"um dpud Hebros ſrutularam fuiſſe,
icamque veſtem elypeatam⸗ eo quod
Ohypei acu picti in ea ſuerint, & in cly-

beis ſingulis ſingula Majorum imagines.

Hinc Sponſa Majoribus ſuis induta ad
Sponſum ducebatur.
Ex verlena & koribus neltebet olim
onſa Corollam, eamque ſub amiculo ad
verum deferebat, & ha torolle quando
** variis floribus erant connexa, apella-
bentur Pancarpiæ. Teſt, Pompe:j. lib. 5.
AIn

Servius
Tull.

Veſtis im-
mortalita-
t1s.

Hieronym.
de Hebræ-
orum veſte

clypeata.

In Bæetia.

Luſitani.

Græei ha-
ſta caput
om. Spon-
æ.

21% Arti Orktorig.
In Bœotis Spenſam asbaragine cors-
nant: 4lt ait plutarchus, de connublio. Fit
antem id ad ſignificaænanm urbanam, ja-
eundamgqne Viza Societatem, Nam abe-
rggar, ut dicitur, fundit ſuavem fruétum
cx ſpina aſperrima.
Apsd Lsſitanos Solis roſis debebant
Ae ſer:s ſponſalitia. Strabo l. .
Asua Graces caput ponſa, haſta glia⸗
diataris comebaasr „ & crines diſcri-
minabantur, ſed haſts hac nuliusm As-
unit ckput wortui tetigiſſe. Ejus rei Pln-
tzarchus. In Quæſt. Rom. num. 87. dat
eriplicæm cauſſam: Privs, Ut mone-

renrur nuptæ. quæ bellicoſis viris jun-

Flammeil.

gerentur, ideo illas debere à luxu &
mollitie alienas ſunplici ornatu uti,
Secunda. Ut innueretur hoc ſolo ferro
Conjugium diſciſſum iri. TLertis, quis
Pleraque ad Nuprtiss pertinentia ad Ju-
nonem geferuntur: Junoni autem ſacta
habetur haſta & plerumque cjus ſtatuæ
haſtis nitebantur. Qunaream dat Alexan-
der ab Alexandro. In Genis! dic. Opi-
nari inquit, licet quaſi ſottes ea de caui-

ſa viros genitiram ſe ſponſi diciplisæ

faterctur.
Flammeo etiam caput egebat, de-
Peudebatzautcm ita ut vultum tegetet,

7

nl,
umn Mi
t. ik⸗
Hnm ,

Ge MeN,
Aejelmraun itet

0.

Ira
iuem.,

eghbangen

SOGlNdNe

MCoCNAiMn.
Nenunkun
Arns olde
(rch

Srremn. Neenfthn
9

Iet Myae (V.

umn Nn , 15. fiod afl uere
Flaminis vxor, cui nen licebat divortkir

lueniiin

Ar leler

. 4
hefi hgzri⸗
oinl iin⸗
afr bie nalani⸗
riſle. Hyeniſk⸗

hom mn:

Pyng, Ulue-
rbelicolgring
lucrber :ImI
õ
Eenn hoeſinen
eini

.

lmimia

amſhcuiu
l

lGau dH

bnsal

onn dc⸗
guczit 14

nh,

Faxs H. Cap. V. Q uſt. I. 241

Erar zupem late? coloris-Ovid. l. 4. Fa-

Kkor. Caufſla à Feſtotib. cap.6. datur:
Flammeoinquit, amicitut nubens boni
ominis cauflæ: quod aflidue co uteretur

Kacere. Idem mos fuit apud Spartanos &
giärns Naktones, ur prudentes oras pu-
elæ, veltotam faciem vel dimidiam ve-
larent.
Oingulo cingebatur Romana Sgonſa
cx Ovis lana contcxto, quod Herculano
nodo cinctum erat. Inde Junoni natum
nomen ut Cincdlea diteretur. PFeſt.l. 8.
thenis in uſu erat. ut Sponſi caput
Caricis & palmarum fructibus infper-

Zeretur. Idem fiebat ſegvis novitiis, qui

Prime domum Dominorum ingredie-
bantur.-Alex. ab Alex. zib.2. c.5.
Ornabantur Sponſæ monili, & tune
exſecrabantur monilæ filiæ Martis, quod
fingebatur adeo infauſtum eſſe geſtan-

Dvibus vel diſcordiam Conjugum, vel

aliquem interitum infolitum portende-

xet. Na? alis Comes.

Sponfſi & Sponſæ ſolebant coronari
fere apud omnes gentes: Sic enim Ter-
ruiam as, inquit, de coron. mil. cap. 13.
rorosant & niptis Sponſos. Hic mibs
manavit ab Adam qni Evam gramine
Hidiſſumo dicitur coronalle, quando
= L eam

Romank

Athenæ.

Monke.

Coronan-
tur Sponlſ.

Adam pri=
mus coro-

navit E

vam gra-
Ilne.

Apud Co-

Os & Spar-

ktan.

Anglorum
mOS.

Nubendi
modus a-
PU 4 Ro-
man.
Ignem &
qua tan-
gebanf.

242 Artis Oratorie

zam Deus ſe adduxit. Ceronz iſtæ e-

Tant Pprius & floribus tetræ poſtea etiam

aureæ. Et inde natum ut Szenſæ Regi-
na, Sponſi Reges vocarentur. Et in Sacris

literis vox Hebræa,quæ eſt axor dicitur
etiam Reginn. Bene ergo dixit Chryſoſto-
mus: Cuilibet viro Regnum ejus eſt Con-
innx. Moyſ. Bercepha Syrus lib. de Pa-
Tad. C. 2 8.
Apad Coos Sponſt is Sponſalia iaire.
ras muliebri veſte induitur. Plutarchus
in Lycur.
Apus Spartanos vero, Sponſa capite ra-
Jo in inadumento Virili ad Sponſum dedu-
3ztur.
In Anglia ponſa corona ſpines redi-
witur & mann alinm gerere debet. Pol.
Virg. l.c. 4. de rei Invent.

MODUS NUBENDI.

ApudRomanbs ignem &0 Aguam in lis
mine apitſitam ambo rangere jubeban-
ur,qun etiam novns nüpts aſber gebatur:
quaſi eo fædere aterno nexu eſſent capu⸗
lin. Varro l. 4. de ling. Cauſſam dar Fe-
Ita, Pompajms; lib. 1. Aqus & igni inter-
dici ſolet, ĩ inquit, 4 dasmnatu: conera azci-
vin⸗ ntnifte vi- deliçet gatin ha dus res hu⸗=

Kin 2

— — ———

uc Cote
4

mill⸗
0hs tn
lare lnl
G

un innd

a
W liſngid
(Mislb kior

elols zelli

lnu
nnn geuliien
Nonugetn ere

Ka n

iki ernr
unk el
rpe
grli
ec lin
S
AuCiu
arlluinii
n EC
nlgnle Wyer⸗
Aauken

ſ
n M
iler

0grni
n anmr ih,
Wirerehaleiei

tun r Gitſelg.

nenn Ninſac,
relgen,den
Napl, yſtr
lariniugf.
htuld d.

aeeg ua ner.

iniutsr Mate

verd n, tpfmn⸗
õ

emma mis.

Par: I. Cap. F. Quaſt. Ik. 24
mand itan maxise continens, Clarius
Plutarchus, in quæſt. Rom. gnizinquit,
luſtrat, qun bPurgat Aecet autem qez
nubit putitatem & ouſtztnopeats ſerva-
re.
AAlexander Magnas niore patrio pa-

noeom diviſam gladw cnun Spsnſa libavit,

Curtius lib. s. Hoc cnim erat a2pud Ma-
cedones Sançtiſſuni Matrimonii ſig-
num.
Abpus Galaras üänituri connabinen ex
koxens pocala bebebant. Plutarch. lib. 8.

Romulss in exeommunicatione banis

On. Halic. Iib. z.
Apud Latinos Sponſus & Sponſa a-

. 11.,r .l
gerent N. A
ment.

SWNWI.

Een ln
ul olitt Ni
nusti ,
nr Culnlihe
uld
miautiii
ise
4 1

N.
*

micti vitta purpurea: candide colere di-
ſtincta aut veſte verſicolore jugumn
ſubibant: unde Juno Jugalis dicta eſt;
Virgilkn: Iib. Encid. Junoni ante omnes
cui vincla jugalia curæ.
Perſæ & Medi inibant Matrimevintn
dexteri, datis. Arrian. lib. 3.
Abud Gallos ſignain eleczi mariti eras
Aas Manibis dediſſe. Juſt. l. 4. .
Apud Maſſilienſes cui Sponſa Phia-
lam impletam porrexiſter, ei nabebat.
Athenkuy l. 4: 6A 5. I2.
Abpud Gothos quando Qacerdos bene-
um annulum porrigit, aditante
L. 2 imein-

aovæ aug-
tæ.

Apud Ma-
ced.

Apud Gala-
tas, Romu-

agus dicitur miviſe mätrimoniszw,, Di-

Juno juga⸗
lis

1
Perſæ &
Medi.
Galli.
Maſſa.

Gothi.

An gli.

Megaren-
Les.

Jacrificia.

Tetruſ.

Eræc.

Bootli.

244 Artis Orarorig. .
impingunt colaphos Sponfis. Olaus vay.
Apud Anglos Sponſa à Sacerdote be-
nedicta incipit in templo bibere, ſponſo
& reliquis idemfacicntibus. Pol Törg. 1. 1.
C. .
Mcgarenſes Sponſum cum Sponia
copulari, coſdem à Templi veſtibulo
uſque ad Altare pugnis concutiebam=
Binetus. Indicantes neminem ad gau-
dia pervenire, niſi per toleranziamad-
verſorum.

SACRITFICIA
NUPTIIALIA.

Apuò Hetruſees in cenjunctinne nup-
tiali porcam inambulabant. Alex. ab A-
Lewand. .
Apud Græcos in Epithalamio Deos
præſides nuptiarum invocabant, videli-
cet, Jovem adultum Junenem adultam
Diauam ſuadelam. Elatar. in quaſt. Gra-
ga'l. I. cx.
Apud Bœotios & Locros nihil erat
in Sponſalibus firmum, niſi Sponſus &
Sponſa in Ara Eccleſiæ Virgint dicata
prius libarent. Plutar, in Ar:ſtide. Dum
nuberent invocabatur Deus Zugatinni:
Dum Nupta domum duccretur. Des
Domi-

mn
Donidnn:
eumuonn
Uabotl
uinenciun
l: u
Mrtu mi

pie. Mrlc

irinzdrtlt

MNNI

er

Ummiunzti

1 44
ſiemtem ..
AEehanen.

s 1drrert
d 2

Ct lunelut 4

1

. Pars T. CAp. V. Duaſt. II. 24 5†
dponi oH Domiduchs: ut domi cſiet, Domicitius
ut cum viro maneret, Materna: cum.

4
nui Kettork, peſtes ungerentur, gQano Unxia. Fortunz
bbere ſon Erat Romæ Te'mplum Fortunæ milie: muliebr-

bus li bris in memoriam Veturiæ & Volumnizg
decdicatum, id eſt, Matris & Dxoris Co-
im an oh riolani: cum dedicarerur ei Simula-
Nemnlzecbux crum, auditæ bis ſunt vaccs Ræ Rite
Gnin natchia pee Matrong, Viiſtis, & iri dedicaſtis.
rmikn d. Valer. Max. l. cap. 8. num. 4. lib. 8. Ad-
etltamna dit Dion: Halicarnaſleus, quod moni-
iu primæ dacerdotis ſit inſtitutum, quod
Gmulacrum folæ novæ nuptæ corona-

NuI kate
nhincarnt⸗ MODUS DEDUCENLDI
Darr 4n . Sponſam.

Komani non patiumrur miptam tran-
ſgendete limitem, ſed ſublata tranſpor-
tatus à pronubis. Hujus rei tres zauſtas

Hihähmi e
Awocubu N

arhAhm k2 uſlas
l R dat Plutarchus in qnæſt. Rom. num. 1 5-.
Ne Prima, quia in raptu non ultro intrave-
lodht Wen runt mulieres Domus: ſed illatæ ſunt ur
LocGd

Livius lib. ſecundo. Secunda quia videri
finuan volunt, non volentes, ſed ſignum eſt eas
3 n exire ctiam deomumque relinquere non Romani.
1/, . debere, niſrvi ejiciantur, ſicut vi intro-
puſ⸗ ducuntun Nam etiam in Bwotia im

„ N
guccten au;

„C,nd
1 Aol

Qazus
Caja:

Romana
Sponlſa.

246 Artis Ormoria.

nuptiis axem plaufſtri ante fores eembu-
runt; ſignifcantes Sponſæ hic jam ma-
nendum eſie, ſublate avchendi inſtru-
mento. Quar tam cauſlam ſubjungit Ci-
rero de clatis Oratoribus, ubi de & ipionie
familia dicit, ex guarum familiarium
sonjnnéà tome, gloriam flirpis in ansgim da-
mum vel in unam arborein inſeri Hoc
itur modo illuminatur Sponlſa ſeu in
Umen infertur alienæ familiæ, ut ibi, no-
men ſuum deponat novumque Sponf
induat.
Sponſa ineroiens domum Sponfi debuit
dicere abi tu Cajus ego Caja. Qujus xei
duas dat cauſtas Plutarchus: Prim, quis
Stonſs hac conastione intrat, dt barti-
seps amninm rerne: & Gubernzetionis f-
at: Itaque hæc verba hoc ſignificant,

ubitu Dominus cris & pater:amilias 3

ego Domina cro & materfamilias. Se-
cundo, quia Caja Larquinii priſei Regis
Uxor optima lanifica fuit: ideo inttitu-
tum ut novs nüpta Mariti Zanuam in-
terrogata quomado vocxaretur. Cajam ſe
eſſe dicexet. .
Romana Sponſa domo ingreſſa ihat
Prerxedente Libieine, & es qui anebat
MHymenaum, colum ſecum ferens & fu-
Ium cum ſiamine. Canebatur autem ſic:
Hymen.

m.10
r
yn ienn
ellie N.
Inyveu N
un lud
Gunr enhnuist
Crutenunn,
lpusarrodle
l.

Uleſtmn
en, gickehen
un ſel e iudl
Venbriche.
Pur Amrttmn
rabbur dete⸗
aun Ai,
ipſmnu i han
ii r, NAerA/

1

( dr igzuß.

ſerandanute

/

ei Pars. II. Cap. V. Quaſt. II. 2147
küimtrittgeatce Hymen.6Hymenae: Hymen. Ades 6Hy- Hymenæ
ſhanleätenn menae Eymen. Ficbat autem in grati- us Deaus
wonetengiiin am Hymenzi Dei nuptiarum, qui à Gra-

NY
abniengi cis pariter & Latinis colebatur, & pin- Käupt.
udtitet ebatur coronatus floribus & Amaraco
zuarenm ſemiimtin Hexira facem tenens, ſiniſtra ldammeum
minzunue, in pedibus croceos ſoccos habens. Valer.
numminimn Alax. Pueri u-
duum, othlad Apud eoſdem ducebant Sponſam duo Kores
nefimile ritir⸗ pueri „qui ex eodem patre & matre ſunt Sponſ. 2
NIm r he nari, ſen t Feſtas ait) quorum uterque
parens in vivis eſſer. tertius autem præ- Faces.

AUnm hef ill ibat, & præferebat facem ex ſpina alba;
Fax vero hac dicebatur Prælux: & ra-

,Ce,. Cl . 66
liebatur ab Amizis, ne forte illam cito

reuli i; . eil
Aime, ,.⅝. er. ferret in ſepulchrnm ut ibs c elu-
Gdenef eletur, 7u αdιον„ aνâιDνι . Plutar-
ehekoelenkeu, chus dicit in quæſt. Rom, quod quin-
BAnnd, dauepr- fereb antur faces, & dat cauſſam

quia impar numerus diffundi parner
non poſſit; ꝗà inariuns vero maxime con-
gruit Nuptiis Nam ternarias primus eſt
deimparibus: binarius primus de pari-

lrpen i ln

,dit n .

Nnn Nhn .
len bus: ex his tanquam mare & Kœmina
7 naſcitur quinarius. .
8 10 ſa Græci.
r Apud Græcos medio in curru Sponſa
N

a locabatur: comitabatur eam Sponſus &
efai, adfinis aliquis neceſſarius, qui Paro-
chus diccbatur co quod pedibus iret.

1 ANM.
mt Rodig.l. 4.c. 15.

L 4 Mo-

2

248 Arti Orstorta.
Morem fuiſe apud eoſsem fertur, ur
Sponfam in viri domum euntem pner
Spina & glande querna obſirs præcede-
ret: & caniſtrum panis præferens cla-
mares Eff egi wslum, inveni bonum.
Roman. Apud Romauos Sponſa in domum
Sponſi deducta in gyrum vertebatur:
cauſſlam dar, ne ſcilicet viam ſciret ad
paternas ædes. Teragquellus.

MODUS DISPONEND £

Domus, quam Nubpts ingre-
diebatur.

Janna eingebatur lana apud Roma-
nos & lauro exornabatur. Sponſa vero
ingrediens, poſtes vitis laneis attingebat,
& oleo veladipe ſuillo vel lupina mungi

Roman. jubebat: ne quid pernigioſa peſtis irri-
peret. Plinius l. 28.6. 9. Et ab Had unctio-
Uxor 78 ne quam novæ nuptæ faciebant, dicit
ꝗuaſi Uxor Servius dictas uxores qu ſi un xores.

1

Alii felle nigri canis ſuſfitum facie-
bant, alii in villarum foribus ponebant
Fel roſtrum lupi, ne quid periret aur faſci-
naretur, alii caput Draconis limini ſubji-
Roſtr. lupi. ciebant. Alex. ab Alex. Horat lib. Sat. 88.
Caput Plin.la9. ap. 4.
Drac. Ali

ot 1
us Ne
Kfondins

WX
Folkagfn
GSlle
eg lr
Cnel meel
Mlis de ⸗
lihluiit
Nun Mll
u
uün nt m
unrttag
mmd
ſ⸗ Mtn

— —— àZJ

. .

1

Pw; II. Cap. P Qaſt. I. 24 .

umn: 4
Mialtenin, Alii Srellam miarinam vulpino fan- Stellk.
n een guine illarum, ne quid periculis aut 2
ichlen rrat noxæ foret, defigebant. Aex ab Al.
gunerraſetenc ſocus accendebatur aà Sponſa & de-
minminmn Foſito in uno nummo, in ſignum cultus

Porhidoon Lariutn, pluribus ornabatur corollis:
nmn uncdee. dium vero fores exornabatur flori-

lrnunſc , bus & frondibus. Varro.

4

. = Cibus.
CIBUS NUBENTIUM.
NNN — gceus
Sponſis apponebatur papaveris ſuc-
Mmenpt cus lacte & mesle dilutus Ovidias l. 4. Tap 6 Veis
un. Arpud Perſas malum edebatur aut Perliæ
cameli medulla, nec licebat alieno cihe Malum.
Ne veſci ce dic. Faſftor Strabo. Thymi-
imm HonI n Babylonii & Arabes thymiama gu- iD.
lrsee ſtabanr. Herad. lib. 1. Cdom-
Unn Hyiumg Ex. Solonis inſtituto malum Gydo- Ur ma-
hie nium epulis nuptialibus adhibebatur. lnm Re-
1, ühtndtr. Plutarohus. Potla.
z, H Reportia apnd novum maritum po⸗
i guni, ſtridie nuptiarum dabantur, & nunc
ins hunkir jam Sponſa Dominam agebat: elavis
mlhen ad hæc ci tunc porrigebatur. Apoll.l.-5.
Uperletn 4 Ritus Nubendi. Ritus .
roram Cimbri in more habebant ut ipſo nu- Cimbri.

arum die, poſtquam inter propinquos

e ANN j
de matrimonio convenerat: — L

4 ungues ſibi demeret, ponſæque præſeg-
L 5 mina
.

Teuto-⸗
XcS.

Armenii

Elarnkæ

230 Artis Oratorig.
mina mitteret & Sponſa viciſſim Spon-

ſo;quæ ſi invicem accepiſem, mox pro
juſtis conjugibus habebantur, Guevarra
in Horol. Princip.
Tentonum ritu ſponſas. ſpenſa &.
Penſa ponſi caput radebat, quod ſima!
mque uterque conſenſu mut uo Fec Mnt,
nuptiat celebrabans. Iderm
Ameniis Lexr fnit kt Ponſus dex-
tram aurem ponſa, ſponſa vero Sonſi
purem ſiniſt ram rumperet, quo facto &
illa 5. iluss cenjngem, && elle z huius
waritum teſtaburur, Idemn.
Elamizis olemne Piik, et onſs Kigi-
zans Annilarem. „ Pon, s pungerst, g*
ſaongninem inde manantem ſigerer, &

Ponſa itidem igie um annularem ſpon-

S pungeret, & ſi ſ mul atqxe ſanguinem
deer aherius digitis iager, comuger
erani Idenx,

Nuamida havuerunt in more, at Son-

ſuss in terram, ueret, idemqwe ibenſa
faceret,; lutoque ex anzboram ſutis
Semperato mox ſponſus ſponſæ« y ipſa
Konſi frontem ilineret, & ſac lut um al-
ter trinque illitum, contracti conjugti
Egnnm erant. Idem.
Daci Nuptias celebrarnri, eertum in

Lenm Sponſum Sponſamque devehebant

2"o enm eenveniſſent; oponſvs no-
vnm

y 30
H mngal
Ne t , 9 ;
, mmmn,
r ei /

nig len
d Dnno

Dnn ſmmlin

u ick, Dame
hollr zut enne
Aſpolrnſt
er 8 Ekaur
ehenn n en
yid Ihncs
rlllno anen
elemn fortioon
Ppüüiſnüfer

(leir etier

Cetonorun ker

al ialtß
unnimedul!
m nle, 4

Murmoni
Tentmihne
Uinele nite
lnkheur 4
ilane 4
n nghn
et hnki
i un! ln
l6

DOH Pars NH. Cap. V. Quaſt. II. 21

anin . vum nomen Sponſa quod libuerat, item-
Kecn nor que Sponſa Sponlo viciſim imponebant:
Grun qne nominum impoſito, ſi ab utroque
rata habestur, ſignum erst contracti
zae m, 5 conjagy Idem.

11/6 . ⸗ —„. .
ntis tuln Apud Pannonas Nuptiartun initio Pañonæ
lnce, Denm familiarum, quem Larcm voca-
n. n. bant, id eſt, Deum domeſticum, ſponſus

e. Sponſæ ex argemto faétü, itemq; ſpon-
n ſa ſponſo Deum ſuum argenteum mit-
metn rebat, & poſtquam alterius Deum alter
m N5, acceperat: jam conjuges erant. Idem
r Nen. Apud Thraces nova nupta ferramentoe Thraces.
AN ſbtiliſſimo candente, quendam cara-
erem fronti novimariti inurebat ſpon-
Gremn 5 fus viciſſim in fronte Sponiæ, quibue
nnie“, cauteriis notari cenjuges habebanrur: „.
en Idem. Auucyond
n ihß ani „Sicyoniorum lex nuptialis fuit, ut
ſponſus ſponſæ & ſponſa ſponſo calce-
NHSGEe um mittcret; quod ſi alter alterius calce-
„, Nrdee urm accepiſſet, ſignum erat contracti
amirm n Matrimomi. Idem
ee Tarentini in more habebant ut nup-

Taren-
UNR

6„ν mri menſæ accumberent. & ſponſus Inl.
„mmf l ſponſo & ſponſa viciflim ſponſi manu
D ingeſta comederet; qod ſi per incuriam
eime aliquis eorum propria manu in os inge-
ℳ reret cibum, nec firmum, aec ratum
⸗ erat conjugium. Idem. .
L ⁶ Scyihis

;

Krrythæ.

Oyti la-
borioſa
Conjunx.

Ejus
Symbo-
lum.

+ gypti⸗
Orum

Torques

252 Artie Oratonrid,
Scythis lex erat, ut quemadmodum
noſtro ævo matrimonium inituri ma-

nus dant & accipiunt, ita pedibus ſpon-

ſus ſponſæ pedes, genua genibus, mani-
bus manus, cubitos cubitus, capite ca-

pur tangeret; & tandem poſtquam in-

ter ſe complexi erant, ſatis confirma-
tum habebatur matrinoninm. Igem.

SYMBOLA NUPTIALIA.

Cyro Regi ſpectaculo ſe oblectanti

in Scenam produxerunt tres fratres ſo-
rorem Columnentem, Egqunm ada-
quantem; & Amphoram cum aqua
Miranti Regi virginem, & quæz fit
uzrenti, fratres relponderunt ſorerem
uam eſſe. Placuiz Regi tam laborioſa
virg eamque in uxorem dacit, Hæc jam
Regina facta in ſua corona infeulpi for-
micam & apem Syinbolum ſui laberis
cum lemmate; HOC EXSTO.
QDOD GESTO in tumba vero
ſui excidi curavir Colaum, Amphoram,
Equnm. Idem
gyptij ornabant filias (uas etiam
pauperimas torquibus: & ab alis pro
torquibus filiæ ſtirpem erogant. in his
tzorquius fguræ erant ſex: Prima,
TURTUR. cum lemmate, §I G
5O0OLA. Serunds. COLIMBA.
Ssem

eil⸗
Ap Hunuiß
1llbies
1
nnt, 14
AAr A, I
nl n 1
KTYAUTD
aſna e
EAnn phj
Plns 1
xe plehlin
(eurn mn
edwnt
Utumponmn
CNn elehe
Ulnt e Yn
n e
1 ynint⸗
Z
awngn, u
hu mmnne
m konn
uce ietien
lmizgi

—

iteni

Tenunaln

Ears I. Cap. V. Quaſt. I. 245
cux lemmate; SI C CA STA. Tertia

in in A QUÜI LAcum lemmare 8ICPROM-
müieg. PT 4. Quarta. CICO NIA, cum lem-
Fugendm mwate, S1 CPIA. Quinta. N OCTUA
abg ne cum Lemmate, SICVIGIL. Sexta,
n uni. ALAUDACm lemmate; S IC SA N-
n ü nn CTAAUIDEVOTA.
Aun. Nen Pauſanias inqiit, trata virginem
ut Fulvia Porphyriten Porphyrites ve-
WIIIe. r lapis eſt, in quo quidquid vis ſcul--
eclolehen pere poſſis. Fal via ergo ſculpſit in illo
Went uh e virginem ſuper teſtudine ſtantem: à
ctem Mun . patribus duos ferpeiftes. in dextera
Amom anmn manum pomum ſtellarum: levà corni-
Ugnen Mee culazm pellebat: ex eapite creſcebat
Grlocenm idn palma Hoe Smbholum Virginis eſt. in
er tn t teſtudine ſtat, ut ſciat Virgini conveni-
unn ha Hertn re: graviter & trade moveri, Serpentes
ucaon Malef aà lateribus ſingnificant: i ſit Sapiens &
Ginden Ae circumſpecta ubique. Pomunz ſtella-
HOC INe tam notat, nt Cœlum habeat in ope-

TO n

Cen ie

ct en

iis vitam ſiiam ornet. Corniculum pel-
lit, non ſit garrula & litigioſa, Pal-
ma creſeit er cafite, quia virgo vinceiye

gbis Kibun

Hyen ergni
in e.

debet virtute ſua omnes pravas cogita-
tionss & deſideria.
lobannes quidam Dux Mediolanen-
ſi: Leonera Sponlæ duos annulos mißt,
I. 2 i

Porphy-
xites

Virginis
Symbol.

tibus manuum, & virrutibus velut ſtel-

Dux
Me diol,

Sponſæ
Annulũ
mittit:
remittit
ila Lan-
ces au-
reas.

Atheni
enſes fe-
ſtum
Amoris
celebr.

Amici

Pictura,

14 Artis Oratorig.
in quorum ſingulis, ſingula gemina e-
rant pratioſiſſima. In gemmarum ana
ſeriptiim erat A V E, in Scunda ACE,
id eſt, Saluto te & rogo ut facias hoc
quod faciendum promiſiſti. Leonorn
hac remiſit tale bierogiyphicune: duas

lances zurens & in an sà Verbiem EX-

PENDI. in alterz verkizm APPEN-
DI poſuit, id eſt, conſideravi hoc quod
Petis & ad pectus meum appendi ſeu
admiſi. Plantina.
Athenienſes Fingulis mnis feſtum A-
moris celebrabant. in quo mutuag cari-
zatis Symabuln depicta exponebant, &
Pecialiter Amorem ivvicem aut con-
ciliabant aut redintegrabant, Alij ergo
Geminos.! alij Caſtorem er Pollucem:
aly alia charitatis Simbola promebant.
Tympius. .
Antiqui ſcite admodum ac perbelle
amici figuram deſcripsére. Petrus Re-
nfae lib. de privilegiis. Pingebat in-
ſignis formæ Adoleſcentem, capite nu-
datum, birſuta veſte indutum, in cu-
jus hiwbris ſcriptums erat: VITA
ET MORS, In fronte HYEMS
T £ÆSTAS; habebhat latus ſque
sa Cor apertum, ubi hac aures verba
legebantar PROPE ET LON-
6E, Hæc autem omnia, inſignia
quæ-

let
Nuln une
Nid M
ea tne,e
D mmin E
Aleut Cibet G
Mulkan N Nd
an de nguin
Fülkmmn mman
CerIIt
fſun hmnun
eu unninhe
her marad
cur ter h i
Me l,
Glok minmit e
unrene len

“ Minen

llen ſcͤ
Mlleſenn li
1niegin
Netn m,
Hſalrn
1 1
lnkinng
mnliin n in
Wn
eiſc ul
nhn aline
lini

10ammi
1 ſeu
tu emm,
5 lnncin ,
an.
5, ennc, 40h.
ed fcig 0.
„. 4

l Lenn,

1, ,

ruln, c
und imten CX.
inhen AYNN.

lan Uorge
enn pd

miſiinn ,
ei, nutal ni
õ
en iinen ℳte⸗
iugrdhen, Aen
Fym s
Gnhhh rncif ,

tnodin u ed
ipee enh
pr Mngtrr.
ſemm,
G niei ii
ir IUI
1fem: H lun
ſekrler MNAi,
Hur wA
ET
homtin
u⸗

osgr,II. Cab v. Queß II. 2
quædam documenta præmonſtrabant.
Quid atas viridas quod vera amicitia
vireſcat ſemper, tempore ſeneſcarnul-

16 Quid viloſs veſtis adumbrat? quod

ſidelis amicus debear eflc paratus
toleranda quælibet ardua pro Amico-
Detectur caput indicat, atmnicum nun-
quam eſſe negandum. Larus apertum
quich innuir amicum eſſe diligendum.
non ore tamtum ſed corde & opere. In
fronte Hyems & atas, quia verus A-
micus tam in proſperis quam in adver-

ſis leges amicitiæ conſervat. Circa Cor

erant hæc duo verba literis aureis exa-

rata Prope & Eonge: hinc deduciturx

quod viri amici etiam abſentes tan-

an præſentes ſe mutuo diligunt, di-

antia enim loci non tollit Amicitiam
Corpora quidem ſed non corda ani-
moſque ſeparat, Ia fimbria Mors & i.-
ra. Gak hiuez qui vere diligit, uſquead
morrxem amat.
Huc quadrat quoque Symbolũ iſtud
Columbe dua utrimque peaibꝛes tenent
snnnlum cum inſcribptione COM-
MUNIS UTRIQUVE: supple
compes ſeu vineulam, Annulus enim
compes cordium eſt. Infra pingitur
Ciconia Serpentem lacerans, Lem-

NECAT NE NOCEAT:

ſigniſi⸗

Symbeo-
lum ali-
ud.

Marchi-
Onis &
VXoris.
ſimbol.

UxorM.
Ant col.

Faces.
conſtan-
tia
Cygn.

Ferdinä-

di I. uxor

Caroli V.
Uxer.

216 Arti Oratarig,
fignificat à connnbio omnem acerbita=
tem &venenum abelſle debere.
Carrepta Wilhelmi Marchionis Vxor
in Symbulo lunam habuit a lem-
mate. ME TUIS ORN AR I. Ipſe
vere Marchio Solem habuit cum Lem-

mate. 51 CMUTORAD ILLAM

Tiperins.

Hieronyma Arragonia M. Aptonii

Columnæ uxor ad fignificandum per-
petuam cum marito concordiam, duass
faces vinculo quodam aureo colligata
habuit pro Symbolo; cum Lemmate :
UNA FUIT, & UNA ERIT »
id eſt, una anima una vita cun mari-
to. Idem
Conſtantia Sfortia Duciſſa, ut ſuum
ſrenum candorem inter conjugales eu-
ras teſtaretur, Cygnum in aquis natan-
tem & deſuper tres veſpertiliones iuo
volaru quaſi tenebras minitantes pro
Symbulo habuit. Lemma: CANDOR
ILLE£SUS. Iaem.
Anna Regina Vngariæ & Bohemiæ
Ferdinandi L Imperatoris Uxor, manus
connexas cum roſa pro Symbulo amoris
habuit: Lemma: SICINPERPETU-
UM. Idem. =
Habella Caroli V. Imperatoris uxor
in Symbolo ſuarum virtutum quibus
Pponſo

iunrtue r

5 „

l

Jeon r f⸗
Slndie n
ndnimae
Ds unds N
(ellger cronan:
WI..
S MAuknhel
ugfekatk
Kronchusira

Non go

len
en Dele her.
Uhelm e

TUIONN AIle

n S
ICRAIIA

1 Amrigonia N i
N liienin⸗
un toconordin
ndmn Mtd alen
mbolo oun Lentut
I, NN N,
minn acn au

Wonr Dcilgrt Nen
en Nn donie le
Cgum agnsur.
ns ſehenlon 6
Grlrsoilign
I LummC4 M

.
lagrir Muuj
Gaumi ln n
0 ro hndiben
OCNYEKNII

IL hmmamni
n föenn 0.
ien

Datmis,

Fars W. Cap.- F. Qusſt. II. 27
Sponſe placeret: pingiguravites Gna- Grariz.
tias, quarunn una rofam, alrera myr-
thumtertia glandem proferret:. Lem-
ma HAS HABEL ET SU- .
PERAT. — — Renata:
Renata Uxor Herculis Secundi Du- Eerculis
cù& Ferrariæ pra ſymbolo habukt duas Uxor.
manus quaſi invicem ſe ſalutantes &
duos ramns in modum crucis poſitos
deſuper coronam: Levima : UNA
FUITI = .
Margarita Duciſſa Mantuæ Friderici Margarza
uxor in Symbolo habuit duas manus ad Friderici
ſe porrectas & junctas., Lemwma in . uxor,
TER NLIM.
FEliſabetha Auſtriaca Ferdinandi Im- iſabetha
peratoris fila, Arborem fructiferam F er dinandi
habuit in &mbolo, deſuper verò e nu- Filia.
Pibus manus fulmen tenebat, ac illo Ar-
berem findebat ?2 Lemma, SOLA
MO RS 3POQLIAT MUNERA
NOSTRA.
I Nuptiss Sigiſmundi HI. Regis Polonia „
cum Aisſtriazxa Archiduce tale nummiſma Sigiſm. III B
cum Symbolo cudebatur. Sta bat à dex-
ttis Aquila Nigra biceps Imterii Raweni:
à ſiniſtris Aguila alta Regni Poloniz:
utraque vero Aquila inſiſtebar: Stem-

mati Auſtriacæ domus, quod eſt. Al-

ba Tania in Icuto rubro ⸗ Lemma
POsT

Hdem.

Franciſcus
II. Valeſius.

2 78 Arcie Oratarig.
POSY ANIMOS SOCIASSE WU-
VABIT.
Secundum Symbolum e juſdem Regis
erat. Dua Palmna ſupra adverſas partes

ripæ fluminis, ſe invicem, verſum ſe ac-

clinantes cum hac inſcnptione AMOR
PISTANTIA UNGIT.
Francicue II. Valeſins, Rex Gallia ba-
buit grodymbolo aursum nummmn, eprona-
zum, quem dertra ad Lapidens Lyansm

probabat. Lemma. SIC SPECTANDA

FIDES. Significabat fidem Amicorum
& Amorem Conjugum: non verbis fed
re præſtari & cognoſci. .

CAPUT VI.
De Orationibus Munerum,
obαοιπ.
Unera offerri ſolent Varie:-alis
inter Sponfalia & Nuptias: alia
poRridie Nuptiarum: & hæc
quidem partun à Sponfo Sponſæpartim

ab Hoſpitibus, partim ab invitaterum

Legatis Sed omnibus idem modus of-

ferendi convenit: itaque de duplici Ora-

tione hic dicere ſufficiat. De Oblatoria
Kcilcet munerum, & de Reſponſoria ad

candem.
WE

l. ,

ss

Qodh hr
ommigſtitihj
MMun mmwn
noraghm

a, Ciore in ,

unltracttum 4
aihnuunpehen
N,, Itum
Ents, Aberro⸗
Anlecuanaltien
wemu hrud k
Oluum Inn er
flenehinm ker

hehlentaul

1

Urſütlein tiaan

tilunden c Nlen

Kolriec
nn e
tröilemiuin

ale⸗

kir i
SS le. 4
ce geln

ei yunit

n i

ihels .
mmomnzelſinleg.
lu n or
en
lnlin zelihitr
iwunnungnnr.
ni Alyin hjin

1N McrANN

Drbedhen Amien
õ
gnrl
VVTI.

ri Mmma
Kuemn.
noleniokr med
Hentlat Nunn
eNim i
1 gene Gennn
timabia
—H
Unthosientwi
tecec:
iugded u⸗
har. Deun

Kee es
z .

Alneilinle

Pars II. Cap. FI. Quakt. I. 175
QA STIO I.

Quomode boenfruitur Oratis in qua
wisera oferunkerrr
Poſtquam ratipxem aliquam invene-
ris, propter quam munes illud te offerre
dicas, diſpone eam juxta aliquemn mo-

dum ſupra diéſtum . hæc tamen puncta

in ipſa Tationis expoſitione include. Pri-
mo, Expone animum & adfectum offe-
rentis, & benevolentiam c jus ſempes
conſecratam alteri commenda. Segusdo,
Extrema breviter & ingemioſe munus

oblatum. Tertio, Roga ut munus bene-

vole recipiatur, & conſtantem impefte-

rum adfectum offer. Quinto, S munca

poſt Nuptias ofteruntur, poteſt addi ap-
Precatio felicis & concordis vita in Con-
nubio:-Memineris ſupra omnia Otator
brevis efie in ejuſmnodi oblatoriis & in
ea laudem ſciat poſitam eſſe, ſi compen-
dioſe & erudite hoc officium tranſege.

It. Duos aurem præcipue modos à mo-

dernis obſervare licuit in ejuſmodi Ora-
tiunculis.
Primns eſt.
Incipiant ab aliqua gententia vel
Exemplo vel aiquo Alturta de teſtifi-
catione Amozis ? deinde exponunt
. bene-

Oratie
Munerum
oblatorxia.

260 Artis Oratorik.
henevoleiam ſuam: quam munere ob-
lato teſtatur; tandem extenuant munus;
ut ſuſcipiatur orant, afferuntque ſead
sætera obiequia liberaliſime. 4

Secundus Iſt.
Ex orcaſione muneris quod offertur
geriam exprimere: ad quod plurimum
conferent jam jam ſcribendæ eruditio-

05,. .

Disvis rN PRANIS PRIMA.

atoriæ Urcunqve verbis Amorem noſtrumd
mun & lætitiam explicare conati fuerimus.

N. amplius tamen in pectore fovet deſi-
derium, quod ſatis Lingua exſolvi non
poteſt: grandior urit adfectus, qui inter-
pretem ſui vultum, pro dignitate neſcit
ad cognitionem incedere. Opzime ita-
que ex Majorum inſtituto; aliam Elo-
quentiam invenimus, & cum ore nom
ſufficere, manu loqui incepimus, cujus
dicere, dare eſt, cujus verba munera ſunt.
Er licet hic etiam Amoris Orator infir-
mus ſit & infans, uberius tamen & cla-
Hioris pectoris henevolentiam perorat
Elbcutione. Hac igitur & ego acuudia

ommia hæc ſupra dicka puncta per Alle

Audncmhil
Saubanenn n

WAI M
CAucun alihl

Nit Flu.

tigtikinn

MAAE

̃H 1
uckkrchllec

rolee:

Eplekllenl, 11

ſarſkmmigoen

rumlubenen

Ss erien
Aokkeueſeles en

znehyr
AKI

Ulpolesrnn,

65

4

Curnrinn Aenm

—1
ennmunnee, lee
4

ndt Dennn
Di

4

ſig.. . 1
dlakkt Innnn
Enunbnonat

5
n
W

lähhes
dtife,
n
melken
Keagteie

D

1

umn
ead
laennen

lun

miceni

Nen enennm
1

nigg,

SNigdlolent

A.

1e Agulftumm

latmaaii

W MN

Niarann friun
nnednena
ölurualcninn
Mrcks t

ückt. JNnl
nilhnud ole
ins, Lalmner
guininn /

zufrinnek,

Aos Oruurt.
SS
Meſcleninn /

G—

engnee

Part. IlI. Cap. 1. Queſt. I. 167
inſtructns, cum N. tibi hic ſunplex amo-
ris argumentum porrigo. Tu N. in æter-

nam amicitiæ perſuaſienem admittes.

ſed una cum animo meo, à quo ſicut hu-

manitaris teſtimonia neniunt, ita pre-

tium accipiunt: Humilis fatcor Ameris
character eſt, ſed cogitabis omnes ama-
re poſſe & lætari, àa nemine amorem &
lætitiam ſatis explicari.
PRXAXIS II.

Si offetre velles poculum navis inſtar

Jabrefaczam; quod vulgo Cymbium di-

citur & inſuper anchoram adderes; hac

.V Uti poſſes Oratione.
Mnorn Mn

Onerariam plenam non mercium
Seemaruenaue, ſed votorum tibi ve-
Ro N. Gubernacula tua petit hæc Na-
vis: Sincerius nemo Navigium regere

Ppoteſt, quam is qui ſua gerit regitque

commoda. Occupa prudentia rua Ma-
m, ut in integro attingas. Enaviga
eliciter his remis omnes tempeſtates:
Navim inconcuſiam turbulentis exime
fluctibus Favonis benigni, venti placi-
di fidique Te Proprllant, quo te for-
tuna, quo te quies tua vocat, Anchoram
ctiam eidem Navigio adde, quam ja-

cerce ad felicitatem tuam, quietemque

Poteris, nunc potiſſimum cum tempe-
ſtates

Cymbium.

Praxis Al-
gera.

Praxis
Textia.

161 Artis Oratorig.
ſtates té exoogirarint. Hæc te Anzhera
tit& Ac firmæ benevolentiæ ſiſtat inter
ipfas turbas ac mota diſcrimina: hæc
Portum tibi inter maris precellas ſtatu-

tum. Utere illa feliciter, nullumqnue

nauf ragium pertimeſce.

PR AXIS. III.
Oblatis⸗ Torgais.

Amoris compedes & amicæ ſervitä-
tis Catenam, qui Torquem cfle diceret,
an à veritate calculum non niereretur;
N. Ad quid enim colla cingimus; niſi
ut pubhco argumento nos amicorum
captivos voluntaria deditione profitea-
mur. Et ſint dulcia licet ſemper vincu-
la, ſinr amabiles catenæ, quas AMOR
Tyrannus injicit: non co tamen nomi-
ne hunc Torquem N. offero. In ſervum
me & amicitiæ mancipium dedico at-

que vincula ſimul, quibus in omnia eb

ſequia meam obliges voluntatem, per-
rigo. Non Gallicus olim duntaxat Her-
cules. eà gaudebat prærogativa, ut miſ-

„

ſis ab ore catenis, omens ad ſuos nutus
inflexerit etiam. Tu inter amicos felix

imperabis. Imperare enim invicet &

ſervire amicorum eſt. Ceterum cum

terquem hunc wile adfectus mei docu-
men-

m110
emunbelgre
ein eunti
„ 41
un Ni na, eu

Ce

mt nbeu
inlin 410,
Nuprlna hn
m,Dmoir
ſadeonckerni
Olrum zline
Vytie, AMouns
u
(enearn,
ſennbucllnu neon
Snteui actlone
tlöckeni Nle

aun, Pifen
Vltun d uemni
8tn Mlckgang
rl enn 1,
Eer: Uumen
Eenecnmnt

. nu
NNtet
unlenſir
E

ieutni, Pars I. Cap. VL. Quaſt. II. 263
uin D mentum benigne admiſeris, animum
eneſſrde meum cum tua aurea unione colliga-
lenin. tum elle interpretare.
tncz naglu ſtn
..

ter, uumnen PIO
i QWQBVGX½ TIO II.
In. Auwnedo conſtruitur Oratis in gqus
relpondetur ad Obiatoriam munorum.
istmieee Reſponſurus hæc puncta obſervet. Reſpoſon-

Tlenguentſeen Primo, Demonſtret gratum ñbi efle riæ ad præ-
laimmcene adtectum offerenfis. Secunde, Munus ced.
unclhctgmn,u eblatum æſtimet & Prcvem collaudet.
mm MNMn TZertio, Mutuum adfectum pollicea-
Arn Eeiziegnetrr. Ttur.
Bilulme Adverte autem, quod tota reſpon-
anr, d l dentis induſtria in eo verti debeat, ut re-
Pocotzmennon⸗ ſpondendi occaſüonem ſumat vel cæ
1Nko hlemn verbis offerentis, vel ex re oblata. Ad

Nota,

fen aun hoc autem multum juvabit: ſ rerum
ut depomdt3 varuam „ Jus pro munere offerri Jolene
ſeeluurn . Ludlitates & Adjuncts bene conſidera-
elmetumn i, bit, Pulchros enim & ingenioſos con-
trin I. Ceptus cruet v. g. ſi de Serto dicturus
treuce Nm dicat: Amorc:n ſemper floridum ede,
in mnuf ſempet coronatum incedere, ſemper
Uünetin

amoœnitatibus tamquam floribus cingi,
& nunquam fnem ſoire , u circulus
exti, & c.

ete ainkſiidt
. Crn i

eiclech * PRA-

Ralpon. ad
TJ. præced.

Reſpo. ad

II. præced.

1

2 4 Artis Dratna

TPRAXIS REAPONSORIA
Ad primam Praxin praceflent. guagſt.

Non Amorem & læztitiam tantum
perſuaſuſti, hac duplici oris manuſque
Elequentia N Sed animum & gloriæ
commendationem meruiſti non vulga-
Tem. Nefas eſt iner eos Te numerare
Oratores qui ut facundiſſimi. Mel & Re-
Jas locuti fuerint, non niſitamen cla-
mores ſuis auditoribus dederunt. Eo-
rum Catalogo inſcribimus, qui abaurea
elocutione aureum nomen acceperunt:
Teque novum noſtri ævi (abſit inwidia
verbo) & potlorem Chryſoſtomum,
Chryſologumque placet appellare. Cre-
de mihi non in ſumma aure hæret hoc
aureum amoris verbum: altiſſime in pe-
tus à N. demittitur, ut in aureas gratias
exſurgat. Cuiſiquidem pro majeſtate
lImpræſentiarum reſponderi non poteſt⸗
zwimumerga Te ſuum æternis obſe=
