larga miſcðia tua petiſſe credit᷑· Quis em vn
qᷓ; cogitauit oꝛare te:vt ꝑtem dãnatiõis eter⸗
ne eidem remitteres:⁊ dimidiã ei ſalutem da
res?:vel etiã q;cũq; ſalutis:An nõ verũ dicit
ille ſanctus ſapiens veritatis tue pᷣco Rᷣmb·
dicens · Nephas eſſea te qui ſũme miſericoꝛs
s: dimidiã ſperare veniam · AMultofoꝛtius ⁊

dimidiã petere gloꝛiã · Quod etiã inde mani

eſtumẽ:quia omes quicũq; ab initio mundi
miſcdðiam tuam exoꝛauerunt:tanqᷓ;nefariam
hmõi petitionẽ declinauerunt · Ampliꝰ dñe
miſcdðie tedocente ac reuelante iam nouimꝰ:
⁊ innumerabiles ſaluare/qui ſaluari oĩno nõ
volunt nec curant · Sicut manifeſtum eſt de
puulis quos ſacro vł viuifico fonte baptiſma
tis regeneras · Mõnullos etiam incredulos ⁊
rebelles in ipſa rebellione ⁊ incredulitate vi⸗

ſitas ⁊ ſuſcitas de tanto ꝓfundo moꝛtis et te
nebꝛarum · Sicut ipᷣm ſanctiſſimũ aplm tuuʒ

paulum:qui totis ſtudijs ⁊ viribus pugnauir
contrate:tantaq; malignitate ꝑſequebat᷑ te:
ſicut tu oꝛe tuo ſacratiſſimo ad eũ locutus es

dicens· O ſaule ſaule quid me perſequeris·

to igit᷑ maioꝛi largitate dignũ ẽ ac decẽtiſ
ſimum miſcdiam tuã in eos effundi qui paceʒ

tuam qui veniã qui gratiam tuaʒ vt pñt et tu
ꝗadiuuas atq; dasa te obtinere nitunt᷑ · non
dico dñe miſcðie quia meritis eoꝛũ debeãtur
venia ⁊ gratia tua de ſuoꝛũ iuſticia vł iure me

ritoꝝ · Sed dico hoc decere ĩmẽſitatẽ miſcðie
tue:vt te inuocantes qualiter poſſunt et a p⸗
ueniente eos gratia tua recipiũt · non cõſun/

dant᷑ · ſicut docuiſti eos ꝑ ꝓphetã tuũ loquẽ/⸗
tem ad tex dicẽtẽ · Nõ cõfundar qm̃iuocaui
te· Et per aliũ dixiſti · qͥs inuocauit dñm et de

ſpexit eũ:Cõfundant᷑ at ꝓculdubio quid
petũt non obtinẽt:⁊ depſiciũtur·:quoꝛũ pᷣces

nõ audiunt᷑/dñe miſcðie · Atifmões quos lo

quoꝛ coꝛã te:nõ ex me vel meiſunt:ſed ex te
T tui ſunt ·ſi non placent tibi /quia meiſunt:vbᷣ
dono tuo placere tibi debẽt:quia ⁊ dona tua

⁊ tuiſunt:Quũo em̃ ᷣmões hmõi loq̃rer: niſi

tu pones in oꝛe meo:niſi tu dares eos / ⁊ digi
to tuoidẽ ſpũſcõ ſcriberes eos ĩ coꝛde meo:

ꝓpter hocigit᷑ debent tibieſſe placiti⁊ acce⸗
pti · qꝛ vt dixi tuiſunt· ex dono tuo ſunt · Neq;
em̃ mercuriꝰille:qui nõ ta falſiſſime qᷓ; etiã im

pijſſime deus eloquentie apud ꝑditiſſimos ꝰ

deceptiſſimos homines / ⁊ dictus ⁊ habit eſt
omi artificio rethoꝛicohos ſermones cogita⸗

repotuiſſet · Dico confidenter dñe miſcðie/

qꝙſicut dignũ ⁊ iuſtũ eſt:nec vacuã nec ocio⸗

ſam eſſe iuſticiã tuã ·qͥn potius neceſſe eſt vr
exeat in largiſſimas ac ꝓfundiſſimas miſera⸗
tiones:pᷣſertim in eos quos pᷣuenit ipſa tãma

gnis tãq; ſalutaribus donis:vt iam cupiant ⁊

vt poſſunt querant: Neq; em̃ vt pᷣdixi poſſibi

le eſt:ſic dimidiare miſerationes tuas:aut ini

micari in eos potiſſimum quinõ ꝑtes miſera
tionum querũt aut petunta te:ſed plenã pfe
cctãq; veniã ⁊ gratiã tuã:vt ſepe dixiqᷓ;tũ das

⁊adiuuas a te petũt · Alud aũt denegare nul

lus põt:vnã (ſaltẽ ſalua iuſticia tua ꝑoĩa ſal⸗
uoq; iure tuo in om̃ibus)vtpᷣſtes ꝑfectam ple
namq; gratiã ⁊ veniam: que ſunt in vita iſta
miſerationis tue plenitudo · Et quidemin do
mibus religioſis te actoꝛe conſtitutũ ⁊ oꝛdia

tum vt qui inde abierunt vel exeunt recipian
antur ·vel ſaltẽ vſq; ad te ſalua tñ oꝛdinis di⸗
ſciplina · Quia igit᷑ miſcdðie tue necnumerus
nec menſura cũ ab oꝛdine ſanctiſſimo tuo:et

regula ſanctiſſima chꝛiſtianitatis totiens ab⸗

errauerim:⁊ exiuerim põt denegari mihi:qͥn
ad illa reuerſus recipiar:ſaluo tñ oꝛdinischꝛi
ſtiana diſciplina · Hoc aũt eſt niſi pnia tua q̃ ĩ

ecclia tua ⁊ iniuugi⁊ agicõſueuit · Ampli qᷓ

nõ deſeruiſti me deuiũ ⁊ aberrantẽ:qũo non

aſfumes reuertentẽ atq; coꝛreptũ:.Non de⸗
ſeruiſti inq; quẽ necreuocareceſſaſti · necad⸗

huc ceſſas· Vnde em̃ mihi ſunt deſideria iſta

quibuste reconciliarideſidero:qbus ad pacẽ
⁊ gratiã redire cupio · Vnde iſte accuſatiões
quibus contra memetipᷣm ꝓpter iniuſticias

meas litigo / niſiate / quidonis iſtis tanq; bñ⸗

dictionibus dulcedinis tue pꝛeuenis me· nec

in aliquo leſa eſt iuſticia tua:per hãc tam piã
tãq; indebitã pᷣuentionẽ miſcðie tue· Qm̃ er⸗

wt⸗
eni
ſſtaß
nires
tioni
nndig
llen
mneßn
iultfa
dubirie
ſran
zaie
Arinus
ſtog⸗
fole
ſolere
genne.
hecn
coglol
deine⸗
lemn
ceauib
ſweſau
his
mommn
deſia
demat
koxr.
ſpientt
enöot
Cheride
llosy
pcifn
gnuſſim
Congran
eſgono
Midig
tenpore
Wkace
1 obſſte

ſcef⸗
licſimne
fuun⸗con
mreri

auto⸗
Mamni
knm

XII

nlic go foꝛtius nõ ledet᷑:niſiiſta dona mihi cõple⸗ qbusſiphas eſt dicere foꝛtioꝛ eſt effecra erta
guos eriar cpſecori; dhasis em̃ indignusers q; armata miſericoꝛdia tua: ad pugnandum
ſed erte iſta puentiõe miſcdietue: anteq; ea me pꝛeue pꝛo meet ad reſiſtenduʒ ire tue cui ſola opi⸗
keiſunnß nires·nũc ſſinſit pꝛeuent ꝑfectione iuſtiſiia tulatione illi reſiſtitur · ſicut dixit ſapientiſſi⸗
donn n notnisct ſanetilicani tue· Etlonge minus mus et ſanctiſſimus et a teipſo in hocedoct.
crer:ni indignus nüc ſum: vt iſta tua dona mihi com SGregoꝛius dicens . Ire dei tunc reſiſtitur· c
s /1digi pleas atq; pficias: q; eraʒ donis iſtis añq; ills ipſe quiiraſcitur opitulatur.te ergo periſtazʒ
aene mahitentree alanaenne em̃ mepparãt ad pꝛeuentionẽ miſericoꝛdie tue ſic opitulante
Ur er in äcari et gratie tue plenitudinẽ· nec mihi. ire tue adeo ſoꝛtiter reſiſto:vt ſupabũ⸗
nt hen; g 5 n lto modoꝛũ quin multo longius dantia miſcðie tue vel aufferre vel mmuere à
ebenün ſintamiſcdia tua qui eã nec quert neccurät vł retardare. decetero mibinõ debear. Am
Urſinost Squege cupiunt atq; deſiderãt licet exiliteræ plius quis lau dat aut ſuperabũ daredicarmi
hwek M minusqdeberet hoc faciat· Amplius que ſericoꝛdiam tuamin eos:quos eterne moꝛtiſ
ugn ſũt opa magnificẽcie miſcdie tue ppꝛie acpcla ⁊ damnationis ſupplicijs perpetuo deputas
escdoln ra· Certũ eſt mihi dñe quialenire miſeriam Amplius pꝛopheta a te ſolo edoctus:etec
–W tollere eã / ignoſcere / liberare / ſaluare 1 pre⸗ cleſia tua tota magiſteriotuo ſolo inſtitutaer
nec . uenire etiam no valentis venire ad te / in be⸗ erudita:a te petit inceſſanter · auerte iram tu
nſei nedictionib' dulcedinis tue qbus aliqtenus amabeis · tu ſolus es huius poteſtatis.· NHon
innonli, cognoſcãtte/et beneficia tua q̃receprũtate eſtigitur ab eishoc requirendum:rerum em
nup⸗ deinde mala ſua? que reddiderut beniſcẽcie natura impoſſibilium nulla eſt obligatio:apᷣö
una tue/ mala in quibſunt· atq; ea q meruerũt: eos quibus impoſſibiles ſunt· Abunda igi⸗
tanngen ct a quibus non eſtei / refugiuʒ velliberatio tur tuipſe miſericoꝛdia eouſq; quo auertis
enungälin ſiue ſaluatio niſiper penitenniãtuam· Et cuʒ iramtuam:ſicut te docente et dictante dixit
ögres nin his pᷣdonas eis etiã vt diſpliceãt ſibimetipſis pꝛeopheta tuus Dauid dicens. Et abundauit
Ciſruin in omnibus · ſemꝑq; diſplicent tibi· cupiãtq;t vxr auerteret iram ſuam. Abundauit vtiq;
eaniids deſidrant et enitantur licet infirmiter ex-ire miſericoꝛdia qua pꝛouidit totigenerihuma⸗
Nurgenl de malis ſuis ⁊ redire adte qui es ſałꝰet viia no: ſacrificium irrecuperabilis placationis:
polni⸗ coꝝ · Sic dico et de timoꝛe tuo quieſt ⁊ initii ipſum videlicet deumac dominum noſtrum
Neuungk ſopientie et expellit pctm̃ · qm quiſinetimoꝛe ieſumchuſtum: qui eſt pꝛopitiatio pꝛo totius
naſe e: nõ poteſt iuſtificari· qm de pclaris ⁊ ꝓpꝛiiss mũdipctis ſufficis · Sica abũdãtia in me eo
ntennde operibus miſcdie et pᷣſertimin peccatonb qᷓ uſq; ẽ tata largitate tue miſcdie: vt dares coꝛ
nuürore illos puenis: et fugere facis qſia facie colub ↄtritũ mihi:qð nunq; deſpicſæ ſpm̃ ↄtribulãtẽ
mnrepin pctã· fugere inq; ad te:quiſicfugientes beni⸗ qẽtibi ſacrificium ſufficientis / et grariſſime
ſannun⸗ gniſſimeſemp ſuſcipis: et etiam cũ gaudio et placationis · Abundauit itaq; miſericoꝛdia
mumms congratulatione iucũdiſſima et aplauſu·. Si praater miſericoꝛdiarum: dum ipe ſibipꝛeuidit
mwnner ergo nõ obſiſtit iuſticia tua:qͥn iſta operetur chariſſimum ac benedictum vnigenitum ſu⸗
RZ miſcdia tua in pctõꝛibus: non obſiſtit eo inq um victimam holocauſti · Cuius obligatiõis
minbrdn tempoꝛe a vrita dicatur foꝛtioꝛẽ et magisar placate mundo placaretur. abundauitet ip⸗
Ginsdn mata contra peccatoꝛes. to minusigitur ſe vnigenitus eius benedicta miſericoꝛdia-
obſiſter poſtcharmaſua fontioꝛa: allegatio⸗ quide ſeipſo hocfecit ſcilicet victimam holo⸗
anh . nes ſuas validioꝛes ↄtra eos amiſerit· Arma cauſti · oferens ſeipſum tanq; agnum imma⸗
1. ſon ſidqdeẽ foꝛtiſſima iuſticie tue: et allegatiões vo culatum in odoꝛem ſuauitatis / in ara crucis
nnin de⸗ lidiſſime/contra peccatoꝛes ſunt / ſuꝑbia eo⸗ quo ſacrificio et placatus eſt pater miſericoꝛ
nang rum · contumatia / duritia / iniuria ſalutis eo⸗ dviarum mundo: æ mundus eireconciliatus·
nen rum · et impugnatio ipᷣius gratie:qualis erat ſic apls ſcripſit illũqͥ nõ nouerat pctiſ ꝓ nob
– . in paulo apoſtolo cum chritum dominũ per⸗ fecerat pctm qð ẽdicere hoſtiãp pctis. Et ite
– ſequebatur · Qualis eſt etin illis qui etiwẽ ver rũ ·de erat in xpᷣo mundũ ſibirecõciliãs De
Nlſandes bum dei repellunt aſe· et auertunt aures ſu-⸗ vtroq; igit:pfe miſcdian · vicz / ⁊ bñdicto vni⸗
rnuſtn, as nelegem tuam audiant: ꝓpter quod eoꝝ genitoei/rectiſſie itelligo qẽdemp. pphaʒ
tistaneN. oꝛatio execrabilis eſt coꝛam te Armaiſta om Abũdauit vt auerteret irã ſuã· Abũdare igit
enionene⸗ nia amiñt / iz iuſticia cõtra me · Nihil emhoꝝn te decz mia ſup iuſticiã:qꝛ mia tua ſupexalter
uge eſt in me · imo te actoꝛe et datoꝛe contraria- iudiciũ ·an decʒ largabonitaretuo ſta tua

contineres miſcdðias tuas Amplius nonne

P om̃ipotentiã tuã ꝑcendo maxime⁊ miſeran⸗

do manifeſtas:Quid aũt eſt manifeſtatio oĩ
potentie ⁊ bonitatis tue:niſi gloꝛificatio tua:
maxime igit᷑ gloꝛiſicaris ꝑcendo miſerando
Hoc aũt te decet maxime miſereria parcere·
Aaxime aũt digni ſunt quibus ꝑcis ⁊ miſe⸗
rearis ſcʒ qͥ pꝛopter teſibi necꝑcuntnec miſe

rentur ·ſed potius ſeuere ſeipſos iudicant·

.

lis ergo nullo modo denegenda eſt miſericoꝛ

dia tua:hmõihoĩes quid aliud agunt dum in

ſemetipſos iuſticiã pnialẽ exercent:niſi ꝙvi⸗
ces iuſticie ſue agunt:⁊ executoꝛes eiſdemſe
gerũt:tanq; quidã toꝛtoꝛes et ſatellites tui:
Si igit᷑ cum illis pacem nõ habet iuſticia:qui

miniſtrieiuſdem ſunt ocioſiſſimi atq; fideliſſi
mi:ſed in illos cõdemnationẽ ⁊ moꝛtẽ intẽdit
iuſticia tua:quis ſibi ſperare poteſt paceʒ ab
illa · Amplius bellũ qð contra iniuſticias me
as ſuſcepi:bellũ cõmuneẽ mihi/⁊ iuſticie tue

⁊ bellum vtiq; iuſtiſſimũ · Impoſſibile igit᷑ eſt

vt iuſticia tua contra me ſit in bello iſto· Alio⸗
qn cum inimicis meis cerit · ⁊ hoc in bello iniu
ſtiſſimo. Bello em̃ iuſto nunq; pugnat iniuſti
cia · Juſtiſſimũ ſiquide m bellum meũ contra
iniuſticias meas· Ipſarũ vero contrame/nõ
põt eſſe bellum niſi iniuſtum · Quẽadmoduʒ
bellum ſpiritus aduerſus carnem · ipᷣm iuſtiſ⸗
ſimum eſſe neceſſe eſt Bellũ vero carnis ad
uerſus ſpm̃:nunq; poſſibile ẽ eſſe niſi iniuſtiſſi
mum · APanifeſtũ aũt eſt bellum illud contra
iniuſticias meas:bellum eſſe ſpiritus adũſus

carnem:⁊ aduerſus omnes alias iniuſticias:

quia iuſtiſſimum eſſe illud neceſſe eſt · Et pꝛo
pter hoc iuſticie bellum nõ potes ergo oppo⸗
nere te · Odei luſticia mihiinhoc bello· alio⸗
qn ſtares ꝓiniuſticijs meis:⁊ cõtra te:quod
manitfeſtũ eſt eſſe nõ poſſe

V faciat homo quodin ſe eſt licet modi⸗
cum poſſit. Ca. XIII

WVog ſi dixeris
q mihi · quia infirmiter pugnas ꝓ me/
inualide ſilr allegas ꝓ me: Rñdeo
tibi in hoc/quia nõ eſt mirũ ſiinfirmus ĩfirmi
ter ſeruio tibi:nec ſi inualidus allego ꝓte in⸗
ualide· Ab infirmo aũt ſeruiente quis: ingra
tum habeat vel moleſtũ infirmum ſeruitium

Similiter ⁊ ſe habet de filio egrotante:qꝛ pa⸗

trinõ eſt minus gratũ in firmantis filij ſeruiti

Capitulum

ſupabundet miſcdie tue:ſi em̃hoe eẽtira tua

um/⁊ interdũ magis gratũ/qᷓ;to ipᷣi filio ꝓp:
infirmitatem magis oneroſum⁊ laboꝛioſum
pᷣſertim cũ dixerit Ambᷣveritatis tue doctoꝛ
⁊pco · quia deus nõ reſpicit vel attendit q;tũ
ſed ex q;to ·quid mirum ſimodicũ eſtqð impẽ
do tibi:ex tam modico qð adhuc habeo: gra⸗

tum igit᷑ tibi eſſe illud modicũ infirmũ⁊ ĩua⸗

lidum debet qð ex eo modico me infirmo ⁊ in
ualido tibi impendo·pᷣſertim cum ꝓ qualita⸗
te vel quãtitate donoꝛũ/reddendaſunt ſᷣui⸗

cia pꝛo eis : ⁊ merito ꝓpoꝛtionalia ſunt dona

⁊ ſeruicia que ꝓ eis debent᷑ · Quis em̃exmo⸗

dico feudo:magnũ velit habere ſeruiciũ · nõö

debes igit᷑ ex iſtis modicis que adhuc ſola ha
beo:a me exigere magna · qua ꝓpter contẽta
debes eſſe ex modicisiſtisque ex modicis do
nis tibi offero velimpendo · Modicũ em̃lu⸗
men adhuc in me ſalutaris ſcientie/modicꝰti
moꝛ dei · modicus amoꝛ:modicus moꝛboꝛum
⁊ vulnerũ meoꝝ doloꝛ · ⁊ ita de alijs donis dei
Ex modicis autem nõ eſt tuum o iuſticia: vt
magna requirasa me · Contentaigit᷑ debes
eſſe de modicis iſtis ÆοRſidixeris mihi:qꝛ
culpa mea eſt/ꝙ tam modica ſunt mihi dona
ta:⁊ ꝓpter hoc modicitas eoꝛũ nõ debet mi⸗
hi ꝓcurare nec excuſare ius quo minꝰmagna
debeam ˖ Reſpondeo tibiin hoc . ꝙ ſiqͥs debi⸗
toꝛ alieni cenſus/ad om̃imodã pauꝑtatẽ ad⸗
uenerit:ita videlicet vt ſoluere illum nõ poſ⸗
ſet · Nemo requirit ab eo vt temꝑe tãte pauꝑ
tatis debitũ hmõi ſoluat: nemine nãq; reqrit
qð ei impoſſibile eſſe ſcitur:pᷣſertim ſiimpoſſi
bilitas eiuſdem volũtaria nõ ſit ⁊ placita:Zu

aũt vides quia mihi non placeat iſta modici⸗

tas vel pauꝑtas:que me non ſinit tantaac ta
lia facere in ꝑteiſta que merito eſſent placita
tibi ⁊ accepta · Ad hoc em̃ intendo ⁊vt poſſim
enitoꝛ:vt augeat mihi miſeratoꝛ largiſſimus
deus:dona ſua quibus adipſum redeaʒ:eiq;

placeam · ¶ Si quis etiam in egritudinemv

infirmitatem licet ꝓpꝛia culpa incidet in illã·
Nemo tñ ab eo requirit vt agat foꝛtia/⁊ ꝑfe⸗
rat dura· Nemo requirit abeo actus pugiluʒ
velagoniſtarũ · Non debes igit᷑ exigere a me
tam magna ⁊ foꝛtia temꝑe infirmitatis · q;to
merito ⁊ iure poſſes tempoꝛe ſanitatis et foꝛ
titudinis· O& ſitantaa me iudicas reqrenda
quãtoꝛum debitoꝛ eſſem tempoꝛe ſanitatis:
Non debes igitur impedire vel obſiſtere mi⸗
hi · quo minus ſaner vel foꝛtiſicer · Nemo em̃
qui ſolutionem creditoꝛis querit:et habere
vult:impedit debitoꝛẽ ſuũ quo minꝰ ſoluẽdo

inum
lui
ſeoc
bide
baie
get
iq⸗
oe
pero⸗

tuniu

Tad
ed
Man

ſenp

goro
ſnn
ania
lbiden
Uare
Mr.
peast
Nop.
ain
tinae
togo:
nneoſn

(oſant

Rnan

hnürmorin
Pqualim
alunt fui⸗
ſonr dong
eßherne⸗

eruiciü⸗fO
chucſoga

Perconnin
tmocicode
Ncü eñ⸗
ne nockcti
smmorborun
is donisdei
oſtica:xt
nigi debes
ers mie
mamhdan
Gnödehe⸗
onin'noge
Negſcodeh⸗
ellunno
ſpetitepen
nenichfecft
aumſinpon
icbun
lunocl⸗
tme
ſeut ai⸗
vurtpoſin
uohims

—

lenee
N

Natainii

ol
nmnir
nuuns chl
nintselſe
recfenh
e nitane⸗
obſſeren⸗
, iannnn
i atten
irtnid

—

ſoluendoefficiat niſi foꝛte quimagis vult pe

nam debitoꝛis q; ſolutionẽ debitoꝛũ ſuoꝛum·

Hoc aũt eſt malignitas diabolica que pꝛocul⸗

dubio nõ vult peccatoꝛes diuites ſieri:ne ſol⸗
uant debita peccatoꝛũ ſuoꝛũ:quoꝛumſſolutio

pnialis ſatiſfactio vel emendatio eſt · Et ſimi

liter nequitia hec eſt in quibuſdam taberna⸗

rijs vel potius cauponibus:qui malunt ꝓᷣma

lignitate voluntatis ſue verberare ribaldos:

q; ſolui ſibi cõpotũ ſuum· Nõ debes igit᷑ mibi
obſiſtere quo minus diues efficiar:ad ſoluen

da debita in quibus teneoꝛtibi:hec aũt ſunt

pniales emende · Iſta tñ obſiſtentia in pᷣiudi⸗
cium tuũ eſt ⁊ detrimentũ · ¶ Amplius ꝑ hic
viam impedis/ne egoiuſtus efficiar · Juſtus

aũt eſt ſolus ille q;; plena poſſidet iuſticia· Im
pedis ergo temetipſum ꝑhanc viã ·⁊ obſiſtis
quo minus tu meipſa recuꝑes atq; poſſides:

Et quod videt᷑ deterius tueris ⁊ conſeruns

inimicos tuos capitales:in poſſeſſione iuris
tui/qð egoipᷣe ſum · Amplius rũde mihi ob⸗
ſecro o pulcherrima dei iuſticia · aut placẽt ti⸗
bi ſole pene infernales ⁊ ꝑpetue:aut placẽt ti

bialie · Oxſiille ſole placent tibi: non placer
igit᷑ tibide pctõꝛibus niſi moꝛs ipſoꝛũ ꝑpetua

atq; damnatio Hoc aũt eſt in quo euident cõ
coꝛdes cum demonibus · Hoc em̃ ipᷣi ſemꝑſu⸗

per ola volunt de pctõꝛibus: Preterea placi

tumillud non eſt bonitatis:ſed malignitatis:
Tu aũt bonitas veriſſima ⁊ puriſſima es·Si
vero alie pene placent tibicuʒ nulle alie ſint:
niſique faciunt ad emendationẽ ⁊ coꝛrectio⸗

nem peccatoꝛum · IAllis em̃ ſatiſfit de vindicta
gloꝛioſa / de exterminio ⁊ expugnatiõe inimi⸗
coꝛũ tuoꝛũ/quos maxime odifti / vicʒ iniuſti⸗
ciarũ que ſunt vitia ⁊ pctã · Eiſdẽ etiaʒ ſatiſfit

tibi de iure tuo:ꝙ tibiꝑilas plene ⁊ melioꝛa⸗

tiua reſtituit᷑:vel ſaltem ad reſtituendũ ppa⸗
ratur:dum ad expulſionẽ iniuſtoꝛũ detentoꝝ

peas litigat᷑ pariter pugnat᷑ · Abſit ergoate
vt opꝛimas ince opus tuũ ⁊ conſiliũ impioꝛuʒ

agiuues · Placent igit᷑ nõ imerito pene peni⸗
tẽtiales quas ⁊ ego mihi ꝓpter te amoꝛe tuo

irrogo:⁊ ad hoc vt poſſim intendo·vt tante ⁊
tales ſint ꝑ quas de vindicta tibi ꝓtuo bñpla

cito ſatiſſiat · Sola ergo peccata mea cũ ipſis

demonibus obſiſtunt / mihiq; aduerſant · ⁊ q⸗
niam excõicata ſunt atq; a cõione creatoꝛis⁊

omniũ ſanctoꝛũ anathematiſata:hoc ẽ ſexa⸗ nũci
ge cium eſt mundi: In ipᷣa nãq; ſacratiſſima inui
ctoꝛioſiſſima paſſione tua/cãm tuã imo meaʒ
ſczʒ⁊ alioꝛũ credentiũ allegabas:⁊ oꝛando et

ta · Propter hoc ego enitoꝛ euitare ea/⁊ fuge

re abeis· Quto igit᷑ foꝛtiꝰ tua ſanctiſſima ſp
qᷓ; bñdicenda iuſticia nõ cõicas eis:qui omni

um penarũ atq; toꝛmentoꝛſi inſtrumetis im⸗

pugnas ea · Et de templo ſancto tuo tanq; ex
cõicata eijcere nõceſſas · In hoc em̃ dñationi
tue omia toꝛmentoꝛũ ⁊ penarũ genera deſer
uiunt · Et nihil timoꝛe tuo nihil etiã punitclõe

illa vel debilitant vel cõpeſcũt velpꝛoꝛſus ex

pellunt· Et hec attendens dũe miſcðie/ me⸗
moꝛaboꝛ iuſticie tue ſolius: In his quedictu⸗
rus ſum in pᷣſentia coꝛam te:⁊ allegabo iuſtici

am tuam ſolam ꝓme:qui ꝓpꝛiam meã iuſtici

am ⁊ debitã conſpicis nõ habere · Dicam qꝛ
ius tuũ in omibus ⁊ ꝑ omia ego ſum:⁊ hoc iu
re ⁊ debito creationis tue · Creaſti me dñe ie⸗
ſuchꝛiſte / deus meus / vnus verꝰ ac ſolꝰ. Jus
tnum ego ſumhereditarium:te em̃ conſtitu/
it deus pater heredẽ vniuerſoꝛũ/ꝑ quẽ fecit
⁊ ſecula · Sicut tuipſe ꝑ os apli tui teſtiſicatꝰ
es in epla eiuſdem · ad HhHeb · Tuus ſum iure
amicitie ⁊ amoꝛis eiꝰqui te diligit deus pater
Per hanc em̃ tantã tãq; ſincerã ⁊ ꝑfectã ami⸗
citiam:neceſſe ſunt omia que patris ſunt tua

eſſe · Omniũ em amicoꝛũ vere ꝑfecteq; amã

tium / neceſſe eſt eſſe cõmunia · Tuus etiam
ſum iure ⁊ titulo emptionis · ſicut ꝑ eundem

Aplin teſtificatus es dicentem · Empti eſtis

pᷣcio magno ·Et iterũ · Qui dedit ſeipᷣm redẽ⸗
ptionẽ ꝓ nobis ꝑeundem · ¶ Tuꝰ etia ſum iu
re mercedis ⁊ retributiõis/ꝓ magniſico acce
ptiſſimoq; obſequio:quod deo patri in ſacra⸗
tiſſima ꝑſona tua impendiſti / tibi ab eodẽ ꝓ⸗
miſſo ſicut ipſemet teſtatus eſt ꝑ Eſaiã dicẽtẽ

Pro eo ꝙ tradidit in moꝛtẽ animã ſuam⁊ cũ

impijs deputatusẽ᷑:videbit ſemen longeuuʒ
⁊ foꝛtiũ diuidit ſpolia · ¶ Tuus etiã ſum bello

iuſtiſſimo tibi acquiſitus ·illo vicʒ plio de quo

ipſe teſtiſicatus es dicẽs ad patrẽ · Vel eccle⸗
ſia tua loquẽs ad eundẽ · Obumbꝛaſti ſuꝑ ca⸗
put meuũ in die belli · Et tibi nãq;⁊ eccleſie tue
rectiſſime congruit intellectus ſᷣmonis iſtiꝰ·
ſuꝑcaput tuũ/⁊ etiã ſuꝑ totũ coꝛpus tuũ ·ob
umbꝛauit deus pater in die belli · qui fuit dies

victoꝛioſiſſime paſſionis:qua poteſtates ae⸗

reas debellaſti· palam triumphans pᷣncipat

poteſtates in teipſo · Hoc fuit pᷣlium magnũ
; tu verus michael pᷣliatus es / ibi cũ dracone

ſcʒ antiquo ſerpẽte:quo bellopꝛoiect ẽde ce
lo ecclie tue · ¶ Lu etiã ſum iure ſanctiſſime
adiudicatiõis:q̃ tibi adiudicat ſuʒ ĩ iudicioil
lo:ĩ qͥ tuipᷣe oꝛe tuo ſactiſſimo dixiſti. Nũc iudi

4

R

Lapitulum

temetipᷣm offerendo pꝛo nobis ꝓpter qð iu⸗
dicio ſanctiſſimo dei patris adiudicati fuimꝰ
diabolo · Et ideo abiectus eſt foꝛas de poſſeſ⸗
ſione qua nos poſſidebatadiudicati ſumꝰti⸗
bi · qua ꝓpter intraſti poſſeſſionẽ noſtri per ſa
cramentũ regenerationis plene obtinẽs poſ
ſeſſionem noſtri : Jus tuũ etiam ſumiure do⸗
nationis:qua donatus donotibiſumad ipᷣam
petitionẽ tuam qua dixiſti ad patrem oꝛans:
nõ pꝛo mundo rogo ſed pꝛohis qui credituri
ſunt ꝑ verbũ eoꝛũ in me·De his ego ſum per
gratiam tuã vnꝰ ego em̃ credo in te·qm̃ ſide
tendo in teê/⁊ ꝑuenire enitoꝛ vt poſſim ad te
⁊ in te/vicʒ vt totus ſimin te/ſicut palmes in

vite:ſicut arboꝛ plantata in terra bñdicta/vt

totus viuam ex te · duabus · quaſiradicibus

coꝛdis meiradicitus infixus in te:vbi ex toto

inſugam vitale nutrimentũ aĩe mee:exquo
viuam ⁊ tibi fructiſicem:quod eſt dicere fru⸗

ctus feram tibidelectabiles ⁊ placitos:⁊ qui
nõ pereant ſed maneant/qua ꝓpter qð tuuʒ

eſt ⁊ ad te iure ⁊ ex debito ꝑtinet:id multipli⸗
ci iure pleniſſimeq; / liberare de manib ini⸗
micoꝛum tuoꝛũ /ſaluare atq; defendere tu⸗
eri ab eis debes · Si em̃ aliena iura eis quibꝰ
auferant᷑ iuſtiſſime reſtituis eis quoꝛum iure
ſunt · q;to foꝛtius hoc tibijpſidebes · Le nãq;
plurimi qui iniuriam patiunt᷑ confidenter re
quirunt:vt iuſticiam facias eis de inimicis ſu

is iniuſte:quiq; iniuſteab eis ſunt ablata reſti

tuens ſpoliatis · hoc inq; petunt a te tanq; iu
ris debitũ petentibus · to foꝛtiꝰ igit᷑ hᷣ tibi
ipſi debes vicʒ eẽ tibi in iure tuo ꝓpitiꝰ·q̃liter
em̃ alij ſperare poterũt a te:qð tibijpſi facere

noluerunt

deus vult ad eum reuerſionem pnia⸗
lem fatiſſactionem · Ca · XIIi

WVPolo ſi dixeris
q mihi qꝛ indigniſſimũ me fecidñatiõe
tua ac ſeruitute nobiliſſima/⁊ ipſam
poſſeſſionem quã in cuſtodiendam/quã mi⸗
hi excolendam:modiſq; om̃ibus melioꝛandã
cõmiſeras:ego diſſipaui:⁊ eouſq; ðᷣterioꝛaui:
vt pene iutilem eam tibi reddiderim:iĩmo qð
veriſſimũ ẽ:noxiã atq; ꝑnitioſam · cũ de illa et
Pillã bellũ tibi faciant vel fecerint tibi inimici

tui/⁊ mei vſq; mõ · Verũ vtiq; dicis dñe deꝰ

vitatis · Ego em̃ rñdeo . licet tibinõ poſſuʒ re
ſpõdere vnũ ꝓ mille:niſi dñatiõis tue digna⸗
tio fuit recuꝑare mehoc em̃ facto:quecunq;

diſſipata ſunt a me · in meipo plene reſtituen
tur:⁊ integre ſalua erũt tibi/ꝓ bñplacito etiã

tuo erit tibiſatiſſactũ ⁊ emendatũ quicqᷣd cõ
tra te peccaui · Mõ debes igit᷑ cauſare diſſipa⸗

tionem bonoꝛũ que mihi cõmiſiſti · neq; alia q̃

pꝛetendebas aduerſum me· Nihil ema me iu
re poteris petere:niſi plenã reſtitutionẽ/⁊ g⸗
tam ſatiſfactionẽ: Hec aũt duo plene indubi⸗
tanter tibi fient ſi pnĩalem iuſtiſicationem mi
hipᷣſtiteris · Hec em̃ cõtinet indubitãter pnia
lis cõuerſio ſiue reuerſio ad te Amplius dñe
miſcðdᷣie ieſu chꝛiſte:neminẽ poſſibile eſtveni⸗
re ad te· neminipoſſibile eſt moueria te:ni⸗
ſiate/quicũq; em̃ mouet᷑ ad te:neceſſe eſt vt
hoc eidet᷑ a te · Quia igit᷑ tibiſolihoc poſſibile

eſt/ a nullo alio debet᷑ · Siigit᷑ ab aliquo debe

tur ate ſolo debet᷑ · ⁊ ꝓpter hoc a te ſolo requi

rendum eſt · Oꝛſidixeris · quia ipſi peccato⸗
res auertunt ſeate rumpentes funiculos ca
ritatis quibus a te trahebant᷑· verũ vtiq; dich
quia veritas es · Retentio tñ peccatoꝛũ in te

Treuocatio eoꝛũ ad te nõ eſt poſſibilis niſi ti⸗

bi · Et ſicut ꝓpꝛiũ eſt illis infirmitas ⁊ coꝛru/
ptio atq; malignitas:qbus recedũtate · Sic
incogitabiliter ampliꝰ eſt tua foꝛtitudo/⁊ be⸗
nignitas: quibus eos retineas in te etreuo⸗
ces adte · Multo igit᷑ foꝛtiꝰ decet foꝛtitudinẽz

tuam ⁊ benignitatem tuã:retentio eoꝛumet
reuocatio ·:qᷓ; infirmitatẽ ⁊ malignitatem eoꝝ
receſſoate · Amplius dñe miſcdie:ꝙ moue⸗
oꝛ licet exiliter ⁊ infirmiter ate:nõ moueoꝛſic
niſia te vtiq; tractus ate · Vis ̊ vtcũq; me re
dire ad te · Volo ⁊ ego:vl vt veriꝰloquarvel⸗
lem · Infirmũ em̃ eſt velle meum ⁊ impfectuʒ
⁊tanq; iacens · Sʒtuũ velle q vis me venire
ad te:eſt vſq;quaq; foꝛte atq; completũ · Vo
luntati em̃ tue qͥs reſiſtit: Velle meũ dñe mi
ſericoꝛdie tale eſtde redeundo adte:qle eſt⁊
velle tuũ de reuerſiõe mea adte · Si igit᷑ vis
ꝓfectũ eſſe velle meũ · in hoc ꝑfice ⁊ tuũ in eo⸗

dem · Ego nãq; velle meum in pte iſta nec ꝑfi
cere/nec adaugere poſſum:Tibiaũt pᷣſto eſt

pfectũ/atq; imperioſiſſimũ velle tuumadte:
Isgit᷑ incipe ꝑfectionẽ huiꝰ.⁊ tũcerit mihi vel
le ꝑpfectũ ⁊ cõpleta iuſtificatio: Nec loquar ſic

de velle tuo dñe de vitatis:tanq; locũ apð te

habeat aliqͥd ꝑfectiõis ⁊ vllo modoꝝ ·de hem̃

ꝓ gram tuã plene edoctus ſumate · Velle nã

q; qð in meẽ:⁊ qðtu es:nihil poſſibile eſt ha⸗
bere defectus veliperfectiõis · Luaũt noſti
qualiter dixiſti velle:vt pctõꝛ ↄuertat᷑ ⁊ viuat
Et qualiter dixit Paulus·quia tu vis oẽs ho

nin
lent
leh⸗
nön
kuy
nat⸗
turt
igt⸗
e⸗
bieie

tati

mus.
liusſ⸗
weee
ſinae
deres
cedin
ſane

lerxſon

punte
ſebe⸗
ann
md
fem
gn
hr
hio:
onbe
conler

ſeenn

vorqn
ghoe⸗
ion
Ogen
lher
dunrn

gtobyce
ſnlgent
negned
Cucie
porse⸗
dehete
neceſit
lſdene

QAlize

eſtiner
bctoeni
gucce
ediſon
nechchi
enaneit
nnoniti⸗
nemnaube
nonengi
räterpnia

pusdie

Mechen⸗
Wengien⸗
neteſſeckn
hocpoſſtie
Mlqvode⸗
teſcloroni
peccan
funialose

enüynqd

ccaorünte
ſiblnsniſt⸗
nst con
dütalo S
Nntudodde
ginlecttang
Aſonncri
mo ouma
muatenen
diegmo⸗
hönoreni⸗
migen
Wyun
nuupian
e
mi
ritie m
Uric
Sie
etnün
geitnaf
niuitifock
nunad
Lentnmire
gerbaa ſe
beüapö
ndehen
e Velet
ſſvteckte
Zuuu

LCapitulm

mines ſaluos fleri·pꝛoculdubio ad modũ vo
lentis · hoc eſt in multis ſignis ⁊ opationibus
te habens ⁊ nobis exhibens · ¶ Dñe ieſu xpᷣe

nõne tu veniſti ſaluos facere pctõꝛes:nonne
tu veniſtiquerere/a ſaluũ facere quod perie
rat:Queris igit᷑ me:⁊ ego querote · Vis igi

tur inuenire me/⁊a inueniria me · Occurrere
igit᷑ debes mihi /quiſcis viam qua venias ad
me· ⁊ qua eundũ ẽ mihi ad te:vt inueniam te
dñe ieſu chꝛiſte · C Rõne tu medicus es⁊ ſa⸗
nitatis atq; ſalutis auctoꝛ ⁊ largitoꝛ largiſſi⸗

mus⸗ videãt oculi ſancti tui:vtrũ iſtoꝝ decen

tius ſit:te videlicet venire atq; deſcẽdere ad
me egrũ ⁊ adeo infirmũ:vt nec ambulare poſ
ſim ad te:necetiam vertere me · An me aſcẽ/

dere ad te · Ineffabili largitate pietatis ⁊ dul

cedinis tue ſuſcepiſti iſtud ſalutiferũ officiuʒ

ſcʒ medicationis · qua ꝓpter debitoꝛ es euidẽ

ter ſanatiõis:potiſſimũ in illos qui ſanari cu⸗

piunt⁊ querunt · nõne ꝓpterhocconſitenter
petebat a te Dauid: Aiſerere meidñe quo⸗
niam infirm ſum · ſana me dñe · Et alibi · Sa⸗
na aĩam meã quia peccaui tibi · ſimiliter Hie⸗
remias · Sana me dñe ⁊ ſanaboꝛ:Quis em̃ ẽ

aq̃nõ iure ⁊ tanq; ex debito peti nõ poſſit:vt
exequat᷑ ⁊ impleat ſuſceptũ officium:quia de

bitoꝛ in hoc ipo ſanctificationis ⁊ conſecrati⸗
onis effectus es omibus:qui ſanctiſicari vel
conſecrari cupiunt ⁊ querunt· ”?JYMU

ODdominus pfecte ſanat egrotum velmi

ſeretur peccatoꝛi· Ca⸗-· XvV

VBog ſireſpon

q deris mihi: quia exiliter et inſrmi

ter/vꝑ om̃em modũ indigne cu⸗
pio ⁊ quero ſanctificari ⁊ ſacraria te· Rñdeo

ꝙ hoc nõ eſt niſi ex grauitate infirmitatis:qᷓ

qᷓ;to maioꝛ eſt/pꝛoculdubio tanto maioꝛ ẽ in⸗
digentia atq; neceſſitas mihi medicinalis au
xilij:⁊ ꝓpter hoc magis accelerandum reme
dium · nõ igit ꝓpter hoc eſt mihi denegandũ ·
¶ Amplius qͥs ex medicis coꝛꝑalibus aude⸗

at obijcere egro /petenti medicinale auxiliũ ·

indigentiam vel neceſſitatem illius:quis de⸗
negare deniq; audiat: ꝓpter hoc infirmanti
cuicũq; medicinale auxiliũ:qtũ valet ad coꝛ
poꝛis egritudineʒ: εto igi amplius longe

debet eſſe ate:ĩmo ⁊ eſt:vt nõ ꝓpter maioꝛẽ
neceſſitatem vel indigentiam ſalutaris auxi

9

ra„. R

lij:deneges mihi vel retardes ſ alutis auxiliũ
Quis em̃ ex medicis coꝛꝑalib ſilem oꝑaʒde⸗

XV
dit humanis coꝛpibus curandis:qᷓ; tuimpen
diſti curandis aĩabus noſtris:qui ⁊ pcioſiſſi⸗
mum ſanguinẽ tuũ ſyrupũ feciſti:ad curãdaſ
febꝛes vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ:ad extiuguendos
ardoꝛes cõcupiſcẽtiarũ ⁊ aliarũ peſtilentium
paſſionũ · Ipſam q; carnẽ viuiſica tuam:thy⸗
riacam nobis efficere dignatus es:ad effugã
da venena moꝛtifera vitioꝛũ · Et vtad veruʒ
dicam ipᷣa:vulnera tua medicamẽta ſaluber⸗
rima feciſti vulnerũ noſtroꝛũ ·⁊ ißam moꝛteʒ

tuam curationẽ eſſe ſalutarem omniũ egritu

dinum ſpiritualiũ noſtrarũ · Manifeſtũ autẽ
eſt ꝙ nullus ex medicis coꝛꝑalibus/adeo ha⸗
bet coꝛdis parũ vt cũ ſanitatẽ vel ſalutem ſu⸗
ſcepit curandam:qᷓ; magnitudo moꝛbiretar⸗
dat ab impendendo medicamentũ:qð requi
rit infirmitas patientis · Cũ igit᷑ apud omipo
tentuſſimam vtutẽ tuã:nõ referat veldifferat
qᷓ; grauis velleuis ſit moꝛbus meus ſpũalis:
qn eadem facilitate ſanas ⁊ maximas medio
cres/⁊ minimas · ¶ Rullo ergo modo vl ne⸗
ceſſariũvel decens eſt te differre ſanationem
meã ·pᷣſertim cũ maniteſtũ ſit te ſuſcepiſſe cu
ram ſaluationis · ⁊ mei⁊ alioꝛũ / quia te cupi⸗
unt ⁊ querunt ſanari· Lu em̃ es qui ſanas cõ
tritos coꝛde ⁊ alligas contritiones eoꝛũ · Et
ꝓpter hoc ꝑos ꝓphete tui Eſaie dixiſti · Pre
cipitabit dñs in monte iſto ſaciẽ vinculi colli⸗
gati:ſuꝑ omes populos:⁊ telam qua oꝛditus
es ſuꝑ vniuerſas nationes pᷣcpitabit moꝛtẽei
ſempiternũ · Et iterũ in die qua alligabit dũs
vulnus populi ſui:⁊ ꝑcuſſuram plage eius ſa
nauit · &ρ ſi dixeris quia ſi me totũ tibi tra⸗
derem:⁊ iterũ me cure tue cõmitterẽ ſtatim
me ſaluum faceres · Reſpondeotibi domine
miſericoꝛdie:quia ſihoc expectaueris nunqᷓ;
me ſanabis· Hoc em quãdiu infirmus ſum ꝓ
culdubio facere non poſſum · ſi tñhoc facereʒ
quis dubitet qͥn ſanatus eſſem · Abanifeſtũ
eſtigitur te non debere expectare hoca me:
qð mihiſcis nõ eſſe poſſibile · totum me trahe
ad te:⁊ eripe me mihipſi· totũ quidem ſuſci⸗
pe ſi rotũ me ſanare eſt pietatis tue bñplacitũ
Si em̃ meipſum mihidimiſeris · cado · totuſq;

deficio · C Ampliꝰ nõne ſiẽ gaudiũ ẽ iuſto face

re iudiciũ · ſic ⁊ mito ampli gaudiũ ẽ mĩicoꝛ
di facere miam: Quia igit᷑ iuſtiſſimꝰ non mi⸗
nus · imo multo amplius placet bonitati tue
facere miam:qᷓ; face iudiciũ · Sic igit᷑ nõ decet
iuſtü differre iudiciũ in gẽuamẽ aut iudiciũ pe
tentis illud · Sic multo minꝰ decet te differre
miĩam petẽtiilla:maxieĩ detrimẽtũ diſpeẽdiũ

— 79

—
meũ · Tu aũt vides:quia om̃ia ad nudũ ⁊ liqͥ
dum intueris · quia ipſa dilatio ꝑ quam viuiſi
candus ⁊ ſanandus ſum:ꝓtelatio eſt mihi et
ꝓlongatio egritudinis ⁊ moꝛtis meeLãdiu
em̃ moꝛtuus ⁊ ſepultus in vitis meis ⁊ pctio
iaceo:qᷓ;diu viuiſicationẽ meã differs dñe mi⸗
ſericoꝛdie · quo iure petebat dauid · Accelera
vt eruas me.Et iterũ:ad adiuuandũ me ſe⸗
ſtina · Et alibi velociter exaudi me · Et qꝛ tu⸗
ipſe mandatũ dediſtiꝑ Salomonẽ dicẽs · Ne
ꝓtrahas datũ anguſtiati · Et iterũ · Ne dicas
amico tuo cras dabo:cum ſtatim poſſis· De/
bes ſeruare legẽ quã ipe ſtatuiſti · Sicut ⁊ ipᷣe
Dauid petebat a tedicens · Exurge dñe deꝰ
meus in pᷣcepto quod mãdaſti ·quod indubi⸗
tanter eſt pᷣceptũ de dilectiõe · Et ꝓpter hoc
idem eſt:ac ſi tibi diceret · dilectionẽ pᷣcoꝛ im⸗
pende ⁊ oſtende / ſicut ⁊ feciſti· nonne nos pᷣ
oꝛes dileximuste:ſᷣ tu pꝛioꝛ dilexiſti nos:q̃m
nemo maioꝛem habet / nobis exhibuiſti oſtẽ
diſti:moꝛtẽ crucis pᷣſerens amoꝛenr̃i :· Dhũñe
miſcðie magna ⁊ multahabes contra me · et
młta ⁊ magna potes exciꝑe ↄtra me:⁊ obijce
re mihi quo minꝰ debeas magnificare ⁊ miri
ficare miſcðiam tuã mecũ · Et in pᷣmis grauiſ
ſimas ⁊ pene innumerabiles offenſas quibꝰ
offendi · ¶ Ego autẽ replico contra offenſas
peccatoꝛũ meoꝛũ ſacrificiũ qð obtuliſti in ara
crucis ꝓ peccatis noſtris ⁊ alioꝛũ:vbi fuiſti ꝓ
pitiatio ſufficiens ꝓtotiꝰ mũdi peccatis ·q̃ p⸗
pter ſicut ꝓpitiatio illa incogitabilis gratioſi⸗
tas:euacuauit pctã ⁊ offenſas meas et alioꝝ
ſic replicatio elidit ſufficienter ac validiſſime
exceptionẽ:quaʒ contra me ꝓponis de ipſis ·
Qſi excipis contra me:de grauiſſimis et in⸗

numerabilibus debitis meis· replico contra

hoc exceptionẽ ⁊ pugnamentũ /qð in ipſa vi⸗
ctoꝛioſiſſima paſſiõe tua feciſti ꝓ me ⁊ alijs de
bitoꝛibus · De hoc pugnamento tuipſe dixiſti
que nõ rapui tũc exoluebaʒ: ꝓpter h̊ cãtat de
te om̃is eccleſia ſanctoꝛũ ·qui ꝓ nobis eterno
patri ade debitũ ſoluit · Et quia nõ pꝛo adam
ſolum pijſſime moꝛtis illius ſuſppliciũ ptuliſti:
imo etiam ꝓ om̃ibus/qᷣ ſibi illud pꝛodeſſe vo
luerint /atq; curauerint · necnõ ꝓꝑpuulis omi
bus:quiſacramento regeneratiõis et reno⸗
uationis ſufficienti: deceſſerunt vel decedẽt
in poſterũ in etateilla · ¶ Tu aũt dñe miſcðᷣie
ſcis quia ego vnꝰ ſum de numeroilloꝛũ:qͥ paſ
ſionem tuã ⁊ moꝛtẽtuã pꝛodeſſe ſibi cupiunt
⁊T querũ ſibi· Igit᷑ debita mea tu ſoluiſti· Vla
lida igit᷑ eſt ⁊ ſufficiens replicatio iſta:ſolutio

Lapitulum

nis ⁊ pugnamenti quodin crucefeciſti.con⸗

tra exceptionem debitoꝛũ ꝓpoſitam · ¶ &

ſi dixeris cõtra me:quia moꝛtẽ merui:nõ ſolũ
temꝑalem ſ eternalemetiã hocmodo iuſti
ciandus ſum · Replico ⁊ cõtra hoc:quia iuſti⸗
ſicatus ſum ſupplicio moꝛtis/qð ꝓ me etalijs
peccatoꝛibꝰ ꝑtuliſti:⁊ moꝛtuus moꝛteilla / ſiẽ
teſtatus eſt Aplus tuus dicẽs · Si vnus ꝓom
nibus moꝛtuus eſt · om̃es moꝛtuiſunt · qua
ꝓpter ⁊ de iuſtificatione ⁊ de moꝛte/quarum
debitoꝛ eram ſatis feciſti tuipſe moꝛte ipatua

iuſtificatiõe quas dixiſti · nõ potes igit᷑ de ce

tero mihi obijcere illa:cũ iam ſim moꝛtuꝰ⁊ iu
ſtificatus ſim iamin te·quẽadmodũ in vno ꝓ
pugnatoꝛe vincittotus vnꝰ exercitꝰ:autvin⸗
citur cum pꝛo illo pugnet in exercitu · ſic in te

chꝛiſte dñe te vincẽte ꝓnobᷣ te reuera pugna

toꝛe nr̃o om̃es vincimus ⁊ triũphamꝰ· Pꝛin
cipates ⁊ ptãtes in pᷣlio illo vt eos tu palã triũ

phaſtiin temetipᷣo · Addo qð in te fideiuſſoꝛe

⁊ ſponſoꝛe pꝛo om̃ibus nobis:qᷓ;tum ad omia

in qbus tenebamur vltra om̃em ſufficientiã

ſatiſfactũ eſt:imcomꝑabiliter ſuꝑom̃em eſti⸗
mationẽ ⁊ cogitatũ plus es tuq; omnia illa q̃
peti ſeu exigi poterat:a nobis om̃ibus · ¶ Tu
aũt dediſti temetipſum redemptoꝛẽ pꝛo nob
⁊omibus debitis nr̃is ⁊ ꝓpitiationũ pꝛo om̃i
bus peccatis nr̃is· Tradiſti etij temetipſum
iuſtiſicandũ pꝛo nobis om̃ibꝰ·⁊ iniuſticijs no
ſtris:atq; ſuſpendendũ pꝛo om̃ibus latroci⸗
