Perſequendi ſtugio meœror, vos Iatitia retardavit.
15. -

͵!}

}

64 INSTITUuTIGNES RHETORICX.

15. Facultates ſunt id, quo aliquid fit faci-
liàùs; aut ſine quo aliquid confici non poteſt.
Sic credibilius eſt, oeciſos à pluribus paucio-
res, à fortioribus imbecilliores, à vigilantibus
dormientes, à præparatis inopinantes, quorum
contraria diverſum probant: unde etiam ab
his argumentum petitur. Hinc illa apud Ci.
ceronem conjectura: Insidiatus eſt Clodius Mi-
loni, non Milo Clodio; ille cum ſervis robuſtis,

bic cum mulierum comitatu: ille in equo, hic in

rheda, &. Cum alter veheretur in rheda penula-
tus, undà ſederet uxor. Quid horum non impedi-
tiſſimum? Veſtitus, aon vehieulum, an comes?
Quid minùs promptum ad pugnam, cùm penuld
irretitus, rbedâ impeditus, uxore penè conſtrictus
eſſet?
16. Facultati licet Inſtrumentum conjunge-
re & ex inſtrumento aliquando conjecturam
derivare; ùt: Spiculum in corpore inventum.
Exemplum Cic. pro Milone: Quamobrem {
eruentum gladium tenens clamaret T. Annius:
adeſte, duæ ſo, atque audite Cives, P. Clodium in-
terſeci: ejus furores, quos nullis jam legibus,
nullis judicus frænare poteramus, boc ferro ᾽
δῆς dexterd δ cervicilus repuli &c. ltem: Cum
facibus ad Curiam cucurrerunt, cum facibus α
Caſtoris ædem, cum gladus toto foro volitärunt.
17. Modus eſt, in quo, quemadmodùm
quo animo res facta ſit, quæritur: an graviter,
an contumeliosè? an clàm, palàm, vi Petin
ſione, inſcitià, caſu, neceſſitate? Et inde

probatio elicituꝶ. Exempl. Cic. pro Milone:
Ὰ P. Clodii eruenmm cadaver ejeciſti dome, 4

"

Ἂμ
μ
| ΜἹΜ“Μ“
Π
ψ ῖῦ
Dinum
um in e
h ἀι
ὑ ι
4Η μ
,
;πωκφῥἵμπ
. κ
Π }
{
ΤΝ :
ετυοτ;ὺτἑ
creprunme
ἰ
Ἰωνΐ,
μῃ
ΙὉΜῬίὗβψ;
μῃ
, ὀωπγωΗοεἃκ
᾿ πψ;ψ“,. Ἰ
Ἱ ὺ
μ ἢ
" 771012“;)
ἡ}}) ἢ
ninr.

Ammn, ,

ὰ

ξκςπίὄ }
ῃμ
ν co⸗

INSTITüTIONES RHETORICA. 65

in publicum ejeciſti, tu poliatum imaginibus,
exequiis, pompa, Iaudatione, infeliciſſimis lignis

ſemiuſtulatum, nocturnis canibus dilaniandum

reliquiſti. Sic Cic. pro Domo ſua contendit,
Legem Clodiam de ſuo exilio eſſe irritam,
quia per vim lata eſt; nam lapidatio, & ho-
minum conſcriptio, & comportatio armo-
rum in ædem Caſtoris, & Provinciarum ven-
ditio duobus improbis Conſulibus vim pro-

bant: Quid ſi per vim tuliſti? Tameénne lex eſt?

1Mlndn Aut quidquam jure geſtum videri poteſt, quod

Π
ὐ ι

per vim geſtum eſſe conſtet? An ſi in ipſa natione
tua captäâ jam urbe lapides lati &.
Denique ſigna quædam & quaſi impreſſa

WI facta veſtigia cùm ſuſpicionem moveant, & ſint
quaſi tacita criminum teſtimonia, pro argu-

mento allegantur; ùt telum; ùt eltigium⸗ ut
cruor; ùt deprehenſum aliquid, quod ablatum
ereptůmve videatur; ùt reſponſum inconſtans,
hæſitans, titubans; ut cum aliquo, & eo ipſo in

loco viſus, in quo facinus peractum eſt; ut pal-

lor, tremor, aut ſcriptum, aut obſignatum, aut
diſpoſitum quidpiam. Exemp. Cic. pro Milone:
Comprehenſus eſt in templo Caſtoris ſervus Ῥ.
Clodii, quem ille ad Cn. Pompejum interfxien-
dum collocurat, extorta eſt conftenti ſica &

“ῃ} ᾳῃαῃἰὗῃ;. Item in Carilin. 2. Ac mihi quidem,

Qirites, cùm illa certiſſima ſunt viſa argu-
menta, atque indicia ſceleris, tabellæ, ſigna,
manus, denique uniuscujusque conteM⸗ ,tum
multò illa certiora, color, oculi, vultus, taci-
turnitas; ς enim obſtupuerant, ſic terram in-
tuebantur, ſie furtim nonnunquam inter ſe
aſpi-

66 INSTITUTIONES RHETORIC.
Pient. ut non ab aliis indicari, ſed Τ} à

e viderentur. Paulo ante: ITum Cethegus re-
citats litter’ debilitatus atque abjectus, con-
ſcientid convictus, reticuit. Introduttus Sta-
tilius cognovit manum, && ſignum ſuum. Oſten-
di tabellas Lentulo, & guæſivi, cognoſcerétne
ſignum? Annuit: Eſt verò, inquam, ſignum
quidem notum, imago Avi tui, clariſſimi viri,
qui amavit unicè patriam, & cives ſuos; quæ
quidem te d tanto ſcelere etiam muta revocare

debuit.

ARTICULzIS ΊΧ.

DE ANTECEDENTIBUS, ET CON-
SEQENTIBUS.

Quid ſint Antecedentia, quid Conſequentia?

AMNiecedentia ſunt ea, quæ ſic antecedunt
Conſequentia, ut cum ipſis neceſſariò co-
hæreant.
Conſequentia vero ſunt, quæ rem neceſſariò
conſequuntur.
Sie vulnus cordis antecedit mortem, arma
bellum, culpa pœnam: Pœna verè culpam ſe-
quitur, bellum arma, mors vulnus cordis.
Ab hoc Loco ità fit argumentum: Tu
homo es natus; igitur moriêre. Grave ſcelus
admiſiſti; graviter igitur à juſto judice punie-
ris. Eſt fructuum copia; igitur & copia
florum fuit. Exempl. Cic. pro Murena:
Nemo fere ſaltat ſobrius, niſi fortè inſanit,
neque in ſolitudine, neque in convivio mode-

rato atque boneſto. Intempeſtivi convivii,
. amæni

S

Γ' !οΐι, ἰ
" "
tl
Ν
6
ΓΠ Ν
μ»"
, Μ
ἢ 1 .
rie ſin
) }

ἐ μμὶ ἶ

φάδι!
Uhumnen
| Π
}
ἿΠ
}
μ μ

Π

ΕΝ

ἢν ἐ
ὐἃἷΐ) Ρθ}}ῃῥ
μῃ

ἜΠ

Π κ
Μ Αΐἷἓ!{βωὔ
᾿ἀρ ῃ

μ

Ἷ .ἁ’ῃιἶ ͵ Μἷΐ
ῃ ἐἠ

Ὶ

ϊοιιξε:ἱιιεπιἰαἓ ,
κ
ρἵκε Μ
μ εἰ

ἢ
7 πι

Ν
ΓΙ ὰ

)
μ ν
: (

ἸΝΘΤΙΤΌΤΙΟΝ ς RHETORIC. 67

amæni loci, multaram deliciarum comes eſt ex.
trema ſaltatio. Tu mibi arripis id, Cato,
quod neceſſe eſt omnium vitiorum eſſe poſtre-
mum; relinquis illa, quibus remotis, hoc viti-
um eſſe non poteſt. Nullum turpe convivium,
non amor, non commeſſatio, non libido, non

ſumptus oſtenditur. Et cùm ea non reperian-

tur, gquæ voluptatis nomen babent, quæque
vitioſa ſunt, in quo ipſam luxuriam reperire
non potes, in eo te umbram luxuriæ reperturum
utas?
Item à Conſequentibus. Cic. pro Flacco:
Cim tabella vobis dabitur, jzudices, non de Flac-
co dabitur ſolum; dabitur de Ducibus auctori-
lusque conſervandæ civitatis; dabitur de omnilbus
bonis civibus; dabitur de vobismet ipſin; dali-
tur de liberis veſtris, de vita, de patria, de Ja-
lute communi. Non judicutis inhac cauſa de ex-
teris nationibus, non de ſociis; de vobis ac ve-
NRræ Republica judicatis. Sic pro Domo ſua
probans, adoptionem Patricii Clodii eſſe con-
tra jus Sacrorum, affert mala, quæ ſequeren-
tur, ſi quivis & Patricio plebejus fieret: Pro-
bate, Pontifces, genus adoptiona; jom omnium
Jacra interierunt, quorum cuſtodes vos eſſe debet= 3
Jam Patricius nemo relinqueretur. Cur enim
quisquam vellet tribunum blebis ſe fieri non lice-
re? Anguſtiorem ſili eſſe petitionem CUonſulatus, in
Sacerdotium cuùm poßſt venire, quia Patricio non
32 locus, von venire? Ut cuique aliquid acci-
derit, quare commodius ſit eſſe plebejum, {{
ratzone adoptabitur. liaque Populus Romanus
Ez brevi

68 INSTITuTIONES RHETORIC.

brevi tempore, neque Regem Sacrorum, neque
Kamines, nec Salios habebit 85᾽0, Ἷ
Obſerva: Quædam etiam dicuntur Antece-
dentia, quæ probabiliter tantùm, & non neceſ-
ſarid cum re conjunguntur; & tunc pariter
Conſecutio eſt tantùm probabilis; v. g. Flores
edidit hæc arbor: igitur probabile eſt, etiam
fructus habituram.
Nonnunquam ex multis Antecedentibus
unum tantùm Conſequens infertur; & contrà
ex uno Antecedente multa Conſequentia infe-
runtur.

ARTICULuUS Χ.
DE CAUSA.
Quid ſit Cauſa, & quotuplex, quomodo ab ea

Formetur Argumentum?

Auſa eſt id, unde res aliqua eſt. Eſt qua-
druplex: Materialis, Formalis, Effciens,
Finalis. Cauſa Materialis eſt id, ex quo ali-
quid fit aut componitur; ùt: Marmor eſt ma-
teria ſtatuæ, argentum poculi.
Cauſu Formalis eſt ratio quædam & forma,
er quam res aliqua in ſua natura ità conſtitui-
ur, ut per eandem à cæteris diſtinguatur.
Hæc triplex eſt: Eſſentialis, ùt anima in
homine. Accidentalis, ùt calor in igne. Ar-
tificialis, ůt colorum ductus in tabella.
Cauſa Eſpciens eſt, à qua res habet, ut exiſtat.
Multipliciter ab Oratoribus dividitur. Alia
eſt Procreans, ùt Deus, Parentes. L
Alia Conſervans, quæ rem tuetur, ùt lex
civitatem.
Alia

“

Γ

| Ιν
μ
Nohinn
μά
ἴ
ὰ
ὑ μ
Π
Ν
Gempet

Ἢ μ
"

ἀπρι
ΠΉΝΝΝΝ
μ
(μ }
Τ.
ὑτὸ ψ
' Argune
Π
ἹΟΗ"ΠΓΠΓρ:ἰ
Π
λλῇ

ῳ η

ῳ

3. I
| Πἂΐθυἶεωἷᾗ
᾿ μῃ
"1

4reich
Μ ἀμὶ
Πἰμμ ι

χῳωπιο(ἶοαἆε:
"
εἰ υ
πἰὶ [ἢ!
Π
ΠΓ1.)
|
μ {πὶ
αἰϊο!
ἱμ»
ἄ
igne.
ε.
ῃὡευυἳὓ";;
ἁ!
΄

υ
"

Δ μ
, μ

INSTIIUTIONES RHETORICE. 69

Alia eſt Interimens, ùt febris, intemperan-
tia, propinatio veneni.

Alia εἴ Eſſciens vel ſola, vel cum aliis. Ef-
ficiens cum aliis eſt Cauſa principalis, aur mini-
ſtra & adjuvans. Sic in navi Gubernator eſt
Cauſa principalis gubernationis; nautæ & re-
miges ſunt miniſtri & adjutores. :
Alia eſt, quæ impulſu ſuo aliquid efficit, &
dicitur Cauſa Efficiens moralis, quæ rem qui-
dem per ſe non efficit, movet tamen ad rem
faciendam, eique effectus tribuitur. Sic ille

cenſetur Cauſa Moralis homicidii, qui homici-

dium perſuaſi. Dux Cauſa victoriæ, qui licèt
non pugnaverit, animavit tamen milites, & in-
ſtruxit ad pugnam.
Cauſa Finalis eſt, propter quam aliquid fit.
Sic vita beata eſt Cauſa Finalis hominis, quia
homo agit omnia, ut illam conſequatur.

Argumenta ἐ Cauſa in genere triplici modo
ducuntur. 1. Si tollantur & negentur Cauſæ;
tolluntur pariter & negantur Effectus; v. g. Nul-
lus fuit archirectus; ergo nulla domus.
2. Si affirmetur Cauſa neceſſaria, Effectus
pariter affirmabitur; v. g. Fuit ignis in hoc loco;
ergo & calor.
3. Si res poſſibilis oſtendatur εΧ vi & poten-
tia cauſarum. Sic probabis reſurrectionem eſſe
poſſibilem, quia Deus eſt Cauſa efficiens, &
materia in homine etiam mortuo fſuperſtes
manet.

Ε 3 EXEM-

70 HsTITUTIONES RHETORICAX.

EXEMPLA ARGHMENTORUM
A CAUSIS IN PARTICUIL.ARI.

A Cauſa Materiali: Multa ſigna gemmis &
auro cælata ſuſtulit Verres; igitur gravia furta
commiſit. Cic. in Verr. 6. Candelabrum è gem-
ma clariſſimas opere mirabili perfetctum. Et
ibid. Non pauca etiam pocula ex auro, quæ,
ut mos eſt regius, & maximè in Syria, gemmu
erant diſtincta clariſſimis. Erat autem vas vi-
narium ex una gemma pergrandi, trulla excava-
za cum manubrio aureo. Et in Verr. 4. Sthenii
elegantem à materia commendat fuppellecti-
lem, quam Verres variis modis ſuam fecerat:
Etenim stbenius adoleſcentia Rucka aulè ῥάς
comparrat, ſuppellectilem ex ære elegantiorem &σ
Deliacam & Corintbiam. Tabulas pictas etiam
argenti benefacti, prout Termitani homini fa-
de ferebant. Quæ poſteaqum ipſe abſtulit,
lia Tckoneh, alia poſcendo, alia ſumendo, fere-
bat Sthenius, ut poterat, & c. Item Lib. 2. de
natura Deorum ſidera commendat à materia.
Atque hac mundi divinitate perſpectd, tribuenda
eſt ſderibus eadem divinitas, quæ ex nobiliſzma
puriſſimique ætheris parte gignuntur, nequé εᾷ
Præterea ſunt admiſta naturd, totäque ſunt cali-
da atque perlucida. : '
Α Cauſa Formali: Mors non eſt timenda,
quia animus eſt immortalis. Cic. pro Sext. An
mihi ipſi, in quidam putant, fuit mors zuo
animo appetenda? Quid Tum mortemne
Jfugiebam? An erat res ulla, quam mibi magis
optan-

"

“
{{}|1}
μ}}}}}}
{
μΝ}}
Ν
ι
" a
Tonm en
ΔΠΩ {
η ui
Π
Γ7.
Epinam
ἐ
ΝΌ

[αῬὶεπτἐΗ

) Π ί
{Ἱ Π}}}

Ἵ Ν

limn {
ἤμῃῃ.
Μ ὰ
"
ἐ
ἰμῳ,

Ι

]

ἢ

'

, ῃ
ὑ
.}}
. A
η
} ,

"

ὙΝ
μ

Μωίεἅ
1
Ν νη ,
Μ
1αωωὤι
1
[....}}
Τ
Π .
1 ſypeledh
( !
μ ι

ἰ εςαπτὶατεπι ΄

μ Ρξἷω Ἵ“

tm }
Τ
}
Π
μ Μᾳεηὡ '
γ7})
μ
) μ ι

4
ι ἐ
Ν "

" '
βΕ’; } ψ
1

η Μἷτ’Μ

μ "

|
ἡ}}

INSTITUTIONES RHETORICA. ςς

optandam putarem? Aut ego illas res tantas

in tauta improborum multuudine, cum gere-
bam, non mibi mors, non exilium ob oculos ver-
Jabamur? Non bac denique d me tum, tan-
quam fata, in ipſa re gerenda, continebantur?
Iin mihi erat in tanto luctu meornin, tanta
ſpoliatione omnium rerum, quas mihi aut na-
tura aut fortuna dederat, vita retinenda?
Tam eram rudis, tam ignarus rerum, tam
expers conſilii aut ingenii? Nibhil audieram,
nihil videram, nibil ipſe legendo quærendöque
cognoveram? Neſciebam, vitæ brevem eſſe cur-
Jum, gloriæ ſempiternum? Cum eſſet omnibus
definita mors, optandum eſſe, 1 vita, quæ ne-
ceſſtati deberetur, patriæ potius donatam, quàm
reſervata naturæ videretur? Neſciebam, inter
Ja pientiſmos bomines hauc contentionem fu-
iſe, ut alii dicerent, hominum animos ſenſus-
que morte reſtingui; alii autem tum maximèe
mentes ſupientum ac fortiſſmorum virorum,
cum è corpore exceſſſſent, ſentire ac vigere5
Quorum alterum fugiendum non eſſe, carere
Jenſu; alterum etiam optandum, meliore eſſe
enſu.
Et Lib. τ. Offic. conchudit, homini fugien-
dam eſſe voluptatem propter excellentiam ani-
mi, quâ pollet: Ex quo intelligitur, corporis
voluptatem non ſatis eſſe dignam bominis præ-
antiä, edmque contemni ac rejici oportere.
. . . Atque ettam, β' conſiderare volumus, ι
ΜῈ in natura excellentia & dignitas, intelli-
gemus, qum ſit turpe iu'r luxurid, g e⸗
' 1(4ἱ

72 INSTIUTIONES RHETORICE.

licats ac molliter vivere, quämque boneſtum,
parcè, continenter, ſeverè ſobriéque.
In Verr. 6. exaggerat ſacrilegium Verris ab
egregia forma ſimulacri Dianæ, quod abſtule-
rat: Fuit apud Segeſtanos ex ære ſimulacrum
Dianæ tum ſumma atque antiquiſſimd præditum
religione, tum ſingulari opere artificiéque per-
Fectum ξ7ε.
Α Cauſa Efficiente; quæ cùm multiplex ſit,
multiplex ab ea petitur argumentum.
1. A Cauſa Procreante: Mundus à Deo, re-

rum omnium Parente creatus eſt; igitur nume-

ris omnibus abſolutum eſt opus.
2. A Cauſa Conſervante. Cic. pro Cluentio:
Leges ſunt vinculum hujus dignitatis, qud frxi-
mur in KRepublica; boc fundamentum liberta-

tis, hic foni æquitatis; mens, & animus, & conſi-
lium, & ſententia civitatis poſita eſt in legibus.

Ut corpora noſtra ſins mente, ſic civitas ſinè
lege ſuis partibus, ut nervis ac ſanguine, ati
non poteſt. Legum miniſtri, Magiſtratus; le-
gum interpretes, Judices; legum denique idcircò
omnes ſervi ſumus, ut liberi eſſe poſſmus. .
A Cauſa Interimente. Cic. pro Cluent. Opia-
nicus uxori ſuæ Cluentiæ cuùm ipſe poculum de-
diſſet, ſubitò illa in media potione exclamavit,
ſe maximo cum dolore mori; neque diutius vixit,
quam locuta eſt. Nam in ipſo ſermone boc ᾽
vociſeratione mortua eſt.

A Cauſa Principali & Adjuvante. Cic. pro

M. Marcello, cùm militares Cæſaris laudes cum
multis communicat, quia fit à multis adjutus;

eique ſoli totam clementiæ gloriam attribuit,
L quia

7

Γ
" Μ
μ
)
Π
μ μ
}
εἶμι
{Η
α
Μ !
Pennn!
Π
}
ACa
Ε
Ε
Ε
ἐ α
Π
ὠ η
Γᾗῃ.ἀοε)ψἱ
: ᾳιιἆεπι,ῤ
Ν μῃ
Δ}

]
ἐ
ἷῃ Οα”ιφῃ;
7.}}
ἰ
ario
n un;

β"
. Gfktig⸗ .

η .

ehtum.

Ἴ Deote

11

" ὈΙπεπτἰρ
ἼΠΙ {τῃΙ
Π
ιιπὶπιιιεὤεςζςι:.ἷ
' " ἜἨἼ
μ{{ Ἵ
)

ἡ Π
Ἴ Ἵ""

Π

ΔΝ .

Π

INsTITUTIONES RHETORICXE. 73
quia ſolus ejus actor ſit & effector: Nam bel-

licas laudes ſolent quidem extenuare verbis,

eäâsque detrabere Ducibus, communicare cum

militibus, ne propriæ ſint Imperatorum; & certè
in armis militum virtus, locorum opportuni-

tas, auxilia ſociorum, claſſes, commeatus mul-
tum juvant. Maximam verò partem quaſi

Juo jure fortuna ſibi vendicat; & quidquid eſt

proſperè geſtum, id pene omne ducit ſuum. At
verò hujus gloriæ C. Cæſar, quam es paulò antèe

adeptus, ſociorum habes neminem. Totum hog,

quantumcunque eſt, inquam, tuum. Mihil ſibi
ex iſta laude Centurio, nibil Præfectus, nihil
cobors, nibil turma decerpit. Quin etiam illa
ipſa rerum humanarum domina Fortuna, in iſtius
Je ſocietatem gloriæ non offert; Η ὴ cedit, tuam eſſe
totam & propriam fatetur.
ΔΑ Cauſa, quæ efficit aliquid ſuo motu, con-
ſilio, naturâà; ùt confeſſio eſt Ciceronis pro Li-
gario: Suſcepto bello, Cæſar, geſto etiam magna
ex parte, nulla vi coactus, judicio meo ac vo-
luntate ad ea arma profectus ſum, quæ erant
Jumpta contra te. Neceſſitatis cauſa hoc mo-
do ſumitur in defenſione Ligarii ad eos excu-
ſandos, qui Pompejum ſecuti eſſent: At mibi
quidem, ῖ proprium & verum nomen noſtri
mali quæratur, fatalis quædam calamitas in-
cidiſſe videtur, & improvidas hominum men-
tes occupaviſſe, ut nemo mirari debeat, huma-
na conſilia divind neceſſtate eſſe ſuperata.
Pro cauſa autem hæc eſt deprecatio pro eodem
Ligario: Ignoſce pater, erravit; lapſus eſt
non putavit ; ſi unquam poſthac. Et paulò pòſt
ες Erra

74 INsTITüTIONES RHETORIC.

Erravi, temerè feci, pæœnitet, ad cdlementiam
tuam confugio, delicti veniam peto, ut ignoſcas,
oro.
A Caulſa Finali. Exempl. Cic. Philip. 7. Si
pace volumus frui, bellum gerendum eſt; ſi bel-
lum omittimus, pace nunquam fruemur. Et
Philip. 8. Quæ cauſa juſtior eſt bella gerendi,
qum ſervitutis depulſio? in qua etiamſi non ſit
moleſtus dominus, tamen eſſe poteſt, ſe velit.
Pro Cauſa Finali tria adhuc notanda ſunt:
Ὑ. Qualis eſt finis, ſive malus ſive bonus, talis
eſt res, quæ per ſe ad illum ordinatur; ut ſi
honeſta eſt ſcientia, honeſtum etiam erit illius
ſtudium.
2. Qui finem expetit, debet vel amplecti,
vel removere media, quæ ad finem illum con-
ducunt, vel obſunt; t ſi vis Rheroricæ præ-
cepta aſſequi, ſtudendum tibi eſt, & iners
orium vitandum.

3. χ negatione Cauſæ Finalis colligitur
negatio effectũs, hoc eſt, ἢ poſſit oſtendi, nul-
lum fuiſſe homini propoſitum finem aliquid
faciendi, probabile eſt, non feciſſe: Econtrà
ex fine & ſpe concluditur effectus. Ità Cicero
probat, Clodium ſtruxiſſe Miloni inſidias, quia
ſperabat, illo interfecto, multa bona ſe habitu-
rum: Quonam igitur pacto probari poteſt, inſidias
Müiloni εο 6 Clodium? Satis eſt quidem in illa
zam audaci, tam nefaria bellua, docere, magnam
ei cauſam, magnam ſpem 11 Milonis morte poſi-
zam, magnas utilitates fuiſſe &.

ARTI-

el
μ
ῳὲπι γ
Peon
Π
ὗἶυ ίΕΓἱὓ]ί
ο lole
{ 11
μ ὶ
ι
ι
ῃ
Π Ν
ἴ
ῃ
,
Ε
Ε
Mrhnni
.
ι ὴ
ἱμμῃ
ἐ
ἱπημ ι
Ρ"Ἠυεε[
Πθἓξῃξᾖᾶ
Πθἓθἳἰοῃῇ

᾿ . iin

,

ἐ η

Ἴ ,
ἀμμ" ὶ

Π ent Un

υ
Ν
ψ
᾿ ἐ

Πά

{ θἷΐἓῃὤξ
Π Ἴ]Ιᾳυ1ᾷ᾽᾽

ἰ
. ὰ
Π Ν

ΤΝΒΤΙΤΌΤΙΟΝΕΒ. RHETORICA. 7
A KTICULUS XlI.
DE EFFECTIS.
Quid, & quotuplicia ſint Effecta, quomodo ab eis

ducatur argumentum?
Eecta ſunt ea, quæ orta ſunt de cauſis;
unde ſequitur, tam multiplicia illa eſſe,
quàm variæ & multiplices ſunt cauſæ.
Effectus Cauſæ Marterialis eſt id, quod ex
materia fit. Ità ſtatua dicitur effectus reſpe-
Qu æris, lapidis aut ligni, quia ex tali materia,
ære, lapide aut ligno fit.
Effectus Cauſæ Formalis eſt ipſa actio, quæ
procedit à forma. Sic Effectus animæ im-
mortalis eſt intellectio, ratiocinatio, immorta-
itas. SS
Effectus Cauſæ Efficientis εἰ id, quod ab
11 efficirur, ς domus architecti, imago pi-
Coris. ι '
Effectus Cauſæ Finalis eſt quodcunque opus
vel adtio, quæ ad finem conſequendum ſuſcipi-
tur. Sic labores, vigiliæ, exercitatio virtutum
ſunt effectus cauſæ finalis nim. Beatitudinis, quia
hæc omnia ad eam conſequendam adhibentur.
Hic locus uſitatiſſimus eſt Oratoribus, &
quia Effecta notiora ſunt, quàm Cauſæ, ideò
frequentiùs ΔΡ illis, quàùm ab hac argumentum
tumitur, & quidem hàe ratione. Quando ε-
firmas effectum, affirmabis etiam cauſam; v. g.
Fumus eſt: igitur ignis eſt, aut fuit. Vel (
neges effectum ἃ cauia neceſſaria provenientem.
negationem cauſæ elicis, v. g. Nullus eſt ca.
lor: igitur nullus ignis.
Exem-

76 INSTITUTIONES RHETO RICg.

EXEMPLA ARGUMENTORUM.
AB EFFECTIS IN PARTICULARI.
ΔΡ Effectis Cauſæ Materialis: Corruptioni
ſumus obnoxii; igitur componimur ex cor-
ore.
Ab Effectu Cauſæ Formalis. Cic. lib. 1.
quæſt. Tuſculan. Mentem bominis quamvis eam
non videas, àt Deum non vides, tamen ut Deum
agnoſcis ex operibus ejus; ſic ex memoria rerum,
85 inventione, & celeritate motüs, omnique pul-
cbritudine virtutis vim divinæ mentis agnoſcito.
Et poſtea lib. 5. JSie enim Princeps ille Philo-
Jophbiæ diſſerebat: Qualis cujusque animi affectus
eſſet, talem ejus eſſe orationem, orationi autem
Jacta ſimillima, falctis vitam.
Ab Effectis Cauſæ Efficientis. Cic. lib. de
Senectute: Architas Tarentinus nullam ca-
pitaliorem peſtem, quam corporis voluptatem bo-
minibus dicebat à natura datam, cujus voluptati
avids libidines temerè & effrenatè ad potiundum
incitarentur. Hinc patriæ proditiones, bine re-
rumpublicarum everſiones, binc cum boſtibus
clandeſtina colloquia naſci dicebat, nullum denique
ſcelus, nullum magnumm facinus eſſe, ad quod ſu-
ſcipiendum non libido voluptatis impelleret; adul-
teria verò & omne flagitium nullis aliis illecebris
excitari, niſi voluptate, cumque homini ſive na-
zura, ſive quis Deus nibil mente præſtabilius de-
diſſet, uic divino muneri ac dono nibil tam eſſe
nimicum, qum voluptatem; nec enim libidine
dominante temperantiæ locum eſſe omnino, nec in
voluptate virtutem poſſe conſiſtere.
Ab Effectis Cauſæ Finalis. Cic. pro Quent.
refert,

3
Π

Ἷ
Π Ν

ςυὸἃ }
Π ῇεετεὀυ
μ}! ΜΜ
Π
Ν "
Ὶ
ΜΗΜ}}}}
ἐμμίι }
Μ "
lenpe
{ Ὶ
Π ΜΗ
ΜΙ!11}}}
{Π]} Π
η ει
Ἵ] ὶ
,

"
Ν

ὴ

[

ἣΐ; INSTIIUTIONES RHETORICE. 77

Uhnnn refert, mulierem juſtè capite damnatam eſſe,
Ὦ} quèd propter pecuniam in favorem ſecundo-
Ummin rum hæredum partum degeri⸗ Memorid te-
, neo, Mileſiam quandam mulierem, cuùm eſſem in
Aſia, quòd, abhæredibus ſecundis acceptä pecunid,
ὑ } tortum ſibi ipſa medicaminibus abegiſſet, rei ca-
μ Pitalis eſſe damnatam; neque injurid, quæ ſpem
ἐ paremis, memoriam nominis, öinen generis,
mmn beæredem familiæ, deſig-neatum Keipublicæ civem
, η Juſtuliſſet. . : „„
ἼΠ Item poſt reditum in Senatum: Qud ſtrage
Ἴ nonnulli permoti Magiſtratus, partim metu mor-
ἰ {| tis, bartim deſperatione Reipublicæ paulum dà meæ
ι cauſa receſſerunt. Reliqui fuerunt, quos neque
terror, neque vis, neque ſpes, nec metus, nec pro-
ἀὰ miſſa, nec minæ, nec tela, nec faces à veſtra au-
Π thoritate, d populi Romani dignitate, ἃ mea ſalute
ἡἰψμμ depellerent.

γιημ, ARTICUILUS. XII.
ipuin

Π ΟΡΕ COMPARATIONE. Ἅ
μἹ " Quid { Comparatio, 89 quotuplex, quomodo

. ea ducatur argumentum?
aul ¶ Omporatio eſt Oratio, quàâ duo vel plura in
lit lt⸗ tertio aliquo conferuntur, quod illis com-

irluñ mune ſit; v. g. Licuit Catoni ſequi bellum ci-
nini / 44 vile; ergo & Ciceroni licebit. Commune
Anhehus ) qui inter ſe conferuntur, & ſequi
ilin ih, ellum.

1 Comparatio differt à fimilitudine, quòd ſi-
γ1}

militudo verſetur circa rerum qualitates, Com-
Paratio autem circa quantitratem. Dum eninz

᾿
00"0 com-

ἷν
7

78 INSTIIUIIONFS RHETORICA.

comparamus, aut plus, aut minus, aut par in- B
eſſe alicui dicimus. Ità Cic. Philip. 3. Quid Ἴἢ
Tarquinius tale, qualia innumera fecit Antonius μ ;
Quod nihil aliud ſignificat, quàm: Plura fecit ἰΝ
Antonius, quàm Tarquinius. μ
In Similitudine verò attenditur tantùm, qua- dmm &
je ſit illud, de quo agirur. Ità Cic. Philip. 4A4. 8
Faciam igitur, ut Imperatores inſtitutd acie - ὐ
lent; quanquam paratiſſimos milites ad prælian-. ι

dum videant, ut eos tamen adbortentur. Sic ego lll inend
vos ardentes & erectos ad libertatem recuperan- " ;
dam cobortabor. Ὅι nulla fit paris, majoris 11
aut minoris mentio. Ἷ } "

Tripliciter inſtitui Comparatio poteſt. 1, φ }

Majoris cum minore. 2. Minoris cum ma- ὀ ΟΔΙΠΙ

jore. 3. Paris cum pari. ο μ
Α Comparatione Majorum ad Minora faci- eN.
mus argumentum, quando contendimus, id, ὑ

quod in re majori valet, valere etiam in mi- δαὶὶ
nori; v. g. Gigantem vicit; igitur & pig- δὶ
mæum ſuperabit. Item: Quem feret, ſi pa- Π

ι

entem non fert ſuum? Et Cic. in Antonium: dume
uid faceres domi tuæ, cùm alienæ tam ſis in- ψ;
ſolens ὃ εἿ
Α Comparatione Minorum ad Majora argu- ὑ
mentum ſumitur, quando contendimus, id, ῃ
quod in τ minori valet, valere etiam in ma- ummmn

jori; ùt Cic. pro Leg. Manil. Majoret noſtriſe- ἰκὴ
pe mercatoribus ac naviculatoribus injurioſius ἰμρῃ
zractatis, hella geſſerunt; vos tot Civium Komano- μῃ
rum millibus uno nuncio atque uno tempore neca- ὥῃῃὶ
tis, quo tandem animo , 2 deletis? Ttem pro (il ῃ
Archia: Saxa 87 ſolitudines voce reſpondent, be- Ν ῃ

44,

) ἣ Ν "
μῃ

Ἰδημ .

μ

} ῖ’ίίῖφ:“ϊιἰἓ-
18 }

) porel, ι

Π :

Mlum tu⸗
μ
001
{ }
}
μ

μ,,}}}}}

4 Uer⸗

μ Ὁ:
Ἴ ῃο]ΐἤί“'
ἡ .
Μ Π
}

INSTIIUTIONES RHETORICA. 79

ſtiæ ſepe immanes cantu ſlectuntur atque confi-
Tunt; nos, inſtituti rebus optimis, non Poëtarum

carminibus moveamur“
Α Comparatione Parium ducitur argumen-
tum, quando contendimus, parium par eſſe ju-
dicium, & quod in uno valet, admitti in alio;
v. g. Lex eſt: Qui occiderit patrem, inſutus in
culeum, dejiciatur in profluentem; ergèò & qui
matrem occiderit. Cic. pro Sext. Roſc. ut il-
lud incredibile eſt, mortem oblatam eſſe patri ἃ ſ-
lio, ſene plurimu & maximu cauſis; ſic hoc veri-
lZmile 5 odio fuiſſe parenti flium, ſenè cauſis
multis, 85 magnis & neceſſariiſ. Item pro Do-
mo ſua: MNeque enim ratio afferri poteſt, ecur; ſi
cuiquam novo civi poterit adimi civitas, non
omnibus Patricin, omnibus antiquiſſima civitati-
Oratores per Majus intelligunt Veroſimilius,
& cui id, de quo agitur, potiore jure con-
venit
Per Minus id, quod eſt minùs Veroſimile, &
cui non æquè res aliqua convenit, ac ei, cum
qua confertur. ο
Per Paria res æquales in gradu veritatis,
ut, utris res potiùs conveniat, illisne, quæ con-
feruntur, an illis, quibuscum conferuntur,

non ſatis intelligas.

Locus à Comparatione etiam ad hunc ſen-
ſum explicandus eſt; unde
Argumentum à Majori ad minus fit, quan-

do minus probabile concluditur ex magis pro-

babili. Exempl. Cic. pro Roſc Amer. Pprobat,
nihil mirum, quòd Sylla omnia advertere non
potu-

80 INSTITUTIONES RHETORICX.

potuerit, cùm ne Jupiter id poſſit: Qui mira-
mur, L. Illam, cin ſolus Rempublicam gereret;
orbémque terrarum gubernaret, impertique ma-
jeſtatem, quam armis veceperas, legibus confir-
maret, aliqua animadvertere non potuiſſe, niſi
boc mirumeſt, quòd vis divina aſſequi non poſſt,
ſi id mens humana adepta non ſit. Item Divinat.
in Verr. ità diſputat contra Cæcilium. Οπὸά ſi
ego Ne dac te magnitudinem rerum ac diffculů-
zatem aſſequi non potui, qui in omni vita nihil
aliud egi; qudm longè tu te ab' iis rebus abeſſe ar-
itrare, quas non modò antea non cogitſti, ſed
ne nunc quidem, cuùm in eas ingrederis, quæ 5
quantæ dDe, Juſpicari potes.
A Minori ad Majus fit argumentum, quan-
do magis probabile vel magis veriſimile ex mi-
nùs probabili ſeu minùs veriſimili concluditur.
Cujus argumenti vis in eo eſt. Si, quod
minùs probabile eſt, nihilominùs verum
eſt; igitur & quod erit magis probabile, ve-
rum erit exiſtimandum. Exempl. Cic. in Verr.
2. Quid eſt, quæſo, Metelle, judicium corrumpe-
re, ſi hoc non eſt? Teſtes præſertim Siculos, timi-
dos bomines & afflictos non ſolum auctoritate de-
terrere, ſed etiam Conſulari metu d& duorum Præ-

torum poteſtate ὁ Quid faceres pro bomine inno-

cente & propinquo, einn propter hominem perdi-
tiſſimum atque alieniſſimum de offcio ac dignitute
decedis? Et Orat. pro Cœlio: An ille vir, ill
bumanitate præditus, illis ſtudiis, artibus atque
doctrina, illius ipſius periculum, quem propter Ρά
ipſa ſtudia diligat, negligere potuiſſet? ΕἸ quod
Jacinus in alienum bominem illatum ſeverè cer.
peret,

[7},
Argume
ble er
μ
ἱμ η
}

11

Π
"

Ι Π {{Π]|0

} }
{{ ἤγῃ
Ε
ᾧᾷἃυι1᾽ευι᾽ὶ
“ }
ἤμῃ 6
" ΠΠη} 0

"
' ἡ
"
"1
δι .
"
ἤμ}}
ἰη .
111
.1..
Μ Μ}.}.
ἡ ι
,
ἼΠ1

ιωιπ,ᾳυεπ-
ἰ ι
ἰΝ
ς ὑ μ
.
μ !:.
ι
ἡπ|}}}}
{0}}
Π
μ
μμ|}}}}}
}

}
) ὧἶ’”ᾖξἶ

Π "

υ ᾽ Ff σλ-

INSTITUTIONES RHETORICE. 91

peret, id omiſiſſet curare in hoſpite? Quod per

ignotos actum cum comperiſſet, doleret, id d ſuis
tentatum eſſe negligeret? Quod in agris locisque
publicis faéctum reprebenderet, id in urbe ac {{
domi cœptum eſſe leviter ferret? Quod in alicu-
jus agreſtis perieulo non prætermitteret, id homo
eruditus in inſidiis doctiſſimi hominis diſſimulan-
dum puturet?
Argumentum à Pari fit, quando Pariter pro-
babile ex pariter probabili colligitur. Exempl.
Cic. pro Sylla: Neque verò, quid mihi iraſcdre,
intelligere poſſum. Si, quòd eum defendo, quem
tu accuſas; cur tibi quoque non ſuccenſes, qui ac-
cuſes eum, quem ego defendo? Inimieum, inquis,
accuſo meum; & amicum ego defendo meum.
Non debes quemquam in conjurationis quæſtione
defendere; imò nemo mag's eum, de quo nihil eſt
ſuſpicatus, quden is, qui de aliis multa cogitavit.
pidem probat à pari, ſe non eſſe reprehen-
dendum, quèòd Syllam defendat, qui à Sylla
aliisque defenſus fuerat. Iſta conjuratio ſi pa-
tefatéta per me eſt, tam patet Hortenſio, 0712
mihi: quem cùm videas, honore hoc, aubtoritate,
virtute, conſilio praditum, non dubitaſſe, quin
innocentem Syllam defenderet: quæro, ΚΗΥ γ qui
aditus Hortenſio ad cauſam patuerit, mibi inter-
tluſus eſſe debuerit? Quare illud etiam, ſe me, ἡμὲ
deſendo, reprehendendum putas eſſe, quid tandem
exiſtimes de hbis ſummis viris 8 clariſſimis civibus,
quorum ſtudio & dignitate celebrari hoc judicium
& oruari, cauſam deſendi hujus inunocentis vides?

42 INSTITUIIONES RHETORICX.B

CAPII II.

De Locis Extrinſecis ſeu Remotis.

ARTICULUS. 1.
Quid & quot ſint Loci Extrinſeci?

Oci Remoti ſive Extrinſecuùs aſſumpti ſunt
L. ii, qui non εχ viſceribus cauſæ, ſive ex
ipſis rebus, ſed aliunde & foris eruuntur.
Vocantur Inartificiales, quia ratione Inven-
tionis non pendent ab arte Oratoris, qui tamen
ea, foris ad ſe delata, per artem rractat.
Sex vulgèò nominantur: Leges, ſeu præjudi-
cia, Jusjurandum, Fama, Teſtes, Tubulæ, Tor-

menta.
ARTICULIIS Τ
DE LECIBUS SEU PREUDICIIS.
Quotuplex ſit Lex, quiq præjudicium, & quomodo
ſumatur probatio vel Confirmatio à Lege vel
Præjudicio?
Ex alia eſt æterna, quæ Dei eſt: alia Natu-
ræ, quæ ab eodem Deo eſt, ùt Auctore na-
turæ: alia humana, quæ ab hominibus poſita
eſt. ' ΄ :
Humana iterum dividitur in Eccleſiaſticam,
Milifarem, Civilem ſive Togatam, pro varia
hominum conditione.
Rurſum alia Lex eſt communis, quæ adom-
nes; alia propria, quæ ad aliquos tantùm per-
tinet; puta ad Regnum aut Provinciam.
Prajudicia, quæ vulgò confunduntur cum

Legibus, nihil aliud ſunt, quam Senatüiscdt-
ulta

ἴδ

{υἷ!ἑἶὗὔ'υΐεἷ
εἰ
1
μ
ΓΙ
ἐ ὰ
Π
πανιὰ
(
Ν Ἀιπρ!ᾗ
{Π|, 2
ſteum,
ἼΠΠ
ἱη!
Ἷ Π
ἿΠ

ξμέω, "

.

Π
Π
Π ψίμι
Ὶ,
{ μ
Τήν 11

Ἷ
Ἵ

INSIITUTIONES RHETORICAA. 8)

ſulta ſeu Decreta, in eadem vel ſimili cauſa jam
anteà facta, quibus Orator utitur ad ſimiem
cauſam definiendam.
Aliquando Præjudicia ſumuntur latiùs pro
quacunque præjudicata opinione, quam aliquis
affert ad cauſam, ſive illa decreto aliquo aut
exemplo nitatur, ſive nullà certà ratione ani-
mum videarur imbuiſſe.
Confirmatio ſumitur à Lege I. ſi oſtendatur
per Amphficationem necefſitas & digditas Le-
gum. 2. S1 commendentur ab iis, à quibus
latæ ſunt. 3. 51 damna, quæ ex earum viola-
tione ſecutura ſunt, demonſtrentur.
Exempl. Cic. pro Oluentio: Ut tibi concedam,
hoc indignum eſſe, quod, eujusmodi ſit, jam vi-
dero, ΤΝ draces, neceſſe eſt, multò éſſe indi-
gnius, in ea civitate, 71Ὲ legibus contineatur, di-
ſcedi à legibus. Hoc enim vinculum eſt bujus

ἼΠΠ

ν ͵
ΊΠ

μ α!
,

} ἴ ΟΠ:ι
0 μ "

τ
μ
S

Ϊ
Ί
!
᾿
᾿

dignitatis, qud fruimur in Nepublica; hoc fünda-
mentum libertatis; bie fons aquitatis.
Item lib. I. de Inventione, monet Judices,
Legum juratos cuſtodes, ne à Legibus diſce-
dant: Judices, qui ex Lege jurati judicatz, Le-
gibus obtemperare debetis. Obtemperare autem
Legibus non poteſtis, niſi id, quod ſeriptum eſt in
TLege, ſequamini Qud enum certius Legis ſJcri-
ptor teſtimonium voluntatis ſuæ relinquere potuit,
guàm quod ipſe magna cum cura atque diligentia
βνώρβ
Refutatur Locus à Leget. ſi probetur, mu-
tari poſſe Legem humanam ad arbitrium ho-
minis. 2. Si oſtendatur, cauſam { egis latæ
non eſſe ampliùs. 3. 81 retegatur, aliquid iui-
Ἐ 2 quum

84 INSTITUTIIONES RHETORICX.

quum εἴϊε in Lege. 4. 81 Lex Legi oppona-
tur. χ 81 demonſtretur, neceſſitatem fuiſſe
agendi contra Legem. Horum aliqua exem-
pla accipe. Cic. pro Rabirio: Verborum inau-
4114 erudelitate violare libertatem bujus populi,
tentare manſuetudinem, commutare diſciplinam
conatus es. Namque hæc tua, quæ te bominem
clementem popularémque delectant: I, Lictor, col-
liga manus: quæ non modò bujus libertatis ma-
gnitudinisque non ſunt, ſed ne Rowmuli gquidqem
aut Numæ Pompili, ſed Tarquinii ſuperliſſuni
atque crudeliſſimi Regis. Iſta ſunt cruciatüs car-
mina, quæ tu bomo lenis libentiſſimeè commemo-
as: Caput obnubito, arbori infelici ſuſpendi-
20. Qua verba, Quirites, jam pridem non ſolùm

tenebris vetuſtatis 1 hac Republiea, verum etian

luce libertatis oppreſſa ſunt. Sic pro Domo ſua
Legem impugnat, quòd per vim lata ſit. Quid
4 per vim tuliſti? Taménne lex eſt ὁ Aut quid-
quam jure geſtum videri poteſt, quod per vim ge-
ſtum eſſe conſtet? An ſi in ipſa latione tua, captd
jam urbe, lapides jacti, ſi manur collata non eſt,
idcirco tu ad illam labem atque eluviem civitatis
ſenò ſumma vi pervenire potuiſti
Contra præjudicia habe exempl. Cic. pro
Cluent. Quamobrem d vobis, Judices, ame-
qum de ipſa cauſa dicere incipio, hæc poſtulo:
primiun id, quod æquiſſimum eſt, ut ne quid praæ-
judicat! afferatis etenim non modò auctorita-
tem, [(] etiam nomen Judicum amütemus, niſi
bic ex ipſis cauſis judicabimus; ac ſti ad cuuſas
judicia jam facta domo deferemus. Deinde ſi
quam obinionem jam veſtris mentibus echnte⸗

"
Μ
Π
, ῃ
, ὴΝ
"
Π
unto ῃ
Ε
, δ
ἴ ῃ
ὑ
ΐθΡἓτδἀοε,
Ε
λ )
Probiru
Ulln
in
Wun

" ῖ“ίὖπ;ᾖ

.

. Ἵ

-ΞΞ
ΕΞΞῚ
= =

Mmnnr
Τ "
Π{ ῤφεγὺτ Ϊ

Π Π

ξῄᾗ)ἰὲ ΔΉ
ἽὩ ΜἈΜ

Ἴ7]}
Π ,
Τ,

Τ,
4 n }
Π ueht

μ }}}}}

--ΞΞ5ο:

Μ!

γ ΠΜ}}}
{

᾽
"

ΞΞ.
=

Π 4

INSTITWIIONES RHIETORIC. 85

bendiſtis, (ἦ eam rationem convellet, 7 oratio la-
befactabit, ſ denique veritas extorquebit, ne
repugnetis, edmque animis veſtris aut libentibus
aut æguis reimittatis.

ARTICULUsS. III.
Ε. IJUREIURANDO.

Quid ſit Jusjurandum? Quomodo bic Locus
conſarmetur?

J Usjurandum eſt Affirmatio vel Negatio ali-
cujus rei ritu religioſo, id eſt, quaſi Deo
teſte facta; proinde ſervari debet vel hoſti.
Confirmatur hic Locus I. ſi oſtenderis,
quàm inviolabile debeat eſſe promiſſum, quo
Deo quis obſtringitur, idque à Minore ad Ma-
jus: Nefas eſt, pacta cum homine violare,
quantò magis cum Deo, cui debemus id omne,
quod ſumus.
