2. Si per Enumerationem partium recen-
ſeantur pœnæ, quas Jurisjurandi violatores
conſequuntur; experiuntur enim homines in
ſe perfidos, qui Deo perfidi extiterint, & ſce-
leris conſcientiàâ cruciantur.
3. Si magna in jurante vel auctoritas vel
probitas demonſtretur. Exempl. Cic. lib. 3. de
Officiis ità de Jurejurando loquitur: Nullum
vinculum ad aſtringendam fidem Jurejurando
Majores arctius eſſe voluerunt. Id indicant Le-
ges in 2. Tabulis; indicant ſacra; indicant fœde-
re, quibus etiam cum boſte devincitur fides; in-
Ε 3 dicant᷑

86 INSTITUuTIONES RHETORICX.

gicant notationes animadverſionésque Cenſorum,
qui nulla de re diligentius, quàm de jurejurando
judicabant.
Refutatur hic Locus 1, ſi oſtendtur, Jusju-
randum opponi Legibus, vel Juri ſcripto, vel
naturali.
2. Neminem obſtringi ad id poſſe, quod
iniquum eſt.
3. Si probetur id, de quo agitur, non con-
tineri in Jurejurando.
4. 81 probetur, Jusjurandum factum eſſe ab
improbo, vel imprudente, vel extra locum.
Ità Cicero pro Rabirio probat, eum, qui fal-
ſum ſemel dixerit, facere fidem non poſſe,
etiamſi per Deos omnes juraverit. 1 ſemel
quis pejeravit, ei credi poſted, etiamſi per plures
Deos juret, non oportet. :
Idem omnino confirmat pro Comœdo. Qui
mentiri ſolet, pejerare conſuevit: quem ego, ut
pejeret, exorare facilè potero. Nam qui ſemel ὰ
veritate deftexit, is non majore religione ad perju-
riam, quàâm ad mendacium perduci conſuevit.
Quis enim deprecatione Deorum, non conſcientiæ
6 commovetur? Proptered quæ pœna d Diis im-
mortalibus perjuro, ο eudem menduci conſtitu-
ta eſt. Nen enim ex actione verborum, uibus

Juurandum comprehenditur, ſed ex perfidia ς

malitia, per quam inſidiæ tenduntur alicui, Dü
znmortales hominibus iraſci, & ſuccenſere conſue-
verlnt.

ἰ

δ
)
{ "

Ν

{ιιτετιιτ'ΐ

Μ
Ρἤτπα ἡ

ὰ
Π Ω:
(ή
ἓῃπῖπξ!ἷει'ιἶ
Ἴ ,
πρλβι
νὐμὰ
Ε
ΠΪ Ν
Ε
Ε.
Ε

]
}{
Π ἐ
χἰ υ
ὰ

ΕἸ

ὐ η

μ

ἴ ſor.

χ

ἰμὰμ
111

Π11
)
Π
μ μ
}

Ἴ.)..

Σ
Π
"
"

}
!

ἰ μ '
ἐ 1! ἕπ'ῃἴ
μ }
}

|

|

IxSTITUüTIONES RHETORIC. 87

ARTICILIS IV.
DEFAMA & TESTIBUS.

Quid ſit Fæma * Quomodo confrmetur vel γέ-
futetur? Quid & quotuplices ſint teſtes?
Quando firmum vel infirmum ſit
teſtimonium?
PFAma eſt ſermo ſin ullo certo authore diſper-
ſus, cui malignitas initium dedit, creduli-
tas incrementum.
Confirmatur hic Locus 1. ſi oſtendatur, ma-
gnam eſſe vim & auctoritatem Famæœ ΔὉ exem-
plis virorum illuſtrium, qui bonæ famæ tam
impensè ſtuduerunt.

2. Si probetur, Famam vix unquam decipi,
quia videtur eſſe vox publica: notum eſt au-
tem illud: Vox Populi, vox Dei. Præterea {
teſtimonium unius aut alterius ad hominem
puniendum fſufficit; quantò magis Fama, quæ
velut omnium hominum teſtimonium eſt.

3. Etſi non {{ negandum, Famam ſæœpè
mentiri, tamen non eſt retinendus in conſeſſu
nobili vir ſiniſtri nominis: id enim toti ordini
perinde probroſum eſt, ſeu vera ſit Fama, ſeu
4. Quærendæ ſunt rationes, quæ cauſæ, de
qua agitur, ſint propriæ, per quas ſparſi ru-
moris veritas confirmetur.
Ad conſirmandam Famæ authoritatem valet
illud Cic. lib. 3. de Finibus: Eſt bominis inge-
nui ξ9 liberaliter educati, velle bene audire

à parentibus, à propinquis, ἃ bonis etiam i-
P 4 118)

88 INSTITUITIONES RHETOIeE.,
vit; & futuræ poſt mortem Fumæ, etiam detraéto '
uſu, conſulendum eſt. — ι ͵”“ἷι.
Et illud Plinii in Panegyrico Trajani: Ceſar, "
zales nos crede, qualis fama cujusque eſt; huic aux- ( }Ὁ
res, huic oculos intende; ne reſpicias elandeſtiugs ὀ{{]}
exiſtimationes, nullisque magis, qudm audienti ὀΠΗ
bur inſidiantes ſuſurros. Melius omnibus, quàm a
ſingulis creditur; ſinguli enim decipere & decihi υ
poſſunt; nemo omnes, neminem omnes fefelle. ἰΝ
runt. WWürtch
Refutatur hic Locus 1. oſtendendo, quàm ſit Η
inanis Fama, quæ apud ſolam plebem valere 1
debet, non apud viros prudentes Judicésque ψ
peritos, cùm innocentiſſimo cuique ex levitate τ
& malignitate vulgi aut inimicorum perverſus ι

rumor aſpergi poſſit. , Π ι
2. Inveſtigandum, uude nata ſit Fama, ut cndn
meliùs probetur ejusdem vanitas. Π

3 Afferendæ etiam rationes, ex quibus Fameæ uurtelin
falſitas demonſtretur. Ità Cic. contra Famam μ
diſputat pro Cœlio: At fuit Fama. Quotus- Ο ὑ
quitque iſtam effugere poteſt in tam maledica Ὸ ἤγγ
civitate ᾽ Vicinum hujus mulieris miraris ma- η w
le audiſſe, cujus frater germanus ſermones ini. mlenp
quorum effugere non potuit. Et pro Plancio ι

orat Judices, ne diſſeminatis rumoribus fidem Ο ἰχ
habeant. Illud unum vos magnopere oro atque Ο χ γ})
obſecro, cum bujus, quem defendo, tum commu- ſbagt

mis periculi causd, ne fictis auditionibus, 116 diſ- κ ῃ
ſeminato diſperſoque ſermoni fortunas Σ den
tium ſubjiciendas putetis. Multi amici Accu. ς
Jatoris, nonnulli etiam noſtri iniqui, multi [Π] ι
communes obtrectatores atque omnium teuta Mlunin

ἴ

1771

μ

Π
Ἷ Τ
' Ν
Π

Ζ

αὐ μ
kben υἱὰ
8 adtosg
Π etkinn
Ν ρετνετ[υεπ

"
ἥ

Π
Ἷ
}
Π Μ
) μ
{ {|Π|}} "
' ]Μοηε; Ἱ
χ γ

otidos μ
Ρῃε 4
μ

INSTTTUVTIONES RHETORICE. 89

multa finxerunt. Nihil eſt autem tam volucre,
udm maledictum, nibil facilius emittitur, ni-
i⸗ latius diſſipatur. Neque ego, ΄ fontem ma-
ledicti reperietis, ut negligatis aut diſſimuletis,
unquam poſtulabo. Sed ( quid ſine capite ma-
nahit, aut ſi quid erit eusmodi, ut non extet
auctor, qui audierit, aut itò negligen? vobis e
videbitur, ut, unde audierit, oblitus ſit, aut itd
levem babuit auétorem, ut memorid dignum non
putrit: bujus Ἱά vox vulgariy: Audivi; ne quid
γ60 innocenti noceat, oramus. :
Teſtes ſunt, qui dere, quæ in controverſiam
vocatur, vel voce, vel ſcripto teſtimonium fe-
runt. B
Triplex eſt Teſtimonium: Divinum, Angeli-
cum & Humanum. Ad Divinum referebantur
olim Oracula, quæ ſunt vox Dei, vel per ſe, vel
per alium loquentis: Auſpicia ſeu Auguria, quæ
ſunt teſtimonia, capta ex cantu & paſtu avium:
Vaticinatio, id eſt, Reſponſio alicujus Vatis: De-
nique Reſponſa Sacerdotum, qui olim conſule-
bantur; vel Aruſpicum, qui ex inſpectione ex-
torum conjiciebant; vel Conjectorum, qui
ſomnia exponebant. Sed hæc pertinebant olim
ad Ethnicos.
CGonfirmatur hic Locus τ, ſi Teſtes laudentur
vel à nobilitate, vel à probitate, vel ab alio quo-
vis capite, quo major ipſis authoritas concilie-
tur. Cic. pro Comœdo. Manilio & Luſcio ne-
gas eſſe credendum? Dic, aude; eſt tuæ arro-
gantieæ, contumaciæ, vitaque univerſa vov.
Quid exſpeétas, quàm mox ego Luſcium ο
AManiliumn dicam, ordine eſſe Senatoret, atate
F S5 gran-

90 INSTITUTIONES RHETORI& Ε,

grandes natu, naturä ſanctos & religioſos,
copiis vei familiaris locupletes && pecunioſos?
Non facinn, nibil mihbi detrabam; cum illis
exactæ ætatis ſeveriſſune fructum, quem me-
ruerunt, retribuam. Magis men adolcſcentia
indiget illorum bond exiſtimatione, quâm illo-
rum ſeveriſſuna ſenectus deſiderat meam lau-
dem. ι
2. Quærendi ſunt Teſtes oculati, qui rem
non audierint tantùm, nec per alios, ſed per ſe
viderint.
Cic. pro Archia: Quid enim bominem in-
rmare, Gracche, poteſt? Heracléæne eſſe eum
adſcriptum vegabis?! Adeſt vir ſumma aucto-
ritate & religtone & ſide, qui ſe non opinari,
ſed ſcire; non audiviſſe, ſed interfuiſſe, ſed
egiſſe dicit. Adſunt Heraclienſes Legauti, no-
biliſſtini homines, qui bujus judicii causd cum
mandatis & ecum Bii te teſtanonio venerunt, qui
bunc adſeriptum Heraclienſem dicunt.
3. Oſtendet Orator, Teſtes nulla ſpe, nullo
odio impulſos fuiſſe, ad dicendum teſtimo-
nium. : .
4. Rem dicet jurejurando confirmaiam. [τὰ
Cic. pro Comœdo: Hoc ego loco ſoluto & quie-
to ſum animo, &, quorſum recidat reſponſum
tunum, non magnoperè laboro: Prmiſſunis enim Ω͂
ſanctiſſumis teſtimoniis virorum optimorum cauſa
Koſcit munita eſt.
Inter Teſtimonia illud plurimum valet, quod
Oratoris arte atque induſtria ab adverſario pe-
titur. Cic. in Verr. 7. Hoc tu, Verres, idem duis;,

boc tu confiteris, ilum clamitſſe, ſe Civem ε}
ι : Koma-

7

Ε
Ε.
Δ 1
᾿αἰμι

'

Ἷ

" .

|
"
.
Π

Π

.

Π
} εῄἑεῃ;ῃ
μ Mn
Μ

ἿΠ

,

Υ͂
!

ἐ
Π

,
ΙΪ ζ“ἷ«ΐἶΐἷἵἆ}΄͵͵

ὴ
Ϊ

ἰ ὲρἐκΝΜ

μ

Ἡ]! | ſui
εμ
}
μ

'
9
η ὶμ’

Ϊ
...'νλ]ἓ[ζᾳυθ” Ὶ
"
ὴ !
ὉΙΝ, '

) “ἱ
NMℳ)H

ἢμ!
"

᾿

INSTITUTIONES RHETORICA. 91
Romanum-... Hoc teneo, lic hæreo, Judices, hoc

ſum contentus uno, omitto ac negligo cætera;

[μᾶ confeſſione induatur uc juguletur, neceſſe
eſt.
Infirmatur hie Locus I. ſi pravi Teſtium mo-
res oſtendantur; ſi probentur Accuſatorum te-
ſtimonia non modò veritati, ſed ne ſibi quidem
eſſe cohærentia. Stc. Cic. contra Flacc. At à
Teſtibus læditur? Antequàm dico, ἃ quibus,
qud ſpe , ηπᾶ vi, μ Te concitatis, qud levitate,
qud egeſtate, qua audacid præditis, dicam de
genere univerſo, 85 de conditione omnium no-
ſtrüm.
2. Si Teſtes dicantur eſſe inimici, allatis odio-
rum cauſis.
3. 81 infames & contempti probentur.
4. 81 Teſtes auctoritate digni proferantur,
quibus ignobilium Teſtium fides infringatur.

ARTICIILIS. V.
DE TABULIS.

Quid ſint Tubulæ, quomodo probent & re-
futentur?
Ahulæ ſunt ſeripturæ, vel publicæ; ut Leges,
de quibus jam dictum eſt Art. I. Vel pri-
vatæ, quibus pacta, conventa, contractus &
codicilli, ſtipulationes, teſtamenta, vel quidvis
aliud hujus generis continetur.
Conſirmatur hic LOeus Γ. per Negationem:
ùt Cic. pro Sext. Non recito vobis decretum,
oſfcio aliquo expreſſum vicinitatis, aut cliente
læ, aut bhoſpitii publici, aut ambitionis, aut
connnendationis gratid. Sed recito memoriam

berfun

92 INSTITUTTIONES RHEFTORICA

verfuncti periculi, præ dicationem ampliſſim

beneſicii, vicem officti præſentis, teſtinwnium
Prateritt temporis. Π :
2. Per Comparationem conferendum erit
Teſtimonium ſcriptum cum Fama cæterisque
Teſtibus, & rationes quærendæ, quibus pro-
betur, plus habere auctoritatis teſtimonium ſcri-
ptum, quàm aliud quodlibet.
Ità Cic. pro Archia commendat Tabulas,
quibus conſtabat, Archiam domicilium Rome
habuiſſe. At non eſt profeſſus. Imèò verò in Ta-
bulis profeſſus, quæ ſolæ ex illa profeſſzone col-
legioque Prætorum obtinent publicmn Tabula-
rum auctoritatem. Nam cum Appii Tabulæ ne-
gligentins aſſervatæ dicerentur, Gabinü, quam-
diu intolumis fuit, levitas, poſt damnationem
calamitas omnem Tabularum fidem reſignäſſet;
Metellus, bomo ſanctiſſimus modeſtiſſanusque
omnium, tantd diligentia fuit, ut ad L. Lemu-
lum Prætorem & ad Judices venerit, 95 unius
nominis liturä ſe commotum eſſe dixerit. His
igitur tabulis nullam lituram in nomen A. Lici-
4211 videtis. —
3. Per Frequentationem Conſequentium,
oſtendendo, non poſſe violari teſtimonium ſeri-
Prium & relatum in Tabulas publicas; quin hæ-
reat æterna labes ipſis impreſſa Tabulis publi-
εἰς ; adeque nullum fore jus, quod non poſſit
4. Ab Adjunctis exaggerabirur commiſſum
conitra Tabulas ſcelus. 81 reus eſt ignobilis; di-
cetut, neminem fore deinceps, qui 14 ſe impu-
nè facturum non ſperet; quandoquidem Vol
: ἂ-

Ν

μ
Ρθἷΐἁἴθἓ ον
ἐ
{ἷιᾖΐῖῃΐἷυ
ὶ
] Popomur,
1 Alll
Uit, Cecln
erheti
Molafe
ΜΗ
,ἡμ
Π
Π
υδο
ἰΝ
4
Ε.
μ ᾳὶ
ι
Δρὺ
Ἷ
Ἠ“ἔὃίὓὼζᾗ
ὶ
ἵγμ ;
ἡΐῃ
ὗυἷἰθῖπιπεἐ

pler

Ϊ ἑι;Μιὶυῃ

δη }

μ
ἄμῃ
Π η

η ν
Π } }}}}
η{
Π Π
Τ.
bini, gan⸗
ἿΠ
μ }
7

ἰ μμ!

Ι͂
" .{}}.

{{|

μ |
Π
" ἢ
“Μ}}ν ι

ημ4}}}

Π
ῃοῃὶυπιἷιπιζ
ΠΗ
ἀμ0}}"

' εοΠἸΓΠξΠἜἘ
μὴν
μ1΄ι ᾿ ΜἷΡ '
{
μπἀεΙΠ Ἵ

INSTITUTIONES RHETORICX. 93

Tabulæ violatores capite non vindicantur. 51
reus eſt nobilis, oſtendetur, peſſimum apud
poſteros exemplum fore, ſi ſcelus impunitum

relinquatur.

Infirmatur & refutatur hic Locus 1. afferen-
do Teſtimonium ſcriptum, quod Tabulis op-
pugnatur, & ejus auctoritas extollenda.
2. Si nullum ejusmodi Teſtimonium occur-
rit, declinanda vis eſt Tabularum, adhibità in-
terpretatione; quæ niſi accedat, dicendum eſt,
multa fore incommoda; quæ ex ſcriptis legibus
naſcantur.
3. Si nulla afferri poterit probabilis interpre-
tatio, probandum erit, non eſſe majorem vim
teſtimonii ſcripti, quàm vocalis: cur enim tan-
ta vis eſt calami aut typographiæ, ut, ſi acceſ-
ſerit, continuò ex teſtimonio faciat Oraculum.
4. Tam mutari poſſunt Tabulæ, quàm cæte-
ræ Leges; quia non majoris auctoritatis fue-
runt, qui tulerunt illas, quàm qui ſancitas &
ſcriptas acceperunt. ἐ :
5. Quò major eſt Tabularum antiquitas, eò
videtur eſſe major nonnunquam mutationis in
illas inducendæ ratio; quia pro varietate tem-
porum, ùt ſunt variæ conſuetudines variique

-

mores, ità varia decreta.

6. Quærenda ſunt exempla factæ aliàs in Ta-
bulis mutationis.
Denique ſi non integræ, nec incorruptæ Ta-
bulæ ſunt; fides Tabulis derogari poteſt. Ità
Cicero pro Cluent. corruptas Tabulas eſſe, con-
tendit, propter quasdam lituras, quæ factæ βι6-
rant. Quod C. Verres Praæter Olanus V
anctus

94 INSTITUIIONES RHETORICX.

ſanöétus ac diligens, ſubſortitionem ejus in eo
codice non baberei, qui tum interlitus profere-

batur.
ARTICUIL QUS. VI.

DE TORMENTIS SEU WF—STIONE.
Quid ſit Quæſtio? Quomodo ex hoc Loco probetur,
aut probatio elidatur?

Ormentum ſive Quaſtio eſt cruciatus, quo
reus ad confeſſionem ſceleris adigitur.
Confirmatur hic Locus I. ſi Orator dicat,
antiquiſſimam illam eſſe veritatis eliciendæ ra-
tionem, & à ſapientiſſimis Majoribus uſurpa-
tam.
2. Vix aliam eſſe, in tanta noſtrorum tempo-
rum diſſimulatione, veritatis extorquendæ viam.
3. Fieri poterit argumentum à Minori ad
Majus. 51 metus Quæſtionis ſæpè veritatem
exprimit, quantò magis Quæſtio.
Cic. de Quæſtione ità loquitur in Topicis:
TFuacit neceſſtas fidem, quæ cum à corporibus, tum
ab animis naſcitur. Nam && verberibus, tor-
mentis, igne fatigati Juæ dicunt, ea videtur ve-
ritas ipſa dicere. Et quæ d perturbatione animi
ſunt, dolore, cupiditate, iracundiä, metu, quia
neceſſtatis vim habent, afferunt auctoritatem &
ſidem.
Infirmatur hic Locus I. ſi timori & dolori
tribuatur extorta confeſſio, non veritati.
[τὰ Cic. Pro Sylla: Quaſtiones nobis ſervo-
rum ac tormenta Accuſator minitatur; in qui-
bus quanqudàm nihil periculi ſuſpicamur, tamen

zua torinenta gubernat dolor, moderatur na-
tura

{Π|
ΔΜ
{{
γ }

' ῤἆνοὼε{

„7
"

Cminen
Π Ν
Π
run μιὶ
{ΠΠ aueren
}
Ί (ΜΠ
ΕΝ
μ (
Ὶ
Ε

Ἱ ἰΝ Ἷ
Ε ὴ
40
um Unn
Umemnl
κ
ιΟΠθ, Ἴὓὸὠ

᾿

᾽

,
ἰ
Μ ὰ
111
" ΠΙἷΠΡε.

mtempo⸗
lenderian.

ἐ }-
Ἀ }

{1}}}}

Μ
49 {
ΗΜ

Gitnen

ἐὰ ἂι

ἐ
Π ]ιὶ
Ν
)

INSTITUTIONES RHETORICX. 9 5
zura cujusque, tum animi, tum corporis; regit
quæſior, flectit libido, corrumpit ſpes, infirtiat
metus, ut 11 tot rerum anguſtiis nibil veritati loci
velinquatur. Vita P. δγία torquentur, ex ἐα quæ-
ratur, num quæ occultetur libido, num quæ auda-
cia. Nihil erroris erit in cauſa, nec olſcuritas,
) vobis, Judices, vitæ perpetua vox ea, quægra-
viſſima debet eſſe, audietur.
2. Obſervandæ ſunt Leges, à Cicerone præ-
ſcriptæ Lib. Partit. Sepè etiam quaſtionibus re-
ſiſtendum eſt, quòd & dolorem fugientes multi in
dolore ementiti perſæpè ſunt, morique maluerunt
falſum ſatendo, qum inficiando dolere. Multi
etiam ſuam vitam neglexerunt, ut eos, qui bis
cbariores, qudm ipfi ſibi eſſent, liberarent. Alii
autem, aut naturdâ corporis, aut con uetudine do-
lendi, aut metu ſupplicii aut morti, vim tormen-
torum pertulerunt. Alii ementiti ſunt in eos,
quos oderant. Atque haæc exemplo confirmanda
unt. L
3. Quærendæ ſunt ab Adjunctis rationes,
quæ rei, de quaagitur, propriæ ſint, ex quibus
inanitas Quæſtionis arguatur, & his maximè
inſiſtendum; v. g. Quis contra reum depoſue-
rit? Contra virum clariſſimum homo nullius
fidei, vel iratus, vel inimicus, vel deſperatiſſæ
mus, vel à natura timidus & ignavus.
4. Opponenda ſunt teſtimonia clariſſimo-
rum virorum pro reo, contra teſtimonium, per
vim expreſſum ab homine nullius auctoritaris.
Ità Cicero vim Quæſtionis infirmat pro Mi-
lone, quòd Appius & apud ſe ſervos habuiſ-
ſet, & 40 Accuſatore producerentur, & ipſe-
mer

96 INSTTTOUTIONES RHETORICA.

met Quæſtionem urgeret de ſervis, qui ejus
gratia facilè mentiri poſſent.
Sed Quæſtiones urgent Milonem, quæ ſunt habi-
34 nunc 1 atrio libertatis. QLuibusnam ae ſervis?
Rogas? De P. Clodii. Quis eos poſtulavit? Ap-
pius. Quis produxit? Appius. Unde, Ab Ap-
pio. Dii boni! quid poteſt agi ſeverius? De ſer-
vis nulla quæſtio eſt in Dominum, niſi de inceſtis,
àt fuit in Clodium. Proximè ad Deos acceſſit
Clodius, propius qum tum, cum ad ipſos pene-
trarat. Cujus de morte, tanquam de cæremoniis
violatis quæritur: ſed tamen Majores noſtri in Do-
minum de ſervo quari noluerunt, non quia non
poſſet verum inveniri, ſed quia videbant, indig-
num eſſe, &W Domini morte ipsâ triſtius. In
reum de ſervis accuſatoris cum quæritur, verum
inveniri poteſt? Age verè, guæ erat α% qualis
Quæſtio? Heus ubt Ruſcio? ubi Caſca? Clodius
inſidias fecit Miloni? Fecit: certa crux. MWul-
lIas fecit: ſperata libertas. Quid ῥάς Quæſtione
certius? Subitò abrepti ſunt in Quæſtionent; ta-

mien ſeparantur d cæteris, & in arcas conſicuiun-

tur, ne quis cum iis coloqui poſſit. Hi centum
dies penès accuſatorem cim fuiſſent, ab eo ipſo ac-
cuſatore producti ſunt. Quid häc Quæſtione dici
poteſt integrius? quid incorruptiun?ꝰ
AkTIeuüULUS VII.
DE USU & UTIHITATE LOCORUM.
Icèt præcedentibus Articulis de uſu & uti-
litate Locorum non pauca commemorata
Knt, juvat tamen eadem hic ſummatim repe-
tere, & quæ hinc inde ſparſim diximus, in
unum eollecta recenfere. De

μ
ψ
ἰ
μ
gropenn
Ἷ
Π Π
LEyunen
} e
dells }
(ΜΠ|}}
μ
{Π|}1:}
Β
Ε
Otaronn e
UC—
η ἢ
ἄνμι
ΔΝ
ὑπὶη,}
unsor⸗
μ
ιἷἷἕἃς ἡ
δι
ΠΜΝ...
ἤπ η
δ"
ᾗΐἆῃὀυῃ)
' Φ}ΘΠ(ΞΟΓἨ

Ἅ }}}.
7

᾿ η

{

ἐ
}
,

nt, ἡ.}

, 1
nn, ὙΠ
εἰ {

ἷ{μἴϊ}ι

m

CMN
neron
mmrn 4.
}
ἐ

-

INSTITUTIONES RHETORICA. 97
Defnitionisz uſus eſt non tantàm, ur obſeu-
ræ rei adferatur notitia, aut involuta aliqua
quæſtio explicetur; ſed etiam ad amplificatio-
nes & deſeriptiones, præſertim illius defini-
tionis, quæ datur per cauſas & effecta, per ne-
gationem & affirmationem.
Notatio ad vim & originem verborum, aut
ad alluſiones & jocos adhibetur.
Enumeratio partium ad Oeconomiam Ora-
tionis, vel totum (explicatis partibus) clarè
oculis ſubjiciendum & amplificandum ſervir.
Genus valet ad excuſandum crimen alicujus
perſonæ, avocando orationem ab Hypotheſi
ad Theſin: item ad docendum, laudandum,
vituperandum.
similitudo & Diſſmmilitudo lucem affert rebus,
ornatum argumentis, animis voluptatem.
Uſus Comparationis aſſurgit per exempla ad
magnos motus. 2 5 ᾿
Repugnantium verò ac Oppoſitorum uſus eſt
in Amplificationibus, ἃς refellendum ac pro-
bandum; item per Antitheta ad ornatum ora-
tionis, & gratiam, & varietatem; tum ut res una
Per contrarium meliùs eluceſcat.
„Latè ac eleganter patent Adjuncta: nam 115
la animi, & corporis, & fortunæ, ad laudan-
dum vel vituperandum; illa temporis, & loci,
& facultatis, & ſignorum, vel ad narrandum,
vel probandum, vel confutandum, vel ampli-
ficandum, vel deſcribendum, vim habent ac
ſplendorem. 4
Idem eſt ferè uſus de Antecedentilus & Con-
Jequentibus, præſertim ad ſuadendum aut diſ-
ſuadendum. ξ Per

48 TNSTITUTIONES RHBTORICX. .

Per Cauſas & Effecta amplificamus: ac Ge- Π
nus quidem Demonſtrativum ex rerum bene gwolde
vel malè geſtarum cauſis conſtat. In Delibera- ute
ἔνο & Judicial' per Effecta & Cauſas copios? μ

probamus, confutamus;, deſcribimus. . ἰ μκαὼ
Locis Extrinſecis, At præjudiciis, utimur ad en oil
confirmandum & refellendum, ſi accedit au- pum
Coritas: in aliis verò, ùt Famà, ùt Tormentis, Nn

ùt Tabulis, üt Jurejurando, ùt Teſtibus, per= Piento,
ſonarumprobitas & improbitas ſpectari debet, 0
& rerum circumſtantiæ expendi. ἐή

} Dentaeml
De Amplificatione. ern ἱ
: : {
Quid 4 quotuplex ſet Ampliſwcatio5 i )
| — τ ὐ ᾽ Μ }
ARaviſſima pars Eloquentiæ eſt Amplifca⸗ t⸗
T tio; quæ per omnes Orationis partes Π ,
fuſa efſe debet; cùm omnis Rhetoricæ ς
vis in amplificando confiſtat. ded
Eſt autem Amplificatio gravior quædam Affir- ή
matio; quæ motu animorum conciliat in di- Uien '

cendo fidem. Dicitur Amplificatio, quia εΧ
parvis ampla facit; Dilaratio, quia ex anguſtis "
extenſa & lata; Explicatio, quia ex coaétis X& ο
compreſſis diffuſa & explicata reddit. Π
Amplifcatio duplex eſt: altera eſt rerum; αἶτ . ὦ ἤω

4
Eheng

tera verborum. De hac dicetur Lib. III. Cap. [ μ λ[μξ
4. &ñ potiſſimúm Cap. 6. τ Π Ν Γεῃἵζἃ.ὼ
Amplifccatio rerum toties fit, quoties ea, qugæ Gi
inſunt in ipſa re, aut cum illa affinitatem ha- ς cind
bentz Ὑ

Π
ἽΠΠ Ν

ὶ

ὶᾗω’;οῖ

.
)

Ἵ

: 1
. !
Π

{
Ἴ1]

ΓΝ

μ

"

,
Ἷ

INSTITUTIONES ΒΕΤΗΟΘΕΙΟΖ, 99
bent, dicendo exponimus, & quaſi ſub aſpe-
Ctum collocamus.
Etrſi autem ex omnibus Locis Rhetoricis,
tam Inſitis ſive Intrinſecis, quàm Remotis ſive
Extrinſecis, deſumi poſſit, ex ſequentibus ta-
men potiſſimùm eruitur.
Primus à Definitionibus conglobatis ſeu à Con-
gerie Deſfinitionum, per quas cujuslibet rei ex-
plicatio, quæ aut naturam ipſius, aut partes,
vel Cauſas & Effecta; vel Officia & Adjuncta
Continet, vel propriis, vel translatis vocibus de-
ſignatur. Ità Cic. pro Leg. Manil definit Im-
peratorem ab aliis virtutibus, quæ in eo deſi-

derantur, & quas deinde in Cn. Pompejo re-

periri demonſtrat. Ζ Π hæc divina atque inere-
dibilis virtus Imperatoris: quid cæteræ, quas pau-
lò anto commemorare peram, quantæ & 7Η Η
multæ ſunt ?“ Non enim ſolum bellandi virtus in

Jummo atque perfecto Imperatore quærendu eſt,

Jed multæ ſunt artes éximiæ, hujus adminiſtræbo-
mitérque virtutis. Ac primum quantd innocen-
tid Scon eſſe Imperatores, quantd deinde in
omnibus rebus temperantid, quantd ſide, quantà
Eelicitate, quanto ingenio, quantd bumanitate?
Aæ breviter, qualia ſint in Cn. Pompejo, conſide-
Ε. . Ὕ
Secundus ὦ Conſequentibus; cùm proferun-

fur bonavel mala, quæ oriri poſſunt ex aliqua

re. Cic. pro Muræna: Sed quid tandem fiet, ſa
bac elapſa de manibus noſtris in eum annum; qui
conſequitur, redundäârint ἢ Unus erit Conſul;
& is non in adminiſtrando bello, ſed in ſufycien-
do Colega occupatus. Hunc jam qui impedituri
ῷ Δ Σ

100 INSTITUVTIONES RHETORICAX.
Vint, parati ſunt. Illa peſtis immanis, importuna
Catiline prorumpet, μ poterit, & jam Populo
Romano minatur; in agros ſuburbonos repents
advolabit; verſabitur in caſtris furor, in Curia
timor, in foro conjuratio, in campo exercitus, in
agris vaſtitas; omni autem in ſede ac loco ferrum
ammaämque metuemus. Auæ jam diu compa-
rantur, eadem iſta omnia, ſi ornata ſuis præſidiis
erit KRespublica, facilè & Magiſtratuum conſiliis,
& privatorum diligentid opprimentur.
ertius ἡ Contrariis & Repugnantibus; cùm
contraria multa congeruntur. Cic. pro Mu-
ræna. Ζ01} in exilium miſer? Ομὸ Σ Ad Orien-
tisne partes, in quibus annos multos Legatus fuit,
& exercitus duxit, & magnas res geſſt 9 At ῥα-
bet magnum dolorem, unde cum honore deceſſeris,
eò dem cum ignominin reverti. An ſe in contra-
viam terrarum partem abdet; ut Gallia Trans-
alpina, quæ nuper ſummo cum imperio libentiſſ-
γπὸ viderit, eundem lugentem, mæœrentem, exu-
lem videat . In ea porrò Provincia, quo dnimo
C. Murænam, fratrem ſuum, aſpiciet? Qui ujus
dolor ὃ Qui illius mæror erit? Quæ utriusque
lIamentatio? Quanta autem perturbutio fortunæ
atque ſermonis, quòd, quibus in locis paucis ants
diebus faéctum eſſe Conſulem Murænam nuntii Ii-
teræque celebrdſſent, & unde hoſpites atque amici
gratulatum Romam concurrerint, repentè eò ac-
cedat ipſe nuntius calamitatis ſuc. S
Item pro Comœdo: Qua in re mibi ridiculè
es viſus eſſe inconſtans, qui eundem & læderes,
& laudares; & virum optimum, 5᾽ hominem im-

probiſſimum eſſe diceres. Eundem tu & honoris
causi

μυ)

ΜΗ Π

ο{ ne

inhunt nn
Π
᾿ ι
ἿΠ

Π Π

Π
Ε
μ β]ὴ
Ε
Μ η
βιμηι
Π
κ..
Π η
΄ Μξρϊππι ἤ
j Μ ,
¹ {
1 ἡιῃν |
' ἥπ ῃ
nnitmmi

͵ ῃ "

Ι
Ἷ
|
]
Ὶ

11
Π
Π
ἽΠ
{{Π]]}}}}
( μ
ἰ Δ}
Π
Ἵ.
71
εὐϑι»

β

Π

Ι

Ὶ

{1}}} πι)');;
! ραιπικ ᾽

ἹΝΟΤΙΤΌΤΙΟΝΕς RHETORICOZ. 101

causd appellabas, & virum primarium eſſe dice-
bas, & ſocium fraudäſſe arguebas. Sed, ὴ opi-
nor, laudem veritati tribuebas, crimen gratiæ
concedebas. De boc, uat exiſtimabas, prædica-
bas: Chereæ arbitratu cauſam agebas.
Et pro Milone: Quem igitur cum omnium
gratia noluit, hunc voluit cum aliorum querela ?à
Quem jure, quem loco, quem tempore, quem
impund non eſt auſus, bunc injurid, iniquo loco,
alieno tempore, periculo capitis non dubitavit oc-
cidere?
Quartus d Diſſimilitudine, in quo multa diſ-
ſimiſia adhibentur. Cic. 2. in Catil. probat à
diſſimilibus, non eſſe metuendos Catilinæ ſo-
cios: Obellum magnoperè pertimeſcendum, cuùum
ῥαης ſit habiturus Catilina ſcortatorum cohbor-
tem prætoriam!?! Inſtruite nunc, QLuirites, con-
tra has tam præclaras Catilinæ copias veſtra præ-
ſidia veſtrosque exercitus, & primum gladia-
tori illi confecto ac ſaucio Conſules Imperatorés-
que veſtros opponite. Deinde contra illam nau-
Jragorum ejectam ε9 delilitatam manum, florem
totlus Italiæ ac robur educite. Jam veru urbes
Coloniarum ac Municipiorum reſpondebunt Cati-
linæ tumulis Soeſrilu. Neque verò cæteras
copias, ornamenta, præſidia aſha cum illius la-
tronis inopia atque egeſtate debeo conferre.
Item in Verr. 6. Conferte hanc pacem cum
illo bello; hujus Prætoris adventum cum illius
Imperatoris victoria; bujus cohortem impuram
cum illius exercitu invicto; hujus libidines cum
illius continentia; ab illo, qui cepit, conditas, ab
ῥος, qui conſtitutas accepit, captas dicetissyracuſas.

102 INSTITUTIONES RHFTORICX.

Quintus ὦ Cauſis, cùm vel excuſatur ali⸗
quis, vel vituperatur, à variis Cauſis, pro-
pter quas videtur aut excuſandus, aut vitupe-
randus. Cic pro Milone probat à Caufis,
cur Clodius cæſus jure videri poſſit, etiam-=
ſi inſidiator non fuiſſet, qui ταπτὴ impu-
nitate per omnia facinora diripiendis civium
bonis, faciendis cædibus, admittendis quibus-
que flagitiis graſſatus eſſet: ſic, ut gloriari
Milo poſſet cæde Clodii, & palàm dicere: oc-
cidi, occidi...eum, cujus ſupplicio Senatus [0-
lennes ſæpè religiones expiandas cenſuit: eum,
quem cum ſorore germana nefarium ſtuprum fe-
iſſe, Lue Lucullus juratus, ſe, quæſtionibus ad-
bibitis, dixit comperiſſe; eum, gui civem, quem
Senatug, quem populus, quem omnes gentes ur-
bis ac vitæ civium conſervatorem judicabant, ſer=
vorum armis exterminavit; eum, qui regna de-

dit, ademit, orblem terrarum, quibuteum voluit,
tartitus eſt; eum, qui, pluribus cadibus in foro

Jactis, ſingulari virtute & glorid civem, domum
vi & armis compulit; eum, cui nihil unquam ne-
fas fuit in facinore, nec in libidine; eum, qui

æ dem Mympharum incendit, Π memoriam pu-
blicæ recenſtonis, tabulis publicis impreſſam, ex-

tingueret. ͵
Sextusab Effectis, quorum multitudo in lau-
de admirationem parit, in viruperio ciet in-
dignationem. Sic Cic. in Lib. de Senectute
miſerabiles effectus volupratis enumerat 8
amplificandos maturæ ætatis fructus, quæ ha-

ber, unde peſſimos æſtuantis ac libidinis ber.
ditæ ætatis motus reprimat ac coërceat: Nul-

lanz

μ
Η (ιυιςἰ
Π
αἰμῖν
π{μὼ
) ἰεπἑιἷειε

Λ

Τ:
ἐ {{}}
Μ

- Μ ὶ

..),
ἽΠΠ
ἱμηη,

lin α

" ἢ
Μ Μ
Runanp ton

Π μ

Π}} {

}

Μ ΠηΝ,
.}}}}
Νιηγη ὶ
}
Ν η
60,1 Ἷ
ἴδὰ Γςᾖὶἆ

Π un
Ἴ,
Ἴ .
({
{{ {
Ν
]ιιἃιεΐιΙΡππΙ)]ετι'
ἡμμη!.
Π
ἐ

"
“ν
͵

Ν
μΔ-
Π }"
Π
" "
᾿ὦ "
enio "
ὐ
ΘΠΠἘΠΕΓΞΙ 5
}
γΝ Ι .

"

“

S=-

INSTITUTIONES RHETOHICK. 103
lam copitaliorem peſtem, qudm corporis volupta-
tem dicbat κ natura datam homiribus, cujus -
Iuptatis avidæ libidines temerè & effrænatè ad
potiundum incitarentur. Hinc patriæ proditis-
nes, hine Kerumpublicarum everſones, bint Π
oſtibus clandeſtina conſilia naſfci dicebat; nul-
lum denique ſeelus, nullum ſocinus magnnin eſſe,
2 ἶαοἷ;ῥᾗ Π non libido voluptatis imbel-
leret; ſtupra verò 45 adulteria, & ongie tale
ſogitiuim nullis aliis illecelris exeitari, niſi vo-
luptate; ciunque homimi ſive Natura, έ εᾷ
mibil mente præſtabilius dediſſet, ὑπῖς divino mu-
neri ac dono nibil eſſe tam inimicum, qum -
luptatem.
Et in Verr. 3. Verris libidines ab Efectis
amplificat: Tantæne tuæ, Verres, lilidines erunt,
ut eas capere ac ſuſtinere non Provinciæ Pobpuli
Romani, non Nationes externæ poſſnt? Iunc quod
videris, quod audieris, quod concupieris, quod C0-

bitiris quod niſt ad nutiüm ΤΠῊ præſt fueritz

miſi libidini tuæ cupiditattque paruerit, inmiitten-
tur homines“ expugnabuntur domus?“ eivikates
non modò pacatæ, veram etiam ſociorum atquè
amicorum ad vim atque ad arma confugient, At
ſe, d liberis Jfuis Legat Populi Romant ſcelus at-
que libidinem propuljare poſſut? ς
Septimus à Similitudine. Ità Cicero probat
6055 apud quos loquitur, moveri debere ordn-

tis Archiæ precibus; quandoquidem ipfa { XA

Poëtarum voce movebantur: Saxa 97 ſolitudi-
7165 voce reſpondent; beſtiæ ſepè inmanes cantu
ſtectuntur; nos, inſtituti rebus optimis, Poetarun
vove non moveanr ὃ . .
α 4 Octe⸗

104 INsTITOTIONES RHETORICXY.

Octavus ab Exemplis, quibus nihil ſolet εὰ
efficacius ad movendum. Obſervandum eſt
tamen, ea non eſſe in Amplificatione enuclea-
tiùs explicanda; nam Amplificatio minores cir-

cumſtantias non patitur, nec admittit quid-
quam, niſi magnum ſit illud vel uſu, vel naturâ.

æ porrò quoties adhibet Cicero in Ampli-
ſicatione, quaſi punctis qnibusdam ac ſtimulis
utitur ad arguendum.
Sic pro Archia, quem admittendum in civita-
tem ε116 contendebat, affert congeriem exem-
plorum, petitam à muitis civitatibus, quæ Ho-
merum vel mortuum, ſuum eſſe defendebant,
æmulatione quâdam dignitatis, quam in Ροδτίς

nii civem eſſe dicunt ſuum; Ο ſuum ε{

eſſe poſitam arbitrarentur. Homerum Colopho-

vendicant; Salimini repetunt; Smyrnæi verà

ſuum eſſe confirmant; itaque etiam delubrum ejus
in oppido dedicaverunt; permulti alii Ppratered
Pugnant inter ſe atque contendunt. Ergo ΜῈ
alienum, quia Ῥοξία fuit, }{ mortem etiom
expetunt; nos bunc vivum, τ 9gur voluntate ξ
legibus noſter eſt, repudiabimus: .
Et I. Catilinarid: An verò vir ampliſſmus
P. Scipio Pontifex maximut T. Gracchum, me-
diocriüter lalefactantem ſtiatum Keipublicæ, pri-
vatus interfeeit; Catilinam verò, orbem terræ
eæde atque incendiiz vaſtare cupientem, 1103
Conſulet perferemus? Nam ille nimis antiqua
Pratereo, qudd Q. Servilius Hala sp. Melium,
vovis rebus ſtudentem, ſud manu occidit: fuit,
Juit iſßa quondam in hac Republica virtus, ut
viri ſortes acrioribus ſuppliciis civem ei,
3

Ν

[ωΜ“ἆω Ἷ
, γὐ !
ΓΤ
ἜΠ
χ.
ΠΠΠὉΠΡῃωπ
cimmtesil
ψαι η
Ε.
ἀ η
ΙΟί]υεπ[εΜ
ηἰ Μ ει
Π
μ
}
᾽ }ἶΠ'Ι)ΡΜ
on
r ᾿ Π}1}.

-«-

τ ἠ η

. ΑΠηηη)
" πμιϊ .
Ε
“...}}
μὸὺ (
ΜἸ ἐῃ
μ ῇεᾗεεεν
Π Ἶ
ἤγῃῃ)
Ε
.

" INSTTTUTIONES ΒΉΤΤΟΒΙΟΚ, 105
. 4 ſum, qudm acerliſſimum boſtem coërcerent. Ha-
d bemus Senatusconſultum in te Ε Catilina : vehe-
mens 45 grave: non deeſt Reipublicæ conſilium,
neque auctoritas hujus Ordinis, nos, dico aper-
1à, Conſules deſumus.
Ali in Noonus ἡ fictis Perſonis, & Proſopopcia
Gei nuncupatur; quà fit, ut homines vel belluæ, vel
ἰ etiam res inanimatæ loquentes inducantur. Fre-
quentiſſimus toto Cicerone iſte eſt Locus, de
ndmum quo ſuo tempore dicemus fuſiùs in Libro, qui
ἡμίη de Figuris inſcribitur. Sic I. Catil. ità patriam
ἡμνμιβ loquentem facit: Etenim ſi mecum Patrig, τ
endtn mibi vitd charior eſt, 7 cuncta Italia, ὶ omnis
μ Kespublica loquatur: Marce Tulli, quid agis
ι Tune eum, quem hoſtem 6{76 comperiſti, quem
ἰ ι 4 Ducem belli futurum vides, quem exſpectari Im-
Π m peratorem in caſtra hoſtium ſemis; auctorem ſce-
αἰ μ leris, Principem conjurationis, evocatorem ſer-
iinun vorum & civium perditorum, rnide e er⸗ τξ
1 ἴ αὖδ 16 non emiſus ex urbe, ſed immiſſus in urbem
Sementimm eſſe videatur? Noönne hunc iu vincula duci non
μ 4 mortem rapi, non ſummo uphlicio mactari
“ imperabis? Quid tandem impedit ie? Mösne Ma-
μ „orum? At perſiehè etiam privati in bac Republi-

AI pPey. ΐ
εἰ ca pernicioſos cives morte mulbéctärunt. An leges,
le, quæ de Civium KRomanorum ſupplicio rogatæ

Π Junt 2 , nungquam in bac urbe 11., qui à Kepu-
enen , blica defecerunt, civium jura tenuerunt. An
„R invidiam poſteritatis? Præclaram verò- Populo
᾽ : Romano refers gratiam, { te, hominem per te
. Eognitum, {{ commendatione majorum, tam
μ Mature ad ſummum imperium per omnes bono-
Cr rum

INSTITUTIONES RHETORICX.

106
rum gradus extulit, propter inviciam, aus
alicujus periculi metum, ſalutem civium tuorum
negligis, 85}0.
Decimus ab Ineremento ſive Gradatione;
quando nimirum per Amplificationem tali mo-
do augetur & creſcit Oratio, ut quaſi per gra-
dus aſcendens ad ſummum perveniat Oratio.
Fit hoc duobus modis: I. cùm in ipſo con-
textu & curſu Orationis ſemper aliquid priore
majus conſequitur. Ut Cic. pro Roſcio: Peti-

mus abs te, M. Fanni, d vobisque, Judices, ut

qudm acerrimè maleſicia vindicetis; ut quàm for-
tiſſimè hominibus audaciſmis reſiſtatis; ut boc
cogitetis, niſt in hac cauſa, qui veſter animus
Ί, oſtendatis, eò prorumpere bominum cupidi-
tatem, & ſcelus, & audaciam, τ non modò
clàm, verum etiam hic in fore ante tribunnl
tuum, M. Fanni, ante pedes veſtros, Judices,
inter ipſa ſubſellia cædes futuræ ſint. Gradus
ſunt, elàm, in ſoro, ante tribunal, pedes, in-
ter ſubſellia.
2. Qùm ea, quæ minora ſunt, magna faci-
mus, ut, quod ultimo loco ponitur, maximum
eſſe videatur. Sic Cic. in Verr. Facinus eſt vin-
cire Civem Romanum,; ſcelus verberare; propeè par-
gicidium necare; quid dicam in erucem tollere?
NWibil addi 7612 videtur ad banc amentiam, im-
probitatem erudelitatémque poſſe. .
Huc refertur Extenuatio, cùm præcedentia;
quæ verè maxima ſunt, elevamus, ut, quod ſe-

quitur, majus appareat. Cic. 7. in Verrem. Le-

via ſunt in boc reo erimina; metum virgarun
Navarebus nobiliſimæ civitatis pretie rede-

2412

μεὶ
ι ἢμμ]
}

ο Ν
}
τ
᾿ αἰϊοίμς
Τ}
