conjeciſſet, Cæſarémque appropinquantem audiviſſet,
mortem ſibi afferre maluit, quàm ſe illi dedere.
9. Juno. Senſus εἴ : Juno, quæ Carthagini & Africæ
impensè favebat, & ἐ Diis alii, quicunque olim Afris
erant amiciores, in bello Jugurthino coacti ſunt Roma-
mni norum viribus ex Africa inulta diſcedere.

μά 10. Inferias. Inferiæ erant ſacrificia, quæ fiehant mortuis
. ἃ inferorum umbris. Solebant autem priſcis tempo-
eloctilen ribus immolari aliquot ἃ captivis hoſtibus ad placan-
ἱ das cæſorum ducum umbras, & ad eorum tumulos
hzil [ maétari. G
Π ,D II. Jugurthæ. Jugurtha, rex fuit Numidiæ in Africa,
αῇ λεἷῖιθι'ὓὶἶγἶἵ qui grave bellum geſſit cum Metello primùm, deinde
eninn cum Mario; denique à Mauritaniæ Rege, ad duchi
μ

confugerar, proditus, in Marii poteſtatem venit, ἃ
' 660 Romam ductus, & in triumpho publice oſtentatus,
Π in carcere interfectus eſt.
lm Xx2. Dauniæ. Daunus, rex fuit Apuliæ, quæ Italiæ pars
elt

μμ Ν

68 Ο. HOoRATII FLACCI Ἷ
4 ἱ
Ἔ Σ μ ,
Sed ne relictis Muſa procax Ἰος 5 μ
(13.) Cææ retractes munera næniæ: μ
Mecum (14.) Dionæo ſub antro 7
Quære modos leviore plectro! .
δ: 'ξζκἓν'Χν „„)
eſt: Proinde per cædes Daunicas intelligitur ſtrages 00
Italorum. , ξε...ι
15. Cææ &c. id eſt, verſus lugubres, qui olim à δ᾽π|ο
nide, Poëta Lyrico, vel inventi, vel magnâ cum laude Sinthensfi
facti ſunt. Dicuntur autem iſti verſus neniæ Cææ, FllleA
quia Simonides natus eſt in Cæo, Ægæi maris inſula . ἀ ῃ
prope Eubœam. μ (:Μ
"

14. Dionæo, id eſt, loco Veneri ſacro: Venus autem Ν
dica eſt Dione, quo nomine appellata eſt etiam ε- ἐ{ Π|0
neris mater, Oceani & Tethyos filia. Ν

N

Vide Lib. 1, Oden ſecundam ſimilem. ——

Uwelleßg,uth

ARGUMENTIM. ſini

ἈΝ
: : : . Π
Contemptus pecuniæ; laus liberalitatis. ΤΝ
ΝΠΠυε argento color eſt (1.) avaris δ ἐ κ
Abditæ terris inimice (2.) lamnæ n Cle ilil

d e

(3.) Criſpe Salluſti, niſi temperato
Splendeat uſu.
Vivet τ

—

1. Avaris terris. Avara terra dicitur ea, in qua argentum ἢ
defoditur, quia ſcilicet illud celat avarorum more.
2. Lamnæ. Lamna ponitur pro lamina; eſt autem lami-
na, braëtea metalli.
3. Criſpe &c. qui Criſpi Salluſtii hiſtorici ex ſorore nepos
1

CARMINUM’ LIBER II. 69

Vivet extento (4.) Proculeius ævo,
; Notus in fratres animi paterni:
Ὑ IIIum aget pennàâ metuente ſolvi
Δ ͵ Fama ſuperſtes.
—,— Latiùs regnes (7.) avidum domando
ncgimlin de Spiritum ) quàm ſi (6.) Libyam remotis
μ (7.) Gadibus jungas, & uterque (8.) Pœnus
ἀὐδιδὴν ἑ Serviat uni.
Crroeſcit indulgens ſibi dirus hydrops,
Nec ſitim pellit, niſi cauſa morbi
Fugerit venis, & aquoſus albo
iſen: Vent Corpore languor.
ludt Redditum Cyri ſolio (9.) Phraaten,
Diſſidens plebi, numero beatorum

Π ψ

o, Ayei ην

Eximit virtus; populuêmque falſis
' Dedocet υ
Cnikminn Ε 3 Vocibus,
ὰ M. —

4. Proculejus, fuit Eques Romanus, Auguſto charus; ejus
Ν fratres, Scipio & Muræna, cùm ob arma in bello civili
ῳ contra Auguſtum geſta, patrimonio ſuo ſpoliati eſſent,
Procul ejus bona ſua æquis partibus de integro cum
urAN ipfis diviſit, inſtar patris amantiſſimi.
5. Avidum & c. id eit, avaritiam ac cupiditatem opum.
Π 6. Libyam, id eſt, regionem Africæ prope Ægyptum.
,)1 " 7. Gadibus. Gades, inſula & urbs eſt in ultima Hiſpania
μ ad meridiem, unde nomen freto Gaditano, per quod
|1} mare Mediterraneum in terras infltuaiu.
uln 8. Pœnus &c. ſcilicet & qui in Africa, & in Hiſpania eſt:
' Carthaginenſes enim Hiſpaniæ partem diu obtinuerunt,
, urbémque nomine Carthaginem in ea condiderunt,
- queæ Carthago nova dicta ett.
μ{ 9. Phraaten. Phraates, rex Parthorum, ob mores barba-
ros, ob patrem & triginta fratres, cum filio natu
Μ ℳ mazximo interfestos, in exilium ἃ ſuis pulſus eſt, ſubſti⸗
)Ἱ tuto illi Tiridate; ροοὰ tamen Scytharum ope, regno
ilri aß eſt redditus, quod dicitur Cyri ſolium, quia Perſarum re⸗
! gnum ἃ Cyro ſundatum, ἃ Parthis poſteà oceupatum fuit.

70 Ο. HoEATII FLACCI
Sce
Vocibus, regnum & diadema tutum Ἅ
Deferens uni Propriamque laur um, Kec
Quisquis ingentes ocu ulo irretorto Miis μ
δ}λεῥὶε[ acervos. inm ,
ΜΠ Ρ “

Vide Lib. I. Oden octavam ſimilem. M

CA

ARG ΤΜῈ EN IUM. maul i wie

Mentis æquabilitas ubique ſervanda. Mor- M

9

tis n- vfhitas. ; {{{{ΠΠΠΠ|
ᾗἔ Quam memento rebus in arduis μ
Servare me tem, non ſecus in bonis

Ab inſolenti temperatam
Læritià, moriture (I.) Delli:
Seu mœſtus omni tempore vixeris,
Seu te in remoto gramine per dies
Feſto reclinatum bearis
(2.) Interiore notâ Falerni,
Quà pinus ingens, albique populus

Umbram hol biralern conſociare amant |
Ramis, & obliquo laborat
Ε ’εψ“ὓνω ἕ-... ὮΧ trepidare e rivo. Ν
Huc vina, & unguenta, & nimium breves "
{τΥ “ Ρ Γ D
Fiores a amoœnæ ferre jube roſæ, 0

Dum res & ætas, & Sororum
Fila trium patiuntur atra.

Cedes in r noc
: — ſuudil ῃ
—
1. Delli. Dellius fuit hiſtoricus & orator inſignis, quii Eiuii "γ!
Dolabella ad Caſſium, à Caſſio ad Antonium, ab Anto-
nio denique τ ugit ad Cæſarem.
2. Interiore ποιὰ Palerni. Amphoris vini, quas Romani
ſervatas volebant, in oper renio notam appoſuerunt,
quæ indicaret, quod vinumeſſet, quo anno δὲ Conſule

conditum.

— —

Ν
ἰ ΙΗ᾽
ἹἹ CARMINUM LIBEE II. 71
. .
umn Cecdes coëmptis ſaltibus, & domo,

rumm Villaque, flavus quam Tiberis lavit:
wum Cedes, & exſtructis in altum
S Diwitiis potietur hæres.
Divésne priſco natus ab (3.) Inacho,
Nil intereſt, an pauper, & infima
ῃ Π De gente ſub dio moreris,
NIn Ἷ Victima nil miſerantis Orci.
μ η Omnes eodem cogimur: Omnium

(4.) Verſaätur urna; ſerius, oc
τ Sors exitura, &£ nos in aternum
ὐ Exilium impoſitura cmbaæ.

ntaghk

3. lInacho. Inachus, rex fuit Argivorum, cujus filia Jo
fabulis cele brata eſt.
W 4. Verſatur urna. Fingunt Poëtæ, quòd Jupiter, aut tres
ο ;πὀιςες apud inferos tabellas nominibus omnium ho-
minum inſcriptas in urna moveant, ita ut ii morian-
eur primi, quorum nomina priuùs educta ſint.

οὐϑϑ ODE IV.
Vide Lib. I. Oden ſecundam ſimilem.
ARGUMENTUM.

Tiburtinæ, & Tarentinaæ regionis amæni-
tatem laudaz: Ii ſe & vivere & mori, uam

alibi uspiam velle.

ψ ῇ

Ἑ 4 (1.) Septimi

72 Ο. HoHBATII FLAGCCI

(1.) QEptimi (2.) Gades aditure mecum, &
(3.W Qantabrum indoctum juga ferre noſtra, &
Barbaras Syrtes, ubi (4.) Maura ſemper
ſtuat unda:
(5.) Tibur (6.) Argeo poſitum colono
Sit meæ ſedes utinam ſenectæ:
Sit modus laſſo maris, & viarum,
Militiæque!
Unde ſi Parcæ prohibent iniquæ,
Dulce pellitis ovibus (7.) Galæſi
Flumen, & regnata petam Laconi
Rura (8.) Phalantho.
Hle terrarum mihi præter omnes
Angulus ridet; ubi non (9.) Hymetto
Mella decedunt, viridique certat
Bacca (10.) Venafro;
Ver

1, Septimi. Septimius fuit Romanus Eques, idémque
Ῥοξτα inſignis, Auguſto charus, amicus Horatii.
2. Gades. De Gadibus vide Oden 2. lib. 2, ͵
3. Cantabrum. Cantabri ſunt Hiſpaniæ populi, Hiſpano-
rum ultimi, à Romanis domiti. :
4. Maura: Potiùs dicendum eſſet, Libyca, quia Syrtes
duæ, major & minor, procul abſunt à Mauritania;
ſunt tamen in eadem ora maritima. :
ς. Tibur, urbs Italiæ amœna, condita olim à Tibure,
homine Græco, qui Argis profectus in Italiam venit.
6. Argeo, id eſt, Argivo: Argos autem urbs eſt prima-
ria Peloponneſi.
7. Galæſi. Galæſis, fluvius ovibus pellitis clarus, quæ oves
erant Tarentinæ, & propter lanæ bonitatem pellibus &
quaſi veſtibus tegebantur, ne ipſarum lana inquinaretar.
8. Phalantho. Phalanthus, dux fuit Lacedæmonius, qui
cum Spartanis Italiam petens Tarentum occupavit.
9. Hymetto. Hymettus, mons eſt Græœciæ prope Athenas,
ubi mel optimum, & apes lectiſſimæ. :
19. Venafro. Venafrum, eſt Campaniæ in Italia oppidum,
ubi olivæ præſtantes.

— —

“»“"“ν

(

“μμ ΙὉἙ
ὰ
Π Π
“.
) .
ΠΩΝ

Ν
Ν

}
) {{ἅμ

pe mrann
Decocke,
ΒΙ
δι
' Ρυτπρεί Nron
Π
Ὁ χγη

—

-
Ὶ .“ωξἷΐψ

γγγγγ
-----

Ἱ Π ἴγη
δ" ΓΓἓΠΟΗ[Ξ. ]

10

ὶ
ὃν ὶ
ἰ (
᾿. Ν
Π }}}. .

ν
Δ.

ἰ

}
1!
Χ}
ἴμῃ

᾿η η

Hyero
opfat

ὰ
Ὑ.

—,—

, ῃ
, “4 [μ{{{[

1

Π

Selins ucht,
μ
| μ
«ΠΙ μ ὑ
Π Ν
Π
η Π
μ

CARMINUM LIBER II. 73

Ver ubi longum, tepidasque præbet
Juppiter brumas, & amicus (II.) Aulon
Fertili Baccho minimùm Falernis
Invidet uvis.
Ille te mecum locus, & beatæ
Poſtulant arces: Ibi tu calentem
Debità ſparges lachrymà favillam
Vatis amici.

— —

II. Aulon, mons eſt vini ferax in Calabria.

OLDE V.
Vide Lib. I. Oden octavam ſimilem.
ARGIMENTIIM.

Pompejo Varo in patriam poſt bellum civile
redeunti gratulatur.

O Sæpe mecum tempus in ultimum
Deducte, Bruto militiæ duce,
Quis te redonavit (1.) Quiritem
Düs patrüs, Italoque cælo,
(2.) Pompei meorum prime ſodalium?
Cum quo morantem ſæpe diem mero
Fregi, coronatus nitentes
(3.) Malobathro Syrio capillos.
5 Tecum

1. Quiritem, id eſt, civem Romanum.
2. Pompei. Pompejus, Bruto & Caſſio ducibus, arma
contra Auguſtum tulit; ſed facti ſubinde veniam impe-
travit, quam niſi exorâſſet, jure civitatis privatus, &
hoſtis patriæ vixiſſet. :
3. Malobathro, id eſt, unguento Syrio.

74 Q. HOMATII FIACCI

Tecum Philippos, & celerem fugam
Senſi relictà non bene parmulaà,
Cùm fracta virtus & minaces
Turpe ſolum tetigère mento.
Sed me per hoſtes (4.) Mercurius celer
Denſo paventem fſuſtulit aere:
Te rurſus in bellum reſorbens
Unda fretis tulit æſtuoſis.
Ergo obligatam redde Jovi (5.) dapem,
Longaque feſſum militià latus
Depone ſub lauru meàâ, nec
B Parce cadis tibi deſtinatis:
Oblivioſo (6.) lævia (7.) Maſſico
Ciboria exple; funde capacibus
Unguenta de conchis ! Quis udo
Deproperare apio coronas,

Curâtve myrto? Quem Venus (8.) arbitrum

Dicet bibendi? Non ego ſaniùs
Bacchabor (9.) Edonis: Recepto

Dulce mihi (10.) furere eſt amico.
ODE VI.

4. Mercurius, virorum ἀοξχζοταπι patronus.
5§5. Dapem, id eſt, ſacrificium.

6. Lævia, id eſt, attrita ſæpe bibendo, terſa & nitida.
7. Maſſico. Maſſicum, vinum Campaniæ generoſum.
3. Arbitrum. Solebant Romani eligere aliquem in convi-
viis, qui compotantibus veluti præſideret, & quid,
quoties, ac quomodo biberetur, ediceret; & ille bibendi
arbiter dicebatur Quia autem ſortiebantur teſſeris,
hinc Venus vocabatur teſſerarum jactus feliciſſimus,

infeliciſſimus contrà dicebatur canis.

9. Edonis, 14 eiſt, Thracibus, ſic dictis ab Edone, Thra-

cliæ monte.
10. Furere, id eſt, largiùs potare.

(

0
( Ι.ξ
0

ἹΗ Μ:παυ;ζ
ΠΠῚ ν,Ε Σ
Ἴνω

Π Π Ὶ .᾽ ι
ἷχΐἶ»...
[ῃ fap ΠῚ
ΑΜΟΠ {

Π

CARMINUM LIBER II. .

ODE VI.

Vide Lib. 1. Oden octavam ſimilem.
Monet amicum ſuum Valginm, ut mortem
, RRlii [εὶ deflere aliquando deſinat.

" NOn ſemper imbres nubibus hiſpidos
) ὀᾶρὲπη Manantin agros, aut mare (1 ) Caſpium
χ: Vexant inæquales procellæ
- Usque; nec (2.) Armeniis in oris

Amice Valgi, ſtat glacies iners
Menſes per omnes, aut Aquilonibus
Querceta (3.) Gargani laborant,
Et foliis viduantur orni.
Tu ſemper urges flebilibus modis
(4) Myſten ademprum; nec tibi (F.) Veſpero
Surgente decedunt amores,
Nec rapidum fugiente ſolem.
At non ter ævo functus amabilem
Ploravit omnes (6.) Antilochum ſenex
ὶ Annos; nec impubem (7.) parentes
— Troilon, aut Phrygiæ (8.) ſorores
: Flevèêre

„
ane⸗
ar 4
„

I. Caſpium. Mare Caſpium eſt in Aſia ad Septentrionem-
2. Armeniis. Armenia, eſt Aſiæ regio circa Taurum montem.
3. Gargani, mons Apuliæ quercubus conſitus.
4. Myſten, Proprium eſt nomen pueri :
ς, Veſpero Veſper, ſive Veſperus, aut Heſperus, Venus di-
citur ab Aſtrologis: Quæ ſtella, cum ſolem ſequitur,

bertchumn, Heſperus dicitur; cùm antecedit ſolem, nempe mane,
ο Eous ſive Lucifer & Phosphorus appellatur.
(αἶδ . 6. Antilochum. Antilochus, Neſtoris flius à Memnone
di lie interfetus in bello Trojano.

7. Parentes, id eſt, Priamus & Hecuba.
ς Sorores, 1ά eſt, Caſſandra, Polyxena &c.

77 Q. HoNATII FLACCI

Flevère ſemper. Deſine mollium
Tandem querelarum, & potiùs nova
Cantemus Auguſti trophæa
Cæſaris, & rigidum (9.) Niphaten,
(10.) Medumque flumen gentibus additum
Victis, minores volvere vortices:
Intraque præſcriptum (11.) Gelonos
Exiguis equitare campis.

9. Niphaten. Niphates, Armeniæ fluvius & mons.
10. Medumque &c. Medus, eſt fluvius Mediæ, quæ regio
Periidi vicina eſt. Poteſt etiam Medi nomine Euphra-
tes intelligi, qui Medus quoque dictus fuit proprio
nomine, quia forté apud Medos, ſive Babylonios &
Perſas erat celeberrimus.
11. Gelonos. Geloni ſunt Scythiæ populi, qui ſe in Arme-
niam effuderant.

O D E XII.
Vide Lib. . Oden ſecundam ſimilem.

ARGUMENTUM.

Diligenda mediocritas: Animi aquitas ubi-
que retinenda.

REiins vives (1.) Licini, neque altum
Semper urgendo, neque, dum procellas
Cautus horreſcis, nimiùm premendo
Littus iniquum.
Auream

I. Licini, Licinius Varro Muræna fuit frater Terentiæ:
uxoris Mœcenatis. Bona Licinii fiſco addicta fuerant,
quòd partes Reipublicæ contra Auguſtum ſecutas
fuiſſet.

μ ῳὕᾳωἶ
μ

ἐ τεᾶιῖ-ἦ’
" ψ
Μ
ἡΜΜ! ,
'
Τ Ν
Τ
Π :
ἰχη ἵμ,

Ν Ὶ
ὡ.ιἷ'ἆλ.ωλ;υζι ᾿

ſehw τ
Ν
" R
Π

CARMINUM LIBER II. 77
Δ, Auream quisquis mediocritatem
Diligit, tutus caret obſoleti

Nhen Sordibus tecti; caret invidendàâ

{νι

ξᾗ'ἷἓἷὶ ἂμ Sobrius δυ]ᾶ,
Μ Ssapius ventis agitatur ingens
ὰ Pinus, & celſa graviore caſu
Τ} Decidunt turres, feriuntque ſummos
— Fulmina montes.

fnint m Sperat infeſtis, metuit ſecundis
η Alteram ſortem bene præparatum
uiit μῃ Pectus: Informes hyemes reducit
εἰνε μ Juppiter, idem
Summovet. Non, ſi malè nunc, & olim
Sic erit. Quondam citharâ tacentem
Suſcitat Muſam, neque ſemper arcum
Ἷ Tendit Apollo.
Rebus anguſtis animoſus, atque
ὐ Lortis appare: Sapienter idem
Contrahes vento nimiùm ſecundo
W Turgida vela.

ΓΤ ODE VIII.
enemmn Vide Lib. I. Oden ocdavam ſimilem.
ὰ ΑΒΟΘΏΌΜΕΝΤΈΕΜ.

enendo
Omittendæ cura inutiles: Genio tantisper
indulgendum.

ι gilſeinrne

78 Ο. HoRATII FLACCI

Uid bellicoſus (1.) Cantaber, & (2.) Scythes, 0
Hyrpine Quincti cogitet (3.) Adria ἥ
Diviſus objecto, remittas εἰ !

Quærere; nec trepides in uſum ῃ
Poſcentis ævi pauca. Fugit retrò ᾽

Levis Juventus, & decor, ὐ Ῥ
Pellente laſcivos amores ,
Canitie, facilémque ſomnum. μ
ἢ ᾽͵7͵᾽Ἴ

Non ſemper idem floribus eſt honos
Vernis, neque uno Luna rubens nitet
Vultu. Quid æternis minorem
Conſilus animum fatigas?
Cur non ſub alta vel platano, vel hac

,
Pinu jacentes ſic temerè, & 108 Rommwen
Canos odorati capillos, Ὥ

Dum licet, Aſſyriaque (4.) nardo
Potamus uncti? Diſſipat (F.) Evius ἤ
Curas edaces: Quis puer ocyùs Ninz
Reſtinguet ardentis Falerni .
Pocula prætereunte lympha?

ἡ Ν γδὰ υ
ι

ODE ΙΧ,

χ. Cantaber, Hiſpaniæ populus ab Agrippa domitus.
2. Scythes. Scythæ ſunt Europæ populi ad Septentrionem,
ubi nunc eſt Polonia, Moſcovia &c.
3. Adria, eſt ſinus maritimus Dalmatiam inter & Italiam,
ſic dictus ab urbe ejusdem nominis prope Venerias
poſita.
4. Nardo &c. Eſt unguenti pretioſi genus confectum ὃ
nardo, plantàâà Indiea.

5. Evius, id eſt, Bacchus. Vide Lib. χ. Oden 16.

,

CARMINVUM LIBER II. 79
ΟΙΣ IX.

Vide Lib. I. Oden decimam tertiam
ſimilem.

ARGUMENTIIM.

BReſpondet Maæcenati, à quo invitatus fuerat
ἱ ad ſiribendas res præclarè geſtas Rkomanorum,
unhepn maxime Auguſti.

Olis longa feræ bella Numantiæ,
Nec dirum (1.) Hannibalem, nec Siculum
mare

(2.) Pœno purpureum ſanguine, mollibus
Aptari citcharæ modis:
ὰ ὓ Nec ſævos (3.) Lapithas, & nimium mero
ο (A.) Hylæum, domitoôsque Herculeâ manu
ῶ („.) Telluris juvenes: Unde periculum

Fulgens contremuit (6.) domus
Saturni

ε. Hannibalem. Hannibal initium & cauſam dedit bello
Punico ſecundo, ac poſt varias clades Romanis illatas
Υ τοάϊτο coaétus eſt in Africam, ubi à Scipione vicus
ad Antiochum Syriæ, regem tum ad Pruſiam, Bithyniæ
regem fugit; apud quem, cùm ſe nequidem tutum pu-
taret, veneno ſibi mortem attulit.
14. Pœno ſanguine, id eſt, Carthaginenſium ſanguine.
μρϑιδηο 3. Lapithas. Lapithæ, Theſſaliæ erant populi, ἀς quibus
μ 0 υἹ Lib. I. Oden 26. .
μ 4. Hylæum. Hylæus erat unus e Centauris.
μ Ε ς. Telluris juvenes, 14 eſt, gigantes, maximé Othum &
Π Ephialten, cæteris audaciores.
ἰ δ. Domus Saturni, id eſt, cælum, Vetus dicitur Satur-
nus, quia deorum oſt antiquiflimus.

4
ἐν᾿

Π
Ο ἨΟΚΛΤΙΙ FLACCI

80 .
. . „ . Π Νι Ι:Πθὦἷ
Saturni veteris: Τύσας (7.) pedeſtribus ute N
Dices hiſtoriis prælia Cæſaris a de
Mcœcenas meliùs, ductaque per vias küri
Regum colla minacium. *M
Ν . - Ν ᾖἰἶ Ν
Me dulces dominæ Muſa (8.) Lyciniæ Μ ξΡ...
Cantus, me voluit dicere lucidum end
Fulgentes oculos, & bene mutuis
1 ,

: Fidum pectus amoribus: ΓΠῊ; "
Quam nec ferre pedem dedecuit choris, ale Ν
Nec certare joco, πες dare brachia
Ludentem nitidis virginibus, ſacro
Dianæ celebris die.
Num tu, quæ tenuit dives (9.) Achæmenes,
Aut pinguis Phrygiæ (10.) Mygdonias Opes,
Permutare velis crine Lyciniæ,
Plenas aut Arabum domos? ἡὺ

7. Pedeſtribus, 14 eſt, prosâ ſcriptis. : ()ἑιὁ ;
8. Lyciniæ. Lycinia, uxor Mœcenatis, Proculeji & Muræ- ΔἸ

næ ſoror. ᾿ '
9. Achæmenes, Rex Perſarum ditiſſimus.
10. Mygdonias &c. Mygdon, Rex Phrygiæ. —
. labumr ,

Vide Lib. I. Oden octavam ſimilem. mun
ARGUMENTIM. ὧι
Diræa in arborem, cujus caſu ραπὲ eppreſus " Ἔᾗἑὠξ{
fuerat. Mors improviſa fere ſemper ingruit. I Ἶ
Sapphus & Alcai landes. ac
Ue ὐς

" ξ)ττἷἳψ}ῖῇ'ἓἓ
Π

CARMINUM LIBER II. ΘΙ
Lle &, (I.) nefaſto te poſuit die,
Quicunque primùm, ſacrilegà manu
PFroduxit arbos, in nepotum
Perniciem opprobriumque pagi.
Illum & parentis crediderim ſui

!

eluin Fregiſſe cervicem, & penetralia
Π Sparſiſſe nocturno cruore
pedemhkh Hoſpitis: Ille venena (2.) Colchica
ὰ Et quidquid uſquam concipitur nefas,
εμῃ Tractavit: Agro qui ſtatuit meo,
Ὰ Te triſte hgnum, te caducum

In domini caput immerentis.
uid quisque vitet, nunquam homini ( }

Π

ὰ Cautum eſt in horas. Navita (3.) Bosphorum
Autmd (4.) Pœnus perhorreſeit, neque ultrà
. Cæca timet aliunde fata.
W NNNN—

Miles Sagittas, & celerem fugam
(5§.) Parthi: Catenas Parthus, & Italum
Robur: Sed improviſa lethi
Vis rapuit, rapiétque gentes.
Ἐ Quam

I. Nefaſto, id eſt, infelici: Alii enim dies apud Roma-
. 1 nos dicebantur faſti, quibus ſcilicet lites agi fas erat 5
εΝ nefaſti alii, quibus forum clauſum, nec Prætor ſeu
Judex Urbanus uti poterat ſolennibus verbis ſuis: Do,
Ε Ὶ
2. Colchica. Colchis eſt Aſiæ Regio propée Pontum, ubi
TAN. præſentiſſima venena naſcuntur. -
ΐΕΧ 3. Bosphorus, eſt fretum anguſtum & periculoſum inter
: ψΜξ.ᾗ Pontum Euxinum & Propontidem. ο Ἷ
Μ 4. Pcœnus, id eſt, Carthaginenſis: Ponitur pro quolibet
fne alio nauta. H“ ; ,
ἥ F. Parthi. Simulabant Parthi fugam ᾽ ὃζ inter fugiendum
ι converſo arcu in hoſtem ex humeris tela jaculabantur,
quibus perſequentes enecçabant.

μ Ν!

92 Ο. HoxATII FIACCI
Quam pene r regna Proſerpinæ ἼΠ
„„ . - : Ξ ι ἔΠ[ν
Et judicanter vidimus (6.) ἰασαπι» μ ς
κ . — Ν
(7.) Sedésque deſcriptas piorum, & wn
(8.) .oliis fidibus querentem μ{
(9.) Sappho puellis de popularibus; χ Menn
Et te ſonantem pleniús aureo Därigennmn

(10.) Alcæe plectro, dura navis;
Dura fugæ mala, dura belli!

Utrũmque Sacro digna ſilentio e
: . : . μ enen
Mirantur Umbræ dicere: Sed magis '
Pugnas, & exactos tyrannos ῃ

Denſum humeris bibit aure vulgus.

ι ὴ ῇ
mirum, ubi illis carminibus ſtupens ὰ
emittit atras (11.) bellua centiceps }
Aures? Et intorti capillis
(12.) Eumenidum recreantur angues. üfum

Quin , μ

ἰ η

6. Zacum. Eacus erat apud inferos Judex. Tres erant Min
ejusmodi Judices: Minos, Zacus, & Radamanthus. 4or,

. . 2 Ϊ ᾿
7. Sedes piorum, id eſt, Campos Elyſios. Ὶ
εῖ
8. oliis, id eſt, Lesbiis, quia ſcilicet in inſula Lesbo nn Nles i
urbes quædam erant olicæ ditionis. Koles autem η "

Græciæ populi fuerunt, qui, reliétâà patriâ, tranſierunt Νη
in Myſiam Regionem Aſiæ minoris, ibique 12. urbes Ν
condiderunt.
.“. . . „ ——
9. Sappho. Poëtria, oriunda & Lesbo Inſula. ς
I10. Alcæe. Alcæus, Poëta Lyricus, ejusdem inſulæ, 8 -
Sappho; civis urbis Mytilenes. ὐ Τ Ν .
II. Centiceps bellua, id eſt, Cerberus, cui tria vulgò caæ ὴ Ν
pita affingunt Poëtæ, interdum centena. Ν
12.Eumenidum, ſcilicet Furiarum. ri lur hin
ἴῃ

Π}
" [έςω : :
CARMINUM LIBER II. 82

) Quin ξξς ( Promètheus, & (14.) Pelopis parens
— Dulci laborum decipitur ſono: :
Ν ...Μ Nec curat (15.) Orion leones,
Aut timidos agitare lyncas.

— —

mle! ὶ

Π ͵ 13. Prometheus. Japeti filius, qui, quòd ignem hominibus
Ρ ὰ Diis iratis ereptum reſtituiſſet, admotâ ad currum
AIun. ſolis tædà sdetruſus eſt ad inferos, ubi vultur ejus
( ! jecur immortale rodit. :
ο γ4. Pelopis parens. Tantalus, qui mediis in aquis ſitit.
10 IS. Orion. Venator, dum viveret, inſignis, eandem
Π apud inferos artem exercere dicitur.
TMnnos ◻△
Π Ρ ΪΗ ODEXI.
iuee Vide Lib. I. Oden octavam fimilem,

ναὐτ ARGIMENTIIM.
Ν Ἷ
Τ. Brevitas vitæ; mortis neceſſitas.
ΤΗ ή fugaces, Poſthume, Poſthume
4 Labuntun, annie Nec pietas moram
Rugis, & inſtanti ſènectæ
Afferet, indomitæque morti.
Non { trecenis, quotquot eum dies,
Amice, places illachrymabilem
(I.) Plutona tauris: Qui ter amplum

ἰβμμ! (2.) Geryonem, (3.) Tityonque triſti
Μ Ε 2 Compe-

. .. Pluto, Rex inferorum. Ὁ᾿ : :
μ " 2. Geryonem. Geryon, Hiſpaniæ, üt ajunt, Rex, qui,

1,eſlen Η quèd Inſulas tres, aut tres Provincias obtineret, fictus
, eelt à Poëtis tria habere οοϑδότα inter ſe juncdta: Ab
ο ὐ 3 . . τ Σ εξ
Π ἨἩετουϊε demum οἐοίίαηι ferunt.

1 Ἢ
Ξἷω... . ν" . . : ; ἘΎ εΣ : .
ἠὲ 3. Tytion. Fuit Tytius ille, unus ὁ gigantibus, eujus
Ppræcordia ſemper renaſcentia aquila lancinat.

84 HoEATII FIACGCI

Compeſcit unda, ſcilicet omnibus,
nicundue terræ munere veſcimur,
Enaviganda, ſive reges,
Sive inopes erimus coloni.
F ruſtrà cruento Marte carebimus,
Fractisque rauci fluctibus (4.) Adriæ.
Fruſtrà per Autumnos nocentem
Corporibus metuemus Auſtrum.
Viſendus ater flumine languido
(5.) Cocytus errans, ὅ ( (6.) Danai genus
Infame, damnatüsque longi
(7.) Siſyphus Wolides laboris.
Linquenda tellus, & domus, & placens
Uxor: Neque harum;, quas colis, arborum
Te præter inviſas (8.) cupreſſos
Ulla brevem dominum ſequetur.
Abſumet hæres (9.) Cæcuba dignior,
Servata centum clavibus: Et mero
Tinger pavimentum ſuperbum,
10.) Pontificum potiore cænis.
D oe Ο Ε XII. ες

ΡΟΓωΗ
4. Adria, id eſt, mare Adriaticum. Vide Oden 8⁸. Lib. 2. eummimmhe
5§. Cocytus, eſt inferorum fluvius. Plrhrn
6. Danai genus &c. id eſt, ſeilicet Danaides, filiæ Danai, Π
quæ, quòd ſſuos ſponſos , Pgypti filios interemiſſent, nie
εᾷ damnatæ pona ſunt, ut in dolium pertuſum aquum ς
immittant.
. Siſyphus, Eoli filius, qui ſaxum in cacumen montis
propellit; ſed ſuàâ ſemper ſponte devolvitur.
΄ 8. Cupreſſos. Cupreſſini rami figebantur pro foribus
ejus domus, in qua quis diem obiiſſet: Eodem etiam
ligno cadavera cremaba :
9 Cæcuba, id eſt, vina nata in n,C. æcubis agris Campaniæ
Italæ.
10. Pontificum, id eſt, Saliorum, Sacerdotum Martis, qui
laute admodum, certis præſertim diebus, epulabantur.

Duums κ
ῃ Ἧ

{{
η ἡ

CARMINUM LIBEE II. 85

ΟῈ XII.
Vide Lib. I. Oden octavam ſi
ARGIIMENTIIM.
In Saculi ſui luxum.
Am pauca aratro jugera regiæ
Moles relinquent: Undique latiùs
Extenta viſentur (I.) Lucrino
Stagna lacu, platanũsque cælebs
Evincet ulmos: Tum violaria, &
Myrtus, & (2.) omnis copia narium
Spargens olivetis odorem ;
Fertilibus domino priori.
Tum ſpiſſa ramis laurea fervidos

milem.

Ἢ
!
Ἧ}}

." Excludet ictus: Non ità Romuli
S Præſcriptum, & (3.) intonſi Catonis

(4.) Auſpiciis, veteruümque normãa.
Privatus illis cenſus erat brevis,
Commune magnum: Nulla decempedis
- Metata privatis opacam
Ull Porticus excipiebat (F.) Arcton:
Nec fortuitum ſpernere ceſpitem
Leges ſinebant, oppida publico
Sumptu jubentes, & Deorum.
Templa novo decorare ſaxo
Ἐ . ODE XIII.-

unce χ. Lucrino. Lacus Lucrinus eſt in ſinu Bajano prope
re eſckinme lacum Avernum. : ᾽
μφ Π 2, Copia narium, id eſt, flores.
ἀπιμημε, 3. Intonſi γ) 14 eſt, inculti, alieni ab omni luxu. {
κ 4. Auſpiciis, ſcilicet legibus, quæ captis prius auſpiciis
εὐ vel conſiliis ferebantun: Auſpex enim dicebatur ille,
Ὁ cujus duétu & authoritate fiebat aliquid.
Lunli 5. Aréton. Ατέξος hic ſignificat ventum frigidum à ſepten- :
ἡμῖ εΠ trione & Arcto flantem: Aliàs ſigniſicat Urſam, ſignum
ἐμ" Septentrionale.

εὰ Pf ΔΝ
. 1 Werd⸗

ὶ

Π
Δ Ν
ἰ

—

1
"

{

86 Ω. HoATII FLAEcCI
OLE XIII.
Vide Lib. I. Oden ſecundam ſimilem.
ARGHMENTHM.

An:mi tranquillitatem, non opibus, aut ho-

noribus 7 [δ4 eorum contemptu comparari.

Tium Divos rogat in patenti
Prenſus (1.) .Ægo, ſimul atra nubes
Condidit Lunam, neque certa fulgent
" Sidera nautis.
Otium bello furioſa (2.) Thrace,
Otium (3.) Medi pharetrâ decori,
Grosphe, non gemmis, neque purpura ve.
nale, nec auro
Non enim gazæ, neque conſularis
Summovet (4.) lictor miſeros tumultus
Mentis, & curas (F5.) laqueata circum
Tecta volantes.
ivitur parvo bent, cui paternum
Splendet in menſa tenui ſalinum:
Nec leves ſomnos timor, aut (6.) Cupido
Sordidus aufert.
Quid

χ. EBgæo. Mare 5Ægæum eſt inter Græciam & Minorem
Aſiam.
2. Thrace, idem eſt, Thracia, Luropæ Regio, ſupra
Græciam & Ægæum mare ſita. ;
3. Medi, ſunt populi, habitantes propè Perſidem in Aſia.
4. Lictor, erat miniſter, publicus, qui Magiſtratibus
faſces præferebat: Ejus prætereà munus erat, ſubmo⸗
vere populum, ne eunti conſuli via occluderetur &c.
. Laqueatâ, id eſt, laquearibus pidtis aureis ornata.-
6, Cupido, id eſt, avaritia.

Ω
χΠ . "

ἰά
iane. η
Π
ο Μ
Π Π
ι
Tegereomm
Ἷ ὴ
ἓη: ἰκἰλὶν
Ν

Π
' Τ ὶ
' ι...ΐἷ.ι«[Ἱ Iihonn
Ὑ ἢ

'μ

! ἷἱλῦω

Ν
Π ἢ

n Νηη η μὶ,
Ἴ ῆ

Pnreni
Π Π
Π Π Ω
:
"
}
ΜΑΜΠΜΝ
ι
;οῖ;ἷκΐ;ὶΐὗ
reN
Eenn o
Ἦ
Π

—

rCtrdin

tn ee
; ᾽...Ὀ᾽{8 Ἵ ἶ

Π )

CARMINUM LIBEH ἴ 87

Quid brevi fortes jaculamur ævo
Multa? Quid terras alio calentes

Sole mutamus? Patriæ quis exul

Se quoque fugit?
Scandit (7.) æratas vitioſa naves
Cura: Nec turmas equitum relinquit,
Ocyor cervis, & agente nimbos
Ocyor (8.) Euro.

Leætus in præſens animus, quod ultrà eſt

Oderit curare: ΕἸ amara læto
Temperet riſu. Nihil eſt ab omni
Parte beatum.

Abſtulit clarum οἶτα mors Achillem:

Longa (9.) Tithonum minuit ſenectus:
Et mihi forſan, tibi quod negarit,
Porriget hora.
Te greges centum (10.) Siculæque circum

Mugiunt vaccæ: Tibi tollit hinnitum

Apta quadrigis equa: ΤῈ bis Afro
(11.) Murice tinctæ
F 4. Veſtiunt

7. Mratas. Eratæ dicebantur naves, quia earum proræ
& anteriores partes ære & ferro muniebantur.

3. Euro. Eurus eſt ventus flans ab Oriente.

9. Tithonum: Tithonus fuit auroræ maritus, cui cùm
vitam longiſſimam, imò ipſam immertalitatem à Jove
exoràſſet uxor, gravi denique & moleſtà ſenectute
confectus eſt, ut exſiccato corpore, membrisque con-
tractis, ab eodem Jove petierit, ut in cicadam mutaretur.
ῖο, Siculæ, id eſt, pingues, quia in Sicilia læta erant paicua.
II. Murice, id eſt, piſciculo, cujus è ſanguine aut tabe
fit purpureus color. In Africæ autem littore murices
capiebantur optimi, ùt in Tyrio.

88 Q.HORATII FLACCI

Veſtiunt lanæ, mihi parva rura, &
Spiritum (12.) Graiæ tenuem Camœnæ ͵
Parca non mendax dedit, & malignum
Spernere vulgus.

" — - " - --"-’--"Μ
13. Grajæz Camœnæ, id eſt, Poëtarum Græcorum, quos
Horatius imitabatur.

Ο )Ὲ XIV.
Vide Lib. I. Oden octavam ſimilem.
ARGIIIMENT'IIM.

Maæcenatem, de morborum & ſenetctutis in.

„

commodis querentem, conſolatur, cique [ ſu er-⸗
7 1674 ᾽

ſtitem ſore negat.

*

Ὕ me querelis exanimas tuis?
Nec Diis amicum eſt, nec mihi, te priùs
Obire Mœcenas, mearum
Ἔ Grande decus, columénque rerum.
ΔῈ Τ Te meæ ſi partem animæ rapit.
Maturior vis, quid moror altera,
Nec charus æquè, nec ſuperſtes
Integer? Ille dies urramque
Ducer ruinam. Non ego perſidum
Dixi (1.) Sacramentum, ibimus, ibimus,
Utcumque præcedes, ſupremum
Carpere iter comites parati.

— 1 Ῥ — Ὄ —
ή

I: Sacramentum, proprie eſt juramenti formula, quam

dieunt milites, cum militiæ nomen dant.

4
ὑ

"
I 0
Δ}
"

Ν
1
ἤἔϊπημε
Ν 1

CARMINUM LIBER II. 89.
Me nec (2.) Chimæræ ſpiritus igneæ,
Nec ſi reſurgat centimanus (3.) Gyas
Divellet unquam. Sic potenti
Juſtitiæ, placitmque parcis.
-- ὀ οο (4.) Libra, ſeu me Scorpius aſpicit
τ F ormidoloſus, pars violentior
Natalis horæ, ſeu tyrannus
Heſperiæ (Fy.) Capricornus undæ.
Ἅ Utrumdque noſtrum incredibili modo
Conſentit aſtrum. Te Jovis impio
μῃ { Tutela Saturno refulgens ΄
Eripuit, volucrisque fati
7 Tardavit alas, cùm populus frequens
„„ Laetum theatris ter crepuit ſonum:
η μή Me truncus illapſus cerebro
umzehel en Suſtulerat, nisi (6.) Faunus ictum
Dextrà levaſſet, (7.) Mercurialium
Cuſtos virorum. Reddere victimas,
démque votivam memento:
Nos humilem feriemus (8.) agnam.
ε: ODE XV.
μ 2. Chimæræ. Chimæra fuit mons in Lycia flammas evomens.
Monſtrum finxerunt Poëtæ capite leonino, caprino
Ϊ ventre, draconis caudâ:. :
"η ὰ 3. Gyas, unus ὁ Gigantibus, quem centum habuiſſe ma-
nus, Poëtæ fingunt.

}
ὧν -“Γ

:!ΠΠἝὉ 4. Libra, &c. Libra, Scorpius, ſunt duo ſigna cæleſtia ᾽
Π ſeptimum ſcilicet & avum ſignum in Zodiaco.

Pino,Dnn 5.. Capricornus, ſignum decimum Zodiaci. Putant Aſtro-
" emnon logi, Capricornum Occidentali parti terrarum maxime
ἰ dominari, unde hic dicitur tyrannus maris Heſperii,
un. icd eſt, Occidentalis, ſcilicet ab Heſpero ſtel la veſpertina:
65. Faunus. Bauni hic mentio fit ideò, quia fadtum, de
– 00 Horatius loquitur, contigic Π Π —
Μ N. 7. Mercurialium, id eſft, eruditorum, qui ſunt in tutela
Π Mercurii, eloquentiæ preæſidis. ς
μ 38. Agnam. Pauno immolabatur agna-

—

99 Q. οκατιι FLAcCCI
OLDEXV.

Carmen Trochaico -- Scazonticum,
cujus pedes ſunt iſti:
Ξὸ [ ο -Ἱ
υ-ἰυ -- - ’υ--ἰυ-ἰυ,
[υυυ] ι
Ode hæc Dicolos dicitur, quia conſtat

duplicis generis verſu. Diſtrophos
autem dicitur, quia alternis verſibus

recurrit idem genus carminis.

ARGUMENTIM.

Se parvo contentum vivere; alios mortis in-

ſtantis oblitos, nullum ædiſicandi, agros conti-

nuandi, & c. finem facere.
Non ebur, neque aureum
Mea renidet in domo Lacunar:
Non trabes (1.) Hymettiæ
Premunt columnas ultimdâ reciſas
(2.) Africà: Neque (3.) Attali
Ignotus hæres regiam occupavi: N
ἐ

τ, Hymettiæ, id eſt, caſæ in ſylvis montis Hymetti in

Attica.
2. Africa, ſcilicet in Numidia, ubi marmor eximium.
3. Attali. Attalus Pergami in Aſia rex fuit, Eumenis
filius: Qui cum ſine liberis moriens populum Roma-
num hæredem inſtituiſſet, Ariſtonicus Eumenis ex pellice
filius invaſit Aſiam & Regiam Attali, licèt ab eo hæres

non fuerit dictus; unde ignotus hie dicitur.

ὰ

ἐ μ
μ |}}}}
moeteiron,

Waunr
Τ:

ἱπϑ μῃ

Ὑ Σ
ἐ keren ὰ
ΔῈ ἀ γ1}

7
ψ η (

ἡ;
ὀῃ Ν

᾽|ωι ἡὴ
Ν Ν ,

Ϊ
Ἰ

{'Νσι...ὶεᾷἂ ἐ ι

Ν ἀ τ
' Πεοκῃ:πᾳεπ:ωἷξ

χ;;ξι"π Ἰ η
" Ν
τ γ

διμν ῃ

ule
CARMINUM LIEBENII. 91
S Nec (4.) Laconicas mihi
i. Trahunt honeſtæ purpuras clientæ.

ι At fides, & ingeni
Benigna vena eſt: Pauperémque dives
Me petit. Nibil ſupra

, Deos laceſſo: Nec potentem 5.) amicum
. Largiora flagito;
—,6. Satis beatus unicis (6) Sabinis.

Truditkr dies die,
Novæque pergunt interire Lunæ.
Π Tu Secanda marmora
, ᾽Μ Locas ſub ipſum funus, & ſepulchri
Ἷ μ Τ} Immemor ſtruis domos,
Π verlb Marisque (7.) Bajis obſtrepentis urges
ψ Summovere littora,
γ, Parùm locuples (8.) continente ripa.
Ae Quid quod usque proximos

ἈΝ Revellis agri terminos, & ultra
μή " Limites clientium
Π Salis avarus? pellitur paternos
} In ſinu ferens Deos
μ ἐ{ Et uxor, & vir, ſordidõsque gnatos.
Ἱ . Nulla certior tamen :
͵:;ππ“ὡ Kapacis Orci ſede deſtinata

—

— — —
αὐδδοεο 4. Laconicas, id eſt, lanas tinctas apud Tænarum Laco-

niæ in Peloponeſo promontorium ‚ubi eximius capie-

" ἷιἷἳΗἹ“Μ batur murex.
ὰ φ. Amicum, 14 eſt, Mœcenatem- ;
- 6. Sabinis, 14 eſt, villa mea in agro Sabino.
n , 7. Bajis obſtrepentis, ſcilicet Baias alluentis: Nam ad
Μ ΠΜΒ; παπι Bajanum propter loci amœnitatem ædes multæ
ὰ Ρ-οΡεηὶείιΡἁἶξ viſebantur à nobilibus exſtructæ.
S 8. Continente ripa. Terra continens eſt terra firma, ut
, Μἷ"ὧ;....... vulgus loquitur, ſcilioet quæ inſula non eſt.
le C

92 Ο. HoRATII FLACCI

Aula divitem manet
Herum. Quid ultra tendis? qua tellus
Pauperi recluditur, '
Regumque pueris: Nec (9.) Satelles Orci
Callidum (10) Promethea
Revexit auro captus. Hic ſuperbum
Tantalumn atque (12.) Tantali
Genus coërcet: Hic levare funétum

Pauperem laboribus. Ὶ
Vocatus, atque non vocatus audit. Π Σ
2. Satelles Orci, id eſt, Charon, inferorum cuftos & Fhnonleiin
portitor, Plutonisque quaſi ſatelles. . ὶ(... β
Ἰ Π

το. Promethea &c. Prometheus callidus dicitur, quia
ignem cæleſtem aſtu quodam in terras & cælo detulit
ab inſcio Jove0e. —
τι. Tantalum. Tantalus ſuperbus dicitur, quia Deos, κ ο τ κ
quos ad convivium vocaverat, falli à ſe poſſe ſperavit,
ignorantes, Tantali filium Pelopem ipfis à patre appo-
ſitum: Quod factum, cùm Cererem defaéto latuiſſet,
illius humerum comedit, cujus loco Jupiter Pelopi,
quem vità rurſum donavit, eburneum humerum in didit.
12. Lantali genus, id eſt, Athreum, Thyeſten, Agamem-
nonem.
ODE XVI.
Vide Lib. I. Oden 8. ſimilem.
ARGUMENTUM.
Bacchi Laudes.
Acchum in remotis carmina rupibus
Vidi docentem, credite poſteri.
Nymphasque diſcentes, & aures
Capripedum (1.) Satyrorum acutas. wim
(2.) Evoe " ῳ
I. Satyrorum. Satyri , Dü erant Sylveſtres, humano ο aen e⸗
capite, ſed cornuto, pedibus caprinis cum auriculis
grandioribus, & in acumen deſinentibus, :

!

Π }ι, ,
ller CARMINUM LIBER II. 93
Ὃ (2.) Evoe, recenti mens trepidat metu,
, Plenoque Bacchi pectore turbidum
Lætatur. Evoe, parce Liber,

6 , Parce gravi metuende (3.) thyrſo.
Hege Fas pervicaces eſt mihi (4.) Thyadas,
ΠΗ Vinique fontem, lactis & uberes

Cantare rivos, atque truncis
Lapfſa cavis iterare mella,

β ὴ
{ 10 Π

ὐ Fas & beatæ (5.) conjugis additum

ψά

Stellis honorem, tectaque (6.) Penthei
Disjecta non levi ruinà,
Thracis & exitium (7.) Lycurgi:
Ὸ

