" μ
. μ 4ſe
Umen

INSTITUTIONFES RHETORICX. 107

} mit: alius ne condemnaretur, pecuniar dedit:
Ἴμηη) uͤſztatum eſt, non vult Populus Komanus, obſo-
letis eriminibus accuſari errem, nova poſtulat,
ἴ } inaudita deſiderat, non de Prætore Siciliæ, ſed
In., ge ecrudeliſſimo tyranno fieri judicium arbitraiur.
Atque hæc de Amplificarione Rerum dicta
ſufficiant. De Amplificatione Verborum videa-
tur Liber Tertius de Elocutione,

ihimm
[:}}}. T ͵
Π 1}}: Π :Ὲ '
τ[;)’ {{|} De Affectibus.
Kud ARTICULUsS I.
Τ Σ Ξ
η }: Quid & quotuplices ſint Afectus?
τ ᾽͵͵” ΡΒξᾶἁ{ὶειπωΕωε pars Inventionis ſunt Affectus,
l⸗ Nin quibus excitandis maxima vis Oratoris
᾽ «Α"Ηὺ; eyxiſtit; hæc enim Eloquentiæ laus eſt & trium-
" Mnn phus, ut in animos dominetur; & idcirco Ke-
.Lina flexanima à Cicerone vocatur. Proinde
neceſſaria eſt cognitio, quàâ arte & modo Audi-
μ torum Affectus tractentur.
Eſt autem Aßectus motus animi, ex appre-
henſione boni vel mali exortus. :
Π Duplex generaliter dicitur: alter lenis, qui
"1 placidè afficit animum: alter vehemens, qui
acriter & vehementer impellit. ;
γδθ. } De numero Affectuum non una eſt omnium

.d . . ,
μ „Oobinio. Alii undecim numerant, ſtatuuntque
Ὑ. ſex in appetitu concupiſcibili. Hi ſunt: Amor,
" Deſideriun, & Gaudimn circa Bonum, quod
Π Π ς Pro-

108 INSTITUTIONES RHETORICX.
proſequimur: Odium, Fuga ξ Triſtitia circa
Malum, gquod averſamur.
Quinque in appetitu iraſcibili, qui ſunt:
Spes ac Deſperatio circa Bonum arduum: Timor,
Audacia & Ira circa Malum itidem arduum.
Alii cum Cicerone & Böetio quatuor; duos

cum Platone alii; alii viginti recenſent. Nos

ex omnium numero de ſequentibus, allatis ex

Cicerone exemplis, agemus; nimirum de

Amore, Deſiderio, Odio, Fugd, Ird, Manſuetu-
dine, Triſtitid, Commiſeratione, Indignatione,
Invidiâ, pe, Confidentid, Deſperatione, Timo-
ve, Gaudio, Kmulatione, Pudore. .

ARTICIIL US II.
Quid (Ὲ Amor? ΕἸ quid Deſiderium? Quibus
Cauſis uterqque Affeltus moveatur?
AMor, qui ab Oratore ſingulariter attenditur,
εἰ Affectus, quo alicui, quæ bona exiſti-

mantur, optamus, eâque efficere ſtudemus

propter eum, quem diligimus. Atque hic verè
eſt Amor Amicitiæ. Ulteriores Amoris ſpecies
prætermittimus. ;
Movetur hic Amor virtute & probitate vitæ,
in amico cognità, familiari conſuetudine, ſimi-
litudine morum, bonorum & malorum com-
munitate, beneficentiàâ, grati animi ſignificatio-
ne, bono denique honeſto, utili ac jucundo.
Exemplum Amoris inſigne habet Cicero in Ora-
tione pro Milone. Primùm ſui amici commen-
dat fortitudinem, propter quam miſericordid
& amore dignus eſt: MWolite, ſe in noſtro omni-
um fletu nullam lachrymam aſpexiſtic Milonit,

Ὶ

᾽ ͵.:ᾗ;;͵ῃ;

{{|}}
;ιξπινςηὤῦ
ὶ ι
Ω
μ! 8 η
Π

. ἢ
, “.2!
' ωιμιιξ, ͵
|
᾿ Ρ ι'ω
ΔΗ
"
ἰ ὶ
}
μ
Ῥ. ἥμ
Π
ψ ,
υ }
Δ Pret
Keng,
NMunij, 11
uit ἴη
. Ἣὸ

,
μ

Π .

ι
.
' ἷ“αππψ“ο::ιὲἷ
Ε ι
Unnnn,
εὐ
"

ἿΗ
Λ
ἸΛ Ἷ
.

Ὴ
᾽

Π
:
Π

, ἴ

Ἷ ΜΗΙ
Ἷ
ἩῖῖθΠὧζᾷΞ
Ἴ
εἰ
Π

μ
:

μ

INSTITUTIONES RHETORICA. 109
Η vultum ſemper eundem, vocem, oratio-
nem ſtabilem ac non mutatam videtis, boc minut
ei parcere; atque haud ſcio, an multò etiam ſit
ndjuvandus mag!s &. Mox patheticâ Proſo-
popœia charitatem Milonis & merita erga pa-

triam oſtendit: Me quidem, Judices, exani-

mant & interimunt hæ voces Milonis, quas audio
αῃαϊκὸ , 4 quibus interſum quotidie: Valeant,
inquit, valeant cives mei, ξ5ὼ, Exclamatio-
ne etiam illa merita recenſet: Ο fruſtra, in-
gquit, ſuſcepti mei labores? ſpes fallaces , 6
cogitationes inanes meæ? ego cum tribunus ple-
his, 9932
Deinde αἰτετὰ Proſopopœiâ Tullius intimum
dolorem ſuum prænuntiat, ſi non abſolvitur
Milo: Hæc tu mecum ſæpè his abſentibus, ſed
iisdem audientibus; hæc ego tecum Milo: Te
quidem ξ50. Tum lætatur, ſe nullius unquam
officii, aut periculi, aut mortis occaſionem ejus
causâ prætermiſiſſe: Nunc me una conſolatio
ſuſtentat, quòd tibi, ὁ Tite Anni, nullum d me
dinoris, nullum ſtudii, nullum pietatis omcium
defuit. Ego inimicitias potentium pro te abpe-
tivi, ego &c.
Quamlibet fortunam amici ducit ſuam: Quid
zam reſtat? Quid habeo, quod dicam“ Auid
faciam pro tuis in me meritis, niſi ut eam jor-
tunam, quæcunque erit tua, ducam meam ?
Non recuſo, non abnuo . Undique pericli-
tanti amico implorat auxilium, Judices obteſta-
tur, milites appellat, qui iſti judicio præſident:
Quid vos, Judices, quo tandem animo, ξ ς
Vos, vos appello, fortiſpmi viri, qui &c. Sortem
uam

110 INSTITUuTIONES RHETORIC.
ſuam deplorat, dubitans, quid reſpondebit li= lrle

beris & Qu. Fratri. δὲ per eos, Judices, per quos ᾽ ἄ]υᾧζ
revocatus eſt in patriam, retinere in patria Mi- lr
lonem non poſſem, me miſerum!? me infelicem " ἷμ
ςσ0, ᾿ [μ! ᾽

Reditum etiam ſuum accuſat, ſi cauſa eſt exi· ΜΗ
tii Milonis. Quodnam concepi tantum ſcelus! y tni
aut quod in me tantum facinus e “ρ,e.. Ἱ
Denique paſſim Exclamatione & Apoſtrophe }

ad Deos immortales, ad Judices, ad patriam, te- Μ
ſtatur, quantùm amet Milonem. Ο Dii immor- ΜΗ
tales, fortem, & à vobis, Judices, conſervan- {{||ν
dum virum, & . Hiccine vir, patriæ natun, Witn
usquam niſi in patriu morietur? . 6 . μ
Poſtremò affectum lachrymis abrumpit: Seq υὐὰι
fnis ΜῈ ; neque enim præ lachrymis jam loqui )

poſſum, ξδ᾽ ο : τ ἢ
Deſiderium eſt appetitus Boni veri vel exiſti ἢ }
mati, ſed abſentis.
Movetur ferè, ùt Amor, propoſità Boni ho. ἢμῳ
neſtate, utilitate vel jucunditate, aut ſpe obtinen- '

di, & difficultate conſequendi Boni. Exem- Auin
: . . : : " Ι“Ηὄ ᾽
plum: Cic. 3. in Catil. gloriam deſiderat, &
ſupplicationem Deorum ob conſervatam à 8 .

Rempublicam: Quibus pro tantis rebus, Qui- dn
rites, nullum ego à vobis præmium virtutis, nul- οο

: : Ε "
lum inſigne honoris, nullum monumentum laudis hmir

poſtulo, præterquam hujus diei memoriam ſempi- dim
ternam. In animis ego veſtris omnes triumphos Dennn
meos, omnia ornamenta honoris, monumenta " )
gloriæ, laudis inſignia condita & collocata volo; ι

nihil &.

Et

Ἀ }
er nu

iflen’

{

'
ΤΚ
Ὶ
4
ν Ἰν"

[

{

}
, ηι.

Π }

ἆωρὶπ:ἓεἅ '

Ι Ῥ;ιπ Ἷ

Π

ηἰἠι!!
7
}9
.

Π

) ἡ"

ἐ

ἱ

INsTITUTIONES RHETORICK. 111

Et in Peroratione pro Domo ſua deſiderat à
Diis & Judicibus, ut in ædes ſuas reſtituatur:
Quapropter ſi Diis immortalibus, ᾽ Senatui, (
Bopulo Romano, ſi cunttæ Iialiæ, ſi Provinciis,

Π exteris Nationibus, ſe vobismet ipſis, qui in

meu ſalute principem ſemper locum auctoritatem-
que tenuiſtis, gratum & jucundum meum redi-
tum intelligetis eſſe, quæſo obteſtörque vos, Pon-
tifces, ut me, quem auctoritate, ſtudio, ſen-
tentiis reſtituiſtis, nunc quoniam Senatus itd vult,
manibus quoque veſtris in ſedibus meis collocetis.
Uterque hic Affectus ſœpè eſt vehemens,
ſuſpirat, timet, optat, ſomnum non capit, ex-
poſtulat, pœnitet, eſt ſuſpicioſus, impatiens,
audax &c.
ι AR TL'ICUILUS III.
Quid ſit Odium, quid Fuga? ΕἸ quomodo
excitentur?
ODPium eſt Affectus Amori oppoſitus, quo
alicui mala optamus, caâque inferre cona-
mur illius causàâ, quem averſamur.
Movetur Odium εχ injuria cœpta, damnéque
in Bonis corporis, vel animi, vel fortunæ; præ-
tereà ex improbitate ac vitüs, ſi quid ab aliquo

factum ſuperbè, crudeliter, libidinosè, audacter.

avarè & impiè.
Exemplum: Cic. pro Domo ſua Odium exci-
tat in ſimulatam religionem Clodii: Ο dii im-
mortales (vos enim Sas audire cupio) P. CQo-
dius velre ſacra curat? Veſtrum Numen bor-
γεῖ ἐ Kes omnes bumanas religione veſtrâ con-
ι tine.-

112 INSTITUIIONES RHETORICX.
zineri putat? Hic non illudit authoritati horum
omnium, qui adſunt, ſummorum virorum? Non
veſträ, Pontißices, gravitate abutitur? Ex iſto
ore religionis verbum excidere aut elabi poteſt,
cùm tu eodem ore accuſando Senatum, quòd ſeve-
γὲ de religione decerneret, impuriſſumsè teterrimé-
que violdſti; aſpicite, &.
Et Orat. ⁊. in Verr. in Peroratione Odia Deo-
rum & Judicum excitat in ſcelera & ſacrilegia
Verris: Nune te, Jupiter optime maxime, cu⸗
jus iſte donum regale, dignum tuo pulcherrimo

templo, dignum Capitolio, atque iſta arce omniunn

nationum, digmun regio munere, tibi factum ὰ
Regibus, tibi dicatum atque promiſſum, per ne-
Farium ſcelus de regiis manibus exiorſit: cujus
Janctiſſimum & puleberrimum ſimulacrum ra-
cuſis ſuſtulit, tégue Juno Regina, cujus duo fa-
na duabus in Inſulis poſita ſociorum, Melitæ &
Sami, ſanctiſſna ᾽ antiquiſſimo, ſimili ſcelere
idem iſie omnibus donis ornamentisque nudavit:
téque, Minerva, quam idem iſte Juobus in cla-
riſſunis & religioſeſſimis templis expilavit: Athe-
nis, cam auri grande pondus; Syracuſis, cum
omnia, præter tectum & parietem, abſtulit: te-

que, Latona 45 Apollo, ς Diana, quorum iſte

Deli non fanum, ſed, ut hominum opinio & e-
ligio fert, ſedem antiquam divinümque domitci-
lium nocturno latrocinio atque impetu compilavit.
.. .. Ceteros idem Deos Dedtque omnes imploro
atque obteſtor, quorum templis & religionibus
iſte, nefario quodam furore & audacid inſtinétus,
bellum ſacrilegum ſemper impiumque ages⸗
ἠ

ο
4ἢι

Ϊ [ἢν

-Ξ--

: ῤ ἢ
Τ
ὙΠ

—

{Ἱ {{Π|
ΐ.»γἷἰξὥἴἷιἶπ ͵
ΓΠῚ ,
χ
᾽ μ κὶ
C(ipiunnxr.
ΓΠΝ
Ε
Ἱ ΟΠΟΠ]Π],ῳ
ἰ ἐ ( ν

]

Ε
(ἳἷἓιιἓῃὀο Ν
ἰ
Πππκπ...

μῃ

Ν
ῃἡ

Ε

ἰ 1}}}}
}
" Μ Ν
Ἴ).
Π Μέμμ!

Ἐ
Π Μ

Π
{ }
}
Τ "

Ὶ
Ἴ n

:
.
μ

|

INSTITUTIONES ΝΗΕΤΟΒΙΟ ο 113

dictum, ùt ( in ῥος reo, atque in bac cauſa,
omnia mea conſilia ad ſalutem ſociorum, digni-
zatem Populi Komani, fdem meam ſpectave-
runt: ſi ullam ad rem, τ ad oſpcium & ve-

ritatem omnes meæx curæ, vigiliæ, cogitationés-

cauſa fuit, fdes in agenda, eadem veſtra 1
judicanda ſit: denique uti C. Verrem, ſi ejus
omnia ſint inaudita, & ſengularia facinora
Jceleris, audaciæ, perfidiæ, Sicimi » waritiz,
rudelitatis, dignus exitus ejusmodi ΟἹ at-
6 factis veſtro judicio oegeznus; ütque
Rapuslire » med fde, unäque bäc accuſatione
med contenta ſit, mibique poſtbc bonos potius
defendere licegt, qum improbos accuſare ne-
ceſſe ſit.
Placatur Odium precibus & lachrymis: ex-
plicatione incommodorum, quæ εχ odio per-
cipiuntur: expoſitione fortunæ adverſæ &
malorum, in quæ inimicus incidit: demon-
ſtratione virtutum aut aliorum præclarorum
donorum, quibus inſtructus eſt inimicus: de-

gque elabordrunt: quxæ men mens in hins
; }

nique cauſas odii in meliorem partem expli-

cando.
Fuga eſt Affectus, quo à malo fugiendo ad
deteſtando recedere conamur.
Excitatur per Odium, ex utroque oritur
Inimicitia & Ira, ut vel expetatur ultio, vel
Pœna optetur alteri, & inſtigetur.
Uterque Affectus vehemens eſt: vituperat,
minatur, vindictam evocat, averſatur, plenus
iræ, mordax & acerbus.

HI ARTI-

114 INSTITUTIONES RHETORICT

ARIICULIS IV.
Quid ſit Ira? Quid Manſuetudo“ Et quo-
modò excitentur?
TLPa non multùm differt ab odio; éſtque cupi-
ditas ulciſcendi ſui cum dolore conjuncta.
Excitatur & incenditur iisdem ferme cauſis,
quibus Odium movetur; nimirum opinione
contemptũs & illatæ injuriæ: inimici noſtri
gaudio, dum adverſa patimur, contemptu di-
gnitatis & excellentiæ noſtræ: fruſtratã ſpe au-
xilii, ab adverſario exſpectati: vili conditione
illius, qui nos offendit: fraude, doloô, ingrati-
tudine inimici: denique obtrectatione.
Exemplum Iræ & Odii Orat. in Piſonem:
Age, Senatus odit te, quod eum tu facere jure
concedis: Affictorem & pperditorem non mods
dignitatis 65 auctoritatis, ſed omninò ordinis
ac nominis ſui videre Equites Komani non
poſſunt; quo ex ordine vir pra antiſſunus ᾽
ornatiſſinns L. Ε μ eſt, 16 Conſule, relegatus:
Piels Komana perditum cupit, in cujus tu info-
miam ea, quæ per latrones & per ſervos de me
egeras, aſſ⸗ .:Italia cuncta execratur, cuſis
idem tu ſuperbiſſimo decreta & preces repudiäſti.
Lac hujus oclii tanti ac tam univerſi periculum,
' audes, . ,
Mollitur Ira iisdem rationibus & medis,
quibus excitatur Manſuetudo.
Eſt autem Manſuetudo ſive Clementia ἄς-
preſſio atque ſedatio animi iracundi. ;
Excitatur depoſitàâ injuriæ damnique ſuſpi-
cione: confeſſione doloris & culpæ: humili-

tate & demiſſione animi: deprecatione & blandà
ſigni-

Τ}

"1
ἐ ιήμι
|

ὑ

: Π
„

tendite; omnes enim, quot ad illa arma fato

. Μ Π]

71

Π
Η ὐ
ἐ , ι
Π

Π

11 ;.πτε ᾽

Ἴ πὶ
{}|{}}} {

INSTITUTIONES RHETORICA.,. 115

ſignificatione Amoris: commemoratione bene-
ficiorum, aliàs ab inimico acceptorum: denique
propoſitaâ νετὴ ſolidàque glorià Manſuetudinis,
& Iræ turpitudine ac fœditate.
Exempl. Cic. pro Marcello: Atque boc C.
Cæſaris Judicium „»P. C. qudm lats pateat, at-

ſumus, neſcio quo, Keipublicæ miſero funeſtöque
compulſi, etſi aliqud culpâ tenemur erroris hu-
: Ὑ ; Χ
mani, à ſcelere certè liberati ſumus. Nam cum

M. Marcellum deprecantibus vobis, Keipublicæ

conſervavit, memet mihi, & item Keipublicæ,
nullo Jeprecante, reliquos ampliſſimos viros ς
Ν ipſis & patriæ reddidit, quorum & ſrequen-
tiam 89 dignitatem hoc ipſo in conſeſſu videtis.
Non ille zoſter induxit in curiem, ſèd judicavit,
4 plerisque, ignoratione potius & falſo atque
inani metu, qunm cupiditate aut ecrudelitate civile
bellum eſſe ſuſceptum. "
Et pro P. Quintio: Quorum ſæpè & diu ad
pedes Jacuit ſtratus, obſecrans per Deos immor-
tales, ΜῈ aut ſecum jure contenderent, aut in-
juriam ſine ignominia ſibi imponerent. Deindè
ipſius inimici vultum ſeperiec ubiit, ipſius
ex. Nævii lachrymans manum apprebendit, in
propinquorum bonis, proſeribendis exercitatam,
obſecrauvit per fratris ſui mortui cinerem, per
nomen netee per ipſius conjugem & [1-
beros, quibus propior P. Quintio nemo eſt, ut ali-
quanqo miſericordiam caperet aliquam, ſi non
propinquitatis, at ætatis Hur ( non hominis, at
butanitatis rationem haberet, &c.

FI z ARTI-

116 INSTITUTIONES RHETORICA.

ARTICULüUS V.
Quid ſit, & quomodo excitetur Commiſeratio?
aanſerei. eſt quædam ægritudo & dolor
animi, ex malo alterius, laborantis injuria,
exorta.
Excitatur commutatione fortunæ florentis in
adverſam; ſenectutis vel alterius ætatis calami-
toſæ circumſtantià; morte & orbitate propin-
quorum; enumeratis cruciatibus, vel morbis, &
malorum diuturnitate, quæ quis patitur: Ora-
tionis converſione ad ipſos Auditores, quæren-
do ex iis, quid in hac calamitate agendum pu-
tarent, ſi fortè in eam incidiſſent: Expoſitione
circumſtantiarum loci, ubi res acta fuerit, &

perſonarum, quibus malum illatum ſit: Appel-

latione rerum mutarum in teſtimonium rei tam
lugubris: Obſecratione frequenti, modò hujus,
modèò illius: Oſtendendo, res minimè noſtras,
ſed alienas nos lugere: Denique ità nos præ-
bendo miſericordes, ut non fortes exhibeamus.
Sic Cicero ex commutatione florentis fortu-
næ commiſerationem excitat in reum Syllam:
Ο miſerum & infelicem illum diem, 710 Conſul

omnibus centuriis P. Sylla renuntiatus eſt! ö fal-

Jam ſpem! voluerem fortunam? ὁ cæcam Ο}1-

ἀἰμαίοι " ὁ præpoſteram gratulationem? Ω

citò illa omnia ex lætitia & voluptate ad Iuctum
c& lachrymas reciderunt, ut, qui paulò antè Con iel
deſignatus fuiſſet, retineret repentè nullum veſti-
gium priſtinæ dignitatis.
Et εχ egeſtate ſeu bonorum amiſſione pro

Roſc. Amer. Prædia mea tu poſpdes: ego aliend

miſericordid vivo: concedo: & duòd animius
Ω
1

1

;

' ΙΜ}'ΕΜΠ
Π
Ε.
ἰχ }
ὮΠ5, ἃ
ἵχὶ ῃ
Ε
Μ ὴ ὁ
Π
{{ ΞΜΜ
ψ ,
nbig,
ἴ
ΓΙΠ; ἢ [ῃ
μ ΘΓΓΟαἨ
δ

—

—

S

Ν

Ι) .ΜΟ]ΟΓ ,
ν. 7

Π
ἰ μδι
Π Π
; ἔφάμ
Π .
ε: ὰ
Ἷ

ὴ

ῃ

ΔΜ
μ
ἀε

ἰ
{|} }
Π ᾿ ῳ
μ ἥ,
ἰ ΓΝ;
Σ ΜΝΝΝ,:

“8"
ΓΤΗ

—–

ΜἹ

INSTITUTIONES RHETORICXY. 117

æguus eſt, & quia neceſſe eſt. Mea domus tibi
patet, mibi clauſa eſt: fero, Familid med maxime
uteris; ego ſervum hbabeo nullum: patior, & ferem-
dum puto. Quid vis ampliuùs? Quid inſequeris“
Quid oppugnas? Qua in re tuam voluntatem lædi
à me putas Uli tuis commodis oſfcio? Quid tibi
olſto? δ1 ſpoliorum causd vis hominem occidere,
ſpoliéſti. Quid Heze ampliuùs ᾽ Si inimicitia-
rum: quæ ſunt tibi inimicitiæ cum eo, cujus anted
prædia Pedodst⸗ ,qudm ipſum cognöſti? Sin me-
tuis: ab eöne aliquid metuis, quem vides ipfum ἃ
ſeſe tam atrocem injuriam propulſare non poſſe?

ARTICULUS VI.
Quid ſit Indignatio?“ quid Invidia? & quo-

modo excitetur?
gae eſt dolor perceptus ob res ſecun-
das alterius, quibus indignus judicatur,
Excitatur comparatione vitæ prioris, quam
duxit is, in quem motum indignationis conci-
tamus, cum præſenti ejus vita: Explicatione
modi quo pervenit ad ampliſſimam fortunam:
Exhibità bonorum illius prodigalitate in convi-
viis, ludis, &c. Expoſità ejusdem inſolentiâ &
ſuperbia: Comparatione virtutis aliorum eum
ipfius vitiis: Expoſita facinoris admiſſi atroci-
tate ab antecedentibus, comitantibus & conſe-
quentibus: Item & comparatione cum aliis cri-
minibus; explicatâ ejus, cui illata fuit injuria,
dignitate, innocentià, virtute, conditione, me-
ritis in omnes Et contrà per antitheſes expli-
catà arrogantià & impudentia illius, qui inju-
Η 5 riam

118 INSTITUTIONES RHETORICX.
riam intulit: injurià illatà quodammodo ſubjectà
oculis per Hypotheſes, Exclamationes, Pro-
ſopopœias, & alias ejusmodi Figuras.
Cic. pro Sext. Roſcio Amer. variè indigna-

tur in divitias Chryſogoni, iniquè partas, quas

eleganter inſectatus, exclamat: bhicne etiam μ
putat aliquid poſſe Cbryſogonus ὃ Hic etiam
potens eſſe vult ὁ Ο rem miſeram atque acer-
bam . . . . Per Deos immortales, quænam
iſta tanta erudelitas eſt, gquæ tam fera imma-
nisque natura?“ Quis unquam Erece Ffuit tam
uefarius? Quis pirata tam barbarus, ut, cum
integram pradim ſenè ſanguine habere poſſet,
eruenta ſpolia detrabere mallet . Scis bunc ni-
bil habere, nibil audere, nibil poſſe, nibil un-
quam contra rem tuam cogitéſſe, & tamen op-
Pugnas eum, quem neque meiuere potes, neque
odiſſe debes, neque quidquam bhabere jam reli-
qui vides, quod ἐρ 7 detrabere poſzst. Ν hoc
indignum putas, quòd veſtitum ſedere in judicio
vides, quem tu ὃ patrimonio, tanquam ὁ naufra-
gio nudum expuliſti.
Sic indignatur Clodio Orat. pro Sext. Sed
fuit profectà quædam illa Reipublicæ fortuna
Ffatalis, ut ille ecæcus atque amens Tribunos
plebis nanciſceretur. Quid dicam Conſules?
Hoceine ut ego appellem nomine averſores bu-
jus Imperii? proditores veſtræ dignitatis? boſtes
bonorum ommium?
Mitigatur Indignatio efficiendo, ut, quem
honoribus & fortunæ donis indignum Judices
exiſtimant, eum illis dignum eſſe putent, quod
fit, aſſerendo, bona iſtius comparata eſſe virtu-
» ῖς

[μη}}}
ἡ μ
᾿μιπιὰ
Π 1
ὰ
ὰ conn
Moter i
Π
Π ο

INCern ſt

Δ
η

ε(

Ε
Ε

—

" ηἡ
Ο
ΜΗ gin
{]}}} ᾿
ἀίμῃ,
Μ Ἷ
βμῃ
ῃ
αΙιυω,κᾳι

᾿ ! 7
} ἸΝΞΤΙΥΌΤΙΟΝΙ5 RHETORICA. 119

Ἕᾧΐῶὤᾗ te & rebus præclarè geſtis: Probando inge-
tg, nium ejus nobile eſſe, & naturam egregiam:
Jam pridem εὰ bona illum poſſediſſe, nec per-
n. versè unquam uſum fuiſſe: Oſtendendo mo-

4 ῃ ἀείξαπι ſemper fuiſſe, nec unquam inſolentiùs
tatin ſe geſliſſe. :
1 Iuvidia eſt affectus, quo quis dolet de pro-
; ſpera ſorte alicujus, non quèd velit aliquid in-

4
Π ι de commodi percipere, ſed quia nollet illum,
μ ; cui invidet, bonum aliquod poſſidere, cùm
γιῦ : ſuam proptereà dignitatem exiſtimet minui.
Π , Diſfert ab Indignatione, quia indignatio bo-
Mm na immerentis, inwidia bona digni etiam ho-
ἰ minis inſectatur.
ἐ Π n. Excitatur Invidia, ſi doceatur, bona imme-
Ἄ, renti contigiſſe: ῃ oſtendatur, adverfarium
propter ſua bona inſoleſcere: ſi explicetur,
quàm parvo negotio parvôque ſumptu conſe-
cutus fuerit honores, quibus ornatus eſt: ſi eo-
rundem ſtudio æmulatio ſit: ſi probetur, ad-
verſarium alieneæ laudis eſſe æmulum.
Sic Cicero conciliat invidiam Hortenſio ob
ε. N authoritatem: Res omnis mibi tecum erit, Hor-

{ { ἐ ; dicam apertè: Π mecum dicendo, ac di-
μ luendis criminibus in hac cauſa contendere pu-
ι ( tarem, ἐβῸ ςιιοἶαε in accuſando atque 17 expli-
pnſrt candis eriminibus operam conſumerem. Nunc,
} ὀ 1πομίῶπι pugnare contra me inſtituiſti, non tam

ex tua natura, qum ex iſtius tempore .* cauſa
»"ϑ malitiosè, neceſſe eſt eusmodi rationi aliquo con-
anm } ο obſiſtere. in Inwidi
Ἐ Item Divinat. in Verr. vocat in Invidiam Cæ-
6% Aliumy requirens in ipſo integritatem, veritatem
Ὥ Η 4

120 INSITIITUTIONES RHETORICX.

& dicendi facultatem. Tu verò, Cæcili, quid
potes ? Luo tempore, aut qua in re non modò
cæteris ſpecimen aliquod dJediſti, ſed tute tui peri-
culum fſeciſti“ In mentem tibi non venit, quid ne-
gotii ſit cauſam publicam ſuſtinere, vitam alterius
tvotam explicare, atque eam non modò in animis
Judicunn, ſed etiam in oculis conſpectuque omnimm
exponere?“ Sociorum ſalutem, commoda Provin-
ciarum, vim legum, gravitatem judiciorum de-

Ffendere? Cognoſce ex me, quoniam hoc primum

Zempus diſcendi nactus es, qudm multa eſſe opor-
teat in eo, qui alterum accuſet.
Mitigatur Invidia, ſi probetur, bona com-
parata eſſe proprio & magno labore: confe-
rendo bona, quæ poſſidentur, cum malis, quibus
acquiſita ſunt: ſi oſtendatur, magni eſſe animi,
non invidere; & declarentur damna, quæ ab
Invidia proficiſcuntur.

ARTICuLuIS VII.
Quid ſit Spes? Quid Confidentia ε᾽ Deſperetio?

ΕἸ guomodo excitentur?
OPes eſt affectus animi in bonum abſens, ar-
duum & difficile, quod tamen labore ob-
tineri poteſt. .
Excitatur, ſi honeſtas boni ejusque magnitu-
do, opes & præſidia certa, vires corporis & ani-
mi, potentia, authoritas & induſtria, ſi amico-
rum, fœderatorum & copiarum auxiliarium
numerus, adverſariorum imbecillitas, & maxi-
mè favor Divinus, cui innixi, ſumma ſperare
poſſumus, oſtendantur. Debt.

— ὙΝ

Ϊ

Ε
hyumd
" μ
ε1!
Νιΐην
μΗ
irouken
Π
"{
Μ
Π
Ε,
Ε
{{ μ
Π
ἦμμ ε}
Π
Ἰ [μι ι
Τ}
Μ G
Ε
ſni ſen
lnumit⸗
ὑγίη
ν Π

=

Ϊ

!

----Ξ

=
—

ἡ"
!

it
|
ἑ

Ι

Π ἦ,
.
.

Π

χ: }.}
πἰννι
ὲππ.ὶ Ἴ
, Π Ξ᾽
Π ς...ἳ

Ἷ

GNprmn
Ἵ
΄
Ὑ "

μ
[ἵὶΐἶπ 1
εἰ
.

"

μ}}

ἐ .

INSTITUTIONES RHETORICZ. 121

Debilitatur Spes rei difficultate, præſenti ma-
lo, rerum & fortunæ crebrâ mutatione, ac me-
tuendis periculis.
Cic 1I. in Catil. ad ſpem ſecuritatis excitat
Magiſtratus Romanos: Polliceor hoc vobis, P. C.
tantam in nobis Coſf. fore diligentiam, tantam in
vobis auöétoritatem, tantam in Equitibus KRoimants
virtutem, tantam in omnibus bonis conſenſionem,
ut Catilinæ profetctione omnia patefacta, illuſtrata,
oppreſſa, vindicata eſſe videatis. Hiſce ommnibus,
Catilina, ecum ſumma Reipublicæ ſalute, & cun
tuld peſte ac pernicie, cimque eorum exitio, qui ſe
tecum omni ſcelere, Barrit kege junxerunt, pro-
ciſcere ad impium bellum ac nefarium. Tum tu,
Jupiter, qui tisdem, quibus hæc urbs, auſpiciis ἃ
Romulo es conſtitutus, quem ſtatorem hujus urbis
atque imperii verè nominomus: bunc & bujus
ſocios ἃ tuis aris cæterisque templis, ἃ tectis urbis
ac mœnibus, d vita fortunisque civium omnium
arcebis, & omnes bonorum inimicos, boſtes pa-
triæ, latrones Italiæ, ſcelerum fædere inier ſe ac
nefarid ſocietate conjunctos, æternis ſuphiciis vi-
vos mortuösque mactabis.
Confidentia ſive Audacia eſt ſpes quædam
propinquæ ſalutis, & rerum horribilium, vel
non futurarum, vel longè remotarum contem-
ptus.
Excitatur, ſi malum periculumque impen-
dens ponatur ob oculos; ſi difficultates ἐχ par-
te ſuperatæ, exſpectatus favor Divinus, rei
indignitas, quam patimur, æquitas cauſæ, rei
honeſtas, gloriæ cupiditas, ſpes victoriæ de-
monſtrentur.
Η ς Sic

122 INSTITUTIONES RHEIORICE.

—

Sic Tullius 4. in Catil. nullum pro Plur
Reipublicæ periculum, nullum fatumm, n
Gircn perferre dubitat: Ego ſum ille on 4,
ri⸗ forum, in quo omnis aquitas contine ur;
cui, ampus, conſularibus auſpiciis conſecratus ;
ο tria, ſummum auxilium omnium Rrermn ;
1;0;; εἷογηα;’,.ςοτπππιπε bperfugium; M le 1 ,
ataten datus; non denique hæc ſedes Voner, "
{ἴτῖεπιίί: unquam vacua mortis pericur 6 it 1,
ſhi fuit. Et paulò poſt: δὲ Bain d Ki,
ime öque moriar: ne
0 animo paratöque mor⸗ : τροωθι
ὢ{ζἴἵ forti Zirn poteſt accidere, neque immatur
1 —. . .
Conſulari, nec miſera ſapienti. Ε guidus ies
Minuitur Audacia iisdem mediis, ꝗ
infringitur
ee eſt affectus H Bun
do, vel de malo -
liquo conſequendo, ι
ἷὓοΐἳΐ) ͵ ρἶορτει' rerum difficultatem " ἓςἵοἑξι
ῃ ’ . . Ξ . . im .
ſüblidiorum, aut etiam ex ignavia di

ARTICUILIS VIII.

Quid ſit Timor? Quid Gaudium? Et quomode
excitentur? .
Imor eſt affectus animi perurdai Eoe
T tatione imminentis mali, do
mrern inlernn. propoſitâà periculi wicni
magnitudine, rerum chariunarvm je
impendentium malorum ſignis, orolſe M
que prodigiis, nocendi Poreſtue in ἀνβ .
ceptæ injuriæ recordatione, Relert
rum conſcientiâ, juſtâ Dei vindi RM ΠΗ
Sic Cic. 4. in Catil. Videor τμ1Ὁ ὰ

Ἵ ε.ιμοᾷ
Π μ
{πὸ ὰ
{
η

Π

χ
ἀ η

}

ἰλγα ὴ
Monum, 1
ἐ υ
1
Uune

Ren, Cn

}
ἷἶΐἃΐί! ἐῃβἨ
atn η
Π ι
““β“η;επππ
ἶἶ.ΐῤὼ)
Πῃ ,

Μω

ἣ {Ι!}' ἡ}

{ ἠ
Ἴ Μ

«-:

ι μ ι

ι ὐ
ἐ ὺν

4 ΠΗ
,

ἰ

͵
4

ὐ ſt A

Σ
τ

|
|
|
᾽
|

ἐδν
) ι
μ '
4

ν

INSTITUTIONES RHETORICX. 123

videre, lucem orbis terrarum atque arcem ommium
gentium, ſubito uno incendio concidentem: cerno
animo ſepultam patriam, miſeros atque inſepultos
cervos civntm: verſatur mibhi ante oculos aſpe-
ctus Cethegi & ſuror, in veſtra cæde bacchantis.
Quapropter Je ſumma ſalute veſtra, populique Ko-
mani, de veſtris conjugibus ac liberis, S ſni ac
templis, de libertate, de ſalute Italiæ, Jöque uni-
verſa Republica decernite diüligenter, àt inſtitui-
ſtis, ge htter.
Minuitur Timor, ſi noſtra vobis conſcientia
nihil exprobrat; ſi ope & auxilio Divino niti-
mur; ſi perſuadeamus, vires noſtras ſatis eſſe
firmas, alienas infirmas.
Gaudium eſt affectus animi, quo ferimur in
bonum præœſens, ex quo oritur delectatio, &
quædam animi tranquillitas.
Excitatur Gaudium inſperato bono, rei novæ
& admirabilis eventu, commutatione malæ
fortunæ, bonàâ conſcientià: item, ſi res dele-
Gabiles, ùt deſcriptiones celebritatum, trium-
phorum, locorum amœnorum, adhibeantur:
ſi præteritorum laborum & dolorum finis ac
jucunda recordatio inducitur.
Cic. hunc Gaudii affectum excitat in Piſo-
nem, dum reditũs ſui celebritatem ac lætitiam
deſcribit : VUnus ille dies mihi quidem immorta-
litatis inſtar fuit, cum in patriam rediit; cum Se-
natum egreſſum vidi, Populumque Romanum uni-
verſum; cùm mihi ipſa Roma, propè convul ſa ſedi-
bus ſuis, ad conſervatorem ſuum progredi viſa eſt;
quæ 116 ita accepit, ut non modò omnium generum,
ætatum, ordinum oinnet viri ac mulieres, Oin-
111

124 INSTITUTIONES RHETORICEZ.
nis fortunæ ac loci, ſed etiam mœnia ipſa videren.
tur 85 tecta urbis, ac templa lætari, 35 ο.
Reprimitur Gaudium rerum vanitate, & in-
conſtantiàâ, & mœrore illis adjuncto.

ARIICuüLCuüS IX.
Quid ſit Emulatio?“ quid Pudor? quomodo
excitentur?
PMüulatio eſt affectus animi, quo dolemus de
alterius bona ſorte: non quèd ea alteri
contigerit, ſed quòd nos eâ careamus.

Duplex eſt Emulatio: altera eſt honeſta,

aliene ſcilicet virtutis imitatio: altera mala &
inhoneſta, quàâ alienam felicitatem quocunque
nobis modo deſideramus.
Excitatur Emulatio, explicatis præclarè ge-
ſtis Majorum, virtutibus & egregiis facinoribus,
Ppropaſitis illuſtribus exemplis virorum illu-
ſtrium, promiſsâà laudis & gloriæ amplificatione.
Cic. Philipp. I. in Antonium: Utinam, Anto-
ni, Avum tuum meminiſſes?* de quo tamen mul-
ta audiviſti ex me ſæpiſſims. Putäsne lum im-
mortalitatem mereri voluiſſe, ut propter armorum
habendorum licentiam metueretur? Itlla, illa erat
vita, illa ſecunda fortuna, libertate eſſe parem
tum cæteris, principem dignitate; quare flelte te,
uæſo, & Majores tuos reſpice, atque ità guberna
Kec gaherant, ut, natum eſſe te, cives tui gau-
deunt, ſins quo nec beatus eſſe, nec clarus quis-
quam poteſt. Et pro Sextio Romanam Juven-
tutem excitat ad æmulationem Clarorum Viro-
rum: Vos Adoleſcentes, & qui nobiles eſtis, Ἷ
Majorum veſtrorum imitationem excitabo; & 4{
inge-

Γ}}}
Γ.,
ἐμ}}1}}}
1
ſonmm
.
helceben.
Ε
Ε Whnn e
Π
aintr
e, με
μῃ
gemin in re
Τ
Ε
μ χ
Ν ψῃ
Δ ,

{ Πή

=——

CCochent
41 Π
|
Π ΠΗ
ἡ ( Π Π

Π

ὴΝ

Ὀ ι “

INSTITUTIONES RHETORICA. 125

ingenio & virtute nobilitatem poteſtis conſequi, .
ad eam rationem, in qua multi homines novi ᾽
bonore & glorid floruerunt, cohortabor. Hæc eſt
una via, mihi eredite, & laudis, & dignitatis, ᾽
honoris. Item: Hæc imen erge Deos immor-
zales, qui dignitatem, qui laudem, qui gloriam
quæritis; hæc ampla ſunt, hæc divina, hæc immor-
talia, bæc famd celebrantur, monumentis annalium
mandantur, poſteritati propagantur; eſt labor, non
nego, pericula multa, fateor, multæ inſidiæ ſunt
bonis, veriſſemè dictum eſt &. ;
Minuitur æmulatio contemptu laudis & per-
ſonarum, & demonſtrando nihil eſſe, quod
magnoperè exiſtimatione & laude dignum ha-
beri debeat.
Pudor vel Verecundia eſt dolor ac perturba-
tio animi ex malis præſentibus aut Præteritis,
aut futuris, quæ infamiam inferre poſſunt.
Excitatur Pudor explicatâ rerum turpitudi-
ne, patefactà facinoris iniquitate, exprobratâ
ingratitudine, levitate & inconſtantià, negli-
gentià in rebus gerendis, inuſto dedecore &
infamiãâ.
Cic. 7. in Verr. Pudorem concitat à turpi

4

fuga & incendio claſſis Romanæ. Ο tempus

imiſerum atque acerbum Provinciæ Siciliæ? Ο

caſum illum, multis innocentibus calamitoſum

atque funeſtum? Ο iſtius nequitiam ac turpi-
tudinem ſingularem ἡ Una atque eadem nox
erat, qud Brætor amoris turpiſſmi flammd, ac
claſzs Populi Romani prædonum incendio confa-
grabat. Et ab infſolenze victoria piratarum,
qui, portum Syracuſanum ingrefſi, inſult runt
claſſi

126 INSTITUTIONES RHFTORICX.

claſſi Populi Romani: Ῥγό Dii immortales?
piraticus Myoparo, cum imperium Populi Κο-
mani, nomen ac fuſcer eſſent Sracuſis, usque ad
Forum Syracuſanuin, α ad omnes urbis re-
Pidines acceſſt, quò neque Carthaginenſium glo-
rioſiſimæ claſſes, ecum mari pluriminn poſſent,
multis bellis ſæpè conatæ, nunquam adſpirare
potuerunt, &. Ο ſpectaculum miſerum atque
acerlum ludibrio eſſe urbis gloriam, populi Ko-
mani nomen.
Minuitur Pudor deprædicatione rei geſtæ,
allatis eorum exemplis, quibus Pudor nocuit,
erectione animi, ac glorià connexàâ cum re,
de qua agitur.

ARTICILUS X.

Quinam Affectus in ſingulis Cauſarum Generibus
præcipus excitandi?“ Qux Figura?“ quis
modus adhibendus?
AXPibenm in Orationibus Generis Demon-
rativi vel Exornativi Affectus Amoris
& Gaudii.
In Orationibus Generis Deliberativi ſuaſorii
Affectus Confidentiæ, Spei, Deſiderii, Æmu-
lationis. In diſuaſoriis Affectus timoris &
Deſperationis. "
In Orationibus Generis Judicialis accuſatoriis
Affectus Iræ, Indignationis, Pudoris, Odii.
In Deſenſoriis Affectus Commiſerationis,
Manſuetudinis vel Clementiæ.
In Vituperatoriis Affectus Iræ, Odii, Pu-

oris Afe.

ἰ ῖ
᾿μπῷ;
Phponrel
Ponbe,ln
Inpreckio
(

“

Ε :
1
Π1}} Π
ἰ ὰψ
Π
.
᾿μα υ
Aguerum ι
“ Π
ἐ
Ὶ

ΕΧΜΞΜ

Ϊ

μῃ
Μ ὁ

H
.

.

" ΠΠΡη}

Ἐ Π μ

{ }
} cu }

INSTTTUTIONES ἈΒΕΤΟΒΙΟΚ. 127

Affedus ex iisdem fontibus defumi ſolent,
ex quibus argumenta; ſcilicet ex Locis Rheto-
ricis: ὧς ex allatis exemplis patebit.
Figuræ autem ad illos excitandos aptiores
ſunt ex, quæ ad amplificandum conducunt:
Hypotypoſis, Proſopopœia, Exclamatio, Apo-

ſtrophe, Interrogatio, Obſecratio, Obteſtatio,

Imprecatio, Optatio, & ſimiles.
Cauſas, propter quas Affectus excitandi ſunt,
magnas eſie oportet.
Duplex autem eſt magnorum genus: alia
magna ſunt ex ſua natura; dt Divina ac οα-
leſtia, & quæ in terris ſunt admirabilia, vel
cauſas habent occultas; ùt tempeſtates ma-
rium, terræ motus, fulgura & tonitrua, re-
pentinos obitus, improviſas exundationes
aquarum c.
Alia ſunt uſu magna, quæ hominibus pro-
ſunt maximè, vel obſunt; ùt opes, honores, li-
beri, egeſtas, ignominia.
Ex his ſi bona ſint, ut poſſideantur; Spes &
Deſiderium; ſi jam poflidentur; Gaudium,
Amor & Admiratio; ſi amittantur aliorum cul-
pà; Odium, Ira, & Indignatio; ſi caſu amittan-
tur; Triſtitia & commiſeratio eorum, qui frue-
bantur, excitari poteſt. Si mala ſunt, contra-
rii Affectus movebuntur.
Nihil autem potentius eſt ad movendos af-

ſfecus, quàm rei præſentis conſpectus: Itaque

detegendæ ſunt in adverſo peétore cicatrices,
parentum & cognatorum lachrymæ, infan-
tium, puerorum ætas, reorum ſquallor & ſordes
non

128 INSTITUTIONES RHETORICE.

ponenda ſub oculos, & præſentibus accommo-

danda Oratio, quæ tunc ingentem plerumque
vim in Auditorum animis habent. Sic Popu-
lum Romanum in furorem egit prætexta C.

Cæſaris adhuc cruenta, & in medium prolata.
Sciebatur, Cæſarem interfectum, corpus ipſum
impoſitum lecto erat: veſtis tamen illa, ſangui- '

ne madens ità repræſentavit imaginem ſceleris,
ut non occiſus Cæſar, ſed tunc modèò occidi
videretur.

Neceſſarium prætereà eſt, ut Orator in ſe

priùs excitet illum motum, quem in aliis con-

citare deſiderat: addat prætereà convenientem

actionem, ac etiam lachrymas, ne priùs aſſur-
gat in affectus, niſi re, ex qua eliciendi ſunt,
el per ſe manifeſtà, vel ſatis demonſtrata:
Fruſtrà enim voluntatem ad Amorem vel Fu-
gam ignoti impellere conaris. '
Spectandi etiam ſunt Auditores: nam boni
viri & ſimplices, nec non fœminæ & pueri,
Doloris & Miſericordiæ; juvenes iræ & læti-
tiæ capaciores ſunt: Viri maturi & docti, uti &
agreſtes & ſtupidi difficulter teneros mollés-
que affectus ſentiunt: Utrique doloris & in-
dignationis vehementioris aliquando flam-
mam concipiunt: Senes ad miſericordiam ſunt
*Proniores. : ᾿ -
Affectus ità temperandi ſunt, ut ſenſim cre-
ſcant, non tamen nimium producendi, ne diu-
turnitate langueſcant.

CA.

Lint
6 (

Ν
(

μ}}} ΙΡ!
(ὑ

Ὑ Ν
Ἡμιύ
᾿φρμν

lbntons

Τ:
lihchlis;
ἀι η
Hic ini
Aium, ὶ
ἰἰμὼν

ἰ ἐ

. μ
Uemminbinn

ὑ
ι
᾿ υ
Π

: Ἧ ’
INSTITUITIONES RHETORICE. 129

CaAPUT V.
De Inventione, ad varia Cauſarum

Genera in particulari pertinente.
: ARTICULUS I. τ

