vata odia publicis utilitatibus remittere Μά
Pompejum imagine pacis, ſed Lepidum ſpecie
amicitiæ deceptos. Poſt Antonium Tarentine
Brunduſinoque fäadere, & nuptiis Jororis ille-
(tum, ſubdolæ affinitatis pœnas morte eſolviſ-

ο 46. Pacem ſine dubio poſt hæc, verum cruent am,

Lollianas, Varianäsque cladese interfebtos
Romæ Varrones, Egnatios, Julos. Nec do⸗
meſticis abſtinebatur. Abduéta Neroni uxor, &
conſulti per ludibrium konret, an concepto,
necdum edito partu, ritè nuberet. ΘΗ Accdii
& Vedii Poflionis luxus: poſtremè Eivia gra-
vis in Rempublican mater, gravior domu
Ceſurum noverca. Nihil Deorum honoribus
reliltum, cum ſe (a) templis & efigie numi-

õ ι : Φ
(a) Auguſtus adhuc vivus pro Deo coli voluit, non in
Italia aut Romæ, ſed in Provinciis, ejusque ſtatuis ᾷ ς
δπ Deorum appoſita, ſcilicet radius, hata, fulmen-

20 C. Cornelii Taciti.
num (a) per flamines & Sacerdotes coli vellet-:
ne Tiberium quidem eharitate, aut Reipublicæ
curà Succeſſorem adſèitum; ſoa quoniam ar-

rogantiam ſavitiämgue ejas introſpexerit,

comparatione deterrima ſibi gloriam quæſiviſſe.
Etenim Auguſtus paucis antè annis, cùm Tibe-
rio Tribunitiam poteſtatem à patribus rurſum
poſtularet, quanquam de habitu cultûque & in-
ſtitutis ejus jecerat, quæ velut excuſando ex-
probraret. Cæterùm ſepulturàâ morte perfectà,
templum & ccleſtes religiones decernumur.
Verſæ inde ad Tiberium preces, & ille variè

diſſerebat de magnitudine imperii, ſuà mode-

ſtia: ſolam (b) Divi Auguſti mentem tautæ
molis capacem: ſè in partem curarum ab illo
vocatum, experiendo didiciſſe, quàm arduum,
quaàm ſubjectum förtuna e , uncta onusr
proinde in civitate tot iduſtribus viris ſubnixd,
non ad unum omnia deferrent; plures facilids
munia Reipublicæ ſociatis laboribus exécuturos.

Plus in oratione tali dignitatis, quàm fidei erat,

Tiberiôque etiam in rebus, quas non oculeret,
ſeu naturà, ſive aſfuetudine, ſuſpenſa ſemper &
obſcura verba: tune verò, nitentiut ſenſus ſuos
Penitus abderet, in incertum & ambiguum ma-
gis implicabantur. At patres, quibus unus
metus, fi intelligere viderentur, in queſtus,
lachrymas, vota effundi: ad (c) effigiem Au-

guſti

(a) In numerum facerdotum non ſalùm viri adſcribe-
bantur, εὰ etiam fœminæ, ſicut & ipſa Livia Auguſti.
(b) Titulus Divi Imperatoribus ſolùm poſt mortem tri-=
buebatur. : :
(6) Erat Auguſti effigies in ipſa Cuxia.

Μ

Ν
vuinedn
Enunb
ἐ
Π
ἷν εὀἁὶᾷε
Π
ἀμ, Π
τ ρτοεν{πὶ

ἤημημ
71
Π

ἰΝ

ἤγιηιῃ
ΜΌ
᾿ιήνω
Enern),
ἄμ
}
μ
Ἵ
᾿ Π
ὑλημὶ

ὦ ἈΝ

Umeng
ἄ

ιιιιι

,

ἡξηὶ "ὴ,
ἰψι
Ὑῃ ἣ
Ὰ

μ

Ὶ
ωευΙωΜΠ. |

Π
ore μ
Ὁ ἰ
; ἀϊρῃ!
ἼΠ "
71}
ὶπἐνι Π
Π Ἢ
ἼΠ )

Π

Π

ψἰίνιαι,.
Π

εὐ ὶ

Π

ῃ

ῃχῥ;ξ[]ΠΙΠ : '
μῈ
ῃ ᾳυἁᾗυὤ
Ηὶςὶεκπ .
"
—
ο
μ "

μ

Annalium Liber Primus. 21
guſti ad genua ipſius manus tendere, (a) cùm
proferri libellum recitarique juſſit. Opes publi-
cæ continebantur, quantum civium, ſociorum-
que in armis: quot claſſes, regna, provinciæ,
tributa, aut vectigalia, & neceſſitates ac largitio-
nes, quæ cuncta ſuâ manu perſcripſerat Augu-
ſtus, addideràtque conſilium coërcendi intra
rerminos imperii, incertum metu, an per invi-
diam. Inter quæ Senatu ad infimas obteſtatio-
nes procumbente, dixit fortè Tiberius, ſé, ut
non toti Reipublice parem, itsæ quacunque pars

Νὐϊ mandaretur, us tutelam ſaſcepturum.

Tum Aſinius Gallus, interrogo, inquit, Cæſar,
(b) quluam partem Reipublicæ mandari tibi ve-
lis? Perculſus inprovisâà interrogatione, pau-
Ἰὺπι reticuit: deinde collecto animo reſpondit:
Nequaqgiam decorum pudori ſuolegere aut evi-
tare ex eo, cui in untverſum excuſari mallet.

Rurſus Gallus (etenim vultu offenſionem con-
jectaverat) non idcirco interrogatum, ait, ut

divideret, quæ ſeparari nequirent, ſed ut ,ά
confeſſione argueretur, unum elſe Reipublicæ
orpus, atque unius animo regendum. Addi-
dit laundem de Auguſto, Tiberiùmque ipſum
victoriarum ſuarum, quæque in toga per tot
annos egregiè feciſſet, admonuit. Nec ideo
iram ejus lenivit, pridem inviſus, tanquam
ductà in matrimonium Vipſaniã M. Agrippæ

(a) Rationarium Imperii, quia illo rationes publicæ
continebantur.
b) Tres Reipublicæ partes diccbantur. Prima Romam
Italiam complectebatur, Altera exercitus. Tertia Pro-
vincias.

22 C. Cornelii Taciti

fil, quæ quondam Tiberii uxor fuerat, plus-
quam civilia agitaret, (a) Pollionisque Aſinii
patris ferociam retineret. Poſt quæ L Arrun-
tius haud mulrùm diſcrepans à Galli oratione,
perinde offendit; quanquam Tiberio nulla
vVetus in Arruntium ira, ſed divitem, prom-
ptum, artibus egregiis, & pari famàâ publicè
ſuſpectabat. Quippe Auguſtus ſupremis ſer-
monibus cùm tractaret, quinam adipiſci prin-
cipem locum fuffecturi abnuerent, aut impares
vellent, vel üdem poſſent cuperéntque: M. Le-

itum dixerat capacem, ſed aſpernantem: Gal-
lum Aſinium avidum & minorem: L. Arrun-

tium non indignum, ᾽ ( caſus daretur, au-

ſurum. De prioribus conſentitur. Pro Arrun-

tio quidem Cn. Piſonem tradidére, omnésque
præter Lepidum, variis mox criminibus, ſtru⸗
ente Tiberio, circumventi ſunt. Etiam Ω. Ha-
terius & (b) Mamercus Scaurus ſuſpicacem
animum perſtrinxêre. Haterius cùm dixiſſet:
Quousque patieris Caſar, non aTdeſſe caput
Reipublicæ? Scaurus quia dixerat, ſpem dl. N

eo non irritas fore Senatüs preces, γηδα rela-
tioni conſulum jure Tribunitiæ poteſtatis non
inter-
(a) Aſinius Pollio ferociæ arguitur, quòèd ſubmittenti-
bus ſeſe aliis plus libertatis & juris ſui retineret, qui pue-

ro etiam tum privatôque Oc&ctavio magnis legionibus im-

peraverat, dein adjutor partium ſe judicaret commeruis-
ἴδ, ut regni, cujus condendi non leve momentum fue-
rat, particeps magis, quàm famulus eſſet.
(b) Vir ut Eloquentiâ clarus, ita turpis νἱτᾶ & probro-
ſus fuit. Damnatus tandem, quèd verſus famoſos ſcri⸗
pſiſſet in Tiberium, ponam imminenten voluntariâ mor-
ge prævenit. ΄

Aan

Etagtii
Enreahli
ἱμεῖι
Π
ΓΠΠῚ
11
ἐ
ΜΗ
ἐμνὰι
᾿ Ν
ἀμαν
ἐ
ΜΗ
( ι
πὐπηι
Π
(Π]ν, ὁ
Cemni-
un η
Kin ie (

.
Π μ μ ὦ
ἰ ἔμηιι.,
Ὧ }}
ΤΝ i
Tenque: A
ΠΉΜΜΠ Ί: (
{Π,. 1,. 401
Π
Ὧ Ν ἐ
ἰμιμθᾳ .
ι
ι Lind
Π ΠΠ|11
Τ}

μηρ n
mn ψΗ Ν
ἴ |7͵2κ|ἃ||͵’ ,
Μ
— —
εὐ μ
εἰνοθ du ;Γ

{

Annalium Liber Primus. 2%
interceſſeſſet. In Haterium ſtarim invedtus eſt;

Scaurum, cui implacabiliùs iraſcebatur, ſilentio

transmiſit, feſſusque clamore omnium, expo-
ſtulatione ſingulorum, flexit paulatim, ut non
fateretur ſuſcipi à ſe imperium, ſed ut negare
& rogari deſineret. Conſtat Haterium, cùm
deprecandi causâ palatium introiiſſet, ambulan-
tisque Tiberii genua advolveretur, propè à mi-
litibus interfectum, quia Tiberius caſu, an ma-
nibus ejus impeditus prociderat: neque tamen
periculo talis viri mitigatus eſt, donec Haterius
Auguſtam oraret, ejusque curatifſimis precibus
protegeretur. Multa patrum & in Auguſtam
adulatio; alii perentem, alii matrem patriæ ep-
pellandam; plerique ut nomini Cæſaris adſcri-
beretur uliæ filius, cenſebant. Ille moderan-
dos fmxrminarum honores dictitans, esdm (ὃ tem-
perantid uſurum in his, quæ ſibi tribuerentu »
cæteràùm anxius invidiàâ, & muliebre faſtigium
in diminutionem ſui accipiens, (a) ne lictorem
quidem εἰ decerni paſſus eſt, (b) arämque ad-
optionis, & alia hujuscemodi prohibuit. At
Germanico Cæſari proconſulare imperium pe-
tivit miſſique legati qui deferrent ſimul mœ-
ſtitiam ejus ob exceſſum Auguſti ſolarentur:
B 4 αυὸ

— —

(a) Licoribus præeuntibus etiam Principes fœminæ
uſeæe fuerunt exemplo Virginum Veſtalium, cùm aliàs ſo-
lis Magiſtratibus proprii ſint. Officium licdtorum mu-
liebrium erat præire, ſummovere turbam, & intra ἀο-
mum vocare amicos ad ſaltandum.
(b) Mos Romanorùm fuit, ut propagandæ memori,
caus?s, ara aut templum ſtatueretur Virtuti aut Rei,
quam celebratam volebant. Erat autem Livia teſtamen-
ἴο adoptata in familiam Juliam & nomen Auguſti.

24 6. Cornelii Taciti
quò minùs idem pro Druſo poſtularetur, eâ
causâ, quòèòd deſignatus Conſul Druſus, præ-
ſénsque erat. Candidatos Præturæ duodecim
nominavit, numerum ab Auguſto traditum: &

hortante ſenatu ut augeret, jure jurando obſtrin-

git ſe non eſſe exceſſurum. Tum primùm ἃ
campo comitia ad patres translata ſunt, nam
ad eum diem, etſi potiſſima arbitrio Principis,
quædam tamen ſtudiis Tribuum fiebant: neque
populus ademptum jus quefſtus eſt, niſi inani
rumore; & Senatus largitionibus ac precibus
fordidis exſolumus, libens tenuit, moderante
Tiberio, ne plures quàm quatuor candidaros
commendaret, ſine repulſa & ambitu deſignan-
dos. Inter quæ Tribumi blebei petivêre, ut
proprio ſumptu ederent ludos, qui de nomine
Auguſti faſtis additi Auguſtales vocarentur. Sed
decreta pecunia εχ ærario, urque per Circum
triumphali veſte uterentur, curru vehi haud
perm'ffum. Mox celebratio annua ad præto-
rem translata, cui inter cives & peregrinos ju-
risdictio eveniſſet. Hic rerum urbanarum ſtatus
erat, cùm Pannonicas legiones ſeditio incxſſit:
nullis novis cauſis, ΠΗ quòd mutatus princeps
licentiam turbarum, & ex civili bello ſpem
præmiorum eſtendebat. Caſtris æſtivis tres
fimul legiones habebantur, præſidente Junio
Blæſo, qui fine Auguſti & initiis Tiberii auditis,
ob (a) uſtitium aut gaudium, intermiſerat ſolita
munia.

—

— —

Qa) Ob mortem Auguſti publicus dolor & ceſſatio ſive
Juftitium, & gaudium propter initia Tiberii feriæ in

natali imperii indicta ſunt.

"
μ Ν

Γ Π '
αἰνϑ
εὐϑψὶ
Π ὸέ... ἓἷ

'ηπὰ

heriios
Filtir con
n noctn
ἀοά !
Π εΝ
(

κἱ ὑ

771
Π

Π an

4{1.}} ἢ
φ ἡ ὴ
Ν ὴ
ὮΠ
ἰ μιὶν
ἑ ore

μ

—
Ν

Ὶ
ὑ

ῃ
"

Ἷ
ἣΐ

Ἷ

ΞὉΜΜὈ 4

μῃ

Ἡἷἳῦπ'ἆω...ἅ ᾿

}

Ν .

Π

Ν ῃ υ
ἸΠ0 Ν
Ἱ Π
κ μ
᾿ πγοὀετεπ[εξ
or Π μ
ἡνά μ
Ἴ ut
ψ η
Π
ἐ (m
m ſeiue
μ μ
Μ
}
εμ
μ }|0}}
Π
ἴ ι
μ Ν
Π
εμ
}

Annalium Liber Primus. Π 2
munia. Eo principio laſcivire miles, diſcorda-
re, peſſimi cujusque ſermonibus præbere au-
res, denique luxum & otium cupere, diſcipli-
nam & laborem aſpernari. Erat in caſtris Per-
cennius quidam, (a) dux olim theatralium ope-
rum, dein grégarius miles, procax linguâ, &
miſcere cœtus (b) hiſtrionali ſtudio doctus. Is
imperitos animos, & quænam poſt Auguſtum
militiæ conditio ambigentes, impellere paula-
tim nocturnis colloquiis, aut flexo in veſperam
die, & delapfis melioribus, deterrimum quem-
que congregare. Poſtremò promptis jam aliis

ſeditionis miniſtris concionabundus interroga-
bat. Cur paucis Centurionibus, paucioribus tri-

bunis in modum ſorvorum obedirent? Quando
auſuros expoſcere remedia, niſi novum & nu-
tantem adhuc principem precibus vel armis
adirent? Satis per tot annos ignavià peccatum,
quod (c) tricena aut quadragena ſtipendia ſe-
nes, & plerique truncato ex vulneribus corpore
tollerent: ne dimiſſis quidem finem eſſe militiæ,
ſed apud vexillum retentos, alio vocabulo, eos-
dem labores perferre: ae fi quisttot caſus vità
ſuperaverit, trahi adhuc diverlſas in terras, ubi
B 5 per

(a) In theatro ſicut in Circo, ſuæ partes & factiones:
diſtracto ſcilicet favore plebis in hunc hiſtrionem & in il-
lum. Exin non ταγὸ in tumultum exibant, iméò pu-
gnam, imò & cædem. Dux his factionibus & ſignifer le-
viſſimus, quisque ὁ plebe, cui lingua manusque ad in-
Jurias & contumelias promptæ.
(b) Quod ſolitus erar praſtare hiſtrionibus in compa-
randis, augendis, & incitandis fationibus plaudentium.
(c) Romani miktes vicena mereri ſtipendia ex Lege te-
nebantur, & tunc Peterani dicti ſunt. =

26 6, Cornelti Taciti

per nomen agrorum, uligines paludum, vel
inculta montium accipiant Enim verò militiam
ipſam gravem, infrué uoſam, (a) denis in diem
aſſibus animam & corpus æſtimari: (b) hinc
veſtem, arma, tentoria, hinc ſævitiam centurio-
num, & vacationes munerum redimi, at hercu-
1ὸ verbera, & vulnera, duram hyemem, exer-
citas æſtates, bellum atrox, aut ſterilem pacem,
ſempiterna: nec ΔἸ levamentum, quàm {
certis ſub legibus militia iniretur, ut ſingulos
denarios mererent; ſextus decimus ſtipendii
annus finem adferret; ne ultra ſub vexillis te-
nerentur, ſed iisdem in caſtris præmium pecu-
niâà ſolveretur. (c) An prætorias cohorte:, quæ
binos denarios acceperint, quæ poſt ſexdecim
annos penatibus ſuis redd ntur, plus periculo-
rum ſuſcipere? Non obtrectari à ſe urbanas ex-

"1
Γ

cubias, ſibi tamenapud horridas gentes ὃ con-

tuberniis hoſpitem aſpici. Adſtrepebat vulgus

diverſis incitamentis: hi verberum notas. illi
canitiem, plurimi detrita tegmina & nudum
corpus exprobrantes. Poſtremò eò furoris ve-
nêre, ut tres legiones miſcere in unam agita-
verint, depulſi æmulatione, quia ſua quisque
legioni eum honorem quærebant, aliò vertunt,
atque

(a) Id eſt, ποῆτᾶ pecuniàâ, quinque crucigeri.
(b) Auéto à Julio Cæ ſare Ve, ab Auguſto ſtipendio, ab-
rogata eſt 1114 lex Gracchi, quâ militi é publico veſtem
dari juſſit ſine ulla ſtipendii detraſtione.
(c) Prætoriani erant delecti, eximii ſtaturâ, robore &
militià conſpicui, ita ut illa militia Romana eſſet velut

præmium emeritæ militiæ, niſi forté aliquande gratia

aut favor Præfectorum in delectu prævaleret.

Ε

Π

ἶ

Ν

“ἂν
ι

εὴ tile

ῳ

οωτε ἆἵω’
εμ !
τν, ἡ!
μβὺ
Μ
η μ

7

ὑ

ἐὺὴν
{ am
77
01
Πημ
Π
)
.

βυήγι
|}} Π
ἂ Ν

—

n "
μ "
ἱ
ἡάμ
ψ ῃ η

Ἰ

ine,

ΞΞ
S=

.

Π 1
, 1 χ.
η ἤγὴ
[ὐ erilott
ὙΠ Ω
Τ
ἐ [υ η
Ν

ἬΠΠΠ 1

ἐἰμρημὶμι
{
αα M 1
εὰ min
Ν Π
Π
Π
Τ
Π
αὐὐκη. .
Ν
ὶ ριὡὶἰςο ἡ
Ἐεωκἓ, Μᾗἷἓ

ἤ

Ι!
Ο[ΜΠΞ Ι Π
ε}ᾖᾳυᾶὓυ- ᾽

ἼΠ

Annali um TLiber Primus, 27

atque unà tres aquilas, & ſigna cohortium lo-
cant; (a) ſimul congerunt ceſpites, exſtruunt
tribunal, quò magis conſpicua ſedes foret.
Properantibus Blæſus advéênit, increpabar-
que, ac retinebat ſingulos, clamitans, Mea
potins cade imbuite manus: leviore fla-
gitio Legatum interficietis, quàm ab Impera-
Ἴυγ deſeiſeitis, aut incolumis fidem legionum
retinebo, aut jugulatus panitentiam accele-
rabo. Aggerebatur nihilominùs ceſpes, jäm-
que pectori usque adcreverat, cùm tandem
pervicaciâ victi inceprum omisére. Blæſus
multàâ dicendi arte, non per ſeditionem &tur-
bas deſideria militum ad Caſarem ferenda,
ait, neque veteres ab Imperatoribus priſèis,
neque ipſos à Divo Augiſto tam nova betiviſ-
Je, & panum in temhore, ineipientes Prin-
cipis curas onerari, 7 tamen tenderent in
pace tentare, quæ ne civilium quidem bello-
rum victores éxpoſtulaverint“ cur contra mo-
rem obſequii, contra fas diſeipliuæ vim me-
ditentur? (b) Decernerent Legatos Jeque co-
ram mandata darent. Acclamavêre, ut ſi-
lius Bæſi Trilunus legatione δά fungeretur,
deterétque militibus maſſionem 2 Oexdecim an-
nis: cætera mandaturos, ubi prima provenis-

lJent. Profecto juvene, modicum otium: ſed

ſuper-

(a) Pro more antiquo tribunal Imperatorum in caſtris,
ex quo militem alloquebantur, ex viridi ceſpite conſtrue-
batur.
(b) Ab hoſtibus vel ab'aliis non mittebantur Romam Le-
gati etiam ævo Principum, niſi juſſu Præfecti ſeu Reste-
ris Provinciæ, ad quem poſtulata Legatorum ſpectabant

28 C. Cornelii Taciti.
ſuperbire miles, quod filius Legati Orator

publieæ cauſæ ſatis oſtenderet, neceſſitate ex-

reſsâ, quæ per modeſtiam non obtinuiſſent.
Intere manipuli ante cœptam ſeditionem ()
Nauportum miſſi ob itinera & pontes, & alios
uſus, poſtquam turbatum in caſtris accepére,
vexilla convellunt; direptisque proximis vicis,
ipsõque Nauporto, quod municipii inſtar erat,
retinentis Centuriones irriſu & contumeliis,
poſtremò verberibus inſectantur: præcipua in
Aufidentium Rufum Præfectum caſtrorum ira,
quem direptum vehiculo, fareinis gravant,
agúntque primo in agmine, per ludibrium
rogantes, an tam immenſa onera, tam lon-
ga itinera libenter ferret? Quippe Rufus diu
manipularis, dein Centurio, mox caſtris Præ-
fectus, antiquam duramque militiam revoca-
bat, vetus operis, & laboris, & e&„ immitior,
quia toleraverat. Horum adventu redinte-
gratur ſeditio, & vagi circumjecta populaban-
tur. Blæſus paucos maximè prædaà onuſtos,
ad terrorem cæterorum, affici verberibus,
claudi carcere jubet: nam etiam tum Legato à
Centurionibus, & optimo quoque manipula-
rium parebatur. IIIi obniti trahentibus, pren-
ſare circumſtantium genua, ciere modò no-
mina ſingulorum, modè centuriam quisque,
cujus manipularis erat, cohortem, legionem;
eadem omnibus imminere clamitantes: ſimul
probra in Legatum cumulant, cœlum ac Deos
obteſtantur: nihil reliqui faciunt, quò minùs
invi-

(4) Urbs Carniolæ & illius regionis caput-

ſermn

μ
Φ η
ΓΩΝ
ᾧςτωιιοκ ἵ
εἴ
ἐ
ὐ
ἤεμήμι
,
"ὰ {{
.
{ nn
ἰ Μ{
{ΠΉ}}}"
ἐ ι
ψημν ſe
71
{ mcit⸗
4 ſidu,
lanit ὶ Ι
ἀμᾷν:
ὀ15}6ὢ3͵ Ι
μ (
ἰ μ
Γἢν κ "
ἘΡΞΓΒ ἢ
ἅῃ,
Ἡ ᾽Ἰ͵'᾽ "
Πθιῃ ὴ
,
" ) Ὁ]
Penth
" ςωἓω;ἃ
Ἣ

!

Π

Τ
β ῃ μ
,) «ἑιιΐ{ιᾗἷἆἷἓ "
ῳ
ὰ
n tü [;
Ψ "
Ν
: ΡἹΟΧΙΙΗΜἸἘ»
ἆωπωπ.ὼ
Γ Π
ὑ }
,
Ν un -

μ .

)
η werdo⸗
χ Π]
1

διρμὰρ.
ΤΝ

1 γοίμη
Π
" "
εῃἹθὀΟ Ν
. Cgällen
ἰ ,
γἱδ! ἷ“ἷ
un N
ἿἊ
4

Ἷ

Ἱ μ,..

— Annalinum Liber Primus. 29
invidiam, miſericordiam, metum, & iras per-

moverent. Accurritur ab univerſis, & carce-

re effracto, ſolvum vincula, deſertorésque,
ac rerum capitalium damnatos ſibi immiſcent.
Flagrantior inde vis, plures ſeditioni duces;
& Vibulenus quidam gregarius miles, ante
tribunal Blæſi allevatus circumſtantium hume-
ris, apud turbatos, & quid pararet intentos:
Los quidem, inquit, bis innocentilus & mi-
Serrimis lumen & Tpiritum reddidiſtise ſed
uis fratri meo vitam, quis fratrem mihi
reddit? Quem miſſam ad Vos à Germanicoex-
ercitu de communibus commodis, nocte proxi-
mä jngulavit per gladiatores ſuos, quos in
exitiunm militum habet atque armat. Reſpon-
de Blaſe, ubi cadaver abjeceris? Ne boſtes
Tn ſöèpulturam invidente cum oſculis, Gum
achrymis dolorem meum implevero, me quo-
que trucidari jube; dum interfectos nullum
ob ſelus, ſed quia utilitati legionum conſule-
bamus, hi Jeèpeliant. Incendebat hæe fletu,
& peâtus arque os manibus verberans: mox
disjectis, quorum per humeros ſuſtinebatur,
Præceps & ſingulorum pedibus advolutus,
tantum conſternationis invidiæque concivit,
ut pars militum, gladiatores, qui è& ſervitio
Blæſi erant, pars cæteram ejusdem familiam
vincirent, alli ad quærendum corpus effunde-
rentur, ac ni properè neque corpus ullum
Treperiri, & ſervos adhibitis cruciatibus abnue-
re cædem, neque illi fuiſſe unquam frarrem
Pernotuiſſet, haud multùm ab exitio Lega-
ti aberant. Tribunos tamen ac Præfectum
caſtro-

,9 , Ο Cmxrelii Taciti :

caſtrorum extrusère. Sarcinæ fugientium di-
reptæ, & Centurio Lucillus interficitur, cui
militaribus facetiis vocabulum, Cedo alteram,
indiderant: quia (a) fractà vite in tergo mi-
litis, alteram clarà voce, ac rurſus aliam
poſcebat: cæteros latebræ texêre, uno retento
Clemente Julio, qui perferendis militum man-
datis habebatur idoneus ob promptum inge-
nium. (Qun ipſæ inter ſe legiones Octava
& Quintadecima ferrum parabant: dum Cen-
turionem cognomento Sirpicum illa morti
depoſuit, Quintadecumani tuentur: ni mi-
les Nonanus preces & adverſum aſpernantis,

minas interjeciſſet. Hæc audita, quamquam

abſtruſum, & triſtiſſima quæque maximè oc-

cultantem Tiberium perpulèêre, ut Druſum fi-

lium cum Primoribus civitatis, duabúsque
Prætoriis cohortibus mitteret, nullis ſatis cer-
tis mandatis, ex re conſulturum; & cohortes
delecto milite ſupra ſolitum firmatæ. Addi-
tur magna pars Prætoriani Equitis, & robo-
ra Germanorum, (b) qui tum cuſtodes Im-

peratorum aderant: ſimul prætorii Præfectus

Mlius

—.—

(a) Militari lege cautum erat, ut ſi miles, qui à Duce
ob crimen cœditur, vitem frangeret, aut Centurionis vel
tribuni manum teneret, de gradu dejectus militià amo-
veretur. Si autem manus inferret violentas, capite lue-
ret. Hic autem intelligitur fractam eſſe vitem à Centu-
rione, cùm in tergum militis ſæviret, non à milite, qui
vim repelleret.

(b) TLiberius recepit iterum in cuſtodiam corporis

Germanos, quos Auguctus poſt cladem Varianam rfeli-
querat.

Aun
ὮΝ

ὁ

ίξμνθπὶ)
ἐ
ι
Ν
Π Ν
Ι Ροἷἷ]}'
Ἷ
ounbs
ingen mnn
Π 71
ἱμϊπἴι
ἰ ὰ
ὑ munmn
ὰ ὰ
" :

Ὑ unuleu I

ſupum ι
Π
Π
ἤ"!, ἶῃ

Ν ἡην
.
Ἅ ὶ
Ν
ὑχῃ

Ὦ} Ρ
"

—

Uri⸗ ι

Ν
genin ὑ
ῖὶπ’ετᾖαωτ, ι
ἢ
) ᾿Μἰ{ἵ”ιἰἴΐἢ
»πωτ.;τξ....
Ν
ΔὮ μῃ
η ,
ππμης
}..,}1
: ἐ
Π 11
Wenmr: II.
Ἱ
Ν

μ ΠΗ . -

ὙΝ τ
) udo
αἰδ ς
m ὑ
ἐπι!, kl.
οο
πα }
Σ υ
ἐ

ΡῈ —
ies gin D
μ
ααἰ! }
ῖ αδ ο
Ω {

4
"

Annalium Liber Primus. 31

lius Sejanus, collega Straboni Patri ſue

datus, magnà apud Tiberium auctoritate, re-

Cctor juveni, & cæteris periculorum præmio-
rúmque oſtentator. Druſo propinquanti,

quaſi per officium obviæ fuêre legiones: non
lætæ, t aſſolet, (a) neque inſignibus fulgen-
tes, ſed illuvie deformi & vultu, quanquam
mœ ſttitiam imitarentur, con umaciæ propio-
res. Poſtquam vallum introiit portas ſtatio-

nbus firnant, globos armaorum certis ca-

ſtrorum ο 15 operiri jubent, cæteri tribunal
ingenti gmine circumveniunt. Stabat Dru-
ſus ſilen ium manu polſcens. IIli quoties ocu-
los ad multitudinem retulerant, vocibus tru-
culentis ſtrepêre; ru sùm viſo Cæſare trepi-
dare: murmur incertum, atrox clamor, &
repentè quies. Diverfis animorum motibus
pavebant, terrebantque. Tandem interrupto
tumultu litter s patris recitat, in quibus per-
ſeriptum erat, pracipuam ipſi fortiſſimarum
legionum curam, quibuseum plurima bella to-
leraviſſet, ubi primum à lultu requiéſſet ani-
mus, alturum apud Patres de poſtalatis eo-
rum, miſeſſe interim filium, ut ſiné cunctatio-
326 concederet, quæ ſtatim tribui polſent: cæ-
tera denatui ſorvanda, quem neque gratiæ,
neque ſoèveritatis expertem baberi par eſſet.
Reſponſum eſt à concione, mandata Clemen-
ti Centurtoni, quæ perferret. Is orditur de
miſſione à ſoèdecim annis: de pramiis Reie mi-
Σ

—

(4) Rebus kætis militià proſperâ ornati conſueverant
militaria ſigna lauro, floribus, unguentis, &.

32 C. Cornelii Taciti
litiæ: ut (a) denzrius diurnum ensgen
foret: ne veterani ſich vexillo haberentur.
Ad ea Druſus, cùm arbitrium Senatús & Ῥὰν
tris obrenderet, clamore turbatur. CQur ve-
niſſet, neque augendis militum ſtipendiis, ne-
κ allevandis laboribus, denique οά bene-
Ffaciendi licentib At bercule verbera & ne-
cem cunctis permitti. Tiberium olim nomine
Auguſti deſideria legionum ſrieſtrari ſolitum:
asdem artes Druſum retuliſſe, nunquaämne
ad ſe niſi flios familiarum venturos? Novum
id plane, quod Imperator ſola militis commo-
da ad Senatum rejiciat, eundem verò Sena-
tum conſulendum, quoties ſipplicia aut præ-
lia indicantur. An pramia ſub Dominis, pæ-
nas ſine arbitrio elſe? Poſtremo deſerunt tri-
bunal, ut quis prætorianorum militum, ami-
cormve Cæſaris occurreret, manus intentan-
tes, cauſam diſcordiæ & initium armorum:
maximè infenſi (b) Cn. Lentulo, quòd is an-
te alios ætate & gloria belli, firmare Druſum
credebatur, & illa malitiæ flagitia primus aſper-
nari. Nec multò poſt digredientem cum Cæ-
fare, ac proviſo periculo hiberna caſtra τέρον
ι ' tentem,

— d ꝰ d(——

(a) Denarius valebat decem aſſes Romanos, poſtea ſub
Auguſto duodecim. Triginta denarii æquabant aureum
noſtræ monetæ, qui erat ſtipendium menſtruum. Duo-
decim aurei ſtipendium annuum. Nunc igitur petunt
denarium ſolidum duodecim aſſium, ſicque lucrati fuis-
ſent in diem duos afles Romanos, in menſem quinque
denarios Romanos. UMD
(b) In viro hoc ſtrenuo laudatur bellica gloria trium-
pho nata, bene tolerata paupertas. Deinde magnæ opeés

innocenter partæ & modeſle habitæ.

R
Ν

}
μ} Π
μ κ
4 Π
[υὼῃιὶὃ) ῳᾖ
ηκὃ
μῃ ι
ἑ
ἣν ignnnt
orbiu
erſeah⸗
Μ !
Π
μ
{ :
Ἴ ι
Π -
Π
Π
Ἰμ ι
Ἱ

ὶ

}ἷὼἑῖ. μ

Ε

λη ί,

Ρἁτετωτᾗ;όῤβζ
mumit⸗

!
"
᾽

,

171

,
nn ῃ Ul.
" , ,.
ὑ 1
᾿ΠΠ}}}}.
.
ἩΠΠ]} {

ᾗὓ ΜΜ ,

ἼΠΠΝ
ἼΠΠ
Ἱ ) μ
{Ἱ Δ| 1
Diniußhe⸗
Ν μ τ
ἿΠ
Μ Μ
11 {Π|11:
κά
Π ὴ

Μ .

( ΠῈ
Π

=—
nos lae '
μ innil
kuum. ὑ
ΤΝ
ἵ {

“ Ἷ !
ἰα ῳ

Annalium Liber Primur. 33

rxentem, circumſiſtunt rogitantes, quò perge-

ſtuis
17

γο; ἡ Ad Inperatorem, an ad Pattes ut il-
lic quoque commodis legionum adverſaretur
Simul ingruunt, ſaxa jaciunt; jäamque lapidis
jctu cruentus & exitii certus, accurſu multi-
tudinis, quæ cum Druſo advenerat, prote-
ς eſt. Noctem mingcem & in ſcelus eru-
pturam ſors linivit Nam Luna elaro repen-
tè cœl! (a) viſa langueſcere. Id milæzs ratio-
nis ignarus omen Præſentium accepit, ac ſuis
laboribus defectionem ſideris aſſimulans, pro-
peréque céſſura quæ pergerent, ſ fulgor 495 cla-
ritudo Deæ reäderetur. (b) Igitur æris ſo-
nò, tübarum cornuumque concentu ſtrepe-
έ : prout ſplendidior, obſcuriõrve;, lætari,
aut mœrere: & poſtquam ortæ nubes offecéê-
ὃς viſui, creditůmque conditam tenebris, ut
ſunt mobiles ad ſuperſtitionem perculſæ ſemel
mentes; ſebi æternum laborem portendi, ſua
facinora averſari deos lamentantur. Utendum
inclinatione εὰ Cæſar, & quæ caſus obtulerat,
in ſapientiam vertenda ratus, circumiri tentoria
jubet. Accitur Centurio Clemens, & ſi qui alii
bonis artibus grati in vulgus, 11 vigiliis, ſtationi-
bus cuſtodiis portarum ſe inferunt, ſpem offe-
runt, metum intendunt. Quvusque filium im-
peratoris obſidebimus? Quiscertaminum ſinir!
Percennione & Vibaleno Sacramentunm n
umus?

(a) Viſa obſcurari vel Eclipſim pati
(b) Fuit hec Romanorum ſuperftitio, ut Lunæ defi-
cienti, &, ùt credebant, laboranti tubarum buccinaruùm-
que ſonitu ſuccurrere, eamque animare vellent.

34 C. Cornelii Taciti
ſamus? Percennius & Vibulenus Stipendia mi-
litibus, agros emeritis largientur? Denique (a)
ῥγο Neronibus & Druſis, imperiunz popueli Ro- luln
mani capeſſent? Quin potins, ut ο Π in lenlun
culpam, ita primi ad pæœnitenztiam ſumus? SI μ
Tarda ſunt quæ in commune expoſtulantar: μ
privatam gratiam ſtatim mereare, ſtatim re- peneente
cipias. Commotis per hæc mentibus, & inter Π
ſe ſuſpectis, (b) tironem à veterano, legionem {
à legione diſſociant. Tum redire paulatim amor ldent
obſequii: omittant portas, ſigna unum in lo- χ }
cum principio ſeditionis congregata, ſuas in ſe- μ
des referunt. Druſus orto die, & vocatàâ con- Τ}
cione, quanquam rudis dicendi, nobilitate in- ψ
genità, incuſat priora, probat præſentia, negat εο
Je terrore & minis vincir flexos ad modeſtiam ἰγμηὶ
Iſe videat, ſi ſupplices audiat, Nripturum patri, damen
ut placatus legionum preces exciperet. Oran- mmons)
tibus, rurſum idem Blæſus, & L. Apronius Π
eques Romanus (c) ἃ cohorte Druſi, Juſtusque Ὶ
Cato- ψευ
(a) Hic intelligit Tiberium, & Filium Tiberii Druſum, Π
& etiam Druſum patrem Germanici & Germanicum ipſum imin
vel cæteros, qui ejusdem familiæ Claudiæ ſuccedere & ΜΗ
habere imperium poterant. L {}}|} 9
(b) Tirones dicuntur, qui nondum militiam incepère, '
nondum Centuriæ cohorti ac legioni adſcripti, ſed tan-
cùm delecti ſeu conſcripti ſunt. Alii Tirones, de quibus Ν
hic Taeitus, ſunt, qui jam aliquot ſtipendia fecerunt, μ

—

. " . .“ΔἋ" ἷἷἆὃξ'χνν᾽᾽:᾽.
ſed nondum ſunt exautorati aut emeriti, in quo diſtin- D
guuntur à Veteranis, qui jam ſua ſtipendia expleverunt, nninua
& taenm adhuc ſub vexillo retinentur. Cæterorum im- n
. ebene

amunes, niſi propulſandi hoſtis. Π
(c) Habebant Principes ejusmodi ſpecialem cohortem .
micorum.

Nentbde

erno lann
ΕΡἈ }

{Π| η }}

Π Πμ}}.

᾽ λ
ιή
nobilittkein.
enti,ngt
Π
7fturunznr,
χ η
Π
᾽11}
ν
———
Π Tbeini,
Cammoun nin
αἰεἰμαεὶ

ἰ εμ
Ἷ μ ῃ
1 ,ὀξ ηυω
εἰ η
Ἅ ἐ:
ο
Cetetonn

querent: caſtra infauſta temeratagque, & ſo-
C 2

Amhnalium Liber Primur. 35
Catonius primi (a) ordinis centurio, ad Tibe-
rium mittuntur. Certatum inde ſententiis, cùm
Δ operiendos legator, atque interim comit ate
erm uleendum militemn cenſerent: alii fortio-
γίδες remediiz agendum: nihil in vulgo mo-
dicum: terrere, ni paveant : ubi pertimuerint,
impunè contemni: dum ſieperſtitio urgeat, ad-
jiciendos ex duce metus, ſublatis ſoditionis au-
Soribus. Prompfum ad aſperiora ingenium
Druſo erat: vocatos Vibalenum & Percennium
interfici jubet. Tradunt plerique intra ta-
bernaculum ducis obrutos; alii corpora extra
vallum abjecta oſtentui. Tum ut quisque præ-
cipuus turbator, conquiſiti, & pars extra caſtra
Palnue à centurionibus, aut prætoriarum co-
dortium militibus cæſi: quosdam ipſi manipu-
l, documentum fidei tradidére. Auxerat mili-
tum curas præmatura hyems, imbribus conti-
nuis, adeôque ſævis, ut non egredi tentoria;,
congregari inter ſe; vix tutari ſigna poſſent,
quæ turbidine atque undà raptabantur. Dura-
Pat & formido cæleſtis iræ, nec fruſtrà aaver-
ſus impios hebeſéere ſidera, ruere tempeſtatés:
non aliud malorum levamentum, quane ſi lin-

luto

— —

(a) Erat caput & dutor omnium Centurionum. Im-
perabat quidem tantùm ſuæ Centuriæ, ſed quia mandata
Imperatorum aut Tribunorum ſepe per illum edebantur
in vulgus, etiam in acie ipſum aſpetabant, & ad ipſius
nutum ſiſtebant vel procedebant, ipſe regebat Aquilam,
& ſub iter ille τεῆχαπι evellebat, dabatque Signifero. In
ipſa acie ſtabat ad Aquilam, eamque tuebatur. Vocaba-
tur etiam Centurio primi pili vel Primopiles.

36 Ο. Cornelii Taciti

luto piaculo ſuis quisque˖ hibernis reddereniu

Primùm octava, dein quinta decuma legio re-
diêre. Nonamus operiendas Tiberii epiſtolas
clamitaverat, mox deſolatus aliorum diſceſſione,
imminentem neceſſitatem ſpontè prævenit; &
Druſus non exſpectato legatorum regreſſu, quia
Præſentia ſatis conſederant, in urbem rediit.
Iisdem ferme diebus, iisdem cauſis Germanicæ
legiones turbatæ, quantèò plures, tantò violen-
tius: & magna ſpe fore, ut Germanicus Cæſar
imperium alterius pati nequiret, darétque ſe le-
gionibus ΝἹ ſua cuncta tracturus. Duo apud
ripam Rheni exercitus erant, cui nomen Supe-
riori, ſub C. Silio legato; inferiorem A. Cæ-
cinna curabat. Regimen ſummæ rei penes
Germanicum, agendo Galliarum cenſui tum in-
tentum. Sed quibus Silius moderabatur, mente
ambiguâ, fortunam ſeditionis alienæ ſpecula-
bantur: inferioris exercitus miles in rabiem
prolapſus eſt, orto ab una & viceſimanis quin-
tanisque initio, & tractis primâ quoque ac vi-
ceſimà legionibus. Nam iisdem æſtivis in fini-
bus Ubiorum habebantur per otium aut levia
munia. Igitur audito fine Auguſti, (a) verna-
cula multitudo, nuper acto in urbe delectu, la-
ſciviæ ſueta, laborum intolerans, implere cæte-
rorum rudes animos: Veniſſe tempus, quo ve-
terani maturam miſſionem, juvenes largiora
Kipendia, cuncti modum miſeriarum expoſce-
rent,

(4) Sunt 11 milites qui nuntiat Romæ Varianâ clade

ſubitò conſcripti abh Auguſto, & ad tuendam Rheni ri-
bpam miſſi fuerant.

κ

Ἱ
"

ἐ
" μδ
;ςξῃῃὶὤπ ῖ
εγ δον
ἐπι
μ }
Π ,
η
ΜῬΘ Ρὶιτἷ!

Π
ι
ἰ 1πῃ
Ἰπονὶ
Π λΝν
μ
ι
ſgiemse
ἰ
Π
Dilerori
ε}
μῃ }΄υ

Ν

ἵ '
Ὶ ἵἔ“’ὰ)'εω“ΐεἰ

Δ,
; φΜ;ζ
᾿

e I

Δ}
Π ,
Ἱ η
Ὦ Mo
ἜΝ
norem 4, C.
mn kei ene⸗
Nüahiitmin.
ἀ Ν
Τ}
111
Ὧ 1}

6 ſnn
ὑ!

αἔπ ὶ
Π
τἀὐ μ
Π μ
nnerecrte
ἼΝ
μ ΜΗ
μῈ }
Μ
—

— Ἴ
α Ἵ{}}"
αἰα "

Ἴἶ[ἓϊἶὗοῃἠ Ϊ

Amnnalium Liber Primurs. 37
rent, ſævitiamque centarionum ulciſeerentur.
Non unus hæc, ut Pannonicas inter legiones,
Percennius, nec apud trepidas militum aures
alios validiores exercitus reſpicientium, ſed
multa ſeditionis ora vocésque: ſua in manu
ſitam rem Romanam, ſuts viétoriis augeri
Rempublicam (a) in ſuum cognomentum ad-
ſeiſci imperatorer. Nec legatus obviam ibat:
quippe plurium vecordia conſtantiam exeme-
rat. Repentè lymphati, diſtrictis gladiis in cen-
turiones invadunt: ea vetuſtiſſima militaribus
odüs materies, & ſæviendi principium: pro-
ſtratos verberibus mulctant (b) ſexageni ſingu-
los, ut numerum centurionum adæquarent.
Tum convulſos laniatôsque & partim exani-
mes, ante vallum aut in amnem Rhenum pro-
jiciunt. Septimus cum perfugiſſet ad tribunal,
pedibusque Cæcinnæ advolveretur, εὸ usque
flagitatus eſt, donec ad exitium dederetur. Caſ-
ſius Chærea mox cæde C. Cæſaris memoriam
apud poſteros adeptus, tum adoleſcens, & ani-
mi ferox, inter obſtantes & armatos ferro viam
patefecit. Non tribunus ultra, non caſtrorum
pPræfectus jus obtinuit: vigilias, ſtationes, & ſi
quæ alia præſens uſus indixerat, ipſi patieban-
3 tur.
(a) Ja&tant ſeditioſi à Legionibus Germanicis dici im-
peratores Germanicos. Sic Druſus Germanicus, Clau-
dius, Caligula dicti Germanici.
(b) In Legione ſexaginta Centuriones erant, duo in
quolibet manipulo, & triginta erant manipuli. Mani-
pulus ex centum & viginti militibus conſtabat, divideba-
türque in duas partes, quas Ordines vocabant: cuilibet
Ordini ἐ ſexaginta militibus unus præerat Centurio.

28 C. Cornelii Taciti

tur. Id militares animos altiùs conjectantibus

præcipuum indicium magni atque implacabilis
motus, quod neque disjecfi, nec paucorum in-
ſtinctu, ſed pariter ardeſcerent, pariter ſilerent,
tantà æqualitate & conſtantiâ, ut regi crederes.
Interea Germanico per Gallias, ut diximus, cen-
ſus aecipienti, exceſſiſſe Auguſtum affertur.
Neptem ejus Agrippinam in matrimonio, plu-
résque ex ea liberos habebat. Ipſe Druſo fratre
Tiberii genitus, Auguſtæ nepos, ſed anaius ος-
cultis in ſe patrui aviæque odiis, quorum cauſæ
acriores, quia iniquæ. Quippe Druſi magna
apud populum Romanum memoria, (8) crede-
batũrque, ſi rerum potitus foret, liberalitatem
redditurus, unde in Germanicum favor, & ſpes
eadem. Nam juveni civile ingenium, mira co-
mitas, & diverſa à Tiberüſermone, vultu, adro-
gantibus & obſcuris. Accedebant muliebres
offenſiones, novercalibus Liviæ in Agrippinam
ſtimulis: atque ipſa Agrippina paulò commo-
tior, niſi quod eaſtitate, & mariti amore, quam-
vis indomitum animum in bonum avertebat.
Sed Germanicus quantò ſummæ ſpei propior,
tantò impenfius pro Tiberio niti. (b) Sequanos
proximos, & Belgarum civitates in verba ejus
adigit. Dehinc audito legionum tumultu, ra-
ptim profectus, obvias extra caſtra habuit, de-
jectis in terram oculis velut pœnitentiàâ. Poſt-
quam

(4) Imò prodita εἴ à Fiberio Germanici Epiſtola, qua
