legibus cauta ſunt, aut in mores recepta. 4.
Quæ ità probata ſunt, ut his ipſe adverſarius
non con radicat.
Argumenta probabilia ſunt I. quæ ferè ſem-
per accidunt (& dicuntur firmiſſima) ùt liberos
à parentibus amari. 2. Ea, quæ communiæſti-
matione propè certa ſunt (& dicuntur propen-
ſiora) ùt eum, qui resétè valet, in craſtinum
perventurum. 3. Ea, quæ ſimplicem aliquam
ſpeciem habent veritatis& dicuntur non re-
pugnantia) ùt in domo furtum factum ab eo,
qui domi fuit.
Argumenta dubia ſunt, quæ ambiguam fa-
eiunf Fidem. Verùm ad probandum id, quod
eſt dubium, id, quod probabile eſt, poteſt ad-

hiberi; v. g. Sit dubium, an omnes Catilinæ ſocii

conjurârint; ſumetur illud, quod probałile eſt:
Homines æris alieni magnirudine opprefſſos, eos
denique egentes & ſump: uoſos, facilè adduci,
ut conjurent.

Deſu-

.

μ
Ω
μ For
eeprome
}
μ
ἼΠ Ν
ἐφ
Π
Π
Π
Ur, Π
LoNert
Ἵ Atern
,

᾽

εἰχ ἥπνι

ἔμῃνιι
Ν

ΤῊ

' ὴ ῳ

ἢ

“᾿
lennm

Ὶ

INSTIIUITIONES RHETORICAX. 23
Deſumuntur autem Argumenta ex Locis Rhe-

ttricis, quos Cicero appellat Argumentorum

Sedes vel Fontes, in quibus latent, & ex quibus
ſunt depromenda. ,
Duplex autem & Locorum Rhetoricorum

ῳ Genus: alterum eſt Locorum Intrinſecorum ſeu

ἢ

Π η
adimm. 1
ſeuntconn
lentes 10
electll
ἐἤ ι

{ {{ΠΠ}}|}

Inſitorum, hoc eſt, eorum, quæ ipſi rei, de qua
eſt quæſtio, quodammodo inſita & intrinſeca
ſunt
Alterum eſt Locorum Extrinſecorum ſive Ke-
motorum, hoc eſt, eorum quæ aliunde eruun-
tur, vocanturque extrinſecùs accerſiti.
Loci Rhetorici Intrinſeci ſive Inſiti ſunt nu-
mero ſexdecim: Definitio, Enumeratio parti-

um, Notatio nominis, Conjugata, Genus, For-

ma, Similitudo, Diſſimilitudo , Οὐηϊγαγία &
Repugnantia, Adjunktta, Antecedentia, Conſe-
quentia, Cauſæ, Effebta, Comparatio. De Lo-
cis Extrinſecis ſive Remotis forisque aſſumptis
1 Cap. 2,.

ARTICUL US 1I.
Ε DEFINITIONE.
Quid ΠῈ Defnitio, 85 quot modis fiat ⁵
DRhnitio eſt Oratio explicans naturam rei;
vel, ut Cicero 2. de Oratore ait: Definitio
eſt earum rerum, quæ ſunt ejus rei propriæ,
quam definire volumus, brevis & circumſcri-

Pta explicatio.

Modus conſtruendi Definitionem eſt iſte:
Accipe aliquid, quod Defianito commune eſt
eum aliis, vocaturque à Philoſophis Genus,
ς Β4 dein-

24 IHXNSTITUuTIONEFS RHFTORICEYXI.
deinde ſume aliquid, quod ſit eidem peculiare

ac proprium; idque ab iisdem Philoſophis Dif-

ferentia nuncupatur:: Sic Rhetorica definitur:
Ars bene dicendi. Ars ο Genus; quia hoc

Rhetoricæ cum Grammatica, Poëſi, Pictura,

cæterisque Artibus eſt eommune. Bene veròè
dicere eſt illius Differentia, quia hoc illi pro-
prium ac ſpeciale eſt.

͵

Heæc Definitio dicitur eſſentialis, & conſtrui-
tur per ea, in quibus rei definitæ natura ſive

Alia eſt Definitio non eſſentialis, Oratoribus

familiarior & uſitatior, quæ & Deſcriptio ap-
Pellatur: & variis modis componitur.

Primè per Cauſas, quando rei natura expri-

reitur per eas res, à quibus habet, ut ſit & ta-
lis ſit. Sic Cic. lib. I. de Legib. Hominem de-

finit à ratione, quæ 6 ipſius Cauſa Formalis,

ὃτ ajunt Philoſophi. Animal hoc providum ac
JigaX, miltislex, axutum, memor, plenum ra-

tionis & cozſilti, gaem vocamiess hominem,pracla-
γά giddainzaonditione geve: atum 6{1 à Supremo
Deo. Sotnä eſt enim ex tot animantinm generibis
ἰ ήηε natnr, is pàrticebs rationis, cum catera ſint
Ο Σ éberIa. Ἐ εῚ ’
Π οάετα pertinet illa hominis Definitio ex Se-
ἰ ο , v6,umnia bono ο conſtazt. Yitam fer-
Ί, on, mendat, ſarpor. ὐ αώ, velocikas ocer-
, Η ΠΣ fortia dorſo jenmenta ſint, quaris!?
Datim eorum, bic uenus eßt aſus ſareinam ferre. In
οσμο 1agtitsprima eſt,ſe inveſtigare debet ſe-
Ρ Σ Σ .τυ“α”ε;"ξ & in-
ὐφζε, έ i ἐ 2 ι’)ίὓἑ;’;:τωε;σ”ᾷ ſt, li naſoi-
; 722

2 μ

ὶ

| {ἔέᾳπἰἅΐπα
΄ τ'ω’ρεωψὗ“

Uermel 4
Π
ἐ
ρ;ψ“ί!ωνἶ ὶ

εὐ {{{|{]|| Π

Ἷ
᾿

'

μ

=,

D

χ:
(

}
Ῥ 0

ΠΠ bon
Π

Μη;

Emm
immi,
Π
,11}

Ἷ

lutert

. Μ

ΐἶνἶΐἰέἵἑ-,ῃς

᾿Μήηῃ

ἐ

Ϊ ἶἶ”)' (

Μ
{

Ϊ “Μΐίὲ;ζ
Ω

} Β......» ἧ
ΠΗ Ἡὗκἢῖι

17

Ἱ μ

Π Nunnd

ἡνθμμ}.
Χ η

Oe.

KmmeN
η

Π

ἽΓ ς

Ν

Ἷ

Ξ5Βεΐὶπι»ι.ιο...κξ
μ }ΠΜ}}

)
{
νυν

INSTIuTIONES RHETORICKN. 23

I tur, quo cenſotur. In homine optimum quid eſt è&

Rattos häc antecedit animalia, Deos ſéquitur.

Natio ergò perfecta proprium hominis bonum eſt.

catera illi cum animalibus ſatisque communia
ſunt. Valet? Et Leones. Formoſas eft? Et Pavo-
nes. Velox eſt ?à Et Equi. Non dicozin his omnibus
vincitur. Non quæro, quid in ſè maximum habeat,
ſed quid ſaum!? Corpus habett Et arbores. Habet
impetum & motum voluntarium? Etbeſtiæ &
vermes., Habet vocem? Sed quanto clariorem

canes, acutiorem aquilæ, graviorem tauri, dul-

ciorem mobiliorébaque laſtiniæ! Luid in homine
proprium? Ratio. Hæc recta & conſummata feli-

citatem honzinis implevit.

Secundò per Effecta; qui definiendi modus

Oratoribus eſt frequentior; quia notiora ſolent

eſſe Effecta, quàm Cauſæ; cùm res deſignatur
per ea, quæ ab ipſa procedunt. [τὰ Cicero vi-
rum bonum definit ab Effectis pro Cæcinna:
Vereor de tali viro ne plus dicam, qudm vos aut
ſentiatis, aut abud vos commemorari velitis.
Quapropter hoc d cam, nunquam ejts auctorita-
tem niminmvalere, ujus pruaenttamPopiulasRo-
manus in cavendonon 122 decipienaoperſpeverit,
: Juris Civilis rationem nunquam ab'zaquitate
υ ) ; qui tot annos ingenium, laborem, i-

dem ſiam Popilo Romano promptam expoſitam-

AJue prabuerit ; φη itàbonus &ͤ juſtus vir eſt, ut
natura, nos Aiſeiplina confeelts lſé videatnriita
beritus ac prudens, at erx ſure Civili non ſoieetia
Jolum quakdam, vernn etiam bonitas οξαυ 64-
uar 7 cijus Σ 2 μ εἰ ἱεαἕεπ.ἑπψ,έὲὲ bromptäu ſi-
des,ut, quidquid inde haurias, μΗ ) liquidunmà

͵ ς ΑΤ ; Ε ſéntias. Ὡς ἴς-

INSTITUITIONES RHETOERICAX.

deſcribit per Effecta, 14. Philipp. Bellum in-
expialile infert quatuor Conſulibus unus omnium

Iatronum teterrimus. Gerit idem bellum cum

Senatu Populéque Romano. Omnibus, quanqudàm
ruit ipſe ſuis eladibus, peſtem. vaſtitatem, ruca-
tum, tormenta denuntiat. . . Refugit animin,
P. C edque formidat dicere, χ L. Amonius in
Parmenſium liberis & conjugibus effecerit; quas
enim turpitudines Antonii libenter ſubiérunt, eas-
dem lætantur per vim aliis ſe intuliſſe. Seq υἱρ
calumitoſaeſt, quam illis imulerunt, libido flagi-
tioſa, qud Antoniorum ollita eſt Οἷτα..... Kecor-

dumint per Deos immortales, P. Cquid ῥοο biduo

timuerimus d dumeſticis hoſtibus, rumoribus imn-
mis 411

ὔ» “”Οὖέῄ 1 ἰ

gem aſpicere poterat ſene ſletu? quis domum? quis

tebta?“ quis Larem familiarem? Jam aut JFadiſ-

ſimam mortem omnes, aut miſerabilemfugam co-
gitabant. Hæc ὰ quibus timebantur, eos boſtes
appellare dubitamus? Gravius ſi quis attulerit no-
men, libenter aſſentiar; hoc vulgari contentus iX
um, leviore non utar. ἰ ν Ἱ
Tertiò per Negationem & Afürmationem;
càùm primùm dicimus id, quod res non eſt,
& per Ironiam, Interrogationem vel Exclama-
tionem rejicimus, & tandem veram rei natu-
ram afferimus. Ità Cicero in Piſonem pro-
bat, Piſonem non fuiſſe Conſulem, quem ne-
gat eſſe poſitum in lictoribus, in toga, ſed in
conſilio, cæterisque virtutibus. Tu etiam
mentionem facies Conſulatüs tui, aut te fuiſſe Ko-
mæ Conſulem, dicere aadelis? Quid! Tu li-
ori-

Ità bellum crudele, quod intulerat Antonius,

ſipatis. Quis liberog, quis conju-

{

.

᾿ μηὐδη

lbopuin
Π
᾿ Ρο!’ῇἶ”ἶἶἶἧΐ

{{Π|
} {{{|}
ΜΗ

ΐι'ξ:ῖιῖἱἅῖἳΐὶϊἓ

]
᾿

Corlolue

Vn. "

Τ }

τ {{π|Πὴ]

Ε,
. Μ η
Ε
Ε

INSTITuITIONES RHETORICE. 27
"

...ἷοῃἔ"! Foribus, in toga, in prætexta eſſe Conſulatum
' ͵ΙΜ“’”͵”Ζ- putas, ε5 ornamenta etiam in ὁ9Χ7. Clodio te
᾽ Consule A voluiſti? Hujus tu Clodiani canis in-
ſegnibus Conſulatum declarari putas? Animo Con-
ſulem eſſe oportet, conſilio, pide, gravitote, vigi-
lantid, curd, toto denique munere Conſulatüs &c.
Et Oratione pro Domo ſua Populum Roma-
num definit, tum remotis iis, quæ abhorrent

Ἴ;
ὴ

ὴ

] Π

“’“Ιᾖζἑξἣΐῖἔἕἑ à Populi Romani dignitate, tum eorum affir-
, ün matione, quæ huic dignitati conveniunt. An
Μ Π}; { Σ Σ ) Ἱ 4 40{
ΠΠ|, ; tu Populum Komanum eſſe illum bputas, qui conſtat

Ἱ 1}. ex 1155 711 mercede conducuntur, qui impelluntur,
t., {Ὲ ut vim afferant Magiſtratibus, μ obſideant Sena-

LiiH tam, optent quotidie cædem, incendia, rabinas“
unthe n. Quem tu tandem populum, ἰ } daußis tabernis
αν } Ffrequentare non poteras? Cui populo Duces Lenti-
Gulemm. 4 dios, Lollios, Sergios præfeceras?“O ſpeciem dignita-
' ᾖαιπ " témque Populi Komant, quam Keges, gquam Natio-

nes exteræ, quanm Gentes ultimæ pertimeſcunt, mul-
titudinem ex ſervis conductis, ex facinoroſet, ex
egentibus congregatam. Illa fuit pulcbritudo Po-
puli Romant, illa forma, quam in campo vidiſti
tum, ocum etiam tibi contra Senatüs totiusque Ea-
liæ auctoritatem & ſtudium dicendi oteſn Ffutt.
IWe, ille populus eft Dominus KRegum, viétor atque
Imperator omnium gentium, quem illo dariſſuno
die ſceleratè vigiſti tum, ciun omnes principes ci-
vitatis, omnes ordinum atque tatum ommnium

μ Juffr agium ſe, non de Civis, ſed de civitatis Julute
nge Yerre cenſebant; cùm denique homines in cambum
ἼΓ von tabernis, ſed municipiis clauſis venerunt.
b⸗ Quartè per Enumerationem Partium velAd-

" Junctorum. Cicero in FPiſonem pœnam &

28 INSTITüTIONES RHETORICX.
ſupplieium ità definit: Quæ eſt igizur pœnas

Ἷ

quod ſuphlicium? Id meà ſontentid, quod accidere

nemini poteſt . Aſeepta fraus, impedita & op-
preſſa mens conſeientid, bonorum omnium odium,
nota injuſta Senatüs, amiſſio dignitatis.
In Orstiene autem pro Sextlio ità Optima-
tes deſeribit aut definit per enumerationem.

Quls ergò Optimus ε} iſte? Quis? de numero ſi

quaris, innumerabiles i nequé enim aliter ſtare
poſſomus : ſunt principes conſzlii publici iſunt, qui
gorum ſectam ſequnnturz ſunt maximorumor-
dinum homines, quibus patet curia ; ſunt muni-
cipales ruſticique Romaniiſunt negotia gerentes;
ſunt etiam libertini Optimates. Numerus, ut di-

xi, hujus generis latèò & varie diſſufus eſt ; ſed

San ipſum, at tollatur error, brevi circumſeèri-

i & definiri poteſt. Omnesoptimates ſunt,qaui

neque nocentés ſient, nec nat uerd improbi, nec [2:-
rioſi, nec malis domeſticis impediti.

Quintò per Congeriem multorum nomi-

num, ex quibus in rei cognitionem faciliùs de-

venimus. Ità Cicero Lib. ς. Tuſculan. Quæſt.
ſic Philoſophiam definit: O vitæ Philoſophia
dux, indagatrix virtutum, vitiorum pultrix,
mater omnium artium, quid εἰ aliud, ut ait
Plato, niſi Deorum inventum!
Et pro Milone ità Curiam definit per Con-
geriem: OQuoquid miſerius, quid acerbius, guid
Iuctuoſius vidimus? Temtlum ſanctitatie, ampli-
zudinis, mentis, conſilii publici, aput urbis, araum
ſociorum, catut omnium gentium, ſodem ab uni⸗-
verſo PopuloRomano conceſam ani ordini inſtam-
mari, exſeindi, funeſtari?

Srmandum
ψ 4{}}
1
ΠΗ
.
“{
Ε
} ι

Ε

Π μ
Π
Ε,
Ε
Ε
θηῤ
' ΟἹΗΜἸΜ; ,
.7) Ἷ
Ηἷἳἷᾳᾳἕ
ἴπι
(]υὡὓἓζοῃ
μ
᾿ Μ
ἰλζ
Ε

u 1 INSTIITUTIONES RHEIORICA. 29

ſtem pro Plancio Opimii calamitatem ità per
Congeriem definit: Opimii quidem calamitas
utinam εχ hominum memoria avekli poſſet!
Vulnus illad Reipublicxæ,dedecushujus imberii,
turpitudo Populi Remati, zon judicinm pustat-

Ἔ dum eſt. .
Π Locus ἃ Definitione uſurpatur tum ad con-
υ ὰ γ
Π firmandum, tum ad amplificandum, nonnun-
ὰ Quam etiam ad delectandum.
ului ſen ; R I D U CI 8 III.

ΠΗ DE PARTIUM ENUMERATIONE.
. Quid ſit EäEnumeratio, & quot modis fat
Π r Nameratio partium eſt Oratio, qua totum
ν — diſtribuitur in ſuas partes. Sic Cicero Lib. t.
de Offic. probat, calliditatem non eſſe virtutem.
Omne, quod honeſtum eſt, id quatuor partium
oritur ex aliqua aut enim in perſpicientia
veri ſolertiaque verſaturs aut in hominune
Vocietate tuenda, tribuendoque ſuunm anicui-
gque, & rerum contractarum 465 aut in animi
excelſi invict ique magnitndine & robore, aut
in omnium, qua kunt, guagié dicuntur, ordine
& modo, in quo ineſt modeſtia & temperantia
Calliditas ex nulla illarum partiunm oritur-
non eſt igitur virtus.
Hic locus variis modis ab Oratore tractatur.
Primè cùm diſtribuitur res in eas partes, ex
quibus conſtat, ut càùm homo in corpus & ani-
mam; animus in memoriam, intelligentiam &
voluntatem dividirur.
[τὰ Cicero in Piſon: probat, neminem veniſſe
Obviàm Piſoni Romam redeunti; quia nee Lega-
Ἵ : τι

30 INSTITUTIONES RHETORICE.

ti ejus, neque cives, neque amici venerant.

Confer nune viciſſim reditum tuum, quando-
quidem, amiſſo exercitu, nibil incolume domun,

præter os illud priſtinum, retuliſti. Qui pri-

mum qua veneris cum laureatis tuis lictori-
bus, gJuis ſcit? QLuos tum Mæandros, dum
omnes Jolitudines perſequeris, ηά diverticula,
flexionésque quæſiſti *Quod te municipium vi-
dit ὁ Quis amicus invitavit * ( hoſpes
aſpexit? Nonne tibi nox erat pro die ὁ Nonne
ſolitudo pro frequentia?“ Caupona pro oppido ἐ
Non ut redire εχ Macedonia nobilis Imperator,
ſed ut mortuus infamis referri videretur?“ Ro-
mam verò ipſam fædavit adventus tuus..
Quemadmodum venißti * Quis tibi, non dicam
orum, aut civium, aut caterorum, ſed tuo-
rum Legatorum olvidm venit?
Item Orar. poſt reditum ad Quirites probat,
ſibi omnia fuiſſe reſtituta, & vocem illam ommia,
quæ totum eſt, in eas partes, quas continet,
nempe liberos, fratrem, rem familiarem, ami-
citias, conſuetudines, dignitates eleganti Enu-
meratione diſtribuit. Quid dJulcius hominum
generi à Natura dutum, quam ſui cuique libe-
γἱ ὁ Mibi verò & propter indulgentiam meam,
propter excellens eorum ingenium, vitä ſunt
med chariores; tamen non 1011 voluptaute
erant ſuſcepti, quantà nune reſtituti. Nihil
euiquam fuit jucundius, qudm mihi meus fra-
zer: non tam id Jentiebam ,ium fruebar, qudm
mne, ceum carebinmn, & poſteaquum vos 14 iWli,
& mihi eum reddidiſtis. Kes Jamiliaris μ
quemque deletlat: reliquz mea anane che
erat

tn
χ
ψ
Π
Rerden
cus he o
aniifu⸗
1
ἐ ΜΗ
{Π}} Ν
,
ο Ἰιὰ
i Π
Τ}
Ὶ}
Ε
Π
ἹΗ

-ΞΞ

Ω}
Ἱ

. .}}
"

᾿

Ε
᾿ μῃ
Ε Π
} Ἵ

. Ριἷἶὗ“ζ.χ
"
ἐϊγῃ ;
η ἰ

INsTITruTIONES RHETORICEN. 41

deratæ plus mihi nunc voluptatis afferunt,
qum tunc incolumi afferelant. Amicitiæ, con-
uetudines, vicinitates, clientelæ, ludi denique
& dies feſti quid haberent voluptatis, carendo
magis intellexi, qudin fruendo. .
Secundò cùm totum dividitur in 1145 partes.
quas Philoſophi Integrantes vocant; v. g. cum
corpus dividitur in caput, pedes, brachia &c.
Revocari ad eam Enumerationis ſpeciem lo-
cus hic poteſt Orat. in Piſonem, ubi ſingulas
capitis ipſius partes enumerat & excutit. Non
enim nos color iſte ſervilis, non piloſæ genæ, non
dentes putridi deceperuut: ocult, ſupereilia,
Ffrons, vultus denique totus, qui ſermo quidam
tacitus mentis eſt, hic in errorem bomines im-
pulit.
Tertiò cùm genus dividitur in ſpecies ſuas;
ùt Virtus in Prudentiam, Juſtitiam, Forrtitudi-
nem & Temperantiam, quæ ſunt quatuor Virtu-
tes, ut ajunt, Cardinales. Π
Habes exemplum illius Enumerationis Orat.
pro Plancio. Etenim, Judices, cum omnibus
virtutibus me affectum eſſe cupiam, tamen ni-
bil eſt, quod malim, quàm me & gratum eſſe dg*
videri. Haæc eſt enim una virtus non ſolum
maxima, ſed etian mater omnium virtutum
reliquarum. Quid εΠ Pietas, niſt voluntas
grata in Parentes? Qui ſunt boni cives? Qui
belli, qui domi de Patriea bene merentes, niſt
Ἢ bpatrie benefcia meminerunt ὁ Lu
ſantzi „ Jqui religionum colentes, η qutt
debitam Diis immortalibus gratiam juſtis
bonoribus & memori mente perſolvunt? Qux

boteſt

32 INzTITUTIONES RHFTORICE.

poteſt ε{ jucunditas vitæ, ſublatis amicitiis
Qua porro amicitia poteſt ἐ{ inter ingratos?

Quartèò fit etiam Enumeratio per Cauſas. Sic

Cicero pro Domo ſua remotione Cauſarum, quas

enumerat, oſtendit, uno Ciceronis odio addu-
ctum fuiſſe Clodium, ut tam multa adversùs
ipſum moliretur. Lüuid enim vos uxor mea

miſera violärat, quem vexaLiſtis, raptaviſtis,

omni crudelitate laceräſtis? Quid mea filia,
utus fletus aſſiduus, ſöordésqae Uugiebres Vobis
erant jucundz, cæterorum omnium mentes ocu-
loxquié Tezcen, ἐ Luid pavvus Flius, φή ε,
quamdiu abfui, nemo niſi Lachrymantem on-
feltumque vidit? Quid fecerat, oum eum toties
per inſidias interficere voluiſtis *Quid fraten.
meus, qui, chm aliquantum poſt meum diſeeſ-
ῃ ex Provincia veniſſet, neque ſibi viven-
duam, niſi me reſtituto, Putaret, ocum ejus maror
ε9 ſq;uallor ineredibilis & inauditus, omnibus
mortalibus miſorabilis videretur, quoties ex
veſtro ferro ac manibus eſt elapſus?

Quintèò fit Enumeratio per Effecta. Ità Divin.
Ξ Ὴ .
in Verrem enumerat quæcunque pravè ac ne-

quiter facta fuerant à Verre variis in Provinciis,
in quibus nomine Populi Romani Magiſtratum
egerat. Putasne, te poſſe, quæ C. Verres in Qud-
ſtura, quæ 1 Legalione, quz in Praætura, μ4
Kome, qua in I'alia, Jua in Achaja, Aſia, Thn.
philiaque paträrit, ea, quemadmodun 3
emporiburcſaue diviſa ſint, ſic criminibus
oratione diſtinguere? &c.
Et in Verrem 6. omnia Verris furta enume-
τ rat.

μ
Ν
Π
MPfen
ΓΊΩ
λ ῆ
μ n
μ
Ϊ ἡμ, Π
τ Men

Ϊ
Π ἤ
μ Π
ο φ
ἀῶμῃ
Π Π
[μι|{}|
ltgtrt }
" {{
Memmnorn

Π

Π
)
ἠϊμ
Ε
71}
Ἱ ξτἠπῃἰ Π

ι

ἰ ι
Π }
Ὶ
ο
ἜΠ Γ
η Δ)}ὴ
᾽ ἔμι Ν
Π
᾿ )
Π ἢ

INSTITUTIONES RHETORICXæ. 332
ginif rat. Mego, 12 Sicilia tota, tam vetere, tam lo-
" cuplete Provincia, 101 oppiks, fäamilis ullum ar-
genteum vas, ullum Corinthiacum, aut Delia-

, ἢ]
ἐ ᾿ } ἃ
ν..}
7

Ν Π μῃ fuiſſe; nego, uſlam gemmam aut margori-

τ ς 24 ἈΙῈ , aut quidquam ex auro aut ex ebore
ennit factum, ſignum ullum marmoreum, eburneum;
} nego, ullam picturam neque in tabulis, neque
textilem fuiſſe, quin quæſierit, inſpexerit, quod

Π
ἑ ΐὖἕ”ΐμλνῳ placitum ſit, abſtulerit.
Sextè fit Enumeratio ΒΞ Coacervationem
ἀμμ. SCongeriem variorurn. Irà Cicero 2. in Catil.
nuſiu, „ enumerat ſcelera Catilinæ. Quid enim mali aut
“

ſcelers βηρὶγ aut excogitari poteſt, quod ille non
Wmantte Rceherit τ βιξω 201ά Italid veneficuts 5* Ous
ἡ latro? LQuus ſicarius? Lus parricida ὃ Ο
ΤΝ ἘΟΠ ΔΜ Υ̓ΤΗ Jubjector 5*Luns circumſeriptor ⁶

!
πάᾳψντωέῆ; Π

᾽
Ὥ Τ geneo ὁ Quuss nepos ἐ μὰ adulter 5
Π μ mulier infams ὃ Quis corruptor juventu-
Σ υ qut ſe cum
ulnn Catilina non familiariſſimè vixiſſe fateatur?
“ Iuſtris & illa pervulgatâque eſt Enumeratio

a i er Diſtributionem, qua in Plinii Panegyrico
rajani in urbem ingreſſus deſcribitur, & pu-

᾿ ι
ἴἰωἔ,“ἷρΐζξξῃ;ε blica lætitia ἰτὰ pingirur. Ergo non atas quem-
nllefn⸗ quam, non valetudo, non ſexiss retardavit, Ζμὸ
" "ν Ῥημὴς oculos inſolito ſpectaculo impleret. Te
Cen 1 parvuli noſcere, oſtentare juvenes, mirari ſe-

"Ἱ .Ρ”Ἔ; , Μοῖ, «ΟὙΪ quoque, neglecto medentium imperio,
ird, ad conſpectum tui, qunſi ad ſalutein Jamta-
min, temque prorepere. Alii ſe [π|ὲ dixiſſe, 10 viſo,
Ν 26 veperto; alii magis vivendum eſſe Π ὴ prædi-
cabant. LVideres WMene tecta & laborantia,

opple-

Ἱ
4
"

" ἰε,ἦὶἆἵ
ΤΝ

Ν

54 IMSTITETIONES RHETORICX.
oppletas undique vias, alacrem hinc inde popu-
lum, &c.
Loco Enumerationis partium utimur ad De-
ſcriptiones & Amplificationes, in quibus atten-
dendum, ne ulla pars prætermittatur.

Adhibetur etiam, ut clarior fiat Oratio. Mul.

tùm confert ad oppugnandum Adverſarium;
prætereà ad fidem faciendam: Quod enim ne-

gatur aut affirmatur de toto, negatur pariter

aut affirmatur de ſingulis partibus: Similiter
quod negatur vel affirmatur de ſiogulis parti-
bus, negatur aut affirmatur de toto.
Figuræ, quibus hic locus exornatur, præ-

cipuè ſunt Repetitio, Interrogatio, vel iola,

vel conjuncta ſubjectioni.

ARTICULUS IV.

DE NOTATIONE NOMINIS ΕΤ
CONJUGATIS.
Quid ſit Notatio * Quid Conjugata? Quus eo-
rum uſus 15 ornatus
Nrartio nomini ſive Etymologia eſt Locus,
qui Verborum originem aut vim explicat;
ἂτ : Senatus à ſenibus dicitur; Conſul, qui
conſulit patriæ: Igitur Piſo non eſt Conſul,
qui patriam evertit.

Utimur hoc Loco, cùm ἰή aliquo nomine

laudem vel dedecus quærimus. [τὰ in nomen
Verris ſæœpè jocatus eſt Cicero, quaſi ſic dictus
eſſet, quaſi omnia verreret, hoc eſt, nihil reli-
quum faceret homo furax. Ità enim facetè

ludit in feſta Verréa, quæ Verres in Sicilia ſuo

nomine

ἰ
μ }
ὼ;ί;ιεσι;πιπἶ
.ΐ:ωπιιντὗϊῖῃ
η Δ
μ "
Μ ⸗
ε][ετἰἅεαῃπ
Fepol
cionemert
Ὶ
Δ}
,
μ
ἰ
Ν
{
μῃ
{0Π|1} ſe
ὯΠΠ}Ν]}
μ
[Ώ; ἐδὴ
Π
Β
ΕΥ͂
Τ
Ὶ
Ε
Ἐ
ι
}
.

Τ

ΙΠ.Ἰ ἐ ἰ
᾿ Ὴ
Π
ὰ
Π ἡ υ .
μῃ
"

Π9 ὅ1}}}

εἰ κ
oto.
Π Π

ἽΠ1.

Ν
ΟΥΝἢ
Π

Ἴ
Π Ι
Μ
(
μ Οοῃἵυ1,͵

ἡμ0 ποιπὶπε’

Ἐ,
μ
Δλ
"

)ςξω Ν
’ 5ἱείἷῖύἶ“0ἷ

INSTITUTIONES RHETORICE. 37

nomine inſtitui curaverat 4. Verr. Ο præclara
Verréa? Quò enun non acceſſiſti, quò non attu-
leris tecum iſtum diem? Etenun quam tu domum,
quam urbem adiiſti ?“ Quod fanum denique, quod
non everſum d te atque exterſum reliqueru“
Quare appellentur ſanè iſta Verréa, quæ non ex
nomine, ſed ex moribus naturaque tua conſtituta
6{70 videantur.
Sic pro Roſc. Amer. Chryſogonum in ſuſpi-
cionem avaritiæ vocavit ab ipſius nomine, quod
aureum ſignificat, aut quaſi auro genitum. Item
3. in Catil. inſultat Lentulo, qui eò proniùs
conjurârat, quod Libris Sibyllinis Aruſpicum-
que reſponſis dominatio dari tribus Corneliis
dicebatur, Séque eum tertium eſſe credebat poſt
Syllam Cinnamque, quia & ipſe Cornelius
eſſet. -
Conjugata ſunt ea, quæ ab uno eodémque
nomine ſeu vocabulo derivantur, eique ùt
communi jugo ſunt quaſi religata. Sic ab iſta
voce Imperium derivantur Imperio, Impera-
tum; à Sapiens, Sapienter & Sapientia.
Ità Cicero pro Marcello probat, Cœſarem in-
victum eſſe oportere, qui clementià & æqui-
tate animi victoriæ conditionem ſuperaverit.
Cateros quidem omnes victores bellorum civilium
jJum antè æqguitate 45 miſericordia viceras;
bodierno die te ipfum viciſti. Vereor, ut hoc,
quod dicam, non perinde intelligi auditu ΡΟΓΙ .
atque ego ipſe cogitans ſentio: ipſam victo-
riam viciſſe videri, cùm ea ipſa, quaæ erat illa
adepta, victis remiſiſti. Nam cùm ipſius vi-
ctoriæ conditione jure omnes vitti occidiſſemus,
Ω 2 clemen-

36 IXNSTITVUTIONES RHETORICX.

elementiæ tuæ judicio conſervati ſumus. Rectè
igitur unus invictus es, d quo etiam victoriæ ipſius
conditio visque devicta eſt.
Item pro Lege Manilia: Hoc jam ferè ſic ſieri
ſolere accepimus, ut Regum affictæ fortunæ facils
multorum opes alliciant ad miſericordiam, maxi.
meè eorum, qui aut Reges ſunt, aut vivunt in re-
gno, quod regale is nomen magnum & ſanctum
eſſe videatur.
Tractatur & ornatur iſte Locus per Hyper-
bolen; ùt Cicero 1. in Verrem: { mihi non
unus homo improbus opprimendus ſit, 14 quod
Siculi petiverunt; ſed omnino omnis improlitas,
id quod populus Komanus jam diu flagitat, extin-
guenda atque delenda ſit.
Per Paranomaſiam; ùt in Verr. 4. de Aſtro-
logo loquens, hæc ait: Quæ iſte cum cognoviſ-
ſei novus Aſtrologus, qui non tam cœli rationem,
quòm cælati argenti rationem duceret.

Per urbanam aliquam dictionem; ùt Lib. 3.
de Natura Deorum: Jam menſas argenteas de
emnibus delubris juſſit auferri, in quibus quò
more Græciæ inſeriptum eſſet, Bonorum Deorum,
uti ſe eorum bonitate velle dicebat.
Per Traductionem; ùt Phil. 2. Animacdverti,

P. C. dici jam à quibusdam, exornari etiam
. - ᾷ . . .
nimiim dà me Brutum, nimium Caſſum ornad-

ri... . Luos ego orno? nempe eos, qui ipſi ſunt

ornamenta Keipublicæ.

ARTI-

}
λ
"
}

Ἡὰτ ἣν
{
ὶ Orn
Ν
ι {Θ) {Μ ῷΐι
ἼΠ),.
(
Π
Μ ἡ
Ν
Ttghens

Π Ν

πηι
(Cenere
yothel
Ν
' ςῦίἱὀθϊεἰῃΙ
ΕΣῚ
Νἰγγὴ
κ
| ἷα!εατυγι '
η

. ΜΗ ὴ
᾽ ἤϊηγι

, ἰ
) i

}
Μ

1
Π}} ( υ
.}}

ὙΠ
1: {ππ|

Ἵ ὴ

9|}, μ

εἰΠ υ

ΓΠῚ)
Pranten⸗
.
}

Ε
μ ,
Π ;
μ

ΊΊ

; !
!

ᾧ
ΠἈΜΝ
λ'
Π ὥἷ.ἰ,
9({}":

Ἷ
Ι
Μ

Μἴω

INSTITUTIONFES RHETORICE. 37

ARTICULUS V.
ΠῈ GENERE ET FORMA.
Quid ſit Genus, quid Forma, & ι ſit utriusjus
in Oratione uſus
L& apud Philoſophos magnum diſcrimen
ſit inter Genus & Speciem ſive Formam;
apud Oratores tamen promiſcuè utrumque

confunditur, ut, quidquid habet multa infra

ſe, ſive ſpecie, ſive ſolo numero diverſa, Ge-
nus appelletur.
Genus itaque eſt, quod ſub ſe duas aut plu-
res Formas ſui ipſius communione ſimiles com-
plectitur. Sic Virtus ſub ſe habet Prudentiam,
Juſtitiam, Temperantiam, Fortitudinem.
Frequens hujus Loci apud Oratores eſt uſus,
quando Hypotheſin, id eſt, Speciem ſeu For-
mam ad Theſin ſive ad Genus transfers; vel à
Genere aut Theſi deſçendis ad Formam vel
Hypotheſin.
Sic Cicero pro Milone probat, licitum eſſe
occĩdere inſidiatorem; & deſumit argumentum
à Genere; quia licitum eſt aliquando occidere
hominem; quod probat
1I. Inductione Exemplorum. Megant, intueri
lucem fas eſſe ei, qui ὰ ſe occiſum bominem ſſe
Jfategtur. In qua tandem urbe boc homines
Rultiſſuni diſputant? nempe in ea, μά pri-
mum judicium vidit de capite M. Horatii, for-
tiſſimi viri, qui, nondum libera civitate, Populi
Romani comitii liberatus eſt, cum ſua manu
Jſororem interfectam eſſe fateretur . . . NMiſt
verèò exiſtimets dementem P. Africanum Jfuiſ-
Ο 3 .6

8 INSTITUTIONES RHETORICK.
ſe, qui, cum ἃ C. Carbone Tribuno plelis in concione
ſeditiosè interrogaretur, quid de Lib. Grachi mor-
te ſentiret, reſpondit, Jure cæſum videri. Neque
enim poſſet aut Hala ille Servilius, aut P. Naſica,
aut L. Opimins, aut C. Marius, aut, me Conſule,
Senatus non nefarius baberi, 7 ſceleratos cives
interſiei nefzs eſſet.
2. Ab armis, quæ ferre homines ſolent, &
reliquis adjunétis. Quid comitatus noſtri, quid
gladii volunt, quos habere certè non liceret, ſi uti
4 nullo pacto liceret.
3. ΔΡΒ ipſa Lege naturali. Eſt enim hbaæc non
feripta, ſed nata lex, quam non didicimus, ac-
cepimus, legimus, verum ex natura ipſa ar-
ripuimus, auſimus, expreſſunus: ad quam non
docti, ſed facti; non inſtitüti, ſed imbuti ſumus,
ut, ſe vita noſtra in aliquas inſidias, ſi in vin,
Τ in tela aut latronum aut inimicorum incidiſſet,
omnis honeſta vatio eſſet expediendæ ſaluts, &c.
4. Ab Auctoritate Legis ſcriptæ, quæ dat fa-
cultatem ſui defendendi. Etſi perſapienter &

guodam modo tacitè dat ipſa lex poteſtatem de-

Fendendi, quæ non modò hominem occidi, ſed eſſe
cum telo, hominas occidendi causä, vetat, ut, cum
cauſa, cùm tolum quærveretur, qui, {μὶ defendendi
caus, telo eſſet uſus, non, bomini occidendi cautä,
vabuiſſe telum judicaretur.

Similiter in Orat. pro Archia Poëta, cùm

eum laudandum ſuſcepiſſet, revocat Hypothe-
ſin ad Theſin, & humanitatis ſtudia Artésque

Liberales, quibus ille excelluit, in Genere lau-

dar. Sit igitur ſanctum apud vos bomines bu-

2141722:.

Π
’ῳτὶπιω Ν

Ϊ
ΤΝ

μι Π
αἱὴ [μ!}
Ἵ}}) ᾳωἱΠ
. ἐ
ἰγ μῃ

. 5}.}}}
Ἐ Γ1}0::

[{ὰ; ἥμῃ
{ υ
Τ
Ν νὰ
Π
Ν
ὕχχι
hrno d
Γ Ν }
runten
n
Ulrt
ΒΌ
, ἰ

Π ᾧ(

τ
Ἷ Θυὀΐΐ,
ἷἵῃἓᾶ"’«ἶὀνεε

,

Μ Π

ὙΠ [ |
7..}}}

1
Π
Π ihe e.
ἯΓ.,
7

ἢ β

᾽

ἼΠ

Ἱνοτιτύυτιονες RHETORICX,. 39

maniſſimos boc Poëtæ nomen, quod nulla un-
quam barbaria violavit. Saxa & ſolitudines
voce reſpondent: beſtiæ ſæpè immanes cantu
ectuntur atque conſiſiunt: nos inſtituti rebus
optim, non Poëtarum voce moveamur?*“ Ho-
merum Colophoni ſuum eſſe civem dicunt; Ο
uum vindicant; Salamanii repetunt; Smyrnæi
verò ſuum eſſe confermant.. . Ergè {{ alie-
num, quia Poëta fuit, poſt mortem etiam expe-
tunt. Nos hunc vivum, quia & voluntate (9
legilus noſter eſt, repudiabimus.
Forma ſive Species eſt res aliqua particularis,
quæ ſub Genere ſive Univerſali continetur; ὴϊ
ſi dicas: Homo ſceleratus eſt, quia homicida,
quia avarus, quia mendax eſt. Item: Romu-
lus fratrem ſuum ſecum regnantem ferne non
potuit; neque Pompejum τ ; nec Augu-
ſius Antonium: nullus igitur æquo animo fert
eonſortem Imperii.
Utitur Orator hoc Loco argumenti 1. Quan-
do ratio aliqua difficilior refellenda eſt; libenter
enim à propriis Perſonis, Locis, Temporibus
& Circumſtantiis, ſi poteſt, avocat controver-
ſiam, & ad univerſi Generis vim explicandam
traducit: Πὰς enim ratione fit, ut de Forma
ſeu Specie faciliùs ſtatui poſſit, ſi Generis na-
tura ſit cognita; nec negari facilè de Porma
boteſt, quod de Genere affirmatum eſt; &
viciſſim.
2. Quando rem habet cum Adverſario ma-
joris cujusdam auctoritas, cui obtrectare palàm
non audet. Sic. Cic. in Orat. pro Muræng, ubi

nactus Adverſarium fuit Catonem Philoſophum

ο 4 Stoi-

40 IxNSTITUTIONES RHETORICA.
Stoicum virum magni ponderis, quem ſua pro.
bitas & auétoritas tegebant, rem ità perficit, ut,
omiſſo veluti Catone, Stoicam Philoſophiam,
quam ille ſectabatur, vituperet audaciùs atque
reprehendat. Fuit quidam ſummo ingenio vir
Zeno, cujus inventorum æmuli btoici nominantur.
Hujus Sententiæ ſunt graviſſimæ & præcepta ejm.
modi: Sapientem rai nunquam moveri; nun-
quam ujusquam delicto ignoſeere: neminem mi-
Jericordem eſſe, niſi ſtultum & levem: viri non
eſſe ,neque exorari neque plocari: ſolos Sapientes
ſſe, ſi diſtortiſſuni, formoſos; ᾽ mendiciſſimi,
divites ; ſe ſervitutem ſerviaut, Reges; nos au-
tem, qui ſapicntes non ſumus, fügitivos, exules,
koſtes, inſanos Snee eſſe dicunt: omnia peccata
eſſe ραγία : omne delictuin ſcelus eſſe nefarium; nec
minus delinquere eum, qui Gallum Gallinaceum,
ciun opus non fuerit, qudm eum, qui Patrem ſuf-
focdrit: Sapientem nibil opinari, nullius rei pœ-
nitere, nulla in re falli, ſententiam mutare nun-
quam. Haæc homo ingenioſiſſmus Marcus Cato,
Auctor bus eruditiſſinus inductus, arripuit, nequé
diſputandi caus, ut magna pars, ſed ità viven-

ARTICULUS VI.
DE SIMILTUDINE ET DlISSIMI-
Quid ſit Similitudo, quid Diſzmilitudo, & |
utriusque uſus ?
Wmuülit ucho eſt Oratio de duabus vel pluribus

rebus, inter ſe quidem diverſis, quæ tamen

1

μ
ΜΟ ςθΠ“ἷΐΠ1
ἐ Δ}
Ν
Π
ἰμμ!ι, 6
ῤἓνἆἶἂ'ἃΐ Ι]
l
αἰ(μ
Μωο]ἆῖ” )
{Π} "μ]}}}}
Π
Π
ſſftagemn
Ε
Ν μ
7
1
μ
ἰ
Μ
Π ,
ἷὶὀετῃῃ
Ἕἓῖἁῃοῃ
bltn
Uunprin
ῃ
μῃ

Ν

- ς τ-:..-.. ....- - - ποος

—

=

INSTITUTIONES RHETORICE. 41
in aliquo conveniunt. Sic Similitudo eſtinter

, Hydropicum & Avarum; ſunt enim inter ſe di-

ἿΠ

Π Π{
)

ὧθξέ! .

Π

Π
εἰ ηιηι.

ὙΠ .

Ἴ) μ
Τ 1}.

Π

Υ
'

Π
ΠΉΜ!

᾿ | "9
ῃμ η

"

ipares, ſed conveniunt in eo, quòd neuter ſa⸗
tari poſſit: Inter Conſulem & Navarchum, qui
in eo conveniunt, quòd hic navim, ille Rem-
ublicam gubernet. :
Illuſtria hujus Loci exempla habet Cicero.
Sic pro Roſe. Amer. Accuſatores oomparat cum
Anſeribus & Canibus. Anſeribus cibaria publicè
Jocantur, && Canes aluntur in Capitolio, ΜῈ
ſegnifcent, ſi fures venerint: at fures inter-
noſcere non poſſunt, ſignifccant tamen, ſ qui
nöctu in Capitolium venerint; & quia id eſt
ſuſpicioſam , tametſi beſtiæ ſunt, tamen in
eam pertem potius peccant, ηά eſt cautior.
Quòd ſi luce quoque Canes latrent; cùm Deos

ælutatum aliqui venerint, opinor, 15 crura

ſuffringantur, quòd aeres ſint etiam tum, cùm
Juſpicio nulla ſit. Simillima eſt Accuſatorum
ratio. Alii veſtrüm Anſeres ſunt, qui tantum-
modò clamant, nocere non poſſunt; alii Canes;
gui latrare c mordere poſſunt. Cibaria vobu
præheri videmus. Vos autein debeta maximè im-
petum in eos facere, qui merentur, &.
Item: Ut non omnem frugem neque arborem
in omni agro reperire poſſis, Nc non omne facinis
in omni vita naſcitur.
Ibidem excuſat Syllam, quòd aliqua animad-
rere non potuiſſet in magna rerum, quas
zuͤrabat, mole, ab exemplo Jovis, cui non im-
putantur imbres & tempeſtates, quæ tamen de-
trimentum afferunt; quia iſthæc potiùs vi ᾷ

magnitudine rerum fiunt, quàm Divino conſilio.

—

42 IxNSTITUTIONFS RHETORICX.

Et ſic concludit: Δ hoc mirum eſt, quod vij
Divina aſſequi non poſſit, ſi mens bumana
adepta non ſit. Egregius eſt imprimis hic
locus.
Sic & pro Comœdo: Ut ignn in aquam
conjectus continuò reſtinguitur & refrigeratur;
ſic refervens falfiun erimen, in puriſſmam ca-
ſtiſſimam vitam collatum, ſtatim concidit & ex-
tinguitur.
Et in Verr. 7. comparat ejus avaritiam cum
illis hominibus, qui Poëtarum teſtimonio
ſinus maris & promontoria occupabant, ut in-
de in tranſeuntes naves impetum facerent.
Pro Muræœna incertas & obſcuras populi vo-

Iuntates comparat cum procellis & tempeſtati-

bus, quæ in mari oriuntur.
Pro Cluentio: Ut mare, quod ſud naturâ
tranquillum ſit, ventorum vi agitatur & pertur-
hbatur: ſic & Populus Komanus, ſuâ ſponte pla-

catus, bominum ſeditioſorum vocibus & violen-

ziſſimis tempeſtotilbus concitatur.
Poſt reditum ad Quirites fatetur Cicero, re-
cepta bona ſibi tantò graviora videri, quantò
ſanitas poſt gravem morbum jucundior eſt.
Similitudo plerumque dividitur in Parabo-
lam, Inductionem & Exemplum.
Parabola eſt Narratio veriſimilis, ad mores
informandos idonea, propter eam, quam habet
cum re, quam Oraror perſuadere nititur, N.
venientiam. Huc pertinent Apologi & Fabufe.
Sic apud Ciceronem de Anſeribus & Canibus
narratur loco fuprà deſcripto. Item 1I. in Ca-
kilin. Ur ſæpè bonnnes agri morbo gravi, ha
; æſt

Π

.

μ

Δ}
:;ξ“ι:ξ'ει'νεπιεπτιις
Π
“ἰμηῖμι
ΠῊΝ

"

Μυοῄωυι[εαἶι

Ἱ
Π {
Π ΠΠ
Ν
.

} }

ἐλη; fut,

Γ1}

, ἰ Potren

Π

.} ἀϊήῃ μ

.
{ ὉΗΜ Ϊ

ὴ ἠ;

Ἷ
Δ ἐ (

εῖ
μ

ἴ

Ν Π
Ἱ ῃ

ὴ κ

{
1.1.}.. :

ὙΠ
Ἱ μ Π
wprbent, Π
Ἴ
Ἱ Ν

Ἔ

μ
Ggenn ,
,ee
ΊΩ
Ι ᾽ ὲ
ΤΝ
ἐ ;
αὐκϑ ,
ῖωτ’ιπΡατὼο}

INSTITUTIONEHS RHETORICX. 43
æſtu febrique jactantur, ſi aquam gelidam bibe-
rint, primò relevari videntur, deinde multò gra-
viùs vehbementiusque affictantur; ſic hic morbus,
qui eſt in Republicu relevatus iſtius ραηά, vebe-
mentiùs reliquis vivis ingraveſcit.

μ } Item Lib. 6. Epiſt. famil. Epiſt. 7. Quem-

admodiun ſcalarum gradus, ſi alios tollas, alios
inciqas, nonnullos malè hærentes relinquas, ruinæ
periculuun ſtruas, non aſcenſum pares: ſec tot

malu tum victum, tum fractum ſtudium ſeri-

bendi, quid dignum auribus aut probabile poteſt
afferre?
Inductio eſt coacervatio multarum rerum ſi-
milium ad aliquid concludendum. [τὰ Cicero

