nis noſtris · Nihil igit᷑ reſtat de om̃ibus quo⸗
rum debitoꝛes eramus:velquea nobis de iu
repetipoterant · ſi foꝛte dicere volueris
quia de his ſolis qᷣbus obligatieramꝰ ſatiſfe⸗

civel ſatiſfactum eſtꝑte · Rñdeo in hoc e in⸗

comꝑabiliter maioꝛa exoluiſti:qᷓ; etiã om̃ia il⸗
la quibus añ baptiſmalẽ ſatiſſactionemtene⸗
bamur ·⁊ q; omia recidiua incomꝑabiliter ⁊ ĩ
cogitabiliter:quia etiam pꝛoillis ſatiſfſactum
ẽꝑte ⁊ ate · de illis ̊ nihil de cetero petere po

tes a me:neq; ꝓillis · ¶ Sed ſi foꝛte illð obij⸗

cere volueris ·quia adhucreus ſumomnium
illoꝛũ ⁊ debitoꝛ:Cũ em̃ ſanctitatẽ baptiſmalẽ

habeam:nec vere acꝑfecte penitentis:verũ

vtiq; dicis:ſed hocnõ debet mihiobeſſe:cum
nõ ſit poteſtatis ac virtutis mee:vere atq; p⸗
fecte penitere · manifeſtũ em̃ eſt/ quia h̊ͥ opꝰ

eſt omi potentiſſime vᷣtutis tue:⁊ ꝓpter hoc

a te nõ petendũ eſt· nõ aũt tibia me requirẽ⸗

dum a me em̃nõ eſt requirendũ vllo modoꝝ
qð nõ poſſum · pᷣſertim cũ hocipᷣm ꝙ peniten⸗
tiã ver atq; ꝑfectã mihi ſalutarẽ ac neceſſa⸗

ic⸗
C
unöͤſi
Moiuti
gunult⸗
meens
meila ſt
mmuspon
unt,n
aquarum
Meian
igidee⸗
zwonei
Nünmo,
l
uſente
unh
un en
kani
ſckuſne
madoft
ſufends
☛
i
wipone
ioonn
mapin
fium
is baoa⸗
ſidse⸗

edel
gewhens 5

m luſe⸗
ntoeni⸗
nifun
wennane,
Phmmti
akg
hened
ſnribo⸗
tnanini

XVI

riam eſſe cognoſcam: tam cupio ⁊ tam pe⸗
toa te:ꝙ ad eam vtcũq; enitoꝛ:donũ miſcðie

tue magne ſit· ¶ Quod ſix illud mihi obijce⸗
re volueris:videlicʒ ꝙ ſolutiones /ſiue paga

menta/ ſatiſfactiões omnes.q̃s ꝓ mex aljs

pctõꝛibus feciſti ego irritaui et inutiles mihi
penitus/imo occaſionaliter noxias reddidi:
Verũ vtiq; dices · S ꝓhacipſa irritatiõe/c/ p
alijs om̃ibus ſi longe plures eſſent ita paga

meta⁊ ſatiſſactiões ſuſſciũt:quẽadmodũ dixi
Tde recidiuis pctis · Vt aũt ad vnũ dicãad

oĩa antedicta et ad alia omnia que mihiobij⸗

cere potes ꝑiuſticiã · dico ꝓme debet reſpõ

dere miſcdᷣia tua. Voce em miſcdie tue dixiſti
Euʒ qui venit ad me nõ eijciã foꝛas ·et tu dñe

miſcdie ſcis indubitant᷑:qꝛ ego venio adte:ꝑ

ea quattuoꝛ q̃ pnominaui tibi qm̃ ſi vere acꝑ

fecte penitẽs eẽm · ꝓculdubio iã ꝑueniſſeʒ ad

te · ⁊¶ nõ ſolũ tecum/ß etiã in te eẽm· nec ſuffi⸗

cit h dicè ĩmenſitati miſcdðᷣie tue:ĩmo decet ee.

facere atq; ꝑficere:vt ad te ꝑueniat ·:⁊ ad te in
tret quicũq; venit ad te:⁊ etiã trahi in funicu
lis Adam/et in vinclis charitatis ·ſicut dixiſti
⁊ ꝓmiſiſtiꝑ ꝓphetã tuũ Olſee·xj·c· ¶ Ampliꝰ

cũ tot et tanta ꝓponat iuſticia tua cõtra me/

et cõtra alios pctõꝛes · nunqͥd tacebit miſcdia
tua·vt non loquat᷑ ꝑpꝛo pctõꝛibus:ꝓ me ſcʒet
alijs: Ipſa vtiq; reſpõdebit ꝓ me ⁊ alijs:que
hec ſola facere ſcit ⁊ poteſt · voce nãq; illiꝰ di⸗

xiſti · Ego ſumqͥ deleo iniquitates tuas pꝛo⸗

pter me· Et alibi deleui vt nubẽ pctã tua ⁊ q̃i
nebulã iniqᷣtates tuas:Et ꝓpter h̊ de te dixit
aliꝰ ꝓpheta· deponctoẽs iniqͥtates noſtras:
⁊ ꝓijciet ĩ ꝓfundũ mar oĩa pctã nr̃a ¶ Quia
igit᷑ nec minoꝛis ſapiẽtie/nec minoꝛis eloquẽ
tie/ necminꝰ armata rationibꝰ et allegationi
bus:eſt miſcdia tua:que ſolaẽ ſpcs pctõꝛũ:qᷓ;
iuſticia tua · IJpſa q;ẽ que ſola ſꝑ ⁊ ſtat ꝓpctõ

ribus / in illo ſublimi diuinoq; cõſiſtoꝛio · nõ ẽ
mihi dubitãdum:quin ipſa illicſtat er alleget

ꝓpctõꝛibꝰ:a qͥn ſemꝑ obtineat ꝓ quibuſcũq;
allegare voluerit· pſertim cuʒ omes allegatio
nes eius irrefragabiliter valide ſtat apud mi

ſericoꝛdiſſimũ iudicẽ · Manifeſtũ nãq; ẽ miſe

ricoꝛdiſſimũ iudicẽ a miſcdia ſua nũqᷓ; diſſide
re vel diſcoꝛdare poſſe· Cũ etiã adeo in ptãte
ſua eſt habere et ſolũ ꝓhis ꝓquibꝰ allegãdũ
velinterueniẽdũ duxerit iudicare· Incõꝑabi
liter naq; minꝰẽ:et incogitabiliter abſolutio
nẽ ab eis obtine:quã vt ipᷣe iudex miſicoꝛdiſſi
mus nõ ſolũ patrociniũ eoꝝ eẽ:iudiciũ ꝑiter
Gᷓſuppliciũ debitũ eis ſuſcipiat:et etiã abſol⸗

— —
—

uat · que omnino eũ feciſſe interpellatiõe mi⸗
ſericoꝛdie tue ſoliꝰ: nullus fideliũ ignoꝛat ·

De foꝛma petitionis· Ca⸗ xXVI

Dſt hec autezʒ

cõſequens eſt petitionẽ foꝛmare/
miſericoꝛdiſſimoq; iudicipoꝛrige
re:allegationes naq; quas pᷣmiſi de foꝛma pe
nitionis/ vel oronis: inter aliaad duo potiſſi-
mum ꝑutiles ſunt:videlicet ad faciendum fi⸗
dem/de impetrãdo quod petit᷑:Et ad firma⸗

dam fiduciam obtinendi ; Sic em̃ docuit nos

Jacobus aplus dicens: Poſtulet·aũt in fide

nihil heſitãs · Petentibus em̃ om̃ibus debert

eẽ⁊ fides om̃ino nõ dubia:de ſupabundaãtiſi
mis diuitijs pietatis/⁊ dulcedinis omipoten⸗
tis dei· Similiter ⁊ fiducia nõ heſitans fixa et
firma impetrandi:qð ipſe pie ac deuote peteẽ⸗
tibus eſſe ſalutare cognouerat. ¶ Quidau⸗
tem petendũ ſit ipe miſericoꝛs ⁊ bñdictus ſal
uatoꝛ:oꝛe ſuo ſanctiſſimo in euangelio Joh·
euidenter edocuit · dicens · Petite ⁊ accipie⸗
tis / vt gaudium veſtrũ plenũ ſit: Similiter et
ſermoõe illo quo dixit· Primũ querite regnuʒ
dei ⁊ iuſticiã eius · Similiter ⁊ in oꝛatiõe quã

apoſtolus ipſemet docuit:ſeptẽ nobis eſſe pe

renda manifeſte expꝛeſſit:De quibus modo
nõ eſt dicendũ ꝑſingula· Ipſe etiã publicanꝰ
cuiꝰoꝛationẽ ipſe laudat· Nõ parũ oꝛare volẽ

tes inſtruxit:a longeſtans⁊ ꝑcutiens pectus

.

ſuum caput oculoſq; nõ audens ad celumle⸗
uare dicebat· Deus ꝓpitius eſto mihipctõꝛi ·
Oratio quoq; illa Ariſtoteł quã in li·de eſ⸗
ſentia pure bonitatis:⁊ in fine illius libꝛi feciſ
ſe ⁊ poſuiſſe dici᷑· Nuncinuenite o cauſa cau
ſarum:fac me tibi acceptabilem · Sic em dixiſ
ſe dicit · ¶ ꝓculdubio omi fideli iugiter facien⸗
da eſt · Ipſe vo ſapiens ⁊ ſanctiſſimus Augꝰ·
ita exoꝛabat in libꝛo confeſſionũ ſuarũ dicẽs ·
Dñe da qð iubes · ⁊ iube quod vis: In lib· vo
pſalmoꝝ ofones optimas indubitater docet
⁊ pᷣcipue in tribusillis pſalmis vicʒ: Aiſere⸗
re meideus ſᷣm magna miſcvᷣiam tus:⁊c· Ad
te dñe leuaui aiam meã:⁊c᷑.· Inclina dñe aurẽ
tuam⁊ exaudi me· Necdubium in ſacris elo/⸗
quijs etiq ad modicũ exercitatis:ſacris ⁊ effi
caciſſimis oronibus libꝛũ pſalmoꝛũ eſſe refer
tiſſimum · In alijs etiam ſacris libꝛis inueniũ
tur orones pꝛophetarũ:⁊ quoꝛüũdam ſapien
tum necnõ ⁊ aliarum ſanctarũ mulierũ:de qᷣ
bus euidenter eſt videre intelligentibꝰ:q ſpi

— — .. .
*„

te viuã:hinc et poſt hãc vitã erept pte de
bus anguſtijs ⁊ pꝛeſſuris · liberat ab om̃i ſer
uitue coꝛruptõis · btũs ⁊ gloꝛioſus tecũ ꝑhen

rituſancto dictante· ⁊ edite ⁊ ſcripte ſunt·

¶ Cõuenientiſſimũ igit᷑ eſt celeſtẽ acdiuina⸗
lem oꝛatoꝛẽ ⁊ aduocatum:pᷣnominatos pſal⸗
mos ⁊ pdictas orones tenere mẽoꝛiter · Luli
us nãq; latinoꝛũ oꝛatoꝛ ac rethoꝛ egregiꝰ:nõ

erubuit duas nobiliſſimas ofoes rethoꝛicas

demoſthenis ⁊ eſchini:⁊ laudare ⁊ tranſſferre
de greco ſermone in latinũ· Jam quidem ſibi

difficilem latinitati vero ꝑutilem euident᷑ aſ-

ſeruit·: Hanc vtilitatẽ indubitãter oꝛatoꝛibus

⁊T-rethoꝛibus intendens/velſolis vel maxie ·

¶ Ænato igit᷑ magis oꝛatoꝛes ſpũales ac diui⸗

nales:orones viroꝝ ſapientiſſimoꝛũ atq; ſan

ctiſſimoꝛũ:quas de ipſo fonte ſpũſſancti hau

ſerunt /nobis exquirende ad imitandũ ſunt ·
Verũ qm̃ pꝛofundiſſime ſunt ⁊ interdũ dif⸗/
ficilis intellectus · ponã tibi bꝛeues ac lucidiſ-
ſimas om̃iq; oꝛanti intelligẽtiſſimas orones·

⁊ dicam ſic dño miſcðie · fac me tibi ſeruum in

om̃ibus acceptabilemſeruũ tibiꝑom̃ia pla⸗
centem aufer a me radicitus ⁊ extoto q̃cũq;
bonitati tue diſplicẽt in me· ⁊ largiri mihi do⸗
na gratiarũ tuarũ/atq; virtutũ:quibus tibi?
totus ⁊ tecũ viuam·videlicet ad regulã rectiſ
ſime optimeq; bonitatis tue · Auerte faciẽ tu
am ⁊ oculos ſanctiſſimos tuos/a tot ⁊ tantis
vitijs meis ⁊ pctis · Reſpice in me ſoluʒ id qpH

tuũ eſt:vicʒ in me qð tu ſolus feciſti/⁊ non re
ſpexeris ad ea q̃ ego in me feci · qm̃ qð in me
tu ſolus pulchrũ et bonũ feceras:defoꝛmaui
hoꝛribiliter· deturpaui abominabiliter · inq⸗
naui execrabiliter · ꝓpuertiiniurioſe ⁊ cõtume

lioſe:vltra qᷓ; cogitare ſufficiã · Et h̊ aduſuʒ te

largire obſecro mihi tãto pctõꝛi veniam oĩuʒ

culparũ quas cõmiſi.oĩmq; penarũ quas me
rui/ da gratie tue eã mihi itegritatẽ ⁊ plenitu

dinẽ:ꝑ quã tibiꝑ om̃ia acceptabiliter ⁊ placi⸗

—

niter cũ electis et dilectis tuis regnẽ · ¶ Con

tere ⁊otribula in me ⁊ pꝛoꝛſi us extermiaa me
qͥcqͥd vel oꝛiginali occupatione/ vł exab vſu

donoꝛũ et beneficioꝛũ tuoꝛũ mihi turpiter et
male appoſui · Subuerte fundit? quicqᷣdi me
mali edificatũ cõſpicis:auelle a me omnẽplã⸗
tationẽ diabolicã ·oẽ qð ex oꝛiginali coꝛrupti⸗
one/vel malicia in me ſuccreuit:laua⁊ mũda
me totaliter ab omnibꝰ inqnamẽtis carnis ⁊
ſpiritꝰ.refoꝛma in me imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ
tuã·reſtitue me etiam naturalipulchꝛitudini

et rectitudini· redde etiã gratioſitatẽ ſpecio

erept ꝑte de oĩ⸗

Capitulum

ſitatẽ q̃ me iuſtiſicatiõe baptiſmali decoꝛaſti ·
redde mihi etiã ⁊ pᷣmã ſtolã veſtẽ polimitã ſpi
ritualẽ:ex omibꝰ videlicet virtutũ et gratiaꝝ
pulcherrima varietate cõtextã:q̃ ibi me veſti
ſti et oꝛnaſtiad inſtar ſpõſe pparate ⁊ oꝛnate-
tanto ac taliſponſo ·quatus et qualis tu es vi
delicet rex regũ ⁊ dñs dñantiũ · Ille fuit cultꝰ
⁊oꝛnatꝰ regius:qͥ me pꝛeparaſti in ipa vncti⸗
one/cõſecratiõe / et coꝛonatiõe mea: q̃ facte
ſunt mihi in ipᷣa ſanctificatiõe baptiſmali· Jbi
em̃ me filiuʒ adoptionis ⁊ gratie tue feciſti ··
pꝛopter hoc regem ⁊ heredẽ regni · Ipi me in
regẽ vnxiſti ac coꝛonaſti:hac pᷣclaraheredi⸗
tate ſpꝛeta:hoc pᷣclaro regno ↄtempto hG̊tan⸗

to tanq; öſiderabili honoꝛe abiecto:inſtar vi

liſſimi rabidi tãpcioſis/tanq; ſpecioſis veſti⸗

mẽtis ⁊ oꝛnamẽtis nudat poſt diabolũ nuꝗꝰ

ad infernale patibulũ currere nõ expaui · iße
ſiquidẽ dux eſt ⁊ rex hmõi ribaldoꝛũ · Et ꝓpt
Hoc viliſſimꝰ⁊ abiectiſſimꝰfactus ſum · Reſti⸗

tue me obſecroadhãc tamſublimẽgratiã ad
optiõis ⁊ ſiliatiõis tue· ⁊ ad inſtar nobilishe
reditatis tue:atq; ad honoꝛẽ iſtũ regiũ · reſti⸗

tue me nobiliſſime ſeruituti tue:vt tota vita

mea ·tota puerſatio mea:ſit ſolũſeruitiũ tuũ
totũ mevẽdica tibi:totũ me recuꝑa ⁊ poſſide
ſolus ˖ ſicut totus tuus ſuʒ iure pleniſſimo/ac
ſingulariſſimo ·omni cogitatu de te · omni me

moꝛia bonitatis tue· omniauditu cuiuſcũq;·
ex ſanctiſſimis noĩationib tuis:totus ſemꝑ
iradier:tot ſemꝑ viuiſcer · totus ſemꝑinfla⸗

mer · amoꝛe tuo ſanctiſſimo atq; viuiſico· totꝰ
ſemꝑ rapiar ad te·tot ſꝑ abſtrahar ab oibus
glijs:totꝰ ferar in te · conglutiner tibi ⁊ vniar

vnitiõe puriſſimi/ rectiſſimi 4 tibiq; placidiſſi⸗
miamoꝛis nomẽ tuũ ſacratiſſimũ · nomẽ tuũ

bñdictũ:nomẽ tuũ gloꝛioſum ſit ſemꝑoleum
effuſumin coꝛde meometotũ ſemper pene⸗
trãs ſemꝑ pungens · ſemꝑſanans · totũ me

ſanctifſcas totuͦ me rapies inte . inte. Illu⸗
minoſitate viuiſica ſapiẽtie tue me totũ ↄſti⸗

tue ⁊ inceſſanter cõſerua:ad cognoſcẽdum⁊

recognoſcendũ te vnũ verũ deũ acdñmoiuʒ
ſeculoꝛũ · vnũ ſolũ ac verũ auctoꝛẽ · vnũ ſoluʒ
Ac verũ ceffectoꝛẽ vnũ ſolũ ac veruʒ largitoꝛẽ
largiſſimũ ac benigniſſimũ oĩm bonoꝝtad

cogſcendũ⁊ recosſcendũ dignis bñdictiõibꝰ

dignis gratiarũactionibꝰ·dignis collaudati
onibꝰ. dignis gloꝛificatiõibꝰ: ⁊ imẽſitate inco
gitabilis largitatis ⁊ benificẽtie tue:infatiga
bili cõtinuatiõe:in me licet taʒ ingratũ tanq;

malũ ſemꝑ ꝓfuſiſſimãnecnõ ad cognoſcẽda

nd
nest
ſellun
linoren
ſant
leEt
amns⸗
ſenerl
Inooff
ſäben
Gor
ſchen
ceſſan
ſng
unt
iane

dcant
lenpeen

enntes
paac

orde
ine
(iſin

lennſcn

(orack⸗
mmtäßpi
Fatir
meyetti
omate⸗
stuesri
fut ant
Paynat⸗
rlae
mal di
eſec⸗4
Pimein
nabered⸗
wpoobtar⸗
Wweinſarni
oret⸗
boläuc;
uuſ
ti
het⸗
Gmnidd
wobishe⸗
S
NaV
ſnuni m
Pulpoſe
niſtnoa
mnine
ulcg·
oasſeng
ſengota,
R
wrcoibus
Obimir
onetui
moeun
meor⸗
WNM
vinne ⸗
peſoho,

Goludmme

acminoin
iml
wwprku⸗
ichcn⸗
6 U
niſtrene
L we: tng⸗

atq; recogitãda mala mea:que ſemꝑ reddidi
tot ⁊ tantis diuitijs bonitatis tue ·tot et tãtis

magnalibꝰ pietatis ⁊ dulcedinis tue·Et qð ẽ
maioꝛis inſanie/reddere nõ dũ extoto ceſſo/
cognoſcere inqᷓ; recgnoſcere tot ⁊ tanta ma

la mea que facio/ que feci · que merui et que

me expectat niſi me oĩpotẽtiſſima benigniſſi⸗

ma dulciſſimaq; miſcòia tua liberauerit atq;

ſanauerit · ¶ Da inq; largiſſime miſatoꝛ iſta

cognoſcere ⁊ recognoſcere mihidebite peni⸗
tudinis doloꝛibꝰ.da mihi bñdicte dñe gratiaz
vere ac tibi placite cõpunctiõis:ꝑquãa diſpli⸗
ceam mihi · in cũctis ingratitudinibꝰ/ abomi

nationibꝰ/iniqᷣtatibꝰ⁊ iniuſtijs meis · ¶ Eru

beſcã atq; confundar in cõſpectu ſancte ⁊ ve
nerãade maieſtatis tue/conſuſione adducẽte
mihi gratiã tuã ⁊ gloꝛiã:da mihi gratiã inter/
ne acvere penitudinis:ꝑ quã ex totis intimis
meis / recedã abom̃ibus que diſplicẽt bonita
ti tue:⁊ reuertar ad te dñũm deũ meũ adhe⸗
reãq; tibi dño deo meo ex totis intimis meis
cuiadherere:ẽ vita mea/ſalꝰ mea/gaudium

meũ totũ:et ſolũ bonũ meũ ¶ Da mihiincon

ſpectu ſancte ⁊ gloꝛioſe maieſtatis tue ſemꝑ
apparere · ſemp loquitibi · ⁊ ſemꝑ cogitare de
te · in timoꝛe ⁊ tremoꝛe:in doloꝛe⁊ pudoꝛe · in

ira magna et indignatione aduerſus memet

ipᷣm:ſemꝑ cũctis ingratudinibꝰ/ ⁊ alijs vitijs
meis ⁊ pctis · in fide tua ſaluberrima ĩceſſant
me illumia/viuifica/ſcifica /roboꝛa⁊ adauge

timoꝛe tuo ſanctiſſimo atq;puriſſimo/me in⸗

ceſſanter ſanctifica purifica / cuſtodi conſer

ua · Et longe fac ab om̃ibus inquinamentis

carnis ⁊ ſpiritus · Fac me declinare per ipſuʒ

ſemꝑ ⁊ fugere om̃ia contagia diabolica:⁊ om

nino om̃ia que diſplicẽt bonitati tue / ſpe tua

ſaluberrima ac iucundiſſima/me inceſſanter

coõſfoꝛta:⁊ conſolare me · inceſſanter erige et

ſubleua ad te · inceſſanter letifica de te me · in

ceſſanter firma in te faciens me innititotalit
L ſingulariter miſcdie tue magne · totaliter ⁊

ſingulariter· Da mihide te ſemꝑlucifluos co
gitatus:ac flãmeos·totum me ſemper ſplen⸗

diſicantes · totum in te exhilarantes · totuʒ in
te rapientes:totum me conglutinates ⁊ vni⸗
entes tibi vnione puriſſimi rectiſſimi tibiq;

placidiſſimi amoꝛis: Deſiderabiliſſimum ac

gloꝛioſiſſimum aduentum tuum:in quo om⸗

nis iniquitas opilabit os ſuum/ palamac lu⸗

cidiſſime omniũ oculis aparentem · om̃ipo⸗
tentiſſime dñationis tue gloꝛiam magnificẽ⸗
tiſſimam ac ſupeminentiſſimam · Juſtiſſimũ

actremendum iudicium tuum:in quo euidẽ

ter videbitur iuſticie tue admirabilisac iucũ
diſſima pulchꝛitudo:ꝑ vindictas iuſtiſimas⸗
quas daturus es in contumaces ⁊ rebellesqͥ

charitatem vitatis tue reciꝑe noluerunt:nec

nõ ⁊ in om̃es nõ contumaces ꝓbos magnifi⸗

ſuꝑant ⁊ incogitabilis felicitatis tue gaudia/

⁊ pᷣmia:que daturus es dilectis ⁊ electis tuis

Hhec inq; omnia fac me expectare expectatio

ne ſecura/ſfirma/⁊ iucundaſpem meaʒ totiꝰ

vite mee anchoꝛã:figere in miſericoꝛdia tua
magnafixione firmiſſima · ita vt nulla ꝓcella

temptationis mee vnq; inde ãmoueat · vl ab

rumpat me totũ facpendere ad reditũ tuũ ·
ſicut dixiſti per pꝛopheramquia populus me
us pendebat ad reditum tuum · Omnia deſi

deria mea dirige · erige ⁊ collige adte totum:
coꝛ meũ/aggrega⁊ conſtitue in ſanctitate iu

ſticie tue · totũ coꝛ meum abſtrahe ⁊ abrũpe/
ab omibus que diſplicent bonitatitue: Lotũ

aggrega adte/a diſperſione ſua rape ad te/

torũ ſige in te fixione incoꝛruptibili: ¶ Et vt
agd vnum dicam da mihi plenam veniam ⁊ in

tegram omniũ culparũ mearũ atq; penarũ:
que mihi pꝛo his iuſtiſſimo ſemꝑ laudãdo iu⸗

dicio tuo reddi merito pñt · Da mihi ⁊ gratiã
tuam/aconſerua eam mihi:vt in illa me inue
niat dies T hoꝛa exitus meiexhocmundo:ꝑ

quã gratus ⁊ acceptus tibiꝑomia in conſpe⸗
ctu gloꝛie tue gaudens veniam ⁊ ſecurꝰ· Da
mihi tunc ſalutem cum dilectis ⁊ electis tuis
a te pꝛomiſſam ⁊ pꝛeparatam·

Conſirmatio petitionis· Ca · XxVII

ODſthecaggre

p diar conſirmationem ptis ipſius
oꝛantis: ⁊ dicam eaper que con⸗

firmetur vis exauditionis eidem in petitioni

bus quas pꝛedixi· Dicam igitur dñe miſeri⸗
coꝛdie·non eſt alicuifidelium tuoꝛum dubiũ
qnn placeant tibi oꝛationes et depꝛecationes
humilium ⁊ manſuetoꝛum ſic docuiſtiſanctã
illam mulierem Judith que loquens adtedi

Ku

cebat · Dñe inquiens /tibi ſemꝑ manſuetoꝛũ

Thumilium placuit oꝛatio ⁊ depꝛecatio · Sed
etiam in peccatoꝛibus exoꝛari voluiſti · qͥ ob⸗

lationes ⁊ ſacrificia eiſdem pꝛo peccatis im⸗
poſuiſti · Illa etiam oꝛatio in qua tu docuiſti

vt diceretur tibi · Dimitte nobis debita no⸗

ſtra ⁊c · Qui ſunt quipetũt ſibidimittidebita

ſi peccatoꝛes cum peccata debita eẽ:dubita⸗

rinõ poſſint · Amplius ille qui damabatad

te ſicut tuipſe narraſti glucam euangeliſtam

dicens Deus ꝓpitiꝰ eſto mihipeccatoꝛi: qd

erat niſi peccatoꝛ: Et ꝑhanc oꝛationẽ teipſo
teſte deſcendit iuſtiſicatus in domum ſuam-
¶ Amplius in euangelio · Matthei tuipᷣe dix
iſti · Serue neq; omne debitum dimiſitibi qm
rogaſti me ¶ Valẽt igitur oꝛatiões peccatoꝝ
apud miſcdðiam tuã · alioqͥn non ſoluʒ illuſoꝛie
ſed etiã pernitioſe pꝛecepiſſes eis vt oꝛarent
te: ¶ Amplius ſi ſummus ille pontifex pꝛece
piſſet alicui dicens · hoc pete a me/⁊ dictaret
ei petitionem ſuam ipſe pꝛeciperet eidicens:
hanc poꝛrige mihi · ſi poꝛrectam exaudire nol
let: Nũquid non illuſoꝛ ⁊ deceptoꝛ a petente
merito reputari poſſet· Quia aũt tu veritas
es / in qua in vltimate elongationis longe ẽ
nõ ſolum om̃is illuſio atq; deceptio:ſed etiaʒ
quicqͥd falſitatis eſt atq; mendacij · Tu inq;
dyñe oꝛe tuo ſacratiſſimo docuiſti nos:ꝙ pete
rem in ofone illa tua bñdicta que incipit pa⸗
ter noſter · tu dictaſti ⁊ ſoꝛmaſti nobis petitio

neumillam ſeu oꝛationem:tuipſe pᷣcepiſti · vti⸗

nam poꝛrigeremus tibi velpatricuiꝰ tu vni⸗
genitus es ˖ Hõ em̃ refert an / tibi vel illi poꝛri

tes eanitibi · Alioqͥn nõ ſolum illuſoꝛie vt pꝛe
diyxi:ſed etiam ꝑnicioſe hoc pᷣcepiſſes· C Am
plius nunquid hec eſt voluntas tuade me vt
conuertar ⁊ viuam·⁊ ego haccepto ate: Igi
tur peto idipſum quod eſt voluntas tua qũo
potes mihi hoc denegare:quod ipſemet vis
vt fiat · ¶ Amplius totũ quod hic peto ſancti
ficatio mea eſt:⁊ hec eſt voluntas dei ſanctiſi
catio noſtra · vt tuipſe dixiſtiꝑapoſtolũ tuuʒ

ad. Theſſaliiij· An potes hoc denegare mihi

vicʒ vt voluntatem deiin me ⁊ de me nõ faci⸗
as · ¶ Amplius tuipſemet dixiſtig Salomo⸗
nem in pꝛouerbijs · Delicie mee eẽ cum filijs
hominum·.Et ego hoc ſolum petoa te:vt ſis
mecũ ꝑ ſocietatem perfectam:a te igitur pe⸗
to idipſum quod tu dicis delicias tuas eſſe·
¶ Ampliusa te peto quod te pꝛeſtare maxi⸗
me delectat · Nihil em̃ placet magis tibi face⸗
re in nob:q; ipᷣa ſanctificatio:qð inde euident᷑
apparet/quia ipſa paſſio ⁊ moꝛs tua tibi pla⸗
cuit pꝓpter ſanctiſicationem noſtrã · Qua ꝓ⸗
pter magis tibi placet ipſa ſanctificatio nr̃a:
placuit auteʒ tibi paſſio ⁊ moꝛs tua eouſq; vt
dies paſſionis?⁊ moꝛtis tue:diesleticie coꝛdis

apitulum
ſua/niſi debitoꝛes?:Et qui ſunt debitoꝛes:ni tui /in ipſa ſacra ſcriptura tua/vocat ſit · In
dDdie inq; deſponſatiõis eius:⁊ in die leticie coꝛ
dis eius · ¶ Amplius placuit tibi creatio ⁊ foꝛ
matio mea ·⁊ nõ placuit tibiniſi quia bona ·qꝛ
ergo incomꝑabiliter maioꝛ eſt iſta refoꝛma⸗
tio mea que nõ eſt niſi iuſtificatio ⁊ ſanctifica
tio mea incomꝑabiliter tibi magis placet re⸗
foꝛmatio iſta ſanctificationis mee/ q; placue⸗
rit tibi ipſa foꝛmatio · O igit᷑ ilam nõ rogatꝰ
feciſti:gratuita ſola bonitate tua· facC iſtare
foꝛmationem tuam ſuꝑabundantiſſima pie⸗

tate bonitate ⁊ dulcedine tua · LZu em̃ ſcis do

mine miſcdie / quia in malum meum nat ſuʒ
Liſtam foꝛmationẽ nõ feciſti:niſi ꝓpter iſtam
reſfoꝛmationẽ · Iſta igit᷑( unt que confirmant

ꝓtem meã coꝛamte:⁊ que flrmãt ſpem meaʒ

in te· Addo aũt ad cõſirmationẽ cauſe mee
Lꝓptis:pꝛeces ⁊ ſupplicationes omnium ciuiũ

celeſtium ⁊ ſinguloꝛum:de quibus certum ẽ

vnicuiq; fidelium:ꝙ nullus eoꝛũ vnq; apud
te repulſam patct᷑è/ſed mihi certum eſt:quia

pꝛeces⁊ eoꝛũ ſupplicationes paratiſſime ſunt
in adiutoꝛium meũ apudte · Quodinde mi⸗

Hi certiſſimum eſt:quia ego qui vix ſtillam pꝑ⸗

modicã pietatis habeo:nulli poſſum denega
re pᷣces meas apð miſcðiam tuam:cui ſcirrem

demt illas ꝓfuturas· to magis igit᷑ vnuſquiſq;
gatur:neceſſe igitur habes exaudire offeren

eoꝛũ quitanta charitate tua ardentes tanta

pietate totidefluunt:mihidenegare pᷣces ſu⸗
g8s ſupplicationes nõ poterunt · qui vident
tatas miſerias meas ⁊ pauꝑtates: Et ꝗqigno
rare nõ poſſunt qͥn exaudiant᷑:⁊ qͥn mihi ve⸗
niam gram/⁊ gloꝛiaʒ/ etiamimpetrẽt· Quia

igit᷑ omes ⁊ ſingulos inuoco:omnibus ⁊ ſin⸗
gulis ſupplico:vt pꝛo me intercedant apð mi⸗

ſericoꝛdiamtuã : qua ppteromnes⁊ ſinguli:
miſericoꝛdiam tuaʒ oꝛant pꝛo me · Quia igit᷑
nõ decet gloꝛiam magnificentie tue:tot ⁊ tã⸗
toꝛũ pꝛeces repellere· tot inqᷓ; ⁊ tatas tãq; ve

nerabiles /tãq; tibi caros interceſſoꝛes repel

lere · NHeceſſe eſt te miſerere mihi⁊ tribuere/

quod mecũ ipſipetunt ꝓme alioqͥn qͥs vnq;
pᷣſumere deberet oꝛare te:QAuis ſperare de⸗

bereta te gratiam exauditionis:ſi tot ⁊ tanti
oꝛatoꝛes apud te gratiã nõ inuenirẽt· ¶ Am
plius ꝑoꝛa ꝓphetarum tuoꝛũ:multotiẽs an⸗

nunciatũ ẽ aljs peccatoꝛibus· Clamauerũt

iuſti ⁊ dñs exaudiuit eos · Et iterũ · Ofones
inſtoꝛum exaudiet dñs ⁊ multa alia hmõi · Ci
ues aũt omes ciuitatis tue celeſtis nõ ſolum
iuſti ſed etiam iuſtiſſimi ſunt· Impoſſibile eſt
igit᷑ ofones eoꝝapudte nõ exaudiri CÆαſi

4

ſorta
peie
glis
qui⸗
triet
lipꝛa
tuun
gdpt
ne
penſt
bult
(uctt
flon
Au
04.
Ofen
cſtal
Vri
Etot
cuid
dic⸗
lrs⸗
teſn
;
mnen
fiſa
ſole.
AQAu
f
Pn
basſ
ley
leyg:
dbio
ſortui
Moili
1 gik
pecc
gonn
die
febe
poter
lulbue
Aeun
es
Ce⸗
os⸗
depe
guern
letnt
ſ

cece
morſe
donog
feſonn⸗
lanchien
Mucette
vphane⸗
nofogat
Neliſtire

ünn pee⸗

eihſesde
mmnl
PMerlian
Conrmon⸗
ſpenney

ilanſeme!

nmumoni
us cerumi
iniß

uncſtuun

niimenent
dinden
rkng
ſundenrgn
nraukaen
miihulg
es tini:
neſatsl⸗
gavcen
Ci
apen
Nnit
npmn.
Cu
rN
el oroln
i Gbuee
ints
ermedr
Aiott nn
iir C
otiesd,
Chmmenn
⸗ Ocne
lahnmd
ſtis Nobn
ire⸗

ℳ

petentes:ſempꝑ exaudiunt᷑ iuſti: non aũt pꝛo
alijs· hoc veritas tua dne miſcðie nõ patitur:
quiad pꝛeces moyſidimiſiſti peccatum idola

tipꝛo populo illo· Ecce dimiſi eis iuxta vᷣbum
tuum · Ipſos etiam ſacerdotes veteris legis
ad placandũ te/⁊oꝛandũ pꝛo pplo illo conſti⸗
tuiſti· In nouo etiam teſtamento vbi te per⸗

penſioꝛẽ atq; pꝛofuſioꝛem incomꝑabiliter tri

buiſti ⁊ oſtendiſti:tam crebꝛo nos oꝛare ⁊ do⸗
cuiſti ⁊ pcepiſti·nõ ſolum ꝓ amicis ⁊ bñfacto
ribus:ſed etiam pꝛo inimicis ⁊ perſequẽtibꝰ·

Quod nec fruſtra facere voluiſti:fruſtra aũt
oꝛaremus ꝓ illis q;tũ ad ipſos /ſi nos cxaudi

Ab re non velles pꝛo eiſdem· Amplius aut of̃o

eſt alicuiꝰ gratie ⁊ meriti apudte:aut nõ/ eſt
vyrtiq; incogitabilis ⁊ gratie ⁊ meriti apud te

Et quia nec meritoꝛianec gratioſa vnq; eſt
apud te:niſi ppter gratioſitatem ⁊ meritum
radicis ex qua eſt:videlicet charitatis ⁊ pie⸗

tatis · Quia igit᷑ ex eadem charitate ⁊ pieta⸗

te fiunt oꝛatiões adte·a quibuſcũq; iuſtis fi⸗
ant ꝓſe⁊ alijs:neceſſe eſt vt eiuſdem gratie⁊
meritiſint apud te·Eque ergo digniſunt vi⸗
ri ſancti exaudiri apud te pꝛo alijs vt pꝛo ſe ·
Sicut igit᷑ pꝛo ſe pꝛeces eoꝛũ apudte impoſ⸗
ſibile eſt eẽ vacuas:ſic ⁊ pᷣees eoꝛum pꝛo alijs
AQAuare ⁊ pꝛo me/potuerunt ne eſſe vacue a
ffructu exauditionis pces incliti martyris ſte
phani:quas fundebat coꝛam te ꝓ lapidanti⸗
bus ſeipſuʒ · Abſit hoc ab ĩmenſitate miſcðie
tue:vt tante pietatis ⁊ charitatis pᷣces repu⸗
leris:⁊ vacuas eſſe ꝑmiſeris · Quod pꝛocul⸗
dubio te reuelante cognouit ſanctus confeſ⸗
ſoꝛ tuus ⁊ pontifex Augꝰ·qui Paulum pꝛeci
bus illius cõuerſum fuiſſe teſtat᷑: ⁊ ate ta ma⸗
N gnifice viſitatũ · Scio dñe miſcdðie młtos ex
peccatoꝛibꝰimpedire ⁊ q́;tũ ad ſe ofones ſan
ctoꝛum euacuare · quod eſtdicere eas impe⸗
dire quo minus eis pꝛoſint · ⁊ hoc cõtumacia
⁊ rebellione:qua rebelles ſunt tuo lumini · q̃
ꝓpter interdũ ꝓhibes ſanctos tuos oꝛare ꝓ
talibus ſicut qndã ieremiã ꝓhibuiſti dicẽs
dqd eum Noli oꝛare ꝓ plo hoc: Nec aſſumes
pꝛo eis laudem ⁊ ofonẽ᷑:qm̃ nõ exaudiamte·
¶ De his mihi videt᷑ eſſe non imeritoqͥ ſcõs
ipſos ꝑſequunt᷑· aſpernant᷑:⁊ orones ipſoꝛuʒ
deſpiciunt:auxiliumq; tuum:nec ſperat/ nec
querunt /nec curãt/nec etiã volunt / vel vel⸗
lent vt pꝛo eis pᷣcaret᷑: Et iſti ſunt qui peccãt
in ſpmſcm⁊ ſpũs blaſphemie eouſq; ſubuer⸗

ſoꝛtaſſe mihi dicere volueris quia pꝛo ſeipis tit eos atq; puertit: vt etiam ipſam gratistu⸗

am/⁊ ome auxilium: quod eis impetrari vel
ꝓcurari poſſet oderunt ⁊ deteſtant᷑. ¶ Ego

lus s moypudumm ce aur dſie miſcdie ꝑ gratiam tuã longe factꝰ ſuʒ
trie populo iſrael · Dixiſti em ipſi moyſi oꝛan-

a tantis tãq; execrabilibus impietatib · dili⸗
go em̃ ⁊ veneroꝛ ſanctos tuos:⁊ bñ ſentio at⸗
q; confido de meritis ⁊ pcibus eoꝛũ / apð mi⸗
ſericoꝛdiam tuã:deſidero em̃ ⁊ peto adiuua⸗
ri / meritis ⁊ pᷣcibus ipſoꝛũ apud miſcðiam tu
am · Et hec omia magne benedictiones dul⸗
cedinis tue ſunt:in quibus pꝛeueniſti me in

debita largitiõe dulcedinis tue gratie · Et ꝓ⸗

pterhoc nõ imerito ſperode ſuffragijs · Scio
em̃ ꝙ honoꝛaritibi placet in ipſis · Et quia di
ligis venerationem eoꝛumatq; remuneras
Quid emdignius eſt remuneratione magni
ficentie tue:qᷓ; veneratio ſanctoꝛũ ⁊ electoꝛũ
⁊ dilectoꝛum tuoꝛũ · Quicqͥd em̃ eis obſequij
yel honoꝛis ꝓpter te impendit᷑:nõ minꝰ tibi

impendit᷑ q;ᷓ ipſis· Qua ꝓpter obſequiũ tuũ
honoꝛ/eſt omis honoꝛ ⁊ obſequiũ ipſoꝛum-

Qua ꝓpter a te⁊ remuneratione digniſſimũ

Aberito igit᷑ confidendũ eſt/ electos ⁊ dile⸗
ctos tuos delectaride veneratiõe T remune⸗
ratione hmõi:quia ergo nõ parum eos hono

rant qui eos inuocant in auxilium tuum apð
miſcdðiam tuã: Neceſſe eſt vt inuocatio hmõi
pꝛoſit eis apud illam magnifice · Maq; de glo
ria eoꝛum ſentiunt:qui eos tante gratie apð

te eſſe credunt /ꝙ ſuffragari peccatoꝛib poſ⸗
ſint· ¶ Amplius que vel quata vel qualis eẽt
miſcdia tua:ſi electi ⁊ dilecti tui ⁊ peccatoꝛuʒ
reconciliationẽ/⁊ reoꝛũ atq; damnandoꝛum

abſolutionẽ apudillaʒimpetrare nõ poſſent-
Quis em tyranus in hoĩbus eſt adeo ſeuus:

vt hec amicieius apud ipᷣm nõ poſſint· Nõdũ

em̃ auditaẽ adhuc ea ſeuicia in crudeliſſimis

hoĩbus/quã amicoꝛũ gratia ⁊ interpellatio ĩ

gliquã ꝑtem clementie flectere non potuerit
&οα magnifice igit/q; ſupabundanter ſen/

tiẽduũ ẽ atq; ſperãdũ de imeſitate miſcdie tue
pctõꝛibus · Et de gratia vel de gratioſitate di
lectoꝛum ⁊ electoꝛũ tuoꝛũ coꝛãte ſiue apð te:

vt nihil omino vnq; eis deneges / gqðtibi da⸗
re deceat · Et ex hoc ſiliter arguo · ꝙ ⁊ ipſipci⸗
bus peccatoꝛũ ſupplicantiũ eis:aures miſeri
coꝛdie ſue nunq; claudunt Alioqͥn longe mi

noꝛ eẽt ⁊ charitas ⁊ pietas eoꝛũ · Inſuꝑ emi⸗
nentia illa ⁊ gloꝛia patrie q; eẽtne dica ſcõꝛũ
⁊ iuſtoꝛum in via pꝛeſentis miſerie)imo etiã
q̃he̊ ſeuiſſimoꝛum tyrannoꝛumq;tũcunq; mo⸗

dica benigniras-

CLapitulum

Pretitio interceſſionis beate Marie vir⸗

ginis . LCa· XVIII G
Dibo te imo
A ettiam conueniã gloꝛioſiſſima

dei genitrix:quã matrem miſe

ricoꝛdie ⁊ reginam pietatis vocat/imo clami

tat om̃is eccleſia ſanctoꝛum · An poteris de⸗
negare peccatoꝛibus interpellatiõis tue gra
tiam:?apud benedictum acſemper ⁊ vbiq; be
nedicendum deum ac dominum noſtrumie⸗
ſum chꝛiſtum filium tuum · ZLZu inqᷓ; cuiꝰ grati
oſitas nunq; repulſam patitur · Cuius miſeri
coꝛdia nulli vnq; defuit · Cuius benigniſſima
humilitas nullũ vnq; depꝛecantem q;tũcũq;
peccatoꝛem deſpexit · Veriſſime nanq; de te
dixit deuotiſſimus ille:v laudum tuarum pꝛe

co mirabilis ſanctus Berñ: Clareuallẽſis in⸗
quiens· Sileat miſericoꝛdiam tuam vᷣgo bea

ta:ſi quis eſt qui inuocatam te vnq; in neceſſi
tatibus ſuis memineritdefuiſſe · Lotum ſiqͥ⸗

dem quod habes gratie:totumquod habes

gloꝛie:⁊ etiã hoc ipſuʒ ꝙ es mater dei:ſiphas
eſt dicere:peccatoꝛibus debes · Om̃ia enim
hec ꝓpt᷑ peccatoꝛes tibi collata ſunt· Cui igit
dubiũ eẽ poteſt per hoc:qͥn pꝛeces tuas qᷓ;te⸗

cũq; neceſſarie eẽ pñt:peccatoꝛibus illis de⸗

beas · Hõ denegabis ergo mihi:quod debes
qn potius ſuꝑaddes:maioꝛa mihiimpendẽs
qᷓ; debeas·Et intendo maioꝛi inſtantia ac de
uotione oꝛabis pꝛo me:qᷓ; ego auderem pete
re:⁊ maioꝛa etiam impetrabis mihi q;petere
pꝛeſumã · An poſſethoc patipietas illa/⁊ dul

cedo tua/que nullivnqᷓ; defuit:vt denegares

mihi in tanta nccitate auxilium · Et tã miſera
bili tãq; periclitanticauſe mec:miſericoꝛdie
tue patrocinium? An falſe inaniter vocat te
omis eccleſia ſanctoꝛum:aduocatam ſuam/

⁊ miſeroꝛum refugium: Abſit ergoa mr̃e dei

que fontẽ pietatis toti mundo peꝑit:vt cuiq;

miſeroꝛũ ſue miſericoꝛdie ſubuentionẽ vnq;

deneget · Innumeris exemplis magnificoꝛũ

opeꝝ miſericoꝛdie tue que oꝑata es erga pec

P

ficilis gratioſitatitue impetratio:vł venie vł

catoꝛes miſerrimos:docuiſti nos ⁊ perſuaſi⸗
ſti de tua miſericoꝛdia cõſidere·de tua pieta⸗
te ſperare ⁊ in om̃ibus neceſſitatibus noſtris
ſub alis tue ꝓtectionis fiducialiter confuge⸗

re · An eſt miſericoꝛdie tue oneroſa multitu

do ad te clamantium:an eſt aliquatenus dif⸗

gratie q;tecũq;· Scio dña miſcðie quia nihil

XVIII

hoꝛũ eſt apud te· qn potiꝰ gaudiũ eſt tibi ſu-
fragari miſeris ⁊ reuocare gratioſiſſimis/ ac
ſenmꝑ efficaciſſimis pꝛecibus tuis periclitan⸗-
tes/⁊ etiã periclitatos a perditione ⁊ perditi
onis periculis · Tu em̃ dulciſſima dei mater

ſuꝑ om̃es angelos ⁊ hoĩes:noſti q;tum place

gt bñdicto filio tuo ſalus noſtra:qᷓ; ꝓna q;q;
pꝛompta ſit miſcdia eius/ ad ſaluandũ nos /

Noſti etiã qa gloꝛia ſit eiſaluare ꝑditos·hec
em̃ eſt gloꝛia ſuꝑomes alias · Inde eſtilli col⸗
laudatio bñdictio/⁊ gratiarumactio atq; col

laudatio ſuꝑ omia alia bona que facit vel fe⸗

cit vel facturus eſt Nec mirũ:cuʒ miſcðia eiꝰ
ſuꝑ omia opꝑa eius ſit · Ex his em oꝑpibus ma⸗

xime innoteſcit/pᷣlarga ac magnificentiſſima
bonitas ipſius · Quia ergo ſupꝑ om̃es hoĩes
an gelos diligis gloꝛiã bñdicti filij tui:q indu⸗

bitanter maxima eſt / ei ex ſaluatione ꝑditoꝝ
maxime placet tibi ꝓcurareillã:HHoc aũt ẽim
petrare peccantibus gram ipᷣius:his qᷣ vitijs

⁊ peccatis ſuis offenſi ſuntilli. Quare recon⸗
liatio peccatoꝛũ eſt maxime grata ⁊ placita

Dum ergo te exoꝛo / vt me mſericoꝛdiſſimo
filio tuo reconcilies:hoc pꝛoculdubioa te pe⸗

to/qð maxime gratum atq; placitũ tibi certii

ſime ſcio · Nõ potes igit᷑ mihi denegare quod
peto · Si em̃ denegares qð tibiplacitiſſimum
atq; gratiſſimum eſt/quid poſſet ſperari vn⸗

q;a te:vel ſuꝑ quo vnq; exoꝛanda eẽs domĩia
mea dulciſſima? Amplius quia diſplicẽt vi⸗

tia mea ⁊ pctã:que ſunt offenſiones mee gra
uiſſime:qͥbꝰ offendichariſſimũ ac bñdictũ fili
um tuũ:placet igit᷑ tibi ↄtrariũ earũ :i:extmi⸗

natio · Quis aũt dubitet recõciliationẽ meã

ad ipᷣm:ↄtrariã eẽ offenſionibꝰ meis qᷣbꝰ illuʒ
offendi· Et etiã exterminationẽ eſſe atq; de/
ſtructionẽ illaꝝ · Placet igit᷑ tibi recõciliatio

mea ad bñdictũ filiũ tuũ · ꝓcura igit᷑ illã ⁊ im⸗

petra · Ampliꝰ oĩs ecclia ſcõꝝ vocat te me/⸗

digtricẽ hoĩuʒad deũ:⁊ ; nec falſe nec vane ·

Officiũ ̊ tuũ ẽ mediã te intponere int ĩm⁊
hoĩes/nõ mediã qͥdẽ diuiſiõis:pᷣ potiꝰrecõcili

ationis · Quid aũt iuſti a te peti põt:qᷓ; vt im

pleas officiũ tuũ · ¶ Quid deniq; mr̃i digniꝰ

ᷓ̊; gliam filij adaugere· ⁊ ad id ipm ꝓpter qð
mar dei es totis ſtudijs ac virib intedere · qꝛ

igit᷑ in q ⁊ ad hm̃ dei effecta es:in qͥ ẽ illðad
qð ipᷣe verꝰ deꝰ⁊ hõ ⁊ filiꝰtuꝰ effectꝰẽ · H autẽ
nõ niſi ꝓptr᷑ recõciliationẽ mũdiad ipᷣm:ſiqͥdẽ
deus erat in chriſto mũdum ſibi reconciliãs·
Et vt ad vnũ dicat᷑· venit filius hominis q̃re⸗

re/⁊ ſaluũ facere qð perierat · Sicut ipſemet

dirit

ce

hune

müi

mate
d0.
creiun

dico

alln
petr
nist

ni

nacen
vela
bad

oſad
ſoꝛin

catis

poſti
poſſt
cvein
wonr
Ro
oo⸗
quit
phi
ſpen
uoe
ſumg
foꝛumn

gniſin

tuene
phas
nau
cajc
glope
Nln⸗
nne
poſn
leg
dori
la⸗
ſad
notuta

ſtidiſc⸗
ſimse
Nrcltun⸗
etperi
deinun
umpine
Pprac
ndünos
Wäitoshet
deſtilicot⸗
darqzco
ſatyelſe⸗
micaer
obse
ncennſm

ſheshoient

muänar⸗
onepdron
Hocaitenn
hisns
erecon⸗
mtpban
nomaſn
poatepe⸗
aünbian
Negregol
Ponſimmn
hennny,
isnie

t

eeeg
Cdicüfl
mwiei
ooipi
ſeuge,/
öchansd
Mene
Nenceyme
aert ini
niclidl
oiin
Bmmio
n per 65
eerer
nizeſh
ehan

dixit · Et item apoſtol · Fidelis ſermo ⁊ om̃i
acceptiõe dignus: quia venit ieſus chꝛiſt in
hunc mũdum ſaluos facere pctõꝛes · Juſtiſſi⸗
mũ igitur et digniſſimũ ẽ vt tu dulciſſima dei
marer in hoc ipᷣmſtudioſe ac vigilater inten⸗
das:vnde ꝓpter quod tibitantus honoꝛac⸗
creuit ⁊ gloꝛia:vt dei mater ſis reginaq; mun

di⁊ dña · Hoc aũt nullꝰfideliũ ignoꝛat eẽ recõ

Aliationẽ ⁊ ſalutẽ pctõꝝ · In hoc igit᷑ intẽdat
pietas ⁊ dulcedo tua deuotiſſimis / gratioſiſſi
mis ⁊ ſemꝑ efficaciſſimis pᷣcibus:⁊ ſupplicatio

nib tuis · Fruſtra nãq; clamabim ad ipᷣm / te

tacẽte · qm voces noſtre nulle erũt coꝛaʒ eo/
vel apud ipᷣm:ſi tue nobis deſuerint:ĩmoſitu
is adiute nõ fuerint · AMoueat ergo te gloꝛi
oſa dei mater benigniſſima:miſcðia tua qma
ioꝛ incogitabilioꝛ eſt om̃ibꝰ vitijs meis ⁊ pec⸗
catis · Abſit a te dulciſſima dei mater:vt plus

poſſint apud te cõtra me vitia mea ⁊ pctã: qᷓ

poſſit miſcòia tua ꝓ me · Abſit vt clamoꝛ eoꝝ

que implacabiliter ſemꝑ odiſti:pꝛeualeat cla
moꝛi meo obſtruat aures miſcdᷣie tue. Abſit
vt omia mala mea licet tot ⁊ tãta ſint poſſint

obſtruere os ſacratiſſimũ tuum · ⁊ labia tua ĩ
quibus tanta gratia infuſa eſt:cõpeſcere vel
pꝓhibere ne loquat᷑ pꝛo me · Abſit vt poſſit ſu⸗
ſpendere te a tam ſalubꝛi officio pietatis tue

quo ⁊ aduocata es ⁊ mediatrix hoĩm·poſt ſi⸗

lium tuũ ſpesvnica/⁊ refugiũ tutiſſimũ miſe
roꝛum. Et ne allegaueris iniuſticiã qua indi
gniſſimum me confiteoꝛ om̃i auxilio pietatis

tue:⁊ om̃i reſpectione miſcdie tue· Nõ enim
phas eſt vt allegas ꝓ iuſticia cõtra me vel cõ
tra quẽcũq; aliũ · hoc em̃ eẽt ſtare te pꝛoiuſti⸗
cia/cõtra miſcdᷣiam · cui certiſſimũ eſt ⁊ totuʒ
quo polles gratie/⁊ totuʒ quo fulges gloꝛie:
vt illud pᷣcellentiſſimũ omniũ videlicet/qꝙ es

mater dei te debere miſereri · Abſit a te igik
piüjſſima dei mater vt vlłin modico velſtes vł

