aliàâs faciunt, in ultimam pracedentis Pro-
barexytoni rejicit, quia includitnr c Paren
theſi, quc quaſt eſſet novas ſonſas, vetat, ne
enelitica accentus ſuos rejiciant.

138 JoANNIS CHRYSOSTOMI

ἐνγν σταντὶ εὐχωρλφντες; τῶτο ᾿ γάρ
in omni gratias agentes; hoc enim

. 4 — Ν Ἐ» .
ἔσι ϑέλημα Θιϑ. Καὶ ὁτέρωϑι «πάλιν

eſt voluntas Dei. Et alibi iterum:
Τιροσεύχεε ἐν πσαντὶ καὶρῷ, ἐν Πρεύμα-
Orate in omni tempore, in Spiri-
gT , εἰς ἀντὸ ὠγρυπιῶᾶντες, ey d—αſ

τὰ, in ipſum vigilantes, in omni

Ν

πσροςκωρτερήσει χαὶ διήσε. Οὕτω Ἠολλωἶς.

tolerantia & obſecratione. Sic multis

καὶ ϑείαις φωνεως ἐσσὶ «αροσευχὴν. ἡμᾶς
& divinis vocibus ad orationem nos

ἐχώλει συνεχῶς ὁ τῶν Α᾽πσοςόλων ἡγεμών.

vocabat continuè Apoſtolorrm Dux.
Τροσήχει πτοίνυν ὑπ᾿ ἐχείνε σπσαιδενομένες
Convenit igitur ab illo inſtructos
μετὰ «παροσευχῆς σορίνεϑαι τὸν βθίον»
cum oratione tranfire vitam,
᾿χαὶ παύτῃ συνεχῶς τὴν διανοιαν ἄρδεν,
& t häic ſemper mentem rigare;
χρήζομεν γὰρ ὃι ὥπαντε ἄνθρωτοι
egemus enim omnes homines
πούτης, ἐχ ἧττον ἢ τὰ δένδρα τῶν
häc, non minùs quàm arbores
ὑδάτων. Οὔτε γὰὼρ ἐκένω σδύνανται
aquis. Neque enim ilæ poſſuat
. 6ℳ )

ΡοϊετιπΜ "

R 11

υινσουὧ“ ,

ϑ

ὰ ἡδι
Ἡμη Ϊ

ὴ ὑ ι "

ἰ ἐ
ἡ κ μ ἢ
Ἷ μ
e
une {Η
.

! Ι Ν
Τ
Π 1

—.—

{

Μ,Μᾗ ᾖῃ
...Ἠ;ἸΖΜ

0

Ἷ . ORATIO. 139
ee ς ἢ ἐχφέρειν τὰς καωρπὲς μὴ , (126.) “πίνοντω
ἢ “ 4 eſferre Ἔ Ν ἷΐυἃυεζ ii non : bibant
did Ti & . Oore ἡμέϊς τὰς πολυ-
} ρεῖ radices. -Neque nos valde
{ φιμήτες χαρασὲς πτῆς εὐσεβείας (127.)
ἄ }.} ργετίοίοα fructus Pietatis '
Ν δυνησόμεϑω βρύφθν» μὸὴ ταῖς προσέυ-
ἴχῳ, ι boterimus germinare, non orationi-

" χαῖς ἰρδόμενοι» δὲὶ ὅσσερ χρὴ Μαὶ
Ἢ μῃ bus irrigati; propter quod oportet etiam
πῆς κλίνης “(128.) ἀσανισωμένες Φϑἄνγειν

} e lecto ſurgentes Prævenire
Gm g ἀεὶ τὸν . ἥλιον «ῇ τῷ Θεθ λατροίῳ, χαὶ
„dſſemper ſolem ) ε: cultu, &
} ͵ ἢ Ἅ ᾽ ) χναϑεύ
Pliim Ν τρωπςζ ς εἑπτομίνες καὶ (129.) κασεύ-
menſam fangentes & dormitu-
ἐ μ ΐ J Π Ὸ
μ } δεν, μέλλοντας, μᾶλλον δὲὺ καὶ Σ
" ΜΙΓ τὸς,) magis verò & ſecundùm
“ἐμ Ν } " , ᾿ἐχαίξτην
ὠἕι "

μ } (126.) Ponitur Particip. pro Indicat. à Verbo

Μ
' εΝ «ίνω, hibo. Radix eſt «“ίω.
κ (r27.) Fat. I. Medii ἃ V. δύνωμαι, poſſum Fut.
* NRoungonat, 4144 eſſet à δυνάω.
. ς (128.) Particip. Præſent. Med. 4 verbo ὦπα-
Π Ἷ νίςτημι, éſurgo, ξοωρσῃᾗΐπϊ ἐχ' ᾧπᾷ & ἀνὼ
" & ἵρτημι, ſto, regitque Vi prapoſitionis Geni-

tivum. Radix eſt verb. inuſit. στάω ; ſto.
ἆὓΐᾗ” (129.) Ponitur eleganter apud Gracos loco Fu-

μ N, turi Iifinit. cui addunt μέλλω, futurns ſum,
gyuod poſtea per omnia tempora conjugatt.

140 JoANNIS CHRYSOSTOMI

ε; "
εχηςην ὥραν μίνν εὐχὴν τῷ Θιῷ
quamvis horam unam orationem Deo

πϑροφέρον ὦ.» ἴτον τῇ ἡμέρῳ διρόμον τρξ-

adferentes æqualem diei curſum cur-
χόντας, ἐν δ ὮὙ γε τῇ χειμῶνος ὥρῳ χαὶ
renres, verùm in hyemis hora &
πῆς νυκτὸὲ τὸ πολεῖφον μέρος εἰς προ-
noctis plurimam partem in ora-
σευχαὰς ἀνωλίζςκοντας, καὶ τᾶς γόνατα
tionibus tranſigentes 2 & genua
κώμπποντας, συὺν πολλῷ τῷ φόβῳ τῇ δεήσοι
flectentes, cum multo timore orationi
ποροσέχοντῶς» μαμωρίάζοντας φαυτὲς ἐπὶ
inſtantes, beatificantes nos ipſos in
τῇὸ τὸ Θιδ λατροίᾳ. (130.) Εἰπέ μοι,
Dei cultu. Dic mihi,
(I131.) ὄψοι τὸν ἥλιον μὴ (132.)
quomodo videbis ſolem, non
πρροςχυγήσως τὸν πέμησουτα τοῖς σοῖς ὀφϑαλ-
adorans mittentem tuis ocu-
ι μοῖς

(: 30.) Aoriſt. 2. Att. nperat. “ὁ Ὁ εκωω dico;
habet accentim Ἀρ ualtima, Juia aäb asliis
evecipitar; mutat gravem in aeut um, quia
Jequituar emliticiem.
(131.) Rcunda berſna Fut. Med. ab ὄπτομαι»
video, ὄιψψοικαι , ὄψει» βγο ὄ ψη. Rad-eſt d**à ω’ω
ἷΙΞ ) ἆθ“ἷᾶἆί.ἴ , Ρὢ”ΐ!'}ῤ υ Ῥβ}'ἆο Ἠνςκῳμω}
adoro. Fut. ἀσροςκυνήσω. Aor Dns 1. 000
ενύνισω, Radia κύω, ὃ ’Ἐωί . ͵ ᾿

εἰ τ
Ν
μ μ

μ Ν

μΜ{ω 4
η ἐ
Ἴωὓζ, ὍΜΤΚ...Ἴ
ΗΓΜΒ ἷμμ

) μημῖν

᾽

Ὶ

Ι ;,” ͵2,|᾽ ὧ’ςβ“ἶἐΐίν. ῃ
111 Ε ὶ
υἱ | ;
ut ῃ
" ὶ Ρ;
ἥμ,ἢ
λΜδ [’Ι{ΐ {ῳβ

|

a Pen

1 7
' 0ἷἆ[ἷ02ῇ᾽
ὀΙὉΙ

n }

Ὶ

ἴπ}} }

Ε 71
; ψ (

( ἴπ }

Ν Ν Ὁι’(-
͵ Δ»
1 ΠΗ Π ν "

κ ἢ"]

.

—

14. ſager
Π
Π „
Ν

ἐΗ " }

"

" Τ
νψ-
Π
ἱ

μοῖς (133)» γλυκύτατον φφῶς: Ὡὼς
lis duleiſſſimum lumen? quomodo

ἐπολαύσεις τραπίζης μὴ πσρορκυγήσας τὸν

fruéris mensa neon adorans
χοσότων ἀγαθῶν δοτῖφαᾳ χκὰὶ Χχορηγόν :

tantorum bonorum auctorem & largitorem?
μετὼ ποίως ἰλπίδος ἐπὶ πὸν στῆς νυχτὸς

cum dquali ſpe ad noctis

ἥξοις αιρόν: ποίοις «σροιδοκᾷς ὀγείρασιν
venies tempus? quibus εαίρεξϊαβ ſomniis
(134.) ὀνωλῆσω!), μὴ (137.) τοιχίσας σαυτὸν
ςοηνε , non muniens te
προσιυχαῖς, ἀνὲ ἀφύλακτος ἐπὶ πὸν ὕσψον
Oorationibus, ſed incuttoditus ad ſomnum
ἐλϑών; οὐκατωφρόνητος καὶ εὐώλωτος τοῖξ

veniens? deſpicabilis & captu facilis

(136.) «φιηροτάτοις δαίμοσι ἔσῃη,{| οἱ
peſumis demonibus eris, qui
ὥρεβί-:

(133.) Superlativ. gradus à γλυκὺς» dulcis „
omittitur &, & additur τῶσος.
(134.) Aoriſtuz Ἵ. Infin. à V. αααιι co5oquor.
, ὁμιλήσω, Aoriſt. 1. ὠμίλησῳ, Kad. ὁ δμιλος»
turba.

(135.) Aoriſt. 1. Particip. ἃ Verb. τειχίζω,

μ ο Put. σϑιχήσω. Aoriſt. 1. ἐτείχησα. Ra-
Nix τέρχος, murus
(136.) Superlat. gradus a στονηρὸς, malus. Poni-
tur in autebenultima o, quia pracea ns vo-
calis eſt longa. Rad. πένομαι; εἰβεῖο, Θ

142 JoANNIS CHRVYSOSTOMI

περιέρχονται συνεχῶς Ἐκαιροφυλαχτῶντες
circumeunt ſemper tempus obſervantes

ἡμᾶς, τίνω (137.) λωβόντες γυμνὸν "
contra nos, quemnam deprehendentes nudum ,
σπροσευχῆς (138.)ἀναρπώσαιεν ὀξέως. ΑὟ μὲ "
ab oratione abripiant ſtatim. Si igitur
ὃν (139.) ἴδωσιν ἡμᾶς (140.) “ασεφραγμένας "
vViderin = nos munitos

ταῖς προσευχαῖς, ἀποπηοδῶσιν ἐυϑέως, ὥρςπερ
orationibus, reſiliunt ſtatim, fſicut
ληφξαὰὶ κχαὶ χαχϑργοι πρὸς τῇ γεφαλῇ
latrones & malefici ad caput
τῷ σρωτιώτε ξίφος ὑρῶντες χρεμάμενον. ΛῪ
militis gladium videntes appenſum. Si

des (141.) συμβὴ τιὼ γυμνὸν ya
νετὸ Contingat aliquem nudum ε8
o-
(137.) Aoriſt. 2. Partic. Act. ὶ λαμβάνω; acci-
pio. Vide ſicpra num. σό.
(138.) Aoriſt. 1. Optativi modi tertia berſona
plural. ab ἀναρπιώζω, rapio, ex ἀνγεὶ & ὧρ-
πάζω. Rad. καὶ ἄρπη, falx. .
(139.) Aoriſt. 2. Conjiunct. Plar. num. αὖ ἐἴδω,

Π

:

video, de quo jam ſapius.
(140.) Partic. Paſßiv. Perfect. à Φρώττω; mu-
nio. Fut. Φρώξω. Praæt. Act. πέφραχα. Paß.
Indicat. πέφραγμαι. Particip. στεφραγμένος..
(141.) Aoriſt. 2. Conjunct. a Verbo σύμβημι»
Ca e, oſtendo. Ecv συμβῶ» συμββῆς, συμ-
ἣ.

.„
ee. ΄
yhmd

μ Π

Μ ι
4 μὼϊ
ἡ ἐ
—
μή
| ͵{σζ. " ,
{Π},κὶ
Λφ» '
Π
} ,

Ῥ9 Ὰ

ORATIO. 143

Ρ."{ι ἐ „ : ; . ε ν „ Σ
ἀ 9 προσευχῆς» ὅτος ἀνώςπαςος ὑπὸ τῶν Jar-
. oratione, hic raptus à dæ-
1eeeten, " μόνων Φέρετα!» εἰς ἁμωρτίας ῳἂέμςνος
τ monibus fertur, in peccata impulſus

ne | : „ "
lin a συμφορὲς χαὶ κακά. Ταῦτω δῶ

& calamitates & mala. Hæc oporter

lche, waävra φοβεμένεσ ἡμῶς, “σροσευχαῖς καὶ
omnia timentes nos, Orationibus &
μ 3 Σ ς ὰ .
D ἣ ὕμνοις εὶ τοιχίζεν ἐἑωυτες, ἵγὰ
τ υ ΙἹγπιπιε ſemper munire nos ipſos, ur
2 σώντας ὁ Θεὸς (142.) ἐλεήσας, ἐξίες
Ε κ omnes Deus miſeratus, dignos
ὙΠ
kin (143.) ἀπεργάσηται τῆς τῶν ἐρανῶν βασιλείας,
δγμα ς ἐρίςίαν ςατΙοκιππ regno
u : , διὰ τῶ μονο'γέιεκς αὐτῷ υἱῶ, ἆοξᾳ,
ΤΜ per unigenitum Filium, cni gloria
2a) τὸ xpc†αρ εἰς τὰς αἰῶνως χῶν αἰώ-
— ἃ poteſtas in ſæcula ſæculo-
Ἀ ιμίμ} γὼν, Αὐἰ μήν.
, . τπτπ, Amen.
imitW

" μ ( 142.) oriß,. I. Act. Part. ab ἐλεέω 5 miſèreor.
„ Aor. I. ἡλέῆσα.
8 ἰ (143.) Aoriſt. 1. modi Conjunctivi 2 Verbo ὠπερ-
' 'γαζ ομωί, eficio, ex ὠπο & ἐργώζομαι. Radix
4 cume ſt ἔρχον, opus,
μ " 4
" 1 ᾿ ξ β'-
Ὶ Μῤ “
,allie⸗
Ml

᾽ ικοτκς ἘΤ ENXPOSITIONIBUS
SCHOLASTICIS ILLUSTRATA,

Pro Uſu & Exercitio Aca-

demicæ urcniutis in E Detoricn.

C PR WVILECIO CRE CESAKEE
RECLEQUE CATHOLICXE MAJESTATIS,
Et Facultate Suferiorum.
WIRGCEBURCGI,
Sumptibus Almæ Univerſitatis juliæ
B Anno MDCCXXXVI.
Tpis Marei Antonii Engmann, Univerſ. Typ.

η ὶ Ι
Ἱ ὶ
ψρπα,
ϑ νένιι
Π 11
ὙΠ
Π ι Heron
,
ἮΠ ertue,
μά
Ἱ ltent
Ἐ Hone
1
“ἶ“ἢςαὶἁ ]

ἢ

ἢ

ἐ οῆβῦ,
ΕΙ“ΟΘἨΜ ΠΟΜΈΚΙ

ο ὴ {ΠΔ1ν15 ætas, patria, vi-⸗
. Ἐ, tæ genus & mors Ho-
meri εχ diverſis Scri-
ptorum opinionibus
τ incerta & obſcura ſint,
opus tamen clariſſi-
mum, quod poſteris reliquit, titulum
Ili bPoëtarum & Oratorum Principis ju⸗
re promeruit. Iliadem vocavit Author,
quòd bellum ob raptum Helenæ, Græ-
cos inter ac Trojanos apud Ilium geſtum
in eo contineatur. Explicat in ea fa-
milias Heroum ejus ætatis, variorum
Principum imagines exhibet, conſilio-
rum exitus, & mwirabilium eventuum
fata exponit, ſermone tam caſto, inge-
nuo & literato, ut S. Baſilius M. uni-
verſam Homeri Poëſin laudem dixerit
eſe virtutis. Et ante eum Horatius
Lib. I. Ep.
Dui, φά ſ 1 pulchrum, quid turpe,
uid utile, quid non,
Pleniùs ac meliès Chryſippo & Cran-
tore dicit.
A 2 In

08 (4) 56⸗
In hanc Iliadem ceu eruditæ Poëteos

no bile prototypon reſpexerunt poſte-

riorum temporum Vates, juxta illud
Ovidii:
Aſpice Maoniden, ἃ quo ceu fonte per-
enni Ἂ
Vatum VPieriis ora rigantur agais.
Et Manlius:
-- - Cujusque ex oré profuſos
Ommnis poſteritas latices in carmina
duxit.
Hinc Galaton pictor, Homerum, quan-
quam haud ſatis verecundà ſpecie, pru-
denti tamen & argutâà depinxit, quip-
pe vomentem expreſſit non eſculenta,

vinum redolentia, ſed aurea flumina,

Poëtas verò circumſtantes, omnia,
quæ ipſe evomuiſſet, ſummdà aviditate
exhaurientes. Oratores addere potue-
rat, quando ex eodem fonte hauriunt
ab eo, qui fons ingeniorum à Plinio
nominatur; qui & de eorum præſtan-
tia diſſerens addit, ingeniorum gloriæ
quis poſſit agere deletum, per tot di-
ſciplinarum genera, & tantam rerum
operuûmque varietatem: niſi fortè Ho-
mero, Vate Græco nullum feliciùs ex-
titiſſe convenit, ſive operis fortuth⸗
Ve

6
ℳ
" Ὁἓζἷΐἵ“χ
Π ὶ
Π
Ἷ ἀμ
γμιι} Ν
Ἴ}:

ι M

{ ὙΠ
Π |1}
αὐ, 16

13
Ἱ homer

ὰ
ΔΡ

.
ὍΜ Ν ἢ
"
{ Ρὶ;’...ωἰἱ“

Μ Ὴ Ν N
} Ν

Ἅ Ὴ
Potigaunge
ὦ ultr

"

Π ,

Τ
Π ΠῚ

Honennr

Ν μ Ν

ἰ ἐ }

'
᾽

:ῃίστωω!;

τὟν

408 ( ς ) ϑῶ»
ſive materia æſtimetur? Ex quo diſer-

te, ut cætera, Dionyſius Longinus

Homerum modo Soli orienti, modòô

Oc ano comparat, & recté. Ut enim
Sol fons lucis, Oceanus ortus puteo-

rum, & aquarum omnium parens, ſic
Homerus omnis doctrinæ, addo cum
Juſt niano Imperatore, omnis virtutis
pPat r. Atque ùt Solis radis veſtiun-
tur, calore animantur, Oceani venis
reperguntur se aluntur omnia; ſic ex
divini Homeri carminibus lumen,
ſpiritum, alimentum nectare & ambro-
Πὰ ſuavius literæ perceperunt. Anti-
pater Sidonius non modo Poëtam 1]-
lun, ſed Oratorem, non Oratorem
ta tum, ſed Suadæ medullam; nec

Sude medullam modo, ſed ipſam mun-

di Suadam & Os magnum nuncupat,

ex quo ad ejus ſtatuam æneam apis in
ore Vatis mellificans cernitur. Abiit

autem in proverbium Famoſa Ho-
meri LIAS, & quia mala innume-
ra bello Trojano perpetrata & tole-
rata enumerat, ipſum opus vero,
teſte Tullio, nuci incluſum fuit,
quotiescunque aut olim aut etiam ho-
die, multarum calamitatum ſeriem,
A 29 Illia-

οὔϑ ( 6 ) ϑὃν»

Hiadgem malorum, vel facti aut volu-

minis decumanam molem in compen-

dium redactam, Iliadem in nuce, com-

pellamus. Natus Homerus & floruiſſe

dicitur annis centum ſexagin ta oco

poſt Trojæ ruinam, ante Rom am Con-

ditam anais circiter centum ſexaginta,

mundi νεγὸ ter milleſimo, centeſimo,

quadrageſimo. Patria illi tribuitur
Meles fluvius ργορὸ Smyrnam; hinc
prius Meleſigenes, poſtea ἃ cæcitate
Homerus dictus, Cumæi enim & Jo-
nes captos oculis, ὁμήρες vocabant:
Smyrnenſes, qui præ cæteris natales
ejus ſibi vendicabant, templum exſtru-
xerunt, ac in eo Homeri ſtatuam col-

locàârunt. Jettæ, ſive Jenſes divinis il-

lum mactärunt honoribus, & capram
candidam tanquam Viro Apollineo im-
molare conſueverant: Apollini enim
caper albus ſacrificabatur. Nummi
quoque tam apud Smyrnenſes, quàm
Amaſtrianos in ejus memoriam cuſi re-
Periuntur, in quorum prima facie caput
Homericum, Palma ad latus, in altera,
vir equum manu tenens, vel Meles flu-
vius ſub habitu viri lyram tenentis
conſpicitur. Senex fame periiſſe
dicitur. ὐ
IAIA-

" μ

:

)
.

—

)ἡ !

ἰ

Ν
1
1 ΟΜ "
ἰήφ
lmy ᾿
ἰδι, in
' γῳ
, .

omm,
1 fatcanl
Ἱ Π }
μἸ
Ὑ ἰ ηή

} 1

Ν }
ἐ ἐ
μ μ
} ,
ΑροΗππ

ΜΜΜ ΄

ηνπκπἶ μ

ο (7) 80⸗

᾿ΗΒΕδδε tstezatse

PaESEE

E
IAIAAOZOOMHPOT

7 α (2.) ῥαψῳδία. (3.)
Αλφα λιτὼσ Χρύσε:. λοιμὸν στρατᾷ

Alpha preces Chryſæ, peſtem exercits'

ἔχϑος ὠνάκτων.
inimicitias Regum. Subaudi, continet.

A 4 ῬΜᾶνιν

(ι.) Sie hoc opus appellatur, quia continet bel-
lum apud Ilium inter Græcos & Trojanos.

(2. Meſt, primus liber; nam 24. libri HMiadunm,
ut & Οάγῇ. inſeriptionem capiunt à 24. lit-
teris græcis.

(3.) Panre, ſus, téxo, τ , canticum, ab
deidco. Hinc ῥωψῳωδία: ) gontextura car-
minum, præſertim Heroicorum. Locatar
ῥαψῳδία, χαδά ſparſam & diſolutam prius
anc pozſin nonzaulli conje cerunt in corbus,
ade Pideo dicti: Iuam recitabant ὃ i bea-
ro, llisda quidem ſehemate rubro ob cades
Vojanorum, Odyſſæam verè caruleo, Propter
errores Ubhyſis in mari.

- LIBER I.
ME* (4.) deide (5.) Θεὰ Πηληϊώδιεως ᾽

Ὺ Ε Iam cane Dea Pelidæ
Αὐχιλῆος
Achillis : ,
᾽Θ’υλο{ιιξνκν, (7} ἣ : ubi (8.) A' Xνσοαι
Pernicioſam, quæ infinitos Achivis
ἄλγὲ ἐν, ὅθηκε), (H.) }

dolores fecit, vel impoſuit,
Πολλὰς
(4.) Μγὰ perm anens ὰ μένω, maneo; hinc μωνίς
ζω.- iraſcor, cicjus Atticum Imturum μηνιῶ,
(5.) ᾿Αἰεἴδω, cano, verbum Poëticum, hinc apud
Oratores ἄδω per contractionem, eusjus im-
berfelctum, dov, Dorick ᾧδοον; ſiec Aor. "
communiter ἥσα,, Doricè doa; ΠῈ ab & epi-
tattco, & verbo εἴξω, ſcio, quia hæc Vox
bpertinet maximè ad Poëtas, guibus multa-
ranm reérnm cognitio attribuitur.
(6.) Πηλευὺς,) Genitivo σπηλεί», hine Patro-
nymicum στηλείδ ἧς ) Craſi πηλοίδης; ſea πη-
λεὺς, Cen. Jonicè σπηλῆίθυ γ βένξ, πηληΐδης,
ὃ) & & interpoſito, Pocëtic. hine znAniane,
Jed Zonicè sco, bro « in Genitivo.
(7.) Ov„οαιι pernitieſnm vim habenr, ab
ὅλ(δ.. 6, pernicioſus, ετ μέν(- Ffuror,
Vis, impetlus: ο ſit ab Aor. 2. Jonice per pro-
tleſin, τῷ , ab ὄλλυμι ndef. ὠλόμην» per-
niciem inſero. - εὐὐὶ
(8.) Μυρΐ pro μυρίω, per Apoſt. 2 Avbi , nu-
mernm injinitenm ſignifeeat, μύριοι» Propa-
vox. in piaerali decem meillia.

{9 ξ| “ΜΉΜΩ

λῇ .— ΄ ᾽ ὙΝ .͵ ᾿͵| .
12.ω) E nas Aoriſt. Ζζε α ιπ-ἓ“;τμἔ, )ήσῳ: η

" Π

,
ἣ
μ μ

᾿
εὰ
Ι 1 ὴ
en
τ

μ

ι

— —
Π

Π
Δ 6} Ώ,
} 7

1. τί 4
71} ,
᾽Ι;«Μ! ΔΜΜ') ἢ
" )

᾽

—
iy,

ἐ ἰΝ

}

"
Π
. ωΐ'ζ,'

1
Π

Ἢ , { } ἢ

ΗΣ

ILIADOS HOMERI. .9
' 2 5 5155 Ἷ
πολλες (10.) δ᾽ ἰφϑίριος ψυχαὶς ἀϊδι(1τ.)
Multas autem fortes animas orco
προΐαψεν (12.)

ante tempus demiſit;
Ηρώων ἄυτες δ᾽ ἑλώρια (13.) τεῦχε
Heroum ipſos autem prædam objecit

(14.) πύτεοεν ( 5.).

canibus,
Α ς Οἰωνοῖ:

(10.) TlIoXW ſuos caſus ab antiquo πολλὸς ca-
yit, græter Nominat. Ο Accuſat. ſingularem,
Maſcilinum , 5 Neutrum: ſed πολλὸσ ali-
quando atntur Poëtæ, qui etiam aliquan-
40 regulariter fermant σπολυὺς γ. δὲ οπα
πολέες 9 . δι"
(11.) ΑἼο, ε06 ἡγο ς δησο ογ ο , ᾽ γ τ tenebræ,
ab α privato, ξ9 Aoriſt. 2. ἴδον, Poëtic. ver-
bi ὥδω) video.
(12.) Γάώπαω- mitto cum detrimento, πτροιάπτω,
præmitto, procul mitto, ab ἴμι» mitto.
(13.) Ἑἡλώριον; φσὸ » præda, captura, laceratio,
ab ἕλωρ» †, idem, quod ab ἐιρέομωι. Aoriſt.
(14.) Τεύχω; facio, ſtruo, fabricor; hinc Im-
perſect. τοῦχε . ZHontc. pro ἐτεῦχε,
(15.) Κύων: 6, ἡν canis, Genit. κύον8), Synco-
ye, κυνὸς» quod ſit in cæteris caſibus 85 Dati-
Vo Poëtico κύνεσσιν & κύω, dil. Ὸ 5 quia εῷ-
nis &ſt blanaiens, Ω Φιλοδεσσποτίϑ»» inguit
Euſtath., dicitur etiam apued Homerun, de im-

Vadente.

10 LIBEE I.
Olovolzi (16.) (17.) πᾶσ. (Αιὸς (18.) £
Avibuúsque omnibus: (Jovis autem

ἐτιλείεσο (19.) βελή.) (20.)
perficiebatur conſilium)

EFE à& (zI.) δὴ (22.) τὰ πρῶτ 23.
Ex quo ſanè Priium Π
᾿ “διια-

(16.) Ο᾽ ωνὸς . b, avis deverans, aliquando apud
Homerum omen, augurium, tιαolgt, pro
οἷς Artickê, gonicè, olicè.
(17.) T, que, particula enclitica, ſæpe eſt ex-
pletiva.
(18.) 7Ζεὺκ.» Zupiter, Genit. Διὸς » pro quo Ζὴν,
Ζηνὸς. & Doricé Ζαν, Ζωνὸς» à &da, vivo,
quia dat omnibus vitam.
(19.) Τελείω Poäëtic. ῥγοτέλέω-» perficie, τολεοίως:
μώϊ. exitum habeo, 4 τέλε(»» vel πέλαι(ἢ»»
berfectus, quod à τελ(δ» . finis, exitus,; un-
de ἐτελείετο.
(20.) Βελὴ» voluttas, decretum, conſilium,
aligæando cencilium, & locus, in quem con-
veniunt, à βέβολα . Præt. med. verbi βαλ-
eo, metaphora ducta à ſagittariis: hinc βά-
λομαι. ᾿
(21.) ΕΖ &, 4 quo tempore, ſeil. χρόνε, quod ſa-
pius omittitur, cùm ἐκ ad temporis ſegnifica-
tionem refertur: ἐξ ante Vocalem, ἐκ ante
Conſonantem. .
(22.) Δή, ſant, aliquando expletivè apud Pok-
tas modò poſtponitar, modò præponitur:
poſibonitar tantum apud Oratores. :
(23.) Τὼ πρῶτα; Pprimum, vel ſumatur φάνεγθ

μ{ η

"μῆ χ τὰ
ΜΜ η
Δ) ἐ
ἐ ,
, Μι η

ι)} Ἰ.

Τ '
. ἡ

7

wun, μγὴ,
ℳ.

[ μ

, Διἔς,;νψὠ},

,
b Π Δ γ ὰ
Π }
υ Μ Δ!
ῃἡ
lotun, 1}}}
ἐ μ Π
Ι 4
μ Μ Π]}"

,
βμμ
υ
Ι

μ "

Ὑ}}}

χ Ν λι
ΓΤ

IIIADOS HoMERI. II

διαςήτην (24.) ξρἷσωντε (25.)
disjuncti ſunt litigantes, .

Αἰτρρίδης τε ἀγαξ εἰνδιρῶν (26.) κρὴ εἶος
Atridésque rex virorum & divus
Αἰχιλλεύς.
Achilles.

Τίς τ ἄρ (27.) σφως (28.)ι Θεῶν ἔρμοδι
Quisnam ipſos Deorum liti

ζυνίηχε

vel reſferatur φά Agam. & Achid. ut ſigni-
fecet Principes in maximo honore habitos,
ut eſt apud Luc. ἃ πρῶτί(ϑ., primus, con-
tract. εχ πρόωτί(".» pro στρότωτί(β», ſuperl.
prapoſitionis ne, aute.
(24.) Διΐξημι, diſtinguo, ſipars, diſſideo, 4
μὲ & ἵξημ!, quaſt deorſum ſtatuo. διαςή-
T, pro διες ἥτην, ab Aoriſt. 2. ἔςην.

(25˙.) Eeiéa, contendo, ab ἐρὶς» ἡ» contentio;
inc ἐρίσας » in Dual. ἐρίσαντε.
(26.) Are, vir, Genit. dα ι Heacope αἰνεδ ρόσ.
(27.) Τὸ & doa, aliquande apoſtrophanture ut
' d&, 95 expletivæ particala ſunt ; ſed rs ſæ-
Ρὲ ſignificat ,
. : Ἔ ἢ
(18.) Σφωὶ,» σφὲ; pro quo aliquando Pocëtz σφώ,
non cirsumflelfitur, ſea acuitur; ab . ſai.

12 LIBER I.
ξυνέηκε (29.) μάχεϑαι;
commiſit urpugnarent?

Anrge κοὶ Διὸς ὑός. ὁ βασιλῆι (30.)
Latonæ & Jovis filius; hic enim regi
χολωνδ εὶς;
iratus,

νᾶῶσον (3 I.) ὠνὸ στρωτὸν ὧς:;τε (32.) κακὴν.
morbum per exercitum ſuicitavit malum,

ὀλίκοντο (33.) δὲ λαοὶ-
peribant autem populi,

ε)
Ουνςε-

9 Ξυνέηκα . Atticè, pro συνέηκα, οο acan
ἰ εχ συνῆκα Zonice; nan Jones ſylabar cir-
dumßer 45 ὼάω’ω;π! ῥος irregalariter pro
vviασα. Aorift. 1. verbi συν vin Buturum. I.
Wσα on mirto, item, inted go. Π 44, 6
182. ἃ σὺν & ᾽ ἕημι., guod ab ἴξω » mitto.

(30.) Βωσιλῆι», Nonic. pro βασιλίὶ 4 PatMhαα
Rex, quod ἃ βάσ! ᾽|;:.“ἱε;,φ;ε tum, & λεῶὼς
Paozles; quod 1- 272 69 μεψἰ{ί άκ!ζι “ | Ζ [ίο’...-ίἱὗἵὢ.

(31.) Nee cog, 1, Worbus, aliqua Ἴ7) Pa. Jonic.
. P“ " ἷ;υ-͵͵ 06.

(32.) O 600 eXν⁰⁸ 220 o‿tορ. PFatat. 6 gd, ſed A. TKol.
οσο Juoa &g, fit: in dοoa, abt . s, bic eſt sor. .J.

(33.) Οἰλέκομαι, νodH ve Poëtica: αὖ ὀλέκθ)
perdo, quod ab ὄλλυμι. Vide num. 7.

Ν

.ἢ
1

reere

Phernn 11..}

lis
l 1

ἢ

Μ ἠοίν
) hupen⸗ Μ
ΜΗ uen,
Π ,
ἥ,

ὴ Χἄψ) ”,

ILIIADOS HOMERI. 13
οΟὕνεχω (34.) τὸν Χρύσην ἡἠτίμησ᾽ (35.)
Quoniam Chrilen contumelià affeserat

ἀρητῆρα (36.)

ſacerdotem

Αἰτροίδης. Ο γῶρ. ἦλθε ϑοὺς ἐπὶ γῆας (37.)
Atrides. Ille enim venit celeres ad naves

Αἰχαιῶν,
Achivorum,
λυσόμενές (38.) τε ϑύγατρα» (39.) φίρων τ'
hberaturusque filiam, ſferénsque
ἐἶστε-

(34.) O've 279 2 ἐγεχῶ 9 quoni am.

(35.) A'ripde, dedecero, nullo honore, vel con-
tumeliâ afficio: ex a privat. & τιμείω ν» hono-
ro, quod à τίω » idem.

(36.) Αἴρα; s nocumentum, imprecatio, pretes,
in bonam partem. Hinc ἐρητὴρ» , ſacerdors,
Jquaſi diceret, precator; ſit ab ἀΐρω.. tollo:
tollunt enim manus in altum, dum precan-
kur.

(37.) Ναῦς - ἡ, ναὸς. navis Zonicè γηὸς» Accuf.
γαῦν. Ροξι]οὺ γηῦν» via, νώω.» vel vea.
(38.) Λύω. λύσω, ſolvo, libero.
(39.) Θυγωτῆὴρ., * eO, 85 Gncope τρὸς » ſilia.
Oratores ſyncopati utuntur caſibus3 Poëtæ
indifferenter vel ſyncopatis, vel integris: præ-
terquam in Accuſat. δύγατρα tantum, Poeë-

14 LIBEX ;
ὠπεροσλ ὥπονα, (40.)
inſinita precia liberationis
στίμμα (31.) 7 ἔχων ἐν χερσὶν (42.) ἕκῃ,
coronäamque habens in manibus longè ja.

βόλε (43.) Αἰπόλλωνος, (44.)

culantis Apollinis,
χρυσίῳ (45.) Aα σκήπτρῳ, χοὴ ἐλίσετο (46.)
aureo cum ſceptro: & obſecrabat ἡ
πώγτας

(40.) Αἴποινον» τὸν pretium redemptionis, vel
pretium, quod loco pæœnæ debitæ offertur, ὰ
σοινὴγ pœæna, & α privat. vel ſecundim Eu-
ſtathium, ἄποινα. quaſi dοnvν,H munera,
quæ dantur ἵνεκα érz.
(41.) ErsHeα Srono hinc & Ξ τὃ, (Φ7ΟΖΩ͂,
(42.) χεὶρ χριρὸς) manns, Posëtic. χερός. Sic
in cateris caſibus. Dat. Plural. χερσὶ, Poöt.

χείρεσι) χείρεσσι; aliquando ſignificat bra-

chium ab humero usque ad extremos digitos.
(43.) Enß6X°, longs jaoulans, Epith. Apoh.
ab ξκος, longè, mutato a in n, metri causd,
& βολδ. jactut, quod 3 βάλλω., jacio. Præt.
med. βιβολα- iniſitat. niſi inderivat.
(44.) Α᾽ πολλυμι-» βεεον hinc Αἰπόλλων; Q Hui Py-
thonem interfecit, hoc eſt, quia ſol diſſolvit
vapores. el ἀπὸ τῷ ὠπολύειν τὰ εἰγνδδρώπορ
τῶν χαχῶν») quòa homines ſervet à malis,
morbor ab illis expellendo.

(45.) χρύσεος . φαν ἐον» (δά Ογ;{ἰ ) ὥς. 5, Lr, 4 χθν- ,

σὸς» ὁ, “εἰ χρυσίον» τὸ» idem, aurum.
46.) Δίσσομαν, ſupblex ογος 1467 δάτομωι) Τ:

{

ἸβοχοΝ
' ω; ,
ι
4 μἁν

μ ἣ!

Ψ'
;

' μ

lorun
| .
ι'τρἆἆχ ψπ|!
χ
ὦ
ἐ φ {
μ ἐ
χἰ ι hens

ἀμΈ0}}

μ

ΓΤ :

Π ἢἡ

—.—
)Ourg
ἡπήμῃῃι

Π Ν

2ζ ξτῄωθν, γ
"ἓὓλὶἆεωἔ'
( e ἡ
Ὅ.Ἰ"ἆγ,ζᾗ)
nik
Ν] ιγΜ} ͵
ἣ

Ν Ἷ

1

1 uingini,,
μύμι Π
ἐ μ μ η
ἡ ἰφ τμι,

Σ
Ἴ).}.1}
,

Π
77
ευ πήμι
(νὰν μϑΉΝ,
Μαἁἑωκ. ἑ
Ὥ ῴξἷἵῄ
,
Ν
Μ "

Ἢ Ἷ

μ

LLIIADOS ἨἩΟΜΈΚΙ; 1

πώντας Δ᾽ χαμιεὶς .
omnes Achivos,

Areei . δὲ μάλιστα δῴω κοςμήπορε

Atridas autem maximè, duos principes
populorum,

Αἰτρόϊδαί τὰ χαὶ M ieuvipudeg Α᾽ χαιοὶ,.
Atridæque & alii benè creati Achivi;

ὼὡν Ἀμὲν Θεοὶ δ'ϑίεν ὀλύωπια (47.)
vobis quidem Dii dent ecxleſtia

δώματ᾽ ἔχοντες

domicilia habentes
͵
ἐμπέρσω! (48ᾷ8.) Πριάμιοιο πόλμν «ὦ J*
expugnare Priami urbem, feliciter verò
daæ (49.) c a, (50.)
domum reverti,

Talda

(47.) Οὐλυμσος- mons, olyimpus, & prepter
altitudinem cælum.
(48.) Ἐ᾽χπέρϑω;» devaſto, Futur. ἐκπίβσω ; Aor.
2. ἐξέπρωϑον, per metatheſin, pro ἐξάπταρϑοῦ»
ὶ πέρϑω. idem;à πρήϑω- incende, quoèd in-
cendi ſolent urber, quaæ vaſtantur.
(49.) δικ(» » , domus; hinc adverbium dnadey
Ο δικόγδιε, domum.
(50.) Τ κνέομιαι» tempora ſumit ab ἵκομαι» bim
Aoriſt. 2.. med. ἱπόμην» venio, pervenie,

16 LIBER I.
Πωῖδαὰ Φὲ μὸόι λύσατε φίλην, τὰ 4

Filiam autem mihi ſolvite dilectam, hæc ver⸗

ἄποινω ο δέχεῶε
precia liberationis accipite
εἰζόμενοὴ (5I.) Διὸς ὑδν, ἐκηβόλον
venerantes Jovis filium, longè jaculantem
Αἰπόλλωνα. "
Apollinem. ,
ΕἾΘ᾽ ( 4.) ἄλλοι μὲν σπάντες ἐπευφήμησων (53)
Tunc alii quidem omnes comprobaàrunt
A' Xαιο
Achivi,
Αἰδ ε.

(FI.) Αἴζω, & ὥξομωι, um reverentia timeo,
veneror, colo. Euſtath. derivat à χάζω; re-
cedo; quoniam, quem veneramur, ei viam
cedimus. ἀζω cum leni ſpiritu, ſeco, arefa-
(10. :

(ζ2.) ΕνΘ᾿ pro zv, hic, illie, tunc, ut hic.

(53.) E'nevosumar, 3. plur. Aoriſt. I. verbi ἐπευ-
φυμέω, 4 Φήμην. fama vel rumor, 4 φυμὶ;
dico, hinc ἔυφυμί(ῷ.; laudatus, & ἐνφημέω)
laudo, approbo.

μ

ἼΝΝ
"
,
φ Π

ἥ )’͵ι
κΝ ἰ N.

μ

τὴ ὐδομν,
Π
Μ Μ
Ρπω!άυῦ“ῖ
Ὶ,
ὈΗΘΜὼ(
Θ Μ
ψ ὰ ῃ
Π
ωΜὡΜᾖ
ἤ""
ὓῳ!ΚφἳΗξ η
Π
(59') ΤἆΜω, Ἰη)
Δ) ᾽
Πῃ μ
| Μκἰωὲῄψ

Ξ

}
0 Ἷ

ἰ μ ὴ
Π Π :';

Π 1 "

ILIIADOS HOMERI 17

" ὠφῶδιαι (54.) &. (5H.) ἱερῆω, κ ἀγλαα"

reverendumque Sacerdotem, & ſplendida

ο φέχϑαι (56.) ἄποινα.
ccipienda pPrecia liberationis:
ἐλδ ἐκ Αἰτροίδη Α,γαμέμνονι ἥνδιανε( , 7.)
ἰ non Atridæ Agamemnoni placuit

δυμῷ;
'ξΠΠἩΟΞ)
' ἡλὰ ":«εοι;ςὦς ἀφίο. ( 9. πξα;ἔτ'εἓὅν ὧν
Sed injuriosè dimifit, durumque

ἀπὶ μῦϑον ἔτελλε. (5 9.)
ſermonem mandavit:
, Ὀ Μή.

(54.) αἰδύέομαι) γεν Ε Ο.. Veneror, erubeſco,
audmiror. Fut. ἔσομιαι O ἥσομαι, ab did ὡς .
dudsr, verezundia, reverentia, quod ab ὦ

drivativo εὐ ἰδέν ; quòd pudor cogat oculos

υ

aertere: unde proverbium ὐ ὼς ἐν ὀφϑαλε

Π {{9 Θ᾽ pro τὲν» & : τὰ autem apeſtrophatar;

& αὐ wutatur in & ſeguenti vocal. alpirat.

μη08. (56) δύχϑαι pro δέδεχϑωι» ἔγα!. Paßv. ver-

bi δέχομαι.

Π Σ Αὐδιάγωγ Ῥοξ!. placeo, ab ἄδω,, expleo,

Ῥίφεξο. ͵ »
[58.) ΑἾφίοι» 3. Ιωρεζ{ἶ e Rs contract. ἴοι, pro
ο ἀφίλν ab ὠφίημι» Juod ſt ab ἵξω.
(59.) Τέλλω- mando: ἃ ςέλλω, Auferendo & ῥέγ
Abphaæreſin. Sejangitur prapoſitione in!, me-
tri gratid, per Tmeſin, quæ apud Homerum
eſt maximè frequen;.

18 LIBER .
Μή σε γέρον κοΐλῃσιν (60.) ἔγω παρὼ νηυσὶ(6τ
Ne te, ſenex, cavas ego apud naves
κιχείῳ (62.)
offendam
Η γν δηϑύνον, ἢ ὕστερν ἄυτι

(63.) ἰόντα» (64.)

venleniem: :
Μὴὲ νό (65.) τοι(66)) 2(67.) χραίσιμη(68)
Non utique tibi proderit

σχήσερον,

4

(όο.) Κοἷλῃσιζ]ρνο χοίλαις, 7οηποὸ κ κοῖλος; ὃ, con-
cavus, unde dicitur cæœlum ob concavitatem.
Hinc κοιλία» , venter ob eandem cauſam.
(61.) Νιηυσὶ ἃ νωῦς. .
(62.) Κίχέω ἱπυομὴο, comprebendo. & ΡοξΖ, κιχείω,
κιχάνω 99 χκόχημι» äà κίω) vado 85 χέω, χῶ,

.

capio.

„ 5 . ᾿ }
(63.) Αἴυτις» rurſus, pro do, rurſus, item ἂντις,

ο ὰ hic: & αὖϑι pro αὖϑις φ9 αὖτε.
(64.) Των» Particip. ab Awα, vado.
(65.) No, dictio Enclitica & expletiva, quæ otioſa eft,
(66.) Tol, Dor. pro σοί.

(67.) M 99 ὶ duæ negationes apud Græcos vehe-

ménler negant.

(68.) Χραίσμῃ, auxilium feret: in Aor. 2. ſuhbj. .
χηραισμίω, ddhzuο, dictum Ω χξκσιμξω,ἃξ

χρήσιμος, Atilis, quod d χρώομιᾳι, ΜΙΟΥ.

geimenenn

Vel nunc tardantem, vel poôſt denuò )9 "

ἃ ι

; ;ΠΝ κὴ
͵υ,ετ΄ερῳ " ῃ

ῃί)ᾖἴἓί ἵ
τ "
ἐ
m Π
" Ν

ἰ [1}}
ξμεἵἷεπιετπ.

—

Ϊ ὴ 4
) Mogri

eſtbſrfon
Alunit Μ
. .
ἡμ,
) ΓἘτν.ιιμ ἵι
.

᾽ ῃ ὕ
, ᾿ ᾧ’ι},{ξάἶσω
Μ

ΜΜΜ.

Ἅ Π

ἰ

Ἴ}}),

μ Ν }ν}}

Π
Ἔ
ἴ
;
1

— S.

" ΙΙΙ!ἷθἳ’ιἱυ’ὶ
ΤΝ

ILIIADOS HOMERI. 19

᾽ — X Λ υ
" σχῆπτρον ζοὴ στεμμῶ Θεοιο.

ſceptrum & corona Dei.
τὴν J ἐγὼ ἀἀ ΛΔύσω, σρῖν μιν
Hanc autem ego non ſolvam, antequam ipſam
(69.) χαὶ γῆρας (70.) ἔπεισιν» (71.)
& ſenectus adeat,
ἡμετίρῳ ἐνὶ (72.) οἴκῳ ἂν Keh τηλόϑι
noſtra, in domo Argis procul
πώτρης (73.}
à patria
᾿στὸν ἐποιχομῖῆνην», χαὶ ἐμὸν λέχος
Telam percurrentem, & meum lectum
ἀὐτιόωσαν (74.)
capeſſentem.
B 2 Αὐλλ

(69.) Mh, pro ὃ Doricè, et omnis numeri & ge-
neris, ſignißcans ibfiun, ipſam, ipſos, ißſas, ipſa;
aliquando e]is.
(70.) Τῆρας» τὸ; ατος-» ſenectus, quintæ Declinat.
contractorum, ſed γέρας» τὸγ præmium honora-
rium.

(yr.) Εἴπριμι, invado, ab ἐστὶ & ἐμι» vado, tertia

perſona ſingularis, ἔἶσι . ῳ
(75.) Eyl, pro ἐν» Ῥοξῇ. in: ſic νυνὴ pro νῦνγ.
(73) Πάτρα; ἡ, patria, Jonicè στώτρη.
(74.) Αἰντιάωγ obviam eo, repugno, inſtruo, Par-
nicip. ἀγτιῶσα, ſed Post. ἀὐτιόωσα αὖ ἀντί.

20 LIBER ,
Αὐγδ ἰἴϑ (75.) μή ν' ξς σιζε, σαώτε
Ε. θος (76.
Sed abi, ne me irrites, ſalvus 66)
ὥσκε (77.) venat. (78.)
ut rededas.
. 6 νι (79.) nοαα (80.) N o,
Sic dixit: timuit autem lenex,

Ν 3 ͵ Ν
χ ἀπείσετο μυῦῷ.
& obedivit mandato:

Βὴ (81.) δ᾽ ἀκίων παρὰ ϑῖνω σολυφλοίς.
Ibat autem tacitus juxta littus multiſtre-

οιὸ
(75.) I T8,, P, æſ. imperf. al εἶμι, vado.
(76.) , Jalvus, Compar, σαώτερ(δ)»» ΚΥο bo.
{ tivo, " ΑΗϊοὺὸ,
(77.) Ὡσκεν ἣ]γ ab ὡς γ ut, & κεν ex ρἶεἰπωιτπ
(78.) Νέομει» neo, nato, vado, redeo, ἣξ δίε,
exeo, aleo. βϑ4. Futur. ἤσομαι» ſed γεύω, nuo,
Vutur. νεύσω , γέηα!.» Jonica Paragoge pro ven,
2. perſona præſ. ſub.
(79.) Φυμὴν dico: aliquando cenſeo, puto, Niad.
᾽ 27. Φὴ γάρ δΎ εἱιρήσοιν.. putavit ſe capturum.
Med. Sasbe, ſt 1771 tatum, ſed format ex 6
Auihe Ἅ φ ἰφάμην; Oac, idem.
(8o. Δεδῳ timeo, Futur. ἐ είσω. Perf. Φ Έ ει-
κα. Med. δεδοικα, , pro δοδοιό᾽α γ εἰρῥοιηά
gratid. Aor. , Sd Ροξὶ, ἔδ'δεισω,

(81) Βῆ, pro ἴβ: 7. Sing. Aor. 2. verhi βάνω,

quod eztera tempra mutuatur ἃ βάω. boc au-
tem Einn gradior, abeo, ut ic.

4 Ὶ
Ν

μ
μ ὰ

reNan Μ
ooln μ

μ " {

μ ἰ

—— Δ
ΕΙ } [πὴ Ν

’ω,ὗ 7
"}} ἼΗ’ΓΓἩΜ
le ſt

Π

) Du,uu ἡ Π

μ ῃΜ{ ΐ
"ξ”“’; {{

λ ἤγμι 1[

0*
“",
ζ ὴ
ΤΗ Ι ἥ
ἐ {{{|} ΠΠ}})
᾿
—..—

ἐ .

1

“ Ρ9 'Μι᾽
Ἱ Ρ ιἶυῖἓὓξ(

— — —— ἐ

(82.) Πολύφλοισβ(θ» , Τ ΩΖΠΜΗΙ Ftrepitum fa-

|

ILIADOS HOMERI. 21

βοιο (82.) Θωλάσσῳσ.
pentis maris.

πολλὰ J εὔὐπει' (8,3.) ὠπάνευϑε (84.)
Multàùm autem poſteà ſeorſum

μιὼν (87.) ἠρῶϑ᾽ (86.) ὁ γεραμὸς
vadens precabatur ſenex

Αἰπόλλωνι ἄναχτι» πὸν (87.) ύκομος (88.)
Apollinem regem, quem pulchricoma

σέχε (89,) ΔΛητώ.
peperit Latona:

B 3 Κλῦθ;

cieng; ἃ πολύς, ξ9 Φλοῖσβίθ»» ſtrepor ma-
ris, ob Onomatopæiam, οἱο Jonicté pro 8.
(83.) Exen pro Wααι½, poſtquam; ab ἐπεὶ, idem.
(84.) Αἴνγευ; ſine; hine ἀπάνευσεν ſeorſum procul,
ab ἄνευϑε, idem, quod ἄνευ.
(85.) Elus, vado; binc Partic. Aoriſt. 2. ἰὼν» ἐ
præpoſito n, fit κιὼν γ idem; vel fit ὰ κίωγ vado;
progredior, accedo. S
(86,) Αἰράώομιαι 5 deprecor, imprecor; aliquando in
bonam partem, precor; ab ἀρῶὰ, , preces, im-

precatio; bie ἠρᾶϑ᾽ pro ἠρῶτο » 6{ imperf.

vederο, ἠρῶτο.
(87.) Ῥὸν pro , quent.
(88.) Tixs, pro re, Aor. 2. à τίκτω » pPario.
ab inuſit. τέκω.

(89.) Κλύῳ;, audio, bine κλῦμι; inde κλῦϑι in

Imperat.

22 LIBER I.
Κλῦϑί (90.) ὠργυρότοξ S (91.) ς
Auci me argenteum arcum

Χρύσηγν ὠμφιβέβηκας» (92.)
habens, Chryſam tueris,

Κίλλαν τε ζαϑέην, (93.) Τενέδοιό τε ἶφι (94.)

Cillamque valdè divinam, Tenedõôque fortiter

ὠνώσσεις, '
imperas.
Σμινϑεῦ (95.) Aο τὸοὸ χαρίεν 7 ἐπὶ
Smintheu ſiquando tibi gratum
γηὸν

(90.) Μεῦ pro μῶ Doricè.
(91.) Αἰργυῤότοξί(ϑ» arcumargenteumhabens, ab

ἐργυρὸς» , ab ὠργὸς» albus; hbinc ἀργύρι»».

Craſi, ὠργυρᾶς, ὁγ & τόξον, τὸ, areus, καὶ τά-
ζω: extendo.

(92.) A Aiρaνα »circumeo, Iuſtrob, protego, ab

ἐμφὶ» circùm, & βώνω, βήσομαι ; βεβηκα»
gradior.
(93.) Zπ α 7, valde divinus, inclytus,
ἡ ζὰ particuld augmentaivd, 85 eο, Deut.

(94.) ἦφιν fortiter, ab , ἡ, Genit. ἱγὸς, fibra, in

qua maximè vis corporum ineſt, & per conſe-
quens, vobur
(95.) Σμινϑεὺς, dittus Apolo à Cretenſebus, gui
oraculi monitu ſedes ſxerunt in Troade, ubi
γηγενέϊςγ terrd geniti, non Gigantet, ſed mu-
res reperti, qui lingaäà Cretenſium σμώνϑοι di-
ucutur.

{μ᾿
Τ,

ἐ
ι

μ

Π

Ιαὐρων’ ῴ
μ

ἼΠ]

——

6) Nuht
Τ 1
Ὴ ,
}

(Ὁ) [ιγμίνν
μ η

1 ἠμη

ο { λ(μη,

ϑηΐν; Η
Gen nen ἦι
ἡρρ μ

Π χθῄϊὕἳ.
;9.)͵|Εἓ΄λἆωε,τἓ;ι
ὥ ὑγω !
" N

. Ὁ[ἢ .
Ι " Ι
ι IIIADOS HOMERI. 23
ϑ η :

ι νὸν (96.) ἴρεψα,,
templum coronavi,
elt, 4 5 , , Ν "
ἣ εἰ δήποτε τὸοὶι »ατὼ “πιογῶ μῦθ.
Ἷ Ν vel fiquando ὶ Pingues. coxas
ἴ } ἵμα (97.) Ἐ Σ,
cremavi

Ἢ

Ταύρων, ἠἠδ᾽ αἰγῶν τόδε μὸ! κρήηνον (98.)
1 Taurorum & caprarum, hoc mihi perfice
Ϊ ῃ ᾿ '
Nuon λδὼρ» (99.)
;
„deliderium.
Ὠ 4 Τίσειαν

|
—

neremigen, — —

—

ὙΠῚ) (96.) ΝΙαὸς» 0, templum'; ſed Atticè γεῶς σρωραὶ
Τ ᾽ 2 2 ε, ΠΡΟ Ὸ Ν .2
πὸ ἐγναίοιν ἐν ἀυτῷ τὸν Θοὸν ». quod dicitur do-
. . Ω . —
! "Ὦ Dei; bine νηὸς» Jonicè.
Ὶ} ὑὴ»
᾽

ℳ (97.) Κατωκαίω» Jeuro, urendo abſumo, ἃ καίω "
μ Ν aceendo, inflammo, Juod tempora ſumit à καύω,
} ( habet alium Aoriſt. I. d κάω; ſcilicet ?a,
nhene Aor. 2. ἕκαον.
εμ (18.) Kealveo, perficio, effeltum reddo, eſſcio:
iem impero. Fut. κρωνῶ. Ao. 1. ἔκρανώ. At-
ticè ἔκρηνα; ὰ quo Imperat. Med. pleonaſmo Ῥοξ-
tico κρηίηνον. ͵ ⸗
μ (99.) Εὔλδιωρ, τὸ» deſiderium, votunmn, ves cupita;
} ab ἔλδομαιγ deſidero, 65 pleonasmo τῷ ἐ ἐέλ-
δόομαι. Hoc autem ab Ἑλω» capio.

24 LIBER I.

Tiociay (100.) Δαναοὶ ἐμε δάκρυα σοίσι(τ.)
Pendant pœnas Danai ob meas lacrymas tuis
βέλεσσιν. (2.)
ſagitkis.
Οὺς ἐφατ᾽ εὐχόμενοι.» τῷ zyAs
Sic dixit orans, hunc autem exaudivit
ᾧοίβος Αἰπόλλων.

Phœbus Apolld:
Βὴ ὅδὲ κχωτ᾽ ὀλύμποιο κωρήνων χωό-
Deſcendit autem ex cosli verticibus ira-

μένος (3.) κῦρ» (4.)
tus corde. ς ἷ
τόξ᾽ (5.) ὠμοισιν᾿ (6.) ἔχων. αἰμφηρεφέα (7.) τε
arcus in humeris habens, circumtectàmque
φαρέτρην. (8.)
pharetram:
Εἴχλαγε
(100.) Τίω; pendo, luo, alciféor, honoro. τίσεια
Aor. I. Mol. Opt. pro αἴσαιμι,
(1.) Σοῖσι, Zonic. pro σοῖς, à σὸς tuus.
(2.) Βέλος in Dat. ρέ. geminato Poäët. σ. βέλεσσιν.
(9.) Χολὴ; bilis, hinuc χολόω raſcor, & eliſo λ,
c* dusbus ο in ὦ mutatis, Xo e.
(4.) Τὸ κῆρ; contraétum ex niap, cor. uno, uneo,
ἡ ſors, fatum, plerumque in malam partem.
(5.) Τόξ᾽ pro τόξω per Apoſtroph.
(6.) εξμος- , humerus, ab ὄιω vel δίωγ porto.
εὐμὸζ) ὁ, εγμα . '
(7.) Αἰμφηρεφὴσο,ἔοσ, ὃ, ἡν undigque tectur, ἕω pro
ἢ» Jonic. ab ὠμφὶ 95 ἐρέφω; tego.
(8.) φαρέτρω -. , Zonicè τρηγ pharetra: 4 φίρω,
Iero, & τρώω; vulnero.

εἰ ῳἁ
{
ψ 0
Ἴων

Ρ
" ᾽

Π

—.w—

Π Ω

,

Ἵ
Ν
}

φ μ ει

ἢ
Ν

᾿ ψ Ἷ Ϊ

Πῃ
Ι) ἐμ υ
7 4
λνΨ ο
Ν ὐών

"
[2}.}..Ὁ
) μῃ η

ἰ ὴ ἐ
᾿ ἵνιἡν.ἢ

Ἦ '
,kußie
. ᾿;
Ἢ Π
ἐ ὴ

}

ὑ ὴ ] ILIADOS HOMERI 25
2 9 ν,: ᾽ 2½ 8 . Ε
Οὗωθεεἰῃἓἳΐ!|ε᾽λὶ Ἐχλαγξαν (9.) δ' dô ἀϊστοὶ (το.) ἐπ' ὦμων
clanxerunt autem ſagittæ in humeris
᾿Χωομένοιο
ἡ , irati, cùm ipſe
1 )
ἐ Men ᾿Αὐτῷ κινηϑέντος. ὁ δ᾽ ἤϊ (11.) νυχτὶ (12.)

moveretur: ipſe autemibat nocti

φοικώς. (13.)
unn Π ſimilis.
ἐ εἴ Ἔζο ἐπειτὶ ὠπάνευϑε νεῶν» (14.) μετὰ
Sedit poſteà ſeorſum à navibus, ſagittam
₰A Yne. (15.)
autem immitſit:

Ὑ. ἡμηνν Δ]
γνμδν (

ΔΝ 11 ,
| ι ᾿Δονὴ
μ (6) Ελλαγξων, 3. Plur. Aor. I. 2 κλάζω, clan-
ἱ ν :
τ Ω clamo, ſono, Fut. 1. κλάγξω, pleonaſmo
11 Δ. ᾽ : ,
Γ,ἴΙ.Μ} 3 . Ἷ Ε 5 3 .
10.) Οἵω, fero, Fut. οἴσω» οἰςέος, ferenaus, hinc
2 Ν

οἰστὸς» ὁ, qui ferri poteſt, ſagitta, telum, quòd
Jeratur cum impetu.
(II.) Εἶμι; vado, Prat. med. a, à quo ἤα» &

ΊΝ

"μὴ } ἤϊα» ſolutione gonica.
gunen (12.) Νυξ, ἡν Genitiv. νυκτὸς » per Είεοωιβπ.
.ὑ;]ωυε Ἴ (13.) Ἑ᾿οικως» ſimilis, Part. Perf. med. ab Loina,
} μοά eſt ab ἐἴκω.
. (14.) Νεῶν» Atticè pro νωῶν.
(15.) Enxe pro ἥκε. Pleonaſmo literæs, Aox. I.
. wverbi ἵμμι Fut. ἥσω. Prat. ἕκα Aor. 1. ὕκα;
,ΜΜ' Π .’ἶ » :
10V. 2. Ἧγ.

26 LIBER I.

Αοινὴ δὲ κλαγγὴ γένετ᾽ (16.) εἰργυρέοιο
Terribilis autem clangor factus eſt argentei
βιοῖο.
arcus.

„ . ὦ Ν „. 5 4 ΐ Ἀ ἐ
Οὐρῆας (17.) μὲν πρῶνον ἐσπῴχετο ; χοὴ. "

Mulos quidem primùm invaſit, &

κύγας ὠργές.
canes veloces;

Αὐτὰρ (18.) ἔπειτ' ἀντοῖσι βέλος ἔχοπευ.
Sed poſtea in ipſos ſagittam morti-

᾿ χὺς (19.) ὠφιεὶς, (20.)

feram immittens,
βάλλ᾽

(16.) Τένετ᾽, pro ἐγίνετο, ab Aor. 2. ἔγενόμιν» quod
eſt à γίγνομαι; .
