cedunt mutam & liquidam, eſſe communes,
Non eſt ita, ſed oportet, ut ſaltem in illa dictio-
ne, naturà ſint breves; quod aliquando, maxi-
mè apud Latinos, ex Rectis deprehendere licet.
Propterea enim iſti obliqui, patraæ, patri, pa-
trem, patres, A. commune habent, quia A. in No-
minativo, pater, breve eſt; ſed matris, fratru, &c.
perpetuò habent A. longum, quia in his nomi-
nandi caſibus mater, frater, A. longum eſt, &c.
idem judicium eſto de aliis tam Latinis, quàm
Græcis, ſive in eadem, five in diverſis dictionibus.
II. Non modò à & e, ſed etiam μ & , cum
mutis apud Græcos ordinariè liqueſcunt, bre-
vémque vocalem faciunt communem, quod
apud Latinos non fit. niſi in Græcis dictionibus,
quibus ipſi utuntur, ùt Cycnus, Tecmeſſa, 7 ε-
rapnæ, Ichneumon. Theocrit. Idyll. 22.
Aadj δὲ ςφόμα τύψε, σπυκνοὶ δ᾽ ἀρώβησαν ὀδόν-
ε. ι
Siniſtrâ verò or percuſſit, crepitärunt autem
crebri dentes. '
Idem Idyll. r.
Καὶ λέγε"τὸν βώταν γικῶ Δαάφνιννὠλλὼ μαάχευ μοι.
Et dic, bubulcum vinco Daphnin. Sed congre-
dere mecum.
Idem Idyll. 15. Εἰπτὰ Roνααι*ο ααα
χραιᾶν ὠποτίλμωτω στηρῶν,

ΑῚ eptem

)

"

μ

{{ }
κ
ἰ en
μ
III Tons
ΩΗ
Εἶἶι' γ )9
.
᾿ {μμμμη
ΕἸ
Π
Γ7}}}
: {π » '{1
ἴ ῃ
.

͵

liet Ἷ
ἼΡἩ Γἑἴ}ςεηη[
᾿πγμ η :
μ..

8;ἰ|!ἰθ!,:)!ςὗῃ)

Ν
Ἧ

Μ
;['"[ΙΙ.'Δ ἑνί'υ !

mMRNe
Ἱ υ

Ν }ΜΟΚ.Ν
ἢ, ῳ
ΔῚ μἹ
ΒΎΛ Σ Ἷ
{ Ἱ }}}}

Οιυ“ἆ ἰ

᾿
Π
|}}}

᾽ ;͵ΓΜΙ!,
ΔΝ
" "
ἴ}}.}1}}

ἽΠ
“μῶ! (

μ
ψ ἴμ!:

}

᾿ν,}"}

᾿ ΙΛ Ῥ
μ Ν
'ρὔπὶπ. Ὶ

"
Μ

=

e,
ὰ Πἢ

" Ὑ

Π
Ὧ ΜνἼ{ᾖἓΠ.;”' |
, 1l 84

ET LIQUIDA. 2 11
Septem drachmus pilos caninos ex vetuls & mu-
tilata ovihus convulſor.
Et Idyll. 16. οΤίς κομόωντας
7 . — 2 Ν »}7 3
πριωμίόδνα ἢ Θῆλυν ἀπτϑ χρόιας Κύκνον ὕγνω :
Quus comatos Priamidas aut muliebrem a colore
novit Ogaums
ANNOTATIO.

Ut hoc præceptum planiùs intelligas, lege,
quæ hac de re eruditè& ſcribit noſter Emmanuel,
ubi de præceptionibus poſitionis agit.
III. Vocalis brevis fit etiam apud Græcos
communis ante literas, ν α, 7Τ Heſiod. in

H're χρὴ ὠπάλαμνόνπτερ ὁμῶς ἐπὶ ἔργον ἐγείρδι.
Quæ etiam igna vum ad opus nm̊itat.
Homer. βατρωχ-
Αλλ᾽ ἐπὶ λέκτρον ἰων ἄκρον δάκτυλον κωτῶ-
δ᾽ώκνω.
Οὐμ ξ leéto ſummum mordeo digitum.
Theocr Idyli. 17.
Θωρηχϑεὶς ἐπὶ βεσὶν ανάρτι(» ΑἸνγυπτίησι.
Armatus in armenta boftili animo ΕΎΡΗ .
ANNOTATIO.
Hinc fit, ut pleraque verba ab his literis in-
cæpta repetant in Præterito primam thematis,
àt diximus in Grammatica, cùm de augmento
Præteriti ageremus. Videtur autem Martialis
ſimile quid auſus lib. 5.
Sardonychas, ſinaragdos, adamantas, jaſpi-
das uno :
Portat in articulo Stella, Severe, metis.
Et Propertius helleniſmo ε5 eſt hoc veriu:
: 1

I12 : DE MuTA
Τ: ſcelus accepto Thraci Polymneſtoris auxo,
Nutrit in boſpitio non Polydore pio.
Et Ovid. 13. Metamorph.
Vadit ad artificem diræ Polynzneſtora cædi.
Alii tamen legunt Polymeſtora.
IV. Vocalem brevem etiam tunc ſæpe pro
communi habent Græci, cùm ſolam liquidam
antecedit. IIliad. I.
Αὐτὲς δ᾽ ἑλώρια τεῦχε κύνεσσι,
Feeit ipſos eſcas canilur.
Hom. hymno in Merc.
õ
Suaviter ſonuit, Deus autem melos cecinit.
Theoc. Idyll. 11. Πολλάκις» ὦ ΠΠολύφημε, τὸ
μὴ κωλαὶ κωλε πέφαωνται.
Sæpe, ο Polypheme, quæ non ſunt pulchra, vi-
dentur pulchra.
Αὐνέρες ἔςε φΦίλοι, υἱγὶ eſte amici!
Αἴρες» ὥρες βροτολοιγὲ» μιωΦόνε.
Mars, Mars homicida.
Quæ duo aliquoties apud Homerum occur-
runt.
ANNOTATIO.
Alii primum illud teſtimonium ita legunt:
Αὐυτὸς δὲ ἑλώριω τεῦχε κύγεσσι. Vel, ἀυτὲς δ᾽ ἐλ-
λώριω.
VI. Idem quandoque contingit, licet liquidea
ſit in principio dictionis ſequentis. Hom.
Iliacl. 22.
᾿ Πολλαὶ λισσομένω: ἐδ᾽ Ἑΐχτορι ϑυμὸν ἔσπειθεν.

Multa precantez, neque Hecteri animum ſe-

Rebant.
Et

ἱ
is

Π}"
εἀμὶ

"
λ

ἴ μ
μ
.
μ
longt in
Ἷ
Μᾳυίὀεπσωἓ
15 Gnalrle
η
Ἡ!,
lellemn,1
ἐ
Typlin in
μ 1
μ 4
Ἵ ὑ ι
{ ()

Ϊ

[ρδμς "
{ { ,
alenian,
͵Π

λ}, Δὴ! ἵμ )
ῳ

Μ Ϊ ῃ
Ἰημή!,
εὴ ι
Π
σρ ι

|
ET LIQUIDA. 13

, Et Iliad. 4. Ὡςς ὅτ᾽ ὠπὸ σποπιῆς εἶδ᾽ε νέφ(θ)» de.

Ἷ
"

ΜΜΜΜ πόλ(ρ. ἀνήρ. Ἀ
ἘΤΡἩ' Swcut cum nubem ex ſpecula videt caprarims.
μ 0 ANNOTATIO.
ὙΠ Hæc Οταςογαπι propria ſunt: Quamvis
ἀ . berſius quoque in prologo ſimile quiddam ſibi
permiſerit. =
ῃ Cuntare credas Pegaſeium melot.
„Longd primâ in nomine, melos; eſt enim
ὑ Scazon. =
, G66 . Liquidæ non ſolàùm poſtpoſitæ, ſed etiam mu-
Ν μ ti antepoſitæ liqueſcunt interdum, tam in ea-
ἐ μ dem, quàm in diverſis dictionibus, ùt quidam
4 In eadem, vante 9, Dionyſ. de ſitu orbis.
μ Μ ΚαὶΤρίπολιν λισταρὴ γ»»ο ρϑώσιδ᾽ ἀτε»Μάρανϑόντε.
Tripolim feracen, Orthoſida, ᾽ Maranthbum.
) μ ante ᾧ. Odyſs. 11. ἜΣΕΣ
: Καί ῥὼ ἔχεν δύο παῖδας Αμφίονάτε Ζητόντε.
Ἷ Duos habebat {110.5 Amphionem & Zetum.
ἰ ante 7. Orpheus init. Argonaut.
Δεϊξαίτε ϑαλάσσης
Παρϑενίης ὠτωρπες , ἐπιήρωτον ἡρώεσσι. '
Ὦ Oſtende vias marus virginei, quod gratum erit
ἐπρ , Heroibus. ι
. Ὑ ἴοςο ν ante χ Heſiod. in Erg.
ΕἸ γάρ τοι χοὴ χρῆμα ἔγχώριον ἄλλο γίνηται.
: Θηρά ſi negotium aliquod, quale ſolet inter vici-
noy, exiſtat.
v ante κ in diverſis vocibus. IIiad. 24.

4}.}}..}
Ν .}}

Π
Ὑ

Ἐχτεξίἷ““;; Αὐλλ' ἐγὼ ὠδέν σε ῥίξω καπὸνγ χοὴ δῶκε ἄλλον
μ σεῦ ἀπαλεξήσαιμα.

14 DE MurA
; 7. 1 δ7 οἷς . . . ſos
Mihil mali tibi faciem, quin potius alium quo- une ,
μ à te arceam, ne noceat. crei
„ ante r. Iliad. 22. ς Μῃπξῦἧ
Τῶν μνῆσαι; φίλον τόκνον» ἄμυνε ΦῈ δδυϊον ἄνδρα. Π ω

Horum memento chara proler, & ſuga inimi- χ

cum virum. M
„ ante m in illo verſu Homeri hymne in Cy. ο
belen. emn l
5 ᾿ |λ ’ὔ Ε 4 ᾽ ) ἥ Τὦν}},',]’ἷἶἶ
ἢ χροτάλων » τυμπώνωντε ἰωχῇ γ σὺν τ τρὸμ(ρ» ͵
κή — ΄ ,
ωὐλῶν. lalong

Cui crepitaculorum tympanorumque ſonitus & Τ,
clangor tibiarum (placet). ι Π
ldem fit apud Catullum Carm. de Berecyn- ὑ 6

thia & Atti. μ
MWiveu Lcitata) cæpit manibus leve tympanum. ὐ ι
„ ante vocalem. Dionyſ. de ſitu orbis. ι

Τῷ δὲ ἐσὶ βοιωτῶν τε πέδον χοὴ λοκρῶν ἆςεἁρα. Π
ἘῈ Phocyl. Μήδ᾽ ἐς: ἔρωτὰ γυναικῶν ἅττας ῥιύ- ρἠἱο(ξτὶ μ
οἴς ἀκώϑεκτον. " ἴω α
Neque amore mulierum totus diffluas perdito. δ᾽ ὰ
Nonnunquam corripiunt vocalem, non ob- τ ὴ
ſtantibus tribus conſonantibus. Hom. Iliad v. mejm
ΟὟ πότμον γοόωσα λιπᾶσ᾽ ἐνδρότητα χαὴ ἥβεν. γειί 4
Sunan ſortem lugens & relinquens virilem eta-
tem & uventuten. B
Cæterùm omnes iſtæ obſervationes videntur Men
ex depravatis codicibus natæ. Nam ut à primo ἴ
verſu ordiar, correcti codices ita habent apud erigiin
Dionyſium. ſerchngn,
ς Καὶτ ρἷπολινλιποιρὼ,Ο’ΘΘὤσιὧάτε,Μα'ρωθὄνπ. Ιᾳωᾧωῃὡ;ἓοῃ
Secundus apud Homerum ifa legitur: kicti⸗
Καὶ ῥ ἔσχεν δύο παϊδ᾽ 7 A μφίογώτε ΖΞΘἹὄγτετ ὴ
. ertius

ι

ῃ

Π ἐ
Π Ὶ

ὴ

Τ
.11
α! ,

Ν τ ...}
01

᾿ τ;;ωώπ.μκ "

ἘΤ LIQuIDA. 15
Tertius verſus ſie legitur apud Orpheum:
Παρϑενίης ὠτρωτγτγές. :
In quarto eliditur ὡ per apoſtrophum.
Ei γάρ τοι χο)" χρῆμ' *αατιο '
uintus ſic ſcribitur apud Homerum:
A'X ἐγὼ ἐδὲν σε βιξω κακὸν «ἀλλά κεν ἄλλον
σεῦ ὠπαλεξήσαιμι. : .
Sextus verſus eſt iſte:
Τῶν μνῆσαι; Φίλε τέκνον.
In ſeptimo, 411 eſt Homeri, rectè legunt alii:
τυπώνων» & apud Catull. typanum. ἘΠῚ enim
typanum idem, quod tympanum.
Octavus, qui eſt Dionyſii, hoc modo ſcribi
debet:
. Τῷ δ᾽ ἐπὶ βοιωτῶν τεπίδον χοὴ λοκρὶς ἄρεβο.
Quam ſcripturam agnoſcit Euſtathius, licet
alii legant λοκρῶν que confirment hoc Try-
phiodori verſu.
EyS χαὶ ϑα Φέρῃσι λόχον κλυτοπώλων
Αὐἰχαιῶν.
Verùm 4111 apud ἰρίαπι Tryphiodorum le-
gunt etiam κλυτότωλονγ & apud Phocylidem
γυναικός. ᾽
In nono denique verſu legunt 8111 :
ΟὟ πότμον γοόωσα λιπξσ᾽ ἀὐροτῆτα καὶ ἥ βην.
Unus tamen occurrit verſus Solonis, ubi bre-

vis ante liquidam & mutam corripitur; & unus

Heſiodi, in quo brevis ante duas mutas & unam
liquidam nihilominus brevis eſt.
Prior eſt iſte pentameter.
Αὐἰττικὸς ὅτ(Ὁ» ἀγὴρ τῶν Σαλωμῖν ἀφίντων.
Atticus

16 DEzE DIPFHTHONGIS. .
Altticus hie vir unus eſt ex illz, qui Salaminem
deſeruerunt.

Poſterior eſt iſte in elypeo Herculis.
Αἰλκμήνη, ϑυγάτηρ" λαοσσόξ HReαπια.
Alcmene, filia populorum ſervatoris Electryonu,
Niſi quis hic fingere velit συνίζησιν.

CAPUT IV.

DE MODO, QIO vOCALES
ΓΟΝΌ ET DIPHTHONGI
ΕΙΌΝΤ BREVES.

I. Urælibet vocalis & diphthongus commu-
nis eſt in fine versũús, ſicut apud Latinos.
II. Vocales longæ & diphthongi breves eſſe
poſſunt ſubſequente in altero vocabulo vocali
aut diphthongo; neque enim necelſlariò elidun-
tur vocales concurrentes, àt in latino carmine
fieri ſolet. Homer. Iliad. 1.
ο Ο υδ᾽ ὠπίϑησὲ
μύϑῳ Αἰϑηναίηξι
MNeque inobediens fuit ditcto Minervæ.
Ο᾽ ζευς ἄλλοκω μὲν 'πέελεὶ ἆιἓξιᾧε-,ἆλλο'κά δ᾽ ὕεὶ,
Theocrit. Et Jupuer quidem nunc ſerenus eſt,
nunc pluit.

Αἴλλεται ὀφϑαλμός μέυ ὁ ἆέξιὅς. Idem Idyl. 3.
Salit mibi aeter oculus.
Iliad, 1. A Eι6„οv εναιαοWοοσιουαυ ὅν κ
ἑκωμαι. ͵ 4
Auſeram; ille autem indignabitur, ad quem ve-
Eér. ;

Ad

εἰ
εμ
ἴ
e Ter
τά ι
Γν ὰ
Ν
ongum,nl
Ἷ codemn
ι
ἐμηΐν!
Ν :
ἤνυγμα
1
IV. ὑ
ἐ
wngumm
" }
{ά{
. 77
ἴπην }
,
ὑ
ἴ Ηἷὓἳξ,ὶὰλῃϊ

μμΝ ) „7
Ν Ε{ τ
1 ἤ

.

ldren

e EFT LONGIS VOCæ 'Bus. 17
küſe Ad imitationem Græcorum ſeripta ſunt illa
n ſen ln Pneid. 3. Ἔ
;ΐϊἴιΐ:;γἳἶ εο Inſule Jonio in magno, quas dira Celeno.
ἀν ο neid. 5. Victor apud rapidum Simoënta ſub
n Hio alto.

I V Et alia, quæ adfert Emmanuel, in quibus vo-
cales longæ & diphthongi corripiunrur ob ſe-
Π quentem in altera dictione vocalem aut diph-
U ὐ thongum, nullà eliſione factà.
Π III. Id ipſum fit interdum, quamvis ſequa-
ὮΝ ἴ conſonans in altera dictione. L
Pytha. Τέστε καταιχιονίως ααιdαονιρα
vouæ ῥίζων» quidam legunt, σέβε.
Deos inferos cole juſtis ſolutit.
Odyſs. 2. ΕἰδῪ κεν ὄικαδ᾽ ἵκωμαι ζιλὴν ἐς πα-
τρίδ᾽α γωΐαν. ͵ ,
AAuodſi domum venero in charam tatriam.
IV. Sæpius producitur longa vocalis & diph-
᾿ thongus, ſiin eadem dictione vocalem vel diph-
thongum antecedat, quamvis aliquando corri-
Piatur, àt in his exemplis: :
. ΠΙαή, 6. Οὐνδὲ γὼρ ἐδδὲ Δρυαντῷ» εἧὸς Ἐρωτέρ(ῷ
μ! Neque enim Dryantir flius fortis Τ γόμ βησ,
Tyrtæus. Μὴ καταλέϊποντες φεύγετε τὰν γέν
μ βαιθς.- Π ς „ 5
μ Nee fugiatis relitctis ſenibis. l
„FTfheocr. Idyl. 11. Καϑεζόμεν(» δ᾽ ἐπὶ πόσρας
ὑψηλῆς εἰς πιόντον ὁρῶν ἄεριδ)ε τοιαῦτα. '
, Ψ' δεεμν in petra, reſpiciénique in pontum talio
Μ canebat. Ξ
" Β ᾽ Sappho.

Ν η 1
ἤν ἐ

ἢ

}

18 DE QuANTITATI.
Sappho. Τῷ γρισεῖ Πελώγωνι πωτὰρ ἐνγέϑηχε
Μένισχί(θ»"» .
Κύρτον χοὴ χώπαν μνᾶμα κακοζωίας.
Meniſcus parens βο μἱὲ piſéatori Pelagoni naſ-
ſum remum monumentum vita miſera.
V. Vocalis long- vel anceps ante aliam vo-
calem brevem vel longam non corripitur ne-

ceſſariò.
Homer. Iliad. 12. Φοινήεντα δ᾽ϑάκοντα ζφέρων
ὀνύχεσσι.

Perens eruentatum unguibias draconem.
ζωὸν ἕτ᾽ ὠσσταίροντα. Ibid.
Vivum adhuc palpitantem,
Idem Homer. Iliad. 11.
᾽ Διὼ δ'᾽ ἐμπερὲς ἰὸς
Ἐ᾿ν γαίῃ κωτέπηκτο,
Penitis antem ſagitta in terra defixa ε.
VI. Vocalis brevis ante aliam vocalem lon-

gam, vel diphthongum corripitur, niſi produ-

catur quàdam licentà.
Πατὴρ ἀνδρῶντε Θεῶντε»
Divum bominumque pater.
Idem Iliad. 8. Εἰσορόων Τρώωντε πόλιν ὴ νῆας
A χαϊῶν. :
Intuen: Trojanorum urbem & naves &Gracorum.

CAPHI VvVY
QüOT MODIS QIANTITAS
VOCALIIM ANCIPITUM
COGNOSCATUR.
Hens de diphthongis vocalibusque na-
modo

turà brevibus & longis dictum eſt, duo-

κ..

{Μεωμτωςυτμ
γ μ
χ
ΤΝ

,
!

͵ "

ΓΊΩΝ
Ι Videnon
ι
es Ν Ν

ψ ὰ

κ 1. Ὴ
ὔν μ
{
μ {{
μμπ|μιὶ
Ὑ. 1}}
ΓΤ

Ν
(

} 4 Neyen
ῃ
R ἢ

Ν Π

Δ η
Μηὴὶ ᾿η η
!ζ!α;'ἑιὐσἐἷᾳ.ω
ῃ

1 :
Π

μ ἥῃ

ἴ
"
μ
ἀγην
ἤμιη ὴ
Π Ὺ
Τ᾿ Ἢ
Π χ

nimn ἐά

Π
Ϊ

'
᾽
λλ
ἤψι

te eg⸗
Π
Μ

Π}Π}}}}}
)

DE QANTITATE. 19

modo illis utantur, & interdum etiam abutantur

cognoſcendi quantitatem ancipitum vocalium,

in quibus, ùt ſuprà me dicere memini, omnis
propemodum difficultas Græcæ Proſodiæ ver-
ſatur. Videntur autem ſi non plures, quàm La-
tinis, cert non pauciores Græcis ſuppetere ra-
tiones inveſtigandi quantitatem harum voca-
lium. Nam ancipitum quantitatem agnoſcere
licet, 1. Accentu. 2. Contractione. 32. Dia-
lecto. 4. Derivatione. ς Compoſitione. 6.

Incremento nominum. 7. Incremento ver-

borum. 8. Regulis quibusdam ſpecialibus tam
de ultimis, quàm de non ultimis ſyllabis. 9. Uſu
& præceptis latinæ linguæ & Proſodiæ. 10. Ex-
emplo & auctoritate, ſeu uſu & lectione Poëta-

CAbPIIT VI.

DE ACCENTII.

μ ΑΝεἁρεπωτἰωἓ acutâ, ſemper brevis eſt
A ultima, exceptis Atticis, ὁ Μενέλεως»
πῆς πόλεως. civitatis, τῶν πόλεων.» de qui-
bus lib. I. cap. 22. exceptisque diphthongis

. Φἰ & οἱγ quæ in ratione accentuum habentur

breves, non autem in quantitate, ἡ πότνιω. ve-
neranda; ἡ τρώσεζ α» menſa; doα‿αννραιαιιRämpes-
ritas, καὶ εὐσέίβοιω» pietas . ἡ ἀλύϑφα:» veritas; ἡ .)6-
ἓιίπεωνα, ancilla. Τέτυφα 7 ἔτυψα,, ἔτυψας, Ver-
βεγαυὶ. Τὸ σίνηπι, ſinapi, τῷ μέλιτι. welli, τὸ
ὀιψόμελι, vinum mulſum; ὁ χοὴ ἡ φιλόπωτρις.

asman, patriæ; ὁ χρὴ ἡ ἔυχαρις, gratus; ὁ χρὴ ἡ ἄχα-
Έ ,

2 eie⸗

29 DE Ασσεντῦ;
io, ingratus; ὁ στέλεκυς» ſecura; ὁ χρὴ καὶ νέηλυρ,
sdutna.
ΑΝΜΜΟΤΑΤΙΟ.
Hàc regulà certiſſimã & nusquam non ob-
νἱὰ ceriò & expeditè cognoſces quantitatem plu-
fimorum vocabulorum, quæ in ultima ſyllaba
ambiguis vocalibus conſtant.

II. Ultima brevis eſt, quando penultima cir-
cumflectitur, niſi obſtet poſitio. Μῶσα, μέσαν»
Muſa; ἡ Μοῖρα, Parca, fatum, Μοΐίραν ; βαρέία,
gravu; ὀξείαγ φομία: ἡδεα, βεαυξ» σῶμα,
norpus, Θῆμω» ſedes, ſuggeſtam, χρήμω, eſus, pe-
cunia, τυφϑεσα-» verberata, τιϑδείσωγ Θεῖσα, bo-
nens, διδᾶσα» adans; ςῆι, ſta, Jrcαcognoſco,
om, ſabeo, ρ voco. Τ ὁ πῶῦ» grex ξτὶμψ,
ὁ πῆχυς, ἐπῤέμα. Ατ ζοινάξ » Ρβα’ηυ.σ, ἀυλαξ.
ſulcus, & ſimilia, impediuntur poſitione, quo-
minùs ultimam habeant brevem.
III. Cùm penultima, naturà longa, accentum
acutum habet, ſignum eft, ancipitem, quæ eſt
in ulrima ſyllaba, eſſe longam, ἡὶ Λήδ᾽α . Leda, ἡ
ὥρα, hora, ἡ φαίδρα, Phædra, ἡ δελείω, ſer vitus,
αὶ λατρείωγ oultas, ἡ βασιλεία regnum, ο Αἰγείας,
σὼ ΑἸνείω, ὦ Αἰνεία, “ΖἜπεκε; ὁ Αἴας, Ajax; ἡὶ δὲ-
καίαγ 7μ{}40 τὠ μέσα κἱῃι Duali. Ἷ
ANNOTATIO. :
Ratio hujus regulæ eſt, quia longa ante ulti-
mam brevem, ſi accentum habet, circumflexum
habeat oportet, ἂς ex doctrina accentuum con-
ſtat. Hinc neceſſariò colligimus, ultimas 1Ὲ
prædictis, aliisque ſimilibus vocabulis eſſe lon-
gas.

VI. Quan-

ῃ
V. Μ
ι
μ 71}

Ε.
ἡἰινγνὶ
Clülecener
ψ Mehl
Π
Gis menc
ἄ η
ſunlimn ι
ἰ ἢ
Π
ἀμαμῃ
-
ἰ
. Min, Ϊ

lrhii ὯῈ AcCCENTVU. 21
IVV. Quando maſculinum eſt proparoxyto-
In mnum in βὸς vel ος purum, fœmininum verò ejus
ἄχ paroxytonum, pro certo habeas, ultimam foe
Wlssene minini eſſe lIongam, αCſenttu, ἡ ὡγίμ 1
ε. ὅγιον: ᾗμξτἑςᾧνὓαβεῃἁᾗμπἓξω; ὑμέπερί(Θ» νε-
χ. ſteer, ὑμετέρω. veſtraz ὁ σοφώτεβ(θ).». ſapientior,
΄ ἡ σοφωτέρα.
, V., Anceps nominis paroxytoni brevis eſt, ſi
ὰ ῳ ultima quoque brevis ſit. Τὸ ξύλον» ξύλα . lig-
Π ΡΑλον, n„um, π amicus, τὰ φίλα » aica, μάλα..
ἱςἷ’1’|“.’ΐβ»͵ἵ͵ι“ valde, ἅμα,, ſimul, πολλάκιςγ ſapé, rergdzic,
μ guater, πεντάκις. gainquter, ἡ ζφύσις» natura, κα
Ἰρηλυλν, ᾿λύσις» ſolutio, ὁ βί(Ὁ5» υἱέα, τὸ χα(ῷν εὐῦν,
Ἴλ ΔΜ ἈΝΝΟΤΆΤΙΟ.
Ratio hujus præcepti eft, quia, ſi &, v, in pe-
nultimis prædictarum vocum longæ eſſent, cir-
cumflecterentur, juxta regulam accentuum,
en, quæ docet, longam ante finalem brevem, ſi ha-
mimnm Deat accentum, habere circumflexum. Ne
Cemitn quis autem decipiatur, diligenter attendendum
“ eſt, utrum ultima corripiatur. Nam ſi longa
ſit ultima, nihil inde colliges de quantitate pe-
nultimæ, ùt ξύλε, φίλε, φίλῳ» &c. niſi ex alio
eaſu, cujus ultima brevis fit, qusmiratem jam
indagaveris; tunc enim idem judicium erit de
caſibus, quorum ultima longa eſt. Nam ut
᾿ξύλον in recto primam habet brevem, ita & in
obliquis. :
VI. Omnis ſyllaba circumflexa longa εἰ ) ὁ
d, mur, 6 vel ἡ ὗτ» σῦςν Jus, πὸ 7ρ igair,
ὑμᾶρ. vor, ἡμᾶς» nor, ὑμῖν, vobir, ἡμῖν » nobie,
ο μῦϑι»; ſermo, ſalusla, 6τ pilens, ἡ Αἰϑή-
γῶ; δήιπεγυα, ἡ μνῶν» mwina.

B 3 CAPUT

Π Ω
Π Ἷ
Γ,ἔ.λ..."ω 5
ὶ ἰ

Π 10

32 DE ΟΟΝΤΑΛΟΤΙΟΝΕ

CAPUT VII. [μἢ
ὮΒ CONTRACTIONE ΕἸ ἰἶὰ

: Χ,

DIALECTO. Π

Π
, ΟΜηὶε ſyllaba ex contractione nata, ſive eſ
circumflexo notetur, ſive non, longa Pie
eſt: Κεέατα, χρέαω:κρέω, carnes; ἐβόωε, ἐβόα, βόαε» ω Ἂ ᾿
βόω : τὴ ππόλιι, civitati, τῇ πόλι» πόλιες, πόλις;, μ 4ἷἷἓζἑ
δι βότρυες. ξότρυας-. βότρυς, botri; ὁ ὥκων, pro ξθῃξ’Μ
ΑΝΝΟΤΑΤΙΟ. J
Videntur interdum Poëtæ hoc præceptum ι ᾽΄᾽ἷ᾽
non obſervare. Apoll. ᾿ ὶ
Αἰρχόμεν(θ»» σέο; ᾧοΐβε, πωλανγψέων κλία Φώ- ἐ
τῶν μνήσομαι. : ες } μδμν
Incipiens à te, öPhaæbe, priſcorum facta viro- μιπν
rum canam. "
Et in illo Epigrammate. „ ε, ο [ἐμ
Οἱ χόρις ἄχρι κόρε κορίσαντό με. ἄλλ᾽ ϑκορέοϑεν, . ψ ει

Αἴχρι κόρε καυτὸς τὲς κόρις ἐκκορίσας. ) δν
Cimiees ad ſatietatem usque ſatiati ſunt ex Erlker
me, ſed ego viciſſim ſatiatus ſum usque ad ſatie- ,
tatem, excorians cimices. .
Epigramma eſt petitum ex annominatione τ " !
Χόρει 9 κόρι()» & verbi ἐκχορίζω. Π τ εὶ Ν
Priori quidem verſu Apollonii corripi vide- harli
tur à& contractum; in hoc verò epigrammate ſolat
jota contractum. ͵
Sed dicendum eſt, tales ſyllabas non per con- A
tractionem, ſed exemptione alterius literæ fa- Punnmual
ctas; κλέρα ablato ς per ſyncopen, κλέω» ultime inen
brevi, & χόριες) exempto ε, manet jota b Δ}

ἴχῃῃι

η
Δἔ
Μ μ .
Ἡ ΤΝ Π.
Π ΝΠ; ἰὼ

4100
ἐ hee μ

τιλυννῳ

Μ ι

7

Ἷ
Π ς
αὐμϑλι

* Ἵ,
e M ᾿

Ἷ ὁ!’;’ιἰΐὢΞΛἨΞΟΠΒ ͵

, ᾽ μ
}
' " Ἴ

ὐ

Π.

gum eſt. Theoc. Idyll. 1.

ΕἸ DIALECTO. 22
Aliud eſt enim contractio & ſynæreſis, aliud ſyn
cope, [ὉΠ2 apud Græcos, quàm apud Latinos.
II. αἴλφα Doricum natum ſcilicet ex Ἀ lon-
Α'δύτι τὸ Ψιϑύρισμα» χοὴ ἑ πίτυς αἰπόλε τήνα»
τὸ ἡδιυὶ, ἡ τήνην νῈ] ἐχείνη.
Duleis eſt ſuſurrus & pinus, ὅ caprarie, illa.
Ibid. Αἰσκητὼ πέπλωτε κοὴ ἄμπυκι.
Ornata peplo reticulque.
Longum eſt etiam illud, quod non venit ex κ
ſed εχ φ ùt αἴκα, Pro εἴκε. Lheocr. Idyll. 1.
Αἴκα v Ἑλῃ κεραὸν τρώγον-
Si ipſe acceperit cornigerum hircum.
ANNOTATIO.

Aliquando fit contrarium. Nam στόκα ὈΓΟ πό:
τῇ & ὅχα Pro ὅτε, & ἄλλοκα Ῥ[Ὸ ἄλλοτε, corri-
piuntur interdum apud cundem ldyl. 1. 4. &
alibi.
ΗΠ. αἴλφα Eolicum breve eſt apud Poẽëtas,
quamvis ex n factum. Iliad. 3.
Δεῦρ᾽ ἴϑι νύμφα, φίλην» pro γύμφῃ»
Et Theocr. Θώρσφκώρῳ φίλα- ᾿
Bono animoſis: Pro λῴρβω. ſeu , puella.
ANNOTATIO.
Idem, quod M.oles, faciunt Latini. Ultimam
enim in his, fama, plaga, machina, alisque cor-
ripiunt, licet deſcendant à Græcis, Ouun, σεληγὴἉ
μηχανή. ᾿
IV. Moles quoque alioquin longum, cor-
ripiunt in acouſativis pluralibus primæ & ſecun-
dæ ſimplicium, atque in participiis in ας.

Theocr. Idyl. 21.

Ι

Α' ποία

24 τ CoNTRACTIONFE
᾿Α' πονίω, Διόφαντε, μόνω τὲὶς τέχνας ἐπγείρει.
Paupertas, 6 Diophante, ſols excitat artes.
Idem Idyl. r. Πάντα ᾽ ἔναλλω “χίνοιντο; χαὶ
ἐἱπίτυς ὄχνας ἐνείκαι.
Omnia commntentur, & pinus pira ferat.

Idem Idyl. 3. Τίτυρ᾽ ἐμὴν τὸ καλὸν πεφιλωμέρς,

βόσκε ταὶς αἴγας. ,
Tityre mibi valde chare, paſce capellas.
Idem Idyl. 5. Πῶσας ἔγω λωσῷ Συβαρίτιδθε
Π μράνας. ' .
τ ΟἾρρες ego lavabo in fonte Sybharitico.
Er Idyl. 4. Βόσκεν δέ μοι αὐτὰς Reoxey.
Illas niibi paſcendeæs dJedit.
Heſiod. Δῆσας ὠλυχτοπέδητι ΤΠρομηϑέα,
Π Proneetheum vincli inevitabilibis.
Idem Theog. IIzidaεo ἤμωτα πάντα ἕὼς με-
4αναίετας εἶναι.
Filior cuntto diebus ſuos eſſe incolas.
ANNOTATIO.

Pro uac ultima longa. Nam ſi quantitas

ultimæ ſyllabæ mutetur, omninò etiam mutatur
accentus. Hinc alpha longo in hac voce, χώρα»
acutus eſt in penultima; alpha verò brevi, cir-
cumflexus, χῶρα, Occurrunt autem paſſim alia
apud Theocritum hujus Æolicæ correptionis
exempla; licet enim ipſe Doricam Dialectum
eonſectaretur, non rejiciebat tamen .rolicam,
quando carmini ſerviebat.
V. Αὔλφα quoque Jonicum breve eſt in pe-
nultimis præteritorum onicorum, γέγαω; μέ-
μάχ" ἐςαὼνγ βίβαα,, γιγωῦε, μεμωες» ἔφαλν
βεβαὼς, licet ex noriatur, ablato χ: γέγηκα μέμη-
καὶ βέβηκα , ἔξηκω. Sic στέφυκα; πέφωωνυ » brevi.

ANNO-

Ϊ
!

1
4 λ
μ
ἐ ὰ
Srernpe
τ
bere Aigun

nabie

μμπι
rexendd
μ
[7.}}
{μμηκί
ι urterci
Π ἢ
η ἡμηι

δ μ μι
Chmceen
ἰῃ ῃ
Π H
Π ἢ,;
ἀπη 0
Μιμ!, .
Π Ἕιἱεν:ιτίω
ἓιτεῃᾳξ ὴ
᾿ηΐγῃ
ἑ }Ὀοἠ:είι[ε;ἕ
Ν

ψ,
μ ..}
Μ ͵; ἅι

u e ,4]

ἐ
ΤΝ Σ κ
2

ι

η
" δμ,

Π νιμδη,
Γ 7
Π Π μ

Π
Π
λαΐᾳ
nind etamonn

ᾧν"

Μ

"
"

μ "

Π
ε}
μ}}}

Π
μ}}}}"
μ
}
).}.}}} "Η".
} Ι ΄᾽͵᾽
γλὰὼ |ΠΧ "
ἘΜ

""
"

ET DIALEETO. ς ψῈ
ANNOTATIO.
Diximus de his præteritis in Grammatica, Ca-
pite 15. & paſſim invenies, apud Homerum &
alios, exempla.
Noterur tamen hic, hoc participium, μομαοὶφ,
habere aliquando penultimam longam, cùm in
obliquis habet o. Iliad. 2. :
Λαοὶ ϑωρήσσοντο μειιάοτες ἐγχείησι.
Populi armabantur, baſtis prompti.
Brevem, cùm in obliquis habet a. Iliad. 3.
Ἐν ϑυμῷ μεμαῶτες ὠλεξέμεν. ᾽
In amimo cupientes opitulari. :
VI. Αἴλφα onicè inſertum tertiis perſonis
pluralibus paſſivis & mediis præſentis, præteriti,
plusquamperfecti, & futuri, breve eſt, τετύφα-
φα!7) verberati ſunt, βεβολήωτο- νεὶ] βεβλήατο,
ασυπτοίωτο» τυϊψοίωτο. &c. ἕωται Pro ἥνται » ſe-
dent; κεώται) pro χείγται) jacent.
ANNOTATIO.
De his penſonis multa dicta ſunt libro primo,
cùm de verbo paſſivo ageremus. Exempla paſ-
ſim ſunt obvia in Homero.
VII. Αἴλφα Jonicè interpoſitum verbis cir-
cumflexis in α Producirur, Η ſyllaba proximè
antecedens ſit longa, μαΐμαεν μαίμω,, μαιμᾷα ἃ
μαμμάων impetu feror, incitor, vehementer deſi-
dero. Mevowdo, incitatiss upio, μενοινᾷ μενοινάα.
Homer. Iliad 19.
Εἴπεργαρ ϑυμῷ γε μενοινάα σπτολεμίζ εἰν.
Etiamſi animo promptz“s ſit ad pugnandum.
' ANNOTATIO.
De hac interjectione literæ & plura habes lib.
I. in ſecunda conjugatione circumflexorum.
RB; Σ VIII. Si

Ν

26 ὍΕ CoNTRACTIONE .
VIII. Si ſyllaba antecedens proximè literam α
ſit brevis, ipſum etiam æ breve erit. Ilia. 13.
Πολέμοιο μανοινᾷ
Αντιάαν.
Cupit bellum capeſſere.
Sic Sodz, unaααττπα *hαο ι αρ & ſimi-
lia æ prius breve habent, ùt & ἐσάωσεγ ργοΐσωσε,
ſervavit.

IX. Perſonæ Jonicæ verborum in , riαα

διδόασι" ςευγνύωσι, & ἔωσι; pro εἰσὶ» ſunt, &
ἴωασι: pro εἶσι; eunt, a longum habent. Iliad. 16.
Καί τ᾽ ὠγεληδοὸν ἴασιν ὠπὸ κρήνης μελαψύδ ρε.
Gregatim veniunt à fonte nigræ aquæ.
Hom. Odyſs. 19. Τοιᾶτοι πτωχοὶ χφὶ ὠλήμο-
νες ἀνόδτοες ἔὰσι.
Tales ſunt viri pauperes & erratores.
ANNOTATIO.
Fir hoc ob generalem regulam, quæ docet,
omnem perſonam verbi deſinentem in pe-
nultimam producere, τύστασι, πετύφωσι; τιϑέα-
σι) ὅχς.
Χ. Breve eſt α εχ ἡ per diæreſin natum, ἤγην»
ἐώγην» ἡγώ» ἑα γαγ χωτιαγω. fractus ſum, ἥλων»
ἐάλων» captus ſum, πξα., ἔαξα,, συνεαξα. De qui-
bus lib. 1. cap. 23.
XI. Quando εχ diphthongis vocalis abjici-
τ anceps, quæ remanet, brevis eſt, ivo, μ-
φῖο, Φυγῆν [ωρᾳ. Τείϑϑων» perſuadeo, στιδδανος» ro-
ῥα ί. Τὸ ζεῦγί(Θ» κχινν ὁ ζιυυγός.
XII. Quando diphthongus propria vel im-
propria per dialyſin diſſolvitur in duas ſyllabas,
tunc vocales ancipites corripiuntur: ùt, παῖς ΡΓῸ
“ταῖς) 20Pro ἐῦ) αἰδὴς pro ἄδεης. Hefiod. in Erg.

Κρύψε

ἐἱμὼ
γὰ ὰ
}
ψ μ
ΠΌ .
ἼΠῚ]
{ μ
ΘΗ
Truua
Kigondon
ι
η

ὑπηλμι,

}

!
!

Pun ῃ .

ἐ
ὑ 17}}

ἼΠΠ,
Π
{ Π

εἰόμμ}
ἼἼ

Π15
Ὑ. W,,

τ DIALECTO. 27
Κρύψε δὲ πῦρ. τὸ μὲν αὔσις ἐὺς πεἰϊς Τ ωπετοῖο.
Abſcondit φεγὸ ignem, quem rnrſus bonus Ja-
eti fllius & c.
Tryphiod. Καὶ σκῦρον μὲνἔβαινε λιπῶν ἐὕπάρ-
ϑέενον ὥςυ. Ξ
Seyrum abüt, relinquens urbem pulcbras virgi-
nes habentem.
Iliad. 1 5. Ζεὺς χρὴ ἐγωγ τρίτατ(δ" δ᾽ ὠΐδης ἐνί-
ροισιν ἀνώσσων.
Jupiter & && tertius Inferis imperant.
NNOTATIO.
Aliquando tamen producuntur hujusmodi
vocales. Theoc. Idyll. 11.
Οὕτω γῶν ῥώϊς διῶγ᾽ ὁ Κύκλωψ ὁ παρ᾽ ἡμῖν.
Sic igitur facillimè vivebat nofſter Cyclepi: pdi-
ςῶ pro ῥῷςα. :
ὁ Θραϊξ', Thrax, dialyſi Jonica, Θρήϊζ in obli-
guir aliquando corripitur, δὲ Iliad. 4.
Θρήϊκες ἰκρόκομιοι. δόλιχ᾽ ἔγχεα χερσὶν ἔχοντες.
braces comati longas ῥα{}45 wanibus tenentes.
Aliquando producitur. ' '
Πἱοηγί. Αντοὶ δὲ Θρήϊκες ὠπείρονω γαΐαν ἔχοντες,
Ipiique Thracer immenſam ierram hbabentet.

CAPUT VIII.

ΠῈ DERIVATIONE ET
COMPOSITIONE.

I. L) Erivua ſequuntur naturam eorum, Ε
, Ἀ.2. αυἱρὰβ. derivantur; ὁ δύκαι(»" uſtur,
ἡ δίκηγ Juſtitia, Φικαιῶ, uſtum facio, inao-
σύγη» juſtitia, τὸ δικαίωμια » mnia prima brevi.
Τιμάω; honoro, ὁ εααειſ bonorandus, prima lon-
5²;

28 DIE DERIVATIONE
ga; νικάωγ vinoo, γίκη γ victoria, vinnric, Vi-
cter, prima longa; χρίνω ν» jnchco, ἔχρινον» prizxa
longa in onmnibu: Σ ὁ χριτὴφ, ὁ κριτικὸς, prima brevi.
Sic ἀγαν ἄγω ; fupra, καταὶγ κώτω, infra, itidem
prima brevi.
ANNOTATIO.
Hæc regula de Derivatis magnum ſubſidium
adfert ad cognoſcendam quantitatem verbo-
rum, ùt planum fiet ex illis, quæ infrà dicemus
de verborum incremento. Verbum vinaa corri-
pi dicitur in illo verſu.
ΑἸργυρίαις λόγχησι μάχε, χϑὴ πτάντα νικήσοις,
Alii tamen legunt. χαὶ πάντα κρατήσεις.
II. Multa, quæ ſuæ originis naturam non ſe-
quuntur, uſu aſſiduaque Poëtarum lecçtione di-
ſcenda ſunt, ùt μανία; furor, prima brevi, μανι-
μὸς » & μωνιωκπὸς Prima longa. Orph. in Bacch.
Κικλήσχω σε μώκῳρπολυώνυμε, μωνικὲ Βαχχεῦ.
Voco te leate, multerum nominum 85 furioſe
Bacche.
Sic ab οὐεὶ » ſemper, prima brevi, fit ὁ χϑή ἀἰδι(Ὁ.»
æternus, & ὁ χαὶ ‿ειταπιÜPMrrennis, prima longa.
III. Compoſita ferè ſequuntur brevitatem vel
longitudinem ſuorum ſimplicium, ἡ γυνηὴ Üνlier,
rima brevi, ὁ Αὐνδρόγυν(6)» Androgynus,, ἡ τιμὴν
ἓοηω’ γ ὁγὺ ἡ ἄτιμ(θ)»» ῥιδομονάν. penultima longa;
ὁ ϑυμὸς» animur, ὁ Κὶ ἡ μεγάϑυμί(ῷ»» magnani-
mur, ν longo; ὁ κριτῆς» ὁ ὑποκριτῆς γ ρρorita;
δ' λαὸς; Ρθ}α[α!, ὁΜενἓλσιΘ“ , ζείσιςβὢί{ωτ ἡχἄ-
τώς ασις: ἡφρώσις» ρῥγαβι . locutio, ἡ μετάφρασιρ
ἡ παράφρασις; πᾶτωγ onir, ὥπτατα: σύμσασω.
IV. Præpoſitiones, quæ inancipitem deſinunt,
brevem habent ancipitem, & extra & intra com-
poſitio-

πι

»"
" ;ἷΙ) Μψ»'.

ἑι’;ῖ'ίλω) ἷ...
7 Μ:

Ἱ

"
,

μ αι
Π
μ
{
[μεῦδ
λγλμ
,
Π Ν
ἐ
Π ,
Π 11
Π
μῃ μῃ
μβδίνηηι
ΜΠΠγ) ,; 4
Hon }
Δ .
ὗἷὖἶἰω) ῥ“ΐ"
Π
ἣ ἴ
Π
. }
ἴ

)

{

{ 1}
Ν Π Π ,

S

Π ΤΙ͂Τ Μ

γ } ;
Ἅ ΤΑ

Μ . Μ

Π

δίλυι.
Ἴ ἨΜΡ“ΛΝ-
Δ} Π μ εΣ

!
Ε CoMPOSITIONE.) 429
poſitionem, niſi poſitio obſtet. Παρεο, ὠἀμφὶ,
Ε 2 Ὗ 2 ΕῚ ͵7 δ
σερὶ» ἀραὶ» κωταὶ» ἐστὶ, ἀντί. ΑἸντιλέγω» ontradico,

᾿σοριτρέχω; circumes, Τὸ ἐμφιϑέωτρον» Amphi-

theatrum. Κωταβάλλω; dejicio.
ANNOTATIO.
Poëtæ εχ κατο ὠνῶὼ; naαα, ſæpè abjicere ſo-
lent ῳ in compoſitione & extra, quamvis ſequen-
te conſonante, qua de re diximus lib. I. cap 13.
Κώτϑεο» ProO χυτάϑεο, ἀνς ς» Pro ἀγαςάς.

Iorerdurn additur jota ad alpha. IIiad. λι

Α᾽ γωθὴ εἐ παραίφασίς ἐςιν ἑταΐρε,
Bona eſt almoenitio ſodalis.
Interdum producuntur ſolità Græcorum li-
centiâ, ùt infrà ſuo loco allatis exemplis planum
fiet.
V. Præpoſitiones, quæ in prima ſyllaba ancipi-
tem habent, eandem corripiunt, ſve in compoſi-
ne, ſive extra, καταὶ) ἀνγὰ γ nifi licentià quâdam
ſecus eveniat.
VI. A, privativa particula brevis ε, ὁ ἀδά-
at, adamar, ὁ κἡ ἡ ὥτομ(θ)"» atomns, ὁ ) ἡ ἄκοσ-
μίῷ»» inornatvrs, immundus, ὁ η) ἡ ἄτιμ.» inbo-
norur, ἡ ἀκλεῆς, inglorizt.
Hom. Iliad. 1. Αἰ1᾽ ὄφελες παρὰ γηυσὶν ἀδ᾿ά-
xvr& ) ἀπήμων ἥσϑαι. ῖ μ
Utinam ſederes ad naver ſine lachrymir Θ
damno
VII. Corripiuntur ancipites harum vocula-
rum inſeparabilium &&, ἀρι» ρα δὺς γβρι: ὃ ζά-
Se & divinus; ὁ ) ἡ εἰϑί ΦἩΛ(Θ" conſpicuui;
αὶ ἐρειβώλαξ 93 γακ . ὁ καὶ ἡ δ ὑσερως» βεγΔΠὸ avanss
ὃ καὶ ἡ δυσώδεης γ olidus; ὁ βριωρὸς γγοῤμ{!.γπυνα-

lidur. .

40 ὍἈὉῈ DrEIVATIONEY ET COMPOSITIONE.
Heſiod Αὐϑ᾽ Euαιοο ἔχεσιν ὅρ(Θ- μέγατε ζα-
ἁϑεόντε} .
Quæ Heliconiz montem habent magnum 45 di-
vinum.
Hom. Odyſs. ττ. Καὶ Tirvov εἶδον γαίης ἐριιν-
δ.(Θ» υἱόν. Ἱ
241 etiam Tityum terræ claræ filium.
Heſiod. P'eæ δ᾽ ἀρίζηλον μινύϑει καὶ ἄδηλον
ἀεξει.
deprimit üluſtrem, & obſcurum extollit.
VIII. 51 prior pars compoſitionis in ,, vel
υ deſinat, plerumque corripitur, ὁ χκαὶ ἡ βεγώ-
ϑύμος » magnanimur, ὁ καὶ ὶ λυσιμελής,» ſolvens

cura, vel membra, ὃ καὶ ἡ καλλιπάρῃ(ῷ», Pul-

chras genas habenr, ὁ καὶ ἡ ἡδιυεπτὴς, [εαυΐ; in di-
cendo; ὁ ἸΠολύφιωρ()»» Polydorus, ὁ Πολυδάμας,
Folydamar. Hom. Iliad. I.
Πῶς ’γαξ; τοι δ᾽ ώσεσι γέρας μεγάϑυμοι Αὐ χαιοί;
Quomodo enim tibi munus dabunt magnanimi

Achæi?
CAPII K.

ΠῈ ALPHAINCREMENTO

NOMINUM PRECIPUE QIINT
DECLINATIONIS.
Uid ſit inerementum nominum & verbo-
rum, notum eſt ex Proſodia Latina. Hoc
igitur omiſſo, nonnullas hic præſcribemus præ-
ceptiones de incrementis declinationum, qui-
bus, quantæ ſint hæ vocales, æ, " υ» cognofci queat.
I. A. incrementum Doricum Genitivi ſingu-
laris ſimplicium, & Genitivi pluralis gusdͤern

1
Π
ὑ μ
Ρἶιπὠε’ιὶωρξξῖᾗἳ
Dionſl ὶ
πΔΝ

Π
Π

Γ.

Π
Π ηἩ η ὴ

"

η
ΠΠΠ μ

}

Μὶ κἓξπ
ὑ
Να{αμ ἰὴ
Crhonn
. .
Ο ι
| { ἶ'”ᾗ Ρ”

ν
“λ

’Μ“ἓἱι

ἰ

Ι

ἴ .

}

,
( } Π

ἢ ἷ͵ !ᾗἷΠΜ 4
ἽΝ
Π ἐ μ ι
[λμημὴ Π
ὙΠ ΠΗ Ν
ἽΠΠΠΠ)

ἐμημα
771

ἰ
"

ο
nn

ΕῈ A. INCREMENTO. 3 1
& ſecundæ ſimplicium, longum eſt. Αἰνείαο; αἰ-

7
γειίων: μεσάων.

Heſiod. Πληνώδιων ὠτλωγενέων ἐστιτελλομεναίων
Αἴρχεσ ὠμητθν ἀρότοιο δὲ δυσσομενώων.
Pleisdibus ortentibus incipe metere,
Arare verò occumbertibus.
Corripitur tamen interdum ὦ incrementum
plurale ſimplicium.
Dionyſ. AXαπ ἥτοι πυλάων μὲν ὑπαὶ πόδ᾽α κα-
σπιάων,

ANNOTATIO. .

Aliud incrementum non eſt in primis qua-
tuor declinationibus ſimplicibus. ἸΝαπιλόγ(θ»ν
λόγοιο : λόγοισι» ὅι ſimilia, primo ſtatim aſpectu
ſuam quantitatem demonſtrant.
II. Αἴλφω ἰῃ -rementum quintæ declinationis
à nomintbus neutris in &, ὥς» ἂρ7 breve eſt. Τὸ
σῶμα, αα corput. Τὸ σῆμα,, ſignum, σή-
ματί(δ-» Τὸ κίρας» cornu, χερατίΘ» Τὸ χρέας; ο(-
re, κρέατίΘ». Τὸ ἥἡπαρ» bepar, ἥπατίθ». Τὸ ven-
ταρ εξ βαγενεκταρίδ. Τὸφρθαρ, ρηειεμσγφρεωτίῷ».
ANNOTATIO.
Videntur tamen neutra in ας aliquando incre-
mentum habere longum, ùt ex hoc Anacreontis
verſiculo liquet.
Φύσις χέρατα ταύροις;
Ονλλὰς 9 ἔδωχεν ἵστστοις.
Natura dedit cornua tauris & calcer egfuis.
Corripiuntur autem etiam illa χίρατίῷ»» κέ-
ρα(ῷ». Homer. Ody’s. τ.
ΟἹὐ δὲ διὰ ξεςὧν κεράων ἔλθωσι ϑύραζε.
Quæ verò per polita cernua eunt ſoras.
Inter-

32 DE Δ. INcCcREMENTO.
Interdum interponitur & longum ante alte-
rum , κέρωτ(ῷ»» Xεοαοααπιειι Calaber lib. I.
Τνάμπεε Gin κρατεροῖο κεράωατ(ῷ». ΟἹ δὲ δι
ὄμφω. .
III. Αἴλφα incrementum quintæ declinatio-
nis à nominibus fœmininis & maſculinis in ac,
preve eſt; ἡ Παλλὰς, ΠαλλάδτΘ», Pallas; κἡὶ λαμ.-
στᾶς, λαμτγταδ()»5 lampas: ἡ μονὰς, μονάδι()»,
unitas; ὁ μέλας μίλαγ(θ)»"» niger; ὁ τάλας, τά-
Hom. Iliad. 6. Καλὴν . χρυσείην, μέλανες δὲ ὁι
βότρυες ἧσαν. ᾽ ͵
Pulchram, auream, cui nigri botri erant.
ΑΝΝΟΤΑΤΙΟ.
Excipe ἡχρεὶς; τῆς κρατὸς, caput. Iliad. Τ,
Κρατὸς ἀπ᾿ ὠϑανάτοιο μέγαν ἐλέλιξεν Ολυμπον.
Immortali capite magnum Olympum concuſſit.
Dubitat de hoc vocabulo Euſtathius Odyſs. 12.
num ſit maſculini, an fœminini generis. Se
tamen Calaber libro 11. cum muliebri appoſito
con junxit.
“Δινήσας περὶ χρωτὶ βοῇ κωλὰ νεῦρα βόξια.
ὁ λᾶας; τῷ ᾿λάα(θ» εγαβῇ λα(θ55 etiam breve
habet α incrementum.
Orpheus in Argonaut. Λάωσι ο ἐντύκτοις δὼ-
μήσωατο ὀικον ἀναΐσσῃ. |
Lapicdibur politis ædificavit Reginæ domum.
IV. Αἴλφα incrementum maſculinorum &

fœmininorum in a0 & o breve eſt, Hdnρ,

beatus, Janap, ὁάμαρί(θ"» uxor, ἡ δαργ 4054
ny vel colloquem, ἡὶ ἄλς. mare, ὃ ἀλο ſal.
Homer IIiad. I. Ἑῤς ἄλῳ δταν) 2 [467ῈΜΡ} mare.

Ϊ ΙΙΜΜ
μ
Π
γμν
ἡγύν
Ε
ummmIm.
Mdſer N
Ε
0
{ er coen
Π
Τ
'
η
un, πιὰ
Μ
ἸἸν μῃ
ἨἘἨΜ η
m,
Gun!
ἄ }
Ἰὶ Ἦ

Ζ

H NoniNvMH. 32
Theocr. Idyl. 27. Φήσ μοι πάντα δόμεν,
, φάχω δ᾽ ὕςερον ἀδ΄ ἅλα διοίης. β
Ain, te mihi omnia daturum, fortèò poſtea ne ſa-

lem deders.
ANNOTATIO.
ς Hinc excipiendum videtur Ψψαργιψαρὸς» ſtur-
ὍΝ ἰως, au;producitur enim apud Homer. Iliad. 17.
Tö σι ὥςς Ψαρῶν νέφ(Ὁ» ἔρχεται ἠὲ κολοιῶν.
ὕδ ſturnorum nuber ſeu turma vel graculorums
advenit.
γηΐ Item Kdo, Καρὸς » ex Caria. Hom. Iliad. .
ο Νάςης ἀῦ Καρῶν ἡγήσῳτο βωρβαροφώνων.
Naſtes Carum barbaræ linguæ dux fuit.
Theocritus tamen Idyll. 17. corripuit hoc

,

“} " η Ἴ
) ’νέ”) Ι [}}} Ἵ

ἿΠ
Π

0 2—
incrementum.
Π ͵
Ὅπ ι Σημαίνοι Λυκίοιςεε φιλῥαᾳστολέμοις τε Κώροσσιο,
Δ ΜΜΝ Μ Π

Lycin imperat & δε η οοθῆε Carilus. :
V. Genitivus a & longus eſt, quod plerum-
que εχ accentu liquet; ὁ τιτᾶν, τέτῶν( Ὁ» Litan;
ὁ Αἰλχμᾶν; Αἰλκμᾶν(θ-» Aleman, ὃ σταιον ν “ταιϊῶ»
Sρ pæan, ὃ Πανν Πανὸς . Pan, pecori cuſtoz.
ΑΝΝΟΤΑΤΙΟ,
Excipiuntur duo neutra, μέλαν») μέλωαν(θ)";
nigrum; τάλαν,, τάλαν(δ)ν miſerum.
VI. Genitivus in αοςὰ nominibus ναῦς 5 nava,
„IV“ γραῦς» anus, vetala, brevis eſt, ſicut & illud in-
rrementum nominum ſyncopen patientium; ὁ
: πατὴρν “σατράσι; εἐνδράσι, μητράτι; δ᾽ υγατράσι.
η Darivus “σᾶσι longum incrementum habet, ùt pa-
tet ex accentu; ſic ἄσσασυσύμαασι: longa ſunt.
Alcæus. Τὸ μὲν γαρ ἔνθεν κῦμα χυλίνδται,
Τὸ δ᾽ ἔνθεν ὥμμες δ᾽ ἂν τὸ μέσον ναΐ,
υορώμοϑα σὺν μελαίνᾳ. ι

Abhus

34 ΠῈ A. INCREMFNTG

Ahus enim fluéctus hinc volvitur, alius inde 3

nos autem in medio cum nave agitamur atra.
ANNOTATIO.

Apud Theocrit. Idyll. 17. legiur ναὸς prima Ὶ

longa.
Οὐδὲ τις αἰγιωλόν ὁ᾽ε ϑοᾶς ἐξαλωτοναές.
Neque quisqeam in littus veloci exiliit navi.
Cræterùm hic genitivus Doricus eſt pro γηὸς,
à recto κἡὶ νηῦς. Utuntur autem Poëtæ plerunque
his obliquis, νπὸς» vnl, νῆες» vel γεοὺς: ἢς γραῦς"
γονόξ. ,
VII. A. incrementum à nominibus in ψ cor-

ripitur; ὁ Αἴραψ; Αἴρα βίθ"- “417γαὐ . καὶ λαίλαψ,

λαίλασίθ»» turbo. Hom. IIiad. 11.

Αἰυτὰρ ἔγων ἐνόρεσα κελαινῇ λαίλαπι Ἶἶσί(Θ».

Ego irrui nigro turbini ſimils.
ANNOTATIO.
Φαψ, φαβὸς, avis quoddam genus, nonnulli

alumbem interprerantur, videtur incremento

longo conſtare.

VIII. A. incrementum à nominibus in ξ ali-

quando breve eſt, aliquando longum; ὁ κόραξν
26 Ζ . ὯΗ ί] [ ό Ἔ Β
corvus, πόρωχί(θ)»"ν» 9 κόλαξ 5 αdGator, χολακχίθ".
ὃὁ κοὴ ἡ φύλαξ . αàoa, Φύλακ(θ»» ὁ πίνωξ. tabula,

ὁ ἀβαξ. abax, abacus, ἡ πισλὼξ » πλλακὸξ; tabula

, ὁ ἀἄνϑραξ, carbo, ὁ ἅρπαξ, harpago, raptor, 9
'΄ςὐραξ, ſlyrax, ἡ κλάμαξ, climax, ὁ μύςαξ» »1})-
ſtax, ἡ μάςαξ, mandibula, b, vel ἡ πίδ'αξ, font,
Jſcaturigo, ἡ ἀυλαξ 5 ſulcus, κὶ Χάρναξ » urna; om-
nia hæc a breve habent. ἘΜΗ
At Oalak, phæax, ὁ ϑώρωξ, τῥογαλ, ὁ ραξ,
bierax, ἡ ῥαϊξ . βαγὸς, acinus, & ſimilia ὦ habent
longum. . '

