mmelnetile,d (ς) Romani principes exſtructiones templorum & al-
ven iem tarium ſimilésque cæremonias & Religiones in Provin-
μ cias remotas impellebant, ut prætextu Religionis Maje-
fau˖utem ſuam inter ſocios augerent. Sic apud Lugdunum
onest in & Ubios Druſo ſeu potiùs Auguſto, eidem in Aſia & Græ-
χ ᾳπονδᾗᾗ cia, Claudio in Britannia templa exſtructa ᾽ non tamen
s in Italia, quia initio Itali talibus cæremoniis nondum
imbuti antiquum morem retinebant, taliaque Religie-
num monſtra ſpernebant. Π Δ,

—

σῷ C Cornelit Tacitt

Rempublicam, niſi viceſimo militiæ anno vets.
rani dimitterentur. Ita proximæ ſeditionis
malè conſulta, quibus ſexdecim Stipendiorum
finem expreſſerant, abolita in poſterum. Actum
deinde in Senatu ab Arruntio & Atejo, an ob
moderandas Tiberis exundationes verterentur
flumina & lacus, per quos augeſcit. Auditæque
municipiorum & coloniarum legationes, oran-
tibus (a) Florentinis, ne (b) Olanis ſolito alvio
demotus in omnem Arnum transferretur, id-
que ipſiz perniciem adferret. Congruentia
his (c) Interamnates diſſeruère; peſſum itu-
ros fäcundiſſimos Italiæ campos, ſ amnigs
Nar (id enim parabatur) in vivos deda-
zus, ſuperſt agnaviſſet. Nec (d) Reaiu-
ni ſilebant, (e) Velinum lacum, qua in (f)
Na-

(a) Florentia Colonia & urbs Hetruriæ Arno fluvio di-
viſa, à 5011 militibus ædificata Anno poſt Urbem Con-
ditam 645. Fuit olim libera & maximæ partis Hetruriæ
Domina, nunc formam Reipublicæ ſervans magno Duci
paret⸗
unà cum Pelia, cui commiſcetur, paulo ſuprà Oropi⸗
zum infra eandem urbem influens in Tiberim.
(c) Sic dicti, quia inter amnes poſiti habitabant.
(d) Reate hodie Rieti urbs antiqua Sabinorum & Abo-
riginum ad fluvium Velinum. .
(e) Felinus locus, hodie Lago di pie di Luco, Sabi⸗
norum in Umbriæ confinio inter Reate urbem Sabinam
S& lnteramnam urbem Umbriæ, per quam Velinus flu⸗
vius labitur apud Reate fluens. 1..
(f) Nar, hodie la Nera, fluvius Umbriæ, montibus
Amiterninis fluens, pérque Velinum lacum tranſiens, ἃ
quo emiſſus, ingenti fragore (qui ad aliquot millis di

(b) Clanis fluvius & palus Hetruriæ ex agro Aretino,

nel
Genriu er

llcuil
χἰή "

Ν

ι

5 {}!}

Π
Π
Π
αἷνο Ο
(μ}}
Τ "
11
Ἱ {
τ
Π ,
ühere, χ

Τ Ἐ

Π φίϊμῃ !
; ψ er

.....

δΠΝ Ν Ν }}

Πχ ηι: er
ἡφίῃ
Μ μ ,
ἰὐγιῃ Π

—
Σ
μ ὴ

" ΔΝ
Ν Δ Π
Uer Cualmke
1) Ν μ}}}.....
ι ἷ“...
Ἢ Π ,
- ἐ

{

“
Π γ.
ὉΙ
. in dtinn
Ν
βῃ ἰΐη.

Ἐ
᾽
᾿

Ν ιιἷἷἷξἶᾗἷ
Π η μ ,
}
(μῃιὴ
" { η

ψὑ { .

μ

!

ῃ

— —

ie Arn 12
μ [{|ν»
τῈ μή ο

Π ὰ

μῃ ε,
ὐ (1}!
Π Ν
εμ δν

εο ,
! γ{""
Ἷ ὲωᾳτπε;
μ [Ηἷἷἷξ“ξ,.
Ἶ
ΠΠ] Ι Ἷ
μ

Annalium Liber Primus. 79
Narem effunditur, obſtrui recuſantes; quippe
in adjacentia erupturum, optimè rebus morta-
lium conſuluiſſe naturam, & quas ſua ora
fuminibus, ſuos curſus , ütque originem, ita
fnes dederit. Spectandas etiam religiones ſo-
ciorun, qui ſacra, & lucos, & aras patriis
amnibur dicaverint: quin ipfum Tiberiam
nolle prorſus accolis fluvis orbatum minore glo-
riâ fluere. Seu preces coloniarum, ſeu diffi-
cultas operum, ſeu ſuperſtitio valuit, ut in
ſententiam Piſonis concederetur, qui nil mu-
tandum cenſuerat. Prorogatur Poppæo Sa-

bino Provincia (a) Mcœſia, additis Achajà &

Macedoniàâ. Id quoque morum Tiberii fuit,
continuare Imperia, ac plerôsque ad finem vi-
tæ in iisdem exercitibus, aut jurisdictionibus
habere. Cauſæ variæ traduntur: alii tædio
novæ curæ, ſomel placita pro aternis ſervaviſ-
Ε: quidam invidiâ, ne plures fruerentur:
Sunt, qui exiſtiment, ut callidum ejus inge-
nium, ita anxium judicium. Neque enim
eminentes virtutes ſectabatur, & rurſum vi-
tia oderat: εχ optimis periculum ΠΡῚ à peffi-
mis dedecus publicum metuebat: quàâ hæfita-
tione poſtremò eò provectus eſt, mandaverit
quibusdam provincias, quos egredi urbe non
erat

ſuum exauditur) præcépsque deſcendens ad Interamnam
per campos, & ad Nerniam per anguſta loca, in Tiberim
inter Ocriculum & Hortam defertur.
(a) Mœſia Provincia vel pars Illyrici Orientis, hodie
partes Provinciarum Dalmatiæ, Albaniæ, Serviæ & Bul⸗
garia,

ἿῈ

80 C. Cornelii Taciti
eratpaſſurus. (a) )ὲ Comitiis Conſularibus,
quæ tum primùm illo Principe ac deinceps
fuêre, vix quidquam firmare auſim; adeò di-
verſa non modo apud Auctores, ſed in ipſius
(b) Orarionibus reperiuntur. Modèò ſubtra-
cis Candidatorum nominibus originem cu-
jusque, & vitam & ſtipendia dekrinlie, ut
qui forent, intelligeretur: aliquando εὰ quo-
que ſignificatione ſubtractâà, Candidatos hor-
tatus, ne ambitu comitia turbarent, ſuam ad
id curam pollicitus eſt: plerumque eos tan-
tùm apud ſe proſeſſos diſſeruit, quorum nomi-
na conſulibus edidiſſet; poſſe & alios profiteri,

Π gratiæ aut meritis confiderent. Specioſa

verbis, re inania, aut ſubdola: quantôque ma-

jore libertatis imagine tegebantur, tantò
eruptura ad infenſius ſervi-
tium.

(a) Julius Cæſar jus creandi Magiſtratus non totum
Populo abſtulit, ſed cum eo diviſit. Idem fecit Auguſtus
ſub Tiberio. Alia fuit Comitiorum Conſularium ratio,
nam δὲ Conſules ſolus facere, & ſpeciem apud Senatum
relinquere volebat. Ideéque nec redegit ad certum or-
dinem, & variè ſemper in Senatu de ea re diſſeruit.
(b) Quas vel pronuntiabat ipſe, cùm celebrarentur
Comitia, vel quas legebat per ſe aut quæſtorem ſuum,
aut per Conſules, formatas tamen proprio ingenio: Τί-
berius enim Eloquentiàâ præcellebat.

Θ “." ἄϑ

C. COkR.

μ
Ν

1}}
Ι

{μ}
ΓῚ;
vG
{Η
Π
ΜΜΜΙΝΙ,
Π
Τ
}
[ναμίνμ
ἢ!, Ι᾿ν 4
Π
. 7
, μ ἡ
ἡπη , 9
} ΡΜΜ]
Μ ηνὶ
ἩΝ}}}}, Ν
Ι“Ξ“’ἳ Μ ι
ζῖ“ἓςτ’ἑπ...ω
}

ἔγμῃ Me

enci lnt ᾽
' εἶἑρυεηὲοεὶξκζ{
᾿ Cndenn ,
Ἱ υ
Π

Π .,..

Galir γήι
{{ rcll
Δ Π ΕΝ
ὙΠ
ἶ

ἰΝ.

΄

Meſtumtmann,
ι ἰμπ μ
{ ( μῖν
ſrcen en Em
lget :
Τ. |
S
u Guken in
μ μ

Ἶ

Hortali preces (nepos hic Hortenſu) in mani-

06: (o): 50 81

C. CORNELII TACITI

ΑΒ β
EXCESSI DIVI AUGUSTI
ANNALIIM

LIB ER δεουν DUS
BREVIARIUM LIBRI.

Otus aliqui in Oriente. Vonones Partho-
NM. rum Kex ſolio & ſolo ab Artabano pelli-
tur: & ad Armenios profugus, ab his in
regnum accipitur. Qui eodenm mox dimove-

tur à Silano Præſide Spriæ, ob metum 85 Ar

tabani minas. At Tiberius, ſpecie moti Orien-
tis, Germanicum à legionibus ſuetis alſtra-
hit: cui paret ille, ſed lentè. Prius enim Cer-
maniam ingreditur, & fabricatâ ingenti claf-
ſè, exercitum Oceano ad Amiſiam ſiamen Ve-
hit. Illic Angrivarios Stertinio duce popu-
latur & ſternit: mox Cheruſcor & Arminium
ingenti pralio vincit, multumque gloriæ par-
tum, niſi in regreſſu fortuita clades eam
obliteräßet. Navium enim hominumque ma-
ximam partem in Oceano amiſit, vi temte-
ſtatis & imperitiâ ejus maris. Iiterea Romæ
nobilis Libo Druſur ſtudii rerum novarum de-

fertur: accuſatur in Senatu, & parte ali-

quà convincitur. Tiberium infenſum exper-
us, & veniæ μά ſte, gladio incubuit. M.

4

92 , , Gornelii TLaciti

feſta paupertate, ſpreta 4 Principe. Clemens
Poſthumi Agrippa ſervus, domino interfecto,
faciem & nomen ejus mentitur: res Remwana
taærhat: occultè conſcios & adjutores muktos
babet; opera tamen & ingenio Saluſtii Criſpi
6 moti capitur Ο Komam perducitur. Fuhb
id tempus Germanicus de Cattis, Cheruſtis,
aliisque gentibus triun phat. Archelaus Cap-
padocum Rex in Urbem accitus, & imdignè
habitus, fato moritur. Kegnum ejus in Pro-
vinciam redactum. Germanico Oriens per-
miſſis, cum majore, quoquo adiiſſet, impe-
γἱο- Τ. Piſoni Gria, cum occultis (ut cre-
ditur) in Germanicum mandatis. Druſus
in Urrirum it, dux contra Germanos, gui
tamen inter ſe diſeorder, otium & ſecuri-
tatem Romanis fecöre. Cheruſci duce Armi-
nio, potentem & veterem regem Marobo-
duum, magno nec incruento prælio vincunt.
In Aſia duodecim celebrer urbes terræ motu
collapſæ, aut hauſtæ ſunt. Tacfarinay in
Africa bellum ſive latrocinium exercet, idque
à Furio Proconſule ſtatinz reprelſum. Germa-
nicus in Armeniam venit: KRegem Lenonem
volentibus iis impovit. Druſus Germanos ad
diſeordias illicit. Maroboduus vi Catualde
regno pulſus in Italiam venit, & Ravenne
per duodeviginti annos egit. Idem Catualdæ
mox caſus, qui Forum Ffulium miſſus. Rhe-
ſcuporis Thracum Rex, operdâ Pomponii Flacéi,
in vincula datur: Romam perducitur. Cer-

«

manicus Egybtum luſtrat: reverſus iniml-

titias cum Biſine exercet, & denunciat. Sed

pauls

nunti Η
Ι Cermenilen
μ ttran
ψέον
ἡνῖν, "
{{1π1}
}
}
{
{{
10 {{|}
᾿μ,

Anahkum Liber Secondus. Ὶ
Μἷ;ἵ εὰπἷῃχ ἓπαἶὃ Ρξβ mor bo correptus, um ingenti omni
n uuft um gentium lultu, Antiechiæ extingaitur.
an Ν Veneni 4 Piſone dati Iaſpicio erat, gui cona-
nen nun tus armis syriam repetere, à Sentio aliisque
, Germanici amicis impeditur. Honores mul-
iu ti, Germanico mortuo, Romæ decreti. San-
Cuilnt Giones contra mxliebrem impudicitiam. Vir-
" Δ go eſtalis capta. Arminius in Germania
ΤΝ hig dolo cæſus. Hac geſta annis quatuor, ΟΟ85.
ηή T. & 1 A TILIOSISENNA TAURO, ET
nin i L. 5 CR IBONIO LEBONE. C. CXCILIO
ἄμ KRUFO, ETL. POMVONIO FLACC0
Π WBERIO CAXASARE AUCG. 11 ET
{ & E RAMANICGCO CAS& ARE II. M. 7α-
Gnm, G NIO SILANO, Ε C NOREBANO
ἐ ἐ ῳ ( (ο,
" μ π᾿
ἡα Int
ἡ Μ ΤΜ
Π
.
Π
γή {{
ἐ
Ἴ,
Μ
Ἐ }
{ }
ΜΡΜἹἹ
Μ |γ
,

} ,1. :
Τ Ἱ ὮΩ Aſen⸗

84 C. Cornelii Taciti
Iſennâ Statilio Tauro, L. Libone Conſu-

libus mota (a) Orientis Regna, b) Provin-

ciæque Romanæ; initio (c) apud Parthos
orto, qui petitum Romà, acceptumque Regem,
quamvis gentis (d) Arſacidarum, ut externum
aſpernabantur. Is fuit Vonones, Obſes Au-
: guſto
(a) Id eſt Regna Parthorum, Medorum, Armeniorum
& vicina. :

(b) Scilicet Armenia, Syria, Cappadocia, cæteræque

vicinæ.
(c) Parthia tribus modis eſt conſideranda: τ. Perſarum
ſive Parthorum imperium eſt ampla regio Aſiæ ad Ocea-
num Indicum, hodie pars Perſia regnum ſub rege Aſiæ,
& Diarbeck regio late ſumpta in Turcico imperio Aſiati-
co, majérque pars regionis Mauvaralnhara; in magna

Tartaria, nec non pars imperii Mogolis ad Occidentem
æſtivum in India. 2. Parhia regio eſt imperii Partho·

rum, &c. Ad Septentrionem, & ad mare Caſpicum,
hodie Tabriftan integra & partes Provinciarum Era-
katzem & Choraſan in regno Perſiæ hodierneoe, nec non
pars regionis Mauvaralnharæ in Tartaria magna. 3. Par-
thia proprie diéta, Regnum eſt vel Provincia imperii
Parthorum, &c. hodie partes Provinciarum Erakatzem,
Tabriſtan, & Choraſan in Perſia.
(d) Sic vocabantur omnes Principes Regiæ ſtirpis Par-
thorum ab Arſace fundatore, & auctore Regni & fami-
liæ, ita tamen, ut etiam Principes natu minores ejusdem
ſtirpis regiæ appellarentur Arſacidæ, ſed natu major, vel
qui regnum obtinebat, vocabatur Arſaces proprio nomi-
ne Conditoris, ſicut omnes Romanorum Imperatores
proprio & privato nomini honoris causà ſuperaddunt
Cæſaris & Auguſti. Turcarum Imperatores vocantur
omnes Othomanni nomine Conditoris. Sic Egypti Re-
ges appellati Pharaones, deinde Ptolomæi. Sic Reges
Paphlao niæ Pylamenes, Reges Cappadociæ Ariarates, Ἀε'
ges Thraciæ Cotys, Reges Macedoniæ Philippi, Reges
Arabum aretæ vocabantur.

llun
ΓῚν
ΓῚ ει
;[ῃ νξ{[ἁἵἓ'ἷ)ω
ἐ πα
Ν ( Ν
ἡμμν ὰ
κπϑ ἰ
εμ ἐ
ψ μ

[μηπ η
Π

Ἷ

[1) μ
ερπ'ί:ἓ Π
Π ὰ ſna ni
ἤπι ἢ κ ἢ
ΠΝδε μ αι

ἰ μ

Ἴ μῃ ι

m, μῃ χῇ
} ὴ

| ᾿}}]

1 μ

Ἰδιρ ῃ

ὴ

Ν .
ἢ
——

kelonmn imein
Π Μἰχί, αἰο,

ΤΠη11.1. Eein
ΓΤ
ἯΠ τ ;
Π ΠΜΠ ,
Π Π
Μ ὶ δαΐμια
. ἀ μ Ν
ΤΠ Ν
δν

8 Μ ἱν.

ἰ μῃ 1Η
Π
Ἔ t

ἀὐπα μ ᾿

μ μ μ
Π μ
ἼἼ εὶμεὰε; ,
Π Ν
Ρ

{ Iopenni
ι ἰ ε
Π
μ νΒ{ς.ἷἜᾖ
μ Α'Μἷἵἷ’τ; ἑ
ψ } '

Annalium Liber Secundus. 85
guſto datus à Phrahate. Nam (a) Phrahates-

quanquam depuliſſet exercitus Ducésque Ro-
manos, cunéta venerantium officia ad Augu-

ſtum verterat, (b) partémque prolis firmandæ

amicitiæ miſerat: haud perinde noſtri metu,
quâm fidei popularium diffiſus. Poſt finem
Phrahatis, & ſequentium Regum, ob (c) in-

ternas cædes, venêre in urbem Legati à pri-
moribus Parthis, qui (d) Vononem veruſtiſ-

ſimum liberorum ejus accirent. griſcum

id ſibi credidit Cæſar, auxitque opibus Et
accepêre barbari lætantes, ut ferme ad nova
imperia. Mox ſubit pudor, dgegeneraviſſe
Parthos, petitum (e) alio ex orbe Kegem, ho-

Rtium artibus infeltum: jam inter Provin-

3 cias

(a) Phrahates feliciter cum M. Antonio conflixerat, ſed
audità Auguſti clementià & æquitate reddidir ΕἹ Arme-
niam & ſigna militaria, quæ Craſſo & Antonio adempta

fuerant. Filios inſuper, uxores & nepotes ei oblides fir-

mandæ pacis causâ dederat.
(b) Quatuor filios, & eorum uxores duas cum filiis
itidem quatuor miſit Romam, nam tam metu Romano-
rum, quâm ut ſubditis ſuis, ſi fidem mutare vellent,
amotà regiâ prole materiam τὸς novandi præſciderat.
(c) Ob domeſticas & inteſtinas cædes. Nam Phra-
hates hujus nominis III. Duodecimas Parthorum Rextri-
ginta fratres interfecit, patre ſtrangulato. Scd & ipſe à

filio Phraharace occiſus eſt, qui poſteà omnibus inviſus
ſimiliter jugulatur. Ejus ſucceſſor Orodes ob barbaram

crudelitatem à ſuis inter epulas interfectus eſt.
. .— Ϊ ψ . .. 1 Ξ
(d) Tiberius petentibus Parthis Vononem inter libe

ros Phrahatis natum maximum Romæ obſidem in re-

gnum avitum miſit.
(e) Univerſus enim terrarum orbis in Romanos & Par-
thos diviſus videbatur.

. C. Cornelii Taciti
cias Romanas ſolium Arſacidarum haberi, da-
rique. Ubi illam gloriam (a) trucidantium
Craſſim, exturbantium Antonium! ſi man-
cipium Cæſaris, tot per annos ſervitutem per.
pelſaum, Par tbis imperitet? Accendebat dedi-
gnantes & ipſe, diverſus à Majorum inſtitutis,
(b) raro venatu, ſegni equorum curaâ; quo-
tiens per urbes incederet, lecticæ geſtamine,
Kaſtúque erga patrias epulas. Irridebantur &
(c) Græci comites, ac vilifſima utenfilium (d)
annulo clauſa: ſed (e) prompti aditus, obvia
comitas, ignotæ Parthis virtutes, nova vitia;
& quia ipſorum moribus aliena, perinde
odium pravis & honeſtis. Igitur Artabanus,
Arſacidarum è& ſanguine apud (f) Dahas adul-
tus exciuur, priméque congreffu, fuſus repa-
rat vires, regnéque potitur. Victo Vononi
per-

(a) Potentiſſimos Romanorum Duces, Craſſum & An-
gonium, illum oeciderunt, hunc Parthi regni finibus ex-
pulerunt. :
(b.) Parthi ρεορεῖὲ aſſidui in venatione, neque aliis ferè
carnibus veſcuntur, quàm ferarum, quas venando ca-
piunt. Cùm etiam plurimum equitatu valeant, in equis
curandis omne ſtudium conſumunt. .
(c) Hoc comitatu omnes Romani cin &i erant 66Ὲ vr-
rorum doctorum & eloquentium. Σ
(d) Moris Romanorum fuit, ut ommis domeſtĩca ſub.
pellex ſignatoxio annulo muniretur, ne quid negligentiâ
aut furto periret. .. .
(e) Parthorum Reges neque facilé ſpectandi ſui co⸗
iam faciebant, neque facilis ad eos aditus. ; ἣ
(†) Dahæ populi Marchiani regni, in Parthia, impern
Parthorum Regione. Hodie in parte ſeptentrionali Pro-
vinciæ Choralan versüs urbes Thus & Jermob.

᾽ )
βιαδ
ὶ"

ἡμὶΝ
6 Ν
Ἀπωκιεεωεᾳωῃᾗξ
chrven di &
ἡ μ
ψ :
16 eiv Aunun
Π
αἰπιυ .

ΓΤ
(ὑ η
ῃ ὰ ᾿
Π Π

" ἥλ
Gli dſanor⸗
—.c—
6) ἐ ι }
μη Π
ῃ ' ,
Δ η Τ ι
ἰαϊ μ !

͵ ῃ

ῖ ἢ ῃ
Τὡετω':ὶκτῖ“’
D ἐ
᾿ ΝΤ
Ν "
ά(ὀ) Π
Π ο δλῃ
-
Π
,ωεὖεἷυιυπ]
ἀμι ἀγνν
ἐ ᾽

Ἷ

«5

—

!

itn ᾿

annm υ
Ῥ αἶϊν, κ
ὙΝ no ὶ
ἔψι, μήι
ι Arhens
Ἵ 1

χ

. η ὴΝ
Μ

—. PGt

ο ι
Π Ν

"
Π ὰ
αιθ
Τ
. Ι Ν
Π Δ

εὐ
3 Π ΟΧΠΜ ῃἁξ Ἢ

χ ἷΡεἃἂὓὡ ͵
αἰἶμν ὰ
᾿ Ν
ἩΗ . I
εἰμμῖν

ἴ

| Ν } ’

Aennalium Liber Secundus.

perfugium (a) Armenia fuit, vacua tunc, in-
térque Parthorum & Romanas opes infida,
ob ſcelus Antonii, qui Artavasden Regem Ar-
meniorum ſpecie Amicitiæ illectum, dein ca-
tenis oneratum, poſtremò interfecerat. Ejus
Artaxias memoriâ petris nobis infentus, Ar-
ſacidarum vi, séque regnumque tutatus eſt.
(b) Occiſo Artaxia per dolum propinquorum,
datus à Cæſare Armeniis Tigranes, deduétus-
que in Regnum à Tiberio Nerone (c) Nec Ti-
grani diufurnum imperium fuit, neque libe-
ris ejus, quanquam ſociatis more externo in
matrimonium regnumque. Dein juſſu Au-
guſti impoſitus Artavasdes, & non ſine clade
noſtra dejectus. Tum (d) C. Cæſar compo-
nendæ Armeniæ deligitur. Is Ariobarzanem
(e) origine Medum, ob inſignem corporis
formam & præclarum animum, volentibus
Armeniis præfecit. Ariobarzane morte for-
tuità abſumpto, ſtirpem ejus haud toleravéêre:
Ἐ. ten-

—

(a) Scilicet Major, Regio Aſiæ versûs Pontem Euxi-
num & Mare Caſpium. Hodie pars major Turcomaniæ
ſub Imperio Turcarum, & pars quædam Provinciarum
Iran & Schirwan ſub Rege Perſiæ. .
(b) Accuſatus eſt apud Auguſtum, traditaque Tiberio
ejus ultio, ſed eum propinqui jugulàrunt, antequam
Tiberius adventaret.
(c) Tigranes apud Tiberium accuſatus, ab es inter-
fectus eſt.
(4) Agrippæ filius ab Auguſto adoptatus, mortuus,
dum rediret ex Armenia. ;
(ε) Media, Regio Imperii Perſarum ſive Parthorum δά
Mare Caſpium, hodie Kilan & Adir beitzan, provinciæ
integræ, & pars Provinciæ Erakatzen, in regno Perſiæ
hodierno,

98 C. Cornelii Taciti
tentatôque fœminæ Imperio, cui nomen Era-
to, eaque brevi pulsà, incerti ſolutique, &
magis ſine Domino, quàm in libertate, pro-
fugum Venonem in Regnum accipiunt. Sed
ubi minitari (a) Artabanus, & parum ſubſidii
in Armeniis, vel ſi noſtrà vi defenderetur,
bellum adverſus Parthos ſumendum erat; re-
Ctor Syriæ Creticus Silanus excitum cuſtodià
circumdat, manente luxu & regio nomine.
Quod ludibrium ut effugere agitaverit Vono-
nes, in loco reddemus. Cæterùm Tiberio

haud ingratum accidit turbari res Orientis, ut

eâ ſpecie Germanicum ſuetis legionibus ab-
ſtraheret, novisque Provinciis impoſitum, (b)

dolo ſimul & caſibus objectaret. At ille, quan-

τὸ acriora in eum ſtudia militum, & averſa pa-
trui voluntas, celerandæ victoriæ (Cc) intentior,
tractare præliorum vias, & quæ ſibi tertium
jam annum belligerami, ſæva vel proſpera eve-
niſſent; Fundi Germanos acie, & juſtis locis:
Juvari ſylvis paludibus, brevi aſtate, & præ-
maturd hyeme: ſauum militem haud perinde
vulnerihus, quàm ſpatiis itinerum, damno
armorum zfici, feſſas Gallias miniſtrandis
equis longum impedimentorum agmen, oppor-

tunum ad inſidias, defenſantibus iniquum. 4Ὲ ς

Mmü-

—.0˙,

—

(4) Qui Orodem filium ſuum Regem Parthis dedit.
(b) Dolo, quem Tiberius meditabatur, nempe Ger-
manicum in longinquis locis veneno tollere, obſcuriore
ſic famãa.
(Cc) Intentiore ſtudio agitabat, quando celerem ex
Germanis victoriam conſequeretur.

—

Π ἡ
μ }
μ Μ
μ ,
μ Μ
ψ{}}1ν 08

Π
δπν

᾿
ἀμνην

( υ

Τ:
7 Ὶ}
ἡ η 9
ωΜωᾳ
eneng (

ἡ

Annalium Liber Secundus. 89

. }}} : :
: ...ηποτπεπΕτε’. ἤνιαγε intretur, (a) promptam ipſis poſſeſſio-

;

Π η {
D ἐ

1 ἄμ
Ἰδμ ,
ngo ar
Τ}
(χηὶῃ Tkn
Π
ἰμιρη
Ὶ
ὙΠ ει
Π Ortenio⸗
τ ΠἹ ΜΗ

Ἵ
Π Π ΉΝ,,
{) ίῃἷἱ:ἷ: !

ῃ

"Π]} 7
} "}}}
Μ άρραἴι

,

— -
Π σοεςι
ψ 1

!

Π δὉ

Π
ςυωᾶο {Ἱ

nem 85 hoſtibus ignotam; ſimut bellum matu-
rius incipt, Legionésque & commeatus pariter
vehis; integrum equidem, equosque, per ora &
alveos fluminum media in Germania fore. Igi-

fur huc intendit, miſſis ad cenſus Galliarum P.

Vitellio & Cantio; Silius & Antejus, & Cæcina
fabricandæ claſſi præponuntur. Mille naves ſut-
ficere viſæ, properatæque: aliæ breves, auguſtâà
puppi proraque, & lato utero, quò faciliùs flu-
Gus tolerarent: quædam planæ carinis ut ſine
noxa ſiderent: plures appoſitis utrimque ga-
bernaculis, converſo ut repentè remigio, hinc

vel illinc appellerent. Multæ pontibus ſtratæ,

ſuper quas tormenta veherentur, fimul aptæ
ferendis equis, aut commeatui, velis habiles,
citæ remis, augebantur alacritate militum in ſpe-
ciem ac terroremw. (b) Inſula Β᾽ tavorum, in
quam convenirent, prædicta, ob faciles appul-
ſus, accipiendisque copiis, & transmittendum
ad bellum opportung. Nam (e) Rhenus uno
alveo continuus, aur moedicas Inſulas circum-
veniens, (d) apud principium agri Batavi velut
“: 1η

(a) Nempe Germaniæ, non maris; illam enim faci-
lius occupari, ſi per mare intretur vià inopinatè & hoſti=
bus ignotaà. :
(b) In Batavis populis Germaniæ inferioris & in Bel-
gica regione Galliæ antiquæ. Hodie partes Ducatüs Gel-
driæ, Dominii Ultrajectini & Comitatús Hollandiæ.
(c) Ampliſſimus Germaniæ fluvius.
(d) Haud procul urb. Clivia prepe Caſtrum Schenckia-
num, vulgò Schenckenſchantz, ubt, ut olim, etiam nune
Rhenus in duo veluti cornua cinditur, quorum dex-

trum

90 C. Cornelii Taciti. .
in duos amnes dividitur, ſervâtque nomen,
& violentiam cursůs, quà Germaniam præ-
vehitur, donec Oceano miſceatur, ad Gal-
licam ripam latior & placidior adfluens,
verſo cognomento Vahalem accolæ dicuut:
mox id quoque vocabulum mutat Μοῇ

flumine, ejusque immenſo ore eundem in

Oceanum effunditur. Sed Cæſar, dum adi-
guntur naves, Silium Legatum cum expe dita
manu irruptionem in (a) Cattos facere jubet:
ipſe, audito Caſtellum Luppiæ flumini appo-
ſitum obſideri, ſex legiones εὸ duxit. Neque
Silio ob ſubitos imbres aliud actum, quàm ut
modicam prædam, & Arpi Principis Catto-
rum conjugem filiimque raperet: neque Cæ-
ſari copiam pugnæ obſeſſores fecêre, ad fa-
mam adventũs ejus dilapſi. (b) Tumulum ta-
men nuper Varianis legibus ſtructum, & ve-
terem aram Druſo ſitam disjecerant. Reſtituit

aram, honorique patris Princeps ipſe (c) cum

legionibus decucurrit: tumulum iterare haud
viſum.

— —

trum Germaniam versùs Arenacum, Prajectum, Lugdu-
num præterfluens, nomen retinet & Rhenus vocatur;
ſiniſtrum protinus ab ipſa diviſione Vahalis dicitur, No-
viomagum, Tiliam & Bommeliam Geldriæ oppida præ-
terlabens.
(a) Catti vel Chatti populi Germaniæ ad Viſurgim: ho
die Comitatus Waldeck, pars Landgraviatús Hafſiæ, nee
non Abbatiæ Principalis Hirſchfeldenlfis. ;
(b) Lumulus nihil aliud hic, quàm Cenotaphium
aram., Strzucka illa fuit in honorem Drufi vel in loco vi-
toriæ vel mortis iphus. .V
(9) Antiquiſſimus mos fuit in funeribus illuſtrium vi=
vorum armatos exercitus complofis armis velut in acie

τ τ ΓΟ.
ς ς ὐ γοζῶς

| Ἕωςω.:ω
Π Π11}}

ψ αἷι!
ΜΠΝΝΝ ,
μ
μ81: (
μ Wen
Σ
αὐμην υ
{ Cpennn
Π Ν

"

Υ

ἰ
μ
} Ν
ὶ
ῥϑλα
εὐ εὶ

1

μῃ

—

—

Π

͵

ῃ ἢ

Πξ['ῃ{"τ!απΐ, Ἷ

ἢ ῃ ῃ

διμ

ὴ

ὶ ἢ

Ν
τ

᾿ εη
( Ρἷἷ;ιἷζμἂ
ῃ Π
rN

Ὦη

Ν

. }
. ι

Ν
ῃ

Ιωτ.ζ. ῃλ 61!
μ
ADDAlN 1
μ N
Ἷ ὰ
" Π }

Ν ι .

fomini }

1}) ὴ ἢ
τ (
ἀ Πῃ ;
ἰ ,
Π
, ὑ 1
crun {{Π|
'ερείρἱἔ’εἳευῃ
{

Π
τ
"
π{

ἐἤῃ,

Annatium Liber Secundui. 91

viſum. Et cuncéta inter Caſtellum (a) Aliſo-
nem ac Rhenum, novis limitibus, aggeribus-
que permunita. Jamque claſſis adwenerat,
cùm præmiſſo commeatu, & diſtributis in le-
iones ἃς ſocios navibus (b) foſſam, cui Dru-
Banx nomen, ingreſſus, precatúsque Dru-
ſum patrem, ut ſe eadem auſum, libens pla-
catusque exemplo ac memoriâà conſiliorum
atque operum juvaret; lacus inde & Ocea-
num usque ad Amiſiam flumen, ſecundà na-
vigatione pervehitur: (c) Clafſfis Amiſiæ re-
liéta, lævo amne, erratêmque in eo, quod
non ſubvexit. Transpoſuit militem dextras
in terras iturum, ita plures dies efficiendis
pontibus abſumpti. Et eques quidem ac le-
giones prima æſtuaria, nondum accreſcente
undà, intrepidi tranſiére: poſtremum auxilio-
rum agmen, Batavique in parte ea, dum in-
fultant aquis, artémque nandi oſtendant, tur-
bati, & quidam hauſti ſunt. Metanti n
xſa-

(a) Aliſe Caſtellum Chaſfuatiorum populorum ad Lup-
piam amnem in parte Occidentali Germaniæ, hodie Pa-
derbornenſis in Circulo Weſiphaliæ.
(b) Foſſa οο millium paſtuùm inter Vicum Yſeloort
& Duisburgum antiquus Galæ alvens antea modicus tune
latior factus ſit. Cauſæ ducendæ Foſſæ Druſo nulla alia
fuit, quàm ut claſſem cum exercitu εχ fuperiori Rheni
parte in Larum & Oceanum deduceret, Friſios & Cau-
chos petiturus. :
(c) Locus, qui à vocabulo flaminis Amiſia dicebatur,
circa vicum Pavving Hinc trans Amiſiam in dextras
terras versüs Viſurgim amnem, & oppidum Minder
iturus. ;

92 . C. Corneliti Taciti

Cæſari (a) Angrivariorum defectio à tergo
nuntiatur. Miſſus illico Stertinius cum equite,
& armatura levi, igne & cædibus perfidiam ul-
tus eſt. Flumen (b) Viſurgis Romanos Che-
ruſcôsque interfluebat, ejus in ripa cum cæteris
primoribus Arminius adſtitit, quæſitôque a
Cæſar veniſſet ᾽ Poſtquam adeſſe reſponſum eſt,
ut liceret cum fratre colloqui oravit. FErat
is in exercitu cognomento Flavius, inſignis fide,
& amiſſo per vulnus oculo paucis ante diebus,
duce Tiberio. Tum permiſium, progreſſusque
ſalutatur ab Arminio, qui amotis ſtipatoribus,
ut ſagittarii noſtrà pro γἱρά d' ſpoſiti έ ſeede-
rent, poſtulat; & poſtquam digreſſi, unde ea
deformitas oris? interrogat fratrem: illo locum
& prælium referente, quodnam pramium rece-
cr Exquirit. Favius aubta ſtipendia, tor-
quen, & coronam, aliäque mititaria dona me-
morat, irridente Arminio vilia ſervitii pretia.
Exin diverſi oriuntur: hic magnitud nem Ro-
manam, opes Cæſaris, & victis graves pænas,
in deditionem venienti paratam clementiam,
neque conjugem & filium ejur hoſtiliter hateri.
Ille ſas patriæ, libertatem avitam (Cc) penetta-
Ἢ

— — —

(a) Populus Amiſiam inter & Viſurgim habitans, cujus
nomen adhuc extat in oppido Engeren Ducats titulo in-
ſignitum. -
(b) Fluvius Romanorum & Germanorum mutuâ clade
nobilis. Ex Melibocko in Pranconia oriens, inter Has-
ſiam, Thuringiam, Weſtphaliam & Saxoniam in Ocea-
num Germanicum in Friſia Orientali quaſi medius inter
Amihsm & Albim ſe exonerat. Germanicè die Weſer.
(e) Dii penetrales idem, quod bPenates ſic dicti, u
peni-

(len

lu

Τ ἶ)ἳ
Ρ,ᾗξῇ},’ἰθἴ“ω
Τ}
εὐ ὶ
ἀν Penum
μ
. Nyen
μ
{{
Π ι
, ἐ
Ὶ
Π
( ὼ
ἰ η ]
η η
ὑ ὶ
Kicheinon

Npromnben

—
kimiſien ie
᾿ ς |
Π ξπωετ{ι ἴχῃ

Ια͵Ριἵἷἶ'λὶὶζἶἷ...

lchnih
.
Ὦ71}
Ἡ ' ἐ
Π η Η
1 Πρηηὴὶ
"Ἐ{ {
lel
ἹΗ )
Ν χ.
Μ inm fee
4 .
6 iun
Ἵ1.11}ὴ
Μ :
ΠΗ Ν

μ {
Π }

Annalium Liler Primus. 93

" ἰ Germaniæ Deos, matrem precum ſociam, 26

propinquorum & affinium, denique gentis ſux
deſerter & proditor, quam imperator eſſe mal-
let. Panlatim inde ad jurgia prolapſi, quò mi-

uu nus pugnam conſererent, ne flumine quidem

interjecto cohibebantur: ni Srertinius accur-
rens, plenum iræ, arma ſue & equum poſcen-
tem Flavium attinuiſſet. Cernebatur contrà
minitabundus Arminius prælumque denunti-
ans. Nam pleraque Latino ſermone interjacie-
bat, ut qui Romanis in caſtris ductor popula-
rium meruiſſet. Poſtero die Germanorum acies
trans Viſurgim ſtetit. Cæſar, niſi pontibus præ-
ſidiisque impoſitis, dare in diſcrimen legiones
haud imperatorium ratus, equitem vado trans-
mittit. Præfuêre Stertinius, & ὃ numero (a)

primipilarium Emilius, diſtantibus locis inve-

cti, ut hoſtem diduceren, quà celerrimus amnis,
Cariovalda dux Batavorum erupit; cum Che-
ruſci fugam ſimulantes in planitiem ſaltibus cir-
cumjectam traxêre: dem coorti, & undique ef-
fuſi trudunt adverſos, inſtant cedentibus, colle-
ctosque in orbem, pars congreſſi, quidam emi-
nus proturbant. Cariovalda diu ſultentar ho-
ſtium

—

penitus inſident locis & Regionibus, vel ſunt Dii infe-
rioris Germaniæ. Potuerunt eſſe Luci ſeu Dii ſylvarum:
nam Germani Lucos & arbores pro Diis ipſis colebant.
(a) Primipilares etiamſi omnia ſtipendia nondum con-
feciſſent, quia tamen primum pilum geſſerant, habehban:
tur pro Emeritis & Equitibus dignitate æquabantur. Hinc
quoties in gratiam Imperatorum & ſpe præmiorum mili-
tiam iterum ſumerent, non accenſebantur legionibus, ſed
ſeparata cum cæteris evocatis manus erant, quæ circa Im-
pPeratorem verſabatur. :

94 C. Cornelii Taciti

ſtium ſœvitià, hortatus ſuos, ut ingruentes ca-
tervas globo frangerent, atque ipſe in denſiſſi
mos irrumpens, congeſtis telis & ſuffoſſo equo
labitur, ac multi nobilium circa: cæteros vis
ſua, aut equites cum Stertinio miliôque ſub-
venientes, periculo exemêre. Cæſar transgreſ-
ſus Viſurgim indicio perfugæ cognoſcit,
deletctum ab Arminio locxum pugnær conveniſ-
ſe & alias nationes in lvam Herculi ſacram,
euſurssque nocternam caſtrorum oppugnatio-
nem. Habita indici fides, & cernebantur ignes,
ſuggreſsique propiùs ſpeculatores, audiri fre-
mitum egquorum, immensigue & inconditi
agminis murmur, attulêère. Igitur propinquo
ſummæ rei diſcrimine, explorandos militum
animos, ratus, quonam id modo incorruptum
foret, ſecum agitabat. Tribunos && Centu-
riones læta ſapius quàm comperta nuntiare:
libertorum ſervilia ingenia: amicis ineſſe adu-
lationem: ὶ concio vocetur, illic quoque, 4444
pauci incipiant, reliquos adſtrepére, penitus
noſtendas mentes, cùm ſecreti & incuſtoditi,
inter militares cibos, ſpem aut metum profer-
rent. Nocte cœptà egreſſus (a) Augurali, per
occulta & vigilibus ignara, comite uno, con-
tectus humeros ferina pelle, adit caſtrorum
vias, aſſiſtit tabernaculis, fruiturque famà
ſul: cùm hic nohilitatem Ducis, adecorem
alius, plurimi patientiam, comitatem, per ſe-
; 714

— —

(a) In caſtris Romanis à dextris Prætorii Augurale ſivs
Auguraculum fuit, ubi Duces auſpicarentur, & ex Pul-
lis Auguria conſtarent.

{ Π
1 "

ἠμ"!, (

ψ } .
ſten (
" }
}
( μ
υ δ
ὑ
ἀμῃ
rueni, }
ἀμμ ει
ὑ επὴ
Ῥ
ΓὉΓΠ: 7
||Μ Μ“}
, Π (

'

Ἷ
Ν

ρ“ἕ”{ἰ; ἨΜ'
ὁἤνα ι
{ φῤ“ξἴιἵ:. .
" Ηὦῃῃ ἷυΐἶᾗ
Ὑ μή
G ἡμη"
ξὶτυςΡωρἰΠΜ
Und mlun
ἐ
μ ὧιν
Pet tunmnt
Π ἢ
7 7.
μ
Π ωεἠ'ὶεἆὶιῃ
ΜΗ
ἐ ἰ
{{ {ὶ β
uih ΜΗ
Gem e/

μ
μ ἐ "
:ΜΠἘΠΙΙ ͵

““»πδέϊμ Liler Secundus. 95

ria, pen jocos eundem animum, laudibus fer-
rent, reddendämque gratiam in acie fateren-
tur; ſimul perfaos & ruptores pacis, ultioni
& σίογία mattandor. Inter quæ unus ho-
ſtiam latinæ linguæ ſciens, acto ad vallum equo,
voce magnâà, conjuges & ĩapros, & ſtipendii
in dies, donec beklatetur, ſeſtertios centenos,
ſi quis tranifsgiſſet, Arminii nomine pollice-
tur. Incendit ἐ contumel'a legionum iras:
veniret dies, daretur pugna: ſampturum mi
litem Germanorum agros, tracturum cenju-
ges, accipere omen, ᾽ matrimonia ac pecu-
nias hoſtium prædæ deſtinare (a) Tertià fer-
me vigilià aſſultatum eſt caſtris, π6 conjectu
teli; poſtquam crebras pro munimentis co-
hortes, & nihil remiſſum ſensére. Nox ea-
dem lætam Germanico quietem tulit, (b) vi-
ditque ſe operatum, ſanguine ſacro reſpersâà
prætextàâ, pulchriorem aliam manibus aviæ
Auguſtæ accepiſſe. Auctus omine, addicen-
tibus auſpiciis, vocat concionem, & quæ ſa-
pienrià præviſa aptâque imminenti pugnæ diſ-
ſerit: Non campos modò militi Komano ad præ-
lium bonos, ſod ſi ratio adſit, Hhylvas & ſal.-
tus, nee eninn immenſa barbarorum ſiuta,
enor-

(4) Id eſt, à ſexta hora ποξεῖς, nam quælibet nox in
quatuor dividebatur vigilias, hyeme longiſſimas, æſtate
breviſſimas: unaquæque tres horas contine bat, cùm per-
petuò duodecim noctis hore apud antiquos eſſent. Vi-
giliæ νετὸ clepſydrâ æqualiter diſtinguebantur.
(b]) 14 eſt, ſacrificaſſe. Germanicus enim Augur
Erat. .

͵

96 C. Cornelii Taciti

enormes haſtas, inter truncos arborum, &
enata humo virgulta, perinde haberi quàm

bila,; gladios, & hærentia sorpori tegmina,

denſarent ittus, ora mucronibus quarerent:

non loricam Germano, non galeam ; ne ſcuta
quidem ferro, nervodve firmata, ſed viminum
textus, vel tenais & fucatas colore tabulas:
primam utcunque aciem haſtatame caæteris
præuſta aut brevia tela, jam corpus, ut viſu
torvum, & ad brevem impetum validum; ſic
nulla vulnerum patientia : ſine pudore flagitii,
ſine cura ducum, abire, fugere, pavidos ad-

verſis, inter ſecunda, non divini, non humani

Juris memores. Si tadio viarum ac marit finem
cupiant, hac acie parari: propiorem jam Al-
bim, quàm Rhenum; neque bellum ultra, modò
ſe patris patruique veſtigia prementem, iisdem
in terris victorem ſiſterent Orationem ducis
ſecutus militum ardor, ſiguumque pugnæ da-
tum. Nec Arminius aut cæteri Germanorum
Proceres omittebant ſuos quisque teſtari: hos
eſſe Romanos Variani exercituù fugaciſſimos:
qui ne bellum tolerarent, ſeditionem induerint:i
quorum pars onuſt a vulneribus tergum, pars
Hactihus procellis fractos artus, infenſis rur-
ſum hoſtibus, aaverſis diis objiciant, μ boni
ſpe, claſſem quifpe, & avia Oceani quaſita, ne
quis venientibus cccurreret, ne pulſos preme-
ret: ſed ubi miſinerint manus, inane victis
ventorum remorumve ſubſidium, meminiſſent
modò avaritiæ, crudelitatis, ſuperbiæ ὶ nihit

aliud ſibi reliquum, quaàm tenere libertatem,
aut mori ante ſorvitium. Sic accenſos & præ:-

lium

7

᾽ ἷΙΠΐὶΐ Ἷ 8 horn

Cereims τ
μ
ἀμ μ
ἐ
11
μ
᾿μυνν
ὑ
φ ξὲω:ω
μ
Π
Ἴ
ὼΐἷἷὶἷἷἷὓ... ὶ
γδὰ ἰμηκῚ
Εἷὼῃ]ῃ; Μ

Ἱ μῃ
; ἀμι
η
Enuleg
Gaipciemn

-

Ν dn
Βτεωεπἰι ἁιἹΕτυΜ

Π :οΗε;,

S Aunnalium Liber Secundur 97
lum poſcentes in campum, cui (a) Idiſtaviſo no-
men, deducunt: is medius inter Vifurgim &
tin colles, ut ripæ fluminis cedunt aut prominen-
ἡ.,. tia montium reſiſtant Ἷ inæqualiter ſinuatur.
Ὑ Pone tergum inſurgebat ſylva, editis in altum
ln ramis, & purä humo inter arborum truncos.
ἐ ͵"Μ͵ζ;ξ Cumpum prima ſylvarum barbara acies te-
D . nuit: ſoli Cheruſci juga inſedêre, ut Prælian:
eee tibus Romanis deſuper incurrerent. Noſter
r ngcn exercitus ſic inceſſit : auxiliares Calli, Germa-
μ Nilus in fronte, Poſtiduos peditez lagittarii:
Π . deinde quatuor legiones, & cum duabus præ-
Π Μ toriis cohortibus, ac deleto equite Cæſar: exin
Π totidem aliæ legiones, & levis armatura cum
ἈΝ equite ſagittario, cæteræque ſociorum cohortes.
nmn 4 Intentus paratũsque miles, ut ordo agminis, in
nin aciem aſſiſteret. Wiſis Cheruſcorum catervis,
ΔΜ Ν quæ per ferociam proruperant, validiſfimos
εη equitum incurrere latus, Stertinium cum cæte-
Π ris turmis circumgredi, tergaque invadere ju-
eGmm bet, ipſe in vempore adfuturus. Interea pul-
eriA cherrimum augurium octo aquilæ petere ſyl-
ἐ{{ vas & intrare viſæ, Imperatorem advertére.
. Exclamat, irent, ſequerentur Romanaz avés
} Propria! gionum numinte Simul pedeſtris acies
ℳοσ infertur, & præmiſſus eques, poſtremus ad la-
μ μ tera impulir: mirumque dictu, duo hoſtium

Μ agmina diversâ fugà, qui ſylvam tenuerant in
{ aperta, qui campis adſtiterant, in iNahn ius⸗
Π μΝ} . . ᾿ Hant:
