ſpondet. Quia non ſemper viator ἃ latrone

Adabjun- nonnunquam etiam latro à viatore,
Eis

ced u in imparatos Clodius, tamen mulier
cſtominatus, inciderat in viros. Ν Ο verô ſic erat

a viro probo unquam non paratus Milo contra illum,
& forti. ut non ſatis ferè eſſet paratus. Semper
Traductio. , ς quantum intereſſet Publii Clo-
dii, ſeperire, & quanto illi odio eſſet,
& quantum ille auderet, cogitabat.
Quamobrem vitam ſuam, quam maxi-
mis præmiis propoſitam & penè addi-

Gam ſciebat, nunquam in periculum

Repetitio ſinè præſidio, &à ſinè cuſtodia proveber
bat. Δά caſus adde incertos exitus
pugnarum, Martémque commu-
nem, qui ſæpè ſpoliantem jam &
exultantem evertit, & perculit

"

occiditur: quia, quanqudm paratus

ſeumy,
: .
Π
)
ἰ
ἈΝ Ν

Π

Μήμῃι

᾿γμἐδὶ
1

ὧἷἷἷ{ἶᾗ’ἣ!. Ἰ
᾿ Σ

' ’“ᾳπ:{ἀἶὤω
ἣ 1
ὶ

di
ΔΝ
Τ
᾿ η
.
" ι τ{
" μ
Τ
in ψ
1
Onpkonin
.
Π [}}
ἐμ!}}
ἀαμ ι
Τ
or à hron
10 Ύ
gudn {{]!
771
Ν
,
γΉ, M.
Τ

ἘΞΞΕ

) Μἔ”“ὧ
᾽ ΜΧΜΞ
μ
Ρ
ῄἔοἆἰπΐ’”ἷ '
γβ "
Ν
μ Ρω |
γβθι
,

Pro T. Ann. Mil. Oratio. 53
abjecto. Adde inſcitiam pranſi, poti, Inciſa.
oſcitantis ducu: qui cum d tergo bo-
ſtem intercluſum relinquiſſet, nihil de
ejus extremis comitibus cogitavit: in NMecaphors. :
quos incenſos ird, vitamque domini & κ ο οο
deſperantes cùm incidiſſet, hæſit in ins Periphraſis.
penis, quas ab eo ſervi fideles pro do- ſuos, in præ-
mini vita expetiverunt. Cur igi-mium vitæ.
tur eos manumiſit ?*Metuebat ſeilicet, ſucabipſis
ne indicaretur, ne dolorem perferre Ssynonymia.
non poſſent, ηὸ tormentis cogerentur,
occiſum D ὰ ſervis Milonis in Appia
via P. Clodium, conſiteri. uid opiss Iaterroga-
eſt tortore? Quid quæris? Occiderit-tio.
ne ὁ Occidit. Jure, an injurid? Nihil Subjectio.
ad tortorem: facti enim in equuleo
quaæſtio N lind in judicio. Quodigi- Occupatid-
tur in cauſa quærendum eſt, id aga-
mus: hoc, quod tormentis invenire væ,
id fatemur. Manu verò cur miſe-
ὙἹ Σ [ἢ id potiùs quærisg, qudm cur pa-
rùm amplu affecerit præmis : neſcis
inimici factum reprebendere. Dixit
enim hbic idem, qui omnia ſemper con-

ſtanter & fortiter, M. Cato, dixitque

in turbulenta concione, quæ tamen hu-
jus auctoritate placata eſt, non libertate

Jolum, ſed etiam omnibus præmits
digniſſimos fuiſſe, qui domint caput Repetitio.

defendiſſent. Quodenim præmium ſa-

ν tis magnum eſt tam benevolu, tam bo-
nas : tam ſidelibus ſervi, propter quos

vivit ? Etſt id quidem non tanti eſt,
: Ὠ3 qudm

{

54 M. T. Ciceronis
quàòm quòd propter eosdem non ſan-
guine & vulneribus ſuis, erudeliſzmi
iiuimici mentem oculösque ſatiavit.
Definitiones. Quos niſit manumiſiſſet, tormentis

etiam dedendi Raiſatt conſervatores ""

domini, ultores ſceleris, defenſores ne-

εΖ Hie vero nibil habet 1 his ma-

laus, φιοά minus moleſtè ferat, qudm,
3. Quæſtios etiqinſi quid ipfi accidat, eſſe tamen
eatee ilis meritum præmium perſolutum. "
ei Ciodii, Sed quaæſtiones urgent Milonem, μά
nibil urgent. ſunt habitæ nunc in atrio libertatis.
Subjectio. Quibusnam de ſrvs “ rogas * De
P. Clodii. QLuus eos poſtulavit? Appius.
Femonnemnd Quss produxit? Appius. Unde!“ Al
ronicum. . ι . . :
Milonem; Abptpio. Dii boni, quid poteſt αρὶ ſeve-
quia non - Yizs * De ſervis nulla quaſtio eſt in
cer contra dominum, niſi de inceſtu, àt fuit in
dominum Clodium. Proximè ad Deos acce ({
{ Π de ſer:. ὴ fii⸗s: propius, qudm tum, ciun ad
vo, multò mi- ὶ Θ ἘΞΎΈΗ
nus contra ipſos penetrarat: cujus de morte,
domini ini tanqudm de cæremonis violati, 7μά-
micum. ritur. Sed tamen Majores noſtri, in
dominum de ſervo quæri, noluerunt;
non quia non poſſet verum inveniri;
ſed quia videbaiur indignum eſſe &
domini morte ipsä triſtius. In reum
de ſervi accuſatoris cum quæritur,
Preſopo- verum inveniri poteſt? Age verò, quæ
φαῖα, erat, aut qualis quæſtio 2 Heus ubi
Kuſcio? ubi Cuſea * Clodius inſi-
dias fecit Miloni * Μ εΣ : certa
crux. Nullas fecit: ſperata liber-
Έ Ω

μΜΝ.
μμι

Ι

}
.
}

| ἐ !

μ ἰ
{
.

nn
Ἱ n
Ἂ μῃ
.
ἣ

Ἷ
ῃἡ ἢ
"
ὑ [Ππη
1
antſen
Π
ἡβ ι
ἐ } μ
Τ
Μή
Monmn, 6
ΜΠ}} ἰΝ!
ἐ μ
{ 4}}
. {
μ }
ἐ {{ }|}
ἤν" ἡ ι
ἰ De m/
Π
μ ὶ μ
.

ῃ}οτπω}!υ,; Χ

ἰ Μ
Μ ΜΗ
ἼΠ ,
{ ""
Π
) 4}}}
υ

Η : ἱἱς
μ

Ἷ
ὴ

—

, τῶς

|

Pro. T. Ann. Milone Oratio. 55
tas. Quid bac quæſtione certius? Ironia.
Subitò arrepti in quaſtionem, ta-

L „,: „(Comparatio
men ſeperantur à cæteris; Ε in Diſſimili.

arcas conjiciuntur, ne 4Η cum 1Ὲ

colloqui poſſit. Hi centum dies pe- Pronia.
nès accuſatorem cuùm fuiſſent, ab eo N ova disgrel-
D accuſatore producti ſunt. Quid ſione purgat
bac quæſtione dici poteſt integrius? Tranlſitio:
quid incorruptius? Quod ſi non- Milonem
qum ſatis cernitis, cùm res ipſa tot, hudando 5
: ι . : jus fiduciam
tam elaris argumentis ſignisque Iu- & fortitudi-
ceat, purũ mente atque integrä Mi- nem.
lonem, nullo ſcelere imbutum, nullo
metu perterritum, nullâ conſcientiä
exanimatum, Romam revertiſſe: Exclamatio.
recordamini per Deos immorta- Reperihr
les , quæ fuerit celeritas redi- Π
tüs eus: qui ingreſſus in forum ar-

gente curia: quæ magnitudo animi, Gradatio-

qui vultus, quæ oratio. Neque ὐ

Σ populo ſolum, ſed etiam denatui

tradidit: neque Senatui modoò, ſed
etiam Hal in praſidiis 85 armis:
neque bis tantum „ verùm etiam
eus poteſtati, eui Senatus totam Adjunctio.
Remi alicam, omnem Italiæ pubem,
cuncta Populi Romani arma commi-
ſerat: cut ſe hic nunquam profecto Inciſa-
tradidiſſet, niſi cauſæ ſuæ confideret, Rnil. Cadͤ.
præſertim omnia audienti, magna Ἐ -
metuenti, multa fuſpicanti, non-
nulla eredenti. Magna vis eſt
conſcientiæ, Judices, & magna in
D 4 utram-

56 M. Τ. Ciceronis, “"
utramque partem: ut neque time- μ ἰ
ant, qui nihil commiſerint: & pœ- {{ 1
nam ſemper ante oculos verſari pu-
tent, qui peccârint, Meque veròſins } e
. . ratione certa, cauſa Milona ſemper ὰ 1
Simil. Cad. denatu probata eſt. Videbani enin ſa- (1 Τ
Compar.

pientiſſuni homines facti rationem, [}0}
præſeniam animi, defenſions con- {
ſtanticam. An verò obliti ε, Ju- κ
dices, recenti illi nuntio cædis Clo- .
dianæ, non modò inimicorum Milo. ,1}}}""
nis ſermones & opiniones, ſed non- A
nullorum etiam imperitorum, qui Π
negabant, eum Roma eſſe rediturum? zu lif,
Metaphora. ive enim ittud animo irato ac per- μ
Π ο feciſſet, ut incenſus odio truci- Ν
daret inimicum: arhitrabantur, μ uind
eum tanti mortem P. Clodii putäſſe,; ΔΝ
Η aquo animo patriä careret; cum }
unguine Π 7
μ ſive etiam illius morte pa- Ν η
tyiam liberare voluiſſet, non dubita- η
turum fortem virum, quin, cum ſur n
ſuo periculo Wa uten Reipublicæ at- Ἰὐλᾳ.,
Simil. Cadtuliſſet »crederet æguo animo legibus, umm
Jecum auferret gloriam ſempiter- 1 μ
nam, πούξ ἦας fruenda relinque,- ὑ a
ret γ quæ ipſe ſerviſſet. Multi etiam . ὑ ι
Catilinam, atque illa portenta lo-
quebantur: erumpet, occupahit ali- } "
quem locum, bellum patriæ faciet. 6nann
Miſeros interdum cives, optimè de 1 ᾽
KRepablica meritos? 1πὴ quibus bomi- ὰ
͵ nes

"

ἳ}ἷ

͵
!

Pro T. Ann. Milone Oratio. 57
inen nes non modò res præclariſſimas ob-
gir iwiſcuntur,„ ſed etiam nefarias
erlin ſuſpicantur. Ergò illa falſa fue-
ἀρηρη , runt, quæ certè vera extitiſſent, (ἢ
hnuſenfr, Milo admiſiſſet aliquid, quod non
Umnamſt poſſet boneſie veréque defendere.
ἢ mmm Quid , quæ poſted ſunt in eum con-
hun geſta? quxæx guamvis etiam medio-
Ν { }}, orium delictorum conſcientiam per-
) ((ἶν . culiſſent, àt ſuſtinuit, Dii immor- Exclamatio.
ΔΜ M tales? Suſtinuit 5 imò verò àt con- Corre Re⸗
Ἷ Π tempſit, ac pro nihilo putavit ?“ quæ pnummcratio.
mun, ὶ neque maximo animo nocens, neque
ἐ Πή Ν innocens, 2107 fortiſſimus vir, negli-
μ ( gere potuiſſet. Scutorum, gladiorum,
οο τ Jrænorum, ſparorum pilorumque
ἡγίμ!, etiam multitudo deprebendi poſſe ju-
ldi μ dicabatur: nullum in urbe cum,
nmm on nullum angiportum eſſe dicebant, in
ſe un 4πο Milomi non Aſet conducta domus:
ἐ m e arma in villam Otriculanam deve-
εΝ ὅ4 Tiberi: domus in Clivo Capito-
' μιινὶ lino ſcutis veferta: plena omnia
euie malleolorum, ad urbis incendia
ψ comparatorum. Hac non delata
ι { ſolum, Jed penè credita: nec antè
μ ſelug repudiata, qum quaæſita. Lau-
η dabam equidem incredibilem diligen-
tiam Cn. Pompeji, ſed dicam, ut
.,. Jentio, Judices: Nimis multa au-
". dire coguntur: neque aliter facere
Poſlunt, 1 ) quibus tota commiſſa eſt
eſpublica. Quin etiam audiendus

μ D :

—,—

S=

58 M. T. Ciceronis.
"Ὲ Popa Licinius, neſcio quis, de Cir-
co maximo: ſervot Milonis apud ſe
ebrios factos, ſibi confeſſos 6 ,de
interficiendo Cn. Pompejo conjurſſe:
deinde'poſted ſe gladio percuſſum eſ-
ſe ab uno de illis, ne indicaret.
Pompejo in hortos nuntiavit. Ar-
ceſſor in primis. De amicorum ſen-
tentia rem defert ad Senatum. Non
poteram, in illius mei patriægue
cuſtodis tanta ſuſpicione, non metu
exanimari: ſed mirabar tamen, cre-

di Popæ, ebrioſorum confeſoném

Jervorum audiri, vulnus in latere,
quod acu punttum videretur, pro
ictu gladiatoris putari ἢ *Verumta-
men, Σ intelligo, cavebat magis

Hyperbole.

Traductio. Pompejus „guàm timebat, non ea

& Conjugata. ſolam, quæ timenda, eranz, ſed om-
nino omnia, ne aliquid vos timereti.
Oppugnata domus C. Cæſari, cla-
riſſim: && fortiſſimi viri, per mul-
tas noctis boras nuntiabatur. Ne-
A Repugnan-no audierat tam celebri loco, nemo
tibus. enſerat: tamen audiebatur. Non
toteram C. Pompejum, præſtantiſſ-
mä virtute civem, timidum ſuſpi-
cari: diligentiam, totä Republica
Jfuſceptà, nimiam nullam putabam.
Frequentiſſimo Senatu nuper in Capi-
tolio Senator inventus eſt, qui Milo-
nem cum telo eſſe dicere. Nudavit
ſe in ſanctiſſimo templo; quoniam vue
: : tala

μ:}"
{Μνπ:;ῃπει;,ι
{
εμ μ
Μ μ!
Π
ι
Τ ὰ
Π) Ν

)

ΜΗ ὶ
Π
Γ) ὔιοίπ
Ἴ
μ Μ
1
71}
111
Ἄπά Μγ
ἐπὶ μι
( ἔμ;
Υ͂
ἢ μῃ
ξᾗγεν; Μ,ξ, |
| "..1.}
”ἷίμἕψ ἐ

,
Π
ΠΠνη ι
"Π} εἌ
) κοπ;'ωᾧ

' Ρεταᾧ“π Ί-

Ν Π
Π 4
ζ..,)}
ἤγίμ, ι
} ΜΙηι
ἤν᾿ 11
Υ̓ Π γ1
π κοψ{ώπε
Μ Π
Ἴ
ὁ "
.
} 1 |
Μ Μ
; ῶ]ατΐε ) ὰ
Ἴι ὶ
ἼἼ υ
ΠΜ]}. "
.{
zinum

fariè aut nune cogitare, aut molium

Pro. T. Ann. Mil. Oratio. 59

talis & civis & viri pdem non farie- Polyſynde-
bat, niſi co tacente res ipſa loqueretur. ten.
Omnia falſa, at 6 inſidiosè ficta com- Antitheſis.
perta ſunt. " Οπὸ ſi tamen metui- Metaphora:
tur etiam nunc Milo, non boc jam
Codianum Crimen timemus, ſed tuas
Cn. Pompeji ( 16 enim jam appello eâ Apoſtrophe
voce, ut me audire poſſis) tuas, in-
quam, ſuſpiciones perborreſcimus. Si

Milonem times; ſi hunc de tua vita ne- Reperitio.
Expolitio

aliquando aliquid putas: { Italiæ de- ians kimm⸗

leéctus, nonnulli conquiſitores tui di- merationem
itant, ΄ hæc arma, ſi Capitolinæ co- bartium.
ῥον 7 ſtercubiæ, ὶ vigiliæ, ſi delecta
juventus, quæ tuum corpus demum-
que cuſt odit, contra Milonas impetum
armata eſt, atque illa omnia in bunc
unum inſtituta, parata, intenta ſunt:
magna in hoc certè vi, 85 mneredibilis
ani mus, 2 non unius viri vires atque
opes indicantur; ſquidem in bunc
unum 85 præſtantiſſumus Dux electus, .
& tota Reſpubliea armata eſt. "δεά Allegoria.
quis non intelligit, omnes tibi Reipu-
licæ partes æagras & labentes, ut eas
bis armis ſanares && confermares, e
commiſſas ? Quocdſi Miloni locus datus
eſſet, probüſſet profectòtibi ipſi, nemi-

vem unquam hominem bomini cbha-

. ξ . 1 „, 6
ΥὙἹΟΥΘΉ2 uiſſe ) 4102 16 μί: π“ζἶ“ψ Enumeratio.

ὶ unquam periculum pro tua digni-
tate fugiſſe: cum illa ipſateterrima Pe-

60 M. T. Ciceronis.
{{ ſapiſſimè pro tua gloria contendiſſe:
tribunatum ſunm ad ſalutem meam,
quæ tibi chariſſima ſuiſſet, conſilis tuus
gubernatum: ſe àte poſted defenſum in
periculo capita, adjutum in petitione
Præturæ: duos ſe habere ſemper ami-

Repetitio. tſſmos ſperſſe, te tuobeneficio, me ſuo.

Simil. Cad. Quæ ᾽ non probaret: ſi tibi ità penituu

Apoſiopeſis.

CGeminatio.
Synonymia.

Polyſynde-

ton.

Correctio.

Inciſa,

inſediſſet iſta ſuſpicio, nullo ut evelli mo-
do poſſet: ſe denique Italia ὰ delectu,
urbs ab armi ſinè Milonz clade nun-
quam eſſet conquietura, nè iſte haud
Jqubitans ceſſiſſet patrid, i, quiitd natus
eſt, & qui 1:ὰ conſuevit: te, Magne, ta-
men atteſtaretur; quod nunc etiam facit.
Lide, qudm ſit varia vitæ commutabi-
lisque ratio, qudm vaga volubilisque
fortuna, quantæ infidelitates in amicu,
qum ad tempus aptæ ſimulationes,
quantæ in periculi fugæ proximorum,
quantæ timiditates. Erit, erit illud pro-
fectò tempus, & illuceſcet aliquando ille
dies, cum tu, ſalutaribus, ut ſpero, rebus
tuis, ſed fortaſſe motu aliquo communi-
um temporum immutatis ( qui quàm
crebrò aecidat, experti debemus ſcire ) 39
amiciſſmi benevolentiam, & graviſſimi

Simil. Cad. hominas ſidem, & unius poſt homines

natos fortiſſimi viri magnitudinem
animi deſideres. *Quanquam qui
hooc eredat, Cn. Pompejum, Juris Pu-
blici, moris Majorum, Κοὶ denique
publicæ peritiſſimum, cùm Senatus ei
com-

ΤἸΗ

Μ[Μ} ὶ
Ν
{{{}}}"
μ

Π

Π

Μ
Π

ι μῃ

.

☛

ΓΠῚ
Π
Π

ἤμμΗΕ

ΩΝ,
Ἵ7)
ἽΠ )
17|}.
.
Π

!

ΠΙΓῚ
' ᾳτωἶίμῃ::εἔεπ

{

Ἵ

ἴ
6 η ᾿
Δή γῃ,
ΥΩΝ
.
( ſender an,
Π ni
117
ἰ μριῇν.
Ἵ , Alit
Π ἰή ι
Π
Π 711)
Π Mave,
Ἴ
4commute
1 volubilte
tet ΔΜΗ
[μμεμῖ᾽
ΔΜΜΜΗΝ
μ Ν }
μἰμμμιιι
μ !

Μ Μ
Ὑ
1επΜ[Μξ}͵ν
͵Θ;
Μ

annond levandd, jacturisque fami-

Pro T. Ann. Mil. Oratio. δὲ
commiſerit, ut videret, ne quid Res-
puhlica detrimenti caperet: quo uno
verſiculo ſatis armati ſemper Conſules

fuerunt, etiam nulls armis datis: ὑμῆς

exercitu, bunc delectu dato judicium
ex ſpectaturum fuiſſe in ejus conſiliis Conjugata
vindicandis, qui vel judicia ipſa tolle-& Traductio.
ret? Satus judicatum eſt ὰ Pompejo, falsò Onqupli
: τ τ ' ' ndupli-
iſta conferri in Milonem: qui legem catio.
tulit, qud, ὴ ego ſentio, Milonem ab-
ſolvi oporteret: Σ omnes confitentur, Simil. Deſ
liceret. " Quòd verò in illo loco, at-Confirmatur
que in 115 publicorum præſidiorum Propoſinis⸗
copiis circumfuſus ſedet, ſata decla- Pars Quod
rat, ſe non terrorem inferre vobis ( quid cum laude
enim illo minùs dignum, quàm cogere, occiderit.
ut vos eum condemnetis, in quem Clodium; hoc
animadvertere ipſe, & more Majorum, Ὺ H
& ſr uo jure poſſet IHed præſidio eſſe : Μ eſt, virum ſce-
intelligata, contra heſternam concio- leratum ὃὲ
nem illam licere vobi, quod ſentiatis, Reipublicæ.
liberè judicare. Nec verò me, Ju- berariolun
dices, Clodianum crimen movet: nec οο fai
tam ſum demens , tämque veſtri ſen- Clodius: igi-
φ ignarus atque expers, 1 neſciam, tur Miloni
quid de morté Clodii ſentiatis,; De Klorioſun ι
qua ſi jam nollem ità diluere crimen, ἐον e.⸗
ut dilui, tamen impunè Miloni paldm Majorem
clamare atque mentiri gloriosè liceret: Syllogiſmi

Occidi, occidi, non Sp. Melium, qui Proſopop.
probat Proſo-
κάφ ᾿ ἐά : , opœis Mi-
liaru, quia nimis ampletcti blebem pu- ἘΝ qui glo-
tabatur, riatur, ſe ex-

emplo clarorum virorum occidiſſe civem pernitioſu-

62 M. T. Ciceronis
tabatur, in ſuſpicionem incidit regni

Minor Syl- appetendi: non T. Gracchum, qui

log. Probatur Coſegæ magiſtratum per ſeditionem

enumeratio-
ne flagitio-
rum Clodii.

Enumeratio
& Repetitio.

abrogavit: quorum interfectores im-
pleverunt orbem terrarum nominis ſui
glorid: ſed eum ( auderet enim di-
cere, cum patriam periculo {πὸ liberdſ-
Jet ) cujus nefarium adulterium in

pulvinaribus ſanctiſimis nobiliſſimæ

fæminæ comprehenderunt: eum,

cujus ſupplicio Senatus ſolennes reli-
giones expiandas ſæpè cenſuit: eum,
quem cum ſorore germana nefarium
ſtuprum feciſſe L. Lucullus juratus, ſe,
quæſtionibus habit s, drit comperiſſe:

Repetitio., eum, qui civem, quem senatus, quem

Inciſa.
Diſtributio
partium.

Antitheſis.

Polyſynd.

Zradutio.

Diſſoluta.

Populus, quem omnes gentes arbis
ac vite civium conſervatorem judica-
bant, ſervorum armis exterminavit,
eum, qui regna dedit, adeinit, orbem
terrarum, quibuscum voluit, partitus
6{}: cum, qui pluribus cadibus in fo-
ro factis, ſingulari virtute & gloria
civem domum vi & armis compulit:
eum, cui nihil unquam nefas fuit, nec
in facinore, nec in libidine: eum, qui
æ doem Nympharum intendit, ut memo-
viam public recenſionis, tabulis publi-
Σ impreſſam, extingueret: *eum
denique, cui jam nulla lex erat, nul-
lum civile jus, nulli poſeſſionum ter-

mini : qui non calumnid litiun, non

injuſtis vindiciis ac ſacramentis alie-
30

" ΠΊΝ'
Π

"
7
Π
Ὶ
Π
[|.}}

ἡμν Μ

Μ (
Π
ἐ μ
,
μ|{|
'
βμὼὰ
Ν }0

|

; ψΐ! ΜἸΜ;

{
Ἰμη, ἰῃ

;ξ;;;ζἑ;πάἶτα!α

ῃ ὶ

ἴ Pro T. Ann. Milone Oratio. 61
nmihm nos fundos, ſed caſtris, exercitu, ſionis Inciſa,
Gmndhn, inferendis petebat: qui non ſolum Repetitio.
Π dhim Etruſcos (eos enim penitus comtem-
υ , Pſerat) ſed bunc Cn. Pompejum, vi-
nm mnn ſu ΓΉΠΙ fortiſſimum atque optimum ci-
ulsn ι ἡ vem, Judicem noſtrum, pellere poſſeſſio-
Π ( 1 nibus γ armis caſtruque conatus eſt:
1 adlten 4 A. architectis & decempedi
ηἱ ει villas multorum bortöôsque peragrabate
μ ει qui Janiculo ε᾽ Alpibus ſpem poſſeſſio-
ſaumm η ΜΗ terminabat ſuarum: qui cium ab
ὐ a Equite Komano, WPlendidiſmo & forti
μ μ υἷνο, T.Pacavio non impetrſſet, ut
lrimma, Ν Inſulam in lacu pretio venderet, Diſſoluta.
} reépents lintribus in eam Inſulam mate- H
riam, calcem ,cæmenta atque arenam Σ
convexit, dominéque trans ripam inſpe-
ctante, non dubitavit adificium ex-
ſtruere in αἰΐομο - "qui buic T.
u nn Lutfanio, cui viro, Dii immortales? Præteritio.
ο ( ψμίά, enim de muliercula Sanctia,
ut,Nen/ Σ Σ
" quid de adoleſcente Apronio dico.
" τ uorum utrique mortem eſt minitas
Μ ς niſi ſibi hortorum poſſeſſtone ceſe
Μ {;Μξ , Μ ε) ſed auſus eſt Furfanio dicere, i
naſn, ſibi pecuniam quantam popoſcerat,
ihuntenn non dediſſet, mortuum ſe in domum
udt, " ς illaturum: qud invidid huic eſſet
Π ΐ”“]“ξ;ᾧ tali viro confagarandum, qui Appiltin Metaphora.
η{ . Fratrem, bowinem mibli conuöäétum
. Πά ι ἕγωἱἄ ) abſentem de ρο{{6{::.
᾿ ᾿ ſione fundi dejecit: qui parietem Τ,
per veſtibulum ſororz inſtituit duce-
ſmmßl j re,;

nit }
Ν '
; ςευ!εε.
Π Π
ε αὐραμ

ἜΞ..

64 M. T. Ciceronis.
re, ſic agere ſjundamenta, ut ſororem
: non modo veſtibulo privaret, ſed omni
Anacœpha- zgi : πΥ),), ι
aditu & lumine. Luangudm bac

Ἴ

μ

Π

ἕἓξἑξὶτίο. quidem jam tolerabilia videbantur:
Inciſa. Ε{ æquabiliter in Kempublicam, in 0
Annomina- privatos, in longinquos, in propinquos, Η
119. in alienos, in ſuos irruebat: ſed neſcio

IyPotypo μ modo jam uſu obduraverit, &
percalluerit civitatis incredibhilis pa-
tientia. Quæ verò aderant jam, ξ ᾽
impendebant, quonam modò leo aut
depellere potuiſſets, aut ferre impe-
τ rium, , 14 ille nactus eſſet ? Omitto
Diſſoluta. ſocios, exterasmationes, Keges, Tetrar-
cbas: (vota enim feceratis, ut in eos
e potiuùs mitteret, qudm in veſtras

Correctio. nias) 6à libern dico; d libers me-
Geminatio. „ „ Ρ ΔᾺ :
dius fidius , 85 conjugilus veſtris
: πππἶπαπτ 110 effrenatas ſuas libidines
Synonytmia. cohi uiſſet. Pingi beæs putatis, quæ
Interrogat. Patent, quæ nota ommnihuas gAuæ tenen-
tur“ ſervorum exercitus illui in
Concludit, urbe conſcripturum fuiſſe, per Ζμ0Σ
cxdem Clo- zotam Rempublicam resque privatas
ii von ſo-⸗ „mnium poſſderet ?* "Quamobrem,
Ἀ Ἀ n3 . 2
]ὶ.Π-.Νἶ;.ΟΠΙ . . μ ῬΑΣ Ἱ
gloriolum. cruentum gladium tenens clamͤrat .
Profopop Annius: Adeſte, quæſo, atque audi-
133 & Reipu 29 cives: P. Clodium interſeci: ejus
ἰλσαῦ em iurorer, quos nullis jam legibus, nulli

& ſalutarem. ἐ ο .... Χ
Judiciis franare poteramus, hoc ferro

Enumer. Ὅ
Part. Luli : per me unum effectum eſt, ut

hü dextrd à cervicibus, veſtri re-

poſſeſſzones veſtra tecta, veſtras pecu- M is

{η..}.}}
| ]͵ι;’1᾽

Ὶ "
ἡν . MU:

η

Π
Π}}
τ [ἷἃ ῃ
᾽ ΜᾷΜΙἶΙ 4
ὰ uthemn
Ν

Π ἀ ι

Μή ;
ἰ ιγμαη,

Γ}}},1}
erun Ἰη}
Ἱ ΜΝ} [0:
Μ ſene in
} Ν
ἰχ Ten
{Π||}.1} 11
dn in τ
,
,
ῃῄυἓὶΜἰ{ἵ]Μ
"1
μι Μ
!ΙΙ'Μ’ΜΜ
Μ Μ
μἰ»!
, ζ’”“”
} Μζ
! εΙΜὤ';’ζἕ
μ

Pro T. Ann. Mil. Oratio. 65

jus, æquitas, leges, libertas, Pudor, pu- Enumeratio
dicitia in civitate manerent: enim ve- cila.
γὸ timendum, quonam modo id factum .
Jerret civitas; nunc enim quis eſt, Expoſitio
qui non probet 6⁶ qui non laudet * qui Per Synony-
non unum poſt hominum memoriam miam & Re-
T. Annium plurimum KReipublicæ pro- Petitionem.
Jfuiſſe, maxim lætitiäâ Populum Roma-
num, cunttam Italiam, nationes omnes
affeciſſe & dicat, & ſentiat ἢ Nequeo,
vetera illa populi Komani quanta fue-
rint gaudia, judicare: multas tamen
Jam ſummorum Imperatorum clariſſi-
mas victorias ætas noſtra vidit, quarum
nulla neque tam diuturnam attulit læ-
titiam, nec tantam. Mandate hoc me-
moriæ, Judirxs. Spero, multa vos li-
berésque veſtros in Republica bona eſſe
viſuros. In his ſingulis 11 ſemper exi-
ſtimabitis, vivo P. Clodio, nihil horum
vos viſuros fuiſſe. In ſpem maximam,
ἐφ quemadmodum confido, veriſſimam
adducti ſumus, hunc ipfum annum, boc
ipſo viro Conſule, conceſſä hominum
licentid, cupiditatibus fractis, legibus
ἐ judiciss conſtitutis, ſalutarem civi-
tati fore. Num quu igitur eſt tam de-
mens, qui hoc, P. Clodio vivo, continge-
re potuiſſe arbitretur ?& Quid? ea, quæ
tenetis, privata, atque veſtra, dominan-
te homine furioſo, qued jus perpetuæ
Poſſeſonis hahere potuiſſent ?à Non ti-
meo, judices, ne odio inimicitiarum
Pro Rhetorica. AI. E mea-

Polyſyndet.

Comparatio.

Occupatio.

O.

Synæcioſis.

Auxeſis,

per, quæ nemo prater illum: ſi is, in-

Simil. Cad.

A Contrariis.
Epiphonema.

66 M. T. Ciceronis
mearum infiammatus, libentius ῥάς in
illun evomere videar, quâm verius;
etenim etſi pracipuum eſſe debebat, ta-
men ita comnmmunis erat omnium ille
hoſtis, 11 in communi odio penès æqua-
liter verſaretur odium meum. Non
poteſt dici ſatis, ne cogitari quidem,
quantum in illo ſceleris: quantum exi-
71 fuerit. *Quin ſic attendite, Ju-
dices : nempe hac eſt quæſtio de in-
teritu P. Clodii: ſingite animis: liberæ
enim ſunt cogitationes noſtræ, &,
quæ volunt, ſic intuentur; ùt ea

cernimus, quæ videmus: ngite igi-
tur cogitatione imaginem bujus con-

ditionis meæ, ſi poſſim eſſicere, ut Mi-
lonem abſolvatis: ſed itd, (2 P. Clodius
revixerit. Quid vultu extimuiſtis?

Quonam modo ille vos vivus aſſiceret?
qui mortuus inani cogitatione peren ſin φ
μ ρ( Cn. Pompejus, qui ed vir-
tute ac fortuna eſt, ut ea potuerit ſem-

dJulai, potuiſſet . Ὧ quæſtionem de mor-

te P. Clodii ferre, ſic ipſum ab inferis
evocare, utrum putatis facturum fuiſſe?
Etiamſi propter amicitiam vellet ülum

ab inferis revocare, propter KRempubli-

cam non feciſſet. Elus igitur morta
ſedetes ultores, cujus vitam ſi putetis

ῬΡ vos reſtitui poſſe, nolitis: & de ehus
nece Iata uaſtio eſt, qui ( eddem lege re-

Π
Ἷ Ἴ

μ

ῳ’ιω;ω γ1}

μ
{ ν.,
Π

Μ
Ν
Ἴ..}
ἡ Ν n

Ἅ Μ ἡ

viviſcere poſſet, latalex nunquam eſſet. τ χἰ

Huj φῷ

Pro T. Ann. Milone Oratio. 67
χἰ AHujuss ergò interfector non eſſet etiam
confitendo ab is impetrarurus, ne pœ-
nam timeret, quos liberaviſſet ὁ *Cræ-
ci bomines Deorum bonores tribuunt
uis viris, qui Tyyrannos necaverint.
Qucæ ego vidi Athenis gquæ in aliis ur-
ι 1ihus Græciæ“ quas res Divinas talilbus
mudi inſtitutas viru? quos cuntus? quæ car-
" πῆμα ᾽ Propè ad immortalitatem 49
υ;ω;;:;τ“ἶἅ religionem & memoriam conſecrantur.
Vos tanti conſervatorem populi, tan-
ΠΗ Ἢ Κοίογα ultorem non modò honoribus
Ύ Ρ aſſiciets, ſed ad ſupplicium rapi
, ΜΡΝ Ρ ῆ patiemini? Confiteretur, con-
en μ hſiteretur, inquam, ſi feciſſet, &
ſtene, magno animo, & libenter ſe fe-
1,0,0 ciſſe libertats omnium causd; quod
lun oertè ei non confitendum modò fuiſ-
ſet, verum etiam prædicandum. *
γμηη!5. Etenim ſi id non negat, ex quo nihil
Ἴμ . 5 vpetit, ἰ ut ignoſcatur: dubitaret ἰά
Ὑ μ zateri, ex quo etiam præmia laudis
n i oſſent petenda ὁ Λ verò gratius pu-
4onnie tat eſſe vobis Je capiti, qudm veſtri
Π μι}}. ordinis defenſorem fuiſſer cum præſ rtim
ἈΝ . in en confeſſone, ſi grati eſſe velletu,
μ M honores aſſequeretur ampliſſimos. δὲ
1 " factum vobis non probaretur (quan-
Π{ dudin qui poterat ſalus Jua Suique non
en ,, Ῥγοϑαγὶ ) ſed tamen ſi minus fortiſſimi
ε. . viri virtus civibus grata cecidiſſet:
, {;;χι;ζ.:“ι!ἰἶΐξἷτᾗ’ ψπἓπο απ.ῃηρ conſtantique cegeret χ
μ ἐπβγαῖα civitate: nam quid eſſet ingra-
" 2 tius,

Π}}}}} 1 }}}
ῳ ͵

Interrogatio,
Traductio.

Geminatio.

Correctio.

Antitheſis,

Traductio

68 M. T. Ciceronis.
tius, qudm latari cateros, lugeri eum
ſolum, propter quem cæteri lætarentur“
Quangqudm hoc animo ſemper omnets
fuimus in patriæ prodioribus oppri-
mendi, ut, quoniam noſtra futura eſſet
gloria, periculum quoque & invidiam
noſtram putaremus. Nam quæ mihi
contribuenda laus eſſet ipſi, cum tan-
tum in Conſulutu meo pro vobis ac li-
beris veſtris auſus eſſem, ſi id, quod
conabar, ſinè maximis dimicationibus
meis me eſſe auſurum arbitrarer? Lue
mulier ſceleratum ac pernicioſum ci-

Inciſa-. vem occidere non auderet, ( pericu-

Virorum um non timeret? Propoſità invidà,
Fortium Defi- morte, pœna, qui nihilo ſegniùs Rem-

ευ publicam defendit, is vir verè putan-
: dus eſt? Populi grati eſt, præmiis
Antitheſis. afficere bene meritos de Republica
cives: viri fortis, ne ſuppliciis qui-
dem moveri, ut fortiter feciſſe pœæ-
niteat. *Quamobrem uteretur eüdem
Amtithets conſeſſione T.- Annius Jud Abhala, qud ͵
Kimüil. Cad, Naſica, qud Opimius, qud Marius qud

nosmet 1pſi: &, ſi grata Respublica
eſſet, lætaretur: ſi ingrata, tamen in
gravi fortuna conſcientié {π| niteretur,
Sed bujus benefcii gratiam, Judices,
fortuna Populi Komani && veſtra feli-
citas, 5 ῖ immortales ſibi deherni
putant. Nec verò quisquam aliter
arlitrari poteſt, niſi qui nullam vim

Rum

cæleſtem exiſtimat Mumeénve Divi- N

Γ μ
1

Τ ;
ΓΝ
!

Ν Γ,
;;'ιυμιπιλενὓμ
Μ
Ξβπἃὶᾖγπᾳᾳ
" ἯΜΨΙ
Ὶ Π] , μΜ“͵
ἡ }
ε" ! ,

Ῥ ]
ΤΝ

=

— =
E
S
=

Π ᾽ΠΙ
Π Ν
ἐ
[}.:}
Ἵ7.}}}
ἼΠ,
ὙΝ
{Πι
"

᾿

᾿
Ι
Ἷ
Λ
ἹΜ
"

!
ΓΠΠ

Π
ἿΠ

.

ἡ η
{Π]1} ι

“Ὅἆὰὗ

'

Μψὢᾗ

,
; !πςετ’ὶ Π
Π
Ὶ [ε:πῤῇ' Π
im u )
Π

Cniedd ἡμη ι !

μ
Π Π ὰ
Ὁ}7) 1
, [1}}
ἼΠ1)
Π ,
ſenncig in
ἰ
Ο } ῃΝ
Ἰοίεη!δΝὶ
ΥΤΝ
αὐ μ
ο ὀ ὶ
, [ῃΡςΞκίιε ῇ
χἰ !
Π 4
γυμί .
εμ Ι"
Π ἱν
μ }"
entiiſning

Ν

mum mentem injecit, ut vi irritare
ferröque laceſſere fortiſſimum virum

Pro T. Ann. Mlione Oratio. 69
num: quem neque imperii noſtri ma-

gnitudo, neque Jol ille, nec cœli ſigno-
rumq; motus, nec viciſſitudines rerum

Inciſa.

atque ordines movent, = id, quod Repetitio.

maximum eſt, Majorum ſapientia: qui
acra, qui ceremonias, qui auſpicia &W
ἐ ſanctiſſimè coluerunt, & nobis, ſuis
poſteris, Prodiderunt. Eſt, eſt profe-
ctò illa vis: neque in his corporibus at-
que in hac imbecillitate noſtra ineſt
qniddam, quod vigeat ξ9 ſentiat, 5
non ineſt in hoc tanto naturæ tam præ-
claro motu: niſi fortè idcirco eſſe non
putant, quia non apparet, nec cerni-
tur: perinde quaſi noſtram ipſam
mentem, 4 ſapimus, quàâ provi-
demus, quà hæc ipſa agimus ac di-
cimus, videre, aut planè, qualis aut

Geminatio,

Repetitio

.Inciſa.
Enumeratio.

ubi ſit, ſentire poſſimus. Ea vis, ea eſt Geminatio,

igitur, quæ ſæpsé incredibiles buic urbi
fecilitates atque opes attulit, quæ illam
pernitiem extinxit ac ſuſtulit: cui pri-

auderet, vincereturque ab eo, quem ſi
viciſſet, habiturus eſſet impunutatem
45 licentiam ſempiternam. * Non 6
bumano conſilio, ne mediocri qui-
dem, Judices, Deorum immortalium
curd ves illa perfecta. Religiones me
herculè h⸗ aræque, cuùm 1llam bel-

luam cadere viderunt, commoviſſe ſe

vicdentur, & jus in illo ſuum retinuiſ-

3. ſe.

Tradu ctio.

Apoſtrophe.

Metonymia.

Repetitio &
Traductio.

Geminatio.

70 M. Τ. Ciceronis
Je. Vos enim Albani tumuli, atque
luci, vos, inquam, imploro atque obte-

ſtor, vésque Albanorum obrutæ aræ ſa-

crorum Populi Koiani ſociæ & ἀγια-
les, quas ille, praceps amentid, cæſis pro-
ſtratisque ſanctiſſimis lucis ſubſt ructio-

num inſanis molibus oppreſſerat: veſtræ

tum aræ, veſtræ Keligtones viguerunt,

veſtra vis valuit, quam ille omni ſce-

lere polluerat: tuque ex illo edito mon-
te, Latialu ſanäe Jupiter, cujus ille
lucos, nemora, ſinssque ſæpè omni ne-
Jario ſtupro & ſcelere maculdrat, ali-
quando ad eum puniendum oculos ape-
ruiſti: vobu illæ, vobis veſtro in con-
ſpectu ſeræ, ſed juſtæ tamen & dehi-
æ pœnæ ſolutæ ſunt. *Niſi fortè hoc
etiam caſu factum eſſe dicimns, ut an-
te ipſum ſacrarium Bonæ Deæ, quod
1 in fundo T. Sextti Galli, inprimis
boneſti 5 ornati adoleſcentis, ante ip-
Jſam, inquam, Bonam Deam cuùm præ-
lium connmiſiſſet, primum illud vulnus
acceperit, quo teterrimam mortem obi-
vet, ut non abſolutus judicio illo nefa-
rio videretur, ſed ad banc inſignem
ænam reſervatus. Mec verò non ea-
dem ira Deorum banc ejus ſatellitibas
injecit amentiam, ut ſine imaginibus,
Eine cantu, ſine ludis, ſine exeguiis,

Repetitio ſine lamentis, ſne laudationibus, 9
Enumerat 20 funere, oblitus oruore & luto, ſpo⸗

Inciſa.

liatus illius ſupremi diei celebritate:
quan

Π
ΝΗ
γ}}""
Π1}}}}
Ἴ

μἸ
ΤΝ
μ {}}}}

μ{}}}{}

Ὶ
.
Π
ΓΠ)
ἼΠ)
ἡΠη ἡ{|
ἼΠ 7
Ι͂

..}.1.}} ᾽

{
ὶ

ψ ἐ
Π Ὶ Ἷ ἢ
Ι ͵͵ς͵:!ατ2σ|:ιἐακ Ἷ

Μ μ

ἱ

Etn
μ
npon Π
.
ἡ[ύμι
} "
᾿ ὶαιιῄιὡἆϊιιᾶὶυ
μ μή
{{ΠὩΜ| ψ;
An ἤμ
Π Π Π
ἶψ;{ῇ’)
1
Π Ν
Π
{ Π01}}
Π Ὶ,

Pro T. Ann. Milon. Oratio. 71
quam concedere etiam inimici ſolent,
ambureretur etiam abjectus. Won

Δ fuiſſe, eredo, fas clariſſimorum viro-

rum formas illi teterrimo parricidæ

aliquid decoris afferre, neque ullo in Metonymia.
loco potius mortem ejus lacerari, qudm Antitheſis.

in quo vita eſſet damnatKa. Dura
mihi medius fidius jam fortuna Po-
puli Romani & crudelis videbatur,
uæ tot annos illum in hanc KRempu-
licam inſultare videret & pateretur.
Polluerat ſtupro ſanctiſſimas Keligio-
nes, Senatüs gravipima decreta per-
fregerat, pecunid ſe palàm à Judicibus

Simil. Cad.

redemerat, vexdrat in Tribunatu Sena-g Deſ-

tum, omium ordinum conſenſu pro

ANi ι Jalute Reipublicæ E reſciderat, me

ὙΠ
"
ſent u
μ }
μμι έ
μ innſene
Ν
ἡ ἐμι }
μ veti

᾿

Π 00

patri expulerat, bona diripuerat, do-
mum incenderat, liberos, conjugem
meam vexaverat, Cn. Pompejo Bellum
nefarium indixerat, Magiſtratuum
privatorümque cædes effecerat, domum
mei fratris incenderat, voſtürat Etru-
riam, multos ſedibus ae fortunis eje-
cerat, inſtabat, urgebat: capere ejus

amentiam civitas, Italia, Provinciæ, Diſſoluta.
regna non poterant: incidebantur jam Inciſa.

domi leges, quæ nos noſtris ſervis ad-
dicerent. Nibil erat cujusquam, quod
gquidem ille adamſſet, quod non hoc
anno ſuum fore putaret. *Olſtabat
ejus cogitationibus nemo præter Milo-
nem ipfum, qui poterat obſtare: (Οϊ,

Ε 4 Pom-

. ο Πῃ'
72 Μ, T. Ciceronis nte
. . . }
Pompejum novo reditu in gratiam Cnn (
quaſi devinctum arbitrabatur: Cæſa- iut
Nepn

ru potontiam ſuam potentiam eſſe di- ἹἹ" ,
celat: bonorum animos etiam in meo te
caſu contempſerat: Milo unus urgebat. Nℳnd
Hic Dii immortales, ut ſupra dixi, ! wr
mentem dederunt ili perdito ac furio- Ν Βὓἷἷ”ἶ"ᾖἶᾗ
υ huie faceret inſidias; aliter peri- Gmmmn
re peſtis illi non potuit: nunquam il - {
lum Reipublica ſuo jure eſſet ulta. Se- μ

4 .

natus, Gredo, Pratorem eum circeum- Ν }0}
ſeripſiſſet; ne cùm ſolebat quidem 14 Π
Facere in privato eodem boc , aliquid }

᾽

profecerat. "“4 Conſules in Prætore μμ Π9
eoercendo fortes fuiſſent? Primùm, Mi- τ 11
lone occiſo, habuiſſet ſuos Conſules: de- [ν 1
inde quis in eo Prætore Conſul fortis eſ- am υ
Jet, per quem Tribunum virum Con- μ in
ſularem crudeliſſimè necatum eſſe me- ſum
Synonyma. miniſſet? Omnia poſſideret teneret : lege μή
novaä, quæ eſt inventa apud eum cum ,
veliquis legibus Clodianis, ſervos no- Ἢ inin,
. ſtros libertos ſuos Piriſer Poſtremo, ἡχίμ,
Antitheta, niſi eum Dii inmortales in eam men- ὴ *
tem impuliſſent, ut homo effœæminatus ὐ ,
fortiſſmum virum conaretur occidere, Ὑ )
bodie Rempublicam nullam baberetis., Ἰηρνν,,
Repenitio. *An ille PFrætor, ille verò Conſul, (ἢ αὐ,,"
modò hac templa atque ipſa mœnia ſta- ἰ .
re eo vivo tam diu, & Conſulatum ὐ ,
Antitheſis. 4705 exſpectare potuiſſent, ille denique 1, νὦ
vivus mali nibil feciſſet, qui mortuus, .
uno ex ſuis ſatellitibus v. Cac ι
: uce

Ironia.

Subjectio.

0
Ί

Ἢ ' ἱ
δς Pro T. Ann. Milone Oratio. 53

" μ duce, Curiam incenderit ὃ Quo qnid

Ϊ , . : ξ : 5
un: C⸗ miſerius, quid acerbins, quid luctuo- Curiæ Deſi
μ ι ſius vidimus ἐ Templum ſanctitatis, itio.

ὰ amplitudinis, Σ bublici,
, caput urbis, aram ſociorum, portum
η ὴ omnium gentium, Jedem, ab univerſo
ΔΝ Populo Komano conceſſam uni ordint,
Majdunm inſtiammari, exſeindi, funeſtari? Ne-
η que id fieri d multitudine imperita,
Ἐ{| h quanqum eſſet miſerum id ipfum,
Ἢ ΜῈ Ο Jed ab uno, qui cum tantum auſus ſit
iin ultor pro mortuo, quid ſignifer pro vi-
} ἐμ ! τὉ non eſſet auſus 5 In Curiam potiſ- anuitheta.
} "Ὸ ſimum abjecit, ut eam mortuus incen- pen Imter.
Pimm deret, qudm vivus everterat. Et rog. & Con-
ε( μ ſunt, qui de via Appia querantur, ta- traria.
Cnſilim ceant de Curia? Ecquando ab eo ſpi-
" ὑ rante forum potuiſſet defendi, cujus Σ
ἀμμ ! non reſtiterit cadaveri Curia * Exci- Gemina,.
μ μ tate, excitate eum, ſi poteſtis, ab infe- τ

: ς : : . Ἰεοπία,
η Ὑ. Ffrangetis impetum vivi, cujus vix
ni, ſn uſtinetis furias inſepulti? ΝΗ verò
ι un Juſtinuiſtis eos, gui cum facibus ad
ἜΠ Curiam cucurrerunt, cum facibus Metaphora

ι {{ ad Caſtoris, cum σἰ ι toto foro vo-
υ litärunt. Cædi vidiſtis Populum Roma-
Τ. nunn, concionem gladiis diſturbari, cum

n aLudiretur ſilentio M. Cæhus, Tribunus Polyſyndeta-
' " ῥίοτ, vir fortiſſimus, & in ſuſoepta
ſn c, cauſa frmiſſimus, bonorum voluntati
i⸗ & auktoritati Senatüs deditus, & in
n um bac Milonu ſive invidia, ſive fortuna

Vngulari, divina & incredibili ide- "Sed
ἦν μ E jam

74 M. Τ. Ciccronis
