uabe Minen
Π

νῇ
ὰ

Gentonnes: n

HEECULES FURENS. 49

pPræbet volucri (28.) Tityus æternas dapes;
Urnâsque fruſtra (29.) Danaides plenas ferunt.
Errant furentes impiæ (30.) Cadmeides;
Terrétque menſas avida (321.) Phineas avis.
ΑΜ. Nunc ede nati nobilem pugnam mei:
Patrui volentis munus, an ſpolium refert?
: Deſcriptio Charontis & Cerberi.
THE. Ferale tardis imminet ſaxum vadis,
Stupente ubi undà ſegne torpeſcit fretum:
Hunc ſervat amnem cultu & aſpectu horridus,
Pavidésque Manes (32.) ſquallidus geſtat ſenex:
Impexa pendet barba, deformem ſinum
Nodus coërcet, concavæ lucent genæ;
Regit ipſe conto portitor longo ratem:
Hic onere vacuam littori puppim applicans
D Repe-
28. Tityus, Jovis filius ex Elara, Orchomeni filia ς
Admiſſi flagitii causâ à Jove i tus fulmine, ad inferos
detruſus eſt; ubi humi exporrectus novem terræ jugera
dicitur occupare, jecúrque perpetuò cum Luna renaſ=
cens vulturi exedendum præbere.
80. Danaides, 1ά eſt, Danai filiæ, quæ & Belides ab avo
Belo dicuntur, cùm Patris juſſu, maritos ſuos, Egypti
regis filios, primà nocte peremiſſent, omnes ad ſub-
eundam hanc pænam damnatæ ſunt, ut pertuſis ſitulis
ſeu urnis aquas infumdant doliis item perforatis.
30. Cadmeides, id eſt, Cadmi neptes, Agaue, Ino, Au-
tonoë &c. quæ Pentheum dilaceraverunt.
3I. Phineas &c. Phineus, Agenoris filius, Idæ, Dardani
filiæ, ſuaſu indu Qus filios ex Cleopatra Πιΐζορτος ex-
cæcavit omnes: Unde & ipſe excæcatus ἃ Diis eſt, &
Harpyiæ contrà eum miſſæ, quæ cibos & menſam ejus
turpiſſimè fædarent. : ' -
32, Squallidus geſtat ſenex, id eſt, Chardn, Frebi &
Noctis Klius, inferorum porvitor, ἃ quo defundorum
animas futili cymba per ſiygiam paludem transvehi
Ῥοξτα fingunt. Ε

5 L. ANNlI SENECA

Repetebat Umbras. Poſcit Alcides viam,
Cedente turbàâ; dirus exclamat Charon:
Quò pergis audax? Siste properantem gradum!
Non paſſus ullas natus Alcmenà moras,
Ipſo coactum navitam conto domat, ͵
Scanditque puppem; cymba populorum capax
Succubuit uni: Sedit, & gravior ratis
Utrimque Lethen latere titubanti bibir.
Tunc vaſta trepidant monſtra, (33.) Cenrauri
truces,
(34.) Lapithæque multo in bella ſuccenſi mero.
Stygiæ paludis ultimos quærens ſinus
Fœcunda mergit capita Lernæus labor.
Poſt hæc avari Ditis apparet domus:
Hic ſævus umbras territat ſtygius canis,
Qui terna vaſto capita concutiens ſono
Regnum tuetur: Sordidum tabo caput
Lambunt colubri; viperis horrent jubæ,
Longusque tortà ſibilat caudà draco.
Par ira formæ: Senſit ùr motus pedum,
Attollit hirtas angue vibrato comas
Miſsumque captat aure ſubrectà ſonum,
. Sentire

33. Centauri, ab Ixione geniti εχ nube, unde & Nubi-
genæ dicuntur; qui cüm in nuptiis Pyrithoi vine
madentes ſponſam rapere conarentur, à Theſeo &
Lapithis partim cæſi, partim in fugam acti ſunt.
Centaurorum, qui à Poëtis maximè celebrantur, no-

mina ſunt: Chiron, Eurytus, Amycus, Gryneus,

Rhœtus, Arneus, Lycidas, Medon, Piſenor, Caumas,
Mermeros, Pholus, qui & Herculem hoſpitio exce-
piſſe dicitur.

»

34. Lapithæ, populi Theſſaliæ, Pyrithoi olim imperie ο

parentes.

ἅμ

, μαϑι
“μοάμθι
Π ιὶωυπ.}
Ω
ἼΝ χ
μ

Π Π

αἰνεηδιν,
Ἴ" :
η
Π Ν

μ
ἰμκάνμν
Ἰ

ο
τιϑδνα
υ
μ οὶ
Π Ν
Ἱ me
᾿ .
"Τ Π

ἢ

Ehotaezt
ὑ ς
εῃμ
μ ην..

ἴγιν

- ς -

R HERCULES FURENS. 51
c ſin ο Ῥαρηα Herculis cum Cerbero. τ ο
Π;ΐἰιοπ Sentire & umbras ſolitus. Ut propior ſtetir
ς , Jove natus, antro cedit incertus canis;
cnne. Et uterque timuit. Ecce latratu gravi
ἴ Τοοὰ muta terret; ſibilat totos minax
οο Serpens per armos: Vocis horrendæ fragor
Shmmm Per ora miſſus terna felices quoque
ἐ Ν Exterret Umbras; ſolvit à læva feros :
Τ} , : Tunc ipſe rictus, & (35.) Cleonæum caput
Opponit, ac ſe tegmine ingenti clepit:

P

! Coerberus victus, & in vincula conjectus, ægrée ὃὲ
= . reluctans in lucem protrahitur.
ἤΒῚ Victrice magnrnn dexterà robur gerens
ime Huc nunc & illuc verbere aſſiduo rotat;
ἐπ μ Ingeminat ictus: Domitus infregit minas,
rniten Et cuncta laſſus enit ſubmiſit canis,
eed Antrôque toto ceſſit. Extimuit ſedens

miken Uterque ſolio dominus, & duci jubet:
NIIHD Me quoque perenti munus Alcidæ dedit.
0 Tunc gravia monſtri colla permulcens manu,
μ Adamante texto vincit: Oblitus ſui
τ Cuſtos opaci pervigil regni canis
' Componit aures timidus; & patiens trahi,
Herûmque faſſus, ore ſubmiſſo obſequens
Π Utrumque caudâ pulſat anguiferà latus.
te Nl Poſtquam eſt ad oras (36.) Tænari ventum, &
ΤΝ nitor

, Percuſſit oculos lucis ignotæ, bonos
. ἐ Reſumit animos vinétus, & vaſtas furens
ἰ ς πτα
᾿π ; Ξ : ; Ὑ τ
Μ“ἰξῃ ! 35 Cleonæum caput, id eſt, Leonis ab Hercule occiſi in
μ loco juxta Nemeam, inter Cleonas & Phliuntem, cujus

u evxuviis tectus erat Hercules.
εἰ 36, Lenari &c. vide Αδὲ, . num. 77.

52 L. ANNXI SENECA

uaſſat catenas; penè victorem abſtulit,
Pronumque retrò vexit, & movit gradu.
Tunc & means reſpexit Alcides manus:
Geminis uterque viribus tractum canem
Irà furentem, & bella tentantem irrita
Intulimus orbi, vidit ùͤt darum æthera,
Et pura nitidi ſpatia conſpexit poli-
Oborta nox eſt, lumina in terram dedit;
Compreſſit oculos, & diem inviſum expulit,
Aciémque retrò flexit, atque omni petiit
Cervice terram: Tum ſub Herculeâ caput
Abſcondit umbrà. Denlſa ſed læto venit
Clamore turba, frontibus laurum gerens,
Magnique meritas Herculis laudes canit.

CHOQRISSAPPEICI
HENDECASXYLLABI.

Extollit Herculem regnorum Stygis do-
mitorem, precaturque, ut ad Ambras,
ad quas inviti rabimur, ſero aeſten-
damats.
Natus (37.) Euryſtheus properante partu,

Juſſerat mundi penetrare fundum:
Deerat hoc ſolum numero laborum,
Tertiæ (38.) regem ſpoliare ſortis.
Auſus eſt cæcos aditus inire,
Ducit ad Manes via quà remotos
Triſtis, & ſylvà metuenda nigraâ:

Sed

37. Euryſtheus. Vide Act. I. num. 18.
38. Regem &c. Vide Act. 3. num. ὅ,

Ε Π (

Π Π
Π
ΓΤ
ἰδνὶ
ἀν κ

VNnnernon
Ν

Μξπίεἃῃοωε
Drnm ſols
Fenmim "
CGmincont
ψ

—
ῇ Εω:ῃ Π
ξαἱπῳὢ.ἰωωε Ἷ
Ppir ἤηνὴ
ΤΑ }
Ν
μἓιο ὴ
! Ατᾗὶςὶ den
ἴ {

ἣν

ζ;.ωευπ:ὓεπτ
ttei hi

HERCUIL RS FURENS. 53
Multitudo & varietas Manium per umbras erran-
tium.
Sed frequens magnà comirante turbâ,
Quantus incedit populus per urbes
Ad novi ludos avidus theatri;
„Quantus (39.) Eleum coit ad Tonantem,
heig Qiinta cùm ſacrum revocavit æſtas:
henneé Quanta, cùm longæ redit hora noctis,
Π Creſcere & ſomnos cupiens quictos
γεπμ (40.) Libra, Phœbeos tenet æqua currus,
Τ Turba ſecretam Cererem frequentat,
Ilin ! Ἐ citi tectis properant relictis
*D (41.) Attici noctem celebrare Myſtæ.
Π ὶ Tanta per campos agitur ſilentes τ
ἦ Turba : Pars τατἀὰ gradiens ſenectà
NuC Triſtis, & longà ſatiata vitaà; :
IEHIN PDars adhuc currit melioris ævi,
η Virgines nondum thalamis jugatæ,
Et comis nondum poſitis Ephebi,
eetinmſis Matris & nomen modò doctus infans:
" Ἠϊς datum ſolis, minùs ut timerent,

Ν
}
᾿-

Ψ κ Ι
" ...Π“-ᾖ ἤνῃ

Μ;“ ᾷωῄίἓὓ' Igne prælato relevare noctem.
Π τ (Cteri vadunt per opaca triſtes,
Qualis eſt nobis animus remotà
ΤΝ " D 3 Luce
Wefohmn. — - - - ͵
ὶ]'ὕθωωἳ 39. Eleum ad Tonantem, id eſt, ad ludos in honorem
Τ᾿ Jovis inſtitutos propé Olympiam, Elidis urbem; unde

εἰ & Jupiter Eleus dicitur. ι
40. Libra Phœbeos &c. Scilicet Autumno jam inchoato,

2 ubi longiores noctes reddir ſol in Libra ab æqui⸗
Π ς noctio Autumnali.
Π AI. Attici noctem &c. Scilicet Cerealia celebrabantut
“ noQu per agros, Myſtæque accenſam manu facem te-
—8 nentes currebant ad templum Cereris. Praterea ſole-
bant Attici auſpicari diem ab occaſu ſaolis,

ζὰ L. ANNXYI SENEC

Luce, cùm mœſtus ſibi quisque ſenſit
Obrutum τοτὴ caput eſſe terrà.
Stat chaos denſum, tenebræque turpes,
Et color nodctis malus, ac ſilentis
Otium mundi, vacuæque nubes.
Spe citiùs moriemur omnes
Sera nos illò referat fenectus:
Næmo ad id ſoerò venit, unde nunquam,
Cùm ſemel venit, potuit reverti.
Quid juvat, durum properare fatum?
Ornnis hæc magnis vaga turba terris
Ibit ad Manes, faciétque inerti
Vela (42.) Cocyto: Tibi creſcit omne,
Et quod occaſus videt, & quod ortus;
Parce venturis: Tibi, Mors, paramur;
Sis licet ſegnis, properamus ipfi. :
Prima, qua vitam dedit, hora carpſit.

CHORIAMBICI GLYCONII.

:

ψ

Π ,

—
φ τ
ε,

Applaudit eidem Victori, civésque The-

tat.

Iebis læta dies adeſt:
Aras tangite ſupplices;
Pingues cædite victimas:
Permiſtæ maribus nurus
Solennes agitent choros;
Ceſſent depoſito jugo
Arvi fertilis incolæ!
Pax εἴ Herculeâà manu

banos ad triumphales victimas invi-

(43.) Auro-

48, Coeyto. Vide Act. 3. num. 16.

HERCULES FUENS. 55

aii (43.) Auroram inter & Heſperum,
Et quà ſol medium tenens
Umbras corporibus negat.
ὯΝ Quodcunque abluitur ſolum
m Longo Tethyos ambitu,
Ἦ Alcidæ domuit labor.
. Tranſvectus vada Tartari
Δ Pacatis redit inferis.
H Jam nullus ſupereſt timor:
ὙΝ Nil ultra jacet inferos.
WNI Stantes ſacrificus comas
Dilectà tege populo.

ἐ
Ὥ

Ἴ
Π

Ἷ τ : Σ ,
' 4). Auroram inter δις. id eſt, ab ortu uſque ad

occaſum.

36 L. ANNXEI SENECX

ACTUS QIHIARTIIS.
SCENA HNICA.

Hercules, dum Jovi ſacrißcium barat,

χ ;
furore 4 Junone immiſſo correbtus,

xorem &s lilberos obtancat, &j; in
ſomnum prolabikdur.

HERCULES. THESEIIS.
AMPHITRYON. MEGARA.

TLtrice dextrâ fuſus adverſo (1.) Lycus
Terram petivit ore: Tum quisquis comes
Fuerat tyranni, jacuit & pœnæ comes.
Nunc facra patri victor, & ſuperis feram,
Cæsisque meritas victimis aras colam.
Invocatio Deorum, quibus Hercules ſacrificiam
inſtruit.

Te, te laborum ſocia, & adjutrix, precor,
Belligera (2.) Pallas, cujus in lævaà ciet
gis feroces ore ſaxifico minas!
Adlit (3.) Lycurgi domitor & rubri maris,
Tectam virenti cuſpidem thyrſo gerens:
Gemi-

1. Lycus, Vide Act. 3. num. 9.
Φ. Pallas, filia Jovis, εχ cerebro ejus prognata, ſapientiæ
& diſciplinarum omnium Dea, quam Latini Miner-
vam vocant. Belli etiam & Conſilii Dea dicitur, cly-
Peo armata & haſtà, quam Hercules in omni certa-
mine præſentem habuit ducem ac præſidem.
3. Lycurgi domitor, eſt Bacchus. Lycurgus autem Thra-
ciæ rex fuit, Dryantis filius, qui quòd Thracas immo-
derato vino deditos videret ‚vites omnes toto regno
excidi juſſit, infeſtiſſimo Bacchum odio proſequens:
Hinc fingunt Poctæ, quòd juſtà Numinum irà in furo-

Ν
αἱμ
Π
μ

nellhele

ngallin,
ὐ
μ
Ἷ ποΙἩεεἓ
γμηι
ὰ Tommt.
1
Π Ὶ

W

Π
1Ὲ ἢ
Μ nlbias !
μ ἐϊιη
Π ῚΠ Ι
Π
. μ [;
Π ψ )

eneteol
Ν
;Νε:υοτ ἵἤν
Ε Π
Ἵ ᾽᾽᾽Η Ἱ .'. -᾿
| 8 mmn tone
Cencde Nert
Ν
ΤἨ”;
'“ιᾖμ!ςιπ "
ῬΜ.Μ

ς

HRCULES FURENS. 57

Wn Geminumque numen, Phœbus, & Phœbiſoror;
Soror ſagittis aptior, Phœbus lyræ:
UNe (4.) Fratéerque quisquis incolit cæxlum meus,
Non εχ noverca frater! Hue appellite
Greges opimos, quidquid Indorum ſeges,
Arabésque odoris quidquid arboribus legunt,
Conferte in aras; pinguis exſudet vapor:
Populea noſtras arbor exornet comas!
Te ramus oleæ fronde gentili tegat
ῶ Theſeu: Tonantem noſtra adorabit manus.
| THE. (5.) Di conditores urbis, & ſylveſtria
Trucis (6.) antra Zethi nobiles (7.) Dirces aquas,
(8.) Larémque regis qui advenæ Tyrium colis!

6 .

Π , τ ; jel A j
r de HI-K. Date thura flammis! AM. Nate manan-
ee; tes Priùs
ἀ
’ : Manus
Τ} 71 Ν '

ὑ ἀπϑοδ ς ῃ actus, uxorem & liberos trucidârit, &, cùm νίτος
quoque, ne Baccho in poſterum libaretur, exſcindere
vellet, tibias ſibi ſucciderit, à Pantheris denique in
Rhodope dilaniatus.
᾿ 4. Prater, id eſt, Jovis filius, ſed non ex Junone ſuſceptus.
ninmn⸗ 5§5. Di conditores &c. id eſt, Cadmus & Amphion, quo-

, “ΜΜ rum alter, Jovis monitu, primus Thebas condidit;
1115 . alter teſtudinis à Mercurio donatæ ſono ad arcis The-
Ἐ banæ conſtructionem ſaxa traxit.
— 6. Antra Zethi &c. id eſt, antrum Cithæronis, Bœotiæ

un hr montis, quò Dirces vinculis ſoluta Antiope fugiens
4 Π 5 } .
u , Μ

ὐ peperit enutrivitque Zethum cum fratre Amphione.
ψ ἹΜ”, 7. Dirces aquas. Dirce, Lyci Thebarum regis uxor,
Π quæ, interfecto Lyco, ab Amphione & Zetho indomiti
( ...ΐ:ι egdui caudæ alligata fuit; & cùm diu eſſet per terram

οο modo raptata, Deorum tandem commiſeratione in
ſui nominis fontem converſa eſft.
8. Larémque Regis &c. id eſt, urbem Thebanam, quam
Cadmus à Tyro illuc advectus, cùm ſororem Eura-
pam quæreret, condidit.

7

Her

48 L. ANNXYI SENECX
Ν 7 ν'᾽΄΄ Ι.’
Marus cruentà cæde & hoſtili ἐχρία! ς " niekin
HER. Utinam cruorem capitis inviſi Deis fndr
Libare poſſem! Gratior nullus liquor enn
Tinxiſſet aras; victima haud ulla amplior Π ᾽

Poteſt magisque opima mactari Jovi, Τ
Qum rex iniquus. AM. Finiac, genitor, tuos Omn
Oprta labores: Detur aliquando otium !

DQuiksqué feſſis. HER. Ipſe concipiam preces { Peromt

Preces Herculis ſacrificaturi. Famtolktwere
Jove méque dignas: Stet ſuo cælum loco, Wune ckonne
Tellusque & æther; aſtra inoffenſos agant τ mnd ι
Aterna curſus; alta pax gentes alat: AYAYater A
Ferrum omne teneat ruris innocui labor, {
Ensésque lateant: Nalla tempeſtas fretum 111
Violenta turber; nullus irato Jove ο ι
Exſi iat ignis; nullus hybernàâ nive ἄνν ι
Nutritus agros amnis everſos trahat. Π
Venena ceſſent: Nulla nocituro gravis Π
Succo tumeſcat herba; non ſævi ἃς truces ὑμήμε μ

Regnent tyranni. Si quod etiamnum eſt icelus un ο
Latura tellus, Properet; &; ſi quod parat ῳ ἤχῃ
Furor Aerculis. - : . Ἵ ιξ;ὲξῃᾳῃε ἐ
Monſtrum, meum ſit. Sed quid hoc? Μεάϊαπι . "

ἐ
diem . ι eken
Cinxèêre tenebræ; Phœbus obſcuro meat ὑ
Sine nube vultu: Quis diem retrò fugat, —
Agitque in ortus? Unde nox atrum caput „R
Ignora profert? IInde tot ſtellæ ροΐπσπι:. 5ςΟὃῦϑὅἕυδὦ
Implent diurnæ? Primus en, noſter labor ſauſi
Pæli refulget parte non minimâà Leo, ἰ
Iràque totus fervert, & morſus parat; Τ ξξἱἆ;.ὶἁ ἐ
Jam rapiet aliquod ſidus; ingenti minax N
Stat ore, & ignes efflar, &ũ rutila jubam ἤὰ ὰ

Π Π
Cervice inen

η

δ
"
Π Ν
δΝ}}

ἴ Ν
Π ἣν....}
ινλ
. AI

Δ,

Π

"1
Π
Π
κ υ μ
n
Π
Μ

!

εἰ μ
mNN
ἼἼΩ
{ ῃοἷἱθἴ ὲ
" ἰώ
Π

" νν

HuRCULgS FURENS. ξ9

Cervice jactat: Quidquid Aurumnus gravis,
Hyémsque gelido frigida ſpatio refert,

no impetu tranſiliet, & verni petet
Frangétque Tauri colla. AM. Quod ſubitum

hoc malumeſt?
Qud, nate, vultus huc, & huc acres refers,
Aciéque falſum turbidâà cælum vides?
HER. Perdomita tellus; tumida ceſſerunt freta:
Inferna noſtros regna ſensêre impetus.
Immune cælum eſt; dignus Alcidæ labor.
In alta mundi ſpatia ſublimis ferar:
Petatur æther; aſtra promittit pater.
Quid ſi negarer? Non capit terra Herculem,
Tandémque ſuperis reddit. En ultrò vocat
Omnis Deorum cœtus, & laxat fores,
Unà vetante. Recipis, & reſeras polum?
An contumacis januam mundi traho?
Dubitatur etiam? Vincla (9.) Saturno exuam,
Contraque patris impii regnum impotens
Avum reſolvam: Bella Titanes parent,
Me duce, furentes: Saxa cum ſylvis feram,

Rapiamque dextrà plena Centauris (10.) juga.

Jam monte gemino limitem ad ſuperos agam.
Videat ſub (11.) Oſſa Pelion (12.) Chiron ſaum:
ῃ

—

9. Saturno. Saturnus, Cæli & Veſtæ filius, cùm ex ora-
culo didiciſſert, fore, ut à filiis regno pelleretur:
ea de cauſa Jovi inſidias ſtruxit, ſed à Jove datus in
vincula Saturnus eſt, regnéque pulſus.
10. Juga &c. id eſt, montes Theſſaliæ, quos incolunt
Centauri, de quibus vide A&. 3. num. 33.

n. Ofſa &. Theſſaliæ montes.

12. Chiron, unus e Centauris, qui in Cælum translatus,
ſagittarius eſt.

δῶ L. ΔΝΝΑΙ SENECA
In calum (13.) Olympus tertio poſitus gradu
Perveniet, aut mittetur. AM. Infandos procul
Averte ſenſus; pectoris ſani parùm,
Magni tamen, compeſce dementem impetum!
HER. Quid hoc? Gigantes armapeſtifera mo-
vent:
Profugit & umbras (14.) Tityus, ac lacerum
gerens
Et inane pectus, quàm propè à cœlo ſtetit,
Labat (15.) Cythæron; alta (16.) Pallene tremit,
Marcéntque Tempe: Rapuit hic(17.) Pindi juga;

Hic apuit (18.) Oeren. Sævit horrendum (19.)

Flammiſera (20.) Erinnys verbere excuſſo ſonat,

Rogisque aduſtas propiùs, ac propiùs ſudes
In ora tendit; ſæva (21.) Tiſiphone caput
Serpentibus vallata poſt raptum canem,
Portam vacantem clauſit oppoſità face.
Sed ecce, proles regis inimici latet,
Lyci nefandum ſemen: Inviſo patri
Ζ

13. Olympus, Theſſaliæ mons, cujus vertex uſque adeo

attollitur, ut nubes penetrare, cælumque ipſum attin-

gere credatur. : .
19. Tityus. Vide Asct. 3. num. 28.
177. Cythæron, mons Bœotiæ, Apollini & Muſis ſacer.
τό. Pallene, urbs, ἃ Pallena, Sithones filia, uxore Clethi
ἀϊδα, quam alii Thraciæ, alii Macedoniæ adſcribunt.
17. Pindi juga. Pindus, Lapitharum ſedes, mons in fini-
bus Theſſaliæ.

13. Oeton. Oeta, vel Oetes, mons in finibus Theſſaliæ.

19. Mimas, mons minoris Aſiæ haud procul à Colo-
phone, continuis obſeſſus imbribus, unde futuræ tem-
peſtates ſentiuntur. . ' :
20. Erinnys, una furiarum infernalium, face armats.
21. Tiſiphone, eſt ultrix furia anguibus crinita.

μ

εμ '
( οο
μ ΑΜ.
ἐμονο!
Ρὶωϊω“ἔωυενἴο
Π Ν
πιμριν
χά

7

Pelimubul
en, κ
111
μῃ
ὶ
ἀὐδνδοὶν
ηή μ
Π

μ
mnpen
Μ ,

=

—
. ὶκ

.
ἧ

᾽ ωἷεξἷίεετἵρι
Ἷ ἴ Ῥεὖῖἶ
] ἷχἴιὓρὶᾖὓἳἶἴἷὗὶ]ῖἷ
᾿ ;π.ιεςπιτπ, μῃ
ἰΝ,
" ἁεἳςεπἀὶΐετ
ekinornn ,
η Ηἷ
μ
ἰῃ ἢ
“ΠἸἝΒἨ

=

— =

Ξ- 5Ξ

ΞΞ-: ὰ
ΞΞ-

ΞΞΞ 5

ὶ

HrRcCULES EFURINS. 61

Iæc dextra jam vos redder; excutiat leves

uhhn Nervus ſagittas. Tela ſic mitti decet

" . ΠῈ

!

ἀμ Π
ἀμηαί

.
Π

, οψἷὶϊξ 1

ι

Ἴ }

Cædes liberorum & conjugis.

Herculea. A M. Quòô ſe cæcus invergit furor?

Vaſtum coactis flexit arcum cornibus,

Pharetrâmque ſolvit: Stridet emiſſa impetu

Arundo; medio ſpiculum collo fugit

Valnererelicto. HER. Cæteram prolem eruam,

Omnésque latebras. Quidmoror? Majus mihi
Bellum (22.) Mycenis reſtat, ut Cyclopea
Everſa manibus ſaxa noſtris concidant.
Huc eat, & illuc aula disjecto obice,
Rumpätque poſtes, columen impulſum labet.
Procumbat omnis regia: Hic video abditum
Natum (celeſti patris. AM. En, blandas manus
Ad genua tendens voce miſerandà rogat.
Scelus nefandum, triſte, & Mpechu horridum!
Dextrà precantem rapuit, & circa furens
Bis ter rotatum miſit; aſt illi caput
Sonuit: Cerebro tecta diſperſo madent.
At miſera parvum protegens narum ſinu

(23.) Megara, furenti ſimilis & latebris fugir.

—.—

22. Mycenis. Mycenæ, Cyclopum opus perhibentur,
eorum ſcilicet, qui turrium conſtruendarum invento-
tes feruntur: Paſſim autem ommia magnæ molis opera
Cyclopibus tribuebantur.
23. Megara, Creontis Thebanorum regis filia & uvot
Herculis, quam, cùm Hercules Eurylthei juſſu ad in-
feros deſcendiſſet, Lycus exul Thebanus, occupate
Thebanorum regno, uxorem petiit: Sed opportunè ah
inferis redux Hercules Lycum interfecit, regnumque
Thebanorum Creonti reſtituit; quo fado, indignata
Juno tantum Herculi furorem immifit, ut Megaram
Axorem cum liberis οχ ea ſuſceptis interficeret.

΄

62 L. ANNEÆI SENECA

HER. Licer Tonantis profuga condaris ſinu,
Petet undecunque temer hæc dextra, & feret.
ΑΜ. Qudò milera fugis? Quam fugam aut late-
bras petis?
Nullus ſalutis, Hercule infenſo, eſt locus:
Amplectere ipſum potiùs, & blandà prece
Lenire tenta! ME. Parce jam conjux, precor;
Agnoſce Megaram: Natus hic vultus tuos,
Habitusque reddit; cernis, ùͤt tendat manus?
HER. Teneo (24.) novercam: Sequere; da
Pœnas mihi,;
Jugéque preſſum libera turpi Jovem!

Sed ante matrem parvulum hoc monſtrum au-

feram. ὺ

ME. Quò tendis amens? Sanguinem fundes

tuum?
AM. Pavefactus infans igneo vultu parris
Perit ante vulnus: Spirifum rapuit timor.
In conjugem nunc clava libratur gravis;
Perfregit oſſa: Corpori trunco caput
Abeſt, nec usquam eſt. Cernere hoc audes nimis
Vivax ſenectus? 51 piget luctů⁴s, habes
Mortem paratam: Pectus in tela indue;
Vel ſtipitem iſtum cæde monſtrorum illitum
Converte: Falſum ac nomini turpem tuo
Remove parentem, ne tuæ laudi obſtrepat!

THE. Quò te ipfſe, Genitor, obvium morti in-

Quò pergis amens? Profuge, & obtectus late,
Unumque manibus aufer Herculeis ſcelus!
HER.

— —

24. Noveream, id eſt, Jjunonem, quam εχ furore cum

Megara uxore (μὰ confundebat.

τ
Ἴ Ἷ
.
Vhwredhehun
en cecll:
εἰ ὶ
ἡ Nmdumh
κ μ

μ :

Ἷ "
cnemener
ἡμη hereuli

ΤΝ

γ
Ν
᾿ ψ
Π Ν
ι

ῃ

ὶ
]
"

᾽

Π Ν Ν

η
Δ εἰ τ
"1

Π
Uhere famn

——

ΕΥΝ

ἽΠ . 1
ἰΝ

Μ η
" , , Ἱ Π
ἀηλ , }
Β

'

ἰ

Ὁ Π η
Π εῃ }

᾽
Ε
᾿
ἤ,
ὴ

ῃ

ἐπ ὰ η .

Π Klit

ἢ
ni ben!
noeontrung

1

Ε {πὶ

Ν Ε,
umbprmm
ΤΝ
μεϊϑ»
Π

}

Λ
"

HEREUL Ε9 FURENS. 63

HER. Bene habet: Pudendi (27.) regis exciſa
eſt domus.
Tibi hunc dicatum, maximi (26.) conjux Jovis,

Gregem cecidi: Vota perſolvi libens

Te digna; & (27.) Argos victimas alias dabitr.

AM. Nondum litàſti nate: Conſumma ſacrum!

Stat ecce, ad aras hoſtia; exſpectat manum
Cervice pronâ: Præbeo, occurro, inſequor.
Macta! Quid hoc eſt? Errat acies luminum,
Visusque mœror hebetat: An video Herculiz
Somnus Herculis furentis.

Φ 4 .
Manus trementes? Vultus in ſomnum cadit,

Et feſſa cervix capite ſubmiſſo labat;
Flexo genu jam totus ad terram ruit,
Ut cæſa ſylvis ornus, aut portus mari
Datura moles. Vivis? An Letho dedit
ldem, tuos qui miſit ad mortem furor?
Sopor eſt; reciprocos ſpiritus motus agit.
Detur quieti tempus, ut ſomno gravis
Vis victa morbi pectus oppreſſum levet.

Removete famuli tela, ne repetat furens!

CHORUS

2 5. Regis, id eſt, Lyci, ἂς putabat Hercules.

26. Conjux Jovis, id eſt, Juno

27. Argos, &c. id eſt, Argos profetus, Euriſtheum quo-
que matabo tibi. Euriſtheus Mycçenarum rex erat; ſed
Poëtæ Mycenas & Argos confundunt.

64 L. ANNEI SENECX

CHORUS ANAPRSTICI.

Luctus ob infortunium Hercalis, animi

perturbati errore in ſuos ſavientis.
Votum ad Somnuam, ut ipſins ope mens
furibundo, &; priſtina Virtus redeat.
LUgent æther, magnusque parens
Stheris alti, tellusque ferax,
Et vaga ponti mobilis undal
Tuque ante omnes, qui per terras,
Tractusque maris fundis radios,
Noctémque fugas ore decoro,
Fervide Titan; obitus pariter
Tecum Alcides vidit & ortus,
Novitque tuas utrasque domos.
Solvite tantis animum monſtris,
Solvite ſuperi: Rectam in meliu
Deſcriptio Somni. ͵
Flectite mentem! Tuque ὃ 5 domitor,
Somne, laborum, requies animi,
Pars humanæ melior vitæ,
Volucer, matris (28.) genus Aſtrææ,
Frater duræ languide mortis,
Veris miſcens falſa, futuri
Certus, & idem peſſimus auctor!
Pater rerum, portus vitæ,
Lucis requies, noctisque comes,
αἱ par regi famuléque venis,
Placidus feſſum lenisque fovens;
Pavidum

—

2 ⁸. Genus Aſtrææ, ſcilicet, quia Somnus filius dicebatut
Juſtitiæ, Aſtræi gigantis flie, & Βεη βοίο Juſtitie⸗
tutò & ſecurè dormitur: Plerumque Somnus Nocis &
Erebi filius, & alatus dieitux.

—

Ν

! εὶ Γ{ι
μ ὶ
ζτἷτθ ὀενὲἂυπι
ἢ ὶῃἂοπιὶξοε
μ
Ὶ μ 1
μεαὶα ἁοτζ
χ
χκνλα
Π
Ἱ Ε

Π Π

Π

Π Ν

᾿μ ι ῃ
ἈΝ ν

μ
,

Ἰ ΤΝ

ltigue rir⸗

oeſnnd υ

HERCULES FURENS. 6

Mo
NWne pavidum Lethi genus humanum
Cogis longam diſcere mortem;
Ae,„Preme devictum torpore gravi!
Ropor indomitos alliget artus;
aunan. Nec torva priùs pectora linquat,

ἡμ....} Quàm mens repetat priſtina curſuml
Π en Hercules dormiens & ſumnians.
ε, En, fuſus humi ſæva feroci
εἰ Corde volutat ſomnia: Nondum eſt
Μ Tanti peſtis ſuperata mali;
ἰ Clavæque gravi laſſum ſolitus

Ἴ Mandare caput, quærit vacuàa
Pondera dextrâà, motu jactans
" Brachia vano: Nec adhuc omnes ,
ἂΝ Expulit æſtus; ſed, ùt ingenti
ἰὰ Vexata Noto ſervat longos
ndn Unda tumultus, & jam vento
Ceſſante tumet. Pelle inſanos
εὐνμμ Fluctus animi, redeat pietas,
Ὑ Virtusque viro; νεὶ { potiùs
Mens veſano concita motu:
΄ ( Trror cæcus, quà cæpit, ear!
Solus te jam præſtare poteſt
Μ Furor inſontem: Proxima puris
Sors eſt manibus, neſcire nefas.
. Lucdus de infortunio Herculis.
ἴ Nunc Herculeis percuſſa ſonent
Pectora palmis: Mundum ſolitos
ε᾽ erre lacertos verbera pulſent
ΤΝ μ νῖἂξἱἰ:ε manu; gemirus vaſtos
, Audiat æther, audiat (29.) atri
Ἀ9. Atri regina poli, id eſt, Proſerpina, regina infero-
μ

zum, qui polo Antaréctico ſubjecti vulgò creduntus.

66 L. ANNEI SENECE

Regina poli, vaſtisque ferox,
Qui colla gerit vincta catenis,
Imo latitans Cerberus antro.
Reſonet mœſto clamore (30.) Chaos
Latéque patens unda profundi,
Et, qui meliùs tua tela tamen
Senſerat, æther!
Pectora tantis obſeſſa malis
Non ſunt ictu ferienda levi:
Uno planctu (31 ) tria regna ſonent.
Et tu collo decus ac telum
Suſpenſa diu fortis arundo,
Pharetræque leves, date ſæva fero
Verbera tergo! Cædant humeros
Robora fortes, ſtipésque potens
Duris oneret pectora nodis:
Plangant tantos arma dolores!
Non vos patriæ laudis comites,
Ulti ſævo vulnere reges:
Non (32.) Argivà membra palæſtrà
Flectere docti, fortes cæſtu,
Fortésque manu; jam tamen auſi
Telum (33.) Scythici leve coryti
Miſſum certà librare manu,
Tutôsque fugàâ figere cervos,
Nondum-

30. Chaos, id eſt, rerum & elementorum confuſio, cu- “ἢ;

jus imago apud inferos eſt.
3ι. Tria regna, id eſt, cœlum, mare, infernus.
32. Argiva. Argos, Peloponeſi civitas juxta Athenas, un
Argi & Argivi populi dicti ſunt.
33. Scythici &c. id eſt, pharetræ, qualem gerunt Seythæ,
aut Scytharum pneruli, quos ab infantia parentes
ſagittis aſſuefaciebant. '

de

(irea

mncor.

“πὶ μ
πΤ
ἼΩ "
4 eleluo
gefue: ᾿
ἢ ίἑἓ.”.ῦὗ) (

S=
ἘΞ S

ὰ

}

ὶ

- -

᾿ "

1 ,
Π
Ἴ,
}
Π ι
Μ ψ
ΠῈ
1

ΔῈ α |
Ν

HERCULES PORENS.

Nondumque feræ terga jubatæ.
Ite ad ſtygios umbræ portus:
kRtte innocuæ, quas in primo
Limine vitæ ſcelus oppreſſit

nl Patriusque furor:
Ὦ Itee infauſtum genus, ὃ pueri,
1 Noti per iter triſte laboris:
⸗ Ite, (34.) iratos viſite reges!
{
ζἆ““ῶ"“" ACTUS ΟἹἵὶ [Ν ΤΊΊ[5.
᾽ SCENA UNICA.
Ἴ) τ ; :
-ᾷὥΨιὙ.͵ Hercules evigilans, ſibique readitus,
. . ὑ .
" dum conjugem liberosque chariſſimos
ψ - "».. ὁ 7
Ἷ exanimes aſpicit, ségue authorem ſce-
ὐ leuris in furore patrati intelligit, ſibi
ἩΝ) ipſi violentas manus inferre aggréſſus,
: . : ( ξ
Patlris precibus prohibetur.
Π}}}}}-
ἢ HERCUILES. ΑΜΡΗΙΤΆΥΟΝ.
ο THESEUS.
Π Hercules evigilans, & viſis Megaræ & prolium in

furore oociſorum cadaveribus attonitus.
Ν Uis hic locus? Quæ regio? Quæ mundi
W ὍΝ Plagaz?
΄ Ὀὕϊ ſum? Sub ortu ſolis, an ſub cardine
Ἴω Ε”.ἸΚἼ':ΙΙΙΒ Urſæ? Nunquid Heſperii maris
, ἘΧίγοίηᾶ tellus hunc dat Oceano modum?
Qas trahimus auras? Quod ſolum feſſo ſubeſt?

Π
'νναε'.Π...[ ᾽
Ὶ Ξ — Ε 2 Certè
μ ; ; .
iiz 34. Iratos reges &c. Plutonem & Proſerpinam, reges

Patri veſtro indignatos propter illatam vobis mortem.

L. ANNXYEI SENECZ

ljimus. Unde proſtrata domo
Video cruenta corpora? An nondum exuit
Simulacra mens inferna? Poſt reditus quoque
Oberrat oculos turba feralis meos.
Pudet fateri; paveo: Neſcio, quod mihi,
Neſcio, quod animus grande præſagit malum.
Ubi eſt parens? Ubi illa natorum grege
Animoſa conjux? Cur latus lævum vacat
Spolio leonis? Quéônam abiit tegimen meum,
Idémque ſomno mollis Herculeo torus?
Ubi tela? Ubi arcus? Arma quis vivo mihi
Detrahere potuit? Spolia quis tanta abſtulit,
Ipsumque quis non Herculis ſomnum horruit?
Libet meum videre victorem; libet.
Exſurge victor, quem novum cœlo pater
Genuit relicto: Cujus inceſtu ſtetit
Nox longior, quàm noſtra. Quod cerno nefas?
Nati cruentà cæde confecti jacent;
Eere mpta conjux: Quis Lycus regnum obtinet?
Quis tanta Thebis ſcelera moliri auſus eſt,
Hercule reverſo? Quisquis (1.) Ismeni loca,
(2.) Actæa quisquis arva, qui gemino mari
Pulſata (3.) Pelopis regna Dardanii colis,
Succurre, ſævæ cladis auctorem indica!
Ruat ira in omnes: Hoſtis eſt, quisquis mihi
Non monſtrat hoſtem. Victor Alcidæ ree⸗
roce-

—

1. Ismeni loca, ἰά eſt, Bœotiam, quam irrigat fluvius ο

Ismenus, ἐ Σ
Δ. Αϑαι, 1ά eſt, Attica maritima, ſic dicta αὖ ΥΤῚ)
littus.
4. Pelopis regna, id eſt, Peloponeſum, cui Pelops, Tan-
tali, Phrygiæ regis, filius dominabatur, à quo && Ἀ
men habuit illa Peninſula.

ὐ
μ
μ
ἶ πιιἂυε υ
uierwem⸗
Ν
Ὑ kens
μ Π
ΤΝ
παεμῖν
Ἷ 70
ο ὰ
μ
ἡεμα ti
Hensumend
μ
ι
(
( χ [ὰὶ
ι
τ ο
" ρυΐἓςυέ;
μ

-.

Ι
᾿
ἵ

E—=

,

{ alenti,
Enkkeole Π

Ϊ ἴῃ ιΗΠ[ )

HERCULIES FURENsS. 69

procede; ſeu tu vindicas currus truces

ὑ (4.) Thracis cruenti, ſive (5.) Geryonis pecus,

ἰδγῃ; (6.) Libyæve dominos: Nulla pu gnandi mora eit;

17
orn
ἐ 17

ι En, nudus adſto; vel meis armis licet
ἐ υ Petas inermem. Cur meos Theſeus fugit
Τυΐ , Patérque vultus? Ora cur condunt ſua?
uInsg Vifferte flerus! Quis meos dederit neci
nbmg Omnes ſimul, profare: Quid, genitor, ſiles?
ἀϊνήμς; At tu ede Theſeu; ſed τυῦ, Theſeu, fide!
η OUterque tacitus ora pudibunda obtegit,
πρϑήνη! Lurtimque lachrymas fundit. In tantis malis
ἄμ Quid eſt pudendum 2 Nunquid (7.) Argivæ

ἘΝ
Ἢ
ἰ

ὶ
) ”ἶτν

]

ὑὐπμμ ι . Potens φ „ Σ
ηἷν Dominator Urbis? Nunquid infeſtum Lyci
marnke Parentis agmen clade nos tanta obruit?
nten Per te, meorum facinorum laudem Precor,
Μ Genitor, tuique nominis ſemper mihi
ς 1 { Numen (δεαπάππι; fare, quis fudit domum?
)Ό Cui præda jacui? AM. Taclita ſic abeant mala.

" Πᾖύἳιἶΐἶἷἶ . Ἔ ξι ρζα! Η 5
ἵ...ᾗἷᾗἷ HEK. Ut inultus ego ſim? AM. Sæpe vindicta
obfuit.

μ ) HER. Quisquamne ſegnis tanta toleravit mala?

Pi AM. Majora quisquis timuit. HER. His etiam,
ὙΠῈ Pater,
Π{{ ὴ π E uid-
ἿἯ 3
ἐ — —

ricre 4. Thracis cruenti, id eſt, Diomedis, Thraciæ regis,
ἡ " - quem Hercules interfecit objiciendo eum equis in pa-
—, bulum, qui equos ſuos humana carne alebat.
— .ν3|ὸ 5. Geryonis pecus. Vide Act. I. n. 8.

t 4
αἱ Ἴ ο , Lybiæve dominos, id eſt, Arlantem regem, & Antæum
, ὀἰἆὶῥμ' gieigantem, Neptuni ex Terra filium, qui adolevit in Libya
mm,NH. apud Lyxum oppidum, qui locus Antæi regia dicebatur.
7. Argivæ potens dominator urbis, id ect, Euryſtheus, de

len, quo vide Act. τ. num. I1.
d. Numen ſecundum, id eſt, Jupiter.

70 L. ANNAXI SENECX

Quidquam timeri majus aut gravius poteſt?
A M. Cladis tuæ pars iſta, quam nòſti, quota eſt?
HER. Miſerere, genitorl ſupplices tendo manus.
Quid hoc? Manus refugit. Hic errat ſcelus.
Unde hic cruor? Quid illa puerili madens
Arundo letho, tincta (9.) Lernæâà nece?
Jam tela video noſtra; non quæro manum.
Quis potuit arcum flectere, aut quæ dextera
Sinuare nervum vix recedentem mihi?

Ad vos revertor: Genitor, hoc noſtrum eſt
ſcelus?
Tacuêre: Noſtrum eſt. AM. Luctus eſt iſtic
tuus;

Crimen novercæ: Caſus hic culpà caret.
Hercules agniti ſceleris, ſibi ipſi iratus, vindex.
HER. Nunc parte ab omni genitor iratus tona,
Oblite noſtri: Vindica ſerà manu
Saltem nepotes! Srelliger mundus ſonet;
Flammas & hic & ille jaculetur polus:
Rupes ligatum (10.) Caſpiæ corpus trahant,
Atque ales avida! Cur (I.) Promethei vacant
Scopuli? Paretur vertice immenſo feras,
Volucrésque paſcens Caucaſi abruptum latus,
Nudumque ſylvis. IIla, quæ pontum Scythen
᾽ (12) Sym-

9. Lernæa nece, id eſt, hydræ ſanguine & felle tindta.

10. Caſpiæ rupes, id eſt, Tauri montis, qui tribus in

locis interruptus, quaſi portis quibusdam pertranſitur
in Armeniam, in Ciliciam & in Mediam: Sed illæ
tantùm Caſpiæ appellantur portæ, quæ apud Medos
ſunt.
1I. Promethei vacant &c. Senſus eſt: Abripiar in locum
Promethei, qui Caucaſo eſt catenis alligatus, cujus
jecur renaſcens aſſiduè depaſcebat aquila ob ignem
Jovi ſurreptum. :

Η

ῃ
γμἰμν: ἰ
Π
μ
μ μ
ἡμίνν
(muore Π
ἐ ἱὶεες'εῃὀτω
Ϊ }ἶ ΜΠ|
γμίνῇ

,

ἼΠ0; Π

E uewomcn
Π
εὰ
ἢ
ΗἩΟ...ξ {Βὓἄἳζἶ
Ὑ ἰν.
ἁμιαρει
κ έριὸ '
1ξςᾗηΜΒΝ "
ἐκίμίῃ
—
Ε
πωω ἱδὼ
Etbnn χ
tin ἔνμι
"
"
ζξὤεηιευτ; ἀμ
Kalim ὴ

Koher⸗
ῃ Ner,.
tre

{

ῃ :
- Ἡππκουτες FURENS. 71

} (12.) Symplegas arctat, hinc & hine vinctas
Kan⸗ ἽΠ : manus τ
Rodhnmn Diſtendat alto: Cumque revocatà vice
" Η-ξϊἰἷ».ῖἓἶυς, In ſe coibunt ſaxa, quæ in cœlum exprimunt,
1 Ν Actis utrinque rupibus, medium mare:
υ Ego inquietà montium jaceam morà.
mnummm (uin ſtructum acervans nemore congeſto ag-
Π 1 gerem,
Π Cruore corpus im ο ſparſum cremo?
υ Mekm Sic, ſic agendum eſt; inferis reddam Herculem.
AM. Nondum tumultu pectus attonitum caret.
0I luce ( Mutavit iras: Quodque habet proprium furor,
In ſe ipſe ſævit. HER. Dira furiarum loca,
ΤΝ Et inferorum carcer, & ſonti plaga
Π Decreta turbæ, & ſiquod exilium latet
Π Ulterius (13.) Frebo, (14) erbero ignotum &
ἿΠ mihi,
ἡ Huc me abde tellus! Tartari ad finem ultimum
ἀὺ Manſurus ibo: Pectus ὁ nimiùm ferum?
μ . Ο 5 vos per omnem, liberi, ſparſos domum
Ἔ PDelfere dignè poterit? Hic durus malis

) Lachrymare vultus neſcit. Huc enſem date!

! “γεῃ;ν . —„ ΞΤ
ἷ-ἜἔζὲΜΜ DVate huc ſagittas; ſtipitem huc vaſtum date!
μ E : Tibi
pm R
12. Symplegas, id eſt, Symplegades, vel Cyaneæ inſulæ;
— tlen ſcilicet ſcopuli in Ponti Euxini oſtio, qui, cùm non
in⸗ ἀπὶ multùm à ſe diſtent, finguntur concurrere; & navi-
unni Ν gantibus medè disjungi, modèò coire videntur.
idwlmn ſien 13. Erebo. Erebus eſt infernalium fluviorum infimus.
n Nin , 14. Cerbero. Cerberus dicitur fuiſſe ſerpens in Teaænaro,
ΔΝ Laconiæ promontorio, cujus veneno mortales extin-
μ guebantur; & quoniam in Tænaro ad inferos dicitur
l n eſſe aditus, Ditis canem dixerunt Poëtæ, quem cum
arin , Hercules trucidâſſet, nata eſt fabula, qued canem

ſe ' tricipitem interemerit.

L. ANNFI SENECX
Converſus Hercules ad unum filiorum, eum alloquitur.
Tibi tela frangam noſtra, tibi noſtros, puer,
Rumpemus arcus;, ac tuis ſtipes gravis
Ardebit umbris: Ipſa Leruæis frequens
Pharetra telis in tuos ibit rogos.
Dent arma pœnas: Vos quoque infauſtas meis
Cremabo telis, ὃ novercales manus!
THE. Quis nomen unquam ſceleris errori
indiditꝰ?
HER. Sæpe error ingens ſceleris obtinuit lo-
cum.
THE. Nunc Hercule opus eſt; perfer hanc
molem mali!
HER. Non ſic furore ceſſit extinctus pudor,
Populos ut omnes impio aſpectu fugem.
Arma, arma, Theſeu, flagito, properè mihi
Subtracta reddi. Sana ſi mens eſt mihi,
Referte manibus tela: 51 remaner furor,
Pater recede; mortis inveniam viam.
AM. Per ſanéta generis ſacra, per jus nominis
Utrumque noſtri, ſive me altorem vocas,
Seu tu parentem; pérque venerandos pis
Canos, ſenectæ Parce deſertæ, precor,
