morte ſublatus locum dedit (XXI.) S. FA BIA-
NO Romano, Viro in paucis probo; cujus
candorem columba ſub electionis tempus digno
illapſa capiti deſignabat, Heroum Chriſtianorum
facinora per ſeptem Subdiaconos impenſiùs
conſeripta voluit, & Catacumbas piis cæſorum
oſſibus divites impoſitis hinc inde ſacellis or-
navit, ut & cultui reliquis Martyres eſſent &

exemplo. Poſt annos eum duodeviginti Decius

A 4 ſede

8 SERIES

ſede & vità exturbat anno Chriſti 250. Fa-

biani jacturam per anni & amplius ſpatium re-
parare per Tyrannum non licuit; quiete ut-
cunque partà eligitur XXII.) S. CORNELIUS
Romanus, quo ſedente Roma non viſum antè
portentum obſtupuit; mendacium coronatum
veritati oppoſitum, Novatianum hæreticum ſe-

dis pontificiæ invaſorem; verùm à Cornelii

partibus victoria ſtetit: in coscta Romæ Syno-
do turbarum auctor ſacro percuſſus fulmine,
veroôque Pontifici prærogativa ſedis aſſerta;
quam tamen cum corona Martyrum commuta-
vit anno tertio ineunte Chriſtique 253. Poſt eum
(XXIII.) S. LUCIUS I. Romanus 80 exilio re-
vocatus ad Cathedram, oſtenſus Eccleſiæ non
conceſſus fuit; altero enim, quo ſedere cœpit,
anno Tyranni gladio cecidit: ſucceſſorem na-
Ras eſt (XXIV.) S. STEPHANUM Ί. ſuum
nuper Archidiaconum, Romanum. Is haptiſ-
mum, hæreticorum licèt manu collatum, con-
trà ac plures in Aſia & Africa Epiſcopi præpo-
ſterè ſenſerant, ſanctum utilémque dixit, cer-
tus, omnem Sacramenti fructum ab Authoris
beneficentia, non à miniſtri probitate dimanare.
Anno ſedis inchoato tertio & Chriſti 257. dum in
cryptis Martyrum operatur ſacris, ſatellitum
gladiis conficitur, & Sacerdote victima eò Su-
peris acceptior, quò mundior. Haud paulò poſt
eodem turbine rapitur (XXV.) S. SIXTUS II. εχ
Arthenienſi Philoſopho Chriſti Diſcipulus, unius
duntaxat anni ac decem menſium Pontifex; cu-
jus funeri indolens fidelium agmen ſubſtituit
)9 ᾿ (XXVI.)

Ὥ
(Χἷὗω, Ν
ξἜΕγποὀω,ἃ
μ Μ
μιιῖ Ἴὼ
εὐ
Π . '
Π ῶ ;
εὐ } Ὶ
μὑ
μ ΨΙΝΡ Η
Ο ἕμ
! μ
μ Ν
Π ι
ἡμανλε Ν
Tum ſeds hon-
ὙΝ

Ο μκοιῃι

ι νὴ
ἰ (
Πϊλημιηνι
Δ, ſgt
ἐλμ τ
"
Oinum, (
ἄ (
' ἐ ,
Π ὴ
Cuonl } ἴ

χ ῃ
Π
Π
᾿ Τ
nnann
Π
Μ .
17
71
{ Waal

᾽
ἽΠΠ1Π

ἑ Rou. PONTIFICUM. 9
(XxVI.) S. DIONVYSIUM εχ eremi latebris

accerſitum. Sub eo haberi cœpta Antiochiæ

ſecunda Synodus, & Paulus Samoſatenus, quod

unicam in Deo perſonam, Chriſtumque purum
hominem fingeret, à ſede Antiochena deturba-
tus damnatusque. Subinde Sanctunmus Præ-
ſul anno Pontificatůs undecimo, Chriſti 270.
divitem meritis animam cœlo reddidit, ſedem
verò (XXVII. S. FELICI 1. Romano, inductis
Eccleſias dedicandi piis ritibus celebri; quem
anno quinto excepit (XXVIII.) S. EUTXY-
CHIANUS patriâ Lunenſis, Fama eſt, hunc
proprüs manibus duos & quadraginta ſupra
trecentos Martyres humäſſe. Merces charitatis
Martyrum quoque palma fuit, quam alter To-
bias cepit anno Pontificatûs nono, Chriſti 283.

T'um ſedis Romanæ honos mandatur (XXIX.)

S. CAO Dalmatæ, propinquà Diocletiani co-
gnatione conſpicuo; cujus tamen juſſu, furore

ſanguinem vincente, neci datur anno abhinc duo-
decimo, Chriſti 296. quæ quantaque geſſerit,
illorum temporum injuria occulta voluit zillud
conſtat, eum ſeptem ordines, quibus velut gra-
dibus ad Epiſcopatum aſcenditur, decreto ſta-
biliviſſe. (XXX) S. quoque MARCELLINUM
Romanum, Caji ſucceſſorem ad annum ſedis
octavum, Chriſtique 304. Diocletiani ſævitia
ſuſtulit, tot Martyrum cæſorum millibus mini-
mè ſatianda, niſi duorum Pontificum ſanguinem
cumuli loco effunderet. Qua: de hujus Præ-
ſulis lapſu, déque Concilii Sinueſſani facto deſu-
A § per

10 SERIES

per judicio multi auctores circumferunt, cum
Auguſtino ceu fabulam negant periti Critici.

SÆCULUM IV.

S. MARCELLUS (XXXI.) Romanus, Mar-
tyrum cultor inclytus, annum Sæculi hujus no-
num, & ſedis ſuæ ſupra menſes octo quartum
Obità pro Chriſto morte nobilem fecit, quando à
Maxentio ſtabuli ſervitiis addictus, ærumnis ac
tetro pæœdore confectus eſt. Poſt eum Romæ
Pontifex declaratur (XXXII.) S. EUSEBIUS
genere græcus, Antiſtes pius, & ad Maxentii
furores interpidus; eôque ad tertium ſedis
annum in pace defuncto (XXXIII.) S. ΜΕΙ,.
CHIADES, natus in Africa, Donatiſtarum
malleus, quorum impiam ſtolidamque Sectam
(veram quippe Eccleſiam ſolius cætůs ſui fini-
bus ſacrorum codicum traditoribus excluſis de-
finiebant anathemate contrivit. Annum ejus
alterum & ſedis ultimum, Chriſti 313. inſignem
fecit pax Eccleſiæ Conſtantini Magni benefi-
cio reddita; quam delibatam ulteriùs uſurpan-
dam reliquit (XXXIV.) S. SYLVESTRO I.
Romano. Is conceſsâ uſus malaciâ totus in ex-
ſtruendis Chriſto ſacris ædibus, ritibusque piis
ſtabiliendis fuit; inde Altaria ex lapide, ex lino
Corporalia, inunctio baptizatorum in vertice,
Dalmaticæ Diaconorum veſtes, Pontificum-
que Romanorum mitræ originem traxére. Sed
ecce novus ſubin turbo Petri naviculæ denis
Perſecutorum tempeſtatibus defunctæ incu-

buit.

Peuremall

Π

γδι! Π
μ
Π ὰ
ττ’;υψεξιι"τε!ἐω
Π Ν
{ ὰ
ὐ Nren
Eoran (
dCence μ υἱ
μῃ
Virr ἰ
11
Ger urins;
ψυ ει
Ο Höenb
Shnnf
Ν Ν α μῃ
μῃ 0
δὰ "
᾿ὰ μῃ
κ
"

Πῃ ἴῃῃ

Ν }}}}

ἼΠῚῚ
ἡ, ἡμηῃ

{ ῃ e
}
)
Π

RoM. PoNTIFICUM. 11

buit. Arius Alexandrinus Presbyter, homo
ſuperbus ex æquo & contumax, dum Dei Fi-
lium Patre minorem dictitat, totam Orientis
perturbat Eccleſiam; cujus errorem ſuppri-
mere aggreſſus Pontifex Nicæ trecentorum
& duodeviginti Epiſcoporum Concilium I,
Oecumenicum cogit, hominémque fidelium
communione ſubmotum damnat; anno demum
ſedis ſecundo ſupra vigeſimum, Chriſti 336. La-
boribus exhauſtus ad Dominum migrat. Con-
ſtantinum M. ab eo ſacro fonte tinétum qui aſ-
ſerunt, contra Euſebium libri Pontificalis, aéto-
rumque Sylveſtri nomine inſcriptorum aucto-
ritate nituntur. Poſtea ad Clavum ſedit
(XXXV.) S. MARCUS Romanus; qui Arianis
fraudibus Nicænum Symbolum in dierum fe-
ſtivorum ſacrificiis cantandum oppoſuit; ἃς
deinde poſt octo ferè menſes (XXXVI.) S.
IULIUS I. & pauperis Coloni caſa ob eximias
vitæ dotes ad gubernacula eluctatus, 5. Atha-
naſii, per Arii aſſeclas orbe toto exagitati vin-
dex acerrimus; eôque ad decimum ſextum,
quo ſedere cæœperat annum Chriſtique 552. Prœ-
claris laboribus extincto (XXXVII.) LIBE-
RIUS iterum Romanus, Chriſtianæ fortitudi-
nis ſimul & humanæ imbecillitatis monumen-
tum; quippe à Conſtantio Imperatore, quod
Arianis ſubſeribere Athanaſium damnantibus
nollet, Beroeam Thraciæ deportatus eſt pri-
mum; ſed biennalis exilii moleſtüs fractus, ce-
cidit, & hoſtium communioni latæque contra
innocentem ſententiæ acceſſit. Que res fecit,
Ut

12 SERIESD

ut eidem repudiato (XXXVIII.) FELIX II.
prius à Conſtantio intruſus Arianorum fautor,
tum fidei aſſertor ſtrenuus, junctis Romanorum
ſuffragiis in ſede Succeſſor ſtabiliretur; ſubinde
tamen Liberius timiditatis ſuæ pœnitentià du-
Sus, 5. Felice interim per Martyrium ſublato,
ſedi reſtituitur, & inſtaurato contra Chriſti ho-
ſtes præœlio immoritur anno Pontificatûs deci-
mo quinto, Chriſti 367. Haud multè poſt
Eccleſi? Romanæ Cathedram ſortitur
(XXXIX.) S. DAMASUS, natione Hiſpanus,
ſacris æquè ac profanis literis inclytus. Triſte
huic exordium fecit Urſicinus Diaconus Roma-
nus, Pontificiam nefando ambitu mitram ca-
ptans; ſed facilius capeſſitur Imperium, quàm
tenetur: ejecto ex urbe ſedis æmulo, Macedo-
nio quoque Divini Spiritus impugnatore per-
vicaciſſimo per II. Oecumenicam Con-
ſtantinopoli centum quinquaginta Patrum Sy-
nodum, devicto Damaſus pacem Eccleſiæ, annô-
que Pontificii muneris decimo ſeptimo Chriſti
384. pretioſam animam cœlo reddidit. Exin
(XL.) SIRICIUS Romanus tredecim annorum
Pontifex fuit. Joviniani fœdas hæreſes profli-
gavit, Manichæis ad fidem redeuntibus per-
petuam in cœnobiorum clauſtris pœnam ſta-
tuit, cælibem Sacerdotibus ac Diaconis, ut du-
cta indè ab Apoſtolis conſuetudo obtinebat,
vitam commendavit impenſiâs, anno demum
398. ſanctam mortem oppetiit, ſedis hæredem
adeptus (XLI.) S. A NAS TASIUM Romæ geni-
tum; quem tamen teſte Hieronymo, ne tali
Π ΄ . ἱπίρε-

Ἵ

. {{
ἼΤΩ '

ὴ

(Ἱ]; ᾽ N
menls,Alen
εὐ
ὁ η
Ἶ Ἴ
Π Ν
μ Ἐ'υωξ
ᾶ νοι
ἐ αὐγιῖν
( .}}}}

{ ψὐϊαῖῃ

Π 1
remmmun Ω:

Π }
belgi ει
Π Π
Ν
κ ἐψημὴ
ἘΝ ἐ

μ ἤκωι

τετοτὶεεωωῄιπε Ἷ
Ἀ ῳ
᾿ υΐυῃτρρετίο,ιἱε
ὑ ἡ

ἜΝ ί;;."

(NXLII.) S. INNOCENTIUS I. patria Al-

, ἤηῃῃ
ῃ αὶ

ὙΝ Π

Ὑ ; ἢ
Π
ὙΠ Π .

!

ἰηπ -

11
ἐΠΠΉΜΝΝΝ,
Ἷ
'
η
knn

S

Π
Μ . Ρ

ROM. PoNTIFICUM. 13

inſpectante præſule caput orbis truncaretur,

diu habere Roma non meruit; direptio-

nem enim à Gochis ſubinde inſtantem præver-

tens, dum Origenis libros, hæreſum infectos
toxico proſcripſerat, quarto Pontificatůs anno,
Chriſti 402. ad ſuperos migravit.

SsFCULUM V.

banenſis, ad Eccleſiæ culmen evectus εο ſe ho-
nore digniſſimum præſtitit, quando & S. Joan-
nis Chryſoſtomi cauſam contra convitiatores
infeſtiſſimos ſummãà vi tuitus, & Pelagium Di-
vinæ inimicum gratiæ vibrato anathemate per-
ſecutus eſt. Firmatà jejunii Sabhatbini conſue-
tudine, & Novatianorum cohorti nefariæ tem-
plis compluribus Romæ ademptis ipſe anno
Chriſti 417. in pace moritur, ſedem annis am-
lius quindecim laudabiliter obtentam cedens
(XLIII.) S. ZOSIMO natione græco; quem
præmatura mors (anno quippe abhinc altero
ad cœlos abiit) impedire non potuit, quominùs

pelagii Cœleſtüique ſatellites, Imperatoris Ho-

norii nutu armatus urbe exterminaret. (XLIV.)
S. BONIFACIUS I. deinde in defuncti vices

locatus, dignitatis, quam invitus ſuſceperat,
æmulum babuit Eulalium quendam Archidia-

conum, cujus conatus impios Honorii Impe-
ratoris auctoritas repreſſit, ſeditioſorum capite,
extra urbem facto. Annis ferè quinque paca-

tio uſus imperio, decretisque poſitis, ne ſervi-

lis conditionis aut ære alieno gravati homines

14 SERIES

ad ſacra eluctarentur, vitam poſuit anno Chri-
ſti 323. Diuturnior (XILV.) S. CELESTI. '

ΝΟΊ. Romano, quanquam non æquè tran-
quilla ſedes obtigit, turbis undique in Eccle-
ſiam ingruentibus. Harum pars præcipua
Neſtorius Conſtantinopolis Patriarcha; qui
duas in Chriſto perſonas auſu blasphemo ad-
ſtruens, fidem orthodoxam perditum ibat, nec
tamen impune; jugulavit naſcentem Hydram
Hercules; Cæleſtinus Romæ primum, tum
per coactum Epheſi Concilium III. Oecume-
nicum proſcripſit nefandam hæreſin, unamque
Chriſto divinam perſonam, Virgini Beatiſſimæ
Dei Genitricis titulum vindicavit. Sic extor-
tis Hæreticorum manubiis ornatus poſtea ad
coronam tranſiit anno ſedis nono COhriſtique
432. Iisdem pro Eccleſia laboribus per octo
ferè annos vacavit (XLVI.) S. SIXTUS III.
Romanus, Neſtorianorum acerrimus impugna-
tor: refectâà S. Mariæ Majoris ornatâque ſacrâ
æde moritur anno Chriſti 440. ΕἸ omnium
calculo ſufficitur (XLVII.) S. LEO I. oriundus
εχ Hetruria, ob res præclarè fortitérque ge-
ſtas Magni cognomento decoratus. Multa il-

li nominis hujus prærogativam peperere: Ma⸗
2 Ende μ }

nichæi, Priſcillianiſte, Pelagiani urbe exter-
minati, Eutychis Mendacia Synodi IV. Oecu-
menicæ Chalcedonem convocatæ judicio con-
fuſa: Attila Hunnorum Rex, victoriis latè ac
populationibus ferox, divinà eloquentiâ Roma-

nis mœnibus abactus: Genſerici Vandalorum

Regis infeſtus exercitus ab urbis captæ excidio
. prohi-

α μ
Ρω'ἶᾧεἷρὶτὼειἱὶ(
ζςἆἓτεἳ]ωω ῇ
Γ " ΙξΙ.)δ.
ξ”επὶε Ν
η Μᾳςεᾶοκ
, ᾿
Π εἰ
ῆ
μ μ
ποροΙἱεΑοπ'ὢιεε |
Π . μὼ,
μ !
ἐπίϊια ὶ
ἡμιὶ ΤΝ
ἡημναίιι

ς
—

— —

Π hecel

ἀι ι
[)}Π|1|}
ὑ μαίι bel
ΤΝ Π

Ν Ιτπξετετυτἱε 1
ὶ μ

} Aun εὶ
ἩΠΩ η

υ(υξρειοτεε ἡἳτἑ[ἰἆ
Υ͂ ᾿
ῃ Ἐτῇυὰἑ ὶ
⸗
ῳ μ
Π

npedme
eluunll .
Cent Kanmn
ἜΠ
ἄμ

1

μ ἵλ
ἐ ὴ

'
1}} }

"

'
Π

᾿
4

μ Π

( μ }
'

ομ. PONTIFICUM. Τ
prohibitus. Viginti ferè & uno anno ſub tanto

Ἷ Ῥγαίυϊε reſpirabat Roma; eum tandem ſibi præ-

maturo ereptum fato doluit anno Chriſti 461.

pPoſtea (XLVIII.) S. HIILARUS natus in Sardi-

nia ſenis circiter annis primæ ſedi præfuit,
impiisque Macedonianorum, favore Impera-
toris Arthemii Romam ſeſe inſinuantium co-
natibus reſtitit; ac deinde (XLIX.) S. Sl MPLI-
CIUS Tiburtinus, fortiſſimus Patriarchalium
ſedium vindex, queis ſuam contra Conſtanti-
nopolis Antiſtites prærogativam ſtabiliit Leone
Orientis Imperatore necquidquam obnitente:
Eccleſi?æ quoque univerſæ bono conſuluit,
dum fidelium oblationes voluit quadrifariam
dividi, parte unà Epiſcopis, ſecundè, Clero, ετ
Templorum fabricæ, quartâ pauperum ac pe-
regrinorum neceſſitatibus adjudicatů. Deceſ-
ſit Pontificatus anno decimo ſexto, Chriſti 483.
(L.) S. ΕΕῚ ΙΧ II. Romanæ poſt ſimplicium ſe-
di præfectus, bella potius cum impiis, quam
probroſam Eccleſiæ pacem voluit; unde Zeno-
nis Imperatoris Henoticon, orthodoxis ſimul &
Eutychianis, id eſt veritati & mendaciis conci-
liandis fa tum rejecit, & Acacium Conſtanti-
nopoleos Epiſcopum, Petrum Mongum Fullo-
némque ſedium Alexandrinæ ac Antiochenæ
uſurpatores hæreticos ſacris armis percuſſit,
verè in utrôque felix, qui peſſimas Græco-
rum fraudes & detegere & expugnare nove-
rat. ᾶ functus eſt anno ſedis ferè nono
Chriſtique 492. Eum excepit (LI.) S. GE-
LASIUS I. ex Africa, quondam S. Auguftini
diſci-

16 SERIES

diſcipulus, annõéque dein quinto (LII.)
S. ANASTASIUS II. Romanus, vitæ integer-
rimæ Præſules: prior ſacros Scripturæ ac Pa-
trum Codices diſcrevit ab Apogryphis; poſte-
rior pugnam inſtauravit contra Acacium, cujus
nomen ἃ ſacris diptychis ut expungeretur, per
Legatos ab Imperatore Orientis precariò pe-
tiit. Ad alterum Pontificatůs annum Chriſti
498. demortuo ſucceſſit (LIII.) S. SYXMA-
CHUS ἐ Sardinia; funeſto uſus ſedis exordio,
quam à Laurentio quodam ſeditioſorum ho-
minum furoribus Feſtique ſenatoris potentia
ſuffulto per vim occupari doluit; ſed vel ipſius
Theodorici Regis Ariani ſententiâ prælatus
æmulo, & ab impaétis falsò criminibus per
coacta Romæ centum & viginti quinque Epi-
ſcoporum comitia vindicatus Præſul innocens
reſpiravit. Vitam per continuas cum Heæreti-
cis, Macedonianis præcipuè, queis urbe inter-
dixit, concertationes duétam poſuit anno ſedis
decimo ſexto, Chriſti 514.

SZCULUM VI.
(LIV.) S. HORMISDA Campanus, Syma-
cho Succeſſor adoptatus utramque Orientis &
Occidentis Eccleſiam famâ ſui complevit no-
minis; dum ſublato Acaciano diſſidio pacem
utrique reſtituit. Ad annum nonum CObrilti

523. ſede abiens Hæredem habuit (LV.)

S. IOANNEM I. Hetruſcum natione, Ariano-
rum impugnatorem acerrimum; quorum gra-
τ Conſtantinopolim à Theodorico Legari
ς induci

μ ;

Ν
!ππιγιιε-ωἷεπκοϊὀ
ἕ,ἶἁὶξῃυωτειυε
᾽ colere 1
M; μ Ἢ
ατὐὐ υ
μαϊίι
χὰ ΤΝ
εμ () 5
omms al
Τ
μ :
μ ι !
μῃ ὰ
ει ὑ κ
1Rmnorincoeum!
ΔΜ
15 ί, ψιὴ
ἽΠ 1
Π 1
Δ 0
ngdens } (
ἜΠ
ὑ } },"
Ἱ ῃ α
Ὸ ntfents
ὰ
ει μ
Ἷ ἰ ᾿
lgn nh

μ ΕΠΜΗ(

Ἢ ψ ᾽ Βομ. PONTIFICUA. 17

Rute induci nullà minarum vi potuit, ut demanda-
Atam ſibi cauſam coram Juſtino Imperatore age-
Ὦ} ret; indignum ratus, cum Chriſti hoſtibus ami-
tun en,, citiam colere. Ea res durius à Rege Barbaro
accepta; unde illius juſſu S. Præſul in Italiam
ἰ redux tetri carceris ſquallore conficitur, anno
ἰ . ſedis tertio, Chriſti 526. Hujus fatum repara-
ἜΠ turus Theodoricus Pontificiæ dignitatis faſces
ἰ ,} defert ζ[νΙ.) 9, ἘΕΠΟΙ IV. Beneventano,
ῃ iim Romanis poſt varias ultrò citrôque lites tan-
Ἐ βηήμε dem obtruſo conſentientibus; cui quinto ſedis
ἐ η anno Chriſti 529. ad laborum mercedem evo-
ἰμηὶ μαὰ lanti, ſublato competitore Dioſcoro, ſubſti-
ἡ ἀΐομ tuunt (LVII.) BONIFACIUM. II. Romanum,
Gum,⸗ annoque ab hinc elapſo (LVIII.) OANNEM
Μ Ω͂ II. Simoniacorum hoſtem, contra quos Athala-
κ Tici regis potentiam armabat, rigore exciſu-
— malum, quod lenes medicinas reſpueret.
Ssed nec prolixum Joanni imperium fuit. Anno
npiims Chriſti 535. ad Dominum migrat, (LIX.)
S. AGAPETO I. ſedis Romanæ honorem re-
γ linquens; qui Græcorum copias, in Italiam
„ „ Beliſario Duce irruptionem parantes ut aver-
Cnn teret, conſilio Theodati Gothorum Regis Con-

ε" —
-

Μωΐ"εῇρ’ἷώ ſtantinopolim ad Juſtinianum profeélus, de-
u cimo Pontificatůs menſe moritur, poſtquàm
win Anthimo, Conſtantinopolis Patriarchæ, quèd
Ἴν pro Eurwychis ſtaret partibus, ſede moto, Men-
Π (... nam ſummà religione & fide Præſulem ſubſti-
μ " tuerat. Exin (LX.) 5. SILVERIUS Campa-
m la, nus in deceſſoris locum elecdtus, à Theodora
εὐ

Auguſta Eutychianorum patrona extrema
B omnia

18 SERIES
omnia pertulit; eà enim inſtigante Vigilius
Diaconus, quem pridem imperandi ambitio
transverſum egerat, per Beliſarium intruſus,
integerrimus verò Pontifex, quèd novis con-
tra urbem rebus ſtuduiſſet, Pataram lyciæ pri-
mùm, tum in Inſulam Palmariam deportatus,
inediâque conſumptus eſt anno ſedis quinto
inchoato, Chriſti 540. Ejus obitu vix divul.

gato (LXI.) VIGILIUS εχ lupo paſtor, εχ ὃ

uſurpatore verus Pontifex Chriſtiano gregi
præficitur. Mirum ἀϊέϊα eſt, quàm ſubitèò in
meliora mutârit animum, delati muneris ſan-
ctitate dignos tanto faſtigio mores ingenerante.
Perditis namque Theodoræ conatibus, in ipſa
Conſtantinopolis, quò à Juſtiniano accitus eſt,
luce obſtitit, neque adigi ullo pacto valuit, ut
Anthimum, contrà ac priùs ſe præſtiturum re-
ceperat, ſedi patriarchali redderet. Multum
deinde illi famoſa tria Capitula negotii fecere;
quæ tandem, animo à dubiis non levibus ſo-
luto, V. Generalis Synodi, Conſtantinopolitanæ
II. placitis conſentiens damnat, Româmque
iter aggreſſus Siracuſis à morte opprimitur
anno ſedis ſexto decimo, Chriſti 555. Eum
in Pontificia dignitate inſecutus eſt (LXII.)
PELAGIUS I. & poſt annos ferè quinos
(LXIII.) IOANNEsS III. ambo Romani, quin-

tæque Synodi Oecumenicæ contra plures Oc-

cidentis Epiſcopos defenſores ſtrenui. (LXIV.)
BENEDICTUS I. deinde Romà oriundus ſedem
plus decem menſibus vacuam anno 573. nactus

eſt, quam innumeris Longobardorum εὰ kemhe⸗
: τχῶ ἑ : ͵ tate

ο

Ἵ
"

π"
αἰ !
ἼΝΙΝ:
’οἱ-ὡοτὶὕυςελ'ἢᾳ
Ἄ
be o Ἷ
ἐ }

μῈ { ὶρὸὶώ
η ΔΡ}
. bonnünml
Π μ
μἰμμαν
Π
Π Ω
mMernanibus
ἐ ὰ & 11
cobkbenes ο
ΜῸΜΙ " ἢ
Π
ἴ ἶὰ
"
ὑ [ἰξ ῳ
Ἱ μῃ
Ἱ ""ξὡ"ὤ {
) Ὁοειἓὲυῄῃὓἳὓὼ
ἐπμλγη

Π
Ν Π

ΞΞΞε-

ttane
Amnim
"71]
Σ 71
ἃ (πῃ ;

η

᾿

Ἵ

Β μ
11
Ἰ μινν
ἰνμινιι

μ μ

Ἷ

ROM. PONTIFICUM. 19
ſtate per Italiam graſſantium turbis afflictiſſi-
mam anno quinto inchoato, Chriſti y77. ceſſit
(LXV.) PELAGIO II. iterum Romano; hie
gravem à Longobardis Romæ obſidionem
paſſus, multisque pro aſſerenda quinta Syno-
do laboribus exhauſtus, lue per Italiam furente
deceſſit anno Pomtificatůs duodecimo, Chriſti-
que 590. Eodem anno in Septembrem ver-
gente & captatis necquidquam latebris colum-
næ fulgidæ indicio abſtractus ad ſummæ ſedis
apicem evehitur (LXVI.) S. GREGORIUS
I. Pontificum illuſtre lumen, omnium calculo ve-
τὸ Magnus, quoquo modo amplitudinem metia-
ris. Longum explicare eſt, quantum pro urbe at-
que Eccleſia laboris exhauſerit; ab illa quippe
malum rriplex, peſtilentiam inſtitutis piorum
ſupplicationibus, Bellum, pace Longobardos
inter & Romanos confeétàâ, famem diviſis in
confluentes orbis univerſi pauperes alimentis
propulſavit; Hanc vero Donatiſtis repreſſis in
Africa, in Anglia traductis ad Chriſtum infide-
libus, cantu Eccleſiaſtico ad gravitatem com-
poſito, incrementis ubique maximis adauxit.
Anno ſedis quarto decimo Chriſti 604. ad
æternam quietem abiit, titulum ſervi ſervorum
Dei præclaro modeſtiæ exemplo relinquens
ſucceſſoribus, quo Joannis Jejunatoris Epiſco-
pi Conſtantinopolitani, Oecumenici nomen ſibi
uſurpantis arrogantiam confundebat.

SACULUM VII.
(LXVII.) SABINIANUS in Hetruria na-
Β3 tus

20 SERIES

Ron
Π

!

tus Sæculo huic ſeptino initium dedit, (απη. ' ἐ

panarum uſu in Eccleſiam inducto memorabilis.
Poſt menſes Pontificatús quinque, ad annum '

Chriſti 605. extincto ſubſtituitur (LXVIII.)
BONIFACIUS III. patrià Romanus, cui Epi-
ſcopi Oecumenici nomen contra Patriarchas

Conſtantinopolitanos ipſius quoque Phocæ!

Imperatoris edicto vindicatum eſt. Anno dein
Chriſti 607. (LXIX.) S. BONIFACIUS IV.
natione Marſus, Pontifex renuntiatus delu-
brum Pantheon ab idolorum colluvie perpur-
gatum Deiparæ omniumque Martyrum hono-
ribus dicavit; enno ſedis ſeptimo Chriſti 614.
vitam deſerens ſucceſſorem habuit (LXX.)
, DEUSDEDIT Romanum, eximid in ſupe-
ros pietate conſpicuum; ac anno ferè tertio
Chriſti 617. (LXX.) BODNIFACIUM V. Nea-
politanum, qui reis aſyyla in templis aperuit.
Huic poſt annos ſedis ferè octo ſumma cum
manſuetudine ac lenitate exactos anno Chriſti
625. ſuffectus eſt (LXXII.) HONORIUS I.
Campanus, ob multa præclarè ſapientérque
facta laudem ab omnibus ampliſſimam prome-
ritus, niſi Monothelitarum fraudibus circum-
ventus, quorum errores deteſtabatur animo,
eorum conatus impios lenitate foviſſet. Obiit
tertio decimo ſedis anno, Chriſti 638. Poſt-
hæc Petri Cathedra anni unius ſeptémque
menſium ſpatio vacua ſtetit; eam tandem, He-
raclio fruſtra reluctante conſcendere juſſus eſt
(LXXIII) SEVERINUS Romanus duorum
duntaxat menſium Pontifex; cui illud præpri-
mis

l Han

aei ſeit
Π
μ ι
Ἷ Ῥἁΐ ἷἷΠἹΡὈΒ
) Ιεὄοτἷε
ΘΑΝΝ,
ὙΝ
Ἰ μ
ἀπ . 1!
ψα ι ὶ
elnperune
rns Wen, d
χἰ
ἡμημε ὦ
ο (
111

Π ωῃὗςπω

Ὧ Π
ἜΝ

ὙΠ γ1}

;Μ; χ
υ
Π
ζτπ ζω.ἷι-επ'ιὶε
: ζἰκε ἴ
μ ἢ

ἰ

Ὶ

ΔΝ
Π
ἽΠ } ᾿
Μ η ηη};
ψῃ(Ππ{}|
nbu (Π]}
111
.
᾿}}}}}}}1
11:1.
Ἴ1|}]
ἜΠ
Π
Ὑ
η

μ

ϊ
ὴ
ὴ
ἢ
Ἦ
"

ROM. PoNTITFICUM. 2Ἱ

wis laudi datur, quod ejusdem Imperatoris
Ectheſin, paci perturbandæ potiùs quàâm con-
ciliandæ factam Monothelitarum technis dete-
Gtis proſcripſerit; Inde Heraclii gravis indigna-
tio, inde Theſauri Lateranenſis, quo nihil Ro-
ma ſanctius habuit, per Iſacium Exarcham di-
reptio. Plura moliri contra hæreticos Severi-

no per tempus non licuit; ejus pro Eccleſia

fidéque labores proſecuti ſunt (LXXIV.)
IOANNES IV. origine Dalmata, & anno ab-
hinc altero, Chriſti 641. (LXXV.) THEO-
DORUS I. natus in Græcia, Joannes quidem,
dum iterato anathematis fulmine Monotheli-
tarum Ectheſin feliciter adeo perculit, ut à Con-
ſtante Imperatore igni datus conflagrârit; Theo-
dorus autem, quando Pyrrhi Patriarchæ Con-
ſtantinopolitani ſemel & iterum à Catholicis ad
Monothelitas deficientis perfidiam ultus eſt,
proſcriptionis ſententiam, quò firmior foret
& inviolabilior, intincto in Chriſti ſanguinem
calamo confignans. Eo ad annum ſedis octa-
vum Chriſtique 649. ſublato, rerum in Eccle-
ſia potitur (LXXVI.) S. MARTINUS I. Tu-
dertinus, veritatis orthodoxæ Martyr invictus;
is enim, quòd cum Monothelitarum Cori-
phæis Heraclii Ectheſin nuper crematam, &
ex ejus cineribus prodeuntem Conſtantis 1)-
pum in Lateranenſi Concilio profligâſſet, ejus-
dem Conſtantis juſſu Conſtantinopolim vi
abſtrahitur, carcerumque & vinculorum mole-
ſtüs maceratus tandem in Cherſoneſum rele-
gatur, ubi ærumnis inediâque confectus an-
Β} no

Δ. SERIES

no Chriſti 654. interiit. Subinde (LXXVII.)
S. EUGENIUS I. Romanus, Martini pris
exulis vices gerens, tum defuncéti legirimus
ſucceſſor eligitur; Præſul omnes numeros vir.
tutum continens, ac diuturniori ſede digniſſi-
mus; ἃ qua tamen circa annum alterum, Chri-
ſti 655. præœmaturâ morte abreptus locum de-

4 (LXXVIII.) S. VITALIANO Campano;

5 Conſtantem, à quo ſubmiſſa rari pretii dona
acceperat, munificum primò, tum Romanæ
urbis expilatorem vidit; tandem Imperatore
hæretico trucidato Eccleſiæ pax undequâque
& otium partum; quo per quinquennium frui-
tus S. Pontifex anno ſedis quarto decimo
Chriſti 669. & vivis abiit. Poſt eum & cœno-
bio ad Petri Cathedcram vocatus quadriennio
ſedere meruit (EXXIX.) ADEODATUS Ro-
manus, inſigni morum comitate, atque in pau-
peres beneficentiaà cunétorum ſibi amorem
concilians; deinde anno Chriſti 676. (LXXX.)
DONUS I. pariter Romanus, annôque uno
eum quinque menſibus elapſis (LXXXI.)
S. AGATHO Siculus, cujus hortatu coacta
Conſtantinopoli Synodus VI. Oecumenica
Monothelitarum hæreſin, quadraginta amplius
annis per Orientis plagas graſſantem interne-
einis tandem ictibus confecit. Cœterum Prœæ-
ſul optimus anno Chriſti 683. in pace obiit.
Ejus Succeſſores ex ordine quatuor perbrevis
ævi Pontifices extitere; (ELXXXII.) S. LEO-
ΝῈ II. Siculo menſes decem, totidem
(LXXXIII.) S. BENEDICTO II. Romano;
(LXXXIV.)

Ν
{ ἰχ

πΤΝ
ᾗιαἀὶιὶοπὶε μ
μ Σ
ζεῇἀεῄυπε.λπῃο
ἴμι ἐμμμι
ο αὶ
Π Ν
μ
ἐ ingen
Π
μαμίμ!
Ν Π
ὐ :
εὶ
Rommos μ
μιὰ guuuorte
Π

Ἷ
(ΧΜ}}}
Ἀ ΡΗ ε,
Μ Ω ἐ
ἹΟΙΝ η ῃ
Π
π }
Cliibennla
glonsdene

Lllehe

ὙΠ
ἐ ψ Een
Π
ine }
11 ΜΝ
Π
Ὕ

RoOM. PoNTIFIGUM. 23
LXXXIV.) OνANNI V. Antiocheno annus

unicus, & (LXXXV.) CONONI & Thracia

oriundo (quo ſedente ſuus Franciæ Orientali ſol
ortus eſt S. Kilianus Epiſcopus) menſes undecim
delati muneris conceſſi; omnes ſanctimoniæ ac
eruditionis laude conſpicui, ſextæque Synodi
ſtrenui aſſertores magnum orbi reliquerunt (υ]
deſiderium. Anno Chriſti 687. inter duos dePon-
tificia dignitate concertantes, Theodorum Ar-
chi-Presbyterum & Paſchalem Archi- Diaco-
num, tertius à Cleri & populi ſaniore parte le-
Qus eſt (LXXXVI.) S. SERGIUS I. Antio-
chenus integerrimæ vitæ Presbyter; Juſti-
niani Rhinotmeti, ob rejectam Synodum Trul-
Ianam erraticam inſidias expertus; Sed quorum
ſtudio ſedere meruit, eorum ope defenſus eſt.
Zacharià Imperatoris Protoſpatario (is Sergium
Conſtantinopolim rapturus advenerat) per
Romanos procul urbe depulſo. Cum annis
ferè quatuordecim Eccleſiæ præfuiſſet, anne
Chriſti 701. ad æternæ mercedem gloriæ vo-

catur.
ς Ο ΠΌΜ VIII.
(LXXXVII.) OANNES VI. natione Græ-
eus pontificià poſt Sergium dignitate auctus eſt
anno ſæculi hujus primo. Ὑ eophylacti Ex-
archi violentis manibus Romani militis fide ere-
ptus, quarto ſedem anno, Chriſtique 705. conceſ-
ſit (LXXXVIII.) JOANNIVII. pariter Græco;
cui Aribertus Longobardorum Rex, raro reli-
gionis & beneficentiæ exemplo Alpes Cottias,

Eccleſiæ Romanæ quondam νὶ abſtractas red-
Β 4 2518 didit,

24 SERIES
didit, donatione aureis literis conſignatd. His
diu ſuperſtes Joannes non extitit; tertio Ponti-
ficatús anno, Chriſtique 707. vità defunctum
ſecutus eſt (LXXXIX.) SISINNIUS Syrus,
illumque die vigeſimo podagræ doloribus con-
fectum XC.) CONSTANTINUS eadem pro-
gnatus patriâ, ab inſigni modeſtia & v lenitate
omnibus commendatus. Conſtantinopolim à
Juſtiniano accerſitus Nicææ obvium Imperato-
rem habuit, qui non uſitato antehàâc honoris
genere uſus, demiſſo Pontificis pedes oſculo
veneratus eſt; perfectis inter utrumque nego-
tiis Romam redux, cùm Philippici poſt Juſti-
nianum imperantis teſtes fidei literas, quòd Mo-
nothelitarum errores redolerent, impavidus
Præſul rejeciſſet, anno ſedis ſexto, Chriſti
714. & vivis migravit. Exin (XCI.) S. GRE-
GORIUS II. Romanus, miro omnium conſen-
ſu Pontifex ſalutatus, primus arma junxit cla-
vibus, & Longobardorum incurſiones per ſub-
miſſum Ducis & populi Neapolitani exercitum,
Cumano iis caſtro erepto compeſcuit. Sed
bellum illi atrocius cum Leone Iſaurico fuit,
cujus impiis contra ſacras imagines furoribus
qdeò non ceſſit Pontifex, ut vibrato in pervi-

cacem anathemate, ſolutisque ſacramento popu-

laribus orthodoxum dogma de Sanctorum cul-
tu ſtabilherit. Irrugiit ad hæc indignatus Leo,
& fœdus cum Luitprandol ongobardorum Rege
ſanciens, infeſtis Romam ſignis advolat, quæ
tamen Gregorii obvii dignitas & eloquentia re-
trò vertit, ipſo Rege barbaro ad Pontificis pe-
des non ſine pretioſis muneribus ſupplice pro⸗
rato.

μ

Π
" ἵ
ωξ,'ἱἷἷῃΐ...ε
εἰ ϑὶ
ϑ "
μ
μ
μ }Ὲ
υ cun
εῃ ΜΗ
, ἈΝ
αὐ μ
μ
μαιϑίω
μη . ὶ
ἡμι bodele
Π Ν
Τ
{ τεπιροπεδ
Π
Π Π
Π }

Ἷ

Τ 117

ὙΠ
Μιπί μ
Π χ
Ἱ η
δημ! ῃ
ἰά μ

Ϊ

'
ἢ

᾿ὴν
ῳ

ῃῃὼμ

Ν
ἂν (ΙΞ ἁ"!

S=

— ᾿ΞΞ. :ΞΞ

ζοπἱΐεπωςεἷ
"0}}}} ἤ)
Ὁ υ

:
Π Μ
....}]

—

ROM. PoNTIFICIM. 47

ſtrato. Demum præelariſſimè de Eccleſia dé-
que Germania præprimis noſtra, cui ſuum de-
dit Apoſtolum S. Bonifacium, meritus, anno
Pontificatũs ſeptimo decimo, Chriſti 73 I. ad ſu-
peros abiit, ſedis laborumque hæredem nactus
(XCII.) S. GREGORIUM III. ἃ Syria, virum
omni ſcientiarurn virtutumque genere clariſſi-
mum; huic per annos ferè undecim graviſſima
quoque cum Leone Iconoclaſta dimicatio in-
terceſſit, quam ad tempus diremit amborum
mors, bello in ſucceſſores prorogato. Anno
Chriſti 741. (XCIII.) S. ZACHARIAS Græcus
in Gregorii locum poſitus de Longobardis,
Italiam fœdè lacerantibus authoritate magis tri-
umphavit, quàm ferro; eo enim inſtante com-
plura Eccleſiæ oppida reſtituta, ipſique Lon-
gobardorum Regi Rachiſio armis extortis ter-
reni luxs faſtidium ingeneratum. Eodem quo-
que tempore S. Burckardo Epiſcopo, legatio-
ne adPontificem optimè perfunéto Ducalis Fran-
coniæ cum Mitra enſis à Pipino conceſſus. De-
cem & amplius annorum Lachariæ Pontificatus
fuit, quem anno 752. gerendum ſuſcepit (XCIV)
STEPHANUS II. 4115 III. Romanus. HicAiſtul-
phum LongobardorumRegemRomanis jamjam

meœnibus excidium minitantemPipini & Franco-

rum imploratis viribus domuit, & Exarchatu
Ravennenſi erepto mulctavit, juſto utique ſup-
plicio, ut, qui alienas contra jus ditiones appe-
tiit, etiam propriis exueretur. Recrudeſcente
ſubin contra ſacras imagines bello Conſtantini
Copronymi conatibus obſtitit, cujus iniquo
conventiculo damnato, circa quintum ſedis an-
ὸς num

26 SERIES
num Chriſtique 757. moritur, idem honoris
faſtigium relinquens fratri ſuo (XCV.) S. PAU-
LO I. Viro mitiſſimi ingenii, & clementiæ in
omnes ſingularis; quà tamen pro ambitionis
ſuæ libidine abuſus Conſtantinus Totonis Du-
cis Nepeſini frater, non exſpectato Pontificis
jam animam agentis obitu ad aunum Chriſti
767. Romanam ſibi mitram rapuit, eamque
malè partam malè geſſit menſibus undecim,
dum translata in caput dignius (XCVI.) 5ΤῈ-
PHANI III. Siculi benè conquieſceret, raptore
facto extra Eccleſiam, & oculis orbato; quan-
quam & indè per præmaturam mortem ceci-
dit anno Chriſti 772. Poſt Stephanum (XCVII.)
HADRIANUS I. Romanus, virtutibus æquè
ac eruditione conſpicuus, longiſſimo Pontifi-
catum ſpatio tenuit; ſub eo Longobardorum
regnum, tot illatis Italiæ cladibus fatale per Ca-
roli M. deletum arma, & ditiones Eccleſiæ lar-
gis donationum acceſſionibus adauétas vidit.
Indè ad Orientis res converſus, ut illæ à Co-
pronymi & Leonis IV. interitu lætiùs efflore-
ſcerent, ſub Conſtantini VI. & Irenes auſpiciis
Nicææ VII. coëgit Concilium Oecumenicum,
ac debitum ſanctis imaginibus cultum reparavit.
Demum laborum præmia ut caperet, ad Supe-
ros vocatur, anno ſedis quarto & vigeſimo,
Chriſti σος. Die ab obitu Hadriani alterãâ gu-
bernaculis admotus eſt (XCVIII.) LEO III.
paris ſanctimoniæ doctrinæque Presbyter. Is
ab urbis primoribus, ùt ſui dignitatibus non
deſunt æmuli, tractatus injurioſiùs, linguâ etiam

& oculis (quorum tamen jacturam cœlum mi-
racu-

-

μῃ Π6}}
ἰμἰμΝ]
ſe Ocenbent
Venblreyetch
τ ΞίἷἑΓΞΠὗ
{
Π
ἰμεγλ!
1 πραὶ ο
Dooacres Μ
Ἴ. }
κ
ἌΎΝ
1
[πηρημη!
ἰχ εμ
Lptimun ι
Δ Ν ἰχῃῃ
arclehmn,
urd }
ΔΝ ,
μ Π
ΟΜΜΖ-Μ
Πῃ .
δτ! ΠΙἘ:Ἑψ

ἴ

Ν RoM. PONTIFICUM. 27

.eo raculo præſtitit) per inauditum nefas mutilatus,
Carolum ſceleris patrati vindicem, læſæque di-
aet gnitatis ſuæ aſſertorem habuit. Iraque tanti
ien Principis meritis premium repenſurus ipſo

εὐ 1 Chriſti natali die Carolum feſtivos inter plauſus
ς Auguſtum dicit, tutelà ſimul Eccleſiæ traditàâ.
; : Sub Imperatoris novi potentia deinceps tutus
lnnt en Leo multos pro fide labores ſubiit, dum anno
ι ᾽ ſedis vigeſimo primo, Chriſti 8..6. ſanctä mor-
δΔΠ te occumberet. Sunt, qui ſeptenis eum no-
I venisque per diem ſacris ſuas ſolatum eſſe ærum-
υ ,} πᾷϑς alſſerant.
ὃ S.CULUM IX.
(ΧΟΙΧ.) STEPHANUS IV. Romanus, à
Leone primus Pontifex in Gallias, Ludovicum
I. Imperii coronàâ ornaturus conceſſit; ab 69
honores mutuos expertus, Romamque redux
menſe ſeptimo à terrena ad immortalis gloriæ
E ſedem tranſiit anno Chriſti 817. (C.) Poſt hæc
εὐ S. PASCHALI I. & illi Romano ſummi honor
} ſacerdotii mandatur; qui receptàâ, ex Ludovici,
Eie Imperatoris dono, Siciliâ Sardiniaque, & collatis
1 } Lothario ejus filio Imperatoriis inſignibus ad
Crmi, ſeptimum bPontificatůs annum ἃ vita migravit.

ἴ Π ι

L

" In hujus locum, contrà ἃς fautores Zinzini ali-
niig cujus volebant, ſuppreſſo brevi æmulo fuffe-
εἰ ctus eſt (CI.) EUGENIUS II. Romanus, ab
Ρ eximio ſublevandi egenos ſtudio Pater paupe-
N rum nuncupatus; deinde poſt triennium, anno

e Ohriſti 822. (CIIL-) VALEN TINUS Romanus;
ὴ illoque ad diem quadrageſimum defuncto (CIII)
GREGORIUS IV. iterum Romanus, tanti mu-
V neris

SERIES

28
neris prærogativâà digniſſimus, quia invitus.
Gliſcentes Ludovicum inter & filios inimicitias
compoſiturus Gallias necquidquam petüt, diſſi-

dio in luculentum incendium erumpente. Ergo

re infectà Romam regreſſus, poſtquam diem
Divorum omnium honoribus ſacrum Eccleſiæ
celebrandum primâ Novembris indixerat, ſex-
ἴο decimo ſedis anno, Chriſti 843. moritur,
ſucceſſores ſortitus (CIV.) SERGIUM II. Ro-
manum, quinque ferè annorum Pontificem, &
(CV.) S. LEODNEM IV. prudentiâ non mi-
nùs quàm virtutibus effulgentem; Teſtantur
id patrata præter morem prodigia, flagrantiſſi-

mum urbis incendium ſolo crucis ſigno reſtin-

Gum, venenatus ſerpens, qui multis jam pe-
ſtem afflaverat, fuſis ad cœlum precibus ſub-
latus, Saracenus navali prælio ad oſtia fuſus,
D. Petri ædes, ne prædonum deinceps pateret
incurſionibus, muris cincta, novàque urbs Leo-
nina conditoris nomine appellata; ſic Roma
barbari hoſtis timoribus ſoluta reſpirare tandem
viſa eſt; ſed inſecutà Præſulis Sanctiſſimi mors
novo eam vulnere afflixit anno ſedis nono in-
choato, Chriſtique 854. Leoni (CVI.) BE-
NEDICTUS III. Romanus, expulſo, quem
ſeditioſorum quorundam violentia intruſerat,
Anaſtaſio ſubrogatur; annéque altero elapſo
(CVII.) S. NICOLAUS I. Romanus, ſeu eru-
