T ducenda: (2. Proraſis.) nunquam me pro ſa-
ute veſtra in tot ac tautas dimicationes, atque
in hos profligatorum hominum quotidianos impe-
tus objeciſſem. (3. Apodoſis.)
Hic obſerva, particulam autem in ſecundo
membro poſitam hoc membrum connectere
cum membro primo, adeôque duo priora
membra ad Protaſin ſpectant. Secus eſt in
exemplo ſequenti pro Quintio: Etenim ſi ve-
ritate amicitia, fide ſocietas, pietate S
colitur; (1. memb. Protaſis.) neceſſe e iſte,
qui amicum, ſocium, affnem famd && fortu
ſpoliare conatus eſt, (2.) vanum ſe 89 pertdioſum
45 impium eſſe fateatur. (3. Apodoſis.)
In hac Periodo, quia ſecundum membrum
nun⸗

μ
ὶ μπἱευὶἂ
" ἐ
Π
Π
Ν
γιβεὶ
{ἷΡΜθβἆ . Ἷ
m, Μ
} ἵμη!
Δ}
Ἰναμ ἰ
πΔΝ
17
[7..}}
ἤ Π
Π
Π
Ἵ]
Ν }
11
ἀγ ψ εὶ
11
Λ“ρ{{ in
11
) Μἔα
hin η
ἥλθῃ

Δ,
Ἢ ὴ

ἰή .
emngb.

7
iebunt, un
᾿
ipro Ank
)
Ἴ ,

Ἴ
Π
{]|}! ρΜι
{ {

{ ΠΗΠ1}"

η ! ΜΙΠΟΟ᾽

Ἵ εοππεᾷεω
ἐ μ
ψ εἰ
ἼΝ

Ἵ)
Ἷ

᾽ Ϊ

,

-
"
ἣΙ

INSTITUTIONES RHETORICA. 41
nullà particulà cum primo connectitur, cen-
ſendum eſt, pertinere ad Apotoſin
Periodus, quæ ſic inter ſe diſpoſita mem-
bra numerat, ut eodem manente ſenſu & con-
cinnitate Orationis pars prior Periodi, ſive
Protaſis eollocari poſſit loco poſterioris, ſive
Apodoſis, ita ut poſtrema membra fiant pri-
ma, vocatur decuſſata à vocabulo decuſſs, cu-
jus figuram exhibet numerus major denarii
Romani, quæ figura talis eſt, ut, ſi eam
invertas, & partem imam ponas loco ſum-
mæ, manet eadem figura & nota denarii Χ,
Exemplum habes in Periodo pro Cæcinna:
Si, quantum in agro locisque deſertis auqacia po-
teſt, tantum in Prd atque in judicis impudentia
valeret; (Protaſis.) non minàs 1 cauſa cederet
Cæcinna Sex. Ebutii impudentiæ, quàm tum in
vi facienda ceſſit audaciæ. (Apodoſis)
Nam ſi Protaſin poſtponas Apodoſit, ſeu duo
priora membra poſteriorum loco colloces, &
duo poſteriora viciſſim priorum locum occu-
pent, manebit idem ſenſus, qui priùs; v. g.
WNon minus in cauſa cederet Cæcinna Sex.
Ebutii impudentiæ, qum tum in vi facienda
Ο Σ audaciæ; ſ“, quantum in agro locisque
deſertz audacia , tantum in foro atque
in judiciis impudentia valeret.
CAPUT III.
De Venuſtate Periodi.
In quo ronfiſtit venuſtas Periock?
VEnuſtas Perxiodi in tribus præcipuè con-
2 V ſiſtit.

45 IXSTITVUTIONES RHETORIC.
ſiſtit. I. In Numero. 2. In Verbis. 3. In

Clauſulis.
Quid eſt Numerus ὅ
Numerus ſecundùm Ariſtotelem eſt rhyth-
mus quidam exquiſitus, non canorus, qualis
eſt in Poëmatis & verſibus, ſed ita diſſimula-
tus, & latens, ut ſentiatur tamen, ac jucun-
do fine concludatur. S
Cicero ita definit: Eſt Oratio conſtans par-
tibus ſonoris, aurium judicio rectè & æquali-
ter fluentibus.
Conſiſtit autem iſte numerus in certa qua-
dam ſyllabarum quantitate, & idonea vocum
collocatione ac ſtructura, commodaque ver-
borum ac ſententiarum diſpoſitione, quæ co-
hærentem lenitérque fluentem reddat Oratio-
nem, ut neque claudicet, neque fluéctuet,
ſed æquabiliter conſtantérque ingrediatur.
De hoc ita monet Cicero in Orat. ad Brut.
Neque numeroſa eſſe, àt Poëhna, neque extra
numerum, . ὮΣ ſerino vulgi eſt, debet Oratio:
Alterum nim eſt vinctum, ut de induſtria fa-
Cctum appareat; alterum nimis diſſolutum, 1
pervagatum ἐ9 vulgare videatur.
Quid in Verbi ſpectandum?
In verbis ſequentes virtutes quærendæ ſunt.
1. Vis; ut ſi parricidam dixeris pro nefario
homine, ſacrilegum pro fure. 2. Majeſta;
ùt immenfitas locorum pro magnitudine. 3.
Splendor ùt immenſæ camporum declivitates
pro declivi aliquo loco. 4. Vebementia; ùt tem-
porum procellæ pro calamitatibus. 5. Epitheta &
Verba ficta ad contumeliam; ùt gurges bononi
ΤΑ mne ΡῈ

ὑ
ἐν ὰ
{{ ,
1 Ftecbenn
Porn ι
11
[π9] {}
εἰ ι
Π
ἰά
en.
ψ μ
10, nedlo⸗
Τ μ
Ν Π
Verborun
R Vkhanm
.

ἐ
ΒΠ Π
Ε.

'
proi
hrirn
4 ühanian
: Min
Celd
Ἂ
”ἶῄ'!ἓἰςεπἃαυ;
) ὺΐ
Ὦ ;

ἐ ἐγ!.
ὑμι εἰ
ἴ

Π ἐ ῃ

Π .
ῇδ Keni.

Ἱ 1
oner γ061:
Π 6 er.
Ν { ὦ
ἰ ὑ
ε{ Π
Π
{ Π|
1 ε.ι'τψ
Π }}
μΝ}}}}

ἤ ιμ"}

Ἢ
ΤΝ
μὴ εἷι
ἡυδι "
εὐά

ΤΗ

*

INSTITUTIONES RHFTORICE. 43

peſtis reipublicæ: Et illud Cicer. in Piſonem:

Non enim nos color iſte ſervilis, non piloſæ
genæ, non dentes putridi deceperunt.
Sequentia autem vitia in verbis evitanda.
τ, Conſonantium aſperior concurſus; ùt Xer-
xis exercitus. 2. Earundem ſyllabarum repe-
titio; ůt hunc timorem morémque perpetuò
retinuit. 3. Crebra ejusdem vocis repetitio.
4. Frequentior uſus ſimiliter cadentium. 5.
Plura monoſyllaba. 6. Verba longiora, niſi
hoc poſtulet tarditas & gravitas Orationis. 7.
Inepta verborum transpoſitio.
Quid in Clauſulis obſervandum 5
I. Verbo elegantiùs clauditur Periodus,
quàm nomine. 2. Sicut in initio & medio

Periodi pedum ratio habenda eſt, ita vel maxi-
mè in fine. Soarius Cap. 40. Lib. 3. pluribus

agit de pedibus, eôsque determinat, qui in ini-
tio, medio, & fine Periodi adhibendi ſunt.

Verùm judicio aurium & frequenti potiùs

Ciceronis lectione ac imitatione numeroſa iſta
verborum quantitas, quàm laboriosà & anxia
verborum ad regulas Poëſeos dimenſione per-
diſcenda eſt, præſertim cùm vix Periodus ſit,
in qua promiſcuæ longitudinis, vel brevitatis
verba mixtim non uſurpentur. 3. Pro Clauſu-
la nihilominus inſervire poſſunt pedes ſequen-

tes: Primus Ciceroni uſitatiſſimus geminus
Trochæus, ν. g. Comprebendet, continebi, con-
ſequentur. Secundus geminus Spondeus, ùt
infringendam. Tertius Tribrachys & Spon-
deus, ùt probibuerunt. Quartus Dactylus,
maximè ſi præceſſerit Iambus, ut perborreſce-
τ Χ ΠΡΆΣ ῬΌ ο ὙΝ Ἂ επῤξϑ)

)

5S4 INsSTITuITIONRS RHETORICA.
vet. Verbo: Periodus gravioribus, longiori-
busque verbis venuſtè concluditur. Cic. pro
Milon. Ejus cadaver infeliciſſimis lignu ſemi-
uſtulatum nocturnis canibus dilaniandum reli-
quiſti. Item pro Mur. Megat judicium homi-
num in Magiſtratilus mandandi corruinpi
voluptatibus oportere.
Cavendum denique eſt, ne iisdem ſemper
pedibus Periodus in Oratione claudatur: Vi-
tium enim eſſet non leve, paribus ubique ſpa-
di⸗ eodémque modo Periodum circumſcri-
ere.

CAPUT IV.
De Arte conſtruendi Periodum,
ejusque membra, ſeu partes alias cum
aliis, aut etiam Periodos cum

Periodis in ipſo Orationis curſu
connectendi.
In quo conſiſtit artificium Periodi?
Onſiſtit in uſu & diſpoſitione particula-
rum, per quas Periodi ſenſus ſuſpendi-
tur & abſolvitur. Quævis enim Ppar-
ticula in principio Periodi, ſive Protaſßi præ-
poſita, relativa eſt, & dicit ordinem ad aliam
particulam Apodoſi præfigendam; quæ niſi ad-

venerit, perfectus & completus ſenſus eſſe non

poteſt. Unde diceres, particulas illas eſſe in
Periodo, quod ſunt in ædificiis interruptis pro-

minentes & ſalientes lapides, qui videntur ales
exipe-

μ}}:}

Cnn
Ἷ Ω
υ
ΤΝ
Ν !
᾽ Ὀὶὓῖὶὕι}
ψ Μ
εὐ Π}}}
,
Π}}
μ ὶ
εἰ
Ε
Dinol
,
Σ
ἐ

͵

—

]

☛

—

ἴ ἢ
Ἷ ἰπηη,
Β.
}

Ἱ .
.
}
{ ἢ
ἐϊβῃῃ

μ
; Ιοῦξἷοῃ'.
χ (

ἰ η ῃ

πη ι ῳ..}
Er Mann.

} mmi

Ἐ ἰΝ η

ἐ .

Ἱ’ὁυευὑίᾳυεἴμ᾽
{ curunle⸗

}

Perodon⸗
ἿΠ
ο cn
ὶ

μ
ο μίαίν
: ἔἶΡἓ"ὤ'
Ι' ΘΠἰΠἸ Ρπ'
Π
μ
πω ἐ

ἐ
μ
μ

INSTITuITIONES RHETORICg. τΡ

exſpectare, quibus inſerantur, & quibuscum
unum opus perfectum & abſolutum efficiant.

Quænam ſunt illæ Particulæ“

Multiplicis generis recenſentur.
I. Particulæ, quæ comparationem inſti-
tuunt; v. g. Tantum, quantum; talu, qualis;
eo mojor, quò; quemadmodum, ſic.
2. Diſtributivæ, quæ bis aut ter repetitæ
ſerviunt partium enumerationi; v. g. /ve, aut,
vel, neque, primium, deinde, poſtremò, cum, tum.
3. Partieulæ conditionales; v. g. ſi, ſiquidenn
4. Particulæ augentes; v. g. non ſolum, ſed
etiam; tam, adeo, ut.
3. Particulæ cauſales; v. g. Coniam, quun-
doquidem, cùm.
6. Particulæ pugnantes; v. g. Etſi, quamvi,
tamen. :
7. Particulæ relativæ; ν. g. Qui, φμαγ qu0d;
2 γ eà, id.
Quomodò iſtarum Particularum uſu conſtrui
Periodus poteſt?
Fit hoc ſequenti modo. Primò. Quærenda
eſt ſententia, quam in Periodum extendere
velis, v. g. Wibil in vita amico utilius.
Secundè. Vel cauſam ſubjunges, quare amr-
co nihil ſit utilius; vel tantùm vocem illam
utilius, hoc vel alio modo dilatabis: Nihil tam
naturæ aptum, tam conveniens ad vitæ ſocieta-
tem & conſuetudinem. S
Tertiò. Præpones particulam cauſalem Cum,

ut ſuſpenſus ſenſus eſſe poſſit, & ſic bimem-
24 brem

45 INSTITUTIONES RHETORIC.

brem Periodum efficies; ν. g. Cùm nihil ſit
tam aptum naturæ, tam conveniens ad vitæ -
cietatem & conſuetudinem, qudm amici benevo-
lentia; (I. membrum) tum ſapiens homo quu-
quis erit, illam rebus omnibus hbumanis facilè
anteponendam judicabit. (.2.)
Quodſi propoſitæ ſententiæ cauſam volue-
ris ſubjungere v. g. hanc, quia amicus res ſe-
cundas lIætiores facit, adverſas leviores, Perio-
dum bimembrem ſic efformabis: Cùm nihil,
eſt ad ſecundas res lætiores faciendas tam potens,

quàm amici benevolentia; tum ſapiens =

erit, illam rebus omnibus bumanis facilè ante-

ponendam judicalit.
Ex hac Periodo bimembri ut trimembrem
facias, dilatabis Protaſin in duo membra, &
per particulam Ut, poſterius membrum jun-
ges cum priori, hoc modo: Cùm ea eſt veri ſin-
cerique amici natura atque indoles, (1. mem-
brum ) ut res ſecundas lætiores, adverſas leviores
efficiat, (2. Protaſis) quis tot inter ac tantas
ujus vitæ varietates ſine amici benevolentia vi-
vere ſe poſſe arbitretur? (3. Apodoſis.)
Denique ut Periodus, quæ trimembris eſt
fiat quadrimembris, dilatanda eſt Apodoſßts,
per particulas comparativas tam, ut; vel tan-
tum, quantum; v. g. :
Cuùm ea ſit veri ſincerique amici natura atque
indoles, (Iau membrum) ut res ſecundas lætiorei,
adverſas leviores efficiat (2. memb.) eritne ali-

quu tiam parum cupidus tranquillitatis ac pacis,
(3. memb.) ut tot inter ac tantas bujus vita i)

varieta-

0
ι ℳ ἴ
{ .
μ
μἡνὶ
Ὶ}

ίεπ(εῃιὶεεὶπξ
Ῥη dk-
ἄμ
ἼΠΠΝ

“ Ὴ
Ὶ
(μαπα
[ιὶὶ]!.υ'ΐι.μ!;

} 1

μῃ berio
Ὰ Drerio
Τ

Π

Ulaene

ῃ

; Μφΐἵ ἣ

.1...

Prohley,
( μ ᾿
Π ᾳξ Π ,
Π ἰγρ,.
"
Π
}

Π 11
Π Π
kuim
; Ο
Mir tan Μι
Π μὴι
Ι ᾗακίἔ ΠἹ

{
O Π ἰ
ΕΠΠΠ}}
μ }
; [ν|8}.
Π
Π
Μ "
γἰ )
παϑϑ ε,
7
ΓΤ

μίμι }
, ὖἵἱ"ψἶπι Ϊ

"

INSTITUTIONEB8 ΝΗΕΒΈΤΟΒΙΟΣ, 57
varietates ſine amici benevolentia vivere ſe poſ-
e arbitretur?
Vel: Quantò diffcilioris operæ videtur, æquam
rebus in arduis pariter ac bonis ſervare mentem,
tantò dulcior amicus ac jucundior cenſendus
Ex dictis obſervandum eſt, duplicem eſſe
ſententiæ in Periodum conformandæ rationem.
Prima eſt, quando ſola propoſita ſententia
dilatatur. Ita Cicer. Orat. 2. in Verr. ſenten-
tiam illam: Accidit tandem, quod optabamus,

ſolà dilatatione ſic in Periodum trimembrem

fundit: Quod erat optandum maximè, Judices,
(I. membrum) 95 quod unum ad invidiam ve-
ſtri Ordinis, infamiamque judiciorum ſadandam
maximè pertinelat, (2. memb. Protaſis.) id
non humano conſilio, ſed propè divinitus datum
atque oblatum vobis ſummo Reipublicæ tempore
videtur. (3. memb. Apodoſis.) Ubi patet,
totam Periodum nihil eſſe aliud, quàm me-
ram brevioris hujus ſententiæ dilatationem:
Accidit tandem, quod optabamus.
Alia ratio eſt dilatandæ ſententiæ & in Pe-
riodum conformandæ, quando nimirum ali-
qua ſententiæ cauſa ſubjicitur. Sit in exem-
plum iſta ſententia: Caput meum objeci multis
periculu: cui Cicero pro Archia hanc ratio-
nem adjicit, quia nibil non ferendum eſſe duxi
pro conſectanda laude atque boneſtate, & ſic Pe-
riodum trimembrem informat: Nilt multorum
præcepta multisque litteris mihi ab adolefcentia
ſuaſiſſem, nihil eſſe in vita magnoperè expeiendum,
viſi laudem atque boneſtatem; (I. memb.) in
) ς ι

ΞῚ

τ INSTIITUTIONES RHETORICX.
ea autem perſequenda omnes eruciatus corporu,
omnia pericula mortis atque exilii parvi eſſe du-
cenda; (2. membr. Protaſis. ) nunquam me pro
ſalute veſtra in tot ac tantas dimicationes, atque
in hos proftigatorum hominum quotidianos impe-
tus objeciſſem. (2. membr. Apodoſis.)

RXEMPLA PERIODORUM PER
PARTICULAS RECENSITAS AD IMI-
TATIONEM CICERONIS CON-
FORMATARUM, EX ILLA
SENTENTIA:
Nihi! in vita amico utilius, quia lætiores fa-
Ἷ res ſecundas, adverſas leviores.

PERIODI BIMEMBRIS.
Primum Cic. pro Arch. per particulas re-
lativas Quod, id pag. 47. Quod in ſecundis
rebus dulciſſimum, in adverſis multò optatis-
ſimum eſt, id in amici veri ſincerique benevo-
lentia invenitur.
Secundum pro Leg. Manil. per particulas
pugnames Quanquam, tamen pag. 47.
Quanquam difficultatibus plurimis vita mor-
talis obnoxia, in bonis autem & in arduis rebus
rara æquabilitas animi videri poteſt; his ta-
men omnibus incommodis non certum modò
in amici benevolentia remedium, ſed etiam
ſuaviſſimum vitæ ſolatium offertur.
Tertium Lib. 1. de Orat. per particulas
relativas Is, qui, pag. 46. Quid eſt tam
expetendum in vita, quàm in ſecundis Pariter
& adverſis rebus habere eum, qui has levio-
TesS, illas jucundiores efficiat? ”l
; PERIODI

ἡ

Ι:ςςτΙΤΠΤ
Ν

μ
:ΙΜΒ ΟΠἹ'Ἠ
arnis)
ancncein
ot 1 {
:οΡΟῃιἱΠΠλ
Π
ΕΠ]
ἐ
Π
{Η }{
ἼΠ}
Ε ανμ
ΕΊ curn
ι
Ε
Ε
Ε
Ν
γ ι ub
ſeiis ὰ }
τυΓ,ίωἷεᾳυε
ῃ η
{ 10
᾽
ἴγῃ;
'ξψ;
| ψᾷετυ...
ὀπιοῃς ἢ
"η)

Π

'
Μ μ
} .

᾽ι|"ι’κ
"...} }

Τ
}
βακ.
IA

ἼΠΠ Μ

,
Diclske.
71)
ΠΪ μ
Ἴ Ω

Μ Ρετὐ.εὼξ
Ἱ , ἐ
Ν ΠΗ
αἰμιθι.
l; ho t.
{ ΠὉὼ
ἐ

' Ρἓΐἷἷωἷὕ
ἐ
εὐ

INSTITuITIONES RHETORICIJ. 709

PERIODI TRIMEMBRIS.

Primum pro domo ſua per particulas diſtri-

putivas Cùm, tum pag. 48. Cum ad lenien-

das mortalis vitæ moleſtias multa nobis præ-
ſidia non deſunt, tum certè nullum eo majus,
quod in amici ſinceri fidelisque benevolentia
proponitur, qui res ſecundas lætiores, adver-
ſas leviores efficit.
Secundum pro Quint. per particulam con-

ditionalem ,,; & Relativas Is, qui pag. 48.

Si res aſperas mitiores, lætas jucundiores, vi-
tam totam æquiorem verus ac fidelis amicus
facit; neceſſe eſt perfectò, ut, qui in tanta hu-
jus vitæ varietate de comparanda amici bene-
volentia curandum ſibi non arbitratur, is ne-
que in adverſis ſolatium, neque in proſperis
jucunditatem, neque in omni vitæ parte tran-

qvWuillitatem habere velit.

Tertium pro Archia per particulam condi-
tionalem Niſi pag. 47. Niſi tot inter tamque
varias, quibus vita hominum obnoxia efſt, mi-
ſerias dulciſſimum in amicis ſolatium habere-
tur, in iisque præſentiſſimum adversùs utrius-
que ſortis incommoda remedium occurreret;
quem demum, quantumvis cupidus vitæ vide-
retur, longioris ævi non pigeret?
PERIODI QüADRIMEMBRIS.
Primum pro Mil. per particulas pugnantes
Etſt tamen pag. 48. Etfi difficilioris operæ
videtur æquam in varia ſortis utriusque con-
ditione mentem retinere; multésque reperire
eſt, cùm iniquioris fortunæ telis reſtitiſſent,
ejus⸗

60 ILINSTITUTIONES RHETORICX.

ejusdem illecebris fuiſſe ſuperatos; tamen cer-
tiſſimum adversùs difficultates ejusmodi ſub-
ſidium ſemper invenies in amico fidei, qui &
patientiam in adverſis, & in proſperis mode-
rationem ſuadere poſſit.

Secundum de Provinc. Conſular. per parti-
culam conditionalem &, & diſtributivas Cùm,
tum pag. 49. Si quis nôſſe velit, quàm ne-
ceſſaria ſit inter tantas hujus vitæ varie-
tates fidelis amici ſocietas, conſideret ille ſe-
cum, quantum in utraque ſorte juvare amicus
poſſit; tum certè non dubitabit, quantam in
amico parando debeat operam ponere, cùm

ſine tali præſidio vix ferendam æquabiliter

cùm proſperæ, tum adverſæ fortunæ condi-
tionem eſſe intellexerit.

PERIODI ΕΈΑΤ ,

Pro Cæcin. per particulas conditionales S&,
& comparativas tantum, quantum, non mi-
nus, qudm pag. 52. Si, quantum ad mitigan-
das molliendasque res adverſas amicus poteſt,
tantum ad temperandas ab inſolenti lætitia res
ſecundas valet; non minùs quærendus eſt ami-
cus in proſperis ad ſervandam moderationem,
quàâm in adverſis comparari ſolet ad retinen-
dam patientiam.
ο ἘΧ his exemplis reliquarum particularum
ad conſtruendam Periodum, ejusque partes
inter ſe connectendas uſum facilè percipies.
Sicut ſingula Periodi membra inter ſe con-
nectuntur, atque in hoc nexu tota ejus con-

forma-

,
Γ }
en;
Μ }
}
1
Γν
Ε
Ὑ τ
μ 1
Ε.

ΕΝ
Μ

ἤμμη
ἡγ η )}
ῃ ῃ
Π 1
' : ὶ
,
ἸΠ) ἡῃ }
}
ἐ{ (
Ὑ ) ᾿

Ὅμ

Miumener
η ἢ}
Μεἱ,ςωἆ
.Τ

{ }
ἶιΗτΙὃυιὶνπςύὶ...,
ὮΠ 11
} γ} «ð
Nücerer ,
ἈΝ ὰ
ὑ guumam
ponere, aln
ὙΠ ς
ὙΝῈ ο

}

Π
tun,
αἰ Π
μ Me
η |
εὐ :
Nelztonen
εὐ τ
εο
ἴ
υ
. 4 Υ͂ Π-
μ
1 "
Ἷ
|

ΟἸΝΒΤΙΤΌΤΙΟΧΕΒ RHETORICE. 61
tio conſtituitur, ita in ipſa Oratione, ut flui-
da & conjuncta ſit, Periodi cum Periodis, ſe-
quentes cum antecedentibus, certis quibusdam

voculis ac particulis vinciuntur.

Præcipuè adhiberi ſolent iſtæ: Atque ego
quidem; ac med quidem ſententiä; ac illud
quidem; & verò; at enim; quæ ciun ita ſint;
ῶ ob rem; verum ego; ut enim quisque;
verum enim verò; nunc igitur; qus ἐγθὸ 5
nemo ſanè; itaque; nam cum; ac primò qui-
dem; enim verò; neque verò; 411 etiam;
igitur; ergo; χά quòd; adde quòd; accedit
& illud; & aliæ multæ, quas uſus frequens
ac lectio attentata earum Orationis partium,
quæ Periodicè tractantur, docebit. Quoniam
verò plurima exordia in Orationibus Ciceronis
Periodis conſtant, unicum pro exemplo ſub-
jungitur, in quo obſervare licebit, quinam
nexus connectendæ Orationi inſerviant.

EXORDIUIM CICERONIS
PRO LEGE MANILIA.
Oratio.
Quanquam mibi ſemper frequens conſpectus
veſter multò jucundiſſimus, hic autem locus ad
agendum ampliſſimus, ad dicendum ornatiſ-
ſimus eſt viſus, Luirites; tamen poc aditu lau-
dis, qui ſemper optimo cuique maximè patuit,
non mea me voluntas, ſed meæ vitæ rationes
ab ineunte ætate ſuſceptæ probibuerunt.
Nam cùm anted per ætatem nondum hujus au-

cioritatem loci contingere auderem, ſtutuerémque:
nihil

62 INSTIYUTIONES RHEFTORIC.
11 buc, niſi perfectum ingenio, elaboratum in-

duſtrid afferri oportere, omne meum tempus ami.

corum temporibus transmittendum putavi.
Itaque neque hic locus vacuus unquam ab in,
ui veſtram cauſam defenderent; & meus labor
in amicorum periculi caſtè integréque verſatus,
ex veſtro judicio fruétum eſt ampliſſunum conſe-
cutui.
Nam cùm propter dilationem Comitiorum ter
Prator primus cunctis Centuriis renunciatus ſum,
facilè intellexi, Quirites, & quid de me judica-
vetis, & quid aliis faciendum praſcriberetis.
Nota, hic de particulis ſermonem fuiſſe, non
autem de illis tranſitionibus, quæ integram
dictionem, licet perbrevem complectuntur, &
ad connectandas inter ſe totius Orationis par-
tes, & adducta ad probandum argumenta uſur-
Pantur: De his enim agetur, cùm de diſpoſi-
tione Orationis dicendum erit.

CAPUT V.
De Amplificatione, ſive Dilatatione
Periodi.
Quid eſt Amplifcatio Feriodi?
—st dilatatio ſententiæ, cujus brevitas ad-
ditione plurium in plura membra ex-
— tenditur.
CQuibus modis ſit Amplifcatio ſententiæ?
Variis modis amplificare ſententiam licet.
1, Per Definitionem; quæ propoſitæ rei Πά
turam explieat. [τὰ Cic. Orat. ρὲσ Mil. qui
cùm vocem illam Curiam amplificandam habe-=
ret,

μ
ΠΌ
;
ψ
ἽΜ; ΠἸΟΡΙ
Π
Ν
,
{ }

" ρ;ἓ;ωπ,
ΕΝ
ἰ πὶ
Ε
Ν
ἐ ι
ΠΗ ῃ
{Π|} ire/
lue

Π

ln "
Ε]

ῃ ᾿

Π
ἄμ
1 ,
}
ἤψμηι,
αυφ!ῃ;πυωιωυἶει

Ἴ
ἴ }
Π
Ἧ
Π
D
Ὧ μῃ
γδμμι
Oruions un
romemnii

μ εη ΄

Ἷ

Ν

INSTITUTIONES RHETORICA. 523
ret, ita dilatat per varias Curiæ definitiones:
Vidimus templum ſanctitats, amplitudini, men-
tu, ΓΟΉ 11 publici, caput urlis, aram ſociorum,
tortum omnium gentium, ſedem ab unwerſo po-
pulo Komano conceſſam uni Ordini, inflammari,
exſcindi, funeſtari.
Sic in Piſonem: Poſtquam naufragium, exi-
lium, mortem, & cætera fortunæ tela nega-
vit ſupplicii loco eſſe ducenda, delapſus ad
Piſonis Gabiniique ſcelera, definit, quid ſit
propriè ſupplicium; contenditque, ipſorum
furorem atque audaciam vera eſſe ſupplicia,
quæ Deus ab illis exigat: Quæ eſt igitur pœna?
Quod ſupplicium? Id meà ſententid, quod accide-
re nemini poteſt, niſi nocenti; ſuſcepta fraus, im-
pedita ε5 oppreſſa mens con cientia, Vonorum om-
nium odium, nota inuſta d Senatu, amißſio di-
gnitati.
2. Per Enumerationem partium; quando
ejusdem rei & ſententiæ partes variæ recen-
ſentur. Ita Cic. pro Mil. cùm per ironiam hoc
tantùm haberet dicendum: Omnes lugent Clo-
dium, ita vocem illam Omues, dilatat per enu-
merationem partium: P. Clodi mortem kquo
animo ferre nemo poteſt: Luget Senatus, m&ret
Equeſter Ordo; tota Civitas confecta ſenio eſt,
Muelm, municipia, affittantur coloniæ, agr’
denique ipſp tam beneficum, tam ſalutarem, tam
manſuetum civem deſiderant.
Sic in Piſon. oſtendit, illum fuiſſe omnium
ſententiis damnatum, & vocem illam, Omnes,
ita dilatat per enumerationem: Omner me-
moriam Conſulatis tui, enores, facta , ς
{16}8.

64 INSTITmITIONES RHETORICX.
deteſtantur. Legati, qui und ſuere, alienati: Tri-
uni militum inimici: Centuriones, ſiqui
ex tanto exercitu milites reliqui exiſtunt, non
dimiſſ abs te, ſed diſſpati, te oderunt, tibi pe-
ſtem exoptant, execrantur 45
Et Orat. poſt reditum in Senat. brevem
hanc ſententiam, mihi omnia reddidiſtis, ita
per enumerationem amplificat: Mibi fratrem
optatiſpmum, me fratri amantiſſimo, liberis no-
ſhr parentes, nobis liberos, dignitatem, ordi-
nem, fortunas, ampliſſimam Kempublicam, pa-
triam, qud nibil poteſt eſſe charius, denique nos-
metipſos nobis reddidiſti.
3. Per Interpretationem, ſive Synonymiam;
cùm id, quod ſemel communioribus verbis
dictum eſt, poſtmodàùm multis & elegantio-
ribus repetitis exprimitur.
Sic Cic. Orat. poſt red. in Senat. brevem
hanc ſententiam, veſtra in me beneficia explica-
ri dicendo non poſſunt, per interpretationem
dilatat: Quæ tanta poteſt exiſtere ubertas inge-
nii, quæ tanta dicendi copia, quod tam divinum
atque incredibile genus Orationis, quo quitquam
poſſt veſtra in nos univerſa promerita non dicam
complecti orando, ſed percenſere numerando?
Et Philipp. 2. ſententiam illam brevem,
zu Pompen Jomum ingredi auſus es ” quà incre-

pat Antonium; ita AAnplieer⸗ Tu ingredi do-

mum illam uuſus ες . Tu illud ſanctiſſimum li-

men intrarxe? Tu illarum zædium Diis Penatibus

os importuniſſimum oſtendere &.
4. Per Auxeſin, ſive Incrementum; cuùm

multa verba idem ſignificantia cum nc
em-

Π
emneurann
[ }
{ Μ Π
Π
mnifemin
ἐ εἰ
Β.
7
" 71

ἵ μῃ
ἐβ εὴ

ἡη) "Μ")}
"
" 7
Μἷἷ!ψ ΓΠΗ;Η ἜΡἼ
β ὔἓωςε Ν
Ν ἴῃ ᾖξ Ϊ

}

μηη!})
. "
"
μἹ
n ἣῃ, 1
Υ͂
ἰ Minn
ἽΠΠ), []1}.
Π ,
ἩΜ1Ι,};
" ἀημηι,

Ἱ verdi
δἀ μ

ΔΉ ἐ
Π
Ἷ ὰ
ἜΠ ἢ
Π ΊῚ
Π ὦ

} ἵμ!.

μμ.
n ὑ
ὑ ;
! ῃ.ῖἓτἶἆ
nttiſpmmn,

“ Π

"

ὙΠ ΠΊΙ,
"

INSTITUTIONES RHETORICA. 6 5
ſemper incremento congeruntur, donec ad
ſummum perveniat Oratio.
Sic Cic. Orat. 3. in Verr. ejus ſcelera per
incrementum amplificat: Non enim furem,
ſed ereptorem, non adulterum, ſed expugnato-
Ὑ pudicitiæ, non ſacrilegum, ſed hoſtem ſacro-
rum religionumque, non ſicarium, ſed crudelem
carnificem civium ſociorimque in veſtrum judi-
cium adduximus.
Et pro Κοίς, Amer. Eò prorumpere hominum
rupiditatem & ſcelus & audaciam, ut non modò
clàm, ſed etiqmn hoc in foro, ante tribunal tuumm
M. Fanni, ante pedes veſtros, judices, inter ipſa
Julſellia cædes futuræ ſint. -
Et Philipp. 2. Antonii vinolentiam per in-
crementum ſic amplificat: Tantum vini in
Hippiæ nuptis exhauſeras, ut tili neceſſe eſſe in
rconſpectu populi Komani vomere poſtridie. Ο rem
non modò viſu fwdam, ſed etinm auditu! Si in-
er cæanam, in immanibus illa tuts poculis hoc
ibi accidiſſet, qui non turpe duceret ὁ In catu
verò populi Romani negotium publicum gerens,
Magiſter Equitum, cui ruttare turpe eſſet, ς vo-
mens, Fruſtis eſculentis, vinum redolentibus gre-
mium ſuum ξ ᾽ totum tribunal implevit.
Plures Periodum amplificandi fontes in Li-
ΤῸ primo de Inventione apertos reperies.

CAPUT VI.
Quibus verbis conſtare debeat
Amplificatio.

D’ verbis ad ornatum Orationis, aut Pe-

riodi pertinentibus pauca εχ SOario Par-
E te

ἐς INSTITUTIONES RHETORICX.
te 3. Capite 1. paginâ 132. diximus, quæ nunc
ex Cicerone Lib. Partit. Orator. diſtinctiùs
explicanda ſunt. Ponenda itaque ſunt verba,
quæ vim habent illuſtrandi, id eſt:
τ. Illuſtria, ita tamen, ut ab omnibus in-
telligantur, nec abhorreant à ſenſu communi.
Sic Hluſtris eſt exclamatio Ciceronis: Ο acer-
am mibi memoriam temporis illius ac loci, cum
δὶς in me incidit, complexus eſt, conſpersitque
lachrymis, nec loqui præ mæœrore potuit 4 Ο rem
cùm auditu crudelem, tum viſu nefariam Ο
reliquos omnes dies noctésque eas, quibus iſte ὰ
me non recedens, Theſſalonicam me in Quaſto-
riumque perduxit?
2. CGravia, hoc eſt, plena ſententiarum &
majeſtatis. Ita Cic. pro Milone: Ex omnibus
præmiis virtutis, ſe eſſet habenda ratio præmio-
rum, ampliſſimum eſſe præmium, gloriam 4
hanc unam, quæ brevitatem vitæ Zaberincn me-
morid conſolaretur; quæ efficeret, ut abſentes
adeſſemus, mortui viveremus; banc denique eſ-
ſe, cujus gradibus etiam pomines in cælum vi-
deantur aſcendere.
Porrè verba illa graviora ſunt, quæ ma-
jorem vim bonitatis oſtendunt; τ charitas &
pietas, quàm amor & benevolentia. '
Hinc Cicer. lib. epiſt. 9. Perjucundæ mibi
fuerunt litteræ tuæ, quibus intellexi, te perſpi-
cere meam in te pietatem; quid enim dicam
lenevolentiam, cum illud ipfum ſanctiſſimum
nomen pietatis levius mibi meritis erga ΗῈ tuis
eſſe videatur? .
Graviora ſunt pariter, quæ majorem vnio-

ſitatis vim præ ſe ferunt; ut latro, Prædo, va-
Pto 7

μ }
n benenn
Π

,

ἓί
lin hui
μ ι
ΤΚ
71}
.
}
ἰ
.
ΠῈ nun
[}}}
ῥίψῃ
ἰπΐχῃ
"
ἐ }} Ε[
Μ
ῃ η
ontlen

᾿

!

dee INSTITUTIONES RHETORIE. : 67
. ὠίΗῃᾶἘἶ tor, guan, fur⸗ Sarnife „quàm ſicarius;
Ν ΐλπῖνετὁ; parricida, qu n omicida; impius ac nefarius,
ὰ quàâm improbus; profligator, quàm malus.
Π Ita & quæ majorem nocendi vim habent; ut
tenaun vulnerare & ferire, quàm percutere; exter-
ὴ ς Winare, quàm ejicere; trucidare, quàm oc-
᾿ Π cidere &c.
Μ ἰ 3. Plena, qualia ſunt 1114 pro Milone: De
, nmie μῃφ ſemper populus Romanus, Jemper omnes gen-
Pemus In zes loquentur, nulla unquam obmuteſcet vetuſtas.
ἱ “ᾧ”“’“”ἷΐ 4. Jonantia, qualia ſunt illa, quæ leguntur
Ι ’ἵ’ἶἶί'“ in Miloniana: Polluerat ſtupro Janctiſſimas re-
111 {{

Vligiones; Senatus graviſſima decreta perfregerat;
tftecunid ſe paldm d judicibus redemerat; vexârat
meninmmi in Tribunatu Senàtum; omnium ordinum con-
εΝ ſenſu pro ſalute reipublicæ geſta reſciderat; me
umm Δ patrid expulerat; bona diripuerat &.
μ{ Et pro Plancio: Huc exurge tamen, quæſo,
μ Ν vetinebo, & complectar; nec me ſolum deprecato-
Π 10 rem fortunarum tuarum, ſed comitem ſocium-
κ μ que profitebor.
ΔΝ Ο γς Cognominata, hoc eſt, ejusdem pene
ſignificationis; ὼς pro Milone: Pac tanta
en virtus ex urbe expelletur, exterminalitur, éji-
Nchis cietur ἐ Et pro Plancio: Quid me adſpectas
. Quid mea promiſſa repetis ᾽ Quid meam fidem

—

bri, 1 4 6. Vim habent amplificandi verba juncta,
en quæ non ſimplicia ſed compoſita ſunt; ùt per-
4

horreſcere, excruciare, contrucidare &c.

„Orator ipſe fingit, ut acriùs & vehementiùs
ἐ dicat. Ita Cic. ad App. lib. 3. dicit: Nullam
n Appietatem, μφ Lentulitatem valere plus :
μ Β Δ qum

68 INSTITUTIONES RHETORICXAX.
qum ornamenta virtuti. Sic malus Poëta per
contemptum Poêëtaſter nuncupari poteſt.
8. Non vulgata, quæ ſupra vulgarem dicen-
di morem efferuntur, ne humilis videatur
Oratio; ùt pro Milone: Vos Albani tumuli
atque luci, vos, inquam, imploro atque obteſtor.
Vosque Albunæ aræ ſacrorum pobuli Komani
ſociæ & æquales, 742 ille praceps amentid, cæ-
Ὑ proſtratisque ſanctiſſimis lucs, ſulſtructionum
inſanis molibus oppreſſerat. ,
Hæc aliquando ſubſtituuntur vulgaribus,
& ex collatione videntur ampliora. Exem-
plum dabit hic locus ex Verrina: Non enm
furem, ſed ereptorem, non adulterum, ſed ex-
pugnatorem pudicitiæ, non ſacrilegum, ſed ho-
ſtem ſacrorum religioniunque, non ſcarium, ſed
crudeliſſimum carnißicem civium ſociorüumque in
judicium veſtrum adduximus.
9. Superlata, quæ veritatem excedunt, &
dicunt plus, quàm revera eſt; ùt pro Archia:
Saxa & ſolitudines voce reſpondent, beſtiæ ſape
immanes cantu flectuntur atque conſiſtunn.
Et pro Marcello: Domuiſti gentes imma-
nitate barbaras, multitudine innumerabiles, lo-
cis infinitas, omni copiarum genere abundantes.
τὸ. Multum valent cùm ad illuſtrandam,
tum ad augendam Orationem zranslata verba,
qualia ſunt illa: Lumen Orationis;, ſplendor
generis, concionum procellæ, Orationis ful⸗
mina, incenſus ἰτὰ » inflammatus cupiditate,
errore lapſus &c. ùt pro Mil Equidem cæ-
terus tempeſtates ac procellas in illa duntaxat ſiu-
CKibus concionum ſemper putavi Milom eſſe Jub

eundas. Et ibid. Quid enim odiſſet Clodium ,
. Ὶ ᾽

ψ
μ
Π
!
Π Ν Ϊ
ῃμά
μ

.

τ:εᾗατκτιπς Ι

Ε
{Π1}}}}}}
[υἱμ}
ἣἰ εᾗζ...ῃ:
᾿ηὺν
Π
Ν 7
in heben

{{ tern
iden
Π
.
ἰ
:
. 7

Ἠ«ιᾖἐ ᾿ Ι
“ ἢν

ἷηἶἶᾗ“ῖ”ἑαι
ῃ
Μ ,

ἳθὐφἷιἶἷξ’ ͵'

Me
Τ byen
ΔΝ
ι
tnibitenn
.Τ
. 71}
1

ὨΜ Ν .

Μ}ΠΠῤμῃ

}
Plora Lin
; ἐ
lenun, [1
flgun, {{
Ν emun,
Ἴ ,

en Ν
μ μά
ἰ !
ΜΠΝ,
Π μὼ
vlettile,
Π
|
μ
ο ,͵Γρὶ͵ΐ9͵ς-;ε
: Οωυοᾳιζἔ

μ cl⸗

᾽

κ

civile odium, quo omnes improbos odimus?

INSTITUTIONES RHETORICE. 69
lo, ſegetem ac materiam ſuæ gloriæ, præter boc

Monet autem Cicero, adhibendam eſſe
Disjunctionem : quod fit, cùm unumquodque
membrum ſuum verbum habet ac ſenſum.
Talis eſt locus ille pro Milone: Me patrid er-
pulerat, bona diripuerat, domum incenderat, li-
beros, conjugem meam vexaverat, Cu. Pompejo
nefarium bellum indixerat.
Fit etiam Disjunctio ſingulis in verbis; ut
pro Mil. Quodnam concepi tantum ſcelus, aut
quod in me tantum facinus admiſi, cùm illa in-
dicia communis exitii indagavi, patefeci, protu-
li, extinxi ? Et pro domo ſua: Jus igitur ſta-
tuets eſſe, uniuscujusque veſtrüm ſedes, aras,
focos, Deos Penates ſubjectos eſſe libidini Tri-
bunitiæ?
Maximam quoque, ſi Ciceroni credimus,
vim habent amplificandi relata verba, dupli-
cata, iterata, & quæ aſcendunt ab humilio-
ribus ad grandiora.
Quod ſpectat ad relata verba, illa tribus
modis poſſunt inrelligi.
1. Cùm paria paribus referuntur; ùt pro
Milone: Eſt enim bæc non ſeripta, ſed nataæ
lex, quam non didieimus, accepimus, legimus,
verùm ex natura ipſa arripuimus, hauſimus, ex-
preſſimus, ad quam non docti, ſed facti, non in-
ſtituti, ſed imbuti ſumus &c.
2, Cùûm contraria contrariis neféstuntur; ùt
pro Sextio: Sed mihi omnis Oratio eſt cum vir-
tute, non cum deſidia; cum dignitate, non cum
voluptate; cum ratione, non cum amentia; cum

iis, qui ſe patriæ, qui ſuis civibus, qui laudi
-

ο IXNSTITUTIONES RHEFTORICFE.

qui gloriæ, non Bi ſomno co conviviis & dele-
ctationi natos arbitrantur.
3. Càùm ad unum verbum multi caſus per
Adjectionem referuntur; ùt pro Cluent. Itafla-
graore cæpit amentid, ſic inflammata ferri libidi-
ne, ut eam non pudor, non pudicitia, non pietat,
non macula familiæ, non hominum fama, non ΓᾺ
lii dolor, non fliæ mœror ὰ cupiditate revocaret.
Iterata dicuntur ea, quæ ſæpius initio mem-
brorum, vel inciſorum repetuntur; ùt pro
Milone: Ubi nunc Senatus eſt, quem ſecuti ſu-
mus * Ubi Equites Komani illi, inquit, tui?
WULi ſtudia municipiorum5
Duplicata verba ſunt ea, quæ geminantur;
At pro Mil. Excitate, excitate eum, ſi poteſtit
ab inferis!
Plurimùm valent quoque ea verba ad au-
gendum, quæ ab humilioribus ad grandiora
Perveniunt. Ita pro Mil. VUtinam Dii immor-
tales feciſſent ( pace tuã, Patria, dixerim; me-
tuo enim, ne ſceleratè dicam in te, quod pro Mi-
lone dicam piò ) ut P. Clodius non modò viveret,
ſed etiam Prætor, Conſul, Dictator eſſet, ante-
quam bhoc ſpectaculum viaerem? Et Verrinâ:
Facinus eſt, vinciri civem Komanum; ſcelus,
verberari; propè parricidium, necari; quid di-
cam in erucem tollere ὃ
Denique conſectanda eſt in verbis Conſonan-
tia, Cicerone teſte: Hinc ſuperlativa meliùs
ponuntur pro abſolutis; ùt pro Lege Mani-
lia: Quanquam mihi ſemper frequens conſpectus
veſter multò jucundiſſimus, hbic autem locus α
S nczen ampliſſimus, ad dicendum ornatiſmus

eſt viſus.
Π Pluralia

Ν

nd
Een

μ
μ}Ὁ β
͵ι;,ἑἷιἷἷἷἷ
ε}
ἐ ἐ
(
ΠΗ

Ι!}

ἀὐμιν

}

ΕἼΠ
η
Man
11
μ
ἀμὴ

"

ὴ
" }
Πη
πὰμῃ
ἢξι
" Π (

}

Eumet

bemi

nieſ
μ ;
nnr n
ulali metn
nnin ι χἰ
;;Μ Π
" Π
" )
'

Ξ-

77})
77

Ἐ geminanur

μ }

α ῆ
Ὕ
1! Mmmn
μ
ψψ
| }
Π
7)71..}
μ !
miz μὶὦ

bis Clent .

hudwa e
ἰ
1 Δ]"
|}}"
! { ῃ

!

INSTIITUTIONES RHETORICEůæ. 7r.

Pluralia pro ſingularibus; ἂς pro Balbo: Si
auctoritates patronorum in judiciis valerent, ab
ampliſſumis viris L. Cor nelii cauſa defenſa eſt; 17
uſus ἡ peritiſſimis, ſi ingenia ab eloquentiſſimis, ſi
udia αὖ amiciſſmmis, ς cùm beneficiis cum L.
Cornelio, tum inaximè familiarvitate conjunctis.
Verbalia pro abſolutis conſonantiora ſunt;
ut dominatriæ animi cupiditas, Pro domina vi-
tæ: Philoſobphia, Jux virtutis, indagatriæx, ex-

pultrixque vitiorum, & artium procreatrix.

CAPUT VII.

De reliquis ad Elocutionem per-
tinentibus.

DE MEMORIA.
Um officium Oratoris ſit, ea, quæ dili-
C genti meditatione animo concepit, &
exacto ad leges Eloquentiæ ſtudio in
ſcripta digeſſit, ad Auditores voce proferre;
memorià indiget, eãque firmà & fideli, ma-
ximè quando in longum excurrit Oratio.
Eſt autem memoria Plutarcho cella penua-
ria diſciplinarum; Platoni, Muſarum omnium
parens; Ciceroni, rerum omnium theſaurus,
denique firma animi rerum & verborum in
ordinem diſpoſitorum perceptio.
Duplex eſt; altera naturalis, quam Auctor
naturæ, Deus inter cæteras animæ dotes ho-
mini dedit; altera artificialis, quæ exercitatio-
ne & artificio comparatur.-
Hujus inventor dicitur Simonides, qui ob-
trita convivarum corpora ex loco, quo quis-

que diſcubuiſſet, agnovit: Quo facto obſer-
Ε 4 νᾶ-

72 INSTITUTIONES RHETORICX.
vatum eſt, memoriam deſignatis animo ſedi-
bus juvari. Quod etiam unusquisque proprio
experimento animadvertere poteſt, quia, cùm
in loca poſt intervallum temporis redimus, fa-
cilè reminiſcimur eorum, quæ ibi facta ſunt.
Quare non immeritò artificialis memoria,
