In penitentiali cõuerſione ſit celeſte ſpla⸗
le cõuiuiũ incogitabilit᷑ gaudioſum · c xij · E
Penitẽtie doloꝛ petẽdꝰ eſt a deo .c·xxvj· qK
Pnie iuſticia vincit iuſticiã dei ⁊c · c liij. H/
Penitere ẽduplex · . pfectü⁊ ipfectũ ·c· viij · Z
¶Penitẽs vere · iuſtificat ſeipm / ſatiſtecit di⸗
uine iuſticie/ euadat iudiciũ dei · c · viij · L·
Penitens vere · quid ſaciat · c · ix · ·
Penitens non debettantum puniri quatum

demeruit. c· x· Z·

Apenitente deus non requirit tantam pe⸗
nam quãtã demeruit ſcʒ infernalem et per⸗
petuam c· xj. A⁊ B·
Penitẽs · quatum debet habere voloꝛennti⸗

. Tabula

moꝛem ⁊⁊ erubeſcentiam · iram ⁊ abominati
onenm de peccato · c· xj · C· Et · x· xxij· EKł-

Penitens per diſpoſitiones aliquas/que no

minantur aromata/poteſt adhoc induci vt
recedat a peccatis ⁊c · c· xxiiij · R·

In penitente / vita gratie / poteſt perfici auxvi

lio dei · c· xxvj · DOH.
Penitens debet diligenter pꝛemeditari ſup

plicia inferni/per hoc enim de per ſuã gra⸗

tiam faciet mirabilia in eo · c· xxvj · BH.
Penitens debet doloꝛem peterea deo · Ibi⸗
Petitio eſt facienda·qualiter ⁊ quomodo:⁊

quid ad eam requiratur · in quibus oꝛatio⸗

nibus contineatur · c· xvj · ·
Petitionis confirmatio · c· xvij · E ·

Quedam non ſunt petenda adeoin oꝛatio⸗

ne · c· xxxviij · H·
Pietas quomodo valeat ad omnia · ⁊ o per
eam quãdoq; cultus diuin notetur ·c· xxix ·
T /· Item c · xlij · · G

Planctus adiuuat oꝛationemet quomodo

peccatoꝛ ſe tanq; moꝛtuum plangere debet
c· xxxvij · IN ·
Pꝛelatus non debet petere a deo pꝛelatio⸗
nem nec deſiderare eam · c. xxxviij · O.
Pꝛelatus debet peti adeo · Jbidem · O
Pꝛelati permittuntur a deo pꝛeeſſe in penaʒ
ipſoꝛum · ⁊c· IObidem · O·

Pꝛelatoꝝ oꝛatio debet eſſe bꝛeuis · c· xliiij · P
Pſalmodia/quomodo eſt oꝛatio · ⁊ qualiter

fieri debeat · c xxx · ·
lalmodia diligenter cantata vel audita/de
bet in homine incitare motus ſpirituales.

VPWnoclaaliquooparum mouet ad ſpiritu
alem armoniam / quia non intelligunt vel
ruditer canunt ⁊c᷑. Ibidem· J· .
Pſalmodie pꝛecioſitas / etquare in eccleſia
cantando et legendo frequẽtatur · ⁊c · Ibi⸗
dem ˖ K
Pudoꝛ de peccatis · c · xxiiij · A·
Puluis pigmentarius quid ſit · c xlj. V †
Puluis peccatoꝛum qualiter ſit ſpargendus
Ibidem · S“ð
Querela miſerabilis· peccatoꝛis deceptiper
peccata ⁊ bona rempoꝛalia. c · vj · E.

Eligioſidebẽt

r inſiſtere dei laudibus/oꝛationi⸗

bus / ⁊ lacriſichs · c· xxx · ·

Rethoꝛica diuina ⁊ ſpiritualis / eſt neceſſaria

. C· j· B·
*

Subiectum eius eſtoꝛatio · c·· E.
AMulta verbaiĩ iſta rethoꝛica poſita/poſſunt

hominem inducere ad gratiam deuotionis

gratitudinis · cõpũctionis · ⁊c· c· xxi·D⁊ E
Rugitus quid ſit/et quomodoadiuuat oꝛa⸗

AIlcramentum

ſ altaris · In eo ineſtimabiliter dei
beneficiẽtia in nos perfunditur⸗
ẽ · · xxxij · D·
In ſacramento altaris · in miſſa ſcilʒ perſicit
chꝛiſtus quattuoꝛ officia ineffabilis pieta⸗
tis · YObidem · E·

Qualiter ſalutandus et rogandus eſt ieſus

in iſto ſacramento tempoꝛe miſſarum · ca

FiefFfFf..
Qualiter ieſus ẽ in iſto ſacramẽto apud nos

a qualiter in celo apud angelos illos ibi · et
nnos hic reficiens · c· xxxiij · ꝓ·

Quid ieſus eſt in iſto ſacramento/⁊qͥd nobᷣ

fſceredebeatc·xxxiij· R
Sacramenti altaris ſuauitatem quare non

guſtando percipimus · ⁊c·c· xxxiij· ¶. .
Qualiter vitiahoc impediant⁊c · ibidẽ · A·

Sacramentum altaris q;uis ibi ſit ſub ſpecie

panis ⁊ vini tanq;ſignis:non minus tamen
reficit ſpiritualiter animas noſtras· Ibi⸗

Sacramentialtaris aliqua miracula bñ no⸗

tanda · c xxxiiij· ·
Ad ſacramentum altaris multum deſeruit ſi
des · c· xlj · A · 4
Sancti quomodo ſeruiunt nobis ·c··L·
Sanctoꝛum in celo exiſtentium / oꝛatio pꝛo
nobis multum eſt efficax · c· xvij · LAMτ-

Sanctoꝛumoꝛatio quãdoq; impeditur ne ex

audiatur a deo ⁊ quare hoc · Ibidem · ·
Sanctoꝛum veneratio ceditad laudem⁊ ho
noꝛem dei. Ibidemm.
Sacra ſunt veneranda.c.xxix.T. in fine.

Sanctiin celoquomodo ⁊ pꝛopter quid ſunt

aduerſarij ⁊ inimicinoſtri.c.xxxviij. S.
Sanctiinuocandi ſunt vt clament pꝛo nobis
intercedendo.⁊c.c.xxxviij· y.
Sancticontra nos clamantes/qũoſint pla.
candi. IObidem. X.

V

—

Tabula

Sanctis eſt oꝛatio deuota/odoꝛ ſuauis ⁊c.c.
xlj. C. Et ibidem F. Mß
Sanctoꝛum oꝛatio eſt odoꝛifera ⁊cc.c.xliiij.S

Sancci viri / quãdoq; minoꝛem gratiam de⸗

uotionis habent in oꝛatione q; peccatoꝛes.
⁊c̃.c.xlv. V.
Sapientia quãdoq; ſubtrahitur a ſapienti⸗
bina quia eam non communicant alijs· cc.
C. J. *
Scriptura ſacra poteſt accendere ignem di⸗
uini amoꝛis qᷓ;uis ramen aliqui non ſic accẽ
dantur ꝑ cam ⁊c̃.c.xlviij.E.
Seruitutem vitioꝛum viliſſimam / debemus
abijcere / uitutidei nobiliſſime nos ſubij⸗
cere cc.c.xxxvj.R.
Singultus quid ſit/et ꝙ adiuuet oꝛationem
c. xxxvij. Z.

Sol ⁊ ſtelle qualiter nobis ſeruiunt.c.l· M.

Stulticie multe hominum deſiſtentium faci⸗
liter ab oꝛationibus ſuis.c/xl.P..
Subditum eſſe domino adiuuat oꝛationem
c.xxxvj · R·
Superbia eſt moꝛs ſpir itualis a deo ſeꝑans
ergo deteſtanda.c.lj· H·
Suſpirium quid ſit/⁊ quomodo adiuuat oꝛa
rionem.c.xxxvij. y·

Erra qualiter

t ſeruiat nobis multipliciter per ea
que ex illa pꝛoueniunt.c.l.P·

Timoꝛ gehennalis ſuſpplicij facietrecederea

peccato ⁊c.c·xxij· K·
Zimere debet peccatoꝛ ignem inferni /⁊ iu⸗
dicium extremũ · c· lj · O. in pꝛincipio ⁊ fine.
Zimere debet homo penas inferniet extre⸗
mum iudicium Ibidem · P·
De timoꝛe penitentis · c · xj · ·
Tribulatio ⁊ eius clamoꝛ adiuuat oꝛationẽ
Tribulatis ſubuenit deus Ipidem P⁊ Q.

Enti qualiter
v* ſeruiunt 4 Qu
Verecũdia de peccatis ·c· xxiiij
Al· · · xj · C· .
Vitia aduerſantur nobis in oꝛationibus · c
Veneranda ſunt ſacra·c· xxix · T· in fine ·
Pꝛopter vitia multos habemus inimicos;
Weiceli K

itia aliqua / qualiter dicuntur nociua ⁊ ve⸗

EXlita gratie quomodo amittit᷑ ⁊ extinguitur

Vitijs iraſci debemus / quia ſunt inimicino⸗

Tlirioꝛum ſeruitutem abijcere vc ſupꝛa Ser

uitus·
Vlictoꝛia in conflictu penitentie eſt petenda
Victoꝛia que obtinetur in oꝛatione contra
Nundeberaſeribi ipſideo ⁊ non homini · c·
Vlinculum charitatis quomodo liget ettene
at deum / T artius eum poſſit conſtringere
c·lii. K L 1 Alb H
Vlinculari a deo debet hõ petere · ibidẽ · N ·
Virtutes ſentiuntur ⁊ operantur in oꝛatio⸗
ne c· xlj: 1 Z · Iẽ ibidem · PD.
Vngento aſſimilatur oꝛatio · c·xliiij· Q⁊ R ·
Virtutes connectuntur binatim adinuicem
in cithara ſpirituali anime · c· xxxix · YF
Vita gratie eſt aliqualiter in penitente/⁊ po
teſt adiutoꝛio dei perfici · c· xxvj · DH.

*

Et pcipue adulatoꝛia laudantia ⁊ alia vitia ·
IYbidem · D·

Vita talis quomodo recuperatur per verbũ
dei ⁊ per oculum coꝛdis · Ibidem·C·

NAVlitulis labioꝛum aſſimilatur oꝛatio · c· xl · C·

Que ſunt oſſa carnes pellis ⁊c · iſtius vituli ·
Vbiden
oluptas ducit hominem in moꝛtẽ ſpiritua
Hriſtus.ſupꝛa
c Jeſus ·
Epus datus eſt nobis pꝛopt mu⸗
tiplices effectus ſalutares · c· xix · TN·
Xpus quia aduocatus noſter eſt debet allega
re pꝛo cauſa noſtra patri ſcilicet recõcilian⸗
do ˖ Ibidem · X·
Xpus iterpellare debet pꝛo peccatis noſtris
Ibidem · X·
Xpus ſuſcepit pꝛo nobis officium interpella⸗
di patrem contra peccata noſtra quod offici⸗
um debemus petere vt pꝛo nobis exerceat·
⁊c · Jbidem · ꝓ·
Xpᷣus moꝛtuus pꝛo peccatis noſtris oſteditn
qᷓ́tum odit peccata noſtra. IJidem· ¶Z·
Epus pꝛo cruciſixoꝛibus ſuis rogauit · ergo
et pꝛo nobis debet rogare patremc Ibi⸗
dem ˖ Z·

E,ßipꝛo nobis interpellatio efficaxeſtad nos
ſpiritualiter viuiſicandum pꝛopter ſuã paſ⸗ .
Eypusrogandus eſt vt pꝛo nobis alleget etok·
ficium interpellandi exerceat c. c. ix. E.
EFKp̃us vult miſereri iniuſtis et peccatoꝛibus
eius miſericoꝛdiam deſiderantibus.c. xx. A
EXFpus debet peccatoꝛibus ſe ad ipſum couer⸗
tentibꝰmiſereri pꝛopter mlta.c.xxj.B c.
Fpus dicitur angelus magni conſilij qui ſte⸗
tit iuxta altare habẽs thuribulum in manu
. e u Aanndicitm templum et pontifex.
Eꝗãppus exiſtens pontifex efficaciter pꝛo nobis èèò
¹iinterpellar apud patrem miſericoꝛdiarum =ðèUMU
inmpetrando nobis neceſſaria. Ibidem. XK. “
Per chꝛiſtum omnia ſunt patri grata et pla⸗
cita ⁊c.c.xlij. G· “
Perchꝛiſtum tanq; mediatoꝛem omnia im⸗
petrantur a patre et ſpirituſancto et a ſeip⸗
ſo AOPbidem. D.
EXEßus cum tota trinitate honoꝛatur per oꝛa⸗
tionem. Ibidem. hh. =

TaPaAis

*

Pꝛologus

CLomendatio pꝛeſtantiſſimi ⁊ incompabi⸗
lis doctoꝛis magiſtri Guilermi pariſieñacto⸗
ris ſequẽtis libꝛi ·qui Rethoꝛica diuina pꝛeti⸗

tulatur · Pꝛologus

Wilermus epi
g c(ccopus pariſienſis/ natione aluer⸗
nus/ doctoꝛ pfundus ⁊ vnctus/ ex
cuiꝰ ſchola /velut ex vberrimo fonte ſapiẽtie
innumerabiles pᷣclariſſimi viriemerſere:pꝛie
ter eximios laboꝛũ ſuoꝛũ fructus / bibliotece
eccleſiaſtice plurimos ⁊ pᷣcioſos libꝛoꝛũ the⸗-

ſauros adiecit· Expoſuit nempe luculenter⁊
ſingulari moꝛe Pſalteriũ · Pꝛouerbia Salo⸗

monis · Eccleſiaſten · Cantica canticoꝛumet
Aattheum euãgeliſtam · Edidit opus ma-

gnum ⁊ iſigne de vniuerſo / cui ſex ꝑtes ſunt
Quarũ tres pꝛime/ de vniuerſo coꝛpoꝛeo. re
lique vero de vniuerſo incoꝛpoꝛeo ſeu ſpiritu

ali latiſſime tractant · Compoſuit ⁊ Rechoꝛi

camdiuinam / opus ſingulariter deuotum / in
cuiꝰ conſcriptione calamum in coꝛde tinxit
cuius lectioni ſedule ſe quiuis eccleſiaſticus/

cuiꝰpeculiare officium oꝛare eſt/ dare debe⸗

ret · Quis em̃ mechanicus fue vocationis et
artis / induſtriam nõ cõcupiſcit habere · Tra
ctatum etiã de pꝛimo pᷣncipio/quod deus eſt
XTractatũ de trinitate/⁊ notionibus ac pᷣdi⸗

camentis in diuinis · Tractatuʒ cur deushõ·

Libꝛũ de ſacramentis magnũ /cuinon eſtſi⸗
milis alter · Lractatũ de animab humanis

cõmendatiſſimũ · Cractatũ de bono ⁊ malo-
Libꝛũ de fide ⁊ legibus · Sũmã de virtutibꝰ⁊

moꝛibus / de vitijs ⁊ peccatis / acmeritis ⁊ re
tributionibus.Zractatũ de oꝑibus ac mira⸗
bilibus virtutũ · Tractatũ de laudibus pati⸗

entie · Tractatũ de dono ſcientie · Lractatũ

de · xxx· remedijs temptationũ. Tractatũde
vocatione ad benęeficia eccleſiaſtica / ⁊ de plau
ralitate bñficioꝛũ in vnitate ꝑſone/in quo di-

uinihonoꝛis ʒelotiſſimum ſe fuiſſe declarat:

Tractatũ de clauſtro anime / opus multa b·ee
ui ſinu continens · Declamatoꝛios ſermones
exhoꝛtationũ populariũ/⁊ alios libꝛos ⁊ tra⸗
ctatus cõplures qui totales ac tanti ſunt/vt
ſanctos doctoꝛes Thomam ⁊ Bonauentu⸗

ram in ſapientie eminentia a pleriſq; doctiſſi
mis viris/vel equare vel antecellere iudicen

tur · Dum hic vir eleuate intelligẽtie/⁊ ꝓfun

de ſpeculationis /ſanctimonia moꝛum ſingu
lariter cõſpicuus:ante pontificatum pariſi
theologiam fructu multo publice legeret/ et
amicus ſuus magnus/ab epiſcopo quodã ac
cepiſſet mandatũ litteris expꝛeſſum /vt pꝛe⸗
bendam in eccleſia eius vacantem / cõferret
glicui viro bono:ſibi eam obtulit · Cui ſtatim
reſpondit · Hõ habes o amice poteſtatem cõ

ferendi pᷣbendam niſi viro bono / nec fines ip
ſius mandatiexcedere potes:nõ igit᷑ mihieãẽ
dare vales / qui nõ ſum vir bonus/ ⁊ hac via
ſe euaſiſſe magnope gloꝛiabat᷑ · O virum ſin⸗
gularem/⁊ ipſo fenice rarioꝛẽ magnis:vtiq;
pꝛeconijs extollendum · Alo etiam tempoꝛe

diuini verbi pꝛedicatione abunde fructiſica⸗

tas plures cõmunes mulierculas a peccatis
retraxit/quibus pariſius nouã domũ filiarũ

dei inchoauit · Anno dñi · AM· cc· xxv · et harũ

exemplo cepit hic oꝛdo in alijs etiam ciuitati
bus dilatari · Demũ biennio elapſo / anno vi⸗
delicet dñi · A· cc· xxvij· moꝛtuo eo Bertho
lomeo parib · eccleſie/ cathedre pontificali di

gniſſime pꝛefectuseſt/cuimulto fructu deſer
uiuit tempoꝛe longo:ſemꝑ lingua calamoq;

deuotiſſimi doctoꝛis officium adimplens

”ä

Incipiunt capitula libꝛi ſequẽtis videlicz

Rethoꝛice diuine: de oꝛatione peculiariter

De exoꝛdio oꝛationis diuine⸗e· caiij·
Q exoꝛdiũ põt incipia grarũactiõe · ca · iiij ·
Concluſio pꝛecedentium ca · v.
De narratione in oꝛatione diuina ca· vj ·

Allegatio clementie dei

Excuſatio penitentis ꝙ non debet tm̃ puni⸗

riq;tũ meruii c(· xx
Obiectio contra pꝛedicta ca · x··

deo placeant opera penitentie · ca· xij.

M faciat homo quod inſeẽ · licet modicum
deus vult ad eum reuerſionem ⁊ penit⸗

tialem ſatiſfactionem · ca · xiiij:

QOR deus ſanat perfecte egrotum vel miſer⸗⸗

tur peccatoꝛi · ca xv;

De foꝛma petitionis in oꝛatione · ca· xvj

Confirmatio petitionis ca xvij⸗

Petitio intceſſiõis btẽ marie vᷣgĩs · ca · xvii ·
Conuertat ſe iterum peccatoꝛad patrociniũ
ie ſu chꝛiſti ſupplicãs vt alleget pipo · ca · xx·
Concluſio petitionis ⁊ cõfirmatiõis · ca · x ·

Cxcuſatio pꝛopꝛie infirmitatis · ca · xxj
Ad quid valeant pꝛedicta · ca· xxij ·
Quid faciat recognitio peccatoꝛũ · ca · xxiij·

De pudoꝛe ⁊ erubeſcẽtia ex pcrõ · ca· xxiiij
De indignatione a peccatis · ca · xxiiij ·

Quedam diſpoſitiões coꝛpoꝛis iuuãtes oꝛa⸗

re volentem · ca xxv.
Peritio lachꝛymarum ex peccatoꝛum reco:
datione vel ſpiritualis mentis- ca· xxvi ·

De iuſticia perfecta ⁊ imꝑfecta · ca· vii ·
Petitio victoꝛie in cõflictu penitẽtie · ca · ix·

Requirende ſunt interceſſiones ſanctoꝛum
adimpetrationem lachꝛymarũ · ca · xxvij·

Mafflictio coꝛpoꝛalis valet ad impetratio⸗
. nem lachꝛymarum: ca · xxviij ·
Oꝛationis recõmãdatio · Et qͥd ſit oro· caj·
De ꝑfectionibus oꝛationis diuine · ca · ij

Quare ieiunio tãta efficatia tribuat · ca · xxix ·
Aſſiduitas oronũ adiuuat nõbiliter · ca · xxx ·

De impoꝛtunitate oꝛandi · ca · xxxj ·

EÆ fides adiuuat oꝛationem. ca xxxij·

Cumqta gratiarũactione eſt ſalutandꝰ do⸗
minus ieſus in miſſa · ca · xxxiiij ·

Quedã ꝑtinentia ad pꝛedicta · ca· xxxiiij·
Quare deus laudauit impoꝛtunitatem oꝛã⸗

tis in euangelio luce.· ca xxxv;
Q in deo delectari ⁊ eieſſe ſubditum adiu⸗
Uat oꝛationem · cCa4· xxxvj ·

De alijs ſeptẽ adiutoꝛis oronis · ca·xxxvij
or̃o ſit qſi nũciꝰ ad deũ miſſusca · xxxviij
De cantico peccatricis anime · ca· xxxix ·
Quid intelligat᷑ per vitulos labioꝛũ · ca · xl ·

Quareꝑfumũ thuris ſignat᷑ oꝛatio ⁊ qͥd per
puluerem pigmentarij: coa · xlj ·

Quid ſignat᷑ per altare aureũů· ca· xlij·

De deuotione que requirit᷑ in orone · ca · xliij ·
De bꝛeuitate oꝛationis · ca· xliiij ·

Quare viri ſanctidifficile habent gratiã de⸗

uotionis · B ca · xlv ·

De merito illius ofonis in qua actu nõ cogi⸗

tat quis de doꝛ-%)) cca xlvj.
Deigne⁊ gladio qͥ dʒ eẽi ſacſicõ orois · c· xlvij

De igne ſacrificij oꝛationis · ca· xlvii ·
Que valeant ad accendendum velnutrien⸗

dum ignemoꝛationis pᷣdictum · ca· xlix ·
De memoꝛia bñficioꝛũ diuinoꝛum · ca·l·

De gladio ſpirituali quo debet mactari ani⸗

ma in oꝛatione vel meditatione calj·
De lucta anime in oꝛation e⸗De· calij·
Quodeus ꝑ luctã oꝛationis vincit᷑ · ca · liij ·
De miriſicetia ⁊ vᷣtutibꝰ oꝛationis · ca · liiij ·

——,——— -—

——— ☛n

⸗

3.
⸗

Capitulum

Rethoꝛica diuina ſiue ars oꝛatoꝛia eloquẽ
tie diuine edita per venerãdum patremma⸗

giſtrum Guilermum pariſienſem
De oꝛatione Capitulum

criſficatiuis exercitatiõibus:que ⁊
quãta ſit dignitas ⁊ pcellentia po
tiuius oꝛatiõis:multũ liquide appa⸗
rere põt volentibus videre atq; valentibus:
Etpꝛimũ eo ꝙ om̃is ſacrificatio/om̃is bñdi⸗
ctio/ om̃e ſacramẽtũ/om̃ino qͥcqd in cultu
diuino honoꝛifice agit᷑:aut oꝛatio eſt:aut oꝛa⸗
tione ꝑagit/ſiue ꝑficit᷑ · Deinde ꝙ om̃is eccle
ſia ſanctoꝛũ:celeſti ac diuino magiſterio eru⸗
dita ac inſtituta:tam mitiplici celebꝛitate fre⸗
quentat oꝛationc:vt ei die noctuq; inſiſtat/⁊
inuigilet:⁊ eidẽ vite pᷣſentis temꝑa/ tanqᷓ; illi
cõſecrata ⁊ debita:ptiatur.Cuiꝰrei nulla alia
cauſa vel ratio exiſtimari vel cogitari poteſt:
niſi oꝛatiõis tanta neceſſitas:tantaq; fructu⸗
oſitas:que tanta frequentationis ⁊ inſtantie
continuitatẽ exigat ⁊ requirat · O ſi dixerit
quis:auctoꝛitas aplłica:pᷣcepto ſuo quo dictũ

eſt:Sine intermiſſione oꝛate ad hoc artat/⁊

cogit nõ ſolũ eccleſia:ſᷣ etiam ipſa lex euãgeli

ca:in qua expꝛeſſe legit᷑ mandatũ de oꝛatiõe:

ipſo oꝛe veritatis editũ:quo dictum eſt·quia

opoꝛtet ſemꝑoꝛare/⁊ nũq; deficere · Rũdeo

in hoc quia in ipſa cauſe ſunt ⁊ rõnes rõnabi
liſſime atq; iuſtiſſime: pꝛopter quas mãdata
hmõi⁊ omnia alia que de oꝛatione data ſunt
merito data fuerunt · Tertio ex vᷣtuoſitate ip
ſius oꝛationis/mirificentüs/⁊ numeroſitate
mirabili/atq; pᷣſtantia vtilitatũ:quas te ſcire

B faciã in ſequẽtibus · Ex his ergo tribus ma⸗

nifeſtũ eſſe tibi debet:⁊ neceſſariã eſſe/⁊ om⸗
nino debere eſſe celeſtemac diuinalẽ rethoꝛi
cam:ſiue ſpũalemac ſaluberrimã oꝛatoꝛiam·
que in cauſis animarũ atq; negocijs:allega⸗
re doceat eos quicauſe hmõi patrociniũ ſu⸗
ſceperunt ·Et ſpũales oꝛatoꝛes oſtitutiſunt:
vt in dei dulciſſimi conſiſtoꝛio:cauſas allegẽt
hmõi· ꝓpter qð ſtipendia bñficioꝛũ eccleſia⸗
ſticoꝛum:eis conſtituta ſunt ex magna parte
Hhoc aũt dico ꝓpter officia docendi⁊ pᷣdican⸗
di · in quib conſiſtit reſiduũ milicie clericalis ·
de quibus nullatenꝰ tibi dubitãdũ eſt: ꝙ nec
recte nec laudabiliter exerceri pñt:niſi docto
res/pꝛedicatoꝛes/atq; iudices eccleſiaſticos
vtus oꝛatiõis adiuuet/a dirigat inceſſanter ·

—

I

¶AÆſi tãta volumina:ſtudio ⁊ laboꝛe retho
rum:de oꝛatione rethoꝛica ſcripta ſunt: qᷓ;to

foꝛtius de iſta ſacra ⁊ ſacratiſſima oꝛatiõe:di⸗
gnum ⁊ iuſtum eſt vt ſcribat᷑ ars ⁊ doctrina·
Hec aũt ratiocinatio a ꝓpoꝛtiõabilitate cau⸗
ſarum ⁊ oꝛationũ:vtutẽ habet atq; vigoꝛem ·
ſi tũ nõ eſt comꝑatio oꝛationis ad oꝛationẽ in

fructu vcl vtilitate:nõ erit comꝑatio debiti ⁊

laboꝛis pꝛo arte⁊ doctrina iſtius:ad debitum
ſtudiũ vel laboꝛẽ illius · Quid dicã de oꝛatiõe
litteraria cui tota grãmatica iuigilat: Quid
de oꝛatione logica · cui tam ſtudioſe/tãq; per⸗

fecte Ariſtoteł ingenioſitas inſudauit: et de

oꝛatione vtiq; logica:que om̃is vel ꝓpoſitio/
vel ſyllogiſmꝰ eſt:omnes libꝛos logicales ti⸗
tulauit · Vt de ſyllogiſmo libꝛũ pꝛioꝛũ vel ana
leticoꝛũ de demõſtratione /libꝛũ poſterioꝛũ ·
Et de Elencis libꝛũ elencoꝛũ · Et de ſyllogiſ⸗
mo dialetico libꝛũ topicoꝛũ · De interpᷣtatiõe
vo ſiue ꝓpoſitione/libꝛum perihermonias·
¶ Qualiter aũt poſſibile erit iſtã ſacrã ac ſa⸗
crificatiuã/⁊ modis om̃ibus om̃igeneri aliaꝝ
oꝛationũ incomꝑabiliter pᷣcellentẽ oꝛationẽ:
eſſe omi arte ⁊ doctrina ⁊ artificio deſtitutaʒ⸗
Quia igit᷑ nec ĩmenſitati diuine congruit h:
neq; pfectioni:quã nõ ſolũ decet ſᷣetiã neceſ
ſe eſt eẽ in eccleſia dei altiſſimi:que ſchola ip⸗
ſius eſt · ⁊ cuiꝰſola doctrina/in ea diſcit᷑ ⁊ doce
tur/aſſidue eſſe artem atq; artificium oꝛandi

neceſſe eſſe · Amplius qð op cuiuſcũq; vti⸗

litatis inueniri põt:qð arte ⁊ doctrina ac arti
ficio careat:⁊ doctoꝛes atq; artifices ſui non
habeat · Que ergo cauſa reddi põt vt opꝰ tã
nobile / taãq; pꝛeclare vtilitatis:hucuſq; negle
ctum atq; deſertũ ſit:niſi quia vel eiꝰ vtilitas
ignoꝛata:vel ipſi ſacri doctoꝛes deſides/ aut
alijs occupati:ofonẽ pꝛeterierũt:Credendũ
ergo eſt multos de ea multa ſcripſiſſe:⁊ cũ ex
emplaria oꝛationum ſcripſerũt:hoc ſufficere
oꝛatoꝛibus reputaſſe · Vel foꝛſan quia potiꝰ
oꝛando:qᷓ; philoſophãdo oꝛare diſcimus:nõ
artem vel artificiũ oꝛandieos:pᷣorones ſcri⸗
ptas autenticas oꝛatoꝛibus tradidiſſe · ſicut
euidenter aparet in libꝛo pſalmoꝛum quiex⸗

quiſitiſſimis ofonibꝰ refertiſſimꝰeſt · Si qqs

aũt dixerit ꝙ oꝛatio donũ dñideieſt · ⁊ ꝓpter
H nõ abarte veldoctrina:p magisa daioꝛeqᷓ
renda ſit:verũ vtiq; dicit · Si quis vxo dixerit
ꝙyhmõioꝛatio nõ ſolum potiſſimũ ſui· ̊ etiaʒ
plurimũ habet diuini muneris ⁊ gratie:et ꝓ⸗
pter hoc nihil ad eã de arte ⁊ doctrina hoĩuʒ ·
Rñdeo ·quia iuſticia que vᷣtus eſt veri noĩs:

4 z : .N * — . —
— 9 —„ð . . . 7
. 1. 4. . . . .

nõ ſolũ pᷣcipuũ ſui/aut plłimũ:ſᷣ exiã totũ qðc
velhaber diuini munerisẽ ⁊ gre · Nihilominꝰ
tñ ꝑitia iuris(que ſcia legũ ⁊ canonũ ẽ)ſiliter
cognitiõe diuerſarũ ↄſuetudinũ:atq; exer⸗
citatione cãaꝝ ⁊ negocioꝛũ:illuſtrat᷑ / atq; diri⸗
git᷑;· Sic ſe habet ⁊ de orfone · Arte nãq; et do⸗
ctrina · quã hic ſcribere intendo:plurimum ⁊
multipliciter adiuuat᷑ · C mec obſiſtit mihi in
hoc ſᷣmo Ariſtoteł:quo dixit in pᷣmo ethicoꝛũ
quia ſcire vel parũ vel nihil oꝑat᷑ ad vtutem ·
qð nõ de om̃i ſcire vel falſo intelligere potuit
cũ ipſemet dicat in libꝛo eodem quia vᷣtus eſt
om̃i arte certioꝛ ⁊ melioꝛ · Zibivo declaratuʒ
eſt ꝑ me ⁊ in tractatuð actibushumanis· Et
in tractatu de vᷣtutibus ⁊ moꝛibus:quaſdam
ſcias vᷣtutes eſſe ·ſicut pꝛudẽtia ·⁊ quaſdãa ali⸗
as · Inſuꝑ ⁊ omnẽ vᷣtutẽ ſapiam eẽ · qð eſtdice

re ſapidũ ſiue ſapoꝛãs ſciam·⁊ tanq; intimam

ac ꝓfundatã cognitionẽ · Sciam vxo iuxta cõ⸗
munem intentionẽ quaſi cõem intentionem
ſcʒ exterioꝛem res em̃ omes nõ ſolũ lucẽt vir
tuti intellectiue/ad illuminandũ eã lumie ſci
entie· ſed etiã ſapiunt ad faciendã velinficiẽ⸗
dam vᷣtutẽ motiuã:⁊ quaſiimpmendã eam ſa
poꝛibus ſapie · De quibꝰ ibi ſatis feci tibi · De
ipᷣa ſapiẽtia quoq; tibi certiſſimũ eſt · ꝙ ipa eſt
donũ dei altiſſimi · ab ipſo ſtudioſiſſime expe
tenda ⁊ ſperãda ·nõ tñ ꝓpter hoc ſcholaſtice
doctrine ⁊ diſputatiões:aut libꝛoꝛũ ſacroꝛuʒ
expoſitiões inutiles vlſuꝑuacue habẽde ſũt·
Et ſi de ſingulis creatoꝛis donis ⁊ de ſingulis
vtutibus aut gratijs cõſiderationẽ in h̊ fece⸗
ris:inuenies indubitanter · VUnũqðq; eoꝛuʒ
doctrinis adiuuari multipliciter · Licetenim

greſſus qui ꝑ pedesẽ᷑:ex vᷣtute greſſibiliſit· vi

ſu tñ ⁊ tactu adiuuat᷑ ⁊ regit᷑· interdũ ⁊ audi⸗
tu · ſtrepitũ nãq; pedũ depᷣhendit gradiens ⁊
equitans vtrũ ſuꝑ lignũ vellapides gradiat᷑
Exhoc etiã ꝑpendit diſcrimina vel ambulati
onis velequitatiõis ſue: Hhis itaq; determi⸗
natis incipiam ipſo actoꝛe duce ⁊ luce:q oĩim
ſalutariũ ſibiq; acceptaꝝ oronũ:⁊ inſpiratoꝛ
⁊ exauditoꝛ eſt· Et dicã ꝙ huiſacre ⁊ diuina⸗
lis rethoꝛice/ſiue oꝛatoꝛie ſcie:ſubiectũẽ of̃o

qmde ipſa in illa agit᷑ eiuſq; pfectiões / diffe⸗

rentie/⁊ ꝑtes/necnõ miriſice vtutes/c ineſti

mabiles fructus/ſiue vtilitates/adiumẽtaq;
atq; impedimẽta/quibꝰ vłladiuuat᷑ vel impe
ditur exauditio illiꝰ: docent᷑ in eadẽ ⁊ declarã
tur · Cõueniẽs aũt ⁊ om̃ino neceſſariũ ẽ᷑: ad

iſta ſciam accedẽtibus:vt in pꝛimis eisdeter⸗
minet᷑·qͥd eſt qdð dicit᷑ oro de qua hic intendit᷑

vt pᷣdixi· de quo certiſſimũ eſt ꝙ ofo/nõ ẽ niſi
petitio in genere · qd dico/quia nõ om̃is peti
tio coro ·ſed ea ſola que dirigit᷑ ad deũ: vład
ꝑſonã gliquã/ſeu ꝑſonas ꝓpter ipſim:Ara⸗
re naq; ipos ſcõs ſiue angelos tum dicimur/
cũ pᷣces ad eos dirigimꝰ· Alie aũt petitiões q̃

ad hoĩes dirigunt᷑:orones minime habende ᷣ

ſunt ſiue dicende· Nec em ad regẽ aliquẽ dici
mus oꝛo te dñeᷣ neq; ad familiares ipſoꝛum
regũ dicere cõſueuimus:oꝛate ꝓnobis regẽ
vel pontificẽ · QAuapꝛopter manifeſtũ eſt/ ꝙ
orfones ꝓpꝛie ⁊ habent᷑ ⁊ dicunt᷑ · q ad deũ vł

ad ſcõs eius ꝓpter ipᷣm dirigunt᷑ · Et inde eſt

qꝙ apud ſedẽ aplicã vel curiã romanã:nõ dicit
qs orones deferre vel offerre:łſᷣ petitiões po
tius · Nec ipᷣe etiã ſummꝰ pontifex dicere con
ſueuit petitiõarijs:offerte orones vr̃as· ¶a
nifeſtũ &̊ ex his ꝙ or̃o oĩs petitio ẽ:⁊ nõ ecõ⸗
uerſo·⁊ quia petitio tanq; genus ad ofonem
ſe habet · oro vo tanq; ſpẽs ad ipam · ſidi
xerit qs / quia oro ꝓ bonis ſolis ſpũalibꝰ aut
eternis obtinendisẽ/⁊ offert᷑ deo·non recte
dicit · quia etiã tꝑalia bona ab ipᷣo ſanctiſſime
atq; iuſtiſſime petuntur · Siliter ⁊ liberatioa
malis tꝑalibus · Et manifeſtũ eſt multis exẽ⸗
plis veteris legis ſeu teſtamenti:tꝑalia bona
petita ſepe fuiſſe a patribꝰ:⁊ oronibꝰ obtẽta·
Siliter ⁊ liberatiões a malis tꝑalibus:tanqᷓ;
a gladio inimicoꝛũ ⁊ peſtibꝰ· Quis em̃ igno⸗
rat ſcm Moyſen:multotiens vt ceſſarẽt pla⸗
ge ab egypto:ſuis oronibꝰobtinuiſſe a deo al
tiſſimo · Siliter ⁊ de plagis quas deꝰ mittebat
pplo hebꝛeoꝛũ:vt plaga ignis:⁊ plaga ſerpen
tum ignitoꝛũ:De qbus notiſſimũ eſt ꝙ oꝛati
onibus eiuſdẽ ꝓphete ceſſauit vtraq;· Notiſ

ſimũ etiãẽ ꝙ ꝓphete alteriꝰ oronibus: multi
plicatũ eſt oleũ vidue cuidã in lechito:⁊ fari⸗

na in idria:pluuia data ſuꝑterrã eſt · data fer⸗
tilitas · ſiliter oronibꝰ ꝓphete illius / de q duo
bona mere tꝑalia eẽ nemo ignoꝛare põt · In
nouo vo teſtamẽto quot ſanitates coꝛpoꝛum
facte ſunt pᷣcibus ſcõꝛũ aploꝛũ ⁊ martyrũ:⁊ ꝑ.
vnũ ex aplis ex virgis aurũ factũ eſt·⁊ ex lapi
dibus geme · Tita de alijs bonis tꝑalibus:que
oꝛationibus ſanctoꝛũ impetrata ſunt ⁊ obtẽ⸗
ta· ⁊ iugiter impetrant᷑ oonibꝰ ſanctoꝛuʒ in
nouo teſtamẽto:qͥbus enarrãdis ⁊ enumerã

dis:vix vita hoĩs vnius ſufficeret · Quia igi

eripſis auditionibus ⁊ peritoꝛi imperrarior⸗
bus manifeſtũ eſt ſcõs talia ſiue ꝓ talibꝰ non

*

inſipiẽter oꝛaſſe vel oꝛare · õ relinquit᷑ ex il

la dubitatione:qͥn ſancti deoq; acceptabilit

aur⸗
b nat
te
enij⸗
ſtane
bean
haobe
teje⸗
lopt
iae,
alhh

wediu
nont
Wett
adm⸗
leligs
fidel
dei lo
ſoo
gen⸗
diove⸗
PAn
Mel
ſled⸗
ne
gcbe
Utpel
nr
msne
Wör
nn
1 tione
nlen
colce
Coid
Ureid
ſeifmne
Nii⸗
ennpi
ofod⸗

enic
Pkad
OQrv
imnu/
ic
bende
dici
vꝛum
nege
eüyt
teck
dot
eso
re con
9
ſoͤeci⸗
fnen
Dii 6
b'ant
ece
Wene.
NrW
nbon
in
lorlanch
migo⸗
aphe⸗
eadeod
minebar
Cſapen
ſgon
S

ſee⸗

Mſe⸗⸗
Ndd
ec⸗
anin
umwa
aerhy
buorque
ntcoble⸗
doꝛuzn
enumer
Duant
o
nwpon
ukertl
hie

tbbi

oꝛare poſſint hoĩes ꝓ bonis tꝑalib obtinen⸗
h dis:⁊ malis tꝑalib remouẽdis · Qeſi dixerit
qͥs ꝙ ratiocinatio iſta ad h̊ nos inducit · vt or̃o

etiã ad hoĩes dirigat᷑ cũ in bonis tꝑalibꝰ pꝛe⸗
ſtandis:maliſq; ſiſib remouẽdis:ptãtem ha⸗
beant hoĩies ·. ſic dixit pylatꝰ. Neſcis/qꝛ ptãtẽ
habeo cruciñigere te:⁊ ptãtem habeo dimit⸗

tere te· Cui ⁊ rĩdit ipa vᷣitas:nõ haberes inqͥ

ens ptãtem in me vllã:miſi datũ eẽt tibideſuꝑ

RRñdeo & in / quia or̃o addit ſuꝑ petitionem

aliqd veneratiõis:ꝑ qð oꝛãdo petit᷑ bonũ / ſi⸗
ue mali liberatio ab aliquo tanqᷓ; ab actoꝛe:⁊
pᷣncipalitatẽ ptãtis / in eo qð petit᷑ habente · q
pncipalitas tanq; ad creatoꝛẽ deo ſolũ ꝑtinet
ſicut creatio ꝑ ſe ⁊ ꝓpꝛie fleri nõ põt niſi ad ip
ſum · Et ꝓpter cãmhãc eccleſia pariſieñ · oꝛat
vt fructus terre dare ⁊ ↄſeruare digneris · te
rogamus audi nos · Diuitibꝰ aũt miniſteriu
vt inde in bonis tꝑalibꝰdatũ vel potiꝰ cõmiſ⸗
ſumẽ:nõ aũt pᷣncipalitas ptãtis · ¶ Igit᷑ õo
ꝑsẽ diuini cultꝰ⁊ honoꝛificẽtie:cũ pᷣter vene⸗
rationẽ ad deũ recte ac ꝓpꝛie dirigi nõ poſſit ·
Atteſtat᷑ em huic rei cõſuetudo eccleſiaſtica ·

q̃ ad nullũ ſcõꝝ dicit roga ꝓ nob:ſ oꝛa tm̃· In
telligẽs euidẽter or̃ones ad deũ ſolũ poſſe fie
J ri ⁊ debere ꝓpꝛie · Q aũt eccleſia ad ipſum

deũ loquẽs tã crebꝛo dicit · te rogamus audi
nos · cõueniẽter ⁊ ꝓpꝛie dicit h·qꝛ rogatio q̃ſi
genꝰẽ ador̃onẽ:ſicut ⁊ petitio · Et eſt petitio
of̃o vel locutio:nõ vt qͥbuſdã videt᷑ optatiua
ſᷣ alicuiꝰ inclinatiua · Mõ em̃ qͥ optat ⁊ deſide⸗

rat eliqͥd ab ipſo petit · Illud tñ multi optant

ſiue deſiderant:qð om̃ino habere nolũt ·ſicut
viri ⁊ ſapiẽtes:qͥ multa ↄcupiſcũt ⁊ deſiderãt

odqᷣb' tñ ſe abſtinẽt viriliter ⁊ auertunt · Qui
gũt petit indubitãter oñdit ſe velle obtinere

qð petit ·ſicut &̊ hoc vbũ opto ſiue optãch · ſigt
intelligentiã ſiue affectionẽ:qᷓ vocat᷑ optati⸗
uus modus·⁊ ꝑ quã fit ſiue ðꝛ oro ſiue locutio
optatiua · Sic verbũ peto ſiue petẽdiinclina⸗

K tionẽ ſiue affecrionẽ ſignificat: x quãa ſit ⁊d

locutio petitio ſiue petitiua · Sollerter autẽ

coſiderãditibi ſunt ⁊ attendẽdiſermones ſa⸗

croꝛũ doctoꝝ:qͥ nõ recte intelligẽtibus/ vidẽ

tur eẽ diffinitiões or̃onis de qua h̊ agit᷑:ſic eſt

iſte ᷣmo Aug· Of̃o ẽ pius affectus animi ad

deũ aliquid ab eo obtinere intendẽtis· Cum
eñm̃ piũ deſideriũ / piꝰ affectꝰ ſit animi:non tñ

oroẽ · Similiter ⁊ Johis damaſceniquodixit
ꝙor̃o eſt aſcenſus intellect ad deũ ·non diffi
nitio oronis eſt · ̊ laus aliqua ipſius· Reuera

tñ q oꝛat intellectu ·i: intellectualiter ſiue ſpi⸗

„

ritualiter aſcendit in deũ:⁊ acplicat ſe illi:atq;

cõiungit applicatiõe familiariſſima:dũ oĩa in⸗
firma ſua/om̃es defectꝰ/⁊ omem pauꝑtatem

ſuã eidẽ reuelat · Juxta ſermonẽ ꝓphete q di⸗

xit · Effunde coꝛtuũ ſicut aqua in cõſpectudo
mini · Et alius iterũ ꝓpheta·:Effundo in con
ſpectu eius or̃onẽ me ⁊ tribulationẽ meã ad
ipᷣim ꝓnuncio · Eodẽ modo ſentiendũ eſt tibi

de ᷣmone beati hiero ·quo dixitquia veraci

ter oꝛare/c amaros in cõpuncnõe gemitꝰ:nõ
vba cõpoſita reſonare · Manifeſtũ ẽ em̃ oꝛa⸗
tionẽ nõ eſſe gemitꝰ vel reſonantiã gemituũ

freuera adiumẽta magna/⁊ pulcherrima oꝛ

namenta ſunt oronis hmõi:gemitus ⁊ amari
tudo eoꝛũ · Et h euidẽter in ſequẽtibꝰ videbᷣ:
Hec aũt de ſermonibꝰ ſcõꝝ⁊ ſapientũ ·qᷣbꝰ in
ſipientes ⁊ indocticredunt diffiniſſe ofonem
qm̃ de his in ſcholis theologicis rariſſime coꝛ
rixant᷑ vel potiꝰ coꝛnicant᷑ tibi ꝓpoſui · ¶ &Oα
SOdixit ſcũs iſte ⁊ ſapiẽs ·quia veraciter oꝛare
ẽ circa vtutẽ vel vitatẽ oronis:intimitatẽ ſeu
affectuoſitatẽ ipſi intellexit:qua ꝓpter eiꝰ in

tentio fuit · quia veraciter oꝛare ⁊c ·: qd ẽ dice⸗

re intime ſiue affectuoſe ·ſiue ex coꝛdis com⸗

punctione ⁊ amare atq; gemituoſe oꝛare eſt·
¶ Q/ue ergo ad notificationẽ ſiue cognitio⸗
nem ofonis dixerũt viri ſancti ⁊ ſapiẽtes · lau
des ofonis ſunt ⁊ pticulares quedã declarati
ones ipſius/ potiꝰ q; veri nomiĩs diffinitiões·
Obſecratio vᷣo nõẽ aliud qᷓ; oro vel petitio ·ſᷣ
inde ð petitio iſta obſecratio:ꝙ adiuratio ei

adiũcta eſt· qua ꝓpter obſecratio nõẽ niſi ad
iuratiua petitio:quẽadmodũ dicit᷑ · Obſecro

te ꝑ miſcdðiam dei:vel ꝑ effuſionem ſanguinis

redemptoꝛis · Inter or̃0onẽ aũt ⁊ depᷣcationeʒ

diſtinguunt interdũ ſacri doctoꝛes:dicentes

quia oꝛatio eſt pꝛo obtinẽdis bonis / depᷣcatio

vero pꝛo malis remouẽdis ſiue arcendis

De pfectionibus or̃onis diuine · Ca · II
Js autẽ itaqʒ
h poſitis:aggrediar declarare ⁊ nu
mmoerare ꝑpfectiones ofonis ⁊ diffe⸗
rentias: Deinde mirificentias vᷣtutũ ipſide
inde querelas ⁊ cõfabulatiões ſancioꝛũ cum
animabus ſuis · Conſequenter diſputatiões
ipſoꝛũ cum ipſo deo altiſſimo· ꝓpter quas di⸗
ctum eſta pꝛopheta · ſuauis erit eidiſputatio
mea · Nnouiſſime vero curabo aggregare ver
ba porentia ad depᷣcandũ cõpoſita · Deqᷣbus
ab ipſo dño deo dictũ ẽ in pen· Job · Nõ ꝑcaʒ
”MM 9 2

R

Lapitulum
Xoꝛdiumſiqui

behemoth verbis potẽtibus ⁊ ad depᷣcanduʒ
cõpoſitis · ¶ Scito igit᷑ ꝙ oro de q̃ hic intẽdo
ſeptẽ habet ꝑfectiones ſeu differẽtias · Et qᷣa
pꝛima ẽ velut or̃o rethoꝛica ⁊ intentio:habẽs

ſimilitudinẽ oronis rethoꝛice ſecularis:etad
ſimilitudinẽ ⁊ ꝓpoꝛtionẽ illiꝰ /ꝑtes:videlicet
exoꝛdiũ /narrationẽ/petitionẽ/ↄfirmationẽ/
ai ⁊ infoꝛmationẽ · Mouiſſimo vo concluſionem
Differt aũt iſta or̃o ſpũalis ab illa intentiõe

Oratoꝛ em̃ ſecularis intendit ſua orone mo⸗

uere iudicẽ ⁊ inclinare in ꝑtem ſuam· videlicʒ
vt ꝓꝑte ſua iudicet aut ſentẽtiet · Oratoꝛ vo

ſpũalis:oronẽ quã coꝛã deo altiſſimo fundit·

nõ intendit im mouere:quẽ ſcit indubitan
in vltimate ſtabilitatis ĩmobiliſſimũ ·ſᷣ potiuſ

ſemetipᷣm vela maloin quo eſt / in bonũ · vela

bono / in meliꝰ. qd ẽ dicere/ quia intẽdit ſemet

ipſum facere idoneũ ꝑ oronẽ:vt ei concedat᷑

qð impetrare intẽdit:quia ſior̃o eius ẽ pꝛo re

medijs a malis tũc intentio eiꝰneceſſe habet
ſe facere vel exhibere adeo miſerabilẽ:vt pat
miſcdiarũ/miſcdðiam quã petit · ei vel nõ velit
velnõ valeat denegare:Et inelligo hoc.ſi ꝓ

ſeipſo oꝛet · Si aũt ꝓalijs auferre debet inpᷣ⸗

mis eaa ſemetipſo qᷓ ir deiiuſtiſſimã ꝓuocãt

ne dũu inimic dei exñs:⁊ placare ſibijpſi illum
negligit aut cõtemnit:magis eũ ad irã ꝓuo⸗

cet qᷓ; leniat · Juxta ſignificationẽ beati Gre⸗

goꝛij dicẽtis · Si is qͥᷣ diſplicet ad interpellan⸗

dum mittit᷑ · irati iudicis animꝰ ad deterioꝛa
ꝓuocat᷑· ꝓpter qð memoꝛiter tenere debent
q ꝓ alijs impetrare diuina bñficia volũt:vbũ
qð legit᷑ Johᷣ· ix · Peccatoꝛes deus non exau
dit · in quo ſubintelligendũ ẽ ꝓ alijs· ꝓſe eniʒ

ipſis nõ eſt dubiũ qͥn eos ſepiſſime exaudiat/
⁊æ etiã iuſtiſicet · Sicut euidẽter apparuit in be

atiſſima illa peccatrice maria ſcʒ magdalena
ſicut legit᷑ Luẽ · vij· Siliter ⁊ publicanũ eiuſ⸗

dem xviij · Jpa etiã tota ecclia lamat adeuzʒ
pctõꝛes te rogam audi nos · ¶ Amplius qui

ſunt qͥ dicũt ad eũ exipiꝰ magiſterio ⁊ pᷣcepto
Et dimitte nobis debita nr̃a:ſic ⁊ nos dimitti

mus debitoꝛibus nr̃is:niſiq debitoꝛes ſe eſſe
cöfitent᷑·. Quiaũt ſunt debitoꝛes niſi pctõꝛes

Similiter Matth· xvj· Serue nequa om̃e de
bitũ dimiſi tibi qm̃ rogaſti me· Et qꝛnõẽ ne⸗

ceſſe vt ſuphoc ꝓbatiões amplioꝛes adducã

ꝓeodẽ:pſequar oronẽ iuxta pᷣmiſſam ſilitudi

nem ⁊ ei ptes · In pꝛimis ipᷣm exoꝛdium·

PHe exoꝛdio. Capirulum In/4/

III

e dem rethoꝛicũ adhoc in orone re
thoꝛica ſemꝑ pᷣponit᷑:vtꝑ ipᷣm ca⸗

ptet᷑ beniuolentia iudicis: ⁊ fauoꝛ aſtantium
ſiue audientiũ · Propter qð oꝛatoꝛesillii ex⸗

oꝛdijs ſuis pᷣmittere ſolẽt famã ⁊ iuſticiã iudi⸗
cis ⁊ exempla de eodem de qbus eoslauda⸗
ri aſſerũt · ⁊ alia que actoꝛes ⁊ doctoꝛes artis
illius ſtudioſiſſime acdiſſertiſſime docuerunt
Aihi aũt videt᷑ ꝙ nulla via fauoꝛabiliꝰaut ĩ

cõſpectu dei altiſſimi gratioſius:oꝛdiri poſſit

oꝛatoꝛ ſpũalis / oronẽ ſuã:qᷓſiaſtupoꝛe/ cõfu
ſione / timoꝛe ⁊ doloꝛe iniuſticie ſue / ſiue inſi⸗

pientie ſue incipiat / aut dicatſic· De gloꝛiex
pater miſcðiau:audeo ne aparere in conſpe

ctu ſancte ac venerãde tremẽdeq; ſemꝑ ma⸗

ieſtatis tue · Aut pñ̃t ferre oculi ſancti tuihoꝛ
rificas abominatiões/⁊monſtrificas fedita⸗

—

tes meas:abyſſos imũdiciarũ mearũ:Et qð

eſt deteriꝰ ĩmenſitatẽ/ingratitudinũ mearũ
damnabiliſſimã/aĩmenſitatẽ iniquitatũ ⁊ in
iuſticiarũ mearũ nequiſſimã:Specioſa nãq;
eſt babylon illa:terriſica comꝑatiõe mõſtruo

ſitatis mee · pulcherrim infernus:comꝑatio

ne defoꝛmatiõis / puerſitatis ⁊ inoꝛdinatiõis

mee · Müdiſſima ẽ cloaca oĩs:comꝑatione fſe

tulentie mee·ſoꝛdiũq; vitioꝝ ac pctõꝝ· qbus
dimerſus ac ſepultus ſum · ſitñ deſpicere de⸗
dignaris:qͥd faciã:qͥ fugiã:cũ pᷣter te nõ ſit re

fugiũ pctõꝛibꝰ.qualit᷑ audiar:qͥ etiã audiriin

digniſſimꝰ ſum · Cuiꝰ aſpectũ om̃es ſancti ac
