ua habuir: Cor punicéi coloris in campo monie.
unt candide: ex corde duæ Wpicæ prOmica-

Knc Pant; ; una à dextris aurca & loco ariſta-
rum radios ſolares habens, cum lemmk-
“ te. Et luce & ardore. Altera vero ſpica
En a finiſtris adamamina , habens ariſtas

ann, æhcas cum lemmate: Nec luce nec
Pur mſn, ardore. Privag Spica bicta atem notat
anmp hi 1 fervore & luce boni exempli, ſplendi-
m d. dam. Secanda. Magnanimitatem ſis ig-
nificat, quam nec ardor adverſitatis, nec
Nern n eX proſpcritatis poteſt everterc 5
emiiit, tale Cor habere debet Anale⸗ in dig-
nitatemh adoptatu 18 eit. Retße.
= Lidacz; Sortia 44. Genuenſes mi⸗ erdeni⸗
tAmntal. t F. Mar eße⸗ im ut ab lis gra ade tri- cus Toν☛.

Putum Evigeret. Gennenſei PEegatum din.
bumaniter arceptum in horkxuun dadu-
cunt, Dberbamqur idi BASII ICA M
nomize offerunt, dicentes: Accipe & de-
lilem hane (afilickx Reipublicæ Sym-
bolum ) herban, adorare: accepit ille
& adoratus dulcem odorein perce-
Pit 3 Juſlerunt deinde ut herbam pre-
Mieret ac conrereret, denuoque odora-

.

. “
earnle, trtetur;Iecit & fœtorem ſenſit: Tunc Ge-
Eenir, N nuenſcs, Sic inquiunt. di clementer
en e, Phiſcche égerit „ gratiam habebit

hile apd

42. Artis Oratorig.
. £ »* *
spusd omnes, ſipreſſerit nos & ztriverit,
amalritadinem & moleſtiam ſentiet „
. Guiceiardinus. .
Percles. Dericles in Ducem Athenienſium ele-
ctus frequenter ſibi acclamabat potiſſi-

Perwcles aktende, ecives ſunt, liberi ſunt,
Graciſunt. Athenienſes ſunt quos regis.
Plutar.
Monarcha Apud Indos ſupremus Monarcha „
Indorum, quem fua lingua Vobon hoc eſt, jubar
honoris appellant: Is limites Palatii
nunquam egreditur, nec in oculos ho-
minum venit, per palatium vel vehitur
ſuper cunas, vel à terra ſublatus in altiſ-
ſimis ſcandalis ambular „ ue minquam
tertam attingat: cum in throno ſe-
det, ex una parte pendet pugio ſeu
gladius, ex altera arcus & ſagittæ. Rich-
Lérus.
Symbolum Quidam Senator ſtellam habnit cum
Senatoris. Jex radiis: ejuſmodi primus radius fuit
inſtar Spicæ cum infcripcione; rilita-
te » Secundus inſtan clavis cum Lem-
mate: Equalitate. Tertius, inſt ar digiti
cum Lemmate: Acione. Quarzus in-
EKar gapitis coronati cum Lemmate?
Dignitate. Quintuas,inſtar candela ac-
cenſa cum lemmate, Pietate. Sextus
mtar Loris pulcherrimi cum lemmate:⸗
Oaore

mum mane dum indueretur, Attende

rl, lent ee

Z . . 1
Nnia e
ins un,
t. .
nzn un
WE
Gn R .
utengalt 4
sPumnCntni
gnetien 4o
nelemni 0
Denternihnm deot
4 , E
tcprii, Aal

1, ,
lerretd-

NW 0300
449
Eacblaror te Ku

11

nſr Anz
Utdndamk
Auancllllenme

un Azze lirer,
Mnr

Alt

eft 4A N
uen, Aanin
ln.
enün ir

i gn lin
1

Ditmit
ſen nn

”

Ludnchrll.

uel, A
n n, Anſn,
nnzuhini,

nn Munt

1 Kl,
„.

1: Elmngls
I, Mntln.
Inhünni
1

nen .
Uertaa.

l, E

nklgrr ⸗

l, An
m bun tart m
Apmuniss

„.

rtenCn .
„Tnishißti
Gune. r

61

Pwren

—

nnA a
inhurel, in

Pars II. Cap. XIII. Quaſt. I. 4 ½4
Odore bonaæ fam. Plane Symbohumn ho-
minis ad magiſtratum promon. Epi-
rom. varx. hiſt. .
Cimbri duplex elogium doederunt

Cimbri.

Regina Amphiléa : In moneta (ſculpta

fuit ab una parte Ambhilia ztum Ciths
zya, lemma, Cimbris bilaritas: ab altera
parte eadem Amphäln cum lampade af-
denta: Lemma. Cembræ Serenitazs. Innue-
bant exhilatari Regſum amore Reginz

erga ſuos, & præſtantiæ familiæ illu-

ſtrari. Ludov. Legtonen.
Alexrander Severus Imperator cos
quibus collaturus erat Magiſtratum cx
albo recenſebat, ut ſi quis vitia alicui
objiceret & probaret?: reus m giſtratu
privaretur: quod ſi objecta non probaſ-
ſet accuſator rei poœnam ſubibat. Ful-
gaſ. L
Aliphonſus Arrageni« Rex in Pala-
tio hoc Symbolum habuit, Fuce circa
Alveare cum Lemmate, Malum Reg-
num ubi apes laborant; Juci devorant,
Panor.
WCarolo Magno placebant illi Principes;
qui eſſent Auguſti Imperio , Pericles
Yudicio - Alexanärt Belio. Epi-
tom.
dem dicere olebat; Optimus ille
Princeps cui nomen Adamus, cognomen
Abra-

Severus.

Alphons
Symbo-
Jum.

Carolus M.

Idem.

Numidæ
Principes
Caursach
vocant &
unde:

Tiberii
Regn.

Rudolphus
1I.

BElectorum factus Imperator „ cuxay

45SS„½ Artis Oraiorig.

Abrahamn; id eſt, qui laborioſus ur.

Akgam, prius ut Abraham bidem.
Numaa Principem ſuum vocabant.
Cenyiarhhoc eſt, rxivulus: Hoc autem
inde nit Mabekant Nusmida Jontem
Jovis nonzine intignitam , cri ſacnfea
banr tempore inter regmi, ier pſis Princi-
pem oſtenderet. Centis ergo temporibus
ſummns Sacerdeos Fontem inſpicicbat
& cujus perſonæ vihum fſibi ibidem.
oſtendit à ove advertir, eum mmOX Pe-
pulo Principem promulgavit. Hujas
etemnonlæg meinores. Principes qugte-
die aqna iſtius onti; Ss, vaßantur, quam
porrigendo cubicularius dicebat: Domi-
ne Cauriach: hic memento TLe riyvum
Tcmpore Tiberii Calaris cum Im pe-
rium ſucepiſſet, via⸗ dicimtur immu-

taſſe ſitum læva in dexteram, dextera in

levem commutata. Plinins.
Ruaolphus Secnndus ex conlenſiu ſex

ſibi in ſingulo pingi ſuper eburneam.
menſam ſex calcnlos ſeu Sortes; ſepti-
mam verò deſuper quaſi de Cœlis ve-
nicnhtem cum Lemmate Cenſenttenti-
bus. Innuebat omni electioni légirimæ,
etiam Deum adjicers ſuum calculum.
Tiper.

Tertars

a

zmillnl
Prn z

Culncinh⸗
zanc!

nmmt
rant
ſniße ſelr
Iehonten 1
teß Miuin

Z ,41
e:

—

HloMlta h
lgn
nm Aik
eſennpe

Eudln 1 el

ler ſier

r
4
MhAedo

iCel Sengt

Emnkn natn

iien, Term

Uchtr Tne

Gene en: I. Cap. XIII. G Queß.l. I. F;
ac D Tertari Principem electuri in lo- Mas Tana-
DRZ cum campeltren conveniunt, &.enin rorum ia
qui Succeſſione vel votis eligitur, in eligende
znnt th tonum ollocant Imneſque accla- Priucipe.
hien mant = Rogawius, Volsmus, pracipi-
HM efir mus ut Sohiinzri nobis 1 Reſpohdit .
rm. ille ⸗ Si hor à me vultis, veceſſe eſt ut
ugen parati ſitis gui⸗ : id pracepto faceré.
N Mnen! D Reſpondent Illi. Supzus: Lunc Prin-
nn n cePS ,„ Erge ort méi Jermo 4. atero gla⸗
n, anus A⸗ s mes erkx. Fit interea applauius 4 4.
uin ſ Populo, Poſtea ipſim e throno accep-
tum ſupra ſtragulum in terra ſtratümn
deponunt, & ſedentem ſic alloq uuntur.
Vigde ſurſum &£ & agnolce Deum; reſpicc
AQdcorſum & vide ſtragulum n quo
. ſedes: ſi bene adininift: averis, ad vo-
tum habebis omnia, ſ maj Ie, à Deo hu-
linetis , ut nec hoc tibi ſtragulum
relinq uatur. In Sigillo dicti Princi-
Pis ſolebart eſſe hæc ſuperſcriptio: Drus:
in C&œlo Er Cham: in terra: Dei fort: tnde
&Oα omnium bominum nterntor. Epi-
re n tom.
e Iet eni PBkjaxetes Turcarum Vnperntor ex- Ba] etes.
lr probrabat Taämerlani natale paſtori-
lel e, tiium ; ſed hoc feſpon afitilit, Neſcis α
rerr Nah vinz purpuras Resumheri:
Hlic Tamerlanns loco monilis fulmen.
unaite: detorqueg geſtabat, cl nſcriprumf fuir:

n egfr

ttchn ⸗ De.
Neyeno em.

KKad bnn
Mum
Uueglei

Joannes
Pontikex.

Pauſanias.

Amaſis.

46 Artis Oratoriæ.
in terva wapor , in nmube terror-. Paulus
Jovius.
Limlile refert Palatina de Zoanne Pon-
rißce „ qui in gemma annuli ſcriptum
habuit, Tunc gutta, naunc gemma. Pla-
tIaa. .
Paszſaniat Lacedemoniorum Rex cum
Simonidem Philoſophum rogaſſet, ut
ſibi dignum aliquod documenrum tra-
deret ad poteſtatem Im perii tecte ad-

iniſtrandam? reſfzondit vir ſapiezs ho-

minem Te eſſe memento.
Amaſis Erzptierum Rex obfcuto
loco narus cum ad Regalem dignita-
tem pervenifler, No biles & Primarii

obſequium præſtare detrectabant, ungkg

Rex accito ud ſe aurifere, mavdavit
ut pelvi quadam pedibir ſiis lavan-

dis anten deſtinata, inſignem Yovisſta-

tisιπ fabricaret: quanm⸗ dum quöbdanm

die ipſe totuſque pepuilts in temepto ver-
Jarentur, juſßit in medium afferri, mox

z flexis genibies vennes zaäorarunt:

. 2 I gasrni —
quibus Amaſis , quid aderati adera

2

Sis Vaz „ nod heſtern 0 die ⸗ Aibei ah-

duen dis mrie deſerviebat : Qui omnes

uno ore relzoenderunt? nen aa bigi-
mas quod Fair Ned quod nunc eſt:

Tunc Rex, hæc cadem verba in cos
etorquens, continuo dixit. Ergs non

ſbi-

mtt⸗

igles
,izun, A7
1ts4 1

tb Lbes oel
iun
lpteenr M
Plan.

Tiß A ,

1 “D rten

I en⸗ ſt;
4

nn
nuc terftr M

B
i, ulr⸗ ,
nnn ſahnn
i ann, N.

un emnnonn

Wn ninck V

N AMenmnt.
Gen
dre Phinle

nmn be ien

(Ner Rnd

Wette nn
E Eertchslet, A

e, Mui

un
„ n=

, iim

Dar, II. 1 Co. XII. Qusſt. I. 457
alpiciendiem Juod fui, ſed quod ſuttn: hu-
mili quidem loço natus ſum;, tanaen Des
ita diſponente ad regalem 1Hronum ad-
Icendi. Herodotus I. 2.
Rudkolphas Imperator audiens. purpu-
ratos ab ejus congreſſu tenuiores arcere
dixit: Sinite hognznes ad me venire neqrte
Aso Imperator ſunz ut arcula includar.
Marl.
Traisnus Imperator profecturus ad
bellum cum æquum jam conſcendiſſet,
vidua quædam occurrfit alta voce in-
Clamans. Filizas meus, O Rex, ke regnun-
te int erfeltnt eſt: mox apprchenſo
pede illius, dixit: Obſecro Domine, ut
rum enm neihi redäere neon vales » ſau-
gainem ſaltem eins vindicute dignoris.
Ego, ait ille, Iarigacianm tibi cun⸗ re-
diero; qubd i non redieris, ait illa, qs
mihi praſtabit Sacceſſor mens, air
Imperator : at illa; quomodo! hor ſci-
nm quod etſi faltures eſſet, quid tibi pro-
derit . alius benefecerit? Suci gſſor tuus
injiuriam tarientibizs vel ,Paſſere 1ro ſe
zenebitur . Tenen liberabit zisſtitia alie-
na nonne melius tibi eſt, ut tu jiuſtiti-
am mihi facias & pro hoc Mercedem
recipias, quanm alteri hanc tranſmit-
kas. Movit Imperatorem pietas & equo
deicendens Cauſlam viduæ diligenter
V exatni-

Rudoel-
phus.

Trajanus.

T, 17
Julianus
ad accuſa-

zcm.

Pelopidas.

Alez. M.

458 Artis Oratorik.
exkaminavit, & Cendigna ſatis lactione
viduam conſolatus- eſt. Vinec. Beluac.
Spec. Hiſt lib. 10. cap. 46.

De odem fertur quod culpantibus

amicis, uia nimis circa or es commu-
nis eſſet & facilis benigne reſpondit TJa-
lem ſe velle Unperatorem eſſe privatis:
gualem Inperat orens privatus opt aret,
Hinc merito acclamatum eſt. Bonitas
Trajani Eutrop. lib. 8.
Cepbidus accuſator quidem acctti-
mmus apud Zulianus, accuſabat Nume-
rium furti: Cum autem objecta diluc-
rentur, tunc accuſator ita percitus excla-
mavit, Ec guis nocens Dorottt eſſe a-
quam ſi negare ſuſfieie Tunc Zulianus;
& quis innocens eſſe photerit arcuſare
ſußtciet ? Ammian. Marcellinus. Eib.
78.
Pelopidas Imperater in expeditio-
nem proficiſcenti. cum uxor ingemiſ-
cens ſæpius exclamaret ut P16, Priam
vItam tucretur ſibiqu 1e conſiileret: Alio-
ram eſt, reſpondit; vic am Ppropriam
zueri, at Imperätor 55 eX ſuts esbonmno-
dis omnia Reipublica parere commoda,
Marc.
Alexander urgenti Matri ut occide-

ret quendam infontem ,„ & dictitan-

ti ſe per novem menſes port⸗ ſle præ⸗

E! nan-

reI
W

Peme⸗

ogre nuh

6 4, At

„

uſuag
D nu. Nie
46,

„7 %

o Miurbe

. 14 Pent;
Atumk: erta

Pars II. Cap. XIII. Quaſt. I. As
ghantem , ita reſpondit prudenter &
pie; Aliam parens oprima poſce merce-
dem „ hemkinis enim Qalus nullo bene-
ficio compenſatur. Ammia Marcellin.
d. I.
Theniiſtocles Simonidi betenti ut in-
juſtam cauſlatn aliceret; reſpondit; Ne-
ꝗue tu bonus Poëta ſueris, ſi præter Mu-
ſicæ modulos caneres, neque ego bonus
Princeps, ſi contra leges pronun-
tiem.
Antiochus Rex Aſix B egni ſui civi-
tatibus ſcxipſtt, ſi quid in litteris, quæ
Ejus nomine Acriher entur; eſlet, quod le-
gibus adve erſum videretur, crcderent ſe
Inſcio ejuſmodi Epiſtolas sſie ſcriptas;
ideoque iis non obtemperarent. Eulgoſ.
Lib. 6. ι*. .
De Regibus Egy ptio um legitur;
Juod ae tratibus præ cberint , illos
lu mento devincientes, ne quic gere-
cnt contra leges , etiamſi ab ipſiſmet
Reginus mumsdarcmkut, Plut. in Agoph.
Renz.

Themi-
ſtocles.

Antis-
chus.

Oratio

Voti Pro-
poſitiva.

Afſſexta-
tiva,

450 Artis Oratorig.
CAPUTL XIV.
De modo ferendi votum fen con-
Jultationem.
VOti Propoſitio eſt Oratio in qua
noſtram ſententiam in paublico
conſeſtu cum gravitate explicamus ac
Reipubl. aut diſtrictus ad akerius cu-
juſcunque loci vel perſonæ utilitatem.
Triplex vorum eſe poteſt: Aſertativum
quod proprum ſententiam à nobis in-
ventam exponit. Confutativun, quod
ahenam ſententiam allatis rationibus
refellit. Mixtum, quod partim alienam
ſententiam refellit, partim propriam
dicit & ſtabilir⸗ de fingulis ſingu-
latim. 8
QUZXÆ ST IO I.

Duomodo conſtruitar Oratio Voti

Propoſetiva.
RESPONDEO I.
Votuemn Aſſertativum ita broponi

ſolet.

Primè, Fit brevis ingreſſus ex occa-
ſione vel rei Præſentis, vel periculi im-
minentis, vel perlonarum deliberan-
— Lium,

erin un er

unlun.

Wox

mn lynei

, Ner

tmi, 1

II Fars II. Cap. XIV. Queſt. I. kdr

Hum, vel ipſius dicentis. Secindo, Pro-
unn r e. ponitur ſententia, quæ ſi partes habuæ-
rit, dividenda erit, & quid primo, quid
deinde dici debeat explicandum. Ter-
zio Rationes pro ſententia afferumur »
non tantum exlocis Mialccticis ſed eri-
Srn exn Ethicis -» oſtendendo id quod
fuadetutr eſſe banzum ,haneſtum, glorio-
ſum, iucundum, elsle, neceſſaritsm, Tati-
le, ophbortunum, &c. Item à Simzli, ab
Exemplis » à Teſtimonio. uarto
Concluditur per repetitionem breverm
cum amplificariome. Solet ctiam ſub-
jungi, 13 ſibi quidem videri; ſed tamen
Hibenter tatienes meliores & commo-
da publica ſecuturum: nec habiturum
ſententiamm ſüam optimam ſed opri-
mam ſuam. .

e yt yr⸗

IIOl.
KRESPONDEO II.

l

Votum contrmativum ita peragitur.

4 Primo, Memio fit Authoris prieris conſka-
tum «& U.HVvoti, ſwve cum laude, ſiye ſine laude, & tiya,
1. dicitur eum non mihil ab co quod ſa-

lubrius eſt Reipubl. diſceſiſte. Scaun-
o Refinantur tationes dictz pro prie-
re veto, Wodefſte tamen & ſine offen-
Ka, velemnesin cumulo ſimul;, vel Krn-

Mixta.

4 2 Artiz Oraoria.
gulæ ſeorſim. Tertio, Concluditur pez
Repetitionem & amplificarionemn bre-
vem.

RESPONLDEO III.

Votam mixtun ſic p bertraltatur.
Nempe oceupatur illad circa pun-
Cta. utriarſque voti aſtertativi. & conf-
tativi. five velis prius team fententiam
aflerere & ſtabilire, poſtea refutare
alienam ſive & converſo utrum libet ,„
Ucet.

Adverte autem Primo, quod is gi

HHUS dicet Sententiam, exponere ſo-
leat eauſtamn Conſaltatiowis inſtitutæ „
eamque exaggerare Mvitareque & ad-
kortari alios ad Socictatem & conjun-
ctionem votorum.
Adverte Seeunde: qu 1s ui s alte-
Fils ſequit ur ſententiam tractate poſſit
prins aliquem locum Per modum ac=
ceſtus: v. 8g. Prudentis Ae e(indicendo) bor
na onſilia 2 equi vel ilud dictum Hero-
doti proße rendurn ; Abpun me tantun-
genz Valer bene ſentire per ſe & alteri
bonamn ſententiam AArrenei accedere. Se-

ecunado Sententiam alterius collaudabit,

eique à affentietur auditis ſi quæ oceur-
rxunf noevis rationibus z. aut egregie
amplifcatione. Poteſb etiam is qui
alrxe-

olei

gene

3..
Dintart,
.

ne ,.

L
1 “

r⸗ 4
Aiei N

10

r.
er Mel *

. 144
men
d n ie,

kin,

.
Ho N N
„ y , 608
ere NV/0
grain

Semni Aen

1

lac ed
.

Pars II. Cap. XIV. Quaſt. I. 4 G

alterius ſententiam ſequitur, ita eam
tractare, tanquam à nullo fuiſſet dicta;
niſi fortè in medio vel in conclufione ,»
vel quando mentio fiat datæ rationis,
injiciendum ſit, id ab alio eſſle dictum.
Qui vero contrarium ſentit, teſtabitur
non ſe ideo facere, qued vere adverle-
tur, ſed quod aliud ſibi videatur: ideo-
que proteſtatione m benevolentiæ alia-
que amica verba & ofcioſa interſerct
ſive initio, ſive in concluſione.
Adverte Tertio: Quod in dacretis e-
rendis, ubi non prævalct pluraliras vo-
torum, ſic procedendum fit. Primo Re-
petuntur & explicantur ſententiæ con-
ſultorum, collaudaturque corum ſtu-
dium & conſilium. Secundo, Ratio-
nes corum vel approbantur vel repro-
Lantur, datis cauſſis cur utrumque Hiat.
Tertio ,„ Ferturx Sententia decretoria
oſtenditurque eius æ uitas modeſte &
prudenter.
Praxes fruſtra ſubjecerim cum & ſu⸗
pra ſub generalibus pi æceptis in Diſ-
poſitione poſuerim Pars 1. 6. 2z. 4. 3. Mo-
do t. 2z. & paſſimm apud Hiſtoricos
probatos habeantur.

U4 SEN-

Artis Ornzorig.
S E N TEN TI £

pra hac materi.
Res eſt profelto ſacra; Conſultatio,
lato.
Omniz prius Conſilio experiri Tabien-
zem decet. Terent.
Concilio utiliks quäm viribus arma
gerentur. Verin.
Vis Cotcäii expers mole ruit Hua. Ho-

„64

rat.
Parvi ſtnt arma foris, niſi conſilium
Ee domi. Cicero.
Diu delibora, cito fac: nihil curari hod
eſt inſanum eſſe » nihil poſſe hoc eſt mor-
tnuum vivere. Seneca. .
Conſilinns qui de Rep. tollit animo
gationenma tollit. Farnes.
In Conſsliio ſit teſtifo, in factis Aqui-

da. 7 ulg. dict.
Vorit asts Oratio ſoluta eſſe debet & li-
era. Ammian.

Veritas ſaa viſſima narratio eſt. De-
morit.
piezas palam declaranda, veritas au-
dakter dicenda. Idem.
Nen eſt turpe cun⸗ re mutare eahi li-
AWrg. Sen CC
Non e AS cs iis zaxta metum Tcus;
Asnon

Gtna 1
dere E

NTIA

eri
1,Cln

n ſe.
n iku m
eniu Hh.
ii fenſin

eilormnke
lpclue;dr.

ArE

unmrg.
i, ui
12 Mate

imum

Pars „II. Scß. XIV. aſt. N. Ao

Emar privasi ommodi, venenam eſt

bani conſilij. Livius.
Senex vimim ſannm winum
Senex vir, ſanum Conſilium. Froverb⸗

German.

Eruditiones & alia Sitpellex,
Fridgericus Waperator tunc demum

lal vam ſore Rempabl. dicebar; ſ Sena-
zores de rebas covſieltaturi, in veſtibulo
Curin, ſämnkationem ac diſimulationem
dezponerent .„Tne. Sy vius.
Alphenſies Arragoniæ« Rex dixit: Ro-
ma eſſe debuiſſe domum Concordea ante
Capitolium domnm cenſilis: ni grel
pricſqann, ingrederentar Caferoglium
Jenatores »Azoreni privati commoui;
sdia, ſamieltates &* altos adfeltus Wmalos
eævorent. Panor. =
Caſonius, Patus tuendæ Armenig

caufla à Nerane contra Parthes miAIS.

Kortium & milirarium virorum conſilia
optima contermnnebat, S& oppofſita li-
cat deteriora faziebat ideo tantum, ae

indigene Aiens, Senzentin wideretur

Tacit.
Eacèn quidam omnis conſilii 11 quan-
tumm vis egregif, quod ipfe non attulil⸗ d
get, inimicus fait. Coker.
Ar iſtides Mnd eunz Themiſtocle ad-
U5 mo-=

Frideric,

Alphon-
ſus,

.

Cæſonius
Pætus.

Lacon.
ariitides
& The-
miſtocle

In fabitis
Ppien. Mo-
Mum.,

Conufili-
Sevezus.

Puteoli
palatium
Exſtrunne

46 Artis Gratorig.
motdtum ſibi inimito in Reipubl. nego-

tio ad legationem miſtus, wiſne öι The-

miſtocdes dicit, ut in hiz montibus pau-
liſper inimicitiam denonamus »recepzuri
eam, cum reierimus. Innuebat depo-

nendaefe odia iis qui Reipubl. negotiæx

curant. Plutar.
Terentius dicit Confliariorum pri-
mum dogma eſt, occaſionem obfervare
properantem: Eibenim oecafo anfma
actionum & rerum bene gerendarünz
Mater.
In ſubitis arduiſque periculis, ra-

pienda ſunt confilia, nen quærenda. Co-

ker.

Mem diri, meminerit Confiliarius,

dum navis eſt ſalva, confulere: & pro-
videre ne evertamir, peſtquam enim flu-
Ktus exſuperat inane eſt ſtadium.
Maturum eſt Coufſilum eui adfede-
rent mor & cuncktatie. Wrronl.
Alexanderseverus rem primo die cos-
ſtiliariis fuis tantum propenere ſolebat,
& ſpatium daræ ut diſquir erent, cogita-
xemt que dickuri poſtea ſententias, ne in-
cogitantes conflia funderent, Eam-

pridius:.

–

inen
„ t
ſun unll .
SS 6
1. ,AN,
alfeaz
iraſn

lltn

echtn Acmn

Puteolis Reſpubi. in Campania, poſt

multa felicirer geſta bella & trium-
phes exſtsuxit Servio Duci ſuo pala-

u

nni
Nenh
loen 11
u ntgh,
1 lunehe z⸗
1Nenndr D

rn .
(allui an Ir⸗
KCnioen Senin
t

ent genumg

In ielhh ,t,

NnArtald

KNfeb
Gleh!,

Pars II. Cap. XIV. Saaſt. 1. 467
tium ingenti ſumptu, in quo di verin
conclaviæa ea arte foermnta, üt erx ano tin

aliud tranſitus éſſet, & quod in uno di-

zebatur, loc in ſingalis & omnibus eche
diſtindt iſimd reddebat & Laudiebutur,
Cum ergo Dux cum ſuis Genturioni-
bus conſilium habebat in certo concla-
vi milites alii per alia ſparſum conclavia
ſedebant, & cum ſinire deliberationem
veller, elariori voce hæc ſohun verba
pronuntiabat; ita decernimus; & con:
feſtim Echo undique reſonabat, imus:
ſtatimmqne miles ad obſequia Ducis ex-
fillit.
In Ealearibus Inſitlis hæc conſuetu-
do fuit, ut quoties de arcano aliquo
vellent deliberaxe Seuatores in campos
exirent ibique foveam offenderemt ver-
ſus quam inclinabant ore & vota invi-
cem & conſilia loquebantur: & ubi fi⸗
nichatur deliberatie, ſoveam illam terra
implebant, arque veliquo campo com-
planabamn. Sepelienda eße conſelia ſab ſi-
Nentio inzuebant.
Timehant nimirum ne vemi voces
taperent, deferrentque confilia late per
campos, quod circa Mydam Regem
Phrygiæ contigiſie fabulz memorant:
Habuit hic Rex aftnidas aures. & dum
ſemel à Chirurgo tonderetar, habere
. ani⸗

Baleargs
Inſulæ.

Mydas.

„

Frigora,

Conſus⸗,

Wannes

Caſtellæ

Rex.

/

468 kkris Oratoriag.
animaverſuseſt, igitur apud homi-
Remn pechnia ſilentium emit „ fſed hie
dum diu ſecretum tenuiflet „ ſemel in
campis vagits, im patiens arcani „ incli-
nato ad arundinem ore arundo, inquit,

audi, Mydas habet aures Aſminas :res.

mira ; ſtatim hæc verba ab Afundine
ad Arundinem meare, & cum vel hi-
nimmus ſpitatet ventns clariſfime omnes
campi reſonare⸗ Mydas habet Aſininas
Adusres. 6
Et Gobriazs in Apologo ſuo ai: In
gunndanm parte mäia tants eſſe frigora,

ut verba loquentinum priuſquam an aur
res audienzinm perveniant congelentur,

in terramque ruant, aut in aëre ſuſpenſa
hæreant; werne aurem tempere cum re-
Kolurie incipit fiantibus Zephyris reſol-
vantur etiam verba, & tunc prius ſona-
ze per aéra & audiri incipiunt.
Apud Amiquos Conſus, Deis, Conſi-
lioriim gelebratur, ejus ara ſubterranca

fuit, ad infinuandam Confſiliorum oc-

eultationem.
Zoannes grimuz Calteliæ Rex ferali &
NBugubri veſte toties inäauebatur quozies
tributorum conferenäorum conſilies Reg-

pasns onerare debuit. Roſinus.

vlol
61)
N

Munger
u,run
Tenutaluihil
m kmmcy
Diwontn
7Aus llm
i Mlin An

Et

unihn t
☛
r.

Quud, Mesdun

uleerhih
annſgn
: he ihan

Alelee
Eun CCEl
imn

n
nt 1 k
Nani,, il
inu, ,
Hng
tNih Are

Sdnſint enng
ulikr Aiis

aE
6G

Auekrn
run e
.

Pars II. Cap. XV. Qrkſt. I. 465
. CAPU T X V.

2 . 1
De Legationibus.

+ Domi & extra Legariones obi-
emus, Extra ad fædera ſtruenda ; in-
dicenda bella, contrahendam amicitiam
cum Principibus, petenda auxilia, &c.
Domi vero mittimur ad Comitia gene-
ralia d Nobilibus: & à Rege ac Comi-
tia Nobilium quando magna inſtant
Comitin.

CQVXSTIO HI

uomodo Oratio einſmadi cenftrui
Jolent.

Prime, Acceflus ſolet fieri ab aliquo
diſcurſu, ſive Alaude eius ad quem di-
Bigiru Legatio: ſive ejus à quo fir; ſve
àſtudio utriuſque Regni erga ſemu-
zuo: ſive ab alia quacumque circum-
ſtantia aut re, à qua commode ad rem
inſtirutam deſcendi poſſir. Secaændo »
Puncta Legationis exprimuntur. Zen-
zio, Singulæ Legationis partes fuis ar-
gümentis ſuademtur & confirmantur.
Ouarto „ Concluditur vel adhortande
adhoc quod imenditur ; vel petende
ur admtatur velcommendando, vel
7 exigen-

45 6 Arii Oratorik.
exigendo vel qu id ſimile fieri deber, K
cundum exigentiam ma teriæ ac preut
res poſtulat,
Quando laus Princip is à quo lega-
Mur ponenda ſit, faci e pra idens Orator
adverterit: Rempetus 1C, cum rel in qua
Legatos agimnus, allthoritas, veritas aut
cccſſitas t tali modo ſolidataur.
Nozs verè, quod in forentißimo Po-
Jonia Regno hic mnos inva aluerit, ut Le-
gatià Regead C Lomi tiola . Nobilinm „
Primo, Nomine Regis præſentes ſalu-
tent gratiamene & avor tenr zegium of-
Kraut: Aeinde litteras ſidei, Credentes illi
vocant Atendant: bpoſtrema autem
Puncta Legationis præmi iſto acceflu &
diſcurſu, ſive de bono re gimine R.ei-
pubꝗ. ſive de ſtudio Regis 11 Remp. e
tatione explicent.
Exempla Legationum pul Nhetrima
exſtant apud Srderin in Aibre
de rebus geſtis Vladislai Regis Polo-
mis Sed & apud hiſtoricos ail m praz-
Xes leg geris: Excellit illa Tezetorunm Sey-
wWaxrum ac Alexanl, Trurn M. 6 dam vi-=
dere! licet apua Curtinum lib. 2.
Quandoquidem tam varia & multi-
plex materia Tegat anis eſle ſoleat „
non eſt poſſibeie ſingulas ccaN1/dâοεε
ſais eruditionibus inſtituere „ ſtudium
igitur

mis
ed

W

4

lanr un
w agrulundt
im/tlin norek
lucie in
dench ſaßs
Arikereutet

S

ntne l⸗
ALNein
wit Hoct
nockns0n an
Nutet i 0
ls Man
4

PNlnd DR
Uencurn
ſete 14 Ac

lieidee Pazs Il. Cap. XV. Quaſt. I. 471
“S itur cujaſcunque, hie ſupplementura
n acjet.

APPENDIX.

In Genere Zudiciali in quo accuſa- Genus
mus vel defendimus us vel Malfkia pu- Judicia-
niatux; velinnocentia abſolvatur, nihil le.
dicere attinet, ſive quod ex generalibus
prægeptis ſatis conſtare poſſit; ſive-
quod in ec excelleze aribicns, ſatis luci=
da apug Authores paſſim præcupta &
maxime apucd Ariſtotelen habeat.
PR AN ES verè in tot Ciceron Ora-
tionibus, Hoc tamen pro comperte ſit
à modernis Oratoribus forenſibus; quos
Pragmaticos naut Cauſigitos Huncupa⸗
mus, non aliunde ſumi pobationes »
quarmex Zure ſoripto communi, & ſper
sali: & qu quis ingenioſior & in le=
gendo Jure diligentior, eò facilius po-=
teſt & leges & conſuetudines accom-
modare Caufſiæ, quam defendit aut ar-
guit Supervacancum igitur hic hærers
qua propter literi potius vieinus anren-
Ras ſolvo & anchoram fige.
Igneſcitamen nihi poſtule , quod
longior fuerim, quam ege propoſui &
prope in tiruli nomen deliqui. Vrtilitas

TA

. 7
e

s me ſtudioſæ Juventutis protraxir, eui
D . . — —⸗
I unieè mplaceze ſtadei „ Nin forte

3 Poefe

472 Artis Oratorig.
& Porzverſu mihi adblandiar; cujus
judicio ſumt.
Quas botd, malta barum, guadg
mala , paucäà nimis,

Sed ſcio & ſapientum comitiis de-
finirum circumſerri, quod in longitudi-
ne bre vitas in brevitate longitudo poſſit
inweniri. Nam & Ale quondam in pan-
cifftmis verſwulis habitus eft longiſli-
cR.“1 ab Eruditorum cerſura, quoniam
smeptzes Poetzſter & Homerus in Hiade
& OAyſſeis 7 ideo brevior; quia utilis &
Mon & trivio Polcta. SGed manum de ta-
hula, ne hoc ipſo nomine malus elle
incipiam, dum me peceaſſe exculo.

X

L
8

NoN

Gy uſen
rODaAIEH
ohari, 4

lhzmumns e
Guiſinſe
leſſteru geite

Nrun atiucnn

rutu Nr a
MovintcectN

. ag

nent,

keizen⸗
tcu ⸗

hl

Iin e ,
liulegul.
ul⸗

1
Ele

10ONOM

A
ICON ANIMORUM.
B A RK C L A I I.æẽ

Quinque praripuarun Nationnm in
Europa rhythmicè expofita.

HiIani viri, grandes & miri
Zudicioſi, Majeſtuo†ſi
Pieltu auſteri, mente ſinceri,
Conſiliorum, utiliorum
Providicunbki, wivi defusskti,
Zuſti tenaces, joci bernaces,
Non ſunt verboſi, ſed opereſt,
Cæpzis ronſtantes, geſtis praſtantes,
Sordidi victu, mundi amiitu,
Quis, qualis teſte, noſeil ur veſte:
Suns pleni faſtie, ſed ſine aſtn,
Zactitant gehuas, vismerans ſonus
Cui Vix eſt ulcuas, vel eſt Bubislcitt.
Servantes legum amwsantes Regune

Artes detrectant, arma affectant;

Ad qua ceu nati, dum Fas atati. .
Terri & mari ,Bellſrum gnari,
Quopedem ponunt, nunq dmn deponient,
Niiz elati, exäuminati.

Ad mierzaturas, O ad ſaras 1

Pronum ſex vile, vulgas & vile,
Causè

* * * (4
* 174) ** 4
. Lautd ſurares ſed nori rapacer . 3 u e
4
Tegunt amores, Er ſic grsstore ßins ℳ

7

spreti per tricas vexant amicas:
Donec donata, reddant amata
Tacent irati, ſi provocati.
At non diurni, ſed dinuturni
Ultores rixæ menti infixa.
Religionis &g, Regionis
Sunt dilatauda .* Propaganda
Semper ivtenti Zelo fer vent⸗
Chriſtianiſinun & Catechiſmum
Docent realem &a nos verhalens,
biquiſit ores e[utirpatores
Calviniſt erum Atheiſtarnm,
Et perverſorum polizicorum,
Hin- bax optata &* zllibata
Hiſpanas ſedes golit r ades
Hac Hipanorunz reguis morum,

G A LLI.
/ S Alli famof lunt bellicoß,

Furore calent, impetu valent
Corpore breves, animo lewes:
Capikis nigri, ad artes pigri,
Lingudprocates, mente ſalaces,
Luxu effrenes, etiam ſenes,
2. Peſtiti compti, ad arma prompti,
Non provocati furunt iratèi.
Cadgunt dueltis plures quam bellis.
Fix virigeſtu fæmina guaſtu.

rnſnln

gnant, rat

Ridens ſitnn

ner,

enme,

ar mig,
Me
Nen

Gtun
. 4

4
Getl n

e
,RNN
Nt n
t
7
“ npn
.

, NMin

. „ (4 73 e
Rident vel ploranz quando peroxamg,
Hoſii venale:, ſonſis zivales,
Pernsutant leges, occidunt Reges
Terturis fortes contemnunt mortes
Fædus eum Turess, ecunttiſque ſpurcis
Barbaris pangunt, Hiſbanus frangunt
Et bproteſtänt vin &. rebellantum
rarricitarnm Pyrats arum,
Sunt receptores & deſonſores
rerfidos amant, Edos infanmnt,
Pindictas fowent, diris ſe meovent,
Blaſj pemant, inrxant, Calum non urant
Conſobti rugis, Tis ceſſant nigis.
duns Chrifisani fiüda ſed vant,

Credunt quoa volnnt, rident quod colunt.

Religigſt, on ſerzpteloſi.
Seu -aruklati; ſen purpeynte
Miſceni inſanis, ſacrk prof ani
Hac eſt Gallorum regise merum,

4T A L T-

Tali ſun ves valtu & groer,
Callidi niente, 1i vidi dente,»
Negligunt erbpta, apta inepta,
Moras pertaft, ſimialant laſi,
Odiis ſcatent, in quibzs Uatent
Leaſidioſi ſnrt, O doloſt,
Enecant arts hoſtes non marte,
Memſns ſrisgales ament & ſales,
Dares

„ (426
Ecti convivunt, nit zamen fadunt;
Anzici vieltu tantum, & oultu
Officioſi, curieſi.
Snunt Hoſpitales & liberales
Moners cavent, advenis ſavent,
Donis ditati, mial zuem ſunt grati,
Vivunt decore, gaudent honore,
Zelant amantes ſunt ſimulantes,
Non militares ſed ſüant ſoeholaress
Ludis & jacis & cantu ocis
Sunt perſonati, Comædi natis
Seriptis Taſciwi, molles f. Aſtiwi,
Corteſtani qus ſunt Rozmkäns
BGratione, De vozione
Nuelli cedentes ſi ſjant ferventes
IMm hia ſi Trigent, in antum rigens»
Ut A! heiſta ſint non Pabpifta.
Rumanitate & Pietate
Sunt Chbriſtiani verè non vani,
Feregrinorum E miſerorun
Sols Patroniz d euras froni,
Hac Italorun vegula worum.

6 ERM ANI. luanun

CAſ: Germani, Juvenes cani,
Artibus clari, opere zari,
Mente Krca; fide & Veri,
Labarioſi & ebrioſt,
Ue potator H Iſunt ultores nn
40. M⸗ n atrer, ade Parres H
Bmitents

Een nnſt in

16)5*
4

0
imrſin
1 ⸗

nul
uſnn,
et nn,
4 ſn l 4,
, D 49

ſmnen

ℳ. in „

inerat
(4NI

eNelℳ 6,
1 ri
h

Abntt

„7 4
MvK ,
ℳ

* * 4 477) * *
Imtenti ad gesſtum amant boneſtum,
Et parentelie, g, clientelis,
Obſt ripgi curant, Jorvant que juranz,
Per Agrinanresr, multum vagantur,
oτ in loco non ſine jvce,
Patriam purant abe coimnpoluant,
Uxor π Panies ſ detur ſanis,
Illis retenti, vivunt coententi.
Cunctivi viles magn: Sg. Viles.
Diſciglinati, ad ultum nati. .
Se Sengeſßs raſſi, voce ſunt baſſi,
Blatbhemanz Iaſis vomunt obe 4,
DEdibus nundi, pr. vle fœcandi,
Fri⸗ externk, ut &G. interna
Puberes quaruntz & dura ſerunt,
Nil curant amin n . e iniqta.
Num ſint pro charis fo , vel arie
Certant pro gre, avari verè,
Religiznem, Devotionem .
Aauſteram rident, croelant quiod vident,
INis doctrina hac eſt divinn, 1.
Qus ſenſas mollit, terrores tollit,
Qui de aterno ſunt inj erno,
Hee Cermanoruns regizin mornm

POLO NI.

FOrtes Poloni. equites beni,
Gens generoſa, ſed otzoſz,
Nobilitaris, & libert atis
Galkaut hHononk, a4 t ali more;
Durces

Dabes vers , niet prorearr,
Nobiles ſan bPurant inane.
Imwaunit ates es dAignitater
Plebeiz noguant, er Znt quos regasik
Pivunk ireni ut rars aati
Publicis caris, rebiſe Pe auris.
Qucſta allelsti, Vix v ſnnt recfi,
Solé mandata, c*likus data
DEI rigorem, & Sanbtnzn piorens
Mitigant lentalege inventa,
PFide conſ entei, Xelo nutantes,
Verentur clerun & nant Verum,

ei nn
N.

Divos * honornnt, devotèò orant;
20 aen
Zeiunant ſtrictè, nil aguxt flze, i0 ul
Mens temorata illis nnata

Captivant nullum, nec perdunt allun,
onvibtum, & jtre dibzem,

1tion „s, Pi Eνι ms nores.
7 —
Wear ebegn ade Aver? verkeg, 1441
t,
,„
Ranewece ke n non liberales „
Vt ſi, ne mieris, Sic ſise vuros3
Vivuntbibentes & S zomedeni
Bonum futurirs wmalvm nrerizree.

,1 „ 7
4 Bsd d do con enr4 et ebrit naratt
+— . .
Haſies A Jinles, giti ngent t Küles

1

Hofie, *Lven, entn! menſis

ro&αtur
Sor. didis * tektis fdibus! KTis
— EH

1.
Az

ean,

4
nn,
2—

.
A Nee

*ℳ½ —0 X ℳ
—4792
Et eum vitellis, & cum porcellis,
Degunt coniunlkti ruſticicunki.
Hosbiti ſtramen vix dant & panens
. „

Nobies cauti ſunt magi; lauti,

Domos ducales, vel his aqunles,
Struunt decore magno Plendone
Sed mox ere kas linguunt negledtas,
Stillis ſexcentis plenas & Vrutis,
Sic ſit equle, heri cubile.
Haæc Polonorum regula morum.

sSoLI DEO GLORIA.

le

„ n

ndd I ,

VERBORDM

A.
Sbeſton lapis. 308
Acumen quid. 3 2. d1n.

Oratori u ſurpan dum. Ih.

matetiale Juid. ib ib metap-
noicum quale. 33. quo-
tuplex. iid.

Acumina quæ perfectiſſi-
ma. 3 5. Orator adhibeat.
ib. Toileus nonirer. 1b.
Hæc faciemli meodi di-
veTſi. ih. 4. l Iinvenien-
da. 37. inveniendi praxcs
variæ. „0%.. in 1oCis Orato-
TIis. 4 5
Acummilbus bon moroſe ni=
mium inhærendum. 72
Acuminis ponendi in Ora-
tione præcepta varia. 53
Adamantes duo connubio
naturali ſociati. 22.2
Adam coronavit Evam gra-
mine, 241. duos habuit
annulos. 272
Adjuncta quid. 2 8. perſo-
næ duodecimum. 1ib. rei

ſex. ibid.
Adulator. 17

gyptii filias ornabant Agarhegnis monitum a

ET RER U
ELENCHUS COPIOSISSIMUS.

TEgy Pptior uIm conviwia. 3 1
K8 gyptii Ofirim in aure

Eoſdem habebant Judi
ces quos ſacerdotes. 44
K.y! ptiorum Reges Magi

dificium Dædali mant

Agathocles iturus ad Judi

Agapeti ad Juſtiniamu

torquihus. 252. quos c
ron bant. 33
Phœnicem in Sepulchr
ſculpebant. 31

turmba circumfereban
310. gaudentes ſce
trum dabant Regi. 40
apud eoſdem mos el
gendi principem. 40
Senatoris fi iguram qu
modo expreſſerint. 444

rint. ) *

exſtructum.

cem. 8 3. gratulantibu
ſibi⸗ quid dixerit. 20

ſcriptum. + 3

Ma

E L E N
Magiſtratum. 448
gefilaus de Spartanorum
Rei publ. ibid. de Ducis

belli ornamento. 405.
Apellem zægrotantem
vilitat t. 424
Grigenri ini ſtulxi. 335
uda. 2 53
ibanorum mos circa na-
talitia maris. 308

lexander M. iræ ſuccu-
buit. 52. panemn eldio
divilum cum ſponſa 1a li-
bavit. 243. ahnulum

moriens cui dederit. 2 72.

