Eurip. Hecub. H'ncο γεχρῶν κευϑ'μῶνγα χαὴ σκό-
4φῳ πύλως κ ΄ ΄΄
Λισὼν .ἵν᾽ ἄδεης χωρὶς ὥκις.αι ϑεῶν.
, Ἄ επῖο mortuorum vallem & pertas caligins
Deſereni, ubi Pluto e aratin à ὴ habitat.
CARMEN DIMETRIHMIAMBICIIM.
Laërt. Κρόνε Διόδωρε;» τίς σε δ᾽ αἰμόνων κακῇ
ο Αϑυμίῳ ξυνείρυσεν» '
Τ᾿ ὠντὸς ἀυτὸν ἐμιβάλης εἰς τώρταρον
Στίλων(»- ἐ λύσας ἔγτη
λίννγμῶ-

Π

μ Ν
μ
ΜΕ Οἱθᾷ”
ἡ
ἤμ μ
"1,
.

(

μ
1
ψ
μῃ
Π
ἐ Μ ε!
[μ "
ΕἸ
ι
Π
}
' Ἡπςᾶὠ; )
η βηῃ
ὑ η
μή
Μξἔνωπ ῃ
geronen,
" υ

Ν
Ὶ
ΤΝ
Ἰλ ,
Πχ (
ἤηώλν.

71}

Ὑ μ

ὶ μ

δὲ μ
τ ἀμ .
ἀλμι}

Τ} ᾿

ἿΠ

Π

Μ

μὐ .

{0}}}
) ἔἱίς μ
Π

Ϊ ;ιώΜ

Ἷ
Ν

CARMINU. 83

Αἰννγματώδ: τοι γὰῤ δυράϑης Κρόν(

Ε ξωθιν τ Ρῶ Κώππα τ:.
Crone Diodore, quir te demonum mald
Affeskione compulit,
Uttu te in atrum mitterer mox tartarum,
Solatis φωρα Stilpeniz non ænigmatir
Viktus fuiſti“ jure ergo deprenderis
Cronis remotit, R. ε᾽ Cappa litterit.
SCAZON, SIVE CHOLIAMBUS.
Theocrit. in Epigram.
O' μεσοποιὸς sνα I'nνερααιl κέϊται.
ἘΪ μὲν σπτονηρὸς μὴ σοτέρχευ τῷ τάφῳ.
Εἰ δ᾽ ἐσσὶ κρήγυός τε χαὶ σγαβεὶ χρης-ῶνγ»
Θαρσέων καιϑίζ εὐ χὧν ϑέλης ἀπόβριξον.
Ροξία hic Hiphonax jacet.
Siquidem improliss er, ne accedas ſepulchrum.
Sin autem er bonus & εκ probi,
Confidenr ſede, &αſt volueris, dermi!
τ ANNOTATIO.
Eadem omnino eſt horum carminum ratio
apud Græcos & Latinos; & eadem propè licen-
tia, maximè Comudis, puritatem Jambici car-
minis alienis pedibus inficiendi; quam/ tamen
Tragcœcli, ùt Euripides, Sophocles, .ſchylus
intactam ſervant, ùt apud nos Seneca. Haber
autem Scazon quinto loco Jambum, in allato
tamen exempio ponitur ſpondeus; & ſecundus
verſus non eſt choliambus, ſed jambus.
Crterùm cuùm illa carmina, quæ ab Απᾶ-
creonte nomen habent, ſuaviſſima ſint & melli-
tiſſima, non immeritèò hic quoque ſtudioſæ -
Ventuti proponuntur: Ea ſunt Jambica dimetra
eatalecta tribus conſtentia pedibus & ſyllaba.
Ἐ. Primo

84 DE GENERIBUS

Primo loco habent jambum, vel tribrachyn,
anapæſtum, vel ſpondeum, ſecundo jambum.

tertio itidem jambum & ſyllabam.

{ β
" ὰ
εἰ M.
ι

ANACREON IN CICADAM. (ά

Μακαρίζομέν σε τέττιξ.
Οτι δενδ ρέων ἐπ᾿ ἄκρων
Ολίγην διρόσον πτεπτωκὼς
Βασιλεὺς ὅπως ἀείδ᾽εις.
Σὰ γάρ ἐςτ κέϊνα πιάντω
Οπόσα βλέπεις ἐν ὠγροῖς
Χ᾽ ὁπόσα φέρεσιν ὥὧραι.
Συ δὲ φιλία γεωργῶν
Απὸ μηδός τι βλάπτων.
Σὺ δὲ τίμι(ῷ- βροτοῖσι
Θέρε(δ»» γλυκὺς προφήτης.
Ο ier quatérque feœlix
Cicada, quæ ſupremis
In arborum viretis
Roriz parum ut bibiſti,
Cantare dulcò gaudes,
Reginam agens potentem?
Quodcunque conſpicaris,
Juum eſt; quod arva gignunt,
ZPrd βίνα cumque profert.
Te amplectitur colonus,
Qudd ejus in labores
Injurioſa non ſix.
Colunt cicade te omnes,
Divina quòd puteris
Epatis imminenti.:

ANNOTATIO.

Videtur interdum Anacreon alios pedes & Π ὶ

Ν
ΊΩ
Ν
δι}}, Η:εευὕ;
ς ππημι
- μ

liutſenf
}

ς ἴ
ἀν ο
κ
Ε
Π
| ᾷωἶἰνἷρῃ
Ε
ἷἷβἵίἆ}ςίω
ῃ
Ν
Μαιεω ὴ

ἢλ . Ν
ΜΙ:Μ " ξίἣς

alios verſiculos ſuis odis hoc genere carminum ußni

ſcriptis

en,

Un, μ. N

ἢ

,

CARMINUM. 85

(criptis inſerere, quod latiùs oſtendere non eſt

hujus loci. Nam quæ hic artulimus, vera &
pura ſunt Anacreontica, ad quæ ſua quoque
odaria ſtudioſus Adoleſcens conformabit. Extat
etiam elegans oda hujus generis apud Theocrit.
Idyll. 27. & apud 1 aértium in Bione, qui Ana-
creonteo ſemper dimetrum Jambicum præponit.

CARMEN ANAPESTICUM.

Eurip. Hecub.

ä
Oc μόν(- ὄικων ὥγκνρωτ᾽ ἐμῶν
Τὴν χιονώδη Θρήκην κωτέχει
Ei πωτρῴε Φυλωκαῖσιν. .
Ο Τ ἐογγε 765 ſervate filium meim, qui ſolus
Domüs meæ ſirmamentum, hahitat
Nivoſam Ibraciam ſub cuflodia ho ſpitir paterni.
ΑΝΝΟΤΑΤΙΟ.
Utuntur Anapæ ſtico carmine ſæpè Euripides,
& Sophocles, & Seneca Larinus, in choris.
CARMEN GLYCONICIM.
Κώσρος ἡνίχ᾽ ὁ μαινόλης
Οδόντι σκυλαποκτόνῳ
Κύπριδ.» ϑάλ(» ὥλεσεν.
Quando aper fſurioſus
Dente, quo catiulos occidit,
Cypridiz germen perdidit.
CARMEN ASCLEFPIADEUM.
Quale illud Horatii lib. I. oda 1.
Macenas atavis edite regibus.
Ἦλϑες ἐκ περώτων γῶς ἐλεφωντίνανὶ
Λαβὼν τῷ ξίφε(" χρυσοδέταν ἔχωνν
FVeniſti ex ſnilbur terræ eburneum

Manubrium enſis auro revinctum babens.
Ἐ 3 ANNO-

86

χ

κ GENEEIBUS
ANNOTATIO.
Citatur ex Hephæſtione. Primo loco primi

versũús eſt LTrochæus, & in primo ſecundi Jam-
bus; utrobique debebat eſſe ſpondeus. ν

Quod ſequitur, ſimile eſt illi Horatiano lib. I.

Od. ο. Vides, àùt altâ ſtet nive candidum.

Alcæus. Οὐ Xen 24roα ,O woναα n rn en
Προκόψομεν “γαρ ἐδὲν ἐσώ μένοι.
Non oportet malir animunm ἰδάίεγε; '
Nihil enim Prohciemur, ſe marore nos 7 Mce-

rimir.

Carmen ſimile illi Horatiano Od. rI. lib. I.
Iu ne quaſieris ( ſcire nefas) Tern mihi, gleene
tihi.
Theoxrit. Idyll. 28. : ͵
Τῆσδε γαρ “πλόον ἐυάνεμμον 3!ἐΤευ||͵εΘ“ὥ σταβ Διὸς
Οππως ξωον ἐμὸν τέρψομ᾽ ἰδτὼν καντιφιλήσο-
μῶιϊ
Νικίαν Χαροίτων ὶ ιμἆςοᾳωα’«:“: ρον ζἷ)ωτω“τ
ἔὸ enim Μωςιῖ:οπενπ sſperam petimus καὶ
Jeve,
Ut boſpitem meum oblectem vickenn, vieiſim
oblecter,
MNiciam Gratiarum aslaluemiun ſacram
ſtirpem.
Alcæus. Μηδὲν ἄλλο φυ υτῴυσης πςοτερογ δέν-

ἆςεον ἀμστέλῳ. :

Nullam, aliam arborem prins ſeveris vite.
CARMEN PHALEUCIUIM.
Theoer. Τὸν τῷ ΖΝνος ὁδ" υμ:ν εἰὸν αἰγὴρ,
Τὸν λαθντθμωἆῶν τὸν ὁξ υχωωε
Πρῶτῷ. τῶν ἐγγάγωϑ"ε. μασοποιῶν

Ι
1 ſulten ᾿
Ο
υ

406 n

'

'ι΄ ἽΠ) Μθιθ
ἨἨΗΜ ν Ι

΄ ξακε }

Ἴ

ἘΠ}}
"
ςμὔ Ἷ ψἰξ

}

4
luni Ann ſand
l he Ceum 1
Ine Ἷ ""ὉΤ
ΜΛ ν Ἱ.Μ

'

Ἷ CARMIN UM. 87
} Πάἷάνἓςῷ« ξυνἑγρι“ιᾧᾧεΐ ὦ 'κ Καμερία
! Χ ὡσος ἐξεσεόνωσεν εἰ αἀὐλξς.
D Jovis iſte vobis filium vir. ͵
Lum 44Η1 cüum leone pugnavit, promptum mantt,
lhen Primus ſuperiorumz poctarum, : ᾽
ὰ Priſander conſcripfit (oriundus) ex Camerio,
ἰ ΕἸ qnotquot laborando confecit, recenſuit lalores.
τ ΟΑΆΜΕΝ SAPPHICIIM.
ᾧ;Μ Corinaa. X 0 Μοι Ρὤρξαι ϑυγάτηρ Αἴρη»
Χρυσεόμιτρε δ'αῖφρον ἄνασσα
Π Σεμνὸν ἃ ναίϑδις ἐπὶ γῶς ὀλυμτον
θλη, ι Alev ἄϑραυςον.
η ΣΣὸὶϊ μόνῳ σρισβίςα δέδωκχε MoS

ΚΞ}ΘΜ α’.ῤῥᾖκἷῳ ῤᾖεισιλγΐῖον αξ’ςγἑἰςἓ
Οἴφρα χκοιρῶνηιον ἐχοισα κρῶτί(»

η . Αγεμονεύης.
Νὴ χΠ Martis 6 proles wmibi Roma ſalve
Auream belliz decoræns coronam,
ἼΠ Quæ vel in 101 ſtabiler Oympi

Incolis ἀγοῦν
Hoc dedit ſoli tili Parca ῬΡΗ
Sceptra ηά geſtas labeſacta unquam,

,, , ἩΜΜΩΝ:
Ν Π
! ᾿

'

" Imperatricis tus quò poteſtas
μ 4 Οὐπέᾳ gubernet.
" ANNOTATIO.
e Latini ſeçcundo loco carminis Sapphici po-

nunt ſpondeum; at Sappho, inventrix hujus car-
minis non rarò Trochæum, ùt vides Iic

ir
6 Tla? Διὸς δολοπιλόκε λίσσομιδι! σε
μ Μὴ μ ἄταισι μυδ᾽ ἀνίαισι δέμνα
: Πότνια “ὐυμόν. ͵
͵ Π F 4 " Varie-

N

B
88 De GsNERIBOS
Variegatas habens ſedes & immortalis Venus, { M
Proles ovis doloſa, rogo te, ne me damnis, πθ.0 μ
que animum meœroribus, ὃ veneranda, domes Wynmd
& conficias. an
Quam aliquoties imitatus eſt Catullus, ùt in Arſimn
carmine ad Furium & Aurelium. Ἵ ὶ
Live in Hircanos Aralérque ο en
Sen Sacas, ſagittiferdrque Parthoz. ο μ
Et: Pauca nuntiate meæ puellæ Ἱ Ε
„VWon hona dilta.õ μ
Et: Otium, Catulle, tibi moleſtum eſt. ΠΩΜΜ!
Dividit autem Sappho nonnunquam ultima
verba Sapphici carminis. ο ο
Πυκνᾷ δινέοντες ὠπ᾽ ὠρν᾽ αἰϑέ-. τΤ Μμνι
: Π ρ(ζ» διο μέσσω. cot n
Et: Ομμώτεσσιν ᾽ ἐδὲν ὅρημι βομβεῦ- Π μ
τ σὶν δ᾽ ἀκοαί μῶ. Ἵ ἣ
Idem facit Cat. ad Furium. Ε 1
Siive tranr altas gradietur alper, Δἰλδευτ
Cſariz Viſeny monumenta magni, ,
Gallicum Rbenum, borribiles && alti- ᾿ η
ι mösque Britannoas. )
Et Horat. lib. 1. Ode 2. . ο !
1 dum ſe nimium querenti Π
Jaciat ultorem, Vagir 65 ſiniſira Pnin, ἐ
Labittir ripä, Jove non probante, - Π τ ι μ ὴ
. orius ammnis. : ΓΤ
Idem facir alibi quoque Horatius, ùt Odea25. Π
lib. I. & Ode 16. lib. 2. Quod tamen vitioſum ἤϊῃ,
eſſe docet Hephæſtion, reprehenditque hoc “
diſtichon Simonidis: Mag
ΕἸ μέγ᾽ Αϑυναίοισ Séρσ γένεϑ᾽» ἡνί Αριςο- .

γείτων E'n τααο πιοανντnν Καὶ Δρμόδιθ». ᾿ ἴ
Clarum

CARMINUM. 89

Clarum tum lumen W W Athenienſilus,
Quando Ariſtogiton τ9 FHarmodius occiderunt
Hipparchume. !
Sed cùm Sappho, Horatius, Catullus, & alii
præſtantiſſimi Poëtæ ἃ nobis ſint, non eſt mul-
Ium curandus Hephæſtion.
Eadem Sappho adhiber nonnunquam quarto
loco ſpondeum, ejecto εχ ſede ( trochæo.
τᾶς ἐμᾶς εἰυδ᾽ἃς αἰοις ἃς πολλά
Ἐίχλυες. -
vVocem meam audias, quamz ſæpe audiebad.
CARMEN. :
Quale eſt illud Horatii lib. 1. Ode 4. :
Solvitur acrir hyems grata vice veris & avoni.
Theocrit. in Epigram.
Aαπαον καὶ ςὥϑει καὶ εἰσιδε τὸν πώλαι ᾽ οιη-
Τῶνγ
Τὸν τῶν ἰάνίβων ἃ τὸ μυρίον Κλε(»
᾿Διῆλϑε χ ἡπὶ ντύχκτα χοὴ πρὸς ὠῶ. ἰ
Conſeſte. & Archilochimm aſpice veterem poëtam
Jambegraphiem cujus celeberrima fſama
Permanavit 89᾽ ad occidentenz Ἐ ad orientem.
CARMEN PHERECRATIIM.
Conſtat tribus pedibus, ſpondeo, dactylo,
ſpondeo; dignumque eſt, in quo Tirones ſeſe
exerceant, donec majus opus moveant.
Laërt. Pherecyd.
Τὸν Xοα½ eben η)}
ΟὟὗ τίκτει πτοτὲ Ξύρί(»
Ἐς φϑέρως λόγί(Θ» ἐςίν.
Inſignis Pherec) det,
Syrus quem parit olim :
Ἴωρεν ὧΣ ρεᾗἐσἐἆἷο: Χ ͵
- . f ANNO-

40 DE GENERIBUS
ANNOTATIO

Monendi ſunt adoleſcentes, Græcos Poëras
Ν ͵ .9 . . .
600 ac Latinos variis modis genera carminum *
conjungere. Non enim pentametrum dunta-

xat ſubliciunt hexametro, t fir in elegiis; 4 Τ}
& jambica dimetra, vel trimetra, vel Anacreen. nſrn
tea, vel Pherecratia, vel Glyconica; & ipfis menn
Jambicis ſenariis modò dimetrum jambicum, Ὅο
modò Anacreonteum Copulant ita, ut vix ul- ennnd
lam diverſorum carminum apud Latinos, Ho- Indiilit
ratium & Boëthium, & apud recemiores non- Ablellie,

nullos conjunétionem reperias, quam non iti- fuihn
dem Græca Musa imitari, & quidem eleganter ee
σα . - Ἂ ΠὴΠ ᾽Ῥ᾽͵'Ἠιὶ.᾽ἱὶι᾽ἷ
poſſit; & ut unico ἐχειπρίο rem derlarennis,; Aelin ;
ecce tibi illum συνδυασμόν. Horat. lib. Epod. ὐὰ
Od. I1.
Peéti, nilil me, ſiciet antea, Iuvat ι B 6 A
Seribere verſiculos amore perculſum gravi.
Qaomodo Laërtius expreſſerit Epigram. in } {}}
Stilponem.

τ 7ὔ] ὲ ν : »᾽
Τὸν Μεγαρέω τὸν Στίλητωνῶ ’γινώσ;ωις φ ἴσως

Τῆρας ἔσειτα νόσ(ἢ)" κωϑεῖλε διύσμαϊχον ζυγὸν Μυδὧΐἷᾗὓ
Αλλ᾽ ὄινον ἷυξε τἧς κακῆς συνωρ τ ' ο Π Ν μ
Φέρτερον ἰυϑιοχον. Πιωὼν γὰρ ἤλωσε. Ἦ 'ζξεεἷίἷεεω χῃΐεῃ
Nlegarenſem 5: Προπεπὶ nôfti fortaſſis, quem rkec-
eùm cœpit ſenectos & triſte jugum, vinum in- RH
venit malz bigæ meliorem aurigam; bibens etkfünt

eniin exhalavit. ἡρ ι ἢ

Poſſet quis ſub finem hujus οἀρ ε8 non im- ὑ χ.

meriò quærere, quomodo Grzæca carmina ſint ἰ ῃ "
Ppronuncianda, num ſecundàùm accentum, an irt Α
. ῃ Ω ῳ ι G

ſecuna=⸗

Μ

η ὦ

,

Ξπ- -

ὴ

2

G " "

",υἷηη ο
Μα {{ γν
} 1}}.}} ὴ

ΞΞ- Ξεὖ
☛n

CARMINUM. 91
ὶ » * . .
ſecundaàm quantitatem; ſunt enim, qui ſolius

᾽ accentũs, & ſumz, qui ſolius quantitatis rationem
Wbabere velint; neutri ſine argumentis. Reétiùs

tamen facere videntur, qui, dum carmen pro-
nunciant, sd quantitatem ſe'e accommodant.
Nam poëtica illa verborum & orationis colliga-
ο & dimenſio neque à recitante, neque 80 au-
diente percipitur;, fi, neglect quantitate, leges
accentuum oblerventur, ut patebit experienti.
unâmque aut alteram pagellam in Homero, vel

τ Euripide aliis prælegenti; ſolutam enim & non

vinckam orawionem ie audire dicent. Incredibile

1
ὴ
ψ Π N

„verd elſt, veteres ita pronuntiaſſe carmina, ut
non ipiæ ſtatim aures numeros & modulos ver-

ſuum animadvwerterent.

CAPIIT XXII.

DE SPECIEBIS META-
PLASMI.

PErſus metimur pedibus, quibus metiendis
non parùm prodeſt ſyllabeæ communis,
neceſſitatis metricæ, licentiæ poëticæ, figura-
rumque ſeu ſpecierum metaplaſini cognitio.
De prioribus ſupra 1-πὶ diximus: Quamvis hic
càùm de meraplaimis agemus, licentiæ poëtieæ
iterum facienda ες mentio, cùm metaplaſmi
magna ſint hujus licentiæ pars. Adferemus
aurem illas tantum metaplaſmi ſpecies, quas
habet in ſua Proſodia noſter Emmanuel, quip-
pe magis triras & obvias. Quid autem {1τ me-

taplaſemus
*

92 DE SPRCIHBUS
aiplaſmus, præterimus, tanquam aliunde no-

tum.
EPISYNALOEPHE.

Eſt ſyllaba una εχ duabus facta; quod fit,
cùm duæ vocales in unam contrahuntur,⸗ & a

Iliad. 1.
Τιμήφης; ὀλέσῃς δὲ ͵Μλἔῃω; ἐσὶ νηυσὶν Αχαιῶν.
Cum multos Græcorum in navilus berdideris.
& & Ilisd. I.
Μῆνιν ἄειδιε Jed Πηληιάδεω Αχιλπᾧν
Iram cane Dea Achillis Pelidæ.
Quæ contractio valde frequens eſt in Geniti.
vo plurali Jorico ſecundæ ſimplicium; nodtenn,
στυλέων; τιμέων c.

Sic Iliad. I. Xevot/— οὐναὶ σκήσττρῳ» cum aureo

ſceptro.
Eadem eſt ratio aliarum breviuin cum el⸗

tera longa, vel ancipiti, vel diphthongo, ut

Theognis.
Θεοὶ δὲ κατὰ σφέτερον “τάγτω τελὰσί νόον.
Dii verò ſecundiumn ſuam voluntatem omnia
Jaciunt.
Iliad. 10.
Ἑωςὸ ταῦϑ'᾽ ὥρμαινεκατεὶ ζρένα χοὴὶ κ κωτὰ ϑυμόν.
Dum bac animo & mente volutaret. .
Contrahuntur etiam duæ longæ ἡ & 2.
Iliad. 5. 5
Ἢ ἐχ ἅλις» ὅττι γυναΐχως αἰνώλκιδας ἠπέρο-
πω«ἰς

Annon tibi ſati d, Mis delere: imdele,

{ζαϊ εξ
Et Iliad. 9.

2
λά-

᾽

δὶ

μ

Ν

Dlfeunpe

: "
Ν ςῃγὡ
Π

ψ {
μ μ
.
} den⸗
eleufune
μ ὰ
ἐ ὶ
Π

μ
ἰή μι

ἀνιθννι:
ἀΐδν ἐν
[ εη ῃ

Π !)οιὄιι:
: ὉΟΠ[ΓΗ ῖ0Π68

ugunn,
γ1} 4
fumtun
n nng D
g 14 eden
unn
1de
N Ἷ

]
; Ὶ !
Ε γην

ἿΠ ὰ

{{

Π 111

ΠΠ Μ η

᾿

ἶ'λἌἩῖξΞ;Μ 1

ἽΠΠΠ]

Ι
'

ἡ ἐϊίν!

Τ.

-
ἼΝ
μ

Ω

Ω

METAPLASMI. 93

Η λάϑετ᾽ »ἢ ἐκ ἐνόησεν» ἀάσατο δὲ μέγα ϑυμῷ.
Sive oblitus eſt, βῖνε non advertit, nocuit verò

wüultum animo.

Ubi αἷν Euſtathius, eſſe συνίζησιν duarum lon-
garum in unam longam.

SVYNERESIS ET CRASIS.

Differunt propriè loquendo. Nam Synæreſis

eſt, cùm utraque vocalis in contractione retine-

tur; τείχεϊ.» τείχοι,. Manent enime & 1poſt

contractionem, quamvis in unam ſyllabam con-

venerint. Craſis eſt, cùm vel una, vel utraque

vocalis non retinetur faéta contractione; τρί-

χεθ»ν τείχες» βόαε» βόα: in neutro exemplo
manet ε. Sic ὥνϑρωπος ΡΓῸ ὁ ἄνϑρωπτος ; neque
e, neque ὡ manet: Hoc tamen diſcrimen non ob-
ſervatur adeo exactè, ut duo hæc nomina non
uſurpare liceat pro contractione, qualiscunque
tandem illa ſit.
Fit autem Synæreſis variis modis, ς ex multis

locis libri primi manifeſtum eſt, maximèex de-

clinationib us contractis & conjugationibus cir-
cumſlexis; & quamvis Poëtæ in hujusmodi cra-
ſibus valde ſint liberi, non reperies tamen libe-

riores Doribus, quibus peculiares quædam

contractiones familiariſfimæ ſunt, contractio-
nes, inquam, non umius & ejusdem tantùm
vocabuli in pauciores ſyllabas, ſed duarum di-
Gionum in unam, ùt paſſim apud Theocritum;
χῴχετον Pro χοὴ ὄιχετον κἤμ᾽ρτο κοὴ ἐμὲ" κῆυ pro

X 2 ἰ

᾿ χαὶ ἐῦ ) ὠνῶρωστε PrO ὦ ἄνϑρωπεν κὠώμοὸς Prο χοὴ

ἐμὸς, κἦν Pro χοὴ ἐν » χῇ PrO χαὴ ἡ τὠλαϑεω . Ῥῖο
Φ c/

τὰ ὠλαϑέα » ἅτερος Pro ὁ ἐτέβος, καξ pro χοὴ ἐξΆ
τὠςίω Pro τὰ ὀςία; 0{{4.᾽
Differt

X

94 DE SPBCIEBUS
Differt Synæreſis ab Epiſynalœphe, quia in
hac ufraque vocalis ſcribxur & exprimitur, &
tantùm in carminis dimenſione loco unius ſyl.
labæ habetur, ſicut etiam in latinis illis Alves
Arietibus G. At in Craſi conjunguntur in
unam ſyllabam duæ vocales, & conjunctim
etiam ſcribuntur.
APOSTROPHIIS.
De Apoſtropho ſatis multa diximus lib. 1. Cap.
1. quibus addimus ſequentia.
L. Poëtæ planè arbitratu ſuo utuntur Apo-
ſtropho, prour carminis ratio exigit; neque ul-
lam brevem vocalem elidunt, ſi illa ad explen-
dum verſum indigeant. Iliad. 3.
) γύνα.,ἢ μάλα τῶτο ὄστος νημερτὲς ἔῤιστες,
Ο walier, »ρακμὸ hoc verbum diwiſti verum.
Od. τ, Τέκνον ἐμιὸν ποῖόν σεὲ ἔπος Φύγεν ἕρχος
ὀδλόνσων 3 τ . -
Filia mea, quale tibi verlum excidit?

Ibid. Αλλ᾽ ὥγεμοι τόδε εἶστε χαὴ ὠτρεκέως ει

τάλεξον. .
Sed age, dic mihi hoc, & verèò enumera.
II. Non tantùm ante vocales & diphthongos,
ſed etiam ante conſonantes ſæpe abjiciunt Poëtæ
per Apoſtrophum vocales. Theoe. Idyll. 1.
Παρ᾽ μέν δι ὥριω κὥται ὅσα δ᾽ρνὸς ἄκρω φφέροντι
Παρ᾽ δ᾽ ἁπαλοὶ κῶποι» pro παρά.,
Adſunt ei frubtar, quotquot temepeſtivèò ferunt
arboret, adſunt & wzoller bertuli. Sic ἄρ» pro
ἔρα. καπ᾿ Pro κατά. De hac re diximus erlam
in Grammatica, cùm de incremento Imperfecti
ageremus. —

rig;

εὐ
ΊΩ
Π εὐ

Dumuntt
ἀνμμ

ὓτορἑπα;τ!:ὐἶεηι
Π Ν

11

μ φεὺ
ἰ ὑμμι }

.ι
ἡ
᾽
ὰ

᾽ ΙΗωιΞιη)ᾧι
μ
. 1
7 ῃ ἰ 1
μῃ
ξμξπρϊορ{ετρὤ’ς
Ν
Γἢλ Ν ͵
ΤΜ [ῃ {ν’
μ } )
υ ἄϊῃ,
ἤγ, Ὴ
ἡ " }

Ὶ

ι

ἴ

11
η

ἀ. }

ἰ

ἢ !εππιεζ,:.Μ’

, " ῳ
ὴ ν

ἐ }

Ὅ}

δέϊη!:
[Ἔ’ ἱ
' ψμ}}
Π 1
1
ΤἸ ( }

μ
Π

Π
ῳ

"

Π

ῚῚ ῄ
Τ

Π Σ METAPLASMII. 9
III. Aliquando eliditur prima vocalis ſequen-
tis dictionis; ὦ γαϑὲν bone! Theoerit. Idyll. α.
ἡ ῥετὴν Virtut, Pro ἡ ἐρετὴ» apud Eurip. Et apud
eundem in Phœniſſis μὴ πιλαμβάνε Ρῖὸ μὴπι-
λαμβανε» ὠ᾿ ναξ ρτὸ ὦ ἀναξ» rex. Et apud Ari-
ſtoph. in Equit.
Οὐκ ἀξιῶ ω᾿ μαυτὸν ἐσχήσειν μέεγω»
Non me dignum puto, qui ολεης ſim.
ANNOTATIO.
Diximus in Grammatica, hæc potiùs referen-
da videri zd aphæreſin; quia tamen ſigno Apo-
ſtrophi notari ſolent, & ab aliis ad Apoſtrophum
referuntur, nos etiam eò referamus.
IV. In hujusmodi Apoſtropho ſæpe longa fit
ſyllaba, quæ alioquin fine Apoſtropho brevis
eſſet; ὦ ῥιφος Pro ὁ ἔριφος . baduz. Idyll. 5. &
Idyll. 1. ð ὍΣ “

„ ς ͵ , dA. 1
Τῆνον χ' ὧ᾽ κ δουμοῖο λέων ἀνέκλωυσε ανοαοσα,

Ppro χῆνον χοὶ ὁ ἐκ δ᾽ουμοῖο.

Illuw ᾽ in ſylva leo deſtevit mortunm.
Ibidem. ὐ πόλοι ἦνϑον» Pro οἱ αἰστόλοι ρνονροο
Venerunt φαργ , τρ ,
V. Aliquando producirur ſequens vocabu-

lum propter præcedentemApoſtrophum. Theoc.

ibid.

TAy δ᾽ ὠρὰ X ὦ Δάφνις ποταμείψατο.
Huic ἀρίφιῳ 95 δαρῥηις reſpondit.
Pro χαὶ ὁ Δοίφυις. Sic ibidem. '
Ὠἰραΐος X ὥσδωνις; Pro χρὶ ὁ Α'δώωνις» for-
ο Adonit. |
Σ ᾧ 'νὴρ ὄξος ὥγαν. Idyll. 15. Vir eſt iracundus
& totus acetum. : '
VI. Ab.

96 ὨῈ SPECIEBUS

VI. Abjieiuntur autem ex ſequenti dictione

vocales, licer poſitione longæ; ὦ ἤγϑρωπος,
" γρώστε} Pro ὁ ἀγνϑρωπος» ὦ ἄνϑρωστεν ali⸗
quoties apud Theocritum, cujus ùt & aliorum
Poëtarum apoſtrophos diligenter oblſervabit
ſtudioſus adoleſcens. Uſui enim magno erunt
pangenti carmina.

VII. Apoſtrophus non tantùm in eodem car-
mine, ſed eriam in diverſis locum habet, ſicut

apud Latinos Synalœphe, quam ad rem multi

adferunt verſus illos Homericos Iliad. S.
Τρῶας ὠπώσασγαι χοὴ ἐρυκέμεν ἐυρύοστα Ζῆν
Αὐτῇ κ' ἐνϑ᾽ ἀκάχοιτο.
Υ̓

Trojanos repellere, & ορδγεογε latioculum Jo-

vem
Illic tunc triſtaretur.
Et Iliad. g.
Η φὴς» ὡς Τρώεσσιν ὠργγέμεν ἐυρύοστα Ζῆν᾽
Ὡς Ἡακλῆος στεριχωσᾶτο. .
An ρηῖα.γ ita Irojanis auwiliari latè videntem

Jovem, ſicut iratus eſt propter Herculem? Et

lliad. ὦ. :
Παῖδες χαὴ γαμβροὶ» τωφ᾽ καὶ λάϑον ξυῤύοπα ζῆν
Ἐς πεδίον στροφάνεντε. ἀτι;
Pilii & generi (domum redierunt) illi verè non
latuerunt Jovem latò videntem, in campo con-
ſpicui. :
In his tribus locis eliditur alpha ex Accuſativo
ζῆνα propter vocalem ſequentis verss.

ECTHLIPSIS.

Ecthlipſis apud Latinos eit, cum litera ſimul

cum vocali eliditur propter ſequentem vocaled

ο ἰά

)
Ν
β ΜΜΜ
ᾗς(ὶυὡυὗ ἵ
ὐ
Μᾳῃ'ξ Π
μ ᾽
!
Ὸ
.}}}}}
{
μ ι
Π
“πρζων,
ΕΝ

Β "

ἀμὰ μ

Man
{ χ
μὑ ὴ
Ν }
-
ἵπηηι
1
λ{ιιἰν[εαψω
ἰ ἰ

Π Ἢ 3 . ἴ ; . ᾽
mocdi eliſiones Græcis perquàm raræ ſunt pau-

ἴϊαῃυ

ἰΠ η ς
Π .
. 1
Πη |1}

Μ } ι
Ἅ ἐρτι)

᾽

Gen μ

„ )
“,εωεευςἆ;παὖτ
γ{}ν Π

ν. Ne hrt/
Μ .

" {ὼἷ'γ“ι
ἠμ!}
Ὥ

{}Π} )

4 ἁκλαυὓὡῦ
;εἑίιεγεὕυε.

{ "
Ν

MaARTAPLASMI. 997

Hac Græci carent, niſi fortè Ecthlipſin nomi-

nare velimus eliſionem literæ & in verſu quo-
dam Arati, & quarundam aliarum liquidarum,
de quibus Capite tertio diximus. Sed hujus-

cique uſus.
Quidam Ecthlipfin vocant, cùm ἃ medio di-

Qionis litera auferrur, quæ ſyllabam non con-
ſtituit; ùt σκῆσττον. Pro oσαπναπ7.

DIERESIS, SIVE DIALYSIS.
Eſt, cùm ſyllaba una in duas dividitur; quales
ſyllabarum ſolutiones in omni dictionum gene-
re Græcis ſunt uſitatiſſimæ; ut ἤγον; ab ὥγω; ἕα-
Vyor, ὀείνγην » ἤ"γῶ» ἑωγω » ααεα; ἥλων, ἑεέλων; σταΐς»
παάϊς; ἐύζωνος , ἐὔζωνος & ſimilia infinita, ram
in nominibus, quâm in verbis, aliisque nonnul-

lis Orationis partibus. Neque opus eſt in re

clara & paſſim obvia exempla Poëtarum addu-
Cere.

Eſt, cùm ſyllaba naturà longa, aut etiam poſi-

tione, alterà conſonante extrità, corripitur. De

fyllaba naturà longa attulimus quædam exem-
pla Cap. 4. De longa politione exemplum eſto
ὈΠΌΓη:,

τ Ἐρξζὸν» ἶςεἓά ) κατέρεξα Pro ἔῤῥεζ ον 5 ἐρρεξα)

κωσερρεξα. Iliad. 21.
οὑ Τίς νύσε τοῖά ᾽ ἔρεξξε „0 T*ραααο ἐραν:ώνων
Ἕἓι“: εἶφὶς ehaæra prolex, ælitum talia fecit?
Odyſs. 23. Κακῶσ δ᾽ οἵστερ μὲν ἐρεζίὸν μνηφῦρθς
Mals fecerunt illi proci.
Et Iliad. 1.

Ν

28 ὍΣ ϑρεοιξυς. ' Ἴ
Μῆνιν ἄριδε Θεὼ Πηληϊίδεω Αχιλῆος γΡτῸ Aα. ὃ
λῆος. Π οο Π ΐ;ὼΠἸἹἩὉὼ
Cane Dea iram Acbillis. nl, ὴ
ς W. Ω " κπὸ Ἀ ῷ {" 4
Ταχέω ; ἀδξα γ pro ταχέϊω; ἀδ' ἐΐα. Μ

ECTASIS, SIVE ΠΙΑΘΤΟΙΕ. μ

χ ὴΝ

, Ἐ cùm ſyllaba naturàâ brevis producitur, cu.
jusmodi aliquot exempla commemoravimus ls

Cap. 20. Iliad. 24. “-
Εγϑορε μείλωνι πιόντῳ» PrO μέλα. ὰ
Inſiluit in nigrum mare. [᾿
Τρῶες δ᾽ ἐῤῥίγησαν ) ὅγτως Ἰδτον «ἰΐολον ὄφιν. μή
Trojani obriguerunt, ùt viderunt ſerpentem va- Π
riegatum. un;Cunm
Et hos verſus brevem in fine habentes vocant )

quidam μυόρες» ſicut & 105 ὠκεφάλες » qui ini-. 0ἢ. .
tio brevi conſtant, qualis eſt ille Iliad. 33. {π|.
Επειδιοὴ νὴάώς τε χαὶ Ε'λλήσστοντον ἵκοντο. Ἵ ὰὶ {Μξ
Poſiquam ad naver & Helleſpeontum venerunt. leei .
Aut cùm eadem conſonans geminatur; ἔτελεστ.
σα ᾽γἔγέλασσαν ἔφρασσα 5 Φρωσσώμενος; & in aliiis

multis, de quibus ſæpè in hoc toto opere me- ᾧπη)
minimus. 15 brntr
PROTHESIS. μ

Eſt litera, vel ſyllaba principio dictionis addita;
λελαϑὼν» Ppro λαϑῶν» λέλαϑον» λελαϑϑόμην γ
Pro αa πο οN νν, à λανϑ)άγω ἰφίφο.. τετά- ὶ
γῶν» pro ταγῶν» τάζω: apprebendo accipio; n ὶ
σμικρὸς » ῬΑ ΌΜ 9 μικρὸςγ. ὥλα.» perii, ὅλωλῶ» μ ὴ

ο ἐ 2 ὅ . .. irni
ὠγτα; ῇωα’Ζ, ὄπωπσα»; & ſic in 4}115 quàm plurimis, pung 1
de quibus paſſim in Grammatica. ὼ ρΓοΑ;"α,ξά

die

Υ

"1

ἡπμηὴ .
ὉΟΠΙΠ]Ὁ[}ΜἨΞ Ϊ

μαι,

"

Ἡ ὴ ἐ
..}.}..}

Π Ν

μ
le ΠΝ}}

Μ 1
ΜΗ Μ
Μ

'σέαέἷσς;ἃὶὓἳΐ
Τ,

᾽
ἐίἁἩοπὶεεὀὀὶπε;
.
ιωὡ““ΐ“’ Ἱ
ἐ ᾖίξ;’;; '

",,""

μ

METAPIASMA. 99

Eſt, cùm medio dictionis lirera, aut ſyllaba in-

terjicitur; κεινὸς» vacuut, γδσος» morbut, pro

ἡ κενὸς» ἡ νόσος » ἔλλαβε» Pro ὅλαβε: ὑπιπότερος»
ῬΙῸ ὁπότερος » Μ1Εγ; ἀντιῶν 5 occrnαν, ἀντιῶσῶὸ
ἀγτιόων) ἀἰντιόωσα» μεσαάων» Pro μιασῶνγ & ita
in aliis. ͵

Eft, cùm extremæ ſyllabæ aliquid adjungirur;

ud, εἰστηῶα. Pro ἔφης» εἰπῆς, aicebas, dixe-

rio; ſic ἡϑα; pro ἧς» ery, TNDτοσπ Pro ξγυσδὲν
verberabat: Spcctant etiarm illa ad paragogen,
Singi, παλάμηφι» ςατόφι» & ſiwilia, de qui-
bus in Grammatica.
AbPHERESIs.
Eſt, cùm litera, vel ſyllaba principio diétionis
ſübtrahitur; ὁρτηὶ» pro φορτὴ » ε{ {2|32. ſerta, ἱρδς»
τὸ ἱερὸξ, ſanétuz, ala pro aα terra, κδίγος Pr
ἐχέϊνος » ille, λάϊξβον; Pro ἔλα βον “εζεβῖ.
SYNCOPE.
Syncope literam, vel ſyllabam & medio dictio-
nis iubtrahit; ἑυράμην » Pro εὐρησώμην» inveni,
Mervarο, ὄγευνήσωτο» atus eſt, genuit, κερωτοξ»
χέρωος» κέρως cornu, & id genus alia ubique ob-

APOCOPE. :
Arbpocope fini dictionis aliquid detrahit; δῶ,
pro δῶμα: domus, Ποσθιδ'ῶ» Pro Ποδοι3 ὡνῶ
Neptunum, ἱδιρῶγ pro ἰδ᾽ρῶτι, ſudori, Aia ſeu
Alay, pro Αἴαντος» Ajax.
G 2 . Diffart

100 DE PATRONYAICIS. .
Differt Apocope ab Apoſtropho, quèd ibi
vocales & conſonantes & integræ ſyllaoæ,
hic tantàùm vocales & diphrhongi, & quidem
non omnes tollantur; præterea Apoſtrophus
certo quodam notatur fſigno, Apocope nequa-
quam.

Antitheſis (nonnulli οὐντίςοιχον vocant) eſt
literæ commutatio; πόρσω; pro πόῤῥω » procul,
Mαττ. are, pro ϑάλασσω; & ἰά genus non
METATHESIS.
Eſt literarum ordo immutatus; ἔρξω, faciam,
pro ῥέξω. ἔπρωϑον. pro ἔπωαρθον ἃ πέρθω, αριſo
, ὅδρακον à δέρκω, υἱάεο, κωρτερὸς» Pro χρατερὸς,
fortis, κάρτος » pro πρώτος ) robur.
CAPUT XXIII.
DE PATRONVYMICIS.
Prronymic ferè Poëtarum propria ſunt, de
quibus cùm in Grammatica nihil dixeri-
mus, hic, ubi prima poëſeos Græcæ rudimenta
tradimus, aliquid dicendum vidertur.
Patronymica aut maſculina ſunt, aut fœmi-
ι ;
Mafeulina deſinunt in δεὴς vel ὡν; Πριαμί-
δὺς» PEriszmidei, Αἰωκίφης, Zacider, ΤΠηλοίων»
Fœminina éxeunt in ἀφ ἰς ἄζνη; Τ λιαὶ; Ατλαν-
τ κὶς, Τυνδ αρὶς, A δρως ἵγή; Α᾽ κρισιώνη» Τ χαριώνγη,
Mafu-

ο Ν
Π ΡἘΠΠ
Ἣ

ANTITHESIs.

Ϊ
Ὶ͵

:

υ

μαίϑὶ

Ί
"

τ

Π ἐ

Ι | ΝΑ’ω
Π ι

Π unmn

αἰδιοἶνν

Π

Ε, "
μ Π
μ
Ε

}

δμυὶ

1

Ε
! .
11
Ἱυ';ὀ;ᾳρ!,; Π

γ Ν Μ’ζ

ὑ ῃ

ſen ᾽
} μ

Ν

ἐ ύν η
Ν ᾽ ΄
!ξἣονετῃἆω, "

)

11

Π

"

ἽΠ1.

ὴ ώ;υξ! '
ἀ8}.

"

Ἶ
(
“ὦ.
ὡμ}

Ν ΊΩ
.
{{

Π

!

ἽΠ

ὍὌε PATRONYMICIsSs.. 6Π΄λ Ἰοῦ

Mlaſculina in δὺς formantur partim ἃ Geniti-

vo, ſi primitiva ſint tertiæ {{π| plicium; Πρία-

voc, Πριώμε» Πριο μίδης» Αἰαχὸς» Αἰωκϑ:» Αἰωκί-

δὺς; partim verò à Dativo, 11 primitivum ſit
quintæ declinationis; Νέσωρ.» Νέσορι, ΝεσορίδῊς»
Αμῷπςυ’ων,Α᾽μφιτρόωνος,Α΄μφιτςυωνἷὧπς,ἅ epen-
thei, Αμφιτρυωνιάδης quæ epentheſis etiam
in aliis uſitata eſt, ùt Τελαμωνιοίθ ες » Δίαομεδοον-
σιοίδης. Πηλεὺς) IInNei, Πηλείδης , & craſi IIn-
λοίδης, Ἀτρεὺςγ ΑἸτρέϊ» Αἰ τρεί δῪς» craſi, Arcetdne.
IIIa in ν ὧξ Πηλρίων . Κρονίων, ſunt Jonica,
& formari poſſunt ab illis in απα Αἰτρείδης»
Ατρείων.» Vel abſolutè ex ſuis primigeniis, ut ex
Κρόνος . Κρονίων» Ἰαπετὸς . Ιωπετίων.

Sicut autem apud Latinos Japetionides lon-
gius à norma receſſit, ſic & apud Græcos.

ANNOTATIO.
Aliqui addunt patronymica in /ρ àt Τελαμώ-
νιος Alæc; ſed ipſa forma & appoſitio ad ſubſtan-
tivum ſatis indicant, talia eſſe adjectiva, & non
patronymica.
Fœminina in & ac fiunt à maſculinis in

ο κδὴς , extrit4 ſyllabà δὲῊ: Πριαμἷἆπς, Πςιωμἳς;

Τυνΐ“αςἱὢτς, Τυνδ αρὶς» Ἀφλαντιάδης» Ατλαντιοὶς»
"Ἰλιάσδεης, Ἰλιώς. :

Illa νοτὸ Αἰνηὶς» Αχιλληϊςοὶ maſculinis in η η»

ablat4 ſyllabůà δὴ. Αχιλληϊδυς» Ανηϊδης» Pro

ἈΑχιλλείδης, Αἰγοίδης. Interponitur autem ali-
quando α lùt in primo Iliadis verſu, Πηληϊα-
60.

Ω 4 Fœmi-

102 DE PATRONYMICIS.

Fœminina in undeducuntur à Genitivo; Ae
5 ΄ 3 “ - ;
φὸς.» Αδ' ϑώςε) Αἰδ' ρωςσΊνη : οὶς Αχρίσιος» ἈΑχρισίω,
Αχρισιώνη. ͵ ; ἰ

'
ἵ
'
Sunt autem multa alia fœminina, quæ for.
mam quidem patronymicorum habent, re au.
tem verà gentilia ſunt, aut pro poſſeſſivis adje- l!
Qivisque nominibus ponuntur, de quibus om.
nibus Emmsnuel, quem etiam adib's, ſi plura
de patronymicis cupis. Nam regulæ Latino.
rum de his nominibus ferè ſunt communes
Græcis.

Ὁ--- 25 ,
, :ξ͵||͵|χ|||͵ ἥ
2

ἘΝ Δὺ ὑγνΞ- ,
Σ ΣΆΞΞΘ

Nen
μ
Ki
88

ſen
Ὅ}
ῃ μ ἠ

ιυπῃπ,ὀᾳ Ὶ
ΝΓΜὠὑ...Ξ ͵
ι ἅμ .
ΐ”ὡ“ίἓθωωιιεμ

= =
—

TOT ἘΝ ATIOIX ΠΑΤΡΟΣ ἩΜΩ͂Ν

IQANNOT

ὴ ΧΡΤΣΟΣΤΟΜΟΤ

APXIEIIIZKOIIOT ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΌΥ
IIOAECLZ

IIETI POXETXHZX

AOTOZ α.

SANCTI PATRIS NOSTRI

OANNIS

CHRYSOSTOMI

ARCHI - EPISCOPI
CONSTANTNOLOILAN

DE

SACRIS PRECIBUS

ORATIO I.

98 (ο ) 80⸗

ΙΩΏΑΝΝΟΥ

JOANNI8

TOT (I.)

ΧΡ ΤΣΟξ ΤΟΜΟΤ
CHRVYVSOSTOMI

r

ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ
ORATIONE

AOTOZ a.
ORATIO ,

45 4 / ΄ ΄
Δ μζβοτέϑω ἕνεχαὶί σροσήχθε πὲς σῷ Θιῶ

Utrorumque causé convenit Dei

ϑερώποντας μακαρίζοιν γχρὼ ϑαυμάζειν,
famulos beatos prædicare & admirari,

dar τὴν τλ’πιοβω τῆς σωτηρίως ἐν ταῖς αἰγίαις ΄
quòd ſpem ſalutis in facris

(2.) ὧχον ἐυνχαῖς, χῷ ὅὕτι “γραφκ
habuerunt precibus, & quòd ſcripturꝗ

3) Φνλω"

(1.) A voce χρωσόξομος.. quo nomine compella
iur ε( ob auream eloquentiam; nanm componi-
tur α Xevτορ, atrunz, g ς όμιε:» οσ.
(2.) 2. perſ. plur. Imperf. vel Aor. 2. ὰ Κ.. ἔχω-
babeny, cnjus augmentum temporale non eſ

n, ſed οἱ.

ritegg
Aunn '

: Μ οαυσΜ .-

' ( Π ἷἷἶΐἶ

"
Π

Ζε]π...θ

. ὐ (

Or
e
e } ωω

7 ) 4 ἶ)",,;
1 .

)3 Μιρ

"" Μἷ ῃ

Π

Ἱ ἢ

Ἂ 7

Ν
1

— '
Ν οΜΡεΠ“ἷ |
μ ΦΟΜῬΟΗῬ, Ἷ
; ι

ore ut

Ὶ
ἐ

Ν

JoANNIS CHRVSOSTOMI OEATIOD. . 1{05
(2.) φυλάξαντες τὲς ὕμνες» χαὶ τοὶς λατρεία 6

cuſtodientes hymnos, & (cultus,

ὰς τῷ Θιῷ σὺν χαρᾷ κα φόβῳ (4.)

quos Deo cum gaudio & timore

προσίφερον »᾿ χοὺ εἰς ἡμᾶς (5.) διέδωχαν

adhibuerunt, & ad nos transmiſerunt

χὸν ἑαυτῶν Ξϑυσαυρὸν, ἵνὰ πρὸς τὸν οἰκεῖον
ſuum theſaurum, ut ad proprium
ζῆλον πᾶν (6.) ἐπιγινόμενον (7.) ἔπι-'
zelum omne poſterum tra-
᾿σπάσᾳῶαι (8.) Φωνηθῶσιν, Διαβαΐγειν γὼρ.
here poſlent. Tranſire enim
CQ “«τροσή-:

ψ- —

(3.) Plur. Part. Aor. I. Act. à , φυλάττω, ο

Rſtodio. Fut. ᾧφυλᾷξω.

: (4;)͵3᾽- perſ. plur. Imperf. ὰ V. προσφέρω. Κά-

dix ecco, fero.
(5.) 2. perſ. plur. Aor. F. d E. διαδίδωμι. Ra-
& dix δίδωμιγ). do.
(6.) Part. Præſ. à V. ἐπιγίνομα!ι ; pſt εχ.
idem hic eſt, ac poſteritas. Radix Yroftat, ho,
vaſcor, ſum.,
(7.) Aor. Infnit. Med d E. ἐπισπτάω, attrabo,
Aor. τ.ἴσπασα. Aor. 1. Med. ἐσπασάνοιν.
(8.) 2. berſ. plur. Aor. I. Paſz. con]. ἃ E. διύνοι-
μα!γ poſſane., Aor. 1. Ind. ἐξ᾿ υνήνδεν.

-

τοιδ JoANNIS CHRYSOSTOhI
οσς σπὸν τῶν διὐ ασχάλων ἐπὶ τὲς (9.)
cojnvenit præceptorum ad

ὰ 7 οο σας ι ο : Ἢ
ὁμλᾶντας τρόπον.» Χαὶ τᾶς τῶν Προζυτῶν .
Ο ſcipulos mores, & Prophetarum
Jiſcipulos imitatores convenit apparere

ἐχείνων δικαιοσύνης, ἵνα (10.) πανξα, φὸν
illorum juſtitiæ, ut ἘἈ Θ ηΩξ

ἵχρόμον ταῖς προσευχαῖς κοὴ Τῇ τῷ Θιεῶ ᾿λα-
tempore precibus & Dei ο

τροίῳ χαὶ τῇ μελέτῃ (II.) συζῶμεν; τῶπκο,

tui & melditationi convivatnus, hoc

ζωὴν, τῶῦτο ὑγείαν χαὶ πλᾶτον, τῶτο “έρασ
vitam, hoc ſanitatem ὃς divitias, hoc metam

ὠγωϑθϑῶν ὦναι (I 2.) νομίζοντες αὸ (13.) προσεύ-
bonorum eſſe exiſtimantes ODra-
Xedαα

(9.) Præſ. Part. à V. ὁμιλέω ; con erſon, α

ονταῶς, converſantes, ſive familiares, ſive diſci-

pulos.

(10.) παάντα τὸν χρόνον, ſignif, omni tempore, vel
per omne tempur juxta Synt. græc.

(11.) Præſens conj. Act. à V. συξάω» convivo.
Rad. unm, & ζάω vivo.

(12.) Præſ. Fart. à V. νομίζω, arbitror.

(13.) Ponitur Infmitivum tangiam Nominati-
var, atque ideo etiam τὸ artic. prateßtns ἐ

õ

{{

Π

τ

ἠὰ R

φ ἀπ

en ἢ

=
—

Uyerir Ir 4

1 ἰ .

“-΄“΄
ᾳᾗΐὤὖ

" "
Alu, Π

" 7

ing m Η
ἡ MeN
ͤ
ΐΝ ὗ
Ἀ

͵
!

; OATIO. 1007
χιϑαι τῷ Θεῷ μιτὰὼ καϑιαρᾶς κρὶ ἀδιαφϑόρε

re Deum cum pura & incorrupta

ψυχῆς. Η᾿᾽σ7τέρ ’γςἓρ τῷ σὤμα’ι’.ι φῶς
anima. Ut enim corpori lux

οἦλιθ.. ὅτω Ψυχῆ, προσευχή.΄ ΕΪ ᷣ

ſol eſt- ſic animæ oratio. 51 igitur

φυφλῷ ζημία. τὸ μὴ (14.) ὁρᾷν τὸν ἥλιογ»
cœco pœna, non videre ſolem,

πόση ζῃμία χριςσιανῷγ τὸ μὴ προσεύχεῶσωι

quanta pœna erit Chriſtiano non orare

συμεχῶς » χοὴ διὼὰ τῆς ἐυχὴς τ τῷ Χριςῷ

aſſidus, & per orationem Ckhriſti
φΦῶς εἰς τὴν ψυχὴν εἰσάγεν;; χαΐτοι
lumen in animam inducere? & νογὸ
τίς (15.) ἐκ ἀν (16.) ἐκπλαγείη χαὴ
quis non obſtupeſcat &
(17.) ϑαυ-

ὁρώριν ) per contr. ὁρῶν.

(14.) Eadem obſervatio à Κ΄. ὁράω; υἱάξογ Infin.

(I5.) Non, ſequente conſonante εἰ , ſequente voca-

li aſpiratà ἐχο non aſpiratäà x ſignificat. ;
(16.) Aor. 2. opt. Paſr. à E- ἰωπλήτπομαι, obſtw-
peſco, quod venit à V. ἐκπιλήστω, percello,

Sor. 2. ξ E.‿ααι .. ſ [⸗Inde Aor. 2. opt. Paſi.
ἐκγλῳγοίην. " ͵

108 JoANNIS CHRYSOSTOMI
(17.) ϑαυμάσεις τὴν αῷ Θεῖ φλανὃρωπΐαν,

admiretur ἄ Ὑ Ηυωεῃιτετεπι,΄ Ἷ
μ ΟΡνις

ἥν εἰς ἡμᾶς (18.) ἐπιδ'είκνυται ) ποσαύ.-
quam erga nos oſtendit, tan-

TV τιμὴν εἰγϑρώποι χαριζόμεν(»γ ὡς
tum honorem hominibus largiens, ur

καὶ προσευχῆς (19.) οζ ιῶσαι χῷὰγ ὁμιλίας
& oratione dignetur & converſatione

«ἣς εαυτῷ : Θέω γαε (20.) ὡς αλῃδ“ως λώ- ᾽᾽τω...)0 ἰ
Ν
Ι͂

η Deo enim verè lo.
λϑμεν τῷ καιρῷ τῆς προσευχῆς» (21.) N₰

quimur tempore orationis, per

7 ἢ σποῖς ὠγγέλοις . συνασττόμεϑ: 4
ἧς χοὴ τοῖς ἀγγέίλοις συναπττόμενα , κοὴ 5

quam & angelis copulamur, &

τὴν πρὸς ταὶ ἀλογα ποινωνίαν πολὺ
illam ad irrationalia communionem multum

Da.

(17.) ) Aor. Col. à V. gaundao, admiyer. Aor,
7. ἐϑαύμασα 5 penitur cum pariic. dy, duia
mocus potentialis hanc admittit.
(18.) stia perſ. ſing. Præſ. Ind. Medii d V.- ὅ εἰ-
vαν Gtendo.
( 19.) Aor. I. Inf. à F. αυξιόων ἐ gnor. Eut. εἰυ-
ξιώσω . ponitur in Inſine quia ὡς, Vel ὥςε X

ta elegantiam græcam con Junctivum verbi ſai

in Inſinitiviem mutat.
(20.) Adihtan, eſt elegantiæ cans Reut apud
Latinos quèm, vel per.
(a1.) Pro Aα, amittit accentum juxta regulas
indeclinalil arpoſtrophato.

΄᾽᾽ζ͵« Π

'

μ (22')
πὥ“

ι

“"

(
λ

1n

Ν

η

in

oezet 3
Ι

Π

ὑ ὰ

! γγὴ
ἡΐ τ {

N Ν
ἐ ἢμ.:

Uutemn nobs

N

Π Π
"

ὃςς
D.

)n "
Φ:θγθ} ) ῤσ
7 .
ΐ-πιἶ Κὶ'ῖὓι. ἐ
} ΙΕ ΜΦΜ
4) }0
en Ϊ

Μ:Μῃ
3, ul

= —

Ὑ

'͵ γῇ Ἢ}

ORATIOoO 109

9 1 7 ν
ἐ | φωινόμεθα (22.) διαφεύγοντισ. Αἰ(γγίλων

᾿ ι
ΠΠΡΤΊΝ, ᾽

videmur ugientes, Angelorum
γὰρ ἔργον κἡ προσευχὴὶ ὑπεραίρεασα καὶ
δ ν} ἐππ. opus oratio tranicendens &
" ἢ 3 33 ΕΥ͂ τ 2
αἰ4.} τὴν ἐκείνω ὠξίαν, εἴπερ΄ (23.0 χρῶτεόν
cecorum dignitatem, ſiquidem melius

ἐ τὴς ἀγγέλων (27.) αεξίας τῷ Θεῷ
eſt angelorum dignitati Deo
. ῥδιηωλέγεδδαι, Αἰλλ᾽ ὅμως (24.) ὅτιγε πρέϊττόν
colloqui. At tamen quod melius
Si, dorol dud'aax sa ἡμῶς») σὺν πολλῷ μὲν͵
ſit, ipſi docent nos, cum multo quidem

φύόβῳ τῶς ἐυχαὶς προσφίροντεσ . παρέχοντες

timore preces adferentes, præbentes
Ν — ΄ X εἰ
δὰ ἡμῶν. εἰδνωι καὺ μανϑαΐνειν, ὅτι

autem nobis ſcire & diicere, quòèd

πβοσήχοει τῷ Θιῷ (26.) προσιόντας συν
conveniat Deo accedentes cum
Ὑ} ) Part. Præſ. d V. διαφεύγω, eſfugio. Κιαά,
1 φιύγω; fugio, ponitur in artic. loco Infini-
ivi bro more eleganti Gracorum.
(23.) Recipit accentum in ultima Properiipome-
non ſequente enclitico.
(24.) In Genitivo ponitur Ablativur latinas cum
Comparativo conſtrabtus. ;
(25.) ι Jiadditum nibhil εὰ { ſegniſicana pro more
Pracorunm.
(26.) Jecuſ. plur. Part. Præſ. vel Aor. 2. à L.

πρὸς ξ εἶμι, vado, irregulare.

110 JoANNIS CHHTSOSTOMI

χαρᾷ κῶὸὺ ᾧόβῳ στῦτο ποιέν: φόβῃ ωὶ;»Μ'
ςπικἰἰο timore hoc facere: timore μ
μ

ι ἐ : ' Μτον
ωναξιοι Φανῶμεν , χωρᾶς δὲ μιες ἐ μ η
indigni appareamus; gaudio autem plenos

4 Π
(28.) γινομήνεσσο ἐσὶ τῷ μεγέϑει “ἧς ( Ἷ
factos ob magnitudinem e
Ξ ἽΝ Π,α
ε) ,,3 X φ ι γ ἴ μ " ἢ
τιμῆς» ὃτι τοσαύτης ζαὶ ποιωύτης “τρδ.

honeris, quòd ταπτὰ & tali provi- κ
7 Ἂ ᾿ν 3 7 ΄ ὲ ! Neummim
γοίας τὸ ϑνητὸν (29.) ἠξιώθϑη γίύνος, ,

dentia mortale dignatum ſit genus, ur Ὑ
ὐ Ὑ
ὴ Θείας (30.) ὠπολαΐνειν ὁμιλίὰθς συνεχῶξς» n ἠῃ
& divina frueretur converſatione aſſiduè, ἰ
Π

δὶ. ἧς :ςς,η τὸ ϑυμτοὶ ἐἶναι χοὴ. πρόςκωιροι

' Ν MMdn
per quam & mortales eſſe & caduci Ἢ
ἰ Ἡ ἡ η η
τλό ο "
(31.) Ὦ ἰ
(27.) Accuſ. plur. Part. Perf. med. ena,me- ——
tato pro- Græcorum resulis οἹ in 01. . he⸗
. δ ῃ ”“ἓ“
