cet inualuerit · C Cõſident᷑ igit᷑ a miſcdia tua

peto:vt oẽs iniuſticias meas ꝑiſtã a me remo
ueas ⁊ extermines · Ad h em illa cõtuliſti mi⸗
hi:vt ꝑcã cõtra eas pugnẽ ⁊ illas expugnem·
Æ ſi adhuc eouſq; ꝑuula ẽ⁊ viribꝰ mualida
vt ad exterminiũ eaꝝ nõ ſufficiat · tuũ dñe eſt

adiũgere illã ⁊ cofoꝛtare.mõ em̃ minplace⸗
at tibiꝑficere qdð inchoaſti:qᷓ;qð placuit icho

qð incepiſti:qto melioꝛ eſt ipa ꝑlectio operũ

tuoꝛũ:qᷓ;inchoatio eoꝛũdẽ:¶ Ampli nundd

nõ ipſa iuſticia cõtraria ẽoĩb iniuſticijs meis

lis:qualiter pugnarẽ ꝑ illãↄtra eas niſiipᷣa re
pugnaret eiſdẽ. Cũ igt otraria ſimul in eode
eẽ nõ pñt·hec aũt manifeſte in me eſt · J igit

abierũt te exterminate atq; delẽte vicia mea
⁊ pctã a me igit iuſtificat ſump miſoiam

tuã: dono iuſticie ipſi· Jure igit ⁊ meruope⸗
tere poſſũ a te dñe miſcðie ſnĩam abſolutioõis:

Heiuſticia pfecta ⁊ impfecta · Ca. VIII

WVog ſidixerit
gq qs quia reuera bona qdã diſpoſi⸗
tiioẽ ex q memetipᷣmita dijudicas
atq; pſeq̃ris ·ſᷣ nõ ẽ iuſticia nec iuſticie noĩe di
gna· Vlideat ipᷣe qualiter hoc dicat · cũ mani⸗
feſtũ ſit:ex ipᷣa diſpoſitiõe eſſe vel ꝓcedere iu
diciũ illud:vel iudiciũ ꝑ modũ qͥẽ iudiciũ non
poſſe eẽ vł pcede niſia verinominis iuſticia⸗

Ampli cũ ꝑſe atq; directe repugt⁊ aduſet᷑

oĩ iniuſticie atq; pctõ· quo nõ erit iuſticia xe
rõnis ⁊ nois ¶ Ampli odiũ oĩs ũiuſticie· nũ
qd nõ iuſticia qdãſilr ⁊ amoꝛ vtutũ oĩm:nũ
qd nõ xt aliqᷣẽ · Verũ qſiq; pᷣter rematq; ꝓ⸗

poſitũ ẽ diſputare de his · nullatenꝰ dubitãdũ

Ehmõi diſpoſitionẽ:quãda iuſticiã eẽ · Sic pe⸗
nitẽtia ꝑ modũ qͥ pnia nõ ẽ dubitadũ eẽ qndã
iuſticiã · Silr ⁊ penitẽtẽ oẽm maniſeſtũ ẽ eẽ iu
ſtificãtẽ ſeipᷣm· ⁊ ipʒʒ penitẽ nẽo igrat:qn ſit qð
dam iuſtificare ſe · Sʒ reuera differt penite
apenitere:⁊ dicunt᷑ im magis ⁊ minꝰ. Inue⸗
nitq; penitere inchoatũ diminutũ Inuenit⸗
q; pfectũ penitere atq; cõpletũ:·Tũc aũtẽꝑ⸗

fectũ atq; cõpletũ ipᷣm peniteè:cũ ex toto autit

hoĩema vitijs ⁊ pctis:et ex toto puᷣtit imad
coꝛrectionẽ: qðẽ dic ad declinãdũ adipᷣaʒ ſa⸗
tiſfaciendũ ꝓillis iur arbitriũecclie:cuideus
dedit libᷣtate autoꝛitatẽ ⁊ ptãtẽ iudicij pnialis
Intdũ aũt videbaliqͥs aliq;tulũ dolere de ſu⸗

is vitüis ⁊ pctis:⁊ ea intdũ ipᷣis diſplice· verũ⸗

tñ nõ quſq; ⁊ vſq;q̃q; ꝗꝙ illa deſerãt· ⁊ taq; inci
tatiĩ moꝛtẽ ⁊ extminiũ eoꝝ ad expugnð ↄtra

ea arma pnie diſcipline ofonis/⁊ alioꝝ pᷣſidi

oꝛũ qbꝰↄtraula pugnat᷑ aſſumat. De poꝛib-
vero ⁊ impꝑfecte penitentibus:atq; ad gram

vndecũq; conãtibꝰ: intelligẽdus videt᷑ ſmo

E

Lapitulum

. , ,
beati Gregoꝛij quo dic· Interim fac quicqͥd

bonipotes:vt deus illuſtret coꝛ tuũ ad peni

tentiam· AManifeſtũ em̃ indubitanter eſt om
nem illum qui ꝑenitere deſiderat/⁊ querit la
chꝛymis / oꝛatiõib vel alienis ſuffragijs / aut

quibuſcũq; alijs modis ꝙ aliquatenus poſſit

dici dolere atq; penitere devitijs ſuis aut pec
catis ·verũtũ nõ vera atq; ꝑfecta penitẽtiaẽ
quẽadmodũ quidicebat · Cõcupiuit aia mea
deſiderare iuſtiſicatiões tuas in omi tempo⸗
re · Pꝛoculdubio deſiderabat iuſtiſicationes
dei: cũ deſideraret deſiderare eas.Cur enim
deſideraret deſiderare eas:niſi ꝓpter ipſas:
Et ꝓpter hoc multomagis deſiderabat ipas
q; deſideriũ ſiue deſiderare earũ · verũtñ nõ
erat eideſideriũ earũ ·q;‚tũ ⁊ quale cõcupiſce
bat illud habere · Ita eſt de quibuſdã penitẽ⸗
tibus.quia penitentia eoꝛũ nõ eſt niſi conatꝰ
quidã vel pᷣparatio ad verã ꝑfectãq; pniam-
Ereſt indubitanter inquiſitio vere peniten⸗
tie atq; cõplete ſtatus ille eoꝛũ· Et ppter H̊
cũ pfecta penitẽtia · ꝑfecta ſit iuſticia ſiue iuſti
ficatio:qua ve penitẽs ſemetipſum iuſtificat:
vt diuine iuſticie diſtrictionẽſiue diſtrictã vlti
onem effugiat ⁊ euadat · Seu qð eſt deo acce
ptius:vt iuſticie diuine ſatiſfiat:⁊ pꝑhocplace⸗
at deo vera pfectaq; penitẽtia · vere pfecteq;
iuſtiſicat nihil diuino iudicio vel vindicte ĩ pe
nitente relinquẽs. Hõ em̃ deus iudicat bis in
idipᷣm · ſicut dic ꝓpheta· Neq; retractat vnqᷓ;
pnĩale iudiciũcũ verũ atq; ꝑfectũ cõpletũq;
fuerit·Et h inſinuauit Aplłs in ſermone ſuo
quo dixit/ꝙ ſi noſnetipſos dijudicaremꝰ:nõ
vtiq; dijudicaremur. Facit ad h̊ ipſuʒ ſermo
quẽ audiuiſti in pᷣcedentibus · videlicet iuſti⸗
cia ⁊ iudiciũ coꝛrectio ſedis tue· ppter hoc iu
dicium / dixit ille ſcũs ⁊ ſapiens Job · Nunqͥd
q nõ amat iudiciũ ſanari põt/qð abſ; dubio
de iudicio iſto pniali rectiſſime intelligit᷑. Coꝛ
rectus em̃ vere ꝑfecte iudicatus:abalio iudi
cio indubitãter tutusẽ· nec alið iudiciũ opoꝛ⸗
tet vt timeat · pᷣſertim cũ diuine miſericoꝛdie
iudiciũ pniale p aceat · Siẽ ißemetꝑ Eʒech̊.
teſtificatus eſt dicẽs · Nolo moꝛtẽ peccatoꝛis
ſed magis vt ↄuertat᷑ ⁊ viuat · Quia igitur qͥ
bñ coꝛrexit:eſt ꝑſecte iuſtiſicatus · Et ꝓpter
hociam iuſte ⁊ plene liberatus ab iniuſticijs
ſuis om̃ibus:⁊ abſolutus a vinculis eoꝛum/⁊
debitis penarũ infernalium · ſihoc ei innotue
rit:nõ habet neceſſariũ petere aliquid hoꝛuʒ
cũ iam om̃ia illa receperit·ſ̊ poti gratias age
re largitoꝛi iſtoꝛũ bonoꝛũ · Sile aũt reiiſti eſt

in eo quiplene dealbatus ⁊ ꝑfecte albus effe

ctus eſt · Mõ em̃ ſuꝑeſt ei inquirere albedinę

velꝑtem aliquã albedinis· Augmentũ vtiq;
Tobſeruationẽ atq; cõfirmationẽ inceſſanter
petere debet: ꝓpter imenſitatem periculoꝛũ

quibus interius ⁊ exterius:⁊ vt ad vnũ dicaz

ex om̃i ꝑte patet iuſticia · Sed ne ipſa iuſticia
in ipſo / vacet a ꝓfectu ⁊ incremento:cũ ocio⸗
ſitas ⁊ infructuoſitas om̃i gre ⁊ vtutiinimica

ſit · ſicut docet beatus Greg. dicẽs · quia dile⸗

ctio vera ocioſa eſſe nõ poteſt · ⁊ vtus ſemper
aut deſicit aut ꝓficit · Quia igit᷑ vᷣitas ⁊ ꝑfe⸗
ctio iuſticie ſue/ vix innoteſcit alicui · nulliex⸗
pedit ceſſare ab oromibus hmõi vicʒ /quibus
⁊ mũdatio abiiuſticijs ⁊ liberatio petat᷑ · Ve⸗
rum qm̃ de impꝑfectiõe penitẽtie ſue plene cõ
ſtat:⁊ liquet plerũq; vnicuiq; noſtrũ · Mani⸗
feſtum eſt in eo ſtatu neminẽ nrĩjm deficere de
bere ab ofonibus añdictis · In eo em̃ ſtatu in
dubitanter eſurimus ⁊ ſitimus iuſticiã:licet⁊
eſurie ⁊ ſitidebilibus ⁊ imꝑfectis · tũ quia pꝛo
mittit᷑ nobᷣ ſatietas cõtraria ipᷣo oꝛe ſacratiſſi⸗

me veritatis · Petenda eſt inceſſanter iſta ſa

tietas inſtantia acdeuotiõe qua poſſumus q̃
vicʒ nob dat᷑ vt eam petamꝰ. Dicenduʒ ergo
eſt miſeratoꝛi largiſſimo adiuua conat nr̃os
dñe miſcdie:quibus conamur ad teqͥ ſcis cos
nihil eſſe ſine te:ſicut cõfitebat᷑ tibi Sapiens
⁊ ſcũs tuꝰ Augꝰ·dicẽs · Scio dñe quia ſine te

nihil ſunt omes conatus mei:operimanuum

tuarum poꝛrige dexteram tuam:qua me tra

has ad te:⁊ extrahas de abyſſo miſeriarũ me

arum · Cõuerte me dñe · : ex toto verteadte ·
Jacens em in lecto tot egritudinũ ⁊ languo⸗
rum/vertere me ex toto /ſine toto nõ poſſuʒ
adte · AMiſerere meidñe qm̃ infirmus ſum:ſi
miſerandi ſunt infirmi coꝛꝑe:qᷓ;to magis mi⸗
ſerandiſunt infirmi mente· Dñe miſcdie / qᷣd

obſiſtit mihi vel aduerſat᷑ quo minus miſere⸗

aris mihi · Scio dñie te illuminante:quia nõ n

obſiſtit mihi adhoc miſcòdia tua · Mõ em̃ obſi⸗
ſtere põt/vel cõtraria eſſe ſibijpſi:hoc aũt in
dubitanter eſſet ·ſi opationẽ ſuã que eſt miſe⸗
ratio tuaimpediret · Abſit aũt ha miſcdia tua
qð nec vllo genere rerũ iueniripõt videlicet

vt res aliqua ſibijpſi aduerſet᷑:⁊ oꝑationẽ ſu⸗

am naturalẽ atq; debitã impediat · Aut obſi⸗
ſtit igit᷑ mihi in hoc iuſticia tua:aut vitia mea
ſiue peccata:vłfoꝛte vtrũq;· & ſiiuſticia tua

obſiſtit:⁊ mihi⁊ miſcdðietue ĩ ꝑteiſta:qũo igit᷑
nõ potiꝰ obſiſtit qͥ min dares mihi donũ ↄfeſ

ſionis iſti mõ em eiadaucta vtus ĩ pteiſta

necy
glut
AUmm
lam
eſtoue
llsſun
ſtasa⸗
Conde
doren
mege
ſonen
nueene
ſlbven
inene
lnſin
owni
tce
on⸗
ogt
Imeq
ne⸗
necpee
Aun
mod
tatese
eode
pulch
ocliety

udyge

Gilly
wigyir
pn
dinn
nlerd
igr nee
hoſſbi⸗

iſe⸗

lbus eſe
Aede
müvi
Neſſaner
Penalori
dynüden
pſaiutes
norchoco⸗
uutimnimna
vquudle⸗
noslenpen
asrſe 5
Our nlller
Niz gabs
opeta; Ve⸗
ſueplenec⸗
Nrü Aen
indeſtered
doenſtmmin
tüiquiape
eſacanſi
ſnter iſnt
npoſum
Menchzene
mcona ie
S
un iete
mnmunuum
kgame
Glerunime
oveneagte
mithngo⸗
ono oſi
mzif
hmngs n⸗
e⸗
mnsnige,
Glrglaſa
gehcche
geeſni⸗
anniſc
otnieln

cõtra me ex cõfeſſione iſta:qͥn potius multo⸗
minus iuris habet contra me ꝑillam · Quãto
em̃ magis meipſe coꝛã te iuſtiſico: tãto minꝰ
iuris⁊ iuſte ptatis reliquit᷑ iuſticie tue/ad vin
dicandũ in me · Si em̃ ex toto atq; ꝑfecte me⸗
ipſe iuſtiſicarẽ · nulle eſſent ꝑtes iuſticie tue:
ad iuſtificandũ me vel ad obſiſtendũ mihi qͥ⸗
cũq; modo · Ex iſta igit᷑ confeſſione minꝰ põt
vt ita dicã/⁊ cõtra me ⁊ cõtra miſcdðiam tuam
iuſticia tua ¶ Ampliꝰqualiter obſiſtit mihiiu
ſticia tua/cũ ego ipſam adiuuemꝑiſtam con
feſſionem meã:ĩmo potiꝰ manifeſtũ ẽ(quia ip
ſa parat etiã pᷣparatis in me miſcdðie tue viam

miſeratio miſcdie tue · ¶ Amplius nec decet

nec poſſibile eſt miſcdᷣiam tuam ocioſam eſſe:
qua ꝓpter neceſſe ẽ eam oꝑari oꝑatiões ſuas

⁊ maxime in eos qͥad eam ſepᷣparant:qui ad
eam fugiunt:qͥ illam quaſi qð a teipſis datum

eſt querũt · Et nõne ego dñe miſcðie vnus ex

illis ſum:qͥd em̃ intendo:vel quero ꝑ omnes
iſtas accuſatiões /teſtiſicatiões/⁊ ↄfeſſiones
contra me / niſi vt miſerearis mihi:quid intẽ⸗
do reuelatione atq; oſtenſiõe vulnerũ ·niſi vt

medearis illis ꝑ miſcdðiam tuã? Similit᷑ ꝑ oſtẽ

ſionem pauꝑtatũ mearũ atq; defectuũ:quid
intendo vel quero:niſi miſerationũ tuarum
ſubuentiones ⁊ bñſicia? ¶C Amplius · qͥd põt
intenderecontra me iuſticia tua niſi vindictã
iuſtiſſimã · Perditionẽ em̃ ⁊ deſtructionẽ ope
ris tui /qð ego ſum:nullo modoꝛum intendit
iuſticia tua · Alioqͥn cõtrateipᷣm intenderet⁊
pugnaret · mõ intendit igit᷑ deſtruere in me:

quod tu feciſtii me · Hoc em̃ tu adhuc diligis

me:qͥ nihil eoꝝodiſti q̃ feciſti Qð tu ãt dilig

in me / iuſticia tua odire nõ poteſt · qua ꝓpter

necꝑſequi ·nec deſtructionẽillius intendere
vllo modo põt ·Odit igit᷑ ſolum illð in me qð

⁊ tu odis in me:videlicet feditates /defoꝛmi⸗
tatesedepꝛauationes/acturpitudines: qͥbꝰ
ego depꝛauaui⁊ deturpaui quod tubonum⁊
pulchꝛũ feciſti in me dñe miſcðie · Hec ißemet
odi/⁊ ꝑſequoꝛin me:⁊ pugno cõtra ea q́tum
tu das ⁊ adiuuas: Nõdũ ſiquidẽ pfecto odio
odiilla · Nec vt foꝛtis ⁊ implacabilis inimicus
totis viribus ⁊ ſtudijs pugno contra illa:qm

nõ eouſq; foꝛtis ſum adhuc:vt poſſim hoc et
cõtra ipſa pugno /licet debiliter ⁊ adhuc infir

miter cũ iuſticiatua/⁊nõ contra eã · Iniuſte

igit᷑ mecũ agit ſiptra me ẽ mihiq; obſiſtit · Im

poſſibile eſt aũt iuſticiã tuam inique agere v

iniuſte · quia impoſſibile eſt vt in ſtatu iſto in

dũ me dignũ ⁊ idoneum aliquatenus efficiet

q̊ me poſuit gra tua:cotra me ſit iuſticia tua:
neq; igit᷑ iuſticia tua/nec miſcðia tua ↄtra me
eſt · Sola igit᷑ vitia mea ⁊ pctã cõtra me ſunt ·
Quia igit᷑ contra teipſum ſunt ·illa em inimi⸗
ci tuiſunt:quos ĩplacabiliter ſemꝑ odis: Ad⸗
iuua ergo me/cõtra me pugnantẽ⁊ ante tri/⸗
bunal miſcdie tue contra ipſa litigantẽ · Bel⸗
lum em̃ iſtud ⁊ litigiũ /cõtra inimicos tuosẽ:
Addo etiã quia ꝓpter te eſt · Propter h̊ pu⸗
gno contra ea ⁊ litigo:quia tu odiſti ea · et qͥa
bñplacitũ tuũ ẽ impugnatio: Sed et ꝓpter hG

djñe miſcdie ea in me ꝑſequoꝛ · qm illa ſola pꝛo

hibent ⁊ impediunt ne tibiplaceã:⁊ ꝓpter h
exterminareilla a meipſo enitoꝛ:vt vides·qᷣ⸗
bus adhuc poſſim conatibus vt exterminem
a meipſo:quecũq; tibi diſplicent in me:vt ip⸗
ſis pꝛoꝛſus abraſis/⁊extirpatis a me:tibipla
citus efficiar/⁊ acceptus:⁊ ſic me recuperes
⁊poſſideas ſolꝰ totaliter:cuiꝰ me eẽ recogno

ſcoiure pleniſſimo:iureq; ſingulari · ¶ Bellü

ergo iſtud tuũ eſt·qm̃ victoꝛia tuaẽ:q ſcis me
nõ niſi vᷣtute tua victoꝛẽ eſſe poſſe illoꝛũ · Cãꝗ
iſta tua eſt: qm de iure tuo ·⁊ de illo / vicz vt il⸗
lud obtineas in iudicio iſto/contendit᷑ · Scis

em̃ dñie ꝑiniquiſſimã vſurpationẽ/ ⁊ ꝑnicio⸗

ſam voluntatem meã:vitia mea/⁊ peccatum
intrare poſſeſſionem meam:ipſius qꝗͥ tuũ ius
ſum totaliter abſq; ꝑticipe vllo/⁊ cõſoꝛte · Ne
ſuſtineas vlteriꝰ iſtos tam odibiles mihi ⁊ ti⸗
bi inimicos poſſidere ius tuũ: quod egoipſe
ſum · Scio dñie quia iuſtiſſima ẽ iſta pena mea
dure videlicet ſeruitutis:⁊ crudeliſſime tirã⸗

nidis:quibꝰ me inceſſanter pꝛemunt ⁊ affli⸗

gunt dñi iſti · vicʒ vitia mea/⁊ peccata qͥbꝰme
turpiſſime ⁊ inſaniſſime ſubdi · Et ſi placereti
bi merito põt iſta tanta pena mea:quia iuſtiſ
ſima · Diſplicere tibi tñ debetiniuria ⁊ contu⸗
melia tua:quã tibi faciunt in me:tam nequit᷑
abutentes me dñi iſti · Et ꝑ iſtos:etiam demo

nes ipſi qui ꝑ ipſos in om̃em iniuriam ⁊ cõtu⸗

meliam tuam abutunt᷑ me · An tibidebet pla⸗

cere plus iſta tanta pena mea iuſtiſſima:q; ti-

bidiſplicere iniuſtiſſima dñatio dñoꝛũ vtroꝛũ
q; iſtoꝛũ:q̃ nulla iniuſtioꝛ:nulla nequioꝛ · nul⸗
la bonitati tue intolerabilioꝛ·

Petitio victoꝛie in conflictu pnie · Ca· IX

Xomnibꝰiſtisꝰ

e igitur colligo aggregata ratioci⸗
natione:quia nec miicoꝛdia tua
contra me eſt:nec iuſticia tua in iſto bells dei

*

iudicio· Peccata vero meaquepꝛoculdubio
contra me ſunt ⁊ etiã contra te nõ debent pᷣ⸗

ualere · ne dicam cõtra te:ſed etiam nec ↄtra

me / in iſto iudicio vel pᷣlio:de quo euidenter
oſtendi põt:ꝙ vtrũq; vnũ eſt videlicet tampᷣ

lium q; iudiciũ · Vince igit᷑ in iſto iudicio pari

ter ⁊ pᷣlio:qui vides victoꝛiã hic ꝓuenire non
poſſe niſi vᷣtute tua· Ne patiaris me ſuccũbe⸗
re ⁊ vinci:pꝓpter inſirmitatem ⁊ defectũ vir⸗
tutis ꝓpꝛie · ſed da virtutẽ potiꝰ ad vincẽdos
tam odibiles inimicos tuos:quidas laſſo vᷣtu
tem · ⁊ his qͥ nõ habent foꝛtitudinem ⁊ robur
multiplicas · An denegaſti vnq; vᷣtutẽ ⁊ foꝛti⸗
tudinem certantibus ꝓte:ſiue in iudicijs ſi⸗
ue alias vbicũq; · Ne incipiasigit᷑ a me ſiue in

me qd nulli vnq; hominum te feciſſe:nemo ſi

delis ignoꝛat · Amplius rñdere mihio iuſti⸗
cia creatoꝛis ſi eouſq; tibi placeat vindicta ð

me/adeoq; auida es cruciatuũ ⁊ toꝛmentoꝝ
meoꝛũ: Dic obſerro ꝓpter quid placeat tibi
iſta vindicta? Scio quia nõ poteris rñũdere:
vel aſſignare niſi alteram ex iſtis duabꝰ cau⸗

ſis:videlicet iuſticiã vindicte/⁊ gloꝛiã creato
ris· Quia igit᷑ vbi maioꝛ vtraq; iſtarũ cauſa⸗

rum euidenter eſtibi debet tibi maioꝛ eẽ iſte

ꝗamoꝛ ⁊ auiditas vindicte:⁊ cruciatuũ meoꝛũ
Neceſſeẽ vt magis ſibi placeat vindicta:quã
egoipᷣe creatoꝛi facere paratꝰ ſum · Jam autẽ
dixi:quia iuſtiſicatio qua vere acꝑfecte peni⸗
tens ſemetipᷣm iuſtificat.maioꝛis ẽ eigſe:ea
que iuſtificat alium · Adiecietiam quia lauda
bilioꝛ:⁊ ipᷣi creatoꝛi acceptioꝛ : Magis igitur
placet tibi pnialis vindicta:quã demeipſo fa⸗

cere cupio · q; illa que ꝑ toꝛtoꝛes demones/ vyl
pquecũq; toꝛmẽta inferripoſſet · Adhãc igit᷑
neceſſe habes intendere ⁊ nõ alijs me toꝛto⸗

ribus tradere · Amplius nõne maioꝛis ẽ glo
rie creatoꝛi:vt ipᷣe faciat ſibi miniſtros deuo⸗

tiſſimos:qͥs habuit hoſtes ⁊ aduerſarios?to⸗
tum aũt ei ꝑpniam efficitqui em̃ ꝑ peccata
⁊ vicia inimici deiſunt/cõuerſi ꝑpniam eiuſ-
dem deuotiſſimi ſerui efficiunt᷑ · Et qdð ẽ mira

bilius:ſuijpſoꝛũ hoſtes ⁊ aduerſarij:ꝓpterip

ſum ſiunt/ſimul etiã vindices ⁊ toꝛtoꝛes · dũÜ⸗

modo in ſemetipſo qͥ cqᷓ; contra creatoꝛẽ ege
runt:diſtricte vindicant:⁊ ſeuere puniũt · A⸗
los etiam diabolus ſentit conuerſos:hoſtes
gtrociſſimos/eiq; rebellantiſſimos ⁊ adom⸗
nem voluntatẽ dei ꝓ viribus pꝛomptiſſimos
quos pꝛius dũ eſſent in vitis ⁊ peccatis ha⸗
buit ſubditiſſimos · Ethec eſt mutatio dextre

excelſi:qua diabolus nõ ſine grauiconfuſiõe:

Capitulum

auerſos aſe ſentit / ⁊ conſpicit · ⁊ contra ſe re⸗

bellantiſſimos amoꝛe creatoꝛis· Inquo ma⸗

gis tanto gloꝛificat᷑ deus q;to magis ⁊ mira⸗
bilius bonũ eſt iuſtiſcare impium:qᷓ; toꝛque⸗
re/⁊ ſuſcitare moꝛtuũ in vicijs ⁊ peccatis·ſan
ctumq; ac deuotiſſimũ dei ſeruũ efficere:qn⸗-

ℳ—-

to melioꝛ eſt ipᷣa ſanctitatis gra:qᷓ; pctõꝝ vin

dicta. Nũquid nõ ex te dixit ſanctus ⁊ ſapiẽs ·
Augꝰ:quia maius fuit paulũ ſuſcitare mẽte:

qᷓ; laʒarũ coꝛꝑe · Quis aũt dubitat · q;ẽtũ gloꝛi

ficatus fuerat ex eo oꝑe:qꝙ laʒarũ coꝛꝑe ſuſci⸗

tauit: to igit᷑ magis gloꝛiſicatus fuerit ex
ſuſcitatiõe pauli:que eũ de moꝛte vitioꝛum⁊

peccatoꝛũ ſuſcitauit · Canto nãq; ex mirabili

oꝛibns oꝑibus ſuis / eſteimaioꝛ honoꝛ et ma⸗

ioꝛ gloꝛia:qᷓ; ex minoꝛibus/qnto illa miriſicẽ
tia⁊ magnitudine pꝛecellũt minoꝛibꝰ· ¶ Am

plius nõne ⁊ illud ſiliter dicit idem ſanctuset
ſapiens Augꝰ quia maius eſt deo iuſtiſicare

impium:qᷓ; creare celum ⁊ terrã · Aaioꝛ em̃

eſt ei gloꝛia ex iuſtiſicatiõe vnius impij:qᷓ; ex
creatione celi⁊ terre · Ethoc indubitanter/
apud intelligentes ⁊ cognoſcentes miriſicẽ⸗
tias magnalium ipſius; In iuſtificatione aũt

vnius impij:eſt nobiliſſima victoꝛia · Vincit
diabolus vincit᷑ ⁊ peccatoꝛ ſuijpſius /a ſemet

ipſo:tam bello q; iudicio vtpᷣdixi· Tata qta
q; magnifica largitio venie eſt? gre:vt huma

nus intellectus eas nõ ſufficiat admirari · fit
ibi innouatio ⁊ refoꝛmatio imaginis ⁊ ſimili⸗

tudinis creatoꝛis in animahumana: Nec mi
nus mirifſica:qᷓ ſi de trũco arido ⁊ putreſacto
oliua ſpecioſa ⁊ vernans ſubito efficeret᷑ · vel

de poꝛco ſpurciſſimo aut buffone:ſpecioſiſſi⸗
mus aſpectuq; deſiderabiliſſimus iuuenis ef

ficeret᷑ · Vincitur ibi ⁊ ira tua:cui reſiſtere ne

mo põt:abipſa miſcdia tua · ſimagnificen

tia remiſſionũ tuarum ⁊ largitio munerum ·
gratiarũ tuarũ · vt de alijs taceã ipᷣa heredi

tas felicitatis eterne:maioꝛ eſt q; celum ⁊ ter
ra · TCot igit᷑ ⁊ tãta tãq; magnifica oꝑa tua cõ
currũt ſimul/in vna vnius contritipeccatorꝭ
iuſtificatiõe:vt minoꝛa merito reputent᷑ celũ
⁊ terra:qᷓ; illa ſint · Quis aũt cogitare ſuffici
at grarũactiões que tibi ꝓilla reddant᷑· ⁊ col
laudationes que tibi placuere·que ⁊ ſuꝑ om
nem admirationem noſtram ſunt:pulcherri
marum ſublimiumq; miliciarum tuarum ex⸗

ercituum videlicet omnium angelicoꝛum:fe
ſtinantq; tibi ĩ celis:inde agitur gaudiũ · Cu

em̃ dixiſti:⁊ facta ſunt celum ⁊ terra·tu man⸗

daſti ⁊ creata ſunt· Nihil verbo tuo omnipo⸗

fent
ſunt
ach
cun
atio
ſent
bere
Das
ſinn
ſler⸗
ſenue
ſen
Ann
a
dor⸗
ſe⸗
ſeo
pote
tuumn
giud
ſſden
mnpin
Nan
ſalu
ſoie
e
louie
lſſcon
Aeny
ccem
ſeym
moe
o
ltcluck
hlonn
llter
ſlelan⸗
ſne
oſhia
Naann
ſone
P Neni
lil yen
ſſu
ſugun
whf
ponmn
ſatur.
gita
N A
he

raſere⸗
om⸗
ammn⸗
iorgre⸗
anoſn
lereq⸗
ör n
ſapiis
me mite:
Gri gon
dheſuſci/
sſerter
ndrun
zanmabii
wCn
nausar
ctire
Haireñ
ier
beme
ucneiit
Dri
ſis lſne

tenti· nihil mandato beneplacititui ſe opo⸗
ſuit:⁊ cõtradixit·:nihil ibi quicq; difficultatis

adhibuit · Et ipſa etiã celum ⁊ terra:ſiqᷣd diffi
cultatis ⁊ reſiſtentie opponere potuiſſem cre⸗

ationi ⁊ foꝛmationi ſue:nullatenus hec feciſ⸗

ſent · qͥn potius ſiquid iuuaminis ad hoc adhi
bere potuiſſent:toto gaudio ⁊ auiditate illð
ad h adhibuiſſent: Nõ habes igit᷑ o pulcher
rima/o ſemꝑ om̃ino laudanda dei iuſticia:ꝓ
pter quod te vel mihi oponas /vel mihi aliq⸗
tenus aduerſaris ſiue in vindictam de meſu⸗

mendam ſiue in gloꝛiã creatoꝛis intendens;

An nõ ego ⁊ ꝓpugnatoꝛtuꝰ ſum in pꝛelio iſto
⁊ adu ocatꝰ in iudicioiſto · Quid em̃ alið intẽ
dovel qro · niſi vt totũ me recuꝑes:totũq; poſ
ſideas· Nõ em̃ pugno vłiuitigo:niſiↄtra capita
les inimicos tuos:vicʒ iniuſticias meas·⁊ nõ
poteſt nõ eſſe tuumadiuua igit᷑ ppugnatoꝛẽ

tuum:⁊ ad uocatum in bello tuo iuſtiſſimo at

; iudicio · Alioqͥn nõ ſolum mihi:ſed etiã tibi
ipſi deeſſe merito reputandus es Loquoꝛ

amplius vnum verbũ tibi dñe miſericoꝛdie·⁊

dicam · quia opoꝛtet te miſereri mihi: ſalua ꝑ.
omhia iuſticia tua · ſimiliter ⁊ iuſte agere mecũ

ſalua pomia miſericoꝛdia tua · Mõ em̃ eſt poſ⸗

ſibile vt alterum iſtoꝛuʒ ꝑmittat bonitas tua-
videlicetvel ledi iuſticiam tuã:velledi miſeri
coꝛdiam tuam · Vtraq; enim bonitas ẽ:neq;
em̃ contraria ſunt vllo modoꝛum nec altera
alt eri vllatenus aduerſat᷑ ·imo ſi phas eſt di⸗
cere:mutuo ſe ꝑ omia adiuuant · Abſit em̃ vt
ſic vindictã iuſticia expetat:vt miſcdðiam om⸗
nino euacuet Abſit ſimilitervt miſcdia tua ſic
ignoſcere intẽdat:vt iuſticiam tuam pꝛoꝛſus
excludat · Tuigit᷑ plargus miſeratoꝛ es:⁊ ni⸗

hilominꝰ in miſerando ſeruãs iuſticiam · Et ſi

militer ſeuerus vindicatoꝛ:in vindicando tñ
illeſam per omia ſeruãs miſcðiam · Quia igit
ſi me per penitentiam iuſtificas:⁊ ſalua eſt ꝑ
omia iuſticia tua:⁊ ſalua per om̃ia miſericoꝛ⸗
dia tua · Confidenter dico:ꝙ neceſſe habes/
nõ neceſſitate coactionis/ ſed ſupabundãaãtia
liberrime bonitatis tue:iuſtificare · In om̃i
em̃ vere ⁊ perfecte penitente ſalua eſtꝑ om⸗
nia iuſticia tua/dum nihil in eo impunitũ re⸗
linquitur· Om̃is em̃ vere acperfecte penitẽs
pꝛo om̃ibus cõmiſſis ⁊ omiſſis ſeipſum punit
ꝓ omnibꝰnãq; dolet ⁊ erubeſcit:⁊ ſibijpſi ira⸗
ſcitur:⁊ ſicut tuipſe ad nudum conſpicis:etiã
cogitatiões malas /in ſeipſo punire nõ negli⸗
git ˖ Quis em̃ vere penitens eſt quinon dole
ar pꝛo eo:ꝙ quicqᷓ quod tibidiſpliceret cogi⸗

XI

tauit ·: Et intendo dñe miſericoꝛdie ſaltẽ in
vniuerſalipꝛo omibus quibus te offendit/de
bet ſaltem dolere vniuerſaliter:qui nullaʒ ex
offenſis tuis excipit vel pᷣterit · De ſinglis em
ſingulariter dolere vel penitere:interdũ foꝛ⸗
ſan nõ eſt poſſibile alicui:ſicut neq; ſingulari
ter recolere aut memoꝛiter tenere · Delicta

enim quis intelligit ·

¶Ercuſatio penitentis ꝙnõ debettm puni

Bogſidirerit

q quis:quia quẽadmodũ in ſingu⸗
Ilis cõmiſſis ⁊ omiſſis ſingulariter
peccat/quicũq; peccat:ſic ⁊ ſingulariter emẽ
dare ſingula/⁊ pꝛo ſingulis ſatiſſacere ſingu/
lariter debet · Rñdeo hmõihomini:quia hoc
nõ ſolũ iuſticie tue nõ eſt:ſed etiaʒ nechuma⸗
ne:Quotcũq; naq; latrocinia qs cõmiſerit:
nõ tot eiſuſpendia vel moꝛtes alie irrogant᷑
qn potius hec vno ſuſpẽdio humana iuſticia
reputat:in eo omia vindicata:⁊ hoc q;tuʒ ad
iplam humanã iuſticiã ꝑtinet ·que poſt vnam
moꝛtem coꝛpoꝛis:nõ habet amplius quid fa⸗
ciat in peccantem · Aliter aũt ſe habʒin veriſ⸗
ſima ꝑoĩaq; ſy laudanda iuſticia tua:qᷓ vna
moꝛte veteris hominis /om̃ia vitia ⁊ peccata
in anima humana moꝛtificat ⁊ extinguit:vni
caq; infuſione iuſticie ſeu gratie tue:oẽs ſoꝛ⸗
des ſpuales emũdas ⁊ abluis:quẽadmodum
infuſione foꝛtiſſime medicine:om̃em infirmi⸗
tatem curas:⁊ quẽadmodũ vnica infuſione
chyriace virtuoſiſſime/venena omniũ pctõꝝ
⁊ vitioꝛũ exterminas pꝛoꝛſus ⁊ diffugas

Bbiectio contrapꝛedicta · Ca-: XxI

Bog ſi dixeris

h Sñſi miſcdie/ quia nõ q;tũ iuſticia re
quirit ſeipſum punit/etiaʒ penitens
quãtũcũq; vere ac ꝑfecte · qm pene eterneſi⸗
ue gehennales debent᷑ vnicuiq; peccãti moꝛ⸗
taliter · Pene vero pniales quatecunq; ſint ·
nulle ſunt comꝑatione illarum: qua ꝓpt᷑ nul⸗
lus ex vere ⁊ ꝑpfecte penitẽnbꝰ / punit ſe tatis
penis pnialiter: qᷓtis dignꝰẽ de dei iudicio et
iuſticia · Rñdo tibi in hoc dñe miſcdie · qꝛ iuſti
cia tua nõ reqᷣrit ̊a pctõꝛibꝰ·vicʒyt tantisac
talibus penis ſeipos puniant· Infernales nã
q;pene:quos tenent nõ emendant aut coꝛri⸗
gunt · mõ eſt em̃ in inferno qui conlnon tibi ·
2

Lapitulum
BGBAmplius pene ille nõ ſunt cõtrarie vitjs et ¶ Hec aũt ſunt ſole pniales. Dico igit᷑ coꝛaʒ te C u
peccatis:cum ea necexterminẽt nec minuãt: djñe miſericoꝛdie:qꝛ ille doloꝛ iuſticie tue ñ uf⸗ ſ⸗
nec eis vllatenus aduerſent᷑ ſeurepugnẽt eiſ ficit in pctõꝛibꝰ:qui eos faciat ⁊ querere me⸗
dem:qͥn potius ꝑpetuo conſoꝛtio coherẽt eiiſ⸗ dicinam miſericoꝛdie tue:et ſubicere ſe eos .
dem· C Amplius pene hmõi nihil aliud poſ. cure medicinalitue · Siliter c iſte timoꝛ iuſti⸗ ſfſi
ſunt in eis in quibus ſunt:niſi ꝙ eos toꝛqueèt cie tue ſufficit in eiſdem peccatoꝛibus:qͥ eos hna
⁊ excruciant·Hoc aũt bonitati tue nunq; per faciat fugere ad miſericoꝛdiam tuam que ſo⸗ gen
ſe placet dñe miſcðie· mõ em̃ delectaris in g- la eſt refugium vnicũ miſeroꝛum Sic ⁊ eru⸗ en
ditione viuentiũ · Diabolice nãq; malignita⸗ beſcentia illa ⁊ confuſio:que eos faciat abſcõ ie
tis eſt illud ꝓpꝛium:amare penas ⁊ toꝛmẽta dere:⁊ turpitudines ⁊ feditates vitioꝛũ ſuoꝝ 2
hoĩm · Scio nãq; te docente:quia pene malo ⁊ peccatoꝛum a facie tua:⁊ ab aſpectu ſancto “W
rum tã angeloꝛũ q; hoĩm placent tibi· non rum oculoꝛum tuoꝛum que faciat eos vela⸗
pene illoꝛuʒ ſunt· ſed quia iuſte · ⁊ ideo bone · re ſiue opire omia alia pudenda · Opꝑimentũ 2
Et quia a teipſo ſunt:Diligis igit᷑ in hmõi pe aut iſtud ⁊ velamen vnicũ eſt:ipſa eoꝛundeʒ
nis oꝛdinẽ ⁊ pulchꝛitudinẽ iuſticie · Diligis in reuelatio:⁊ hoc nõ eſt niſi ſincera confeſſio il⸗ .
eis ⁊ gloꝛiã tuã · Nõ em̃ parũ te gloꝛiſicat pe-⸗ loꝛum ſicut mos eſt confeſſionem fieri in ec⸗ nid
na maloꝛũ iuſtiſſima: que eis te actoꝛe ſimul leſia tua:vbi confeſſionẽ hmõi non ſolum ſa loß
⁊ iudice irrogat᷑·: Claret etiã inuictiſſima omi craſti:ſed etiã ſacramentuʒ mireac virtuoſe lon
potentia tua:qua punis pᷣncipes tenebꝛarü: ſanctificationis feciſti · Sic dico ex eruditiõe o⸗
ceteroſq; repꝛobos:qui bonitate tua ⁊ pᷣcla⸗ tua ⁊ magiſterio /quia ſatis eſt iuſticie tue ta⸗ glube
ra benificentia tua in iniuriam tuã ⁊ cõtume⸗ ta ira contra vitia ſua ⁊ peccata in peccatoꝛi⸗ dun
liã abutunt᷑· tuiſipſis bñficijs contrate ſe ſu bus:que eos faciat armari ⁊ accingereſe ad Areſ
biam eleuãtes· dũ ꝑ eam ſubijciunt᷑ ⁊ artanꝭ expugnanda ea:⁊ in moꝛtem exterminiũ eo⸗ G
ſupplicijs / adeo impotẽtes effecti:vt nihil vl⸗ rum eos accendat:quouſq; viuere de cetero mof
terius poſſunt niſi dolere · qͥ in rebus peſſimis patiant᷑ · Ethec vtiq; ꝓpoſito ⁊ voluntateEt nobl
exultauerũt:nihil amplius qᷓ; cõfundi obpꝛo⸗ eſt ꝓpꝛia intentio ſancte ire iſtius ꝛvt in vin⸗ lnt
bꝛio ſempiterno:⁊ ignominia que finemnon dictam tuã ⁊ ſuam:hoc ſaciant· In vindictaʒ e
habẽt · qui tam male gloꝛiabant᷑ in ſeculo iſto quidẽ tuarũ iniuriarũ:⁊ cõtumeliaꝝ tuaꝝ q̃s uluuj
nihil aliud pñt qᷓ;egere/⁊pᷣmi eternalit pau-⸗ imnſeipſis tibidño deo irrogauerant · In ſuam leni.
pertate artiſſima:que eſt omniũ bonoꝛum ir vero vindictam:hoc eſt ꝓpꝛie moꝛtis vltio⸗ oſtas
releuabilis inopia qua diuicias ſpũales ſapiẽ nem:quãꝑ vitia ſua ⁊ peccata ſibijpſis intule Genis⸗
tie vicʒ ⁊ vtutũ /velreiecerũt velcontempſe⸗ runt .Sic dñie miſericoꝛdie dico de indignati⸗ Mnonis
runt:⁊ fallaces coꝛpales ſeu tempales diuiti⸗ one · quia ſuff cit tueiuſticie vt tantaſit in pec ſmogt
as inoꝛdinatiſſime eripuerunt vładminiſtra catoꝛibus:que eos eouſq; erigat ⁊ eleuat:vt mnanis;
uerunt · Dico etiam ꝙ pene ille eternales perr eisde cetero ſubeſſe velſeruire dedignetur· nuono⸗
petuo auertunta tedñe miſcdie Hõ em tra Eaq; a ſeipſis tãqᷓ viliſſima excutere oĩnoq; ſſſone
dunt᷑ in illis niſi quos ineternũ pieciſtia faie conculcare:deſpicereq; illa pponat · Sic di⸗ ßte⸗
tua· ⁊ ſine vlla ſpe miſerationis ⁊ liberatiwis co⁊ de odio:quia ſufficit iuſticie tue vt impa poreſe
dereliquiſti. Qua ꝓpter a penitentibus iuſti⸗ cabiliter ꝓponant peccatoꝛes pᷣliari ac decer enne
cia tua penas hmõi nõ requirit· alioqͥn cõtra tare contra vitia ⁊ peccata: vt neq; fedꝰ nec mmnn
ria eſſet ⁊ miſcdie tue/⁊ſibipſi · Miſcdᷣie ſiq, amicitiam de cetero cumeis habere pꝛopo⸗ iſei
dem:dũ nõ ſoluʒ miſeros pctõꝛes in miſerjis nantneq; fines ſuos intrare aut inter fines E De
vitioꝛũ ſuoꝛũ ⁊ pctõꝛũ nõ deſereret·ſed eiſdẽ ſuos illa habitare vllo pacto pmittant · ſ. ed tã Gnin
etiã miſerias incompabiliter adaugeret · redi q;gladio ⁊ igne illapꝛofugare atq; extermia nne
req; eos ad tuã miſcdðiam ꝓhiberet · Si vero re / vbicũq; ⁊ vndecũq; poterint: ſtudioſe ac Ect
ipſi aduerſaret᷑:qm peccatoꝛũ iuſtiſicationezʒ viriliter intendat· De abominatione quocq; WD
ꝓculdubio impediret:conſtituens eos in o quid aliud mihi dicendum eſt coꝛam te:niſi nnn
ſtatu in quo iuſtificatiſumusredire ad iuſti⸗ quiaiuſticie ſatis eſt:vt in peccatoꝛibus tãta nien
ciam nõ ẽ eis poſſibile vllo modo · Penas igi ſit vitioꝛum ⁊ peccatoꝛum ſuoꝛum abomina⸗ hlinn
tur illas ſolas iuſticia tua reqrita pctõꝛibus: tio:vtnauſeam eis pꝛouocet ⁊ vomitum eo⸗ nobe⸗
que adillã reducant eoſdem· ⁊ ab iniuſticis rum. Abominatio nãq; vſualiter dicit᷑ · quaſi q⸗
vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ illos liberent ⁊ emundeéet nauſeam vel vomitum aſpiciẽtibus / aut alit nn

ce .
tueſ⸗
ere me⸗
e ſeeos
moriuſt⸗
dens

nalei⸗

cen⸗
mabſ
wüſtor
aulango
ed deh⸗
Qineni
Neonunde,
conſeſſo⸗
ſenne⸗
nſolunh
XVmoe
venunie
enetcy
elcgton?⸗
geſcad
mimied
ſeceend
dunruekt
Sn
nmdan
lunen;
nr Inſun
upſonnt
dencgen⸗
mſinger
AN
vuen
roſtoc
1d

NeRN.

nac
Nechiel ee⸗
cberepoh⸗

Enrerſſfes
untſehi

tenmia
ſfuaſen

Cone uoc;

4 .

illud ſentientibus faciat· Et intendo vomi⸗

tum ſpũalem:qui eſt ſincera ⁊ integra confeſ
ſio peccatoꝛũ:qua tanq; humoꝛes noxij⁊ fe⸗
tulentie ſeu ſpurcitie intolerabiles oꝛe ꝑ con
feſſionem eijciunt᷑ ſeu vomunt᷑. De alijs aũt
hmõiaffectiõibus ad pnialem iuſtiſicationeʒ
ꝑtinentibus·mittote ad tractatum de pnia
te inquit quilegis hoc·qui tractatus eſtꝑsli
bꝛide ſacramentiſiiiiis

deo placeant oꝑa penitẽtie · Ca. XI

R Broc autẽ re⸗

n ertar ad loquẽdũ iuxta quod in
ceperamdño deo noſtroqᷣ eſt deꝰ

miſcðie· ⁊ repetã ei:qm̃ acerbitas ⁊ vehemẽ⸗

tia paſſionum in penis pnialibus dñe de me⸗
us meritotibi placet · ex eiſdem cauſis quibꝰ
⁊ in penis infernalibus:Multa autẽ habent
alia bona videlicet illa magnifica oꝑa tua q̃̊
pᷣdixi:videlicet reſuſcitationẽ a moꝛte ſpiritu
ali· refoꝛmationem a defoꝛmitate monſtrifi⸗
ca:quia vitia ⁊ peccata deturpãt aĩias huma⸗
nas: Deinde victoꝛiam mirificã ⁊ triũphum
nobiliſſimũ:qua poteſtates infernales vin⸗
cunt᷑ ⁊ diffugant᷑ a peccatoꝛibus: Ereptioq;
pꝛede de faucibus ⁊ dentibus leonum infer⸗

nalium. Mirificentia quoq; reediſicationis

templi dei in manibus peccatoꝛum:cuiꝰ ſpeci
oſitas atq; ſtructura ex lapidibus pᷣcioſis ſeu
gẽmis donoꝛũ ·virtutũ:⁊ gratiarũ:verbis hu
manis explicari nõ põt · Habent ⁊ reꝑationẽ
imaginis ⁊ ſimilitudinis tue in animabus hu

manis:cuiꝰ pulchꝛitudinem cogitatushuma
nus nõ attingit · Habent ⁊ reſuſcitationẽ poſ-

ſeſſionis tue: qua ⁊ tu recuꝑans peccatoꝛes
⁊ ipᷣi te:qua largitate magnificentie tue que
poteſt eſſe pᷣclarioꝛ:dũ ⁊ veniã imenſoꝛũ toꝛ⸗
mentoꝛũ:⁊ dona ineſtimabilia vᷣtutũ ⁊ grati
arum:⁊ ius in hereditate celeſti que eſt eter⸗

nafelicitas:⁊ teipᷣm redonas penitentibus.

Dñe miſcdie qͥs admirari ſufficiat· vel etiaʒ
cogitare ſtudeat aut valeat illud celeſte ⁊ ſpi⸗

rituale conuiuiũ:qð inſtauras in vniuſcuiuſ⸗

q; peccatoꝛis pnĩali cõuerſione· in quo omis

exercitus pulcherrimarũ ſublimiũq; milicia⸗
rumtuarum:nõ ſolum ſplendidiſſime ſed eti

am beatiſſime cõuiuant᷑· gaudioq; incogita⸗
bili iucundant᷑ atq; reficiunt᷑· ſicut tuipſe oꝛe
tuo ſacratiſſimo in euãgelio vᷣitatis tue dixiſti
quia gaudiũ eſt angelis dei ſuꝑ vno peccato⸗

O △

indubitãter nuptiale ac triumphale cõuiuiuʒ
Nuptiale quia animã peccatricem que cum
diabolo meritricata fuerat:virginitatiſpũali
reſtituis ⁊ refoꝛmas:Et cum nuptiali benedi
ctione ⁊ ſanctiſicatione denuo recuꝑas · pꝛo⸗
pter qð dixi feſtiuũ cõuiuiũ illð nuptiale · Tri

umphalevo ꝓpter victoꝛiã gloꝛioſam ⁊ trium

phum nobilem antedictũ.· Quare manife⸗
ſtum eſt ex om̃ibus iſtis: penas pniales eẽ in⸗
comꝑabiliter melioꝛes:⁊ incomꝑabiliter ma⸗
gis tibi placitas⁊ acceptas:qᷓ; inſernales ſiue
gehennales · ſed ⁊ maioꝛis eſſe verioꝛiſq; iu⸗
ſticie / qᷓ; illas · cũ iſte iuſtificent penitẽtes ille
vere iniuſticias nec tollant nec minuant:nec
vllo modo leuant·Certũ em eſt eas aias que
hinc ad infernalia ſuplicia tranſeunt: ſuppli⸗
cijs illis nullatenus melioꝛari:Alioqͥn pꝛoceſ
ſu tempis in ĩferno ⁊ innocẽtes ⁊ bone fiertt
ſi ſupplicia illa iniuſticias vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛuʒ
minuerent: Nemo aũt ad modicuʒ intelligẽs
ignoꝛat:verã iuſticiam veris iniuſticijs adeo
contrariam eſſe/ac repugnantẽ:vt cum illis
in eodem ſubiecto nullatenus eſſe poſſit· Cõ
fidenter igit᷑ petoa te dñe miſcdðie qð dignum
⁊T iuſtũ eſt:vicʒ vt pene pniales plus tibi pla⸗
ceant in me q; infernales · he em̃ et totũ tol⸗
lent quod tibidiſplicet in me · ⁊ me tibi faciãt
placitum ⁊ acceptũ · he placabunt iuſtam irã
tuã:qua ſcʒ iuſtiſſime iraſceris peccatoꝛibus
penitere nõ curãtibus ·⁊ ſatiſfacient iuſticie/
⁊T⁊ reſtituent tibi ius tuũ integre ⁊ plene· Jus
aũt illud egoipſe ſum ⁊ om̃e ſeruitiũ · omiſq;
ſeruitus quibus dñationi tue ſeruire debeo·
In inferno vero tuſcis/quia nemo tibi ſᷣuit.
Dicam⁊ amplius dñe miſcdie ſitam auidaẽ
iuſticia tua penaꝝ mearũ:quid igit᷑ faciet mi
hilmiſericoꝛdia tua: Nũquid eque potens eſt
⁊ larga atq; ꝓpenſa ad miſerendũ:vtiuſticia
tua feruens ad puniendũ:Ethoceſt dicẽ ad
tollendam vel ad leuandam miſeriam:vtilla
vicʒiuſticia ad pſam infligendam vel adau⸗
gendam aut ſufficiat miſcdie tue in eis qͥ co⸗
nant᷑ adtequiq; q;tũ das ⁊ adiuuas reuerti
cupiunt ⁊ enitunt᷑ adte:ꝑtem meritarum pe
narum eiuſdem remittere:⁊ tm̃ de penis eis
reſeruare::ne ꝑpetuo incogitabiliter crucien
tur. DNDſie miſcdᷣie hocipᷣm facis cõtumacibus

⁊ rebellibus Ipamq; iuſticiam tuã nõ timen

tibus / dulciſſimam miſcðiam tuã nec queren
tibus / nec etiã curantibus · An dignũ ⁊ iuſtũ
eſtantete:vt nõ melioꝛis conditionis ſint qͥ
q́;tũ tu adiuuas enitunt᷑ redire adte· paec⸗
3

. CLapitulum

retibi ·qᷓ illi qui om̃ino ſe auerterũtate ⁊ eo⸗
uſq; contemnant:te vt nec querãt nec curẽt
te · Multo magis igit᷑ ⁊ abſq; vlla comꝑatiõe
ꝑpenſioꝛem decet eſſe:qͥn potius opoꝛtet bo⸗
nitatem tuã in illos q; in iſtos · in quo aut erit
ꝑpenſioꝛ niſi ißos ex toto ſaluos trahas ad te
atq; recupes · Amplius dulciſſime miſera⸗
toꝛ nũquid nõ infernus locus damnatiõis ẽ/
atq; ꝑditionis eterne · Maniſeſtũ eſt igit᷑ om
nibus illis:quos flãmis ceteriſq; toꝛmẽtis in

fernalidus tradis:nihil eſſe ſalutis aut libera

tionis:ſicut nec demonibus · Niſi foꝛte qͥs di⸗
cat:quia meritoꝛũ ac debitoꝛũ ſupplicioꝛum:
alijs plus/alijs minus detrahit᷑ atq; remittit᷑
Sed hocq;parũ eſtad imenſitatẽ miſcdie:et
q;longe diſtans abillo · Hoc eſt etiamdñe ꝓqͥ
nemo vnq; inuocauit te:⁊ ꝙ nemo vnq;a pꝛe
