8. Hyadas. Hyades, ſtellæ ſunt pluviam inferentes, quas
Poëtæ fingunt Atfantis fuiſle ſilias, quæ cùm fratris
ſui Hyantis à leone interfecti necem amariſſime defle-
rent, mutatæ in ſtellas ſunt.
9. Noti &c. Ventus eſt, qui etiam Auſter dicitur.

(

αὐαὶ
ΤΝ
μ
Π
Färme
χ
{μ|}}}
χἰ
μ
ΠΙ
μ
ΒΕΙΠΟΠᾳῃἁ ᾿
fi commpun
Ἱ

-
—

==

ἵχηηι ᾽
Δ ι
ὑ αν

CARMINUM LIBER I. 15

un. Quo non arbiter (10.) Adriæ
k, 1 Major;, tollere ſeu ponere vult freta.
ὙΝ , Quem mortis timuit gradum,
" μ i ſicci li ſtra n
Ν Qui ſiccis oculis monſtra natantia,
Ν (ξι]ιί vidit mare turgidum, &
nfames ſcopulos (11.}) Acroceraunia?
Nequicquam Deus abſcidit
ἐ Prudens Oceano diſſociabili
ἴγῃ: Terras, ſi tamen impiæ
Non tangenda rates tranſiliunt vada.
κ Audax omnia perpeti
Gens humana, ruet per vetitum nefas
Audax (12.) Japeti genus
Ignem fraude malà genribus intulit.
αὐν͵. Poſt ignem æthereâ domo
Subductum, macies & nova febrium
Terris incubuit cohors:
Semotique priùs tarda neceſſitas
IM& Lethi, corripuit gradum.
Ὧ Expertus vacuum (13.) Dædalus aëra
Pennis

ΤΝ

ΝΔ)

10. Adriæ. Adria hic ponitur pro toto ſinu & mari Adria-
ὑ tico.
11. Acroceraunia. Sunt ſcopuli quidam Epiri, ob naufra-
gia, quæ ad illos ſcopulos fiebant, famoſi. Nomen
autem hoc traxerunt à Græcaà voce ἄχρος.» altus, de
Nrli luns ⸗ tοονονοσι ) fulmen, fcilicetquia altiſſimi ſcopuli
αα ει ſepe feriuntur fulmine.
εἰ ε" 12. Japetic. Prometheus, Japeti filius, qui cùm, Minervæ
leneni⸗ ope, cælum conſcendiſſet, affixà tædà rotis currũs ſola⸗
eneſmnn⸗ ris ignem furatus, eum hominibus impertivit.
ι nmd 13. Dædalus, faber & architectus ingenioſifſimus naves
iu n cei Primus fabricavit, quibus & vela addidit. Unde nata
εμ φίξ de illius pennis volatu fabula.

εἰ

ἵ,

*

16 C. HoRATII FLACCI

Pennis non homini datis.
Perrupit (14.) Acheronta Herculeus labor.
Nil mortalibus arduum eſt-
Cælum ipſum petimus ſtultitià; neque
Per noſtrum patimur ſcelus
Iracunda Jovem ponere fulmina.

ODE IV.

Carmen Scazontico-Archilogium,

ſic dictum ab Archilogo, Poëta Græco
Lyrico. Pedes, quibus genus hoc car-
minum conſtat, ſunt hujusmodi:
|

ο Ὁ .
Ode hæc dicolos dicitur, quia duplicis

generis verſu conſtat.: Diſtrophos,
quia poſt ſecundum verſum redit

genus idem. Verſus autem primus
heptameter dicitur, quia ſeptem nume-
rat pedes.

14. Acheronta. Acheron eſt inferorum fluvius.

ΑΙΟΙΙ- [υὶ

ἵ
— ὴ
εἰ ἴ

[Μ

μ

Π

αὐμεν
ΙΙ

'
!
|

Π
Ϊ

.
Π
Π

!
nfor, k
Ninnd
;
ἡίσῃ

ἱκῃ : CARMINUM LIBER I. 17

ARGHMENTIHM.

" Νυ{ΐυ” ἤ . " „
ὰ Seſtium hortatur, "1 genio indulgent, propo-
ſitä veris amœnitate, & communi neceſſitate
woriendi.

O WVirur acris hyems gratà vice veris & (1.)
, Favoni, :
᾿ Trahüntque ſiccas machinæ carinas:
Ac neque jam ſtabulis gauder pecus, aut arator
Nrelanr. - igni;
ς „ Nec prata canis albicant pruinis. :
ι Jam (2.) Cytherea choros ducit Venus, immi-
enbhot nente Lund,
Ἱ : Junctæ que Nymphis (3.) Gratiæ decentes
Alrllterno terram quatiunt pede, dum graves (4.)
ὑγυ . Cyclopum
Vaulcanus ardens urit officinas.
——H Nunc decet aut viridi nitidum caput impedire
myrto, ι
Aut flore, terræ quem ferunt ſolutæ.
Nunc & in umbroſis (Fy.) Fauno decet immo-
( ὰ lare lucis, ἜΗ
Π Seu poſcat agnam, ſive malit hædum.

.{
υλ ) Ἱ...ὗ“Γ .

Ὶ

—

I. Favonit. Favonius idem ac Zephyrus eſt. :
2. Cytherea, id eſt, Venus, ſic dicta ab Inſula, quæ Pelo-
Poneſo contra Cretam adjacet, olim Cythera vocata;
ubi Venus colebatur.
3. Gratiæ: Tres ſunt; prima Aglaja, ſecunda Euphro-
ſyne, tertia Thalia. Græce dicuntur Charites.
4. Cyclopum. Cyclopes erant gigantes quidam miniſtri=
6 que Vulcani, diéti Cyclopes, quia unum oculum ro-
tundum in media gerehant fronte; à Græcà voce
— xUXτ⅜οα+ 5 circulus ſive orbis, & Rν oculus.
5 75 Pauno, Faunus fuit ruſticorum Deus.

R

18 Q. HokATII FLrMCCI

Pallida mors aquo pulſat pede pauperum ta-
bernas,
Regumque turres: O beate (6.) Seſti,

vitæ ſumma brevis ſyem nos vetat inchoare

longami
Jam te premet nox, fabulæque (7.) Manes,;
Et domus exilis Plutonia: Quò ſimul meris,
Non regna vini ſortiêre talis.

—

—

6. Seſtius, qui in civili bello Brutum ſecutus fuit.
7. Manes, propriè ſunt hominum animæ, quas 84 inſe-
ros deſcendere fingebant Poëtæ, ibique vel detrudi in

Tartarum, qui infimus inferorum locus erat; vel in

campum Elyſium, qui locus erat in iisdem inferis
amœniſſimus, abduei.

AD VIPSA NIUM
AGRIPPAM.

ODEV.

Carmen Asclepiadeum, cui quarto
loco Glyconium ſubſcribitur. Utrius-
que carminis pedes ſunt iſti:

“πιπουϊ υ τ
“ — 0°— 0

Ode hæc dicolos dicitur, quia duplicis ;
generis verſu conſtat: Tetraſtrophos, ὦ
quia poſt quartum verſum recurrit idem
genus.

ARGlII-

γμμμ
! ὴν»" ὖἷ:
(

!
1
᾿

, ,
Ἴ

μ
ἀμμ6}Ἡ
ὙΗ 4
ἰβυμων
Ν
εο hinlli

Π

Ὀμη ῶ
μ " ἢ

, ΐ...' Ἰνημ,

;

᾽ ιψω!.ωἱ Ἷ

lucet

Ν μῃ

ἽΝ
ἐ
ΔΝ εή ,

Μἶἵΐἷἷἶὺἵ’εὡ ᾽

1
—.—
nmmſcnut
ἢ nine, μ ὶ
} 1..

Ἴἢ ἰχῃ} εα 1

( in ien dl

Ν
Ἷ

ὑ al

ἐ ἵ -

ἰ

CARMINUM LIBER I. 19

ARGUMENTIM.
Alios Agrippe laudes & priſcorum Heroum

celebraturos ait; ſibi argumenta tam gravia

non convenirr.
Cribêris (1.) Vario fortis, & (2.) hoſtium
Victor (3.) Mæonii carminis (4.) aliti,
Quam rem cumque ferox navibus, aut equis

Miles, te duce, geſſerit.

Nos, (S.) Agrippa, neque hæc dicere, nec gravem
(6.) Pelidæ ſtomachum cedere neſcii,

Nec curſus (7.) duplicis per mare Ulyſſei,

Nec ſævam (8.) Pelopis domum.
Conamur, tenues grandia dum pudor,
Imbellisque lyræ Muſa potens vetat
Laudes egregii Cæſäaris, & tuas
Culpâ deterere ingeni.
Quis Martem tunicàâ tectum adamantind
B 2 Dignè

1. Vario. Varius, Poéta nobilis eà tempeſtate erat, Hora-
τ atque Virgilii amicus.
2. Hoſtium, ſcilicet Sexti Pompeji, qui Pompeji M. filius
erat, quem OQRavius in freto Siculo vicit.
. Mæzonii, ἰά eſt, Heroici carminis, quo uſus Homerus
eſt, qui Mæonius dictus eſt vel à patre Mæone, vel
à patria, quæ Aſiæ minoris regio eſt, eadem ac Lydia.
9. Aliti, id eſt, Vario, qui ales, id eſt, cygnus Home-
rici carminis eſt. Poëtæ autem eximii cum cygnis
vulgò camparabantur. -
5. Agrippa, fuit amicus Auguſti, vir bello ſtrenuus, &
ob ſingularem modeſtiam ouguſto percharus.
6. Pelidæ, id eſt, Achillis, qui Pelei & Thetidis filius
fuit
7. Duplicis, id eſt, ſubdoli, aliud dicentis, aliud ſen-
tientis.
8. Pelopis. Pelopem, flium Phrygiæ τ χ Tantalas inter-
Erd. ν

20 Q. HoRATII FLACCI
Dignè ſcripſerit? Aut pulvere Troico
Nigrum (9.) Merionem? Aut, ope Palladis,
(10.) Tydiden ſuperis parem?

9. Merionem. Meriones fuit Idomenei, Cretenſium regis
dux fortiſſimus, & in bello Trojano clariſſimus.
10. Tydiden, ἰά eſt, Diomedem, Tydei filium, qui in

Trojano bello Martem ipſum ac Venerem, Palladis

ope, vulneravit.
ODEVI.
Carmen Hexametro-Alcmanium, cu-
jus pedes ſunt iſti:

— —

— — — —

— o ; — 0°— ° ==oo—

— — 0 — 0 —
Ode hæc dicolos dicitur, quia ver-
ſuum, quibus conſtat, genus eſt duplex.
Diſtrophos dicitur, quia poſt alterum

verſum redit idem genus.

ARGUMENTUM.

Tiburtinum agrum commendat, ubi villam

habebat Plancus amæniſſimam; in quam cum

ſeceſſiſet mærens, ab Auguſto ſè negligi, eum Ἰμὼ

Horatius conſolatur.

Lauda-

(Μ!

εἰ

Ἴ) "

ἐδιὼ
6

Ἷ

μ

Π
Π .
Gqredmmn
Ἷ 11
μπάημ!
"

71}

; ——

ἰ ὰ
ΠΗ ἴ
Ἅ . 4
Ἱ Uine

,

Ο αἰϑην,

υ ὑ

M, ἐ ῃ
Π
7

ὰ Ν
ἢ

Ὶ

{{

4 CARMINUM LIEEN I. 21
ἐ . Π ἐ
J Audabunt alii claram (1.) Rhodon 1 (2.
H ὰ 1} Μἰτγ]εῃεξἆ; ut τῇ

τ Aut (3.) Epheſum, bimarisve (4.) Corinthi
A Mœnia, vel Baccho (5.) Thebas, vel Apolline
(̃ôo.) Delphos
Infignes, aut Theſſala (7.) Tempe.
n Sunt, quibus unum opus eſt, intactæ Palladis
(8.) urbem :
Carmine perpetuo celebrare, &
Ι Undique decerptam fronti præponere olivam.
Plurimus, in Junonis honorem,
Uemmunt Aptum dicit equis (9.) Argos, ditésque (10.)

ycenas.
— Me nec tam patiens (1I.) Lacedæmon,
⸗ G Β3 Nec
— le Rhodon. Rhodus, eſt inſula & mediterranei maris civi-

- tas, vicina Cypro.
. ' ͵᾿ , Mitylenen. Urbs eſt primaria inſulæ Lesbii in gæo
Ἷ { mari.
μ ι 5: Epheſum. Epheſus, urbs eſt minoris Aſie, Dianæ
D templo celebris.
i len 4. Corinthi. Corinthus, Achaiæ urbs eſt in Græcia, hinc
6 Jonium, inde Ægæum mare proſpiciens: Quâ de
. causâ bimaris hie dicitur, quaſi utrinque mari cincta.
F 5. Thebas. Thebæ, urbs Bœotiæ in Græcia, Bacchi pa-
M. tria.
6. Delphos. Delphi, urbs in Bœotia prope Parnaſſum,
Π Ν ubi celeberrimum Apollinis templum fuit. :
,Μ...Μ 7. Tempe ſignificat locum in Theſſalia vallibus, ſylvis
; . & hortis amœniſſimis inclytum.
leng . Urbem, ſcilicet Athenas, cujus urbis præſes erat Pallas
9. Argos. Urbs clariſfima Peloponeſi, agrum habens paſ-
cendis equis peridoneum, ubi Juno maximè colebatur.
1ο, Mycenæ. Urbs Peloponeſi prope Argos, ubi Aga-
memnon regnavit.
II. Lacedæmon. Civitas in Peloponeſo ampliſſima, aliàs
Sparta nuncupata, ubi Menelaus regnavit, Lycurgus

"
᾿
ἡ

ἱ

Ϊ

ΞΞΞ

„

:

22 Ε. HoATII FLAECCI

Nee tam (12.) Lariſſæ percuſſit campus opimæ,
uàm domus (13.) Albuneæ reſonantis,
Et præceps (14.) Anio, χά χ Tiburni lucus,
& uda
Mobihlibus pomaria rivis.
Albus ùt obſcuro detergit nubila cæxlo
Gæpe Notus, neque parturit imbres
Perpetuos: Sic tu ſap'ens finirc memento
Triſtitiam, vitæque labores
Molli, (16.) Plance, mero; ſeu te fulgentia ſignis
Caſtra tenent, ſeu denſa tenebit
Tiburis umbra tui. (17.) Teucer (18.) Salamina,
patrémque
Cùm fugeret, tamen uda (19.) Lyæo
Toempora

floruit, & cives ſeveriſſimis legibus inſtituit ad patien-
tiam laborum in civili pariter ac militari vita.
12. Lariſſæ. Lariſſa, civitas in Theſſalia, unde Achilles
oriundus.
13. Albuneæ S&c. Nomen eſt fylvæ in Italla prope fluvium
Anienem.
κ4. Anio, Italiæ flumen in agro Tiburtino, qui ex cdito
loco in ſubjetam vallem præceps defluit.
«ς. Tiburni. Viri nomen eſt, à quo civitas ejusdem no-
minis condita eſt in amœniſſimo loco.

16. Plancus ab Antonio, quem ſecutus fuerat, rediit ad

Auguſtum.
17. Teucer, Telamonis filius, Ajacis frater, 601 cum,

Trojà captàâ, rediret in patriam Salamina, indigna- -

tus Telamon, quòd Teucer Ajacis, fratris ſui, necem
non ultus eſſet, eum Salamine expulit; unde in Cy-
prum navigans ibi conſedit, urbémque condidit, Sala⸗
mina dictam.

18. Salamina. Salamin, vel Salamina inſula εἰ & urbe

Ægæei maris, Telamonis regia.

19. Lyæo. Lyæus, dicitur Bacchus, quia curas ſolvit, à

Græco verbo Ac, ſolvo.

(

Ἷ ἐ
εμ
σν
Ω
)
εμῃ
Π }
μ
Μ

——

ΠΗ

hlaherd, N
ἰ μ

Π } Ὀξ
μ
ἰθῃ μ
ἡμ }
Cbemmo⸗
[}}}}

fnn ἴ
Ν

ο;ἴσυεεἵυζςεπτᾧῖ

erchr
Π Π

ἼΩΝ

ἴῃ

ἜΝ

εἰ ὑ
μ δι }

.

CARMINUM LIBER I. 23

Tempora (20) populeà fertur vinxiſſe coronàâ,

Sic triſtes affatus amicos:

ἃ Què nos cumque feret melior fortuna parente,

Ibimus ſocii, comitésque.
Nil deſperandum, Teucro duce, & außice Teucro.
Certus enim promiſit Apollo,
Ambiguam tellure novà Salamina futuram.
Ο fortes, pejoraque paſſi
Mecum ſæpe viri, nunc vino pellite curas!
Cras ingens iterabimus æquor.

“

20. Populeâ. Populus, arbor-ſacra erat Herculi, qui de-

vico Cerbero, Populum arborem ab inferis ſecum
detulifſe primus fertur, eâque ſe coronâſſe: Unde
illius exemplo victores populeà deinde fronde coro-
nati fuerunt.

ODE VII.
Carmen Trochaicum Bacchilidium',
dictum etiam Ariſtophanium ab Ari-
ſtophane, Poëta Comico apud Græcos
celeberrimo. Pedes, quos hoc genus
carminum habet proprios, ſunt:

|
τϑήτυ —

— — — 0 —— o-- ΄

— O0
Ode hæc dicolos dicitur, quia duplicis
generis verſu conſtat; diſtrophos, quia

poſt ſecundum verſum redit idem ordo.
B 4 ARGU-

24 Ο. Ηοκξτιι FLACCIL
ARGUMENTIM.

Increpat Lydiam, quòd Sybarim juvenem ab

omnihbus honeſtis, quæ illum decerent, occupa-

tionibus revocet.

LAi dic, per omnes
Te Deos oro, Sybarim cur properes amando
Perdere: Cur (I.) apricum
Oderit campum patiens pulveris atque ſolis:
Cur neque militaris
Inter æquales equitet; (2.) Gallica nec lupatis
Temperet ora frænis? :
Cur timet flavum Tiberim tangere? Cur
olivum
Sanguine viperino
Cautiùs virat, neque jam livida geſtat armis
Brachia, ſæpe (3.) diſco,
Sæpe trans finem jaculo nobilis expedito?
Quid latet, ùt marinæ
Filium dicunt Thetidis ſub lachrymoſa Trojæ
Funera, ne virilis
Cultus in cædem, & (4.) Lycias proriperet
catervas?
ODE VIII.

1, Apricum, id eſt, ſoli expoſitum; ſignificatur autem

hoc nomine campus Martius, Marti ſacer, ubi juven-
tus Romana ς exercebat.
2. Gallica: Quia equi Gallici erant præſtantiſſimi.
3. Diſco. Difcus erat circulus quidam ſolidus ἐ plumbo,
ære, & ferro, quem, ope lori circumvoluti, ad cer-
tum vibrabant terminum. - :
4. Lycias. Lycia, eſt Aſiæ minoris regio, cujus populi
opem tulere Trrojanis contra Achillem & Græcos.
Lyciorum autem duces erant Sarpedon & Glaucus, ab
Homero cclebrati.

(ewn
utuor con

. | ς
ἀπο

ἀγαίῃ,

410

[᾿

Ἷ
7 W⸗

rn : CARMINUM LIEBER I. 25
Ν ἑ ODE VIII.
) η 5 ὁ ἢ .
“τωαῃ...͵1͵ζ͵͵ψ Carmen Alcaicum, ſic dictum, quia

Ος genus carminum ab Alcæo, Lyri-
co Poëta clariſſimo inventum fuit;
E nunc autem Horatianum dicitur. Pe-
HHõ des, quibus conſtat, ſunt iſti:
μ ν τ υ- 1-Ι υυ] ο υῳ

ἼΠ μ 1 ϊ | Ι - --| |
υ Ξ ξ ς [ 2 ὦ

Τ που --οὐὐ — ε!

} Οᾶε hæc tricolos dicitur, quia, etſi
dncdlsenn quatuor conſtet verſibus, non tamen
SNas Diſi triplici carminum genere conſtat.
Π Tetraſtrophos dicitur, quia poſt quar-
ADlese tum verſum recurrit idem ordo.

Hyemem eſſ Indulgendum genio.

Π ſacer

“ ρτπᾖεπϊἷ"'ἷἷ

(1.) Soracte; nec jam ſuſtineant onus
Π Ν

' ἰ Sylvæ laborantes, geluque
cteuoveli 4 Fulmina conſtiterint acuto.

ς Diſſol-

/Ides, ùt altâ ſtet nive candidum

Μ Ν ͵ , ;
΄ Ρεἆωἁὓἓ“” 1. Soracdte, mons eſt non procul Romãa.

26 Ο. οκατιι FLACeI

Diſſolve frigus, ligna ſuper foco
Largè reponens; atque benignids
Deprome (2.) quadrimum (3.) Sabinà
Ο (4.) Taliarche merum (5.) diotà.
permitte Divis catera; qui ſimul
Stravêre ventos æquore fervido
Depræliantes, nec cupreſſi,
Nec veteres agitantur orni.
Quid ſit futurum cras, fuge quarere; &
Quem ſors dierum cumque dabit, lucro
Appone: Nec dulces amores
Sperne puer, neque tu choreas,
Donec virenti canities abeſt
Moroſa, nunc & (6.) campus & are⸗
Lenésque ſub noctem ſuſurri
Coympoſitaà repetantur horà.

ODE IX.

4. Quadrimum, id eſt, quatuor annerum. :
3. Sabina, quia vaſa fictilia maximè fiebant apud Sabi-
nos in Italia.
4. Taliarche. Laliarchus, amicus Horatii erat.

5. Diota, vox Græca ſignificat vas duabus anſis, quaſi

duabus auribus, inſtructum.
6. Campus, id eſt, Martius, ubi juyentus Romana ſe
exereuit.

6e
Ὶ
ς

Π

111
Π

Π }

Ἱ

ἿΠ
ὰ

ᾳ;ίῃ ἀ(η}
"1

ὶ ἹἨΒΜΟΞῳ

{ guenn,l
Μ Δ ῃ
:
[ῈΠ} choen;
ἰ
Ν υ
ἐ
μ

"

— —
,

Π
ὶ beban
Hortiien.
α Cundis

ἐ ,

CARMINUM LIBER . 27
OLDE IX.
Ode hæc ſimilis eſt Odæ ſecundæ.
Vide Πιρτὰ.
ι ARGHMENTIHM.
Laudes Mercurii.
(1.) MErcuri facunde, nepos Atlantis,
ἰ Qui feros cultus hominum recentúm
Voce formàiti (2.) catus, & decoræz
More palæſtræ.
Te canam magni Jovis, & Deorum
Nuntium, curvæque lyræ (3.) parentem,
Callidum, quidquid plcuit, jocoſo
Condere furto.
Te, boves olim niſi reddidiſſes
Per dolum amoras, puerum minaci
Voce dum terret, viduus Pharetràâ,
Riſit (4.) Apollo;
Quin & (F5.) Atridas, duce te, ſuperbos
(6.) Ilio dives Priamus relicto, ;
(7.) Theſſalosque ignes, & (8.) iniqua Trojæ
Caſtra fefellit.
u

— — —

I. Mercuri. Mercurius, filius Jovis & Majæ, Atlantis filiæ,

eloquentiæ & furtorum præſes.
2. Catus, id eſt, ingenioſus, vafer. .
3. Parentem. Mercurius primò lyram confecit ex teſtu-
dinis incurvo tergo & teſta.
4. Apollo. Cùm olim Mercurium puerum durioribus
verbis terrere conaretur Apollo ob vaccaàs furto abla-
tas, non potuit continere riſum, ubi ſe quoque vidit
exutum ſagittis, pharetràâ clam etiam à Mercurio ablarâ.
5. Atridas. Atridæ, ſunt Menelaus & Agamemnon, Atrei filii,
6. IIio, 1ά eſt, Troja.
7. Theſt los, ſcilicet Græcos.
8 Iniqua, id eſt, inimica.

28 Q. HOoRATII FLACECI

Tu pias lætis animas reponis
Sedibus, (9.) virgaque levem coërces
Aureà turbam, ſuperis Deorum
Ἷ Gratus & imis.

9. Virga, id eſt, caduceo, ſcilicet bacillo quodam medio
inter duos angues hinc inde implexos & ſibi obver-
ſos; qui bacillus inſigne pacis eſt. Fingunt autem
Poëtæ, Mercurium, cùm iter faceret, incidiſſe in duos
angues inter ſe pugnantes, quos inter cùm virgam,
quam manu geſtabat, mediam poſuiſſet, à pugna ſta-
tim deſtitifle ſerpentes.

ODE Χ.

Carmen Choriambicum Alcaicum,
cujus pedes, quibus conſtat, ſunt hi:

-- — oo —= -=oo [-υὐγτου
— —

Ode hæc monocolos eſt, quia omnes
verſus ejusdem planèe generis ſunt.

ARGUMENTM.

Leuconoën, curioſum mulierem admonet, ut,
omiſsa inani futurorum cura, præſontibus bonis
fruaturr. L
L ne quæſieris (ſcire nefas) quem mihi,
quem tibi
Finem Dii dederint, Leuconoë: Nec (1.) Ba-
bylonios
Tentaàris

1. Babylonios. Chaldæi, ſeu Babylonii erant Aſtrologiæ
peritiſſimi, & divinandi ſcientiam profitebantur. 118

Δ,
ἰ μ

(

Ἕοεὀ {

η
ἝΠΠἆΞΙΠ Ϊ Π

ἐ

' ΡΜΤΗ; 4

ſen 4

,9 Aſ
η ἰμ

ὴ η Ὶ

Ϊ
]
]

ἣ
ὶ

᾿ CARMINUM LIBER I. 29
η , Tentâris numeros, ut meliùs, quidquid erit,
" Pati;
εὰ Seu plures hyemes, ſeu tribuit Jupiter ultimam,
— Quæ nunc oppoſitis debilitat pumicibus mare

ἀὐ ς (2.) Tyrrhenum. Sapias; (3.) vina liques, &
᾽ ſpatio brevi

τ ὶ Spem longam reſeces: Dum loquimur, fugerit
βατο μ invida
UOs nre⸗ . . .
;ζῖ].υζςἰ τ tas. Carpe diem, quàm minimùm cre dula
kalle, 1¹ ⸗ poſtero!
X. autem ſcientia maximéè continetur numeris, ſive ſuppu-

tationibus, quibus aſtrorum curſus & motus deſignatur.
Π Alie 2. Tyrrhenum mare eſt illud, quod Galliam & Hiſpa-
niãam reſpiecit; vocatur etiam mare inferum, Adriati-
cus verò ſinus illi oppoſitus mare ſuperum.
. 3. Vina liques, id eſt, percoles: Percolare autem vina,
τ eelt, ea per colum, ſive tenue linum transmittere, ut
craſſiores particulæ ſecernantur.

Λ ᾽

Π,1}1}

Π ODE XI.
μ Quoad genus carminis, quod Ode
Π præſens complectitur, vide Odam ſe-
Cuindam ſupra.
Μ Μ }

intahe ARGIHMENTIIM.

Prejiſcos Heroas, maximè Romanos laudat,
)endt quibus Cæſarem Auguſtum anteponit.

Nee Uem virum, ΔὉ heroa lyrà, vel acri
ῶ . “ΤΙΡΙὰ ſumes celebrare Clio?
ε' Quem Deum? Cujus recinet jocoſa
ἥ Nomen imago,
Wane ᾿ Aut
Μ ͵

30 Q. HonATII FLACCI Ν
Aut in umbroſis (1) Heliconis oris,
Aut ſuper (2) Pindo, gelidove in (3.) Hæmo, ἐ
Unde vocalem temerè inſecutæ Ν

(4.) Orphea ſylvæ, bl
Arte maternàâ rapidos morantem Gni
Fluminum lapſus, celerésque ventos, ι
Blandùm & (5.) auritas fidibus canoris Ν
Ὸ Ducere quercus? Cwitliſen
Quid priùs dicam ſolitis (6.) parentis πμ }
Laudibus, qui res hominum ac Deorum, ᾽
Qui mare & terras, variisque mundum μ
᾿ Temperat (7.) horis? μ Μ
Inde nil majus generatur 1970 1,Nun .
Nec viget quidquam ſimile, aut ſecundum (
Proximos illi tamen occupavit
Pallas honores.
Præliis audax neque te ſilebo —
(8.) Liber, & ſævis inimica (9.) virgo ἰΝ
Belluis: ὧν ὧν
I. Heliconis, Helicon, eſt mons Bœotiæ in Græcia, Muſis bel Π
ſacer. Π
2. Pindus, Theſſaliæ mons, ſacer Moſis. Ρ
3. Hæmus, mons in Thracia Muſis itidem ſacer. Τ

4. Orphea. Orpheum voce ſuaviſimâ canentem certatim ᾿αὐμῃείη

δὲ nullo ordine ſecuræ ſunt ſylvæ. Ἰαίζων
5. Auritas, id eſt, quaſi fuiſſent auribus præditæ. wlizn, '
6. Parentis, 14 eſt, Jovis, qui Deuúm hominumque ρᾶ9. iu
ter vocabatur, quem initio ſuorum carminum Pootz Ν dirn

invocate & laudare ſolebant. ᾿
7. Horis. Horæ ſæpe ſignificant quatuor anni tempeſtates: 8litn ani

Unde Homerus Veris horam accipit pro Vere. Poſ- lente
ſunt etiam horarum nomine intelligi heræ diurnæ & rilie d
nodurnæ, quæ quaſi Gdividunt ac temperant mundum. ὑ

9. Liber, 14 eſt, Bacchus, Liber dictus, quia vinum ma- }
gnam afferre ſolet liibertatem dicendi quidlibet ac fa- ι
ciendi; ἃ Poëtis autem celebrarur Bacchi contra gigan- κ μ
tes pugnantis zudacia & fortitudo. eln
9. Virgo, ἰά eſt, Diana, quæ venatione deleétatur.

Δλ
Ἀ
Ὧ Ὀἁοτῃ...'
Π Π ῃ
ΧΝ ( χ
Π
Ἷ
Mnors⸗

ἥμ!
[}}}}
Μ,.αιἆ.

——

μ ει μ ὰ

Π
Ω
{ ἰ (
εὐμ ι
Pin Ν
ψ Π ᾿

ἼΝ πῃῃϊτετπμ“:ξ
}
κ
Π

ψ

᾽

,
ἀαι δ ς
μ "
᾿
εἰ ῳ

᾿ Ν
—

CARMINUM LIELR I. 31

Belluis; nec te metuende certà
Phœbe ſagittà.
Dicam & (το.) Alciden, puerôsque (1I.) Ledæ,
Hunc equis, illum ſuperare pugnis
Nobilem; quorum ſimul alba nautis (12.)
Stella refulſit,
Defluit ſaxis agitatus humor;
Concidunt venti, fugiuntque nubes;
Et minax (ſic Ὠ1 voluêre) ponto
: Unda recumbit.
Romulum poſt hos priùs, an quietum
(13.) Pompili regnum memorem, an ſuperbos
(14.) Tarquini (15.) faſces, dubito, an (16.)
Catonis
Nobile Lethum.

1 7.) Regu-

10. Alciden, id eſt, Herculem ſic appellatum vel à voce
Græca αλχῆ; quæ robur ſignificat, vel ab Alcæo,
ejus av.
KI. Ledæ &c. ſcilicet Caſtorem & Pollucem, Ledæ, Dyn-
dari uxoris filios, quorum primus equeſtri & curruk
certamine, alter verò pugnis clatus erat.
I2. Stella &c. id eſt, Caſtor & Pollux inter aftra relati à
Jove, nuntque Gemini ab Aſtrologis dicuntur.
1 3. Pompili., Numa Pompilius rex ſecundus Romanorum,
paeis & religionis amantiſſimus.
14. Tarquini. Duo fuerunt Tarquinii, Romani reges; alter
Priſcus, ſive ſenior diétus, alter Superbus, & regum
Romanorum ultimus, :
I5. Faſces, ſunt collecti in faſciculum bacilli, in quorum
medio extat ſecuris. Romanis autem Regibus, ac poſteâ
Conſulibus, Prætoribüsque faſces à lidtore præfere-
bantur-.
I6. Catonis. Cato M. Porcii Catonis nepos in Africa
manus ſibimet violentas intulit, ne incideret in manus
Cæſaris, ρὸ ſtquam audivit Pompejanos ab eo profligato.

32 Ο. HoRXTII FLACCI

(
(17.) Regulum, & (18.) Scauros, animæque in ſuj
magnæ
Prodigum (19.) Paulum, ſuperante, (20.) Pœno, εμ
Gratus inſigni referam camœnà, εμ
(21.) Fabriciumque: Π
: . τ ἐ
Hunc, & incomptis (22.) Curium capillis
Utilem bello tulit, & (23.) Camillum .
Sæva paupertas, & avitus apto HEl a
' Cum Lare fundus. eiſthenn
Creſèit occulto velut arbor avo lhet,lie

Fama (24.) Marcelli: Micat inter omnes
— (259 FZalium 6tar nte
17. Regulum. Regulus, dux fuit Romanorum, qui cùm ἡπαπμι
à Carthaginenſibus captus, & Romam de permutandis wnctö
captivis miſſus eſſet, ſuaſit, ne id fieret; ipséque, ς
promiſit, ad Pœnos rediit, qui, reſectis palpebris, diu-
turnâà eum vigilià necaverunt.
18. Scauros. Scauri inſignes erant ob magna in rempu-
bplicam merita.
19. Paulum. Paulus 5Æmilius, Conſul Romanus ad Can-
nas cum Hannibale pugnans, cæſo Varrone & Roma-
norum millibus ferè ς , ipſe fortiter perire cum illis
maluit, quàm turpi fugâ vitam ſervare.
20. Pœno, id ε, Hannibale victore.
21. Fabricium. Fabricius ter conſul fuit, frugalitatis &
abſtinentiæ plane eximiæ laude celebris: Bella iten
gravia cum Pyrrho geſſit
22. Curium. Curius, unus priſcis Romanis fuit, qui aurum
à Samnitibus oblatum repudians, ajebat, divitibus
malle ſe imperare, quàm divitem eſſe.
73. Camillum. Camillus Gallos, incensâ Româ, Capito-
lium obſidentes fugavit, eosdémque Romam redeun-
tes magnà ſtrage ad fluvium Anienem affecit, & quin-
tùm Dictator fuit.

24. Marcelli. Marcellus erat ORaviæ filius, nepos & gener dle
“ " . χ Ἅ Ν
Auguſti, qui cùm eſſet admodum adoleſcens & Ppræcla- ἴ .Ξ"Γ“Πλςη

riſſimis dotibus ornatus, ſenſim, ut arbor, ad veterum
Marcellorum famam ſurrexit.

dlen

Ὶ

᾽

Ν CARMINUM LIBER I. 33
, Ae. . . . : :
᾿ (25.) Julium ſidus, velut inter ignes

Ἰπ ῳ ᾿ Luna minores.

Gentis humanæ (26.) pater, atque cuſtos
Ὧ ΟΥτα Saturno, tibi cura magni
Cæſaris fatis data: Tu ſecundo
Cæſare regnes!

HIe, ſeu Parthos (27.) Latio imminentes
τὰς Egerit juſto domitos triumpho,
Sive ſubjeétos Orientis oris
77 ͵ Seras, & Indos:

ſeſ. ή " .
- Te minor latum reget æquus orbem;

η ἱ: Tu gravi curru quaties Olympum:
Ὑ Τ Parüm caſtis inimica mittes

; ᾽ε“9᾽”"ἶ᾽ἆ΄ Fulmina lucis.
ΔΛῈ γ ι
ὐ nunn
Cortalhentne
C ODE XII.

25. Julium &c. id eſt, Julius Cæſar, in cujus obitu appa-
rruit in cælo ſtella crinita per dies ſeptem
Ἐ, 26, Pater, id eſt, Jupiter, Saturni filius.
en 27. Latio, id eſt, Romano imperio, cujus prima ſedes
uN6h eft Roma in Latio. :

{μ}
38 Q. HONATII FLACCI nic
O0DE XII Ρ
“ . ͵ Π Ν
: : ἔ Π
Carmen Aſclepiadeum, cui Phere- ὑ
craticum unum, & unum Glyconium μ
ſubjicitur. Pedes, quibus hoc carmen χ μ

conſtat, ſunt ejusmodi: πμν
Π κ Ν
| συὶ Ι ωου υ 9 er ων:

-“--!-υυξ““υρ;
Ode hæc, quia conſtat triplici carmi-
num genere, tricolos dicitur; tetra-

ſtrophos, quia nonniſi poſt quartum
verſum prior ordo carminis redit.

ARGUMENTUM.

Sub Allegoria navis Rempublicam alloqui, ....
zur, & eam a bello civili renovando deterret.

Navis, referent in mare te novi
Fluctus; ο quid agis? Fortiter occupa

Portum; nônne vides, ἂϊ Π ὺς
Nudum remigio latus; e.
Et malus celeri ſaucius Africo, ῃ
Antennæque gemant, ac ſine funibus Weenn.
Vix durare carinæ ἐ ,
Poſſint imperioſius : Um ἣ
λ quor? ἂ

aike ἰ
N ntn lun

gier Men

(

Ὶ ᾿
[Π0}

ὶ

υυ{ υἱ
ὐ
εὐ
ὶ ᾳο

Π
μημα:
ἢ "Ψν
Π
μ Π Ἱ
Μ ) ΡΟΓ Aocs
5
εὐ
1

Π00)
εἰμῖν

Ολεμῖνῦν LIBER I. 37
ἀξασονῦ Non tibi ſunt integra lintea;
(1I.) Non Dii, quos iterum Ppreſſa voces malo,

Quamvis (2.) Pontica pinus,
Sylvæ filia nobilis,

Jactes & genus, & nomen inutile:

Nil pictis timidus navita puppibus
Fidit; tu, niſi ventis
Debes Π dibrium, cave!
Nuper ſollicitum quæ mihi tædium,
Nunc deſiderium, curâque non levis
Interfuſa nitentes
Vites æquora (3.) Cycladas.
, ἰ)π, id eſt, Duces exercituum & reipublicæ principes, :
qui in civili bello fere omnes occiſi ſunt.
2. Pontica &c. Pontus, eſt Aſiæ minoris regio;, in qua
optimæ arbores àd conſtruendas navés naſcebantur.
3. Cycladas. Cyclades, inſuùlæ ſunt .gæi maris, ſic dictæ,
quia in orbem & circulum videntur eſſé diſpoſitæ:

Sunt autem plenæ ſcopulis, ad quos alliſi fluctus ſpu⸗
mam edunt albicantem.

O D E XIIIL.

Carmen Aſclepiadeum, cui Glyco-⸗
nium ſubſcribitur. Pedes, quibus Aſcle-
piadeum conſtat, vide in prima Oda;
Glyconii autem versùs ſunt iſti pedes:

— — 01 — 0

Ode hæc dicolos dicitur, quia dupl Ἰοὶ
genere carminum conſtat. Tetraſtro-

pPhos autem dicitur, quia poſt quartum

verſum recurrit carminis idem gemus.
ξ 2 AKGI⸗

36 Ω. HoRATII FLACeI gun
ARGIMENTUM. NR

Nerei vaticinium de excidio Trojæ. κ
(Ι-)ΡΑΠοτ cùm traheret per freta navibus Fgan
΄ (2.) Idæis (3.) Helenam perfidus ho- ἐ

ſpitam, γνν μ
Ingrato celeres obruit otio μ
Ventos, ut caneret fera (

(4.) Nereus fata. Malà ducis avi domum,
Quam multo repetet Græcia milite, Ν
Conjurata tuas rumpere nuptias, rmm
Et regnum Priami vetus. wens
Heu, heu quantus equis, quantus adeſt viris
Sudor! Quanta moves funera (5.) Dardanæ 10 Π

ψ9 ,

Genti! 14π| galeam ( 6. ) Pallas, & (7.) }
ægida, ὰ
Currũúsque, & rabiem parat. . Ν
: Ne- ἡημδι
;
1. Paſtor, id eſt, Paris, vocatus paſtor, quia Priamus, fümpem)

cùm admonitus eſſet, Paridem aliquando exitialem Ahimnf
patriæ fore, eum in ſy lvis exponi juſſit: Hecuba tamen Ν Ϊῃ
inter paſtores clàm educari illum & ſervari juſſit.
2. Idæis, 14 eſt, in lTda, monte prope Trojam factis. —
3.. Helenam. Helena, Jovis, ſeu Tyndari & Ledeæ filia fuit, „
Menelai Græcorum regis uxor, à Paride rapta, Tro- a baſi, 1
jamque abduẽta. κ
4. Nereus. Deus, maris præſes, Oceani & Tethyos filius, ς lert
pater Nympharum maris, quæ ab eo Nereides vocantur. ἵδην
;Σ. Dardanæ, id eſt, Trojanæ, quia Dardanus, Jovis & Ele- MiNH
filius, ex Italia, ubi fratrem interfecerat, in Phry- lin

—.

giam veniens, cæpit Trojam condere. ri ddd
6⁶. Pallas, id eſt, Minerva, quæ ſcientiarum & belli præſes nige
eſt. Favebat præcipue Græcis, ſicuti Trojanis Venus. *“
7. Migida. Pgis, erat ſcutum caprinis tectum pellibus, . ἴῃ

cuſus in medio videbatur Meduſæ caput horridur Π ih
anguibus.

ἰ

n CARMINUM LIBI I. 37

Nequicquam, Veneris præſidio ferox,
Pectes cælariem, grataque fœminis
Ν Imbelli citharâà carmina divides:
Nequicquam thalamo graves

ἐδι
Ν
Ὑ Ὶ
᾽...ἳ͵χῃ ἣ

, Haſtas, & calami ſpicula (8.) Gnoſſii
ο Vitabis, ſtrepitumque, & celerem ſequi
M Ajacem tamen, heu! ſerus adulteros
ΓῊΡΕ Crines pulvere collines.
πὰ ; Non (9.) Laërtiaden, exitium tuæ
ὴ Gentis, non (10.) Pylium Neſtora reſpicis?
ΓῚ Ππ'ἔἕπτ impavidi te (11.) Salaminius,
πν εὶ eucérque, & (12.) Sthenelus ſciens

υ
. ὶ Pugnæ, five opus eſt imperitare equis,
Δ Non auriga piger, Merionem quoque
Noſce; ecce furit te reperire atrox
τ (13.) Tydides, melior patre.
Quem tu; cervus uti vallis in altera
— Viſum parte lupum graminis immemor,
lrd Sublimi fugies mollis anhelitu,
Non hoc pollicitus tuæ.
Ε. Iracunda

g. Gnoſſii. Gnoſſus, urbs εἴ in Creta inſula: Cretenſes
Π inprimis pollebant arte jaculandi.
8. LEaërtiaden. Laërtiades, eſt Ulyſſes, Laértæ filius, qui
ἰ Τἷἳῖζἷη ad eypugnandam Trojam conſiliis ſuis plurimum mo-
Π ΩΝ, enti zt.
γάν ) ν "ΓΠΡ Ἰ δδιοι. Ὦ' ia Ne iund be Pelo-
Δ A .Pylium, ſdlicet, quia Neſtor oriundus εκ urbe Pe
nettetenn poneſi, dicta Pylo.
let⸗ εὐ τ Salaminius id eſt, oriundus ὁὶ Salamine, inſula & urbe
μ ;Ἄ,ἶζἷ';ι prope Athenas.
ἘΝ ἆυῃ’ῃζ;}ζξἕ. ἴ2, Sthenelus, dux Græcorum, Diomedis ſocius, vir
Ἵ] fortiſſimus.
ἐ νι

6. Tydides, id eſt, Diomedes Tydeo patre fortior.

38 Ο. HokATII FLAECEI
lraeunda diem proferet Ilio,
Matronisque Phrygum clafſſis Achillei:
Poſt certas hyemes uret (14.) Achaicus
Ignis Iliacas domos.

14. Achaicus. Achaia, pars eſt Græciæ, unde Achaicus δὶς
idem eſt, ac Græcus.

ODE XIV.
Carmen Alcaicum, cujus pedes ſup.
in octava Oda deſcripſimus. Ode
hæc tricolos eſt, quia triplex conti-

net genus carminum. Tetraſtrophos

dicitur, quia, abſoluto quarto verſu,
idem genus carminis redit.

ARGHMRNTIIM.

Tndaridem, quam ſutyricis quibusdam ver-

Ebus offenderat, placare conatur; cauſam iræ;
quà fuzrat abreptus, tribuens. *
O0 Matre pulchraà filia pulchrior,
Quem criminoſis cumque voles modum,
FPones lambis; ſive flammâ,
Sive mari libet (1.) Adriano.
Non (2.) Dindymene, non adytis quatit
Montem ſacerdotum incola (3.) Pythius N
O

I. Adriano, id eſt, Adriatico.
Dindymene, ſcilicet Cybele, ſic dicta à Dindymo, Phry=
giæ monte, ubi colebatur à Corybantibus, qui pelves
ξ τεα5, eæneique tympana pulſabant, ac corpus rotabant
inſtar furentium.
Pythius, id eſt, Apollo, ſic dictus à ſerpente Pythone,
quem interémerat. Per adyta autem hic intelligitur
templum Delphicum, quod Apollo incolebat, ibidém-
que oracula eddebat.

₰

—

μῃ
ἐ Πν ἰὼν

4

Ε fiiſe

Π

ΤΝ
17 }

—

μ ὶ

ι ι

ἱμμ1. } ῖ
Π Π Π
netheus (ἱ

]Λ

μ Daräculam?

.
Ὶ ἰρύν

CARMINUM LIBER HI. 39
Non Liber æquè, non acuta
Sic geminant (4.) Corybantes æra,
Triſtes ùt iræ; quas neque (5.) Noricus
Deterret enſis, nec mare naufragum,
Nec ſævus ignis, nec tremendo
Jupiter ipſe ruens tumultu.
Fertur (6.) Prometheds addere principi
Ἢ Limo (7.) coactus particulam undique
υ Deſectam, & inſani leonis
ἡη Vim ſtomacho appoſuiſſe noſtro.
Iræ (8.) Thyeſten exitio gravi
Srravère, & altis urbibus ultimæ
Stetere cauſæ, cur (9.) perirent
ψ γ Funditus, imprimerétque muris
ὶ C 4 —Hoſtile
ugekeln 4. Corybantes. Vide hic Dindymene. :
5. Noricus. Noricum, Germaniæ regio eſt, ubi nunc fere

Π
Τ η

Ἷ . : ς : τ ς
Ὶ Bavaria, quâ in regione enſes procudebantur optimi,
Mlii. ob præſtantis ferri venas uberes.
Penklot 6. Prometheus. Cùm homines ὁ limo Prometheus finge-

Π ret, coactus fuiſſe dicitur addere ad lutum illud prin-

ὐ μμν W—
"

ceps, ſeu primigenium, unde illorum corpora compe-
gerat, particulam ab omnibus deſe dam, atque ἃ leo-
nibus ſumpfiffe vim, id eſt, iracundiam & rabiem,
quam in hominis ſtomacho poſuit.
7. Coatus, ſcilicet, quia dotes omnes naturæ in fingen-
dis animalibus conſumpſit: Quare coa Rus eſt ab iisdem
animalibus aliquid veluti reſecare, quod homini tri-
bueret. ;
-ἑὶᾖὲἰ[)ὶῃἂγπΐ 8. Thyeſten. Exitio gravi Thyeſten perculit ira fratris
ipſius, Atrei; quia dolens Atreus illatum à Tbyeſte
uxori fuæ damnum, ipfſius filium coctum patri come-

ſbunbiif

Π Ν ἐ
ὧὲ dendum ἀρροίαιο. ;
: χᾶηῄ”τἶτ. . Perirent &c. Senſus eſt: Iracundia pariter fuit poſtrema
„Ate 4 lecMelk, +— . „ Σ
Ο & graviſſima cauſa, cur celeberrimæ urhes pemitus cver-

! ἷ""ΐ}ῃ ὴ terentur, v. g. Troja, Numantia, Carthago &c. & per
γ1} "

40o Q. οκιλτιι FLAccI

Hoſtile aratrum exercitus inſolens.
Compeſce mentem! Me quoque pectoris
Tentavit in dulci juventaà
Fervor, & in celeres (10.) jambos
Miſit furentem: Nunc ego mitibus
Mutare quæro triſtia, dum mihi
Fias recantatis amica
QObpprobriis, animumque reddas.
loca omnia , ubi illarum urbium mœnia ſteterant, ara-
trum duceretur.

2ο’ Jambos: Quia Jambus εχ brevi & longa conſtat, ideo
celer, celeritérque pronuntiari dicitur.

OLDE XV.

Vide, quæ ſuprà dicta ſunt in Oda
octava.

ARGHMENTIM.
Vindaridem invitat in ſuam villam in Lu-
cretili monte ſitam.
VElox amœnum ſæpe (1.) Lucretilem
Mutrat Lycæo (2.) Faunus, & igneam
Defendit æſtatem capellis
Usque meis, pluvioôsque ventos.
Impunè tutum per nemus arbutos
Quærunt latentes, & thyma deviæ
(3.) Olentis uxores mariti:
Nec virides metuunt colubros,
Nec

1. Lucretilem, Sabinorum in Italia montem.
2. Faunus, idem eſt, ac Pan, Satyrorum ac Deorum ruſti-
corum princeps: Velox autem dicitur, quia caprinos
habet pedes, curſéque ac ſaltu delectari dicebantur
Fauni & Satyri. :
3. Olentis mariti, id eſt, capri, qui vir gregis à Virgilio
dicitur. ὶ

Ε;ΚΜΠ

Ἵ; ΜΜἷς'Ι
μ
50
Π
" Ν 1
κηναῦ
γεϑι
Τ
χ
ὝΝ
Π
Π

—

—
Arineg Ν εὶ
ει
Π Π
Μ ὰ
Nlce, Ulicn ι
Π
χά Alil
Uirer.
ἡμηηΐν ἰ
:ίζω }

ἰ ἰ

ummmn
ὑ ι

ἴ
Uen
ἤμι!γ)..
᾽ Ἷ ΜΝὰ
'ψὴ Ὦ}
"

Π
—

ἿΠ

Ν

ἸΠ1}1

Π}}}..}
Π
ἐ ceſir

μ
—

CARMINUM LIBER I. 41

Nec (4.) Martiales (5.) hædulei lupos:
Utcumque dulci, Tyndari, fiſtulaâ
Valles, & (6.) Uſticæ cubantis
Lævia perſonuêre ſaxa.
Dii me tuentur: Diüs pietas mea,
Et muſa cordi eſt. Hinc tibi copia
Manabit ad plenum benigno
