2. Evoe, ἰά eſt, Evæus, vel Evius dicebatur Bacchus ἃ
Jove, cum rem contra CGigantes præclare gereret.
Vide Lib. I. Oden 16.
3. Thyrſo. Thyrſus eſt haſta pampinis involuta, qua
Bacchus armatur.
4. Thyadas, ἰά eſt, Bacchi Sacrificulas, quæ & Mœnates,
& Baſſarides & Thyades dicebantur. Bacchæ dictæ
ſunt ab inſanis clamoribus, quia cum tædis accenſis,

- quibus utebantur in ſacrificiis ſuis, & crinibus paſſis
ῬΑ ὁ currebant, clamantes: Eu, Hoe; quibus poſteà vocibus
μ μ in unum compoſitis Bacchus vocari cæpit Evæus.
Π 5. Conjugis, 14 eſt, Ariadnes in numerum ſtellarum relatæ.
Fuit autem Ariadne filia Minois & Paſiphaës, cujus ope
Π ἐ Theſeus ἐ labyrintho Cretenſi evaſit; quæ cum ὰ Theſee
Ϊ } deſerta eſſet, à Baccho in uxorem ducta eſt.
lupſe. 56. Penthei. Pentheus Rex fuit Thebarum, qui cùm Bacchum
6, A ' ſperneret, à matre per Bacchum in furorem acta diſ-
Ἀ ὰ cerptus e juͤse ia everſa.
Cmonn ptus eſt, ejusque regia
7 ,

7. Lycurgl. Lycurgus Rex Thraciæ fuit, qui cum vites
„ tota regione juſiifflet exſcindi, à Baccho in furorem
ο δις, ὃ(ὲ oculis privatus eſt.

94 Ὁ, HohATII FLACCI

. . . .

Tu ſeparatis uvidus in jugis
(10.) Nodo coêrces viperino
(1I.) Biſtonidum ſine fraude crines:
Tu, cùm (12.) parentis regna per arduum
Cohors Gigantum ſcanderet impia,
(13.) Rhœcum retorſiſti leonis
Unguibus, horribilique malã.
Qamquam choreis aptior, & jocis,
udoque dictus, non ſat idoneus
Pugnæ ferebaris: Sed idem
Pacis eras, mediusque belli.
(14.) Te vidit inſons Cerberus aureo
Cornu decorum, leniter atterens
Caudam, & recedentis (17.) trilingui
Ore pedes, tetigitque crura.

Tu flectis (8.) amnes, tu mare (9.) Barbarum:

ODE XVII.

8. Amnes, ἰά eſt, Indumm & Gangem, fluvios Indiæ, de
qua Bacchus triumphãarat.
9. Barbarum, ἰά eſt, Indicum. .
10. Nodo &c. id eſt, crines Baccharum religas ſerpenti⸗
bus, & in nodum colligis: Pingebantur enim Bacchæ
anguibus coronatæ. .
1uI. Biftonidum, id eſt;, Baccharum ſic ditarum à civitate
quadam in Thracia, quæ Biſtonis dicebantur ) unde
ipſa Thracia Biſtonia dicta eft.
12. Parentis, id eſt, Jovis.
13. Rhœcum, ſcilicet unum ὁ gigantibus.
14. Te vidit &c. 14 eſt, Bacchum, qui ut Ariadnen uxo-
rem eriperet, inferos adiit. : τ ς
15. Trilingui. Trilinguis dicitur Cerberus, quia triplen

ΤΝ
ἷ δῃ ἰὴ

μ

μ
μ

μ

. Ρι’Πιΐἷ μ’υἓἕἷἷθἷ

ἰχ
μ
| 1..11
Ν ΎΝ

Π ο

δὴ ι μ
ἡμιὶ η
ς {πὐδῳ
τά

ο ἀμηι]

Nrar

r

ὶ Νἱἱἰι:ἰξ ΓςὶΗΐΐΐ ἢ
4 ἷν μῃ
ὴ en
ι

ψῃ

ὑ CANRMINUM {{|5ῈπὸῸ II.. 95

hhlien ODE XVII
ARGUMENTUM.

em, Se in Cygnum repente mutatum iri, pervo-
ἰ laturum orbem, & immortalem ſuturum.

ὑ εὶ τῇ
ὰ )Μ; On υἱιριᾶ; nec tenui ferar
R Ρεππὰ (1.) biformis per liquidum æthera
Ἰὰν VYVates: Neque in terris moraborx

“ Longiùs, invidiâque major.
ς {Π|} 85 relinquam, non ego pauperum

berustun .
)ᾗζῃᾖξο Sanguis parentum non ego, quem vocas;
6 inca Dilecte Mœcenas, obibo,
VNNS Nec (2.) Stygià cohibebor undà.

ῶ Jamjam reſidunt cruribus aſperæ
Pelles, & album mutor in alitem
Supernè, naſcuntũúrque læves
Ἢ Per digitos, humeréôsque plumæ.
11 Jam (3.) Dædaleo ocyor Icaro,
- Viſam gementis littora (4.) Boſphori,

— ; Ξ „
lue Kili⸗ (5.) Syrtésque Getulas canorus
Ales, (6.) Hyperboreôsque campos.
4 Π μ Με
».ι:ῃῃ..ὥ " π: δ —
ſam anb . . 3ε- . Σ
; 1. Biformis, ſcilicet ex homine mutatus in cygnum.

eübnm⸗ 2. Stygii. Styx, inferorum fiuvius, cohibet, ſeu coërcet
μ ΜΜΠ’ Manes, πε ad Superos regredi poſſint.
ἰ 2. Dædaleo &c. id eſt, filio Dædali " ſcilicet Icaro, quã
pPennas ſibi aptavit.
4. Bosphori. De Bosphoro vide Oden το. Lib. 2.
hnidt " - Syrtes. De Syrtibus vide Oden 4. lib. 2.
, . Hyperboreos &c. ἰά eſt, ſeptentrionales, Bareæqus
6r ſubjetas Pplagas.

96 HORATII FLACCI CARMINUM LIBER II.

Me (7.) Colchus, & qui diſſimulat merum
(8.) Marſæ cohortis, (9.) Dacus, & ultimi
Noſcent (10.) Geloni, me peritus

Diſcet (rI.) Iber, (12.) Rhodanique

potor.
Abſint inani funere næniæ, 0
Luctusque turpes, & querimoniæ:
Compeſce clanforem, ac ſepulchri IN e
Mitte ſupervacuos honores RRN

7. Colchus. ἀπὰ populus juxta Pontum, ααὸ Jaſon cum
Argonautis navigavit. ω
4. Marſæ &c. Marli erant Italiæ populi, qui pedeſtri pugna .
inprimis valebant. II μ
9. Dacus. Europæ populus ad Septentrionem. ω]
10. Geloni, populi vicini Scythis ad Septentrionem.
11.. Iber, id eit, Hiſpanus, ab Ibero fluvio ſic di cus: Hiſpani
autem tunc maximam litteris dabant operam.
12. Rhodanique poror, id eit, Gallus; Rhodanus enim
fluvius eit Galliæz Lugdunenſis. -

ῃ ἶ:ἷ......ῖ Ἵ
Ϊ [(] -

Π ;
TRAGOEDA
HERCIII ES EIIRENS.

Ὦ Nunmm, ὐ ὶ Cum Notis
nEE&N6 Ad uſum Academicæ in Rheto-
ἘΝ rica Juventutis.

CUM PRIVIILEGIO SACRE,ÆE CAESAREX
REGIEOUE CATHOLICA MAJESTATIS
Et Facultate Superiorum.

WIRCEBIUIRGI
Sumptibus Almæ Univerſitatis Juliæ,
ANNO MDCCXXXV.
Typis Marci Antonii Engmann, Univerſ. Typ.

SENECA, AUTHORE
TRAGOEDIARIIM.

WN. Ubsenecarum nomine jam
. ς } ἃ temporibus Octaviani
Auguſti plures viri illu-
ſtres floruêre, Cordubæ
in Hiſpania ex Annæo-
rum familià orti, cui no-
men ab annis, Senecæ, vel, ùt antiqui
habent, Senicæ cognomen à ſenio ob-
venit. Horum primus Marcus Annæus
Seneca, celebris ſub Auguſto & Tibe-
rio Orator, & trium filiorum pater
celebratus eſt. Hujus primogenitus,
Marcus Annæus Novatus, à Gallione
Romæ in filium adoptatus, mutato pa-
trio nomine, Junius Gallio appellari
maluit, ab Euſebio in Chronico egre-
gius Declamator dicitur. Secunde
A 2 natus

4 ξ ( ο ) ξφϑ»
natus Lucius Annæus Seneca Philo- ΘῈ
ſophus, & Neronis Præceptor, à ty- {{
ranno mori juſſus, ſciſſis venis, cum ἢ" Ϊ
ſanguine animam in balneo emiſit, mul-
ta ſapientiæ & virtutis ſuæ monumen-
ta poſteris relinquens, quem Juſtus Li-
pſius ſapientiæ fontem, magnum inter W.
magnos Virum, laudatiſſimum inter
omnes veteres ſcriptorem, & virtutis {{Π}
ſtudio planè Chriſtianum appellat. Na-
tu minimus Lucius Annæus Mela, Eques τ
Romanus, Lucanum Poëtam filium νααN&

genuit, grande, ùt Tacitus ait, adju- Aeen⸗
mentum claritudinis gentis Annææ, κ }
de qua Martialis: ente Pn
4 } Hen

ΕἸ docti Senecæ ter numeranda Do- «{} ἢ
mus. Doctum vocat genearcham 565 Ἰμ,]
necam, triplicem νετὸ Domum tres pee.
flios familiasque intelligit. Quis ho⸗- καὶ ἤν,
rum, an alius εχ corum filüs TPragoe- ο .
dias ſcripſerit, incertum eſt. Τ aili
olim in auctoritate fuerunt, ut, quòô *
. "

quis plures verſus ex illis reci- Υ͂
tare poterat, eò doctior "Τ "
haberetur. ἐ υ
, Πῃ
Ὶ Unan e

HER- εὐ

—53 (0) L2622=-
ἜΝ ΤΝ ΤΗ

unni e 9 90 ζΈ80}} φ
8, 4

ο HERCIILIS FIRENTIS

Ὑ. ὑ ARGUIMENTIIM.
numnappelet
meuſt COntinet hæc Tragædia querelas Juno-
1 Π „is contra pellices Jovis mariti ſui,
ῖ : ſimulque contra Herculem ex bellice na-
ο . Continet & Megaræ fietum ob
conjugis Herculis abſentiam, & ob mi-
" ...Μ,μ;ε;ὲᾷ' nas 1,γεῖ : Quiphbe gii, Creonte roge, &
unnend 11 occiſis, Ihebanum imberium ocou-
" baverit, egué im pariler inferre tenta-
ὰ Ὁ: erit. Mox ab inferis rediens Hercu-
Σ les, cognitis, quæ fecerat Lycus, ince-
πἰ ἧι aentem illam ob partum regnum ſacrifi-
! ataurum interfcit. Sed ſui in Hercu-
αἰοῖῦ, lem odii quno minimè etiam adbuc obli-
εὐδι ἔ᾽ Zuſſit „ μ ἧς furore corriperetur.
Quo altus miſerè Hercules conjugi &
᾿ liberis vitam eripuit. Poſtremò mente
reſunaptâ, illarumgue cœ‿Xdluim cognits
4312 aubtore

6 “ἘΕ ο ) ξδξβ"-
aubtore, ſibi pariter & manum intuliſſet
ultrò, ni Genitoris ſui piæ preces inter-

ceſſiſent.
INTERLOCUTORES.

JuNOo. LvVYCUS.
CHORUIS. HERCIILES.
MEGARA. THESEIIS.
AMPHITRYON.

Π
ἼΠ kebu,
inen ἐ
.
Π},

Ν
ὙΠηΔὴ
„ (xc
Ἱ η

Π

}
}

ε.;ξωὶξπὼεΐτιᾳἷ
—
. Ν

-»ς
μ τ ἢ
“ν

«όΒ (0}.88-- Ὸ 7
μῆληην ϑυξῖυ ξ ξῖ φῖ Φῖυ ἄ Θ αοριρα
ἼΤῚ Ἐ Σ Ν ΥΥ ΎΥΟΥΝΣ
Ν Ο Ο
ἹΠῚ. φρρρορῳφῳθφροϑῷρ ο ρορφρῳφφρῷς
- ANNEI SENECAEZ
. CORDUBENSIS
πῷ HERCIILES FURENS.

"
. ACTUS PRIMUS
SCENA HNICA.
Juno acerlèò de Jove queſta, dira
minatur Hertuli, quem malis omnibus
SS ſuperiorem & inaomitum fuiſſe dolens,
AN Eumenides ex orco evocat, ut in furo-
, γρ2 agant.

IINO SOLA-

Dimetri Jambici, ùt in omnibus Scenis,
exceptis Choris.

: 80κοτ Tonantis (hoc enim ſolum mihi

ὕ
Ἷ

Nomen relictum eſt) ſemper alienum
Jovem,
Ac templa ſummi vidua deſerui ætheris,
Locumque cælo pulſa pellicibus dedi.
Tellus colenda eſt; pellices cælum tenent.
ll A 4 Hinc
P M ι. Soror Tonantis eit Juno, Saturni & Opis filia, ſoror
' & conjux Jovis. ;

8 . L. ANNEI SENEC

: : . Ὁ Σ μ βο.
Nomina ſtellarum, in quas impuræ Jovis amiceæ " δ ἐ
converſæ ſunt. ἡ: ,
Hinc (2.) Ατέΐος alta parte glacialis poli μ
Sublime claſſes ſidus (3.) Argolicas agit. ἼΩΝ
Hinc, quà tepenti vere laxatur dies, olsſwlle
Tyriæ per undas (4.) vector Europæ niret. bernchen
Ilſinc timendum ratibus ac ponto gregem η μ
Paſſim vagantes exerunt (§.) Atlantides. Ν
Ferro minax hinc terret (6.) Orion Deos; Pwmceſunt
Suasque (7.) Perſeus aureus ſtellas habet. μ

Πίης ; εὐ

2. Ατέζος. Calliſto, Lycaonis, Arcadiæ regis filia, ſtudio
venationis inducta Dianæ ſe comitibus adjungxit, in — —

Π
αρΧΤΟΥ» id eſt, Urſam commutata, & à Jove und gilinl ὶ
cum filio Arcade inter ſidera relata eſt. Urſa autem n ᾽
alia major, ſive Helice, alia minar, ſive Cynoſura ὰ

dicitur. Π
3. Argolicas, ἰά ε, Græcas, quia Græci ρεϊπχὰπε obſer- emriim
. — Ὕ “. " Ν
vabant Helicen, ſicut Cynoſuram Sidonii. μ kan ι
4. Vector Europæ, id eſt, Taurus, ſecundum Zodiaci Genneſn.

ſignum, quod à [οἷς ſubitur 3. Ildus Aprilis. Taurüum iut nhntlet
hunc Poëtæ fabulantur, cum fuiſſe, qui Europam be inpetit
Agenoris, Phœnicum regis filiam ὶ Pheœnice transve- ummnicne ἴ
xit in Cretam; cujus rei causâ Jupiter hanc, illi gratiam cui {{
retulit, ut inter fſidera illum collocaret. Europa au- n nleu (

tem τορίο ab Europa Tyria nomen accepir. hren ι
§. Atlantides, id eſt, Plejades, ſeu ſeptem ſtellæ inter ἴ αμι }
ο8 Tauri & caudam Arietis Gtæ. Poëtæ Atlantis ῃ ;

filias genitas fuiſſe dicunt εχ Plejone Nympha; unde
& Plejadum nomen traxerunt. Earum nomina ſunt:
Electra, Alcyone, Celæno, Maja, Aſterope, Taygete,
Merope; quarum ſeptima vix cerni poteſt.

}

6. Orion, ſtrenuus venator, cùm Scorpionis iu inte- dnſie Niln
riiſſet, Diana comitis ſui necem ægréè ferens, in cælum Erinn
rranſtulit illum, & juxta Tauri ſidus conſtitnit, qui ſmn nlre
fulgenti è ſtellis ferro Plejadas videtur inſequi. Π "
7. Perſeus, Jovis filius, quem in aureum imbrem con- I

nene Uledn
verfus Jupiter genuit cx Danie, Acriſi Argiorum ἰχ ο

ἡ νὰὼ

AA,

)

} | ]

ο
χ
ΕΗ
ἐ χχίς,
γεῦῃ ἰπηὰὶ

Σ1}

{() Ἀ{ }
{{ }
ΤΝ [εἰ Me
Τ.
δ μ η μ

oomum, ἀ ὶ Joe

μαι εἰ

αμιυμλ μ
ν " "
noſurm Ainmi

HERCULES FURENS. ῶ

Hinc clara gemini ſigna (S8.) Tyndaridæ micant;
uibũsque natis mobilis tellus ſtetit.
Nec ipſe tantùm Bacchus, auft (9.) Bacchi parens

Adiêre ſuperos: Ne qua pars probro vacet,

Mundus puellæ ſerta (10.) Gnoſſiacæ gerit.
Sed verera querimur: Una me dira ac fera
(1I.) Thebana nuribus ſparſa tellus impiis
Quoties novercam fecit? Adſcendat licet,
Meumque victrix teneat (12.) Alcmene locum:
Paritérque natus aſtra promiſſa occupet,
In cujus ortu mundus impendit diem,
A ς Tardusque

regis filia, quæ unà cum filio in cælum à Jove trans-
lata eſt.
9. Tyndaridæ, ἰά eſt, Caſtor & Pollux, filii Tyndari,
regis Oebaliæ, & Ledæ mariti: Leda autem eodem
tempore dicitur ova peperiſſe duo, ἐ quorum altero
excluſi ſunt Pollux & Helena, ex altero Caſtor &
Clytemneſtra. Ex his priores immortales, poſte-
riores mortales erant: mortno autem Caſtore, Pollux
à Jove impetravit, ut immortalitatem cum fratre ſibi
communicare liceret, alternaàmque cum illo mortem
ſubire; cui fabulæ occaſionem dedit ſiderum illorum
natura talis, ut, oriente uno, occidat alterum.

2. Bacchi parens, id eſt, Semele, Cadmi Thebarum re-

gis filia, ex qua Jupiter Bacchum genuit: In cælum
poſteà relata dicitur.
1o. Gnoſſiaceæ puellæ, id eſt, Ariadnes, quæ fuit Mi-
nois, Cretenſium regis εχ Paſiphae filia, conjux autem
Bacchi, ἃ quo donata eſt coronâ Gnoſſiâ, ſeptem ador-
natà ſtellis, quam ille à Venere acceperat. Gnoſſiaca
autem hic Ariadne dicitur ab urbe Cretæ, quæ Gnoſ-
ſus vocabatur.
π, Thebana tellus, eſt urbs in Africa à Baccho condita,
Thebæ dicta.

εμ , 12. Alcmene, Electrionis & Lyſidices filia, Amphitrye-

nis uxor, ex qua Jupiter Herculem genuit.

10 , ANNYI SENECEY

Tardusque Eoo Phæœbus eſfulſit mari,
Retinere merſum juſſus Ocenno jubar:
Non ſic abibunt odia;, vivaces aget
Graviſlimorum malorum comminatio.
Violentus iras animus, & ſævus dolor
Piterna bella, pace ſublatà, geret.
Quæ bella? Quidquid horridum tellus creat
Inimica, quidquid pontus, aut aër tulit
Terribile, dirum, peſtilens, atrox, ferum,

Fractum atque domitum ε. Saperat & creſ-

cit malis
Iraque noſtrâà fruitur: In laudes ſuas
Mea vertit odia; dum nimis ſæva impero,
(13.) Patrem probavit: Inde, quà lucem premit,
Virtus Herculis toto orbe celebrata.
Aperitque (14.) Tethys, quà ferens Titan diem
Binos propinquà tingit Æthiopes face,
Indomita virtus colitur: & τοῖο Deus
Narratur orbe; monſtra jam deſunt mihi,
Minoôrque labor eſt Herculi, juſſa exequi,
Quàm mihi jubere: Lætus imperia excipit.
Quæ fera tyranni juſſa violento queant
Nocere juveni? Nempe pro telis gerit,
Quæ domuit, & quæ fudit: Armatus venit
Leone & Hydra; nec ſatis terræ patent:
Regna Ditis perdomuit, victum & vinctum Cerbe-
rum ex Orco abduxit.
Effregit ecce limen (15.) inferni Jovis,
Et

13. Patrem probavit, id eſt, virtute ſuâ, & relatis αδι-
que νιεέχζοτγὶῖς verum ſe Jovis filium probavit.
14. Tethys, Cæli & Veſteæ filia fuit, Saturni ſoror, Ne-
ptuni conjux, fluviorum & Nympharum mater: ἰῃς
pro mari ponitur,
I5. Inferni Jovis, id eſt, Plutonis.

Ν

μ !:

uIncrim ὃ
ἽΠΠ
ἐμηὶ ᾳυιι’ἑεῃ
Ἰλα η

υἀ μ

NeA humeros
Π colo ſe
Π .
Ἱ“}’[;ἶνς διῃμ ,

““““““

ὍἪ ' HEexRCULrS FURENS. 11
. Et (16.) Opima victi regis ad Superos refert.

Parum eſt reverti: fœdus Umbrarum perit.
Vidi ipſa, vidi nocte diſcuſsà inferûm,
ἀμν, Ft Dite domito, ſpolia jactantem patri
Fraterna. Cur non vinctum & oppreſſum trahit
Ioſum catenis paria ſortitum jovi?
Erebéôque capto potitur, & retegit Styga?
Patefacta ab imis Manibus retro via eſt,
Et ſacra diræ mortis in aperto jacent.
At ille, rupto carcere Umbrarum, ferox
De me triumphat, & ſuperbificà manu
ς Afrum per urbes ducit Argolicas canem.
e Viſo labantem Cerbero vidi diem,

en Pavidumque ſolem: Me quoque invaſittremor,

{ Ἐ Ἢ
Π Π 119

.:“:““Τ. ᾽ Et terna monſtri colla devicki intuens,
[{6} . . . κ Ρ . - . .„ .
χ Timui imperàſfle: Levia ſed nimiùm queror.
Dhhioe ι Superbi Victoris audaces conatus.

. Ceælo timendum eſt, regna ne ſumma occupet,
ἡπύμῦ, Qui vicit ima. Sceptra præripiet patri.
l Nec in aſtra (17) lentà veniet, ùt Bacchus, Vià:
minenh Iter ruinà quæret, & vacuo volet
een Regnare mundo: robore expenſo tumet;
μ Et poſſe cælum viribus vinci ſuis
Didicit ferendo: Subdidit mundo caput,
Nec flexit humeros molis inniſæ labor,
Mediusque collo ſedit Herculeo polus.
Immota cervix ſidera & cælum tulit
Et me prementem; quærit ad Superos viaam.
Perge ira, perge, & magna meditantem opprime!

Congredere: manibus ipſa jam lacera tuis!
tit nn 16. Opima &c., id eſt, Cerberum, quem ab Hercule ca-
μ tenãâ ΔΡ inferis tratum eſſe fabulantur Poëtæ.

17. Lentàâ, id eſt, morte exſpeRata,

12 L. ANNXI SENECX

Quid tacita mandas odia? Diſcedant feræ:
Ipſe imperando feſſus (18.) Euryſtheus vacet.
(19.) Titanas auſos rumpere imperium Jovis
Emitte: (20.) Siculi verticis laxa ſpecum!
Tellus gigante (21.) Doris excuſſo tremens,
Suppoſita (22.) monſtri colla terrifici levet:
Sublimis alias (23.) Luna concipiat feras!
Sed vicit iſta: Quæris (24.) Alcidæ parem?
Nemo eſt, niſi ipſe bella jam ſecum gerat.

Evocantur ab imo Tartaro Eumenides, ut Hercu-
lem in furias agant.

Adſint ab imo Tartari fundo excitæ

(25.) Eumenides: ignem flammeæ ſpargant

comæ:
Viperea

13. Euryſtheus, Stheneli filius, rex Mycenarum, qui Ju-

nonis odio obſequens, IIerculem ad difficillima quæ-
qu? pericula obeunda adegit, fruſtrà ſperans futurum,
τ pondzris magnitudine opprimeretur: Hercules enim
rebus ex ſententia confectis ſemper victor, clariorque
ecx periculis & major rediit. .
19. Litanas, id eſt, gigantes.
20. Siculi verticis &c. id eſt, étnæ: nam Enceladum,
Titanis & Terræ filium, Gigantum omnium, qui adver-
«ἂς Jovem conjuràârunt, longé maximum Jupiter
fulmine icdtum Atnæ monti ſuppoſuit.
21. Doris, id eſt, Sicula tellus: quia in Siciliam frequen-
tes colonias miſerunt Græci, & in his maximé Dores.
22. Monſtri; id eſt, Leonis Nemeæi, quem Hercules in-
terfecit, à loco, ubi interfetus eſt, nempe à Nemea,
Achajæ ſylvâà, aut regione ſylvoſa dium Nemeæum.
23. Luna Pythagoræorum opinio fuit, in orbe Lunæ re-
periri omnia, quæcunque apud nos ſunt: hinc & Leo-
nem Nemeæum é& Luna decidiſſe credebatur.
24. Alcidæ, id eſt, Herculi, qui vel ἃ Græca voce ἀλκὴν
robur, vel ab Alcæo, avo paterno Alcides dicus eſt.
25. Eumenides, furiæ ſunt ardenti face ac ſerpentibus
armatæ.

Ν
Ἰελωωυππμιξξ.:
Ν ΠΗ
ἡμν ὰ
ὴ ᾽υ:᾽υ͵|νζ.;
μ ο
Ν -!ω'];φ
μ

ἰναὶα ἢ
Heunr:bus
Centie μ
üngqricmin
Π
Σ
Π
υἷε:τερτἱινετπ Ι

En hent,
ὑ

μ 17

—
ὴ ,͵χ᾽ Ὦ

Ὑ ἡ,
εἢ Ν ᾷ

HeEnCLES FURENS. 13
μ τρονθα ſævæ verbera incutiant manus!
' ἰχ iperea ἘΕῸῪΣ ra incutiant manus!
ὑ Inunc ſuperbe! Cælitum ſedes pete:
Humana temne! Jam Styga & Manes ferox
Fugiſſe credis? Hic tibi oſtendam inferos:
Revocabo in altà conditam caligine
Nliiſg Ultra nocentum exilia (26 9 diſcordem Deam,
4,An namn munit ingens montis oppoliti ſpecus.
ἄχ FEdaucam, & imo Ditis & regno extrahamm,
Eimfang Quidquid relictum eſt: Veniat inviſum Scelus,
un hmiis 1 Suumque lambens ſanguinem Impietas ferox,
Errorque, & in ſe ſemper armatus Füror!

πὐμ) ᾽ Σ !
...Ἠ“ΗΜΘ...Η, Hoc, hoc miniſtro noſter utatur dolor.
{ kunner } Incipite (27.) famulæ Ditis; ardentem incitæ
" Concutite pinum: & agmen horrendum an-
“

— guibus
nn ς Megzæra ducat; atque luctiſicà manu
Anuiä⸗ Vaſtam rogo flagrante corripiat trabem!
τ Hoc agite: Pænas petite violatæ Stygis!
- Concutite pectus: Acrior mentem excoquat,
Qum qui caminis ignis E.tnæis furit!
Ut poſſit animo captus Alcides agi,
Magno furore percitus, nobis priüus
Inſaniendum eſt. Juno cur nondum furis?
Me, me Sorores mente dejectam me
Verſate primam! Facere ſi quidquam apparo
Dignum novercà, jam odia mutentur mea.
Natos reverſos videat incolumes, precor,
Manuque fortis redeat: Inveni diem,

Elenper iin

Inviſa
26. Diſcordem Deam, id eſt, Megæram, quæ Furiarum
' una eſt, Noctis & Acherontis filia, ſic dicta, à Græcs
Cera voce Aνααιπιιν quod odiſſe, ſeu invidere ſignificat.
az. Famulæ Ditis, id eſt, Tiſiphone ὅς Alecto, inferni
Π ζατὶν,

14 L. ANNEI SENECX

Inviſa quo nos Herculis virtus juvet;
Me pariter & ſe⸗ ν incat; & cupiat mori
Ab inferis reverſus: Hoc proſit mihi,
Jove eſſe genitum. Stabo, & ut certo exeant
Emiſſa nervo tela, librabo manam.
Regam furentis arma: pugnanti Herculi
Tandem favebo; ſeelere Perfecto licen,
Admittat illas genitor in cælum manus.
Movenda jam ſunt bella: Clareſcit dies,
Bies oritur.
Ortuque Titan lucidus croceo ſubit.

CHORIIS ANAPASTICI.

Orto ſole animantur omnia, & ad labo-
res redeunt . Aliiad innocuos, ad aſpe-
ros & diſſi⸗ iles ali. Hortatur ad vi-
tam quietam & blaci⸗ dam, càm cito
labantur anni, & mors ine vitabilis
omnes accipiat. Veram autem gquie-
tem in vita privata reberiri aſſerit.
Deſcriptio ſolis, pulsà nocte, orientis.
Am rara micant ſidera prono
ar i mundo: Nox victa vagos
ntrahit Ὶ ignes; luce renatàâ
SSei nitidum (28) Phoſphoros agmen:
Signum celſi glaciale poli,
Septem ſtellis (29.) Arcades urſæ

28. Phoſphoros, aut Ὁ Phoſphorus, eſt ſidus cæleſte, quod
ubi ſolem Fræcedit : Phoſphort us, latine Lucifer;
quandò veſperi ſolem ſequitur, Heſperus dicitur.
49. Arcades uͤrla, ἰά eſt, ſidera Borcalia, in quæ mutati

He e un

Ἰ ΡἩΟΒὈἸΟὈ" ...
Rana d "
Ν

ſor arune ἱ

)εῃῃέ'συ“ ἿΠ
ἡ ᾳυαωοε Ι

ννννν

Η ΓΟΠ ἿΠ
ἼΠΙ Οπ
ſdlinnni
A anpee
1e η ,

HERCULES FURENS.

Lueem verſo temone vocant.
Jam cæruleis evectus equis
Ἔ Titan ſummum proſpicit (30.) Oetan:
Wlem Jam (31.) Cadmeis inclyta baccis
ῃ Adſperſa die dumera rubent;
ὶ (952) Phœbique fugit reditura ſoror. .
Et laborum agreſtium, ad quos cum primàâ luce
innocens agricolarum turba excitatur.
Labor exoritur durus, & omnes
Agitat curas, aperitque domos
Paſtor; gelidà cana pruinà
Grege dimiſſo pabula carpit:
Ludit prato liber aperto
Nondum ruptà fronte juvencus:
Vacuæ reparant ubera matres;
Errat curſu levis incerto
Molli perulans hœdus in herba:
Pendet ſummo ſtridula ramo,
Pennâsque novo tradere ſoli
Geſtit querulos inter nidos
ὐ Thracia pellex, turbaâque circum
wH6 Confuſa ſonar, murmure miſto
eeſtata diem: Carbaſa ventis
Credit dubius navita vitæ,
Laxos aurà complente ſinus:
Hic exeſis pendens ſcopulis,
" Aut
" Caliſto & Arcas,ſeptentrionali plauſtro verſo, veluti
in meta ſeu confedâ νιὰ diem evocant. Vide ſup.
num. 4,
30. Oetan. Oeta mons eſt in Theſſaliæ finibus.
31. Cadmeis baccis, 14 eſt, baccis lauri ſylveſtris; vel
baccis vitium, quarum inventor fuit Bacchus, Thebis
ἃ Cadmo conditis natus.
, 32, Phœbi ſoror, eſt Luna.

16 L ANNXI SENECXY

Aut deceptos inſtruit hamos,
Aut ſuſpenſus ſpectat preſsà
Præmia dextra; ſenſit rremulum
Linea piſ-cem.
Hæc, innocuæ quibus eſt vitæ
Tranquilla quies, & læta ſuo
Parvéôque domus, ſpes & in agris.

Arduæ & ſpinoſæ illorum curæ, qui in urbibus

ς habitant.
Turbine magno ſpes ſolicitæ
Urbibus errant, trepidique metus.
Ille ſuperbos aditus regum,
Durâsque fores expers ſomni
Colit: Hic nullo fine beatus
Componit opes, gazis inhians,
Et congeſto pauper in auro &ſt.
Illum populi favor attonitum,
Fluctque magis mobile vulgus
Αὐτὰ tumidum tollit inani.
Hic clamoſi rabioſa fori
Jurgia vendens improbus, iras
Et verba locat: Novit paucos
Secura quies, qui velocis
Memores ævi, tempora nunquam
Reditura tenenr Dum fata ſinunt,
Vivite lati: properat curſu
Temporis & vitæ velox brevitas.
Vita citato, voluerique die
Rota præcipitis vertitur anni.
Dura peragunt penſa Sorores,
Nec ſua retrèò fila revolvunt.
At gens hominum fertur rapidis
Obvia fatis, incerta ſui.

{
εἰ μ
Ἶ Π
μ Ν

Ὶ }

εμ
Π
"μμμ
Ἵ Μψ; μ
Clorie Π Ν

)

Π Me we⸗

nii ſenn tu
mnend
Ν μ ι
1
ἐπρίιγη
ἐἴμα ι

" ῃ !

-ς
"«
᾽ Ν ςΓΕΟΠζᾗς ᾽
ἶἶἷἶζζ,ᾖ

λ e⸗ ! Ἷ
Ν

HERCULES FURENS. 12

Stygias ultrò quærimus undas.
Nimiùm, Alcide, pectore forti

Properas mœſtos viſere Manes.

Mors omnibus certa,
Certo veniunt ordine Parcæ,
Nulli juſſo ceſſare licer,
Nulli ſcriptum proferre diem.

ΠὮ e μ δι Recipit populos urna citatos. Ψ

000

Gloriæ vitam privatam præfero.
Alium mulktis gloria terris
Tradat, & omnes fama per urbes
Garrula lauder, cœlôque parem
Tollat & aſtris; alius curru
Sublimis eat: Me mea tellus

Lare ſecreto turõque tegat.

Venit ad pigros cana ſeneltus:
Humilique loco, ſed certa ſedet
Sordida parvæ fortuna doms:
Altt virtus animoſu cadit.
Sed mœſta venit crine ſoluto
(33.) Megara, parvum comitata gregem,
Tarduũsque ſenio graditur (34.) Alcidæ parens.
B ACTUS
——— : Ὶ
33. Megara, Creontis, Thebanorum regis filia, uxor
Herculis.

34.. Alcidæ parens fuit Amphitryon, princeps Thebanus.

ἡμὰ

μ }}}
: μ
ἘῈ ΕἸ Δ τ Π
ACTUS σΒΟΌΝΌΙ5, ὰ
ν εἰ
SCENA PRIMA. μ

Megara Herculis abſentiam &j labores Git laeni
odio Junqnis impoſitos deplorans, ἃ tbun
Jove ſnem maloraum betit, obtat re- hen "
ditum mariti, & multas ideo victi- tmque
mas Jovi Vovét. ι

18 . Τ, ANNEI SENECX

Magne olympi rector, & mundi arbiter,
Votum pro impetrando multorum malorum fine.
Jam ſtatue tandem gravibus ærumnis modum, εἰ ὶ

Finémque cladi! Nulla lux unquam mihi miklknennn
Seçura fulſit; finis alterius malt ῶ Nen,
Gradus eſt futuri- protinus reduci novus ſer μ
Paratur hoſtis; antè quàm lætam domum –
Contingat, aliud juſſus ad bellum meat. ἐπῖν:
Nec ulla requies, tempus aut ullum datur, hmmli ἔπη

Niſi dum jubetur: Sequitur (1.}) à primo ſtatim τὮ aſum
Infeſta juno. Nunquid immunis fuit μ η
Infantis ætas? Monſtra ſuperavit 2712 ἵζ,ζἶιᾖ"ᾗἳἁ ᾿
Enumeratio laborum Herculis ab ipsàâ infanti. Ν
Qudm néſſe ρο 12 : Gemina criſtati caput
Angues ferebant ora, quos contra obvius
Rapravit infans, igneos erpentium
Oculos remiſſo lumine ac placido intuens,

Arctos

mP. P

1. A primo, id eſt, à vitæ principio ſtatim Herculi in-
feſta Juno fuit, eoquòd ille ex pellice natus eſſet.

HERECULES FORENS. 19
Aros ſerenis vultibus nodos tulit;
Et tumida tenerâ guttura elidens manu
N Præluſit Hydræ. (2.) Mænali pernix fera,
Multo decorum præferens auro caput,
Deprenſa curſu eſt; maximus (3,} Nemeæ timor
Gemuit lacertis preſſus Herculeis leo.
Quid ſtabula memorem dira (4.) Biſtoniigregis,
Suisque regem pabulis armentis datum?
Solitumque denſis hiſpidum (y.) Erymanthi
Jugts
Arcadica quatere nemora(6) Mænalium fuem?
ΠΗΠΠ0ι Taurumque centum non levem populis metumꝰ
μ ᾿ . - τ . .
HINUN Inter remotos gentis (7.) Heſperiæ greges
(8.) Paſtor triformis littoris (9.) Tarteſſ
B 2 Perem-
2. Mænali &c. Mænalus, eſt Arcadiæ mons, ubi Hercules
æripedem cervam curſu comprehendit.
ἢ. Nemeæ. Nemea, ſylva Achajæ, aut regio ſylvoſa inter
, Cleonas & Phliuntem, ubi Hercules miræ πασπιτς
0rnoskec diais leonem inter fecit.
" 4. Biſtonii gregis. Biſtonis, eſt ſtagnum & regio Thraciæ,
cujus Rex Diomedes humanis carnibus equos paſcebat.
. Erymanthi. Erymanthus, Arcadiæ mons, in quo aprum,
agrorum vaſtatorem Hercules domuit „ Vvümque 11
humeris ad Euryſtheum retulit, quo wifo, Euryſtheus
in æreo ſe vaſe abſcondit.
Ὅ. Meænalium &c. vide hie num. 2. ; : Σ
7. Gentis Heſperiæ, id eſt, Hiſpanorum, quia Hiſpania
etiam Heſperia dicitur ab Heſpero ſtella, quæ veſperi
ad Occidentem apparet, & Hiſpania eſt omnium extre=
ma regio ad Occidentem.
8. Paſtor triformis, ἰά eſt, Geryon, Chryſaoris filius,
trium Hiſpanicarum inſularum, Balearidum ſcilicet
duarum, & Ebuſi rex: quæ res in cauſa fuit, ut fabu-
larentur Poëtæ, Geryonem ttiformem fuiſſe. Hune
interfecit Hercules, bovésque ejus in Græciam abegit.
8. Tarteſſii. Tarteſſus eſt Hiſpaniæ Beeticæ oppidum
maritimum,

᾿

.

'

. Δ
ἡ ὶ ἷῃι......

{

}

20 L. ANN EI SENECX

Peremptus; cta eſt præda ab occaſu ultimo,
Notum (10.) Cithæron pavit Oceano pecus.
Penetrare juſſus ſolis æſtivi plagas,
Et aduſta medius regna quæ torret dies,
Utrimque (11.) montes ſolvit abrupto obice,
Et jam ruenti fecit Oceano viam.
Poſt hæc adortus (12.) nemoris opulenti domos,
Aurifera vigilis ſpolia ſerpentis tulit.
Qui dqſæva Lernæ monſtra,z numeroſum malum,
Νίδη igne demum vicit, & docuit mori?
Solitâsque pinnis condere obductis diem
Petiit ab ipſis nubibus (13.) Stytnphalidas?
Non vicit illum cælibis ſemper tori
(14.) Regina gentis vidua Thermodontiæ:
Nec ad omne clarum facinus audaces manus
Stabuli fugavit turpis (15.) Augiæ labor.
Quid iſta proſunt? Orbe defenſo caret;
Sensêre terræ, pacis autorem ſuæ
Abeſſe terris: Proſperum ac felix ſcelus,
Virtus vocatur. Sontibus parent boni.
5

Ὴ

10. Citheron, mons Bœotiæ.
1I. Montes ſolvit. &c. Fingitur de Hercule, quèòd, colli-
bus inter Abylam & Calpen diremptis, introduxerit
Oceanum, qui Mediterraneus dicitur.
12. Nemoris opulenti domos, id eſt, Heſperidum hortos,
quorum cuſtos, præter tres Atlantis filias, erat vigil
draco.
13. Stymphalidas, ſcilicet aves à Stymphalo, Arcadiæ pa-
lude dictas, quas Hercules ærei Crotali crepitu fugavit.
14. Regina gentis &c. 14 eſt, Hippolyte, Amazonum
regina juxta Thermodonta, fluvium Cappadociæ.
15. Augiæ labor. Augias, rex Elidis bubile habuit, in
quo tria boum millia ſtabulabantur, & per 30. annos
purgatum non erat: Hercules igitur, immiſſo fluvio
Alpheo, ſtabulum illud ſine negotio purgavit.

unce⸗

μ
" ἀνι
Ἵ ρειε[ῃὶ ξλ 6τἑ
έωᾳυείιὗιζςὓ]
ἐ ὐ
μ
[ϑυϑιν
Π
υ
Ν Ω
ἡμψμῦι
ἼΠΩ
Π Ν

= —

:

ὐ
πἰαμυννὶ

—.—
ΡΗ
ε{πι|ἅς, (
Ἐ ἰ

n opiter ἢ t

Π Π

Alelir χή
ἐ :
Ἰη Π η
ἀὐμνι ,
ΔΝ erce
Ἱ.'εἶ:ιτιε μ
Ν
᾿ n
ſuennat
" Ν ὰ
ὑ ᾿δηνν
,
ὰ

μ HERCULES FURENS. 21
, 7 eſt in armis: opprimit leges timor.
Ante ora vidi noſtra, truculentä manu
Natos paterni cadere regni vindices,
Ipsämque (16.) Cadmi nobilis ſtirpem ultimam
Occidere. Vidi regium (17.) capitis decus
(Cunm capite raptum: (uis ſatis Thebas fleat?
. Laus urbis Thebanæ.
pen Ferax Deorum terra quem dominum tremit?
ΤἸ E. cujus arvis, éque fœcundo ſinu
Οἰα (18.) Stricto Juventus orta cum ferro ſtetit;
Glkdn Cujusque muros natus (19.) Amphion Jove
τ Ν Struxir, canoro ſaxa modulatu trahens;
ὑ In cujus urbem non ſemel divúm Parens,
; Cælo relicto, venit: Hæc, quæ cælites
nmmrsnm Recepit, & quæ fecit, & (fas ſit loqui)
ονβν Fortaſſe faciet, ſordido premitur jugo.

1
[
μ

ὙΝ Β. (20.) Cad-
Ν . , :Ὲ
Μᾗ(-ςἐχἶχι; 16. Cadmi &c. Cadmus, Agenoris filius, Phœnicum rex:
͵ 4 . Ν —- . - Ἶ „R —
in 1 hic à Patre miſius ad inquirendam ſororem Europam,

D quam Jupiter in taurum mutatus, rapuit, & in Cre-
tam tranſtulit, cùm illam non inveniſſet, nec ad Pa-
— trem redire auderet, non procul à monte Parnaſſo
ὐ Ὑδεῦθᾶς condidit: & cùm οχ ſociis quosdam à ſerpente
ὴ necatos vidiſſet, eum occidit, eique dentes evulſit ac
ſevit, ex quibus nati ſunt homines armati, qui omnes,
„ quinque tantüùm exceptis, ſe mutuis vulneribus con-
fecerunt.
17. Capitis decus &c. ſtilicet Creontis, Thebanorum
e regis, cui Theſeus bellum indixit, eumque prælio
Π Σ ι victum etiam vitàâà privavit.

Ἷ ΄᾽ξὡἓϊἆἑυω

Π {πγῖ

κ 1(}}"
::ιἓἱωἓνϊἵ’ἷΐ 18. Stricdto juventus &c. vide hic num. 16.
oce⸗ 19. Amphion, Jovis ex Antiope filius, muſicus tam inſi
ὑ ή gnis erat, ut teſtudinem à Mercurio dicatur acce piſſe
τ κἢς eyjüsque ſono ἴάχα ad urbis Thebanæ conſtructionem
Uenei Attrax iſſe.
les n “
μ

Ε Τ, ANNXEI ΘΕΝΕΟΚ

(20) Cadmæa proles, atque (21.) Ophionius
einis
Quò decidiſtis? Tremitis ignavum (22.) exulem,
Suis carentem finibus, noſtris gravem. .
ui ſcelera terrâ, quique perſêquitur mari,
Ac ſæva juſtà ſceptra confregit manu,
Nunc ſervit abfens, fértque, quæ ferri vetat;
Tenétque Thebas exul Herculeas Lycus.
Sed non tenebit: Aderit, & pœnas petet,
Subitusque ad aſtra emerget; inveniet viam,
Aur faciet. Adſis ſoſpes, & remees tuis:
Deſhderium Megaræ Herculem ab orco revocantis.
Tandémque venias victor ad victam domum!
Emerge conjux, atque depulſas manu
Abrumpe tenebras! UIla ſi vetita eſt via,
Itérque clauſum eſt, orbe diducto redi;
Et quidquid atrà nocte poſſeſſum latet,
Emitte tecum: Dirutis (23.) qualis jugis
Præceps citato flumini quærens iter
uondam dediſti, ſciſſa cùm vaſto impetu
Patuêre (24.) Tempe, pectore impulſus u⸗
uc

20 Cadmea, id eſt, Thebana, à Cadmo conditore dicta
Cadmea. :
21. Ophionius cinis. Ophion, Cadmi ſocins ex iis, qui

ἐ ſerpentinis dentibus nati fucerunt; ideoque & nomen

habet à ſerpente, qui græcè ὄφισ' dicitur.
22. Exulem, id eſt, Lycum, qui exul Thebanus erat,
eëque tempore, quo Hercules ad inferos deſcendit,
Creonte occiſo, regnum Thebanorum occupavit, po-
fſtea cum ſuis omnibus interfe us.
23. Qualis jugis S&c. id eſt, ſicuti quondam divulſis mon-
tibus, Oſſa & Olympo, exitum dediſti Peneo fluvie in
mare.
24. Tempe, amœniſſima Theſſaliæ loca.

“ μ

.

0

ὐ

Π Ν

β

οἀμεῖμ"

μ :
ες Μ
mutntring
μ (
μ
[μμ μ{
Π 11

π

ἰ l.

ΡᾺ
{

Π ( Π Ν
Ἴ Π

e Patrem. κα

Um ρη ς (

Nle ellin [ρ
Ἐ

—
n ὕπας (
ἄ εὰ ἤν)
Inn Eoder ῃ
Ν α ς
ζἁυἔι. διγὰ ὶ
ἀπ μῃ ν:

HERCULES FURENS. 2 3

. {ἢ}} Ἷ

, Huc mons & illuc cecidit, & rupto aggere
Novà cucurrit (25.) Theſſalus torrens νἱᾶ:
Talis parentes, liberos, patriam petens,
Erumpe, rerum terminos tecum efferens:
Et quidquid avida tof per annorum gradus
Abſcondit ætas, redde; & oblitos ſu1,
Lucisque pavidos ante te populos age!
Indigna te ſunt ſpolia, ſi tantum refers,
Quantum imperatum eſt. Magna ſi nimiùm
loquor, :
Ignara noſtræ ſortis, adde illum mihi,
uo τὸ tuamque dexteram amplectar, diem;
" Reditusque lentos, nec mei memores querar.
Votum ſacrificii.
Tibi, 6 (26.) Deorum ductor, indomiti ferent
Centena tauri colla: Tibi, (27.) frugum Parens
Secreta reddam ſacra; tibi multà fide
Longas (28.) Eleuſi tacita jactabo faces.
„Tum reſtitutas fratribus rebor meis
Animas, & ipſum regna moderantem ſua
Florere patrem. Siqua te major tenet
Clauſum poteſtas, ſequimur: Aut omnes tuos
Defende reditu ſoſpes, Δ omnes trahe!
Trahes, nec ullus eriget fractos Deus.
SCENA

— ——V—— —

Ν 2 ½. Theſſalus torrens, ſcilicet Peneus, Theilaliæ fluvius:
de Oſſam inter & Olympum decurrens.
" Ρ 265. Deorum ducor, id eſt, Jupiter.
Ν εμδη, a7. Frugum parens eſt Ceres
ἢ μ " 28. Eleufi. Eleufis eſt civitas vicina Athenis „ in qua
regnavit Eleuſius, qui Cererem, cum filiam quæreret,

– liberaliſſimè hoſpitio excepit; ob hujus rei memoriam
Μ ἆ,ἐ;ῃΡἅῖ-“ Eleufni inſtituerunt Cereri ſolennia lacra, qux Thei-

mophoria dicebantur.

μμ0}}

24 L. ANNXI SENECAXA
SCENA SECUNDA. i
Solatur Megaram Amphitryonpropinqud elucn n
46 redituri αὦ inferis Herculis. Erki
AMPHILRYON. MEGARA. ἰ

Conſolatio mœſtæ & amantis. meuegu Ἷ

Socia noſtri ſanguinis, caſtà fide μ ο
Servans torum natôsque magnanimi Her- Π
᾽ culis, ι ' Μ...
, 4 2 Ω . 11. ἵὼ
Meliora mente concipe, atque animum excital ataen |
Aderit profectèò, qualis ex omni ſolet c)
Labore, major. ME. Quod nimis miſèri volunt,
“7Χ δ
Hoc facilè credunt. AM. Imè, quod metuunt — —
nimis, li Anzo bni
3 : μ Deme ἣν
Nunquam amoveri poſſe, nec tolli putant. löem,ikur

Prona eſt timori ſemper in pejus fides. ι
ME. Demerſus, ac defoſſus, & τοῖο inſuper uimm mn
Oppreſſus orbe, quam viam ad ſuperos habet? Qinimuiin
AM. Quam tunc habebat, cùm per (29.) aren-
: tem plagam,
Et fluctuantes, more turbati maris,
