ſulatum accipere. Sed præter paternos ſpiritus,
uxoris quoque Plancinæ nobilitate & opibus
accendebatur. Vix Tiberio concedere, liberos
ejus ůt multum infrà deſpectare: nec dubium
habebat, ſe delectum, qui Syriæ imponeretur,
ad ſpes Germanici coërcendas. Credidêre qui-
Ξ Η 53 dam

(2) Eſt Provincia Regionis cognominis, & ad Mare
Syriacum. Hodie pars Occidentalis Præfecturæ Alep ſub
Imperio Turcico.
(b) Duplex eſt: Judæa latè ſumpta eſt Provincia &y
riæ, hodie nomen antiquum retinet: vocatur etiam Ter-
ra fancta ſub Imperio Turcico. Judæa verò propciè di-
Ga eſt pars Meridionalis Provinciæ modò nominatæ.

1I8 C. Cornelii Taeiti
dam data & à Tiberio occulta mandata, & Plan-
cinam haud dubiè Auguſta monuit muliebri
æmulatione Agrippinam inſectandi, diviſa nam-
que & diſcors aula erat, tacitis in Druſum aut
Germanicum ſtudiis. Tiberius ut proprium, &
ſui ſanguinis Druſum fovebat: Germanico alie-
natio patrui amorem apud cæteros auxerat, &
quia claritudine materni generis anteibat, avum
Marcum Antonium avunculum Auguſtum fe
rens: contrà Druſo proavus eques Romanus,
Pomponius Atticus dedecere laudiorum ima-
gines videbatur: & conjux Germanici Agrip-
pina, fœcunditate ac famà Liviam uxorem Druſi
præcellebat: ſed fratres egregiè eoncordes, &
proximorum certaminibus inconcuſſi. Nec
multò pòſt Druſus in Illyricum miſſus eſt, ut

ſueſceret militiæ, ſtudiâque exercitũs pararet;

ſimul juvenem urbano luxu laſcivientem meliùs
in caſtris haberi Tiberius, séque tutiorem reba-
tur, utroque ſilio legiones obtinente. Sed Suevi
prætendebantur auxilium adversàùs Cheruſcos
orantes: nam diſceſſu Romanorum, ae vacui
externo metu, gentis adſuetudine, & tum æmu-
latione gloriæ, arma in ſe verterant: vis natio-
num, virtus ducum in æquo: ſed (a) Maro-
boduum regis nomen inviſum apud populares;
Arminium pro libertate bellantem favor habe-
bat. Igitur non modò Cheruſci, ſociique eo-
rum, vetus Arminii miles, ſumpsêre bellum:
ſed è regno etiam Marobodui ſuevæ gentes,
(8) Semno-

—

(a) Maroboduus Suevorum Rex.

lin

Aares)

|
'

Ϊ

Ἷ
ο

ἰ Dn

ὐ

εὐ
μ

{Π0}|} Π

ς Π {ΠΠ}

ι {
ι
{μ β

{ .

, Hodien

χ
Uerbentehne,
Uhn ἐμῃηΐη
ὑ ( η
Cludonm
Π ,.
ξωυχοτεωθἐτξί
ὙΠ
Ὑ Ν
Τ:
Π
,
Ἵ ,
μῃ Δ η
γρυ ο
Μ0Π|1
ἡπά μ
Μ

Annalium Liber Selundus. 119

Ἷ (a) Semnones, (b) Longobardi defecère ad

eum, quibus additis præpollebat, ni Inguiome-
rus cum manu clientum ad Maroboduum per-
fugiſſet; non aliam ob cauſam quàm (c) quia

fratris filio juveni, patruus ſenex paréêre dedi-

gnabatur. Diriguntur acies pari utrimque ſpe,
nec ùt olim apud Germanos, vagis incurſibus,
aut disjectas per catervas: quippe longâ adver-
Sùs nos militià inſueverant ſequi ſigna, ſubſidiis
frmari, dicta imperatorum accipere. At tune
Arminius equo conluſtrans cunéta, ùt quosque
adveéctus erat: Kecuperatam libertatem truci-
datas legiones, Spolia adhuc & tela Romanis
direpta in manibus multorum, oſtentabat:
contrà fugacem Maroboduum appellans, pra-
liorum expertem, (d) HBereiniæ latebris
defenſum, ac mox per dona & legiones pé-
H 4 ti-

— — —

(a) Semnones Suevi Populi Germaniæ ad Albim flu-
vium. Hodie pars major Landgraviatùs Thuringiæ, &
Marchionatůs Miſniæ, ac torus Epiſcopatus Halberſta-
dianus.
(b) Longobardi cognominati Suevi, populi Germa-
niæ. Hodie ad Albim fluvium, hodie pars Occidenta-
lis Marchionatus Brandenburgici.
(e) Segimeri filio Arminio, qui juvenili ætate res ma-
gnas geſiit vere Germaniæ decus. Nam anno ætatis vi-
geſimo ſexto Varum Romanis Legionibus Præ feſtum fu-
dit, nunc anno æt. 25. Maroboduum. Vixit Arminius
annis 37. Regnavit 12. :
(4) Hercinia ſylva Germaniæ maxima, longa iti-
nere ſexaginta dierum , lata novem. Hodie multis in
locis excila, ubi urbes, oppida & pagi nunc ſunt. Va-
ria habet nomina pro diverſitate locorum. Nam in Bris-
goja apud FPriburgum ſylva nigra, vel der Schwaruwald⸗
ei⸗

702 (. Cornelii Taeiti
petiviſſe fædus, proditorem patriæ, ſatelltem
Caæſaris, haud minus infenſis axrmis exturhban-
dum quam Varum Quintilium interfecerint:
meminiſſent modò tot præliorum quorum even-
tu ( ad poſtremum ejectis Remahiz, ſatis pro-
batum, penes utros ſamma belli fuerit. Ne-
que Maroboduus jactantiaà ſui, aut probris in
hoſtem abſtinebat: ſed Inguiomerum tenens,
ilo in corpore decus omne Cheruſeorum, ἐ{ ες
conſilis geſta, quæ proſperè ceciderint, teſtaba
tur, vecordem irminium, & rerum neſeium,
alienam gloriam in ſe trabere, quoniam tres
vacuas legiones, & ducem fraudis ignarum
berſidiâ deceperit: magnä cum clade Germa-
niæ, & gnominid ſud, cum conjux, cum Ξ
dius ejus ſervitium adhuc tollerent. At ſe duo-
decim legionibus petitum duce Tilerio, illiba-
tam Cermanorum gloriam ſervaviſſe. Mox
conditionibus aquis Ὁ
quòd ipſorum in manu ſit, iniegrum adversus
Romanos bellum ac pacem incruentam malint.
His vocibus inſtinctos exercitus, propriæ quo-
que cauſæ ſtimulabant, cùm à Cheruſcis, Lon-
gobardisque, pro antiquo decore, aut re-
centi libertate, & contrà, augendæ domina-
tioni

Heidelbergam versůs, der Uden⸗oden Odenwald / Her-
bipolim inter & Bambergam der Steigerwald. In mon-
tanis, quæ trans Rhenum Moguntiam reſpiciunt, der
Weſterwald. Ad Aſchaffenburgum der Speſſard. In
Turingia juxta fines Franconiæ & Voitlandiæ der Thuͤ⸗
ringerwald. In Comitatu Mansfeldenſi in Saxoniæ con-

ſinibus auf dem Hartz. In Bohemia der Boͤhmerwald ap⸗
bellatur. V

iſceſſum neque pœnitere,

ὐ ὰ
Π εοξκεὶἵι'
ΓΤ
Σ
Γ})
,
Ε
ΕΠ71]
ὐ
ἡμμμ
Defagenm
ι

ῃ

Ὶ

͵ Μ

!

ἼΠ Ν
Π
ἴ ῃ
Ε
Ε
Μ ηΐῃΝ
Π ῃ

Ὶ

Π
ἐ μ
7
, ΜΜ
ἤγι, {
βαμ μ
ἩΠ Ω (υ,
Χ
Π 711}

ἡμι Π ἐ .

n ſnnie N
Μ nee ſeun
Τ
Τ}

Μ Neree⸗

ὙΝ
ὐ .
᾽ ;: ..
AthAner
Ἷ

—

—
ἐ ΟῦτΜΜΜἨῇ ;
Π Ν
μ τ
εμ

ῃ
Ν "

Ω
"

Ϊ
᾿

Annalium Liber Secundus. 121
tioni certaretur. Non aliàs majore mole con-

curſum, neque ambiguo magis eventu, fuſis
utrimque dextris cornibus. Sperabatrque

rurſum pugna, ni Maroboduus caſtra in col-
les ſubduxiſſet. Id ſignum perculſi fuit, &
transfugis paulatim nudatus, (a) in Marco-
manos conceſſit, misitque Legatos ad Tibe-
rium oraturos auxilia. Reſponſum eſt, non
jure eum adversus Cheruſcos arma Romana
invocare, qui pugnantes in eundem heſtem Ko-
manos nulla ope juviſſet. Miſſus tamen Dru-
ſus, ùt retulimus, pacis Firmator. Eodem
anno duodecim celebres Aſiæ urbes conlapſæ
nocturno motu terræ, quo inproviſior gra-
viorque peſtis fuit: neque ſolitum in tali ca-
ſu effugium fubveniebat in aperta prorum-
pendi, quia diductis terris hauriebantur. Se-
diſſe immenſos montes, viſa in arduo quæ pla-
na fuerint, effulſiſſe inter ruinam ignes me-
morant. Afſperrima in Sardianos lues plu-
rimum in eosdem miſericordiæ traxit: nam
(b) centies ſeſtertium pollicitus Cæſar, & quan-
tum ærario, aut fiſco pendebant, in quin-
quennium remiſit, (c) Magnetes à Sipylo,

proximi damno ac remedio habiti, (d) Tem-

Ης nios,

(a) Marcomanni populi Germaniæ, hodie Moravi.
(b) Sunt ducenta & quinquaginta millia Coronato-
rum, ſeu ſeptingenta & quinqusginta millia librarum
Gallicarum. :
(c) Magneſia ad Sipylum urbs Lydiæ Provinciæ in Aſie
minore. Hodie Magneſa ατὸς Præfe Guræ Natoliæ.
(Ad) Temnos urbs Kolidis Provinciæ ad Hermum flu-
vlum in Aſia minore-

122 C. Cornelii Taeiti
nios, (a) Phlladelphenos, (b) .geates, (c)
Apollonienſes, quique (d) Moſcem, aut (e)
Macedones Hircani vocantur, & Fierocæſa-
ream, (f) Myrinam, (g) Cymen, (Η Tmo-
lIum levari idem in tempus tributis, mittique
εχ Senatu placuit, qui præſentia ſpectaret,
refoverétque. Delectus eſt M. Alerus & præ-
torlis, ne conſulari obtinente Aſiam, æmu-
latio inter pares, & ex eo impedimentum
oriretur. Magnificam in publicum largitio-
nem auxit Cæler haud minus grata liberalitate,
quèd bona .Æmiliæ Mulſæ locupletis inteſtatæ
Petita in fiſcum, ὐ Ίο Lepido, cujus ἃ do-

mo videbatur, & Patulei divitis equitis Ro-

mani hæreditatem (quanquam ipſe hæres in
Varte legeretur) tradidit M. Servilio, quem
prio-

(a) Philadelphia urbs Lydiæ vel Myſiæ in Aſia minore.

Hodie apud Græcos recentiores nomen retinet; à Tur=
«ἰς verò nuncupatur Allah-Scheyr, vel Alla chars.
(b) £Ægæ oppidum olidis Provinciæ interioris.
(c) Apollonia urbs Teuthraniæ ſeu Myſiæ Provinciæ
& Pergamenæ in Aſia Jurisdictionis. Hodie forſan Ju-
dai oppidum Natolieæ Præfe turæ.
(d) Moſeeni vel Moſsni Populi Pergamenæ Jurisdictio-
nis vel Moſteni oppidum Lydiæ in Aſia minore. Hodie
Moſtena oppidum Natoliæ Præfecturæ. .
(e) Macsdones Hircani cognominati, populi Smyrnæi
Conventus in Ionia vel Eolia Previnciis Aſiæ minoris.
(f) Myrina, quæ eſt Sebaſtopolis, urbs .olidis mari-
zima. Hodie nomen antiquum retinet in Natolia.
(g) Cyme vel Cumæ vel Cuma, urbs olidis Provin-
eiæ ad oram in Alia minore. Hodie Foja Nova, urbs
Præfeturæ Natoliæz. .
(h) Tmolus mons Lydiæ, εχ quo Ba olus fluvius ori-
tur, ad cujus radices fuit urbs ejusdem nominis.

Π
ἵ

μὲ
Π "
}
N)
emmiht
πἰπ
Ε'Μἓὗ) ΡΙὉ

Ιξ

͵
Alam μ
] Ρϊοἁὶςοε ) ὶ
ἡπομ
Π {

Ν Δ

[μπιηι
μῃ
[}}}}
ππη μ

η
ο
᾽ ἀϊναηι

{ ἢ |
munm υ

urlen (d)

(

᾽τΡίἷε͵ἅΑρυ!ῃ΄ῃ
Δ } μῃ
μῃ ΡἩἜ

!

7

ὓιἳὉΠΙι ὰ
ΙΜΠῬ ἼἹ ΤΜ

͵ ᾿,

]
ῃ

Ὺ

᾿, : [
Π ΠΗ

ἄμ
re ἐ ῃ5
ὙΝ η ῃ
}
Μ ἰχ
ὀΟ, ὈΠ]’ωἑᾖο.
111
Π berin
ὑ gten
γν
Ἷ1}}}}
υπκππεἓεζ;ἑἴψ
Τ} Ἱ
ψ .
ſer ftehnmt
μ :

ΜἹ
Ἷ ΡΟΡΠἈ Βωχ:ςω
μμὰ Μιῃοπῃ
ἦ μ
ΙἓἱἆΠΝἓϊθἶΙΞ, Ὶ
ἷ ἽΠ)
Π NAO
Τ

μ ς
]

[) ἕμων.,

"

ι

Annalium Liber Secundus. 123
prioribus neque ſuſpectis tabulis ſcriprtum
compererat; nobilitatem utriusque pecunié

juvandam præfatus. Neque heæreditatem cu-

jusquam adiit, niſi eùm amiciria meruiſſet: igno-
tos & aliis infenſos, eôque Principem nun-
cupantes, procul arcebat. Cæteruùm ùt ho-
neſtam innocentium paupertatem levavit, ita
prodigos, & ob flagitia egentes Vibidium
Varronem, Marium Nepotem, Appium Ap-
pianum, Cornelium Sullam, Q. Vitellium
movit Senatu, aut ſpontè cedere paſſus εἰζ,
Iisdem temporibus Deum ædes vetuſtate aut
igni abolitas cœptâàsque ab Auguſto, dedicdvit:
(a) Libero Liberæque & Cereri juxta Circum
maximum, quam & Poſthumius Diétator vo-
verat; eodémque loco ædem Floræ, ab Lu-
cio & Marco Publiciis ædilibus conſtitutam;
& Jano templum, quod apud forum olitorium
C. Duillius ſtruxerat, qui primus rem Ro-
manam proſperè mari geſſit, triumphumque
navalem (b) de Pœnis meruit. Spei ædes 8
Germanico ſacratur: hanc Atilius voverat eo-
dem bello. Adoleſcebat interea lex Majeſta-
tis, & Apulejam Variliam ſororis Auguſti ne-
ptem, quia probroſis ſermonibus Divum Au-
guſtum, ac Tiberium, & matrem ejus inlu-
: ſiſſet.

( Baccho, Proſerpinæ & Cereri in Regione undeci-
ma Romæ antiquæ ad radices montis Aventini. Hodie lo-
cus eſt circa Eccleſiam Collegiatam S Anaſtaſiæ.
(b) Pœni, qui & Carthaginenſes Populi, Carthago ve-
fuit urbs Africæ ad Mare Africum. Hodie in ruinis
acet, & nomen retinet antiquum. Et in Regno Tune-
tano & Barbarin.

——

σὸ

124 C. Cornelii Taciti
ſiſſet, Cæſarique connexa, adulterio tenere-
tur, Wajeſtatis delator arceſſebat. De adul-
terio ſutis caver, (a) Lege Talia viſum: Ma-

jeſtatis crinen a tingen Ὅχ Poſtulavit:

damnarique, ſiqaa de Ang ſto inreligiosè di-

xiſſet: in ſe acta nolte φά cognitionen vocari.
Interrogatu à Conſuley q&a de his cenſeret,
quæ de matre ejus ocut a (ξσηα argueretur, re-
ticuit: Dein poximo Senats die, illius quo-
ue nomine oravit ne cui verba in eam qu quo
modo habita crimini forent: liberavitque Apu-
lejam lege Majeſtatis; adulterii graviorem
pœnam deprecatus, Μ Ζ exemplo majorum pro-
pinquis ſuis ultra ducenteſimum lapiden remo-
veretur, ſuaſit. Adultero Manlio Italiâ atque
Africàâ interdictum eſt. De Prætore in locum
Vipſanii Galli, quem mors abſtulerat, ſub-
rogando certamen incefſit. Germanicus at-
que Druſus (nam etiam tum Romæ erant)
Haterium Agrippam propinquum Germanici
fovebant: contrà plerique nitebantur, ut nu-
merus liberorum in candidatis præpolleret,
quod lex jubebat. Lætabatur Tiberius, cüm
inter filios ejus & leges Senatus diſceptaret.
Victa eſt ſine dubio lex, ſed neque ſtatim &
paucis ſuffragiis, quomodo, etiam cùm vale-
rent, leges vincebantur. Eodem anno cœ-
ptum in Africa bellum, Duce hoſtium Tacfa-
rinate: is natione (b) Numidda in caſtris Ro-
manis
— , τ
ræ decreta ε,
d Mare A fri-
lgir in Bar-

(a) Lege Julia Relegationis pœna adulte
(b) Numidia Provincia Africæ minoris à
cum. Hodie Conſtantina Provincia Regni 4
baria.

μ

Τ

μ

Τ}
πν
Π
ψ μ
ὐ !
ἡμπ
αᾷἃὰὶ εκε:ω’ςπε:
Χ:
ἀίπι 0
Π
Ν
μ ὰ ι
εμ ὐ ει
Π Π
Ε Π
Ν Π
Uteyclen
Ikürms n

Ϊ

—,—
Ν
ἄχ
Unee,
ri
Ὧ ἡὔχ
. εΐτεΜεἠἱιεπ:ηε
Ἀ .
ἢ
εὰ
ὶ

Ὀίῃίςῄῇρῳ

= =

Ϊ

=

"
ἢ
]

.

Ἅ
Ν ἢ Μ᾽ Ι
„

} }
ἐ Π
. 71)
...ξπιείοωἰυ:-:πἱ. ΄

ἦ Ι
{ γη)
ὮΔΉ

ἼΠ Π -

Π
Ν
Uleni ornin
Μ
Τ
Τ.
μ ε:
Ν
ι ἰ

υ
.
“
᾿»
Ι

"
«ἡ}}}}
αηΠ}{ {μγ "
Μὴ

1 , } {{Π|
Ὶ}

Annalium Liber Secundus. 123

manis auxiliaris ſtipendia meritus, mox deſer-

tor, vagos primùm & latrociniis uetos ad præ-
dam & raptus congregare; dein more militiæ
er vexilla & turmas componere, poſtremòè
non inconditæ turbæ, ſed (a) Muſulanorum
dux haberi. Valida ea gens, & ſolitudinibus
Africæ propinqua, nullo etiam tum urbium

cultu, cepit arma; (b) Maurôsque accolas in

bellum traxit. Dux & his Mazippa, divisus-
que exercitus: ut Teacfarinas lectos viros, &
Romanum in modum armatos caſtris attine-
ret, diſciplinà & imperiis ſueſceret: Mazip-

Ῥ levi cum copia incendia, Cædes & terrorem

circumferret: Compulerantque (c) Cinithios
haud ſpernendam nationem in eadem; cùmͤ
Furius Camillus Pro-Conſul Afr cæ, Legio-
nem, & quod ſub ſignis ſociorum, in unum
conductes ad hoſtem duxit. Modicam ma-
num, ſi multitudinem Numida um ſpeétares:
ſed nihil æquè cavebatur, quâàm ne bellum
metu eluderent. Spe victoriæ inducti ſunt;,
ut vincerentur. Igitur legio medio, leves co-
hortes, duæque aliæ in cornibus locantur. Nec
Tacfarinas pugnam detrectavit. Fuſi Numi-
dæ, multéôsque poſt annos Furio nomini par-
tum

(a) Muſulan vel Miſulani Civitas vel Natio libera Afri-
cæ propriè dictæ inrerioris, & in finibus Numidiæ Pro-
vinciæ.
(b) Mauri populi Mauritaniæ: Mauritania verò fuit
Regio Africeæt citerioris ad Oceanum Atlanticum & ad
Mare Mediterraneum. Hodie regnum Fez, partésque
majores Regnorum Maroca & Alger Barbariæ.
(c) Cinichii populi Africæ minoris ad Tritonem flu-
vium.

126 , Cornelii Taciti
tum decus militix. Nam poſt illum recupe-
ratorem urbis, filiüumque ejus Camillum, pe-
nes alias Familias imperatoria laus fuerat. At-
que hie, quem memoravimus, bellorum ex-
pers habebatur. Eò pronior Tiberius res ge-
ſtas apud Senatum celebravit, & decrevère
patres triumphalia inſignia, quòd Camillo ob
modeſtiam vitæ impune fuit. Sequens annus
Tiberium tertiò, Germanicum iterum Con-
ſules habuit. Sed eum honorem Germanicus
iniit apud urbem Achajæ (a) Nicopolim, quò
venerat per Illyricam oram, viſo fratre Druſo

in Dalmatia agente (b) Hadriatici ac mox (c)

Jonii maris adverſam navigationem perpeſfſus.
Igitur paucos dies inſumpſit reficiendæ claſſi,
ſimul ſinus (d) Actiacàâ victoriâ inclitos, &
ſacratas ab Auguſto manubias, caſtrâque An-
tormi

(a) Nicopolis, urbs Epiri, Provincia Græciæ (Achaja
enim hic ἰατὸ etiam pro Epiro ſumitur) exſtructa ab Au-
aſto ad Ambracium Sinum in monumentum vioriæ
Adtiacæ de Antonio reportatæ. ;
(b) Hadriaticum, ſeu Adriaticum & ſuperum mare,
ars Maris Mediterranei alluens oram ſeptentrionalem
Italiæ, Illyricum Occidentale & partem Græciæ regio-
nis. Hodie Golfe de Veniſe, nomen antiquum etiam
retinet Eſt inter Italiam hodiernam, Imperiùmque Tur-
cicum Europæum. ,
(c) Ionium mare, pars eſt maris Mediterranei alluens
partem Meridionalem & Orientalem Italiæ regionis, par-
témque lateris Occidentalis Græciæ regionis. Hodie vo-
gatur Mer Jonienne vel Mer de Grece, eſt inter oram
Orientalem & Meridionalem Regni Neapolitani, pat-
témque oræ occidentalis Romeliæ regionis. ;
() Actium Promontorium & oppidum Acarnaniæ re-
gionis ad Sinum Ambracium in Achaja Provincia Gre

e

ι

ὀ μληηι
η ς
Π}}}
Ἱμρητὶ Cero
αἰλ }
{ }

Nepopon.

Ε
, ἑ { ΤΓΟΜἝ

ῃ Πῃ
ιἓἵβγππιίω...
ἰ ἙὈΜἨἹ:ΜΓ
unm )

ὑ ψὐ υ !
μῃ
11
Π Can

Π (π}ν
ἼΠ nor
inen εῃ
Π ν1}}
ἀλ υ ἐ
Ν

γ1} }
ι

ἳἴεάὶτεπωειῇ!!υω
ιΙΜὶὶετεςυοῃἝ
" Ν
ἰ
Δ) ιῃἷϊ:υ
}τεοε,εὓ έ
Mia

Annalium Lilber Scundus. 127
tonii cum recordatione majorum ſuorum adiit;

namque ei, ùt memoravi, avunculus Augu-

ſtus, avus Antonius erant, magnâque illic
imgo triſtium lætorumque. Hine ventum
(a) Athenas, fœderique ſociæ & vetuſtæ urbis
datum, ut uno lidtore uteretur. Excepêre
Græci quæſitiſſimis honoribus vefera ſuorum
facta dictàque præferentes, quò plus digna-
tions adulatio haberet. Petità inde ( ὰ Eu-
bœa, tramiſit (c) Lesbum, ubi Agrippina no-
viſſimo partu Juliam edidit. Tum extremæ
Aſiæ, (d) Perinthumque ac (e) Byzanium
(f) Thracias urbes, mox (g) Propontidis an-
guſtias, & (h) os Ponticum intrat, cupidine
aut

Hodie Promontorium vocatur Capo Figalo. Actium ve-
τὸ oppidum nunc eſt Caſtellum vugò Dardanello ad os
Sinûs Artæ.
(a) Athenæ urks Græciæ clariſſima armis quondam S
litteris à Cecrope condita Minervæ ſacra. Hodie Setine
aut Athina à Turcis Græcisque vocatur.
(b) Inſula Achajæ Provinciæ in Mari Æga. Hedie
Negroponto.
(c) Lesbus una Sporadum Inſularum in Mari Ἔἔραο
& ante Troadem Provinciam Aſiæ minoris.
(ἀ) Perinthus, oppidum in regione Thracia ad Pro-
pontidem. Hodie Perintho.
(e) Byzantium, poſtea Conſtantinopolis, urbs Thraciæ
ad Poſophorum Tracicum. Hodie Stambol dicta à Turcis-
(f) Thracia pars vel regio Illyrici Orientis ad Pontum
Euxinum, Propontidem & Mare Æm. Hodie Roma-
niæ Provincia Bulgariæ pars.
(g) Propontis pars maris interni vel mediterranei al-
luens oras LThraciæ, Bithyniæ regionum.
(h) Id eſt Boſphorus Thracius, fretum ſive oſfium,
quo Pontus Euxinus in Propontidem ſe exonerat. Inter
Thraciam & Bithyniam.

128 C. Cornelii Taciti.
autveteres locos, & famà celebratos noſcendi;
Paritérque Provincias internis certaminibus,
aut Magiſtratuum injuriis feſſas refovebat,
atque illum in regreſſu ſacra (a) Samothracum
viſere nitentem, obvii Aquilones depuléère.
Igitur (b) Ilio quæque ibi varietate fortunæ,
& noſtri origine veneranda, relegit Aſiam,
appellitque (c) Colophona ut Clarii Apolli-
nis oraculo uteretur. Non fœmina illic, ut
apud Delphos, ſed certis & Familiis, & fermè
(d) Mileto accitus Sacerdos, numerum modò

conſultantium, & nomina audit: tum in ſpe-

cum degreſſus, hauſtà fontis arcani aquâ,
ignarus plerumque litterarum & carminum,
edit reſponſa verſibus, compoſitis ſuper re-

bus, quas quis mente concepit, & ferebatur

Germanico per ambages: ùt mos oraculis ma-
turum

(a) Samothrace eſt inſula in mari Egæo oppoſita Thra-

ciæ. In ea fiebant myſteria Corybantum, quos δὲ Caby-

ros, & Telchinas & Idæœos Dastylos vocabant, ſimilia
Orgiis Bacchi, aut Cybeles, tumultús & inſaniæ plena.
Magna in veneratione erant apud veteres, & qui eorum

dæmonum nomina edidicerant, in terroribus ea pronun-

tiabant, séque ita putabant tutos fore H
(b) Ilium adpulſus eſt, inſpexitque veſtigia antiquita-
tis, quæ ibi monſtrabantur, non tantùm ob originem
Romanorum, quorum Majiores cum Ænea inde profecli
creduntur, veneranda; verùm etiam ob varietatem for⸗
tunæ, per quàm urbs olim florentiſſima, tum in modici

eppidi ſpeciem redacta, ex veteri magnificentia, nihil

præter informia rudera præferebat.
(C) Colophon urbs Ioniæ provinciæ ad oram Æ.gæi ma-
ris, in qua Apollinis Clarii fanum & ſpecus fuit, ubi
reddebat oracula. .
(ἀ) Miletus urbs maritima Joniæ provinciæ.

=

" ὑ
ὰ
μ
Alene
Π
μϑμυι
Π
luumpeen
χ:

εἰ ἔτοεπέ {
μ {{}}}

Π
ἐ
Ν
ἴ ι
ἀ Π 01
Π
Ulemes,n

uan
!

᾽

Ν Νἁᾳυἁτ

Molem Ν

ἐ μ

—

uumn Rn ῳ
Ἰϊμη

ὑ ὴ
( ι
'᾿ .
μῃ 1

Π

Annalium Liber Scundus. 129

Athenienſium turbido inceſſu exterritam ora-
χ. tione ſævà increpat, obli què Germanicum per-

Ν HMM turam exitium ceciniſſe. At Cn. Piſo quò
; ἘἓΠΜἷ“ἙὗἝ’ properantiùs deſtinata inciperet, civitatem

irtn ſtringens, 1uo contra decus Romani Nomwinis,
υ von Athenienſès tot cladibus eetinkctos, ſea col-
ΤΝ luvien εἴ nationum comitate nimis coluiſ-
eu r, hor enim eſſe Mubr tad αὐφυενεὴν Saam,
χι! Ρ dversas divum Aagaſtum ſobios.
Uneng Etiam vetera objectabat, quæ in Macedones im-
: "]

proſperè, violenter in ſuos feciſſent; offenſus
urbi propriâ quoqu⸗ irà, quia Theephilum
ι quendam (a) Areo judicio falſi damnatum, pre-
nGamu cibus ſins non concederent. Exin navigatione
ὰ ι celeri (b) per Cycladas, & compendia maris,
δον ! adſequitur Germanicum apud Inſulam Rho-
Ν dum, heud neicium quibus inſectationibus pe-
Μ titus foret: ſed tantà manſuetudine agebat, ut
ΦΑ͂ΡΤΊ càùm orta tempeſtas raperet in abrupta, poſset-
que interitus inimici ad caſum referri, miſerit
triremes, quarum ſubſidio diſcrimini eximere-
tur. Neque tamen mitigatus Piſo, & vix diei

{ μῃ
ἘΠΠῚ

μ ες moram perpeſius, linquit Germanicum, præ-

μμ η ,

venitque, & poſtquam Syriam ac legiones arti-

. git, largitione, ambitu, infimos manipularium
ὮΝ juvan-
μ - — — Σ :
μ ' (a) Areopagus, ſive Martius Collis, in quo Areopagi⸗
n mninnn tarum Senatus exercebat judicium de cæde, de vuinere,
Π Ν de incendio, venene, parricidio & impictate. Dicitur
Collis Martius, vel quia Marti conſecratus, vel quia pri-
eAenn / mùm Martem in eo judicio eædis cauſam dixiſſe ferunt
ieut; (b.) Cyclades Inſube Maris ‧ägæi numero quinqua-

ginta ſise dicte, quod veluti circulum inter ſe faciant.

130 C. Cornelii Taei

juvando, cùm veteres centuriones, ſeveros tri-
bunos demoveret, locâque eorum clientibus
ſuis, vel deterrimo cuique attribueret, deſidiam
in caſtris, licentiam in urbibus, vagum ς laſci-
vientem per agros militem ſineret, eò usque
corruptionis provectus eſt, ut ſermone vulgi
parens legionum haberetur. Nec Plancina ſe

intra decora fœminis tenebat; exercitio equi-

tum, decurſibus cohortium intereſſe: in Agrip-
pinam, in Germanicum contumelias jacere:
quibusdam etiam bonorum militum ad mala
obſequia promptis, quòd haud invito impera-
tore éa fieri occultus rumor incedebat. Nota
hæc Germanico; ſed præverti ad Armenios in-
ſtantior cura fuit. Ambigua gens ea antiquitus,
hominum ingeniis, & ſitu terrarum, quo noſtris
provinciis late prætenta, penitus ad (a) Medos
porrigitur, maximisque imperiis interjecti, &
ſæpius diſcordes ſunt, adverſus Romanos odio,
& in Parthum invidiâ. Regem illà tempeſtate
non habebant, amoto Vonone: ſed favor na-
tionis inclinabat in Zenonem Polemonis Regis
(b) Pontici filium, quod is primà ab infantiã in-
ſtituta & cultum Armeniorum æmulatus, vena-
tu, epulis, & quæ alia barbari celebrant, proce:
res plebémque juxta devinxerat. Igitur Germa-

ῃ

(3) Medis Ἀεφίο Aſiæ maxima intra Armeniam majo-
rem, Parthiam, atque Hircaniam Mare Caſpium attin-
(b) Pontus pars ſeptontrionalis & Cappadociæ Regio-
nis late ſumptæ, & ad Pontum Euxinum in Aſia minore
hodie hic ſunt Præfeéturæ Sivvas δὲ Trebiſonde.

Ὶ Μὡε '
{

ἡμμΩν
μ

]

Π
ἀπι
Perarein.
{ ὉΠ|
τ
ἐμιαί
ἐ η ὴ
αμῖμι
Nerrt
amak
ἀμπὰι
Π
Π
{ Π
mmäiurin
Culen Ἷ 4
rente
enoci

Δ ῃ '...Μ
{ 1
) ῃ

᾽ ἤγῃ
τἰΝῆΙ
Β ὶἷὈΕΜ

ἱ
Ι
!

Ὶ
β

ἣ ὴ
Pen

ἿΠ
. δνῃ ὶ
ἰ ῃ

Ν
ξπτὼυικεμὀξῃὤ“

β Η«Μ '
ἷ ἨΓΕ[...ὈὈΜἼ
, εί,
) συῆνῃ,
Π μ ,
ὑ....}.
nnlium n
imimi
Iweleba Nr
ἐ nenirir
ι Πμῖν
Ν Ν !
ἰ ὰ
μή neſe
ἐ μ
} “
ε: μ
Ν μΗ
εὐ
μ
;π’α!εά“επῳτοαἷ
νἥἤ

γεθ

Annalium Liber Secundus. 131
nieus in urbe (a) Artaxata, adprobantibus nobi-

libus, circumfus multitudine, inſigne regium

capiti ejus impoſuit: cæteri venerantes Regem,
(b) Artaxiam conſultavére, quod | vocabu-
lum indidersnt εχ nom ine urbis. At Cappado-
ces in formam provinciæ redacti Q Veranium
legatum accepêre, & quædam ex regiis tributis
deminuta, quò mitius Romanum imperinm
ſperaretur. Comagenis Ὁ. Servæus præponi-
tur tum primùm ad jus Preæroris translatis.
Cunctâque ſocialia proſperè compoſita non
ideo lætum Germanicum habebant, ob ſuper-
biam Piſonis, qui juſſus partem legionum ipſe,
aut per filium in Armeniam ducere, utramque
negſexerat. (c) Cyrri demum apud hiberna
decumæ legiomis convenêre, firmato vultu, Piſo
adversds metum, Germanicus ne minari Crede-
Tetur: & erar. dt retuli, clementior. Sed Amici
accendendis ofienſio ibus callidi intendere ve-
ra, adgerere falſa, ipsumque & Plancinam, &
filios variis modis criminari. Poſtremdò paucis
familiarium adhibitis ſermo cceptus à Cæſare,
qualem ira & diſſimulatio gignit. Remanſum
Piſone precibus contumacibus, diſceſferũntque
opertis odiis, péſtque rarus in tribunah Cæſaris
Piſo, χ quando adleren atrox, ς diſſentire
I 2 ma-

Ζ Ἐ .

Eciæ Iran in Regno Periæ ι .
(b) Zenonem Regem ſalutaverunt, Artaxiam appel-
lantes ςχ nomine urbis, quæ caput regni erst, & ubi re-
Enum acceperat
(c.) Cyrrus & forté Cybros, urbs Cyrrhiſticæ regiun-
culæ, in Sytia Provikcia. Hodie Quennaferim, au

Bogtas oppidaliun PrefsRuræ Aleppi.

(a) Urbs Armeniæ majoris. Hodie EKarbsbag Provin-

1542 C. Cornelii Taciti.
manifeſtus. Vox quoque ejus audita eſt in con-
vivio, cùm apud Regem (a) Nabatæorum co-
ronæ aureæ magno pondere Cæſari, & Agrip-
pinæ, leves Piſoni & cæteris offerrentur; prin-
cir Ro mani, non Parthi regis filio eas epulas
dari: abjecitque ſimul coronam, & multa in
luxum addidit, quæ Germanico, quanquam
acerba, tolerabantur tamen. Inter quæ ab Rege
Parthorum Artabano legati venêre: miſerat
smicitiam ac fædu, memoraturos, & cupere
renovari dexiras, daturumque honori Germa
nici, ut ripam (b) Euphratis accederet: petere
interim, 29 Vonones in Syria haberetur, neu
proceres gentium prepinquis nuntiiz ad diſcor-
dias traheret. Ad ea Germanicus, de ſocietate
Romanorum, Parthorúmque magnificè; de ad-
ventu regis & cultu ſui cum decore ac modeſtia
reſpondit. Vonones (c) Pompejopolim Ci-
liciæ maritimam urbem amotus eſt. Datum id
non modò precibus Artabani, ſed contumeliæ
Piſonis, cui gratiffimus erat, ob plurima offi-
cia & dona, quibus Plancinam devinxerat. M. Si-
lano, L. Norbano Coss. Germanicus (4) Kgy-
ptum proficiſcitur cognoſcendæ antiquitatis:
ſed cura provinciæ prætendebatur, levavitque
aper-

(a) Nabatæi populi Arabiæ Petrææ.
(b) Fluvius Armeniæ, Aſiæ minoris, Syriæ, Aſsyriæ,
Arabiæ deſertæ &c. in Perſicum Sinum cum Tigri fluvio
defertur. .
(c) Pompejopolis urbs Ciliciæ maritimæ foli priùs,
poſteà victo Mithridate à Pompejo M. nomen accepit.
(d) Regio Africæ ad mare Ægyptiacum, partim maris
Mediterranei & Δ mare Rubrum,

ο Μ
Π
μ
μμϑϑ
Γ enn
ἰ
τἶ]ΠἹ delo,
{μι 4
!
ὰ
Ν αλμι
ἿΠ ])
εᾳυί{!ἑω{ὼ.π
{ηλίι
γμΝ η ὰ
Ν
Ν
poeion
μἸ
εῖ ι
μ
ὑ Ν

—=
Π υ
μ Π
Μ τ ἰ
Ἀ η η
Σ Μ Π η
inede⸗ :
τ
"
' Δ}
ὼ} Ν
Ρΐ;“;ππππεἶιῖ:...
[;υ "Μ
η ἐ
"ἤ η

) enn Ἴ

ὶ
Ἄ ),.
.}7) ΡΜΠΜ

—
--
—
==
ΞΞ

ψ Ὶ
Ὧ ι ,

Δ, ἐ ν |

μῃ
hmgulg
Ε Τ
. ά ᾿,
Ἰρδηγ ,
ἌΗ
ἐ , )
μ αἱ {.
ὐ χίηι
μ
ἀμΕ Ν ι
ΡΟΠΙΡε]οΡοΗ';ῃ ἢ
μ μ

ἰΝ.
ὐ } ἢ}"

„7

ale }

hunin

—

—

!

ἷ ᾿ .
Ἴ ἡ
μ {
} ἼἋ
ψ
{{
(ἢ ρΜΜ

Βοἆ"ἔπωνιἶ |

Annalium Liber Secundus. 133
apertis horreis pretia frugum, multâque in vul-
us grata uſurpavit, ſine milite incedere (a) pe-
gibur intectis, & pari cum Græcis amiféstu, P.
Scipionis æmulatione, quem eadem faétitaviſſe
apud Siciliam, quamvis flagrante adhuc Pœno-
rum bello, accepimus. Tiberius cultu, habi-
tuque ejus lenibus verbis perſtricto, acerrimè
increpuit, quod contra inſtituta Auguſti non
ſpontè principis, (b) Alexandriam introiſſer.
Nam Auguſtus inter alia deminationis arcana
vetitis, niſi permiſſa, ingredi ſenatoribus, aut
equitibus Romanis inluſtribus ſepoſuit Ægy-
ptum, ne fame urgeret Italiam, quisquis eam
provinciam, clauſtraque terræ ac maris, quam-
vis levi præſidio adverſum ingentes exercitus
inſediſſet. Sed Germanicus nondum comper-
to profectionem eam incuſari, (c) Nilo ſub-
vehebatur, orfus oppido à (d) Canopo. Con-
didére ἰά ( ) Spartani, ob ſepultum illic recto-
rem navis Canopum, quàâ tempeſtate Menelaus
Græciam repetens, diverſum ad mare;, ter-
I 3 ramqus

(a) Id eſt, non calceatis more Romano: nam calcei
Romani altiores non ſolùm imos pedes, ſed etiam tibias
velabant crure tenus, ſed ſoleatis: nam ſoleæ „ crepidæ
tantùm plantarum calces imas tegebant, cæteris fermè
intedtis.
(5) Alexandria urbs, Ægypti totius eaput ab Alexan-
dro M. condita. Hodie Turcis dicitur Scanderia.
(c) Nilus Huvius Ethiopiæ & Ægypti in mare £gy-
Ptium maris Mediterranei. .
(d) Urbs gypti condita à Canopo Navarchou Sparta-
norum, qui morlſu ſerpentis ibi interi τ & ſepultus eſt.
(e) Sparta vel Lacedæzmon urbs & caput Laceniæ in
eloponeſo Previncia Graciæ.

134 & Cornelii Meiti
ramque (a) Lybiam delatus. Inde proximum
amnis (b) os dicatum Herculi, quem indigenæ
ortum apud ſe, & antiquiſſimum perhibent,
eôsque qui poſteà pari Vvirtute fuerint, in co-
gnomentum 6705 adſciros. Mox viſit veterum
( Thebarum magna veſtigia, & manebam (d)
ſructis molibus lireræ .Ægyptiæ, priorem opu-
lentiam complexæ: juſsusque eſt ſenioribus ſa-
cerdotum patrium fermonem interprerari, re-
ferebar, ᾿σόλι 78 quond am ſeptuaginta millia
atate m'litari, atque eo ecum exercitu regem
Rhamſen Libid, Xihiopiäâ, Medisque & Ferſis,
Bactriano, ac δεγι ) potitum; quäsquc
terras Suri, Armeniique» 15 ο gui Capha
doces colunt, Bithynune, hine Lyciuzm ad mare
imperio tenuiſſe legebantur, & indicta gentibus
tributa, pontus argenti & auri, numerus armo-
rum, equorumque, & dona templis, ebur, at-
que odores, quasque copias frumenti & omni-
um utenſilium quæque natio penderet, haud
minùs magnifica, quàm nunc vi Parthorum, aut
poten-

(a) Regio Africæ ad mare Lybicum, partem maris
Mediterranei. Subinde hoc nomine tota Africa intelli⸗
1tur.
(b) Heracleoĩcum vel Canopicum oſtium Nili ſtuvii in
Xgypto inferiore ad Occidentem: hodie quid ſit, non li-
quet. Nilus enim olim ſeptem habebat oſtia, nunc verò
tantàùm tria haber vel quatuor. Fuit dicatum Hereuli,
quem Ægyptii apud ſe natum, & Hercule Græco decem
annorum millibus antiquiorem fingunt ;
(c) Thebæ, urbs Thebaidis, quæ fuit prima £Ægyßti

ſuperioris Provincia ad ripam QOricntalem Nili fluvii. Ho-

die Inſine dicitur.

(4) Quo nomine Pyramides, Obelifci, aliâque ejusmo-

di æ dificie Rructurz luxu eommendata deſignantur.

'

Π
εἰ
n lecl
ἐ
Ν
,ιειπὶπεδιθρὶἶ
Π [υΡΘἵΗΠΐΠ
Π
Γ,
heim
ΕΓ}}.
μ γΙ)Βπ
μ μ
Ε͵
|

αὐδιὶμ
Π
ΕΊ
ONn Ni ἐ
eig, εὰ
ο

Ϊ

Π
ω:υ'ωω!}π!ποῃτι}

{π μ , ἐ

ἀὰ η
ΜτἳιὶιϊπΤΗ«
ε]γζὼᾶὶπἷἱἂ
μ Ἢ
Π
μῃ " '

Π
Ϊ ἆψᾠ[ῃππὡἂ
D
lumtt

ὴ

ὴ ῃ

Ὶ ᾿ὴν

ἜΝ
ἤχήν
ὑ ἀ τ

Μ ἐ
nemu
uchit ἤϊ
Τ !

ἡμνῴ .

Μμι; ψή
lentu (
ἰγηνηίνν
( ι
Π )
emisent
Π͵
Π
γἱ
—
!

Μ Ν Ἠυνἵὶ;ῄ
μ μ
Ἷ οἆὶι,ῃυπςνᾗ. |
ἐ τ4
εὐθάθν

Τ,
ΜΝΜΒ“

Annalium Liber Jecundus. ὙῈ
potentia Romanà jubentur. Cæterùm Germa-

nicus aliis quoque miraculis intendit anim um,
quorum præcipua fuére Memnonis Saxea effi-

gies, ubi radiis ſolis icta eſt, vocalem ſonum

reddens, disjectâsque inter & vix pervias are-
nas inſtar montium eduétæ (a) Pyramides cer-
tamine & opibus regum, lacusque effoſsà hu-
mo ſuperfluentis Nili receptacula, atque alibi
anguſtiæ, & profunda altitudo, nullis inqui-
rentium ſpatiis penetrabilis. Exin ventum

(b) Elephantinen ac (c) Syenen, clauſtra olim
Romani Imperii, quod nunc rubrum ad ma-
re pateſcit. Dum ea æſtas Germanico plures
per Provincias tranſigitur, haud leve decus
Druſus quæſivit inliciens Germanos ad diſ-

cordias, ütque fracto jam Maroboduo usque

in exitium inſiſteretur. Erat inter (d) Goto-
nes nobilis juvenis nomine Catualda profugus

olim vi Marobodui, & tune, dublis rebus
ejus, ultionem aufus. Is validà manu fines

Marcomannorum ingreditur, corruptisque
Ἔ 4 ᾿ Pri-

. (2) Pyramides ab Ægyptiis regibus ex affluentia divi-

tiarum initar montium exſtruétæ funt. Earum una à tre-

centis ſexaginta hominum millibus viginti annorum ſpa-
tio exſiructa traditur tantâ impensà, ut in aliis, cœpis,
& raphanis centum οἰζορίητα talenta inſumpta fuerint.
(db) Inſula in Thebaide ad Nilum fluvium
(c) Urbs in Thebaide limes & terminus olim Romani

Imperii, quod nunc Trajani vi toriis ad mare Rubrum

ſive Erythreum protenditur. In Syene puteus eſt, qui

indicat ſulſtitium. Ibi dum ſol eſt in Cancro, recta cor-
pora nullam umbram faciunt. :

(4} Gotones, Populi Germani ad fluvium Viadrum.
Hodic pars media Sileſiæ Ducats, ſub ragno Bohemiæ.

136 C. Cornelii Taciti

Primoribus ad ſocietatem, (a) inrumpit Re.
giam caſtellümque juxtà ſitum. Veteres il-
lig Suevorum prædæ, & noſtris & Provinciis
lixæ, ac negotiatores reperti, quos jus com-
mercii, deinde cupido augendi pecuniam, po-
ſtremùm oblivio patriæ ſuis quemque ab ſedi-
bus hoſtilem in agrum tranſtulit. Marobo-
duo undique deſerto non aliud ſubſidium,
quàm miſericordia Cæſaris fuit. Transgreſ-
ſus Danubium, quà Noricam provinciam præ-
terfluit, ſcripſit Tiberio, non ut profugus aut
ſupplex, ſed εχ memoria prioris fortunæ.
Nam multis vationibus clariſſimum quondam
Regem ad ſe vocantibus, Romanam amici-
iam prætuliſe. Reſponſum à Cæſare, tu.
tam ei honoratämque ſedem in kalia fore, ὶ
maneret ln rebus ejus aliud conduceret, abi-
furum fide, qud veniſſet. Cæterùm apud Se-
natum diſſeruit, neon Philippun: Athenienſt-
bus, non Pyrrhum, aut Antiochum, Popule
Romano proinde metuendos fuiſſe. Extat Ora-
tio, quà wagnirudinem viri, violentiam ſub-
Jectarum ei gentium, ξ qudàm propinquus Ha
liæ hoftis, ſitaque in deſtruendo eo conſilia ex-
szulit. Et Maraboduus quidem Ravennæ ha-
bitus, ſi quando inſoleſcerent Suevi quaſi re-
diturus in Regnum oſtentabatur. Sed non
exceſſir Italia per duodeviginti annos, conſe-
nuitque, multùm imminutaà claritate, ob ni-
miam vivendi cupidinem. Idem Catualdæ
: caſus:.

—

(a) Boviasmum, ubi regia Marobedui erat, & caſtel-
