riddâ, quam in ſtatuss antiqus & imaginibus vi-
dimus, qui objurget mulierem, & pro me lo-
quatur, ne iſta mihi fortè ſuccenfeat. Exiſtat
igitur ex illa familia aliquis, ac potiſſimum ὑὥ-
cus 1110 minimum enim dolorem capiet, qul iſtum
non vigebit) gui n Yeet ' extiterit, με
ἐ ſec loquetur: Malier, quid tibi eum Ca 108
Ouid cum homine adoleſcentulo?“ Quid cum alie-
no? Cur aut tam familiaru illi fuiſti, ut au-
rum coimmodarks; aut tam inimica, ut veſte-
Π timertt?“ Non patrem tuum videras, Mon

8

μη}}
η "1,
οἀμ}

Π
ἠμι: L.

Π

{

. πβῃ

᾿ηΐῃῃ
ζ}ζι'ᾶπι ι
μῃ
μ
μῃ

ὴ

, }

ΠΗ .
,
{ 1Π.
}
Ἱ "1
Τ}

ΧΝ
Π
ἝΜΗ "

INSTITUTIONES ἈΗΕΤΟΚΙΟ , 29
patruum, non avum, non proavum, non atavum
audieras Conſules fuiß'e? ξσο, :
Rebus etiam inanimatis vocem tribuit 4.
in Verr. Sicilia tota, ſi una voce loqueretur, ῥος

diceret: Quod auri, quod argenti, quod ornamen-

torum in eis urbihus, ſedibus, delubris fuit, quod
in unaquaque ε. beneſicio Senatüs,populique Koma-
ni juris habui, id mili tu C. Verres, eripuiſti atque
alſtuliſti-: Quo nomine abs te ſeſtertium millies
ex lege repeto. . τ
Apoſtropbhe, ſive Averſio eſt figura, quâ Ora-
tor convertit Orationem vel ad Deum, vel
ad judices, vel adverſarios, vel etiam ad res
inanimatas, ſive ad invocationem, ſive ad in-
vidioſam implorationem. Cic. 1, in Catilin.
Tum tu, Sacpeer qui isdem, quibus hæc urbs,
auſpiciis d Komulo es conſtitutus, quem ſtatorem
hujus urbis atque imperii verè nominamus; bunec,
& hbujus ſocios ὰ tuis aris cæterisque templis, ac
tectis urbis, ac mœnibus, d vita, fortunisque

civium omnium arcebis &.

Ad judices convertit Orationem 7. in Verr.
Per Deos immortales, Judices, quo tandem ani-
mo ſedetis? Aut baæc quemadmodum auditis?
Utriun ego deſipio, & plus udm ſutis opus eſt,
doleo in tunta calamitate miſeriäque ſociorum?
An vos quoque bic acerbiſſimus innocentium cru-
ciatus & mror pari ſenſu doloris afficit?
d adverſarios Orationem convertit Cic.
in Piſon. Jumne vides, bellua, jämne ſenta,
quæ ſit hominum querela fronta tuæ“ Nemo que-
ritur, Syrum, neſcio quein degrege novitiorum fa-
Ktum eſſe Conſulem; non enim nos color iſte Ger⸗
: ; μ

30 INSTITUTIONFS RHETORICX.

vilu, non piloſæ genæ, non dentes putridi dece-
perunt.

Ad res inanimatas convertit Orationem
Cic. pro Balbo. Ο natones, urbes, populi, re-

gee, tetrarchæ, teſtes Cn. Pempejſi non ſolum
virtutis in bello, ſed etiam religions in pace? Vor
denique mutæ regiones, imploro, & ſola terra-
rum ultimarum, vos marta, portus, inſulæ,
littoraque ". μά eß enim ora, quæ ſedes, qui lo-
cus, in quo non extent bujus cuùm fortitudinis,
tum verò humanitatis, tum animi, tum conſilii
impreſſä veſtigia? Item 7. in Verr. Si ῥάο non
ad cives Komanos, non ad aliquos amicos no-
Iræ civitatis, non ad eos, qui populi Romani
nomen audiſſent, denique ſe non ad homines, ſed
ad beſtias, aut etiam, ut longius progrediar, ſi
in aliqua deſertiſſima ſolitudine ad ſaxa & ſcopu-
los hæc conqueri & deplorare vellem, tamen omnia
muta utque inanima tantä & tam indign rerum
atrocitate commoverentur.
Hypotypoſis, ſeu Deſeriptio eſt figura, quà res
quæpiam ſic verbis exprimitur, ſive facta ſit,
ſive fiat, aut futura ſit, ut non tam legi, vel
audiri, quàm oculis uſurpari videatur.
Ad hanc figuram pertinent deſcriptiones lo-
corum, rerum, perſonarum &c. Cic. pro
Roſc. Etidmne in tam perſpicuis rebus argu-
entatio quærenda, aut conjectura capienda a
Noönne vobis hæc, quæ audiſtis, cernere oculis
videmini “ Num illum miſerum, ignarum ca-
ſüs ſui, redeuntem à cœna videtis? Non poftas
inſidias, non impetum repentinum?“ Non verſa-

zur vobis ante oculos in cade Glaucia? Non 40
ἐ
"

᾿ἄγῃμ;

S=

,
ἡμὴ
Π
ψ
ῳ
μἰμ Ν

(uen,

Ueefe
ἡ{Π||
,
μ
Π
"
ἡμ η
ἠμδι
Π

(

{{}}

.
Ἢ

Μ
Π
ὑ
" Π
μ
ἀὴ μῃ
ἀγι ι
e
1 (
anim,

Nlier,

Π

,

fgl.
ἡπ ὰ
" ΜῬΜ...Ἠ ,
Ἱ ξ};](ὓ{ᾶ ᾿
ὙΠ ,
ἶ Με:,ᾳιι;- ΄
" [ΠΠ]ὶ,
n
ἤ ο
}
" ἤμιι
Ν Π

Ὶ

Ἔ

)
ἢ .
υ

Ἴ
ἼΩΝ
Ν
μ 4}}}
μΗ O
μ
Ν }

}

INSTITUTIONES RHETORICX. 31

ipſe KRoſcius? Non ſuis manibus in curru collocat
Antomedontem illum, ſui ſceleris acerbiſſuni, ne-

fariajue victoriæ nuntiumn? Non orat, ut eam

noctem pervigilet? 7 honoris ſui cauſä laboret?
Ut Capitoni quamprimiun nuntiet?
Ethopæja eſt figura, quâà vitam & indolem
alicujus quibusdam ſignis ita deſcribit Orator,
ut in cognitionem morum ſaltem aliquam de-
ducat.
Hæc figura magnam habet eum Hypotypo-
ſi affinitatem, &, ſicut illa, in Exornatione & in
motibus excitandis frequenter uſurpatur. Cic.
pro Comœdo. Oro atque obſecro vos, qui 716..
ſtis, vitam inter ſecdutriusque conferte; qui non
nſtis, fFaciem utrinzque conſiderate! Nonne ipfum
nput & ſuperecilin illa penitus abraſa olere mali-
tiam & clamare oalliditatem videntur? Nönne
ab imn unguibus usque & verticem ſummum, ſi-
quam conjecturam affert hominibus tacita corpo-
ri ſigura, ex fraude, fallaciis, mendaciis conſtare
videtur? Qui idcirco capite &α ſuperciliis eſt ſem-
per raſis, ne ullum pilum viri boni habere videa-
tur.
Apoſiopeſis eſt figura, quàâà Oratio intercidi-
tur & interrumptur alicujus gravioris affe-
Cts, aut etiam pudoris ſignificandi gratiàâ, aut
ut id, quod reticetur, majus quidpiam ſuſpi-
candi det cauſam, quàm ſi efferretur, ut illud
apud Virgiluum: Quos ego: Jed motos Praſtat
componere fluctus. Cic. Epiſt. 21. δὰ At. lib.
7. De Pompejo ſcio nihil, eümgue, ὴ in na-
vim ſe contulerit, exceptum iri puto: Oeri-

tfatem ineredibilem! hujus autem noſtri: (Teticet

tardi-

32 INSTITUTIONES RHETORIC.
tarditatem aut ignaviam.) Sed non poſſum acen-
ſare eum, de quo angor & crucior. Cic. pro
Cœlio. Hic etiam miramur, ſi illam commen-
titiam pyxidem obſcœniſſima ſit fabula conſecuta.
Wibil eſt, quod in eusmodi mulierem cadere non
videatur. Audita & pervulgata 9 celebrata

ſermonibus res eſt. Percipitis animis, judicet;
jam dudum, quid velim, vel potius quid nolim

dicere: Quod etiam ſi eſt factum, certè à Calio
non eſt factum. l
Eiphaſis eſt figura, quâ Orator plus Πρηϊῇς
cat; quàm dicit; aut cùm ex aliquo diéto ali-
quid latens eruitur, ὧτς jacuit per antrum
immenſum; ubi ex antri amplitudine magnitu-
do corporis intelligitur. Convenit cum Hy-
perbole, de qua in Tropis actum eſt. *
Suſtentatio eſt figura, quàâ diu ſuſpenduntur
auditorum animi, donec aliquid inexſpectatum,
ſive admiratione, indignatione, & commiſe-
ratione, ſive riſu dignum ſubjiciatur. Cic. 7.

in Verr. Quid deinde? Quid cenſetis? Furtum

fortaſſe aut præadam exſpectatis aliquam? Nolite

usquequaque eadem quærere: In metu belli fFu-

randi locus quis poteſt eſſe? . . Etiamnum mihi
exſpectare videmini, Judices, quid deinde fa-
ξ “”ΐ{ἷΐ quòd iſte nibil unquam fecit ſine aliqu
quæſiu atque præla. Quid in eusmodi ve lei
potuit? Quod commodum eſt. Exſpeltate fuci-
nus, qudm vultis improbum, vincam tamen ex-

ſpectationem veſtram; nomine ſceleris, conjura-

tionitque damnati, ad ſupplictum tradulcti, 4
palum alligati, repentò multis hominum φ ει

TA=

inſpectantibus ſoluti ſunt, & Leonidæ Pen.

no rvedditi.

Π

ΝἩΗἨΞἼΙ
Ε.
μΜάῳᾖΜ
ἤ,. Π{
ὕἶᾗ!ί.ἷ Π Ὶ
᾿ Ϊ 7
Ε:
}

ὐ ἐ
( {ΠΠ|6Ὶ

111
ἰπηὶ
Ε
Π
Ἀμμμνη
! ι͵;.͵. ͵
Ε

Ϊ
᾿Νη;

Δ}

Π Ἕςπ

᾽Ἱωίξχ

[᾿}}; |,͵͵ῤ͵

koniet

“ Π
" κ
Uononrneg.
ilimnſtit, |
μῃ .
Ἱ }
Π η }
ΣΓῚ
Χ}

Ἵ}.1
1 ({}.
Μ Μ
Π Monin
ἰ
Ependumt
μ η ἢ
ἐ
. (. "
"
μ Ν
}
{|}}}}}}}.
μ }
Ἷ αᾳξ
ἯΝ ;επ
γ{|}}:
Π '
Η
"

μρ᾿

ἼΩ

"

INSTITUTIONES ΠΗΕΤΟΚΙΟ,.. 43
Prateritio eſt figura, quàâ Orator id maximè
dicit, quod nolle ſe dicere, aut prætermittere
ſe fingit. Cic. 3. in Verr. ltazue primum
actum iſtius vitæ turpiſſunum 99 flagitioſiſſi-
mum prætermittam. Ν d me de Jſuæ pue-
Τ Plagitiis audiet 3 nibil ex illa impura
adoleſcentia ſua, quæ qualis fuerit, aut memi-
niſtis, aut ex eo, quem ſui ſimillimum produxit,
recognoſcere poteſtis. Onmia præteribo, quæ
miht turpia dictu videbuntur: Neque ſolum,
quid iſtum audire, verùm etiam, quid me de-
ceat dicere, conſederabo. Vos, quæſo, date hoc,
ἐ concedite pudori meo, ut aliquam partem
de iſtius impudentia reticere poſſun. Omne illud
tempug, quod fuit, antequam iſte ad Magiſtra-
tus rémque publicam acceſſit, babeat per me ſolu-
tum ac liberum.
Formulæ, quibus hœc figura exponi ſolet,
ſequentes ſunt Ciceroni familiares: Prætereo;
non dico; non conmemoro; non bic profero; non
audietis d me; non attingam; ſinite, me boc
loco præterire; poſſem multa dicere; ſentio, mihi

{ moderandum, jam Orationi meæ fugiendam

Jutietatem veſtram; non verſabor in uno gene-
re; Hi nolite exſpectare; ſed quid ea commemo-
vo?“ Nunc agam modicèò, nec longius progre-
diar &.
Diſributio eſt figura, quàâà Orator dividit
aliquid in ſuas partes, ita ut ſingulas partes

acervatim ſemel propoſitas ſtatim reſumat, &

quod cuique parti convenit, ſubj ciat Cic.
pro Leg. Manil. Ego enim ſic exiſtimo, in

, Jummo Imperatore quatuor has res ineſſe opor-

24 INSTITVUTIONES RHETORICX.
tere, ſcientiam rei militaris, virtutem, aucto-
ritatem, felicitatem. Quis igitur bhoc bomi-
ne ſcientior unquam aut fuit, aut eſſe debuit?
&c. Singulis hujus Diſtributionis membris
ſuas rationes tribuit, quibus probat, quatuor
illas magni Imperatoris virtutes in Pompejo
reperiri. Item pro Cœlio. Sed ego bumaniſſ-
mo atque optimo adoleſcenti, meo mneceſſario

ignoſco, qui babet excuſationem vel pietotis,

vel neceſſtatis, vel ætatis. 81 voluit accuſare,
pietati tribuo: Si juſſus eſt, neceſſntati: Si ſpera-
vit aliquid, pueritiæ.
Interdum fit Diſtributio ita, ut Orationis mem-
bra inter ſe ſolùm dividantur, quin aliquid
ſubjiciatur, quod ipſis reſpondeat. Cic. pro
Marcello. Hujus gloriæ Caſar, qudm e erl
antè adeptus, ſocium habes neminem. Totum
boc, quantumcunque eſt, quod certè maximum
eſt, totum eſt, inquam, tuum. MWibil ſibi ex
iſta laude Centurio, nibil Præfectus, nibil co-
bors, nihil turma decerpit, quin etiam illa ipſa
rerum humanarum dominia, Fortuna in illius
ſocietatem gloriæ ſe non offert.
Licentia eſt figura, αυὰ Orator pro jure ſuo
ſine offenſione dicit aliquad audacius apud eos,
quos vereri & metuere debet. Cic. pro Sylla.
Attende jam Torquate, qudm ego non deſu⸗
giam auctoritatem Conſulatig mei. Maxima
voce, ut omnes exaudire pocſint, dico, Jemper-
que dicam: Adeſie omnes animis, η {ξζ]’ι’:ζᾗίἳ
corporibus, quorum ὁρῸ frequentid magnoßere
lætor; erivite mentes aurésque veſtraſ» : Μ

tonzcdite!

de invidioſis rebus, ut ille putat; dicenien 41-

—

Π 8

D0 Con

rer

Ϊ
Ϊ
7

} }

Ἷ
Ἷ
ἈΝ d⸗
Τ μ
Ἷ ὰ

.

ψπω ῃ

}
, ἢ
Δ. ᾿ν

{Π}}}}}}}

!

{ ip gie
{}}, ſe

{ } ῃ

eflie N
g

— —

Π
finn,n
Π "
ἐμ(ῃ

—
“ΞΞ.

=

—
=,

Β

μ
11 {{

fiomstnen
vin 4{11

(c DrO

ἽΠΠ1
ἡ, .

ἩΝ muurimun
" .

!
᾿

μ{:}}
;ευυίἷ "

Ἷ ὀι...;
) ᾳ'ι!]ἷΐΠ
{Π|..} Ι

Π
Ν !
ψ Π ΠἜ}ὼ |

INSTITUTIONES RHETORICX. 88
η } Ego Conſul, cùm exercitus perdito-
rum civium clandeſtino ſcelere conflatus cru-
deliſſunum τ Iuc, uoſiſſunum patriæ exitium
compardſſet &c. Item 10. Philipp. Vor, Patres
Conſeripti, gruve dictu eſt, dicendum tamen,
v05, inquam, Julpitium vitd priväſtis. Item
pro domo ſua: Quare disrumpatur licet iſta
Juria, atque audiat hæc ex me, quoniam laceſſi-
vit: Bis ſervavi Reinpublicam, & cim Conſul
togatus armatos vici, & cuùm privatus armatis
Conceſpo eſt figura, quâ Orator aliquid etiam
iniquum, fiduciâ cauſæ ſuæ, adverſario videtur
concedere. Eſt autem Conceſſio illa vel ſeria,
Cùm parte aliquà conceſsâà, ſperat Orator, ſe in
reliquis ſuperiorem fore; vel ironica, cùm
res conceſſa invidiam conflare poteſt adverſa-
rio. Cic. pro Roſc. Apud bhomunes pruden-
tiſſunos agitur, qui intelligunt, neminem ne
nmunumnum quidem malefcinm ſine cauſa admit-
tere. Eſto: Cauſam proferre non potes, tam-
etſi viciſſe debeo; de meo jure decedam, & tibi,
quod in alia cauſa non concederem, in hac con-
cedam, fretus bujus innocenti?. Non quæro
abs te, quare patrem Sex. Koſcius occigerit;.
Juæro, quomodò occiderit Item ς in Verr.
Verum eſto: Eripe hæreditatem propinquis, da
balaſtritis; prædare in bonis alien's nomine civi-
atiz; verte leges, teſtamenta, voluntates mor.
zuorum, zura vivorum: num etiam Heracliun
bonis privari oportuit?
Delectat inprimis Conceſſio, cùm id, quod
conceditur, adverſario nocet. Cic, pro Ligar.
C 2 Habes

36 INSTITUTIONES RHETORIC.

Häales igitur Tubero, quod ο{ accuſatori maximè
optandum, confitentem reum, ſed tamen ita con-
atan, ſe in en parte Ffuiſſe, μά te, Lubero,
qud virum omni laude dignum, patrein tuum.
Itaque prius de delicto veſtro ſateamini neceſſe eſt,
qudm Ligarii ullam culpam reprebendatis.
Habet etiam multam gratiam hæc figura,
cùm id adverſario conceditur, quod negari
non poteſt, ut alia meliora & majoris mo-
menti ſubjiciantur. Cic. pro Flac. Hoc dico
de toto genere Græcorum: Tribuo 5 litteras;
Jo multarum artium diſciplinam; non adune
ſermoni leporem, ingeniorum acumen, dicendi
copiam; denique etiam, ſiqua ſumunt alia, non
repugno. Teſtimoniorum religionem ἐ Pdem
nunquam iſta natio coluit; totiusque hujusce rei
quæ {Ὲ vis, quæ ductoritas, quod pondus, igno-
rant.
Formulæ Conceſſionis, quibus Cicero uti-
tur, ſunt ſequentes: Eſto; verùm fac; verum
eſto; parior non moleſtè; uz tibi concedam; Ted
leri Δ bellum &. Sit ita ſanè; ſed bine ΠῈ
paria omnia; hoc do tibi & concedo; tamen de
meo jure cedam; ita fac & . αἴσιδιοι
Antitheſis eſt figura, φαὴ non tantùm verba
verbis, ſed ſententiæ ſententis opponuotur.
Cic. pro Roſc. Accuſant ii, quli 11 fortunus
njus invaſerunt; cauſam dicit is, cui non
modò luctum mors patris attulit; ſed etiam
egeſtatem. Accuſant i, qui hunc ipſum Jugu-
Iare ſummè Eulpierunt; cauſam dicit 150 12

tiam ad boc udicium cum præſidio venit, e

.

μ

κ
Π
{
7
fin ane
ἴ ]
Cthnz
Π
}
}
ἰ
ἰπί μῃ
Π

put
{{

4 ἤ ῃ

le

Πῃ

Π

Ἱ 0 }
ἀ Π ,

ὴ

ufen teen.

ΤΝ

ΠΠ1}1.
{ {||
1 {{}}
, Nnt
Τ
Ἴ M
' ὔιί;.ιιξίι Ἷ
ἽΠ

Ἴ Ν
.
.
Π Λή
Π }
«{Π|}}}

ΤΝ
᾽
ροῃυΠϊΠΙ᾽ '

INSTLTUTIONES RHETORICEY. 37
bic ibidem ante oculos veſtros trucidetur. De-
nique accuſant ii, quos populus poſeit; eauſam
dicit 5, qui unus reliétus ex nefariu cæde reſtat.
Permiſſo eſt figura, quâà Orator bonitate
cauſæ ſuæ fretus quædam judicibus, aut ad-
verſariis æſtimanda permittit, & ſtatuendi -
cultatem largitur.
Hæc figura eadem pene eſt cum Conceſſio-
ne, niſi quòd multò gravior & acerbior ſit,
quàm illa. Cic. J. in Catil. Catilina, perge, qudò
Ρ Ν ; egredere aliquando ex urbe; patent
portæ, proſiciſcere? Nimium diu te Imperato-
rem illa tua Manliana caſtra deſi’derant: Educ
tecum omnes tuos; purga urbem Item pro
Flacco. Litemus igitur Lentulo; parentemus
Cethego; revocemus ejectos; nimiæ pietatis &

ſummi amoris in patriam viciſſun nos pœnas, (

ita Diis placet, ſufferamus.

Parentheſis eſt figura, quâà Orator breviter
declinat à propoſito, & nonnihil alicujus con-
tinui partibus interjicit. Cic. in Verr. Quare
negent; ex me non audies; bos patere 14 {π|--
ſpicari, quod neceſſe eſt. Illi quidem (ἣ: eſt
hominum genus nimis acutum ἐφ ſuſpicioſum )
non te ex Sicilia litteras in Verrem deportare
velle arbitrantur. Item z. in Verr. ded vi-
deo, quid agat (neque enim agis occultiſſmè )
proponit inania mihi nobilitatis, boë eſt, ar o-
gantium hominum nomina. Item 2. Philip.
At etiam auſus es (quid eſt autem, quod Τ
non audeas?J cdivum Capitolinum dicere, me

Conſule, pieuum ſervorum armatorum Π Ε

3 Item

ς INSTITUTIONES RHFTORIC.
Item ibid. Ο miſerum, ſive illa tibi nota non
ſunt Onilil enim boni néſti ἴ ſunt, qui apud
tales viros tam imprudenter loquare?
Deprecatio eſt ſigura, quâ alicujus opem, aut
miſericordiam Orator vehementer implorat.
Eſt eadem cum Obteſtatione, quaâ ſcilicet in
re gravi vel Deum, vel hominem aliquem in
teſtſimonium veritatis advocamus. Cic. pro
Rabir. Quæ cum ita ſint, primum, qubd in
tanta dimicatione capitis, famæ, fortunarum-
que omnium ſieri neceſſe eſt, ab Jove Οριήπιο
Maximo, caterisque Liis, Deabüsque immorta-
libus, quorum ope & auxilio multò magis baæc
Reipublica, qum ratione Bominum & conſe-
lio gubernatur, pacem ac veniam peto, precor-
ue ab iig, ut bodiernum diem, & ad bujus ſa-
lutem conſervoendam, & ad Rempublicam con-
ſtituendam illuxiſſe patiantur. Deinde vos;
Quiritet, quoruin poteſtas maxima ad Deo-
um, immortalium Numen aeccditt, oro 4171
olſecro, quoniam uno tempore vita C. Kabirii,
bominis miſerrimi atque innocentiſſmi, Jalus
Reipublicæ veſtris manibus, ſuffragiisque per-
mittitur, adbibentis in hominis fortunis mi-
ſericordiam, in Reipublicæ ſalute ſapientiam,
quam ſoletis. Item pro domo ſua. (δηᾶ-
propter, ſi Diis immortalibut, ({ ſenatui, . Po-
pulo Romano, ſi eunctæ Italiæ, ſi Provincüs, ὶ
exteris nationibus, ſi vobismet ipfis, qui in
mea ſalute prineipem locum, auctoritatémque
tenuiſtis, gratum ac jucundum meum reditum
imelligiis eſe; quæſo, obteſtörque voy, Ponti-
fices, ut me, quem auéctoritate, Kudio, Kur e⸗

{{ 1
{
ΊῚ
Π ι

ἐ On

μ
μ

Ορι'ωὲο «

Ετι

μ {
Ἴ,
1
" 6}
}
Π
μ ι

ὰ
Μ 110
[ἐμα

ς

Nled
Π

Π
χ.

ῃ a
ι
ἣ 'ἆἨἘΜἹῃ ᾗῃ
ἐ ὰ }
, Ul

, Ζ lttte
[Π.}}}}}}

( }}}}}}}

β ) ν)
εἶι (

"
Μὶἑ»
winent,

!

ν
β

'

INSTITUTIONES RHETORILCE. 29

η reſtituiſtis, nune, quoniam ſenatus ita vult,
manibus quoque veſtris in ſedibus meis collocetis.

Adhibetur hæc potiſſimùm figura in Pero-

ratione, quia tota dirigitur ad movendos affe-

Qus, quod communiter in Peroratione præ-
ſtari ſolet.
Optatio eſt figura, quà Orator vehemens
aliquod deſiderium ſignificat. Cic. pro Leg.
Manil. Utinam, Quirites, virorum fortium

atque innocentium tantam copiam baberetiz,
ut bæc vohis deliberatio dißfeilis eſſet, quem-

nam potiſſimùm tantis rebus ac tanto hello præ-
fciendum putaretis? Item pro Rab. Utinam
banc mihi facultatem cauſa concederet, ut poſſem
boc prædicare, C. Rabirii mamt L. Saturninum,
boſtem Populi Romani interfectum!
Valet hæc figura plurimùm ad ſpem, dolo-
rem, timorem & amorem ſignificandum; ſed

frequentiùs uſurpatur apud Poêtas, quàm apud

Oratores.
Execratio, ſive Imprecatio eſt figura, quâ

Orator malum alicui apprecatur. Cic. Philip.

13. LQuin tu abis in malam peſtem, malumque
cruciatum! Ad 16 quisquam veniat, nißi Ven-
tidii ſimilis
Eſt & hæc figura Poëtis uſitatior, quàm
Oratoribus, valétque ad ſignificandum odium
& indignationem.
Epiphonema, ſive Acclamatio eſt figura, quà
Orator rei narratæ, vel probatæ ſententiam, aut

pronuntiatum aliquod ex ſuperioribus dedu-
etum coronidis inſtar ſubjicit. Ita Cic. pro

C4 Sextio,

Ὧσ INSTITUTIONES RHETORICE.
Sextio, poſtquam docuit, oportere legibus ac
judiciis vitam tueri; quod ſi fieri non poteſt,
vim vi propulſandam, ſubdit: Hoc ſentire pru-
dentiæ, facere fortitudinis, ſentire verò & fa-
cere perfectæ cumulatæque virtutis.

—

Sic & Paradoxo I. Cùm parſimoniam mul.

tis extulit laudibus, concludit: Dii immorta-
ες 2 non intellgunt homines, qudm magnum
vectigal ſit parſimonia.
Exclamatio eſt figura, quàâà Orator vehe-
mentem aliquem affectum ſignificat, cujus-
cunque tandem generis ille ſit. Cic. 1I. in
Catil. O Dii immortales, ubinam gentium ſu-
mus? Quam Rempublicam babemus? 7 qua
urbe vivimus? Item pro Cluenr. Ο mulieris
ſcelus incredibile 4 præter hanc unam in
omni vita inauditum? Ο libidinem effrena-
zam & indomitam? Ο audaciam ſingularem!
MWon timuiſſe, ἰ minùs vim Deorum, hominum-
gque famam; at illam ipfain noctem, facsſqle
illas nuptiales. Item pro Flacco. Ο vox }
quæ pene aternas buic urbi tenebras attul’ſti,
cum Galli ad bellum, Catilina ad urbem, on-
jurati ad ferrum & fammam vocabantur!
Ο Nonæ illæ Decembres, quæ me Conſule fuiſtis!
uem ego diem verè natalem bujus urbis ΔΗ certè
Jalutarem appellare poſſum O nor ila, Huam
iſte eſt dies éonſecutus, fauſta buic urbi: 12{718
me? metuo, ne funeſta nobii.

Ad exprimendam hanc figuram neceſſarium

nomeſt, ut Interſectio O, apponatur; nonnung

Ζ

quam enim rericetur: ut Saperi! ΔΑ ΥΗΜΕν

Π

)
ἠ
ἰ

Ν

)

Ν

"
Π
Non
"
{ 1
{ μ
ἰ ῃ
χ
Wbiden p
μῃ Ὴ
Repettion
in negs

6
ἐ .

INSTITUTIGNYS RHEFTORICEI. 41
CAbPIIT Ί.
De Ufu Figurarum.

Εἰπιὸ. Figurarum uſus deber eſſe parcus
P & moderatus, ne crebra hujusmodi or-
ἴλπῃῃ namentorum uſurpatio tædium generet,
: puerilem levitatem redoleat.
Diſtinguendum tamen eſt duplex Figurarum
Gunnk genus: Primum earum, quæ tantum ornatum
Ω ὐ non præ ſe ferunt; quales ſunt Interrogatio-
4 nes, Apoſtrophæ, Diſtributiones &c. Alterum
ἐφ earum eſt, quas ſtudioſiùs Oratoris induſtria
μ perſequitur; quales ſunt Complexiones, Anti-
Onden theſes, Hypotypoſes, Proſopopejæ &c.
. Secundò. Primi generis figuræ frequentiùs
adhiberi poſſunt. Nihil enim apud Cicero-
nem magis crebrum, quàm Interrogationes,
Repetitiones, Diſtributiones &c. quæ laten-
tem magis ornatum habent. Quod verò ſpe-
Gat ad ſecundi generis figuras, ille nimirum
ſunt, quarum frequentior uſus faſtidium pa-
rere ſolet.
Tertiò. Nonnullæ figuræ ſunt, quæ adhiberi
poſſunt in omnibus Orationis partibus, ùt ſunt
Diſtributiones, Communicationes, Apoſtrophæ
&c: Aliæ verò ſingularum partium propriæ
eſſe ſolent. Quæ ad docendum valent, perti-
nent ad Exordium: Quæ ad delectandum,

neli, ες ο Confirmationem & Confutationem: Quæ
s ad movendum, ad Perorationem.
! ἢ Ἰ κ - ; ' ἷ .
Quartò. Quædam figuræ ſunt, quæ ſtatim
Π τύλο. φ initio

42 IXNSTITUTIONES8S RHETORICX.
initio uſurpantur, ùt Interrogationes, Apoſtro.
phæ, Diſtributiones &c. Nonnullæ verdò ali-
quam veluti præœparationem requirunt, ùt ſunt
Exclamationes, quæ non uſurpantur, niſi poſt
explicatas res graviores; Hypotypoſes, Proſo-
Ῥορα]α & ſimiles, quas abſurdum eſſet ſtatim
ab initio Orationis, vel capitis adhibere.
Quintò. Figuræ verborum ſunt hujusmo-
di, ut plus afferre τ } Orationi poſſint, quàm
figuræ ſententiarum, ſi illæ crebrius uſurpa-
rentur.
Denique nullà re magis poteſt de figurarum
uſu judicari, quàm frequenti Ciceronis lectione,
qui figuras ſuis quibusque locis fic accommo-
dat, ut ad eadem pertractanda factæ quodam-
modò & inventæ videantur.

DFEF ELOCUTIONE NUMEROSA,
SIVE DE PERIODO.

CAPUT I.
Ομὶά eſt Periodus?

Friodus Græcè, Latinè circuitio, ſive am-
bitus & comprehenſio verborum, eſt Ora-
tio in quodam quali orbe incluſa pro-
currens, quoad inſiſtat in ſingulis perfectis ab⸗
ſolutisque ſententiis; vel
Periodus eſt continuatio verborum & cir-
cumſcriptio, in qua à primo membro ſic ſu-
ſpenſa fertur Oratio, ut in ipſo tandem fine
con quieſcat.

5

Bre-

Π
Μ:ΤΠΠἸ Ρἓϊ{

Ε
ι

α M
Menbrn
μ ψὶ
Π
[μ]}}.
Π
ψίμιπὶ
Π
ει
εἰ
Μ1}} n
ἔΜ.
lucde
ῃ ς
ἰπηι
Π
ἀῤη;
Π
ΐῃ)
ψ ψ
δ } 1

ΕΙ

ΓᾺ ι
ῃ]ςἶῃὗὶ'ἱδπςς

0lle;

6. ἰ Po⸗ 4 Ἷ
ὑ
μ ὺἴὢ!π
μ
πΐ
ἐ .
ὙΝὸ }

Pfounmn
Π
Τ} 1}

kecoden

Μ
)

|

:

ἼΠι
οἱ Oer
ἀι}}}

membris coaleſcit: Tantus eſt enim ſplendar

INTSITUTIONES RHETORICEN. 43
Breviſſimè: Eſt Oratio habens ſenſum &

numerum perfectum.

Quæ ſunt partes Periodi?
Partes Periodi majores ſunt Græcè χῶλα;»
Cola, ſeu membra, minores χόμμωτα ; Com-

mata, latinè Incifa. Ἷ

Membrum, ſive colum eſt pars Periodi per-
fectam quidem ſententiam definiens, non ira
tamen abſolutum reddens ſenſum, ut auditor
conquieſcat, nec exſpectet ſubſequentia, uùt
Si amico laboranti opem tuliſſet.
Inciſum „ ſive comma eſt pars membri
imperfecta ſenſu; vel eſt Oratio habens
quidem ſenſum aliquo modo perfectum, {84
nullum numerum, niſi Periodus εχ multis in-
ciſis confletur, quæ ſimul compoſita numerum
efficiant, uùt: Mibil agis, nibil cogitas, nihil
moliris, quod ego non videÄam, claréque intelli-
gam.
Itaque membrum cum Periodo convenit
quidem, quègd ſit Oratio habens aliquem ſen-
ſum ac numerum; disconvenit verò, quòèòd ſen-
fus ac numerus, qui in Periodo perfectus eſt
& abſolutus, in membro ſuſpenſus & imper-
fectus inveniatur.
Inciſum habet hoc commune cum Periodo,
quèòd quidem perfectum habeat ſenſum, ùt pa-

tet in illa Oratione: Nibhilagis; &c. differt tamen

ab eidem & à membro pariter, quòd omni nu-
mero propter Orationis brevitatem deſtituatur.
Pro exemplo habe illam Ciceronis Pe-
riodum pro Marcello; quæ ex duobus

23

44 IxNSTITUTIONFS RHFTORICX.

in laude vera, tanta in magnitudine animi

& conſrlii dignitas: Hœæc Oratio, vel Senten-
tia primi membri rationem habet, in qua eſt
ſenſus aliquis, ůt patet, & numerus propter
aptam vocum ſingularum diſpoſitionem, ſed
imperfectus uterque, donec altera pars Perio-
di, ſive membrum ſecundum, quod ſequitur,
advenerit: { bac à virtute donata, catera
ὰ fortuna commodata eſſe videantur.
Ex his colligitur, tria eſſe dicendi genera:
Periodicè, membratim, inciſim.
Periodicè dicitur, cùm ambitu Periodorum
finito, effertur & explanatur ſententia., [τὰ Ci-
cero de Provinciis Conſularibus: Siquis ve-
ſtrüm exſpectat, quas ſim Provincias decreturus,
conſideret ipſe ſecum, quinam mihi homines ex
Provinciis potiſſinum detrabendiſint; non dubita-
bit, quid me jentire conveniat, cum, quid mil
ſentire neceſſe ſit, cogitdrit. ἰ

Membratim dicitur, cùm ſingulis membris

rocurrit Oratio, donec pleniùs abſoluto ſen-
ἴ fubſiſtat. Cic. in Piſonem. Audiſtis Phi-
loſophi vocem? Negavit, ſe triumphi cupidum un-

quain fuiſſèe. Ο extinguebas Senatum, venr
debas auctoritatem hujus ordinis, addicebas Tri-
buno plebis conſulatum tuum, rempublicam ever-
tebâg, prodebas caput & ſalutem meam und mer-

cede provinciæ; {{ triuimphum non cupiebas, Cuus

tangem rei te cupiditate arſiſſe dJefendes?
Inciſim dicitur, cùm Oratio inciſis conſtat.
Cic. in Piſonemh. Ο ſcelus?! 6 peſtis? 6 labes?

Item poſt redit., in Senatu. Cum boc bomine;
42 ( βξξὺπΐε“; bhiope, ſi in ſoro couſitihei,

Ro m
Π

Μ

Π

(
ἄμ
Choc exen

ccxt: Mane
77]

|
|

nen

Ν 4
η η

u Μ
ὑ ι
᾿ν

Ἵ",

ὍΠ

Ῥ η
, [{{|
᾿ {{Π||}.
Π
Ἵ Ἷ er
ΔΝ ,

n, {{}}|!

lls rerdes

}
Τ 1}
Μ{ '
Π Π
hun, }

-Ξ

{{

Ἵ1}
Ἱ Ν

INSTITUTIONES RHETORICX. 4 5
an crederes intereſſe . Sine ſenſu, ſine ſapore,
Ainguem, tardum, inbumanum, neglectum, Cap-
padocem, modò abreptum de grege venalium di-
ceres. Idem domi quàm libidinoſus? qudm im-
purus?“ Audm intemperans?

CAPUT II.

Quotuplices ſunt Periodi?

Ro numero & varietate membrorum,
varia & multiplex eſt Periodus.

I. Periodus unius membri, quæ ἃ Græcis
dicitur μονόκωλος. Hujus exemplum vix in
Cicerone reperies, unde à multis inter Perio-
dos non numeratur; admittit tamen Pomey,
& hoc exemplo periodum unius membri do-
cet: Infantium tenelli mores, ſequax eorum du-
tilisque in omnem partem indoles, ceredque a
quaſi teneritudo, & tanquam argillæ in quascun-

que vguras mollitudo formalbilis, domeſticorum

primo veluti attactu verius multò, qudm natalium
affatu, influxuque ſiderum plerumque fingun-
Ζηγ. Ἢ ͵
2. Bimembris, ſive δύκωλος, Exempla hu-
jus & ſequentium Periodorum ex Cicerone
ſubjungimus propoſità ſententiä, quam Ora-
tor in Periodo tractat.

SENTENTIA.
Nihil eſt tam admirabile, quàm virum ali-
quem infinitæ multitudini poſſe dominari.
Quid tam eſt admiralile, Audin X H
: mul-

46 INSTITUTIONES RHETORIC.
multitudine hominum exiſtere unum. (I. membr.)
qui id, quod omnibus naturd ſit daium, vel ſolus,
vel cum paucis facere poſſit?

SENTENTIA.

Archias Ciceroni auétor fuit ad perdiſcendas

artes liberales.

Pro Archia Poëta. Quoad longiſſimè poteß

mens mea reſpicere ſpatium præteriti temporis,
& pueritiæ memoriam recordari ultimam, inde
usqus repetens; (τ. membr.) bunc video mihi

Principem & ad ſuſcipiendam, & ad ingredien-

dam ruationem horum ſtudiorum extitiſſe.

◻ S
SELNTLENIIA.
Plùs Ciceronem deterruit initi ab adole-
ſcentia conſilii ratio, ne in Senatu diceret,
quàm ipfa dicendi gloria & opportunitas ille-
xir. L
Pro Lege „Manilia. Wanquam mihi ſemper
Jrequens conſpectus veſter multò jucundiſſimus;
bic autem locus ad agendum ampliſſmus, ad di-
cendum ornatiſſmus eſt viſus, Quirites, (I. mem-

brum) tamen hoc auditu laudis, qui ſemper opti-

mo cuique maximè patuit, non mea me voluntas,
Jed mecx vitæ rationes ab ineunte ætate ſuſcebts
prohibuerunt. '
3. Trimembris, ſive τρίκωλος.

}

Devovi caput meum multis periculis amore
laudis & honeſtatis. .
Pro Archia Poëta. ΔῊ multorum praceptis»
multisque litteris mili ab adoleſcentia ſuaſ. 6
,

Ἷ
"1}..
7
ΕἼ}
Π
ΠΠ Π }
Π

Π Ν
ἰ

Ε
Ε,

. ᾿
"

ΤΗ
Μ

Π
Verſl

Ὸ

Μ

[ῳἃ τε!ἱἑ

Nnnet

Umembr
1

ἢ "
Ι
ψ ἤνην
)

Π }
Ἵ Ζ;ζξ;'εῤ;ε;.
, ' ]
Π
{

ἐ ἡ χ
Ν .
ὙΠ

INSTITUTIONES RHETORICN. 47

nihil eſſe in vita magnoperè expetendum, niſe lau-
dem atque honeſtatem; (I. membr.) in en autem
perſequenda omnes cruciatus corporis, omnia pe-
ricula mortis atque exilii parvi eſſe ducenda; (2.)
nunquam me pro ſalute veſtra in tot ac tantas di-
mieationes, atque in hos profligatorum hominum
quotidianos impetus objeciſſem. (3.)

SENTENTIA.

Vanus eſt perfidioſus ille, id eſt, qui ami-
cum ſpoliare conatus eſt.
Pro Quintio. Si veritate amicitia, fide ſo-
cietas, pietate propinquitas colitur, (I. membr.)
neceſſe eſt, iſte, 2Η1 amicum, ſocium, affinem
Ffam ac fortunis ſpoliare conatus eſt, (2.) vanum
Je & perſidioſum eſſe fateatur. (3.)
SENTENTIA.
Sapienter à Romanis inſtitutum, ut Ponti-
fices & religioni & reipublicæ regendæ præ-
ſint.
Pro domo ſua. Cùm multa divinità, Pon-
tifßices, ἃ Majoribus noſtris inventa atque inſti-
tuta ſunt, (I. membrum) tusn nilil praclarius,
qudimn quòd vos eosdem 7 religionibus Leorum
immortalium & ſummaæ reipublicæ praeſſe vo-
luerunt, (2.) ut ampliſſuni ε5 clariſſimi cives
rempublicam bene gerendo, religiones ſapienter
interpretando rempublicam conſervarent. (3.)
4. Quadrimembris, ſive τετρώκωλος,

SENTENTIA.
Timet Cicero dicere pro Milone, etiam
dum turpe eſt, pro ἰρίο dicentem timere.
*Pro

-

48 INSTITUTIONES RHETORIC.

Pro Milone. Etſi vereor, Judices, ne turpe
ſit pro fortiſſimo viro dicere incipientem timere
(I. memb.) miniméque deceat cum T. Annius Milo
ipſe magis de Reipublicæ ſalute, quàm de ſua per-
turbetur, me ad eJus cauſam parem anumi magni-
tudinem afferre non poſſe? (2.) tamen hbæc novi ju-
dicii forma terret oculos, (3.) qui quocunque inci-
derint, veterem conſuetiudinem Fori, & priſtinum
morem judiciorum non vident. (4.)
SENTENTIA.

Facilè quis intelliger, quas ſit Provineias Ci-

cero decreturus, Π cogitârit, quinam homines

ex Provincia detrahendi ſint.
De Provinciis Conſul. Siquis veſtrüm exſpe-
ctat, quas ſim Provincias decreturus, (1. memb.)
conſideret ipſe ſecum, qui mibi homines ex Pro-
vinciis potiſſunum detrabendi ſint: (2. non dubi-
tabit, quid me ſentire conveniat, (3.) cùm μά
me ſentire neceſſe ſit, conſiderärit. (4.)
ΘΕΝΤ ΒΝ Τ Τ
Reddit rationem Cicero præter conſuetudi-
nem, cur defendat Rabirium. Ἷ
Pro Nabirio. Etſi, Quirites, non eſt meæ con-
ſuetudinis initio dicendi rationem reddere, gua
de cauſa quemque defendam; ( I. memb.) propte-
rea 71) omnibus civibus in eorum periculis atis
juſtam imihi cauſain neceſſtudinis ſſe duxi; (2.)
tamen in huo dJefenſtone capitis, fJamæ, ſortunarum
omnium Caſit Kabirii proponenda γα 10 .ωκῖεΐ’ιν
oſſcii mei, (3. propterea quöd, quæ juſtiſſima cau-
ſua ad hunc deſendendnm eſſe viſa eſt, eadem vobis
AA abſolvendum debet videri. (4.)
ΤΕΡΝ ' τ Perio-

]ΗςΤΙΠΙ

μ
ωοἶὤΐ"ἶὕῄἷλἷ
ιρμϑι
Π
Ε
μ
Geuitn ἐ
Ἷ Docrure
Π
μαημεῦ
Comee μ
Β}
meraman
lenieputptet
Π ο νι
μ !
ἰ ι
ἰχ
{ pror
Dpelamr Ge
Uerocdobie
}
oacninenb
Puin ufe
Ε
μ

Ἱ INSTITUTIONES RHETORICEZ. 49
Ἷ Πι’πινμι ς, Periodus quadrata dicitur illa, quæ qua-
Π ; tuor membris admodùm ſimilibus & ejusdem
Iin i, fere magnitudinis conſtat, qualis eſt poſtrema
pro Rabirio in exemplo allata.
uſa ac volubilis illa eſt, quæ plu-
ribus contexta membris, longôque verborum
circuitu decurrens denique ſententiam abſol-
vit. Dicitur etiam Pneumatica; quèòd propter

longitudinem & multiplicitatem membrorum
, frequentem Oratoris dicentis reſpirationem,
Norpis. donec abſolvatur, requirat.
ὰ “ Dubium tamen eſt, an verè nomen Periodi
! "

mereatur, cùm potiùs ſit fuſa amplificatio ſen-
ἡῊ " tentiæ, multiplicitate membrorum & inciſorum,
Ὑ ΤΑ interjectis variis figuris, concinnata. Tale eſt
mmb) apud Pomey eloquium adoleſcentium vitam
mlr religioſlam amplectentium.
In quavis Periodo duæ partes conſiderantur,
quarum prior Protaſis, poſterior verò Apodoſis
appellatur. Geminas has partes facilè invenies in
Periodo bimembri, cujus primum membrum
Protaſin, poſterius Apodoſin conſtituit: Item in
quadrimembri, cujus priora duo membra ad
κ Protaſin, poſteriora ad Apodoſin pertinent.
μ } In trimembri Periodo quæritur, an Pro-
Ἅ}},0 taſis Apodoſt, an Apodoſis Protafß: debeat eſſe
productior? Sive: An duo membra Prota-
" , & Apodoſis unpum complecti debeat? Re-
ſpondetur: Nullam dari poſſe ſuper hac re
certam regulam, cùm apud Ciceronem in
trimembri Periodo nunc Protaſis Apodoſi,
nunc Apodoſis Protaſi longior eſſe inveniatur.
onſulendum itaque Πᾶς in re eſt judicium au-

' Ἐϑ Σ } rium,

49 INSTITVUTIONES RHETORICA.
rium, ἃ quo in Oratione numeroſa plurima
dependent.
Datur tamen modus, quo in Periodo tri-
membri diſcerni poteſt, quot membra ad Pro-

taſin, & quot ad Apodoſn ſpectent. Attenden-
dum nimirum eſt ad ſecundum beriodi mem-
brum; quod ſi particulà aliquà conjun-
kum cum primo membro inveniatur, tunc
duo priora membra ſpectabunt ad Protaſin:
Sin ab eo planè ſolutum ſit, tunc duo poſte-
riora membra ad Apodoſin pertinebunt, ut in
ſequentibus exemplis videre licet.
Primum in Periodo trimembri pro Archia:
Niſi multorum præcepti multisque litterus mibi
ab adoleſcentia ſuaſiſſem, nibil eſſe in vita magno-
perè expetendum, niſi laudem atque honeſtatem;
(I. memb.) in ea autem perſequenda omnes crucia-
tus corpori, omnia pericula morti atque exili parvi
