Annisque feſſis: Unicum lapſæ domũus
Firmamen, unum columen afflicto malis
Temet reſerva! Nullus ex te contigir
Fructus laborum: Semper aut dubium mare,
Aut monſtra timui; quisquis in toto furit
Rex ſævus orbe, manibus aut aris nocens,
A me umetur: Semper abſentis pater
Fructum tui, tactumque, & aſpectum peto.
HER. Cur animam in iſta luce detineam am-
pliùs,

72

Morẽerque

: Cllrun

μ
} Π
Π ΩΝ,

ΓΤ

Π
ῃ

E Cein
{
Μ μαι
Π
ἘΝ Tenuumd
μ
Π

{{ τ

ὑ εΐηρν.
Wenre fern
Ε
ῃ η

-
μῃ ι

ἄδῃ,
. Ν

]
ἥ Μρηί}τυπι ὴ
ἐ
ἡ7, '
μ
"
᾿ Ὶ

ἤ ὰ
.
e N
Π lunte

ſekröcteni
" μ

eniths wn
Π
μ ὶ
μ εὶ
Π
ἼΠ]
μ

:

Π

Ξτ[} ζ)ἶὃΐθἶ)
Ν

"

{Π|}
Τ

Τ
[ ὀυὗὶυωωῃξ
εο
εὐ
Μ
Ν

| ἶθἷἷἷἷὢ

HERCULFS FUERENS. 73

Ὧ Morérque, nihil eſt. Cuncta jam amiſi bona:
Mentem, arma, famam, conjugem, natos,

manus,

Etiam furorem: Nemo polluto queat

Animo mederi. Morte ſanandum eſt ſcelus.

THE. Perimes parentem? HER. Facere ne

poſſim, occidam.
THE. Genitore coram? HER. Cernere hunc
docui nefas.
AM. Memoranda potiùs omnibus facta intuens,
Unius à te criminis veniam pete!
HER. Veniam dabit ſibi ipſe, qui nulli dedit?
Laudanda feci juſſus; hoc unum meum eſt.
Succurre genitor, ſive te pietas movet,
Seu triſte fatum, ſive violatæ decus
Virtutis! Effer arma; vincatur meâ
Fortuna dexträa. THE. Sunt quidem patriæ
reces
Satis efficaces; ſed tamen noſtro quoque
Moveare fletu: Surge, & adverſa imperu
Perfringe ſolito! Nunc tuum nulli imparem
Animum malo reſume; nunc magnaã tibi
Virtute agendum eſt: Herculem iraſci vetal
HER. 81 vivo, feci ſcelera: ſi morior, tuli.
Purgare terras propero: Jam dudum mihi
(15.) Monſtrum impium, ſævúmque, & immite,
ac ferum

Oberrat. Agedum dextra, conare aggredi

Ingens opus, (16.) labore biſſeno amplius!
E 3 Igna-

—

τς, Monſtrum impium, id eſt, monſtroſum ſcelus à me
admiſſum.
16. Labore biſſeno, id eſt, opus majus, quàm fuerint
duodecim preæclariſſima facta.

74 L. ANNEÆI SENECGA

Ignave ceſſas, fortis in pueros modò
Pavidasque matres? Arma niſi dentur mihi,

Aut omne (17.) Pindi Thracis exſcindam nemus

(18.) Bacchique lucos, & Cythæronis juga
Mecum cremabo: Tota cum domibus ſuis,
Dominisque tecta, cum Deis templa omnibus
Thebana ſupra corpus excipiam meum,
Atque urbe versà condar: Et, ſi fortibus
Leve pondus humeris mœnias immiſſa incident,
Septémque opertus non ſatis portis premar;
Onus omne medià parte, quà mundus ſedet,
Dirimitque ſuperos, in meum vertam caput.
Redde arma! AM. Vox eſt digna gen tore Her-
culis:
Hoc en, peremptus ſpiculo cecidit puer;
Hoc, Juno, telum manibus emiſit tuis:
Hoc nunc ego utar. THE. Ecce jam (miſe-
rum metu
Cor palpitat, corpũsque ſolicitum ferit)
Aptata arundo eſt: Ecce, jam facies ſcelus
Volens, ſciénsque. Pande, quid fieri jubes?
HER. Nihil rogamus; noſter in tuto eſt dolor.
Patris & Theſei precibus ab inferenda ſibi nece
cohibetur.
AM. Natum pores ſervare tu ſolus mihi.
THE. Sed ipſe necdum maximum evaſi metum.
HER. Miſerum haud potes me facere; felicem
potes.
ΑΜ. Sic ſtatue, quidquid ſtatuis, ut cauſam tuam
Famamque in arcto ſtare & ancipiti ſcias. Ἂ
Ut

— —

΄

17. Pindi Thracis. Vide Act. 4. num. 17.
18. Bacchi lucos, id eit, ſy lvas Baecho conſecratas Propé
Thebas.

N

"

ΤΝ
μ μ
Π
μ
ΤΝ
ἡνκ ῶ

"
;

ψαπ Π
ὶ
Τ μαΝ:

μ κ

Ν

ἰ

Π Ἢ
DNlne tecon
slo)

ἐ ι

1
ἡἢ

}
1

— —
19. W
; Ἰἕ..«.ε,ἵςγὡ;ῶ
} ἆπρ[ἱ

" Τ ᾿
,"'“-’ΔΔῬἩ
'

ὨΠ η ; ᾿ '
Π
Π μγίμει
[1.}.
eumfenm μ
ἰ

β

Π
μ

Δ Μ
᾽
ἡ

Ν
ΤΝ
αἰμον

{
"

.

Quis (19.) Tanais,

HERCULES FURENS. 75

Aut vivis, aut occidis: Hanc animam levem,
Feſsamque ſenio, nec minus quaſſam malis

In ore primo teneo: Tam tardè patri

Vitam dat aliquis? Non feram ulteriùs moram:
ethale ferrum pectori impreſſum induam:
Hic, hic jacebit Herculis ſani ſcelus.
HER. Jam parce, genitor, parce; jam revoea
manum:

. . * 4 9
Succumbe virtus; perfer imperium patris!

Eat ad labores hic quoque Herculeos labor.
Vivamus: Artus alleva afflictos ſolo,
Theſeu, parentis! Dextra contactus pios
Scelerata refugit. AM. Hanc manum ample-
Gtor libens:
Hac nixus ibo; pectori hanc ego admovens
Pellam dolores HER. Quem locum profugus
petam? ;
ὍΒΙ me recondam, 4υάνθ tellure obruam?
an quis (20.) Nilus, aut
quis Perſicà
Violentus undà (21.) Tigris, aut (22.) Rhenus
ferox,
(23.) Tagusve Iberà turbidus gazà fluens,
Abluere dextram poterit? Arctoum licet
(24.) Mæotis

17. Tanais, Scythiæ fluvius.
80. Nilus, Ægypti fluvius.
21. Tigris, fluvius, qui in Armenia majore naſcens,
magnam Aſiæ partem perfluit, & in ſinum Perſicum
defertur. Fluvius eſt rapidigimus, unde & nomen
habet, quia ſagittam Perſæ appellant Tigrim.
22. Rhenus ferox, id eſt, impetuoſus, forté ab accolis,
Germanis & Gallis, quos diſterminat, ita dictus.
23. Tagus, fluvius Luütaniæ, quæ lberiæ, ſive Hiſpaniæ
Pars eſt, aureis abundans arenis.

76 L. ANNE SENECE HERCULES FURENS.

(24.) Mæotis in me gelida transfundat (25.)
Mmare;,
Et tota Tethys per meas currat manus,
Hærebit altum facinus: In quas impius
Terras recedes? Ortum, an occaſum petes?
Ubique notus perdidi exilio locum. J
Me refugit orbis; aſtra transverſos agunt
Obliqua curſus; ipſe Titan Cerberum
Meliore vultu vidit: Ofidum caput,
Theſeu, latebrem quære longinquam, abditaml
Quicunque ſemper ſceleris alieni arbiter
Anas nocentes, gratiam merttis refer,
Vicémque noſtris: Redde me inferis, precor,
Umbris reductum, méque ſubjectum tuis
Reſtitue vinclis! Ille me abſcondet locus:
Sed & ille novit. THE. (26.) Noſtra te tellus
manet:
Illic ſolutam cæde Gradivus manum
Reſtituit armis: Π1ὰ te, Alcide, vocat,
Facere innocentes terra quæ ſuperos ſoler.

24. Mæotis, palus Scythiæ.
25. Marc Arctoum, id eſt, Septentrionale vel Euxinum.
a6. Noſtra te tellus maner, id eſt, Athenæ, quia Thefeus
Ζ ραι, regis Athenarum, filius fuit; quo in loco Mars
à Neptuno in judicium vocatus de cæde filii ſui Halir-
cothii, omnium Deorum ſententiis abſolutus eſt.

ἴ

Ξ"Μ Διηί

H

" ὑ
hohe
nlan
1
ἿΠ
Π Π μ
ἿΠ
Οὢϊὢ

ιό.λοκυειὲιὠ

ἽΠ

Μ
Ἷ

ι
Π
ς Π }
fariotumn
{{
}
υ{

INSTITUTIONUM
RHETORICARIM

R. P. Cypriano Soario S. J.
ex Ariſtotele, Cicerone & Quinti-
liano præcipuè depromptarum,
Variorumque Authorum) Com-
mentariis Illuſtratarum,
1 1B K 1 TK E J 4 :
Pro Uſu & Exercitio Academicæ
Juventutis in Rhetorica.

E
nnn -

Π ΞΞΑ Π Ν Ξ ( Π Χ{Ι.

ΟΟΜ PRIVILEGIO SACRAE CASAREX,
REGLEQUE CATHOLICE MAJESTATES,
Et Facultate Superiorum.

WIKCEBUIRGI
Sumptibus Almæ Univerſitatis Juliæ,
ANNO MDCCXXNVI.
Töbis Marei Antonii Engmann, Univenl, Typegs,

μἰ }
Π
ᾗαὶ; Uefefn u⸗
ΔΗ e ann
1 mn⸗
Π ῚΝ hnar,
Π
: :!ῄ{ΐξξ{Μ
Π
Ν Πνὴ
ἡΠμη μῃ
Ν

Π υ

S Ξ
Μ ς ἘῸΣ

ΠΠΠΠῚ —.,.

CYPRIANUSSOARIIIS
CHRISTIANO LECTORI

J. De

Π Οὐσὸ profecto melins atque prudentius
Vudiis ſüuis conſielunt, qui optimos au-
Aores in omni diſeiplinarum genere
legendos ſibi atque imitangos proponunt, quam
qui his neglectis, delectüs omnium diſoerimine
remoto, quosvis oupidiſſime ſequuntur. Quod ſi
η vetera paulo altins repetere voluerit, quo-
3cunque ſe animo & cogitatione convertet, hoc
ita eſé comperiet. Ut enim alios omittam,
qui in bonarum artium ſtudiis liberaliſſimis
Junt doctrinisque verſati; ſatis conſtat, Plato-
nem ingekio, doctrina & copiâ dicendi longè
omnibus ſuperioribur praſtitiſſe. Ergò ex ejur
diſeiplina quot viri quantà ſèientiä, quantäque
in ſuis ſtudiis varieiate & copià, quam admi-
rabiler extiterunt? Atque ut alior ſileam, quo-
rum ſeripta temporum injurid perierunt, ill
᾽ Arzſtotelem, Summum Philoſophum, 88 De-
moſthenem, omnium Oratorum facilè Principem,
brocul dubio debemus; liquidem Ariſtoteler 20-:
tos viginti annos Platonem audivit: Demoſthe-
ner verèò eundem non ſolum audivit, ſea etiam
lettita it . aia Cuceronem ad iantum in
Ω : A 2 Σ

4 —8 (0°) ξφ
Philoſophia ᾽ Eloquentia decus evexit? an
non Platonis, Aidtet 45 Demoſthenis imé
tatio ? Finiz non fit, ſi velim eos numerare,
μἱ ex Ariſtotelis diſciplina in omni doctrinæ
1 ingenii laude praſt antes prodierunt. Tanti
refert, quem imiteris, quem legas, quem admi-
vyeris. Hoc intelligenter noſtræ Societatis No-
minis ΖΕδΟ præceptores ex eo tempore, quo
juventutem virtute & litteris informant, eos
Auctores diſcipulis exponunt, qui præter cæte-
yos in ſuo genere floruerunt. Qua de cauſa
moleſtius etiam ferebam, nullum 6{16 librum
veterum Sscriptorum, qui adoleſcentibus diſten-
di cupidis primum aditum ad Eloquentiam
aperit. Non quòd doctrina diſeendi paruùm
Latinis litteris (Ὲ illaſtrata ; (nam ᾽ Quin-
Silianus de ea diligentiſſimè ſimul & doctiſſ.-
mè ſeripſit, & in libris Ciceronis tantume
curæ, tantum ſuavitatis, elegantiæ at que do-
grinæ, ut ne apud Græcos quidem aut pluri-
bus aut melioribus præceptis Orationis facultas
ſit ornata) ſed quòd ad primam iyronum in-
ſtitutionem eéorum ſeripta minus ſint accommo-
data. Quis enim diſcipulis ad haæc ſtudia in-
gredientibus explicare Quinctiliani libros?
Sunt illi equi dem, at dixit, ſummd diligentia,
ſingulari judicio, ſummi eruditione conſeripti;
at ita longi, ac nonnunquam obſèuri, ut majus
otium & acrius judicium deſiderent. Partitio-
ner Oratorias? At ità ſunt breves & conciſæ,
ut multas & magnificas Eloquentiæ opes con-
ſtructas nimis anguſtè coarétent. Præcipuas
auntem in iliis parter habent L. Ο μ

4

Ϊ ΜΜἷ“Ι,Μ
αμμὶ
᾿ Μ ἄ;{ί'ΜΗ
Π ὰ
ἐή
,, Μ
ἼΠ Ὶ
Π ,
( ἰ μ
Π
Π ςπι;ἑωι
llen
alimp, e
μά :
Π
υ{ ῃἡ
Π
Πή ἢν er
Π Π
Ν ἐή
ὴ lenn
Μ ὑ 7
Π Μ
η ,
ᾗ.“ίζΐὤλ᾿ ,
Σ "
μ
Μ ’ΜΜ Μ’}
. ;
Μ
ὴ ΐχξψᾶ

ὴ
;ἶικιπ ἰμι ἤμ
μ “
μ

͵ γεἶὶω Π

ἡμ }
Μ γηήηη 1
) ᾶμῃςΜ-

{ Μβπ ἡμμ}..

ὮΠ
7
ὙΠ Μι
mt. ἢμ1}
71)
μφ νηνι!
.
κ "
Π ὰ

δεδμμν

“}}}
} {}}}}}"

«ἘΠ (o) ξὲξ- 5

Μ. Antonius, homines, ut dignitate, ſic eloquen-
μᾶ in Romana Republica maximi, qui minora
illa, ſed diſeentibus imprimis necelſaria cele-
riter tranſigunt; qua verò ſunt ü vulgari in-
telligentia magis remota, ea non facile dixe-
rim, ornatiùuene an copioſius proſequantur.
Huc accedit, quèd, dum Craſſus perfectum,
Antonius communem informet Oratoerem, ma-
δὲν altercationibus, qui Dialogorum eſt mor,
in contrarias parter d'ſſeritur“ gquod medio-
criter quidem er uditis, qui judicii jam aliquid
habent, non ſolum magnam & ingennam de-
lectationem, ſed mirabilis etiam utilitatis
fructum affert?“ tyronibus non item, qui d' ſpu-
tationis vim atque incitationem aſpiciunt,
veſtigia insreſſumque κ intuentur. Duos
de inventione libros puero ſibi inchoatos &
rudes hic excidiſſe affirmat ; propterez quòd
nec Orationis expoliendæ & confirmandæ ra-
tionem docent, nec inveniendi fontes ab Ari-

ſyotele demonſtratos aperiunt. Itaque multa

in iis pracepta ſunt, μά editis ρο[ φ libris

idem Cicero improbavit. Libri verò ad He-

rennium, κ quocunque illi ſint ſcripti, ſimilem
inveniendi viam demonſtrant, & quædam de
ſtatu, multa de verborum & ſententiarum
continent ornamentis, diverſa ab his, quæ Ci-

tero & Quinctilianus eitdem de rebus tradi-
dAkrunt. Topicorum liber tantummodò decla-

rat viam ab Ariſtotele inventam ad reperi-
endum in omni ratione argumentum. & quo-
niam ad Trebatium juriwconſultum ſeribptur

NAt, exempla habet ex intima juris ſeientia

4A 3 de-

6 (°ο) ξφ -
deſumpta, quæ uſque eò ſunt dißicilia, ut ιά

obſeuritate multos ab ejus libri lectione reji-
ciant. In oratione υογὸ ad Brutum, quaæ {
optima ſpecies & quaſßt ſigura dicendi, Cicero
diſertiſſimè exponit. Sed cup- ad Brutum ſeri-
beret, vulgaria præcebta permulta, quæ Aiſcen-
di ſtudioſis vehementer conducunt, breviter
percurrit, vel penè prater: que vero de Ora-
tionis numero mirabiliter pracipit, ut adeunti-
bus ad eloquentiam utilia ſint, deſideramur.
His de cauſis cupiebant noſtri præceptores, 1Ὲ
omnes Eloquentiæ partes, explicatæ deſinitioni.
bus, exemplis iluſtratæ, ex Ariſtotelis ſenen-
tia, Ceceronis verò & Quinktiliani non ſen-
tentid ſoluùm, ſed verbis etian, quantuùm expe-
diret, aliquo libro, οἱά 45 ordine comprebhen-
Jerentur. Futurum enim exiſtimabunt, βι
fieret, 14 diſcipuli ſimul cun vulgaribus Khe-
toricæ præcéptis illa magis recondua de argu-
mentorum locis, de ampliſicatione, de Orationis
forma 89 numero perciberent. Luam ἐβὺ

provincinimn cum eorum voluntaie ſuſcepiſſein,

quibus libenter vitæ meæ vationes commiſi, his
rihus libris dicendi pracebta, quantum eXrρu

7770 " 7 2 27 7 7 , . Π ᾽ " -
ingenii mei vires eſſicere 9 conſequi potue-

runt, complexus ſiun, ut jzuvarem adoleſcentes
ad legendos Ariſtotelis, Ciceronis Quincti-
liani doctiſſmos libros, quibus eloquentia βη-
tes continentur. Neque verò ignoro, multa 00
rum, quæx ἃ veteribus ſunt tradita, ab bis, 4
giibus defendi zquius erat, ditis etiam libris
oppugnari. Sed càan d multis, qui ſingulari
doctrind ſunt prædite; eadem deſfenſa Ror,

Mlt

ἐ
Π {ωι!οπιπι
μ uce:
ἐ ofd
αἰ 1

ἽΠ
mmuin
ἡ ! Μ
Π :
ψ ΜΗ

)

)
Ω}

“108 (ὁ) det- ᾽
mibi eonſtlium fuit de bis, quæ 18 dofctiſſmo-
rum ſæculorum approbavit conſenſus, nibil ſinè
ratione mutare, umò verò te, Chriſtiane Lector,
vehementer oro atque obſecro, ut banc libidi-
nem temerè contradicendi veterilbus Scriptori-
bus de animo tuo penitus evellas, ne ad ejus
perniciem ἰοηρίὴς deinde ſerpat. Nam ſimul
atque cupiditas ῥάς ad ingenium, tanquam
χ ad materiam adbæſit, incredibile dictu
eſt, quæ continuò excitet incendia. Illud
etiam tibi perſuadeas velim, nos nibil ma-
gis oupere, quàm ut virtute & litteris maxi.
mè ſis ornatus, ut Cbriſto ES U, φαῖ eſt
berens & ſalus vitæ noſiræ, gratus ſis
8 jucundus.

A 4 EjIIS-

Ὥ } ᾷ (9) 85
ὍΣ οφ φι. : ἐ ϑαζονϑι. Ν .
ἝᾧἝἝἝἝἝἝΙἝἝἜἝἝἜ ζ.ἕ;ξιωῃῇχιετι.
EIUSDEM CYPRIANIS8 Π
μ ὶ ι
ΓΠῚ...

INSTITITIONES RHETORICAS. μ
PROOE 48. nenleih
O0OEMI M. nenleiinie

lenw 1010
Ationis & Σ ΓΤ :
do, ut Kcrirn tanta eſt ſimilitu- [Π
Ἰὰπι ſed lo Welnli on intelligendi ſo- Mikntütn
tenusrunt Aue i etiam prineipatum iemom!
Latini Grecor utramdue vocabulo; timünn
eodem penè nominarin um prudentiæ æmuli mincdhe
Rationis imago aadam E enim Oratio quaſi nind ὶ
eui 5 τ σ.: ationem in r
61 regnum . mente ,
Ορτὶππἷ Ξυἷἆ;ἕζλἑεεπιΐι.τκὡυωω eſt, Deus u
: oſuit: Orationi Ν
idem Summus Opi bolunt; ionis ſedem μῃ
)pifex in celſiſſim ς n e
ma corporis parte o ce a ac nobiliſſi- ἰ innn
ollocavit: Orati - n, μῃ
lux quæd , avit: Oratio eſt ſicuti μ
entum: Rati ες Ὶ, 1
deratur propri : : Ratio regit ac mo- ;
Ὴ eſt ſpecies admi bili mn
tamen intus latent ies admirabilis, eam κ
ntus latentem Orationis pulchri enme
clarat: [τὰ quod 1 nis pulchritudode. umman
* 1 umen eſt Soli prineipi Ogrnoſn⸗
deratori lumi ἐ oli prineipi ac mo- ne⸗
Rationi luminum reliquorum, id eſt Orati ψ
Rationi dominæ ac regi ᾿ ratio ῃ «ιἢ
τ μ μ ät, utsumini üliusſktec omnium. ἐ
ἜῈ ὓυᾗπε ὑοοι t, ut Summi illius Rectoris mun- ἄ
ἰ tatem, ſapientiam, vim & poteſta- nt
,

Ἶ
'

΄

.
MA

ἐ ε{ ſni
Π
ἀμμμμι
ααανὰ
χ

μ

. “ Π
4anen {{
! "

☛ (.ο ) δεᾷξ 9

tem ſuſpiciendam, admirandàmque hominum

generi, ut Rationis, fic Orationis vis ac natura
cogat confiteri. Quid enim admirahilius eſſe
poteft, quâàm cogitationes tam multas, tam ex-
cellentes, tam varias atque multiplices Oratio-
ni commendari. Orationem νέγὸ » exceptam
aẽre, quaſi vehiculo, incredibili celeritate, bre-
viſſimo temporis ſpatio, ad quàm plurimos
pervenire; ac poſtremò per tenuiſſimos aurium
meatus, fingulari opere artificioque perfectos, in
alienos introire, atque in eis tam perſectè, tam
inſigniter exprimere ſpeciem ſuam, ut mœren-
tes conſoletur, torpentes exciret, afflictos erigat,
inani lætitiâ elatos cohibeat, & in quemvis de-
nique motum auditorem impellat? Quodſi
Orationis tanta præſtantia eſt, non poteſt non
maxima eſſe dignitas Rhetorieæ, quà ornandæ
Orationis doctrina continetur. Eadem enim
hominis Ratio, quæ cæteras artes invenit, di-

cendi quoque artificium illuſtravit. Nam primò

terram pervagata, non modèò ejus formam,
ſitum, fœcunditatem, ſed eorum etiam, quæ
in ea gignuntur, varietatem, uſum naturàmque
cognovit. Tum mare ingreſſa profundum &
immenſum, quot genera quamque diſparia de-
gentium in eo belluarum inveſtigavit? Exin

ſiderum ornatum & pulchritudinem admirans,

cognito jam aëre, & his quæ ex eo generantur,
in cœlum uſque penetravit. In quibus rebus
tam multis, tam variis, tam disjunétis, tam
abditis atque obſcuris inveſtigandis ſi tanta fue-

rit Rationis ſagacitas & ſolertia, in expolienda

Oratione, quæ ejus comes & interpres eſt, non
A S minor

10 ὅδ 8 (ο ) ὰ ᾽
minor profectò fuit cura. Hic eſt eloquentiz ἡμε "
ortus, hæc nobilitas, hæc cum Ratione conjun- dlſemd
Qio. Qua de cauſa vehementer vigilandum eſt 6sanim,
iis, qui ſapientiæ flagrant ſtudio, enitendumque .9
Cmni curà ac diligentiâ, ut Rhetoricæ Dialeéti. τ νι !
cæque præceptis optimè cognitis, ad reliqua- ὐ
rum artium faſtigium contendant. Quam viam mutn
jucundam, facilem, brevem, & quaſi compen- οἠϊ, {
diariam, non modò non aſperam atque arduam ι εΝ
aut longam eſſe comperient. Quod υ faciliùs ο .
conſequantur, hi tres libri artificium dicendi, à ν, mmen
veteribus traditum, breviter explicabunt. Etin μ ο
prumo quidem libro, qui de Inventione eſt, ſe- ο ann
decim argumentorum loci ſunt explicati, ſimul. ὶ
cum his, quæ ad permovendos animos ex eis- εἰ
dem locis eruuntur. In ſecundo verò, qui diſpo- κ
ſitionis Præcepta continet, de Orationis parti- Dähgeck
bus, de ſtatu, judicatione & eâ controverſiäs,; η
quæ ex interpretatione ſcripti cxiſtit: prætereà mnen
deRatiocinatione, Enthymemate, Introductione ἐ ει
& Exemplo agitur. Et quoniam frequens men. κ ο
τίο facta eſt ab antiquis Auctoribus Epicherema. ἢ .
tis, Soritis & Dilemmatis, eorum vis explanatur; hen
additis præceptis ſpecialibus de iis, Jquæ ad ſin- ΕΝ
gula Cauſarum genera pertinent. Tertius de- Ὗν
nique liber docet Orationis ornatum, qui eſtin ἰ ῳ
verbis, vel ſimplicibus, vel conjunctis: itaque de ,
verbis novis, de inuſitatis, de tropis, de lumini-
bus verborum & ſententiarum, de origine, cau- Ο ς
ſa, natura & uſu Orationis aptæ ac numeroſæ; υ ι
tum ad extremam de memoria & pronuntiatio- Ν
ne in eo diſſeritur. Sed quò major utilitas ex Mln
Eloquentia percipi poſſit, Chriſtianis præcepiis Ν lalnt

dili-

Π
ἰ ι
αὐνεθ μ
ἀθῖ
εὐ

. Ὦ
Π{

Π

" α{'"';’
Ἰ}1}}}

κ (ὁ ) ,δᾷ9 {

ὍΝ Ἐ Δ Π ΈΠΓΟΥ ea purganda eſt. Ut enim bonus

agricola vitem, quæ ſylveſcit, & in omnes partes
nimis funditur, ferro coërcens tum fructu læ-
rtiorem, tum aſpectu pulchriorem reddit. ſic
Eloquentia, ſi amputetur errorum inanitas, in
quos delapſa eſt vitio hominum divinas leges
ignorantium, ſuam admirabilem ſpeciem recu-
perabit. Excidatur igitur mentiendi licentia,
quam, ſeverè divinis præceptis interdictam Ora-
tori, Quinctilianus & antiqui Rhetores conce-
dunt: amputetur procacitas, & vitium illud te-
terrimum lacerandi alios probris, contumeliis,
maledictis, cui utinam ne Demoſthenes & Ci-
cero tantoperè indulſiſſent: reſecetur arrogan-
tia & inanis laudis appetitus, qui aciem anifni
perſtringit: intelligatur, iniquum eſſe tenebras
auditoribus offundere, ne verum perſpiciant,
& ſuffragium atque ſententiam dicendo cor-

rumpere, quèd à Græcis & Romanis Audito-

ribus eſt factitatum. His tot tantisque deletis
maculis, continuò exiſtet illa divinæ & cœleſtis
Chriſtianæ Eloquentiæ Pulchritudo, quæ tantèò
erit præclara magis & eximia, quantò diligen-
tiùs ad omnium hominum utilitatem confere-
tur, & ad laudes celebrandas Dei Optimi Ma-
ximi, qui ſermonem homini dedit ad ſocieta-
tem & conjunctionem cum hominibus tuen-
dam. Heæc eſt illa Chriſtiana Eloquentia, quàâ
Gregorius & Baſilius, nobiliſſimum par amici-

tiæ, doctrinæ, ſanctitatis, plurimùm præſtite-

runt: & Juliani, amentiſſimi & profigatiſſimi
hoſtis Rel gionis, impetus omnes fregerunt: hâoe
Excelluit Athanaſius vir ſanctiſſimus, quem nec
ſxviſ⸗

12 ε5 (ο) ὅδ8ς

ſæviſſima periculorum tempeſtas, nec humano-

rum commodorum aura potuit unquam de fuo

eurſu dimovere, quin Arii impium & conſce-
leratum comprimeret furorem: hae floruerunt

Chryſoſtomi, Ambroſii, Auguſtini „Hierony-
mi, Cypriani, qui Chriſtianæ Reipublicæ fue-
runt lumen longè clariſſimum, ut alios quàm
plurimos omittam, quorum copia digna Chri-
ſtiani nominis glorià. Hos tales ac tantos Vi-
ros qui volet imitari, colat Chriſtianam Elo-
quentiam, quæ ex divinarum rerum cura &
contemplatione, ex Chriſti ESU amore, ex
maximarum denique artium ſtudüs
effloreſcit.

{ '-'͵᾽|᾽1|͵’

PRO-

Ν
|
ὰ
'

Α Penimn
ἢ
Ἷ

᾿η Γρι
Π
Ἰλίω
Δλ ;
χ
Ν
;ιπἹΡοΞἵκἹἄρ
Θἷῃθῃὀἓἷἕ

Π

:

'

]

Ὶ

uman

ῳ (

nkt

ΤἸ .

ἄμ
unr ἰπη ι
ΠΠΠ, Ε ἐ
μ
ἿΠ

Π

Π an
ἵαα,
{ kwdi

“) ( ) ξὲβ- 13
Σ Ἀ Σ ἀρς οο τ χ ο ς ἄ ς ο ὴ

ϑρξοϑξϑεϑεξϑοξξοοξξοϑεϑοθεξοοῆῃ

PROLEGOMENA
INSTITUTIONUM

RHETORICARIIM.
CAPIIT UNICIIM.

De Natura, Officio, & Fine

Rhetoricæ.
ARIICʒIULUS J.
Quid ſit Rhetorica?

penitũúsque perſpectis, & in unum exi-
tum ſpectantibus, ac nunquam rallenti-
bus præceptis continetur.
Talis facultas cùm ſit Rhetorica, bene defini-
tur, quòd ſit ars bene, hoc eſt, ornatè, gravi-
ter & copiosè loquendi.
Differt Ars Rhetorica à Grammatica, Hiſto-
ria, Poëſi, & Philoſophia, quòd Grammatica
emendatè loquatur, Hiſtoria ſimpliciter narret,
Ῥοδῆς imitetur & fingat, Philoſophia preſsè &
interruptè diſputet: Quare hæc manui in pu-
gnum contractæ, Rhetorica manui in palmam
explicatæ comparatur, '
: ΛΔΕΤΙ-

4 Rs in genere eſt facultas, quæ cognitis

14 INSTITUITIONES RHETORICA.

ARTICULIIS II.

DQuod ſit officium, quir finis, quæ dignitas, ἐφ

μά materia Rhetorica?“
ficium eſt id, quod Ars facere debet; offi⸗
cium Rhetoricæ eſt dicere appoſitè ad per-
ſuadendum.
Liniz eſt id, quod intenditur: finis Rhetori-
cæ eſt perſuadere dictione, quod tribus modis
fit: docendo argumentis & argumentatione;
delectando, quod fit ſuavi, culto & apto di-
cendi genere; movendo, quod amplificatione
& affectibus obtinemus. Primnm eft neceſſi-
tatis, ſecundum ſuavitatis, tertium victoriæ.
Dignitas Rhetoricæ vel ex eo intelligi poteſt,
quod in omni libero populo, maximéque in
Pacatis tranquillisque civitatibus præcipuè ſem-
per floruit, ſempêrque dominata eſt.
Quid enim tam jucundum cognitu atque audi-
tu, quàm ſapientiſſimis fententiis graviſſimisque
verbis ornata ac perpolita oratio? Quid tam po-
tens tamque magnificum, quàm hominum ani-
mos, in quamcunque Orator velit, partem fle-
Ctere? Quid admirabilius, quàm res, ſplendore
verborum illuſtrata? Certè perfecti Oratoris
moderatione & ſapientià non ſolùm ipfſius di-
gnitas, ſed & privatorum plurimorum ac uni-
verſæ Reipublick ſalus maximé continetur.
Materia Artis in genere eft ea, circa quam
Ars verſatur. Sic Medicinæ materia ſunt mor-
bi & vulnera, quia in his omnibus Medicina
verſatur. B
MWareria Artis Rhetoricæ eſt quævis quæſtio,
ad dicendum propoſita. —“MM
quo-

Ν

εὰ

{{

ἣμ
ῳχ{ὶἱοῃυπὶ |
ὐ
Π

η τ
" 111
Π 1ἢ
77
υ ς
Π :

, ΓῚ

ἡμΜΠ ῃ
Π
ἰ υ ι
μι ἄμ
ἰλϊὴ υ
ἷ ὀ Ν
ὑ η
17

'

μ
τ ὶ Μξ...ιὶιΡ
Π]} 4 }},....
ἰ

1 φ ,
ὕψμνι:
11
μι! Anhs
lentum vd
Π
Ἵ1}
ἐμαμι
Ν

INSTITUTIONES RHETORICX. 15

Quotuplex ſit quaæſtios

Quæſtionum duo ſunt genera; alterum in-

fnitum, quod Græci Θέσιν, Cicero Propoſitum

vocat: alterum certum & definitum, quod Græ-
ci ὑπόϑεσινγ Latini Cauſam vel Controverſtam
appellant.
Theſis ſive Propoſitum eſt, cùm aliquid ge-
neratim quæritur, v. g. An expetenda ſit Εἰ
quentia? Hæc quæſtio abſtrahit à certis per-
ſonis, locis, temporibus, actionibus, negotiis
& ſimilibus circumſtantiis.
Hipotheſis ſive Cauſa eſt, cùm aliquid ſpe-
ciatim quæritur, v. g. An Eloquentia Ciceronis
in Academiis Germaniæ etiam belli tempore ſit
epetenda? Hæc quæſtio finita & contracta
eſt ad certas perſonas, loca, tempora, aliasque
ejusmodi circumſtantias.
Ex utraque harum quæſtionum, id eſt, The-
ſi & Hypotheſi naſcitur alia duplex quæſtio:
prima dicitur Cognitionis, cujus finis eſt tan-
tùm ſcire, v. g. An δοί ſit major terrà?“ Secun-
da dicitur Actionis, cujus finis eſt aliquid effi-
cere, v. g. Quibus officiis colenda ſit amicitia.
Tria ſunt genera, in quibus fieri poteſt quæ⸗
Nio.
I. Genus judiciale, in quo ſpectatur Accu-
ſatio & Defenſio Rei, tanquam ejus partes; Pu-
nitio & Impunitae, tanquam finis; Sævitia vel
Clementia, tanquam motus & affectus. Verſa-
tur hæc quæſtio circa tempus prasteritum.
II. Deliberatiwun, in quo ſpectatur Suaſio
vel Diſſuaſio, tanquam partes; Utilitas vel De-
trxi⸗

16 INSTIIUITIONES RHETORICX. {|

trimentum, ùt finis: Spes aut Timor, tanquem { μ
motus & affectus. Reſpicit tempus futurrm. ian l
III. Demonſtrati vum ſive Exornativum, in μ 4
quo ſpectatur Laus & Vituperatio, àùt partes; Ho- Ὶ
neſtas vel Turpitudo, ùt finis; Delectatio vel In- Π
dignatie, ς motus & affectus. Attendit tem- cgin i

pus præſens vel præteritum. "Τ
ART ICULuüS III. (umor in
DQuibus & quot rebus comparetur Rhetorica mhtioc
ſeve eloqueniia? τ ΝΗ
ΗΙεεε quatuor: Natura, Arte, Exercitatione, mm mun
Imitatione. Um.
Quid Natura confert ad Rhetoricawmu? ὀ{

Confert ex parte animi ingenium, judicium, Π
Α]Ἰάηπα dona, ad inveniendum, diſponendum, ο ι
explicandum & ornandum idonea: ex parte Whffit
corporis, linguam ſolutam, vocem canoram, Π ἄ
latera firma, conformationem quandam totius "
oris & corporis. ες Π ὶ
Hæc dona Naturæ ſunt, quæ quidem ab Ar. ὑ ι
te limari, excoli, atque aliquo modo acui & ἴ ι
perpoliri, non autem inſeri & conferri poſſunt. 7
Unde & unâ voce dicuntur: Khetorica natu- Π Ν η
ralis. in μῃ
uid conferat Ars Ω Ἠϊ“ιξ;εἁἁἓῃἀωξ
Confert præcepta, certà & longâ Doctorum Mm
animadverſione probata. Ars enim eſt certior ἣ
dux, quàm Natura, habétque hanc vim, non kind
ut aliquid, cujus in ingeniis noſtris pars anteà ἷ ςΙῖἓεῃῄἴῃὶ͵Ε
nulla ſit, pariat & procreet, ſed ut ea; quæ in υἹ un
nobis jam procreata, & à natura indita ſunt, ἰ10,
perficiat & confirmet. Quare pauci, etſi magnis χ ῃ
: ο ἸΠῶ :

————

—☚

—

ὶ

17
Wingeniis præditi, ſinè Arte eloquentiam ſunt
conſecuti, & rectè vulgari proverbio dicitur:
Poëta naſéitur, Orator fit.
Quid conſerat Exercitatio?
Exercitatio in præſtanti natura, quam Ars
expolivit, abſolutionem perfectionémque di-
cendi auget & conſummar.
} LQuatuor autem ſunt, quæ potiſſimùm Ex-
μ 1.. Eercitatio compleétitur:

INSTITüuTIONES RHFTORICEZ.

„ I. Lectionem, tum plurimorum pro materia;,
ῖ tum unius probatiſfimi Auctoris pro ſtylo &
forma.
μ II. Meditationem, ut ſumatur ſpatium ad

cogitandum de re,; quæ proponenda eſt, ne
n Armer Perversè & extemplèò dicatur. .—
III. Sriptionem- cùm enim ſtylus ſit opti-
mus dicendi effector, magni intereſt, ſæpiùs

geum ihlanm

Ἐ,

Π κ Δὰ
Π ſcribere. 3
IV. Emendationenm eorum, quæ primûm feri-

. Ῥῖα ſunt; quod fit adjiciendo, detrahendo, mu-
tando: ἢ nimirum, quæ primo laboris æſtu in

ἐ Chartam effudimus, in aliquod tem pus repoſite,

ῖ , Per intervallum ſæpè reguſtemus, & tanquam
G"W⅓taliena legamus, damnando, quæ prius placue-
. " addendo, quæ priùs non occurrerant, mu-
791 N rando in melius, quæ diſplicitura notamus.
Ἷ Ν : - Ο μίαὶ cowferak Imitakio!
Αΐἆΐφγιω{“ Imitatio eſt expreſſio rationis, quam is;,
} Ὧ πΠι imitamur, in opere ſuo perficlendo te-

1

" “ὐ — 7 ς 111 Nrage Ν ΦΡΟΣΣΣ Ἵ“ ͵͵-᾽-, ο
ΜΟΜ 4 σπι|. Pro quo obfervanda lunt lequentlia:
. ,

1
υ , I. Ur Orator præſtantiflimus ſeligatur, quem
μ Dobis imitandum ProPohanms. alis Pl& C-

D ᾽ - ᾽ teris

18 INSTIIuITIONES RHETORICX.
teris omnibus ſuadetur Cicero Romanæ Elo-
quentiæ Princeps.
II. Ut Imitatio ſit moderatd, nec minutiora,
ſed tantùm ſelectiſſima & optima imitemur;
qualia ſurt, Inventio, iſpoſitio & Elocutio
Oratoris propoſiti.
Inventionem imitamur, ſi rationem, quam
tenuit, inveniendi & excogitandi argumenta,
ſequamur.
Diſpoſitionem imitamur, ſi ordinem natura-
lem & artificioſum ſingularum partium Oratio-
nis & argumentorum r'oblſervemus.
Elocutionem denique imitamur, ſi Oratio-
nem noſtram iisdem Figuris ill uſtremus; ſi pa- ἢ
ribus numeris Periodos noſtros vinciamus;, ſi
eddem verborum & ſententiarum varietate (εἰ-
monem noſtrum exornemus.
III. Ut poſito ob oculos Genere cauſ. quam
tractandam ſuſcepimus, ejusdem Generis Ora-
tionem in Or atore, 406Π) imitamur, inquiren-
tes, ad normam ejus dictionem noſtram confor-
memus. Ex. gr. Π cauſam agis in Genere jJudi-
Cciali, hoc eſt, ſi accuſandus vel defendendus fſit

aliquis, Orationes imitaberis, quas in ſimili Ge-

nere Cicero habuit plurimas; quales ſunt pre

Quintio, pro Rege Dejotaro, ahrd Annio Mi- in
ias quascunque μ

lone &c. Et has potiùs quàm a
conſiderabis.

51 quid in Genere Deliberativo probandum κ
ſuſcipias, conſulenda tibi erit Oratio pro Lege
Manilia, quæ tota ad De eliberativum Genus per-

tinet.

51 cauſam agas in Genere EKxornativo, conſu- )

les

Aunun

μ
μ
Ροωρη "
εἰψϑῦ
ῳὓνιιαεΧι
Ὑ
Τ ΜΡΙ{
Ῥά ἃΡ
Ἰα
ᾳιεπ
Ἷ τεω“π'ω
Τ
ἼΠ ...
ἢ αὐ έ
:;ά'ἑ , Μ:ι!
᾽ δ Ἷ
-ο[ Π Ν
|͵| Π
...Ὀ
Εν)

!

λ

|
'

Π
“ι ἢ ζ'Π] ,
͵ |͵’|:᾽΄|;’

INSTTTuTIONES RHETORICA. 19

" Orationem/pꝓro Marco Marcello quæ Caji
e Ceæſaris, & partem Orationis pro Lege Manilia,
ὐ } quæ Pompeji laudes complectitur.
HHI Si in aliquem acriùs & vehementiùs invehi ſua-
Mhibu que ipſi vitia exprobrare velis, leges Orationes
iin Verrem, η M. Antonium (quæ Philippicæ
In dicuntur) in Piſonem, in Catilinam.
Huin Modi & praxes imitandi ſunt multiplices
ἰχ χ Quando Sententia Ciceronis quidem mu-
nuurumͤ tatur, retinentur tamen eadem verba. Sic Cicero
ἴ de morte P. Clodii ironicè dixit: Ρ Clodi
Ὶ, 100 mortem ο aοänο nemo ſerre poteſt, &c. Sic
Ilenme imitando de alio ſincerè dicere poteris: Tunti
αὐμάπν viri mmortem ή animo ferre nemo poteſt, Iu-
Ν get denatus, Marret Equeſtris Ordo, &c. Ν εὶ
contrerio ſenſu de aliquo ſcelerato: Perditibu-
“ jus hominis mortem iniquo animo ferre nemo
} poteſt, gaudet Senatus, exultat Equeſtris Or-
. [0. δῖς.
ς . Commutantur quidem verba, ſed ſenten-
ἰ tia eadem retinetur: v. g. (icero dixit Divinat.
ι ἰη Verrem 2. De te Cæcili, jam extra conten-
Τ certaménque noſtrum familiariter te-
cum loquar: tu ἐρ[6 , quemadmodum exiſtimes,
vigde etiam atque etiam; & in 16 collige, Θ
| 65 φ quid facere poßſs, conſidera. Putäsne
ie poſſe, & c. Sic Ciceronem imitaberis: Sed AJe te,
nimium pertinax adoleſcens, jam extra omnem
vontentionis acerlitatem familiariter tecum
loquar: tu quemadmodum ſtudeas, vide etiam
atque etinn, & quis ſit progreſſus tuus, &G
quos judicxes exſpectaturus ſis, conſidera. Pa-
lasne poſſe, &c. 2 8, Οὗπι.

20 INSTITUTIONES RHETORICX.

3. Cùm mutatà ſimul ſententià & locutione,

eundem dicendi tenorem obſervamus: v. g. Ci-
cero dixit pro Milone ſect. 2. Nam illa praſi-
dia, 444 pro kemplis &. Sic imitabimur: Nam

illa caſtra hoſtium, quæ pro muris ſtipata con-

υ ὐ

Π οῖτῖς ; etſt ad vim inferendam, δις.
4. Cùm pro ſententia aliam ſêententiam, pro
verbis alia verba eodem ordine & tenore collo-
camus: v. g. Cicero dixit: Novi Zudicii nova
forma terret oculos, &c. Sic imitabimur: Per-
ditiſſimi viri inaudita impietas aſſligit bono-
rum animos. ὅζο.

5. Cùm easdem Figuras, mutatis verbis &

ſententiis imitamur: v. g. Cicero dixit pro Mi-

lone ſect. 15. Quid porro quærendum eſt?
Factumne ſit? At conſtat; à quo? At patet,

&c. Sic imitabimur: ΕΖ verò, qui velit in virum

doctum evadere, quid præſeribendum cenſetis?
11 ſtudeat? At couſtat. &c. Ut praſtantiſſ-

mos dcriptores imitetur? At patet, &c.

6. Cùm in aliquo dicendi Genere eadem ar-
gumenta, eandem argumentandi dicendique

methodum tenemus.

Cavendum tamen eſt, ne ſtudio imitandi eo- .
usque deducamur;, ut noſtra repudiemus; quæ

magna ſervitus eſt, atque ingenii contractio.
Imò mone Quintilianus, conandum aliquid eſſe
ſupra eos, quos imitamur, præſertim cùm ple-
rumque facilius ſit, plus facere, quàm idem.

Denique optima Imitatio eſt, ſi in ea non

appareat, quod imitati ſumus; vel certè, ſi appa-
reat, aliud ab illo videatur eſſe.

τ

ARTI.

Ar
ΤΝ
ntiore

μ
μ ..}
Ἴ

De }

INSIIIUTIONES RHETORICXY

AARTICILVUS ἱν.
DQuot ſunt partes Rhetorica?
Ν PArtes Rhetoricæ quinque numerantur: I. Iz-
ε; ventio, de qua in hoc Libro primo ſequen-
πα; tibus Capitibus agitur. 2. Diſpoſitio, de qua
inkmm Liber ſecundus tractabit. 2. Elocutio. a. Me-
ürgme moria. S. Pronuntiatio. Has tres Liber tertius
η μ explicabit.

Σ ΠΙΒΕΒ PRIMUS.

De Prima Parte Rhetoricæ,
SIVE DE
IN VENTLIONE.

CAPUIT PRIMIM
De Argumentis, & Fontibus, ex
εἰ ὦ͵ quibus hauriuntur.

Ν Ἔἷ’ ,
μ Ἂ Uoniam finis Oratoris eſt, dicendo per-
NdCN ſuadere, perſuaſio autem Fide & Motu

Oratori, Argumenta, & Argumentatio, Ampli-
1 well ficatio & Affectus. Priora duo valent ad faci-

, Poſteriora verò ad Motum ſive Voluntatem 1π-᾿
ωῃἑὖἆὓὖὼΐἷ clinandam requiruntur. ᾽
; Ρῃ[επᾖπἵξξ Π Ν ΤΊ ζ [ Ι.͵ Πδ I.
e Wid (Ὲ Inventio, quid & quotuplex ſit
τ μ Ό Β Argumentum!?
εἰ Nrentio eſt excogitatio rerum verarum aut ve-
riſimilium, quæ valent tam ad faciendam

Tr1 Ν Ἷ Ξ . “
Fidem, quàm ad Morus excitandos.
ε: B 2 “γρώ-

' Ρυἓῖκωὓἓἔζ endam fidem, & intellectum convincendum:

᾿ Ἂ “Κ᾽ conficitur, hinc quatuor invenienda ſunt

22 INSTITITIONES RHETORICAX,

Argumentum eſt inventum ad faciendam

Fidem vel eſt ratio rei dubiæ faciens Fidem: At

ſi velis Fidem facere, Eloquentiam eſſe expeten-
dam, excogitésque illud Argumentum, quia eſt
Ars bene dicendi; ità propones: Ars benedi-
cendi eſt expetenda: ſed ea eſt Eloquentia:
igitur eſt expetenda.
Argumenta ſunt triplicia; alia certe, alia pre-
habilia, alia dubia.
Argumenta certa ſunt I. quæ ſenſibus perci.-
piuntur; ùt quæ videmus, audimus. 2. Quæ
communi hominum opinione ſunt comproba-

ta; àùt afficiendos eſſe honore parentes. 3. Quæ

