Abiit arenas, bisque diſcedens fretum,
Et bis recurrens; cumque deſertà rate
Deprenſus hæſit ſyrtium brevibus vadis,
Et puppe fixà maria ſuperavit pedes?
ME. Iniqua rarò maximis virtutibus
Fortuna parcit: Nemo ſe tutò diu

Pericu-

29. Per arentem plagam, id eſt, per ſyrtes, ſcilicet duos
ſinus in mari Libyco periculoſiſſimos cumulis arenæ,
qui vento agitati, variè vadoſi, & fluxu refluxuque
impetuoſi, naves ad ſe trahunt; unde & nomen ἃ
ια traho, acceperunt.

ἐδ}

ΒΕώ ' HERCULES FURENS. 2 57
Periculis offerre tam crebris poteſt.
A, Quem ſape tranſit caſus, aliquando invenit.
ien ; hunl Sed ecce ſævus, ac minas vultu gerens,
Et qualis animo eſt, talis inceſſu venit
ONN Aliena ἀοχιγὰ ſceptra concutiens Lycus,
nh Urbis regens opulenta Thebanæ loca,
τ ο ὰ Et omne, quidquid uberi cingit ſolo
ureE. Obliqua (30.) Phocis; quidquid (31.) Ismenus
igar;
menmme Quidquid (32.) Cithæron vertice excelſo videt,

—

mie Et bina findens (33.) Isthmos exilis freta.

͵
Π
;

.,ς

ψ η η Ὦς 50ΕΝΑ

Π

39. Phocis, eſt regio Græciæ ad ſinuoſum litus Criſſæum-
ο , 31. Ismenus, Bœotiæ fiuvius.
ne l ult 32. Citheron, vide hic num. 1o.
γ}}61 β;εε. 33. Iſthmos, ſcilicet Peloponeſiacus inter XÆgæum & Jo-
Glu, A on nium mare: quo in Iſthino Corinthus eſt, unde &
ι μ (Corinthiacus dicitur.

!

μ Λ "ωΝ
Ὑ ἀδινν

26 Ἐ, ANNEI SENEC
SCENA TERTIA.

Lycus tegn u, tyrannide regnum con-

Jugio Megaræ ſtabilire volens ad nu-
ptias invitat, renuentem, minis ter-
ret, multa in contemptum Herculis,
imò & Caliorum Deorum exprobrat,
eusque dedultam à Jove originem
ironicèò explodit. Defendit econtra
Amphitryon, recenſitis heroicis Hercu-
lis facinoribus. Lycum nuptias Me-
garæ iterum urgentem, & extrema
tent aturum redux ab inferis Herculés

abſctorret.

LXYCIIS. MEGARA.
AMPHITRYON.

Non vetera patriæ jura poſſideo domũs
Ignavus hæres; nobiles non ſunt mihi
Avi, nec altis inclytum titulis genus,
Sed clara virtus: Qui genus jactat ſuum,
Aliena laudat ; rapta ſed trepidà manu
Regna injuſté rapta armis & tyrannide fulciuntur.
Sceptra obtinentur: Omnis in ferro eſt ſalus.
uod civibus tenere te invitis ſcias,
Strictus tuetur enſis: Alieno in loco
Haud ſtabile regnum eſt; una ſed noſtras poteſt
Fundare vires juncta regali face
Thalamisque Megara: Ducet ὃ genere inclyto
Novitas

μ

μ
" ἰ
Vopokod
κ μ

γγήν {{
μ ΏΝ

ῆΗ !

ψημ

1|ἆ|ζ’ρ8

Ν un
Aammn Ίμ
rlngveet
i {Π|}.:
ἀβη ς ι
Π ele
W Unlmos,

HERCULES FURENS. 257

. ! .
' ΤἘΜΑ Novitas colorem noſtra. Non equidem reor,
Fore, ut recuſet, ac meos ſpernat toros:

Pyemin Quodſi impotenmci pertinax animo abnuet,
ΤΝ Stat, tollere omnem penitus Herculeam domum.
* ὰ Invidia factum ac ſermo popularis premet?

τ Ars prima regni eſt, poſſe te invidiam pati.
Π Π : Tentemus igitur: Sors dedit nobis locum;
" . Namque ipla triſtis veſtis obtectu caput
} γν . Velata;, juxta præſides adſtat Deos,
„„ Laterique adhæret verus Alcidæ ſator.
" ME. Quidnam iſte, noſtri generis exitium ac
„lues;
W Noviparat? Quid tentat? LY. Ο clarum trahens
A ſtirpe nomen regià, facilis mea
Parumper aure verba patienti excipel
Invitatio ad pacem victori utilem, victo neceſſariam.
Si æterna ſemper odia mortales gerant,
Ὑ Nec cæptus unquam cedat ex animo furor,
ECIE Sed arma felix teneat, infelix paret,
INON Nihil relinquent bella: tum vaſtis ager
Squallebit arvis, ſubdità tectis face
Altus ſepultas obruet gentes cinis.
Pacem reduci velle, victori expedit;
Victo neceſſe eſt. Particeps regno veni:
Sociemus animos; pignus hoc fidei cape!
Continge dextram! quiq truci vultu ſiles?
ME. Egone ùt parentis ſanguine aſperſam
manum,
Fratrumque geminâ cæde contingam? Priùs
. Nunquam ſociabimur. :
Extinguet ortus, referet occaſus diem:
Pax ante fida nivibus & flammis erit;

Lt

28 L. ANN£Æ I SENECX

Et (34.) Scylla Siculum junget (37.) Auſonio
latus:
Priusque multò vicibus alternis fugax

(36.) Euripus undà ſtibit (37.) Euboicà piger.

Patrem abſtuliſti, regna, germanos, larem,

Patriam: quid ultra eit? Una res ſupereſt mihi,

Fratre ac parente charior, regno ac lare,
Odium tui; quod eſſe cum populo mihi

Commune doleo: pars quota ex iſto mea eſt?

Dominare tumidus, ſpiritus altos gere!
Sequitur ſuperbos ultor aà tergo Dens.
Thebana novi regna. Quid matres loquar

Paſſas & auſas ſeclera? Quid (38.) geminum

nefas,
Miſtumque nomen conjugis, nati, patris?
Quid bina (39.) fratrum caſtra? Quid totidem
rogos?

KRKiger

—
— —

34. Scylla, eſt ſaxum in freto Mamertino inter Siciliam
& Italiam, periculaſum mare faciens nautis.
35. Auſonio. Auſon, vel Auſonius in cauſa fuit: ut Italia
diceretur Auſonia.
36. Euripus, eſt fretum anguſtum inter Aulidem Bœotiæ
portum, & Eubœam inſulam; uniusque diei & ποᾶι!ς
ſpatio ſepties recurrit eo impetu, ut navigia repugnan-
tibus ventis ſecum trahat. :
37. Euboica. Eubœa, inſula maris Εβαΐ, inter Sunium
Atticæ promontorium, & Theſſaliam.
38. Geminum nefas, ſcilicet Oedipi qui filius erat Laij,
Thebanorum regis, & Jocaſteæ: Ortà inter Phocen-
ſes ſeditione, Lajum in illo tumultu incognitum in-
teremit, & Jocaſtam matrem ignorans uxorem duxit.
39. Fratrum caſtra, id eſt, Eteoclis & Polynicis, quos
Oedipus ex Jocaſta genuit. Eteocles autem cum Po-
lynice fratre ita convenerat, ut alternis annis regna-
rent. Εχαΐζο deinde primo anno, cùm Eteocles renueret

ὰ Π
ὑ μ
ψἀραι
Ν ἵ
Π
Ἴ
} Σ

“ } [}00}

ἐ ε.

—.—
ticekere, ἢ)
Ἦ ἐ{ Ὁ6 }

ΠΗ
' '᾽'.Π χ. εί

{},. ἢ "

ῃ Ξεκω
ὑ η ,

HEZRcCULES FURENsS. 29

τ Riget ſuperba (40.) Tantalis luctu parens,
Mœſtusque Phrygio manat in (41.) Sipylo lapis:
Quin ipſe torvum ſubrigens criſtà caput
“ὐν ο IIyrica (42.) Cadmus regna permenſus fugàâ,
NIN Longas reliquit corporis tracti notas.
χ Hæc te manent exempla: Dominare, ùt lubet,
Dum ſolita regni fata te noſtri vocent!
Kampm LVY. Agedum, efferatas rabida voces amove:
Λ 1 Et diſce, regum imperia ab Alcide patil
υὐηαηα Ego rapta quamvis ſceptra victrici geram
Urie. Dextrà, regämque cuncta ſine legum metu,
ὁ Πὐποηι Quas arma vincunt, Pauca pro causâ loquar
ὐ μ Noſtrâ: Cruento cecidit in bello pater;
τ ι Excuſatio crudelitatis à bellorum conſuetudine, δὲ
ὐ ς crudeli uſu petita.
πτοο ς Cecidère fratres: Arma non ſervant modum,
" υ ες temperari facilè, nec reprimi poteſt
Srricti enſis ira: Bella delectat cruor.
Sed ille regno pro ſuo; nos improbàâ
-τ΄ς Cupidine acti: Quaritur belli exitus,

ἐ } }
. Ἔ Ν

“Ἵ
ὑ

Non

fratri cedere, Polynices adjutus à Tydeo & Adraſto
μ ſocero, fratri bellum intulit, in quo ambo mutuis
umo vulneribus ceciderunt.
40. Tantalis, id eſt, Niobe, Tantali filia, uxor Amphio-
nis, Thebanorum regis, quæ cùm numerosâ prole ſuper-
biens Latonæ ſe prætulifſet, Apollin's & Dianæ ſagittis
interfecti ſunt ejus liberi omnes, Niobéque ipſa venti
turbine in Aſiam rapta, juxta Sipylum, Phrygiæ mon-
n tem, in ſaxum, quod perpetuo humore madet, eſt
ὐ transformata.

ſe: ὴ " . . Ξ
, εὐν , 41,). Sipylo Sipylus, mons aut urbs Phrygiæ, quæ, re-

ὴ ὐ gnante Tantalo, terræ motu concidit.
ἀ " 415, IIlyrica Cadmus &c. Cadmus, Thebarum conditor,
μ Μἂεμῃ:εωζ regno pulſus, in Illyrium recefſit, in ſerpentem com-
. nent, mutatus unà cum Hermione uxore.
Π " Σ
α.οε.πὓοδωὢ

ἸςἼ 'ἙἹΠΟΓ

30 L. ANNEI SENECA
Non cauſa. Sed nunc pereat omnis memoria,

Qùm victor arma poſuit, & victum decet
Deponere odia; non ut inflexo genu

Regnantem adores, petimus: hoc ipſum placet,

Animo ruinas quòd capis magno tuas.
Es rege conjux digna: ſociemus torosl!
ME. Gelidus per artus vadit exangue ſtremor.
Quod facinus aures pepulit? Haud equidem
horrui,
Cùm pace ruptà bellicus muros fragor
Circumſonaret; pertuli intrepidè omnia:
Thalamos tremiſco; capta nunc videor mihi.
Gravent catenæ corpus, & longâ fame
Mors protrahatur lenta;, non vincet fidem
Vis ulla noſtram: moriar, Alcide, tua.
LY. Animôsne merſus inferis conjux facit?

ME. Inferna tetigit, poſſet ut ſupera aſſequi.

LXY. Telluris illum pondus immenſæ premit.
ME. Nullo premetur onere, qui cœlum tulit.
LY. Cogêre. ME. Cogi qui poteſt, neſcit
mori.
LY. Effare, thalamis quod novis potiùs parem
Regale munus? ME. Aut tuam mortem, aut
meam.
LX. Morière demens? ME. Conjugi occurram
meo.
LXY. Sceptrône noſtro potior eſt famulus tibi?
ME. Quot iſte famulus tradidit reges neci?

LXY. Cur ergò regi ſervit, & patitur jugum?

ME. Imperia dura tolle, quid virtus erit?
LV. Objici feris monſtrisque virtutem putas?
Mh. Virtutis eſt domare, quæ cuncti pavent.
LY. Tenebræ loquentem magna Tartareæ pre-

munt. ΜΕῈ,

Π

Ι ,, (
φ ΉΠ} ἴ
{ἷἷἷἶ»ἷ...ῃῃ'ἆ᾽ ᾿

ὐ

Ν ἿΠ
ἀμαῦ

"

ΔῊ ἴ
“}}}

Π
1NL 4 ἰ ῶ
ΠἸΜΠΟἼΡ

ξ.ἵζί ᾳκτπ
ὑδ mon

[67η

lumeſe

ἢ
ι

..4.ιἶ.ἷ᾿ἦ Σχ:(. ἷἳ'
n μ
Ὦ }
μ .

.

HERCULES FURENS. 21

ME. Non eſt ad aſtra mollis ὁ terris via.
LV. Quo patre genitus cælitum penetret domos?
ΑΜ. ι{ἓἷἆῃἀἆ conjux Her culis magni ſile!
Partes meæ hæ ſunt, reddere Alcidæ patrem,
Genusque verum: P oſt tot ingentis viri
Memoranda facta, poſtque pacatum manu,
Quodcunque Titan ortus, labens vider;
Poſt monſira τοῦ perdomita, poſt (43 3: ) Phle-
grain impio
Sparſam cruore, poſtque defe endos Deos,
Nondum liquet de patre? Mentimur ſovem?
Junonis odio crede! LY. ( uid violas Jovem?
Mortale cælo non poteſt " ungi genus.
AM. Communis Ὰ Ph luribus cauſa cſt Deis.
L. Famuline fuerant antè, quàm fierent Dei?
Enumeratio TPleroum, qui ex hominibus inter Deos
relati ſunt.

AM. Paſter (44.) Pheræos Delius Pavitgreges.
LVY. Sed non per omnes exul erravit plagas.
AM. Quemprofuga terrâ mater erranti edidit.
LXY. Νδη monſtra, ſævas Phœbus aut timuit

feras.
güͤruum
" AM. Primus ſaginmtas imbuit Phæbi (45.) r aco.
" Ὁλυὸπι gravia parvus tulerit, ignoras, mala?
. Ematris utero fulmine ejectus (46.) puer,
. ͵
Ν Mox
ἰ Π...ῄυ: 43. Phlegram. Phlegra eſt vallis The aliæ, in qua Gi⸗
e aen Santes olim carm fuperis pugnavére.

Π 244. Pheræos &c. Pheræ, arum, Theſſal'æ oppidum; hins
deducitur Pheræus, id eſt, Theſſalus
1 4 5⁵. Draco, ſcilicet Python, ſerpens miræ magnitudinis,
Π Ὁσπ ἢ Junone iminiflum, ut Latonam inſequeretur,
Phœbus interfecit.

) Ν . " ο . , ν .
t! ἐδι Pucr, id eſt, Bacchus, Jovis ex Semelse filius, quam

32 L. ANNEI SENEC

Mox (47.) fulminanti proximus patri ſtetit.
Quid? (48. NQui gubernat aſtra, qui nubes quatit,
(49.) Non latuit infans rupis exeſæ ſpecu?
Solicira tanti pretia natales habent;
Sempérque magno conſtitit, naſci Deum.
1. ;,Ἕιενππἷξω miſerum videris, hominem
Fias.

AM. Quemcungue fortem videris, miſerum

neges.
Vituperium Herculis effœminati.
Τ. Fortem vocemus, cujus εχ humeris (50.)
Leo,
Donum puellæ factus, & clava excidit,
Fulsitque pictum veſte Sidoniâ latus?
Fortem vocemus, cujus horrentes comæ
Maduêre nardo? Laude qui notas manus
Ad non virilem tympani movit ſonum,
Mitrà ferocem (ς 1.) barbarà frontem premens?
Ejus excuſatio à pari.
AM. Non erubeſcit (52.) Bacchus effuſos tener
B : Sparſiſſe

fingunt Poëtæ fulmine, cùm gravida eſſet, exuſtam, pue-

rumque utero exemptum Jovis femori fuiſſe inſertum.
47. Fulminanti &c. ſcilicet in bello adverſus Gigantes,
ubi Bacchus in leonem converſus maximo erat terrori
Gigantibus.
48. Qui gubernat &c. 1ά eſt, Jupiter. :
49. Non latuit &c. ſcilicet Jupiter, Opis & Saturni
filius, ne, ex fœdere inito cum fratre Titane de maſcula
prole tollenda, à Patre devoraretur, in Cretæ antrum
à matre ablegatus, & enutritus à Curetibus fuit in
monte Ida. ;
50. Hercules ſub Omphale, Lydiæ regina, clavàâ & leonis
pelle exutus, muliebri ornatu purpurâque indutus &
unétus colum tractavit.
φι. Barbarà S&c. ἰὰ eſt, quæ Phrygiis & Lydiis in uſu ε.
52. Bacchus effuſos &c. Solebat ſcilicet & Bacchus

μ

Π
{

, ἅεωᾖυφ ἵ
μ μ
ἐκ(ὶ
ΠΌ
χα }
Π Ν
ο υ

Π
Ι

Ν

ψ ὁῳ... ᾷ
μ

παρϑι

—.—

Π ainido

nileregne ele
ἰκ μῃ
ἡ η ἤμοην
Ν
ἡΐπ ἤ :
ν } Π
aſllebat: 0
ὐ ἤπα ο
ὌΛΜΕ on
ὰ ſhulnst
μῃ ψ

-----

HERCULES FURRENS. 33

' ϑραγπῆς crines, nec manu molli levem
ψ Vibraàſſe thyrſum, cùm parùm forti gradu
ἄ Auro decorum ſyrma barbaricum trahir.
Poſt multa virtus opera laxari ſolet.
LVY. Hoc (53.) Euryti fatetur everſi donmmue,
Pecorumque ritu virginum oppreſſi greges;
Hoc nulla Juno, nullus Euryſtheus juber:
ὍἹ ii Ipſius hæc ſunt opera. AM. Non nôſti omnia.
lpſius opus eſt, cæſtibus fractus ſuis
ἴ (354.) Eryx, & Eryci junctus (55.) Antæus (56.)

Π - Libys;
Et qui hoſpitali cæde manantes foci
ὑ Bibére juſtum ſanguinem (57.) Bufſiridis.

) Ipſfius opus eſt, vulneri & ferro obvius
nensame Mortem coactus ante Geryonem Pari:
ünranun , ο Nec

miſn, diffuſis crinibus haſtam pampinis involutam vibrare,
τ . traheréque veſtem muliebrem longe caudatam: neque
hoc ipſi datum eſt probro.

53. Euryti fatetur &c. Eurytus, Oechaliæ rex cum filiis
ab Hercule occiſus fuit, ut potiretur ipfius 8{18 Jole.
Β 54. Pryx, fuit Butæ & Veneris filius, qui cůùm viribus
plurimum polleret, hoſpites ad cæſtuum certamen pro-
vocare ſolebat: Quâà ratione cùm non paucos truci⸗
daſſet, ab Hercule εκ Hiſpania redeunte ſuperatus occu-
buit, atque in monte, in quo Veneri matri templum
condidit, ſepultus fuit; unde mons ipſe Eryx, & Ve-
nus Erycina appellatur. .
75. Antæus, fuit Gigas, Neptuni ex Terra filius, quem
Hercules palæſtràâà pectori aſtridum expirare cocëgit.
56. Libys, id eſt, quia adolevit in Libya apud Lyxum
oppidum. ͵
57. Buſiridis. Buſiris, Neptuni filius, crudeliſſinus 5Ægyp-
tiorum tyrannus; qui cùm hoſpites omnes Jovi immo-
laret, ab Hercule in Sägyptum delato imnterfestus οἱὲ
unà cum Amphidamante filio, aræ miniſtris &c.

. }
Ν

34 L. ANNXI SENECX

Nec unus und (58.) Geryon victus manu.
Eris inter iſtos, qui tamen nullo ſtupro
Læsêre thalamos. LY. Quod Jovi, hoc regi licet:
Jovi dediſti conjugem, regi dabis:
Et te magiſtro non novum hoc diſcet nurus,
Etiam viro probante meliorem ſequi.
Sin copulari pertinax tædis negar,
Vel ex coactà nobilem partum feram.
Dira execratio conjugii. :
ΜΕ. Umbræ (59.) Creontis, & penates (60.)
Labdaci,
Et nuptiales impii (61.) Oedipodæ faces,
Nunc ſolita noſtro fata conjugio date!
Nunc, nunc cruentæ regis (62.) gypti nurus,
Adeſte, multo ſanguine infectæ manus!
Deeſt una numero Danais; explebo neſas.
Τ, Conjugia quoniam pervicax noſtra abnuis,
Regémque terres; ſceptra quid poſſint, ſcies.
Complectere aras, nullus eripiet Deus
Te mihi; nec orbe ſi remolito queat
Ad ſupera victor numina Alcides vehi.
Congerite ſylvas, templa ſupplicibus ſuis
Injecta

—

58. Geryon &c. vide hic num. 8.
59. Creontis. Creon, Thebanorum rex, Megaræ parens.
6o. Labdaci. Labdacus, Phœnicis filius, qui ætate jam
in ſenium vergente Thebas evocatus, aliquamdiu ibi

regnavit, filiumque habuit Lajum Oedipi patrem,

qui in regno ſucceſſit.
όι. Oedipodæ &c. vide hic num. 38.
62. Fgypti. £Ægyptus, Beli Priſci filius & frater Danai;
qui cùm ς ο haberet filios, eos fratris ſui filiabus toti-
dem matrimonio conjunxit, quæ à Patre Danao inſtru-
&eæ primàâ à nuptiis note ſuum quæque maritum inter-
fecerunt, præter unam Hypermeſtram, quæ Lynceo,

ἐ

{ !
τ ἢ Ν
μ {
{
ὰ
ἐ μ
ν
Ν
Π

Ἷ
.

=

=

GumcxN

Π Ὶ

{χμμι Π
Ἱηίι lemm
:
ι
ἈΝ

Memsmoſen

η ἴ ι

—
ΔΡ υ hepere
Π

HERCULES FURRENS. 37

Ν

mun Ἷ Injecta flagrent . Conjugem & totum gregem
δὼ ὰ ῃ Conſumat unus igne ſubjecto rogus.
ſterchl ἈΜ. Hoc munus à te genitor Alcidæ peto,
Rogare quod me deceat, ut primus cadam.

ὐ ΚΥ. Qui morte cunctos luere ſupplicium
ὴ Neſcit tyrannus eſſe; diverſa irroga:

πὐδ Miſerum veta perire, felicem jube!
„Ego, dum cremandis trabibus accreſcit rogus,
Sacro regentem maria votivo rogem.
AM. Pròô Numinum vis ſumma, pròô cæleſtium
Rector parénsque, cujus excuſſis tremunt

εἿ .; ᾽ ͵ ὴ

ἐ 1.::. 1
, ΗΜ}

.͵..͵͵͵7᾽οὀτε Humana telis, impiam regis feri
Copmpeſce dextram: Quid Deos fruſtrà
Grnmmng! recor?

οο Ubicunque es, audi nate! Cur ſubitèò labant
Agitata motu templa? Cur mugit ſolum?

:
ΔῪ Π

ι Infernus imo ſonuit & fundo fragor.
Audimur: Ε eſt ſonitus Herculei gradus.

marito ſuo pepercit, qui poſteà, pulſo Danao, Argi-
vorum regnum invaſit. ἦ

" ἡ

ἴ Ϊ S , , 23
Ν Ζ ΣΣ Σ

ὶ αὐξιτκτεν οο
μ , ἐ
Τ
. ο CHORS.
μ9 Μ
μ
ι.Ρ

μμ|

36 L. ANNEI SENECX
Sbentm
C E S R UIS. 6tmn (
μ

CHORIAMBICI TETRAMETRI. ῶ
Accuſat Fortunam viris fortibus, & rleri
Herculi maximò iniqam exponit mm ngle
dura fata Herculis, difficilem pracipub W
ad inferos acceſſum, & pretatur; ξ ψ .
" βομὲ Orpheus üumbrarum aominos can- elmi
tu ( preœcihus, ſic Hercules virtute &
viribus ſioltat, vincaätque. ,

Fortuna viris invida fortibus,
Qudm non zqua honis pramia dividis!
Deſcriptio laborum & itinerum Herculis.
(63.) Euryſtheus facili regnet in otio:
(64) Alcmenâ genitus bella per omnia
Monſtris exagitet teliferam manum:
Serpentis reſecet colla ferocia;
(65.) Deceptis referat mala ſororibus,

=

Λ ΔΡ υ
{ ΠῸΝ

Ν ἣ
Ν {ΠΠ|ΠΠΠῸΪ

Cùm ſomno dederit pervigiles genas Δ᾿
Pomis divitibus præpoſitus Draco. uluimm jn
Intravit Scythiæ multivagas domos, ἄμ

Et gentes patriis ſedibus hoſpitas:
Calcavitque freti terga rigentia,
Et mutis tacitum littoribus mare.

Illic dura carent æquora fluctibus,
Et

—

63. Euryſtheus., vide Act. I. num. 18.

64. Alemena. vide Ad&t. I. num. 12. di und
ὅς. Deceptis ſororibus, id eſt, Heſperi fratris Atlantis lnom e
filiabus, quarum nomina erant: Ægle, Arethuſa & ᾿ R
Heſperethuſa. Poëtæ fingunt, quèd ſorores iſtæ habue- ken
rint hortes, nemore aurifero pretioſos à dracone per- un "
ἰ ὰ

HERCULES FURENS. 37

0l Et quà plena rates carbaſa tenderant,
Intonſis teritur ſemita (66.) Sarmatis.
Δ Π Star pontus vicibus mobilis annuis,
Naavem nunc facilis, nunc equitem pati.
{ Mlic (67.) quæ viduis gentibus imperat,
WAurato religans ilia baltheo,
( ; Detraxit ſpolium nobile corpori,
Ἧ. ἶ πιι Et ͵Ρ6,1ίειπ1 & nivei vincula pectoris,
lenuncmm Victorem Poſito ſuſpiciens genu.
ἐ Ο ſpe Præcipites actus adl inferos,
υ Π E Audax ire vias irremeabiles,
Π Vidiſti Siculæ regna (68.) Proſerpinæ?
Π . Ὁεζςεἕἱζεξο regni roſerpinr.
NMNNK,, TIIlic nulla Noto, nulla Favonio
᾽ “...ψ Conſurgunt tumidis fHuétibus æquora:
Non illic geminum (69.) Tyndaridæ genus
Succurrunt timidis fidera navibus:
Stat nigro pelagus gurgite laaunguidum;
Et cùm mors avidis pallida dentibus
Gentes innumeras Manibus intulit,
Uno tot populi remige tranſeunt.
Evincas utinam jura feræ Stygis,
Parcarùmque colos irrevocabiles!
C 3 Hic

₰

} ͵]͵.᾽

Π !

—

vigili ſervatos, quem Hercules interfeciſſe, pomâque
aurea ad Euryſtheum retuliſſe dicitur.
56. Sarmatis. Sarmatæ dicuntur in libertatis ſuæ ſym-
bolum, capillos & barbam alere. : :
67. Quæ viduis &c id eſt, Hippolyte vet Antiopa, regi⸗
na Amazonum fine viris degentium in Scythia; ι
Herculi ſcutum & baltheum dedit ſpolia, ipſum vito-
rem flexo genu venerata. ὙΠ
68. Proſerpinæ. Prolerpina, Jovis & Cereris filia, 1
dicilia nata, ac inde à Plutone rabta.
ὅ». Tyndaridæ. vide Act. 1. numl. 8.

Ξ

43 L. ANNEI SENECX

Hic, qui rex populis pluribus imperat,
Bello cùm peteres Neſtoriam (70.) Pylon,
Tecum conſeruit peſtiferas manus,
Telum ter geminà cuſpide (71.) præferens,
Effugit tenui vulnere ſaucius,
Et mortis dominus pertimuit mori.
Fatum rumpe manu! Triſtibus inferis
Proſpectus pateat lucis, & invius
Limes det faciles ad ſuperos vias!

. . . . . Ν
Orphei cantu omnia trahentis & moventis vis & ἢ

potentia.
Immites potuit flectere cantibus
Umbrarum dominos, & prece ſupplici

(72.) Orpheus, Eurydicen dum repetit ſuam.

Quæ ſylvas & aves, ſaxaque traxerat
Ars, quæ præbuerat fluminibus moras,
Ad cujus ſonitum conſtiterant feræ,
Mulcet non ſolitis vocibu inferos,
Et ſurdis reſonat clariùs in locis.
Deflent Eurydicen (73.) Threiciæ nurus;
π Deflent

70. Pylon. Pylos vel Pylus, urbs in occidentali fractu
Peloponeſi, ubi Neſtor regnavit.
71. Præferens &c, id eſt, Pluto, qui inferis dominatur.
72. Orpheus, Calliopes & Apollinis filius, à Patre lyram
accepiſſe dicitur; eàque tantùm valuit, ut cantu ſyl-
vas & ſaxa moveret. Eurydicen uxorem habuit, 4
Ariſtæum fugiens ſerpentis morſu interuüit; cujus mortem
ægerrimè ferens Orpheus, acceptàâ lyrâà ad inferos deſ-
cendit, Plutonémque & Proſerpinam ſuo carmine ita
demullſit, ut Eurydicen ipſi redderent, eâ tamen lege,
ne cam ante, quàm ad ſuperos perveniſſer, intueretur;
quam ille legem cùm prævaricatus eſſet, Eurydice
rurſum ad inferos retracta eſt.

73. Threiciæ nurus, ſeilicet mulicres in Thracia natæ.

μποὶ

μἰ
μ
αἰηθον
ἠμυι Ν
μ μ
εμ }
Τ τ

ὙΠ
.}.1}}

'

—
ἐ dek, Nnn
Π Π
Π
Π Tenan
Π
Malten ἀμη
Π η neric
ΔΜΗ ſrum

HrREULES FURENS. 39

Deflent & lachrymis difficiles (74.) Dei;
Et qui fronte nimis crimina tetricàâ
, Quærunt, ac veteres excutiunt reos,
Plentes Kurydicen, (75.) Juridici ſedent.
Tandem (76.) mortis, ait, vincimur, arbiter:
A. Evacdle ad ſuperos; lege tamen datà:
ο Tu poſt terga tui perge viri comes;
ὴ ἃ'"“ᾗ Tu non ante tuam reſpice conjugem,
Ὅο (Quam cum clara Deos obtulerit dies,
renmn (77.) Spartanique aderit janua Tænari.
Odit verus amor, nec patitur moras.

unrh ᾿ Munus, dum properat cernere, perdidit.
W 9 ei Quæ vinci potuit regia cantibus,
ἐ Ἠὰς vinci poterit regia viribus.

74. Dei, id eſt, Pluto & Proſerpina.
Χ, 75. Juridici, id eſt, inferni judices.
Ἅ ἰὔνωτ, 76, Mortis arbiter eſt Pluto. :
᾽ Ι3 77. Spartani Lænari. Iænarus eſt promontorium Laco-
niæ, ubi deſcenſus ad inferos patere credebatur. Spar-
tanus autem dicitur à Sparta, civitate Peloponeſi, ubi
circa medium meridionalis lateris Peloponeſi eſt hoc
promontorium ſitum

40 L. ANNXI SENECE Π
ΑΟΤΠΞΤΕΒ]ἹΠΞἹΜἼ
SCENA PRIMA. ma

Weri Svicter ab inferis reverſus, Phæ- χὰ en
Jovem, & Neptunum debre- " ...ω»
Μκ;, veniam rogat, ſiguod monſtrum efrind,
Iuci & ſupero orbi incognitam &; terri- Inulim

bile ab Umbris adauxerit. ἐ Ἶ
͵ Πὶ].μι
HERCHLESSOLS. μ
Ο Lucis alme (I. )rector, & cœli decus,
Qui alterna curru ſpatia flammifero am-
biens, —
Illuſtre lætis exeris terris caput; Π
Monſtra inferni Superis inviſa & horrida. διᾷ
Da Phœbe veniam, ſi quid illicitum tui ( Τυϊα ſmul⸗
Vidêre vultus; juſſus in lucem extuli inmmdihn
Secreta mundi: tuque (2.) cæleſtům arbiter μ
Parénsque, viſus fulmine appoſito tege; ὑ Μί

Et tu, ſecundo maria qui ſceptro (3.) regis,
Imas pete undas: Quisquis ex alto aſpicit
Terrena, facie pollui metuens novà,
Aciem reflectar, orâque in cælum erigat,
Portenta fugiens: Hoc nefas cernant duo,
Qui advexit, & (4.) qui juſſit! In pœnas meas,
Atque in labores non ſatis ferræ patent
Junonis

——

Rector &c., id eſt, Sol.
C elel ſtum arhirer, Jupiter.
Rag s, 3 eit, Neptunus
Qui juſl tilirt ΕΝ ͵’ἷἶ1';ι:3, vel τρῷ June.

:
2
3.
4.

ΤΝ
Ψ1}}.}}}}}}

7 {
ℳ 91AN ͵
1

. 1

,

Π 1111

HIRCULES FURENS. 41
Junonis odio: Vidi inacceſſa omnibus,

Ignota Phœbo, quæque (5.) deterior polus

Obſcura diro ſpatia conceſſit Jovi:
Et ſi placerent (6.) tertiæ ſortis loca,
Regnare potui: Noctis æternæ chaos,
Et nocte quiddam gravius, & triſtes Deos,
Er fata vici, morte contemptàâ redi.
uid reſtat aliud? Vidi, & oſtendi (7.) inferos.
Da, Π quid ultra eſt: Tam diu pateris, manus
Ceſſare noſtras, juno? Quid vinci jubes?
Sed templa quare miles infeſtus tener,
Liménque ſacrum terror armorum obſidet?

C 5 SCENA

,
4. Deterior polus, ſcilieet Antarcticus, qui ſtygi ſubje-
Rus eſt. Ὶ : :
6. Tertiæ ſortis loca, id eſt, regnum Plutonis, 4864
cùm mundi Imperium inter Jovem, Neptunum & Plu-
tonem, Saturni filios divideretur, Plutoni obtigit.
7. Inferos, id eſt, Cerberum ad ſuperas auras tractum.

τ ἐρὲν

» ἜΝ Ὰ ὰ

42 L. ANNI SEN ο

SCENA SECIIND A.

Amphitrjon redeuntem Herculem lætus
excipiens, batratas à LByco cæades X⁵-
nit, aa quas morte tyranni vindican-
das dum iratus Hercules broperat,

Iheſeus exantlatos abud Inferos Her-

culis labores enarrans regna Deorum

infernalium, ſlumina, locorum Iſitum

ξ {ᾳαάά’ογεψ reorum ſitpplicia, de-
niqué Cerberum clavi Herculed do-
mitum & vinculis abſtractum de-
ſeribit.

AMPHITRYON. HERCULEsS.
TIHESEIIS.

rummne viſus vota decipiunt meos?
An ille domitor orbis, & Grajum decus,
Triſti ſilentůùm nubilo liquit domum?
Eſtne ille natus? Membra lætitià ſtupent.
Ο Nate, certa & ſera Thebarum ſal lus, ;
vVerumne cerno corpus, an fallor tuà
Deceptus umbraà? Tune es? Agnoſeo toros,
Humerosque, & alto nobilem trunco ma-
num.
HER. Unde iſte, Genitor, ſquallor, & lugu-
bribus '
Amicta conjux? Unde tam fædo obſiti
Pædore nati? Quæ domum clades

{

εϑμ
μ
05᾿Ρἴἓῃἷΐω᾿
...,Τ τΘΠΠ
"Μἓῃἷ Ὗ]
),ψ Μς
ι Μϊν

n
Π
μῃ ὶ
ἱ Π
Ν
" ]«{ἶδ ᾿
ψ μ
" ΙΟῬξΞ Π

Ἴ..ΝΧ
ἳι C ῃ
εωῃῃ ὴ
ἐ ι
ΝΠ οςςυηῃ
Ρξ , ῃ ἹΜ
Πὼοο...
η-ψ ΜΟ
κ 0
Ἴ

Ν
ἡν ἴην.
ΠΙΜ
'

HERCULES FCRFNS. 43

AM. (S.) Socer eſt peremptus; regna poſſider

(9.) Lycus:
Natos, parentem, conjugem letho petit.

: . WE HER. Ingrata tellus! Nemo ad Herculeæ doms

ἽΠΠΠΠ
ἹΠΝ, hnn ,

" {{ 4

ὶ Π

ΔΝ

Auxilia venit? Vidit hoc tantum nefas

ἰ Defenſus orbis? Cur diem queſtu tero?

Mactetur hoſtis. TPH. Hanc ferat virtus notam;
Fiarque ſummus hoſtis Alcidæ Lycus?
Ad hauriendum ſanguinem inimicum feror.
HER. (10.) Theſeu reſiſte, nequa vis ſubita
ingruat!
Me bella poſcunt: Differ amplexus parens,
Conjuxque differ! Nuntiet Diri Lycus,
Me jam rediſſe. TH. Flebilem ex oculis fuga
Regina vultum, tuque, nato ſoſpite,
Lachrymas cadentes reptime: Si novi Herculem,
Lycus Creonti debitas pœnas ἄ

Lentum eſt, dabit; dat: Hoc quoque eſt lentum;

dedht.
ΑΜ. Votum ſecundet, qui poteſt, noſtrum
Deus, :
Rebusque laſlis adſit. O magni comes
Magnanime nati, pande virtutum ordinem ε}
Οὐυδπῃ longa meœſtos ducat ad Manes via;
1

—.— —
3. Secer, id eſt, Creon, de quo vide Act. z. num. ς 9-
9. Lycus, exul Thebanus. qui eo tempore, 400 Hercules
ad inferos deſcenderat, Creonte occiſo, regnum The-
banorum occupavit. :
10. Theſeu. Theſeus, Æägæi regis Athenarum filius,
eum Pirithoo deſcendit ad inferos ad rapiendam Pro-
ſerpinam; ſed occiſo Pirithoo, ipſe aliquamdiu in
vinculis Plutonis fuit detentus, donec ab Hereule,
qui illum ſummà proſequebatur benevolentiâà, libera-⸗
retur

44 L. ANNXI SENECA

Ut V αἷὰ tulerit dura Tartareus canis.
TH. Memorare cogis adta ſecuræ quoque
H menti: Vix adhuc certa eſt fides
Vitalis auræ; torpet acies luminum,
Hebetésque viſus νὶχ diem inſuetum ferunt.
ΑΜ. Pervince Theſeu, quidquid alto pPectore
Remanet pavoris, πένετε fruétu optimo
Frauda laborum. ( Quod fuit durum pati,
Meminiſſe dulce eſt. Fare caſus horridos!

TH. Fas omne mundi, téque (11.) dominan-

tem precor
Regno capaci, téque, quam totà irrita
Quæfſivit (12.) Ennà mater, ut jura abdita
Et operta terris liceat impunè eloqui.
Deſcriptio acceſsůs ad Oreum.
Spartana tellus nobile attollit jugum,
De nſus ubi æquor (13.) Tænarus ſylvis premit;
Ηὶς ora ſolvit Ditis inviſi domus,
Hiatque rupes alta, & immenſo ſpecu
Ingens vorago faucibus vaſtis patet,
Latumque Pandit omnibus populis iter.
Non cæca tenebris incipit primò via:
Tenuis relictæ lucis à tergo nitor,
Fulgôrque dubius ſolis afflicti Kair⸗
Et ludit aciem: Tale non dubiè ſolet

Præbere lumen primus, aut ferus dies.
Deſcriptio locor um Infernalium.

Hinc ampla vacuis ſpatia laxantur locis,

In
II. Dominantem regno capaci, ἰά ς ,Plutonem, qui
dominatuùr regno omnes capixnt ti.
I2, Ennä. Enna eſt civitas inſignis in Sicil Ἔ Cereris

-

templo olim hubilirara: ub Ceres Proler Pinacn filiam
ὰ Plutone raptam quæ
13. Tænarus, tLide Act. 2. num. 17.

End

CrCMe Ν
Ν (

' er 2

lerr ὴ
ὈΜ ἁΠΜΒ

Ρ]

Ἰ

Ν “υι.... "

.ἨΜ AW
ſnegr πὶ
Μ Π
Ρἂ 0
ἐπι ἰυἂυε
ηκ ῖΔΠΟΕ

ὶ

kakalgel ἰ
. Μ...
ΕὈΕ ῃ

,

Μ ἢ
11

{
Π
,

"
μ

μ

HrERCULES FURENS. 45

In quæ omne merſum pereat humanum genus.
Nec ire labor eſt; ipſa deducit via:
Ut ſæpe puppes æſtus invitas rapit,
Sic pronus ar urget, atque avidum chaos;
Gradumque retrò flectere haud unquam ſinunt
Umbræ tenaces: Intùs immenſo ſinu,
Placido quieta labitur (14) Lethe vado,
Demitque curas: Néve remeandi ampliùs
Pateat facultas, flexibus multis gravem
Involvit amnem, qualis incertà vagus
(15.) Mæander undà ludit, & cedit ſibi,;
Inſtarque; dubius, littus an fontem petat:
Palus inertis fœda (16.) Cocyti jacet;
FHic vultur, illic luctifer bubo gemit,
Οτπέπαις triſte reſonat infauſtæ ſtygis:
Horrent opacà fronde nigrantes comæ,
(17.) Taxo imminente; quam tenet ſegnis
Sopor,
Famésque mœſta tabido rictu jacens;
Pudorque ſerus conſcios vultus tegit,
Metus, Pavorque, Funus, & frendens Dolor,
Atérque Luctus ſequitur, & Morbus tremens,
Et cincta ferro Bella; in extremo abdita
Iners

14. Lethe, inferni fluvius, cujus aqua hauſta demit cu-
. ras, id eſt, facit, Manes obliviſeci omnium rerum præte-
ritarum.
τς, Mæander, celeberrimus Phrygiæ fluvius multis anfra-
Qibus ſinuoſus & flexuoſus. ,
16. Cocyti. Cocytus eſt inferorum fluvius, à Styge pro-
fluens, & nomen trahens à χκωκύϑιν, quod eſt gemere
ac lamentari.
17. Taxo &c. Taxus eſt lethalis ac venenata arbor
Cocyto imminens.

46 L. ANNEI SENECX

Iners Senectus adjuvat baculo gradum.
AM. Eſtne aliqua tellus Cereris aut Bacchi
ferax?
TH. Non prata viridi læta facie germinant,
Nec adulta leni fluctuat Zephyro ſeges;
Non ulla ramos ſylva pomiferos habet.
Sterilis profundi vaſtitas ſquallet ſoli,
Et fœda tellus torpet æterno ſitu;
Rerêmque mœſtus finis & mundi ultima:
Immotus aër hæret, & pigro ſedert
Nox atra mundo; cuncta mœrore horrida,
Ipsàque morte pejor eſt mortis locus.
ΑΜ. Quid? Ille, opaca qui regit ſceptro loca,
Qu ſede poſitus temperat populos leves?
Deſcriptio regiæ Ditis, & Judiciorum in ea pera-
gi ſolitorum.
ΤΗ. Eſt in receſſu Tarfari obſcuro locus,
Quem gravibus umbris ſpiſſa caligo alligat:
A fonte diſcors manat hinc imo latex
Ater, quieto ſimilis (hunc jurant Dei)
Tacente ſacram devehens fluvio (18.) Styga:
At hinc tumultu rapitur ingenti ferox,
Et ſaxa fluctu volvit (19.) Acheron invius
Renavigari: Cingitur duplici vado
Adverſaà Ditis regia, atque ingens domus
Umbrante

18. Styga. Styx, Stygis à Poëtis dicitur eſſe palus apud
inferos, à ſuperis tanta in veneratione habita, ut ne-
fas ducerent, quidquam eorum, quæ, Styge tefte, ju-
râſſent, quovis modo violare. Siquis contrà feciſſet,

totos centum annos divimtate carebat, & ἃ nectare

arcebatur. Hic autem honos Stygi habitus propter

auxilium, quod Jovi adversùs Litanas tulerunt Sty⸗

gis filiæ, Vis, Robur, Vièt ria
19. Acheron, palus infernalis, dicta ſine gaudio.

Iner

Π ι ιτεᾗῳ
" ν
μ τεςωἰ
ωμἱοῦ
ἥ: Neennes:
onsrent0
(

μ μ

ἡ{{ηήν!"}}
ἰ νίῃ
( μ πῃ

ςὶ'...φο{επ:ί; ῃ
{ )γ..,
0

μ
0 }
ὙΠ
ἱπ0 [Πὲ
nenn ἰπὴ
Ἡ11}00}},
Τ 1.1})
χ ι με]
Π in e hert⸗

ὄ
ΧἸ
᾿μμμ
μ Ν

7

HERCULES FURKENS. 47

Umbrante luco tegitur; hic vaſto ſpecu
Pendent tyranni limina: Hoc umbris iter;
Hæc porta regni: Campus hanc circà jacet,
In quo ſuperbo digerit vultu ſedens
Animas recentes: Dira majeſtas Deo,
Frons torva: (20.) Fratrum quæ tamen ſpeciem
gerat ᾽
Gentisque tantæ: Vultus eſt idli Jovis,
Sed fulnminantis magna pars regni trucis
Eſt ipſe dominus, cujus aſpeétum timet,
Quidquid timetur. AM. Verane eſt fama, in-
Tam ſera reddi jura, & oblitos ſui
Sceleris nocentes debitas pœnas dare?
Quis iſte veri reétor, atque æqui arbiter?
THE. Non unus altâ ſede quæſitor ſedens
Judicia trepidis ſera ſortitur reis.
Auditur 110 Cnoſſius (21.) Minos foro;
(22.) Rhadamanthus illo; (23.) Thetidis hoc au-
: dier ſocer.
Quod quisque fecit, patitur: Auctorem ſcelus
Repetit, ſuoque premitur exemplo nocens.
Vidi, cruentos carcere includi duces,
Et impotentis terga plebeji manu
Scindi tyranni: Quisquis eſt placidè potene,
Domi-

20. Fratrum, id eſt, Jovis & Neptuni.
21. Minos, inferorum judex, didtus Cnoſſius, five Cre-
tenſis à Cnoſſo, urbe Cretæ.
22. Rhadamanthus. Rhadamanthum & Æacum, Jovis
filios, reges juſtos, Umbrarum judicio præfecit Pluto⸗
inoa arbitrum inſtituit, ſiquid difficile incideret.
4), Thetidis &c. id eſt, Æacus, pater Pelei, cui The-
tis peperit Achillem.

48 Τ, ANNEI SENECE
Dominuũsque vitæ ſervat innocuas manus,
Et incruentum mitis imperium regit,
Animôque parcit; longa permenſus diu
Felicis ævi ſpatia, vel cælum petit,
Vel læta felix nemoris (24.) Εἰγῆι loca,
Judex futurus. Sanguine humano abſtine,
Quicunque regnas: Scelera taxantur modo
Majore noſtra. AM. Cerrus incluſos tenet
Locus nocentes? Utque fert fama, impios
Supplicia vinclis ſæva perperuis domant?
Pœnæ damnatorum.

THE. Rapitur volucri tortus (25.) Ixion rotâz; ἢ

CGervice ſaxum grande (26.) Siſyphià ſedet.
In amne medio ſaucibus ſiccis (27.) ſenex
Sectatur undas; abluit mentum latex,
Fidémque cùm jam ſæpe decepto dedit,
Perit unda in ore; poma deſtituunt famem.
Præbet

24. Elyſii loca. Elyſium locus eſt, ubi piorum animæ
habitant: Nomen accepit ὠστὺ τῆς λύσιος; à ſolu-
tione, quia animæ poſt ſolutionem vinculi corpo-
rei deveniunt ad Elyſios campos.
2 5. Ixion, ſocerum ſuum fraude peremit; à qua cæde
cùm neque homines, neque Dii eum luſtrare vellent,
Jupiter tandem illius miſertus, in cælum aſſumptum
expiavit: Sed cùm flagitii novi reum ſe ibidem faceret,
indignatus Jupiter, fulmine ad inferos eum detruſit,
curavitque, τ ibi rotæ alligatus, perpetuèò circum-
ageretur.

26. Siſyphia &c. Siſyphus, oli filius, apud inferos
ſaxum ingens in montis cujusdam verticem pervol-

vere cogitur, quod cùm ad ſummum penè extulerit,
repentè deorſum relabitur.
27. Senex, ἴά eſt, Tantalus ad inferos detruſus, Eridano
ſluvio mento tenus immerſus, vel quòd Pelopem Diis

comedendum appoſuiſſet; vel quòd ad Deorum ſecretra

admiflus, ea evulgaflet.

Ἡμὶ
Ν ι'ο!κστι(ιξ
ει
Ν
χ {
cütCenign
ι ίιὶἷἷ
ψ
Τ:

μ μ

Τ.
Π Ν
Eoktevuum!

Π Π
ὑπι μ
Actur erupere
Μ Π ered
Ν λαΐα μ el
Γεζο ἰμημ εὶ
ἴ ἰΝ, μίη;
ὍΣ
ἰπημα η
διας ῳ
; Ιςζΐ:ἁε, Σ ι
