de cogendo ad reſtituendam libertatem Auguſto agebat;
quæ cauſa neeis fuit pio in patriam Juveni.
(b) Populi Galliæ Belgicæ ab Eduis Arare iluvio di-
viſi vulgò la Franche, Comtée. -

μ
ἐ
ἀφὰ
, μ
ἐ αἱ
αὐπ οο
Π
:
ἐ }9
Π
Π ,
ἐιψᾖὖωπν;
.....1]
μ
η
} Ρζι,';π
({π}
ο
Τ
Π Π
βῃ; 1
ΜΗ μῃ
Ὶ
Ὅμῃ
ὑ γὴ
ἄ
7

,
,

e

—
9 ἴῃ
ἘΗ ἢ ᾿

᾿ ὴ
μ

Ἷ

τ '
.ιυεηωῃ]εᾶεπτἱὁυεἷ
ἀμη μ
Ν
.
Π
Ν η .
n ᾧῃ)
Π } ι
Π }
Τ Π
Π Π΄
ἐηίπμι
1 i ) Gele
berlluen
ἐ ΐα
Cium .
ΤΝ
μ miin
ι
Μ Δ:
η
μ ὶ
Τ
ὥ! Elumat

}

;ΗΠἹΠἩΠἹ μ

Annalium Liber Primus. 39
uam vallum iniit, diſſoni queſtus audiri cœ-
êre, & quidam prehensàâ manu ejus, per ſpe-
ciem oſculandi, inſeruerunt digitos, ut vacua
dentibus ora contingeret: alii curvata ſenio
membra oſtendebant. Affiſtentem concionem,
quia permixta videbatur, diſéedere in manipu-
los jubet, μ melius audituros reſponfum: ve-
xilla praferri, ut jam ſaltem diſeerneret co-
hortes, tardè obtemperavêre. Tunc (a) ἄ ve-
nenatione Auguſti orſus flexit ad victorias tri-
umphösque Tibeni, præcipuis laudibus cele-
brans, quæ apud Germanias illis cum legioni-
bus pulcherrima feciſſet. Italiæ inde conſen-
ſum, Galliarum ſidem extollit, nil asquam tur-
bidum aut diſeors. Silentio hæc, vel murmure
modico audita ſunt. Ut ſeditionem attigit, zibi
modeſtia militaris? Ubi veteris diſeiplinæ de-
cus? Quonam tribunos? Qud centuriones exe-
giſſent Σ Rogitans: nudant univerſi corpora,
cicatrices ex vulneribus, verberum notas expro-
brant: mox indiſcretis vocibus pretia vacatio-
num, angnſtias ſtipendii, durittiam operum, 86
propriis nominibus incuſant, vallum, foſſas,
pabuli, materiæ, lignorum adgeſtur, & ſi quæ
alia ex neceſſitate, aut adverſus otium caſtro-
rum quæruntur. Atrociſſimus veteranorum
clamor oriebatur, qui tricena aut ſupra ſtipen-
dia numerantes, mederetur feſſis, ne mortem
in iisdem laboribuss ſed finem tam exercitæ

militi?, neque inopem requiem, orabant:

4 fuêre

; (a) Non venerabatur ampliùs humanam Auguſti Ma-
jeſtatem, ſed quia inter Divos adſcriptus erat Auguſtus,
divinitatem ejus colit, & in principio Orationis precatur.

49 C Cornelii Taciti.

fuêre etiam, qui legatam à divo Auguſto pecu-

niam repoſcerent, (4) fauſtis in Germanicum
ominibus, &, ſi vellet imperium, promptos
oſtentavère. Tum verdò quaſi ſcelere contami-
naretur, præceps tribunali deſiluit: oppoſue-
runt abeunti arma, minitantes, ni regrederetur.
At ille moriturum potius, quam ſidem eueret,
clamitans, ferrum à latere iripuit, elatumque
deferebat in pectus, ni proximi prehenſam dex-
tram vi attinuiſſent: extrema & conglobata in-
ter ſe pars concionis, ac vix ediite dictu,
quidam ſinguli, propius incedentes, feriret,
hortabantur: & miles nomine Caluſidius ſtri-
ctum obtulit gladium, addiro acutiorem eſſe.
Sævum id malique moris etiam furentibus ν]-
ſum: ac ſpatium fuit, quo Cæſar Ρ amicis in
tabernaculum raperetur. Conſultatum ibi de
remedio. Etenim nuntiabatur parari legatos,
qui Superiorem exercitum ad cauſam eandem
traherent: deſtinatum excidio Ubiorum oppi-
dum: (b) imbutaärque pradämanus in direptio-

nem Gatllizrum erupturas, Augebat metum

gnarus Romanæ ſeditionis, & ſi omitteretur
ripa, invafurus hoſtis. At ſi auxilia & ſocii ad-
verſum abſcedentis legiones armarentur, civile
bellum ſuſcipi: pericçuloſa ſeveritas, flagitioſa
largitio, ſeu nihil militi, ſeu omnia concede-
rentur, in ancipiti Reſpublica. Igitur volunta-
tis inter ſe rationibus, placitum ut epiſtolæ no-
mine

(a) Omnia hoc loco ſunt fauſtæ acclamationes. Omen
enim dictum quaſi Osmen vel Oremen, quod ore & ver⸗
bo fiebat.
(b) Id eſt, initiatas vel aſſuefactas prædæ manus.

nit, wilt
ἐ
Ρ
Π
εί,
1

,
Μ ἰΝ
ello, cone
Π Π
[ ῃ
uncs Π
Π "
Π γΐ η
ψίιυξὐπί {
Π |1}
υ (

μ εὶ

l Ἱ }
ὑδπῃῃ
Ν

ΞΙ;ι; W

}
Ν Ν
Ι]
Ὶ Π:Γ“ζπ:ῳ....
ἈΝ ὤ

Π
Τ Ν (

Π βηι.

Π .
μ γη} (
Π

„

ΤΗ [μη
Π
μ }
{ ΜΗ
Π Ν
{ Ο
Π
Ω
ι
ἶε εΡὶΗοἹα
menone,
ψ

Ἴ μ

Annalium Liber Primuts., 41
mine principis ſcriberentur: miſſtonem dari
vicena ſtipendia meritis: (a) exauctorari qui
ſenadena feciſſent, ac retineri ſub vexillo, Cæ-
terorum immunes, niſi propulſandi hoſtis: le-
gata quæ petivrant exſolvi (b) duplicarique.
Senſit miles in tempus conficta, ſtatimque fla-
itavit: miſſio per tribunos maturatur: largitio
differebarur in hiberna cujusque. Non abfſceſ-
sêre quintani unetriceſimanique, donec iisdem
in æſtivis contracta ex viatico amicorum ipſis-
que Cæſaris pecunia perſolveretur. Primam
ac vice ſimam legiones Cæcina legatus in civita-
tem Ubiorum reduxit turpi agmine, cum (c)

ε: fiſci

(a) Exauctorationis ea vis fuit, ut Sacramento ſolve-
rentur, ſegregati à ſignis & Aquila, non dimitterentur
protinus, ſed deorſim in exercitu agerent ſub uno aliquo
vexillo, donec præmia ſolverentur & agri. Interea im-
munes à labore, excubiis, aliisque muniis, exceptàâ pugnâ.
(b) Prætorianus miles (hæc enim nobilior apud Ro-
manos militia fuit) poſt ſedecim annos exauétoratus re-
cipiebat vicena millia nummorum ſeſtertiorum. Centum
nummi valent duos Coronatos & dimidium. Mille num-
mi viginti quinque Coronatos ſive 75. libras Gallicas. Sic
viginti millia ſeſtertiorum ſunt quingenti Coronati ſive
1500. libræ Gallicæ. Sed Legionarius miles poſt viginti
ſtipendia miſſus præmium militiæ recipiebat duodecim
millias nummorum ſeſtertiorum ſive trecentos Coronatos
aut 900. libras Gallicas, & tamen retinebatur adhuc ſub
Vexillo. : γ
(c) Duo fſiſcorum genera erant apud ſigna, ut duo ge-
nera pecuniarum Principis Romani, & privatorum: ſi-
gna apud Romanos ſacra, ſicut Romæ pecunia reponeba-
tur apud templa & ædes Deorum, ſic & apud ſigna. Ita-
que ex donativo, quod milites conſequebantur, dimidis
pars ſeu peculium caſtrenſe ſequeſtrari debuit apud ſigna,
56 per lucrum pecunia illa abſumeretur.

4² C. Cornelii Taeiti
fiſci de imperatore rapti inter ſigna inter aqui-
las veherentur. Germanicus ſuperiorem ad
exercitum profsctus, ſecundam & tertiam de-
cumam, & ſextam decum legiones nihil cuncta-
tas ſacramento adigit. Quantadecumani pau-
lIum dubitaverant : pecunia & miſſio, quamvis
non ſlagitantibus oblata eſt. At in (a) Chaucis
cœptavèêre ſeditionem, præſidium agitantes (b)
Vexillarii diſcordium legionum, & præ ſenti
duorum militum ſupplicio paulum repreſſi ſunt.
Juſſerat id Mennius caſtrorum præfectus, bono
magis conſilio (c) quàm conceſſo jure. Deinde
intumeſcente motu profugus repertuũsque, poſt-
quam intutæ latebræ, præſidium ac audacia mu-
tuatur: Non prafectum ab' iis, ſed Germanicum
ducem, ſeèd Tiberium imperatorem vielari,
ſimul exterritis, qui obſtiterant, raptum vexil-
lum ad ripam verſit, & ſi quis agmine deceſſiſ-
ſetz, pro deſeèrtore fore clamitans, reduxit in hi-
berna turbidos & nihil auſos. Interea Legati à
Sena-

(a) Chauci alii Minores ſive Parvi, alii Majores dicun-
tur. Sunt Populi Majores quidem inter Albim & Viſur-
tim fluvios, ubi hodie Luneburgenſium territorium eſt,
quibus aliqui inſuper tribuunt terram Hildeſienſium.
Chauci Minores Populi Viſurgim inter & Amaſium flu-
vios in Friſiæ & Weſtphaliæ confiniis: Ν εἴ tribuunt ipſis
territorium, quod hodie Friſii Grœningenſes inhabitant.
(4) Proprié ſunt Legionarii milites Veterani, qui ab
Autiis legionum ſeparati ſub propriis Vexillis milita-
ant.
(e) Ex inſtituto Auguſti jus plectendi militis ſoli ha-
bebant Rectores Exercits.

μ
Π
εὐ
Π
π ι
{ Π
}
Π
Π

eiim
' πῇ Non
Ε
' "Ἠ»Ροῖἷρ

Μ
η ψ|}}}}
, ἁ μ
Umrhrlin
Π έ ;
ὅμι [λ ὶ
enione, μ
Τ Π :
.
tnen τ ν
Ν
71}
Δ ΡΗ ῃ
μ ΔΝ
μλ ὶ
ἣ
— —
Mreden
Π
lerigriun (
Ἴ Ν
ἀλῃ!"
el tebvom

Π εἰΝ,
, ἰ 61
Teretili, "
Ὑ

κεἱ»

.ι᾿

Annalium Liber Primus. 43
Senatu regreſſum, jam apud (a) aram Ubiorum
Germanicum adeunt. Duæ ibi legiones prima
atque viceſima veteranique nuper miſſi ſub ve-
xillo hyemabant. Pavidos & conſcientiâ ve-

cordes intrat metus, veniſſe matrum juſſu,

qui irrita facerent, quæ per ſeditionem ex-
preſſerant. Utque mos vulgo, quamvis falſis,
reum ſubdere. Munatium Plancum conſulatu
functum, principem legationis, auctorem Sena-
tus conſulti incuſant, & nocte concubiàâ vexillum
in domo Germanici ſitum, flagitare occipiunt,
concursuque ad januam facto moliuntur fo-
res, extractum cubili Cæſarem, tradere ve-
xillum, intento mortis metu, ſubigunt. Mox
vagi per vias, obvios habuêre Legatos, auditâà
conſternatione ad Germanicum tendentes: in-
gerunt contumelias, eædem parant, Planco
maximè, quem dignitas fugâ impediverat;
neque aliud periclitanti ſubſidium, quàâm ca-
ſtra primæ legionis: illinc ſigna & aquilam
amplexus, religione ſeſe tutabatur: ac ni aqui-
lifer Calpurnius vim extremam arcuiſſet (ra-
rum etiam inter hoſtes) Legatus Populi Ro-
mani, Romanis in caſtris, ſanguine ſuo (b)
Altaria Deium commaculaviſſet. Luce de-
mùm, poſtquam Dux & miles, & facta no-
ſceban-

(a) Ara apud Ubios, ubi nunc Colonienſes, in hono-
rem Auguſti exſiructa, cujus ſacerdotes erant Primores
illius Gentis.
(b) Sunt aræ, quæ in principiis caſtrorum honori A-
quilarum aut Deorum Caſtreniium, vel etiam Princi-
Fan⸗ quorum effigies in ſignis vel inter ſigna ferebantur,
atutæ,

44 C. Cornelii Taeitt.
ſcebantur, ingreſſus in caſtra Germanicus
Perduci ad ſe Plancum imperat, recipitque
in Tribunal. Tum fatalem increpens ra-
biem, neque militum, ſod Deüum ἐγά reſurge-
re, cur venerint legati, aperit: as legatio-
nis atque ipſius Planci gravem, at immeri-
tum caſum, Saer, quantum dedecoris adierit
legio, facundè miſeratur, attonitâque magis,
quàm quietâ concione, Legatos præſidio au-
xiliarium Equitum dimittit. Eo in metu ar-
guêre Germanicum omnes, quòd non ad με
Veriorem exercitum pergeret, ubi obſoquia ς
contra rebelles auxiltium. Satis Nuperque miſ-
ſione 5 pecunid, & mollibus conſultir pecca-
tum, cur gravidam conjugem, inter furen-
tes, & omnis humani. juris violatores habe-
ret? Mos ſaltem Avo ξ KReipublicæ redderet.
Diu cunctatus aſpernantem uxorem, cum ſe
Divo Amwuſto ortam, neque degenerem ad
pericula teſtaretur, poſtremèò utruan ejus &
communem filium, multo cum fletu comple-
Xxus, ut abiret, perpulit. Incedebat muliebre
& miſerabile agmen: Profuga Ducis uxor par
vulum ſinu filium gerens; lamentantes circum
amicorum conjuges, quæ ſimul trahebantur,
(a) nec minùs triſtes, qui manebant. Non
florentis Cæſaris, neque in ſuis caſtris, ſed
velut in urbe ficta facies, gemitũsque ac
planctus, etiam militum aures orâque adver-
têre. Progrediuntur contuberniis: Quis ill

flebi-

(a) Germanicus nimirum ipſe ob diſceſſam Agrippinæ
conjugis aliarumque illuſtrium fœminarum.

Ne,
Ε

ὶ
ἡμη pont
un μ
M, μ
Π
η η

{|.}} ἡμ}

,

0 μμ}};
Lonmer
Π
Π εἰ
Ι Κψψε ;

Μ ΊΜ {{|-

Π

ῃἡ
ἽΠΠ)
ἿΠ
ὙΠ
ὙΠ1}
nfen mne
Π
Dlcsmuryr
ΤΝ
ΤΝ
ἐμ ὰ
αἰδ
;εππὶώεᾳυε
Ἷ ἐ

μ
Ἴ})

Wniie ,

Annalium TLiber Primus, 4
fiebilis ſonus Quod tam triſte à Faminas il-
luſtres, non Centurionem ad tutelam, non mi-
litem, nihil imperatoriæ axoris, aut comita-
tus ſolitiy pergere ad Treviros, & (a) exter-
ηά fidei! Pudor inde & miſeratio, & Patri

Agrippæ, Auguſti Avi memoria, ſocer Dru-

(9 ; ipſa inſigni fœcunditate, præclarà pudi-
citis: jam (b) infans in caſtris genitus, in
contubernio legionum eductus, quem (cC) mi-
litari vocabulo Caligulam appellabant, qui
plerumque ad concilianda vulgi ſtudia, eo
tegmine pedum intuebatur. Sed nihil æquè
flexit, quâm invidia in Treviros: Orant, ob-
ſiſtunt, rediret, maneret. Pars Agrippinæ oc-
curſantes, plurimi ad Germanicum regreſſi;
Isque ùt erat recens dolore & irà, apud cir-
cumfuſos ita cœpit. Non mihi, uxor aut fi-
lius, patre 5 Republica chariores ſunt⸗ δεά
illum quiden, ſua Majeſtas, Inperium KRoma-
nunm, cateri exercitus defendente Conjagem
. liberos meos, quos pro gloria veſtra libens
ad exitinm offerrem, non procul à Tmeniig,
ſub-

—

— tB0—

(4) Treviri, quo Agrippina diſceſſit, non videtur ad-
huc eſſe Colonia Romanorum, quo jure ſub Claudio Im-
Peratore demum donati videntur. Sufficiebat fuiſſe Co-
loniam Germanicam, ut externa diceretur. |
(b) Erat is C. Caligula non tam natus, quàm educatus
in caſtris Germanicis, in quæ bimulus translatus eſt, ut le-
glonum amor jam tum 1ρ1 conciliaretur.
(c) A militibus & ipſorum more ac genio Caſtrenſi joco
nomen inditum eſt Caligulæ à caligis gregarii militis ha-
bitu. Caligatus enim & manipularis idem eſt, quod mi-

les gregarius, qui nullum adhuc honorem & gradum in
caſtxis accepit,

46 C. Cornelii Taciti.
ſubmoveo, ut quidquid iſtuc ſeeleris imminet,
meo tantum ſunguine pietur, né ve occiſus An-
guſti Pronepos; interfelcta Tiberii nurus, no-
centiores vos faciat: quid enim per bos dies
in auſiim, intemeratumve ohis * Quod no-
men huic cætui dabo?“ Militésne appellem 5
Qui ſilium Imperatores veſtri, vall, & ar-
mis circumſediſtis. An Cives? Luilus tam
projecta Senatäs auitoritas, hoſtium quoque jus
&W ſacra legationis, & fas gentinm rupiftis.
Divus Nalius ſeèditionem emwercitür verbo uno
compeſcuit, Quirites vocando; qui Sacramen-
tum detrectabant. Divus Auguſtus vultu &
aſpectu Actiacas ſegioner exterruit?“ Nor ΜῈ
nondum ecosdem, ita ex illis ortos, ſi Hiſpania
(a) Griaæve miles aſpernaretur, tamen mi-
rum & indignumerat: Primane erat & viceſima
legiones, illa ſignis 4 Tiberio acceptis; tu tot
praliorum ſocia, tot pramiis aucta, ( b) egre-
giam Duci veſtro gratiam refertis? Bunc ego
Nuntium Patri, leta omnia aliis ὃ Provinctis
audienti, feran? Ipſfius tirones, ipſins Vete-
ranos, non miſſtone, non pecunia ſatiatos:
Ηῆς tantum interfici Centuriones, ejici Tilu-
nos, includi Legatos?! Infecta ſanguine ca-
ſtra, fumina méque precariam animam in-
ter offenſos trahere? Cur enim primo concionis

die, ferrum illud, quod pectori meo ise

—

(a) Syria Regia inter Ciliciam & mare Syrium & Meſo-
potamiam Euphrate fluvio hanc dividente, illam monte
Amano, ad meridiem Arabia deſerta & Palæ ſtina.
(b) Tiberio ſcilicet, fuerat enim illorum Dux ſub Au-
guſto. :

ett
ἡ Π
Ἵ
Δ ) Ϊ
| ιεωΜᾧ
μ
Π
μ
Μ ςᾗετέ;
" βν
(
Ε
.
. ᾿
᾿.]

Μ }} |

βι ῆ
Π
ἐ
Π
η
ΔΉ Ν
η ;Μ
.
Ὅἶ ἄᾗί ι
ζἸΜΕ ψ
ἴη;}
ῃν.ἓϊξῃ;"
) ᾽

r 7
"

ΠΠΠ}}.}...},
177

"1 ἡ.,.

.
4} (
Π ηηήμι,
{{ἸΉ η }}},

Ἰΐηι

Π

᾿ίδανηηι
ζᾳἆω ψ ,
Π ἡ!
Ἷ ῤξψως

4,, ΜΗ }

μ μ Ν
Mtehtu⸗ }}}}
.
1

!
Ϊ

Π
Ner, :
μ :
υΠ1ιν
Π .
Ἷ ’ἨΜ ,
μ}}}}}{}Π|}
Π ΜΩΙ
η ωᾗςωι
!
ὍΒἩΙΠΠἸΗ.Ἴ’"
ne,lm .
Meini ,
uau

Annalium Liber Primus. 47

yparabam detraxiſtis? Ο improvidi amici!

melius & amantius ille, qui gladium offere-
bat: Cecidiſſem certè, non dum tot flagitio-
rum exercitui meo conſeius; legiſſetis Ducem,
qui meam quidem mortem impunitam fſeneret,
Vari tamen, & trium legionum ulciſceretur.
Neque enim Dii ſinant, ut Belgarum, qquan
quam offerentium, decus iſtud & claritudo
. Nubveniſſe Romano nomini, com reſſiſe
Germaniæ populos. Taa, Dive giſte, οὐξ -
lo recepta mens, tua, Pater Druſe, imago,
tui memort!a, iisdem iſtis cum militibus, quos
Jam pudor & gloria inte, eluant hanc macu-
lam, irasque civiles in evitium hoſtibus ver-
tant. Vos quoque, quorum alia nunc ora,
alia pectora ontueor, ὶ Legatos Senata, ob-
Jequium Imperatori, ſi mis, conjugem ac .
lium reddidis, diſeedite à contaltu, ac divi-
dite turbidos ᾽ id ſtabile ad pænitentiang, ἐά
fdei vinculum erit. Supplices ad hæc, & ve-
ra exprobrari fatentes, orabant, puniret no-
xios, ignoſceret lapſis, & duceret in hoſtem,
revoxaretur conjux, rediret legionum alumnius,
zéve obſes Gadlis traderetur. Reditum Agrip-
Pine excuſavit, ob imminentem partum &
yemem: venturum filium: cætera ipſi exe-
querentur. Diſcurrunt mutati, & ſeditioſiſ-
ſimum quemque vinctos trahunt ad Legatum
legionis bprimæ, C. Cetronium, qui judicium
& poœnas de ſingulis, in hunc modum exer-
cuit. Stabant pro concione legiones, diſtri-
Ctis gladiis, reus in ſuggeſtu, per tribunum
oſtendebatur. Si nocentem acclamaverant,
Pro-

48 C. Cornelii TLaciti.
præceps datus trucidabatur, & gaudebat cæ-
dibus miles, tanquam ſemet abſolveret. Nec
Cæſar arcebat, quando nullo ipfſius juſſu, pe-
nes eosdem ſævitia facti & invidia erat: Secu-
ti exemplum veterani, haud multòô poſt (a) in
Rhœtiam mittuntur, ſpecie deſendendæ Pro-
vinciæ (b) ob imminentes Suevos: Cæterüm
ut avellerentur caſtris, trucibus adhuc non
minus aſperitate remedii; quàm ſcelis memo-
riàâ; Centurionatum inde egit: Citatus ab Im-
peratore; nomen; ( ) ordinem; patriam;
numerum ſtipendiorum;, quæ ſtrenuè in præ-
liis feciſſet, & cui erant, (d, donaria militaria
edebdat. Si Tribuni;, Π legio induſtfiam in-
nocentiamque approbaverat; retinebat ordi-
nes, ubi avaritiam aut crudelitatem conſenſu
(4) Rliætia gemina eſt: prima inter ortum Rheni ſeu
inter Rhenum à capite usque ad Lacum Brigandinum,;
Danubium, Licum & ortum Oeni, céujus populi Gtiſo-

nes dicuntur: altera Vindelia appellatur, quæ Lico flu-⸗

vio à prima dividitur. Aliis verò verò Rhiætia appella-
tur, quæ Italiæ, Inſubriæ ſcilicet Cœnomanis & Vene-
tiæ contermina, cujus caput eſt Curia, urbs & Comita-
tus Tirolenſis continentur Rhiætia ſecunda autem à Ci-
via usque ad Danubium à Vindelicia Lico fluvio diſcre-
ta eſt. ᾽ ὴ
(b) Suevi juxta Cluverium ab occidente terminos ha-
bent montes Bohemiæ, Salam & albim fluvios Sinum Go-
danum & Mare Germanicum: à Septentrione Sinum Al-
mum, Sinum Botnicum, Fiſtulam & Marum fluvios: à

Meridie Danubium. Habitabant Regiones, ubi nunc

Mecklenburgum cum Pommerania & Marchia.

(c) Quotæ centuriæ Ducor eſſet, an primæ, an ſe-

cundæz? ς Nam in eo ordine diſcrimen & dignitas.
(d) Scilicet torques, phaleræ, haſtæ, coronæ, ex qui-
bus promoveri ad ordines altiores milites ſelebant.

εἰ
᾿μυῶ
γη
μ
Π
Π ξπεπ
ι
ἠμί Ν
Π
,
ὑ ἡ{
Δ}
πηππιὶ
ἈΠ ςαοἆι
{ μμπὶ
ἐ μ
ſeeuimn n
ΜΜΗ1.1
Π
Π
Π ι
Ἰηῇ}!)}
ΜΗ
ἆἓἴξ { Μ ῃ
Ν Μ, Ἷ
“
μ
, ) ἘὶἨΜ
; ΓΕΓὐῃἱ
ἀϊη ,
ὗᾗ"“ Πιὴ
}ΜΜΜ!

Ἷ
1 Ne
U
ἄ pe.

. μ
ὶ

ἱ Π (α μῃ
Π ὴ
Enmumil

͵

ΠΠ}..1)
einebat αἡ:
tuen υ η,᾽
᾿
"
111
Ἰπ μ η
ἀμη }
{ {
ὐ ἰΝ il
Ἴ E
η ὑμι
μ

[ἱμ ἐ

αὐμίον
nios Kumd
Ν "
{πιῇ 81
Π Μ
{μἴ} ,.

"

ῃ ρΓἷΓΠΞγ Σ

"

Annalium Liber Primur. 49

objectaviſſent, ſolvébatur militid. Sic com

poſitis præſentibus, haud minor moles ſupe-
rat, ob ferociam quintæ & undeviceſimæ le-

gionum, ſexageſimum apud lapidem (loco
Vetera nomen eſt) hibernantium. Nam pri-

mi ſeditionem cœptaverant, atrociſſimum
quodque facinus horum manibus patratum:
Nec pœnâà commilitonum exterriti, nec pœ-
nitentià converſi, iras retrinebant. Igitur Cæ-
ſar arma, claſſem, ſocios demittere Rheno pa-
rat: ſi Imperium detrectetur, bello certatu-
rus. At Roma nondum cognito, qui fuiſſet
exitus in Illyrico, & legionum Germanica-
rum motu audito, trepida civitas incuſare Ti-
berium, quod dum patres & pleblem invali-
da & inermia, cunctatione fiätäà ludificerur,
diſi leat interim miles, neque duorunz adole-
ſcentium nondum adultä aucteritate compri-
mi queat: ire ipſam, & opponere Majeſtatem
imperitoriam debuiſſe, celſuris, ubi Principem,
longà experientié, eundémque ſeveritatis Ο
munificentiæ ſummum, vid ſent. ( Angu-
ſtum feſſa dtate, tottes in Germanias com-
meare gotuiſſe; Tiberium vigentem animi, ſe-
dere in Senatu, verba patrum c illantem?
Satis proſpectum urbanæ ſervituti: militari-
bus animis adhibenda fomenta; ut ferre pa-
cem velint. Immotum alversùs eos ſermo-
nes, fixumque Tiberio fuit, non omittere
caput rerum, neque ſe rempublicamque in
caſum dare. Multa quippe & diverſa ange-
bant: Validior per Germaniam exercitus, pro-

pior apud Pannoniam ille Galliarum opibus

ſal-

50 C. Cornelii Taciti

ſubnixus, hic Ialiæ imminens: quos igitur
anteferret? Ac, nt peſt poſiti contumeliäà incen-
derentur. At per flios pariter adiri, Maje.
ate ſalvàâ, cui major ὁ longinquo reveren
tia, ſimul adoleſcentibus excuſatum, quadam
ad patrem rejicere: reſeſtentésque Germanico
aut Druſo, poſſe 4 ſe mitigert vel infringi:
Juod alium ſutſidium ſi Imperatorem ſprevif-
ſent? Cæterùm ut jämque iturus legit co-
mites, conquiſivit impedimenta, adornavit
naves: mox hyemem, aut negotia variè cau-
ſatus, primò prudentes, dein vulgum, diu-
tiſſimè Provincias fefellit. At Germanicus
quanquam contracto exercitu, & paratâ in
defectores ultione, dandum adhuc ſpatium
ratus, ſi recenti exemplo ſibi ipfi conſulerent,
prærmnittit litteras ad Qæcinam, venire ſe val,: ἄ
manu, ac ni ſapplicium in malos prælumant,
uſurum promiſèuaâ cade. Eas Cæcina aquiliferis

ſigniferisque, &, quod maximè caſtrorum ſin-

cerum erat, occultè recitat, itque cunctos infa-
mia, ſè ipſos morti eximant, hortatur. Namin
pace caufas & merita ſpectari: uti bellum Oe-
gruat, innecentes ac noxios Juxtaà cadere. IIIi
tentatis, quos idoneos rebantur, poſtquam ma-
jorem legionum partem in officio vident: de
ſententia legati ſtatuunt tempus, quo fœdiffi-
mum quemque & ſeditione promptum ferro
iuvadant. Tunc ſigno inter ſe dato, irrumpunt

contubernia, trucidant ignaros, nullo, niſi con-

ſciis, noſcente quod cædis initium, quis finis.
Diverſa omnium, quæ unquam accidéêre;, civi-
lium armorum facies: non prælio, non adver-

ſis

μ
α}
Π
Π

Ν
ῦ β

Π Ν

Ν
,
Ὧ Ἀ η
μῃ /
ἰμ

ι Ιἷνἶί'.ἵίὰ’ώ“)

—

ὑ μ η ,
Δ χ.

= =—

ὶ

miliii :

D

ἰ Ι'Π'Ἡξ
'Πΐ . χτ ἽἽ
ἹΌ γη;
Ἷ Ἷ Ν
ἢγη,
At CGermmi
" A μ
κἂὶα“ῷω.π
ἢ ωτΜ Ἷ
Μ Ἵ

ἽΠ}}}} ...ἶἶ!!
[:Μα Ἷ

}'Οἷι Π ιλι "
Ἢ ἼΠ)
ἐή
),' ᾗὓι“ρ" "
10 Μ
υφ
ο{πΡἴΠΠἹ
:
ῃὶ}]ΙΟ)ΠΗ
ἱιγ!}"
Π ἁΓ
"

6

==

— =
Ἐ--

ΞΗ =

Aunkzlium Tiber Primus. 51

, ἢς & caſtris, ſed iisdem ἃ cubilibus, quos ſimul
ine veſcentis Gies, ſimul quietos nox habuerat, di-
„ſcedunt in partes, ingerunttela, clamor, vulne-

ra, ſanguis palàm, cauſa in occulto, cætera ſors

regit: & quidam bonorum cæſi, poſtquam, in-

tellecto, in quos ſæviretur, peſſimi quoque arma
rapuerant, neque legatus aut tribunus modera-
tor adfuit: Permiſſa vulgo licentia atque ultio
& ſatietas. Mox ingreſſus caſtra Germanicus,
non wedicinave ittad plurimis cum lachrymis,
Jed cladem appellans, cremari corpora jubet.
Truces etiam tum animos cupido involat eundi
in hoſtem: piaculum ſuroris, nec aliter poſſe
placari commilitonum mane quàm ſi pecto-
ribus impiis honeſta vulnera accepiſſent. Sequi-
tur ardorem militum Cæſar, junctoque ponte
transmittit duodecim millia è legionius, ſex &
viginti ſocias cohortes, octο uitum alas, qua-
rum εὰ ſeditione intemer ata modeſtia fuit. Læti
neque procul Germani agitabsnt, dum Juſtirio
ob amiſſum Auguſtum, Poͤſt diſcondiis attine-
mur. At Romanus agmine propero Sylvam (a)
Cæſiam, limirémque à Tiberio cæprumm ſcin-
dit, caſtra in limite locat: frontem ac tergum
vallo; latera (b) concædibus munitus. Inde
ſaltus obſcuros permeat, conſulta que ex duo-
bus itineribus, breve & ſolitum ſèquaturr an
) 2 impe-

— — —
(a) Quaſi ſylva cædus, quæ e füceiſ rufius ex ſtipiti-
bus ac ſtirpibus arborum cælarum fiebat limes, quo Bar-
bari arcerentur. Hodie Cœſia eſt ſylva Germaniæ inferio-
ris in Ducatu Cliviæ.
(b) 14 eſt, cæduis arboribus aut mole cæſarum arbo-
kum congeſta.

52 C. Cornelii Taciti

impeditius & intentatum, eoque boſtibus in-
cautum. Delectâ longiore viã, cætera accele-
rantur; etenim attulerant exploratores feſtam
ezam Germanis noctem, ac ſolennibus epulis lu-
dicram. Cæcina cum expeditis cohortibus
ræire, & obſtantia ſylvarum amoliri jubetur:
egiones modico intervallo ſequuntur. Juvit
nox ſideribus illuſtris, ventůmque ad vicos (
Marſorum, & circumdatæ ſtationes: ſtratis
etiam tum per cubilia, proptérque menſas, nul-
lo metu, non antepoſitis vigiliis. Adeo cunccts
incuriâ disjecta erant: neque belli timor; ac ne
pax quidem, niſi languida & ſoluta inter temu-
lentos. Ceæſar avidas legiones, quò latior po-
pulatio foret, b) quatuor in cuneos dlſpertit:
quinquaginta millium ſpatium, ferro flammis-
que pervaſtat: non ſexus, non ætas miſeratio-
nem attulit: profana ſimul & ſacra, & celeber-
rimum illis gentibus templum, quod (c) Tan-
fanæ vocabant, ſolo æquatur, ſine vulnere mi⸗
lites „
(a) Marſi populi olim à Septentrione Sicambris finiti-
mi, hodie pars Ducatús Weſtphaliæ & Epiſcopats Pa-
derbornenſis.
(b) Cuneus militaris eſt, cùm Auguſta vel acuta in
fronte acies Trigoni inſtar paularim ſe retrorſum pandit,
unde & Triganum & caput porcinum dicebant, litteræ
Δ aſſimile.
(c) Dirivandum videtur à Tan arbore ſive abiete, &
Fan, quæ eſt vox priſca Gotho-Teutonica, dominum ſi⸗
gnificans. Significat idem, quôd loci patronum, Deum
aut Dominum. Itaque Tanfana Germanis Luci patro-
nus aut Dominus. Romani Sylvanum dixiſſent. Fuit
Tanfanæ templum in Luco inter Amiſiam & Lupiam in
Weſtphalia.

μ
χ:ὖξς:υὶΐεωὶἷοξτ
εἶν εὰ
αἰμὶὰ}
τ
Π
Eokumconn
Π

Ε
μ

ὐ
ἐ
εὶ heile
Cmindn ſe
Π vertere
Μ Μ
ἄμ ὑ

Χω; μ
ἀπη }

Cmnos imeme

o gglane

in ᾿
ὴ ,

Γἷ[}...ἰῦὕἆἵ,
Ὠμε ι
Π
7
, ἐ
ἼΠΠ
Π
,

Π Σ

Π
πὰ ΠΙΡῚ,
Π
μ } !

. 11

τ ῇγε ὠἷἔϊΐῇ
ganonun l
μ }

ἰ 70

ἰ
ΤΝ

Annalium Liber Primus. 33

lites, qui ſemiſomnos, (a inermos, aut palantis
ceciderant. Excivit ea cædes (b) Bructeros, Tu-
bantes, (c) Uſipetes ſaltusque, per quos exercitui
regreſſus inſedère. Quod gnarum duci: inceſsit-
que itineri & prælio: pars equitum & auxiliariæ
cohortes ducebant: mox prima legio, & mediis
impedimentis, ſiniſtrum latus unetviceſimani,
dextrum quintani clausêre: viceſima legio terga
firmavit, poſt cæteri ſociorum. Sed hoſtes,
donec agmen per ſaltus porrigeretur, immoti:
Deinde latera, & frontem modicè aſſultantes,
τοῖᾷ vi noviſſimos incurrêre, turbabanturque
denſis Germanorum catervis (d) leves cohor-
tes, cùm Cæſar advectus ad viceſimanos voce
magnà, hoc illad tempus obliterandæ ſeditionis,
clamitabate pergerent, properarent culpam in
decus vertere. Exarsére animis, unéoque im-
petu perruptum hoſtem redigunt in aperta, cæ-
duntque. Simul primi agminis copiæ evasêre
) 3 ſylvas

Nota: ſœpius in hac editione Tesciti ſyllaba os adhi-
betur pro ſyllaba es, & ſyllaba is Ppro es, uti hæc: Semi-
ſomnos, inermos, pro ſemiſomnes, inermes, & palan-
tis, pro palantes, quod pro ſimilibus letionibus moni-
tum velim.
(a) BrusSteri Sicambrorum populi habitare videntur 15
in locis, quæ hodie tenent Weſtphali, Putphanienſes,
Benthemii &c.
(b) Populi, ubi nunc Tranſiſatana apud Friſiæ & Weſt-
phaliæ confinia.
(c) Populi, qui viverunt in agris Sicambrorum, ſed
expulſi à Cattris hæſerunt, ubi hodie eſt Comitatus Mar-
chiæ Prope Lupiam in Weſtphalia. Vel ùt alii volunt,
ubi hodie Comitatus Zutphaniæ.
(4) Intelliguntur cæœteri ſociorum, qui leviter neque
armis legionarüs arnmati erant. :

54 C. Cornelii Taciti
ſylvas caſtraque communivêre. Quietum inde
iter, fidénsque recentibus, ac priorum oblitus
miles, in hibernis lcatur. Nunciata ea, Tibe-
rium ο curaque affecéère: gaudebat op:
preſſam editionem, ſed quod largiendis pecu-
niis, & mifſione feſtinatà favorem militum quæ-
ſiviſſet, bellicà quoque Germanici gloriâ ange-
batur. Retulit tamen ad Senatum de rebus ge-
ſtis, multaque de virtute ejus memoravit, magis
in ſpeciem verbis adornata, quàm ut penitus
ſentire crederetur. Pau-ioribus Druſum & ἢ-
nem IIlyrici motũs laudavit: ſed intentior, &
fidà oratione, cunctàque quæ Germanicus in-
dulſerat, ſervavit etiam (a) apud Panonicos
exercitus. Eodem anno, (b) Julia ſupremum
diem obiit ob impudicitiam olim à patre Augu-
ἴ (c) Pandaterià Inſulà, mox oppido (d)
Rheginorum, qui Siculum fretum accohunt,
claufa. Fuerat in matrimonio Tiberü, floren-
tibus Cajo & Lucio Cæſaribus, ſpreveratque uůt
imparem: nec alia tam intima Tiberio cauſa“,
cur Rhodum abſcederet: imperium adeptus,
extorrem infamem & poſt interfectum Poſthu-
mum Agrippam, omnis ſpei egenam, inopià
ac
(a) Panonia ampla Europæ Regio inter Danubium &
Savum fluvium ab IIiyrico dividentem, ac inter Nori-
cum & Myſiam. Hodie Hungaria dicitur.
(b) Augulti filia à vitæ impuritate morûmque licen-
tia infamis.
(c) Inſula Maris Lyrrheni in Sinu Puteolano, Palma-
riæ & Pontiæ finitima.
(d) Rhegium urbs Brutiorum Populorum fretum δ1::
culum- Retinet hodiedum nomen, éſtque civitas 04189
briæ ulterioris in Regno Neapolitano. :

μ
ο ςἆ Ρίξἳᾖ᾽
Ν .
gaime
Ν 6
Ἴ Ω
Π
Π ε!
Π

“"

Π ι

ὴ
Ρ Π
Ure clecdeonn

Pfonononin
Hon Komten
ἰ{
ἰ
ἰ ὴ :
Ἴ Π
lum enon
cisnn

in Ϊῃ Δ)
Π Π ῳ }.
ν..}}}

. ῳεωτπἰῃἑἕ
ἀ Π
χ Th.
Ν ψ'

᾿
ὃ"
ὶ λ”ἷἶ’ Ἰλὴᾳ
Π
ΐ Ὁ...:...ῄξζυ-

ϊ

"
Τ κ
} }
: ὶ

Π
Bermanicuxi
" Pancnooe

Ο "
αγοι

κἢ., Π
“πεεἑωωπώ.ξι{
Ω Mo
5

ἐ

᾿

αἰὐε ι
imet N
η
μ μ

"
μεί

μ
ἴ ἷ᾽᾿᾽΄ῃι Ἷ

μ ω

Annalium Liber Primis. Ν

ac tabe longâà peremit, obſcuram fore necem (a)
longinquitate exilii ratus. Par- cauſa ſævitiæ in
Sempronium Gracchum, qui familiâà nobili,
ſolers ingenio, & pravè facundus, eandem Ju-
liam in matrimonio M. Agrippæ temeraverat:
nec is libidini finis, traditam Tiberio, pervicax
adulter contumacià & odiis in maritum accen-
debat, literæque, quas julia patri Auguſto cum

inſectatione Tiberii ſcripſit, à Graccho compo-

ſitæ credebantur. Igitur amotus b/ Cercinam,
Africi maris inſulam, quotuordecim annis exi-
hHum toleravit. Tunc milites ad cædem miſſi,
invenére in prominenti littoris nihil lætum
operientem: quorum adventu breve tempus
petivit, ut ſupréma mand ita uxori Alliariæ
per litteras darez, cervicémque percuſſoribus
obtulit, conſtantià mortis, haud indignus Sem-
pronio nomine, vità degeneraverat. Quidam
non Romaà eos milites, ſed ab L Aſperante pro-
conſule Africæ miſſos tradidére, auctore Tibe-
rio, qui famam cædis poſſe in Aſpernatem ver-
ti, fruſtrà ſperaverat. Idem annus novas Cære-
monias accepit, addito (c) ſodalium Auguſta-
lium Sacerdotis ut quondam T Tarius retinen-
dis Sabinorum ſacris, ſodales Titios inſtituerat:
ſorte ducti è primoribus civitatis unus & viginti:
) 4 Ἔ 156΄͵

— —

(a) Annis ferè viginti exulavit.
(b) Inſula maris Africi.
(c) Sacerdotium hoc inſtitutum eſt in amorem Augu-
ſti inter Deos relati, fulitque hoc exemplo in poſteros
propagatum in omnibus Imperatoribus, qui Divi fasti
ſunt. Ita Sodales Flavi, Hadrianales, Æliani, Anto-
nini paſum in hiſtoria memorati.

ς6 . Cornelii Tacit!
Tiberias, Drusũúsque & Claudius & Germani-
cus adjiciuntur Ludos Auguſtales runc pri-
mùm cœpta turbavit diſcordia, εχ certamine
hiſtrionum. (a) Indulſerat ei ludicro Auguſtus,
dum Mocenati obtemperat effuſo in amorem
Bathylli, neque ipſe abhorrebat talibus ſtudiis, &
civile rebatur miſceri voluptatibus vulgi. Alia
Tiberio morumvia: ſed populum per tot an-
nos molliter habitum, nondum audebat ad du-
riora vertere. Druſo Cæſare, C. Norbano
Conſulibus decernitur Germanico triumphus
manente bello; quod quanquam in æſtatem
ſummꝗà ope parabat, initio veris & repentino
(b) in Cattos excurſu, præcepit. Nam ſpes
inceſſerat diſſidere hoſtem in (c) Arminium
ac (d) Segeſtem, inſignem utrumque perfidiâ
in nos, aut fide: Arminius turbator Germa-
niæ: Segeſtes, parari rebellionem ſæpè aliàs,
& ſupremo in convivio, poſt quod in arma
itum, aperuit, ſuasitque Varo, at ſe & Ar-
minium & cateros proceres vinciret: nihil au-
Jaram plebem Principibus amotis, atque ipſ
tempus fore, quo crimina & innoxios diſier ne-
: ret.

(a) Auguſtus Cæſar ſaltationem Pandomimorum inve-
nit ambientibus Pilade & Bathyllo ſervo Mœcenatis.
(b) Catti inter bellicoſiſſimas Germaniæ gentes nume-
rabantur, hodie Haſſi dicuntur. Quanquam olim Catti
ampliores olim regiones poſſidebant. ;
(c) Arminius fortiſſimus Germanorum, Cheruſeorum
Dux, qui Varum Ducem Romanorum cum exexcitu ſuo
de levit.
(4) Germanorum Princeps Romanis fidus, ſed con-
fenſu gentis in bellum tractus filiam habuit in matrimo-
nio Arminli.

μ
εἰΝ
ὑμψμ

Μ
"
4
»

) ὤξἳθἷὗἷ
AAlrions
ι Cener n
γὶ ο
Π
μ μ

Γτ

νπὐ]
ἀ 1
"
ΜΠΜΠ

!
ἢῇ

}
ῃ ΔΝ
ἐ
Ao. ἀῃ
ψ τὴ
Ν τ
η menn
Υ{ Kren
, ἴχῃ
Venmokone
ἴ ῃ

ἰκ ὴ

μ ῳ

4 Cünnnet
"1

—
) ἴ
{ Μευπεπς,

ni um
Π [ῃ 1}}};
66 rpen
ἰ Ν
( Ammmnun
ππμμε ι
ὐ Cem
nen ἰ .
ἰφίιαι
94 {{}
Π r
μή ἐ
Π
Π
“-
πὡωιἷωοωῳιππιἓ
Π
μ ΔΝ
Τ μ
υτῃ,ζῇετωὶ'ὰίξ
μ μ

numerum ipſe

Annalium liber Primus. {7
ret. Sed Varus fato, & vi Arminii cecidit.
Segeftes quanquam conſenfu gentis in bellum
tractus, diſcors manebat, auctis privatim odiis,
quod Arminius filiam ejus alii pactam rapue-
rat. Gener inviſus, inimici Soceri, quæque
apud concordes vincula charitatis, incitamen-
τὰ irarum apud infenſos erant. Igitur Ger-
manicus quatuor legiones, quinque auxilia-
rium millia. & tumulſtuarias catervas Germa-
nicorum cis Rhenum colentium Cæcinæ tra-
dit: totidem leg aes „duplicem ſociorum
ucit, poſitôque Caſtello ſu-
per veſtigia paterni præſidii (a) in monte Tau-
no, expeditum exercitum in Cattos rapit, L.
Apronio ad munitiones viarum & fluminum
relicto. Nam rarum illi cœlo, fſiccitate &
omnibus modicis inoffenſum iter properave-
rat; imbrésque & fluminum audtus regre-
dienti metuebantur. Sed Cattis adeo impro-
viſus advenit, ut quod imbecillum ætate ac
ſexu, ſtarum captum aut trucidatum ſit: ju-
ventus flumen (b) Adranam nando transmi-
ſerat, Romanôsque pontem cœptantes arce-
bant. Dein tormentis ſagittisque pulſi, tenta-
tis fruſtrà conditionibus pacis, cùm quidam
ad Germanicum perfugiſſent, reliqui omiſſis
pagis vicisque in ſylvas diſperguntur. (æſar
ς incen-

— —

(aà) Mons Germaniæ apud Cattos, Cluverie der Hohe⸗
τ ex adverſo Moguntiæ prope Wißbaden.
(b) Fluvius Germaniæ, ie Eber per Haſſiam in Ful-
dam incurrens.

ἃ 8 , Cornelii Taciti

incenſo (a) Mattio (id genti caput) aperta

populatus, vertit ad Rhenum, non auſo ho-
ſte terga abeuntium laceſſere, quod 11 mo-
ris, queties aſtu magis, quam per formidi-
nem ceſſit. Fuerat animus (b) Cheruſcis ju-
vare Cattos, ſed exterruit Cæcina huc illuc
ferens arma, & Marſos congredi auſos, pro-
ſpero Prælio cohibuit. Neque multò poſt Le-
