licet ad alias etiam artes & ſcientias neceſſaria
ſit, ſpecialiter tamen artis Oratoriæ pars exi-
ſtimatur. Neſciretur enim, quanta vis eſſet
Eloquentiæ, niſi in hoc lumen perorandi vim
extuliſſet; quia non rerum modèò, ſed etiam
verborum ordinem Præſtat, nec ea pauca con-
rexit, ſed ropè infinita, ita ut etiam in lon-
giſſimis aiorbus priùs audiendi parientia,
quàm memoriæ fides deficiat.

PRECEPTA PRO MEMORIA
ARTIFICIALI.

, Cùm aliquid memoriæ mandandum eſt,
in id unum intenti omnem aliam cogitatio-
nem deponamus.
2. Cùm aliquid longius memoriàâ compre-
hendendum, illud addiicamus per partes, eas-
que breves.
3. Margini chartæ, in qua deſecripta eſt
Oratio, notulas quasdam appingamus rei, de
qua ſermo eſt, convenientes; ùt ſi de cælo lo-
queris, aſteriſcum; ſi de prælio, gladium,
vel ſignum militare; ſi de navigatione, re-
mum, vel anchoram appone.
4. Oratio, ſicuti in legitimas partes diviſa
eſt, ita etiam ſcripta in partes intervallo ali-
quo à ( ſeparatas diſtinguatur.
5. Poterit etiam memoriæ artificium ex cer-
[15

;;επτυῖ
“ ῄῃλξιῖ
ξᾗἳζὓἷω{ἓῃ'ἷ...
Γ η
εἰμι
ἐ Ν
μ Ν
εἐ

ψ
Π
αὐμιμι
Θ
71}
μὑ
ει
ἰμϑ ι
ψ πὶιὶ
gllunen,
lufet,n
ει ᾽
Ἱ Ν
Hhemen
ΊΠ )

) ΧΙ’.Τ’ΧΜ ἡἢ
Μ ῳ

ἓυἷεϊιπωῄ
Πχ
,“νὶ'νἶὓαιιῃ
ΤΝ
"
Ἷ ὀρ“ἀ"π
ιἓι}ἓ[ῃς[

Ἱ "
Πγὼ μ
11
Π
el paczen.
{ΠΠ in ,r.
Τ μῃηι,

ἿΠ
.

Ἴ 1
ἰχ (

μ Ο
( Ρἆἶ Ἰν ( |

Ἐ{ "
Π
ἀαὺν
᾿ ἓὶεὼυὤ
Π
ςᾶΠΟΠ ͵
μδι

᾿

ἼΩΝ

. ξζἳἓἳ'
{ ὴ

INSTITUTIONES RHETORICE. 73
tis locis ac imaginibus Oratori dicenti ob ocu-
los verſantibus excoli & juvari; v. g. Loca mul-
ta & ſpatioſa, multàâ varietate ſignata, modicis-
que intervallis explicata, quæ videris, animo
concipe, inſtar magnarum ædium aut alterius
ædificii: Atque hæc tam firmiter affigenda
menti ſunt, ut etiam non viſa ſine cunctatio-
ne occurrant, tum ea, quæ ſcripſeris, vel co-
gitatione comprehenderis. His locis com-
mendanda & quaſi per ſigna quædam illis ex
ordine affigenda ſunt eo modo, quo præcep-
to tertio de margine chartæ diximus. His per-
actis, cùm memorià repetenda fuerint, inci-
pies ab initio loca recenſere, & quod cuique
credideris & affixeris, quaſi ab illo repoſces.
Imago enim cujusque admonebit, ut, quam-
vis multa ſint, quæ meminiſſe oporteat, ſin-
gula tamen, quaſi vinculo connexa heæreant.
Ita fiet, ut ordinem rerum locorum ordo
conſervet, res autem ipſas rerum imagines
repræſentent.
Hoc memoriæ artificium prodeſt ad mul-
ta rerum nomina audita per ordinem repeten-
da, & ad res diverſiſſimas complectendas.
Veràùm ad ſingula continuæ Orationis ver-
ba perdiſcenda nihil fere prodeſt, quia ſin-
gulorum verborum imagines memoriæ man-
dare nimis arduum & infinitum foret; eam-
que magis debilitat & deſtruit, quàm confir-
met & adjuvet.
6. Multàùm relevat memoriam, ſi ex iisdem,
quibus Orationem inſcripſiſti, chartis addiſcas.
7. Quæ memoriter addiſcis, qualſi ſecu-
turæ declamationi præludens clarà voce pro-
Ἐ nunties,

74 IxNSTUTIONES RHEFTORICX. "

nunties, ſi loci circumſtantia, aut modus di-

ſcendi, cui aſſuetus es, id permittat.
g. Affectum nullum vehementiorem, ſive ἰ

inter diſcendum, ſive inter dicendum admittas. rälid
Denique maxima memoriæ ars eſt indu- n
ſtrius labor & frequens exercitatio. μ ο
,
DE ACTIONE. zut

Actio eſt quædam Eloquentia corporis, quæ cs
ejus motum rerum & verborum dignitate cum "

aliqua venuſtate moderatur, ſine qua ſummus naen
Orator diſplicet, mediocris verò hàc eleganter in ei
inſtructus ſummos frequenter ſuperaverit. δ07
In duas partes diſtribuitur, ſcilicet in vo- egl
cem, quæ aures occupat, & in geſtum, qui aile
oculos rapit; per viſum enim auditumque man⸗
omnis in animum affectus penetrat.
DE VOCE, SIVE PRONUNTIA M
TIONE. Β.
In Voce & Pronuntiatione cavenda ſunt ohys
ſequentia: Ν
τ. Ne ſit muliebriter affectata ac mollis. Meni
2. Ne canere videamur. Ϊῃ
3. Ne cum eodem tenore, aut cum mono- μηὴ
tonia pronuntiemus.
4. Ne furioſam & ululantem vocem imite-
mur. ἀ ῳ
ζ. Ne ſupra vires vox augeatur. Νίῃῃ
6. Ne longiori ſpiritu aut anhelitu protra- uen
hatur. ῃ ῃ
7. Ne ſuſpiriis interrumpatur. Ε
8. Ne naribus potiùs, quàm ore efferri r
videatur. ῃ

9. Ne ſit nimiùm præceps, nimis tardea 2d- . "

mis clamoſa.

o ἰχ
ἀπ η ὶ
Ν
Π
Π η
Ἰδ ὐ ὴ
Ὑ}),

Ν

Δά ὦ

"1
[6 4 Π
ie ckont
ἰ
ΠΘ in o
geum, g
n WArIG
Μ{

Ο Ν

.

INSTITVUTIONES RHETORICE. 75

Δά rectam Pronuntiationem requiruntur
ſequentia:
ι. Ut ſit facilis, urbana, & pro rerum va-

rietate diſtincta.

2. Ut ſit articulata, & legitimis interpun-
Rionibus diſcreta.
3. Ut extremæ ſyllabæ non abſorbeantur.
4. Ut ſit æquabilis, continua & clara.
5. Ut pro varietate affectuum etiam vox
immutetur; quod facilè Orator efficiet, ſi
eundem in ſe, quem in audiente poſtulat, mo-
tum ſenſerit, cui dein certum vocis ſonum
accommodabit.
Sic iracundia poſtulat ſonum vocis acutum,
incitatum, crebrò incidentem.
Miſeratio & mœror flexilem, plenum, in-
terruptum, flebili voce.
Metus demiſſum, hæſitantem, abjectum.
Vis vehementem, contentum, incitatum.
Voluptas effuſum, lenem, tenerum, hila-
rem ac remiſſum.
Moleſtia gravem & preſſum; & ſic de re-
liquis animi affectibus, quibus vox eſt attem-
peranda. :

DE CGESTII.

Sicuti Geſtus, qui loquax filentium dicitur,
plurimum confert ad perfestionem Oratoris,
ica vocem comitari debet, animôque ſimul
cum ea parere; itaque
I. Status ſit erectus & celſus, rariſſimus in-
ceſſus, & ille prebrevis.
2. Caput aptè componendum, nempe ſe-
cunduùm naturam rei: Nam capitis demiſſio
: animi

*

76 INSTITUTIGNES RHETORICX.
animi dejectionem, erectio ſuperbiam ſignifi⸗

cat; quare motus accipere varios deber pro
varietate geſtůs manuum rotiusque corporis,

cùm aſpeétus, ſive oculi ſemper eò vertan-
tur, quò geſtus, niſi cùm aliquid damnatur,
aut removetur.
3. Vultus, ſive oculi componendi ſunt pro

ratione argumenti, ita ut videantur modò ſup-

plices, modò minaces, nunc blandi, nunc tri-
ſtes, nunc hilares, nunc ſubmiſſiores.
4. Cervix ita ſit conformata, ut nec rigida
ſit, nec ſupina, niſi in extremis affectibus.
5. Humeri decenter attollantur, porrigan-
tur; & contrahantur. .
6. Manus ita conformari debent, ut loqui
videantur, nunc poſcendo, nunc minando &c.
7. Cavendum eſt in geſtu, ne ſit nimius,
nimis actuoſus & affectatus, ſed accommoda-
tus ad rem, quam exponimus.
§. Siniſtra manus non ſola movenda eſt,
niſi per contemptum, licet dextera ſæpe ſola
moveatur. Ἔ
ο. Utraque manus cùm movetur, confor-
mari debet ad ſignificationem verborum, &
quaſi rem ipſam & locum indicare.
10. Caput, barbâmve mulcere, capillos re-
trò agere, clariùs excreare, ſtare ſupinum
vel recurvum, indecorum eſt.
Denique geſtus omnis ita componendus,
ut unà cum Pronuntiatione elegantiæ & vVir-
tuti Orationis reſpondeat, ne moleſtus
& ingratus ſit Auditori.

φ (ο £

m—

ἰμὶ Π
ι .
}
ι χ.
iſtores
d,t hee Ν
Τ
Ν ροπίξετἳ

Π
Π

ν

ἢ

Τ
Π
γεῖυ
μ μΠ}}
, |
ὙΝ
Ἷ ἷΠΡΙΠ”Ἱἷ

ὶ
Π
5 Π

„C. CORNEII

TACITI
NOTIS ILLusSTRATI-

Pro uſu & exercitio Aca-
demicæ Juventutis in Rhetorica.

Sumptibus Almæ Univerſitatis Juliæ,
ANNO MCCXXXV. : Ξ
Typis, Marei Antonii Engmann, Univerſ. Typoge.

CUM PRIVILEGIO SACRNE CESARENRE
REGILEQUE CATHOLICA MAJESTATIS, .
Et PFacultate Superiorum.
Τ TIRCEBURGI
Ι

Ὅο

χ , ᾧ 3
ἐ ΤΑ ἐξ.ΐθὄπ . ὄ ὶ ὍΩ Ν Ὦ “
α'ὶ Ἐ Ξᾗἓἓ See τ Ξ Σ
Ὡ ο φάξωῃν

δο ὰ
RNELII ΤΑΟΙΤῚ
VITA

EX DESCRIPTIONE
Jus TI LIPSII.

Ν ΔἸΌ CORNELIUS ΤΑ-
Γ " ΟἸΤῦϑ; cui νυἱρὸ P. Præ-
nomen faciunt, non illà pa-
tricià Cornelià gente, ſed
alià minàs illuſtri natus eſt,
extremis, ùt opinio mea

— fert, Ti. Claudii Imperato-
τὶς temporibus. Pater avusque honores geſſe-

rint, & ad Rempublicam acceſſerint, nec ne,
ut in re vetuſta & incerta nihil affirmem: pro-
piùs à vero abeſt, ipſum primum jus imaginis
& honores in familiam non minus illuſtrem in-
mliſſe. Initium dignitatis 811 ſub Veſpaſiano
fuit, ἃ quo, Plinio auctore, procurator datus
Galliæ Belgicæ, rationes Principis adminiſtra-
vit; quæ cignitas Equeſtri Ordini diu pecu-
liaris fuit. Reverſus à Tito, ùt opinor, Quæ-
A 2 ſturam

4 8( ο ) 2=-
ſturam accepit: certè digniratem ſuum, quam
Veſpaſianus inchoaverat, auctam & adjutam
eſſe à Tito, ipſe in Hiſtoriis profitetur: nec
aliud fuſpicari eſt quàm quæſturam, aut ſi for-
τὸ Kdilitatem, quia Præturà KIV. demum
Conſulatu Domitiani auétus ε, In quo er-
roris manifeſtus eſt eruditus vir, qui Domi-
mano IX. & Verginio Rufo II. Conſulibus Præ-
torem Tacitum conſtituit. Nam Tacitus
quidem ipſe in Annal. XI. diſertè ait, ſe X V.
virum S. F. ac tum Prætorem ludis ſæcula-
ribus Domitiani cum cura adfuiſſe. Atqui
ludos ſæculares à Domitiano editos A. V. Ο
DCCCVLI. id eſt, quinquennio ipſo poſterias,
quàm Vertranio placuit, ex monumentis anti-
quis liquidæ veritatis eſt. Extant nummi non
pauci cum his notis, IMP. (Ε. FLAV. DO-
MITIANUS. AUG. GERM. PONT. MAX.
ΤΗ PO I ES T. VIII. COS. XIV. LUCD. Σ
FEC. Ad Conſulatum deinde ſatis longo in-
tervallo, imperante Nervaâ, pervenit. A. V. C.
DCCDL. ſuffectus in locum demortui T. Ver-
ginii Rufi, illius qui delatum à Germanicis le-
gionibus imperium conſtanter ſpreverat, quem
defunctum pro Roſtris Tacitus laudavit. Exu-

läſſe eum ſub Domitiano quidam tradiderunt;

magis tamen, ùt opinor, pro more vulgi, qui
magnis viris inſignes caſus affingere amat, quàm
quod ejus rei certus auctor ſit. Ego legendo

non aliud comperio, quàm abfuifle eum ali-

quot annis ab urbe, idque eo ipſo tempore,
quo Julius Agricola ſocer ejus mortem obierit
Conſ. Pompelo Conlegà, & Cor. Priſco, non
: {{ }}}}

ἷέζοι'ιΙΠἸ ἁ
ler dee⸗
won ere
Ulognr,
Π
ſbremuns
umi
Π
ἴ

ὰ
αἰ ( ι
Π
ἿΠ

}

ΜΗΟ, ῃεΡ
μῃ
Peinoren
PAninn
Drenem Ϊ
δψηηγ;
{

( ῃ
ῃ
“"
" ἢ

28): (o): (Se⸗ 5
tam exilii neceſſitate, ùt arbitror, quàm tædio
temporum & cupidine otü. Nam, quod ii-
dem, ut omni ex parte tam anxia diligentia
eonſtet, decennium in exilio egiſſe ſcribunt, ac
demum exorato Domitiano telinuiunn latine
ut loquar, inanis fabula eſt; at credo, eos, ho-
mines, cum hoc ſcriberent, indormiiſſe bello
Trojano, & illinc decennia ſua ſumpſiſſe. Con-
ſtat enim apud vigilantes & ſobrios, Domitia-
num à Ludis ſuis ſæcularibus quibus certè Ta-
citus Prætor Romæ adfuit, VII. duntsxat an-
nos vixiſſe: octavo, conſpiratione ſuorum oc-
ciſum. Hæc ferè in Republica. In privata
ejus vita iſta ſunt. Uxorem duxit A. U. Ο
DCCCXXX. Veſpaſiano IIX. & C. Julio Agri-
colà Conſulibus Agricolæ filium; idque illi ad
extremam ætatem concors & tranquillum ma-
trimonium fuit. Liberos haud dubiè reliquit,
χ εχ iis, niſi conjecturà fallor, longo inter-
vallo, nepotem M. Claudium Tacitum, qui
Poſtea Imperator appellatus ( ἢς enim eum Im-
pPeratorem nummi appellant, non ut vulgus,
P. Annium Tacitum) qui, ἂς Vopiſcus refert,
parentem ſuum appellare hunc Tacitum ſolet.
Hiſtoriæ ſcribendæ ſenex demum vacavit, cùm
reliquum ætatis in foro cauſis orandis egiſſet.
Ex Plinii epiſtolis, & Tacitum in principibus
Oratoribus fuiſſe, & Orationes aliquot edidis-
ſe, intelligimus. Mquales habuit Fabium
Quinctilianum, utrumque Plinium, Julium
Plorum, Secundum, Maternum, Μ. Aprum,
Eprium Marcellum, Vipſanium Meſſalam.
Scripfit primüm omnium, Hiſtoriarum libros
" A 2 ab

!

6 ℳ ): (0): (σ—
ab exceſſu Neronis ad imperium Nervæ: de-
inde Annales ab Auguſti exceſſu ad finem Ne-
ronis, quorum omnium quanta jactura, & Ρ
quibus locis facta ſit, in tempore memorabo.
Nominantur & ejus facetiarum Librià Fulgen-
tio, cum hoc fragmento, Cæſi itaque morum Ἷ
eclogio in filiis reliéto. Mortis ejus tempus non
exprimo: naturalem tamen annum propemo- n
dum inveni Odoratus ſum ex Plinii nepotis Ἷ

Epiſtola, quæ libro VII. Nam ait diſertè pro- Μ
pemodum ætate æqualem ſe Tacito. Ατ Pli- 4}}}}
nius incendio Veſuvini montis, quo avunculus (
periit, agebat, àùt ipſe ait, duodeviceſimum |
annum. Natus ergo Plinius (nam incendium μ
illud ſecundo anno Liti) non dubiè, anno urbis Μ
conditæ DCCCXVI. Memmio Regulo, & Ver- irhi
ginio Rufo Conſulibus. At Tacitus paulò ma- μ η
ſor natu, quod eàdem illà epiſtolà teſtatum re- ἈΝ
iquit Plinius. Ergo natus extremo imperio μ
Claudii, vel potiùs, initio Neronis, vixerit- μ
que, opinor, vel ad imperium Hadriani. Hi- | μην
ſtoriam quidem orſus eſt ſcribere poſt mortem ſuuſebi
Nervæ. Clarum, quoniam principio lib. I. ψ

Hiſtor. vocat Divum Nervam, qui honos ΔΜ
non habetur niſi principi fnt
mortuo. memr
(οὐὔξ. [ὃ
: .
77
Ἱ
Ὅ}

C. COR- ἴ

α ς «Ε8 9 ξφ» φ
Ἕξἓ]ἓἱυτε;; AB EXxCESSU DIVI AUGUSTI

Οὐηι π} LIBER PRIMUS
ἀπείπη BREVIARIUM LIBRI.
{ Uguſtus Nolæ mortem obit. Tiberius ſucce-
ner η η ἕέι, tardè & cupidinem diſſimulans: Pan-
η11{ {{|8}} *nonicas legiones tres gravis ſoditio inceſſit.

Τ, Hea Miſſo Druſo Ti. Ε. agrè componitar. Idem in
Τ Germania inferiore motus, qui conſodit non ſine
Π ſanguine & Cæde. Germanicus Ceſar in ho-
ί. ſtem ducit- eaque expeditione Marſi, Tubantes,
ἀδυν Bructeri, Uſipetes vaſtati aut caſi. Zulia Au-
oNe gaſti Ε, Rhegii vitam finit. Sodales in honorem
Π μ Auguſti, & ludi Auguſtales inſtituti. Germa-
ηά nicus iterum Rhenum transmittit, in Cattos du-

Π ΠῈ 41}: 25709 domos, homines vaſtat, urit, cædit. δέ-.
Nenide geſtes obſidione Arminii liberatur. Ob haæc Im-
Π kr perator conſalutatus. Bellum deinde in Cheru-
μ ῖ ſos geſtum reliquiæ Vzari & militum lecta Σ iis-
ψ ἰν, gae Suprema ſoluta. Romani in reditu, ſib Cæ-
μ cina l tamen hoſtes proſpera eru-
ptione fuſi, fugati. Majeſtatis Léx reducta &
aſperè exercita. Tiberis inundat. Theatralis tu-
multus ἐ{{ : & per eam cauſam decreta Patrum
expreſſa ad coërcendos hiſtriones. Poſtremò
actum de ſubdäducendis Tiberi aquis, égué nomi-
ne querelæ civitatum Italiæ & legationes. Hac
biennio ferè geſta, SEX. ΡΟΜΡΕΖΟ ETLSEX.
APPULE 70 COSS. NERONE CLAIUIDIO
DRISO GESARE, ETC. NORBANO K.
A 4 r-

ε. : Ὁ, Cornelii Taciti

. Rbem (a) Romam à principio Re-
Ὑ ἓεε habuêre: Libertatem & Con-
ulatum L. Brurus infſtituit. (b)
Dictaturz ad tempus ſumebantur:
neque Decemviralis poteſtas (c) ultra biennium,
(d) neque Tribunorum militum Conſulare
jus diu valuit. Non Cinnæ, non Sullæ longa
dominatio, & Pompeji Craſsique potentia citèò
in Cæſarem; Lepidi atque Antonii arma, in
Auguſtum ceſsère, qui cunéta diſcordiis civi-
hlibus feſſa, (e) nomine Principis ( impe-
rium accepit. Sed veteris Populi Romani pro-
Ipera vel adverſa, claris Scriptoribus memorata
ſunt: temporibusque Auguſti dicendis non de-
fuêre decora ingenia, donec gliſcente adulatio-
ne deterrerentur. Tiberii, Cajique & Claucdii.
ac Neronis res, florentibus ipſis, ob metum
ἘῈ ) poſtquam occiderant, recentibus odiis
. com-

4

—

(a) Roma. Urbs Italiæ in Latio caput orbis terræ olim
ſub Imperatoribus.

(b) Dictatura. Magiſtratus fuit ſummæ poteſtatis. Ra-

τὸ, nec ferè niſi ſummà necefſitate urgente conferebatur,

quâ depulsà eeſſabat, aut extra neceſſitatem legitimo ſenx

menſium tempore decurſo.

(e) Decemviralis poteſtas. Decemviri circa annum ab

Urbe Condita CCCI. Legum ferendarum causàâ cum
ſumma poteſtate ereati, cùm contra leges dominationem
retinerent, tertium intra annum ejecti ſunt.
(d) Tribanorum. Tribuni militum Conſulari pote-⸗
ſtate circa anum ab U. C. CC(X. primùm inſtituti, non
proceſſerunt ultra annum CCCXC.

(e) Nomine Priucipis. Non autem nomine Regis,

quod Romanis à tempore Tarquiniorum & Regum eje-
Rorum invifum erat, ſed Principis abſolutè, τά ek, Prin-
eipis Senatus.

“
( ἱ
αὐδϑ!
ἴ
ἤβὺι
εἰ
Γ
μ ,
ἁμ ι
Ε1)
Ϊ μή
Ε.
ἐ
Τ μ
ὰ
Π
Cperia

Gerumn |

Τ μ ὶμ

Π
,
1

Π

ἰ μ χνῚ
Ν Ν
ἜῊ
Π η
{ Πἶπεὕἰον:;’

'

»

Ἱ η (χὶ
) Μ
Aupni τ
1 ρίι:

Π ὐ in

IRoni

Π Ρ
endsnote.
( 010
ἡμ
[δὑνν
μ ὶ
[
— Ἵ
ωΜΜΜ
Π ρο:εἕέτἓς, Ν
{9 αώὀπυῃ
nn iinb le

citn unnn
ι ο Ἂ
εὐνδιμηον

Ὶ
"

Πτ. . ο
Ω

8

Annalium Liber Primus. 9

eompoſitæ ſunt. Inde conſilium mihi, pauca
de Auguſto, & extrema tradere: mox Tiberii
principatum, & cætera, ſine ira & ſtudio, quo-

rum cauſas procul habeo. Poſtquam (a) Bruto

& Caſſio cæſis, nulla jam publica arma; Pom-
pejus (b) apud Siciliam oppreſſus; (c) εχυτό-
que Lepido, ( d) interfecto Antonio, ne Julianis
quidem partibus niſi (e) Cæſar Dux reliquus:
Poſito Triumviri nomine, Conſulem ſe ferens,
ad tuendam plebem Tribunitio jure conten-
tum; ubi militem donis, populum annonâ,
cunRtos dulcedine otii pellexit; inſurgere pau-
latim, munia Senatůs, Magiſtratuum, Legum
in ſe trahere, nullo adverſante; cùm ferocifli-
mi per acies aut proſcriptione cecidiſſent: cæ-
teri nobilium, quantò quis ſervitio promptior,
opibus & honoribus extollerentur: ac novis
ex rebus aucti, tuta & præſentia, quàm vetera
& periculoſa mallent. Neque provinciæ illum
rerum ſtatum abnuebant, ſuſpecto Senatũs
populique imperio ob certamina potentium,
& avaritiam Magiſtratuum invalido legum au-
zilio, quæ vi, ambitu, poſtremò pecunia
turbabantur. Cæterùm Auguſtus fubſidia Do-
A ς mina-

(a) Poſt cladem Pharſalicam Brutus & Caſſius partes
Pompeji ſuſtinentes.
(b) Apud Siciliam victus, ſed in Aſia jugulatus
Eit. . ΄
(c) Lepidus Triumvir ſe Auguſto ſubmittere coactus,
& vivere in Italia ſub cuſtodia permiſſus eſt. :
(4) Antonius itidem Triumvir prælio navali victus ſibi
ipſi necem conſcivit.
(e) Auguſtus Cæſar abje de Trinmviri nomine Conſa⸗-

lem ſe dixit.

10 C. Cornelii Taciti
minationi, (a) Claudium Marcellum, ſororis
filium admodum adoleſcentem, Pontificatu &
curuli .dilitate; M. Agrippam ignobilem lo-
co, bonum militiàâ, & victoriæ ſocium gemi-
natis conſulatibus extulit: mox (b) defuncto
Marcello, generum ſumpſit: Tiberium Nero-
nem & Claudium Druſum privignos, Impera-
toriis nominibus auxit, integrà etiamdum do-
mo ſuà. Nam genitos Agrippaà Cajum ac Lu-
cium in familiam Cæſarum induxerat; nec

dum (c) poſità bpuerili prætextà, (d) Princi-
bes Juventutis appellari; deſtinari Conſules;

Specie recuſantis flagrantiſſimè cupiverat. Ut
Agrippa vità conceſſit, L. Cæſarem euntem ad
Hiſpanienſes exercitus, e Cajum remeantem
Armenià, & vulnere invalidum, mors fato pro-
pera, vel novercæ Liviæ dolus abſtulit; (f)
Drusôque pridem extincto, Nero ſolus & pri-
vignis erat: illuc cuncta vergere: filius, colle-
ga imperii, conſors Tribunitiæ poteſtatis adſu-
; mitur,

*

(a) Adoleſcentem maximis virtutibus ornatum Octa-

viæ ſororis plium. .
(b) Marcellus Bajis obiit non ſine ſuſpicione veneni à
Livia ipſi porrecti. .
(c) Prætexta veſtis erat prætextam habens in ora pur-
puram, quâ pueri utebantur uſque ad annum decimum
ſeptimum ætatis, qui annus Tyrocinii dicebatur.
(d) Hic honor & titulus ab Auguſto invaluit, conceſſus
Cajo & Lucio, tanquam ad ſummum imperium omen &
titulus. ᾽
(6) Cajus ad componendum Orientem & Armenis Re-
gem dandum, ab Auguſto miſſus, accepto ab homine
perfido vulnere in Lycia periit. . ἰ
(Ώ) Drafus duodecim terme ante mortem Caji annis
ετ laplu equi in Germania oblit.

,

Μ
μ}}

Π
i 4
Uen [ὰὶ
Π
ptwun
Π
ῳ
Guunquu
Π
μ
[μμ:}
ΤΝ :
β {
Nenimm.
Π
"1
ἿΠ Ν
Ν αῃ.
ἡἰ .
Ε
Ε
Ῥο“ἁῳε... ;
ῳ

"
᾿

" 1}
; 'Ρ : ἷΐ{ῃί

᾽ ΄'ξ|'᾽ι ᾽
Ηὸί’ἄι'ἶ.

nhn
ꝛMüm
ἢ }
Ν
ἸΣ ὴ Π
0 ’ἆ Ἵ
ἐ ι
Nonolnr.
Tetumum-.
Ἰγημ,;
Ἰἰχηη} κ
( ( }η1.
{ ( ι
ῬΡ ἰ
Π
Ἱ ΠΜΠ Ν
Μ ) 10..
ἿΠ
Ἷ ΓΟ]Π5 N.
ἐ Π ι -
χδι ς

.

.΄.- ᾿

ἐαμμῃ ὴ
( Μ

ὝΝ
( Cecimum

, 1
tium onen

μμμὴν
οὗ “

ὐ 4

Annalium Liber Primus. 11

mitur, omnisque per exercitus oſtentatur: non
obſcuris, ùt anteà, matris artibus, ſed palàm
hortatu. Nam ſenem Auguſtum devinxerat
adeo, uti nepotem unicum Agrippam poſthu-
mum in (a) Inſulam Planatiam projiceret:
rudem ſanè bonarum artium, & robore corpo-
τὶς ſtolidè ferocem, nullius tamen flagitii com-
pertum. At hercule Germanicum Druſo or-
tum, octo apud Rhenum legionibus impoſuit,
adſcirique per adoptionem à Tiberio juſſit,
quanquam eſſet in domo Tiberii filius juvenis:
ſed quò pluribus munimentis inſiſteret. Bellum
eà tempeſtate nullum, niſi adversùs Germanos
ſupererat: abolendæ magis infamiæ ob amiſ-
ſum (b) cum Quinctilio Varo exercitum, quâm
cupidine proferendi imperi, aut dignum ob
præmium. Domi res tranquillæ. Eadem Ma-
giſtratuum vocabula. Juniores poſt Actiacam
victoriam, etiam ſenes plerique inter bella ci-
vium nati. Qorns ira reliquus, qui Rem-
publicam vidiſſet? Igitur verſo civitatis ſtatu,
nihil unquam priſci & integri moris: omnis
exutâà æqualitate juſſa principis aſpectare. Nul-
Ἰὰ in præſens formidine, dum Auguſtus ætate
validus, ſéque & domum & pacem ſuſtentavit.
Poſtquam provecta jam ſenectus ægro & cor-
pore fatigabatur, aderatque finis, & ſpes novæ:
pauci

(a) Planaſia, vulgè Pianofa Inſula maris Tyrrhæni Iluam
inter & Corficam. ;
(b) Quinctilius Varus cum Romano exercitu in Ger-
mania cæſus cum tanto Auguſti Caæſaris dolore, ut alliſo
ad parietem capite exclamaret: Readelegiones Vare, red-
ge legiones. :

12 C. Cornelii Tacil
Pauci bona libertatis incaſſum diſſerere; plures
bellum paveſcere; alli cupere; pars multo ma-
xima imminentis dominos variis rumoribus dif-
ferebant: trucem Agrippam, & ignominid ac-
cenſum, non aætate, neéque rerum experientid
tantæ moli parem. Tiberium Neronem (a)
maturum annis, ſpectatum bello, ſed vetere
atque inſitâ (b) Claudiæ familiæ ſitperbid;
multäqué indiciaz ſavitiæ, quangiam preman-
tur, erumpere. Hunc & prima αὦ infantia
e3dultum in domo regnatricen congeſtos juveni
conſulatus, triumphos: (C) Ne iis quidem an-
nis, quibus (d) Rhodi ſpecie ſoceſſus 6vulem ege-
rit, aliquid, quaäanm iram, & ſimulationem, &-
Jſecretas libidines meditatum accedere ma-
trem mæliebri znpotentiäs ſerviendum ſäami-
næ, duobüsque inſuper adoleſeentibus, qui
Rempublicam interim premant, quandoque
diſtrabhant. Hæc atque talia agitantibus,
graveſcere valetudo Auguſti, & quidam (e)
celus uxoris ſuſpeckabant. Quippe rumor
inceſſerat, paucos ante menſes, Auguſtumele-
Ctis conſciis, & comite uno Fabio Maximo
: Pla-

(a) Nam annos quinquaginta quinque natus erat.
(b) Gens Claudia in utroque ſexu fuperbiſſima duode-
triginta Conſulatus, Dicteturas quinque, cenſuras ſe-
ptem, Triumphos ſeptem, Ovationes duas adepta eſt.
(c) Tiberius octo annis Rhodi manfit.
(4) Rhodus Inſula maris Carpathii, ubi Apollo præci-
puè colebatur, eique Coloſſus unum ex ſeptem Mundi
miraculis dedicatus erat.
(e) Livia maximè ſuſpecta fuit in morte Marcelli, Dru-
ſi, Lucii & Caji Cæſarum, aliorumque Auguſtææ ſtir-

–
͵

pis, fœmina crudelis & nova Aulæz Medaa.

-

γυμοί!
Π
( {{{|!
μ lee
ἀπἢ
Π 1
ψ
ἴ
ἀμΐιι
}
η 1
τ μῃ

]Μἔ ! Ηι

.

7

. Π
ἰ μμ}
ΤΝ
͵ἷυἶῃ᾽Μς”“ΠΜ
711
]
Δι Ξ
Ν
͵.͵’͵3|ᾳι”ἄ|᾽ωζἐ
ΕΝ
Π Ή,Ή.
1 ι Ὁ Ῥ
;!α,“,.ἱω“ι’ὤὤ

Ι
Ὁ.}},,.«": ᾳΑΔ
Τ{

ἰΝ,

ἰ

.
"

—
μ
ἡ{πὶ ἀμίν.
, αὐϑν
οὐρο

Τ
ἰ ἵν

Annalium Liber Primas. 13

Planaſiam vectum, ad viſendum Agrippam,

multas illic utrimque lachrymas, & ſigna cha-

ritatis, ſpémque ex eo, fore ut juvenis Pe-

natibus Avi reddererur. Quod a) Maximum
uxori Marciæ aperuiſſe: IHlam Liviæx: Gaa-
rum id Cæſari, neque multèò pòſt, extincto
Maximo (dubium an quæſità morte) auditos
in funere ejus Marciæ gemitus ſemet incuſan-
tis, qudd cauſa exitii marito fuiſſet. Urcun-
ue ſe ea res habuit, vix dum ingreſſus ()
Ulyricum Tiberius, properis marris litteris ac-
citur. Neque ſatis compertum eſt, ſpiran-
tem adhuc Auguſtum apud Urbem Nolam,
an exanimem repererit. Acribus namque cu-
ſtodis domum, & vias ſepſerat Livia: Ιατί-
que interdum nuntii vulgabantur, donec pro-
viſis, quæ tempus monebat, ſimul exceſſiſſe
Auguſtum, & rerum potiri Neronem fama
eadem tulit. Primum facinus novi Principa-
τὴς fuit, Poſthumi Agrippz cædes: quem
ignarum inermémque, quamvis firmatus ani-
mmo Centurio ægrè confecit. Nihil de ea
re Tiberius apud Senatum diſſeruit. Patris
juſſa ſimulabat, quibus præſcripſiſſet Tribuno
ceuſtodiæ appofito, ne cunct aretur Agrippam
morte aſſicere, quaudocunque ipfſe ſuprensum
diem
(a) Fabio Maximo Auguſtus mentem ſuam de redu-
cendo e Panaſia Agrippa exule; ilk ſecretum Cæſaris
uxori ſuæ Marciæ, hæc Liviæ Auguſtæ aperuit. Quâre
offenſus Cœſar venienti ad ſe Maximo de more dicenti:
υ Cæſar, repoſuit Auguſtus: Vale Fabi. Que diéto
Perturbatus Maximus ſe ipfum interemit.
(b) Ampla Europæ regio Pannoniæ contermina in duas
Partes dividitur, Liburniam & Dalmatiam.

14 C. Cornelii Taciti

diem expleviſſet. Multa ſine dubio ſæväque

Auguſtus de moribus adoleſcentis queſtus, ut
exilium ejus Senatusconſulto ſanciretur, per-
fecerat; cæterùm in nullius unquam ſuorum
necem duravit; neque mortem Nepoti pro
ſecuritate privigni illatam, credibile erat. Pro-
pius verò, Tiberium ac Liviam, illum metu,
hanc novercalibus odiis, ſuſpecti & inviſi ju-
venis cædem feſtinaviſſe. Nuntianti Centu-
rioni, ut mos militiæ, factum eſſe, quod im-
)εγά 8 : neque imperaſſe ſeſe, & rationem fa-

ἐ reddendam apud Senatum, reſpondit.

Quod poſtquam (a) Salluſtius Criſpus parti-

ceps ſecretorum (is ad Tribunum miſerat co-
dicillos) comperit: metuens, ne reus ſubde-
retur, juxta periculoſo ficta ſeu vera prome-
ret, monuit Liviam, ne arcana domüs, ne con-
ſelia amicorum, miniſteria militum vulgaren-
tur: néve Tiberius vim Principatüs reſölve-
ret, cuncta ad Senatum vocando: eam con-
ditionem eſſe imperandi, ut non aliter ratio
conſtet, quam 1 uni reddatur. At Romæ rue-
re in ſervitium Conſules, Patres, Eques,
quantèò quis illuſtrior, ταητὸ magis falſi ac
feſtinantes, vultuque compoſito, ne læti ex-
ceſſu Principis, ne triſtiores primordio lachry-
mas, gaudium, queſtus adulatione miſcebant.
Sex. Pompejus & Sex. Appulejus Conſules pri-
mi (b) in verba Tiberii Cæſaris juravêre, apud
608

——— — —.— —— — — .
(a) Hic Salluſtii Hiſtoriarum Principis ex ſorore nepos.
(b) Duplex erat ſacramentum: unum, quo Patres in

verba ſeun nomen Principis; alterum, quo jurabant in
Acta Principis.

Μ"
( ὴ
Γ͵͵;[Π ὉΟΜ
' ωῃἃᾖ
{ Μ9
ῳ
μ Ἷ
Μιὶ ῷ
β Ρειυω, '
rent
μ
μι ͵5εᾷ᾽ε
{{ }}}}
᾿ Π
Nles n on
.
Ν
loneten
μῃ
ἱππηῇ.
Νιὴ

ΕἸ

Θἶθἂὶἷἔᾳῃε
μ
η
ἱτἓπιἰεε εῄῃῃ
ἰ
.
ῃ

Ν
ῃ

Π ; ἴ

'θῦἱὗἷἆὲῄιγεἳ͵ |

ὙΠ .
{ un.
Gming,
1, Π
( μ
Ἱ
ὙΠ
᾿ Ν :
Π
Π

Π

Π
Π
nes, e
εὐ ἐ
81 8'
γἰο :
ἐ μ
Π ΩΝ,

Ιἓνἓἷΐ) " '
ι'

—.
{
θἌ{ Μ

.{
lo

ι σμὄὶοἵεενἑᾳυἶ
"
Π
"
" Π

um,Unm

Annalium Liber Primus. 15

805 Sejus Strabo, & C. Turranius, ille præ-
toriarum cohortium Præfectus, hic annonæ.
Mox Senatus, Milésque & Populus: nam Ti-
berius cunéta per Conſules incipiebat, tanquam
vetere republica & ambiguus imperandi, ne
edictum quidem, quo Patres in Curiam voca-
bat, niſi Tribuniciæ poteſtatis præſcriptione
poſuit ſub Auguſto acceptæ: Verba edicti fuê-
re pauca, & ſenſu permodeſto: De bonoribus
parentis conſulturum neque abſcedene à cor-
pore: idque unum expublicis muneribus uſur-
pare. Sed defuncto Auguſto, ſignum præto-
riis cohortibus, ùt Imperator dederat: excu.
biæ, arma, (a) cætera aulæ: miles in forum,
miles in curiam comitabatur: litteras ad ex-
ercitus, tanquam adepto Principatu miſit:
nusquam cunctabundus, niſi cùm in Senatu
loqueretur. Cauſa præcipua ex formidine,
ne Germanicus, in cujus manu tot legiones,
immenſa ſociorum auxilia, mirus apud po-
pulum favor, habere Imperium, quàm ex-
ſpectare mallet. Dabat & famæ, ut vocatus
electûsque potiùs à Republiea videretur, quàm
per uxorium ambitum, & ſimili adoptione
irrepſiſſe. Poſteà cognitum eſt, ad introſpi-
ciendas etiam Procerum voluntates, inductam
dubitationem: nam verba, vultus, in crimen
detorquens recondebat. Nihil primo Senatũs
die agi paſſus, niſi de ſupremis Auguſti, cu-
jus

—

—

(a) Nimirum li tores, faſees laureati, & quæ tunc alia
diſtinguendo Principi in Aula recepta erant.

16 ξ Cornelii Taciti

jus teſtamentum illatum () per Virgines Ν 8
ſtæ, Tiberium & Liviam hæredes habuit. Li-
via in Familiam Juliam, noménque Auguſtæ
aſſumebatur: In ſpem ſecundam Nepotes,
Pronepozésque: tertio gradu Primores Civi⸗
tatis ſcripſerat: plerosque inviſos ſibi, ſed ja-
Ctantiâ gloriàâque ad poſteros. Legata non ul-
tra (“) civilem modum, niſi quod populo &
plebi (c) CCCC. (ἀ) XXXV. prætoriarum co-
hortium militibus ſingula nummm mullia, le-
gionariis autem cohortibus Civium Romano-

Tum conſulatum de honoribus, ex quibus
maximè inſignes viſi: Π (f) portà triumpha-
li duceretur fenus, Gallus Aſinius; ut Le-
φ lalsum tituli, victarun ab eo gentium
vaocabulaz anteferrentur, L. Arruntius cenſuè-
re: addebat Meſſala Valerius, renovanaum
per aunos Sacramentum in nomen Tiberii in-
terrogatusque à Tiberio, nam Je mandante
eav ſententiam promiſelſet ὁ ſponte dixiſſe,
reſpondit: neque in iis, quæ ad Rempublicam

ber-

(a) More Romanorum Pactiones, Fœdera, Teſtamen-
ta, etiam pecuniæ deponebantur in templis, & ſæpiſſimé
in templo Virginum Veſtalium.
(b) Id eſt, legata modica, & uſitatum locupletibus ci⸗
vibus in condendis teſtamentis modum non excedentia.
(c) Decies centena millia coronatorum. .
(d) Triginta ſeptem coronatorum millia & quingenti-
Coronatus in noſtra moneta aliquid ultra Imperialem valet
(e) Septem & dimidium Coronatos- :
(7–) Erat hæc porta trans Tiberim in ea parte mœnium,

ts dicitur. Per eam ſemper ducebantur triumphi.

rum, (e) trecentos nummos viritim dedit.

quæ producebatur usque ad portam, quæ hodie S. Spiri-

τἷν ἣὶ
ΓΤ
ι

Ε

41 ρυῖἁιεκέα

Π }
᾿ἀμπμμὶ

ἼΠΠ
{{π| {{
" Π

Δ}
Ε

.

)
lrl, hiim
{}Πςτ

—
1 —
Ν
1 .

ἰφ (

᾽

ῃ ῃ

Δ ,
Π Π η
Π ἤγι;
ΠΠΠῃ (

4 ἃ φ

Ἵ ΜΜΜ-
ἀμ᾽ 41
Τ ΠἩηΐμ!

.

ς ΠΗΝΗΝΗ
| 1101
ἽΠ,,
}Μὲ ἆἰκί;]“ετ

4 iullen
"

— —
len, τ
ἠνὰ {;ρπἩω:'

!

ΩΝ,
non Π
" , 4}
μεὰ ψ
ΙπιρετἱεΙεωνΜν

Annalium Liber Primus. 17

pertinerent, conſilio niſt ſuo teſurum, vel cum
tericulo offenſionis: Ea ſola adulandi ſpecies

ſuperat. Conclamant patres, corpus ad ro-
gum bumeris Senatorum ferendum. Remiſit
Cæſar arroganti moderatione, populumque
edicto monuit: ze, 21 quondam nimiis ſtu-
diis funus Divi ο ὴ turbàſſent, ita Augu-
um in foro potius, guam (a) in campo Mar-
vis ſede deſtinata crémari vellent. Die fu-
neris, milites velut præſidi ſtetére, multùm
irridentibus, qui ipfſi viderant, quique à pa-
rentibus acceperant diem illum crudi adhues
ſerviti, & libertatis inproſperè repetitæ,
cùm occiſus Dictator Cæſar, alis peſſimum,
aliis puleherrimum facinus videretur: Nune
ſenem Principem, longaâ potentiän proviſa
etiam hæredum in rempublicam opibus, auxi-
lio ſeilicet militari tuendum, at ſepultura &jus
quieta foret.
Multus hinc ipſo die de Auguſto ο πιο υ
Vana plerisque mirantibus: qaòd idem dies ac-
cepti quondam imperii princeps & vitæ ſupre-
mus quod (b) Nolæ in domo & cubiculo, in
quo pater eJus Octavius, vitam finivilſete nu-
merus etiam Conſulataum celebrabatur, quo
(e) Valerium Corvinum &0 C. Marium ſimut

pultus dicitur. Ῥοϊεὰ Juliæ ibi tumulus, & mox ipſius
Jalii Cæſatis, nunc Auguſti in Mauſolæo, quod ſibi ex-
Atruxit.
(b) Urbs & antiqua Romanorum Colonia in Campania
(9 Valerium Corvinum, qui ſextum, & C. Marium.
qui ſeptimum Conſules erant, ſimul æquavit Auguſtus,
decies ter Conſul. " Ὶ

18 C. Cornelii Taciti
aq averat continuata per ſèptem & triginta

annos Tribunitia poteſtas, (a) nomen Impera-

toris ſomel atque vicies partum, aliaque bono-
rum multiplicata, aut nova. At apud pru-
dentes vita ejus variè extollebatur arguebaturve.
Hi pietate erga parentem, E ec Si ndine Rei-
publicæ, in qua nullus tunt legibus locus, ad
arma civilia actum, qua neque parari poſſent,
neque haberi per bonas artes. Mult z Antonio,
dum interfectores patris ulelſeeretur, multa
Lepido conceſſilſe. Poſtquam hic ſocordia ſonue-
rit, ille per libidines beſſundatnr ſit, non aliud

Aiſeordantis patriæ remedium fuiſſe, quum uat

ab uno regeretur. Non regno tamen, neque
dictatura, ſed principis nemine conſtitutam
Remvublicam mari Oceano, aut amnibus lon-
ginquis ſöéptum imperium, legiones, provincias,
g undt a inter ſo connexar jus apud cives,

modeſtiam apud ſocios: urbem ipſan magnifi-

co ornatu, pauca admodum vi tractata, quo
caæteris quies eſſet. Dicebatur contra, pietatem
erga parentem & tempora Reipublicæ oltentui

Jumpta:

(a) Olim Duces Exercituúm re bene geſta gaudio &
impetu victoris Exercit⁴s Imperatores clamabaniur, po-⸗
ſteà Imperatoris nomen ſummam omnium rerum poteſta-
tem indicârat, idque præponebant ſuis nominibus, ut
olim poſtponebant ex. gr. Inperator C Julius Divi F. Cæ-
ſar Octavianus Auguſtus. Sed tum quoque jam enperium
adepti, quoties aut per ſe, aut per legatos inſignem ali-
quam victoriam 4 lepti erant, Imperatorum nomen aſſu-
mebant. Et ſic Auguſtus nomen Imperatoris ſemel ae
pepererat, ut quo anno mortuus eſt, vocarotur, Imp.
XC P F. Auguſtus Coſ. XIII. trib. pot. XXAXVII. imp.
. ο 9

ΜΙ

ζἷωε Ρ"“άἆ“
Π
η Ρἵἅΐοἶἶἷ
Π
Ἴ
Με, ΜΗ
Π "
Μ
!
{|||}}}}}}
}

. "

Π
γηηηι
11

Ε

[ηη;
᾿μ 70

Ϊ αἰμ ὰ

ΠΠ}}}ν
17
}
ἼΠ}}}
ΜἨΜ "
͵ ἴἆᾗᾳῃ,«) ͵

—
A
ἰ ῃ
ἡῃ ᾿

e ἡ,,.

. Uie n

:
Ν
Ἅ μ α

ἄμ 1

᾿

Μ η
711
Ἷ ῤ, ἽΜ11.
ΜΗ 1||

Ε ΠΗ Ίη
Τ}
" Ν

ἩμΝ ι

ἡ μ
71)
Ἱ ΜΜΝ.
ἽΠ Euti
ΠἹ
-
ι αἱ! ςιυἃὶοἃ᾽᾽͵
ψ "
Τ Ρ[)ϊἓὶἶξὶ“
μπμ"
{ ' 6
Ν “Ρἓ"ψ
χ inlgnen ,
μ nonen
χ ἷθω;ᾖ
ΠΗ

,11}

᾽ ὸ

Annalium Liber Primus. 19
mpta: caterum cupidine dominandi coneiteos

per largitiones veteranos, paratum ab ado-

leſcente privato exercitum, corruptas Conſulis
legiones, ſimulatam Pompejanarum gratiam
artium. Mox ubi decreto patrum, jasces &-

jus Praætoris invaſerit, oæſis Hircio & Panſa

({ἴνο hoſtis illos ſèu Panſam venenum vulneri
adfaſum, ſui milites Hircium & machinator
doli Cæſar abſtulerant) atriusque copias occu-
24729 extortum invito senatu Conſulatum, ar-
maäque, 4214 in Ant oniud acceperit, contra
Rempublicam verſa, proſeriptionem civium,
diviſiones agrorum, ne ipſis quidem, qui fecére-
laudatas. Sant Caſſii & Brutorum exitus pa-
ternis inimicitiis datos quanquam Pas ſit pri-

