At ſaxea verruea: Nec major, quàm res po-
Α ς : ſtu δἴο

[2 INSTITUTIONES RHETORICK.

ſtulat; ut tempeſtas commeſſationis: Nec mi-
nor; ut commeſſatio tempeſtatis. 4. Non ſit
frequens metaphora, nec immodicus ejus
uſus: Aliàs potids obſcurat Orationem, quâm
illuſtrat; continuata verò metaphora in Allego-
riam & ænigma migrat. ς. Sit verecunda, ut ex
incidenti occurriſſe, non vi intruſa videatur.
uodſi metuas, ne ſit durior, mollitur di-
cendo: Ut ita dicam. 6. Non omnia, quæ
Poẽtis licent, etiam Oratoribus concefla ſunt;
nec enim probatè diceres? aves pennis remi-
gare, aut alatam velis navim volitaxe per Occa-
vum.

Quid eſt Gnecdoche?
Synecdoche, ſeu intellectio eſt tropus, in
quo ſignificatur.

τ. Ex parte totum; ùt ex pupphi navis; ἜΠ{

ἘΧ mucrone; ex tecto domus.
2. Ex uno plures; ut Romanus prælio victor:
Hoſtis habet muros.
2. Ἐχ forma, ſeu ſpecie genus; ùt Sabelli-
cus ſut, pro quovis. =
4. Ex materia res univerſa; uùt ex binu na-
vis; ex auro pecunia; ex ferro gladius.
5y. Ex toto pars; ὧξ fontemque 6 Μ 4{
ferebant. .
6. Ex pluribus unus; ùt Oratores Ὁ u-
mu7rs.
7. Ex genere pars illi fubjecta; ùt alei⸗
dpro aquila. —
8. Ex antecedentibus conſequentia; ut ara-
nva jugo referunt ſuſpenſa juvenei.

Quid

Π
Π
“ Doo⸗
εἷὰ ἴ
ἽΠ
ἰ
ἐ Ke
ΓῚ
Π
Εὺ
Π
}
β ῃ
Δ Ν Ν
ΕἸ
η μ
enie

Μ "
Π
" '

N.
[ ISTITUTIONES Κηπτοκιου y
Nee ι Quideſt Metenymia?
ὰ Eſt tropus, in quo ſignificantur.
er I. Per cauſas effecta; ἂς donæ laboratæ Ce⸗
η veris. Platonem legi, id eſt, ejus ſcripta.
, 2. Per effecta cauſas; ùt cum ſcelus com-
η prebenſum dicimus, pro ſcelerato: Mortem pal-
ὰ lidam, timorem maſtum. 18
ἐ 3. Ex eo, quod continet, ἰά quod conti
ῃ netur; ùt urbes moratæ, ſæculum felix, Ko-
ὑ ma, pro Komanis. L
μ 4. Ex poſſeſſore res poſſeſſa; ùr arder
. Wealegon, id eſt, ejus domus. 5
τφ Ex ſigno res; ùt Toga, pro pace, faſces, pro
Magiſtratu. Hanc Rhetores Hypallagen vocant,
Quid eſt Antonomaſia?
ἴ Eſt tropus, quo pro nomine ipſo aliquid
quivalens nomini, aut etiam ſignificantius
ὴ ſubſtituitur; ut everſor Carthaginii, pro δοῖ-
dpie,one, domitor Aſiæ, pro Alexandro, Komanæ
Χ Princeps, pro Cicerone.
“ Epitheton, latinè appoſitum, non eſt tro-
1 pus, quia nihil vertit. Neceſſe eſt enim, ut
͵ id, quod eſt appoſitum, ſi à proprio nomine
: ſejunxeris, rem per ſe ſignificet, & faciat An-

teonomaliam, quod non facit epitheton.

{{ Appoſitis, ſive epithetis frequentiùs & libe-
riùs utuntur Poëtæ, quàm Oratores, modò
1 } conveniat verbo, cui apponitur; unde illi di-
Lunt: Dentes albi; humida vina, quod apud
IA. Oratorem eſſet ſuperfluum. .
Quogdli epitheton vim aliquam verbo tri-
„buat, non eſt ſuperfluum, ut in his: O abo⸗
minandum ſcelus? Ο deforinem lilbidinem
Ν Δ 4 ᾿Οὐηξ:

᾽
(

ᾷ IMXSTITuITIONES RHETORICX.
Ornatius epithetum eſt, ἢ ex translatis, ſive
tropis aſſumitur; ut cupiditas effrænata, in-
Sere ſubſtructiones, turpis egeſtas, triſtis ſene-
us.
Sicut ſine epithetis nuda & incompta eſſet
Oratio, ita ſi multis oneretur, longa erit &
impedita.
uid eſt Ouomatopæja, latinè fictio nominit?
Eſt tropus, cùm vox aliqua fingitur, quæ
ad rem ſignificatam nativà aliquà ſui ſoni ſimi-
litudine accedit; ùt mugitus, boatus, rugituts,
pro ipſo ſono, quem bos vel leo edit.
Hic tropus apud Græcos inter maximas
Virtutes habetur, Latinis vix permittitur.

Quid eſt Catachreſis, latinè abuſio?

Eſt tropus, qui verbo ſimili aut propin-
quo pro certo & pro proprio utitur; ὧξ vi-
ges hominis breves, longum conſilium, Oratio
gravis, pro magna, minutus animus, pPro
parvo.
Abutimur verbis propinquis non ſolùm,
cùm res carent nomine, ùt cùm matris in-
terfectorem vocamus parricidam; ſed etiam
cùm nomen habent, ùt æquum ædificant, oculis
perlegunt.
Differt abuſio à translatione, quòd ſit licen-
tior & audacior, licet non ſit impudens.

Quid eſt Metalepſis, ſive tranſumptio?
Eſt tropus, quo ex alio ad aliud veluti per
gradus aſcenditur; ùr cùm dixit Virgilius:
Poſi aliquot mea regna videns mirabor ariſtas
id eſt, poſt aliquot annos; nam ex ariſtis lpi⸗

.ὩΣ

ἰ
Ἷ

μ

os

e

Π

ὉΠἹ, |
7

ἴ
{{
ἤμίμν
ἐμιιῃ!
17

Ε

ῃ
ἴμη

Nege⸗
unſtl
len
Anin
Theln
n, μῃ

lee ,l⸗

111
nlriin
...}}.}
Π
Ἷ }

Τ
" 17
{
.
, 0
ἐ ωεκἱτπεεξ

!

Ἱ{
"
}
Υ{ }
ἤμ, ἡμ
Μ 10

.

ῇ Π "
7
{ οεω::ξ

δὶ ίπἴκε“ὖ

INSTITUTIONES ἘΒΕΤΟΒΙΟΒ. 9

cas, ex ſegetibus æſtates, ex æſtatibus annos
intelligimus.
Eſt tropus rariſſimus & maximè impro-

prius.
CAPUT III.

De Tropis, qui in Oratione, hoc
eſt, in pluribus verbis ſunt.

Quot ſunt Tropi in Oratione, ſve in pluribus
verbis?

Uinque ſequentes: Allegoria, Periphra-
ſis, Hyperbaton, Hyperbole, Ironia.
Quid eſt Allegoria, ſve inverſio?
Eſt tropus, quo aliud verbis, aliud ſenſu
oſtenditur, ùt illud Ciceronis pro Milone:

Equidem cæteras tempeſtates ac procellas in illis

duntaxat fluctibus concionum ſemper putavi Mi-
loni eſſe ſubeundas. Ubi per tempeſtates ἃς
procellas ſignificat perturbationes, quibus Milo
erat obnoxius.

Habet uſum frequentem in Oratione, ſed
plerumque apertis permiſcetur verbis, ita ut
non ſit allegoria perpetua.
Hæc porrò omnium eſt præſtantiſſima, quæ
ſimilitudinis & translationis gratiâ permiſta eſt.
Talis eſt illa Ciceronis pro Muræna: Quod fre-
tum, quem Euripum tot motus tämque varias
habere putatis flultuum agitationes, quantas per-
turbationes & quantos æſtus habet ratio comitio-

ἴο INsTITUTIONES RHHTORICXAM.
rum? Dies intermiſſus unus, aut nox interpo-
ſita ſæape perturbat omnia; & totam opinionem
barva nonnunquam commutat aura rumoris. Ubi
vides, comitia per ſimilitudinem freto & Eu-
ripo comparari; dici perturbationes & æſtus
de comitiorum ſtrepitu ac negotiis per alle-
oriam, & rationem pro modo ex ratione ad-
ibito translatitiè uſurpari.
Obſervandum autem eſt in allegoria, ut
quo genere translationem cæperis, eodem fi-
nias. Unde non incipias ab incendio, & finia
tempeſtate. δὴ
Quid eſt Periphraſis, ſive circumlocutio
Eſt tropus, quo id, quod paucioribus di-
ci poterat, pluribus explicatur, ut oratio ſit
plenior & ſignificatior; ut tempus erat,
quo prima quies mortalibus ægris incipit, ἐ do-
no Divüm gratiſſima ſerpit.
Quid eſt HWyperbaton, ſive transgreſſo?“
Eſt tropus, quo in perpetua Orationis ſe-

rie ordo verborum decorè perturbatur; quod

fit vel perverſione, ùt mecum, tecum, qui-
bus de rebus, maria omnia circum. SZ
Vel transjectione; ùt Orationem in duar
diviſam eſſe partes. Poëtæ etiam verborum di-
viſionem faciunt; ùt ſeptem-ſub'jecta- Trio-

πὶ, quod Oratio non recipit,
Quid eſt HEoperhole, ſive ſuperlatio?
Eſt tropus, qui rem auget, vel minuir ſu-
pra vel infra veritatem; ùt falminn ΘΟΥΟΥ͂
alis, via oſſus haret: Et illud Ciceronis pro
Marcello: Vereor, ut hoc, quod dicam, non per-
inds intelligi auditu poſſit, atque ego ipſe ce.
ὶ ἕ Ω

Ι͂

“"“"

Γν
μΗ
Ε
ΓΙω
Π
αἤνμ!
Π

Πχ
μ ι
ι 0}
ὰ ἓθ)ὼ
ἡϊ,
Huempln
Aihe: I
{ inte
ὑ μ
Μ η 1
ἄμ
. μή
ΕἸ Π
Π
' {οεὶωπμἠπὶᾗ
μ ηῃ
Ἢ Μπᾳωτπἷ
ο Ἱ 17
ῳ ἀδηι
η

Μ

ur μῃ
Ἢ μ η
nmm. {}}
ἐ ῃ
Ξἷιυᾳεςξχῄὥ
71
ἄμ

Algtu t
μ ΘΟἆὉΠἸἓ-;

ῃὼ'ο͵ ἀϊΐ

᾽

Ν
ι ᾧ
)
} ὑ{]}.
Ν ν ἐ β

μῃ
( τ
ἐμϑὶ
} }

πἢ! ἐμ
ἐ

4 Τ

νἶπτὶο.ἶ
Ω
τ "
"

"

! Ἱ .

INSTITUTIONES RHRTORICE. 1Ἱ

ſentio. ſam victoriam viciſſe videri, cùm ea

ipſa, quæ illa erat adepta, victis remiſiſti.
Hic ſupra veritatem; in ſequenti exemplo
infra veritatem utitur pro Roſcio: Oro atque
obſeero vos, faciem utriusque conſiderate: Non-
ne ipſum caput & ſupercilia ila penitùs abraſa ole-
re malitiam, & clamitare calliditatem videntur
Nonne ab imis unguibus usque ad verticem ſum-
mum, εχ fraude, fallacis, mendacin conſtare
totus videtur, qui idcircò capite & ſuperciliis
ſemper eſt raßis, ne ullum quidem pilum viri lboni
babere videatur?
Quid ἐ{ Ironia, ſive illuſto
Eſt tropus, qui ſenſum indicat contrarium
is verbis, ex quibus conficitur; ùt ſiquis di-
ceret: Ο pium & mitem & gratum animum,
de eo, qui hominem in ſe beneficum truci-
daſſet.
Exemplum elegans & Cicerone in Verrem
excipe: Erat byems ſumma, tempeſtas perfri-
gidaæ, imber maximus, cuùm iſte imperat lictori-
us, ut Soſopatrum de porticu, in qua ſedebat,
præcipitem in forum dejciaut. Lixæ erat ῥος
etiam imperatum, cùm illum ſpoliatum ſtipa-
tümque lictoribus videres. Omues ideo putabant,
ut miſer atque innocens virgis cæderetur; fefellit
bæc homines opinio: Virgis iſte cæderet ne cauſa
ſocium populi Romani atque amicum? Non usque
eò eſt improbus; non omnia in eo uno ſunt vitia?
Nunquam fuit crudelis; leniter bominem οἱ -
menterque aeccepit. Quo in exemplo ſimulatio
tota fit in ſingulis verhis à ſua ſignificatione in

contrarium mutatis. Nam narrat poſtea Ci-=

C6O

I12 INSTITuITIONES RHETORICK. μ
ἡμμ!

cero, quàm cruentum in morem Soſopatrum η
illum Verres cruciàrit. : μ
Nota. Ironia facilè intelligitur, vel ex mo- ' Πᾳλῃᾳυλτῃ
do, 400 pronunciatur, qui illuſionem ſonat; rm i
vel ex perſonà, aut rei naturâ verbis, quæ pro- αἷμὲ

feruntur, contrariâ. ἐ
' Π
CAPUT IVWVy. |μα
Ξ * bekum
τ Σ ο . ι
De Figuris in genere. Ε
Quid eſt Εἴραγα ὃ ἴ

Εἱἓυτε eſt conformatio quæxdam ſermonis {
remota à communi & primùm ſeſe offe- &
l1ente ratione. , Μχζᾖς
Differt à tropis; quia fieri poteſt in pro- ὙΝ
priis verbis, quod in tropos non cadit: Con- κ
veniunt tamen frequenter in eandem ſenten- λ η
tiam tropus & figura; ùt ſi duo verba ſimili μ{ ἰ
ter deſinentia eſient tropica, ſive translata. )Fnil
Sicut omnis Oratio verſatur in verbis, ita & }
figura: Hinc ſicut de tropis dictum eſt, du- ἐ
plex eſt figura:
*Altera verborum, altera ſententiarum.
Figura verborum eſt ornatus quidam in ver-
bis ipſis poſitus, nimirum in eorum ordine, Re
iteratione, & aliis hujusmodi. ὶ
Figura ſententiarum eſt ornamentum Ora-
tionis, quod non in verbis, ſed in ipſis ſen- ἧ{
tentiis collocatam habet ſuam dignitatem; Græ- 9
'

cis ſchemata vocantur, quæ non tam in ver- "
bis pingendis pondus habent, quàm in illumi-
Pingencdis Ρ 4 ς ΕΚειῃΡ]ωΠ

Mey,

Δ μῃ

Ὑ χΠ
Ἰπη η

ele.

ἢ ſemmoni
n el oſe

ὙΝ
ὐ (
Μ μΜ:
Ν

Π
ΤΝ

ὶ
ὙΠ ͵

Ὥ
Amminſe
μ

|
Π Ο” ε
ἱω[ἓἵῃἷ {

INSTITUTIONES RHETORICE. 13

nandis ſententiis. Ex quo patet diſcrimen in-
ter utrasque.
Quanquam etiam in eo differant, quòd
verborum figuræ tollantur, ſi verba muten-
tur, figuræ verò ſententiarum permaneant,
quibuscunque verbis utaris; ùt ſi eſſet repe-
titio cum interrogatione, ſublatà repetitione,
oteſt manere interrogatio.
De figurarum numero & nominibus inter
Auctores non convenit; & aliqui aliquas inter
verborum, alii inter ſententiarum figuras re-
jiciunt; nos uſitatiorem ſententiam hic ſeque-
mur.
Fiunt autem figuræ verborum tribus mo-
1s:
1. Adjectione; àùt Occidi, occidi non ſpu-
rium Melium ε5 .. Ubi verbum figuratè gemi-
natur.
2. Detractione; ùt abiit, exceſſt, erupit,
evaſit. Ubi detrahitur conjunctio.
3. Similitudine vocem; uͤt cùm gratiæ
causà nibil facias, omnia tamen ſunt grata, ιά
facis. J
„CXA5PUT V.
De Figuris Verborum, quæ fiunt
per Adjectionem.

Quæ ſunt ſiguræ verborum per Adjectionem?
REperitio, ſeu Anaphora eſt figura, quà

E ab eadem voce ſæpiùs inchoatur oratio.
xemplum Cicer. pro Quintio: Luid bæc
amen-

14 INSTITUTIONES RHEFTORIC.
amentia, quid bac ſeſtinatio, quid hæc maturi-
tas tanta ſignificat? Non vim? Non ſcelus? Non
latrocinium? Non denique omnia potius, qudm
jus, qudm officium, qudm pudorem? :
Converſio, ſive Epiphora eſt figura Repetitio-
ni contraria, quà ratio in eadem voce ſæpe
finitur. Exemplum Cic. in illud Philipp.
2. Doletis tres exercitus Populi Romani
interfectos ? Interfecit Antonius: Deſide-
ratis clariſſimos cive, ? Eos ogue volis eripuit

Antonius: Auctoritas hujus ordinis afficta eſt?

Afflixit Antonius.
Complexio, ſeu Symbloce figura Repeti-
tione ſimul & Converſione conſtans, ita ut
ab eadem voce inchoetur Oratio, & eâdem ſæ-
pius finiatur. Exemplum lib. 4. ad Herenn-

Qui ſunt, qui fædera ſæpè ruperunt ?“ Carthaginen.

Jes. Qui ſunt, qui crudele bellum in Italia earun
Carthaginenſes. Qui ſunt, qui Italiam deforma-
verunt * Carthaginenſes. Qui ſunt, qui μὲ
poſtulant ignoſei Ζ Carthaginenſes. ι
Traduclio eſt figura, quæ facit, ut, cùm idem
verbum creberiùs ponatur, non modò non of-
fendat animum, ſed etiam concinniorem Ora-
tionem reddat. Exemplum lib. 4. ad Heren-

nium: Eum tu hominem appellas, qui ſi fuiſſet
homo, nunquam hominis vitam crudeliter petiiſ-
Jet. At erat inimicus: Ergo inimicum ſic ulciſci

voluit, ut ipſe ſibi reperiretur inimicus.
Ad eandem figuram pertinet, cùm idem ver-
bum in diverſa ſignificatione ponitur. Exempl.
εχ eod. Cur rem tam ſtudiosè curas, 44

ern
Ε
ἷεπν...“ἆἰ '
Ὰ Ἷ
᾽ ;'ἷ;';ΡΐΟΐΟΜ ἣ
;ἷτ.’εἑὶὔμε,ινεὶ
} [ιιῃι
]ω, ἡμ8}
ΐ:πεππε !

Ι

ΠΌ
μ
ὰ τ ) Ἷ
μ
ἰ μ
Π
utumren
Π 111
Π
ἿΠ
η Π
Π
ἡ Π
] δ;ξωπχππαι
ΐιἓηὶᾖι-ωίω
Ilunnntn
μῃ
β ΜΙ ingi
cgiugin
Π Μ
] ἴ
Μῤἑὶ’ἱξππα
ἆἰοῃζζ}ΐ”ἀ
᾿ ΜΜ

. Ὁ INSTITUTIONES RHETORICF. 15
Ὶ Μ”Μῃωἔ }25 tibi dalit curas?“ Aliud: Amari jucundum eſt,
ſla i ſi curetur, ne quid inſit amari. Ε
η μῃ ΡΒοϊγρτοέοῦ eſt figura, quà nomen idem variis
Ἰ in caſibus, vel generibus iteratur. Cic. pro Ar-
ἀϊηῃ, chia: Pleni ſunt omnes libri, plenæ Japientüm vo-
ces, plena exemplorum vetuſtas. Item in Verr.
Eſtcertus locus, certa lex, certum tribunal, 7πμο
δῶ μ hoc reſervetur. Ἄ
Π Conduplicatio eſt figura, quà idem verbum
ψ η vel initio, vel in ipſo decurſu Orationis gemi-
lig natur, vel affectûs exprimendi, vel leporis gra-
tià. Cic. Orat. I. in Catil. Vivis, co υἱυῖς
" μ non ad deponendam, ſed confirmandam audaciam.
. Interdum verba repetunrurin fine ſententiæ,
Keene. Quæ poſita fuerunt in initio. Cicero pro Sex-
AHeem tiO: Ademit Albino ſoçeri nomen mors filiæ; ſed
Cmtmm charitatem illius, neceſſitudinem && benevolentiam
e non ademit. Item pro Marcello: Lidimus tuam
ι victoriam præliorum exitu terminatam, gladium
} vagina in urbe vacuum non vidimus. :
β Bnonymia eſt figura, cùm multa verba idem
“ ſignificantia coacervantur. Cic. in Catilinam:
ὐ Illam tandem aliquando furentem audaciam ſcelus
iuen 0t onhelantem, peſtem ſenatui nefari molientem,
η bonis omnibus exitium õ λ
4 | ejecimus, eliminavimus. Abiit, exceſſet „ ΕΥ̓ΉΡΙΣ 5

" evaſit. Ilum redire non ſinam, non ſeram, non
u Patiavx. Item pro Milone: An verà vos ſoli
Ἴμω "

ignoratis, ὍοΣ hoſpites in hac urbe verſamini, ve-⸗
ω ſræ peregrinantur aures? Ἔ Θ ο ἐ

ΜΙἙΘῬΜ Polyſyndeton eſt figura, cùm multæ conjun. ι
. lones in ſententia ponuntur Exempl. T20 ι
Ἱ ι

45ὲ) tuaqiue ſimiles, tibique echaros & aſpernor, ἐ"

Ψ εὐ

16 IXNSTITUTIONES RHETORICA.

averſor, & execror; nec timeo minas, quas ja-
Ras; nec terrent me pericula, quæ denuntias.
Gradatio, ſive Climax eſt figura, in qua Ora-
tio per certos gradus ad aliquid, ſummum &
ultimum veluti aſcendit, aut ad aliquid infi-
mum deſcendit. Cicero pro Roſc. Amer. 1{2
urbhe luxuries ereatur, ex luxuria exiſtat ava-
ritiu, neceſſe eſt; ex avaritia erumpit audacia,
inde omnia ſcelera ac maleficia gignuntur. Item
pro Quintio: Miſerum eſt, exturbari fortunis
omnibus; miſerius eſt, injurid: Acerbum eſt, ab
aliquo circumveniri; acerbius à propinquo, cala-
mitoſius eum dedecore: Funeſtum eſt jugulari à
forti & boneſto viro; funeſtius ab eo, cujus vox
in præconio quæſtum præſtitit: Indignum vinci;
indionius ab inferiore utque humiliore: Lüultuoſum
eſt wadi cum bonis, Iuctuoſius inimico: Horribi-
le eſt, cauſam capitis dicere; horribilius priore loco
dicere.
Nota. Cavendum eſt τ. Ne figuræ iſtæ ſæ-
jus adhibeantur. 2. Ne aſſumantur illæ, quæ
frequentiori uſu viluerunt. 3. Ne per vim
intrudantur. Gradatio præſertim rariùs ad-
hibenda, & tunc ſolùm, cùm res ipſa ſucceſ-
ſionem habet, & certos gradus. Exempl.
Quintil. Africano virtutem induſtria, vir-
tus gloriam, gloria æmulos compa-
ravit.

ξ * ᾧὦ
*

Am

CA-

μ1}}

"

μἶμι
β De
ſyeht
ὶ
ἰ

ſeticetut,

{{ Ν

βιῦ: "
Ἷ

ΓΠ

11
ἴ

")

Ἱ

Π

μ

ἰλα ὰ
ἩΝΝ Ν }
[1] ἡἶι
Ὑ [η
Π
Ν η
ἡ μ
}
Π ἡ
, ζἕἷὖΜ”:ἴῖ
ιὈΙΠἩλϊΞνΟςΞ
Ἀ
. Βἷὖἳὓ“ιἶεὶι..ε
ὰ ΠἸὉΓΠὉΠ)
η {
ΟΙἸΗ. .

ἴ

}

' ΠΠ. .
1 }}
Π
;αὲΐὲὶἷψἆᾖ .
Π
Ἱ Π ,
ω al,
ἽΜΜΙ, ῃ
,
ἡὐμ}}}
ΜΗ , ε!

᾿ μιηὶ.

᾽ Μ}α;ω
Cnun tinct,
εἰ
Ἴ)
1

ἐμεΐμμι
μ
δ "
ημϊηὶ
Ν
{ "
"

ἸΝΘΤΙΤΌΤΙΟΝΕΒ RHETORICAX 17

CAPUI VI.
. υ ν
De Figuris Verborum, quæ per
Detractionem fiunt.
reecdoche eſt figura, quà verbum aliquod
Mreticetur, quod aliunde facilè intelligitur,
éſtque in Narrationibus uſitatiſſima. Exem-
plum: Hic tumultuari famuli, lugere ancillæ,
mœrere ſili, conjux miſera lamentari; ſubaudi-
tur, cœpit vel cœpère.
Achunkctio, ſive Zeugma eſt figura, quâ ad
unum verbum, ſive primum, ſive poſtremum,
plures ſententiæ, quarum unaquæque illud de-
ſideraret, ſi ſola poneretur, referuntur. Cic.
lib. de Orat. Quid tam commune, quàm ſpi-
vitus vivis, terra mortuis, mare Ructuantibus,
littus ejectis? Ubi vox illa commune, multis
vocibus inſervit, ad quam illæ referuntur.
Item pro Lege Manil. Sed beæ res, μά cæte-
vos remorari ſolent, non retarddrunt; non ava-
ritia ab inſtituto curſu ad prædam aliquam
vevocavit, non libido ad voluptatem, non amæz-
nitas ad delectationem, non nobilitas urbis ad
cognitionem, non denique labor ipſe ad quietem.
Ubi multa vocabula ad unum idemque verbum
vevocavit, referuntur.
Dis ſunctio eſt figura, quàâ unicuique Oratio-
nis membro ſuum verbum apponitur, cùm
unum toti Orationi poſſet ſufficere. Cic. pro
Archia. Hæc ſtudia adoleſcentiam alunt, ſe-
" nectu-

19 INSTITUTIONES RHETORIC. μ
nectutem oblebtant, ſecundas res ornant, aduerſis “
perfugium αὐ ſolatium prælent, delect unt domi, 9, Ν
non impediunt foris, pernoctant nobiscum, pere-. S1
grinantur, ruſticantur. ἐ ΓΓῚ
Diſſolutio eſt figura, cùm demptis conjun- ὰ
Qiocmibus difſſolure plura dicuntur vel in ſin- eteln
ulis verbis, vel ſententiis. Callia, cujus ἰ 1 ψ
ndei, felicitati vommendata eſt. { }
᾽ äl Μ 1
π L * ἐ { Ν
De Figuris Verborum, quæ con- Ὁ
ſtant ſimilitudine, aut aliquo con- Π
ctu & contrarictate. {{
: ΤΑ μοιμϊμαϊο, ſive Paronomaſia eſt figura, K
quà paulùm immurata verba atque deflexa Uml⸗
in Oratione ponuntur: Lt fit *“““
Adjectione; ἂξ emit morte immortalitatem. UWni!
Detractione; uùt non exigo, ur immoriaris Wledn
jegationi, ed immorare. ῳ Π
Commutatione; ς en, cur Magiſter ejus ἐχ Δ
Oratore anator factus eſt? Non mod vincere-, ἽΠ
ed vincire oporteret. }
Translatione; ùt bomini navo, αΠ vano. nh
Hæc figura levis eſt, niſi ſententiarum pon- lral
dere impleatur. lua
Compar, ſive Iſocolon eſt figura⸗ quâà mem- an
bra Oratiouis in fimili ferme numero (γ}|αρ8.. μ :
rum collocakurx. Cic. pro Leg. Manil. Lan- ῃ ὲ
tumm bellum, tam diuturnum, tam longé loti- ς ᾽
͵ Jue μ

Π

Ἷ
ἹΙ ἢ
|

ἸΝΘΤΙΥΌΤΙΌΝΕΘ RHEFTORICE. χ9
que diſperſum Cn. Pompejuy exeunte byeme ap-
" baravit, ineunte vere Juſcepit, extrema æſtate
μ confecit. τ
τ Ἀ μ ηον cadent eſt figura, quâà in eadem
. conſtructione plura ſunt verba, quæ iisdem ca-
uAnh. ſibus efferuntur. Cic. pro Marcel. Soleo ſæpe
) Σ oculos ponere, idémque libenter crebris
uſurpare ſermonibus, omnes noſtrorum Impera-
torum, omnes exterarum gentium, potentiſſi-
7 mworum ue populorum, omnes dariſſmorum re-
Π Ν res Léſtas cum tuts, 1160 contentonttm
magnitudine, nec numero prælisrum, nec va-
Π rietate regionum, nec celeritate conficiendi,
) nec diſzmilitudine bellorum poſſe conferri. Ubi
vides plura nomina partim in Genitivo, par-
ἵ tim in Ablativo poſita.
ε} Sumiliter deſenens eſt figura, quâ duæ νεῖ
τ plures ſententiæ, ſive membra Qrationis ſimili
ferminationis modo finiuntur. Ciæ; Pro Leg.
GV. τ Manil. Itaque non Jum pradicaturys, φιαηξαξ
“ΠΠ ille domi, zmilitiæque, terra Π Ὶ uare⸗

DAiue felicitate geſſerit; ὼ ejus volukigtibus non
γ1} moad cives ſemper αἱ enſerint, ſocii oltemperärint,
ἽΠ|7 Bofes obedierint, ſed etiam venti tempeſtatésete
Σ Π π "
͵ Contrapoſitum, ſive Antitheſis, prout verba
ΗἹ præcisè, & non ſententias ſpectar, eſt figura,
} qua verba verbis opponuntur Cic. in Verr.
Conkferte hanc pacem cum iſto bello, Bujus Præ-

4 tors adventum cum illius Imperatoris victoria,
8 bujus cobortem impuram guin illius exercitu

" ἑμυϊξᾷο. Item Orat. pro Milone. Eſt enim
" bac non ſeripta, Jed nata lex, guam non di-
B 4 dicimus,

20 INSTITUTIONES RHEFTORIGX.
dicimus, accepimus, legimus, verùm ex natura
ipſa arripuimus, bauſimus, expreſſunus . φ
quam non docti, ſed facti, non inſtituti, ſed imbuti
ΠΗ τ τυσ ς ἐ ’ L

Commutatio eſt figura, quà duæ ſententiæ

inter ſe diſcrepantes ita efferuntur, ut à priore
poſterior ipſi contraria proficiſeatur, ut non
ut edam, vivo, ſed ut vivum, edo. Et illud
Cic. pro Quinéct. Mavult commemorari de
ſe, cùm poſſet perdere, peperciſſe, qudm, cum par-
cere potuiſſet, perdidiſſe. M
Synacioſis eſt figura, quàâ res eadem rebus
contrariis tribuitur; ùr peſſima res eſt & ni-

mia ſervitus, & nimia libertas. Item. Tam

deeſt avaro, quod babet, qum quod non
babet.
Correctio eſt figura, quæ corrigit verbum,
quod poſitum eſt. Fit duobus modis: Vel
enim tollitur verbum non ponendo aliud, uùr
civi, ſi tamen civu appellari poteſt; vel aliud

magis idoneum ponendo; ùt omni oſſicio; vel

potius pietate.
*Antimetathefis eſt figura, in qua procurrit
contrarietas cum transpoſitione verborum.
Οἷς. lib. 3. de Legib ait: Magiſtratum 6{
legem loquentem, legem autem mutum Magi-
ſtratum. . υ
Oxvymöron eſt figura, quà idem de ſæ ipſo ne-
gatur, ut ineptè dictum videatur illud. quod
oſtea acuté dictum cognoſcitur. Cic. lib.
de Amic. ita loquitur: Amici & aliſentes
adſunt, 99 egentes abundant, Θ imbe-
iltes valent, & mortui vivunt. Item cdn
6

ΚΞΠΤὈ
Ἷ Ἷ
ι
ΠΗ {

0

Ἷ
Ρ.ΙΗ[Η
;
caiguin
6 ſ e
Ε:
Π
}
Ε
υ
1
Dhendndt
Ἔ Π
Gen ἡν
[η,
ἤμ ι Ι
ἡϊ n
Δ}
.
!τ’ιψε ὴ
Π
[ηϊΐῃ

ἰΐμῃ

ἴ [ἂ γ

in er

dtnur,

iiirne
ἰ αΐχῳ
m γὴγῃ;
ὑ un
"
ὙΝ
.

ΓΝ.
,
,
μ Ν

τὶξιινεὡυιπ
ο 1
Π
Ὶ
εὐ
Π
μ

| ' '
Π

μ
{

4 }
ζ| Ω
ν

ινᾗτπ“

INSTITUTIONES RHETORICE. 21
de Sicilia à Verre expilata loquitur: Sic erat
deformi atque borrens ager Siculus, ut in ipſa.

Scilia Sieiliam quæreremus.

QAKQAPUT VIII.
Quæ, & quot ſumt figuræ ſen-
tentiarum:?

ræcipuæ numerantur ſequentes viginti ſex:
P Interrogatio, Reſponſio, Subjectio, Pro-
lepſis, Correctio, Dubitatio, Communi-
catio, Proſopopœia, Apoſtrophe, Hypotypo-
ſis, Apoſiopeſis, Ethopeœia, Emphaſis, Suſten-
tatio, Prætermiſſio, Licentia, Conceſſio, Pa-
rentheſis, Diſtributio, Permiſſio, Antitheſis,
Deprecatio, Optatio, Execratio, Epiphonema,
Exclamatio. ἰ
Interrogatio eſt figura, quâ Orator vel ad-
verſarium, vel alium quemlibet, vel ſe ipſum
interrogat ob aliam, quàm ſimplicem ſeiſci-
tandi cauſam. Cic. I. in Catil. Quougzue tan-
dem abutöre, Catilina, patientiä noſtra?
Quamdiu nos etiam furor iſte tuus eludet?
Quem ad finem ſeſe effrenata jactabit auda-
cia *⁹ Mihil te nocturnum praſidium palatii,
nibil urbi vigiliæ, nibhil timor populi, nihil
oeesgi bonorum omnium, nibil munitiſſimus
babendi ſenatüs locus, nibil borum ora vul-
tüsque moverunt 5 Patere conſilia tua non
Jentis? Conſtrictam jam borum omnium con-
ſcientid teneri conjurationem tuam non vides5
Quid proximd, quid ſuperiori noécte egern, ubi

22 INSTITUTIONES RHEFTORIC.
fueru, quos convocärs, quid conſilii ceperis,
quem noſtruùm ignorare arlitraris?
Frequentiſſimè utimur hac figurà in omni
genere cauſarum in Exordio, in Narratione,
in Confirmatione. Valet autem præcipuè in
laundando & vituperando, in votis ac deſideriis.
Uſurpatur perrò maximè, cùm urgendus eſt
adverſarius vehementiùs; quod etiam fit, quan-
do crebris & minutis interrogariunculis urge-
tur. Cic. pro Comœdo. Stipulatus es? Ubi?
Quo die? Quo tempore? Luo praſente ὃ
Quis ſpopondiſſe me dicit ? Nemo. Item. Pi-
rvatam vivum tenuiſti? Luem ad fnem?
uam ob rem“ Quam ob cauſam?“ Quo exem-
plo? Cur tamdiu?“ Etiämne reus ἐ Etidmne
bpene damnatus? . Σ
Reſponſio eſt figura quà aliquid interroganti
aliud, quod utilius eſt, reſpondntur. Cic.
pro Roſcio. Quid vis amplius?“ Quid inſe-
queris Quid oppugnas? Qua. in re voluntatem
tuam ὶ me lædi putas?“ ὶ τ commodius offcio?
Qutdà tibi olſto“ Si ſpoliorum cauſd vis hominem
occidere*“ Spolidſti. Quid gquæris amplius? δὲ
inimicitiarum? Quæ ſunt tili inimicitiæ cum
co, cujus antea prædia poſediſti, quàm ipſum
cognoſti ?* Sin metuis“ Ab eòne aliquid metuis
guem vides ipfſum ab ſe tam atrocem injuriam
ropuſſere non poſſe
dubje ᾽
gat ſe ipſum, & reſpondet ſibi; vel cùm alium

interrogat, non exſpectans reſponſum. Cic.
pro Leg. Manil. Quid tam novum, Adte

adoleſcentulum privatum exercitum Aer ἐ ῆ

-

Gtio eſt figura, quâ Orator vel interro-

Snn.
" μ
Π
μ

Π

Mungte
μἹ
εἰ μ
{ }

{
εὐ
10
Π "
Ε.
ἀϊι)

. "

ἠ ι
in in
Ἴ ril
}
}
en,
ΓΤ
ἄ ῃ
Δ }}}}
ἤΜ, Ἷ
Π
ν
...}}

Ν INSTITUTIONES RHEHTORICAX. 23
m Reipublicæ tempore conficere? Confecit. Huic
ἀΐμι:, braeſe ' Præfuit. Rem optimè duéctu βιο gere-
᾿ μ Geſſit. Quid tam prater conſuetudinem,
DRK quàm bomini beradoleſcenti cujus d ſenatorio
ten gradu ætas longeè abeſſet, imperium atque exer-
Kr citum dari? Siciliam permitti atque Africam,
t bellumque in ea adminiſtrandum? Fuit in ὰ
Laärig provinciis ſingulari innocentié, gravitate, vir-
Nimaen tute; bellum in Africa maximum confecit, victo-
ΔΜ rem exercitum deportavit. on B
1
ὑ ῃ 1 Utimur maximè hac figurà in amplificatio-
εἰ μ ne cùm ad laudem, tum ad vituperium; ſeu
ἐά cm urgetur adverſarius, aut ſuadetur aliquid,
εἰ vel diſſuadetur. Egregium hujusce rei exem-
plum offert Oratio pro Muræna, ubi Cicero
Humm diſſuadet judicibus exilium Murænæ: Si, quod
μ ἃ Fupiter omen avertat;, hunc veſtris ſententiss
} aßtixeritis, 4u0 ſe miſer vertet? Domiumne, ut
ΝΗ eam imaginem clariſſmi viri, parenti ſui,
αὐὐδὶ quam paucu ante diebus lLaureatain 11 ſua
μ gratulatione conſpexit, eandem deformatam
μ ignominid, lugentémque videat? An ad ma-
τ a trem, quæ miſera modô conſulem oſculat filium
Δ} ſuum, nunc cruciatur, ξ ſolicita eſt, ne
eundem paulò poſt ſpoliatum omni dignitate

ἼΠΠ,
Ξυι Ἴ) conſpiciat ἐ Sed quid ego matrem aut Jorun
appello, quem nova pænua legis domo, ς ζ;ΐ,“ᾳἑᾠις ὴ
ἐ vente, (9 omnium [ιόγπηὶ conſuetu dine conſpez ὑ

auts (cüque privar? Ilit igitur in exilien miſet
un. ͵ Οπὸ 2 ἘΞ Ad Orientune partes, in ἢ uibus multos
μ Ρά bgeur Πώρ. Τ erxereh διικῖ!.... Π
naghay γὸ Θ } ἐ Ar babet mnäpnum Aolorem, —

44 INSTITUTIONES RHETORICA.
unde cum honore duceſſeru, eodem cum ignominia
Anteoccupatio, ſive Prolepſis eſt, quâ Orator
occupat id, quod ab alio objici poſſet. Uſum
frequentem haber in Exordiis. Cic. in Verr.
Siqui veſtrüm, aut eorum, qui adſunt, fortè
miratur, me, qui tot annos in cauſis, judiciüt-

que publicis ita verſatus ſim, ut defenderim

multos, læſerim neminem, ſubitò mutatd vo-
luntate ad accuſandum deſcendiſſe; s, ᾽ mei
conſilii eauſam ratonzufee cognoverit, und
& id, quod facio, probalit, & in hac cauſa
profeétᷣ neminem praponendum eſſe mibi octorem
Atabit.
Anteoccupatio fit quinque modis. 1. Cùnm
fatemur, verum id efle, quod nobis objicitur.
Cic. pro Rabir. Siqus eſt, Judices qui C. Ka-
birium, quòd ſuæ fortunæ jundatas præſertim
atque optimè conſtitutag opes poteſtati KRegiæ
libidinique eommiſerit, reprebendendum putet,
adſeribat ad judicium ſuum non modo meam,
ſed hujus etiam ipſius, qui commiſit, ſententiam;
neſſue enim cuiquam ejus conſilium vebementid,
quam Τ duplicet. J
2. Cm aliquid ſibi objicit Orator, & ipſe
ſtatim refellir. Cic. pro Arch. Qucret 441-
piam, quid { ſummi viri, quorum virtutes
ἰΠ ο ς proditæ ſunt, iſtäne doctrind, quam Μὶ
effers laudibus, eruditi fuerunt?“ Ο οο εξ
boc de omnibus confirmare; ſed tamen t cer-
tum,' quid veſpondeÄXam. Ego multos ominet
excellenti animo ac virtute fuiſſe . ſene ἐα-

trina, naturæ ipſius habitu propè divino, per

Ϊ

Ις...ἳυἷ

| ῃᾳἷε:ἵἷ"“ἀ
' Ν .

!

Ν
εὐ
Ἵ "
μ

1
η, ςὺω

—

ſle Me
Minn Cout.
μ μ

Ε

ἐ η
yun
Π
Ε
ο
ὰ

{ )
|

Τ}
ε{Π}}}}) !

ἰή "
κ(.η,

᾽ INSTITUTIONES RHITORIek. 835
le ipſos && moderatos ( graves extitiſſe fateor;
atque illud adhungo, Jæpius ad laudem at-
dgue virtutem naturam ſine doctrina, qudm
line natura valu’ſſe doctrinam. Atque idem
ἃ ego contendo, cùm ad naturam eximiam at-
que illuſtrem acceſſerit ratio quædam confir-
matiéque doctrinæ, tum illud neſcio, quid præ-
ctarum ae ſingulare ſoleret exiſtere.
2. Cùm Orator aliquid præoccupat, quod
Μ 4 alio objici poſſet. Cic. pro Cœlio. Licet
η aliqus: Heæc eſt igitur tua duciplina? Sic tu in-
γἰμ η adoleſcentes? Ob banc cauſam {Ὅ unc
Madn buerum parens connmnendavit ξ tradidit, ut
in amore & voluptatibus adoleſcentiam collo-
caret, & banc tu vitam, atque bæc ſtudia tu
defenderes ? Ego, iguns, Judices: hoc animi
robore, atque hdc indole virtuta ac continen-
tiæ fuit, ut reſpueret omnes voluptates, omnem-
que vitæ ſitæ ecurſum in labore corporis atque
animi contentione conficeret; quem non qutes
non æqualium ſtudia, non ludt, non convivia
Munn delectarent; nibil in vita putaret expeten-
ἡπηὼ dum, niſt quod eſſet cum laude, & cum digni-
tate conjunctum, bune med ſententiä divinis
υ quibusdam bonit inſtructum atque ornatunte
μ ΡμΙο. ἜῈ ; ᾽ :
. 4. Cùm Orator emendat aliquid, priusquàm
! ἰά dicat. Cic. pro Sext. Iraqueé ' aut acrius
Ν ! gero ἀπ liberiùs, qudm qui ante me dixerunt,
ἰΠ δέῖο ἃ vobis, ut tantum Orationi mea concedatu,
εἰ lantum Ε᾿ pio dolori & juſtæ iracundia conce-
ἐ ξἶεπκ]ψη;;)ιωεξεξ. ι —
. τὸ Cùm dicit Orator aliquid, antequam id
ἰοιναΐο ι Β᾿ ᾿ dicere

6 INSTITUTIONES RHETORICX.
dicere videatur. Cic. 6. in Verr. Magnum
v'deor dicere; attendite etiam, quemadmo-
dum dico: Non enim verbli, neque crimini
agendi cauſa complettar omnia, cum dico, nilil
iſtum ejusmodi rerum in tota Provincia reli-
Anteoccupationis formulæ ex Cicerone ſunt
ſequentes: Forſitan quæretis; fortè dicet quis;
etiam dicere audebis; at etiam ſunt, qui di-
cant; ſed quæ exaudio, diſſimulare non poſ-
ſum; at ne quis à vobis &. veprebendo igitur?
Minimè verò; ne jue enim.
Correttio eſt figura, quæ tollit ſententiam
aliquam, & eam alià, quæ magis idonea vide-
tur, emendat & corrigit. Cic. pro Lig. Ve-
nielati igitur in Africam, Provinciam unam
ex omnibus huic victoriæ maxims infeſtam, in
qua erat Kex potentiſſimus, inimicus buic causaæ,
aliena voluntas, conventus frmi atque magni.
Quæro, guid facturi fuiſſets? Lunnguam,
quid facturi fueritu, non dubitem, eiun videam,;
uid feceriu. Item pro Dejot. At credo, hoc
Hon; inconſultus && temerarius non videbat:
μ conſideratior illo?“ Quis tutior? LAus pru-
dentior? Quanquam boc loco Hejotarum non tam
ingenio pPrudentiâ, qum de ε. religione υά
deſendenduin puto. Π ο
Dubitatio eſt figura, quâ Oraror fingit ne-

ſcire ſe, quid dicere debeat, aut quam in par-
tem animum convertat. Cic. pro Roſc. Amer.
Hoc conſilio, atque adeo häc amentid impulſt,

quem ipſi, cum cuperent, non potuerunt oceide-

re, eum jugulandum vobe tradiderunt. A
. Π SMa ἜΡ Ο μ

κ

ΓὴΝ
sſeeln
Man
μ
Π (ἶ...
Π [μ
Ν
ἜΠ
μηπρε
ἐ
Σ bagn
ο μ
}
αἰμίνι!
μ
εἰ
Ε.
Ν η
(
Ν .
ἷί[ἃωΙῃΡ
ὑ
ἀπ
{ μῃ
"1
Ε
Ε,
en ῃ
Πῃ
ἶῃψῃ'ἱο Ρῃ.ί
,νωξθω
Ceihen
funenen
nit "

"

ὰ

μ

ἱ Μας;;ῃῃ
}

}
Π

η

Canein
Τ
Π μὶ
ΜΠ}}}}
"} }

Π
Ν Η
Ἷ
{ π}}
ἩΝΜΙΜΙ
ΜΠ|}
ἰω;π:μῳεπ,
ἡ elen
Π

ψ :

* "
Ἴ,}.
ἼΩΝ
ἡμν

μ8}}}"

}
! ,

Ϊ

INSTITUTIONBS RHETORICEY. 27

primum querar? Aut unde potiſſmum exordiar
Aut quod, aut d quibus auxilium petam? Deo-
ruùmne immortalium?“ Populini Komani 5 Ve-
ſtrümne, qui ſummam poteſtatem bhabeti, boc
tempore fdem implorem?
Multiplex eſt hujus figuræ uſus.
1. In Orationibus Panegyricis, quando ea
rerum geſtarum ubertas occurrit, aut virtutum
alicujus & ornamentorum magnitudo, ut Ora-
tor fingat neſcire ſe, unde potiſſimum debeat
ordiri, & quid primum dicere.
2. In genere judiciali, cùm indignitas ali-
cujus facinoris eſt exponenda, aut vitia alicujus
redarguenda. :
3. In genere deliberativo, quando rei geren-
dæ tot occurrunt rationes, ut, quam primo lo-
co ponat, fateatur Orator ſe neſcire.
Communicatio eſt figura, quà Orator vel ad-
verſarios, vel auditores, vel judices ita conſu-
lit & compellat, ut bonitati cauſæ ſuæ confi-
dens, eos rei judices quaſi conſtituere velle vi-
deatur. Cic. pro Rab. Tu denique Labiene,
guid faceres in re ac tempore, cuùm ignaviæ
ratio te in fugam atque in latebras coimnpelerer;
improbitas & furor L. Saturnini in Capitolium
arceſſeret; Conſules ad patriæ ſalutem ac liberta-
tem vocarent? Quam tandem auktoritatem;
quam vocem, cujus ſectam ſequi, cijus potiſſmam
imperio parere velles?
Vulgares hujus figuræ formulæ funt apud
Ciceronem: Nunc ego vos covſulo, Juid mihi
faciendum putetis 5ο. QLucro, , te bodie
domum tuam redeantem coalti bomine; ᾽ aAr-.

28 INSTITUTIONES RHETORICA.
mati non modò limine tectöque ædium tuarum;
Ἂά primo aditu veſtibuloque probiberent, quid
acturus ſis?“ Quid tibi ſuturum μ . Ὸ

Proſopopæja eſt perſonarum ficta induéctio,
quàâ rebus etiam mutis ac ſenſûs expertibus
ſermo accommodatur, aut vità functi tanquam
præſentes ſpirantésque., loquentes inducun-
tur. Cic. pro Muræna inducit milites loquen-
tes: In Conſule declarando multum apud univer-
ſum populum Komanum auctoritatis bablet ſuffra-
Aatio militaris; Imperatores enim comitis Con-
Jularibus, non verborum interpretes deligumur.
Luare gravis eſt illa Oratio: Me ſaucium reerea-
vit, me præddâ donavit; duce hoc caſtra cepimus;
ſigna contulimus; nunquam iſte plus laboris mi-
Iiui impoſuit, quùm ſibi ſumpſit: Ipſe cum forti

tum eotiam felix.

Mortuos ab inferis excitat, & loquentes
exhibet Cicero pro Cælio: Aliqguis mihi
excitandus eſt ab infers ex barbatu iltusz non
ex illa barbula, qua iſte delectatur, ſed illi hor-
