Anima que teſtis eſt magnitudine mali⁊ in⸗
cedit curua ⁊ in infimis ⁊ oculi deſicientes/?
anima eſuriens:dat tibidñs gloꝛiã ⁊ iuſticiã·
MQtũ em̃ pꝛo peccatis ſuis ſemetipᷣm humili
at / ſub potenti manu dei:tm̃ ſuꝑ ſeipᷣm ſiue in
ſeipſo deũ exaltat· tũcũq; ſemetipſum in
eis ⁊ pꝛo eis deſpicit atq; viuificat · tantũ in ſe
metipſo deũ honoꝛat · Similiter ⁊ quatum ſe
metipſum confundit in peccatis ſuis/⁊ pꝛo il
lis:tantũ deũ gloꝛificat:tantũq; gloꝛiam dat
deo in ſemetipſo · Dat ei ⁊ iuſticiã:cum ſe iniu
ſte contra ipſum egiſſe fatetur/a recognoſcit
Dat ei ⁊ iuſticiam/cũ vitia ſua ⁊ peccata ſibi
ſoli attribuit:non facto / nec conſtellationi/

nec ipſideo contra eos qui naturã malã eum
creaſſe blaſphemant:Et quoſdam planetas

malos creatos fuiſſe/infauſtoſq; ⁊ infoꝛtuna
tos/⁊ ad nocendum naturaliter·id eſtipa na
tura ſua potentes ⁊ pꝛodeſſe nõ valentes de

lirant · Quẽadmodũ de Saturno et Marte
Aſtronomi fatidici/ mentiti ſunt ⁊ ſcripſerũt
Dat deo iuſticiã qui ſe iuſtiſicatione ⁊ vltiõe

diuina / dignũ eſſe confitetur · ipſumq; deũ iu

ſte acturũ ſecũ pꝛedicat:ſi vitia ſua ⁊ peccata

placeat vindicare· Curua incedit ⁊ in infimis
anima/que nec etiã audet oculos leuare ad
celũ pꝛe confuſione · quia celo ſpꝛeto eiuſq; fe
licitate/infernum ⁊ eius toꝛmenta eis pꝛetu⸗
lerit · In hac em reſonãtia · Pꝛima choꝛda de
bet reſonare/ſides: Et pꝛimum quattuoꝛ ſo⸗
nos ſiue voces de imẽſitate incogitabilis lar
gitatis ⁊ benificentie dei:vbi pꝛimus ſonus ẽ
recogitatio benificioꝛũ /ſeu donoꝛum nature
Secundus recogitatio veniarum:quibus re
miſſe ſunt nobis tam culpe q; pene · Tertius
recogitatio gratiarum/per quas ad decoꝛeʒ
diuine ſimilitudinis refoꝛmati ſumus:Quar

tus / recogitatio gloꝛiarum / ſeu hereditatis

eterne:in qua ius hereditarium nobis in ba⸗

ptiſmo collatum eſt · Muta ſine voce atq; ſo⸗

no eſt / vel debilis ⁊ pene rupta choꝛda fidei:
que ſonos iſtos inceſſanter non reſonat./ et
idubitant in eis et apud illos ſic reſonat choꝛ

da fidei:quibus data eſtſcientia ſalutis.Poſ
ſibile ẽ tũ tibi ⁊ aliter diſtinguere ⁊ aſſire ſo⸗

Lapitulum

nos fidei·vt pꝛimũ ponat᷑ recogitatio ſingula
ris illius acſtupendi beneficij/ vicʒ incarnati⸗
onis ac paſſionis chariſſimi ac benedicti vni⸗
geniti filijdei · ¶ Deinde benefieioꝛum/que
per ſacramenta nobis inceſſanter vel collata
ſunt vel tribuuntur · In quibus ſuꝑ omnem
admirationem/ ſacratiſſime euchariſtie ſa⸗
cramẽtum: ¶ Tertius recogitatio beneficij
doctrinarum ⁊ reuelationum/quibus erudi
ti ⁊ doctiſumus de ſecretis ſapiẽtialibus / de
quibus non fecit deus taliter omni nationi ·
¶¶ Quartus ſonus eſt recogitatio diuitiaruʒ
patientie ⁊ longanimitatis dei:per quas tam
magnatos ⁊ malos /in tot ⁊ in tam malis/tã⸗
diu tam benigne/tam miſericoꝛditer/tã dul⸗
citer ſuſtinet/⁊ expectat:miriſq; ⁊ ineffabili⸗
bus ſibiſoli notiſſimis vijs ⁊ modis:ad miſeri
coꝛdiam ſuam ⁊ gratiam reuocare ⁊ reduce⸗
re/q;tũ in ipſo eſt non ceſſat: Interdum autẽ
obſtinatiſſimos ⁊ duriſſimos / ⁊ obduratiſſi⸗
mos/⁊ om̃ino rebelles:conuertit ad ſe · id eſt
iuſtiſicat:Quidputas coꝛaʒ deo cogitat:qui
iſta negligit cogitare? Licet igitur choꝛdam
vnam iſtius cithare fidem dixerim:non incõ⸗
ueniẽter tamẽ pſalterium decachoꝛdum dici
poteſt · Decem vero ille affectiões que tibiſu
perius nominate ⁊ numerate ſunt:pſalteriũ
decachoꝛdum rectiſſime nominatur · in quo

tanto iucundius deo pſallitur: quãto maioꝛi

anguſtia coꝛdis / decem illiſoni reſonãt in eo⸗
dem · Et ne mireris ſi fracta cithara/et nerui
debiles ⁊ non bene tenſi:debitum ⁊ perfectũ

concentum non reddunt vel reſonant· Coꝛ

cCconſfractum cithara fracta eſt · Confractum
inq; fractione de qua legitur Ecci · xxi· Coꝛ fa
tui quaſi vas confractum/⁊ omnem ſapienti
am non tenebit · Nerui debiles ⁊ pene rupti/
gratie pꝛeparatoꝛie ⁊ benedictiones dulcedi
nis:quidem quibus pꝛeuenit ⁊ pꝛeparat nos
dominus pꝛeparat inq; ad gratiam peniten⸗
tialis iuſtiſicationis · Et ſunt reuera initialia
quedam adiutoꝛia adillam · hi quattuoꝛde⸗
cim ſoni/cum de cithara coꝛdis ſonuerunt:li
cet debiles / licet exigui:auribus tamen miſe⸗
ricoꝛdie dei/iucundum ſonant:⁊ ad ipſuʒim⸗
petrant:vt memoꝛia ſit meritricis obliuioni
tradite · Cũ vero perfecta fuerit cithara coꝛ⸗
dis: ⁊ neruis omnibus debitis conuenienter
pꝛeparatis ⁊ oꝛdinatis:erit coꝛhumanũ pſal
terium iucundum/ſimul cũ cithara/ reſonãs
abinfcrioꝛi· hoc eſt pꝛo liberationea malis/⁊⸗

etiam pꝛo condemnatione impioꝛum / gratia
rumactiones / benedictiones/ collaudatio⸗

nes/⁊ gloꝛiſicationes · Aparte vero ſuperio⸗
ri:pꝛo omni largitione beneficioꝛum· HHec ea
dem vel reſonans a ꝑte inferioꝛi / dei iudiciuʒ
iuſtiſſimum ac per omia laudandum · A par⸗

te vero ſuperioꝛi miſericoꝛdiam· Miſericoꝛ⸗
dia nanq; dei ſuper om̃ia opera eius eſt · ſicut

legitur in ps· Et miſericoꝛdia ſuperexaltat ĩ
iudicio · ſicut legit᷑ Jacobi.j· pꝛopter hocergo
dictum eſt in ps·miſericoꝛdiam ⁊ iuſticiã can
tabo tibi domine · In penitentibus ⁊ etiaʒ ad
penitentialem gratiam conantibus/ conue⸗

nientiſſime ſunt: omnibuſq; pijs viribus au⸗

ditu iucunde · Septem reſonantie exterioꝛes
quas pꝛeaudiuiſti ·ſcʒ gemitus /ſuſpiria/eiu⸗
latus/⁊ planctus/clamoꝛ qualis eſt vlulatus
deinde ſingultus/atq; rugitus/an putas/ſu
per om̃em cogitationem ⁊ ãmirationem mi⸗
ſeratoꝛem largiſſimum/deum continere poſ
ſe aures ſuas/aut auertere ab hmõi concen⸗
tibus: An putes aliquem in omibus illis exer
citibus/ pulcherrimarum ſublimiumq; mili⸗
tiarum celeſtium:continere poſſe vocem oꝛa

tionis ⁊ depꝛecationis/qͥn qͥ eã emittatur vt
pꝛoſit oꝛantibus:?: Sciendum autem eſt tibi
qquia quẽadmodum choꝛde ſeunerui littera⸗
les / in cithara litterali/ſeu alio quocunq; mu
ſico inſtrumento:binatim oꝛdinãtur atq; ten
duntur · ⁊ ꝓpter hoc bini ⁊ bini reſonant · Sic
Lin cithara iſta ſpirituali/ virtutes omnes bi⸗

ne ⁊ bine inuicem connexe ſunt:ſibiq; inuicẽ

adiuuant /ſicut legitur de alis animalium ſe

inuicem tangentibus Eʒech.j·Exempli gra
tia amoꝛ bonoꝛum ⁊ odium maloꝛum:ſpes et
timoꝛ:continentia ⁊ abſtinentia · magnificen
tia ⁊ humilitas:⁊ adhunc moduʒ ſehabet de
alijs · Et attende concoꝛdiamipſarumad in⸗
uicem · quia vnaqueq; diſcoꝛdaret⁊ male per
ſemetipſam ſonaret/imodiſſonaret niſi alte⸗
ra alteram moderaretur ac temperaret vład
iuuaret · Manifeſtum eſt enim tibi qualit ab⸗
ſtinentia continentiam adiuuet · rumpit᷑ em̃
neruus continentie aut vehementer debili⸗
tatur et depꝛimitur ſonus eius:ſi abſtinentia
illum non adiuuet et confoꝛtet · Notum eſt
vnicuiq; noſtrum qualiter comeſſatio et ebꝛi

etas repugnent continentie /aut interdum

extinguunt · Tenter enim mero eſtuans / vt
dicit Hieronymus · Facile ſpumat in libidinẽ
Similiter ⁊ ſpes in pꝛeſumptionem eleuaret

ſon
et

duc

M

⸗
no⸗
eno⸗
ece
ien
ln⸗
neo⸗
ſut
Urai
ergo
can
ad
duue⸗
Uoalb
oes
ei⸗
Uanns
tas ſi
emm⸗
gepol
en⸗
seer
SH
non
urI E
n
nen
g
ſen
G
d
unde
Nige
ſet
ſcen
dede
Adin⸗
eper
ſahe⸗

Ater⸗
ken,
hli⸗
ſenng
nek
etebei
dun
ne
bine
met

Anlad

ſonum ſuũ:niſi eã timoꝛ repᷣmeret ⁊ modera⸗

retur · Limoꝛ vero in deſperationẽ rueret:ni

ſi illũ ſpes ab imo fulciret ⁊ ſuſtentaret ·ſichu
militas in viliiatem abiectionis ſemetipſam

abüijceret niſi illam magnificentia ſuſtẽtaret·

Ipa c; magniſicẽtia:ne nimis ĩ altũ pꝛoſiliat
1 in ſuꝑbiam ſe eleuet:ab humilitate pᷣmitur

⁊ in rectitudine ſuioꝛdinis retinet᷑ · ſicut inue

nies in amoꝛe ⁊ odio · Mõ em̃ eſt poſſibile bo⸗-

na laudabiliter ꝑomia facere / cuſtodire/ nu⸗
trire/atq; defendere ꝑ omia amoꝛe bonoꝛũ:

niſi contra mala pugnet᷑ aſſidue:niſi eis reſi-

ſtatur viriliter:qð ꝓpꝛie ac ꝑ ſe odij eſt malo⸗
rum · Eodem modonecmala impugnabunt᷑
foꝛtiter/nec reſiſtet᷑ eis viriliter:ſi amoꝛ bono

rum ad G̊; non adiuuerit· Siem bonanõ amẽæ

tur:p que malis reſiſtit/⁊ mala repelluntur:
nõ eſt poſſibile vt contra ea laudabiliter pu⸗
gnetur · & ſi querat quis de ipᷣa fide:quam
vtutẽ habeat ſociã ⁊ cõnexam:ac ſi quereret
de neruo fidei /quis ei neruus alius in iſta cy
thara aſſociet᷑.Eidem rñdeo in hoc·qꝛ diſcre
dulitas erroꝛis et impietatis / eſt choꝛda:q̃ fiw⸗

dei cõiungit᷑ in cithara iſta vt exhac tamhoꝛ⸗

rifica deteſtatione / nõ ſolum declinant᷑ erro⸗

res hmõi ·ſed etiam abijciunt᷑ · Et om̃is erroꝛ

impietatis / tanq; venenũ moꝛtiferũ abijcit ꝑ
vtutem iſtam atq; declinat᷑ ⁊ fugit᷑ ⁊ etiam ab
hoꝛret᷑ · ¶ Si quis aũt obijcere voluerit · quia
contrarioꝛũ eadem eſt diſciplina/⁊ idem ſen
ſus · Rñdeo in hoc /quia alius motus eſt ꝑſe⸗
cutio erroꝛis ⁊ impietatis/⁊odiũ ·alius inſe⸗

cutio ſalutarium credulitatũ/⁊ amoꝛipſarũ/

Et poſſibile eſt vt aliquis peritus ſit in pꝛocu

randis ⁊ educendis egritudinibus: omnino

inſcius ſanitatis pꝛocurande vel inducende
ſicut manifeſtũ eſt in bellatoꝛibus multis / qᷣ
vulnerare ⁊ occidere doctiſſimi ſunt · Sana⸗

re aũt ⁊ a moꝛte ſuſcitare pꝛoꝛſus ignoꝛant ·
Sic quoq; poſſibile eſtvt aliquis deveneſicis
acquirendoꝛũ: conficiendoꝛũ acuendoꝛũq;

venenoꝛũ habeat peritiã / eoꝛũq; poꝛrigẽdo⸗

rum aſtuciã:ſanãdi aũt a leſionibus earũ nõ
habeat licentiã · Cauſa aũt in hoc indubirant
eſſe poteſt / vt animo ſolo nocendi vel vni vel
pluripus ſtuduerit /vt in talibbus fit · Et aliud
de venenis ſcire nõ curauerit· poſſibile nãq;

eſt vt ſolo odio alicuiꝰ ꝑſone vel aliquarũ in⸗
ductus fuerit ad hoc:vt talia fieri vellet.Cuʒ
aüt pſalmi cantiones vel cantica ſint· Mani
feſtũ eſt ꝙ qui pſallunt /vel pſallentes audi⸗

unt ſaltaredebent · quẽadmodũ laſciuihoies

æ mulieres/ad auditum cantilenarũ turpiuʒ
ſaltant / id eſt geſtulationibus coꝛpoꝛũ ſuoꝛũ—
rñdent modulationibus quas audiunt ·ſicut
dicit veritas AMatthij · Cecinimꝰvobis ⁊ nõ
ſaltaſtis· lamentauimus vobis/⁊nõ ploꝛaſtꝭ

Saltationes igit᷑ iſte ſunt motus ſpũales:qͥ⸗

bus moueri debemus /⁊ ißi pſallentes et ps·

ab alus audientes: Exempligr̃a cum pſalmi
diſtrictionẽ diuine iuſticie ⁊ vltionis reſonãt:
timoꝛe debet concuti coꝛ ⁊ deoꝛſum poni ·Cũ
aũt miſcdiam:debet ſpe erigiſurſum ·Cũ aũt
honoꝛẽ ⁊ gloꝛiã dei reſonant:gaudio dilatari

vt de beatitudine pᷣmiſſa dilectoꝛũ ⁊ electoꝛũ

ipſius:deſiderio ⁊ amoꝛe illius coꝛ accendit ·
Etꝑ viamiſtã curri res in om̃ibus pſalmis ⁊
pſalmodijs · vt quid em̃ in ipſo pᷣncipio pſalmi
nominat᷑ tibi beatitudo /cũ dicit᷑ · Beatusvir
niſi vt deſiderio ⁊ amoꝛe in illam ſaltes vel in
ſileas· Deinde ꝓpter ſimilẽ cauſam denomi⸗

nat᷑ tibi virilitas · vt a puerilitate animi diſſili

as:⁊ virilitatem tanqᷓ; ꝑfectionẽ tibi debitam
concupiſcas · Sic ꝓpter eandem cauſam ſub
ſequẽter dicit᷑ tibi. Qui nõ abijt in conſilio um
pioꝛum · miſeria eſt quã beatitudo ⁊ virilitas
a ſe pꝛocul expellunt · Nominat᷑ ergo tibi ſub
negatione:vt ab ea declines ⁊ fugias animo
atq; pꝛopoſito:qui beatitudine ⁊ virtute tan

̃ẽ inſeꝑabiliter annexum ipſis / diligas ⁊ tene

as · Nec dubites qͥn coꝛꝑ omia bñ diſpoſitum
⁊a ſeruitute coꝛruptionis plene ⁊ ꝑfecte libe
rum ad auditum pſalmodie congruentibus
illis motibus moueat᷑ · Alioqͥn qui vel pſallũt
vel pſallentes audiunt onos lyros ſunt ·id ẽ·
aſini ad lyram· qui cõcentui lyre vel cithare
nullo motu geſticulationis reſpõdere noꝛũt
Cauſa autem in hoc eſt quia ipſam ſuauitatẽ
concentus huius non ſentiunt · Heu qt onos
lyros / et aſinos inſenſibiles habet hodie ſan⸗
ctus Dhauid:ĩmo ſpirituſſanctus ad citharaʒ
ſuam ⁊ pſalterium ·qui nihil pꝛoꝛſus ſpiritua⸗
lis armonie ibiſentiunt · Nihil de his que per
pſalmos ſpirituſſanctus omnibus loquitur/
intelligunt vel etiam cogitant:Et quodẽma
ioꝛis abſurditatis/ ipſas voces pſalmoꝛum
ita ruditer: adeoq; inepte reſecant et vocife
rant:vt voces eoꝛum a rudibus aſinis differ⸗
re valde modicum videntur· Quod ẽ de his

qui milicie clericalis ſtipendia tam auide cu⸗-

piunt:q; diſtricte exigunt et quanta diligen⸗
tia nũmos ipos bladũ ⁊ vinũ q̃rõne hmõimi
licie ſibi debere:iĩpudẽtiſſime aꝑtiſſimeq; mẽ
tiunt᷑:qͥ nõ ſolũ voce pſallere negligunt coꝛa

KK

.LCLapitulum

dño:ſed etiam pſallentes impediunt ·⁊ pꝛo ſa
cratiſſimis pſalmis fabulis in choꝛo reſonant
vtinã attendant/quia fures ⁊ latrones/⁊ cõ
tra deum ⁊ contraaias quibus pſallendo ſuf

fragaridebuerant ſe exhibent:dum ſine cau⸗

ſa ſtipendia ꝑcipiunt /vel quod mai eſt rapi⸗

unt · Pꝛopter hanc cauſam vicʒ qꝛ pſalmo⸗

dia theſaurus eſt / continẽs aurũ ⁊ gẽmas di⸗

uitiarum ſpiritualiũ · Et apotheca ſpũſſancti
eſt continẽs aromata omniũ donoꝛũ vᷣtutũ⁊
gratiarũ · Statutũ eſt in eccleſia dei /vt ſuper
om̃es ſcripturas/liber pſalmoꝛũ frequentet

Nulla em ſcriptura de veteribus/que mentẽ

humanã ita ditare ⁊ replere ſufficiat· Mulla ẽ

medendis animarũ languoꝛibus/ conſolan⸗
dis / confoꝛtandis/ delectandis animabus
humanis adeo potens aut efficax · Sũt ⁊ mul
te ſpũales virtutes ⁊ ꝓpꝛie:que alibi ⁊ docen
de ⁊ diſcende ſunt· Theſauri igit᷑tam pꝛecio

ſi/tanq; nobiles/a ſpũſancto ꝑpſalmos etin

pſalmis oſtendunt᷑ puocemur ad amoꝛem⁊
deſiderium ipſoꝛũ · Apotheca ſanctiſpũs co⸗
ram nobis in eis aꝑit ⁊ exponit:nõ ſolum ad
medelas vt pᷣdixi:ſed etiaʒad delicias/ quas

illi ſolum noꝛunt quibus datur eas ſentire ·

Auigd intelligat᷑ ꝑ vitulos labioꝝ· Ca. xI ·

Oſt hec pꝛoſe

p quar de ofone ſᷣm qð ipſa eſt vitu

lus labioꝛum · Nihil em aliud poſ⸗

ſe videt᷑ vitulus labioꝛũ in vltimo Oſee vbi
dicit · Reddemus vitulos labioꝛũ noſtroꝛum

Cui cõcoꝛdat Aplus in vltimo ad heb·dicẽs
Per ipᷣm ergo offeramus hoſtiã laudis ſemꝑ

deo i. fructum labioꝛum confitentiũ nomini
eius. Abuſiue nãq; vltra modũ intelligentur

vituli labioꝛum / vituli labijs pꝛomiſſi · Dico
igit᷑ quia in vitulo intimũ eſt medulla/ omibꝰ
alijs q̃ vituli ſunt guſtu ſuauioꝛ: Deinde car⸗
nes · tertio oſſa:quarto pĩguedo.qͥnto pellis·

Et ſimiliter in orone intimũ deoq; placitiſſi⸗

mum ipſa pietas/oꝛantis/intentio ſiue volũ
tas pᷣncipalis obtinendi quod ꝑoꝛationẽ im⸗
petrariintendit᷑ · Et ꝓpter hoc qui abſq; intẽ
tione or̃onẽ dicit vel recitat/ipſam potiſſima
ſua ꝑte mutilat ⁊ detrũcat · Cogitare igit᷑ de⸗
bet apud ſemetipᷣm atq; foꝛmare/quid ei per

ofronem querendum vel perendum ſit:Ad h̊

em oꝛandus eſt deus/vt veniam gratiom/⁊
gloꝛiam/ cetera bona data ſua ꝓut ipſe no⸗
uit expedire largiat᷑ oꝛantibus · ⁊ his pꝛo qui⸗

bus oꝛat᷑ · O ſi quis nihil hoꝛi intendat ꝑ vo
ciferationem ofonis:ſtrepit indubitanter et
tumultuat᷑ in eccleſia dei oĩno a deo nihil pe⸗

tens: Qua ꝓpter necoꝛans eſthomo hmõi:

cum omis ofo petitio ſit / ſicut in pcedẽtibus
audiuiſti · Intende aũt quia non eſt neceſſe/

vt om̃is oꝛans intendat certe ⁊ determinate

aliquid iſtoꝛũ que pꝛedixi · Multi em vniuer⸗

ſaliter vel generaliter / intendunt ꝑ ofones
bona data dei :nõ cogitantes ſingulariter de
venia aut aliquo alioꝛũ:q;to autẽ feruentioꝛ

fuerit intentio hmõitanto erit medullata ma
gis or̃o/⁊ oſſa eius medulla pinguioꝛi reſfer⸗
ta · Qſſa vero in ofone/foꝛtitudines ſunt qͥ
bus ſuſtantari ⁊ defendihabet oro · Difficili⸗ 4

mum quipe eſt muſcas irruentiũ cogitatio⸗
num/ab ofone abigere:eãq; impedimentis
om̃ibus depurare/ depuratãq; ſeruare · Ma

nifeſtum aũt eſt tibi contra om̃em difficulta⸗

tem/ foꝛtitudinem eſſe neceſſaria · ſicut dicit
Ariſtotełquia virtꝰ⁊ ars circa difficilima ſũt

¶ Heceſſaria eſt vt alia foꝛtitudo/contra te⸗
dium ꝓlixitatis:a quo multiex oꝛantibꝰ vin⸗

cuntur:qui vix inceptam ofonem conſũma⸗

re ſufficiunt:. Interdũ aũt ⁊ a cepta ſtati de⸗
ſiſtunt · Eſt ⁊ alia foꝛtitudo neceſſaria/ con⸗

tra dilationem doni quod petit᷑· Differt enim

deus interdum dare quod poſtulat ipſa dila⸗
tione coꝛ pꝛeparantis ⁊ aptans ad recipiẽdũ

ſicut dicit Augꝰ ſuꝑillud ps · Concupiuit aĩa
mea deſiderare iuſtificationes tuas in omni
tempoꝛe dicens ibi /ꝙ vt tu voles implere ſac
cum vel ventrẽ /aliquo bono velpcioſo:diſtẽ⸗
dis illum atq; dilatas vt capatioꝛem ipſum ef
ficias · Sicdeus volens implere coꝛtuum /di⸗
ſtendit illð atq; dilatat longo deſiderio:vt ca
patius id/eius quod petitur efficiat· Contra
moꝛam igit᷑ ⁊ dilationẽ iſtam:neceſſaria ẽ foꝛ

titudo quedam:que ꝓpꝛio nomine longani⸗

mitas appellat᷑ · Eſt ⁊ alia foꝛtitudo neceſſa⸗

ria contra iram quãdã ⁊ ipatiẽtiam:qua mul O

ti eouſq; exagitant᷑ ⁊ deficiunt:vt vix ꝓſtra⸗
ti ad oronẽ/ab ea ſtatim exurgãt:ꝓ eo ꝙ gra

tiq oronis ⁊ deuotionis eis nõ ſtatim tribuit᷑:
dicentes quid facerem hic aridus ⁊ frigidus

coꝛde duro ⁊ vacuo ab omi gratia deuotiõis·

Hi ꝓculdubio ignoꝛant of̃onem ⁊ deuotionẽ

donag gratuita eſſedei · ⁊ vthoc ipſuʒ addiſcãt
nõ ſtatim eã cũ volunt obtinent· Inſinuatur
igit᷑ eis ꝓhoc:vt ea petere diſcant ⁊ aſſueſcãt

Interdum aũt ⁊ qta difficultate obtineant᷑.
ipſa expientia edocent᷑· quaſiem pꝛeda qdaʒ

— —

loc
e
ne
ſte
ſo
.
c(
nſi
ſur
h
e⸗

ſen

deſ⸗
hen
ſere
liad
u
ve
1
en
bio
ntg
eſe⸗
ei
fle
t
imn⸗
vele
ſte
ſon

tono
tere
Aſe⸗
hnror
Aubs
ceſe
mnge
Miner
fones
ſterde
genner
am
uſeſen
znt
Dfal⸗
R
nenno
lln,
1nt
plit
tie⸗
Pw⸗
ſünn⸗
ide⸗
or⸗
tenm 1
aly
ii
wn
gen
olti⸗
ſunei
onra
niſe
gan⸗
ecele⸗

P

—
.
*
. „
.

gratia oꝛationis ⁊ deuotionis interdum ra⸗
pitur a deo/⁊ de medio irruentiũ cogitatio⸗
num duricieq; coꝛdis in quadã violentia eri⸗
pitur · ſicut dicit Seneca·vix datum pꝛedam

putato · Impꝛobitate igitur ⁊ impoꝛtunitate

vult a ſe eripi gr̃am or̃onis miſericoꝛs deus/⸗

⁊ vt obtenta gratioꝛ ⁊ carioꝛ habeat᷑ · iuxtail⸗
lud·.Gratioꝛ eſt fructus qᷓ;ſpes ꝓductioꝛ edit

Eſt ⁊ alia foꝛtitudo or̃onis/⁊ eſt quaſi gra⸗
uitas quedam cõtra leuitatẽ coꝛdis : que tan
ta eſt in aliquibus ſtultis ⁊ indoctis:vt nõ ꝑ⸗
mittat eos ea/ vti / niſi ad modicũ ⁊ bꝛeue/ cũ
illam adepti fuerint · tũc em̃ ab or̃one ſurgũt
cum in ea potiſſimũ eſſet imoꝛandũ ⁊ potiſſiꝰ
mum inſiſtendum eidẽ : Hoc aũt eſt quia cum

dak eis gratia oronis abundans deuotione pᷣ
pinguis ⁊ lachꝛymis irrigua:cũ tantis bonis

eis vtendũ eſſet:iĩmo cũ tam bono ſic impati⸗

entes ſunt tanti boni:quod pꝛoculdubio eſt

quedam felicitas tunc nãq; datus eſt eis ad⸗

uocatus gratioſiſſimus ⁊ eloquentiſſimus:

de quo nõ ĩmerito ſperare poſſunt ꝙ obtine⸗
at eis quicqᷣd petunt· Ipſi aũt tunc imponũt
ſilentiũ/⁊ vocẽ eius interrũpunt:⁊a cum gra⸗

rioſioꝛem ⁊ magis ꝓpitiã habet audientiam/⸗
atq; cũ efficacius allegat cãm ipſoꝛũ:os eius

obſtruunt/imo quod deterius eſt/ ipᷣm moꝛ⸗

tificant ⁊ extinguunt · Qui em̃ tunc oꝛare de
ſinit cum ei bñ eſt in oꝛatione ⁊ deuotiõe ⁊ la⸗
chꝛymis:oꝛationẽ indubitanter moꝛtificat et
extinguit · etiã eo temꝑe quo vtilius ⁊ efficaci
us eidem inſiſtercet᷑ · Ale vero qui ſentiens in
ſemetipſo/pauꝑtatem om̃imodam ⁊ defectꝰ

deuotionis ⁊ lachꝛymarũ:⁊ ꝓpter hoc oꝛare

deſinit / vel deſiſtit: inſaniſſimus paupeſt /qui
mendicare/⁊ panẽ ceteraq; ſibi neceſſaria q⸗
rere differt · Diues em̃ indubitanter eſtqgra
tia deuotionis ⁊ lachꝛymarum abundat ·
CHmõietiãhomo eſt ea ſtulticia laboꝛat:vt
quia videt hauritoꝛiũ ſuum vacuũ:ad fonteʒ
vel fluuium pꝛohaurienda aqua ire contẽnit
paratus ire vt dicit ⁊ haurire cũ hauritoꝛium
eius plenum viderit / aut ſenſerit · Pꝛoculdu
bio ſtultus hmõi ſpm̃ſcm̃ eſſe ſontem oronis
atq; deuotionis ⁊ omniũ gratiarũ neſcit:ipᷣim
eſſe flumen cuius impetus letificat ciuitatem
dei · Ignoꝛat inſipientiſſimus coꝛ ſuũ eẽ hau⸗
ritoꝛium quod oꝛando in fontem iſtum imer

gitur vel mittit᷑: vt inde gratiaruʒ muneribꝰ

impleat᷑· Hon videt ꝙoꝛando ad fontemiſtũ
vel fluuiũ accedit᷑:vel venit᷑:vl potius ad coꝛ
iſte fons vel fluuius attrahit᷑ · ſicut ipſe ſpuſ⸗

ſanctus ꝑps:nos docuit dicentem · Os meuʒ

apui ⁊ attraxi ſpm̃: Et ẽ tertia ſtulticia/huius
qui frigiditatẽ coꝛdis ſuiſentit/⁊ ad caminuʒ
Aapwꝛopinquare nonvult· Donecillud ſentiat
calefactum: Ignoꝛans pꝛoculdubio ſpmſcm̃

foꝛnacem eſſe ⁊ caminũ ſpũalis ardoꝛis /vita
lis ⁊ viuifici caloꝛis · Ignoꝛat etiã/quia oꝛan⸗

do ad foꝛnacem iſtã ⁊ caminum pꝛopinquat᷑·
Et in apꝛopinquatione ipſius vicʒ/imo pꝛe⸗
ſentia coꝛda pꝛimũ tepeſcũt/deinde caleſcũt
tertio vero flãmeſcunt: Quis adeo ſtultus ẽ

qui dicat ſuſtinebo frigus iſtud moꝛtiferum/

longius a foꝛnace:nec apꝛopinquabo ad illã
donecplene fuero calefactus: Cum aũt perfe
cte calefactum me videro:appꝛopinquaboad
illam:¶ Et eſt quarta ſtulticia hois hinꝰ· Jp
ſe em̃ eſt quẽadmòdũ ſtultiſſimus qͥ videt ſe
ventre vacuum/a refectione admodũ indi⸗
gentem/menſamq; refertiſſimã in conſpectu
ſuo poſitam ⁊ paratam·⁊ dicere nõ erubeſcit
nõ accedã ad mẽſamiſtam/donec ventre ple
nus fuero ⁊ opipare ſaturatus· ¶ Quid em̃
gliud eſt homo/coꝛhabens gratia deuotiõis
vacuũ:niſi homo ventre ſpũali ab eſcis ⁊ po⸗
tibus ſpũalibus vacuo?: Quis aũt ignoꝛat/ni

ſi inſipientiſſimus / in or̃one ventre hmõi ci⸗

bis ⁊ potibus repleriſpũalibns:ipᷣmq; hoie,z
ibi ſpũaliter ſatiari: Qua ꝓpter manifeſtũ ẽè/

quia miſerrimus erroneus eſt qui ꝓpter hoc

ad menſam refectionis ſpũalis/que ẽ opulen
tia ſpũſſancti/ad eam por̃onem accedere ne
gligit/ quia ſe vacuũ ab hmõi alemẽtis ſentit
ſimilis eſt ſtulto qui fame ſe perire ſentiens/
ad menſam opiparã vt in ea comedet ⁊ refici
atur accedere cõtemnit · Eſt ergo negligẽtia

hec⁊ toꝛpoꝛ infirmitas hmõique etiaʒ viros

religioſos interdũ reuocat/a auertit/⁊ ĩ pau
pertate pᷣnominata detinet. Irrũpenda igit
eſt aliqua foꝛtitudine iſta infirmitas· Quiag
iſte foꝛtitudines quas nominaui tibi oꝛatiõi

neceſſarie ſunt vt eam ſuſtentent ⁊ ſulciant:

eamq; foꝛtem ⁊ robuſtãꝗ efficiant:nõ iĩmerito
oſſa oronis vituli nominantur·Hhec ſunt oſſa
medullã pie intentionis ⁊ oronis continẽtia/
foꝛtiq; ꝓtectione cuſtodientia · Carnes vero
iſtius vituli / intellectus ſunt ⁊ cogitationes/
que verbis oronis ſignant᷑ · Pinguedo vero

carnium hmõideuotio eſt / nec obſiſtit qð diẽ

Gregꝰ·ſuꝑ verbum illud psholocauſtum tu
um pingue fiat· dicens·quia holocauſtũ pin⸗
gue fit / cumbonü opus quod agit᷑ etiã lachꝛy

mis irrigat᷑· Lachꝛyme nanq; / nõ deuotio ip
ſa ſunt:ſed ex deuotione ꝓfluunt ⁊ ꝓcedunt

¶ Pellis aut vituliiſtius / ipe ↄtext ⁊ ſeries

B

„
verboꝛũ ofonis eſt / quib alia que dicta ſunt
continent᷑/tanq; a pelle exterioꝛi operiunt᷑
Pili quoq; in vitulo iſto / ſtrepit eſt vocalis
exterioꝛ: Lales reddere debemꝰ vitulos la⸗

bioꝛũ nr̃oꝝ· ꝓp: qðdcm̃ẽ· Reddemꝰ vitulos

labioꝛũ nr̃oꝛi Oſee vlt· vt pᷣdixi · Mõ em̃ ꝓ⸗
pꝛie reddit᷑ niſi quod debet᷑ Apparet igitur de

om̃ibus que pceſſerunt /de vituloiſto/q; iniu

rioſi ſumus deo/etiã in illis ꝑ que iniurias ir⸗

rogatas eidem emẽdare debemꝰ · Quis em̃

nõ videt/innumerabiles in eccleſia clericoꝛũ
tam ſeculariũ qᷓ; etiã clauſtraliũ / nec etiam pi
los vituloꝛũ iſtoꝛũ dño reddentes/nec ea vo
caliſtrepitu in eccleſijs reſonant · ſed tanqᷓ in
doꝛmitoꝛio medias matutinas / aut etiã inte⸗
gras doꝛmiunt·nunq;ᷓ eas poſtmodũ domio

reddentes aut reſtituentes · Multiꝓ vocibꝰ
or̃onis/vocibus inutiliũ fabulationũ /aut eti

am ſeculariũ negocioꝛũ in eis ſtrepunt et tu⸗
multuant᷑:tractãtes ſibi inuicẽ ſua ſecularia/

⁊ interdum negociationes ·faciẽtes ꝓculdu⸗

bio domũ ofonis / domũ negociatiõis · Exe⸗

crabilius aũt eſt/ꝙ ꝓlaudibus ⁊ hymnis dei

turpiloquijs/ꝓphanant ⁊ polluũt:⁊ ipᷣm dei
ſeruitiũ / c choꝛũ diuinis honoꝛibus ⁊ laudi⸗
bus conſecratũ · Sunt ⁊ alij qui vt pellẽ vi⸗
tuli iſtius deo reddant:totũ in hocſtudiũ ſuũ

coõferunt:nec vnã ſyllabã vel vnũ iota de tota

integritate verboꝛũ oronis negligi ꝑmitren⸗
es · Ethoc vtiq; bonũ eſt/niſi deũ potioꝛibꝰ
vituli iſtius defraudarẽt · ſed dũ intellectus ⁊
ſignata verboꝛũ oronis /vel nõ habẽt velnõ
curent ·⁊ ſi in altera pelle vicʒ deo ſatiſſacere
videant:in reliquo tñ ·i·in carnibus nõ modi
cum ſacrificiũ laudis detrahunt ⁊ detruncãt:
¶ Aulti delinquunt circa adipẽ ſiue pingue
dinem/ om̃imode aridi ⁊ indeuoti oꝛãtes · cũ

de medulla iſtius vituli nõ curant / ⁊ foꝛſitan
curare nõ noꝛunt · Multinec pellem verboꝝ
nec pilos exterioꝛis vociferationis offerre cu
rant/vel dignant᷑· Dicit aũt Dauid exꝑſona

recte offerentiũ · Holocauſta medullata offe⸗-

ram tibi · Quis ex magnatibꝰhmõi fraudes

vel rapinas vł iniurias ſibi fieriſuſtineretê/vi⸗

delicet vt ꝓ vitulis medullatis ⁊ pinguibus:
exmedullati/excar nati/macilentiſſimi/⁊ per
oẽm modũ pinguedine carẽtes/exoſſati / de⸗
coꝛiati/⁊ nec pilos etiã habẽtes offerrentur⸗
An nõ vides congregationes hmõi oꝛantiũ
⁊ tam apte vituloꝛũ hmõi ſacrificia deo ſpᷣtra
hentiü:ne dicã ſpelücas eſſe latronũ:p magis

4

Lap

itulum

acies vel cuneos raptoꝝ: Quis ignoꝛat· ꝙſt
ne cꝗ accipiũt ſtipendia oꝛatoꝛie militie:ĩmo

tanq; fures ⁊ raptoꝛes· Et ꝓpter hoc ad reſti

tutionem omnium ſic perceptoꝛum teneri-
Auare per fumum thuris ſignat᷑ oꝛatiox

quid per puluerem pigmentarij·Ca·XxLI¶

Pcet nos ſpi⸗
d rituſſanctus ꝑ Johem euangeli⸗
ſtam Apocalij· vbi dicit᷑ de vigin

tiquattuoꝛ ſenioꝛibꝰ: qui habebant ſinguli ci

tharas ⁊ phialas aureas plenas aromatoꝛũ

que ſunt or̃ones ſanctoꝛũ. Et iterũ eiuſdem
viij · Stetit angelus ante altare habẽs thuri⸗
bulum aureũ in manuſua/⁊ data ſunt ei incẽ
ſa multa:vt daret de oronibus ſanctoꝛumſu⸗

per altare aureũ:qð c añ thꝛonũ dei:⁊ aſcen⸗

dit fumus incenſoꝛũ ſanctoꝛũ / de manuange
li coꝛã deo · Per Dauid quoq; docemur oꝛati
onem incenſum eſſe vbi dicit · Dirigat᷑ oꝛatio
mea ſicut incenſum in conſpectu tuo/qua di⸗
rectione ⁊ aſcenſu ipſa quoq; anima oꝛantis

aſcendere dicit᷑ in li· canticoꝛũ · c iij· vbi dicit

Que ẽ̃iiſta que aſcendit ꝑ deſertũ ſic virgula

fumi:ex aromatib mirrbe⸗ thuris:⁊ vniuer
ſi puluer pigmẽtarij· Virgula igit᷑ fumi ofoẽ

₰

qlẽ eẽ indicat aromata mirrhe ⁊ thur ⁊ vniũ

ſi puluer pigmẽtarij.veteri qᷓ; lege Exo· xxxj
thimiamata fieri iuſſit ſibidñs ex qᷓttuoꝛ aro⸗
matibus ſtacte:onica:galbaniboni odoꝛis:⁊
thure lucidiſſimo · Quia igit᷑hec quatuoꝛ tim̃
Aromata noĩant᷑ vt ex eis cõficiat᷑ thimiama:
P quod ofo rectiſſime intelligit᷑ · Ybi vo noĩat
mirrha ⁊ thus:⁊ deinde expᷣſſe vniuerſi pul⸗
ueris pigmẽtarij· Colligit᷑ euidẽter quia oꝛa⸗
dearidi indei aes uà tio pfecta exom̃ibus modis ſuis· Tlirgula fu
offerre debeãt vitulũ ſaginatũ · Clericiquo

mi eſt:qualeʒ deſcribit lib .Cantico· Quattu

oꝛ veroilla aromata:que moyſes noĩat quat

tuoꝛ virtutes que in ofone neceſſe valde ſũt
indubitanter ſignant · ſic apparebit tibi ex pꝛo

pꝛietatibus aromatũ illoꝛũ · abet aũt que

ſtionẽ quid intelligi⸗ debeat · hic puluis pigmẽ
tarius: Virtutes em nec frangende nec con
terende ſunt necin puluerem redigende· qͥn

potius in omi integritate ſua querende· In⸗

tegritas nanq; earũ ⁊ ꝑfectioa deo plus dili⸗
gitur:i; minutie vel fragmenta ipſarum pul
uis aũt pigmẽtarius:vnde erit niſi ex pulmẽ⸗
tis virtutũ cõfractis atq; cõtritis· Cõfractio

yero ⁊ contritio virtutũ qdẽ niſi moꝛtiſcatio
earũ · ¶ ſifoꝛte quis dixerit:quia cõtritio

———— —

ngel⸗
Vn
llic
oꝛi
lden
thur⸗
umnlo⸗
en⸗
lange
rorni
ano
nad'
mnno
ldicf
nver
oe

7

Ni
nin
mmr.
oi⸗

H

dy

Au
gunt
eſit

gue
Mi
l
d⸗
pul
ni⸗
o⸗
tio
no

ſffü

o

ſſta coꝛdisẽ· aut intelligit hde coꝛde nouo qð
in ſe creari petebat Dauidqð vtiq; ẽ bonũ ⁊

ſcm̃· ꝓpterhoc om̃i cuſtodia ſeruãdum · ſicut

pᷣcepit Salomon Pꝛouerbᷣ· tiij · Mõ eſt igitur
frangendũ aut conterendũ: Si xo intelligit
hoc de coꝛde veteri qð totũ eſt ex mẽbꝛis viti
oꝛum ⁊ pctõꝛũ ·qualiter coꝛ hmõi contritum
erit puluis pigmẽtarius:qͥn potius puluis fe⸗

tidiſſimꝰ odoꝛis peſſimi. ¶ Debesigit᷑ ſcire
in hoc quia contritio nõ ẽ ſicut cõfractio aut

contritio coꝛpalis:que indubitanter deſtru⸗

ctio eſt eius quod confringit᷑ aut cõterit᷑ ſed

eſt ſubtilis examinatio ⁊ ꝑ ſingula diſcuſſio qᷓ
examinat᷑/qualiter ipſa eloquia ſacra ⁊ ↄfrin

gi⁊ conteri dicunt᷑ · cũ ſubtiliter ⁊ ꝑſingula di

ſcutiunt᷑ examinant᷑ ⁊ exponunt᷑: integra tñ

remanent ⁊ om̃ino nihilleſionis paſſa · cũ ſic
cõfracta ⁊ contrita fuerint · Vitia vero ⁊ pec⸗
cata/malleo verbi dei ſic confringunt᷑ ⁊ con⸗
terunt᷑/ vt penitus deſtruant᷑ ⁊ anihilant᷑ Cũ
em̃ nõ ſolum volũtas peccandi/ſed ipᷣa cogi⸗
tatio etiã peccati /ſic confringit᷑ ⁊ conteritur
⁊ nihil eoꝛũ pꝛoꝛſus remanet in eis / qui vere
penitent · Contritio vero iſta nihil leſionis in
fert/vel ſuffert coꝛdi contrito:qͥn potius leſi⸗
ones vitioꝛũ ⁊ pctõꝛũ in eo ſanat · Mõ frangi⸗
tur igit᷑ coꝛ/ſed fractum integrat ⁊ ſollidat/⁊
fractiones ipſius atq; contritiones omnino

curat · Cötritio igit iſta diligens ẽ⁊ ſubtilis ex
aminatio ac pꝛeparatio coꝛdis:qua ſeipᷣm ſic

ꝑſcrutat᷑:vt qͥcqͥd deo diſplicere in ſe inuene⸗
rit atq; cognouerit: conterat atq; confringat
vt pᷣdixi / malleo verbi dei ſemetipᷣm duriter ĩ
om̃ibus ⁊ ſingulis male actis pcutiens ·qð eſt

dicere vſq; ad moꝛtificationẽö/ omimodamq;

deſtructionẽ eoꝛũ que in ſe punienda cogno
erunt · Coꝛ igit᷑ contritũ dicit᷑ m duas inten
tiones / vicʒ m ſe / vel m ea que in ipſo cõte⸗
renda ſunt ⁊ moꝛtiſicanda · Coꝛ em̃ intelligit᷑
ſenſus ⁊ voluntas·⁊ ſenſus cũ erroneus eſt
tanqᷓ; periculoſus cõterendusẽ ⁊ moꝛtifican
dus in pte iſta · Siliter voluntas impꝛoba ſiue
puerſa eſt conterenda ⁊ moꝛtificandaẽ vita

vt nihil de puerſitate ſua viuere ꝑmittatur in
ipſo · Mõ igit᷑ eſſentialiter coꝛii:ipſa aĩia conte

renda eſt/ſed ſᷣm ea que in ipſa ſunt / vicz in⸗
tellectũ erroneũ ⁊ ꝑuerſam volũtatẽ· Hmõi
nanq; cõtritio nec frangit necledit in aliquo

animã humanã:qͥn potius leſionemeiꝰ⁊ pla

gas grauiſſimas/que ſunt vitia ⁊ pctã / ſanat
Juxta modũ igit᷑ hunc dictũ eſt illud · Coꝛ cõ

tritum ⁊ humiliatü deus nõ deſpicies · Vel di

ctum eſt ꝓpter hmõi contritionẽ/que pꝛocul
dubio deo acceptiſſima eſt · Eſt em̃ ſacrificiuʒ
ſpuũs contribulatus/cum nõ aliud ſit contri-
bulatio ſpũs/qᷓ; contritio coꝛdis· ⁊ hoc eſt di⸗
cere ꝓ vitijs⁊ peccatis ipſis · Poſſibile nanq;
eſt ex ʒelo rectitudinis vel alia compaſſione/
doloꝛe vehemẽtiſſimo cõtribulari ſpiritu coꝛ
alterius · Puluis igit᷑ pigmẽtariꝰdictus ẽ ſpi⸗

ritus : quia quẽadmodũ in puluere pignẽta

rio ipſa pulueriſatio / nihil ſapoꝛis vel odoꝛis
ꝑmittit latere in aromatibus: Sic ꝑſcrutatio
⁊ examinatio /nihillatere ſinit vel in ſacr elo
quijs vel in ipſis virtutibus: Lunc em̃ totus
ſapoꝛ ⁊ totus odoꝛ/virtuſq; aromatũ iſtoꝛuʒ
ſentit᷑ / cum iuxta qð pᷣdixi eoꝛum intimi ⁊ dili
genti ꝑſcrutatione examinant᷑ / quod in ſin⸗
gulis eſt euidenter videre virtutibus ·ſic do⸗

ctus es ꝑ me in tractatu de oꝑibus ⁊ mirabili
bus virtutũ · In expoſitionibus vero ſacroꝝ

eloquioꝛũ:vides euident quod dixi/ ꝓut em
edicta ⁊ ſcripta ſunt ſacra eloquia/ aromata

integra ſunt · Subtili aũt ⁊ ꝑſcrutata inueſti⸗
gatione expoſia/aromata cõtrita ſunt atq;
pulueriſata · Si qͥs aũt dixerit ipſa vitia ⁊ pec
cata/ contritione ⁊ moꝛtificatione quã pꝛedi
xi puluerem pigmentariũ fieri/ſapidumq; et
odoꝛiferũ /ꝓpter hoc vicʒ: quia indubitãter
placita eſt deo moꝛtiſicatio vitioꝛũ ⁊ pctõꝛũ/⸗
merito quis intentionẽ eius appꝛobet · Cõbuſ
ſit quoq; Moyſes vitulũ conflatilem contri⸗
uitq; illum/⁊ redegit in puluerẽ / ⁊ ipſum pul
uerem ſparſit in aquã · Sicut copulatio ſeu fa
bꝛicatio vituli ⁊ integritas ipſius/ deo diſpli⸗
cuit · ſic cõfractio ⁊ contritio ipſius vt puluis /
eidem placuiſſe nõ ĩmerito dici põt · Puluis
aũt vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ in aquã ↄfeſſiõis ſem
per mergendus eſt:tunc em̃ aqua confeſſio⸗

nis vitia peccata lauat ⁊ diluit:cũ iuxta mo
dum ante dictũ contritione ſuerint contrita
⁊ in puluerẽ redacta · Aoꝛtiſicationes igitur

vitioꝛũ odoꝛẽ ſuauitatis ad nares deidirigũt
que vita ſua ⁊ integritate odoꝛem moꝛtis in
moꝛtẽ facientiũ ⁊ cõſentientiũ ſparget᷑ · Odo
rem aũt abominabilẽ ⁊ odibileʒ deo altiſſimo
Qua ꝓpter ꝑ viam iſtã /ſicut animaliũ moꝛs

in ſacrificijs erat ei in odoꝛẽ ſuauitatis · Sicvi

tioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ contritio eſt puluis· J igit᷑
declaratũ eſt tibi ꝑhoc / quia or̃o odoꝛamen⸗

tum eſt ſuauitatis / nõ ſolum ex parte aroma

tum vtroq; nominatoꝛũ / ſed ex parte vitioꝝ
⁊ peccatoꝛum · Experientia nanq; docet or̃o

nibus inſtãtes ꝙ nunq; ſubtilius/ nunq; per⸗ P

„

ſcrutacius examinant᷑ ſacra eloquia⁊ vᷣtutes
nuſq; melius / nuſq;; intimius ſapoꝛes eoꝛum
⁊ odoꝛes ſentiunt᷑:qᷓ; in orone· ⁊ etiã ꝑ illam ·
Sid dico de ſapoꝛibus qui ſunt amaritudies
vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ · Et de fetoꝛibus qͥbꝰom⸗
nes bone nares offendunt᷑ · Dico inq;/qꝛ uuſ
̃ᷓ; melius pigmenta iſta vel examinantur vel
ſentiunt᷑/qᷓ; in ofone ⁊ ꝑillam · Oſtendit aũt

T hoc miſeratoꝛdeus miraculo euidẽtiſſimo/

vicʒ ꝙ oro deuota/odoꝛamentũ ſuauitatis ẽ/
in quadã ſancta muliere ⁊ incluſa · que cũda⸗
bat ſe in or̃onem/cella eius flagrantia oꝛatio
nis / tota efficiebat᷑ aromatiſans· Ethoc nar⸗
rauit mihi ſocius eius qui multotiẽs odoꝛis
iſtius flagrantiam ſenſit· Hec mirũ ſide cõtri
tione aromatũ ſpũalium:ſpirat odoꝛ ſpiritua
lis ſuauitatis:ꝓpter pꝛeſentiã ſpũſſancti:qui
nõ ſolum apotheca eſt omniũ oronũ ſpũaliũ
ſed etiam eſt apothecarius omnium hmõipi
gnentoꝛum/⁊ aromatũ auctoꝛ vnicus/i⁊ lar
gitoꝛ benigniſſimus atq; largiſſimus · Ze eti
am eſt pigmentarius / contritoꝛhmõi aroma
tum/⁊ confectoꝛ hmõi pulueris qua ꝓpr᷑ nõ

eſt mirũ /ſi de pᷣſentiailliꝰtota domus in qua

hmõi pigmenta conterit aromatiſans efficit

qñ ex pꝛeſentia vnius ſolius angeli / multoti⸗

ens dom aromatiſaſſe legunt᷑ in libꝛo de mi⸗
raculis ſanctoꝛum. ¶ ρn aũt virtutes in oꝛa
tione motus ſuos oꝑantur ⁊ aromata vᷣtutũ:

odoꝛes ſuos pulueri illi pigmẽtario ingerũt·

⁊ imiſcent · Nec dubitandum tibi eſt fidem ſi⸗
ue fidei vᷣtutẽ odoꝛem ſuauitatis ineſtimabi⸗
lis/ ad nares dei imo ad nares omniũ ⁊ ſingu
loꝛum qui ſunt in curia illa celeſti ſemꝑ ſpar⸗
gere · Scriptum eſt em̃in Eccliaſtico · ꝙ bene
placitum eſt ⁊ manſuetudo· Pꝛimũ quoq; ſa
crificium humani coꝛdis /mactatio eſt ſenſus
humani⁊ ſapientie mundane· Fides autem
intellectum omnẽ extollentẽ ſe aduerſus ſci⸗
entiam dei:aut moꝛtiſicat penitus:aut ſalteʒ
