mactaturꝰanimalia vitioꝛũ ⁊ animalium bꝛu
talium in coꝛde tuo/accinge te gladio: adhi⸗

be tibi ignẽ: Et intelligo ignẽ ſpũalẽ qͥ vel ire

vel deſiderij eſt · & ſi queſieris a me: vñ vel
vbi accipiã ignem iſtum:Stultiſſimã dico qᷓ⸗
ſtionẽ iſtã · Hoc em̃ eſt acſi quereret /vñ vlob
quã cãm iraſcaris animalibꝰ venenatiſſimis

atq; nocentiſſimis atq; peſtilẽtiſſimis · Quis
vidẽs colubꝛẽ vel bufoneʒ /queſiuit vnqᷓ; hoc
vñ iraſcar iſti colubꝛovel bufoni/pᷣſertim ſiab
ipſo vł moꝛſu vel veneno vſq; ad moꝛtem le⸗
ſus eſt · Quis vnq; ad hanc inopiam deuenit
vt ita ira deeſſet ei cõtra hec? Aiſer atq; ſtul

tiſſime iraſceris vnicuiq; pulici vel muſce pꝛo
leſione ꝑmodica atq; leuiſſima/que nec etiaʒ

ue ſanctiſicans etiã ipᷣm offerentẽ:que etiam

hac intentione ſempoffert᷑ · vicʒ vt ipſe offe⸗
rens:. illam deo ſacret᷑ ſiue ſanctiſficet᷑ · ſi
quis querat:quid ꝑhmõi ſacriſiciũ deo ſacre
tur vel ſanctificet᷑ · Rñdeo ꝙ coꝛhumanuʒ ſi⸗
ue mens humana in pꝛimis ⁊ maxime:⁊ intẽ

do hic de ofone que ad placandũ deũ offert

qꝗ quo atq; ad hoc vt iße offerens reconcilie⸗
tur ei per illam· Juxta illud qð dictũ eſt · Sa⸗
criſiciũ deo ſpũs cõtribulatꝰ. ¶ De ofonibꝰ
que pꝛo alijs ſacriſicandis offerunt᷑ licetdecẽ
tiſſumũ atq; congruentiſſimũ ſit interduʒ:vt
cum ſacriſicio cõtribulati ſpũs offerant᷑ · Poſ
ſunt tña viris ſanctis qͥ cõſcientiã nõ habent

leſio dici põt · Et ꝓleſionibꝰ moꝛtiferis ⁊ moꝛ
tem eternã irrogãtibus:nõ vides vñ vel qua
de cauſa miſerendũ ſit tibi/tam noxijs tanq;
peſtilẽtibus beluis · Quis vnq; defectũ iſtum
paſſus ẽ nõ ſolũ miſerabiliter ſed inauditũ et
intolerabilem ſaltẽ/vt ira ei deeſſet in hoſtes

ſuos ſeuiſſimos ⁊ iplacabiliſſimos: Quis vn
qᷓ; auditus eſt mẽdicans irã hmõi:qͥn potiꝰcõ

traria audient᷑ ⁊ videant᷑ inceſſanter/impla⸗
cabiles ⁊ ꝑ modũ om̃em inexecrabiles inue⸗
niunt᷑ hoies in hoſtes ſuos:Et ſiqñ audient
impoꝛtabilidifficultate ⁊ laboꝛibꝰ interceden

tium grauiſſimis vix ĩduci pñt ad pacẽ · q́;uis

ꝙ ſit in eis aliqͥd mactãdũ ſiue moꝛtiſicanduz

ſolo deſiderio ⁊ intentiõe impetradi ſanctiſi⸗
cationẽ:offerri ſanctiſicationẽ earũ rerũ qua
rum ſanctiſicatio ꝑorones illas intendit᷑ · Et

illi hoſtes ſint viliſſimoꝛũ ac vilipendendoꝛũ
nocumentoꝛũ · Atiaũt hoſtes ſpũales ſuper
om̃em comꝑationẽ iĩmo ſuꝑ om̃em cogitatuʒ
maioꝛũ leſionũ ⁊ nocumentoꝛũ ſunt cõtra te
De his pcepit tibidũs deus /per Aplin in · iij ·
Cołvt ea moꝛtiſices dlcts Mottilcat mẽ⸗
2

LCapitulum

bꝛa veſtra que ſupterrã ſunt / foꝛnicationem

imundiciã:⁊c· Cuauũt cum tam iuſta camha⸗
beas vicʒ dei pᷣceptũ diſtrictiſſimũ:queris vñ
velobquã cãm iraſcaris tã atrocibus/tanq;

ſeuis hoſtibꝰ tuis?:Stupenda patientia tua/⸗

ſi ea videre / vel de ipſis cogitare potes/ et
nõ totus ſtatim excandeſcere in eos/ tãtoq
furoꝛe iracundie tue irruere in ipſos · Ita p⸗
culdubio eſt diabolica patientia/a ſolꝰ diabo
lus illã te docuit: vt beluas hmõiſeuiſſimas/
que die ac nocte a deuoꝛatione eius non ceſ-
ſant abſq; vlla rebellatione ⁊ contradictione

ſuſtineas: Vñ tibi iſta pax maledicta/vt con⸗

tinuum bellum ⁊ capitale hmõi /hoſtiũ cõtra
te ferre potes· Et qð ẽ ſuꝑsdmirationẽ atq;
ſtupoꝛẽ:vt eas ⁊ hoſpitio foueas:⁊ ĩpenetra⸗

libus atq; intimis domus tue · id eſt · cõſcien⸗

tie hoſpitio foueas:paſcas:nutrias: ꝓtegas·
⁊ eſendas:omibus inimicis eoꝛũ factus ini⸗
micus · Iſud nãq; generale eſt/vt amatoꝛes

oĩm vitioꝛũ ⁊ pctõꝛũ:inpugnatoꝛes ipſoꝛuʒ/

vicʒz doctoꝛes/ pꝛedicatoꝛes / implacabiliter

ↄdiãt ⁊ inoꝛabiliter ꝑpſequẽtur· An accepiſti
hoc ex ſacratiſſimo illo mandato euangelico
vicʒ Matthᷣ· v· diligite inimicos vros / bñfa⸗

facite his qui oderũt vos· hoc indubuanter
tu facis de inimicis/qui gladio om̃i·⁊ igne ꝑp⸗
ſequẽdi ⁊ exrerminadi ſunt · IAta patientia ⁊
byficentia alijs inimicis debet᷑ · Iſtis vero ni⸗
hil/niſi ignis gladiꝰ/⁊ omioda extermiatio

Auerte pacẽ/ patiẽtiam/⁊benificẽtiam iſtã .

omnem modũ hmõi inimicis tuis: in eis em

nutris / in eis cõſeruas / cuſtodis/pꝛotegis
moꝛtem tuaʒ·: Quẽcadmodũ ligna aridaq de
ipa ſubſtantia ſua nutriũt/ignẽ deuoꝛãtẽ illa:

RKeſpice miſerrime ⁊ inſaniſſime: addamna

ineſtimabilia q̃ iam paſſ es ab eis · Et pꝛimo
ipam exheredationẽ tuam a pᷣclaro ac inclito
regno celoꝛũ: ⁊ a pᷣ deſiderabili gloꝛiaheredi
tatis illius:a ſublimitate taʒ nobilis regni:in
illud exiliũ pauꝑtatis ⁊ miſerie deiecerũt te/

et paſtoꝛẽ poꝛcoꝛũ fecerũt te · Ipſi nãq; poꝛci

infernales ſunt/quos inceſſanter de ſangui⸗
ne tuo paſcis ⁊ moꝛte:hi ſunt de quibus dicit
Job· QAuicomedunt/non doꝛmiũt · Reſpice
miſer ad cõtumelias ⁊ ignominias ſpectacu
lum em̃ obpꝛobꝛijte fecerũt om̃ibus inimicis
tuis:⁊ aſſiduis deriſiõibꝰ eoꝝ te expoſuerũt

Haiſunt demones quiirriderete ſe ⁊ ſubſana
re nõ ceſſat ꝙ ab altitudie tãte glie · In igno

minioſiſſimam vilitatẽ deiecerunt te: qeras
adunatus collaudatioõi ⁊ adiurationi omniũ

militiarũ celeſtium· nunc pareas obpꝛobꝛijs

⁊irriſionibus viliſſimoꝛũ infernaliũ canum ·
Attenge ſtultiſſime qualiter depauperauert
te:qui etiam nudũ atq; miſerrimum te fece⸗

runt veſtimentis pᷣcioſiſſimis atq; ſpecioſiſſi⸗

mis:imo regalibus:quibus in ſacrameto ba⸗

ptiſmite deus veſtierat:decoꝛauerat:⁊ exoꝛ
nauerat ſpoliauerunt· turpitudine vitioꝛum
⁊ignominia abominabili atq; hoꝛrifica totũ
operuerunt atq; repleuerũt · Recoꝛdare mi⸗
ſer quotiens ⁊ in qt iracũdiã exarſiſti cõtra
iniuriatoꝛes tuos:⁊ hoc ꝓ viliſſimis ac vilipẽ

diſſimis iniurijs ⁊ damnis.Nec ad modicum
iraſcerishis quitibi grauiſſimas ⁊ intolerabi
les iniurias has intulerũt· ybimeruerũt apð
te iſtam gram vt ingraſſari eisliceat in te:vſ⸗

ꝙᷓ in extremas iniurias ⁊ cõtumelias:⁊ vſq;

ĩextremadãna⁊ ſupplicia · vñ tibi in ea:ſiue er
ga ea deo tã odibil: tibi danabilis tãq; moꝛti⸗
fera patientia · Iraſceris inquit Augꝰ.ſeruo
tuo ne peccet amplius· Iraſcere igit᷑ ⁊ tibijp⸗
ſi ne pecces amplius· O ſi iniurie ⁊ cõtume⸗
lie damnaq; ab amicis illata grauiꝰ ferriↄſue
uerunt:qᷓ;to grauius ferenda ſunt mala tot⁊

tanta:que tuipſe tibi irrogaſti · Ampliusqꝛ

nemo poteſt adeo debitoꝛ vl obligat eẽ tibi:
yt tuipe es/debiboꝛ inq; pacis ⁊ amoꝛis· Ne⸗

moigit᷑ adeoinimicoſus eẽ põt tibi q̃ cunq;
q;tacũq; mala irriganda/vt tuipſe es tibi:q;⸗
to nanq; qui maioꝛ debitoꝛeſt/ alicui ĩ bonis
ꝗbuſcũq;:tanto magis iniurioſus eſt eidẽ ir⸗
rogãdo cõtraria. Qua ppter veꝝ eſt qð dixi

quia nemo poteſt eouſq; iniurioſus eſſe tibi:

vttuipſe es· Nemo igit᷑ põt te magis ꝓuoca⸗
re contra te q;tuipſe ꝓpuocaueris te cõtrate·
Inſurge igit᷑ inſaniſſime contra teipᷣm:ira⸗

ſcere tibijpſi · Jraſcere inq; vſq; ad moꝛtemi-

vite moꝛtificationẽ ⁊ extinctionẽ:qui tamin⸗

iurioſus: tam damnoſus:tam peſtilens con⸗
tra temetipſum vixiſti· Exurge igit᷑ ⁊ exter⸗
mina penituſq; conſume in teipſo:qͥcqᷣdẽ vi⸗

te iſtius tam neqᷓ;: ⁊ pſertim ipſos ſontes ⁊ ra

dices ſicut ſunt vitia ⁊ peccatairaſcere igitur

ipſis de quibus nihil cogitare poteſt aliud:ni
ſi ꝙ ira omi⁊ vltione digniſſima ſunt· ¶ Am⸗

plius cũ nihil te adeo pꝛouocare poſſit: adeo
tibi nocere:vtiſta tibinocuerunt:quibus vel

qualibus reſeruas iram tuam:ſi iſta in pace
dimittis· Aut igit᷑ extermina ea incendio:ne
aut ipſa incendia ſua eternis flãmis exurant
te · JPa em̃ ſunt pabulum ⁊ nutrimenta ignis

eterniſibimet.· Quid loquar de demonibus

C

ð ———— 2 — —

= ☛ͤñ – — — —

SaD — — — — — —— —

S . ☛ι S

—, — —.. .

— — —

— — —
—

—+d f— — —

—

— — —

ꝛ..et.. .A.

xLViII

quiꝑ hmõiſatellites ſuos / te in abyſſos miſe
riarum in quibus es deiecerũt:⁊ te in ipſis ca

ptiuũ detinent/⁊oppꝛeſſum: atq; miſerabilit
deuĩctum atq; conduſum/tam durum tanq;

dirum bellũ ab eis ſuſtines:tanta damna/tãa⸗
tas iniurias ⁊ cõtumelias:nec ab eis qͥcq; ſpe

rare potes / niſi eterna ſupplicia · ¶ Attende
qᷓ;ta dementia tam ꝓpitius es eis/tam paciſi
cus ⁊ patiens in eos imo tam ſedulus tam of
cioſus ſeruitoꝛ eoꝝ:tam pꝛomptus obeditoꝛ

om̃ibus mandatis ipſoꝛum:⁊ vt ad vnũ dicã

toꝛtoꝛes tuijpſius ⁊ carnifexĩmaniſſimus·Hh ẽ

ſeruiciũ qða te iugiter expetũt· hec ſunt iuſ⸗
ſa que cõtinue tibiimperant:vt nõ ſolũ quaſ-⸗

cunq; inimicitias ipſoꝛũ contra teipſum exer

ceas:ſed etiã crudeliſſimã carnificinã tuijpſi

vt de ſanguine tuo viuo de teipſo/mẽbꝛis tu

is/⁊ mẽbꝛoꝛum officijs ipſos aſſidue paſcas:

cum voꝛacitas eoꝛum inſatiabilis ⁊ inexple⸗

bilis ſit · Cõſidera qᷓ; palpabiles ſunt tenebꝛe

tue qᷓ;ta inſania tua:q̃ omem bꝛutalẽ deſipien
tiam incomꝑabiliter excedis · Qð em animal
bꝛutum inueniri põt moꝛti ſue ꝓpitium/⁊ de
uoꝛantibus ſe vt ei poſſibile eſt/ nõ iraſcens:
eidem/ ꝓviribus nõ rebellans · Sitot ⁊ tante

ꝓuocationes:ignẽ iracũdie contra ſemetip-⸗

ſas ⁊ contra ꝓuocatoꝛes / ignẽ ire in te nõ ac⸗

cendunt/⁊ illum tibi copioſe nõ ſubminiſtraãt

Nõ ſolum hoĩs ſed etiã bꝛutianimalis nomi⸗
natione indignus habẽdus es: Neq; em̃ vis

iraſcibilis in te eſſe putanda eſt:niſi vel peni⸗

tus exterminata /vel adeo oppꝛeſſa⁊ ſuffoca⸗
ta/vt de ſalute ipſius nõ ĩmerito deſperetur ·

Deigne ſacrificij oꝛationis.Ca: XLVII

Gnis vero ſa⸗

i crificio iſti neceſſarius / ignis ẽ di⸗

uini amoꝛis /ſiue cuiuſcũq; boni?

ſanctiamoꝛis: ſiue ſit charitas depurata illa
vicʒ viuifica atq; dei dilectio / que nihil moꝛ⸗

tiferũ /nihil peccati moꝛtalis ſecũ patit᷑ in p⸗

pꝛio ſubiecto · ſiue ſit alius ſanctus ac bonus
amoꝛ/quo bonadiligunt᷑ ⁊ mala odiant᷑Hoc
aut dico / quia charitatem iſtam que eſt vita/
lis atq; viuificus caloꝛ/gelitudinem vitioꝛuʒ

⁊ peccatoꝛũ diſſoluens penit/com̃ino exter
minans · nõ in omibus / quiſe ad gram iuſtin⸗

cationis pꝛeparant:ſtatim inuenit᷑: qͥn poti
pcedit illum amoꝛ quidã pᷣparatoꝛiꝰ: parans
ei viã/⁊ aptans coꝛhumanũ ad recipiendum

ipſum:quẽadmodũ quedã calefactio pᷣcedit

arſionem · Nec dubiũ eſt qͥn calefactio hmöi
ligna pᷣparat exiccando:⁊ frigiditatem abeis

fugando:atq; vtcũq; calefacienda · Sicut vi⸗

des in lignis viridibus velaqua aſperſis:que
nõ ſtatim vt in ſtruẽ componunt᷑/⁊ igni adhi
bent᷑ ardent ·ſed poſtqᷓ; ꝑhmõi caleſfactioneʒ
vt pᷣdixi pparata fuerint ⁊ aptata:⁊ eouſq; ſta

lefacta vt arſionẽ recipiant · Sic euidẽter ẽ vi
dere in illis:qui conſiliũ beati Gregoꝛij ſequẽ
tes:faciunt quicqͥd boni poſſunt:vt deus illu

ſtret coꝛda eoꝛũ ad penitentiã · Quapꝛopter
amoꝛ eſt eis ⁊ deſiderium penitentie:cũ eam

tam ſtudioſe querant · ⁊ ad illam obtinendaʒ
ſe pᷣparent vt poſſunt ⁊ a deimiſcdia adiuuan

tur· uius autem dilectionis ignis:qcquid

moꝛtiferiin anima humana eſt: virtute ſua c
ſumit atq; moꝛtificat · Et de ipſa foꝛnace ſpũſ
ſancti ſolius emicat benignitas ipſi largitio

one ſua gratuita ſaluberrima ac ꝑ omia libe⸗

raliſſima:qua ꝓpter abĩmenſitate ⁊ benificẽ⸗

tia eius petenda eſt totis viribus:totaq; de⸗

uotione:cum aliunde obtinerinõ poſſit:Ce⸗ g
terũ amoꝛes alij:qui ⁊ ſi nec vitales nec viui⸗
fici· ad vitam gratie tamen preparãt ⁊ aptãt

coꝛda in quib ſunt:ac multipliciter adiuut
inidipſum pꝛocuraripoſſe ſaciliꝰ videri pñt ·
Et pꝛimũ quideminſpectione ac meditatiõe

ſacrarum ſcripturarum · JIgnitum enimẽ elo
quium dei vehementer ⁊ carbones deſolato

rij:ſunt ſacra eloquia · nec poteſt diuĩ eis ver

ſari coꝛhumanum:qn ab eis amoꝛe dei vtcũ⸗

q; caleſiat · Et hec debet eſſe potiſſima inten⸗
tio meditantium in lege dei:vicʒ vt inde ſaltẽ

p̃ᷣparatoꝛie recaleſcant · Landem vero et fi⸗

naliter ⁊ inardeant ⁊ flamaſcant · Ex quo ma
nifeſtum eſt multos ſcholares ⁊ doctoꝛes the
ologos:qui tanto numero annoꝛum iactan⸗
tes ſe ſacris ſtudijs inundaſſe:⁊ in ſcolis the⸗
ologicis cõmoꝛatos:coꝛda non in ſacris elo⸗
quijs habuiſſe · ſed auribꝰ vt ait Apuleiꝰ phi-
loſophus:⁊ non anima philoſophatos fuiſſe
ad ſimilitudinem ſerpentum qui quotiens in
aquis natant:caput extra aquam ſemper te⸗
neant:licet toto reſiduo coꝛpoꝛis dimerſina⸗

tant .Hi ſunt ſalamandre diabolice:que tan⸗

tis ſacroꝛum eloquioꝛumignibus:necadmo
dicum caleſcere poſſunt:ne dicaʒ ardere · In
hos igitur fruſtra tantis aſſiduiſq; doctrina⸗
rum ſacrarum flatibus inſufflent ſacri docto
res:quẽadmodum enim in carbones extin⸗
ctos:⁊ ligna viridia ⁊ aqs aſperſa fruſtra ſuf⸗
flatur:cum in eis nulla ſcintilla ſuberlhaeſon

Capitulum

ctitatis · Poſſibile tamen eſt ⁊ plerũq; fit gra
tia dei faciente:vthmõihomines vel medit
tione ſacroꝛum eloquioꝛum:vel auditu cale⸗
ſcant ⁊ inflamment᷑ pꝛopter quod dictũ eſt·
carbones ſuccenſi ſunt ab eo· Carbones inq;
qui pꝛiꝰextincti ⁊ gelidierãt· Inſufflauit em
chꝛiſtus dñis in apoſtolos dicẽs : Accipite ſpi⸗
ritumſanctum · Sicut narrat Joh· in vltimo
ca·lið·ſui· Nec dubitandum eſt illos in ſuffla⸗
tione hmõi:vel calefactos fuiſſe:vel caloꝛem
ſancte dilectionis in eis ſuiſſe · Manifeſtum
igitur eſt ex his omibus · quia intendentibus
caleſieri caloꝛe iſto ſalutari:ea de ſcripturis ſa
cris ad medicinam ipſis eligenda ſunt: q̃ ma
xime igne ſpirituſſanctiflammeſcunt· Et hoc
eſt quod docet Gregoꝛius ſuꝑ Eʒech· dicens

quia cum ad charitatem incendendam accẽ⸗

dendam ⁊ inſlammandam aut in nobis aut ĩ
alijs incendimus: verba in nobis ad hec eli⸗
genda ſunt:cuiom̃e quo loquit᷑ igne charita

tis vapoꝛatur·

Que valeant ad accendendum velnutri

endum ignem oꝛationis pᷣdictũ:Ca· XLIXx

Alllet permultũ
v adhoc FXPe lugis atq; re⸗
menmoꝛatio incogitabilis largita⸗
tis ⁊ bñficentie creatoꝛis infatigabili continu
atione ĩmo ſemper pꝛofuſiſſima · AManifeſtũ
ceyñ̃ eſt id eſſe beneſicia ad calefaciendum coꝛ
amoꝛe benefactoꝛis quod ſũt toꝛres ⁊ ignes
omiaq; ignita ad calefaciendum coꝛpus calo

re coꝛpoꝛali · Quis em̃ eouſq; obfriguit vt v

leui ac modico beneſicio in largitoꝛem ipſius
galiquo amoꝛe nõ caleſcat: Quis igit᷑ abſcõde
re ſe põta caloꝛe dei · i· miſcdᷣia ipſius qui co⸗
gnoſcat ſe inceſſater obꝛui bñſicijs eiꝰpꝛeſer⸗
tim intellecta ĩmenſitate illoꝝ · Pꝛmũ igitur
recogitãda ſunt calefileri vel alios calefacere
cupientibꝰ ⁊ intendentibus / beneficia natu⸗
re qualia ſunt eſſe ⁊ vita atq; ea ex quibusvi⸗
uimus ⁊ ſumus · Que qᷓ;to amplius diligunt᷑:
tanto in amoꝛe ſuilargitoꝛis maioꝛidilectiõe
calefaciunt cognoſcẽtes · Quia igitur ſuper
bñſicia naturalia om̃ia iſta diligunt᷑ / vlamo⸗
re pꝛegrandi amari faciunt deum datoꝛẽ om
niũ ipſoꝛũ:vel ꝓculdubio ignoꝛatur /deus eẽ
datoꝛ eoꝛum ·Ex quo manifeſtũ eſt/qᷓ; modi⸗
ca vel nulla ſit fides et ſcientia dei/ in maioꝛi
pte hominũ · Mõ em̃ poteſt ſtare iſta fides vel
ſcientia dei/qua cognoſcitur vel credit᷑ actoꝛ

XLK

1 datoꝛ/eſſe ipſius / eſſe noſtri. ⁊ vite cum iſto

moꝛtifero gelicidio:quod ex minoꝛibꝰbeneſt
cijs omimode ſolueretur· Si enim non ẽpoſ⸗
ſibile alicui credere vel ſcire ꝙ aliquis alterũ
oculoꝛum ei veldederit vel reddiderit:qͥn ca
leat amoꝛe magno datoꝛis vel redditoꝛis hu
iuſmodi:qualiter poſſibile erit vt tanta ꝑuer
ſitas coꝛ humanum peruerterit:vt tam lõge

magnoꝛum beneficioꝛum:vt ſunt eſſe ⁊ vita:

deum auctoꝛem ⁊ datoꝛem cognoſcat ⁊ ipſuʒ
non diligat · Amplius cum vnuſquiſq; homi
num non ſit niſi quaſi quidam aceruus ⁊ con
geries quedam donoꝛum ⁊ beneficioꝛum dei
pꝛoculdubio non eſt vnuſquiſq; noſtrum niſi
aceruus ignium rogus ardentiſſimꝰ/extot
⁊ tantis ignibus/quot ⁊ quãta ſunt beneficia
dei / congeſta ⁊ aggregata in nobis ⁊ ex igni⸗

bus ſunt eẽ ⁊ vita ⁊ mẽbꝛa ſingula ⁊ vires na⸗

turales/bonaq; anime naturalia · ſimilir bo⸗
na coꝛpoꝛis · Quapꝛopter flammis ⁊ ignibus
maioꝛ eſt rogus iſte invno quoq; noſtrum:qᷓ;
fuit ſoꝛnax illa babylonica/maioꝛ inq; ſuꝑom
nem pꝛopoꝛtionem ⁊ comparationem · Inue
nit igitur vnuſquiſq; in ſe foꝛnacem incompa
rabiliter maioꝛem ignium ⁊ flamarum:qᷓ; fue
rit illa babylonica · Quapꝛopter in ſemetipᷣo
inuenit vnuſquiſq; non ſolũvnde caleat amo
re largitoꝛis tantoꝛum bonoꝛum:ſed etiam
vnde totus ardeat et flammeſcat · Et intẽdo
ardoꝛe naturalis amoꝛis:qᷓ; recognitio bono
rum naturalium petit : attende hic frigidita⸗
tatem diabolicam:quia rogus totus frigidꝰ

⁊T tanti ignes ⁊ flamme exiſtunt in vno quoq;

homine:qui amoꝛe creatoꝛis adhuc frigent ·
Quid vlterius dicam tibi o homo / inaudite
pene ⁊ incogitabilis peruerſitatis· Tuipſe ig
nis es totaliter/⁊ foꝛnax ĩmenſarum ignium
⁊ flammarũ/⁊ tamen frigidus: Quis vſq; ad
h tempoꝛa audiuit /vel cogitauit/ignem con
gelaſſe · Factum igitur eſt in te diabolicũ iſtð
miraculumex quo apparet · ꝙ ſicut ex luce vi⸗
ſibili eſt / vel pꝛocedit caloꝛ ſenſibilis · ſic ex lu⸗
ce ſpirituali/que eſt ſides ſeuſcientia dei:qua

creditur et ſcitur actoꝛ ⁊ largitoꝛ vnicus eſſe

bonoꝛum omnium /eſt vel pꝛocedit caloꝛ ille
ſpiritualis/ videlicet amoꝛ in deum/a intẽdo
amoꝛ naturalis · ſiconſideraueris ipᷣa be⸗
neſitia dei gratuita:remiſſionem videlicet pe
narum debitarum · remiſſionem culparum cõ

miſſarum: emundationem ab inquinamẽtis

vitioꝛum ⁊ peccatoꝛum reſoꝛmationem ⁊ de
coꝛationem animarumhumanarum / per do

— -- — —& —. —2—

— — —w—— — — ‚]Ábo

nmmmnnnn n

LCapitulum

na virtutum · que ſunt pulchꝛitudines ⁊ per⸗

fectiones animarum noſtrarum gratiã qua

nos de imo / ĩmo de extremo viliſſime turpiſ⸗
ſimeq; ſeruitutis / in ſublimitatem tante nobi
litatis inaltauit: vt filios dei nos efficeret⁊ he
redes: Ipſam quoq; hereditatem eternam/
que eſt regnum pꝛeinclitum ⁊ pꝛeclarum· In
uenies vnumquodq; iſtoꝛum eſſe maius in⸗
comparabiliter bñfñcus omnibus antedictis
Rſi alijs omnibus calere amoꝛe creatoꝛis
foꝛſitan non potuiſti ab his tot ⁊ tantis igni⸗
bus:⁊ incomparabiliter maioꝛibus qua frigi
ditate vel gelicidio te defendes vel abſcon⸗
des: Sed in hocipſo eandem dico cauſam eẽ
huiuſmodi/tam moꝛtifere congelationis tue
videlicet extinctionemlucis fidei /et ſcientie
dei / ſiue defectuʒ · Non enim poſſibile eſt hac
lucem fidei⁊ ſapientiamdei / radiare ſuꝑ coꝛ

humanum / non inſlammare illud ardoꝛibꝰ

ſaluberrimis · Ad hecigitur totis ſtudijs inui
gilandum eſt nobis / totis virium animarum
noſtrarum conatibus petendum:vt illa luce
fidei atq; ſcientia deiperfundamur/airradie
mur . alioquin in medijs tot ⁊tantis / frigoꝛe
moꝛimur · Et quod magis eſtſtupendũ ⁊ dia
bolicum miraculum congelamur · Quiddi
cam de donis ⁊ beneficijs dei que omnem eſti
mationem noſtram omnemq; humanum et
etiam angelicum exuperant cogitatum· An
non eſt ipſe dei filius donum dei ⁊ beneficiuʒ

incogitabili largitate diuine miſericoꝛdie et

gratie / nobis ſingulis ⁊ omnibꝰ datũ · Quot
autem modis ⁊ quibus/et ad quos fructus⁊
vtilitates:audiuiſti in pꝛecedentibus· An nõ
ipſe ſpirituſſanctus donum eſt / et quãtuʒ eſt
in miſericoꝛdia ⁊ largitate omnibus nobis et
ſingulis donans · Similiter ⁊ ipſe pater miſe
ricoꝛdiarum ſemetipſum dedit nobis ad om⸗

nemyſum neceſſarium · Semetipſum dedit

nobis in creatoꝛem ⁊ in conſeruatoꝛem ⁊ pꝛo
tectoꝛem / in deum ⁊ patrem: que ſunt dona
excedentia omnem eſtimationem · Similiter
in regem ⁊ rectoꝛem / in refugiumad omnem
neceſſitatem · Dedit ſeipſum nobis finaliter

atq; nouiſſime obtinendum/ad plenam gra—-
tie fruitionem · Hon enim modica aut leuisẽ

pꝛomiſſio illa quam fecit nobis per Eʒechie⸗
lem pꝛophetam dicentem. Ero illoꝛum deus
Pregrandis enim gloꝛia eſtipſum habere de
um:ſicut habere patrem .habere nanq; ipſuʒ

deum / eſt habere ſponſum/ ſpirituali matri

monio illi eſſe cõiugatum· VUnde alibi debes

„
* 2

eſſe edoctꝰ/quia tota illa gloꝛia ſemperq; ad⸗

oꝛanda⁊ veneranda trinitas / merces eſt ac
pꝛemium totum/quod ⁊ ſolum bonumomni

um ſcientiarum intelligentium quantũ in ea

donũ non adi piſcuntur: ¶ Vides igitur eui
denter quia non pꝛunarum minutijs neq; ig⸗
nium ſcintillis / ſed montibus igne is · Hoc eſt

ingentibus ⁊ vniuerſis beneſicijs te non ſo⸗

lum circũdedit diuine largitas bonitatis:ſed
etiam ex illis te condidit mirabiliter ⁊ ſtruxit
Et vt pꝛedixi rogum ĩmo foꝛnacem imenſaʒ
tam grandium flammarum ⁊ ignium te fecit
Et tu queris a medicens vnde accipiam ig⸗
nem vel caloꝛem:quo caleam dilectiõc in de⸗
um · Et ego viceuerſa interrogo te: qualiter

effugies ardoꝛes iſtos/⁊ flammas tam gran⸗

des beneficioꝛumdei:vbi te abſcondes a tan
tis iſtis ardoꝛibus? Necenim effugere potes

temetipſum / nec elongari a temetipſo:quivt

eſt· Quod dico pꝛopter illas qᷓ iuſtiſſime ſem
per ac per omnia laudanda iudicia ipſius tm

pdixi rog tã grãdis es/ĩmo foꝛnax immeſa-

He memoꝛia beneficioꝛum diuinoꝛum ·
Capitulum deriee

CLguoniã bꝛe⸗
ulis foꝛſitan intellectus tu / eouſ⸗
q; vt altitudinẽ ⁊ imenſitatẽ tan⸗

toꝛũ beneficioꝛũ attingere ſoꝛte plene nõ poſ

ERE

ſit:faciam rememoꝛationẽ minoꝛũ beneficio

rũ:que quidem quiuis intellectus facile ap⸗
phẽdat · Reſpice igitur⁊ attende in obſequio
creaturarũ: que tam officioſe tam ſedule in⸗
numeris obſequijs tibi ſeruiũt · Et pꝛimũ ſcõ
rum ⁊ beatoꝛum angeloꝛũ quoꝛum officia et
obſequia que nobis inceſſanter impendunt:

in tractatu ſingulari de ipſis declaraui nomi⸗
naui et numeraui tibi · Et vt de alijs taceam:

quis ſatis admirarilaudare q; ſufficit foꝛtiſſi-
mam vigilantiſſimãq; cuſtodiam · qua nosĩ⸗

ceſſanter cuſtodiunt:malignos ſpiritus arcẽ

tes a nob⁊ cõpeſcẽtes eos:ne ꝓvoto ſue ma

lignitatis innos ſeuiant:abſterrentes eos et
diſſugates a nobis:interdum aũt religantes
Deinde qᷣs adeo iniuri eſt adeoq; negligẽs
ſalutis ſue qͥs adeoĩgratus ⁊ indeuotus:qui
nõ attendit beniuolentiã ipſoꝛũ erga nos: ꝑ

quã ⁊ of̃ones nr̃as offerre deo altiſſimo / et ſu

as ipᷣis adijcere nõ ceſſant· Quis inq; h̊ attẽ⸗

dens / nõ asſcat icogitabil pietati⁊ dulcedis
creatoꝛis diuicias erga nos:qm tam ndeles

2

Al

LCLapitulum

tam induſtrios:tam diligentes mediatoꝛes

inter ſe ⁊ nos:nobis dedit· Hec em̃ ceſſat ſol⸗
licitudo ooꝛum apud deum pꝛo nobis nec cir
ca nos inlomnibus que ⁊ nobis neceſſaria eẽ

vel ſalutaria conſpiciunt · Et idemde ſan⸗
ctis ⁊ beatis animabus tibi eſt ſciendum:et

q́ᷓ;tum ad officium interpellationis pꝛo nob·
Vnde quis cauſe ſue periculum ⁊ negocioꝛãũã
que expedire habet coꝛam deo arduitatem ?⁊
multitudinem aduertens:tam neceſſarioꝛuʒ

tanq; ſalutarium auxiliarioꝛum:datoꝛem de⸗

um exinde non amare poſſit: ¶ Quis deniq;

ſanctoꝛũ laboꝛes:ſtudia ⁊ doloꝛes:quos pꝛo

nobis ad dei gratiam adducentes ſubierunt

⁊T ſuſtinuerunt:apoſtoli ſancti martyres ⁊ cõ
feſſoꝛes:omneſq; doctoꝛes meditando · ſcri⸗

bendopꝛedicando·⁊ multi ex ipſis: toꝛmẽta

imania paſſi ſunt:vel leuiter cogitet:⁊ non in

ipſum datoꝛem tantoꝛum adiutoꝛum ⁊ adiu⸗

toꝛioꝛũ ſaltem amoꝛe debite gratitudinis vt
cunq; caleſcat:et hec ſpiritualia beneficia ſũt
Et pꝛopterea pꝛocedã ad tempoꝛalia:quo⸗

rum amoꝛ tã facile attrahit· alligat· captiuat ·
inebꝛiat· ⁊ interdum vuq; adinſaniam conci⸗

tat · C Attendat qualiter miſericoꝛdiſſimus
creatoꝛ totum celũ inclinat in obſequia tua-
Et hoc manifeſtiſſime ↄſpicitur in obſequijs
ſolis ⁊ lune:que tibi die ac nocte lumen mini⸗
ſtrant aliaq; tam multa ſeruicia: que philoſo
phis naturalibus ſolis nota ſunt: tamen tibi
inceſſanter impendunt . in ſole velut ſeruum
ſtrenuiſſimumſeruum per omnia impigrum

tam mane ſurgentẽ ſingulis diebus ad illumi

R

nandum· c intẽdo mane ſumme diluculo ad lapides ⁊ ligna⁊ ſ nob
bitacula fabꝛicãtur· Quis autem medicinas

miniſtrandum lumen tibiin greſſibus et in
omnibus operatiõibus tuis·ſimiliter ⁊ equo
tuo ⁊ omnibus animalibꝰ tuis · ¶ Seruit igi⸗

tur tibiſol euidenter:quaſi ſeruus lucernam

pꝛeferens ante te:oſtendens tibi diſcrimina
viarum:ne in eis ceſpites aut coꝛruas:veleti
amoffendas:ad regendas dirigendas vias
operibus tuis ·que nec bene nec recte niſi in

lumen ſieripoſſunt· Pꝛeterea occulta benein
cia · que per ſtellas ⁊ planetas nobis inceſſan
ter pꝛeſtantur:que pauciſſimis etiam ſapien

tibus nota ſunt · Reſpice in aera:⁊ cogita de

ventis:qualiter aera interdum ſerenant:· Ntu

bes interdum inde diffugantes:⁊ nubila· In

terdum autem nubes aggregant tanq; va ſa
aquatica:et aquis plena quaſi circũuerten-⸗
tes ea humeris ſuis:ad miniſtrandum aquã

⁊ ad irrigandum agros tuos ⁊ vineas oꝛtos

⁊ pꝛata · necnon adipſum aera humectandũ
⁊ temꝑandum:quiinde ſalubꝛioꝛ fit homini⸗

bus:et ad expirationes ⁊ reſpirationes con-⸗
uenientioꝛ · Ypſa etiamcommotione ⁊ exagi
tatione ventoꝛum:aer ipſe depuratur ·et ad

vitam hominum animaliumq; ſpirantium⁊

reſpirantium conſeruandam fit aptioꝛ · Nec
pꝛetereas vtilitates quas ventipꝛeſtant na⸗

uigijs:tam marinis q; fluuialibus·ſed ⁊ molẽ

dinoꝛum que ſolo vento molunt vtilitas ne⸗

gligenda non eſt· Deinde reſpice in aquas.⁊
pꝛimum in fluctus qui ſunt piſces:⁊ non ſuffi

cies numerare vel eſtimare comoditates et
vtilitates que per aquas tibipꝛeſtãtur in flu-
ctibus antedictis · DHeinde reſpice vtilitates

euectionumnaualium:⁊ molendinoꝛum aqᷓ

iccoꝛum ablutionumirrigationum · potatio⸗
num ⁊ condimentoꝛum in pulmẽtis · ⁊ occur⸗

ret tibi tanta magnitudo tãta multitudo vti⸗

litatum quibus tibi ſeruiunt aque:vt in nu⸗

meratione ⁊ mẽſuratione earum deſicere ne

ceſſe habeas. Poſthec conſidera terramet
videbis tanqᷓ; quoddam creatoꝛis pꝛomptu⸗

arium theſaurarium diuiciarum innumera
bilium ⁊ imenſarum· Ex ea enim vt ex quo⸗
dam pꝛomptuario creatoꝛis:⁊ victus ⁊ veſti
tus:et inhabitatio ſiue tectum nobis aſſidue

miniſtratur · Ex ea enim ſunt ⁊ fruges ⁊ fru⸗
ctus olera herbe legumina · Ex ea em̃ ſunt et

carnes animalium quibus veſcimur ⁊ nutri⸗
mur · Ex ea em̃ ſunt linũ ⁊ canapium ad nos

veſtiendos · Ex ea generant᷑ animalia quoꝛũ
lana ⁊ pellibus plumis induimur:Ex ea ſunt

lapides ⁊ ligna ⁊ ſabulum de quibus nobha⸗

que de terra gignuntur enumeret · Quis in⸗

numeras metalloꝛum gemmarum lapidum

pꝛecioſoꝛum marinoꝛumq; eſtimare ſufficiat

AQuis oleiliquoꝛes · balſami ·lactꝭ ⁊ vini ⁊ om

nia genera gumi memoꝛiter teneat: Quis
multitudinem venarumterre· varietatemq;
lapidum earum:vel dinoſcere vel numerare

potuerit: AMerito igitur terrã dei pꝛomptua

rium ad eſcas ⁊ veſtimẽta que nobis indead

miniſtrat nominem · Quãtum vero ad diuici

as auri ⁊ argenti: gemmarum ceteroꝛumq;

omnium que homines diuicias vocant: non
minus recte theſaurum diuiciarum eiuſdem
creatoꝛis vocaui:cum in ea tot et tanti diuiccdG
arum huiuſmoditheſauri repoſiti ⁊ abſcon-
diti ſunt abipᷣo creatoꝛe · Hec tibi ptereudũẽ A
qt ⁊ qtis vſibus ⁊ vtilitatibus humanis aia⸗

—

—

☛ —

O

— —

— — V

— = £

— SN —☛
„

☛ S= =
☛

S 2-— f SSS

lia deſeruiũt · ⁊ talia/qdã euectionibus / alia
equitationibus·alia agriculturis/⁊ alia in o⸗
bus ⁊ ꝑomia in vſibus hominũ ⁊ vtilitatibus
⁊ viuunt ⁊ moꝛiunt᷑· Ita vt carnes:lane ⁊ pel

B

tes ⁊ vſus hominũ:⁊ alia quidem cxuruntur

. . .

les coꝛnua⁊ dentes · ⁊ ipe etiã ſuꝑfluitates:a
varijs vtilitatibus nõ vacarent· Quis enim
nõ videt ex dentibus elephantoꝝ ⁊ coꝛnibus

bubuloꝛũ mira oꝛnamenta ⁊ inſtrumenta fie

ri · Vides de lignis ⁊ arboꝛibꝰqᷓ; multiplicit
cedunt/ dolant / ſculpant / in varias vtilita⸗

ne frigoꝛũ ſupꝑfluitas noceat hoĩbus · Alia ap

tant᷑ in edificia/ vt ſint nobis in tectum habi⸗
tatiõis ⁊ in munimẽ ꝓtectionis a pluujs?⁊ vv
tis niuibus atq; grãdinibus· Lantis igit᷑ toꝛ⸗

mẽtisſuis/laceratiõibus ſcilicʒ/exuſtiõibus/

ad omes iniurias/aeris expoſitionibꝰ/nobis

ſeruiũt lignaſiluarũ · Ligna vero domeſtica

tanta varietate fructuũ· Ligna vo ⁊ arbuſta
aromatica tata virtuoſitate medicamentoꝛũ
&& ac odoꝛamẽtoꝛũ · Hhec em̃ omia diligẽti ⁊ in⸗

tuenti cõſideratiõie conſiderati/ apparet eui

denter pꝛelarga bñficentia creatoꝛis/ que tã

taĩmenſitatea multitudine beneficioꝝ ⁊ do-
noꝛum ſuoꝛuʒ ex om̃i ꝑte nos obruit / paſcit ·
veſtit · circũdat munit ⁊ pꝛotegit contra om̃ia
incomoda ⁊ nocumẽta:vulnerũ /egritudinũ
⁊ infirmitatũ coꝛpoꝛaliũ:⁊ deſpũalibus inco⸗
modis taceam· Si quis rex magnꝰ regnũ to⸗

tum ⁊ ſingulas regnipartes · omeſq; magna⸗
tes /alioſq; vniuerſosſubditos ſuos / tuis ob
ſequijs onoꝛaſſet: Ita vtom̃ia et ſingula que

de regno ipſius ſunt · omeſq; ⁊ ſinguli ſubditi

ſui / obſequijs tuis die ac nocte inuigilarent:

An poſſis te continere abamoꝛeillius: Et ſic

facit ⁊ fecit vnicuiq; noſtrũ inceſſanter domi

nus deus noſter · Hec em cuiq; de his que in
celo vel de celo ſunt in ꝑte iſta pepercit · Nihil

omniũ iſtoꝛũ que eius ſunt a ſeruitis noſtris
voluit eſſe imune:quia nullũ ex angelicarum
militiarũ exercitu: Nullã ex ſanctis ⁊ beatiſſi
mis aĩabus nullam ex ſtellis luminaribꝰ. Ad

hunc modũ curre ꝑomia/ quicqͥd eſt a ſůmo
celo vſq; ad deoꝛſum / ſeruire nobis facit:ſiti
hoc dignamur · Ipſe etia infernus nõ ẽ exem

7

ptus a ſeruitute noſtra/vel ſeruitijs / du 1 no
bis ſuiterroꝛẽ hoꝛroꝛẽ incutiensa malis in⸗
numeris nos cuſtodit/atq; bona noſtra nob
conſeruat:que ſi nõ eſſet timoꝛ ipius minime
durarent in nobis· Alias etiã toꝛtoꝛ noſter ẽ/
2 vindex omniũ iniuriarũ ⁊ cõtumeliarũ no⸗
bis irrogatarũ vindictas in omes iniuriato⸗

res noſtros tam iuſtas tãtaſq; exercẽs:vt ni⸗
hil ſit qð vltra eas de inimicis nr̃is reqrat iu⸗

ſticia · neq; etiazʒ ira noſtra:Que non ſeruiciaa
nobis impendat purgatoꝛius ignis / vel lo
ipſe noĩe ſuo ipemet indicat euidenter· dum

quicqͥd purgandũ inuenit in aiabus hincex⸗
euntibus/⁊ ad patrie celeſtis felicitatẽ pgen

tibus / purificat ⁊ elimat:mũdans illas clarii/

ſimas lucidiſſimaſq; deo repᷣſentans remune
ratoꝛi· De terris ventis ⁊ maribus/⁊ alijs o

compedio tibiſatis factum ẽ: vt ſuꝑhoc qᷣcq;
ylterius nõ reqras · Quid dicam et de ipſo

creatoꝛe/ qui eſt trinitas gloꝛioſa/ vnꝰ verus
acſolus deus/pater filius ⁊ ſpũſſanctus/qui
nec ſibijpſi in ꝑte iſea velpeꝑcit vnq;/ vel ꝑcit

qð euidenter apparet in ſpũalibus bñficijs:qᷓ

ſunt illuminationes / iuſtificationes/ mũdati
ones / decoꝛationes / cuſtoditiones / ꝓtectio⸗

nes ⁊ defenſiones animarũ nr̃arũ:a qᷣbꝰnũqᷓ;
vacat incogitabilis pietatis ſue dignatio · An
potes aliquid cogitare/quod coꝛ humanum
in amoꝛẽ benefactoꝛis inducere poſſet:qð di

uina bonitas erga nos negligat/vlobmittat
Addam aũt ⁊ aliam coſiderationẽ:que vti⸗
nam nunq; recedat a memoꝛia tua · Reſpice
in vniuerſitatem ⁊ apparebit /quia ipᷣa eſtin⸗
numerabilis multitudo miniſtroꝛũ /ſeu ſerui

entium varia dona ⁊ xenia/tanqᷓ; ex ꝓmptu⸗
grio quodãdiuine largitatis ⁊ benificentie/ti

bideferentium ⁊ offerentium atq; pᷣſentanti⸗
um · QAue quia vt pᷣdixi ⁊ oſtendi/ignes ſunt
⁊ flãme ad calefaciendũ coꝛhumanũ/ amoꝛe
largitoꝛis ipſoꝛum · Si interrogaueris vnde
veniunt /vel quo vaduntquo tendunt vłqͥd
intendunt ipſa · In veritate reſpondebuntci

bi/quia nos ſumus innumerabilis multitu⸗

do miſerationum dei/poꝛtantes ignem⁊ flã⸗

mas/ad calefaciendum coꝛ humanum /fri⸗

goꝛe moꝛtifero congelatum/⁊ penitus extin

ctumnec tamen tot⁊ tantiignes flamme:ge

licidium eius adhuc diſſoluere ſufficiunt ·

Alddam ⁊ aliam conſiderationeʒ in qua nõ –&

modicum eſt ammirationis noſtriq; doloꝛis
et confuſionis · Dico ergo/ reſpice mundum

vniuerſum/et videbis ipſum totum arden⸗
tem atq; flammantem largitate ⁊ benificen⸗
tia creatoꝛis · ¶ Ex omni parteillius micant

flamme donoꝛum ⁊ beneficioꝛum creatoꝛis:
ſicut euidenter vides ex pꝛecedentibꝰ· Qua
pꝛopter manifeſtum eſt totuʒ mundum/ſiue
vniũſuʒ creaturarũ oĩuʒ/etiã cũ ipᷣo creatoꝛe

foꝛnacẽ eſſe totaliter ardentẽ ⁊ vndiq; flamã

LCLapitulum

tem . Qua ppter de mirabilibus diabolicis P
grande miraculuʒ nõ ſolũ ꝙ tanta foꝛnaxnõ

te calefacit:ſed etiã ꝙ in medio eiꝰ poſitꝰnon

totusea conflagras· Attende igit᷑ inſaniſſi⸗
mum coꝛhumanũ /vbi te poſuit creatoꝛ bñdi
ctus vicʒ in medio tot ⁊ tantoꝛũ igniũ ĩmen⸗
ſe foꝛnacis : Qua ꝓpter nõ ſolũ calere te volu
it ex tot ⁊ tantis ignibus ⁊ flãmis /ſed etiã ar⸗
dere ⁊ eẽ ignitũ · ꝓpter quod de lucifero dem̃
eſt Eʒech·xviij:quia ipᷣe erat in medio lapidũ

ignitoꝛũ/angeloꝛũ ·ſ·qui pᷣlarga beniſicentia

creatoꝛis igniti erãt:nõ ſolum calentes amo⸗
re ipſius/ ſed etiã ardentes atq; flãmãtes in
illũ · Dicã adhuc ⁊ vulgare pꝛouerbiũ quo di
ci ſolet: Qui obꝛuit me aduertat me · quod ẽ
dicere / capit ⁊ ad ſe trahit:hoc inſaniſſimum
coꝛ humanũ tibi dicipõt ·quia tot muneribus
Ttantis obꝛuit te deus ex om̃iꝑte ⁊ tñ tu non
admittis vel capis vt te attrahat/⁊ ad ſe tra⸗
hat · Interrogo te etiã adhuc:qͥd peccauit de
us aduerſum te/vteum diligere vel nõ velis
vel nõ valeas:nec tanta foꝛnace tot ⁊ tanto⸗
rum igniũ caleſieri poſſes amoꝛe ipſius· Sʒ
vt de donis ⁊ bũſicijs iſtius taceã:qualiter de
fendas te abimenſitat᷑e bonitatis ⁊ pulchꝛi⸗
tudinis ipſius:illa velut caminꝰ incogitabilis

ardoꝛis / totã ciuitatẽ celeſtem inflamat atq;

conflagrat · Inde ardet omis exercitus mili⸗
ciarũ celeſtiũ/⁊ om̃is ſcõꝝeccleſia · i· beatiſſi⸗
marũ aĩarũ que ibi iam recepte ⁊ gloꝛificate
ſunt · Attende ꝙ bonitatẽ ⁊ pulchꝛitudinem
deitibi pꝛedicat inceſſanter vniuerſitas crea
turarũ ·quẽadmodũ ⁊ in ipſa eccleſia canitur
Quẽ terra pontus ⁊ ethꝛa colũt/adoꝛãt pᷣdi⸗
cant·:Dic queſo que mulier adeo refrigidata
vel maleficiata eſſe põt:vt iuuenẽ ſponſuʒ di

ligere nollet:ſi die ac nocte pᷣdicaret᷑ ſibi boni

tas ⁊ pulchꝛitudo ipſius:? Vide igit᷑ q; moꝛti⸗
fera eſt infrigidatio tua:qᷓ; ſtupendũ gelicidi
um/vel vt verius loquar/qᷓ; validũ diabolicũ
iſtud maleficium quo ita maleficiat es:vt tot

⁊ tantis dei bonitate ⁊ ſpecioſitate inceſſan-⸗

ter nullo amoꝛe in eum caleas pᷣſertim cũ in⸗
numerabilibus ⁊ ineſtimabilibus bñficijs vt
coꝛ tuum iugiter ſe ingerat ⁊ impugnat · Dic
interrogo te/ſi venalis eſt amoꝛ tuus: quem
emptoꝛẽ aliũ queris q; deum:expectas:quic
quid mundus dare poteſt ꝓ amoꝛe tuo · Hoc
eſt dicere vt amet᷑ a te/comꝑatione eoꝛum q̃
iam dedit deus/⁊iam cõtinue dare nõ ceſſat/
atq; eoꝛum que pꝛomittit ⁊ pparauit diligen⸗
tibus ſe:nulla ſunt· Si vero liberalis atq; gra

tuitus eſt amoꝛ tuꝰ. An eſt aliquid amoꝛe tuo
dignum / vel bonitate vel puichꝛitudine:com
