Sic ⁊ ſe habet de doloꝛe q eẽdebet ei ex amiſ

ſione tantoꝛũ bonoꝛũ gf̃e vicʒ ⁊ gloꝛie· quem

ad hoc ſufficere arbitroꝛ:vt vere pnĩalis dicẽ

dusſitſtipm penitentẽ adrecupationẽ ipoꝛñ

pꝓeonꝝ recuꝑatiõe laboꝛare velit atq; ꝓponat

VGSͤrta hũc mo

i dum: elicit᷑ ex ipo peccato / hoꝛroꝛ

. tanq; ex moꝛtifero:iuxta teſtimo⸗
nium qð audiuiſti in pcedentibus quo dictuʒ

E· Quaſi a facie colubꝛi fuge pctm̃ · VUenena⸗

ta em̃ vel venena potius / ſunt omnia vitia et

peccata· ⁊ ꝓpter hoc qui ea attentiꝰintuetur
rrreſilit ab eis / quaſia moꝛtiferis ⁊ venenatis
Sic ⁊ odium ex ipſis vitijs ⁊ pctis elicit᷑ · cum
qᷓ; inimica ſint qᷓq; noxia peccãtibus:ſtuoio⸗
ſe conſiderat᷑· Et in alijs quidẽ hoſtibꝰ:ad cõ
citandũ cõtra eos in nobis odiũ:ſufficit aſpe
ctus eoꝛum:cũ credulitate/qua credunt᷑ ini⸗
mici nobis:vel hoſtes eẽ· Et eſt intentio odij

nocere · Odium aũt iſtud nõ quieſcit vel ceſ⸗
ſat in q̃libet leſionevel nocumento:qð ex pec

cato irrogat᷑· in ſolo exterminio ⁊ moꝛte ipᷣo

Qua ꝓpter cũ eouſq; inualuerit in peniten-

teodiũ hmõi:vt bellum contra pctã ⁊ vitia ſu
ſcipiat:vel ſuſciꝑe velit tanq; iuratus in moꝛ⸗
tem ⁊ exterminium ipᷣoꝛũ:pfecto odio indu⸗
bitant odit illa:pfecto inqᷓ/ ꝑfectione pnĩalis
ſufficientie · Mõ em̃ maius odiũ reqᷣrit deꝰ in
penitente/cõtra vitia ⁊ pctã:neq; maius bel
lum q; qd extmiare illa ⁊ moꝛtificare ſufficiat

De pudoꝛe ⁊ erubeſcentia expeccato · Ca

RVBrta hũc mo
i dum:: ex aſpectu velinſpectu po⸗
tiiiluus vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ:elicit᷑ ab
eis pudoꝛ ⁊ verecũdia ꝑhoc ꝙ turpiſſima ſũt
vel qð eſt verius/turpitudines vltra moduʒ
erubeſcẽde · ꝓpter qð increpat ipᷣe dñs deus
qĩam peccatricẽ:⁊ potius peccatoꝛẽ:quipec⸗
care diu ⁊ multipliciter in oculis dei ⁊ homi⸗
num nõ erubeſcit· ꝓpter quod dicit adeamꝑ
Hieremiã ꝓphetã: Frons mulieris meritri⸗
cis facta ẽ tibi:⁊ erubeſcere neſciuiſti ·hHic au
tem eſt pudoꝛ tunc ſufficiens penitentiq;tuʒ
capio:cũ ad hoc ipᷣm induxerit vt vitia ſua et

–

XxII

om̃ia pctã abſcondere aboculis dei? homi⸗
num: ꝓconſilio eccleſie ſit paratus · Ve illis qͥᷣ

pctm̃ ſuũ q̃ſi ʒodoma pᷣdicauerunt nec abſcõ

derunt · Vbiſciendũ eſttibi· ꝙ tribꝰ mõis ab
n pemit io ſcondit᷑ ignominia vitioꝛũ ⁊ pctõꝛuʒ · Pꝛimo
tanto ꝓpoſito incitet:vt ſᷣm conſiuũ eccleſie

diſcooperiẽdo in cõfeſſione coꝛam ſacerdote

Eſtigit᷑ cooptoꝛiũ ipſius:ipᷣa diſcooꝑtio eiuſ⸗
dem confeſſionẽ · Siem nosꝑ confeſſioneʒ
ſincerã ſacerdotibus illa detegimus ⁊ reuela

mus:illa deus ꝑ virtutem ſacramẽti confeſſi⸗

onſis abſcondit ab oculis ſuis · Et qᷓ;to ſtudio
ſius illa detegimus ⁊ diſcooꝑimus· tantoſtu⸗
Dioſius ille ea cooꝑpit ⁊ abſcondit · Et de h̊ di⸗
ctcum eſt · Beati quoꝛũ remiſſe ſunt iniquita
tes:⁊ quoꝛũ tecta ſunt peccata · to aũt illa
vel magis abſcondimus vel negligentius in
ſacramento confeſſionis detegimus:tãto de
us illa ⁊ manifeſtius/⁊ in maioꝛẽ confuſionẽ
aAbſcondẽtiũ /illa nouiſſime reuelabit · Per
eundẽ modũ exvitijs ⁊ pctis/ ꝓpter ſpurciti⸗

—

am ⁊ fetulentiamipſoꝛũ:elicit᷑ abominatio:q̃
eſt faſtidiũ /ſiue apetitus vomendi· Hancãr
abominationẽ tũc ſufficientẽ in penitentibꝰ
opinoꝛeẽ:cum ſpũalem nauſeã in his eouſq
ꝓuocat:vt vomere ea velint atq; ꝓponant ·
Hic aũt vomitus / ipa eoꝛũ cõfeſſio eſt · Spũa-
liter nãq; ea tanq;oꝛe vomunt:cũ ꝑoꝛis con-/
feſſionẽ foꝛas ⁊ in manifeſto coꝛã ſacerdote il
la ponant:nec magis humoꝛes noxij vel ſoꝛ⸗
des:quecũq; oꝛe vomentiũ eüciunt᷑/a vẽtre
velſtomacho:qᷓ; vitia ⁊ pctã vomitu confeſſi
onis eijciunt᷑ a coꝛde · Et h̊ cũ ↄfeſſio integra
ſinceraq; fuerit:⁊ vtute ſacerdotaliũ clauiuʒ
Conſecrata · = 2

De indignatione a peccatis. Ca:XxXIIII

Brta hũc mo
i dü:elicit᷑ ⁊ indignatio ab ipſis pec
fC(Catis ⁊ vitijs ꝑ ipſoꝛũ vtilitatem·
nihil em̃ vilius cogitari poteſtimo nullaẽ vti
litas niſihec:⁊ nihil omino vileſcit niſi vitium

⁊ pctm̃ · Quiaigit᷑ vile nõ ſolũ eſt:ſed parũ vł
nihil valet:ĩmo multo foꝛtius deualet:vt ita

dicat᷑ · hoc eſt dicere qð nocet ⁊ minuit valoꝛẽ
habentis · Manifeſtũ igit᷑ eſt vitiũ vel pctm̃
nõ ſolũ viliſſimũ eẽ:ſ etia longe deterius ipſa
vtilitate · Attendensigit᷑ ißfa anima humana

nobilitatem ⁊ dignitatẽ ſuã:attendẽſq; ißam

vilitatẽ vitioꝛũ ſuoꝝ ⁊ pctõꝝ:nõ põt nõ indi⸗
gnari ⁊ ſibi ⁊ illis:cũ videat ea ta indigna di⸗
gnitate ſua Et nõ ſolumĩmenſurabiliter lon

R

ce
co
ſec
fegt
pan⸗
ſma
ð
voca⸗
nnag
bece
fſeruil
indi⸗
dere
terd
foin
iuto⸗
pec
neſo
dise
Etin
ſifa
wi⸗
uter
vyyi
deie
lana
tun⸗
taron
Caroot
lanqſ
nöl
nipſi⸗
ſoum
geoc
dect
lcthe

len
hre
ſuſfie
Vva
ie
D
epot.
6 vume
Patunn
then
ofhns:
igeſt
ſcan
gtt
gnca

honni⸗
elli
cabſes
misab
Puino
cerchte
noeilſ⸗
eſione,
treuela
vonfeſſ⸗
dſucko
moſtv⸗
ebde
tiniqu
oritl
ennus n
atiode
onfiſoni
ſer
ſran⸗ 1
mmno
bmcit

9
mirennd P

hosednic
Ppponan
eſt Gür⸗
porso⸗
Lercotel
mjvelſo⸗
ayene
nconeſt⸗
ſonney:
licui

MI

d,

None⸗
rnen,
ulnin
inum
pni
lenin
Uuralone
yeleun
rinsie
tpumn.
iſchfn
nün/
nd
glietlo

ge eſſea nobilitate fua:ſed etiã contraria illi

⁊ coꝛrumpentia illã · Qua ꝓpter abijcit᷑ illa a

ſe confeſtim ⁊ fugit abillis: Quẽadmodum

regina inclita ⁊ magnifici coꝛdis/ſugereta lu

ſeruilia facere dedignet᷑ · ¶ Scire tñdebes ꝙ

indignatio interdũ ira quedã eſt:⁊ põt ꝓce⸗

dere ex ſupbia/⁊ magnificentia coꝛdis/qᷓ in⸗

terdum ſancta eſt ⁊ ſancta ſuꝑdia nõ ĩmerito
nominat · Ex hacigit᷑ erigit ſex eleuat deoad
iutoꝛe:imo eleuante mens humana ſuꝑ vitia

⁊ peccata:conculcat ea ſpũaliter· aſpernatio
ne foꝛti · Alud em̃ coꝛde ⁊ quaſi pedibus coꝛ⸗

dis calcamus ſeu cõculcamus: qð deſpicimꝰ·
Et indignatioiſta ſufficiens eſt ad pnĩalẽ iu⸗
ſtificationẽ:cũ de imo ſubiectionis ⁊ ſeruitut⸗

vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ eouſq; erigit ⁊ exaltat pe

nitentẽ:vt ſub pedibus coꝛdis vitia habeat⁊
pctã:foꝛti aſpernatiõe ·ſ cõculcans ea · Per
viam eandem elicit᷑ artiñcio ⁊ virtute gratie
deia vitijs ⁊ pctis:ipſa execratio eoꝛũ · ꝑ quã
tanq; ꝓphana/vel potius tanq; ſanitaticon⸗

traria:om̃imodeq; ei aduerſantia ⁊ repugnã

tia:longe eijciunt᷑ ⁊ pꝛoijciunt᷑ · Ita ꝙ coꝛ exe
crationehmõi pᷣditũ:om̃em attactuʒ eoꝛum
tanq; ſacrilegiũ repellat a ſe:Et attactũ vo⸗
co:nõ ſolum deſideriũ ipſoꝛũ / vel dilectioneʒ
in ipſis · ſed etiã cogitatũ vel delectationẽ ip⸗

ſoꝛum · Illa nãq; execramus:que tanq; iniq̃⁊

adeo contumelioſaa nobis repellimus: Jux
qð dictũ ẽ· Execratio aũt pctõꝛi cultura dei ·

tanq; em̃ ſacrilegã ⁊ tanq; nefariã eãa ſe re⸗

pellunt:⁊ abea tanq; impietate fugiũt · Hec

aũt execratio ad pmialem iuſtificationẽ/tunc
ſufficiens eſt:cum ad hoc penitentẽ induxit:
vt a vitijs ⁊ peccatis ſe longe facere velit:tã⸗
q́ᷓ; abhis quibus nõ ſolum grauiſſime offendi
tur:ſed etiã ab his qui ea faciunt: largiſſime

ſepat᷑ atq; repellit᷑ · Nouiſſime vero ꝑeandẽ

viam:elicit᷑ a vitüs ⁊ peccatis deteſtatio eoꝝ
ꝑquam reſilit᷑ abeis quaſia maledicto ⁊ ana
themate · Et tanq; ab his quibꝰappꝛopinq̃ns

om̃is:indei maledictionẽ incidit⁊ anathema

id eſt ſeꝑpationẽ ab ipſo · ⁊ qb omimõ cõicare

ſepari ſit a deo· Cõicat aũt vitijs ⁊ pctis q ea
diligit: vel in ſeipſo recipit /vel ſuſtinet / vleti

am cũ in alio ſuſtinet· De omi em̃ templo dei

expellẽda ſunt vitia ⁊ pctã:tanqᷓ; maledictio

gnathematiſata;: Et ꝓpter hoc nec in ſe ea ſu

ſtinere debet quis:velin alio· Cũ ipſe ⁊ quili⸗

bet chꝛiſtianus templũ dei factũ ſit · Hec igit
panari:tanqᷓ; a loco regalidignitate indigni
ſimo fugeret inq; cũ aſpernatiõe ⁊ deſpectu
Et heceſtindignatio quã btũs hHieronymus
vocauit ſancta ſuꝑbiam:quẽadmodum ſihõ
magnifici coꝛdis pꝛoijciat a ſe vincula / vel cõ
pedes quib“ ſerui alligari ſolłẽt/ aut oꝑa ipſa

ſunt decem aromata que nominaui:exqbus
tyriaca ſancte ac ſalutaris penitudinis confi

Ccitur ⁊ condit᷑· Et de ipſis vitijs ⁊ peccatisad
iutoꝛio diuino eliciunt᷑ ſeu colligunt᷑· Jux qð

dicit aplus · quia mittens deus ſiliũ ſuum in ſi
militudinem carnis peccatide pctõ damna⸗

uit peccatum · De ipſo em̃ peccato in vere pe
nitẽtibꝰ elicit damnationẽ peccati:Elicit em

de illis vnũqðq; pᷣnominatoꝛũ aromatũ: per

quoꝛũ vnũqðq;/om̃is vere penitens dãnat

ꝓpꝛiũ in ſepcriß woyter quod ⁊ ſapientiſſi⸗
musille/1

sille / 1 ſanctus Dauid dicebat. Peccatũ
meũ contra me eſt ſemꝑ · Facilimũ em̃ ẽ omi

peccatoꝛi/ ſemp habenti vitia ſua ⁊ pctã con⸗

traſe:elicere inde iſta aromata. Om̃e em̃ vi⸗
tiũ ⁊ pctm̃:pſemetipᷣm ⁊ ꝑſua vicʒ que ei ad⸗
herent:vel q̃ ex eo ſequunt᷑:ſemetipſuʒ dam⸗

nat ⁊ deſtruit · ⁊ per hec om̃ia vt non diligat᷑:
c vt ab eo recedatur:magnisvocibus clamat

de ipſo peccato /teſtimonio veritatis arguit

ſpirituſſanctus mundũ · eliciens ex ipſo pctõ

decem concluſiones iſtas:quibus ⁊ peccato⸗

ri ſimul cõcludit᷑ ⁊ pctõ · Petm̃ igit᷑ eſt ipſiſpi

ſpirituiſcõ locus quaſi dialecticus: vñ inſerẽs

iſtas ſententias ſiue cõcluſiones ꝑ occaſionẽ
quãadã elicit · ⁊ pctis ſimul ⁊ pctõꝛibꝰxludit᷑
Et pctm̃ mediũ ẽ ſpũiſcõ:ad om̃es concluſio
nes iſtas inferendas · Bñ aũt agit᷑ tecũ o pec
catoꝛ:qui ꝑiſtas cõcluſiones eouſq; artaris
X eouſq; tibi concludit᷑:vt ad vᷣitatẽ vite redi
re cõpelleris:qui reditus ſeu reuerſio non eſt
niſipenitudo ipa · ⁊ ſequela penitudinis:que
pnĩa nominat᷑ · Verum ſcire debes qð dixide
cõcluſionibꝰ iſtis:qꝛ ꝑ ſiłlitudinẽ h itelligo ad

ↄclones diſputatoꝛias · Cõcluſus em̃ dicit᷑ q
velocluſum eſſe illi / in diſputationibus hmoi
qñ finibus vᷣitatis vt ait Aug ita circũcluſus

:vt nullũ ei pateat a vitate refugiũ / vel eua

ſio · qͥn potius quocũq; ſe vertat:ncce habetĩ
illud incidere · Sic ſe habet ⁊ de ip̃is vitijs et
pctis:quia ſolerter ac diligenter intuentẽ ea
pctõꝛẽ:ex om̃i ꝑte ſic artant atq; diffugãt: vt
neceſſe habeat ab eis recedere:vel fugere:⁊
in pᷣnominatã vitatẽ incidere · Quapꝛopter
mãifeſtũ ẽ:neceſſariũ eẽ ac ſaluberrimũ pctcõ
ribꝰpctã ſua ⁊ vitia coꝛã oclis ſuis hre ſꝑ.inde
cũ adiutoꝛio diuĩe gre tot medicamẽta ſalut⸗

hauriri pñt:tot aromata ſpũalia:qͥt nomiaui

d 4

.Lapitulum

tibi · Et cum vnũqðq; eoꝛũ attenderis ſtudi⸗
oſius ac intimius:inuenies nullũ eẽ quod nõ
aliquatenus ledat ac vulneret vitia ⁊ pecca⸗
ta/interdũ aũt etiam moꝛtificet illa · Limoꝛ

em̃ cum foꝛtis fuerit/expellit pctm̃ · ſicut dicit

Eccs · Nec ſolum expellit ißam oꝑationẽ pcti
ꝓhibens eam eẽ in oꝑatione:vel oꝑante:ſed
etiã ipam voluntatem oꝑandi moꝛtificat ⁊ ex
tinguit · Sic ſe habet ⁊ de ira/⁊ de pudoꝛe / et
alijs pᷣnominatis aromatibus ·quia cũ inua⸗
luerunt:aut ipᷣa vitia aut pctã debilitant:aut
pꝛoꝛſus extinguunt · interdũ etiã ipᷣas cogita

tiones a coꝛdibus humanis ꝓhibeãt · Ita eti

am vt nec cogitare nec peccare velit · Necre

putandũ eſt tibi leue velmodicũ:ſi motus et

oꝑationes pctõꝛũ ⁊ vitioꝛũ ceſſant:ꝓpter de
cem pᷣnominatas diſpoſitiões · Multum em̃
debilitatũ eſt vitiũ:cumad hoc redactum eſt
vt mouere nõ poſſit peccatoꝛem:nõ ſoluʒ ad
opꝰ peccati:ſed nec etiã ad voluntatẽ vel co⸗

gitationem ipſius · ¶ Manifeſtũ eſt igit᷑ tibi

ex om̃ibus his qm̃ decẽ iſte diſpoſitiões attri⸗
tiue ſunt vel etiam attritiones quedã veter
hoĩs · Ex quibus ſi eouſq; inualuerint:ſequit᷑
contritio eiuſdem:que ẽ moꝛtificatio ⁊ anul⸗

latio ipſius ſiue victoꝛia · Juxta conſuetudi⸗

nem ſcripture que dixit · Cõtritos hoſtes po⸗

puli dei: cũ abipᷣo victi ſunt · Qua ꝓpt ſum/
mope intendendũ/vigilandũ/⁊ modis om̃i

bus ꝓpuidendũ/⁊ laboꝛandũ ẽ:vt iſte diſpoſi⸗
tiones:que ꝓculdubio dei dona pᷣcioſa atq;
magnifica ſaluberrimaq; ſunt:ab ipᷣo ĩpetren
tur:qð indubitanter fiet ꝑ iugeminſpectionẽ
aſſiduãq; recogitationẽ impietatis atq; per⸗
nitioſitatis/feditatis/⁊ turpitudinis/cetero

rumq; maloꝛũ:que velipſa vitia ⁊ pctã ſunt ·

vel ꝑ iuſtiſſimũ dei iudiciũ irrogãda ſunt ipᷣis
peccatoꝛibus:ab eiſdẽ recedere negligẽtibꝰ.
Quedam diſpoſitiones coꝛpis iuuantes
oꝛare volentem. Ea. XXV

WVBoniam autẽ
gq multa ſunt que ofoni adminiculã
twur ⁊ validũ etiã eidempᷣſtent ad
iutoꝛiũ leuiaq; ipᷣa ſibi · Cõueniẽs ẽ vt ea tibi
nominẽ ⁊ numerẽ · Dico igit᷑ ꝙ vnũ ex his eſt
poſitio ſeu diſpoſitio coꝛꝑis:qualis ẽ pſtratio
ipiꝰ coꝛꝑis · genuflectio eiuſdẽ· expãſio manu⸗
um·⁊ eleuatio eoꝛundẽ ·ſiliter erectio oculoꝝ
ad celũ:his em̃ nõ ẽ dubiũ·⁊ vnoquoq; eoꝛũ
oꝛationẽ adiuuari:vt deuotioꝛ ⁊ obnixioꝛ ſit·

ꝓpter qð ⁊ ecdleſia deiſtatuit ⁊ obſeruat:vtĩ
miſſarũ celebꝛationibus ſacerdotes expãſis
manibus oꝛent · Pꝛeſertim ab ea hoꝛa q̃ᷓ ſur⸗
ſum coꝛda canit᷑ · Fit aũt in rememoꝛationeʒ
dei ac dñi nr̃i ieſu chꝛiſti qͥ expanſis manibus

⁊ ſemetipᷣm⁊ oꝛationẽ ſuã /in ara crucis obtu

lit:huiꝰ ſacrificij ⁊ oronis rememoꝛatio⁊ eſt/
Tfit in miſſa · ¶ Etũ ego aũtvideo:illa diſpo
ſitio coꝛꝑis vnicuiq; in orone ſua ⁊ habenda
⁊ cõſeruanda eſt:ꝑ quaʒ adiuuariſe maxime
ſentit · Scio nãq; genuflectionẽ quibuſdam
impedimẽtũ or̃oni · Siliter ⁊ crebꝛas genu
flectiones/laboꝛioſe nãq; ſunt · ⁊ ꝓpter h̊ de
cogitationibꝰ nõ nihil in ſe rapiũt · Et ob hãc

cãam coꝛhumanũ ad deũ totaliter colligi nõ

ſinunt · ꝓpter qð omniũ diſpoſitionũ coꝛpo⸗

ris mihi cõuenientioꝛ videt᷑ eſſe accubitusq
incũbit᷑ſub podiaculo alicuimaxime ex parte

ſiniſtra·magis em̃ quietat coꝛpus magiſq; li⸗

berũ ꝑmittit eẽ coꝛ in cubituhmõi Quinimo

expedire mihi videt᷑ oꝛantibus:vt quieto coꝛ

poꝛe ab om̃i moleſtia:et libero coꝛde ab ommi

mala diſtractione:ſeu ſolicitudine ſint in oꝛa

tione · ſicut ſcriptũ ẽ de ioſophat·qͥ timoꝛeꝑ⸗
territus:totũ ſe cõtulit ad oꝛandũ dñm· Da⸗

uid aũt pꝛudentiſſime intelligens:quia cogi

tationes coꝛ humanum rapiunt:interdũ q̃ſi
violentia quadã· Interdũ aũt ⁊ furant᷑ ipſuz
etiam ſibijpſi · tanc; em̃ ſibijpſi ꝑdit᷑:i cogita⸗
tione aliqua auertit᷑ ab ipᷣa intẽtione ⁊ atten⸗
tione ofonis:⁊ neſcit vbiſit aut quo deuene⸗
rit· ꝓpter quod dixi furant᷑ cogitatiões hmõi
coꝛ humanũ · Furant᷑ inqᷓ; ⁊ ſurripiunt ſibijpi

ita vt illa hoꝛa ⁊ vbi ſit ignoꝛat:⁊ qmale · q;q;
indecenter ſe habeat:om̃ino nõ videat · Et p

pter hoc dixit · Nuncinuenit ſeruꝰtuus coꝛſu
um vtoꝛaret te orone hac · Anuenit inq; taq;
pditum pꝛius: Quid em̃ aĩe rõnali indecenti

us:qᷓ; ꝙ ahope cui ſummopꝑe inſiſtendum eſt
eidem moꝛſu muſce vel pulicis rapiatur · ⁊ vt

ab ipſo deo cuiex totis intimis ſuis adheren⸗

dum eſt:etiam tactu pedis vnius muſcule ab

rumpitur · Quid em̃ turpius q; neglectotam

neceſſario/tanq; ſalutari opere:videlicʒ or̃o
nis tam arduo tanq; diſcriminoſo negocio:
cauſa videlicet qua de vita eius agitur:vt de
moꝛte · ſ effugiat:⁊ recedat ad vitam:ſequi
muſculas cogitationum huiuſmodi:eiſq; cir

cũferri ita vt de eis ludere videamur·hhe ſũt
gaues quas Abꝛaam abigebat a ſacriſicio· nec
ignotum tibi eẽ debet oronẽ eẽ ſacrificiũ iuß
modũ quẽ doceber iſequẽtibꝰ.he ſũt muſce V

nori
ſe⸗c
me⸗
clam
distn
ſanan
llud
fagt
gutlu
chnt
(Nan
lonee
Cann
poſth
horre

Oni

toſe
beeh
teco:
comne⸗
NAum
ſee
a
vein
dum
wor
ſſun

*

buon
lſte
ſon
nulen
lenſi
boemn
nprle

Uunu

ri
lener
ſori
cbon
ſeuo
eſtin
ſeret

leche.

lcen

aryr
epiſs
Mäſar⸗
dmnone,
mandbus
sob
anoret
glladiſp
habench
emarmme
uhuſcam
nsgenn
erpde
Ctobhi⸗
rcoligino
oniͦ coo⸗
ccubinnse
meerpane
Smagtſcl⸗
Qunino
tquietoco⸗
ecb of
eſmmon
umnoreg⸗
füdin Dr
veglinco
inerciq⸗
inmmipi
ager
ner mer⸗
eN
Neshrin
punſoß
ear C
uscerſi
iunißtic
indecena
zendunck

Lapitulum
moꝛientes que teſte Salomone in ecdeſia⸗
ſte · · vj · Perdunt ſuauitatẽvngenti:quod .ſ

vngentũ eſt or̃o · Eſt em̃ or̃o vngentũ ·ſic̃ fa⸗

ciam teſcire in ſequẽtibus om̃es doloꝛes coꝛ

dis mitigans · omes moꝛbos eiuſdẽ⁊vulnera

ſanans/ mira ⁊ incredibili ſuauitate ꝑfundẽs

illud atq; letiſicans:ſuꝑ om̃ia etiã aromata/

flagrantia:ſuauitas redolens ⁊ ſpirãs: hmõi
aut ſuauitatẽ nõ dico meritũ vel ſubſtantiaʒ
pdunt muſcule antedicte · Hõ em̃ patiuntur

coꝛ antedicta ſuauitate ꝑfundi: Nec ipᷣaʒ oꝛa

cionẽ eẽ delectabilẽ aut iucundã · Et de his fa

ciam tibi certitudinem inhis que ſequuntur

poſt hec· Tuigit᷑ erubeſce/abominare/⁊ ab⸗

hoꝛre nõ ſolũ in ſacrificio or̃onis ſed etiam in

omi alio oꝑe/muſcarũ hmõi agmina in coꝛde

tuo ſedere vel volitare · Ne tibi dici poſſit: ꝙ

beelʒebubes qd interpᷣtat᷑ vir muſcaꝝ:Auer
te coꝛ tuũ a muſcis hmõi:⁊ ne exponas illud
comedendũ ⁊ inqnandũ eiſdem ſicut qͥbuſ⸗

dam moꝛis eſt:qui tanta deſidia atq; ignauia
pigreſcunt ·vt exmuſcareſe · ⁊ muſcas hmõi

a coꝛdibus ſuis abigere velnõ valeantvł nõ

velint · ¶ Pꝛotegendũ igit᷑ eſt coꝛ⁊ operien⸗

dum q;diu in egypto pᷣſentiũ tenebꝛarũ atq;
moꝛtis viuimus a muſcis hmõi · Egypt nãq;
iſta muſca grauiſſima diuerſigeneris ſuꝑabũ
dat Qua ꝓpter quẽadmodũ decaluatis hoĩ
bus muſce Fales infeſte ſunt:⁊ plurimũ mo⸗
leſte · Sic nudis a ſanctis cogitationibus ⁊ af
fectionibus aĩabus:bellum cõtinuũ indixere
muſce iſte ſpũales · Aut igit᷑ ex muſcatoꝛio at
tentiſſime atq; cõtinue diſcipline:neceſſeha⸗
bes muſcas iſtas inceſſanter abijcere:⁊ teab

impulſationibus earum defendere · Aut ca⸗

put tuũ ꝓtegere atq; ſemꝑ tenere ſcã aliqua
foꝛti occupatione · Sola em̃ coꝛda ocioſa pa
tenter expoſita ſunt inq namẽt ⁊ aculeis mu

ſcarũ hmõi · Reminiſcere autẽ quia ſpũſſcũs

abominat᷑ ⁊ effugit coꝛ muſcoſumi: plenum
ſeuoccupatũ muſcishmõi · ꝓpter qð ſcriptũ

eſt in libꝛo Sapieñ:qꝛ ſpũſſcũs diſcipline au⸗
feret ſea cogitationibus que ſunt ſine intel⸗

lectu · AManifeſtũ etiã eſt tibi · omi homini di⸗
ſplicere in habitaculo ſuo muſcarũ multitudi
nem atq; frequẽtiam · q;to magis ſpirituiſcõ
diſplicet abominanda iſta muſcoſitas in coꝛ⸗

de humano quod eſt indubitãter habitaculũ

ſpũſſanctibaptiſmali / ſciſicatiõe ſacratũ· Re
miſci etiã debes ſermonis quẽ dixit de ſeipſa
ſapiẽtia eterna:que ẽ chꝛiſtus dñs · Ego inq;

ſapiẽtia / habito in cõſilio / 1 eruditis interſuʒ

XXVI

cogitationibus · AMerito etiaʒ totis ſtudijs ⁊
viribus vacandũ ⁊ inſiſtendũ ẽ eruditis cogi
tationibus vnicuiq; fideliũ:vt pᷣſentemhabe
at in coꝛde ſuo chꝛiſtũdñm:qua pᷣſentia quid

ſalubꝛius:quid iucũdius:quid beatius cogi⸗

tari põt aĩe humane / illa vel modicũ ſenneti·
Petitio lachꝛymaꝝ ex peccatoꝛũ recoꝛda
tione vel ſpiritualis mentis: Ca · XXVI

St aliud adiu
e toꝛium validiſſimũ: inexpugna
bile ofonis lachꝛymoſitas vel la⸗
chꝛymarũ ꝓfluuium · Dicit em̃ expoſitoꝛ lib
thobie · ꝙ oro deũ lenit · lachꝛyme vero cogũt
ipſum miſereri · Lachꝛymoſa igit᷑ oro: nõ ſo⸗
lum placita ſeu placida eſt deo: ĩmo etiã vio⸗
lenta in ipᷣm · cum eicedere vel ſuccũbere ne⸗
ceſſe habeat:inuincibilis vſq;q̃q; omipoten/

tiſſima creatoꝛis virtus · Qua ꝓpter tota dili

gentia / totiſq; conatibꝰ exqrẽde ſunt lachꝛy
me oꝛantibus · Et intendo ꝙ ſunt exqrende
duobus modis ·vicʒ ⁊ petẽde abipᷣo actoꝛe et

largitoꝛe largiſſimo bonoꝛũ omniũ deo·⁊ mo

dis quos tibihic exponã pꝛocurande · Peten
de ſiquidẽ vt donũ gratuitũ diuine bonitatis
Quẽadmodũ em̃ gaudiũ in ſpũſcõ:ẽ vnum

de donis ⁊ fructibus ſpũſſancti · Sic ⁊ donum

luctus ſiue lachꝛymarũ piarũ:nullatenus du
bitandum eſt eẽ donum dei· Quẽadmodum
igitur ſicut audiuiſti in pcedentibus ex vᷣbis
beati Greg·quia ire dei tunc reſiſtit᷑:cum ip⸗

ſe qui iraſcit᷑ opitulatur · Sic ⁊ ab eodem pe⸗
tendum eſt ome adiutoꝛium:per quod ire re

ſiſtatur eiuſdem:⁊ expᷣſſe ac confidenter · Di⸗
cendum eſt ei· Dñe miſcðdie qui miſereri poti
us eligis qᷓ; iraſci:⁊ cui ſpʒmagis placet ꝑcere
qᷓ; vlciſci · qui vis nõ ſolum vt reſiſtat᷑ ire tue:
ſed etiam teneri vis ⁊ tenerite facis ab eis qͥ⸗

bus das vt miſericoꝛdiam tuam obnixe deuo

teq; depᷣcentur · Da mihi illud validiſſimũ cõ
tra iram tuam adiutoꝛiũ ſ piarũ lachꝛymaꝝ
pꝛofluuium. Impigua ſacrificium oꝛationis
mee· ⁊ irriga piarum lachꝛymarum aſperſio

nib*: cui cogi etiã ad miſerandũ ſꝑ placitiſſi⸗

mũ ẽ · Da hac vᷣtutẽt foꝛtitudinẽ oroni meeq̃
te teneat/⁊ auertat abira tuaq̃ te placitet et
cogat etiã miſereri · Da piarum ⁊ ſanctarum

lachꝛymarũ copia:q̃ ⁊ extiguatire tue ĩcẽdiũ
ardoꝛes ſempifrnos · às vitijs ⁊ pctis merui

cipᷣos ardoꝛes ↄcupiſcẽtiarũ ⁊ aliarum peſti

um coꝛdis mei· Dñe miſcðie:cuinũq;ꝑ ſe pla

cent velhi vel illi ardoꝛes · ⁊ cuiſemꝑ placet
eoꝛũ extinctio · da capiti meo aquas·⁊ oculis
meis fontem lachꝛymarũ:quibus extinguã⸗
tur ardoꝛes iſti · ſt᷑ petebat Hieremias · Do⸗
mine miſericoꝛdie qͥ percuſſiſti petras in de⸗
ſerto ⁊ fluxerunt aque toꝛrentes inundaue⸗-

runt · ꝑcute coꝛ meũ qð ⁊ aruit·qð ⁊ obduru⸗

it in petrã duriſſimãꝑcute inq; gladio verbi

tuipenetrabilioꝛiom̃i gladio ancipiti · ꝑcute
inq; ⁊ tranſfige in intima· ⁊ trãſuerbera in ꝓ⸗
fundiſſima ſua:vt medullitus ⁊ ex totis inti⸗
mis ſuis doleat · tunc em̃ erũpent toꝛrẽtes pi
arũ lachꝛymarũ ac ſanctarũ · Dũñe miſcðdie ex

pandi manus meas adte:qm̃ aĩa mea ſic ter
ra ſine aqua tibi /ſitiẽs ſcʒimbꝛẽ lachꝛymarü:
⁊ exitus aquarũ deducere ꝑ ſeipſaʒ totã hoc
eſt ꝑ om̃es ꝑtes vite ſue:⁊ per omnesetates
ſcʒ gradus ⁊ officia:in quibus non cuſtodiuit

ſacratiſſimã ac ſaluberrimãlegẽ tuã.· Dñe
miſcdie quot ⁊ quãtis caris meis hoĩbus im⸗

pendi iſtud humanitatis officium:vicʒ vt de

moꝛte eoꝛũ dolerẽ inconſolabiliter· ⁊ vt moꝛ

tuos ipᷣos lugereʒ lachꝛymabiliter · Da obſe⸗

cro vt mihiiſtud impendã coꝛãte /vt vicʒ de

ipſa moꝛte mea ſpũali que incõꝑabiliter moꝛ
tibus illis caroꝛũ meoꝛũ eſt deterioꝛ:magiſq;ʒ
lugẽda · Doleã pᷣmagnitudine illius· ⁊ luctu
acerbiſſimo meipſum / moꝛte iſta turpiſſima

moꝛtuũ /lugeam coꝛãte · Dñe miſcdie qᷓ; tur⸗
pe q;q; indecens eſt ⁊ qᷓ; mihi ꝑnitioſaʒ moꝛ⸗

tem meã cogitare coꝛã te/⁊ me moꝛtuum cöo⸗

ſpicere · alam meã ſcʒ in feretro ſeu ſepulchꝛo
coꝛpis mei iacentem moꝛtuã conſpicere. et h
coꝛde tepido ⁊ nullo doloꝛe tacto · atq; ſiccis

oculis·qð eſt dicere nullis inde lachꝛymis ꝓ

fluentibus · Dñe miſcðie / tãta duricia tãtaq;
ariditate oculoꝝ/nõ poſſem intueri cadauer
galicuiꝰ ex caris meis · Vnde igit᷑ iſta inſenſibi

litas atq; peruerſitas coꝛdis mei:vt cadauer
anime mee moꝛtuũ abſq; doloꝛe acerbiſſimo

⁊ luctu conſpiciam· Et quod eſt ad cumulum
maloꝛum meoꝛũ:tanto mihi magis dolendũ

eſſet de moꝛte anime mee:qᷓto minꝰ de eado
leo:tanto nãq; longius ſum a vita ⁊ ſalute ip

ſius:q;to minus moꝛtẽ ⁊ vulnera eius ſentio

Etego miſerrimus tanto minus inde doleo:
⁊ inde minus vel potius minime cũ inde ma

xime dolẽdũ eſſet · Dñe miſcðie · ſcio qꝛ moꝛ

tuꝰ:nec ſemetipᷣm vicʒ moꝛtuũ:nec aliũ moꝛ⸗

tuum lugere vnq; poteſt · Viuoꝛũ em̃ ſoloꝛũ
ſemꝑ eſt lugere moꝛtuosquoꝛuʒ moꝛtẽ ſiue

ipſos moꝛtuos:vel vident velaudiunt moꝛ⸗

X

Capitulum

tuos eſſe · Ethoc vtiq; operatur in eis ißa na

turalis attinentiaſiue pꝛopinquitas · In hoc
igitur manifeſte cognoſcere deberẽ me moꝛ⸗

tuum eſſe· ꝙ moꝛtem meam non lugeam · In
comꝑabiliter enim plus ſum mihi:qᷓ; aliquis
glius:qua ꝓpter incomꝑabiliter acerbius ip⸗
ſum lugerem ex moꝛte ꝓpꝛia ſiin hoc permit

terer · Lugerem inq; ex affectuvel affectione
gratie:q; quẽcũq; ex caris meis affectiõe vel
pꝛopinquitate nature · Da dñe miſericoꝛdie
etiam dona gratie tue:vtcũq; video ⁊ moꝛtẽ
meam:vtcũq; de illa doleaʒ ·ſed doloꝛe adeo
exili adeoq; exiguo:vt non ex illo me viuum

velviuere pᷣſumere audeam · Certiſſimum

tñ eſt mihi non vſq;quaq; extinctameſſe gra
tie tue vitam in me ſicenim videre:⁊ ſic dole

re pꝛoculdubio vite eſt:licet exigue ⁊ exilis/⁊x

viuentis vicʒ exigue ⁊ exiliter/ad vitam ple⸗
ne gratie atq; perfecte · Jam igitur cepiſti in

tantũ ⁊ totetenꝰ viuiſicare me · Perfice obſe
cro domine miſericoꝛdie tante pietatis atq;

mihi neceſſarium inceptũ:ne permittas in ip

ſo⸗ cepto iſtiꝰvite initio me ſuffocare · ⁊ in moꝛ
tem pꝛiſtinam recidere · Vides in me aliquẽ

habitum iam tue inſpirationis · Inſpira vlte⸗
rius in me ſpiraculuʒ vite tue · Inſuffla in me
largius ſpiritumſanctum tuum · donec fiat in
animam perfecte viuentem vita gratie tue ·

Perfice in me doloꝛem inteꝛioꝛem quoſen⸗
tiam tot ⁊ tanta mea mala:que medullitus ?
ex totis intimis meis in conſpectu miſericoꝛ⸗

die tue doleam · tunc enim erũpent ex coꝛde

meo lachꝛyme ſalutares / verinominis vide⸗
licet de laceratione mentis mee · Inde enim
lachꝛyme nominate ſunt:quia de anima lace

rata te percutiente ſcʒ ⁊ lacerante pꝛofluunt

Tu enim es domine quiſic vulneras⁊ ſime
deris ſic percutis · et manus tue ſanant: Tlul

neras vtiq; gladio acutiſſimo verbi tui men⸗

temhumanam:lacerans doloꝛe penitudinis
⁊lachꝛymis ſanãs· ¶ Domine miſericoꝛdie
doloꝛe iſto et lachꝛymis ſatiſfaciens iuſticie
tue:vindicta nobiliſſima qua meipſum toꝛꝛ:
toꝛem ⁊ lictoꝛem meum atrociſſimum effici⸗
as · Ita non fruſtra lacerem:quin potius to⸗
tum me comminuam ⁊ conteram· Nihil inte
grum quod in omnibus que diſplicent boni-
tati tue permittas eſſe vel viuere in me:ſi⸗
cut Dauid dixit · Et comminuameos vt pul⸗
uerem ante faciem venti · hHoc tatum eſt gra⸗
tia tua:⁊ hoc eſt gratie tue virtus que gratia
dicit · Sʒc cum deder mihilachꝛymaꝝ hmõi

4

O i

Siane
wemor
Kun
Palals
wrs;⸗
Apennt
ſeanre
öere
encordie
Nmori
Meaden
ewuun
enſinun 5
weſege
eiſcwe
elerlt
nunge
lntinr
newe⸗
anq
woni
Ninw
ne niqni
ſonathe⸗
funne
Necfunn
nuene 1
olen
ulns
oc
natan
mmott⸗
niran
ninabe⸗

goflu

vleme
vnr Vul

nun
Sen

nienn
mo i⸗
e
unafin⸗

piarũ ꝓfluuiũ ·vt lutũ platearũ delebo inimi
cosillos i:totam cateruã oꝑationum / locuti
onum/affectionũ/a cogitationũ ·q̃ in me mi⸗
litabãt aduerſus aiaʒ meã · Quẽadmodũ em̃
inundatio pluuialis lutũ de plateis emũdat
diluit abillis· Sic inundatio lachꝛvmarum
mearũ totã fetulentiã vitioꝛũ ⁊ pctõꝛũ meoꝝ
diluet / ⁊ delebit omneſq; feditates vite mee/
Om̃es gradꝰ ⁊ officia que illis inqͥnata erãt
emundabit · Renouabis in me miraculũ ꝑfi⸗
guram iucũdiſſmã ⁊ admirabilẽ · vicʒ ſõmer⸗
ſionis Pharaonis:⁊ totius exercitus illiꝰ ſb⸗
mergens in mari rubꝛo ·i· in aquis amariſſi⸗
mis lachꝛymarũ mearũ om̃em iſtam miliciã
diabolicã que milirauerat aduerſus animã·⁊

om̃em iſtum exercitũ ſcʒ egyptiũ:hocẽ tene⸗

bꝛarum ⁊ moꝛtis reducens ſuꝑ eos aqs ma⸗
ris · i· lachꝛymas copioſas ⁊ inundantes ama
riſſime penitudinis · Dñie miſcdie qͥ oĩa ad
nutũ ⁊ liquidũ intueris an poſſum ego dedu
cere aquã de petra aridiſſima atq; duriſſima
coꝛdis mei: Hoc em ipe Moyſes ꝓpoſuit fi⸗
lijs iſrael dicens · Audite rebelles ⁊ incredu⸗
lIi:nunqͥd de petraiſta poterimus vobis edu⸗
cereaquas · Educere poterat vtiq; / ⁊ potuit
nõ ꝑſe neq; virtute ſua·ſed potuit ⁊ fecit per
te dñe miſcdie ⁊ ꝑ om̃ipotentiſſimã vtutẽ tuã
Sicut igit᷑ affuiſti Moyſi ſeruo tuo / ⁊ feciſti
in eo ⁊ ꝑipᷣm grande illud miraculum/qꝙ edu

rxiſti aquã de petra/⁊ abierunt in ſicco flumia

Sic adeſto mihi ⁊ oꝑareꝑ me ⁊ in meipſo vir
tutem · cuiꝰ illud miraculũ figura pulcherria
fuit · ꝑcute igit᷑ dulciſſime miſeratoꝛ meus pe
tram iſtam aridiſſimã ⁊ duriſſimã:⁊ fac in ſic⸗
co iſto coꝛdis mei abundanter abire flumina
lachꝛymarũ: Ne ꝑcas obſecroa dira ⁊ dura ꝑ
cuſſione petre iſti:que nõ ſolũ ꝑcutidigna eſt
ſed etiã cõfringi atq; cõminui · ¶ Effunde do
mine miſcðie fluenta lachꝛymaꝝ ſuꝑaridam

mentẽ meã · Sic ꝓmiſiſtiꝑ Eſa· ꝓphetã tuuʒ:
ſac etiã eam terra irrigua quã cõſpicis miſe⸗
rabiliter arentem · Da mihi irriguũ iſtð/imo

da mihi vtrũq; irriguũ ſuꝑiꝰ vicʒ ⁊ inferius·
vt nõ ſolum ab inferioꝛi·i: ab inferno ⁊ doleã
æ fleam ꝓ eo ſcʒ ꝙ me expectant toꝛmenta in
fernalia imo etiã ꝓ amiſſione ſuꝑnoꝛũ gaudi
oꝛum · i· celeſtiũ · Fac eam obſecro ſicut oꝛtuʒ
irriguum cuiꝰ aque nõ deficiunt:ne deficiant

coꝛdi meo · Dñe miſcdie riui piaꝝ ac ſaluber

rimarum lachꝛymarũ tãdiu mihi ſint ſaluta⸗

res qᷓ; diu mihipꝛodeſſe pñt · q;diu tanta ẽ vir

tus earum ⁊ gratia/ ne reſerues obſecro gra

₰½
tias eterni fletus:qui nulli pꝛodeſſe poterũt·
De quo fletu dixiſti · Vbi erit fletus ⁊ ſtridoꝛ
dentium · Da mihi fletũ qͥ nõ ſolũ mihiſaluta⸗
ris eſt:tibiq; placitus:⁊ irã tuã placans/ licet
iuſtiſſimam · ſed etiam beatitudo eſt · ſicut tu:
ipſe teſtatus es dicens· Beati quinũc fletis
qm ridebitis · Da mihilachꝛymas que ſemia
ſunt ꝑhenniũ gaudioꝛũ:in quibus qui nũc ſe
minant:in exultatione metẽt · Da mihi luctũ
ꝓ quo daturus es gaudiũ · Da mihi ſpm̃ me⸗
roꝛis:ꝓ quo daturus es pallium laudis·Dñe
miſcðie da mihi ſic pᷣuidere infernũ vt pᷣuiſio
eius gratiã compunctionis mihi pꝛouocet·Hᷣ
em̃ dixit de te doctus doctoꝛ magnus Greg⸗
Dñe miſcdðie magnifica ⁊ mirifica ſimul me⸗
cum miſcdiam tuam dulciſſimã:iuxta moduʒ
quo eum magnificas ⁊ mirificas:cum latro⸗
nibus ⁊ alijs ſceleratis:qui cum vident ſe iu⸗
xta modũ delictiſui · ſibi paratũ incendiũ vel
aliud patibulum: ꝓcidunt ad pedes iudicis/
ſeu pᷣfecti clamantes ad ipᷣm pꝛe vehementia
timoꝛis pariter ⁊ doloꝛis de iminẽti ſibi moꝛ⸗
tis ſupplicio · Clamantes inq; nõ ſolũ obnixe ·
ſed etiã ſupꝛa modum diſerte:flagitantes mi
ſereri ſibi iudicẽ · C Dñe miſcdie nullũ habẽt
ibi doctoꝛem:quieos ſuplicare doceat ⁊ pꝛe⸗
cari ·nõ habent libꝛũ queminſpicientes/acci
piant inde diſſertitudinem illam depᷣcatiõis⸗
MNõ eſt ibi fons vel puteus vel aliud vñ aquã
hauriant lachꝛymarũ:ſolum patibulũ quod
lignum aridum ẽ aſpiciunt ·ſolũ incendiũ vel

aliud ſibi paratum attendunt ſuppliciũ · Inde

accipiunt deſiderabiliſſimã mihi ⁊ ſimilibus
mihi peccatoꝛibꝰ depᷣcandi diſſertitudinem-
Inde hauriunt vbertatẽ largiſſimam lachꝛy
marum · Inde placãt iudices ſuos · Inde dat᷑
eis plerũq; venia/⁊ ignoſcit᷑ eis merite moꝛ⸗
tis ſuppliciũ · Fac mecũ ſimilem obſecro miſe
ricoꝛdiam:vt de infernali patibulo:⁊ de gehẽ
nali incedio:ſiliem diſſertitudinem accipiam
ſimilem copiam lachꝛymarum pꝛocidẽs co⸗
ram te ſupplicanſq; / et ex totis pᷣcoꝛdijs meis
poſcẽs a te domine ieſuchꝛiſte: qui iudex me
us es:imo omnium viuoꝛum iuſtiſſimus pa⸗
riter ⁊ clementiſſimus · Poſcẽs inq; / vt igno
ſcas mihi ⁊ culpas quas cõmiſi:⁊ penas om⸗
nes quas merui ·mirificamecum magniſicaʒ

miſericoꝛdiam tuam in hoc vt de ipſo tam

arido infernali patibulo colligam dignos fru
ctus penitentie / de eternis flammis et tene
bꝛis aquas frigidiſſimas lachꝛymarum/que
omnes ardoꝛes concupiſcentiarum mearũ/

irarum/ odioꝛum/iꝛ aliarũ peſtiũ quibꝰtam
damnabiliter arſi:totuſq; vaſtat ſum:extin⸗
guere pꝛeualeãt · Da mihi de moꝛte iſta eter⸗
na ⁊ infernali viuiſcere ꝑ timoꝛemipſi ⁊ do⸗
loꝛem:qui mihi eẽ debet ꝓeo ꝙ eamtã mul⸗
tipli citer tãq; execrabiliter merui · Da mihi
igne infernali extinguere ipſius incendia·
Hhecenim ſunt gloꝛioſa miracula omnipo⸗
tentiſſime virtutis ⁊ miſericoꝛdie tue:quibꝰ
de tanta tãq; hoꝛrifica moꝛte eternali vitã eli
cis penitentibus vt de tantis tãq; foꝛmidan⸗
dis incendijs ſaluberrimũ refrigerium pꝛe⸗

ſtent ſibijpſi:moꝛtẽ eternam conuertens eis

in eterne vite anthidotũ:ꝑgratiaʒ penitudi⸗
nis· ⁊ ipſum ignem cternũ in refrigerium et
extinctionem eiuſdem ſalutarem inde eisef
ficiens medicinã · Sic dñe miſcðie miriſicas
miſericoꝛdias tuas in eos:quos ꝑ gratiã pe⸗
nitudinis reuocas·reducis ⁊ conuertis ad te
He ſunt miſcdᷣie miriſicentie miſcdᷣiarũ tuaꝝ
quas petebat ſapientiſſimus et illuminatus
a te ſcũs hauid cum dicebat · IJirifica miſe
ricoꝛdias tuas qui ſaluos facis ſperantes in
te · Quid em̃ mirificentius cogitari poteſt:qᷓ
moꝛtuoꝛũ ſeu moꝛientium virtus adiutoꝛiũ
vt ipſa ſeipſam vincat · Mõ em̃ refert an dicat
moꝛs ipſa ſe vincere/an penitentes moꝛtem
ipſam moꝛte mederi. Igit᷑ dñe miſcdie ꝑ ip⸗
ſam moꝛtem infernalem:pea moꝛiturũ:et ip
ſo igne eterno:extinguisillum penitentibus
Iſta dñe miſcðie tanta gloꝛie tue tãq; ſtupen
da miracula atq; magnalia · Placeat tibi ope
rariin me · Aperiigit᷑ oculos coꝛdis mei:⁊ illu
mina eos:vt parata mihi iuſtiſſimo ſpꝓq; ac ꝑ
omia laudando iudicio tuo ſupplicia videam

9„ *%

intuear:cum debito timoꝛe pariter ⁊ dolo⸗

re · tũc em̃ verteret᷑ mihi in medicamenta ſa⸗
lutis · tunc moꝛs illa eterna erit mihi in vitaʒ
⁊ incendia in refrigerium · ⁊ ignisille inextin
guibilis in aquã frigidiſſimam · Dñe miſcdie
ſatis aparere poteſt mihiquia velata facie:⁊
velatis oculis ad infernale ducoꝛ ſuſpendiuʒ
ſi tam ꝓpe poſitusilli patibulo:illud videre
nõ valeo · Si em̃ illð viderẽ:qũo nõ oĩa hmõi
bona mihi ꝑillud occaſionaliter fierẽt te ad⸗
iuuante · qui latronibus ⁊ alijs ſceleratis fiũt
ꝑ inſpectionẽ l̃alis patibuli ·Dñe miſcðdie ele
ua oculos meos vt reuelata facie intueri poſ
ſim paratum mihi eternale ſuppliciũ · vt inde
colligam ſaluberrima illa medicamẽta q̃ dixi
Pꝛopter hoc em̃ ⁊ tuipſe rex ſolus ⁊ dñs ſan⸗
ctoꝛum · tu laus ⁊ decus omniũ:velarifaciem

LCapitulum

tuam ⁊ oculos tuosinſtar latronis paſſus es
vt nos ſpũaliter ⁊ interiꝰſic velatos ⁊ ad eter

nale patibulũ ſic ductos reuelares·⁊ reuela⸗
ta facie eterna ſuppliciaad qᷓ ducebamur vi⸗

deremus vt reuelata facie mirabilia · De le⸗
ge tua conſideraremus:⁊ gloꝛiã tuã reuela⸗
ta facie contemplaremur · De via illa ſcʒ qua
ducebamur ad infernale patibulũ ꝓnris la⸗
trocinijs alijſq; ſceleribus ſubijſti · Alumina
obſecro dñe miſcðie oculos coꝛdis mei:vt vi⸗
dere tot ⁊ tanta mala culparũ:ſ.⁊ penarũ me
arum pꝛeualeam · Qui em̃ vidẽtes tot ⁊ tan⸗
ta mala cuiuſcũq; alteriꝰ nõ dolere ⁊ nõ luge
re poſſunt:qᷓ;to foꝛtius mea ꝓpꝛia abſq; dolo
re ⁊ luctu acerbiſſimo videre non potero ·
Dñe miſcòie tu pᷣcepiſtiꝑ ꝓphetam tuũ di⸗
cens vnicuiq; peccatoꝛum qui reuerti cupi⸗
at ad te·planctũ facvnigeniti · hoc igit᷑ qdð iu

bes me facere · ⁊ ſcis me non poſſe facere:niſi

munere magnifico miſcðie tue pᷣlarge · Davt
faciam ſicut dicebat ſanctus ⁊ doctusa te be
atiſſimus Augꝰ dicens · Dñe da quod iubes
Tiube quod vis · Ludũñie miſcdie pᷣcepiſti ſimi
liter · Plange quaſi virgo ſuꝑ ſpõſum puber
tatis tue · Scio dñe te docente · quia ⁊ incom
parabiliter longe acerbioꝛ ⁊ planctus ⁊ luct
cõgruit miſerie mee tu em̃ es dñe ſponſus in
fantie mee:qui aiam meã in ſacramento ba⸗
ptiſmi deſponſaſti · illaʒ regali matrimonio
honoꝛaſti/⁊ exaltaſti illam vtiq; pauperrimã
viliſſimã/miſerrimã/omniq; bono tuncindi⸗
gniſſimam/cuiꝰ matrimonij tam inclititã no
