f/////////

N

SS

utit

a

n

O

S

S

EC

N

^ sR

N [S

J

N

AT

" (

&63 (orc) &5$

.mm

a

4

863 Gn)

Sic Trojà tandem capta Laomedontia,

Cüm nata confilium Jove.

Pallas minifttar,

Audáxque Epei machinam fubit phalanx.

Statuéré nuünquam pall—idi

Metu froPhæum.

"nrAiüorz AO1PE o x

Aexoc

Qu

öi'707«.£?/.(9

i

— encacué

a-eg*ï-æ'ïav ,

Timidusin, bello nunquam ftatuit tropheum,

iniwïwïi

äwïrt

RXD'"TI:).V,'

Ga:gcr(g—-

gviþöäv

- Audacia vicloriarüm ferax

eít incl.ytarüm.;

Stirade

4

irg C CTeam ^0 x n

eroMogkibi,

Chiliades quidem annos Trojam decem fruftrà oppugnátunt,

E»x'ä'sgö'av

dé

Sedsoy

YyvATÀ

pfæ'v

d];skaäeä.

* Decades

. Everteruntautemaudaciumnoódte una decem. "

— Annotatio in verfus Graecanicos

Ll

. &í6a69, Jonicum, pro ä'g;;as; formant tertiam äfecunda; äcid;tö &é, vïch Gf;minae

t1COS,

apelopnop, aufi fumus formare Aoriftum 2. ex oisgeéoo, üt in qpiMo, Uiv , quid

Tirafcantür Grafnatici ? noninveni ullibiid tempus; ceterüm omiffio augmen-

ti prïvilcgïum eft VchHcatOrum àtempore immemoráàbili,

&3a$ Trojanifde S5ol6 - S)&of.

dBet bebetist (id) toeift im Cxtreit /

foat baé Oi auf fcincr &t

9luf mit fübnem £btoen-9Ptut !

ftan man anberft unà nidt (c:bagfen

Gin mit tecbt gefudbte& Gut /

93raud man fid) beberist bec 9Baffen; -

Statb/uno feünbeit brinat um Srteg

nblid) ben. erroünfcbten Gieg.

Connexio & Prolegomenon.

Af Ox ad Audaciam disredimur; hac veró eft paffio appetitüs I-peasiio

raícibilis, occupata circa periculum, quafito bono, aut mediis

ad boni confecutionem, adjunctum, quo contempto anirnosé enititur

ad finem füuum. — Przclarum ad res maximas gercndas in audacia ani-

mi nobis eft prefidium ; haec enim comes fortitudinis, ftimulus ma-

Gggz

gna-

K

&c9 (212) £98

ghanirhitacis, modó n metas excedat; tum e

nim temeritas fit, quaurfi

& apri armati defixis in terram oculis, né

uläïcformident, in vul-

*

.vcnab

nera, & mortés ruunt.

Caufz.

Gienit audaciam :

fervida fpes obtinendi boni, & flagrans defi-

derium, fiducia in Superos, Societas idem periculum fübeuntium, füb-

fidiorum ad vincendum confideratio, damni quod incurrere fit necef-

fe, contemptus, periculiper opinionem attenuatio.. Magna de femet o-

^

*

pinio, & virium zftimatio.

.

Proclives.

Accommodati ad au

dendum : Viri jufti tenaces, & re&té fe Cif-

ca Divina habentes, àt docet Ariftot. 2. Rhez. c. 5.. Confidunt enim

propitio fe Numine ufüros, — Injuriam nullà fuà culpá paffi, audacio-

res funt, cüm fperent Numen, quo eft erga juftitiam affectu, pro ipfis

flaturum. — Rudes ac imperiti, magnámque periculorum partem non

providentes, fxpe etiam bono eventu audaces funt..«. Idem mero ca:

lentibus evenire fole. — Naturá deinde ferventes, & calidz difpofitio-

nis imperterriti fünt, nec pallent facilé, quod frigiditatis indicium; un-

de animantes , quie magno funt corde , pata cervus, lepu's., muftela ,

cüm calorem vaftitati cordis non habeant proportionatum , timidz

funt, & ob met

um malgfïcæ. Ultimó qui mulcä- pollent rerum F?:PF*

rientià.

?&&m.

Effe&us audacix intrà limites füos coércitz , infignes :

: quiges, &

g

hilaritas animi, metu vacantis, & fpem fempec bonam foventis. Rerum

felices eventus, clara przemia, in bellis victoria fere. — Ad virtutis certé

in arduo pofitx culmen non nisi audacià obarmati ,. pericula contem-

nente,& chariffimarum rerum, voluptanámque ja&turam vilipendenre,

enitimur. Eadem veró, cüm in temeritatem deflexcrit, lugubria fz-

e damna, atque exitium creabit. — Juvat media quadam via incede-

re. Hxc itàmoderata audacia ingens ad tranquillitatem vite fubíidium

ä

eft, hac tüti panoplia nufpiam anxio metu difcruciabimur. — Quin 1gi-

tur nos ad eam o.mn/.i-bus— þloqucnpiæ ncrvi; concitamus 2

E

- ld audaciam coh07't2zto.ri4.

Ü

2Offum frenos injicere defideriis, lupato futiles retinere fpes, carce-

U

re fio cupiditatem rerum inanium coércere; at qua congrua fta-

f

tui, debita meritis, profutura tranquillitati , conjuncta cum honore, &

gloria, neceffaria faluti, pro iis demum , fi vel tergeminus occurrat Ge-

It

ryon, aut flammis armata chimzra , animosé atque audaciter decerta-

bo, Achillem praftabo. Quod pofcam belli przmium, hoc intet ar-

cana

(

u

3

$,

U

Q

983 QU)

i

L

:

cana tenus habeo, bellum faxo palàm. — Neque inermes nosadeó quif- :

piam arbitretur, auc de nobis illud occinat :

XUuvóc — acéps uäguS-o'o"rja, X acmidQe , u £yev fyxQe.

Hottt. Iïf $.

Et clypeo fimul, & galea nudatus, & hafta.

Mihi veró contrà fat acria fünt tela, eft clypeus haftas derifurus:-

"

*

E'yxG» x sópm 9upov, émQs LibQs, aemida dpoviiy.

Eft interim pro acuta hafta os, verba pro gladiis , vox pro clypeo;

hzc fi tenuia fünt prafidia , at herculeus eft intrà pracordia animus ,

fecurus fui , nulli

prfens fibi, inftárque Telamonii fcuti, Heptaboeus ,

ceffurus periculo, nufpiam pallido metu expavefcens. — Hac in pano-

plia omnis, & certa nobis eft ípes vi&toriz repofita. — Hic quoufq; fibi

conftiterit animus, Lauros meditabimur.

Periculi ex«

tenuatig. -

Nec adeó, que obftant,formidanda ducimus: pericula,metus eft,

qui auget in immenfum;

quem fi primum devicerimus, tum dergum

cum fugacibus Stymphalidibus, atque Harpyiis, umb

tffq; adeó inanif-

fimis nobis effe negotium luculenté confpicimus.

Quorties ignavi

Rhipfafpides arma projicimus, üt (i, Antzus Libycus in arenam defcen-

dar, lu&táque cum Excetra, & cancro futura fic; càm interim Pygmaos,

vel Gruibus debellandos, adverfarios nancifceremur ? Neque ante tu-

bam tremor occuparet artus, fi quanta fit vis audaciz, & magnanimi-

Nobis vel Xerxis immineant copiz ; f1 amimofi

catis, perpcndamus.

|

lofi Rhegini fimus , plurimum adjecerimus hofti

Spartani, non meticü

:

timoris, nobis fpei. Quantum unus ad Thermopylas Leonidas con-

tra Perfas, in Ponte fublicio contra Hetrufcos Horatius, contra Pom-

& viginti ictibus perfoffo cly-

pcjanbs Caffius Scxzva centum etiam

? Woftre veró umbratiles funt

peo, folà potuerunt audacià muniti

velitationes, pugna ludicrz , ludi Trojani ; & ceu in veris przliis ex-

;

pallcfcimus :

Sint veró & metuenda,

& Meduízx capite ambigua magis difcri-

D&l Auxili

mina noftra! fi ad cxleíte refpicimus fubfidium , Viris innocentibus,

& virtutum fe&atoribus nufpiam defuturum, poffumus & intrepidi,&

hilares obviàm ire formidandis. Non uni Jonatha ea fuerit fiducia,

ut innumerabiles hoftium copias uno comitatus armigero aggredere-

tur, irrumperet in caítra, ftrage

m ederet , in fugam tot millia con jice- r Reg « 14.

au

ret, Populo vi&toriam , Patrix

ibertatem , famam fibi compararet.

Non illi foli militat zther;paria fperanda nobis, fi caufa zqua, mens

;

"

reCta. Sit comes fiducia, & pediffequa erit vidtoria. Abfit metus à ca-

ftris :

ui formidolofus, &^ timidus efl, revertatu

r, Nunquam timidifta- jui.;.

fu

tuerunt tmphæum.

Sunt

!

'.Tfaä?atflxs II.

Hhh

[A4

9s

LU

3 (4) G9

Ignavia me*

tuentium ,

- Sunt multa praterea, mentem quz poffint erigere. — Nihiléme-

& gloria ex

c.o'

tu noftro emolumenti ; fceda labes, & indigna viro animi anxietas per-

fqrt'itudinv

petua, & lanians- Aquila pe&tus. — UltraSiculas foecundior glorix mef-

fis ex magnanimitate, & audaci fa&to, f1 vel abíit fortuna, . Satis voluif-

fe fuerit.

Quid, quafo,illuftrius animo fidente, & citra oftentationem

Sen.Epi1:.fortl ,. qui eó ufque excreverit, quo manum fortuna non porrigat ?

Magna de

femet opi-

. Pendamus vires etiam noftras , atque in hisaliquid prafidii la-

fio.

certis reponamus ! Diícernamus ab ignaviffimis nos Mulierculis : »é

Plato — apud

Synefium E-

Galline quidem , animosé quemvis contra bo[iem pro charis pignoribus decer-

P. :3:.. tantes, majorem bumano generi labem inurunt..— Nobis efle viris liceat , o-

mni metu depulío periculis obviaturis.

$

Vicit qfifcrimina , qui con:

tempfit.

Spes & prz-

guftus boni

Erigat obtinendi nos boni prag

u&ativo,&/ vi&oria& dulcedo! eri£

obtinendi.

Virg. ä". I

quippe quavis ambrofra dulcior olim tolerati memoria laboris. Quon-

dam «g. bec memini[[e juvabit,

Experientia

Augean: fiduciam Experimenta anterióra ! Quibus & periculis,

de prateri-

tis.

( proh czli fidem!)) jam anté enatavimus ! quoties füb i&u fuimus ?

uàm nos & olim acerbi cafus excepére ? Ipfía illa toc & conflictibus

.?:a. Epi.1 3.

relata vulnera faciant audentiores.

INon pote[l. Atbleta magnos [piritus

[

ad certamen afferre, qui nunquam Jugillatus eft..Illeygui fudit fanguinem fuum,

cupus dentes crepuerunt [ub pugnos ille, qui fupplantatus Adver[arium. toto tu-

lit. corpore,nec projecit animum projetlus , qui , quotiens cecidit , contumacior

refurrexit s. cum magna [pe defcendit ad pugnam.

- - Multun - - adje-

Neceffitas

audaciz.

cit fibi virtus lacefsita.

Ac denique, f1 non nisi per arduos conatus,

& cruentas velitationes ad defiderati boni poffeffionem fumus petven-

turi, quid ultrà moramur ?

Sudemus veró arando, né in cafsum lqda-

mur metcpdo.

YToyvebisedabát plurimi efl audacia, — Pobi. S;;rrus.

byrinthzz lufos ambagibus zdis

SI La

Nulla regit filo Creffa puella fuo :

Ardua füppeditet volucres audacia pennas ,

Remigiimque humeris Attica cera leve !

Fortis in ambiguis magni eft fiducia tebus ,

3

Quà via non anté efl; ulla reperta, facir.

Sic càm nulla folo patuit via, nulla falóque,

Aéra per liquidum Daedalus ales abit :

Hipponous potuit flammas Íuperare chimzrz,

Terga Meduí&i dum premit acer equi :

Pq:mls

( Be

Poenus Amilcarides alpeis mollivit aceto ,

Vulcanóque gelu vicit Hyperboreum :

Tu Pelufiacas Cafar lufure carinas ,

Romuleas repetis per mare nando, rates.

Per mare, per fcopulos, ignéfq; , & inania cali

Fortiter audenti fpes mihi monítrat iter.

-« E-)azg«mks'G—» yae a:vhg Óv TTV a,y.»:«;vwv. Hom. Od. e

Omnibus invebus — potior vir fortisey. audax.

1.

[25

deda

i

A).sx'ïgu'xw, : i'g:.qng,

Gallina accipitris non. metuit robur

2.

| Oeacex

voo'uiwv

7(9(,)55?.'

Audax pullorum mater.-

3.

Paude(Qe — AxavSic

&u£oov

TAXASM

Jc;gu "

Roftri Acanthis acutam vibrat haftam,

Ovv xwv-r'

aä&aygäc

$vTEX"

Unguiümq; imperterrita arma:

A:Nyew.ï

AuéyTQtV

p (

s'g'ya"rm'

64

Dolorifica aculeorum, mellis operaria, fpicula

6.

E x S'eoiv

ME'NTT

Eu Ayyvuci*

Hoftibus Apicula infigit :

AmleAeua.

Seact(o-

du

péuvyros

xórs

Imbellia audacis animalia meminerunt irz,

8.

Te/ ägjv

iT

ao goiv

XAXYWV«

vem:?

Injuriam dum propulfä,nt gra

£

avavdle(Q-

cu7ol.

cfuu

&oe,

A vae

Vir autem imbellis nunquam exacuam gladium7

1Oo.

PhLxemiS

POT

V SAYG. 5

Scuti proje&tor emper ignavus?

Annotatio.

dest inciaimus. Inexerci-

In Senario-dimetro: : Jambicos hos, quafi sJwv éri

funem , üt alicubi

tato hoc in genere non minüs arduum,

quäm ire per extentum

Horatius — Valeant, quantum poffunt; nunquam eni

m,quantum debent,

valebunt.

Grammaticalia hic nulla myfteria , nullo etiam opus Delio natatore.

Sumpíhimus

'Thema ex noto illo in Chiliadibus:

Xap

"vigi

Xay - pufg(w;:u ;

eéedoo

A0X

Ineft. & formicx, & . Serpho . bilis.

*

Eft autem Serphus animal minutulum formica fimile.

euaft, t Bafb gemorm

S Rof q

n

LR d A r

'I,

d)

9icae bid) belbg

h

ä fgifþe!

Gett

O& u6) B

Gf bid) entaegen bem ftürmenben Butb/

affe nicbt ficfen ben feuriger 30tutb/

SBcife bemannet berr Gegner oie Cpusc!

9Ber (id im 9Ingrif beberbe

f ergetgt -

59at tot bgm exblagen vyben

Sicg fcbo;t etteicbt.

2.

$u b.t;[)üt/ unb:,ï'edïcö

äöeg'inne—u/ :

9madyet cin froblidbe8 ribe ber &ad/

95taud) bid) ber $Baffen sut cDrlicben 9tad) /

axendftu gefábrlube8 Cpiel sugetoinne 5

£otoer befiegen u blutiaet 5oets / -

a ctenbe Fgafen)vcrfaUgn in8 9?65 :

3.

Gitb toit itt Gnge aefbloffen :

feübnbeit bereitct sur 9fugfludbt bic 3abn/

Gtebet Fein 9Rittel au Suffe mmebr am/

Syendt fie auf Slügel oon 9Badbfc acaoffan :

Giinb tocber Ceacl, nod) 3tuber 3ur 55anb/ .

fiommt (ic bodb fcbroimmenbe leptlid) an8 £ano.

4.

S9Ber (idy erfübnet/ uiib tbaget/

s tagt ec aur Oyeute nidbtà tociterá Darbor/

S3[eibt bod) bie Gbre sum reicfid)en £obn *

Daf er nidt meibi(ch bep tnalüd eergaget.

Collt id bant enetid) su Orunbe nod) acbm/

?fBill id/fo Iang- i&b Ean/ ritterfid) (tebn.

A

LE

——X

L

*

N

24'4

:

G

b ,

N

/

PT.

»

N

E

4

N

j

4l

Gelum

(217)

—

//v

p

Y

D till

SSSNNNV

LU

N

NS

///, ,/

ll

NY

)

)

TfOTI )'I.t

]

n

'

0///,,///

(/

SS

ENS

Qs

3510 999 4 .

*XX

n

A

o 7

/

ä

a

;

d

ä

4

N

)—

^

N

(

97

W

N

A

—

L

a

777

Z

&

;ï

|

——

d

——

L ——

— .

——

E-— —

——

WE E EE

J;;l

N

IV'v

,l ,:ü»

EM

x

II

— d

i

--

CUR

H R— ,

É I——————

——

NI

N

ww

N

st

N x

N

»

NS

E

N

D

s

*.

Qd

,

N

N

Z

7

NOMT

NY

*

ES

";

Cæ/z:m fulgwä

*

fico quum Íxpe poli:' convexa fragorþ,;

T Erri

Omnííque laté Calicolüm domus

:

— Savis intonuit minis

;

1

J

$

Impia Phlegrais confurgere pra

lia calmþïisä |

Et fulminandos 1gne Typhoéa

Di

ru

imque Enceladum pïutes,'l

Omnis at in folo ftetit ira timore, minifque ;

Defcendit Alma Conjugis in finum -

Lauis Jupiter imbribus,

Proti-

«" Traclatus IL

lii

/

J

/ $63 Q19) CO ——

Protinus arva rigans dulci fitientia nimbo :

Tauro, vel altis fulmina deflagrant

Formidata Cerauniis :

Sic quoties flammis efferbuit acribus ira ,

Aut eft premenda, aut fi tonat impotens,

Dum nunquam feuat,tonet

j

E urrupa

xmc&wäpc,; NG

t EvPéx . : yogwïfe :

Eruo

l]gnea — irato

funcarma,tembxhäque cxlo |

Eyxga T.

aitax

e

5 gä)&—f,ärs : T777V0; —'770763/0-'

e

que fui

inis, teláque volucria ignis.

I;Io?,?;.bäx.; :

v,-äzfäizïf'c.gin'

ï

C22.5

Xseue

XEQaUV E

Veró fulguran,

rató jecit telum fulminis

ERE

— TIloAAxc

OXT ostoy ; :

" tudévx

Snbaujo t

Multos terrefaciens, neminem

lxdens :

M$vic. 6av oXoojos

ngudíay

SvezreoaTó

wugaoïo-

lra cum perniciofis cor

incendit facibus

Aigxetrto

BAUAV ,

a

Gyapac CMv QIS

Sat efto (tibi) mmarl, fgrö qui feries.

Annotationes. ——

&jxs pro i£

a

éveereoxro aot. I. ycrbi--mcdii. "Thema $umea9w.

«Aä, accentu red ucto, xéux, «r G telum mxffile 2

Q O3

évapntousvo dvaoqite, ferio, participi

üm wjeïbi m

edu,i?:nfus e&l Sit diätis poffe mi-

nari; fero, at ntlnq?am feri.

Sccbomncrnbe i -

$an mit Sroben/ebne &laaet

GCenem Seinb oie urdt emjagett.

9Benr ber SSunimel

Sut Getümmel

1in8 iti Surdt; uno Griden brinat] - :

1inb mit (cbarffen SOonneresttadben

4»a8 un8 pflcat erblafit 3u madyen/

Infer Falte8 $oers bur

cöbringt:

9Beil bie blauen

Sunimele 9fuen

Gan in Glut/uno Slammen ftebrt :

eOend[t eu/baf bet fq!cbem $nallen

£a$

(219) 898

«Da$ befternte 3elt follt fatlen ,.

iib bie 9Belt i &tüiden acbn :

4)od) on [inbert

2[benb « 9Binben — .

$Bitb ber Gad) ein nb aemadbt/

9Bann bie finftre 9Bolden müffen

Ctatt bc8 &dtoeffel, 9Baffetr aieffet/

lnb bie Conne toteberbradpt.

$3etg bi€ Cpitc/

4od) bet :jDiBe/.-

Gieid) bem SoimmieL/ fets eitt Siel !

dct bein Seinoe Sordat einjagen /

«Dod) nid)t aàntslid nteberfcblaaett /

9Banrn er gornig bmbet/mtl. i

SDEJGSA

Connexio & Prolegomenon-.f

ja ad Timorern eramus tranfituri, hunc cum

, figa fugavi-

A

Nunc ad iram.

*s

Eft ira: appetitus vindiQtz. Ariftoteli: cupiditas doloris

re pcn-"-' Definitio:

dendi. Lactantio Lib. de ira DEI, c. 17. cupiditas ulcifcende injurie. No-.

1

viffimé Raynaudo :

cupiditas recruciationis iaþpargntiy' üt pofsibilis, cun-

"

&a idem fonant.

DEO,& Judici laxiüs attribuitur. Lxfi non íunt in fe,fed in bonis

externis,fuz curz commiffis, hinc meritó in vindictam confurgunt.

Dum rebus inanimatis iraícimur , üt cüm malé jungentem fty-

lum collidimus( quod Auguftinus adhibet pro exemplo ) retriQutio 4457 r

de Civit, c.

uidem eft umbratilis,at. vera ira.

Diftincuitur ab odio

hoc enim dire&é circa malum eft illud'Dif;iï&io

4 abodio &

averfando : Ira direclé circa bonum, fcilicet vindictam, quam prole- 4«6dcrio.

quitur. Odium lentum eft , & inefficax plerumque 5. contrà ira prz-

ceps, temeraria, & quantum in fe efficax , irafci abíque odio evenit

[epe invenimus Patrem iraíci filio, Patrem odiffe filium nunquam in-

venies- Auguít Homil. $. ex

S0. .Pocc—flïþe,nim quis irafci & amare;

non poteft odiffe, & amarce.

Diftinguicur à Deüderio. quoque üt fpecies à genere: defiderat e-

nim, qui vindiClam cupit; at ira eft efficax, pralupponit dolorem,ni-

hil horum dcüd'c:io convenit.

lii 2

Iracudi

n

289 (220) E2 -

Partitio.

[racundia habitus eft,ira actus.

Ejus membra : Zxcandefcen-

Smultas a Inveterata.

tia, qux fübitó effervefcit, facilé defervet.

Düimicitia ira invieilans ultioni, ac ejus inferendx occafionem obíer-

É

vans, Prima non longé abeft à tra

uillitate,caetera trans Caucafüm.

Caufz.

/

Caufz irz: delpicientia, &

ror ex accepto contemptu. -

Proclives.

Proclives ad iram : qui facilé fentiunt contemptum, füperbi ;

pauperes, multo ftudio fpiritus exhaurientes, atra laborantes bile, laffi,

debiles corpore,ebrii, infirmi, fitientes denique, ac famelici , quólque

dolor angit quifpiam; credunt enim offendi fe,'q.c lzdi minimé debere,

séque, àt ulcera habent, tangi tecuíant.

]E&&m,

F ffe&us irz memorandi : Feritas belluina, infania, & rabies quz-

dam Energumenorum. Eftenim ira demon voluntarius , iracus arre-

pritius fpontaneus, — Foeda animi tempeltas ira eft , nullus rationi lo-

cus, nec ad confültandum mora, prxcipitantur cuncta, Mxoaades, Pen-

theus, Agave obícurz tantüm iratorum funt imagines. — Nos veró,ft-

qua licet ratione, remedium appärämuä, quodfelicius & Seneca,& Plu-

tarchus, & omnir,s,*,Pþilofopho-rumkfcþola pridem praflicit.

E5

Remedium Trge. Ethica,

Ihi cüm exzítuantis more fertur Euripi commotus acceptá in-

jurià animus, nec blandà fidium opus harmoniá fuerit, nec ul-

Ratio medebitur, &

lo, qui vorticofum fiftat Strymonem, Orpheo :

Orauo. — Catera, qu& rabies poffit violare hoftilis, aut nufpiam habui,

aut prójeci, aut delpexi : fortunas, gratiam, nobilitatem genetis. Ho-

.

,

nor & fama fupererat una, & non fummo radiata fplendore gloriä

hanc violari folam poteramus ferre zgriüs , nunc quó feremus ani-

mó,atque pacató ; reflexi enim in memet oculos:; parum eft, unde

X

gloriam merear magnopere; unde ambiam, minus ; nihil , unde exi-

gam. / Corpore nec Alcibiades fum , nec Acbilles , nec formà confpi-

cuus,nec robore. Animo Socratem nondum exaquans, nec Trifme-

o

giftum, Tris-«tachiftus, quem nec ultra vul

o

um levet Sapientia, nec oe-

ftarum fama rerum inferat faftorum monimentis, nec fpeCtabilior vir-

tus humerat inter. Heroas.

Tum memor bellé originis, fcio , utrinq;

ulverem, terreámque maffam & fuifle me, & fore deinceps. Non

hercle palmari fe crimine impiavit,talem qui me injurià putavit deho-

norandum.: Ego veró talis,non vulgari me,fi ulcifcar , piaculo con-

funeftárim.

Calamitofum apprimé animal, vitz brevis, cadaverum ,

herbarámque eduliis ad pauca deinceps luftra, fortafle veró né men-

vulgö

fes quidem confervandz, fraudcmäduyco, quod honoris nomine

acci-

$69 (220) G9

^

accipimus, nihil habens omni in penu noftra, cum dignitate quod pof-

fit habere communionem.

Adeó nec füm exoculatus & excors, vi-

dere quin poffim luculenter, quàm exile , qui nos honoribus affecit ,

tribuerit beneficium ; quàm tenue, qui negavit

Iperatos, abftulerit.

Neq; veró me aliorum przclara de me opinio, meliorem, nec vi-

h

lior efficiet deteriorem. Pinxit imaeinem noftram Apelï-cs ; «qualem

l"

debuit, efhgiavit. Adumbravit nullius Pi&tor nominis ; qualem po-

:

tuit, expreflit.

Exículpferit in re, aut marmore nos Praxiteles ; fi gi-

gantem fecic,ulcräq;magnizudinem noftram, confpicuum artuum mole,

peccavit adulatione : f1 nanum, & infra ftaturam noftram , aut errore

lapfus eft, aut malitiá f(üà, Si, quem ipfummet egomet novi, efforma-

vit ; przclarum opus artis, manámque Artifieis laudabo : odi affen-

tantem, peccantem mileror, iralcor neutrinque.

Nec indé ignavos ef-

—— C2 €5 3 €$

fe nos arbitrcftur q'gifpiam, qui pro lxfi honoris propugnatione nulla

z

fumamus arma, acinacem non expediamus, nullam meditemur vindi-

Qam ; nobis enim hzc fumma erit glorix, honorem fpreviffe indebi-

tum, debitum non exegiffe, lz(um noa vindicálfe. Quà, amabo, gratiá

rem mihi non maximopere debitam, nec aliquo cum emolumento ob-

fl*

latam, nec fingulari cur detrimento negatam , aut. gaudebo partam ,

aut vindicabo amiffam ?

j

Vindicemus autem : tantine mihi fit ità , atque Vihdi&æ defi-

derió perpetuüm dilcruciari, malé fic, üt hofti meo ?. quod fretum tot

habet Euripos, quz Scylla totlatratus,quot fzviflimas tempeftates ani-

0

mus intentus ultioni ? Non furor hic eft præfen-ti,ccrtöquc dilacera-

L

?

Allicit e.

bt

ri cormen:o, dum incertas Adveríario poenas meditamur

i

nim veró vindicte dulcedo quzdam , & fperati hoftium ejulatus

*

?

at

de

nemo ufpiam liquidé gavifus eft , cui quidem non infra defiderium

Xl

contigit vindi&tam, talionémque rependere; fubit enim ad exiremum

miferatio, & communis reminifcentia naturz , fenstisque humanitatis.

K

Etdiam hoftis occiíus lachrymas.quondam victori movet , quod &

j*

Mautuanus Vates /Enex po(ï Lauíum 1illum victore fertro ftratum e-

Vir-

veniffe memorat ( non ex hiftorica forfan veritate, fed ex egregia na-

$

tura cognitione.)

u

At veró üt vultum vidit morientis & ora,

of

Ü

Ora modis Anchifiades pallentia miris ,

)

Ingemuit miferans graviter, dextrámque tetendit .

""

Et mentem patriz fübiit pietatis imago.

Piget olim etiam univerfam recuperandz fpem amicitiz prfociffe ,

d

nec potiüs ignofcendo devinxiffe, quem fatius foret debitorem habere

g

ü

pro beneficio, quàm irritatum malefició, .

C TraOeuia L.

Kkk

Si

—

Qeg (222) GOm

Si neminem & 1pr: lefiffem, aut errore, aut odio, poteram mi-

.

nüs forían. exorabilis eITe lædenubus

3

nunc bellé memini . non abfi-

milem me eorum efífe qu1 nos offendunt.--

.Ac nullo forían jure cul-

pandi mibi fünt, multi in.me qui peccant, aut errore labuntur fuo, aut

mea tantüm opinione :

multa ordine fiunt fuo.

Multó deinde gra-

viora mihi vindictx cupldntas inferet nocumenta quam injuria , atque

omnia Adverfariorum machiriamenta.

Quid enim vitiiira eft? unum

1.

fané omnium teterrimum: cætera namque aut lucro pcrfruuntur fuo,

aut voluptate ;

hac alieno tantüm dolore fe pafcit , poena(quc dat a-

Pa

cetbiffimas, dum exigir.

E/ft etiam doloris & imbecillis animi foe-

diffima conchïo ultionis machinatio. Quantó gloriofius fuPra indi-

nationem efle, atque inj jurias, maomtudmem ac robur animi com-

monüxaffe,nullo hofhum arxete à flatione fua dlmovcndx ; ad nullos

incuríus trepidantis ?

Ad excremum, fi ad rependendam ulnoncm vires deficiunt, ipa-

H

Ma

ne, ac ridiéulum, quod movemus bellum eft. Si fuperant glouofu:

longe fuerit o&en(xs eminus armis, atque acie inftructa, hoftem terruit-

Y5

Íe, quàm cominus imparem promvxfle.

VN

- - dnfrmi eff animi,, engmque voluptas:

- "Ultio.

-

gem

Juven. Satyr. 13

Ilcnte fe Padu (z,

Tyberinidéfque Nympha

. Placidé gradu volutant

Vallcs per imas :

Inter fraoofä rivi

Querulé &rcpunt minores

Raucoquc per lapxllos

—— u « eiet —— — POLULS PC

Latrant fonore.

Tacet allatratus Umber

Ingens , nec arma rictüs

» Wa RE t P 3

Minatur. :. At Lyciíca ,

Hyláxque flaccus ,

Rhoduquc probra gcnt:s

]tas fovent tenaces ,

Submque in ultionem

Surgunt Catelli,

Eft lenior meliísá

Ave bombylante Barrus:

Pufilla quaque diro

*

trident

*

$23 (223) &28

Ti

Strident furore.

bf

Injurias . ferendo ,

cul

Mens celfa nobxh(qu-e

AUE

tl

Mam c 1us probatur ,

Qu

am

icando....

qu

M

CT0T

Avurw,

Msïm-w'rs

AX X0

&vd|y

vevécdrao*

l

1

wmal cerciflima funto

l,

2.

Hac An to,| Mc

27—:4.45'683

TO eiy

— &OéXe.

tà

Inj una affic: po

ferre nolo.

[

E e7rceAaG

üGoJG'l

Xv

OO

cx.gyoc

Xcuvac

idi

Velpe mæ allatr

tcan

crcm currum Lunz,

]

T

Jæuov

aryæ

95(0-

£A£et.

1da ve

(j

Spfl

urfum quxc:e Dea perficxt.

nnotatlo.

r

1. Anytum

elit

farios fuos ultimo. enchiridii capite E[!i&etus nomi-

nat: fu.t JA

£ UMT

7 p.ïo c?u.uvæ-roq, Exoxos 5 cv.

Me veroó Anytus &

IN

Melitus ocgl

em po

ve|

nonpoflünt. Hoc ergonomme quoi-

Vide Plato-

ull

vis ho

14cQ

IT G.

abuit eofdem Socrates.

cu

fan&x caíü, pro allatro fumpfit Homerus adl, LXET

"nem in Jpa

logia Socra

UAxOV "reoci

£A

4. C

it£,

C I'yautó

gam babet pnmam

Ti

t fibweiaeir.

(* memt Arteml

t mad) mit.bie

3Bann Cr mit &pifzun zt e

Ctatumnet auf. m:cb bringt/ -

lab alfcé fudbt beroor?

3Utit tva8 er manden. fonft/ in Born/ unb barmfcf) brmgt.

*3e radbe mid) in 310b :

:Dann ba Gr bo(ft/ tdb. fvetb. gum. G*kgmftt*cat inid) ftellen.

2Da tbu id) t»a& bet 3Dtonby toann ibn bic $9uno anbeliene-

ARLIA

Cybr bürfft nicbt gebenden ^.

- «:yafi b midb toero Erancfen/

&bt bifige Geaner/ toie toll tbr aud) fet)b'

Gudy toill id) begeigen

3yafi ladyen/ unb (chmetaen /

3yu (afft / eud pet)nltcbe 9tadye beteitte

Kkk 2

Vellus

i

4

TEU d

$6

(224)

UR

Á

J

—73$—

i

n

1)

SS

N

V

&

WY

j

N

)

W

1

|

?

i

N

)

UNT'HICE

]7

«

K'*

N

W

j

LAUDI

l mï!,n

W

N

N

N

à

j

|

MAQNS

iw

NS

N

u

D

N

N

N

Y

N

N

N

N

N

i

3

äts

N

ä

"

l

hN

ä

ä

N

SNS

SSNS

N

N

SNW

N

NY

Y

A

RUR RO ONENA,-

——

ä

) Y

l

*

22

N

)

!.ä

D

E

N

d

FP

AU^

N

i?

(/

EU

E————————À

L

[.— ———————IL————ÉÀÓ

l—

I EE EEE R,

s

E———i

ä,

E

RE

REU TE

ä

SSSSSONMAT

II EE

n

N

óN,

SSM

:

N

NY

N

xiX

*

hON

"n

Wt

NY

N

!

SS

|

/

ïi

)

ï;

&

ARA

j

f

i —————————á

|

EX o d

VCUM T m

n

i

«9'? A

A

M

"

ER

TRU

(

OW

3

ES

x

NN

!(xe

SS

NY

N

"

W

M

"

SSS

xxxN

E

Q

SSSS

—

N

——

—

^

N

—PÁ

»

P.

- Vells Aureum.

Um piggt JEfonide tantos .«tolöfäfïä -I»aBöfeä :

Duräqu'c multa fàló , duräch multa íoló ?

Cyaneas penetráffe petras, cüm perderet Orpheus,

rgo cüm vocem perderet ipfa fuüam : -

^

Extimuiíle feram Segerem, Tauról

que

z Draconämagc,

Et fatum toties follicitáffe tuu

m ?

Victor Iolciacas fi tandem (alvus in oras,

Munera claffe vehens cam pretiofa, redis ?

Regna juvat tantis emifle paterna peticlis ,.

Et clarum fam« cxommcruiffc decus !

Vos

»V.ols; ï-'lqtlöqüc felices Sophiz bellacis Alumni-

. Tot belli eafus num ! fübiifle piget ?

Cüm füperanda fórent tot mon(tra timenda, tot hoftes,

" Tótque procellofi dira pericla fali ;

Prxmia fi veftro refpondent tanta labori :

1]

. Sceptra, tiara, th ronus, Iaq rea, fama? Aquiesl ?

XP :r-'z"OM'AA-"A ö-iv " AÉPAX.

Cs

I.

ds

Ov ce) éyo cþ&dväwy cqueyeMtosBo —— AisevQe |

/Elonis Nat

eij à

1

Non tibi ego i??vvidcoï magmmimi—

TACIV

2,

Eïugz.)

71'0&6

'b:tt'S-gw"/Tbm' :

éxovri — xR

Latam apud homines.omnes habenti gloriam :

Kokxs'ä',

K* 5-7'3*

$G

)XeU62 . émi

TT :

qkwSrac

| 'Xg-yoïä* T

Colchidem quód in gelidam. füper concava. veneris

i

Ar-go |

4

D9c

du

G&

mOVTOU

äryï;xwm

WTONNEC

7:'0;9:3 »

Terram per & | marecalamitates multas paílüs ; —

$.

Mebvoy

$

o ov

Dutsc

aQgAOV

&gbaazïv T díesc

Solum enim laboris aureum vellus accepifti premium, -

ZTE

eraidocpovoy

Nuudyive

aztvä'yapov ,

-

)

S ons'ämquein!auïpic*

a

té ciu&am, Matrem Prolicidame .

^

7*

A, u-raïg

£yo

BL IT T

as uexxoyoy :

Oeyo . — äg'i(ä' Fv

pus Martis -

Atqui ego pe-rf:ïcicns tumulcuolum .*o

8.

IoAAx

ó

341

mleM$puo daia

E

L

ü

; i

Multa veró in bello monftra poftquam dom

9.

KyuxTX

ó

du r

mspioxc

öagünxf'x

$ugs ,

Flu&tusautem indomiti tranfiens gravifonos animi,.

IO

AvriSioic

aYSMOIT — w diz$a:

2 gaxsorasp .

(cum) Adveríis ventis. dru. luctatus. v*x;(præ!iacus;)

1I. Nuo

dj

7'5 Ua

'TFG,VOIO

1904

NI

vixxy

. Nunc veró finem laboris indeptus , & laudabilem vi&oriam :

I2

(

oipiSeevov. :

Hevyiav

aC gey ,.

kesre

láchronum.

Tranquillitatem repeti, & Impgritzm À

4

Annotationes. .

I. 9ovév, ró cbSova oum äivcffïs 6afïbus, ac dïfpa&'ï i'ïgnïiïcadone reperitur ;

fed planéia noftro (enfu dandi cafum

.

»

habetap ud Photcyll. À Qþä*?vg'go' o;'yovce'cx:v;-ef?ngalï,

ubi elt Dat. Perfonz, Genidvus rel.

— M M ÍnoÁMr

3. H'Av9as, 2. perf fing. prat perf. me

d. veibi sgxoeæq, fed & ä;»r):?oägrso', £, per f) tl4

copen 4X9«v, s5; 6; AOT 2. ind. ejufd. verbi.

4. vyüc dia € &tC. ia ij X, &xosye, terrà, marique Plutarch.: .

g. Axiz, Vel dxix, À daicy monftrum, vel Hgnum, bellicum. :

j

/

^

lbidem : dauxorzMp Q aor L. par;

ici. medii verbi dauZe , fut. dauacc , & Potticé

3.4&40;05'(0.

9. Nuuuzrs, Ab privativum initiale fuà n

aturiá brcv& eþc, atin gratiam Prïncipïs

cüm rcres aut. plures bre-

Heroici carminis per ectafin producirur in

olyfyllabis ,

là 2

ves concurrunt. LegeSidelmannum de Alp

j

ain primis fyllabis Regu

Tra&;um L.

L1l

IO. Maysc-

0

Gg9 (226) E99&

IO. Mexsoravju» per; Epenthefin ;.mias"fïg;nat,is,fabr. 1. partic. medii verbi uz-

*x6uos; füt. 1. paxooouog, G

-

p íceuo, à. T. med. ä:mx&o'alynv , yxlinili,s Epenthefis eít in.

&AAaSsc veríu 5 .pro exxeec,

Y

lI. Aaxo

v; aor, 2. partic. verbi Awyx,

ao ; multa de hoc lis apud Grammaticos,

nos cum accufativo conftruximus fulti authoritate Ariftotelis de mundo, rj» eveza-

TU, X Wgw'-rr,f &dlegw 6--3'656 $axe, vide Budæx 'magnunj -ch?f;on.

L

L

— &8cc gufbene äl.itä. li

Cin tugenbbaffteà 9Inbeginnen —^

3tuf cnbtidj reidyen £obn getinnen.

€8 britraet Lünfet-'öïtteuäämg y^onad h.

^

*

j

e

. Stadbem tt

tt [à

itgft bebersst acftt

irnu

^ C SSerbtug/unb mandy Gefabr erlitten/

4D0d) enbfid) ben ertoünfcbten Gieg .. ——

9Bir (cBcn un8 nad) langem £auff /

n £orber-Gran mit Gbren auf.—

Go ttug bct tapffie /&fon$ Giobn/..—

t mt (o mandyem nb acrumng

av

9tard) ?Ibentbeuer batt begroungenz -

zDet gulbneit Cxbap mit 9tubim barbon :

1118 abet ipírb nad) [angem Gxtreit. -

Stubm/ Cbre/ &tico/ unb 31b aur 5cut.

,:'-':,

-

Greif untergagt bie SDafen an/.——

- Gbubet Srepbat bift beflie

fica

/

- s yeman atoar obne 23ut beratefferi/

Stidbt obne $fampff erlanaen fan :

SBer fid) bier fieuet bor bem Gxreit/ -

3blcibt eig in ber DDienfübarfut, —

Raws æquä, ;5: dxuturm oraisiballi"c:(tfol((;ixixi;lg: "Nunc pauló ma-

J joracanamus, Animümque priori lucta. delaffatum , prafen-

tis periculi magnitudine territum, futuri. deinceps confli&tüs metu pal-

.. lidum erigamus, ob oculos pofita vincendi neceffitate, victi

galämi:ca;eü, Vi&Oris fe'licic;;&. -

* — 41**

ii

$83 (227) CO —

PROTREP TICON

t

Mlhua eft v1ta

lece vincere, qui cupls vivere s

Vita victi quavis ePt morte calamitofior :

Bellum tibi eff domefticum, hoftis inteftinus ,

Non ante Portas Hanmbal fed in viféeribus Urbxs -

EquusI Dureus mcdxam infedit Tro]am-

Hic Pcans delibera,

w

«

Puonarc pro libero malls dxc,

An vivere perpetuó fervilem ?

Periculum eft in loco, ,

Spes in virtute ,.

Salus ex v1&ona,

Nec magis nóffe refert, ubi fint haftes ;

Quam quct, aut qualcs iB

Numcrus propé i innumerus 5

Q-J

Quippe

Nec tot armatos Achivos € ex Auhdc

roJam

À amemnon

Nec tot cop:as ex Perfidc in Amcam

Xerxes,

Ncc tOt Poenos Cartbagme in Itaham

" Hannibal deduxit.

Uandenis hic füb Ducibus

Non undenæ ch:ones Mxhtum

ed. Legwncs Excrcztuum.

es fint,

Dxfccre fi cupxas quales

Armorum genere, impetís alacritate, pugnandi fzvitiá ?

Chalybe düriotes, flammis acriores, Txgndxbus infeftiores,

Oceani flué ibus tüibulentiores.

Telis, fariffis, ignibus, moríu, vencms pugnanc

lu

Bland:um:ur occidendo, r

- Occidunt blandiendo,

NdT fangume fzglttæ madcnf x

Quodvis hinc vulnus lethale venit :

Herculis fató decertas Anime ,

Cum Excetra tibi negonum eft :

Uno amputato capite , alterum fuccrefcm

)l

L1l 2

Vincene

(96)0

4^

853 (228.

Vineendi

Vincendum tamen,aut, occumbendum.

neccílitas

Nec enim fi pacrfcx hbeat

Vitam faltém,aut libertatem. pamfcx liceat,

. Ac plagió te licét impies,.

| Servitutis dirz plagas non effugies.

Plagofos pafïurus Dominos,

Sufplracurus inter vincula, & explraturus.

Nulli quoque locus cPc Armiftitio:

Cum ttrucibus bellum ubx Tbracxbus eft ,

Canitiem galca premunt 2

Semperquc recentes - - conveQlare )uvat prædas & vxvere raptó.

Nullz hxc nisi quum viceris, induciz ;

Nulla pa&ns fides ;

Nec flammis, nec Euripo, nec venns

*

Con[ïantlor inconftantia ;

. Hc illis pro natura funt :

Urere ,

fluere, moveri.

mitas,

Vi&i cala- Senf im dum urunt, cxurunt, dum fluunt, mcrount, dum moventut ,

præc1prtant.

xX

*

NVE v1&1s !

Inemaculablhs probn macula :

Adveríario ,

Vinci. ab illo

Cui non fortuna, non virtus fua parárit victoriam,

Sed ignavia tua.

.

/Eterna calamitas

?

Quippe cüm nullam vi&o liceat fperare falurem

A Vl&orc crudeliffimo :

- Nullam veniam à Tyranno immaniffimo ,

. Nullum füpplicii modum à Tortoribus fævniï' mis. .

Nihil posnarum apud mferos elt,

, Quod apud Superos tuüte non patxcrc :

* Rota Ixio-

*^Rotà, gyrabcrc cum Ixione

n1s

Sitis Tane»

Inexplebili fame, itreftinguibili fiti corquebere cum Tantalo.

tali

