; Ruris (7) honorum opulenta (S8.) cornu.
Hic in reducta valle (9.) Caniculæ
Vitabis æſtus, & fide (10.) Teid
Dices laborantes in uno

(11.) Penelopen, (12.) vitreimque
Circen.
C 4 Hic
4. Martiales, id eſt, audaces & crudeles, ide7que in Mar-
tis Πάς ac tutela erant-
ς. Hædulei, id eſt, hæduli, ſicuti hinnuleus apud Hors-
tium alibi idem eſt, ac hinnulus.
6. Uſticæ. Uſtica, mons ſeu collis fuit vicinus Lucretili;
cubans dicitur mons iſte, quia leniter declivis, & fere
jacens erat: Altiſſimi enim montes videntur ſtare, de-
miſſi jacere.
7. Honorum &c. id eſt, frugum & fructuum.
8. Cornu. Fingebant Poëtæ, Jovem à Nymphis nutritum
eſſe lacte cujusdam capræ, Amaltheæ nuncupatæ. Eas
ut remuneraretur Jupiter, edixit, ut ex illius capræ
cornu reſeto omnes fruges & fructus in perpetuum
manarent: Hinc cornu copiæ vocatum eſt.
9. Caniculæ. Canicula, ſeu canis minor, ſidus eſt, quo
oriente, gravior eſt æſtus.
10. Teia, id eſt, Anacreontica. Senſus autem eſt: Com-
pones verſus, quales ſcripſit Anacreon, Poëta Græcus,
oriundus Teo, urbe Joniæ.
II. Penelopen. Penelope, Ulyſſis uxor, inexpugnabilis
caſtitatis mulier, ac pudicitiæ exemplar.
12. Vitream, id eſt, doloſam, & inſtar vitri fragilem,
quia maritum veneno ſuſtulit.

42 Ω. HokATII FLACCI

Ηὶς innocentis pocula (13.) Lesbii
Duces ſub umbrà: Nec (14.) Semeleius
Cum Marte confundet (15.) Thyoneus
Prælia; nec metues protervos.
11. Lesbii, id eſt, vini ἐ Lesbo, geæi maris inſula advecti,
quod ſine ebrietatis periculo largiùs potatur.
14. Semeleius, ſeilicet Bacchus ſic dictus à Semele, ejus
matre.
15. Thyoneus, id eſt, Bacchus, ſic vocatus, vel quia furo-
rem ebrietate provocat, vel quia ejus mater alio etiam
nomine dicta eſt T hyone.

ODE XVI.

Vide ſup. Oden decimam.
ARGUMENTUM.

Vino utilius nihil;: Moderate tamen ees
tendum. :
ΝυΠεπι (1.) Vare;, ſacrà vite priùs ſeveris
arborem
Circa mite ſolum Tiburis, & (2.) mœnia Catili.
Siccis omnia nam dura Deus propoſuit; neque
Mordaces aliter diffugiunt ſollicitudines.

Quis poſt vina gravem militiam, aut paupe-

riem erepat?
Quis non te potiùs, Bacche pater, téque decens
τ Venuss
At ne quis modici tranſiliat munera Liberi,
: Centaurea

—

z. Vare. Quintilius Varus Horatii amicus.
. Mœnia Scc. id eſt, circa Tibur: Catilus enim Amphia-
rai Thebani filius hanc Italiæ urbem fundavit cum fra-
tribus, Tiburno vel Tibure, & Corace: Tiburnus natu
maximus nomen urbi dedit, in qua aut Varus habi-
tavit, aut villam habuit non procul.

μ

ΔμΝ
ἐ
η
...ιαἷἢ |

ὺ
" ἳἷῳἷῃ.α

Τ

μ ετιὢΙ

5
Ὶ
ἱ

ὡ .71 Ι““ ’ἼΧ.
ἢ " η 1. Λ

᾿

ſle enenm
εἰ ο Fithen
Wlerb, ὶ εἰ
ἐπ, Cicitue

ἴ Μ Ὶ; ο

CARMINUM LIBER I. 43

Centaurea monet cum (3.) Lapithis rixa ſuper
mero :
Debellata; moner (4.) Sithoniis (y.) non levis
(6.) Evius,
Cùm fas atque nefas exiguo fine libidinum

Ein, Dilcernunt avidi: Non ego te, candide (7.)

Υ Π ἐ χ ,
ἐ Ε Σ ΠΙΣ ἐγυν

Ἵ
μ 1η,
"

Π

᾽ Ν Ἱ 'υ 4
ὙΝ ΜΌ
Π .»«ι;ι
χ

)

εἰΝ
Ἵ
εμ

αμλνν
υ

—

Baſſareu,
Invitum (8.) quatiam; nec varüs obſita fron-
dibus
Sub (9.) Divum rapiam; Sæva tene cum (10.)
Berecynthio
Cornu tympana;, quæ ſubſequitur cæcus amor
Attollens

3. Lapithis. Lapithæ & Centauri, Theflaliæ erant populi,
gqmi, cùm Pirithous Hippodamiam duceret, invitati
ad epulum, rixam ebrii moverunt, in qua multi utrin-
que perierunt.
4. Sithoniis. Sithonii erant Thraciæ populi.
§. Non levis, id eſt, gravis, & exitialis.
6. Evius, dicitur Bacchus à gemina voce Græca, quæ
ſignificat: Euge fili; quam vocem ἃ Jove tunc pronun-
tiatam volunt, cùm Bacchus vem ſtrenuè gereret in
gigantes, mutatùsque in leonem ὃ cælo illos detruderet.
7. Bafſareu. Eſt vocativus Græcus à Nomin. Baſſareus,
quod Bacchi nomen eſt à voce Hebræa, Baſſar, ὰ
vindemiam tignificat.
ἡ. Quatiam, id eit, ſine ſtrepitu & tumultu efferam,
ſcilicet quia Bacchantes erant furiofæ fœminæ, υ
cum tumultu ſacra peragebant, & humi ſæpe effunde-
bant ea, quæ ne paterent, pampinis & hederæ foliis
obvoluta erant.
5„. Divum, hic idem ſigniſcat, ac Jovem aut cælum patens.
10. Berecynthio. Berecynthus, Phrygiæ mons, ubi Cy bele
colebatur, in cujus ſacris incondito ſtrepitu pulſaban:
tur gravia cornua, ſeu tubæ corgteæ à Sacerdotibus
furiolſis.

44 Ο. HoxATII FrAcel

Attollens vacuum plùs nimio gloria verticem,
Arcanique fides prodiga perlucidior vitro.

OD E XVII.
Vide ſup. Oden ſecundam.
ARGUMENTUM.

Maæcenati, qui ſe apud Horatium cænare

vele dixerat, vini ſui tenuitatem belle excuaſat.

VIe potabis modicis (1.) Sabinum
Cantharis, Græcâà quod ego ipſe (2.) teſtà
Conditum levi, datus in theatro
; Cum tibi plauſus,
Chare Mœcenas, eques, ut (3.) paterni
Fluminis ripæ, ſimul & jocoſa
Redderet laudes tibi Vaticani
(4.) Montis imago.
(F.) Cæcubum, & prælo domitam (6.) Caleno
Tu bibes uvam: Mea nec (7.) Falernæ
Tempe-

I. Sabinum, ſubintelligitur vinum. Sabina autem regie
non procul Romàâ erat, ubi vinum leve ac vile naſce-
batur: Villam ibi Horatius habuit.
2. Teſtâà, 1ά eſt, amphorà fictili & Græcia in Italiam cum
vino advectà; Samiæ teſtæ maximè laudabantur, vel
Cumis faëtæ, quæ Græcorum erat colonis in Italia.
z. Paterni fluminis, id eſt, Tiberis, qui ex Hetruria, Mœce-
natis patria, fluit.
4. Montis imago, τά eſt, Echo, quæ ideò jocoſa dicitur,
quia ex joco veluti extrema reddit verba.
ς. Cæcubum, vinum optimum, ſic dictum à loco ejusdem
nominis in Campania prope Romam.
6. Caleno. Cales, urbs eſt Italiæ in Campania.
Falernæ &c. Ager Falernus in Campania prope Romam
elt, ubi vites optimæ.

Rus

μβι

-
τ

ἡϊ Π εἷ

00
7 '

Υ͂

μ

"
Π Π
χ
μ
ο ῃ
}
Μῖᾶἷἔῖπέ]υε ,

—

Π Ὶ

ὑ (ηΐῃ
μ hun⸗
{ Ν
} ...(Μ ΓΕΠΓ
μ ἡ0, η

ne⸗ CARMINUM LIBEE I. 45
Ὅ" γ,, . :
ἨΟ“ΜΓἨ Temperant vites, neque (8.) Formiami
ἵγῃ, Pocula colles.

8, Formiani. Formiæ, Italiæ oppidum vino ſuo nobile,
quod in vicinis collibus erat laudatiſſimum.

ODE XVIII.
Vide ſup. Oden duodecimam.
1nen n AR G U ME N T { Μ.

ἡγη Laudes Apollinis ac Dianæ

Cinm .P)lanarn teneræ dicite virgines:

ἐ ikel Intonſum pueri dicite (2.) Cynthium,
Ἷ ' (3.) Latonàmque ſupremo
{ ει Dilectam penitus Jovi;
ΔΜ Vos lætam fluviis, & nemorum comà,
Ἷ Quæcunque aur gelido prominet (4.) Algido,
ἡ Nigris aut (5.) Erymanthi
Ἷ Sylvis, aut viridis (6.) Cragi.
Wnn Vos (7.) Tempe totidem tollite laudibus;
} Natalémque, mares, (8.) Delon Apollinis,
Inſigném-
—

1. Dianam. Diana, Jovis filia ex Latona.
2. Cynthium. Cynthius dicitur Apollo à monte Cyntho,
ἢ in Delo inſula. Intonſus etiam dicitur, quia imberbis
r ! ac juveni ſimilis ſemper pingebatur.
μά 3. Latonam, id eſt, Dianæ & Apollinis mattrem.
ἐ 45 Algido. Algidus, eſt ſylva⸗ & mons paucis Romã leucis
Ἦ μ diſtans, Dianæ ſacer, ἃ frigore ſic dictus, quia mon-
μυθοο tes ſunt frigidiores.
μ ἐ 5. Erymanthi. Erymanthus, Arcadiæ mons eſt in Græcia,
Δ} Dianæ ſacer.
Ν τῶν 6. Cragi. Cragus, mons Lyciæ in Afia minore, Dianæ ſacer.
εὐβυνλθ 7. Tempe, vallis erat amceniſſima in Theſlalia, Apollini
Ν ſacra, quia poſt occiſum Pythonem ſerpentem οὺ ſeceſ-
Ν " ſit, & ſacra piacularia fecit.
" 8. Delon. Delos, inſula Agæi maris eſt, ubi Latona Apol-

ῳ Hüken 1
Ῥ

Q. HORATII FLACCI

Inſignémque pharetraâ,
(9.) Fraternaque humerum

46

lyrà.
Hic bellum lachrymoſum, hic miſeram famem, I
Peſtémque à populo, & principe Cæſare in

Perſas, arque Britannos
Veſtrâà motus aget prece.
linem & Dianam enixa dicitur, atque ideo Apolli-
nis locus natalis dicitur.
Ῥ. Fraterna &c. ſcilicet, quam ipſi Mercurius frater, lyræ
inventor & artifex, dedit.
ODE XIX.
Vide ſup. Oden ſecundam quoad
carminis genus c.
ARGUMENTIIM.
rirum probum ubique ſecurum eſſe, erxemplo
Juo & vitato proxime periculo docet.
Nteger viiæ, ſelerisque purus
11 Non eget (1.) Mauri jaculis, χξ arcu,
Nec venenatis gravidà ſagittis
(2.) Fuſce, pharetrà
Sive per ſyrtes iter æſtuoſas,
Sive facturus per inhoſpitalem
(3.) Caucaſum, vel quæ loca ſabuloſus
Lambir (4.) Hydaſpes.

-

Namque "

1. Mauri, populi ſunt Africæ in mittendis jaculis exerci- κ
Lela

tati.

2. Fuſce. Ariſtius Fuſcus, Poëta & Orator egregius, Ho- ἰ

ratii amicus erat.

Ὶ
"

ἡν κλν μ
Τ. !' . Μ
Mel! UN

Τ ς
Ἴ

ἃ, Caucaſum. Caueaſus, Scythiæ mons eſt, ubi Prome- Ne⸗

theus relegatus fuiſſe dicitur.

4. Hydaſpes, Indiæ fluvius, qui fabuloſus hic ἀϊειταῦ,

eoquòd multa fabuloſa de eo dicantur, v. g quòd ᾿ ὰ

aurum inter arenas volvat &c.

CARMINUM LIBER I. 47
Namque me ſylvà lupus in Sabina,
Dum meos quæro ſocios, & ultra
Terminum curis vagor expeditus,
Fugit inermem.
Quale portentum neque militaris
(5.) Daunia in latis alit (6.) eſculetis,
Nec (7.) Jubæ tellus generat, leonum
Arida nutrix.
Pone me, pigris ubi nulla campis
Arbor æſtivà recreatur aurz;
, Quod latus mundi nebulæ (8.) malũúsque
fondm ( e . 60 . . ſubpiter urget: "
Pone ſub (9.) curru nimiùm propinqui
Solis, in terrà domibus negatà:
Τ Dulcè ridentes ſocios amabo,
Π Duleè loquentes.
ὙΠ ὑτ τ
Ν

Β
!
1{ Δ}

μ Νμη .

..]
'
,
δ'

Ἱ Π

ODE XX.

ἡ Ν S. Daunia, pars eſt Apuliæ, quæ viros ad hellum aptiſſi-
„mos numerat, atque in ſylvis fere illos educare ſolet.
— 6. Eſculetis. Eſculetum dieitur locus eſculis frequens:
— ls ele Eſculus autem ſpecies quercùs eſt. :
ine⸗ 7. Jube tellus, id eſt, Mauritania, ubi regnavit Juba,
r enß qui, ſuperato Pompejo, cui addictiſſimus erat, ſibi
conſcivit necem. τ
ο μ 8: Maluüsque [πρίτον, ἰά eſt, aer inclemens, fri zidus ὃ ἃ.
| ΠΡῖδ 0 9. Curru, 14 eſt, ſub Ζοπᾷ torridà, ubi ſol hominum
vertici velut incumbit; ubi propter gravitatem æts
nullæ ſunt ædes.

4⁸ Ο. HonATII FrACCI

ODEXX Πῃ
: hr
Vide Oden quintam quoad carmi-
nis genus &&c. 0
ARGIMENTIIM. υ
Τ . . ἼΠ}}
Virgilium de Quintilii Vari, Ροξξα (δὲ
chariſſimi, obitu mœrentem conſolatur. a
Π7}}
Uis deſiderio ſit pudor, aut modus
Tam chari capitis? Præcipe lugubres iamai
Cantus, Melpomene, cui liquidam pater Π
Vocem cum cithara dedit! Τ
Ἑιρὸ Quintilium perpetuus (1.) ſopor γιν
Urget, cui pudor, & juſtitiæ ſoror, ο Ν εμ
Incorrupta fides, nudaque veritas! ῳ
uando ullum invenient parem? (μήα ῃ

Multis ille quidem flebilis occidit: Vckmn

Nulli flebilior, quàm tibi, Virgili. Π
Tu fruſtrà pius, heu! non ita creditum in
(2.) Poſcis Quintilium Deos. n li⸗
Quòèdſi (3.) Threicio blandius Orpheo ὐ
Auditam πιοάογότο arboribus fidem; κ
Non vanæ redeat ſanguis (4.) imagini,
Quam (5.) virgà ſemel horridi εη
— — χ ſ
1. Sopor perpetuus, mors à Poëtis dicitur. : ἶν͵}’τἰὀε[αᾖζζᾖἷἶ
2. Poſcis, id eſt, rogas Deos. . E R
3. Threicio. Threicius dicitur Orpheus, quia Thraciæ , da
vates erat, quem canentem ipſæ arbores ſecutæ ſunt. Gann
4. Imagini, id eſt, umbræ, ſive animæ ſuo corpore ſolutæ. Al u

ς Virgàâ, id eſt, Caduceo., Vide Oden 9.

CARMINUM LIBER , 49

) . .
ἌΧ Non lenis precibus fata recludere
Nigro compulerit Mercurius gregi.

η ν., Perum ſed levius ſit patientiä,
ι Qulaquid corrigere eſt nefas,
N ΟΌῈ ΧΧΙ, ἑ
ΔΝ

Quoad pedes & genus ſequentis car-
ἡη,.,.. minis vide ſup. Oden octavam.

Μ η . ARGUMENTIM.
Maſus laudat, & , ut Lamiam celebrent,
Ὑ Ν Ν rogat. ' ;
ΒἶἶΐἷΡ"ἰ’ἕυὗΓὄ Uſis amicus, triſtitiam & metus
inlüngie⸗ Tradam protervis in mare (1.) Creticum.
umchniel Portare ventis, quis ſub (2.) Arcto
Rex gelidæ meruatur oræ;
mn Ὸ id (3.) Tyridaten terreat, unicè
μ Securus: O, quæ fontibus integris
μ ὑ Necte meo (4.) Lamiæ coronam

ὑ (5.) Pimplæa dulcis! Nil ſine te mei
. Proſunt honores; hunc fidibus novis,
: Hunc (6.) Lesbio ſacrare plectro,
ἡν } Téque πιάδημε decet ſorores.
) Ν D ODE XXII.

D mgt 3. Creticum &c. Creta eſt inſula in mari mediterraneo prope
ὐ 8 Peloponeſum; nunc Candia dicitur.
Ὑ , Arcto, Ardos, vox græca urſam ſignificans: Eſt au-
tem urſa ſeptentrionale ſidus.
— 3. Tyridates, rex Armeniorum.
ο 4. Lamiæ. Elius Lamia nobilis Romanus erat,
. 5. Pimplæa, 14 eſt, Muſa: Sic enim vocabantur Muſæ
! μ à Pimpla, Græciæ fonte, Muſis conſecrato.
ὼ -Ρ͵Μιεεὲ:’͵ἶ͵ζ' 6. Lesbio, id eſt, carmine Lyrico Alcaico, ecujus author
a μ fuit Alcæus oriundus e Lesbo, αgi maris inſula,

50 ᾿Ὁ. HonATII FLACCI
ΟΌῈ XXII.

carcn Kenn & pedes carminis vide

Oden octavam.
ARGIMENTIIM.
. . . .
Ad Sodales convivas, né inter vina rixen-
tur & pugnent.
Nu in uſum lætitla ſepphis
Pugnare, (1.) Tbracum ej Tollite barbarum
Morem, verecundémque Bacchum
Sanguineis prohibere rixis!
Vino, & lucernis Medus (2.) acinaces
Immane quantùm diſcrepat: Impium
Lenite clamorem ſodales,
Et cubito remanete preſſo!

1. Thracum eſt, id eſt, ſolebant barbari, quales ſunt
Thraces, ſcyphis uti tanquam armis ad committendam
pugnam.

2. Acinaces, ἴά eſt, gladius incurvus, & paulò latior,

quo utebantur Perſæ & Medi.

ODE XXIII.

Ode ſequens ſimilis eſt ſextæ ſup.
poſitæ.
ARGIUIMENTUM.
Archytas Tarentinus, cujus cadaver panè
inſepultum nauta quidam in littore deprehen-
derat, hngitur cum eo loqui, & illum rogate,
ut ſibi terram injiciat.

Te

{μ}

[Ἑ πιω
Π
Ἷ
ἷἕυπετ-:. Ν
, ἠγῇ

ἣν
. Μ
Π

"[
Ἂ
ι
)Ὀι;ὢἵ υ {υ' ;
᾿

ἐ
Π {{ Ν
͵

Δ Vs
, ἡ

. Βηδηνιη

η ſuit ἐς
;ππιπο Mone, ἢ

Π η 1
: " ξ.ιλἱιοζγ:] }

Ἷ CARMINUM LTEER I. St
A . „ Ω τ
ἐπ . E maris & terr, numeroque careêntis arenæ
ι ἠ Menſorem cohibenr, ζ1.) Archyta,

Pulveêris exigui prope littus Parva (2.) Matinum
Ἷ Munera: Nec quidquam fibi prodeſt :
ἴ Aërias τ 6 domos, amIOque rotundum
νὐ μ Percurriſſe Polum morituro. :
DOccidit & (3.) Pelopis genitor, conviva
; Deorum;
ΞῈ (A.) Tithonusque remotus in auras:
Π Π ; Et [ον 5 arcanis (5.) Minos admiſſus habentque
ἰ Tartara (6.) Panthoiden iterum Orco
Hhemd Demiſſum, quamvis clypeo Trojana refixo

" Tempora teſtatus, nihil ultra
Π } Nervos, atque cutem morti conceſſerat atræ;
Ν Judice te, non ſordidus autor

Ν Naturæ, verique. Sed omnes una manet nox,
Et calcanada ſomel via Lethi.
Δ Dant

τ

1. Archyta. Fuit Archytas patri? Tarentinus, celeber⸗
rimus Philoſophus & Mathematicus.
[ἡ 2. Matinum. Matina, regio eſt Italiæ ad mare, ſic dicta
; à Matino monte, Calabriæ vicino. :
λΜΠ. 3. Pelopis genitor, 14 eſt, Tantalus, qui Deos convivio
eerxceperat. :
( Μ 4. Tithonus, Auroræ maritus, qui uxoris arte, diutiſſi-
εὰ ταῦ vixit, ac demum ſenio confectus in tenuem vapos=
rem evannit, Ὴ Ἐ ῚῈ :
ᾧ ἱ... 75. Minos, Cretæ rex fuit, ἀδ Jovis ſilius, à quo judex
NI inferorum creatus eſt ob ſummam qultatem & feve-
ritatem. =
6. Panthoiden, id eſt, Pythagoram, olim Panthoi filium,
Η}} ”’ἶ...ζ;; uͦt ipſe dicebat: Licet enim Mneſargi filius eſſet, nar⸗-
i; { rabat tamen; ſe annis, antequam Pythagoras eſſet;
κ Pæne multis fuiſſe Euphorbum, Panthoi ΜΗ ΒΗ γ 4
Trejano in bello perierat-

μ

52 Ο. Ηομβατιι FrACCI |
Dant alios Furiæ torvo ſpectacula Marti; 0
Exitio eſt avidis mare nautis: ,6 Nele
Miſta ſenum, ac juvenum denſantur funera; 1 Ν
nullum " Ὴ
Sæva caput (7.) Proſerpina fugit. . "
Me quoque devexi rapidus comes (8.) Orionis ume⸗⸗
(9.) Illyricis Notus obruit undis. n mli
η

At tu, nauta, vagæ ne parce malignus arenæ
Oſſibus, & capiti inhumato
Particulam dare! Sic quodcunque minabitur
Eurus
Fluctibus /10.) Heſperiis, (11.) Venuſinæ
Plectantur ſylvæ, te ſoſpite; multaque merces,
Unnge poteſt, tibi deffuat æquo {
Ab Jove, Neptunéque ſacri cuſtode Tarenti. ἐ
Negligis immeritis nocituram Eubersen
Poſtmodò te natis fraudem committere? Forſan Mnſem
Debita jura, vicẽsque ſuperbæz Ν }
Te maneant ipſum: Precibus non linquar inultis,; Moorbos
Téque piacula nulla reſolvent. . ἐ
uanquam feſtinas, non eſt mora longa; licebit, Ἢ ἰ
Injecto (12.) ter pulvere curras.
ODE XXVI.

7. Proſerpina, Plutonis uxor, quæ jus quoddam in mor-
tuos habet, utpote inferorum & mortuorum regina.
8. Orionis. Orion, ſidus eſt in fronte Tauri ὃ ſeptem
ſtellis conflatum, quod cùm oritur & occidit, ventos κ
procellàsque excitat; hinc Notus ejus comes hic ἢ;
dicitur. ' Τ
9. IIlyricis. Illyricum, ſeu Dalmatia eſt regio oppoſita
Italiæ Orientali.
10. Heſperiis. Heſperia magna vocata eſt Italia à quodam
Heſpero. "
, Venuſinæ. Venuſium, eſt Apuliæ civitas.
42. Ter pulvere &c. Solebant antiqui mortuis terram ter ὰ
in icere, quia numerus ternarius ſacer apud ipſos erat.

CARMINUM LIBER I. 5 3

ὰ ΟΡῈ ΧΧΙν.
σαω;ῃ;λωωἷ““” Genus & pedes ſequentis Odæ vide
in Oda oc&cttava.
ARGUMENTUM.
I Miratur, & irridet Iccium quendam καὶ Phi-
ς oſopho militem factum.
, TCci, beatis nunc (1.) Arabum invides

mm Gazis, & acrem militiam paras!
Ἰχωμ η Non antè deviétis Sabææ

ἰ Regibus, horribilique Medo
Π ἴ Neméctis catenas! Ο tibi virginum
zmIem Sponſo necato barbara ſerviet?
Puer quis ex aula capillis
n lo ἴ Ad cyathum ſtatuetur unctis,
Ὶ Doctus ſagittas tendere (2.) Sericas
ὐ Arcu paterno? Quis neget arduis
ι Pronos relabi poſſe rivos
μ Montibus, & Tiberim reverti,
Cùm τὰ coëmptos undique nobiles
Libros (3.) Banæti, (4.) Socraticam & domum
Mutare loricis (F.) Iberis
Pollicitus meliora, tendis?

τ
μ

"ν» , κἢ
— . 5 ODE XXV.
enmm 1. Arabum & c. Arabia, Aſiæ regio ad mare rubrum, cujus
n ne Tune Pars remotior Sabæa, cùm nondum eſſet eo tempore

Ρ ι domita ἃ Romanis, eò cum exercitu profectus eſt
4 . Flius Largus, quem ſecutus eſt Iccius.
κ η ΄ ς Scricas. Scres, ſunt Indiæ populi, ad mittendas ſagit-
! 33 egregiè inſtituti. Sagittæ autem Sericæ hic ponun-
ι tur pro quibuslibet aliis.
WW2. Ῥαπατῖ, Panætius fuit Philoſophus Stoicus, Scipionis
wocd ἐ"" & Lælii præceptor.
A. Socraticam domum, id eſt, ſcholam, Philoſophos,
Socratis diſcipulos, aut eorum etiam libros.

min 4. lberis, id eſt, in Hiſpania factis.
Ν τ

ἼΩΝ

QQ HokATII FLAcCceI

ODE ΧΧΥ. (

Genus & pedes carminis vide in Ode "
fecunda. Τ.

ARGHMENTIIM. Nom
KRogat LVenerem . 3432 ſacrificanti Clyceraæ ne
aAdſit. μῃ

᾽ Venus, regina (1.) Gnidi (2.) Paphique, γωμί

Sperne diſectam Cypron, & vocantis τ
Thure te multo Glyceræ decoram "
; ΣΤΗ C- Π . 4 ξ ' Π ..,ω.ζ....
Transfer in Æqidem! ὐ
Η . . Δ Ν ὧν
Fervidus tecum puer, & ſolutis e: Me
Gratiæ zonis, properéntque Nymphæ, μ

- Ν Ε — Δ Ω
Et parùm comis ſine te (4.) uventas, Τ
Ἔ " ἐ ὰ
΄ς.) Mercuriusque! ς
" (5.) Mercuriusd " ἰ
τ, Gnidus, urbs eſt Aſiæ, ubi Venus colebatur. : Cmmen
ξ Paphus, Cypri civitas, Veneri ſacra. Uger,
3. Gratiæ, pingebantur veſte diſcina.

4. Juventas, eſt Dea, præſes juventutis: Hebe vocabatur
etiam, & uxor Herculis fuit.
3.. Mercurius, Deus eſt eloquentiæ.

ODE XXVI.

Genus & pedes carminis vide in Ode
ava.

ARGUMENTHM.

Horatii preces ad Apollinem.

ἡγήμμ! ἯΙ

ὍᾺ .
7 Ὶ

Ἐ !
νὶ ω...: Ω

CARMINUM LIBER I. 55.

Uid dedicatum poſcit Apollinem
Vates? Quid orat de patera novum
Fundens liquorem? Non opimas
(1.) Sardiniæ ſegetes feracis;
Non æſtuoſœ grata (2.) Calabriæ
Armenta;, non aurum, aut ebur Indicum,
Non rura, quæ (3.) Liris φαϊοτᾶ
Mordet aquà, taciturnus amnis.
Premant (4.) Calenà falce, quibus dedit
Fortuna, vitem: Dives & aureis
Mercator exſiccet culullis '
Vina (5.) Syrã reparata merce.
Diis charus ipfis; quippe ter & quater
Anno reviſens æquor (6.) Atlanticum
Impune: Me paſcunt olivæ,
Me cichorea, levésque malvæ.
Frui paratis & valido mihi
(2.) Latoë dones: At precor, integra
Cum mente, nec turpem ſeneétam
Degere, nec citharàâà carentem.

D 4 ODE XXVII.

-, Sardiniæ. Sardinia, eſt inſula prope Siciliam, frument
ferax.

2. Calabriæ. Calabria, eſt Italiæ regio prope Siciliam;

hodie regni Neapolitani pars elt. :
3. Liris, Campaniæ in Italia ſluvius altus * quietus.
4. Calenâ. Cales, oppidum eſt Sabinorum in ltalia, cujus
in agro vina erant optima. : τ
ς. Syr &c. Syria, regio eſt Aſiæ, continens Phœniciam,
Palæſtinam, Judæam, Idumæam &c. omnidmque rerum
6. Atlanticum, id eſt, in Africa, ubi mons Atlas: Ibi
ferme orbis fines Romani ponebant Occidentem versus.
7. Latoë, τά eſt, Apollo, Latonæ filius,

56 Ο. HonATII FrACCI
ὍΕ XXVII.

Genus & pedes carminis vide in Ode
ſecunda.
ARGUMENTIM.
Suam Lyram alloquitur, & laudat.
Oſcimus, ſiquid vacui ſub umbra
Luſimus tecum, quòd & hunc in annum
Vivat, & plures: Age, dic Latinum
(1.) Barbite carmen,
(2.) Lesbio primùm modulate civi:
Qui ferox bello, tamen inter arma,
Sive jactatam religârat udo
Littore navim:
(3.) Liberum & Muſas, Venerémque, & illi
Semper hærentem (4.) puerum canebat,
Et (y.) Lycum nigris oculis, nigroôque
: Crine decorum.
Ο decus Phœbi, & dapibus ſupremi
Grata teſtudo Jovis, 6 laborum
Dulce lenimen, mihi cumque ſalve
: Rit vocantil

ODE XXVIII.

T]TW— ☛ -

1 Barbite. Barbitos, vox Græœca, lyram ſignificat. .
2. Lesbio civi, id eſt, àAlcæo, Lesbo inſula oriundo, qui
inter Græcos Poëtas Lyricos primus fuit.
3. Liberum, id eſt, Bacchum.
4. Puerum, id eſt, Cupidinem.
5§. Lycum, ſcilicet Alcæi amicum.

Ὕ
ΜΗ ὶυψἑεΜτ.α
,ὰ ,
Π
4

ἢ ᾿
" Ι
[Π::
ΤΝ
“ υ ν
1 ἰ
ὴ ὺ
} ) νλὰ
Ὶ
le, )
(
ἡμι μ
, Ginlon

nr Prone

tomm ῃ

ἡ

4
υ
Π Ν Ν
ἰ ({{};

Ὶ
ΔΠΡ
ν }

611

—

ὐ
ἰ .
Ν Ρτὶωυε ἣν
, ἰ
πῄ'
ἐ

CARMINUM LIBER |ν 57

ODE XXVIII.

Genus & pedes carminis vide in Ode
octava. .

ARGUMENTIM.

Suam impietatem priſtinam deteſtatur.

Arcus Deorum cultor, & infrequens,
(1.) Inſanientis dum ſapientiæ
Conſultus erro; nunc retrorſum
Vela dare, atque iterare curſus
Cogor relictos: Namque (2.) Diespiter
Igni coruſco nubila dividens
Plerumque per purum tonantes
Egit equos, volucrémque currum,
Quo bruta tellus, & vaga flumina,
Quo (3.) Styx & inviſi horrida (4.) Tænari
Sedes, (5.9 Atlantesque finis :
Concutitur. Valet ima ſummis
Mutare, & inſignem attenuat Deus,
Obſcura promens; hinc apicem rapax
Fortuna cum ſtridore acuto
Suſtulit, hic poſuiſſe gaudet.
: ) ς ODE XXIX.

1. Inſanientis &c. id eit, doctrinæ erroneæ, quam Epi-
curei tradebant, negantes, ἃ ſuperis humana curari.
2. Dieſpiter, id eſt, Jupiter, diei pater.
3. Styx, inferorum palus.
4. Tænari. Tænarus eſt promontorium & antrum quod-
dam in Laconia, ex quo ad inferos deſcendi Poëtæ
fingebant.
. Atlanteus finis. Non totam Africam nôrant veteres,
ſed orbem finiri credebant paulò poſt Mauriteniam,
ubi mons Atlas eſt. :

Ο. HoRATII FLACCI
ODE XXXx. ὃ
Vide Oden oG&ctavam. (lr
. ARGIMENTIM.
Preces ad Fortunam pro Cæſare χά bellum ψ
in Angliam preficiſcente.

O Diva, gratum quæ regis (1.) Antium,
Præſens vel imo tollere de gradu
Mortale corpus, vel ſuperbos

μ

Vertere funeribus triumphos: ,
Te pauper ambit ſollicità prece niſeu
Ruris colonus: Te dominam æ&uoris, ἀπμηίαι
Quicunque (2.) Bithynà laceſſit φ { } 11]
(3.) Carpathium pelagus carin; Ἱ Τ
Te (4.) Dacus aſper, te Profugi (5.) Scythæ, ι
, ͵ . Ξ ἘΝ
Urbésque, gentesque, &— Latium ferox, Π }
Regumque matres barbarorum, & Tuminqe:
Purpurei metuunt tyranni: ΠΪ
- . Σ
Injurioſo ne pede proruas licnimn
ἐ Ξ Υ̓ . Ὶ,
Stantem columnam: Neu populus frequens Deommma
Ad arma ceſſantes, ad arma Π
Concitet, imperiumque frangat. 6όΛ Ὠμ
lIe {Π}{|
τ-- Antium, urbs eſt Latii, ubi templum erat Fortunæ
celeberrimum.

12. Bithyna. Bithyna navis eſt, vel Bithyni mercatoris,
vel facta in Bithynia, Aſiæ minoris regione.
3. Carpathium, eſt mediterranei maris pars ad E.gyptum
vergens: Sic autem dicitur ab infula Rhodum inter
& Cretam lità.
4. Dacus. Gens bellicoſa, ubi nunc Moldavia, Servia &
Bulgaria. :
ςς Scythæ; Sepfentrionales populi.

CARMINUM LIBER k. 59

Te ſemper anteit ſæva neceſſitas,
Clavos trabales, & cuneos manu
Geſtans (6.) ahenàâ; nec ſeverus
Uncus abeſt, liquidumque plumbum.
ς Spes, & albo rara Fides colit
Velata panno: Nec comitem abnegat,
Utcumque mutatà potentes
Veſte domos inimica linquis.
N . ΔῈ vulgus infidum, & meretrix retrò
δπ) Perjura cedit: Diſfagiunt cadis
Ν munpo Cum face ſiceatis amici,
Τ Terre jugum pariter doloſi.
Serves iturum Gæſarem in (7.) αἰτίπιος
Orbis Britannos, & juvenum recens
(8.) Examen (9 ) Eois timendum
Partibus, Oceanoque (10.) Kubro.
Eheu, cicatricum, & ſceleris pudet,
Fratrumque: Quid nos dura refugimus
tas? Quid intactum nefaſti
Liquimus? Unde manus juventu
Metu Deorum continuit? Quibus
Pepercit aris? Ο utinam πόνβ.
Incude diffingas retuſum in
(I1I.) Maſſagetas, Arabasque ferrum!

——

6. Ahenà, id eſt, forti ac durà, inſtar æris.
7. Ultimos &c. id eſt, Angliam & vicinas quasdam Angliæ
iniulas, quas orbis finem à Septentrione veteres putavéêre.
§. Examen, id eſt, exercitum ὁ recentibus copiis collectum.
H. Eois, id eſt, Orientalibus, quo nomine Parthi & Medi
intelliguntur , qui exercitum contra ſe in Orientem
arbitrabantur ducendum, ob (raſſlum ante aliquot
Π annos interfectum.
μ 10. Rubro, id eit, Erythræo, aut Arabico.
11. Maſſagetas. Maſſagetæ ſunt Scythiæ, Arabes verò Aſiæ
whui populi.

Ω

60 Ο. HoATII FrACCE
OLDE XXX.

Genus & pedes carminis vide in Ode
tertia.
ARGUMENTUM.

plotio Numidæ felicem ex Hiſpania reditum

ratulatur.
Π Τ thure, & (1.) fidibus juvat
Placare, & vituli ſanguine debito
Cuſtodes Numidæ Deos:
Qui nunc (2.) Heſperiâ ſoſpes ab ultima
Charis multa ſodalibus,
Nulli plura tamen dividit oſcula,
Quàm dulci Lamiæ, memor
Actæ non alio rege puertiæ,
(3.) Mutatæque ſimul togæ.
(4.) Creſsâ ne careat pulchra dies notà:
Neu promptæ modus amphoræ,
Neu morem in (5.) Salium { requies pedum:
Neu

1. Fidibus, id eſt, carminibus Lyricis, vel potiùs ſactis
hymnis.
2. Heſperià, 1ά eſt, Hiſpania, quæ appellatur Heſperia
ultima, vel in ultimo orbe poſita, ut ab Italia diſtin-
guatur, quæ Heſperia etiam dicitur: Sic autem voca-

tur vel ab Heſpero, Atlantis filio, vel ab Heſpero

ſtella, quæ occidente ſole apparet.

quo aſſumebant virilem togam, dimiſſis pueritiæ mode-
ratoribus.
4. Creſsâ, id eſt, Cretenſi, vel albâ, quia in Creta inſula
effodiebatur terra candida : Thraces autem fauſtos
dies albis, infauſtos nigris calculis notabant.

5. Salium, id eſt, ut ſolebant ſaltare Salii, Martis ſacerdotes,

qui certis diebus ſaltum quendam exercebant in Mar-
tis honorem pede terram ter concutientes agilitate
maxima.

3. Muratæ &c. Togam prætextam exuebant anno ætatis 17.

(

μ )
Π ᾿
Ἴ φυὶξε
Ν
Μ ει
χ
Dpelenn Cn
μ
—
Π Π

ὶ
ἰ ὶ

Π 0
4h0

ΠΗ

Kbben

λ

ὴ
ὶ

CARMINUM LIEER I. 61

Neu multi (6.) Damalis meri
nfſe n0 (7.) Baſſum Threicià vincat (8.) amyſtide:
: :
Neu deſint epulis roſæ,
Ν Neu vivax (9) apium, neu (10.) breve lilium.
Onpnes in Damalim putres
„Deponent oculos: Nec Damalis novo
Divelletur adultero,

ſes Laſcivis hederis ambitioſior.
Ν
5 }

(ἤ)ημὶ

ὅ. Damalis, mulier ebrietati dedita.
7. Baſſum, id eſt, potatorem egregium.
8. Amyſtide. Amyſtis, poculum eſt capax, ſic dictum Græcàâ
voce, quòd ſine reſpiratione hauriendum erat. Threi-

({ ὁ ulin

} cia autem dicitur, vel quia reverà erat Threiſſa, vel
quia Thraces ebrioſi dicebantur, & ejusmodi calices
" uno hauſtu ſiccabant.
τ 9. Apium, herba diu virens.
Ἂ το, Breve, 14 eſt, citò marceſcens.
WCMNARN
μ ODE XXXI.
nnne Vide Oden octavam ſimilem.
—, ARGUMENTHM.

Mors Cleopatræ ab Auguſto victæ bello navali.

Unc eſt bibendum, nunc pede libero
Pulſanda tellus; nunc (1.) Saliaribus
Ornare pulvinar Deorum
Tempus erat dapibus, Sodales.

nellehan unit ,
π!ἰἰωἱιἷιεςυἁτ;::. ὶ ἑ
" Ἀ. Saliaribus dapibus, ſcilicet quas apponant Salii ſacer-
Ἔ dotes, qui magnificè & opiparèe epulabantur. Solebant
u autem Romani, inſigni quâdam relatà vi Ttoriàâ, Diis
μ ΠΟ’[Μ:ἷἴ”τ;ἷ ſuis quaſi epulum præbere, & circa menſas ſternebant
κ lectulos cum pulvinaribus, quibus Deorum 4881 convl=
zunene varum ſtatuas imponebant.

1 ctentens ᾽

62 . HoRATII FLACCI
Antehac nefas depromere (2.) Cæcubum
Cellis avitis, dum (3.) Capitolio
(4) Regina dementes ruinas,
" Funus & imperio parabat,
Contaminato cum grege ( 5.) turpium
Morbo virorum; quidlibet impotens
Sperare, fortunaque dulci
Ebria: Sed minuit furorem
Vix una (6.) ſoſpes navis ab ignibus;
Mentémque lymphatam (7.) Mareotico
Redegit in veros timores
Ceæſar, ab Italia volantem
Remis adurgens: Accipiter velut
Molles columbas, aut leporem citus
Venator in campis nivalis
(8.) Hæmoniæ; daret ut catenis
Fatale (9.) monſtrum, quæ generoſiùs
Perire quærens, nec muliebriter
Expavit enſem, nec latentes
Claſſe cità reparavit oras.
Auſà
2. Cæcubum, id eſt, vinum generoſum natum in Cæœcu-
bo, Campaniæ monte.
3. Capitolio. Capitolium, templum erat Jovis in clivo
Tarpejo, ſic dictum ab hominis capite ibi invento,
cùm fundamenta effoderentur.

4. Regina, id eſt, Cleopatra irrito conatu volens ever-

tere Capitolium, Romanumque imperium extinguere.
ς, Turpium virorum, id eſt, Eunuchorum.
6. Soſpes navis, ſcilicet quia Cleopatræ naves aliæ ſtatim
poſt Actiacam vidtoriam ſunt à Cœſareanis incenſæ,
811 ab Arabiæ populis, qui in Erythræoſinu erant.
y. Mareotico. Mareotis, eſt palus in Æ.gypto, ubi opri⸗
mum vinum naſcebatur. :
S. Hæmoniæ, id eſt, Theflaliæ ſic dictæ à rege quodam
ſuo mone. : ῶ
ὃ. Monſtrum, id eſt, Cleopatram furentem inſtar belluæ

Cuul

μ
μ
μ
μ
ἡμὶ ωοπἰ»

ὲἱκιεἱἵΐ“»ιἶἀ

ὰ
δὺ

Π
"
!ἱ)ἶτίῖ;ος (
ῃ

CARMINUM LIBER I. 63

Auſa & jacentem viſere regiam
Vultu ſereno fortis, & δίρεγος
Tractare ſerpentes, ut atrum

G ; Corpore combiberet venenum,
ἴπν, Veliberatâ morte ferocior:
s —„ . . . .9 . .
. " Sævis (10.) Liburnis ſcilicet invidens,
Ὰ Privata deduci ſuperbo
Π ῃ

Non humilis mulier triumpho.

D μῃ}}}:

)Mreote ὅ90. Liburnis, id eſt, navibus anguſtioribus in Liburnia,

IIlyrici regione factis, quales erant illæ, quibus Augu-
eem ſtus in prælio navali contra Antonium uſus erat. Cleo-
Ἢ patra autem hic dicitur invidens Liburnis navibus,
, quia ab illis victa erat.
ὑ (
᾽ Ζ
4 ODE XXXII.
ὰ γ
Τ Vide Oden ſecundam ſimilem.

ι ARGHMENTIM.

ὑ
τ Apparatum convivii frugalem & minimè
— Jumptuoſum ſibi placere.
Emnni ) OErſicos odi, (2.) puer;, apparatus;
Diſplicent nexæ (3.) Philyrà coronæ:

——

plm en ii XNNI Ω . ὍΠ τ τν
τ Mitte ſectari, roſa quo locorum
Sera moretur.
Ε ὰ Sim pli εἰ

—,,,—

te inpeimen⸗ :
mmuchorrun 1. Perſicos, id eſt, magnificos, quales à Perlſis adhibe-

' Εμ'ὡτ;:ο!::ᾖ 2. Puer, id eſt, Servule. ΄ : Σ
" 3. Philyra. Philyra, eſt cortex interior ac tenuifimus ex
“ arbore tilia decerptus, qui ductus in tæmas ſervit
εἰ nectendis, floribus.

eonntk niſenl, bantur, v. g. odores, unguenta &c. erant enim Perſe
μ in conviviis inprimis ſumptuoſi & multarum deliciarum.

Ὧ

Π (

ῃ 'Μ

Ἷ μ

64 Q. HoxATII FLACCI

Simplici (4.) myrto nihil allabores,
Sedulus curo: Neque te miniſtrum
Dedecet myrtus, neque me ſub arcta
Vite bibentem.

— Ξ

4. Myrto. Adhibebatur myrtus in conviviis & boni odorxis

Causà, & quia fumos vini diſcutere credebatur.

-- — ἣ ὑ Φ ο Ὸ »-. Ρ,ΞΞ:Σ -- ᾿

ἣν
ὴ

ἣ
ῇ Ἱἳ'

ὶ

|
Ν

ἀ Hron
{Η]} ΠΠ}}}}}. 1
ἸηΜ . γ
Mcivib 1

nn {
Π

Ἱ
Π
Π ΠΗ
1
,

llen
Υ͂

—
. —

Π .
Π

Δ

mndig

. 318- ός
Π Ύ Τ ΌΤΣ
Σ Ο Δ ΥΤΝ
ἓἓῷξἃῷῳᾧᾧὖφἑἓἆξἓ :
Q. HORATII FLACCI
LIBER. Η

ODEPRIM A.

Vide Lib. 1. Oden octavam ſimilem.
ARGHMENTUM.

C. Aſinium Pollionem monet, ut omiſid,
quam ſeribebat, de bello civili tragædia ‚in
Rempublicam potius ordinandam incumbat
Bellum civile deplorat.

Otum εχ (1.) Metello conſule civieum,
Bellique cauſas, & vitia, & modos,
(2.) Ludumque fortunæ, gravésque
(3.) Principum amicitias, & arma
E Nondum

——

1. Metello conſule, id eſt, ab es tempore, quo Ο Cæci-
lius Metellus Celer fuit Conſul, quando nempe Cæſar,
Craſſus & Pompejus inito inter ſe fœdere de invaden-
dà republicâ convenerunt.
4. Ludum fortunæ, ſcilicet varios caſus, quibus Roma-
nam rempublicam, cen pilam jactare fortuna videbatur.
3. Principum, id eſt, Cæſaris, Pompeji & Craſi, qui
ſocietatem junxerant reipublicæ funeſtam.

66 Ο. HoRATII FLACCI

Nondum (4.) expiatis uncta cruoribus:
Periculoſa plenum opus aleæ
Valkas, & incedis per ignes
Suppoſitos cineri doloſo.
Pauluùm ſeveræ Muſa tragœdiæ
Deſit theatris: Mox, ubi (5.) publicas
Res ordinâris, grande munus
(6.) Cecropio repetes cothurno,
Inſigne mœſtis præſidium reis,
Et conſulenti Pollio curiæ:
Cui laurus æternos honores
(7.) Dalmatico peperit triumpho.
Jam nunc minaci murmure cornuum
Perſtringis aures; jam litui ſtrepunt;
Jam fulgor armorum fugaces
Terret equos, equitumque vultus.
Audire

—

4. Expiatis &c. Expiare idem eſt, ac rem aliquam aut perſo-
nam ex impia & contaminata piam & ſcelere ſolutam
efficere, adhibità religiosâ quadam cæremoniâ. Ceære-
moniam ejusmodi uſurpabant Romani certis tempo-
ribus, & Armiluſtrium vocabant; eaàamque Auguſtus
adhibuit confecdo civili bello, ubi luſtrum ſolemni
ritu condidit, populumque expiavit.
ς. Publicas &c. Pollio, de quo hic ſermo eſt, Poëta erat
clariſſimus, ſubinde Conſul; cujus magiſtratús munus
eſt, ordinare rempublicam, quæ bello civili erat admo-
dùm perturbata.
6. Cecropio &c. Scilicet tragico more ac ſtylo. Cothur-
nus autem erat genus calceamenti altioris, quo tragæ-
diarum actores utebantur. Cecropius dicitur, id eſt,
Athenienſis, à Cecrope, rege Athenarum primo, quia
rtragœdiæ Athenienſibus maximé in uſu erant-
7. Dalmatico &c. Dalmatæ ſunt in Illyrico, quæ regio eſt

in ora maris Adriatici contra Italiam, cujus urbs pri-· um

maria Salonæ, quam Pollio cepit.

Ἴ μ
ο
Ϊ cuteni

ſſeenn ,
Π

ΔῪ ΔΝ ΔΝ

— —
Conis, Hieedt
171
μ η (
ὙΠ acine
in διηΐν ε:

1

Eehe tMhehet,
res ῃ i.
'

CARMINUM LIBER Π 67

ri Audire magnos jam videor duces
Non indecoro pulvere ſordidos;
" Et cuncta terrarum ſubacta,
4 Præter atrocem animum 8.) Catonis.
C(H.) Juno, & Deorum quisquis amicior
ὰ Afris, inultà ceſſerat impotens
ἐ Tellure: Victorum nepotes
ἰΝ Π ) Rettulit (10.) inferias (11.) Jugurthæ.
eb Quis non Latino ſanguine pinguior
: Campus ſepulchris impia prælia
Ἷ Teſtatur, auditumque Medis
tmünpto. Heſperiæ ſonitum ruinæ?
ὮΠ (Qui gurges, aut quæ flumina lugubris
ἰ : Ignara belli? Quod mare (12.) Dauniæ
e Non decoloravêre cædes? .
μ ΄ Quæ caret ora cruore noſtro?

8. Caronis. Ηἰς eſt Cato Uticenſis, ſic didus ab Utica,
urbe Africæ, in quam cùm ſe poſt Pharſalicam pugnam
