Ἢ μ τ

ι

α ἰμὶ δ
ὙΠ ε,

ἴ δνμήμημ

))}

HZ

r Π ς

Ἡεπε};ο͵ ὴ

ἢ ΜΜΜ Ϊ
ῖθνἓΓθΠδ ᾿]

Ὶ
'

'Μ’} “,... Π

' Ιζ)ἷῖ ὶ

γῃ ( Μνμ

᾽ eun

Hiantu, 7
Ο 0" ί ͵} ΙἘΓ
ι
'! ℳ 2 gin
r
n " ἆώ

ΗΜἨ

Μ ῃ ι |ἷ

ῃ

!

ILIADOS HOMERI. 57
t μοι ἧες Αἰχαιῶν. (84.)

“Γωκεω mihi filii Achivorum.

ον μὰν ισοί ο☛ Ἶσον ἔχω
Non equidem ribi unquam æquale habeo

egac, ὁασχσότ᾽ Αὐ χαιοὶ
prœmium, quando Achivi

Τρώων ᾿ἐχασέρσωσ᾽ ἐυγωιόμένον (85.) στο-
Trojanorum deprædabuntur benè habitatam

λίιϑρον. (86.)

urbem; 8

A'XX τὸ «ὐλέϊον «σολυάϊκίῷ- (875)
Sed quidem majorem partem impetuoſi

αεοισ
helli .
“Χἃρ,ς ἐμαὶ διεσσεσ (88.) ἀτὰρ ἥἤν “πποτε
manus meæ gubernant; ſed ſi quando
Ὦς δᾶας-

—

(84.) Υἷες A χωιῶνγυἱνί Achivi.

(85.) Εὐναιόμενος. benè habitatus, ἃ γαίω, habito.

(86.) IrOα²˙zρο, σὸ, addito r. pro “σολίεβρον.
T, urbs, à πσόλις, ἡν idem.

(87.) TloQxvqik, b, impetuoſus, «ολὺς, 5 ἀἴσσω,
impetu ruo.

(88.) Εἴσω, enro⸗ Ὅ deror, trabto; binc Jis o, ad-
miniſtro rego, ſed wν, cum tenui, dico, ἐ ὅπο-

μιν

8 I. 1BER I.
; 3 ε; ᾿ :
ἱνιο venerit, μ

Σοὶ τὸ Ὑ τ ἶ
ο γερῶς «σολὺ μ,ε»ιξ οὕ, ξψὡ 9* ὁλι “ἢ [ὦ
Yoy τε ὢὗ ῥ ΡΠΙΘἌ

tibi prœmiut ὃ maj
prœmium multò majus, ego parvumque
}

φἱλον T e
dilectimque hororn ,

1“ι;ὕεπε νἔπὶο ΐἆ ιζ”ὤ ἐστὴν (9ο»λπεκάμω(91.) ψ
; aves, poſteuam laboravi 6 . 1 ἢἢ
τ Π

«πολεμίζων.
bellans. Ξ
„ : Χγφαἔω:υ
ΙἹἹΤἝΠΟ . da ςφριν δ' 3 9) Τ
autem Penz; ein „ „
: vado Phthiam, quoniam o ἐ μλν " "
ὦρἷἵρον (92.) ἐς!ν ἜΝ
γ μ 0
wicho. ςἰμοςγ 05 diviſio, aα Ογάϑυ ς quod 264 ἀ }Ξδἷμε':,ἶ)ω, "
: , Σ
(90.) Ἐ πὴν» cùm Ἀ
: ,poſtquam, pro ἐσσαὶ Π μ
αν. 2 0 ἐ ὧν» ᾽ unili,

(91.) Κεκώμω, . :
: - Π Σ Θ 7. [ Γ .
duplicationem hab . e Verli καϊμινωγγέο Whhi
T - Ξ Ὧ 2}} ὶ ἐ ἴ |('΄ ,
ῬΡῬγαΐον. χέκμηχα. eritt. Eltier. A Kα. 9) gerlurn

Ν Ν Ἵ}, ]
μ
Ὶ Ὶ Ν
ψ } ἐ ἿΗ
! ᾿᾿)ν:!ψἑν
!;ἕ'γ Ἷ

ΐ teſt arz, , Conharer. Φοῤτει , in plu, 0
Π ε ᾽ portare⸗ 5 des 4.4]] , " -

Ann ὼὰ

Ὦ ψχηὶ

| ζ Π ᾳὤάὶὦ
η

" ι}}}
ἐ ΠΠ}}"
Π ἴ

11
Δ Π
᾿

μ
) }ὰ

) )
. ῃ ο

ILLIADOS HoOMERI. 59
οἴκα δ᾽ ἡμεν(93.) σὺν νπυρ-ἶ κορωνίσιν» (94.)
dommum ire cum navibus roſtratis:

δε σ᾽ οἴω

neque te puto;,

Εἰϑαδ᾽ ὠτιμῷ- ἐωνν ἀφεν(δ» καὶ πλᾶτον
Lic inhonoratus cùm fim, divitias & opes
ἀφύξειν. (95.)
exhauſturum.

τνι M ἠμέβε ὕὑπειτώ ἄναξ ἀνθιρῶν
Huic autem reſpondit poſtea Rex virorum
᾿Αἰγωμέμνων;
Agamemnon:

Φεῦγε μώλ᾽» εἰ σοι ϑυμὸς ἐπίσσυται. (96.)
Fuge ſanè, fi tibi animo ſedet:
2 σ' ἔγωγε
neque te ego

, Αἰσσϑθο.

(93.) Τἴμεν, Dor. pro εἶναι, ab εἶμει, eo.
(94.) Κορώνη» corniæx, Jammitas in curvamine
arxrcus, eneralit. duavu ſummitat. Eſt etiam
inflexum illad, quod in navu puppi viſitur;
itens quiequid inſiexum. Item eoroena; bine
vopei, ὁ» ἤ» ΠΑ͂Ό.
(91.) ΑἰΙφύω., baurio. Idem ὠφύσσω. ΕΗἰς autem
ἀφύξειν, Μεεαρῥονϊοὺ, acuiſitum eſſe.
(96.) Σειω- ἐφ σέυω; qguatio, incito, fugo, pello; Ω͂
σξέυω. “«(ογ. ε. ἔσενν.» κ σένω» aufertur ε. Poéti-
ἐεὸ; binc συΐω) & Prater. Paßs. εαααα ς9 22ε-

60 Τ ΒῈ I.
Λίσσομαι εἰνεκ (97.) ἐμέϊο μένειν" Παρ᾽ ἐμοί Ἴ:
rogo gratià mei manere: Apud me

χοὶ ἄλλοι-
& 411 erunt,

ΘΥ χέ μεὲε τιμήσεσι,» μάλιαω δὲ μητίς
qui me honorabunt, maximè autem pru-

τὰ (98.) Ζεύς.
dens Jupiter.

Εχϑιςῶ. (99.) ε᾽ ΄ μοι ἐσσὶ (100.) σδιυοτρε-
Inimiciſſimus autem mihi es regum

φίων (1.) βασιλήων
à Jove nutritorum:

Αἰοὶ

(97.) Εἷ’νεωἐργοἔνἔ;ια.

(98.) Μητιέτης, , prudene, ſapienr, à μῆτις, , cen-
ſilium, deliberatio.

(99.) Ἐ χθρὸς» inviſis, gquem odimzus, item gui
odit, generalit. inimicin. Conzparat. ἐχθίων. δΖ-

Δ

ε ; ;
berl. ἐχθις(θ». ab ἔχθ(θ).; τὸ, odiune.
(100.) Ἑ σσὶ; Ροξὶ, 27 &, ab εἰμὶ, ſum.
ξ ᾽ Ὰ .
(1.) Διοτρεφής, , Jove nutritus; ῥὴς epithelon re-

Ν ᾽ ΠΘ .
4 29391) νεἰ Ἰἶὖθνέ , ;7οτ͵ε 0710 2629 ducant, vel

Ν
ἡπδά ab eo regnum ſint aaeſii, à Διὸς, ζῷ᾽ χρίφω
nickrio. ἐ ἐθῶ τ

Ι...,υθ'

εῚ
ὑ

ἶ ΜἨΠΠἩ

Π

ὐ
Ἰμὴ Ν
γμμ μ
πἰμθ G
)
{μϑνιμη ὶἀτιςἑᾳ
Ἴ.}}}ν

"
᾿ ἵμι !
Ἐ μ η
ι πιδ
Men idi ſe⸗

—.6—

ι
Π }
᾽ ᾿"3τ’!“2᾽} ὑ ἢδ

Ν
1 Ϊ
Ν ,
ᾳ.ι)}ἓ.ας.ξν);;[;πω
Μ
" μ
,}}} Ἱ
᾿ Μ͵Μ,ξῇ;μχ

Ε. ILIADOS HOMERI. 61

ἐά Τ Αἰρὸ γώρ τοι ἔρις τε Φίλη, πόλεμοίτε,
Δ} ſemper enim tibi contentioque grata, bellaque,

] μώχαι τε.
pugnæque.
Ἐἰ μώλα καρτερός (2.) ἐσσ Θεός σε (3.) σοὶ
Si valdè fortis es, Deus οετὸ tibi

} χόγ᾽ ἐδωκεν.
hoc dedit.
Olaad ἰὼν σὺν γπηυσί πε σὴβ πχρὴ σοῖς
Domum vadens cum navibusque tuis, & tuis
eanin ἑτάροισι, (4.)
5 μῃ] [06}15; ,
Μυρμιδόνεσσιν ἄναςε, σίθεν (5.) . ἔγω κ

Myrmidonibus impera, re autem ego non
1 ἀλεγίζω. ,
curo,

-- 05 ὄθομαι (6.) κοτίοντίθ"" Α᾽ἢ πειλήσω

neque magnifacio iraſcentem: minabor
Π δὲ ποι ὡδεν,,
ſuiK autem tibi ſic,
η μ Π -: — — — —
ὶ Ἀ ς . ͵
χ (2.) Κρατερὸς, 85 Aetatheſi καρτερὸς) , fortu.
„* (3.) IIg, Partic. Enclitic. alicubi, cſpiam, aliquan-
br do vacat, ut bł.
. . . ᾽ ν : „
((4.) Εταρίθο» Jocius, amicus, Pro ἑτωῖρ(θ)"» 9)
μ Π{{ν iclem.

irn n (5.) Σέθεν 55 σεϑεν. Poët. pro σῶ
7 (6.) On, cura, ὄθομνωι» ΟΜΥΟ, εΟΌ Ο

62 LIBE I.
14 ἀφαιρῶται Χρυσίφα ᾧρῇ ,
quoniam à me aufert Ckyikich ΡΗ οξ;ΐ ὓω{' Ρὶιὀβ
Αἰπόλλων. ͵ . ἰ

T μὲν ἐγὼ σὺν νἱα' ἐμῇ, χοὴ ἷμθ“ἓ Ν
Hanc quidemego cum navi, mea, & meis .

ebard
ὁτώροισι ᾽
ſociis : “ Ἂ ἑωἔ“' {

πέμψω. ΕἸῶ δὲ κχ' ἄγω Βρισηΐδα χαλλμ᾿
mittam: ego quoque abdusam Briſeida pulchram ν arn
alpnor " εμ
enis
8 „ , ΄ „ 6
Αἰὐτὸς ἰὼν λλισίην ἦγ τὸ δὸν γήρας, ὄφὴ μι
ipſe veniens ad tentorium, tuum prœmium, ut

99
0 εἰδῆς WMWBW ἐ μ
benè ſcias l
9 6605

õü en n Etken
quantò melior ſim te, timeat autem &

ἄλλίθ" ' —
alius " Eusmd an,
Υσον ἐμοὶ φάϑ'αι, (7.) καὶ ομωωθη- ’Ο)Μ”“ΜΜ
Δ qualem ſe mihi dicere, & alimi hueki⸗
va (8.) A. ' ἰιωψ“
ἴ“;ι“ι contra. lultn
CX e )n aleſt nt
, l Π
(C(7.) sa,. Infiit. Aoriſt. 2. med. oαnαα Zͤ i), luneg,
On/ AI. lyt " ἢι;

(8.) O μοιωθήμεναι» Ζ)ω’:σε pro ὁμοιωβῆναι» Infn. γμ; ἥω
Aor. I. Ράβ, ab ὁμοιόω; aſſimile. ἐϊμ ς

" .

I, 1 ILIIADOS HOMERI. 63
ar dro. Πηλείωι δ ἀἄχ(θ" ένετ᾽,
͵ ίῖἕΗἷ'δἰ-ε dixit: Pelidæ autem dolor factus eſt;
" . δὲ οἱ ἥτορ (9.)
ἐ .., } ἱπιὰβ autem ipſi cor
TrSeανaαν λασίοισι (10.) διάν ἆ’Χὤ ᾿ μαρ-
In pectoribus hirſutis in ancipitem pax-

, μήριξῳ (11.)
ἣν Μ } tem cogitavit:

ὼΡΜ Η ὅγε φάσγανον (12.) ὀξὺ ἐρυσσάώμεν(ν
An ipiemet enſem acutum extrahéns
, εὰ
, ἡ φψαρὼ μηρδ.
Π 4 à COXA
{}}}}}} } ΄᾿ ο . [ .
hnnmkg, τὸς μὲν ὠναςήσριην» (13.) ὃ Φ'
hos quidem dimoveret, ipſe autem
S Αἰτροίδην ᾖνωρἷξοι, (14)
Ἅ Atridem interticeret;
, } ΗΣ

᾿ (9.) Ηἶτορ; τὸν cor, animut. Genit. ορ(θ».
΄ (1ο) Λασίύοισι» pro λωσίοιςγ Jonicè.

} ζ“'“ἶἆ (11.) Μερμήραξενγ à μέρμηραν ἡ» curau. In Aor.
" οο abjecto augmento, 2 μερμηράζω, dubito. Fut.
(12.) Daαι²* } σφοί’γρινςιἴ, per HFypertitl'eſin
—iterarnm, à σφυΐζ ὡν interſicio.
“πῷ...} (13.) Αἰνναφήσθιν, in Aoriſt. Wol. αὐ ὠνίςξυμο, di-

ſturbo. Fut. ἀναςύσω.
| (142 ξναειζζ inerficio, ſpolio, ab ἰναίρω;, idem,
ab Apng, ⅛, Marr.

64 LIEEHE I. ἰ
Ὰ ὑ Ν
Η χόλον “παύσθιεγ. (15.) ἐρητύσειξ r ᾿! ᾳ“ωἵ 6;5
An iram ſedaret, compeſcerétque κ "
ϑυμόν. "
animum?
( ὰ

Ἑὼως (16.) ὃ ταῦϑ᾽ ωρμαινε κατὸὰὺ φ ρίνα . ”ἆ

Interea, dum hæc agitaret per mentem ᾿ .
᾿χρὴ κατὼ ϑυμὸν» κ
& per animum, τ ὰ ἐ ὦ
) [9 ς Ν ( Ἷ
Εἴλχετο δ' εκ κολεοίο (17.) μέγα ξ "
traxit autem ἃ vagina magnum en- u un
Ϊ
Φ(Θ» (18.) ἦλδε δ' Αἰϑήνη (19.) μ ΡΡ“"“
ſem, venit Pallas η ἰ ἢ
Ο ρανόθεν" Τίρὸ γωρ ἧκε (20.) Asd λευκώ- ἱμὶ 8
cœlitus: Præmiſerat enim Dea albas etu 9
ῃ ἈΝ
} ᾿ ᾿) .
λεν» Η ρ,» ῃ ι ἡ
ulnas habens Juno,
Ν /(24, 4

Ε ᾽ ]
— 4 46 ὰ Ah
(15 .) Παύω». ᾗπια » ceſſare facio, ſed arotta πὶ Oiuche :

ceſſo. Ν hehunt
(16.) E, dum. Item θίως ) interim, tamaiu,
pro ὡς Poët. "Ω "
(17.) Koεισ Genit. Jonicus, pro χολφῶ; ;ιπολεος; ᾽2 Π ,
: vagina. Gn
(18.) i 73, εμ gladius. e Τ,
(19.) Αθήνη» aliquando Α᾽θηγαίη. Iia dicitur Mi- 1 μ
nerva. 4) Mlu "
(20. ) ΤΉμι, mitto. Fut. I. ἥσω. Præt. χ. Aor. 1I. n
ἥχα. '“"Ρ...π

μ
Ν

—
—

αἰὐ τ

Τ

μ

oculi lucebant:

IIIADOS HOMFRI. 65
μῷφω ὁμῶς ϑυμῷ Φιλέασώ τὲγ χυδοὸ-

ambos ſimul ex animo amânsque, cu-

ransque;

Σ (21.) ℳ ὄδπιϑέν» (22:) φωνϑὴς δὲ
ſtetit autem retrò; & pPer flavam

ἡόμης ἕλε (23.) [Ππηλείωνά"

comam cepit Pelidem,

Οὔω ὠδωινομένη» τ δ' ἀλλων 8ὅτὶς σδρωτό,

ſfoli apparens, aliorum verò nullus videbat.

Θάωβησεν δ᾽ ἢ χιλεὺς. μεὰ Ὅ᾽ ᾿ ἐτρά-
Expiavit autem Achilles, retrèà autem con-

ne, ἀυτίκα δ᾽ ἔγνω,
verſus, ſtatim cognovit
Παλλάδ᾽ (24.) A ϑηναίην» δεινῶ Nℳ οἱ
palladem Athenienſem; terribiles autem ei

Ν ᾧάανϑεν' (25.)

(21.) Στῆ, pro 7. : ' ᾽
(22.) οἴτωιθεν, Ζονιοὺ pro ὅσσιοθεν» Poſt, retro, ab
ὀχίσω. : ο ο : δ ᾽
(23.) EAes, bic prebendit, interfecit, ab ἕλον
pro 6v. Aor. 2. Verki αἱρέω.
(24.) Πώλλας; Pallas; 2 «πάλλω, υἱόγο, 7 9 .
quia dicitur haſtam vibrare. “
(2 5.) daνοροοpro φάνθεν; addito a. Poet. pro ἀφών -
θησᾳν, Bæot. at dicitur, à φαίνω,

66 LIBER. I.

Καί μ ᾧωνήσας (26.} ὕπεα -πτερδξντα,

Et ipſam vocans verba allata

7 coναυασα.
locutus eſt:

Τίατ᾽ (27.) αὖτ᾽ (28.) Δ᾿ γιόχοιο (29.) Διδὲ
Cur huc Æ giochi Jovis

T6 (10.) εἰλήλεθως: (31.)
filia veniſti?

Η wæa ὕβριν Ἰἴδὴ A γωμέμνον(ν» A'rgef-

An ut proterviam videas Agamemnonis Atri-

ὅδω):
dæ?

— ANX
(26.) Φωνέω; voco, dico, vocem emitto, à Φωγὴ,
.
(27.) Tiwore, cur, & per Syncop. τίαστεν eur, à
ἀσότε; Huando, item quoniam.
(28.) Abhi, hic pro ὠυθόθι.

(29.) A 0ο*α ½° Ὁ: ;μιὶ habet ſcutum confebtum
e pelle caprina, ab ἀνγὶς, ἡγ pellis caprina, ab

Ω

g ς ῆ
AlE, ἠγ capra, & ἔχωγ habeo, teneo.

(30.) Ter &, 70, partus, filius, vel filia, ſtur, tam

parvulus, φφ adultas, tam brutorum, quum
hbominuns, ab Aoriſt. 2. ἔτεκον» Verbi τίκτω, pa-
rio, ab inuſitato τέχζω.
(31.) Εἰλήλεϑα,, ῥγο εἰλήλυθα, interpeſito o, γμοί
Π εἰ pro ἐλήλυθα,, interpoſito ι. αὖ ἔρχομαι; ἐλεύ-
σοιμειὶ, Aor. 2. ἥλυθον» ber ϑγπέορ. ἥλβον, Prat.
med. ἤλυθω, Attic. reduplicatis primir Præſen-

,; 2 Π 2, ῆς,
: φλέξυψῳ) ἀληλυξῳ.

μ

Π

0
Υ̓
{Ν»
1

Ἄ { Μ

, φἵγη!
μ ὰ

ὮΝ
1 ε}

.

ἸΙΝΝ:

, 3 ὴ Π
ΗΜν ἣω ὰ
ἍὮ ᾿᾽
Ν ἰὼ

Ω
Ἴν

μ
" ὰ
δὲρ ) Π
. .Ρελἶῇρἳ!“’“ώῤ
le μη:
7
Ϊ , Πἢωᾖἐπα.ΐ
ἡμμρς,

.

Ἷ

"
1

Π

ἘΜ
ἆΞιΟὉΗΙ

"

Πῃ

ὴ

in Δ} }}

" ,' Ἵ ιΙ
ωυεΐᾷ }

μ "

ἴγηι
"

ἐ

(32.) Οω, per Diæreſin, pro olto, pluto.

Ι Ρ]ἷ!δἶἵ "

"

ILIIADOS HOMERI. 67

Αἰλλ᾽ ἐκ τοὶ ἐρβέω» τὸ δὲ κοὶ τατελοάσαι
Sed tibi edico, hoc autem & perfectum iri

61co, (32.)

puto;
Hle ὑπεροσλίησι (33.) τάχ᾽ (34.) ἄν ποτε
ſuis ſuperbiis citò tandem
ϑυμὸν ὐλέσσῇ. '

animum perdet. ,

τὸν δ᾽ αὖτε οσ Δεὰ γλαυκῶφις (35.)
Huncrurſus allocuta eſt Dea cæſiis oculis

Minerva:
Ἡἶλθον ἐγὼ “σα σωσὰ πτεὸν μένζθ" εἰΐμε

Veni ego ſedatura tuam iram, 11 modè

᾿πρίϑηαι (36.)

perſuadearis
E 2 Οὐρα-

(33.) Ὑ φεροσδλίω, 89 εἰω;, ἡν ſuperhia, ab ὑέρο-
χπλος» ὃν φ in armis ſe omnia poſſe putat, iaeö-
ue ſuperbus, ab ὑπὲῤ, ο ὕχσλον; τὸγαγηρᾷς hinc
θασλίζ ὦγ armo, ῥ470,
υ κ εἴς “ ὴ —⸗ Ξ Ν 1..,
(34.) Ταάχ΄. ὑ»οτάχα; brevi, citô, confeſtim.
(35.) Τλωύκωψ, , φ cxſios habet oclos, à γλασ-
κὺς, 6, cæruleus, oor cæſius, & νρ ὃ. Vielt As,
oculis. Γλωυκώσσης. idem γλαυκῶσοις», ἴΞ»-
Rpithet. Minervc. :
(36.) Πίθηαι, Fonica reſolutione Pro πίθη, vel po-
Σ paragogicè, Aor. 2. mell. ſubjunct. à πειθω-

λ

68 LIBER. I.
Οὐρανόϑεν. «ρὸ δῈ μ' ἧκε Δεοὲ λευκώλενί(δι
cælitùͤs, praæmiſit autem me Dea albas ulnas
H'en,
habens Juno,
Αἴμφω ὁμῶς ϑυμῷ φιλέεσα τέ» χκηδομίρῃ
ambos ſimul εχ animo diligens, curans-
TE.
que.

9 ο

AX ἄγεγ λῆγ ἔριδιβ». μηδὲ ξίφ(

Sed age, quieſce à contentione, neque enſem

ἕλκεο Χειρὶ»
trahe manu;
A'XX ἤτοι ἔσσεσιν μὲν ὄνείδισον (37.) ἐς
ſed certè verbis quidem convitiator, ſicut
ἔσεταί (38.) ⁵²

erit. '
(ἶδὲ (39.) γῶὼρ ἐξερίω, τὸ δὲ καὶ τότελισ-
Sic enim edico, hoc & perfe-
᾿μένον ἔςα!»
um erit,
Κα woονο τοι τρὶς τόσσα α«παρίσσεται
& aliquando tibi ter tot aderunt
ὠγλαὼ !n⸗ οα..
ſplendida dona.
—— —C.
(37.) ΟἸνειδίζω, convitier, ab Sved Ge, oppro-
rinne. '

(38.) Εξ;ἰ, licet, ἦν, licebat, ἔσεται» licebit.
(39.) ε, έἀἷ;εγἔ), ſic, ῥος modo; ῥὶς pro τῷδε,
ab δδ) ἥδιε, τόδε, hic, hac, hoc.

4

ἼΝΝ

ι
' Γ ὑμι
μ΄:
V

ὶ Ν
ἑίιρεὀὶὕυενεὶοκλ

" "
ὑ ψ
ἠμμμν ι
αἰιὴν

.ΜΜἝἩ

μ In
ἐ mmelns:

Ϊ
,

—.6—

llen nhein
ἡηὴ ι
}

}

Π

Σ Ν
{ Σιύη!

ἡ{ν φ ,
Ι . ΑΙΜ
Ν
Π ΜΗ
,
μῃ αΙιςωε
ᾳεἴιὤ ΐψ.εῃ’εἶ
ἢ μ
Ἠωψω
.{44 , ἰμμιὴμη;
) μ 4
“ A

alie WB

}

Ἢ IIIADOS HOMERI. 69
, Ἔ“Μ ὰ ΐ Ξ ξ
" υἥἔζωλ;ξ Ὑοιθ' ἑίνεκα τῆς δε, Σὺ δ᾽ ἴσχεο (40.)
ἐ ἱπι|υτίω causä hujus. Tuautem cohibe te,

πρίσεο ₰M ἡμῖν.
obtempera autem nobis.
͵ ) [ ͵ ₰ 3
ΦλεωἨ, τν J ὠπαμειβόμεί( Θ “«προτέφη «όδας

ἆΐἷεξεω͵ Huic autem mutuà oratione reſpon-
Ν ὠχὺς Αὐἰχιλλεύκ'"
dit pedibus velox Achilles:

᾿ Χρὴ (41.} μξν σφωϊπερόν (42.) γε Δεὰ ἔφσιί Θ
ἡ μἢ | Oportet quidem nofſtrum Dea verbum
Πῃ . εἰρύσαδα!» (43. )
cuſtodire,
Καὶ μάλα περ (44.)͵ ϑυμῷ πκεχολωμένον;
“ quantumvis ſim ex animo iratus;
Π 1 ὡς γαρ ἄμεινον'
τ in ἢς. enim melius:
. E 2 Οἷσκε
QH0.) ἔσχω; & ομα!, habeo, retineo, φοέγοθο. ῥγο-
ἐ μ beibeo, impetum reprimo, ut bler ab ἔχω: ἴσχεο;
κὰ Jonicè, pro Irxs, Imperat. ab ἴσφκομμαι.

(A41.) Xon, Imperf. ovus eſt, eportet. Imperf.
ἔχρην» 15 χρὴν. Inſin. XEWh„αιpro μ9 etiam ali-
τ Π φάαγιαίο χρῆν.
ἡπι Μ (42.) Σφωϊτερ(θ. ſuus, aliquando tunst, aliquando
" ( veſter. σφωὲν ſup.
(43) ἙἸρύσαϑιαι, metri cautà pro ἐρύσα 1. Aor.
1. Infmit. interpoſito 1, & ſic ſignificat aliquan-

Ἱ
do ſervare aliquid in animo reconditum: ali-
Π quando [ἐημρίέε ἔσσί)5» δὲ Glc, conſilium, vel
wandatunz ſequi, obſer vare. ἐρύω, .
᾿ μἱ. (44) Ka μάλα “ερ- } 1 meſin pro xa! reß, εἰ .
ΜΜΜ (4;.) Αἴμεινον, Adverb. αὖ ὠμιοίνωνν Comparal. αὖ

᾿ ὠγαθὸς, ῥομεώ.
| ͵

70 LIBER. I.
On Διεοῖς ἐσισείϑηται. μᾶλα α«ἴχλι
Quisquis Diis obtemperaverit, magis exau-

δν εἐυτῷ.
diunt ipfum.

Η΄. xa) ἐπ' ἀργυρᾷ κχὠφση e (46)

Dixit, & in argenteo manubrio tenebat

χεῖρώ ββωρεῖαν,
manum gravem;

ΑΨ δ᾽ ἐἰς κελεὸν (417.) ὦὧσε (48.) μξ.
rurſus autem in vaginam impulit ma-

γ ξιφῷθ- ἐδ᾽ ἀὠσίϑυσε (49.
gnum enſem, neque fuit obediens
Μύϑῳ Αἰϑηναίης. H1 J ᾿ἤλυμηόν δὲ
verbo Minervæ. Hæc autem cœlum

βεβήκει. (50.)

aſcendit, '

Acνaαdo

(46.) ΣΣχέθω, habeo, teneo, reprimo. Tempora ſu-
mit à χέω, idem, αὖ ἔχων ξ ᾽ idem ἴσχω.
(47.) K=eρρ, , vagina, pro χολεὸς, per parenthe-
In χῷυ.
(48.) Ὡἴθέω; trudo, pello. Fut. ὠθήσω 45 ὥσω,
Aor. 1. Soασα Prat. ἔωσμαι. Attic. pro quibus
etiam reperiuntur ὥσω 89 ὥσμαι» ſine augmen-
0 Atticos ab ὠθω. ͵
(49. Αἰπιθέω, non obedioe ex &. privat. ξ5᾽ τ-
θω, perſuadeo. ͵
(50.) Βαγω, βήσομωι. Præt. βέβηκα.

μ

Ἵ „
(e

9 {

| !
μμϑι μ
' Μτ'ιὀετπεΠοωωεε
γμμμ "
μ ᾿ μ
χ ὐ αἱ

)

' αἱ 1!

Τ

—

{π}ϑμηι
ΜΗ ſhn
2{””;' ἿΠ
ὑνέηηῃ,ὦ
ΠΗ
Ε
6 Nuun, 4
Eun ι
66 lg⸗ e

ἤμῃ Π

ILIIADOS HOMERI. 71
} Αὠματ᾽ ἐς Αἰ,γιόχοιλνι͵ ΔΙιδς. μετὼ Δαώμονας
δ | ἴῃ domos Æ gida tenentis Jovis, ad Deos
ἄλλες.
alios.
" 9 3 % +◻ 3 Ω. 2
Ἂ }} πηλείδεης δ᾽ ἐξαῦτις ἀταρτηροῖς (51.})ἐαέεσσιν
ὈΝη Ὶ Pelides autem iterum contumelioſis verbis
Αἰτρείδην τποοναν„uirdο χαὴ ὅσω λῆγε χόλοιο᾽
Atridem allocutus eſt, & nondum ceſſabat ab ira.

" μ Οἰνοβαρὸς. (52. χυνὸς ὕμματ᾽ (53.) ἔχων:

͵ ᾽ . Ω ΄
ὑμι: | Vino gravate, canis oculos habens,
οn, N₰ ἐλώφοιο.
ἿΠ cor verò Cervi,
" μ Οὔξ τποτ : ἐς “ὡόλεμν ἅμυ λαῷ
ι un neque unquam in bellum unà cum populo
Xν⅛ρυâähνανα
. Ἐ 4 Θῦυτε
ψ

———

μῃ (51.) Αἰτάρτηρ(» ὃ, ἡγ olnoxius, contumax, con-
. tumelioſus, pleonaſmo βίανα ταϑν Pro ὠτηρὸς
idem,; eſt etiam inſuperabilit, intrattabiliz, ab
Arn, damnum. ;
“ (52.) Oluvoſa one, ἐ., ὁ, ᾗ, vino gravus⸗, ebrius, ab
μμμ} " οἰν(θ»»» vinum, & βαρὺς, ὁγ βγαυμ. ς
υὐδ (5§53.) Ομμα: τὸ» ocualus, item aſpectas, facies: ab

)
ε:λι:ἶ:.͵'α͵"ι'!π!ό͵

—27 . 2 Ἵ
μ ὁρώω. video, vel ab öτοοαανdem, cozus Præt.
Paß. ὥμμαι.

ΜΗ ΄͵΄'; Ἱ * . Ἱ :
(I84.) Κρωδύα, ἡν cor, per Metatheſin, pro κωρ ἴα-

"
Μλᾶ’ Ὸ

72 LIBEK. I.
Oore λόγχον «᾽ ἰέναι σὺν ἀριςήεσσιν (55.)

neque ad inſidias ire cum primoribus

Αἰχαιῶν
Achivorum

ἰ

Τέτληκας (ς6:) ϑυμῷ: Τὸ de ro⸗ κὴρ {57)᾽

auſus es animo: hoc autem tibi mors

3era! εἶναι.
videtur eſſe.

H «ολὺ λωΐϊόν (ς8)) ἐςτ. χατὰ φςρατὸν
Certè multèò melius eſt, per exercitum
ἐυρὺν Αἰχαιῶν
latum Achivorum

Δῶρ᾽ ὠϑαιρείδγωαι!. (59.) ὅςτις σέϑῳ οἔντἷρυ

dona aufſerre, quicunque tibi con-
ξίασοι" οἷ.
tradixerit: . “
Anko⸗-

(55.) A'is*να, , princeps, omninm fortiſſi imias,
i, primarims eſt inter alior. ab ἄριςος» Σ
ine ἀριςεύων ἐ ἀρις εἴω . ὠριςήεσσιν» Jon. pro
Aors, 1⸗

( 56. ) Ἰέτληχω; per ncopen, bro rera Anzx&d ταν

λάω; hncope τλεΐω; ]μῄἶἓγυ, tolero.
(57) Κῆρ, κῆρος»τὸν οον' ; 24 ὶ κὴρ, fatumz plerum-
que in malam partem, mort, fatali⸗ calazeitar.
(58) Awiov, melior, Compar. ab Aοα Tuperl.
Mis Oe⸗ contract. 65, fit ἃ ϑέλω; & Dor.
λῶ, Vel Aaco, quaſt εὶ quod magis volumias.
(59.) AwοααDιιαιςſιuαιι0 Posët. pro ἀφῳιρθϊάγαις

hie

{
) β)

1 oretoh⸗

(62) i
Ϊ
Ἴ
*
χὴ ἼΝ

...ωόνσαι ἐ )
᾽ Οῃῃ]Π] ΙΙΞἹἩ

!
μν

is Μ
)ω ι
δ μ Ὶ
μ & η

᾿ίὗ... Μ«

ἓ πΜεἑ“
ὀσΜΜ ἡ
Η') Μλ!; Ι
ΐὗζἶ ἡηδμν ς
Ο,ΜΜ“
Glen rhſen
ſ fnini ἣ
ΜΜΜι

ἴῳ
Π
,

Μ
|6' Π“ᾗα-ιἤ

βε»; ίᾧψ

Ἵ

Ν ILIADOS HOMERI. 73
en „ 3 ͵
' Οἓῃ :͵ " δημοβόρ(ῷ» " (60.) βασιλεὺς, (61.) ἐ εὶ ἐπστ
Ἷ ΡῬορυὶ vorator, Rex, quoniam nullius
. δανοῖσιν (62.) ἀνάσσεις.
pretii hominibus imperas.
1 Ἱ τ Ἁ 3 3 — ε;
ὴ ς γὰρ ἄν Αἰ τρείδη νῦν ὕςατα (63.)
ἴθν Certè enim Artrida, nunc poſtremam

λωβήσαιο. (64.)
contumeliam faceres;
γηγ) Ε 55 3 3 ᾧ ε;
ΠΡΟΜΕ ΑἸλλ᾽ ἐκ τοι᾿ ἐρίω, κ ἐπ ὶ μέγαν ὅρκον
AMer ſed tibi edico, atque adeò magnum jura-

ὀμᾶμαι,
mentum juro,

G&HHαh Ναὶ (65.) μὼ αα σκῆστρον, «ὸ μὲν ὅποτε
χ cert? per hoc ſceptrum, quod quidem nun-
ο Φύλλᾳῳ καὶ ὄζες
quam folia & ramos
Ε ς Φύσει

"
} }1} (6ο.) Δημοβόρ(ῷ», - ἃ δῆμ(», populur, quaſi
ἐ ἐ «ερυὸς, à δεοιν, videl. d lgando, quia eſt cæ-
ἐ } tus bominum collettus, & Gopæ, pabulum.

(61.) Βασιλεὺς Attic. pro βασιλεῦ. ᾿
Μ.,Μπι (62.) Qô†αοναυs : , homo nullius pretü, ab ἔτις»
ὁ, ζ6᾽» , nullus, addito, J. ⸗
sdunſin (63.) T'ντοαρrmum, ab ὕςωτος, φεοῦ αὖ ὕς -

' Ρ:ξὶξ) ει boc, poſterior, αaοo tanquam ab ὑςερώτα τί»,
ehl (64.) AR GÜg*aοoHνoH » ὥμαι, ) 7459 infero, contu-
Δ} } melid aſſcio : ίχλωβῇ, i, ontumelia, inaria.
ν» (65.) Νωὶ, certè, etiam, Adverb. afßzrmanttt!?
ψἹ item uſurpatur jurejurando. :

74

LIBER. I. '
9 ρυ . Π γ} Ὶ
Φύσει» ἐσειδὴ πρῶτωα ἱπομὴν (65.) ᾧ΄ η ἐμ'
producet, poſtquam primùm inciſionem in e ἴω
ὄρσσι λέλοιπι» (67.) „ Venul
montibus reliquit, ι ἰ π μ
Οὐδ᾽ ἀναθηλήσει (68.) (ππεοὶ γὰρ ῥά ε χαλ- κὐ Ν
neque pullulabit (circùm enim ipfſfum gla- getiqnddt
ο(ὸς ἔλειψε (69.) Ἰ ὑ
dius decorticavit ῶ
Φύλλα τε καὴ Φλοιὸν), νῦν αὗτέ (70) μιν ὑγιμ Ν
folique & corticem) nunc iterum ipſum μ {
ἧες Αἰχα!ὧν μ !
8111 Achivorum Π
Ἐν παλάμης Φορέξεσι δικαρασόλοι (70.) οἵτε ὴ " Π
in manibus portant judices, quique eele ψιὺ
ϑέμιςας ἑ ἡμ ({
leges ὶ
Μρὸς

(66.) Τομὴ, ſectio, ſtirpiz amputatio, ἃ τέμνω, ſein-
do, cujus Praæt. med. τότομει,
(67.) Asnwοaä, relinquo. Fut. λείψω, Aor. 2. ἕλισον.
Præt. med. λελοίπω.- V
(68.) Θάλλω, 85 ϑωλέω; germino, pubeſco, ϑυλέω,
gJonic.
(69.) Λέπω, decortico. Fut. λέψω.
(70.) Αὖτο, Bic pro ἄυν rurſum.
(71.) Δικωςασόλ(δ.».» ὁ, Zudex, qui verſatur circa
ε5 " interdum idem, quod rex, à Rixn, Iur, 6au-
ſa, acetſatio, multta, 85 πολέω, verſor.

ῃ

Ἷ ιιι-υιῇ--

} μ

17
Uiliwn, ἐ

Τ} Π

Σ
} "πὶ
ἩσΉ .
( ἤ μ

ι’ῤ
ΎΝ
" 7 )

.]

ἥ

} .
3 N

„.
Ἢ
"
ἐ ὴ
ἱ

ἡ
Ϊ
ΐ

"

, γ!
Ἡ {

]

" η }

”Ἰἑ;"
.
ὶ

Ξ-

=

4,

εὐ

Ὶ
"

μ
εἰ ο
Ἵ

ἰ

.-Ξ

' ! μ
Π

᾽ ILIIADOS HOMERI. 75
rlo34 "Αἰὸς εἰρύατα (72.) Ο ὁδ Θ Ω:
à Jove acceptas protegunt: hoc autem tibi

μέγας ἔσσεται δρχί»".

magnum erit juramentum.

Η ποτ' ΑἸχιλλθ- «οϑὴ ἕξεται(73.)

Certè aliquando Achillis deſiderium veniet

ἥας Αἰ χαιῶν

filis Achivorum

Σύμπαντας. Τοῖς δ᾽ ὅτι διυνήσεαι (74.) ὠχνύὰ
univerſis: his autem non poteris, do-
μευός “ὲβ
leas licet,
„△ e. 2 ᾽
Χραις μθιν» εἶτ {75.) dv «πολλοὶ ὑφ Ε χτορί"

prodeſſe, quando multi ab Hectore

᾿ἀνδροφόνοιο (76.)
homicida

Θ νύς-:

(72.) Εἰρύαταιγ mutato ν, in ὦ. cuſtoditent.
(73.) ἵξομαι; Put. I. med. Verb. ἱκνέομια!» mä-
tuatitium, ab ἵκομω .
(72.) Δύναμαι, Rovégοονοαιoſſum; δουνήσεα!» Ὀ7γῸ
δ υνήσῃ. ἃ δ᾽ειγὸς» Validur, peritus.
(75.) Ἐὖτε, quando, dum, ſicut, itd, pro ?vre di-
cunt Poztæ ἠὔτε. :
(76) ΑἸνδ᾿ροφόν(».- 6, 7, bomicida, viros interfi-
ciens, ab ὠνὴρ 295 φίνω, occido.

76 LIBER. I.

Θνήξζκοντες πίσστωσι. (77.) Σὺ δ' ἔνδοθι(78).

morientes cadent: tu autem imrus

ϑυμὸν ἐμύξεις
animum lacçerabis

õ
iratus, quando fortiſſimum Achivorum non

ἐτισα', ͵ ι
honoraſti. : ᾿
x ι
Ὡῆς ᾧΦάτο Πηλείδης, ποτὶ 5 Σὅσχῆερον

Sic dixit Pelides; ſceptrum autem projecit ἐ

βάλε γαΐῃ
10 terram : .
Χρυτείοις ἥλοισι «σεσσαρμένον» (79.) Ἐ ζετο

aureis clavis transfixum; conſedit
ΕΝ αὐτότ'

autem ipſe:
Αἰτρείδης ᾽ ἐτέρωϑεν ἐμήνιε, τοῖσι ὃἢ
Atrides autem ex alia parte iraſcebatur; his autem
Nẽgoap
Neſtor

HJoe-

(77.) Πίπ]ω, cado, interficior, proſternor“ aliquan-

do proft gor. Fut. πεσᾶμαι. Præt. πεπίωκα..

or. 2. ἕωεσον, à πότω, cado inußetat.
(78.) Ενδοϑε, pro ἔνδ᾽οϑενγ PFoét. intur, ab ἔνδον
intüt. ; ͵
(79.) Πείρω, transfto. But I. περῶ. Perf. πέπαρκα.
Aor. 1. ἔπειρα. Aor. 2. ἔπαρον. Perf. haß. né-
σπάρμαι. Aor. ἐπέρϑην ; binc πόρ(θ»", mea-

us, Parquem aligqwid iftiuit.

—
ΤΝ
ἰγμπον
μ Ν μ Μ1:.
2) Πλύραν h
ἢ ἰγμν nkie
ἐ

- ήμι

Ο ἸΜ Ν

Π μὶ

Ν ΞΘ; ΐὁ;

ἐ ο mnen,
τεὕᾳτἷἰ Ν
Ἷ ᾽
1 μ ι
Π η
Δ) μῃ :

7 η

Ι
μ ἵδι,

ὰ

{"} Π 1

' ᾽᾽ " ΙΙ ) Ϊ ᾽
ἐ }}}.

ΤΝ
ΔΜ ἐ

ILIADOS HOMERI. 77

ἨΦυεπὴς (80.) ἀνόρασο λιγὺς ΤΙυλίων

ſuaviloquus ſurrexit, argutus Pilyorum

ὠγορντὰρ; (81.)

Orator:
τῷ χοὶ ὠπὸ γλώσσης (82.) μίλιτίθ' γλυκίων(83.)
cajus à lingua melle dulcior

ἥεν (84.) αὐδή.

fHluebat ſermo.

τῷδ᾽ ἤδη δύο μν γινιαὶ 'μερόσων (85.)
11 jam duæ quidem ætates varielinguium
ὠνθρώωων (86.)
hominum L
Ἐφϑί-
(80.) Hovenic, ξ(0» ὁν dulce loquense, ab ἡδοὺς»
ὃ, dulcis, 55 ἔστω; dAico.
(81.) Δ γορητὴς , concionator, ΘΥ̓ΦΙΟΥ͂Σ ὠγορητιυς
concionandi ars, ab ἀγοράομω!» ſup.
(82.) Γλῶσσω» “, lingua, iem ſermonis forma,
& lingula tibiæ, ob ſimilitudinem, γλῶττα
Alttic.
(83.) Γλυκὺς γήων, ρ⁰ ε᾽ ψτερί(θ’, ὑτατίθ») ε5
γλύσσων, pro γλυκύτερί(θ" duleie, transfertur
ad multa pro ſuavi, ſeu jucundo; bine γλεῦ-
χίθ»», «(Ὁ., 10, mulſum, vinum guoddam ſuave.
(84.) Ῥέω, tempora ſumit pbvoo, fluo, propriè de
rebus liquidis. Item dico, loquor, pro quo uſi-
tatius eſi ῥημὶν Aor. 1. ἐῤῥήθην.,
(85.) Μέροψ» etitheton propriè ominis, ὰ μερίζ;
divido, & ὄιν, vo, ab ἔσωγ ἀἶοο.
(86.) ΑὙγθρωπίϑ»»-. 6, ἡν. homo; ab ἄνω;, ſup. φηοά
Ω articulo ſupplet vicem nominisz; binc τὸς
duc, ad ſuperos, ᾽ ἀθρίω, aAſpicio, Θ' ,
vultus.

LIBER. I. μ

56 7 3 ο - „A. — ) Ἷ
Ἐφϑίαϑ᾽, (87.) % οἱ πρόδεν (88) ἅμα μ
perierant, qui cum ΙρίὉ antea ᾿χἷ!
τράώφιν (89.) 6 ἐγενοντὸ " μ ,
ſimul mnutriti ſunt & geniti 4 8
᾽Τ

Ἐν Πύλῳ ἠγαϑέῃ» (90.) μετὰ ἢ τριταποισιν "

in Pylo divinà, inter tertios verò ἡ
ἄνασσεν. ,
regnabat. Π μ
Ἔ 3 .. v " „ : ͵ Τ
ς σφιν εὔφρονεων ὥγορησαϊτο κὴ - Ἠψωᾳῤεἔ
Hic illis benè prudens concionatus eſt, & .

μετξειυεν» « » ἷ'ῖζτὖὼὶ“ξἕίπςιἷα.᾽“;
dixit: ψ μ
ο „. * : 9 6 : Ὶ 8 ᾽ ἹἸ
Ω Ἴὄἷἷθὔ (91.) ἅ : μέγω πέενθ» Αχαίΐέἷά ἡ ( " ξω;ξἷ’
Ο Di, φουτὸ magnus luctus Achivam αἱ ( onll
Ἄ : —ę . — . — tn à
(87.) Φβίνω, 85 φβίω; corrumpo, contabeſco, con- μ μ
Ἁ . Z ΕῚ Ἷ ᾽ , .
Jumor, pereo, ἢ φθέω, idem; ἐφθίατο; Jonicèò " ὰ

}γο ἴφϑιντο. 3. pluralis, Plasquamperſecti Paſß. . υ ὶ

μέα ex 3. ſingularis, inſerto a. ante 70.
(88.) Πρόῶϑ:ν, antes, & Ῥοξί. πρόδε, ἡ πρὸ; ante,

(89.) Τρώφεν, pro ἐτράφησων, Jonicà augmenti
detrabtione, 85 Baoticà ſyncop. Aor. 2. Paß. — —
Verbi τρίφω. But. ϑρέψω, (ad differentiam PFu- ὰ Λ νοὶ
turi τρεέψω, d τρέπω, matatur ad eundem mor Ἀ χή
dum ienuis in aſpirat. etiam in aliiz temporibis, ἢ) Πύ, μν;
quæ ſine &. efferuntur) Aor. 2. ἔτραφον. 5 ο ſi.
alo, nutrio, educo. ἰ
(90.) Η γάϑείθ", ὁ, Valde divinut, ab ὥγαν; Val- ἰδγμ,
dè, mutato α. 17 quod aliquando in Ν Ν
ne v. amittit, 5 Θέῖ(0»» divinnr. ἐτον βη η
(91) Πόποι ; Dii in Dryopum linguâ, qui in μ inen
Uræcia fuerunt, dicebantur πόποι , duaßt μ
στόντω, ὁχτέυύογτος , 1N eſt admirantie, v'l in- ) en.
dignantit. ἴ .

Uen (
Ἰὴ

ἽἼΠ Π
ἈΜΝ
κ μή
Μ ι
ἽΠ
Π Υὴ
Τ

μ ᾽

ἷ:ἆἁᾖετψτἐ;ωἶν
Ω
μ 0

Ν .
[Π1{{

Ἴ ὦἆ“ί“’Ῥι”
} {

ILIADOS HOMERI. 79

Ἰ γαῖαν ἰἱκάνει. (92.)
terram invadit,

Ηἶχν γηϑήσαι (93.) Πρίαμθ"» Πριώμοιό τε
Certè lætabitur Priamus, Priamique

z ade6ο
filii,

ι Αἰλλοίτε Τρῶες μέγα κὶν κεχαροίατο(ο4.)θυμῷ,
aliique Trojani valdè gaudebunt exanimo,

E σφῶϊν τάδεπώντῳ πυθοίωατο (07.) μιαρνῳ μένοιν"

Π vos hæc omnia audient depugnantes,
0 *αοαα e . βελῇ Δα.νειᾧν, ἄσερὶ ᾽ ἐςὲ
qui quidem conſilio Danais antecellitis &
μάχεδαι,
pugnandi peritià,
᾿Αἰλλὲ πιϑεῶ, Αἴμφω. ὅ Ὃονεωτέρω (96.)

ſed perſuadeamini: ambo autem juniores
ἐσὸν ἐμεῖο.
eſtis me.
Hoy'n

(92.) I'xdvæ, venio. Item advenio, invado, item
ο ἥκω ᾽ ῥωξόμαι; ſed tempora ab ἴκομαι,
(93.) Τθέω, lator; ῥἦμο γῆθ(9.» τὸν lætitia. Mem
γηβεύω; 85 γήθω.
. (94.) Κεχαροίωτο, reduplicatio pro χαροίωτο, 70-
nicès pro Xdpowzo. Aor. 2. med. Opt. à Verbo
“αίρω.
ζ9ς.) Πυνόἄνομαι, ἐέγφονα ὰ στεύθομοι!, audio,
intelligo, interrogo, φορπρο, ππυποίῳτο, Aor.
2. pro πσύϑοιντο, Ἷ
(96.) ᾿ΝΝρώτερί(δ", , junior 4 νθ{Θ"γ 6, Μ τ 9512
υ »3ι

LIBER. I. ILIAD. HOM.

woν . καὶ ἀρείοσιν (97.)

80
Ἡ δῪ γάρ

Jam enim aliquando ego & cum
ἠέχσερ (98.) ὑμών.
melioribus, quàm vos, Ὁ»
Αὐδιρόσν ὡμίληισα, χῷὴὺὴ ὄσποτε μ οἵγ

viris converſatus ſum, & nunquam me ipfi
2 06 ι0ο (99.)
Parvi penderunt;

!

δδὲ

7 3 Σ Ό ὡ
χτοίθς ἴδον δνεθοίζ)

Οοὐ γάώάρ σπὼ
non enim unquam tales vidi viros, neque
ἴδωμα!, '
videbo, B L
Olov IIei ‿MÜο αὲῦρ Δρύαντώ τ “σοιβενᾶ

qualem Pirithoumque, Dryantémque, pa
populorum, τ ἰ
Καρμία τ, Ἐξαδιόν τε, κχαὶ ἀνείθεον (100.)
Cæneumque, Exadiumque, & æqualem Deo
᾽ Πολύφημιον» ι
Polyphemum,
Θησέω τὲ Αἰηεί

ſtorem

Ar
Theſeumq; Ægidem ſimilem
(97.) A'oetaor, ὃ, χοὴ» ἡ, praæſtantior, proprié arma
præſtantior; ab done, Mart, pralium.
(98.) H', qum, Ροξδ', ἠὸγ inde ἠέσερ, dem.

(99.) Αἰϑερίζω, parvi vel flocci pemlo, contemne,

Ν

tanquam οσερώς, 40 ἀϑὴρ, ſpica, ariſta.
᾽ ἥν.ὺ Σ . ᾽ ᾽ ᾽
(100.) Αὐντίθο(θ)"» dualis Deo, ab ἀντὶ,

æquali-

tatem in com voſitioné denotante; φ Θοός.
(I.) Ἐ πιείκελ(θ»",» aſſimilu, ab τίπελ
quod ab εἴκω, ſimilis ſaum.

—523 4 ξφ3-

Π ΩΣ

ο
:

δὺν ἐπιείκελον (1.) ἀϑανάτοισι.ς
immortalibus.

RNI.
Cun 4n

φ Π
κἴμ

μ δῖα

1

Ν Ἷ
ΗΕ(ΞΙΡιὉὍὶ "
ῃ
Μκεευυκω,Βυπι
Π (ῃ

[} uen⸗
4 ῃ
{ " 1

δ .

( ., Μ
5 —

INSTITUTIONES
HISTORIC£
DE VITIS & REBUS GESTIS

ΒΟΜΑΝΟΚΙΜ
ΡΟΝΊΤΙΕΙΟΓΌΝ

PER XVIII. Θ CULA DIGEST,

Cum Alphabetis variis diverſorum
Sæculorum ad facilem Diplomatum
lectionem conducentibus,
Pro Uſu & Exercitio Academicæ Juventutis
in Rhetorica.

Π

Ἡ Π

͵͵͵͵͵͵͵

REGILECUE ΟὙΤΗΘΙΟδ MAJESTATIS ᾽
Et Facultate Superiorum.

WikRcCEBURGI, Sumptibus Almæ Univerſit. Juliæ,
Per Joan. Jacob. Chriſtophorum Kleyer, Univ. Typogr.

Μ
{
Π Π
ἀγιὺ
ι
Ἷ
{
vomice Π 1
{ η
Π Π
ἴ γαΐη
.
ΠΗ 1 cynhen
ὑ η

6

”
Se A e e e ἐκὲ ὅκὲ e ἐ
— — — — — — . —,.—

ð
εο ΘΗ ο ὰ
PONTIFICUM
ROMANORUM

PER XVIII. SECULA DIGESTA.
SÆCULUM I.
N Uam æternus Dei Filius in cruce fun-
davit Eccleſiam, vicariâ primus pote-
ſtate regendam ſuſcepit(I.) S. PETRUS
natione Galilæus, Apoſtolorum Prin-
ceps, vel ſolo, quod Petram innuit,
nomine firmitatem ſpondens. Sedem Antio-
chiæ ptimùm per ſeptem annos fixam cum Pon-
tificio jure Romam tranſtulit, divino certè con-
ſilio, ut præcipuum, quod Idololatria pridem
aſylum incoluit, in fortiſſimum Eccleſiæ muni-
mentum converteret. Ibidem gentibus ad
Chriſti fidem traductis, Simone Mago, dum à
dæmone in aëra portaretur, proſtrato victôque
Martyrum palmam tulit anno Chriſti 67. verſo
in terram corpore crucifixus. Pontificatum
annis viginti quinque geſtum ceſſit (II.) S. LI-
NO Volaterris in Hetruria nato, à virtute non
minùs, quàm patratis miraculis adoleſcenti Ec-
cleſiæ probatiſſimo, quam tamen altero abhine
Α Δ anno

ς

4: SrRIiss
anno viduam fecit Saturninus Conſularis, dum
Præſulem integerrimum, quòd ſtygio filiam
inquilino liberâſſet, capite truncari mercedis
loco juſſit. Lino & Sedis & cruentæ mortis
ſucceſſor fuit (III.) S. CLETUS; Romd oriun-
dus, ſolenmium hic Stautionum initium eo fecit
conſilio, ut Veſuvii tum primùm æſtuautis in-
cendia communi bonorum precatione ecompe-
ſceret. Plura pro Chriſto fidéque molientem Do-
mitiani furor prohibuit, cùm annis amplius duo-
decim Chriſtiano gregi ſupremus Paſtor præ-
fuiſſet; quem inter infeſtantium undique lupo-
rum aſſultus paſcendum ſuſcepit (IV.) S. CL-E-
MENS Romanus, D. Pauli (dàt ex Epiſt. ad Phi-
lipp. conſtat) in laboribus ſocius; ne geſta Mar-
tyrum interirent cum tempore, per ſeptem ur-
bis regiones Notarios totidem diſtribuit, qui
glorioſa Heroum Chriſtianorum facinora ſcri-
ptis conſignarent. Dedit νεγὸ & ipſe, quod in
faſtos referretur invicti roboris illuſtre ſpeci-
men, quando à Trajano in Cherſoneſum de-
portatus primùm, tum ſuſpensâ εχ collo an-
chorâ pelago immerſus, occubuit anno digni-
tatis pontificiæ ferè decimo, Chriſtique 100.

SÆCULUM II.
S. ANACLETUS (V) à Græcia Romanæ
datus Cathedræ, nil potiùs habuit; quàm uttu-
endæ fidei fervorem novis identidem flammis
ſuccenderet: illius juſſu Β. Petri aliorumque
Martyrum ſepulchra compoſita ornataâque,

ufus divini Epuli quotidianus ſancitus,
ᾧ

}

β Π ἐ
Peium

ribeite 1
Π ᾳυετης
Π ῃϊἶιιυε
εὐ
ΩΝ,
Π χεᾶκ
μ
ῄΗεὶ,ὀυψρΞος
γη : !
! Π
pen inndi

Chtlking. 0

iblheds

ὑ dun
( τ
Δ ΔΜ Π ῚῚ
Ἷ Π
ο ει
᾿ρηινῃ ι
Ν κ ἰ
{ Π{ ἐ
Ὸ ψ ι
ἐ μ
Ἷ

)

,
ςο'ὲῃ!“’ὓ
ἀχν η
Τ.
. ΠΜ"Ἑ '
Ἢ ἵμ
μ
Ἰπὶη αἰ;.
Prenine,
ἀμεγ ῃ
}
ΜῊΠ: ἡί η
Humunigeſ
ῃ Π}{0]}
ἀι μ
ὙΠ }

=—
“ΞΞ

ἥ

1

( ἰ
ἐ
ἑευΐὶὰΐ...ᾗἷ...πἷ
Μ

Σ

|

RoOM. PoNTIFICUM. 5

à ſacris abacti ædibus, hanc qui communem
reliquis menſam declinarent. Pontificem op-
timum annosedis decimo inchoato, Chriſti 110.
Trajani pariter furor ſuſtulit. Sunt qui Anacletum
eundem quem Cletum exiſtiment, ſed patriæ,
geſtorum, obit⁴s feſtique in Eccleſia culti di-
verſitas diverſos arguit. (VI. S. EVARISTUM
Bethlehemitam Anacleto luffectum inter cæte-
ra celebrem reddidit Baſilicarum in Presbyte-
ros diſtributio, dataque ſeptem Diaconis Pon-
tifici, dum pro concione diceret, aſſiſtendi pro-
vincia; unde ferunt Cardmalium officia titulõs-
que originem duxiſſe. Pontificatu per annos
novem perfunctoò Martyrum corona obtigit an-
Chriſti 119. Cui communibus Cleri ſuffra-

giis ſublectus eſt (VII.) S. ALEXANDER I.

Romanus; huic ad annum Sedis decimum,

Chriſti 130. gloriosâ morte ſublato (VIII.)

S. SIXTUS itidem 1. Romanusque; deinde
poſt annos rurſus decem (IX.) S. ΤΕΙ Ε5-
PHORUS, natus in Græcia; elapfis undecim
ſupra novem ferè menſes annis (X.) S. HVGl-
Ν Athenienſis, ac poſt annos quatuor (XI.)
S. PIUS I. Aquilejenſis, vitæ omnes integerri-
mæ; queis ritus varios ad divini cultůs maje-
ſtatem apprimè facientes Eccleſia in acceptis
refert. Poſt hæc (XII.) S. ANICETO ad an-
num 16 5. & Syria in Sedem Romanam provecto
atnica cum S. Polycarpo Smyrnenſium Epiſcopo
de Paſchatis celebrandi die diſceptatio extitit,
quam habito Ronm& Concilio, cùm primam à
decima quarta æquinocki verni luna Domini-
: A 3 cam

G6 SERIES

cam ſtatuens compoſuiſſet, præclaram pro Chri-
ſto mortem oppetiit octavo Pontificatůs anno
deſinente. (XIII.) S. SO'TER Aniceto ſuc-
ceſſor fuit anno Chriſti 173. Fundis in Campa-
nia prognatus, Vir in paucis eloquens, & Chri.
ſtianorum pauperum, inter Ægypti ac Palæſti-
næ metalla ſudantium Pater beneficus; & huic
elapſis ferè annis quatuor (XIV.) S. ELEU-
THERIUS Nicopolitanus, cui Britannia, per
ſubmiſſos viros Apoſtolicos cum Rege ſuo Lu-
cio Chriſtianis ſacris imbuta, ſalutem debuit;
uterque Martyr publicis in Eccleſia honoribus
decoratur. Anno demum 192. Romæ Ponti-
fex creatur re & nomine (XV.) VICTOR IL.;
agitatam nàmque de paſchate habendo Aſianos
inter & Latinos controverſiam decreto Aniceti
renovato, minisque anathematis additis compe-
ſcuit, dogmatum novorum architectos Sabel-
lium, Theodotum, & Valentinum perdomuit,
Tyrannique ſœvientis crudelitatem vicit, pro
fide ſanguinem fundens anno ſedis nono, Chri-

ſti 201.
SECULUM ΊΠ
S. ZEPHVYRINUS (XVI.) Βοπιᾷ oriundus,

fidei propugnator ſtrenuus, Montanum cum

præcipuis in errore aſſeclis anathemate feriens
nec ipfſi Tertulliano pepercit, nil motus τοῦ
obitis pro avita religione laboribus, quos fœ⸗
dàâà defectione terminaverat. Decreto de an-
nua circa paſchatis ferias communione edito, Vi-
tam pro veritate ponit anno ſedis decimo Sariſh
: Π

μ hüli

Ν

"
μ
l ἴ
γι; μ
χ ohelu

en ) ςἓὡὶἓ....
υ
9 η
μ } }
η μν

ἰά

{ {Π||}
Ν
ἡμαὶὶ Ν
Ν
ΤΝ
ἐ μ μ din
ſice fehlennn
γ} εἰ μ
Ἰ ι (
ἴ η
ΠΣ nlonnt
none [λ }
Ν
ἈΝ ἰ η
ἐμμμῃ μ
ἯΠ Ν 6 ἰ
Ὶ
ο-ίΓὡυε ἀϊμ})
Δ χ ῃ
ἀ "

η ῳ Ἢ

εη
ἰ D

Π ὴ

{{ } ἐ

Πἰ } μ ,
Ἱ Π N
Ἴ ι
ἿΠ )
ἼΠ.

Ἱ

"
εμ
μ μ
ψ
χἰνε!"
ὓεεπωῤεξ ;
μΗ ἡ

"
Ν

"

" !

ὶ
Ι
"

}
'

Π

Ι
Ἧ

'

RoM. PoNTIFIEUM. 7

Ἣ ΒΜ 219. Ei (XVII.) S. CALLISTUS I. &

poſt annos quinque (XVIII.) S. URBANUS
itidem I. Romani Pontifices ſubrogati; ille con-
firmatione jejunii, quod per quatuor in anno
tempora colendum Apoſtoli ſanxerant, hic au-
endæ fidei ſtudio, (quo Romanæ nobilitatis
ſorem ,Ceciliam præcipuè cum Sponſo Vale-
riano & Tiburtio fratre, Maximumque cubicu-
lo Imperatoris Præfectum ad Chriſti cultum
traduxit) per annos amplius ſex memora-
bilis. Ambo Martyrum auxêre numerum,
ipsâ dignitate pontificià gradum ad glorioſa cer-
tamina ſternente. Horum veſtigiis preſsè in-
ſtitit (XIX.) S. PONTIANUS Romanus, pri-
mùm exul relegatus in Sardiniam, tum anno
ſedis quinto, Chriſtique 235. Maximini Impe-
ratoris juſſu fuſtibus enectus. Eum ſacram
pſalmodiam diuturno noéturnôque cantu per
vices frequentandam in Eccleſia ſtatuiſſe vul-
gata eſt perſuaſio. Succeſſit (XX.) S. AN-
TERUS in Græcia genitus; qui ad alterum ſe-
dis menſem, quod Martyrum geſta per Nota-
rios conſignata diligentius accuràſſet, cruentà
