad res gerendas , defcripfit. Pofleauero Principis

tui fapientiain maximis buius Tuperij periculis ita

enituit,ut longe uicerit becpreconia: tamen dicas

poctam prorfus uaticinatum effe , qui cecinit bunc.

Principem aliquando falutem allaturum ej]ä unis

uerfe Germani . Sic ením inquit :

Quiosreget bicpacem populis dabit ,omnia tuta

Reddet,ez é medijs bcllorum fduabm urbes *

Eriget.

Sedut omittam argumentum : dele&tari te mgemo

Potte C7 operis forima flatucban . Quuis enim onta

* $

nia cloz

E

]

|

hia eloqt-tentiae fludiamelius intelt iit, quim tu,cui

:

Pt

abundeadfuntomnia, que tum ànatura, tum À dos

iunct

éirinia ad eloquentiam requiruntur . Et accofüit ad

PTTY

bec onfolit illa forenfis exercitatio leutum ac uule

D

ni

!

ilucy

^

garium negociorü,fed ingens ufus maximarum can

Clapredo

'

J

fariin fummorü principum confilijs Ef autent,ut

ht

i

(

fcismagna Poétice cum Oratorum faculiate atq;

[ïr

f

Mil

eloquentia cogiatio . Q wirefcio tecz prudentiftiz

!

wuimacdlg

we iudicare de poématis,ey libenter ca que medios

m

[

eriter fcripta funt legere . V idetur autemmviibi Hut

Mi

h ii

tenus plurimwim ingenio ualuiffe, id quod in boc car

-

Jf

mine perfpici poteft.. Miro enim confilio in untus

t

]

principis pompa, ommnes weterum Germanorkatqs

i

m

i

Y

Inperatorum noflrorumves geflas complectitur .

:

,qulal

E: ficut Horterus in Catalogo nauium,totius Gré»

Mi

Jæ

|

1

Ln

cie quafi quandam yooo ygn:f;;a' a pingit: It4 Hut

ïn

"N P

l

t

tenus aptifsme defcribit omnes Germanie partes,

^i

(mi

vegiones, gentes , flumina . Hanc vationem explis

L

^

|

candiornatus,eo quafi Oeconontiam non fine uolu

J

n

ptate [pectari à doctis avbitror . Et addidit fonire

u

bus tantis conuenientem,et grande genas uerfuuni:

én quo etfi defiderare aliquidcritici fortaffe queant,

i

ii

ez'inipfo quedam &tas [uauiora veddidiJct: tamen

hf

nemo tam imniquus cenfor füerit , quin fateri cogas

tur multa in boc carmine egregia luyina effe uerbo

j

um acfententiarum : Sed Gbi iudicign de toto fcri

pío

ï*w

I tiathd

þto þefm itto . Ego quidem eà tibi dicaut ut cum t

biprobari exiflimarent ceter, tua autoritate coma

moti auidius legerent et ipfl. Vaq; te etiam atqs ctia

oro,ut banc nofiram infcriptionem boni confulas,

eg fauore tuo becnoftra fludia tucaris . Neq; enin

ignoras banc etatem in. primis ferream efJe literis,

Mi-

x h

n

quibus certe ifli preccipue debent opem ferre , qui ed

i

Tuna uirt ac dignitatem maxime intelligunt.. Ac fl

"d

a

cognatio efLut atite dixi,bis meis fludijs ci illa prae

fantifima arte,in qua tu uerfaris, tureme tibi pro

AW

pier cómune foecdus avtium commendo : quiod. quia

dem fanctifümum cfJc duccs.fi cogitabis id quod res

4

| Gm*iï;

ejl, diuinam quandam bis avtibus inter fe cognatios

T d

nem effe , quiancutra exiflere in. bominum ingenijs

d

potet, fine afflatualiquo ac motu diuino. Etenisg

) Fmg l

quod Plato inquit de Poétis, magis eos diuina quaa

dam ui, quàm arte moueri , planeq; deorum intera

ml ;a'f-

forat

pretes effeac deorum ucluti dictata ad bomines per

ferre: idem uere poteft de eximia ac perfetta elos

:mïjfn,'ï

b:

j

"

quentia affivmari,non po[fe eam fine aliquo diuino

gm:;smfi,m

mottconflave . Qyuare cum in utraq; arte quedam

«Hitilé

j

*Ii

infit diuinitas, fbero te noftrum boc genus fludij

j

non folum libenter fed etiam eligiz

!

/næ

li

ofe defenfurum dJe. Beneuas

,tnit

l

f,u

le, Ánno

j

^il

4

M. .D. XXXIIL

!

J

Georgius

3

Eu —

GEORGIVSSABINVS ILLV

labrintj

|

|

W

firifiimo Principi Yoachimo 1. Eledori ez Sacri

L

imiet

w

Ron. Inperij Archicamerario, Martbioni Brans

deburgenfi , Duci Pomeranie, ey Burg-

pirm.D

Noribergenfi, S.

uf froi

| grauio

,P' D.

J

i

l

TU pv

TTfi neminiobfcurum eft , te magno

if

É

pere fauere literis e» bonarum die

LT

fciplinarum fludijs:tamen nondunt

t Á

bactenus aufus fum aliquid ad te

Ut

feribere,cum quidem nullioptarim

! hi:proptw

d

: mdgvs fludia sue,

probari,quàm tibi: non foli quia.

pIb f

in ditionetuanatus , Principem diuinitus meritu de

T

patrüayomni officij eenere colendiumtbi effe flatuo z

| kfmmm,quf]

fed etiam propter admirationem fapientie ac uirtu

Mi

tistue,que ita eminet,ut non folum ín boc imperio

?KU

N

N

lus

'

his laudibus excellere te omnes intelligant,fed etiam

Atf

preftantifs. Principibus Gracis ac Romanis comz

i

parent. INan ez fapientiam tuam ez animi magni

n tll P

£udinem declarafüi flatim initio,cum accepto princl

»nl(fqu,(m:

patu patrio , latrocinijs ditionem purgafü fumma

ffud?

dmmzfm

cum uirtute: quain re,quod difficilimum eflez dos

PU ]lm

l

meflicas infidías confilio uicifli , ez frepe magnas

AUM

M

coniurdtorum copias , parua mtana , acie dimicans

"us

ipfe opprefif .. Poflea ca moderatione ac ;

ufticiain

UT

dicendo

&

Y5 TL

1

!

dicendo iure ufus es,non folumut neminem Wmperij

tui pociteret:fed ut,id quod res eft , intelligerent te

ub

omnes diuinitus bis gentibus contigilJe,tanquam pa.

Ü li

n

trie patrem.Poflquam enim tua diligentia ac iuflia

[ H

€la,pax prouincie conflituta acmunita efl, incredia

biledictu , quàm feliciter boneresomnes in patríá

florere ceperintzmores in ciuitatibus cultiores atq;

od

butianiores factt fünt,opes publice priuated; cres

Werunt : fludia etiam cum literavit tum aliarum av

um

ip

tium excitata funt. Academiam vegijs fumptibus in

; dl

qua omies ingenue artes publicetraderétur condi

ml

difli: propterea quod iudicares bonoprincipi qui de

!l MV

tota Repub. bene mereri cuperet,precipue tuenda,

€—

€? ad onmem pofferitatem propaganda effe fludía

al

literarum, que religionis atq; bumanitatis , deniq;

omnium wirtutum quafi nutrices atq; cuflodes funt.

d

P

-

T d

Deniq; nulla pars efl. Reipublice , quam non fin

gulari confilio ac wirtute ornes, ac meliorem reds

j

das ,ut , quod ait Rex fapientiftmus Cyrus: nibil

Tl

Tij g

intereffe inter patrem bonum , acbonum Priticia

pan: nufquam alibi confpici clarius pofit,quàm in

vtf

tua adminiftratione , in qua cum uere patrio ania

'm:mfjï;w

o , confilia tua omnia ad publicam utilitatem ac

falutem tuarum gentium vefévas , uiciflim ita boni

7.:0"4

N

"

onnes teamant ac uenerdntur,ut parentem , Null

il

J

Jj

euter (unt bonores ueriores,ac uirtute digniores;

(

ij

dub

as

tapij

&ut premia re&t factorü gratiora p*rude»h»tibusi, j

becbonorum iudicia, fludia, ac uoluntates: Etfi tu

juisdpr

quidem protua fapientiaatqs animi magnitudine,

mme(oqufr

uagis uirtute ad bene merendum de alijs,quàm fra

im.Vz'di elcg

Qu uirtutis aut pramijs adduceris. Neq; uero tatta

Mi d

EUTTE

tum lucet uirtus tuain domeflico imperio ein pas

tria: Sed babet aliüd tbeatri maiusac dignius;tctis

if di

Álum fummiü Romani imperij fenatit,qué uelut Ne

Áprit

flor, magna ex parte cofilio atq; eloquentiatua gua

tifri

bernas. cyuid enim ille fummus in tervis fenatus de

fiut j

ERN

teludicet,ex eo exiftimaripotefL, qy cau as gvauifois

amás omnes dicendas ad te defert: qua in renó folum

Nlecbu

?

agl

!

0

eloquentía..tuá cenfet egregitt intperij ornamenta

effc, fed etiá tibi prudentie ac fidei laudem tribuit.

i,

Porró ficut ait Cicero ad Demoflbenem audiendum

wf

od

magnam multitudinem ex tota Grecia folità Atbe

nascofluere,ita uidiipfe in celebervio acfrequena

X Of

tifiimo conuentu Augufle vroyyeouatvixcón maxi

»i:ïxmöufcrrt

mos ad te audiendum concurfus fieri, ez quidem do

M d

&ifimorum ez difertifsimorum bominum,qui um

43014(7?35(

iudicare de boc genere pofJent , predicabant omnes

amrrmgm

wereinorationem tuam competere , id quod Homne

TMf

yus de Ndiore fito predicat , fluxi[Je de lingua eits

à

orationem yuelle dulciorem : in quo preconio ct co

üïdiä"ängz

pieco fuauitatis lausefl. Nam et fluercorationeit

:

F*Wia |

j

glicit,quod non pote[t accidere , nifi innaturaub

a.

h d

[

LUR

"

L

:

l

!

i

i

^

|

? copiofa: ez melle dulcior'c;m dfe inquit,quod d&

Qu t

ï

j

fuauitatis preconium. Habent autem be du« uirtü

W wgnmi;*:,

tes in eloquentia fine coritreuerfia precipuam laue

ia

dem.Vidi eloquentiffimos bomines attonitos «dmis

tatione , cit audirent incredibili facilitatefluentem

( ng,-;fm:::

orationem tuam uelut illaboratam cum tamen fim

tfmper:sm:a;;:

"

li

AC

o cófilio dici ez diligentiftime diftribui omnia in&

H

n

v

ttelligerét. Sed funt alie tue laudes maiores,ac prín

cipis proprie , quodad tranquillitaté imperij tuas

g

u l

vationes tuaq; confilia accómodas . Cum autem e

ZCJ'(FSF

Heroice nature preftantia (conftst enim teà funa

mis beroibus ortum efJe ) ez domeflica maiorum di

aM P

ypri m

feiplina ad excellentem virtutera excitatu: dfes , ils

B

"

lud etiammagne cuiufda prudentis füa

t,quod nuni

M»

'quam ftudia literarumatq; optimarum artium dee

ponenda eJe duxifli. Vtaa; in praflntifimisartie

rrcuib*'fi»'m

^

l

bus omnibus ita uerfaris ,ut cum dc&iffiis pros

"t

VV

rf,"c"ïr»

iU

fülforibus certare pofis . Nullusm latine dicenti ora

/gglux!*ll(

mamentum decfl .. Ebilefopbiam ita tractas ,ut ex

j

!

m

1

i

]

fcholaez puluere , ad Rempublicam ez ad uits wua

qiun p

fum transferas,quod iflin Scbolis profoffores faces

tll ;EJW*W

Tetionnorunt. Et quidem dli pbilofopbie te dediflt,

jj

1

quee pracipua eEez"ut ueteres Hiflcrie teftuta

d

[

lur,digna regibus: quia ez uiros bonos efficit,er ad

l W[OW

gubernanda ite pericula confilium prebet . Vere

farié

n

i

|

fxis enixi i nature inquifitione: ii cognofcendis

l

kgoimg;cumc

motibus fyderum,ac uiribus . Huic doctrine addis

mj

etidm iuris bumani ac diuini fludium. Ytaq; f'epemi

if

iuenitin menteu illud quod Plato fcripfit, Resz

lm

pub. beatas fove,fi aut Philofophiimperent,aut illi

ï

Maudi

qui iiperant pbilofophétur. Ydplane accidit inpa

hia

triaque beneficio Principis dediti philofopbie;e

Aeuori

bus bonis omnibus floret . "Talem principé iurecon.

h ictd

férre poffoatts cum laudatifsimis Grecorum ac Ro

ungun,

manorum principibus. Itaq; iniuriam Germaniefa

ii

ciunt exteri , quiita fibi arrogant ingenij laudent,

TMM

J

ut detrabant noftris omnem wirtutis intelletum,oa

mj n

suniabonefta fludia. Atqui apparct plurimos inbac

*"?U;W[htms

natione extitiffe Heroas quibus nulla uirtus , dignd

Yttidetq

uiro nagno,defuit. Cyuám multos numerarepoffa

^ fim

musinbacuna familia tua , ut de alijs in prefentia

Wil

non dicam . 'Tnta cft ingenij praftantia,tantucons

u "jf

filijin rebus gerendis,tanta in onini officio moderde

zmm: dfpll

tio, deniq; ctiam doctrinatanta eris maxintarum

LT

ín te e fratretuo principe Alberto Cardinale, ac

MT

Eleftore, Archiepifcopo. Moguntino , ut optimis

L f

Grecorum dc Romanorum priticipibusiure cofera

Wfsartrbus, :

vi pofiitis. Sed debacrealiás dicendum erit copios

Pt

fius. Non eniva inftitui nunc Panegyricum , tantum

Pt

arenm

AA 1*5

j

I

!:a?c dixi,ut cau[as [cribendi d t€ conmmeor

atl

Ego

[

/

aj

fg'o. it4q; cum eo propter acfmirationem uirtutum

j d

tuarum,e» propter officium mel diu iam cupercm

H

m hgj

—

z

aliquid ad tefcribere,ut meam obedientiam , ovati

nl

tudinem,ac pictatem tibi debitam declararem : taa

p

men quia mibi.confcius fum infirmitatis mee, pudo

b bl f

pouit

re inpeditus fum bactenus, quo mitius id. facerem .

lil FUHOIC

H

Neq; 4deo ridicule ineptus fum,ut nunc ad te fcri-

Dd

bant;fiducia doctrine : fed malui fübire ingenij pez

Gu

viculum,quàm diutius differre finificationem mee

in n

obedientis atq; officij : prefertim cum fciam te non

ia

j

!

1

folum ea bumanitate efe , ut officia tuorum ciuium

d

quantumuis exigua boni.confulas, fed etiam ea fapi

-

peut

entia;ut flatuas iuuenilia ingenia facilitate ac beni-

.

"

ii

lii

MH

!

i

gnitate tua excitanda ofe,ut intelligant fibifpes flu

g

diorum fuorun: in bonis Principibus pofitas effe.

Quefo igitur Princeps clariftime, ut boc carmer,

Jjaph

;1?',:7:-'1;[*(":1;

inquo defcripfi reditum filij tui principis Yoachimi

jf

inpatriam, depulfis [umma uirtute Turcis,clemen

i

ter dcciptas , tanquam teflimonium met erga te flus

Wmogrii,v,:.a?

dij atq; obedientie . Cywod fi fauebis noflris fludijs,

TM CFJ,I

fcribam olim ut fpero , meliora. Ego etfi uerfor

( i

in alijs artibus , que maiorem ufum i Republica

babere putantur amen boc quoq; fcribendi genus

enJuWF

i

exercendum mibi puto . Et babet fortafiis aliquam

publicam utilitatem . Prodeft enim extare monus

;'ccmma::tfï

4

mentd,

—

mentarerum precaregeftavum. Et obl banceatte

EOR

fam ueteres Principes aluer

h

) unt PoätM,Hfut illeitta

x

quivt :

:

Cura Ducum fuerant olim Regumq; poéte.

Yi

hiun

Cum autem tua uirtus digniftima fit menoria pq&.

Vr

fleritatis , non erit alienum burianitate tua fauere

Mp

buicgenerifludiorum . Quare me tibi conimerdo,

D

i

atd; oro ,ut quod facis ,meey fludia ntea

d

al

m

clementer tueri uelis . Vale , Cálens

dis Iunij Anno

t

u

M. D. -XXXIII.

Mil

Georgius

riel

WIWm n

ti Qp

Wühocgm

M

Ms

Mf!m:(mph

fge

hi

Wif

,'

m

l

|

hj

:

l

us

.polau

GEORGIVS $ABINVS CHR

3

aj

fliophoro Turco S. P. D.

tcg»Mästïi-

^ Vmmeunm confilium de adeunda Valia,quam

"d

.. fludiorum caufa uidere cupicbam , tibi expoz

viidtn

fuiffem : memini te non folum probare animi wei

!

nidoms

feucupiditatem, feu fententiam , eó quod ingenioa

vum ac doctrine principem Vtaliam effe iudicas :fed

c p

i us

etiam fludia mea fumma diligentia ac fide illuftriftis

imo Principituo, commendare , apud quem autoris

)

tastuamerito ualet plurími . Qyua in recum illud

XIli

mibi iucundum füuit, quod cognoui te cum excellenz

d

tidoctrine laude fingularem bumanitatem coniutia

xiffe, cum me antea ignotum propter

uandam flu

diorit opinionem tam amanter compleclerere ; tum

Ls

wero boc gratifouum efl,quod re ipfa comperi eam

in te comitatem min:me fucofam efe , fed à uirtus

teacuera bumanitate proficifci. Poflquam enim fe«

melme complexus es, [umma fide e» conflantia tue

ris. Itaq; «* uirtutem tuam amo et admiror,ez pl

rimummetibidebere libenter profiteor. Et quoniz

amfciotebec officia uirtute, non fruclu metiri fpes

Yo metibi fatisfaCturit effe animi gratitudine. Cyuaa

re um defcripfiffem iter meum Vtalicum,e fi argnu

mentii eft. pertenue , tamen tefti

f

v

gandæ uoluntatis

2

mee

see caufa , tibi dicádum e[fc duxi . Sperabam enim

m

üibi cz iter illud tuum ez Malica fludia vecordanti,

lul

le&ionem buiuscarmiis noningratam fore .. Nam

LOI

cum Yalia non folum erudieritte , fed etiamingenij

Münnfrd

tuitbeatrum in illo etatis tue flore füerit, nionpos

WWTTIT

teft fieri , quin. de ea bonorifice fentias . Ynclaruit

LL

enim ibi prümum eloquentia tua , cum tebominem

af

Germanum doclifsimi bomines in ipfa Yalia magna

MU

cum admiratione atq; approbatione audirent. Cice

pf

vofibi preclarum illud füiffe dicit,cuius ob os Graij

Wt

ora obuertebant fua. Ferendum igitur e2* u tuis

Emsdepo;

laudibus boc , quod illius ingeniofifsume nationis i

VUVITT

dicijs ornatuses . Sed babes nunc stulto illuftrius

Htvf

theatrum ,non folum doctrine cz eloquentie, fid

L

excellentis cuiufdamprudentia , uniuerfum bocim

umlimisteg

perium Germanicum , in quo omnium ordinum ho

Mi

mines magno confenfi. laudant dexteritatem inges

nij tui , fidem , prudentiam , eloguehtiam tudnm.

d?;',xtï

Ornneste Quad Gzexvu v vv x axoMfucop

(j

effepradicant : Et babes ingenij tui teflem , 1llue

firifsimum Principem , Albertum Cardinalem &

Archiepifcopum , qui ingeniorum acutifsimus ii

dexac cenfor efe: apud quem cum ijs rebus interfis ,

quas ipfe gerit maximas , e2 buic imperio ey ad pn

blicam tranquillitatem utiles , preclare de uniuere

Ja Germania mereris . Nam quod Plato dicit , mas

gnun

ü.ü wv""*!*

! S?crm

gnum uirum in Republica omnes acliones , omnia

TU

confilia ad bec duo referre debere , ut ciues ez beau

tifint, ey inter fe concordes : boc fi quis alius, certe

maxime prejta£ Princeps Albertus , quitoties iam

pacis autor in uniuerfa Germania füit . In bis rea

i.l

d

u

bus ,ut modefliffime dicam , induftria ex fides tuá

i

cum ipfi Principi, tum ceteris magnis uiris perfpe.

rb t

& eft . Quid efl autaim diuinius? que laus amplior

cogitari poteft., quàm ingenij uimt ez induflriam:

