Μ " X
ἢ "

ἓ']'ςὔἷ’;:Ιἶ "})}

Ἷ }
euen '

ἡμ}}}}
4 }
μ 1}}}.}}
ἤ}}}

Ἷ

Τ

Ἴ Ν
ἡ 1 "

Ι
Ἱ

Π : 11
Mun tu,

ἐ , μ . Β .
; Pro Rege Dejotaro Oratio. 119
tiam mifit εχ Aſia, quæ Africanus, 4. A ſignis:
inſpectante exercitu, accepit. Quod fuit enim
cum præſens Dejotarus regio & ani- Hejlotarus
Ο Ἄ ς βι ΕῈ . εἰὺ die cum
μέγαιμι, " more feciſſet, tu in cubicu- meſticis
ingfin ὶ bete temboris 1418 memoriam: pone rato & quie-
Alinennn. ἡἴμπι ante oculos diem: vultus ho- Σ Σ
4 | Minum , te intuentium atque adni- ODlecrati
..}}}}} ΐ : Π ὡὰς commu-
' Ηἕΐρ)Ι]Ν pidatio “ num qui tumultus ς num Repetitio
Π . . . . 25 . 4 . .
Τ φΗ niſi moderatè, niſe quietè, μ Inciſa.
ΡΌ ι ἽΤΕΣ ἐ γου Σ τιὰ g A Repu-
ſber Ν ex hominis graviſſimi & ſanct ſſi antibus
Vlllet. Ἂ 7; . " „ . . ghantibus.
“ mi diſciplina ὁ Quid igitur cauſæ Synæcioſis.
g SXeαai poteſt, cur te lautum vo-
luerit, cænatum noluerit occidere?
Π{}{|| 2 . . . 3. .
μ 72 poſterum, inquit, diem diſtulit,
Auſſkrti ut, cum in caſtellum Lucejum ven-
ffcrane tum eſſet, ibi cogitata perſiceret.
inguine MNWon video cauſam loci mutandi:
lreni / Μά tamen acta res criminotè eſt.
. 1 Δ κ . -
, Ἐ“Μ:"'{Ξ Cam, inquit, vomere te poſt Cäænanm
ven velle dixiſſes, 11 balueum te ducere
mim cæperunt: ibi enim eraut inſidiæ.
; " .
Ν μ Ar 16 eadem tua fortuna ſervavit:
μ { cubiculum te ire malle dixiſti. Execratio.
mnuni, Dii 16 perdant, fugitive: 11 non Ξ ἃ Conſe-
υ modò nequam 85 improbus 49 fatu- quemibus:
Ν ἢ ἌΣΝΣ Ouiz:. Π quia Rex
ΤΜ us, ſed & amens Ε. Quid ; ille tam impro-
uc fuſer Vgna «nea 11 inſidiis poſuerat, Juæ vVidus non
Π vZalueo in cubiculum transferri non fuiſſet ut
Dpohent? Hibes crimina inſidiarum:

.
ἰ} ἱ
Π Π

ſervum tanti

ἱ
εἐ ".,. Σ Ν π- Π ονις ζθὸι ſceleris con-
" 47 Μιδι} enim dixit amplidt: ΘΟΥΜΙΣ γ. τ à ſe
' Ν Σ : ᾽ ) 20 “}.)7 ) Ε ὡ
”γἆ:ίΐ’ἶ”“”ἷ mmaquit, eram conlcius. Quid tum s Romam di-
{{ Η 4 7 miũſſet.

120 M. T. Ciceronis.

Ità demens illa erat, ut eum, quem
conſcium tanti ſceleris habebat, d ſe
dimitteret? KRomam etiam mitie-
ret, ubi & inimiciſſimum ſciret 6{16
nepotem ſuum, 89 C. Caſarem, cui
feciſſet inſidias? præſertim cùm is
unus eſſet, qui poſſet de abſente ſe
Prolepſis. indicare ᾽ Et fratres meos, inquit,
40d erant conſeii, in vincula con-
Antecedens Jecit. Cam igitur eos vinciret, 4105
Confirmati- ſecum habebat, 16 ſolutum Komam
onis prohar. mittebat, qui cadem ſciret, quæ illos
non NJire dicis 2 KReliqua pars atcuſatio-.
fuit anino 525 duplex fuit: una, Kegem ſemper
alieno à Cæ- in ſpeculis uiſe , cuùm à 16 animo
e, ure eſſet alieno: altera, exercitum eum
in cum com- htra te magnum comparſſe. De
paravit. exercitu dicam breviter, uùt eætera.
Oſtenditur Nunquam eas copias Kex Dejotarus

hoc ex fa- habust, quibus inferre bellum Popu-

earie ἰο Romono poſſet, ſed quibus fines
quæ tantæ Juos ab excurſionibus oſtium & la-
non fuerunt, frociniis tueretur, & Imperatoribus
ut populo noſtris auxilia mitteret. Atque an-
Ranan ted quidem majores copias alere po-
ferre petuil- Zevat: nune exiguas vix tueri po.
ſer. teſt. At miſit ad Cæcilium neſcio
Proleplis. quem; ſed eos, quos miſit quòd ire
Præteritio. noluerunt, in vincula conjecit. Non
quæro, gquàm veriſimile ſit, aut uon
babhuiſſe regem, quos mitteret, aut
eos, quos miſiſſet, non paruiſſe, φ
qui dicto audientes in tantà re ποῆ

Ἷ

μ "}"
Π
geparin?
4 υ Π
ὝΝ ὧν
Τ Μ

Ἠ...ίΜΠιιΙΧΙ.Ἱ
Λ μ }

Τ ω
ἐ μ
ἡγμ}. ἐ
ἡμη }
ΠΗ
Ν ι
ἐ } }
ἐ η .
ſin
4 ..}.}}}}}
"

:Ι " ἡ ΄
ae Ἷ

ἣ

ἴχῃ Pro Rege Dejutora Oratio 121
Ffuiſſent, eos vinétos potius, qudm
necatos fuiſſe. Sed tamen cum ad
ἰρηθι Ceæcilium mittelat, utrùm cauſam
unſn illam victam eſſe neſciebat, an Cæ-
. cilium iſtum magnum bominem pu-
Hmmin zabat ?à quem profectò is, qui opti-
Makiu mè noſtros bomines novit, vel quia
ΔΜ , mon noſſet, contemneret. Addidit
Ἢ Μ , etiam illud, eguites non optimos mi- Ἢ :
Μ Μ , Veteres, credo, Cæſar: nibhil ad ccupatio⸗
ſaum ia χ equitatum: ſed miſit ex iis,
Ἢ 15 {μ| ῖ habuit, electos. Ait, neſcio
Π ΜΗ ΜΗ Auem er eo numero ſervum judica-
u,Aen zum. Non orhitror: non audhvi. Sed
μ Η in eo, etiamſiaccidiſſet, culpam Re-
eugtun gis nullam {9 arbitrarer. Alieno inſieer μ
μῃ } autem à te animo fuit. Quomodo! rutnai da-
Π u“ Neravit, credo, diſſciles tibi Ale- dit Cæſari,
Ἷ ΚὉΜΜ vandriæ Fore itus bpropter γέριο eeeizum
Π } nis naturam e fluminit. At eo 109 l
Ὶ ...Μ tempore pecuniuut dedit, exercitum per romiam.
Π aluit: et, queém Aſiæ prafeceras, A Repu-
, Ν nulla in re defnit: tilbi viétori non gnantibus,
ἡη,. “ν Jolm ad hoſpitium, ſed ad pericu-
ͤ 1 lum etiam, atque ad aciem praſtò
μ Μι“: Fuit. Secutum eſt ellum Africa- In aliis belli,
- ΜἼΜ num; graves de 18 rumores Warſii, nunquam
" , ὙΠ ettam furioſum illum Cuecilium Cæſari de-
μ 'ΐ᾽͵ἷ”!͵’ excitaverunt. Quo tum erga te Rex ΒΗ Ρ
'““{"ἶ“”ἶἷί unimo ſfuit, qui auctionatus { [616-
Π{{ ῆ erſpoliare, mnluerit, guàm tibi
μ ““”ἷ'ζ]ἆ,; pecuniam non fubminiſtrare! At eo,
Μ enquit, tempore ipſo Nicæam, Ephe-
μ . -ἡυὶ Η ς zumque

ῃ α
ἐ μ ς
“ΠΠ

122 M. T. Ciceronis.

sumque mittebat, qui rumores Afri-
canos exciperent, & celeriter ad ſe
referrent. Itaque cuùm eßſet ei nun-
tiatum, Doiitium naufragio peri-

Non protu- iſſe, te in caſtello circumſiderit: de

liſſe verſum Qomitio dixit verſum Gracum ed-

imprecaro dem ſententid, qud etiam uos habe-
rium in -
ſarem. Kt Aitide : :
unà inimici intercidant: quodille, {
Antitheſis. éſſet tibi inimiciſſemus, nunquam ta-
men dixiſſet; 100{ enim manſuetus,
verſus immanis. Qui autem Domitio
oterat eſſe amicus, qui tibi eſſet inimi-
Non geſtiiſſe cus . Tibiporro inimicus cur eſſet, 4
aris de quo cum vel interfici helli lege potuiſ-
moribus, Jet, regem ἐ ſe 85 ſilium ſuum con-
Suſtentatio, itutos eſſe meminiſſet ὁ Quid deinde?
ſive ſuſpen- Burcifer quò progreditur? Ait, bic

6 lætitid, Dejotarum elatum, vino ſe obl-

ruiſſe, in conviviéque nudum ſaltoviſ-
. Quæ erux hbuic fugitivo poteſt [-
71s ſupplici afferre? Dejotarum ſal-
Traductio. zantem quisquam, aut ebrium vidit
Parari,⸗ unquam? Ommes in ilo ſunt Rege
regia virtutes, quodte, Cæſar, igno-
rare non arbitror: ſed præcipus ſn-
ularis & admiranda frugalitas; et-
Correctio. hoc verbo ſcio laudari Reges non
Wlere: Frugi hominem dici non
Enumeratio. multum habet laudis in Rege: for-
tem, juſtum, ſeverum, magnani-
mum, largum, bene ficum, libera-
lem;

mus Latinum: Pereant amici, qum

{Π}|{||}}}}
"
Ν
11}}}}}

} μ
111}}}}}}

" Δ)
ΠΠΠΠΠΠΠ,
M

{}}}{{|] Μ

(amg

limmn
Vaif
ἐ {
Μωψω
μΔ: ἐ
1
Π
Π ,
Ἰὰπ: μ
ἽΜ1) Μ
Τ,
ῴωΜψ
ἿΠ ,
Π Δ .
Ἵ) 11
ἐ Π ſuunt
,
αὐμα 44
ΜΜΜΜ

—

}
Ἀ }
τ Π

4 }
ς ν|...|1{|1
Μ Μ

Pro Rege Dejotaro Oratio. 123

lem; hæ ſunt regiæ laudes, illa pri-
vata eſt. Ut volet, quicque accipiat:
ego tamen frugalitatem, id eſt, mo-
deſtiam & temperantiam virtutem
eſſe maximam judico: baæc in illo
eſt ab ineunte ætate, tum d cuntcta
Aſia, tum d Magiſtratibus Legatis-
que noſtris, tum ab Equitibus Koma-
nis, qui in Aſia negotiati ſunt, per-
Tecta & cognita. Multit ille quidem
gradibus oſſciorum erga rempublicam
noſtram ad boc regium nomen aſcen-
dit, ſedtumen quidquid d bellis Populi
Komani vucabat, cùm bommibus no-
ſtris conſuetudines, amicitias, res va-
Zionétque jungebat, ut non ſolum Te-
tracha nobilis, ſed optimus paterfa-
milias, & diligentiſſmus agricola, 9
pecuarius haleretur. Ο igitur ado-
leſcens, nondum tanta glorid prædi-
tus, nibil unquam 101 ſeveriſſuné Ε9
graviſſmè ſecerit, is εὐ exiſtimatio-
ne eaque ætate ſultavit? Imitari po-
tius, Caſtor avi tui mores diſcipli-
nämque debehas, qudm optimo &α
clariſſzmo Eiro fugitivi ore maledi-
cere. Quòd [ὴ jaltatorem avum ha-
buiſſes, neque eum virum, unde pu-
doris pudicitiæque eévempla peterel-
tur: tamen boc malediétum minimè
in illam ætatem conveniret. Qui-
bus ile ſtudiis ab ineunte atate ſe
2113

Oppoſita &
Repugnan-
{18.
Digreſſio Ci⸗
ceronis, qua
adverſarios
& accuſato-
res Dejotari
inſectatur,
ac præprimis
Caſtorem, e-
jus nepotem.
I. in Avum
virum clariſ⸗
ſimum, cujus
mores imita-
ri debuiſſet;
fuit con-
tumelioſus

124 M. T. Ciceronis
imbuerat, non ſaltandi, ſed bene ut

armis, optimè ut equis uteretur; ea

tamen illum cuntta, jam ætate ex-
actä, defecerant. Itaque Dejotarum
cùm plures in equum ſuſtuliſſent,
quòd bærere 11 eo ſenex poſſet, admi-
Annomina- vari ſolebumuf. Hic verò adolescens,
tio. Aui meus in Cilicia miles, in Græcia
commilito fuit, cùm in illo noſtro

Repetitio. exercitu equitare cum ſuis delettis

Simil. Cad. εη 4 :
2. Qwia, cum equitibus, quos und cum eo ad Pom-

contra Cæia- Pejum pater miſerat, quos concur-
rem perti. ſus facere ſolebat? qum ſe jactare?
nax, Nin ar quàm ſe oſtentare Ζ. gudm nemini in
raeg icero⸗ 1lla cauſa Nudio cupiditate once-
nis depoſuil- Jere? Cum vero, exercitu amiſſo; ego,
ſed, nunc ac- qui pacis aultor ſemper fui, poſt Phar-
Simil. deſ. ſalicum autem prælium ſuaſor furſſem
ſae Re armorum non deponendorum, ſed ab-
Ἐ ρἷπ: "ο Jiciendorum; hane ad meam aucto-
4 GCemtraris Vitatem non potui adducere, quòd 8᾽
&ͤ Adjuncis ipſe ardebat ſtudio ipſius belli, φ
gem audeat, patri ſatisfaciendum eſſe arbitraba-
& ortuns fur. Felix iſta domus, quæ non
ſuà non impunitatem ſolum adepta ſit, ſed
contentus. etiam accuſandi licentiam : calamito-
3. Quia eſt ſus Dejotarus, qui ab eo, qui in iis-
Aartithete. dem caſtris fuerit, non modo apud te;

impius in ἕ ν.... Α
εαπ', qui fa-J'detiam à ſuis accuſetur. Vos veſtrà

miliam ipſi ſecundà forranà, Caſtor, non pote-
us. ſtis ſinè propinquorum calamitate
Conceſio. eſſe contenti? Sint ſaneè inimicitiæ;
quæ

nobilitavit.

asn
μ}}}}""
μ
ημ!}}}"}
Μ

ἡμίμνι
Μ Μ
ἠ ιν!
Π
Π
Γ1)
Π

aſle gss,

Τ
ὀρΜὶἩύἕ
ὕδι ἡψ!
Ἱ μ
ίνξσκςΜἑΜ
1 }"
ξ'ἷ““ξἶξ“-'“ἷ’“'
"

μῃ

'“ξἁςαπ ...}Π}

Δ Δ ,
εἶμι ἧμμι
7
ἡ Μ υ μ
Ν Π Π
Π Μ ,
Π ἡ ἵἶ...
ἡ un εἰὶ
, ᾷμω’.ίθ!ύ
uimn , “
ἐ Δ enii
π'ῃρῥἄῤΙᾶΙΘ ὴ
ἡμ }
ὑμ μ
Π
μ Μ!
ἐ ε!
Ἵ., Μ’;
, 4...
Τ
χαἰ}!}"
'ίῃπ!ἰ“” ᾿ Ἷ
ἼΩ Ἰ:Ἴ

ῃἆθ ἧ
Μ ,

μΜ

'

Pro Rege Dejotaro Oratio. 12 5
quæ eſſe non dehebant: Rex enim Dejo- Antitheta.
tarus veſtram familiam aljectam & Allegoria.
obſeuramè tenebris in lucem evocavit.
Quis tuum patrem antè, qui eſſet, quàm ἣ
Ἷ ι Π Ν Synæcioſis.
cujus gener ſſet audivit? Sed quam H
vis ingratè & impiè neceſſtudinis no: Repetitio
men repudiaretis, tamen inimicitias Simil. cad.
hominum more gerere poteratis, non f Compar.
o erimine inſectari, non expetere vi Conceſſio
am, non capitis arceſſere. Eſte: con- & μ 18
cedatur hæc quoque acerbitatis & οὐ Τ in propin-
magnitudo. Adeöne, ut etiam omnia quum, quem
vitæ ſalutisque commuuis, atque etiam ber voeru⸗
bumanitatis jura violentur“ Servum,, kol quen-
ſolicitare verhis, ſpe promiſsisque cor- ς μ cad.
rumpere abducere domo, contra domi- ptum ter.
num armare, hoc eſt, non uni propin- vum capitis
quo, ſed omnibus familiis ellum nefa- Amnlifict
rium indicere. Nam iſta corruptela ὰ ero
ſervi; ſi non modò impunita fue- ITrauslatio.
rit, ſed etiam à tanta authoritate ap- ο .
probata, nulli parietes noſtram ſalu- ddiaeio.
tem, nullæ leges, nulla jura cuſto- nr; , Σ
dient. Ubi enim id, quod intus eſt ει κυιανισεί.
atque noſtrum, impun evolare po- Diſſolutio.
teſt, contraque nos pugnare, fit in corruptelam
dominatu ſervitus, in ſervitute do- e cen.
minatus. Ο tempora! Omores! ὐ tum
Domitius ille,quem nos pueri Conſulem, diſſimili
Cenſorem, Pontificem maximum vidi- exemplo
mus, cùm Tribunus plebis M. Scau- Ranitit ὑ
rum, Principem civitatis, in judicium
populi vocũſſet; Scaurque ſervus ad
elnm

126 M. Τ. Ciceronis

eum clàm domum veniſſet, & crimin
in dominum delaturum ſe eſſe dixiſſet;
prebendi hominem juſſa, ad scaurum-
Gorrectio. que deduci. Vide, quidinterſit; εἰ
iniquè Caſtorem cum Domitio compe-
Antitheta ro; ſedtamen ille inimico ſervum re-
H miſit, tu ab A vo abduxiſti: ille incor-
Repetitio. Tuptum audire noluit, tu corrupiſti.
Simil. deſ. ille adjutorum ſervum contra dominum
repudiavit, tu etiam accuſatorem ad.-
hibuiſti. At ſemel iſte eſi corruptus ἃ
Occupatio. vohis ἢ Nonne cum eſſet produöétus, '
τ cum tecum fuiſſet, refugit ad Legatos?
Repetitio. Monne etiam ad bunc Cn. Domitium
venit? Nonne, audiente hoe Serv. Sul-
picio, clariſſimo viro, qui tum caſit
Abpu Domitium cœnabat, & ῥοε T.
Rebeeicto Torquato, optimo adoleſxente, ſe, d te
Ieicectia. corruptum, tuis promiſſis in fraudem
umpulſum eſſe confeſſus eſt? Quæ eſt
iſta tom impudens, tam erudelis, tam
zinmoderata inbumanitas? Idcirco in
bance urbem veniſti, ut bujus urbis
: jura && exemplacorrumperes, dome-
lronia⸗ fſticägue immanitate inquinares? At
roſopopæia ? ι χ Ω͂ ὐ ο
Reliquam dudm acutè οο ο φ erimina“ eſa-
Caſtoris ac· mius, inquit (ejus enim nowine, optimi
euſationem hominis, nec tibi ignoti maledicebat ti-
acutè & bi) ad Regem ſeribere ſolebat, te inin-
Ironice ree ει Ὦ ..λ.} τ ἥ
μ Σ vidia ἐ{{ : tyrannum exiſtimari: [:
tud inter reges poſitu, animos hominum
vebementer offenſos: plaudi ſer
ere⸗

»

„ κ
ΠΗ
ει01'1ώ͵ !
.

μ
Π ς
ἡμμ Ν
Ἴ) Π
"1
Ἴ),
ἐμμμίη,
Π ψῃᾖ

μ
ἸπΝ μ
—
Π ι υχὶ
ΠΗρίγην
| ωεΜ}!τοψπῃ
ᾳιἐηὰχ”ω“
ῳ

μ

ψΗ μ,.1 .
δην inſe

Π

ἡ11.111}}.}

Pro Rege Dejotaro Oratio. 127
blere. Monne intelligis Cæſar, ex ur-
banis malevolorum ſermunculis ῥάς
ab iſtis eſſe collecta? Bleſamius tyran-
num Cæſarem ſeriberet ?“ Multorum
enim civium capita viderat: multos

I juſſu Cæſaris vexatos, verberatos, ne-

catos: multas afflictas & everſas do-
mos: armatis militibus refertum fo-
vum; quæ ſemper in civili victoria ſen-

mnum ſemus, ea te viéctore non vidimus. So-

Π μ μν
Μ|5..1}}}}}}
ΠΗ ι

Ϊ ν

. ὶ

Τ,
. ΜΗ

τ . "

ἽΠΠΝ "

ἆωτπῇ;ρ;τε;,
{{
Ϊ επ'τωΐυα{! ἴ
) πο:πω;,ΐ
ςυωψ ,

Μ "

lus, inquam, es, C. Cæſar, cujus in vi-
ctoria ceciderit nemo, niſi armatus, 89
quem nos liber, in ſumma Populi Ko-
mani libertate nati, non modò non ty-
rannum, ſed etiam elementiſſimum in
Dictoriavidemus ducem: is Bleſamio,
qui vivit in regno; tyrannus videri po-

Refutatio.

Ironia.
Traductio.
Simil. cad.
Diſſoluta.

Antitheta.

26{1 Ὁ Nam de ſtatua quis quæritur, und

præſertim, cüm tam multas videat?
Valde enim invidendum eſt ejus ſtatuæ,
cujus trophæis non invidemus. Nam (
locus affert invidiam, nullus locus εἰ
ad ſtatuasm quidem Roſtris clarior. De
plauſu autem quid veſpondeÄam? qui
nec deſideratus unquunm d 16 eſt; (

nonnunquam olſtupefactis hominibus

ipsd admiratione compreſſus eſt: & for-
taſſe δὸ pratermiſſis, quia nihil να]-
gare te dignum videri poteſt. Nibil
à me arbitror prætermiſſum, ſed ali-
quid adextremam cauſæ partem reſer-

vatum. Id autem aliquid eſt, te ut

pla-

Ἀεγδ Σ .
Conciliat
Cæſarem
Dejotaro, &
duas habet
partes, ,

102 M. Τ. Ciceronis.

In prima planè Dejotaro reconciliet oratio mea.
r Pezo. Non enim Σ
τ Dejo- . 120
Π ααμόμο cenſeas: illud vereor, ne tibi illum
& Commu: ſuccenſere aliquid ſuſpicére: quodab.-
tatio. eſt longiſſimè, mihbi crelde, Cæſar.
Autubeta. Quid enim retineut per te, meminit,
Traductto. Π ſpytt. Ρ Δ :
κ ibi on quozſerit; neque ſedte mulcta-
ſuccenſere tum arbitratur, ſed cuùm exiſtima-
ſuſpicetur, vet, multis tibi multa eſſe tribuenda,
quia ἱρῇ quò minus d ſe, qui in altera parte
τέβπὶ Ρᾶτ' fuiſſet, ea ſumeres, non vecuſavit.
tem ademit: : B '
partim φυδὰ Etenim, ( Antiochus Magnus ille,
Dejotarus Rexæ Aſiæ, cüum, poſteaquàm à Scipio-
multis à Cæ- ne devictus: Lauro tenus regnare jur-

ſare benefi- ſus eſt, omnémque hane Aſiain, quæ

ien de eſt nunc noſtra Provincia, amiſiſſet,
giumque no- dicere eſt ſolitus, benignè ſibi a Po-
men reti· pulo Romano eſſe factum, quòèd ni-
nuerir, mis magnà procuratione liberatus,
exemploAn. modicis regni terminis uteretur;
tichii Regis: Ε Σ . ,
Grnacioſi,: poteſt mulioò fucilius ſe Dejotarus con-
Simil. cad. ſolari. Ille enim furoris mulctam ſu-
Partim quia ſtinuerat, hic erroris. Omnia tu De-
eum Regio jotaro, Cæſar, tribuiſti cuùm 5 ipſi ᾽
Repetitio. Klio nomen regium conceſſiſti: boc no-
net omnia mine retento atque conſervato, nullum

beneficia heneficium Populi Komani, nullum
Populi Ro- judicium de ſe Senatùs imminutum

mant. putat: magno animo & erecto eſt,
nec unquam ſuccumbet inimicis, ne
Polyfſnde. fortunæ quidem. Multa ſe arbitra-
1n.“ Π peperiſſe antefactis, & babere

22 }

ὰ

!

Πἤ

1
ἀγ η εἰ
1111
.
}
ἡμ} un
Ν
ἐ ἶπῃι
.11.}.}.

]

ς Pro Rege Dejotaro Oratio. χ
Se Oe 9
niumm in animo atque vurtute, quæ nullo mo- :
᾿}.. ὦ μο ( amittere. Quæ enim for- Tradutio.
, nnl , ξ οο
tuna, aut quis caſus, aut quæ tanta
poſſt injuria omnium Imperatorum
υ , 4 Dejofaro decreta delere? Ab om-
ο nibus énim ornatus eſt, qui, poſtquam
Π Ν . : . :
μρ υ in caſtris eſſe potuit per ætlatem, in Aſia,
) 'ἶ,"«ᾖ' Cappadocia, Ponto, Cilicia, Gria, bel-
elt ἰδ geſſerunt. Senatüs verò judicia de
Ρ }} Μ εὖ .
nn Rl 1110 tam multa, tmque honorifica, quæ
{ Ρ Π οὶς Populi Romani litteris monu-
Τ Τ menticque conſignata ſunt, quæ un-
τὴ, Auam vetuſtas obruet, aut quæ tanta
huſline Jelelit oblivio? Quid de virtute ejus
dicam? Quid de magnitudine ani-
en Δ) mi, gravitate, conſtantia? Quæ
ὙΝ omnes docti atque ſapientes ſumma,
bengeii quidam etiam ſola bona eſſe dixe-
Ghum runt, hisque non modè ad bene, ſed
Nunicreie etiam ad beatè vivendum conten-
ο dam virtutem eſſe. Hæc ille repu-
Μ Δ) zans, ε5 dies && noctes cogitans, non
Ἂ |͵:͵;͵ω͵;᾽μπωᾶἰυπζ. modò tibi non ſuccenſeteſſet enim non
τ Ν ι: Ἷ Ν . . : .
εἰ un Jolum ingratui, ſed etiam amens ve partem, quis
deipndi ram omnem tranquilitatem, quie- fuis illDum
aeſi zem ſenectutis acceptam refert clemen- litteris Cæſar
κ μ 21 tuæ. Quo quidem animo cùm an- erexit ;SdSe
eußenn 2„,„ Ὰ : Σ ᾿ς ſolatus eſt.
εΠ " 2έα fuit; tum non dubito, quin tuis
4 ' litteris, quarum exemplum legi, quas
I G1 eum Tarracone huic Bleſamiode- M.
μ ἰ diſti, ſe magis etiem erexerit, abomni-
τ " " Aue Jolicitudine abſtraxerit: jubes enim
, ῳ 7 , υὦ eum

nn, Π
μ μ ’
Enumeratio.
Diſſoluta.

ἱ

djuntio.

etaphora.

ἣ

130 M. T. Ciceronis
eum benè ſperare, & bono eſſe animo,
quod ſcio te non fruſtrò Eiseſalent.

Memini enim iisdem ferè verbis ad

me te ſeribere, méque tuis litteris bene

Compar.

Gradatio. Ferer non fruſtrà ſe jußſum. La-
Simil. cad.

conciliavit, hoſpitium voluntas utrius-
que conjunxit, familiaritatem conſue-
tudo attulit, ſummam verò neceſſitu-
dinem magna ejus oſſicia in me, in
exercitum meum effecerunt: ſed cùm
de illo laboro, tum de multis ampliſſi-
Synonymia mis veris, quibus ſemel ignotum ἃ te
quadruplex. eſſe oportet, nec beneficium tuumin
dubium vocari, nec hærere in ani-
mis hominum ſolicitudinem ſempi-

ternam, nec accidere, ut quisquam "
1 ἡμμίι
[Γ }

te timere incipiat eorum, qui ſeme
Præteritio. à te ſint liberati timore. Mon debeo,

Eaneod C Ceſar, quòd fieri ſolet in tantis pe-

lat miſeri- riculis, tentare, quonam modo dicendo

cordiam pro miſericordiam tuam commovere oſ-
Peloraro; ſim. Nihil opus eſt. Occurrere ip 2 ſo.
Alemens εἰ /st Jupplicibus Ἐ calamitoſis, nullius
in privatos, orattone evocata. * Propone tibi duo⸗
multo magis regeſ, 85᾽ id animo contemplare, quod
nzer⸗ oculis non potes: Jabis profectò miſeri-
* Antitbeſis. cordiæ, quòd iracundiæ negaviſti. Mul-
ta ſunt tuæ clementiæ monumenta: el
maximè eorum incolumitates, quibu

oro equidem Regis Dejotari caud,
Disjunctio. quocum mibi amicitiam Respublica

: ἶῦιοτππι ;
μ
Ν

ſalutem dediſti, quæ ſi in privutis glo.
rioſ

"

ℳ

Ϊ

μ |

ΜΗ

ἠ ,’Πίἷῥἱ!.'ΐἱἴῖἰἅ

ΠΠ1}1];

μ μ

.

υ

ΓΤ )
Ν
ἰε:πμἰ)ᾗωπἰ .
" ἤ
177
117
Ν
ΥΤ
εὔμῃ ἧχῃ
ἶἳ’“β’“ῖἆίι.’ϊπτῃ
.

nle

Ϊ
᾽

-

len Pro Rege Dejotaro Oratio. 131
m /ſnn rioſa ſunt, multò magis commemora-
nin buntur in Regibus. Semper regium
Π η ς nomen in hac civitate ſanctum fuit:
ei ſociorum verò regum & amicorum
Π ι ſanctiſſimum. Quod nomen bi Reges
ὑ η ne amitterent, te victore timuerunt:
minim Mi vetentum verò & ὰ 16 confirmatum po-
Vuntmm ſteris etiam ſuis tradituros eſſe oonſdo.
εἰ ι Corpora verò ſua, pro ſalute Regum &, quia de
mm ai, ſuorum hi Legati tibi regii tradunt, chntin con-
Ἴ) "" Hieras ἐ Βἶιζἕῃπίω Antigonus, ti- tra accuſa-
Aernun bi nobisque omnibus jam diu noti, ea- tores teſtan-
εὐ démque ſide && virtute praditus Dory- tur, imo
1 laus, qui nuper cum Hiera Legatus eſt Rori pro.
Μ ad te miſſus: tum Regum amiciſſimi, Rege & ejus
Nehmere! 0Η tibi etiam, àt ſpero, probati. Ex- ſilio.

Gomdmn duire de Bleſamio, num quid ad Kegem
Σ "ὦὰ ἀρυδο μῈ υ ὰ
τ Hieras quiqem cauſam omnem ſuſcipit, Disjunctio.
lünn ἰ Ε criminibus illis pro Kege ſe ſupponit

"

veum, memorium tuam implorat, 7
vales plurimum: negat, unquam ſe Breris Ana-

“Η}"" : : : : „cephalæoſis.
Π τ in Dejotari Tetracbia Peznn di- Repeditio. ;

““}
Μ ωωπντ ſceſſiſſe: in primis finibus tibi ſe præſtò Simil. cad.
,Ind, Ffurſſe dicet, uſque ad ultimos proſecu- & det
Ἵ ΐ”ἶ“’””ἷἑὺ tum : cùm à balneo exiſſes, tecum ſe
, 4 e Ffuiſſe ,cum illa munera inſpexi es C-
μ Δ} natus, cum in cubiculo renbusker:
Ν eadeémque aſſzduitatem tibi ſe præbuis-
εο ſe poſtridie. Quamobrem, Π quid eo-
Π rum, quæ objeéta ſunt, cogitatum ſis,
nnnln non recuſat, quin id facinus ſuum Ju-
ΜΠ. , dices

Contentio
ſive Anti-
theſis.

Diſtributio.

132 M. Τ᾿ Ciceronis P. Reg. &c.
dices. Quocirca, C. Cæſar, velim exi-
ſtimes, hodierno die ſententiam tuam
aut cum ſummo dedecore miſerrimam
peſtem importaturam eſſe Regibus, aut
incolumem famam cum ſalute: quorum
alterum optare illorum crudelita-
tis eſt, alterum agewer
clementiæ eſt.

Ξ ΕΞ Ὰ
ἰ ως Ρ ΠἘΕΠ

ἢ Ξ ΞΤ

ἴ “, 'ἧ : ς τάμαι :
2 σ ῬΖΩ͂ — ῃ
΄’"’΄ Ψ τ — κ Σ ἐ τ
| Χ κν ς τ'

Π 'ῶ
ψ
{ΠΒΕΚ ΡΕΙΔΠ5

2 ΔΕΘΟΠΝΟΌΝ
NOTIS ET PERBREVI EX-
POSITIONE ILLUSTRATUIS,
Pro uſu & exercitio Academicæ
Juventutis in Rhetorica.

CIIM. PRIHEGρ⅓ SACRAX CSakE.S
REGHEOUE CATHOLICAYX MA JESTATIS
Ef Facultate Superioram.

WIACEBURGI
Sumptibus Almæ Univerſitatis Juliæ
ANNO NDCCXXXV.
Dis Marci Antonü Engmann, Univerſ. Typ.

VITA.

Atus eſt Horatius anno
ab Urbe condita 689.
Venuſiæ in Apulia, pa-
tre libertino ac locu-
—— plete, à quo Romam
ductus, & inter Senatorum Equi-
tumque pueros liberaliter eſt edu-
catus. Annos natus admodum 22.
Athenas petiit: Ibi Philoſophiæ
operam dabat, cùm Brutus illum
abſtraxit, & militum Triburnum
in ſuo exercitu eſſe juſſit. Com-
miſſo ad Philippos prælio, in quo
cæſus eſt Brutus, fugam arripuit
A 2 Hora-

4 “ἘΞι (°) -
Horatius, ac Romam, facto ad
Palinurum, Italiæ promontorium,

naufragio, vix appulit. Mox

inopia cogente, verſus factitare
cœpit, quos legerunt Virgilius &
Varius, Poëtarum in urbe rtum
rincipes, ac Mœcenati, viro no-
bii, linrmi apud Auguſtum gra-
τἰὰ, & eruditorum patrono lauda-
vêre. Is Horatium vocat, probat,
ac paucis poͤſt menſibus in ſuorum
numero eſſe jubet, ſimul ipſi ve-
niam ab Octavio Cæſare, qui po-
ſteà Auguſtus dictus, impetrat,
quòd Bruti & Caſſi partes ſecutus
cſſet. Fuit ipſi quoque Auguſto
chariſſimus & accpticirmus. Obiit
anno ætatis 57. U. Ο 746. eodem,
quo Moœcenas, juxta quem in Es-
quiliis conditus eſt. Quod inge-
nium, qui mores, quæ religio
fuerit, è ſcriptis paret. Corpore
obeſum, brevem, lippum, præ-

canum,

ὴ
᾽ υ
αμῃ

]
ἣμμ
Ν

ΙΜ“Μ Ἷ

e Lan ξφϑ- :
Ἱ““ἩΘΠω...Ι canum ipſe ſe fuiſſe commemo-
Π 1αῖ.
ξ...Μ Teſtimonia Veterum
gu

. »Ε
᾽ ἷ .
, HORATIO.

Ν

Πωη

Vidius Libro 4. Triſtium
n Π Eleg. To.
Hoeng " Ἐς tenuit πο[ὶιεις numeroſus Hora-
as n won tius aures,
nmn WDum ferit Auſoniâ carmina cul-
Δλ ; ta lyrãa.

nn e Perſius Satyra. Τ
Omne vafer vitium ridenti Flaccus
ἴ Λ“:" γ amico
Tangit, & admiſſus circùm præ-

ἤπν
ὑ
; cordia ludit;

ΠΗ
ἼΩ Ι Callidus excuſſo populum ſuſpen-
dere naſo.

" ᾽ ᾠιπ”ί;άπω Lib. το. Cap. I.

,

" Α 3 Lyri-

ῃ

ὐ (°) δξξ-
Lyricorum Horatius fere ſolus
legi dignus. Nam & inſurgit :
aliquando, & plenus eſt jucundi-
tatis & gratiæ, & variis figuris
& verbis feliciſſime γηἢ
audax. :

(πα 4

τ
leuten
Ν
ele vnns
λ0
μ η
Ἡ ul hne
ee
'

η

ὦὖ’ (ο ) ξὲξ-
ἜἝἝἜἝἨἝΜἜ

ξϑϑθεξξοξξξϑϑξξϑξξϑϑεξξϑεξξξξ

HORATII FLACCI
CARMINIUM.
LIBFR. .
ODE PRIMA.

Carmen Aſclepiadeum, ſic dictum ἃ
quodam Aſclepiade, qui hujus generis
carminum author fuit. Pedes quibus
Aſclepiadeum conſtat, ſunt hi:
— — — vo = — ο — 0°*ρ
Ode autem hæc monocolos dicitur,
quæ Græca vox ſignificat, omnes par-
tes eſſe unius formæ ac ſpeciei.

ARGUMENTIM.

Alios aliis rebus duci: δὲ Lyricorum ver-

unm Esge⸗ teneri.

☛W Oecenas atavis edite regibus,
0 & praſidium, ( dulce decus
mbeum!
Sunt, quos vurrieulo pulverem
() Olympic ἜΠ
Collegiſſe juvat, metàque fervidis
A 4 Evitata

I. Mœcenas, Eques regio Etruscorum ſanguine natus.
2. Olympicum. Olympia, Græciæ civitas, ubi prope Al-
pheum fluvium certamina currulia celebrabantur quin-

8 Ο HoxATII FLACCI
Evitata rotis, palmâque nobilis ; ᾽ἷἔ“"“ἶΐζἷ
Terrarum dominos evehit ad (3.) Deos. μ
Hunc, ſi (4.) mobilium turba (5.) Quiritium Annhen
Certat (6.) tergeminis tollere honoribus: μἹ
Hlum, ἢ proprio condidit horreo, lmalu
Quicquid de (7.) Libycis verritur areis, αἷἰδι
Gaudentem patrios findere ſarculo μ ἢ
Agros, (8.) Attalicis conditionibus ennohte
Nunquam dimoveas, ut trabe (9.) Cyprio ἼΠΠ,
(I1I0.) Myrtoum pavidus nauta ſecet mare. Ἴ ,

Luctantem ( 1.) Icariis fluctibus (12.) Africum ἰὐμι
Mercator metuens, otium & oppidi Smeri⸗
Laudat rura ſui: Mox reficit rates
Quaſſas, indocilis pauperiem pati.
Eſt,
to quoque anno ineunte, cujus temporis ſpatium Olym- bhmebn
pias dicitur 21)lni⸗
3. Feliciſſimi, Diisque propè fimiles ab hominibus dice- "
bantur ii, qui, rotis fummâ velocitate incitatis, potue-
runt ita circumflectere, ut ad metam poſitam non im-
pingerent; unde & palmam nobilem retulerunt.
4. Mobilium, id eſt, inconſtantium.
4. Quiritium, ſcilicet Romanorum, qui à Curibus, pri-
marià Sabinorum urbe, Quirites dicebantur.
Tergeminis, id eſt, tribus maviméè inſignibus, ſcili-
cet Xdilitatis, Præturæ, & Conſulatús honore.
7. Libycis. &c. Africa dicta eſt etiam Libya, frumenti ferax.
. Attalicis. Attalus, rex fuit Pergami in Aſia ditiſſimus.
9. Cyprio, id eſt, navi ex trabibus in inſula Cypro ſectis
factà. :
χο, Myrtoum. Eſt pars Ægeæi maris, cui nomen hoc da-
tum eſt à Myrtoo, Oenomani, regis Arcadiæ, auriga,
quem ille in hoc mare præcipitem egit.
II. Icariis. Mare Icarium eſt pars Ægæi, in quam Icarus,
Dædali filius, ſolutis à ſole pennis, decidiſſe dicitur.
12. Afticum. &c. Ventus eſt vehementior flans ab Africa.

ἜΝ CARMINUM LIBER I. 9
Efſt, qui nec veteris pocula (13.) Maſlici,
Nec pa tem ſolido demere de die
Spernit, nunce viridi membra ſub (14.) arbuto
Stratus, nunc ad aquæ lene caput ſacræ.
Multos caſtra juvant, & lituo tubæ
Permiſtus ſonitus, bellaque matribus
Deteſtata. Manet ſub (15.) Jove frigido
Venator, teneræ conjugis immemor,
Seu viſa eſt catulis cerva fidelibus, :
Seu rupit (16.) teretes (17.) Marſus aper Ρίαρας.
Me doctarum hederæ præmia frontium
)5 miſcent ſuperis: Me gelidum nemus,
Nympharumque leves cum (18.) Satyris chori,
Secernunt populo; ſi neque tibias
(19.) Euterpe cohibet, nec Polyhymnia
(20.) Lesboum refugit tendere barbiton.
Quòdſi me Lyricis vatibus inſeres,
(21.) Sublimi feriam ſidera vertice.

Α ς ΟἿΕ Π

13. Maſlici. Mons Maſſicus eſt in Campania, generoſo
abundans vino.

14. Arbuto. Arbor eſt Citro ſimilis
1φ Sub Jove, id eſt, ſub aëre frigido, quia Jupiter ἃ
Ῥοξεῖς ſumitur pro cœlo, aëre &c.
Π 16, Teretes ,ſcilicet, quia retia fiunt ὁ funiculis rotundis.
giin 17. Marſi, erant Italiæ populi. Marſus autem aper Βὶς

τ ponitur pro quolibet apro. :
nd 13. Satyris. Satyri ſunt dit agreſtes, ſaltationi ac choris
ὶ ωἰ ΠΟΠἹΠἜ dediti.

μ 19. Euterpe & Polyhymnia, Muſæ.
Π 20. Lesbos, Egæi maris inſula eſt, ex qua Alcæus & Sappho,
Π Lyrico inſignes carmine oriundi erant. :
Μ 1,’"͵“ἧ͵ἶ᾽”,ςν 21 Sublimi &c. id eſt, ſuperis ero ſimilis, & heatiſſimum
ali me eſſe credam.

πὸν

Ο. HoRATII FLACCI
ODE II.

Carten Sapphicum, ſic dictum, à

quia Sappho hujus generis carmen in-
venit: Pedes, quibus carmen hoc con-
ſtat, ſunt hi:

Ode autem hæc dicolos dicitur, quia
conſtat verſibus duplicis generis. Te-
traſtrophos dicitur, quia poſt quartum
verſum, idem genus carminis recurrit;
nam ille ordo verſuum, qui identidem
revertitur, Græcis eſt ſtrophe.

ARGUMENTHM.

Clades, quibus Romanos vexàrunt Supeni ob
necem Caſaris: Octavius unus eſt, qui jacen-
tem Rempublicam erigere poſſit.

Am ſatis terris nivis atque diræ
J Grandinis miſit (1.) Pater, & (2.) rubente
Dexterà facras jacularus arces
Terruit urbem:
Terruit

1. Pater, id eſt, Jupiter, qui hominum deormque pater
à Poëtis vocatur.

ς Rubente, id eſt, rubente fulmine armata dextera.

η " |
ξιΗΠὢ Οΐυἷἰ“
nens, Deng
ἰ μμ}
Ν

Ν η 1..};
μ } Π ΙΔ

Ν dctur,

ΠΗ
1 Ὶ

{ [{0}}},

!

'
wohde⸗

Ν}}}}

) ΙΜ '

P—

μ } ΜΗ

"
ἐ{
Ν
᾽
εὐ
"
— —

inum

}
μ {

;

ἐ .

CARMINUM LIBER ἴ, 11

Terruit gentes, grave ne rediret
Sæculum (3.) Pyrrhæ nova monſtra queſtæ,
Omne cùm (4.) Proteus pecus egit altos
Viſere montes:
Piſcium & ſummãâ genus hæſit ulmo,
Nota quæ ſedes fuerat columbis:

Et (5.) ſuperjecto pavidæ natarunt

Equore damæ.
Vidimus flavum (6.) Tiberim retortis
Littore (7.) Etruſco violenter undis,
Ire dejectum (8.) monumenta regis,
Templaque (9.) Veſtæ:
(10.) Iliæ dum ſe nimiùm querenti
Jactar ultorem, vagus & ſiniſtrâà
Labitur ripà, Jove non probante,
Uxorius amnis.

Audier,

— —

3. Pyrrha, Deucalionis uxor, diluvii tempore conqueſta
eſt de prodigiis & monſtris anteà nec auditis, nec viſis.
† Proteus, Deus marinus, Neptuni ſilius, qui marinas
belluas, quas Poëtæ vocant Phocas, paſcit.
5. Superjecto, id eſt, mari effuſo ſuper terras.
ὅ. Tiberis, Italiæ fluvius. :
7. Etruſco, ſcilicet Tyrrhena mari.
S. Monumenta, ἰά eſt, ſepulchrum Numæ Pompilii,
Romanorum regis ſecundi.
9. Veſtæ. Veſta, Dea igni præſidens, qui in eius templo
Perpetuus ſervabatur, & à Veſtalibus Virginibus ale-
batur.
10. Iliæ. Ilia, Romuli mater, quæ Rhea etiam 8 Sylvia
dicitur. Tiberis autem uxor vocatur, quia Amulii
juſſu ſubmerſa in Tibri eſt.
. Perſæ, ſcilicet Parthi, qui Perſarum vetus regnum
tunc obtinebant. Graves autem hic vocantur, quia
infenſi erant Romanis.

12 Ο. HoxATII FAceI

Audiet, cives acuiſſe ferrum,
Quo graves (11.) Perſæ meliùs perirent:
Audiet pugnas, vitio parentum
Rara Juventus.
Quem vocet divum populus, ruentis
Imperi rebus? Prece quà fatigent
Virgines ſanctæ minùs audientem
Carmina Veſtam?
Cui dabit partes ſcelus expiandi
Jupiter? Tandem venias precamur,
Nube candentes humeros amiéctus (12.)
Augur Apollo:
Sive tu mavis (13.) Erycina ridens,
Quam Jocus circumvolat & Cupido,
Sive neglectum genus & nepotes
Reſpicis (14.) auctor.
Heu nimis longo ſatiare ludo:
Quem juvat clamor, galeæque læves,
Acer & (15.) Mauri peditis cruentum
Vultus in hoſtem.
Sive

12. Augur erat, qui ex avium cantu, aut ὁ paſtu etiam &
volatu interdum futura prædixit, ac voluntatem deo-
rum ſcrutatus eſt.
14, Erycina, id eſt, Venus ſic dicta ab Eryce, monte Sici-
lie, ubi præcipuéè colebatur. Ἐ πν
14. Δυξοε, ſcilicet Mars, qui cùm pater eſſet Romuli,
unde Romani orti ſunt, author & parens Romanorum
dicitur.

15. Mauri, ſunt Africæ populi circa montem Atlantem,
quorum fortitudo in bello contra Jugurtham &c. geſto
perſpecta fuit.

"
ὴ
{{

;

Π
Wete woin
ι {
ἐεαμῶ!
ἴ Ν

Ι
(onen
δμὶῦν
thore Ν
Ἵ Π

—

.
μ χ

ὃ χ

ἱ

Β "
ΕΝ
ῚΝ
μὴν
ψ; ...ἤ
ἰ ὺ Ριῃῇἷ'ἱἠἀ

Ϊ

ΔΝ Ν
ιὰὓ .
elne
,
Τ.
— —
μ ἐ
ἡ veolunmm

ἡ ΠΌ
τ
εμ

Μ
Ω ';

}

CARMINUM {ὺ}58Ὲ8|. 13

.*
Sive mutatà juvenem figurâ
Ales in terris imitaris, almæ
Filius (16.) Majæ, patiens vocari
Gæſaris ultor:
Serus in cæalum redeas, diuque
Lætus interſis populo (17.) Quirini:
Néve te noſtris vitiis iniquum
Ocyor aura
Tollat. Hic magnos potiùs triumphos,
Hic ames dici pater atque princeps:
Neu ſinas, (18.) Medos equitare inultos
Te duce Cæſar.

Ο ΠῈ III.
Carmen Aſclepiadeo-Glyconium, ſic
dictum à Glycone, hujus carminis au-
thore. Pedes, quibus genus hoc car-
minum conſtat, hi ſunt:

— , — – ο—
—- — o P υσ᾽ τ υ
Ode hæc dicolos dicitur, quia duplicis
generis verſu conſtat : Diſtrophos
etiam, quia poſt alterum verſum redit
idem genus Carminis.
ARGI-

16. Majæ. Majæ filius eſt Mercurius, cui alæ tribuuntur,
quia deorum nuntius atque interpres eſt.
17. Quirini, id eſt, Romuli.
132. Medos, hic intellige Parthos, qui Medi dicuntur, quia
regio illa primm à Medis, deinde à Perſis, denique
ab ipſis Parthis oceupata fuit.

14 Ο. HoRATII FIACCI

ARGUHMENTUM.
Optat Virgilio Athenas zaviganti proſze-
rum iter, & vacuum periculis, quibus infeſta
Jolet οὔε navigatio: Hinc iveit, in eum,
qui nauticam artem invenit.
8X„ te (1.) Diva potens (2.) Cypri,
OSic (3.) fratres Helenæ, lucida ſidera,
Ventorûmque regat (4.) pater,
Obſtrictis aliis, præter (5.) Japyga:
Navis, quæ tibi creditum
Debes Virgilium, finibus (6.) Atticis
Reddas incolumem precor,
Et ſerves animæ dimidium meaæ!
Illi robur & æs triplex
Circa pectus erat, qui fragilem truci
Commiſit pelago ratem
Primus, nec timuit præcipitem Africum
Decertantem (7.) Aquilonibus,
Nec triſtes (8.) Hyadas, nec rabiem (9.)

Noti:
Quo
1. Diva, id eſt, Venus, Cypri Domina.
2. Cypri. Cyprus, mediterranei maris inſula eſt, in qua
Venus maximè colebatur.
3. Fratres, ſcilicet Caſtor & Pollux.
4. Pater ventorum, id eſt, olus.
5. Japyga. Japyx, ventus eſt εχ Apulia flans. Apulia au-
tem, vel aliqua ejus pars Japygia olim dicta eſt.
6. Atticis. Per fines Atticos Athenæ hic intelliguntur.
7. Aquilonibus. Aquilo, ventus eſt vehemens à ſepten-
trione, qui, cùm opponitur Africo, tempeſtates movet.
