ditionis amplitudinem, ſeu virtutum geſtorum-
que gloriam ſpectes, verè Magnus. Ei gravium
inter cætera materiem laborum præbuit. Photius

homo callidi & arrogantis ingenii, derurbato per
um-

μ

᾽ [ΠςζΠἹΓὉἁΙὈΒἩΕ
| :ῃωὶενπωε;ᾳ
΄
μ
ἰ |
παἳυωεἕ.υωρτυε.Ρ(
Π Ν
ἀεεείἷυ:είυὶξειῖιςι;
μἰμ
χ:
! ρω}:ἂπ
ἐ
ἱμε!μ ὶ
Ν
πἰαλ ι
αἰευνίηι
ἷὶᾖἳπϊᾖς ἼΠἰΠΙ
ἰ
{Π||}}} ξἷΐνἓξ
derioconie,
Adebenene

μ

ι Etoinm
ἴμη per (
Cdeni inpote

: } ίῃᾗὼσξ

5
n Π

akite

Μ ι

ἐή ῃ (

ἀρ (

μῃ
Δ)

Τ

{

Ἴ 1
}
ἐ{ ι

ν

Π
Ν
γῚ
μ
μ
| Ἐίξζει“ι;ἷ
ταΜι'τ.]Ρἳοοτ:
! ἐ

Βομ. PoNTIFICUM. 29

ſummum ſcelus S. Ignatio in ſedem Conſtantino-
politanam levatus, quem tamen fortiſſimus Pon-
tifex, necquidquam admonitum per coactam
Romæ Synodum arrogato honore exuit, fide-
liumque communione amovit. Sedit Nicolaus
annis ferè decem, anno Chriſti 867. & vivis ad
cœlum aſſumptus. Poſt eum (CvVIII.)ͤ HADRIA-
ΝΟ II. Romano munus pontificium obtigit, qui
deceſſoris ſui veſtigia ſecutus Photium, Michaélis
Imperatoris favoribus turgidum, Romanæque
Eceleſiæ audaciùs (ùͤt ad quidlibet audendum
ambitio projecta eſt) inſultantem repetito ana-
themate perculit, atque haud multò pôſt malè u-
ſurpatam ſedem Ignatio cedere à Baſilio Im-
peratore juſum, per Concilium VIII. Oecu-
menicum Conſtantinopoli habitum in priſtinas,
unde emerſerat, tenebras rejecit. Anno Pon-
tificatůs quinto, Chriſtique 872. Piè decedenti
ſubrogatus eſt (CIX.) JOANNES VIII. Ro-
manus; graves à Saracenis incurſiones, à Lam-
berto Comite Spoletano, & Tuſciæ Marchione
Adelberto carceris etiam moleſtias perpeſſus,
laudem cæterà non vulgarem promeritus, niſi
quèòd Photium ſedi Conſtantinopolitanæ red-
ditum per ſuum ipſemet ſuffragium ſtabiliit,
ſcelerati impoſtoris verſutià Pontificis imbellem
animum infringente. Inde fabulæ de Joanna
ſeu Agnete Papiſſa locus factus. Errorem tamen
detectis poſtea fraudibus correxit Joannes, prio-
résque in Photium diras repetiit. Hunc anno
ſedis decimo, Chriſtique 832. defunctum ſe-
cutus eſt (CX.) MARINUS I. natus in He-
truria,

8Ό SERIES
truria, trium continenter Pontificum Conſtan-⸗
tinopolim legatus, annôque abhinc altero (CXI.)
HADRIANUS III. Romanus, eumque ſubiti-
nere ad Carolum Craſſum in Gallias ſuſcepto
ſecundo pariter anno naturæ concedentem
(CXII.) STEPHANUS V. Romanus, ſex ferè
annorum Pontifex, cujus operà tandem Pho-
tius ex Leonis Philoſophi juſſu in clauſtrum
compactus haud procul ab exule fuit, dum pro-
ximum Petro locum 811 etiam ſuperiorem af-
fectärat. Anno dein Chriſti 89 1. ex Portuenſi
ad Romanam ſedem vocatur (CXIII.) FOR-
MOSUS, morum probitate, ſacrarumque ſci-
entià literarum ad ſumma ſibi Pontificatús de-
cora gradum faciens. Sed ultra annos circi-
ter ſex tenere ea non licuit; Arnulpho ad
urbis Italiæque ſedandas turbas accito, Augu-
ſtique inſignibus coronato, ad annum Chriſti
896. in Domino obdormiit, ad funeſtam brevi
tragœdiam ſuſcitandus; (CXIV.) BONIFA-
CIO enim VI. aliis Romanæ ſedis invaſore;
aliis electo Pontifice ad diem, quo præeſſe coœ-
pit, decimam quintam ſublato, (CXV.) 8TE-
PHANUS VI. quem Adelberti Tuſciæ Mar-
chionis potentia Romæ præfecerat, antiquis in-
dulgens inimicitiis, Formoſi cadaver è tumulo
protrahi, & pontificiis inſignibus exutum pro-
jici in Tyberim imperat, ambitionis ſcilicet,
quòèòd à Portuenſi ad Romanam cathedram tran-
ſiiſſet, pœnas vel à demortuo exacturus. Co⸗
horruit ad indignum facinus Chriſtianus orbis,
quin ipſæ Sanétorum in Vaticano imagiues
᾽ qu

Ἷ

:-';:ωοὓ μ
ᾳ.ἷἷῤω eyelel

Ν ἰ

μ ἐ
, ὴ β
ἀὰνθ
Π
ΒΟΜΑΝΕξ ἰ
εὐ μα
εὐ "

τἷυ!{!;πουεξε(ΐίε

{
Ν
Π .

φι ,
ἿΠ Π:
Ἷ ὦ.Χ’ΐΠΞ, Π
βην }
βε ὑ ι
ἐ
Π Π
πρ((}}}
Βυἷἷἴ[χῃς} Ξἷῃὀῶ
ἀη ὰ

.....

Πψο ἶγνι
ὸςΙπὀε ἤ ῃ
Ὑ ὰ ieern
}ιῃτξξεττιω
Π

doth Cen

δήν
Ὥ
Π χ
H
ἽΠ Π
lemmmcvel

Π Ν
Π
Π
{
Ν
γ} ὰ
ωεὼεὸτεω:τξ-

RoM. PoNTIFICUM. 31

quæ Formoſi corpus haud multò pòſt ſepulchro

redditum reverenti capitis inclinatione colue-
runt, injuriam tantam improbare viſæ. Sed
neque vindictam diſtulit divina Nemeſis; Ste-
phanus ad alterum ſedis annum datus car-
ceri, gulaque per funem elisà ſublatus, pœnas
dedit vivus valénsque, queis injuſtè mulctave-
rat mortuum; pacifico indignus obitu, qui de-
ceſſoris quieſcentes cineres turbârat. (CXVI.)
ROMANUS εἰ nomine ac patriâ ſucceſſor da-
tur, breviſfimi temporis Pontifex; ſedem nam-
que deſeruit menſe quarto ejusdem anni 900.
nullis rebus geſtis, ſed ſolo ſuo nomine memo-

rabilis.
S.ÆCULUM X.
Ad ferrea ſæculi decimi tempora delabimur,
queis ambitio, partium ſtudia, ſacrorum impia
nundinatio, ſceleràque his fœdiora alia huma-
nis divina, ima ſummis miſcuère; viris Italiæ
Principibus, proftitutis etiam fœminis in ipſam
Petri Cathedram dominatum ac dictaturam ex-
ercentibus. Anno ejus primo in locum Roma-
ni creatus eſt (CXVII.) THEODORUS II,
diebũsque viginti elapſis, expulſo Ἰλοπιᾶ Sergio
æmulo (CXVIII.) OANNES IX. Patriãà Ti-
burtinus, ambo innocentis Formoſi vindices,
quem reſciſſis Stephani VI. decretis honori pri-
ſtino reſtituére. (CXIX.) BENEDICTUS
deinde IV. ſedem Romanam tenuit, Præſul
vitæ integerrimæ, trinôsque dignitatis geſtæ
annos mira in pauperes beneficentid exornens;
poſtea

Poſtea (CXX.) LEO V. patriàâ Ardeatinus; eò
que ad menſem alterum Chriſtophori familia-
ris ſui ſcelere carceris ærumnis conſumpto, hic
ipſe (CXXI.) CHRISTOPHORUS Romanus;
ſed Pontificatu per vim parto vi Sergii ſucceſſo-
ris, circa menſem ſeptimum, annumque Chri-
ſti 908. excidit, eodem, quo Leonem ſuſtule-
rat, lethi genere peremptus. Itaque (CXXII.)
SERGIUS III. Romanæ nuper mitræ cum
Joanne IX. candidatus denique eandem fſibi
Adelberti Marchionis potentiâ vindicar, Eccle-
ſiæ non indignus imperio, ſi imperare ſibi ve-
titisque amoribus didiciſſer. Inſtauratã, quam
terræ motus labefactârat Lateranenſi Baſilicà
ad annum Pontificatũs tertium, Chriſtique 909.
moritur, ſedem digniori cedens (CXXIII.)
ANASTASIO III. Romano; cui poſt annos
binos inſigni vitæ integritate transactos ſucceſ-
ſit (CXXIV.) LANDO patrià Sabinus; men-
ſe dein ſeptimo (CXXV.) OANNES Χ, à
Ravennenſi ad Romanam Cathedram Theodo-
ræ favoribus levatus. Hic dignitatem arte
malã ſuſceptam haud malè geſſit; Saracenos
namque εχ Italiæ finibus ut procul depelleret,
fœderatum ipſemet contra Garilianam arcem
eduxit militem, nec adverſo quidem numine;
victi à Chriſtianis barbari, & ad unum omnes
internecione delecti; Berengarius verò pro da-
tis contra Saracenos ſubſidiis imperiali coro-
nâ Auguſtique titulo inſignitus. Subinde ad
eluendas vitæ anteactæ maculas converſus
Pontifex, ſimul pœnas de ſe ipſo ſumpſit rir⸗
28,

S-

—
— —
-
-ο
—
2

ὐ

Δ}

ἣν ψ
ει
Gbemmmm ὰ
ὰ ο
Π
ΜΉΠΠ
μ ἰ
Π
μ Ν
Π Ν
wens. γιὶ
ΜΝΝΟΡΝ ὧἱ
( η
Leo } ἤμη
ι )
Π Π
Nert μ
ἸΜΙ ἐ ι
Π Ν
Ἀ α]
μ
ἄμ ἷΐὍἶ'ὲῃε
; ΜἨ
Π

μΓ᾽

Ν

᾽ Ι...ξοῃξ... .

Ἱ mn
μ μ .
Π ἢ
ὑ
171 Π
} ἢ]]
Ν
ἣ
ἐ []}
Ν Ν Ν

ὴ
Ἵ

ἐ

1
Ν

"
Ἷ

τἜΈΞΞ
=

Ἷ .

Π

Π Ν

gein γμμ!
εῖ μ
ΤΝ

,
᾽ .

μ }

,

RoOM. PoNTIFICUM. 33

das, ſimul à Deo vindice inflictas molliſſimè

pertulit; anno quippe ſedis ſexto decimo
Chriſtique 929. à Guidone Tuſciæ comite,
Maroziæ conjugis impulſu de ſupremo digni-
tatis gradu in carcerem detruſus, ſpiritu, ἂξ
ajunt cervicali intercluſo periit; æquo cœli ju-
dicio, ut quem fœminæ ſtudium in alta extu-
lit, fœminæ alterius odium in ima præcipitaret.
Idemannus (CXXVI.) LEONEM VI. virum
pacis ſtudio inclytum poſt ſenos ſedis menſes
obeuntem in carcere, & (CXXVII.) STEPHA-
NUM VII. Romanum, ſumma religione ac
modeſtia Præſulem electum vidit; quem anno
abhinc altero Chriſti 931. ſecutus eſt (CXXVIII.)
JIOANNES XI. à Marozia matre ſedi Roma-
næ præfectus moribus non minùs quam ætate
juvenis. Verùm poſt paulò à fratre Alberico
mancipatus earceri anno Pontificatůs quinto
Chriſti 936. mortem oppetiit. Exin ( CXXIX.)
Leo VII. Romanus morum probitate laudabi-

lis, & (CXXX.) STEPHANUS VIII. Germa-

nus multa ab Alberici conjuratis uſque ad vul-
nera perpeſſus, uterque trium & amplius an-
norum Pontifex fuit. Utrique in pace defun-
cto ad annum Chriſti 943. ſufficitur (CXXXI.)
MARINUS II. Romanus, ob eximias vitæ do-
tes & religionis tuendæ ſtudium ſuperis æquè
ac hominibus acceptiſſimus; anno Chriſti 946.
ad cœlos evolans annis tribus ſenisque menſi-
bus primæ ſedi præfuit; Eam diutius tenere
conceſſum fuit (CXXXII.) AGAPETO II.
Romano; annis quippe novem cum ſeptem
6 menk-⸗

34 SERIES

menſibus Eccleſiæ ſe rationibus impendit,
Othone præſertim Magno contra Berengarii
violentam tyrannidem in Italia accerſito. Vi-
tam deſeruit anno Chriſti 955. In ejus locum

(CXXXIII.) OANNES XII. Alberici Tuſcu- 4
lani comitis filius admiſſus; qui Ochonem Be-

rengarii Tyranni victorem Imperatorio redi-
mitum diademate Auguſtum dixit primèò, mox
tamen averſo ab eodem animo ad partes Adel-

berti (erat 15 Berengarii filius) tranſiit; indè

lites aliæ ex aliis nexæ; nam ſuccenſus irâ Im-
perator Romam cum exercitu redux Joannem
fugàâ priùs elapſum ſede exturbat, & Leonem
quendam hujus nominis VIII. intrudi per coa-
ctam Romæ Synodum imperat menſe tamen
altero expulſus à Romanis uſurpator, & Joan-
nes dignitati redditus, quam haud multèò poſt
à morte ſublatus amiſit anno Pontificatús nono
Chriſti 964. Ei (CXXXIV.) BENEDICTUM
V. Romani ſubſtituunt, Othone inſcio invitô-
que; à quo Hamburgum abductus exul, & Leo
VIII. in ſedem revocatus eſt: anno tamen al-

tero ille exulandi, hic uſurpandi finem habuit,

funeſto diſſidio per utriusque obitum deſinente.
Eodem anno 965. (CXXXV.) IOANNES XIII.
Eccleſiæ capit gubernacula; fortunæ dicam an
virorum in urbe Principum ludus; quem Rot-
fredus urbis præfectus, elationem Pontificis ri-
gorémque cauſatus Capuam expulit, Otho Im-
perator εχ hoſte jam Eccleſiæ vindex, mulécta-
tis ſeditioſorum coriphæis, ſedi reſtituit. Quie-
to deinceps uſus Pontificatu, & Rolonorum ad

ῶ
γ μ
Ν
Π (
Ν
Π Ν ,
ΤΝ

Π Ι

s; ἰ κ
11
"1...}1}1}
ἡηΠ η η

Ν ΔΝ
Π ὁ Π }}0,
ᾗοευω ἰπῃμὴ

ἐ nni
ἽΠΠΠΠ
Π 6}}} ]οεῃῇξς
Π ἀ τ
Π
1 Me An
M
Π

RoM. PoNTIFICUM. 3 5

Chriſti labara tranſeuntium nuntio recreatus
oeccubuit anno ſedis ſeptimo, Chriſti 972. Poſt
Joannem (CXXXVI.) BE NEDICTUS VI Ro-
manus, nomine felicior quàm exitu fuit, eum
enim anno ſedis altero Franco Ferrutius pal-
mari facinore datum in vincula jugulat, mi-
tramque potificiam cruentis manibus rapiens,
ſe Bonifacium VII. dicit, qui tamen haud mul-
τὸ pòſt ſcelus ſcelere cumulans ut ſe comitum
Tuſculanorum metu exſolveret, cum theſauris
Vaticanæ Baſilicæ Conſtantinopolim profugit;
locuùmque dedit (CQXXXVII.) DONOII. Roma-
no, & ad annum abhinc alterumCN XXVIII/BE-
NEDICTOVII Romano, Simoniucorum, quos
habito Romæ Concilio pœnis Eccleſiæ ſubjecit,
hoſti infenſiſſimo. Cui ad annum Chriſti 984.
(CXXXIX.) ſucceſſit OANNES XIV. Papi-
enſis; ſed & hunc Bonifacius VII. Conſtanti-
nopoli Romam reverſus carcere concluſum fa-
me conficit, & ſedem vacuam binorum cæde
Pontificum infamis carnifex occupat. Repen-
tino tamen inde fato dejectum anno 985. exce-
pit /CXL.) OANNES XV. Romanus, ob de-
cretos S. Udalrico Auguſtano Epiſcopo San-
ctorum honores ritu antehàc non viſo celebris,
euimque anno 996. & vita demigrantem (CXLI.)
GREGORIUS V. ſummo inter Germanos lo-
co natus, qui à Creſcentio Romano Conſule
ex urbe pulſus, à Placentinorum Epiſcopo Jo-
anne XVI. ſede ſpoliatus, ſubinde tamen ab
Othone III. reſtitutus, moritur anno Pontifi-
catús tertio; Chriſtique 999. Ab eo primus,
ῶ 2 ſæcu-

36 SERIES

ſæculique hujus poſtremus quatuor annorum
Pontifex ſedit (CXLII.) SYIL VEST ER II. vir-
tute non minùs, quàm reconditâ matheſeos pe-
ritià ſtupendus; inde magicis cum artibus in-
famem finxit rudis antiquitas, quaſi ddmonum
opus foret ea naturæ arcana perſpicere, quæ
plebis captum fugiunt. Cæterùm ſi qui hoc
ſæculo Romani Præſules humanituús hinc inde
lapſi ſunt, hominum è numero fuêre, humani
nihil à ſe alienum habentes, eo uno feliciſſimi,
quèd Petri fide ſteterint, nullis inferorum aſ-
ſultibus ſubvertendà.

S.ÆCULUM XI.

Anno Chriſti 1003. (CXLIII.) OANNES
XVII. Romanus, à comitibus Tuſculanis cathe-
drà donatur, eique poſt menſes quinque dece-
denti ſufficitur ejusdem & nominis & patriæ
CXLIV.) OANNES XVIII., qui Bamber-
genſem Epiſcopatum S. Henrici Imperatoris

beneficentiâ erectum ſtabiliit, anno poſthæc

ſexto (CXLV.) SERGIUS IV. in quo nec ho-
ſtium habebat livor quod carperet; & anno
1012. (CXLVI.) BENEDICTUS VIII. è&Tu-
ſculanorum comitum ſtemmate oriundus 5.
Henricum δὐτεὰ Romæ coronâ ornatum Im-
peratorem declaravit, quòd ejus ope ſedem
pontificiam, à quodam Gregorio raptam rece-
perit. Subinde Bambergam ad eundem Au-
guſtum profectus, Divi Stephani Baſilicam con-
ſecravit; Româmque redux duodecimo Ponti-
ſcatús anno, Chriſtique 1024. mortem obiit,
. Fratrem

1

ἈΝ

[,ἨΜ Ῥ Π

Ν

Π

ΥΎ
λ}“-Ι....,

Δ᾿

Ὶ κλ᾿"»
1111 Ι

Π

"
ι

ROM. PoNTIFICUM. 37

Fratrem adeptus ſucceſſorem (CXLVII.) 10:
ANNEM XIX. Adduci is nullaà Græcorum
largitione potuit, ut Patriarchæ Conſtantino-
olis Oecumenici prærogativam concederet;

petrâ nizus Eccleſiæ, nec haſtis aureis expu-

gnandàâ. Joanne ad annum Chriſti 1033. ex-
tincto (CXLVIII.) BENEDICTUS IX. Al-
berici comitis Tuſculani filius in ſedem ponti-
ficiam receptus multarum Romæ turbarum fo-
mes extitit; ſemel atque iterum à Romanis di-
gnitate ſpoliatus, ſemper eam ſibi amicorum
armis, ejecto quem intruſeraaor Sylveſtro vin-
dicavit, neque priùs quievêre domeſtica urbis
diſſidia, dum melioribus Joannis gratiam con-
ſiliis ſopirentur. Itaque Benedictus acceptà
ſpontè pecuniâ pacem reddit, arque ad annum
Chriſti 1044. Pontificatu excedit. In ejus lo-
cum ſuccedere juſſus eſt, quo nemo dignior is
ipſe Gratianus, (CXLIX.) GRECORIUS VI.
nuncupatus; ſed biennio exacto ſimoniæ per
injuriam accuſatus, in comitiis Sutrii habitis,
dignitatem pacis ſtudio ceſſit (CL.) CLEMEN-
TI II. Bambergenſi priùs Epiſcopo; datis Hen-
rico III. inſignibus Imperii ad nonum ſedis
menſem ſpiritum cœlo, exangue corpus Bam-
bergæ reddidit. (CLI.) DAMASUS deinde
II. tribus & viginti diebus ad clavum ſedit,
quem inſigni poſt eum felicitate gubernavit
(CI. II. S. LEO IX. in Conventu Wormatienſi
deſignatus ab Henrico Pontifex, & miro po-
puli Romani conſenſu ſtabilitus; vir, in quo
ſumna eminuerunt omnia; ſubditas ſibi pro-
C 3 vincias

38 SERIES)

vincias Germaniam, Galliam, Italiämque bonus
paſtor peragrans, malè nemini niſi malis fecit;
inde ſacrorum quæſtus abolitus, culta à Cleri-
cis continentia, Berengarii perperam de Eu-
chariſtia ſentientis compreſſa audacia, Michaé-
lis Cerularii Patriarchæ Conſtantinopolitani,
qui errores Photii reſuſcitaverat, ambitio do-
ctis libellis confuſa. Anno ſedis ſexto inchoa-
to, Chriſti 1054. ad cœlos abiit, miraculis com-
pluribus etiam poſt mortem beneficus. Ei
Germania ſucceſſorem dedit (CLIII.) VIC-
TOREM II. Henrici III. priùs Conſiliarium;
qui Leonis veſtigia ſecutus alteras in Berenga-
rium diras vibravit; ſubinde in Germaniam
accitus à Cæſare, quem nuper conſiliis, nunc
morientem ſupremis monitis juvit; eandem ta-
men poſt paulò mortis viam ingreſſus anno
Chriſti 1057. obüt. Paucos poſt dies (CLIV.)
STEPHANUS IX. §& Lotharingiæ Daucibus
Pontifex creatur, & ad menſem abhinc ſepti-
mum rejeéo, qui ſe inſinuaverat Benedicto Χ.
(CLV.) NICOLAUS II; ſedem ampliùs bien-
nio cum laude tenuit, ſolisque Cardinalibus,
legendi Pontificem jus aſſeruit. Abiis (CLVI.)
ALEXANDER II. Mediolanenſis præter Hen-
rici IV. conſenſum in D. Petri cathedram loca-
tur; id quod ægriùs ab eodem acceptum fune-
ſti occaſionem diſſidii præbuit; & ſanè jus vi
victum ſuccubuiſſet, niſi Concilium Mantuæ
coactum à paſtoris legitimi ſtetiſſet partibus,

Cadaloo pſeudo-pꝓontifice ſede procul & ſacris

abacto. Præfuit Alexander annis ampliùs un-
decim

! ῃ

;;.ἑιῃωοικεμριί
ἠ Μ
{ εἐ
Ε,
Π
Π
εμ
εἰραιυ MM
μμπὶ
μ Eeds
Π
μαὺ ἿΠ
ἐ brmnrt
Π
Π Μ
ἰ Π .
Π Ν

Π

Ο }
ἰ [ῃ Ν
mkrinepes
ἰΐῃῃ, (
“ 17
[τυ{ὲυὲ;κύ.ἷω ,
lulirun Nru⸗
Crun " Π
ῃ ἄ η,
ἀῤῃ {

μ
"
μή
{{}}}}
Π}.1
ἿΠ
ἐ τ
Τ 1)
κ
ει
ἡΠ}»
Π

ὴ τ...,ξπ.

"

ΤΝ
ςξςζ.ν:;';ὤὶθ“ —

RoM. PoNTIFICUM. 39

decim, hæredem & dignitatis & conſtantiæ
nactus (CLVII.) S. GREGORIUM VI. ma-
ni in Eccleſia nominis & meriti. Is gravibus
Henrici IV. quem ob ſacrilegas Epiſcopatuum
nundinationes piorum cœtu prohibuerat, la-
ceſſitus injuriis invictus Pontifex adeò nihil
ceſſit; ut in Lateranenſibus eidem comitiis ite-
ratò ſacris interdixerit; haud multò pòſt eun-
dem ſemel in pœnitentis habitu ſupplicem, ite-
rum tamen reſumpto genio inimicum vidit;
quare tertio ictum anathemate regni jure ἃς ti-
tulo exuit, atque ut Clementis III. per Henri-
cum intruſi arma declinaret, Salernum ſeceſſit;
ubi anno ſedis duodecimo, Chriſti 1085. ſan-
ὰ defunclus morte, manifeſtum fecit, quàm
procul ab inconſtantia abſit, cujus animum ve-
ritas firmavit: Exin (CLVIII.) VICTOR III.
tanti menſuram nominis implevit, dum & Sa-
racenos ingenti attrivit clade, & Clementem III.
ſedis æmulum fidelium conſortio ſegregavit.
Eum anno Chriſti 1087. ſecutus eſt (CLIX.)
URBANUS II. in quo illud commendatur præ
cæteris, quod ad bellum pro Hieroſolymæ ſa-

lute jam pridem mente conceptum, Chriſtia-

nos Principes accenderit. Ad annum ſedis un-
decimum, Chriſti 1099. rebus humanis éxce-
denti ſubrogatur (CLX.) PASCHALISII. He-
truſcus, trium, qui à morte Clementis III. pul-
lularunt pſeudo-pontificum, duorum item Cæ-
ſarum Henrici IV. & V. glorioſus victor. Equi-
dem carceris moleſtiis ſubinde eò redactus eſt;
ut & imperii titulos, & Epiſcopatus deferendi
4 licen-

40 SERIES

licentiam prenſanti concederet; verùm libertati
redditus, per vim extorta reſcidit, à latâ hâc

ſententià nec per mortem revocandus; quam

placidè oppetit anno ſedis decimo nono, Chri-
ſtique 1118.

ΟΌ M XII.

(CLXI.) GELASIUS II. Campanus, unico
quo imperitabat anno multa egit multaque per-
tulit; à Frangipanio viro urbis potentiſſimo
pugnis ac calcibus contuſus, ab Henrico V.
Romdà fugatus, à Mauritio quodam Burdino,
qui Gregorii ſibi VIII. nomen dedit, ſede ſpo-
liatus, in Galliis anno 1II19. exul moritur, verè
martyr, niſi quod fuſo ſanguine non obiérit.
Poſt eum (CI XII.) CAIL LIS TUS II. inde præ-
primis memorabilis extitit, quod coacto I. La-
teranenſe Concilio, IX. Oecumenico, vetera,
quæ Pontificum ſimul & Cæſarum animos per

decem omnino luſtra colliſerant, de zuveſtituris

diſfidia ſuſtulerit. Pontificatum ad annum ferè
ſextum excedens ſucceſſorem habuit (CLXIII.)
HONORIUM II. Bononienſem & anno abhinc
quinto, Chriſti 1130. (CLXIV. INNOCEN-
TIUM II. Romanum. Sub eo novæ rurſum
diſcordiæ ſementis jacta: Petrus Leonis, dictus

Anacletus II. ambitione rurſum ſe in ſacra in-

ſinuante Romandâ potitur cathedrâ, & innocen-
tem Præſulem in Galliam Germaniamque fu-
gat. Sed opem Innocentio tulerunt exteri,
quam ſubditi negaverant; ibidem ſummos ἃ
Ludovico Craſſo honores expertus, hic ab Im-
Pera-

"

(

ὰ

{μ}}}

| Heun

ν

"
Τ

Ω
μ
ΠΠΝ ᾽
ΤΝ

[}}.} {9 6

ι
ῃ

ς
μ ι )
ἐ ( ,
[ηΐῃ "
; ι
Nllenen
CN Ν
ἀ ἔῃ

Ceunmreronit⸗

lfeg g ἧ

et Ue
.

ὶ
"

S=S— ==

Ν
ἣ Ἷ,

"

Εεωμῃω; Ἷ

᾿

— =
☛S

=2

Θ η μ
{ eni
᾿ ἡἤῃ
Π Ν
Τ Π

“6) ᾿ ι...ξ.ζῳᾳ ὦΣ
Ἵ Π

μάμμ!"
Τ.
Π
Ιτυε[ε:;ε.,ὃιιαι;
εἰ
ΠιΝ
μ
ΤΝ 4
ἼΠΩΝ

μ

'

RoM. PoNTIFICUM. ' 41

peratore Lothario copioſum nactus militem,
Romam revertitur, Anacleti, ſubleétique poſt
hujus obitum Victoris IV. victor effectus. Fir-
matâà hâc per Concilium II. Laterunenſe, Χ. Oe-
cumenicum pace diem ſupremum explevit anno
ſedis quarto decimo, Chriſti 1143. Ejusdem
dignitatis conſors factas eſt (CLXV.) .E-
STINUS II. Hetruſcus, ac poſt menlſes crrci-
ter quinque (CLXVI.) LUCIUS II. Bono-
nienſis, eoque εχ ictu lapidis, quo à ſeditioſa
plebe percuſſus erat decedente (CLXVII. EU-
GENIUS III. S. Bernardi Diſcipulus; cui per
octι ſedis annos à Romanis Magiſtratibus quie-
to eſſe priùs non licuit, dum mors vitæ finem
quietémque concederet anno Chriſti 1153. Ab-
hinc dies unus & alter præteriit, cum in Euge-
nii locum vocatur (CLVIII.) ANJASTASIUS
IV. Romanus, annoque ſedis altero (CLXIX.)
HADRIANUS IV. Hic turbis domi forisque
egitatus, Romanos quidem, quèòd Arnaldo-
cuidam, rerum novarum audctori faverent im-
penſiùs, ſacrorum interdicto domuit; Guillel-
mum verò Siciliæ Regem, quem infauſto ag-
greſſus eſt bello, victus indulgentiâ placavit.
Anno Chriſti 1159. mortuus ſupprimere di-

ſcordiam Pontificem inter & Fridericum Æäno-
barbum gliſcentem non potuit, quæ novis au-

Cta incrementis in apertas abiit inimicitias ſub
(CLXX.) ALEXANDRO III. Senenſi. Diffi-
cile dictu eſt, quantis hunc procellis jactaverint
quatuor ex ordine per Ænobarbum intruſi Pon-
tifices; abiis fugatus Romà, ejectus in erilum
5 fide-

42 SERIIS

fidelium etiam ſacris prohibitus non deſpondit
animum, mitiorum temporum vices præſtola-
tus; quæ tandem εἰ poſt graviſſimam duode-
viginti annorum tempeſtatem illuxerunt, Fri-
derico pacem Eccleſiæ, Pontifici Romanam ſe-
dem reſtituente. Concilio poſt hæc Lateranenſi
III. & XI. Oecumenico pro pacificà ſucceſſo-
rum electione celebrato vitam poſuit ad annum

ſedis vigeſimum ſecundum, Chriſti 1181.

(CLXXI.) LUCIUS III. poſt Alexandrum qua-
tuor annorum Pontifex fuit, quamque Lucæ
accepit vitæ lucem, à ſubditis rebellibus Rom
pulſus Cremonæ amiſit. Ibidem (CLXXII.)
URBANUS II defuncto ſuffectus eſt, & hinc
ad annum ſedis alterum, mœrore, quem ex
capta à Saladino Hieroſolyma conceperat, con-
ſumpto. Ferrariæ, (CLXXIII.) GREGO-
RIUS VIII. ac menſe altero Piſis (CLXXIV.)
CLEMENS III. cui demum pace cum Roma-
nis compoſità redire in urbem licuit. Ubi
quarto ſedis anno demortuum inſecutus eſt
(CLXXV.) CELESTINUS III. Romanus,
probitate non minùs quàm canitie venerandus,
annisque ferè ſeptem elapſis (CLXXVI.) IN-
NOCENTIUS III. geſtorum glorià longè
celeberrimus. Præcipuum hæc inter locum
obtinet Concilium XII. Oecumenicum, Late-
vanenſe IV. in quo nova pro terræ ſanctæ re-
cuperatione decreta ſubſidia, jugulati Albigen-
ſium aliorũmque errores heæretici, fidelésque
omnes ad annuam noxarum expiationem & pa-
ſchale epulum latà lege adacti. Obiit Peruſii
anno

}

Γα"'ἷὗ' μ
" Σ Ἷ

810
. " ΡΓΟ[ΒΡΜ
) ᾳυοὀ "
Π Ν
Ἐἆἷΐἷὺ[ῃ Ν
ἰ γίμι ἷν
ἐ Mecino,
εὴ Ν μ
Ο
Ν
μ εὶ
μῃ ( η
Π Π
Π }
Π Π
{ιυμοι
αἤ }
ἐ μ ἐ
ἰ Π
ἰῃρὶ ῃ
N ἤμηῃν
Χὓτεπ'ΑὈ[ΧΧΧ,;}

ἵ
Ὶ

, {}}}}
ἼΠΠ

I Dnm
Ἵ η

Μ

RoM. PoNTIFICUM. 43

anno 1216. cum annis ampliùs duodeviginti
Eccleſiam gubernaſſet.

SZCULUM XIII.

(CLXXVII.) HONORIUS III. illuſtri ori-
undus proſapiâ inde laudem tulit non medio-
crem, quòèd inſtitutos &5. Dominici & Franci-
ſei Ordines authoritate ſuã confirmaverit.
Cæterùm curis Palæſtinæ recipiendæ exhau-
ſtus, diem ſuum obiit anno dignitatis pontifi-
ciæ undecimo, Chriſti 1227. Eädem haud
multèò pòſt poſitus eſt (CLXXVIII.) GRE-
GORIUS IX. Oſtienſis anteà Epiſcopus. Per-
petuæ cum Friderico II. Italiam miſcentis lites
omnem pii Præſulis vitam conſumpsêre; quam
anno ſedis quinto decimo, Chriſti 1241. ex-
halavit, dum varia deceſſorum ſuorum reſpon-
ſa in libros quinque Decretalium, S. Raymun-
di Pennafortii laboribus diſtincta, tribunalium
ſcholarumque utilitati reliquiſſet. Ejus ſuc-
ceſſore (CLXXIX.) CEl-ESTINO IV. Me-
diolanenſi poſt dies ſeptendecim extincto, ſe-
des viginti menſibus vacua fuit, quòd Cardina-
lium plures à Friderico iti cuſtodia detineren-
tur; libertatem nacti priſtinam, Pontificem di-
xêre (CLXXX.) INNOCENTIUM IV. Ge-
nuenſem, unum maximè Friderico parem. Is
detectis, quæ ſibi domi forisque Imperator ſtru-
xerat vitæ inſidiis in Franciæ aſylum profugit,
& congregatã Lugduni Synodo XIII. Oecume-
nicâ Fridericum toties Eccleſiæ rebellem ſacris
& Imperio movet, cœlo ipſo, quod ex fune-

44 SERIIS

ſto ſtirpis auguſtæ excidio patuit, Patrum ſen-
tentiam comprobante. Ibidem nova quoque
terræ ſanctæ decreta ſubſidia, Natæ Virginis
feſto dicati dies octo, & inſigne Galeri purpu.-
rei Cardinalibus ad ſplendorem majeſtatémque
conceſſus. Obiit Inocentius Neapoh ad annum

Chriſti 1254. eique communes inter luctus hu-

mato ſucceſſor datur ( CLXXXI.) ALEXNXAN-
DER IV. per ſenos & ampliùs annos multùm
à Manfredo Siciliæ ac Ecelino Patavii tyrannis
afflictus; deinde anno Chriſti 1261. (CLXXXII.)
URBANUS IV. àtenui natalinm ſorte ad Hie-
roſolymæ priùs, ad ſummam tum urbis ſedem
levatus, quem inſtituta &s. Corporis Chriſti So-
lennitas memorabilem poſteris reddidit; & poſt
annos tres (CLXXXIII.) CLEMENS IV. ob
inſignem juris peritiam Lumen juris appellatus;
Carolo QAndegavenſi Siciliæ inſignibus deco-
rato vitæ ſedisque finem habuit anno Chriſti
1268. Poſt ejus obitum anni ferè tres eligen-
tium contentionibus aſlſumpti; demum ad
Vaticanam Cathedram ὁ Syria accerfſitur
(CLXXXIV.) Β. GRECGORIUS Χ, Quæ pri-
vatum Palæſtinæ vindicandæ ſollicitudo tenuit
ea jam regimini præfectum ad cogendam Lug-
duni II. Synodum, Oecumenicam XIV. movit;
itaque ad ſacrum bellum Chriſtiani orbis pro-
miſſæ vires, deſignatus flos exercituum, Græci
etiam, cùm orthodoxis de Spiritu S. dogmatis
accederent, in belli ſocietatem admiſſi. Sed
laurorum ſpem in herba ſuccidit immitis mors
quæ 85, Pontificem Aretii ſtravit anno ab ele-
Ξ Ctione

Ro ᾿

grero,
4
μιἂΟΕἨΙΤΗ
αἰ μ
ίἷιζεπυεπίὶε, β
Δ Ἷ
μ μ
μ
μ
LAO Ϊ
ΥΤ
εἰ μ
Π Ω
π ,
Π Ν
Π
μ δμιι
} ὰ
ὦ { (
ΝΟΙ Ν
(Ό Ν
Orcine ῃι
ὠτἷἶῃΐἓίοὓίἶω
1
ὑ πίμμ(.
ἁξω ι orten

{ Π

᾽ ἨΒἩΝ[
Πῃ '
Π Ρὸἷἶ Π
ἄη ἷξὤ
ῃ

; Un

ι

δ Π}0}0 Π

{ {}}|
Π Ν η

ἽΠΩΝ
Cerun 1

Ι "

RoM. POoNTITICUM. 47

Qione quarto, Chriſtique 1276. verè ter nefa-
ſto, quia trium pariter ſucceſſorum (CLXXXV.)
INNOCENTII V. Burgundi ex S. Dominica-
norum familia, (CLXXXVI.) HADRIANI

V. Genuenſis, & (CLXXXVII.) OANNIS

XX. aliis NXVI. Luſitani ſede breviſſima luctuo-
ſo; intra quatuordecim enim menſes vitam
omnes mitramque poſuêre. Ea poſt ſemeſtre
interregnum obtigit (CLXXVVIII.) NICO-
LAO III. cui Rudolphus I. Imperator Raven-
næ exarchatum reddidit; & ad annum abhinc

tertium, Chriſti 1281. (CLXXXIX.) MAR-

TINO, fi cum utroque Marino nomen con-
fundas, IV. qui Michaélem Palæolagum, à
Lugdunenſis Concilii decretis græcâà fide diſce-
dentem, Petrumque Arragoniæ Regem cum re-
liquis Sicularum ùt vocant /'eſperarum authori-
bus, ſacris Eccleſiæ armis percuſſit. Anno ſe-
dis quarto, Chriſti 1285. ſucceſſit (CXC.) HO-
NORIUS IV Romanus, & poſt tres ferè annos
(CXCI.) NICOLAUS IV. ex ſacro Minorum
Ordine. Quam non invitus & non ſinè la-
chrymis conſcendit Petri Cathedram, anno am-
pliùs quatuor tenuit, ob Hieroſolymæ jactu-
ram reique Chriſtianæ per totam Syriam cxci-
dium ad mortem afflictus. Annos deinde duos
diſcordia Cardinalium exhauſit, dum (CXCII.)
S. CELESTINUS V. εχ Anachoreta Ponti-
fex ſolenni ritu conſecratus eſt: Verùm haud
multèò pòſt graviſſima ei negotia vitæ priſtinæ
deſiderium fecêre; itaque depoſitis, quæ

per menſes quinque geſſerat dignitatis in-

ſigni⸗

46 SERIES

ſignibus, Petrum rurſus de Murrone induit, di-
lectam ſolitudinis quietem repetens; unde ta-
men diſſidii vitandi causâ à ſucceſſore avulſus,
in cuſtodia ad cœlos abiit, depoſito non minùs
Pontificatu celebris, quàm geſto. Onere tan-
to Cæleſtinum relevavit (CXCIII.) BONIFA-
CIUS VIII. vir invicti animi rerumque geren-
darum in paucis gnarus; Philippo IV. Gellia-
rum Regi, Eccleſiæ jura plus æquo violanti
adeò non ceſſit, ut impactas falsò calumnias,
ipsumque, cui per Sciarram Columnam Ana-
gniæ mancipatus eſt carcerem nil penſi duxerit,
ad mortem uſque libertatis Eccleſiaſticæ vin-
dex acerrimus; quam obiit anno ſedis octavo,
Chriſti 1303.; primus alteram mitræ pontifi-
ciæ coronam addidit, annôque ſæœculari Jubi-
læum inſtituit, Apoſtolorum ſacras ædes ritè
inviſentibus delictorum omnium veniam im-
pertitus.

ΟΌΌ XIV.

(CXCIV.) S. BENEDICTUS XI. Domi-
nicani Ordinis inſigne decus, dignitati Ponti-
ficiæ, ad quam ἃ vulgari conditione natalium
pervenerat plus ornamenti contulit, quàm ab
ea ſplendoris acciperet; Vir inter honores ſui
ſemper ſimilis, Matrisque viles lacernas po-
tiùs, quam adſcititium purpuræ ornatum ve-
neratus. Compoſitis utcunque Gallias inter
& Romam turbis nono ſedis menſe 84 ſupe-
ros evolavit. Interea undecim fluxêre menſes,

dum rerum ſumma deferretur (CXCV.)
CLE-

μ

Ν
] η )
Lugcon

"
Ν

=

"1
ῃ

͵
Π
lecto Ν
μ γετἷςπετε (
μμϑ
ἐ ῖ
α 0 ἐ
(9
7
Π
( ὰ
μ Don!
Π Impernen
ἤαὶι
Π
ἐμομηίν ἰ

κ ἐ μ

θ0 Π (
ἰ βηΐμῃ
Veninm gon

᾿ ἤηΐμῃ Ayeni

ἰπυη
ι ὰ Ϊ

( εξ;ξ:τεὁσζξ ἰ

ΠΠΠ}
[μ] ἐ
" Π
Ν μῃ
.
)

}

, ROM. PONTIFICUM. 47
CLEMENTI V. Archi-Epiſcopo priùs Bur-
degalenſi. Pompâ ſupra regiam, quam tres
Reges Francus, Anglus & Arragonius deco-
rarunt, Lugduni coronatus, Romam in Gallias,
Cathedram Petri Avenionem transtulit; indè
collecto Viennæ generali Concilio Eccleſiæ vul-
nera perſanare aggreſſus Fratricellorum alio-
rumque ejus fœcis hæreticorum ſeétas profli-
gavit, & Templariorum Ordinem flammis &
exilio abolevit. Sedere tandem deſiit anno
Chriſti 1314. per omnia laudabilis Pontifex,
ſi Romæ præfuiſſet. Ei elapſo duorum am-
plius annorum interregno ſuccedere juſſus eſt
(CXCVI.) IOANNES XXII. Epiſcopus Por-
tuenſis. Dum Avenione ſedem tenet, Ludo-
vicus Imperator Bavarus Romæ Tiaram Pon-
tificalem dedit Nicolao III. prius Petro de Cor-
bario, Imperatoriis ab eo viciſſim inſignibus
decorandus; ſed captus honos utrique brevis
ſimul & probroſus fuit, Ludovico regni præ-
rogativà & Chriſtianorum ſacris privato, Pſeu-
do-Pontifice ad Joannis pedes biennalis diſſidii
veniam exorante. Sic pace fidelibus redditâ
tandem Avenione Pontifex obiit anno ſedis
decimo nono, Chriſti 1334. ab eo 8:, Triadi
feſta dies, & ſalutationi Angelicæ ter iterandæ
hora ignitegii dedicata. (CXCVII.) BENE-
DICTUS dein XII. εχ infima ſtirpe ad hono-
rum apicem eveétus inſigne præbuit demiſſio-
nis ſpecimen, dum conſanguineorum ferè ne-
mini aut ſtatum aut fortunam mutabat. Hunc
anno ſedis octavo, Chriſti 1342. vivere deſi-
nente

48 SERIES

nente excipere meruit (CXCVIII.) CLE-
MENS VI. Ordinis S. Benedicti, ob ſæcula-
rem Jubilæi celebritatem ad quinquageſimum
quémque annum revocatum memorabilis; &
poſt annos amplius decem (CXCIX.) IN-
NOCENTIUS VI. Oſtienſis Epiſcopus, cui
Romanæ ditiones ab invaſoribus perpurgatæ
libertatem debuêre; & ad annum abhinc deci-
mum (CC.) URBANUS V. Abbatiæ ad
S. Victorem Maſſilienſis infulam cum mitra
pontificia, cui tertiam primus coronam cir-
cumdedit, permutans; literatus ipſe literato-
rum amator cultôrque extitit; Joannem Pateo-

logum Imperatorem, cũ⁴mque eo errantem

Græciam, ut veræ ſeptis Eccleſiæ redderet,
Romam ad tempus petiit; ſed Avenionem re-
dux, dum ſedem ſimul Pontificiam reducere
cogitat, à morte prævertitur anno dignitatis
octavo, Chriſti 1370. id nezgotii relinquens
(CCI.) GREGORIO XI. virtute pariter &
doctrinâ eximio. Qui ortu Gallus, Eccleſiam
patriæ commodis præferendam ratus, tandem
Romam Romæ, ſedem annis amplius ſeptua-
ginta peregrè abſentem nativo loco velut in
triumpho reſtituit; Ita Romanus & nomine &
loco Pontifex anno ab elatione ſeptimo, Chri-
ſti 1378. diem ſupremum explevit. Tùm
(CCII.) URBANUS VI. Neapolitanus ſuffici-
tur, in luctuoſa incidens tempora, queis cona-
tus in Eccleſiæ petram ultimos orcus exeruit,
diſſidio longè omnium funeſtiſſimo conflato.
Ejus occaſio, Urbani in Cardinalium more l
eriůs

"

Ὦ

ΜΜΜ
“͵ ΓΝ
Ἕὧωὡ
ἂΜΜψπ
Ἠὠωὤ
-ΜΜΜὼ
Μωἅω
οωωὢὤα
Τ Ί
εμ
Π Ν
Χ:
Cipen einen
ὰ
Ἴ .
᾿ν Ν

Ν

εὶ

rünleitgin
Vtri Π
Drumm Δ.
be nigelimum
Dohtffents μ

Μ Π

"

{ }
τ

᾿

Ο
' {βιέ {ν}
Π C
Π

)
}
1 Ν
Ν
} ἤ

ἮοΜ, ῬοντιειοῦΜ, 48
beriùs animadvertentis ſeveritas; cauſa, Pur-
puratorum conceptæ indè averſio; qui coi-
tione factà Pontifici quaſi per vim creato di-
guitatem abrogantes eam Clementi VII. defe-
rebant; fautrix Regina Neapolis, quæ εχ Ur-
bani odio diſcordes authoritate & potentià fo-
vebat. Ita Ecclelia binos Avenione Romæque
Pontifices, id eſt cœlam duos ſoles obſtupuit,
ſplendore inter verum falſumque dubio, quem
virorum etiam doctiſſimorum Perſpicacia haud
facilè diicerneret. His turbis exanimatus Ur-
banus anno ſedis duodecimo, Chriſti 1399.
obüt, cùm ætatem Servatoris veneratus Jubi-=
læum tertiõ & trigeſimo quovis anno addixiſ⸗
ſet. Poſt ejus mortem Roma (CCIII.) BO-

NiIFACIUM H. Neapoli genitum, Pontifi-

cem, Avenio Petrum de Luna; Benedictum
XIII. dictum Uſurpatorem habuit, diuturni
utrúmque regiminis; ille annis ferè quindecim
Petri ſedem tenuit, anno Chriſti 1404. & calcu-

lorum cruciatu decedens; hic ad annum us-

que trigeſimum imperitavit; ut Vel ex arrogati
Pontificatůs tempore; quo Petrum hactenus
ſuperavit ſolus, invaſorem agnoſceres.
SE.CULM XYA.
(CCIV.) IN NOCENTIUS VII. Sulmo-
nenfis, & poſt eum (CCV.) GREGORIUS
XII. Venetus, Benedicto XIII. oppoſiti ambo

varias diſcordiæ tollendæ vias inivêre. Pri-
mum & Ladislai Neapolitani Regis in Pontifi-

ciam ditionem invaſio; & præmatura mors
(annoò

70 SERIES

(anno enim exceſſit ſedis altero) prohibuit.
Secundus, cùm ſe ſponte, ἢ idipſum præſtaret
æmulus, ceſſurum Pontificatu promilſiſſet, mo.-
ris utrinque nexis unà cum æmulo per Con-
cilium Piſis habitum Pontificatu privatus eſt,
eorumque loco ad annum 1409. (CCVI.)
ALEXNXANDER Ν. εχ minorum familia ſuble-
ctus, effusà in pauperes liberalitate inclytus;
& poſt menſes ferè octodecim hoc fatis conce-
dente (CCVII.) OANNES XXIII. Neapoli-
tanus; ſed nec huic ad obitum usque ſedere li-
cuit; in Comitiis Conſiantiæ habitis, cum inter
tres eſſet de Pontificali mitra concertatio, ſin-
