in captiuitatem illũ redigit ſeu captiuat· O

ſimoꝛs animalium innocentium:odoꝛem ſu⸗
auitatis ſpirabat apud deum altiſſimũ de ſa⸗

crificijjs hmõi animalium:qũo nõ potius de
moꝛte tam venenatianimalis:⁊ de ſapientia
humana nõ aſcendit odoꝛ ſuauiſſimus adna
res dei altiſſimi:de coꝛde hmõi animalis imo
lante:Et de captiuatione iſta legis expᷣſſe· j.·
Coꝛinth ·x· In captiuatione inquit Aplus re
digentes omnem intellectuʒ extollentem ſe
verſus ſcientiamdei·redigentes inq; inobſe

e.

Lapitulum

quiũ chꝛiſto · Necẽ tibi pꝛetereũdũ q;tuʒ in A

ſacramẽto altaris maxime odoꝛifera E in pre
iſta fides ⁊ maxime victoꝛioſa · Septẽ em ſa⸗
crificia offert tibi:tanq; ſeptem ibi animalia

mactans atq; moꝛtificans: ne contra ſcientiã

dei que eſt ipſa fides in nobis ibi ſe erigãt vel
extollant·⁊ pꝛimũ ipſos quinq; ſenſus coꝛpo
ris · Cum em viſusipᷣe coꝛpoꝛalis q;tum in eo

eſtparatus eſſet contradicere⁊ aſſerere pa⸗

nem purum eſſe:pureq; materialem ſolũmoõ

in altari · Et negare ibieſſe verũ ⁊ viuiſficum

panem/quide celo deſcendit · aut eſſe ibi ve⸗

rum coꝛpus aut verũ ſanguinem dei·ac deuʒ

ac ſaluatoꝛem noſtrum · Fides adeo moꝛtiſi⸗

cat vel ſaltem captiuat vel conculcat:vt om⸗
nino abhmõi cõtradictione obmuteſcat · Et

ſi foꝛſitan obmurmurat: murmure tñdebiliſſi
mo/pꝛeſſoq; ſub pedibus fidei / atq; foꝛtiter
calcato hec faciat · Similiter ſe habet deaudi

tu de guſtu · de olofactu · ⁊ tactu · ꝙ eadeʒ foꝛ⸗
titudine atq; victoꝛioſitate mactat eos ſides
atq; conculcat· Et ꝓpterhoc moꝛtificatos ip
ſos / offerte illos · In illo ſacriſicio coꝛꝑis ⁊ ſan

guinis dei mactat⁊ imolat /calcat ac captiuat

ſenſum humanũ interioꝛem quieſt intellectꝰ
Abactat inq; ⁊ captiuat cum om̃ibus contra
dictionibus ſuis/⁊ rõnibus/quibus contrail
lud murmurat ſacramentũ/et contra fidem
eiuſdem · ¶ Secundo vero mactat erroꝛem
omniũ philoſophoꝛũ ⁊ hereticoꝛũ cum omni
bus contradictionibus ⁊ rationibus rõnabi⸗
liſſimis ipſoꝛum · Pꝛopter qð dixi / quia multi
plici flagrantia ·ſ. ſeptem ſacrificioꝛũ aroma⸗
tiſat ibi fides:⁊ tam multiplici victoꝛia coꝛo⸗
natur ⁊ gloꝛificat᷑ in ſacramentoiſto · Facilis

autem eſt tibi via ſimilis inueniendi ⁊ agno⸗
ſcendiin alijs virtutibus / in ipſa ofone cũ ꝑ⸗
fecta fuerit ex omibus ſuis. Cum em̃ofo pꝛo
inimicis ad deum fundit᷑/placabiliſſimo ſacri
ficio paternum in eo odium /abipſa fraterna

charitate in ipſa mactat᷑ atq; calcat᷑:ſic man⸗

ſuetudo ⁊ patientia noſtra ibi moꝛtificant/cũ

in orone incurrunt iniurie/q̃s paſſus ẽoꝛans
⁊T extinguit eas inibi manſuetudo ſeu patien
tia ne iracundie incendiũ in anima oꝛãtis in⸗
flammet᷑ · Sic humilitas contra contumelias

quas ſibi irrogatas oꝛans in ipſa ofone reco⸗

gitat· pugnas ipſas eouſq; moꝛtificat: vt coꝛ
vindicandiſimul cum eis captiuet /ſimul etiã
mactet· Eodem modo ſehabet ⁊ de alioꝛum

vitioꝛum coguationibus / qubus antiqux ho

n 3

ſ⸗

n
N

n
wuil

no⸗
no⸗

No
wi
ſon⸗
s
n⸗
is

o
eii
n
o

omniexcellentia donoꝛum ? gratiarum pꝛe⸗
cioſiſſimum · ceteriſq; omnibus ſupereminen
tiſſimum:vt aurum ceteris metallis ſupere⸗

ſtis tanq; viperis ſeminibus ſeminare ⁊ ingi
gnere illa in ipſa orone molitur · ides igit᷑
woꝛatio eſtmultiplicis laudis ſacriſicium:et
multiplicium ſacrificioꝛum odoꝛamentum ·
Hoc eſt cum perfecta fuerit ex omnibus mo⸗
dis / non eſt autem poſſibile ſubitam oꝛationẽ
atq; bꝛeuiſſimam hec omnia habere · LColli⸗
gis autem euidẽter ex pꝛedictis teſtimonijs
liᷣ.Apocal:ꝙ tantus placoꝛ eſt ſanctis omni

bus / ⁊ angelis:ſ.⁊ animabus:q;dtus amoꝛ eſt

eis in oꝛationes ſanctoꝛum/⁊qᷓ;ta delectatio

eiſdem ex ipſis / cum phialas odoꝛamentoꝛũ

iſtoꝛum plenas in manibus ſuis teneãt· Qdðᷣ
vtiq; facere vident᷑ inter oꝛandũ /tanq; illi in

ceſſanter vel crebꝛo nares illas puriſſimas at

q́; ſanctiſſimas ſuas poꝛrigẽtes ad odoꝛamẽ⸗
ta hmõi · Vel ipſas phialas ꝓpter ſuauitateʒ
odoꝛamentoꝛum crebꝛo ſuis naribus applicã

tes / in quo mira virtꝰ/magniſicaq; laus oꝛa⸗

tionis apparet /que de coꝛde oꝛantis tanq; de
apotheca ſpũſſancti / tanq; de cella pigmẽta⸗

ria/ſicut virgula fumi ex aromatibus mirrhe
⁊thuris/⁊ vniuerſi pulueris pigmentarij fla
grantia/aromatiſans aſcendit in conſpectu
dñi / ⁊ totam illam curiam ſuauitate ſua reple

at/⁊ nares omniũ inibi aſtantium reficiat et

delectet/quod eſt ſuper omnia hec · Ipſis au

tem naribus omipotentis atq; ſublimis dei /
delectabilem ſe ingerat ⁊ placoꝛem · Juxta il⸗

lud quod legitur Geñ · viij· de ſacrificijs noe/⸗
quia odoꝛatus ẽ dũs odoꝛem ſuauitatis · De⸗

bes aũt ſcire / quia benedictiones /gratiarũa

ctiones / collaudationes /gloꝛificationes / et

cetera que hmõi ſunt:odoꝛis nomine in ſcri⸗
pturis frequentius ſignariſolent· Fama q;⁊

opinio cum bona eſt:odoꝛ vite in vitam· Cuʒ

vero mala:odoꝛ moꝛtis in moꝛtem interdum
dicitur · ſicut legitur expꝛeſſe ad Coꝛinth · vbi

legitur · quia chꝛiſtibonꝰ odoꝛ ſumus· Odoꝛ
vite in vitã:alijs odoꝛ moꝛtis in moꝛtem· At⸗
tendendum autem eſttibiſolerter acſtudio⸗

ſe· quod audiuiſti in pcedentibus de lib· Apo
cal:vicʒ quia ſtetit angelus iuxta aram tem⸗
pli:habens thuribulum aureum in manu ſua
⁊ data ſunt ei incenſa multa:vt daret de oꝛati
onibus ſanctoꝛum ſuper altare aureum:qðẽ
ante oculos dei · NHec eſt tibidubitandum:qᷣa
angelus iſte eſt magni conſilij angelus:qͥ chꝛi

ſtus dominus intelligitur · Et ipe eſt habens

thuribulum aureum in manu ſua · id eſt · coꝛ

minet · Hic iuxta aram templiſtetit · Cü tem⸗

plum in illa celeſti ciuitate non ſit:ſed potius
dominus deus eſt in ea templum: ſicut dicit
Johannes euangeliſta Apocal: vltimo · Et
templum non vidi in ea:dominus enim deus
omnipotens templumulius ẽ:et lucerna eiꝰ
eſt agnus: Cum inq; templum non ſit in ea:
per verba iſta ſignatur nobis ſedulum ac iu⸗
ge interpellandi officium:cui pꝛo nobis inceſ
ſanter aſſiſtit ipſe ſacerdos noſter et pontifex

chꝛiſtus dominus noſter· Huic data ſunt incẽ
ſa multa · id eſt · dona gratiarum multa · id eſt ·

multitudine pꝛeenſinentia:vtpote illi qui ſo⸗
lus ſufficit interpellatione ſua impetrare no⸗
bis omnia · Talem enim decuit imo neceſſe
erat pꝛopter inſcrutabiles abyſſos miſeriarũ
noſtrarum:nobis eſſe pontificem:cuius pla⸗
coꝛ et gratioſitas per ſe ſufficeret nobis impe

trare omnem veniam· omnem gratiam om⸗

nem gloꝛiamet omne aliud bonum· contra

quem nihil poſſent offenſiones noſtre · nihil

omnes accuſationes vel allegationes diabo

lice · Pꝛopter hoc ſunt data chꝛiſto domino:

incenſa multa flagrantiſſimarum virtutum⁊
gratiarum:vt tam ſublimi pontiſicio ſeu ſa⸗

cerdotioidoneus eſſet ac ſufficientiſſimus

Sacerdotium ipſius vniuerſale eſt: quod
eſt dicere ſuper totamvniuerſalem eccleſiam
abſq; exemptione vlla · talem decebat etiam
tanto gregi paſtoꝛem pꝑfici:qui tanta pꝛeemi
nentia omnibus alijs pꝛecelleret:vt compa⸗
ratione ipſius omes alij eſſent grex:quiadeo
coꝛruſcans:adeo aromatiſans:adeo placatu

rus per omnia:adeoq; gratioſus ad patrem

miſericoꝛdiarum accederet:vt eo aperiente

os ſuum ſacratiſſimum · os benedictum · os
gratiarum:eoq; dante vocem interpellatio⸗
nis pꝛo nobis · obmuteſcerent omnes accuſa

toꝛes et aduerſarij noſtrieo pꝛeſtante patro

cinium cauſe noſtre:mullus auderet ex aduũ
ſo conſurgere:eoq; ſtante pꝛo nobis: nullus

contra nos ſe pꝛeſumeret erigere · ¶ Quan⸗
tum ⁊ quante ſuauitatis odoꝛamentum pa⸗

ras ex illa apotheca ſpirituſſancrti:qᷓ ipſemet

chꝛiſtus domin eſt:ꝑos ipſius ſacratiſſimuʒ

ad nares pr̃is miſcdðiarũ aſcendere: quotiẽs

pietatis ipſius dignatio eſt: illud ꝓnobis ad

interpellandum apꝑire · Interpellatio nanq;
ipſius thimiama eſt incogitabilis ſuauitatis:
vtpote tota apotheca ſpũſſancti flagrantiſſi
ma · Quid ergo nobis cogitandum eſt/cũ ip
ſa gloꝛioſa deigenitrix / omiq; illo milium be⸗
atiſſimoꝛum ſcʒ angeloꝛum ⁊ ſanctarum ani⸗
marum conſoꝛtio/⁊ felicitate/ aperiunt oꝛa
ſua ad oꝛandum pꝛo nobis· qᷓ;tus eſt fumꝰtot
⁊ tantoꝛũ aromatum:q;to ſuauiſſimoꝛũ odo
rum flagrantia replet᷑ tota illa aula celeſtis:
An putas patrem miſcdiarum attendere il⸗
la hoꝛa ad fetoꝛes vitioꝛũ/⁊ peccatoꝛũ illoꝛũ
pꝛo quibus oꝛat᷑: An putas illum velle reſpi⸗
cere ad abominationes eoꝛundem:cumtot ⁊
tanti gratioſi vultus militiarũ/ac ſanctarum
animarum quas pꝛedixi awarent ante eum:
An putas ipſum poſſe auertere oculos miſe⸗
ricoꝛdie ſue/⁊ vultũ clementie ſue ab ipſis:q̃
ꝓpter beatus indubitanter/cuius oꝛationis
odoꝛamentum tante ſuauitatis eſt/vt om̃es
nares curie celeſtis/ ad id ſe aperiant:⁊ exil⸗
lo reficiant᷑ · Beatioꝛ aũt ſi virgule fumi ſui/
de qua in pᷣcedentibus audiuiſti/addũtur in
numer abiles illi ⁊i mẽſi odoꝛes celeſtiũ odo⸗
ramẽtoꝛũ/que pꝛedixi:vtinã innoteſcat oꝛã⸗
tibus qᷓ;tos ⁊ qles adiutoꝛes/tãq; pꝛomptos
⁊ paratos/⁊ ꝑ omnia voluntarios adiuuãdũ
habent in curia illa ſũmi regis:ſed ⁊ quã pla⸗
coꝛem:ſic eſt ipſius altiſſimi dei narib ⁊ om⸗
nium ciuium celeſtium odoꝛamentum pie ac
deuote oronis·qᷓ;ẽta putasſtudioſitate:q̃ͥntis
conatibus/⁊ ſi venalia eſſent qᷓ;ẽto pᷣcio ⁊ ſum
ptibus/ exquirerent᷑ 1 comparent᷑ aromata/
de quibus odoꝛamentũ illud confiteretur.
¶Viges igitur q; ꝑnicioſa ſit ignoꝛantia hec
que tm̃ bonũ imo nos tata negligere ⁊ amit⸗
tere facit · Quod aũt ſequit᷑ ĩ textu Apocalł
vt daret de ofonibus ſanctoꝛũ / daret materi
am ipſe chꝛiſtus dñs odoꝛamentum pꝛopꝛiũ
quod eſtlaudis ⁊ gratiarũactiõis de oꝛationi
bus ſanctoꝛũ · Je em̃ eſt cuiꝰ os ſacratiſſimũ
atq; bñdictum /ſicut nõ ceſſat a pijſſimis ⁊ ſꝑ
efficaciſſimis interpellationibus pꝛo nobis:

ſic neca gratiarũactionibus de omnibus bñ⸗
ſicijs/q̃ pſtant᷑ nobis a patre miſericoꝛdiaꝝ ·

Auid ſignat᷑ per altare aureũ. Ca.XxLII

Bog autem ſe⸗
ꝗq quitur / ſup altare aureum · oꝛnatus

eeſt parabole Uel altare aureum ip⸗
ſemet eſt quoniã ex ipſotanqᷓ; ex altari placa

CLapitulum

biliſſimo / ſuſcipit pater miſericoꝛdiarum oꝛa
tiones ⁊ ſacrificia ſanctoꝛum. Aliter etiam al

tare aureum / ipſa miſericoꝛdia patris accipi⸗
tur · Altare em ꝓpitiatoꝛium eſt: vnde acce⸗

pta efficiunt᷑ oblata · Et ipa miſericoꝛdia ſum
mipatris eſt/ex qua ⁊ ꝑ quã accepta ſunt ei/⸗
quecunq; placabiliter ⁊ remunerabiliter ei⸗
dem offeruntur a nob / põt ⁊ illud · Data ſunt
ei incenſa multa/aliter ⁊ nõ incõuenient in⸗
telligi / vicʒ vt accipiat᷑/ data pꝛo eo quod eſt
attributa · Nanq; dño/ qᷣcunq; recte ſapiunt
totaliter attribuunt:quecunq; habent bona
vel faciunt· Et ꝓpter hoc ipſi viri ſancti ipᷣas
ofones ſuas chꝛiſto dño attribuunt·conſiten
tes humiliter ſe ⁊dono ⁊ impꝑetratione eius
accipe illas · ¶ Aliter etiam ſatis congruent

telligitur· Data ſunt ei incenſa multa:vide

licet ꝙ recta ⁊ oblata eitanq; mediatoꝛi·ſ vt

ijipe in quo ſoli patri :ſ miſericoꝛdiarum cõpla

citum eſt offerat· De cuiꝰoꝛe vel manibus re
cuſarinõ poſſunt · Tanta quippe eſt gratioſi⸗
tas ipſius in conſpectu dei patris · etiam ſᷣm
quod homo eſt mediatoꝛ dei⁊ hominum: vt
quecunq; patri ꝑipſum offerunt᷑:a nobis ei⸗
dem grata ſint ⁊ accepta · ¶ QAuod attendẽs
⁊ cognoſcens omnis eccleſia/in omibus oꝛa⸗
tionibus quas ad deum patrem dirigit/adiũ
git ſemp/ dñm noſtruʒieſumchꝛiſtum ˖ qua⸗
ſi diceret · ⁊ ſi nõ ꝑmerita noſtra/ placere tibi
poteſt oꝛatio noſtra vel depꝛecatio · Placeat
tibi per ipſum quem inter te ⁊ nos mediato⸗
rem conſtituiſti · vt per ipſum placita tibi fiẽt
⁊ accepta:que per nos tibi placere non poſ⸗
ſunt · Eſt igitur hic quemadmodum in curijs
magnatũ ·ſicut eſt viderein curia ſummi pon
tificis:quia cancellario vel vicecãcellarioof-⸗

feruntur veldantur petitiones:vt ipſe poꝛri⸗

gat eas ſũmo pontifici: atq; pꝛomoueat apð
eum vel coꝛamipſo·quoniam in hocconſtitu
tus eſt mediatoꝛ inter petentes ⁊ ſummum
pontiſicem · Sic chꝛiſtus dñs mediatoꝛ cõſti⸗
tutus eſt inter totam vniuerſalem eccleſiam
⁊ patrẽ miſcdiarũ : Et ꝓpter hoc tradit ei om
nis eccleſia ſanctoꝛum:oẽs orones ſiue petiti
ones ſuas:offerendas deo patrimiſcðiarũ et

pꝛomouẽdas apud ipᷣm · Eſt igit᷑ dicere in oro

nibus eccleſie:cum dicit᷑. Concede nobis hoc
pipm ieſumchꝛiſtũ dñmnrmi eoimpetrate:
quoniã iſtud impetrare merita nr̃a nõ ſuffici

unt:ſed gratioſitas eius in q ſolo tibibñ com⸗

placuit:hoc impetrare poteſt ⁊ ſufficit· ¶ mi⸗

hilominus tamẽ ab ipochꝛiſto dñonr̃o omia

——

l
hp⸗
⸗
im

⸗

en⸗
e
unt
onn
s
Ften
eus
ent
nite
Nt

gfe
l⸗

ge⸗
di

un

fo
e⸗
⸗

ſa

bona petendaa⁊ petidebẽt ⁊ ſperari. Siliter
a ſpũſancto:qm̃ trinitas hec vn ſolꝰac verꝰ

deus ⁊ dñs eſt:omniũ ſeculoꝛũ vn ac verus

auctoꝛ: vnus ſolus et verus effectoꝛ: vnus

verus ac ſolus largitoꝛ largiſſim ac benigniſ

ſimus eſt ommũ bonoꝛũ · Et ſipater honoꝛat
in hoc/qꝙ oꝛat᷑ a tota eccleſia ſanctoꝛũ · in h̊ ꝙ

oꝛat᷑ ꝙ pꝛeſtet que petunt᷑:honoꝛat᷑ ⁊ filius in
hoc ꝙ ipᷣm exoꝛat᷑ pater vt largiat᷑ · Nra ho⸗
noꝛat᷑ inq; filius vt mediatoꝛ:⁊ impetratoꝛ eo

rum · Nihilominus tñ ⁊ honoꝛat᷑ et exoꝛat᷑ vt
vnus auctoꝛ · vnus effectoꝛ: vnuſq; largitoꝛ

largiſſimus ac benigniſſimus ·: cum ipſo patre
⁊ ſpũſancto ·qm cũ illis ⁊ cum vtroq; illoꝛum
⁊ etiam ꝑ ſe:⁊ in ſe eſt vnus ſołꝰ⁊ verus deus

OQm̃vero factus ẽhõ ꝓnobis:factuſq; nobis

in eo ꝙ homo:mediatoꝛ :pontifex· ⁊ aduoca⸗
tus:ꝑipſum tanq; mediatoꝛempontificem⁊
aduocatum noſtrũ:apud patrem⁊ ſemetipᷣm
in eo ꝙ deus ẽ ⁊ ſpmſcm̃ petimus nobis omia
bona pꝛeſtari ꝑ ipᷣm:Qua ꝓpter dant᷑ ei incẽ
ſa multa oꝛationũ ·ſomniũ que fiũt atota ec
cleſia ſanctoꝛũ · Dant᷑ inq; ei ſicut pᷣdixitanqᷓ;

mediatoꝛipõtiſici ⁊ aduocato·vt ipe eas poꝛ

rigat ⁊ offerat patri miſcdðiarũ:⁊ pꝛomoueat
apud ipſum gratiã exauditionis impetrãdo/

Quia vero thimiama Exoð xxxi · ofo aroma

tiſans intelligit᷑ · Expedit ⁊ cõueniẽsẽ vt do⸗
cearis hic:quã ob cauſam in cõfectiõe thimia
matis:quattuoꝛ tm̃ aromatice ſpecies in con
fectione ſeu in cõpoſitione ipſi aſſumiiubent᷑
He aũt ſũt ſtactes ⁊ onica galbanũ boniodo⸗

ris atq; thus lucidiſſimũ · Stacte aũt gutta ẽ

arboꝛis mirrhe ſicut dic in illo loco expoſitoꝛ:
In põ·quoq; dicit᷑ mirrha ⁊ gutta⁊ caſia·qᷓre
igit᷑ ꝑexpoſitionẽ cum dixit mirrha addidit ⁊
gutta:cuʒ noĩe mirrhe lignũ arboꝛis mirrhe

qͥs intelligeret:ac ſi diceret · Mirrha nõvtiq;

lignũ ſed gutta que eſt gũmiarboꝛis illiꝰ. Jã

aut didiciſti alibi: quia gũmi iſtudqð mirrha

dicit᷑ · conſumptiua eſt putredinis ⁊ vermiuʒ·

Et ꝓpter hoc coꝛꝑa moꝛtuoꝝ vta putredine

⁊ vermibus cõſeruent᷑ illeſa:mirrha condiun
tur · Quia igit᷑ gratia compunctionis:⁊ totã
fetulentiã ſiue ſpurciriã pᷣterite vite extermi⸗
nat:vermeſq; vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ moꝛtiſicat
⁊ cõſumit · Ipm etiã odoꝛẽ ſuauitatis ſpirat:i
odoꝛomento iſto ſcʒ oronis ·ſmerito pᷣmo po
nitur gratia compunctionis:que offenſas vi
tioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ tollit:⁊ irã dei placat:qͥ nuſ
q́; exaudit oꝛantes donec eis placatus ſit· Et

mirrha litteralis odoꝛem ſuauitatis habe⸗

at: expꝛeſſe legit Ecc̃i· xxiiij· vbidicitur: qualſi

mirrha electadedi ſuauitatem odoꝛis:exper
ſona Sapientie · Onica vero aſtreola parua
eſt ad vnguis humani magnitudineʒ: ꝓpter

hoc ⁊onica dicitur quaſi vnguina:onis nãG
grece vnguis dicit᷑ latine· vnde ⁊ ſardonix de

quo alibi:· Sardonicẽ faciunt duo noĩa ſardꝰ
⁊ onix:eſt em vere loquẽdo onix lapillus qui
apud ſardos reꝑitur:melius ergoonix dice⸗
ret q; onica:Et eſt onica vł onix boni odoꝛis
yt dicit᷑ ſicut ⁊ nõnulli piſciculi · In onice igit
intelligit᷑ nõ imerito gratia humilitatis q̃ ma
gnum locum in ofone tenetſicut Ecci · xxxv ·
ꝛatio humiliantis ſe nubes penetrabit ⁊c̃
Et eſt oꝛdo congraentiſſimus:vt gratiam cõ
punctionis in qua eſt viua recognitio vitioꝛũ
⁊ peccatoꝛum comitet᷑ humilitas:quia nihil
adeo diſplicet deo ſicut dicit hieronymus ſic
ceruix erecta poſt peccatum · Galbanum ve

ro idcirco potiſſimum boniodoꝛis inde dictũ
videtur:quoniã miriſice virtutis eſt odoꝛ ip⸗

ſius · Extinguit em̃ omnia venena dꝛaconũ -
ſerpentes arcet⁊ diffugat · Vbi nihil rectius
qᷓ; gratia beniuolentie ſeu benignitatis inteli
ligitur· Venenata nanq; peccata ⁊ vitia ve⸗,⸗
nenoſa:vel potius venenata vitia ⁊ peccata

malignitatis intelligũtur: Hoc auteʒ eſt pꝛo

animo velſtudio nocendi:ſine qua nunqᷓ; ſũt

qualia ſunt odium / ira/inuidia ⁊ ſuꝑbia/ que

ſine iniuria ⁊ leſione pꝛoximoꝛũ nunq; in ali⸗

quo eſt · Auaricia que amoꝛe lucroꝛum adeo
excecat eos quos poſſidet:vt alienadetrimẽ
ta nec conſiderent nec reputẽt · quapꝛopter

noxia animalia ſiue maxime venenata repu⸗

tandi ſunt merito velhabendi · Cauſa autem

in hoc euidentiſſima eſt/quoniam tanqᷓ; pe⸗
ſtilentes ſiue peſtiferi aljs hominibus ſunt ·
Quia igit᷑ manifeſtũ ẽ/beniuolẽtiã ſiue beni

gnitatẽ non ſolũ ſtudiũ nocendi ſ̃ etiã omne

alienum exterminare ab his:in quibus meri
to galbanum ipſa intelligitur · ¶ Debes eti⸗

aimſcire quia peccata huiuſmodi ⁊ vitia cru⸗

enta ſiue ſanguinolenta dicenda ſunt:⁊ dicũ
tur ab eis qui in ſacris doctrinis eruditiſunt/
Nec mirum tibi videatur:ſi gratia iſta locum
habet magnum inoꝛatione · NHeceſſe eſt enim
benignos benignitatẽ apud deum benignuʒ
inuenire · quẽadmodum ⁊ miſericoꝛdes miſe
ricoꝛdiam · ſcriptum eſt pꝛeterea Eccleſiaſtici
pꝛimo:quia quod beneplacitum eſt deo: fi⸗
des eſtet manſuetudo: Benignitas autem

non eſt niſi manſuetudo · licet ex alia cauſa

.Capitulum

benignitas· ex alia aũt manſuetudonomine⸗
tur· Hocetiam nouit heſter que in oꝛatione

ſua dicebat ad dñm· Tu dñe cui manſuetoꝛũ

Thumiliũ ſemꝑ placuit depcatio · ſicut legitur
Alo Heſter · xiiij· Solum erroꝛem pietatis vene⸗
num intelligit:⁊ venenata animalia heretici
conſueuerunt haberi · Et intelligo hereticos
nõ ſimpliciter nec per imperitiã ſeductos / et
in erroꝛes hereticoꝛũ pꝛolapſos:tales em̃ nõ

animalia venenata dicendi ſunt:ſed magisa

venenatis veneno ꝑcuſſa:heretici vero qui
venena erroꝛum moꝛtiferoꝛũ pꝛedicãdo ⁊ ſu
gerendodiffundũt:animalia venenata ⁊ ſer⸗
pentes nequiſſimi cẽſendi ſunt/⁊ merito no⸗
minandi:qua ꝓpter fideaipſa merito id eſt·
galbanũ ſpũale accipiendum eſt/que ⁊ omia
venena hmõi⁊ ab alijs in quibus eſt extermi
nat:⁊ in alijs etiã viuere⁊ regnare q;tũ põt ꝓ
hibet ⁊ auertit · ctũ aũt locum fides in oꝛa⸗

tionibus teneat /iam didiciſti in epla Jacobi

liij · ⁊ eiuſdẽ · c.j· Vbidicit᷑ poſtulet aũt in fide
nihilheſitans· Pietas aũtad om̃ia vicʒ bona
impetranda/⁊ mala auertenda ſeu extermi⸗
nanda/recte intelligi poteſt galbanũ ſpuale:
oꝛantibus pietate ſiue miſcdia pᷣditis ꝓmit
titur Matth · v · Non em̃ niſiſtulte ſperarevł
petere miſcdiama deo poteſt:qui miſericoꝛs
in alios nõ fuerit · ſicut legit᷑ Eccẽ̃i · xviij· lHo⸗
mo homini ſeruat iram:⁊ a deo petit medelã
Et Matth · xvij· Mon igit᷑ opoꝛtuit te miſere
ri conſeruis tuis? Ipſa quoq; veritas in euã⸗
gelio Luce expꝛeſſe dic quod ſuꝑeſt date ele
moſynam/⁊ ecce om̃ia munda ſunt vobſᷣ· Et
om̃is eccleſia ſanctoꝛuʒ cantat:ſicut aqua ex
tinguit ignem / ita elemoſyna extinguit pctm̃
Et eſt galbanum iſtud ſpũale·idẽ:miſericoꝛ⸗
dia valde boni odoꝛis / nõ ſolum a ꝑte erogã
tis elemoſynas:ſed etiama ꝑte recipientium
qui miro affectu ⁊ deuotione bñdicunt largi
toꝛibus ⁊ miſericoꝛditer deũ exoꝛant pꝛo eis:

De deuotiõe qreqᷣrit᷑ inorone:Ca·xLIII

Barta ſpecies
ꝗq egromatica que in compoſitione ve
mmnmnit thimiamatis iſtius:thus lucidiſ
ſimum eſt:quod vocat᷑ clibanum quod eſt di⸗
cere incenſum albumvocat᷑ ⁊ incenſum ma⸗
ſculum · qm in foꝛma ſeu figura ſimilitudineʒ
habet teſticulihumani:vel potius maſculum
thus dicit/id quod foꝛtius eſt ⁊ maioꝛis vᷣtu⸗
tis cum in omibus aiantib maſcula ſuut po⸗

tioꝛa ⁊ foꝛtioꝛa · vnde ⁊ virgili verbenasado

le pingues ⁊ maſcula thura· vñ ⁊ maſculabi⸗
lis a perſio dicit᷑ Intellexit ergo moyſes thus
lucidiſſimũ · id eſt:puriſſimum qm̃ de purita⸗

te eſt eiluciditas· Chus iſtud nihil rectius in

telligi põt / q; in orone deuotio · Hec tibi dubi
um eſt q;tum valeat/⁊ q;tũ condiat/q;tũcun
q; ꝑ omia melioꝛat oꝛationẽ deuotio · Cum di
cat auctoꝛitas/ quia qui indeuotus oꝛat iudi

cium contra ſe poſtulat · In ipſa verodeuoti⸗

one puritas /quid aliud intelligi poteſt:qᷓ; in

tchure luciditas:: Et iam audiuiſtiqᷓ; noxia ſit

in oꝛatione impuritas:que eſt admixtio voli
tantium cogitationum/que ſunt muſce mo⸗
rientes/⁊ perdunt ſuauitatẽ vngenti · ſic au
diuiſti in pꝛecedentibus ex verbis ſalomonis
in eccleſiaſtico : Et iſta ſuauitas iucunditas ẽ
qua viriſancti in oꝛationibus iucundantur ·

Debꝛeuitate oꝛationis. Ca· XLIIII

Hopter hoc di⸗

p cit beatus Berũ · quia oro debet
eſſe bꝛeuis ⁊ pauca/nõ ꝙ pꝛolixi⸗

tas ⁊ longitudo ofonis deo diſpliceant: niſi

ybi ipſa pꝛolixitas alijs impedimentumetiaʒ
pᷣſtat oꝛãdi:ſic notũ ẽ de qbuſdaʒ ſacerdotibꝰ
cereoꝝ ↄſũptoꝛibꝰ qͥ miſſas adeo longas faci

unt ꝙ tedio ꝓlixitatis ſue coꝛda circũſtanti

a gfa deuotiõis arefaciũt · Et ipam refectio⸗
nem ſpũalem quã in miſſis ꝑcipere debẽt/in
moleſtie amaritudinẽ eis vertũt · De his igit

põt cõqueriplus miſſis circũſtans ⁊ dicere/

dederũt in eſcam meã fel · ¶ Stulticia igitur
huiuſmodihoĩm hec eſt. vt qui ꝓpugillode⸗
uotionis quod eis in miſſis tribuit᷑ totius po
pulideuotionẽ deo auferũt: Et ꝓ tribus vel
quatuoꝛ vt ita dicam lachꝛymis compũctõis

veldeuotiõis:vaſa magna ·i:coꝛdeuote acla

chrymoſe oꝛantiũ effundant᷑ · Obi igitur bꝛe⸗

uis debet eſſe oꝛatio/vbi bꝛeuis eius deuotio

alioꝛũ oꝛationum / militat ⁊ deſeruit/poſſunt
etiã et alie cauſe abbꝛeuiẽde oꝛatiõis fieri ſiẽ
infirmitas coꝛꝑalis ·: multi em̃ in amẽtiã ⁊ moꝛ
bum melancolicũ/ꝓpter oꝛatiões vel ꝓlõga
tiones nimias inciderunt· Infirmitas etiam
ſpiritualis/ cauſa fuit apð aliquos/qꝛ ipa ve⸗
hemẽtia deuotiõis adeoaffliguntur / vt poſt⸗

modũ octo vel qͥndecimdiebus vel pluribus

languere neceſſario habent · Interdũ aũt et

adeo rapiunt/vt moꝛs · i totalis ſepatio niaꝝ
ſuaruʒ/ a coꝛpoꝛibus non immeritotimeat·

— ⸗ü—

60
bi⸗
s
nn⸗
bin
ubi
aun
ndi
udi
ot⸗
Bin
ſt
vol
mo⸗
onis
noi

ni⸗

ni;

/
r

el
s
cla
he⸗
Nno
int
ſſt
6
e⸗

s
let
.

NAbbꝛeuianda etiam oꝛatioeſtpublicis per

ſonis:hoc eſt platis:⁊ curam alioꝛũ ſiue tem

poꝛalẽ ſeu ſpualem gerentibus · Plerũq; em
nõ ſine iniuria ⁊ detrimento grauiſubditoꝛũ
ꝛolongarinõ poteſt oro pᷣlatoꝛũ · Cauſa au=ut

in hoc eſt:quoniaʒ debitoꝛes ſunt ſubdiriom

multis: ratione officioꝛũ ſuoꝛũ. vaterdũ em
iura ſunt reddenda ſubdiei nec pñt eis dif⸗

ferriſine graui diſpendio vel ſpũali vel tepo⸗
rali . Qua ppter illa hoꝛa: temꝑandum eſt a
pꝛolixitate oronis · ſicut debet᷑ eis ſacramẽta
tio:⁊ alia innumera:que ſicut aufferrinõ pñt

eis ſine iniuria eoꝛũ:ita interduʒ necdifferri ·
Vidi multos pꝛolixitate miſſarum adeo ob⸗
ſtinatos:vt potius eligerent miſſas hmõinõ
audire:qᷓ; pꝛolixitatis tante moleſtiã ſuſtine⸗

re· Hic igit᷑ videt᷑ mihi intellectus:⁊ iſta inten
tio ſermonis iſtius beati Berñ · Quẽadmo⸗
dum em̃dicit Tulius / quia nunqᷓ; nimis dicit
qð nunq; ſatis dicit᷑ / mihi videtur ꝙnunqni

mis ꝓtendit᷑ ſeu ꝓlongat᷑ oro.quia nunq;; de
uota ⁊ pinguis oro mihi videt᷑ nimia poſſe ee

niſi in caſibus antedictis · Nunq;ᷓ em mẽs hu⸗
mana familiarius cum deo eſt: nunq; artius

eiconiũgit᷑ in vita iſta· nunq; lautiꝰ ex eo reſi

citur:qᷓ; in orone· Niſi foꝛſitan eiuſdẽ ſpeciei
contemplationis / de qua ⁊ alias / ſi deus de⸗

derit vitam ⁊ ſpatium gratiam ad hocneceſ
Q ſariam / deſiderio eſt mihiꝛ pꝛopoſito ſcribe⸗

re · Poſthoc aũt abſoluam me a pꝛomiſſo illo

quod in pꝛecedentibus pꝛomiſi / vicʒ de meri

to oronis / vbi dixi:quia muſce moꝛientes ꝑ⸗
dunt ſuauitatem vngentinõ aũt ſubſtantiã/

vel meritũ pᷣncipale · hoc tñ pᷣmiſſo/ quia oro
⁊ vngentüũ eſt · ⁊ ꝓpter hochabet virtutẽ ſa⸗

7

natiuam· Ad medicinã em conficiunt᷑ vngẽ⸗
ta iſta hmõi ⁊ multarũ infirmitatũ ſanitas ꝑ
eapᷣſtat᷑· Mõ eſt aũt moꝛbus vel vulnus velle
ſura vlla ſpũalis / cuiꝑ vngentum oronis de?

nõ medeat᷑· Conficiunt᷑ ⁊ vngẽta ad ſanctiñ⸗
cationem · ſicut expᷣſſe legit᷑ Exo · xxxj · de oleo

vnctionis / qð ex quattuoꝛ aromaticis ſpecie
bus ⁊ oleo oliuarũ confici pᷣcepit dñs · he aũt

ſunt ſpecies ille vicʒ / mirrha pꝛima electa / ci⸗

namomũ / calamus / calia· Et intelligo quia
caſia iſta eſtlignea / vicz que eſt rubij coloꝛis/⸗

boni ſapoꝛis pariter ⁊ odoꝛis· Hoc igit᷑ oleo
vnctionis caput aaron in conſecratione ipſiꝰ
pfundebat · ſicut criſmate ⁊ oleo ſcõ ꝑfundun
tur manus ⁊ capita pontiſicũ hodie in eccle⸗
ſia dei · Nihil em̃ efficacius ad pꝛeſtandũ gra⸗
tiam ſanctificatioms / ;ofo / billam em ſan⸗

ctificat᷑ in eccleſia dei/ quecũq; in ea ſanctif⸗
cant᷑ · Qua ppter adipſas alas oꝛantiũ vtuo
ſiſſimamilla eſſe efficaciſſimãq; manifeſtũ ẽ·

Si em̃ in ea que foꝛis ſunt /hoc eſt extra ani⸗
mam / miniſtri ſanctificãtis / eouſq; põt oro:
vt om̃ia ſanctificata ꝑ illã ſanctificent/quato
foꝛtius in aĩabus / in qbus eſt ⁊ ex quib exijt
⁊ ꝓcedit ad deũ:in gratiã ſanctiſicatiõis effi⸗
cax erit · Conſiciunt᷑ vngenta ad nitoꝛem et
candoꝛẽcoꝛpoꝛũ·quis aũt ignoꝛat quivl ad
modicam virtuoſitatem oronis appꝛehende⸗
rit:q;tus nitoꝛ / quãt ve decoꝛ/ꝑ virtutẽ ofo⸗
nis pꝛeſtet᷑ digne ⁊ deuote oꝛãtibꝰ· Que ani⸗
ma humana adeo tenebꝛoſa/adeo defoꝛmis

x/ vt illam oꝛatio nõ ſplendiſicet ⁊ decoꝛet:.

¶ Fiunt ⁊ vngẽta ad cõſeruationẽ coꝛrupti⸗
onis · ſicut apparet euidẽtertibiin his vngen
tis quibꝰ condiunt᷑ coꝛꝑa moꝛtuoꝛũ · Ad hoc
em̃ vngentũ hmõi fit/vt a putredinibꝰ⁊ ver
mibus illeſa conſeruent᷑ · Manifeſtũ eſt autẽ

ofonẽ frequẽtantibus/⁊ gratiã deuotiõis in

eadẽhabentibus /vtutẽ iſtã conſumptiuã ſpi

ritualiter or̃onẽ nõ abeſſe · HNõ em̃ poſſibile ẽ

aſſidue oꝛantibus/vermes vitioꝛũ ⁊ peccato

rum putredinẽq; coꝛruptionis ſpũalis noce⸗

re poſſe· Similiter nõ eſt dubitãdũ /quia nec
durare in eiſdem pñt:Et ſi qñq; in eos irruãt

virtute oronis extinguunt᷑¶ Conficiunt᷑ et
vngenta ad odoꝛẽ ſuauitatis atq; flagrantiã
Et iaʒ audiſti ex teſtimonijs lib· Apocal q;;tꝰ

odoꝛ ſuauitatis flagrat in aula celeſti ex ofo⸗

nibus ſanctoꝛũ / etiam qͥ adhucin rerra pere⸗
grinant᷑ Quãta igit᷑ credenda ẽ flagrãtia eẽ

ex oronibus ſanctoꝛũ/quiiã cũ chꝛiſto dño re

gnant:quibꝰ tanta eſt alſſluentia aromatum
ſpualium/ex quibus odoꝛamenta oronũ con
ficiunt᷑ · Potiſſimũ aũt ex oronibꝰ deiac ſalua

toꝛis dñi nr̃i ieſu chꝛiſti · qui ſm qð eſthomo:
apotheca eſt omniũ aromatũ / omnia alia do
noꝛum vicʒ ⁊ gratiarũ atq; virtutũ incogita⸗
bili pcellentia tranſcendentiũ· Qualem auüt
qᷓ;tave putas eſſe flagrantiã oronis gloꝛioſe
genitricis eiuſdem:quotiens pietatis ⁊ dul⸗
cedinis eius dignatio eſt exoꝛare chꝛiſtuʒ/ ac
bñdictũ ſuũ filiũ ꝓ nobis ¶ Æ ſi ꝑ ſingulos
ſcõs angelos ⁊ btãs aĩas coſiderationẽ hmõi

ſeceris / ineſtimabilẽ ⁊ incogitabilẽ flagratiã/

ex aggregatione omniũ celeſtiũ oronũ certiſ
ſime eſſe vel aſpirare certiſſime cognoſces⸗
De merito vero oronis de quo mentionem
feci / ſciendũ eſt · ꝙ duplexẽ viczpncipale ⁊ ſe⸗
cundariũ: Et pᷣncipale quidètenninerano⸗

nis ſeu felicitatis eterne · Et intendo illð pn⸗

cipale eſſe:quia ad ipᷣm ⁊ ꝓpter ipᷣm om̃ia alia

merita tribuunt᷑· Et ad hipa charitas: qᷓ ra

dix ẽ oĩim meritoꝛũ pᷣncipaliter donat᷑· Cũ er⸗
go oroẽ ex hac radice:merito iſto nunqᷓ; fra::
dat ſed ei ſemꝑ debet᷑ · Huiꝰ nãq; radicis rati
one meritoꝛia eſt oropncipaliter ⁊ ꝓpꝛie feli
citatis eterne:Scðdaria vero merita ſunt con
ſeruatio gr̃e:augmentũ ipſius:⁊ remiſſio vel
diminutio pene merite:om̃iaq; alia bona da⸗
ta:que in or̃one ab vniuerſali datoꝛe bonoꝛũ
obtinent᷑· Et h ſunt que pᷣncipali merito:fer⸗
uoꝛ oronis:puritas ⁊ deuotio lachꝛymarũq;
ꝓfluuia ſupaddunt.¶ Quia igit᷑ volutantes

Tirruẽtes muſce·i. cogitatjões pꝛaue:in oꝛãa⸗
tiũ coꝛdibus cãm ⁊ radicẽ meriti pꝛincipalis

quã pᷣnominaui nõ extinguũt ſiue moꝛtificãt

Mo nec pᷣncipale pᷣmiũ auferũt· Cauſa em̃ ꝑ

manente illeſa ⁊ integra hmoõi: neceſſe eſt et
eiꝰ effectum pmanere · Sciendũ eſt etiã tibi:
quia de ſecundarijs meritis:ex affectibꝰofo⸗

nis eſt diffugatio demonũ:⁊ diminutio pore⸗

ſtatis ipſoꝛun-·

deuotionis · Ca ·

WVog ſi quis in⸗

2

lachꝛymarũ irriguũ habẽt · Pctõꝛes vo ſpur
ciſſimi ⁊ imaniſſimi:facile habẽt eas interdũ:-

MRñdeo in h: qm admirandaẽ mirabiliterʒ
laudanda deinf̃i miſcdia·que tam indignis:
tam pꝛomptã tãq; paratã ſe exhibet ·atq; ad⸗

iutoꝛia quib tanti pctõꝛes ad gr̃am iuſtifica⸗
tionis ſiue conuerſionis adiuuent᷑:tam beni⸗

gnge eiſdẽ taq; facile largit᷑ · Hãc puto eẽ cãm:

yiczʒ vt carioꝛa illa habeãt ⁊ ſoli greilla attri⸗
buant · iuxta ſermonẽ beati Auguſtini dicen⸗
tis:quia chꝛiſtũ non nouit qͥ alij qᷓ;gre dei ali⸗

quid attribuit. Oebes tñ ſcirecũ his:quia im
manitas ſcelerũ:⁊ monſtruoſitas pctõꝝ:oc⸗

caſionẽ nõ modicã dat timoꝛi dei ⁊ erubeſcen
tie ⁊ alijs qbuſdã donis · Puritas vᷣo ↄſciẽtie
⁊ vxtutũ fiducia:ſecuritatẽ interdũ generat ĩ
electis · Et ꝓpter hoc nõ nunq; gaudiũ tribu
it· De gaudio certũ eſt tibi:quia meroꝛẽ coꝛ⸗
dis T luctũ excludit: Nec pᷣtereundũ ẽ tibi ex⸗
emplum qð adhoc inducere cõſueui:vicʒ de
piris ⁊ pomis:alijſq; fructibꝰ qbuſdã vᷣmes 1
ſehabẽtibꝰ·quia maioꝛẽ ſuauitatis odoꝛẽ ſpi

CLapitulum

q ERterroget quare viriſanctiſſimi vixxer
tam raro:gratiã deuotionis ⁊ piaruz

XLV XLVI

rant qᷓ fructeſuauiſſimi ꝛ ille·. Vermes em̃
caloꝛe ſuo adiuuant caloꝛẽ naturalẽ in eis: ꝓ
pter qð faciliꝰ matureſcũt:⁊ odoꝛeʒ debitum

ſpargunt verminoſi fructus · Sic ⁊ aliquoti⸗
ens hoꝛrifica atq; monſtrifica vitia ⁊ pctã ad
iuuont timoꝛẽ·hoꝛroꝛẽ ⁊ verecũdiã:⁊ irã ipᷣazʒ
ad iraſcenuũ contra ſemetipᷣm:ex qͥbꝰgr̃a in
terne penitudinis? odoꝛamentoꝛũ oꝛatiõis
non modicum adiuuamir·

De meritoillius oꝛationis in qua non co⸗
gitat actu quis de deo · Ca · XLVI

Agquis autem

ſ queſierit qualit fit vel durat meri

tum ofonis:q̃ agminibꝰ muſcaꝝ

moꝛientiũ refertiſſima eſt:⁊ ſtrepitu earundẽ

tumultuoſa:qualiter eterne remuneratiõis

pmiũ ꝑ oonẽ aliqs mereri põt: In q̃ nec de

deo nec de pᷣmio hmõi cogitauit / aut actueti
am curat: Rñdeo in h/quia ſi cũ ꝑegrinatiõe

qua qs viſitatlimina ſcõꝝ/meret᷑ ſuffragia eo
rum / de qb in ꝓpoſito ſolo vel initio cogita⸗

Quare viri ſancti difficile habent gratiaz Uit. Mõ em facileẽ/nec vnq; credo eueniſſe/
XLV .

aliquẽ ex hmõi gegrinantib ꝑpaſſusſingu⸗

los de ſuffragijs ſcõꝝ ad quoꝛũ ecclias vł me

moꝛias pegrinant᷑ cogitaſſe · Poſſibile aũt ẽ

vt nec vno pucto tpis de eis cogitet ex illis
Occupant᷑ em̃ ⁊ laboꝛe itinerationis/⁊ ſolli

citudine neceſſarioꝛũ ad illã · ⁊ alijs irruẽtibꝰ
Temergetibꝰ. Verũ quia volũtas ſiue mten
tio obtinendi ſuffragia hmõi/cauſa ẽ ⁊ radix

totius ꝑegrinationis illiꝰ:tota meritoꝛia ẽ il⸗
lis pegrinatio ipſoꝛũ . Et exemplũ euidentis
ſimilitudinis/ in lapide quiiacit᷑/ vel ſagitta q̃
trahit᷑ arcu · nõ em cogitat iaciẽs de ſingulis

ꝑtibus ſpacij/qð lapis ille vl ſagitta trãſierit:

SDic igit᷑ vni impulſui/debet᷑ totius illius ſpa⸗
cij trãfitꝰ/a ſingulariũ ꝑtiũ illiꝰ:cũ necde llis
actoꝛ vel tractoꝛ nec de aliqͥ eoꝛum cogitauit
Sic vni impulſui volũtatis ſiue intentionis/
eiꝰq gegrinat/ debet᷑ totus mot pegrinatio
nis/ ſingule ꝑtesipᷣi/licet neq; de illis neq;

de aliqua earũ pegrin ille cogitauerit·Et ꝓ

pter h totꝰ motꝰ ille meritoꝛi ẽ eidẽ · Sic di⸗

code ofone ⁊ ꝑtibus ipſiꝰ/qm̃ pᷣme ac pᷣncipa
li voluntati/ex qua oro cepta ẽ:licet mẽs oꝛã
tis ad alia euaget᷑· et alia in coꝛeiꝰ irruant vł

imergãt:pᷣter intẽtionẽ ipſiꝰ cogitatũ .· Oro

tñ tota pᷣme volũtati ⁊ intentioni attribuitur

⁊ei c.· Et ꝓpter h̊ exilla/apilla meritoꝛia iu
dicat.· Omis em oꝑatio ex radice voluntatis

o
iur
n

cio oꝛationis · Ca ·

* 5

.—-* „*

ex qua eſt:vel bona vel mala:vel meritoꝛiavł
alterius modi iudicanda eſt· Juxta pᷣmones
Ambõ:dicentis· quia nõ attendit deꝰ qᷓ;tuʒ ſᷣ
ex quãto⁊ qᷓ;tũ intendis tm̃ facis· Qui ſᷣmo

nes intelligendi ſunt in eis oꝑibus:que ex ra

dicibus intentionũ ⁊ voluntatũ mutari pũt:
quod dico ꝓpterillas que in ſemetipſis male

ſunt:ſicut eſt foꝛnicari:furari adulterari:que

nulla bonitate radicis bene efficipñt · Facad

hoc idem ſermo beati Gregorij quo dixit · qͥa
nihil hahet viriditatis ramus bonioꝑis:niſi

ꝓceſſeritde radice charitatis· Debes aũt re
miniſci eoꝛũ que dixi tibi de cogitationibus:
⁊ alijs in coꝛda oꝛantiũ irruentibus:quia niſi
radicem:hoc eſt pncipalem voluntatẽ:⁊ hec
eſt intentio:moꝛtificauerint ⁊ ißam oronem

ſibirapuerint:ita vt ex eis⁊ ab eis ꝓcedat me
ritum ofonis pᷣncipale.ſ aufferre nõ poſſunt
Cꝗq aũt in hoc ẽ:qm̃ radix ⁊ cã meriti:que pᷣn⸗

cipalis voluntas eſt:ſiue intentio illeſa qᷓ;ẽtuʒ
adeſſentiam ſuam permanet cumipſis

Deigne ⁊ gladio qui debet eſſe in ſacrifi⸗
XLVI

p niam ofo eſt ſacriſicium ⁊ oblatio
H deo acceptiſſima:que deo in om̃i
eccleſia ſcõꝝ offert᷑:ad ipᷣm placandum ⁊ re⸗
conciliandũ ei totũ dei populũ · Pꝛoſequar

de ipſa diſpoſitione ⁊ ꝑfectione que ſunt con⸗

uenientes ei:ꝑ hoc ꝙ ipſaeſt ſacriſicium · Et
iam quidẽ notũ eſttibi exalijs:quia ſacriſiciũ
eſt oblatio deo ſacrata atq; dicata ſacrans ſi⸗

X

tvu .

querit᷑ vtrũ ab his que mactada vident in ſe
vitia q cũq;:vel peccata nõ ſatis ↄueniẽter of
ferunt᷑ abſq; ſacriſicio qð pᷣdixi:quo ſcʒ mactẽ
tur illa ⁊ moꝛtificent᷑ vel in ipſis oronibus vł
ante · Neq; em̃ ad ſacra myſteria cuiq; tali ac
cedendumẽ abſq; pparatione hui ſacrifica⸗
tionis ⁊ ſacriſicij · Pꝛopter h̊ dictũ ẽ in ps · Di
rigat᷑ oro mea ſicut incenſum in cõſpectu tuo
Similiter ⁊ illud · Eleuatio manuũ mearum

dñe ſacrificiũ veſpertinũ · Que reuera ſacri⸗

ficium ẽ:ſicut coꝛã te ſacrificiũ veſꝑtinũ:qð ĩ
lege veteripinguius erat ſacrificio matutio ·
Et qm̃ animalia in lege veteri in omibus ſa⸗
crificijs mactabant᷑ igne ⁊ gladio/volens of⸗
ferre ſacrificiumloronis/neceſſe debet habe⸗
re ignem ⁊ gladiũ · ſicut legit᷑ heñxxij· ꝙ imo
laturus abꝛaã filium/poꝛtabat ſecũ ignem et

gladiũ · Mactaturꝰigit᷑ coꝛtuũ /qð eſt dicere

