bilis:fidem nõ ſeruauit anima mea om̃i dam
natiõe digniſſima · Rupit tibi fedus tam ſnb⸗
limis matrimonij · amiſit te incogitabilis glo⸗

rie ſponſum · adulterata poſt diabolum qui ẽ

moꝛs:⁊ q; tãta tam ſacrilegi adulterij impie⸗

tate nõ meruerim · quis illam expiare ſuffici⸗
at:que ſupplicia excogitari poſſunt?:quibꝰilla

idigna nõ ſint · Lu ergo dñe miſcðie cuiadeo
placite ſunt lachꝛyme penitẽtiũ · tui adeo ac⸗
ceptus eſt luctus eoꝛum:cui doloꝛes interne
ac vere penitudinis: ꝓ peccatis ⁊ delictis eo
rum ſatiſfaciunt:Cui iram iuſtiſſimam extin
guunt ⁊ placant lachꝛyme cõpunctiõis eoꝛũ

dem · Da mihi obſecro doloꝛes iſtos · da luctũ
iſtum ⁊ lachꝛymas quiſcis te nõ poſſe placa⸗

ri mihi:⁊ me nõ poſſe placare tibi:niſi donis

gratuit miſcdᷣie tue· Nec poſſe redireadam
pliſſimum copioſiſſimum dulciſſimumq; ſinũ
miſcdðie tue:niſiꝑhec mihi tam ſalubꝛia/tam

mihineceſſaria/tãq; placita dona pietatis et

dulo
loꝛe⸗

ſs

qui⸗
mih
t
ſtip⸗
lega
Gon
ſnon
gta
rico⸗
ley
Gan
ſtar
auc
lp
lach
eſun
nert
llti

nises
adeer
reue⸗
wurvi⸗
Dek⸗
jreuely⸗
aſcam
nns h⸗
Mlumine
erytvi⸗
mrüme
man⸗

1Nöe.

d
oer
m müd

emap⸗

Gegdiu
eren
balebe
oiudes
Nſi

ſuner

tutnn
Cuostl
onion/
n,
nimpnd
nni
Cnäne
zofnom
gunſ⸗
Misfo⸗
mane
inge⸗
geiccho⸗

Hecuaden

iaceoc⸗
vivimnen.
delhben
munenn
seon
vdalvan

ſegec

nic dons

Gtenin

nungſi
Uiruum

—RL

— * .
17 . 2„ „
. . . . *.

dulcedinis tue· Abſit ate dñe miſcðie vt do⸗
loꝛes iſtos mihideneges:qui eterna gaudia

mihipꝛomittis:⁊ offers : Abſit vt lachꝛymas

iſtas ſaluberrimas petens:repulſam patiar:

qui aquã vite/⁊toꝛrentẽ phennis voluptatꝭ⸗
mihi pꝛomittis:⁊ ad illam me ⁊ ꝑ prophetas
⁊ ꝑ temetipᷣm inuitare nõ ceſſas· Lu em̃ dixi
ſtiꝑ pꝛophetã tuũ Eſa:Om̃es ſitientes veni
teadaquas ⁊c · Ad aquas inq; doctrinarum

gratiarũ ⁊ lachꝛymarũ · Vñ oꝛe tuo ſacratiſ⸗
ſimo in euãgelio Johʒis dixiſti · Quiſitit veni

at ad me/⁊ bibat aquã vite gratis· Dñe miſe

ricoꝛdie ſi doloꝛes iſtos denegas mihi:q̃ fron
te velaudacia ſperaboa te eterne felicitatis
gaudia⸗·Si lachꝛymas amariſſimas mihip⸗
ſtare nõ dignaris:quales ſperare potero vel
audeboa te dulciſſimas aquas toꝛrentis vo⸗

luptatis tue · Dñe miſcdie iſtam ſitim pnialiũ
lachꝛymarũ tu dediſti mihiin coꝛde meo·hãc

eſuriem panis ſimiliter · Da igi᷑ mihi ſatura

riex ipſis · Ite nãq; luctus quo eſurio ⁊ ſitio·
iuſticia tua eſt: qua nõ ſolũ iuſticias ſed etiam

iuſtiſicas penitentes · Dñe miſcdie tu ꝓmiſi⸗
ſti oꝛe tuo ſacratiſſimo in euãgelio tuo eſuriẽ

tibus ⁊ ſitiẽtibus iuſticiã:qm ipᷣi ſaturabunt᷑:
Adimple in me ꝓmiſſionẽ tuã:qui pᷣdonaſti

,

mihi iſtã eſuriem ⁊ ſitim iſta: DOñe miſcdie· la⸗
chꝛyme iſte ſunt vinũ cõpunctionis:hocvino
pota me:hocpane lachꝛymarũ paſce me · Tu

em es quidas eſcameſurientibx nõ minus
potum ſitientibus · Lu em̃ pcepiſti vnicuiq;

paſce eſurientẽ: pota ſitientẽ · Exurge dñe de

us meus in hocpᷣcepto quod mandaſti:⁊ ad⸗
imple illudin me · Fac mihi lachꝛymas iſtas
panes die ac nocte · ſicut feciſti Oauid ꝓpter
qð iße dicebat · Fuer̃t mihilachꝛyme meepa

nes die ac nocte:qð eſtdicere refectionesCi

ba me pane lachꝛymarũ /⁊ potum da mihi in
lachꝛymis⁊ in mẽſura magna vtiq;⁊ larga ⁊
magna quippe ariditas mentis meeê/ magnã
irrigationẽ requirit/⁊ magnis ſoꝛdibus ablu
endus: magna copialixiuijẽ opus/⁊ magno
rum incendioꝛũ extinctio/ Nõ niſimagnaruʒ
aquarũ ſupꝑeffuſionibus effici põt: Velda do
mine miſcdie mihi potũ in lachꝛymis:in men
ſura quacũq; ſiue q;tacũq; bñplaciti tui· Vi⸗
deo me grauiter deliquiſſe ⁊ peccaſſe:cuʒ de⸗
negas mihi potus in lachꝛymis in menſura/
quẽadmodũ fieri mos eſt in monaſterijs vbi
grauiter peccãtibus monachis ſubtrahit mẽ
ſura vinique vulgo dicit᷑ iuſta · Dira ⁊ durg ẽ
iſta vindicta: qua tam grauiterinfirmanni ta.

periculoſe egrotanti ſubtrahis vel denegas
hanc medicimam ſalutis/apanem ſuauiſſimi

odoꝛis · Dñe miſcdᷣie ſiplacẽt tibi doloꝛes iſti
interne ve penitudinis:⁊ ſireputes eos vin
dictam iuſtã · Da eos mihi q;tũ acerbos volu

eris· Da eos ꝓſundiſſimos ⁊ intimos: ita vt
ſi placeat tibi totus ĩmoꝛiar doloꝛibus hmõi:

totus diſſoluar ⁊ abeã totus in lachꝛvmas⁊?

hoc fit mihiconſolatio de ĩmenſitate pietatis⸗
⁊ dulcedinis tue/vt affligens me doloꝛib iſt/

nõ ꝑcas mihi vſq; ad moꝛtẽ coꝛꝑis mei: Dñe

milcdie nõ fuit a ſeculis pctõꝛ adeo ſceleratꝰ
adeo execrabilis:adeo bonitati tue odibilis:

q̃n vna moꝛte coꝛꝑis ſuiſi eam cum amoꝛe et
honoꝛe tuo ſuſtineret:eãq; tibi offerret:om⸗
nia ſcelera ſua atq; facinoꝛa non expiaret / et
iram tuã iuſtiſſimã quãtacũq; aduerſus eam
excãdeſceret:nõ extingueret ⁊ placeret: Do
mine miſcdᷣie hanc moꝛtẽ nõ audeo mihi in⸗
ferre nec manus mihiinijcere:verũtñ deſide
rio eſt mihi:ſi eſſet bũplacitũ tuũ in gladio
bitui / totus confoſſus coꝛde / totuſq; vulne⸗
ratus doloꝛibus iſtis:viuiſicis pnialibus ·ſ· p
acerbitate eoꝛũ coꝛꝑe moꝛerer ⁊ coꝛpus meũ
moꝛte hmõi moꝛeret᷑ · Accidit plerũq; domie

miſcðdie vt moꝛiant᷑ hoĩies moꝛte coꝛpis · pdo⸗

loꝛibus ⁊ triſticijs ſeculi huiꝰ Arinam ⁊ mihi

daret᷑ a te vt imoꝛerer doloꝛibus iſtis pnĩali⸗

bus tam tibiplacitis / tam mihi ſalutaribus ⁊
neceſſarijs· Dñe miſcðie mihitam gratũ fuit

ꝓpter bonitatẽ tuã deſiderare moꝛi/etiam ꝓ
re moꝛte coꝛꝑis:que ꝑſecutoꝛũ gladijs infer⸗

retur: quãto igit᷑ gratioꝛ tibi eſſe debet ⁊ ẽ in⸗

dubitanter moꝛsiſta:quã deſidero mihiinfer

rigladio vᷣbitui:cruciatuſq; ⁊ doloꝛes iſtipe⸗

nitudinales:Et ſi igi᷑ nõ eſt bũplacitum mi⸗

ſericoꝛdie tue vt vſq; in moꝛtẽ coꝛꝑis doleam

doloꝛibus iſtis: placeat obſecropietatitue vt
doleant vſq; ad effuſionem largiſſimã lachꝛy
marum:⁊ eouſq; vyt exitus aquarũ deducant
oculimei ·quia nõ cuſtodieruntlegemtuam⸗
Dñe miſcdie da mihiſic cognoſcere · ſicq; iu⸗

giter intueritot 1 tantamala mea/ detrimẽ⸗

1—

taſcʒ iparũ viriũ naturaliũ mearũ:que abuſi
onibus open ita leſe ⁊ vulnerate ſunt. Detri

menta gratiarũ tuarum que pilla amiſi⁊? ex-·
tinxi in me· etiam detrimẽta gloꝛie eternehe
reditatis ac felicitatis:quibus me exheredi⸗
taui· quibus me pꝛiuauiatq; totaliter ſpolia⸗
ui:Et ecce nudus / ligatis velatiſq; oculis in⸗

7

ſtar ribaldi viliſſimi ⁊ latronis ſceleratiſſimi:
ducoꝛ ad infernale patibulũ:quirex coꝛona⸗
e

EKK

LCapitulũ xxvVII XXVIII

„
tus fueraʒ in ſacramẽto baptiſmiad regnum
tuü celeſtẽ/qᷓ; ugubꝛe ſpectacim facio de me
ißpo om̃ibꝰ viris miſcdie iĩmo etiã cunctis in qᷣ
rum coꝛdibusvel modicam ſtillã tue pietatis

dediſti: qͥt ⁊ q;tis deriſiõibꝰ demonuʒ pareo.
q;tis ⁊ qᷓ;aſperis inſi ultatiõibꝰ eoꝝ expoſitus
ſum: Inſultare mihi nãq; merito ⁊ veraciſſi
me poſſunt: mihi inq; miſerrimo atq; viliſſi⸗
mo dicẽtes · Ecce iſte factus eſt ſicutvnus ex
nobis ·˖ In hoc vtiq; / ꝙ tam viliſſim apoſto⸗
ta flãmis eternalib ⁊ tenebꝛis cũ ipᷣis adiudi
catusſum.Et quidãnabiliter aſſociauime ip
ſis in culpa apoſtaſie · i· receſſiõis ate/oꝛdine
rectiſſimo aſſociari eis debeo in pena dãnati⸗
onis eterne · Hoc aũt plꝰhabʒ apoſtaſia mea
culpe:ꝙ de ſublimi gratie adoptiõis qua filiũ
me adoptaueras:⁊ de altitudie regni tui cele
ſtis cuiꝰheredẽ me feceras:tam viliter tanq;
rturpiter deiectꝰ/imo ſpõte cadẽs in extremã
iſtam ignominiam ⁊ pauꝑtatẽ deueni: QAuis
iſta mala mea tot ⁊ tanta videre poſſet:abſq;
doloꝛe compaſſionis/⁊ lachꝛymis:niſi ipſi qͥ⸗
bus me aſſociauidemones · vel qui ex ꝑte eo⸗
rum per ſimilem aſſociationem effectiſunt ·

Mequirende ſunt interceſſiones ſanctoꝝ
ad impetrationẽ lachꝛymarum· CaXxXVII

nſiliũ aũt ne
c ceſſariũ ac ſaluberrimũ eſt:vt cuʒ
= vides ꝑ temetipᷣm ſolum impetra
re nõ poſſe/ donũ luctus ⁊ gram lachꝛymarũ
hoc impetrare ſtudeas ſanctoꝛuʒ ſuffragijs·
Et potiſſime ſuffragijs gloꝛioſe marie Ma⸗
gdalene · necnõ ⁊ beatiſſime illius marie egy
ptiace:que iſtis donis tam magnifice · tanq;
largiter dotate fuerunt·hoc factũ eſttemꝑe
meo / vbi quidam magnus/cum doleret ⁊ cõ
quereretde ariditate coꝛdis ſui:eo ꝙ aruiſſet
in eo fons lachꝛymarũ:incidit coꝛdi eius con
ſilium iſtud:vicʒ vt iret ad ſepulchꝛum gloꝛio
ſe dñe marie magdalene · Cũq; ibipᷣcaret᷑ vt

fſontẽ ei lachꝛymarũ ſuis ſuffragijs impetra⸗

ret:quod ꝑeam obtinuiſſe ſuis familiaribus
referebat · Debes etiã reminiſci ꝙ donũ lu⸗
ctus ſiue fons lachꝛymarum:lauatoꝛium ẽ in
clauſtro ſpirituali:in qͥ ſanctitatis regula ob⸗
ſeruat᷑· Intolerabilis aũt eſt defectus in om̃i
clauſtro:defectus lauatoꝛij · Qua ꝓpter obſe
crandus eſt tibideus/quiſolus edificatoꝛ eſt
clauſtri illius / vt ipſe in clauſtro tuo quod tu
ipſe eſſe debes / vel coꝛtuuz:nõ ꝑmittat de eẽ

tam neceſſariam officinã.Et quod ipᷣe eaʒ in
eodem ediſicet:pᷣſertim cũ ipſe ſit puritatis ⁊
mundicie ʒelantiſſimus amatoꝛ:que niſi per
lauatoꝛium hmõi ↄſeruari in iſto clauſtro nõ
poſſunt · Obſecrandus ẽ etiã qtũ põt ⁊ q;tuʒ
ipᷣe dignatiõe ſue pietatis ⁊ dulcedinis te ad⸗
iuuare voluerit:vt ipᷣe tibilargiat᷑ in eo copi⸗
oſas ⁊ indeficientes aquas · Reminiſci eriam
debes de pena regulariũ:cuiꝰ tibi feci/in pᷣce
dentibus mentionẽ:quibus aufert᷑ menſura
vini qᷓ dicit᷑ iuſta:nõ tñ aufert᷑ aqua qᷓ;tũcũq;
deliquerit · nec dat᷑ eis panis nec cibus vllus
abſq; potu ſaltem aque· Obſecra igit᷑ ipſum
ne in te hunc intolerabilem rigoꝛẽ ſue ſeueri
tatis exerceat:qui ⁊ clauſtralem diſciplinam
⁊ duriciam humanã excedat· Obſecrandus
eſt etiã vt in alijs penis ſi vindicta eide te pla
ceat·vindicet in te quecũq; vindicare volue⸗
rit:qᷓ;illis que longe te faciunt ab illo ⁊ impe⸗
diunt / quo minus appꝛopinques ad ipᷣm· pꝛe
ſertim cum ipᷣe iubeat dicens · Appꝛopinqua⸗
te deo ⁊ appꝛopinquabit vobis · Hec aũt aridi
tas ab aquis vicʒ lachꝛymarũ:ꝓhibet euidẽ⸗
ter appꝛopinquare teipſi ·ſic aque lachꝛvmaꝝ
appꝛopinquare te faciunt adipᷣm ⁊ iᷣm adte:

A afflictio coꝛpoꝛalis valet ad impetra⸗
tionemlachꝛymarum · Ca. XXVII

St gliud adiu

e toꝛiũ orationi:grade atq; foꝛtiſſi⸗
mum:ipſa afflictio ſeu tribulatio/
de qua ⁊ ꝓpter quã clamat᷑ ad deũ:ꝓpter qð
abipſo ſpũſancto edoctipatres affligebãt ſe
cumoratiõibus ſuis impetrare vellent aliqᷣd
magnũ adño·quod adhuc ſeruat omis eccle
ſia ſcõꝛũ:affligẽs ſe ieiunijs / cilitijs / laboꝛibꝰ
⁊ flagelloꝛuʒ etiam diſciplinis:⁊ aljs modis/
quos iuſtiſicatiõis gratia docere ⁊ fugere cõ
ſuenit · Et tribulatio ꝓqua vel contra quam
ſcʒ vt auertat᷑ clamatur ad dñm:in pꝛimisad

iuuat oꝛationẽ:qꝛ facit vt eidem clametur ob

nixius / ſicut dicit beatꝰ Aug · videlicet qꝛ in
tribulatione obnixi clamatur · Cauſa aũt in
hoc ẽ qm̃ ipſa ſua acerbitate incitat et incẽdit
deſiderium liberationis ab ea · Et ppt h/qᷓ;ẽo
maioꝛ/acerbioꝛve fuerit:tanto magis incen
dit vel incitat deſiderium hominũ · Deſideri⸗
um aũt impetrandi quod petit᷑ vox ẽ ofonis
⁊ ꝓpterhoc muta eſt ⁊ ſine voce or̃o:q̃ deſide
riũ nõ habethmõi · Etideo tacet in ofone q
loqͥ videt᷑ multotiẽs · Cũ aüt vehemẽs fuerit

A bpen

m

hmno
eſern
bular
derl⸗
ſmita
adiß̃
lbera
remd
lun.
mane
lenpe
ſunch
ſacet
ſcare
P uto
ſerin
milen
mniſer⸗
paſto
Que⸗
efon
wire
einn
Go
l
gulh
lloi
☛☚
oioi
onisip

qued
Peeril
gdey
ſlcno⸗
pquit
ſloem
lerdie
eme
arte
ſun⸗
amaag
peu
og
aſiger
ſlen
ceene
iten
glisan
buspnn
ſachin

kegzn
tans
niüper
krono
tä
steac⸗
cop'⸗
enam
n hee
enſira
ticiiq
SWus
iwun
leſeuer
Gpnan
undrs
delen
epole⸗
nwe⸗
ine
nn⸗
adi
cc
em
Gnadte

inpenn
WI

Gn
zioni⸗
pohno⸗
Mer 65
gerit
nc
ieale
gboid
ods,
goe
mighan
no
menro⸗
cetgen
oaitin
anticit
Nb/io
is incen
eſchen

Capitulum

hmõideſideriũ erit camoꝛ:qua ꝓpter verus
ſermo beatiſſimi Aug:qui dixit · quia in tri

bulatione clamat᷑ñ obnixius. Obhanc cauſazʒ
dixit alibi · Jdem btũs Augꝰ·quia ꝓpter hoc

imittit deus tribulatiões:vt tribulati clamẽt

ad ipᷣm:clamãtes exaudiat:exauditiliberen

liberati gloꝛificent miſericoꝛdiſſimũ liberato

rem deum · Qua ꝓpter dixit idem ſupeuãäge

lium Matth· quia tempeſtatem fecit oꝛiri in

mari:vt nauicula iactaret᷑ fluctibus:vt metu
tempeſtatis territi diſcipuli excitarẽt dñm ie

ſum chꝛiſtũ doꝛmientẽ:⁊ clamarẽt ad ipſuma

facietempeſtatis:exauditiq; ⁊ liberati gloꝛi⸗
ſicarent ipᷣm · ſicut ⁊ ibi factũ eſt · Scðo adiu

uat ofonẽ afflictio · qm̃ afflictio miſeriaẽ · i
ſeria vero/ ꝓuocatrix eſt miſerationis apud

miſericoꝛdiſſimũ · ꝓpter qð ⁊ miſcðia dicit᷑ q̃i

Q

miſeria coꝛdis de alieno malo · qð ꝓpꝛie com

paſſio noĩat᷑ quaſi alienũ cõſoꝛtiũ paſſonis.
Nue qͥdẽ ⁊ ſiin deo locũ nõ habeat /qᷓ;tuʒ ad
effectum · quãtũ tñ ad effectũ ſubuentiõis cõ
petit eidem quatenꝰ phas eſt· Subueniens
em̃ miſerator deus tribulatis · Hoc facit ipis
qð ſocius tribulatiõis faceret ſi poſſet eiſdem
vicʒ liberans eos/ veltribulationẽ mitigans
aut leniens ipᷣis· Quia igit᷑ afflictio ꝓpꝛia in

eis:qui aliũde tribulãt᷑:addit ad miſeriã iſpo⸗

rum:addit ⁊ ad ꝓuocationẽ vt pᷣdixi miſerati
onis· Et ꝓpter hoc addit adiutoꝛiũ exauditi
onis ipſius or̃onis ꝑ quã miſeratio intendit᷑
impetrari · Tertio qm̃ ipſa afflictio pꝛopꝛia:
quedã ꝑs eſt iuſtiſicationis:Meceſſe eſt vt ꝓ⸗
pter illaã detrahat miſeratoꝛ deus ſiue minu⸗

gt de vindicta:quã irrogaturus erat /ſi iſta af

flictio nõ eſſet.mõ quidẽ minuit aut detrahit
ꝓ quãtitate afflictionis hmõi ſed ꝓ largitate
ſua/ſᷣm largitatẽ ⁊ ĩmenſitatẽ miſdie ſue· In

terdũ etiã totã detrahit initio afflictõis hmõi quod eſt modicuʒ
ad omia · Rñdeo in hoc ⁊ dico verũ eſſe · Hoc

⁊ ſententiã dãnatiõis ĩminentis totam reuo⸗

(At:totãq; penã minatã ignoſcit ·:ſicut maniſe

ſtum eſt feciſſe niniuitis / cũ agerẽt penitenti
am ad pᷣdicationem Jone ꝓphete · ¶ Aani

feſtũ igit᷑ ẽ tibiꝑhoc:qᷓ;tũ ⁊ qualiter afflictio

ꝓpꝛia adiuuat ad oronẽ adipetrandũ miſera
tionẽ · Juxtahoc dixit Berñ · Clareualleñ · Jõ
affligere ſe debet oꝛans coꝛam dño:vt parcat
ſaltem flagellato:qͥ nõ ꝑcit iuſtificato · ac ſi di⸗
ceret:vt ipᷣa flagellatio miſcdiam ꝓuocet quã
iuſticia(quia nulla eſt) ꝓuocare nõ põt · ¶ Si
quis aũt querat de mugitibꝰboum:⁊ eiulati⸗

bus ꝑuuloꝛũ:⁊ de afflictionibꝰ animaliuzʒ q̊s

paſſa ſunt apud niniuitas:in qͥ vel ꝓpter qʒ

adiuuabant ofones niniuitarũ · RBñdeo in ̊
quia afflictiões erant hoĩm quoꝛũ erat puuli

quoꝛũ erant aĩalia.Cauſa aũt in hocẽ qm⁊

in filijs ⁊ in aĩalibus ſuis ac rebus alijs: mani
feſtumẽ affligi patres ⁊ matres ⁊ rerũ hmõi
poſſeſſoꝛes · De ieiunio vero q;tuʒ adiuuet
ofonẽ:expꝛeſſit beat Aug vbi dixit · ꝙ ſi vis ij
oꝛationẽ volaread deũ:fac ei duas alas:ieiu
nium /⁊ elemoſyna:quarũ igit᷑ altera alarũ:
adiuuet volucrem ad volandũ tm ſimilimõ
adiuuet ieiuniũ oronẽ ad volandũ ad deum·
volatus aũt hmõi exauditio eſt· nõ em̃ aſcen
dere dicuntur orones:niſi quas exaudit deꝰ·
Auare ieiunio tanta efficacia tribuatur·
Capitulum · XXIX

Alrbet aũt que⸗
b ſtionem ⁊ ãmirationẽnõ euem p
.—. pter quod ſapientiſſimus⁊ ſanctꝰ
Augꝰ. Jeiunio tantã efficaciã ⁊ virtutẽ hic at

tribuit:vt eã elemoſyne parificare videatur

Ale em̃ due paris virtutis ſunt/⁊equalis per

om̃ia in omibus volatilibꝰ:⁊ equale pꝛeſtant
eis adiutoꝛiũ ad volandũ · nec potioꝛ ẽ inhoc

ala dextera q;ſiniſtra · nec ecõuerſo· Cũ econ
uerſo ſe habeat in maioꝛi ꝑte hominũ Nõ em̃

equalis vtutis aut foꝛtitudinis ſunt dextera
manus ⁊ ſiniſtra in hominibus:ĩmo in pluri⸗
bus dextera ſiniſtram excedit· In ſolis vo il⸗
lisq vocant᷑ ambodextri qualis fuithayothæ
gabaonite ⁊ ꝑ omia eiuſdẽ foꝛtitudinis lunt:
⁊ ad oꝑandũ eiuſdẽ adiutoꝛij Aplus aüt di⸗
xit· · ad Timoth·iiij· quia pietas ad omia va

let · exercitatio aũt ad modicũ valet · Jeiuniũ
vero vna eſt de exercitationibus coꝛꝑalibus

quare nulla eſt comꝑatio ieiunij ad pietatem
quẽadmodũ nulla eſt eius quod eſt modicuʒ

eſt veri noĩs ⁊ rõnis ieiuniũ · oblatio ⁊ ſacriſi⸗
cium eſt ꝓpꝛij coꝛpoꝛis:ſicut euidenter teſta⸗
tur aplus ad rhomanos·xij· dicens · Obſecro
vos ꝑ miſcdiam dei exhibeatis coꝛꝑa veſtra
hoſtiã viuentẽ /ſanctam / deo placentẽ.· pꝛeſer

tim cũ nõ auaricie: ſed miſcdᷣie ieiunat᷑ · Hoc
aut eſt · cum ea que detrahunt᷑ coꝛpoꝛibus de

alementis: in chꝛiſti paupeꝝ alemoniã / velin
alios vſus pios erogant᷑ · Hec videt᷑ eſſe veri

noiĩs:quo nõ ⁊ aĩa ⁊ coꝛpus affligit· Nec mo

dica afflictio anie humane / ſames ⁊ ſitis · q
inde manifeſtũ ẽ:qꝛcũ vehementer inualue⸗

rint:cogũt hoĩem comedere man ſuas / vel

Lapitulum
alla de carnibus ſuis:que raꝑe de ipſo coꝛpo⸗
re ſuo poterint. Siliter ⁊ de vehemẽtia ſitis ·
bibere em̃ ꝓpꝛiũ ſanguinẽ/vel vꝛinas cõpel⸗

lit· Afflictiones vo coꝛpis eẽipᷣmieiuniũ:ate⸗

nuatio eiuſdẽcoꝛpis:queꝑ pauca ⁊ modera⸗
taieiunia fit/euidẽter oſtendit· hoc aũtnõ p
pterea dico quia ita ieiunadũ:vt in hmõira⸗

biem ſitis eſuriens inualeſcat· Sed potiusvt

manifeſtũ tibi fiat:quia veri noĩs ⁊ rõnis:ie⸗
iunium ⁊ ſacrificiũ ẽ vt dixi:⁊ iuſtificatio q̃dã
tã aie qᷓ; coꝛꝑis · Et ꝓpterhoc efficaxnon me⸗
diocriter ad placãdũ iram iuſtiſſimã dei· ⁊ ad
minuendũ penas meritas ſeu debitas · to
em̃quis vehemẽtiꝰſe affligit pꝛo ſuis vitijs ⁊

peccatis:tãto minꝰ in ſe iſo relinquit diuine

iuſtitie puniendũ · Quapꝛopter cũ ſemetip⸗
ſum ſufficienter iuſtificat :on ẽ adeo vlteriꝰ
iuſtificandꝰ.Sicut docet apoſtolꝰ.j.Coꝛinh·
· dicẽs · ꝙ ſi noſmetipᷣos diiudicaremꝰ:non
vtiq; diiudicaremur · Jamigit᷑ declaratũ Eti⸗
biper hoc:quatenꝰ⁊ qualiter ala altera oꝛa⸗
tionis ẽ ieiuniũ:vicʒ ad impetrationẽ remiſ⸗
ſionis pene merite ſeu vindicte · CAdiuuat

etiã oꝛationẽ ad volandũ in ſublimeö/ diuine

miationis qm̃ miſerabileʒ efficit ieiunantẽ ·

vm qð dicit apoſtolꝰ.qꝛ exercitatio coꝛpis ad

modicũ valet · Intelligendũ ẽ/ vtẽ exercita⸗
tio · T hoc eſt dicere ꝑſe· valet nanq; perſead
frangendũ vires carnis:⁊ ad repꝛimendos/
T interdũ extinguendos ardoꝛes cõcupiſcen
tiarũ carnaliũ · Et adhocefficax eſt valde ie⸗
iunium/quẽadmodũ ſubtractio lignoꝝadex
tinguẽdũ incẽdiũ · Siẽ̃ ðꝛ · detrahe ligna foco

ſi vis extĩguere flamas. Et carnis mot ocia⸗
vina / dapes Hec intelligas hic exercitationẽ

coꝛꝑis:niſi macerationẽ carnis:q̃ fit non ſolũ
ieiunijs · ſed etiã laboꝛibus:⁊ om̃ibus ſanctis
occupatiõibꝰ · ꝑſe igit᷑ inq;tũ exercitatio coꝛ⸗
poꝛis:⁊ ꝑhoc ꝙ ẽ exercitatio:ad hoc valet qð
pdixi:quod reuera modicũ eſt cõpatione vti
litatũ pietatis · Pietas em̃ · i· miſericoꝛdia ⁊
adillud valet:⁊ ad om̃ia alia que ſalutis ſunt
ſiue pertineãt ad ſalutẽ · Nihil em̃ eſt/ vel ve⸗
nie / vel gratie / vel gloꝛie / quod pietas nõ im
petret · ſicut expᷣſſe legit · Thobie · q elemo⸗
ſina ab om̃i peccato eta moꝛte liberat· ⁊ non

patitur animã ire in tenebꝛas · Et iterũ · nõ
auertas faciẽ tuam a paupere:Ita em̃ fiet vt

neca te vertet᷑ facies dñi · Elemoſina nanq;
non ſolũ poteſt vł valet ꝑeum in quoeſt / vel
facit illam:ſed etiã ꝑeos quibus fit · valet eti⸗
amꝑ ſemetipſaʒ: Elemoſyna emꝑ ul qð ele

moſyna eſt: habet fructus ⁊ vtilitates mira⸗

biles ⁊ mirificas:ſicut eſt euidenter colligere
ex teſtimonijs ſcripturarũ· Quid vero ꝑ ſo⸗
phiſticas calũnias:que in ſcolaſticis diſputa⸗
tionibus nõ tam fructuoſe qᷓ; t multuoſe au
diuntur:pietatem intellexerunt in ſermoep̃
miſſo Apli illa que theoſebia noĩat᷑· ⁊ hoc in⸗

dubitanter cultus deo debit acceptꝰnoĩat

qrectiſſime veneratio ſcõx ·i·reꝝ ſcãx / ĩqb⸗
pmatũ⁊ pꝛincipatũ ſupeminẽtiſſimũ obtinet

creatoꝛ benedictus:tanq;in pᷣmis ⁊ maxime

venerandus · Deinde beatiſſima ⁊ gloꝛioſiſſi
ma deigenitrix · poſt hoc vnuſquiſq; ſanctoꝝ
ac ſanctarũ in oꝛdine ſuo · Nec dement᷑ ſacra

menta ſacramentalia ſacraq; bona ſua· et ſa⸗

cra vaſa atq; oꝛnamenta · Et generaliter oĩa
quecũq; bñdictionibus pontiſicalibus ſacrã⸗
tur vel ſanctificãtur ·Omnia nanq; hmõi tã⸗
q́ᷓ; ſacra veneranda ſunt ·

Alſiduitas ofonũ adiuuat nõbilit· Ca· XxX

Btet aliud foꝛ

e tiſſimum ofonis adiutoꝛium ·ſ· aſ⸗ .
ſiduitas:ſicut teſtat᷑ Jacobus vlti T

mo · c· eple ſue dicens:quia multum valet de⸗

pꝛecatio iuſti aſſidua · Et apls:j· ad Theſſal:

Sine intermiſſione oꝛate · Et ipᷣa veritas in
euãgelio luce · qm̃ opoꝛtet ſemꝑoꝛare/⁊ non
deſicere · QAualiter aũt oꝛabimus ſemꝑ · Im⸗
poſſibile em manifeſtũ eſt ſemꝑ alique oꝛare/

qualiter poſſibile eſt doꝛmientem oꝛare cum

doꝛmit:Credo aũt tehicaudiuiſſe verbaho⸗
minũ:de quibus fuerunt quidixerunt vitam
oẽm ſanctoꝛũ /oꝛationẽ eſſe · ꝓpter auctoꝛita
tem que dicit · Juſtus nõ deſinit oꝛare:niſi cũ

deſijt iuſtus eẽ · Hoc aũt nõ eſt dictum niſi ꝑ

tropiã.quo due res que idem velequaliaef⸗

ficiunt: ſolent dici vnũ eẽ iuxta ᷣmonẽ apli· ·
qad Coꝛinth · iij · Quiplantat ⁊ qui rigat vnũ

ſunt · Et intelligit vnũ in efficacia ſeu intelle⸗

ccu · Sic ſe habet de orone iuſtoꝛuʒ /⁊ de vita

eoꝛũ · In effectu nãq; impetratiõis apud deũ

vnũ ⁊ idem ſunt· Eadem emimpetrãt apud
ipᷣm vita ſanctoꝝ:⁊ oro eoꝛundẽ · Vtraq; em̃
inpetrat ⁊ veniã ⁊ gloꝛiã ⁊ gratiã:⁊ om̃e alið
bonũ qð ipᷣis largitione diuina tribuit᷑· Qui⸗
dam q; ex ſanctis pr̃ibꝰ / dixit ſe inceſſant oꝛa⸗

re/pꝛo eo ꝙ velipᷣe oꝛabat in perſona ſua:vel
paupes quos laboꝛe manuũ ſuarũ ſuſtẽtabat

Dicit igitur ſe oꝛare cũ pꝛo ipſo oꝛabat᷑· Clen
non eſtopus vt in explanatiõibus tropoꝛi

nir⸗
ligere
opſo⸗
Cpurr⸗
loſean
moe;
hocin⸗
noia
bunet
ame
Weſſli
ungon
nibn
elſe⸗
llero
bſagi⸗
Mölti⸗

mea,

buo

Metde⸗
Theſſt
usi
on
N⸗

Nne./

recun
ol⸗
niam
n
ſã
ſi⸗

CLapitulum

x fſiguraꝝ hmõidetineam te vlteriꝰ. Adillud
igitur veniẽdumẽ qũo opoꝛtet ſemꝑoꝛare:⁊

qua de cauſa · Dico igit᷑ ꝙ q;diu ferruʒ ardet

æ incendiũ:tamdiu clamãdũ eſt contra ignẽ

pꝛo aqua · Et hoc euidẽter vides in incẽdijs

iſtis lalibus · q;diu em ardet ignis/ domus
aliqua comburit᷑:tãdiu continuat᷑ camoꝛ eo
rum quiad liberationem domus ⁊ extinctio⸗

nem incendij laboꝛant / vel glias ſatagunt ·
vbi eſt ergo in tota eccleſia dei domus ĩ qua

ignis velire velluxurie vel alterius peſtium
hmõi nõ inceſſanter graſſat᷑· Hõ dubitas qͥn
rariſſime pauciſſimeq; ſint quibus deus ꝑcat
ab his doloꝛibus:vel quas ab eis potius tue⸗

atur · Qua ppter ſi velleuiter vel ad modicũ

aperueris oculos:⁊ inſpexeris in ciuitatem
dei:videbis fere eam vbiq; varijs vaſtariin⸗
ceundijs hmõi · iuxta cõminationẽ dñiꝑ Eſaiã
dicenteʒ · Relinquet᷑ filia ſyon ſic ciuitas que

vaſtat᷑ tot⁊ tantis incendijs· Deniq; tamdiu
pugna cõmittitur:qᷓ;diu durat pꝛeliũ:an nõ
reſonandũ eſt tubis cõtrahoſtes: Clãgoꝛes
aũt turbarũ nõne ſunt clamoꝛes oꝛationum

¶ Amplius temptatio ẽ vita hominis ſuper
teurram.et alia littera habet militia · Hoc aũt
nöõö niſi bellũ · Si igit᷑ toto bello · i· toto temꝑe
duratiõis belli:vociferandũ ẽ ⁊ tubis reſonã
dum:nulla ꝑte vitehuiꝰ /vel grandis vel mo
dica:ceſſare licet nobis ab oꝛatione · ¶ ſi

quis foꝛtaſſe dixerit · qꝛ clerici ⁊ ſacerdotes ·⁊

inter hos potiſſimum clauſtrales: debitoꝛes

ſunt inſtantie iſtius: ⁊ continuationis oꝛatio

num cum eis ab alis oꝑationibus adeo par
catur: vt nihil aliud eis impoſitum ſit · Et ipᷣe
Maiero · expꝛeſſe dicit : qꝛ monachiofficiũ ẽ ſua
alioꝝ peccata deſlere · Et generaliter ad h/
pꝛopter hoc totus clerus cõſtitutſit:vt me

diatoꝛ ſit inter populm et deum ſicut et iuxta

luitteram · inter populum ⁊ altare loco medio
ſtat in eccleſia · Ad hoc videlicet vt laudibus/
oronibus/⁊ ſacriſicijs:nõ ſolum iram dei pla

— . *

care ſtudeant erga populũ:ſedetiamgramꝰ
gloꝛiam eidem impetrare · Rñdeo in hoc qa
reuera inſtandũ eſt oroni/⁊ q;tũ ꝑmittit ipſa
Qqua om̃es pᷣmimur ⁊ circũdamur) iſirmitas
ſimiliter et quantum alia officia permittunt:

que nec minoꝛis gloꝛie ſunt creatoꝛi: necpo⸗
pulo minus neceſſariaſunt ·ſicut officium pꝛe

dicationis/ſacramentationis · Officiũ inter⸗

dum iudicationis ⁊ paciſicatiõis inter diſcoꝛ⸗

des ; Sunt vpᷣter hec officiũ diſputandi cõtra

„ I . MB * —

erroꝛes / officium cõquirendi⁊ fabꝛicandiar
ma ſpũalia cõtra hoſtes ecclie dei · Officiũq;
texendi retia:hoc eſt componẽdi ⁊ ſcribendi
ſermones/ad piſcandum in mari magno er
ſpatioſo mundihuiꝰ:pꝛo quibus vani homi⸗

nes ⁊ imperiti telas aranearũ texũt pꝛo eis:

nõ ſolum inaniter ſed etiã damnabiliter· Ip⸗
ſiſq; auditoꝛibus ꝑnicioſe ſeipſos euiſcerant

dum ea vel docent velpᷣdicant/quibus nõ ſo

lum nõ capiunt᷑:ſed etiam inflãmant᷑ inter⸗

dumq; fatigant᷑: Et quod eſt ad maloꝛũ om⸗

niumcumulũ:ipᷣa aromata ſacroꝛũ eloquioꝝ
faſtidiunt ⁊ abominant᷑ eouſq; vt aures ſu⸗
as ab eis pꝛoꝛſus auertant · ¶ Orat em̃ ſine ĩ
termiſſione qui aia ſibi officia impoſita/ nec
ꝓpter oꝛationẽ intermittit aut negligit: nec
ꝓpter alia ab oꝛatione deſiſtit · Orat igit ſem
per ⁊ nõ deſicit:qui iuxta qð ei ab alijs officijs

ꝑmittit᷑ / oroni inſiſtit · Pꝛopter qð ⁊ circũſpe

cte adiecit veritas:opoꝛtet oꝛare ſemꝑ⁊ non

deficere ˖ Sic em̃ abundandũ eſt nobis in oꝛa

tione:ne alijs officijs deficiamꝰ:nec cogimur
ꝑexemplailla que de pugna ⁊ incendijs had
ducta ſunt · in omi momẽto tꝑis inſtare oroni

cũ alia ñ minꝰ nccria vel ſalutaria vl ſalubꝛia

cũ vacarẽꝰ oroniptinue · nõ ſufficient iplerẽt᷑
Beneraliter em̃ cõſtitutus eſt clerus:vt cu
ſtodiat iuſtificatiões dei ⁊ mandata eius exqͥ
rat · ſicut legit᷑ in põ · Et · ij · Paralipo · iij · pce⸗

pit rex eʒechias populo habitanti in hierim

vt darẽt partes ſacerdotibus ⁊ leuitis:vt poſ

ſent vacare legi dñi · ⁊ ſubintelliges intelligẽ⸗

de / meditande/ implende/ ⁊ docende · ſicut

põ · legitur · dedit regiones gentiũ/laboꝛes

populoꝛum poſſiderunt:vt cuſtodiant iuſtiſi
cationes / legẽ eius exquirant · De clauſtra
libus vero ſiue regularibus/quos communi
ter religioſos dicimus:non eſt dubitandũ qͥn

ſumma cura debeat eis eſſe de dei laudibus/
oꝛatiõibus / ſacriſicijs · ;His em tribus om̃ia
officia religioſoꝛum inſeruiunt pꝛincipaliter
N¶ QDilſciplina nãq; clauſtralis:que m capitu⸗
lo exercetur: cuſtos quidem eſt triũ iſtoꝛum⸗
Siliter ⁊ ſobꝛietas ciboꝛum ⁊ potuũ:que reli
gioſis vindicta eſt:⁊ in refectoꝛijs eoꝛũ regu

lariter ſeruat᷑: nõ modicũ necleue adiumẽtũ
pſtat tribꝰ illis añdictis · Veꝝ lectionẽ ab oꝛa

tione diſtinguere: non multuʒ curo.cũ adeo
ſibi inuicem cõnexe ſunt:vt lectio oronẽ im⸗

pugnet:⁊ lectionem oꝛatio illuminet ¶ Qua
pꝛopter arida ⁊ modice velnullius refectio⸗
5

Lapitulum

nis eſtoꝛatio:quamlectio nõimpugnet.⁊ pa
rum luminoſa lectio:quaʒ oꝛatio nõ illuſtrat/

Ceterum lectio pſalmoꝛuʒ:ſacratiſſima atq;

ꝓfundiſſima:pene tota oro eſt · Vnde ſicẽ nec
veraciter pſallit:qui pſallendo nõ oꝛat:⁊ intẽ

do cuiꝰ pſallere nõ eſt oꝛare · ſic nec veraciter

legit pſalmos ·cuiꝰlegere oꝛare nõ eſt· Lon⸗

ge em differũt ab inuicem pſalmoꝝ recitatio

⁊ ipſoꝛũ vera lectio · Medullata nãq; debet
eẽ pſalmodia/nuda⁊ ĩanis a ðuotiõe pſalmo
rum recitatio: tumultus tmẽꝛ ſtrepitus la⸗
bioꝛũ · ꝓpter quod dixit dñs Amos · v · Au⸗
fera me tumultum carminũ tuoꝛum:⁊cãtica
lire tue non exaudiam · Et putauerunt ſeha
berevaſa cantici·ſicut Dhauid · Et iã dixi quia
vox oationis deſideriũ / internũ ẽ · Et ꝓpter
hoc dicebat DHauid ad dñm / deſideriũ coꝛdis
eoꝛum audiuit auristua · Ex omnibus iſtis ̊
colligitur · ꝙ officiũ oꝛandi non ſolũ ſed maxi
me impoſitũ ẽ clero:ſiue ſeculariſiue regłari:
Et ꝓpter hoc nec eſt neceſſe vt iſti officio to⸗
taliter ⁊ ſingulariter ſe impendant · Aſſidui⸗
tas igitur oꝛationis inculpabiliter ſeruatur:
cum tempꝑe ſuo ⁊ loco / ſaluiſq; alijs officijs ei
dem ꝓut decet inſiſtit᷑ · Et intendo pꝛout de⸗
cet · vt pinguis ſit ⁊ medullata/ ꝓut doceber]
inſequẽtibus · Semper igitur oꝛat ⁊ non defi
cit:qui ſicoꝛat · quẽadmoduʒ quis ſempꝑ dicit
ieiunare/qui omni die vnica refectione con⸗
tentus ẽ · C &ρ ſi quis arguere velit ſemper
ieiunat igitur etiam cũ cõmedit · concedi po⸗
teſt cõcluſio ·qꝛ indubitanter dum cõmedit ·
contentusẽ refectione vna in die:⁊ abſtinet
a pluribus refectiõibus · Sic ſemꝑoꝛat iſte /
⁊ nõ deficit ab õone:quiſtatutis hoꝛis:hoc ẽ
ad oꝛandum deputatis:or̃onẽ facit · Non em̃
deficit a quocũq; bono oꝑe nec in defectumẽ
oꝑis illiꝰqui eam ſuo temꝑe ⁊ loco exerxcet ·

De impoꝛtunitate oꝛandi · Ca· xXxxxXI

Erum quoniã
v laudauit veritas in euãgelio im⸗
ppꝛobitatem / in oꝛatione et impoꝛ
tunitatem tanq; foꝛtiſſima oꝛatio
nis adiutoꝛia · Sciendũ eſt tibi ꝙ impꝛobitas
in rogando:nõ eſt niſi inſtantia tedioſa ſiue
moleſta ei/qui rogat᷑ · ⁊ hoc ꝓpter ꝓlixitatem
ſuã vel vehemẽtiam· Quidam em̃ ſunt/ qui
pces ſuas nõ ſolũ offerunt eis quos pᷣcantur ·

We

ſed etiã illas ipſis ingerunt ⁊ impingunt:qua

ſipugnantes contra duriciẽ vel difficultatem
exauditionis:⁊ tandẽ ipam impugnates atq;

vincentes ⁊ gram ſeu bñũficium exauditionis

tedio interpellationis/tanqᷓ; ab inimicis ex⸗

toꝛquẽtes · Sicut in exemplo de vidua:cuius

petitionẽ exaudiuit iudex nõ quia deũ time⸗

ret iße / velhomines vereret᷑ ipe: ſed quia mo
leſta eidem erat vidua ·ſicut legit᷑ Luc·xviij·

Impoꝛtunitas vero ſimul moleſtia eſt ſiue te

dioſitas in interpellando ſiue rogando· Cleꝝ
impoꝛtunus dicit᷑ quaſi mopoꝛtunus quiĩ ro
gando nec loci nec temꝑis opoꝛtunitatẽ ſer⸗

uat · ⁊ vbicũq; poteſt pces ingerit ⁊ impingit
ei quẽ rogat vbicũq; illũ inueniat ·vicʒ in mẽ⸗

ſa ſiue in cubili /ſiue in publico ſiue in ſecreto ·
vel dicit᷑ impoꝛtunus quaſi in poꝛtu /veli poꝛ

ta ita vt arceri inde niſi valde difficile poteſt:
Et aianitoꝛibus impulſiones multas⁊ verbe
ra ſuſtinet:vt accedat vel appꝛopinquet ei qᷓ;
rogare intendit · Tu autem ſcis ·quia omnia
iſta moleſta ſunt valde magnatibus· Longe
aũt ſũt he ⁊ om̃es alie moleſtie a pacatiſſima
⁊T tranquilliſſima gloꝛia creatoꝛis ·ſed nec eſt
ab eo aliqᷣd:tanqᷓ; eo inuito extoꝛqueri · Om
nia quippe largit᷑ plarga bonitas eius:nõ ſo⸗
lum liberaliter ſed etiam libẽter · Voluit igit᷑
in exemploillo de vidua antedicta·⁊ in excem
plo de amico ⁊ tribus panibꝰ quod legi᷑ Lu⸗
ce · xj· nos animare ad oronis inſtantiã · Nihil
em̃ ei gratius offerri põt a nobis:qᷓ;ꝑfecta ex

om̃ibus modis ſuis oro· Cauſa aũt in hoc eſt

abundantiſſima largitas bonitat ipſi p quã
querit in nobis occaſiones miſerẽdi ſemper
nobis/ac bñfaciendi · Adeo nãq; placet eidẽ
dare:vt ꝓpter hoc omnia creauerit · volebat
em̃ habere/⁊ quibus daret· Angelos autem
Thoĩes in hoc ſpecialiter creauit:vt daret eis
ſemetipᷣm ꝓpter quod ⁊ tales eos creauit · qͥ

ipſius capaces eſſent: niſi vitijs ⁊ peccatis eo

uſq; ſeipſos minoꝛaſſent ⁊ coanguſtiaſſent·
vt diuine imen ſitatis om̃ino irreceptibiles ⁊
ĩcapibiles eſſent:ſic ⁊ offenſis cõtumeliarum
⁊ iniuriarũ innumerabiliũ ⁊ ineſtimabiliũ irã
eius iuſtiſſimam adeo cõtraſeipos ꝓuocaue

runt:vt iuſtiſſime ſemꝑq; ac ꝑomia laudãdo
iudicio eius:reddenda ſunt eis eterna ſi uppli
cia · Pꝛeſertim atq; potiſſimũ illis qͥ culpis ſu

is oꝛiginalibus ⁊ actualibꝰ:cõtumaciã obſti⸗

nationis ⁊ incoꝛrigibilitatis ꝑtinaciã addide

uͤt

0n

gi

i
ten
ass
eo⸗
ſen⸗
ſes!
un
Hüia
aue
dido
ſugt
hoßf
obſt⸗
dee

XXXII

rũt· Aparet igit᷑ tibi ſi tñ videre vis/⁊ vales
q;tus ſit placoꝛ q́aq; gra piarũ ac deuotarũ
oꝛationũ coꝛam deo/vel apud eum· dumper

eas eidem pᷣͤſtat᷑ occaſio id faciendi:ppter qð
ei placuit ei omia facere · T hoc eſt largiri quo
nihil eo gratius eſſe poteſt · Et ob hanc cãm
gratioſiſſima eſt in conſpectu eius humilitas

Ipa em̃ ſempꝑ quereloſa eſt:·ſemper mendica

ſemꝑ egena · dum hic viuit᷑ ſemꝑ ſaccum ſuũ
vacuum eidemoſtendens/⁊ poꝛrigens· ſem
perq; indigentẽ ac ꝑpauperrimã ſe ac caamãs
miſeriaſq; ſuas imẽſas ⁊ innumerabiles ocu⸗
lis pietatis ipſius ingerens·nõ tam oſtentãs
qᷓ;vehementi impꝛobitati impoꝛtunitati im
pingens · iu conſuetudines trutanoꝛũ:qͥ ſca
bies ſuas ⁊ vlcera/mẽbꝛoꝛũq; ſuoꝝ coꝛroſio⸗

nes / nuditatẽ/ceteraſq; miſerias ſuas:tanta

ſtudioſitate oculis ſpectantium ingerunt/et

D

intueriillas eos cogunt · vt ſi nullo miſeratio
nis affectu in eo moueant᷑· neceſſe tñ habent
gqliquo bñficio oculos ſuos ab aſpectutãhoꝛ⸗
rificarum miſeriarũ redimere · Et habet ad⸗
huc aliud gr̃e ſingularis humilitas eius /vicʒ
ꝙ ſaccus eius nechic impleri põt donis largi
tatis:nec pauꝑtas eiuſdem ditari · Cauſa aũt
in hoc eſt qm quãto maioꝛa amplioꝛaq; dona
recipit:tanto amplius ipᷣa creſcit·Et ꝓpter h
tanto amplius vacuã ⁊ pauꝑem ſe pꝛoclamat
Ipſa igitur quaſi contendit cum iĩmenſitate
diuiciarũ /⁊ benificentie creatoꝛis / ⁊ dicit au⸗
denter · imple ſaccum pauptatis ⁊ vacuitatis
mee:ſi potes dñe deus meus · Pꝛopter higit
vt pᷣdixi/gratioſiſſima eſt humilitas in cõſpe⸗

ctu creatoꝛis:qm̃ occaſiões ei ſemꝑ miniſtrat

largiendi ſimul ⁊ miniſtrandi/donandipari⸗
ter ⁊ pdonandi ·ſicut em̃ gaudiũ eſt iuſto face
re iudicium · vt legi᷑ Pꝛouerb·viij · Ita gau⸗

dium eſt largiſſimo ignoſcere ⁊ largiriqꝛ igit

ſuꝑ om̃em cogitatum eſt largitas creatoꝛis
Ita ſuꝑ om̃em eſtimationem noſtram eſt bo⸗
nitati eius placitum largiri · Pꝛopter hoc igi
tur merito tam placite ſunt eioccaſiones lar
giendi:quas ei humilitas ſubminiſtrat·

α ſides adiuuat oꝛationem CaXXXII

Wiaverofides

q fonseſtoꝛationis · ſicut dixit ſan⸗

cctus ⁊ ſapientiſſimus Auguſtin·

XXXIII

Aanitfeſtũ tibi eẽ facile poteſt:rememoꝛatio

nem fidei/nõ ſolum adiumentumeſſe oꝛatio
ni· ſed ⁊ oꝛatiõis gratiam ex ea ⁊ per eam mi⸗
ra affluentia redundare· Rememoꝛandiigit
ſunt oꝛare intendentibus atq; volentibus il⸗
li articuli fidei:qui maxime gratiam gratitu⸗
dinis ⁊ deuotionis in nobis excitant ⁊ incen⸗
dunt · Hi autem ſunt de myſterio incarnatio⸗
nis/paſſionis ⁊ moꝛtis/ necnon victoꝛioſiſſi⸗
me reſurrectionis eiuſdem/atq; in celos glo

rioſe aſcenſionis · Similiter ⁊ ſacramenti al⸗

taris · in quo incogitabiliter larga atq; pꝛofu⸗
ſa eſt in nos benificentia ipſius: ⁊ ineſtimabi⸗
liter admiranda dignatio magnifice gloꝛie ip
ſius· qui quotidie nõ ſolum multotiens/ſed
vicibus innumerabilibus / deſcendit de ſum⸗
mo celoꝛum:de altiſſimo ſolio glsꝛie ſue:ĩ ma
nus ſacerdotum / myſterium illud altaris ri⸗
te celebꝛantium / deſcendit inq; ad inuocatio
nes eccdeſie ſue que per oꝛa ſacerdotum fiũt
iu ſacramento illo · Rememoꝛanda igitur
