tione; ubi pluribus de illis agitur. Hic pauca
ſubjungimus. :
Ut fidem faciat Narratio, is, qui narrat, ſit
perſpectæ probitatis & fidei, ac ſimpliciter &
clarè exponat rerum Circumſtantias, & Adjun-
cta Perſonarum, Loci, Temporis, &c. Sic in-
ſigne exemplum cſt Ciceronis pro Milone, ubi

Narratione probat, Clodium ſtruxiſſe Miloni
: Β4 inſi-

24 IMNSTITUTIONES RHETORICA.

inſidias: P. Clodius cùm ſtatuiſſet omni ſcelere in
Prætura vexare Rempublicam, viderétque ità tra-
Ccta eſſe Comitia anno ſuperiore, ut non multos men-
ſes Braturam gerere poſſet, qui non bonoru
gradum ſpectaret, ut æteri, ſed 5 L. Paullum
Collegam effugere vellet, ſingulari virtute civem,
& annum integrum ad dilacerandam KRempubli-
cam quæreret, ſubitò reliquir annum ſuum, ſéque
in annum proximum tranſtulit, non, ut fit, reli-
gione aliquã, ſed ut haberet, quod ipſe dicebat, ad
Præturam gerendam, hoc eſt, ad evertendam
Rempublicam, plenum annum atque integrum.
COecurrehat ei, mancam ac debilem Præturam ſuam

Jfuturam, Conſule Milone; eum porrò ſummo con-
Jenſu Populi Komani Conſulem fieri vi lebat. Con-

tulit ſe ad ejusmodi competitores; ſed itò, totam
ut petitionem ipſe ſolus, etiam invitis illis, guber-
naret: totaut comitia ſuis, ùt dictitabat, hume-

ri ſuſtineret. Convocabat tribus: ſe interpone-
bat: coloniam novam delectu perditiſſimorum τ

vium conſeribebat. Quantò ille plura miſcelat, tan-
1 hie magis in dies convaleſcebat. Uli vidit homo,
ad omne facinus paratiſſmus, fortiſſimum virum,

inimiciſſanum ſuum, certiſſimum Conſulem, idque

intellexit non ſolum ſermonibus, ſed etiam ſuffra-
.. : . τ ο . „
gi's Populi Romani ſæpè eſſe declaratum, palàm

agere cœpit, & apertè dicere, occidendum Milo-

nem. Servos agreſtes & barbaros, quibus ſlvas
publicas depopulatus erat, Etruriämque vexdrat,
ex Appennino deduxerat, quos videbatis. Res
erat minimè obſeura: etenim paldm dictitabat,
Conſulatum Miloni eripi non poſſe , vitain poſſe.
Significavit boc ſæpè in Senatu, dixit in concione;
quin

Ν
Μ Ϊ

Ἷ
ἰ

Ἰ {Ὲ !

{έμη

Ν
Π
nliint

br, .

INSTTTUTIONES RHETORICA. 25
quin etiam Favonio, fortiſſuno viro, quærenti ex
eo, qud ſpe fureret, Milone vivo, reſpondit, triduo
illum, ad ſummum quatriduo periturun. Quam
vocem ejus ad bunc M. Cutonem ſtatim Favonius
detulit. Interim cuùm ſeiret Clodius (neque enim
erat dimcile ſeire) iter ſolemne, legitimum, neceſ-
" ſarium 4116 diem XIII. Kalendas Februarii Mi-

"

. loni eſſe Lanuvium ad Flaminem prodendum, quòd
Π

͵͵υ;͵π͵ἅε|ε:εω
" μ Ι

}

}

Δ)1 erat Dictator Lanuvii Milo, Komd ſubitò ipſe pro-
Π ι fectus pridie eſt, ut ante ſuum fundum, quod re
annn intellectum eſt, Miloni inſidias collocaret. Atque
in itd profectus eſt, ut concionem turbulentam, in
Δ qua ejus furor deſideratus eſt, quæ illo ipſo die ῥα-

ἡμμιι" byita eſt, relinqueret: quam, niſi obire facinoru

H
ε, . locum tempursque voluiſſet, nunquam reliquiſſet.
. Milo autem, cum in ſenatu fuiſſet eo die, quoad
U Senatus dimiſſus eſt, domum venit; calceos ξ ᾽
Ἡὐν μ veſtimenta mutavit: paulisper, dum ſe uxor, ut
: , comparat, commoratus eſt: deinde profectus
μ eſt id temporis, cum jam Clodius, ſiquidem eo die
Romam venturus erat, redire potuiſſet. Obviam
71 ei Clodius expeditus, in equo, nulld rhedd,
Πμ}}!}᾿ nulli impedimentis, nullis Græcis comitibus ut
ἐ Jolebat: ſinè uxore, quod nunquam ferè: cuùm hic
μμ}} infidiator, qui iter ilud ad cædem faciendam ap-

Ϊ
R

Π
Π
.
4
ὮΝ

'
"

”...Ἡῳίξπ parſſet, cum uAxore veberetur in rbeda, penula-
μ tus, magno impedito && muliebri ac delicato
εἰι vnillarum puerorumque comitatu. Fit obvidm
μ Clodio ante fundum ejus bord ferè undecimä, aut
ſeur von multò ſecus. Statim complures cum telis in
υ Π ῥμῆς faciunt de loco ſuperiore impetum: aorer,
n rbedarium occidunt. Cum autem bic de rheda,
d rejectd penuld, deſiluiſſet, ſeque acri animo defen-
{}}}} Μ γ Β᾽; deret,

26 INsTITUTIONES RHETORICX.

deret, illi, qui erant cum Clodio, gladiis educti
partim recurrere ad rbedam, ut ὰ tergo Milonem
"dorirentur; partim, qud hunc jam merfettun
putarent, cædere inciſpuunt ejus ſervos, qui pdſt
erant; ex quibus, qui animo in Qominum deli
& præſenti fuerunt, partim occiſi ſunt, purtim,
um ad rbedampugnar: viderent, & domino ſuccur.
rere prohbiberentur, Milonémque occiſum etiam
ex ipſo Clodio audirent, & reverò putarent, fece-

runt id ſervi Milonis (dicam enim non derivandi

criminis causä, ſed ut factum eſt) neque imperan-
te, neque ſciente, neque præſente domino, quod
ſuos qutisque ſervos intali re facere voluiſſet. Haæc

ſicut expoſui, itd geſta ſunt.
Non midus illuſtris eſt Narra io 3. in Catil.
ubi Cicero manifeſtam ejus & ſociorum con-
jurationem exponere his verbis orditur: Quz
quoniam in Senatu illuſtrata, patefacta, comper-
taque ſunt per me, vobis jam exponam breviter,
Quirites, ut & quanta, 85 qudm manifeſta, 85᾽ qud
ratione inveſtigata, & comprehenſa ſint, vos, γηΐ
ignoratis 85᾽ exſpectatis, ſcire poſſitis Sc.
Ad elegantiam & ſuavitatem Narrationis
pertinet, ut inſerantur Admirationes, Exſpe-
ctationes, Exitus inopinati, Motus animorum,
Colloquia etiam perſonarum, &c.
Ut non eodem, ſed modè breviori ſtylo,
modò prolixiori utamur; v. g. ut parva preſè,
magna ſubtiliter, atrocia invidiosè, triſtia mi-
ſerabiliter, læta jucundè efferamus. Plura
Narrationum Exempla vide in Actionibus con-
Fra Verrem.

Quænam potiſſimùm Figuræ in Narrationi.
us

=

in,
Do
Β.
( Me
Π nten
iiin 1
.
Ε
ψ(ῃ
| Ρ“ἵ“ὗ {
ΕΠ] ῤφῤ
. Π
εμ
Ε.
Μιἰπαεὀὠ
Πῃ
ῃ
μ

ἤῃ Ἷ ᾿

Ν

.
Ἱ Π!.

Ἐ

Ἅ

ΜΠΠΉ}

Π ἐ
ΠΗ

Π μ .

ἡνν ι

(
Ὁ:

:

εἰ
ι

Ἵ
ἐ

}
'κΐοϊωνω[κε:αανι ;
Atſinin

INSTIIUTIONES RHETORICEZ. 27

bus adhibendæ ſint, vide in ſequentibus
exemplis.
1. Hypotypoſis; ùt Cic. 7. in Verr. Cedeba-
tur virgi in medio fſoro Meſſanæ Civis Komanus:
cùm intered nullus gemitus, nulla vox alia iſtius
miſeri inter doloves erepitüumque plagarum au-
diebatur, η11 hæc: Civis Komanus ſum. Ibidem:
Ipſe, inflammatus ſeelere & furore, in forum venit:
ardebant oculi, toto ex ore erudelitas eminebat.
2. Suſpenſio; ùt 7. in Verr. Quid deindes

Quid cenſetis? Furtum Fortaſſe aut prædam

exſpectatis aliquam? Exſpectate facinus, gqudm
τ ς improbum „vincam tamen exſpectationém
omnium, ξδο, "
3. Dialogiſmus; ùt 2. in Verr. Qua ſo, inquit,
Philodame, cur ad nos ſäliam tuam non intrò vo-
cari jubes ? Et paulò pôſt: Tum ille, ut aliquid
reſponderet 5 negavit, eſſe moris Gracorum, ut in
convivio virorum accumberent mulieret. Hic
tum alius ex alia parte: enimverò ferendum hoc
non eſt, vocetur mulier &.
4. Communicatio; àùt 7. in Verr. δὲ tu apud
Perſas, aut in extrema India deprebenſus Ver-
res, ad ſupplicium dueerere, quid aliud clamita-
res, 210 te Civem eſſe Romanum?6
5.. Exclamatio & Admiratio; ùt pro Cluent.
de Saſſia illa matre, ubi poſt aliquam narratio-
nem hæc interſerit ad motum: Ο muliera ſce-
Ius incredilile, & præter bane unam, in omni vi-
ta inauditum ! Ο libidinem effrenatam & 1405
mitam?, Ο audaciem ſingularem?! non timuiſſe,

Μ minùs vim Deorum, hominüumque ſamam

at illam ipſam noctem, facésque nuptiales &.
Χ

28 INSTIUTIONES RHETORIC.
Ex his patet, in Narratione reperiri etiam
motus, qui tamen plerumque ſunt lenes & mo-
derati, fiuntque quaſi per Digreſſionem.

CAPUTIV.

De Confirmatione, Tertia Parte
Orationis.
ARTIiIiCüLUSI.
Quid ſit Confirmatio?“ Quot habeat Partes, &½
quid de eâ prænoſcendum?
Onfermatio eſt pars Orationis, in qua rem
à nobis propoſitam confirmamus. Ab
aliis vocatur Contentio, ut totum à Parte,
quæ eſt Confirmatio propriè talis, & pars Con-
tentionis, diſtinguant.
Duas Partes complectitur: Prima eſt, quæ
propriè Confirmatio dicitur; in qua ca,; quæ
pro nobis ſunt, Argumentis & Argumentatio-
nibus ſtabilimus.
Altera eſt Confutatio ſive Reprebenfio, in qua
ea, quæ contra nos ſunt, refellimus & confu-

tamus.
Ad utrumque utiliter præſtandum neceſſa-

rium eſt, ut ſtatus ſive conſtitutio cauſæ co-

gnoſcatur & proponatur. .
Propoſitio autem eſt brevis ſtatũs & totius cau-
ſæ comprehenſio, habétque duas partes, Se-
junctionem ſcilicet & Diſtributionem.
Sejunctio eft Oratio brevis, declarans id, in
quo cum adverſario convenimus, & quid in

controverſia relinquatur. τ
Diſtri-

l
Mui

᾽
; Γὤὃἱἆυἵ
οὑμβ
Μ
{{
ὶ
Ceunrur ἢ
Π
ΕΝ
Π
μ
Dehn

Π Π

}
MNN!
Ε
Β
Agun⸗
Π
Δ
ΕΝ
ypcno
Ε
ἤμμῇ
η
Ν }

2
Π ein
ὰ ῃ

7

Ἴ
:
Π
αἰν ἐ
Τ

WoCor

INSTIIUTIONES RHETORICE. 29

Diſtributio eſt Oratio proponens, quibus de
rebus dicturi ſimus; vel eſt Explicatio ordi-
nis, quem ſequi volumus per totam Oratio-
nem.
Utraque debet eſſe clara, brevis, & ferè
nunquam ultra tria capita compleclens. Vi-
deantur ea, quæ Cap. 2. Art. I. de Auditore
Docili reddendo in Exordiis dicta ſunt.
Fit Propoſitio regulariter in fine Exordio-
rum, nonnunquam etiam in fine Narrationis,
aut poſt Confutationem Præjudiciorum.
De Statu ejusque diviſione egimus Lib. I. de
Inventione Cap. ult. Art. 4. Z
Omiis igitur Confirmatio conſiſtit in Argu-
mentis & Argumentationibus, quibus cauſæ
noſtræ Fidem, Authoritatem & Firmamentum
adjungimus. :
Argumentum eſt ratio, ex Locis Rhetoricis,
aut aliunde petita.
Argumentatio autem, per quam Argumenta
in Oratione collocantur, eſt fuſior & artificioſa
Explicatio.
Duplex eſt Argumentatio: Philoſophica &
Khetorica ſive Oratoria.
Argumenta io Philoſophica alia eſt Perfecta,
quam Syllogiſmum; alia Imperfecta, quam En-
thymema appellamus.
Argumentatio Perfecta ſive llogismus con-
Π τ tribus propoſitionibus; quarum prima di-
citur à Philoſophis Major; ſecunda Minor; ter-
tia Conſequenta; quæ ità diſponuntur inter ſe,

ut, conceſſis duabus prioribus, rertia neceſſariò

admitti debeat; v. g. Ommis virtus eſt laude di-
φῬηᾷ

30 INSTITUTIONES RHETORIC/.

digna; ſed Temperantia eſt virtus: igitur Tem-
perantia eſt laude digna.
Enthymema eſt Argumentatio, conſtans dua-
bus Propoſitionibus, quarum illi alteram An-
tecedens, alteram Conſequens nuncupant; v. g.
Ommne vitium eſt turper ergò Ebrietas eſt turpis.
Vocatur Argumentatio Imperfecta; quia in
εὰ ſemper ſubintelligitur una è& tribus Propo-
ſitionibus, ex quibus Syllogiſinus componitur;
unde licet ſemper negare Concluſionem, do-
nec ad perfectam revocetur; v. g Omne vi-
tium eſt turpe; ſed Ebrietas eſt vitium: igitur
Ebrietas eſt turpis. Ἐ
Differt Argumentatio Philoſophica à Rheto-
rica; quia Philoſophus habet Argumentationes
nudas ac ſimplices, quas certo ſemper Propo-
ſitionum oraine & ſinè artificio exquiſito pro-
ponit; Rhetor ὃ contrario ſuam in collocandis;
amplificandis, ornandisque Propoſitionibus ità
ponit induſtriam, ut tamen artem diſſimulet.
Qujus rei ratio ex eo repetenda, quòd Philoſo-
phus probare tantùm, Rhetor & probare, &
probando placere etiam intendat. .
Argumentatio Rhetorica eſt apta, & exqui-
ſito cum artificio facta Propoſitionum, ex qui-

bus Argumentum conſtat, Diſpoſitio; unde le-

gitima Concluſio elicitur, & amplificata orna-
taque effloreſeit Oratio. ι
Varias ſub ſe ſpecies complectitur; nimirum
Ratiocinationem ſive Syllogiſmum, Enthymema;
Epicherema, Soriten,; Dilemma, Induétionem,
Eemplum.

ARTI-

iumn
ὄ ο
ΓΠῚ
ὐ

Π
Ο
Ἱ
ἀμη μ
Ε
ΕΙ
{Γπιο"ε-λἁυΐ’
᾿ἀῆἤι
Aünptun
Ζ
Kotnni ar
Demn
}
ΡοᾖείοπίεΑ}

᾿ ῬἩΜΜψ

μῃ ,
ὕ Ἰηίγ
ὴ
Ἷ

)

,

Π
)

ὐ Παὺ.
Neliniooes
ἐ .
Μ Ν

Ἴ )

ηΝ .
Τ |
ἀὰμ
ῃ }.
; υΠἆΘ " ΄’
}

Ὑ

Π
εἰ "

'

INSTITUTIONES RHETORICA. 31
ο ΔῊ ΤΙΟ Τ 15.ὦ1ἃ
Quid ſit Katiocinatio, ſive yllogiſmus, ς
quenam ejus Partes?
Atiocinatio eſt Argumentatio perfectifſima,
ſuis omnibus conſtans partibus, certôque
inter ſe ordine connexis; logiſmus alio nomi-
ne vocatur. : . ͵ .
Quinque partes habet KRatiocinatio. 1. Pro-
pohtio, per quam breviter Locus is exponitur,
ex quo vis omnis, oportet, emanet Ratiocinatio-
2. Propoſitionis Approbatio, per quam id;
quod breviter expoſitum eſt, rationibus affirma-
tum, probabilius & apertius fit.
3. Aſſumptio, per quam id, quod εχ Propo-
ſitione ad oſtendendum pertinet, aſſumitur.
4. Aſſumptionis Probatio, per quam id, quod
aſſumptum eſt, rationibus probatur.
5. Complexio, per quam 14. quod conficitur
ex omni Argumentatione, breviter exponitur.
Exemplum. I. Propoſitio. Quod conſelio ξ
Providentia vegitur, optimè regitur. 2. Pro-
Poſitionis App robatio. Eercitus enim is, cui
Præpoſitus eſt ſapiens Imperator, commodiſſmè
regitur. 3. Aſſumptio. Mundus autem conſilio
& ῥγουϊ ο regitur. 4. Aſamptionis Pro-
batio. Nam 85 ſignorum obitur & ortus;, gui
defmitum quendam ordinem ſervant, & annuæz
commutationes, quæ ad utilitatem rerum oimnium
ſunt accommodatæ, ſapientiſſimum aliquod Numen
eſſe oſtendunt, d quo reguntur. . Complexio.
Providentià igitur mundus optimè adminiſtratur.

Aliud

32 INSTIT UIIONES RHETORICA.

Aliud Exemplum εχ Cic. pro Leg. Manil.
ubi probat per Ratiocinationem, committen-
dum eſſe Pompejo exercitum Pomani Imperii
propter ipſius Imperatoris felicitatem.
Propoſitio. In deligendo Imperatore non
tantùm virtutis bellicæ, ſed etiam felicitatis ha-
benda ratio eſt.
Ego ſic exiſtimo, Maximo, Marcello, Scipioni,
Mario, & cæteris magnis Imperatoribus non ſo-
lum propter virtutem, ſed etiam proſpter fortunam
Japius imperia mandata, atque exercitus fuiſſe
commiſſos.
Probatio Propoſitionis: Quia fummis Viris
ad magnas res bene agendas divinitus adjuncta
eſt fortuna.

Fuit enim profectò quibusdam ſummis Viris

quadam ad amplitudinem & gloriam, & ad res
magnas bene gerendas divinitus adjuntta for-
Zund.
Aſſumptio. Pompejus fuit ſemper felix.
De bujus autem hominis felicitate, qua de mint
agimus, hac utar moderatione dicendi, non ut 11
illius poteſtate fortunam poſitam eſſe dicam, Jed
ut præterita meminiſſe, reliqua ſperare vidgeamur;
ne aut inviſa Diis immortalibus Oratio noſtra,
aut ingrata eſſe videatur.
Probatio Aſſumptionis: Nam magnas res
domi militiæque, terrâ marique feliciter gefſit.
Itaque non ſum prædicaturus, Luirites,
quantas res ille domi militiæque, terrâ mari-
que, quantäque felicitate geſſerit: ΝΗ ejus ſem-
per voluntatibus non modo cives aſſenſerint,
Jocii obtemperarint, boſtes obedierint, ſed etiam

venti

}
ἼΝ
μ
Π ΡΙΟΡἵ |
ΠῈ
Γ
(
ἰ
ἤμ!
,
ἡΉ ι
)
ἩΠΠ}ὺ

ἐ ι ,

|

ΓῚΝ

ἡ Π
ἐπω
Kimilte
Dentum,

ὐῈ 0

ὴ
θαΐῃ
ΝΞΠΙ N

Ν

} δὴ
"
Chdi ῇ
ſen
Μ ῃ
Ἰηΐι
"

50
Π 1..
" ψ ’“ΖΚ""'᾿
Ἷ n
Ἷ (}}}}1}

Π ν},.}

"1 {πΠ8}}}}
ἽΠ Π

ὶ ἽΠ

ἐ Ἵ ι

ΤΝΒΤΙΤΏΤΙΟΝΕΒ RHETORICA. 33

venti tempeſtutésque obſecundärint. Hoc bre-
viſſimè dicam, neéminem unquam tam impuden-
tem fuiſſe, qui à Diis immortalibus tot & tantas
res tacitus auderet optare, quot & quantas Dii
immortales ad Cn. Pompejum detulerunt: quod
ut illi proprium ſit ac perpetuum, Quirites, cum
communis ſalutis atque imperii, tum hominis ipſius
causd, ſicut facitis, velle & optare Jebetis.
Complexio. Igitur Pompejus diligendus eſt
Imperator.
Quare cùm bellum ità neceſſarium ſit, ut nepli-
gi non poſſit; ità magnum, ut accuratiſſunè ſit ad-
miniſtrandum; & cum ei Imperatorem præfiere
poſſtu, in quo ſit exinmna belli ſcientia, ſingula-
γὰ virtus, dariſſima auétoritas, egregia ſortuna;
dubitabitis, Quirites, quin boc tantum boni,
quod Diis immortalibus oblatum & datum eſt,
in Rempublicam conſervandam atque amplificau-
dam conferatis?“
Similiter in Miloniana hoc inſtituit Argu-
mentum, quod Ratiocinatione perfectà dilatat
atque exornat. Licet occidere inſidiatorem;
Clodius fuit inſidiator: ergò licuit Clodium
occidere.
Nam Propoſitionem: Licet occidere inſidia-
torem; primum exponit, eandémque probas
multis exemplis.
Deinde dilabitur ad Aſumptionem; nempe:
Clodius fuit Inſidiator: cujus probationem af-
ſert in tota cædis Narratione, quàâm ità com-
parat atque inſtruit, ut ex ſingulis rerum Ad-
junctis appareat, Clodium fuiſſe inſidiato-
rem.
C Sequi-

34 INSTITUTIONES RHETORICA.
Sequirur Complexio, quâ concludit, jure
Clodium occiſum fuiſſe.
Commodiùs Ratiocinatio vel Syllogismus in
tres partes diſtribuitur. Prirna eſt Propoſitio,
quæ more Philoſophorum Major appellatur.
Secunda Aſſumptio, quæ Minor Acirun. omiſſis
ſcilicet Majoris & Minoris probationibus; cùm
utraque adeò ſæpè clara ſit & perſpicua, ut, pro-
bationibus prætermiſſis, Ratiocinationem confi-
cere poſſimus. Tertia Complexio ſive Concluſto eſt.
Quando vel Propoſitionis, vel Aſſumptionis
probatio omittitur, Ratiocinatio nihilominus
perfecta erit. Sic Cic. initio Orationis pro
Milone videtur hoc iniſfituere argumentum:
Si licet aliquando occidere bominem, maximéè li-
cet inſidiatorem; ſed licet aliquando occidere ho-
minem: ergò maximè inſidiatorem. Primam
Propofitionem ſive Majorem, de cujus veritate
non dubitat, non probat, ſed ſtatim progredi-
tur ad Aſſumptionem, quæ ſola faceſſere dif-
ſicultatem poterat; & probat multis ac variis
argumentis, licere aliquando hominem occi-
dere; unde concludit poſteà, poſſe jure in-
terfici inſidiatorem.
Sic & 7. Philipp. pacem nullam eſſe poſſe
cum Antonio, contendit hac Ratiocinatione:
Pax populo Romano cum ullo mortalium turpis
eſſe nulla debet: cui propoſitioni per ſe notæ

nullam rationem ſubjicit. At cum Antonio, niſi

turpi⸗ PpaX, eſſe nulla poteſt . hanc verò Partem
pluribus probat. Denique concludit, alienos

J
pace animos eſſe oportere.
ARTI.

)

᾽ ΕΜ;;ΜΕΜ
ὰὶ
ἰ ὶ
ἼΝ ἱ
(
Δ}
Μ
17

Μ
Π 1
111
Π
Π
}
Ἱ ὴ}}
εἰ ῃ
1..]
κ|ιπἱῳιθ Π
.ἘἨἘΜΓ
Π ὰ

ἤ;
ἰ , ῄκἷ

— ΞΞῚ
SE

Ἦ

᾿
}
ὈΝ .
Derhiennn
Ceinttnnt
Ulieliudt
elſingn
}
ὑ }
Π
1, Μ 1!
ἼΠ

ἜΞΞΞ

ἱ

, Ἅ ἢ

ἐ γετὶτξ;
D
τὑ
μιμὰ
e Ι'

εἰ μ
ἠίμ ο
Π
μ
}
Τ,
ἀΐι"

INSTITUTIONES RHETORICX. 3 5

ARTICILUS III.
Quid ſit Enthymema? Quid Epieherema?

ENymema eſt Syllogiſmus imperfectus, vel,

àt alii definiunt, Syllogiſmmi pars; deeſt
enim illi aliqua priorum partium, ſive Pro-
poſitio, ſive Aſſumptio. Varia habes apud
Ciceronem exempla.
Sic pro Cœlio: Atque ſeitote, qudices, ens
cupiditates, quæ ohjiciuntur Cælio, atque hæc
ſtudia, Je quibus diſputo, non facilè in eodem ho-
mine eſſe poſſe.
„Enthymema hoc eſt: In Cælio eſt ſummus
ſtudiorum amor: non poſſunt ergo in eo eſſe pra-
τά cupiditates.
Huic ſi addas Propoſitionem ſive Majorem:
Non poſſunt in eo, in quo eſt ſummus ſtudiorum
amor, eſſe & pPravæ cupiditates: erit Syllogiſ-
mus perfecius.
Aliud pro Muræna: Ομὸδ ſi tum, cuùm KRes-
ublica vim & ſeveritatem deſiderabat, vici na-
turam, & tam vehemens fui, qudm cogebar,
non qudin volebam; nunc, cum me omnes cauſæ
ud miſericordiam atque hbumanitatem vocent,
quanto tandem ſtudio debeo naturæ meæ conſuetu-
dinique ſervire?
Enthymema hoc eſt: vincenda mihi fuit
olim indoles mea, ut ſeverus eſſem: ergo nunc,
cùm me omnia ad manfuetudinem excitent,
naturæ ſervire debeo.
Aliud pro Milone: Quem igitur cum omnium
gratia noluit, bunc voluit cum aliquorum que-
C2 vela?

36 ἹΝΟΤΙΤΌΤΙΟΝΕΒ RuETORICA.

rela? LQuem jure, quem loco, quem tempore,
quem impunè non eſt auſus, bunc injurid, iniquo
Re, alieno tempore, periculo captis non dubita-
vit occidere? Ξ
Enthymema hoc eſt: Milo non voluit occi-
dere (Todium, cùm potuit id impunè facere:
igitur non eſt credendus id voluiſſe, cùm non
potuit ſinè ſummo ſuo periculo.
Enthymema acutiſſimum & præſtantiſſimum
eſt, quod ex Pugnantibus & Contrariis con-
ſtruitur.
Exemplum. Cic. pro Milone. Ejus igitur
mortu ſedetis ultores, cujus vitam, ſi putetas, per
vos reſtitui poſſe C&.
Et illud Philip. 2. Igitur à quo vivo, nec
praæſens, nec abſens quidpiam æqui honi impetra-
vit, apud mortuum factus eſt gratioſus?
Epicherema, quo nomine Græci etiam Syl-
logifinum perfectum appellabant, eſt brevis
Ratiocinatio, in qua tamen integer Syllogiſmus
comprehenditur.
Exemplum Cic. pro Rege Dejot. quem ſer-
vus apud Cæſarem accuſabat: En crimen, ex
cauſa 7 Cur Regem fugitivus, dominum ſervus
accuſet. Ubi vehemens argumentum Epiche-
remate incluſum & involutum eſt. Erit autem
abſoluta Ratiocinatio, ſi hoc modo evolveris:
Sine cauſa non debet Dominum ſervus accuſarer
ῥὶς Medicus eſt ſervus Dejotari: non igitur debe
ſinè cauſa dominum accuſare.

ARTI-

4
Eil
i⸗
(ὑ
ἀνμθὰ
γὸ ὰ
Leenpl
{ ἰ
Ἰὰ ο
" Ἷ )
( !
}
{{
Π
᾿ἰκ]
Π}}}
Μ {ξια
ὀμή
777
Ν :
ἔ]οτὶιυπ, ἓἷῃ;
71}
Ν κ
ἘΘΗΘΧἆ
iin lin
ἰη Ἵ
}
ἠ, ἣ Ἷ
ᾖυοἆ ἣν
ἴ 1 ἢ]
ἤηγμῃ

.,
ἄ
ἢ Μὴ [ῃῃ

ἰχ nſini n

Rint ,

ι ππ[ἷυπὲω
ᾷνᾳ]ω υὰῃ
ἴη})
ἀ μῃ
ἀύμα:

)

.

ἐμ uin in
Μ
Ἷ
Ἐ
ἡμ ἡ ι
ὐ

---

Μ ᾿
, n "
μ{{
Π τ
Ὕ
Π

INSTITUTIONIS RHETORICA. 37
ARTICUL US IV.
Quid (Ὲ Sorites? Quid Dilemma?

Orites eſt Argumentatio, qua multis conge-
ſtis Propoſitionibus velut gradatim & coa-
cervatim collectis aliquid infertur; hinc Cicero
latind Acervalem appellavit.
Exemplum habet in ς. Tuſculan. ubi proba-
turus, ἰά ſolum eſſe bonum, quod honeſtum,
ità arguir: Etenim quidquid ſit, quod bonum
ſit, Ρ expetendum; quod autem expetendum, id
certò approbandum; quod verò approbandum, 4
gratum acceptumque habendum : ergèò etiam
dignitas ei tribuenda eſt: bonum igitur omne
laudabile.
Et illud Lib. 2. de Diivnat. Si Prætor pecu-
niam dedit, ut eſt ſeriptum, à QLuæſtore nume-
ravit, Quæſtor d publica menſa, publica menſa
ex vectigali, aut ex tributo: ἐγρὸ ſi Prætor pecu-
niam dedit, ex vectigali dedit.
Aliud: Africano virtutem induſtria, virtut
gloriam, gloria æmulos comparavit: igitur Afri-
cano induſtria æmulos comparavit.
Sed hoc argumentandi genus ſæpè ſolet eſſe
fallax & captioſum; ut hoc: Bibliopola multos
babet libros, eôsque βερὲ evolvit; qui autem
libros ſæpe evolvit, multùm ſtudet; qui multum

ſtudet, doctus evadit: ergò Bibliopolu doctus eva-

dit. Sic Stoici fallaciter concludebant, omne,
uod quavis ratione bonum eſſet, eſſe hone-
tum: Si honum, igitur optabile, eæpetendum: β
expetendum, dignitatem babet; ſi dignitatem ha-
bet, laudabile ; ſi laudabile, boneſtum: igitur ſt
C3 bonum

38 IIXNSTITUTIONES RHETORIC.

bhonum eſt, honeſtum eſt. Hic tertia conſecu-
tio eſt vitioſa; multa enim ſunt expetenda,
quæ dignitatem non habent; ùt nonnulla uti-
lia, & alia quædam jucunda.
Quare cavendum, ne in diſcurſu aliquid
non legitimum admittatur, aut minùs conſe-
quens ex alio. ;
Dilemma eſt Argumentatio, conſtans dus-
bus partibus contrariis, quarum utramvis con-
ceſſeris, reprehenderis. Dicitur etiam Syl-
logiſmus cornutus, ubi utrinque impinges.
Frequentiſſima ſunt hujus Argumentationis
exempla apud Ciceronem; ùt in Piſonem: Vel
triumphi, vel prædæ cupiditas te ad provinciam
petendam rapiebat; non triumphi, ut tutè prof-
teris: ergò prædæ.
Item Philip. 2. probat, Cæſaris acta, quæ vul-
gaverat Antonius, fuiſſe adulterata. Sed ad
Chirographa redeamus. Quæ fuit tua cognitio?

Acta enim Ceſaris pacis causa confirmata ſunt

ἃ Senatu. Quæ quidem Cæſar egiſſet, non ea, quæ
Cæſarem egiſſe dixiſſet Antonius. Unde iſta
erumpunt? Quo auctore proferuntur? Si ſum
falſa, cur probantur? ſi vera, cur væneunt?
Et pro Cœlio Clodiam perſtringit, & pur-
gat Cœlium hoc Dilemmate: δὲ qua mulier ſit
ujusmodi, qualem ego paulò amè deſcripſfi, tui
Sſri vitd inſtitutéque meretricio, cum bac
liquid adoleſcentem bominem babuiſſe rationis,
num tibi perturpe aut perflagitioſum eſſe videa-
tur? Ea ΠῈ tu non es, ſicut ego malo: quid eſt,
quod objiciant Cælio? Sin eam te volunt :

NI

ἼΝ
Ί
![σπΐ Ν
Γ lolt
προῇ
μ μ
ἐ ὐ
εὶ
ο ὰ
ἄμ
lemanpin
Doh, }
Μ
.

Ν Π

uunm bun
Ε

ἐ μ
Π :
} 7]
Μά
ἤ; Π
{ l ῃ
ΠΗ 5
γ ὈΠὲΠΙΠ]ῃ͵
ὑ ῃ
mmmme
Unn
ῃ
ὕγ

"1

Ἱ

Dnn

ἴ

ι

Ὶ ὶ

Δ, αὐμι
mmmmunmn.
Minreing
rinpigf
Atonnenii
IMren.
Τ|
11

ο
ἐ ὧ!
{

͵

Ὑ!Ηξἷἶπ ἆΡυ

, Π

}

μ
"
ἡμ! !
ηἹ ᾖ“: |
}
.

INSTITUTIONFS RHETORICX. 39
quid eſt, cur nos crimen boc, ſitu contemnit
pertimeſcamus?
Item Philip. 5. Legatos decernitis ?ſiut depre-
centur, contemnet; ſi Μ imperetis, non audiet.
Et pro Quint. Reſtat, ut ſumma tibi negligen-
tia obſtiterit, aut unica liberalitas. Si negligen-
tiam dices, mirabimur; ( bonitatem, ridebimus.
In his aliisque exemplis Dilemma conſiſtit in
Propoſitione ſimplici, cujus utraque pars nuda
effertur, quia veritas clara eſt. Quandoque au-

tem amplificatione figuratâ utraque pars exor-

natur; ut in Verr. 4. Utrùm ει siculos publicè
privatimque amicos, an inimicos exiſtimari οἹ

( inimicos, quid de te futurum eſt? Quò confu-

gies? Uli nitére . Modò Aratorum boneſtiſſe-
morum bhominum ξ ᾽ locupletiſſnnorum maximum
mumerum abs te αἰϊομ , Nune de civitatibus
Siculis quid ages? Dices, tibi Siculos eſſe amicos
Qui poteris? e quod in nullo homine anted fſece-
runt, ut in eum publicè teſtimonium dicerent, ciun
præſertim ex ea Provincia condemnati ſint com-
plures, qui ibi Prætores fuerunt, duo ſoli abſo-
luti, buc conveniunt cum litteris, veniunt cuu
mandatis, veniunt cum teſtimoniis publicis.
Dilemma, ſi verum eſt, nunquam confuta-
bitur; ſi falſum, vel Inverſione, vel alterius,
aut utriusque partis Infirmatione diluetur.
Pro exemplo ſit hoc Dilemma Varronis apud
Ciceronem: Cuùm viderem, inquit, Philoſophiam
Græcis litteris diligentiſſunè explicatam, exiſtima-
vi, ſiqui de noſtris ejus ſtudio tenerentur, ſi eſſent
Græcislitteris eruditi, Græca potius, qudin noſtra
CA leciu-

(

40 INSTTUTIONES RHFTORICAX.

* . . „„ „
lectuvos: ſin à Græcorum artibus & diſciplinis

abbhorrerent, ne hæc quidem curaturos, quæ ſinè
eruditione Græca intelligi non poſſunt. Itaque ea
ſeribere nolui, quæ nec indocti intelligere poſſunt,
nee docti intelligere curarent. Hoc Dilemma
deinde Cicero in eum vertit hoc modo: Imnè
verò & Latina legent, qui Græco non poterunt;
&& qui Graca poterunt, non contemnent ſua.

AKIICILIIS V.
Quid ſit Inductio? Quid Exemplum?
INduétio eſt Oratio, quæ rebus non dubiis
captat aſſenſionem Auditorum: quibus aſ-
ſenſionibus facit, ut illis dubia quædam res

propter ſimilitudinem earum rerum, quibus

aſſenſerint, probetur. Vel: Eſt Argumenta-
tio, quâà ex muſtis ſingularibus Propoſitio uni-
verſalis infertur. Cic. de Invent. Lib. 1. Domum
ea, quæ conſilio regitur, omnibus inſtrubtior eſt
vebus && apparatior, qudm ea, quæ temerè &α nul-
lo conſilio adminiſtratur. Exercitus u, cui præ-
poſitus eſt ſapiens &* callidus Imperator, omnibus
partibus commodius regitur, quàm is, qui ſtulti-
71 & temeritate aliculus adminiſtratur. Eadem
eſt navigii ratio: nam ea navis optimè curſum
conficit, quæ ſcientiſſimo Gubernatore utitur; igi-
tur melius accurantur, quæ conſilio geruntur,
quàm quæ ſinè conſilio adminiſtrantur.
Tribus modis fit Inductio.
I. Enumeratione partium { uno genere;
ut: Prudentia laudanda eſt; laudanda item Ju-
ſtitia, Fortitudo, Temperantia; & ſic de cætera:
ergò omnis virtus laudanda eſt. Fit
2. Fi

ἱ
!
χἰή
Ν
Ῥνα}ἱωπ;[β
1}}} μ
.
, ἢ
inperfe⸗
Ε.
υ

Ν Ρ!ππω’ἆ

᾿ἠ η

ΕΝ

Π

οτππτὶῃὑπυ

ΕΝ

, }

[ μῃ
}

.
(
! .
Ἀ "
ί) ἤϊμῃ
ἡμ
Nontien
ſe
( )})

nnnt
Π
}Ὦ
Ἴ
Ἐ
Γ]
;
Auppem
Ntnu
εἰλιν
ἐμἡ !
:
{
ψτωγ,ωω
αἱ }
{ {
μ μ
Ν ἴ
Π μΗ
tun.

ὑ ὶσθῃΐ
μ

β ἳἷῥΐᾖ““'

INSTITUTIONES RHETORICA. 41

2. Fit plurium ſimilitudinum ſeu compara-
tionum congeſtione 5 ut: Quss optimiuls arhborum
fruttus, εὐ qui dulciſſimus? Quænam ſumma
pulcbritudo, niſi ea, in qua omnia lineamenta per-
fecto inter ſe ordine conſentiunt?“ Quænam ergò
præſtantiſſna virtutum, niſi Prudentia, cujus
inter cæteras & fructus ſuauviſſimi, & fulgor exi-
mius, 85 ordo perfectus.
3. Exemplo. Eſt autem Exemplum Inductio
imperfecta; quia Inductio à pluribus ſimilibus,
Exemplum ab uno tantùm procedit ad aliud.
Idcirco elegans eſt Inductio, quà Cic. Orat.
pro Plancio probat Exemplorum collectione,
nihil eſſe, quòd Laterenſis doleat, quoôd in pe-
titione Ædilitatis repulſam paſſus fuiſſet: Quæ-
γὶς etiam, Laterenſis, quid imaginibus tuis, quid
ornatiſſimo atque optimo viro pat ri tuo reſpondeas
mortuo. Moli iſta meditari; atque illud cave po-
tius, ne tua iſta querela dolörque nimius ab illis
ſapientiſſimis viris reprebendatur. Vidit enun
pater tuus, Appium Claudium, nobiliſſunum ho-
minem, vivo pautre ſuo, potentiſſimo & clariſſimo
cive, C. Claudio Edilem non eſſe fFactum, && eundem
ſinè repulſa factum eſſe Conſulem. Vidit, homi-

nem tibi maximè conjunctum, egregium virum,

L. Volcatium, vidit, M. Piſonem, in iſta Edi-

litate offenſiuncula ucceptä, ſummos d Populo Ko-
mano bonores eſſe adeptos. Avus verò tuus & P.
Naſicæ tibi Edilitiam prædicaret repulſam; quo
cive neminem ego ſtatuo in hac Republica foriio-
rem; & C. Marü, qui, duabus idilitatis ac-
ceptis repulſis, ſepties Conſul factus eſt: & Luc.
σς Cæſaris

4² INSTIITUITIONES RHETORICGX.
Cæſaris, Cn. Obtavii, M. Tullii, quos omnet ſci.
mus, Rdilitate præteritos, Conſules eſſe factos.
Vide de iis plura Lib. r. de Invent. Cap. 5.
Art. 4. ubi de Similitudine & Diſſimilitudine
actum ε,
ARTICILIS VI.

Quibus modis enumeratæ Argumentationet in
Oratione varientur?
Qvando recenſitæ Argumentationes in Ora-
*tione uſurpantur, multiplici ratione va
riandæ ſunt, tum ad levandum tædium, tum
ad prolixitatem fugiendam. Quod fit
Primò; cùm rationes multæ, quæ tractandæ
occurrunt, non eodem, ſed vario Argumen-
tationum genere pertractantur; v. g. 51 ad pri-
mam rationem amplificandam & ornandam ad-
hibita ſit Ratiocinatio, ſecundæ Enthymema
deſerviat; tertiæ varia Epicheremata; aliis vel
Dilemmata, vel Inductiones, vel Exempla.
FExemplum dabit Tullius primà Catilinari,
in qua rationes quatuor, quibus probat, Catili-
næ in exilium eſſe abeundum, varietate Argu-
mentationum illuminat. Prima eſt: Quia ejus
Conjuratio patet; quam rationem quadriparti-
tà Ratiocinatione traciat: Etenim quid eſt jam
amplius, Catilina, quod exſpectes, ſi neque nox te-
nebris obſcurare cœtus nejfarios, nec privata do-
mus continere parietilus vocem Conjurationis tuæ
poteſt; ſi illuſtrantur; ſi erumpunt omnia. Muta
jam iſtam mentem, mibi crede: obliviſcere cædis
atque incendiorum; teneris undique: hate ſunt cla-
: riora

Μ

Π ,

γμ|4!
Π
Π
{{
αιιἆαεὶα]“πεεἰ
ε͵
(eechate
Ν
ι
,
Ἴ

,
1

ἘΠΠ)}},

Π
Ε
μ
ΓΙ
Μ 1 }
ſlen ΔΜ
ἿΠ Π
Π }
(
lumnn

} .
Π ἶΐθ]έἶΐ{ε'

ἢ}..

ῃμ

ῆ

Π ]}}.
( }
μῃ

Ἷ

Τ 1
Ὁ Agnen⸗
φλανὶ
ἿΠ
ἼΠ1

|
Ν

Μ
μ(μ}
εη
ἰ }
Ἴ !
Ν
ᾖτιγα;ὶοπιΐἷ
}

"

71)

᾽
"
ἡ
Ἱ

INSTITUTIONES RHETORICE. 43

riora nohis tua conſilia omnia, quæ etiam mecum
licet recognoſcas.
Rationem affert Aſſumptionis: Meminiſtine
me ante diem XII. Calendas Novembris dicere in
Senatu, certo die fore in armis Cajum Manlium,
audaciæ ſutellitem atque adminiſtrum tuæ 95 0.
Secunda ratio eſt: Quia nihil eum in urbe
delectare poteſt; quam per Enthymema am-
plificat, cujus hæc eſt prima Propoſitio: Ti-
bi nihil in urbe jucundum eſt. Quid enim eſt
Catilina, quod te jam in hac urbe delectare poſſit,
in qua nemo eſt extra iſtam conjurationem perdi-
torum hominum, qui te non metuat; nemo, εὶ
te non oderit . Quæ nota Jomefſticæ turpitudinis
non inuſta vitæ tux eſt?“ Quod privatarum rerum
dedecus non hæret infamiæ? Quæ libido ab oculis,
quod facinus ἃ manihbus unquam tuis, quod flagi-
tium ὰ toto corpore abfuit? Cui tu adoleſcentulo,
quem corruptelarum illecebris irretiſſes, non aut
ad audaciam ferrum, aut ad libidinem facem præ-
tuliſti?
Concludit: Egredere ex urbe, Catilina; li-
bera Rempublicam metu; in exilium, ſi hans vo-
cem exſpectas, profteiſcere &α.
Tertia ratio eſt: Quia omnes honi cupiunt
vehementer, illum egredi; quam rationem ità
tractat: optat Senatus, Equeſter Ordo, Populus,
S. De te autem, Cutilina, cum quieſeunt, pro-
bant; cum patiuntur, decernunt; cum tacent,
clamant. Neque hi ſoluun, quorum tibi auctori-
tas vildelicet chara, vita viliſſima, ſed etiam
iſli Ejuites Komani, boneſtiſſimi atque optimni
vit ?,

44 INSTITUTIONES ΚΗΞΤΟΒΊΟΞ..

viri, cæterique fortiſſimi cives, qui cireumſtant
Senatum, quorum tu & frequentiam videre, &
ſtudia perſpicere, & vores paulò antè exaudire
potuiſti; quorum ego vixæ abs te jam diu manus ac
tela contineo &ρ.
Concluſio: Quamobrem, ùt ſæpè jam dixi,
proficiſcere, ... din autem ſervire laudi meæ ma-
vis, egredere cum importuna ſceleratorum manu;
confer te ad Manlium; concita perditos cives; ſe-
cerne te d honis; infer patriæ bellum; exulta im-
pio latrocinio, ut d me non ejectus ad alienos, κ
invitatus ad iſtos eſſe videdre.

Quarta Ratio: Quia ipſe cupit ad Manlium

proficiſci; quam tractat Enthymemæste: Quan
qum quid ego te invitem, quo jam ſciam eſſe
præmiſſos, qui εὶ ad forum Aurelium praæſtolaren.
zur armati? Sciam, pactam 85 conſtitutam eſſe
cum Manlio diem &c.
Secundò variatur Argumentatio, cùm Pro-
poſitiones immutantur, 8 imminuuntur; ità
ur, ſi primo loco ponatur Aſſumptio & ejus-
Probatio, ſecundo loco ponatur Propoſitio &
ejus Probatio; & viciſſim: vel omittantur etiam
Bropoſitiones; maximè cùm claræ ſunt, & non
egent probatione.
Tertiò variandæ ſunt Figuræ, quæ ad am-
plificandas & exornandas Argum entationes ad-
bibentur. Hæc enim Exornationis diverſitas
facit, ut eadem Argumentationis forma quaſi
altera appareat.
Quartò ad Argumentationum varietatem fa-
ciliùs obtinendam neceſſarium eſt, ne Syllo-
giſmorum & Enthymematum frequentià ſar.

Ν
μ 03“”
ἰ ΜΠἹ
Π
μ

Ν

εἰ ι
μ
Deougve

Ε

μαο ῃ
{
Ἰἷὼπῤιἐο ἃ
ι
μ
ἰ
Qimr

ΕΝ} ΘΧὉΠ]{

τ ᾿
Ὀμμὴ
.
ἀμη,.
Μἷ“ι
1Nh
ſamn
Π
ὑή
ἐ 0
η
" .
" ΠΠ}}}

e,

annen
ἄχ Ἵ
ἐ

ἔωμ

.Π]
Μηνύμῃ,
1}}7}
Π
}
Π ΔΠ}ν.

Ἴ]

'
Ἵ]
Π (
Ἴ1]
ψιβὦᾶϊε!ξ
Ἷ εβ.!ἱ
Μ;ῃ ᾿" Ἱ
μμηι}}
ἰ e
.
Χ

ιά

ὝΝ

Ἷ ὶ :

ὑ
ι

INSTITUTIONES RHETORICX. 4
ferta ſit Oratio: Dialecticis enim Diſputatio-

nibus, quàm Actionibus Oratoriis eſſet ſimilior.
Nec in tantam coacervatarum argumentatio-
num multitudinem artificioſa ſive verborum,
ſive figurarum varietas tam facilè induci poteſt,
ut ſiné faſtidio & ſatietate Auditoris non ani-
madvertatur.
Denique multùm etiam conferunt ad eandem
varietatem Ttanſitiones, quibus ab uno Argu-

