gulis ablata eſt; Petrus de Luna dignitate uſur-
patâ exutus, fidelium quoque ſacris ob pervi-
caciam ſubmotus; Gregorius XII. Joannésque
Patrum ſententiæ morem gerentes, mitrà Pon-
tificum poſità, Galerum Cardinalitium recepe-
runt; tandem (CCVIII.) MARTINUS V.
Chriſtiano orbi ſolus præeſſe juſſus, pacis An-
gelus fuit, quæ mortuo dein Petro Lunenſi &
poſt eum Clemente VIII. Pſeudo-Pontifice
dignitatem relinquente diſcuſsà annorum quin-
quaginta tempeſtate Eccleſiæ refulſit. Obiit anno
ſedis quarto decimo, Chriſti 143 1. (CCIX.) EU-
GENIUS IV. Venetus, qui naſcentem ex Huſſii
nuper cremati buſtis hæreſin profligaturus Con-
cilium Baſileæ haberi voluit, ſed eventu ferè
irrito; à piis enim illud primordiis ad privata
ſtudia degenerans, injurium authori extitit, &
Baſilea Baſiliſcum genuit Amadæum ex Duce
Sabaudiæ Monacheque Felieem V. infelici
omine

Π ωτξῦξ
ἀμμμ
Π
Π
ρει'ΐωὶωενὶῄτ
Μμὠψ
celie (
Π

ἠμιμι

μ }
ninbleudo.

}

μ l,C
} (
pornsonrt
(is .
ἐή (
Grinmun ι
ι
ἐ φ ι
ὴ τ ι γ
ωἨωῃ

χ
ἿΠ .
εμ
ὙΠ
μ .
112
ἿΠ

.
Π
ΤΝ
ἽΠ
Ἄ
μ
}
Ν

Ἱ

RoM. PoNTITICUM. ξΊ
omine Pontificatui obtruſum. Sed Eugenius pro-
ſcripto factioſorum conventiculo ferrariam pri-
mùm, tum Florentiam ad nova conceſſit comi-
tia, quæ megnàâ orbis & celebritate & frequen-
εἰὰ habita Latinæ Eccleſiæ Græcam toties re-
bellem, Indosque & Armenos, hoc eſt ipſam
barbariem conjunxêre. Succeſſu proſpero re-
creatus Pontifex, impensique laboris fructibus
perfruitus vixit anno ſedis ſexto decimo, Chriſti
1447. juſtis defuncto funebribus perſolutis ſuc-
ceſſit (CCX.) NICOLAUS V. Genuenſis,
intra anni unius ſpatium Infulà, Galero Roma-
naque mitràâà potitus, quam ad annum ferè octa-
vum, Chriſti 1455. in pace geſtam (Felix V.
enim Pſeudo-Pontifex Nicolai authoritate vi-
ctus jam antè poſuit inſignia) ex captæ à Ma-
homete II. Conſtantinopolis mœrore mortuus
reliquit (CCXI.) CALLISTO III. Hiſpano
paratis contra Turcas ſacris profanisque ſubſi-
diis celebri, cui anno Chriſti 1458. Succeſſor
datus eſt (CCXII.) PlUS II. Senenſis, do-
Rrinarum laude in paucis clarus; & poſt annos
circiter χ (CCXIII.) PAULUS II. Vene-
tus, qui Jubilæum vigeſimo quinto quovis an-
no redire voluit; dein anno Chriſti 1471.
(CCXIV.) SIXTUS IV. Minorum Generali
per annos omnino tredecim Pontifex, Roma-
næque urbis, quam Ponte Tyberino decoravit,
reparator beneficus. Omnes magnis pro bel-
lo contra Mahometem ἴβογο laborärunt ani-
mis, fortunà variàâ, ſucceſſu, quem Principum
diſcordiæ præpediebant, ferè nullo. Subro-
D 2. gatus

{2 SERIES
gatus Sixto (CCXV.) INNOCENTIUS
VIII. Genuenſis amicus pacis & otii, pacem
refloreſcecre ab exciſis Huſſii reliquiis Bohe-
miæ, Hiſpaniæ à Mauris per Ferdinandum V.
Catholicum devictis vidit; Eccleſiâ ubique pal-
mæ adinſtar effloreſcente ſedit annis quinque,
enſibus ſeptem. Hunc ſecutus eſt (CCXVI.)
ALEXANDER VI. Hiſpanus, detecti eo tem-
pore orbis Indici glorià conſpicuus; Campo hoc,
quem ejus operâ Virorum deinceps Apoſto-
licorum labor excoluit, æquis inter Luſitaniæ
Hiſpaniæque Reges ſpatiis diviſo, mortem op-
petüt anno ſedis undecimo, Chriſti τ ο3,

SCULUM XVI.
(CCXVI.) PIO III. Senenſi diebus dunta-
xat decem cathedræ Romanæ honorem delibare
licuit, uſurpare diutiàůs CCXVIII.) ULIOII.
Savonenſi, cujus excelſus animus ſuam non niſi
excelſis operam locavit; teſtis eſt Vaticana S.
Petri Baſilica, quam ingenti & mole & magni-
ficentià à fundamentis cæpit, dignam Apoſto-
lorum Principe, Romanæ urbis Domino, orbis
Dominâà Romà. Subinde Concilium Latera-
nenſe V. Oecumenicum XVII. Piſano quorun-
dam factioſorum conventiculo oppoſuit; ſed
ad annum fedis nonum, Chriſtique 1513. mor-
te abreptus, impoſitæ coronidis gloriam reli-
quit (CCXIX.) LEONlI Χ, Florentino, viro in
omni literatura non minùs ac virtutibus ſum-
mo, crebrisque contra Martinum Lutherum
impurum à fide transfugam novique erroris
magi⸗

Π
Ἴ" Π !
ἐ
Π ὰ
μψαα: Ϊ
! Μ1!
μ !
μ Ν
Ν
Π
ΙἰπλυΝ
ψιπὶ
lelumcen

Π

Eonipuren
11
ΤΝ
Π
Ἀ 01
ὲὶὃλςπατίο Ϊ
ἓιὶίὶς Μύῃ
lum ,
hrllnisle
ῬῈ ψ η
ἡ (
Dltiun ψ

Ἷ
"
μ
ἤ μ
ἰὰ Μ
Ἴ,

Ἵ,

Ν

Ἴν

ἽΝ
᾽ις.ῖἨἱ’ο '

ἣν"
Ἷ "
μ

Π
ΤΝ
᾽

RoM. PoNTIFICUM, 43
magiſtrum trophæis inſigni; hunc audaciùs
identidem Eccleſiæ inſultantem ſacro fulmine
percuſſit, libròsque hærericà peſte infectos flam-
mis tradidit, queis ſimul ſcriptoris fama apud
bonos omnes conflagraret. Obiit anno ſedis
nono, Chriſtique 152 ". infinitis hærericorum
calumniis, quæ ſtrenuo Religionis vindici elo-
gi loco ſunt, poſteritati commendatus. Ejus
ucceſſor (CCXX. HADRIANUS VI. Traje-
Cenſis natales obſcuros vitæ ſanctimonià mul-
tisque contra Lutheri ſectam laboribus illuſtra-
vit, ac licet omnibus imperio videretur digniſſi-
mus, nihil ſibi infelicius in vita duxit, quàm quòèòd
imperârit. Anno Pontificatũs altero decedenti
ſublectus eſt CCXXI.) CLEMENS VII. Flo-
rentinus; is à Borbonii milite poſt direptam
urbem captus, ab Henrico VIII. Angliæ Rege,
quem oh nefarias cum Anna Bolena nuptias ῃ-
delium cœtu abſtraxerar, contemptus ἃ Luthe-
ri aſſeclis in varias Hydræ inſtar ſectas pullu-
lantibus agitatus, denique ſenſit, quàm mitra ſit
galero gravior, tot undique curis incumbenti-
bus prella. IIlam anno ſedis undecimo, Chri-
ſti 1534. per mortem abdicavit (CCXXII.)
PAULO III. Romano, qui Societatem EsU
à S. Ignatio inſtitutam ſuo quoque calculo ſta-
biliit, primésque illius fructus vidit tot Genti-

lium Indorum myriades ὰ S Franciſco Xaverio

Chriſtianis ſacris adductas. Ut verò & Euro-
pæ ſeptentrionales tractus rot hæreſum lue pur-
garet, Concilio Tridenti Oecumenico XVIII.
initium dedit; ſed ſimul bellorum ingruentium
.9 tumul-

44 SERIES

tumultibus, ſimul morte ad annum ſedis quin-
tum decimum, Chriſti 1549. accidente præpe-
ditus alteri abſolvendum ceſſit. Poſt Paulum
(CCXXIII) [01.Πὺ5 III. Aretinus, curas præ-
primis, afflictæ Angliæ ſaluti impendit, ſucceſſu
proſpero, non diuturno; ejus ad avitam fidem
ſub Mariæ Reginæ auſpiciis traductæ nuntio
exultans fatis conceſſit anno ſedis quinto, Chri-
ſti 1555. (CCXXIV.) MARCELLUS inde II.
ob mores vitæ probatiſſimos omnium gentium
lætitià Pontifex dictus vigeſimo ſecundo ab-
hinc die obiens, omnium luctu deploratus eſt;
cujus vices reparavit (CCXXV., PAULUS IV.
Neapolitanus, Hæreticorum, quorum libros ἃ
fidelium manibus οο excuſſit, hoſtis acerri-
mus; quatuor ſedis annos miràâ in omnes be-
neficentiã, prudentique lenitate commendavit;
nuncupatus populi Romani delitiæ, atque ut in
omnium memoria perennarer, in Capitolio ele-
gantis operæ ſtatuà donatus. Poſt eum

(CCXXVI.) PIUS IV. Mediolanenſis, Conci-

lium Tridenti anno 1546. inchoatum, protra-
ctum diutiùs, translatum Mantuam, iterumque
Tridento redditum, optato tandem exitu coro-
navit anno 1563. Diris Eccleſiæ totius devoti
Lutherus, Calvinus, aliique novæ ſectæ ſatel-
lites, leges complures graviſſimæ ſanctiſſimæ-
que ſtatutæ, Patrümque congregatorum acta
ceu orthodoxæ regula fidei Pontificis authori-
tate confirmata. Occidit pius Præſul anno ſe-
dis ferè ſexto, Chriſti 1565. ut illuſtriſſimum
orbi Chriſtiano ſidus oreretur C

on⸗

ὐ
Ν
εὐ
Μ '

εἰὶίο
lee Pugtin
e μ .

εὐδ ι

Π ὰ

χ ἐμ
ἐ μ
Ἷ
{ Δ}
ἓεπᾗπ μιῦ
(
μ ι

ὶ ἿΠ
Cotligend Π

{ΠΠ|....

complun con
orum mer
ο α ι
lepnnone }
umann
{Π0 kertio,
ἰ ῃ
(
ἰοπμν]
υἳὗἷἓίψἓἷἣ ᾿
Π α
Δ Ο η
ἰμημῃ Ἷ

}
ἀμ
Π
μ
"
1

Κομ. PoNTIFICUM. 55

S. PIUS V. ob eximiam vitæ ſanctimoniam
arémque eruditionem ſummæ ſedis honore
digniſſimus ſub eo Roma novam faciem, me-
liorem etiam ſortem Eccleſia ſumpſit; devicti
in Galliis à fœderato Pontificis & Caroli IX.
milite Hugonoti, in Belgio Geuſii ab Albano
Duce ingenti clade proſtrati, Turcæ ad Echi-
nadas nonis Octobris quem diem Β. Virgini de
Vitioria deinceps ſacrum Pontifex voluit) navali
rælio ad internecionem fuſi; ubique Pio, dum
ſui pugnabant armis, domi fuſis ad' Deum
precibus veniente. Ita rebus præclarè piéque
geſtis ſenos ſedis annos exornans ad cœlos
tranſiit anno Chriſti 1572. ΕἸ (CCXXVIII.)
GREGORIUS XIII. unanimi Purpuratorum
ſtudio ſuffectus, de Chriſtiana republica quàm
optimè meruit, quando anni Juliani rationem
corrigens, præfixam paſchati ſtationem reddi-
dit, paternaque in omnes nationes charitate
complura condidit Seminaria, ut Roma popu-
lorum mater natos aleret, terrarum omnium
bono conſulturos. Japonum non νἱβὰ priùs
legatione ſalutarus ſenex optimus ad merito-
rum æterna præmia abiit anno ſedis ferè de-
cimo tertio, Chriſtique 1585. Haud multèò
poſt è minorum generali Pontifex creatur
(CCXXIX.) SIXTUS V. Picenas, Vir inge-
nio magnus, juſtitiæ ad rigorem amantiſffimus,
urbisque in paucis bono natus; quam templis
magnificis, obeliſcis ſtatuisque pretioſiſſimis,
ad orbis univerſi ſtuporem decoravit. Eccle-
ſiam rexit annis amplius quatuor, anno Chriſti
Ὠ 4 1590.

56 SERIES

1590, & vivis ſublatus. Tres ejus ex ordine
Succeſſores (CCXXX.) URBANUS VII.
& poſt dies tredecim ((ΟΧΧΧΙ ) GRE.
GORIUS XIV. menſéque abhinc decimo
(CCXXXII.) NNOCENTIUS IX. non ma-
gis brevitate, quàm cunctorum deſiderio poſt
ſe relicto memorandi, locum ceſeêre anno 1592,
(CCXXXIII.) CLEMENTI VIII. Florentido,
conſummatæ virtutis præſuli, dignôque præ
cæœteris, qui annum ſæcularem inauguraret
Jubilæo peregrinantium omnium confluxu fre-
quentiſſimo; ſub id tempus ipſe pœnitentium
in ſacro tribunali Judex, peregrinorum hoſpes,
pauperum ſumptu Pontificio convivantium
miniſter palam fecit, antiquæ ſe pietatis hære-
dem eſſe. Anno ſedis decimo tertio, Ohriſti
1605. ſanétorum morte obiit, qui illorum ſem-
per vità vixerat. -

(CCXXXIV.) LEO XI. Florentinus Vati-
canam conſcendit cathedram moriturus; ſexto
enim & vigeſimo Pontificatůs die animam cœ-
lo, ſedem ſucceſſori reddidit (CCXXXV.)
PAULO V. diuturnitate regiminis, rebũsque
ΡΓῸ urbis & Eccleſiæ bono patratis compluri-
bus clariſſimo; quarum cumulum complevit
ædis vaticanæ fabrica poſt labores ſœculi inte-
gri ferè immenſos felici coronide abſoluta.
Anno ſedis ſexto decimo, Chriſtique 1621. fu-
nus fuit, Pontifex omnium exſpectatione ἃς
deſiderio ſuperior. (CCXXXVI.) GREEο²
RIUS

ΤΝ
ἓἵιππεςπιἣωέ
ἰ ῖ
ηἱ {μέε
Π ὴ
ἐμἀ Ὶ
{{
ΧΝΤ
Π
71
ὗἳὓἀος ῃςΡ0{
Π{ Πθὗ...) '
}
ΠἹΟΓΞἨἨ} Ἷ
lcpuen (ὰ
0 Emnopne
ΝΤ

}

ὕγίγει,
(
Ν Π
Π }
Ν

ἰμῃ

ψψ
nnlgne
"
Π

RoOM. PoNTIFICUM. 57

RIUS deinde XV. Bononienſis Hæreſum ex-
tirpator fortiſſimus, Congregationem inſtiruit
de propaganda fide, quò Chriſti gregem confir-
maret, novisque ubique acceſſionibus augeret.
Subrogatus Gregorio eſt CCXXXVII.) UR-
BANUS VIII. lauro poëſeos, φαὰ in arte iuter
paucos excelluit, tiaram adjungens. Nec ta-
men ea laus negotiis gravioribus obfuit; di-
tionem enim pontificiam Urbinate ducatu, ur-
bem magnifico Sapientiæ Gymnaſio, Purpura-
tos Patres Eminentiſmi titulo cumulavit, Au-
guſto vel inde major meliorque, quòd Romam
jlam fidelium Dominam exornârit. Annus εἰ
1644. & ſedis primus ſupra vigeſimum fatalis
fuit; idémque auſpicatus (CCXXXVIII.) IN-
NOCENTIO Χ. Romanoo, ob proſcriptas
Janſenii per Galliam πογὰ ſectà graſſantis Pro-
poſitiones æteroæ poſterorum memoriæ inſcri-
bendo; ac poſt decennium (CCXXXIX.) ALE-
XANDRO VII Senenſi omni ſcientiarum ge-
nere nobili, & pauperum, quos affinium loco
habuit Patri liberaliſſimo,. Is mortis ſibi me-
moriam, ne à prioris vitæ inſtituto vel latum
unguem deflecteret, poſito ſemper ante ocu-
los Sarcophago, perpetuam voluit; & ſanè vi-
tam vigit ad ſanctimoniæ regulas compoſitam,
cui ſimilis ad annum Pontificatûs duodecimum,
Chriſtique 1667. exitus reſpondit. Eo ſedente
Chriſtina Suecorum Regina Lurheranæ herefis
regnique abdicati glorià celebris Romam tan-
quam in fidei portum appulit, annorum ibi
reliquias ſacro in otio confumptura. Alexon-

Ὡς dro

58 SERIES

dro ſueceſſor adoptatus eſt (CCXIL.) CLE.
MENS IX. Hetruſcus, ſingulari morum co-
mitate præditus, & gravitatem pontificiam gra-
τ ſuavique erga omnes facilitate condiens;
annôque abhinc ſupra quinque menſes altero
elapſo hæres ejusdem & nominis & modeſtiæ
(CCXLI.) CLEMENS Χ, Romanus; reſtau-
ratà S. Mariæ Majoris Baſilicã memorabilis; ac
poſt ſenos ſedis annos (CCXLII.) INNO-
CENTIUS XI. Comenſis, in quo ſummum
virtutes apicem tenuèêre, pietas in ſuperos, pro
fide fervor, contemptus rerum temporalium,
de ſingulis, præterquàm de ſuis benè merendi
ftudium ſingulare. Victorià inſigni, ad Vien-
næ mœnia à Turcis reportatâà lætus, poſtquàâm

in gratæ vicem memoriæ Sanctiſſimo Mariæ

Nomini feſtum diem quotannis celebrandum
conſecrâſſet, ſummo Chriſtiani orbis luctu
obiit anno ſedis decimo tertio, Chriſtique 1689.
Romanæ cathedræ orbitatem pòſt paulò ſola-
tus εἰ (CCXLIII.) ALEXANDER VIII. Ve-
netus, Jurium Eccleſiaſticorum vindex ſtre-
nuus; eôque ad annum ſedis alterum ſupre-
mum diem obeunte poſt quinque menſium in-
terregnum (CCXLIV.) INNOCENTIUS
XII. Neapolitanus, Eccleſiaſticæ diſciplinæ in-
defeſſus aſſertor, Pacis, quam inter diſſidentes
Europæ Principes componere per indictum
iteratò Jubilæum ſtuduit, amantiſſimus, erga
ſuos citra invidiam, erga omnes præſertim pau-
peres ultra votum beneficus, adeôque omnium
amore, quod raræ in principatu felicitatis eli⸗
Cul-

M

"
ι ο[ῃΠἷυ
ὰ

᾽

(ζΟΧΗ’.)
α δηὶὶ
Π
ΠΩΝ
Ν
ρτυὀεπιὶἓ 4
Geviocens.
god Π
Gen onto-
Π
μ loos
μῃ αἱ
η
ἰ wimn

ἸΝΝΝ

Lioehbar
giorenleni

ΤΝ

minien el

ἿΠ ΟἸΠΠ
((Δ}}]}
Ginnocent
η ς
Π
Π χ .
᾿βη
π ΟΠἸΠἱὗυε ῃ

ROM. PoNTIFICHIM. 59

i cultus, omnium mœrore ad tumulum elatus
ma anno ſedis nono, Chriſti 1700.
mon.
ὃ

ὄ (CCXLV.) CLEMENS XI. Urbinas, clari
ἀγὴ inter Præſules Romanos nominis, virtutis &

ἄ eloquentiæ ſummæ, quà ipſe ſæpiùs dicere ad
concionem audiebatur. Famda celeberrimus
Ν viginti omnino annos Eccleſiæ præfuit, inſigni
om prudentis temporum difficillimorum injurias
ὑ devincens. Laudem inde ſingularem tulit,
) αυὸά Paſchaſii Quesnelli procuſos contra fi-
, dem orthodoxam errores profligàrit, feſtam-
, due Immaculatè Conceptæ Virgini diem variis
ἼΠ anteà in locis habitam, jam communi fidelium
ἽΠ omnium cultu celebrandam edixerit. Anno
ἐ 1721. poſt Clementem curſu honorum inoffen-

Dem ſo ad primam ſedem eluctatus eſt (CCXLVI.)
- INNOCENTIUS XIII. Romanus pro Reli-
ὰ Ρίοπε laboraturus plurima, ſi per vitam ei lon-
Π ga uorem licuiſſet; inſtituto in honorem Ss. No-
- minis JEs Ο ad ſecundam ab Epiphania Do-

εἰ ππηΐοδηι ἔεο deceſſit circa annum ſedis alte-
. rum, Chriſtique 1724. Eum excipere meruit
(CCXLVII. BENEDICTUS XIII. Romanus,
Ὦ, 00 innocentiſſimam vitæ rationem quaſi uno
em orbis ſuffragio gubernaculis admotus. Nec

der conceptam de ſe ſpem fefellit; ipſe perfectiſſi-
mum demiſſionis exemplar & ſingulorum Pater
" noſocomia inviſit, egenis inſtruxit menſam,
laapſorum ſumus Pœnitentiarius curavit vulnera,
omnibus omnia factus; pietatis dein erga Su-

peros

60 SERIES

peros publicæ flammas ſuccenſurus, in omnium
ore æternas JESUCbriſti laudes, Beatiſſimæque
Virginis ad campanæ ſonum trinam ſalutauo-
nem reſonare, additâà delictorum venià voluit;
Sanctorûmque faſtis adſcripſit plures, quorum
& ille numerum auxit ad annum ſedis (extum,
Chriſtique 1730. cœlo renatus. Poſt quinque
menſium moram Benedicto ſuffectus eſt
(CCXLVIII)) CLEMENS XII. Florentinus,
virtute & ſenio venerabilis. Quietam nactus
fidelium rempublicam multus in exornanda ad
magnificentiam urbe fuit; inde reparata tem-
pla, viæ quadrato lapide inſtratæ, erecta com-
Ρίατα ad ſplendorem ædificia, bonum ubique
publicum magnis incrementis auctum; verè
Magnus Pontifex, cujus amplitudinem ipſi
etiam lapides poſteritati conſignabunt. Ad an-
num ſedis ferè decimum, Chriſti 1740. à morte
ſupremum abdicare magiſtratum juſſus, in
mauſolæo, quod ipſe ſibi poſuit porphyretico
humatus eſt. Tandem poſt longam ſex men-
ſium conſultationem in ſedem Romanam leva-
tur (CCXLIX.) Cardinalis Proſper de Lam-
bertinis, & Archi-Epiſcopus Bononienſis BE-
NEDICTUS XIV. dictus, cui Chriſtus Pa-
ſtorum Paſtor, ſummique Fundator Sacerdotii;
quietos ſine nube dies & longævam ſedis
incolumitatem impertiat.

δἀ]Ὸ ““ἩΠ9᾿Π1ιπ᾿ »-νῊὴν χ ὐ – ψ .“»Ὁ

(
Δ}

—
Cnrd

ἴ ἰμι

}
ἰΐμ:
Ἴ
{|}
{

KRK. P. PEILRI.

CA NISII

SOCIETATIS
JESU

THEOI. O GI
CATEG HISMIIS,

Nunc rurſus in gratiam Rudioſe de.

ventutis editus.

D
Ζ

W*

CUM GRATIA ET PRIVILEGIO
SACRE CESAREE MAIESTATIS.

HERBIPOLI.
Sumptibus Almæ Univerſitatis Juliæ,
Anno MDCCXXXII.
Typis Marci Antonii Engmann, Univerſ. Typ-

Pſalm. 18.

7 Ex Domini immaculata, conver.
Ὦς tens animas, teſtimoniuum Domi-
ni ſidele, ſapientiam preſtans Parvu-
lis, Judicia Domini vera, juſtifca-
ta in ſemetipſa, deſiderabilia ſuper au-
rum &g lapidem pretioſim multum, &
dulciora ſuper mel ξδ᾽ favum. Ete-
nim ſervus tuus cuſtodit ea, in cuſto⸗
diendis illis retrilutio multa.

V
ὑφ
ὑμ1}}} }

ἣμι

Dellte,
μ

ἴγῃ)

Ὶ

Ἄ

l
ι
Ἷ,

«ὃβ (0) St.

ES

ῳ φ
CAPIHT PRIM IHM.

DE FlDE EI NTMBOZO
FIDEI.

Quis dicendus ομ Chriftianus 4
Catholicus?

ui Baptiſinatis Sacramento initiatus,
IESLI Chriſti veri Dei atque hominis
aäalutarem Doctrinam in ejus Eccleſia
profitetur: neque ſectis vel opinioni-
Pus uallis ab Eccleſia Catholica alienis adhæret.

uibus de rebus primum docendi ſunt
Chriſtiani“

De Fide ,Spe, Charitate, Sacramentis & Officiis
Juſtitiæ Chriſtianæ.

Quid eſt Fides¹

Donum Dei ac lumen, quo illuſtratus homo
firmiter aſſentfſtur omnibus, quæ Deus revelavit,
& nobis per Eccleſiam credenda propoſuit, ſive
ſcripta illa ſint, ſive non ſint.

εμ ſumma t Tidei, ſeu omnium
creaendorum?

Symbolum Apoſtolorum, in duodecim diſtin⸗
Kum articulos.
Α 2 ΚΟΝ

PARVzmuS CATECHISMNuS
Qui ſunt 1 duodecim Articuliè

Hi videlicet:

Credo in Deum Patrem omnipotentem, Crea-

torem Cœli & terræ.
II.

Et in Jeſum Chriſtum Filium ejus unicum Do-

minum noſtrum.
III.

Qui conceptus eſt de Spiritu Sanéto, natus ex
Maria Virgine.
IV.

Paſſus ſub Pontio Pilato, crucifixus, mortuus
& ſepukus.
V.

Deſcendit ad inferos, tertià die reſurrexit à

mortuis.
VI.

Aſcendit ad cœlos, ſedert ad dexteram Dei

Patris omnipotentis.
VII.
Inde venturus eſt judicare vivos & mortuos.
VIII.
Credo in Spiritum Sanctum.
ΙΧ.
ςαηξξατα Eccleſiam Catholicam, Sanctorum

Communionem.
X.

Remiſſionem peccatorum.
ΧΙ

Φ

. Φ
Carnis reſurrectionem.
XII.

Et vitam æternam, Amen.

Quid

1
- 6

ΠΗ
εεε αἷ
Μ Μ
ἡμίμ,
Π ὶ
η }

μ

(Η

. PM

Π
kmilem,
1

ἤ η
ἡη μ
quiniten!
Rann onura
ἰ αμὶ
Π Ν

ἰ
Μ “ηῃΠ
ωΐη“. Ferus
nunl
nobis ,
eld
tio Drrite;

K

Ν Ε CATHOLICORuIM. 5
ile Qutz ſibi vult primus Symboli Articulus:
.
Credo in Deum Patrem.
dene Oſtendit primam in Deitate perſonam, Patrem
ἴμι ſcilicet cœleſtem & æternum, cui nihil factu im-
oſſibile ſit vel difficile, qui cœlum & terram, vi-
bilia ſimul & inviſibilia cuncta ex nihilo produ-
τ xit, & producta uſque conſervat & gubernat ſum-
mà bonitate & ſapientia.
Duid verò ſecundus Articulus?
" Et in Jeſum Chriſtum Filium ejus.
Commonſtrat ſecundam in Deitate perſonam,
IESIIM Chriſtum ſcilicet, Filium Dei naturalem,
unicum illum ab æterno genitum, & Patri conſub-
ſtantialem, Dominum ac Redemptorem noſtrum,
ut qui nos perditos liberavit.

uid porrò tertius?
Qui conceptus eſt de Siritu Sancto.

l Myſterium proponit Dominicæ Incarnationis,
quia idem Dei Filius de οο 5 deſcendens huma-
nam naturam aſſumpſit, ſed modo ſingulari pror-
um ſus, ut qui conceptus fuit ſinè patreex virtute Spi.
ritus Sancti, & natus ex Maria Virgine illibata.
Quid verò quartus?
Paſſus ſub Pontio Pilato.
Myſterium tractat redemptionis humanæ. Nam
idem verus Dei Filius, ſecundàm humanam illam
naturam aſſumptam extrema verè paſſus eſt pro
nobis, & peccatoribus omnibus redimendis. Un-
de licèt agnus eſſet ſine macula, tamen ſub Pon-
tio Præſide in crucem ſuffixus, in cruce mortuus,
ς deinde ſepultus fuit.

Ξ Quid

Ham

Ὶ
Ὶ

Δ

ς PARVuIS CATFECHISMuS

Duid autem quintus ὃ
DPeſcendit ad inferos.
Myſterium reſurrectionis Chriſti complectitur,
qui ſecundùm animam quidem Patres è limbo li-
beraturus deſcendit: tertio verò poſt mortem die
reſumpto corpore, vi propriâ factus eſt redivivus.
Luid ſoxtus Articulus?
Aſcendit ad c&los.
Myſterium affert glorioſæ Aſcenſionis Chriſti,
ut qui poſt expletum redemptionis noſtræ opus ad
Patrem tranſivit ex hoc mundo, & cœlos luâ vir-
tute Triumphator aſcendit, atque in ipsa æterni
Patris gloria ſuper omnia eſt collocatus.
Luid ſeptimus

Inde venturus eſt judicare vivos és mortuos.

Demonſtrat extremum judicii diem, quando
Chriſtus humana in carne viſibilis rursus de cœlo
deſcendet, ac tremendum aget judicem omnium

"

ſecundùm opera ejus.

proborum ac improborum, & reddet unicuique

Quid verò oltavus?
Credo in spiritum Sanctum.
Exhibet tertiam in Trinitate perſonam Spiri-
tum Sanctum, qui εχ Patre Filiôque procedens,
unus verus æternusque Deus eſt, & regnat cum

Patre & Filio, & proinde cum utroque ſimul ado-
ratur & conglorificatur.

Quid nonus Articulus?
Sandtam Eccleſiam Catholicam.
De Fecleſia docet quatuor nobis eſſe credenda:
Primùm, Eccleſiam eſſe unam, nimirum in uno
Spiritu Chriſti ESII, in una fide, fideique & Sa-
cramen-

μ 10

Τἓἷϊὶἷὔἅῃ
ῳ'...οω ι
Π Ν
εὐ μ
}
( Μ
ΜΗ 1
Π
μὰ ςτιειῃἴ
Π
ἃ ἐ
Μ

Ϊ
(

ΔΝ
Conleguen
Pelereret
ἿΠ
(

ι

Mornoe
norilinnn
ἜΠ
ἴ χ Ῥ
ὑ ἢ

Π .

ἰμ)
Ἦ

}
{}}}}}}

τ

CATHOLICORIM. 7

eramentorum doctrina, in uno Capitè ac Recto-
re univerſalis Eccleſiæ, Vicario Chriſti ſcilicet ac
divi Petri ſucceſſore. Secundè, hanc ipſam ſan-
cRameſſe, quia tum ὰ Chriſto Capite & Sponſo ſuo,
cui per Fidem & Sacramenta conjungitur, ſancti-
ficatur: tum à Spiritu Sancto perpetuò gubernatur.
Tertiò, eandem eſſe Catholicam ſeu univerſalem,
quia toto orbe diffuſa Chriſti fideles omnes om-
nium temporum comprehendit. Quartò & poſtre-
mdò, in hac ipsa Eccleſia communionem eſſe San-
ctorum, puta non eorum ſolùm, qui in terris cre-
dentes peregrinantur, verùm etiam, qui carnis
mortalitate exuti, vel regnant η cœlo, vel illic
regnaturi, in igne purgatorio ſuorum peccatorum
ſordibus expiantur. Qui quidem veluti unius cor-
poris membra ſe invicem juvant, mutuis officiis,
meritis, orationibus, & ſacroſancti Miſſæ Sacrifi-
cii, Sacramentorbmque Eceleſiæ virtute partici-
pant. ξ ο
Quid porro decimus?
Remiſſionem Peccatorum.
Offert præſentem Dei gratiam peccatoribus
omnibus, ne quis de veniâ peccatorum ſuorum
conſequendà unquam defſperet, modò in Eccleſia
perſevéret Catholica & ritè ejusdem Sacramen-
tis utatur.
Quid autem undecimus?

Carnis reſurrectionem.
Mortuos omnes ad vitam excitandos aſſerit, &
noviſſimum judicii diem confirmat. Nam ante
Chriſti tribunal in carne redivivi omnes apparebi-
mus, ut recipiat unusquisque, prout geſſit in ſuo
corpore, ſive bonum, ſive malum.

A 4 QLuia

΄᾿ PARVuS CATECHISMuIuS
Duid demum poſtremus?
ΕἸ vitam aternam.
Fidei & Virtutis Chriſtianæ præmium, beatam
immortalitatem oſtendit. Ut certò ſciamus, poſt
hanc vitam ſupereſſe aliam longè diverſam, veré-
ue ſecuram, beatam ac ſempiternam, quæ creden-
ctibus & obtemperantibus à Chriſto deſtinata ſit.

Luæx eſt ſumma omnium Hmboli Articu-

lorum

Corde & ore confiteor Dominum Deum, quo

nihil aut majus, aut ſapientius aut melius poteſt
excogitari, eum & unum in eſſentia ſeu natura di-
vina, & trinum in perſonis eſſe, utpote Patrem &
Filium & Spiritum Sanctum, ita ut hi tres unum
ſint, unus, verus, æternus, immenſus & incom-
prehenſibilis Deus, ex quo, per quem & in quo
ſunt omnia. Pater eſt conditor univerſorum: Fi-
lius redemptor hominum: Spiritus Sanctus Eccle-
ſiæ ſeu Chriſti fidelium Sanctificator & Rector.
Igitur huic ſanctiſſimæ & individuæ Trinitati re-
ſpondent Symboli tres partes præcipuæ. Prima,
quæ de creatione eſt, Patri: Secunda, quæ de re-
demptione, Filio: Tertia, quæ de ſanctificatione,
Spiritui Sancto accommodatur.
Quid eſt Eccleſia ὃ
Eſt omnium Chriſti fidem atque doctrinam pro-
fitentium congregatio, quæ ſub uno & ſummo poſt
Chriſtum Capite & Paſtore in terris gubernatur.
Qui ab Eccleſia prorsus alieni ſunt ἢ
Primùm Judæi & infideles omnes, atque à fide
apoſtatæ: deinde hæretici, ii ſcilicet, qui, cùm
baptizati ſint, contra Catholicam fidem cum per-
tinacia tuentur errorem. Præterea Schiſinartici,

qui

ἿΠ
Lcrepehen
μ
Ν

φιὶι! {{
ΜΜ
Π1}

μά
teminmgm
tenere μ
Kors mue
μ
Π
Nonerin h
Doluerithabe

—
͵

ἢ }

νΙΜυε Ἵ
(

,

᾿ η

Den, 1
ΤΝ
[χηὶ

μ δ

Π
Π

ἷ.ἩΞΠΡἴΟΙ
} ἶ
benm.
D
ἼΝ

CATHOLICORUM. 9

qui à pace & unitate Catholica ipſi ſe ſegregant.
Poſtremò, qui à communione Sanctorum, à partici-
patione Sacramentorum, & ab Eccleſiæ ſuffragiis,
divinisque officiis per Eccleſiaſticam poteſtatem
legitimè excluduntur: unde & excommunicati di-
cuntur. Qui omnes ἃ Chriſti corpore, quod eſt Ec-
cleſia, ſejuncti & alieni ſunt. Proindéque ſpiritua-
lis vitæ ac ſalutis expertes manent, Sathanæ mor-
tique perpetuæ, niſi reſipiſcant, obnoxii. Ac vi-
tandi quidem illi omnes Catholicis, ſed inprimis
hæretici & ſchiſmatici, non minùs quaàm peſtes
quædam exitiales fugiendi ac execrandi ſunt.

Quæ demum eft ſimplex, brevis & γοξξα -
dei regula, qua Catholici ab hæreticis ai-
ceærnuntur ἢ ͵
Ea eſt, Chriſti Fidem atque Eccleſiæ authorita
tem integram profiteri, illudque ratum ac fixum
tenere oportere, quod Eccleſiæ Catholicæ Pa-
ſtores atque Doctores credendum dęfinierint.
Cæterùm, ſi quis Eccleſiam non audierit, ſit tibi,
inquit Chriſtus ipſe, ſicut Ethnicus & Publicanus.
Non enim habebit Deum Patrem, qui Eccleſiam
noluerit habere Matrem.

CAPUT II.

DE SPE ET ORATIIONE
: DOMINICA.
Duid εΠ Spes?
VIrtus eſt divinitùs infuſa, per quam certa
cum fiducia noſtræ ſalutis & æ&ternæ vitæ bo-
na exſpectantur.

Α 5 Unde

10 PARVNS CATECHIS MUIS

Unde modum reltè ſperandi & petenlaa M
diſe imus ὃ "
Ex oratione Dominica, quam Chriſtus ipſe de
Dominus & Magiſter noſter ore fuo facroſancte Μ Ιἷς
tradidit & præſcripſit. onoſel
. . .— d Toren & l
Recita per partes Orationem Dominicam. illenn
Prima Petitio. ekr
Pater noſter, qui ες in cœlis, ſanctificetur No- Cit
men tuum.
Socunda. ͵
Adveniat regnum tuum. Ν
: Π 110
. Tortia. : ἡμπιῖ
Fiat voluntas tua ſicut in cœlo & in terra.
utartd.
Panem noſtrum quotidianum danobis hodie. Ν
. . . inta. μ whnn
Et dimitte nobis debita noſtra, ſicut & nos di- cobfüimn
mittimus debitoribus noſtris. ΤΝ
debitorib ſt Ἱ Ν
᾿ ΔΟΧΊΈΑ.
Et ne nos inducas in tentationem. )
Ἴ Soptima. μ
Sed libera nos ἃ malo, Amen. Ν

Quia ſibi vult initium hujus orationis? Ὑ ὰ
Pater noſter, qui es in cœlis. μ
Præfatiuncula eſt, quæ nos memores reddit
ſummi beneficii, quo Deus Pater per Chriſtum nos ἢἠ
ΕὉ in filios adoptivos, & hæredes cooptavit.
Atque hoc dulci Patris nomine provocamur, tum
ad redamandum, tum ad precandum magna cum γ ,

fiducia.
DQDuid

| CATHOLICORuM. 11
. Duid explicat trima petitios
Sanct iſcetur Nomen tuum.
Proborum filiorum juſtum, & liberale deſide-
rium. Hi petunt ſemper & ubique in ſeſe aliisque
promoveri cognitionem, timorem, honorem,
amorem & cultum æternæ Majeſtatis, & quid-

quid demum ad ſummi optimique patris gloriam
ſpectat.

Quid ſocunda petitione agimus?
Adveniat regnum tuum.
Petimus gloriam regni cœleſtis, æternæque fe-
licitatis nobis donari, ut citò cum Chriſto in ſem-
„pPitternum regnemus.
Duid tertiä?
Fiat Voluntas tua.
Petimus divinæ gratiæ nobis opem adeſſe, ut
patris voluntatem in terra, ſicut beati omnes in
ἰ ςαῖΐο faciunt, ſincerè, alacriter, & conſtanter ad-
impleamus.

Duid quartä?
Panem noſtrum quotidianum da nobis hodie.
Petimus ſuppeditari nobis, quæ ad vitam, ſive
corporis, ſive animæ fovendam & ſuſtentandam
1 ſpectant, ùt victum & veſtitum, verbum ὈΕῚ, &
{ΠΠ Eccleſiæ Sacramenta.
QLuid quinta
δΙΡ ΕἸ dimi bis debit
μ Et dimitte nobis debita noſtra.
* Petimus veniam ac remiſſionem peccatorum,
“ἴ " parati viciſſim remittere, quod in nos alii pecca-

„Quid

—

PARVYuIuS CATECHISNUS
Suia penultimä?
Et ne nos inducas in tentationem.
Petimus in hac tanta vitæ imbecillitate ἀϊνϊηῇ
virtute fulciri, atque adversùs Mundum, Carnem
Dæmonémque defendi, ne quocunque modo ten-
tationi ſuccumbentes peccato conſentiamus.
Quid ſoptimaà & poſtrema petitione?
Sed libera nos ἃ malo.
Petimus DEl benignitatem, quà ipſe nos liberet,
& vindicet à miſeria tum corporis, tum animæ
ſive in hac vita, quoad ſaluti noſtræ congruit, ſive
in futura. Et additur, Amen, hoc eſt fiat ſive
fiet: ut ſpem deſideriümque monſtremus acci-
piendi ea, quæ ſeptem his petitionibus conti-

nentur. .
Qusx ſumma eſt priorum orationis hujus
Petitionum?

Priores quatuor oſtendunt, quæ hic bona ſpe-

rare ac petere debeamus. Inter quæ primum ac

ſummum eſt, divinæ Majeſtatis honor & gloria:

proximum, noſtra felicitas; huic accedit DEO de-
bita obedientia: Poſtremum eſt corporis animæ-
ue ſuſtentatio neceſſaria. Hæc ſummatim con-

tinentur prioribus quatuor.
Quæ ſumma eſt reliquarum betitionum?
Tres poſteriores continent mala, quæ depre-
cari debeamus: ùt ſunt peccata, quæ nobis DEI
regnum præcludunt: tum tentationes, quæ, niſi
ope divinâ protegamur, (υὰ vi ad peccandum nos

ertrahunt: ac poſtremò hujus ac futuræ vitæ

calamitates. Docet igitur Dominica precatio

ſmul & bona petere, & mala deprecari.
Quo-

αἦὸ ἐ
" ἰ ΒΝ
ὑ ε,

Π

Ἴ
ᾧ Π μ
ει ὐ

.

Μ Μ
ι

ἽΠ Ν
moluN- 10

nis worem

obös conell

Π
Hxiniss
nuir, ψ
ἰ μὸν
ὈΠ Π
“ }
βιν ι
ΤΝΤ

CATHOLICORUM. 13

Quomodo Salutationem Angelicam recitas
Virgini Matri 5
Ave Maria gratiâ plena, Dominus Tecum, be-
nedicta Tu in mulieribus, & benediétus fructus
ventris tui ESUS. Sancta Maria Mater DEI, ora
pro nobis peccatoribus, nunc & in hora mor-
tis noſtræ, Amen.

Unde hic modus Deiparam Vireinem ſalu-
tandi profluxit ?*

Primum ΔὉ exemplo Angeli Gabrielis, & ſan-
& Eliſabethæ; deinde ex uſu ipſo, & conſenſu
Eccleſiæ Catholicæ.

Quem verò frultum aſfert hæc ſalutatio?

Sacroſanctæ Virginis, & Dominicæ Incarnatio-
nis gratiam, & æquè ſalutarem nobis réfricat me-
moriam; ac præterea monet, ut gratioſæ Virgi-
nis favorem, atqueé apud Deum interceſſionem

nobis conciliemus.

Quid diſeimus ex bhac ſalutatione?
Eximias dotes ac laudes incomparabilis Virgi-
nis, ut, quòd DEI donis ac virtutibus ampliſſimis
referta, quòd eadem Virgo & Mater, quèd inter
omnes omnium temporum mulieres benedicta,
quòd Regis Regum Chriſti Dei, & Domini noſtri
parens, ac proinde inventrix gratiæ, ac genitrix

Vitæ nobis extitit.

CAPIIT

14 PARV;mS CATECHISMuS

CAPUT III.
DE CuAKRIYATE
Β1 [

DECALOGO.
Duid eſt Charitas?

Nfuſa à DEO Virtus, quâà DEUS propter ſe dili

gitur, proximus autem propter DEIIM.
Luot ſünt charitatis Præcepta?
Duo principalia: Diliges Dominum Deum
tuum ex toto corde tuo, ex tota anima tua, &
ex tota mente tua, & ex totis viribus tuis. Hoc
eſt primum & maximum mandatum: ſecundum
verò ſimile huic: Diliges proximum tuum ſicut
teipſfum. In his præceptis univerſa lex pendet
& Prophetæ.
εὥπο indicio ſe prodit Charitas erga Deum
Si ejus obſerves mandata. Hæc eſt enim cha-
ritas DEl, ut mandata ejus cuſtodiamus, & man-
data ejus gravia non ſunt. Et Chriſtus ipſe do-
cet: qui habet mandata mea, & ſervat ea, ille
eſt, qui diligit me.
Luomoao ſe Prodit & agnoſcitur Charitas
erga proximum?!?
Charitas patiens eſt, benigna eſt, charitas non
æmulatur, non agit pérperam, non inflatur, non
eſt ambitioſa, non quærit quæ ſua ſunt, non irri-
tatur, non cogitat malum, non gaudet ſuper ini-
quitate, congaudet autem veritati, omnia ſuf-
fert, omnia credit, omnia ſperat, omnia ſuſtinet.
Cur pracepia Pecalogi decem proponuntur?¹
Etſi duo ſint Charitatis præcepta, in quibus ple-
nitudo legis verſatur; tamen præcepta Decalogi

idcirco adjiciuntur, ut peripicuè magis omnes
intel-

μ
Deos ſiens
μ ἐ

χ
} "
4 {ηὶ
Ἱμιῦ,

Ronon
ὶ
Ν
Mnoccl
Π

Mon furd

N lagn
zellonnin.

Ν (

ἥγ μῃ
εΠὉΙ“εχῃ, 0
7
"

"

CATHOLICORUIM. Ε

intelligant, quæ ad charitatem tum DEO, tum
proximo exhibendam pertinent.
μά ſunt pracepta Decalogi?
I.
Ἐρο ſum Dominus DEIUIS tuus: Non habebis
Deos alienos coram me: non facies tibi ſculpti-
le, ut adores illud.
II.
Non aſſumes Nomen Domini DElI tui in va-
num: nec enim inſontem habebit Dominus eum,
qui aſſumpſerit Nomen Domini DEI fuifruſtra.
III.
Memento, ut diem Sabbathi ſanctifices.
IV.
Honora patrem tuum, & matrem tuam, ut ſis
longævus ſuper terram, quam Dominus DEIIS
tuus dabit tibi.
V.

VI.
Non mœchaberis.
VII.
Non furtum facies.
: VIII.
Non loquèêris contra proximum tuum fallum
teſtimonium.

Non concupiſces uxorem proximi tui.
X.

Non domum, non agrum, non ſervum, non
ancillam, non bovem, non aſinum, & univerla,
quæ illius ſant.
Luid

Non occides.

16 PARV;⸗S CATECHISMuS

Quid ſibi vult prinum Præceptum?
Mon habebis Deos alienos.

Prohibet ac damnat idololatriam, ſeu cultum
falſorum Deorum, artem Magicam, vel divinato-
riam, obſervationes ſuperſtitioſas, omnem deni-
que cultum i impium. E diverſo autem requirit;
ut unum Deum optimum, maximum credamus,
colamus & invocemus. "

Licétne Sanktos colere ἐδ᾽ invocare?

(
.θἆ“ίἀ Π
μμή!}}}
«ὐὖι
ΐ οΡετὡυ
ἄ Π
ΤΝ
Π

ἢ

Licet; non ad eum quidem modum, quo jube- ἷν
mur DEIIM colere & invocare, tanquam Creato- Π
rem, & Redemptorem, & Largitorem bonorum ἰ "
omnium: at longè inferiore gradu, nimirum ve- πἰπιι
luti dilectilimos ὈΕῚ amicos, noſtrôsque apud ütift
ipſum interceſſores & Patrones. ΠΌ
Huüicne pracepto averſatur uſus imaginum Ω
Chriſti ac Sanetorum: m d
Nequaquam; quia præcepto huic: Non facies Uaiun.
tibi ſculptile; cauſa mox additur; ut adores illud.
Videlicet Ethnicorum more, qui fallorum Deorum μ
