I. quia nemo tam iniquus eſſe poteſt, ut inſidietur vitæ
illius, à quo ſalus omnium pendet.
2. Dilemmate: velinſidiantur Cæſareani vel Pompejani?
Noôn hi qui accepto prœter ſpem ſalute, ſunt omnes ami-

ciſſimi:: Non illi, qui Cæſare duce, ſumma adepti ſunt.

Π Ν

μ|}}!

κ |
Ἷ ἠϊ G

μ '
γ1} Π
Π
71
ἡι}}}}}}

Π

ἓὶἃἷιὶ'.ὶ... )

Τ
.

" }

ΜΗ .
Τ,

inn Π
ἰἀδιι κ
Π ἢ ,
Π Ν
ἢ ἀηγὶμ e
μ Ἵ
Π
41 } Π
( N

Μ Μ μα,ἢ

! ) ῤ "7]
{{ [μμμ
Μ [2})
ἧ ι ι ὶ
μ .
ſen tuon,
Π
} murk Ν
μπ!.1.}}
,

Ξ ες

μ ἀμι

͵

τἷ
Ὅ1

Pro Marco Marcello Oratio. 97
qum quibus tu ſalutem inſperan-
tibus reddidiſti? An ex eo numero, aio.
qui und tecum fuerunt? Νο eſt Funzetlo⸗⸗
credibilis tantus in ullo furor, ut
quo duce omnia ſumma ſit adeptus, ;
Ζιῄω vitam non anteponat ſuæ. An Occupatio.
N. tui nibil cogitant ſceleris, caven-
dum eſt, ne quid inimici? Qui? ς . Deſ:
Omnes enim, qui fuerunt, aut ſud Antithelis.
pertinacid vitam amiſerunt, aut tud Hyperbole.
meſericordid retinuerunt, ut aut nul-
li ſuperſint de inimicis, aut qui ſu- .
berfuerunt, ſint amiciſſimi. Sedta- Oecupatio.
men, cùm in animis bominum tan-

ta latebræ ſint, & tanti receſſus, au-

geamus ſanè ſuſpicionemtuam, ſimul
enim augebimus diligentiam. Nam έ
41 eſt omnium tam ignarus rerum, 3 τῈ 030
tam rudis in Republica, tam nibil un- Podlit inlidi-
Hurn nec de ſua, nec de communi ſu- ari illi, quem
ute cogitans, qui non intelligat, tud omnes vo-
Jalute contineri ſuam? Et ex unius lunt elſ. im⸗
tua vita pendere omnium? Equidem Mortaleme

ge te, dies noctesque, ut debeo, cogi-
tans, caſus duntaxat bumanos, & 115

certos eventus valetudinis, & natu-
væ communis fragilitatem extimeſco
doleõôque, cum Reſpublica immor-
talis eſſe debeat, eam in unius mor-
τ lis anima conſiſtere. Si verò ad
bumanos caſus incertöôtque eventus
valetudinis, ſceleris etiam accenkt,
G inſi-

Auxelis.

98 M. T. Ciceronis. len
—W Μ
: umque conſeuſio, qu "
Confutat di- inſi⸗ diar 460 . onſe Re⸗ ,7 ue 2 Deum, ΓΠ]
Rum Cæſa- . lpiat, opitulari poſſe Keipublicæ " "
ris, qud credamus ᾽ Omnia ſunt excitande
᾽ —,. „ . . . Ἔ ] Π
atis ,C. . ν"
ſatis ibi tibi, C. Cæſar, uni, quæ jacere ſentit: Ἷ

νἰχοῖῖσες. Belli ipſius inpetu, guod neceſſe fuit, ntiun
4 , verculſa atque proſtrata: conſtituen- εΝ ἐ}}
qud maxi- da judicia, vevocanda Rdes, compri- ε"
Enumeratio mendæ libidines, propagandaſoboles: .
Translation omnia, quæx dilapſa deftuxerunt „ Nenn
ὰ 1ΡῚ1 Ρχῶτ ſeveris legibus vincienda ſunt. Non ,
anda re- . . .02 Π
ſtent, pro Μ recuſandum in tanto civili bel- |1}
reſtituenda 105 tantéque animorum ardore & ar- 1110

Republici morum, quin quaſſata Keſpublica, μ 1

Civili bello quicunque belli eventus fuiſſet, mul- iin,
arate 4 ta perderet & ornamenta dignita- Ν {
Π Π Ζᾷρ 89 præſidia ſtabilitatis ſuæ, mul. ἐ in
täque uterque dux faceret armatus, ἡι ὴμ
Antitheta. quæ idem rogatus fieri prohibuiſſet. κ Π }
Quæ quidem tibi nunc omnia belli (un, am
vulnera ſananda ſunt, quibuſ præ- GWnnn "
ter te mederi nemo poteſt. Iiaque α(ὑ )
illam tuam praclariſſimHam, 86 ſa- Nhlinin
pientiſſimam vocem invitus audivi: τ ι υ
ſatis diu vel naturæ vixi, vel glorix. ( ὶ μ
Satis, ſi ita vis, naturæ fortaſſe, addo {{ νν.
Conceſſio. etiam, ἢ placer, gloric: ut, quod a ημη:,
maximam eſt, patriæ certè parum. {{ Π
Hortatio. Quare omitte, quæſo, iſtam docto- πΐηῃν
rum bominum in contemnenda Wũj

Allegoria.

morte prudentiam: noli noſtro pe- miint,
riculo ſapiens eſſe. Sæpè enim venit ἢγ}},.
ad aures meas: 19 idem iſtud nimis }ἢ n
crebrò dicere, ſatis te tibi vixiſſe. en rii
Cre-

η P. Marco Marcello Oratio. 99

ihuln Credo: ſed dum id audirem, E εἰδὲ
᾿Μείμηὶ Joli viveres, aut (ἢ tibi etiam ſoli
nl natus eſſes: nunc, eùm omnium ſa-
Ἱ " Jutem civium cunctäamque Rem-
ἈΙ Ν publicam rer tuæ geſtæ complexæ ſint,
niin tentum abes d perſectione maximo- Allegoria.
ΤΝ Η operum, ut fundamenta, quæ Complexio.
Ρφ copites, nondum jeceris. Hirc tu Per Interrog.
Π u modum tuæ vite, non Jalute Kei. Adjunclio.
nliſu 0 publicæ, ſed æquitate animi defmier? Correctio
μ Quid, ( iſtud ne gloriæ quidem tuæ
Μ } (ὩΤῸΣ ſt? Cujus te eſſe avidiſſunum
ἴ uamwis ( ſapiens, non negabis.
lfiſe,t Parumne igitur, inquies, gloriam Occupatio.
mina dr mmagnam relinquemus à Imô vers
μή δ ι γ 5 alits, quamvis multis, ſatis: tili uni
ἀπασῦ ῥυγηη, Quidquid enim eſt, quam- Antitheta.
fenpnma vis amplum ſit, id certe parum :
μ eſt tum, cum eſt aliquid amplius.
}9 Quodſ, rerum tuarum immortali-
binc exitus futurus ſit,
μ τΗ ᾽ Ο. Caſar, inc exitus) ,
ΜΜΜΜ ut divictis adverſariis, Rempubli-
! cam in ο ſtatu relinqueres, in quo

Μ}}} ; Ἔσι
" ἐ nune eſt, vide, quæſo, ne tua divinag

virtus admirationis plus ſit babitu-
erle α, qudm gloriæ; ſiquidem gloria Σ Ex Deſi-
cele eſt illuſtris ac pervagata multo- nitione glo-
ἡμοι rum & magnorum vel in ſuos, vel ς
4, e Nin patriam, vel in omne genus ho- Poiyſynd.
" " minum fama meritorum- Fakl igi-
" μ ἀδεν ἐ hor elaborandum eſt ut Synbirymnis.

iin Kempublicam conſtituas, edque zu

Ἅ ἢ 2 in-

100 M. T. Ciceronis
inprimis cum ſumma tranquillitate
Polyſynd. οφ otio perfruare: tum te, ſi voles,

cùm & patriæ, quod debes, ſolveris,

& naturam ipſam expleveris ſatie-
3. Ex vitæz tate vivendi, ſatis diu vixiſſe dicito.
human- Quid eſt enim hoc ipſum diu, in
brevitate. quo eſt aliquod extremum, quod
cùm venit, omnis voluptas præte-

rita pro nihilo eſt, quia poſtea nulla

Corredtio. futura eſt * Quamquam iſte tuus
animus nunquam his anguſtiis, quas
natura nolis ad vivendum dedit,
contentus fuit, ſemper immortalis
amore flagravit. Nec verò bæc tua
vita ducenda eſt, quæ corpore 89 ſpi-

Geminatio. rvitu continetur. Illa, inquam, 8

3. Ex judicio vita eſt tua, quæ vigebit memoriâ

Kygymmts. ſæculorum omnium, quam poſteri-
qui dicent, tas alet, quam ipſa æternitas ſemper
epetnio. tuebitur. Huic tu inſervias, buic te
Virtutem & oſtentes oportet: μά quidem, ι
res geſtas miretur jam pridem multa babet,
cliri bi nunc etiam, quæ laudet, exſpectat.
& gloricæ. Obſtupeſcent poſteri certè imperia,
habere, nii Provincias, Rhenum, Oceanum, Ni-
Rempubli- lum, pugnas innumerabiles, inere-
κ ἐ fundaàr Jibiles victorias, monumenta innu-
Enumeratio. Meéra, triumphos audientes & legen-
PDiſſalurs. tes tuos. Sed, niſi hæc urb’ ſtabtlita
Simil, ead. zuis ΓΟΉ 1115 8 inſtitutis erit, vaga-
Epiheta. bitur modò nomen tuum longè, atque
Antitheſs. jatè, ſedem ſtalilem 6 domicilium

certum non habebit. Erit inter eos

etiam,

. ὐ “--

ΓῚ.

μ
flifrn
Ω
μ ϑν
μ {
Γ ,
4 M
η αι
͵͵{’4ΠΜΜ͵͵͵͵
Π
ἐ
μ
ἤϊμῳ!
ἽΥ
.
"

Δ} . Pro Marco Marcello Oratio. 101

Ἱ ΜΗ eriam, qui naſcentur, ſicut inter nos
uunn,ils fuit magna diſſenſto, cuùm alii laudi-
μ hus αα cœlum res tuas geſtas efferrent:
Mherisiis alii fortaſſe aliquid requirent, idque
ufiledan vel maximum, niſi belli cwilis incen- Allegoria.
ΧἸ dium ſalute patriæ reſtinxeris, ut il-
menm μά fati ſuiſſe videatur, boc conſilii.
γΟΝ «δεγυὲ igitur iis etiam judicibus, qui
μ ὰ multis pòſt ſæculis de te judicabunt,
min S quidem haud ſcio, an incorru-
Π ἐᾷ . Enumeratio
ε1 Ptius, quàm nos. Nam & ſine ἜΠ Ν
ἀπαι ὰ amore & ſine cupiditate & rurſus Polycynd.
ΗΝ’ mm ſine odio & ſine invidia judicabunt. Occupatio.
ἐ ι Id autem etiam ſi tune ad te, ut qui-
) dam falsò putant, non pertinebit,
nſum Munc certè Pertinent, eſſe te talem,
ἀὐι ut tuas laudes obſcuratura nulla un- .
n,uunt quam ſit oblivio. Diverſx volunta- * Ouis⸗ Pace
ε! Ἴ265. iviunm fuerunt diſtractæque ſeu- δὲ ilauthor
8 εὐ ομελα,. Non enim conſiliis ſolùm &Pacis diu
μ 4 Nudiis, ſed armis etiam ξδ᾽ caſtris & perfrui de-
} τ
Μ carmis diſſdebamus. Erat autem ob- bet.
Ϊ '“”“ἷτ;μῃῃ Ncuritas quædam, erat certamen in-
u gn tzer clariſſimos duces: multi dubita-
Ἷ εεν“Μ bant, Juid optimum eſet, multi, quid Expoſitioper
μ Μ.ῃ ſibi expediret, multi, quid deceret, Synonymi-

Μ quid liceret. Perfun- am & parti-

wommi, cta Respublica eſt boc miſero fatali- um
ſznnit, gue bello: vicit i „ Τ. Enumera-
ulm h que bello: vicit is, qui non fortund in- isnem.
karnl Nammaret odium ſuum, ſed bonita Repetitio.
Τ ) 1 leniret: nee qui omnes, Quibus Simil Cad.
in , iratus eſſet, eosdem etiam exilio aut Metaphora

102 M. T. Ciceronis
morte dignos judicaret. Arma ab
Antitheta. aliis poſita, aliis erepta ſunt. In-
: gratus eſt, injuſts 4116 civis, qui ar-

Conjugata. Morum periculo liberatus, animum W

tamen retinet armatum, ut etiam ille
ſit melior, qui in acie cecidit, qui in
cauſa animam profudit. Οὑ enim
pertinocia eſt quibusdam, eadem
aliis conſtantia videri poteſt. Sed
Metonymia. quia jam omnis fracta diſſenſio eſi
armis, && extinéta aquitate victo-
vis, reſtat, ut omnes unum velint, qui
modò bhabent aliquid non ſolum ſa-
Adjunctio pientiæ, ſed etiam ſanitatis. ΝΗ
te, C. cæſar, ſalvo, 49 in iſta ſen-
tentia, qud cum anted, tum hodie
vel maximè uſus es, maneute, ſalvi
eſſe non poſſumus. Quare omnes te,
qui hæc ſalva eſſe volumus, & hor-
tamur, & obſecramus, ut vitæ, ut
ſaluti tuæ conſulas, omnésque tibi
(ut pro aliis etiam loquar, quod 4
me ipſe ſentio) quoniam ſubeſſe ali-
quid putas, quod cavendum ſit, non
modò excubias 49 cuſtodias, Jed
etiam laterum noſtrorum oppoſitut

Repetitio.
Synonymia.

Peroratio c corporum pollicemur. Sed unde

Repetit Gra- eſt orſa, in eodem terminetur Oratio.
tiarum Maximas tibi omnes gratias ἀρὶ-
Actionem, : .
ſuo & Sena- Mus, C. Cæſar, majores etiam ba-
tùs Nomine., bemus. Nam omnes idem ſenti-
unt, quod ex omnium precibus &
lachrymis ſentire potuiſti. Sed quia

202

πἰμ}"

"

„

Π
μ" { ῥ.πν]
} "ν
m ſr in
ἡμ Ν
ΤΝ
Τ

Artm:e

ΓΏ Ν
Μ Μ
Π

ΊΠ

ἐ{ Μ
Π
ἩΜΙ; μ
Σ
ᾶοΜκααᾖγν

}

ΠΠ,. {μιὶ
Μ } 1
ἀερν η .,

Pro. M. Marcello Oratio. 103

non eſt ſtlantibus omnibus neceſſe dice-
re, d me certè dici volunt, cui neceſ-
ὰ ſe eſt quodammodo, & quod volunt, Repetitio.,
ὐ φ οά decet, & quod M. Marcello
uunneinil te buic ordini populôque KRomano,
ι ἐφ Keipublicæ vreddito, præcipuèidà
ὰ ψὸ me fert debere intelligo; nam lætari
uim, 4u omnes non τ de unius ſolum, ſed üt
Δ| }}. 1 de cominuni omnium ſalute ſentio;
Τ} α guod autem ſummæ benevolentiæ eſt,
Ἱ Δ μ ἢ χά mea erga illum omnibus ſemper
Auntitt nota fuit, ut vix C. Marcello optimo
ἐ μ Π amantiſſimo fratri, præter ein
μή quidem cederem memini, cumid ſoli- Piſolure.
Ν eitudine, curd, labore tamdiu præ-Nnonyma.
Uel, tin Niterim, qum diu eſt de illius ſalute
ſeitt, dubitatum: certè boc tempore, ma-
unen gnis curis, moleſtiis, doloribus li-
μ beratus, præſtare debeo. Itaque,
μ " Ο Cæſar, ſec tibi gratias ago, ut
Ω omnibus rebus d te non conſer-
vato ſolum, ſed etiam ornato, ta-

μ } | [
μ men ad tua in 116 unum innumera-
μ bilia merita, quod fieri jam poſſe
* non arbitrabar, maximus boc tuofa-
hnmn ᾿ 20 cumulus acceſſerit.
Μ :
, „ ἡ""
Ν
μΗ

μ {}}»

μΠ}}0"
nes 1
ῖ e

μ ) s ο M. Tul-

104 8 )ο( δῷ .
ξ 48 15 5555 55 σδο 5 e σ ϑὲ
M. TULLII
CICEROXNIS

PRO

REGE DEJOTARO
| ORATIO.
ARGUMENTUM.

Ejotarus Rex Gallo-Græciæ,
D Bello Civili Pompeji partes
τ ſecutus fuerat: ſed evicto
Pompejo cùm diſceſſiſſet ab armis,
juvit pecuniâ & equitatu Cæſarem,
bellum gerentem Alexandriæ, &
Pontico etiam bello, contra Pharna-
cem Mithridatis filium, ei in exerci.
tu ipſe adfuit. Quamobrem confe-
cto bello Cæſar, cùm εἰ regni par-
tem interemiſſet, quia Pompejum
ſecutus fuerat, tamen Regem eum
appellavit: & cùm in partes illas ve-
niſſet, uſus eſt hoſpitio ejus, & 4ο:
nis etiam hoſpitalibus ab eodem,
regio more, donatus eſt. Cæterùm
nepos erat Dejotaro ex filia, Caſtor
nomine, qui ſive fraude aliqua ad-
dudtus, ſive motus vero crimine,
avum detulit inſidiatorem apud Cæ-
ſarem, quèd is eum, cùm ejus domi
verſaretur, occidere voluifſet. Ad-
ρκάξι Θ 5 τὺν Ὁλνλῦ debat

ribbſte⸗

ἣ

μ
μ
υὶευωὶςΒαΙΙ:
ἢ μ ΗΗ'(:Ξ
Ἅ
Ἷ
μ Ἷ
μ
ᾗ{εωὠὓἆῖ. ͵
( {
Π
ἐ
ἐ
Lurhunh

αἰρημμ

Π
Π
Π
11
υ μ
Π
"
ᾳπὄὰπειεἔπυπᾳυε

μ ήῃ
Μιωκε ϊῃ
..}}."
ἤ η ῃ
μῃ

;

Ἷ
Τ
ΝΤΗ
( 00{
,
ν : ( αἱ
{ 6 ὑ
ΤΝ
Π Ν
Τ,
lom, Μ
ὶυετποὕτὤ“" ,
ἘΝ
ὶ ΡΜ
Ἷ Ηΐἓᾧεψ
μ

Μ Ν

ἐ ὑ
μ ωἓ.
τοΘΧᾖΜ’Μζ
μ
μ "

[

Pro Rege Dejotaro Oratio. 10 5

debat etiam, quòd ſemper alieno ani-
4

mo fuiſſet ἃ Cæſare, & quòd tem-
pus oppugnandi ejus captaſſet, ex-
ercitu in id contra eum comparato.
Quibus criminibus delatis per ſer-
vumDejotari Medicum Phidippum,
qui cum Legatis Romam miſſus fue-
rat, cum illi Cæſar vehementer of-
fenſus eſſet delata eſt defenſio ad
Ciceronem, qui præſentibus legatis
regiis, cùm & ipſe Cæſar adeſſet,
hanc Orationem privatim apud Cæ-
ſarem habuit.
Quæſtio eſt in genere Judiciali,
an Rex Dejotarus Cæſarem volue-
rit interficere? ΄
Analqſis Orationis.
Exordium. Incipit Cicero ἃ timo-
re ſuo non timere, ſed eo conſilio,
ut accuſato Regi vel Juſtitia Cæſaris
vel Clementia ſuccurrat.
Cauſas timoris affert ſequentes. 1.
A natura, quæ ipſum in omnibus
ravioribus cauſis initio dicendi ve-
Erinehrer commoveat. 2. A judi-
eii novitate, cùm pro Rege dicat,
quòd anteà nunquam ſibi contigerit.
30: Ab accuſatorum crudelitate &
iniquitate, quorum alter Nepos
Avum in judicium adduxerit, alter
ſervus in Dominum teſtimonium
dicat. A4. Ab ipſo Cæſare, quid de

, ᾿ὰο periculo Judex audiat. 5. Alo-

C5 ςἷ

106 M. T. Ciceronis

ci ipſius inſolentia, quòd cauſam
omnium graviſſimam intra dome-
ſticos parietes dicat, non in foro, ubi
magnam dicendi alacritarem Popu.
li Romani concurſus afferre ſolebat.
Singulis fermè verbis aliquam Cæ-
ſaris laudem admiſcet, ut ejus bene-
volentiam & attentionem conciliet.
Simul odium in adverſarios in illo
excitat, allatis cauſis, quibus impul-
ſos ad accuſandum fuiſſe docet.
Denique fidem Cæſaris & Clemen-

tiam implorat, ejusque iram in De-

jotarum mitigat.

Propoſitio. Rex De jotarus non vo-

luit occidere Cæſarem.
MNarratio. Antequam Propoſitio-
nem confirmet, per Narrationem

grave præjudicium amolitur, nimi-

rum quòd KRex in bello Civili tuliſſet
arma contra Cæſarem. Id quomo-
do geſtum ſit, narrat & excuſat De-
jotarum. I. Quia Seriatui Pompe-
janas partes amplexo parendum pu-
tavit. 2. Quia deceptus eſt rumo-
ribus. 3. Quia ceſſit auctoritati
Pompeji, qui exteros omnes ante
Cæſarem rerum geſtarum glorià ſu-

peravit. 4. Diſceſſit à Pompejo
poſt pugnam Pharſalicam, opem

Cælſari in multis tulit, pro eo dimi-
cavit, &c. :

Confirmatio. Probat Propoſitio-

nem

cmilim cr
Plen 11
ΓΤ
Π
ἐμείνι

ἰμ; Π

Π

Π

}

Ε

Π
Π

͵

ἀπηα ι
.
ἄχ
ἹΠ Π ,

" "

Π

=
=—

Ε Π

'
ἰ .
υ μῃ
{ one.
η η
εξκετιεετεω Ρορυ.
Ἰνμ ι
ἐἠλ η
κ αὐννν
tiohem ι
Π )
Ὕ
ῃ ἴ ι
ſars &Clen
gve 1811

eorrusnonn
ῃ,
uumdrahe⸗
μ Ν
ὐ "
Π

μα, Μ

εττειἃεκπΐτἴ)ιν γ

ψή

Ἷ
ο

;ἁςερτυεεΗπΠ'

αἷ!ι εἰ
μἱθ! Ἱ ᾽
εὶ ᾿ "
;τΓεΙἱω[π ᾽
}

"
ῇ
᾽

Pro Rege Dejotaro Oratio. 107

nem Primò hoc argumento: Quia
Rex Dejotarus non fuit inſidiatus
Cæſari, per ſubſequens Enthymema:
Non probabiliter affingitur Regi
De jotaro tantum crimen inſidiarum;
ergò non eſt inſidiatus.
Antecedens probatur I. A perſo-
na Dejotari, qui nec tam ſceleratus
eſt, nec tam ingratus, nec tam de-
mens, ut id conſilii caperet. 2. A
Phidippi Medici, per quem non ve-
neno (quod eſſet probabile) occultè
Cæſarem interficere voluerit, ſed
armis palàm, quod ne ſuſpicari qui-
dem licet. 3. Ab ipſo locço inſidia-
rum, in quo diutiùs inſidiatores re-
tinere aut aliò transferre potuiſſet,
donec Cæſar interficeretur. 4. A
ſignis: fuit enim Dejotarus toto illo
die cum domeſticis moderato vultu
& quieto. ς Α conſequentibus,
quia Rex Dejoratus non ita demens
fuiſſet, ut Phidippum à ſe Romam
dimitteret, quem tanti ſceleri con-
ſeium habuiſſet, atque ejus fratres in
carcerem conjeciſſet.
Probat Propoſitionem ſecundòè
hoc argumento: Rex Dejotarus non
fuit animo alieno à Cæſare: ergò
non fuit inſidiatus. ε'

Antecedens probat hoc Enthy- εὐϑεῆ

memate: Neque exercitum contra
Cæſarem comparavit, negu ulo
ello

108 M. T. Ciceronis.

bello ipſi defuit, neque ſiniſtris de
eo rumoribus geſtis: ergò non fuit
animo alieno à Cæſare.
Partem primam antecedentis
oſtendit ex facultatibus Dejotari, qui
ſuis copiis bellum inferre Populo
Romano non potuit, ſed fines ſuos
tueri voluit. Pecuniam dedit Cæſa-
ri, ejus exercitum aluit, & hoſpicio
excepit. Ex quo patet altera pars
Antecedentis, ὶ & parvà Inductio-
ne bellorum, Alexandrini, Pontici
& Africani, in quibus ubique Cæſa
ri ad periculum præſtò fuit.
Quòd autem non geſtierit ex ſini-
Aris de Cæſare rumoribus, probat
à frugalitate (quam virtutem Orator
in Rege præ cæteris laudat) mode-
ſtis moribus & gravi ætate Dejotari.
Digreſſionem facit Cicero graviſ-
ſimè inſectans adverſarios Dejotari,
quorum primus fuit Caſtor, Nepos
Regis. I. Quia fugitivi ore contu-
melioſus eſt Avo ſuo Viro clariſſimo
& optimo, cujus mores imitari de-
beat. 2. Quia cùm contra Cæſarem
vix arma pertinax depoſuerit aucto-
ritate Ciceronis, nunc apud Cæſa-
rem accuſare Regem audeat, impu-
nitate & fortunâ ſuâ non contentus.
3. Quia cum parte eſt impius in
eum, qui ſuam familiam nobilitavit;
ingratusi in propinquum, cum quo
inimi⸗

mai Τ:

μ

ἼΠ1) ἥ "
πηϑαῖ
ἰ
Π7}}]
;. αὐμημοὶ
Μ Ἷ τπεπεΓ ὃ

-ω;ωυ[επ'ππτ.
ἓΜ α... ΜΠ

"

μΗ
Δ μ ῃ
Are
Mecleni
unlefmn,
Π μ ,
{ ( nat
ἼΠ etldtr
nAloit ἀἰνὴ
Π .
Xperilode
χ ; μὰ
μ μεύ;
φβὸ Π
ἢ ςείὶίθῖὶϊαΐ
noridus
Υ̓Π
ἐ ιὰ}
Π
( μ
:ὀνοϊἷΐῄὥΜ
Π
͵ {ῃςίτΜΟ“Μ
ole il
γΟΝ
eplußi

Pro Rego Dejotaro Oratio. 109
inimicitas gerit, & per corruptum
ſervum capitis accerſit.
Hanc ſervi corruptelam amplifi⸗
cat Orator tum à periculo commu-
ni tum diſſimili exemplo Domini
per Antitheſes.
PEeroratio. Duas partes comple-
Kitur. Primà perſuadet Cæſari, ne
Dejotarum ſibi ſuccenſere putet,
quòd ipſi partem regni ademerit,
partim quia Dejotarus multis bene-
ficiis devinctus à Cæſare, præſertim

regio nomine retento exemplo An-

tiochi, partim quia cum iſto Regis

nomine retinet omnia beneficia Po-
puli Romani ac decreta Senatũs, quæ

ſibi propriâà virtute comparavit. De-
nique quia litteris ſuis Cæſar Dejo-
tarum erexit, ac ſecuro animo eſſe
juſſit.
In altera parte poſtulat Cicero mi-
ſericordiam pro Dejotaro. Primò,
quia ſi clemens Cæſar eſt in privatos,

multò magis in Reges, quos ſemel in

regno conſervavit. Deinde quia Le-
gati de innocentia Dejotari reſtantur
contra Caſtorem ejus Nepotem &
Phidippum ſervum, imdò parati ſunt

mori pro Rege Dejotaro & ejus

filio.

110 M. T. Ciceronis
Exordium. Vm in omnibus cauſisgravioribus,
Eo conſilio C 6 Cæſar initio dicendi commove-
more ordi- vel uſus vel ætas mea poſtulare: tum in
tur, ut Cle bac cuuſa ita me multa perturbant, ut
mentia & Ju- duantum mea fides ſtudii mihi afferat
ſtitia Cæſaris ὰ ſulutem Kegis Deéjotari defenden-

cuſato 1,... τ ͵
ἷἶι,σἱ ſuccur- Jam,tantum ſacultatis timor detrabat.
rat. Primumdico procapitefortunisque Re-

Cauſæ timo- gis: quod ipſum etſi non iniquum eſt, in
ris. I. Judi- zuo duntaxat periculo, tamen eſt ita in-
quod proke. uſitatum, Regem capitis reum eſſe, ut
ge dicat, ante hoc tempus non ſit auditum. De-
quòd nun- inde eum Kegem, quem ornare antea

quam anteà cuncto cum Senatu ſolebam, pro per-

fecerit. vetuis ejus in noſtram Rempublicam

z. Ab indi- meritis nunc conira atrociſſimum eri-
gnitate & MWen cogor defendere. Accedit, ut accu-
Dſributio. Jatorum alterius crudelitate, alterius
Crudelitate indignitate conturber. Crudelem Ca-
Accuſato ſorem, ne dicam ſceleratum & impium,
τ ἄ τ qui nepos avum in diſerimen capitis ad-
Nepos Regis duxerit, adoleſcentiæque ſuæ terrorem
eſt, alter intulerit ei, ecujus ſenectutem tueri &α
ſervus. tegere debebat: commendationémq ue
Anticheſes. jneuntis ætatis ab impierate & ſce-
lere duxerit: Θ Σ ſervum corruptum
præmiis, ad accuſandum dominum im-
pulerit, 65 à legatorum pedibus abdu-

A relatis verit. Fugitivi autem dominum accu-

Adjunéta ſantis, & dominum abſentem &* dJomi-
num amieiſſmum noſtre Reipublicæ,
eùm os videbam, cum verbaaudiebam,
7201

“"

μ
Π

Μ

{μμιμ"}"
ἽἼ

=

μ 'ι’ίί.ἓἵὑί'.’«!ἱ":έ’ἴ;
{

"

Ἷ ΜΜ:
μ
ψ ἐ
}
Π ὰ
Π
17)}}
ΓΊ
{

herhn
ΓΤ
ἀπημ
Π
[1}
.Τ
Τ
77

ἐμήνημ,

Wl Pro Rege Dejotaro Oratio. 111

euſſetnin non tam afflictam regiam conditionem
iinlinm dolebam, judm de fortunis communi-
ἩΠη ὀμ extimeſcebam. Nam cum mor?
uHummn Majorum de ſervo in dominum ne
Δλ tormentis quidem quæri liceat: in A pugnan-
“ gud Juæſtione dolor veram vocem eli- tibus
Dum s cere poſſit etiam ab invito: exortus Antitheta. 1
Π Ν eſt ſervus, qui, quem la equuleo ap-
ifmunde peltare non poſſet, eum accuſet ſolu-
in in ſluntt tus. PBerturbat me C. Cæſar, etiam il- ε3 η μά
ἐ Μ;,,ἑ;,ςίῃμ Iud interdum, quod tamen, cum te beni-
Π Zus recogaovi, timere deſino. Ke enim
εέ d iniguum eſt, ſed tud ſapientid fit Auiſ⸗ . Ab ipſo
ι ηΝε! Jmum. Nam dicere apud eum defaci- Cæſare, qui
lehm, } ore, contra cujus vitam concilium fa- de ſuo peri-
ὑ Σ Ω ἔχλδ ὰ " . culo Judex
ι ἰΝ! οὐθον Ὺ iniſſeargure, ſe per ſe ipſum ΕΝ,
ει Ν conſideres, grave eſt. Memo enim fere
1 Arlnmn ARts qui ſui bericuli qudex, non ſebi ſe
Gclite æquiorem, qudm reo Præbeat. Sedtua,
Ν CCeſar, præſtans ſingularisque natu-

ὙΝ rabuhe mibi metum minuit. Non enim tar nofi
4 V I.
Abmmnfe

tam timeo, quid tu de Rege Dejotaro 2 Foro ſed in-
Π μ μ intelligo, quid de 16 cæteros velis tra domeſti-
Ἴ ἰ Judicare. Moveor etiam loci ipſius inſo- cos Parietes
γω " lentid, quöd tantam cauſam, quanta dicenduin. "
Gnendin ς nulla unquam in diſceptatione verſa- & Synæcioſis
inpele ta eſt, dico intra domeſticos parietes, & cummuni-
ſſfrumin, dico extra conventum & eam fre- catio.
nd, quentiam, in qua Oratorum ſtudia niti
μ ρ!ᾧὖ“:ῤ Jolent:in tuis oculis, in tuo ore vultique Membratim.
Μ acquieſco: teunum intueor: edte unum Synonyma.
Ctem ℳ 7 . .7.5
εἰ ΜΜΜὉ, ονηηηΐδιθα ſpectat oratio: guæ mibi

" 7 . . 4 -
Ν Μξ: ad ſpem obtinendæ veritatis graviſſima
,

Α Ἰοςο, .

ἘΞ —

|
Ἷ

μ . Junt

112 M T. Ciceronis
ſunt, ad motum animi & ad omnen im
petum dicendi contentionemque levio-
ra. Hauc enim, C. Cæſar, cauſam ſi in
foro dicerem, eodem audiente, & diſcep-
tante te,quantam mibi alacritatem Po-
puli Romani concurſus afferret? Quis
Disjunctio. enim civis ei Regi non faveret, eujusom-
nem ætatem in Populi Komani bellis
coynſumptam eſſe meminiſſet?petcta rem
Allegoria. Curiam, intuerer forum, eœlum denique
teſtarer ipſum. Ssic, cùm &C Deorumim-
mortaliun, & Populi Komanièzena-
tus beneficia in regem Dejotarum re
cxcoyxrdarer, nullo modo mibi decſſe poſſet
Captatio Be- Oratio Quæ quoniam anguſtiora pa-
nevolenti?. . Ὅ.
vietes faciunt, actibzue cauſæ maxims
debilitatur loco, tuum eſt, Cæſar, qui
pro multis ſæpè dixiſti, quid nunc mibi
animi ſit, ad te ipſum referre, quò fa-
lrem in cilids tum æquitas tua, tum audiendi
concitat, al- Jiligentia minuat banc perturbatio-
latis inſiru- nem meam. Sed antequam de accuſa-
A ab iis in zione ipſa dico, 46 accuſatorum ſpe
Heiarermn pauca dicam, qui cum videantur neque
ccuſatio- 4. : ὐ ϑ τ
nis ratio-.- ingenio, neque uſu, neque exercitatione
nibus. rerum valere, tamen ad hanc cauſam
non ſiné aliqua ſpe & cogitatione vene-
runt. Iratum te Κορὶ Dejotarofuiſſe
non erant neſcii affeltum illum quibus-
dam incommodis & detrimentis propter
offenſtonem animi tui meminerant, te-
que cùm huic iratum, tum ſibi amicum

cognoverant, cumque apud ipſum de- '
Π ἢ

-

μ ,

" Μ!:
"
Π
μίι

" ἐ

=

—

Π

{
!
εὐ
uenn/i
Γ ,
Ν ΙΖΜ“ἷ“
Ρω“έΚιξἰΜτκ{οσᾳ
ἠνμ
Ἴ
ἼΠΠ
Π
Π
ΓΙΠ N
Π
nnterz
uanlu⸗
ἄχῃν,
Ρ“!!ἶΐψ}“ ) '

ΜΜ

, !
Ὅ} Pro Rege Dejotaro Oratio. 113

ὑδι η zuo periculo dicerent, fore putabant, ut Obſecratio-
munſiimn in exulcerato onimo faciléfétum cri- Labtar Cc.
ann uſi men inſideret. Quamobrem boc nos pri cjisgne cle⸗
ἈΜΝ Ι Ν. miim metu, C. Cæſar, per fidem 88 con- mentiam pro
llumttukt. ſtantiam & clementiam tuam libera, ne Dejotaro
ἩΠη Ν reſedere in te ullam partem iracundiæ plorat.
nſnmtan uſpegzemir. Per Jexteram te iſtam oro,
Μ ἰγηιμη unm Kegi Dejotaro boſpes hoſpiti por-
Ἱ Ν Π ι vez | ſtam, inquum, dexteram, non Cendudio.
Μ ΗΝΜΝ Ν tam in bellis & in præliis, quàm in simil. cad.
UnC Promiſſis & fide firmiorem. Iuillius ᾽
ἰ υ dosnum inire, tu vetus boſpitium re-
μ ! novare voluiſti: te eus Dii Penates ac-
Uuih ceperunt: 16 amicum & placatum De-
μ nguim Jotari Kegis aræ focique viderunt. Cum
Π , Jfueilè exorari, Cæſar, tum ſemel exo- :
ὐ Teri oles; nemo unquam te placa- Correctio.
Ω ' ΐ "ἢ ὦ Refutat gra-
ἡμίμι Ρςωἷωιςυε, qui ullas reſediſſe in te præjudi
utfn, imultatis reliquias ſenſerit. Quan- cium, quòd
μ quom cui ſunt inauditæ cum Dejotaro in bello Ci-
Ἴ " querelæ tuæ ὦ Nunquam tu illum ac- vili tulerit
μ ζειπω[α cuſaviſti, ùt hoſtem, ſed ut amicum, arma Rex
mig mGαaà parim funttum, quödpropen- aem. cæ.
ἐμὰ η Μογ in (.}» Pompeji amicitiam futſſet, ἐ
τ " 7udin in tuam: cui tamen ipfi rei ve-
nnue un 4 niain te daturum fuiſſe dicebas, ſi tan-
μ ium auxilia Pompejo, vel ſietiam hi-

Faggiu, lium miſiſſet, ipſe excuſatione ætatis

gin „ uſus eſſet. Itd cqum maximis eum re- Antitheſis.
lun e⸗ , δι liberares per porvam amicitiæ cul-
Unm pam relinquebas. Itaque non ſolum in Simil. deſ.
mimmmn um non animadvertiſti; ſed omn:
nt, metu liberaviſti, hoſpitem agnoviſti,
l 5 Pro Rhet, A I. H Ke-

114 Μ. Τ. Ciceronis

Excuſatio Regem reliquiſti. Neque enim ille odio
1 uiaher μῈ progreſſus, ſed errore communi lap-
nata partes Jus eſt. 15 Kex⸗quem Senatus hoc nomi-
Pomsejanas. e ſæpè honorificentiſſemis decretis ap-
amp'exo, pellaviſſet, quique illum ordinem abado-
Parendum Teſcentia graviſſnum ſanctiſſimumque

exiſtimavit. ἐ . ).: ,
Disjuncio. dJuxiſſet, tisdem rebus eſt perturbatus,

Narratio ; έ Ξ : ;
ΒΩ͂Ν Civilis δοιγὶῃ media Kepublica nati ſemberque

verſati. Cuùm audiret Senatus conſen-
tientis auctoritate arma ſumpta: Con
ſulibus, Prætoribus, Tribunis Plebis,
nobis Imperatoribus Rempublicam de-
fendendam datam: movebatur animo,
&vir, huic Imperio amiciſſimus, de ſa-
lute Populi Romani extimeſcebat, in
qua etiam ſuam incluſam eſſe videbat.
In ſummo tamen timore quieſcendum
2. Quia de. E'i eſſe arbitrabatur. Maximè verò
ceptus eſt perturbatus eſt, } audivit, Conſules ex
falſis rumo- Italia profugiſſe, omnéique Conſulares
ribus. ( {{ enim nuntiabatur) cunttum Sena-
tum,totam Italiam eſſe effuſam. Tali.

us enim nuntiis & rumoribus patebat

Condupli- : : τ ς
ci. ᾷ Orientem via, nec ulli veri ſubſeque-
3. Quiaceſſit antur. Nihil ille Jeconditionibus tuis,
authoritati nihil de ſtudio concordiæ & pacis, nibil
Rerb ü qui 46 conſpiratione audiebat certorum bo-
ar er, minum vontra dignitatem tuam. μά
Σ Π ς τλὺς 4 WE
Ciceronem VUm 18 eſſent, tamen uſea 7146 eò ſe tenuit)

rerum geſta quoad à En. Pompejo ad eum Legatilit-

rum gloria veregzuewenevunt. Ignoſcezignoſce Ge- Ν

ſuperavit ſar, ſi ejus viri auctoritati Kex Dejota-

bomo longinquus & alienigena, quibus

' ππιπιενω“επυψυἳνω

Ι

ττοΗἑξθυἁ]Π';
.
ἠ μ ἵ
ξω’αοτπαωεψαε
ιπἑῇἰπτὶππιξςτπο
ἑτιιιτεεςε}.ψ
τυτὶεαιὲπτωιιιιεἱ
μ

ΙξΗΗΖΙζΕΗΜ.Μἵ

Π

Ἴ ;
Π
Π
Ἴ}}
}
Π
7
Ἴ11]

Π
.
Ν

ῃ

ἰ μ

" "
Δμρμῃ

Ι "

ἠ

ξΜἁ;!ὶ!ίι'ὶΜιἐὧι
;

" pro Rege Dejutaro Oratio. 115
η ψ ceſit; quem nos omnes ſecuti ſu-
nntmm mnus, in quem cuin Dii atque homines
ἈΝ ) omnia ornamenta congeſſiſſent, tum tu
ulI ἐ ο plurima 69 maxima. Neque enim
Ν ΝΗ " ΜῈ tuæ res geſtæ cæterorum laudibus ob-
Munſmnſnm ſeuritatem attulerunt, idcirco Cn. Pom-
μ υ peji memoriam amiſimur. Quantum no-
Galugudt men ejus fuerit, quanta opes, quanta in
{ ι omni genere hellorum gloria, quanti ho-
" nores Populi Komani, gquanti Senatüs,
Π quanti ui, guis ignorat!: Tantè ille ſu⸗
, Π Ν periores vicerat gloria ) quantò tu
εἰ ! Omnibus præſtitiſti. Ltaque Cu. Pom-
nlehimren 61 bella, victorias, triumphos, Conſu-
μ latus admirabiles numerabamus: tuos
ἐμΉμ Ν enumerare non poſſumus. Ad eum igitur
ἐ9 Rex Dejotarus venit, bot miſero fata-
μ πι ἴφ ἐεῖο , quem antea juſtis boſtili-
Ν Φήτημο bellis adjuverat, quocum erat
. e non hoſpitio ſolum, veram etiam fami-
SS liaritate conjunctus: & venit, vel
mtigt rogatus, Ν amicus: vel arceſſitus, ut
mur ui Jocius: vel evocatus, ut is, qui Sena-
Nſecl rui parere didiciſſet: poſtremò venit,
ΡΗ zt ad fugientem, non ut ad inſequen-
eulimn tem, id eſt, adpericuli, non ad victoriæ
μμι}" ſocietatem. Itaque Pharſalico prælio
εἰ Facto, d Pompejo ΔἸ ο ( - ſpem infi⸗
NNN,J720705 βε)0. ι[ε|| 9Ἱ ὶ
πικἶπίνιτίΐ”"ψ nitam perſequi noluit: vel offcio, ἢ
Gitnine, quid debuerat, vel errori; ſe quidueſcie-
Π Σ eſſe duxit: domu μ 8
Τ. coöntulit) téqzue Alexandrinumbllumn

. Μ;ο]ὥἶξ“ἆᾗι gereute, utilitatibus tuis paruit. 4{

— —

Ν

Traduéctio
Repetitio⸗

Compar.
Relata.
Simil. ἀοΐς
Antithetas
Synæciolſis.

4. Diſceſſit
à Pompejo
poſt pugnam
Pharſalicam.
Synæciolſis,
Gimil. Cad.

Se deſ.

Cæſari opem
᾽ - τ0.. Η 2 χ er·

116 M. T. Ciceronis

multis exercitum Cu. Domitii ampliſſmi υἱ-
Repetitio. 77, {π|: tectis & copiis ſuſteniavit: ille
corpus ſuum periculo objecit, tecumque
in acie contra Pharnacem fuit, tuum-
que hoſtem eſſe duxit ſnum. Quaæ qui.

Jem d te in eam partem accepta ſunt,

C. Cæſar, ut eum ampliſſimo honore (9 Ν

Propoſitio : : ἡ Ἀ 22 τ
ο θύνδαν Regis nomine affeceris. 15 igitur non
Cæſarem * ;
interficere bonore ampliſſimo ornatus, arguitur

non voluit domi 19 ſuæ interſicere voluiſſe.

AbAdjundtis Quod tu, niſi eum furioſiſſmum ju-

erKöns dicas, ſuſpicari profectò non potes. ΟἹ
Confirmatio énim omittam, cujus tant! ſceleris fue-
Non proba- vit, in conſpectu Deorum PFenatium
biliter affin. necare hoſpitem: cujus tantæ importu-
Telus Dejo⸗ nitatis, omnium gentium atque omniſ
Repetitio. memoriæ clariſſimum lumen extingue-
taro, erga re: μ tantæ ferocitatis victorem or-
patrare non his terrarum non extimeſcere: cujus
H tam inbhumani 85 ingrati animi, ἃ quo
probat 1. à Kex appellatus eſſet, in eo tyrannum in-
perſona De- veniri: Μ hæc omittam, cujus tanti Π
Ἰοτατὶ, qui voris fuit, omnes Keges, quorum multi
a i erant finitimi, omnes libero⸗ populos;
tam ſcelera rhnei ſocios omnes provincias, omnia
tus, demens denique omnium arma contra ſe unum
& ingratus excitare? Quonam 1116 modo cum vegno,
non fuit. cum domo, cuin conjuge, cum elariſſ-
Teteen ĩo. mo ſilio diſtractus eſſet, tanto ſoelere non
Sen m Aà perfecto, ſed etiam cogitatoft At
Oceupatio Ckedo bæc homo inconſultus &temera-
ronia.„ un ἄμ on videbat. Quis cogsder

modò àte periculo liberatus, ſedetiam

Ἂ
ἐμνν!
Ἴ ,
)
Ἴ
Ἴ .)
ᾖ:ππεεςπῤπαετπᾖ
uinununig
77.}
1
ι
Druſuen
ἐπι }
δηὶ μ
"
,

,
Ϊ

"

"

Η " {
ΜΗ
7 Πήιη!
ἜΝ
ι μ
ρατῖεπιαιιψιαζκιπι
)
Ἷ 1.)
772
4 Ν
εῃ'ῥΜἰ Ν
untſen
}
μ ſllen
Π Ν
Π
ζωπὶιιπιθΐἢ““
ὶωῃιιΠΠΜ{ Μ
Π
εὐ
μ
ΤΝ ͵
{{ '
mmujini ᾽
.
Ἴ
μ ,
, ῳ

ψ;,τω“““’“

R

Pro Rege Dejotaro Oratio. 117

illo? Quis rectior? Quis prudentior?
Quanquam hoc loco Dejotarum non tam Correttio.
ingenio & prudentid, qudm 46 & reli- unio⸗
2 2 „Traductio.
gione vitæ defendenakhm puto. Nota ti-
bi eſt, C. Cæſar, hominis probitas; noti
mores, nota conſtantia. Cui pbrrò Ν Synonyma.
modò Populi Komani nomen audidit,
Dejotari integritas, gravitas, iytus, 2. Ab
fdes non audita eſt? Quodigitur faci- οο
nus nec in hominem imprudentem ca- em “ ὴ
dere poſſet propter metum præſentis ſuſpicionem
exitii; nee in facinoroſum, niſt eſſet idem πιονεπάαηι
amentiſſimus, id vos & à viro optimo, cau
& ab homine minimè ſtulto cogitatum pa Amhidib-
eſſe confingitis. At quàm non modò non Medico, per
eredibiliter, ſed ne ſuſpiciosè qnidem quem non
Cum, inquit, in caſtellum Lucejum ve- alts ſed.
niſſes, & domum Regis, boſpitistui armis palam
qiwvertiſſes, locus erat quidam, in quo interficere
eran ea compoſita, quibus Rex te mu- voluerit.
nerare conſtituerat. Huc 16 balneo,
prinsqudm accumberes, ducere volebat:
Erant enim armati, qui te interfice-
rent, in eo ipſo loco collocati. En cri-
men, en cauſa, cur Regem ſugitivus, Epiphone-
Dominum ſervus accuſet. Ego, Me- ma
bercule, C. Cæſar, initio, cum eſt ad
me iſta cauſa delata, Phidippum Medi-
cum, ſervum Kegium, qui cum Legatis
miſſus eſſet αὐ ſto adoleſcente eſſe cor-
ruptum, hbac ſuſpicione ſum perculſus:

2. Ab ipſo

ἐ , meqicum indicem ſubornabit: nger

gele, videlicet aliquod erimen veneni. Etſid

'

ᾳέπσ”’

Η; veri-

118 M. T. Ciceronis

Synæcioſis. veritate longè, tamen ἃ conſuetudine
Subjectio, criminandi: uon multuùm res alhorre-
bat. Quid ait medicus? Nibil de ve-
neno. At id fieri potuit: primèò occul-
tius 11 potione, in cibo:deiude etiam
impunius fit, quòd cùm eſt ſactum, ne-
gari poteſt. Si paldimn te interemiſſet:
omnium in ſegentium non ſolum odia,
ſed etiam arma convertiſſet, ſi veneno,
Adjundio. Jovis illius quidem Hofſpitalis Nu-
Ironia. men nunquam celare potuiſtet: ho-
mines fortaſſe celaviſiet. Quod igi-
tur & occultins conart, ε5 eſſicere cau-
tius potuit, id tibi, &% medico callido, &
Inciia ſervo, ùt putabat, ſideli non credidit:
Repetitio. Ζ armis, deferro, de inſediés celare te
noluit? At quàm feſtivèò crimen con-
texitur? Tuate, inquit, eadem, 4
ſemper, fortuna ſervavit; negaviſti
tum te inſpicere velle. Quid poſtea? Au
Dejotarus, ve illo tempore non perfectd,
continuò dimiſit exercitun?“ Nullut
erat alius inſidiandi locus? At eodem 16
cuùm cænaviſſes, rediturum dixeras: ita-
que feciſti. Horam unam, autd uas eo-
dem loco armatos, ùt collocati fuerunt,
retinere magnum fuit? Cum in convi-
vio comiter & jucund fuiſſes, tum illuc
Comparatio, iviſti, üt dixeras. QWuo τ ἰοῦο Deio-
tarum salem erga te côgnoviſti, 7 -
lis Kex Attalus in PB. Africanum
fuit, cui magnifcentiſſima dona, Ν
Nriptum legimus, uſque ad Numan-
7148

3. A Loco

}

{}}}}"".

}4[Μ"
Ν

Ϊ
"

"
μ νὶ
