Dh9_fol
author: Guilelmus, Arvernus

N12511919198 021

0

8 Tobingen

Fr. Pf

=

säſ

SGss
.

Hethoꝛica Diuina de Oꝛatio
ne domini Guilermi Pariſieñ.

CLCum ſuadere doces ⁊ ꝑſuadere miſellos
Quo pacto valeant fundere verba deo:
TZu facis vt ſceleri fiat Guilerme creatoꝛ

Abitioꝛ:atq; reis te duce det veniam ··
Hos non dicendi das Quintiliane coloꝛese:
Non hos eloquij gloꝛia Marce dabas·
Hos nõ ille dedit quem inrabant᷑ Athene:.«

Sed perit eloquio rhetoꝛ vterq; ſuo·
Pergdita/vana fuit/fallax ſapientia veſtra:
Judicis humani coꝛda mouere docens ·
Noſtra quidem pᷣcibus iuſtam mollirier iram
Ars veneranda docetiudicis atq; dei⸗
Ah quãto melius verbis placare potentem
Eternũq; patrem:qᷓ; dare verba iuris ·
Nec modo ſupplicibus culpã penaq; remittit:
Inſup ⁊ donat pꝛemia larga deus·
Viue igit᷑ felix per ſecula longa magiſter
Tam bona qͥ nobis dogmata ſcpᷣta dabas ·
Cũ pr̃ibꝰ/magniſq; deis / reqᷣeſce ſõ vmbꝛa:
Eternũq; Vale:vir venerande Vale:

— —

— —,t ur. N

ui; & 21 - 2.

Cabula .

Tabula admodũ vtilis / qua continet᷑ iu⸗

xta alphabetiſeriẽ/ totius oꝑis materia

BHominatio
9 peccatoꝛum qualiter fit: et
quãta ſufficiat in peniten⸗
te ca· xxiiij · · ⁊ ca · xj · C·
Alfflictio coꝛpoꝛalis adiuuat oꝛationem ca⸗
vii. O. r lJ.
Afflictio eſt pars iuſtificationis · ̊ multũ vti⸗

lis· ⁊c. JObidem α. ”
Afflictione animaliũ ⁊ ꝑuuloꝛũ affliguntur⁊

parẽtes aut poſſeſſoꝛes rerũ · Ibidem ·
Allegatio clemẽtie deia peccatoꝛe · ca · vij · F.
Altare aureũ in Apocalipſi qͥd ſignificat·⁊ de
incenſis ſuꝑ illo poſitis ⁊c · ca · xlij · O.
Amoꝛ debet pᷣncipaliter deo· ca· . P.
Almoꝛ dei qũo accẽdat᷑ ex cognitiõe bñficioꝝ

ſuoꝛũ tã in generali qᷓ; in ſpali · ca · xlix · F G·

Amoꝛdeiꝑqd incitat᷑ in hoĩbꝰ.ca · · Ab⁊ Ac.

Amoꝛ ſi eſſet venalis ꝑqᷣd poſſet emi melius

deo-ca-. KLoEoKKXKXKXkXkz.
Amoꝛ nullus põt denegarideo ſiue ſit vena⸗

lis liberalis gratuitꝰ aut violent. ca. l.· Z·
Angelus q ſtetit iuxta altare templi ⁊c· ſigni

ficat chꝛiſtum · ca· xlj .· D.
Angeli ſeruiũt nobis ⁊ qũo · ca· l· RK·

Angeli gaudiũ habẽt de cõuerſiõe pctõꝛis/⁊

etiã ſpũale ⁊ celeſte cõuiuiũ ·ca · xij · E·

Anima · moꝛs aĩe ꝑ pctm̃ deterioꝛẽ moꝛte coꝛ

poꝛis:⁊ ̊ magis lugenda· ca· xxvj· LC.

Aie in celo / in purgatoꝛio / ⁊ in inferno: ſunt

in imicinr̃i ꝓpter pctã · ca · xxxviij · R.
uenire c· ca· xxxviij·è-.
Aie in celo ſuiũt nob deũ interpellãdo ꝓno
bis · c· l· ¶· 1

Animab ↄtra nos clamantib debemus ſub

Anime peccatricis canticum quid ſit æ quo⸗

modo fiat · c· xxxix · A ·

Anime affectiones ⁊ paſſiones faciunt pſal⸗

teriũ decachoꝛdũ cũ cithara⁊c · ca · xxxix.E.
Animalia qualiter ſeruiũt nobis · ca · . Q&,
Aqua qũo ſeruit nobis ca · · O·

Arcus tenſus ⁊ paratus a deo contra pecca⸗

toꝛes · ⁊c · ca. lj. n.. „ „
Arcꝰdeiqualiter ſupat᷑ ⁊ frangit᷑ · caliij · E·
Arma dei cõtra pctõꝛes · c· xij · S
Armatura deiↄtra pctõꝛes qualiter qͥdãmõ
anihilatur · ca · liij · A·

Aſſiduitas adiuuat oꝛationemet quomodo

aſſidue ſemper oꝛetur · c· xxx · V.·Et pꝛeci⸗
puetbidem.æ«⸗ä6gn —
Elllum contra
b peccata eſt iuſtiſſimum · c· xij· Q·

Bellandum ⁊ pugnadum ẽ cõtra
peccata tanq; ↄtrahoſteshoiĩs · ca · viij · O·

Beneficia collata a deo recognoſcere/ẽoꝛã⸗

ti neceſſariũ·⁊ que ſint illa · c. iij · P·

oꝛatione · ca · vj · B ·
Grarũactiões debemꝰ ð ipᷣis relerre · c· iiij · P
Bñſicioꝝ eoꝛũdẽ ingtitudo ⁊ abuſio·ibið.
Beneficia pᷣmeditata inflãmant ad amoꝛem
dei · ca · iiij · R·

Buũüſicia que de contulit / ſunt ei narrãda in

Peneficia dei gratuita qualiter accendunt
amoꝛem dei · ca · xlix · H J.

amoꝛẽ eius · ca · xlix · FC G·
Defectꝰ cognitiõis hmõi bũficioꝝ vnde eue⸗
nit ⁊ quid mali faciat YObidem· DH·
Beneſicioꝛum dei r ecogitatio per modũ cã⸗
tici · ca · xxxix· D.

Bñficia dei generalia pᷣmeditata accendunt

Bũñiciũ ĩcarnationis chꝛiſtiac ſacfi euchari⸗
ſtie cũ gtitudie ẽ pᷣmeditadũ · c iiij · Z.H·

BPBßficia dei ſpalia/ꝑcreat᷑as exhibita · c· l. K⸗
Bñficia dei ſpũalia · ca · · C.·
Bñ ficia toti mũdi · Ypidem · V

Benignitas ſiue beniuolẽtia intelligitur per

Galbanum . ca· xli · .·
Benignitas ẽ ſuãda ĩoroe · ibidẽ · ꝓpe finẽ
Bona pñ̃tis vite qũo ſunt fugitiua. vana et

beres A
Alntus diuini
Abuſio c· iiij · Q circa finem-
Caãticũ peccatricis anie qͥd ſit ⁊
quomodo fiat · ca · xxxix· ??··
Aui ſunt ibi ſoni Ibidem· D.
Cithara ſpũalis · peccatricis aĩe qͥd ſit qua⸗

liter reſonat · ca · xxxix · E⁊ F.

Clamoꝛ adiuuat oronẽ · ca · xxxvij · S.

Clamare dʒ hõ ↄtraotradictoꝛes ſuos⁊ alios

luocare qꝗᷣ p eo clamẽt ⁊ qͥ ſtiſti ·c·xxxviij· X
Clerꝰ ꝓpr qͥd ſit ↄſtitutꝰ in eccleſia · ca · xxx · y.
Clerici debent diſcere ⁊ ſcire⁊ debite implere
officium ſuũ pᷣcipue oꝛanci · ca · liij · ꝓzꝓ
Clerici ſũt ꝓpugnatoꝛes ꝓ pplo dei · c· liij · hH.

CLlericialiq rudit ⁊ ianit canunt ps·⁊ alia:ca.

xxxix · · Et ca · x· Ra S·
Cogitatiões ĩutiles aſſimilant᷑ muſcis ⁊ tꝑe
2

Tabula

ofonis debẽt expelli acoꝛde · ca · xxv ·CC.·
Cogitatiões vane ſunt fugade/qꝛ expellunt
ſpmſcm̃ · ⁊ bone ſũt ſuſcipiẽde qꝛ faciũt chꝛi⸗
ſtum eẽ pntem ⁊cc · ca· xxv · · per totum.
Cõcupiſcibilia ſunt gladij igniti ⁊c · c· l · Bc·
Cõfeſſio pctõꝝ ĩpetrat a deo miſericoꝛdiam
⁊ veniam · c· vij · ·
Cõtritio coꝛdis qũo fiat · · xl · Tl ·
Eõpũctio coꝛdis p peccatis quomodo cauſe
tur · c · xxij · E 1F.
Cõpũctionis gra qͥd oꝑet᷑ in hoie · · xlij. J·

Cõuiuiũ celeſte · ſpũale · nuptiale ⁊ triũphale

fitin cõuerſiõe pniali pctõꝛis · c· xiij · E·
Conuerſio peccatoꝛis Infra peccatoꝛ et iu⸗
ſtiſicatio ·

Coꝛ humanum rapitur tempoꝛe oꝛationis

inutiles cogitationes · c· xxv · T·

Coꝛ humanum qualiter debet calefieri exbe

neficijs dei · . · ¶ ·
Coꝛdis contritio quomodo fiat ·ſt upꝛa Con⸗
tritio nota bene.

Coꝛpoꝛis diſpoſitio ſiue ſitus adiuuat oꝛatio⸗

nem ⁊ qualis · c· xxv · S·

Creature ſimul ⁊ om̃es: oꝛdinate ſunt a deo 8

vt nobis ſeruiant · c·l · S·

Creature quomodo poſſint inflãmare coꝛhu

manum-ibidem:V⁊ X ·

Creaturarũ obſequia conſiderata accendüt
hominem ad amoꝛem dei · · iiij · S. · c. l. EK·

Creaturarum obſequia non cognoſcere ⁊ ex

inde in amoꝛem deinon accẽdi / eſt magna

ingratitudo Ibidem· S·

Creatura pugnabit aduerſus peccatoꝛes·c·

..

Amna pꝛoue⸗

d nmnientia de peccatis · c· xlvij · B·
Datus eſt nobis chꝛiſtus ad vtili

tatem noſtre ſalutis/⁊ ad multiplices effe⸗

ctus ſalutares · cxix · V ·

Decht ſe nobis deus · quomodo et ad quid ·

c· xlix · I·

Data ſunt eiincenſa multa quomodo intelli .

gitur · c· xlij · G·

DHebitum humanigeneris ſoluit chꝛiſtus et

pꝛo eo ſatiſfecit · · xv · E·
Delectarii in domino adiuuat oꝛationem e·
xxxvj · Q·
Demones ſunt contradictoꝛes noſtri · c· xxx

Demones ſunt deriſoꝛes noſtri/ pꝛopter pec

cata noſtra ⁊c · c· xlvij · H⁊ E·

Demonibus aſſimilatur ⁊ Aociatur. pecca⸗

toꝛ · c· xxvi ·

PDeteſtatio peccatoꝛum ·c· xxiiij· Q·

Deus expectat peccatoꝛes/⁊ eos miris mo⸗
dis reuocat · c. iiij · R·
Deus quomodo tam miſericoꝛditer ſe tenet
ad nos · c. iiij. l.
Deꝰ quomodo ſuſtinet peccatoꝛes ·c · vj · B·
Deus rogandus eſt pꝛo iuſticia perfecta⁊ pe
nitentiali iuſtiſicatiõe peccatoꝛis · c · viij · A
Deus debet miſereri peccatoꝛi penitenti / et
ſeipſum iudicanti · nec debet ei obſiſtere i iu⸗
ſticia eius · c· viij · H·

Deus multum gloꝛiſicatur ex vera cõuerſio⸗

ne ⁊ iuſtiſicatione peccatoꝛis · c· ix · R ·
Deus vult ſaluari multos quandoq; nolen⸗

tes · rebelles ac incredulos ergo mſtoplus
peccatoꝛes ad ipſuʒ ↄuerſos ⁊cc · c·xij · 7 K

Deus pꝛeueniens peccatoꝛes ſua miſ ericoꝛ⸗

dia / merito debet eos aſſumere · c · · xij · ·
Deus vult peccatoꝛis reuerſionem ſiue con⸗

uerſionem ⁊ penitentialem ſatiſfactionem-
cxiiij · PL Z·
Deus vult om̃eshomines ſaluos fieri / quod
oſtendit in multis ⁊c · c· xiiij · A ·
Deus accepit pꝛopter nos officium medica⸗

tionis ſanctiſicationis et ſanationis ⁊c· ibi⸗

dem Ac ·
Deumdecet ſanare peccatoꝛes infirmos · c⸗
xv;

Quomodo ſanauit peccatoꝛes · ibidem · B·
Deus non debet tardare ad ſanandum pec⸗

catoꝛem ibidem · C ⁊ D·

Deus debet milereri peccatoribus / ad ipſuʒ

ſe conuertentibus/ paopter multas cauſas ·

C· xxj
Deus iure multiplici poſſi det hominem C·

xiij · T ·
Dei filius ſcilicet chꝛiſtus l⸗

tis humani generis / et ſi eius debita ſoluit

Deus non ſolum latiſt fecit pꝛo peccato oꝛigi⸗
nali/ſed etiam pꝛo peccatis noſtris actuali⸗

bus ⁊ recidiuis/⁊ hmõi · c· xv · F ·

Deus honoꝛatur in ſanctisc· xvij · ·

De daromnia liberaliter ⁊ pꝛopter hoc cre⸗
auit mriong es creaturas vt eis ſeipſuʒ da⸗

De⸗ gr nonmnodo ſi taccuſato: nð · c· xxxviij. V.
Peus dedit ſe nobis/et quomodo/et adqͥd.

WEE

N
+☛

☛ —

— —

— –☛

Tabula .

c· xlix · J·
Dei Peneficia ſupꝛabeneſicunm.
DHeiamoꝛ/S/amoꝛ:c:j· Ignis diuini amoꝛis
Deus om̃es creaturas oꝛdinauit vt nobᷣſer⸗
uiant· c·l. R⁊pᷣcipue· S· ibi nõ ſilitudinem
Deus dedit nobis quedam beneſcia ſpiritu

alia que poſſunt accendere coꝛ noſtrum in

eius amoꝛem ⁊c · c·l· C· .
Deum diligere/monet vniuerſus mundus /
Lipſius deibeneficia ⁊ dona ⁊c · ·· V⁊ y ·

Deum nõ diligere aliquo amoꝛe · nullomo⸗

do poteſt homo excuſari · IObidem ·Z·

Deus per ſuum amoꝛem /incitauit nos ad di

ligendum ipſum · JObidem Ab · .R—
Deus beneficio ſue incarnationis·paſſionis
⁊ moꝛtis/maxime incitat ad ſuam dilectio⸗
nem ſi rememoꝛetur· IObidem Ac ·
Deus quomodo⁊ pꝛopter quid diſcedit ab
homine ⁊c · c· l · F·

Deus quãdoq; deſerit aliquos / pꝛopter hoc

vꝓPdona ipſis data / ſibi apꝛopꝛiant · c· lj · J·

Quã malũ ſit ꝙ deus ſicdeſerit hominẽ · JObi

dem · RK per totum ·

Deus vincitur in oꝛatione quaſiper luctam·

c.lij· Q·

Deo om̃ino confidere debemus ⁊ non meri-

tis noſtris ⁊c · Obidem · ⁊ ꝓ ·

Deo debet aſcribi victoꝛia /que videtur obtit

neri in oꝛatione · c· lij · Z ·

Deus in ofone vincit᷑/capit᷑ / ⁊ ligat᷑/ et quo⸗ .
Fides aſſimilat᷑ choꝛde in citharaſiue i in can

modo · c· liij · A ·
Dei ira qũo frangatur· Ibidem A⁊ O·

Dei iuſticia qualiter vincit᷑ ⁊c · Ibidem B·
Dei iudicium quomodo vincitur per iudiciũ

quod homo facit ſibijpſi· Jbidem .

Dei equitas ⁊ arcus eiꝰ /qũo vincit᷑ · ibidẽ· D
Dei arcus ⁊ pharetra qualiter frangit᷑ et ſu⸗

peratur IJbidem E·

Dei adiutoꝛium petitur in inceptionibus ho
rarum ſiue officioꝛum diuinoꝛum/et quare

c. liij · l·

Deus in adiutoꝛium meũ intende quare di⸗
catur in inceptionibus hoꝛarum canonica⸗

rum · IJbidem hH·
Deus arnocho ligatur vinculis charitatis .
⁊c · c· liij ·
Heus agnir⸗ nõ 6poteſt amari · ibidẽ EKĩ fine
Deus ligatus qũo debet teneri ibidem ·
Qualiter foꝛtius conſtringiibidem M·
Deus non debet recuſare / hominem ligare

vinculis charitatis ⁊ penitentie/quiſe eiof

Holoꝛ penitẽtialis petẽdus ẽa deo· c· xxvj· EK

lert voluntarie clih. . ”MU
Deuotio requirit᷑ ad ofonẽcxli. n.
Duectignis ccharitatis vinculis ligatur deꝰ
c·liij· O·
Diuitie ſunt fallaces · c. vj. D·

Tolat pꝛo peccatis/ per quid polſit cauſari:
xij · D E·

Polbꝛ Uralis tanat animã · ⁊ qualis doloꝛ ſuffi⸗

ciat penitenti:ibidem EK · Et · c· xj · C·

Honumhominidatuma deo debet cõmuni⸗
C(ari alijs ⁊ nõ appꝛopꝛiari · c· lj· H ·

Bona ſapientie qñq; ſubtrahunturt quare·
Zwid em J.

Temoſyna va

e let ad multa · c· xxix · T·
Et · · xlij · A· ꝓpe finem ·

Eiulat'clamoꝛ adiuuat oronẽ cxxxvij· S

Erubeſcentia q̃j.verecundia⸗
Euchar ſtia · · Sacrm altaris · ⁊.j· Jeſus ·

EExecratio ꝓ ⁊ de peccatis · c. xxiiij. P.

Exoꝛdium oronis.a quo debet incipi.c.iij. R
Exoꝛdium poteſti incipia gratiarumactione

c. iiij. O.
Iges adiuuat

1 oꝛationem.cuius fidei articuli ali⸗

qui in oꝛatione rememoꝛãdiſunt
c. xxxij. D.

tico anime peccatricis.c.xxxix.D.

Fices qua virtutem habeat ſociam ⁊ conne⸗

xam in cithara ſpirituali.c.xxxix.G.
Figdes in oꝛatione/ſpargit bonum odoꝛem.
⁊ inſurgit aduerſus ſcientias que ſunt con⸗

tra deum ⁊c.c.xlj. ⁊ A.

Fides multum deſeruit in ſacramento alta⸗
ris contradicendoſenſibus exterioꝛib. æc.

c.xlj. A·

Foꝛtitudines oꝛationis multe ſunt.c.xl.
Foꝛtitudoↄtra tediũ pꝛolixitatis.ibidẽ .
Foꝛtitudo contra dilationem doni quod pe⸗

titur Ibidem. M.

5F oꝛtitudo contra iram ꝛ ĩpatientiã. ibidẽ

Foꝛtitudo grauitatis contra leuitatem quã⸗

dam Sbar
lbanuʒ gutg
⁹ mlie deſgnci. cl. Et ibi⸗

dem Al

. Tabula

Gemitus adiuuat oronem c· xxxvij·æ.
Gloꝛia magna fit deo ex vera conuerſione et
iuſtiſicatione peccatoꝛis · c· ix · R ·
Gladius ſpũalis quo debet anima penetrari
in ofone vel meditatione ⁊c · c·lj·. A
BGBladius ille qualiter fugat moꝛtem ſpiritua⸗
lem anime ⁊cc. Ibidem· Maρ...
BGladius dei vibꝛatus / debet terrere peccato
rem inducendo ad penitentiam / ſic fugiẽ
do moꝛtem ſpũalem · c·lj· .
Bladius dei contra peccatoꝛes · aufertur ei
gladium pnie ⁊ diſcipline ⁊c · liij · F·

da · · iiij · O⁊ P·

Eretici dicun
h tur animalia venenata · c· xlij · A
Hhomo faciat quod in ſe eſt/lʒ mo
dicum poſſit · c· xiij · R· “M
Homo eſt ipſius dei / multiplici iure · c· xiij · V
Homines damnatiad aliquod ſuplicium ſu⸗
ſtinendum/docent peccatoꝛes peterea deo
vyeniam ⁊ gratiã lachꝛymaꝝ · c· xxvj · F ⁊ G·
Homines per quid ⁊ quomodo debent accẽ⸗
di ad amoꝛem dei · c· xlix · · ꝑtotum·
Homo non poteſt effugere qͥn aliquo amoꝛe
debeat deum diligere · c· l· Z·
MHomoaliquo modocoartaturad amandum
deum. bidem ?Z?YZ.
Hõ incitat᷑ ad amandũ deũ · ibidẽ · Ab ⁊ Ac

ratiarũactio de beneſñicijs acceptis eſt agẽ

Hõ moꝛtiſicat ſeipſum ſpũaliter · c· lj · A⁊ B·

Hoĩs moꝛs ſpiritualis ⁊c · Infra Moꝛs aĩe ·
Homo per quid decipiatur vt cadat in moꝛ⸗
tem ſpiritualem · c · l · G·
Homo donum ſibi a deo datum non debet ap
pꝛopꝛiare ſed etiã alijs cõicare · c· lj · h·
Homo debet petere a deo vt eum captiuet et
vyinculet · ⁊c · c· liij · ·
Homo qñq; derelinquit᷑ a deo ⁊ q̃re · c · l · I·

Homini/eſt valde nociuatalis derelictio · ibi⸗

Humilitas in oꝛatione placet deo ⁊ eũ indu⸗
cit ad exaudiendum ⁊c · c· xxxj · C·
Humilitas ſeruanda in oꝛatione intelligitur
per ſpeciem aromaticam onica · c· xlij· K ·
Humilitate vincitur deus in orone ⁊ fit obe⸗

diens nobis c. lij · S

Eiunium adiu

. i uat oꝛationem · c· xxviij · R· 1
Jeiunium eſt magne efficacie et

virtutis · c· xxix · S

ZJsnis infernalis a penitente bene pꝛemedi⸗
tatus /per deigratiam multa facit miracu⸗

5
—

la in eo · · xxvj · OS.

Ignis inferni eſt timendus · c· l · O. ꝓpe pᷣn⸗
cipium ⁊ etiam finem· *& De

Ignis ſpiritualis ·ſ. ire pꝛo peccatis /debet ol

ferri in oꝛatione · ⁊c· c· xlvij·Z A. B⁊ C·
Isnem diuini amoꝛis accendit quidã amoꝛ
pꝛeparatoꝛius/qui etiama deo petendꝰ eſt
c xlviij. D· òèG
Isnem diuiniamoꝛis accendit ſacra ſcriptu
ra/⁊ quomodo aliqui nõ accẽdunt᷑ ab ea ⁊c
c· xlviij · E· MM.

* 5*

IJognis diuini amoꝛis accendit beneficijs dei

pmeditatis ⁊ cognitis ·c· xlix. F¶ G.

Jeſus quomodo ſit placãdꝰ⁊c · c· xxxviij.Ac
Jeſus rogandus eſt in miſſa pꝛo multis nop
neceſſarijs ·c· xxxiij· Gzp.
Jeſus eſt ſalutandus in miſſa cũ magna gra
tiarũactione · c· xxxij · FYF.
Jeſus quattuoꝛ officia perſicit ⁊ impletĩ miſ⸗
ſa · c· xxxij· E·

ZJeſus.miſcdᷣia ⁊ pietas ei excellit miſcdᷣiam

omnium ſanctoꝛum/quod oſtendit in eius
. paſſione c· xix · T·
Incarnationis chꝛiſti beneſicium cum grati
tudine eſt pꝛemeditandum · c· iiij · Z·
Indignatio de ⁊ pꝛo peccatis.⁊ quãta ſuffici
at penitẽti.c.xxiiij.O.⁊.c.xj.C.
Infirmitas peccatoꝛis quomodo curata eſt

JIra pꝛopctõ /liberat aiudicio deixc᷑.c.xxij.K
Iraſci debemus pꝛo peccatis tanq; inimicis

noſtris peſſimis ⁊c.c.xlvij.Z AB⁊ZE..
a dei qũo vincit᷑ ⁊ mitigat᷑.c.liij.?Al. Et G.
eodemc. De irapenitentis.c.xj.C.
Ire dei qũo reſiſtit᷑.ibidem.h.in medio.

Judicium extremũ ẽtimẽdũ.⁊c.c.l. O⁊ P

Judicium dei qũo vincitur per iudicium qð
homo facit ſibupſi. c. lijj. C. —èM
Jure debito ⁊ mtiplici ſumꝰipᷣiꝰ dei.c.xiij. V

Juſticia duplex ſcʒ ꝑfecta ⁊ imꝑfecta/que eſt

quedam diſpoſitio ad iuſticiam.c.viij.)·

Juſticia ꝑfecta petenda eſt a deo.c.viij. ¶M.
Juſticia dei /nõ eſt ſeꝑata ab eius miſcdia er⸗

ga peccatoꝛes.c.vij. F.ↄ.

„ „

Juſticia deinon debeteſſe contra miſericoꝛ⸗

diam eius/quo ad peccatoꝛem ſe conuertẽ⸗

Juſticia dei nõ debet petere vindictam atra

„ — „£ -— —

m

TabuAlgz

peccatoꝛem ſeipſum vindicantem iuſtifi⸗

cantem · ⁊c· ix · Q⁊ ·
Juſticia dei nõ debet multa ⁊ magna exigere
apeccatoꝛe/quia modicum habet · infirm
eſt ⁊ pauper · cxiij:· K ⁊ S.

Juſticie dei magis debent placere pene peni

tentiales qᷓ; infernales ⁊c·c xiij· ¶·
JZuſticia dei qũo ſupat · c · xliij · B·

Juſtiſicatio · iuſtificat ſeipſum peccatoꝛ:quãa⸗
do ſe coꝛam deo accuſat · reum confitet᷑:⁊ iu

dicando condemnat · c· vij · H·
Juſtiſicatio pnĩalis:⁊ a peccatis pfecta libe⸗
ratio eſt petenda a deo · c· viij · ·

Juſtificatio multa bona facit in vere peniten

te/⁊ deo magnã⸗ affert gloꝛia · · ix · RK ·
Juſtiñcare impiũ magis eſt q̃ ; creare celum
⁊ terram⁊c · IJpidem S⁊ T.

Juſtificatio qualẽ facit victoꝛiam⁊ qᷓ ta mira

bilia ⁊c· Ypbidem S⁊ T.

De iuſtificatione impij fit deo magna gratia⸗

rumactio. JPidem T.

Achꝛyme pe⸗

1 tende ſunt a deo · pcipuem oꝛati⸗

one · c· xxvi · .
Lachꝛyme vnde ſunt nominate vndepꝛo⸗

uocantur ⁊ quid efficiãt in anima · c· xxvj · ¶

Lachꝛymas de poteſt educerede coꝛdeho⸗
minis exemplo moyſi/⁊ hoc eſt petendum
a deo ⁊c · · xxvj · D·

Lachꝛymarum petitio pꝛopter earum vtili⸗

tatem · Jbidem E⁊ ]
Lachꝛymarum petitio ratione cuiuſdam ſi⸗
militudinis · Ibidem F ·
Lachꝛymarum Heriroges p Paopter eius ꝓ⸗
miſſiones ⁊c. Ibidem J⁊ EK

Lachꝛymarum gratia poteſti impetrari inter

ceſſiõibus quoꝛũdam ſanctoꝝ.c.xxvij · Al·
Lachꝛymarum fons eſt tanq; lauatoꝛium in
clauſtro:ergo pꝛopter eius neceſſitatem de
bet poſtularia deo · c· xxvij · ·
Lectioadiuuat oꝛationẽ ⁊ ecõuerſo ·cxxx ·

Ligna qualiter nobis ſeruiunt · c· l. R·

Ariam debe⸗

im mus inuocare/yvt pꝛo nobis inter
cedat ad filium ſuũ.⁊c·c xviij · O·
Aaria nunq; denegauit alicui ſuam mileri⸗
coꝛdiam in patrocinando. IJbidem è.
Aaria ex ſua miſericoꝛdia debet nos iuuare
cõtra peccata noſtrac. xviij · R·

Abaria debet alſſimilari filio ſuo in miſericoꝛ⸗
dia/⁊ per eam nos iuuare ibidem S·
Abaria tenetur nos adiuuare vt reconcilie⸗
mur filio ſuo· Ibidem O.
Abarie eſt gaudiuʒ/⁊ filio eius gloꝛia/ ſubue
nire miſeris · Jbidem P·
Aaria debet reconciliare peccatoꝛẽ eſilio ſuo
quia ipſa eſt mediatrix inter deum ⁊ homi⸗
nem Ibidem Q
Aariam plaſphemantes non erunt impuni
ti · · xxxviij · S

Abariam honoꝛantes honoꝛabuntur:⁊ eam

inhonoꝛantes punientur · c xxxviij · S.ĩ fine

Abariam habere pꝛopitiam ⁊ non aduerſa⸗

riã ẽ nobᷣ multũ neceſſariũ ⁊c̃ · c·xxxviij · Ab·
Mirle qͥd operet᷑ ⁊ quid myſtice deſignat.
Cx * „
Abiſſa non debet nimis plongaria ſacerdo⸗
tibus · c· xliiij · O P·
Quid ieſus in miſſa ꝑficiat · qũo ſi tſalutand'
crogandus· qre ſupꝛa Jeſus·
Aiſericoꝛdia dei ⁊ eius iuſticia ſi mul ſunter
ga peccatoꝛem · c. vij · F·
Contra miſericoꝛdiam deinon debet eſſe eiꝰ
iuſticia / quo ad peccatoꝛem penitentem et
ſe punientem ⁊c · c· viij · H ·
Aliſericoꝛdia deiita potens eſtad miſeren⸗
dun Reuti iuſticia eius auida ad puniendũ ·
c. xij
Paecordle⸗ dei opera erga peccatoꝛes. c

ANlericoꝛdia delin quos ⁊ quomodo abun⸗

dauit · c · xij · O·

Abiſericoꝛdia dei qualiter manikeſtatur ⁊p⸗

cipue penitentibus ſeipſos iudicantibus:
c. xij · P·
Abiſericoꝛdia dei reſpondebit ſtabit ꝓnobᷣ
peccatoꝛibus · c· xv · G·
Aiſereri vult deus peccatoꝛibus / eius mile

ricoꝛdiam deſiderantibus . c·xx· A
Apiſereridebet deus peccatoꝛibus ad ipſum

ſe conuertentibus · c· xxj · P? K.—
Aboꝛs ſpiritualis anime que ſit/⁊qᷓ; mala.et
ꝙ homo eam ſibi infert ⁊c· c· l · A⁊ PH
Aloꝛs anime deterioꝛ eſt moꝛte coꝛpoꝛis/er
go magis lugenda·cxxvi·Cc·
Apboꝛs anime fugat᷑ ꝑ verbum dei ⁊ incipit vi
ta per oculum coꝛdis · c · lj · C·

Aoꝛs anime vnde quandoq; pꝛoueniat c·

lj· E
Aboꝛs aĩe qᷓ; nociua ⁊ amara · Ibidẽ kr 1L:

. CTabula

Aoꝛs anime quomodo fugatur. Jbidẽ Al·
per totum ·

Alboꝛtuos coꝛpoꝛales ſolemus lugere: ergo
magis ſperituales / ſcʒ noſipſos in peccatis

c· xxvj · A·

Aundus vniuerſus quomodo ſeruit nobis

⁊ per hoc nos accendit ad amoꝛẽ dei · c· · V

Alr ratio in re⸗

n cthoꝛica diuina ˖ c vj . A ·

Narrare debet homo in oꝛatio⸗
ne culpas ſuas ⁊ humiliter conſiteri et non

abſcondere · ibidem ·

Narrãda ſunt etiam beneficia a deo accepta
⁊ bonitas ipſius dei peccatoꝛibus oſtenſa·

ibidem ſcz · · vj · B·
Negocia peroꝛationem expedienda que ⁊ q̃
la ſunt · c. xxxviij · D·

Nuncius fidelis ad deum miſſus eſt oꝛatio ·

cC· xxxviij · A

Nuncius agilis ⁊ non piger debet eſſe oꝛatio

ibidem ˖ B·

Nuncius ſpoliatus vel occiſus dicitur oꝛatio

in qua nõ fit attentio ⁊ẽ·ibidem · D·

Nuncio vagabundo aſſimilatur oꝛatio · Ybi⸗

dem KK.

Nuncio qui moꝛitur in via/oꝛatio equipara⸗

tur · Jbidem L·

Nuncio excommunicato etiam aſſimilat oꝛa

cio · ibidem · MÆ

Nuncio ſtulto aſſimilatur ⁊ quis ſit ibidẽ R.

Nuncio rauco ⁊ muto aſſimilatur/⸗ quomo⸗
do · c xxxvii. Af.

Dium peccati

0o qualiter oꝛitur ⁊ quãtum ſufficiat
in penitente · c· xxiij · ¶·

Orationis recõmendatio ·dignitas ⁊ pꝛecel⸗

lentia neceſſitas ⁊ fructuoſitas ·c·j· A ·

Oratio uug ſi/ quomodo ſit petitio que⸗

Dan kehtapalter dirigitur ad deum ·
c·j· FXl
Orationis genus eſt rogatio · c. · J·

Orationis deſcriptiones ab ipſis ſanctis do⸗

ctoꝛibus quomodo ſunt intelligende / et ꝙ
ſi int laugest declarationes ipſius oꝛatiõis·
C· /·
Orationis perfectiones ⁊ ꝑtes · c· ij · ¶·

Oratio ſpiritualis ⁊ ſecularis quomodo diſ⸗

ferunt: ibidem Aα

—

Oratio eſt ſubiectum rethoꝛice diuine · c. · E
Hratio eſt donum dei /⁊ gratie eius · c·· D·

Oratio adiuuat pꝛedicatoꝛes/iudices/⸗⁊ ali⸗

os multos ⁊c̃ · c·j· B ·
Orationis mirificentia · c· vltimo ·

Orãdi ars ⁊ doctrina vtiliter traditur · c. · C. .

Oratio fit etiam pꝛo tempoꝛalibus · c· · G·
Orationis exoꝛdium · c:iij· ·

Orans debz narrare culpas ſuas/eas agno

ſcendo Tconfitendo ⁊c̃· ⁊ non occultando:
C· vj · A ·

Orationes magis aſpꝛobate T laudate Teffi

caces que ſint/⁊ in quibus libꝛis continean
tur · c · xvj · ·

Orationes lucidiſſime cõpꝛehendentes om
nia que ſunt neceſſaria petiet deſideraria

deo · · xvj · J·

Orationes peccatoꝛum etiam valent apud

deum · c· xvij. K·
Orationes ſanctoꝛum in celo exiſtentium ꝓ
nobᷣ ſunt multũ efficaces · c· xvij·LMν2 R
Oratio ſanctoꝛum quandoq; impeditur ne
a deo exaudiatur · c· xvij · ·
Orationem adiuuant multa · c· xxv · S·
Orationem adiuuat coꝛpoꝛis diſpoſitio ⁊ q̃⸗
lis · c · xxv · S·

Oratio eſt vngentum valens coꝛdi humano

ad multa · c · xxv · V·

Orationis tempoꝛe excludende ſunt cogita

tiones vane ⁊ inutiles aſſimilate muſcis c·
c xxv · C Z ·

Orarionem adiuuant lachꝛyme pꝛofuſe · ·

ſ..

Xxvj. P
Orationem adiuuant afflictio coꝛpoꝛalis et
tribulatio pꝛo qua clamatur ad deum · c xx
viij · O·

Orationem adiuuat ieiunium ⁊x· Ibidẽ .

Oratio debethabere duas alas · ⁊c · ibidẽ R·
Orationis vox eſt deſiderium impetrandi
Ibidem O·
Oratio adiuuatur aſſiduitate · c xxx·
Oratio quomodo ſit giſiceig ecolnintin ibi⸗
dem ?1 E
Orare ſemper quomodo ſiat ⁊ fleri poſſit · ibi
dem · ·
Oratio ⁊ lectio ſe mutuo adiuuant ibidẽ ꝓ·
Orandi impoꝛtunitas quid ſit et quomodo
adiuuet oꝛationem · c· xxxj·A·

Orandi impoꝛumias/quare fuit laudataa
chꝛiſto · Et ꝙ in pſo non habet locum talis

impoꝛtunitas · c· xxxv · P·

.

Orationis exauditionem inducit humiliras

Orationemadiuuat fides / cuius articuli ali⸗
quirememoꝛandiſuntcxxxi·D.
YVratio omni tempoꝛe ethoꝛa poteſt fieriad

deum c · xxxv · P·

Orationem adiuuant delectariin domino /

⁊ ei eſſe ſubditum · c xxxvj· Q·

ad deum c· xxxviij· A ·½

Orantes parum vel modicum/ aſſimilantur

nuncio pigro · IJbidem · B·

Orantes modicum/poſſunt aſſueſcere pau⸗

latim vt multumoꝛent ꝓbidem B·

Orandi tarditas et pigritia vnde pꝛoueniat

Ibidem C

ſpoliatus vel occilus · c· xxxviij · D·

Orationis negocia per ipſam expediendaqᷓ

⁊ qualia ſunt · IOpidem D.

Oratio quaſi nuncius perſonaliter aparet
in conſiſtoꝛio dei / defendens ibi eum quimi
ſit cum adiutoꝛio filij deicontra accuſatoꝛes

c· xxxviij · E·

Oratio quomodo adiuuatur a patre miſeri⸗

coꝛdiarum · ibidem Fꝓ

Oratio exquo eſt donum dei debet ab ipſo

poſtulari · ibidem F.

Oratio quomodo debeat ſollicitare aſſiſten⸗
tes pꝛo negocio ſibi commiſſo/⁊ quales ſint

tales aſſiſtentes · c· xxxviij · G·

Orationi aſſiſtentes/⁊ eam adiuuãtes in cu

ria celeſti / vt valeat exaudiri· Ibidem hh

Oratio negligens inuocare ⁊ ſollicitare aſſi⸗

ſtentes · IJbidem J·

Ecceſia docet nosinuocaretales aſſiſtentes

ſcʒ ſanctos · Ipidem )·

Oratio debet eſſe ſollicita pꝛo negocio c· ibi

dem RK-

Oratio aliqua aſſimilatur nuncio vagabun⸗

do ⁊c· ibidem H·
OQratio aſſimilatur nũ
IJbidem C.

Grans debet petere oꝛationem ſuam dirigi

in via ⁊ in conſpectu dei· Ibidem .

5

Oratio aſſimilatur nuncio excommunicato ·

Item nuncio ſtulto ·ſ.qui petit non petenda
ratio debet volare in celum · id eſt · petere

Orationem adiuuant ſeptẽ alia. c· xxxvij· S. D
Oratio aſſimilatur nuncio ſideli qui mittitur

Gratio vbi non fit attentio / dicirur nuncius

cio qui moꝛitur in via

celeſtia ⁊ ſpiritualia · IJbidem · P·

Orario habet multos contradictoꝛes etad⸗

uerſarios · JIbidem &Oı

Oratio quomodo debet contradicere cõotra

dictoꝛibꝰ aduerſarijs ſuis/⁊ quomodo eos

moꝛtificet ⁊ quantũ debet clamare ⁊cc· c· xxx

Orationemnon aduertentes fatue agunt ·

Ibidem Ad ·

Oratio nõ intellecta necattentanon eſt con

temnendaibidem· Ad

Orationiattendere conueniens eſt ꝛc · Jbi⸗

dem Ad ·½

Orationem non attendere quãdoq; ridicu⸗

loſum eſt· IJbidem Ad·

Oratio muta ſiue rauca queſit/ quomodo

noceat · c· xxxviij· Af·

Oratio quomodoſit canticum ac.c xxxix. A
Oratio dicitur vitulus labioꝛumet quomo⸗

Ad quid oꝛandus eſt deus. Ibidem C.

Orationiintendendum eſt. ꝗbidem .
rationis foꝛtitudines multe quibus ſuſtt⸗

tatur · c · xl · M·

Ab oꝛatione quidam leuiter ⁊ faciliter demſi⸗

ſtunt / in quoſtulte agunt ibigem ρ1τιαιπR..
Orationem faciliter relinquẽtes / in multis

laboꝛant ſtulticijs · c · xl · P⁊ Q·

Orant multi indeuote ⁊ negligenter pꝛeci

pue clerici non attente pſallentes · Ibidem

RS

Oratio aſſimilatur thuri · virgule · fumi. aro⸗
maribus pulueri pigmentarij/ ⁊ ſimilibus ·

In oꝛatione ſentiutur virtutes / vitia / ſacra

eloquia ⁊c · c· xlj ·. Y

Oratio deuota eſtodoꝛamentum ſuauitatis

⁊ pꝛocedit ex operatione ⁊ pꝛeſentia ſancti⸗

ſpiritus · Ibidem ꝓ·

Oratio ſanctoꝛum/magni eſtodoꝛis ſuaui⸗
tatis ⁊ flagrantie ⁊c·c· xliiij· R·

Oratio deuota qualiter placeat deo⁊ ſanct

ſuis tanq; odoꝛ ſuauiſſimus ⁊x ·xlj · · Et ibi
dem F H

Oratio eſt deo patri grata per chꝛiſtum me⸗

diatoꝛem · c/ xli· OæhH-.
Oratio erit impetratoꝛia per chꝛiſtum ˖ Jbi⸗
demH5· H

Oratione honoꝛatur tota trinitas et chꝛiſt

Ibidem H·

—LCoeoabula

Oratio gromatiſans intelligitur per thimea
ma ⁊c· ꝓbidem ?·
Adoꝛationem requiritur deuotio · c xliij. R.

Dratio debet eſſe bꝛeuis· quomodo ⁊ quare

c·xliiij · O·
Oꝛatione mens humana coniungitur deo
⁊x · JObidem · P·
Oratio eſt vngentum ſpirituale/ ſanans et
ſanctificans animas ⁊c ·c· xliiij · à R.·
Oratio decoꝛat animam ⁊ alia mira facit · ibi
dem R·
Orationis meritum duplex eſt c.xliii. T.
In oꝛatione quandoq; viri ſancti minoꝛem

gratiam deuotionis habent q; peccatoꝛes

⁊c · c· xlv · T ·

Oratio in qua non actualit cogitatur de deo

qũo ſit meritoꝛia · c · xlvj · ·

Oratio eſt ſacricium ⁊ oblatio deo accepta
ſanctiſicans etiam ipſum offerentem ⁊c· c·

xlvij · y·

Oratianis ſacrificium offerre volens / debet V

habere ignem ⁊ gladium · Ibidem · Z8.

Quis ſit ille ignis ⁊ qualiter incendatur · ibi⸗

dem Z
Oratio eſt lucta cum deo ⁊c. c. lij · Q ·

Or atio requirit quietem ⁊ ſolitudinem · ibi⸗

dem Q
In oꝛatione colligende ſunt vires 1c · .bi⸗ ⸗
dem Q ·
Srando aliqui ſtatim deficiunt/ quare hoc
C· . *
Orationis pꝛima luctatio qua vincitur deus
eſt humiliatio · IObidem S·
Oranes alie due lucte ſiue aſtutie · Jbideʒ
.
Oratio continuata quodãmodo vincit deuz
Ibidem T¶ ·
Oratione deus vincitur capiturligaturri ira
eius frangitur · c · lij · A ·
Orans volens cum deo pugnare in oꝛatiõe
debet ab eo adiutoꝛium petere / ſi icut fit i in di
umis officijs · c· liij · h·
Oꝛationis mirificentia ſiue effectus mirabi⸗
lis et pꝛecipue in ſacramentis · c. c· lili ſiue
vltimo · &à

Auli cõuerſio

p xx . A
Pax non eſt habenda aum pec⸗
catis · c· xlvij · A ·
Pectoꝛis tunſio vnde pꝛoueniat /et quid ef⸗

r.

ficiat · c xxxvij· Z.

Peccatu mita mala infert peccatoꝛic·vj E.

Peccatoꝛum feditas ⁊ immũdicia / debet co⸗
gnoſciab oꝛatoꝛe · c.iij· ·
Peccatoꝛum confeſſioi impetrat adeo veni⸗
am · c · vij · G·

Peccata ſunt inimicideit hominis · ergo cõ⸗
tra illa debet homo cũ ſ adiutoꝛio dei pugna
re · c· viij · O ·

Peccatoꝛum compunctionem penitenti⸗
am poſſunt facere multa in iſto libꝛo poſi ita ;

c xxij · DO E·

Peccatoꝛum recogitatio facit compunctio⸗

nem coꝛdiset fugat ſic illa pctã ·c· xxij · F ½
Peccata fugantur per eoꝛundem recogita⸗

tionem · ibidem · F·
Peccata quomodo ſanantur · IJbidẽ G 1lh.

Peccata quia non bñ videntur placent ama

toꝛibus ſuis/que ſibene recogitarentur di⸗
ſplicerent · IJbidem Yꝓ.
Keasnoruin feditas q́;abominabilis eſt. ibi
dem J·
Peccata vt ſanentur quid ſit ſaciendum 25.
Ibidem. RK
Que ſint ſanantia peccatum·⸗ Ibidem · EK·
Peccatum quomodo abſconditur ⁊ detegi⸗
tur · c xxiiij · Al·
Peccatoꝛum odium verecundia abomina⸗ ⸗
tio · ⁊c · c· xxiij · L· -· c· xj · ·
Peccata ſanantur fugantur expelluntur ꝑ
quaſdam diſpoſitiones nominatas aroma⸗
ta · c· xxiiij · R·per totum ·

Peccata aduerſantur oꝛationibus noſtris.

c· xxxviij · A·

Pꝛopter peccata multos habemus aduerſa

rios · ibidem · R·

Peccatoꝛum contritio Tpulueris eoꝛũ aſper

ſio · c· xlj · N⁊ X·
Peccatis debem iraſci quia ſunt inimici no
ſtri ſeuiſſimi ⁊c·c· xlvij. ABX::
Peccata nutriuntur ⁊c · ibidem A· ꝓpe finẽ

Peccata amantes/ odiunt ea perſequenes

Ibidem B. in pꝛincipio ꝰ ꝰ
Peccata debemusodire pꝛopter damna ab
cis illata · ibidem B ·
NPeccatoꝛes exaudiuntur quando pꝛo ſeip⸗
ſis oꝛant · c · ij · M·

Peccatoꝛes deus expectat⸗ miris mocis re

uocat · c· iiij · R·
Ad he cntoes ſedeus miſericoꝛditert renet.
c· iiij ·

Tabula .

Peccatoꝛes deus benigne ſuſtinet · c· vj · BP·

Peccatoꝛes peccant / non ſolum contra de

ſed etiã contra totã curiã celeſtem · c· vj · C·
Peccatoꝛes decipiunt᷑ ⁊ excecantur per bo⸗
na tempoꝛalia · c· vj · D ⁊ E·
Peccatoꝛis deceptiper peccata ⁊ bona tem⸗
poꝛalia querela ibidem E·
Peccatoꝛ debet ſe accuſare ⁊ peccata confite
ri/vt veniam conſequatur · c· vij · O· 4
Peccatoꝛ confitendo/⁊ ſe accuſando/⁊ con⸗
AWed coꝛam deo/ muſtificat ſeipſum · c⸗
Arma contra peccaroꝛes · c xij. N
Peccatoꝛ quia inſirmus eſt/modicũ poteſt /
quod tñ deus deſpicere nõ debet · c · xiij · R.
Neccatoꝛis accuſatio/ꝙ nõ multa debeat in
ſticie dei / pꝛopter infirmitatem 1 pauperta
tem ibidem S·
Peccatoꝛ eſt dei multipliciiure · c· xiij · V·
Neccatoꝛis conuerſionem ⁊ penitentialẽ ſa⸗
riſfactionem vult deus · c · xiiij · ·

Peccatoꝛ q;uis bona a deo ſibi cõmiſſa diſſi⸗

pauit / tamen poteſt pꝛohoc ſauſfſacere ꝑpe
nitentialem conuerſionem · c· xiiij · ·
Peccatoꝛ non niſi cum auxilio dei poteſt re⸗
uerti⁊ conuerti ad ipſum deum/quiaꝑ pec
catum ſe indignumß⸗ fecit ⁊c · c· xiiij · ·
Peccatoꝛem vult deꝰ reuertiad ſe · ibidẽ Z.
Peccatoꝛ quomodoſanatus eſt per deum-
c xv · B·

Peccatoꝛum oꝛationes etiam valent apud

deum / quare deus debeat eas acceptare
⁊c · · xvij · RE·
Peccatoꝛi ſe addeum cõuertentidebet ipſe
deus eſſe miſericoꝛs ⁊ pꝛopitius pꝛopi mul⸗
ta · c· xxj · H⁊ C·
Peeccatoꝛ per multa verba huius libꝛi poteſt
deuenire ad veram penitentiã ⁊ coꝛdis cõ⸗
punctionem · c xxi· DO⁊ E·

Peccatoꝛ non debet deſperare pꝛopter ma⸗
gnitudinẽ peccatoꝛum: quia ſi vult põt faci

liter ſanari · c · · xxij · H·
Peccatoꝛ deber pꝛemeditari ſupplicia infer⸗
i petere adeo vt poſſit ea videre ⁊ cogno
ſere ⁊c · · xxvj · O⁊ h·
Peccatoꝛ deber petere a deo cognitionẽ ma
loꝛum /que ſibi pꝛouenerũt ex ⁊ de peccatis
c· xxvj · ·
Peccatoꝛ quomodo aſſimilatur ⁊ aſſociatur
demonibus ibidem · Q·
Peccatoꝛ debet ſe plangere tanaᷣ moꝛtuum

cxxxvij· T /
Peccatoꝛqũo debeat damare in orationtb⸗
Lconfeſſionibus.Et quiclamare debent 6
eo ⸗ c· xxxviij ·
Peccatoꝛ quomodo debeat cantare lamẽtã⸗
do ꝓ peccatis ⁊ ſe humiliado· c. c xxxix· P⸗
Peccatoꝛ dat deo iuſticiam · ibidem C·
Peccatoꝛes quãdoq; habent maioꝛem gra⸗
tiam deuotionis in oꝛationibus/qᷓ; viri ſan⸗
cti⁊ quare hoc . c · xlv · V ·
Peccatoꝛes debẽt iraſcipctis ſuis c· xlvij. 2Z
Non debent ea fouere nutrire nec pacem ha
bere cum eis ⁊c·ibidem A-
Peccatoꝛes debent odire peccata pꝛopr da⸗
na eoꝛum · ibidem B·
Peccatoꝛ debet timere gladium dei ſuꝑ eum
vibꝛatum ⁊ per hoc inducitur ad compun⸗
ctionem · c· l · ·

Peccatoꝛ debet timere penas inferni a iudi⸗

cium extremum ibidem O⁊ P·
Pectoꝛis percuſſio · c· xxxvij · T· in fine·
Penainfernalis non eſt ſatiſfactoꝛia pꝛo pee
catis necꝑ ſe placet deo ſed diabolo / tñ iuſte
infligitur damnatis · c · xj · DB.
Pems in ifernalib apparet dei iuſticia ibidẽ⸗
Apenis infernalibus nõ ẽ liberatio · c· xij · H
Pene penitentiales ſunt melioꝛes ⁊ deo ma⸗
gis placite q; pene infernales · c· xij · F.
Pene penitentiales ⁊ non infernales debẽt
placere iuſticie dei quia per eas ſatis fit ei·
c xiij · T·
Penitentia peccatoꝛis vera multa bona ſa⸗
cit · c· ix · R·
In conflictu penitentie · petenda eſt victoꝛia
a deo ⁊ ab eius iuſticia · c· ix · P·
Penitentie opera placent deo ⁊ multa bong
faciunt · c· xij · O
