haud ſis negaturus.

3. Neque profectò ratio tantüm cau-
ſæ, quæ longeè eſt uberrima, ſed illa lata

exporrecta tua potentia, qua ut prodeſſe
plurimum Auſtriacorum rebus aut nocere
botes, probare ſe Cæſari debebat. Sunt
tibi maria tua & portus, quorum, ut nunc
ingens illis uſus, ita eodem negato quid
expectandum aliud, niſi ut Hiſpanis Belgio

ejectis, Auſtriacorum ambitioſa illa con-

ſilia diſſipentur, eorümque armatis nunc
plurimum potentiæ accedat, qui in cos
hactenus confers ſumma tua beneficia? In
Palatinorum Principum agenda cauſa re-
jici profectò non debebas, cùm non petat
beneficium (quod non eſt tuæ magnitudi-

nis) ſed id quod debetur, quod tuæ eſt

xquitatis.
4. Quæ cùm ego abundé & pro perſona,
quam geſſi, & Majeſtate tua expoſuerim,
ſatisfeci officio & cauſæ, & interim alii

haud admiſerint non ſatisfactum efſe ex-

pectationi. In quo bonitatem tuam non
Poteſt non æſtimare Chriſtianus Orbis, qui,
quod amantis pacem eſt, legationis mo-
deſtia, ante quam belli jure cauſam ho-
neſtam hanc jam toties agere voluiſti: &
corum iniquitatem non poteſt non eis⸗
ari,

im meritò rebus, uam opem implorantibus,

eliiu inr⸗
re Npmdunin

N 1 eolun 4
e soioden
colllusnon
0)

Vyeninteldes
,Detluüine
litüclhinge
e, ulquants
ſeln n K
ckant, ſd eonum
guinh, xeN
Debet, Aime co
ir Deponrinin

um ſtum

nrentir indte
eſis, incinſen
Uicoenmen
i,Agupnen
tr doltrenii⸗
ihpolenn ii
iingror
gum krrutt
in,

motnin

nin 1G uiA

iſu r
No n en
n then dn
. Cwomn. W U

Men uie
iirkiimn kes

mn tlh ee,
Undnn unus d

et un
Ntu bereice !H

n Renhr aua
u, Nn MN

Nek ueNge

, gial ee

nikptn
Aiemeniein

e K In

ſttncnn 1
wninten tun

PiftungCt,ſO
4, eprri .
liue aa

auee in
L

OMATIO NV. 41

ſtari, qui quia pacem odére, a quiſſima poſt-

ponunt. Itaque quantum tibi negatum eſt,
antum apud nos abjectum eſt ad eam famam,
quæ optima de majeſtate Tua inter omnes

eſt cxcitata: Neque etiam quidquam hic in

me culpandum invenies, qui quantum in ra-
tione & Majeſtate Tua præſidii habebam, tan-
tum in eorum (quibus cum agendum erat
conſiliis non inveni.
CONCLUSIO.
Interim verò ego, qui deſtinationem tu-
am, Rex Maxime, volui explerc, nec potui,

nullà tuàâ culpiâ, qui æquiſſima petebas, nulli

mea, gui quavis induſtria hæc expedire ag-
greſſus ſum, & quia tua & quia æquiſſima
erant, ſed corum pervicacia, quibus nec æ-
quitatis, nec Majeſtatis Tuæ (qualis eſſe de-

bebat, & à me commendata eſt) reverentia

fuit. Depono irritam, ſi eventum & alios, ex-
pletam, ſi curam & me videas, legationem,
Innocentiæ interea meæ ac induſtriæ apud te
teſtis, nunc ipſe interpres & legatus cujus op-
tata documenta, ut referre nunc non licuit ab
iis, ad quos me miſiſti: ita ca quoties in hoc
curæ noſtræ miniſterium propius inquires. &
impoſterum, aliiſque negotiis vel hoc ipſo
ſpiritu pro te effuſo, ſi opus eſt, & quis un-
quam futurus ſit uſus mei perpetuò es inven-
turus,
IDEA

42 A1,2Z. B. ID E⸗kt

IDEA XlI.
Ra Juis Principem ſuum primo compellat &,
ei obſequia & ſe propius comvendat,
EXORDIUM.
Sn ad præſentis beneficii magnitudinem reſ-
eiciam, Princeps Maxime, profectò prætet
gratiarum actionem non aliud mihi offertur

dicendi argumentum, dum ad Sereniſſimi

vultus tui propiorem aſpectum & ſalutaris
dextræ tuæ contactum & hanc te coram
alloquendi facultatem, me admiſiſti. Interim

tamen, quæ clementiæ tuæ bonitas eſt, pro-
P

mittes mihi magis tam ingentis beneficii

uſum & ejuſdem tacitam venerationem, quùm

grati hominis, qui ſatis gratus eſſe non poteſt,
Inferiorem & majeſtate & hoc animo, facun-
diam flagitabis, & gratiarum actioni ſatisfa-

ciet forſan argumentum, in quo & factam te

compellandi poteſtatem & tot ingentes tuas
pro Republica curas in præſens auſus ſum
occupare.
PROPOSITIO.
Niſi forſan curarum tuarum non tam
impedimentum ſit, quàm ſolatium, intel-

ligere, quanta eas veneratione, quibus vo-

tis excipiant judicia tuorum ſubditorum,
quorum cum abunde tibi fidem facict pu-
blica omnium fama, ego tamen tuorum (ſi

par⸗

ishtolel
uunm ninc,

ulallt nli

vnanheru n,
cela ee itun
imneiſiglie
4 hilinn lenn
gluulin le

COMIR

Hilndol
onn, Nireps A
aalkhislibcliet
rinibenehcinm
,n Uuaame eb
henlg, Halg,e,
umeeſinatunke
uinſchimm
mais
Pini, gliaaun⸗

unge inpeni u

Kadmnnitanon

unleilln rine
Cenn ini anſt
II cmungrh⸗

uibnine in

ſolborndenmens
Unn en leen

10

I
mninnli
uammgl,
ll
elaugtüntrngt.
Cunentitäten
Mütlnliiken
Iund harnſſ
ihechndllrr,
nEkur t ann
,Neilrilliluenie
eudnluel,

un itzeni berti

nſenetuionngln
grmngelenn ock
ekloeuumo, Mnr
tummacianilni⸗
1 igokliint
n Kimrlmentätli
nrlnnluſu

NITIO.
n murun m
un ſalrin ie.
ione, Mül

Corumm ſcblnn 4

fben “
otunen ine/
4 4

4

ORRATTONVAMM.
parvitatem meam videas poſtremus, ſi quæ-
vis pro te auſurum & æſtimantem animum,
tuorum primus, mei in te privati cultus te-
ſtandi cauſa te conveni, cujus ſummam om.-
nem complexus ſum, ſi pro manſuctudine tua
agnoſcas quævis tua imperia & quemvis apud
te uſum mei, ſi quis eſſe poſſit uſus mei interes
quæz graviſſima ſemper aut habui aut ſpe
omplexus ſum, eſſe eventura.

CONFIRMATIO.

1. Equidem ſi obſequia tantum mea tibi
offerrem, Princeps Maxime, facerem modo,
quod cuſuſvis ſubditi eſt, & clementiſſimi
Imperii tui beneficium juxta cum aliis agnoſ-
erem. Plura à me debere tibi intelligo, qui-
bus ſubeundis, ſi aliquo rerum tuarum mini-
ſterio me æſtimatum feceris parem, longe
plura ſum debiturus. —
1. Nam & ex iis progenitum me poſſum
gloriari, qui ad Auguſtæ domus tuæ, alia-
rumque imperii tui rerum curam aliquan-
tum & adminiſtrationem vocati, aut im-
mortui ci ſunt, aut in ea etiamnum eâ (quæ
debetur tibi) conſtantiâ ac ſide occupan-
tur, quorum prælatis exemplis & à te ac-
ceptis dignitatibus innutritus, nihil æquè
votis omnibus contendo, quam parem aut
Amilein, aut quæcunque tibi videbitur,
G foc-

44 M. Z. B. ID Er .
fortunam, in qua cognoſcere mihi liceat tumm
in meos hactenus non interruptam benignita-
tem & exercere; qualia majora fuere aut ſune
debitæ tibi virtutis documenta.

3. Et adoleſcentiæomnis meæ, omnium-

Cblent
0

I
S
ſenti
VC
irhin, i
im minſin
unit ilin Alt

Kimncnud

que ſtudiorum, quibus ætatem hanc nutrivi,
non mihi alius unquam finis aut meta fuit
quam corum uſum ad te & Rempublicam
conferre. Quam ſi per manſuetudinem liceat

aſſequi feliciter, erit mihi illa initium lauda-
bilis & majoris curæ, non finis ac velut areaz

quædam ac campus, in quo pateſcat ommi-
bus, non nifi pro te & Republica me gratiam
nunc ambiiſſe, & acceptam non ambitioni
(qued eorum vitiumeſt, quiſua tantum mo-
liuntur & agunt) ſed iis curis impendiſſe, ex
quibus non vanum tuum de me judicium in-
telligatux.

4. Et vero cum, quidvis debeam tibi,
quidquid tandem de me tibi viſum fuerit,
ad infirma miniſteria vocato inter prima
mihi ſemper & ſumma erit, cum nihil ma-
jus offerri deſideriis meis poſſit, quam exci-
pere & ſequi cujuſvis imperii tui authori-
tatem neque enim hercle tam gloriam,
quam labores & diſcrimina in me optave-
im transferti, qui nunquam fatigatus,

. 3 *

ſoerbhurcimmun

ſuntſunt, gn
Im rns, 1
aumlmctiuiſit
efnlemrünet
emionm, Eln
priitiitz,n
Cetr Aaketaigt
morbusntis,i
Cntönommenm,
Eümmuncnm u
ickrminellom,

Irin gun

Aeoirkinkucu
unceneſaceim
lun monemis Arn

iuamthin

e

PBnilisl m
min nuſe
M, in un

r

ſter nhiler,

Uennpem beng⸗
nmantflerzu
umen,

Nhimmer mmninn.
Z unn

Nins m nen e

4 1 Alenptn e
innitniinla
iliumlut
Imiis uielntt
D nen umnt.
Netblainigtin
gmmgiii
,aiſunmmgr
igciinnlen
nuneſiimi

—

ginns 6 hele 6
e tiſe 1

4 Cend i
1it, ti
esholtn beui
ineiin .
in mmine
Girinm iun
inum

OK ATTO NVUAI.
&immortuus aliquando, & ſatis ad gloriam
abundè me vixiſſe arbitror.
CONCLDUSIO.
Accipe igitur, Principum optime, hune
ſpiritum meum & vitam, ſi per ſtragem hu-
manam iter forſan ad ſalutem ſtruendum ſit:
accipe hunc animum, in quO ſaltem arden-
tiſſima vota ſunt, quibus imperii & rerum

tuarum æterniras, ſi quæ precationum no-

Ktrarum ſanctitati vis eſt, poteſt juvari: acci-
pe quodcunque in me contulit, nen jam di-

xerim fortuna, ſed tui & majorum tuorum

imperii felicitas, & idcirco meritò tibi red-
denda. Accipe denique gratirudinis, pro tot
majoribus meis, à te tuiſque tot honoribus
ornatis monumentum, ex me exempla fidei
& virtutis majorum, quæ ubi deſiderare tuam
Majeſtatem intelligam, faciam ut ſis inven-

turus. Interim quæ pars mihi nunc obſequii

& gloriæ & inſtar cujuſvis ſpei erxit quodvis
tuum de me judicium, quodvis in me impe-
rium momentis ſingulis & quavis occaſione
impatienter expectare.

IDEA KXlI.

NRuA quis Reipublicæ nonꝛine apud Printipem
conſtituit modeſtam acruſationem eo-
ruimm, gui in magna apua eunm gratia po-
C z ſiti

46 M. Z. B. ID E £
ſiti & authoritate, peſſimorum interim con.
ſiliorum ſint authores.
EXORDIUM.
Uanta Principum Majeſtas, quæ ſola in

omnes extenditur „ & in unius vultu ac

ſolio potiſſimùm ſpectata, ubique tamen,
quàm latè ſe extendit Re publica adoratur,
tantum corundem eſſe & inevitabilem qui-
dem neceſſitatem, in perpetuo uſu miniſterii

& conſilii alieni. Eſſe enim oportete, per quos

ubique principes ſint, & ubi non ſunt, per
quos eodem tempore omnibus intereſſe que-
ant, ipſi interim in ſingulis occupati, in
quibus metui ipſi poſſint & coli, quorum
denique oculis, auribus dextræ (& quod pu-=
tiſſiminn eit) fidei ut maximis [(ſi bona
ſint] inſtrumentis imperii nitantar. Inte-

rim ſub Principe ſæpè eſſe, qui majotes
Principe eſſe contendant, ipſius Principis

quaſi Imperatores quidam, qui ſua tan-
tum apud cum commoda commendent
ſpecie publieæ utilitatis, qui obſideant
aures ejus & invadant & adulatione deti-
neant occupatos, ne admittant quærelas
ſupplicum, & ſub iniqua fortuna prope-
modum ſatisfacientium privatorum, qui de-
nique titulo principalis imperii propria fla-
Eii⸗ defendunt ac tegunt, quibus inte-
im ſubvertant & optimam Principis fa-
mam

1

Se nalvvoccote
hei (ONII

Nehu lir

(rwineio lbi
en fntn

ſenches in tonnl
ineitanffinie
ſumn ele dolt,
eltumltikaztoun
Ir aum urt to l
inbelgllrchr
mmr gutm m
As lun higun
Irun, donfod
le. Wlcelere nn

e, Ilg ler l
IeHik ofnlugt

mohüehe hud⸗
en inoni.
(ilino anin int
no bide wn n

10

naſinngizi,
ne 1

NoY.
mllels, ul

i, Hünni,b

an, ie ne
1 Nendia m

tle ginnitien .

Aertbiſininif

ingunm Ni
Lüidanſir,
komibtiüttit⸗

ſogllanni 1
n & l gonn
ulenna ugetet
r urins /1u
Nrnininin ſ
r, gi non
., DMufürge
lmn, g un
nncht connent
15, gi int
lnin
aAninn en
igna fonn
pintan e
Upetll nim
lN I 14

OkATYIONVUM. 4 7
mam & immotam hactenus Reipublicæ in-
columitatem.
PROPOSITIO.
Generatim ea complectatur mala, quibus cum

nin præſens Reſpublica colluctatur, addito: Tantam

ſubditos de ſaluberrimo & tempeſtivo reme-
dio concepiſſe fiduciam, quantam & reveren-
tiam & libertatem & fidem ad exponenda pu-
blica mala nunc conferrent.
CONFIRMATIO.
1. De ipſius Drincipis & optimo & floren-
tiſſimo imperio ſe ſibi prolixiſſimè gratulari,
quem ut patrem patriæ hactenus agnoſce-
rent cives, ita nonnulla paſſos, quæ paterni
imperii non ſapiant curam: non quod illam
ſuam eſſe nolit, ſed qued Principis hane
curam ſiniſtra aliorum conſilia intervertant.
Ut enim inter tot ſæculi bona felicitas &
virtus ejus illuceſcat, ita inter publicæ for-
tunz quæzdam mala quoſdam animum
ejus vacuum iniquitatis, integrum, incor-
ruprum, boni publici amantiſſimum præ-
ſtare. Eluceſcere interim pravas eorum ar-
tes, quos publicæ infelicitatis eſſe aucto-
res ſatis oſtendant publica mala, quæ ſub

bono bPrincipe haud dubiè non ipſi, ſed aliis

debent imputari - itaque quod ſub feli-
ciſſimo partim ſint infelices & ſub opti-
mo ſubinde non optimé habeantur cives
C 3 opti⸗

48⁸ M. Z. B. D Ee E

optimi, non tam Principis eſſe, quàm abuten-

tium Principis gratià & fortunã.
2. Scire ſe, exactiſſimum eſſe Principis ju-
dicium in iis eligendis, quibus pro ſe & Re-
publicâ utatur. Agnoſcere ſe vim ſummam
ejus authoritatem ad prævenienda commu-
nia mala. Suſcipere ohſervantiſſimam hu-
mani divinique juris mentem. Denique cer-
to ſe credere, non tam corruptam in paucos
quoſdam eſſe Principis gratiam, ut eorum
potius perverſam libidinem, quàm juſtiſſima
& ultima neceſſitate nunc expreſ:a populi
deſideria explere.
3. Sed & ſcire ſe interim, neque ignotum
Principi eſſe poſſe, haud paucos eſſe, qui fu-
cata quadam ſpecie virtutis & larvati irre-
pant in gratiam principalem, quorum ars.
dolus & inſidiæ in obſcuro funt, ideoque
difficulter poſſunt evitari, qui, quem apud

populum utique jactant ubique Principem

& præ ſe ferunt, quantum in ſe eſt ,‚ fubver-
tunt. Qui, quam apud Principem populi &
Reipublicæ commendant pacem, continuò
perturbant: qui denique tantò peccant licen-
tius, quia à ſuorum ſcelerum conſpectu Prin-
cipem fecludunt, aliämque & meliorem,
quàm eſt, ei fingunt obtruduntque Reipu-
blicæ conditionem.

4. Id cùm ignorantia Principis eveniat,

oN

on Wn Mons
funn mm
ſanrianin N
1uerilel
V einil
aueinder

cnſddtnun 1
fpomenum n
eelensidut
el⸗
ufimonſent
ſPelintgetaln,
4 Utenent
Hetinkinenin
ſcen ,Aundi
coyisKeentn

III

Unen,ellepe
Eſraore Hoen
mnene Eli
d. Necnehme
uerettletſen
cetecctrun
uninpont
1 e n
phuenanin

Nepn

l

½

Onun:,

mekehli
uol.

ekirinne
tniendcnn
iendann.
ifulitrmn .
en Migec
nntimingn

Ftim, Men

n ſuniin
u rli nl

fintegne
eae
Julr⸗
sK nniie
ien, onn
r, Ceor
9li, guer tel
Müche binher
nnnſetl, Whe.
Pmneſenput
rucen onud
uno Kecanher⸗
ncothettk⸗

nane Enin

luntare kr

inchpent

1

inin non vitio Principis ſed ſcelere diſſimulan-

tium miniſtrorum ,„ non quod ſcire nolit

Oꝑ ATIONVI. 42

publica mala, ſed quod hactenus non poſ-
ſit, ſe decreviſſe imbuere circumventam
Principis conſcientiam, ac ideo ſuam in ſi-
numejus effundere. Et cum alienis conſiliis
evenerint hæc tanta mala, fe ipea Principem
voluiſſe & convenire & flagitare. Et hercle
cum ſubditorum quivis miniſter etiam ſit &
inſtrumentum principalis fortunæ uniuſcu⸗-
juſque eſſe, ad id quoque curam ſuam & in-
duſtriam conferre, ut iniqua aliorum mini-
ſteria in aperto ſint, nec dimittantur impuni-

ta: ut denique in ſupplicatione ſingulorum

ſpectare Princeps poſſit Reilpublicæ afflictæ
faciem, quam hactenus interponentibus ſe
corruptis & corruptoribus, non potuerit ſatis
intueri, neque perinde tangi debitâ ejufdem
mileratione. Hoc miniſterium non de ferri
à Principe, ſed à quovis optimo poſſe in-
wadi. Neque hanc curain Principis autho-
ritate neceſſe eſſe mandari, ſed officii & pu-

blicæ neceſſitatis ratione unicuique ſubdito-

rum imponi.
1. Ipſa mala particulatim exaggeranda
ſunt, qus us animum Principis magis comme-
veant, id in ſingulis oſtendendum; injurias
Reipublicæ cum injuriis Principis eſſe con-
junctas : laborare Principis Eratiffimam
.◻4 alias

70 M. Z. B. ID E- EF
alias famam in adverſa omnia peſſumdantiune
miniſtrorum, non exerceri majeſtatem Prin-

cipis, ſed proſtitui, dum ad ſua, non ad publi-

ca bona ab iis convertitur, qui ut ſit, commo-
datam accepere authoritatem.

CONCLUSIO.
Itaque non cum paucis jam, ſed cum om-
aibus ut loquatur Princeps, ſe rogare non
cum adularione ſed cum libertate: non cum
diſſimulatione quorundam, ſed cum aperto
candore ipſius Reigublicæ, quæ quanto ani-
mo publica nunc exponat mala, tanto Prin-
cipis, & in eo ſua bonz cupiat promota, tan-
to facilius eſſe iniquam paucorum ſubvertere
cauſam, quanto pluribus & omnium prope-
modum deſideriis eptima nunc urgeatur.
Denique expectare ſe miniſtros & amplecti
velle & in iis agnoſcere Principem, in quibus
Principem poſſiat invenire Eos autem de-
teſtari ut maculas aulæ, Principis & Reipu-
blicæ peſtes, in quibus hactenus quærunt
Principem nec poſſunt invenire. Quod bene-
ſicium ſi eveniat Reipublicæ, Principem pro
ſubverſo corruptiſſimorum miniſterio „cu-

ram, miniſteria, fidein omnium certiſſime ſibi
poſſe polliceri.
er

IDEA

H
Grrili

iſi

1 giuß⸗
ilinu
tunhh nlen⸗

AU
tihnmn
Güoun les
mn giicninn
. Eterehnebekii
impmmeninam
nhuik, dm
Irpitm 4
Iroluignen con
ieaninor an
(ut un
inni
o
le kle
Imnm xin
er ſelun huum
e diten mi
1 Kriini Ne
u ſan munn

muelinin
. „ .
l ufktrenk
glirſe
8 ,

1d.

n,ſlaner
n erhn
ene, ncramd

n,Kanen

2, gunon⸗
tnnh mahir
gurrnngn tn
tconniben
Nkommimmr
ume Unent
ilp A nnd
hipigeninün
ie Eutmene
Diupblee
Ghactnden
enie. CAle ,
ler, Niucſemu
mnimmcetdutde

. Ook 4TIO NVM. fr

IDEA XIII.

Qua exteri Principis Legato reſpondetur, &

iniquà poſtulata humaniſſimè dene-
gantur.
Exemplo perſona ſit aliquis Magna Britannia
Regis Legatus, ad quem vectigalia commerciis
inaicenda urgentem Fæderatorum nomine
Belgarum verba diriguntur.

EXORDIUM.

Geritmann ſibi accidiſſe hanc Legatio-
nem & ob Regiæ voluntatis prolixiſſi-
mam ſignificationem, cujus gratiæ multum
debere hanc Belgici imperii pacem & ob tan-
ti argumenti momentum ac pondus, quod
quo majus, eò amplius expendendum eſt in-
ter providentes , & cum alienæ Reipublicæ
incolumitatem concernat ac ſtatum, non tam
unius arbitrio ac authoritate, quàm addu-
ctis utrinque in medium conſiliis debere æ=
ſtimari-
PROPOSITIO.
Aliundè perſpectum ſibi eſſe legationis
inſtitutum : peti vectigalia, ulhro citroque
per fretum Brirannicum navigantibus in-
dicenda, neque aut fuiſſe ſibi aut nunc
efſe quidquam antiquius, quàm ſatisface-
te Sereniſſimi Regis expectationi „ cu-
jus quanta æquitas & fides, quantuſque
. C 5 in

in hanc Rempublicam extitit anim us, tanto ſe
conſtantiusconſtituiſſe ad juſtifſima ejus vora
conferre aſſenſus ſui & promptitudinem &
æquitatem, ſcire ſe quippe, optimum Regem
non alia velle aut poiſe impetrare : ac proĩnde
in præſenti etiam negotio, ſi non petitioni,

haud dubieè tamen ſanctiſſimo clêmentiſſimo-

que ejus judicio, in quo omnia poſita ſunt, ſe
ſatisfacturos.
CONFIRMATIO.
I. Voluntatis Regiæ optimè in ſc affectæ
Agnificationem ut quorumvis officiorum
magnitudine penſare & porrò demereri habe-
ant necelc; ita ex ca certiſſimam fiduciam non
concepiſſe, futurum, ut regali gratia admit-
tant neceſſariam & in ſalu Ripublicæ fun-
datam excuſationem.
2. Quippe omninò conſtare ſibi, velle Re-
gem ſalvam hanc Rempublicam, tot majo-
rum ſuorum, tot ſuis meritis ad tamam am-
plitudinem evectan quæ & ipſius Britanniæ
eauſam agit, dum adverſus eundem hoſtem
tlam aut palam dominationi omnium immi-
nentem, cauſam agit ſuæ libertatis, quæ
denique quo majoris rei eſt „aut ſit, ac fortu⸗
næ, eo majorem in ſocios boderatoſe que con-
ferre poteſt ſecuritatem, præſertim in eos, qui
Perhujus latus quaſi per cuniculbs & inſidias
b eodem hoſte impetuntur.

lene, Kenn
Cianiekeclien
n ſols h
min,giunn
Allnichemb⸗

.
Ieralosncnpole

ſenn .
8. Hegremame
Eenlehi n

coctrapenlleal
neotutentonn
6Genekmnnſuonn
unlluttgan

lermen eonudden

Eim n,

Ti,A fv

AnNHu

orular Kino

Usapelnge, un
.

Urnb dnmnne

Rnmianha,

Wtninen

lldnei
Mungtinlin
chinmnen
ler r o
lunlin .
tnbtintuiſn.
rüphulu

gitintl⸗
unſt oftonm
wröbeerihte.
num nnn
HummtcuNmn
rtigrruun.

A1miei

ArelbifrleN.
Mam,
Irsdumman.
2 Wirdinme
eenmerhaln
rionrunkne
lelbennt,
Aurleuſ
denntſen
rknininel
crielo; Adld
u.

O :ᷣ 4TIONVAI. 9
3, jam verò eam eſſe Imperii ſui conditio-
nem, ut Oceanum ſuæ ditionis undequaqus

metatorem agnoſcant ampliſſimum benefi-
eium naturæ; cum quoque fundum, cam

arcam eſſe ac arcem publicæ privatæque ſuo⸗
rum fortunæ „ & ſi frequentia utantur, S
ſecuritate, & conceſla inter gentes navigandi
libertate, & eommerciorum, quibus jam
Orientis & Occidentis vias & ipſa propemo-

dum Solis cubilia ſint ingre fſi ‚tanta cum

æquitate ,„ quanta felicitate, cui ut merito

gratulari debeant ſocii ac fœderati, ita invi-

dere alios nompoſſe, quam hoſtes omnium
libertatis.
4. FPrequentiam commerciorum benigneé
aperuiſſe ſibi diſſitas gentes, ferro & armis
coactos aperuiſſe alibi ipſos hoſtes, ſecurita-
tem eorundem commereiorum in armis, in
virtute & manu ſuorum, cœli denique incom-
parabili indulgentia continuo ſe invenifle li-

bertatem eorundem ac immunitatem debere

fe gentium juri, quodut aliis conditum, ita
& ſbi, & vicinorum exterorumque Princi-
pum quitati, qui ſua maria ( ſiea cujuſvis
propria ſunt) & littora & portus adventanti-
bus aperuere, tam gratis & ſine ulla noxa,
quam gratuita & publica ac proinde cum
omnibus communicanda hæe naturæ bene-
Kcia non ignorabant.
1 n

54 M.Z. B. IDE. f

5. In eo repetere ſe, & graviſſimo animo

epetere omnium hactenus Britanniæ Re-

gum intemeratam ſanctitatem . quorum
Sceptra ut ad hunc feliciter ſint derivata, ita
ad eum vel maximéè pertinere & antiquiſſi-
mi & æquiſſimi exem pli authoritatem „Præ-

ſertim cum hand minor Belgarum hodie,

quam olim in Britannos animus ac fides elu-
ceſcat.
6. Nec tacito tantum naturæ jure (quod
ſufficere poterat) ſed pactis conventis hanc
navigandi libertatem haud ſemel eſſe confir-
matam, in quibus cum & hæredum mentio
Kt, quidni obſtringatur? præſertim cum nul-
lius in noxam pro ſua tantum utilitate, quod
licitum cuivis, navigandi Belgæ uſi ſint hac
libertate. 8
7. Denique ipſa commercia ita eſſe
eomparata, ut jure merito exigenda aut
præſtanda ipſo maritimo itinere vectigalia
videantur averſari. Cur cnim aut quare
sommercia inſtitutaà ? quare eorum cauſa
tot inter diſcrimina per ſalum & terram agi-
tamur; haud dubie propter commodum,
quod ex iis expectatur, quod nullum futu-
rum eſt, ſi ubique vectigalia commerciis
indicantur. Cogitandum, quantæ fint illæ
impenſæ, quibus armantur naves & initru-
ntur à quantæ tempeſtates & injuriæ a
6£

Eel

avlun kul

R

841
onbalun
gofun
lmimn
ummon
onununle
ſi

ſhemlexin
ſrmoſllt;
eckincen
etaltonto
ſlct au mue,
alr. Cn
(enthene, un
Epr ,nit
Olbcerlnſh,
(netsenitt
welietnwice⸗
imiim nltzein
entsceltm

(08
emin)
Knuprummainl
(Auneſtpluumn
Annlſtendiu
len, uml
I Cnmnetir
„Onufinino

D
Ahnnlmrti
latemn . Porun
nlrchi, 1
lur lan uſ.
Ulginen, r.
Memle,
annnnelc

hunreſne/gl

Mlconrenngtine

lentele t⸗

kherhmmdene

rztrinoamut
tumutltne,ol
Ulehenilr

mmerin in l⸗
io cign

diünen len
din ne

Eue tunn u
lumarun
Ntet nmn,
d nnl.

Gtala conmmds
n, mun
r vez Aiſe

ssKirfuitae

ATYIONVUAM. 55

eæli quam hoſtium, priuſquam in portus ,

kalg Hrinnn⸗ .
bikunnie ,. quos petunt aurt deſeruerunt deferanturiquan-

ta ſæpe damna, ubi in tutas ſtationes & cupi-
dos portus jam ſint delatæ „ cum haud raro
contingat, ut mutato mercium pretio pro ſpe-
rato lucro certiſſimum damnum reportetur-
Si igitur ſæpe nihil lucri faciant Mercatores,
in damno ſuo ſæpe etiam laborent, iniquum
profect videri, ſi ejus nomine, quod ſæpe
nocet aut non prodeſt, quod hoſtis ſæpe ſibi

vindicat aut mare, ſtatum & certum vectigal

poſtulare. Quomodo ineommoda ſemper
debeant ferre, qui nalla aliquando commoda

reportant ? quomodo æquum videri poſſit, ut

onus certum ſit, ubi fructus ſæpe nullus eſt,
ſemper autem incertus: actum hercle de com-
merciis ac proinde de Republica, quæ iiſdem
innititur, niſi ab ejuſmodi vectigalibus impo-⸗
nendis deſiſtatur.

CONCLUSIO.
Adderet igitur Sereniſſimus Rex ad ſua
& majorum merita illud beneficium, quod

quam eſt ipſius naturæ, tam clementiæ ejus

& manlſuetudinis proprium ſe habituros, ſi
eâdem, qua apud Majores, pace navigatio⸗=
nes & commercia frequentari patiatur.
Omnia ſe interim offerre, nec tam vectiga-
laa ſe negare, quam præſtare non poſſe, imo
C eorum

76 M. Z. B. ID Ee‿ft
corum nomine nunc offerre easr: tiones.,
Propter quas ne ea quidem popoſciſſe Rex
æquiſſimus optimuſque videatur. .

IDEA XIV.

Qua exhibetur accuratiſſima quædam ratio
diſpenſandorum movendorumque affectu-
um in Regibus & Principibus viris, quos
Reip. noſtræ eauſa convenimus, quibuſque
res arduas &σ diſſiciles cupimus perſuaſas.
Eremplo ſint affictorum & faderatorum Baga-
rum Legati, qui ſab ci vilium efiket.
rum Galliarnm Regis ſubſidia imploſare ne-
ceſſe hubuerunt.
EXORDIUM.
A Ditum ſternit ad accipiendos affeltus.
Haud dubiè jam ante ad Regis optimi
aures dejectam Belgarum ſub Hiſpanorum
tyrannide fatiſcentium, fortunam publicam
omnium famfam detuliſie, quam hanc Lega-
tionem, quam tamen inſtituere conſultum
putaverint nomtantum ex fama, ſed experi-
endo quoque cognita acceptaque maximi
Principis maaſuetudine ac lenitate.
. PROPOSITIO-
Irs inſtituatur, ut Regios affelbtus an ner
seſſariam attentionem merito ſuo diſponat.
Venire ſe tanto anuno inſtructos, quantum
V depreſ-

91
Errlsleni
1 toeieil
Cchemnn
llnane⸗
e. Nenle
carolke,
un, Münneſt
lapoktumcht
ennnemuxlnun
secentesens
rlblliogte i⸗
Alenleegipe
Is Mifneii
Demmebegu
lrunemun i
Pencbinonhun
celeelid in

(N
beneumn
ulſi huin i
1. Dutwintus
n Ole ti
ſ u mtn
Ernlele tkelz,
1e Mgüitn ſ
Minchm, kan
u guhtlbi
Mondezehendlo

CA4 Oh ATIO w. S
RM depreſſos ſive iniquitate fortunæ ſive ſuperbia
iinelit & intolerabili eerum dominatione qui ex
, pulcherrima facie prioris Belgarum fortunæ
nihil præter ejus memoriam ſupereſſe volué-
re. Venire ſe & ca officia & obſequia Regi
Z maximo offerre, quæ præſtaie aliquando ur
Ummun poſſint, ut nunc promittunt in ſola jam manu
. Regia poſitum eſſe & poteſtate. Petere itaque
Whunis, s ſc nune maximum beneficium & offerre. tan-

Wrünli gli tos ſe clientes ejus futuros, quantes benignita-
Schinniuiun. re ſubſidioque ſuo nunc fecerit. Denique

ihunn AeH cadem ſe Regi petere quæ ſibi accepta reddi-
anlumgti. turas, ubi faverit fortuna, cujus authorem

ünnns Deum ob æquitatem & innecentiam cauſæ,
inſtrumentum autem ejuſdem & ducem Re-
oN gem ob incomparabilem potentiam ut agnof-
utaſhhEecre ſe meritò, ita implorare.

Eai gs tn “
“ CONFIRMATEFO.
HWW tn diſpenſatione movendorum ( quibus proè

ronumgcian loru,
R canſa opuseſi] afebtuum conſiſtit.
i . .
lin. 1 1. Praparanaus Regis aftobtus earum re-
ſtlruekecdl n .

tüinms, Aaht
ge la Ie
tnittil
enitix,

rum ſive purgatione ſive evacuatione inſti-
Tuts Juc potentibus fonte poſſent olbſtare. Non
venire fe rebelles, ſed ſupplices & queren-
tes. Equidem ſcire ſe interefle omnium
Into⸗ Principum, neauxiliares iis porrigant ma-

—

N . . . 1⸗ .
n nit nus, qui ſola libidine ſua impulſi, peſſims
ſpng. . 2 . .
nmn che in omucsexemplo, ſuum Principem impe-
ncd,N ri

18 M. Z. . WE.k

tio exuere. Venire ſe non inconſtantiæ poſtu-

landos aut levitatis ſed in adverſis & iniquis

imperiis tolerandis eo uſque in hunc diem
præſtantes, ut aliis malis ferendis, aut infortu-
niis, aut in vita, aut in iis, quæ cariſſima quiſ-
que habet, haud relictus ſit locus, ut cum inge-
nia omnia crudelitatis & exercuerint & ex-
hauſerint iniquiſſimi Domini, alia & graviora

non poſſint cogitari, ut denique ex ampliſſi-

mis pridem rebus nihil reliquum habeant,
præter has preces & unicam ſpem obtinendæ
Regiæ benignitatis.
1. Pacnus ita Regis affectus imbuendus ivi-
plenduſque protinus eſt, pertractata & repre-
ſentata magnitudine publica Belgarum calami-
Tatis :. Equidem ſe non ut liberos habi-
tos, ſed ut ſervos, niſi dicendum potius

ſit, ſervis conditione pejorem fuiſſe Belga-

rum conditionem. Se ſub Principe egiſſe
Kve Principe. Agnoviſſe Principis nomen
& Tyranni imperium eſſe expertos. Cui tan-
dem detraxiſie ſe larvam, & quo tyranni-
dem effugerent, ſub dolum quoque & fuca-
tum Principis nomen avertiſſe. Se domi in-
firmos, exhauſtos omnibus bonis, & tan-
tum non ejeétos, & foris tot hoſtibus cir-
cumlſeptos auxilio aliorum aut dubio aut
Mulle, E priſtina felicitate & majorum
pace

lun
ve il iil
Etir ſu a
ven.
uun i
cpninni /,
ornbzdle
Annim nun

e Nhenolim
ibutkihinl

incg worun

nmrden enin
lunlenetſnds
tsſlinninin

Ere,Aſlr

4 la M
lxu hi
n. Nleherko
guun Cociltmum
lin, gunm
Rud abe che⸗
Genscllginen,
Dun mrlss aurcn
is Autdoeerͤ
AGi n
i finr , in
lig meenn
eflle mſlnn

D4
uolſtmirt⸗
ihtthli
Menhurle
55
eanigi⸗
bgairin⸗
Gednin
Niflutzni
igrumil
Kipimn kiem,
henchinnt⸗

nhenl

rnihuid iyt
1lbonalin

on I Tbeng H

iicinimmin
en ſil Ker
ſii hine
e Mirns men

Laneniin
m, Kn .
mile, Eethn,
busbont,kuun
ſthothtinn
n ar Ain
cue & Ne

4

OR ATTIO NUM. 79
pace nihil retinuiſſe præter ſummæ inno-
sentiæ ſuæ & extremæ inopiæ confeſſio-
nem.
2. Ita impleti imbutiq; Regis affectus in rei
& neceſſitatem praſentem trahendi, cumque ea
committendi ſunt. Omnium itaque ſe agentes
& ab omnibus deſertos, omnia poſcere & uni-
us gratiam & manum implorare. Libertati
ſuæ propemodum ſuperſtites recurrere ad
tribunal & aſylum libertatis. A ſuo Principe
deſtituros novum compellare & mereri.
Tyrannidem enim non impcrium aut obſe-
quium ſe averſatos: infirmos denique ſe im-
pares ſibi maximi Regis potentia ac virtute
debere, ac ſola poſſe confirmari
4 La vocatus in rem praſentem altius efßt
attollendus Regis affectus, exemplo inprimis ſus-
rum. Fuiſſe herclè olim tam Gallorum & Bel-
garum ſanctiſſimam inter ſe pacem & mutua
auxilia, quàm natas exporrectaſque manus.
Haud dubiè ob cognatum ſemper utriuſque
gentis diſcrimen, vicinos quoque in proxi-
mum malis aut commodis neglectis aut pro⸗
motis, aut nocere ſibi, aut juvare.
5. Magis magiſque attollendus eſt ille Re-
gis affectus ſuo jam ipſius exemplo. Bene de
afflictis merenti Regi hactenus nec vim
defuiſſe nec voluntatem. Nec tam ineom-
para-

60 M. Z. B. ID E ‿t.
Parabili beneficio defuiſſe celebrantem fa⸗-
mam. In recenti memoria eſſe oppreſſas no-
biliſſimas Italiæ & Germaniæ gentes, ſolo-
gjus benefiio ſubſidioque inter tot injurias
civilium Bellorum conſervatas. Neque mi-
nora ſe mereri, cum non inferior ſuorum ca-
lamitas ſit aut cauſa. Neque medius fidius fas
efſe, anteactæ & tantæ gloriæ exempla in
optimo Rege nunc deſiderari, quorum famà
& cogitatione circumfuſus, circumire tutò
poſſit ſuam ipſe conſcientiam, & inter opti-
mé geſti imperii titulos majores triumphos
de devictis aliarum gemium hoſtibus ſuis, de
crectis denique ſuorum & exterorum fortu-
nis numerare.
6. Uterins prevehendus eſi Regis affectus.
In Belgarum attritis & deſertis rebus Gallia-
rum diſcrimine repræſentato, ſuas per con-
eufas fortunas impediri Galliarum ſecurita-
tem, ſive vicinam videas ; quꝗ procurrunt
inter fe utræque gentes, ſive ambitionem
hoſtis, qui dominationi omnium inſidiatur,
ſive ejuſdem in Gallos odium ſingulare, tot
bellis hactenus & tam multiplici perfidia
pꝓrobatum: non minus hæc mala certo even-
tura quàm prædici: viæ vicinum domi Hi-
ſpanos habuiſſe, niſu mox imperio exu-

tum & libertate; nec foris a'ia meditari.

Quæ prætervertere jam in dextrâ Regis & in
Beb-

humnium
nem, Min
Cauliunßir
Mnn1
Ai aultl
niſih
ent tuuie
icſankeeh
Enln ſenir
lltoneshen
Negeninlne
18cllupl
Mupemicon
emimmen, Hen
Mektene
fcoungkee
Narre
Er hina

e ſin,

Smunman. H
let Niu afech
in laiu n
(e 10 comeſti
uNeetlen
(eir dell ke
Anili gutn
uonmn znib i

le Nl

linne CNnnun

D4
Kennten
eſecn pel re
nuſe geſigg
kiner u ihine
tus Nnren.
Ufnortonner.
emiriluute
iennh
enionni
in,Cianend
Em, Kinerort⸗
ong tiunzto
imnokdoſs
ewnmionr⸗

ulRgigfe
eturutit
DAs er.
CAlrunkuir

Arre m

Ciumn Ulu n

ltfti n .

ORATVIO NVUAX. 61
Belgarum fortuna eſſe, qui tanta rationis mo-
menta, non jam ut querelam Belgarum, ſed
ut conſilium debeat interpretari-

7. Ulterius ita provectus affectus & ſiſti hue

debet, ut in araue & maximi ponderis argumen.

so, & ſæderi quaſi ĩpraſenti rerum fide & diniqu
sdhuc altius excitari. Neque medius fidius
prædici jam hæc Gallis mala, ſed ab iiſdem
impræſens ſentiri ſciſſlam corum in domeſti-
cas factiones Rempublicam, Principes adver-

ſfus Regem inſurrexiſſe, ſed electos ab Hiſpa-
nis aut corruptos & ut hoſtilium inſidiarum

inſtrumenta. Domi igitur graſlantem & laten-
tem tamen, ideoque innocentiorem hoſtem
foris deprehenderet, & uno codemque bene=-
ficio utramque gentem ſuam & ſociam Eelga-
rum adjuvaret
8. Eæx his nato dilemmate, quod utrinque
probe excuſſeim, vinculum velut & catena
eſt animorum. Pro Belgarum causa vintiri hic
debet Regis affectus : Si armorum ſola libi-
dine ad domeſtica bella Galliæ Principes
nunc excitentux: cur non Martiali eorum
ferociæ belli Belgici arena aperiretur: ſa
clam illi (quod verius eſt) ad bellum Hiſpa-
norum artibus animentur, cur non clam
hoſtes, tales palam agnofcerentur ? civile
itaque Gallorum bellum non impedimen-
tHNA

62 M. Z. B. IDE-

tsum hujus conſilii eſſe, ſed cauſam Nam ce

in externum converſo & in Belgium transla-

do, velut unico remedio id poſſe præveniri.
In vinculum, quo quidem arctius ſtrin.
Sat , arctior modus & velut novum vinculunm

debet ſuperaddi. Nam argumenzo hoc id fieri

poteſt. Cogi ſe ad probandam hujus conſilii
ſui neceſſitatem, ob oculos ponere utramqus
Reipublicæ ſuæ futuram fortunam, quarum
alteram regali benignitate avertendam, alte-

ram promovendam ſpe certiſſima concepe-

rit. Equidem Rex nunc inſpiceret aut deſer-
tam Belgarum fortunam, aut adjutam ; ſi de-
ſertam, quis non videat eodem intuitu au-
ctam Hiſpani & æterni Gallorum hoſtis, &
quod majus eſt) vicini & (ut ſic dixerim)
contigui fortunam? ſi adjutam, quis non ocu-
lis pariter uſurpet erectam in Belgis fortu-
nam Gallorum tanto ambiendam magis,
quanto propiorem, & denique tantò tutio-
rem, quantò magis obſtrictam? Quis itaque
non videat, has non tam Belgarum, quam
Gallorum ad Regem ſuum eſſe preces & le-
gationem?
10. In vincula petentium ita conſtridtus
conjectuſque Regis affectus, exbibito confrma-
