pro Cornelio Balbo. Hic tu Cu. Pompeji bene-

είμηι ſeu potius judicium & factum infirmare
conaru, qui fecit, quod C. Marium feciſſe au-
dierat: fecit, quod . adſe, quod C. Syllam,
quod Q. Metellum, quod denique domeſticum au-
ctorem Patrem ſuum facere viderat. Neque veroò
in uno Cornelio id fecit; nam & Gaditanum Has-
drubalem ex bello illo Africano, & Mamertinos
obvios, ε5 quosdam Uricenſes & saguntinos fa-
bros civitate donavit.
Exemplum eſt probatio alicujus rei, dicto vel
facto alterius confirmata. Ita Cic. pro Roſc.
Amer. Næ tu, Eruci, accuſator eſſes ridiculiss,

! . . ἴ . ᾿
Π illis temporibus natus eſſes, eiun ab aratro ac-

cerſobantur, qui Conſules fierent. Etenim qui
pr&ſe agro colendo flagitium putes, profectèò il-

.

lum Attilium, quem ſud mank ſpargentem

Jemen, gqui miſz erant, convenerunt, hominem

turpiſſimum Τ inboneſtiſſimum judicares.

44 INSTITUTIONES RHETORICX.
At hercule Mejores noſtri longè aliter 9 4 illo ξ
de cæteru talilus viru exiſtimabunt, &c.
Item probat Oreſtis exemplo, eos exagitari
furiis, qui parricidium admilſerunt. ᾿
Sed de his jam alibi pluribus actum eſt, cùm
de Narratione & Chria tractaremus.
Licèt omnium Locorum, ex quibus argu-
menta depromuntur, nulli ferè minus virium
ineſt contra renitentem Auditorem, quàm Si-
militudini; at eum verò, qui ſponte ſequitur,
Séque docilem præbet, nullus eſt accommoda-
tior. Aperit enim rem, & quandam ejus ima-
ginem ſubjicit animo, ut, cùm aſſentiendi ne-
ceſſitatem non afferat, afferat tamen tacitum
diſſentiendi pudorem. Quare ad probandum

non ita crebrò, ad explanandum autem illu-

ſtranddumque ſæpe ab Oratoribus, ſæœæpiſſimè à
Poẽtis adhibetur. Habet tamen non rarò pro-
bantis ſpeciem Similitudo eo ipſo, quèòd rem,
qualis ſit, indicat.
Ornatur Similitudo Primò per Comparatio-
nem. Ità Cic. in Verr. 6. Feciſti, uti prædones
Jolent, qui cum communes hoſtes ſint omnium, ta-
7012 aliquos ſibi inſtituunt amicos, guibus non
modò parcant, verùm etiam prædd quos augeant,
eos maximè, qui habent oppidum opfortuno loco,
gqguò ſpe adeundum ΜῈ navilus, nonnunquam
etiam neceſſavioô.

Secundò per Fictionem; ùt Orat. pro Sextio.

Etenim ſi mibi in aliqua nave cum mei amici
naviganti hoc accidiſſet, ut multi ex multis loca
prædones claſſluss eam navem ſe oppreſſuros mini-

garentur, niſi me unum β ὴ dedidiſſent; ( 2 ge⸗
ore.

εμ
μ
εἰ
oet
1
ἢ :
Μ
μ
ngnkenii
ΓΤ

Π

Π in
Τ Νὰ η
}
itpnemt
lllelin en
"7]
17

Ν
Ε
Ε
Π Μ
εῃ
͵ ΘΒ]ρὶςἱιπῃς
ῃ
' 071)2||᾽ῃ͵ Μῥ

Ἐ 77

erlan
ὰ Πῃ
γΠ , μ

ἰ }

Ἵ
Ἵ .

{

men {|]
ἀμθμν.
,
η
ῃεππυπτπὀ;ω'
)ἰΡὡ,ξΠὀΐΝΙΠ; .

ὐ
Ν
εμ
ΤΝ
ἢ ψ}}}}
L nmm
!
'

INSTITUTIONES RHEFTORICX. 49
Sores negarent, 4 mecum ſimul interire, quam
me trudere hoſtibus mallent, jeciſſem meiſßſe po-
tins 11 profundum, ut cæteros conſervarem, quàm
ilos mei tam cupidos non modò ad certam mor-
zem, ſed in magnum vitæ diſerimen adducerem,

cye. . „ Per illam Figuram oſtendit Cicero,

quàm prudenter ceſſiſſet ex urbe, invitis ac re-
pugnantibus amicis, ne ipfos, in magna Rei-
publicæ perturbatione, maximis periculis ex-
poneret. .
Tertièò per Hypotypoſin; υτὶ fecit Cicero
Philip. 2. ubi Antonium cum Dolabella com-
parans utriusque ſævitiam fubjicit in morte
Trebonii: Ponite igitur ante oculos P. C. miſe-
ram quidem illam & flebilem ſpeciem, ſeg ad in-
citandos animos noſtros neceſſjariam, nocturnum
impetum in urbem Aſiæ clariſimam, Trruptionem
urmorum in Tvebonii domum, cum miſer ille
prius latronum gladios videret, qudm, quæ res eſ-
ſet, audiſſet, furentem introitum Dolabellæ, vocem
impuram atque os illud infame, vincla, verbera,
equuleum, carnificem, tortorémque Samarium ξ9 Ὁ,
Diſſmilitudo eſt rerum multarum, quæ inter
ſe diverſæ ſunt, diſſimilis affectio; vel: eſt
Oratio, quæ εχ re diſſimili diſſimile colligit.
Sic Cicero lib. 2. 46 Oratore: δ2 Barbarorum
eſt in diem vivere, noſtra conſilia ſempiternum
tempus ſpectare debent.
Sic Orat. pro Muræna, ubi Jurisconſultum
Sulpicium cum Imperatore Muræna comparat

per diſſimilitudinem ſtudiorum. Sed ut, boc

omiſſo, ad ſtudiorum atque artium contentionem
revertamur. Ο poteſt dubitari, quin ad Conſu-
laium

46 IxSTIIUTIONES RHETORICX.
latum adipiſcendum multò plus afferat dignitats
rei militars, qum Juru Civili gloria? Vigilas
zu de nocte, ut tun Conſultoribus reſpondeas; ille
ΜῈ eò, quò intendit, maturèò cum exercitu perve-
niat. Te Gallorum, iüllun buccinæ cauntus exſu-
ſcitat. Tu actionem inſtituis; 11Ὲ aciem inſtruit.
Tu caves, ne tui Conſultores; ille, η urbes aut
caſtra capiantur. Ile tenet & ſcit, ut hoſtium
copiæ; tu, ut aquæ pluviæ arceantur. Ille exer-
citatus eſt in propagandis fmibus; tu in regendi.
Item probat, debere Judices diſſimile facere
judicium de Muræna ab eo, quod Catilina fa-
Curus fuiſſet, ſi penes ipſum fuiſſet de Mu-
ræna judicare, ex diſſimili judicum & Catilinæ
in Rempublicam ſtudio. δὲ L. Catilina cum ſuo
conſilio uefariorum hominum, quos ſecum eduxit,
bac de re poſſet judicare, condemnare Luc. Muræ-
nam; ſi interficere poſſet, occideret. Petunt enim
rationes illias, ut orbetur auxilio Reſpublica, ut
minuatur contra ſuum furorem TWdsrctern co-
pia, ut mmajor facultas Tribunusplelis detur, de-
pulſo adverſario contentionu ac diſcordiæ conci-
tandæ. Idemme igitur delecti ampliſſants ex Or-
dinibus boneſtiſſimi atque ſapientiſſimi viri judi-
cabunt, quod ille importuniſſimns gladiater, Boſtas
KReipublicæ judicaret ⁵
Sic etiam probat ex diſſimilibus Catilinæ &
Murænæ in Rempublicam ſtudiis diſſimilem
ſuam cum utroque agendi rationem. ᾽
Ornatur hic Locus per Anthitheſes, per Fi-
Ctionem, per Hypotypoſin, &c.

ARTI-

ὶ
ῶ ῳ

Μ
ν
᾿ μ
}
᾽ }ῳιωιπ
γνν
Ο ἓυξ]πἃο
Τ

Σ
ὑ ι υ
ſtant ἀὐν
Ὑ }

ο μ

μῃ
Π

( ]
Ἱ η . ἰ
ἐ ι !
ἽΠΠ e⸗
7
"
ᾗηα:ἑα,εψω
᾽ ἤλιῃ
ἢπι Τ
ῃ ]
μῃ
) ὔῃ
ἤπη ῃ
η ῃ ί;
ςΜΜι ῇ

Me

} ὰ
W
Ἱ γ.
ἡ 1
᾿ μ ι
Ὶ
) ἐη
1
Ἢ1}.1
ἰΠ Ρ :
ι (
{ }
χπλύχι
Cerlinn cun ,
Π

Π

ψγῃ, Dure

,
!

ἠ ; ὶ
Ὑ μ
)

!
Ι

ψ ἰω;'ν;

dos Orim
ἐά
en. „
ἴ μ

N

NI

Ἵ Μἵωεττωμτ«μ ͵

INSTITUTIONES ἈπετΌκιοῦ. 47

ἈΙ Π

ῬῈ OPPOSITIS & REPUCGNANTIBUS.

Quid ſint Onpoſito, quot genera Oppoſitorum,
quomodo in Oratione tractentur.
Otoſßta ſive Contrarin ſunt ea, quæ in eodem
◻fubjecto vel ſimul eſſe non poſſum; vel, ſi
in eodem fuerint, neceſſariò inter ſe pugnant.
Quatuor ſunt genera Contrariorum: I. Ad-
werſa. 2. Relatd. 3. Privantia. 4. Negantia.
Adverſa ſunt ea, quæ inter ſe maximè di-
ſtant, & ab codem ſubjecto ſe expellunt; ùt
Virtus & Vitium, Calor & Frigus, &c.
Sic probares ab Adverſis, Virtutem eſſe ex-
petendam, quia vitium eſt execrabile.
Variè tractatur hic locus. Primò cùm ver-
ba verbis opponuntur. Exemplum habes in
Catil. 2. Ex hac parte pudor pugnat, illinc pe-
tulantia: hinc pudicitia, lline ſtupruum: binc ſi-
des, illince fraudutio: binc honeſtas, illinc turpi-
tudo: hine continentia, illinc libido: denique æqiti-
tas, temperantia, fortitudo, prudentia, virtutes
omnes certant cum iniquitate, cum luxuria, cum
ionavia, cum temeritate, cum vitis omnibus. Po-
ſremò copia cum egeſtate, hona ratio cum perdi-
ta, mens ſana cum amentia, bona denique Pes
cum ommium rerum defperutione vonfligit.
Item pro Roſc. Amer. In urle luxuries crea-
ur, ex vuxuria avaritia exiſtat, neceſſe eſt, ex
varitia erumpat audacia, inde omnia ſcelera at
maleficia gignuntur. Vita autem bæc ruſtica,
Yunm zu agreſtem vocas, parſimoniæ, diligentiæ,
Mſtitiæ magiſra eſt. τ
Ἶ ͵ Ξἓει’:.τιή

48 INSTITUTIONEYS RHETORIC.
Secundèò cùm membra membris opponun-
tur; ùt in Verr. y. Nam qui hoc ſibi Jumpſit, ut
corrigat mores aliorum, ac peccata reprebendat,

quis buic ignoſcat, ſi qua in re ipſe à religione

offcii declindrit... Furvem aliquem ac rapacem
accusärn!? vitanda tibi ſemper erit omnu avari-
tiæ ſuſpicio. Maleficum quempiam adduxeri aut
crudelem * cavenlum erit ſemper, ne qua in re
aſperior aut inbumanior fuiſſe videdre. Corru-
ptorem, adulterum? providendum diligenter, ne
quod in vita ueſtigium lihidini appareat. Oinnia
poſtremò, quæ vindicari in altero, tili ipſi vehe-
menter fugienda ſunt. Etenim non modo accuſa-
tor ſes ne objurgator quidem ferendus eſt ( . qui,
quod in altero vitium reprehendit, in eo ipſo de-
prehenditur. Fidem in vita ſanctiſſimam qui
putat, poteſt ei non inimicus eſſe, qui Caor
Conſulem ſuum conſilin commiſſs, pecunid tradi-
ditàâ, rebus omnibus crediti ſpoliare, relinquere,
prodere, oppugnare auſus ſit?“ Pudorem & Pudi-
citium qui colit, poteſt animo æquo iſtius quotidia-
na adulteria, meretriciam ipeganm domeſti-
cum lenocinium videre ' Qui religiones Deorum
immortalium retinere vult, ei, 71 fana ſpoliärit
omnia, qui ex Cenſorum orhitu prædariſit auſus,
inimicus non eſſe qui poteſt “Qui jure æquo omnes
putat eſſe oportere, 15 tili non infeſtiſſimus ſit;
cùm cogitet varietatem libidinémque decretorum
tuorum ι..e. D.. :
Tertiò cùm Periodi Periodis opponumur;
ùt Orat. pro Lege Manil. Majores veſtri ſæpè,
mercatoribus ac naviculatoribus injurioſius ΤΥΔ-
btatu, bella geſſerunt: vos, tot civium 8
mano-

— —
=—

Ἷ

]
41}}}Π|

Ι

Ε

Ὑ

Μτ’᾽:'͵“ω͵ν;;7|͵
ττῇ
Π

Π Π

ῇ

1
Π

ὶ
' ]ὶμὀἓῖὶἷυὕὀῇ

ΓῚ

ἵη5]
Denmare
Π η
nuampre

mini⸗

n 0Pponot

Ι
"1,
" εἰ ,
᾿μδ μῃ
71}
77
ὍΤ
.
ἰ μ
Hureur O

Ἡ}}}}[.}

᾿

n ΝΜ} 1!
“
111 1;
ὶᾖαπᾖὶᾖιπωπι ἰ
}
" Μ
μ
Ἴ ᾳᾖν;ηιιοῖιἰιἵ

ὦ}Μ εἐ

μ

Ἴ, Μ
μ t
μ }}"
{

μ "

INSTTTUTIONES ἈΒΕΤΟΕΊΟΑ, 49
gorum milibus uno nuntio atque 120 tempe-
re necatis, quo tandem animo eſſe debetis? Le-
ati, quòd erant appellati Juperbius, Corin-
zbum patres veſtri totius Græciæ lumen extin-
Rum eſſe voluerunt: vos eum KRegem inultum
eſſe patiemini, qui Legatum Populi Romani
Conſularem, vinculis ac verberibus atque omni
ſupplicio exoruciatum, necavit? Illi Cvium Ko-
manorum libertatem imminutam non tulerunt?
vos vitam ereptam negligetis? Jus Legationis,
verbo violatum, illi perſecuti ſunt: vos Lega-
tum Populi RKomani ommni Jupplicio interfectum,
inultum relinquetis? Viqete ergò, ne, ut illis
pulcherrimum fuit, tantam deci gloriam γέ-
linquere, ſie vobis turpiſſmun ſet, illud, quod
accepiſtis, tueri ac conſervare non poſſe.
Relata ſunt ea, quæ ſe invicem ità reſpici-
unt, ut unum ſinè altero intelligi non poſſit:
ità ſe habet Pater & Filius, Dux & Miles, Præ-
ceptor & Diſcipulus.
Hujus Loci frequentiſſimus eſt uſus, licèt
plerumque minùs advertatur. Quid enim
magis commune eſt, quàm comparare præte-
rita cum præſentibus, Filium cum Patre? quàm
laudari ſubditum à Rege, hoſpitem ab hoſpite,
militem à Duce? : ;
Exemplum Relatorum habes pro Rabirio
Poſthumo, quem Tullius excusat à Patre. Satis
ſt homines, imprudentiäâ lapſos, non erigere?
urgere verè jacentes, aut pracipitantes 178-
Pellere, certeè eſt inbumanum; præſertim, Ja-
dices, cum ſit hoc generi ominum ργορὸ na-
turâ datuim, uti, qua in famulis laus aliqua
Ὦ ᾽ Jorn

56 INsTIruTIONES RHETORICX.
Jortè foruerit, hane ferè, qui ſunt ejus ſtirpit,
quòd ſermo hominum ad memoriam prodendam
batrum virtute celebretur, cupidiſſiméè perſe-
Kun Siquidem non modò in gloria rei mi-

taris Paullum cipio, aut Maximum filiur,
Jed etiam in devotione vitæ, & in ipſo genere
mortis ümitatus eſt P. Decium ſlius. ῚΩ igi-
tur ſimilia, Judices, parva magnis. Fuit
enim, nobis pueris, bujus Pater C. Curius

Princeps ordinis Equeſtris, fortiſſimus & ma-

ximus Publicanus, cujus in negotiis gerendis
magnitudinem animi non tam bomines probdſ-
ſent, niſi in eodem benignitas incredibilis Π
ſet, ut in augenda re non avaritiæ prædam,
[4 ἰἥβνωπεπτατῃ bonitati quærere videretur.
Hoc ille natus, quanqum patrem ſuum nun-
quam viderat, tamen & naturd 1ipsd duce,
quæ plurimum valet, & aſſduis domeſticorum
Jermonibus, Π paterneæ culpæ ſimilitudinem
deductus eſt. Multa geſſit, multa contraxit,
magnas partes babuit Publicanorum, credi-
dit populis, in pluribus Provinciis ejus verſata
res eſt, &c.
Privantia ſunt ea, quæ ſibi oppo nuntur;
ſicut Habirus & ejus Privatio. Ità ſe habet vita
& mors, viſus & cæcitas, lux & tenebræ; mors
enim eſt privatio vitæ, cæcitas vis⁴s, tenebræ
lucis. Sic brobo, mortem eſſe optabil em, quia
vita eſt miſera.
Hunc Locum non tam dilatare ſolet Cicero,
quâàm urgere preſſiùs, & per modum ſenten-
tioſi cujusdam Axiomatis adhibere. [τὰ Cic. pro
Milone argumentum petit à Privantibus: Ejus
tltur

eaer

ι

Π

[
Ἷ 1..
Ἴ
Ν
ἴ
Poobe
μ
ΕΝ
ι
( η
ἀβῃμίη
Ε
Β.
Ῥά

Ἷ
᾿

ἀ ι

Cininx

Müumge
Kmnd.

' η

}

ν“;ιζω;} {
Π Μι}

Μ } {

Π .

"

ἡ ι
Ὶ

Π 8 Π
Π τεπεὔΗΙ

οΡεὼὶὶεΜ“

Ἷ

INSTIUTIONES RHETHORICX. 51
igitur mortis ſedetis ultores, cujus vitam, (

putetis per ὍΟΣ reſtitui poſſe, nolitis; & de ejus

nece lata eſt quæſtio, qui ſi eédem lege reviviſcere

poſſet, lata lex nunquam eſſet.

Et pro Marcello: Equidem de te dies noctes-
que, ut debeo, cogitans, caſus duntaxat huma-
nos & incertos eventus valetudinis, & natura
communis fragilitatem extimeſco, doleéque, cum
Respublica immortalis eſſe debeat, eOam in unius
mortalis anima conſiſtere.
Et pro Cœlio: Exiſtat igitur ex iſta fami-
lia aliquis, ac potiſſunum cæcus ile; minimum
enim dolorem capiet, qui iſtam non videbit.
Negantia ſeu Repugnantio, & Contradicen-
tia ſunt ea, quorum unum negat aliud; ἀτ: Eſt
ſapiens, ne igitur dicas inſipientem aut non
ſapientem.
Duobus modis Argumentum ex hoc Loco
erui poteſt. Primèò; ſi duo contradicentia ſe-
cundum varios Effectus, Cauſas, & Adjuncta
ſumpſeris; v. g. Amor & Odium ſunt Contradi-
centia; hinc ſequitur, Amoris Effectus, Cauſas
& Adjuncta Odio repugnare. Ità rectè conclu-
des: Deum ille non odit, qui ſæpè Sacrificium
cum magno pietatis ſenſu offerre conſuevit, qui
preces aſſiduas fundit, quem uberrimis lachry-
mis ſibi propitium reddit, quem ut alii colant
& venerentur, omni ſtudio ac fervore conten-
dit. Econtrarièò: Si me amas cur me Cædis? cur
criminaris? cur convitiis oneras? curùt ini-
micum averſaris?
Secundè; ſi Antecedentibus & Conſequenti-

bus ad jeceris Particulam non: tunc enim ar-
D 2 8α-

͵

45 ἸΝΘΤΙΤΌΤΙΟΝΥ9 RHFTORICX.

gumentum facies à Repugnantibus; v. g. Sol
ortus eſt: ergo dies eſt; adde particulam non:
Sol non eſt ortus: ergo non eſt dies.
Deſervit hic Locus ad amplificandam & mi-
rificè illuſtrandam Orationem; ùt ex ſequenti-
bus exemplis apparet, ubi Cicero pro Cœlio
probat à Repugnantibus, falsò objectum fuiſſe
Cœlio, quòôd apud ſuos probatus non fuiſſet.
Nam quod objectum eſt, municipibus eſſe ado-
leſcentem non probatum ſuis; nemini unquam
præſenti Puteoloni majores honores habuerunt,
quam abſenti M. Celio, quem 85 abſentem in
ampliſſumnm Ordinem cooptärunt, 49 ea non
petenti detulerunt, quæ multis petentibur de-
negärunt: iidémque nunc lectiſſzunos viros 8*
chen Ordinis Equites Romanos cum Legatione
ad boc judicium miserunt cum graviſſuna at-
que ornatiſſima Legatione, &c.
Item probat à Repugnantibus, eum nullam
habuiſſe in conjuratione Catilinaria partem.
Sed quid; Ego qui Catilinam non laudavi, qui
veo Catilinæ Consul non adfui, qui teſtimonium
de conjuratione dixi in alios, adebne vobis
alienus ὰ ſanitate, adeò oblisus conſtontiæ
meæ, adeò immemor rerum d me geſtarum 6{
videor, ut, cum Conſul bellum geſſerim cum
Conjuratis, nune eorum Ducem conſervare
cupiam, & in animum inducam, cujus nuper
ferrum retuderim, flammamque relnrer n,

S nune cauſam vitämque defendere,
Ego 1110 conjurationis inveſtigator atque ultor
certs non defenderem Syllam, 4 conjuriſe
arbitrarer.

Uſus

ῳ

Ἷ
Π
Π
μ Π
Μ Π]}
μΗ
Π
;’μ;μτέαω
5͵νωψ;

Ε Π

ſanunti
Π

71}
ψ
ψιϑὶ
η
Aa
A /
ἡ (
ΡΜ, ῃ
1}) Ἵ
mnui
Μ
.
ἴμι
ἰγῃ!
{ ᾽
[1}
ΠΗ η
.

" φῥ
.

"1
1111
Ἱ |ὲ

1....}}}}}}

ἡ {ἰμῃι
Π 1
ᾧ n
Ἴ A
" ὙΠ (
ἽΠ)

Φ ΜΗ η ἡ
Π ἐ

ἸΝΘΈΙΤΌΤΙΟΝΕΦ RHETORICX. 43

Uſus Repugnantium multiplex ac frequens
eſt. Primèò deſervit hic Locus Amplificationi.
Sic Cicero in Verrem 7. Vide, quid interſit inter,
tuam libidinem, Majorümque auct oritatem:
inter amorem furoréeuque tuum, && illorum
confelium atqué prudenliam. Illi aditum lit-
toris Syracuſanis ademerunt; tu maritimum
imperium conceſſiſti. Illi habitare in eo loco
Gracuſanum, quò naves accedere poſſent, no-
luerunt; tu εἰ } & navibus praæcſſé yracu-
ſanum voluiſti. Quibus illi ſua urbis partem
M lis tu imperii noſtri partem de-
iſti.
Item pro Cœlio probat, non deditum fuiſſe
amoribus? quia repugnat, tantam eloquentiam,
quanta elucebat in Cœlio, ſtare poſſe cum amo-
rum blandimentis atque deliciis. Atque ſcitote,
Judices, eas cupiditates, quæ objiciuntur Cælio,
atque hæc ſtudia, de uibus diſputo, non facilè
in eodem homine poſſe ſteri enim non
poteſt, ut animus libidini deditus, amore, deſi-
derio, upiditate, ſæpeé nimiaà copia, inopiä etiam
nonnunquam impeditus, hoc quidquid eſt, quod
nos facimus in dicendo, non modò agendo, ve-
rùm etiam cogitando poſſit ſieſtinere.
Item. Anhic, ſi ſe iſti vitæ dediſſet, Conſu-
larem hominem admodum adoleſcens in judi-
cium vocaviſſet? Hic, ὶ laborem fugeret, i
obſtrictus voluptatibus teneretur, in hac acie
quotidie verſaretur, appeteret inimicitias,
in judicium vocaret, ſubiret periculum capi-
tis, ipſo inſpectante populo Romano, tot menſis
aut de ſalute, aut de Sl, dimicaret?

54 INSTITüTIONES RHETORLCX,.
Et pro domo ſuâ; ubi probat, non fuiſſe (

expellendum à Clodio, quem ejectum omnes
boni luxerunt, quo carere Civitas ſe non poſſe

profitebatur.
Secundò Locus hic Orationem illuſtrat. Sic
Cicero pro Milone: Nam illa praſidia, quæ
prvo templis omnibus cernitis, ΕἸ contra vim
coltocata ſunt, afferunt tamen Oratori borro-
ris aliquid, ut in foro & in judicio, quanquam
præſidtis ſalutaribus & neceſſariis ſepti ſumus,
zamen ne non timere quidem ſinè aliquo timore
boſſimus.
Item Verrinâ 4. ubi probat, fieri non potu-
iſſe, ut Siculi ſuà voluntate, & non coaéti ſta-
tuas Verri erexiſſent, quas decedente ipſo ἃ
Sicilia dejecerant.
Tractatur hic 1 ocus, vel per Affirmationem;
eùm ex Affirmatione unius infertur Negatio
alterius: vel per Negationem, ex qua infertur
Affirmatio. Sic dum affirmat Cicero, magnos
honores habitos fuiſſe Cœlio, etiam abſenti,
negat, eundem fuiſſe non probatum ſuis muni-
cipibus. Sic negat, Syllam habuiſſe ullam par-
tem in conſpiratione Catilinæ, quia Cicero ju-
ratus Catilinæ hoſtis Syllam laudaverat, ejus-
que defenſionem ſuſceperat.
ARIICULUS. VIII.
Ε ADIUNCTIS.
Quid ſint Adjunca, & guomodo ab iis deſumatur
Argumentum?
Djuncta ſunt ea, quæ rem, de qua agitur
₰ non quidem componunt, ſed circumſtant

ῃ
(Ξ] ᾿Ξ“͵'νιι͵ι
, ι

κ

ἃωπεοωἑτει
ΓΠ Ν
μιπεῖι
}
ἡΝ1}:"
ἤδι"» ἡ
Οῖι’ιζᾗθ, (

}

Compre
{ !
. Ἂ Ἷ
ἐ μ
μ
Innninee
Π 1}.

Π
Ν

εὰ

μῃ
. ῃχ

Π
ἢ } ᾧ
}
ἤ }

Π
....}}}}

"

}

Ὶ

4
111
ζἶΐἓᾧ“ Onne
ῃ " ,

“
͵
Ν ἧγψ
(ΛΜ!! Μ }
} !

Aoifimn

, άψσ Ἷ

ΠΠ0] Μ
Μ Ο ἰ
.

Ἵ

ὓΙι '
ΤΝ
Ἴ] sn.
ψ{μ0}»
( εμε-’

Τ
} |

INSTITUTIONES RHEFTORICA. χ

& concomitantur, aut ſunt in hominis animo
vel corpore.
Enumerantur præcipuè ſequentia: Genus,
MWatio, Patria, Serxus, Kttas, Educatio, Habitus
Corporis, Fortuna, Conditio, Natura animi,
Vittus, Studia, Affectus, Locus, Tempus,
Occuſio, Caſus, Facultas, Inſtrumentum, Modus,
Signum.
Comprehenduntur vulgari hoc verſiculo:
Quis, quid, ubi, quibus auxiliis, cur, quomo-
doò, quando
Frequentiſſimus hujus Loci uſus & Oratori
maximè neceflarius eſt, cùm nulla pars ſit Ora-
tionis, cujuscunque demum generis illa ſit, cui
non deſerviat; unde pluribus exemplis decla-
randus eſt. ,
I. Càùm Parentibus ac Majoribus ſuis Filii
plerumque ſimiles creduntur, hinc, ad laudan-
dum vel vituperandum, Argumentum à Cenere
deſumit Orator. Exemp. Cic. pro Sextio. Pa-
rente P. Sextius eſt natus, Judices, homine, ut
plerique meminiſtis, & ſapiente, 5 Jancto, 69᾽
ſevero &. Et in Verr. 7. Inter ejusmodi vi-
ros ac mulieres adultd ætate filius verſabatur,
ut eum, etiamſi natura à Parentis ſimilitudine
abriperet, conſuetudo tamen ac diſciplina Patri
Emilem eſſe cogeret.
2. Singulis gentibus ſunt proprii mores;
ſimiliter etiam Civitatum Leges, Inſtituta, opi-
niones habent differentiam. Quare à Natione
& Patria variè Orator Argumentum deſumere
poteſt; v. g. Romanus eit? igitur bellicoſus.
Græcus? igitur levis. Barbarus? igitur im-
4 manis.

56 INsSTITüuTIONES RHETORIEr.
manis. Athenienſis? igitur fide; Pœnus? igi-

tur perfidia nobilis. Creta? igitur mendax.

Lacedæmonius? ergo fur. Exemp. Cic. pro
Archia. Natus eſt Archias Antiochiæ, loco
nobili, clebri quendam urbe & copiosd, atque
eruditiſſimis hominilbus, liberaliſſimis ſtudiis
affuenti, ubi ingenii at doctrinæ primas tulit-
igitur Archias eſt bonus Pozta. Item in Verr. 7.
Si 19 apua Ferſas, aut in extrema India de-
prehenſus, Verres, ad ſupplicium deducere,
quid aliud clamitare, niſi te civem elſe Ro-
manum?
3. Alia in Viro, alia in Muliere vel laudabilia,
vel probabilia ſunt. Sic Latrocinium faciliùs in
Viro, Veneficium verò in Muliere reperies;
atque ità de aliis. Unde etiam à Sexu argu-
mentum petitur. Exemp. Cic. Pro Sextio:
Mortem, quam etiam Virgines, Athenienthis
Regis, opiner, Erythræi filiæ, pro Patria con-
tempſeſſe dicuntur, ego Vir Cenſularis time-
rem?
4. Cùm aliud aliis æetatis humanæ annis con-
veniat, quæritur in perſona, an puer, an ado-
leſeens, natu grandior, an ſenex? Et inde
argumentum deſumitur. Exempl. Cic., pro leg.
Manil. Quid tam novum, quam adoleſcentu-
um, privatum, exercitum difhcili Reipublicaæ
tempore conficere? Confecit Pompejus. Huit
præeſſe? Præfuit. Rem optimè ductu ſuo ge-
rere? &. Luid tam præter conſuetudi-
neve, qudm homini peradoleſéenti, cujus 2 de-
vatorio gradu atas longè abeſſet, imperium
atquec exercitum dari? Siciliam ternut, ſik
ri-

᾿
ἰ

ſultinm
Ε

᾿
μ}}
".ἶ.ἷἶἶἤ 7
ῃ;;[εσιἁ) '

- Ρ[[) Role.

Pottemoe⸗
77
ἰβιι
} ὙἹ
Ν
ςωὶύἱεω
Π
αἰημῖ
ἀ {{
Ε
Ε

Ε |

Μ

Μήμ,.

( ;

Ε

' Μυμᾗ
Π Ἵ
Ε
Ί

Ε
Ἷ ,Μφύῇῃ}
“ΐ "
ὠζ2)
Μ”Μὖό
7

er
Ν Π
ὮΣ
ἷ "

ΔΝ η

1
}
71}
" Μσέῖἓ,ἐ
Ὶ ὗᾗ "

"
Ἅ

ὶ’ΘΗΞΠ(ἶΞΜΗ,{
....}}
ι πμῖδ.,
Ἦ 71

Ν Δ.

ν, Δ ιμι
ΠΠΠΙΔ
ζῃᾗ;ιψ' {Π-

Wemmi.
μ 4 400.
ι μ ὴ
: ιἀοἰε]σεπ-ζ:»
,
᾽ "
μ ἢ
ἐ }

{ n ce

IxsTITuTIONES RHETORICA. 57

Africam, bellumque in ea adminiſtrandum?
Fuit in his provincitis ſingulari innocentid, gra-
vitate, virtute: bellam in Africa maximum
confecit, victorem exercitum deportavit: Item
pro Roſc. parricidii crimen ab ætate refellit:
Patrem occidit Sext. Roſcius? Qut homo? Ado-
leſeentulus corruptus, & ab' hominibus nequam
inductus? Annos natus magis quadraginta;
vetus videlicet ſicarius, homo audax & ſæpe
in cade verſatis Ad hoc ab Accuſatore ne dici
quidem audiſtis.
ς. Quia multùm refert, à quibus, & que
quisque modo ſit inſtitutus; hinc ex educatione
& diſciplina multæ trahuntur ſuſpiciones &
argumenta. Exemp. Cic. pro Quint. OQuid ad
bhac Nævius Ridet ſeilicet noſtram amenti-
am, qui in vita ſua rationem ſummi officii de-

lideremus, &inſtituta honorum virorum requi-

ramus. Quid mihi, inquit, cum iſta ſumma
ſanctimonia ac diligentia?s Viderint, inquit,
iſta offcia viri boni; Ω me autem ita conſi-
derent: non quid habeam, ſed quibus rebus
invenerim, quærant: &, quemadmodum natus,
& quo pacto educatus ſim, memini. Vetus eſt, de
ſcurra multò facilius divitem, quàm patrem-
Ffamilias fieri ροῦξ, Hæc ille ſi verbis non au-
det, re quidem νεγά paläm loquitur. Etenim
Ii vult virorum bonorum inſtituto vivere, mul-
ta oportet, diſcat, atque dediſeat, quorum illi
etati utrumque difficile eſt. Item Philip. , Qusi
auktm tibi venit in mentem, redigere in me-
moriam noſtram, te domi P. Lentuli eſſe educa-
tum ?à An verebare, ne nen putaremuse naturd
- Ὦ ς 58

58 INSTITUTIONFS RHETORIOE.
te potuiſſe tam improbum evadere, niſt etiam
ncceſſeſſet diſciplina?“ Puer quidam apud Pla-
tonem educatus, cum ad patrem ex intervallo
rediſſet, eümque vidiſſet eſfuſius ridentem, ad-
nnratus dixit, ſe tale nibil unquam apud Pla-
tonem vidiſſe. Lanta res eſt jam inde d tene-
ris virtuti aſſueſcere.
6. Habitus corporis, qui ſermo quidam totius
mentis eſt, frequenter in argumentum Probi-
tatis aut improbitatis adducitur. Exempl. Cic.
pro Sext. Roſc. Nonne ipſum caput, & ſuperci-
lia illa penitus abraſa, olere malitiam & -clamita-
re calliditatem videntur? Qui idcirco eſt capite &
Juperciliis raſis, ne illum pilum boni viri habere
dicatur- Item in Piſonem: Jammne vides, bellua?
Ja mne ſentis, quæ ſit hominum querela frontis
tuæ?“ Nemo quæritur, Syprum neſcio quem de gre-
ge folctu m eſſe Conſulem: non enim nos color iſte
Jervilis, non piloſæ genæ, non dentes putridi dece-
perunt. Oculi, ſupercilia, frons, vultus denique
totus in errorem homines impulit. L
7. Non idem credibile eſt in divite ac pau-
pere; bomine claro ac obſcuro; ruſtico acurbano;
propinquis, amicis, clientibus abundante, && ῥὶς
ommnihus deſtituto. Laudi prætereà ducitur, ca-
ſus adverſos tuliſſe ſapienter, non extuliſſe ſe
in poteſtate, non fuiſſe inſolentem in divitiis,
genus ſuum nobilitàſſe &c. Unde ex his omni-
Pus argumenta depromuntur. Exempl. Cic.
pro Quint. ſtatim in Exordio queritur de gra-
τ Nævii apud Principes civitatis, quàâ ille ab-
utitur contra ſolitudinem & inopiam Quintii:
Ouæ res in civitate Juæ plurimum poſſunt, eæ
contra

μ
" Ν

ἡ; Ὸ

Uuſan
ingen
N Olllen
InIR.)
Π [εΜΡΞ
77
Ile iud
Μ 1
ὰ
" Π
Ε
Ὦ;
[Π
n
ln, 1
Ἷ Μἷζ ᾷ’{”
ἕ.ὠ

Ἱ (η]}

ἼΠ Π

ἼΠΠΠΝ

τ ς Π
ἼΠ

“ΜΜΝ;
μ ὐ
ὐ
ὐ
ΩΝ,
Ν (
Τ,
ὶ :
| (Ἐ...ἵξ

Π
4

Ἡ]Ι""

Π

INSTITuTIONES RHETORICX. 59

eontra nos ambæ faciunt in hoc tempore, ſumma
Gratia & Eloquentia, G. Et poſteà in Perora-
tione: Non comparat ſe tecum gratid P. Quin-
tints, χ. Nævi:non opebus, non Jacultate conten-
dit; omnes tuas artes, quibus tu magnus 61 tibi
concedit. Fatetur, ſe non bellè dicere, non ad vo-
luntatem loqui poſſe: non ab afflicta amicitia trans-
fugere, atque ad orentem aliam devolare: non
profuſis ſumptibus vivere: non babere domum

ddauſam pudori & ſanktimoniæ, patentem atque

cdeò expoſitam voluptatibus: contrà ſibi oſſiciumz,
dem, diligentium, vitam omninoò ſemper borri-
dam atque aridam cordi fuiſſe. Sic pro Milo-
ne, in gravi ac difficili tempore, vultum ſem-
per eundem & infractum ipfius animum com-
mendat: Nolite, Judices, ſe in noſtro omnium
hfietu nullam lachrymam aſpexiſtis Milonis, ſi vul-
tum ſemper eundem, ( vocem, {“ orationem ſtabi-
Jem ac non mutatam videtis, hoc minus ei parcere:
atque haud ſcio, an multò etiam 6Ὲ adjuvandus
magis. IIIuſtriora exempla habet pro Lege
Manilia & pro Marcello.
8. Indoles anumi, Virtutes ac Vitia, aliaque his
ſimilia faciunt frequenter, aut detrahunt fidem:
unde argumema ſubminiſtrant Oratori, qui
enim attendere ſolet, acutus an ſit aliquis, an
hebetior, memor, an oblivioſus, an comis &
facetus, an durus & impotens &c. Exempl.
Cic. pro Leg. Manil. Quare, etiamſi quem habeatis,
quicollatis ſegnis exeretus regios ſuperare poſſe vi-
ageatur, tamen niſi erit idem, qui ſe d pecuntis ſo-
ciorum, qui ab eorum conjugibus ac liberis, 7Η1
αὐ auro gazdque regia manus, oculos;, auiret
cobi-

60 INsSTITuTIONES ΚΗΕΤΟΚΊΟ ,
cohibere poſſit, non erit idoneus, qui ad bellam
Aſiaticum regiumque mittatur. Sic pro Balbo.
Habetis hominem ſingulari pudore, virtute δο-

gnitâ & ſpectatà Eae. Item in Verr. Hominem

ρὸ re, ſine ſpe, ſene Μ άε. ſink fortunis z ore,

linguä, manu, vitaâ omni inquinatum, 176 pa-

ziamini abſolutum. Et pro Rege Dejotaro: Dii
te perdant, fugitive, ita non modo nequam &

improbus, ſèd & fatuns & amens es., In Pi-

ſon. Ille gurges atque belluo, natus abdomini
ſuo, non laudi atque gloriæ.
9. In Perſonæ, de qua agitur, victum inqui-
rit Orator; an luxurioſus, an frugi & tempe-
rans, an ſordidus? ſimiliter in ſtudia; an ru-
ſticus, an forenſis, negotiator, miles, naviga-
tor? &c. Quæ ſingula cùm aliud efficiunt, no-
va præbent argumenta. Exempl. Cicero pro
Roſc. Qua in re pratereà illud, quod mihi ma-
ximo argumento ad bujus innocentiam eſſe pote-
rat, in victu arido, in hac horrida incultaque
vita maleficia gigni non ſolere. ProArchia Poëta.
Nam ut primùm ex pueris exceſſit Archias, al-
que ab his artibus, quibus atas puerilis ad huma-
nitatem informari ſolet, ſè ad ſeribendi ſtudium
centulit, celeriter antecellere omnibus ingenti
gloridâ contigit. In Catilinam: DQuodſi quis eétiam
2 culpa vacuus in amicitiam ejus liber, inciae-
rat, quotidiano κ atque illecebris facilè par ſi-
milisque cæteris eſficiebatur, quibus libido at que
luxuria ex magnis rapinis nihil reliqui fecerat.
10. Affectus animi (ùt ſunt Amor, Ira, Gau-
dium, rriſtitia, &c.) ſæpè argumenta ſuppeditant.

Exempl. Cicero pro Muræna: Videsne 1 il.
um

Π
ιῇ
Cohllen
funns, Ϊ
otus, '
.
Π
ἵ {
Π
ἠ μ
umanke
.
{ῃ ;
Πῃ
ἤδη η

,

Π
Δ}
Π

ΠΗ 1ὴ

Ἐ ει
ΔΠΔ] } . Ν
ιὲἑιυἷωὶέἱὓγω}
" ] " !
.1..}}}};

ἿΠ
ΓΠΠ1}

71}

Ν

INSTIIUTIONES REHETOERICIE. 61

lum triſtem, demiſſimm ? Jacet, diſfdit, abjecit
huſtam. De Aruſpiſc. reſponſ. Nihil feci ira-
zus, nihil impotenti animo, nibil non diu conſide-
ratum ac multò antè meditatum 5 . Pro Clu-
entio: Veſtrum, Judices, «quitatem && manſue-
mdinem una mater oppugnat: at quæ mater?
Quam cacd crudelitate & ſcelere ferri videtis, cu-
us cupiditatem nulla unquam turpitudo retarda-
vit, quæ vitiis animi in deterrimas partes jura
bominum convertit omnia; cujus ea ſtultitio eſt,
ut eam nemo bominem; ea vis, 1 nemo fœmi-
nam; ea crudelitas, ut nemo matrem abpellare
poſſct. Eò jam denique adducta eſt, ut ſibi, præ-
ter formam, nihil ad ſimilitudinem bominis re-

ὠ ννάνη. Quare, Judices, ſi ſcelus ociſtis, Pro-

Libete aditum matris d ſanguine ſilii.
II. Quando ἃ Loco argumentum ducitur,
conſidera tur omnes Loci differentiæ; ùt ſi pro-
fanus, ſi lacer, ſi publicus, ſi privatus, ἢ re-
motus, ſi opportunus &c. Exemplum Cicero
Philip. 2. Sed hæc, quæ robuſtioris inbprobitatis
ſunt, omittamus. Loquamur potius de iniquiſſt
mo genere levitatis. S iſtis ſaucibus, iſtis late-
ribus, iſtâ gladiatorid totius corporis Eirmitate
tantum vim in Hippiæ nuptiis exhauſeras, ut
tibi neceſſe eſſet in conſpettu Populi Romani vo-
mere poſtridie. Ο rem, non modò viſu fædazm,
Jed eriam auditu! 51 inter canam in zuis illis
immanibus poculis hoc tibi accigiſſet, quis 201
turpe duceret? ἴ cætn ψεγὸ Populi Romani, ne-
gotium publicum gereni; SR. agiſter PEcqititum, cui
ructare turpe eſſei, is womens, fruſtis eſculentis,
vinum redolenzbas, gremium Ii 47 totum tri-

buna!

62 INSTITITIONES RHETHOR ,

bunal implevit. Item: Tu ingredi domum il-
lam auſus es? Tu ülud ſanctiſſumum limen in-
trare ᾽ Tu ülarum ædium Diis Penatibus os im-
portuniſſimum oſtendere? Quam domum ali-
quamdiu nemo aſpicere poterat, nemo ſinè la-
ebrymis præterire, hac te in domo tamdiu diver-
ſari non pudet? in qua, quamvi mibil ſapias,
tamen nihil tili poteſt eſſe ucundum. An tu
illa veſtibula, roſtra, ſpolia cum eri, dJomum
tuam 16 introire putas.. .. Me quidem miſeret
parietum iſtorum atque tectorum; Zats enim un-
quam domus illa viderat, niſi pudicum, ΤΜ Χ
optimo more & ſanctiſſzma diſciplina?“ Fuit enim
ille vir, P. C. (Pompejus) ſicut ſcitis, cun foris
arus, tum domi admirandus; neque robus ex-
teris magis laudandus, qum inſtitutis domeſti-
cis. Hujus in ſedibus, pro cubiculis ſtabula, ro
tricliniis popinæ ſunt. ι
12. Præter Locum etiam Tempus attenditur,
hora, dies, hebdomas, menſis, hyems, æſtas;
olim, nuper, diu, noctu an aliquid geſtum ſu.
Exempl. Cic. pro Lege Manil. Ià tamum bel-
Jum, tam diuturnum, taim longé latéque diſper-
um, quo bello omnes gentes ac nationes Premne-
bantur, Cn. Pompejus extremäâ Heme abparavik,
ineunte vere ſuſcepit, medid æſtate confecit. Pro
Cœlio: Si quis fortè nunc, Judices, adſit igna-
rus legum, judiciorum, conſuetudinis veſtræ, mi-
vetur profectò, quæ ſit tanta atrocitas bujus cau-
ſæ, quòd diebus feſtis Iudisque publicis. ommnibus
negotiis forenſibus intermiſſis, unum ho judi-
ium exerceatur. Pro Quint. Septingenia millia

Ἔ ἙΈΞΕΣ Ρ Μ ςΖΡ 720 1 ψέρῶξ :
2 ΦΊ εΠ φρρμγ . biduo? ο : Ψ ὰ

κ

μ
Γ
, Ceen
ἰ
Π
τπεῃἓο.
ε! N
E
igenuun
μμι

'Ἱ]"

Cllitine
᾿ { μ ι
Π μ
η )
Π
{ }
ΝἹ ΟἹΙΜ
μῃ
ψ }
Π Ὶ
μ
Β
' λ'{υπαυι
Wngie Ἷ
ν..11
βηλ
Πῃ ἢ
} ἐ

Ρξᾧἶ““ἆ |

INSTTTüTIONES RHETYORIGCE. 63
Antè igitur miſiſti modò: ſi enim illud diceres,
improbè mentiri viderere.
13. Occaſto eſt pars temporis, habens in ſe
Alicujus rei idoneam faciendi aut non faciendi
opportunitatem; hinc ſervit Oratori pro argu-
mento. Exempl. Cicero pro Lege Manilia:
Quodſe Romæ Cn. Pompejus au eſſet hoc
tempore, tamen ad tantumm bellum is erat de-
ligendus atque mittendus. Nunc cum ad cæteras
ὑ ſummas utilitates bæo quoque opportunitas ad-
μ jungatur, ut in his ipſis ἰοοῖς haleat exercitum;
Mn, quid exſpectamus, aut cur ducibus Diis immorta- ι
ἰ ἣ! ἵὶὖω eidem, cui cætera ſumma cum ſalute Kei-
} Ppublicæ commiſſa ſunt, hoc quoque bellum regium
committimus. Item: Quem igitur cum omni
gratia noluit: hunc voluit cum aliquorum quere-
la? Luem jure, quem loco, quem tempore, quem
impuns non eſt auſus: hunc injurid iniquo ἰο--
co, alieno tempore, periculo capitis non dubitavit
occidere
14. Caſus etiam aliquando præſtat argumen-
tis Locum, ùt ſi dicam: Melior Dux eſt Scipio,
quàm Hannibal; vicit enim Hannibalem- Bo-
nus Gubernator nunquam fecit naufragium:
Bonus agricola multos fructus ſuſtulir. Exemp.
Cic. pro Leg. Manil. Mithridates, fugiens ma-
ximam vim auri atque argenti, pulcherrima-
ruùmque rerum omnium, quas & ὰ Majoribus ac-
eperat, & ipſe bello ſuperiore ex tota Aſia dire-
Ptas, in ſunm regnum congeſſerat, in Ponto omnes
veliquit. Hæc dum noſtri colligunt omnia dili-
gentius, Rex ipſe ὁ manibus effugit: itò illum in
