gati à Segeſte venerumt, auxilium orantes ad-
versus vim popularium, à quibus circumſede-
batur validiore apud eos Arminio, quantò bel-
lum ſuadebat. Nam barbaris, quando quis
audaciâ promptus, tantò magis fidus, rebus-
que motis potior habetur. Addiderat Sege-
ſtes Legatis filium nomine (c) Segimundum,
ſed juvenis conſcientiaà cunctabatur; quippe
anno, quo Germaniæ deſcivére, Sacerdos
apud aram Ubiorum creatus ruperat vittas,
profugus ad rebelles. Adductus tamen in
ſpem clementiæ Romanæ, pertulit patris man-
data, benignéque exceptus, cum præſidio
Gallicam in ripam miſſus ε, Germanico
pretium fuit convertere agmen, pugnatúm-
que in obſidentes; & ereptus Segeſtes magnâ
eum propinquorum & clientium manu. In-
erant

—

(a) Urbs Cattorum in Mattiacis, hodie Marburg / quaſi
Mattiorum Burgum.
(b) Populi, quorum antiquæ ſedes hodie ſunt pars
Ducatùs Lauffenburgici, Veteris Marchiæ Archiepiſcopa-
tus Magdeburgenſis, Brunswicenſis, Halberſtadienſis;,
Hallenſis, & aliquot Comitatus Thuringiæ. ;
(c) Sequeſtris filius Dux Cheruſcorum, ἃ Romanis de-
fecit.

mlen
μ "
ο
εμ N
" ΜΜΞ

Π Ω

Crun, {
ωὢὤᾖ
K metoriibo
Ὕ }
γμμ!} ἢ
μ
μη}}ν4
Π
! ρωὗ:πε:] Ἷ
εη μ
ὑετπ ωπἃωεεγ
Ν
7
ἶ“ἷι .
Π {
μ μῃ
ἤβαι]
1 ῄ“γῃ{'ἄ
Unge.
Veltr ni,

oge ὶ
μ

Πα ,
Ἰεπη ὴ
linm χ:
Ἴ0) ( }}.
9 Cvoncon
ἐ ί. κὶὶ
Ξεςὶι'ῃυπὀυ}π;
ι {

Ιῃ,

Π ΜΗ

. (
n, ΜΠΙΙ:
Π Ir.
ἐΠ

Π

μὐεια i⸗
ἐ
Ηε!ὕετὐπωε::
,

[ἰ γ.'ά'
" μν

Annalium Liber Primutus. 59
erant fœminæ nobiles, inter quas uxor Armi-
nii, eadémque filia Segeſtis, mariti magis,
quàm parentis animo, neque victa in lachry-
mas, neque voce ſupplex, compreſſis intra
ſirum manibus, gravidum uterum intuens
Ferebantur & ſpolia Varianæ cladis, plerisque
eorum, qui tum in deditionem veniebant,
prædæ daté: Simul Segeſtes ipſe ingens viſu
& memoriàâ bonæ ſocietatis impavidus. Ver-
ba ejus in hunc modum fuêre. Non hic mihi
primus erga populum Komanum fidei & con-

antiæ dies, e qus à Divo Auguſto civitate
5

donatur ſum, amicos inimicosque ex veſtrie
utilitatibus adelegi, neque οο patriæ (quip-
pe proditores, etiam iis, duos anteponunt, in-
ie ſunt) verum guia Romanis dnertir⸗
idem conduceret: & pacem, quàm bedkum
probabam: ergo raptorem fſiliæa meæ, violato-
rem fœderis veſtri Arminium, apud Varum,
Te- tum exercitui praſidebat, reum feci, di-
atus ſègnitiä Ducis, quia parum præſidii in
legibus erat, ut »Ἐ & conſocior vinciret,
agitavi. Teſtir illa nox, mihi utinam potins
noviſima! quæ ſecuta ſunt, deftert magis,

Jaam defendi poſſent. Caterum & injeci ca-

tenas Arminio, & 2 factione ejus injectas
perpeſſus ſum. Atque ubi primum tui copia 5
vetera hovig, & quieta turbidis antehabeo:
neque ob præmium, ſed ut me perfidiä εχ ί.
τ 452 : ſimul genti Komanorum idoneus conci-
liator, ( pœnitentiam quàm perniciem malue-
rit. Pro juventa & errore έ veniam pre-
cor: ſfiliam neceſſitate hic adauctam fateor;
,

60 C. Cornelii Taciti

tuum erit conſultare, utrum prævaleat, φαδά
ex Arminio concepit, an qud ex me genita
eſt Cæſar clementi reſponſo, liberis propin-
quisque ejus incolumitatem, ipſi ſedem ve-
terem in Provincia pollicetur. Exercitum re-
duxit, noménque Imperatoris, auctore Tibe-
rio, accepit. Arminii uxor virilis ſexis ſtir-
pem edidit: educatus Ravennæ (a) puer, quo
mox ludibrio conflictatus ſit, in tempore me-
morabo. Fama dediti benignéque excepti
Segiſtis vulgata, ur quibusque bellum ἰην ς
aut cupientibus erat, ſpe vel dolore accipitur.
Arminium ſuper inſitam violentiam, rapta
uxor, (b) ſubjectus ſervitio uxoris uterus, ve-

cordem agehant, volitabatque per Cheruſcos,

arma in Segeſtem, arma in Cælarem poſcens.
Neque probris temperabat: egregium patrem!
magnum Imperatorem! fertem exercitum!
quorum tot manus unam mulierculam avexe-
rint. Sibi tres legiones, totidem Legatospro-
cubuiſſe. Non enim ſe proditione, neque ad-
versus fœ&minas gravidas, ſod palàm adver-
sus armatos bellum tractare. Cerni adhbuc
Germanorum in Incis ſigna Romana, φά Diis
patriis ſaſpenderits Coleret Segeſtes victam ri-
pam; readeret filio Sacerdotium bhominem
Ger-

(a) Ravenna urbs Senonum populorum, ad oram ma-
ris Adriatici, in Gallia Ciſpadana Regione Italiæ. Hodie
nomen antiquum retinet, urbs eſt provinciæ Romagnæ;,
ive Romandiolæ, in ſtaru Ecclenaſtico. Ἷ
(b) Hesvelda uxor Arminii capta Dumelicum filium
trimeſtrem ſecum habuit, Ravennam poſt triumphum
uni ea abducta. —

mneſen. :
μ } Μ
Μ Ἱ N
Sgſtn:
tm. {
ſcuNenmnee
γ{πῖι ἐπι
υ
ὐ
Δ un
{ 11
Π Π
{ ι Π η
Π
ψ κία,
{ΠΠΠ .
ἴ ἢ
ἰ ſ
δ η

ve η :
Ο:ΟἶΟ! Ζ .
ΠΠ1Π, .
ὨΡΗ
Σ Ν
ἀμη ει
ι"ξν'εἕ;ιιωμῇτεπ; ἷ
.
Π
nlemgt
une, ir

Ahiinen
— —
μ ὶ
Π

μ ult }
ῳ
Υ͂ !

- !
ψ
μΗ
.
μ

!
|
'

Annalium 1,2206 7 Primus. 61
Germanos nunquam ſatls excuſaturos, quòd
inter Albim & Khenum virgas & ſecures, ς
togam viderint. Aliis gui‿antibus gnorantia
Imperii Romani, inexperta eſſe ſupplicia, ne-
ſcia tributa, qua quando exuerint, irri
tusqué diſceſſerit ille inter numina dicatus
Auguſtus, ille dilectus Teberius, ne imperi-
tum adoleſèentulum, ne ſeditioſaum exercitum
paveſcerent. δὲ petriam, panentes, antiqna
mallent, quam dominos, & colonias novas,
Arminiunt potius gloriæ ac libertatis, quàm
Segeſten Π gitioſæ ſervitutis ducem ſequeren-
tur. Conciti per hæc non modò Cheruſci,
ſed conterminæ gentes, tractũúsque in partes In.
guimerus Arminii patruus, veceri apud Ro-
manos auctoritate Unde major Cæſari me-
tus, & ne bellum mole unà ingrueret, Cæ-
cinam cum quadraginta cohortibus Romanis,
diſtrahendo hoſti per Bructeros ad flumen (a)
Amiſiam mittit. Equitem Pedo Præfeétus (b)
finibus Friſiorum ducit, ipſe impoſitas navi-
bus quatuor legiones per lacus vexit, ſimul-
que pedes, eques, claſſis apud prædictum
amnem convenêre. Chauci cùm auxilia pol-
licerentur, in commilitium δαίς! ſunt. (c)
Bructeros ſua urentes, expedita cum manu
L. Stertinius miſſu Germanici fudit, intérque
cædem

(a) Amiſia fluvius Iſtævorum, hodie dit Emds in Cir-
culo Weſtphalico.
(b) Friſii Populi Germaniæ ad Oceanum, retinent ho-
die ſuum nomen. :
(c) Populi Germaniæ ad Amiſiam fluvium. Eorum re
gio hodie Archiepiſcopatus Monaſterienſis.

42 C. Cornelii Taëiti
cadem & prædam reperit undevicçeſimæ le-
gionis aquilam cum Varo amiſſam. Ductum
inde agmen ad ultimos Bructerorum, quan-
tumque Amiſiam & (a) Luppiam amnes inter

vaſtatum: haud procul Teutoburgienſi ſaltu,

in quo reliquiæ Vari legionumque inſepultæ
dicebantur. Igitur cupido Cæſarem invadit
ſolvendi ſuprema militibus, Ducique, permo-
to ad miſerationem omni, qui aderat, exer-
citu, ob propinquos, amicos, denique ob ca-
ſus bellorum, & ſortem hominum promiſſio
Cæcina, ut occulta ſalhluum ſerutaretur, pon-
tésque & aggeres humido paludum, & falla-
eibus campis imponeret. Incedunt meœſtos
locos, visuque & memoriâà deformes. Prima
Vari caſtra, lato ambitu, & dimenſis princi-
piis, legionum manus oſtentabant: Dein Se-
miruto vallo, humili foſsàâ, acciſæ jem reli-
quiæ coniediſſe intelligebantur. Medio cam-
Ppi albentia ofla, ut fugerant, ut reſtiterant,
disjecta vel aggerata: adjacebant fragmina te-
lorum: equorumque arcus, ſimulque truncis
arborum antefixa ora: lucis propinquis barba-
ræ aræ, apud quas tribunos ac primorum ordi-
num centuriones mactaverant: & cladis ejus
ſuperſtites pugnam aut vincula elapſi, refere-
bant, Hic cecidiſſe legatos, illic raptas aquilas;
primum abi vulnus Varo adactum, abi iInfelici
dexirä, & ſuo iltu mortem invenerit! quo
tribuzali concionatus Arminius: quot patibula
(4) Luppia amnis Bructerorum & Marſorum populo-
rum. Hodie Lippe in Circulo Weſtphalico in Rhenum
ſe exonerat. :

μ ὶ

Ὑ
ΤΜ
μ.}}}}
͵τ᾽.;:.ι Ιὶειἑὶῦπυῆ
ἐ !
οο

δ

—

Μ
Π

Π

Ν
Π7.1}
ΔΝΒΝ
δθ }

Π

ΠΌ

ἰ }

ἐ η
Δ, }
ῃ . Ο ;
Unen, tuge
eentihlg |

ὑ

ἡῇ, ὴ ἣν
Ν χἓξἱΟΠἓὗ

1 .

Δ}
ῃ Υ̓
᾽ '

͵
χ ὴ

Annalium Liber Frimus. 63
ὰ aptivis: qua ſerobes utque ſignis & aquilis
. δήῃ per ſuperbium illuſèritt. Igitur Romanus, qui
κ } ἀδογαῦ ) exercirus, ſextum poſt cladis annum,
) trium legionum oſſa, nullo noſcente, alienas
reliquias, an ſuorum humotegeret, omnesut
conjunctos, ut conſanguineos, quctà in hoſtem
iràa, mœſti ſimul & infenſi condebant. Primum
ὑ exſtruendo rumulo ceſpitem Cælar poſnit, gra-
Π . tiſſimo munere in defunctos, & præſentibus
Eeneie doloris ſocius. Quod Tiberio haud probatum,
mrum rmm ſeu cundta Germanici in deterius trahenti, ſive
ΤΌ ΄ exercitum imagine cæſorum inſepulcorumque
dm, ἅ : tardum ad prælia, & formidoloſiorem hoſtium
ΔΝ mi credebat: neque Inperatsrem auguratu ξ9 ve-

enes μῃ ruſtiſſimis caremon'i. rædtum attrettare -
ἄμ γαάᾳ debuiſſoe. Sed Germanicus cedentem in
χ ᾽ avia Arminium ſccutus, ubi primum copia fuit,
αὐο ῖ evehi equites, campumque;, quem hoſtis inſe-
ι , derat, eripi jubet. Arminius colligi ſuos, &
' propinquare {γ]ν}8. monitos, vertit repentè:
mox ſignum Prorxumpendi dedit iis, quos per
ſaltus occultaverat. Tunc πονὰ acie turbatus
eques, miſſæque ſubſidiariæ cohortes, & fugi-
entium, agmine impuliæ, auxerent conſterna-
tionem, trudebantrque in paludem gnaram
vincentibus, iniquam neſcüs, ni Cæſar pro-
ductas legiones inſtruxiſſet. Inde hoſtibus
terror, fiducia militi, & manibus æquis ab-
ſceſſum. Mox reducto ad Amiſiam exerci-
tu, legiones claſſe, ut advexerat, reportat:
pars equitum, littore Oceani, petere Rhe-
num juſſa. Cæcina, qui ſuum militem du-
cebat, monitus, quanquam notis itineribus
regre-

64 C. Cornelii Taciti
regrederetur, pontes longos quàm maturrimè
ſuperare Auguſtus 15 trame“ vaſtas inter pa-
ludes, & quondam ἃ L. Domitio aggeratus:
cœtera limoſa, tenacia gravi cœno, aut rivis
incerta erant, circum ſylvæ paulatim acclives,
quas tum Arminius implevit, compendiis via-
rum & cito agmine, onuſtum ſarcinis armis-
que militem cùm anteveniſſet, Cæcinæ dubi-
tanti, quonam modo ruptos vetuſtate pontes
reponeret, ſimũlque propulſaret hoſtem, ca-
ſtra metari in loco placuit; ut opus & alii præ-
lium inciperent. Barbari perfringere ſtationes,
séque inferre munitoribus niſi laceſſunt, cir-
cumgrediuntur, occurſant, miſcetur operan-
tium bellantiimque clamor, & cuncéta pariter
Romanis adverſa; locus uligine profundà,
idem ad gradum inſtabilis, procedentibus lu-
bricus; corpora gravia loricis; neque librare
pila inter undas poterant. Contra Cheruſcis
ſueta apud paludes prælia, procera membra,
haſtæ ingentes ad vulnera facienda, quamvis

procul, nox demum inclinantes tum legiones

adverſæ pugnæ exemit. Germani ob proſpera
indefeſſi, ne tum quidem ſummotà quiete, quan-

tum aquarum circumſurgentibus jugis oritur,

vertere in ſubjecta, mersaque humo, & obruto
quod effectum operis, duplicatus militi labor.
Quadrageſimum id ſtipendium Cæcina paren-
di aut imperitandi habebat: ſecundarum am-
biguarumque rerum ſciens, eôque interritus.
Igitur futura volvens, non aliud reperit, quam
ut hoſtem Sylvis coërceret, donec ſaucii, quan-
túmque gravioris agminis, anteirent: Nom
medio

lin

wymund
(or lebbe

goren⸗ u
Π
.ε:ὶωωυεαἁνεψ
μ
ω,ευτιωειἷοπἶ
Π
ὶςπεε,ὶυτἷξτυρξ
celent Π
μ Ν
ψ Μ ,
' {μ}}
11
ἰ ἀπη Ὶ

"

ι

'
'
ἡ
"

͵

χ

Ν
Ῥ μ
{ }
Ἴ
Δ }
τεἴι'ιῃτετπροτ
ρὀνεΐἷυωὺπρ
ἰ ἀῃ!

ΠΡυΐι

—
Ξ

4 ! ὐ
Ἱ η
Ν

ἰ

ἓω'ηέ
Δ

)
ieni
ἐ

μ "

4 nie
Im ſurri U.

χ ἰὰ
δ γ μ

Λ

ἴχι ἷ]οῄςω
ὰ
ἴ χ
lceſſunt, ὶ
ἴ μ
Χα μ
gre μ η
)
ὙΠ})
Ὑ {{
Neen Μ
Π
ἐ umn gges
ι ὠμι !
Ἴ Ω
ἽἼ ὰ
μά
εἰ ι

μ -

εὐ
Π ἰΠ[ΘΐΠΜ ͵
helh
εἰ
Ω

ΓῚ

. Annalium Liber Primus. 65
medio montium & paludum porrigebatur pla-
nities, quæ tenuem aciem pateretur. Deligun-
tur legiones, quinta dextro lateri, unetviceſima
in læyvum: primani ducendum ad agmen; vi-
ceſimanus adverſum ſecuturos. Nox per diver-
( inquies: cùm barbari feſtis epulis, læto can-
tu, aut truci ſonore ſubjecta vallium ac reſultan-
tes ſaltus complerent: apud Romanos invalidi
ignes, interruptæ voces, atque ipſi paſſim adja-
cerent vallo, oberrarent tentoriis, inſomnes
magis quàm pervigiles, ducémque rerruit dira
quies. Nam Quinétilium Varum ſanguine ob-
litum & paludibus emerſum, cernere & audire
viſus eſt, velut vocantem, non tamen obſecu-
tus, & manum intendentis repuliſſe. Cœptà
luce, miſſæ in latera legiones, meru an contu-
maciàâ, locum deſeruêre: capto properè cam-
po, humentia ultra. Neque tamen Arminius
quanquam libero incurſu, ſtatim prorupit: ſed
ut hæsère cœno foſsisque impedimenta, turbati
circum milites, incertus ſignorum ordo, utque
tali in tempore, ſibi quisque properus, & lentæ
adverſum imperia aures, irrumpere Germanos
jubet, clamitans. En Varus, & eodem iterum
fato victæ legiones. Simul hæc & cum delectis
ſcindit agmnen equisque maximè vulnera inge-
rit: illi ſanguine ſuo & lubrico paludum lapſan-
tes, excuſſi rectoribus disjicere obvios, pro-
terere jacentes: plurimus circa aquilas labor;
quæ neque adverſum ferri ingruentia tela, ne-
que figi limosà humo poterant. Cæcina dum

ſuſtentat aciem, ſuffoſſo equo delapſus circum-
E Venie

66 C. Cornelii Taciti

veniebatur, ni prima legio ſeſe oppoſuiſſet.
Juvit hoſtium aviditas, omiſsà cæde, prædam
ſectantium; eniſæque legiones, veſperaſcente
die, in aperta & ſolida; neque is miſeriarum

finis: ſtruendum vallum, petendus agger.
Amiſla magna ex parte; per quæ egeritur hu-
mus, aut exciditur ceſpes. Non tentoria mani-
pulis, non fomenta ſauciis, infectos cœno aut
cruore cibos dividentes, funeſtas tenebras, &
tot hominum millibus unum jam reliquum
diem larnentabantur. Fortè equus abruptis vin-
culis vagus, & clamore territus, quosdam occur-
rentinm obturbavit: tanta inde conſternatio, ir-
rupiſſe Germanos eredentium, ut cuncti ruerent
ad portas, quarum Decumana maximè peteba-
tur; averſa hoſti, & fugientibus tutior. Cæcina
comperto vanam eſſe formidinem, cùm tamen
neque auctoritate, neque precibus, ne manu
quidem obſiſtere, 0 retinere militem quiret,
projectus in limine portæ, miſeratione demum,
quia per corpus legati eundum erat, clauſit viam.
Simul tribuni & centuriones falſum pavorem
docuerunt. Tunc contraéëtos in principia, juſ-
βόβαας dicta cum ſilentio accipere, temporis ὃὉ
neceſſitatis monet: Unam in armis ſalutem,
ſed ea conſilio temperanda, manendumque in-
tra vaklum, donec expugnandi hoſter ſpe, pro-
pius ſuccederent; mox undique erumpendum,
1{4 erutptione ad Rhenum perveniri. Quodſi
fugerent, plures ſylvas, profundas magis palu-
des, ſæavittam hoſtium ſitpereſſe at victoribus

decus, gloriam, 444 doemi chara eſt, quaæ in ca- '

ſtris

(
[”α'ἶἔπἶ]... :

"

Sehune )

εἰνρεὶ
Π
μ
᾿μρρὰ
ψ Armin

,

ιά

4 olenan
Ν
μῖμ
εὰ
ὑ ι
ΠΕ Ν
ἰμεα ι
η ίημ!
Dopinn, tun
ΕΝ ὴΝ
Π Π
" }}}}
ὑκι ὶ ]
᾿ 7 "
μ
" Ν
ῃ ςᾗγΜΜΙ
ὑπήμῃ,
Παϊη η
ἰ ι
ἡ ſonin

Annalinm Lil er Piinins. 657
Lris honeſta, memorat: reticuit de adverſis.
FPquos dehinc, orſus à ſuis, legatorum tribu-
norumque, nullà ambitione, fortiſſimo cuique
Ὦ bellatori tradit, ut hi, mox pedes, in hoſtem
invaderent. Haud minus, inquies, Germanus
ſpe, cupidine & diverſis ducum ſententiis age-
bat: Arminio, ſinerent egredi, egreſsosguerur-
Jaum per humida & impedita crcumvenirent,
ſuadente: atrociora Inguiomero, & læta barbaris,

uazmi ut vallum armis ambirent, promptam expugnt.-
igan tionem, plures captivos, incorraptkm prad 4772
“ fore. Igitur orta die, proruunt ſfoſſas ,in jiciunt
cratee, poſtquam hæséêre munimentis, datur co-

ummdimmt hortibus ſignum, cornuque ac tubæ concinué-
NMe letrr re. Exin clamore & impetu tergis Germanorum
8in ῖ eircumfſunduntur, exprobrantes, non hic ſylvas,
nee nec paludes, ſed æquis locis æ quos deos. Hoſti
Ω facile excidium, & paucos ac ſemermos cogi-
ͤnl ς tanti, ſonus tubarum, fulgor armorum, quantò
eh inopina, tantò majora offenduntur, cadebant-
endthin. que ùt rebus ſecundis avidi, ita adverfis incauti.
An Arminius integer, Inguiomerus poſt grave vul-
μ nus, pugnam defſeruéêre: vulgus trucidatum eſt,
μΗ donec ira & dies permanſit. Nocte demum re-
φ " verſæ legiones, quamvis plus vulperum, eadem
εμ } eciborum egeſtas fatigaret: vim, ſaniraterr,
{{π|0}" Ccopias, cuncta in victoria habuêère. Pervaſerat in-

Gmfenin, terim eirecumwenti eereitüs fama, & infeſto
ἰ Cermanorum agmine Gaklias petis ac ni Agrip-

μ pina impoſitum Rheno pontem ſolvi prohibu-
ε, iſſet, erant qui id flagitium formidine auderent.
u Secd fœmina ingens snimi, munia ducis per eos
" Ἦ 4 {Α5 462 dies

68 C. Cornelii Taciti
dies induit, militibusque, ut quis inops, aut
ſaucius, veſtem & fomenta dilargita eſt. Tradit
C. Plinius, Germanicorum bellorum ſcriptor,
ſtetiſſe apud principium pontis, laudes & grates
reverſis legionibus habentem. Id Tiberii ani-
mum altiùs penetravit: non enim ſimplices eas
curar, nec adverſus éxternos militem quæri:
nihil reliétum imperatoribus, ubi fæmina ma-
nipulos interviſat, ſgna aaeat, largitionem
tentet, tanquam parum ambitios? ſilium ducis
gregali habitu circumferat, Cæ ſarémmque Ca-
ligulam appellari vellt. Potiorem jam apud
exercitus Agrippinam, quàm legator, quam
duces: compreſſam a maliere ſeditionem, cui
nomen principis obſiſtere non quiverit Accen-
debat hæc, onerabatque Sejanus, peritià morum
Tiberii, odia in longum jaciens, quæ reconde-
taret auctàque promeret. At Germanicus legio-
num, quas navibus vexerat, ſecundam & quar-
tam decimam itinere terreſtri P. Vitellio ducen-
das tradit, quòè levior claſſis vadoſo mari inna-
ret, vel reciproco conſideret: Vitellius primum
iter ſiccà humo, aut modicè allabente æſtu, qui-
etum habuit: mox impulſu Aquilonis, ſimul
ſidere Æquinotii, quo maximè tumeſcit Ocea-
nus, rapi agique agmen: & opplebantur terræ:
eadem freto, littori, cumpis facies; neque di-
ſcerni poterant incerta à ſolidis, (a) brevia ἃ

Pro-

2 —

(a) Sunt quædam foſſæ, quæ licèt non admoduùm pro-
fundæ ſint, tamen incedentium equorum vel hominum
pedes fallunt, hauriuntque transmeantes, dictæ brevia,
quia breve ſpatium occupant vel obtinent.

lun
ἐ Ν
ὐ

μ
ὶ δὰν
ἀμειν
ἐ Ν
ἀϑι
,
ἐ Μ
μ |
ψἱπϑπὶ
Π
Π 11}
Μ
φιιιι
Π
Eesſilnis,
kclcem nid
omnctdn
⸗ μ ι
η [}}}
νῇ; (
ψ ι
Π
ἡπῦ ἢ
Ρωω...ω ἱϊ

ΒΡΙ ςῃΡ:ιἩἳί

' ὶ (.ιΛ
. μω{ω;ω "

.
, ;[ΜΜ:᾽
, ἵυἕὶίιτ;’τ
Mneflunt

(ιέψι.

Autej ) {Μᾷ
7
ῳιἐυεγι’τ Καὶ
Ν η
Ἰπ :
Π Ν
Π Π{{
Ἱ 1
ηὐ ι
Μ μ
μ
Αᾳυὤῃ]ἑ,. ὶ
μ ᾷ
ἐ

Annalium Liber Primus. 69
profundis. Sternuntur fluctibus, hauriuntur

" gurgitibus: jumenta, Sarcinæ, corpora exani-

ma interfluunt, occurſant, permiſcentur inter ſe
manipuli, modò pectore, modò ore tenus ex-
tantes, aliquando ſubtracto ſolo disjecti aut ob-
ruti. Non νοχ; & mutui hortatus juvabant,
adverſante undà: nihil ſtrenuus ab ignavo, ſa⸗
piens ab imprudenti, confilia à caſu differre;
cuncta pari violentiâ involvebantur; Tandem
Vitelius in editiora eniſus, eodem agmen ſub-
duxit. Pernoctavère ſine utenſilibus, ſine
igne: magna pars nudo aut mulctato corpore,
haud minus miſerabiles, quàm quos hoſtis cir-
cumſidet; quippe illis etiam honeſtæ mortis
uſus: his inglorium exitium. Lux reddidit
terram, penetratumque ad amnem Naſargin.
quo Cæſar claſſe contenderat. Impoſitæ ein:
de legiones, vagante famà ſubmerſas, nec fi-
des ſalutis, antequam Cæſarem exercitumque
reducem vidére. Jam Sertinius ad accipien-
dum in deditionem Segimerum fratrem Sege-
ſtis præmiſſus, Ipſum & filium ejus in (a) ci-
vitatem Ubiorum perduxerat, datâ utrique
venià; facilè Segimero; cunctantiùs filio,
quis Quinctilii Varii corpus illuſiſſe dicebatur.
Cæteràùm ad ſupplenda exercits damna certa-
vêre Galliæ, Hiſpaniæ, Italia: quod cuique

promptum, arma, equos, aurum offerentes,

E 3 quo-

— —

(a) Ubi populi, quorum jam aliquoties mentio fata
eſt, Germaniæ inferioris ad Rhenum fluvium. Hodie
Archiepiſcopatus Colonients & Ducatu; Juliacenſis.

70 C. Cornelii Taciti

quorum laudato ſtudio Germanicus, armis

modèò & equis ad bellum ſumptis, propriaà
pecunià militem juvit: utque cladis memoriam
etiam comirate leniret, circumire Saucios: fa-
cta ſingulorum extollere: vulnera intuens,
alium ſpe, alium gloria, cunctos alloquio &
curaà, ſibique & prælio firmabat. Decreta eo
anno triumphalia inſignia A. Cæcinæ. L Apro-
nio, C. Sihio, ob res cum Germanico geſtas.
Nomen patris patriæ Tiberius à populo ſæ-
Pius ingeſtum repudiavit: neque in acta ſua
jurari, quanquam cenſente Senatu, permiſit:
Cuncta mortalium incerta, quantoque plus
adebtus foret, tantb ſo magis in Sebites di-
Gitans: non tamen ideo faciebat ſidem civilis
animi, nam (a) legem Maſeſtatis reduxerat,

cui nomen apud veteres idem, ſed alla in ju-

dicium veniebant: ſiquis proditione exerci-

tum, aut plebem ſeditionibus, denique malè
geſtâ Republicà majeſtatem populi Komani

minuiſſet; facta arguebantur, dicta impunè

erant. Primus Auguftus cognitionem de fa-
moſis libellis, ſpecie legis ejus tractavit, com-

mnotus Caſhii Severi libidine, qua viros fœmi-

nasque illuſtres procacibus ſcriptis diffamave-
rat:

——

(a) Crimen læſæ Majeſtatis erat declamare, ſeu famo-
ſum catmen facere in Populum Romanum, multò ma-
gis ἢ in ipſum Principem, qui omnem vim & Majeſtatem

Populi Romani in ſe traxerat. Et ſie omni modo ſacro-

fantus & inviolatus eflerdehuit.

μ
ψὐμοιὸ
“ηἰχι
ΓῚ ι
ἶῖιἷὗ }
ψάμοι
Mürdos Ἷ
Coldos τ
αἰνη

Ι

Π }
ἷω';ογε ίπἷαΜεν
Π
Ν
βι(
Π
jetuf. m
Π Π
ἡηᾳ 4
7 μ
ΜῈ ſnulen,
ἂ””“’ξ"ὶ 7
, η
.(.Τ,.
"
Π μ 2η1... .
επῶΠ;ίἝἨπ ᾽

ὗυες
Ξ.πἁεῃ...Ὅ '

ἴῃ

1 ἐ ἐ

᾽
.
μ

Ἰζι ἰ

Ν
, Βΐὖἷἓἷ ῃ

Π.
ἐ }
Ω

ψῈ ι (}}
Ὦ) μῃ }
Ν
Ὥ ,
171

Π
Δ ἡ ΔΗ ς
ὰ ὰ ἁ }
' 1

Π μ
μ

η
, Δ
μ ν,
Π Π

Annalium Liber Primus. 71

rat: mox (a) Tiberius, conſultante Pompejo
Mecro Prætore, an juditia Majeſtatis redde-
rentur, exercendar leges eſſe reſpondir. Hunc
quoque aſperavêre carmina, incertis auctori-
bus vulgata in ſævitiam ſuperbiämque ejus, &
diſcordem cum matre animum. Haud pige-
bit reterre in Falanio, & Rubrio, modicis
FEquitibus Romanis, prætentata crimina: ut
quibus initiis, quantà Tiberii arte, graviſſimum
exitium irrepſerit, dein repreſſum ſit, poſtre-
πιὸ arſerit, cunctâque arripuerit, noſeatur. Fa-
lanio objiciebat, accuſator, quod inter cultores
Auguſti, qui per omnes domos in modum colle-
gioram habebantur, Caſſium quendam mimum
corpore infamem adſciviſet, quodque venditis
hortis, ſtatuam Auguſti ſimul mancipäſſet.
Rubrio crimini dabatur violatum perjiurio no-
men Auguſti. Quæ ubi Tiberio notuêre ſcri-
pſit Conſulibus: Non ideo decretum patri ſuo
lum, ut in pernitiem civium is honor verte-
retur. Caſtrium hiſtrionem ſolitum inter alios
ejusdem artis intereſſe ludis, quos mater ſaa in
memoriam Auguſti ſacrâſſet. Nec contra re-
ligiones fieri, quod effigies &us, at alia numi-
num ſimulacra, venditionibus hortorum &
domuum accedant. Jus jurandum perinae aſti-
mandum, quam ſi Jovem fefelliſſet Deorum
Ε, 4 inju-

—

(à) Tiberius exacerbatus per carmina incertis auctoribus
vulgata in ejus ſævitiem, ſuperbiam & diſcordem cum
matre animum hanc legem exerceri voluit, unde & ac-
cuſandi quibuscunque calumniatoribus occaſio & Tiberio
erudelitatem ſuam exercendi prætextu Legis libertas fuit.

72 C. Cornelii Taciti
injurias Diis curæ. Nec multèò poſt Granium
Marcellum Prætorem (a) Bithyniæ, Quæſtor
ipſius Cæpio Criſpinus majeſtatis poſtulavit,
ſubſcribente Romano Hiſpone, qui formam
vitæ iniit, quam poſteà celebrem miſeriæ tem-
porum, & audaciæ hominum fecerunt: nam
egens, ignotus, inquies, dum (b) occultis libel-
lis ſævitiæ principis adrepit, mox clariſſimo cui-
que periculum faceſſit; potentiam apud multos,
odium apud omnes adeptus, dedit exemplum,
quod ſecuti ex pauperibus divites, ex contem-
Ῥτὶς metuendi, perniciem aliis, ac poſtremùm
ſibi invenêre. Sed Marcellum inſimulabat, Si-

niſtros de Tiberio ſèermones habuiſſe. Inevita-

bile crimen, cùm εχ moribus principis fœdiſ-
ſima quæque deligeret accuſator, objectarétque
160 : nam quia vera erant, etiam diéta crede-
bantur. Addidit Hiſpo, ſtatuam Marcelli al-
tiur, quàm Cæſarum ſitam, & alia in ſtatua
amputato capite Auguſti, efgiem Tiberii in-
ditam. Ad quod exarlit adeo, ut ruptà taci-

turnitate proclamaret, ſe quoque in ea cauſa la-
"

(a) Bithynia Provincia Aſiæ minoris Peninſulæ ad Pon-
tum Euzinum & Propontidem, hodie pars ſeptentiona-
lis Præfeturæ Natoliæ 4 Mare nigrum ſive Majus in
Imperio Turcico. .
(b) Fuerunt delatores, qui ſecretis libellis vel epiſto-
lis Principi etiam præſenti, quem ne audire licuiſſet, in-
dicabant omnia, quæ agerentur, priusquam ulli Aulici
aut privati, quorum pernicies ſtruebatur, reſcirent, vel
ſuſpieari poſſent, hiſee rebus attentum eſſe Principem;
aut jam de iis admonitum. Ejusmodi indicibus abuteba-
zur TLiberius in plurimeorum exitium.

eingrleniil
Geiremme
ὐ
εὰ ehetn
ι
Π μΗ
}
Π ,
Π
Π
μέμιῦι
Π
Π
ἰν, μ
ει'οςἂῃᾷἷε ;
η
Ν ἢν

w Criime.

e,,er Π
Δ poltrentn
Π }
η{ [γϊι
Μ ἰ
εὐλίθηι
κ ο
Τ
11
fienlimif
Ν
Ν Μ0}}}"
"
— —
güllendbe
ἡμμ
εἰ γ"

Ἷ

udire lale⸗
Ὥ υ͵]ι“.͵
Ἷ τεΓσιιτε͵͵..ἷὲ
μ nn

᾿ἰπὀἱεἰὑυεεἑυπω.
Ι

Annaliim Lheru Primurs. 73

turum ſententiam palam, & juratum, quò cæ-
teris eadem neceſſitas ſeret. Manebant etiam

tum veſtigia morientis libertatis. Igitur Cn.
Piſo, Q, inquit, loco cenſebis Cæſar? Gi pri-
mus, habebo quod ſoquar: γἹ poſt omner, vereor,
ne imprudens diſſntiam. Permotus his, quan-
tôque incautius efferbuerat, pœnitenti patiens,
tulit abſolvi reum criminibus majeſtatis, de pe-
cuniis repetendis, ad reciperatores itum eſt.
Nec patrum cognitionibus ſatiatus, judiciis aſ⸗
ſidebat in cornu tribunalis, ne prætorem curuli
depelleret, multàque eo coram, adversus ambi-
tum & potentium preces conſtituta; ſed dum
veritati conſulitur, libertas corrumpebatur. In-
ter quæ Pius Aurelius Senator queſtus mole
publicæ viæ, ductuque aquarum labefact as
ader ſuas, auxilium patrum invocabat: re-
ſiſtentibus ærarii prætoribus, ſubvenit Cæ-
ſar, pretiümque ædium Aurelio tribuit,
erogandæ per honeſta pecuniæ cupiens:
quam virtutem diu retinuit, cùm cæteras exue-
ret. Propertio Celeri prætorio, veniam or-
dinis ob paupertatem petenti, (a) decies Se-
ſtertiäm largitus eſt, ſatis comperto, pater-
nas ei anguſtias eſſe. Tentantes eadem alios,
probare cauſam Senatui juſſit: cupidine ſeve-
ritatis, in his etiam, quæ ritè faceret, acer-
bus. Unde cæteri ſilentium & paupertatem
confeſſioni & beneficio præpoſuère. Eodem
ξ : anno

(a) Sunt viginti quinque millia coronatorum, ſeu ſe⸗
ptuaginta quinque millia liberarum Gallicarum.

74 C. Cornelii Taciti
ando continuis imbribus auctus (a) Tiberis,
plana urbis ſtagnaverat: relabentem ſecuta eſt
ædificiorum & hominum ſtrages. Igitur cen-
ſuit Aſinius Gallus, χ (b) Liberi Spbillivi adi-
rentur. Renuit Tiberius, perinde divina,
humanaque obtegens. Sed remedium coéër-
cendi fluminis Atejo Capitoni, & L. Arruntio
mandatum. (c) Achajam ac (d) Macedoniam
Ce) onera deprecantes, levari in præſens (f)
proconſulari Imperio, tradique Cæſar placuit.
Eden-

(a) Tiberis fluvius Hetruriæ Umbriæ, Samnii & Latii
Provinciarum Italiæ in Mare Thyrrenum ſeu inferum ſe
exonerans, urbem Romanam interluit.
(b) Cùm inundatio Tiberis præter præſentem cladem,
quam importabat, portentabat etiam ſtrages venturas,
luem, famem, aut etiam mutationem in Republica. Unde
libros Sybillinos conſuli voluit Aſinius, ut eorum moni-
tu mala immipentia vitarentur.
(c) Nomine Achalæ hac ætate Romani totam Græciam
appellabant. Achaja tripliciter conſideratur. I. Eſt Pro-
vincia Meridionalis Græciæ ad Mare 5Ægæum, Jonium
& Siculum, aliquando Hellas & Græcia dicta. 2. Achaja
proprié appellata eit Regio minor in Peloponeſo ad Si⸗
num Corinthiacum. 3. Achaja modo & ſenſu Romano,
quo dictum eſt.
(d) Provineia Græciæ ad Septentrionem, & ad Mare
gæum & Adriaticum. Hodie pars major Albaniæ in
T'urcico imperio.
(e) Vectigalia & tributa, fortê & alia onera Prætoris
& Provincialis, quæ ſunt graviora omni tributo. ς
(†) Duplex ab Auguſto facta eſt Provinciarum diviſio:
Aliæ populo datæ, aliæz Cæſari. In eas, quæ populi
crant, Proconſules proprie dicti mittebantur: in Pro-

vincias Cæſaris Legati aut Pro- Prætoris, qui incerdu
τ

μ
Ἷ ᾿
oghäuen
eho⸗
χ
Ἴ Ν
[ὴ ingeon,

Ν ἰ
μιμνι
Ε :
[Ὁ ſonebent,
Π
Π }
Π Ν
ὐ emn,
ἀψάμ, μῃ
Ὁῄυ.ὢ}εε }
ςξ:ζοῃῶἶ...ππωῃω
71}
}
Ὶ

ηἱὰ.,]
Π

Annalium Liber Primass. 3

ζᾖΓΤ’ὗἨι Edendis gladiatoribus, quos Germanici fra-
ς tris, ac ſuo nomine obtulerat, Druſus præſe-
Riadr dit, quanquam Vili ſanguine nimis gaudens:
Ν " quod vulgus ſormidoloſum, & pater arguiſſe
mnin dicebatur. Qur abſtinuerit ſpeétacnlo ipſe,
Edk variè trahebant: alii tædio cœtus, quidam tri-
enn ( ingeni, & metu comparationis, quia
eCrirge
e tantum Prætores dicti, aut conjunctim Legati Pro⸗=-Præ-
tores. Diſcrimen inter Legatos & Pro-Confules erat hoc
—,— 1. Quèd Pro-Conſules in populi Provincias inermes mit-
tebantur: Legati verò in Provincias Cæſaris copiis in-
b mnilli ſtructas. 2. Quòôd Pro-Conſulum annua tantùm fuit ad-
mnhinune miniſtratioe; Legatorum verò longior aut contradtior,
prout Cæſari viſum fuerit. 3. Pro-Conſules ſorte mitte-
oamuen, bantur; Legati verò deletu Cæfaris. 4. Pro-Conſules
nns eum urbe egreſli ſtatim inlignia imperii ſcilicet Li Rores & fa-
ἀλονα . ſces ſumebant, nec deponebant, niſi urbem iterum in-
1 Π 0120 στοί : Legati verò non aſſumebant, antequam Provin-
ciam attigiſſent, & in ipſa Provincia deponebant. ς. Ex
mimaltn inſtituto Auguſti Pro-Conſules pacato habitu, nec gladie
χ ε. accincti fuerunt, Legati verò paludamentum geſtabant
ι & gladium, ut quibus jus eſſet militem plectendi. 6. Pro-
εἰ εΔ! Conſules ſex Lictoribus faſcibusque utebantur; Legati,
γινκίοδ᾽ς αυἱ Conſulatum nondum geſſerant, quinque tantuùm. Pro-
εμ vinciæ Pro Conſulares longè majori onere premebantur:
quäm Præſidiales: hæ cnim uni Legato aut Procuratori
φ ὰ parchant: Proconſulares verò Pro-Conſuli & tribus Le-
ier Ahknie! gatis. Præterea Queœſtori & tot Præfectis ſeu Dominis :
1 898 crant Legati Legionum obediebant, qui omnes
τ τὔπὶ multis aliis erant ſaturandi. Deinde ſi Pro-Conſul
Pecuniæ interceptæ aut repetundarum interrogabatur,
tum apud eosdem vel ſimiles Judices, nempe apud Sena-
tum cauſa agebatur, & ſic ſemper vitrix licèt Previncia
gemebat. Sed in Prælidiaribus cùm tales Præfecti uni
Principi reſponderent, uno illo judice feciliùs & ſeveriùs
Præſidaum avaritia, ſæwitia, libido &c. coërcebantur.

— —

; C. Cornelii Taciti
uguſtus comiter interfuiſſet. Non ecredi-
derim ad oſtentandam ſævitiam, movendasque
populi offenſiones, conceſſam filio materiem:
quanquam id quoque dictum eſt. (a) At thea-
tri licentia proxima priore anno cœpta, gra-
viùs tum erupit, occiſis non modè ἃ plebe,
ſed militibus & centurione, vulnerato Tribu-
no prætoriæ cohortis, dum probra in magiſtra-
tus & diſſenſionem vulgi prohibent. Actum
de ea ſeditione apud partes, dicebantũrque ſen-
tentiæ, ut prætoribus jus virgarum in biſtrio-
nes eſſet“ (b) Interceſſit Haterius Agrippa tri-
bunus plebis, increpatũsque eſt Aſinii Halli ora-
tione, ſilente Tiberio, qui ea ſimulacra liberta-
tis Senatui præbebat. Valuit tamen interceſſio,
quia divus Auguſtus (c) immunes verborum
hiſtriones quondam reſponderat, neque fas Ti-
berio

(4) Theatra τοξὸ à Valerio vocantur urbana caſtra
quoniam hæc quoque ſæœpenumero voluptatem & religio-
nem, ſcenicorum portentorum gratiãâ maculàrunt.
(b) Talibus Senatũs conſultis ſæpe intercedebant Tri-
buni, ne Pantomimi illi coërcerentur: Tribuni id age-
bant ùt defenſores plebis & defenſores voluptatum illius,
& id poterant pro ſuo jJure Tribuni: attamen acriter ob-
jurgabantur à patrihus, ut qui confuſionem & licentiam
in media civitate foverent, & ſua authoritate in perni-
ciem Reipublicæ abuterentur. ᾽
(c) Mos antiquus erat puniri hiſtriones ab Ædilibus,
Prætoribus, Conſulibus quovis tempore, quovis loco.
Contraxit Auguſtus, & nonniſi per tempus ludorum per-
miſit, & in loco, ubi peccàârunt, id eſt, in ſcena: adem-
to etiam jure virgarum.

wllu

᾿
ἰ
;
6

πὐμϑ Ι
Lapteni
lent Ἵ
, M ᾿

Ὀεπ;ἳΐ ἷῬεΜ

Ἧ
"

αὐν!
Ν Π
Π
ρΓεωε::ρουυΙο,

Δ]

ἡπι }

—

Π
ἐ gur tebn
Cetens Ν genns
68, ι ι ἐ
Untemnrin
noren Πῃ
Tuerſeloen
) Lrmm
Μ μῃ
Π
enkltitkerent
u Μ γὴ
Δ} Ὑ }}Κ..
"

, ἷυεωὶω,ετἴκ
,

ἱ

; Πῃἓὓἳὶ!ἷὓἷω

Ν

" }
, ι
η ῃ

η Γυετᾖ

Annalium Liber Primus. 77
lt. Ϊ Φ . . . .
. ᾿ , δετῖο infringere dicta ejus (4) De modo luca-
υ δηΐ ris, & adversùs laſciviam fautorum, multa de-
τ cernuntur; ex quibus maximè inſignia: (b) ΔῈ

χ. domos Pantomimorum Senator introiret“ ne

, egredientis in publicum, equites Romani ein-

ὑ Ν gerent, aut alibi quàm in theatro ſpectaren-
, zur; 45 ſpectantium immodeſtiam exilio mul-
Ὑ ctandi poteſtas pratoribus ſieret. Templum ut
Π χ. in colonia Tarraconenſi ſtrueretur Au guſto, pe-
chni, tentibus Hiſpanis permiſſum; (ς ) datůmque in
τ ἐ omnes provincias exemplum Centeſimam re-
ἱβήρη! rum venalium poſt bella civilia inſtitutam de-
Gnihim. precante populo, edixit Tiberius, militare æra-
n ι rium eo ſubſidio niti: ſZmul imparem oneri

mnintgeſſo, ἘΝ
Π Ν , β
Μ intellig: ſive
η (a) Per Lucar intelligitur merces Scenicorum ſive lar-
}

gitio, quæ fiebat in Hiſtriones, Mimos, Pantomimos &
cæteros id genus homines. Lucar derivant aliqui à lu-
cis, qui Diis dicati erant: horum lucorum reditus de-
ſſtinabantur in impenſas ludorum, qui edebantur in ho-
eden norem iſtorum Deorum. Alii derivant à loco, & ſit idem
ΔΜ e Lucar vel Locar, pretium pro loco in ſpe ſaculis.
ῖ (b) Tantum fuit ſtudium Populi Romani in Hiſtrio-
immli li nes, ut veſtibula eorum quaſi principum frequentaren-
int“ tur & egredientibus, non vulgus modè, ſed & Equites
inmn ς ἃς Senatus adhærent.
