„ id eſt, Severus,
id eſt, Loquax,ple-

nus fori, id eſt, inter lites Verſatus, ple-
imi, rapula, iræ, nego-
timoris &c. barcus irarum,

Parcus

nus litinm, an
tii ſomni,

ahße se
mlr l

“ Gl nrclre
W 1
Atummnt⸗

iffnulnm

h.

ſemienumu!
un Mue, Wnn

umm nimn ia

nd c
⸗ 7

an mid ei

lihtſn

Se nee,
ptllariur
inſtwiz iitinn

ina

1

nng ſnnt,
nnſufnumg,
D
6 ner Minni
Hin ie lin.

n, g

Vin.
õ
1tAfuenpen
1, Cg ſonn

,NChru,

mnini, Geſt,u9O
, Ccluen,
bek, lepuß
livenin/
niil,
. wMi
i

nunſeag

S

Pars I. Cap. II. Qratt. J. 129
parcus oris; reus voti, id eſt, deber ſolve-
re vorum. Idem Claudianus Cicero

X

/

Sextus.
Verba admiranadi, appetendi amandi,
privandi, conſequendi, barticipandi, ab-
errandi, ineipiendi, deminana! abſtinen-
di junguntur apud Eræcos cum Geni-
zivo, quod præclare, Latini imitantur:
V. g. Abiſtine erarum, calidæque rixa, deſi=

ne triſtium querelarum Virgil. Fallor a-

nimi. Plaut.

Adjedktivis Græci adjungunt Infini-
tivum hoc imitantur Latini. ſed fere
tantum Poëtæ, & Primo apponunt In-
knitivum Aktivum, ſeu Neutrum Ad-
jectivo ut Horat. Amicus ferre jugum.
cereus dituere? doctus ludere; durus
omponere verſus? Facilis dare piger ire.
Secundo infnitivum verbi apponunt
Paſſwvi vel Deponentis, Adhectivo, as
audax perpeti: blandus loqui celeres ve-
hihoræ, tereuss in vitium Kelcti, Idem
mitior aſpiki frons, fiuvius ſedulus labi.

Octavus.

Pulchre Latini imitantur Græces illa
F 5 on⸗

130 Axrti, Orntorie.
conſtructione, in qua verbum aliquod-
apponatur Infmitivo quod- ſir dupici-
ter. Primo apponatur verbo Infiniti vas:
Activus aut Neutrias verbi, ut Amo Vi-
vere tecumi neſcende promere vina. Se-
cundo apponitur verbo Infinitivus Paf-
ſwus aut Deponentis, ut Amar dicigaun
der aſpici,; annnis, capi, &c. Ideme

Naonsis.

Multa Adjeftiva laudem, vitupera-
tionem, patriam, gentem, nomengvel
partem ſignifieintia Accuſstimim Ie-
unt apud Græcos, idem Participa W+

werba. Latini imitantur hoc frequentil-

fime intelligendo ante- accuſati vum
parsiculam Secundam, autt aliq;wid ali-

ad. ut auétus opes, id eſt, ſecundumm o-

pes; cuna pares fratres, id eſt, ſecun-
dum cur Ra recta caput nube, &.
Hæc ſuſſiciant de conſtructione, plu-
ra colliges ipſe legendo, pro fine tamen:
moneo, ut Orator ſe exerceat unam e-
andemque rem pluribus modis efferre-
Deinde ex iſtis aptiorem ſeligat, ſie co⸗
piam acquiret & ad latinæ linguæ gra-
tiam perveniet.

Qu.

leI3
rl
znh 15

uhmo l

, ulin chn
en Kne
6guri Wenn

.

u Mdns X.
( blris 1

gne knerire
lb e ir

Auume A

„

Ni i
n Nd
nnannneii

,

ſepnu haun
4

1

7

De
agu erhen

egeod
ee Qũ X 5 TIO II.

R inn⸗ In 4u0 onſchat blana Plocutio.
aANd r Blana Elocutio eit quando verba & Plana E-
nmt S modi loquendi ita clari ſuut, ut ab. Au- locutio⸗.
nulinu), ditoribus facile inrtellig „ plane
lhſtkng e ſ acile igantur; plan
nnniie enim dicere, eſt clare dicere, Hinc illi Repre-
iſeeeoen, ſub reprehenſionem veniunt, qui, ut henden-
fubtiles & acuti videantur, orationts di qui
uß ſuas aut Phraſibus & inuſitatis verbis
aAaut ſenſibus obſcuris, ira infarciunt, in
Vluten e agd intelligendum candela iudigeas, cer-
rmmIID te extremæ dementiæ eſt, loqui adali-
Mrgeinnt quem && ab eo nolle intelligit Suadetur
9 uen medh tamen adoctis viris ut juvenes quoad
amn uhi fieri poreft tum id deſcribere & cum in-
me ANGin genii oſtematione adfectent, omnem-
NHHα que ſuam gloriam in ca ſitam arbitren-
Sat ſemdua tix, quod magnifice & phraſtice ſcribe-
rAd H Te poſiint, modo- phraſes quærendo.
mhek ſenſum &ι tcaπ. non petdant, facileenisn
Ernſruin ubi judicium maturuerit, detumeſcentt
* roft ner & medium invenient. 6

Hancaran Ut ergo planc loquaris, hæc quatuor
õ obſerva: Primo Longas parenthefſées &
Nen llen G K equentes non uſurba Secundo Abftru.
3 ſas phraſes & modos loquendinon um-

wur A—
umliel tatos rcjicere. Lentio Acumina crebra 3
inepta cvita, Quarto. Membra & perio-
dos ultra juſtam meonſura non cxtencde.
4. F 6 Q.-
7

192 Artis Oratoria.
Q ÆS TIO III.
In quo conſaſtat oxnata Elocutio.
Otnata Ornatus Elocuzionis in multis ſpe-
Elocutio Ctari poteſt. primo in verbis ſingulis Se-
tcundo in verborum conjunctione. Ter-
kia in numero Oratorio Qtsarto circa in-
cipientes Syllabas & nientes perio-
dum. Quinto circa ſiguras. Sexts circa e
affectus. Diſtinctionis gratiæ de ſingu- Nea Olun an

lis quambreviſlime ſigillatinan: miklel
VWomodæa ornatus in verbis ſingnlis s
In verbis . Pectandus, n
ſingulis. erki auib Oratio conficitur vel bum 1
ſimplicia ſunt ſive propria, vel translata Prmn ed

3. ſive impropria. ſimplicia & propria mumr
ut ornata dicantur, has tres virturtes zi hn ih
habeant, ſine uſitata, ſonent optime,
rxem maxime exprimant. Uiizata ſurnt
illa quæ à bonis Authofibus uſurpan-
tur. Optime ſonant primo Superlativa,
ut conpecus veſter, multa juzundiſi-
mus; Secundo Verbalia, ut domianatrix ülime

animi cupiaitas, pro Domina. Tertio mwlir me
Compoſita ut conſcelerarus, conſtupra- Attütimen
5 2 — e 4.
re, & c. TWarto. Qus habent plures El- uatienler
labas. ut tempeſtas pro tempore; mode- lllare
ratio animi pro modeſiia. Quinto Qus alum

lngiores haber Glaèas, ut, princeps a a

1

4ℳ6 .B
hun
N I
tonge n,
asen,
khni nt
mnittgl
Acerthdnre .
andgut. .
We 4
ugng denee
m nrd DU

.
eſ 1
e belbartmn⸗ .
n..

.
4.

. 0
Pümi,
sCruid ſet
Ne echihrluumer
n us es innn
Etn lurm ori

5Aakonbes tin.
unr vn e
n, niig nl,
r Aini
omz. H

rse Ai,

Mhler en
1oNi N.
,
lf O X
.
is
0

Rhetores.

Pars L. Cap. III. Qucſz. IIl. 133
pro primus, quamquum pro licet. Une
verbo, illa verba ſunt ſonora in quibus
vocales ſunt A O V,. Molliora & deli-
catiora illa in quibes I E frequentius
quæ vero verba mazime exprimant
rem, judicio uniuſcujuſque relinq uitur.,
Ita Clementia melius exprimit quam
lenitas; perditas & préfigatus, quam
malus: exterminare melins quam ejice-
re, trucidare quam eccidere, extraciare

quamtorquere &c. De Alienis ſeu tranſ-

latis nil attinet dicere, ſatis de iis paſſim

uomoäo ornatus in Cenjnnätione
Verborum Pectandas.
In conjunctione verborum erit or-
natus. Primo, Si apta Vealium & Con-
ſonantium ſtructura fſervetur. Qnod ad
vocçales attinet; primo vocalium con-
curſus eſt fugiendus freqaens. Secundo
ne eadem PVozalis & præcedens verbum
finiat, & ſequens inchoet, exaſperat e-

In ver-
borum
conjun-
ctionc.

nim Orationem v. g. ampliſima actio o-

ritur: Maxime tamen hoc vitandum
eſt in A & E. ut autem kHoc fiar natura
vocalium eſt cognoſcenda. Ergo con-
carſus A & A faciunt orationem hiul-
cam v. g. ad ea arma accingimur. A &
obtuſam, ut, diligentia inimicum
F 7 vicity

15 Arti, Oratorig,

Vicit; à & Uinſuavem, ut, Sylva ari-

zur. E& A minus diſtonantzut ris:
Voluntare ad beiunm : Vi. I & A ſhavius

audiuntur ut, proſtrati ad tedes jacent
O & A' inſuavia ſunt, ut, agub eninas

zuli. O& E. mollius corfcurranht, ur,

reprehenſio xigisa non nocet; O& ab-

ſona ſunt, ut, ſine modo injiunis. VSA.
pulchrius ſonant, ut, arks adfcenſu ar-
diss. Tertio, Vocalium breviuim & te-

nuium vitanda eſt mukitudo, ut, ſpecies

progeniei. Sed in his nec neglientes
nec diligeutes niminm cſie oporntet, a-
llas ſingulorum verborum ſingulas Syl-
labas anzxie inſpicere, quæ tandem Ora-
tori libero & quam intolerabilis eſſet

ſeryvltus?.

Quod Conſonantey concernit bene
monet Rhetor aſperum eſik concur-
ſum, ſis præcedens verbum finiat & X
ſequens inci, at, ut, Exereitus Xerxit:
Item ſi Sincipiat & § finiat, aut ſi A
Kniat & Xincipiat: ur Arsz ſtudiorum,
Rex Xerxes II. exit ornatus in con-
junctione verborum, ſi monoſyllaba

multa non ponamtur ſimal III. 1

nomina aut verba brevia multa non
continuentur, ſic enim compoſitio ſie
minuta & conciſa IV. S nec longa
verba multa in unum conglobentut,

adfe-

5 „ 4. *
( en h

Erfam ſnu
0rn Nſen
Sn Arummn1
4 A
ohauln mMo
t (etnen
M. NNA n
Ean id ame
liinſe
nmiͤni , 1

W
Eüt tnu Iu
ſhrün inn

de in

4

IN4 eoers I Cap. III Qeſ. It. nyßse
H „adferunt enim tarditatem, Plura leges
apud Soaret. Hb.3. Cap. 33.

. n Vcauſtam etiam facit Orationem
e uin ando veces certe. vel anteponuntur
GS,HS vel poſtponuntur, quod in Otationibus:
In H paſlim bſervare potes 4 4

AWomoda oynatus ſie in numero

tuien 1. OCratorio Peandus. .
MeiI umerus Oratorius eſt quædam In nume-

Uninihi ,i menſura & vecum coordinatio: ur hæ 10 Ora-
nein öngis brevibaſpuc Syllabis conſtent, 10110,
hun Rees quæ voces vel partés ſenſus faciunt,
EmIIE vel aliquerm ſenſum, ſed prudentem,
rgetnhe. vel perfectüm & integrum. S voces
unik aliqua partem ſenſus faciunt, voca-
tur Comma ſeu inciſum, ſi aliquera
n em ſenſum, ſed prudentem, vocatur wem-
emn d em brum ſeu colom, vulgò dus puncta; A- Comma
Nbniu perfectum & integrum periodzes vo- quid?
n Ie catur. Comza eft pars ſententiæ ſeu-
Efür, ull eiocutienis ex duobus vel pluribus ver-
r in kubmm bis conſtans mihil adhuc perfecti & abkbkk “
Gema ſoluti ſignificans v. g. Etſi verior Iu- Qkoeu.
Inmflu Adicesz: Duplex efk- comma; aliud eſt Pck.
1 In I I mmbri afftualis pars, allud parsmets-
Etumus a bri potentialis: notatur zomma virgula
ireonekin per moôdum mediæ lunulæ inverſæ ( J

In N ut queridiamus docet uſus. Longi-
alhan, tudo ejus proprie ſumpti. ad ſeptem
. Syllabas
4

Memo-
rIa

Localis.

1 6 Arzis Orateria. 4
SylHlabas longat extenditur aut ad bre-
ves quatuordecim, quia cum longa
uæ vis Syllaba duo faciat tempora, poſ-
n Pro una longa breves duæ ſubſti⸗
tui, Sed in Syllabis numerandis teren-
dum tempus non eſt, aurcs crim terſæ

22

& poliæ de omni fuperfluo & defectu

facile faerunt judicium. & hac in te op-

timus magiſter ſit uſus.

. CAPUT IV.
DE MEMOEIA.
N Emoria eſt facakas aninæ reti-
ens ea & conſervans quæ cogno-
vimus & impreſſimus : pulchre à
Qic. Theſaurius & ſinus animi dicitur. 4
Cauſino, horrenz mentis; ab aliis. Tra-
rium ingenii, giti in illa quaæ wolaumis
deponimus, ut bro tempore recipiamis
De hac multum loqui conſilii mei non

eſt, ſiquidem ea contenti eſſte debemus,

quam 2 Deo accepimus; nec ulus ſibi
Per præcepta ſi caret, formabit. Solent
tamen Rhetores multa ſuggerere auxi-
lia, ut quam natura nobis conceflit. Me-
moriam excolamus, amplificem uſque;

Suadent omnes & docent loca ſibi

quædam ſingere atque imagines, ſive
nota ædificia, ſive caſtella, ſive alia

ſpatia

Arzangne
tfmullau kuce
4 u

1.
Ma bii
eIr anciechen

..
Itenn, Nl
Swriin eztürue
ſe wruman n
Dulaleit
ndien
iminnrds
1 41
arin,en

uI
) ler
3 Aer

u iachu

Eclis rnine
Aotlens Aranr.

Nlmnu: Ale

Phugrunmneetn
Unezti, Dtli 4/
i Gn A.
r nzm, cun
lN cnlde
õõ
incg ee in t
e rnd. N
hl iupeck 4
wbi aneli.
Hmmyliten h
Corn Hei A
Ar inins e
itlh rin
n

e⸗
60

Pars I. Cap. W. De Memoria. 137
ſpatia, quæcumque concipere animo,
atque in eorum partibus certas rei di-
cendæ partes collocare, ut ſic viſa aut
revecata loci parte, ſtatim occurrat pars
rei, de qua dicendum eſt, & hanc illi

Memoriam localem ſive artißcialem ap-
pellant, camque Ehetoricæ partem eſle

volunt: Utarur hac ope qui volet: mihi
Præſentiora videntur auxilia, quæ ſe-
quuntir. Sðèð
Prino. Ut Orationem commenda-
mus memoriæ,„ poſt invocatam Dei
opem, ſemel totam prius legat, ut quaſi

confuſam ejus habear notitlam: deinde

per partes ediſcax ; nec facile ſaltat ab⸗
una parte nondum plene poſteſla, in
aliam. Seztendo. Quia tempus matnti-
num longe commodius eſt ad diſcen-
dum quam meridianum & ve ſperti-
num, ideo illud curæ ſit : tamen per
quam. utile eſt pridie veſperi priuſquam
dorm tum concedas „ ſemel & iterum
percu rere ea, quæ poſtridie ſunt ediſ-
cenda.
Tertio, dicerem ut curet intelligere,
Ai intellecta facilius hærent & fortius,
ed Rhetori loquor qui ſine dubio nihil

declamabit quod non inrelliger.

Auarto; proderit multum ex iiſ-
demn chartis, in quibus compoſiimus,

edit

4

428. Artis Orazorez
ediſcere; quia ad pugnæ loca & partes
jam aſſuevit memoria, hune ſeimus, que
in chartæ angulo aliquid ſeriptum ſit,
æque adco ſedem verbi cujuſque quaſi

oculis tenemus. Turbatio verò & con-

uſio, ſi in alia charta ſeribas & ex alia

diſcas: inter dicendum enim utriuſque

chartæ imago occurrens „ diſttahit &
confundit anitnum portantis.
Auinto, utile eſt, ut ſi qnidpiam
diſticilius addiſcitur, illi loco aliquod

ſignum vel notam aliquam apponas,

cujus admonitu citius occurrat, & infi-
gatur.
Sexto, Puto utilius eſſe ſi non tumul-

tuarie ſed declamando ſtatim & cum

eſtu diſcat, eumque ſenſum quem jam
inſixit alquoties ſecum revolvat, tum
demum uſterius pergat.
Breviter, Maxima fabricandæ & ſer-
vandæ ſibi memoriæ ars eſt, indies ik-
lam exercere, aut ſaltem ſæpiſſime: quia
otioſa diu & ſine uſu hebeſcit, &inf de-
lis efficitux. .

R

4, un

N ſ t
en NN alg

les

4. hre 4 ein

d Kiulai

lientinen Utir

AENe, Aunt

mnenmt
let, uſfiif⸗
ur, Hiodn
Num un gpen
anincerinr, Ein

rüigckelmm

ue Pindu ☚

Wlain n ;
Deomrrhe,n

het

um irult.
emel, D
lhen gnr
libebeler, kne

1
.

ORATORIS

EXTEMPORAN

Sens

BREVI A RII.
PAR § ALTERA.
Lu⸗ circa Prax⸗ in in ſpecie occoatur
Pociſimiame.

unk er
. uumfel
ier alr l
Auz 4rt100

ertet

u
E lann lu tod
(Mu emm
— . n, n A⸗
W to
mu
ingu hun
D ,

, a. r
luan
☚ en
iat en

. 1141)
FREYIARII
ARTIS ORATORIX.
PARS POSTERIOR.

Deogenere Demonſtzativo &
Deliberativo.
Tanac ame onunr g , rfe
ulrs Prcehta, FP (i, ad rem.

tatione componenda - abunde ſuf-
fieere poſſint. Oberioris tamen do-
cCtrinæ & claritatis Cauſſa, ad particu-
laria deſcendere volumus: & poſt oſten-
ſos fontes, rivos etiam demonſtrare: Ur
ſi forte aliqui minus felici ſtudio artem
in genere ſcriptam non penetraverint,
ſaltem hinc laboris fructum colligant.
Quod utique gratum eſſe nemini non
poterit, cum illud jam wivimus ſecu-
lum, in quo cum Orationibus nihil non
inchoatur, nihil non perficitur. Nam &
naſcentes nos Orationes excipiunt &
mortuos deducunt, & mmenſæ, hoſpitia,
fora, congreſſus ac ſinguli fere motus
Orationibus perſonant: ut noſtrum fere
loqui, ſit elhqui, atquè adeo nullibi non
ſedem ſibi Eloquentia cum libertate &
theatrum eiegiſte ha ætate videatur,
14120.

. —

4

2

142 Artis Oratotig. 1 Mrm
Hæc autem inſtituti noſtri ratio erie 6 cAlaßet
Unſtitutio, Srarepra prius dicam; juxta quæOra-— 4 0
ratio. tiones Demonſtrativi ac Deliberntivi re
. . . 1e
generis componi debeant. Deinde Pra- m Man
12 . .
es ſubjungam & præcipue in genere 37 zmmſlen

Demonſtrativo, quia genus hoc crebrius lrringn
eſt? poſtremo fuppellectilem dabo ex ulnn gl
Sententiis, Hiſtoriis & aliis eraditio- un
mibus „quibus in ejuſmodi Oratiunculis e ien eh
conficiendis maxime indigemus. SddJd Narb
Prius in communi docebo; ex quibus nütti

præcipue locis Argumenta nwenicnda e lrhnm
Aint pro urroque genere: & quibus mo-. “
E. — . . . nd hyurm
dis Oratiuncula facile poſſint oomponi
ac diſnoui . nn fuhma
IPon. i luAllint.
= rhiunzine

X quibus locis præcipue Argu- Cenker
menta inyenienda fint in urroque ſur

Memon- QÆιsSεr1â1ο I. in a iu,
Ktrativum Ex qasibus locis pracipus inventantur Keriinni
genmqulg. in genere Demonfrativo. kinn, m

Genus Demanſtrativum in qiro lan-
Adamus vel vitsperamus. Laudamus bo-
nurm; utile, ucu dam Vitupera mus ma-
Sum. Porro, laudare vel vituperare pol-
ſumus, aut perſonas azut rer: De utriuſque
aliquid diſcincte.
Per-

ihun
B tninlinie
n Mn ee
fenir Niſeg
hen. Derleg,
Nehre ih n
tu rarhin

Pündloe

nit imu
Cii
dch, tgde

Nimemn Imentd .

ur. Aginte
Dcle lin anan

V74
is rrnl inr
e

1I0 1.
õ
.
mmnin ſ
Nu. LulddnEH
elmnnut,

l urin,
7Vrheunt

N.

Pars H. Cap. I. Qusaſt.I. 14
PDerſonas laudaturus maxime argu- Laudamus
menta ſumes ex Cassſſis, Eſſectis, Adjun- Perſonas
ctis, Comparationt Similitudine. Sunt ab Adjun-
verò Adjizndbfta perfonse Patria, Majeres. Ris Perſa-.
Farentes, Bona anims, Corporis Fortu- næ.
na. Ie Paixia Conſiderandum eſt, qualis
ſit ‚clarane & magnorum Heroum ge-
nitrix, an obſcura, quam ferax, quam

ſplendida, abundans, ubi & quomodo
ſita. In Maioribius nobilitas & res præ-

clare geſtæ. Deinde in ipſo qui lauda-
tur „natalis dies, & ſiquæ laudabilia aut
prodigioſa nativitatem præceſlerunt. I=

Teritis. Ingenium, indoles, docilitas,

inſtitutio, proclivitas ad virtutes, ad
slia, &c. In Adoleſcentia, mores & ſtu-
dinm ſeu virtutis & ſapientiæ, ſeu viti
&ι ignaviæ. quomodo vitam egit aqud
quôs, ſub quibus Præceptolibus „ cum
quibus æqualibus, quibus artibus &
ſtudiis vacabat. In Juventute, genus

vitæ, fortunæ, bona, ut honores',
dignitates, facta præclare geſta, virtu-

tes. In enelzute, conſtlia, pietas, mor-
bi patientia, conſtantia in bene cœp-
115,„ &c.
SedAdverte in factis vel operilus lau-
dandis vel vituperandis bene ponde-
randum eile quale Opus ſit, honeſtumne
an

444 Artis Oratorig.
s.n tarpe,tetilene Reli, igioni Patria aut
alteri, an vero noxium; Facilene an diffi-
cile; juoundum an moleſteim.
Quid vero ſit honeſtum eſte, urile, ju- 3
tmwendum, infra dicam. In Rebus hoc uni- 1 gehms Um
verſum ſpectetur, ut rei laudandæ vel cmieyun
vituperandæ partes diligentiſſime in- „* e 4
quirantur: Rurſusexaminentur Gene-
ra, Species, Cauſa, Eſfelta, Contraria, Ad-
juncta. Porrò res Naturales, item artes,
Ningua, virtutei ſciehtiæ, laudari vewitu-
perari ſolent ab honeſtate aAut turpizndi-
ne, à Cauſſa eſpciente, 4 neceſſi tate, aut
contra ab Miat velà damnis, à facili
vel dificili, à circumſtantiu alüs, c.
Inſulas, Re- Sic Urbes, Caſtella, 4 rces, commen-
Sioncs, & c. dantur entiguitere , 2 Conditorilss, à
forma:di litu, partibus, zdtfciornnma ſtra-
Aura, asris Tementia, fertilitare Joli, a- vn
bandantia rerum, aà Fuminibus quibus
irrigantur, 4 Civium moribus; a S&t udiis,
Operibus, 2 Politia, Senatu, relns geſtis,
vituperantur a contrariis.
Lnſula, Regienes, loca alia laudantur 4
Birnſigara amnplitnaine,antiqinitase; in-
zolarum, a Regibus, Ducibus, a 3 cultu Rr-
ligionis, à ferrilitate, fontibus, a uis ſtag-
nis urbium fr equentia en celebritate, ab
inſtitutis & legibni, à rebus geſtis, & e.
Anbs-

mnlrlen uiißs⸗

Prps. HI. Cap. L. Quakt. HI. 14 5
Arbores, Pantaæ, Herba laudantur à
nomine ſeu Notatione à formis, dà loco,
ſubi edto, & adjunkto tampere, à virtute,
ln hlie es Effeltu.
unieo riamin Rentet ab orta ſeu ſe atu-
Mnn (ltain , H rigine;ab amnlirztatne,colore natars a-
Elbernden . 74: 3 velocitate casr, , 4 loci⸗ nobiliori-
ſfiglaneh M bus per 724 Nuunt ²¾ biſcinm generi-
Nendinn bus, copia, lJalubritate . al dedtitns. .
è laudantur a ſitu ab iis quæ in

hutmt,atin . ilis naſcuntur ut herbis, arboribrs: vel
. 7 — 2 .
gege zuſtn Zua efodiuntur, t metallit, à feris, Aiia
uen ien 1 in illis degunz, ab Arcibus & Tirribus,
. N,A

ufaide A in ipſis ſunt: a fontibus izde ſcatu-
8 . rientibus, a rebus memorabililus aut

Fele Auu, nnet trodigicße: Wi ſa Fis,

t, 6Clrmi6
niben Adfamnr.

,

nis ſeniit WES TIO II.

,RenliOh Er quibns locis pracipue Azgumenta
unmtuiln YJunt ſumenda in genere Delibei ative.
, Cnieth Deliherativum genus eſt, in qno de
iu.. rebus futuris, quæ in poteſtate no! tra
Drultinlu ſunt, quæ què invenire poſunt & non
Gead evecnire, deliberamus, Nobile & Civilke
Mlug genus dicendi; dwabers bartibns conſtat;
. mihezſll, . Su aſione & Diſſuaſeme „ Sakaginges bao-
GunHναò nusz, diſſademr maliam.
,eh le Argumenta potiſſimum in hoc ge-
ℳ nere quærenda ſunt in Cauſſis, Effebtis,
Cenſegsentibus, Coztrariis, Adjiunctis,

Arbores
Plantas
Herbas,
Flumina.

POntes.

Montes.

Delibera-

tIvum ge
RUs u4.

146 Artis Oraztorioe.
Comnparatione. Seu ut clarins loquar;
capita univerſalia pro Argumentis in
Saademus: Peliberativo genere ad ſuadendum ſunt

.C. .
A neceſſario; ab honeſto, ab atili,
jucnndo, Aglorioſo. a juſto, à poſubili,
jacili.
Ad diſſuadendum verô hæc.
A non neceſſario; aà turpi, ab inutili,
ab iniucundo * bericuloſo, ab impoſſebili,
à diffecili, à probroſo, a moleſto & dam-
Portò Honeſtum illud dieitur quod à
Honeſtum Deo ac Religione vera commendatur.
quod recte rationi, quod ſanis legibus.
quod Sapientum dictis ac monitis con
ſonat. E contrario vero Inhoneſtum ſen
turpe, quod Deus, quod pietas reprobar,
Inhone- quod ſanæ rationi repugnat, quod
ſtum. ſanis legibus, quod ſapientum dictis ac
VUtile. monitis non congruit. Utle illud dici-
tur quod bona animi vel corporis vel
fortunæ aut acquirit, aut auget, aut
Inutile. conſervat: Inutile quod ad nihil horum
Jucundum. conducit. Zucunaum eſt quod animum
Injucundũ. voluptate perfundit Iajucundum, quod
Neceſſa- nihil voluptatis habet. Neceſſarinn il-
rium. lud dicitur ſine quo vel ſalus vel liber-
tas vel Religio vel aliquid aliud eſſe
non poteſt, vel quod neèeſſe eſt ut fiar,

alias

Diſſuade-

Mius.

nni Pars II. Cap. II. Quaſt. I. 747
fanc rcktiean alias multum nocetur. Poſſibele eſt quod Poſſtbile.
u, n iymm, Dabet candſls, àa quibus fieri poteſt: Fe-
wiſuitnini cile, quod ſine labore niagno, Diy Rcile; Pacilc.
Gura & pretio. Difficile.
lat , Probroſuam, ex quo infamia ſequitur, Probroſum

Ri ag ,, Moleſtam, quod aufertv* oluptatem ſen- Moleſtum
. ei, 7 4
ffuum volanitni, quod tædinm vel faſti-

unnl o. dlium generat.
int Adverte verò diligenter Oratoti con-
hinzß⸗ ſid andum eſſe in Suaße one vel nier-
inifid Fone quinam & quales Auditores ſint;

Nam 1 Generoſi & Nobies, tune InaxI-
6 Nulchetnc me arsumenta ſumenda etunt ab hbons-
eNnum enan Kto: S 7erO Pplebeji animi & mechanici

g maxime ab tili, urtili enim hoc genus
hominum maxime trahitur.

CAPUT II.

4)
ofene ein,

SS n,

I . . . .
DeKe Dipeoſitione Orationum generis De-

monſtrativi & Deliberativi.

1 er
m Nn
1 uun P Ræterea enquæ ſopfa de Di Poſiria-

nlacl “ ne diximus „ mihil ſpeciale hic oc-
O . currit; de genere demonſtrativo hoc
ga⸗ u⸗ ℳ“ſolum addendumcſt, quod cum ſit per-
. nihe J perua Narratte cum Am, lißtatiene; lau-
. un⸗ o dando aliquem ſolemus incipere à Fa-
uli tria, deinde laudare à Majoribias, à Pa-
rentihbe. Conmſangnineis, &n Fanmislia
. r2 uIUA⸗

Decem
ponendi.

„
144 8 Artis Ofatoris,
utriuſque lIimneæ. Poſtea nativitatem de
ſcirbimus, tum Pueritianz, Adoleſcenti-
am, In ventutem, Virilen ataten, Sene-
öbtutem denique mortem, atque ita quem
ordinem vita habuit eundem Oratione
ſequimur. Aliquando vero accepimus
unam tantum; vel aliquot virtutes lau-
dandi tota oratione tractandas, atque ad
eam vel ad eas alia honeſte geſta dedu-
cimus quæ poſſumus, prætereundo Pa-
reg laudes, Generis, & Familia, &c.
Sed Dezxem modos ditponendi vel confi-
ciendi Oratiunrulas à Nrotericis colle-
&tos præponere inubet, in quibus ſi ſedu-
Jus te exercere volentis facile in Orate-
rem etiam extemporaneum evadere
poteris. 6 .

Modus primus eſt,

Dum voles Gratulari, Saiutare, Vu
leædicers , Propinare & alia e juſmodi
præſtare. Primo rationern ſeu Cauſſam
invenias propter quam id facere velis,
Deinde rationem cum propoſitione in
Syllagiſmum diſpone faciendo Majorem
Minorem, Concluſionem, ut ſupra dixi-
mus & facillime paraveris Oratio-

EXEM-

“

mnchige

64

Pgr; H. Cap. II. Mod. I. 148

EXEMI'LM.,

. —
Diatott,

1

Velles v: g. Amico gratulari Nazalitia
feſta, quæcicsergo ptius Rationenm
propter quem facere velles & occurre
ret hæc, quia amor impellit; Ex hac igi-
tur ratione . bropo tione Cohficeres

Rtiqtoimme hunc SPllogiſmium. E. C. Amor urget a-
wenchanlsel micam nt Amiro debent gratalari. Sed
boreteochei ego habeo tni an= rem. Erge.
Oratorie lioc ſie facile efferres. Gratulato-⸗
2 ria.
ELABORATIIO. Major.
Habet ſuas faces, habet ſtimulos
4 nglb Fœcuudus votorum AMOR „ & eco
Nemstrl perurit, co Kceſſit uſque Amiei pectus
nponeneun eie donec in Amici præſentia totum in
vota „ totum in deſideria exundet.
Quid vero peclus meum, nonne Amo—
Minor.

ris in Te ſingularis palatuum ?: quem
humanitate hactenus non vuigari &
favore ornaviſle parum fuit ; etiam
plurimis & maximis beneficiis nutrivi-
ſti, ſoviſti. Certe urſit & juſſit ille in Coucluſio.
amiciſſimum conſpectum Tuum pro-

D
uni e dire, & hoc tuæ benevolentiæ Domi-
d ee cilium, ſiquidem re non poteſt, ver-
rn i bis apérire commendavit: Obſecundo
ll “ aperio „ & cum has Natales Chriſti
crias tibi cveniſie felices gtatulor tum

6 3 à Dee

Reſpon-
ſorlia.

Major.
Ratio Ma-
30ris.
Minor.
Concluſio.

170 Arii Orateriz
à Deo rerum & fortunæ arbitrio omnia
fauſta apprecatus annos etiam meos in
elicis vitæ tuæ prorogationem depeone.

RESPONSORIA.

1 e
Qui vellet gratulanti reſpondere,
2

hunc Syllogiſmunm inftituere v. g. Gra-

talatio Amici gratißima eſt, Tu Amicsts
grasulaxis. Ergo. Oratione ſic tractabis,

EIL ABORATIO

Nullius quidem vota & ſalutis appre-
catio grata eſſe non poteſt, ab amico ta-
men qui venit pectore ſolet eſſe ſemper
glatiffſima. Ut enim preticks n0Obilius
pretium ad jicimus, quande aurum adji-
cimus. Ita quæ amore condiũtur ſi bona

funt finnt optima. Jam vero à Te quid

non amere plenum prodirè potuit, qui
totus amor es, & amoris mei ſingulare E-
logium. Aperuiſti hodie pectoris dulce
Sacrarium, & me novo favoris radie rur-
ſus perfuſum beavifſti: Feciſti qued prior

facere debui & in amicitiæ certamine me

longe ſuperrior triurn phare pores. Quid
ad gratiſſimas amnoris tui voees ad'iciam
quia majora non poilum paria tepeno
B VIve

erlehim
Mdd „Noh
urir nm
e zPnwinet

e,

—

2

hn PearII Cap. H. Mod. II. 151
Vive & vale ſemper felix, ſemper meus,

nunr ihinige
quem temps inter nos inchoavit a-

Vanoserinn geg;
ee e morem, æteinitas conſiguet.
cgaunncen Adverte hic Priv, quod ſi fuſius
loqui voles propoſicionibus tuis hoc Norta.
0Non eſt, Majori & Minori, &c. plures ratio-
nes, confirmationes, ekornationes ſub-
junge.

Adverte Secuande Quod ii qui erudi- .
tiores videri volunt, communiter ratis-
nes Majaoris aut Minoris per Sentent ias
C& aliorum diötforia efferunt. Quanto
ehn aurem cultiores erunt rationes, tanto

Kälk

reler eu. H

etiam ipſa Oratio plus habebit gratiæ.
Adverte Tertio Communiter in ofu-
cioſis Oratiunculis loco Coneluſionis ip-
ſam adfeétns teſtiſicationem poni, ſer.
vientem ei tei, quam: aſlumf pfiſti, urſi
gratularis g gratujationer m., ſi ſalutas ſalu-
tationem ponis in Co neluſi, one.

Secundus Modus.

Quando immiutantur partes GNo-
re gißni, & primo loco particularis pro- .
klert . poſitio ponitur, ſeu quod idem eſt Mi-
eD eoy: Deinde univerſalis propoſitio, ſen
Major: vel ante vel poſt Concluſionem
ita tamen, ut ſi Concluſio ante Majorem
poſita fuerit, rurſus reparatur aliis Ver-
bis in fine.

„2

G 4 ExExEf

Salutato-
ria,
Minor.

172 Arti: Oratorig,
EXKEMPLUM.

Si velles v. g. Capitaneum primo in-
gredientem Capitaneatum nomine alio-
rum excipere, hanc pro fundamento
ſimplicem rationem acciperes: Lætamsr
Talvits ingredisrie, gzia hoc aſſeq uimur
quod eptavismtes, Syliogiſmum forma-
res ſic:
Aui aſſequitur quod optavit, jiere la-
tatur;,
Sed nos, cum incolumem Te accipi-

mus, aſſequinaurs quod optavimus. Ergo

Oratorie ſic:
ELABORATIO.
culos noſtros hodie primum au-
ſpicantes ingredieris. ſed in animis om-
nium & votis pridem habitas : M. N.
Idem ipſe Dies qui te feliciter Capita-
neum noſtrum denunciavit, deſideriis
noſtris impreſſit, unde de Te unice ſolli-
citi, hoc in votorum ſumma portare-
mus Te incolumem accipere ; Sæpe
lentum accuſavimus Solem, quod eum
moraretur diem quo magis appreca-
tionibus hominum & applauſu, quam
curru hanc urbem & ſedem invectus,
nominis tui magnitudine exornare in-
ciperes, qnam ut à Majoribus aeta⸗

gu
lee
A 1

6

han Pars TI. Cap. II. Mod. I. 153
Gllie liſſimè derivare poſſis, in hoc tamen
maximus es quod menſuram magnku-
Cturmn tihes dinis tuæ totus in te habeas & fortu-
uIie nam quantamcunque animo & meri-
en ie dis exceſicris. Ecce vere deſideria hodie Major
Ge, felix coronat eventus, quando Tc Sal-
vum nobis, quando fauſtam explicar.
Et quis votis ſuis ſubſcripſiſſe Numen
non triumphet: qui voluntati diutur- Conclu-
pigen h N, qui ſolicitis animorum curß ſatis- ſio
factum efle non vehementer gaudcat. 3
hurknmz Nut Gaudemus, certe, triurmphamus, &
MI ucm hodie ingredientem ſalvum feli-
cem ſalutamus, eundem progredientem
Qiin fauſtum. diu incolamem ut amare
n yenerari cveniat, ſoliciti ut animes
Coœlum imploramus.

,,.
Aeeu

Tertius Modus.
ein rr Quando Coneluſionem primo lovo 3¾
ii ponis & . ei Majorem & Minorem ſuab-
nn nectis eo ordinc quo melius videbitur:
en Denique repetis Conclaſienem & facis
mmnlmdeN teſtificationem adfectus, convenien-

tihce
en, Clen

e .

10 nes 4
tn

tem rei aſlumptæ.

PROEXEMPDLO.
dit Oratiuncula, qua Cancellerim
Regni Polonia Georgius Oſolineky A
nobis ſalutatus eſt, Pro cujus funda-
G 5 mmeRTE&

Saluta
toria.

Conclu-

ſio,

Major.

Minor.

71544 Artis Oratorig.

17 . . 5 N———
mento hæc ſimplex ratio fuit. Saluta-

mas Te, quia magnus hoſpes es & ad

noſi ram tenuem Salutatienem audien-
Aem Tnum dimittis. Sillogiſmus talis eſt.

Latitia &ismori, opus eft, quando

magni Viriſe demittunt ad te-
nubs.
Tu magnus ad audiendam fenuita-
ens neſtram Te dimittis, Ergo »
Orarorie ſic.

ELABORATIOO
Erubeſcefe debet debet coram Te Flo-
quentia noſtra, Princeps Eluſtrifime,
& pudore quam verbis exornatior Te
hoſpitem orbis judicio magnum vene-
fari: Felicitatem noôſtram Tua huma-
aitate metimur, quod magnis aſſuetas
aures ad aoſtram dicendi Infamiam in-
clines: Et explicatam Principibus præ-
ſentiam noſtrorum intra oculorum

compendia contrahas, Ut natura in

magnis miranda ſit, im pravis ſemper
anabilior eſt, ita magni princeps
quando Majeſtatem in auguſtias eolli-
itis, forte magnitudinem ſiringitis »
K amorem amplificatis; fit molis ja-
ctura, ſed pretium creſcir æſtimationis,

Anguſtum pridem nominis rei ſplen-

dori Polonis calum, fuit, Mundus ape-
rire

„

„

Arund
lelekuſe

“ P4r: II. Ogp. II. Mod. IVv. r52
e rre debuit, ut illuſtraretur, Imo ipſe
er 1 Mundi oculus Roma ad Polonæ indo-
4P une ⸗ lis radios convenire, & cui omnem pro-
4 4 e admirationem. Heroum frequentia
,n u ſuſtulit, cum Te vidit & loquentem .
audivit, ctiam admirari. Quod Ferdi-
lnt nandus Imperator & in eo Orbis Chri-
8) le e⸗ ſtiamis de Te ferret judicium, ſatis ape-
inie ruit, cum virtutes, tuas Duciz titulo

r zæſtimavit. Quo in Amore collocat et
rPartria, luculenter annulo publicæ fidæi
W quam tradidit, teſtatum fecit? Quo lo-
* unh cORex Vladislasss Poneret, quandoto-
Nnes ik, ties nomen & perſonam in Te ſuam
öc transfudit, ad terrarum regna & Duces
ongin circumferandam: eccui tandem obſcu- Conclu-
kmfu in rum reliquid- Quid mirum igitur ſic ſio repe-
nt npi A cum humili Salutis apprecatione ad tita.
Srlkmin-. Majeſtatem Principis audacter vicini,
mlig Atui nominis radiis tencbras etiam no-
ſtras illuſtratum iri nequaquam dubi-
temus.
mni pün Quartus Modus.,

Quando facto Sllogiſime omittis

nialelſitel.
Majorem & incipis à Majoris Rat ioné,

1

udnemn HN!
Es ktnÿ eamque ſi placuerit exornas vel confir-
Nir lnud mas. Deinde Minorem ponis, cum ſuis
minik ir itidem ſi placuerit rationibus & exor-
i Motse nationibus. Tandem Concluſionem :
un G 6⁶ . Vel

Faſoria.

Ratio
Majoris,

Exorha-
20.

156 Artis Oratorig.
Vel ſi placebit pone primo Rationem
Majoris, deinde ſubjice ſtatim, Concluſi-

enem; Tandem pone Minorem, & rur-

ſus in fine repete Concluſionem.

EXBMPLVUVM.

& velles V. G. Suadere non efle flen-

dum ob Juvenis obitum, hanc rarionem

invenires, quia maturus Cœlo propter

irtutes mortuus eſts Syllogiſimum hunc
faceres.
Qus maturus Ceœlo licet juvenis mo-
ritur flendus non eſt Sed hic &. Ergo
&c. Ratis Majoris eſt, quia Cœlum non
diebus azatis, ed à moribus annos
compuiat. Oratorie ſic.

ELABORATIO.
G morte noſtro Cœlum, vitæ dies
in Annos computare arbitramur, vehe-
mentiflime nos ipſi fallimus & Cœli
ingenium ignorare videmur, Amori-
bus ætatem æſtimat & de immatura
adoleſcentia maturos virtutum fructus
frequentiffime deſerpit. Hæc miſcro-
rum mortalium cæcitas eſt, ſua non
nſſe gaudia, & in lætitia ſæpiſſime
moœrorem, in mœore lætitiam com-
miniſci: Ecce in mortali vira curri-
mus omnes per plana & aſpera, trudi-
. mur

.
. 1
3 B Mn Deo⸗
„ . N

te me

onnl H

6

hn, . —
Pars II. Cap. II. Mod. IV. 157

Me z, e, .
B n mur per ſumma per ima, mera fortu-
4 n næ S& tempeſtatum ludibria, ſine pace,
* A üne ſolatio, ſemper milcri, ſemper

indigi, donec manumiſlo ſemel quod
Wr.. Serinus corpore, quaſi procellarum
acg olenni theatro, innocenti vira & mor-
einteen tec immortalitatis meram attingimus.

ralumnnn Cur igirur, ubi pleroſque feliciter at⸗
minltnin tigiſle intelligimus, temexre in lachry-
SUlefs mas ſolvimur: Cur locum qui maturæ
virtuti debetur invidemus;: Nautam
dinen certe ſeparata hyeme in portum feli-
lr e citer evaſiſie neme niſi hoſtis fleverit : .
us Crun & militem potitumvictoria, quis nifi
Ginem inimicus doleat. Dolcar tuum occa- Conclu-
l ſum N. N. qui Virtutis tuæ &felicita- ſi0.
tis conſeius non eſt: qui mecum ſanio-
NIIIOI. ris conſilii rationes inire voluerit, gra- Mj
Crbmn we e wulationes parabit & pancegyres. Ceci Mnor,
Petimm,Me. dlſti in primo ætatis fore, ſed bonus
Un Nn Salvatori Tuo odor, Ad urbis & paren-

tend, km tum ſpem adhuc immaturus, ſed
r & irm jam maturus cœlo. Annis non atti-
wiummin giſti Senectutem, attigiſti virtute ,

—

mt Err M & quo cum mora temporis vix perve- .
bh in n nire ſolemt alii, eo celeri innocentiæ
lein imln curſu feſtinus perveniſti? Quid mul-
e rinim n. tIS Parentem Deo; vitam æternita-
