Finis autem Orationis eſt Perſuaſio, quæ dua- m an
bus maximè rebus obtinetur; Pide nimirum, μῃ
quam argumenta conciliant, & Motu, qui εχ εμ
prudenti affectionum animi commotione exci- ὐ
tatur. γεμοὶ
Ex quo facilè intelligi poteſt, quatuor eſſe [ἰμ]
Orationis partes, Exordium, Narrationem, μ Δ!
Confirmationem, 85 Perorationem ſive Epilo. 4 ſ,
logum. Μ
Propoſitio, cùm Exordium terminet, aut ( Π
Narrationem inchoet, propriè pars Orationis ſpinm
non dicitur. : Γ Π
Narratio & Confirmatio fidem faciunt. IIla Aiſtentcel
per ſolam rei expoſitionem; poſterior per ar- μῃ ι
gumenta & probationem. ἰ cxlem
Exordium & Peroratio affectus excitant; il. (γύχῃ
lud quidem leniores, quia in Exordio gratia r e
conciliatur; hæc verò graviores & vehemen- { Π
tiores, quia auditorum animos flectit & incli- υ
nat. Ε Ε
Eſt etiam quædam & Argumentorum & μῃ
Affectuum diſpoſitio. Ν
Fortia Argumenta initio collocanda ſunt;
animis enim, quädam exſpeétatione ſuſpenſis,
niſi initio ſatisfiat, ægrè poſtmodùm poterit.
Argumenta Mediocria in mediam turbam
conjicienda ſunt, ſive ad ſpeciem, ſive ut ſimul
conſerta vim aliquam obtineant.
Argumenta Fortiſſima poſtremo loco collo-
canda ſunt, quibus maximè inſiſtendum, ut.
Perorationi & victoriæ certior via ſternarnlee
θ-

ὑ
Ἷ

" ρή,.
tummm,
ὰ
Ἷ

!
ἡπίᾳ,
17

Ἴ 4

" ( μ

ἐ {
ἐ ΜῈ }

Τ
γηΐν }
μ
Π

nemmm

cch ſrn
ἴ ἷυἷρεῃῇς;'
ῖ Ροεετπ,
Ἷ
ſye ψ

Π
{{

"

INSTITUTIONRS RHEIORIC. 3

Affectus in Exordio lenes, in Peroratio-
ne vehementes dominentur; optimè illi per
totam Orationem ſpargi poſſunt & debent,
præſertim poſt Narrationem, vel re expoſità,

vel argumentis noſtris confirmatis, vel contra-

riis confutatis; quod familiare fuit Ciceroni:
Nam pro Roſc. Amer. illicò poſt Narrationem
inſurgit in hos affectus : Quid primum que-
rar? Aut unde potiſſzmum exordiar, Judices?

Aut quod, aut d quibus auxilium petam?

Deorümne immortalium? Populine Romani?
&&c. Poſt refutationem iterum: Ο ſingularem
Japientiam, Judices? nönne videntur hbunc ῥο-
minem ex rerum natura ſuſtuliſſe & eripuiſſe,
cui repentè cælum, ſolem, aquam terramque ade.-
merunt? Rurſus ubi probabiliorem in adverſa-
rüs cedem eſſe demonſtravit, invehitur in
Chryſogonum: Hiccine etiam ſeſe putat aliquid
poſſe Chryſogonus? Hic etiam potens eſſe vult
Orem miſeram atque acerblam?! 85 0. Tandem
in Peroratione pœnè lachrymas elicit: Deus
immortalis? quaænam iſta tanta crudelitas eſt

Quæ tam fera nmanisque natura &c.

Φ᾿ ἃ 8 ὦ
ΕΣ:
*£
G

IN STIIUIIONFS RHETORICA.

CAPUT .

De Exordio, Primã Orationis
Parte.

ARTICUILUS I.

Quid 1 Exordium, quotuplex, & guid in eo D

Oratori obſervandum 5*

kordium, prima magnique momenti

Orationis pars, eſt Oratio Auditoris
animum idoneè comparans ad reliquam
dictionem. :

Duplex eſt Exordii genus: alterum eſt ex

abrupto; alterum juſtum &σ*legitimum.

Exordium ex abrupto eſt illud, quod ſind

præparatione, id eſt, conciliatione animi proce-
dit, quando nimirum Orator; quaſi quodam

impetu abreptus, dicere aggreditur, vel per

expoſtulationem, vel per commiſerationem,
vel per exclamationem & repentinum lætitiæ
motum, vel per deprecationem. Exempla

habes in Cicerone in Catil. I. Graecges tandem

abutére, Catilina, patientid noſtrd ἢ Quamdiu
etiam furor iſte tuus nos eludet 5 Quem ad finem

|Ὲ effrenata jactabit audacia?“ Nihilne te noctur-

num præſidium palatii, nibil urbis vigiliæ, nihil ti-
mor populi, nihil concurſus onorum omnium, ni-
hil hic nskateeu habendi ſenatüs locus, nihil
horum ora vultütque moverunt?“ Et Philipp. 2.
Quonam meo fato, P. C. dicam, ut nemo bis annis
viginti Reipublicæ hboſtis fuerit, qui non bellum eo-
dem tempore mihi quoque indixerit? Nec verd
neceſſe

ὶ Μἳῃ; ΐ!ι'

᾽ Ἰ"ῃ)

: Μἁἄᾗῆ ῃ

"

μ
tinun;

ες μ
᾿ἡνίι

κ

ὰ
Π

μμ|}
Μθ'ᾗἴίθἴἶἷἶ“)

,

ῤᾗἷὠ
71}

᾿

ἢεἰοὶ
(
Ν }
ὰ .
Π
᾿ιηΐϊη
Π
Antlguume

ψ Aus

Πῃ
Π
ἰδιψῃ

ἀδ η

ῳ

ἰχ μ |

μτ΄

)

lin

ἐ
Ἱ
᾽

Π
Διίμ!.

πῇ εἴ 4
Ν }
ὶ ἰ
ῆ
Π
ἐϊι " ι
nlenuen,
Γ}

, ΕΧὉΠΡἩ !

η
" μ
μ {
μ
Ἰ πἑὐπ{ ' '
Π
ς
Ὑ}}}}}
μ ΄
μ
Μ

ιιιιιι

|
ι τε]ίᾳπῃἷ :

INSTITUTIONEIS RHETORICA.
ueceſſe eſt, à me quemquam nominari. Voliſcum ipſt

recordamini; migzLagaren illi plus, quam opta-
ἐ

vem, dederunt. Te miror, Antoni, quorum facta
imitére, eorum exitus non perborreſcere.
Tale et iam videtur fuiſſe Exordium in Pi-
ſonem, cujus in iis, quæ adhuc extant, hoc
eſt initium: Jamne vides, bellua ?“ Jämne ſen-
tis, quæ ſit hominum querela frontis tuæ? Ne-
mo queritur, Grum, neſcio quem, de grege novi-
tiorum factum eſſe Conſulem. Non enim nos co-
lor iſte ſervilis, non piloſæ genæ, non dentes putri-
di deceperunt.
Hoc Exordium in Invectivis, Funeribus &
Gratulatoriis uſurpari ſolet, quando indigni-
tas rei vel perſonæ, quæ reprehendenda eſt,
vel doloris acerbitas, aut magnitudo lætitiæ
modum non habet. .
Exordium juſtum ac legitimum eſt, in qu-
animi auditorum per quandam inſinuationem
ad reliquam dictionem præparantur; quod fit,
quando Auditor Benevolus, Attentus & Doci-
lis redditur.
Benevolus Auditor redditur, τ. ſi hunc mo-
deſtè laudemus, præſertim ab ea virtute, quæ
cauſæ noſtræ accommodata eſt. Sic Cicero
pro Marcello, & pro Quinto Ligario clemen-

tiam Cæſaris extollit. Pro Marcello: - - ο

Tantam enim manſuetudinem, tam inuſita-
tam, inauditämque clementiam, tantum ΤῈ
Jumma poteſtate rerum omnium modum, tam
denique incredibilem ſapientiam ac pæne di=
vinam tacitus nullo modo praæterire poſſum.,
M. enim Marcello vobis, P. C. KReique publicæ red-

6 INSTITUTIONES RHETORICF.

dito, non ſolum illius, ſed meam etiam vocem &
auctoritatem, & vobis, & Keipublicæ conſerva-
tam ac reſtitutam puto, & . Pro Ligario - - -
Itaque, quò me vertam, neſeio, paratus enim
veneram, càm tu id neque per 16 ſcires, neque au-
dire aliunde potuiſſes, ut ignoratione tud ad ho-
minis miſeri laudem abuterer. Sed quoniam di-
ligentid inimici inveſtigatum eſt id, quod latebat,
confitendum eſt, ut opinor (Præſertim cum meus ne-
rceſſarius, &. Panſa, fecerit, ut id jam integrum
non eſſet) omiſsäque controverſiä, omnis Oratio
ad miſericordiam tuam conferenda eſt, qus
plurimi ſunt conſervati, cùm ἃ te non liberatio-
nem culpæ, ſed errati veniam impetraviſ-
ſent &.

Sic ultionem petiturus pro Quinctio, laudat

æquitatem Judicum : Certe aut apud te, &
eos, 4μὶ tibi adſunt, veritas valebit, aut ex
ῥος loco repultd vi & gratid, locum, ubi conſ-

ſtat, reperire non poterit. Non eò dico, C. Aqui-

li, quòd mibi veniat in dubium tua fides & on-
ſantia, aut quòd non in iis, quos tibi advocdſti,
viris electiſſimis civitatis ſpem ſumwam P. QCuin-
ctius habere debeat.
2. A perſona noſtra captamus Benevolen-

tiam, ſi noſtrum officium, aut meritum, aut vir-

tutem ſinè arrogantia commendemus. Ità Ci-
cero humanitatem & gratitudinem ſuam com-
mendat pro Archia Poëta: Si quid eſt in me
ingenii, Judices, quod ſentio, quàm NRt exi-
gunm Σ aut ſi qua exercitatio dicendi, in que
me non infieior mediecriter eſſe verſatum: au!t

71}

Ν hujuſce rei ratio aliqua, ab optimarum al-

N
" εοπᾗῖἓ'
Π
Π ῄωᾶωπ
ΓΤ
Pume
frten
Π
Π
Ε
Ε
Γ7}}

Ε

Ι
7

ἐ
μῃ
ἰη ὶ n

Π
"
Π }

εὐ

Ε
Π νοἐψ,ω

Ν εὐ
ἐ ῃ

ι

ἰλ }
Π
} ι'
( τοἆεπω.
Μοὀεἴἰἱεη
ἐ μῃ

Μ μ ἠ

.

Π
ἡμ η
Δ} !
Π
Ἴ),
μῃ

)
ἽΠΠ]
, 411
!
ΤΝ Δ,
αἰ "
77
μ

ΠΩΝ
μ
( Ν

INSTITVUFIONRS RHETORICA. 7
zium ſtudiis ac diſciplina profecta, d qua ego

nullim confiteor atatis meæ tempus abhorruiſſe:
carum rerum omnium vel in prunis ἀϊο A. Lici-
nius fruttum d me repetere propè ſuo jure debet.
Nam qubad longiſſime poteſt mens mea reſpicere
ſpatiuin præteriti temporis, & pueritiæ menioriam
recordari ultimam, inde uſque repetens, bunc
video mihi principem, & ad ſuſcipiendam, Ε
ad ingrediendam rationem horum ſtudiorum ex-
titiſſe. Quodſe hac vox, bujus bortatu præcehb-
tisque conformata, nonnullis aliquando ſaluti fuit,
à gquo id accebimus, quo cæteris obitulari, 95
alios ſervare poſſemut, ὑπὶς profecto ipſ, quan-
tum eſt ſitum in nobis, & opem & ſalutém ferre
debemus. ι
Amicitiam & officium fuum pro Rabirio.- -
Nam me cum amicitiæ vetuſtas, tum dignitas
bominis, tum ratio bumanitatis, tum meæ
vite perpetun conſuetudo, ad C. Kabirium de-
Ffendénqum eſt adbortata: tum verò, ut id
ſtudioſeſimo facerem, ſalus KReipublicæ, Conſu-
lare officiuin, Conſulatus denique ipſe, mibi
und vobiſeum cum ſalute KReipublicæ commen-
datus, coëgit. Non enim C. Rabirium culpa
delicti, non invidia vitaque turpitudo, non
denique veteres, juſtæ gravesque inimicitiæ civi-
um in diſerimen capitis vocaverunt; μβάι il-
lud ſummum auxilium majeſtatis atque imperii,
quod nobis à majoribus eſt traditum, de Kepubli-
ca tolleretur.
Modeſtiam ſuam pro Lege Agraria. - - -
De me autem ipſo, vereor, ne arrogantis ſit
apud vos dicere; ingrati, tacere. Nam,
A 4 quibus

4 INSTIITUIIONES RHETORICE.
quibus ſtudiis banc dignitatem conſecutur fem,
memet ipſum commemorare, perquàm grave
eſt; & ſilere de tantis veſtris beneficiis nullo

modo poſſun. Quare adhibebitur d me certa
ratio moderatiöque dicendi, ut, quid 4 vobis ac-
ceperim, commemorem: quare dignus veſtro ſum-

mo bhonore, ſingularique judicio ſim, ipſe medio-
criter dicam, ſe neceſſe erit: vos eosdem exiſti-
maturos putem, qui judicaviſtis»„-iãB
2. In genere judiciali captatur Benevolen-
tia, ſi clientis inopiam, ſolitudinem & calamita-
tem oſtendamus. Ita Cic. pro Sex. Roſcio - -
His de cauſis ego buic cauſæ patronus extiti,
non electus unus, qui maximo ingenio, ſed γὲ-
lictus ex omnibus, qui minimo periculo poſſem
dicere: neque uti ſatis firmo præſidio defenſus
Sewxt. Koſcius, verum utl ne omnino, deſertus
eſſet. Forſitan quæratis, qui iſte terror ſit, '
quæ tanta formido, quæ tot ac tales viros im-

ediat, quò minùs pro capite & fortunis alte-

vius, quemadmodum conſueverunt, cauſam ve-
lint dicere.
Si adverſarius in invidiam & odium voce-
tur, recenſitis ejus vitiis. Ita Cicero pro Re-

ὃε Dejotario : - - - Accedit, ut accuſatorum

alterius crudelitate, alterius indignitate con-
turber. Crudelem Caſtorem, ne dicam ſeele-
ratum 49 impium, qui nepos amnun in diſcri-
men capitis adduxerit, adoleſcentiæque Juc

terrorem intulerit ei, cujus ſenectutem tuert

& tegere debebat: commendationemque ineun-
Τ atats ab impietate & ſcelere duxerit; an

Jervum, corruptum præmus, ad orrkſagig
: ὶ : 0512

Ν

ο μ!
: ent.
"
ὑ
ἡμι μ
Ἴ
ᾳκεπ!ὶσ:
Ε

] .
η Mnn

Ἐ
Ε
,
Ε77}

Π
Π
ἐ
Ν μ
( ῤι;;;
ἰΠ
ἐ ο
Memn een
, ( (
ι Μ
. Π
Ν
ἰμ {
ἡ ῃ
ilei
innen
Π Ἵ
Δ}
Μ”ΜἨ
διη)

ἢ

ἶψπ; ,
}
μ
ἹῈ ,
ἼΠ

ἢ

,

117
7

r Begee.
ἡδ ἰ

, Κο .

Μ Δ}

μἹ {{Π|

Π Ν
ΐμι.

mim hſen

Ἶ

{{

Π

"

, ]ῖττ!;απέ; {Ἱ
Ἧ

θὠ'ωῃ μ

μ }80 Δ-

Μ (
μ }"}
“ "
ΜΜΙ“ '
ἼΠ ἡ
Ἂ

:

INSTITUTIONES RHETORICA. 9

dominum impulerit, & ἃ Legatorum pedibus
abduxerit.
Sic pro Quinctio gratia Nævii odioſo red-
ditu; uti eloquentia Hortenſii: Quæ res in ci-
vitate duæ plurimum poſſunt, hæ contra nos am-
bæ faciunt in hoc Hcne, ſumma gratia & elo-
quentia: quarum alteram, C. Aquili, vereor,
alterum metuo. Eloquentid Q. Hortenſti, ne
me dicendo impediat, nonnibil commoveor:

gratie Sex. Nævii ne P. Quinktio noceÄat, id
verò non mediocriter pertimeſco. Neque boc

tantopere querendum videretur, bæc ſumma
in illis eſſe, ſi in nobis eſſent ſaltem mediocria.

Verum ita ſe res babet, ut ego, qui neque uſu

ſatis & ingenio parùm poſſim, oum patrono
diſſertiſſimo comparer : Ρ. Quinctius, cui te-
nues opes, nullæ facultates, exiguæ amicorum
copiæ ſunt, cum adverſario gratioſiſzmo con-
tendat.
Et pro Sext. Roſcio avaritia Chryſogoni--
potentiſſmus boc tempore noſtræ civitats, Luc.
Cornelius Chryſogonus. Is à vobis, Judices,

boc poſtulat, ut, quoniam in alienam pecuni-

am tam plenam atque præclaram, nullo jure
invaſerit, quoniämque ei pecuniæ vita Sext.
Koſcii obſtare atque ofcere videatur, deleatit
ex anunmo ſuo Aſpicionem omnem, metiimque
tollatis: ſeſe, hoc incolumi, non arbitratur hu-

jus innocentis patrimonium tam amplum & co-

Pioſum poſſe obtinere: damnato & ejecto, ſpe-
rat ſe Se⸗ quod adeptus eſt per S , er
luxuriam effundere atque conſumere.
Docilis Auditor redditur, ſi breviter & dilu-
A 5 οἰἀὰ

1ο INSIIIUIIONES RHETORICA.
cidè ſumma rei, de qua dicendum eſt, profera-
tur; quod fit
I. Vel ſimpliciter proponendo, ùt Cicero
pro Lege Manilia ſimpliciter aſſerit: - -
Dicendum eſt enim de Cu. Pompeji ſingalari ex-
imidque virtute: bujus autem Orationis diſſt-
cilius eſt exitum, qudm principium invenire; itd
mihi non tam copia, qudm modus in dicendo Julæ-
rendus eſt. -

2. Vel clarè definiendo, ùt definit Cicero,
quid ſit dicturus in Verrem: Zenio nunc al

iſtius, quemadmodum ipſe appellat, ſtudium, ὺς

mmmici ejus morbum & mſaniam, ut Siculi latro-

cinium; ego quo nomine apellem, neſcio: rem
vobis proponam.
3. Si cauſa, ad adjuvandam Auditoris me-
moriam in ſuas partes dividatur. Sic Cicero
dividit pro Cluentio: Animadverti, Judices,
omnem accuſatoris orationem in duas diviſam
eſſe partes: quarum altera mihi niti, & magno-
perè confidere videbatur invididä jam inatera-
24 Fudicit Juniani; altera tantummodò con-
Juetudinis cauſa tinidé & diſßidenter attinge-
7ve rationem veneficii criminum; qud de re le-
ge eſt bac quæſtio conſtituta. Itaque mibi
certum eſt, banez eandem diſtributionem in-
vidiæ 85 criminum ſic in defenſione ſerva-
ve, ut omnes intelligant, nibil me nec jubter-
Jugere voluiſſe reticendo, nec obſcurare di-
celdo.
Attentus Auditor redditur 1I. ſi attentionem
ipſam peramus. Hujus paſſim exempla ex-
tant in Cicerone; e. g. pro Plancio: Illud nuun
᾽ ' υ

ἐϑο }
ἜΝΗ
Π77}}}
ἩΝ τ
1
}
Ε117
' ſun,
ΓᾺ,
Π
ὴ
ΠΝ ι

Π
Μ Π
Γ}
Π
Ε
ἐ μ
δι μῃ n
νπᾗκπνε Π
1.}}
"Τ
Ν
Μὶἷ"!ῳἆ
Μ ἢ
ὴ
η η
ῃ "

— —

---ἀ κ

-

-

INSTITUTIONES RHEIORICA. 11
intn. τ Μἱτ{ς;;ορενἐ oro atque ohſeero, ciun bujus,
. uem efendo, tum communi periculi causa, ne
. ptis auditionibus, ne diſſeminato diſperſoque
Vermoni fortunas innocentium ſubjiciendas pute-
ung. ἐ ἐσῶ, Pro Cluentio: Deinde ſiquam ορί-
Ὶ΄ mnionem jam veſtris mentibus zotrezegſed,
ἈΝ eam ratio convellet, ſi ratio labefactabit, ſi de-
. mque veritas extorquehbit, ne repugnetis, eäâm-
ZJue animis veſtris aut æquis remittatis. Tum
fnt ( autem cum ego mwaquagque de re dicam & dilu-
} am, e , 7, 74 contraria Δ{[ωπτ » tacitè cogita-
Π tioxi veſtræ labkettarzt, .. ad extremum ex-
Ἱ . ſpectetis, & me meum dicendi ordinem Jervare
Ἐ patiamini: cùm perorro, sum ſi quid erit præ-
terizinn, d me requirotixs. Pro eodem Cluen-
. πἴο : Vos quæſo, ut adbuc me attentè audiſtis,
. item quæ reliqua ſunt, audiatis: profelto nibil d
τ . πιὸ dicetur, quod non dignum hoc conventu & ſe-

μ entio, dignum veſtris ſtudiis atque auribus eſſe

"
᾿

. videatus.
Μ
Ι

Ξ

; 2. 51 de rebus magnis & neceſſariis nos eſſe
Π ; dicturos polliceamur Cic. Pro Rabirio: Ὶ
Π ͵|:|;΄υξε-ἷ Sic enim exiſtimare debetis, Quiriter, poſt bo-
Aα mninum memoriam, vem nullam majorem, ma-
ι " Ε: ])εγιεω]οῤαω,ᾗπαξπ αὖ οψπὤτυ vobis provi-
Μ i dendam, neque d tribuno plelis ſuſceptam, neque
Ἷ [Π'Μ' ι 4 Conſule defenſam, neqqus ad populum RKomanum
" eſſe delatam. Agitur enim nibil aliud in hac cauſa,
{μ Luirites, qudm ut nullum ſit poſthauc in Republica
publicum conſilium, nulla bonorum gonſenſio con-
tra improbornm furorem & audaciam, nullum ex-
. remis Keipublicæ temporibus perfugium & pra-
} ; ;
" ῄ' Μῇῖ Jalusis.
τ ὰ 3. Si

μ

12 INSTITUTIONES RHETORICA.

3. Si affirmemus, nos rem clarè eſſe demon-
ſtraturos. Cicero pro Plancio: Δ ejus in-
tegerrimam vitam, modeſtiſſunos mores, ſum-
mam fſidem, continentiam, pietatem, innocen-
tiam oſtendero, nibil de pæœna recuſabo: ſin omnia
præſtitero, quæ ſumnma bonis viris expetenda, pe-

am, Judices, à vobis, ut, cujus miſericordid
Jalus mea cuſtodita ſit, ei vos miſericordiam ve-

Iram, me deprecante, tribuatis.

ARTICULUS Π

Quid ſit Inſinuatio Exordii, & quomodo ab
Oratore exhibenda?

INſnuatio eſt Oratio, quà ſtatim in principio
¹ dicendi nos callidè & latenter inſinuamus in
benevolentiam Auditorum.
Adhibetur Inſinuatio, cùm aliquid vel in-
credibile, vel abſurdum, vel humile, vel du-
bium, vel obſcurum, vel ingratum, vel pro-
lixum, vel reprehendendum, vel turpe videri
poteſt id, quod proponimus. -
Honeſtum non indiget Inſinuatione, cùm
per ſe conciliet animum Auditoris.
Adhibemus autem Inſinuationem
1. Si res proponenda ſit incredibilis aut ab-
urda, præmunitione agimus. Sic Cicero pro
Marcello: Vereor, ut boc, quod dicam, Π07
perinde intelligi auditu poſſit, atque .
ξ-

cogitans ſentio: ipſam victoriam viciſſe Οἱ

γίδ, cùm ea ipſa, quæ illa erat adepta, viétis

remiſiſti: nam cinm ipfius victoriæ conditione
jurè onmes viéti occidiſemus, clementiæ ΠῈ

zudi

Ε
᾿

᾿ τε;;ιἷω ,

ῖταὶὶα !

Ε

Ἷ
Π
1
{1::
Ν }
»δμι!
7
Ἱ ἐ τ

μ
Π
ΠΠ[Π
Π Μ ἐ
Π μ
ΠΪ
᾿ἢῃ,

, ἡ

nn ῆ

Ν

ῃ
ἣ,

e

cenn.
Π
ζἔυτἥ,ῤῃα-
,
ς
μ

μ {

Π 1ι:,

Ι

1

ἈΜΝ} .
Ν :

ἰψ μ

πὐ ὐ "

Π 1}}}

ι Μᾳγχὰὶὓ "

, (Ἱ

1

visque devicta eſt.

,

Cceto N
{μ}ν}

μ ἠ

Ἷ

ἡμ &

un,

INSTITUTIONES RHETORICE. 13

judicio conſervati ſumus. Kectè igitur unus
invictus es, à quo etiam ipſius victoriæ conditio
Vel illam exemplis & teſtimoniis confirma-
mus; ùt Cicero pro Lege Manilia: Teſtis eſt
Italia, quam ille ipſe victor L. Sylla bujus
virtute & ſubſidio confeſſus eſt liberatam: te-

ſtis eſt Sicilia, quam multis undique cinctam

bericulis, non terrore belli, ſed celeritate con-
ſilii, explicavit: teſtis eſt Africa, quæ, magnis

oppreſſa boſtium copiis, eorum ipſorum ſanguine
redundavit 8900
2. Si humilis, Orator illam amplificet, rés-
que novas polliceatur. Sic Cic. Philip. 2. Par-
vis de rebus, ſe fortaſſe neceſſariis conſuli-
mur: P. C. de Appia via, & de moneta Con-
Jul, de Lupercis Tribunus plebis refert. QCua-
rum rerum etſi facilis explicatio videtur, ta-
men aberrat animus d ſententin, ſuſpenſus
curis mojoribus; adducta enim res in ma-
gnum periculum, 89 extremum pœne diſcri-
men. φ
3. δὲ dubia, ſecuritatem ac fiduciam oſten-
demus; ùt Cicero pro Ligario: Habes igitur,
Tubero, quod ε} maxime Accuſatori optan-
dum, conſtentem reum, ſed tamen itd confi-
tentem, ſe in ea parte fuiſſe, qud te, Tubero,
714 virui, ommni laude dignum, Patrem tuum.
Itaque priès de veſtro delicto confiteamini ne-
le eſt, qum Ligarii ullam culpam repreben-
datis.
Et pro Milone Cicero maximè fiduciam
oſtentat in nova judicii forma: Quam ob rem
{{

14 INsTITüTIONES RHETORICA.

ilu arma, Centuriones, cobortes, non periculum
nobis, ſed praſidium denuntiant: neque ſolum,
ut quieto, ſed etiam, ut magno animo Tiug, ῥογ-
tantur, neque auxilium modo defenſioni meæ, ve-
rùm etiam ſilentium bollicentur.
Et pro Rabirio: Nibhil me clamor iſte com-
movet, ſed conſolatur, cum indicat, eſſe quosdam
cives imperitos, ſed non multos. Nunquam, mibi
eredite, populus Romanus hic, qui ſilet, Conſulem
me feciſſet, ſi veſtro clamore perturbatum 11 ar-
bitraretur.
4. 81 res obſcura ſit, reddendus eſt' Auditor
docilis eo modo, quo præcedente Art. diximus.
5. 81 res ingrata ſit, incipiendum eſt vel à
perſona Auditoris vel Auditorum, vel aliã re,
quæ ſit grata. Hc arte Cicero Legum Agra-
riarum oppugnationem initurus, non ſtatim
eam proponit, ſed à ſua & Auditorum laude

exorditur, atque adverſarii vituperatione; unde

ſenſim delabitur ad eas leges oppugnandas.
6. Si prolixa, Auditoris defatigatio Oratio-
nis urbanitate, & honeſtis jocis aut fabula fal-
letur; quod animadvertes in qualibet Cicero-
nis narratione, ſi longa eſt. Sic Cicero pro
Quinctio : C. Quinctius - - ſanè cæterarum
rerum paterfamilias &W£ prudens & attentus,

una in re paulò minus conſideratus, qui ſocie-

tatem cum Sex. Nævio fecerit, viro bono, ve-
runtamen non ita inſtituto, ut jura ſocietatis, &
offcia certi patrigamilias nöſſe poſſet; non quò
ἐΐ deeſſet ingenium, (nam neque bariu ſacetus
curra Ser. Nævius, neque inbumanus praco εἰ
znquam exiſtimatu) Quid ergo eſt? Cum εἰ

)
Ι
|

} natu⸗

Ν
Ε.
ΜΗ
μι

}
ἀμνιι

᾿αμριὶ

Π

᾿ πιὶ
ἡ ἢ)
Ν
η
Ε7]
Ϊ Ππΐημῃ
Μἷἱαυπεεά
ῳ
"
ἐὑ
}
Cfrnt
len n
llufen

1,

Π
ὑ
᾿Μη .
Ἴνη, .

.Τ
Π
Τ
1 "

ὶ

Π

Π
πάχηι,

Π

ΓΠΠῚ

Π

,

}.}}.

ἿΠ
Ω
μὰ nh
μ μ
αὐὸν
Ὕ
( }
Τ
ῇ Ἴ ᾽
᾽ (]ῃι ]ΜἹ '
Ἷ
ΡανΜΐζ“ἐ

INSTITUTIONE9 RHETORICg. 15

natura nibil melius, quam vocem dediſſet, pater
nihil prater libertatem reliquiſſet, vicem in quæ-

fſtum contulit: libertate uſus eſt, quò umbunius
dicax eſſet &σ.

7. Si perſuaſa, ſtatim Auditor à perſuaſione
dimovendus eſt. Ità pro Milone Cicero refu-
tat præœjudicia ante Narrationem rei geſtæ. Sed,
antequam ad eam Orationem venio, quæ eſt
propria noſtræ quæſtionis, videntur ea G refu-
tanda, guæ & 11 Senatu ab inumcis ſæpè jakta-
ta ſunt, &α in concione M ab improbie, ἐ
paulo ante ab accuſatoribus: ut, omni errore
Jublato, rem planè, quæ venit in judicium, vi-
dere poſſtis. Negant, intueri lucem eſſe fas ei,
qui à ſe bominem eRe, εΠ futeatur. mn
qua tandem urbe bhoc homines ſtultiſſimi diſpu-
tant?
8. Si veprehendenda, varià præmunitione
opus eſt. Sic cùm acriorem & vehementiorem
motum exprimimus, adhibenda eſt excuſatio;

uti Cic. Si acrius egero aut liberiùs, quam qui

ante me dixerunt, peto à vobis, ut tantum Ora-
tioni meæ concedatis, quantum & piæ & juſtæ ira-
cundiæ concedendum putetis. ;
Vel reddenda eſt ratio, cur in aliquem acriùs
invehi velimus; ùt Cic. Phil. 2. MWon tracta-
bo ùt Conſulem; ne ille quidem me ùt Conſula-

rem; eiſi ille nullo modo Conſul, ego ſine ulla

controverfia Conſularis ... Vel: MNon con-
Juevi homines appellare aſperius, Quirites,
21 laceſſitus : Vellem, fieri poſſet, ut ὦ me ſine
controverſia nominarentur ü, qui ſe Decem-
viros

16 INsTFTuTIONES RHETORICAA.
viros &c. Vel: Nimis urgeo: commoveri vi-
detur adoleſcens: ad me revertar 85..
Vel illius, quem arguimus, ſubinde nomi-
ni parcendo; aut ejus excuſatio, vel laudatio
præmittenda eſt, ne Oratio fiat aſperior. Ità
Cic. pro Leg. Manil. Catulum & Hortenſium
laudat : At enim vir clariſſimus, Reipublicæ &
veſtris beneficiis ampliſſimis affectus, Q Catulus,

itémque ſummis ornainentis honoris, fortunæ,

virtutis præditus, Q. Hortenſius, ab hac ratio-
ne diſſentiunt?“ Luorum ego authoritatem apud

vos pluribus locis plurimiun valuiſſe, & valere

oportere confiteor. Sed inhue cauſa tametſi cogno-

ſceitis authoritates contrarias fortiſſimorum vi-
rorum & clariſſimorum, tamen ΟἹ 5 authorita-

tibus, ipſa re 85 ratione exquirere poſſumus veri -
tatem. Et pro Sylla Torquatum excuſat: Fe-

ro ego te, Torquate, & Jam dudum fero (
nonnunquam animum, incitatum ad uleiſcen-
dam Orationem tuum, revoco ipſe & reſftecto:
permitto aliquid iracundiæ tuæ, do adoleſcentiæ,
zedo amicitiæ, tribuo parenti: ſed niſi tibi ali-
quem modum vitæ conſtitueris, coges, oblitum me
noſtræ amicitiæ, habere rationem noſtræ digni-
zatis.
Vel abſtrahenda eſt Oratio à perſona, præ-
ſertim ſi ſit gravis. Sic Cic. non Catonem, ſed
Stoicorum doctrinam, cui erat addictus, vVe-
nuſtè reprehendit pro Munæna: In M. Cato-
ne, Judices, bac hona, llæ videmus divina
egregia ipfius ſcitote eſſe propria; 74 1be.
nunquam requirimus, ed ſunt omnia non
natura, Jed à Magiſiro: fuit enim quidam

Ϊ
] " . ſrpi

ſummo

ΓΠ

᾽
"

μ

Π

ὶειψι!:έᾖεπε
μεἰι

!

Π Π

᾿
ἰῄπ Ἱ
} {|} {Π|
μ ]

Ε.

ἐδι τ
ἤ]" nin
71}
al Π
ΠΗ
Ε
ἑ Νηι
Ε.
ῃ
Ν "
ῃ

inne

INSTITUTIONES RHETORICE. 17
ngi Jummo ingenio vir Zeno, cujussinventorum æmu-
Ἢ } Stoici nominantur & .
Ὧ 9. Si turpis, vel cum excuſatione obſcurè
ἰ declaretur; vel cum præteritione ſileatur. Ita
Ἅ Cic. pro Cluent. μ me non præterit, cujus-
hmrin modicungue mater ſit, tamen in judicio filu de

ἰμιῳ zurpitudine parentis dici viæ oportere. Non eſ-
. Jem ad ullam cauſam idoneus, Judices, ſe hoc.
. quod in communilus hominum ſenfibus atque in
le . ί]')[α natura poſitum atque infxum eſt, id ego,
mmn rum ad amici pericula depellunda adbilerer, non
. viderem. Facilè intelligo, non modò reticere ho-
Π mines parentum injurias, ſed etiam animo
Μ àa qaο ferre oportere. Sed ego en, quæ ferri poſ-
Μ ſunt, ferenda, quæ taceri, tacenda eſſe arbi-
ἍΗ 7γογ. Et 3. in Verr. Omnia præteribo, quæ mibt
} gictu turpia videbuntur; neque ſolum quid
μ μ iſtum audire, verùm etiam quid me oporteat di-
i ere, conſiderabo. Vos, quæſo, date hoz, & con-
. Lcedite nszan⸗ meo, ut aliquam partem de iſtiuz

lſenn, impudentia reticere poſſm: omne illud tempusz
quod fuit, antequam {9 ad Magiſtratus Kémque

!
Ι

Wmn puhlicam aceeſſit, habeat per me ſolutum ac libe-
μεὐμι γηπι : Plentur de nocturmis ejus bacchationilus ac
vighgliliis .
μ Ex his patet, Inſinuationem magno in judi-

μ cio & prudent à dicentis verſari, ut non intelhi-
γ8" gentiam modo, ſed gratiam & attentionem
Ἴ Auditoris comparet in omni cauſa, Plerumque
εμ etiam ſibi adversà : qu arte valuit Tullius, qui
„ ubigque artificioſo callideæ & aſtutæ Oratioris
7curltſu detinens Auditores, permovet tandem
" non ſolùm imperitos, fed etiam docios.
" B Sic

18 INSTITUTIONES RHETORICA.

Sic pro Ligario tam callidè & convenienter
dixit ut Cæſari (quamvis in iſta cauſa Judici
& adverſ rio tamen veluti ſtupefacto, & extra
ſe poſito, color variè mutatus ſit, & libelli qui-
dam è& manibus exciderint.
ARTICULIIS III.
Quæ ſint Virtutes & Vitia Ε xorqii?
VIrtutes Exordii ſunt I. ut ſit proprium, hoc
eſt, aptum ad cauſam, & exejus viſceribus
deductum.
2. Ut ſit accuratum, hoc eſt, verbis apertum,
& inſtruétum ſententiiis.
3. Ut ſit verecundum, moderatè longum, γεὶ
potiùs breve.
Vitia xordii ſunt 1I. ſi ſit vulgare, & pluri-
bus cauſis poſſit accommodari. :
2. Si ſit commune, quod tam in hanc, quàm
in contrariam parten cauſæ, tam reo, quàm ac-
cuſatori, tam laudi, quàm vituperio; tam ſua-
ſioni, quàm diſſuaſion poteſt convenire
3. Si ſit commutabile, quod ab adverſario,
paucis mutatis, pro contraria parte dici poteſt.

4. Si longum & pluribus verbis aut ſententiis,

ultrà, quàm ſatis eſt, producit τ : habet enim ſe
per modum Capitis reſpecu totius Orationis.
ς. 81 ſit ſeparatum, quod non εΧ ipſa cauſa
ductum eſt
6. Si ſit translatum, quod aliud conſicit, quâm
Genus cauſæ poſtulat. ΄
7. 81 ſit irregulare, ſeu contra præcepta, in
quo Auditor, nec attentus, nec docilis, nec be-
nevolus redditur.
Ex Figuris ad ornatum Exordii potiſſimùm
ſequen-

leulbns

ΤΝ
ὶ

Ε

{
ὴ
Ν
.1}}}

17

ἽΜ, ᾿

Ε

Ἀ :
)
Ὧ Ν
η δ
ὕμῃ

Ν

η
ΤΝ
}

ὶ
Ν
Π

D

Torpumt

Ἴ ,

nhum
Π

Ϊ

"
,
Ι
:

ἽΠΙΝ

Π
ἰ

ει
ἐ ι
Π
ῶ

᾽

ἐ

Ν
Ἷ Μ
μ

INSTIITUTIONES RHETORIC. 19

ſequentes conducunt: Dubitatio; maximè in
Defenſionibus, & cùm aliquem arguimus, ut
ſcilicet Auditoris animus ſuſpenſus teneatur.
Ἰτὰ Cic. in Verr. 7. Quid agam, Judices? QLuô
aceuſationis meæ rationem conferam? Lu me
veriam? Ad omnes enim meos impetus, quaſt
murus quidam, Boni nomen Imperatoris oppo-
nitur. Movi locum: Dideo, ubi ſe jactaturus F
Hortenſius: belli pericula, tempora Reipublicæ,
Imperatorum penuriam commemoralit. Et pro
Ligario: Itaque, quò me vertam, neſcio? para-
ztus enim venerum, cum tu id neque per te ſeires,
neque audire aliunde potuiſſes, ut ignoratione 777
ad hominis miſeri ſalutem abuterer. Sed quoniam

diligentiaâ inimici inveſtigatum eſt id, quod late-

bat, confitendum eſt, ut opinor (præſertim cum
meus neceſſarius, C. Panſa fecerit, ut id Jam
integrum non eſſet) omiſſäque controverſia,
omnis Oratio ad miſericordiam tuum conferenda
Hypotheſis cum fictione. Sic Cic. in Vatini-
um: Si, tua tantummodò, Vatini, quid indigni-
zas poſtularet, ſpectare voluiſſem, feciſſem id,
quod hbis vehbementer placebat, ut te, cujus keſti-
monium, propter turpitudinem vitæ Jordesque
domeſticas, nullius momenti putaretur, Tacitus
dimitterem: nemo enim borum aut ita te re-

futàndum, ut gravem adverſarium, aut 7 ro-

gandum, t religioſum teſtem, erbitrahabatur,
Sed fui paulò in te intemperuntior Jortaſſe, quàm
Occupatio & Licentia; in Cauſis maximè ju-

dicialibus, ut evellatur ex animis Judicum ſuſpi-
B 2£ CI1O

80 INSTITUTIONES RHETORICAX.

cio, quæ reo nocere poſſit. Cic. pro Rabirio:
Etſi, Luirites, non eſt meæ conſuetudinis, ini-
tio dicendi rationem reddere, qua de cauſa
uemque defendam; proptera quod cum omni-
us civibus in eorum periculis ſemper ſatis ju-
ſtam mibi cauſam neceſſtudinis eſſe duxi: ta-
men in bac defenſione capitis, famæ, fortuna-
rumque omnium C. Rabirü, proponenda ratio
vigetur eſſe officii mei: Proptered Zbe, quæ
zuſtiſſima mihbi cauſa ad bunc defendendum ε6
viſa eſt, eadem vobis ad abſolvendum debet vi-
deri &.
Diſtributio. Sic. Cic. pro Rege Dejot. Cum
in omnibus cauſis gravioribus, C. Cæſar, initio
dicendi commoveri ſoleam vebementius, gudm
videtur vel uſus vel ætas mea poſtulare: tum
in hac cauſa itd me multa perturbant, ut, quan-
tum mea pdes ſtudii mibi afferat ad ſalutem Kegis
Dejotari defendendam, tantum facultatis timor
getrabat. Primuùm dico pro capite fortunisque
Κορὶς : quod ipſum etſi non iniquum eſt, in tuo
duntaxat periculo: tamen eſt ità inuſßitatum,
Regem capitis reum eſſe, ut ante hoc tempus non
ſit auditum. Deinde eum Regem, quem ornare
anteà cuntto cum Senatu ekien, pro perpetuis
ejus in noſtram Rempublicam meritis, nunc con-
tra atrociſſimum crimen cogor defendere. Acce-
dit, ut accuſatorum alterius crudelinate, alterius
indignitate conturher &c.
Antithea. Ità Cic. pro Domo ſua: -- vobis
podierno die conſtituendum eſt, utruùm poſtbac

amentes, ac perditos Magiſtratus improborum

Ulterawt

ic

Ι η

Ι

ἰ ἷ{!{ΐϊἆω
}

μἶιι

μ }

— ——

Π

ὺ

Μ 1
Π
{|}}}}
Π
Π
Π
!
ἡΐμμι
Ἷ
ει
Π }
ΜΗ
'

υώὲψε |

Γ
Ε

—

Hſnen,

᾿ἰπη

{Π}}}},

ἐ
Ρ {ἅῄ{{ ᾿
Π η
ν}}

Ἅ
Δ;

ΠΠΜ ,
ὙΠ he

Π

Π μῃ

17

Ω
᾿

{}}} ψ... Ι.

" ἐ

μ
αἰν, Μ
Η {
lne: mm
ἽΠ
ΠΠμι !
Π !

ἣ
Π
ΜΜ Π
Π
Ἷ ρετρετιε͵
ΓΙΝ
Π Αι:ᾗ

{ Ν

Ν
" |

}
]ω}ψ:ἰ D |
᾿.

INSTITruTIONES NHETORICE. 21
ac ſceleratorum civium præſidio nudare, an
etiam Deorum immortalium religione armare Ma-
jitis: Nam [} illa labes ac flamma Reipublicæ
uum illum peſtiſerum &* funeſtum ttibunatum,
quem æauitate bpumand tueri non poteſt, divind
religione defenderit, aliæ ceremoniæ nobis erunt,
alii Antitiſles Deorum immortalium, alii inter-
retes religionum requirendi. Sin autem veſtri
auctoritate ae,tige, Pontifices, ea, quæ fu-
rore improborum, in Republica, ab aliis oppreſsd,
ab aliis deſeèrtd ab aliis proditd, geſta ſunt, re-

ſcinduntur, erit cauſa, cur conſiliuin Majorum in

ampliſmnis viris ad Sacerdotia deligendis jure ac
meritò laudare poſſunus &..
Suſpenſio. Sic. Cic. in Verr. Quod erat op-
tandum maximè, Judices, & quod unum ad in-
vidiam veſtri Ordinis, infamämaque judiciorum
ſedandam maximè pertinebat, 15 non bumano

conſilio, ſed propè divinitus datum, atque obla-

tum vohis ſummo Reipublicæ tempore vidqetur: in-

veteravit enim jam obinio pernicioſa Reipublicæ,

nobisque periculoſa, quæ non modo Komæ, ſed
apud exteras nationes omnium ſermone percre-
buit, his judiciis, quæ nunc ſint, pecunioſum
hominem, quamvis ſit nocens, neminem poſſe
damnari 950.
Apoſtrophe. Sic Cic. pro Ligario: Novum
crimen, C. Cæſar, & ante hbune diem inaudi-
tum, propinquus meus ad te, Ο. Tubero, dJe-
zulit, Q. Ligarium in Africa fuiſſe, idque ,
Panſa, praæſtanti vir ingenio, fretus fortaſſe
ε6 familiaritate, μά eſt ei tecum, auſus eſt con-

ſiteri &c.
Β3 . ΑΚΤῚ-

95 INSTITVUVTIONES RHETORICA.

ARIICIHILLIS IV.
Quo Artificio conſtruendum ſit Exordium?

PRimò aſſumenda eſt aliqua Propoſitio, quæ
cauſæ conveniat.
Secundò hujus Propoſitionis una vel plurcs
rationes afterantur; ità ut quaſi prima Argu-
mentorum ſemina, in Confirmatione poſtmo-
dàùm fufiùs explicanda, jacere videaris.
Tertiò hæ rationes deſumendæ ſunt exViſce-
ribus cauſæ, ſeu Locis intrinſecis; ut Genere,
Effectis, Similitudinibus, Adjunctis, &c. quæ
cum re connexa ſunt; ut Perſonæ, Loca, Tem-
pus, &c. à quibus Cicero Exordii Argumen-
tum frequentiſſimè mutuatur: nam pro Rege
De jotaro Loci anguſtias, pro Cœlio Temporis
inſolentiam, pro Milone novam judiciorum
rationem aſſumit. :
Οὐυαττὸ adhibenda etiam eſt aliqua Amplifi-
catio, Verborum maximè. Amplificatione
Rerum parcè & breviter utendum.
uintò Periodorum venuſtas, & numeri

Oratorii ſuavitas amplum & accuratum faciunt

Exordium.
Sextò Affectus Exordii ut plurimùm debent
eſſe lenes. Quodſi graves excitentur, ſint
tantùm quaſi inchoati: nondum enim exarſit
Orator, ſed ſenſim progreditur & aſſurgit.
Denique conſtruendorum Exordiorum ar-
tem facillimè intelliges imitatione Ciceronis,
cujus Exordia pro diverſitate cauſarum præ
oculis habenda ſunt. ,

CA-

φ

Εωᾖτε
| ὶ
Κ1}}
ΕΝ
ῃ
Π
}
Π
φ
Ε
ψ μ
;

Ilen

Mn {

Πηαῖ.
Πῃ
ίοεε, Ten
Ahonen
dempor
ἰ ι
.
ἰμ .
Π ;
ὐ
!

ἐά
{ Ιιἷἶἷζ

ιἓπυἷἕἰἷ'͵ ᾽
ἌΩΝ
πω
μ

'

INSTITüTIONES RHETORICE. 23

CAPUIIII.

De Narratione, Secunda Parte
Orationis.
ARTICULUS UNICUS.

Quid ( Narratio Oratoria, & quæ ejus
Virtutes ac Ornamenta?“

Χογάϊο communiter ſubjicitur Narratio;
¹niſi refutanda & priùs amolienda ſint præ-
judicia. In Orationibus Generis Exor-
nativi & Deliberativi rariſſimè adhibetur; ſed
tamen variis in locis inſeri queunt Narratiun-
culæ.
In Genere Judiciali exhibenda eſt Narratio.
Quodſi factum jam expoſuit Adverſarius, nar-
randum tamen eſt, ſed alio modo, ut appareat,
quæ falsò ille propoſuit. Ex quo patet, magni
momenti partem eſſe Narrationem; cuùm fit
quaſi quædam ſedes & fundamentum conſtitu-
endæ fidei; &, ſi ornatè ac copiosè tractetur,
meSearn ſæpè habet vim ſolidæ probationis.
De Virtutibus Narrationis vide Inſtitutio-
num Rhetoricarum Part. I. Caput I. de Narra-
