ꝛiamcauſam ſuãꝗ ibi defendit:⁊ ibi eſt perſo⸗
nalipᷣſentia:vicʒ in cõſpectu dei altiſſim:vbi
⁊ ipſi ⁊ coꝛam ipᷣo one⸗i vero quereres a
me:vñ ⁊ vbi accipiet᷑ iſta ſolennitas nuncijet
vndehabebit᷑ nuncius iſte ſolennis· Rñdeo
tibi / quia pater ipſe miſcdᷣarũ:qui totigene⸗
rihumano tam miſericoꝛditer/tãq; mirabilit
pꝛouidit de aduocato ⁊ ꝓpugnatoꝛe/atq; in⸗

rerpellatoꝛe ſempiterno:vicʒ de chariſſimo ⁊

bñdicto vnigenito ſuodeo:vicʒ acdñonr̃o ie
ſu chꝛiſto:ꝓuidebit ⁊ tibide nuncio iſto:⁊ nũ⸗
cij ſolennitate:niſiignauia ⁊ negligentia tua
hoc impediuerit · ¶De ignoꝛantia quippe vł

impericia circa ea que oronis ſunt nõ erit ex

cuſatio:poſtq; que pceſſerunt in hoctractatu
vel audiueris velinſpexeris · Adiuuaberis q;
nõ parum adimpetrandũ a patre miſericoꝛ⸗
diarũ /nunciũ iſtum ſolennẽ:ſi verbis poten⸗
tibus ⁊ ad depᷣcandũ compoſitis quoꝛũ mul⸗
ta ſupꝛa tibi in pꝛecedentibus aggregata et
congeſta ſunt:vſus in conſpectu eius fueris:
ad petendũ abeo munꝰ⁊ gr̃am oronishuiꝰ/
qm̃ in eo ⁊ per.ipᷣm om̃ia ſalutaria tribuuntur
qua ꝓpter toto ſtudio inuigilandũ eſt:totiſq;
coꝛdis conatibus expoſcendũ eſt:munꝰgra⸗

te deo ofonis · Ipſe em̃ eſt qui ⁊ ſolꝰdocet oꝛa

re quos vult:⁊ dattam pᷣcioſum munusofo⸗
nis/Qua ꝓpter in ipſo pꝛincipio oronis:q;tũ
ipſe pater miſcdᷣiarũ adiuuare dignabit᷑: dicẽ

dum eſtei · Dñe deus pater miſcdiarũ qͥ ſcis:

⁊ mihi magno munere gratie tueſcire dediſti
nõ eſſe auctoꝛẽ:nõ eſſe effectoꝛẽ:nõ eſſe largi
toꝛem alicuiꝰ boni:niſi te· Dediſti etiam mi⸗
hi ſcire donũ oronis tante vtutis /tãteq; gra
tioſitatis eſſe apud te/vt in eo ⁊ cumeo om̃ia
ſalutaria dona largiaris:omibus illis quibus

erees
unchet
Rideo
ugene⸗
nirabit
Acin
wi
vniote
eni⸗
un
genl
le
un 5
ensc

lnor⸗
wey
inur⸗
Mel
eng⸗
/
umn
twniq
'ge⸗
Neton
ncſ
ſli
i⸗ ſi
ſos:
ſelug
mm⸗
g
vona
Ahns

ſemp in omes ꝓpenſioꝛes atq; pꝛoſuſioꝛes:

2

XXXVIII

donũ illud pꝛeſtare:fuerit pietatis ⁊ dulcedi⸗

nis tue dignatio · Largire mihi donũ iſtud in
eo placere in ea ꝑfectione quibus tibi illud ⁊
ſuſcipere placeat: ⁊ omia alia ſalutaria q per
ipᷣm petere mihidonaueris/cõcedas . ſic mihi
tribue oꝛare miſcdðiam tuam:vt audire me ti⸗
ero exaudire · Scio em̃ te docente:qꝛ nec alio
nec aliũde poteſt mihi/ vel eẽ vel venire tam
placitũ tibi / tanq; efficax apud miſcdiam tuã

om̃ia laudabilis nuncij ẽ nõ ſolũ inſtare apud

,iudicẽ/vel curie dñũm:ſᷣ etiam ſollicitare acceſ

ſoꝛes eiuſdem:⁊ aſſiſtentes omes eidem dño

pꝓ negotio ſeu negotijs / pꝛo quibꝰ ad curiam

illam miſſus ẽ/ maxime aũt illos qui maioꝛis
gratie/ maioꝛiſq; poteſtatis in curia illa eẽ co
gnoueris · Super aũt omem admirationẽ et

mittentib? nuncijs de quibꝰ agit᷑/ ſalubꝛit
atq; vtiliter ꝓuiſum eſt in curia illa celeſti: vbi

q̃ maxime poſſunt neceſſitatibꝰ miſeroꝝ ſub⸗
uenire et oim negotia ibi habentiũ: maxime
pꝛompti atq; parati ſunt ⁊ nũcios iſtos intro
duceread regeʒ/ dñm curie illiꝰ / eoſq; ꝑoĩa
et in omibus adiuuare · Tales habet omnis

oꝛans aduocatos ⁊ mediatoꝛes: quos nõ ve⸗
nalitas / ſed mera liberalitas / ad interceden
dumiclinet: vtpote quos taliter charitas et

pietas poſſidẽt ⁊ qui oꝛantibꝰ occaſiones in⸗

uenire deſiderẽt adiuuãdi : Acceditad hec
⁊ aliud dei collaudatiõe ⁊ admiratiõe digniſ⸗
ſimũ:quia nullus ẽ qui cõtradicat veladuer⸗

ſetur negociũ ꝓpꝛiũ / velaliene ſalutis agen⸗
tibus vel agere volentibꝰ. Om̃es em idipm⁊
ſolum volunt:qð ſciũt velle regẽ acdñnmom⸗

—

niũ ſeculoꝝ:qui vult omes hoĩes ſaluos fieri

⁊ ad cognitionẽ vᷣitatis venire: Hanc em̃ con

coꝛdiã facit ſublimibꝰ ſuis omipotentiſſimus
ille dũs ſeculoꝛũ ſicut legit᷑ Jobxxy · Accedit
etiam ⁊ illud bonũ:ad obtinẽdũ fiduciã ſecu⸗
riſſimã impetrandi:qꝛ nullusẽ ibiquino totꝰ

argqdeat charitate:totꝰ nõ difluat pietate · Ac⸗

cedit ⁊ aliud qꝛ nullus eſt ibi cuius interceſſi
onẽ vel depcationẽ poſſibile ſit ab altiſſimore
pelli · Et ꝓpter hocin eadem menſura:neceſ

ſe habent / pꝛecibus et ſupplicationibus nris

ſempãnuere · IAlud quoq; non eſt hicptereũ
dum:quia maioꝛi cõfidentia:qui maioꝛes ibi
ſunt exoꝛari poſſunt / ⁊ debent:non ſolũ quia
humilioꝛes / H etiam quia charitate ⁊ pietate

donü · Debes etiam ſcire · quia fidelis ac per

quis ceperit:incida

NOAuẽadmodũ igit᷑i curijs magnatũ:quinõ J

omnes ſollicitant qui ꝓmouerinegociũ poſ⸗
ſunt ⁊ volunt:ac parati ſunt/pꝛo quo nunciꝰ

eſtibi: merito ignarus ⁊ negligens aut infide
lis reputandus eſt· Sic nuncius eſt de qͥ agi⸗
miſcdiam tug tur:ſi vel vnum ex tota tantis adiutoꝛibus in
biplaceat:⁊ in omnibusq̃a miſcðia tua peti⸗
oꝛantis obmiſerit:de negligentia aut infideli

curia illa dei altiſſimi · ſollicitare pꝛo negocijs

tate merito arguendus erit: ¶ Docet nos et
ipa eccleſia celeſti imo diuino magiſterio eru
dita ⁊ edocta ſicoꝛare:quod eſt dicere/talem
hmõi nuncium ad celeſtem curiam mittere:
qui omnes deo altiſſimo aſtantes/⁊ ſingulos
pꝛo nobis ſollicitet · Ipſa naq; oꝛationib ſu⸗

is plerũq; letanias adiungit:que ſunt ſingu⸗

loꝛum ſanctoꝛum inuocationes · ſimuliter et
omniũ ·pꝛopter quoda multi ex eis ſigillatim
inuocantur · multivero in generali:quoniam
non ẽ poſſibile eccleſie dei:‚nominare tot ſan⸗

ctoꝛũ milia ſigillatim · Sollicitudo quoq; ?

diligentia gerendi negocij in nuncio hoc po⸗
tiſſimũ requiritur:quod ipſa arduoſitas/pe⸗

riculoſitaſq; negocij euidenter oñdit · Quid
ergo dici poteſt de nuncio:qui circũquaq; va

gat᷑ atq; diſcurrit varietate cogitationũ huc
illucq; diſtractus / ac ventilatus · ac de ipſo ne
gocio pꝛo quo mittitur: nec curat necetiã co⸗
gitat:ſed nũc in hyſpania caſtra edificat· nũc

in bꝛitaniam rapitur:nunc in almaniã diſſilit
⁊æ velut palea:variarum cogitationum flati⸗

bus diſpergit᷑ · Heu quot ⁊ quanti ſunt ſic oꝛã
tes · Caue igitur tibi omnis quioꝛare intẽdis
anuncio hmõi cuius negligentie ſimilis aut
comꝑabilis vix aut nunq; in vitijs litteralibꝰ

inuenitur · Eſt nunciushmõiqui ⁊ anteq;

ad celeſte conſiſtoꝛiuʒ pꝛoueniat:imo ſtatim
ceptoitinere/vł ad modicum pꝛogreſſus:in
via moꝛitur · Hic eſt / oꝛatio cuius intentio in
ipſo oꝛandi tempoꝛe velmomento extingui⸗

tur: irruens alia intentio vel affectio: ad ali
ud agendum ⁊ intendendum coꝛ rapit· Ex⸗

B

empli gratia · accidit interdum:vt cum oꝛare

peri at coꝛdi eius cogitatio de
pulchꝛitudine mulieris:pꝛofundeturq; in eo

quouſq; ipſum in conſenſum turpitudinis in
clinet · Et eodem modoſehaber de alijs con⸗

cupiſcentis · Nullum em genus concupiſcen

tie quod per cogitationes eouſq; in coꝛdibꝰ

oꝛantium pꝛoſundari non poſſit· Obſecran⸗
dus igitur eſt omnipotens ⁊ miſericoꝛs deus
vt dirigat nuncium ſtumantcconſpeci ſuũ

— —

Capitulum

cuſtodiat ſanum ⁊ incolumẽ in ipſo itinere:et
etiã coꝛam ſe· Nunciũ iſtum totis aſtutie ſue
conatibus interficere intẽdit diabolus · vtpo
teq negociũ noſtre ſalutis implacabiliter ſp
odit atq; perſequit᷑· Nec ſolum in via vt pᷣdi⸗
xi tibi:ſed etiã in ipſo dei aſpectu · ¶ Plerũq;
em̃ ipſa oꝛatio que ante dei conſpectum iam
intrauit:modo quo pꝛedictũ eſt ibi extingui⸗
tur · de quo memini meipſuʒ exclamaſſe mul
totiens ad dominuʒ:vt ſaltem in cõſpectu ei
atq; pꝛeſentia eſſet oroni mee pax atq; ſecuri
tas:⁊ ne ꝑmitteret vllo modoꝛum coꝛam ſeil
lam occidi:pᷣſertim cum nuncij quiad illũ de⸗
ſtinantur:pꝛotectiõe eius atq; cuſtodia gau⸗
dere debeant · non ſolum ante illum:ſed etiaʒ
in itinere ſiue in via · Petèbat hoc ſatis euidẽ
ter pꝛopheta cum diceret · Dirigat᷑ ofo mea
ſicut incenſum in conſpectu tuo· Cum em̃ pe
tebat eam dirigi ante conſpectum dei:pete⸗
bat etiam eam⁊ in via cuſtodiri · Similiter cũ
ipſi dei conſpectui eam oꝛaret dirigi · Oꝛabat
etiam ⁊ cum hoc:eam ibi cuſtodiri:ne intoꝛ⸗
queretur vel diſtoꝛqueret᷑ a rectitudine intẽ

A tionis · Debes etiam ſcire cumhis omnibꝰ

quia inuenit᷑ nuncius hmõi excõmunicatus
interdum⁊ pꝛopter hoc in celeſte conſiſtoꝛi⸗
um nullatenus admittetur · ſicutlegit᷑ Pꝛo⸗
uerb · xxviij · Quideclinar aures ſuas ne au⸗
diant legem:oꝛatio eiꝰ erit execrabilis. Qua
Pptet nec in celum ſacratiſſimum admittet᷑:

neca ſacratiſſimis ciuibus celeſtibus recipie

tur. qn potius vt execrabilis excludetur ⁊ re
pelletur cum indignatione ⁊ execratione. p⸗
pter hoc aũt nõ ĩmeritoa verbis eius aures
dei auertunt᷑ · Alibi etiam ſcriptum eſt · Ma⸗
ledicti qui declinant a mandatis tuis· qua ꝓ
pter maxime maledictiqui maxime declinãt
ab illis · Hiauũt ſunt: quinec etiam ꝓpinqua⸗
re volunt vt illa audiant· Maxime em̃ ſe lon
ge faciunt a mãdatis dei: qui necilla audiũt
nec faciunt · Qui veroilla ſaltemaudiũt nec
faciunt:non tam longea mandatis dei ſunt.
Cum ergo manifeſtum ſit tibi:quia nunciꝰex
cõmunicatus non impetret niſiſuꝑexcõmu⸗
nicatione manifeſtũ eſt ⁊ tibi:quoniam cum
celeſte illud conſiſtoꝛium:latere non poſſit ta
lis excõmunicatio talis nuncij:quia omnino
iſte nücius ibi nec aliquid impetrabit nec au
diet · Caue ergo tibi:ne deus eum pꝛo excom
municato habens:verbis eius auditum com
municare recuſet:tunc em̃ eſt neceſſe:vt ipſe

te excõmunicatum habeat·⁊ ꝓpter hoc audi
tus ſui vel audientie ſue cõm unionem nõ im
merito tibi deneget · vtinã aũt auertãt qᷓ; foꝛ⸗
midãda ſit/q; hoꝛrifica excõmunicatio iſta:
per quam nec verbum ſuum quibuſdam cõ⸗
municat miſericoꝛs deꝰ:cum om̃i generi pec
catoꝛum verbum deicõmunicandum ſit·Ex⸗
ceptis illis dũtaxat quos canes/⁊ poꝛcos vo
cat veritas Matth· vij· vtinã attendant ⁊ illi
quibus tam ſtudioſe tanq; abundanter com
municatur verbum dei:qta largitate gre dei
hoc ipſis fiat· mon em̃ facit taliter omi natio⸗
ni:pꝛeſertim cum expꝛeſſe legatur Actyxvj ·

AQAuia pꝛohibitiſuerunt apoſtoli a ſpirituſan

cto:verbum deipꝛedicare in aſia : Cauendũ
eſt a fatuitate ⁊ ſtulticia nuncijiſtius· Fatu⸗
em̃ eſt atq; ſtultus nuncius /quipetit qð non
eſt petendum:ſicut dicit beatus Auguſtinus

de illo qui petit adeo / vt occidat inimicũ ſuũ

Stultiſſime enim petit cum velit ſe eſſe iudi⸗

cem inimici ſui· Deum autem ſuum toꝛtoꝛc

Judicem em̃ſe gerit inimiciſui:dum ipᷣm reu

moꝛtis diiudicat·pꝛoculdubio deum vult ha⸗
bere toꝛtoꝛem illius · hoc autem q; inconue⸗
niens ſit/quis non videat:dum in tam vili of
ficio deum ſibiſeruire vult:officio vicʒ carnifi
cis ſeu toꝛtoꝛis · ſemetipᷣm autem in tam ſubli
mi/tantiq; honoꝛis officio/facto ipſo collocat
vicʒ iudicis pꝛeſidentis· ¶ Eſt ibi ⁊ alia ſtulti

cia ſicut ibidem dicit idem Auguſtinus · quia

vult homo huiuſmodi:frangipontem miſeri

coꝛdie diuine:ne habeat inimicus eius /ꝑ qð

reuertipoſſit addeum · Hoc enim per moꝛteʒ

7

agitur imꝑatis ⁊ impꝛouiſis peccatoꝛibus:vt

redire nõ poſſint ad dei miſericoꝛdiam ⁊ gra

tiam:quam cum poſſint inuenire:querere cõ
tempſerunt ˖ ¶ Conſidera ergo arduitatem

multitudinem/⁊ magnitudinem negocioꝛũ:

que agenda habes in illa ſublimi curia: et ne

mittas verba tua per nuncium ſtultum · Ex⸗
pꝛeſſe nanq; legitur Pꝛouerb· xxvj· Claudus
pedibus / et iniquitatem bibens: qui mit⸗
tit verba per nuncium ſtultum. Abanifeſtuʒ

eſt tibi: quia claudus pedibꝰ nec ad bona cur

rere/nec ambulare· neca malis fugere/ nec
declinare poteſt· Et pꝛopter hocneceſſe ha⸗

bet bibere iniquitatem· hoc eſt penam iniqui

tatis ſue·Hmõi autem nuncius cumſ- apiens

fuerit/bona/pꝛocurat atq; impetret mitte⸗

ti ſe:⁊ auertit mala abeodem · Indulgentiaʒ

quoq; ⁊ culparum ⁊ penarum/ nihilominus

Hob̃

ven
ſeſt
os
tun

je⸗
de⸗
pe
at

gli

hmn

ud
mnöin
ßſ⸗
nolſe.
nc⸗
en ſee
ſr Et⸗
osr.
merili
ercom
gfedei
unano⸗
Mmuln 1
Aengi
Fn
ucron
Glſmns
mmci ſui
ſeu⸗
lororo
nreä
wulhe⸗
nconue⸗
IMof
Gaamnt
ti
Mrx
ſali
glin
en
c
ſone,
an
nige
gec
gten
wo:
gene
un,
uds
imu⸗
Hifteſp,
dr
nec
ſehy⸗
inigni
pens
min⸗
gani
Nuns

DO obtinet · Inuenitur ⁊ alia ſtulticia in nũcijs

hmõi:qui cum ire debeant ad illamrhomam
veri:ſ nominis ſublimẽ atq; dominantem:ce
leſtem ſcilicet curiam: vadunt alias:⁊ ad ali⸗

os qmad ipᷣm regem ⁊ dñm ſeculoꝛum·et pe⸗

tunt ab eis que abillo ſolo obtineri poſſunt·
Pꝛopter quod dicitur Ecẽivij· Noli quere⸗
re ab homine ducatum:neca pꝛincipe cathe⸗
dꝛam honoꝛis:a deo em̃ iſta ſolo obtinẽda ſũt

Nemo nanq; aſſumit ſibihonoꝛem:ſed q vo⸗

catur adeo tanq; aaron:ſicut dicit Apoſtol
Nec dico iſta ꝓpter hoc ꝙ a deo petenda ſint
alicuitalia · viris em̃ bonis:⁊ petenda ⁊ ꝓcu⸗
randa ſunthonoꝛum ⁊ poteſtatum ſublimia
Verũtñ non abipſis ſed ab alus · Inpuden⸗
tiſſima nanq; pꝛeſumptio eſſet vnicuiq;:qᷓ;te
cũq; excellentie viro atq; pꝛeſumptuoſa tur⸗

pitudo ⁊ intolerabilis dicere deo⁊ petere:fac

me regem · fac me epiſcopum · Cum officioꝛũ
hmõi tanta ſint:tãq; periculoſa onera:vt ne⸗
mo ſapies ſit quinõ ea potiꝰ refoꝛmidet qᷓ;de
ſideret · viri nanq; ſanctiſſimi: non niſi tracti

ſiue coacti illa ſuſceperunt·vnicuiq; ergo ec⸗

cleſiarum eſt deſiderandus ac tota deuotiõe

⁊ inſtantia apetendus:⁊ adeo petendus pa
ſtoꝛ bonus· Et quoniã ab hoĩbus plerũq; pe

tunt᷑:⁊ a ſolis hominibus:atq; per eos ſolos
obtinere ſperantur · fit per iram deimaximaʒ
atq; ſemper iuſtiſſimam:vt deo permittente
⁊ appꝛobãte:mali ⁊ apð ipᷣm repꝛobiloca ſubli
mitatũ obtineant:ꝓpter quod ipſe dic Oſee
vltimo· Dabo eis regem inira mea:⁊ auferã
in indignatione mea · In penã igitur grauiſ⸗
ſimam ⁊ in vindictam iuſtiſſimam:pꝛeeſſe ꝑ⸗
mittuntur:quipꝛodeſſe nullo modo curant:

Et ꝓpterhoc/per eundem pꝛophetam dictũ

eſt· Regnauerũt ⁊ non exme. Pꝛincipes ex⸗
titerunt:⁊ non cognoui:Hmõi ergo dij ope⸗
ra manuũ ſunt:⁊ idola ſurda ⁊ muta atq; va⸗

niſſima: reputantur ⁊ vocãtur · ſicut expꝛeſ⸗
ſe legitur Lach · ij · Beperitur ⁊ nũciꝰhmõi

qui cum debeat volarein celum:currit adter
ram·Etheceſtoꝛatio:que cuʒ debeat petere
celeſtia:hoc eſt ſpiritualia bona ⁊ eterna:ter
rena ſolũmodo petit · Aluc em̃tendit omnis
oꝛatio:vbi eſt quod per eam petitur:et obti⸗
neriper eam intenditur · pꝛopter quod dixi/
nuncium hmõiad terram pergere:qui pꝛofſi

*ciſcidebebat ĩmo volare ad celum Inuenit

⁊ aliaſtulticia in nũcio hmõi:quia adeo igna⸗
rus ẽ ⁊ inſcius vr celeſtis curie vires pꝛoꝛſus
ignoꝛet:⁊ anhabeat ibi contradictoꝛes ⁊ ad⸗

uerſarios nec videat nec attendatſed ip̃as
voces aduerſantium ⁊ contradicentium ſibi

nec audiat nec intelligat· Heu quot ⁊ q;ti ſũt
qui noboꝛantibus:⁊ veniam atq; gloꝛiã petẽ
tibus aduerſant᷑ quoꝛũ vnuſquiſq; clamat in
aures dei omipotentis · Contradico· In his
pꝛimi atq; foꝛtiſſimi contradictoꝛes atq; ad⸗
uerſarij noſtri:ſunt ipᷣa noſtra vitia ⁊ peccata
quoꝛũ clamoꝛ vſq; in ſublime celoꝛum extolli

tur · ſicut Geñ · xvj· legitur · vbi ex perſona dei

om̃ipotentis dicitur· Clamoꝛ ſodomoꝛũ aſcẽ
dit ad me: Foꝛtiſſimi iſti contradictoꝛes · qm
pꝛimi ⁊ radicales ſunt in aduerſationibus et
contradictiõibus iſtis· ⁊ eis ceſſantibus atq;
tacentibus:omea alij tacerent ſiue ceſſarent
penitus ab aduerſationibus/contra nos ·
Secundicontradictoꝛes ⁊ aduerſarij ſunt
om̃es exercitus pulcherrimarum ſublimiũq;
militiarum celeſtium · Similiter ⁊ ommũ ſan
ctoꝛum / necnõ ⁊ animaruʒ /que occaſione vi
tioꝛum noſtroꝛum ⁊ peccatoꝛum in ignẽ pur
gatoꝛij/ vel in inferno etiam detinentur / toti
q; curie celeſti inimici ſumus: q;diu vitijs et
peccatis vel etiam mundo amici ſumus.ſicut
legitur Jacobi · iiij · Quicũq; voluerit eẽ ami

B

cus ſeculi huius:inimicus conſtituitur dei ·

Aerito igitur tanti amicidei / inimici noſtri
ſunt:qᷓ;diu inimici dei ſumus· Amicus em̃ ini
mici dei · inimicuseſt dei · quibus vero occaſi⸗
onem / vel peccandi vel perditionis dedimꝰ:

⁊ ꝓpter hoc in purgatoꝛij igne vel flãmis ge⸗

hennalibus detinentur· Auis dubitat quin
die ac nocte clamant contra nos ⁊ dicant /vin

dica dñe ſanguinem noſtrum · ſicut legit Apo

całviij· Que etiam ſivoce tam naturali qᷓ; ſpi
rituali tacerent:ibi tñ cruciatus eoꝛũ acerbiſ
ſimiipᷣa veritate clamant vt pꝛedixi· Cuʒ em̃
redemptio animevnius pꝛopꝛie diuicie ſunt ·
ſicut legitur Pꝛouerb·xiij · Qualiter putas
vel putare potes non clamare animas cõtra
clericos ⁊ ſacerdotes quiredemptionem eo⸗
rum comedunt ⁊ in luxurijs ſuis infigunt nec
pꝛo liberatione earuma toꝛmentis⁊ cruciati

bus in quibus ſunt ſatagunt· Tertij aduer⸗

ſarij noſtriatq; contradictoꝛes contra nos in
curia illa ſunt ipſi ſancti / quibus iniuriamur
vel iniuriati ſumus · ⁊ hoc vel in perſonis eo⸗
rum / blaſphemantes contra eos nepharijs
iuramentis:quibus nec ipſi gloꝛioſe dei geni
tricia multis nec ꝑci in aliquo / nec defertur
velin eccleſus ipſoꝛum · Et hoc duobus mo⸗
dis:ſiue cum ipſi miniſtrideiqui in illis deſet⸗

LCapitulum

uiunt iniurijs quibuſlibet/ moleſtantur. Uel
etiam ipſa loca deo dedicata ⁊ ſanctis ipſis vi
olantur · Vel ipſa bona tempoꝛalia ad ſuſten

tationem miniſtroꝛũ / deo ⁊ ſanctis illis obla⸗
ta ⁊ conſecrata veldiripiunt᷑:vel ab ipſis mõ

quolibet minuuntur· ¶ An eſt aliquis adeo
inſipiens:vt deumac deifilium opinaripoſſit

blaſphemias gloꝛioſe ac chariſſime genitric

negligere ita/vt eas vt dignum ⁊ iuſtũ eſtnõ
vindicet:Quis hominuminiurias ⁊ contu⸗
melias matris ſue equanimiter toleret · et ſi
poſſit nõ vlciſcat᷑:quod nõ omniũ aliarũ ma⸗
trum iniurie ac contumelie tolerari quoquo
modo poſſint · Iſtius tñ benedicte ſemperq;
yenerande matris blaſphemie:om̃igladio ⁊
igne:om̃ibus ſtudijs ⁊ viribus exterminãde

⁊ vindicande ſunt · Ve illi quicũq; ſit:qͥ igno⸗

rat dei matrem in eo amoꝛe ⁊ honoꝛe apð bñ
dictiſſimum filium ſuum eſſe:vt honoꝛantes
eam honoꝛet · ⁊ inbonoꝛãtes digna animiad⸗
uerſione puniat · Nõ pꝛeſumat aliquis deum
veldei filium / ſe poſſe habere pꝛopitium ⁊ be
niuolum:quibenedictam matrem ſuã offen⸗
ſam velaquerſariaʒhabuerit. Sic necde dei
gratia vel pꝛopitiatione cuiuſq; eoꝛum / qui

eius filio in celo vel miniſtrant vel aſſiſtunt:
gliquis pᷣſumere debeat velſperare · Quar

tiaduerſarij ⁊ contradictoꝛes noſtri in curia
illa celeſti· demones ipſi ſunt · ſicut legit Apo
calłxij· Pꝛoiectus eſt accuſatoꝛ fratrũ noſtro

rum:qui accuſabat nos die ac nocte · Quin

tus ⁊ maximus atq; foꝛtiſſimus:deus ipſe eſt
qui ſemper accuſat eos quiſeipſos negligũt
accuſare.⁊ ſemꝑ excuſat illos q ſeipſos in con
ſpectu ipſius:ſtudioſe ⁊ inceſſanteraccuſant
Boni igitur nuncij ⁊ fidelis/ac diligentis ꝓ⸗
curatoꝛis eſt/aduerſantes ſibi ⁊ contradicen
tes in curia iſta vel placare ſibi ⁊ ꝓpitios effi⸗
cere:veleis ſilentium imponere velillos con

gruis reſponſionibus atq; defenſionibus re⸗
pellere:ne contra ipᷣm vllatenus audiantur.
Et pꝛimis quidem ⁊ radicalibus aduerſarijs
T contradictoꝛibus:ſilentiũ imponit᷑:cum oc
cidunt᷑ ſiue moꝛtificantur.⁊ hoc in ſola dei cu
ria nobis nõ ſolum ꝑmittit᷑:imo etiam conce
ditur/atq; remunerat᷑· acceptatur in alijs cu
rijs cum ſub conducta ⁊ pꝛotectione iudicis
litigantes ſunt · Abſit aũt vt vitia et pctã ſub
dei ꝓrectione ſint·cũ per Apim omibus dicit
ad Cołiij · Moꝛtificate mẽbꝛa veſtra/q̃ ſunt
ſup terram · ¶ Amplius ꝑhmõi nücium/oꝛa⸗
tionem ad hoc directe intendit᷑: vtꝑ ipſuʒz ad

uerſarij contradictoꝛes contra nos nono-

lum audiant /vel admittant᷑ in iſto ſpũali iu⸗
dicio:ſed etiam vt inibi moꝛiant᷑· Ipa em̃ pia

oꝛatio:cum ꝑfecta fuerit:moꝛtificatrix ẽ om⸗

nium vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ ·ſic oꝛantis: moꝛtifi
catio aũt eoꝛũ eſt ꝑmodos ⁊ vias quas toti⸗
ens audiuiſti · Ipſa naq; diſcretio ipſe oꝝmoꝛs
eſt eoꝛundemcum recedit abeis anima hu⸗

mana/ſeq; eiſdem ſubtrahit᷑/ neceſſe habent
ruere vel cadere · cũ ſuſtentamentũ aliud nõ

habeant/q; miſeram animã ipam: que illa in
ſemetipſa ſuſtinet ⁊ ſuppoꝛtat· Et nõ eſt opus

yt enarrem tibi⁊ enumerem hic modos de⸗
ſtructionis/ moꝛtificationis ipſarum· ¶ Si

vis igit᷑ vt clamoꝛes nõ audiant᷑ vel admittã⸗

tur contra te· clama tu exaduerſo/exaltain
foꝛtitudine vocem tuam contra ea:quãtoem
foꝛtius ⁊ altius contra ea clamaueris:tanto
debilioꝛ erit clamoꝛ ipſoꝛũ:⁊ minus exaudibi
lis / donecpenitus obmuteſcẽt · Obmuteſcẽt
aũt pꝛoꝛſus/⁊ ſine om̃i voce erunt:cum toto

coꝛde clamaueris· Magnificandi igit᷑ multi

plicandi exaltandiq; tibi ſunt clamoꝛesoꝛati

onum/⁊confeſſionum:ſivis aduerſarijs iſtis

contradictoꝛibꝰ ſilentiũ imponere.Clamo⸗

res em̃ ipſoꝛũ:validis clamoꝛibus hmõi non

ſolũ retondunt᷑/vt nõ audiant᷑:ſed om̃ino ex

terminant᷑. Qua ppter manifeſtum eſt q;tũ

valide/ꝙ;tũcunq; audibiliterimo exaudibili⸗

ter apud deũ clamant/contra illos:qui coꝛaʒ
eo tacent a clamoꝛibus oronũ ⁊ confeſſionũ·
Validiſſime nãq; ſunt coꝛã dño deo accuſati
ones aduerſarioꝛũ hmõi:contra illos qͥ non
feipſos iugiter/confeſſionibꝰin cõſpectu eiꝰ
accuſant· Nulle aũt pꝛoꝛſus.i:nulliꝰ vigoꝛis
⁊Tq dvDfirtutis cõtra eos ſunt qui ſe ſtudioſe in cõ
ſpectu deiincrepare ⁊ accuſare non ceſſant·
qð expꝛeſſit nobis ſpũs per os hHauid dicens
Dixi confiteboꝛ aduerſum me iniuſticiã meã
dño:⁊ tu remiſiſti impietatẽ peccati mei · At⸗
tende anima mea admirare⸗ laudaextotis
intimis tuis:ſupabundantiſſimã pietatis dei
dulcedinem qui ſolo ꝓpoſito hui accuſatio⸗
nis / vicz que fit in confeſſione coꝛã ipſo:remi
ſit ſtatimimpietatem peccati mei · Et ꝓpter
hoc nõ ſolũmodo ſilẽtiũ impoſuit vitijs ⁊ pec
catis cõtra ipᷣm Dauid:ſed etiam remiſit ea:
deleuit / pꝛoꝛſuſq; exterminauit ¶ αſi quis

dixerit · nõ ẽ mihipoteſtas aut vtus ad cſamã —

dum ſic:vicʒ oꝛationibus ⁊ confeſſionibꝰ:cuʒ
adhuccoꝛde moꝛtuſim.· Et ſcriptumſit· qm
non eſtin moꝛte qui memoꝛſit tui:in inferno

— — — — —

I2 ·ꝝ·———— —— r. —.

— ———
— —

— — —

nſe⸗
l ⸗
ine
n⸗
ond
lon⸗
mos
zhu⸗
bent
ano⸗
Min
ops
de⸗
(
un
oei
laneo
Nabi
Na
oto
mti
ran
iſis
no⸗
ſwon
un
⸗
niͦ
i
on
ner
ns
10
nt
s
e

ſols
gdei
n⸗
ni
er
pec

mit
n

aũt quis confitebiturtibi: Mοε⅝ο autem in
fernus:ꝓculdubioſtatus eſt peccatoꝛis in ꝓ
fundo peccatoꝛum ſuoꝛuʒ ſepulti:⁊ adhuc in
eo iacentis / ac putreſcentis · Sicut euidẽter
legit᷑ Ecci · xvij:ante moꝛtẽ inquit confitere
moꝛtem inq; hmõi quãpᷣdixi· ꝓpter quod et
cõuenienter ſequit᷑ · a moꝛtuo em̃ quaſi nihil
erit confeſſio· Omino eniʒ inſenſibilis coꝛde
peccatoꝛ efficit᷑/ ꝑ moꝛtem iſtam · Et ꝓpt hoc

nec videt nec ſentit illa / in quibus tot ſepul⸗

tus eſt · Quid igit᷑ facto eius opus eſt: quod
eſt illi conſilium ſalutare:hoc eſt indubitãter
vt pꝛocuret qui clamẽt pꝛo eo· Ethoꝛum cla⸗
matoꝛũ duo ſunt genera · Pꝛimumeſt opaip
ſa miſericoꝛdie · ſicut expꝛeſſe legitur Abacuc
j.quia lapis de pariete camabat/⁊ lignuʒ qd
eſt inter iuncturas edificioꝛum / reſpondebat
quod ⁊ in bono ⁊ in malo intelligi poteſt · Pi
oꝛum em̃ edificioꝛũ ⁊ ligna ⁊ lapides clamat/⸗/
in aures dei omipotentis:pꝛo ediſicatoꝛibus
quẽadmodũ de rapinis⁊ male acquiſitis:edi
ficationes fiunt contra edificatoꝛes ſuos/ad
dñm · ſicut dicit Jacob in · iiij · · eple ſue · Au⸗
rum veſtrum ⁊ argentũ eruginauit/⁊ erugo
eoꝛum vobis erit in teſtimoniuʒ · Æ aũt vox

bonoꝛum operũ/⁊ etiam maloꝛũ:⁊ magna ⁊

valida ſit:expꝛeſſe legitur Sapieñ · iij · Ex ini⸗

quis om̃es quinaſcuntur teſtes ſunt nequi⸗

tie eoꝛum interrogatione ſua· Et alibi· Ipſeĩ
terrogabit oꝑa noſtra · De hoc etiã alias au⸗

diuiſti in pꝛecedentibus · Bonaigit᷑ opꝑa no⸗

ſtra ⁊ inter ea oꝑa pietatis/nõ ſolumclamãt
pꝛo oꝛatoꝛibus ſuis coꝛam dño ⁊ adipſum· öᷣ

etiam pugnant ſuꝑ ſcutum adpꝛotegendum

ipſos· Elemoſyna nanq; exoꝛat ab omnima⸗
lo:⁊ ſuper ſcutum potentis/acſuper lanceaʒ

aduerſus inimicum tuum pugnabit · Sicut
legitur Ecci·xxix · Alij clamatoꝛes efficaciſſi⸗
mi atq; validiſſimi interceſſoꝛes ſanctiſiue qꝗᷣ
hic militant:ſiue qui iam cum chꝛiſto domino

regnant. Et hi inter eos validioꝛes in conſpe
ctu dei altiſſimi gratioſioꝛes ſunt · Pꝛopter h

igitur ⁊ commutatione bonoꝛum tempoꝛali⸗

um viroꝛum ſanctoꝛum quiadhuc in mundo
iſto ſunt:pꝛeces pꝛocurande tibiſunt·etetiaʒ
pꝛecibus et obſecrationibus emendicande ·
Quanto foꝛtius igitur eoꝛum qui cum chꝛi⸗
ſto domino regnant ⁊ gloꝛiãtur · ¶ An times
ne tot et tantis clamantibus pꝛo te: camo⸗
res vitioꝛumet peccatoꝛum tuoꝛum audiat
pꝛelargus miſeratoꝛ deus: Abſit · cum nihil
odiat miſeratoꝛ deus pꝛelargus / niſi vitia ?·

peccata · Abſit / vt ea audiat contrate: 1 tam

caros tãq; gratos interceſſoꝛes tuos repel-

lat · Sancti quoq; qui contra nos clamant:

ꝓpter iniurias ⁊ cõtumelias:placãdi ſũt emẽ

datiõe cõtumeliaꝝ ⁊ iniuriarũ / qᷓs eis irroga

uimꝰ· Et nihilominꝰ pᷣcibus⁊ ſupplicatiõibus
qualibꝰ ⁊ q;tis poſſumꝰ · Hoc aũt docemur in
exemplo beati Geneſij·: qui pꝛiuſq; oꝛare pꝛe⸗
ſumeret ꝓ archidiacono/quẽ in vita iſta dile
xerat:placauit inclitãa vginẽ ⁊ martyrẽ agne⸗
tam:⁊ quendã alium ſanctũ:quibus ablatio⸗
ne poſſeſſionũ quarũdam / iniuriatus fuit ar
chidiaconus ille in eccleſijs eoꝛũ · ¶ De aia-⸗
bus vero que tam in inferno q́;in purgato⸗
rio contra nos clamant:quid aliud nobis fa⸗
ciendũ eſt:niſi vt ⁊ per noſmetipᷣos q;tũ nob

datur:pꝛo liberatione ipſarũ ſatagamus · Et

etiam per alios ad hoc ipſum laboꝛemꝰ:emẽ
dicantes eis alioꝛũ ſuffragia: qui noſtra ilis
ſubtraximus · nec intelligas in hoc ſermone
meo/ꝙ pꝛo liberatione animarũ que in infſer
no detineri ſciunt᷑:pꝛeces faciende ſint· ſRᷣůdũ
hoc ignoꝛatur:non eſt pigritandũ qͥn pꝛo eis

⁊ cõiter ꝓ fidelibꝰdeſunct oĩbꝰ/ſuffragia fiãt
Scit em de opᷣs qͥbꝰ ꝓdeſſe vel poſſint velde
beant · nec patietur aliquẽ eoꝝ defraudari a
fructu/ quiei cõpetere poteſt ex huiuſmodi

ſuffragijs · Caue aũt tibi tota diligentia· ne

beatam ⁊ intemeratã dei genitricem aduer⸗

Ab

ſariam habeas vllo modo:cuʒ impoſſibile ſit

te placatum aut pꝛopitiuʒ habere benedictũ
filium eius:ipſa tibi offenſa vel aduerſante·

Ipſa quoq; tibipꝛopitia vel fauente:impoſſi

bile ſimiliter ſit / vllum ex omnibus militibus

celeſtibus / vel quẽqᷓ ex tota illa eccleſia ſan⸗
ctoꝛũ nõ eẽ ꝓpitiũet fauẽtẽ: Ipſa etiã axien⸗/

te / os ſacratiſſimũ / os gratiarũ / os bñdictũ
ſuum/ ad loquẽdũ miſericoꝛdiſſimo filio ſuo

pꝛo te:omnis iniquitas tua/⁊ adueſarioꝛum

ſuoꝛum opilabit os ſuum · Omnes em̃ obmu

teſcent · totaqʒ illa celeſtis curia:incipiente
ealoqui pꝛo te:loquetur benigniſſimo miſe⸗

ratoꝛi filio eius · Qualiter auteʒ placandus
ſit ipſe iudex vniuerſoꝛuʒ/⁊ dominus noſter
ieſus chꝛiſtus:iam audiuiſti in pꝛecedentibꝰ

Et vnus modus eum placandi eſt: vt tuipſe

placatus ſis pꝛoximis tuis · Memoꝛ igit eſto
eius · quod legitur Ecci·xviij·Homo homini

ſeruat iram:⁊a deo querit medelaʒ:De hoc
⁊ in eis qͥ pceſſerunt · Et in tractatude opibꝰ

⁊ mirabilibusvirtutũ · Et in caplo de miſcðia

multũ audiuiſti · Matth · xvj· expſſe legir ex

Lapitulum

verbis dñi· ſerue neqᷓ; om̃e debitum dimiſi ti⸗
bi/quoniã rogaſti me · Ex quo expꝛeſſe colli⸗
gitur q;tũ poſſunt ⁊ valent apud miſericoꝛdi
am dei pꝛeces etiaʒ peccatoꝛum · cum ex toto
coꝛde ad ipſum clamauerint· Numerat eti⸗
am ⁊ nõ imerito inter ſtulticias ⁊ fatuitates
nuncij iſtiꝰ:ꝙ ipſis negocijs licet arduiſſima
ſint:nec curat nec cogitat /niſi hoc ſoluʒ ꝙ pe
titionem nudam poꝛrigit ⁊ offert deo omnis
ignoꝛans:quid illa contineat/a quid per eaʒ
petat᷑· Et hec manifeſta ſunt in omibus oꝛan
tibus/qui labijs ſuis ſtrepunt/⁊ tumultuant
in eccleſijs ſola inania/pꝛoꝛſus ab eis que de
ſiderare ⁊ per of̃onem petere deberent con⸗
traria cogitantes:⁊ de his que verba oꝛatio⸗
num ſignant nihil omino intelligentes /qᷓ;uis
aũt iſta magne ſtulticie ⁊ itolerabiles ſint:nõ
ſunt tamẽ oꝛationes hmõi contemnende vel
abijciende·. Iſte em̃ ſunt/quẽadmodum laici
litteraum . ſignari/poꝛrigentes ⁊ offerentes
ſummo pontiſicipetitiones ſuas in ſcriptis ·
cum om̃ino ignoꝛent quid in illis contineat᷑:
⁊ quid in ipſis vel per ipſas petatur· Sũmus
vero pontifex/nõ ad ignoꝛantiam ipſoꝛum/
ſed ad petitionem reſpicit ⁊ attendit · Nec pa
rum vel leue eſt ꝙ per ignoꝛantiam iſtam in⸗
terdum/⁊ or̃onideperit ⁊ oꝛanti:¶ Om̃i em
modo ⁊ ſtudioſius ⁊ obnixius qᷓ; illud qð etiã
non cogitatur:inuenitur:⁊ cum eis que audi
uiſti in nuncio iſto/quam oꝛationem dixi/du⸗
plex eſt peruerſitas: Pꝛima eſt · quia ſibimet
contradicit · Eſt em̃ rectitudo oꝛationum cõ

uenientiſſima:vt oꝛans eum/om̃is/manum

poꝛrigat ad capiendum quod petit:ad queʒ
dirigat ſermonem petitionis · Et ita faciunt
omes mendicantes ⁊ elemoſynaria benefi⸗
cia petentes · Aanu em̃ ⁊ voce in euminten
dunt / a quo benefieriſibi petunt · Tibi auteʒ
notiſſimum eſt:quia manus in eam parteʒ ex
tenditur /in quã tendit ⁊ oꝑatio · Qua ppter
qui tantundem agit niſi oꝑa diaboli:ad eum
habet extentam pꝛoculdubiomanum ſuam;
Ab eo igitur petit impleri manum ſuam: cui
illam poꝛrigit · Qua ꝓpter contrarius eſt ſibi
ipſi · Peuote ⁊ a deo petit beneficium:manuʒ
veroad diaboluʒtendit qua peruerſitate qͥd

intolerabilius eſtimari poteſt · ¶ Secunda ꝑ

uerſitas eſt qualis in ludo fieri conſueta eſt ·
ludo inq; qui vulgariter vocaturludus aſini:
vbi ad ipſum emptoꝛem doꝛſo verſo ſermo di
rigitur:⁊ de pꝛecio aſini cumeo tractatur · Di
co igitur quia ad eam partem/⁊ad eas res/

facies mẽtis obuerſa eſt:⁊ ad eas reſpicit s

cogitat/vel de quibus · Ipſa em̃ cogitatio ſi⸗

ue cogitatus:mẽtis intuitus eſt ſiue aſpectꝰ.

qua ꝓpter qͥipſo momentooꝛationis ad alia
mente intuetur / vel aſpicit:quaſidoꝛſo verſo

ad deum:loquitur ipſi · quere vt ita dicat᷑ aſi⸗

num · Qꝛatio igitur hmõi ⁊ ridiculoſa eſt/⁊ip
ſi deo contumelioſa · Quis em̃ foꝛtaſſe iocoſe
aut illuſoꝛie cuiq; homini ſicloquitur:vt doꝛ⸗
ſum ad ipſum habeat/⁊ faciẽ ad alia · Iſte igi⸗
tur peruerſitates in oꝛatione ſunt contrariã⸗
tes·ſeu contradictio eius ad ſemetipſum · et
ridiculoſitas illuſoꝛia contra deumque am⸗
be / in ominuncio ⁊ pꝛocuratoꝛe/qᷓ;tũ dedece
aꝗt:qᷓ;tũq; ipſum impediat:nemo intelligens

ignoꝛat · Defectus quoq; vocis ⁊ loquele/ Af
q;tum noceat negocijs que per nuncium ge⸗

renda ſunt:manifeſtum eſt tibi ·⁊ iam audiui
ſtiin pꝛecedentibus:quia vox oꝛationis deſi
derium eſt · Et quia muta eſt oꝛatio:quevoce
caret hmõi · Debilitas vero in deſiderio / ſi⸗
ue cupiditas:raucedo eſt in voce oꝛationis
¶ AQuarta ergo ſtulticia/eſt nuncium mutũ
aut raucum ⁊ ſine voce audibili exiſtentẽ/ad
eam ſublimẽ curiam mittere · pꝛeſertim ꝓtot
⁊ tantis/tanq; arduis negotijs:vt ſunt nego
tia animarum·Et quonia iam edoctus es/ꝑ
dei gratiam / de oꝛatione · quia ipſa eſt pꝛecio
ſiſſimum deſiderabiliſſimum atq; magnificuʒ
dei donum:pꝛeſertim cum depurata eſt:⁊ im
munis ab imperfectionibus/ ⁊ aliis impedi⸗
mentis que audiuiſti ·perfecta vero diſpoſiti
onibus q̃s per me in hoc tractatu audis: nNõ
relinquitur tibi ignoꝛare:ꝙ a deo ſtudioſiſſi⸗
me deuotiſſimeq; ac obnixe petenda eſt · cum
ipſe ſolus auctoꝛ ⁊ doctoꝛ ipſius eſt/atq; inſpi
ratoꝛ eſt·

ecantico peccatricis aĩe· Ca · XXXIX

VBſt hec pꝛoſe

p quar tertiam perfectionem oꝛati
onis; per quã eſt cantio/ canticuʒ
⁊ cantilena · Manifeſtũ ẽ em̃ · qꝛ pſalmi⁊ can
tica ſᷣm plurimuʒ ſui/orones ſunt· Pꝛeterea
Eſa · xxiij · expᷣſſe ðꝛ ad aiam peccatricẽ/ ſume
citharã circui ciuitatẽ meritrix obliuioni tra⸗
dita· bñ cane / frequẽta cãticũ vt memoꝛia tui
ſit · Eo nãq; ipo ꝙ vocat eã meritricẽ:ipᷣam eẽ
peccatricẽ clamat aꝑte Queãt ẽcithara quja
ſume iubet᷑:niſi coꝛ hũilitate excauatũ ac ꝓfũ
datũ:⁊ bonaꝝ cogitatõnũ ⁊ affectõnũ coꝛdis

— — —

—,,y

ſant
na
an
eres
ſume
in⸗
nau
ner
10s
uhi
ds

ſuperius intẽſum:ac pꝛeparatũ ad reſonãdũ

concentũ quem audite · Et dixi cogitationuʒ
ſeu affectionum:non audens dicere virtutũ:
cumillas anima peccatrix non habeat ·nec li⸗
bera poteſtate ipſius ſit/vt illis tendat ⁊ pꝛe⸗
paret os ſuum tanqᷓ; citharam · humilitatem

vero intellexit · De qua dicit Bernardus:qᷣa

eſt humilitas quã veritas parit · Et ẽ alia hu⸗
militas quã charitas parit · Facile eſt autem

vnicuiq; peccatoꝛidepꝛimere coꝛſuum/ac ꝓ

fundari ſub mole vitioꝛum ⁊ peccatoꝛum ſuo
rum:⁊ euacuare ipſuʒ atq; exinanire a bonis
virtutum /⁊ bonis meritis:quod non eſt ali⸗
ud q; cognoſcere vel recognoſcere vacuita⸗
tem ſuam ⁊ paupertatẽ:atq; ſentire vacuum
a bonis / quibus deberet eſſe pleniſſimum

¶ Pꝛoinde cogitatiões bonas quibus ſe ac⸗

cuſet peccatoꝛ:miniſtret ei conſcientiam / ſi⸗
deſq; etiam moꝛtua ſacrate doctrine · cuiꝰno

ſtris tempoꝛibus tanta copia eſt Affectiones
quoq; bonas/quales ſunt timoꝛ/pudoꝛ/ira/⸗

doloꝛ / de quibus in pꝛecedentibus / decem

numerate ſunt ipſa vitia ⁊ peccata:ea intue⸗

ri volentibus copioſe miniſtrant · Et hoc de⸗

clarabo tibi:licet per occaſionem hoc faciam
Sunt nanq; huiuſmodi cogitationes ⁊ affe⸗
ctiones de benedictionibus dulcedinis:qui⸗
bus deus pꝛeuenit illos/quos ad gratiam pe

nitudinis illuſtrat ⁊ pꝛeparat · Si queratur

cuiuſmodi cantionemvel canticum/cantare

iubetur meritrix iſta · Reſpondetur ꝙ cantio
iſta vt plurimum habet lamẽtationem/⁊ ve·

parum aũt ⁊ vel modicũ carminum· Decem

em̃ ille affectiones/quas pꝛenumeraui tibi/⸗

lamentatoꝛie tantũ ſunt/⁊ maloꝛum que pec
catoꝛes in ſeipſis ſpiritualiter patiuntur:ex⸗
pꝛeſſoꝛie · Et quoniã peccatoꝛ/ vere ſpiritua⸗

liter moꝛtuus eſt/⁊ malis ſuis obſeſſus et op⸗
pꝛeſſus:que vox decet eũ niſi lamentaria/ et
maloꝛũ ſuoꝛũ expꝛeſſoꝛia:magnum aute ini⸗

tium vite eſt peccatoꝛilamentari/⁊ lugere ſe
ipſum · Et magna ſperatio atq; apꝛopinqua

tio ad reſurrectionem ⁊ vitã:ĩmo vite nouita

tem que eſt vita gratie:qua .ſdeo grate ſiue
gratioſe viuitur · Et debes ſcire / quia quẽad
modum in citharis ⁊ alijs inſtrumentis/ma⸗

gnitudo concauitatis atq; pꝛofunditatis:re⸗

ſonantiã adauget atq; dulcoꝛat · Sic in citha
ra coꝛdis:humilitas quã pꝛedixi · qto em̃ ſiue

cogitatiõibus ſiue affectibus magis ſe humi⸗

liat ⁊depꝛimit peccatoꝛ coꝛam domino:tanto

ipſi gratius ⁊ acceptius reſonat in oꝛatiõe co

ram ipſo. Quẽadmodũ dicit beatus Hiero
Nihil adeo deo diſplicet in peccatoꝛe:vt cer⸗

uix erecta poſt peccatum · ita nihil ei gratius
in eodem/q; curuatio vel humiliatio eiuſdeʒ
ſub mole peccatoꝛũ ·ſicut legitur Baruth. j⸗
