oblaturos, quæ quidem vita cum major ſit
& pluris facienda, quàm opes & fortunæ,
cùm ab his longè vita minoribug in præſens
ſint deſtituti, omnium maximum & poſt

quod .

01

Glu
h

l
e
gebben
u nn
p
mußnnl .

uet

1

Adu

rnren Eere
rikeum⸗
rgtonbunmn
ok einuüfel
1, Cungnul
Grtnt a ol
gnuum, o
Feraiokenn d n
, glun Actens
olircetiere
kleel
Erdeliumnenii
loblunmelee
teekinuinm
rs eann
CNdandinidis

(lek Aalere,

fon uſnueleißt
u mdluim a
Eltri nltrin
t.
Nufin i
Nenn Cnen
rianimibrin

nſte kn
tſe in
Munn, Gnle
ee Aiin ,
kililn ni
infirſinht,
eliennuinmn
ullis ie
in ſinllizne
ugiteizjr.
Tnitekttnute

MA.
iin nnlird
1 nſninl,
Ftuun, Aras

1, Geg

tim
einein ubltt,
ngt nen
Dehümtean
mn, Men, nu
imninn 4
rrenim u
Lontiinn n
enſia enuie
unohes Ann.
gunnbugin ie
Auuinn ,

tati exitium interim procurent & ruinam,

O ATIONUAM. 17
uod nihil reſtat, hun ſpiritum ſuum, hunc
ſanguinem libentiſſimè offerre.
2. Commemoranda onera aliqua & habte-
nus in principem collecta, & qua in præſens
sdhuc agrè tolerantur. Non etenim hanc ex-

probrationem eſſe beneficii, cum debitum

fuerit & obſequium: ſed horum memoriam
velut pro tributo nunc offerri, quo ab eo,
quod petitur aut perendum inſtat, abſolvan-
tur, quàm grara ſibi memoria, quod hacte-
nus præſtare ea potuerint, tam nunc accidere
ingratum, quod ſupplices potius hanc de-
precationem ad aures clementiſſimi Princi-
pes, quâàm alacres & parati opes ad ærarium
poſſint conferre.
3. Eſie per bella & tributa ſe exhauſtos.
per bella commerciis, per tributa fortunis,
haud obſcurum eſſe colligere, detrahi & de-
creſcere & in nihilum redigi tandem neceſ-
ſariò res eorum, qui quæ evacuant ſolutis
continuèò tributis, alias nulla ratione poſſunt
explere. Accedere, ſubditorum plerorumque
fortunas ſitas eſſe iis in agris & locis, in qui-
bus militarium caſtrorum metatione ſparſa
deſideria poſſidentium continuò intercipinn-
tur.
4. Non ſc jam juvare poſſe aut Princi=
pem aut communem cauſam, ur ſuæ civi-

&

18 Z. . ToE. g.

& herculè ſeire ſe, nequidem id Principem

velle, qui, quæ exhauſtis imponere conſtiruir muntmii
de meliori forlſan civitatis fortuna, quam eſt. il,

perſuaſus, ſaluti civitatis, & tot miſerorum

votis, haud dubium ſit remiſſurus, quippe ed uiet

0I

Ked ur

Hläht
5 l⸗

N
Ztoanrllun

ſe veniſſe neceſſitatis, ut jam juvare non poſ. wllimdli,

ſint, ſed debeant juvari, ut expoſcere prope- ar
modum ab aliis neceſſe habeant, quæ à Princi. ije
pe petuntur. ſre

Neaonn
li hael
inepes E

5. Honeſtum ac neceſſarium elle, atten- nchenin,

dere ad miſerias ac lachrymas ſubditorum, un

Mltbusibr

quæ in civitate ut ſummæ ſint, ita medius cerulrahiu

fidius non aliunde eſie natas, quàm perpe- t mn ili

truo amore in Principem & incomparabili ug
in Rempublicam fide, cujus inſtinctu hacte- In
aus obtulerint tanta, ut præter hunc ani-
mum & has preces & miſericordiam opti.

un ni⸗

o.

mi Principis nihil nunc reliquum eſſe videa- Amind m
tut. , en mmum i
6. Ad ea quæ præſtari non poſſint, nec mmmnhiuzni
ſuos cogere Principes qneunt, nec ſubditos 6 inumdr

obligare, ſummam quidem eorum poteſta- vn
tem eſſe & hanc Principis ſui talem, tantam- in
que ſe libenter agnoſcere, ſed gratiſſimam

li mltiun
npnnmn

e.

eam eſſe & repulſam nunquam pati & ſemper (ugihmm
ebtinere quæ petit, ubi ſubmittit ſe neceſſitati iu
temporum & ſuccumbit afflictæ ſubditorum
fortunæ.

. 3–

7. Si

hmekannn
nonecniun:
iiei

½

inpoerenig

ünngune
1,Amenienng
iltngir

hnfnmng.
Welennce.
denguidin

Aünele, t⸗
ns ibcnn,
zn n mli
ns, une.
n K iwommdl
Cöſintündnhrr.
er d.
Enlaiurkane.
latuntleſit⸗

inon n
den, lhl;
Udenecamk
lliakn, n.H
r, ſalgnulun
Ouum mitter
1

delbinmd

1

lünihig

OW 4710 wV. 15

„„ 2.
7. Si verò urgeantur tamen adhuc & exi-

n gantur tributa, quod profectò non futurum

aliud, niſi ut ex florentiſſima olim civitate,
deſertum iis quoddam fiat atque ſolitudo,
ut cives deſerant illum locum, in quo tan-

tum eſt momenti, qui non niſi horum ani-

mo ac fide cuſtodiri poteſt aut ſervari; ut de-
nique ſubditi fideliſſimi ad alias ditiones ali-

oſque rineiper ſe conferant inviti, non

aliam ob cauſam, quam ut vitam poſſint to-

lerare. Pauculas igitur fortunas ſubditorum,

ſi pauculæ adhuc ſint, quæ reſtant poſtpone-
re eorum fidei, quam inter quoſvis caſus
longè plura & majora exequi poſſit & præ-
ſtari.
CONCLUSIO.
Adexcitandos graviſſimos affecézus ci vitatem
ipſam attritam & paulatim per proſopopæiain
alloquentem Principem introducat, contendentemn
& quidem ſuam &n præſentem fortunam, cum-
que negatis tributis conſtantiſſimam in Principens
fidem comparantem.
LODEA VI.
Qua quis ſuorum nomine publicum faci-

nus famæ hominum & aliorum Principum

opinione exoſum ac inviſum ex ratio-
nis & imperii Legibus tuetur
ac defendit.
B Exenms

a20 Ad. 2Z. 8. 1DE-

Exemplo ſit Romanorum nomine defenſus Ra.

btus Sabinorum.
EXORDIUM.

Ii agi cum rebus humanis, ut nonnulli
vel ignorantia vel invidia obcæcati vel bo-
na æſtiment, quibus in pacem gentium eſt
peceatum, vel mala ſentiant, quibus pulcher-
rima fama meritò circumdari deberet: atque
ca ratione fieri, ut deterior hic Principum &
Magiſtratuum conditio ſit, quàm privato-
rum, Enim verò privatos multa agere, quo⸗
rum rationes ſervent ſibi, nec allis reddant:
Principes autem ad corruptæ famæ decli-
nandam invidiam, ut plurimum cogi palam
exponere rerum ſuarum rationes, quas tamen

ſæpius inter Reipublicæ arcana ſervare ac te-

gere conſultius foret; & ideo Romani nomi-
nis defendendi hodic ſibi impoſitam eſſe ne-
ceſſitatem.
PROPOSITIO.
Complectitur brevem & compactam Narra-

tionem geſtæa rei & quomodo geſta & generntim

etiam in quem geſta ſit optimum finem.
CONFIRMATIO.
Sequentes complectitur partes.
1. Fateri ſe factum & crimen, ſi quod
in eo ſit crimen. Crimen autem negari
taptum eſſe Sabinarum. Si hoc ſolum ſit,

atentihin
lronmg

pro-

1I
l

un Mun ii

n
Gellek Senm,

(lfele gannm

uchmun
eodeozinein
ONünun Ilun
1enovent:, hn
Pogruntmoin
Cel

. ligalüras

Mmiüifimn
r el MAtid
güin em
g,N
CNtvegenong
orotonnm cun
n ſrenen ve
alt) negnen
Cenconcoiec
noſ auinen
AAline ens
ſeprealt gertii
NI lrolngi
N im innd
E lein n
Al,ugtihun

De/

din

idn, 1r nl,

uchern ſelbo.
nuin gnlnet
un Aeglle.
mlricchen z

mruhinmnt
D, Kuin n.

tunnngge,
l,eedlekiln

unhr tne il.

Plunmuncnindr

nuübre; tnn

eaan naext

kidohomnm
Ciinglandie

NlIIo.
,Eunſln N
mmigfilrn
iunſin
NATIO
lkiu ue
Ne
inen unl ul
uule⸗

oX¾ RATIO NVM. ꝛ1
propter quod accuſentur, & per ora homi-
num tanquam iniqui traducantur Romani,

hac confeſſione ſui accuſationem inſtituere

ipſos Romanos, dum quod factum ohjicitur,

feciſſe ſe fatentur, nec farentur tantum,
ſed feciſſe gloriantur. Itaque quod accuſa-
toribus optimum eſt, habere eos confiten-
tes reos, reos interim poſtulatos, quod ipſis

optimum multa habere rationum præſidia

ac momenta, quibus Sabinorum raptus, ut
indignum tanto imperio facinus poſſit com-

mendari.

2. Iniquiſſimos extitiſſe Sabinos nega-
tis nuptiis filarum ſuarum, feciſſe Roma-
nos ex æquitatis præſcripto, quæcunque
æquitati debebantur; petiüſſe matrimonia

per legatos, per ſupplicationes petiiſſe,

quod jure gentium petere cuivis licet, quod

komo homini (cum quiſque ad augen-

dam ſocietatem generis humani à natura
factus ſit) negare non deberet. Itaque tan-
dem coactos eos ad vim conſilia conferre,
in quo, ſi quid iniquitatis poſſit videri, jure
æquiſſimæ talionis excuſari; iniqua enim
ſæpè aut præveniri aut caſtigari non poſſe,
niſi ejummodi magnis exemplis, quæ ſem-
per ferme aliquid trahunt ex iniquitate.
Sed interim æqua ſed velle æſtimari hæc
omnia, in quibus non in iniquitate tantum
B 2 Sabi⸗

22 M. Z. B. ID E-ft

Sabinorum, ſed in ipſa etiam ratione ſolidum

fundamentum eſt æquitatis.
3. Neceſſitatem enim ſecutos eſſe Roma.

nos, quibus nihil hactenus antiquius quàm
pax gentium & imprimis Italiæ , & initia
Imperii tam fide, quàm magnitudine Impe-

rii commendari. Gratiſſimum quidem ſce-
lus eſie pudicitiam Virginum expugnare &
lie p in exb
proſtituere: hic tamen crimen non cenſe-

ri, cum hoc publico veluti ſtupro, non indo.

mitæ ſingulorum libidini, ſed extremæ neceſ-
ſitati Reipublicæ ſit ſatisfactum. Natam
primuùm velut in eunis adhuc vagientem
Rempublicam Romanam, frequentia homi-
num deſtitutram, ad vicini populi matrimo-

nia confugere debuiſſe. Poſtulatum ab eo

quod negari non debebat; interim tamen

cum quadam quaſi contumelia & contemptu
negatum. Vi igitur petitum & impetratum

eſſe à Romanis, quod differre non licebat,
quod precibus hactenus non poterat extor-
queri:
4. Hoſtes itaque co ipſo Populi Roma-

ni Sabinos ſe approbaſſe, niſi pariter hoſtes
( in fnni n

ctiam dicendi ſint totius humanæ gentis,
matrimoniis negatis. Jam autem parum

aut nihil ad æquitatem intereſſe, ſive aper-

ra vis five dolus hoſtibus opponatur. Übi
in dolo præſidium non eſt, à vi poſſe expe-
ctari

L 4

4
entahen Nr
lißcbletkor
ſonnanfhene
nhRomatomltan
Cimrkofinitn
Uun Itukho
i
eOlne Etk
celtnecontinti,
Uelehrfuune
7 Nelehonun
Ciddctdlt bend
Feimalilpii
lln eend

CONeMAi
KNlirellotgrun
Iir.
Alln ſr,
elllnng⸗

orxATOI M. az
n Kari, ubi in vi non eſt, ad dolum confugere li-
lanc cere, hanc omnium gentium eſſe diſciplinam,
N—Gf en Nihil igitur in eo peccatum, quod ludorum
ir hungin cqueſtrium ſpecie ac pompa decepti à Roma-
An nis fuerint Sabini. =
ehc. „ Quxcunque fiant publico nomine ,„
n titnin. non à privatis, fine ac ſcopo eſſe diſtinguen-
ne da : Quæ vulgò à privatis mala, ob neceſſi-
dennman tatem tamen velut bona in adminiſtratio-
iinn mi ne Reipublicæ haberi. Non autem hic alium
Hammen.. ſcopum, aut finem cenſeri poſſe, quàm Popu-
n Nun lum Romanum ſuam augere Rempublicam ,
Am & acceptis vicinorum virginibus in marrimo-
egmn kn. nium, fœdus & ſocietatem cum vicinis con-
ninoee firmarc. =
Mattlnmee 6. Non diſficilem igitur eſſe hujus cauſæ
t imimm apud omnes defenſionem, qai in eadem ne-.
nlitnm ceſſitate conſtituti, non poſſent non eadem 2.
nk ipeuin aut vellent patrare. .
fenenorletn, 7. Velle Romanos ſibi eadem evenire ali-
ne quando mala, ſi eandem iniquitatem uſurpa-
verint adverſus alias gentes, quam à Sabinis
Poonlſee. ipſi ſint experti.

Uilpmirh 8. Matandum perinde criminis nomen
Puonunetzen, eſſe in virtutis nomen, accuſationis in
naenm Ccommendationis. Non eſſe raptum, non

rleKNeNm ex viintelligi raptum, ſed ex fine, qui cum
Yquiſſimus ſit, quid obſtet quo minus
æquiſſima vis, æquiſſimuſque dolus cenſea-
B 3 tur?

ghonnm G
ilipateß⸗

2

24
tur. Equidem inter Principes & bellatores non
minus optimorum optimam & æquiſſimam
eſſe cauſam, quanquam armorum vi ejus ſibi
rcſtituant aut reddant poſſeſſionem. “
2. Denique cauſæ æquitatem & inſtituti
x eo apparere, quod non ut hoſtes agere Ro-

mani cum Sabinis jam velint, ſed dexteras

cum iis jungere: ut cum ſoceris, ut cum
fratribus . quarum neceſſitudinum majora
ſunt vincula „ quàm fœderum aliorum ac ſo-
cietatum.
C ONCLUSIO.
Non dubitare proinde Romanos quin om-
nibus hujus facinoris perſuaſerint æquitatem,
&£ ſartam tectam tueri poſſint hactenus de ſua
ſide excitatam & conceptam opinionem. Si
autem quis interim pergat æquiſſimi Imperii
lacerare nomen, contumeclias yerborum facilè
eos tranſmiſſuros, ut inanes, conſcientiâ &
duciaà æquitatis. oi quis autem propterea vim
meditetur, eſſe penes Romanos tantum animi,
QJuantum æquitatis.

IDEA VII.
Qud in ſue ditionis Civitatem adventanti
Principi civium nomine quis gratulatur.
EXORLDIUM. .
Płrreruum hoc extitiſſe præſentis Prin-
cipis

nZ . DEk

ejoloe ſ
adrnnſi

ni

HD
geini
huint

A
ſmen 10
liutht
Hingto ane,
ehn,
Uſeünt,uit
1en,tungt
Pylenime

es
enem de

ſellan
(0N
Wkuen l
ien gunmt
letira Eehen
neniinm ben
crmmecrindht
enkcuſumne
Frnſeihnler
alingunch
CNmodrfiki
nilechu
3 Neimmn!

imigis, n
inikcon

laNcrteumnk

h94

lonen.
mnanckiliu
gtotgagnrſ
n, l Enenn
1 ti⸗ oom
Ahndnun iſen

Nuniionm ch.

110
onandeginon.

ümeginnen

inhaeneln

ndfinnn 4

teylſinihinti
iufehannick⸗
4, Cnlinit

ten ſloſttuit .R

zuostannm,

I

tuten A
green

A. .
petub

ukbileng

4

1

O ATIO NUMM. 2
cipis deſiderium videndi, & quanquam nunc
ejuſdem benignitate ſit expletum, pro mag-
nitudine tamen votorum ſerò adhuc in præ-
ſens expleri. =ð
PROPOSITIO.
Se igitur ac ſua omnia nunc offerre nomini
illi, in quo omnium ſalus, opes fortunæ funda-
tæ ſint, & quibus votis cclo olim commen-
daverint, tranſcripſerintque abſentis incolu-
mitatem, tantis nunc præſenti pro æternitate
ejus ſupplicationes & promptiſſima obſequia
velut ante aram dedicare.

CONFIRMATIO.
I. Abſentem quidem hactenus fuiſſe Prin-
cipem, quanquam ne credere quidem aut po-
tuerint aut debuerint eum abſentem, cujus
præſentiſſimam benignitatem, clementiam,
curam continuò fint experti. .
1. In co veri Principis certiſſimam indo-
lem & clariſſimam quandam divinitatis ima-
ginem ſe agnoſcere, quæ mortalium oculis
haud unquam objecta, in humani generis
commoda vi quadam incomprehenſibili per=
petuò ſe effundit.
3. Elſle interim in eo aſpectu ſuaviſſims
Principis, quod ei ſubditos & ſubditis cum
imprimis poſſit commendarc. In eo videri
ſubditos ſe tanti fieri, perſpectamque eſſe
B 4 Prin-

8

XZv. DE-T

Principi ſuam fidem, cui etiam hujus ſpiritas
& vitæ, in qua omnium vita eſt, coredat Per- .

mittatque ſecuritatem. Eſſe principem inſtar

magni illius Solis, qui licet haud conſpectus,

vim ſuam exerat in hujus univerſi inferiora,
gratior tamen eſt, ubi humanis culis ipſe
qualis eſt, ſpectatur.
4. Pro tam incomparabili quanquam de-
ſiderati ſimo beneficio, cum alia non poſſint,
nec quicquam habeant, quod non ſit ipſius
Principis, deferre ſe jam Principi, quod ipſius
ſit, & recludere non tam vallum & portas &
arces, quàm animos, fidem conſtantiam „vir-
tutem ſuorum. ua oceaſione ſi guidquam
Principibies & majoribus geſtums, narrandum
kreviter & augendum Si augeri poſſe, magna
6ucia promittendum eſt. .
. Audere ſe interim mutuum expoſcere à
Principe, jura, immunitates, Privileg ia ſua
conſervata, non tam in ſuam, quàm ipſius
Principis utilitarem, cui nunquam majore
animo aut velint aut poſſiot velificari, quàm
ſi leges à majoribus receptæ & prioruin

Principum gratiâ confirmatæ, integræ relin-

Qquerentur.

CONCLUSIO
Vota exquiſitiſima ro aternitate Prin-

eipis, pro totius Reipublicæ incolumitate, de-
nique

*

ſec⸗
1 wefnenide
“ ns

.
ſee nn,
1
1

7 .
aNl
nirgn
muun

.

ge
SARA

rtunötnnſe

eungulimucinn
erh Nchßs
wenn.
porusDeianut⸗
tlerhonmur
Abe, mliN
Enenuun, dun
An ulm
Mnücemünt tr

Ouinn, t
eteiktine
Cfenn heii

Gimnch glin

4 ON& ATIO NVII. 17

leimkunb D 2
Uiue e nique pro oferenda occaſione, Juas ur nune deſi-
Aerinzen ⸗ deris ac vota, irn eorum vim approbare poſſint
iidmge Principi, ano velut ſpiriza complectatur.
nainliie Quu quis grave crimen Iuorum rontumatie &
Nl rebellionis apud Prineipem agnoſcit potius
n, quum excuſat, & interim tamen pœnam ejus
nlime deprecatur.
Dn Noi
lniemne Cod in en clementia commendatione-
Tolmtng, quæ tantò major eſt & celebratior, què
. majora ſunt ea crimina, quorum cauſa cle-

- , .
e mentia Principis non poſcitur tantum,
nnt ſed impetratur. Neque enim ipſam im-
nt, n mortalis Dei apparere latis miſericordiam,
niſi ea humanæ gentis præceſſerint flagitia,

mne in quibus maximis magnitudo ejus maxi-
c mè poteſt elucere. Quo codem exemplo
te de nunquam tam illuſtrem extare Principum
nmun clementian, quam cum in ſubditos quævis
Nrlüet, aa alia & graviſſima commeritos, confertur.
n An Equidem inter flagitia ſubditorum & ob-

,e ſequia nullum gravius eſſe rebellione. In
aliis bellis externis parem ferè utriuſque
partis cauſam, parem juris rationem, for-
0 tunæ denique non æqualitatis arbitrium in
Gmi cventu ſpectari. At hercle in rebellione
maiuH crimen eſle, quidquid à ſubdito obtendirur,

quid

quidquid contra à Principe opponitur, necef-
ſarii ac exactiſſimi juris obtinere rationem.

PROPOSITIO.
In hac confeſſione crimini: & agnitione gra.
viſima pœnæ & ſpe tamen clementiæ Verſatur.
Hae ſpe ad pedes tuos devolvimur fupplices,
Princeps maxime, & eulpam agnoſcimus .
cum in hujus delicti confeſſione præcipua
noſtra defenſio ſit, majore profectò erroris
noſtri ſenſu, quàm metujuſtiſſimæ tua indi-
nationis. Domus, conjuges, liberi fortunæ
noſtræ, omnia jam tua ſunt, non tamen jure
Principis, adversus quem extitimus contu-
maces, non tantum victoris, qualem te eſſe
voluit æquitas tuæ cauſæ, ſed jure etiam
fudiciis & Magiſtratus. Habes enim convictos
& confitentes reos, & talestuum tribunal
nunc obſidemus; Meriti ſumus, ut haud ma-
neant noſtra, quia quæ jure Principis merito
erant tua, ut rebelles oppoſuimus magnitudi-
ni tuæ fortunæ. Quidvis commeriti ſumus,
ad clementiæ tamentuæ ſpem aſſurgimus, ſi
eg videmus.
CONFIRMA TIO.
Lagra uiſſimis moribus ad excitandum cle:
mentis affeltum tora verſatur, rationibus potins
2Principe, quam ab illis qui Supplices ſunt, peti-
..

on nc,
” 5 .
Gſi
Aaanttüis

foten renthet

Elntbpenen
ateret de

Inte lclte)

ude, Kſidiiſ⸗
Mnunſnen
)Huermr
mtiemmtcren
öaneſid
minetiniunti
(winenimngen
NeRenoftdun
nrconnnt, 1e
indentem

inchliticbe

Ziiwpotenm et
(egutintn⸗
1 Vh, mne
egin o
lenſore e⸗

e4
opr 4
RKZ
Ina r

anuna
Enrſelin, G
Munng
l n⸗
MMeluont Maihui
, 1. ..
rpaſetenns
lnrtiinl⸗
Ni leiſan
NNantunenr
Nektinhtan.
gulenn

besenincvnnien
Aegnun abuun
ns, uktun
Nurhönein
imuemigind .
nmertlunn:.

engmnd

chtmndi 4
Piato

,El r ain

oOw 4TIO V M. 29
r. Cum nulla tanta ſit, aut excogitari poſ-
fit pœna, quin majorem promeruerit culpa
fubditorum: & iniqua futura ſit omnis etiam

maxima pœna,, utpote magnitudini culpæ

non adæquata., quid reſtat, niſi ut contraria
in nos via vindices? & - quo majus noſtrum
crimen eſt, eo magis animi tui ma gnitudi=
nem oſtendas?
z. Audiant tui & cæteræ nationes, te me-
morem recentis rebellionis & victorem, cum
de ſontibus pœnam exigere poſſes, non ta-
men debere te de ſupplicibus exigere cle-
menter judicaſſe, non indignos ira tua exiſti-
maſſe, & victis ignoſcendo clementiæ fama
potiùs, quàm jure tuo uti voluiſſe.
3. Hunc itaque cumulqm adde & felici⸗
tati rerum adverſus nos geſtarum & laudibus
tuis, ut cum nos viceris, tui potius quàm er-
roris noſtri inita ratione, viceris in ipſa vi-

ctoria teipſum, parto triplici triumpho, quo-

rum altero factum, ut peſſimorum oppreſſi
fint conatus, altero ut victi ac ſupplices, quĩ
primò extiterant contumaces, clementiæ
tuæ obſtricti, obligati, non poſſint non om-
nia impoſterum rebus tuis, fortunæque &
obſequii ſui debita deferre.
4. Vita, omnes fortunæ noſtræ ac opes.
quæ quia non uno jure tua jam feciſti. red⸗
dere jam potes, cæterùm & tuæ manſuetu-
B 6G dinie

3%d M. Z. B. JDE E.
dinis & gratitudinis noſtræ erunt monumen-
tum: quod ſi facias, impoſterum tanto plura
Pro tepræſtituri, quanto plura, quàm antea,
debituri ſunus. 2
5§. Imò ad poœnam jam exactam oculos
clementer Princeps convertat, ſatis graves ſe
jam dediſſe, non reſpectu maximi criminis

ſed reſpetu ſui, cum graviorespenas non

poſſint ſuſtinere; jacere ſe ſupplices ac pro-
ſtratos, victos, ex emptos ecorum numero, in-
ter quos fides gloria paulo ante Præ cæteris
cenſebantur. Puram ſibi feciſſe hactenus ja-
cturam videri tot opum, quæ fruſtra in rebel-
lionem impenſæ maximum & inſtar omnium
eſſe amiſiſſe gratiam Principis, quâ obtenta
omnia impetrare & reſtituere ſibi poſſint, &
exuti omnibus & deſtituti. Injectum itaque
ſibi eſſe æternum pudorem, ipſam Principis
clementiam, quam ſupplices nunc poſcunt &
magna fiducia ſperant, pPerpetuam futuram
criminis exprobrationem- cujus cogitatione
erecti perpetuèò tamen velint eluere eam ma-
culam, quâ obſequium hactenus Principi de-
bitum deturparint.
6. Imò non poſſe eſſe nunc ſeverum
Principem, non poſſe cogitare de pœna,
cùm nulla ſit culpa. Nam non proſtratos
tantum ſe eſſe, ſed & pœnitentes: Quid
utem penitentia aliud quàm iudieinen
. exili⸗

pondunt

imn

Omen won

Caaumohtn

I, non 6 en
1 Zcontlocen
, .
es wt dl
, winrlerekt
DnWinrlee
Pertum, glne
ielegslhieen

hen
men

Uine cninins
Imereniiie
litufeti
ID
(ugrslerinun
Uernmme
Neln
lumb ſelalin
Dymunn ie
mumintt ni
,
NAuiwn
ſnp zinan⸗
rni ang

den
Aerumtnn, D
1 ,B guun Z

enicnang
lr e

rumniainii
Nlneern

elnhigen⸗

eonumdunei.
lbank ecrti⸗
Kelkkecknnt,.

ukintninnk

ldl⸗
Mdinnamin
d, ucher
arlbipolin,
Heceniagr
Pnkkurhi
nmnepoltne
mhenunkumm.

öſſ cekirier

nt Monun .

r duetecum .

Gembiuthie

e nune beu
giune u,
on Pnſt
Atenes: Wi
un ulin

— —— —
„ — ——

O ÿ ATIO NUM. 31
exilium culgæ Quare igitur Princeps pœnæ
præferat ſeveritatem inſontes, in innoxios,
non quia non peccaverint, ſed quia nunc ſint
pœnitentes.
6CoONCLUSIO.
Omnem hujus ſupplicis orationis vim in-
doli & conſilio Principis ſe tranſcribere: cùm
autem illa ad manſuetudinem facta ſit à natu-
ra, non poſſe hic obliviſci inſtinétus natu-
ræ, & conſilio clementiæ, cum etiam bonos
magis poſſit addicere ac confirmare ſibi &
malos impellere & æſtimationem ſui & reve-
rentiam, quidni ex ejus præſcripto lenitatis

hig leges ſequeretur? finem dicendi ſe facere,
nondum tamen dixiſſe, cum eam de magni-

tudine criminis ſui & de magnitudine cle-
mentiæ principis conceperit opinionem, ut ei
nulla ſatis verbis poſſint reſpondere.
IDEA IX.
ua quis ſe arbitrium ſuorum nomine in pu-
blica gentium aut Principum contro-
verſia interponit
Exemplo ſit Italiæ nationum Legatus ad Sabinos
& Romanos miſſus motuum ſopiendorum &
Pprocurandæ pacis cuſa.
EXORDIUM.

MAi animorum motu, quæ inter Sa-

binos Romanoſque hoſtilia nuper agi
cœpta ſunt, cæteras Italiæ gentes accepiſſe,

B 7

32 M. Z. B. IDE-t
& vicini latiuſque haud dubic graſſaturi in-
cendii (niſi in tempore extinguatur) terrore

Italiæ paci, quæ in hauc diem uſque ſanctiſſi-
mè fuerit conſervata, quàm qui infringat pri-

mus, (licet cum una tantum gente vi armo-

rum commiſſus) cæteris omnibus ſive ex-
emplo, ſive terrore, ſive quod ſingulis innixa
ſit omnium cauſa, infceſta bella inferre vi-
deatur.

PROPOSITIO.

Non obſcuram ſibi aut incognitam cau-
ſam eſſe motus & ab utroque populo juſtiſſi-
mam proferri & commendari. Interim càm
ſupremi principes & populi ſui imperii extra
ſe aut ſupra ſe nullum agnoſcant ſolium
aliud aut tribunal, nec tamen in cauſa ſua
quiſquam debeat ſedere judex, haud ſemel
utiliter placuiſſe inter nationes, ut aliorum
ſive principum ſive populorum arbitrio non
tam deciſio controverſæ cauſæ, quæ difficil-
lima ſemper & plerumque belli eſt incita-
mentum, ſed ejus conſilii ratio permittere-
tur, qua utri que parti ſatisfieret, utriuſque Pa-
ec procurata: eam operam utiliſſimam her-
clé & nunc inprimis neceſſariam Iralos om-
nes & corum nomine ſe prolixiſſimè offerre,
CON

on

conſternatas metuiſſe ſuaviſſimæ illi totius

IA
(oN

3 leen, ni
ifriniuen
onclen ſaglin
ingten E.
manloſktlitß
iubenttumhl.
mmiun pnn
nhmg, &s
Alinurcthen,
B
Ptesahen.
daile Ctcelunmm
on ollt ,
1 Nonnnge,
iues, tal
Em con ſld urn
Ntweits kie
Ueſe vele un
Cdinpalen
Cüfentt, N
uancalſinleis r
ſuümm, Aunle
len hcie rl
aionn lie

1 ½

Aunn ent

uunline it

enlhhrtntil

. .
littiin

8 onndulaeer.

Potiigliimin
kliken,.
ITIO.

irpnim n.

Nleponlot

Nni Heinar
Uſüimmi en
Gnolm Nion
amen inetlrlu
er Aul od
Ones, A Müonn
Mun Adinio
Zõ
inmmiopnuint
ge, iihelr
nurillinnke⸗
üimlAne
ulintoken,

ORATIONVM. z3
CONFIRMATIO

1. Quibus melius arbitrium hoc permit-
terctur, quàm illis qui neutriu partis hoſtes-
utriſque interim amici ac fœderati „ & ſi ad

communem patriam attendatur, propinqui &

conſanguinei. Quâm nihilcommune habent
cum controverſa cauſa, tam omnia commu-
nia habent cum publica totius Italiæ pace. Sine
partium itaque ſtudio eos arbitrium partium
ſuſcepturos, & Sabinos pariter & Romanos
exiſtimare debere, hoc partium ſuarum eſſe
& curæ, ut his ipſis eorumque conſiliis omnis
ſides habeatur. ðð
2. Quippe nihil hoc arbitrio cujuſquam
cauiæ deceſlurum aut Majeſtati, quippe
non conſiderare ſe nunc velle aut Sabinos
aut Romanos, ut meritò vel immerito li-
tigantes, ſed tantùm ut litigantes, & qui-
dem cum ſuo utrinque damno & præjudi-
cio totius Italiæ litigantes, non conſide-
rare ſe velle aut læſos hactenus aut læden-
dos, ſed impoſterum ſe & alios, ſi ad bellum
conveniatur, m ximè læſuros. Itaque non
tam cauſam litis Fevocandam nunc efle ad
animum, quàm litem; ſcire enim ſe nemi-
nem facilé aggreſſurum ad iniquæ cauſæ
defenſionem. Interim ſi integris animis
adeſſe velint, ſe teſtaturum facile, nullam
tam

34 MZ.- h. Wrcbr
tam & quam aut gravem cauſam videri opor-

ſecuritatem ſit veniendum. R——*
3. Quid enim tandem ex his odiis & bel-
lis expectandum? Maltis ea ſumptibus geri &
ambigua fortuna, victos amiſſuros & cauſam
pariter & fortunam, victores ex bello bellum
accepturos, quos æ quis occulis aſpicere no.
lint ſui vicini, ut vi potius, quam æquitate
cauſæ ſuperiores: ſed & ſuos ſocios futuros
Sabinis, ſuos futuros Romanis, quod medius
ſidius quid aliud eſt quam commune incendi-
um totius Italiæ excitare, & infelicibus armis
involvere gentes, quæ animo & viribus pares,
beneficiis potius ſe invicem, quàm injuriis
cognoſcere deberent?
4. Sed & occaſioni invigilaturas exte-
ras gentes, quæ quam perpetuò imminent
occupandæ Italiæ libertati, tam haud un-
uam melius expeditisve ambitioſas ſpes
Aus poſſt explere, quam ſi factionibus do-
meſticis Itali diſtincti & inter clades ci-
vilium bellorum & victorias attriti, ut im-
belles erupturis & vacui occupationibus,
ut ſine fœdere denique ac ſocietate ſuo-
rum duriſſimo exterorum imperio & jugo
offerantur: Se igitur cogitarent, ac ſuos,

eEe

"tere, ob quam ad manus, & turbandam Italiæ

Rrmlau

& ſuorum eſſe mallent, quàm exterorum,

4 urs E
eumn

ſelemäl
K.
S Ei 11
unnonn „

esaunküfun

its cin

Cünsine hann

Smmeünet unnds

Ace ſietneli
ortet, in
DNouninouilul

Uumkhiihnubn
Wſoitgun

lclclupumſunn
Cwipoilencine
Cells, inenein

rbeloeremmum

Eöbir knbliſlee
rbreln aAenci
sinnccaniünan
Iemis, ingthn
igunigliet,
cNaiCoNdbtetten
mielir alareeh.
D

lus Hlage 4

Ddae OX ATIO VN
ſallanfitie, ne putantes, ne cauſam agere ſnam „ promo-
humn verent alienam.
„SFSF. Quin ſi rectè cogitarent, ad pacem om-
ai⸗ it nia prompriſſima in hac controverſia offerri.
mine, In hac ipſa cauſa litis non cauſam tantum,
Imain ſed ſedem & fiduciam ſupremæ amicitiæ &
akn individuæ cujuſdam ſocietatis repræſentari.
iiienn Sabinos inter Romanos ſues generos, Ro-
,Juni manos inter Sabinos ſuos ſoceros, jam ag-
ushigfmg noſcere ac pietate ideo æſtimare ac comple-
imin cti oportere. Enim verô ſi raptu in ſpem &
Gnmueite. finem matrimonii uſi ſunt Romani, cur præ-
Eitlinmg ſtirum ſibi ipſi megarent finem ? cur ad bel-
efibe lam potius quàm pacem raperentur? & cur

n,Gnu ubciſci raptum ſuarum Sabini conſtituerent?
co ipio idem crimen admiſſuri & repetituri
nelnmsen ſcelus, cui nunc iraſcerentur. Nam quid ex

end inmmm hoc bello eventurum aliud, niſi ut augeantur

OummIn. injuriæ & multiplicentur raptus, & i unius

eambitolse Partis æqua, alterius iniqua ſit cauſa, utraque
IAimh pars innocentiſſima reddatur & in his argu-
ie dass mentis, in quibus arbitrio conceſſus eſt lo-
Gaii,I Ccus quoties licet, ita expendendæ ſunt publi-
Urelignin carum controverſiarum cauſæ, ut pacis &
ie arnlcitiæ cauſas debere eſſe & poſſe intell,i
Inmun ti gantur. .
ime Ai 6. Quis autem finis temerè cœpti belli,.
lramm, ſi ſuas felicitate armorum ſibi reſtituant

36 M. Z. B. ID E-‿t
& recuperent Sabini, recuperatas violatas do-
mi ſine honore futuras & inglorias quæ jam
ut matres & legitimæ conjuges æſtimaren-
tur inter Romanos. Si Sabino autem fortuna
& imperio exuerint Romani, ſeipſos exuturos
& patrimonia eorum & hæreditates peſſum-
daturos. Quas ut ejuſdem tori & omnis for-
tunæ ſocias , quarum pignora & ſobolem ut
ſuam & imagines ſui amplecterentur, adeòè
ut quiſquis hic bellum geſturus ſit, indicturus
ſit ſibi, & victoria actura ſit cladem & ſimilis
victo futurus ſir, qui vicit. Imòò is ipſe qui
vicit, pro uno populo debellato ac victo, plu-
xes ſibi hoſtes ſit facturus. Gentes autem ſub⸗
Jugare, & victoria nonniſi cum damno poſſe
uti, ſubdere populum, nec tamen in obſequio
eum continere, & plures hoſtes provocare &
hominum & temporis & ſæpe imperii eſſe ja-
Kuram.
CONCLUSIO.

Innixé igitur omnes laborarent, quo
poſtpoſitis odii cauſis & interpretatione
pro cauſis amicitiæ acceptis, pacem Ita-
liæ hactenus inviolatam communi animo
eonſilioque impoſterum confirmarent. E-
nim verèò ſi gerant bellum, bellum quavis in

fortuna peflumdaturum fortunam utriuf-

due gentis. Vindicare injurias, amare,

N

ice, l

orun ßi
GAudlute 1
cmii alle hell
un Aiaai
uubo
Aun, utine
getan in
(iumimmenult
mrceen,hni
AUinenment in
n gtigsvande
en. Drbete 6
(üorumahon
Dl velin MWen
I, Nohtn ge

10
(igriunu)
Guunkllgon
nutzet
lunſb ſt mmel
alinmin
Crſnn l
nnt,
110
8 Junnn mini
un Aee e

D

n edifſe, affectus eſſe tantam hominum priva-

in torum. Reſpublica autem & Principatus ex

dinn
canen Ain
idiin Anhn
onſ
le
nnitnin
npbnnnglnlnt
ndnun

dbektngt,ilin
inſtclten sin .

iir of

Ebelnorticne

1, Gentettnen

niicunmIH
Ne lineni t
ralenwnael

texintnicli⸗
Mo.

1ore,

6 Gentanir

Gis, il 1
CON NO
corlunmm?
l
belluntms
Orroan U

3

bfuus HM
N,

—

oτATIO& υ. 17

ſola utilitate res ſuas metiri , quæ ſola eſſe

norma atque regula debebat omnium actio-
num Eſle hoc arbitrium totius Italiæ, quod

niſi ſequantur Sibini & Romani, cogendam
eſſe Italiam, ut ea velit, quæ ſeriò illata ſibi

nollent aut Sabini aut Romani. Eſſe hoc ar-

bitrium immortalium Deorum, qui ultores
& vindices futuri ſunt in eos, qui cauſam
belli interpretati ſint cas injurias, quæ ad co-
rum potiùs quam hoſtium ſpectant cogniti-
onem. Debere denique hoc efſſe arbitrium

Sabi orum & Romanorum, niſi fortunæ ſuæ

oblat: velint adverſa, quæ majora ſint ea

noxàâà, propter quam nunc temeré commit-

tuntur.
IDEA X.
Quà quis apud Prineipem ſuum irritæ, &
qua nihil profectum eſt Legario
nis eventum exponit.
Exemplo ſit Arondellus in Anglia Comes, qus
poſi Palatinorum Principis cauſam fruſtra
spud Cæſarem actam Legationis ſus rationes
exponit. G
EXORDIUM.
I quanta animi promptitudine imperis
tua excepta, Rex Augaſtiſſime, quan-
taque in iis cxequendis fide ac tonſtanri
. uN

28 M. Z. F. W Eet
ſum verſatus, tanta vel æquitatis cauſæ, vel
authoritatis tuæ ratio Caſiri & Germanici
Imperii Principibus fuiſſet, poſſem profectò
hodie curam non tantum meam & indaſtri-
am, ſed eventum quoque rei pulcherrimæ
Majeſtati Tuæ probare Quod cum per homi-
nuin ſive temporum non licuerit iniquitatem,
per me non ſtetiſſe quò minus licuerit, ut in-
telligas, intereſt & conſiliorum tuorum, quæ
alia tibi ſuppetunt, quibus æquiſſima deſideria
tua poſſis explere, & innocentiæ meæ, ne de ea
conceptæ apud te opinioni quidquam detra-
hat contumacia adverſorum, qui rebus tuis &
authoritate tua mihi gerenti eas, obſtitéte.
PROPOSITIO.
Bre iter ſeriem, caſus, eventa legationis Ca-
Jaris, & eorum qui aà conſiliis Seæſari, tergiver-
Jationes, dilationes, iniqua conſilia, aliaque poſtu-
latis objecta complectatur.
. CONFIRMATIO.
Ommia ea conrineat, quibus Regi quàm irri.
tum legationis e ventum non bene accipienti;

tam legatus ſe ei ſuamque operam maximè va

lent approbare; agitur enim his potiſſimlem
legati cauſa, quare &- pracipua rationum, qui-
bus uſas eſt momenta magno ardore hic ei repe-
tenda ſunt, ex quo intelligatur, in iis exponendis
animi cententione apud Caſarem eſſe ver-
atum.

1. Ego

0141
“ oe 4
teion lrtn
geeolleſelin
tur ni 4
cuieNd .
miatitnr
colionntuorun
,,AAegeid
ſeiölticebeint
1 udnmg
aurnreenin cor

euione enlll,er

enretunſhnun

Aumiunetaſn⸗

:. Quid eim
In f Als ddni
um Nirivnm

Eelinno? gl g

ndun guniüne
in elt Un
alun mtig
ommn ſont ſe
MIntmun Acen
AAlur non moel
EAinocenetun
tellonis nr i
u elnen,

nan i⸗

D ONATYIONVA. z

Alrn
tib 1. Ego verò quoties ad animum meum
ne revoco, quæ mihi in Germania gerenti tua
ren il hegotia evenére, non poſſlum non tacité, &
RK nunc te coram hujus Imperii ſanctiſſimam
e zquitatem & ſub eo noſtram felicitatem in-

lanmin. primiis celebrare, cum quidem illa fiat, ut de
en conſiliorum tuorum integritate non tui tan-
unenn tuùm, ſed & exteri omnes Principes populique
unm u meritò ſibi debeant gratulari: cum etiam illa
Gefnd fiat, ut aliorum quoque inuocentiæ cauſam
nnNeH agas, præſertim eorum, qui ſanguinis tui do-
tuiigungn minatione exuti, exules, extorres ſpem om-
ungIui nem rerum ſuarum in ſola Majeſtatis Tuæ
ania, Gli benignitate repoſuerint. L
IIN 2. Quid enim æquius aut à te poſtulari
naif aut ab aliis admitti poterat aut debebat,
e, ein quam Palatinorum Principum in integrum
icek, reſtitutio ? qui quidquid in Patrem jam de-
functum graviſſimorum tandem criminum
III0. fingi poteſt, infantes innocentes, non tam
gn cauſam patris „ quàâm ejecti miſerrimam
NNG&ι fortunam ſunt ſecuti. Subibat itaque ani-
Grm unNH mum tuum, & cenſilia hujus legationis im-
Nn H/W pellabar non modè innocentiæ cogitatio,
uiâ“ ſed innocentiæ tuorum, quibus negare in-
GrrelitH terceſſionis tuæ vim ac authoritatem non
, nütili debebas, cum eam, quæ animi tui judiciique
6Crn eſt rectitudo, aliorum Principum afflictis
imme-

40 M. Z. B. WE.- g

