(17.) Οὐρευχγδ, χφ : Fonicè pro ὁρεὺς, quod eſt
ab ὅρος. τὸ mons; quòd hoc auimal ad opera
mont ana ΔἹ præ cateris idoneum; ὅρος» termi-
nus, in Genit. οὐρῆος, pro ὀρξος» Zonicè
(18.) Αὐταὶρ, Poëtica vox, ſed, dein, poſtquam:
ab ὠτὼρ; idem, interjecto v, ſed ἄτερ, ſine, abs-
quer hinc ἄτερϑε & ἄτερϑεν» idem.
(19.) Εἶχετουκῆς:, , amsrus; hic mortifer, exi-
tialis, αὖ ἔχω re, amaritudo.
(20.) Αἰφιεὶσ,, Ραγείεῖρ. ab ἀφίνμι.
(21.) Α᾽ εἰ ſember, Epentheſi 3, diel, ἀϊὲν» an-
te vocalem. ;
(22.) Νιεκρὸς» ὁν inanimir, mortuns, A νὴ privat.
& κῦρ.» τὸν cor, quaſi non habens cor. vinv,
, idem, γέκυες autem tam ſignificat deſun-
Aorum manes, quàm cadavera.

λ

" | "
ἢ η !

εμ ΜΙ.

ἢ γὰ (
Ἱ Π }

—

" "Ν
77
Ὶ
(.1..}
17

μ
Δ) (
"
χνζἅι

Ν

Ν
Π ἴ

" ἂ)ῃ μ,
ιθΣ{Ξ Π ῃ

ὰ

—.

Ἐ !
Ar: iNnn

' |
Μρ ζ“'“:!
Ὕ
Π Ν Μ; ψ͵͵
αἓωἆῃχὲ
ι μμ}μ'
μ ἰα“ Μ
Nm fſener
,
Μ "
} 4
ΜΒ,ΜΜ;Μ

Ν “Ρ“'
ΜΗ

ἀ;; }ἷίύ[ ᾿

,

Ἀ

ILIADES HoMEHI. 27
B4,X7. αἰεὶ (21.) ὃ στυραὶ νεχύων (22.)
Feriebat: ſemper autem pyræ mortuorum

καΐον τὸ «γῶ μριαί. ͵
incendebant frequentes.

Εννῆμαρ (23.) μὲν ἀνῶ στςατον ᾧχετο
Novem dies quidem per exercitum ibant
γἥλω (24.) Θερῖο.
ſagittæ Dei:
Τὴῇ δεκάτη “Φ᾽ ἀγορήν (25.) δὲ καλίσ-
Decimo autem ad concionem voca-
σῶτο (26.) λωὸν Αὐχιλλεύς.
vit Populum Achilles:
Τῷ γὼρ ἐπὶ φρεσὶ (27.) ϑῆχς (“8 ) Θεὰὼ
Huic enim in præcordiis poſuit Dea
λευκὼ-

—

(23.) Εννῆμωρ, per novem dies, φά verb. ab ἐγνέω,
novem, & ἣ ae⸗ τὸν dies.

(24.) κᾶλον. 1, lLignum: bhinc κῆλον» gneum
telum.

(25.) Αὐγείρω» congrego. Fut. ερῶ. Ῥγά:. med.
ἤγερω. ξ
(26.) Καλίσσατο, Doricè pro ἐχωλέξωτο» ὶ κῳλέω.
Fuat. ἐσω.

(27.) Ce, evρα „, animls, intelligentia: - ῤευε
ſurpatur l'lur. pro i 2 hic : -

(28.) Snne pro ἔθηκεν Aor. 1.

10 nuA1.

28 LiIBE I.

λευκώλενος (29.) H'.
albas ulnas habens Juno:
Κήδετο (30.) γεὶρ Δαναεῦν» ὅτι δὰ

Curas enim gerebat Danaorum, quia utique

ϑνήσκοντασ (31.) το. (32.)
morientes videbat.

0 ο ἀπεὶ οὖν ἧ”γςἓὃ:ςν, (4}
Hi autem poſtquam congregati ſunt,

᾿ δμηγερέες (34.) τ᾽ νvνο ͵
in unumque convenerunt,
τοῖσι δ᾽ ὠνιστώμενος (37.) μετέφῃ σόδας
Hos exſurgens affatus eſt pedes
ὠκὺς

(29.) Λευκώλενος» ὁν ἡ, alba brachia habens, &
per ſznecdochen formoſur. :
(30.) Κήδομαι» Guro, ango, Μὲ hic: aliquando
meœrore aficior: aliquando exequias curo; 4
χῆδος. 73, cura, dolor.
(sI.) Θνήσκω, morior. Fut. ϑανθιμαι. Aor. 2. έ9.-
γον. Fræl. πέϑνηκο» & Ζορϊτὸ τέθναα» 4 θνάω
inuſitat. boc avutem à θώνω., vel Poét. θέχω :
cado.
(32.) Οῥᾷτο, Jonick pro ὠρῴετο» ab &H Video
(33.) Ηγερθεν, pro ὑγέρθησωαν, Βαοι]οὸ εἰ» Ζοί,
ab ὠγείρω congrego.
(34.) Ο μηγερὴς ) congregati ſimul, ab ἐμξ &
φ γέρω» on‿ρωραο.
(35.λ νἱστημιγοχοῖτο, erigo, ſurgere facio, ἀγίστα.--
μά àX+irgo, ſurgo, 25 ἀνὼ & ἵστημι) ſtatno.

—
. 1
9) ( Ν
ἡ μ
'

Norot. ἢ,..}}

Π Ρτορτεα’ η

τ
Ὶ Ξἷ} Ἀμ}λΐ; "

Dual. η
Π 7

γ Ἷ
{ Hununte.

ι
Π
ΤΎΝ
δθημημν
Ιεφᾳυᾗά“βαὖ '
Ν 1
δι υ
17
{{ΠΠη,

"}.ἡὦ
Π Π

"

9

Ν

Π !
ὦ} Ν Ν Ν
, γν{’“ι!μ {Μ
) ] η {Μ”; Ὶ

}
ἴ
Ιυπξ '

υ Ὶ
μ ᾿
"

Ὀ!Πεῃ......ὢέ
μ

,

ΓῚ
Η

4 „ Δ
“ 11
η

"

ἐμὶ ὰ

Ἱ

ἐ μ μ
,

)

Ὶ
α’ωψἰπ; }
" ! ';Ἴ;,
ΐ'άτεααυ.ῄ;ψ

Ἧ “ὗ Ὀὔχωἴω ι
{ ῃ

ὙΝΗ
Μὗ }

Ι ’Ιγ’ν,
Ἴ Ν
1..}}

IIIADOS HOMERI 29
ἐκὺς (36.) Αὐἰχιλλεύς. ΐ
velox Achilles:
͵7 . »] d —
Αἰσρείδη» γὺν ἄμμε (37.) παλιμπλωγ-
Atride, nunc nos iterum errantes
χϑίντας (38.) οἴω (39.)
puto
ἂν (40.) ὠπονοστήσειν. εἴχεν (41.) ϑωγωατόν
retro ceſſuros, ſi modò mortem
γε φύγοιμεν. (42.)
quidem fugiamus.

* γωρρφδυκνιν τ

perl. ὠκύτατοσ. ()4. 0. 251. aliquan 9 ααιι

, Ὑ . Ε X ὃ Σ
ἐὐλστος. Il. o. 255. hinr ὠχεῶνοὸς mare, ογοζ-
nus, propter velocitztem.

)

(37.) Δίμμεν Doricé & Kol. pro γῶ! νων Accuf.

Dual. Pronominis ἔγὼ ſed Posta ntuntur
Accuſat. Plurali, ut & ὕμμε Φ' σφέ.
(38.) Παλιμπλαγχθοὶς» Aor. 1. Bart. ΡΑβ. a-
λιμπλάζομαι» vgis erroribus γεϊγὸ agitor,
iterum aberro. "
(39.) ΟἽοιμκαρινῖο: βᾗὶωγ,σξ:πῥεὶο Syncope oluau
temporaſitmit αὖ οἰξομια!οὐΐω apud Poëtiprooiαt.
(40.) Ab, Adverbium Poéticum, terum, retro.
(41.) Ry, Particula Poëtica, Enclitica, idem
ſiznificans, quod in proſa ὧν potentiale Je-
Juente vocali ſeribitur cum v. alias χ aliquan-
do &, vel χὲν ſign'ficat δῪ.
(42.) φύγοιμεν. Aor. 2. Optat. à φένγω, fugio»
vito, declino.

)

30 I. IBER I.
Εἰφοὴ ͵ ὑμξ πόλεμός τε Φαμᾷ (43.) χρὴ
Siquidem ſimul bellumque domat &

λοιμμὸς Αἰχαιές.
peſtis Achivos. "

ANXW ἄγε, δή τινα (44.) μάντιν (45.) ἐρεί-
Sed age, jam aliquem vatem interro-

ομέν, (46,) ἢ ἱερῆα,
gamus vel Sacerdotem,
3
„ χοὴ ὀνειροπτόλον: (47.) (χρὴ γάρ τ'
vel & ſomniorum interpretem, (etenim

ε" μ ὰ 2
οναθ ἐκ Διόσ ἐστιν)
ſomnium ἃ Ϊονς eſt)

Ν

—

(43.) Δαμάω: ſubigo, dome, occido; δωμάζω,
idem.

(44.) Τὶς Barytonum, aliquis. Gen. τιγὸτ. «ἰς ΟΧ)-
tonum, quis? Interrogat. Genit. τίνος.
(45.) Μαντις; 2 ((2.. vates, ariolus. à ἐμαίνομιαι».
furo quia divino furore arreptus futura
pradicit. ὶ
(46.) Ε ἰροίομμεν» Epentheſs pro oοoνοoαantrietiam
causaã ponitur o. pro . debuit enim eſſe ἐρρίω-
μεν in Sub. Plural. ab ἐρέω dico, interrogo,
nuncio.

(4.7.) ΟἸνειροπόλοσ. ὁ, δεν ſomnnm vaticinans. al
, 3, . „ : Ρ ς . ᾽ “7.
ΟΥ ΕΊΡΟ(γ Ο5 ν 05 “ἠέυσί El, ὄναρ indeclinabili.

"

" " (

μὶν]

», ἰ ι

{

ἰ
Μζἓἷ) ᾽
μ
ζἶ:!ΙΡἩἝΜ :ἈΡ
" ἢ,

Ϊ
'

=2 e

Π
εὐ
Ὶ ηϊ
(917

"

ὴ

"

ῃ

Ἷ
! ,
μῃ

——

HTu;dlt A

Π 1}
Ν ἐμμν {
r.
Π ᾳἔἆ,
Π
Ἄ
{μΜ, (ἡ}!
Π Ν {{
Π
{{
...Χ ἔωηιῴ)
.
ς
; ſußte,
7
}}}}

Ὕ

. “)
Π ὼ
Π .

Τ
tenn
ἰ

IIIADOS HOMERI. 31
c 7 9 ͵
ἐσ κ' εἶποι (48.) ὅτι (49.) τόσσον (70.) ἐχὼ"
qui dicar, cur tantum jra-

garo Φοβοσ Α' πόλλων.
tus eſt Phœbus Apollo.

Ἷ “ Π 3 „* Η
Ἐ ᷣ de ὅγ ἐυχωλὴῆς ἐσιμέμφεται,

Sive hic nos ob vota non reddita incuſat,
4 (51.) ἐϊϑ᾽ ἕπατὄμβ"ς; (52.)

ſive ob hecatomben:

ΟΑἸάν (73.) πὼς (54.) ἀξνῶν (55.) zrisne

Aut 11 fortè ovium nidorem
ὠγῶν τ τελρίων
caprarümque integrarum :
βάλεται

{ Ρ 4
(48.) Εἴπω; dice. Aor. τόφιπτα. Aor. 2. ΘΙΠτον» unde

ξίστοι. Poëtæ autem dicunt a &Wοαν
tri causd. ἵπω ä autem cum aſpero ſpiritu,
operor.
(49.) στι. φηϑά, Adverbium: ſed ὅτι» Prono-
men neutrum ab ὅστισ.
(50.) Τόσος: ὁ . tantur: cui reſpendet ὅσοσ'»
quantus. Geminatur σ. Dorict. Hinc αόσ-
σοσ hic Adverbium eſt.
(51.) Μέμφομαι, incuſo, accuſo, expoſtulo, con-
queror.
ä(52.) Εἰχατόμ(βης ſacrifieiumcentum boum; αὖ ἐκα--
᾿ χσὸν γ centum, & βῶξ, bos, 6, ἦν ſinitus numerus
pro infmito. ͵
(53.) Αἴκεν ργ εἴκε, Doricè. Adverb. Si. αἰ ῥγὸ εἰ.
(54.) Πῶς » Interrog. quomodò “ εὶ ξσς. στῶς
ἐχίγα Interrog. enclitic. quodanmodo, cim par
ticulis &, μὴ, fortè. Anwνοι vel ὥμκενπτως»
Fortè, t hic μήπως: ne forte.
(55.) Αἰρρν ὠρνὸς», ὁ χρὴ ὅ)» ΠρΊΜ.

eunjus Partic. Fut. Ἰἐσσόμεν(ῷ)»» Poët. gemina-
τοσ. ῥγ9 ἰσόμεν(θ»5 ῥὲς ἐσσόμεναγ ſuture.

’ ' )
22 Τ ΕΒΕΞ , : Ι...'ἶα
βέλωται ὠντιάσας. (56.) ἡμῖν ὠπὸ λοιγὸν ε" Ὅ;ῇ
velit aſſecutus, à nobis peſtem ybu )
εἰμῦνω!. (57.) .Γὓὢω βὶ
depellere. Ὶ
: : ; )
Ἡτοι δγ ὡς εἰπον» χατ᾽ ἀρ᾽ ἐζετο᾽ τοῖσι δ᾽. (ὴ ΜΜ
Certè hic ità locutus ſedit; his autem n N
ſurrexit. Meh τ
7. ͵ " ἢ - φ »». Ἀ τ Τ ἢ 16’ Π (62,) "
Κάλχας Θεςορίδης ὀιωνοπόλων χ ἄριο " “
Calchas Theſtorides augurum longè opti- h "
Ξ Ο ἐ
Π]ΠΒ) . Ν e
ἘΝ „ N , 5 5 Σ τ Ε ! Αχ!λ’ιν) }
ὃδ ἤδη (NB.) ζὰ τ εὔνταν (78.) τά τ μ ὰ
qui ſciebat & pPræſenti & —
ἠμὼμ
ἐσσόμενω, πρό τ ἐόντα» η
futura, & præterita,
ὶ 5 Τ ΕΝ Ο Ἀ Ὶ ΟΘΕΡῚ “Καὶ ΕΝ,
(:6) Αὐτιώσας» Aor. 1. Partic, ἀντιαῶ . de quo . u
(F57.) Αὐἰμύνω γ auilium fero, defendo, depello, di- linſmntn 1
citur quaſi ἄνευ μονῆς» absque mora,; μ { ene- μ
ficium ſine cunctatione. ὠμύνωι; Aor. 1. Infnit. ς 6
ἀπταμύνω ρνοἱ;εἶἰο, aveeo. e
(NB.) ἤδην» Atticè contract. ex ἤδ᾽εεν Jonicès e⸗ ;
„ 4 ὶ 2,/
ἤδιοι» 3. perſ.: ſingul. plusq. perf. med, ab ἀδωνγ μῃ
, , .
ſcio. “““ ᾿
(58.) Ἐῶν» Jon. pro ὧν» Part. præſ. ab εἰμὶ, ſum, ἢ)
, " Μ Lr

η ν,ςΜαααι. ῃ

ΜΜΡ“]ΓΜ

IIIADOS HoOMERI. 33
ι Καὶ ᾿ νήἡεσσ᾽ ἡγήσατ (59.) ἰ χαιῶν
Ν & navibus Dux fuit Achivorum
ὕλιον ἐἴσω (6ο.) '
ad ΠΠππππὶ :
HV (61.) διὰ μιαντοσύνην» τήν
Π ſuam propter vaticinationem, quam

Ε “πόρε Φοῖβ(Θ- Αἰ᾽ πόλλων,
ei præbuit Phœbus Apollo,

mr ἢ } Ος σφν (ό2.) ἐνφρονων ὠγορήσατο; χοὴ

ΠΠῚ }Οῃἓἐθξἶ qui ipfis benè ſapiens concionatus eſt, &
ο μετίοισ εῖ
dixit:
Τ Ὼ, Αὐχιλεῦ»γ κίλεαξ. (63.) μὲ Διὲὶ Φίλε»
— Ο Achilles, jubésne me Jovi dilecte,
μ ᾿μυϑήέσαῶι. ,
Ἵ eloqui
Πῃ C Μῆνιν

(59.) Η γίομαι, Præſnm, duco, Jux ſum viæ, plu-
rit facio, puto; hinc ἡγεμῶν» , ἡ. Dux, Prin-
ceps: ἡγησαμην» Acr. 1. ab ἄγωγ duco.
(60.) Εἴσω,» pro ei, Poëtic. additur ὦ , ut non
ſolùm ſignifcet ad, ſed etiam intrò: regit Ac-
ecuſativum.
(61.) Hy, Accuſ. ſing. Pronominis poſſeſs. 2. perſ.
ὃς» ἣν ὃν» ſuus, ſua, ſuum. o. Dativ. ab &,
Ε.
(62.) Poëtæ pro σφίσι, 1 αεῖνο plurali, utuntur Dua-
li σφὶν, per Apocop. σφὶ, per Aphæreſin, Φίν.
(63.) Κέλομα,;» RPoetic. verbum, jubeo, portor. Fu-
tur. χελήσοικα!» tonquam καὶ κελέομια!» κέλέαιγ {{ κ
cunda perſona Jonic.

24 LIEER ,

Μῆνιν Αἰπόλλων(ῷ- ἐκατηβελέταο (64.) ἃγα..

iram Apollinis longè jaculantis

re.
106ρ²
gis?
Τοὶ γὰρ (65.) 66 (66.) ἐρέω' Σὺ Φὲ σύν-
Igitur ego dico: tu autem pa-
Jο (67.) χαΐ μοὶ ὅ͵ῳοσσον, (68.)
ciſcere, & mihi jura, ”

(64.) Ἑἑχωτηβελέτης» , eminus jaculant, pro énn-

βόλος dem. ao pro «. Eolicè in Genit. ab 6nag

procul, & βολὴν jactus, μοά à βάλλω.

(6ς.) Tol γοὶρ» enim, igitur: τοὶ expletivum ſæpiſ-

ſemè jungitur & annectitur adverbiis, vel con-

junbtionibus, ornatüs, tantum gratiä. Καίτοι»
quamvis, ἤτοι.» ſive.

(66.) Ἐ᾿ γωώνη, Dor. ξ9 νρσα0⁰ olic. pro ἔγώ..
(67.) Σύνϑεο. Jonic. Aor. 2. Imp. Medii συντίϑη-
τ 15 compono. Atticè ν+ ⁰rο σύνϑεσογ ᾽
diſſolvendo s in 105 Jonicè σύνθεο.

(68.) O' μνύω 85 ὄμνυμι. ππαρᾷ τὸ ὄμυάτα νεύειν»
juòd jurantes annuant oculis. Put. ὀμόσω, αὖ

- ὐμόων juro, à quo & tempora ſumit. ὄμιοσσον ᾽

pro ὄμοσον» “Ἴ0γ. 1. Imperat. αὖ ὥμοσα.

μ en
η
[ ΜΗ

μ
᾿ ΑΙ'Ἴ!ὉΓΙΜΡΠΜ

᾿
!

. ηή

͵ (72.) ἴ

'

)
ὶ
Ἴ

ἐ κ
{μη} Ἢ
Ν eiun

60) Μ{

ἰ Tketort

——

᾽ Π Τ

Ι͂ }

" 4.,.᾿
"
Ν
'
ὰ
. }
Ἷ ὶ

"

ἣ
νγῖ

ἢ
Ο Ν
“νῃ

Π

“Π}}
{ Ν

ν

—.—

Uirlu μ᾿
Π

Ἴ}}}

᾿

͵

ὺ

Π

Ν "
. M "
Ἷ {

aſerm Ε}
Τ
ἡ Π .

β ILIIADOS HOMERI. 3 5
(69.) .¹ 7 cιο⁵R ἐσπεσιν

certè quidem mihi promptum verbis

. δχΧερσὶν εοἰρήξοιν. (70.)
& manibus te auxiliaturum.

" ὀ γῶρ ὀίομωαι ὦνδρα χολωσέμεν,

Certè enim puto virum indignaturum,
de 'μέγα (71.) παντῶν
qui magnum omnium
Ο Αἰργείων κρατίρι, χΐὼ ὃι σπρίϑον-

Argivorum imperium habet, & cui obe-

σαι ὐ χαιοί.
diunt Achivi.
Keelæααι õ Sre χώσεται!
Portentior εὐ Rex, quando iraſcitur

ἀνδοὶ χέρηι. (72.)

viro inferiori.

C 2 ΕἾσερ
69.) H' μὲν, omninò; cui reſpondet nde idem; ed
" ΎὉ "
hic expletivè.
(70.) A'6αοa, juvo, aurilior, Eut. ἀρήξω; propriè
opem fero in bello; 2412 ab ἄρας deaucitur.
(71.) Me neutrum genits, μέγας» μεγάλη. Hic
verò ponitur adverbialier pro μεγάλωξ.
(72.) Χεροίων » Comparat. pro egen, pejor, infe-
rior, ἃ κακός. Pozticum eſt, & 1 quibusdam
caſibus vertit e in 5 ſublato ον: ſie χέ("» Dativ.
pro χιρείον» ἀ in acuſ. G Norninz. Plur.

36 ο Δ ΒῈ I. :

ΕἾποβ (73.) γάρ τε χόλον. γε (74.) ℳ Ἱ ῃ
Quamvis enim iram & ἢ

ἀυτῆμαρ (77.) κατωπέψμ, ο γ;ιᾖ“ Γ
eodem die decoxerit, ε}
Αἰλλά γεὲ χρὶ ἱμετόπιϑεν ἔχθε κότον)
tamen & poſtea retinet iram,
ὄφρα (76.) τελέσσῃ !
donec perfecerit

„ „ ς . : ευγὁω:ᾧ ᾿
Εν φσήσεσσιν τοίσι. (77. Σὺ δὲ φράσαι; γιϊ ὶ

in pectoribus ſuis. Tu autem die, μ
εἴ με σαώσεις. . ἢ
ſi me ſervabis. κ ἐ
Ἱν J ὠπαμειβόμν Θ σπροΐι ἠῃῖ
Hunc autem reſpondens allocutus eſt 6 rumn
““όδας ὠκὺς Αὐἠχιλλεύς. ᾽ ὰ

pedibus velox Achilles:

—¶—

Θῳροήσας [1)θηήι
'

(73.) Περ» Particula expletiva; hinc καίστερ, quam: . ὰ

vis; nam ſæpèò ſignißcat quamvis, 49 ſæpè vacat; ὑνυῶν,
interdum reſpondei latinæ particulæ cunque. }

(74.) Τὸ ſyllalica adjectio, ſignifcat quidem, certè,

Jaltem: eſt etiam particula expletiva.

75 Αὐτῆμιαρν eodem die, ab αὐτὸς &α ἥμαρ, 1,
ies.

( 73) Οἴφρω; donec, ut, cui reſpondet τόφρα, tam-
iu.

-

(77.) Εδς» δὴγ ῥὸν» pro ὃσ,, , ὃν, ſuus, ſua, ſuum.

ILIIADOS HoMEHI. 37
ἨΠ; " ὶ Θαροήτας (78.) μάλα». εἰπὲ ϑεοπρόπιον.
Ι, Contfiſus valdè, dic vaticinium,
4 ὅ, σ! διῶτα. (79.)
quodcunque ſcis.
ἣ ῃ ουν μα (80.) γαῤ Α᾽πόλλωα ΔΙιὶ
ἰ Ν ι Non nim per Apollinem Jovi
Ο Φίλο. ᾧτε συ Κάλχαν
dilectum (cui tu Calchas
" κμὶ Ε υχόμεν( " Δαναοῖσι Θεοπροπίας εἰναφαί-
᾿ ΜἝ vota faciens Danais varicinia oſten-
reig,
dis) ὑτῖς
Ο ρυτς ἐμεῦ (81.) ζῶντίδ» (82.) καὶ ἐπὶ
ι quispiam me vivente & in
ς μ ᾿χϑονὶ ἐ ρχομενοίο» (8.3.)
terra vidente,
C 3 Σοὶ
ἡμ} (78.) Θαρσΐω» ἀνάαχ ſum, Μακοϊῆ præditus Jum,
ς ῥόμοίσμι capio. Aitic. ϑαῤῥῥωγ ὰ Θαρσοῦσ', τὸν,
rumn i fducia, duidacia. τ ᾿ ᾽
} (79.) οἴδαϑα. “Εοϊϊο. olde, βέν δγμεοβόην Ῥὴ9
" οἰδδας, Perfect. ab εἰδομωαι.
mum (80.) Ma, Adverbium jurandi, ſnitrer per, ali-
uslnin quanco negat per ſe, aliquundo adicitur εἰ ali-
quando etium aſfirmat. Sic γὴ idem; ſed affr-
,Viu, mativè lerumue fgniſic at. .
} (Ssrz.) E'ueb, Dortcé, pro εμδ. ΣῈ
(82.) Ζώω, vivo, in Infmn. ζἣν. pro ζ ἂνγ Doricé.
ετ } (S83.) Δέρκω, riρο, Aor. 2. ἔδαρκον, ἕ,Μ etarhe-
βύϑρακον. Sic ὁ εδροκα) η Prat. med. Pro δῈ-
4 τ ο .

38 LIBER I.

Σοὶ κοίλης παρὲὶ νυηυσὶ βαρείας χέϊραε ᾽ "

Tibi cavas apud naves graves manus

inoiget (84.)
inferet

Συμπάντων Δωναῶν, ᾽ ἣν Αἰγαμξ-

cunctorum Danaorum, neque ſi Agame-

μνονὼ einne,
mnona dicas,

ὃς νῦν πολλὸν (8γ.) ἀρις(» ἐγὶ
qui nunc longè potentiſſimus in
ςρωτῷ ἐύχεται Ay. '
exercitu jactatur εἰΐς,

Νά 4

Καὶ τότε δὴ ϑάρσυσε χρὴὶ ἐύδια (86.)
Et tunc jam animum ſumpſit, & dixit
μάντις ἀμύμων, ,
vates incomprehenſibilis.
Θυτ᾽ (87.) ἀρ᾽ ὅγ᾽ ἐυχωλῆς ἐπιμέμφεται:.
Neque hic ob vota non reddita incuſat,
ὄνϑ᾽ ἐἑκατόμβης, ;
neque ob hecatomben,

A2X ͵

(84.) Ε᾽ ποίσει. I. Fut. αὖ ἐπὶ ξ φ"έςω.'φἓςω, Fut.
οἴσω. Suep.
(85.) Πολλὸν» ἰομμρὸγ pro “πτολιὺ Poët. ſive Adverb.
ο Nomen.
(86.) Αἰνδιάῳ- loquor, dico, C εὑ ώομωαι. idem.
ἤυδᾳ Imperf. Indicat. ab ὠνοδὴ, dictio, vox; hoc
auten ab ἀνὼ, OQlamo, reſono.
(87.) O ὠρ᾽ ὅγ᾽» ῥγὸ ἄτε» ἄρα, ὅγε.

] Ι
ἢ ῃῆἆί)ὤι

Π ὰ

ΙΩ 4

ἀὐκὼνι

„ 0 ΈΎΤ

Ν .

Πφ

}9
.
ἤ ,
Π , ἢ}
ἡ
o) Π })

Π
Μ }

μ }}

ILIIADOS HoMERI. 29
Α᾽λλ᾽ ἕνος ἀρητῆρί(θ"γ) ὃν ἠτίμης

ſed gratid Sacerdotis, quem contumeli affe-

Αἰ γωμέμνων »

eit Agamemnon,

O'oJ' ἀπίλυσε ϑύγωτρα, χ ἐκ ὠσεδὲ-

neque liberavit fillam, & non acce-

ξατ ς ἄτπτοινω.
Π Π ὦ τ ρρο
pit pretia liberationis.

Trveæ (88.) 4 ἀλγὲ ἔδιωκεν ἑκηβόλ(θ»-
Idcircò dolores dedit Ἰοπρὸ jaculans,

& adhuc dabit;

c/ " [ , αδως —
Οὐὐδ ὅγε πρὶν λοιμοῖο βαβείας Χεῖρας

Neque hic prius à peſte graves minus

ἀφεξειγ (89.)

continebit,
IIglr (90.) Ὑ ἀπὸ πατρὶ Φίλῳ δόμφαι (91.)
quàm : patri dilecto reddatur
C 4 ἐλι-

(88.) Τόνεκ., factum ex τῷ ἕνεκα» pro τότε ἕνεχω.

(89.) Α᾽ πέχω . abſtineo, Fut, ἐφέξω. αὖ ἔχω:
Sup.
(90.) Ue, prius, anted, regit Iunfinit. & Indicat-

(9τ.) Δόμενα!» Doricè, pro δϑγα!» ἃ δίδωμι.

40 LiIBER .

ἑλικώόπιδω (92.) κώρην (93.)
nigris oculis puella

Αὐπριάτην (94.) οἰνάποινον (9 5.) Wyen
inepta, line redemptionis pretio, & du-

(96.) ᾽ ἱερὴν εἑκατόμίβην
cat ſacra hecatomba

Εἰσ (97.) Χρύσην. Tôr μίν μιν ἱλασσάώ.
in Chryſam: tunc ipſum fortè pla-

Me.

—

(92.) Ε'λικῶπις » (διοος» , , oculos volubiles ῥα-

bent, ab ὑλίκωνψ, idem; hoc autem ab' ἑλικὸς, vo-
Iubilis, ab οἱλίσσω, verto, volvo, circumago, im

tlico, ε᾽ ὦν, oculus, fucies, vultus, ab ὅπτομαι,
video. Sed ε ἡ, vox, ab ἔπω; dico. .

(93.) Κύρος. ὁ, Juvenis, puer. Jonicè κᾷρος, ut
τᾶσος ς binc xsoem puella, aliquando ſlia.

(94.) Αὐσσρικίτην, Adverb. non redempiò: Hle ta-

men A djectivum eſi, ab a privat. ξ᾽ σρλώομαι;
Jſeu potidr πρίαμαι; emo, redimo.
(95.) Δ'νάποινος, ſine pretio, ex . privat. ξ᾽ ἄποι-
vov, pretium redemptionie, inſeritur γ.
(96.) Αἴγω; duco, de aximatis: affero de inani-
matit, EFut. . ἄξω, Perfact. ἥχα. Atticè ἄγνς
χα, & pleonaſzno litteræ . αἰγήοχα, Aor. 2.
ἤγον. Alticè ἤγαγον ξ):ς,

(97.) Εσ, ξυδι, & Actic. pro sig.

Π
Ν
{

Μ
Μ

μ ui
τ κ

Π Ν
ἀιαῃι

—

ἐ μ ὶ

Π
[) Ur dn, ὦ

[πῤγ) τ

Ι

Ν Π

! Ὶ | '
[ ἐμρμή
Ν ,
Μ... ἵγ))}
ΙΜΡΞΝ.
[}}
ἷΙ.,’ ἀ }
ἡω }
"

{ Ν
Μ-ῳι',ἁ:ι ᾿

}
Ν ,

ῳῃ.} IIIADOS ἩΌΜΕΚΕΙ. 41
ὶ ο μνοι (98.) “επίϑοιμεν. (99.)
cantes perſuadebimus.
᾽ ’ Ἐγρον Ἐἰ τ τ ᾽ ε, Ω
μ Σ ὅγ ὡς εἷπῶν κατ᾽ d ἕξετογ τοῖσι
ῆ γ1} (ετιὸ hic ita locutus conſedit, his
}
ΠΒΗ autem ſurrezit
H'oo Αἰτροίδυς ἐἰυρυχροίων (100.) A'Ja-
„ Heros Atrides latè dominans Aga-
ΤἹ Πῃ
} ι
η { μέμνων
memnon
΄ ὅ , ι :
— R A' χνύμο(ῷ»» (1.) μένος 52 μέγ φςἓνξς
ὰ ΗἼ contriſtatus: irà autem valdè præcordia
Ctn , ἀμφιμέλαναι (2.) :
μ ΠΠΩ χ 2 . .
Aigme circumfuſa caligine
ὙΠ ,
Ὑ ΤΜ ' ᾽ Ὶ —
(([98.) Γλαάομαι» Prepitium reddo, propitio, placoz
inc ἱλάσκωγ idem, ἱλωσσώμεν(θ». Aor. 1.
Π { Part. Med. :
ί. } (99.) Πέπεϑον cum reduplicatione Jonica pro
Π ἔπιθον» πεπίθοιμιεν») Aor. 2. “6,. Optat. pre
ἐ{ πίθοιμεν, ὰ πείθω, perſundeo. ͵
ο ἢ (100.) Εἰνρυχρείων» Iatè imperanz, ab ἐνρώς» ὃ»
en ὶ laturs, 895 κρείωνγ regnator, quod eſt à κοαίνω
ΜΜΠΙ

Π

ἤιιβἶ:Ἄ
ἢ ι Π }

impero.
(1.) Αὔχνυμαι, ἀοίφον ægrè ſerene, ab ἄχος; τὸ, ο
lor, mror.
(2.) AM αιſαυ⁰0, utrinque? 2 igr -

Φρένες. φυϑα ἰγά ιήφ fuemo quodam deni-
ἓἕ ἓὓ;ὧ’ῤ"ᾳ

ln⸗

42 LIBER H. , πἀΐἷἴἷ
, ΄ τ ὰ Ὰ , ε ὶ }ν
Πίμσλαντ. (3) ὄσπδε (4.) de οἱ Μᾠξωᾗ{ζἴἓω...οιυ
plena erant; oculi autem ipfi igni ψ ἡ
λαμαετόωντι (5.) διχτη (6) ' "
lucenti ſimiles erantnt. μ
᾿ 2 τ Ἷ ͵{λ.
Κάλχᾳφντω ωςὤτ;ς'οι (7.9 XA õ hun
Calchänta primùm malè intuens ἡ Μ
σροσέαιστε, (8.) ὐ
allocutus eſt: ͵

“Ὁ ͵
Μαάντι χωχῶν . πώποτέ μϑὶ τὸ χρήγυον

Ver Ι͂ . ΕΝ, Ν
Vates malorum nunquam mihi gratum

U
Ν Ὶ Π ͵1 '
S ι
.Αὶί ' ;
ΓΤ 1

(3.) Π μστλαντ᾽. ἃ σπίμστλημιν Anomalo in μιᾶ ὃ
σλείω innſitato, impleo, ἐπίμστλαντο, Imp. Ράβ.
tert. Perſ. Plur. mplebantir, 87 φἰ)εξίο augmen-
. fatctozue Apoſtropho, στίμστλανγτο..
(4.) Οὕσσος: οαοοοοäzuαι. in {λρμαίάσσεε 25 Apocop. In
oose. Ν }
(5.) λαμκπετάω . luceo, ἃ λαμπες, λαμσαάδιοςν ὑ ) Ν
lampas z Boc autem à λάμπω .» lucee, dicitur Gg χ χ
duaſ: λίαν φῶ. Ροξία ἐ ſecunda contractorum, '
cuùm contractio } in &, aliud ὦ inſerunt prace-
dente longâ, praæcedente verò kbrevi, pro boc &
habent or δὲῪ στηδάω:, σπυηδῶ. Poät. πηδώω. -.ἜςἜ
λαμπετώωνει» λυμιασττῶντι» βοδέ, λαμπέτόων-, ζὖὖξἑπῳᾗ;”ἆ

, Σ Ν
e n
μ ὶ

1
{Π}

Ἶ

; μ Π
»") .1: “᾽ . “, ῃ
(6.) Εἴκω . ſimilis ſum, aſſimilor, cedo, oledio. }) Ἰῆρῃ μῃ
ὰ ; Ν }
ὶ

(7.) Πρώτιςιος» Superl. à πρῶτος ; nam Græci ὴ Ἰῆῃ
— ἴ Ὑ Πἢν

aliquwando derivant Saperlativa à Superlativit. ἰ .
»Ἢ ᾿ . Ἐ , ſ- i. —e ; Ὑ ΠΆς τ Ϊὰ Ὶ μ
πρῶτος Π ἡ πρότατος» εἰϊ0 «. ſaltague Craßir. !Μ;ςςἰωΐψ“

᾿

«

{{

Π Π
Ὶ
Ὕ

Ὶ
' ͵͵'.!ΤΚ1'͵’.͵

" μ
κ Μ ἐ
] ι|”ἁἶ,͵;ἷίΐ ῦ

Π

λ1}}. M,.

47 Π TN

——

ILIADOS HOMERI. 4³
Ald τοῖ ταὶ κακ' ἐσὶ φίλα Φρεσὶ μαντεύεῶαι:

Semper mala animo tuo jucundum eſt vaticinar:

LX r ₰ ἐδέτι. πὼ ὄπας ἐπίθ"»
Bonum aut nondum aliquod dixiſti verbum,

Ὑ} ἐδ᾽ ἐτέλεσσας. (9.)

neque perfeeiſti.

Καὶ γὺν ἐν Δανωοῖσι Ξϑεοπροσσίων ἀγο-
Et nunc inter Danaos vatieinans concio-

Ἴ ρεύεις

naris,
Ωἰἷς δὴ τῷ δ᾽ Ἑνεκά σφιν ἐκηβόλας ἀλγεῷ
quod idcircò ipſis longè jaculans dolores

πεύχει
facit, ; Ἀ
Ἰ σ᾽υνεκ ἐγω κέρης Χρυσηϊδος (10.) ἀγλα᾿
quoniam ego puellæ Chryſeidis præclara
Arona

liberationis precia .
Οὐχ( τ MXοo δέξαωϑαι, ἐσεὶ, σολὺ βέλομαι

non volui accipere, quoniam valdè cupio
ο αὐτὴν
Olnoi

(8.) Εειασα- Atticè pro εἰ στα» αααααrο ὥρακα.
Ε ἔοιασου» pro &taao αὖν ἔππω. ;
(9.) Τέλεσσα. geminatur σ. Poët. Aà πελέξω. ϑΩΡ.
(10.) χρυσῆϊς, Patronyenirnm, 4 χρύσης.
(11.) Οὗυ ante Conſonantem, & ante lenenz Voca-
lem, & ante aſperam.

44 LIEBER I.

. ὴ ’|’
. , ς Λ ῶ
ΟἾἴκοι ἔχειν, Καὶ γάρ ῥῳ Κλυφωιμνήςρῃς (δ ᾷςὺε ᾿
domi habere: etenim CQlytæmnelittæ ,
προβεβαλώ (12.) ΜΜ
Propoſui u.
Kueidine ἀλόχευ η ["}
Uxori, quam virginem puellam ἀμχὶ» ῳ ἢ
ἐπὸ ὠὠ ὅϑεν (13.) ἐσὶ χερείων, Π μ
quum non ſipſa ſit inferior, κ μ
» 5 Ν : . !
Οὐυ δέμας, (14) ἐδὲ φυὴν (15.) ἄτ' γὴ μ Μ
neque corpore, neque indole, neque καὶ εὶ "Ἱ
ἐρ᾽ ζρίναι» ὁτὲέ τ ἔργα (16.) τ μ ἐ{
n entibus, neque item operibus, εὰ
A'XX Π ἀ“ἶἓξᾳςι
.

(12). Προβεβελα . Ppratuli, malo, vel walui: 6 )
Perf. Med. προβέλομαι, iͤneſitat. à βέλομαι , κ
volo. Fut. βϑλήσομαι. Ὑ Ἢ
(13.) Eer, per Syncop. pro ἕοθεν, ῥγοῦ, ſui, bic, illa.
PFoët. & Attic. Joner pro ἃ Nicunt ἕον Attiei ald —
dunt Oev, ita ὅοθεν, Attici & Poëtaæ per Synco- ) δὴμ ἐ
pen Vocalis o, ἔθεν» ita etiam ἐμᾷ 65 σῶγ ſe ῥα- Bu, μ

—.—

bent. Eſt & ἔθεν pro 2, ſe. u
(14) Δέμας, τὸν corpus, indeclin. eſt. ae
(15) Gon, indoler, natura, 4 φύω, naſcor. e
᾽ 5 ὰ . „. 9, A une
(1 6.) veny : φξξ-ν δ 5 ἐ ἐξ'γ.ον ᾽ '͵!ι,τ;͵1ζιίε͵ἶῖἶᾖἓιίω ωιωπ,ἶέζΐ}
Sα, Accuſotivus partit aut ΓῚ Naenbl ſ- } ἧμ
, : Ἢ Ὴ "

βὸ eum MNomine, vel Verbo ponitu ἐλλειαστικὼς
deſeciente Præpoſteigne zaa&, φήά onſtrutio- ι
ο , Ἴ ι
nem dicunt Grammatici Snecaoclen.

ILIAD'OS HOMERI. 4 5
. 4 8 3 ; : ε 32 7 5 . ΕἹ
ὴ ἕωἔ’“ἑξ λλὲὰ χοὴ ὡς ἐβθέίλω δόμεναι «σάλιν, εἰ Τά
Μυεῄχμ.ᾷ nihiominùs volo reddere, ſi hoc
ἀμρινον.
eelſt melius:

inn βόλομ᾽ ἔγω (17.) λαὸν ᾿σόον ἔμμεναι; (18.)
„ wvolo ego populum ſalvum eſſe
Π Μ „ 2
: ᾿᾿ἀπολέσβαι.

ι " κ .
Ppoetiùs, quàm perire.
Xkora“ ἐμοὶ γίρας αὖ τίχ ὑτοιμέσατ᾽,
οο ὶ ᾷ mihi prœmium ſtatim praæparate,
7 ;
Π ἴφρα μιὴ οἷος (19.)
ἰ ut non ſolus

---- Argivorum fim ὴ munere: nam neque
ψ Μ Μ,1 .}} ἄφορε.
Λίυσ-

᾿ 1 }

(17.) Βέλομ᾽ ἐγὼώ. Ηἰς ſubintelligitur μᾶλλον.

ι

Π 11

”Ρ”Ἴἶ (18.) Elat, Iyfen. ab οἰμὶ, ſum. Jonit. ἔμαν. Do-
um ui, ricò ἥμεν 5 ὕμός. Atticèà ξμεναι. ol. ἔμιμεγαι,
ἰ Praot. εἴμεναι.
Π (19.) Οἷος, ὁ, ſöoluz, 95 οἷος cum aſpero, gqualit.
Nur. (20.) Αὐγέρωξςτος» ab d, privat. 8 γέρας» 1, præ-
an Nnl, mium, ( eſt, ſine bpra‿mio.

ἀ}6 ᾽ } " Ἧ ; 7 4 5 Ί
ἡμ! , (21.) B, diſſolutio, pro ὡ5 Præſ. aljunct. ab
Π ὐ ſum. : . ὙΝ
ν{“Μ η (22.) Fome, imperſonaliter ſumptum ſignificat,
ihtn *uum eſt. Perf. Altice, ab ἐΐκο» ſimilis ſum.
N. :

46 LIBEER I. 0
Λεύσσετε (23.) γὰρ τόγε πώντίς,. 3 o, " ἷᾧ
Videtis enim hoc omnes, quòd mihi ψ {
γίεασς ρχεται ἄλλῃ. (24.) Ὶ Π Ἡνᾗ
prœmium abit aliòô. Ὑ Π ἡ μ
: ᾽ 2 ΄ 3 5) ᾿ | " Π
Τὃν. δ' Μμαβεΐ ἔπειτά σποδ' “;εχψΛΜἐ τ !}ἜὉΓΠ
Huic autem reſpondit poſtea pedibus præſtans ἡ ἴ !
divus Achilles: ο Ν ἢ ἐϊ
9 Ἷ } ᾽ "1 ! 4
A'rgeidn ι⅞ε (25.) φιλοκτέανώτωτε (26) 4 .
Atride ambitioſiſſime, avariſſime τ ὴΝ

στάάντων ὙΠ
, ᾽ 1 negne

omnium: ξ
χἢ μ

Πῶς γάρ 4τοιι δώσεσε, γίρας η μΐηη
Quomodo enim tibi dabunt prœæmium
" Αγμὶ
με’;-αζθ“υμοι. Αχαΐωἶἰ ' 'θ ΑἔΠΜ
magnanimi Achivi? L

ο η Π

τ

(23.) Βλέασω 85 βλέωστω« υἱάεο; ſed ol. βλέσσω. ,;ξΐ;;“ζζ““ΐ’
) Μ

Hinc auferendo . interpoſito v. 6 λένσσωοῦ- . "
ticum. ἡΠῶ ι ἢ)

- . Ἀ ῃ ,
(24.) Αἴλλιῃ» aliter, alis, ad alium locum. Adverb.) e ,
à Dativo Fyrymin. 7) . Δ,;ᾧ“ζ’“
(25.) Κύδιςος; ο,..ἳπζενἶ. αὶ κυδιρὸς» ὃ» glorieſus, ἃ Λ.
χῦδιος» τὸς gloria, laus. Ω)
(26.) οναααορ 95 ρς:!ἶῃᾗωαω αιρἑέἶω, ava-
γ2» 4 ² κτέανον»γ Pot. idem, quod χτῆ-
μμᾶ. Ρ0||ΐζ΄ 10.γ ᾧ κτάομαι») ρα70) acquiro.

— — =
=
= =☛

, δὲ
Π Πὴ

") Π
ἀ! "
ἰ . ͵ΐ΄ίἰ’, '

" IIIADOS ἨΟΜΕΒΙ 47
" ἄχ Οὐὐδετι σγῶ ἴδιμεν (27.) ξυνήϊᾳ
ῃ Neque idem adhuc ſcimus communia
χείμενα (48.) παλλά'
repoſita multa:
eren Αλλὰ τὸ μὲν πολίων (29.) ἐξεπρώδο-.
ὑ Sed, quæ quidem exurbibus deprædati
er, τὰ ReNαααα s, (30.)
ſumus, ea diviſa ſunt;
χ ι} Δαὲς δ᾽΄ ἐκ ὑπίοικε παλίλλογα (31.
Ἷ γώ (3

χ: 1 Populos autem non decet recollecta
σαῦτ’ ὑπαγείροιν.
hæc congregare.
ο Αὐλλὰσὺ μὲν νῦν τήν ὰ Θεῷ σρόες (32.)
ἙΞ;“ Ὧ εὰ tu quidem nunc hanc Deo permitte:
ln ἀντὰρ Αὐχαιοὶ
at Achivi
Τρι-
. (27. ) ᾿͵Ι”σν;μ,ι, ſcio, in, Plural. ae. Syncop. ἴσμμεν.
τ δἦ ἐἴδομαι; ſeio, Ἰόγμαν. Doricè, ſive Wol.
(28.) Kéco, 95 κεέξω. κέημι 95 κέεμαι: binc Craſt
1 κέίμαι, jaceo, Imperf.- ἰκθίμην. Fut. med. κρίσυ.
Ὶ΄ Μαιγαεῖο, poſitus ſum, repeſitus ſum, Δ hic.
deln A (29.) Τὰ “πολίων-. γε urbanc. τ
(30.) Δέδωςει. τεν ὰ perſona Perſecti Paſſvi ab
! innſit. δάζω, divido, à διαΐω, Φ᾽αΐω, idem.
(31.) Παλίλλογος» ὃ, rurſus numeratus, vel col-
lkeeöälus, πάλιν, rurſur, 85 λέγω; lego, eligo, nu-
mn iin mero.
Ἅ (52.) Πρόξι, Aor. 2. σρροίημι.

—

48 LIBEH .

σομεν»(35.) ἀϊκέ (36.) πτοθι (37.) Ζεὺς
ſabimus, ſiquando Jupiter

Τρισλῇ (339 τετραπλὴ (34.)ἕ 7 ἀσογ- ᾿
tripliciter quadruplicitérque compen.

Δῷσι (38.) “Φόλιν Τροίην οὐτείχεον (39. Ega- ςἕἷυέωὲ ἐ

᾿

Μἶζ ᾿ !

Π
"
Ι

»ξξμπὤεε;

Ἵ

det? urbem Trojam benè muratam de. ἰ IWn-
λαασάζαι. (40.) 4n
bellare. μ
ΤΟ’. δ' αωὥμθίβὄμενος ΄σ΄ῃ οσξφ” κρὲ-ἷῶγ ἴ γυἓ“ζ)
Huic autem reſpondens ixit Rex Νρν!
} («ἶπων|
Α’γαμξμνων' ἐ Πῃ Π ῳ... '
: Μ π MV
Agamemnon:
— Κλέχστε i
μ μ

(33.) Τρααλῇ» tripliciter, 4 τριασλόος, ὃς» Fam.

ἢ. triplus.

(34.) Τετρασυλῇ, quadrupliciter, à τετρακσλόος,,

quod a τέσσαρες; Atticè τέττατες.
(35.) Αἰ ποτίω, τίσω, compenſo, à Tioo, ſupr.
(3 6 ge pro ce, Dor. utinam; ſic ἀΐκε» pro &at
7, hic.
(37.) Πόθι» ubi, quò; στοθὶ, accentu in ult. alicubi,
aliquando.
(38.) Δῷς» cum jota ſubſcripto, Jonicè pro d'.
3. ſing. Aoriſt. 2. ſuljunct. abique jota ſub-
ſeripto, eſt 3. plur.
(39.) Ἑὐτοίχεος , benò muratus, ab εὖ 45 τόϊχος
mururst, quod à τεύχω.
(40.) Λάσστω, lamhendo bibo, propriè àt canu: eſt
etiam evacuo; binc λαασάζω, νοααουT—ο, perdo,
idem. ἐξωλααζ οἰν, debellare, vaſtare, diripere.

1

Π

κ ὶ

Τ ῃ

ἐ μ !

ὑ Πηήγμω
| Μ , G Μ
Τένησαι, ſn
ἐ
ι

ILIADOS HOMERI.

ὴ Μηδ᾽ ἕτωξ, ὠγαθός περ(41.) ἐων. (Θεδείκελ᾽
Neque ſie, quamvis ſis fortis, Deo ſimilis

Ἀἰχυλλεὺς,
Achilles,
KxτWσ⁵% v ἀὀποὶ ὁ «αριλεύσεαι (42.)
falle mentem, quoniam non ρῥγατεσὶ δὶ}
ἀδὲ μὲ «οείσρις..
neque mihi perſuadebis.
H : }ἓὖἓ.λαςϊ, ὗ'φρ᾿ ᾧυ«τὃς : ξ’χῳς ”γ’ἑροις' 3
Nunquid vis, ut ipſe habeas prœmium,
dordo ἴωμ ἀὐτως (43.)
ſed me in vanum
Ηἶϑαι (44.) δενόμενον» (41.) χέλεωι δῈ μὰ
ſedere indigentem, jubes autemme
ry δ᾽ dwοοπα
hanc reddere?
D A'X½

(41.) AJa τσα iſta adjectio Pllabe ſignificat ſe-
ps quamvas, etſi. :
(42.) Παρέρχομαι» ῥγαίεγέο, tranſeo, ſupero cur-
rendo, & generalit. ſupero, quocundue modo.
παβελεύσεαι» 7ομίεδ pro παρελεύση. Fut. ſing.
2. perſ. . Ἀρ ι
(43.) ἄ'ντως» fruſtra, temerè: communiter ſic, hoc
modo. 65 ;
(44.) Hat, ſedeo, ab ἕω » coltoco. ,
(45.) a Pro Jeöααα 2 Epenth. Kol. ev,
ligo, indigeo.

LIBER I.

Αὐλλ᾽ οἱ μὲν δώσεσι γίρας μεγάϑυμοι αὶ
Sed ſiquidem dabunt prœæmium τηδρπαηίη

Αὐχαιοὶ» , Ὧν ἵ
. . Π
Achivi, ἐμ8! ὶ
ῃ
' ῃ !
Αἴρσαντες (46.) κατὶ οδϑυμὸν, ὅπως " μφ
accommodantes ſecundùm animum meum, ut π K.
) 5 D ἢ, ἦ, !
ωντα’ξιογ ἐςωϊ. (47.) " ἑξ᾽) Μ
æquè dignum ſit. » "
Π ἢ }
Ἅ ΄ λ 5 ἰ υν
Εἰ δῈ χε μὴ δώωσν, ἐγὼ ΦῈ χρ ξππσ;ῃ“ω μ
51 autem non dederint, ego certè ἥ
Π
3 ε ΜΗἩ
ᾳυτὃς ἔλω:ωΐιι. (49.) ⸗ Τ
ipſe accipiam.
| ᾿

Η τεὸν, (50,.) ἢ ΑἼἴωντίϑ" ἰωὼν (51.) γί-
Vel tuum, vel Ajacis veniens prœ-
ρ 5 O' υσ ΞΘ“
mium, vel Ulyſſis
AEo

'

(46.) Αἴρω, apto, coapto, & neutraliter congruo.
Fut. A α ( ἆ’ςσω, Kol. hinc Aor. I. ἥρσα;
Paxticip. ὥρσας.
(47.) ἔπξαι; Sncop. pro ἔφεται.
(48.) Δώωτσι; Poët, pro δ᾽ ὥῶσι. :
(49.) Ἐλωμαιγ “ον. 2. ſub'juntt. med. ab διλον»

quod eſt Aor. 2. Verbi αἱρξω» capio, mituatitius

ab ἑλω.
(50.) Τεὸς Dor. & Poët. pro σὸςν o. in r. muta-
to, & inſerto ε.
(ξ1.) Τῶὼν Aor, 2. Part. ab Aαa, Vade.

"

— Δπὸ σσε

Ὑ
"

Ν,, '
, ln ſeni

62) kouu.
μ μ

6) Mutate,⸗

Π

Ὅ' (μῆνην

μή μ μ
. 4
.

1
}
' Ν
" '}. Ἠπ’ἑςζ) ͵
Ὠ }}}. }
Π μ ;

21
, Π

Ἷ 0 enn

Μ

ἰ;"υωτω’ί!εζ }
μι4|..}

ὶὶ Ν

ὁ τ }

ILIADOS HOMERI. 51

Aha ἐλώ' O' δέμν κιχολώσεταις
. abducam accipiens: ille autem iraſcetur,

ὄγχν ἵκωμαι. (F2.)
44 quem ibo.

A'XX ἥτι μὲ ταῦτω μετῳφρασόμεδ.-

Sed cerlè quidem de his poſt conſulte-
da (53.) 1 ἄυτις";

bimus etiam aliàs:

2 „ — ͵ Ε "
Nyy δ᾽ ἀγε» ναηα μίέλανναν ἐρύσσο-
Nuncautem age, navem nigram deduca-

μὼ (54.) εἰς ἅλα Z MNRay,

mus in mare divum,
00 δ' ἐρέτας (75.) ἐπισηδὲς (56.)
intùͤs autem remiges idoneè
Ὦ λ εἰγεί-

(52.) ἵἵΐκωμαι. Aor. 2. ſubjunkct. lerbi ἱκνέομα!»
quod aliquando ſignificat invado.
{53.) Μεταφράζομαι, poſt delibero, μεταφράζω:
interpretor, à φρώζ ὦ, dico.
(5§2.) Ἐρύω» traho, item cuſtodio, libero, tueor,
ἐρύομεν» pro sοορονρειαν ὦ» per Sholen. Ita
ἐρύσσομεν» pro ἐρύσωριεν» σ. etiam Poetice gemi-
nato. ⸗
(55.) Ἐρρέσσω» remigo; propriè : bine olrne „ ἂν
remex, 85 ἐρετμὸςζ» 8 05 remit. εἰς ἐρέτας
εὔγείρομμν» ἷἷἁ:ξ{ἶ], pro δἰστωγείροιμε» ἐρέτας.

(5§6.) Ἐ φιτηδ ς Adverb. ſtudiorè, de induſtria,

αὖ ἐποιτηδὴς. πεσε[ζιγἰω,ἐάἷοχιεω, amicus, 45
Euſtathius dicit ἰασιτηθὴς ἐ{16 pro ἐ τηθ δἷς.

{

Σ LIBER I.
ὠγείροιμεν"» ἐς δ᾽ εκατόμβην Π ;
congregemus, intus autem hecatomben Π .
Θείομεν, (57.) νδ᾽ ὠντὴν Χρυσηΐϊδα παλλιι., ὴ
ponamus, ipſam Chriſeida Ρυΐ κ
πάργμον (58.) ͵ ῚΣ
8η15 "
chram g - ιοτκι

Βήσομϑμ» ἔζςξ).) ℳ« δὲ τιξ. ἀρ. κ καὶ
ςι : . n " ζκ: ἷ τ
aſcendere faciamus; unus autem aliquis per ὐ !

ςφ τ ο ό ἔξώ
; ανοὶ λήῆφο ἐφ Ἴ . "
χὺς 0 βοληφόρ(θ» ἐφω, ἠἐμ ( "

fetus vir conſiliarius ſit, Ν ἄμ
. ς el "
Η Ο Αἶἴας.. ἢ Τ δομενεὺς». ἢἢ δῶ. ᾿ν (
3 γ6 ] 14 — mgllnn
Vel Ajax, ve omeneus, vel divus εμται
Ι Ἱ
ΟἾδυσσεῦξ» '
Ulyſſess ͵ ; —,—
ὶ σὺ Πηλοίδη, πάντων ἐκπίωγλότατ᾽ (60.) } μ
Vel tu Pelide, omnium terribiliſſime Ν
ς μ ἰ Π |'᾽
.“ξ’ἆ ρων» “ ἡπηάνφρμι
Virorum, 6) μ Π Π
, ) Ἷ
ΟΦρ. ΝΗ ἐμμ,
4

(57.) Θῶμεν» 1. perſ. plur. Aor. z. Act. ſuljunit. Σ
Verhi τίθημι» pono. Ῥοξιεϊοά reſolutione ϑεομεν» ἵ μ
dJeinde inſerto i. Scouer, mutato in o. per ſtolen. Τ
(58.) Καλλιασάρῃος Pulchras habeny genas, Δ rln zi,
χοίλλος 85 παρειαν» n, gena. ἦ μ }
(59.) Βήσονιμεν» per δρ[οίερ) pro βήσωμιεν» 2 βαίνω, ὑ
βύσομαι» ργϑάϊον, “ enlihi
(60.) Ἐκωαγλος- αÜ horribilis, ſtupendus, ve- „ Π
bemens, per Metatheſin, pro ἐκασλαγος» idem, Ν

ab ἐκασλήσσω; percello, perterrefacio; ομαι ſtupeo, : )“;ΐ Π
percellor. "

" ἥμι,

en

κ

Ι,

ἣ
ψ; "
μ ἰ ἢ
Υ

} γ[ } /
vulpinã mente,

Τ}

.

—
Π .Ὸ
Μ}}}}|.΄

Ἷ ἆἷὢμυῃδ Ί "

ἐμ"

“μ

εἰμν)}
μ

͵ IIIADOS HOMERI. 53
ΟΦρ ἡμῖν ἑχάεργον ἱλάσσεαι ἱερὼ
ut nobis longè jaculantem places ſacra
faciens.

τὸ σδ᾽ ἀρ ὑπόδρα (62) ἰδὼν ππροσέφη

Hunc autem torvè intuens allocutus eſt

πόδας ὠχὺς Αὐ χιλλεύξ"
pedibus velox Achilles:

᾿Ωἶἷμοι (63.) ἀναυδείην (64.) ἐπιειμένε» (6,.)
Heu impudentiâ indute,

κερδαλεύφρον»; (56.)

D 2 Πῶς

᾿ " . Ἴ —,—
miſinu !}} (61.) Ῥεζω - facio, ſacrifico. Futur. βέξυ» ᾽ Me-

ἐφλ ε, ἐρξω- tanqnam ab ἔργω. Prat. χω.

(62.) Υἱχόρα- ᾿οντ'δ, per pleonaſm. 19 , ὑπσόδρω,

idem, ab ὑφοράομαι. ſubaſpicio, torvè aſpicio.

(563.) Üοι pro ὀίμοι» hen mihi, vox dolentis. οἱ
“

regit aliquando Nominat. Dat. Accuſ. ὦμοι»
jungitur Dat. vel Nominat.

c .

(64.) ΑἸναίδ εια . ἡ, impudentia, ab ἀναινδῆς, im-

pudenr; hoc autem αὐ ἀϊδ᾽ὡς» ἡ» 8 αν privat.
ὠνα dbein, Jonicè.

(65.) Ἐ ττιοιμένος» Part. Præt. Perſ. Paßs. al at-

ἔννυμι; vel ἐπσιξω» pro quo in preſa dicitur εφθι-
evoc, ab ἕω» induo.
(66.) Keoaρννοσνο ὃ» , animun, babent aftu-
tum & avidum, ἃ περδ᾽άλεος» atetur; φποῦ d
χέρδος; τὸν aſtutia, vel vulbinam & leoninam
mentem habens, à κερδ᾽ ο » vilper, λέων» leo, ἐ
φρῆν, men:.

54 LIEER 1,

Πῶς ἶτι’ς͵ το πρόφρων ἔπεσιν “πείϑηται
quomocde aliquis tibi promptus obedieng verbo
. A αÜ⁰,
erit Achivorum,

ἡ Ξ ΄ ' ΐ
Η ἀδὸν ἐλθέμω, ἢ ὠνράσιν ἵφι

vel ut 86 inlidias eat, wel adversus viros

μάχεῶϑαι:
fortiter pugnet?

Οὐυ ἐγαὶ Τρώων - εχ ἤλυϑον.
Non enim ego Troſanorum gratii veni

1τäο (67.)

haſtatorum
Δεῦρο (ὅ8.) μαχησόμεν(", ἐπεὶ ὅὄτι μοὶ
huc Ppugnaturus, cùm nulla in re ἱρίος
εὐἴτιοί (69.) εἰσιν.
incuſare poſſim.
5 { 9 2 Ἅ
) γεξρ πώσοτ ἐμες βῶς (70.) ἤλα.
Non enim unquam meas boves abege-

σὰν»

(67.) ΑἸχιμητώων-» olicé pro ὠμχμητῶν, ἀξχμη-
τὴς. bellator, ab ὠἀξχιμὴ, cuſpis.
(68.) Δέυρο» buc, pro quo Attieè Revei.
(69.) Alriæ, culpa, cauſa; hinc αἴτι(δ., 6, reus,
accuſandus ob rem aliqusm, utpote ejus austor,
Jſubpplicio dignu. |
(70.) Ββς, boy vel vacca, βοὸς, ὁ ε᾽ ἡν Acenſ. plur.
βόως» βΆ8ς.

͵
β

–
ἘΞ
=
S
— =
E
ἘΞΗ

ΩΝ,
Ε,
) ι
ῃ ἐ
.
Ν }
Μ } ἐ }
ἥ Π ἜΝ
ἴφ ;
in.

7

Μ

" 8

( μῃ καὶ

Π ἢ α

Π κ -
ἐ Κ60}ν
! ἰ,.

ἤ Ἵ

—

Ἴ
'
δὴ
ἼΩΝ
εὴ

IIIADOS HOMERI. 55

ψφὰν (71.) δὰὲ μὲν ἵσσισες» :
runt, neque equos,
οὐδ κῳοὐ ἐν Φϑίῃ ἐριβώλακι » (72.)
neque unquam in Phithia gleboſa,

βωτιανείβῃ,) (73.)

populoſa,
Καρασὸν ἐδηλήσαντ᾽. (74.) we (75.)

fructum læſerunt, quoniam

ο

ἐλα «ολλὰ μεταξὺ

valde multi

Οὐρεώ τε σχιόεντα (76.) ϑόλασσί τε

montes umbroſi intermedi ſunt, ma-

ἠχήεσσα. (77.)
réque reſonaus.
D 4 AQAQ,

—

(71.) Ἐ᾿λοίυνω- αὖ ἐλάω- impello, ago, inſtituo, e.
cito, percadio, vulnero, ἤλωσωα: Aor. I.
(72.) Ferßes)Xak, ὁ» ἡ.» 10, Valde gleboſus, ab et,
quæ anget in compefitione, & βῶλ(θ» , gleba
(73.) Βωτιώνειρ(», alens & educan. virot, à βῶ -
7 -
σις. ſäam. αὖ ο βώτης- paſtor⸗ quod 2 βόσκω,
paſco, o. mutato in .
(74.) Δάλξω, Iado, clejuas media vox cſitatior, dici-
tur quaſi δηΐον λάω » Poſtile guatppiam intendo.
(75.) Εἰωϑιὴ . pro wνοαα, auferendo d, cum, no-
niam.
(76.) Σκιόεις, b, umbroſur, à σκία, , umbra.
(77.) H'ρ.aſιο, ὃ» γοζόπαρον, ab ἤχος ν» 850 ſonus
Δ Δ Ρ

44 LIBER I.

Αἰλλώ σοι» A* d*ναhc, ἄμ{ ἑσπόμιϑ᾽ (78)
Sed te, valdè impudens, conſequimur, κν'

ὄφρω σὺ χαίρυς.
ut tu Laue EcS,

Τιμὴν ἀρνύμενοι (79.) Μενελάῳ, σοί τε χυ

honorem conſervantes Menelao, tibique cani.

vνα 3 (80.)
no vir vultu,

Πρὸς ᾿Τρώων: Τ ὅὄτι μετατρίαση, ἐδ'
à Trojanis, quos neque revereris, neque
ἀλεγίζ εἰς. .
Curas,
Καὶ δὴ e γέρας αὐτὸς ἀφαιρήσεδα,.
& jam mihi prœmium ipſe auferro

ὠπειλῶς (81.)
minaris,

Ω ἰσὶ ωὄᾗ)ὓ ἐμόγησα, (82.) δόσαν (83.)
ſuper quo multùm laboravi; dederunt ὑ

—. —

(78.) Eowopapadditog. prodwνονaaρ Feguor, in cu-

Iun temporibia αρὸ omittitur ε, at, σασξ pro
ἐσαθϑ. ῥ70 710 σασέίο» in Imperativo. ὲ
(79.) Algeo, tollo, capio hinc φἴρονομαι, idem.
͵ Σ , , 4
(80.) Ku ὥσης. 0 babens canu vultum, à χύων,
cani, & ὧψ. Vultue, oculur.
(81.) Αἰσσριλξως minor, glorior aliquando.
7 ΄ 7 " .
(82.) Μογέω; Laboro, patior, idem, μογένω.
(8 3) Abéoαν Zonic. Beät. pro ἔδοσαν. Aor. 2.
ἐδὼν, ἃ ἐ ίδωμι, ΄

μ

ὡ“"Ἔμμ
lofnoruneen⸗
ἰϑμν {{
ἰ ι

τ μ
