Peroratio. 1 1 ſatis multa de cauſa: extra cauſam
Miſericordi- . Π Σ . ΐ
am Judicium tiam nima fortaſſe multa. Quid reſtat,
poſcit pro Mi- niſi ut orem obteſté rque Ὅο Σ ,ᾶωὠεε;ῖ 2
lone: quia vir am miſericordiam tribuatis fortiſſimo
fortis. viro, quam ipſe non implorat, ego au-
Repetitio. vem, repugnante hoc, & imploro & ex-
poſco. NWolite, ( in noſtro omnium
Hetu nullam lachrymam aſpexiſtis Mi-
lonis, ſi vultum ſemper eundem, ſi vo-
cem, ſi orationem ſtabilem, ac non mu-
tatum videtis, hoc minus ei parcere:
atque haud ſcio, an multò etiamſit ad-
Juvandus magis. Etenim ſi in gladia-
toris pugnis & infimi generi bomi-

num conditione atque fortuna timidos

45 ſupplices, &, ut vivere liceat, ob-.
ſecrantes, etiam odiſſe ſolemus, fortes
& animoſus, & ſe acriter ipſi morti of-
ferentes ſervare cupimus: eorumque
non magis miſeret, qui noſtram miſe-
ricordiam non requirunt, qum qui il-
lam eſſlagitant: quantò οο magis in
Π Fortiſſimis civibus facere debemus? "
Prni uj. Me quidem, Judices, exuminant, &
Reipublicæ. interimunt hæ voces Miloni, quas au-
Proſopop. dio aſſidus, & quihus interſum quo-
Inciſa. tidie. Valeant, inquit, valeant cives
Seminarie. mei, ſint incolumes, ſint florentes, ſent
ὙΠΟΠΥΠΜα, Heati: ſtet, hæc urbs præclara mibique

patria chariſſima, quoquo modo merita

de me erit: tranquilld Republicd cives
mei ( quoniam mibhi cum illis nonlicet
ſine me ipſe, ſed per me tamen perfru-
: antur?

Commutatio.

ΓΝΙ
{}}}}}
Μ
μ

ἡμη!"
μμἰμιμ
ὰ
μἰμμ}
μπ ι
μὐμη
}
ἐμί ι
}
ἵη1},}
ψ (}}
Μ {{
71}
c

17
᾽

{{{{}}}}}}}."

"
"
ἤγ μ
᾿ }{ὢωπὤεν;ῤ
}

ι Pro T. Ann. Milon. Oratio. 75
Π η antur: ego cedamatq; abibo, ſi mibi Re- Tradutio.
ufn, publicâ boni frui non licuerit; at carebo Antitheta.
Ὑ Mzu mald, 85 qudm primuùm tetigero benè
hin fifm moratam & liberatam civitatem, in ea Exclamati
ὴ : fruſtr : ; j.Exclamatio.
nnn n. conquieſcam, *Ofruſtr, inquit, ſuſcepti
Emma. mei labores?6 ſpes fullaces! cogitatio-
ſm min 2264 inanes meæ! Ego cuùm Tribunus ple-
Μ {.}}}, ) Kepublicäoppreſsd, me Senatui de-
nden, u diſſem, qué extinétum acceperam: Equi-
{ Zzebass Komans, quorum vires erant debi-
Π ἐ μῃ ἰ65 : onis viri, qui omnem auctoritatem
Meimſo Clodiann armu abjecerant: mibi un-
" μ guam honorum praſidium defuturum Enumeratio.
ἰ Putarem?“ Ego cùm te ( mecum enim
, rem * τ .
ψ ! Jæpiſſems loqunur ) patriæ reddidiſſem, Traductio.
εο iht non futurum in patria putarem
γμι:. ι Tocum? Ulinunc Senatus eſt, quem ſe-
emnut,f ι ἀδερε αρίς λν Reyetitio
μ μη! euti ſumus? Uli Equites Komani illi, Dirihutto
illi, inquit, tu & Ubi ſtudia munici-
tiorum ὁ Uli Italiæ voces? Ubi de-
nique tua, Marce Tulli, quæ plurimi
Fuit auxilio vox & defenſio?*“ Mihi-
ne ea ſoli, qui pro te toties morti me
obtuli, nibil poteſt opitulari? *Nec ve- τὰ
μῃ Τὸ bæc, Judices, di ego nunc flens, ſed Geminatio.
Μ boc eodem loquitur vultu, quo vide-
neſ tis; negat enim, ſe, negat, ingratis ci-
οὑ wibus feciſſe, quæ fecit; timidis &&α

: : ΜΗ
᾿ πο}ἶτ.;:ει "
Π ς:ι.ὺυιῳιι ι;
ὴ ἐμ Ν
η ἦδμμι.
μ ἶ

’ἈΗΜ' .—. . .
ſtin , omnia cireumſpicientilus pericula;
alnit, non negat. Plebem &W infimam multi-
onn , tudinem, quæ, Publio Clodio duce, for-

ſ tunis veſtru imminebat, eam, quò tu-
}

Η η ΐιῥν eſſet vita veſtra, ſe feciſe comme-

εμ Ρ;;Μἔ morat,

Traductio.
Diſſoluta.

Simil. Cad.
Adjunctio.

Traductio.

Antitheſis.

Traductio.

—76 M. T. Ciceronis.
morat, ut non modò virtute flecteret,
ſed etiam tribus] ſuis patrimoniis deli-
niret: nec timet, ne, cum plebem mu-
neribus placärit, vos non conciliärit
meritis in Rempublicam ſingularibus:
Senatiis erga ſe benevolentiam tempo-
ribus hu ipfis ſæpè eſſe perſpectam, ve-
ſtras verò & veſtrorum ordinum oc-
curſationes, ſtudia, ſermones, quem-
cunque caſum fortuna dederit, ſeeum
ablaturum eſſe dicit. *Meminit etiam,
Αδὲ vocem præconis modò defuiſſe;
quam minimè deſiderdrit : populi veròͤ-
cunctis ſuſfragiis „ quod unum cupie-
rit, ſe Conſulem declaratum. Nunc
denique, ſihaæc arma coutra ſe ſint fu-
tura, ſibi facinoris ſuſpicionem, non
facti crimen obſtare. Addit hæc, quæ
certè vera ſunt, fortes & ſapientes vi-
res non tum præmia ſequi ſolere rectè
factorum, qudm ipſa reciè facta: ſe nibil
in vita, niſi præclariſzmé feciſſe. Si-
quidem nibil ſit praſtabilius viro,
quàm periculie patriam liberare: bea-
705 eſſe, quibus ea res honori fuerit ἃ
Jſuis civibus: nec tamen eos miſeros:
qui beneficio cives ſuos vicerint. *Sed
tamen ex omnibus præmiis virtutis,
, eſſet habenga ratio præmiorum, am-
pliſzmum eſſe præmium, gloriam eſſe
bhanc unam, quæ brevitatem vitæ, po-
ſteritatis memoriam conſolaretur: 74
Σ ut abſentes adeſſemus, mor-
71

;Ἱὠὶνιξπτπ. Ι

Γ

{ ςετ

μ

,
Π
“
ἡ ΠἩ}}}"
μ{{

Γ ;
η
" Ν
μ }

ῃ

Ξ = —
—

Η Ῥὲτιω;ς;;
1!

ὶ

ſſen, }

"
Ἰ

ἽἼ")]} "

71

ttun M
Τ
ΠΪ
Π
μή
Π
ωὡᾖωῳ
.
“Ἷ
ἄμψῃ ᾿

Ἷ
ν..}..
"
ἼΝ
1111
Μπξιιἰατὠω :
ρἱεπτιαππ npr.
erſelen ,.
} {Π}}}}.
rmpner, :
ὠ η ι
1
γν ἐ{
Ἔ ,
uumn
, Ν
nna ſe ſ
Hicnnen,
Π ,

( Π

„

licenin.
e Ἅ
Π " "

μ ᾷ
Ἷ

Pro T. Ann. Mil. Oratio. 77
tui viveremus: hanc denique eſſe, cu-
jus gradibus etiam homines in cœlum
videantur aſcendere. De me, inquit, Proſopop.
ſemper Populus Romanus, ſemper
omnes gentes loquentur, nulla unquam
ohmuteſcet vetuſtas. Quin hoc tem-
pore ipſo, cùm omnes d ſuis inimicis
faces invidiæ meæ ſubjiciantur, tamen
omni in hominum cætu gratiis agen-
dis, & gratulationibus hbabendis, &
omni ſermone celebramur. Omitto præteritio.
Etruriæ feſtos, & actos 49 inſtitutos
dies. Centeſima lux eſt haæc ab inte-
ritu Ῥ. Clodii: & opinor, ultrà, qum
fnes imperii Populi Romani ſunt, non Hyperbole.
ſolum fama jam de illo, ſed letiam læ-
titia peragravit. Quamobrem, ubi
corpus hoc ſit, non, inquit laboro,
quoniam ommnibus in terris & jam
verſatur, & ſemper habitabit nominis
mei gloria. Hæc tu meeum ſæpè, his
abſentibus, ſed iisdem audientibus, haæés Peopter ſe
ego tecum. Milo. *Te quidem, quòd; en ο
πᾗο animo 655 ſatis laudare non poſſum. ronem, qui
Jed quò eſt iſta magis Divina virtus, ejus opera re-
εὸ majore ( te dolore divellor. Nec ve- vocatus eſt in
γὸ ' mihi eriperi, reliqua eſt illa ta- Pacriam.
men ad conſolandum gquerela, ut 115
iraſci poſzm, d quibus tantum vulnus
accepero : non enim inimici mei 16 mihi
eripient, ſed amiciſſmi; non malè ali-
quando de me meriti, ſed ſemper opti-
me. Nullum unquam, Judices ) Mihi Antitheta.
2611

78 M. T. Ciceronis lel emn
tantum dolorem inuretis ſetſi quis Ε
Correctio. κ , γ ( ε' 71 po n “"
teſt eſſe tantus) ſed ne bunc quidem ,νΠ}
ipfum, ut obliviſcar, quanti me ſem }
per feceritis. Quæ Σ vos &pit oblivio, !

aut ſi in me aliquid offendiſtis, cur non Μ

id meo capite potius luitur, qum Mi- ,
loni ἐ Praclarè enim vixero, β χ , ]
Repetitio. ,.»}}; ἌΣΡΩΣ ὶ /
ῬΞ mihi acciderit prius, quàim hoc tantum ᾿
Simil. Cad. Wali videro. * Nunc me una conſolatio
Adjunctio. ſuſtentat, quò dtibi, ὁ T. Anninulum 4

me amori, nullum ſtudii, nullum pie- e
tatis oſficium defuit. Ego inimicitiat ſan n
Lotentiam pro te appetivi: ego meum mena
Jæpè corpus & vitam objeci armis ini. .
micorum tuorum: ego me plurimis pro ſu te
te ſupplicem abjeci: bona, fortunas lhim
Π M

meas ac liberorum meorum in com-
munionem tuorum temporum contuli;
hoc denique ipſo die, ſiquavis eſt parata. " „
Μ qua dimicatio capitis futura depoſco. nilnn
Quid jam reſtat ὃ χμϊα habeo, quod di- ὙΝ

Ἴ7}}.
"

Dubitatio. cam, 7Η0 faciam protuis in me merits, ἐ πή!
niſi ut adeam fortunam, quæcunque erit ſilu
Synonymia. zua, ducam meam? Non recuſo, non Μ
abnuo, vösque obſecro, Judices, ut ve- 1 linn
ſtra beneficia, quæ in me contuliſtis, ant ſſun )
Simil. Π εξ in hujus ſalute augeatis, aut in ejusdem 1 luah
exitio occaſura eſſe jubeatis. *His la- ῳ
chrymis non movetur Milo: eſt quodam Ν η

Corredtio. ineredibili robore animi ſeptus: exilium em/
ibi eſſe putat, ſibi virtuti non ſit locus; ἰ
mortem naturæ finem eſſe, non pe- ἵημν
nam. Sed hic εἰ mente natus eſt. Qui a

Ὧ Pro T. Ann. Milone Oratio. 79
( , τονῦ Judices? quo tandem animo eritu? Antitheſis,
e ι Memoriam Milonus retinelitu: ipfum
ἡιηΐ , Siciets? & erit dignior locus in terri
Ὑ ullus, qui hanc virtutem excipiat, qudm

bic, qui procreavit? Vos, vos appello, Geminatio.

Fnlſinaunen Apoſtrophe.

ἣν, ἐ fortiſſimi viri, qui multum pro Re bubli-
nünn ἰ Aſanguinem effudiſtis, vos in viri & in
unkrtn tWvis invicti appello periculo Centurio-
Ν γ1}Ν 7165.,) vosque milites: vobis non modèò in-
Τ η Wectantilus, ſedetiam armatis, & bhuic Ssynonymia.
Judicio præſidentilus, haæc tanta virtus Exclamatio.
expelletur, exterminabitur, ejicietur?
Ο me miſerum!? ò me infelicem? Revo-
care tu me in patriam, Milo, potuiſti
per hos, ego 16 in patria per eosdem Commutat.
retinere non potero * Quid reſponde- Antitheſis.
bo liberis meis, qui 19 parentem alte-
rum putans? μ tili, Quinte frater,
nn qui nunc aber, conſorti mecum tempo-
ἴ ςβ“ἶ rum illorum“ me non potuiſſe Milonis
Π ΜΗ ſalutem tueri per eosdem, per quos no-
Π ſram ille Jerväſſet ὁ At in qua cauſa
ΝΤ non potuiſſe? quæ eſt grata gentilus: Subjectio ab
ΜΗ . , . ἼΣΣ Ρ adjundtis rei,
μ 01 “πμῆδτα non ρο μ ὁ ab is, qui maxi- ι
Ν " me P. Clodii morte acquiérunt; 7μ0 6
Julhrei deprecantes ?à me Quodnam concepi tan- Interrogat.
meumiii zum ſcelus? aut quòdin me tantum faci-
ς Π 212;’]3}”:2 nus admiſi, Judices, cuùm illa indicia
{|} Μ communis exitii indagavi ἢ batefeci ) Inciſa.
Mb⸗ R protuli, extinxi? Ommes in me meöbs- Synonymia.
ſmu/ , 716 redundant ex illo onte dolores.
μ " Quid me reducem eſſe voluiſtis? An ur

Ἷ }})
ἔρῃ immnt
ὙΠ : ΔΝ
Ἴ arnit!
Η ἈΝ
Hona, {{{|

ἼΠΝ Apoſtrophe.

μ nſt enſpectante me expellerentur ii, per quos

Π ἐ Ϊ
Ν AWſems

==

.

80 M. T. Ciceronis 1 ᾿ ͵
Obteſtatio. eſſem reſtitutus? Nolite, olſeero vos, pa- e
i, mihi acerbiorvem reditum eſſe, qum
fuerit ille ipſe diſceſſus. Nam qui poſſum
putare, me reftitutum eſſe, ' diſtrabhor
ab iis, per quos reſtitutus ſum? Utinam
Optatio. Dii immortales feciſſent pace tua, Pa-
Apoſtrophe. γίᾳ, dixerim; metuo enim, ne ſceleratè
dicam in te, quod pro Milone dicam piöò
ut P. Clodius non modò viveret, ſed etiam 3
Prator, Conſill, Dictat or eſſet, antequam 1

Antitheſis. he. pectaculum viderem. Ο Dii immor- Ο ἢ
/ ἦ Α „ . Ω .Γ ᾿
Exclamatio. tales? Fortem, & d vohis, Judices, con o
ſervandum virum! Minimè, minimè, 4 "
Geminatio inquit; imò verò pœnas ille dehitas lue- (ll
Proſopop. Vit: "ῸΣ ſubeamus, ({ ὰ neceſſe eſt, non

debitas. Hiccine vir, patriæ natus, uſ- ι
quam niſi in patria moretur? Aut, ſi :
foriè pro patria, bujus vos animi monu-
Antitheſis. menta retinebitis: corporis 11 Italia nul-
Traductio. Ium ſepulehbrum eſſe patiemini àHunc
aari ſuũ quuquam ſententid ex hac urle ex-
raduétio. Ξ
pellet, quem omnes urbes, expulſum ἃ
vobis, ad ſe vocabunt. Oterram illam
beatam, quæ hbunc virum exceperit!/
hanc ingratam, ({ ejecerit? miſeram χ (
amiſerit? Sed finis ſit: neque enim præ
lachrymis jam loqui poſſum: & hic ſe la-
chryinis defendi vetat. Vos oro obteſtor- Ml
que, Judices, ut in Enentu,aſele e⸗ ὑΐηι
εοά ſentietisid audeati. Veſtram vir- dlue
tutem ,juſtitiam, fidem, mibi eredite, [})
„ maximè probalit, qui in Judicibus η
legendis optimum .9 ſapientiſſimum }
quemqe legit. M. ΤΌ

8 48 γοί Ἕ 8;

Π ε} ἼΜ;

{{ Η}, ΐ 4 J 3 2 . 5
nht ιΆ . O e 5 Jo. NS Θ οὶ
ξ'ῇ'πἶι; -9 Ξ Ξ
͵::;;τ’ μςε .
lin irn e, LI

COICERONIS

enthin Ϊ
᾽ PRO

a " MARGO ΜΑ ἨΟΕΕΕΟ

! ῤῤἶι
Ἔμᾷςχ ORATIO.
Ponrts nH ARGUMENTUM.
tur /ℳ ἰ : Ν
;γιοὲξ ͵,͵͵͵ Marcellus geſto Conſula-
honuli u Π τὰ & virtute clarus, Ci-
ani r vili Bello Pompejum ſe-

ει Cutus eſt, victusque Pharſalicaâ
Μ " ΡΠἓΠΞ, πεῃυεςυτπυς qui bellum
* ! 'ἴπ Africa renovandum putârunt;
en ſua conſilia conjunxit, neque ad
Μ Cæſarem victorem impetrandæ ve-
τ " niæ causâà, ſupplex ire voluit: Mi-
μ tylenas urbem à bello & ἃ belli fu-
gunb/ " ſpicione remotam, ſe contulit: ibi
Μ ſatis diu, nullo revertendi in pa-
lrut⸗ triam ſtudio, commoratus, cùm in
nui ,Publica calamitate conſcientiã ſe
n, , mentis optimæ conſolaretur, & in

1, " μ Ιιετετιε νινετεκ ‚reditum οἱ Senatus

92 Μ. Τ. Ciceronis.

à Cæſare impetravit hac ratione:
cùm in Senatu à L. Piſone mentio
facta eſſer de Marcello, & cùm C.
Marcellus, ejus frater, ſe ad Cæſa-
ris pedes abjeciſſet, cunctus Sena-

tus conſurrexit, & ad Cæſarem ſup-
plex acceſſit. Tum Cæſar repentè

Ppræter ſpem dixir, ( Senatui rogan-

ti de Marcello non eſſe negaturum,

tametſi dolores & acerbitates tuliſ- κ
ſet ab iſto viro, & jam, partâ pace, }
aliquorum inſidias timeret. Cœte-
rùm adjecit, ſe ſibi & gloriæ ſatis
vixiſſe. Cicero, qui ſtaruera t in ἴ μ

perpetuum tacere, non potuit non }

gratias agere Cæſari pro tanta Ma-

, 5 . . . 1
gnitudine animi & Clementia: & emmd
Τ Ομπι
Π

quanquam proprer Marcellum ha-
bita Oratio ſit, ad conciliandam ta-
men & colligendam æſaris Bene-
volentiam digreditur in eam par-
tem, ut de querela Cæſaris & ſuſpi-
cione inſidigrum, dictisque accura-

τὸ difputet.
Quæſtio hujusOrationis eſt in ge⸗
nere demonſtrativo, an maximè Cæ-

ſaris Clementia laudanda ſit ob reſti-
tutum Marcellum?

Analyſis Orationis:

. Ρ . Ὶ ι'ἷ... ᾿
Exordium. Cicero reddit cauſam
Senatui, eur ad hunc diem ſiluerit; "

εὐλὰ . nune

ΔὉ

Π Π

; Π

μ

ἀὦ μὶὴ

ἤναῃ ὰ
ἱ.;.ῃε;ίὶπ γΠ
ἀξῃ ὴ
Μ

ἀππηῃ

Se μ Pro M. Marcello Oratio. 983
l nunc reſtituto Marcello, non poſſit
Ὧ η dicere. ο
δν Δ A dolorem ſi
Δ9 berpetuum dolorem ſuum
* auget εΧ abſentia Marcelli „ut ma-
ndn jorem ex proximo ejus reditu læ-
dCirmi titiam exprimat, Apoſtraphâ ad Cæ-
un (Anten ſarem. Deinde authoritatem Rei- inev τῦ
ἰ publicæ redditam, & ſpeciem ρεῖς ΄
Beſengnt ſtini Senatũs ac maximè gloriam M.
μ Marcelli optimi viri, prædicat ex
ΠΌ ram inſigni Cæſaris beneficio.
inem. ( Propoſetio. In prima & principali
τ parte ait, laudandam eſſę maximè
n Hmet Olementiam Cælaris ob feſtifutum
non ΔΌ hodie Marcellum & Senatum: In
ο ſecunda verò inſidias Cæſari non eſ-
Clemen ſe metuendas.
ῖ Confirmatio. PrimambPropoſitionis
Conclim partem probat hoc Enthymemate.
αἰὐ . Caæſar majorem exreſtituto Marcel-
8 } lo ſimlque Senatu gloriam conſe-
ὐ cutus eſt, quàm ex omnibus vi-
ἀβψι ἑζου : ergo maximè laudanda eſt
Clementia Cæſaris ob reſtitutum
Marcellum ſimùlque Senatum.
Antecedens probat quatuor ar-
gumentis. 1. Visoriæ cæteræ non
ε! ſunt propriæ Cæſaris, ſed propria
eſt Clementiaanam licet bellicæ 13 1. ore
des victoriæque Cæſaris tantæ ſint 9 ὅθονι, ς ΒΊΡΕΣ
ΜΡ᾽, uc cæteros ommes Imperatores ι μδλοὶς μρΐ τοδ ς
ὀὀίτεπυἷξὕ raârit, minores tamen ſunt, eoqucd;
" ' Ἐ 2 plu-

τι.

ἘΞ
τὸξ-
«5»
ΞΞ.
ἘΞ
S
=
S=S

9894 M. T. Ciceronis

pluribus aliis coadjuvantibus, ac ἐ

ipſi etiam fortunæ ſolent commu-
nicari: ſed laus Clementiæ non eſt
communis aliis, ſed ſoli Cæſari pro-
pria. J G Ἷ

. Non fuit difficile Cæſari popu.

los vincere, arduum autem erat
vincere Iracundiam. Probat hoc
extollendo magnas victorias Cæſaris
contra plurimas Gentes, & exinde
magis auget victoriam maximam,
quã Marcello hoſti pepercit. No-
vum hujus laudis incrementum de-
ſumit à nobiliſſima familia Mercel-
lorum

3. Cæſar hactenus victores vicit,
at hodie ſe ipſum ſeu ipſam victo-
riam.
4. Sapientiſſimè ſe ipſum Cæſar

ſeu victoriam vicit ſtudio pacis &

moderato victoriæ uſu. Probat ex
effectis, quia duos maximè pacis

Authores. Ciceronem & Marcellum
conſervavit, quia conſervavit, &

conſervat ex acie, quos poteſt.
Probat ulteriùs opponendo Pompe-
janorum ferociam & crudelitatem,
ſi victores evaſiſſent.

Concludit gratulando Cæſari tan-
tam laudem & virtutem, quæ ipſi
propria eſt, non felicitatis ac for-

tunæ.

Se-

Μ Ν
εἰ

| } |

λ ἷν

μ ι ὶ
Π

Ὑ εὶ

Π εἰ
}
Ν η
Ἴ17)
.
ἐ

"

Ὅ }.

Μ

Ἴ Ν
Μ η εἰ
οἰιὢἵετ'ιρτο.

ἐ
Um Aten αι -

Π Π
Ν
Nes, ἃ ο
Π Wurime
ἐά ἢ

remmentome
Π Mn.

Π
Ἔ

Pro Μ. Marcello Oratio ὃς
Secundam partem Propoſitionis,

quòd nimirum Cæſar metuere non

debeat inſidias probat, eoquòd ne-
mo tam ingratus tamque injuſtus eſſe
poſſit, qui extinctum velit eum in
cujus animâ Respublica conſiſtit;,
& à cujus vità pender: quanquam
non ita extenuet ſuſpicionem Cæſa-
ris, ut eautionem prudentem adhi-

bendam eſſe, eandémque omnibus,

qui ab ipſo converſati ſunt, metu-
endam non ſuadeat.
Mox uritur hoc Dilemmate: vel
Cæſariani vel Pompejani inſidiantur

Ceæſari? Non Pompe lani, qui accep-

tà præter ſpem ſalute omnes ſunt
amiciſſimi; ſed nec Cæſariani, qui

ipſo duce ſumma omnia conſecuti

ſunt; ergo nulli.
His dictis nihilominus non im-
minuit ſuſpicionem Cæſaris, propo-
ſitis hominum abditis conſiliis, ut
tantèò diligentius Cæſar caveat ſaluti
ſuæ, αυὰ ſalus omnium & Reipu-
blicæ nititur. Ὥ
Hinc digreditur ad explicandam
& refellendam Cæſaris vocem, 4
dixerat, ſe ſatis vixiſſe. I1. Per
Conceſſionem, quòd pro rebus à ſe
geſtis ſatis vixerit, verùm cùm vul-
neribus Reipublicæ ſolus mederi
poſſit, non dum ſanis vixer it Patriæ.

ὰ Τ, Τ.
86 M. Ὑ. Cickronis. " η
Imò plus dicit, quèòd Cæſar, qui ἢ. 1 [;Ἱ;Ρῃ,ᾷ
bi ſoli nec natus eſt, nec vivit, non al
dum vivere cœperit vel Patriæ vel H ὶ
ςΙοτιἝΓὡι. '
" ἡ

„Probat I. Ex ipſa Definitione ἼΩΝ ,
(Ξὶουτ’, 2. Ex Brevitate vitæ & " "
εεειι“ῃιτεεε,σω Cæſar inſervire de- μΜ "
eat. 3. ἘΧ ipſo judicio poſtero- erin
rum, qui dicent virtutem & res ns
geſtas Cæſaris plus admirationis, [π|}
quàm gloriæ habere, niſi etiam Rem- e
publicam fudârit. 4. Ex ipfa in- μ Π
ter cives reſtitutà pace, quâ diu Ceæ- uld
ſar frui debeat, nec de inſidiis cogi · lale
tare. ι κ
μ μ
Denique ſuo &. Reipublicæ no- irßa
mine hortatur atque obſecratur, ut uu
vitæ ſuæ conſulat. Π
Ε
Repetit laudem Clementiæ Cæ- χ:
faris, & gratiarum actionem pro aic
tanto beneficio. Cur autem id, un nzun
Præſertim ipſe faciat, duas affert εὐ μ Ἷ
cauſas. 1. Quia rogatus fuit ἃ Se- ſer
natu, ut nomine omnium gratias Ἵ
ageret. 2. Quòd ipſe ſit Marcelli uun Σ
επππτιίἴἰτῃι;ε, cujus reſtitutio majo-

Ἱ ῃ
rem Ciceroni quànii c&teris omni- S
bus lætitiam aſteraten ο Μ;Μ
Diu- Kal

ce P. Marco Marcello Oratio. 87

ι ; μ ξ . .. Τ "1,
ΠΞἜΓἸ Ἱ Iuurni Silentii, Patres con- τ ὐή
Mee Ν hon ᾿ Jeripti, 70 eram his tempo- Clementiâ

Vibus uſus, non timore ali- Cæſaris, quæ
quo, ſed partim dolore, par- Autitheſhis.
uuin verecundid, hnem bodiernus Cieronein
A häiin dies attulit, idémque initium, 214 non patitur,
tenint ο vellem, quæque ſentirem, meo priſti- dum Marcel-
Ἱ ierih no more dicendi. Tantam enim lo, ſummà
ccoen manſuetudinem, tam inuſitatam in- Ferie iin
Πῃ : auditamque clementiam, tantum in Rempubl.
Δ : ſumma poteſtate rerum omnium cam ac ſena-
ἰ η modum, tam denique incredibilem tum ſummà
ι ὐ ſapientiam, ac pene divinam, taci- aiigre
ἐ tus nullo modo præterire poſſum. gituit.
einidis a Δ. enim Marcello vobis, Patres Polyſynde-
Conſcripti, Reique publicæ reddito, ton-
non ſolum illius, ſed meum etiam
elen vocem ς9 austoritatem ξ9 .υοὖὶ;- ς5᾽
ερμινο -Keipublicæ conſervatam ac reſtitu- Simil Ca-
acam puto. Dolebam enim Patres . ai
Conſeripti, & vehementer angebar, Λ 10.
Gemmul cum viderem, virum talem, qui in
omk eadem cauſa eſſet, in qua ego Μ
ſem, non in eadem eſſe fortuna: nec Metaphora.

, Ἀ

μ
ῃςυτὀιΐξἓ Vmibi perſuadere poteram, nec fas
ſib eſſe ducebam, verſari me in noſiro
μ πἰ τοϊογὶ curriculo, illo æmulo, atque
mane imitatore ſtudiorum, ac laborum
Nen meorum, quaſi quodam ſocio à me

ktun 47 comite diſtratto. Ergo 97 mihi
ες ρα priſtinæ vitæ conſuetudinem, Metaphora.
Ο Cæſar, intercluſam aperuiſti, 8᾽ .
ies omnibus ad bene de omni Kepubli-
; 4 (4

88 M. Τ, Ciceronis

ca ſperandum quaſi ſignum aliquod 6 Ὶ |

ſuſtuliſti. Intellectum eſt enim mibi
gquidem in multis, & maximè in me W
1pſo, ſed paulò antè omnibus, cum 1

M. Marcellum Senatui Populéque

KRomano conceſſſti,; commemoratig

praſertim offenſionibus, te auctori- }

tatem bujus ordinis dignitatemque "
Keipublicæ tuis vel doloribus vel ſu-

Nicionibus anteferre. Ille quidem
fFructum omunis anteactæ ætatis ho-
dierno die maximum cepit, cum

Ἴ

"
Τ Π
ν

Jummo conſenſu Senatüs, tum præ- 15}

A relatis & tzerea judicio tuo graviſſzimo & ma-
Epiphonema vimo: ex quo profectò intelligis,
majus, ad quanta in dato beneficio ſit laus, cùm
ἀΡδ, en accepto tanta ſit gloria. Eſt verò

Jortunatus ille, cujus ex ſalute non

minor penè ad omnes, qum ad il- ;

lum ventura ſit, latitia pervenerit.

Enumeratio Quo ei quidem meritio atque opti- aun
Polyſyndeta. mo jure contigit. Quis enim eſt ilo

Prche ni Aut nobilitate, aut probitate, aut
riolum ο btimarum artium ſtudio, aut in-
Cæſari reſti- Zocentid, aut ullo genere laudis præ-
tuiſſe Mar: ſtantior ὃ Nullius tantum eſt flu-
natum, à qui-
bus offenſus

cellum & Se- men ingenii, nulla dicendi aut ſeri- n

bendi tanta vis, tanta copia, duæ

eſt: Quia εχ 2012 dicam exornare, ſed enarrare; Π 1

hac majorem C. Cæſar, res tuas geſtas poſſt. Ta-

laudem con- men aſſirmo, & hoc pace dicam tua,; }
ſecutus eſt, zuflam in his eſſe laudem amplio-
ἜΠΕΕ . τ ᾽ ,„ quaim ῥοηΐογηο 6 1. "
omnibus Tetmn udt Littt, 7’atti 0 ItorI Τ|

ViRoriis, (0125

᾽

[Γ]

—

ιβ
4“"
'

ἣ"

Ι]

|

" :
..}71}}}}}}}
,
ν μ ἐνηόψε, ὑ
.
ν
Π
Ν11}1}}}}}}
ἰ

Μψνιί
Π

. .

lenn

᾿ἴμῃ {
, Τ,
7 ἈΙ 1
konniu, an
ἿΝ ἐμίμι:
}
,ψω, " uhn
! yuunnn

Τ

Ἅ

1
ce α}}
Ὶ εψ”, Ἰ
tit, Πμ1}
ὴ ielig
ο εἰ
,
ε( Μ
Π ᾳωω!-
εἹ μ Ϊ
γ1}
ὙΝ
μ ι"}..
μΈ }
μμμμ}.
ψ '
ἼΝ
"
ἪΗ 4
μ
μ ἐ{ "
εἰ Ν
μ

"
"

—
—,—

- , τ

ὶ

.. Ζ ο ς totum boc

Ῥ, Marco & Marcello Oratio. 80

conſecutus es. Soleo ſæpè ante oculos Confirmatio
ponere, idque libenter erebris uſur- Bidrlbutio.
pare ſermonibus, omnes noſtrorum gimil. Cad.
Imperatorum, omnes exterarum Inciſa & ar-
gentium, potentiſſmorumque popus ticuli.
lorum, omues clariſſzimorum Kegum
res geſtas cum tuis nec contentio-
num magnitudine, nec numero præ-
liorum, nec varietate regionum, nec
celeritate confciendi, nec diſzmili-
' Ὑ ΤΝ Alia Η
tudine bellorum poſſe conſerri; nec 5 ὲΡΘἴ'
verò disjunctiſſimas terras citiùs cu- olica Com-
: ἣ ἔπλ ς τά paratio.
jusquam paſſibus potuiſſe peragra-
ri, quàm tuis non dicam curſibus,

ſed victoriis luſtratæ ſunt. Quæ probat. r.

Σ " Π . Quia Victo⸗
guidem ego niſi tam magna eſſe fa e & Ὑ
tear, ut en vix cujusqguanz mens κ illis lau-
alit cogitatio caßere poſſtt, aumens des non ſunt
Jem: ſed tamen ſunt alia majora. propriæ Cæ-
Nam bellicas laudes ſolent quidam ſaris, ſed
: ὑτς 7 ,„„ Cum multis
extenuare verbis, easque detrabere 1 ς com-
ducibus, communicare cum militi- munes.
bus, ne propriæ ſint Imperatorum:
&& certè in armis militum virtus, lo- Inciſa.
corum opportunitas, auxilia ſocio- Simil. cad.
rum, claſſes, commeatus multùͤm
juvant. Maximam verò partem
quaſi ſuo jure fortuna ſibi vendicat, Diſſimilitu-
& quidquid eſt proſperè geſtum, ἰά o⸗
penè omne ducit ſuum. 4422 verô nenti⸗ eK
bujus gloriæ, C. Cæſar, quam es pau- Caæſaris pro-
lò antèò adeptus, ſocium habes nemi- pria.
5 Huantümcungu e
PF 5 ε)

Ϊ " μ

90 M. T. Ciceronis .
᾽ Ε ; ; ἰ ὰ
Repetitio. ſ., quod certè maximum eſt, totum " imnnn

Adjunctio. Mta laude centurio, nibil perfectus, ,
Inciſa. nihil cobrs, nihil turma decerpit. .
Definito : - - : Ν . m,
᾽ Ποῃγὠεγ Quin etiam illa ipſa rerum buma- Π
" narum domina fortung, in iſtius ſe εμ
Jocietatem gloriæ non offert, tibi 1 mm,
cedit, tuam ſe We totam & pro- cefi
Probat. 2 Priam ſatetur, Nunquam enim te- μ 1
Quia tam meritas cum ſapientia commiſcetur, Ν "
difficile non nec ad conſilium caſus admittitur, ἴ
Anticheſs LDomuiſti gentes immanitate barba- οὑ
S,,, Ten, liſti gentes immanitate barba- Ν
Adjuncta. Tas, Mmultitudine innumerabiles, lo- 11
fuit Cæſari is infinitas, omni copiarum genere { {
gentes vine abundantes: ea tamen viciſti, quæ 68 ſehffuifit
ξετο Ι(ξιξἓἰ""' nuturam & conditionem, ut οἰποὶ μ "
cillimum. Poent, babebant. Nulla εἴ enim ἐ }
οο tanta vis, quæ non ferro ac νἱτρα5. Π Μ
Simil. cad. debilitari, frangique poſſit. Animum . Τ:
Adjunda. vincere, iracundiam cohibere, victo- Ji

—

=

Π Π;}}
rieam temperare, adverſarium nobi- {{ Ὶ}
Mreneeſen litate, ingenio, virtute præſtantem, mn ila
non modèò extollere jacentem, ſed 4 Μ μ
ettiam amplificare ejus priſtinam di- 1 ἀμ {{
ΠῈ gnitatem: hæc, qui facit, non ego mncht,
ς ἴθο: b eum cum ſummis viris comparo, ſed rn
Conceſo, ſimillimum Deo judico. Itaque C. πιομ

Comparatio. Cæſar, bellicæ tuæ laudes celebran- [ } az
tur illæ quidem non ſolum noſtris, ſeld 1 lui
penè omnium gentium litteris atque Wrig ο
linguis: nec ulla unquam atas de [υ} iniin
tuis laudibus conticeſcet. Sed ta- 1 4
men ejusmodi res, neſcio quomodo, ϑι
- etiam

Ἦ Ρ Marco Marcello Oratio. 91
m etiam cùm leguntur, obſtreßi ela- Alegorin.
" Δ Π ς more militum videntur, & tubarum
llnf Jono. At verò cùm aliquid elemen-
Ἰπι μῃ ter, manſuetè, juſts, moderatèò, ſa-
n nn pienter factum, in iracundia pra-
Ἷ Ν ſertim, quæ eſt inimica conſilio, &
" . in victoria, quæ naturd inſolens τ
ἐ ſuperba eſt, aut audimus, aut legi- A minore
enenn mmus: 440 ſtudio incendimur non ad majus.
Mconmin modò in geſtis rebus, ſed etiam in fi-
( μ &is, Σ eos ſæpe, quos nunquam vi-
ηή ! dimus, diligamus? Te verò, quem
umnhle, præſentem intuemur, cujus mentem,
ι μῃ ſenſusque eos cernimus, ut quidquid
ἰ ει belli fortunn reliquum Keipublicæ fe- Synonymia.
μ un cerit, id eſe ſalvum velis, dutbus
Nulneta Laudibus efferemut?“ Quibus ſtudiis
enorin proſequemur ? Qud benevolentid com- proſapo-
Π plectemur? Parietet medius γάϊας, Ἐ era
nottndn mihi videtur, bujut curiæ tibi gratias
Π agere geſtiunt guòd brevi tempore
egeitn. Jutura ſet illa aukctoritas in bis ma-
eele d. J0τ1 Juorum, & Juis ſedibus. Equi-
“πὶ dem cùm C. Marcelli, viri optimi,
μ commemorabili pietate præditi la-
τ " cbrymas πιριὸ vobiſcum viderem, om-
ftenm nium Marcellorum meum pectus me-
, Ιἷἷζ,ῥ moria effodit, quibus tu etiam mor-
( 11 tuis, M. Marcello conſervato, di-
Nun anitatem ſuam reddidiſtiz, nabiliſſ-
n Π 8 mmque familiam jam ad paucos
redactam, penè ab interitu vin-

=☛

Metaphor.

92 M. Τ. Ciceronis.

Complexio. Σ Ν κ
maximis d& innumerabilibus gratu- ι

lationibus jure anteponest. Hæc

enim res unius éſt proprta C. Ceſa-
ris: cateræ duce te geſtæ, magne

Polyſynde- illæ qudem, ſed tamen multo ma-“
ton. gnöque comitatu; δη) autem vei "
tu idem 45 dux 61 ξ5᾽) osmes: quæ ΜΗ

quidem tanta ἐ , ut trophais mo-
numentistque tuit allatura finem (
aætas; (nihil eſt enim opere aut
Metaphora. manu factum, quod non aliquando
: conficiat & conſumat vetuſtas) At
Antitheſis. pæc tua juſtitia & lenitas animi
Urobat, z. oreſcet quotidie magis, ita ut,
Quia hacte- . : : .
nus Cæfar vi-antum operilus tuis diuturnitas
Qores vicit, detrabet, tantum afferat laudibus.
nunc verò ſe Et cæteros quidem omnes victores
ipſam viéto-

riam. te & miſericordid viceras; hodierno

verò die te ipſum viciſti. Vereor, ut

boc, quod dicam, perinde intelligi

auditu poſſit, atque ipſe cogitans

Ί

Conjugata & ſentio. Ipſam Victoriam viciſſe

Traductio. . ο εοο . ι
ὙΎῊ Π videris, cùm ea, quæ illa erat ad-

epta, victis remifiſti. Wam cuùm ip-
ſeus viétoriæ conditione, jure omnes
victi occidiſſemus, clementiæ tuæ ju-
dicio conſefvati ſumus. Kectè igi-
Probat 4 zur unus invictus es, à quo etiam
Quia Cæſar ipſius victoriæ conditio visque de-

rennin & viéia eſt. Atque hoc C. Cæſaris ju-

vi Roriam vi. icium, Patres Conſeripti, ze⸗n
Atè

"
{{

}
Ν {}}"

Γῖχι

Π
{ μἰλμ}"

ipſum, imè ζρἤογ civilium jam antè æquita- kaur

ἽΠΠΠΠ

ψμχ

ῚῚ
ἈΙ Μ
Δ μ

.

. ..: Pro M. Marcello Oratio 93

ΔΡ μῃ latèò pateat, attendite: omnes enim qui cit, ſtudio
Π Μη] ad ilta arma fato ſumut, neſeioquo, kaein Ee no⸗
, ι Keipupliba meſero, funeſtöque com. Virtntit.
Π (, ΐά[“ἷ pulſt, etſe aliqud culpi tenemur erro-
NN Ἱ ris humani, d ſcelere certè liberati ſu-
Umn , Mus. Mam ceim M. Marcellum, de-
ἽΠ| μ precantihus vobis, Keinublicæ conſer-
5 μ u Va Cæeſar, menmiet mihi, & iterum
! e,lann Reipublicæ, nullo deprecante, reliquos

Munint fn ampliſſimos viros ᾽ ſibi ipſi! pa-
ἰῃ ε: riæ veddidit, quorum && frequen- Adjundio.
Π tiam ᾽ dignitatem hoc ißſo in conſeſſu Ἂ
ἡμη ! videtis: non ille hoſtes induxit in cu-
Ω judicavit, ἃ plerisque ig- ἜΠῈ Ν
ἝΖ“Ι, μι: oratione Ppotius, ο Ffalſo atque Reſtituit
inani metu, qudm cupiditate aut αα☛ amato-

erudelitate bellun ε6 ſuſceptum. " ΐζζξξἓ:
Quo quidem in bello ſemper de pa- ter ipſa arma
ἥηω ( audiendum putavi, ſempérque Ciceronem
n Jolui, non πιοδὸ pacem, ſed oratio- &arcel-
unn n nem etiam civium, pacem flagi- n.
iſſi un tantium, repudiari. MNeque enim
ein ego illa, nec ulla unquam Jecutus Synecdochie
μ Π ſum arma civilia, ſempérque mea Antitheſis.
dtonn conſslia, pacis & togæ ſocia, non
υ { heilli armorumque fuerunt. Homi-
ΜΗ nem ſum ſecutus privato aſſicio, non
. publico: tantümque apud me gra-
mente zi animi fidelis memoria valuit, ut
μ " nulld non modò cupiditate, ſed ne
6 quidem, prudens & ſciens tan-
, 4 quam ad interitumim ruerem voluun-
tarium

εἰ ΤΜ

ᾗετατ Π !
Μ 11

ΞΞΞ

'
Ϊ
Ι
.

ΞΞΞ-

=

Ἱ

- τῷοὸ

"
"

—

=☛tn

—

94 M. Τ. Ciceronis.

tarium. Quod quidem meum con. "
Iſilium minimè obſeurum ſuit. Nam
&& in hoc ordine, integrd re, multa ,
de pace dixt, & in ipſo bello endem
etiam cum capitis 161 periculo ſen-
. Ex quo jam nemo erit tam inju.

τ rerum aſtimator, qui dubitet,
quæ Cæſaris voluntas de bello jſue rit,
cùm pacis auéctores conſervandos ſta-

tim cenſuerit, cæteris fuerit ira

Synæcioſis.

viéctor pacis auctores diligit, is pro-

fecto declarat, ſe maluiſſe non di.

micare, qudm vincere. Atque bu-
Jus quidem rei , Marcello ſum te-
Nlis, noſtri enim ſenſus, ut in pace
ſemper, ſic tum etiam in bello con-
gruebant. Quoties ego eum, ᾽
quanto cum dolore vidi, cuùm inſo-
Metonymia. lentiam certorum hominum, tum

Victorii oiam ΠΗ Τ Ω Ὶ . J
Z viétoriæ ferocitatem
autem tam ᾽ Fexocit

moderate

Enalloge.
Synecdoche.

Metonymia. bpræliorum eritu terminatam, gla-
conſervave- dium vagind vacuum in urbe non
rit, quos po- vidimus: quos amiſimus cives, eos

znir conſer-. Martis vis perculit, non ira victo-⸗

riæ, ut dubitav“ debeat nemo,
" mu

tior. Atque id minas mirum fortaſ-
ſe ſum, cùm eſtſet incertus exitus
& anceps fortuna belli. Qui verè "

extimeſcentem? Quò gratior tua
Condupli. Iiberalitas, Ο Cæſar, nolips qgui illa
car. vidimus, debet eſſe. Noncuimcau-
uſus eſtut ( ſunt inter ſe, ſed vicétoriæ com-
parandæ. Vidimus tuam victoriam

"

Π [εἆ "
Τ

ἥ , : μ}} ῳὶ

Ἰ. }
ἡμμμ!""}
μ }
Τ,

ὴ
}

, |

:
" 4
ἡμήμ!!

ἀμ μ
..}.
μ
εὐγμμι
un aim
:
1771
n
""»
Ν

{

ὑ χ ὶ
ὅ Π ς

]

Π
Ὰ boſt. Iar ah in- QuodàPom-
n nin multos, ſ kferi poſſet, C. Caſar αὖ il- Ranejadus
|1, Jeris excitavet, quoniam ex cadein squacibus ,
Ἰρίν | acie conſervat, quos poteſt. Alterius Hvictores
ai, verò partis, nibil amplius dicatn, evaliſſent,
ἰ : Ν non potuiſ-

Ν Ν ) μ nmnes verebamur, tu
ἡμν , 4udm id, quòd ommes vereban ſet exſpetlari.

P. M. Marcello Oratio. 9 5

ἈΝ Ὶ" imis iracundam futuram fuiſſe victo-
Ν Ν ἡ riam , Quidam enim non modo ar-
Ail ie matis, ſed interdum etiam otioſis ni Irheſis
unſnmn } nabantur: nec quid quisque ſenſiſet, Simi Hel⸗
ὴ ſunt Jed ubi fuiſſet, cogitandum eſſe dice.
mmnnfr bant: ut mibi quidem videantur Dii
τ & Armn mortales, etiam ſi pœnas d populo
deli (ν Romano ob aliquod delisuin, exbeti-
ἀϊίι! verunt, qui cidile. ἐ 1A ,
ἐ ! μ 85 tam luöétuoſum εχ ἀΌΟΥΗΗΣ ) vel
.. ἅπι. placati 1421 vel ſatiati AMmual 00,2-
γιήν!ι η Tem ſalutis ad cleinen?inmn Οἶτ probatio-
gu, 4 ε᾽ Japientiam contuliſe. nem repetità
Π Luare gaudetuo iſto tam cellenti o- grarularione
" 20, & fruere cum fortund & glo- de τ τ κ
ἐ αἢ rid, zum etiam uaturd moribus re, ἘΝΗ ο
, δηδ ο χμς: εχ 750 quidem maxiimus eſt γ1{- eit propria.

Polyſynd.
Concludit

luic ctus jucunditésue ſapienti. Cæte- non felicitar
γ{6.}} ra cùm tua retordabere, 61 perſæpé tis autortu.

Ncs virtuti ; tamen plerumque Felicita- Adju η
Ἢ 1.} 22 tuæ gratulabere. 206 nobis, 4u05 ἐῤεβέπιον
ΝΗΝ" in Republica tecum ſimul ſalvos eſſe
uinet voluiſti, quoties cogitabis, toties des
nun maxrimis zuis benefciis, toties de
Μ inceredibili liberalitate, toties de ſen-

Ι
"

Repetitio.
imil. Cad.

μ 7 gulari ſapientia tua cogitalit, φία, ςς K
ἢμι! {1. non modò ſumma bona, ſednimirum
κ A ἡ Σ Ὑδ τικοΝ ““ᾖἶώ“ Θ ΌΨΟΘΒΟΣ

Ἴ

96 M. T. Ciceronis
dgudeho vel ſola dicere. Tantus eſt

enim ſplendor in laude vera, tanta μ
Aptitheſis. in magnitudine animi & conſilii

dignitas, ut hæc à virtute donata,
cætera à fortuna commodata eſſe
videantur. Moli igitur in conſer-
vandis bonis viris defatigari, non
cupiditate præſertim, aut pravita.

Σ

{πιἃ fortéſſe, ceriè non improli

& ſpecie quadam Keipublicæ. Way
enim tua ula culpa eſt, ſi te aliqui
Τ ξξῇξμχεε’ωπ ᾽ εοξἶίγᾶἶπξ ſumma laus;
Dixerat Cæ- A4d plerique minimè timendum
ſar, metuere /uiſſe Onſerunt. Nunc verò venio
ſe ab aliqui- ad graviſſmam querelam, & atro-
bus inſidias, ὐ , ſuſpicionem tuum, χἤα
de vir au non 1101 ipſi magls, qgudm cum om-
eſſe ο nibus civilus, tum maximè nolis,
tum, cùm ſa- qui d te conſervati ſumus, provi-
tis vixerit. denda eſt, quaem, elſt ſpero eſſe fal-
tuin tn aatf- Jam nunquam tamen verbis xte-
ſicioséè εχ: Tuabo. TLua enim cautio ποιγᾷ
mit, ut ſus- cautio eſt, ut, ſi in alterutro peccan-
picionem dum ſit, malim videri nimis timi-

non estenu- qus, quàm parum prudens. Sed

et, nihil ta-

men timen- quiſnam eſt iſte tam demens * De

dum probet. tuisne 5 Tametſt magis ſunt tui ,

Autitheſis. : Ρ ῤ : ξ“ἆω

