alleges · nõ em hoc debes iuſticie:vt vllo mo
doꝛum obſiſtas vel miſcdie bñdicti filij tui:ex

qua ſunt tibi quibuſcũq; pꝛeditaes bona: vł

miſcðie ꝓpꝛie tue /videlicet que ſup omia bo
na tua alia gloꝛificat· Hec em̃ eſt:p quã maxi

me matrem deite eſſe demonſtras: ⁊ potiſſi⸗
mum peccatoꝛibus ⁊ miſeris:quiꝑ veniaʒ æ

gloꝛiam quas eis impetras:inceſſanter ma⸗
trem deite eẽ cognoſcunt euidenter · Nulla

em̃ creatura ⁊ tot ⁊ tanta ⁊ talia ipetrare poſ

ſet/apud bñdictum ſilium tuũ miſeris · qua⸗
ta tu apud ipſum impetras eiſdeʒ:· In quo ꝓ

culdubio nõ tanq; ancillã ſuã:que indubitan

ey —
2 .

ter es: ſed tanq; matrẽ veriſſim te honoꝛat·
Amplius alijs matribus aſſimilari debet fi⸗
lij·te aũt gloꝛioſa dña decet aſſimilari benedi
cto filio tuo:⁊ potiſſimũ in ea virtute ꝑ quam
ſe fecit filiuʒ tuũ:⁊ te matrẽ ſuã Hhec aüũtẽmi

ſericoꝛdia ꝓpter h̊ in miſcdᷣia es eidem ſilima

Ncẽce igit᷑ eſt vt totã te poſſideat miſcdia:⁊ ꝓ

pter hoc nihil potes contra ill etiam de iuſti
cia · ne ſteteris igit᷑ pꝛo iuſticia contra illa · Et

ꝓpter hocne allegaueris illam cõtra me:qui
ſoli miſcdie tue poſt filium tuuʒ innitoꝛ:ſpeq;
meã poſt illum totaliter in ipſa poſui atq; ſixi
Ne allegaueris dulciſſima dei mater/ pecca—

ta mea cõtra me / qui miſcdiam tuã allego cõ
tra ea · Abſit vt ſtent in iudicio peccata me⸗
cõtra miſcdᷣiam tus:que omibus vitijs ⁊ pec

catis ſupom̃em cogitatũ / foꝛtioꝛ eſt atq; po⸗
tentioꝛ · Abſit vt reminiſcaris ipſoꝛũ:de qua

7

ſeruus tuus ille deuotiſſimus ſcʒ beat Aug
de te loquens dixit · Quia quotiens de pctis

agit᷑ nullam inquit pꝛoꝛſus de ĩtemerata dei

genitrice volo fieri mentioneʒ· Abſit vt petã

vel alia audaciã habeant apudte:que adh̊ ⁊

pꝛopter hoc mater dei effecta es: vt pctã tol⸗
lerent᷑ ⁊ extermiarent᷑: Auerte igit᷑ aures mi

ſericoꝛdie tue a clamoꝛe ipſoꝛũ:⁊ inclina eas
ad clamoꝛẽ meum · Abſit a peccatis meis iſta
poteſtas / vicz vt aures miſcðie tue auertere

poſſint a clamoꝛe meo vel obſtruere eas con

tra illum · Abſit ab eis vt eouſq; poſſint offici

um miſcdᷣie tue:quod eſt miſereri:pꝛohibere

cõtra me:vel aliquatenus retardare · Abſit
vt officium filio tuo placitũ:⁊ totimundotaʒ
ſalutare:tã nccariũ / ſuſpẽde vllo mõ poſſint ·

Coõuertat ſe iterũ peccatoꝛ ad patrociniũ
ieſu xpᷣi ſuplicãs vt alleget ꝓipſo· Ca:XIX

Duiſſime ad te

n refugio ⁊ recurro dñe miieſu chꝛiſte

ꝗq pꝛimus es ⁊ p omibns pꝛimatuʒ te
nens / in benignitate ⁊ miſcdia · Pꝛim inq; ⁊
maximincõꝑabiliter incogitabilit / ſup oẽs
qͥ in circũitu tuoſunt ·ſuꝑ oẽs vicʒ exercitus
pulcherrimaꝝ /ſublimiũq; miliciaꝝ tuaruʒ:⁊
ſupꝑ oĩa ſcõꝝ milia · q;q; em ⁊ charitate ineſti⸗
mabiliter oẽs ardeãt:⁊ pietate incogitabilit
defluãt:nec ſcintilla tñ ẽ oĩm illoꝝ char itatis

ardoꝛ/ad caminũ ſeu foꝛnacẽ imenſe chari⸗
tatis qua tu ardes in nos:nec ſtilla ꝓmodica
ad abyſſalem illã pietatis tue dulcedinẽ᷑: quã

oſtẽdis ⁊ exhibes ↄuᷣtẽtib c reuertẽtib adte

Capitulum

.
Quis em̃ admirari vel etiãcogitare ſufficiat
imenſitatem miſcdie tue quahõ ꝓpeccatoꝛi⸗
bus factꝰ es:moꝛiq; ꝓeis:ac ꝓlatrocinijs eo
rum ſuſpendidignatus es· Et vt ad vnũ di⸗
cam·ſeruus ꝑ omia miſcdie factus es/⁊ vena
le mancipiũ · vt em̃ vulgo dicit᷑ cũ plenam qͥs
dñationẽ in aliquo vult oſtendere:dicit indu

bitanter meus eſt ad ſuſpendendũ/ad dilace

randum/⁊ad vendendũ. Sic dñe miſericoꝛ⸗
die: miſcdia tua dñatione pleniſſimate poſſe⸗
dit· ⁊ adhuc poſſidet· Vſa eſt nãq; hac ſerui⸗
tute/ tua nobiliſſima ⁊ hac dñatiõe ſua pleniſ
ſima inte · Ethoc in ipſa pijſſima ſacratiſſima
qᷓ; paſſione ⁊ moꝛtetua· hec em̃ eſt que in cru
ce ſuſpendit te ⁊ illipatibulote affixit · que eſt
ptas que tibi moꝛtẽ intuit:niſi miſcdᷣia tua⸗
Si em̃ totus mũus ferrũ eſſet ⁊ inde cathe⸗
ne ⁊ vincula fabꝛicate eſſent minimũ capillũ
capitis tui velpilum aliũ ligare veltenerenõ
poſſet · Cui igit᷑ tanta vᷣtus tantaq; potentia/
vicʒ ligandi/tenẽdi/crucifigendi /occidendi/

attribuenda eſt:niſi benigniſſime miſcdðie tue

ꝓquã ſolã hec om̃ia pati ꝓnobis dignat es:
Twharitatiilliꝑquã nimiam vocat Apls.que
ſic te nobis alligauerat ⁊ aſtrinxerat:vt hom
nia pati p nobis potius velles:qᷓ; nos inferna
li patibulo/⁊ moꝛti eterne:gehẽnalibuſq; toꝛ
mentis iuſtiſſime cruciandos derelinquere-
Per iſtos igit᷑ yſus:manifeſtuʒ eſt miſcdiam
tuam in poſſeſſione eſſe om̃imode ſeruitutis
Et qm̃ iure ſuo qᷣs iniuſte pꝛiuari nõ põt:a te
dico ˖ qm adhuc pleniſſime poſſidet te· Et pꝛo
pter hoc eiſdẽ modis ⁊ ad eadeʒliceret eivti
adhuc te ſiopus eſſet · Verũtñ moꝛs tua vni⸗
ca ſufficientiſſima fuit ꝓtotius mũdi peccat⸗
ꝓpitiatio · ⁊ etiã incogitabiliter ſupabundãs:
ſicut me tuipſe docuiſti:p gram tuã ⁊ miniſte
rio meo multos alios : Moc em̃ teſtiſicatus eſt
aplus tuꝰ Paulus exte ⁊ ꝑte in eplaad hhebᷣ.
x· Vna oblatiõe cõſummauit in ſempiternũ
ſanctificatoꝛ· Et qm̃ quecũq; pietas poſſidet
pauperũ ac miſeroꝛũ ſunt:hNeceſſe eſtetiam
ex haccauſa te eẽ noſtrũ · Amplius nunqᷣͥd
nõ dixit Eſa.ix· ex te ⁊ ꝑte/deteipſo · Paruu⸗
lus natus eſt nobis· Et apls tuꝰ Paulus ad
NRoma·viij · Qui ꝓpꝛio ſilio ſuo non peꝑcit·ᷣ
ꝓ nobis omibus tradidit illum: qũo nõ etiaʒ
cumillo nobis om̃ia donauit · Datus igit᷑ es
nob · ⁊ qm dare eſt ſuũ accipientis facere.· No
ſter . i· ius noſtrũ ⁊ poſſeſſio factus es · Pꝛopt
hocꝑ ſpm̃ tuũ dicebat DHauid · Bñdicat nos
deus deus noſter· hoc ius ⁊ hanc poſſeſſioneʒ

inſinuando addidit repetitionẽ huiꝰ nomĩs
deus ꝓnomen poſſeſſiuũ:qð eſtnoſter.· ir
aũt factus es:ad om̃em vſum ⁊ vtilitateʒ nr̃e

ſalutis · Datus em̃ es nobis in anthidotũ no⸗

ſtre ſaluationis: in pabulũ noſtre refectionis
in ſacriſiciũ noſtre reconciliationis · in ſacra⸗

mentũ noſtre ſanctiſicationis: in pugnatoꝛẽ

noſtre defenſiõis· in aduocatũ noſtre allega⸗

tionis · ſicut tuipſe teſtatus es ꝑ Eſaiã dicẽs ·

Ego ſum quiloquoꝛ iuſticiam/ ꝓpugnatoꝛ
ſum ad ſaluandũ ·loquendo iuſticiam in iudi

cio qð de nobis agit᷑ iuſticiam inquã non no⸗

ſtram ſed tuãAduocatus noſter es/⁊ ꝓpu⸗

gnatoꝛ es/ad ſaluandũ.fuiſti nobis ybi palã

triumphaſti in temetipſo oncipatus ⁊ pote⸗
ſtates in agone videlicet victoꝛioſiſſime paſ⸗

ſionis tue vbi foꝛtem diabolum viciſti atq; li⸗

gaſti · Datus es nobis ⁊ in ſponſum noſtre fe
cundationis. tuis em mundiſſimisac caſtiſſi⸗
mis amplexibus · tuoq; ſacratiſſimo poculoqͥ

adome bonũ ſteriles eramꝰ:ad omem pꝛoleʒ

gratiarũ donoꝛũ ⁊ vᷣtutũ atq; ad oẽm fructuʒ
bonoꝛũ operũ fecundamur. Datus es nobis
⁊ inpᷣciũ noſtre redemptionis ſicut dixiſti per
os tui ꝓphete · Redemprionẽ miſit dñs lo
ſuo · Datus es ⁊ in ſcutũ noſtre ptectionis:ſi
cut pꝛomiſiſtiꝑ os ipſius dauid dicẽs · Scuto

circũdabit te veritas eius. Tu em̃dñe in cir

cũitu populi tui:ex hoc nũc ⁊ vſq; in ſeculum

Datus es nobis in coꝛonã gloꝛie:⁊ ſertum ex
ultationis ꝓplo ſuo· ⁊ hoc quidẽ finaliter. Et ĩ

nouiſſimodatus es ⁊ in magiſtrũ noſtre eru⸗
ditionis:ſicut tuipſemet dixiſti in euangelio·
Vnuseſt magiſter veſter chꝛiſtus · Datꝰ es
nobis ⁊ in iudicẽ noſtre remuneratiõis · ſicut
dixit Eſa· ex ꝑſona patris clementiſſimi.De⸗
di eum ducẽ ac pᷣceptoꝛẽ gentibus· Datus es
nobis ⁊ in lucẽ ſpũalis ac ſalutaris illuminati

onis:ſicut dictũ eſtꝑ eundẽ Eſa abipo patre

miſcdᷣiarũ.Dedi te in lucẽ gentiũ.· Datus es
nobis ⁊ in regẽ noſtre gubernatiõis.· ſicut tu⸗
ipſe dixiſtiper os DHauid de teipſo · Ego autẽ

conſtitutus ſum rex abeo ſuꝑ ſyon montem

ſanctũ eius. Datus es nobis ⁊ in ſacerdotem
ſiue in pontificẽ. ſicut dictũ eſt adte ab ipopa
tre miſcdðiarũ:Tu es ſacerdos in eternũ ᷣm

oꝛdinẽ melchiſedech· vt ſis nobis om̃ibus et

ſingulis in his que ſunt ad deũ:vt patet in oĩ⸗
bus ſacerdotalibus officijs ⁊ pontificalibus:
Datus es nobis ⁊ in cuſtodẽ:contra om̃es of
fenſiones · inſidias ceteraq; vniuerſa pericu⸗

la· Datus es nobis ⁊ in ſaluatoꝛeʒ omimode

lamn.l
ittete
ficocde
pſusde

effecue

ofibus
proßfta
e⸗/N
alegee
nlmüt
Ccuth
hoſtſem
tusapo
incogit
pone⸗
tuump⸗
Lachen
rr

(ulsſtat

mneg
Wader
coca
fuman
neis.
ſuauita
mniſcie
dllcirte
gulbng
eummh
gcceptiſt
ſanguun
doinar
gutoli
ligemin
fcaſtp
ſtennen
Nr
ch
ncog
nnme

ſenis
oſerf
naenfe
dotüno⸗
eſeconis
vin b⸗
ond⸗
tealegr
ii dis.
Pugnaro⸗
aminnuct
äncnno⸗
⸗
vop

os Me⸗

lne
hingt⸗
unndbheſe
iocalti⸗
nopwaloq

fenpolez

nfruonz
nsesnods
mdoliper
nit disp
Necnons
Nis⸗ Lald
fiena⸗
in ulum
ſemuner
walterti
Unohreen⸗
nenangel⸗
1. Dr'“
i ar
nde⸗
Onses
SMünctan
higgn
Dmnss⸗
nösun⸗
NoCo
6vn monten
ſcercoen
greabthope
natemnu fn
letino⸗
niate
hntraone⸗
etm
e, um

ſaluationis: ſicut ꝓmiſit de pater ꝑpꝛophe⸗

tam · Clamabũt ad dñm de facie tribulantis·
mittet eis ſaluatoꝛẽ ⁊c · Recoꝛdare dñe miſe⸗
ricoꝛdie quia in tot et tantis tanq; ſalutares
vſus datus es nobis ⁊ ad omnes illos noſter

effectus · Et ppter hoc cõſidenter peto vt in

omibus iſtis vſibus /vtar te in ſalutẽ meã. Et
vt om̃ia officia iſta adimpleas ⁊ exequaris ꝓ
me · Adimple igitur officiũ aduocati pꝛo me/

Tallega cauſam meã · Aperiigitur os ſacra

tiſſimũ tuum/os bñdictũ/os gratiarũ/a alle
ga cũ thimiamate ĩeffabilis ſuauitatis ·i. gra
tioſiſſima interpellatiõe tua:tota ſanctiſpiri⸗
tus apotheca ſemꝑ flagrãtiſſima · Allega iſtð

incogitabilis flagrãtie incenſum · depꝛecare

pꝛo me · te nanq; aperiente os illud bñdictuʒ
tu um pꝛome:obmuteſcẽt om̃es accuſatoꝛes
⁊ aduerſarij·te pꝛeſtante patrocinium cauſe
mee du cõſurgit ex aduerſo · te/ſtante ꝓme
quis ſtabit aduerſumte · dante vocẽ gratiſſi⸗
mam ⁊ gratioſiſſimã in cõſpectu patris miſe⸗

ricoꝛdiaꝝ:vocem inq; illam incomꝑabilẽ elo⸗

quijs angeloꝛũ · An pꝛebebit pater miſcdia⸗
rum aures ſuas accuſatoꝛibus ⁊ aduerſarijs
meis · ⁊ auertit illas ab incogitabili placoꝛe ⁊
ſuauitate vocis tue · Abſit hoc ⁊ abimẽſitate
miſcdie ipſius/atq; amoꝛis ineſtimabilis quo
diligit te · ſed ⁊ qͥvides iuges offenſas meas
quibꝰiugiter offendi patrẽmiſcdiarũ · Placa
eum mihi iugi illo placabiliſſimo eiq; ſemper
acceptiſſimo:pꝛecioſiſſimi viuiſiciq; coꝛpis ⁊
ſanguinis tui ſacriſicio:quo placaſti eũ mun⸗
do in aracrucis:agnus iĩmaculatus:agnꝰ dei
qui tollis peccata mũdi:offerens temetipſuʒ
eidem in odoꝛẽ ſuauitatis pꝛo nobis:vbi pa⸗
cificaſtiꝑ ſanguineʒ crucis tue:ſiue q̃ in celis
ſiue que in terris ſunt · C Dne miſcdie quãta
deuotione q;tis gr̃arũactiõibus:q;tis piarũ

lachꝛymarũ ꝓ fluuijs:rememoꝛanda ſemꝑq;

recogitãda ſunt tã ſtupẽda tanq; longea me
rit nr̃is bñficia· Egoãt miſerrimꝰ atq; viliſſi

mus:arido et frigido tenebꝛoſiſſimoq; coꝛde

atq; per omia pauperrimohec in ↄſpectu mi⸗
ſericoꝛdie tue/ vtrũq; tñ recogito dulciſſime

redẽptoꝛ atq; miſericoꝛdiſſimeſaluatoꝛq; be

nigniſſime: dñeq; deus miieſu chꝛiſte quinõ

ſolũ cauſe noſtre patrociniũ:ſed etiã danati⸗

onis noſtre iudiciũ:pariterq; ſuppliciũ:ſtupẽ⸗
da ⁊ largitate incogitabili pietatis ⁊ dulcedi
nis tue ſuſcepiſti · Allega eaʒ inceſſanter:qui
vides accuſatoꝛes noſtros ⁊ aduerſarios nõ

ceſſare ab accuſationibus noſtris die ⁊ nocte

Qui vides qᷓam materiã accuſationum eis

dedimus · Et ego in plures atq; grauioꝛesin
numerabilib alijs in tot ⁊ tantis vitijs ⁊ pec⸗

catis cecidi ⁊ quod ſere deterius ẽ:hec omſia
ſtupido ⁊ intenſibili ac ꝑ om̃ia temerato coꝛꝛꝛ:

de ⁊ audiuim⁊ cogitauimꝰ.Dſie miſcdic pꝛo

iſtis ipſis delictis interpella:ne pꝛeſtẽt impe⸗

dimentũ miſerationis quã peto · dñe miſcðie
allega cauſam meã iuſticia ⁊ ſanctitate tua:q
vides meas nullas eẽ/ qui vides aperte mea
mihi obeſſe:quod allegari poſſit · dñe miſcðdie
Hec poteſt malignitas aduerſarioꝛũ meoꝛũ:
vt nõ ceſſent die ac nocte ab accuſationibus
meis · Poſſit igitur hoc miſericoꝛdiſſima be⸗

.

nignitas tua apudte pꝛo me:vt non ceſſes a

patrocinijs et ſuffragationibus meis : Dñe
miſcòdie allega cauſaʒ meam ſapiẽtia tua:qui
vides inſipiẽtias ⁊ ignoꝛãtias meas· ⁊ in oꝛã
do ⁊ in om̃ibus alijs:que ego dñe miſcðie alle
ga eam gratioſitate tua:que ꝑſemetipᷣaʒ ſolã

ſufficit impetrare mihi omibus alijs; omneʒ

veniam · omeʒ gtatiã · omnẽ gloꝛiam·⁊ omne
bonum aliud · Vtraſq; iſtas diuicias dñe mi-
ſericoꝛdie fac me ſentire · ita videlicet vt hec
omnia/⁊ tu mihiimpetres· ⁊ eadem ipſe lar⸗
giaris · Dñe miſcðie non poſſint omnia mala
mea vitia⁊ peccata · eouſq; cõtra me · ⁊ ꝓpte⸗
rea exequaris officium/quod icogitabili pie⸗
tate ſuſcepiſti: Hoc eſt aũt officiũ patroni et
aduocati · Hõ poſſint dñe miſ̃icoꝛdiſſime eo⸗
uſq;:vt velad punctũ hoꝛe ceſſare te faciant

abinterpellado pꝛo me:⁊ ab allegatiõie cau⸗

ſe mee · alioqn ⁊ inceſſanter ⁊ irreuocabiliter
in perditioneʒ ⁊ moꝛtẽ eternã totus dilaboꝛ:
Abſit vt plꝰpoſſint cõtra me om̃ia mala mea
apud te:qᷓ; miſcdðia tua ꝓme · abſit vt plꝰ poſ⸗
ſint obſtruere os bñdictum/⁊ ſanctiſſimũ tu⸗
um:quo minꝰ loqueris ꝓ me · abſit vt poſſint
ſuſpẽdere a patronali officio quod ꝓ pctõꝛibꝰ
ſuſcepiſti:⁊ cauſã illoꝛũ allegadã ⁊ agendã co
ram pr̃e miſcdiarũ ſuſcepiſti · abſit vt poſſint
te ſuſpẽdere a ſacerdotali vłpõtiſicali officio:
quo ⁊ temetipᷣm obtuliſti:hoſtiã in odoꝛẽ ſua
uitatis ⁊ interpellare nõ ceſſes / ſicut apoſto⸗
lus tuus de te loquẽs dixit · Quiparet vultui
dei ꝓ nobis · Et iterũ:ſemꝑ inueniemꝰ inter
pellãdũ pꝛo nobis · Dñe miſcdie tuipſe ſcis et
teſtis es/qꝛ ex modica illa ſcintilla dilectiõis
quã habeoad te ⁊ ad omes hoĩes:⁊ ꝓ modi⸗
cailla ſcitilla pietatis quã dediſti ĩ coꝛde meo
q́;tacũq; eſſent vitia ⁊ pctã cuiuſcũq;:quipe⸗
teret a me vt oꝛarẽ ꝓillo / vt poſſent obſtrue⸗

reos meũ in ꝑte illa nec ſuſpendere oꝛganuʒ
vocis mee:qͥn oꝛarem pꝛo eo miſcdðiam tuam
Abſit igit᷑ hoc vt poſſint pctã mea contra me
Apud te:cuiꝰ pietatis ⁊ dulcedinis nec nume
rusẽ nec menſura · Amplius non poterunt
omia vitia⁊ pctã mea pꝛohibere vel auertere
quo minus in moꝛtem te traderes pꝛo eis ꝓ
pitiandis· Quũo igit᷑ poterũt pctã:vt neceti⸗
am apies os tuum ſacratiſſimũ ꝓme dñe mi⸗
ſericoꝛdie · tũ oderis pctã noſtra:euident
oſtendiſti fidelibus tuis / in ipſo crucis tue vi⸗
ctoꝛioſiſſimo myſterio:dum ea moꝛte ipᷣatua
moꝛtifſicari voluiſti/vt ea moꝛerent᷑ · moꝛi di⸗
gnatus es/q;to facilius eſt tibi dicere pat mi⸗
ſericoꝛdiarũ dimitte huix pctõꝛi · Ampliꝰ an
ſum ego magis offenſus tibi qᷓ; ipſi crucifixo⸗
res tui eẽnt ·dum te cruciſigebant · ꝓipᷣis dñe
oꝛaſti cum hoc ipᷣi non peterent a te ⁊ dixiſti ·
Pater ignoſce illis quia neſciunt quid faciũt
uo igit᷑ denegabis mihi:imo vt euidentiꝰ
loquar:qũo continebit ſe multitudo viſceruʒ
tuoꝛũ ſuꝑ me? Aut qualiter cõtinebis os bñ⸗
dictum tuuʒ:⁊ nõ aꝑies illud ꝓ me:quinõ te
crucifigo:ſed veneroꝛ ꝑgratiã tuã ·qm̃ te oꝛo
⁊ adoꝛo:⁊ ate vt poſſuʒ ⁊ tuadiuuas ·hoc ex
poſco dñe miſcðie iam nõ opus eſt vt moꝛiar
iterũ pꝛo me ⁊ alijs peccatoꝛibus · Satis ẽ no
bis ad viuificationẽ noſtrã pijſſima interpel⸗
latio tua/⁊ oꝛatio gratioſiſſima quam expelli
⁊ om̃ino nõ exaudiria patre miſcdðiarũ impoſ
ſibile eſt · Adde illi pijſſime paſſioni tue ⁊ moꝛ
ti:gratioſiſſimã interpellationẽ pꝛo me⁊ alijs
pctõꝛibus te inuocantibus · Alioqͥn nõ ſolum
te inutiliter ſed etiam ſupꝛa modũ noxie cru⸗

cem ⁊ moꝛtẽ pꝛo nobis ſuſtinuiſti · Et viuiſica

illa/ ſaluberrimaq; moꝛs tua:in ꝑniciẽ moꝛti
feram nobis vertit᷑ · ¶ Dñe miſcdie nõ ſit:nõ
tm̃ vacua a fructu noſtre ſalutis:ſacratiſſima
illa moꝛs tua:ſed etiam nõ ꝑmittas:vt ſit no
bis in augmentũ moꝛtis ⁊ ꝑditionis· Dñe mi
ſericoꝛdie nõ eſt opus vt fundas iterũ pꝛecio
ſum viuificum ſanguinem tuum:in abſoluti⸗
onem ⁊ ſanctificationẽ noſtraʒ·ſufficit nobis
vt fundas pᷣces flagrãtiſſime ſuauitatis T ir⸗
reparabilis gratioſitatis in conſpectu patris
miſcòiarũ pꝛo nobis · An denegabis nobis pᷣ⸗

ces rogatus qᷣ ſanguinẽ pꝛopꝛiũ etiã nõ roga
tus tribuiſti · DOſñie miſcðie ne patiaris fruſtra

tre tot⁊ tanta feciſſe nobis / ptuliſſe ꝓnobis
⁊ ne ſuſtineas vllo mõ vacua eẽtam magniſi
ca oꝑa miſcdie tue · Ne dimiſeris imꝑfectũ ſa

lutis noſtre tam gratũ taq; ſibi ſumptuoſum

Capitulum

negociũ:cuihoc ſolum deeſtad ꝑfectnm con
ſũmationẽ ſiue cõſũmatã ꝑfectionẽ:vt aperi
as os gratiarũ/coꝛam patre miſcðiarũ ꝓme
⁊ alijs redire vtcũq; conantibus · ¶ Quodſi
foꝛte dixeris mihi ·quia illa beneficia tua ego
met mihi irrita feci ⁊ vacua·⁊iſuꝑ pꝛouocaui
iuſtiſſimã iram tuam contra me ·verũ indubi
canter dicis Et qꝛ pꝛouocaui iram:miſcðiam

peto · vt tu eaʒ auertas quiſolus potes ·q;dtũtD-s

tu das ⁊ adiuuas exoꝛo · tu em̃ es os ⁊ pax no
ſtra ⁊ ꝓpiciatio pꝛo om̃ibus peccatis noſtris
ſufficiẽtiſſima:⁊ ſuꝑabũdãtiſſima · tu ſolꝰpo⸗
tes nobis placare patrẽ miſcdðiarũ:⁊ teipſuʒ
ſpm̃ſanctũ ·quiſolus per temetipᷣm accedis
ad patrẽ miſcðiarũ:cuiin te ſolo bñdicto pla⸗
cuit · quiin omibus ſemꝑ exaudiris ab ipo ꝓ
tua reuerentia /

CLocluſio petitiõis ⁊ ↄfirmatiõis · Ca · XXx

NMſt hec auteʒ
p concludam · i·: cõcluſionemhuius
oooꝛationis faciã · Et dicam interro
gans te an velis miſereri velnon · Qõ ſi vis
miſereri · vtiq; non poſſes niſi volẽs · inutilis
imo nulla miſcdia tua · cũ miſcðia eẽ non poſ⸗
ſit niſi voluntas miſerẽdi · Qðſi vis miſereri
ſicut reuera non ſolũ euidẽs ſed etiã neceſſa⸗
rium eſt · Interroga te dñe quibus ⁊ qualibꝰ
Si em̃ nõ vis miſereriniſi iuſtis ⁊ intẽdo ·ſiã
iuſtiſicatis · confidẽter dico qꝛ illud non patit
veritas tua · illis em̃ qͥ iamiuſtificatiſunt:añ⸗
q; iuſti eẽnt miſertus es:faciens eis hãc miſe
ricoꝛdiã videlicet vt eos iuſtiſicares · anteqᷓ;
aũt iuſtificarent᷑ iuſtinõ erant · Vnde igitur
eis iuſticia:niſi de multudine miſcðie tue pꝛe
ueniẽtis eos et pᷣdonãtis eis iuſticiã · ¶C Ma⸗
niſeſtuʒ igitur ẽ qꝛ pꝛoculdubio⁊ miſereri vis
non iuſtis:et miſerer eis potiſſimũ inhoc:ꝙ
abſq; meritis pꝛeſtas eis vt iuſtiſint/cuʒhoc
apud te non meruerũt: Interduʒ aũtet illis
ſuꝑabundãtiſſime miſererſqui maxime iram
tuã pꝛouocãt: quẽadmodũ miſert es Paulo
apoſtolo tuo:non ſolũ miſcdðiam tuãnõ que⸗
renti/ vel etiã curanti · ſed etiã iram tuã iuſtii
ſimã implacabiliter ꝓuocãti · Dũ em̃ te perſe⸗
queret᷑ totisſtudijs ⁊ viribꝰ:enitẽs extingue
re nomẽ tuũ/⁊ fidẽ:dũ eẽt ſpirãs minarũ ⁊ ce⸗
dis in diſcipuloes tuos:· magnificẽtiſſime eum
vocaſti pleniſſime auertens eũ abiniuſticijs
ſuis · ꝑfecteq; conuertẽs eũ adte /totaliterq;
iuſtiſcans · ¶ Quiaigitur pꝛoculdubio vis

—

peer⸗
nart
ape
totit
locoꝛ
ſcenn
leA
Per
ſſſes
teni.
dotur⸗
lernie
gonn
luti⸗
ſtüis
amh
biſ⸗
Aere
Nenn
corcle
doohmnea
luntes
bn
Gen
Gpon

Cldub
doptt

ſni

hmmton
naen
füne
Qe
eg
olocani
üimnahi
ſcdan
tgiz
perno.
noſtris
uleo⸗
eypſ
macceds
Gabio,

N

ntez
enhaius
minneno
is mnun
einone⸗
nomnieen
nineceſi⸗
eco⸗ſii

e

mſunre⸗
hin
M
epgu
Neuene
(
ſonws
thwed
Ml
unn
en⸗
ninone⸗

Lapitulum

oꝛaria pctõꝛibus poſtulãtibꝰ miſcdiam tuaz

qua indigent:hoc aũt maxime ex gratia iuſti

ficationis · Vlis igit᷑ vt pctõꝛes ate petãt iſtã

miſcðiam:Et hocipᷣm tu inſpiras eis:⁊ pꝛero
gas:vicʒ vt petant a te miſcdðiam:qualiberẽ⸗
tur atq; mũdent᷑ a miſerijs vitioꝛũ ſuoꝛum ⁊
peccatoꝛũ · Qua pꝓpter manifeſtũ eſt te velle
peccatoꝛibus miſereri:⁊ potiſſimũ illis qbus
hoc pᷣrogas/⁊ pᷣlargiris:videlicet vthoc deſi
derent querãt ⁊ petantate · ¶ Quia igit᷑ de
illis ego ſũ vnꝰ:mieri vis⁊ mihi:miere igit᷑ ·

Excuſatio pꝛopꝛie infirmitatis· Ca · XXI
Bog ſi dixeris
q mihi:quia illis miſereri vis /qui toto

coꝛde hoc expoſcũtate · mihivo / ſi
milibus meis quoꝛũ tam exigue/ tam exiles

tam aride/ tam frigide/tamtenebꝛoſeſunt
ces:nõ vis miſereri:hoc eſt miſcðdiam impen⸗

dere / quã ſic petimus:Rñdeo tibi in hoc dñe

miſcðie:quia nemo oꝛat te ex toto coꝛde: niſi

cuiꝰ totum coꝛiam occupaſti ⁊ repleuiſti:⁊ ꝓ
pter hoc totũ coꝛ illius iam poſſides · totũq;
traxiſti ad te · Qua ꝓpter totũ ipᷣm liberaſti:

apeccatis ⁊ vitijs:qua ꝓpter totũ iuſtiſicaſti

totũ tua iuſticia repleuiſti· ¶ Amplius qͥ to⸗

to coꝛde oꝛat te:toto coꝛde concupiſcit/⁊ de⸗

ſiderat te· qua ꝓpter toto coꝛð amat ⁊ diligit
te · Qualiter em̃ totũ coꝛ eiꝰ inflãmares cõcu

piſcentijs tuis ⁊ deſiderijs:niſi in illud iãs mi⸗

ſiſſes ignẽ ſpũſſancti: quẽ veniſti mittere in
terrã : Et de quodixiſti ·qͥd volo niſi vt accen⸗
datur · ¶ Amplius ſi ꝓpter hoc nõ velles mi⸗
ſereriqm exiguit ⁊ exiliter / arideq; ⁊ frigide
exoꝛaris vt miſerearis· Sihãc cauſam dignã
⁊ iuſtã iudicas / ꝓhibitiõis tue miſcðie:q iu⸗

ſtificas quos vis · Mõ igit᷑ vis miſereri:quoni
am iſta cauſa nec amoueri /nec auerti poteſt

ꝑipſos pctõꝛes ·pfectio em̃ oronis: quod eſt

dicere ꝑ quaz tibi merito placeat oro eouſq;

vt eam exaudias:donũ ineſtimabile ẽ miſeri

coꝛdie tue· Qua ꝓpter inde ſolũmõ nõ exau
dis hmõi debiles ⁊ lualidas orones:quia de⸗

ſunt eis pfectiões: que ſunt dona magniſica
ſoliꝰmiſcdðie tue ¶ Cũ igit᷑ ñpᷣdonas /vrſic ex
oꝛeris:pculdubio nõ vis miſereri:quẽadmo

dum expoſceris · Et intendo /non vislargiri

qð poſtularis:qua ꝓpter veꝝ ẽ qdpᷣdixi:qꝛ ꝓ

culdubio nõ vis miſereri peccãtibus qͥb ꝰnon

das vt toto coꝛde te pᷣcent᷑:⁊ ꝓpter hoc non

vis miſereri pctõꝛib:cũ nunq; pctõꝛibꝰ ho

„

largiris:vt te ex toto coꝛdeoꝛent· Nõ em̃poſ-
ſibile eſt coꝛ pctõꝛis totaliter exoꝛarete: ⁊ ſi⸗
mul eſſe coꝛ pctõꝛis:quẽadmodũ nõẽ poſſibi

le vt totũ ſit plenũ gra deuotionis ⁊ oronis:

ex ꝑte pctis ⁊ vitijs occupatũ · Qua ꝓpi ma

nikfeſtũ eſt · quia vis oꝛari a pctõꝛibꝰ:⁊ vis of⸗

ferri tibi ofones eoꝛũ · Mõ aũt vis offerri tibi

eas fruſtra vel in vacuũ:vis eas igit᷑ exaudi⸗

re · ¶ Amplius qua confidentia petit oĩs ec⸗
cleſia ſcõꝝ ⁊ dicit · Cõuerte nos deus ſalutarꝰ
noſter:⁊ auerte irã tuãa nobis · Mõ em ↄuer⸗
ſus eſt:qui conuertipetit:neq; ab offenſa eſt:
qirã ſuã a ſe auerti pᷣcat᷑: hec aũt eſt oro/quã
ab ipo ſpirituſcõ tuo edocta ẽ eccleſia tua/ et
facere ⁊ offerre tibi · Mõ aũt oꝛat te ſic ecclia
tua inſipienter · neq; ita vt tibi diſpliceat iſta
eius oro· Orariigit᷑ a pctõꝛibꝰvt eos conuer
tas:⁊ ab infeſtis:vt ab eis irã tuaʒ auertis in
dubitanter placet tibi · Quicqͥd aũt placetti
bi vt petat᷑ a te:pꝛoculdubio placet ⁊ tibi:vt⁊
id largiaris petenti:pᷣſertim ſi ipᷣm largiri ti⸗
bi cedat ad gloꝛiã ⁊ honoꝛẽ:petenti vᷣo expe⸗
diat ad ſalutem · Nihil aũt teipᷣo teſte:ad ma⸗
ioꝛemcedit tibi gloꝛiã · HNihil petentibus ma⸗
gis ad ſalutẽ:qᷓ;ouertiad te· expedit ⁊ auerti
irã tuam abeis · hecẽ igit᷑ cõfirmatio cauſe
mee coꝛã te·hec firmitas ꝑtis mee / vicz beni⸗
gnitas miſcðdie tue:qua nõ dubito te velle mi
ſereripctõꝛibꝰ/miſcdðiam tuã petentibꝰ/atq;
deſiderãtibus:vt eis des/eoſq; adiuues que
rentibꝰ.¶Eſt ⁊ hec alia firmitas ⁊ confirma
tio ꝑtis mee · ꝙ tuipſe aduocatus es ⁊ ꝓpitia
tio:qui es ⁊ iudex meꝰ· Et ꝓpter h /nõ ẽ poſ⸗
ſibile vt patiaris cãm meã ꝑiclitari/ in mani⸗
bus tuis · Apud hoĩes em̃ nõ ẽ poſſibile vt ad

uocatꝰ fidelis ⁊ iuſtꝰ:ꝑmittat ꝑiclitari cauſaʒ

cuiꝰ patrociniũ ſuſcepit · ¶ Etẽtertia firmi⸗
tas/⁊ pfirmatio cauſe mee · qꝛſcio te nec vel⸗
le vinci / nec poſſe · Necẽ poſſibile te ſuccũbe⸗
re in iudicio :q̃ ꝓpter nõ ẽ poſſibile:vt ego ca⸗
dam a cã mea tepᷣſtante eipatrociniũ:⁊ alle⸗
gãti illã · nec ⁊ tuipᷣe(qð etiã cogitatu nephas
Ovinci videaris · ¶ Et eſt q̃rta firmitas ⁊ co⸗
firmatio ꝑtis mee:qꝛipᷣa allegatio tua ſufficiẽ
tiſſima:ꝑ oroẽ vrgentiſſima:qꝛ omimodeir⸗
refragabilis ꝑſuaſio ad obtinendã ſententiã
abſolutiõis / ⁊liberationis mee · Abſit em̃ab
abyſſali illa ſapiẽtia tua/⁊gratioſitate incogi
tabili:vt allegatiõi tue reſiſtat᷑ ab accuſatoꝛi
bus ⁊ adũſarijs meis ·vel vt ↄtra eũ ꝓnũciet
vela teipᷣo vel alio iudice iuſtiſſimo · Et inten
do vela te · vela pr̃e miſcdiaꝝ · ¶ Et qnta fir⸗
2„

mitas ⁊ cõfirmatio ꝑtis mee:ꝙ ipᷣa allegatio
tua iuſtificatio eſt cauſe mee · In eo em̃ ipᷣo ꝙ
eam allegas iuſtificas illã ⁊ iuſtã efficis · Et B
eſt qm̃ iuſticie tue:qͥcqͥd pctis meis debeatur
debet ſuꝑ ſnĩa quã allegatiõe tua obtinere in
tendis· ¶ Et eſtſexta firmitas ⁊ cõfirmatio
ꝑtis mee atq; cauſe:ipſa gratioſitas tua:qua
eouſq; patri miſcðiarũ in te ſolo placuit:vt in
omibus ſemꝑ exaudiaris apud illũ · ſemꝑ pꝛo

ipo placoꝛe tuo atq; reuerentia · Qua ꝓpter

q́;tũcũq; odibilis / deteſtabilis/⁊ execrabilis
ſit cauſa mea:nihilominꝰ in oꝛe tuo bñdicto ·
in oꝛe tuo ſacratiſſimo /⁊ in labijs tuis qᷣbꝰtã⸗
ta gra diffuſa eſt:eſt fauoꝛabilis · ¶ Et ẽſepti
ma firmitas ⁊ cõfirmatioꝑtis ⁊ cauſe mee:ip
ſa vereranda ⁊ reuerenda ſanctitas tua:ad
quã neceſſe habet reſpicere pater miſcðiarũ:
ꝓpter qð ab ipſa eccleſia tua exoꝛat᷑ ⁊ dicitur
eidẽ / ab ipᷣa · Reſpice in faciẽ chꝛiſti tui:quam
vicʒ oponit ſanctiſſimis oculis tuis · ⁊ intpo⸗

nit hoꝛrificis atq; monſtrificis feditatibus/⁊

abominationibꝰ noſtris:⁊ vultui clementiſſi
mi patris:tanqᷓ; opiens eas ⁊ abſcondensne
illas intueat᷑ · ſicut legit᷑ in libꝛo ſapiẽtie · De⸗
xtera tua teget eos · Nõ em̃ ſolꝰ filius ſic nos

tegit ⁊ oꝑitĩmo pater ꝑ ipᷣm oꝑiens iniquita

tem/⁊ abſcondẽs ſanctitate ſua:quã reſpici⸗
ens pater miſcdiarũ neceſſe eſt vt placatꝰ re⸗
ſpiciat · Nõ em̃ poſſibile ẽ vt in eam reſpiciat:
niſi vultui ſereno/ ꝓpitio/⁊ iucũdo · qð ⁊ ipſe

obſecro vicʒ vt faciẽ plenã graꝝ chariſſimi ac

bñdicti vnigenititui reſpicias:⁊ a pctis meis
illam pꝛoꝛſus auertas · Mundi em ſunt oculi
tui ſancti dñe:vt nõ videas mala:⁊ reſpicere
Qd iniquitatẽ niſi cũ ira ⁊ indignatione nõ po
teris · Nõ igit᷑ reſpexeris abominatiões / exe
crationes hoꝛriſficas/afeditates/ qꝗͥ miſereri
potius eligis q; iraſci · Sicut dicit eccleſia tua
oꝛans te · Reſpice igit᷑ in faciẽ chꝛiſti tui · cuiꝰ
placoꝛe ab ira tua mihiplaceris:me vicʒ qð ĩ

me feciſti:qðq; iure tuo pleniſſimo tuũ eſt:in

me placido ſereno/iucũdo ac ꝓpitio vultu in
tuearis atq; ſuſcipias/gr̃a ĩmo gratioſitate ⁊
meritis illis:que nõ ſolum reconciliatiõe to⸗
tius mundi ſufficiunt ĩmo etiam in infinitum
ſuꝑabundant ⁊ ſuꝑ om̃em cogitatum ·

Ad quid valeant pꝛedicta· Ca· XxxXI
Nimaduerte

2 ſolerter ⁊ ſtudioſe: qꝛ oĩa vᷣba
hec que hicaggregauitibiatq;

Capitulum

congeſſi:de verbis petentibus ſunt ⁊ addepᷣ

candũ compoſita · que ⁊ ſinõ ſit poſſibile ꝑ ea
moueriĩmobilẽ ꝑ omiaq; innumerabilẽ deũ·
potentia tñ mihi vident᷑ eſſe ⁊ validiſſimaad
mouendũ ipſum recitantẽ vel meditantẽ illa

Add mouendũ inq; ⁊ pparandum: vtcũq; ad

gratiã deuotionis / ⁊ gratitudinis/⁊ largita⸗

tis / benificẽtie incogitabilis dei · Similit ad
gratia cõpunctionis:dũ vitia ⁊ pctã ꝑ eaʒ ſic

ſugillant᷑ ⁊ aggerant᷑ ⁊ agrauant᷑ · Ipaq; bñfi

cia creatoꝛis ⁊ declarant᷑ ⁊ magnifice extollũ
tur:⁊ quatenus poſſibile eſt numerant᷑· Va⸗
lida tñ mihi vident᷑:ad gr̃aʒ interne ac vᷣe pe
nitudinis ꝓuocandã ⁊ ꝓcurand · Dũ em̃vᷣ⸗
tus illiꝰ⁊ placoꝛ/apud deũ tam euidẽter ꝑ ip
ſa oſtendit᷑ · nõ eſt poſſibile vt ab agnoſcenti⸗
bus ipᷣam nõ deſideret᷑ vel querat᷑ · Quis em̃
videre vel cognoſcere poſſit gram iſta:eſſe/li
berationẽa carcere ⁊ vinculis hoꝛriſicis viti
oꝛũ/⁊ pctöꝝ/⁊ nõ cõcupiſcere vłnõ deſidera
re eam:? Quis deniq; illam viuificationẽ ⁊ re

ſuſcitationẽ a moꝛte peſſimahmõieã velleui

ter opinaripoſſit ⁊ nõ amare ⁊ qͥrere · Am⸗
plius /qm̃ nihil magis ingerit doloꝛẽ:qᷓ; ipſa
mala/ ipſaq; detrimenta atq; diſpẽdia q̃ paſſi
ſumus vel patimur · ⁊ hoc qñ vident᷑ vel cogi

tant · tu aũt vides euidenter ꝙ verba iſta añ
oculos coꝛdis tui:mala om̃ia tua tibi ppꝛnunt

⁊ etiã in ipſos oculos tue mẽtis ingerũt ⁊ im

pingunt · Inſenſatũ igit᷑ ⁊ inſenſibile põt eſſe
coꝛ tuum:ſi doloꝛẽ tibi tot ⁊ tãta mala tua nõ
ingerunt · ¶ Amplius cũ omia vitia ⁊ pecca⸗
ta inſtar teloꝛũ cuſpidis ex altera ꝑte vel ob⸗

tuſa vel blanda ſint· ex altera vero acuta du⸗
req; ac dire vulneratia atq; tranſuerberãtia
ꝓpter quod cũ traijciunt᷑ ⁊ infigunt᷑:ſine do⸗

loꝛe vtiq; ⁊ intrant ⁊ admittunt᷑ · Cũ vo reco
gitant᷑ mala eoꝛũ:quehic vicʒ irrogant · ſicut
moꝛs ſpũalis culpe/⁊ moꝛs gehennalis pene

ceteraq; toꝛmẽta que inferunt patientibus ·

tunccuſpides eoꝛũ vertunt᷑ in aias nr̃asq̃ p

pter ſi viuax ⁊ foꝛt füit recogitatio eoꝝ:pun⸗
gunt eas pꝛofunde/ ⁊ cũdoloꝛe ſaluberrimo

cõpũgunt eas Et inde nomĩataẽ cõpũctio ·

tanq; vicʒ a cuſpide ⁊ aculeis vitioꝝ ⁊ pccca⸗
toꝛũ ex om̃i ꝑte ꝓfunda punctio · Et he ſunt
pũcture/q̃ diabolũ ĩimo omnes cateruas de⸗
monũ:de aĩabus humanis exilire:totaq; ve⸗
locitate diffugere cõpellũt· Quẽadmodum
em̃ pũcture iſte ſaluberrime:aĩas reſilire faci

unt / effugerea vicijs peccatis · Sic? demo
nes abaĩabꝰ hec em̃ eſt natura⁊ conſuetudo

viti
vld
geaea
ſcppu
be
ſeipi
6 rabt
nobi
dacke
tun“
verbr
auch
ſtan
peel
moꝛ
miſu
eisd
Lacn
polu
un
ſong
lesſ
1
go
cop
h her
dine
lllim
wun
Mün
⸗
an
nor⸗
ultat
1pas
Kd
wurr

’”
M
biti
ſuen
lbin
Ster
hean
Lie
ſeh
horr
ſſtn
llle

aſ

gddh
Nlege
e dei⸗
hnun
tanile
ied
nherge⸗
inika
enſt
ſacbiſ
keulii
i⸗Tr
eadeye
Nücnr⸗
icäerop
Men⸗
AQusem
ltüeſen
nics
odeſcem
nonidre
eivelleui

e M

eri
icni
erel
Ntultiai
hon
itin
ehiteſe
R—
ulpet⸗
gech
wi
ſne⸗
joteod
Pnſcn
AM
gene⸗
olip
veoppn,
i⸗
einn
tennoe
laqz⸗
unun

geno

ieuc⸗

XXII

vitioꝛũ ⁊demonũ:vt ſemꝑfugiãt/fugiẽtes ſe

vt dicit ſapiens in eccliaſtico ·xxj · Quaſia fa

cle colubꝛi fuge pctã·⁊ ſi acceſſeris ad illa ſu⸗
ſcipient te·ſequunt᷑ em ſequẽtes ſe/ ⁊ fugiũt
ab eis qui ea fugerint·eoſq; ſuſcipiunt:quia

ſeipſis eadem nõ repellunt · Vide igit᷑ h mi
rabilia denqui de veneno moꝛtifero vitioꝛuzʒ
⁊ pctõꝛũ:euidenter ꝑhanc viã ſaluberrunaʒ

nobis ⁊ vitalem efficit medicinã · Et vt vulgo
dicit᷑ de bufone facit nobis ſalutare anthido⸗

tum · ⁊ de ſerpente ſaluberrimã tyriacã · Juxæ

verbũ poete quo dixit · Vulnus achilleo que
qͥndã ferat hoſti · Vulneris auxiliũ pelias ha

ſta tulit· Aparet aũt euidẽter ex his tibi:q; pꝓp

pe eſt ſalus ⁊ ſanitas ſpũalis pctõꝛibꝰ:cũ ipſi
moꝛbi vulneraq; vitioꝛũ ⁊ pctõꝛum:paratiſſi
miſunt fieri anthidota cõtra ſemetipſa · Et h
eis dũtaxat qui adiutoꝛio dei:cuſpides eoꝛũ

⁊ aculeos in ſevertere /ſeq; inde repercutere
volunt .Et qð eſt mirabilius:ipſiq; deo ſalua

toꝛinr̃o gloꝛioſius ·quia maioꝛes moꝛbi/ma⸗
ioꝛaq; vulnera/in maiꝰ auxilium ſalutis potẽ

tres ſunt · Am̃ſicut maioꝛes habent cuſpides

⁊ aculeos ad ꝑcutiendum aĩas nr̃as:ſic ma⸗
gis efficaces ſunt ad eas cõpungendas:⁊ ad

coõpunctionis gram ꝓcurandã: Noliigit᷑ de
ſperareo peccatoꝛ pᷣ magnitudine ⁊ multitu⸗

dine vitioꝛũ ⁊ pctõꝛũ ·ſed inuoca omipoten⸗
tiſſimum /miſericoꝛdiſſimũ/atq; pꝛomptiſſi⸗
mum adiutoꝛẽ deũ:qui nõ ſolum medicus ẽ
animarũ noſtrarũ:ſed etiã medicina/⁊ ſalus
vt ipe oꝑet᷑ ⁊ mirificet miſcdiam ſuã in te Fa⸗
ciatq; illa mirabilia:que ſoli ei poſſibilia ſunt·

vicʒ vtde moꝛte tua reuiuiſcas · vt de ipſis
moꝛbis tuis atq; vulneribus tibi ſalutem⁊ ſa

nitatem eliciat:tantaq; ⁊ tot venena vitioꝛuʒ

⁊ pctõꝛũ:in tyriacã ſaluberrimam conuertat
Et de tantis ſpinis ⁊ tribulis vuas:ex qᷣbꝰ vi⸗
num cõpũctionis expꝛimas tibicolligere lar⸗

giat᷑ · Et de rubis iſtis ſpinat ⁊ aculeoſiſſimis

yvuas hmõi vindemiarete faciat· Quodiĩidu⸗
bitanter faciet:ſi vitia tua ⁊ pctã:coꝛamte ſp
fuerint:ſi ea iugiter mediteris. Nõ em̃ poter̃t

tibi nõ diſplicere:nec tutibijpſi in illis:ſiea iu
giter recogites · Per hoc naq; ſolum ꝙ nõ be
ne aut plene vident᷑:placent amatoꝛib ſuis ·

Cũ em̃ nõ ſit turpitudo aut defoꝛmitas/ aut
feditas aut fetulẽtia adeo abominabil: adeo
hoꝛrifica:vt vitiũ vel pctm̃· ꝓculdubio mani
feſtum eſt eam nõ poſſe nõ diſplicere intuen⸗
ti ulam ⁊ clare videnti · Qua ꝓpter de illa re⸗
ctiſſimeveriſſimeq; dictũ eſt·qui viderittere

ſiliet ate · Reminiſcere aũt debes: quicũq;ʒ EK

cupis de vulneribus ⁊ moꝛbis vitioꝛũ tuoꝛuʒ
⁊ pctõꝛũ haurire ſanitatẽ :iuxta illud qð dictũ
ẽ ꝑapłlin · de pctõ damnauit pctm̃:quia de ip-
ſis cum adiutoꝛio diuine gre eliciunt᷑ aroma⸗
ta mire virtutis decem velplura:ex quibꝰ cõ
ficitur ⁊ condit᷑ iſta tyriaca ſalutifere cõpun⸗

cionis · Quoꝛũ pꝛimũ eſt timoꝛ gehennalis
ſupplicij:quẽadmodũ fur furtũ ſuũ inſpiciẽs.
⁊ ↄuincendum ſe deillo certiſſime ſciens: nõ

poteſt nõ timere ſuſpendiũ · cuʒ de iuſticia iu⸗
dicis / atq; potentia nulla ſit ei dubitatio · Sic
⁊ pctõꝛ om̃is clare acſtudioſe peccata ſua⁊vi
tia ſua intuens:nõ põt nõ timere gehennale
ſupplicium · cum cestiſſimũ ſit eidem ſe nõ poſ
ſe latere:nec abſcõdi ab oculis iudicis/ cũcta
cernẽtis · Et ignoꝛare non poſſit eã eſſe iu⸗
ſticiam illius · ꝙ in die vltionis nõ acquieſcet
cuiuſqᷓ; pcibus · HNec accipiet ꝓ redemptione
dona plurima· ꝓpter quoddixi:quia neceſſe
habet timere in pꝛimis: Et ob hanc cam dicit
timoꝛ initiũ ſapientie · Elicit᷑ aũt ab ipſo pctõ
vel vitio:ꝑhoc qð eſt penale ſiue punienduʒ

piuſticiam dei: timoꝛ iminentis · Similiter ꝑ

hoc ꝙ turpe elici᷑ pudoꝛ/eodem modo ꝙip⸗
ſum eſt iniuria:nobis vel a diabolo vela nobᷣ
ipſis irrogata · Elicitur ex hocira:que ſᷣm phi
loſophum eſt inquiſitoꝛ victoꝛie:ſᷣm quoſdã

inquiſitoꝛ vltionis · ꝓpter quod ⁊ dicta eſtira

aliqñ appetitus vltionis · Hecẽigit᷑ iraꝑquaʒ
ſibipſi iraſcit᷑ penitens:volens cõtra ſeipſuʒ
vlciſci iniuriam ſiue contumeliam creatoꝛis:
⁊ moꝛtẽ ꝓpꝛiã · In quo maniſeſtũ eũ executo
rem quẽdã eſſe ⁊ miniſtrũ diuine iuſticie:con
tra ſemetipᷣm · ꝓpter quod certũ eſt/ex ipius

apli teſtimonio:ipᷣm penitentẽ liberũ ⁊ imu⸗

nem fieri ab ipſo iudicio diuine vltionis· INta
nãq; dicit apſus: O ſi noſmetipſos diiudica⸗
remus:nõ vtiq; diiudicaremur .ſi em vlciſce⸗
remur in nobis dei iniurias ⁊ cõtumelias:q̃̊s
cidẽ irrogauimꝰ· Silter⁊ moꝛtes ꝓpꝛias ani
marũ nr̃arũ:nihil ſuꝑeẽt vel reſtaret diuĩe iu
ſticie in nob vlteriꝰ vlciſcendũ ꝑeandẽ viam
qꝛ om̃e vitiũ ⁊ pctm̃ vulnꝰ ſpũale ẽ ſiue moꝛ:
bus · Elicit᷑ ex eo doloꝛ · vel ꝓpt h̊ qm dãnificũ
ẽſiue danoſum:eo ꝙ ꝑ ipᷣm ⁊ ꝓpt ipᷣm ⁊ gr̃am
⁊ gloꝛiã amittimꝰ:licit᷑ etiã ex eo doloꝛ alte⸗
rius generis ⁊ modi alteriꝰ Hõ em̃ eiuſdem
generis ſunt doloꝛex vulnere:⁊ doloꝛ ex dam

no. Bene aũt eſt penitẽtiſiex vtroq; genere

doloꝛe doleat·ſictñ ⁊ quouſq;:⁊ quẽadmodũ
pdixi vt ſanitatẽ animi doloꝛ hmõi/ querere

.Lapitulum

vꝛgeat:cureq; medicinaliip̃m ſubijci faciat·

