tur, δῦμι» κλῦμι; ζῶῦμι ; ſunt enim properi-
ſpomena. In duali verèò & plurali, & in toro
Paſſivo & medio corripitur υ. Nam ubi cæteræ
conjugationes habent n, vel & in ſingulari, ibi
quarta habet υ productum; ubi verò cateris in
plurali eſt ε. vel o, vel ὦ breve, ibi quarta fuum
quoque ν corripit. Hine „ Aoriſti ſecundi
activæ vocis indicativi modi pluralis numeri
longum eſt; ἔδυτε. quia alia quoque verba in
μι5 Præter hæc duo τίθημι & δίδωμι. longam
vocçalem in plurali hujus Aoriſti habent.
V. In imperativo ſingulari corripitur υ in po-

lyſyllabis; χέκλυθι» κέκλυτε, ζεύγνυθι:; at diſyl⸗

laba produeuntur. IIiad. I.
KAXO1ρα ἀργυρότοξε,
Anai me Apsko?

Homer.

N u
in (ἡ

"

μ
Ἴ
}

Χ}
hehn
Amulun
μ A
ἽΝ
Ε.
Π
ἐ
,

ἐμε ὶ
{{ vorlen
11
| ᾧἷεεε }
ὑ η
ἢ κιχὴ
Μ Ν μ

Π

μ [η};

ἀμ

Σώ;"ἅ

)
ἰγμι)
ὄ

|
Ν
.

in lin '

᾽

VERBORVM. 9

Ρἓἅοπιζζἓ;ςὤ’ἶϊχ Homer. Iliad. 19. A'XX ὄρσευ» ππόλεμόντο χαὴ

ἴ α ὄρνυθι λαξς.

"φ
410
Duid ,
Π ι
ΒΜΜἨ
πηήη 4
Μά ο μ

1 {

Ν ο ὐμ
{ δμηΝ
{{
Τ

Π

ἡ 40;'»'}1; }

Sedexcitare, & in bellum αἰϊαν impelle ρορωΐον '

CAPUT XVI.

REGULE COGNOSCENDI
ΟἸΑΝΤΙΤΑΤΕΜ ANCIPITIM Ν
PRIMIS ET MEDIIS SXYLLABIS
NOMINUM.

! . .
I. Ἀ ΝΝεερβ vocalis ante aliam ſive brevem,
ſive longam, non corripitur neceſſarièà,
ut apud Latinos fieri ſolet; ἰὸς) venenum, ſagit-
ta, ἀὴρ» aér, ἰητὴρ» ſeu ἰατρὸς» medicus, prima
longa.
Homer. Iliad. 4. Ὑλαΐης μὲν Μενελάῳ ἐπιπροί-
μὲν ταχὺν ἰόν.
Auiiene Menelao celerem ſagittam immittere5
ANNOTATIO.
Apud Latinos pauca ſunt latina, quæ vocalem
ante vogalem non corripiant. Quando verè
apud Græcos vocalis ante vocalem corripiatur,
difces αἱὰ & obſervatione, partim etiam ſubfi-
dio Proſodiæ, & linguæ Latinæ; quis enim ne-
ſcit, hoc vocabulum anρ primam producere;
item illa Μαχώων, Machaon, διδιυμάων-. ποσει-
δάων. & ſimilia penultimam habere longam?
εἰὴρ corripitur à Phoeylide hoc verſu:
Σῶμωα γερ ἐκ γαίης οᷣe πάντες ἐς ὠυπὴν
Λυόμενοι κόνις ἐσ μὲν- ὠὴρ δ᾽ ἀνὼ πνεῦμια “ Ἔδεκται.
Corpus enim babemus e terra, 85 omnes in
eam reſoluti, pulvu ſumus, aër verò ſeu cælum

recipit ſpiritum. Σ
l. 4

60 DEz MEDIIS
II. A in fuperlativo emper corripitur; σρς
φώτωτ( . ſaßientiſſimus, σπτρᾳότατος; Σ
III. Nomina in αa paroxytona, quæ ultimam
habent longam, penultimam corripiunt; σοφία,
Φιλοσοφίω: μαρίω. συμφωνίω, ὄξθα“γξαφέω, &
alia hujus generis.
ANNOTATIO.

Exeipi ſolent hæe, ὠνίων ſeu αἰνίη, triſtitia, χο.
vin, ſeu χονίω, pulvsi, αἰκίη, injuria, plaga, καλιὴ,
ο Μ καλιῶὼ, niduas, oouon, tenuu funicalas, linea
piſcatoria ex ſetis eqiinis.
Eſt tamen, cùm corripiuntur.
Theognis. Μή ποτ᾽ ἀνήκες ον» Κύρνε λάβης ὠνίην.
Ne unquam triſtitiam immedicabilem aſſumas.
Iliad. 2. Πρηνέες ἐν χονίησιν ὁδ᾽ ξ λαζοίωτο
“αίαν.
Pronus in pulvere mordicus terram appreben-
dat.
Sophoc. Elect. Αἷγιν χωτεπίφνεν αἰσχίςαις ἐν
αἰκίαις.
Quæ ipſum occidit injuriä turpiſſand.
Phocyl. Μηδε τις ὄρνιθας κωλίϊς ἅμα πώντας
ἐλέϑω,
Meque accipiat quis ſimul omnes τοίμογεν ex
nido. ΄ :
Solent interdum Poëtæ ſolità ſuâ licentiâ alias
quoque quantumvis naturâ breves dictiones in
za producere, ùt Theocritus, ſeu quis alius au-
Ctor, in Syringe.
Σύριγξξ ὄνομ᾽ ἔχεις, ἀδ ει δῈ σε μέτρω σοφίης.
Drinæ nomen babes, canunt verò te wetra ſa-
Pientiæ.

Odyſs.

"

ΠΗ

,

αἰομ

Π χ

μ
Ueremn 16
ἜΠ

εὶ μ}}}

"

Π
Π μικι
Neelekn ὶ

Μ
Ὶ

ἰ ὰ ὰ

ἀμίντοι
lingni ἰ
Π

ly. ε,

' !
ἡμιμάῃῃ, ,

1 Ϊ
Ν 1...}}}}

Τ ἽΠ

ἐμημ ι
ξεἓψ, Μ
Ν
Μὶϊἴ:ΠἐΓΠΠΞ.'Α
Χ!αἑί...:ἑωε
ὑ ῃ

᾿
lg η
Ἱ
" ΓἑΙ.λπ]
ίωηκ;ᾳ) ,

ἢ ΐἁΠ ὦ:ἰι“;’, ᾽
' ιςψ; ὴ
ΠΗ [πΠιι}

Ἷ
7 .η}
ἼΠΠΠΠΠ

,
1 N }

μ Π }

Γ μ
᾽"-ΐ:ῦἑἄεεπιϊὰὢὶ;ε
εο
ῶ

Τ ι SYILLABIS. 61
Odyſs. 22. Q καχοεργίης ἐνεργεσίη μέγ᾽ ἀμιρί-.
γῶν. .
Beneficium maleßicio longè melius eſt.
Fit hoc, quia brevis eſt inter duas longas, ἂξ
& in his χρομμύων» à χρόμμυον» capa, νηδ ὑῶν
2 κἡὶ γηδυὸς» venter, & in aliis. Hinc non adeò
condemnandi ſunt, qui nonnunquam in latino
carmine idem ſibi permittunt, dum ſyllabam
brevem imter duas longas ſitam proclucunt, ùt
ſit in nomine Andreas, Mathias, & in ſimilibus,
maximè propriis. IIli verò ferendi non ſunt,
qui hæc & alia hujusmodi arbitraru ſuo produ-
cunmt, Maria, Sophia, Symphenia, barmonia, qua-
ſi penultimæ eſſent longæ, vel certè communes.
Nec refert, quèd multis in locis uſitatè accentu
ecuto illa vocabula pronunciantur. Notum
enim eſt, accentum & quantitatem apud Græcos
diſtingui. Unde in carmine non attendendum,
quis ſit accentus, ſed quæ quantitas.
IV. Breve eſt jota in diminutivis in μον: τὸ
ἡραμμάτιον, litterala, τὸ Φογμάτιον» ἀησῆηα,
τὸ κοράσΊον; puella. Et in comparativis neutris,
βέλτιον, melius, ἥσδιον, ſuavins, “γλύκιον, dulcius
& in multis adjectivis in 02 ὃ ἄξιος, ὁ ἀνάξιος,
dignus, indignus, ὁ ὄλβιος, Jelixz & in multis
ſubſtantivis, ὁ βίος; ὁ βίοτος, ὅτο. ;
Mimnernus. Αυτίκα τεϑνᾶναι βέλτιον ἢ βίοτος:
Statim mori melins eſt, qudm vivere.
Corripitur quoque jota in nominibus poſſeſ-
ſivis in wog; ὁ ἀνθρώτσεινος., bumanus, & ſignifican-
tibus materiam, ὁ λίϑινος, lapidens, ὁ κέδοινος)

ccdrinns, ὁ ξύλινου" lignens; tempus item & ho-

ram ſigniſicantibus, ὁ εἰωρνὸς, vernnt, ὁ Θέρι-
; γὸξγ

62 Ὧ ULTIMIS

γὸς 5 æſRννν., ὁ νυχτερινὸς, nocturnur, ὁ ὀστωριγδρ;
autumnals, licet penultima quoque longa le-
gatur. Iliad. 21. & alibi.
Ωἧς ὅτ᾽ ὀπωρινὸς Βορέης c.
Sicut cùm autumnalts Boreas G.
ANNOTATIO.
Comparativa maſculina in ov, & neutra que-
que producuntur nonnunquam. Philemon.
Ἤ διον ἐδὲν»γ ἐδὲ μεσικώτερον
Εἰς᾿ ἢ δυναῶ ι λοιδορόμενον ζέρειν.
Snavius nihil eſt, neque mags muſicum, qudm
poſſe convitia ferre.
T in pronominibus producitur; ὑμδίς, ὑμῶν,
ὑμῖν, αͤ, ὑμέτερος. At in nominibus polyſyl-
labis fœmininis in vyn, & vrno, corripitur; γη90-
σύνη, lætitia, βρωσδ᾽υτὴς γ tarditas, γλυκύτης, dul-
cedo, ταχυτῆς: celeritas, & in aliis.

CAPUT XVII.

DE QIANTITATE ANCIPI-
TUM IN ULTIMIS SXYLLABIS.
: a.
I. Mnia nomina paroxyrona ſecundæ ſim-
plicium in , α, ε, δ ; . & , Ppro-
ducunt ultimam; ἡ σοφία, ſapientia, ἡ στενίω; au-
pertas, 7 Jeααα, ſervitus, ἡ προφντεἷῶ Ὑ }ῦῸ} οἰϊ4)
ἡ Θέα» [ῥεξ) χονείκνν, Afd'a, Leda, ὴ Μώρϑω, Mar-
ἐῤαᾳ. ἡ πέτρα, betra, κἡὶ ἐσιχάρω, Tocus, ἡμμέρω, dies.
Excipe ἴω & ia, una.
᾽ Theognis. Αὐγϑρώστες» ἃς ναῦς μὴ μία σπάντας
γοΙ.

Homines, quos navas non una omnes agte Ῥ
’ . Pa-

{{

hußs η
.
Π
,
71
ἡ ὴ
u fenbra

Honm ι
υ ὴ
ll nni ſ
Π η
Ἀ μῃ

„
μ α;'θκςα, ]

ι
ἐηήμ,

δὰ ὕῃῃ

Ν SYLILABIs. 63
ὶ ] ΄
ἢ Μἷ,“’”ἕ“ι'« II. Paroxytona, quæ ante æ geminum habent
μ ſigma, aut unam duplicem, corripiunt ultimam.

ἰ Οὕσσωα; fama, Ὅχ λιξ;τσα:, rabies, δόξα,, gloria,
. Φύζα, fuga, δίψα, ſius. Quibus adde τόλμα,
Π ἀρυπο μ τ
Odyſs. I. Η τίς τοῖ ὄὄσγησε βροτῶν. ἢ ὅσσαν

Ἡ Ι 3. “ . I. . . .
n ῃ Siquis tibi dieat mortalium, aut faumam audi-
veris .
μ Ν ᾿ 7 2 QR 2
. μιαᾷ, 9. Αὐέρως ἐδὲ Θεὸς, κρωτερὴ ἐ ελύσσω

ψ δέθυκεν. .
Magna ipſum inceſſ⸗t rabies.
μ Theognis. Δέψα δὲ λυσιμελῆὴς κ μεθυσιῷ
ΜΠ2}5}}:} χαλεπή. ' - ἰ
Π ς membra ſolvent, & ebrietas grauis eſt.
μ Hom. Iliad. 9. Θεσπεσίη ἔχε φΦφύζα Φόβε,
" πρυόεντος φταίρυ. Ὰ '
(Achivor) vinitur immiſſa tenebat fuga fri-
N idi timoris ſocia.
Π III. Omnia oxytona ſecundæ ſimplicium ha-
bent æ longum; , χαωρῶ; gaudium, n oynoa, ma-

; Corripitur, ùt nonnullis placet, “αιδνὼ, [μ-
mial dur, jocus.
eiae ANNOTATIO.
ni Sæpe cognoſci poteſt quantitas hujus decli-
mnuſikl, nationis accentu, qua de re cùm cap. 6. dictum
a Rit, non eſt, cur hic repetamus; nam hæc, πότγια»
}

veneranda, τρέπεζ , menſa, & ſimilia,; nemo
„ non videt, habere α breve, τ & iſta « longum,

ἐ πήρα, ζαίφρα, λαύρα; φαύρα ἄνρα; quia, ſi
" breve eſſet, tunc prima circumflecteretur.
4 ὍΝ ͵
“Ὡ“Δ. IV. Præ-

64 . DE UrTIMIS

IV. Præter verba, quorum accentu cogno-
ſcitur, breve eſt æ in omnibus neutris pluralis
numeri; ξύλα, ἡδιέα., ὀξέαγ & in neurris ſingula-
ribus quintæ, ϑυμίώμω; hymiama, στράτευ.
ua, exercitur, & in adjectivo neutro μέγα; wag-
nuzs, & in accuſativo ſingulari quintæ ſimpli-
cium, ùt & contractorum, cùm in & non contra-
tum' exit; τὸν τιτῶναγ αἰαγτῶ;, δημοσδένεω ) βα-
σιλέα.
V. A longum eft in vocativo primæ ſimpli-
cis nominum in ὡς; & in duali, itémque in duali
ſecundæ. Longi etiam ſunt vocativi poétici,
ὦ Πολυδάμα; Κάλχα, Δ'τλα.
Homer. 12. Iliad.
Πολυόδάμα, συὺ μὲν αὐτῇ ἐρύκακε παάντας ὠρί
φ :ς. ᾿
Folydama, ta quidem hie contine omnes procerei.
ANNOT'ATIO.
Producuntur etiam apud Latinos hujusmodi
vocativi. ΄
Ovid. Tempur, Atla, veniet, tua que ſpoliabitur
aaro.
Virgil. Non bac, ὁ Palla, dederas promiſſa pa-
rventi.
VI. Vocativi primæ in , nominum compo-
ſitorum à verbis μετρῶ, πωλῶ», τρίβω, item illi
in , za, νεὶ α, & ali, qui contra commm-

nem regulam in æ exeunt, breves ſunt; ὺτ %

γεωμέτρα, βιβλιοστῶλα, “ππαιδοτρίβω» προφτῶ,
σηξότα, κυνῶπα, Σκύϑω- μεναῖχμα; λάγνα.
ἰη Epigram. ΕἼνεπε τὲς ὠριθμεὸς ἐμηεείρε Ὑθῶν
μέτρω κρίνες.
Bie illos numeros docte geometra.

ſepohu
Τ
γμμμαμὶ
.

begte Un.

t.

ι Theoe

μ }
(
.}...}
ἡμάμι
{ Ν
ἂ

᾿ ὶ
͵Π' Π
Π Π
ἡμέγμ ὴ
Ill ,
Ὑ γτίῃ;
Ἡ ,
ἢ "Χ
7 ἷ
ἰδηῃ
ἰ
ἀὰμ χ
β Ι.ἹΑιὀνεὡὶα
μῃ

) 1

ἴη;. ο ᾽ STILABIS. 6 5
dan . ANNOTATIO.
„A ς Arliqui regulam iſtam tantùm de appellativis
εη intelligendam tradunt, non autem de propriis;
on" ſed tamen Theocritus Idyll. 7. ἰά non obſervat.
μ . μακαριςὲ Κομᾶτα,, τῦ ϑὴν τάδὺ τερσγὰ πι-
ἄη;. πονοῖς. : B
Π Ὁ beate Comata, tibi hæc Iucunda diu accide-
trunt.
αἰηηῃ: Idem Theocritus produxit etiam appellati-
τ Ὠ σπύκτνα ΤΠολυύδευκες. Ο pugil Palax!
VII. Omnes præpofitiones in æ«, & conjun-
Ctiones, & pleraque adverbia fuum α corri-
. . .- ἄΣδον .Λ 4
οαπκ! Piunt, licet Poëtæ verss gratiâ ſæpe produ-

cant.
tin mnfun I. "
Τ I. Jota non contraétum corripitur in neu-

lanky tris; μέλι. ἔυχαρι» σήνηστι » πέπερ.
τ , In Dativis quintæ; τῷ αἴαντι» & in plurali
4 uſet⸗ αἴαση & in aliis declinationibus, addito; αἰγρίαι-
on usgatot, λόγοισι.
Eh III. In illis quoque, per paragogen auctis;
Zingi, ςρωτόφι» “ποντόφι!» & in verbis, ἔλϑησι,
pro ἔλθῃς.
SAINhII IV. In Vocativis quintæ, Nominativi abji-
μ Cere ſolitis; ὄφι» ἔρι, ὠμαρυλλί. ΄ : '
Π V. In Pronominibus γῶ!» σφῶϊ» σφίσι» δι in præ-
εμ η Poſitionibus, ἀμφὶ» περὶν ἐπὶ; Ἰτόπγαας adver-
μ }. biis & conjunctionibus, Ρώμαϊςὶ» ὠμογητὶ» ὅτι.
Vl. Adverbia & pronomina per paragogen
jota additum habentia producunt illud; von,
Τατοὶ) ὡτοσὶ. τατογὶν τετωϊ,

Μ ; Ε ἑ Ariſtoph.

nmnan,

E

66 DEz ὕττιμις
Ariſtoph. Pluto. Tær! συ τολμῷς ὦ μιαρω.
τώτη λέγειν : ἔΠτ ο τ -
Hoc tu audes, 6 ſceleſtiſſima, dicere?

ὶ

Ibidem. Οἷςις πότ᾽ ἐξὶν ἑτοσὶ. χαὶ τῷ Χχάριν.

Quirnam ΠῈ hic, d& cur advenerit.
VII. Producitur etiam jota 0 Atticis exe⸗,
vel a, vel ο factum; ὁ6)) 5 τοδ[» ταυτὶ, τετὶ, pro
, ταῦτα; τἔτο.
Ariſtoph. Pluto. Tnyd! δεδίοτε μηδὲ διαμα..
χέμεϑσα; ΄ τ
Hanc reveriti, neque repugnabimus

2 - ς Ἀ 51 ἐ
Idem. Οὐχ ἔϑ' ὅπως ὁ χρησμὸς οἰς τατὶ ῥέποι..

Non eſt, ut huc oraculum inclinet.

T.

I. Nomina neutra quintæ, breve habent u;
arbi, grex ovium, 6ρ acutum, γλυκιὺ
dulce, ἡδιυν, ſuave, δριμυ, acerlum, βαϑὺ, pro-
Jfundum. L
II. Pronomen , & Doricum 79, & multa
adverbia; μεταξὺ, inter, μεσσηγιλ» idem, & dr-
τικρυ, contra, quod tamen aliquando producitur.
HIiad. n. ΑἸὐγτικρυ Φ᾽ αἰστόφημι.» γυναΐίκα μὲν ἐπ
ὠστοδ᾽ ώσω. : :
- Ἐχργο[τὸ dico, mulierem von reddam. .
Iliad. 17. Αὐγτικρὺ δ᾽ ὡπαλοῖο. δὶ ἀυχέν(:
ἤλυϑ᾽ ἀχωκή. '
Penitus per tenerum collum venit cuſpi.
III. Producunt υ tertiæ perſonæ ſingularis
numeri quartæ conjugationis verborum in μι»
in Imperfeéto & Aoriſto ſecundo; ἐδοὺυ» ἔφυ.

IV. T. ex reſolutione diphthongi breve eſt

tam in fine, quàm in medio; ἔν, δὕ» bene. :

τ ὑδὴ

; ςξοπςἓἷὶ}“

Π Ἡἷὦ”ν {

τΐν
nig jf
Π
Ἄ Ν Δ᾿
ὶ Π
ἐτιι Π ;
En
.
Ἴ] ᾗκὑεπ ;
Νὰ 0
ὑ
{
Cerlnmons
Π Ν
ΤΝ Π
, |
ἰγυὰ
ΠΠ’. Ἀ μ

,

Ὑ τ
ΞὉἹ μ
ἣ Ρ

: ἷΐφἷυῃἷιξη;
"

ἴ

9 n
Π ἡ",
" Ἷ
"
Ν νὰ,

Ὶ }

ἡ
ἐ
μἴηῃ!

{{

ἰ μ
Ὕ
uni μὉ}

Π
μ ) ι

!
'

64
μ 1
ΤΝ

" ,

SYILABIS. 6 7
ΑΝ. ᾿
Τ. Longa ſunt Maſculina in ὧν ; ὁ τιτὸν» τετᾶ-
„O Titan, ὁ γταιαν » πτωμδγ(θ)» βάάε, ὁ Πων , Πα-
γὸς» Pan, paſtorum Dkur.
Τ. Corripiuntur Vocativi in ἂν facti à flexis
per v? &, & nomina & participia neutra Aoriſti
primi; ὦ Αἰαν; ᾗ “41αχ.ὦ Θόαν; ὄ Thoar, τὸ μέ-
λαν» nigrum, τὸ τώλαν: ſerum, τὸ τύψαν, guod
verleravit, τὸ στοῆσων» γμοά ferit. Præter στῶν»
τῷ παντί(Θ»» οὔῶμε; licet ejus compoſita, ἂξ
ὥπαν. σύμπαν. aliquando corripisntur.
Hom. {Π|π4. 13. Alav ὀποί τις νῶϊ ϑεῶν, δι ὄλυμ-
φγον ἔχϑξσι. ο
Ajax cùm aliquis Deorum, qui olymphum ha-
bitant, ubeat nos pugnare.
Ibid. Ω, Θόαν . ὄτις αἀνὴρ νῦνγ᾽ αἴτι(θο.
Thoar, newo virorum in culpa ε. .
III. Corripitur Accuſativus in ay ſecundæ
declinationis ſimplicis nominum habentium ὦ
breve in Nominativo; τὴν Μίϑσαν. τὴν λύσσαν, τὴν

ὄσσαν;» τὴν τρώπεζ αν» quæ partim cognoſcun-
tur accentu, partim ex regulis traditis initio

hujus capitis.
IV. Adverbia in av longa ſunt; πέραν » τ γᾶρ
λίαν, valdè, ἐυαν» evan, vox bacchantium;,
ἄγωαν; nimis.
Soph. Ajac. flagell. Σὺ δ᾽ ἐχὶ 'πείσῃ: , πόλλ᾽
ἀγαν ἤδυ ϑροεϊς. :
Won obtemperabi multa jam ἰοσηενῖσ.
Excipiunt ὅταν , quando, & natnναaννFamnino.
Odylſs. 2.

!

Οϑη τάχω δικον, ἄστωντα :
Β 2 ο Πρώγχν

68 DEULTIMIS

Πάγχυ “διωῤῥωΐσει βίοτον δ᾽ ἀπὸ πάμπαν᾽

ὀλέσσει.
Quod citò domum totam omnino deſtruet, & te-
zum vibtum jfunditur perdet.
ANNOTATIO.
Euſtathius in iſtum locum ira ſcribit, ὅρα χοὴ
1⅝ πάμπαν συςαλὲν-» ὡς τὸ ἄγαν Χχοὴ λίαν. Vide
e iam vocem σσώμσαν correptam, ſicut adver-
bium ἄγαν ς λίαν. At nihil novi eft, ſi τὸ ὥπαν,
cùm nomen ſit, jones quoque corripiant, & ipſe
Homerus. .
Τῶν δ᾽ ἅσταν ιππ π σεόδίον..
Totur campus repletus eſt. ᾿
Attici verò, ùt dicit Æ hus Dionyſius, produ-
cunt ultimam, τ ὥπαν ; hac Euſtathius: Ex cu-
jus ſententia vides, etiam ἄγαν & λίων corripi
poſſe.
ἈΡ.

Brevia ſunt finita in æ; τὸ νέκτωρ, πεξίαγ» τὸ
ἧἥπαρ: hecur, τὸ δέλεαρ» ſca, τὸ ὄναρ . ſomnns,

ſomnium: Adverbia, ἀυταρ » ccterum, & ἄφαρ»
ſtatim, continus.
Excipe monoſyllaba, ὁ κὰρ» ραρ & ſiquæ
alia huſus generis oceurrunt; γῶρ tamen corri-
pitur & interdum producitur.
I. Longus eſt Nominativus ſingularis primæ
ſimplicium; ὁ Αὐνείας, & Accuſarivus plurlis

ejusdem, & ſecundæ umplicium; τὰς Amciag,

σὰς μέσας- niſi per dialectum corripiatur.
II. Longa ſunt ne mina flexa per Τ 30 Alæt,
Αἴαντίῷ»» Ajax, ὁ Κέλχας- Κάλχαντί(»» Calehas,

6 Πρλυδώμαῳ Πολνδώμεντ(ῷ»» E'olydamat.
ἄ ’γῇ...; Πὰᾶς

ἰχ ς
Π4..}]

ἴ ἥ ῃ
Μ
7 ἤ μ

ο Neiü

/ }
ΜΡῸΥ
Ω
' ὶ | Ϊ Ι
ἢ Μἃζ”»’}
Ν

Π

Ἷ )...
ἐ μ
μ ᾽
ὙΜν Μ
Ν
ΕΤῚ
᾽ |
Π
4vein koe
ι
Ν
|

Π

ῚῚ Τ᾿
ΠΪ αἱὶ
μῃ }

!
μῃ

μῃ
Mhibos Ni

Ull

ἴ

megem et

Π
Μ η }

!

,

δηΐμμ,ὦ

ὑ ιν: ἐν
τ

Τ
ΡΗ "
) Π } N

Τ

οο SYILAPIs 69
III. Πᾶς cum compoſitis, ὥπας» σύμπαρ»

ommnis.

IV. Participia maſculina in ας: ὁ τύψας; τύ-
ψαντίϑ.»» ὁ ἱξαἰς. ἱσάντί(θ»: ο ςάς ς ἐντί» ὁ ποιή-

'σαζ) ποιήσαντί(». .

V. Brevia ſunt fœminina in ας; καὶ λαμπας,

aun d lampas, ἡ μονοὶς, unitas, & maſcu-
lina, b μέλας» niger, & ὁτώλας"» τ!πῤ!ἑγ, ὁ λᾶάς,
173 λάα(θ", ἰαρὲν, ὁ μέγας 9 magnus; hinc ὑπέρ-

μέγας» & neutra in ας) T κέρας» cornu, τὸ
χρέας; caro, τὸ σέλαξ. Iumen. ᾿
VI. Corripiuntur Accuſativi plurales quintæ

declinationis ſimplicium; τιτῶνας; βότρυας, βήτο-
βας» & quos Poëtæ formant ἃ pronominibus,

ἡμίας, ὑμέας» σφέας.
Iliad. 10. Καὶ ψ εἰς ἡμέας ἐλδοι
Et rurſus ad υοῦ veniat.
ANNOTATIO. .
Videntur etiam corripi .olici Accuſativi ὕμ-
æc, m Eoles aliàs alpha longum pluralis in bre-
ve mutent, ùt ſuo loco dictum eſt. Non eſt au-

tem negandum, quin aliqua ex his, quæ corripi

diximus, inveniantur à Poëtis interdum produ-
Ga; ſed 14 rarum eſt, & fit licentià poëtica: aut
excuſatur cæſurâ aliove modo; ſic ultima in
δάμαρ. apud Homerum, & uſtima in τάλας

longa eſt apud Euripidem, & alia apud alios.
: IN.

I. Breves ſunt Acculſativi quiatæ in ν» à no-
minibus barytonis; ἔριν» ὄφιψ.
II. Pronomina Ρ Etica μὶν & v»y, TV, &
τέϊν. pro σοί» σφὶν» γῶιϊν, σφῶιν ; adverbia σταλιν»
iterum, γγρὶν » prius, & 15 ſyllabæ, quibus“ ad-

Ε DEULTIMIS
ditur; τύπτεσιν. λέγεσιν. τιτῶσιν. Quædam

tamen interdum producuntur, ſicut & 7αρpro

ἐμοὶ» apud Theoc. Idyll. 2. & alibi.

III. Darivi ὑμῖν & ἡ i; longi ſunt, ùt ex ac-

centu conſtat; corripiuntur tamen retracto 30-
cenfu, & in acutum commutato, ἄμμιν. daun;
vel ἡμὶν» & ὑμίν,
Theoc. I3yl. 1. Χαίρετ᾽, ὁ βωκόλ(». ὄμμιν ςγω
Δαφως εκ ἐπτ᾿ ν ὕλαν.
Valete, bubulcus ego Daphnis non ero veli⸗
amplius in ſylvis.

IV. Longa ſunt duxly, ὁ δελφὶν, ἡνν, πρ;ν,Φ

ἡ Σαλα)ὴν . & ſimilia, quæ in μ Genitivum
formant, & dicatalecta dicuntur, quòd in & ς
terminentur.

I2=.

I. Corri ipiuntur gravitona in * : Ἢ σπόλις..

nrbe, καὶ ἔρις» lig, & omnia nomina, quorum
Cenitivus in Ὁ» breve exit, ſive ſint oxytona
ſive non; ἡ ταςανωις, ty⸗ rannit, rαααο
Beionig, Βρισηϊδ' Ὁ» Briſeis » τὶς 5 τινὸς : αἵ χὶς lon-
gum eſt.
II. Producunt , quorum augmentum 1 ἰοπ-

gum eſt, cujusmodi funt omnia dicatalecta ſu-

Periùs commemorata, & præterean cenn , cre-
ido, χυημεὶς » tibiale, ocrea, ἡ σφραγὶς . gillune,
ἢ Χχλ ως, εἰ ε. Homer. liad. 12.
Ἐΐχον ἔστημοι βοὶ . μίω δ' ὲ χληὶς ς’πειρποε::

„
ἤ

Ρ ΖΜΜΜ "1 Μαωθ una austem clavis acoommo-
dat 4 eérat

ANNOTATIO.

Gaza, & Laſcaris, & alii volunt diſyllaba,

quorum ber aultima naturâ longa, & quæ neque

Ὴ

propria

Γν
. Ξ]ΜἨΠ“ Ν

] ͵ι|
Ιἷ“

μρϑὶ
ἱ n
᾽ ὡ ι1ω
umuli
Π {}}
{ ,
ἽΠ ,
Μ ;α““
[7....
μ οἱᾗεν.ιε.ε
͵͵1᾽Φ͵ Η

η

01
4!11!(’!

ἿΠ I

κῃ »... '
'Π'Π;...ἶ

Kcolliie

Λ

᾽) |||"
. arti

ἐ

Μη
υ

Ἰωι ΟΜ
ω ῃ
ἑ ΠΙ.ιΡΜυευπ
ἑ ᾳῳα ἿΠ

Π

β.,.} Ἐ
"Λ , 1}.}}
μῃ
Π

}
᾿ " 7

Δ
, ρην Ν }
( Π ΜΜ(“"

᾽ ἣἤ
Μ
...4";3...

opria ſint, neque diminutiva, habere , ὅτενς

in Nominativo, ut κνημὶς» nenn k, κληὶς ; ſed non

adferunt pro ſua ſententia exemplum: Neque
verò εχ compoſito vocabuli, χυημὶς, id colligere

licet. Nam licet aliqui ſcribant ἔυκνήμις, àcentu

in antepenultima; alii tamen accentum, & qui-
dem acutum notant in penultima, ἐνχνήμις εχ
quo conficitur, ipſos habere ultimam pro lon-
ga; alioqui circumflectenda eſfet. Et illi ipfi,

qui ἔνκνημις ſcribunt, faciunt σπτολυκλήϊς ὃτ 6 χλήϊς ᾿

paroxytona; nec immeritò, producitur enim

IIiad. 24.

Οσση δ᾽ ὑψορόφοιο ϑύρη ϑαλώμοιο τέτυκτωι
, ΑἸνέρ(ἢ» ὠφνειοῖο ἐὐχλήϊς ἀραρί)ω. ΄
ψαμέα autem alti janna cubiculi eſt viri 4 7υ1-
tie, lene obſerata, aſffabro aptala,

III. Adverbia in ᾿ς corripiuntur; ἅλις, ſatiz,

„ Ν 7 Υ ; Τ
Δ; Τρίς, ΤΎ ρα ς 5 7ΓΈ Ύ ΟἼΔ10) στολλώνεξ) 91 6 7)

quater, quinquies, [ερὸ. ἀμοιβωδιος» υἱοίῥγης al-

ternatim. Theoc. Idyll. r.

Ec τρὶς ἀμέλξαι. Et Idyll. 2. Ἐἰς τρὶς ὦποσ-΄

σγίγνδ 9 107 libo.
. FN. ,
I. Accuſativus quintæ in vy corripitur; ὀξὺν,
ἐδουν!, γλυκύν. '
II. Er participia neutra quartæ in μι: ζ eνρο,
& conjunctiones, vOy, τοίνυν, igitar; & præpo-
ſitio σαύ. .
III. Producuntur, quæ duas habent termina-
tiones in recto; ὁ φόρχν» Phoreys, Neptuni ſilint
ὁ μόσυν; φογεῖν.» vel turriz lignea, & quæ υς No-

.

Σ w Σ Ξ 1 – „, τ Τ ,
minativi habent longum, μλὺξ, 19229
—2 ΄ 4 νιεν 2

»

ψ ς., οφβυς» {:τ;.!ἶ;ἔπΞἐἰ»-'ν':ττ’-, μ α : ἐλὺν, ἐ;
. ἊΠ

ῃ
΄

Β, ἡ .

1

SYLLABIS. 71

72 Π ULTIMIS

ſeu ἰχϑῦν; ἰχϑὺυς δρυά Oppianum corripitur,

quare etiam ἰχϑυν corripere licebit; & eadem
eſt aliorum ratio. ' , ΤΑ Ὶ
IV. Producuntur primæ perſonæ Imperfecti,

& Aoriſti ſecundi verborum in μι; ἐζεύγνυν,,

ἔφυν; ἔδευν » & adverbium νῦν» cujus quantitas ex
accenlu ſatis patet.
ΎΡ,

Finita in ve, dicuntur eſſe longa à Grammati-

eis; ὁ ψίϑυρ, ſaſurro, ὁ μάρτυρ. tefta, τὸ πῦρ,

igna, quod accentu notum eſt; in obliquis tamen

certum eſt corripi, ùt ſuprà diximus; μαίρτυρ
corripitur à Bione Idyll. 4.

Μάρτυρ ἐγων, ὅτι μῦϑι- ὅδ᾽ ὅλετο πᾶσιν.

εἰληϑής.

Teſta ego ſum, quòd bic ſermo omnibus verus ſit.

TZ. '
I. Corripiuntur adjectiva in ς οΟχγτοπα ; [ὁ
γλυκυὺς» 6 ἡδὺυς, ὁ βαρύς. ΄
II. émque ſubſtantiva; ὁ πέλεκυς ) ſecuru,
ὁπῆχυς» ubitms, ὁ πρέσβυς ſener, legatus, χέ:
λυς, οῥεἶγ», ἡ χλαμυὺς . blamyt, ὁ χαὴ ἡ νέηλυς» ad-
vena, ὃ βότρυς, otrar, κα κόρυς» galea, ὁ ς χυς,
ſpica, vνος mortnut. ᾽ εὴ
Excipe ἢ κώμυς, χώμυϑ(.. faſcicidlus, mani-

bulus. Nem ſi ultima eſſet brevis, penultima

eſſet circumflectenda.
III. Producuntur ſubſtantiva oxytona, quæ

in CGen tivo habent ος purum, ἐ ἐλυὺ, limus, Tnr-
- Ὑ 2 è8 . - 2 „
ὺς, Tothye, Τεύγον, ὀυζυς,» miſeria, Ἐ᾿ριννυὶς».,

Erina)t, ἐδυτυς» cibiss, νηϑοὺς » νηδι(θ)"» venter,
7 , ΄ ς
οχλὺς» calige, quihus adde n ἄρκυς» rete, denvρ.
. Π αθ

μ
" '
(octwunn
Π
,
Ν

Dremlrn
μ Ν
ἰημ ὲζ’ὡῃ
Π :
7

͵

ΜΠΜΞ ἣ μ᾿

"πΐμι.

ἐ Ν {
ἡ Π τ
ἽἼ Μπι!κεωαεᾗι

ἰ 1}}| {ΠΠ}}}.

ς '
7Ὴ }

μρμμ}}}
τ τ νὶ

᾿
'

μ Μ

ΤΝ
Ἴω,
{{

ὰ
RO=/

Ὰ }-

Π
Ι;ξ͵'γ1{’|!͵γ“’ὲ͵'} .

SYLLABIS. 73
Παρ᾽ δ᾽ ἀχλυὺς εἰςήκοι 'ὅστισμιίγερή τε χοὶ αὐγή.
Aſtitit caligo arumnoſa & gravz.
ΑΝΝΟΤΑΊΙΟ, Ξ
Græcorum imitatione produeunt etiam La-

tini quædam ex prædictis in Nominativo & Ac-

cuſativo.
Silius li. 17. Intima ab occaſu Tethyn impellit
. ortu.
Virgil. 1. Georg. Teque ſibi generum Tithys

emat onanibier undis.

͵

Corripuit Ovid. 4. Faſtor.
Tethyr & extremo ſæpe recepta loco eſt.
IV. Longæ ſunt ſecundæ perſonæ indicativi
Præſentis & Imperfeéti, & Participia maſculina

in o, verborum in quartæ conjugationis;

ζεύγνυς» ἐζεύγνυς» ὁ ζευγνύς, IIiad. 10.
Οἶλλὺς ἀργείες ὅτε δοὴ περὶ νυξ ἐκώλυψεν.
Perdenz Argivos, quando nox erat.
V. Producuntur etiam dicataleéta; ὁ ζόρκυς;
ὃ μόσυς. !

CAPIIT XVIII.
QIOMODOQIHANTITAS

GRECA COGNOSCI POSSIT IN-

TERDUM PRXESIDIO LINGUNE ET
PROSODI LATINAMR.

Atinos multa vocabula Græca vel integra,
vel nonnihil immutara in fuam linguam
tranſtuliſſe, clarius eſt, quàm ut mutftis ſit pro-
bandum. Quare, ſiquando dictio occurrat, cu-
Jus quantitatem regulis hactenus præſcriptis in.
"

E ς γεί

74 DEULTIMIS

veſtigare nequeas, circumſpice, num hæſitanti
Oodia latina ſuppedi-

opis aliquid lingua & pro Ὶ
tet. Poſſumus autem tripliciter ex lingua lati-

na venire in cognitionem quantitatis Græcæ:
Primò, pronuntiatione; quo pacto intelliges
ὝΝ - . . ῃ ͵ .
corripi primam in nomine μά χ » μωχομαι: la-

tinè enim Antimachur, Spmmachus, Callimachus,
. Ἢ
dicere ſolemus. Sic hæc σρωτος . σρωτέυω; ςρα-
τιώτης » primâ brevi conſtare diſces: Nam la-

tini Nicoſtratus, Philoſtratur, penultimà brevi

pronuntiant. Pari modo μακχρὸς . βρωχὺς » κρώ-
T Oοα λυτὸς, φιίλ(θ-"» ᾧράσις, τύπίϑ»γ λίϑι»
τύχην» brevia eſſe intelliges, quia hæc corripi-
mus: Amphbimacer, Tribrachys, Hiphocrater,
Hippolytur, Pamphilur, Paraphraſis, Antit)pus,
Cbryſolitur, Eutychet. Πίνω - Ἀλίνωνγ longa ſunt,
cùm prepino, declino, ejusdem ſint quantitatis.
Sic χριτῆς» κρίσις & λύσις. brevia, quia latinè
Breviatur ypocrita, Hyyocriſir, anal)ſirs ὠκρόα-
“μώ-: ϑέαμω-. ϑυμίαμα. alpha longo conſtant;
latinè enim acroama, theama, thymiama ef-
ferimus, & ira in allis plurimis. ; '

Eſt autem documentum hoc intelligendum

lim

de illis, quæ pronuntiantur à Latinis ſecundùm

quantitatem, qualia ſunt prædicta, non ſecun-

dam accentum ſolàm: Neque enim rectè col-
liges, penultimam in σοφίω 618 longam, eoquòd

accentu acuto à plerisque efferarur. Sic η qui-

busdam obſervant etiam viri docti non quanti-

tatem, ſed accentum, ùt in hoc vocabulo, acroa-

ευ quod effertur plerumque ² latinis proparo-
xytonè, & tknen penultima longa ε, ᾽
Secundo

Ala. ἢ,

Er, n Μ
dedet }
Π
Π Ν

ο

χμδυ μ
Νὰ rereni
ΔΝ Ν

" 71}
Π Τ,

ἐ
Ὦ
Π ᾽
" κἠὴ '
. ᾿ ᾿ .
Ν
ι μ {...Ξἷ

Δ χ

Μ λγνη

——
=
ἘΞΗ
☚

Μ Π Ν

Ν

᾽ Ὶ

m, Π

ὶ

SYLLABIS. ΄ς
Secundò poterit quis venire in cognitionem
quantitatis Græcæ, ſi videat, quantum illud vo-
csabulum ſit apud Latinos, ſi à Latinis uſurpatur:
Ut ſiquis dubitaret, quam quantitatem haberet

᾿ἀδάμασινεϊ ἀδυτον vel ἄτομ(θ»» νε] ἄϑε(Ὁ» in
prima,ſtatim ex latinæ linguæ præceptionibus co-

gnoſcet, eſſe breves prædictas ſyllabas. Uſurpant
quoque Latini Poëtæ multa nomina propria
accepta à Græcis; videndum eſt igitur diligen-
ter, quà quantitate uſurpent, certumque eſſe
debet, quantitatem illam eſſe etiam Græcorum.
Tertiò cognoſcere lieebit quantitatem Græ-

carum vocum conſulendo præcepta latinæ Pro-

ſodiæ, quâratione plurimarum quentiratem in-
veſtigabis, quod re ipsd comperiet is, qui latinæ
Proſodiæ, præſertim ejus, quam ſcripſit Emma-

nuel, præceptiones memori complexus Græca

carmina pangere volet. Inde etenim non me-

diocre adjumentum pro ſyllabis ultimis & non
ultimis accipiet. Ὥ τ ὴ
CaAPIIT XIX
CAL XIMkXk.
7ENADI 4 Τ
DE EXEMPLO ET ΑἸΙΟΤΟ.
RITATE.
Eſtat ultima ratio cognoſcendæ quantitatis
μὰ Græcæ. ς autem eſt auctoritas & ex-
emplum Poëtarum, quàâ nulla melior && cer-
tior, addo & facilior, ſi vel mediocris Poëtarum
lectio, & uſus accedat, fcut Porrô apud Lati-
nos multæ ſunt ſyllabe
nullis unquam G

explores, ſed 1012 ECetareIi 1eLMAIE,

͵

2, Ο

Ν
Ψ 4
Ὁ κα τ ΥΤ Ε:
Guantkat ξὲ
Ζ

76 Dse ΕΧΕΜΡΙΘ ET AUCrORITATIZ.
dixerim, familiarirate; ita apud Græcos ſæpez
ad eosdem neceſſariò confugiendum erit. Et
ſicut apud Latinos non propterea impedimur,
quo minùs & pulchrè, & bene, & celeriter car-
mina condamus, eoquòd non omnia ſint com-
prehenſaà regulis: ita nec apud Græcos. Tot
enim præftantiſſimos vates ſuppeditärunt nobis Ἢ
Græcæ Muſæ, ut valdè tardum eſſe oportear, Ν
4 ecorum ufu & pervolutatione noa aliquim Unlimuch⸗
Græcæ quantitatis cognitionem Πδὲ comparet; ( Ὁ:
& ut alios negligas, unus certè Homerus inſter Weun
omnium eſſe poteſt. Hunc verſa, hunc rever. πὴ ς
ſa, & neque hujus libri præcepris, neque aliis Iifhim
magnoperè indigebis. Ut autem uno alterove {Ἀ|}}}
exemplo declaremus, quid ſit auctoritate Ῥοῦ-. ἐμπηι
tarum cognoſcere quantitatem, ſiquis hæreat, ud.
quanta ſit prima verbi ὠθίο ω » brevem eſſe vide- ἢ 1.
bir, Π vel primum Homeri verſum afſpiciat: emmdthe
᾿μῆνιν ἄειδε Se. Eandem nonnunquam ο μ
longam docebit te idem Homerus hymno in (onmepinin
Mercurium: Ἑὑ μῆὴν ὠρίδω Κυλλήνιονγ Mereurium ) ι
cano Cyllenium. 7
μ

Sic jota in nomine ξίφ(. breve, ἃζ vocabuli

μυρία » eſſe longum, ex his duobus verfibus 1. n ;
Iliad. planum fiet. .
.
- . . . — „ / 7* )
Ε Λχετο δ᾽ ἐκ κολεοίο μέγω ἔφ(2)»- ἦλϑε δ' 4
Αϑηνή : ἱξπηιἀφῇὼω
᾽ ͵ ε 75 Ω 2 2 % l ἢ]
΄ Θὐλομένην» ἡ μυρί᾿ Αχωιοῖς ὦλγξέ ἐδ ωκῖν. ἑ ὼῃὶξξἑὗθπἓῃ
Ε ἑ } Ἷ
᾽ ἐ
' νπἓὶὶ,Ι ;

CA

un DE LICENTIA Porrica 77
} ͵ ,
Δ CLAPIIT ΧΧ.
en " ὭΝΛ ' ᾽
ῳ ΠῈ SYILLABA COMMIINI, ΕΤ
λἆξ"] ὕμ, I. Iphrhongi & voeales longæ communes
uhak Ὶ finnt apud Græcos οὐπὶ vocales diver-
Δ} ἐ ῃΝ

ῶ ſæ ροτππιὰπι dictionis antecedunt, cujus rei
EIH artulimus cap. 4. aliquot exempla; & hoc Græ-
entdtne eis eſt Oolenne zc perpetuum Odyfs. I.
Π ς ΑἸγδρά μοι ὄγνεπτε Μᾶσα πολύτροπον . ὃς μάλα
Π Π πολλὼ ι
Ἐ. πλάγχϑη ἔποὶ Τροΐης ἱεῤὸν πι τολίενρον ἔστερσε.
ππ } Dic mihi, Muſavirum εν εἰ ρεγήδείπυ ἰ ἀδτρζο:
εὐλυνὶδ - ὰ oberravit, poſtquam TIrope ſacrum oppidum
αἰδθ dhiripuit.
Π II. Apud Poëtas Græcos non tantùm reti-
vi nentur diphthongi, & vocales ſongæ, ſed ne bre-
ε} ves quidem ſemper eliduntur, licet ſequens di-
ι . Ctio incipiat à vocali vel diphthongo. Odyſs. 1.
μ Ο Αὐλλ᾽ ἐδ᾽ ὡς ἐτάρες ἐῤῥύσατο ἱέμενός τς⅝
Sed ne ſic quiaem ſocios lberavit, quam Ἷ cu-
„ bperet. ͵
ὐ ΤΡΙ4, Τέκνον ἐμὸν ποῖόν σε φύγεν ἐρχ(Θ»
εΝ ὀδιόγτων : G
τ ς Ζ mea, qualu ſermo excidit ſepto dentium“

μ ι ᾽ ANNOTATIO.
Latini diphthongos & voceles cum vocalibus
aut diphthongis concurrentes elidunt; inter-
εΝ dum tamen Cræcorum exemplo id facere ne-
gligunt.

Virgil. 1 Georg. Ante tili Eoæ Atlantilles ab-
ſcondantur.
᾽ τ Idem

78 Ο ΒῈ LIcCHEHNTIIS
Idem Eclog. 7. Stant ῶ"1 1722 niperi ᾽ Μ]ἶακε;ε
birſutz.
Et id genus alia, quæ adfert Emmanuei.
III. Monofſyllaba brevia hoc ipſo, quèd mo-
noſy laba ſunt, producuntur ſæpè à Poëtis, d ὰϊ
7 ⅝ μὲν» “γγαρ».τὶς, & alia.
Iliad. 3. Τέυχεα en õ X doy σϑλυ-

βοτείρῃ.
Arma jacent n in terra, duæ multoz paſcit.

Ibidem. Ωἷδε δὲ τις εἴπεσκεν Αχωιων πε 4

Τρυω † 6.
Sic dicebat aliquis ex Græcis ξ Trojanir.
IV. Syllaba brevis poſt quatuor primos Pe-
des relicta, ſæpè producitur à Poëtis.
POST PRIMUM PEDEM.
Iliad. 14. ΟἿδὲ μέγω ἰάώχοντες. επςἆςωμον. '
τ Π valde clamantes 1:{ ίαεκι“π
Odyſs. I. Αἰρνύμεν(,ἥντεψψυχηὴν χαὴ νός ον ςτοωρων.
Magna cura ſervans ſuumgue animam & re-
itum ſocierum.

POST SECUNDUM PEDEM.

Iliad. 2. ,Οὐ Xα ανovh Ἑυδειν βεςλπφορονχ

ἄνδρα.
Non oportet totam noctem dormire virum con-
Kiliarium.

Ilia. 2. Στεῦτωι γωρ τι ςπζῷν ἐρέειν ποςυὃ“ωιο- ͵

ἈΘ Εἰχτωρ. ἼΡῚ
Videbatur enim galeatus Hector aliquid velle dicere.

POST TERTIUM PEDE M.

Iliad. 3. Alei τοιχρα δη σέλεχυς ἃ ὥς ἐςξ ν ειταρπς- ͵

Semper . cor eſt durum inſtar Jecurit.
IIiad. I. Ἑ &α ὄλυμσόνεδ᾽ε Aα λίσαι εἴποτε,
ἐ ἔτι.

"

Veniens

ἩΜΠ
ΜΜ Π

ῬὉΞΤ '

͵Πἂ lad

Cmtit {Π1Ώ]| ἰ

[1|}.2. {
ἐ ξ
χή μ
.
4
In gem
ir nr “
liennke
᾿
ῃ γ ῃ

ἘΞξΞ-

'

== =

lamd

Al

Ν
ϑ "

"
ΊῚ0 ,

" ἤηηὶ

Ῥὰ,
.}}}}}

πρθμὦ

{
ἩΜΜΙΡΜΙΗ
ι μ

γ}}}

Τ Ἂ

, 0
᾿

Λ,;]ῃιἆ“υεἰἰελὶππ.
"

Ἷ

Τ Nina;

.
Ἷ

"
τἷΐ)ὢ{“”“ Ἴ
Ω

POoETICIS. 27279

Veniens in Olympum, ora Jovem.
Odyſs. 6. Αὐλλ᾽ ὅτε δοὶ ὠρ᾽ ἔμελλε στείλιν ὄμκόφ
δὸνέεάσων. ς : W
Sed quando jam rurſus domunm itura erat.
Iliad. 1. ΑὐὙτῶρ ἔπειτ᾽ νσνοισο ἐχεπεν-
χὲς ἀφιθίς. :
Sed in ipſos ſagittam wortiſeram immittent.
PDOST QUARTUM PEDEM.
Iliad. 1. Tog ὥμοισιν ἔχων ὠμφηρεφεωα τε ᾧα-
βέτρην. , Ἱ
Arcum geſtans bumeris & pharetram circum-
tectam.
Iliad. 2. Εκτονδ" ἄντ᾽ ON νſο Δὴ μῆτιν ὠτεί-
λαντον. :
Sextum autem rurſus UIyſſem gJovi conſilio ſi-
milem.
POST QUINTUM PEDEM.

'
₰☛

Iliad. 4. ὕσα φίλοισι τέκεσσι χαριζομένη πόσεϊ ᾧ.
Gratificani charo marito ἀηηὸ au dilectiz liberit.
Iliad. 3. Τύὐτομενεὺς ἐτερωΐηεν εὐ Κρήτεσσι Θεὸς
ς ἐσήχε. ὑ ι
Ex altera parte inter Cretas ſtetit Iéomenenus

tanquam Deut.

ANNOTATIO.
Plura exempla nihil opus eſt congerere, quia
ubique ſunt obvia. Latini idem interdum ſibi
licere voluerunt exemplo Græcorum, t allatis
exemplis oſtendit Emmanuel: Poſt quintum ta-

men pedem vix reperietur brevis apud Latinos.

V. Lex neceflitasque metri cogit Poëtas ali-
quando producere breves, ùt cùm ſunt tres vel
plures breves continuæ in aliquo vocabulo, ùt
in his, ἀϑ άνα τῴ» mmortaliz, TIoisa μάδης» Pria-

80 DE GENERIBu;uS
mider, συβόσια; ſuilia, ὠπτονέεῶται; γεώίγε. Exem-
pla paſſim occurrunt apud Homerum.
Interdum longas corripiunt. Dionyſ.
Καὶ Ποσειδηϊα ἔργα α ἱεροὶ τόμπεω Δάφνης,
Neptunia opera 85 Daphner ſacra tempe.

Alii tamen legunt apud Dionyſ. χαὶ Ποσιδύϊα

φργω- vel χοὶ πισιδηϊα. -
Fit hoc ſæpè à Poëtis 115 in vocabulis, quæ ſine
licentia carminis leges non ſubeunt. Lib. 4.
Anthol.
Ερεν Τ λιαγὸς χερσὶν εἰδ᾽ὡροδ ύκοίϊς.
Invenit Julianus manibus incorruptis.
Et lib. 5. Τῶτον I'νι Tρ βλάςημα τι-
OInync. Ἢ
Hunc Julianum germen Tyriæ nutrica.

᾽ ἘΈΠΡ.7.Κλανδι[ιανὸν Ρ'ύμη χαὶ βασιλέϊς ἐσεσαν..

Claudianum Romæ & Κερέν poſuerunt.

Lucianus. Λεκιαγὸς α ἔγραψα παλωιάτε

μωρώτε εἰ ώς.

7,4722.

CAPUT XXI.

DE PEDIBUS ET VERSILI.

4 υ ιά ſit pes, & quot numero, itrémque quid
verſus, & quot genera verſuum, præteri--

mus tanquam norum jam ex latina proſodia.

Tantàùm præcipua genera carminum, in quibus

ſtudioſa juventus potiſmſimùm elaborare debeh
hic recenſébimus, more Emmanuelis, cujus ve-
ſtigiis, àt alibi, ita & hic libenter inſiſtemus, du-
Ccto initio ab Hexametro, ſive Heroico Srnge

͵

Lucianus hac ſeripfi, garus veterun & fatuo-

—

Uru

χ

μ

οο !
Ὶ Ν’νσὓξἆἷωω

ς
Ὠέ Ν
ΝΠ}}
ἼΝΣ
ἡμη}}
7

01 ]
ΓΠ Χ
κή
ἘΝ
Lirenpe
Tnens

᾿ ῃ
, ἴ

Ρτα!πΜ
77
ἰλῆρμ
"}}}
ἰΝ

Ulbu
Π Θ
|͵,Μ͵,'͵’
ὰ
Ι ſinl Ἷ

Μ’! [Ζζηζ:γὢ ΄

" }
Π ,
ſben 1

.
Μ η ,
ΓΤ

Π
:

ΑΝῊΝ
ἂ...υυψ “
ν}}

—
=-
=

Ν ῃ
ὙΝ

,

. 1

δ

, . ΟΛΆΜΙΝυΜ, : 81
CARMEN HEXAMETRUM, SIVE
HEROICUM.

Conſtat ſex pedibus, quorum quintus dacty-

105 oſt, ſextus ſpondeus, reliqui dactyli, νοἱ ſpon-

Δ Ν ε.

΄

dei. Odyſs. 1I.
Nvρ μοι ἔννεττε Μᾶσα πολύτροσον» ὃς μάλω
πολλὰ ἍΠΙ
Πλάγχιϑη» ἐποὶ Τροίης ἱερὸν πιτολίεθηρον ἔστερσᾳ
Πολλῶν ὁ᾽ ἀνϑρώπων ἴδηεν ἄςτω χαὴ νόον ἔγνω.
Dic mihi Muſa virum verſipellem, qui vatdeè
multum
Oberravit, poſtquanm Trojam evertit,
Et qui multorum urhei vidit & animim didicit.
Quintus pes multò ſæpius apud Græcos,
quàm apud Tatines, ſpondeus eſt; unde verſus
ſpondaicus appellatur, qui verſus paſum in
lliade & Odyſſea occurrunt.
Odyſs. I. Μνήσατο γαὰρ κατὼ ϑυριὸν οἰρυύμιο-
γος Διγίζϑ᾽οιο.
Recordatus enim eſt animo inculpæti Cgiſtt.
PENTAMETRUM CARMEN.
Eisdem pedibus conſtat, quibus apud Latinos.
Tyrteus. :
Τεβνώμεναι γερ κωλὸν ἐπὶ προμάχοιδι"πεσόντα
ΑἰὐὙδὺ ὠγαϑὸν στερὶ ἣ πατρίδν, μιαρνάμμεενον.
Praæclarum eſt, in prima acie occumklire
Virum bonum pro patria ſua pupgnantem.
Idem. Πολλώχκ, δηοτῆτω ᾧυγων χοὶ ὁ Ἔπον
ὠκόντων .
Ἐρχετὰι» ἐνδ᾽ δικῳ Μοῖρα χίχεν ϑιανῶτθ.
δαρὸ quss elapſus ex pugna Ἐ9 telorum ſenitu
Evadit, ſed ipſam demi Parca invenit.
1 ANNO.

"

82 D E GINERIBUS
ANNOTATIO.
Obſervandum eſt, Græcos in pentametris non

- . ν : 1 . 7
eſſe tam religioſos, atque Latinos. IIli enim,

& præſertim Ovidius, rarò concludunt aliter
pentametrum, quàm voce diſyllaba, rarò terra-
ſyllaba, & multò rariùs triſyllaba. Rarò quo-
que idem Poëta primam cæfuram corripit, rarò
ſententiam aut non abſolvit, aut non ſuſpen-
τ uno diſtiche, in quibus omnibus diligentes
imitatores habet. Cæterùm in his Græci mul-

τὸ fuêre liberiores: Nam ùt ex Callimacho,
Theognide, & ex fragmentis Tyrtæi, & ex va-

riis Epigrammatis Anthologiæ planum eſt, ſæ-
pe triſyllabo, ſæpè adhuc longiori vocabulo
Pentametrum terminant; ſæpè primam cæſu-
ram corripiunt; ſæpe ſententiam uno diſticho
neque perficiunt, neque ſuſpendunt, quod ip-
fum auſi etiam ſunt, licct parciùs & modeſtius,
nonnulli Latini, ùt Catullus & Auſonius, & in

triſyllabis etiam Propertius, Tibullus, & multi

ex recentioribus magni nominis Poëdta.
CARMEN SENARIHIIM JIAMBICIIM,
SIVE TRIMETRUM JAMBICIIM.
