Dh194-1-8

N12509536866 021

υβΒ Tübingen

“ὐὰΐὸ

υ |ᾳἥ{ ῄᾳἶᾗᾧὢἆ
ψγἠρίνεενι 77726-. }
- Ῥ.

-

cas Aackn

Ὰ

Ω

.
„ 71

INSTITUTIONES
RHETORICE
GRZCGO-LATIN

Ὦς iis,
Quæ pertinent tum ad Artiffci
eonſtruendæ Orationis, tum ad P . ῪΡ
Lyricam, tam Latinam, quàm DMBW
Græcam, ᾽
IN FACILIOREM METHIOD
ET ORDINEM REDACTX, Ἵ ἓω“ τ
ΗΙΝΟ INDE AUCTE, Χ Ω
VARIISQUVE ANNGTATIONIBUS ὐ ς
Π ΈΑΤ ἸΣγε εο
Cum Inſtitutionibus Hiſtorico- Chronologicis

pro ὕἱὰ & Exercitio Academicæ Juventutis
In Rhetorica.

Ο Ρ ΠΟΤΟ A
ΒΕΘΈΟΌΚ ΟΑΤΗΟΙΠΟΞ MAJESTATIS,
Et PFacultate Superiorum.

Wirceburgi, Sumptibus Almæ Uuiverſit. Juliæ,
ANNO MDCCXXXV.
Typis, Marci Antonii Engmann . Univerſ. Typogr.

ὰ

ΤΊ ω
υὐμινν
Π
Ν Ν

Ὶ
“

ἘΠ . |1}

Summa Privilegii Cæſarei.
Ge Cæſareæ, Regiæque Catholica- Ma .

ἴ

ſtatis Clementiſſimo Privilegio cautum &
Proviſum eſt, ne quis intra viginti quinque
annorum decurſum, à die nonàâ Februarii præ-
ſentis anni Milleſimi Septingenteſimi Trigeſimi
ſecundi computandum, Libros ſub ſequentibus
Titulis: Iaſtitutioner Infimæ Grammatices Græ-
ξ0- Germanico -Latinæ. Inſtitutioner Mediæ
Grammatices Græco- Germanico Latinæ. Inſti-
tutionts Spremæ Grammatices Græco-Latina.
Inſtitutiones Poëticæ Graæco- Latinaæ. Inſtitutio-
ner Khetoricæ Græco- Latinæ: Herbipoli ſump-
tibus ejusdem Univerſitatis editos & excuſos,
alibi in Sacro Romano Imperio Regnisque, Do-
miniis & Provinciis, Sacræ Cæſareæ Majeſtatis
hæreditariis, neque per extractum, neque per
compendium, ſive in toto, ſive in parte, mutatis-
ve Titulis recudere, vel aliò recudendos dare, ali-
bive impreſſos apportare, vendere, vel diſtrahere
clàm vel palàm, citra voluntatem & expreſſun-à
prænominata Herbipolenſi Univerſitate in
ſcriptis obtentum conſenſum præſumat, ſtatutà
in transgreſſores & violatores Interdicti Cæſa⸗
rei, præter confiſcationem Exemplarium, de-
cem marcarum auri puri multàâ pro quovis
Opere, & Fiſco ſeu .trario Cæſareo, & Parti læ=
ſæ ex æquo irremiſſibiliter pendenddi.
Α 2 Series

Series eorum, quæ hoc Opere {{8-
ctantur.
1. Orationes M. Τ. Ciceronis pro Τ.
Annio Milone.
ο P. Marcello.
b Rege Dejotaro ad Cæſarem.
oratii Flacci Carminum Lib. I. &
I. notis illuſtratus. –=
5. L. Annæi Senecæ Cordubenſis Tra-
goedia. Hercules Furens, cum

Notis.
6. Inſtitutionum Rhetoricarum, juxta
Methodum Cypriani Soarii, Libri“
tres, de Inventione, Diſpoſitione &
Elocutione. ' |
, Cornelii Taciti Annalium Lib. I. & II.
Z. S. Chryſoſtomi Sermo de Oratione. ἢ
9. Gretſeri Proſodia Græca.
ῖ 10. Homeri Iliados. Lib. I. . }
11. Inſtitutiones Chronologicæ, Di- W
plomaticæ, Numismaticæ & He- .
rraldicæ, cum Geographia Antiqua,
τ ad Hodiernam comparatà & ex- "
poſità. : {
12. Caniſii Catechiſmus Latinus.

; juxd
,Libi

ione ἃ

{
tione.

" ΟΙ
ἀ ς
...ῃᾳυῶ
κα

ἐ

{»

MTULLII
CICERONIS

VITA.

) Arcus Tullius Cicero,
Ν ὰ ὓ Romanæ Eloquentiæ
! ὶ Parens, Arpini, (quod
Volſcorum in Latio
Ν Oppidum fuit) Eque-
᾽ τ εχ Ordine natus eſt

III. Nonas Januari Anno 10 CXLVIII.

Urbis Conditæ. Ut primùm é pueris
exceſſit, iis potiſſimùm artibus ac diſ-
ciplinis eruditus fuit, quibus ingenia

ad magi fortunæ cultum excitantur.
A 3 At-

ξ “8}8 γ)ο( ξ '
Atque ùt ingenio ille fuit acerrimo præ- Morn
ditus, & cupiditate etiam laudis ac glo-
riæ ſummopere incitatus, in omni fa- κ
cultate, cujus ſibi ſtudium propoſuit, r0
Prerclard utilitérque verſatus eſt, ο
to decimo jam ætatis anno ne- ,
quid ſupra communem humanæ }
1{15 ſapientiam habere videretur. Zenl
Puer etiamnum æ qualibus perinde ſuis,
ac ſummis etiam viris in amore fuit;
cujus & virtutem & doctrinæ præſtan- ἡμὶ
tiam pari omnes admiratione ſuſpexe-

rant. Profectò, Ciceronem ut vide- te⸗
rent, audirentque ſtudioſæ juvemtutis nun
Parentes ὰ communi, quæ per omnem 4
manavit Urbem, famà exciti, in lu- en⸗
dum litterarium ventitabant non modò r
ipſi; ſed (quod attonita rei miraculo arn
ac novitate, Roma, ſæpe ipſa ſpectavit) i

eorundem etiam flli Ciceronem, ve-
luti Kegem circumſtantes, honoris
officiique ergò domum ludo deduxé- Ι.
re, de quo Dvid. Ὶ Faſt. ita ceci- .
nit: 2
Et medius Juvenum, non ndignah.

tibus ibſis,

W'at & anterior, Π comes unus erat. ung
Adul- μ

moptr
( 810.
ἹΠΠ] ἢν
Ο Ὶ,
ἰ eſt,

Πῃ }
eretur.
de Π
e Π
ræſtan⸗
"
{ vide⸗
δῃι{|
Dmnem
1
nmodo
riculo

Ν

Π, Ve⸗
}
ἰ δ χ
[ἢ ζἓίὖ

’ῤἰ]ἕ Ἱ

μ !
{

—3 )ο( ξξἢ -
Adultior autem, confirmatâque jam
ætate cùm eſſet, ejus potiſſimum ſtu-
dium ac cura penè omnis in aſſidua erat
lectione Oratorum ac Poëtarum, non
Latinorum modò, verùm etiam Græ-
corum, quorum non paucos, uti L.
1. de Oratore ipſe refert, ὁ Græco idio-
mate in Latinum ſermonem arte non
minore, quàm fructu cùm ſuo, tum
aliorum traduxit. Prætereà Juris etiam
Civilis ſtudium, quod toto animo erat
complexus, cum cæteris, quibus ope-
ram dabat, artibus conjunxit, Præce-
ptoribus nonniſi præſtantibus, ſuâque
ætate clariſſimis uſus. Phodro primúm
operam dedit ac Philoni, qui cumAthe-
nienſium Optimatibus, bello Mithri-
datico, domo profugus eo ipſo tem-
pore Romam venit; tum Q. Mucio
Scævolæ & Diododo Stoico, Viris
profectò graviſſimis, doctiſſimisque.
Unde in omni etiam jure ſcientiam breyi
conſecutus eſt tantam, ut, ſextum vix
& vigeſimum ingreſſus annum ætatis
cognitiones jam rerum capitalium ad
juſtitiæ leges rectiſſimè exerceret. Cer-
τὸ, quam ipſe primam S. Roſcii contra
Lucii Sullæ familiares cauſam publicam
A 4 defen-

8 ee ἐφ».

defenſionémque ſuſcepit, uſque adeò o
probata eſt univerſis, ut nulla eſſet, N
quam non ejuſdem patrocinio ᾶ jam Kein
ætate commiſſam Populus Romanus
vell Sed quoniam Chryſogonum, etin
libertum, Sullmque etiam ipſum mmin⸗
cauſa offenderat, partim quòôd ejus ' ᾿
potentiam pertimeſceret, partim quod m(
ejus valetudo fracta jam debilitatäque { ;
laboribus eſſet, ſimulatà etiam valetu- ὑ
dinis cauſa, Athenas tantisper ſecede- ε{
re in animum induxit, ubi in Anthio- }
chum Aſcalonitam, veteris Academiæ ε'
nobiliſſimum ac prudentiſſimum Philo- {{

ſophum, incidit, quocum ſex menſes 1}}}}
fuit. Inde profectus in Aſiam, Menip- ἰμἱ
pum ibi Stratonicenſem, totius Aſiæx τ
temporibus illis diſſertiſſimum, & Po- (m
ſidonium denique Rhodi ὑπὰ cum
Apollonio Melone, homine eloquen-
tiſſimo, nactus eſt Præceptorem. Bien-
nio pôſt εχ Aſia redux, cùm trigeſi-
mum ætaätis annum primumque non-
dum complèſſet, in Urbe primum, η
tum altero etiam anno in Sicilia incre- Mee
dibili hominum voluntate Quæſtor eſt ὰ
renuntiatus. Quo in officio cùm eſſet ,
conſtitutus, Romanos aliquot adolet-·
cen-

lle 4ή
ll eſſe,
ils an
Omahus

ΔΝ

Ἢ Ῥ η
Ιδ εἰ
In qué
Ἱ
Valetl⸗
ſecete⸗
Anthio⸗
ademi⸗

n Phuo-

ῃ
Menp.
; Aſie
Kbo.
ὴ (
-
. Been⸗
ingel⸗
le nol⸗
hriwüͤn,
{{
χἂοτ eſt
oel
cel⸗

anno Conſul deſignaretur. Annus

publicæ rei bono ità ſtetit, ut Pater B

verſos audiret.

viderent, flagitioſiſſimorum quorun-
honore dignum, é patria, quam conſer- — .
Duce, e ejecit. Doluêre boni profectoò

omnes; & quoniam voce, animis, ἃς
communibus patriæ lacrymis prolcri-

Ξ χ ἐφ " .9
centes, in judicium eò vocatos, quòd
militaris diſciplinæ temperantiæque
leges violàſſent, omni periculo ſuppli-
ciôque abſolvit, rem porrò omnem in
univerſa Sicilia, poſteâque in Urbe
rum tantà & integritate & authori
gerens, ut duodequadrageſimo

ſequens Prætorem, & non multò poôſt
Conſulem una cum Antonio Nepote
excepit: quo tempore Catilinam, in-
teritum patriæ & Civitatis molientem,
voce & dignitate conſulari coêërcuit, |
totôque tempore conjurationis pro

Patriæ & Conſervator Urbis apud uni-
Quanquam autem de Urbe bonisque
omnibus optimè eſſet meritus; tamen,

cùm non deeſſeunt, qui ejus fortunæ in-

dam hominum manus Virum, ſummo

vâàrat, Publio Clodio plebis Tribuno

A ς tum

10 —, γ)6( 8ἐξ--

ptum ex Urbe Tullium ſequebantur,

ompeji tandem ſtudio atque operaà,
dAltero ſtatim anno, magnà Patrum
omniumque ordinum gratulatione eſt
tevocatus ad eam etiam temporum
0 itatem, quæ Ipſi poſtrema fuit;
quando Civili omnia bello turbaban-
tur, & Urbs ſecum ipſa diſcors inteſti-

no flagrabat odio. In iis enim partium

ſtudiis licét pro Pompejo contra Cæ-
ſarem ſtaret, in ejus tamen gratiam,
Pompejo devicto, haud difficulter re-
diit; Marci autem Antonii, quem Phi-
lippicis ſuis offenderat, odium quoniam
inexpiabile viſum eſt, fugà potiùs, quàm
alia ratione ſibi conſuluit. Verùͤm An-
tonius, ùt Triumviratum cum Augu-
ſto ac Lepido iniit, fugientem perſe-

qui ſuorum operâ ſtatuit, dum deni-
que Popilius, quem parricidii olimreum,
Cicero defendit, Patrono Servatorique
ſuo in lectica caput, dexteramque unà
manum, quod ita juſſerat Antonius,
præcidit. Ita Vir optimus vità dignus
immortali, Anno ætatis ſupra ſexageſi-
mum quarto extinctus eſt. Et, quod

mirêre, ne ἃ mortuo quidem adver-
ſariorum ira abſtinunit. Nam Fubvia,
quam

eN
μ

|
{{

—88 γο(. ἐφῇν 11

μ quam Antonius thori & odii ſociam ha-
buit in Ciceronem, quòôd olim nullum

ln, iracundius animal fomina eſſe dixiſſet,
εο 1Ὦ exciſam é truncato capite linguam
χἰ acuum puncturis inaudità eousque b
fts barie deſæviit. Atque his Cicero
τ Vivum mortuumque ſuppliciis odium
“ Antonianum affecit.
Libros ille plurimos poſteritati tran-
1C ſcripſit, quorum alii temporum injuriaà
4C, interierunt, alii hac etiamnum ætate
ken inter primaria rei litterariæx monumen-

ta ſervantur. Sunt autem eorum par-
Phi tes fere quatuor: in quarum primà de
Π Arte Rhetorica agit, ut ſunt Libri de
gn Inventione, de Oratore, de claris Ora-
η . toribus, ſive Brutus. Ad ſecundam
e. Orationes pertinent. Epiſtolæ ad ter-
Μ tiam. Quartæ verô opera ejus Phi-
Gn. loſophica tribuuntur, Quæſtiones vi-
te, delicet Academicæ, Quæſtiones Tuſcu-
Π lanæ, de Finibus bonorum, de Natu-
εὰ ra Deorum, de Amicitia, de Senectu-
Ο te, de Officiis; ex quibus Libros ali-
μ quOt, uti & ſelectiores nonnullas cum
μ Epiſtolas, tum Orationes Scholaſti-
corum Operum Partem eſſe voluimus,
Ἱ{ ut, quemadmodum diligenti, aſſiduâ-
gue

12 )0 ξῷφξ»
que Græcorum Oratorum ledtione
ſummam Eloquentiæ laudem Ipſe Ci-
cero eſt aſſecutus, ita Eloquentiæ etiam
Candidati habeant, quo ſuum in finem
Uutantur, fructum eò certiorem uberi-
nque inde percepturi, quò majo-
m in lectione & imitatione illius, qui
Eloquentiæ Princeps eſt, operam
collocabunt.

= I R — S
ΥΤΌᾺ R W

τ S

TAm.
[ι:
! Ϊ

[Μ

”"ὉΠ.Γ ἹὍι
Ρῖὥ

4 ξιπεετ{ελὢ

ἰεβῆρῃι
ἷρΓε ὼ
Eetiam
finem
Uderi.

1210-᾿
Ν ᾳῃἰ
Ν

Ε ο s η Δ Π ς
ο Ai

ΜΤΊΤΠΕΠΗ

CICERONIS

pPRO
T. ANNIO
MILONE

ORATIO.
ARGIHMENTIIM.

Annius Milo, & P. Plau-
tius Hypſæœæus, & . Με-
* tellus Scipio Conſulatum
petierunt, non ſolùm largitione pa-
lam profusàâ, ſed etiam factionibus
armatorum ſuccincti. Miloni & Clo-
dio ſummæ erant inimicitiæ; quòd
& Milo Ciceronis erat amiciſſimus,
in reducendôque eo enixè operam
Reipublicæ dederat: & P. Clodius
reſtituro Ciceroni erat infeſtiſſimus;
ideòôque ſummè ſtudebat Hypſæo
& Scipioni contra Milonem, ac ſæ-
pè& inter ſe Milo & Clodius enin

14 M. T. Ciceronis 8
ſuis factionibus Romæ depugnave-
rant Prætereà in eundem anmm
Conſulatum Milo, Clodius Prætu-
ram petebat, quam debilem futuram,
Conſuùle Milone; intelligebat, De-
inde cùm diu tracta eſſent Comitjia
Conſularia, perficique ob ipfſas
Candidatorum contentiones non
poſſent, Milo Lanuvium, εχ quo
erat municipio, & ibi tum Dictator,
profectus eſt ad Flaminem proden-
dum. Poſtero die occurrit εἰ cir-
ca horam nonam Clodins paulèò ul-
tra Bovillas, rediens ab Aricia, pro-
pe eum locum, in quo Bonæ Deæ
ſacellum eſt. Vehebatur Clodius
equo, Milo rhedà : Clodio erant
ſervi XXX. ferè expe iti, Miloni
multèò plures, inter quos gladiatos
res quoque erant; qui cùm in ulti⸗
mo agmine tardiùs irent, cum ſer-
νὶς P. Clodii rixam commiſerunt:
ad quem tumultum cùm reſpexiſſet
Clodius minitabundus, humerum
ejus gladiator rompheâ trajecit;
inde cùm orta eſſlet pugna, plures
Miloniani accurrerunt. Cſodius
vulneratus in tabernam proximam
Bovillano delatus eit. Milo àùt
cognovit vulneratum Clodiurm,
cùm ΠΡῚ periculoſius illud etiam
vVivo ΕὉ futurum intelligeret, occi-
ſo autem magnum ſolatium eſſet
habi-

ὑἀπὶ!
Π
Τ
Π
ἰΝ
Γ:
}
ἐϊγύμι
μ
εἱπὰ
Ὑ

Ξ
ἄ Ιῃ!

"

Ις
lepponne.
Ὦ nmun
ς Preptv.
hfuturam,
dar De.
ἢ Comite
ob δΐᾳ
ones Non
1 Χ }
1Dictaon
Π procen
ἩΓῈ in
μὶὸ υ
Τ}
one Der
" Οαΐμ
odio eim
ii, Mboi
Ὶ ἓὢὤἅἷθῇ
ἰ :
cunn lel⸗
mlerumn:
elpeule
humerun
μ 81
Μ,ΡΙΠΓὉΒ
(
ἐἹ
Μ
)
ἐ{
ι"Εῖ’.ΟὉἜΡ
μ
ἐ

pro Τ. Ann. Mil. Oratio, 15
habiturus, etiamſi ſubeunda eſler
pœna, exturbari eum tabernà juſſit:
atque ità Clodius latens exrractus
eſt, multisque vulneribus confectus.
Cadaver ejus in via relictum, poſteà
ante primam noctis horam lecticâ
Romam perlatum, deinde ab uxo-
re Fulvia & Sext: Clodio cum con-
cione in Roſtris, denudatis vulne-
ribus, toti populo expoſitum 8 com-
miſerationem, & ad Curiam concre-
matum fuit. Quo igne & ipſa quo-
que Curia flagravit. Incendium
Curiæ majorem aliquantèò indigna-
tionem civitatis moverat, quàm in-
terfectio Clodii. Itaque Milo quem
opinio fuerat iviſſe in voluntarium
exilium, invidià adverſariorum re-
creatus, nocte eâ redierat Romam,
quà incenſa erat Curia, petebatque
nihilo deteriùs Conſulatum. Aper-
τὸ quoque tributim in ſingulos mil-
lia aſſium dederat, ad defendendos
de ſe rumores. Intereà Romæ,
quoniam propter eos tumultus Co-
mitia Conſularia fieri non poterant,
alii ex aliis Interreges fiebant. Se-
natus-Conſultum factum eſt, ut Cn:
Pompejus delectus totàâ Italià ha-
beret, vidertéque, ne quid detrimen-
ε| Reſpuplica caperet. poſteà quan-
do factus eſt Conſul, accuſatus eſt
Milo, novà Pompeji lege, de
9

16 M. T. Ciceronis
ab Appio Majore, M. Antonio, &
P. Valerio Nepote. Reſpondit eis
unus Cicero, non eâ, quà ſolitus
erat, conſtantiàâä, Clodianorum cla-
more deterritus. Excepta eſt ejus
Oratio, quæ hodie non extat; ſeri-
pſit verò hanc ità diligenter, ut Pe-
pianus jure priwam puter; Quinti-
lianus pulcherrimam & nodliliſſi-
mam appellet. Imô ſcribit Her-
molaus, cům quidam Miloni Maſ-
ſiliæ hanc Ciceronis Orationem re-
citàſſet, tum eum dixiſſe: Ο M.
Tulli. ſi ſic dixiſſes, non ederet Maſ-
ſaliæ barbatos piſces Milo. Cate-
rùm cauſam damnationi ipſe Milo
præbuit, qui huic de ſe judicio ma-
gno animo adfuit, & nec comam,
nec veſtem reorum more mutavit:
quam ob cauſam Judices in ſe non
parùm commovit.
Quæſtio hujus Orationis eſt in
Genere JIudiciali, an jure Milo oc-
ciderit Clodium?

Analyſis Orationis.
Exordium. Incipit Orationem
Cicro ab Adjunctis hujus judicii,
quæ ſibi & Miloni plus afferunt -
duciæ, quàm timoris.
Cauſæ timoris duæ ſunt. 1. Eſt
ille metus, quo à natura in initio
dicendi concutitur. 2. Eſt nova
judi-

Π 141}}}}}ἢ

Ἷ
ξΠἷΟΠἷΟ,ἆ
bondit e
ι ( ι
rum (ἰ!.
ὶ εἴ eſns
Χ .
ter, .
{ Ο
Π .
1 Her.
Ἰοηὶ Ν
lonem 1
ΓΟΝ
ἐ Π !
᾿,. Cale.
μ Ν
( 010 we⸗
c comm,
e ΠΗ
ὶ

χ !
Mlo o⸗

.
Dratoden
ς μ

{μμ ἰν

10
Εἷΐ ΠΜ
᾽}ῃἆ1-

Pro T. Ann. Mil. Oratio. 17
judicii forma ac præſidium militum.
Fiduciæ verò quinque ſunt cauſæ,
I. Cn. Pompeji Sapientia & Juſti-
tia. 2. Eſt multitudo & accurſus
Civium ad hoc judicium. 3. Ad-
verſariorum clamor, furor & in-
cendium Curiæ. 4. Studium Civium
erga forres & bonos Cives. §. Eſt
Milonis fortitudo contra improbos.
Propoſitio. jure & cum laude
Milo occidit Clodium: probat duo-
bus argumentis: primum, quia Clo-
dius fuit Inſidiator Milonis: ſe-
cundum; quia Clodius fuit vir ſce-
leratus & pernitioſus Reipublicæ.
Priusquàm autem hanc Propoſi-
tionem probare aggreditur, Con-
futationem præmittit trium præju-
diciorum; quorum primum eſt, ne-
fas eſſe, eum vivere, qui hominem
ὃ ſe occiſum fateretur. Refutat hoc
Inductione & Exemplis plurium;,
qui homines jure oceiderunt: Lege
XII. Tabularum, quæ furem, aut
eum, qui nobis vim infert, occide-
re non prohibet; imò & Lege Na-
turæ perquam vim ΝἹ repellere licet.
Secundum præjudicium; Milonem
jam eſſe condemnatum judicio Se-
nats; refellit hoc ex eo, quòd Se-
natus quidem judicaverit, hanc cæ-
dem, quia vis facta eſt, eſſe contra
Rempublicam: ſed vim à Milone
proRhetorica A. I. B fa⸗ :

18 M. T. Ciceronis
factam, aut Clodio, quem & Repu-
blica eſſe ablatum approbat, contra
fas necem eſſe Üllatam non judica-
vit, &c. .
Tertium Præjudicium: eundem
Milonem damnatum eſſe etiam ſen-
tentià Cn. Pompeji; refutat hoc
contra Adverſarios ex ipſo Pom-
peji conſilio, qui quæſtionem inſti-
tuit, non de cæde, quam fatetur
Milo, ſed de jure, quo Milo defen-
di poſſit recteè occidiffe Clodium,
&c. Ἐ “
Hæc Confutatione peractà, Con-
firmationi præponit Narrationem;
ex qua probabiles exponit inſidias
Clodii, à propoſito ejus fine, ab
itinere & loco pugnæ, aliisque cir-
cumſtantiis facti.
Narrationem concludit Epipho-
nemate & Recapitulatione ſuperiùs
dictorum.

His præmiſſis, ſequitur Confirma-

τῖο Propoſitionis hoc Enthymemate:
Clodius inſidias Miloni ſtruxit;
non Milo ipſi: ergò jure occidit
Clodium. Antecedens probat :
Clodius multas habuit cauſas inſi-
diandi Miloni; nullam habuiti cau-
ſam Milo.

rum & diſſimili Collatione utrius-
que Perſonæ.

Π
[ {
'

Pri-

:
}
ἐ
Ν
Γ7)

Π

ἴ an

.

, ;;ἱπεἷυἆὶοπε

η

ἤηιν,
Π Ν 1}}}
μ.}}

᾿ Ἢ ἢ

Probatur Enumeratione cauſa-

ῃ
" [ἝΞΠ

Ὶ
ΠὲΚφῃ
ἴ Π Ὶ
Ἱ juclier.

eundem

Alunn ſen⸗
umn hoc
Plo bon.
nemn }
Π ο
[Π0 deten.
Clodium

, Cor.
rationemm
ἰ ὰ
[μ , ἱ

„

Ἰ μ 60

ἘΞ

᾿

ΤΝ
εἰ

Ἴ
Ὑ 0 ΠΠἶν
Π
τ κ
"
μ "
ἐ "

Ιἱ εὴ
" Π

"

Pro'T. Ann. Mil. Oratio. 19
Prima cauſa Clodii contra Mi-
lonem fuit utilitas, quia, interfecto
Milone, Clodius fuiſſet Prætor, &
legibus jam per urbem ſparſis nihil
non impiè, ſceleratè & impunè con-
tra Rempublicam egiſſer,
Econtra ab inſidiis nulla utilitas Mi-
loni fuiſſet: cùm vivo Clodio fuiſſet
Conſul, & iſtius Prætoris furores
cum gloria fregiſſet; quæ gloria
cum iſtius morte jam ſüublata εἰ ,
Secunda cauſa, quam Clodius ha-
buit inſidiandi Miloni, fuit ſum-
mum odium Clodii in Milonem,
tanquam defenſorem Ciceronis, re-
preſſorem ſcelerum, & accuſato-
rem ſuum. Econtra nullum Milo-
ni in Clodium odium fui, niſi com-
mune: cur enim odiſſet eum, qui
magnam gloriæ ſegetem ipſi datu-
rus erat, ſi vexiſſet.
Tertia cauſa inſidiarum Clodii
fuit conſueta ipſius violentia. Pro-
bat Inductione eorum, quibus vim
& mortem Clodius intulit: Milo
econtra vim nunquam fecit, cůùm
multas occaſiones, quibus Clodium
interficere potuiſſet, prætermiſerit.
Milo etiam potuiſſet impunè occi-
dere Clodium, quanto revocanti
Ciceronem toti Italiæ, & clariſſimis
viris Lentulo & Pompejo de reditu
Ciceronis Legem ferentibus reſtitit
Β 2 Clo-

20 M. T. Ciceronis
Clodius, crudeliſſimà cæde in foro
Patratà.
Quarta cauſa inſidiarum Clodii
fuit inpunitas, quam ſperabat; quip-
pe qui ſæœpe judicia pœnâsque con-
tempferat.
Hæc impunitatis ſpes confirmatur
ex ipfſis lodii verbis, qui, tertio die

periturum Mulonem, dixerat, ac eo-
dem die ipſe ex urbe profedctus eſt

ſinè cauſa, quàm potiùs habuerat
remanendi in urbe; ſciverat etiam,
Milonem eo die fore in itinere.
Econtra Milo hanc impunitatem
ſperare non poterat, qui etiam nunc
reus eſt facti, vel præclari, ſi perni-
cioſum civem ſuſtulit; vel neceſfſa-
rii, ſi vitam ſuam contra vim defen-
dit.
Poſtquàm pluribus has Clocdlii in-
ſidias probàſſet, demum per Di-
greſſionem reſpondet iis, quæ objici
ab Adverſariis poſſunt, prædicat Mi-
lonis fiduciam ex resctè facti con-
ſcientia, & fortitudinem in con-
temptu rumorum, quos inimici &
imperiti de eo ſparſerant.

Secundam Propoſitionis partem,
quèd Heilicet cum laude oceiderit,,
QClodium, probat hoc Syllogiſno .
Glorioſum eſt, virum ſceleratum, &

Reipublicæ pernicioſum civem oc-
cidere: ſed talis fuit Clodius: ergo
Milo-

Ν Ὶ
Ἱ
Ginſicn
ΤΠῚ
Ἰ

ἣ

ἢ
int (
ἽΠ
ἵμαι
Π
ὶ

Ν

2

e in μ

im (Ἰχὶ

ἝΠΘ ζ0η.

Δ
ijertoce
ὍΠ κΌ
εμ ι
1s ἢ
Veratetian
Ν
mpontnen
Π
ἡ μ
Vel becel-
Vimn een
(
ῃ μ
ψ
rediend

μ

εἰ '
ἰΝ
Ϊ
6 Οΐΐ“ἷι}ξ
εο οζ
οὀἱυἓ:εἷξ
᾽

Pro T. Ann. Mil. Oratio. 21
Miloni glorioſum eſt occidiſſe. Ma-

jorem Syllogiſmi ampliſicat, indu-

cendo Milonem glorlantem, quèd
exemplo clariſſimorum Virorum

multo pernicioſiorem hominem oc-
ciderit, quàm fuerint Δ} , prôpter

ſcelera interempti.
Minorem probat, recenſendo fla-
gitia Clodii, violationes legum, in-
jurias, Civibus Romanis illatas: am-
Plificat odium, quo illum populus
proſequebatur; exemplis Græco-
rum factum confirmat, ac demum
Deorum Providentiæ caſum illum
Reipublicæ ſalutarem attribuit.
FPeroratio. Cicero miſericor-
diam Judicium expoſcit pro Milone
I. quia vir fortis eſt, & amans Rei-
publicæ, & eo dignior veniâ, quò
minùs eam depoſcat. 2. Propter
ipſum ſe Ciceronem, quia per ip-
ſum revocatus eſt in patriam; Pro-
pter gentes exteras, quæ tantum
virum libenter excipient, ſi fuerit
expulſus, &c.

22 M. T. Cicerouis.
Exordium. i vereor, Judices, ne turpe
Dicereinci- lit, pro fortiſſamo viro dicere
pit ab Adjun- iveipientem, timere, mini-

cn Ri méque deceat, càm T. An-

& Miloni plus 331225 Milo ipſe magis de Reipublicæ ſa-
afferant fidu- Iute, qudm de ſua perturbetur, me ad
ciæ, quàm ti quz cauſain parem anim magnitudi-
ad nem afferre non poſſe: tamen hæac no-
raductio. . . . 4
vi judicii nova forma terret occulos:
qut, quocunque inciderint, veterem
conſuetudinem fori, & priſtinum mo-
Cauſæ timo- Vem judiciorum requirunt. Non
ri. enun corond confeſſus veſter cinttus
eſt, ut ſolebat: non uſitati frequentid
tipati ſumus. Wam illa praſidia, 4uæ
pro templis omnibus cernitis, Π con-
zra vim collocata ſunt, non afferunt ta-
men Oratori aliquid, ut in foro & in
judhcio quanqudm præſidiis ſalutari-
bus & neceſſariis ſepti ſumus } tamen
ne non timere quidem ſinè aliquo timo-
re poſſumut. Quæ ({ oppoſita Miloni
putarem, cederem tempori- Jadices
nec inter tantam vim armorum exiſti-
Diſiributio. marem Orator locum eſſe. Sed mne
reereat & refit Cn. Pompeji ſabien-
Cauſæ Fidu- tiſſimi & juſtiſſimi viri conſilium: qui
Ρ profectò nec juſtitiæ ſuæ putaret eſſe,
quem reum ſententus judieum tradi-

dRiſſet, eundem telis militum dedere : nec

Enumeratio Japientiæ, temeritatem coneitatæ mul-
Artium. HMitudinis aucéctoritate publicd amare.

Antitheſis. Quamobrem illa arma, centuriones,

cobor-

ch,

m
μ υῇΐἔ
Ἵ)
ἡ μ

Π Π}ὼ

φειιπἐιεπρτ
0

71}
Τ
Τ,

lun 0

Π

Π

ἡ } γυν
N

{

ἐ Π

ΔΝ
μῃ

' ἥμῃη ῃ

ἴ
"

ἐ

. Pro T. Ann. Milone Oratio. 23
Ἴ cobortes non periculum nobis ſed praſi-
ο den Oiutn denuntiant; nique Jolum τ quie-
zo, ſed etiam ut magno animo ſimus,

ὴ ἡΝ
* bortantur neque aucxilium modoò de-
Μ . Ffenſioni meæ, veriun etiam ſilentium
* pollicentur. Reliqua verò multitudo;
nonn. 1744 quidem eſt civium, tota noſtra eſt :
“ἶω. Tequé eorum quisquam, ΦΈΩΣ undique
, ol. nluentes ex hoc ipſoloco cernitæ, unde
, μῃ aliqua pars fori a pici poteſt, & biges
ἔμμιν exitum judicii videtis exſpectantes, .
non cùm virtuti Milona ſavet, tum Kepetitio

e de Je, ς Ζἰἦ}ενεξε [αίς, de patria, de for- Inciſa.
tunis hodierno die decertari putat.
Π LVjnum genus eſt adverſum infeſtum-
le, ii que nobis, eorum, quos P. Clodii furor
8 Ἷ γαρίηα 95 incendiz 49 omnibus exi- ᾽
te ziss publici pavit: qui heſternâ etiam
Π concione incitati ſunt, ut vohis voce
; Μ“Μ"ἷ] præirent, quid judicaretis. Quorum
Ἄ Σ fuerit, admonere
Π vor debebit, ut eum civem retineatz,
} qui ſemper genus illud hominum cla-
Ὧ morésque maximos pro veſtra ſalute ne- Ν
orm glexit. Quamobrem adeſte animis, ju- Benepohen⸗
ſe. ℳn dices, & timorem, ſi quem habetis, depo- tiæ Judicum-
" " nite. Nam ſi unquam debonis &fortibo Repetitio.
nn viri, ⸗ſiungquam gebene meritis civibis
Π poteſtas vobis zudicandi fuit: ſi denique
" unquam locus ampliſſzmorum ordinum
ὴ Μ.Μ!“ΐ delectu υἱνής datus eſt, ubi ſua ſtudia ergæ
εμ ortes 89 ἤοπος cives, quæ vultu à verbi
" ſaæpeſignifcſſent, re & ſententiis decla-
ume, 84 rarente

24. M. T. Ciceronis.
rarent, hoc profectò tempore eam pote-
ſtatem omnem vos habetis, ut ſtatuatis
utrum nos, qui ſemper veſtræ auctori-

tati dediti fuimus, ſemper miſeri ἷμον

geamus: ΔΉ diu vexati â perditiſſima
Repetitio. ivibis, aliquando per vos ac veſtram
idem, virtutem ſapientiämque Tecree-
Interrogatio. mmur. *Quid enim nobis duobus, Sur-
dices, laborioſius ὁ quid magis ſollici-
Antichet. ΨΕΙΝ magis exercitum dici, aut ingi
Simil. Cad. Voreſt: qui ſpe ampliſſmorum Praæ-
miorum ad rempublicam adducti, me-
᾽ tu rudeliſſimorum ſuppliciorum care-
Allegoria. ve non poſſumns 5 Equidem cateras
tempeſtates & procellas in 1{ dunta-
xat fluctibus concionum ſemper bputa-
vi Miloni eſſe ſubeundas, quòd ſeinper
pro! bonis contra improbos ſenſerat-
in qudicio verò, & in eo conſilio, in
quo exæ cunétis ordinibus ampliſßmi
LViri zugicarent, nunquam exiſtuma-
αὐ ſpem ullam eſſe 4
nis ninncos . ad ε8 non ſalutem mo-
Simil. Deſ. extinguendum, ſed etiam gloriam
Propoſitio. per tales viros infringendam. Quan-
Cortedio : in hac cauſa Fuchee T. Annii
Strucsteæ ſunt ὑμὰ ἜΝ 2 ᾿
Miloni aClo ribunatu rebus omnibus pro Jalute
diæ inſidiæx; Keipublicæ geſtis, ad bujus criminis de-
quo argumen- fenſionem non abutemur, niſi oculas
το., ἴδερ ξ wigeritis, inſedias Miloni ὁ Clodio eſſe
bat Jure o-factus: neç dJeprecaturi ſumus, ut cri-
diumm à Milo-men hoc nolis multa præter praclara
ne occiſum. in Kempublicam meritæ condonetis:

1166

—

habhituros Milo-

{

ὶ
Ἵ
Π

"

Ἱ μ

μἡ»
}

Ϊ λ’ἓζΜἑπ:;ιππ
ΠΠΠΠ]

tuntm
}
ᾖαὗψ L

I ᾽

"
ἡ
ν
᾿

᾽
!
;

"δην,
.

7

Ἢ

Ἷ
ἘΔΙΠῚ η
ψ {{
re auchif.
Ρ ἐ
Ἵ]
Ἴ1)
Π ſerer.
ut, Ὦ.
{ [ι,
Π [}}
} Π
Πι1.}}:
ὙΠῈ }
Ἱ η
Π

}
, 7. Mn

—

Pro T. Ann. Milone Oratio. 2 5

nec poſtulaturi, ut, ſi mors P. Clodii
ſalvus veſtra fuerit, decirco eam virtu-
ti Milonis potius, qudm Populi Roma-
21 felicitati aſſpgnetis. Sin illus inſi-
diæ clariores hac luce fuerint, tum de- Hyperbole.
nique obſecrabo obteſtabörque vos, Ju-
dices, ſi cætera amiſimus, hoc ſaltem
nobi ut relinquatur, ab inimicorum
audacia telsque vitam ut impunè li- e lirer
ceat defendere. Sed, antequam ad eam cioriun quæ
Orationem venio, quæ eſt propria no- Adverfſarii
ſtræ quæſtionix, videntur ean eſſe refu- contra Milo-
tanda, quæ in Senatu ab inimics ſæpè ben ἘΝ
jactata ſunt, & in concione ſæpè ab im- Polyfyn-
probis, & paulò φμ!ὸ ab accuſatoribus, de on.
ut, omni errore ſublato, rem planè, μά Præjudic. t.
venit in judicium, videre poſſut. un mite
Wegant intueri lucem ſas eſſe ei, μ qui hominem
Jè hominem occiſum eſſe fateatur. In à ſe occiſum
qua tandem urbe hac homines ſtultiſ-fatetur.
ſeimi disputant ? nempe in ea, quæ pri- Relnhat ex
mum judiciui de capite vidit M. Ho- Ρ gui m-
ratti, Fortiſſimi viri, qui, nondum libe- puné impro-
râ civitate, tamen Populi Romani co- bos trucida-
mitits liberatus eſt, cum ſud manu ſo- runt.
rorem interfectam eſſe fatetur: "4 ΄
eſt quiquam, qui hac ignoret, ciun de
homine occiſo quæratur; aut negari ſo-
lere omninò, eſſe factum, aut rectè &&α
Jure factum eſſe defendi ?“ ΝΗ verò
exiſtimati, dementem P. Africanum Ironia,
Julſſe, εὶ ciun d C. Carbone, Tribuno
plelu, in concione ſeditiosè interroga-
Β 5 retur:

Ν

26 M. T. Ciceronis.
retur: quid de T. Gracchi morte ſen-
tiret; reſpondit, jure cæſum videri. Ne-
ue enim poſſet aut Ahala 1116 Servi-
s:, aut P. Naſica, aut L Opimius,
Enumera- aut C. Marius, aut, me Conſule, oena-
0. tzus non nefarius haberi, (ἡ ſceleratos
Repetitio. „e.
cives interfici neſas eſſet. Itaque hoc,
Zaade⸗ mnon βμὲ cauſa etiam fictus ſa-
ulis doctiſſimi homines memoriæ pro-
diderunt, eum, 4 patris uleiſcendi
causd matrem necaviſſet, : variatis ho-
Palladis. TWinum ſententiis, non ſolum humana»
ſed etiam Deæ ſapieutiſſimæ ſententiä
Lege XII. liberatum, Quodſt duodecim Tabulæ
Tabularum nocturnum furem, quoquo modo,
; diurnum autem, ἢ ſe telo defende-
rit, interfici impunè voluerunt: quê
6{ 5 qui quoquo modo quu interfeltus
( χ puniendum putet, cum vidgeat, ali-
– gladium nobis ad occidendum
bominem ab' ipſis porrigi legibus? At-
qui, 6 tempus eſt ullum jure bominis
necandi, quæ multa ſunt, certè illud
non eſt modò juſtum, verum etiam ne-
ceſſarium, cuùm vis vi illata defenditur.
Pudicitiam cùm eriperet militi Tribu-
nus militaris 11 exercitu C. Marii, pro-

Synæcioſis pinquus ejus Jmperatoris, interfectus

ι Epiphone-ab' eo eſt, eui vim afferebat. Facere
enim probus adoleſcens periculosè,
quam perpeti turpiter maluit. At-
que hunc ille Vir ſummus ſcelere ſolu-
tum periculo liberavit. Inlidiatori
verõ

Maà.⸗

᾿ :

' "

ἡ!!} ;
. 6
4 .
ἤν

)
Ἕἵιἁὓἷὠἷς

ΜἝἨἨ
Μ

ῃοῃὀθἆἷ) '
μ
Ν
ἐ
| ἷῦξἓῖἓἵἴῃΐ]ἷ
ὰ
.
μΗ
,
ἡπὐ

Τ

ἩΝ1
!

,
ἿΠ

Ε

ὖ“ῳέ:;ςν
..}.}

Π
ἣ

| " ;Μΐπ

Π
ϊἔῖἰνζ[ Ἰ

᾿
ι
}
ἱ

;
Ἷ
)

Μ ῃ

1 ile ὅζγ,
Opimin,
ils e.
Π
ἰπημε hee
{ [}{..
Morie Π
ὑ uleſon
Π Π
ἽΠ )
( ſuntnt
Π
1 ποὶ
ὙΠ
ervot: 4
Τ
Τ {
Τ
εμ 4
ἰ μ
μπν
η 6Ἱ
: ͵;ψ,;έᾗ;μι;

Ἵ

, Μᾶ”'{,}ῃ'ᾶ ᾽

ὶ ΜΜἹἜἸΖΜ
ἿΩΝ
ealos⸗ Ἷ
!
ψἂ“[ῦἶΐ
"
{

Pro T. Ann Milone Oratio. 27
verò & latroni quæ poteſt afferri injuſta
nox“ Quid comitatus noſtri, quid
Secn volunt? LQuos habere certè non
icet, ὶ uti illis nullo pacto liceret.
Eit enim hæc, Judices, non ſeripta, ſed Lege Natu-
natalex, quam non didicimus, accepi- Iicet vim us
mus, legimus: verum ex natura ipfa repellere.
arripuimus, expreffimus: ad quam Simil. Cad.
non docti, ſed facti: non inftituti, ſed & Deſin.

imbuti ſumus: ur ἢ vita nonſtra in Antirheta.
aliquas infidias, fi in vim, ſi in tela
aut latronum, aut inimicorum inci-
diſſet, omnis honeſta ratio eſſet ex-
pediendæ ſalutis. Silent enim leges gtio.“
rantitio.

inter arma, nec { exſpectari jubent, Annomina-
cùm ei, qui exſpectare velit, antè in- tio.
juſta pena luenda ſit, quàm juſta
repetenda. Et ' perſapienter '
quodammodo tacitè dat ipſa lex pote- Antitheta.
ſtatem defendendi: quæ non modò Corredio.
hominem occidi, ſed eſſe eum telo "
hominis occidendi causâ vetat, ut,
cùm cauſa, non telum quæreretur, qui
ſui defendendi causà telo eſſet uſus
non hominis occidendi causà habuiſ-
{ telum judicarẽtur. Quapropter hoc
maneat in cauſa, Judices: non enim da-
bito, quin probaturus ſim vobis defenſio- :
nem meum, ſi id memineritis, quod Ῥτα)αὰ, 5,
obliviſci non poteſtis, inſidiatorem
jure interfici poſſe. Sequitur illud; ende.
quod à Milonis inimicis ſepiſſimèò ει tus eſt judi⸗-
citur, cædem, qud P. Clodius occiſizs cio Senatüs,

Ἷ

28 M. Τ. Ciceronis.
eſt, Senatum judicuſe. . contra Kem-
Kefudar publicam eſſe factam. Mam verò Sena-
ex εο teus non ſententiis ſus ſolùm, ſed etiam
tio. ludiu comprobavit. Quoties enim eſt
Traductio. 2{4 cauſa d nobis acta 1 Senatu? qui-
Senatus qui-us ſſenſtonibus univerſt ordinis?
den judiea⸗ qudi nec tacitis, nec occultis? Quan-
exdem, quia do enim frequentiſſuno Senatu quatuor,
vis facta eſt, ad ſummum quinque ſunt invendi, qui
ες econtra Milonis cauſain non probarent? De-
Rempuhli- clarant ὀμ ambuſti Tribuniplebis
cann. illæ intermortuæ conciones, duibus
quotidie meam potentiam invidiosè
criminabatur; cum diceret, Senatum,
non quod ſentiret, ſed quod ego vellem,
decernere. Luæ quidem ſi potentia
eſt appellanda potius »dudm propter
magna in Rempublicam merita me-
diocris in bonis cauſis auctoritas;
aut propter hos officioſos labores
meos nonnulla apud bonos gratia:
Conceſſio. appelletur itd ſanè, dummodo ed nos
Antitheta. utamur pro ſalute bonorum, contra
amentiam perditorum, Hanc ver
DAIJuaſtionem, etſi non eſt iniqua, nun-
Sed quam tamen senatus conſtituendampu-
I. lo aur Ἷ tavit, Erant enim leges, erant quæ-
dio contra Niones, vel de cæde, vel de vi: nec
fas necem tzantum mærorem ac luctum Senatui
eſſe illatam, mors P. Clodii afferebat, ut nova quæ-

Definitio.

vinn judicas Mio conſtitueretur. Cujus enim Sena-
πΤ ΓΤΗ ὴ de illo inceſto ſtupro judicium de-
. Repuphah- Cernendi Poteſtas AMer erepta de

ι
4 μ
μ
Μ
Π Ν
μ

Π ἼΗΙ
Π }

Ε
Π tun

ΠΠΠ}}}}

4 }
}{ |ί||ἶἷ

“
Τ}

Τ
ἴ
77
ἽΠΠ
ΤΥ͂
Ἰμμηὴ

ἠ Μ{ἶἷιἶ Π

|,
ἣ

ῃ
ἰϊγη
Ἧ]

tre D
) ὅψῃ.
; ῤα] Δ)
Ἱ 6Π}) 4
Μή ᾧ Ἷ
μή
1 β .
77
Ὀμ gu
reyt? D..
humpe
{ γ ψ
Ν
denatum
Ἷ υεί!εημ
potentit
Propttr
neritne⸗
ε18
ο Nbores
08 graind:
λ ei i
, (
ὶ !
Π
η μ}}}-
ιΜῃ; {]ἶΐἵὖ'
. 4}}}}
) ΜΗ
μ
ἡ}
ἼΝ
Ἷ ἐ
}

Pro T. Ann. Milone Oratio. 29
interitu quus poteſt credere, Senatum

judiciun novum conſtituendum pu- :
πξῄε 2* Ομν igitur incendium curiæ, Oecupade
oppugnationem ædium M. Lepidi, cæ. ὰ ἕτἓρἷοςε.

dem banc ipfam contra Kempublicamn ſponſio.

Senatus factam eſſe decrevit? Luia
nulla vis unquam eſt in libera tineta-
te ſuſcepta inter cives, non contra Rem-
publicam. Non enim eſt ulla defenſio
contra vim unquam optanda: ſed
nonnunqaam eſt neceſſaria. Niſi ve-

)

γὸ aut ille dies, in quo Τ. Gracchus Metonymis.

eſt cæſus, aut ille, quo Cajus, aut quo
Υ̓Π Saturnini, etiam ſi & Kepublica,
oppreſſa ſunt, Rempublicam tamen non
vulnerärunt. Itaque ego ipfe decre-
t, cum cædem in Appia fuctam eſſe
conſtaret, non eum, qui ſe ([6 endiſſet
contra Rempublicam feciſſe, ſed cum
ineſſet in re υ & inſidiæ, orimen ju-
dieio reſervavi, rem notavi. Quod-
Μ per furioſum ullum Tribunum dena-
tui, quod ſentiebat, perficere liouiſſet :

ἑ

novam quæſtionem nunc nullam ba-
beremus: Dæernebat enim, ut vete-

rihus legibus tantummodo extra ordi-
nem quæreretur. Diviſa ſententia eſt,
poſtulante neſeio quo; nibil enim ne-
ceſſe eſt omnium ime Plagitia proferre.
dte veliqua auctoritas Senatus empta
interceſſone ſullata eſt. *"At enim
Cn. Pompejus rogatione ſua & derre

Ξ

etaphora.

Præjud. ,,

10 M. T. Ciceronis.
Mile damna-& de cauſa judicavit? tulit enim de
tus eſt ſen- cde, quæ in Appia via fatta eſſet, in-
n qua P. Clodius occiſus fuit. Quid er-
