Q

2

ä

A

A

A h

NS

SQ*

)N

«

I

F««tx&.-

(/

$

: / AU s

xxxxx

C T od

SNS

7

Z L l,

n

)

Xx///

SS

p

3

-

SSSSSSSSISSS

.PERIOCHE

TfRA CTATUS (POLEMICI

***

SVMBOLUM 1

Eu

Cyllarus.

(&S

C2

97

Aífiones.ceu cognatas nobis pecudes natura addi-

M

4

b

d

Yi

dit ; Rectoris indu(tria poftulatur , ut primüm

P"E-

&

r:)

d

y

A

nomina , geniümque fingularum, tum domandi

artem tencat , n& ultra præfcrlptum fcrocmnt Magiftrum

in præceps rapturz.

ymäo/um H

Avis fugitiva.

T ad impotentes T yrannos fub Rationis Jügum mit

tendos Animus fefe viriliter obarmet, e(t neceffe. .

Ergo iotiva; & clara belli przmia fibimet ob oculos po-

nct.

Spes vetie Libertatis fummum eft illicium. .

Solus e-

nim ille Liber eít;qui poteftátem pro arbitratu. (uo viven-

dihabet, nec unquam;quo nolit, rapitur; qucd occupaus

quavis pafïionc certum eft cvenirc.

.S)/üzholum p/8

. Speculum. .

Uléhritudo Ammn in eo confiftit , ut ab omni terrena-

rumi rerum contagio 'purus cxleíti quadam effulgeat

Á2

&larie

$£2 ( 4) &28

claritate.

At Paffionum indomitarum violentiá rebus ag

glutmatur corporcis, terrenis fordibus fcedatur.

Eas igitur

tanto acriori reprimet conatu , quanto pulchmudmls fuae

eum cH'c ftudiofiorem convenit.

Symbo/zzm TP

Eridanus

TT re&o ad victoriam calle procedat animts bellator,

/ ftratagemata quzdam,ac vincendi media folerter cir-

CUmfplcxct. In curaautem Príncipiorum fummum effe ad

victoriam momentum intelliget.

- Symbolum V..

Putatio.

Amlö verb & Principia nos motionum latent, & incre-

menta. Argo hic opus eít, oculis lynceis; juvat ergo

nofmct mfplccrc frequentiüs, hoc inagro Ànimi cottidiana

fit runcatio,in hac vinea horaria poene putatio.

Eam cu-

ram Afcetarum Schola Examinis nomine accipit. -

- Indu-

ftria fan& perutilis, & veteri quoqueStoz non incognita.

. Symbolum VL

- Conchyle.

Uerit demdc confultiffimum in arenam. n& defcendere

quidem, fed feroci Adverfario monomachiam denega-

re ; continget id , fi fenfuum fencftrz cautiüs obturentur ,

ne quis pateat hofh ad Animi penetralia aditus.

uvat

vivere fibi, nec lubrico fe comm:ttcrc qui in ficco parum

quoque firmi ftamus.

S ymba/um VII

Globus Pyrotechnicus.

Lperiora de affectibus univerfim.

Nunc de fingulis.

Chorum Amor ducit, ceu Agamemnon quidam arma-

tas

&65 ( 5 ) G29

tas in excidium Trojz noftrz Legiones rapiens.

Emer-

gentia nóffe damna ad vigilandum contra acerrimum ho-

ftem , ftimulabit animum, quictis , fecluxï'itatïfquc fuz fata-

gcntem.

- Symbolum. þ]][ s

d

r

Scylla. -

B.u"tuntur equidem pulcherrimo Amoris nomine, qui

A

k i

pravis illud concupifcentiis accommodant. Sed cum

multis loqui , cum melioribus fentire oportuit. — Huic ca-

pitali tranquillitatis noftrz Inimico, malóq; plus quàm Eri-

fichtonio ulteriora funt remedia comparanda.

— Symbolum IX.

- Python.

Emedia contra Odium : Neminem oderis, ni ?cliä ef-

LX. fc odio; cít magnes amoris amor.

Symbolum. X.

"Tantalus.

Emcdia contra Cupiditatcm, feu defideria. — Nihil in-

. tereít, utrum non defideres, an habeas ; fumma rei in

utroque eít eadem: non torqueberis. Faciliüus etiam deiïd;-—

riis modum ponas,quàm adi.pjfcarc defiderata.

Symbolum. XI.

/Eolia.

I, quàm multa; quámque dementia lfïnt, f'uerï.ntque vo-

$

ta noftra, recogitaverimus; pudebit ultrà cupiditati lo-

cum/dare.

B5

Symbo-

dTratlatus II

£

V

6 ) 59

Symbolum XII.

Lapithz.

Uga & Timor cognata funt mala; du tranquillitatis

eítes

Medebimur nobifmet, fi animo vel iftud re-

putemus, fatius effe multo impendentia tum ferre mala fe-

mel, cum erunt prafentia ; quàm abfentia nunc etiam per

metum , & olim eadem nihilominus przfentia.

Quin e-

tiam juvat Spe animum lactare : Quid enim?craftina fibi

dies confulet.

Symbo/um XII

Rofa.

Ui licita gaudia rejicit, Stoicus eft ; qui fruitur, velut

maximo bono,impius : qui utitur, homo

Voluit

Divina mens exilium noítrum fuavibus ità rebus contem-

Condiamus Ani.

perare,né quid jure gemere poffemus.

mi moerorem; modum tenere in ufu lxtarum rerum fa-

pientis cít.

Symbolum XIV

Mel.

citz & modicx voluptates condimenta vitz funt.» ;

LI

vetitas cum involaverit cupld:tas ,aut cum in ufu

conceflarum tranfierit metas, præ&o poena eft : dolor, an-

gor, naufea, poenitudo.

Symbolum XV.

Aícalaphus.

Riftitiz, doloríque obviàm cundum eft ; fi in naturam

tranfierit,remedio caret

Nec quidquam moeerore

Animi aut acerbius,aut inutilius.

Synbo-

ääw)

Symbolum XVI.

Chelys.

Rgo rcmcdiä conquiramus adversus malum, dum lo-

E

cus eft remedio. — Primum ab Eloquentia pofcimus,

fed qux fin& ftrepitu in ipfo habet Animo roftra fua. — In-

trà femet enim regreífa mens,fuaviter meditabunda , quz

ad alienos dolotes mitigandos efficacia cognoverit , iifdem

medetur fibi.

Symbolum .X VII

Syrinx.

"[rmiter teneamus à Numine amante adverfa nobis im-

mitti, vel correcturo culpas noftras przteritas, vel con-

fervaturo à futuris, vel denique Primogenito filiorum nos

affimilaturo, ad przmiorum etiam augmentum. Subrmit-

temus colla faciles, nec refiftemus turbini adverfitatum-s;

expectabimus hilares Liberatorem.

Symbolum. XVIIL.

Obryzum.

Erfuafum'& iftud nobis efto, pulchrüm ac decorum ,

p

ad hxc utile quoque nobis effe cum adverfitatibus..

colluétarí ; ità animus ceu aurum à fcoria perpurgatur ,

virtus majori fplendore elucefcit.

Symbolum XIX.

. Nimbus.

Evitis etiam calamitatem feremus noftram, fi adeos a-

nimum reflectamus, qui codem nobifcum, multi etiam

raviori turbine rotantur.

Turpe eft fortunam uni-

veríi mortalium generis, & communem omnium conditio-

B 2

ncm

882 ( $) &28

nem ferrc molePciïlsw;xac in tot ta

*

ntoxü-mquc confortio ge-

muifífe.

Symbolum XX.

—." 'Tyndaridz.

T Abentem àánimum fpe fulciamus.

Quis.cras futura

J novit? nulli u

effcg* & diüturng.

fpiaan ztcxffape&ati., & mggüæ con;ü gw

Symbolum. XXI.

^

. Pharos,

Uta mediis in Hu&ii:)vus,rcfu'gi(i* petra, mite Numen. s.

T

Illuc votorum plenis tendamus velis ; novit pacare

turbulentas oceani tempef(tates, adverfitatum procellas fran-

gere, animum depreffum erigere, mcítum confolari

; "hinc

fu;nmum triftitix Alexipharmacum petamus.

Symbohum XXIL -

— Arachne.

Ucufque contra triftitiam remedia confignavimus. .

Nunc ad eas gradum faciamus pa(fioncs, qux in ap-

petitu irafcibili circa objectum arduum verfantur. — Hic

primas fpes tenet : infigne Animi adjumentum, nisi in fu-

tilia feratur.

. Quare difcc'mu-s dignofqdrc, qux profutura,

quz nocitura.

Synbolum. XXIL.—

í

Symplegades.

VTE defpcratliopi fuccumbamus, dedocendus primim

errorem fuum intellectus , quem de impoffibilitate

boni coufequendi concepit : voluntas depulfo moerore eri-

gcnda, contfäque. diinc.ultatqcs obarmanda. |

Symbü-

$85 (9) &29

.S:ymbo/um XIV. -

Equus Dureus, -

Udacxaf metas excedat , infania c(ï: F mträ hm,ltes,.s

fe teneat,ingens Ànimi præüdlum cos foitittdinis ,

L

& comes. Juvat mediá quádam vi& inceffiffe

Lj

Dümque

timori propior eít animus, excenuatione periculi, fiduci in

DEUM, fpe, & przguftu optati boni cngcndus,

.S)/mbo/ym XX "

Fulgur

Ontra Iram rcmedla pdremus

ncc emm extlrpatam

omnino cupimus vindicem juris noítri. Sit modus :

ftabimus ità pro honore noftro;ut injuíta aliorum arma re-

primamus,cüm res poftulàárit.

.S)/mbülzzm A ATC I

Vellus Phryxi

Ellacx animo mantiíTx locó calcar fubdimus, ob ocu-

los pofita vincendi neceílitate , victi calamxtatc...o ;

V:&orxs felicitate.

iite.

2

1]

( s

!ü

;

7

Ü

z

H

7 A -

"i

P

M

oO

I

$x

77 f

«

* (

Ü

d

N

N

)

7

(Tmä'&ttm II

Mene-

$eg (10 ) &28

d

V**?f

./(x

äx

E

À

e

L

RE

o

Recuum T

NSES o

Xx Vs

N' '/wy——

)

ZA

N^

:'

f&u—ä

E O 77

7

Eu R—

p —— ——

N

L

N

X./

^

TR

?

XXW

N

Z

,

Z

A^N

Jj

N

A

1 1 !

Menecratis

In Tractatum Polemicum

DAMASIPHRONIS

H

ROLOGU S.

heu

—

e;

fitems

X.ï:« C

AS

3359

«

uanta nobis offufa caligo Mor-

3

talibus eff, qui fugax & breviftmum vite

ERY

B

n

;C))

X

temptts amentia noffrà decoquimus, nullo n

V

E2

W

f'uturum emolumento comparato ! Quoufas

eNS

)N

I QOA

trritis infflimus curis, vitdmq; omnem con-

difcendis. ejufcemodi. artibus. infumimus ,

quarum pertratlatione nibilo meliores ecadimus, negletlà earum

rerum ffudio,que ad veram nos. felicitatem, vite tranquillita-

teim, germaneque uirtutis perfeclionem erant. dedutluree ?. Cur

ia feram ufque fenetlam literulis infadamus ? animumque le-

vifsumarum artiumfludio difcruciamus ?.— Ac nà

querere qui-

dem nobis licebat. illud de liberalibus flndiis, an

virum bonum

s. t* factrent ? Nec promittunt quidem, m

ec hujus rei

ina virtute ilis

Ícientiam affedtant. Qufe enun a'?x ge;ïpz

cura, que folicitudo ef ? Grammaticus circa curam ,

fermonis verfatur, & filatiüs evagari vult,circa hi.

Itorias. Jam ut longiffime fines fs proferat circa

carmina : quid horum ad virtutem viam ílernit ?

lyllabarum enarratio, & verborum diligentia , &

fabu-

$65 (1) G99-

fabularum memoria ,& verfuum lex, ac modifica-

tio, quid ex his metum demit, cupiditatem repr1-

mit, libidinem frenat ? Ad Geometriam tranfea-

mus ; & ad Muficam. .

ihil apud illos invenies,

quod vetet. timere, vetet cupere.

O circa quäm uliles curas xverfamur ! circa qzzäm levia

curiofr fumus ! Querimus, ubi 'Uljfles erraverit potius, quam

lacat. audire, utrum

ut efficiaimus, né nos femper erremus.

inter Italiam, & Siciliam jatlatus ft, an extra notum nobis or-

bem; neque enim potuit in tam anguflo error effe tam longu:v.

Jempoflates animi nos quotidie jatlant, & nequitia n omma

"Ulyfüs mala impellit : non deeft fïorma, qu« folicitet oculos, non

boflis ; binc monffra effera, && bumano crutore gaudentia. Hic

infadiofa blandimenta. aurium, binc naufragia, & tot varieta-

tes malorum. — . Hoc erat qzmrendum potz'u'y : quonam tandein

imodo faloi, aut naufragi faltém enataremtus fs

Quid deinde nobis Muftca tulerit emolumenti ? docet nem-

pe. qwomfodo inter [e acutee, ac grarues *voces con onent, quomo-

do nervorum difbarem reddentium [mmn 4t concordia. — t

illud enim nou facit , quomodo animus fecum noffer confonet ,

nec confilia difcrepent.

Monflrat, qui. frat. modi flebiles; nec

iflud docet,quomodo inter ad'ver[a debilem non emittamus oo-

cenm.

Cur. Geometrue preceptis dz'fcz'mm metii latifundia ?

difícamus zzliqmmdo : lquomoda metiamur , quamtum bomumi fit

a.

Cur. AHrithnet

2, cur dftrorum [cientta, cur omnis illa

inanis Thilo/ül)/oia tü

t annos tenet occupatos , nirjpram oliici-

to5, que vera virtus, vera bominis fit feliitas ?. Tura Quiri-

tium ecquid tam ndiose perdifcumus, negletlui babentes interim

jura celi ?. Quibus Ztbene, quibus Lacedemones wft legibus,

anve[Hoamus 5 at ifIud non querimus, quibus ad bonam mentem

? que decretortin feveritate tumultuans

legi!am per*uenmtur

Ü 2

P;g/ïia-

paftomum noftrarum plebs in officio, in

7

?rdque obedientié pre-

fcriptum contineatur & 7

—— Falf nominis; Z(yïjjhcatää ä?zzdz'iz"onem, pro vera germa?

naque miferi ampletlimur. ..

vel in fcholis puerorum. àgmina

Cebes'Theba-

nau4 in tabula.

virunt, quinam 1Mli fint falfe

amatores eruditionis,de-

cepti,atque opinantes fe verez eruditionis frui con-

fuetudine .Alii Poétze, alii Oratores;alii DialeGtici,

alii Mufici, Geometrz, Aftrologi, Arithmetici ,

Peripatetici,

miles.

d

u CM D s a

AUMT j NOSi'i)äïö

hos z'nt*erunoä Pudet i)itäm conterere:unrvoer-

mI

F

h, ignaros /fämper, que vera fit eruditio , continentia , zfio/e-»-

:

s .

^

vantiayceteroque virtutum cboro: defmita ?.

E

- Quomibi quidem nomine felixs fortunatiifque femper

di

'cä-;

veDamafiphron; qui otium, folitudinénq; tuam non ad inanium

curam fHidiorum; fed ad. animi culiuram tranffulifh, literis ita

ufasy at miniftras effeynon dominas ofenderes; media quedam C

adminicula fapientis, non. fimem : unrverfum illón enim libe-

ralium artium chorum virtuti & veriati fervire fecifüi. — Poc-

tice figmenta invirtutum documenta commuta/Hi, eritatem [ub

«gide proponens, quee muda lippientes oculos offenderet ; neque

enim "Palladis. aves, & filie Menei Pbaetbontis IPatrem clara

luce l)rggïedz'emem intueri jfw/?ment.

Quanquam ità etiam

omm boc artium apparatu utaris , ut videare artem negligere

voluiffe,nibil adinodum de wverborum legociniis , fed de rebus

zpfis, ac veritate folicitus.

/lque ea a[?ä;ideriz , que ad animi

Janitatem, retlámque de Maximo Cgubernatore opimionem [he-

Gare 'yidebantur , in priorem vetulimus tra&atum.

INunc

que ad pervincendas /nimi Paffones condutlura fant , colli-

4gemus ; &- quoniam. de Olympiaco veróque certamine

traclant, Polemico. nomen fecimus. libello.

| Olls-

»

*

$&

9',-

(15) G9

J

6 WS

S

)

Jl

/

Mäv*

»

)

RENNSNNN

3»

S

&V/

NSSS

" l

(/

(

«

Z

N

N

VL

QV.

25

[ )]

P Y

**

OR

(j

(

N

N

.TE DOMANDI .

IN

l.'

i

Dell

!

NI

NWN

hN

N

N

!

N

t d

NS

äs

j

g

N

M

M

Eäsä

N

TTHTUTITI

"

1

4M

.-!

NSRN N

i.u.ü( !.uz.n M

W

A

H

ä

l

jl

b

2

,

*

Aiinun

n

ä

— 77

MR

L

kj

r

M

SSSS N

AAX

N

-

N

ERE

SSRESSSN

SSAARSASS

SSS

Mp

d

o

D7

UET

——

d

P d

$*X

7—

Mmy

ASSSSESS

AUR

EE

N

L

SSS

NUSSRENSES

/

OWNS

SSS

N

SOSOSENS

EE Q E

-

D

L

E

SSSSSS

E

m

Ef

—

E

SSS

V EMOME

ERN

——

N

SSSS

AC

A

u3

a

Y

A

E

E

s

L—j

EE

M

——

/

—

SSS

um

-

;;g:i

—

E

NESEN

SSSSSNN

D

x

Ej

—

E

ERESS

SEIS

EX

-

*xx:x;;x

N

——

A

N

m

SSSS

—xxxx ID

um

SSSS

SSSSSS

*Xx

MMSRE

)

SSSSS

SSSSS

I-3

M

SSSS

E

|

N

OE

SNS

Z

——

N

u

E

b

z

;

s

-

ï

N

N

BN

!

E

E

!

|

N

h

W

-;?(

N

/

I—1

IN

-

Y

NN

E

A::

—

X- "

W

!

ä

!

j

N

j

!

N

j

N

N

N

ä

gj —

t

V

ll

N

5

M

—

3

j

l

|

S

j

!

L—

:,

E

EY

u /

£,

äï

À

L

M

53

E

N

——ÓÀ Á

ts

U

—j

Ril

N

E

—

p ueme

BN

—

m

Z

Z

u

——

—

]

) EM

—— f

Oyllarus.

——

1f

ag

EX

A o

üifquis equum, calidíimque animis, & curfibus acrem

j

d

&

?

lenarus artis infidet :

35

^

|

AA

!

Haud unquam optatos feret Elide vickor honores,

Y

Partämquc belló lauream ;

Ille ruit, per aperta volans ceu liber habenis

* Campes

Cursáque praceps z quora,"

Virg. vecat

Infauftámque rapit per devia faxa Magiürum

epqure,

Pérque alta fpumans flumina ,

Nullo jam placidus monitu, nec verbere victus ;

Utrique mors gravis imminet.

Eft

"Traclatus IT.

D

$3 (1) E5

Eft Seffor Ratio, fternax eft ira Caballus,

Cupldxque motus pectoris :

Imminet exitio, fpreta qui lege ruentes

Retinere freno nefciit.

e

O cic

FK(I)PAZHZ

EAATNHKT

acSa. 6U Cv

emeoro

wo)»s(umov

l7TOJ7T

Quisquis decertaturus confcendifti bellicotfum equum

[:

Ayvec

Sefma'uu

xahwouv

Neíciens audacem frxnare ;

Qv

LE

la

€6 Cþavou

wxlw'regz-ov ,

OU

usl

sMura*

on t&€ cum corona

reducem, non cum olea

$Q

Toxóbc

Seaet ,

Dilectus Genitor f; c&abxt,

ä

AXX

dertwd'

-

adþwQ—-

Qyi

gxämo-w

oA fores

Sed mulé te indomitus in ftadiis pcrdcc

At;'n

A.u'ygfcþw

emrmQ-.

ato . uæubn

cquus

JOvre

7(9'4

mcä-ewv

e'yvec

yer—-

Kþl

un.aw'c«w

Q

Slmlhter & paff onum nefciens furorem fortiter - domarc

It

Am'q

xæxn

T

ak TAT

Fato malo

tC

K

petdes.

f

ot

E SRof.

y

t

2ner auf oetm ftolgen Gaul/fo fred)/unb juna von CCabteit

23on eoler Slamtm erbitst /

qL

3Seberpt bie Sbren (pit/

k

sufd)wmgen fic) getraut/ bet SÓeitz$tunft unerfabren ; —

SRirb auf Olympi 9fitter«&piclern

: Stiemabl ben Gbrenfrang craicfert.

Da8 ungegámte Sbier entteifjt ( id) auf be &bránden/

Cxbàumt/teeigert/ bàumt fid) auf /

23cgtebt fid) bann i gauffs

2xeradytet 9Bort/unb Gtreid/Tafit ferner fid) md)t fenden/

(*8 toirb mit $ob tiod) scitta muflen

ADet unerfabrne 9titter büffen.

2Sernunfft ift Smeifterin/oie (oll bert Sieacf fübtern/

aottn/Soofnuna/£icb/unb £uft /

4et 9Bellen eollen 95ruft

Gepinb fpie eit fredyes 3tof. $an (eIbe nidbt regterer/

C i[t8 um $cpl/ unb Sricb aefebeben/

Gie ftürien un8 in8 Tinteraeben,

EHXA

88 (15) B-

EHEZATIOQrITT.

A

"w Uz forinfécus , atque extra poteftatem, afbitriümque noftrum

ofita funt, nihil deinceps tranquillitati officien,. Novimus à

(

fumma Providentia (apienter cuncta adminiflrari , ídque in

emolumentum quoque noftrum ; cüm ex reCta conícientiz confticutio-

ne,fperare poffimus, ac confidere debeamus, ab eodem nos Guberna-

tore Paterné fané amari.,

Irà nihil deinceps ab opinionibus, ac judiciis

de rebus, nobis magnopere eft metuendum. — Ac enim intrà noímet in-

yiti etiam feditiones, ftrepitum , atque cumultus haud raró períenüifci-

müs. Horum quz cauía ? Satellitium quoddam animus adjunctum

habet, amorem, defideria, gaudia , atque his advería, odium, fugam ,

triftitiam. — Tum fpem, audaciam, vicifsímque defperationem , ac ti-

morem , iram denique extremum agmen claudentem. — Hac inteftino

f pe bello exatdet familia, ac nisi maturo imó feveris prematur impe-

riis, Capitolium occupat, Reginz Rationi compedes injicit tranquilli-

tatem, ac libertatem omnem longiffimé proHigatï. Huc deinceps cu-

ram, conatümque referemus, fua ut Rationi dominz conflet fecura Ma-

jeftas ;imperium ferre diícant, quos ad ferviendum natura fecit..— At-

fe&us illi, atque üt füo rem nomine fignemus z z$, feu Pafliones ,

C

o

enerofus quidam Cyllfn:us funt, quo fe animus levet, circumagat, in-

volet advería, fugiat etiam, cüm res pofftulat.

ille idem, nisi Magiftra

frenó moderetur Ratio,in pracipitia, in íumma nos pericula rapturus.

Viam proinde, qua dometur infrenis bellua, circumfpiciemus , ordine

quxvis fuo tradlaturi, — At apicularum more,non omnes in Hymetto

flores,fed üt fors obtulerit,obvios delibgturi.

METRUM.

Ualis volucres Cecropis in alta labos

Exercet Hybla fedulas,

^ Qu fuave fparfim ne&tar ex rofis legunt ,

Succámque violarum bibunt,

Jam liliorum argenteas libant nives,

Jámque involant Amaracum,

F.c qui gementes loquitur Hyacinthus notas,

Pulchiíaue florem Adonidis ;

Ut hos labores veriüs ludum putes,

Has dulce curas otium :

Satagere rerum fic mearum me juvat ,

-Miftüfque ludo fit labor !

y5x.

DIDACII.

.'

(16) G8

|

DIDACTICA PROLEGOMENA.

Quid Pafífiones ?

!

!

OT

re monftris, & ignotis ferarum formis horridum, Euripis,fco-

M*

pulis, vorticibus metuendum, non unius Tiphyos exitió infa-

!

me, parva puppe fübingredimur , fed parmula littus radet tantummo-

do. Alto fe committantturgentibüfque velis vada ccerula verrant, qui-

bus Academico more lubet altercari, & centumpondió laborem libra-

:

re. Quodnam illud mare? Animi penetrale dicere volui, paffhonum

atque affe&tuum füorum farellitió tumultuofum ; ZEoliam, luctantes

femper ventos, & fonoras tempeftates vix intra limites, & carceres fuos

refrenantem. ^ Proxima Circez raduntur littora terrz ; námque &

hic nihil abeft monftrorum: vix unus Ithacus acce

pto Mqu' fecurus fe

periculo committit, czterüm -

Firg. 7. /Ee

Hinc exaudiri gemitus, irzque leonum

ueid.

. Vincla recufantüm, & fera fub noCte rudentum

d

Setigerique fues, atque in prafepibus urfi

Sxvire, ac formx magnorum ululare luporum.

f

Ità Amor furit, tumultuantur defideria, fvit fpes & audacia, timor u-

lulat, rugit ira, fiquando extra Rationis przícriptum ruentes , vincula

rupére. Nec facilé di&tu, quidnam illud fit,cantos quondam tumultus

intra ipfam Animi Regiam concitaturum ?

Jamblicus animi paffiones clavos dixit,quibus anima corpori ceu pa-

tibulo Juffigatur,é crivio defumpta fimilitudine,non inepta tamen.

(er

nantiüs rapidos dixerit equos incautum animum haud fecus ac Me-

3

tium quendam Suffetium in divería raptantes, aut ceu Phaéthontem ab

1

orbita figniferi in avia pracipitantes.

Cives feditioni I&mper inten-

tos, ferum cupidos novarum , jámque fpreta Senatüs Majeflate in

Janiculum, in Codlium montem tumultuosé ac minaciter diícefluros.

|

Audaces Gladiatores etiam finé Spartaco ad bella provolaturos : fer-

yum genus, infida mancipia, ipfum, nisi pervigili cura Ratio obfiftat

Domina, Capitolium obfeffura.

Vin&bos, & manfuefactos utcunque

1

Leones, olim tamen ad genium redituros, càüm primus lacer cruento

dente Domitor rabidas imbuct iras.

Sed rem ipläm finé verborum

ftibio in medium palàm afferamus :

ä

Sunt. "Pa(sonts : vitales quedam utriufque appetitís a&liones , ac qui-

dem [Dirituales in. appetitu mtianalt: » Corperee vere ac materiales in fenfitivo.

2

Nequc

869 ( &98-

Neque vcrö,eö—qq'öd-ä rationali potentia,, fpirituali etiam modo eli-

ciantur, idcirco quis liberas effe illicó clamaverit; fepe in amotem, in

defideria, pémque & timores erumpit voluntas, nulla pracedente de-

libcratione, (ed praoccupata, & obje&to per intelle&tum propoüto ve-

luti abrepta, donec evigilante ratione motus ejuícemodi aut repellatur,

aut ad juftam mediocritatem juxta honelti leges reducatur.

d idem

Chryfippus judicia quzdam eífe cenfuic Pafhones, quo

Tullio, & Eloquentiz Magiftris placuit; ità enim illi finiunt. : Metus

eft Opinio mali füturi , & fic de cxteris. — Opinio autem a&as eft in-

telle&tüs, atque imbecilla adhzíio. — Nihil porró ifta zec £«vev, eft e-

nim omnis Paffio appetitus quidam,cognitio praccedat efte necefle; at

non idcirco vel ad intelle&tum, vel ad phantafiam, vel denique ad fen-

fus pertinet, amare, defiderare, gaudere, &c.

E

In quo fubjecto :

YN utroque appetitu tanquam fubje&

o immediato inhxrent Paífro-

nes, tationali fcilicet ac fenfitivo.

Mediatum partiale fubjetum

anima eft fpiritualium, cor materialium, ac fenfitivarum. Subjectum

remotum homo,ac brucgm. Sed de his qua;dam ambigua fupetfüng -

$. III.

An in— Brutis ?

H

mïsen.L. 1. de

| Omanus Stoicus Brutis negavit. affectus, & pAafE-ones : Dicenda

Cinquit) «f? ferasirácarere - - - — nam cim fit inimica vation. «e 88

nufpiam tamen nafcitur , nisi ubi vationi locus eff.

Impetus babent fer«e , va-

biem, feritatem, incur[um. . Iram quidem non magis quam luxuriam.

Argu-

mentum Philofophi eft : fi irafcerentur, ignofcere etiam poffent; fi a-

marent, & amicitiam colerent;&c.

Atcontrà accidit;quis enim ira-

|

L

Íci aprum neget, cupere ac gaudere canem, metuere cervam : omne

denique animantium genus ad fuimet confervationem ejufcemodi af-

fe&uum ais inftructum? veréque ex uno in alterum pro objedto-

rum varietate , affe&tum tranfire ?^ Neque in eo Paffionis verfacur

natura, ut rationi refragetur ; fed enim àt quadam eft actio appetitüs

aut concupilcibilis, aut irafcibilis, boni profecutiva, averfativa veró ma-

li,& incommodi, nihil interim ad libellam rationis reducendo, ecquis

non videt, fimiles proríus ationes in animantibus reperiri ? .Neque

omnia tamen genera motuum feris attribuimus ; f.unt.qu:-c rationis lu-

,

E

cem

"Traciatus II

869 (:8) g28

cem füpponant, üt eft verecundia,prout eft infamiz metus: hoc fenfü

nec aníer, aut elephas verecundus eft, nec canis invidus.

Gemere veró lubet : plures in homine, quàm brutis pafïïones.

Infignis namque prapotentiz intellectus plura proponit, multa etiam

artifex Daedalus fingit, in qux deinceps appetitus rapidé feratur.. Non

eadem vis eft phantafiz brutorum.

At càm in nobis plures, in illis

funt ferociores, (toto enim impetu in objecla feruntur) hic ratio cohi-

bet, pudor refrznat. — Quód fi ipía etiam fubfcribat, laxez frenos,ruen-

témque impetu cupiditatem ftimulis & calcaribus urgeat, tum veró fe-

ris omnibüs acriores geftamus affe&us: fic ira noftra acuitur medita-

tione, creícit perpenía dulcedine vindictz, obje&tífque argumentis,qui -

bus juítitiz etiam diploide veftiatur.

Ità de brutis fentiendum eoídem nobifcum affectus habere cor-

poreos; at in plantis , in atbore pudica, herba verecunda fimilitudo

duntaxat eft affe&tuum, non vera paffio, jurer licet Eraímus, & dejeret

Cardanus.

$. IV,.

An in Sapiente ?

Ihil Stoicorum perfuadeat Severitas :: Eum denique in Sapien-

tiz Fano locandum, qui univerfum i(thoc motionum genus

vulferit radicitàs;non domuerit rantüm, fed relegaverit. Phidiz fta.

tuam illi magis , & inanime fimulacrum , quàm hominem nobis for-

mant. Marmor quodpiam rigidum, inflexibile , idémque femper Stoi-

cus homo eft : nec amat, nec congrua cupit , nec de fua gaudet felici-

tate, contra vitii & turpitudinis periculum non irà infurgit, nec occur-

fu difficultatum fpe erigit animum , immobilis ufquequaque ; qualem

Catonem, & ex Grxcis Timonem

item credimus.

; Pyrrhonémque fuiffe lcgimus, non

Quid latratis Baubatores Cynici ? itáne labis erit reus illico,qüi

aut ejuímodi paffione prxoccupatur incautus, aut zequis de caufis ultro

etiam alciícit ? Apagete, id naturam damnare eft,qua tali affe&tuum

Si continuó cri-

fatellitio cinxit animum ad tutelam, non poenam.

men eft, irà, amore, defiderióque praverti; is veriüs accufatur,qui ejuf-

cemodi nobis indidit naturam, qux fponte fua, ac natnraliter in urticas

haíce progerminat.

At enim per vos Athenam obteftor veftram , ejufcemodi mihi

hominem veftris leoibus ad faüigium ufque excultum coràm fiftite !

;

Qui cum xgritudine fimul confli&tetur, ac nihilominus beatum fe cla-

net.

889 (19) £8

met. Periclitetur, nec fe miferum dicat, — Exulet,, rebus deftituatur

omnibus, extrema cum paupertate collu&tans, & abundare fe , atque

efle in patriateftetur. — Qui infamiá, contemptu, atque ignominiá la-

boret, & nihil fibi deeffe arbitretur, nec opes prz inopia, claros hono-

res prz ignominia,fanitatem prz morbo , vitam denique prx morte

lugubri, & calamitofa, naturali quodam impetu non fit ele&urus : Idne

veftra queat przítare Stoa ? Eó quidem uíque fümma confcendit

Chriftianorum Philofophia, ut magno atque alacri feracanimo adver-

fa quzcunque atque afpera, celo mentem, ac cogitationem inferens ; at

ut nullo ufpiam né improvifo quidem in adverfis dolore mutetur, fpe

fefe erigat, cupiat etiam leniora, irafcatur innoxié hoftibus, id enim ve-

ró Íumma hzc fapientia nufpiam fpopondit.

Quin ultro etiam fapiens advocabit Paffionum fubfidia ; juftos

ob fines.

Àn non ipfeSapientiz Magifter zurbavit femetip[um ?. Per-

eant Argumenta Philofophorum,qui negant in fapientem cadere pet-

turbationes animorum ! Aurelii eft Auguflini epiphonema. — Cur e-7r«t. 6».is

4n

nim Chriftianus Philofophus non turbetur, (i non miferia, fed miferi-

cordia ? non contriftetur, cüm mileranda fpectat animarum naufragia?

Cur vitiis non irafcatur, gaudeat virtutem in folio adorari ? An Prz-

ceptori licuit dicere

r

r

iflos efl anima mea , Difcipulo crimen fit qua- Maii, 26

vis de caufía icontriüari LE

R. N

Cur ?

[Eque enim eó dementix quifpiam progreffus fücrit,.ut äffe&um*

quemvis animi, aut appetitüs etiam fenfibilis , criminis con-

demnet ; non ícelera funt, fed, reCté f1 utaris, arma.

MNocitura quz-

vis, maículum irz propulíabit robur ; quz veró ad corporis, & fortuna-

rum noftrarum emolumentum faciunt, ea cupiditas acquiret; ità fum-

ma utriuíq; appetitüs palàm apparet utilitas.

Tum quantam virtuti palxftram eriperet, qui ejufcemodi ipfam

emulo, & propria quadam infignium atque heroicorum actuum ma-

teria difpoliarec ? hac in arena vis ejus, & robur omne maximis fefe

argumentis clariffimé præ,bec Fpe&andum ; torpebit fine adverfario

maícula virtus. — Si fapienter ftare Carthaginem voluit Cato, né abla-

ta emula gente, & imperii terrarum orbis affe&tatrice , intepeíceret

Martius Romanz Juventutis calor;cur virtutem nostam nobili dc&icuf

tam occafione oftendendi roboris fui cupiamus?

Accedic Damafceni oraculum : . Pafsiones (inquit) datee unt bomini,

2

Conctj-

869 Go) E98^

Or.z:zanQ d conce[fu D EL, ad munera exequendas cupiditas, ut 'IDEO , ejüfque praceptis

duabi Chrifli

voluatatibus,

pareamus ; ira autem, ut dmäolarac peccato rWïamm ; conjïrmemiygjue Cupi-

ditatem.

*

Neque Regiz magnitudinis decus animo jure tribueremus, nisi

ubi robur ja&tarec fuum, materiam attribuamus. . Hoc demum Regale

eft, ac Principe dignum, viciffe formidanda; nam üt Seneca:

Berc, fuy.

Virtutis eft domare, quz cuncti timent.

Hzc fumma gloriz, intra nos ftabulantia cupidiratum monftra , gene-

rosé frenáffe; inteftina bella, & domefticos hoftes ità repreffifle, uc né

rationi leges przícribere, obftrepere illius edictis, atque imperio dein-

ceps audeant; ferant jugum, quod minabantur , obíequantur prompté,

quíque olim univerlz Monarchiz exitium moliebantur,, nunc lucrofa

- fervirute pluïri*mum etiam afferant emolumenti.

Quodnam deinde emolumentum ? infigqe íané, atque dignum

e[timatione íua, dignum przconio ; exdem eaim affe&tiones à rerum

creatarum 'obje&isgavulfæ, & ablactate quodammodo , non minori

deinceps impetu ad cxleftium profecutionem animam ceu alx quaz-

dam fubvehunt.

Ipfa illa. cupidicas quondam periturz dulcedinis

mella inftar apis tam feduló inveftigans, xternorum collium fit defide-

rium; illi velut alato infidéns Pegaío felix animus furíum Íele librat,

puriores in ipfo fonte guftaturus delicias. — Tum. gaudium pura quz-

dam, atque illimis fit letitia, ex viroré quodam animi, divinorum cha-

rifmatum fluentis affatim irrigati,fubnaf&i folita.

Salucare metus i'pfe

fit remedium fugiendi malefaCtorum fupplicia. Juvat prateritas abo-

lere noxastriftitià,lugere propterjuftitiam, gemere in poenitentia. Spes

erigit, & falubris quedam fit audacia , ad animosé accipienda ardua

quzvis falutis remedia. — Prateritas labes odium averfatur , poenas de-

nique falubres ira fümit 5 fic qux venena quondam, medicina fiunt,

ui lxedere natus eft lerpen:, infeftus fcorpio, vipera toxicata , infignia

fecum habet fanitatis adminicula, & in finu balíamum fert, quo faner.

Vitz denique moralis quanta in his affeCtibus repofita fuot pra-

fidia * Lateri ceu fatelles armatus, haret ira, prompta femper atque

expedita, contra ingruentem labem; cm jufleris, adverfarium animosé

involabit, canis inftar armentarii lupis infeftus, Domino blandus, tra-

Gabilis, & quaquaverfum incurfurus, ad nutum deinceps revocabilis.

Quód fi honoris cupiditas eliminetur; jam fervile fordidiffimz vitaju-

gum ignavus non teluctanter feret animusjinfelix,nunquam ultra pro-

letariam plebem caput levaturus.

Finge tandem hoc Paffionum apparatu deftitutum animum ; im-

Artx eft finé praefi-

mobilis ille, & quodam perculfus ftupore jacebit.

dio

Qee (13) GoO

dio armotum, ignava palus nullis commota ventis, fitu ipía füo Apütrc-

Ícens, languida, turbida, in vermes folos foscunda.

Aer finé agitatio-

ne , quem nec Etefiz fub aftatem, nec vere novo Zephyri , nec bru-

má Boreas perflat , corrumpitur tandem , unde prafíens olim lues.

Cadaver denique immobile animus erit, nulla ejufcemodi Affe&ctuum

vità vegetatus.

Hxc lat in rem prxfentemjità ftatuendam : fapiens ac

felix eris, non fi nullas

,

fed fi bellé domita

.

s atque in omne vitz emolul;

mentum defervituras habueris Paffiones.

$. VI.

Unde pr

oclivitas major ?

"NLTIhil attinet commonftrare. proniores quofdam ad diverías effe

pafliones ; id enim

quotidiana docccu 'exxiperientia. Caufas in

nuce ftringimus, üt fequitur.

L. TEMPERAMENTUM; fequitur enim co

fpo,ris difpofï tionem ani«

ma; & ipfam , cüm maniá laborare coeperit, non aliter mutat Me-

dicus, quàm per corporei temperamenti immutationem : tanta eft

cum corpore, animz ipfius conjun&tio, ut pro varia corporis difpofi-

tione, varié & ipía afficiatur.

Summum in ünggine momentum

eít.

IL Parentes; neque enim foli Poétz (4. Metamorph.) notum, cum fe-

mine Progenitorum etiam mores influere. Sic fortes creantur for-

tibus. Eft xa«z «egugo xv u2v.. Neque tamen id perpetuum.

II. Certa membrorum conformatio. Pavidi funt,quibus cor grandius

üt Leporis audentiores, quibus pufillum, àt Leoni : quia in iis calot

non proportionatur moli cordis; hinc univerfía Phy(rognomix ars ,

nec verax femper, nec utique fallax ex integro.

IV. Affuefa&tio; aQtus enim generat habitumin potentia

(ïJAa,;eämque ad

fimiles actus non facilitat modo, fed dura quadam legetrahit.| Hzec

b

vincula funt, quz nobifmet imprudentes imponimus. Eft & altera

;

ratio,cut habitu contra&o faciliüs deinceps in preceps vitiorum dif-

"

cedatur, quód ex frequentatione ma3

l

*

i operis obfolefcat virtutis ni-

"

tor , judiciámque varietur de pulchritudine virtutis , ac de focditate

vitii, ut minüs deinceps tetra ejus nobis imagine apparente , facile

in illad confentiamus.

»

V. Alimentorum ratio, & pharmaca; tranfitenim cibus in fübftantiam

]

aliti,illíque temperamentum fuum communicat ; fic Monachus Hip-

poctatis regulam fecutus apud Berpardum : Caues nutriunt ainelancbo-

liam, cboleram porri accendunt , z.

Tracdatus 1H,

VI. Lac

l

dio

€53 (22) G28

Vl. Lac infanti datum. — Multa Phavorinus, & jure queritür contra

Matres, qua aluerant in utero, quem non videbant, non alunt po-

ftea la&te fuo,quem vident fo:tum.

VIIL. Sed multa visin Temeto. Ufusunus vini laudabilis, quód mode-

raté fumptum nepenthes fiat, & criftitie medeatur.

Cztera infa-

