μ 4 } . (a) Campus duobus milliaribus Germanicis ab urbe

" — , –„
ſntu⸗ Bremenſi diſſitus mare versus pulchre latéque expanſus
{{ inter fumen colles, ſaltusque circumjectus.

98 C Corelii Taciti
Pant: metlii inter hos Cheruſci collibus detru-

debantur, inter quos inſignis Arminius manu,
voce, vulnere ſuſtentabat pugnam, incubuerat-

que ſagittariis, illa rupturus, ni (a) Rhætorum
Vindelicorumque, & Gallicæ cohortes ſigna
objeciſſent; niſu tamen corporis „& impetu
equi pervaſit, oblitus faciem ſuo cruore, ne no-
ſceretur. Quidam agnitmm 4 Chaucis inter
savilia Romana agentibus emiſzumque credi-
derunt. Virtus ſeu fraus eadem Inguiomero
effugium dedit; cæteri paſſim trucidati, & ple-
rosque franare Viſurgim conantes, injectatela,
aut vis fluminis, poſtremò moles ruentium &
incidentes ripæ operuère: quidam turpi fugâ
in ſumma arborum niſi, ramisque ſe occultan-
tes, admotis Sagittariis per ludibrium figeban-
tur, alios proratæ arbores afflixère. Magna εᾷ
victoria, necqque cruenta nobis fuit. (b) Quinta
ab hora diei ad noctem cæſi hoſtes decem mil-
lia paſſuum cadaveribus atque armis opplevêre;
repertis inter ſpolia eorum catenis, quas in Ro-
manos, ut non dubio eventu, portaverant. Mi-
les in loco prælii. Tiberium imperatorem (-
lutavit, ſtruxitque aggerem, ὅζ in modum tc.

½
—

(a) Rhætia & Vindelicia Provinciæ, hodie pattes r-
eculorum Sueviæ, Bavariæ, Auſtriæ cum regione Chrſlo-
num. ι
(b) Non ut apud nos ἐ media ποξὶς ad mediam ale⸗
les quatuor δὲ viginti horæ computabantur, ſed eh. ' ξ.
dies, ut ſupra ἀΐδηπι εἴ, in horas duodecim kan es .
que in totidem quælibet nox, brevis an longa foret,

videbatur. Sic eveniebat, ut/ meridies ſemper incide
in horam ſextam, à quinta autem pro ratione
longius aut propius abeſſet.

dierum

Armali
ſenesiz
Π Ν

Π

ἢ

ſPwas μ

ι

γαμ
ει
ηἰχύϊα
ἡ
Μ
ἈΝ
Indt eglen
Π "
ἀμρμοὼ
αὐνῃ, ἣ
ὰ genen
τ ῃ
ἐή
Τμηυῃ,

μῃ
᾽ Μκπ,ἃξτοω
ὶ

ὑ Ἵ

Π
ἷεᾶξῃἓ“ἆἷυἷὓ»ὶ
Ἦ ἴχι
an i an
ἡδα , 1

Ἷ

= —

"
ἢ Π Ϊ ι
ἼΠ
Oer wentin
ὑ μ }
Ν
bun ι
Kür. μ

} e

11
Τ μ

͵
'

Ν
Ἷ ΡΟΓΜΝἩ'ΞΠ'Μ Ἷ ἑ

. Annalium Liber Scundur. 59
phæorum arma, ſubſeriptis victarum gentium
nominibus impoſuit. Haud perinde Germa-
nos vulnera, luctus, excidia, quàm ea ſpecies

dolore & ἰγᾷ affecit, qui modè abire fedibus,
trans Albim concedere parabant, pugnam vo-

lunt, arma rapiunt; plebes, primores, juven-

tus, ſenes, agmen Romanum repentè incurſant,
turbant: poſtremè deligunt locum, flumine &
ſylvis clauſum, arcta intus planitie, & humidâ;

ſylvas quoque profunda palus ambibat, niſi

quod latus unum Angrivarii lato aggere extu-
lerant, quo à Cheruſcis dirimerentur. Hic pe-
des adſtitit: equitem propinquis lucis texêre;,
ut ingreſſis ſylvam legionibus à tergo forer.
Nihiß ex iis CGæſari incognitum: conſtlia, locos,
ꝓrompta, occulca noverat, aſtusque hoſtium in
pernictem ipſis vertebat. Sejo Tuberoni legateo
fradit equitem, campumque: peditum aciem
ita inſtruxit, ut Pars 80 in ſy vam aditu ince-
deret, pars objectum aggerem eniteretur: qued
arduum, ſibi; cætera legatis permiſit: quibus
Plana evenerant, faciè irrupére: quis impug-
nandus agger, ut ſi murum ſuccederent, gravi-
bus ſupernè ictibus conflictabantur. Senfit dux

imparem cominespugnamn, remotisque paulùm

legionibus, funditores, (a) lbraterésque excu-
tere tela, & Pproturbare hoſtem jubet. Miſſæ ἃ
tormentis haſtæ, quantéôque confſpicui magis

propugnatores, tantò pluribus vulneribus de-
jecti. Primus Cæſarcum prætoriis cohortibus

G 2 capto

s

(2) Sunt ii, qui tormentis & machinis haſtas aut la-
Pides excutiunt, Libratores dnRi, quis librant, & ja tus
arte expendunt.

100 —C. Cornelii Taciti
eapto vallo, dedit impetum in ſylvas: collate
illic gradu cerratum: hoſtem à tergo palus, Θ9
manos flumen aut montes claudebant: utrius-
que neceſſitas in loco, ſpes in virtute, ſalus ex
victoria. Nec minor Germanis animus; ſed
genere pugnæ & armorum ſuperabantur: cùmnm
ingens multitudo, arctis locis, prælongas haſtas
non protenderet non colligeret, neque aſſulti-
bus & velocitate corporum uteretur, coaéta ſta-
bile ad prælium: contra miles, cui ſéutum pe-
ctori appreſſum, & inſidens capulo manus, latos
barbarorum artus, nuda ora foderet, viamque
ſtrage hoſtium aperiret: imprompto jam Armi-
nio, ob continua pericula, ſive illum recens ac-
ceptum vulnus tardaverat. Quin & Inguiome-
rum totà volitantem acie, fortuna magis, quàm
virtus deſerebat. Et Germanicus quò magis
agnoſceretur, (a) detfaxerat tegimen capiti;
orabatque inſiſterent cædibus: nil opus capti-
vis, ſolam internecionem gentis finem bello fo-
xe. Jamque ſero diei ſubducit ex acie legionem
faciendis caſtris: cæteræ ad noctem cruore ho-
ſtium ſatiatæ ſunt: equites ambiguè certavêre.
Laudatis pro concione victoribus, Cæſar con-
geriem armorum ſtruxit, ſuperbo cum titulo:
DEEELEATIS INLER RHENUM ALBIMGUE NATIONI=
BUS FXERCITUM TIEZERII CXSARIS EA ΜΟΝΙΜΕΝΤᾺ
MaAkTI ET JOVI τ AuGUSTO SiCRAVISSE. De
ſe nihil addidit, metu invidiæ, an ratus conſci⸗
entiam facti ſatis efſe. Mox bellum in Angri-
varios Stertinio mandat, ni deditionem Prope.
: rayvil⸗

—

— —

(a) Caſſidem ſcilicet oſtendendo virtutis gratiã.

μ
ν» επςυεὶ
μ
Π Ἷ

μ

els τ

Ν "
μ

ἼΠ);

(
Ν Ν
π||: ὰ
Π Ν
ἄμ
Π
Π Π
Uinearege
Nchorb {
Σ :γ Ἵ]
" } }
Μιμηὰῇ

Ρ,’ἵλ....;...ἷἶ] '

Ε

ne Ν

Annalium Liber Secundas. 101

raviſſent, atque illi ſupplices, nihil abnuendo,
veniam omnium accepeère. Sed æſtate jam adul-
tà legio nun aliæ itinere terreſtri in hibernacula
remiſſæ: plures Cæſar claſſi impoſitas Per flu-
men Amiliam Oceano invexit. Ac primèò pla-
cidum æquor mille navium remis ſt lr per re aut
velis impelli: mox atro nubium globo effuſa
rando, ſimul variis undique procellis incerti
uctus Proſpectum adimere, regimen impedi-

Shi

Uert Nui

ὁ αἰΐωι re: milésque pavidus, & caſuum: maris ignarus,
Einmt ὮΣ qum turhat nautas, vel intempeſtivè juvat, offi⸗
Nent, fing cia prudentium corrumpebat. Omne dehinc
WD cœlum, & mare omne in Auſtrum ceſſit, qui
llcen tumidis Germaniæ terris, profundis amnibus,
Ν

immenſo nubium tractu validus, & rigore vi-
Ἰμῦϑ, ΜῈ cini Septentrionis horridior, rapuit Gdisſecitque
ὙΠ ...“" navas in aperta Oceani, aut inſulas ſaxis abru-
Ἴ,1, Ptis, νεὶ Per occulta vada infeſtas, quibus pau-
: Μ“ἦ " ἴὰπὶ ægréque vitatis. poſtquam mutabat æſtus,
Mi * 6 eodémque quèò ventus ferebat, non adhærere
ἡ ᾽ anchoris, non exhaurire irrumpentes undas po-
ionn E terant; equi, jumenta, Ἔ arcinæ, etiam arma
nbeitn " ΡΙἝἘΟΙΡΠἼΠιὈἙ, quò leva entur alvei manantes
" ΓΜ per latera & fluctu ſuperurgente. Quantèò vio-
an lentiorcætero mari Ocernus, & truculentiàâ cæli
μ Præſtat Germania, tantùm illa clades novitate
Be , ὃς magnitudine exceflit, hoſtilibus circum litto-
μ ribus, aut ita vaſto & Profundo, { credatur πο-
ΜΜΠ . viſſimum ac ſine terris hnle : pars navium
Nhnnte hauſtæ ſunt; plur es Pud infſulas longids ſitas
kiummm, ejecte mi ilesue nullo n homi um cultu, fa-
me abſumptus, niſi quos corpor aeduorum eliſa
d. toleraverant, ſola Germanici triremis Chauco-
“ G 3 rum

502 Cc. Corneli Taeciti
rum terram appulit, quem per omnes illos dies
noctésque apud ſcopulos & prominentes oras,
æùm ſe tanti exitii neum clamitaret, νὶχ cohi-
buêre amici, quò minùs eodem mari oppete-
γεῖ. Tandem relabente æſtu, & ſecundante ven-
to claudæ naves, raro remigio, ΔῈ intentis ve-
ſtibus, & quædam à validioribus tractæ, rever-
têre: quas raptim refectas miſit, ut ſerutaren-
tur inſulas. Collecti eà curà plerique: mulkos
Angrivarii nuper in fidem accepti, redem-
pros 80 interioribus reddidére: quidam (a)
in Britanniam rapti, & remiffi ἃ Regulis.
Ut quis ex longinquo revenerat, miracula
narrabant, vim turbinun, & inauditas vo-
lucres, menſtra maris, ambiguas hominum
φ belluarvm formas, viſa five ex metu credi-
ta. Sed fama Claſſis amiſſæ, ut Germanes αὦ
ſpem belli, ita Cæſarem ad coërcendum ere-
xit. C. Silio cum triginta peditum, tribus
equitum millibus ire in Cattos imperat: ipſe
majoribus copiis (b) Marſoôs irrumpit, quo-
rum Dux Malovendus nuper in deditionem
acceptus, propinquo laco defoſſjam Varianæ le-
gionts a. quilam medico praſidio ſorvari indicat.
Miſſa extemplo manus, quæ hoſtem à fronte
eliceret: alii, qui terga circumgrefſi reclude-
rent humum: & utrisque adfuit fortuna: οὃ,
promptior Cæier pergit introrsàs, popula-
fur;,

—.——

(a) Britannia Major vel Albion Inſularum Britannica-
zum maxima in Oceano, hodie Anglia aur etiam Magna
Britannia. ᾽ {
(b) Marſi Populi Germaniæ circa Rhenum flu iam,
ποῦξς Comitatus ἐς ὰ Marck

ὶ

=

"

᾿

Ν

ΞΞΞ- Ξ Ξ
ΞΞΞΞ

ἰ

ἘΞ
—

μ!

ΜΜ

ἐἐν
ἼΠΝ
ὠπαῶ
"}!
ἳΜοῳτκὼ
Π
μ μ }

ῃ
᾿

;ῃυιἆσ

ἡν τ
μ ε!
ἀνα Π

Π

ᾳὶ

ἀμμ

ἀμμ ι
ἰ ἰ
μ γἱ
ἀπα ὶ
} !τ'υινψὔιι
(
[}..}}}}

Π
.
͵ ἦν
ῥίζᾗ,’ᾧ...κ
(Eſer, (ν }
.1..)

Ι

.
"
Ὶ

—
ln

μῃ
[)}

ntire

ῃ
"
ἐ

ui⸗ "
ἴ φ
Π μ
) ΠΗ
ὙΠ
πὔ:ἔκιε Π
Ὕ Π
ι
ὐ
᾿ μέμ ι
ὁ Π
Geriäs Cllet
Wrmu
Ἷ ᾖθἶι;ΐΠἹ ἱ Πτ "
“ΠῚ
ἐ
Ν
.
αδϑν Μ
nim i⸗,
μ

Ἴ
μ

Annalium ILiber Secundus. 168

tur;, exſeindit non auſum congredi hoſtem, aut
ſicubi reſtiterat, ſtatim pulſum: nec unquam

magis, ut ex captivis cognitum eſt, paventem.
Quippe invictos, & nudlis caſibus ſuperabiles

Romanos prædicabant, qui perditâ claſſe, amiſ-

Γν armis, poſt conſtrata equorum Viroruùmgque
corporibus littora, eädem virtute, pari fero-
εἰά, & veluti aucti numero irrupiſznt. Re-
ductus inde in hiberna miles, lætus animi,
adverſa maris expeditione proſperà penſaviſ-
ſet. Addidit munificentiam Cæſar, quantum
quis damni profeffus erat exſolvendo. Nec
dubium habebatur labare hoſtes, petendæque
pPacis conſilia ſumere, & ſi proxima æſtas ad-
liceretur, poſſe bellum patrari: ſed crebris
epiſtolis Tiberius monebat, regiret ad decre-
tum triumphum, ſatis jam eventuum, Ἀ εῆ
caſuum. proſpera ilti & magna praælia eorum
quoque meminiſſet, quæ venti, & flactus, nul-
41 Ducis culpa, gravia tamen & ſava damna
intuliſſent: ſe zevies à Divo Augaſto in Ger-
manium miſſum, plura conſilio, quam vi yer-
feciſſe: Sic (aàa) Sugambros in deditionem ac:
ceptos, ſic (b) Suevos, regémgque Marobo-
daum pace obſtrictum, poſſe & Cheruſcos, cæ-
terarque rebellum genies, quando (Cc) Roma-
na ulttoni conſultunm eſt, internis diſèordiis re-
G 4 in-

(4) Sugambri, vel Sicambri populi Germaniæ inter Vi-
ſurgim & Rhenum.
(b) Suevi populi majorem Germaniæ partem obtinue-
runt circa fHuvios Albim, Suevum aut Viadrum & Viſtu⸗
lam.
(c) Scilicct abolitâ Varianæ cladis infamiàâ.

—

194 C. Cornelii Taeciti
linqui. Precante Germanico annum efficien.
dis cOιIIs, acriùs modeſtiam ejus aggreditur,
alterum conſulatum offerendo, cujus munia
ræſens obirer. Simul adnectebat, ' foret ad-
x bellandasm ᾽ relinqueret materiam Druſi
fratris gloriæ, qui nublo tum alio heſte, nen
niſi apud Germanias aſſequi nomen imperato-

rium, (a) deportare lauream poſſet. Haud

cunctatus eſt ultra Germanicus, quanquam

fingi ea, séque invicham parto jam decori

abſtrahi invelligeret. Sub idem tempus ἃ Fa-
milia Scriboniorum Libo Druſus defertur mo-
liri res novas. Ejus negotii initium, ordi-

nem, finem curatiuùs diſſeram; quia tum pri-

muüm reperta ſunt, quæ per tot annos Rem-

publicam exedère. Firmius Catus Senator ex

intima Libonis amicitia, juvenem improvidum
& facilem inanibus, ad (b) Chaldæorum pro-
miſſa (c) Magorum ſacra, ſomniorum etiam
interpretes immpulit: dum proavum Pompe-

(a) Id eſt, triumphare: triumphantes enim aſcendere
Capitolium ſolebant, & laurum, quam manu tenehant,
deponere in gremio Jovis Arbitri & Aucteris vi Roriæ.

(b) Chaldæa vel Babylonia Provincia Aſſyriæ Regionis

hodie Yerack fub Imperio Turcico. Hujus populi pri-
mi putantur excogitàſſe rationem ὁ ſide rum aſpectu præ-
noſcendi, quid cuique eventurum ſit. τ
(c) Quod in Gallia olim Druides apud Indos Gymno-
ſophiſtæ, hoc apud Perſas erant Magi portentoſæ cujus-
dam ſapientiæ Profeſſores, qui tantam ſibi poteſtatem
vindicabant, ut univerſæ naturæ, cælo, ſtellis, ignibus,
aquis, animalibus, plantis, gemmis, umbris & Diis in⸗
feris imperâſſe viderentur. In illorum ſacris homines
immolabantur.

ΕΥ͂

Μᾗ}ὶ!“

ΜΜ“Μ
" {ωει
μΗ Η
ἐ
eltunun,

Π

ἐ !
{
{ ι
τ ΔΜ
“ΜΝΗΜΗΙ,

ἐμμμὶ
Π
υ
1 βΠ8}
Tuerun I
Ἀ Ν ῃ
Π ᾿ "
ἀ γχμη β
η ΜΗ
Ν

. 1

ἼΤῚ
μ

Π

P
Π
.
ὰ ᾽ ἣιν
Δ}
ἜΠ
mno ῃ ἐ
Ἢ {Π}}}}
oeten Π
nltiumm, (
Π
ψ Ren.
ι
Z
( μ
μΗΜ Μ

ἤ ῃ Ὁΐἷθὶξυ,ἷἷ"

Annalium Liber Secundus. 105

jum, amitam scriboniam, quæ quondam Au-

κ

η imaginibus demum oſtentat, hortaturque

ad luxum & æs alienum, ſocius libidinum &
neceſſitatum, quò pluribus indiciis illigarer.
Ur ſatis teſtium, & qui ſervi eadem noſcerent,
repetit, aditum ad Principem poſtulat; demon-
ſtrato crimine & reo per Flaccum Veſcularium
equitem Romanum, cui propior cum Tibe-
rio uſus erat. Cæſar indicium haud aſperna-
tus, congreſſus abnuit, peſſe euim eéodem Flac-
co internuncio, ſermones con meare Atque
interim Libenem orant præturä, conviétibus
adhibet, non vultu alienatu“, non verbis com-
moôtior (adeò iram condiderat) cunétaquęe
ejus dicta, factàque, cum prohibere Poſſet.,
ſcire malebat, donec Junius quidam tentatus,

ut infernas umbras carmintbus eliceret, ad

Fuleinium Trionem indicium detulit. Cele-
bre inter acgçufatores Trionis ingenium erat,
avidumque famæ malæ. Statim corripitreum,
adit Conſules, Senatus cognitionem poſcir:
& vocantur patres, addito, conſultandum
ſuber re magna & atroci. (8) Libo interim
veſte mutatà, cum primoribus fœminis, cir-
cumire domos, orare affines, vocem advwer-
ſum pericula poſcere abnuentibus cunctis,
cùm diverſa prætenderent, eadem formidine.
Die Senatûs metu ς ægritudine feflus, ſive;

ùt tradidére quidam; ſimulato morbo, lecti⸗
{τὺ ςἃ

ξ (4) Veſtigum aſſumens ſupplicis obſoletum & fordis

106 Ο Cornelii Tacitij
φὰ delatus ad fores Curiæ, innissque fratri,

néve aſperare crimina videretur. Acceſſerant
præter Trionem & Catum accuſatores, Fron-
te jus Agrippa, & C. Vibius, certabantque,
cui jus perorandi in reum daretur, donec Vi-
bius, quia nec ipſi inter ſe concederent, &
Libo ſine patrono introiſſet, ſigillatim ſe eri-
mina objecturum profeſſus, protulit libellos
vecordes adeo, ut conſultaverit Libo, an ha-
biturus foret opes, quibus viam (b) Abpiam
¶C) Brunduſium gée Pecuniã operiret. Inerant
& alia hujuscemodi, ſtolida, vana; ſi molliùs
acciperes, miſeranda. Uni tamen libello ma-
nu Libonis, nominibus Cæarum aut Senato-
rum, additas atroces vel occultas notas, ac-
cuſator arguebat. Negante reo, agnoſcentes
ſervos per tormenta interrogari Placuit. Et
quia vetere Senatusconſulto quæſtio in caput
Domini prohibebatur, callidus & novi ju-
ris repertor Tiberius, mancipari ſingujos
actori publico jubet: ſcilicet ut in Libonem ex
ſervis ſalvo Senatusconſulto quæreretur. Ob
quæ-

—
—

(a) Libellos enim dabant, qui alium deferebant, in
quibus erant capita accuſationis & nomina accuſatorum.
(b) Inter vias Romanas longiſſima & quali regina ſtra-
ta ab Appio. :
(c) Brundifium ſive Brunduſhum, urbs Calabrorum in
Metſlapia Provincia Iraliæ. Hodic Brindiſi ad Sinum Ve-
Detum in Regno Neapolitano.

ξ "
& manus ἃς ſupplices voces ad Tiberium ten- οὗ
dens, immoto ejus vultu exeipitur. Mox (a)

libellos & auctores ita moderans, ne lenire,

᾽

.

μὴβ
4 Uenn
χ

μ [μ
nim et,
ψ
Ἷ ἩΜὉἙΜ '
1ο. ,
ἐ9

[ μ
| ιῄαἀὶωπ εἴ
Ἵ

Ί

ἈΝ eenn

ἽΠΠΙ
ι ὶ
Ν

᾿φμ}

] υὶὶ.ιω,ς;ι;ιι

, ἈΙ η

{ μ ὦ
ἴ ι η

Π

᾿μιβιη
[“ ſhe
Μ μ
Gulin ,
| ινυΜΜ
" ῃ

, Annabium Liber Jeeundus. )
εὐ ο φυα () poſterum diem reus petivit, domum-
nd ue digreſſus, extremas preces P. Quirinio
Π ropinquo ſuo ad Principem mandavit, re-
k ſponſum eſt, κ Sdenatum rogaret. Cinge-
Ὧ κ batur interim milite domus, ſtrepehantque jam
ἀρν Ἀ in veſtibulo, ut audiri ut aſpici poſſent: cùm
, Zibo, ipfis, quas in noviſſimam voluptatem
τ ὑ adhibuerat, epulis excruciatus, vocare percuſ-
omke ſorem, prenſare ſervorum dextras, inſerere
Ἢ yluint gladium, atque illis, dum trepidant, dum re-
Mone E fugiunt, evertentibus appoſium mensâ lu-
Π Δ, men, feralibus jam fibi tenebris duos ictus in
"|}) 4 viſcera direxit. Ad gemitum collabentis 9 ac-
nrmIIm curréêne liberti, & cæde visâ miles abſtirit. Ac-
Ὕ } cuſatio tamen apud patres adſeveratione ca.
lunnhhm. dem peractä juravitque Tiberius, petiturum
η { vitam, quanvis nocenzi, niſt voluntaniam
ulunt mortem, properaviſet. Bona inter accuſatores
Ὶ dividuntur, & Præturæ extra ordinem datæ
iſee. his, qui ſenatorii Ordinis erant. Tunc Cot-
ᾷ τ Meſſalinus, μ imago Eibonis exequias po-
lidmr JRerorunz cemitaretur, cenſuit: Cn. Lentulus,
ὐ 56 φῖς 5{7;150;9:4 cognomentum Draſi .dſume-
Π vet; NR Ppplicationum dies Pompeji F lacci ſenten-
ΠΠΡΡ Π χὰ conſtiruti, ut dona govi, Marti, Concor-
diæ, utque Iduum Septembrium dies, quo {
Libe interfecerat, dies ſeſtus haheretur, L. P.
— & Gallus Aſinius, & Papius Mutilus, & L.
d Apro-

μ 00
W

(a) Comperendinati Rei pro damnatis habebantur diem
poſterum enim vel Comperendinationem 11 tantùm pete-

un, bant, qui aut exilio, aut voluntarid murte prævenire
Aiſ 10 e !

ε} ὥν condemnationem volebant.

108 C. Cornelii Taoiti

Apronius decrevêre, quorum auctoritates, adu-

lationésque retuli, ut ſciretur vetus id in Re-

Pnlen malum. Facta & (a) de Mathematicis

agisque Italià pellendis Senatûs conſulta:

uorum ἃ numero, L. Pituanius (b) Saxo deje-

Ctus ε. In P. Marcium conſules (ς ) extra por-

tam (d) Exquilinam, cùm (e) claſſicum cane-
re juſſiſſent, more priſco advertére. Proximo
ſenatús die multa in luxum civitatis dicta à Ω.
Haterio conſulari, Octavio Frontone præturà
functo, decretůmque, ne vaſa auro ſolidami-
niſtrandis cibis ferent, ne veſtis ſerica viros
fedaret. Exceſſit Fronto ac pPoſtulavit wo-
dum argento, Iſuppe Lectili : ]ξ;ψἐ{ἰα, Erat
quippe adhuc frequens Senatoribus, ſi quid
Republica crederent, leco ſententiæ pro-
mere. Conrrà Gallus Aſinius diſſeruit: Au-
μ Imperii adeleviße etiam privatas opes,
iaque non novum, ſed ὁ veteſtiſſimis moribus:
altam apüud Fahricios, allam apud Sscibiones
pecuniam,; & cnncta ad Rempublicam referri:
quä tenut, anguſtas civium domos; peſtquam
1 ὙΠ Ὸ : Χ ο

(a) Per imperitiam vulgi ad impudentiam impoſto⸗
rum hoc nomine Chaldæi Magique intelligebantur.
(b) Rupe ſcilicet Larpeja, vulgari apud Romanos ſup-
plicio. .—
mi (0{πτ4." . . Ν Ν ᾽
(d) Exquilina vel Æt.squilina porta in [χτογο Orientali
Romæ antiquæ. Hodie non exſtat: fuit verò ρτορὸ por-
tam S. Laurentii. :

- ᾷ .φ
(e) Cùm reus non compareret, claſſicum ad fores ejus }

Eanebant, & ς citabatur, & cùm puniretur eo in loco,
ubi nœabatur, claliicum canebant.

Ἴ) Ἷ
ἱ

ἰ

,’ῃἑἆ;!ί”

ſielud "

Ν

Π

ψ Δ}

-Ξξ.
=
=
ΞΞ
τ
=
-
ΞεΞ-

Ἦ

ἡΝ}} 40
ſſ· "
αἢ} Μ
ἄ ς
Π Π
ῃ μΝΗι
ΓΠ᾿
μὑ

==

}

1
Π
ΓΤ Ν
ὑ
Ν μῃ
11
Π Ν
ρπυτῃεῃω;ῃ Ϊ
Ν
δι μ ι
Ἡωπὰᾳῃῃ...ω
ὰ μ
μ

ὶ Ν
ὙΝ

ἤνιν Ἀ Annaliun⸗ Li er Secundut. 109
νν ὧν ὴ magnißicentiæ venerit, Zliſcere ſingulol, πέ-
ζἆ)ὀέἷ“ὲἰἓᾶωζ que in Familia & argento, guaquét ad 2ſum
εἰ . ur, nimium aliquid aut modicam, niſi
M Σ fort una hoſſidentifn dsſtindtes Denards ᾽
RR t locis, ordinibuns : dignationibus antiſtent,
Ν llung talliqué ad requiem alimi, aut Sntabritatem
ε, torporum parentur, niſi forte clariſſimo cuique

ΞΞ ΕΞ.
E

Μ 11 plures curas, majora pericula ſubeunda, de-
lunnnent linimentis curarum, & periculorum caren-
Sim,ſia dum eſſe. Facilem adſenſum Gallo (ub nomi-
uſin, nibus honeſtis & confeſſio vitiorum, & ſimi-
τ litudo audientium dedit. Adjecerat & Tibe-
ηή rius, non id tempus cenſuræ; né quid in mo-
mnile ribus labaret, defuturum corrigendi auäto-
ubie n rem. Inter quæ L. Piſo ambitum fori, cor-
ο 4 rapta judicia, ſævitiam Oratorum, atcuſu-
ἡ vu riones minitant um increpans, abire ſe & ce-

" εη dere urbe victuram 11 aliquo abdito & longin-
μ quo rure teſtabatur: ſimul curiam relinquebat.
η Commotus eſt Tiberius, & quanquam mitibus
4 Π

verbis Piſonem permullſiſſet, propinquos quo-

que ejus impulir, ut abeuntem auctoritate vel
precibus tenerent. Haud minus liberi doloris
documentum idem Piſo mox dedit; vocatâ in

jus Urgulaniâ, quam ſupra leges amicitia Au-
guſtæ extulerat, nec aut Urgulunia obtempera-
vit, in domum Cælaris Spreto Piſone vecta; aut
ille abſtitit, quanquam Auguſta ſé violari &
imminui quereretur. Tiberius hactenus indul-
gere matri civile ratus, ut ſe iturum adprætoris
L tribunal, ad futurum Ρ rlanta diceret, pro-
„ ceſſit palatio, procul Zu juſſis militibus,
Speéta-

110 Ὅ. Cornelii Tacii

χ ſermonibus variis tempus atque iter ducens,
donec propinquis Piſonem fruſtrà coëuntibus,
deferri Auguſta pecuniam, quæ petebatur, ju⸗
beret. Isque finis rei, ex qua neque Piſo in-
lorius, & Cæſar majore fama fuit. Cærerum
Urgulaniz potentia adeo nimia civitati erat, ut
teſtis in cauſa quadam, quæ apud Senatum tra-
ctabatur, venire dedignaretur; miſſus eſt præ-
tor, qui domi interrogaret: cum virgines Ve-
ſtales in foro & judicio audiri, quoties teſtimo-
nium dicerent, vetus mes fuerit. Res eo anno
prolatas haud referrem, ni pretium foret, Cn.
Piſonis & Aſinii Galli ſuper eo negotio diver-
ſas ſententias noſcere. Piſo, quangquam abfu-
Furam ſe dixerat Cæſar, obid magi: agendum
cenſebat, at abſente principe, Senatus &o eaai-
zes poſent ſua munia ſuſtinere, decoram Rei⸗-
bpubticæ fore. Gallus, quia ſpeciem libertatis
Piſo præceperat, nihil ſatis illuſtre, aut
x dignitazte populi Romani, μή coram &
Jub oculi Cæſaris“ eoque conventum Italiæ,
& safluenter provincias, præſontiæ ejus ſer-
vanda dicebat. Audiente hæc Tiberio ac ſilente,
magnis utrinque contentionibus acta; ſed res
dilatæ. Et certamen Gallo adversàùs Cæſarem
exortum eſt: nam cenſuit in Joirdoncien
Magiſtratuum Cemitizæ habenda: utque le⸗

Kionim Legati, qui ante præturam ἐά ωέίέ!;αξ
Feunpgebantur, jam tum pratores deſtinarentur:
Princeps duodecim Candidatos, in annos ſinga-
les nominaret. Haud dubium erat, eam ſen-
ten: iam altiùs penetrare, & arcana Imperi e

μ

Spectabatur occurſante populo compoſitus ors "

gle
t, ω
ſn ne '

6 6}|8}
}
( }
.
Μ Π ΐ“’Μ
{ιμ!. ἴμ
. ὰ
ἈΝ
Π ὴΝ
Π
Π Ν
ἰ θμι
ἹΐΜ'ιτὶ“ςὶᾳῃ
ἓἶΐἷὶῇξυετῤωπ
rn enir ι
ir uuio Een
. { (
η ἵπην ῃ
6 ῃ
“ν’ἶἆἁΙν.Μ ῤίὗ
miit ὶ
διηήψῃ;
niruße
e }9

Ϊ

ΡΜ

uri tari. Tiberius tamen, quaſi augeretur po-
ο teſtas ejus: diſſeruit: Grave moderationi ſüuæ,
n tot eligere, tot differre, υἱχ } Eingulos an.-
Ἢ ) nos offenſtones Vitari, quamvis repulſam pro-
eſedi zinqua Ipes ſoletur, quantum odii fore ab his,
ufi. ῃ qui altra zinquennium prejiciantur: esnde
" Π Ρςῄζ, gquæ cuiqut tam longo temporis
ἐ ἓἑπεωω... ſpatio mens, domus, fortuna? Juperbire ho-
lus, mines etiam animnu! adcſignatione gquid R. ho.
amnpn n„erem per gainquennium agitent? Qaingui-
1 plicari prorſas Magiſtratu⸗ , Julrvertt leges,
, ἴπι quæ ſun Patia exercendæ candidatorum in-
ἩΠΠ χ duſtriæ, παγεπόέφασ aut patiundis honoribus
η ſtatuerint. Favorabili in ſpeciem ofatione
bnuncte vim Imperii tenuit, censusqtv quorundam
Π Senatorum juvit, quò magis mirom fuit, quòd
Nunie. Preces M. Hortali nobilis juvenis, in pauper-
erumnh tate manifetta, ſuperbius accepiſſet. Nepos
pnhem erafr Oratoris Hortenſii, inlectus à Divo Au-
NN ἰ guto liberalitate decies ſeſtertium dueere uxo-
ἡ μ rem, ſuſcipere liberos, ne Clariſſima Familia
numli extingueretur. Igitur quatuor filiis ante li-
γἰνι!} men curiæ adſtantibus, loco ſententiæ, cùm
3 in palatio Senatus haberetur, modè Horten-
ἀμό 8 ſü inter Oratores ſitam imaginem, modò Au-
eulten guſti intuens, ad hunc modum cœpit: Patres
ibenis conſeripti hos quorum numernv & pucritiam
4 Π videtis, non ſpnte Juſtuli, ſed quia Princeps
μ ἐπΠ! wmonebat, ſimul Majores mei meraerant, ut po-
ἀμον, Keros haberent. Νανι ego ο non pecukniazz,
neon ſtudia populi, neque eloquentiam, gentile
ee dhomür noſtræ bonum, varietate tenporum ac-
as cipere vel parare potniſem, ſutis habebam 3

Annahtum Liber Secundus. 111

Je tenuer res meæ nec mibi pudori, nec cuiquam
oneri forent. Juſſus ab Inperatore axorem

daxi. En ſtirps & progenies tot οο έ υ

zor Dibtatorum: nec ad invidiam iſta, ſed
conciliandæ m ſericordiæ refero. Adſeguentur

Worente te Cdur, quos deaeris honares; interim

Q. Hortenfii pronepotes, divi Arguſti alumnos;
ab mopia defende. Inclinatio Senatũs incita-
mentum Tiberio fuit, quò promptiùs adverſa-
retur, his ferme verhbis uſus: quantum pau-
perum eſt, venire huc, & liberis ſuis betere
pecuntas cæperint; ſinguli nunquam xſatia-
buntur, Reſpublica deficiet. Nec Jund ideo καὶ
Majoribus conceſſum eſt egredi aliqunndo rela-
tionem, & quod in 6ommune conducat, loco {
tentiæ proſerre, ut privata negotia, ze; Pac
liares noſtras hinr augeamus, eùm invidiä se-

natus ε5 prinçipum, ſive indutlſerint largitio-

nem, ſeive abnuerint non etim precei Junt

ſtuc, ſed effagitatio intempeſtiva quiaem ,

improviſa, cum aliis de rebus convenerint pa-
trei, conſargere, & numero atque atate libe⸗

rüùm ſuorum urgere meleſtiam ſenatus, 6425

dem vim in me transmittere, ac velat pey:
Ffringere ærarium: quod ſi ambitione exkbakſe-
rimus, per ſcelera ſupplendum erit. Dedit libi;
Hortale, divus Auguſtus pecutitam, Jed non
compellatus, net εᾶ lege ut ſempet daretur?
langueſeet alioqui induſtria, intendetur Jo-
cordia, Π nullus ex ſe metus aut ſpes, Ζ ſecuri
omnes aliena ſubſidia exſpectabunt, ſibi gnaLir,
nobis graves. Hæc atque talia, quanquam cuc
. As⸗

μ
μ
Ν
;τ’ἐἷἓΠϊἰὈϊΜ'ιξἵ
͵{ἑ:αι’ᾳυεΤιυεΠτ

Π

Π

Π
Τ} οἡ
μ μ
ΓΠ .

εῖ Ν
ἡμν μ
ῖπᾳρἩωιεΞξὀεπς!ι
Π
μ
, Docch
ὑ
Π

Π ὶ

Uimponcepi
Centtie τ
uenne
OMetes γ ι
Π η ie
ῃεωἑπόὡπαἷει
ἴ ἀϊῃ
ιποαξοξ, ξ
" Αἔτ:μρεψ,οεει

νἓϊἰἰπἷὗὶωχ-)ῃοχ

i mi ὴ Annalium Liber Setundus. 113
Adſenſu audita ab his, quibus omnia principum
s honeſta atque inhoneſta laudare mos eſt, plures
nitinf, per ſilentium aut occultrum murmur excepèêre,
ſn ἄ ſensitque Tiberius, & cùm paulatim reticuiſſet,
τἶημι , Hortalo ſe reſpondiſſe αἷτ : caterum ſi patri-
Δηῃίίω bus videretur, daturnm liberis ejus ducenta
ὑ Teſtertia ſingulis, qui ſeéxus TVirilis SIent.
mihis Egére alii grates; ſiluit Hortalus, pavore, an
ἡμιν, AVitæ nobilltatis, etiam inter anguſtias fortunæ,
ἰ ι retinens. Neque miſeratus eſt poſthac Tibe-
μ rius, quamvis domus Hortenſi pudendam ad
ἡμρι inopiam dilaberetur. Eodem anno mancipii
ἐά , unius audacia, ni maturè ſubventum foret, di-
ἐκν Δ ſcordiis armisque civilibus Rempublicam per-
ῶ culiſſet. Poſthumi Agrippæ ſervus nomine
Clemens, comperto fine Auguſti, pergere in In-
ſulam Planaſiam, & fraude, aut vi raptum Agrip-
pam ferre ad exercitus Germanicos, non ervili
animo concepit: auſa ejus impedivit tarditas
onerariæ navis, atque interim patratâà cæde, ad
majora & magis præcipitia converſus, furatur
e cineres, vectůsque (a) Coſam Etruriæ pro-
Π montorium ignotis locis ſeſe abdit, donec cri-

ἿΠ )
Π Ν
μ }}}}"
{|}}}}} "

Μ
ἡ}}}

7
Π

" ᾿ἷ.ἷ;ἵ͵2]ἷὲᾗ nem barbamque promitteret: nam ætate & for-
mà haud diſſimili in dominum erat: tum per
idoneos, & ſecreti ejus Socios crebreſcit, vive-
μ }:'“;’Μ re Agrippam, Occultis primùm ſermonibus 0
Η 3” „ vetita ſolent; mox vago rumore apud inpen⸗
ΜΝ}μ" . tiſſimi
N (a) Etruriæ Promontorium, forté idem quod olim

mento eſt, quòd Coſa oppidum, cui hodie Orbitello no-

Telamon. Hodie mons Argentarius dicitur. Argu⸗-
men eſt, antiquitus in cacumine ejus Promontorii esat:

114 Ω Cornelii Laciti
tiſſimi cujusque promptas aures, aut rurſum
apud turbidos, eôque nova cupientes, atque
ipſe adire municipia obſcuro diei, neque pro-
Palam aſpici, neque diutiùs iisdem locis: ſed
quia veritas viſu & morà, falsà feſtinatione &
incertis valeſcunt, relinquebat famam, aut præ-
veniebat. Vulgabatur interim per Italiam, ſer-
vatum munere Deum Agrippam: credebatur
Romæ: jamque (a) Hoſtiam invectum multi-
tudo ingens, jam in urbe clandeſtini cœtus ce-
lebrabant: cùm Tiberium anceps cura diſtra-
here, vine militum ſervum ſuum coërceret, an
inanem credulitatem tempore ipſo vaneſcere
ſineret: modò nihil ſpernendum, modèò non
omnia metuenda, ambiguus pudoris ac mets
reputabat. Poſtremò dat negotium Saluſtio
Criſpo: ille & clientibus duos (quidam milites
fuiſſe tradunt) deligit, atque hortatur, ſimulatâà
conſcientià adeant, offerant pecuniam, fidem,
atque pericula polliceantur. Exequuntur ut
juſſum erat: dein ſpeculati noctem incuſtodi-
tam, acceptâ idoneâ manu, vinéctum clauſo ore
in palatium traxére:; percunctanti Tiberio,

Quomodo Agrippa falctus eſſet ἐ reſpondiſſe

fertur, Quomodo tu Caſar. Ut ederet ſocios,
ſubigi non potuit. Nec Tiberius pœnam ejus
palàm auſus, in ſecreta palatii parte interfici
juſſit, corpũsque clàm auferri. Et quanquam

multi è domo principis, equitésque ac ſenato-

TesS„

——

—

(4) Hoſtia urbs populorum Latinorum in Latio ad

oram maris Thyrræni, hodie nomen retinet; & eſt urbs
Campaniæ Romanæ in Statu Eccleſiaſtiso.

Ἐ -

εἰ
αθϑιι

ὠπμπρα!.

ἡ ι η
͵ (οπἰο (

dendsnn
ὑά !
Π
ἤπια wnin
Ἴ 1
ὐ ἐἷ!
ἰ
ψ νλοι

ὠιμμι

ἐ [ηγμι
areelum 14

κ 4
menan μ

Nonari μῃ

Cmmmiichn

ἐϊῴμῃ
ᾖνἷἷ;ΠΘὉἷᾶεο ἤ
} Ἷ
ῃ ῃ

ῃ ἨΜ

Π ί.

μ η
᾿.1.1.
Ἱ ι
ἐ ημί:
Ν nochen
Ν
Τ
Π ς
Π
᾿ ) έἑεω,ΐ

nodema.

!

ἀμμῶν".

Π Τὑεηωξ,

Annalium Liber Secundus. 115
res, ſuſtentâſſe opibus, juviſſe conſiliis diceren-
tur, haud quæſitum. Fine anni ercus propter
zdem Saturni ob recepta ſigna cum Varo amiſ-
ſa, ductu Germanici, auſpiciis Tiberii, & ædes
Fortis fortunæ Tiberim juxta in hortis, quos
Cæſar Dictator populo Romano legaverat, Sa-
crarium genti juliæ, effigiésque divo Auguſto
( apud Bovillas, dicantur. C. Celio, L. PBom-
onio Conſ. Germanicus Cæſar. A. D. VII.
Calendas Junias triumphavit de Cheruſcis, Cat-
tisque & Angrivariis, quæque aliæ nationes
usque ad Albim colunt: vecta ſpolia, captivi,
ſimulacra montium, flumimimm, præliorum:
bellumque, quia conficere prohibitus erat, pro
confecto accipiebatur. Augebat intuentium
viſus eximia ipſius ſpecies currûsque (b) quin-
que liberis onuſtus; ſed ſuberat occulta formĩ-
do reputantibus, haud proſperum in Druſo patre
ejus favorem υσίσὶ - avunculum 6745 6167
Marcellam flagrantilbus plebis ſtudiis, intra
Juventam ereptum: breves & infauſtos populi
Romani amores. Cæterùm Tiberius, nomine
Germanici, trecentos plebi ſeſtertios viritim
dedit, sSéque collegam conſulatui ejus deſtina-
vit, nec ideo ſinceræ charitatis fidem adſecutus,
amoliri juvenem ſpecie honoris ſtatuit, ſtruxit-
que caulas, aut fortè oblatas arripuit. Rex Ar-
chelaus quinquageſimum annum Cappadociãâ
Potlie-

— —

(a) Bovillæ oppidum Latinorum ad viam Appiam in
Latio, hodie in ruinis jacet inter Romam δὲ oppidum
Albano Stats Eccleliaſtici.
() Qui fuerunt Nero, Druſus, Cajus, Agtippina &

rufilla.

116 E. Cornelii Taciti
otiebatur, inviſus Tiberio, quòd eum /a) Rho-
di agentem nullo officio coluiſſet: nec id Arche-
laus per ſuperbiam omiſerat, ſed ab intimis Au-
guſti monitus; quia florente Cajo Cæſare, Σ
soque ad res Orientis, in tuta Tiberii amicitia
credebatur. Ut versà Cæſarum ſobole, impe-
rium adeptus eſt, elicit Archelaum matris lit-
teris, quæ non diſſimulatis fi ii offenſionibus,
clementiam offerebat, ſi ad precandum veniret.

IIIe ignarus doli, vel ſi intelligere crederetur,

vim metuenz, in urbem properat, exceptuùsque
immiti à principe, & mox accuſatus in ſenatu,
non ob crimina, quæ fingebantur, ſed angore,
ſimul feſſus ſenio, & quia regibus æqua, nedum
infima inſolita ſunt, finem vitæ ſpontè, an fato
implevit. Regnum in provinciam redactum
εἴ : fructibusque ejus levari poſſe (b) Centeſi-
mæ vedtigal profeſſus Cæſar, ducenteſimam in
poſterum ſtatuir. Per idem tempus Antiocho

(Ω) Comagenorum, Philopatore (d) Cilicum

regibus defunctis, turbabantur nationes, pleris-

que Romanum, aliis regium imperium cupien-
tibus:

—

(a) Rhodus, una Inſularum Sporadum prope Aſiam

minorem Hodie Rhodes prope Natoliam Peninſulam.

(5) Centeſima in res venales impoſita, nunc in Ducen-
teſimam mutata eſt.

(c) Comagena vel Euphratenſis Provincia Syriæ regie-
nis ad Euphratem fluvium. Hodie pars Orientalis Præ-

fecturæ Alep in Souria Regione Imperii Turcici.
(d) Provincia Aſiæ Minoris Peninſulæ ad fretum Cili-
ciæ partem Maris Mediterranei. Hodie pars Caramaniæ
Provinciæ. Vel pars Præfecturæ Cypri Inſulæ in parts
Meridionali Natoliæ ſub Imperio Turcico.

μ
Γ2}ν
ψ{
π ,

}
μ
ἐ kore
Kapres
ψ
απε ὶ
Coneculr⸗
Glumm Ne
Ν }
χ
Σ
ἰ
{ϊυύμῃ

Ϊ
—

!

Π
) ςυὸἂευΜ)Ρἶττ
ΙΙΠὶΠἳΙἹΠἓ»ὶἆἌΝἶ
“ετ;Γξἀεὺὶωὶπὶεὲ;
Ἐ .
ἢ Thin
Π Ν
Ἱζὠὤευτπ Π
Π υ η
Π
ἼΠ]1Ὶ
Nent,eleenit
Ὕ 7
{ ( Δ}

'
᾿ὐπθ !
ι
ie
Ἴ .
enulunn
μΗ 18 } .
Τ μ

Ί
Π

ἐνι

—
—

} {
μ
Ἴ

'
Ἷ
η "

Π
᾿

͵π}0πεππἶἰ)ἷ᾽'

ὑ -

Annalium Liber Secundus. 117

ribus: & provinciæ (a) Syria atque (b) Judæa,

feſſæ oneribus, deminutionem tributi orabant.
Igitur hæc & de Armenia, quæ ſuprà memora-
W. apud patres diſſeruit; nec poſé mot um Ori-
entem n'ſi Germanici Sapientiäà componii nam
ſuam atatem vergere, Druſi nondum ſatis ado-
leviſſe. Tunc decreto patrum permiſſæ Ger-
manico provinciæ, quæ mari dividuntur, ma-
jüsque imperium quoquo adüſſet, quàm his,
qui ſorte aut miſſu principis obtinerent. Sed
Tiberius demoverat Syria Creticum Silanum
per adfinitatem connexum Germanico; quia
Silani filia Neroni vetuſtiſſimo liberorum ejus
Pacta erat, præfeceratque Cn. Piſonem ingenio
violentium, & obſequii ignarum, inſità ferociàâ
à patre Piſone, qui civili bello reſurgentes in
Africa partes acerrimo miniſterio adversùs Cæ-
ſarem juvit: mox Brutum & Caſium ſecutus,
conceſſo reditu, petitione honorum abſtinuit,
donec ultrò ambiretur delatum abAuguſto con-
