Quaænam ſpeciatim pertinent ad IEwentionem in
Genere Demonſtrativo vel Exornativo?“
Enus Exornativum vel Demonſtrativum
compleétitur rerum omnium laudes vel
Oruurat vituperia. 2
ἰ Hujus Generis Materia poſira eſt in rebus,
χ quæ laudandæ vel vituperandæ ſunt. Finis
ηἰδιῖ: Exornationis eſt voluptas aliqua, quæ percipi-
ί, tur εχ contemplatione objecti pulchri aut de-
ὐ Ieétabilis; vel eſt odium & moleſtia, percepta
ex conſideratione objecti turpis & deteſtabilis.
Hic finis non eſt ultimus, ſed ordinatur ad
alium, qui eſt vel commendario virtutis, vel
deteſtatio vitii, quæ utraque ab Oratore per-
ſuaderi debet.
Omnis laus fundari debet in veritate, non
autem in blanda quadam & adulatoria mentiendi
dulcedine. Idem dicendum de vituperio; ἃ
ὠὖρ quo abeſſe debent mendaces exaggerationes,
dmin ne in calumniam vertatur Oratio. Quis enim
non arguat Oratorem, qui vultum deformem
Π commendat, ùt pulchrum; aur hominem, orna-
enchet⸗ tum virtutibus, velut flagitioſum proponat.
Cunm hominem laudas,: Pona ejus Iuterna &
Externa conſiderantur.

ΒΝ
μ

1 ' ϑομᾷ

139 INSTITuTIONES RKYOZIEX.

Bona interna ſive animi ſunt virtutes, quæ par-
im in intellectu reſident; ut ſunt Scientiæ, Artes

liberales &c. partim virtutes, quæ in actione con-

ſiſtunt; ut Religio in Deum, Pietas in parentes
& patriam, Juſtitia & Clementia in omnes.
Temperantia, Fortitudo, Modeſtia, &c.
Harum virtutum laudes mirificè amplifican-
tur, ſi unaquæque in ſuas partes atque officis
diſtribuatur. Sic laudem Prudentiæ deſumes ex
ſequentibus:

1. Ex eo, quòd ſit animæ lucerna, cujus

beneficio cuncta videat, proſpiciat & perficiat.
2. Quòd fſit virtutum nutrix & moderatrix.

3. Judd aliorum conſilia non repudier in
᾿ῥά
1 μῃ

ſuis negotiis.
4. Quòd ſtudiosè eligat, à quibus conſilium
petat; nec utatur adulatoribus. L
5. Quòd pertinaciam omnem ex animo de-
jiciat, & impetum voluntatis licentioris repri-
mat.

futura diſcutiat, & inter ſe componat.

7. Quòd loco & tempore, ratione auditã,

ſententiam mutare non dubitet.
8. Qnòd nonleviter & juveniliter agat; nec
temerè cuivis animi ſui arcana retegaeart.
. Quèòd promptè & celeriter perficiat,
quod maturè deliberatum eſt.

Denique quòd fraudem omnem & callidi-

tatem ferre non poſſit, & virtute magis, quâm

dolo contendat; nec fidem unquam datam

violet.

6. Ουδά diligenter præterita, præſentia &

Laus

, ( Π

ἀ(

CMMfefetenn

μ ι

Qà homuoes

HMentior

Π μ ὰ

ψ iodemee
Dann ertr
(

Ε

ἰμι ἔμι
{ γγι
ι
ἓωξιἓ,λ ἡ
ὄ
ἐ ) ὶ

μῃ

ι

ΤΝΟΤΙΤΌΤΙΟΝΕς RHETORICX. 131
η Laus Keligionis ex ſequentibus:
, I. Ex eo, quòd bene ſentiat de obſervantia

Uiſtpen & cultu Dei. , '
ὑ 2. (Quòd ſapienter de Divina Providentia
nIg, judicet.

A 3. (Qòôd res Divinas complectatur, & quo-
Ἷ αὰς dammodò inſpiciat.
Ἔ 4. Quèd Dei gratiam & auxilium ſibi con-

edim cileet. Ν
. Quèd uni ſoli Deo omnia ſua bona ac-
η ! cepfa referat.
petlen 6. Quòd ſoli Deo honores omnes deferat.
Π ΜΜΙ, 7. Quòd ſacras Cæremonias π ulti faciat, &
μά cum reverentia uſurpet; denique Deum tem-
plis & donariis colat, magnoôque ardore am-
MueIm Plificandæ illius gloriæ incendatur, multasque
preces fundar, & vota nuncupet, résque ſacras
ὐ homines ſacros in honore magno habeat.
ὐὐ Hic ratione virtutes ſingulas commendare
poteris, laude ſemper in eum redundante,
, Ρ{;[ω{ωἃ qui iisdem conſpicuus eſt. ; : ’
μ Bona externa ſunt vel Corporis, τοΐ Fortunæ.
Σ Bona Corporis ſunt forma?; vires, valetudo,
ſtatura, agilitas, aliaque id genus.
Π Bona Fortunæ ſunt, nobilitas, educatio,
opes, honores ) propinqui, amici, potentia,
leten gratia, &c.
Singula ejuſmodi bona à ſuis Adjunctis &
Efrectibus commendabis. Sic laudem Pul-=

Ξ5-

ΞΞ-.

|
(

ἀ! Σ
" ἡ obritudinis deſumes
I. A formæ dignitatée.

12 Π ῷ, Ab

132 TIMSTTTUTIONES RHETHORICA

2. ΔΡ amabili νυϊτᾶς honeſtate.
4 A liberali quadam humanitate, oculis afe
4. Ab emicante gratia per totum vultum.
5. A colore.
6. A membrorum debita Droportions τ
7. Abeo, quòd pulchritudo ſit animi ims,
8. Ab eo, quòd virtutis ſit initium.
9, A virtute, cum qua conjungitur.

Laudem Mobilitatiz deſumes

I. Ab antiquitate. 2. A virtute Majorum.

3. Ab honoribus. 4. A liberalibus diſcipli-
nis, quæ Nobilem decent. ο ι ω ὗ
Laudem Divitiarum (9 Opum.
I. Ab earum abundantia. 2. A virtute;
eum qua conjunguntur; v. g. à liberalitate,
modeſtià, magnificentis &c. 3. A bono illa-
rum uſu. Denique ab earum jactura, ſi quis
aam ſapienter & moderatè tulerit.
Laudem Honorum deſumes

I. A ſtatu. 2. A ſplendore. 3. A celebras

tlone. 4. Ab authoritate. 5. A perſona, quæ
honorem defert. 6. A meritis perſonæ, cui

Ο . A modeſtia, quæ in honore obſervatur.
Φ. Δ ſuavitate morum in illis honoribus.

Haàc ratione reliquorum Bonorum Corpo-

zis & Fortunæz laudes amplificabis.
Prrter dicta in laude hominis tria Tempora

ℳ

Ε

ο αθμα

Nenhre⸗
τ dua
( eOru

ο μ
μ

1!

1 μίμι
ἘΠ

ΔΜ

Π ]

᾿ν Ρΐἰΐιἂἳὶ
Π Ν
γ . ῃ

" μ
Π Ν
ο ὰ

Ὴ

ἡ

ι

defertur. 7. A modo obtinendi honores. μ

ᾷᾳ Ἱχρ

" η

ὴ

:--

μ

υἰηγι

μ

ἐ

"
ΠῈ

Π Μη“οπ:πἷζ’

μἰμ.

Ρετἷοπἓν .
ὰ

Cbletran.

εἷδϑ

INSTIruTIONN ΠΗ " 5Ὲ Ὑ45

, . Tempus præteritum, ſive id, quod vitam

hominis anteeeſſit; in quo ſpectantur Reſponſa,
Vel Oracula, vel Signa, quæ fumuram ejus clari-
tatem præmonſträrunt. Item Natio, Patria, Ge-
nus; quæ ſi clara & illuſtria ſint, pulchrum
crit, eorum ſplendori virtute & moribus re-
ſpondiſſe; ſi obſcura & humilia, laus erit, re-
rum geſtarum magnitudine ea nobilitàſſe.
2, Tempus aſen ſive vitæ: ac primò
quidem Adoleſcentiæ, in qua ſpectatur indo-
les, pulchritudo, educatio, ſtudium ſapientiæ

& virtutis, linguarum peritia, itinera; uſque

ad ætatem virilem, in qua vitæ digmitas, hono-
res, præclarè fadta dictaque, amici; in ſeneétu-

tec verò conſtantia, religio, confilium, gra-

vitas; in morte tandem ejus occaſio, præpara-
tio, & modus, quo obita eſt, conſiderantur.
3. Eſt Tempus, quod mortem ſubſoquitar;
in quo bonorum luclus ac deſiderium; defun-

ς ( liberi & hæredes, pompa funebris, monu-
menta, hominum ſenſus, legata pia ſpectan-

Non ſolàùm laudantur homines, ſed etiam res,

quæ ſunt honeſtæ, utiles, neceſſariæ, jucundæ
ex earum pretio & communi æſtimatione, ex

uſu, ex cauſis, ex effectibus, denique ex fine.

Sic laudem Regionis deſumes
r. Ab antiquitate. 2. A primis cultorihbus.-

8. A Principibus. 4. Ab amplitudine, ſitu,

amcœnitate, aêris clementia & ſalubritate. 5.
A fluminibus, lacubus, mari, urbium fre-
Ἐ quen-

134 INSTTTuITIONES RHEFTORICX.

quentiâ, celebritate & fertilitare. 6. A frugi⸗
bus. 7. ΔΌ animalibus. 8. Α tuto itinere.

9. A virtute bellica incolarum ) ſtudiis &

humanitate.
Laudem urbis ,
τ. A Concditore. 2. A cæli temperie.

2. ἃ ſitu. 4 A auri. F. Ab amplirudi-

ne. O. A munitionibus. 7. A fluminibus.

3. Ab ædificis. 9. A numeroſitate civium.

10. A Viris Illuſtribus. 1I. A rebus præ-
εἰατὸ geſtis. 12. Ab adminiſtratione. 13.

A Magiſtratibus. 14. A Temphis. 15. Ab

Acac demiis. 16. A civium moribus.
Laudermm Academiæ

r. AConditoribus. 2. Ab antiquitate. 3.

A diſciplinis, quæ in ea pertractantur. 4. Ab
ο ὙΠ

iis, qui Π præſunt. ς. A loci commoditate.

6. Ab aëris ſalubritate. 7. Ab amœnitate &
ubertate loci. 8. Abi ingeniorum dexteritate.

9. A compenſatione eorum, qui præcellunt.
10. A prrceptorum celebritate. 1I. A bo-

nis moribus. 12. A Scholaſticorum achdu.

Laudem Pluminis

1. Ab ortu, ſcaturigine copioſa, velocitate,
eolore. 2. A piſcium generibus & multitu-

dine. 3. ΔΌ aliis fluvis, quos recipit. 4.
A locis, quæ alluit. 5§. A navium frequentia;
& aliis commodis.
Obſerva: Ut laudatio tam perſonarum,

quàm rerum inanimatarum ordinatè pr ocedat,
fervari poteſt ordo dignitatis rerum, init i0 ſum-

: pte

gen

(Iu

Π
}

ἰἀϊρι

71
Wln

ἰ Don

Π

μ ὐ

μῃ

Οτειὶο (

ἴ
ῃ }

͵ Ρ . "

᾿π o
Ρ εω

Ι
, ὈΟΓΠ ωιἷΙΜ
ἀ ι ὄ
Μ
ἂθὀθῃῃ ἴ
Ν

,
εἰ

ῃ ίείπετε.Χ
ἰ ι |

᾿

ἀἰ ὴ

ΞΞΞ- ἐ

χ }-

,
ἵν
ἱ
λλ
᾽

ἿΠ

Τ}

Ἷ

1
, t. A
ἐ

͵ !᾽᾽ 4
μ

Π ῃωὶπὶιυ.

εἰ

εἰμ
μ

Γ'ιἩΠ)ΙΠΠ |

Πῃ ᾿ἢ
} }

Ἷ
ξῖ

INSTITuITIONES RHETORICAX. 135
pto, vel à minoribus ad majora, vel à majoribus
ad minora. Haberi etiam debet ratio diverfſi-
tatis rerum ad excitandam delectationem, v. g.
jungendo parva magnis, læta triſtibus, incre-
dibilia probabilibus, utilia honeſtis, jucunda
neceſſariis.
In vituperationibus ſervanda contraria om-
nia illis, quæ de laudatione dicta ſunt.

ARTICULUS II.

Quænam Argumenta Orationum diverſarum ad
enus Exornativum pertinent, & 4πα In-
L ventio odbibenda?

Ratio Panegyrica illa propriè eſt, quæ ad
frequentem concionem vel populum con-
vocatum in laudem alicujus habetur. Ad hanc
variæ dictionis ſpecies reducuntur; & primò
quidem .
Oratio Genethliora, quæ dicitur in nativitate
Filiorum Principum aut aliarum Illuſtrium Per-
ſonarum. Pro hac ſpectanda ſunt 1. Vota
publica, preces, Sacrificia, exſpectatio ſubdi-
torum pro felici partu deſideratiſſimi Infantis.
2. Parentes, Majores, totaque Proſapia.
3. Signa vel prodigia, quæ nativitatem præ-

ceſſerunt. 4. Circumſtantiæ, quæ nativitatem

comitantur, loci, temporis, quandoque etiam
conſtellationum. 5. Conſiderandum, qui-
nam Viri magni nominis & in hiſtoriis celebrati
oodem tempore nati ſint, & inſtitutà comparatio-

ne, fieri poſſunt auguria de virtutibus rebusque

[4 : ma-

136 INSTTTOYIONES RHErYOEICX.
magnis, ab hoc Infante olim gerendis. Atten-
denda facies, forma habitũsque infantilis corpo-
ris, ſi quid ſpeciale præter naturæ ordinem in lu-

cem aftulerit. 6. Facienda pia vota precés-

que pro Infante & Parentibus.

Secundò Oratio Luſtrica ſive Gratulatori

nominis, pro qua conſideranda ſunt τ. Ce-
lebritas nominis, 400 olim Sancti, Viri ſapien-
tes, Heroés compellati fuerunt. 2. Cauſæ,

Propter quas nomen imponitur. 3. Virtutes,

vel bona omina, quæ ipsâ ſignificatione indi-
cat. 4. Merita & præclara facta, propter quæ
ali nomine quis dignus ſit. 5. Vota, quibus
nominis immortalitatem apprecamur, & ſeræ

"

͵ ᾳῃπὸἶἕ

Ε.
Μὗί]ἰἷ“ἆὗ)ἷἳ
Π
ὐ
ΓΊ,
ἰ
Π
᾿ίμ
ἰ ο
ωῃθρρΐι"ἆιἶἵ

Π

Mehlelt

ῃμ

poſteritati in ære, cedro, marmore, librisque {{ }ὺ

tranſcribimus.

Tertiòè Epimicium ſive Oratio Gratulatoria
de quovis felici eventu, vel facto aliquo beroi-
eo; pro qua ſpectandæ ſunt 1. Cauſœ læti-
tiæ publicæ & communis gratulationis. 2.
Si factum eſt v. g. victoria de hoſtibus; ho-
ſtiumrobur, inſolentia & damna, ab illis illata.
3. Repreſfus furor, domitus faſtus, amota
pericula, conſervata vel reſtituta libertas, opu-
lentia præœdæ, eædes aut captivitas hoſtilium
Ducçum. 4. Virtutes Victoris & commüilito-
num. 5§. Circumſtantiæ victoriæ, quæ per
narrationem exponuntur & amplificantur. 6.
Captæ poſt victoriam urbes, & imperü ampli-
ficatio. 7. Moderatio & prudentia Imperato-
ris in uſu victoriæ. : ι

Quar- π

Ὶ

Ε.
η μ
Π Ν

οφ ὰ

Ε:
Gehmidr.
inlyyen
Unfelnn
ΕἸ
η
ἴπγη
ἰ ῃ
ΠΞΙΟΠἨἨΕ
ἤπ! ;
͵ [ξῃῃ]͵ {
ΒΙ͂

4 TINSTITUTIONES RHETORICFENM. 137
᾽ “-Ψ- Quartò Epithalamium ſive Oratio Gratulato-
in ὰ nuptiarum; pro qua ſpectanda ſunt. 1.
μ Wobilitas, ætas, condirio, felicitas Sponſorum.
ὰ 2. Tempus, locus, perſonæ, quibus præ-
ſentibus nuptiæ celebrantur. 3. Ritus & Cœ-
υ remoniæ nuptiales, quæ diverſis gentibus olim
familiares fuerunt. 4. Ornatus & inſignia Spon-

χ.

"
Μ
Ἷ

. ſorum, annuli, corollæ, monilia, fcuta genti-
Δ Uitia, dignitates, nummi, in talem feſtivitatem
, Tn cuſi. 5. Munera, quibus Sponſi cohoneſtan-
ἰ ὶ { apparatus convivil; ludi equeſtres & pu-
Mher ς blici. 6. Vota pro ſpe Sobolis, Parentum vir-
Π ς expreſſuræ, vitæque diuturnitate.
υ Quintèò Oratio Euchariſtica vel gratiarun
ο actorta; pro qua ſpectanda ſunt I. Perſona,
quæ beneficium comulif. 2. Virtus, quæ col-
lati beneficii fuit cauſa vel occaſio, & inde de-

μ τ -. : :
1. rivata laus Benefactoris. 3. Magnitudo benefi-
η cii, quæ ex circumſtantiis perſonæ accipien-

tis, aut neceſſitatis, & utilitatis, inde conſecutæ
"Ὦ deſumitur. 4. Amor, beneficentia & libera-
ice⸗ Ἂ 8 largientis. 5. Modus, quo collatum eſt
μ penefctum. 6. bromiſlio immortalis gratitu-

"

Π
4

“ dinis & perennis memoriæ.
itün Sextò Oratio Inaugurationis, quæ habetun
, 18 Electione, Coronatione aut Conſecratione
Ρ Imperatorum, Regum, Antiſtirtum; in Crea-
fcnme tione & Inauguratione Magiſtratuum, Guber-
“ natorum; pro qua conſideranda ſunt. τ. Cir-
n cumſtantiæ loci, temporis, Perſonarum eligen-

iule- tiuiuum, affiſtentium & inaugurantium. 2. Me-
rita & virtutes illius, qui inauguratur. 3. Fa-
ὕ ἰς ͵ voz

138 INSTITuITIONFS RHFTORICX.

vor & benevolentia ſubditorum ἃς civium, ri-
tus & ſolennitates, quibus ejusmodi Inaugura-
tiones aut olim celebratæ fuerunt, aut ab exte-
ris hodiedum celebrantur. 4. Cauſæ & inſi-
gnia, quæ adhibentur Viri Principes &llluſtres,
qui ejusmodi Magiſtratus geſſerunt, & magnam

inde laudem ſunt conſecuti. 5. Spes & fidu-

cia in novum Principem. Ὶ
Septimò Oratio Dedicatoria, qua librum
aut aliud inſigne induſtriæ ac laboris noſtri opus
Principi vel Moecenati inſcribimus; pro qua

conſideranda ſunt. I. Dignitas & virtutes

Perſonæ, cui dedicamus. 2. Cauſæ, quæ ad

dedicandum impulerunt; v. g. gratitudo, meri-

ta Mœcenatis, exſpectatio patrocinii. 3. Ar-
umentum libri, vel qualitas operis, quod de-
icamus. 4. Exempla Mœcenatum, qui mu-
nera ejusmodi litteraria clementer & benevolé
ſuſceperunt.
Oétavò Oratio Funebris, quæ in funere Vi-
rorum Illuſtrium haberi ſolet; pro qua conſi-

deranda ſunt I. Mortis inclementia & ne-

ceſſitas. 2. Signa & prodigia, quæ mortem
præceſſerunt. 3. tas, locus, tempus, mor-
bi aut mortis genus, præmiſſa præparatio. 4.
Luctus publieus ex jactura tantæ Perſonæ. 5.
Media, preces & vota, pro ipſa in vivis conſer-
vanda adhibita. 6. Virtutes & merita defun-
Qi. 7. Poſteri, Hæredes, Familia. 8, Menu-
mentum, qued tumulo imponetur. 9. Gloris
poſthuma, & ſpes felicitatis æternæ.

: ΔΕΤΙ-

Π7]}.

.
2
emß

n ἢ
μμ 1
Π
Gium, ι
υ
αἰ μ
}
Π
μ
ΓῚ
.
᾿ δΠ,1}
Π
ί,
Π cum Ὶ
Ε Π
Πῃ (
ΕἸ
| Γιωωωωῃω
Ε ἢ ῃ
Ἔυἵἂςᾳτ;ἀὶπἰο
ἿΠ
Οῃἶἓἓῦἂιἵἓ
Π
: }υςῃῃἆιὶὶδ
ἢ Π]Π[Ι],γξ...
ἴγῷη

BNNN
ngn

NN .

Π Ν
,

Ἐ 4 }

ἅ }

ἩΦΡ}, ἑ

do,Mel.

}

Π

Π

μμαν,
11 15

eoen

Ἷ Π
)ΞΗΠΟ- 4"
Ἴ
: εθῃἶ“’ ᾿
ἐ .
εἰ
Ἷ ( "

4

INSTTTüuTIONES RHETORICæX. 139
ARTICUL US III.

Quænain ſpeciatim pertinent ad Inventionem ἴᾷ
( Genere Deliberativo?
Enus Deliberativum eſt id, quod cùm poſi-
tum ſit in eonſultatione, ſualionem vel diſ-
ſuaſionem complectitur. Unde aliud eſt ſua-

ſorium; aliud diſſuqſorium.

Pro Oratione ſuaſoria conſiderandum eſt,
an id, quod ſuadetur, ſit utile & honeſtum?
an pollibile? an neceſſarium? an jucun-
dum:
Ad utile pertinent bona omnia, ſive animi ſive
corporis, ſive fortunæ; ſive publica, ad felicita-
tem communem pertinentia, ſive privata, cui-

vis perſonæ in particulari propria.

Honeſtas compleétitur convenientiam natu-
ræ, legum, ſeu Divinarum, ſeu humanarum,
quæ cum re conjunctæ ſunt.
Poſſibilitas continet circumſtantias omnes,
quæ, rem facilè fieri poſſe. oſtendunt.
Neceſſitas complecétitur ea omnia, quæ con-

ſecutura ſunt ex re facta, vel non facta. Ne-

ceſſitas autem ſemper habet adjunctam ali-

quam conditionem: Non enim inſtituitur de-

liberatio de re abſolutè neceſſaria, vel quæ nul-
lo modo, aut aliter fieri non poteſt.
Jucunditas continet id omne, quod vel ani-
mum, vel corpus benè & ſuaviter afficit.
Pro Oratione Diſſuaſoria conſideranda ſunt
ea omnia, quæ prædictis ſunt contraria: an
Perne

:45 IMXSTTTOUTIONFS RHFTORICE,
pernicioſum & periculoſum ſit id, quod dif
ſuadetur? an inhoneſtum ac turpe? an im-
Fenhile „ arduum aut di fficile? an injucun-
dum? an inutile?
Maxima inſuper ratio habenda eſt perſona-
rum, quibus ſuademus aut diſſuademus. Alii
enim, ùt agreſtes & ſordidi, anteferunt utili-
tatem honeſtati: alii, virturis & gloriæ aman-
tes, rebus omnibus honeſtatem anteponunt.-
Apud utrosque variè inſtituenda eſt perſuaſio,

quà quivis re maximè alliciatur, an utilitate, am

honeſtate, an voluptate.

Diverſa autem hominum ſtudia χ tribus
potiſſimùm cognoſci dicuntur; I. ex Natio-
ne; nam pro hujus diverſitate diverſi etiam
ſunt gentium mores, ingenia, affectus; qua-
rum aliquæ ſolã honeſtate; aliæ honeſtate &

utilitate; aliæ utilitate & jucunditate; aliæ vi &

neceſſitate rapiuntur & inclinamur.

2. tate, cujus quatuor ſunt partes. In
his pueritia ludo capitur, & facilè temeréque
mutatur in horas, prœmiolis & propoſitis
pœnis movetur. : Ἵ
Adoleſcentia voluptatum ſectatrix eſt;
r iracundis & cupiditate facilè efferveſcit,
ità facilè & ſtatim ſedatur; honoris & gloriæ
eupidior eſt, quàm lucri; quippe adhuc neſcia
egeſtatis, ut fortunas tanti æſtimet multa ſj ὃ-
rat, quia multum habet futuri: hæc igitur ho-
neſta & jucunda anteponet utilibus, & ſpem
facilè concipiet.

ἐ

Ἢ

}
; Μ...ιππω
ὶ
ἐρβὶ
εἰ ὶ
ἰ
ἄ
ν (
Π
Π

--

}

}
Ε7ΠῚ
Γ}}}
μπ μ
Π

οἀπ μ

ῚΝ
Τ}

Π

luſnia.
Ε
, Μ...Ἱω) ῃ
ἨΙΡ ἰδι.

17

ἙἘΡὉΡΗΠ ἰἶἷ]ι :
ἄ μ

ἐ Ἀ }
Men καὶ

oien.

, Aern

Δ μή }

Π

ἰ α
. Ν
ὑ ὧι
ῳ
ἰ

αἰὐπν }

"

ἐή

Ὑ

ἰ Ρωροπωἷ

χ ὦ
elenelcn
Π
αι ᾿
cignn

)

]

INSTITUTIONES RHETORICX. 141
Virilis ætas amat verò mediocritatem: ut

partim utilitate, partim glorià ducatur, partim
etiam voluptate.

Seneétus lucro & quæftui inhiat, etiam tu-

. τ timer, voluptates & facetias aſpernatur: qua-
re honeſtati ac delectationi præfert utilitatem
& ſecuritatem. ' ι
Π

3. Conditione & fortunà; nam pro harum
varietate etiam varii ſunt mores; Nobiles ſiqui-
dem elaritudinis ſunt appetentes; divites opu-
lentiæ; plebeji commodorum, quæ ad corpus
pertinent. | ᾽
in eo, qui ſuadet, ſpectanda eſt virtus, ſa-

pientia, honeſtas, eloquentia, ut poſſit mente

providere, authoritate probare, & perſuadere

oratione, & vitæ exemplo præire. Igitur ſua-

dere aliquid, aut diſſuadere non eſt omnium,
ſed graviſſimæ Perſonæ, & ſanctæ, & ſapien-
tis, & honeſtæ, & diſertæ.
Ad Genus Deliberativum, præter Orationes

Juaſorias & Diſſuaſorias, pertinent & reducun-

Aur

Primò Adbortatorie, quæ à Suaſoriis diffe=
runt in eo, quòd ſuaſioni ſufficiat, ſi rem ορτί-
mam factu eſſe demonſtraverit: Adhortatio
verò etiam ſtimulos addir ad rem ſuſeipien-
am & aggrediendam; in quibus ſpectandg
undt

τ, Laus & gloria, quæ ex re colliguntur.
2. Spes rei conficiendæ.
3. Commemoratio amoris eorum erga noss
Pro quibus res ſuſcipienda ε,

142 ΤΝΕΤΙΤΌΤΙΟΝΕ5 RHETORIC.
4. Expoſitio miſeriarum ejus, de quo ſub-
levando agitur.
5. Declaratio periculi, quod nobis, vel aliis,
aut patriæ imminet.
6. Propoſita illuſtria exempla Majerum no-
ſtrorum, vel externorum in re non abſimilii.
7. Contemptus viriunm hoſtil um. 4
8. Commendata exſpectatio, quam ii, apud
quos agimus, virtutis ſuæ moverant, ob gene-
ris nobilitatem, ob indolem ſpectatiſſimam, ob
præclara geſta, &c. : ;
9. Adhibitæ preces & obſecratio.
10. Commota indignatio per declaratam
hoſtium inſolentiim. :
τι. Declarata vota populi, amicorum, pa-
triæ, omnium gentium, &c. "
12. Expoſita rei gerendæ neceſſitas propter
Pericula.
13. Adjuncta rei honeſtas. .
14. Oſtenſum dedecus, quod timetur, ſi
res non ſuſcipiaiur. εὐ τ .
15. Enumerata ea, quæ ad utilitatem confe-
runt. ἘΝ ᾽ :
16. Denique demonſtrata rei gerendæ faci-
litas &c.
Secundè Debortatoriæ, in quibus ſpectanda
ſunt .
1I. Turpitudo in re facienda, vel non facien-
da, prout dehortatio inſtituitur.
. Sententiæ variorum de re non facienda.
3. Inutilitas, quòd nihil inde boni ſperan-

: dum ſit.

{
Π
μ

—,— —
=
=

ἰ

Π
Π Π

᾽

; Ρετετοτὶε Ἷ

"Τ
Ἰμείη
νίμι
Π

Π 11

Γ1
Ε

μ

ηδὼ
}
on
rgtkone
nin erlo
"
η μ
ἢ .6' Πῃἕἵἶ
ἰχ
erik

Τυὰ

Π ῃ
u.
luen Ν

μ
ὑ

Μτῃ ἢν
Ν }
-
{

ἯΠΝ

Π ,

᾽
!

,

S

μὮ

Ἴ Π

Π

μμμι}

Π

INSTITuTIONES RHFTORICAX. 143

4. Incommoda, quæ inde timenda ſunt.
ς. Pericula, quæ impendent.
6. Impoſſibilitas, quod res fieri non poſſit.
Religio, quæ violanda eſt, ſi fiat, aut non

J

fiat.

Denique auctoritas ipſius dehortantis, cu-
jus rario haberi debet, ς Patris in filium, Im-
peratoris in milites.

FTertiò Commonitoriæ, pro quibus obſervanda
ſunt ſequentia:

τ, Cavendum, ne lædamus aut irritemus
eum, quem admonemus; quare Commonitio,

ne vehementior aut moleſtior videatur, tem-

perari debet.
2. Significandus amor & benevolentia in
eum, quem admonemus.
3. Officiosè declarandum, quàm ſponte in

bonum feratur.

4. Si Commonitio conjungi dehet cum Ob-
jurgatione, inveharur Orator in ipſum vitium,
non in perſonam.
5. Oſtendenda nonnunquam commiſeratio

in eum, qui admonetur,

6. Fingat aliquando, ſe tueri velle partes
illius, maximè ſi ſir ferocior.
z. Præmittenda quandoque congratulatio,
ut laudis & gloriæ ſtudio captus is, quem
monituri ſumus, libentius monitiones acci-
Piar.
Denique qui admonet, auctoritatem & po-
teſtatem præferre debet.

Quar-

144 IHMNSTITUTIONEBS RHETORICA.
Quartèò Conſolatoriæ, quibus mœrentem, &,
vel ex funere amici, vel alio adverſo caſu affli-
Rum conſolamur; in quibus adhibenda ſunt
I. Seria commiſeratio.
2. Adducendæ rationes, quæ Oratorem im-
pulerunt ad conſolationem ſuſcipiendam; v. g.
affinitas, cognatio, amicitia, offieium. &ce.

3. Provocandum ad Divinam Providentiam,

eui reſiſti non poteſt.
4. Laudanda fortitudo & ſapientia in ſini-
ſtris eventibus. " -
5. Demonſtrandum, reétè factorum con⸗-
ſcientiam doloris condimentum eſſe opor-
tere.

6. Glorioſam eſſe in adverſis animi fortitu-

dinem.
7. Utilem eſſe calamitatem ad morum no-
ſtrorum informationem.
8. Felices eos eſſe, qui hujusce vitæ miſe-
riis ſoluti ſunt.
9. Rerum caducarum & humanarum eam
eſſe conditionem, ut non diu permaneant-
το, Non paucos eſſe, qui eâdem advers
fortunâ utantur, eadémque incommoda pa-
tiantur.
ττ, Adverſis illuſtriorem animum noſtrum
Keri.
12. Non pauca eſſe ſimilia exempla.
Denique mortem viris probis tranſitum eſ-
ſe ad felicem vitam-

(

μ "

ἐ
Νφ
εἰ μ
τει”ρὶεὶεε,ῦ
ἰοθι
ψ άεἷεπε
ἰ ἀμ!
ε}
ἁμμὰ
Π
{μμ}}:}
γΝ ὶ

Ἰἀϊι

ὰ
εὰ

hicunnui⸗

dgmr, ,

Ν Π
{ὉΙςεΓο ἰ
ΟΠΠΙΠ

.
ἝΓΘΠ[ΘΠἹ" }
ἰχ (
S

Ν

ἰ N

βιην .
Ἴ1)}
μῃ en

}

ὶ πιυτπτππυιἶ

'

᾿

αὐὰ

μ

ΤΝ
μ

Ν

IxsTrruTIONES RHETORICæKA. 138
ARTIC ULUS IV.

Quenam ſpeciatim pertinent ad Inventionem in

: genere judiciali?
Càùm genus judiciale verſetur circa omne id,
quod ſub litem cadit, & judicio determi-
nari poteſt, ſive capitale illud ſit, & crimina

reſpiciat, ſive civile, in quo de jure agitur,

duo Oratori invenienda ſunt, quæ accuſet, &
quæ defendat, & quæ conveniant ſtatui cau-
ſæ, de qua agitur.
Status autem eſt quæſtio, quæ ex prima
cauſarum conditione naſcitur, rectéque dici-
tur conſtitutio cauſæ; v. g. ſi accuſator dicat:
Reus occidit: Status eſt hæc quæſtio: An reus
occiderit, quia in hac quæſtione tota cauſa ſtat
& ſiſtitur.
Tres ejusmodi Status in cauſa eſſe poſſunt.
τ. An ſit res, nec ne; diciturque Status
conjecturalu; quia in eo veritas conjecturis
indagatur; v. g. An Clodius inſidiatus ſit Μᾷ-

loni?

2. Quid ſit res, & quo nomine appellan-
da; diciturque Status defmitions, ſeu definiti-
vas, quia in eo facti vel rei nomen definitur;
v. g. An Julius Cæſar tyrannus ſuerit, an Rex?
3. Qualis ſit res, & dicitur Status qualita-
ti, quia in eo quæritur, qualis ſit res, an
honeſta, an æqua, vel imiqua? v. g. An cædes
Clodii utilis, honeſta & æqua fuerit? An
Gicero Lentulum Catilinariæ conjurationis

ſocium jure oeccidi juſſerit ξ
K Hue

126 INSTITüTIONES RHETORICE.

Huc pertinet ratio, ſive cauſa, quæ affer-
tur ad depellendum crimen, qua Orator reum
rationabiliter tuetur ac defendit.

Firmamentum eſt, quaod affertur ad pro-
bandum crimen, quo firmatur contra reum
ratio accuſatoris. "
Judicatio eſt ſtatus ille, ſeu quæſtio, quæ
dt antea dictum eft, ex rationis & firmamenti
conflictione oritur, quæque vocatur etiam
Judicatio, quòd in judicium veniat. Quan-
quam Status propriè dicitur, cùm quæſtio
conſideratur ſine ratione & firmamento: Ju-
dicatio verò, quando cum ratione conjuncta
ſumitur. Δ Σ
In hoc dicendi genere Oratori ad invenien-
dum maximè conducunt circumſtantiæ per-
ſonæ, loci, temporis, antecedentia, comi-
tantia, & conſequentia.
In Orationibus generis judicialis paſſim oc-
eurrunt ſequentia: ;
I1. Accuſatio, quæ inſolentiam improbi ho-
minis, gravitatem criminis, neceſſitatem pu-
niendi compleétitur; profert accuſator tabu-
las, teſtes inducit, explicat facinoris circum-
ſtantias; enumerantur etiam cauſæ adjuvan-
tes, intentio exaggeratur &c.
2. Defenſie, ſeu Apolog a: Hæc deſumitur
ἃ circumſtantiis locorum & perſonæ, quæ de-
fenditur, vel à collatis officiis, vel ab erroris
confeſſione, vel à clementia & humanitate
Judicis, vel à perſona illius, qui ascuſat, e⸗
cla⸗

κ

ΤΝ
Π ὶ
Π
Π
Γιὰ
Ν ἃ
μ ἐ
(tum ele.
Ptwvarr.
}
Μ
η ΜΙὶ
ὑμῖμι
ὶ .

Π

4 ἷῃ
Μ
hemenror:
Nicorum,
ΔΝ }
{ΠΠΠ }
ν ἴ
{ ἐγιῃ
ἀπε ι
)
ἱμι }
ἄμ

7

Μεὶν (
{
woetur ἐ
ῃ φιὶ
Weno: };
e Cniint

Π

εμ κ
.

ὰ γ. η
Ν

Π ἶ;πρτὡἢπι
Μ{ dd⸗
μ
μ

ὐ :

ὐά

4

INsTITuTIONES RHETORICX. 137

clarando, quèd ex ira, odio, avaritia &c. ac-
cuſationem ſuſceperit. :
Præcipua defenſionis pers εἴ Confutatio ac-
cuſatoris, 401: qui adverſarium refellit, æqui-
tatem ſuæ cauſæ ſimul confirmat. Manifeſti
criminis excuſatio per rationes, quibus pro-
batur, factum, quod arguitur, aliquando ]1-
citum eſſe: Id quod à ſimili & pari facto con-
firmatur.
3. Iivectiva, vel in perſonam, quod rariùs
fieri debet, vel in vitia. Hæc oſtendit faci-
rus repugnare pietati, legibus divinis & hu-
manis, patriæ moribus, majorum inſtitutis,
allegat incommoda, eoôsque affectus concitat,
qui odium & invidiam reo conflare poſ-
ſunt.
4. Expoſtulatio de accepta injuria: Diſtin-
uitur à querela, quia hæc lenior eſt, illa ve-
ementior: Continet commemorationem be-
neficiorum, quæ in eum collata ſunt, de quo
conquerimur; narrationem injuriæ, ejusque
amplificationem.
5. Deprecatio, quæ à defenſione differt,
quèd deprecatio ſuppliciter oret, non veroô
ſemper defenſio: Allegat rationes, propter
quas venia reo ſit concedenda, eoôque omnia
dirigit, ut vehementiſſimos commiſerationis
& clementiæ affectus excitet.

138 INsTITuTIONES RHETORICX.

: ARTICULVUS ν.
ὈΙΝΙΞΙΟ ORATIONIM Μ. T. CICE.
7RONIS IN TRIPLENX DICENDI
GENUS. :

Cm ſuperiùs Præcepta quædam inſtituendæ

Imitationis tradita ſint, & inter cætera
ſelectæ aliquot Orationes Tullianæ deſignatæ,
quas in triplici dicendi genere Orator ſibi ad
imitandum proponat, nunc eundem in finem

omnes, quæ ſuperſunt, M. T. Ciceronis

Orationes in tres partes juxta triplex dicendi
enus, Demonſtrativum, ſive Exornativum,
Pehtorasivaz, Judiciale diviſas ſubjici⸗
ORATIONES GENERIS DEMON-
STRATIVI.
Oratio pro M. Marcello, gratulatoria eſt.
Philippica 2. vituperatio eſt Antonii. -
lius ſtatus eſt qualitatis, quæriturque, an jure
agat Antonius, quæ egit in adminiſtratione
Reipublic?? K
Gatilinaria prima, vituperatio eſt Catilinæ.
Catilinaria ſecunda, gratulatoria eſt de ex-
bulſione Catilinæ ex urbe. .
Oratio I. poſt reditum, gratiarum eſt aétio
ad Quirites. ᾽ ͵
Oratio II. poſt reditum, gratiarum eſt actio
ad Senatum. . ο
Actiones in Verrem 2. 4. 7. 6. 7. vitupera-
tiones ſunt Verris.
Oratio pro Lege Manilia, ex parte eſt lau-
datio
Ora-

μ
χ }
Ψ
Ν

1
Ϊ

Ε:

ΓΙ

Piippie
Π

κ

μ
ἥ
71}
Π
ἤ μ
μ υ
ἘΝ
ἤ ὰ
ἝΠΠΜ ὶ
Uppie
ἰμ
Mpnee
μ ἐ
Π belon
Ν Π ᾽
η
Ὁ Ὶ
ὰ .
" ἴ }

ἵγ ε| ὈΟΗ]'ἓἐἸ

Π δὴ

Π

" ( ῃ
ευπὀεω Ι ᾗῃεπι
1 ε!
Π don
Π

l

Ν
β ςτλωὶωὶε εΠ:
μ Ϊ
{
Τ.

ἡάδι
μ υ ,

ἰ
μ ᾿
τ
"
"

Ἴω

IksrTrurloNEs RauFTORICX. 139

Oratio pro Archia Poëta, εχ parte eſt lau-
datio.

ORATIONES GNERIS DELIBERA-
TIVI.
Oratio de Provinciis Conſularibus, delibe-
ratio eſt: IIllius ſtatus eſt conjecturalis.
Philippica prima, deliberatio eſt: Ejus ſta-
tus eſt qualitatis, quæriturque, an omnia, quæ
in Calſaris actis proferuntur; fervanda ſint
jure!
Philippica tertia, ſuaſoria eſt & fimul judi-
cialis: Agitur enim in ea depœnis, & de præ-
mus.
Philippica quinta, deliberatio eſt: Illius ſta-

tus eſt conjecturalis, quæriturque, an rectè

Legati ad Antonium decernantur?
Philippica ſexta, hortatoria eſt, ut Populus
Romanus libertatem ſuam tueatur.
Philippica ſeptima, ſuaſoria eſt belli: Ejus
ſtatus eſt qualitatis.
Philippica octava, deliberatio eſt: Ejus
ſtatus eſt definitivus, quæriturque, an tumul-
tus, an bellum ſit appellandum, quod decernit
Senatus de proſequendo Antonio?
Philippica nona, deliberatio eſt: Ejus ſta-
tus eſt conjecturalis, quæriturque, an, cùm
lex ſit, ut in Legatione interfetis ſtatua po-
natur, Sulpitio mortuo in Legatione Antonia-
na ſtatua ſit ponenda? Ἔ ς
Philippica decima, deliberatio eſt: Ejus ſta-
tus eſt conjecturalis, quæriturque, an M. Bru-
3 to

140 HNSTITuTIONES RHETORIEX.

to Macedonia committenda ſit, cùm ejus po-

tentia metuenda videatur ?
Philippica undecima, deliberatio eſt: Fjus
ſtatus eſt qualitatis, agiterque de Imperatore
deligendo propter damnationem Dolabellæ,
qui in Aſia hoſt 1 arma circumferebat.
Philippica duodecima, deliberatio eſt: Ejus
ſtatus eſt qualitatis, quæriturque, an Legati
ſint, qui n iſſi ſunt ad Antonium?
Philippi adecima tertia, deliberat o eſt. Ejus
ſtatus eit conjecturalis, quæritrdque, an tuta
ſit pax cum Antonio?
Philippica decima quarta, dellberatio eſt:
Ejus ſtarus eſt qualitatis abſolutæ, quæritür-
que, an fugato Antonio, cùm pugnatum
fuiſſet ad Mutinam, retinenda ſint ſaga, vi-
GKores appellandi ſint exercitús Imperatores,
an victi appellandi ſint hoſtes?
Oratio de pace, ſuaſoria eſt pacis & con-
cordiæ inter Romanos cives.
Oratio pro Lege Manilia, ſuaſoria eſt belli.
Oratio de Lege Agraria, diſſuaſio eſt Le-
gis Agrariæ. .
Catilinaria quinta, hortatio eſt, ut de con-
juratorum peœnis fortiter Judices ſententiam
dicant; & tacitè necandos eſſe perſuadet.
Oratio pro Archia Poëta, conſoltatio eſt:
Ejus ſtatus eſt conjecturali., quæriturque, an
ſit civis Romanus? Π Ω
Oratio de Haruſpicum reſponſis, delibera-
εἶο eſt ad Senatum. ..
Divi-

Μ

ἐ

μ
η
μὰ ſes.
nnert! N
Oentoin
ἠν ύμ.
ε,
.
[

( }
μῃ
Ε:
ἐ ἰ s
Ϊ ζἰοὤω
μ
ἰ ἴ
Β

Π ΄

lbernio ἐ
Ι ᾳῃιη!.”{ἳ ΐ
Ῥνσῃἆῖὶὶ
ἀ }
5 lnrun

Cd aad 1

{ ᾿

TINSIIIUTIONES RHETORICE 141

Divinario i in Verrem, conſultatio eſt, quæ-
riturque, an Cicero, an Cœlius agere debeat
contra Verrem?

ORATIONES GENERIS8S UDICIALIS.
Oratio pro Sextio, e eſt: Ejus ſta-
tus eſt juris, quær turque, an vim publi icam
intulerit? N Negatur, imò probatur repuliſſe.
Oratio in Vatinium, rejicit teſtimonium Va-
tinii contra Sextium: Ejus ſtatus eſt conjectu-
ralis.
Oratio pro M. Ccœlio, defenſio eſt: Ejus
ſtatus eſt conjecturalis, quæriturque, an ve-
nenum M. Coelius Paràrit Clodiæ?ꝰ?
Oratio pro Cornelio Balbo, defenſio eſt:
Ejus ſtarus eſt conjecturalis, quæriturque, an
licuerit Pompejo Balbum donare civitate?

Oratio pro Milone, defenſio eſt: Ejus ſta-
tus eſt juris abſoluti, quæriturque, an jure
Milo Clodium Occiderit?
Oratio pro C. Rabirio, defenſio eſt: Ejus
ſtatus eſt con jeckturalis.
Oratio pro Q. Ligario, defenſio elt: Ejus
ſtatus eſt qualit⸗ tIs.
Oratio pro Dejotaro, defenſio eſt: Ejus ſta-
tus eſt conjecturalis, quæriturque, an Cæſa
11 Dejotarus inſidias ſtruxerit? Et negatur.
Oratio pro A. Cluentio, defenſio eſt.
Oratio pro Muræna, defenſio eſt à crimina-
tione ambitũs.
Oratio pro Flacco, defenſio eſt à crimine re-
Petundarum: Ejus ſtatus eſt con njecturalis.

Gratio

12 ΤΝΘΤΙΤΌΤΙΟΝΕ9 RHETORICX.

Dratio pro P. Sylla, defenſio eſt.
rationis pro domo ſua ſtatus eſt juris,
quæriturque, an jure in exilium pulſus fuerit
Cicero, & domus jure conſecrata?
Oratio pro Cn. Plancio, defenſio eſt: Ejus
ſtatus eſt juris, quæriturque, an jure .dilis
factus fuerit Cn. Plancius?
Oratio pro Publ. Quinctio, defenſio eſt:
Ejus ſtatus eſt juris, quæriturque, an bona
uinctii jure Nævius poſſederit?
Dratio pro Sext. Roſcio Amerino, defen-
ſio eſt: Ejus ſtatus conjecturalis eſt, quæri-
turque, an patrem occiderit?
Oratio pro Sext. Roſcio Comœdo, defen-
ſio eſt. Ἵ :
Actio 2. in Verrem, accuſatio eſt.
Actio 3. in Verrem, accuſatio eſt: Ejus ſta-
tus eſt conjecturalis. ᾿
Actio 4. in Verrem, accuſatio eſt.
Actio 5. in Verrem, accuſatio eft.
Oratio pro Fontejo, defenſio eſt à repetun-
dis: Ejus ſtatus eſt conjecturalis.
Oratio pro A. Cæcinna, defenſio eſt.
Oratio in Piſonem, invectiva eſt.
Philippica 4. invectiva eſt in Antonium.
Catilinaria 2. invectiva eſt.

LIBER

Π
Ι
11
ὶ
Ἷ
Π εὶ
ἡΐγη χ
Crnnto ὰ
η
ὰ {
εᾳὶτπἷυῃτ-οωπε
ἰδμὶ ψ
Ῥ η
ἨἨἜ»ΞΕΠ
τειπἱεχΜ ὶ
εΝ
η
(γήι]

Ε LIBER II.

τ -
ἨἹὈΜΘΠΙ De Secunda Parte Khetoricæ,
ὑ Sive
Π ᾿
μ DE DIS POSITIONE.
μ . ΓΑΡΊΓΓΙῚ
De Diſpoſitione in genere.
Σ CAkRTICULUS UNiCus.
Quid 49 quotuplex ſit Diſpoſitio, & quæ ejus
ἼΠ . in Oratione partes?
Iſpoſctio eſt rerum inventarum in ordi-
Ὅ} nem diſtributio; quæ pars non minùs
τ utilis & neceſſaria eſt ad fidem & mo-
mum faciendum, quàm inſtructa ad pugnam ac
ὐ victoriam acies, aut in corpore humano con-
οὐ formatio membrorum ad gratiam pulchritudi-

—DPDiſpoſitio duplex eſt; altera naturalis, quæ
ſinè arte inſtinctu quodam naturæ fit. Ità
ἐ enim ſunt omnes à natura comparati, ut ſi quis
μ dicturus ſit apud aliquem, exordii vice primò
præmittat aliquid, quo benevolum ſibi faciat
& attentum, aut cauſam dicendo explicet; tum
rem exponat, explicatam confirmet rationibus;
denique preces & motus adhibeat, ad flecten-
dum accommodatos; quæ ſinè præceptis omnia
Ἶ conficit.
Diſpoſitio artifcioſa eſt, quæ regulis & Ppræ-
A ceptis

2 INSTITuTIONES RHETORICA. Μ
ceptis artis, ad finem Orationis obtinendum ᾽
pertinentibus, nititur. vſekehen

