lalcrroga- gèò tulit ἐ Nempe ut quæreretur. Quid
tio. porrò quærendum eſt * factumne (Ὲ ἐ
Reiponſio. At conſtat. A quo * At patet. Vi-
Kegalen ox dit igitur jam in confeſſtone { 1 ju-
ipto Ῥοχιρο. Σ tamen⸗ defenſionem ſuscipi poſſe.
ji conulio, Quod niſi vidiſſet poſſe abſolvi eum,
qui quæſtio-quid fateretur: cùm videret nos fateri;
nem indi. neque quæri unquam juſſiſſet, nec vo-
κ ι is tam ſalutarem banc in judicando
ΜΠο faretur, litteram, qum illam triſtem dediſſet.
ſed de jure, Mihbi verò Cn. Pompejus non modò
quo detendi nihil gravius contra Milonem judicäs-
vo Nle ſe, ſed etiam ſtatuiſſe videtur, quid
ἜΠ οο vos in judicando ſpectare oporteret.
dium. Nam qui non paæanam confeſſoni, ſed
Adjuncio. defenſionem dedit, is cauſan interitüs
Synæciofis. querendam, non interitum, putavit.
“ Fam illud dicet ipſe profectò, quod
Commmumi ſud ſponte fecit, Publiöòne Codio tri-
caro. Wendum putet, an tempori? Domi
ſuæ nobiliſſimus Vir, Senatüs propugna-
tor, atque illis quidem temporibus pe-
nè patronus, avunculus hujus noſtri
Vieltcie Ffortiſſimi viri, M. Catonis, Tri-
unusplebis M. Druſus occiſus eſt. Ni-
bil de ejus morte populus conſultus,
nulla quaæſtio decreta à ſenatu eſt,
Quantum luctum in hac urbe fuiſſe ἃ
noſtris Patribus accipimus, cum P.
Africano, domi ſuæ quieſcenti , no-
5 Ὕ )

ν
᾿
᾿

πωνιω}]ὡἶἶ
μ "
ὐ Ἷ
Γ "

ἡδ ο ρηὴ
μ
Ἴ 4

μ

μ
μ
Ν
μ
ΓΤ

ΠΓΠΝ,

Γ}.,
Π
μῃ Μ

μ
Ὑ
Τ
Ρ

ἤγ μ
"
ω,

. Pro T. Ann. Milone Oratio. 31
ἥη} urna vis eſſet illata * Quis tum non
kiſſe, ingemuit? Quis non Υ̓Ὲ colore, quem Synonymia.
ἡ ψ η. innnortalem, ſi feri poſſet, omues eſ-
, ( ſe cuperent, ejusne neceſſariam ε-
ἰ dem, en Deckarkr eſſe mortem: Num Antitheta.
ἐ V. igitur ulla quæſtio de Africani morte la-Paronomalſia.
e ah e zaeſt ὃ Certé nulla. Quid ita?! Quia non
Ὑ μ alio facinore clari homines, alio ob-
Mhei μ!,) ſcuri necantur. Interſit inter viæ di-
{ {{||} gnitatem Summorum atque infimo-
[Ἰ uer rum; mors quidem, illata per ſcelus,
ee iisdem poœnis teneatur & legibus.
μ ! Ν fortè magis erit parritida, ſi quis
Μ Conſularem patrem, gquàm ſi quis hu-
μ Π milem necaverit: aut eo mors atro-
{ ) cior erit Ῥ. Clodii, quòd is in monu-
εΟ mentis Majorum ſuorum ſit interfe-
μ υ " cfus; hoc enim ſæpé ab iſtis dicitur.
μ Π Perinde quaſi Appius ille cwcus viam
N,Mnd nunierit, non Ζ populus uteretur, Ironia.
ἐ ε! ſed ubi impuné ſui poſteri latrocina-
ψ Ο pventur. TItaque in eadem iſta Appia
ἰ οἱα cùm ornatißzmum Equitem Κο-
Π manum P. Clodius M. Papirium occi-
hinhu diſſet, non fuit illud facinus punien-
ἐἠν} dum: homo enim Molilis in [μὰ τπο-
εμ numentis equitem Romanum occide-
ἡμη ν γαῖ, MNunc ejusdem Appiæ ”
ℳ“ guantas tragædias excitat *Quæ cru-Antithens.
entata anted cæde boneſti atque inno-
ς centis viri ſitebatur, eadem nunc ore-
un rò uſurpatur, poſteaqudàm latronis Ἐ :
Γε . Parricidæ ſanguine imbuta eſt. Sed Cerredio.
quid

Conceſſio.

Ε M. T. Ciceronis
Sii ego illa commemoro * Compre-
benſus eſt in tempio Caſtoris ſervus
P. Clodi, quem ille ad Cn. Pompejum
interficiendum collocäârat extorta eſt
Repetitiones. confitenti ſica de manibus. Caruit
foro poſted Pompejus: caruit Senatu:
Synonymiæ. caruit publico: janud ſe ac parietibus,
non jure legum, judiciorumque texit.
Ξ Num quæ rogatio lata, num quæ no-
Adiund va quaſtio decreta eſt ὃ Atqui μ res, {
rei, perſonæ, . : Ἂ κ
temporis, lo- Vir, ΄ tempus ullum dignum fuit, certè
ci, &. beat mdla cauſa ſumma omnia fue-
runt. Inſidiator erat in foro colloca-
tus, atgue in, veſtibulo ipſo Senatüs: ei
viro autem mors parabatur, cujus in
Antitheta. vita nitebatur Jalus oivitatis Σ eo
porrò Keipublicæ tempore, quo ſi untus
ile oocidiſſet, non hac ſolum civitas;
Occupatio. ſed gentes omnes concidiſſent: Niſi
' fortè, quia perfecta res non cſt, non
fuit punienda; perinde quaſi Exitus
rerum, non hominum conſilia legi-
bus vindicentur. Minàs dolendum
fuit re non perfectä, ſed puniendum
Percunctatio. coptè nibilominus. Quoties ipſe ;
Judices, ex P. QCodii telis & eruenti
Simil. Cad. ejas manihbus effugii? Ex quibus ſi
me non mea, vel Keipublicæ fortuna
Jenväſſet, quis tandem de interitu meo
Correctio. aſttionem tuliſſet ?* Sed ſtulti ſumns,
Itenica, li, Druſum, qui Africanum , Pompe-
jum, nosmetipſos cum P. Clodio con-
ferre audemus. Tolerabilia fuerunt
illa:

32

ἕψῃ
Πή [γῃ
Ποπφε}ωπ
Π ε]}
, (oruz
Ὦ"
Π η }
(
ἩΜῊ {{
Ἱ Π
Ἴ en
omnin {!}
}
:
r, ΔΜ
Μ Π Σ
{ (
Ν nun,
nonck,non
ψ ι
Π 8
Ἷ ἡμμὶι
Ϊ ρπηἄβἆ“ἴ"
ἠὰ ἢ}

Pro. T. Ann. Milone Oratio. 53
iUa: P. Codii mortem æquo animo ne-
mo ferre poteſt. Luget Senatus: mæœ-

ret Equeſier Ordo: tota civitas confe-tie.

Ka ſenio eſt: quallent municipia:

affictantur coloniæ: agri denique ipſimia.

tam beneſficium, tam ſalutarem, tam

man ſuetum civem deſiderant Non ra.

fuit ea cauſa, Judices, profectò non fuit,
cur ſibi cenſeret Pompejus quaſtionem
Fferendam. Sed homo ſapiens, & alt
45 divinà quadam mente præditus,
multa vidit: fuiſſe ſibi illum inimicum,
familiarem Milonem: in communi
omnium lætitia, ſi etiam ipſe gauderet,
timuit, ne videretur infirmior Eides
reconciliatæ gratiæ. Multa etiam αἰϊα
vidit, ſed illul maximè: quamvis
atrociter ipſe tuliſſet: vos tamen for-
titer judicaturos. Itaque delegit ſio-
rentiſſimis ordinibus ipſa lumina, ne-
que verò, quod nonnulli dictitaut, ſe-
crevit in Judicibus legendis amicos
meos; neque enim hboc cogitavit vir
juſtiſſimus, neque in bonis vira le-
gendis id aſſequi potuiſſet, etiamſi cu-
biiſſet. Non enim mea gratia familiari-
tatihus continetur, quæ latè patere non
poſſunt, proptered quòd conſuetudines
ΟἹ ς non poſſunt eſſe cum multi. Sed
Π quid poſſumus, ex eo poſſumus, quòcd
Respublica nos conjunxit cum boni.
Ex gquibus ille cum optimos viros le-
geret, idque maxime ad ſidem ſuam
Pro Rhetorica A. IJ. C . Pere

Antitheta.
Diſtribu⸗

Disjuntio.
Metony⸗

Metapho⸗

Inciſa.

Geminatioe

Metaphora.

Prolepſis.

44. Μ. Τ, Ciceronis
pertinere arbitraretur, non potuit Ie-
gere non ſtudioſos mei. " QLuòd veròô
te. L. Domiti, ῥπὶς quaæſtioni præeſſe
Inciſia. maximè voluit, nibil quæſivit aliud
viſi juſtitiam, gravitatem, humanita-
Π tem, ſidem. Tulit, ut Conſularen-
Simil. Cad. neceſſe eſſet: credo, quòd principium
munus eſſe ducebat, reſiſtere & levi-
tati multitudinis, & perditorum teme-
ritati. Ex Conſularibus te cregvit po-
tiſſunuùm; dederas enim, qudm con-
temneres populares inſanias, jam
ab adoleſcentia, documenta maxima.
Narratio, * Quamobrem, Judices ( μὲ aliquan-
a Mronahi⸗ εο ad cauſam criménque veniamis)
Σ Cloeio Μιυ neue omnis confeſſo facti eſt inuſt-
loni ſtructas tata, neque de cauſa quidquam noſtra
exponit aliter ac nos vellemus, ἃ Senatu ju- "1

dicaium eſt; & lator ipſe legis, cum Τ

eſſet controverſia nulla facti, juris ta- Π
men diſceptationem eſſe voluit: 45 ele- encr.e
: } .”' . . 5 - . Alulnei, '
&ti Judices, isque prapoſitus 7 ΠΠ0Π1 71}

qui hac juſtès ſapientérque diſceptet:
reliquum eſt, Judices, ut nibil jam
aliud quærere debeatis, niſt, uterutri,
inſidias fecerit: quod quò facilius ar-
gumentis perſpicere poſſitis, rem ge-
ſtaim vobis dum breviter expono, quæ-
Jo, diligenter attendite. *P. Clodius
cum ſtatuiſſet omni ſcelere in Prætura
vexare Kempullicum, viderétque itd
tracta eſſe Comitiæg anno ſuperiore, ut
non multos menſes Praturam genere
τ

Ἷ κ Ν : ; ἄ
μ μ Pro T. Ann. Milone Oratio. 3 5
Π poſſet; qui non honoris gradum ſpecta-
ctuni ti, ret, ut cateri, ſed & Lucium Faulum
εὐ ἢ, Collegam effugere vellet, ſingulai vir- B
χ ἰμιη, 7116 civem, ᾽ annum integrum ad Metaphora
' (ή dilacerandam Kempublicam quæreret:
Ν γὼ Jubitò reliquit annum ſuum, ſeque in
ι ξ“'ἴἷνυ; annum proximum tranſtulit, non, ut
ἤν.. ἤδν veligione aliqud; ſed ut haberet,
ἐρυ, 90d } 6 dicebat, ad Praturam geren-
η dam, hoc eſt, ad evertendam Kem-
“ publicam, plenum annum atque in-
tegrum. *Occurrebat ei, mancam ad
Ἢ Μ Jehilem Præturam ſuam futuram, Metaphora.
( μ Conſule Milone: eum porrò ſummo
conſenſu Populi Romani Conſulem
ſcki in feri videbat: contulit ſe ad eus com-
Aliun vetitores, Jed ità, totam ut petitionem
Τ ipſe ſolus, etiam invitis illis, guberna-
Ν ξΐἔἶ“ἷ’.”““ ret; tota ut Comitia ſuis, ut dictitabat,
c } humeris ſuſtineret, convocabat tribus
olit ſe interponebat; coloniam novam, de-
lectum perditiſſmorum conſeribebat ci-
" ΔΝ vium. Quant ille plura miſcebat, taun-
ἰ M tò hicmagis in dies convaleſcebut. Uli Simil. Cad.
} vidit homo, ad omne facinus paratiſ-
᾿ὴ |͵τι'ε!ΜΙ»᾿ἦ ſimus, fortiſſunum virum, inimiciſſe-
n, In mum ſuum, certiſſimum Conſulem, id-
Ρ gue intellexit non ſolum ſermonibus,
Π " ſed etiam Juffragiis Populi Komani ſæ-
4 ἢ Ρυ’!πξἶν ῥὸ eſſe declaratum, paldm agere pit, ξφ
,}}.} aberté dicere, occidendum Milonem.
*Fervos agreſtes & barbaros, quibus
n lvas publicas depopulatus erat, Etru-
2 2 γ1272»

Adjunctio.

Metonymia.

36 M. T. Ciceronis.
riämque vexârat, ex Apennino de-
duxerat, quor videbatis. Kes erat
minimè obſcura; etenin palm dicti-
tabat, Conſulatum Miloni eripi non
poſſe, vitain poſſe. Signifcavit boc
Japsé in JSenatu: dixit in concione.
Quin etiam Favonio, fortiſſmo viro,
quærenti ex eo, qu ſpe fureret, Milo-
ne vivo, reſpondit, triduo illun, ad

Jſummum quatriduo periturum; quam 0

vocem eus ad bunc M. Catonem
ſtatim Favonius detulit. *Interim
cùm ſciret Clodius ſ neque enim erat
diſſicile ſcire } iter ſolenne, legiti-
mum, neceſſarium ante diem 11I.
Kalend. Febr. Miloni eſſe Lanuvium
ad ſlaminem prodendum, quod erat Di-
ctator Lanuvii Milo: Komd ſubitô
ipſe profectus pridie eſt, ut ante ſuum
ſundum ſ quod re intellectum eſt) Mi-
loni inſedias collocaret. Atque ità pro-
fectus eſt, ut concionem turbulentam,
in qua ejus furor deſideratus eſt, quæ
illo ipſo die hbalita eſt: relinqueret:
quam, niſi obire facinoris locum tem-
pusque voluiſſet, nunquam reliquiſſet.
*Milo autem, cuùm in Senatu fuiſſet
eo die, quoad Senatus dimiſſus eſt, do-
mum ὍΘΗ Σ calceos 95 veſtimenta
mutavit : paulisper, dum ſe uxor,
utſit, comparat, commoratus eſt: de-
inde profectus eſt id temporis, cùmn
jam Clodius, ſiquidem eo die Komam
: ᾿ volt -

110
|

"

Μ

Ϊ
Π

ΜΜΠ}}}}}

Ρ

ἥγην
e ἢ

Ἷ

eronis, Pro T. Ann. Milone Oratio. 37
Aynin venturus erat, redire potuiſſet. Ob-

ni. { vim ( εἴ Clodius expeditus, in equo;
ἰ μ Δ! τ rhedäà, nullis impedimentis, mitl-
ἴ oi mn lis Græcis comitibus, ut ſolebat: ſenè
τ { ἩΧΌΥΕ 5 quod nunquam fere: cùm hie Ironis.
n ο inſ:diator, qui iter illud ad cædem fa-
μ ἡ; iendam appardſſet, cum uxore vehe-
Π μ rheda penulatus, magno 85
ἰή impedito ac muliebri ε᾽ delicato an-
iumm;au Narum puerorumque comitatu. "Ὲ
" . φ υϊὰνι Clodio ante fundum ejus ῥογᾶ
ἡ ὶ Jerè undecimâ, aut 1101 multò ſecus.
DStatim complures cum telis in bunc

[7....}}} . ; .
κ faciunt de loco ſuperiore impetum:

η [([]
adverſi rhedarium occidunt. Cum
{ἰοῶ autem bic 4 rbeda, rejectä penuld;
odert⸗ Jeſiliiſſet »J que acri auimo defende-
en ῃ Ἐ 0 illi, qui erant cum Clodio, gla-

—,,=

SS.

= =

.

☛ =

Ν diis eductis partim rvecurrere ad rhe-
lgurt dam, ut dtergo Milonem adorirentur;
Π partim, quòd bune jam interfectum
d putarent, cædere incipiunt ejus ſervos,
nan qui poſt erant: ex quibus qui animo
ὙΠ delt in dominum erant, & præſen-
ἴ ,“}““ἶ“ῃἷζ tes fuerunt, pariim occiſt ſunt; partim,
ſenn, cùm ad rbedam pugnari vigerent, 85
{ Μ}ξἶἷἷ domino ſuccurrere probibentur, Mi-
ΔΜ lonémque occiſum etiam ex 100 Clo-
Guniſud dio audirent, & itd ſſe putarent: -

ὅ . ΄, cerunt id ſervi Milonis ( dicam enim Periperalie⸗
din von derivandi criminis causd, Jed ut a. Σ

"

ΗΙΘγκπ:»’ἔᾗ:“ᾗξ;; Ε actum eſt nequs imperaute, negue Simil. Cad
} ᾽͵͵ιν͵“͵. ſciente, neque præſente domiuo, quod
οἷν» ς2 ſuos

Ψ}}
Π Ξ

38 Μ, T. Ciceronis
quisque ſervos in rali re facere vo-

ma. Junt, Judices: inſidiator ſuperatus:

vi victa vir, vel potius oppreſſa virtu-

Fepaiuo te audacia eſt. Nibil dico, quid Res-
publica conſecuta ſit: nibil, quid vos:
Conccſſi nihil, quid omnes boni: nibil ſanè id
oncelno.

proſit Miloni, qui hoc fato natus eſt,
ut ne ſe quidem ſervare potuerit, quin
und Rempublicam vösque ſervaret.
Sed id jure non poſſet, nibil babeo,
Polyſynde- quod defendam: ſin hoc & ratio doctis,
Inci a. neceſſitas barbaris, & mos gentilus,

"

Ad'unctio. 5 Jerzs natura ipfa præſeripfit, ut

Simil. Cad. omnem ſemper vim, quacunque ope
Synonymia. poſſent à corpore, ὶ capite, ἃ vita ſua
propulſarent: non poteſtis hoc facinus
improbum judicare, quin ſimul judi-
letis, omnibus, qui in latrones incide-
rint, aut ilorum tela, aut veſtris ſen-
tentis eſſe percundum. * μ itd
putũſſet, certè optabilius Miloni fuit
dare jugulum P. Clodio; non ſemel ab
Tradudtio. icο,, neque tum primum petitum, quàm

jugulari dvobu, quia ſe illi non jugu-

landum tradidiſſet. Sin boc nemo
veſtrum itd ſentit, illud jam in ju-
dicium venit, non, occisusne ſit, quod
Fatemur: ſed jure, an injurid: quod
multi anten in cauſis jam quæſitum
eſt. Inſidias factas eſſe conſtat: &
141 eſt, quod Senatus contrà Rempubli-
cam factum putavit: ab utro factæ

Epiphone- ſuiſſet. * Hæc ſicut expoſui, ità geſtæa

Π

Ἂ Ἵ{|}}|
}
ἡΠνὉ
.
᾽
Ὶ
Ϊ

"
μ }

᾿ . 1}}
Μ |

Ἵ,.,
Π .
η }}}
Ἴ.
μ
Ἷ

(:'Ἴ

,
Ἷ ῤ“ἤ’ε ὴ
Ὑ ſernu
Π Τυν].
) ᾗἷί“ Ἷ
ἐ μἶλνι:
Π
} μῃ
ὙΝ }
1 [έϊυῃϊῇ.
Π han
Τγη η
ἼΠΩΙ]
ſiſt,
lotunge ,
boc faum
ſnd ,
ἼΠ

μ }}»
ἡ
|

ἘΞΞΞ

"}}

Τ} ᾽.“ζ
[
4 ,4|}}
! Η͂
{ Γ

“ Ν {χεξ
Ϊ ιὧ .ι.
ἽἼ ι
Η
Ν
{}

Pro T. Ann. Milone Oratio. 39
! Σ incertum eſt: de hoc igitur latum Confirmatio.
eſt, ut quæreretur. Iià 6 enatus rem, Bpeſia-
non hominem notavit, & Pompejus de thymema-
jure, non de facto quæſtionem tulit. Clodius ſtru-
Numquid igitur aliud in judicium ve- xit inſidias
nit, niſi uterutri inſidias fecerit? profe- Räoni ΠΣ
ctò nibil. Si hic illi, ut ne ſit impune; igitur jure
ſi ille huic, tum nos ſcelere ſolvamur. occidit Clo-
*Quoniam igitur pacto probari poteſt, dium.
inſidias Miloni feciſſe Clodium?“ Satls
eſt quidem in illa tam audaci, tam ne- Ameredene 4
faria bellua docere, magnam ei cauſam, Plodius mul-
magnam ſpem in Milonis morte pro- tas cauſas ha-
poſitam, magnas utilitates fuiſſe. Ita- buit inſi-
que illud Catſianum: Cui bono fuerit; unndl Nl
in his perſonis valeat: etſi boni nullo τ γοτὸ Mi-
emolumento impelluntur in fraudem, 10.
improbi ſæpè parvo. Atque Milone Cauſa 1.
interfecto, Clodius hoc aſſequebatur, non Utilitas, quia
modò ut Prætor eſſet non eo Conſule, quo iarerfede⸗ Σ
ſceleris nihil facere poſſet: ſedetiam ut qius fuiſſet
ῥὶς Conſulibus Prætor eſſet, quibus, Prætor.
ſe non adjuvantibus, at conniventi-
bus certè, ſperäſſet, ſe poſſe Rem-
publicam eludere in illis ſuis coge-
tatis furoribus: cujus illt conatus,
ὴ ille ratiocinabatur, nec, ᾽ cupe-
vent, reprimere poſſent, cum tantum
beneficium ei ſe debere arbitrarentur:
, ſe velleni, fortäſſe viæx poſſent Allegoria.
frangere bominis ſceleratiſſimi cor-
roboratam jam vertuſtate audaciam.“

An verè, Judices, vos ſoli ignoratis, vos Communi-

C 4 hoſpi-catio.

40 M. T. Ciceronis.
boſpites in hac urbe verſamini? veſtræ
Synonymia. peregrinautur aures, neque in bhoc per-
vagato civitatis ſermone verſuntur,

Correctio. quas ille leges ( ' leges nominande " μ
. κ . Χ ΝΙ
Junt, ac non faces urbis & peſtes Kei- lum
pullicæ Juerit impoſiturus nobis omni- bken,
7 υ ΕΞῈ } . Ρ 2 . heel "
Mctaphora, 5 arque inuſturus? Exhibe, exhi- Μ "

Geminatio. be, quæſo Sexte Clodi, exbibe libra- {{Π|
. rium illud legum veſtrarum, quod Π
te, ajunt, eripuiſſe à&domo, 85 εχ me-
diis armu, turbäque nocturnd, tan-
quam Palladium, extulißſe, ut pracla-
rum inde munus, ac inſtrumentum
tribunatus ad aliquem, ſi nactus eſſes,
qui tuo arbitrio tribunatum gereret,
deferre poſſes. *:Et aſpexit me illis
Alluſio. quidem oculis, quibus tum ſolebat,
cùm omnia ommilbus minabatur. Mo-
vet me quippe lumen curiæ. Quid ἢ
Antitheta. Tu meiratum, Sexte, putas tihi?“ Cu-
jus tu inimiciſzmum multò crudelius
Repetitio etiam punitus es, quàm erot humani-
Enumeratio, atas meæ poſtulare. Tu P. Clodii
Simil. Cad. ruentum cadaver ejeciſti domo; tuin
Diſioluta. publicum abjeciſti; tu ſpoliatum ima-
Inciſa. cinibus, exequiis, pompa, laudatione,
infeliciſſmis lignis ſemiuſtulatum, no-
cturnus canibus diluniandum reliquiſti?
QLuam rem etſi neceſſariò feciſti, tamen,
quoniam in meo inimico crudelitatem
exprompſiſti tuam, laudare non poſſum,
iraſci certè non debeo. *P. Clodit Præ-
tuwram non ſinè maximo rerum nova- Ἰήῃν
rum

:
enini ,
Μωωμ
Me Ὁ}}}}}}}
{ 72017;2}’,7{1;;...
un thhu μῃ
ἔινν, υ
Π
ὙΠΗ χ.
, er ir
0{ ;
[ }
iyßtunent
nultu ὶ
mn geſent
,
tumm [}}
ἼΠ
Π
ΜΜΜΘ
πἰν υ
erit Munn.

΄
Π
"

πλῶ
᾿ ἀμ.}}
Π
, μ
ἼΠ

;
“
MW.

um rel

ψ

Pro T. Ann. Mil. Oratio. 41
rum motu proponi ſolitam eſſe videba-
tis: niſi eſſet τ conſul, qui eam aude-
ret, poſétque conſringere. Eum Milo-
nem eſſe cum ſentiret univerſus Popu-
Ius Komanus, quis dubitaret fußfragio,
uo, ſe metu, periculo KRempublicam li-
berare?s At non P. Clodio remoto,
uſitatis jam rebus enitendum eſt Milo-
ni, ut tueatur dignitatem ſuam. Singu-
laris illa buic uni conceſſa gloria, 7ά
uotidie augebatur frangendis furori-
de Clodianis, jam morte Clodii ceci- Arereneta⸗
: : . . nymia.
dit: vos adepti eſtis, ne quem civeimn Simil. Cad.
metuereti: ῥὶς exercitationem virtu- Metaph.
tu, ſuffragationem Conſulatüs, frontem
perennem gloriæ perdidit. Itaque Mi-
lonis Conſulatus, qui vivo Clodio la-
befactari non poterat, mortuo denique
tentari cæptus eſt. Non modo igitur
nibil prodeſt, ſed obeſt etiam P. Clodii
mors Miloni. At valuit odium, fecit
iratus, fecit inimicus, fuit ultor e, Synonymia.
riæ, punitor doloris ſuit. Quid ſi hæc
non dico majora, fuerunt in Clodio, .
quam in Milone Jed in 110 maxima; Clod habuit
: . Ε Ἷ . ΟΘ.ΤΙ5 1η.
nulla in οο ὁ Quid vulti amplius? Giandi Μι-
Quid enim odiſſet Clodium Milo, ſege- loni, fuit ſum-
tem ac materiam ſuæ gloriæ, præter mum ejus
hoc civile odium, quo omnes improbos odium in Mi-
odimus? Ilie erat, ut odiſſet primiun onem.
defenſorum ſalutis meæ; deinde vexato-
rem furoris, domitorem armorum ſuo-
rum, poſtremò etiam accuſatorem ſuum:
C reus

eriphraſis.

Caufſa 2.

Simil. Cad.

ſia.
Cauſa 3.
conſueta
violentia

Clodii.

Epichrema
Ironia.

Antitheta.

Geminatio.
Adjun&ta.

Repetitio.
Traductio.

4² M. T. Ciceronis
reus enim Milona, lege Plotid, fuit Clo-
dius, quoad vixit. Quo tandem animo

Paronoma- poc tyrannum tuliſſe ereditis ? Quan-

tum odium illius, & in homine injuſto
quòm etiam juſtum? * Reliquum eſt, ut
Jam illum natura ipſius conſuetudöque
defendat: hunc autem hæc eadem coar-
guant: nibil per vim unquam Clodius,
omnia per vim Milo.*Quid ergo, Judi-
ces? cum mæœrentibus vobis, urbe ceſſit;
non ſervos, non arma, non vim intenta-
vit? Quæ fuiſſet igitur cauſa reſtituendi
mei, niſi fuiſſet injuſta eſiciendi? Diem
mihi, eredo, dixerat: mulctam irrogä-
rat: actionem perduellions intenderat:
& mihi, qudices, incauſa aut veſtrd ma-
lä, aut med non præclariſſimä etiam ju-
dicium timendum fuit. Servorum 95
egentium civium, & facinoroſorum
armi meos cives, meis conſiliis peri-
culisque ſervatos, pro me objici nolui.
" Vidi eninn, vidi hunc ipſum . Hor-
tenſium, lumen & ornamentum Kei-
publicæ penè interfici ſervorum manu,
cum mihi adeſſet: qua in turba C.
Vibianus Senator, vir optimus, cum
hoc cùm eſſet una, itd eſt mulctatus,
ut vitam amiſerit. Itaque quando
illius poſted ſica ila, quam à Catili-
na acceperat, conquievit ?“ bac in-
tentata nobis eſt: buic ego vos oljici
pro me non ſum paſſus: bac in-

Eidiata Pompejo eſt: æc iſtam Appiam

VIatt

η

ι΄|᾽͵ Π
"

Ἴ
.
. !
ὐ

4}}}}

Π
η M
η}}

{||}"
Μ Ἷ
9 {Π|}"

Ν
"
Ν .

Π on
Ν
} }}Πν "
" "
}
" Ι
{μ}}}}}}
Ι

{
᾿

Π

ἰμι|πν
|1} }1}

4]
] Μ«ἶηκ {]}}

'

Ν 1..}}
1111

Ἱ {
,

: Pro T. Ann. Milone Oratio. 43

t. viam, monumentum Jui nominu, ver⸗ τ
Ν Ι) ee Papirii eruentavit. Hæc, bac ea- W uplica-
n. dem longo intervallo converſa rurſus ο
Π h eſt in me: nuper quidem, ut ſciti, me
ὑμμηη! u ad regiam penè confecit. *Quid ſi-
enſtnlige zmile Milonés, cujus vis omnis bhaæc
denlmun ſemper fuit, ne Publius Clodius, cum
nen , in judicium detrabi non poſſet, vi op-
ſagn, . præſſam civitatem tenerei; quem ſi in-
dimhcſ terficere voluiſſet, quantæ, guoties
ntinimem ocaſtones, qum praclaræ fuerunt?
μ Potuitne cum domum ac Deos pe-
Ἴη ι nates ſuos illo oppugnante defenderet, Repetitio.
unns jure ſe ulciſci? Potuitne, cive e-
. 8νεᾗἰο . 85 viro fortiſſimo, P. Sextio,
μ ! Collega ſuo vulnerato“ Potuitne, Fa-
ni im bricio viro optimo, cum de reditu meo
} legem ferret, pulſo, erudeliſſima in
ΝΗ foro cædhe ſactâ* Potuitne, L. Cæcilit,
ἰ Iuſtiſſimi fortiſſimique prætoris, op-
εμ pugnatd domo?“ Potuitne illo die, cum
γμι}}: eſt lata lex de me? cùm totius Italiæ
mentun " concurſas, 7671 ἽΠΕΈΩ Jalus concitä-
ψ rat, Jacti illius gloriam libens agno-
μ viſſet: ut, etiamſ id Milo fecißſet, cun-
εμ ι ὗζζι civitas eam laudem pro Jua ven-
μ dicaret? Atqui erat id temporis cla-
viſſimus fortiſſimus Conſul, inimi-

Metonymia.

Π ιΙΜ Ε: ἐ : ὝΗ
32”1 cus Clodio, P. Lentulus, ultor ſcele- .
εὐ μ ris illius, propugnator denatäs, de- Enumera-
ἰ fenſor veſtræ voluntatis: patronus illis tio.
} . Ξ . Σ
ὰ Ἷ publici conſensiis, reſtitutor ſalutu
ὶ

. μ ſeptem Prætores, olto Tribuni-
blebis

44 M. T. Ciceronis.
plebis, illius adverſarii, defenſores mei a
Cn. Pompejus auctor & dux mei redi-
tüs, illius hoſtis: cujus ſententiam Se-
natus omnino de ſalute mea graviſſ-
mam 85 ornatiſſunam ſecutus eſt: qui

Repetitio. Populum Romanum cohbortatus eſt: qui

cùm de me decretum Capuæ feciſſet;
ipſe cunctæ Italiæ eupienti, & ejus fi-
dem imploranti, ſignum dedit, 4 ad
me reſtituendum KRomam conecurre-
rent. Omnia tum denique in illum
odia civium ardebant deſiderio mei;
quem tum qui interemiſſet, non de
impunitate ejus, ſed de præmiis cogi-

Antitheſis. taretur. * Tamen ſe Milo continuit,

Synecioſis.

tio.

45 P. Clodium ad judicium his, ad
vim nunquam vocavit. Luid à pri-
vato Milone, & reo ad popilum, accu-
ſante P. Clodio, cum in Cn. pompe-

Interroga- jum pro Milone dicentem impetus fa-

ctus eſt, quæ tum non modò occaſio, ſed
etiam cauſa illius opprimendi fuit ἢ
Maper verò eum M. Antonius ſum-
mam ſpem ſalutis bonis omnibus at-
tuliſſet, graviſſimamque adoleſcens no-

aae KReipublicæ partem fortiſſmè

Allegoria. ſuſcepiſſet, atque ill am belluam, judicii

Exclamatio.

laqueos declinantem, jam irretitam
teneret: qui locus, quod tempus illud,
Diiimmortales, fuit? cuùm ſe ille fu-
giens in ſcalarum tenebras abdidiſſet,
magnum Miloni fuit, conficere illam
peſtem, nulld ſud invidid, Antonit
verô

Ε.
ΜΗ "
}}}}
0 ᾷ
} ί

, β λ
ἤων. Pro. T. Ann. Mil. Oratio. 4 5
Armin,. verò maxima gloriũä. *Quid? Comi- Konterne⸗
tiis in campo quoties poteſtas ſuit? Cum epetitio.

Ν
" M lle vi in Jepta irruiſſet : gladios di- Sim. Cad.
Ν ſringendos, lapides Jaciendos curũſſet;
ΤΝ deinde ſubitò vultu Milonis berterri-
γμ , tus, fugeret ad Tiberim, vos 85 om-
n, Geuf. nes boni vota facerets, ut Miloni uti
r,d virtute ſua liberet? Quem igitur cum

omnium gratia noluit, bunc voluit
cum aliquorum querela * Luem
jure, gquem loco, quem tempore,
quem impunè non eſt auſus, uuc in-

n ccnenmn
Π 11 Un
{ ) ι

Ἦ
7“ ῃ Jurid, iniquio loco, alieno tempore,
Π ὑφ ericulo capitis, non dubitavit occi-
Chutinut, dere ὃ Praæſertim : Judices, cùm ho-
ῃ li noris ampliſſimi contentio 995 dies

Ὶ
( } comitiorum ſubeſſet : quo quidem
dun,t vempore ( ſcio enim, quàm timida
᾽ ſit ambitio, quantâque & quàm ſolici-
jummafe ta cupiditas Conſulatus ) omnia non
ι μλυ} od, guæ reprehendi palàm, ſed
ΜΜ1}}}}} etiam quæ obſcurè cogitari poſſunt,
1 timemus: rumorem, fabulam fal-
Σ levem perhorreſcimus: .
|1} ora mnium atque oculos intuemur. Pepemi to
Π η 7. : Diſſoluta.
. Mihil enim eſt tam molle, tam tene- aciſa.
an ii rum, tam aut fragile, aut flexibi-
ι Π lez qudm voluntas erga nos ſensüs-
mu qgue Civium; qui non modα improbi-
μ 2α" iraſcuntur candidatorum, μά
εὐ ) δρίαπι in rectès fattis ſæpè faſtidiunt.
' " BHunc diem igitur campi ſperatum,
Anen atque exobtatum ſibi proponens Milo,

Ί
' ᾽ ΟΥ-

46 M. T. Ciceronis
cruentis manibus ſcelus 95 facinus
præ ſe ferens && confitens, ad illa
4 Repu- augiſta centuriarum auſpicia ve-

gnantibus. „iobat? Qudm bhoc non credibile in
Cauſa 4. οσι* Qudm idem in Clodio von du-

inſidiandi bitändum Η qui ſe, interfecto Milo-
fuit ipes im- ue, regnaturum putaret. Quid ὃ
Punitatis. quod caput audacia εἐ 7 Judices:
qitis ignorat, maximam illecebram
eſſe peccandi impunitatis ſpem ὁ In
utro igitur hac fuit * In Milone,
411 etiam nunc reus eſt facti, aut
præclari, aut certè neceſſarii? an in
Codio, qui ita judicia pœnämque
Disjundio. contempſerat, ut eum nibil delecta-
ret, quod aut per naturam fas eſſet,
Spem impu- 2 per leges liceret? * Sed quid ego
ῶ Ν urgumentor “ quid ΧΗ
Correctio . Q, Petilli, appello, optimum &*
Cledu εκ ad- fortiſſunum civem, te, M. Cato, teſtor,
junctis tem- quos ὶ divina quædam ſors dedit
Poris & loci. giuigices: vos ex M. Favonio audiſtis,
Codium ſibi dixiſſe, & audiſtis, vivo
Clodio periturum Milonem triduo poſt
diem tertium geſta res eſt, quam dixe-
rat. Cum ille non dubitaret aperire
Simil. Cad. μ cogitaret, vos poteſtis dubitare,
quid fecerit? * Quemadinodum igitur
617 dies non fefellit, dixi equi dem
η ἦὸ : Dickatoris Lanuvini ſtatuta
Sacrißicia noßſe, negotii nibhil erat:
vidit, neceſſe eſſe Miloni, proficiſci La-
nuvium ilo ipſo, quo profectus N,
Ὰ

ὨΠ Ν

Π}}}

Π

ἢἹ , er

" Pro T. Ann. Milone Oratio. 47
Ρ die: itaque antevertit. At quo dies
, (ἢ, 07 ants dixi, fuit inſaniſima τὰ
αἢ ι .. ΦΟποῖο ab ipſius mercenario Tribuno- Traductio.
η ῳ Plebis eſt concitata: quem diem ille,
ὴ ι ὶ duam concionem, quos clamores, niſi
μΐ . 44 cogitatum facinus appropbera-
t ( Τ , nunquam reliquiſſet. Ergò
[, ἢὰν; illi, ne cauſa quidem itinerig, etiam
ι ἧως auſa manendi: Miloni nulla facul-
ἀ } 105 manendi, exeundi non cauſa
Min Jolusn, ſed etiam neceſſtas Ffuit.
Ἰβιὰ Quid, ſi, ut ille ſeivit, Malonem fore
Ν die in via, ſic Clodium Milo ne
ΜΗ Juſpicari quidem potuit. *Primum
Ἢ ὰ Ἅ47μαγογ). 4ιΐ ſeire potuerit? Ομοά

Commutatio.
Antitheta.

n ε! vos idem in Clodio quærere non po-
ο nikg Zeſtis, ut enim neminem alium, niſi
κ Aen, : Patinum familiariſſunum Juum
η rogdſet, ſceire potuit, illo ipſo 416 La-

nuvit d Dictatore Milone prodi Fla-
minem neceſſe eſſe. Sed erant per-
multi alii, ex quibus id facillimé
“ ſcire poſſet; omnes ſcilicet Lanuvini.
, Mlilo de Clodii reditu unde quæſtvit“
en nlin Quaſierit ſan?. Videte, quid vobis Conceſſio.
᾿ { largtor: ſervum etiam, ut Arrius
Nium, } meus amicus dixit, corruperit. Le-
Π οο teſtimonia teſtium veſtrorum.
uN , Dixit ες Caſſnius; cognomento
Ari Schola , Interamnis, familiaris

(ὑ
ΓΡ ΎΝ
μ Μ

} Μ

μ}Π meus, ξ9 idem Comes Publii Clodii,
Ἷ cujus jam pridem teſtimonig Clodius Repugnam-
iſe eudem bora Interamna fuerat Θ 1.
Pfftv⸗ 4 Κο-

48 M. T. Ciceronis

Romæ; Pablium Clodium illo die in
Albano manſurum fuiſſe; ſed ſubi⸗-

ζὸ ei eſſe nuntiatum, COyrum archi-

teltum eſſe mortuum: itaque Ko-

mam repentè conſtituiſſe profciſci.

Dixit hoc comes idem B. Clodii, Ca-
jus Clodius. Videte, Judices, quan-
74 res ῥὶς teſtimoniis ſint confectæ.
Primùm certè liberatur Milo non eo
conſilio profectus eſſe, ut inſidiare-
tur in via Clodio: quippe εἰ obvius
Juturus omnino non erat. Deinde
non enim video, cur non meum quo-
que agam negotium) ſcitis, Judices,
μ , qui in hac rogatione ſauden-
da dicerent, Milonis manu cædem
eſſe factum, conſilio verò majoris ali-
cujus: videlicet me latronem ac
Nicarium abjecti bomiues & perditi
deſeribebant. Jacent ſuss tfeſtibuss
ii, qui Clodium negant eo die Ko-
mam, 71} de Cyro auditum eſſet,
rediturum fuiſſe. Reſpiravi, libe-
ratus ſum : non vereor, ne, quod
ne ſuſpicari quilem potuerim, vi-
dJear id cogitdſſe. *Nunc perſequar
cetera: 1141 occurrit μ : ne
Clodius guidem de inſidiis cogi-
tavit, quoniam fuit in Albano
manſurus : ſiquidem exiturus ad cæ-
dem & villa non fuiſſet. Video enim
Uum, qui dicitur de Ori morte nun-
tiaſſe, non id nuntidſſe, ſed Milonem
appro-

otn
πμμπὶ

ὑμὶ}}
Ἴ ,

αἰε
{ππλὶ}

Π
ὴ Μπ α|;
}
ΠΗ ι
ἐ ἦν
..}}}
ἈΝ
.
ὑ η
1 4

ὴ

μῃ

Ὅ}

]"ν " "
Δ} 1}}) )

Μ}}} ν [.} }
ην:[; ΧΠ μ|μ

" Π }} ι
7
ΠΠ}Ὲ a hn
erat. Dein
Τ} Π !
itin Zuden
mone [{μ
anu ταἦ!
Τ,
ἐ {
ἰ Ὶ
aultin ii

20r, M)
ωΝ

Pro T. Ann. Milone Oratio. 49
appropinquare. Nam quid de Oro

nuntiaret, quem Clodius Komä profi-

ciſcens reliquerat morientem * Und

fui, teſtamentum ſimul obſignavi cum

Clodio: teſtamentum autem palàm fe-
cerat, & illum hæredem, & me ſeri-
pſerat. Quem pridie horä tertid ani-

mam efflantem reliquiſſet, eum mor- Conceſſio.

tuum poſtridie horà decimä ei nuntia-
batur? " ρὸ, ſi ita fattum: quæ cau-

Interroga-
tio.

5 ecur Komam properaret? Cur in Subjectio

nocétem ſe conjiceret? Quid afferebat
Ffeſtinationem φ guòd bæres erat £
Primuùm erat nihil, cur properato opis
eſet: deinde ſi quid eſſet, quid tandem
erat, quod ed nocte conſequi poſſet ⁵
amitteret autem, ΄ poſtridie manè
Romam veniſſet ?“ atque ut illi noctur-
nus ad urbem adventus vitandus po-
tius, qudm exſpectandus fuit : ſic Mi-

loni, cùm inſidiator eſſet, ſe illum ad

urbem noctu acceſſurum ſciebat, ſube

Wiſtendum atque exſpectandum fuit.

*Noctu, invidioſo & pleno latro-
num in loco, occidiſſet, nemo ei negan-

ti non eredidiſſet, quem eſſe omnes ſal-

vum etiam confitentem volunt. Su-
ſtinuiſſet hoc erimen primùm Ρ [ ille
latronum occultator & receptutor lo-
cus, dum neque muta ſolitudo indi-
cũſſet, neque cæca nox oſtendiſſet Mi-
lonem: deinde ibi multi ab illo viola-

Metonymia.
Diſſoluta.

ti, ſpoliati , Ο - ὲχραζβ᾽ „ multi Inciſa.

Pro Rhetorica A. I. D etians

Occupatio.
Conceſſio.

50 M. T. Ciceronis
etiam hac timentes in ſuſpicionem ca-

derent; tota denique rea citaretur He-

truria. *Atque illo die certe Aricid
rediens divertit Clodius ad Albanum.
Quod niſe ſciret Milo, illum Ariciæ fuiſ-
Je, ſuſpicari tamen debuit, eum, etiam-
' Romam illo die reverti vellet, ad
villam ſuam, quæ viam tangeret, di-
verſurum. Cur neque anté ocurrit,
ne in villa reſideret, nec eo in loco ſub-
ſedit, quo ille noctu venturus eſjet?
Video adbuc conſtare omnia, Judices;
Miloni etiam utile fuiſſe, Clodium vi-
vere illi ad ea, quæ concupierat, opta-
tiſſmum interitum Milonis: odium
iius fuiſſe in unc acerbiſſimum: in il-
lum hujus nullum: conſuetudinem illius
perpetuam in vi inferenda; bujm tan-
tum in repellendla: mortem ab illo
denunciatam paldàm Miloni & praædi-
catam; nibil unquam auditum ex Mi-
lone: profectionis hujus diem illi no-
zum; reditum illius buic ignotum

fuiſſe: hujus iter neceſſarium : illius

etiam poiius alienum: bunc præ ſe
zuliſſe, ſe illo die Romà exiturum; il-
Ium eo die ſe diſſimuldſſe rediturum:
hune nullius rei mutũſſe conſilium;
illum cauſam mutandi conſilii finxiſ-

e: buic, ſi inſidiaretur, nocte propße

urbem exſpectandum; illi, etiamſi unc

non timeret, tamen acceſſum ad ur-
bem nokcturnum fuiſſe metuendum.

Π
'πὰ
ΓΙῚ
Π

ἰἀιειειὶιεἷ..: ,
Π
μ

} "
.͵͵͵;5͵-;ῃ͵ῃ

Π

: (
Ν

|ἰ͵

Δ}

ἱ
ῃ

Π
μ {{
, .’τ!!ί)ἷῖΙ!Μ
Π
)

. }

Ν
Πῃ ῃ

)

᾽
11 |1}
Γᾗ ἣ
V

.
᾽

Ἷ
Πημη η
Π
( 41
(] ἄ ,
ὶ ὢ“ὶεκζε{ἑπ{-
ἐ Δ} .
Π χ α
Τ ;
{ΠῚ} 901
Π
ΠΗ (
η μ
:
Merdt,
} : N
ἤμι:":
Π
Πηι
μμΉ}}.}}}
Ἱ }
ditintil
εὐ }
μ {
Σ "
, {μ|
Π
, μ
ΠἹ ὔθἷἶΜ

Pro T. Ann. Milone Oratio. 51
*iqeamus nune id, quod caput eſt:
locus ad inſidias ille ipſe, ubi congreſ-
ſunt, utri tandem fuerit aptior.
Id verò, Judices etiam dubitandum,
&& diutius cogit andum eſt ᾽ Ante fun- Adjuncta,
dum Clodii, quo in fundo propter in-
Janas illas ſubſtructiones facilè mille ho-
minum verſabantur valentium. Atqui
excelſo loco ſuperiorum ſe fore Porahar
Milo, & ob eam cauſam eum locum
ad pugnam potiſſzmium delegerat. An
in eo loco potius exſpectandum αὖ eo,
qui ipſius loci ſpe facere impetum co-
gitãrat? Res loquitur, Judices, ipſa,
gu ſemper valet plurimum. "δὲ
bæc non geſta audireti, ſed picta vi-
deretis: tamen appareret, uter eſet
inſidiator, uter nibhil cogitaret mali: Hypothy-=
cùm alter veheretur in rbeda penula- Poſis.
tus, und ſederet uxor. Quid horum
non impecitiſumum? Veſtitus, an vehi-
culum, an comes *Quid minùs prom
ptum ad pugnam, cum penuld irreti- Piridrzo
tus, rbedd impeditus, uxore pené con- Simii, Cad-
ſtrictus eſſet? Vide'e nune illum pri-
Τηὸ egredientem ὃ villa ιὑ . Car-
veſperi? Quid neceſſe eſt tardè * Quti Intertoga-
convenit præſertim 1 tempori? Bi- Ἀ εὙ Π
vertit in illam Pompei: Pompejum i6 .
ut bidret * Sciehat in Alſtenſe eſſe,
provul inde. Villam ut perſpiceret 2
Millies in ea fuerat. Quid εὐρὸ erat
moræ & tergiverſations ' Dum bic
) ἃ veni⸗

52 M. T. Ciceronis.
veniret, locum relinquere noluit. Ν
Tranſitio. Agsé, nune iter ἐ pediti latronis ecum
Milonis impedimentis comparate.
Semper ille antea cum uxore: tum ſi-
nè ean. Nunquam non in rbeda:
tum in equo. Comites Graæculi,
quocunque ibat, etiam cùm in caſtra
Etruſca properabat: tum nugarum
Antitheta.1 omitatu nibil. Milo, 71 nun-
quam, tum caſu pueros mphoniacos
Repetitio. ἩΔΌΥΣ ducebat, & ancillarum greges.
Digreſmſio Me, qui ſemper ſecum ſcorta, Jemper

Repetitio.

Ciceronis. exoletos, ſemper lupas ducebat; tun

qua objectio- ezninem, niſi ut virum d viro lectum

ibus adver- . ὴ :
ἓτἰοἷυπι τ {{6 diceres. Cur igitur υἱδέμς eſt ἐ

