mento progreſſus fit ad aliud. De quibus ſit

ARTICULUS VII.
Quid ſit, & quot modis fiat Tranſitio?

Ranſitio eſt ab una Orationis Parte ad aliam
idonea progreſſio; vel: eſt vinculum ſeu
nexus, quo pars Orationis poſterior cum prio-
re aptè conjungitur.
Quàm variis modis fiat, ſequentia εχ Cice-
rone exempla elucidabunt.
1. Fit per ſimplicem dicendorum Propoſi-
tionem; ùt Cic. pro Mur. Venio nuncad M. Ca-
tonem, quod eſt uarsarun ac robur totius ac-
cuſationis. Item: Cognoſcite nunc judicium Se-
vatus, ἔ5.. At videte ſingulare genus fraudis.
2. Per Partitionem; ut pro Roſc. Amer.
Ties Junt res, quantum ego exiſtimare poſſum,
quæ obſtant hoc tempore Sex. Roſcio: crimen ad-
verſariorum && audacia, & potentia. Criminiz
confiétionem accuſator Erucius ſuſceplt: audaciæ
partes Roſcii ſibi popoſcerunt: Chryſogonus autem
kis, qui plurimum poteſt, potentis pugnat. De
biſce omuibus rebus me dicere oportere ielige, ᾽
ιὰ:

46 INSTITuITIONES RHFTORICX.

Vide ejusmodi per Partitionem Tranſitio-
nes in Exordiis pro Quinctio & Cluentio.
3. Per brevem ſuperiorum Repetitionem;
ùt Cic. pro Leg. Manil. Quoniam de genere ἐ
dixi, nunc de magnitudine pauca dicam. Et ibid.
Cauſa quæ ſit, videtis; nunc quid agendum ſit,
conſiderate. Et pro Archia Poëta: Quæ cum
ità ſint, quid eſt, quòd de ejus civitate duhitetit,
Praſertim, cum in aliis qucque civitatihus fuerit
udſcriptus? Etevim &c.
4. Per Concluſionem, quæ viam facit ad ſe-
quentem Orationem; ùt pro Muræna: Mibil
igitur 11 vitam Murænæ dici poteſt: nihil, inquam,
omnino, quo conſtituto facilior eſt mibi aditus ad
contentionem dignitatis, 7ά pars altera fuit ac-
cuſationis. :
ῦ. Per Comparationem, aut aliquid affine,
aut conſequens ex re præcedenti; ùt: Negue
verò illa pax cum Antonio turpior, qudm pericu-
loſior cenſeri debet: nam 8 . Sedme, Judicet, non
minus hominis ſapientiſſuni atque ornatiſſuni Ser.
ΔΉ Ρ conqueſtio, qudim Catonis accuſatio mo-
vebat, qui &. Qux cùm ſint gravia, Mlud acer-
biſſimum eſt, quòd habet tres accuſatores, Go.
6. Per Incrementum ſive Gradationem. Cic.
Pro Cluent. Neque ſolum in εο diligens fuit,
ut accuſatorem filio ſuo compararet, ſed etiam co-
gitavit, quibus eum relus armaret.

Et pro Roſc. Amerin. Quid ab his tot male-
ſeciis ſceleris abeſſe videtur? Tumen lac alüs ne-

fariis cumulant atque adaugent, crimen incredi-
hile confingunt &.
6 ; Per

ἡμι ι
η }
μι!ὠπτιιἃυ

απϊ8

Ἷ φυεἰ.
4. 6
μ
έΐωπωπ,γ

Μ
ι
ὙΠ kon
Μ ΙΩ
, Ley
Π Μ ,
Ἂ bere
ἿΠ ῃ
}
, {
,11}
ἴκ

erle

Π , ͵
)

in (
} 1
'πκ!νζ;)ψωπα
Π

.

ὑ
Π λᾗ(ῖἶ )
Ν

ἼΠ,
{

}

INSTITUTIONES RHETORIC. 47

7. Per attentionis renovationem; ùͤt: At-
tendite nunc ad id, quod ſum dicturus.
8. Per Prolepſim ſive Occupationem; ut:
Sed dicet aliquis, ut minor ſit in hac re dignitas,
magnam eſſe utilitatem: imò attendite detrimen-
tum; am&nitas eum, credo, locorum, urbium
pulchritudo, hominum nationümque illarum hu-
manitas & lepos retinet. Quid illis terris aſpe-
rius? quid incultius oppidis?
9. Per Allegoriam; ùt Cic. pro Sext. Verùm
ῥάο ità prætereamus, ut tamen intuentes & reſpe-
tantes relinquamus. Ad tribunal, quia ipfum
ad ſeſe jam dudum vocat, & quodammodgo ab-
ſorbet orationem meam, comtento ſtudio cursuque
veniamus.
10. Per Dubitationem; ùͤt: Quid nunc de
virtutis boneſtate dicam 5 Quid reliquam vitæ
conſtantiam commemorem?
11. Per Communicationem; ùt: Jam quæ-
ro ex vobis, quantam Rhetoricæ utilitatem ponetis?
12. Per Conceſſionem; ùt Cic. pro Muræna.
Sed hac ſanè paria ſint omnia; ſit par forenſis
opera militari, ( ßer militari ſuffragatio urba-
na. Quid in ipſa Prætura, nibilne exiſtimas in-
ter tuam & illius ſortem interfuiſſe ὁ Et pro
Roſc. Amer. Eſto, cauſam proferre non poter,
tametſi ſtatim viciſſe debeo, tamen de meo jure de-
cedam, & tibi, quod in alia cauſa non concede-
rem, in hac concedam, fretus bujus innocentiä,
non quæro abs te, quare patrem Set. Koſcius oc-
ciderit; quæro, quomodo occiderit?
13. Per ejusdem vocis repetitionem; ut
Pro

48 INSIITGTIONIS RHETORICX.

pro Milone: Quem ſi interfæcere volulſſet, quan-
tæ quoties occuſiones, qum præclaræ fuerunt “ Po-
tuitne, cum domum ac Deos Penates ſuos, illo op-
pugnante, defenderet, jure ſe ulciſci?* Potuitne,
cive egregio & viro fortiſſimo, P. extio, Collegd
ſuo, vulnerato? Potuitne, Fabricio, viro optimo,
cùm de reditu meo legem ferret, pulſo, crudeliſſi-
ma cade in ſoro factd? Potuitne, Cæcilii juſtiſſmi
Prætoris oppugnatd domo? Potuitne illo die, cum
eſt lex lata de me.
14. Per Apoſtrophen; ùt: Nunc vos appello,
Cælites, quantum eſt gaudium veſtrum, quanta
virtutis veſtræ merces ac gloria:
15. Per Ironiam; ùt: Cur igitur manumiſit?
Metuebat ſeilicet &ů.
16. Per Correctionem; ùt: Sed quid hbaæc
diutius diſputo, cim bac luce clariora vdeantur?
Itaque ad aliud progredior.
Denique tot ſunt ferè modi & formulæ
Tranſitionum, quot ſunt Figuræ Sententiarum.
Verùm ſunt & aliæ minores Tranſitiones, quæ
partes ſeu propoſitiones Argumentationum
connectunt; ùt hæ: Quid, quid nunc, jam ver,
etenim, eguidem, accedit quòd, & verô ignoratis,
quamobrem, igitur.
Ad extremum juvabit ſeligere plures ex Ci-
cerone formulas, quibus ab uno vel argumen-
to vel Orationis membro tranſirur ad ahud; ut
ulcherrimè εἰ pro Lege Manil. Primum mi-
bi videtur de genere belli, deinde 6 magnitudine,
tum de Imperatore diligendo eſſe dicendum. Ge-

nus eſt enim ejusmodi, quod maximè veſtros ani-
η11

Ν

ΓΙ Μ
" Π
ἐανὰὺ
μ ἰ
Π
ΓῚ
ΓΊ
" εἰ }

"
Ϊ
Ϊ
Ί

{ ἐ
Ν
|
4
N. μ
μ
Ν
"
Μ Τη
Ἷ εΧἰΙπίεη
υἶηνγ ο
ι
Ο ῃ
ες
μ χ.
Οω[ἱοπὶὶῃῃυ
κ Ν
Ροὓἷἷ)ἳἓἀὶω
ὰ

{

" “ψ; Π}})
η },
ἐ ) ᾽

ι Ρυεαίῃ;ε,

Δ 1

. 71
( !

7

.1171

Π Μ

)

β

Ν μ ι
Π
ιἀίπι!
ἀ}Π|,
ἡμαι
μ Ν
Π n
Ἵ ;ἔ;}θϊᾶΐῖ!γ

ι9 ῦ
Π
δὐι!
ῬΗ
εη
Μ
ℳ

ΞΞΞ

=☛R

ΞΞ

"

Ὲ -..

=

!

INSTITUTIONeS RHETORICA. 49

mos excitare, atque inflammare debet. Sic pri-
mum membrum aggreditur Cicero. Ad ſe-
cudum verò ſic progreditur: Quoniam de ge-
nere belli dixi, nunc de magnitudine dicam. Ad
tertium: Satig mibi multa verba feciſſe videor,
guare hoc bellum eſſet genere ipſo neceſſarium,
magnitudine periculoſum; reſtat, ut de Impera-
tore ad id bellum deligendo, ac tantis rebus præ-
Ffciendo, dicendum eſſe videatur; utinam &ταte..

ARTICILUS VII˖.I.

QLuid ſit Digreſſio?
NOn inter partes, ſed inter ornamenta &
virtutes: Orationis numeratur Digreſſog
& ſic definitur: Eſt alienæ rei, ſed ad utilita-
tem cauſæ pertinentis, extra ordinem excur-
rens Tractatio; ut ſi aliquod facinus Fortitudi-
nis eximiæ prædices, ad laudes ipſius Forti-
tudinis vel eorum, qui ſinuilia patrârunt, cum
judicio excurras. Quod ut ordinatè fiat, tria
obſervanda ſunt. '
1. Ut res, ad quam excurritur, cohæreat
cum Cauſa; neque per vim, neque temerè
Orationi intruſa ſit.
2. Eà re, ad quam excurriſti, tantiſper ex-
Polira⸗ reditus ad propoſitum ſignificari de-
et; maximè ſi fuerit longiuſcula Diggreſſio.
3. Digreſſionem præcipuè adhibeas ad lau-
andum vel vituperandum, &,- ſi materia in-
grata eſt & inamœna, ad delectandum.
Sic Cic. Act. 2. in Verr. ſtatim ab initio di-
greditur in laudem Siciliæ & Siculorum.-—
Ὠ Ommnium

—

᾿

50 INSTITUTIONES RHETORIC.

Omnium Nationum exterarum Princeps Sici-
lia, ſe ad amicitiam fidémque Populi Komani

applicuit: Prima omnium, id Pos ornamentum

Emnperii eſt, Provincia eſt appellata: Prima do-
cuit Majores noſtros, quòm præclarum eſſet ex-
teris gentibus imperare: Sola fuit ed fide bene-
volentidque erga Populum Romanum, ut civi-
tates ejus Inſulæ, quæ ſemel in amicitiam no-
ſtram veniſſent, nunquam poſted defcerent; ple-
ræque autem, & maximé Muſtres in amicitig
perpetuò manerent. Eaque Majoribus noſtris
in Africam ex hac Provincia gradus Imperii
factus eſt; neque enim tam Nariß opes Cartha-
ginis tantæ concidiſſent; niſi illul & rei fru-
mentariæ ſubſidium, & receptaculum claſſibus
noſtris pateret &. --- Jam verò bominum
ipſorum, Judices, ea patientia, virtus fruga-
täsque eſt, ut proximéè ad noſtram diſciplinam
iMam veterem, non ad hanc, quæ nune inerebuit,
videantur accedere. Nihil cæterorum ſimile
Græcorum, nulla deſidia, nulla luwuria: con-
trà ſummus labor in publikis rwurzer⸗ re-
bus, ſumma parfimonia, ſumma diligentia.
Sie porrò noſtros bomines diligunt, ut 18 }
neque publicanus, neque negotiator odio [2.. Ma-
giſtratuum autem noſtrorum injurias ità multo-
vum tulerunt, ut nunquam ante hoc tempus ug
aram legum præſidiumque veſtrum publico conſi-
lio confugerint ἐ ς αόρι αβείν Ν
Adhiberi autem poteſt Digreſo non tan-
tùm in Confirmatione, aut Confutatione,

ſed etiam in Narratione; Prætereà in

/

Conten
δαὶ
Ν
ἰχ
ἔπι; φι
ἰμῃ μ
ῃ
Colari

ἿΠ

Ἷ Ρπἓ'κφ: ἠ
"
31404 ἤπηῃ
Aun 7}
Τ ,

.ῈΗ

ΠΠΠ]} ιΐ’,ΐι[
1 Π 1 ..
}
Ἢ ἢ πὶὶ
Π}}}1:}}}
γμ} Ν
Μ (
Π
lun ἐ
ὴ
ἡΜ }
hn tin
μΗ
}
μ

Μ;’ιτ”ΐχ” 1
!
ΠΗ !

εΝ

—

ΞΞ- Ξ

Ι
!

"

ΞΞ- ΞΞ- ξξ

INSTITUTIONFS RHHTORIC. ξ1

uriverſis; modòè appoſita ſit, nec ab oſtenta-
tione ſola proficiſcatur.

CAPUIT V.

De Confutatione, quæ eſt altera
Pars Confirmationis, ſive Con-
tentionis.

ARTICULIIS UNICIIS.
Quid Μ Confutatio? Quo ordine 45 “ηο

modo inſtituenda?
N Onfutatio eſt pars Confirmationis ſeu
Contentionis, quà contraria Adverſario-
rum Argumenta diſſolvimus.
ο ἈΔᾷ hanc inſtituendam iisdem Inventionis
fontibus utimur, quibus in Confirmatione uſi
fumus; quia εχ iisdem locis, quibus res con-
firmari poteſt, poteſt etiam infirmari & dilui.
Ordo tamen Argumentorum tenendus eſt
contrarius ab illo, qui fuit in Confirmatione.
Nam in Confutatione primo loco infirma Ad-
verſarii Argumenta collocanda ſunt, infirmiſſi-
ma ultimo, in medio fortia. Vel ordinem
ſervabis eundem in refellendo, quem Adver-
ſarius in objiciendo tenuit.
Triplex confutandi modus eſt, Negando,
Retarguendo, Elevando.
Negando confutamus I. Si omninò rem alla-
tam ab Adverſario, negamus. Ità apertè Cic.
pro Quint. Negamus te bona Quinctü, Sexte
Nævi, poſſediſe ℳ 2; Praætoris.
D Σ

2. Si

52 INSTETUTIONES RHETORICX.

2. Si crimen ab ejus, quem defendimus,
perſona & moribus alienum oſtendimus. Pro
Roſc. Amer. Patrem occidit Sext. KRoſcius:
ui homo ὁ Adoleſcentulus corruptus, & ab
loinie nequam inductus ὁ Annos natus ma-
g' quadraginta; Vetus videlicet ſcarius, homo

audax, 895 ſæpè in cade verſatus ?* At boc ab

accuſatore ne dici quidem audiſtis &.
3. Si factum negemus ab Adjunctis Loci,
Temporis, à Conſequentibus, à Remotione
Cauſarum, Efficientis & Finalis. Sic Cic. pro
Rege Dejot. Cum in convivio comiter & jucun-
4ὲ fuiſſes, tum illuc iviſti, ut dixeras: quo
in loco Dejotarum talem erga te dognae ᾽
qualis Attalus in P. Africanum fuit, cui ma-
gnificentiſſma dona, ut ſeriptum legimus, us-
que ad Numantiam miſit, ιά Africanus,
inſpectante exercitu, accepit. Quod cuùm Κγά-
ſens Dejotarus Rex && animo 85 amore feciſſet,
tu in cubieulum diſceſſiſti. Obſecro, C. Siſen
repete temporis illius memoriam, pone illum
ante oculos diem, vultus bominum te intuen-
tium atque admirantium; recordare, num 764
trepidutio , num qui vultus, num quid ni
moderatè, niſi quietè, niſßt ex hominis graviſ-
ſemi & ſunétiſſzmi diſciplina. Et pro Ccœlio
-ς ς Reliquum eſt toitur crimen de veneno;:
cujus ego neque principium invenire γ ΟῈ
evolvere exitum poſſum. Qux fuit enim cau-
ſa, quamolrem iſti mulieri venenum vellet
dJare Calius * Ne aurum redderet ἐ Num
perivit? Ne crimen hæreret? Num 7{ οὐᾧαζἐ

μ{

ΊΝ

Π πωἶ.ἶ{

ΜΠ|0}
ψ Ateritc
μ ἰ (

Ἴ "
Π
᾿ ι
Π ſuen
Π
{] ὴ

Π}π }

Π
ἡὶ μ
ὙΠ ,
ἐμπ;
ἴνη ι
ψ (
[17}
[᾿ ἡΝ
Nen |
ΔΗ in

Ψ|γ},
1 [

ὁ ἡ )

4An ἴ ηι.
71
ι }

( }
) μ
Μ {
' κοςωυεᾖί ,
)
Τ
( ΠΗ
|

Ἰ }

,

ΓΊ Σ

᾽
} {}}}}

Ἵ) ψ{ξἔ .

ε}
Η {ΠΠ΄ .

ὶ γ1}
Τ

"
Μ

INSTIUTIONES RHETORICX. 73
Num quis denique feciſſet Ῥ Ώ ! 0167 ſi hic nemini
nomen detuliſſet“ Quin etiam Herennium dicere
audiſtis, verbo ſe moleſtum non ſuturum fuiſſe Cæ-
lio, niſi iterum eadem de re N familiari abſoluto
nomen ῥΐς detuliſſet. Credibile eſt igitur, tantum

facinus nullam ob cauſam eſſe commiſſum ὁ Et

vos non videtis, Rn ſceleris maximi crimen,
ut alterius cauſa ſceleris ſuſeipiendi fuiſſe videa-
tur? Cui denique commuſit? Quo adjutore uſus

eſt? Quo ſocio?

Retarguendo confutamus 1. 51 dubium
aut fictum, aut falſum eſſe, poſſimus dice-
re, quod Adverſarius ſumpſerit. Sic Cice-
ro in partitione pro Roſc. Exbaæredare pa-
ter filium cogitabat; mitto quærere, qua de cau-
ſa : quæro, qui ſcias: itum quidem voluiſſe
exhæredare, ceriè tu planum facere debes.
Quid ergò affers, quare id factum putemus ⁵
Verè nihil potes dicere: finge aliquid ſaltem
commodè, ut ne planè videaris id facere, quod
apertè facis, bujus miſeri fortunis, & borum
virorum talium dignitati üludere. Exhære-
dare fliium voluit; quam ob cauſam ς Meſcio.
Exhæreditavitne . Non. Quis probibuit?“ Co-
gitabat. Cogitabat ὁ Ομὶ dixi ξ Nemini.
Duid eſt aliul, Judicio, ac Legibus, ac Maäaje-
ſtate veſtrâ abuti ad quæſtam, atque ad libidi-
nem, niſi hoc modo accuſare atque id ohjicere,
quod planum facere non modò non poſſis, verùm
ne coneris quidem?

2. Si non probabile affert Adverſarius; ut
' D 3 Ppro

54 INSTITUITIONES RHFTORICI.
ro Cluent. Jam verò illud, qudin non pro-
habele Juàm inuſitatum, qudm novum, in pane
datum venenum 5 Faciliusne potuit, qudm in
poculo ἢ Latentius potuit abditum aliqua in parte
panig, qudm ὴ totum colliquefactum in potione
eſſet ἐ ε.
3. 81 ; Contraria & pugnantia ab Adverſa-
rio dici, oſtendimus; ùt pro Roſc. LVides,
Eruci, quantùm diſtet argumentatio tua abs re
ipſa, atque veritate: quòd eonſuetudine Pa-
tres faciunt, id quaſi novum reprehbendis: quod
benevolentid ft., id odio factum criminarig;
quod honoris causd pater plio ſuo cenceſſt, 14
eum ſupplicii causd feciſſe, dicis. Negue ῥάς
tu non intelligis, ſed uſque eò, quid arguas, non
babes, ut non modò tibi contra nos dicendum
putes, verùm etiam contra rerum naturam, con-
trque conſuetudinem hominum, coutragque opinio-
nem omnium.

4. Si contemnimus crimina;, leviter ab Ad-
verſario objecta; ùr pro eod. Roſc. Quod
Erucio accidebat in mala nugatoridque aecuſatio-
ne, idem mihi uſuvenit in cauſa optima. Ile,
quomodo erimen commentitium confirmaret, non
inveniebat: Ego, res tam leves quâ ratione
infirmem ac diluam, reperire non poſſum. Quid
as, Eruci, &. Et poſteà: Odium igitur
acerrimum patris in flium ex hoc, opinor often-
ditur, Eruci, quòd hunc ruri eſſe patiebatur.
Nunquid eſt aliud Σ Imò verò, inquit, eſt.
Nam iſtum exhæredare in animo babebat. Au-
dio: nunc dicis aliquid, quod ad rem ertmc’;
' ἰ {{

ο Μ

αἷ}}}
{Λ;;τ;'ὶι;ψῖα:
Ἴ
͵
Nävee
μ !
᾿μνἢ
ἱ 8ὶ (

Ν

Π

ὴ
Cun μ
Π
Π
Π{
( ι
Π
μ
lanen }
ſerh voe
lro, ι
ῃ η
Π
ἔΐηη!}
μῃ
" η
ἰχ
ἰ ὰ
ὴ
η
{ ἢ

.

} ; :
͵ INSTITUTIONES RHETOEICX. 55
. ᾽ : ͵ ἢ
͵᾽;ζ.ῖ"ι ing nam illa, opinor, tu quoque conoedis;, levia eſſe
atque inepta: Convivia cum patre non inibat
Pstunz Denique eoncludit: Quid mihi ad defenden-
ns“ qum dediſti, bone accuſator &σ.. diſſolvitque re-
liqua Argumenta.

5. 81 crimen in adverſarios detorqueamus,

Π ὑ ἐ μ : ᾽ lea
1 & ſuis ipſos (quod Ciceroni frequentiſſimum
“ eſt) Argumentationibus jugulemus.

ἠπὰ!} ς Ità rurfus Cicero ſuum Erucium conſicit,
it dum probabilius eſſe oſtendit, iſtos ſicarios
ΠῈ noctu, qui Sex. Roſe. oceiderunt, eſſe adver-
ΔῊ ſarios: (μὶα eſt ergo, quò, tandem aocuſator in-
aneh, Θ 1 argumentorum oonfugerit? 856..
μ ὑ , Si interrogando, increpando, conce-
I; dendo, indignando, ſimulande irridemus ad-
ἈΝ η verſarium; tum enim victores videmur; modò
num« tamen absque arrogantia & immodeſtia. Et
Μ9 verd potentiſſimus eſt ad deprimendos adyer-
ſaͦrios, & concitandos pro noſtra cauſa affectus,
ὐ riſus. Unde in cauſa Murenæ Cicero nihil
κ μ æquè videtur oppoſuiſſe Catonis & Sulpitii,
NG maximorum virorum, authoritati, quàm læ-
ἡμ. M. tiſſimam illam ſuam facetè dicendi feſtivitatem:
" iicque omne judicium ſolutum eſt riſu, ut Ca-
π{ 10, quamvis naturâà & inſtitutione, ipsà quo-
ἴηι, que accuſatoris perſonà, quam ſuſtinebat, hor-
Wridior, cùm tamen riſum tenere nequiret, fe-
ratur dixiſſe: Dii boni, Audm ridiculum Con-
Ptiln Julem babemus. ; Præterea ſatis conſtat, non
, ΑἸ ὰ re, quàm jocorum opportunitate, in wa⸗
μμ' nifeſtiſſimis criminibus, I. Flaccum ſe veritar
Ἵ Ὦ4 υ

ἦι !
"

56 INSTITUTIONES RHETORICA.

Judicum à Cicerone eſſe ereptum: perpetuo
enim riſu ac facetiis in teſtes Aſiaticos Ro-
manôsque cavillatur; adeò, ut Quintilianus
dixerit, Ciceronem in jocis modum non te-
nuiſſe.
Confutamns elevando, quando res, quam
adverſarius ſumpſerit, negari non poteſt; aut
quando infirma eſt noſtræ cauſæ ratio. Duo
aſſignantur elevandi ſeu elabendi modi.
I. Regerendo aliquid in Perſonam Adverſarii.

2. Regerendo in Rem ipſam. In Remregeri-

mus, cùm rem parem aliquam ei, quæ nobis
objicitur, reponimus; ut, quantùm nos urget
Adverſarius, tantùm videamur nos eum è di-
verſo eo, quo regerimus, urgere. Quale eſt
pro Cœlio; cui cùm objecta eſſet luxuria ma-
jor, quàm ut eam defendere auderet Cicero;
apertior, quàm ut poſlet eam negare, molliit
quidem aures, quantùm potuit, Orator, &
Partim temporum magis ea vitia dixir, quùàm
ominis; partim contendit, concedendum eſſe
aliquid ætati: tum (quod hujus loci pro-
prium eſt) velut remedium invidiæ oppoſuit
ſpem futuræ induſtriæ & probitatis in ætate ven-
tura, ex adtionibus laboribusque, quos Cœ-
lius jam ſuſeipiebat ſuſtinebatque
In Perſonam regerimus, cum, dimiſsâà re,
oſtendimus, qualiscunque ſit, non convenire
tamen Adverſarii Perſonæ, objicere eam, neque
reétè hæc ab eo dici. Cujusmodi eſt pro Li-
gario, quòd Tubero accuſator Ligarii, in ea-
dem cauſa fuerit, cujus Ligarium aecuſahar⸗
imi⸗

{

εὐ
Ϊ Π
41}}}}

Π βΞ ι

Γ}

(
Debenm

Π
Ἷ
ἰὀ,ᾳ
᾽ ῆ
μ
Ν
elenn,
, [ἡ
ΐἂυετεεψ
ἄ n
ΟΠἸΠΜΠΠ
nektin
᾽ ὁΠἸΟἘω

ἴμῃ

ΛΠΘ“ΡΙΜ}ΦΟ

'

Π
ἱΠΐΟΒ Κθ.
Π

Ἷ Π}} te.

.

Ν
Ἵ]
η
Π
demtegei
} )
nos Π
eumn .
Ν εἰ
ὙΠ
Ν

Ἵ}
ι

Π
ΠΗ
Ν "
.
)
ὶυοε (

( 1
γ1}
εἰ
ΙλϊῖΜ 1
λ ἢ
{

INSTITUTIONES ΝΗΓΣΤΟΕΙΟΖ, 57

Simile eſt in Saluſtium: Quaſßi verò tu ſis ab il-
lis viris, Saluſti, ortus? Et paulèò poſt: Ecquid
te tui piget, bomo leviſſime, cum ea culpas,
quæ in Hiſtoris mibi gloriæ ducis; qui mihi
auſus ſis eloquentiam Σ vitium objicere
cujus ſemper nocens egulſti patrocinio.

CAPUT VI.

De Peroratione, Quartãâ & Extre-
ma Parte Orationis.

ARTICULUS. UNICUS.
Quid ſit Peroratio, & quæ ejus Ῥαγοῖ ὃ

DEroratio eſt artificioſus Orationis exitus;
P vel: eſt extrema pars Orationis, in qua
id, Quod τοτὰ Oratione intendebat Ora-
tor, majori vehementiàâ evincere & obtinere
contendit.
Cùm Peroratio à nonnullis ſedes Affectuum
appelletur, videantúrque omnes Affectus huc
referri, (nam aliæ quoque partes Orationis
Affectus recipiunt, ſed breviores) hic, 11 us-
quam, totos Eloquemiæ fontes aperire licet,
& omnes animorum motus adhibere.
Tribus partibus conſtat Peroratio. I. Enu-
meratione. 2. Amplificatione. 3. Affectu.
Primò Enumeratio fit, cùm ea, quæ per to-
tam Orationem variè ſunt ſparſa, colligimus,
ὅζ uno velut aſpectu ponimus ob oculos per
Anacephalæoſim ſeu Raoppitulationem quæ
: 5 eſt

58 INS TrüTIONES RHETORIC.
eſt rerum fusè dictarum brevis & ſumma &
artificioſa repetitio. Sic Cic. ſigillatim pro
Quinctio omnia repetit, & ordine ſuo, quæ
Probaverat, fubjicit cum ratione. Oſtendi,
quàm multa antè feri convenerit, qum bomi-
nis propinqui bona poſſderi poſtularentur; præ-
ſertim cum Romæ domus ejus, ἩΧΟΥ ᾽ liberi eſſent,
& Procurator zqus utriusque neceſſarius. Do-
cui, cum deſertum eſſe dicat vadimonium, ommi-
nà vadimonium nullum fuiſſen quo die bunc ſibi
promiſiſſe dicat, eo die ne Komæ guidem eum
fuiſſe, τά teſtibus me pollicitus ſum planum fa-
cturum, qui & ſcire deberent, & cauſam, cur
mentirentur, non hbalerent. Ex ediéto uutem

non potuiſſe bona poſſideri, demonſtravi &.

Er pro Lege Manilia: Quare, cum bel-

lum ita neceſſerium ſit, ut negligi non poſſt;
ità magnum, ut accuratiſſmè ſit adminiſtranr
dum; & cum ei Imperatorem præficere poſſtis,
in quo ſit eximia belli ſcientia, ſingularis virtus,
clariſſima auctoritas, gregi⸗ fortitudo; dubi-
tabitis, Quirites, quin hoc tantum honum, quod
Diis ortahlar oblatum & datum A., in
Rempublicam conſervandam atque amplifican-
dum conferatis. L
Hc Enumeratio vel Repeditio non ſem-
per fit ſimpliciter; uùt in allatis Exemplis, ſed
βρυγαῖδ. ᾽ ; .
Sic per Ironiam facit Cicero Orat. 1. de
Lege Agaria. Hoc motu atque hac pertur-
atione animorum atque rerum cùm populo Ko-
mano vo 45 autboritas Conſulis reben

{{
| Μ;Μω
Ν
“ nlln
ΓῚ] Π
Ν
} ᾿
m, ſunn
: ἩΜΙ
) '
zur. (
ἆέῃψ“ἆἶἶἶ;
.
Σ
Ε

,

Ι

Ν κεῚ
"
ἽΠ N
{ γ1}

ὶ ῖ'ξ|||’0 ὴ

π: ἰ
111
ᾗωγωπ, |
17᾿
ΥΤ
Π
δ η ῃ
ι '
τ;νεΗε Ἷ
μ
Ἰὔγη) ,
Ι.Μῃῃ ἢ

ἽΝ Ν

.1.}
μ
ὴ
ἼΠ Ν
o μ{{
n Ν
"1}}

hunſtn

{ ΄

Π
re,

}

ί.
ἰ

INSTITVUTIONES RHFTORICEY. 59
tantis tenebris illuxerit, cuùm oſtenderit nibil eſ-
Je metuendum, nullum exereitum, nullam ma-
num, nullas colonias, nullam venditionem vecti-
galium, nullum Imperium novum, nullum KRe-
gnum decemvirale, nullam alteram Komam, ne-
que aliam ſedem Imperii nobis Conſulibus futu-
ram, ſummuümque tranquillitatem pacis atque
otii: verendum, eredo, nobis erit, ne veſtra itd
præclara lex Agraria magis popularis eſſe videa-
tur. Cum verò ſcelera conſiliorum veſtrorum frau-
démque legis, inſidias, quæ ipfi Populo Koma-
no à popularibus Tribunisplelis fiant, oſtendero,
pertimeſcam, eredo, ne mihi non liceat contra
vos in concione conſaſtere.

Vel per interrogationem; ùt Cic. pre
Roſc. Amer. An verò, Judices, vos intelligi-
tis, nihil aliud agi, niſi ut proſcriptorum liberi
qudvis ratione zaru, ) 85 ὀή rei initium in
veſtro jurejurando atque in §. Koſcii periculo quæ-

Τ. Dubium eſt, ad quem maleficium pertineat,

cùm videatis ex altera parte ſectorem inimicum,
rarium, eundemque accuſatorem hoc tempore:
ex altera parte egentem, orbatum ſuis filium,
in quò non modò culpa nulla, ſed ne ſuſpicio qui-
dem potuit conſeſtere. Nunquid ic aliud videtis
Roſcio, niſi quòd patris bona venierunt
. ᾽ τ

Vel per præteritionem, ne omnia repete-
re velle videamur; ùͤt Cicero pro Cluent.
Mitto primam illam libidinis injzuriam; mitto
nefarios Generi nuptias; mitto cupiditate matris
expulſam ex matrimonio filiam, duæ korcen

Ὶ

§0 INSTITUTIONES RHEFTORICX.

ad Ladale⸗ vitæ periculum, ſed ad eommune fa-
miliæ dedecus pertinehant. Nibhil de alteris Op-
pianici nuptiis queror, quarum illa; ciun obſi-
des filios ab eo mortuos accepiſſet, tum denique in
familiæ luäétum atque 11 privignorum funus nu-
Plit. Praætereo, quèòd Augium Melinum, cujus
illa quondam Socrus, paulò antè uxor fuiſſet:
càùm Oppianici 6 operà proſeriptum occisimque
agraſeerer , eam ſibi domum ſedémque conjugii
delegit, in qua quotidie ſuperioris viri mortis in-
dicia & ſpolia fortunarum videret.

Aliquando fit cæſim, & quaſi membratim;
ùt Cicero pro eodem Cluent. Quare, Ju-
dices, ſi ſcelus odiſtis, prohibete aditum ma-
tris ἡ Π ſanguine: date parenti hunc inere-
dibilem dolorem ex ſalute, εχ victoria libe-
rum : patiamini, matrem, ne, orbata fflio,
lætetur, vittam potius veſtrâ æquitate diſcedere.
Sin autem, id quod veſtra natura poſtulat, pu-
dorem, bonitatem virtutémque diligitis, leva-
26 hunc aliquando ſupplicem veſtrum, Judicés,
tot annos in falſa invidia periculisque verſatum,
qui nunc primum poſt illam flammam, aliorum
facto cupiditate excitatam, ſpe veſtræ æqui-
tatis erigere animum, & pauliun reſpirare ἡ me-
tu cœpit &.

Vel per Comparationem & Collationem
Argumentorum noſtrorum cum Argumenus
Adverſariorum; ùt Cic. de Lege Agraria.
Et quoniam, qud de causd, & quorum causd

ille hoc promulgavit, oſtendi, doceat ipſe, 229

γὲ }
ψ
Ῥ Η
,
4}}:}
{{πν;
[βε ι
{ ἡ
Ἀμμ}}
Μ κ
{{Π}}} (
δ
ὰὺ)ῳὓ Γὶ]
Tertd
Atenum
nltn
η
δίνη,
ὸε:ξΡῄ)Η
Π )ἶῃ-:π
ἣ" ἠ
: ΕΠΙῃ
᾿"Ηἓῃ1ῖπξτἑ
ὶ

]

.
η Ν

" }

nliiſein
ſ..
ἼΠ
}
Ἴ7
Ἷ
Π

nbrurmn
Ω
Π mue.
Π

Ἄ }

η }
Ἵ ὴ
μΗ Η
}
Π
Π

]οὶἳπκὶοπἓἷ

ἐ

INSTITUTIONES RuEFTORICX. 61

ego quem poſſeſſorem defendam, num Agrariæ
egi reſiſto. Sluam Scantiam vendis; Res-
Pahhen poſſdet: defendo. Campanum agrum
dividis; vos eſtis in poſſeſſtone: non cedo. De-
inde Italiæ, Siciliæ, caterarumque Provincia-
rum poſſeſſiones venales ac proſcriptas bac lege
video: veſtra ſunt praſidia, Poſſeſſiones: reſi-
ſtam atque repugnabo.
Vel per Antitheta repetendo, quæ ab Ad-
verſario dicta ſunt; ùt Cic. pro Roſc. Amer.
Prædia mea tu poſſdes; ego aliend miſericordiä
vivo: concedo, & quòd animus æquus eſt, & quiæ
neceſſe eſt: mea domus tibi patet, mibi clauſa
εἐ ; Fero: familiä meä maximä uteris; ego
Jervum habeo nullum; patior, && ferendum puto.
Quid vis amplius ὁ Quid inſequeris “ Quid op-
pugnas ?* Qud in re tuam voluntatem lædi d me
putas? Ubi tuis commodi officio? Quid tibi
obſto ὅ &. :
Secundò Amplificatio adhibenda eſt eo mo-

do, quo ſuprà de Amplificatione egimus.

Tertiò ſimiliter procuranda eſt excitatio
Affectuum; in Laudationibus quidem: Amoris,
Gratulationis, Admirationis & Laætitiæ; In
Vituperationibus: Odii, Invidiæ, Contemptüs
&& Pudoris; In Deliberationidus de re facien-
da: Spei, Piquciæ; de re non facienda: Tu-

moris 45 Periculi Metüs; In Accuſationibus:

Odii, Invidiæ, Indignationis; In Defenſioni-
bus: Amoris, Clementiæ, Miſericordiæ.
Denique Peroratio brevis ſit oportet, ne
inflammatus Auditor refrigeſcat; vel aliò ani-
mus rapiatur.
Ex

62 INSTITuITIONES RHFTORICX.
Ex iis, quæ hoc Libro ſecundo dicta ſunt,
collige artificium conſtruendæ totius Oratio-
nis, cujus hoc compendium eſt.
Præmittit Orator Exordium, ex Viſceribus
cauſæ deductum, quod continet prima ſemina
Argumentationum, Amplificationum & Affe-
Rum, quæ reliquà Oratione pertractantur.
Deinde aſſumit brevem & claram Propoſitio-
gyem, vel in Genere Demonſtrativo, vel Deli-
berativo, vel Judiciali. '
Seligit & Locis Rhetoricis duo triàve argu-
menta præcipua, quibus Propoſitio niti, & in
quæ, quaſi in ſuas partes, Oratio diſtribui poſſit.
Tum accedit Argumentatio aut Katiocinatio,
vel Tripartita, vel Quinquepartita, vel Encthy-
mema, vel Inductio, quæ argumenta efferat &
explicet. Singulas autem Argumentationis
Partes Amplificatio Rerum ac Verborum ex-
ornare, & aptæ Tranſitiones colligare debent.
Excitantur Affectus, vel Orator digreditur,
aut confutat, re confirmatàâ & amplificat.
Peroratio omnia, per Orationem ſparſa, ve-
hementiùs colligit, ac primum Argumentatio-
nes ſtrictim ac ſapienti quàdam confuſione re-
cenſet, eas rurſus amplificat, inchoatos Affe-
QGus reſumit, adauget, & ad ſummum perdu-
cit. Nonnunquam novo Argumento aut Ατ-
gumentatione, tanquam fortitelo, ad finem
reſervato, Auditorem vincit.

ὐ ίῃ
Μ η.
ἬΪΗ
Ν Π
Π
μ ὦ
ἰ
γηγ,

Π }
. ὶ
{ !
Ἴ
Μ .
εὐ
Π
ἐ
Π
lrl,.
Ementatlo.
016 1Ὁ
οδ
ῇ Ρἓἷἆὓ'
ΤΝ
μ

,

ι

) ἰ
ΜῈΝ

β Ν κι

.
miin pron
i Allten
G worie.
Mopart
1
Πλη υ
ψιημ
ΟἨἨἹ ὶ

Π
ἰ ῃ
ἷυΓ ) ωῃξ...ἳἷ
μ
ἴ

ο 889 (1) ἐ

Ο ΤΠΒΕΒ III.

De Tertia, & Reliquis Partibus
Rhetoricæ, ;
nimirum,
DE ELOCäITIONE, DE

MEMORIAETPRONUN-
ΤΙΑΤΙΟΝΕ.

CAPUXTI.

De Elocutione in genere.
, Quid eſt Elocutio?
St eorum omnium, quæ mente conce-
peris, per idonea verba ad Auditores
☛' prolatio.
Ab hac nomen Orator habet, qui græcè
Rhetor, latinè Eloquens dicitur, quia ſenſa ani-
mi ita promit, ut probet, quod eſt neceſſita-
tis; delectet, quod eſt ſuavitatis; flectat, quod
eſt victoriæ.
Quæ ſunt in Elocutione ſpectanda5
Du‚uo potiſſimùm: I. Ut fiat latinitate plana
" χ emendata, de qua in Grammatica agitur;
maximè autem ut ſit purus & dilucidus ſermo,
qui tum conſuetudine & exercitio quotidianæ
locutionis, tum maximè veterum Oratorum,
aliorumque Authorum claſſicorum lectione
comparatur & confirmatur.
II. Ut aptè & ornatè, & ad id, quod agi-
tur, congruenter inſtituatur.
Ex quo conficitur ornatus Orationis?
Omnis Oratio, cùm εχ verbis conficiatur,
Α eE

2 IXNSTITUTIONES RHFrTORIC.
εχ illis etiam ſingularis Orationis ſplendor & di-
gnitas reſultat.

Ratio verborum vel ſimpliciter vel con-

zuncte conſideratur: Unde ornatus vel eſt

in verbis ſingulis, vel in conjunctis & conti-
nuatis, vel in propriis unà cum rebus natis,
aut novatis & quaſi factis.
Luid in verbis ſimplicibus, vel ſingulis conſi-
derandum eſt? O
Verba ſimplicia naturà ( alia ſunt Conſo.
nantiora, ùt moderatio; quàm modeffia;
concertare, quàm confligere; Grandiora, ut
optimus, quàm bonus; immanis, contruci-

dare officioſiſſimus, quàm magnus, necare,

officioſus. Nitidiora, ùt bos, quàm vacca.
Ex ſimplicibus optima creduntur, quæ ma-
ximè ſonant, aut ſunt jucundiſſima:
Honeſta turpibus potiora ſunt: Sordidis
enim in Oratione erudita non eſt locus.
Verba clara & ſublimia juxta rationem argu-
menti & materiæ ſeligenda ſunt; quod enim
alibi magnificum, tumidum alibi: Humilia cir-
ca res magnas apta ſunt circa res minores; quæ

cùm aurium judicio & bene loquendi conſue-

tudine ponderanda ſint, certis legibus aut ex-
emplis hic definiri non poſſunt.
Quibus verbis Orator ad ornandam Orationem
uti ſoleat

.

I. Verbis inuſitatis; qualia ſunt priſca fer?

ac vetuſta, & ab uſu quotidiani ſermonis pri-
dem intermiſſa, quæ ſunt Poëtarum licentiâ
liberiora, quàm Oratorum; eôque ornamen-
το

μ
{Π}}
Π
ἐ ὰ}}
CGencur
μ eer
μ Krik
Gmigtur n
ψ
betei
Τ,

Ε
Π
Ε
S
lntſen ἰ
ἐ ;
ἰγμ
Ἠἷεὲἷὶέςῃἶ
͵ ἷΐἷᾗἃὤ"έ;
ε"
κὰ ῃ
Ε.
ς Μαηι
ῶ
μ Dõ
.

lley

ἰχ ἀὰ

ἐ con.

ι e
Δλ
,

ἰπώμ!

ἴπ ὰ
, Πχϊί,,
711
Π
d, Necnle,

᾿ ῶ .

!

Π

ὶ
ε: δ .
Rð
ἹΗ
μ
Τ
Ν .

ἰ ὦ

1 } {:

γμΝμ.

INSTITVTIONFS ΒΗΕΤΟΒΊΟΣ 4
ἴο acerrimi judicii P. Virgilius mirificè uſus eſt:
Olli enim, & quia nam, & ponè, pellucent
& aſpergunt illam, quæ etiam in picturis gra-
tiſſima eſt, inimirabilem, arti auctoritatem.
Cavendum tamen, ne frequentiori priſco-

rum uſu terſæ orationis nitor deformetur; ùt
cùm ſæœæpiùs beic pro bie, quum pro cùm:

anteiquus pro antiquus, ad nauſeam auditoris
obtrudis.
Habet etiam in Oratione Poëticum aliquod
verbum dignitatem, ſi τατὸ & in loco adhi-
beatur : non enim eſt, cur aliquis fugiat dicere,
Jobolem, effari, nuncupari, & plura hujus-
modi, quibus apto loco poſitis grandior at-
que antiquior Oratio videri poteſt.
2. Verbis novs; Sunt autem verba nova,
quæ ab eo, qui dicit, gignuntur, ac fiunt?:
Similitudine, ùt Sllaturit, ſimbriaturit, quo-
rum ilud à Cicerone, hoc ab Aſimio forma-
tum eſt, ad ſimilitudinem verbi Scyipturite
Soboleſcere à Livio, juveneſcere ab Horstio,
lenteſcere & igneſcere dictum eſt, ſicut ſer-
veſcere. " ΤΝ
Imitatione; ùt tinnio, rugio, clangor, mur-
mur, aliaque multa.
Inftexione; ùt à bibo, biboſus.
Adjunkctione; ùt verſutiloquus, expectora-
re &c. Græcis magis conceſſum eſt fingere;
audendum tamen aliquando Latinis, & ſiquid
periculoſius finxiſſe videbimur, quibusdam
remediis præmuniendum eſt: 7Ὲ ita dicam, ſt
licet dicere, quodammodo, permitte mihi ſie di
cere.
A 2 5. Trant⸗

INSTITUTIONES RHETORICF.

3. Translati, ſive Tropics, de quibus mox.
Plura de verbis ad ornatum Orationis adhi-
bendis vide parte 4. cap. 4. & potiſſimùm cap. 6.

CAPUT II.
De Tropis, ac primô de iis, 4
in uno verbo poſiti ſunt.
Quid eſt Tropus?
Ropus eſt verbi vel ſermonis à propria
ſignificatione in alienam cum virtute &
dignitate mutatio. Hoc ipſa vox indi-
cat: Tropus enim dicitur à verbo τρέπω, ἰά
ε, converto ſive immuto. Sic dicimus lætas
ſegetes; ubi verbum lætus à propria ſignifica-
tione, quâà homines lætos dicimus, ad ſegetes
cum virtute transfertur.
Quot ſunt in uno verbo Troporum genera?
Septem vulgò recenſentur: Metaphora,
Synecdoche, Metonymia, Catachreſis, An-
tonomaſia, Onomatopœja, Metalepſis.

Quid eſt Metaphora?
Eſt translatio; cùm nomen zut verbum
propter ſimilitudinem transfertur ex eo loco,
in quo proprium eſt, in eum, in quo vel
proprium verbum deeſt, vel translatum eſt
proprio ſignificantius & pulchrius. Sic gem-
mare vites, homo durus 5 aſper, defectu pro-
priüi verbi ex neceffitate dicimus; ſigniſican-
tius, incenſus ird, lapſus errore; pulchriùs Gr-
cimus, Lumen orationis, flumen cioguentte.

Poidu ὶ
|

(
.
Ἱ
μ
Γ1)
,
οαμλιι
}

7

(Ἰηκὶ
ἁψίν

Morc.

ἰ
111

au⸗

Nicerd
Π
ἳξᾖῇεωτς Ὶ
ἰ μ
Ε
οφ
' {ΠΘΠΠΙΘΟςῃ
) ΜΜ Ἶ

.
Π ῃ

Ontons Ἷ

)ὶὶἱἷιωἰιωεεεε

Ι

(
[}
)

Ὑ γ1}
Im ὙΠ
Ἱ γυχ ὶ
γ Ὸ Ἷ
ommos [υὶ
} ἴ
α μ

INSTITUTIONES RHETORICæ. ξ

Cauſa, cur delectemur verbis translatis, li-
cet adſint propria, eſt, φαδα translatio ſit ſi-
militudo ad unum verbum contracta; ſimili-
tudine autem mirificè capiuntur hominum ani-
mi. Differt tamen Metaphora à ſimilitudine,
quòd hæc comparet aliquid rei, quam volu-
mus exprimere: Fecit ùt leo; hæc pro re ipſa
ponitur, ùt homo eſt leo.
. Quotuplex eſt Metaphora?
Quatruplex. 1. Cùm ab animali ad ani-
mal fit translatio; ùt ſi dicas, bominem la-
traré.
2. Cm inanima pro inanimis ſumuntur; ἂϊ
concentu virtutum nibil eſt ſuavius.
3. Cm pro rebus animalibus ſumuntur in-
anima, ut duo fulmina belli 5 cipiadæ.
4. Càùm animata pro inanimis; ùt acci-
pient ſonitum ſaxi de vertice paſtor.
Cùm rebus ſenſu carentibus actum aliquem
& quaſi vitam tribuimus; ùt pontem indignatus

Arawxes.

Et illa Ciceronis: Quid tuus ille. diſtrictus in
acie gladius agebat? Cujus latus ille mucro pete-
bat? Qui ſenſus erat armorum tuorum?
In facienda metaphora cavenda ſunt 1. nimia
diſſimilitudo; ùt ſi diceres cum Ennio: Cæœli
ingentes fornices. 2. Ne nimis longè ſimile
trahatur; ùt ſyrtim patrimonii, ſcopulum liben-
τἰὰς dixerim: Charybdim bonorum, voraginem
potiùs. Faciliùs enim ad ea, quæ vidimus,

quàm ad illa, quæ ſolo auditu percepta ſunt,

mentis oculos reflectimus. 3. Ne ſit humilis;

