Zeſta breviter & ſimpliciter ſine exag-
geratioune narrari: In hac vero Marra-
tione quæ Confirmationem intrat, ſa-
cta & geſta magnis & collucentibus
linitrantur. Præretea ad ibentirt

Diſculus, Aſtimationes iacti, ſenten-
tig. Acumina, Ampliicationes, præ-
ſertim ez Similitudine & Comparatio-
ne. Deni que ubicunque: Proraſin vel
ex Hiſtoria vel Fabula conſtantem po-
nere voles, cui deinde ſubjungas appli-
cationem, ibi debes Narrationem inſti-
tuere, quod fieri poteſt in quavis par-
te Orationis, etiam Exordio, maxime
tamen vigent hæ Narratioßes in Lau-
datorits & Vitnperatoriis Orationibus,
ubi aliornm virtutes & Vitia natrare ne-
ceſſe eſt.
Ut bona ſit Natratia obſervanda
ſunt fiæc: Primoe, Ut res nota breviter
IR

lA

onim n
ligenee
t HWM
iteac ven

un beſe

mmge
n ea.

1.
kkken eſnz
Armnm nle.
Wsfolrl Cede

g &

A W

im
Kmavoses

14 .

latnrd Corrt
bruc DModnt
Ctuene⸗

im Etade nun
Nuntesn
”

Ee& ruumer

1enI
,rsria ONENH⅞
Manma ONN⅞
.

27

A Ies uM
1

Pars L Cab. II. Quaſt. IK. 16 3
in memeria revocetnr: ignota pro-

lixius narretur. Secundo ut narrattio ſit

morata & ad fectibus pkna, hoc eſt, ut

habeat Sententiis aptas & hominum
mores cxprimat; v. g. Avari, Divitis,

Superbi &c. Valent vero ad hoc Hipo-

typoſes, proſob&je & id geniis kfguræ,

tunc ſcilicet, cum inducuntur aliqui
cogitantes, deliberantes, vel dicentes

aliquid naturæ ſuæ & propoſitioni con-

forme. TLertio, ut ſit perſpicua & clara,
Erit vero tali, ſi longa verborum am-
bages evitemur. ſi nimia rerum. perio-
narumque mulzitudo non ponatur, ve-
luti uno impetu; & Parentheſes crebræ
& longæ, & digreſſinnes inutiles omit-
tantur.
Quarto,ut ſir probabilis, quod fſiet;
ſi Circumſtantiæ, congruentes. loci, rem-
pori, perſonæ, modi ponantur. Inſuper
teſtimonia breviter adducantur, licct
narrans ipſe probus fuctit & fide di-
gnus. Quod ſi occurrat quid minus pro-

babile, præmuniendum eſt, ive Cauſ-

ſam addendo v. g. Srevit a varses diTi-

tias quia videbat, Fli kericulum im-

minere. Vulpes contempfit n vat, uod

iP.

cruda decutere non poterat. Sive confi-

tendo, ſi non poteſt defſenſio inſtitui
idque aut ſuppliciter ſic ? Mirabile
E dribtis

1.

3.

Narratio-
nis Vitia.

Coſdroæ

104 Artis Oratorig.
ätn ſi ſiges adinbengda Poltif: aur

eum compenſatione fſic : Merum eſt,
Rdrzamen verum. Aut ad teſtes appel-

E
lando ſic: Caußam ignoro, ſed ita viri
Ira ves aſſerunt. Si reperendo ab Au-
ditorieus ut in præſentia fidem kabeant
ei rei „ quam poftea ſi probaturus
Quinto ut omnia narrata ad äunem pro-
poſitum ſpectent, ut ex eo probatienes
Ihffituamur : Porro hæc maximée in re
Harranda obfervet, perſonz, rem, tem-
pur, locsem, modunz canßſans, quæ ubi-
que fere interveniunt; non omnes ta-
men næ ciramftantiæ ſemper exsri-
mendæ ſunt, ſed prout judicium ſannm,
Vitia Narrationis ſupra dictis virtuti-
bus contraria ſunt „ Nempe ſi ſit de
rebus notis prolixa, ſi non plena affe-
ctibus ,ſi incredibilis. Exemplnm habes
in Miloniana Ciceronis. Mihi placet Hic
aApponere Ex Canſeno. Nitidam Narra-
tionem de Fabrica Coſdræ porentiffi-
mi Regis machina Cryſtallina, in qua
ut eſt apud Cedrenum miram diltu,
C&æli idmenſitas, Salis eisrſis, Lunag
labor & gterna econ verſiones mican-
tium gyuernen cernebantur; aderani
4uvque marhina. d gaibies Vis s rum
exjiliret, Zeta modo ſulirent in imbres,
modo
)

eg

W .
,ewett:

NW

umnm aſtn ein

—

ganffn ,

1

an hen

tihen Par: t. Cap. II. Quaſt. IK. 105
e , meode vigreſeenent in grangines, Wmwoedo
ete, z, 86 tunseſeerent in Zultknt, modo oscipits-
4 Ur e 1 reutur in torrentes,: Tum uerb aöy modo
ſe fun iien, Jerenus blanda velut Eteſtiarum ama-
irenhe nitate debeat, modo nuhibus obduceba-
Nektn rur, ſurebat, prozellie, micabat fnlguri-
dlalal rir bus, mnuci Julzinuns terrore confun-
Men Lebatkur; 1eſe quaſs Deus aliqguis in me-
rARe Aio collatis, ad nutum compoſitos curſus
Holammin recurſuſque ſtelarum contemplabatur,

. . 2
n an ee Pleebne, ningebat, tonabat, fulminabat,
aiſe, ea Permiſeebat omnic. Simili profelto ra-
3 ione animis in capite velut in arce po-

Etus ſedet & deminatur, Nunt- ut ait
Plato, upiditatam Daaten diſpenſat,
nane doſiderin, veluti volitantes pro-
dromos emittit, nunc furiales irarum
ereritus eaſtris educit, nanc ſerena
, ieſes kuce kireneſegrn: Jaa vius renidet, aun
l Nemee 111s a fe Tutemn turbinibus totus cir-
Mui ul mnſsrebit; atque oum zalis & tantts
ne Mift iho ſit, Aiutis hubet acultates omninm
“ Praktentiimnt, quibus veluti manibus
44 r 1 Terum abprehen dit ſpeties, intellettum
S rszo , Plantstom. hac in zmorem
. ferenr & odinmn, Mo vera diſcernit“dA
Facſs, in veſtigeat, capit, cognoſeit: &-
ſ. acut ior Purit atqsse ſolertior, vocatur
Tmpenium, cujs, Deus bone! quunis
veloritas, quam celeres morus & plane
E 5 ignei;

. . .H
Cntuoradctts re.
1

Nefnre e

7
Ne
6rr, nhn.

ℳ
.

„gtNtNH
M eiut

,5,/ h
riN

Babsos,

lb. 12. Epiſt. quæ ſic incipik.

20 Arti, Orutorig.

—

egnei, vis disjunndtiſiinas terrarum par-
tes bersgrare, jam peragra vit. pracipis

Oceanum tranare; jam tranavit, ju-
bet is colâqo sντ am evolavit ;
eupis Astinere ‚monz potes, quos enim obi-
ces oppbones; pone terra molem, penetra-
bit, pone auſtra adamantike, perrim⸗
ber, Donz cœlum, perfringet, ad extre-
mans aſque Natursm per vsad, & ſic
quid extra eſt, ſerut abitur.

Aliud Raemplim Narrationis.
Ur quærat aliquandé ſtilus ubi luxuri⸗
r quærat aliqüandé ſtilus ubi luxuri⸗
et appeno hic Epiſtolam inſignem &
delicatam ad Picun, Mirandulam de
Paulo Vrſinti filiolo, Angel. politianus

Filiolus eſt illi Fabius andecim annos
natus inſigni cum pulchritndine tum

virtute: ſlavi puero in crines in terga

molliter fiuentes, alacres, ocidli, faties li-
beralis, Vultus ingenuus, ſtatus elegans;
decorus habitus, auque his militaris.
Vt ergo diſeubnimus, canere quadam
uſus notata muſicis avceentiunealis car-
mina, ſimal eum peritis aliis, ſtatins
uaviſſimn quadam voce ſic in aures no⸗
Eras elapſias, imo Verò in pracordia eſt

ar me quidem (rateros neſcio) pene ex-

ira me rapuerit, certe ſenſa tacits divi-

74

imt, N

it unen4,
ulu mii
a lun en

“
eeere
4. J Ger.
khan, zu,

16

in Sein,

i, / mhe 8

Sn; rtim e 8
ntrzgt S

nie n tſen⸗

an Ne, ſe Ariyaj.

et

ir.
nen Mne O/ 4
ren,

ſufun

, gt And
Einit.
lu wmhun

an mnin 4

Gfeu t
Aar, l
ngeiic⸗ ſpulen
Aelit
unu, AAuereſß
Giamiui/
ferut ,
i m H
dNinui, ,
myrrei/,94
nek/ ℳ,

Kndiäkd guim
kyitohmn get
inn Mrulin,

Pars I. Cap. II. Qugſt. IX. zo7
22 pror ſies voluptatis ecujuſdame affece-
rit. Pronancia vit heroicum deinde car-
men quod ipſemet neiber in Pekri Medi-
eis laudem compoſaerat, rogas quale
carmen: gqisale fere; ”ñä ſa-
nuts rerai⸗. Vox Ia ze gplaſi lege en-
tis, ne- qukſi canentis; ldin, Juaz tä-
men utrnen e ſenzires, neutrum diſcer-
neres, variè tamen prout locus poſceret,
aut qnalis, aut inflexa, nunc diſtin-
Aa, nuneg perbetun, nanc ſublata, nunc
dedubta, nuhc remiſa, nunc cententa,
nunc lenta, nunc incitixa, ſemper emen-
data, Jemper larn, ſemper dulctis. Guſtus
non otioſus, non ſomnicnlißis ſed nec
vultuoſes tamen ac moleſtus : Roſcio-
lum diceres prorſus aliquem in ſeena
verſari. Poſtularunt quidam lubito car-
men , at illud in proſam rerexeret &
Oratione ſointaz torum rurſus ut argu-
mentam eolligeret. Cunktatus paululum
usaſi deliberabundus, cœbit moxr dicere
verecunge quidem ſed tamen admirabi-
liter. Et fluebant ex ore tenello verba
leidtiſſima tant curſis, quantum ſacile
nec Rilusi ipſe ſappeAutäat, Miraris hae
Pice ?à dabo aliud majus majnſq;ite
quod mireris. mahverar loc jam mu-

nas, & cum bater jauſſerat ibidem ciban

Adere ſtantem, non enim ſolet aliter
jam

108 Drtis Orstsrig.
jam Secand menſa erant cum propone-
te jubeor, quid & qus Epiſtolarum ar-
gamenta velim, quas ille ſimult pluribus
dektaret ex tempore. Propoſait quinque
duntaxat non enim plura libuit, ne forte

uernum farzigarem, plursz tamen iälle

Lande adhuc detoſcebat, Sed qus pro-
pofni natn ibidem ſunt varia, nova,
qusdamque ridicula: ſiz ut ab ea compa-
raxre ſe prius non potnerit. Collocati igi-
ruy quinezize Liberarii per ordinem cum
tylis & pugilaribus erceptari anod ille
dictaſſet Conſiſtit pꝛter in ſmnmo terram
intuens moleſte, cogitat aliJuantulum,
mox zamen oeulos attollit, imperat ei,
qui ſummus conſiaerat, ut jazn ſcribat,
nhi pauta dictadix, inmiit & Secundo,
ditzat & hui alterun argumentunm
pergit ad cateros deinceps, donec ad infi-
miume Rizſass qnozue au primain rever-
titur, ſarciens quod omiſerat. fulciens
qod pependerat, diſſidebat ibi nihil,
ciandicubat nihil, ita ſæpics in orbem
remeans Epiſtolas ano tempore, quisære-

gat.) ubſol vit quinque.

AUVX 5§5TIO X.
Luid ſi? Confirmatio & ] qid. in en
Svrandum Orartori. .

Con-

At
EGNNENI

SDD
Etr

chel
4

4i

l nnr n Nr

e Pe,,,.
Hiftin ,
hauu ih nl i
yr i,
ye lihzi uutn,
n re eu,
n grilhi, en
hmm zmt fin,

KeACr.
rueft Cleriz.
mi inhznn
iri
pwruſnm mn
rte unint
r miln n
vnnt, n ſis
õ
Arn MMNerH
liut,
l micn
, tnt und
H ni Gin n
n
fee

667001.
SS

Co-

Par: L. Cap, II. Nuaſt. X. 109
Conſirmatio eit Cor Orationis & Confir-
Anima quâ præcipue vivit Oratio: Seu rnatio.
eſt princeps pars Ordtionis in qua pro-
ducuntur argumenta ad probandam
Propoſitionem noitram & adverſario-
rum A neceſle eſt tefatantur. S
In hac quid curandum ſit, ex dictis
conſtare jam poteſt. Nam cum Con-
firmatio conſiſtat ex rationibus in ven-
tis & recte diſpoſitis & quomodo in-

venfi & quomodo diſponi debeant

jam ſupra dicimus: Attamen ut rotam
doctninam in compendium colligam:
In Gonfirmatione curat Orator Primo, 1
nt aliquod argumentum fortiſſimum Curet
in principio ponat, fmiliter & in fne /Orator.,
Confirmuationis, in medio vero debi-
liora eollocet. SECUND O, curet ut 2
ereſcat ſemper Oratio, quod fiet ſi ver.
bis minus ſigniſicantibus, magis ſigni
ſicantia ſub iciit, ſi adtectus cirea finem
major erit. TERTIO, curet ut m- 3
gula argumenta bene propoſitionem 4
Probent, Q UA A ‚ TO, ne argumen-
ta ſempet eodem modo tractet & una
forma: quod fiet, ſi per varias figuras
ea tractaverit & in ocdio in Sydogiſmmm,
modo in Enthymem diſpoluerit, mmo-

do majoremomiſerit, modo Conclaſis- .
nem: ut videbit expedue. QUINTO, 5

K 27 . cuxet

110 Autu Oratoria.
curet ut agnoſca t Crinomenon; Sed ela-
ritatis gratiâ.

PFTES I.

Quid ſit Crinomenon.

*

Crinomenon eſt illa propoſitio in
Arguihentatione ſive generalis ſive par-
ticularis, in qua eſt tota vis. & qua
pProbata, videtur tora res probari, quam
proinde Orator maxime confumare &
declarare debet.
Sed nota I. quod aliquando Crino-
menon idem ſit cum propofitione to-
tius Orationis „ & tunc plura argu-
menta diverſa adduxi poſlunt ad pro-
bandam propoſitionem, v. g. Sit hac
propoſitio. Oſtendam vobis Audito-
es. Quod Rex debeat amare ſubitos
ſuos & Rempubl. Prinnan Argumen-

Crinome-
on.

tum eſt, quia caput debet amare mein- Riih
bra, Rex cſt caput, ſubditi membra. Er- (umml
Ao: Sezcunduns Argumentum, Patrimo-

nium ſnum quivis debet amare Reſpu-
blic. Eſt Regis patrimonium, Erge. Hic
vides multa adduci diverſa Argumenta

ad confirmandam — quia (umniiu
hic Crinomenon idem eſt cum propoſi- n ln
one Oraticniss.

Nor⸗

S 14
Rlc.

1
e

ler

hhrheen .
rülgeeonnate

EoliihnrcCt.
mn Nooftreb⸗
Atmegler eer.

Ncam vo

ce⸗

Cbcninenb .
mmun, Mine
iche mielei⸗
imonumn Mehe
6CſetiAnmen
malum u

Anckun rhet⸗

—æ—

Non

do vero Orationis propoſitio plures
S= ha

Part . Cap. II. Quaſt. X. 11
Nota II. Qaod aliquando Crino-

menon diverſum ſit à propofſitione
Oratlonis totius,; & tunc ünicum ar-

gumentum principale in tota Oratione
dominatur, in que confirmando &
amplificando omnis induſtria verti de-
bet. Porro agnoſces. Crinomenon ſi
Syllogiſmi forma poſueris, aliquando
enim Miner Syllogiſmi eſt Crinome-
non, ut in primo argumento Orarionis
Milonianæ Iaſidiator jiure eſt occiſus „
Clodius fnit inſsdiater: Ergo Ubi Ma-
jor veriſſima & notiſſima eſt. Minor
ſaltem probanda incumbit Ciceroni »
& probat eam per totam Orationem;
Aliquando Majoz eſt Crinomenon 2
Ut pro S, Roſcio Natlus falsus ſins
AMagna cauſſa occidit Patrem, Sextis
Roſcius eſt filins. Ergo: Minor hujus
Sülogilmi veriſſima eſt, Major ergo
tantum probari debet. in ea enim tota
vis eſt, Aliquando Majior & Ainor eſt
Crinomenon V. G. Cui bono fuit mors
Roſcii, üle occidit eum, Capitonu bono
fuit mors Roſcii, Exrgo: Hic Major; &

AMinor indiget prohbatione. Itaque & in
legendis Orationibus & incomponédis,

Crinomenon eſt advertendum, Quan-

ber

Tranſitio.

Perfecé 4
alia

Aiia Im-
perfecta.

1411 Artis Oratorig.
habet partes, tunc etiam Crinomena e.-

runt plura.

PETES II.

Quid ſit Wranſitio & quomodo uſar-

banda.

Tranſitoribàs connectuntut argu-
menta Confirmatienis, imo & partes
Orationis, ut bene cohæreant. Eſt au-
tem Tranſitio Locutio quæ, quod di-
Gtum eſt paucis, reperit, & quid dicen-
dum ſit breviter exponit. Duplex eſt

perfecta imperfecta. Perfecta Tran-

ſitio eſt quæ dicta reperit & dicenda
infert:ut ſi dicas Satis de neceſſitats ar-
woruſn dAicftun, ſit jasmn, qua l titas in de-
veniat vidennmus, Imperfecta Tranli-
tio eſt quando nen revocantêr ea quæ
dicta ſunt, ſed tantum tranſitur ad di-

cenda per has vel fimiles particulas.

Quid, qnod; jam vero &r verb prateren.
adde adjunge; ſed enim; deinae, auhar,

&cc. Sed nota etiam tnac bene argu-

mentum unum cumm altero connecti,
quando in Fine præcedentis argumen-
ti ponttur aliquis ſenſus hujuſmedi à
quo facile oceaſio perrigitur lequendi
& argumentandj alterius.
Debet

.

1
.
69

48.,

4 mm,
Einlinn,

IRI

.
8

onun 1
Z nd 4 NH
r heann ANn.

l,

4
1 lehe d ene

NiAmiut

n guikitui

6 nls netn
i H
Atin date

n min .
ien aut
mmtd Upluck
RH itn
min n
lans. 6

4

Pays. 1Can. T. Ruaſt. X. 11
Debet Tranſitio efle ele egans ex Ver-
borum delectu & perſpicua, quia per i-
lam benevolentia, docilitas & artantse
renovatur.

TPETES III.
rid ſit Srerrteneis E qnmode salhi.
zends.

Quia pulchrum eſt, quod a liquando
Orator argumnentam per modurn fen-

tentiæ enuntiet, ideo hic de illa diſce

quod duplez ſit Sententia: Alia aper-
ta, alia occulta. Aperta Lententia eſt
veritas paucis verbis incluſa, ſeu eſt 0-
cutio univerſalis de bonis expetendis
de mlis fugien dis, de Deo, de E Religi .
ne de providentia, de rebus urilibus, de

magnis, de admirandis, de difmilibus

& ſimilibus rebus ad rin ominum
moreſque pertinentibus. G. Nem
mortalium omnibus horis ſ2 t “
Veritatis una facies eſt ſemper: Falſis
nulla conſtantia, variantur & diſtident
Occulta ſent entin eſt Locutio ſingularis
facta ex generali , adjectis circum-
ſtantlis pe, perſonarim, loci »tenporis, &c.
V. G. ſic dicendo : Nemo peteſt
keri, O Parer, ut omnibus horis ſapins.
Veile Cum ſis mottalis & Cæſar, mortales
iras Betere debes.
Ejuſ-

7

Sententia.

Vel aperte
alia.

Vel eccul-
ta.

114 Artis Orcteria.
FEjuſmodi ſemtentiæ occultæ fre-
quentiſſine debent efle in O Atichis
quagcunduc Patte .* ornant enim Inifi-
cè & capiunt Audientem Apertæ etlam
poſinnt eſſe, tumnen hæc potiſſimnum ſe-
nibus conveniunt & expefientiam ha-
bentibus. Uſus earum in rebus gravibus

eſle deber.
PETES IV.

Quid ſit Digreſpfo & quanda Oratori
. uſarpanda.
Digreſſio. FHlæc ſæpe & pulchre Confirmatio-
nem intrat. Eſt autem tractatryo tei di-
verſæ à proponzo ad utilitatem cauſiæ
pertinentis Solet poni vel breviter, &
tunc nulla facienda eſt Tranſitio: vel
longius & fuſius, & tum Oratio velut 4
longo devioque curſu revoeanda eſt ad,
propoſitum. .
Poteſt Orater uti digrefſione cum
fermo incidit de rebus communibus &
univerſim ſumptis. y. G. De vitiis
de virtutibus „ de ſervitute de liber-
tate, de morte; de vita, &. E. G. Pro-
baret quis, litteratum efle non ejicien-
dum ex urbe, poſſet digredi in laudes
litterarum, earum neceratenm utilita-

temque oſtendendo. Ad Digreſſionem
revyvo-

I .

16 nhf

llre Condnnz.
Ven madnnotei⸗
A utlrtemcule
oriel bieitt,4
kaar⸗
Tuntto, Ne
Eunmoi:
Geſcenael

Ni Scrhior an
Pu mmndu
y C. DUenes
Elenimeelhr
unckenneſe,

ſet

eteltneni
Alipelren
A ſero⸗ ,

—

eEgrelinu
er.

Parql Cap. II. Qireſt. X, r17
revocantin rerum geſtarum expoſitio-
nes, deſcriptiones locorum, perfonarutm;
morutm. &c.

PETES V.

AQuid ſit Amplißcatio, & quomedo ad-
bibenda.

Amplificatio eſtOratio, quæ id quod, A
ſimpliciter prolatum pazvum videtur,
auget, deſcribendo ex adjuncétis, ex clhr-
cumſtantiis. Duplex eſt Verborimn &
Rerum: de utraqne ſigillatim.

mplifica-
110. .

De Verbornm Amplifiratione.
Anmpliſeratio Verbornm cft, Ber quamn
res verborum delectu atque Elocutio- Verbor um
nis genere augetur. Poſtea autem ex ampliſca-
uno Verbo undecim modis dilatari O- t0.
ratio.
Additione aptorum Epithetorum

Sic, Cic. quod ano BELLI Verbo dici 1.

potuit, dixit: Horriſiecum quoddam &
nefarium atque omni ſcelere imbutum
belium. .
Ad verborum commoda appoſitio-

2,,
ne. Ut jure ac merito laudare poteſtis.
Defſinitione vel deſeriptione : ut
Conſceleratorum ac perditorum manus 3⸗
pPro ſicariis. Sic Cic. Cum debuit dicere
Sardius

ſoſtomus.

436 Arcis Ornutorieo.

Sar dius Clodii winiſter: dixit: Armiger

Catilina, ſtipator Llogii, gnifer ſedi-
tionis, oncitator tribznogrum, damnstor

injuariarum, percssßſor, Lapidator, fori

depopulator, obſeſſor curie.
Moratione: ut Aureum illud os Chry-
Cum una vox in duas ſecatur: ut, im-
proborun ſurer pro inprobi. .
Synonimia, cum idem ſignifican-
tla mulra ponuntur: ur hanz zanima-

tum conjundtionem, hanc in unum con-

Pirationem, hanc jucundiſſimam vitæ
srq*ο ſaci rap ſocietatnusm: Pro ami-
ritig.
Periphraſis. Ut id populi ſermo in ani-

nais öſiris jar nte deftixit, Pro audivi

Formatum enumeratione : Ut San-
Aiſmas, prudentiſmus, Joriiſimnus,
smiviſßmus Reipublics Pro optimo. Vel
mnia contra mores legeſqur majorum,

temere, tierbulenter per vim, per furo-

rem geſta ſunt, pro nefarie.
Partium enumeratiéne: quando lo-
co totius, partes ponuntur, ut; Affidto
Senata, perturbatis equitibus, ſuſpen-
Ja ac ſollicita ci vitate; pro commotk
urbe.

Cauſſa-

10
ℳ
enmn
n at
uskal
lcurint
nuim
eim n

Wae
A, Nenn
Aent N
Aanhle

S5l 8
enmi

e r Pars I. Cap. II. Quaſt. E. rIIy
ia, Cauſſarum Commemoratioue, ſeu 10:
rerum autecedentium & conſeqnenti-

um ut Hunze tu ferro civem &— armis
& exercitus terrore & Con ſulum ſcele-
re, & audaciſſimorum nimis obſeſſiont
templorum, occupatione feri oppreſſi-
one curiæ, domo & Patria vedere cura-

ie Hüm ſ ſ
ie

am lih,

n lun Wm.

ſti, pro vi.
nihniechu Adjuncterum Eecuentatione „ur I
Gemnhenn. X
I: “ Frügum inopia, fames, vaſtitas, cædes
ERNWEP.
. ap ſo cele 1
, lraang. incendia, pinæ, ſe erumn imgunit 4s.

e fiIga, formido. bel!
irulſrnil ga, for diſcordi dia pro ballo.

4
Anrs:! Dlr.
De rerian azmplifcatione.

2/ 1.
tnelpwi Amplificatio rerum eſt, cum res ipſa Rerumfir
in hen gravibus ſententiis augetur & confir- ſable
eky e een =
iliirt, MN i matur. Pit ex iis locis E qui Dus Ar gu⸗ 1 Juen

tibus.
menta ſumuntur. C. Commun iter air en,

mmmtin de cum Definitiones ſeu Deſcriptiones
hu,ike unius rei multæ ponuntur: ut Hiſtoria vsg
lei Nothin. eſt teſtis temporum, lux veritatis, Vita Hiſtoria
õ memoria, nuntia vetuſtetis, magrſtra
, rvi p, rinr vita.
rdrt Cum conſequentia multa Ponuntur;
Erint: Au hic, cum ea ponuntur quæ conſequu-
Cnumroobt; ℳ turs ſunr „ vel quæ jam ſequuta ſunt:
4hunig, ut, ſit Propoſitio: Neglectam liberta-
N, GH6 tem multa damna ſubſequuntur: hæc
ſic amplificarentur:- Qlid libertatcm
. eglig Paticmnini: negligitur hoc pacto
0 Rumuk

quid.

12

122 Aritis Oratorik. .
ſimul fortunarum cura, negligitur bo-
norum poſleſio, negligitur fidelitatis
tutela, negligitur cwium defenſie, con-
tra Hrioſoram Rominum audaciam
objecta propughatio; negligitur vita ac
ſalus communis, & latiime panditur
zditus ad iajuriam, jam violemtiz ſine
vitio, malitiæ ſine judicio, ſcelera ſine

accuſatione, neces ſinz peœnaexercebun-

Kur. & C.

Cum Contraria contraris opponun-

tur . V. G. it Propoſitio, Caligula
factus Imperator turpilime vitam in
pejus commutavlt: amplificaretur ſie;
turpe monſtrum & latens ſub pur-
pura prodigium. quem virtus ex ſervo
Imperatorem fecit: vitium ex Impe-
ratore In ſervam transformavit: tran-
ſit pietas in pravitatem, in odium pa-
tientia, prudentia in pudorem, genero-
ſitas in ignaviam, humilitas in ſuper-

. . . . . * 14
biam, comitas in barbariem, liberalitas

in prodigaliratem, ſanctitas in Deo-
rum contemptum;gaudebat audire Do-
minns, & vitiis ſerviebat, gaudebat:
ſalutari Deus, & Sacra prophanabat
pulcher miles, turpis Dux ; bonus ſer-
vus, Malus Dominus: Ante Regnum
ſceptio dignus, in regno jugum meritus
ante dominum omnium gratiam ha-
bul

.

ult⸗

Geirnd Dun
Nn 8

m ale ni

„ „N
thiegen

rrinkelean

,avurI1100
Wmnmme u00
G

Cntutr gidee

mar rn “
d, ghünr llu
in ai len

tm uinn

eAn , ad

b. eutennch

mmmui⸗ opprn

l .
K ſi⸗ ce

mliank, ein
un A hies Iün
Cten ilgeli n
t Wüner hi-

1 engtAt: U.

en, naln⸗ 1r

n,
ebae Ein
ſcniebet, gut
Uanr npnmlt
1 Dox; lauk
16: Are Nnn
us
Punhel ll
ange
un un n

.

lr.
n hon

Pars I. Cap. Il. Qudſt. XN. 115
buit, in impetio omnium execratlonem
IWem fortis & ignavus, pius & ſceleſtus;
Patriæ Pater & carnifcx, cuſtos civium
& oppreſſor. Huc peertinent etian: Re-
pugnantia & Diſſimilia.
Cum cauſiæ multæ conglobantur
V. lit Propoſitior Nunquam fac, quod
aliquando fecide pœnitet? Hæc ita am-

plifcaretur: Quando id agis quod dolo-

re luendum eſt, impetu agetis, quo quid

ſtultius?animo deſtitueris, quo Juid mi-
ſerabilius, furore taperis, que quid im-
prudentius? futura non proſpicis, quid
periculoſius? cupidlitates non fefiænas,
quid indecentius?
Cum multa effelbzn conglobsntur v. g.
Iit Propoſitio: Antenins multa damna

fecit Romanis. Arnpliftar ur ſe. Doletis

tres exercitus populi Romani interfe-
ctos, interfeeit Amonius: Defſideratis
dariſkimos viros, eos cripuit A ntonius;
Anthoritas noſtri ordinis afflicta eſt,
Afflixit Antenius.
Cuin multæ ſihili itudines ponuntut
v. G. ſir propoſitis Di viria cum parva
funt non corriguntur, diffieile poſtes
cum creverint emendantur. Ampli-
Reares ſie : Prohiberc igniculos ſee⸗
lerum ſiconflagrare non vultis „ ob-
ſtruſte Fentes üi Wiolento ſlact A abripi
Ron

ſe

evertit, quenminämodum levis
Ia ingentes morbos excitat, totaſque fa-

8.

Collatio
ſtudiorum
cum armis.

14 Artis Oratortiæ.
non eptatis Sutcurrite languori ſi mor-
be exſtinga, timetis. Axema dtmodum
enim ignis de parva ſcintila ortus, non
rot* integtas arbes demolitur; guemad-

modum ſin Visss guttatim aggert Je in-

fundens, univerſum wötem irrit .

febricu-

milias ablumit, ſic vitia Pavenum niſßs
enitio optrimzant ur fortius radices agunt
donec omnem enimi virtutenn, emnem
honeſti ornatum tarbiſſima labe confi-
ciunt.
Cum mulra ecxempla adferuntur. Sic
Cigero pro Milone. Uteretur eudem ton-
feſtone Milo, qun Hela,qua naſira, guk
Obinngs, aun Marizs, Jun noſmetihſt.
A Comparatione ſit pulchra am-
pliftcatio, ut, Uit Propoſitio. Fridira
diſputatur utrum literærum ſiudia an
armorum portiora ſinn, cuw atrinque
maxima dignitas emicet; Amplifica-

etur ſic: O apervacaneos eorum Inbo-

res, qut litteras armis oppagnant, atat li-
teris contra armorum dignitatem albu-
tuntur. deſiſtete ab infeſtis contentioni-

bus, utrinque wagnum decus, magn,

commoda, magna gloria emicat. Arma

Deorum in ventum ſant, & & Vulcane

ae⸗

N Ppalinm
6 7 Lntk

nni
,1nt
“ mimn,
g iutummn i
amdufnt.
iigun

ahemn miüein⸗
anun iin
on Mi in tir⸗
milimm
Mänin

MeAANtlat

inm uwi, de.
Põ

00.

emene
m

n h,

.
n

D Hiert,
ſſ g
es
ſirßs, 6

1

, Seti, ,

nitanin ſen

eg ,,,,
47 Dentitnig

nn ſntlin
e „„
n tte tee
1etet

eun ei ſei
gennin ng,4
iplinſihie.
Nat, rgeheft

1* Mis wenun 1

4

Entadenutd N
4 Utanturuunt
ligs nt in, ,
ii, s Miniß

or Kt lltt a
3 *

Hoprlen⸗
1 hraran ſudi

met; AMNe
unedr
ae ſer a
5 eA
n Nun .
itfeneN
un d, O
venmn A
,,TNARn.

Pars I. Cap. M. Quaſt. XN. 122
fabricantur;lieteræ Deorum ſunt proles
& Yovis cerebro prodierunt. Arma Bel-
Nonam colunrt, Litteræ Palladem, arma
ad fortitudinem O audazciam animurm
exereent, Littera mentem honeſtate &&*
wirtetss anmore excolunt; Armaras ab
heoſte non facile vinzitur, ſapiens d for-
zuna Armatus gladios & velnera non
zimet; Sapiens murtens contemnit; Arma-
tues res in manibus gerit. Sapiens in con-
Mio, Armés dura franguntur, Sapientis
smolliuntar, Arma in corpis potefzatem
gerunt; Sapientia in animaum. Armis
RempublicamAefendimus, Doctrine ob-
ſervamus, Armis libertatem propugns-
mus; Doctrina diſcernimus; Armis UInpe-
ria diſtendimus; Doctrina & nire ſisb
pace ræzinemus. Ab Armis vobar & vires
Reipicbtica acced unt, litteris induſtria,
do:rina, ars donatur, g&c.

Pro pleniori doctrina noeta I. Quod

omnes figurz vehementiores ad Am-
Plificationem valeant, præcipue au-

tem Interrogario, Repetitio, Sibjectis
Converſio, Complexi, „ upoſt réphe, Ex-
amatio,, Eypotypoſis, Saſientatio,
Etopœja Proſopæja; Coenmznicatis
. C. . — „ —

Nota M. quod neceſle ſit, ut cum
F ampli-

Confuta-
Lo,

Confutan
dimodus.

422. Artis Ofrarorig.
ampliſicare velis Orationem, ſemper ille
verſiculus ante oculos ſit Quis, quid, u-
bi c. Quæ amplificandi ratio tam ſin-
galis periodis quam tebus poteſt ſervi-
re, & videtur melior pro Tyronibus
qua m perlocos communes. Nectamen
requiritur omnes hæ circumſtantiæ ut
cexaggerentur aut ut cerro ordine, ſed
Käris eſt interdum aliquem vel aliquat
adhibere; eo ordine que placuit.

QWXÆSTIO xI.

eid ſir Confut atio & quomodo Po-

nenda.

Confutatio eſt pars vel ſpecies Con-
firmationis, in qua objecta vel objicien-
da rejicimus, ponitur vel ante Confa-
mationeni vel poſt illam vel etiam ſpar-
gitur per partes in tota Oratione. Refu-
tantur autem objecta vel omnia ſimul,
vl ea prius, quæ prius objecta ſumt A
& deinde ea; quæ poſterius: Vel firmio-
ra prius, ut iis fractis leviora ſponte ſua
corruant: Vel leviora prius ut illis eluſis
fortiora iufirmeneur & extenuentur.
Modus vero confutandi, eſt oſten-
dere id: quod ab adverſario ictum alt⸗
eſſe

“
Po Al

atone
me 1Porast⸗
prinstli E,
Panwirumhie,

pogunne

mneuins
unhrt
WNKrGN
ltunulhtn

.
Alsenra

ulun
D
d. W;
in erl
umin ile
hut. .
niekrin
nltn. e

14

1 lirn
l

aeniupn 4

10 Denh

unee Mennner

numſenet

Mecngiir,

iigen e

eg lhonn

I .

nn fe ſres ln

abtckrlchiin

Ninrcluan:
llimetleuni

oisOrxine e

Qurrl ommin ind
etinchehtin

Olepts eln
lerornhou

1 Pinslitil

crin

ur, ſed diu prius ſuſpenditur.

B . 2
Pkxr; 1. Cap. II. Hutaſt. XII. 123
eſſe fallum, repugnans, impoſſibile, in-
certum ineommodum, non cohærens.
Et quia oratienis gars eft, plena caloris
E& ſæpe furoris. ideo admirtit Diaiogi-
mos, ſeu collocutiones, Hronias SiNisſio-

nes, Subhjettiones, Interrogationes, Exe-

erationes, & alios adfectus atque vehe-

memiores figuras. Sæpe autem rejicitur

adverſarius contemptu, ſæpe non ita ra-
tionibus quanm voce & geſtu eluditur-
Svpe increpatione vexatur, premirur in-

ctionibus impetitur: ſæpe id quod ex
nobis quæſvit ſine reſponſo omitti-
tur: Sæpe reſponſum non ſtatim reddi-

1

QWXESTIO XII.

terrogationibus, ſæpe fimilibus obje-

Muid ſit Peroratio & Jwias habear

Vaærtes.
Peroratio, aliter Epilogus; eſt ulti-
ma Orationis pars, in quo debet accu-
ratè deſudare Orator, ut aculeum in

Animis audientium relinquar, coſque
ektentett. in ſuas partes pertrahat : Ideo ſguræ
t . .
rud, Ackr

vebementiores hic eſſe debent & adfe-
ctus motuſque interiores. Wuas partes
haber potitlim um. Enumerzzionem &
F, 2 Am-
14

Peroratis.

A24 Artis Oratonik,
Amplißicationem: Enumeratio requirit
ut Argumenta Orationis In contextu fu-
Aus dicta, breviter, clare & nova Verbo-
rum varietate repetatur, non iſdem Ver-

Pis, ne cramben recoquas ad nauſcam,

Amplificat io deſiderat in gravibus verbis
ſententiis, figuris hæc repetitio fiat. Vult
adhuc Cicerorequirere Adhortationem
E adfelzum proe peroratiene, ſed Ampli-
ſicatione hæc includuntur. Exemplum
Perorationis Lege celeberrimum in Ci-
cerenis Orationez pro Milone.
Hæcorationis pars vel ideo diligen-
tius facienda eſt quod communiter O-
rator tanti fiat ganti æſtimatur Perora-
tio. Eam enimtenaci memoria excipit
Auditor, & ex ea de Nabis fert judi-
cium.
CAPUT III.
DE ELOCOTIONE.
TL ter quinque Rheroricæ partes meo
Juidem calculo principem obtinet

cum Elecutio, quippe parum eſt a-
cute inveniſſe, parum bene diſpoſuiſſe

Argumenta, niſi eadem aptis & idoneis

verbis, figuris & ſentehtiis ad Audien-

tium Aures devehas. Ab Elocutiene

ulnl
epai⸗
Cenr

(nelan H

Aar NE lii
ehraan,
ul ſniluu
A miul⸗
AII. Mund

ufmzin li
Xluulmnine
irrſnan
en Nee

1

ihen
J kinen,
anabantre

nebrt let

ptoniſen.

eiiget
Viarlteinker i
er güintrine
lenammu ſlin⸗
ebeninnn
mnölnn.
4u rlikn le

gtosd annid

ni Atinau n
Lnuigeneri enie

ae Nee

I in
DoUTIONN.
Neorir nim
rbchen Mif

Uge unct
Rlagi

gen AS

enclofl 1ls,

Ci
N

Pars L. Cap. HQuaſt. .. 12 F

Ehqnentis & Eioquentes dicimur. Ab

ca quantum quiſque Orator poſſit, judi-
cium fertur. Eſt autem Elocutio idoneus
verborum, figurarum & ſententiarum
apparatus, quia Eloqui eſt, omnia ea quæ
mente concepiſtiornatè promere. Jam
Elocutio ut artificioſa ſit, oportet Primo
ur ſet Latina, Secundo ut Plana; Tertio ut
Ornata & apta ad id de quo agimus, de
ſingulis enuclearius. 4

QUSZSSTIO I.
In quo conſiſtat Elocutio Latina.

Cum de Latina Elocutione agimus,

cæave pitaveris Larinis Äuntaxat ver-

bis Orationes efferri, ſiquidem verna-
cula & quævis Lingua poflunt combi-
nari: Sed nobis qui Latinitati nomen
dedimus . inquirendum eſt de Lati-

Elocutio,

no Sermone, ne Barbare & inſulſe lo-

quamur. Hoc uuiverſim difee, at qua-
cunque uſus fueris Lingua, ejus morem
partium ſequâre: Eſt enim cuivis lin-
Kus ſaus geniss, ſuus Lepos. Jam vero
NN Latinam Elocutionem Attificioſe
ſervabis Primz, qai verbis pure La-
tinis & apua probatos Autheres reccp-
mtetar, non peregrinis aut alterius

1265 Artis Urntsr. r 4
linguæx, nifi forte conſuezudine longa 9 3,4

Latinis ſuſcipiamtur, ut ſunt nonnulls. *α nnen
Vocabula Sententiarum & Artium V. G. ℳ α⁷⁶
Philoſophi:s, Theologig, &α uæ curm Arti-
bus ſimul à Græcis ad Latinos tranſive-
runt. Secundo Is recte loquetur Latine; al
qui Latina utetur conſtruétione; quuim- en
quam publice conſtat non à Poëtis ſo- c
lum ſed etiam ab Oratoribus maxime ad

panegyricerum ſcriptoribus item Hi-
ſtoricis Græcam paſtim coniſtructionem 4 l r
& Syntaxin uſurpari, eſt quippe fere ele-·
Sans'& eximie ornat, ut viderc licert zmle
apud Patereulum, Saluſtiusm àt alios? Vt “
ergo Bujuſmodi conſtructiones in lůe- Aemmckzun
Fndis Aluitkheribus & noveris & judicie- n ſmunn
e imiteris aſtendam hic quomodo Hel- Ninn; 1
leniſzzus ſeu quod idem eſt Graranica
Conſtrudtio in latinis Verbis fabricar?
poſſit:· Et quod docebo ex Latinis pro-
hatis Authoribus confirmabo.

7

Primus Helleuiſmus. mi.
Hrlleniſ- Nominativus eleganter apud Grez— in kn
mus cos ad verbii loco ponitut, hoc imitan- izenna
tantur Latini dupliciter. Prime ponunt: lſulmii
Neutram pro Adverbio, Nensrum ta- Aihem
men illud eranſit in Adverbium At- Ehahal
zensa notatur V. G. Acucun, clumazg, N
Aru⸗

14

...
eteterrreat em Iudit pro Arutb. Horat. Et-

Hatni ali bi: Crudels micat, dulcè loquirur, di-
Cnr, 8 „ . . . . 717 E.
en minari, dirkm inſonuit. Silius. Eta-

4 1 Edrre⸗
enued lUbi⸗ grande ingemuit, immanè fremuit,
Unc „ 1d eſt, valite. Statius. Secun ado Reltum po-
una e nunt ProAverbiznon Neutrum,ſed eu⸗
Mürnin julſvis generis; ut arrox inſtat, id eſt, atro-
S citermatutintis Veni, id eſt, mane. Ve-

er ine Pertinn; fecit id eſt „ velpere nulius
raninriin dixeris ,id eſt, ne dixeris: Et hæc ſiunt
idirit per Enallagen figuram ubi pars Oratio-
unr, ufng nis una pro alia ponitur. Cicero.
giefinnk igſ Secandus.
nutil n
ſaun ir entit,

l KEnd Guni

Apud Græcos cleganter ponitur Ven-
bam inter Nonmzinativum unum & Ge-
nitivunm alterum: ita apud Latinos:
inter duos Nonznat:i vos ſolet poni v. g.

.,. 1¹ el.: ¹
iri Riik Fies Nohilium tu quoque fontiuna,
4 pe . . ve
nin D Forat. id eſt, Tu quoque ſies fons nobi-
. —
Emunn lis.
NN. .
vekrnneer 1 0, àAdjeltivum Neutrum venuſte jungi-
deen⸗ 8 dir tur Subſtantivo maſculino aut feminino.
vprN, M Ur, vVarium & mutabile ſemper fſœmins,

Vleret Niwtne 16. , Pat ,
e es Et alibi: Tutiéſimam bœnitentia confoef-
mte o: Quintilianus. Et alibi. Triſt e lupis
19 4 Kabulis. =

6 Men, Mg
B 44 iec

128 Arti Oratorig.
uartsse,

Adjecti vum apud Cræcos Sisbftsnti-

e ponitur & more Sabſtantworum

conſtruitur: Latini eos pulchrè imitan-
tur dupli citer. Prim onunt Adjectivum
loce Subſtantivi u gquten pro aqwita-

te: v. g. Sic Pocta, Pirgil. Servantiſßimnue

qui, id eſt, nſtus honeſt um pro honeſtate
binm pro hietateſerenum pro ſerenitate,
Verim pro veritate, ſiniſtrum pro infeli-
citate. Secundo Adjecti vumn ponunr in
Neutro pluralis numeri & Subſt antivum

in Genitivo. V. G. amar curarunm,jid

it, mmara curz. Horat. Sic. arduz e-
Tuem; incerta visrum; opaca warzum,
blana camporum.

Luintus.

Eleganter appeoniturxr Adieckivo Ca-
ſuus genitue ; ut Abſtinen. becuniz,
Abundans corporis, Cœrus Inenrorum,
Candidus Eloquii, dodtis Choreg „Zit-
ferarum, Nimius animi
dusnimius imperii
nimius ſermonisz,

zid eſt, iracun-
