ſtatuunt ſimulacra, & 14614 ſua impiè colunt: δι
nos autem in imaginibus, Chriſtum & Sanctos, μ
quos repræſentant, pio à majoribus tradito more ὴ ὧΐϊ
veneramur. “ n
QLuid ſocundum probibet iailr
Non aſſumes Nomen Domini 121 tui in υ
Vanum. Odemntnin
Vetat abuſum divini Nominis, & irreverentiam, ; Neent,
quæ committitur àperjuris, blaſphemis, per Deum, η
Sanctos, vel creaturam aliquam, abſque gravi omanm
cauſa, Vveritate, ac reverentia jurantibus. ; ]“ᾶ“ '
. Quid Β} Γ.'κῃ

n }
Π Cen
Π
ἐ

Ν

Ninginn

ἽΠΠ,

Π

χἰ

" .
11
Ω ".
Μ Π
;,ρετὓθϊἰ’ί
Ν

Ἂ

CATHOLICOR;IM. 17
Quid imperat tertinm pracebtum?
Memento, ut diem Sabbathi ſanclt ficos.
Vult Sabbathum ſeu diem feſtum in Eccleſia
piis operibus celebrari, quod fit adeundo tem-
plum, & audiendo Miſſam. Laborare autem

hoc tempore, & occupationibus deditum eſſe ſer-
vilibus, planè interdicit.

Duid injungit quartum?
Honora Patrem 6 Matrem.

Ut his, qui ſecundum Deum vitæ noſtræ ſunt
authores, reverentiam, obedientiam, opémque
ræſtemus, ac omni demum officii genere illis
ipſis ſatisfaciamus. Deinde jubet, ut magiſtratus
tum civiles, tum Eccleſiaſticos parentum & ma-
jorum loco habeamus, illorum dicto lubentes
paramus, & revereamur poteſtatem, atque au-
thoritatem.

Quä ratione poteſtatem & aut hritatem
Eccleſiaſticam reverebimur?

Videlicet, ſi ſacris & œcumenicis Conſiliis, ſi
receptis Apoſtolorum ac Patrum inſtitutis ac de-
cretis, ſi probatis Majorum conſuetudinibus, de-
nique ſi ſummis Eccleſiæ Paſtoribus ac Pontifici-
bus tribuerimus, quam ſingularem illis debemus
obſervantiam, obedientiamque. Ubi vel maxi-
mè peccant, qui cultum divinum, & ſanctiones,
ceremoniâàsque Eccleſiaſticas convellunt atque
contemerant; tum qui Synodis & Pontificibus
obtrectant, ac in Sacerdotum jura & templa in-
volant, ſacra profanantes.

B Quid

18 PARV⸗umS CàaTEEIIISMIS
Quid ſibi vult quintum præcebtum?
Non occides.
Prohibet vim externam, cædem, & injuriam
omnem, quæ corpori & vitæ proximi afferri poſ-

ſit. Adhæe iram, odium, rancorem, indignatio.

nem, & quosvis affectus ad proximi læſionem
quovis modo ſpectantes excludit, & penituùs τέ-
ſe cat. ͵
Luid velal ſoxtum?
: Non machaboeris.
Fornicationem, adulterium, & obſecœnos ille-
gitimésque concubitus, tum quidquid honeſtati,
veérecundiæ, & ingenuo pudori adverſatur. Nam
& qui viderit mulierem ad concupiſcendam eam,
jam mœchatus eſt eam in corde ſuo.
QLuid pracepto ſobtimo cavetur?
MNon furtum facies.
Omnis rei alienæ illicita contrectatio & uſur-

patio: ùt fit in furto, rapina, uſura, lucris inju-
ſtis, dolis malis, & iniquis contractibus: de-
mum quibusvis commutationibus, & diſtributio-
nibus, quibus Chriſtiana charitas læditur, & pro-
ximus circumvenitur.
Wuig in oltavo agitur?
MNon loqubéris contra proximum tuum
falſum teſtimonium.
Interdicitur teſtimonium falſlum, mendacium,
perjurium & omnis linguæ contra roximum ab-
uſus: àùt eſt in ſuſurronibus, detractoribus, malé-
dicis, adulatoribus, mendacibus, ac perjuris.

υ

:

Μ
1’!,34! {
μ
εμῃ
Π
ἴ ςυἷ[
Π

Ἷ
ἐμ}

Mu
{{ ἵ
ἰ
Π
{
ΤΝ
μ

Ποῃοτἰῳε

, ῆ

ἰΠ
Ογΐρ :
06 κ
ὕ ο ῃ
ἷ"ἔθψσα
.
1.
ὉΪ άΙΠξ Ω)
Ὠο ,
νθ]υπτεω
ἷἶΠίΐεῃῃυς’]

} }
ἰή
)

ἐ η

Ι

εὐ
Π
ῇἵΙΙΙἳι ]
Ἢ

CATHOLICOR μ ΄ 19
Luid poſerema duo pracobta?
Non concupiſcés uxorem, noc rem proximi.
Vetant concupiſcentiam uxoris, ac rei alienæ:
quoniam quod alienum eſt, haud ſolàùm juſte &
pro libidine noſtra occupare non licet, ſed ne vo-
luntate quidem ad illud appetendum ferri debe.
mus: ità ut noſtris rebus contenti ‚ abſque
omni invidia, æmulatione, & cupiditate vivamus.
Duæx ſumma, quisve ſinis preceptorum
Decalogi!
Nimirum, ut DEUS & proximus ſincerè dili-
gantur. Cujus rei ſymbolum fuit in duas tabulas

Decalogi à DEO facta diſtinctio. In priore qui-

dem tabula tria docentur, quæ ad charitatena
ὈΕῚ, in ſecunda verò ſeptem, quæ ad dilectio-
nem proximi ſpectant, explicantur.
μή ratione præcebta primæ tabulæ
Charitatem 121 caocent!
Quoniam tollunt, & prohibent vitia cultui,
honorique DEl maximè contraria, idololatriam,
apoſtasiam, hæreſim, perjurium, ſuperſtitiones:
admonent autem, verum purumque DEI cultum
corde, ore, ac opere fideliter exhibendum eſſe:
quod ubi fit, utique ſolus verus DEUS cuhtu la-
triæ colitur & adoratur.
Wuomoao præcepta ſocundæ tabulæ chari-
tatem proximi explicant?
Eo ipſo, quòd noſtrum erga proximum officium

ordine complectuntur: videlicet, ut non ſolùm

majores honoremus, ſed etiam opere, verbis ac
voluntate prodeſſe omnibus & nocere nemini
ſtudeamus, ſive corpus proximi, ſive perſona
junéta conjugio, ſve bona fortunæ conſiderentur.

ῶ

20 PARVUS CATECHISMIuS
Du e ſumma ο praceptorum de proxime
ailigenggo

Hæc ipſa nimirum: Quod tibi non vis fieri, al-

teri ne feceris: omnia verò quæcunque vultis,
ut faciant vobis homines, & vos facite illis. Hæc
eſt enim lex & Prophetæ.
untne prater Decalogum alia pracepta?

Sunt utique, nec ſolùm utiliter illa, verum
etiam neceſſariò obſervanda, præſertim Eccleſiæz
præcepta, cui velut ſanctiſſimæ matri, ſponſæque
Chriſti aures & mentes præbere Catholiei filii
omnes debemus.
Muot ſunt præcepta Eccleſiæ?

Præcipuè quinque numerantur.

Statutos Eccleſiæ feſtos dies celebrato.
II.
Sacrum Miſſæ officium diebus feſtis reveren-
ter audſto.
III.
Indicta certis diebus jejunia, & à quibusdam
cibis abllinentiam obſervato.
V.
Peccata tua Sacerdoti proprio, aut alteri cum
ejus facultate ſingulis annis confitetor.
V.
Sacroſanctam Euchariſtiam, ut minimùm ſemel
in anno, idque circa feſtum Paſchæ ſümito.
Quem frultum aſfert horum obſervatio
praczbt orum?
Hæc atque id genus alia Eccleſiæ tum inſtituta,
tum præcepta, primùm fidem, humilitatem & obe-
dientiam hrin
vinum

ianam exercent: deinde cultum di-

Ω
ὰ Ἷ

Cam meren
—

}
ἱ

Π
Π7]
ἐ
Δ: τ
ψειδίν

!

}
:
(
ten }}}
εμ }

AVun 5

Drimom
}
ΠΟὈἷς lecet
ſgiüenn⸗
Ὑ η
erunt: a
Antlln
t⸗ Ὠ} ᾷ
ἴῃ ᾖἂὗθῃ
μῃ

Ὶ
ἰ γὴ
}
"

}

Ἷ

!

"

Τ

CATHOLICORIM. 21
vinum, honeſtam diſciplinam, & publicam tran-
quillitatem alunt, conſervant & ornant, eôque
mirificè conferunt, ut decenter & ordine cuncta
in Eccleſia peragantur, præterquam quòd æternam
vitam meremur, ſi illa ex charitate obſervemus.

CAPIIII IV.
DE ACRAMENYTIS.

Quid elt Sacramentum?
Ee inviſibilis gratiæ ſignum vilibile, ad no-
ſtram ſanctificationem divinitùs inſtitutum.
Aliud eſt enim, quod in Sacramento videmus,
aliud, quod in eo accipimus Signum videmus ex-
ternum; occultam verò & ſpiritualem gratiam,
quæ res dicitur Sacramenti, accipimus.
Duot ſunt Sacramenta“
Septem, quæ à Chriſto Domino inſtituta, ab
Apoſtolis tradita, & in Eccleſia Catholica ſemper
conſervata ad nos uſque pervenerunt. Sùnt au-
tem hæc: Baptiſmus, Confirmatio, Euchariſtia, Pœ-
nitentia, Extrema Unctio, Ordo, Matrimonium.
DQuare Jacramenta veneranaa & ſumtno
in pretio habenda ſunt!
Primùm quidem, quia à Deo & Chriſto Domi-
no in lege nova inſtituta: deinde quia gratiam Dei
nobis neceſſariam, eùmque uberrimam non modò
ſignificant, verùm etiam ceu vaſa quædam ſacra di-
vini Spiritùs continent, & ritè ſuſcipientibus côn-
ferunt: ad hæc quoniam adverſus peccatum præ-
ſtantiſſima ſunt remedia, ſeu divina medicamen-
ta noſtri Samaritani: poſtremò, quia bonis gra-
tiam habentibus eam ipſam conſervant, augent
& amplificant.
B 3 : (μ

22 PARVuIS CATECHISMuS

Cur Sacramentis ceremoniæ ſolennes & Ee-

cleſiaſticæ adhibenidr

Multis profectò & gravibus de cauſis. Pri-
mùm, ut Sacramentorum adminiſtrationem ſpe-
Cctantes admoneantur, nihil hic profanum, ſed ar-
cana quædam & divinis plena myſteriis geri,
quæ ſingularem reverentiam exigant. Deinde,
ut ad Sacramenta ipſa accedentibus cultum pro-
moveant interiorem, quem DEIIS præcipuè po-
ſtulat, & cujus veluti ſigna, teſtimonia & exerci-
tia ſunt ceremoniæ. Præterea, ut Sacramenta
miniſtrantes majore cum dignitate & fructu mu-
nus ſuum obeant, dum veteris Eecleſiæ inſtitutis,
fanctorumque Patrum veſtigiis fideliter inbæ-
rent. Conſtat étenim, hujusmodi ceremonias
plerasque inde à temporibus Apoſtolorum per
continuam ſucceſſionem ad nos uſque in Eccle-

ſia perſeverâſſe. His demum retinetur honeſta

religiosâque diſciplina, his fovetur publica tran-
quillitas, quæ ſœæpe rituum externorum aut im-
mutatione, aut innovatione graviter intertur-

batur.
Quid eſt Baptiſinus ἢ
Primum maximéque neceſſarium legis novæ
Sacramentum, quod ſemel in aqua confertur,
quo ſpiritualiter renaſcimur, & peccatorum ple-
ὰ remiſſione perceptâ in filios DEl adoptamur,
hæredésque vitæ cæleſtis adſcribimur.
Luid eſt Confrmatio!
Eſt baptizatis collatum ab Epiſcopo Sacramen-

tum, in quo per ſanctum Chriſma & verba ſacro-
ſancta confertur gratia, & robur Spiritũs additur,

ἘΠΠῚ

"
ἀαϊν
μ
Π
"
μ
vinumnC.
, ὙΠ
vimmnele
Lelxr
Π ἐ
( }
Ρ«Πὶἓἳιὶ ςυἰω
ὀ,

ες
1-Ξ Ξξ
Σ--
ΞΞΞ
ἘΞΞ
ΞΞ
= ς

Ν
ἀσιῃ 1
κἳωῃῃ. ;
τ
μ

Π

ἼΩ
ἐ .
{ Ρἷἴ
awn
crame
Π

ι
Ἷ

CATHOLICORIM. 13

tum ad firmiter credendum, tum ad nomen Domi-

ni, quando ſic eſt opus, liberè confitendum.
Quot ſünt præcibua de Euchariftiæ dobtri-
na capita ſcitu neceſſaria?
Quinque. Primum eſt ejus veritas. Alterum
eſt panis & vini in Chriſti Corpus & Sanguinem

converſio. Tertium adoratio debita. Quartum

cjus oblatio. Quintum, & poſtremum, ejusdem
Sacramenti ſumptio.
Ouæ eſt veritas Sacramenti Euchariftie!
Nimirum hæc: Chriſtum verum DEIUM ac
hominem verè ac integrè in hocSacramento con-
tineri, & nobis adeſſe, ubi Sacerdos ritè ordina-
tus panem & vinum verbis illis arcanis, & ἃ
Chriſto traditis conſecrarit.
μ ſit converſio per verba illa, guibus
ῥος Sacramentum Sacerdos conſocrat?
Ea, ut per ipſa verba, operante Chriſto, panis &
vinum in Corpus & Sanguinem Dominicum con-
vertantur, ac tranſubſtantientur, atque ità panis &
vinum eſſe deſinant in Euchariſtia.
Quæx Sacramento huic debetur adoratio?
Eadem ſanè, qu Chriſto Domino ac æterno
DEO debetur, quippe quem illic præſentem agno-
ſcimus: ideôque religioſo tum corporis tum
animi cultu, ut par eſt, hoc Sacramentum ſuppli-
665 veneramur.
Quare cenſetur hoc Sacramentum oblatio?
Quia eſt legis novæ Sacrificium, & oblatio
munda, cruentis legis Judaicæ ſacrificiis inoruen-
τ ſuccédens, quæ pro vivis ac defunctis Chriſti
fidelibus in Miſſa offertur ac celebratur. Unde
fir, ετ Euchariſtia non ſolùm à fideli populo ſu-
ς 4 ma-

24 PARV;⸗uS CATECHISMuS

matur, ſed etiam pro peccatis, à Sacerdotibus ad

Dominicæ paſſionis ac mortis continuam com-
memorarionem quotidie immoletur, ſempérque
oblata fuerit in Eceleſia DEI.

Quida in Sacramenti hujus ſumotione
ſorvandum ὃ ᾿
Quosd fides & authoritas ſanétæ Matris Eccle-
ſiæ docet, videlicer Chriſtiano laico ſat eſſe, ſub
una ſpecie panis totum Chriſtum accipere, &
ex hac ſumptione conſequi, ut, qui dignè acceſ
ſerit, ingentem Dei gratiam, ac æternam quo-
que vitam obtineat: qui verus ac integer Sacra-
menti hujus fructus exiſtit: eôque fit efficacior,
quò ſæpiùs ſacra & ſalutaris illa commumio dignè
iteratur.
Duid eßt Pœnitentia!
Eſt ſecunda poſt naufragium tabula, & neceſſa-
rium relapſis Sacramentum, in quo ΓΟΉ ΊΟ pecca-
torum & à reis petitur, & à Sacerdotibus tribuitur.
, κοὶ ſunt partes ἐδ᾽ altiones Pœnitentiæ:
Tres. Contritio vel dolor animi peccata ſua de-
teſtantis, & ad vitam meliorem aſpirantis, Confeſ-

ſio, ſeu peccatorum ſuorum coram Sacerdote facta

explicatio, Satisfactio denique ſeu vindicta puni-

tiodue criminum de ſeipſo ſumpta, ad præſtandos

fruétus dignos pœnitentiæ.
Duid eſt extrema Unctio?:

Eſt Saeramentum, quo ægroti per oleum ſacrum
& verba Chriſti in magnis morbi moleſtiis rele-

vantur, ut felicius ex hoe mundo demigrent, &

corpora etiam, ſi ἰτὰ expedit, Sanitati reſtituantur.

Luia ο Orao?
Eſt Sacramentum, quo Sacerdotibus, aliisque

΄

mini-

(

ῃιὶῃὶἷἶἴἷ’ξσὠἷ
ευμ}}
ε}
aoruan
oncahen.
: Βτλτὶἓἣ}ὶἓ ὠἵ]
ἀψ ι
Π
" '
Π
Orcente
«.1}}}}
μ μ
βμ ,
ὐ μ μ
{{

—

}
Β
tu
Ete ἐμ
ῃ
Aietet
nun /a
δ ι ῃ
Gurrmhe
Vere, ἀ]

{
μἹ
}
Ἰ}Π }
Τ,
ή

ν;ιόἰἔπἐ ͵

ἐ
η ἢ

͵

ι
͵
μ ἢ
Ἴ!

Uſute
Ὧ
ΓΝ
ἀμ:

ῃ

ἐμυ

—

—
- —=

Π
iste
ent,
ΤΝ

Σ

CATHOLICORUM. 2 5

miniſtris Eccleſiæ, poteſtas confertur ad eccleſia-
ſtica munia ritè decentérque obeunda.

QDuid poſtremò eft Matrimonium?
Eſt Sacramentum, quo vir & mulier legitimè
contrahentes individuam vitæ ſocietatem ineunt,
gratiàâque divinàâ donantut, tum ut ſoboles honeſtè
& Chriſtianè ſuſcipiatur ac educetur: tum ut fœ-
dæ libidinis & incontinentiæ peccatum evitetur.

Eſtne inter Sacramenta diſcrimen?
Eſt ſanè. Baptiſinus enim, Confirmatio, δὲ
Ordo ſemel collata nunquam iterantur, ſicut cæte-
ra. Item, Baptiſinus neceſſariò ſuſcipitur ab omni-
bus, Euchariſtia à ratione utentibus, & à relapſis
Pœnitentia. Arbitrarium eſt autem uti reliquis;
modèò nullum contemnas, aut cùm illud ſumen-
di tempus eſt, negligas.

CAPUIT V.

ΡῈ OFFICIS JUSTITI
CHRISTIANDM.
Duot ſunt offic»ia Juffit iæ Chriſtianaæ :
HÆι ἄυο : Declina à malo ſive peccato, & fac
bonum, ſive officium Juſtitieæz.
DQui poteſe homo cavere pectatum, & bo-
num facere, ſou praſtare ZJuſtitiam:
Non id per ſe quidem, ſed Chriſti gratiàâ ac
Spiritu inſtructus Chriſtianus poteſt ac debet,
quantùm hujus quidem vitæ ſtatus admittit, juſté
vivere, & legem implere.
Quotuplex eſt peccatum?
Duplex. Originale & Actuale.

26 PARV;⸗uS CATECHISMVUS
Duia eſz Originale!
Quod ab ortu nobis congenitum, per Baptiſ-
mum in Chriſto condonatur.
Duia eſe Adctualeo? ͵
Dictum, factum, vel concupitum, contra vel
præter legem Dei, aut Eccleſiæ.

Duotuplex eſt Adtuale!

Duplex. Mortale, ſic dictum, quia mortem ani-

mæ præſentem affert. Anima enim, quæ peccave-

rit, ipſa morietur & Veniale, ut cui venia facilè,

tribuitur, & ſinè quo ne juſti quidem vivunt.

Düibus gradibus ad peccatum dedacimun!

His tribus: Suggeſtione, Delectatione, Conſen-
ſu, ſeu deliberatâà voluntate peccandi.
Dui ſunt ſüpremi gradus peccantium?
Eorum, qui ſcientes ac prudentes ex merapec-
cant malitia, qui etiam de peccato ipſo gloriantur,
& qui bene monentibus ôbſtrepunt, ac ſalutaria
conſilia prorſus contemnunt.
Duare peccatum fugiendum?!
Quia Dominum Deum offendit, ſummum bo-

num eripit, & ſummum affert malum peccanti;

dum divinam tollit fruitionem nunquam recupe-

randam, & pœnas ærumnasque homini accerſit

ſempiternas.
μά dicuntur peccata capitalia:

Illa, ex quibus veluti capitibus & fontibus
omnia alia peccata proficiſcuntur.

Quot ſunt peccata capitalias
Septem. Superbia, Avaritia, Luxuria, Invidia,

Gula, Ira, Accdia.
Dua

.
Π
ἽΛ
—

ὰ
μά

ἤδ ὴ
εμ

ἡμι }
Ὶ

Π ΔΝ
ἀΐγη ἐ
τ }
ἐ
Ηἳἳ ῳω
eAnmd
Πῃ ι
ἴμῃ D

nen
Π 0
ἯΙ:

Π

Ἷ
ΜΜΜ}!.
Necc,
ΤΝ

1

CATHOLICORUM. 27

Quu ratione vitari & vinci hac peccata

poſſunt!
Si ESU Chriſti gratiæ cooperemur, peccatorum
damna & pericula conſiderantes, & virtutes ſep-

tem his peccatis contrarias exercentes.

Quæ virtutes pectatis capitalibus adver-
ſantur!? :
Ηα ſeptem: Humilitas, Largitas, CQaſtitas,
Benignitas, Temperantia, Patientia, Devotio,
ſeu ſedula Pietas.

μά bpeéccata in Siritum Sanbtum com-

mitti dicuntur!? ἰ
Ea, quæ ſuàâ malitià ſic divinam excludunt gra-
tam: ut neque in hoc ſæculo niſi ægrè àdmodùm,
npeque in futuro remittantur.
Quot ſunt poccata in spiritum Sanbtum!
Sex. Præſumptio de miſericordiâ Dei, vel
impunitate peccati, Deſperatio, àgnitæ verita-
tis Impugnatio, fraternæ charitatis Invidentia,
Obſtinatio & Impœnitentia.
Le peccata in cæœælum clamare dicuntur?
uæ per ſe vehementer abominanda ſunt, &
apertè humanæ charitatis jura violant, unde vin-
didam clamare perhibentur, & horrendis ſæpè
modis in hac vita divinitùs vindicantur.
Ouot ſunt peccata in cæë‿lum clamantia!
Heæc quatuor: Homicidium voluntarium, pee-
catum Sodomiticum, oppreſſio pauperum, vidua-
rum atque pupillorum: demum merces operario-
rum defraudatua. :
uæ peccata dicuntur aliena!
Ea, quæ ab aliis quidem committuntur, ſed no-
bis

28 PARVu;⸗uIS CATECHISMuS.

bis interim authoribus, vel quoquo modo adjute-
ribus, aut ſaltem non impedientibus, ut idcirco
nobis etiam imputentur.

Duot moais aliena peccata nobis imputan-
- ; tur?
Novem his modis: Conſilio, juſſione, conſenſu,
irritatione, laudatione ſeu adulatione, reticenti4
culpæ alienæ, conniventiâ vel indulgentia, rei alie-
næ participatione vel ργανὰ facti alieni defenſione.

μά dicuntur opera carnis:
Ea, quæ homines ſecundùm carnem viventes,
& à Dei filiis ſpiritualibus degenerantes commit-
tere ſolent.
Quæx ſunt opͤera carnis?
Paulus ea recenſet in hunc modum: Manifeſta
ſunt opera carnis, quæ ſunt: Fornicatio, Immun-
ditia, Impudicitia, Luxuria, Idolorum ſérvitus,
Veneficia, Inimicitiæ, Contentiones, E5mulatio-
nes, Iræ, Rixæ, Diſſenſiones, Sectæ, Invidiæ, Ho-
micidia, Ebrietates, Commeſſationes & his ſi⸗

milia, quæ prædico vobis, ſicut prædixi, quoniam,

quitalia agunt, Regnum Dei non conlſequentur.
Eſene ſatis Chriſtiano malum fugere ἐ
Α͂ bpeéccato declinare!
Nequaquam: ſed præterea bonum agere, & vir-

tutes exercere neceſſe eſt, alioquin ſcienti bonum
& non facienti peccatum eſt illi.

Quid boni faciendum eft Chriſtiano
Ingenere quidem, quidquid boni lex naturalis,
divina vel humana præcipit vel oſtendit: in ſpecie
verò pro fua quisque vocatione præſtare officium,
& acceptæ Dei gratiæ cooperari cum gratiarum
} τ δἕλίοῃθ

(
ettmoeu
[7;
μπὰ
Ltene ite,
Kumen: '
nencertunk
:
Meeis
ΤΝ
feckioneine
Π
Pord Ν
Γρῖτίτπιἵυὕᾗἰπ
Deipatinn

"
ΙΞ ὁἁΡτεςἨ

veldeoben

δὰμ

11

ἰ ς

Π
Ν

!

΄ι
Π Ν
ς
[ην
}
ἀμ!
Π

τ

Μή

{ ἆνἰ]
ε!

[μ"
ΧΜΜ'ἹΒ
ε!
μ
“

CATHOLICORUM. 29

„ecdtione debet. Omnis enim arbor, quæ non facit

fructum bonum, excidetur, & inignem mittetur.
μ ſunt præcipua bonorum operumgenera?
Ea, quibus ſobriè, juſtè, piéque vivitur in hoc
ſæculo, & per quæ itidem juſti magis magisque ju-

ſtificantur, & ſancti indies ſanctificantur.

Duotuplicia ſunt haæc bonorum operum
enera“
Triplicia: utpote Fejunium Eleemeſyna ſeu Mi-
fſericordia, & Oratio, de quibus ità legimus: Bona
eſt Oratio cum Jejunĩio & Eleeméſyna.
DQuis eſt frucus bonorum operum!
Habent ea promiſſionem ac mercedem hujus &
æternæ vitæ, Deum placant, gratiam conſervant
& augent: Denique Chriſtiani hominis vocatio-
nem certam faciunt atque conſummant.

Duid eſt Jejunium?
Eſt certis diebus ſuxta morem & præſcriptum
Eccleſiæ carnibus abſtinere, & ſaltem unic cibi re-
fectione in die contentum vivere trugaliùs. Sed

ſi generatim hoc nomen accipias, Jejunium eſt cor-

poris quædam caſtigatio piè ſuſcepta, ut vel caro
ſpiritui ſubjiciatur, velobedientia exerceatur, vel
Dei gratia impetretur.

Quid εΠ Oratio?

Eſt mentis in Deum elevatio, per quam vel ma-
la deprecamur, vel bona nobis aliisque petimus,
vel Deo benedicimus.
QOuid eſt Eleemoſyna ſeu miſoricordia
Eſt beneficium, quo alterius miſeriæ ex commi-
ſerationis affectu ſubvenimus. ,
' Duo-

ς ᾿
Ο Ῥακνὺυβ9 CATECHISMuS

Quotuplex genus eſt Eleemoſznæ ſou
miſoricordiæ ὃ
Duplex: Alia quippe ſunt opera miſericordiæ
corporalia, alia verò ſpiritualia: quoniam vel ad
corporalem, vel ad ſpiritualem miſeriam proxi-
mi ſublevandam ſpectant.

Quot ſunt opera miſericordiæ corporalia
Septem. Eſurientes paſcere, potum dare ſitien-
tibus, operire nudos, captivos redimere, ægro-
tos inviſere, hoſpitio peregrinos ſuſcipere, mor-
tuos ſepelire.
Quot ſunt opera miſericordiæ ſpiritualia.
Sunt & ipſa ſeptem, uti: Peccantes corrigere,
ignorantes docere, dubitantibus recte conſulere,
pro ſalute proximi Deum orare, conſolari mœſtos,
ferre patienter injurias, offenſam remittere.

Quszx ſunt virtutes omnium præcipuæ?

Poſt Theologicas quidem illas, de quibus di-

Gum eſt, Fidem, Spem, Charitatem, præcipuæ

ſunt Cardinales, quæ Chriſtianos cum primis de-

Cent. ὶ ᾿
Quaz dicuntur Cardinales Virtutes?

Quæ tanquam fontes aliarum & cardines om-
nem honeſtæ vitæ rationem continent.

Auot ſunt Virtutes Cardinales
atuor. Prudentia, Juſtitia, Temperantia,
Fortitudo: quibus in Chriſto conſequitur homo,
ut profidè, juſtè, temperatè ο fortiter in omni
Yita degat, ac placeat Deo. -
Quaæ dicuntur dona Siritùs Sankti?
Septem illa, quæ ſuper Chriſtum requieviſſe
Eropheta teſtaturx, & quæ ab ipſo ceu fonte omnis

"
Ἅ 4ΠΠ|
͵ }
[) "»

. ὑιν; ῃ

}
,

Ν
ΙἌὉἷἨ 2
(
'
Π
ἕεπἂἱωω |
Π }
tinena,
1
W
Neno
Ces ΜΗ
h,

Μ μ
regnmman

η
ἰπὶ e

: Βἓἃἵἷ, Ι
Π

Nerinie
᾿ μῃ

gratilæx

{
ἽΓ1)
Cenm
}
ἼΔ

—

ε!
Π
μ

-

ςοηΓεηυεωιιῃ

CATHOLICORIM. 3 1

gra tiæ in alios derivantur. Ut donum Sapientiæ,
donum Intellectûs, Conſilii, Scientiæ, Fortitudi-
nis, Pietatis ac Timoris Domini.

QLuagnam illa, gquæx fructas Wiritis: vocan-

Η ͵
Ea, quæ pii ſecundùm ſpiritum viventes „ope-
rantur, & per guæ ſpirituales à carnalibus digr

ſcuntur.

DLuot ſunt fruktus Hiritus?
A Paulo Apoſtolo ſic enumerantur: charitas,
gaudium, pax, patientia, longanimitas, bonitas,
benignitas, manſuetùdo, fides, modeſtia, con-
tinentia, Caſtitas. :
Ὅμ dicuntur Beatitudaines Baggelire Α
Illæ, propter quas in Evangelio etiam hi, qui
miſeri prorſus ac infelices videntur, heati ac feli⸗
ces pronuntiantur.

uot ſunt BEvangelicæ Beatitnafze; 5
Oê&to, quas ὰ Chriſtus in monte tradidit.

I.

Beati pauperes ſpiritu, quoniam ipſorum eſt
regnum cœlorum. ᾿
II.

Beati mites, quoniam ipſi poſſidebunt terram.

Beati, qui lugent, duoniam ipi conſolabihtur.-
IV.

Beati, qui eſuriunt & ſitiunt t juſtitiam, quoniam
ipi ſaturabuntur.
ν.

Beati miſericordes, quoniam ipſi miſerĩcordiam

ὟΙς

—

p
— Ἵ (
22 PARVISCATECH. CATHOLICORVuIM. Ἅ

Beati mundo corde, quoniam ἱρῇ Deum vide. Τ
VI.. ἐ
Beati pacifici, quoniam filii Dei vocabuntur. Ge Ὡ
VIII. ἴωμν
Reati, qui petſecutionempatiuntur propter juſti- ι ἷυἷ'ῖ”}ἷ
--- tiamy quoniam ipſorum eſt regnum cœlorum. ein
Ὅκ dicuntur Eangelica Conſiliaas ſſce

Videlicet, quæ per Evangelium non tanquam Π Ν

ad ſalutem neceſſaria, ſed veluti ſuſcipientibus e
magis expedita atque utilia à Chriſto non præci- "
piente quidem, ſed conſulente proponuntur. M
- Duot ſunt Evangelica Conſilia μῃ
Principalia tria ſunt, nimirum: Paupertas vo- "
luntaria, Caſtitas perpsfua, & OBbulentia in — Mlrs
: ι

tegra. :
Quæ hominis noviſſima dicuntur?
Ea, quæ homini ad extremum àäccidunt, ùt eglo
Mors, Judicium, Infernus, & cœleſtis Gloria, VTA/
de quibus ità docet Sapiens: In omnibus operibus πιί,
tuis memorare noviſſima tua, & in æterruum Π Δὰ
non peccabis. 4 7, J
" '4“
4

2

Deum ſie Vide
!
,
Nabmenr.

Nopt ter .
iinn. |
ἰ 4
ἼὉ;ΠἸ '
»ΙΡΗΠ Ἷ
" ἴ
ἽΠ,

ιἷιἰὶα Ϊ

χ!χ,χο ῥ[ι“ὶ ΄ υ ,
ἧΐς,ζΐ ζἷῇ{ ἵὖ]ί’ἱηε;;’ε Α,Ζ(ἷξῤἶ
-;τζζἶρ{}} ᾖἶ φγοένανλ ω!ὄὄ

, “ὀ(Ι’ “ΐἷΜΖϊ νπτὖ
ι ’ίὐὗ“ὢο(ν’π;ό χ μδν

ἐ γτοό; :;ιἄᾳι;ν| 7 79 ι:
{ἶ αψμωάεᾳ

ΟΥΤΆΑ ἘΝ αω;εά Μὑάεγ

dopahg 67,
t⸗ co ofeé Eter,

. a,lee θνοδ᾽ {;ιᾳζ;]

)Νκῃἷεζπφ - a ra eze m SX. (Ἱ

ἰ ἢ
ᾖ’ὢ ί]ἷὓ Ἷ
Augeh
dam

,
Τ
ὴ

εὐϑξῶν: ΤΎ
Ε

μ Χ π}ὢι ωῃίάωγθέ :
ωπ!ἶωυωγ ὐ C. Γψά
ίἷᾗἵων ὢγῖίἂ| ᾽

π«λαὄ Μρό’ά . έ“ψ
Ζυχγ

aede.

nAso bar:

v, c, erto

0

Jͤ Χυ ξ

ωὶῄἷ ͵͵͵'|}ι7;ῤὑυο Μ}} -
ῆωἷ

m. . 31

κ , 43 G.

Der ἢλζηλ: }ωωωμ Μ;Μὦαἷ . }
;Κ}” “Ο72 ωικςἕῤαζω ῥ
ἷ ἷ Ἠ’“ἂ 4 Ton. :2 Di :
ἐ σνός ἀγιοσισῆμδηοὐιλονῦ ῳὖΜΜἈ

:.;“ ΄ ᾽ἁἳ’͵ἐ|:' «
ὍΔ κσυκλινῆωη, Σ |νι}ιωωι οὐδεάδα! ὰ (
{͵ μ

᾿᾽-7π αξάυ (}’ μιόνκ ε.

ℳ

—

—

r

19 20 21

"
Χ

VierFarbSelector ϑίαπαδγα " -Euroskala Offset

18

17
R

16

ἸΝΘΤΙΤΌΤΙΟΝΕ. - :
RHETORICEÆ Ξ ἃ
ΘΚιΖΕΟ(ζΘξΑΤΙΝΖΕἓζΞ :

19

Focus

Quæx pertinent tum ad Artiffcin
eonſtruendæ Orationis, tum ad Poë
Lyricam, H l arinam ) quuàm
Cam,
IN Ε CILIOREN u IOL

ET ORDINEM REDACTE,
ΗΙΝΟ INDE AUCT,

VARIISQUE NNOEHiNB
ILLUSTRATA,

Cum Inſtiturionibus Hiſtorico- Chronologi

Pro Uſn & Exercitio Academicæ Juventu
In Raherorica-

12

τ

1|ΙΙΙΗΗΙΙΙΗ...ΙΙ...ΗΙΙΙΠ

—
12

A
11

ffffnf

10

B
D

G X FcfeILCe ESARE
RkGLE/GUE C4ROLCX. MAATESTATIS, E

NINNN

B
2
△ QCopyright 4/1999 Vx /Master Gmb wruwwyXymaster com

1
—

4 6 7 9 10 «
bpu, Grei SSõ „Univerſ. —

ſſf