ſunt officia ineffabilis pietatis chariſſimi et
benedicti vnigeniti patris dei · pꝛopter illud
venerandum ſacramentum inſtituit/ et que
in eodem in omnibus miſſarum ſolennijsad
implet et perficit · ¶ Quoꝛũ pꝛimum eſt offi⸗
cium medicationis:quo medetur eccleſie ſan
cte ſue tyriacaviuifica ſacratiſſime carnis ſue
et ſyrupo ſaluberrimo pꝛecioſiſſimi ſangui⸗
nis· ¶ Secundum officium eſt ſacramentati
onis ſiue ſanctificationis:qͥ officio nos emun
dat ab omnibus inquinamentis carnis ⁊ ſpi⸗
ritus:⁊ replet omni ſanctitate et gratia ·
¶ Tertium officium eſt recõciliationis quo
per ſacrificium coꝛpoꝛis et ſanguinis ſui/pla⸗
cat nobis in myſterio illo patrem miſericoꝛdi
arum/⁊ reconciliat nos eidem· ¶ Quartum
officium eſt refectionis ſpiritualis: quo tam
nobili /tanteq; ſuauitatis cibo et potu nos re
ficit ⁊ ſatiat · extinguens in nobis famem et
ſitim moꝛtiferas/carnalium et ſecularium de
ſiderioꝛum· .

Cum quanta gratiarumactione eſt ſaluta
dus dominus ieſus in miſſa:· Ca · XXXIII

Tiſta quattu⸗ 5
e oꝛ in omni miſſa abipſo / tota de⸗

uotione · toto fletu coꝛdis ab eo⸗
A

LCapitulum

6 9

dem expoſcẽda ſunt · ita vt in ipᷣahoꝛa eleuati

onis dñici coꝛpis ꝓcidat coꝛã eo cũ grarũacti

one deuotiſſima⁊ laudibꝰ.Et dicat᷑ bñuener⸗

tu bñdicte ſaluatoꝛ:⁊ bñdicat tibi q cquid tibi

bñdicè põt:ꝓ tot ⁊ tãt maglib pietat ⁊ dulce

dinis tue · ꝓ tot ⁊ tãtis dignitatibꝰ magnificẽ
tie glie tue:ꝓtot ⁊ tãti taq; magnific¶ donis /
icogitabil largitat tue ⁊ bñficẽtie · Ecce oculi
tui ſactiſſimi vidẽt ariditatẽ/frigiditatẽ‚tene

noſitatẽ / vacuitatẽ oĩmodã/a pauꝑtatẽ coꝛ⸗
diũ nr̃oꝝ · Ecce nõ ſufficim ad graꝝ actiões/
⁊ bñdictiões ⁊ collaudatiões/⁊ gliſicationes
tuas · qͥn potiꝰ ꝑ oĩa deſicimꝰa debit ðuotiõe

⁊ gratitudine etiam ꝓ vnico aduentu tuode

celis · pꝛo vnica aſcenſiontua · ſed nectotus
mundus regratiari tibi pꝛo vna eius deſcen⸗
ſione ⁊ aduentu ſufficeret/q;to minus igitur
ꝓ quotidianis aſſiduiſq; ⁊ idubitãter in nu⸗
merabilibus · Nemo tibi ſatis gratus ſatiſq;
deuotus eſſe poteſt Tu ergo ne attenderis
⁊ ne reſpexeris ad tantos defectus noſtros ·
tãtãq; pauꝑtatẽ·ſᷣ reſpice potiꝰ ad ſuꝑabun⸗
dantiſſimas diuitias pietat ⁊ dulcedinis tue
que te hucadduxerunt ⁊ de ſuꝑeminentiſſi⸗

mo gloꝛie tue ſolio huc deſcendere te fſecerũt

in manibus huiꝰ pᷣſentis ſacerdotis:qui tam
venerandũ tãq; ſacrũ miniſterium /in nomi⸗
ne tuo celebꝛat:poſuerũt · tanqᷓ; oblationem
patri miſcdiarũ gratiſſimã acceptiſſimã:vbi
offerris ꝑ manus illius ꝓ totatua eccleſia/et
ex ꝑte ipſius· Inde obſecro/ꝑage ⁊ admitte
officia iſta imenſe miſcdðie tue· Inde oꝑare in
nobis quattuoꝛ iſtas virtutes ſacratiſſimihꝰ

myſterij· Inde medere aĩarũ noſtrarũ vulne

ribus atq; languoꝛibus· Inde fac nobis iſtaʒ
vitalẽ viuificãq; pᷣcioſiſſimi coꝛꝑis tyriacã vi⸗
uificiq; ſanguinis tui/in medicinã / in vita / et
ſalutem mentis ⁊ coꝛꝑis · Placa nobis patrẽ
miſcdiarũ hoc placabiliſſimo / eiq; acceptiſſi⸗
mMo ſacrificio:quo placaſti eũ nobis in ara cru
cis agnus ĩmaculatus · Agnus dei qui tollis
peccata mũdi:offerens temetipᷣm eidẽ hoſti⸗
am in odoꝛẽ ſuauitatis pꝛo nobis: Vbipacifi⸗
caſtiꝑſanguinem crucis tue:ſiue que in celis
ſiue que in frisſũt · Dñe miſcðdie q;ta deuoti
one/quãtis piarũ lachꝛymaꝝ ꝓfluuijs/ reme
moꝛanda ac iugiter recogitanda eſſent nob/
tam indebita noſtris miſerijs tam ſtupenda
tãq; excedentia oẽm admirationẽ ⁊ oẽm cogi
tatum bñficia: Zu igit᷑ qvides/ q;longe nos
fecimus noſtris vitijs ⁊ peccatis:a tam neceſ

* —5
8 5
— *

ſarijs / tam ſalutaribus / tam deſiderabilibus
nobis tanq; bonitati tue gratis ⁊ acceptꝭ do
nis · Adiuua inſuꝑimpꝑfectũ noſtrum·⁊ ſupple
tam miſerabiles defectus noſtros: tãq; moꝛ⸗

tiferam pauptatem/ſuꝑabundantiſſimis di⸗

uitijs gratioſitatis tue/ vicʒ grarũactionibꝰ
tuis · Emunda nos ab omibus inquinamen⸗
tis carnis ⁊ ſpiritus:⁊ reple nos om̃i ſanctita
te ⁊ gratia/⁊ omnibus donis et virtutibus:qͥ
bus tibi placet᷑ ſeruitur ⁊ viuitur:ad placen⸗
dum/ ſeruiendum/totaliterq; vuuendumma
ieſtati tue cum patre miſericoꝛdiarum ⁊ ſpiri
tuſancto · Hoc inq; fac ꝑ virtutẽ venerandi ,/
tãq; ineffabilis ſacramenti :quod ⁊ ꝓpter hoc
tuipᷣe inſtituiſti:⁊ celebꝛandũ eccleſie tue ſan
cte tradidiſti et pꝛecepiſti · In quo mirificen⸗
tiſſima vᷣtus tua ſemper operatur · quod nul/
la virtus naturenulla potentia/ pꝛeter ſin⸗
gularem illam ⁊ omnibus dominantiſſimam
ac ſupereminentiſſimam tuam operari põt
vt panis ille materialis ⁊ vinum viſibile:in ſa
cratiſſimum coꝛpus tuum/et viuiſicum ſan⸗
guinem tuum conuertatur/quãtã mirificam
operationem tuam /ſoliq; omnipotentiſſime
virtuti tue poſſibilem: ⁊ te ductoꝛe et actoꝛe
teĩſpirãte magnifico munere gratie tue cre
dimus ⁊ tenemus:que fides inter mirabilia
ſiue miracula tua/mire virtutis ⁊ gratie tue
donumẽ ˖ ¶ Refice nos .ſatia ⁊ firma hoc pa⸗

ne vite id eſt · viuo ⁊ vero · hoc pane vite · id ẽ·

de te ißo / qui de celo deſcendiſti:panisviuus
ac verus quidas vitam mundo et extingue
nobis omnem famem carnaliumac ſeculari

um deſiderioꝛum · Pota nos⁊ inebꝛia hoc pa
ne viuifico ac ſaluberrimo teipſo · ⁊ extingue

in nobis omnem ebꝛietatem vel potius inſa-
niam vitioꝛum ⁊ peccatoꝛum · Hoc inq; ope⸗
rare in nobis de teipſo · per ipſum viuificum
coꝛpus tuum ⁊ ſanguinem tuum pꝛecioſiſſi⸗

mum · Tu es enim domine miſericoꝛdie / in
temetipſo / et per temetipſum ·quod eſt dice⸗

re · inquãtũ deus es/inquãtũverbum ſummi

cterni patris · cibus ⁊ potus ⁊ refectio vita

lis ſaluberrima/⁊ ſuper omnem cogitatum

ſuauiſſima animarumnoſtrarũ· Placerau J
tem tibi vt in ſacramento iſto ineffabili ſacra

tiſſimi coꝛpꝑis/ ⁊ viuifici ſanguinis tui / quos
pꝛo nobis ſuſcepiſti ·pᷣſtes nobis iſtam ſacra⸗
tiſſimam/viuificamq; refectionem quam ſu⸗
quitate ineffabili/abſq; ſigno ⁊ figura ſacra⸗

menti · Ipſa pntia tue vᷣitatis nuda ⁊ lucidiſ⸗

nnte
larg
con
ſe
imme
adt
lele

ſel
Ki
te⸗

ne
ſt
hõ
ſu⸗
ſu⸗
cr⸗
yer
r
ſ
15
Ne
l
ſi
int
bi⸗
labt
is

nn

Lin

t⸗
len
dey
ſa
lin
in
nnn
mf
lun
ſet
Viu
ens
k ine

tge⸗

Ues
id
ſupe
bmor⸗
misd'
nonip
annen⸗
Manita
bug
Men⸗
wmme
niſpn
Arand
Nerho
eeſn
ncer⸗
odl
lerſn⸗
ſinam
io⸗
leinſe
mmſan⸗
Uſan
nuſine
ore
nege
bi⸗
le
Ap⸗
eidi⸗
Ns
nr
ahhn⸗
e
nir
che⸗
foom
goſſi⸗
Gen
tds
funmn
om⸗
uum

Netun)

iſoc
g⸗
gſov
n g
oſ⸗

.⅞er

ſima angelis ſanctis / ac beatis aĩabꝰ in celo/

in templo·ſ.ſublimiſſimo /habitacnlo glie tue
largiris aũt h̊ mirabiliter/⁊ miſericoꝛdiſſime
conſulis puerilitati ⁊ infantie aĩiarũ noſtrarũ
ꝑſigna iſta ſacramẽtalia · Mõ em capaces ſũt

imenſitatis vitatis tue / vt ipa eſt ⁊ ſe exhibet

ad plenã fruitionẽ/ciuibꝰ ſuꝑne illius ac ſuꝑ⸗
celeſtis hieruſalẽ· Adeo nãq; ſtrictũ eſt·adeo
modicũ ⁊ anguſtũ/os anime humane:qð eſt
itellectus ipᷣius:in iſta moꝛte pᷣſentis miſerie:

vt in illud ꝑſemetipᷣm nudaac lucidiſſima in

trare nõ poſſit · Et ꝓpter hoc/non eſt aiehu⸗
mane in ꝑuulitate vt pᷣdixi/ꝑ ſemetipᷣam gu⸗

ſtabilis ſic eſt de palato ipſius ⁊ ventre/ quia

nõ eſt in hac ꝑuulitate ⁊ anguſtia ĩmenſitatis
ſuauitatis⁊ refectiõis/qua ꝑtemetipᷣm ciues
ſuꝑnos reficꝭ: Et ꝓpter hoc ſubſignis iſtis ſa
cramentalibus/⁊ꝑ ipᷣa intrat quoquo modo
veritas viua/⁊ viuificans om̃ia · veritas inco
gitabilis ſuauitatis: veritas abundantiſſime
ſatietatis ⁊ plenitudinis /in aĩas nr̃as · Dila⸗

tabis aũt ⁊ oꝛa animarũ noſtrarumfauces ⁊

ventres:⁊ ꝓfundabis ad ſanctiſſimoꝝ equa⸗
litatem/⁊ beatiſſimoꝛũ angeloꝛũ · Siliter vcre

ficies ⁊ ſatiabis / ita vt non eſuriamꝰ nec ſitia

mus amplius·hoc aũt erit cũ nuda ablatis oĩ
bus ſignoꝛũ ⁊ figurarum velamentis · incogi
tabili claritate manifeſtã ſe pᷣbebit om̃ibꝰ ele⸗
ctis ⁊ dilectis tuis gloꝛia tua ſicut intellexitꝓ
pheta tuus Dauid cũ dixit: Satiaboꝛ cũ ap⸗
paruerit gloꝛia tua · Tũc em̃ dilatato oꝛe ple⸗
nis faucibus ⁊ ventreö/comedemꝰ te integrũ

Cilleſum ꝑ omia:qͥ comeſtioni ſpũali totus ſꝑ

a integer comederis · ¶ Hic igit᷑ dñe miſcdie ·
da nobis aliquatenus licetꝑ ſpeculũ ⁊ in eni⸗
gmate pᷣuidere deſiderabiliſſimã virtutẽ tuã/
a vtcũq; pᷣguſtare bonitat tue viuificã ac reſi
cientiſſimam ſuauitatẽ:vt amoꝛe ſanctiſſimo
ac viuifico · cõcupiſcentiaq; caſtiſſima exarde

ſcamus in pulchꝛitudine /⁊eſurie ⁊ ſiti inex.

tinguibili · totis faucibus coꝛdis inhiemus in
iſtam totius ſotietatis ⁊ plenitudinis dulciſſi
mam viuificãq; refectionẽ:hecẽ em̃ beatiſſi
ma fames/ ſitis deſiderabiliſſima:que nõ ſo

lum nõ minuit aut vllo modoꝛiũ ledit animas
ſic eſurientes · qͥn potius ipᷣas hic ſanat atq;
viuificat vita gr̃e tue:⁊ ad vite eterne gloꝛiã

eas nõ ſolũ comꝑat:ſᷣ etiã a moꝛb⁊ vulneribꝰ

eccatoꝛũ ⁊ vitioꝛiũ/easliberans:ipas adillã
incogitabili velocitate facit ⁊ currere ⁊ vola⸗

re · Dñe miſcdie mi ieſuchꝛiſte · mõne tu vi⸗
ta es /⁊fons vite iudeſicientiſſimus atq; re⸗

△

dundantiſſimus: nõne tupanis vite es/⁊ pa
nis viuus qui de celo deſcendiſti ⁊ das vitam

mundoꝛnõ ſtet igit᷑ añ te moꝛs aĩiarũ nfarum

Fugiat quicqᷣd moꝛtiferũ in nobis eſt de fa⸗
cie tua:⁊ a pᷣſentia gloꝝe tue/ꝑvtutẽ ta vene

randam myſterij tui· Intra penetralia coꝛdi

um nr̃oꝛũ/⁊ ꝓfundiſſima aĩarũ noſtrarum/
ibi habitare nobiſcũ :⁊ pᷣſta vti te adhereamꝰ
tibi totaliter ſingulariter ac inſeꝑabiliter in ꝑ
petuũ · Ibi ſentiamus te vitam noſtrate ſan
ctificationẽ inq; eouſq; vt om̃ia que diſplicẽt

bonitatitue nobis diſpliceant. vt ab omibus
vitijs ⁊ peccatꝭ noſtris/totos nos abſtrahas

⁊ abꝛumpas:totos nos trahas adte/ĩimoto⸗
tos rapias:in te ↄglutineſq;/⁊ vnias tibi vni
one puriſſimi ſciſſimi tibiq; placitiſſimi amo⸗
ris · Dñe mie ieſu chꝛiſte/ dñe miſcdie · nõne
tu panis es om̃e delectamentũ ⁊ omnem ſua
uitatem ſapoꝛum in te habens · ſicut legit᷑ in
libꝛo Sapientie tue · Quãta igitur eſt coꝛru⸗
ptio palati coꝛdis mei:quãtus erroꝛ virtutis
mee:appetituum interioꝛum?quãta peruerſi
tas guſtus mei:qui in te nihil ſuauitatis inue
nio nihil huius ſapoꝛoſitatis ſentio ex te ·
magna eſt multitudo dulcedinis tue domine
ſicut clamat cum admiratione pꝛopheta tuꝰ
Dauid · Et addit ſapientiſſimus Aug quiei
ſoli ſapit qͥ palatũ coꝛdis non perdidit / de fe⸗
bꝛe iniquitatis · Hec febꝛis mi dñe ieſu chꝛiſte
abſtulit mihi palatum coꝛdis/⁊ ſenſum pᷣdul⸗

cis ſapoꝛis tui · quo incogitabiliter bene ſapis
omibus illis / quos abiſta febꝛe tam moꝛtife⸗

ra tãq; ꝑiculoſa liberas· Sana me dñe / qm̃ in
firmꝰ ſum· Et hoc eſt mihi indiciũ certiſſimi?
ifirmitatis iſtius mee tam pꝛofunde:qꝙ tunõ
ſapis mihi:qui non ſolũ es in vltimate ſuaui⸗
tatis ſapidus ⁊ ſapoꝛus:ſed etiam fons abyſ⸗
ſalis omnium delitiarum ſeu delectamento⸗

rum ſpiritualium · Domine miieſuchꝛiſte / q

in extremis veſtigioꝛum tuoꝛum veſtigijs · id
eſt· odoꝛibus ſcʒ ⁊ ſapoꝛibus / pulchꝛitudini⸗
bus / ceteriſq; rerum ſenſibilium diſpoſitioni

bus / inueniat miſera anima mea tãtos ſapo⸗

res tantaſq; ſuauitates vt in vnaquaq; ea⸗
rum totaliter ſe immergat:⁊ eouſq; / vt inde

euacuare nõ valeat · In te vero abyſſali fon⸗

te ſuauitatis:nec ſtillam vnam ſuauis ſapo⸗
ris inuenio · Accidit ergo mihi infauſtitatis

infoꝛtunij ridiculum / valde ſtupende per⸗
uerſitatis malum:quod expꝛobꝛatur inter⸗
dum aliquibus hominibus / et dicitur eis: eo⸗

rum ſcʒ vnicuiq; adeo infauſt infoꝛtunat⸗

. LCapitulum

es vt in toto mari ſtillam vnã aque inuenire
ſ̃ poſſet necð toto mari ſtillã modicãhaurire
Dñe miieſuchꝛiſte qᷓ; ꝑnitioſum/qᷓ;ſtupen⸗
dum/qᷓ; q; ꝓfunduʒẽ chaos illud atq; moꝛti⸗

ferũ:qð firmaui inter me et te· hoc eſt chaos

vitioꝛũ ⁊ pcõꝛũ meoꝝ:quod diuidit inter me

⁊te/⁊ odoꝛem ſuauitatis tue venire non ſint

ad nares ſpuales coꝛdis mei · Hec eſt nubes
denſiſſima atq; deterrima:quã oppoſuiſti int
me ⁊ te· Ne tranſeata fonte pietatis ⁊ dulce
dinis tue oro ad me · Et bñ obſiſtit nubes iſta
maledicta iuſtiſſimo iudicio tuo / hoc patiẽte
me/niſi largiris gratiam oronis ꝑ quã impe
trema te/ qui es dulciſſimus ⁊ pᷣlargus miſe⸗
ratoꝛ venia⁊ gratiã quã deſidero · Dele igit
tuverus ſol iuſticie ⁊ intelligentie / nubẽ iſtã /
tam tibi odibilem/tam mihi noxiaʒ · Diſſipet
illam atq; diffugiat lux ſpecioſiſſima/atq; dul
ciſſima miſerationũ tuaꝝ:que lumen clarita
tis tue penetrare nõ ſinit intima coꝛdis mei ·
Aufer dñe miſcðie moꝛtiferam iſtã diuiſionẽ
inter me ⁊ te:vt ſentiã odoꝛem ſuauitatis tue
q ↄcupiſcẽtias in me generet eternas:ſic fecẽ

in Johe euãgeliſta dilecto tuo· vt curram in

odoꝛe vngentoꝛũ tuoꝛũ.Currã inq; ad te/ et
ꝑcurrã viam mandatoꝛũ tuoꝛũ /que ducit ad
te veritatẽ ⁊ viam veritatis:in qua nõ eſtof⸗

fendiculũ erroꝛis aut fallacie:ĩ qua nemo la⸗

bitur · in qua ſola tutiſſime ⁊ abſq; om̃iꝑiculo
ambulat᷑ · Hanc mẽſam ſacratiſſimam/bene⸗
dictam/ venerabiliſſimam/a omibus ſanctis
adoꝛandã:lhhãc mẽſaʒ /opulentiſſimaq; refe/
ctionem / ita vt in foꝛtitudine illius ambulem
tota quadragena vite iſtius/ donec pueniaʒ

ad montem dei:hoc eſt ademinentiſſimã ſub

limitatem beatitudinis ⁊ gloꝛie:quã pꝛepara
ſti ⁊ pꝛomiſiſti dilectis ⁊ electis tuis: lhis et
hmõi verbisvteris de conſilio meo quotiens
interes miſſarũ ſolennijs · Solerter aũt attẽ⸗
de / ꝙ ſubſpecie panis ⁊ vini tanqᷓ; ſub ſignis
⁊ ꝑdeſignationẽ vitatis veripanis ⁊ veripo⸗
tus qui indubitanter chꝛiſtus eſt/ ab aĩabus
noſtris · vt pᷣdixi tibipꝛo modo ꝑuulitatis in⸗
fantie animarũ noſtraruʒ atq; tenebꝛoſitate
pᷣſentis noctis/ vtcũq; capit᷑ ⁊ ad effectũ ſpi⸗
ritualis refectionis ꝑcipit᷑:q̃ in nuditate ſua/
tanq; imenſitate gloꝛie ſue atq; ſuauitat ab
animabus noſtris / hic capi nõ poſſet · Intro⸗
ducunt igit᷑ eã ſignailla⁊ ſpecies ille viſibiles
panis ⁊ vini/cõuenientiſſima deſignatione:

cum ꝑſe ipᷣam ⁊ iuiſibilis ⁊ inſenſibilis ſit ani⸗

mabus noſtris · Nihilominꝰ tñpᷣſentia ſua at

SXxxlIII

q; vtute oꝑat᷑ refectionẽ ſpũalẽanimarũ no⸗

ſtrarũ · ⁊ hoc ꝑipam vitatem coꝛꝑis ⁊ ſangui⸗
nis dñi nr̃i ieſu chꝛiſti · qbus ⁊ eſſe voluit⁊ de⸗
dit hanc vᷣtutẽ:vicʒ vt ꝑ ipᷣa refectioiſta ſpiri
tualis ꝑficeret᷑ · Et quia de iſto ſacramẽto taʒ

venerãdo tanq; ineffabili:tibi in libꝛo de ſa⸗

cramẽtis( ꝓut decuit ⁊ poſſibile fuit mihi)la⸗
te diffuſeq; tibi ſatiſſactum eſt:õſulo q̃tenꝰ
tractatũ illũ diligenter ſolerterq; inſpicias:
vt plenaʒ fidẽ de illo habeas · nãq; illic ẽ fons
indubitanter deuotiſſimarum oꝛationum et

obnixarum ſupplicationum ·
Quedã ꝑtinẽtia ad ſupᷣdicta:Ca· XXXIIII

Cinam autem
v noſcas ⁊ memoꝛiter teneas mi⸗
rabilia:que placuit deo ac ſaluato
ri noſtro oſtendere de iſto ſacramento · Qui
dam nãq; cõuerſus oꝛdinis Ciſtercieñ · in ab⸗
bacia Abienſi:eiuſdẽ oꝛdinis quotiens ſacra
tiſſimam euchariſtiam accipiebat:tanto gau

dio in eius acceptione ꝑfundebat / ꝙ in aera

rapiebat᷑ ſpatio duoꝛũ pedũ a terra:ibiq; ſta⸗
bat ſpatio circiter dimidie hoꝛe / nõ alio fulci⸗
mento ſuſtentatus qᷓ; gaudio añdicto · Quid
ergo mirũ ſi rapiendi ſumus obuiã iam chꝛi⸗
ſto dño in aera/reuelata facie eiusgloꝛiaʒ in⸗
tendentes:qñ iſte tam modico lumine pᷣſen⸗
tie dei ac ſaluatoꝛis nr̃i irradiatus:vtcũq; ra
piebat᷑ abipſo in aera/⁊ tenebat᷑ inibiab eo⸗
dem · Fuit ⁊ alius tempoꝛe meo eiuſdem oꝛ⸗
dinis monachus mihi notus/⁊ familiarir mi⸗

hi dilectus:qui tãte ſuauitatis odoꝛẽ ex pixi⸗

de in qua venerabiliſſima ac ſacratiſſima eu⸗
chariſtia reponebatur/⁊ ſeruabatur ſentie⸗
bat:vt famen adeo vehementem de ipᷣa pixi⸗
de cõmedendiin eo excitauerat ardoꝛ huiꝰ:

ꝓvipſam pixidem eum comedere compulit ·

¶Operabatur ⁊ idem venerabiliſſimum ſa
cramentum in eodem monacho / aliud me⸗
moꝛia digniſſimum miraculum·quãtocunq;

enim ſpatioſa eſſet eccdleſia/ ⁊ quicũq; habe⸗
ret abdita receptacula:non poterat tamẽ ei

abſcondi benedictus ſaluatoꝛ in ſacramento

iſto · q;cito nãq; itrabat eccleſiã ſentiebat odo
ris illius fla grantiam·quo odoꝛe perfuſus
attractus accurrebat illuc cum feſtinatione/
vbi illum eſſe tam ſtupendo odoꝛumiudicio·

pꝛeſentiebat · ¶ Fiebat ⁊ aliud eidem:vt ſi
quis eum intellige dominum creatoꝛem et

ſaluatoꝛem tranſſerre vellet/et ab ipſo loco

wbi
ad
io

hat

tia
ct
och

tih

güno⸗
lungn⸗
itrde
ſtaßzii
maog
odeſy
boqer
ſpicn
ceſons
mune

W

len

nenon⸗
cſaluan⸗
oQu
nch⸗
1sſaa
nogen
inger
bochſe⸗
Aofile⸗
wAui
nchi⸗
hizi⸗
eſſen
in
ce⸗
bend⸗
min⸗
ain⸗
me
nue⸗

Capitulũ xxXXV XXXVI

vbiodoꝛ ſuauitatis eius illũ eſſe indicauerat

ad locum alium·hoc pꝛefatũ monachũ latere
nõ poterat ſtatim em dicebat· Hinc recede⸗
bat dñs meus ac trãſit:illuc init tanq; via iſta
trãſitu ſiue traſlatione ipi aromatiſans effe⸗
cta eẽt · qð ⁊ reuera fiebat·hãctñ ſuauitatem
odoꝛũ illi ſoli monacho ſentire datum erat ·

Auare deus laudauit impoꝛtunitatẽ oꝛã⸗
tisſin euangelio luce Ca XXXV

Jrabitur autẽ
m foꝛtaſſis aliquis: quam ob cau⸗
ſaam pſa veritas laudauit impoꝛ⸗
tunitatẽ ⁊ impꝛobitatẽ oꝛantis in euangelio:
cumm oꝛatiõe locũ habere nõ poſſit · Eſt em̃
dei tranquillitas inultimate quietis pacaciſ⸗
ſima/a inultimate ĩmutabilitat ipturbatiſſi⸗
ma:q̃ ꝓpter ad ipᷣm nullo modoattigere põt
moleſtia vlla vel tedioſitas · Nec minꝰ facile

nec iucundũ eſt ei oꝛare hac nocte inceſſant.

qᷓ;oꝛare hoꝛa vna vel viceſiliterq; oꝛaria mul
tis /q; ab vno· mõ em̃ laboꝛabar vllo modo in
tendens ofõnibus noſtris /vt fatiget eũ · aut
vllo tedio afficiat oronis qᷓ;ẽtũcũq; inſtantia
Nec vna hoꝛa magis opoꝛtuna eſt adoꝛãduʒ
ipi/qᷓ; alia · ſicut accidit in regibus ⁊ alis ma⸗
gnatibns / qhoĩes tm̃ſunt ·qui veloccupati⸗
onibus vel tribulatiõibꝰ interduʒ exoꝛabiles
interdũ vero difficiles ad exaudiendũ rogan
tibus inueniunt᷑ · Pꝛopter hoc⁊ queoã muli⸗
er ſancta ⁊ incluſa nõ audebat ſe dare in oꝛa⸗
tionem · donec videret᷑ ei ꝙoꝛdo Ciſtercieñ ·
exiuiſſet · ad laboꝛẽ · qualiter inquiebat atten

deret vel intenderet oroni miſere vniꝰ muli⸗
ercule:tanta multitudine ſanctoꝛũ magno⸗

rumq; viroꝛũ ad ipᷣm clamãte qualiter tot/et
tãntis ipiloquẽtibus /intenderet voci mee:
Credebat igit᷑ mulier iſtũ oꝛdinẽ Ciſtercieñ·
vacare ab ofone dum eſſent in laboꝛe: qdiu
aũt in clauſtro vel monaſterio eſſent:oroni⸗
bus ⁊ collocutionibus occupari · Errauit igi⸗
tur indubitanter/⁊ modicũ valde appꝛehen⸗
dit adhuc vᷣtutẽ om̃ipotentiſſimam creatoꝛis
Dico igit᷑ qillis exemplis duobus pᷣnomina⸗
tis / de vidua videlicet ⁊ amico / voluit nos in
ducere miſericoꝛdiſſimus ſaluaroꝛ ad amoꝛis
ſtudiũ ⁊ inſtantiã oronis: Et ꝑhoc ſcʒ validiſ
ſimum argumentũ · Si em̃ inſtantia pᷣcũ vin⸗
cit duriciã iudicis / vtviduã exaudiret · Et ſii⸗
pꝛobitas amici h̊ potuit / vt media nocte doꝛ⸗

mientem vicinũ excitaret ſurgere facerenx

„

ab eo quotquot panes habebat neceſſarios

obtineret:q;to facilius a magnificẽtiſſumo et
miſericoꝛdiſſimo deo obtineriſperanda ſunt
om̃ia bona data· omia ſalutaria/omia neceſ⸗
ſaria / pie obnixeq; petentibus · Judice nãq;
illo obſiſtebat duricia coꝛdis eius /vidue pᷣci⸗
bus · In amico ſomnolentia ꝓpꝛia/ pueroꝝ
ipſius obſiſtere poterat:vt ipe ſumpt ſiue ex
penſas panum pꝛeſertim ſi vel auarus erat/
vel nõ eouſq; abundans panibus · Apud pꝛe
largum aũt ⁊ pᷣdiuitẽ deũ ⁊ ſuꝑ omnẽ cogita⸗
tum nihil hoꝛum obſiſtit / vel aguerſat peten
tibus · ſolũ hoc ad exauditionẽ eoꝛum requi⸗
ritur: vt qua poſſunt inſtantia atq; deuotiõe
pcent᷑· Necpᷣtereunda eſt hic aſtronomoꝛum
confutatio atq; conſuſio:qui cũ eligẽdas ho⸗
ras adeundos pᷣncipes / ⁊ poꝛrigendas eis pᷣ⸗

ces vel petitiones / ⁊ docuerint ⁊ ſcripſerint.

Nõ auſi tñ fuerũt vl docere velſcribere ꝙ ali
qua hoꝛa infauſta vel infoꝛtunata eſſet ad pᷣ⸗
candum deũ / vel ad quodcũq; ſeruitium im⸗
pendendũ eidem; Et cũ de hoc cum qͥbuſdã
modernis aſtronomis ſermonẽ cõferrem: H̊
ipſum contexerunt / vicʒ ꝙ om̃is hoꝛa infau⸗
ſta ⁊ foꝛtunata eſſet ad ſeruiendum deo altiſ⸗
ſimo/aad exoꝛandum ⁊ ad depᷣcandum illũ:
Et quia neccelinec luminaria nec ſtelle de ta
libus intromittunt ſe · quod ſiadieciſſet ſmo⸗
niſuo / quia dei ſeruitium eſt ſuꝑ virtutem ce
loꝛum lunarium ⁊ ſtellarum /⁊ veriſſime hoc
dixiſſent: quod inde aparet euidenter ꝙ dei

ſeruitium / ipſos dei ſeruitoꝛes / adeo exaltat

⁊ potentes efficit / vt eis celeſtia illa ſubdita
ſint ⁊ obediant· Quod euidenter oſtenſuʒ ẽ
Joſue · x· c· vbi pcipiente Joſue ſeruo dei ⁊ di
cente· Sol contra gabaon ne mouearis et lu⸗
na contra vallemhavlon/a conſequenter ſbᷣ
iungit · ſteteruntq; ſol ⁊ luna⁊cHoc aũt igno
rare non poterunt aſtronomi cum duplicata
ſit dies ſole ſtante ſuper terram ſpatio duoꝛũ
dierum⸗ rMMMẽNB

Auin deo delectari ei eſſe ſubditum ad
iuuat oꝛationem · Ca⸗ xxXxXVI

VVrnc pꝛet᷑ hec
n glia duo adiuuamenta foꝛtiſſima
doooꝛationis ſubiungam: que ſpiri⸗
tuſſanctus in põ· docuit euidenter / dieẽs per
os Dauid · Delectare in dño ⁊ dabit tibi peti
tiones coꝛdis tui· Alterũ vero quod ſequit ẽ
ſubditus eſto dño/aoꝛa eum · Vbi ſciendũẽ

1. “

tibi/ ꝙ nullo leuioꝛiſiue facilioꝛipcio obtineri

põt exauditio petitionum coꝛdis noſtri/a mi

ſeratoꝛe deo / q; ;hoc quod dicit᷑ hic delectan

do ſcz in dño · delectari nãq; in dño iam nõ fa⸗
cilimum eſt:ſed etiã iucundiſſimũ ⁊ magispᷣ⸗
mium q; meritũ ·nec laboꝛ eſt vllo modo:ĩmo
quies valde ſuauitatis/⁊ retributio ſuꝑabũ⸗
dantiſſima moleſtiarũ quas hic dilecti ⁊ ele⸗
cti dei ꝓpter deum patiunt᷑:vtinã aũt ⁊ B do⸗
cuiſſet ſpũſſanctus velhic vel alibi delectariĩ
dño · Hoc aũt nõ eſt poſſibile cuiq; / niſiqͥ pala
tum coꝛdis ſanum ⁊ curatũ habuerita febꝛe

iniquitatis /que ſanitas ⁊ puritas nõ eſt vtu-

ris ⁊ elaboꝛationis humane opus:ſed omni⸗
potentis virtutis creatoꝛis pᷣcioſiſſimũ donũ

⁊ merces ſanctoꝛũ · In patria em̃ ſic diẽ Boe

R

tius in libꝛo de trinitate · delectatio erit cibus

comꝑatio vero laus ꝑpetua conditoꝛis · hoc

quod dicit᷑ mihipᷣtereundũ eſt/quia grandis
ſermo ad illud explicandum requirit᷑· Mecad
hoc mihi dicẽdũ occurrit /niſi ꝙ egritudo iſta
ſpũalis interioꝛ /qua eouſq; palatum coꝛdis
in nobis coꝛruptum velinfectum eſt:vt ipſuʒ
fontem ſuauitatis / deum in nobis ſape pꝛohi

beat / deſipere vel potius amarũ ſape cõpel⸗
lat · ¶C Cognoſcenda ⁊ recognoſcenda eſteti⸗

am ſanitas contraria:qᷓ;tũ dñs adiuuare di⸗

gnabit᷑ obnixius expoſcenda · Sentiebat em̃

dauid cũ dicebat ad dũm/miſerere mei deus
qm̃ infirmus ſum ac ſi medico pijſſimo ſatis
eſſet infirmitatẽ pandere:eamq; coꝛã ipſo al
legare · Idem dicendumẽ etin alio adiuto⸗
rio/quo dicit᷑ ſubditus eſto dño · Nec em̃ nr̃e

virtutis aut poſſibilitatis eſt frangere ſuꝑbiã

coꝛdiũ noſtroꝛũ· Nec abijcere iugum ſeruitu
tis vitioꝛum:quo qᷓ;diu pᷣmimur:quod eſt di⸗

cere cui qᷓ;diu ſubiectiſumus:deo ſubditi eſſe

nõ poſſumus · Nemo em̃ põt duobus domis
ſeruire · ſicut dicit ipa veritas Aatth · vj · De
pᷣcandus igit᷑ eſt/modis quibꝰ poſſumꝰ/ oĩm
miſeratoꝛ deus largiſſimus:vt ipᷣe a ſeruitute
vitioꝛũturpiſſima/ viliſſima/nequiſſima/noſ
liberet:⁊ ſeruituti nobiliſſime ſue nos totali⸗
ter ſubijciat/totaliterq; poſſideat · ſicut ſui ſu

mus iure pleniſſimo ⁊ ſingulariſſimo · hec au
teʒ duo adiutoꝛia in poteſtate noſtra ſunt:vt

eavicʒ nobis pᷣſtent᷑/⁊illa habeamus/licet ex
nobis illa elicere per noſipſos nõ poſſumus:
pᷣſto nanq; eſt nobis gratiadei/⁊ nõ ſolumof
fertur:ĩmo nobis repugnãtibꝰ pene ingerit᷑/
peneq; violenter impingitur· ⁊ de hoc multa
audiuiſti in pꝛecedentibus · “=

De alijs ſeptẽ adiutoꝛijs or̃ois Ca:xXxxvVI

Bnt et alia ſe⸗

ſ ptem adiutoꝛia ofonis / qb' vox
ALcuit᷑ ⁊ ißa quodãmodo conditur

Primũ illoꝛum eſt clamoꝛ:ſecundũ eiulatus
qui eſt vox puuloꝛũ ad patres et matres· vt
poſſunt vociferantium /vel pꝛo abſentia eoꝝ

vel ꝓdefectu alementi· IRa⁊ faciendumẽno

bis pꝛo ſeꝑatione deia nobis /vel potius no⸗
ſtriab ipſo · Similiter ⁊ pꝛo defectu vitalis ac
ſpũalis alementi ſeu cuiuſcũq; alterius q̊ ſu⸗
ſtentatio vite noſtre ſpiritualis indigeat · a fa
cie interdum cuiuſcũq; rei terribilis / vel poꝛ⸗

civel canis /vel beſtie alterius eiulare cõſue

uerunt ꝑuuli · Sic ⁊ nobis faciẽdũ eſta facie
peccati/tanq; a facie colubꝛi/a facie leonis/⁊
a facie rumphee bis acute · ſicut legit᷑ Ecci · xj ·
quaſi bis acuta om̃is iniquitas · Et dẽtes ei?

dentes leonis interficiẽtes animas hominũ·

Tertium eſt rugitus quaſia damno grauiſ
ſimo · ſicut legitur de Eſauqͥ ſuplantat a fra
tre hereditatẽ patris amiſit q̃re irruguit cla⸗
moꝛe magno:Et ipſe Dauid ·rugiebam age
mitu coꝛdis mei:Debes aũt ſcire ꝙ rugit p
pꝛia vox turturis eſt ⁊ columbe · Qua ꝓpter
quia nullum damnum comꝑabile eſt amiſſio
ne vite /gratie/⁊ hereditatis eterne· Nullus
rugitus comꝑabilis eſt rugitui /qui eſt vel eẽ

debet penitentium · Et hoc oſtendit Jobi ſe

ipſo dicens· quaſiinundantis aque rugit me
us · xxx · c. Mõ quia temꝑalem eouſq; doleret
amiſiſſe ſubſtantiam:ſed de amiſſione ſpiritu

gliu ita rugiebat Quartũ veroiſtoꝝ adiuto

rioꝛum planctuseſt:hic ꝓpꝛie ꝓ moꝛte vel ꝓ
moꝛtuis fieri ſolet: Peccatoꝛ igitur qͥ ſe moꝛ⸗
tuum in peccatis videt:habet moꝛtuũ quem
plangat · ſemetipᷣm videlicet Plangat igitur
inq; planctu nulli comꝑabili: Nihilominꝰ em̃
⁊ plangere debet chꝛiſtum dñm / ſibi moꝛtuũ ·

Moꝛtuũ inq; a coꝛde ſuo/in quo habitare ꝑ

fidem ⁊ viuere debuit: Ipſaq; pꝛeſentia ſua⸗
vitam anime ſue viuificare · Inſtar igi marie
magdalene ſtare debet penitẽs pctõꝛ ad mo⸗
numentũ ploꝛans· Aonumẽtum autem ſi⸗
ue ſepulchꝛum ipᷣa fouea:ſiue pꝛofunditas vi

tioꝛum ⁊ peccatoꝛumeſt:Adhancdebetſta⸗

re/eamq; attentiſſime oculis coꝛdis intueri:
Ibiq; plangere ſemetipſum moꝛtuum/⁊chꝛi
um dñm vt pᷣdixi tibi:hocẽa coꝛde ſuo moꝛ
tuũ ·ſicut legit᷑ de maria magdalena Joh·xx·

A.
mtin
vera
genn
tum
. tode
ens·
dimn
deſe
ſue
kſu

KLha

„ lui
ue
i
l
nnue
nire
to
nede
füſin
geuſt
l
del
AW
uge
nirua
Puumn
gtalk
Ged
ni
1.
Gu
cop
deof
thore

ſo

nnn
Unn
hhnt
ſtop
atin
guei
Aiut⸗
cum

G
ſe

3

ondtn
eillans
resN
entuen

cumete

Ntius no⸗
Wals
enus i⸗
agenrat
Se⸗
lneoſe
jeſaſe
releonist
Ean⸗
eel
homini⸗
nogaun
rafr
eantte
engt/
ucpeer
anlv
Elus
tyelei
We
ce
weet
ehimn
a
lerelp
ſenor⸗
den

P

Z

elſſe duris ac diris ꝑcuſſionibus· Inſinuãt eti

LCapitulum

Quintü eſt gemitus / hoc eſt reſonantia ex
intimodoloꝛe: ꝓpterquod dixit Gregoꝛiꝰ qꝛ
veraciter oꝛare/eſt amaros in compunctiõe
gemit / nõ verba cõpoſita reſonare · Sex⸗
tum ẽ ſuſpiriũ·⁊ ẽ quaſi fatigatianimi / ſpira⸗
tio debilis ad foꝛmationem vocisnon ſuffici⸗
ens · vnde ſuſpiriũ dictũ eſt · quaſi modica vel

diminuta ſpiratio · Et videt᷑ eẽ ex vehementi

deſiderio aliqd obtinẽdum:ſiue qd amiſſum
ſiue quid aliud. ꝓpter quod vniuerſaliter di⸗

ci᷑ ſuſpirare qᷣs /vłaſpirare ad aliul ¶ Sep
timũ vo eſt ſingultus qui inuehemẽeter diuq;

dolentibus excitari ſolet · Concuti᷑ vehemẽ⸗
tia doloꝝ:quouſq; viſcera/dolẽtiũ /acſingul⸗
tus in eis ꝓpter hoc generetur in ventre/ nã
inuenit᷑ plerũq; in eis qͥ cũ doloꝛe magno pe⸗

nitent: eſt in yentre peccatoꝝ vera deſigna
tio quedã penitudinis· de hac etia ̈ idem be
ne dolet cogitauit · vel eoipo tunſionibꝰ duro

rüũ ſupplicioꝛũ dignũ ſeconfitet᷑· Fiüt aũt iſte
ꝑcuſſiones pectoꝛũ ꝓ eo ꝙ coꝛhumanũ ſede

re habet in pectoꝛe · Publican ille euangeli⸗

N——ꝑ

cus Luce · xvii· percuciebat pectus ſuũ dicẽs

Deus pꝓpitiꝰ eſto mihi peccatoꝛi · Et de iã di⸗

ctis ſepteʒ manife nicu c
adiuuant:⁊ per ea deuotio eiꝰ occaſionaliter

auget᷑ · Percuſſiones vero pectoꝛũ:gram pe

nitudinis pꝛouocant / ſimiliter ⁊ augent. Im
pꝛimit᷑ em vehementer ꝙ coꝛ talia cogitauit·
ꝙ talibus conſenſitꝙ talia dignuʒ voluit ſibi

am ipſum peccatoꝛẽ iam redijſſe ad coꝛſuum

⁊ ꝓpter hoc in uenire ſe / ⁊ videre in illo yᷣ di⸗
gnum ſit pcu ſſionibus · Et hic quidẽ finẽ fa⸗

cio ꝑtis pꝛime tractatus iſtius: in qua agitur

. . .

de ofone / ꝓut ipſa eſt quodãmodo oꝛatio re⸗

thoꝛica:⁊ partibus aſſimilantur eis·

D oꝛatio ſit quaſi nuncius ad deum mil⸗

ſus Capitulum XXXVII

p pſequamur alias ſimuitudines/

. ⁊compationes oronis: Dico igi
in pꝛimis:quia ipſa oro que eſtad deum: ve⸗
lut quidã nuncius eſt / qui ad deũ mittit:⁊ ad
iß̃m intrat· ſicut dicit btůs Aug ſuperverbo
iſto ps · Intret or̃o in conſpectutuo · Dñe · di
cit inq; his verbis · Mira inq; virtus oronis:
que illuc intrat addeũ · quo caro puenire ne⸗
quit · Ecci· xxxv · Satis ipam eſſe euident nũ
cium ſidelem/ac diligentem expꝛimit:vbile⸗

ifeſtũ ẽ vnicuiq; / ꝙad ofonẽ

XXXVIII

gitur · Ofohumiliãtis ſe / nubes penetrabit:

donec ꝓpinquet nõ conſolabit:⁊ nõ deſcen
dit donec ꝓſpexerit altiſſimus:vel obnubila⸗

tium cogitationũ · vel nubes ipᷣas ſanctoꝛum
penetrabit/ad modũ nuncij ingerentis ac ĩi⸗
pingentis in mediũ turbarum: ⁊ irrũpentis
eas vt apꝛopinquet eiad quẽ mittit᷑· Et hoc

ſonant illa verba donec appꝛopinquet nõ cõ⸗

ſolabit᷑ · Inſtar fidelis ⁊ ſtrenui nuncij qͥ nec
requiẽ nec conſolationẽ habet:donec ꝑuenit
ad illũ ad quẽ mittit᷑. Quẽadmodũ ille Elia⸗
ʒar diſpenſatoꝛ domus Abꝛae: qui comedere
noluit doneclocutus eẽt ſermões ſuos · ſicut
legit᷑ Geñ · xxxiiij Et hoc eſt qð ſequit᷑ in ſer⸗
mone pᷣdicto· Mõ deſcendet donec aſpexerit
altiſſimus · HHic igit᷑ cõſideranda ſunt nuncij
qui ſint boniomia emhmõi redqrunt᷑ in ofo⸗

ne · Et pꝛimũ illoꝛũ ponam/agilitatem ipſi “

us nuncij: NMemo em̃ ſapiens in longinquam
regionẽ mittit nunciũ:qui nõ valeat ambula
re· Hic aũt eſt vel qui iam infirmitate pᷣmitur
vel facile laſſatus deficit in via:quod euiden⸗
ter aparet in illo quidifficultate magna/⁊ co
natu magno⁊ multo:vix totavna ſeptimana
ofonẽ dnicam dicere poteritita vt in vnaqᷣq;
die ſeptima ptem ipſius· Hoc eſtvnã de petiti
onibus ſeptem / que in ea cõtinent᷑ cum ma⸗
gna difficultate etiam diceret · Et hoc narra⸗
uit mihi ſacerdos cuiꝰ ꝑꝛochianus erat ⁊ qui
ab eo vix iſtud potuit extoꝛquere vicʒ ꝙ ſaltẽ
ſeptimam ꝑtem or̃onis dñice vna quaq; die
diceret ⁊ ſic totã oronẽ dñicam in ſeptimana
vna compleret:Cui ſimiles multi ſunt quivix
incepta orone ſtatim ab ipa deſiſtunt ⁊ defici
unt:ipᷣm ofonis laboꝛẽ impoꝛtabilem reputʒ
tes · ⁊ velut onus grauiſſimũ / illud ſtati pꝛoij
cientes · QAuibus quo adipſos ꝑtinet ⁊ q;tũ

7

in eis eſt · hoc eſt dicere ex pte ipſoꝛũ · hoc ſolũ

„

video remedij vt paulatim aſſueſcãt/ad oꝛa⸗
tiones bꝛeuiſſimas:⁊ deinde ad largioꝛes· co
nantibus emad ſe/ ꝓut ꝑmittit eoꝛũ infirmi⸗
tas/ nunq; deerit auxiliatoꝛ deus· Quemad
modum ⁊ in illo de quo ꝓximo feci mentionẽ
factũ eſt:qui paulatim intm̃ robur ad penitẽ⸗
tiam agendã conualuit:vt ab ipᷣo ſuo ſacerdo
te peteret:ꝙ eipenitentiã q;tũcunq; grauem
⁊ durã vellet iniungeret· Hon em̃ ſolũmodo
leuis ad poꝛtandũ facta erat eipnĩa oĩs: ſed
etiã deſiderabilis ⁊ iucunda · Qð ſiqs qrat

vſi nobis iſta infirmitas oꝛandi :qui bñ ꝑ dieʒ

integrã fabulantes nõ fatigamur / in fmoni⸗
bus ocioſis vel etiã noxijs / ⁊ etig in finonib 4

ofonũ qui vtiq; ſalutares⁊ iucundiſſimi ſunt
tanto laboꝛe affligimur:tamq; facile fatiga⸗
mur · Rñdeo in hoc/ꝙ ſicut aſcẽſus coꝛꝑalis
admodũ laboꝛioſus ẽ nobis:⁊ tam facile nos
fatigat:ꝓpter grauitatem coꝛpoꝛũ noſtroꝛũ
ſic etiꝗ oro que aſcenſus ſpũalis eſt in deum
ꝓpter oꝛiginalis coꝛruptiõis grauitatẽ:nos
tm fatigat /⁊ deijcit in defectum · Aſſuetudie
tñ ⁊ leuiter leuigat᷑:hmõi grauitas pꝛeſertim
cum adiutoꝛium gratie dei ſemꝑaſſit oꝛanti⸗
bus:⁊ oꝛare conatibus: Et eſt nunciꝰhmõi
quiin via ſpoliat᷑ a latronibus:interdũ auteʒ
occidit᷑ · Latrones intelligo/impꝛobas cogi⸗
tationes /que ſe oroni ingerũt:⁊ eam lachꝛy⸗
mis pijs ⁊ ſanctis deſiderjijs / etiã ipis cogita⸗
tionibus ⁊attentione ſpoliant· Ipamq; ſua⸗
Uitatem vngenti:de qua in pᷣcedentibus au⸗

diuiſti / ſubꝛipiunt vel etiam rapiunt violẽter

Et hec ſunt bona ipſius oronis /quibus in ce
leſti conſiſtoꝛio ꝓcurare debet/cexpedirene
gocium oꝛantis· Heu quot nuncijſic ſpoliati
intrant / celeſte illud conſiſtoꝛiũ ꝓpter qð et
minus bene ibirecipiunt᷑:⁊ difficilius expedi

unt negocia ipſoꝛũ:a quibꝰ mittunt᷑· Depau

peratus em nuncius:a paupꝑe miſſus videtur
Necapparet etia miſſus pꝛo magnis velardu
is negocijs: negligit etiãa negocium vel nego

cia ſua:qui talem⁊ taliter mittit·Cui em̃ ſunt

coꝛdi negocia:que deferre debet iſte nunciꝰ

ad celeſtem curiam:ſolennẽ mittit nuncium

adillam:nõ paupem/velpannoſum:a q nul⸗
lihonoꝛi velgre ibi habẽdusvideat᷑ hec aũt

eſt ſolennitas nuncij iſtius: apparatus ſcʒ/ et
oꝛnatus:quem tibipᷣdixivicʒ intentiõis ⁊ at⸗

tentionis deſiderioꝛũ ⁊ alioꝛũ /ꝑ que in pꝛece
dentibus audiuiſtiofonem adiuuari· An ve⸗
ro negocia iſta ꝑoꝛationem gerenda⁊ expe⸗
dienda ſunt:tamardua tanq; magna ſint:vt
ſolennitatẽ nuncij merito requirant · AMani⸗

feſtum eſt exhis que petunt᷑ ꝑeam· ⁊ ex ipſo

a quo petunt᷑ · Nulla nãq; negocia comꝑabi⸗
lia ſunt negocijs veniarũ/gratiarũ/a gloꝛia⸗
rum/⁊ hecꝑ or̃onem pᷣncipaliter intendunt᷑.
Negociũ vero pacis refoꝛmande inter deum
altiſſimũ /⁊ eos ꝓ quibus oꝛat᷑:qᷓ;tuʒ ſit quis
ignoꝛat: Quid dicam de negocio ſalutis: de
negocio in quo tantis accuſatiõibus ad moꝛ
tem oꝛãtis agit᷑ · qualem aut qᷓ;ta opoꝛteat eẽ
nunciũ/vel ꝓcuratoꝛẽ:ꝑquem tantis accuſa
toꝛibus/⁊ ſuꝑ tantis accuſationibus:reſpon
deriopoꝛtet quis ignoꝛat: Eſt em̃ accuſatoꝛ
in negocio iſto ipe diabolꝰ⁊ omes angeli eius

qui non ceſſant nos accuſare die ac nocte · ſic
legit᷑ Apocałxij· Cuiꝰ aſtucia nulla iuris peri
toꝛum pꝛudentia comꝑaripoteſt · ¶ &ρ2ſiqs
dixerit · quia poſtq; cauſa oꝛantis criminalis ẽ
qm in ea in multis criminibus agit᷑: cõtra ip⸗
ſum:nõ poteſt agi ſeu expediriꝑ nunciuʒ ſeu

ꝓcuratoꝛẽ · Dico quia ſᷣm illam cõmuneacre

gularem intelligentiã:verũ eſt quod dixit:q̊⸗
niam ſᷣm hoc ꝓcuratoꝛ/nec vox/nec verbuʒ/
nec reſponſio eius eſt contra quẽ agit᷑ crimia
liter · Oꝛatio aũt ⁊ vox/⁊ verbũ / ⁊ reſponſio
eſt oꝛantis:qua ꝓpter ꝑſonaliter comꝑeretiĩ
celeſti ac diuinali conſiſtoꝛio· cui oro ibi ẽ/ac
pſonaliter/ac ꝑ ſemetipᷣm ſe defendit:qui per

of̃onẽ in illo conſiſtoꝛio accuſationibꝰ reſiſtit

Voce nãq; ꝓpꝛia verbo ⁊ reſponſione ſua ꝓ
