dabat.
Sicyoniorum lex nup-
alis. 271

Sigiſmundi III. Kegis
Poloniæ Sym bolum-
277. ejuſdemque E-
Piraphiant. 34
Filvii Valladi tumulus.
3378
Similitudo quidii. unde
poſſit deduci & ad
quid valeat. ibid-
Simonides Encomium
ſcribere petenti quid
reſponderit. 422,34.
ejuſdem ad pauſani-

am monitum. 436
Smaragdi admiranda
virtus.

Socrates quo vuhu in-
carceratus 73. ejuſ-
dẽ reſponſio ad cow-
ſultantes an uxor ef-
ſet ducenda 232. vi-
ſus ſibi Cypium vide-
1e e gremio que
egredicntem. 367
Fapiens,
Sol 54. inrumbi per fa⸗=
tum exſculptus. 3 2½
Soldanus. 72
Solonis inſtitutum. 24
Som-=

Somnium Martis Octa-

vii. 219
Somnus filius noctis.
318

Species quid. 8 1
Sphinx in annulo Au-
guſti. 215
Spon ſa apud Hrbræos
tunicam albam ge-
ſtabat. 215. aſpara-
gine coronata in
Bœtia. 240. monili
ornabatur 241. coro-
na ſpinea coronatur
in Anglia. 242 bibit
in templo ceteris
idem facientibus in
Anglia 244
Sponſam deducendi
modus 245. introdu-
cens cur dicere de-
buit: Ubi tu Cajus
Caja ego 446 apud
Græcos puer præce
debat clamitans, qui
caniſtrum gerebat.
ducebatur à

Sponſa

duobus pueris 247.
vehebatur in curſu
apud Græcos comi-

K L E N CH US.

tantibus Sponſo &
Agnatis. ibid. Cur in
gyrum verſa. 243

Sponſalia inibant pane

gladio diviſo Græci.
204

Sponſalitiæ Orationes

vitæ Oratio.
Sponſi caput caricis &
palmarum fructibus
inſpergebatur. 241
cur Reges & Sponſæ
Reginæ nom inatæ
242
Sponſus apud Coos mu-
liebri veſte indueba-
tur. ibid.
Sponſus & Sponſa vita
purpurea amiéti apud
Latinos jugum ſubi-
bant. 243
Statua Ammonis arti-
ficioſa 3 8 5. Honoris
Deiʒ398. Statuæ Nu-
mæ Pompilli & §.
Tulii cum annulis.
279
Statutæ loquentes. 393
Stella marina ejus uſus.
219
Steſichori poëta ori luſ-
Cinia

Uanteun
en

ſemooven,

ecl

1 1d 1.
elen 46, c

R
IMtuNcAin.

Tlern ry!
il
Tunuwnn i
lgern Nn

4

AV

Uumides ne

u

D Fer’⸗

6

hul d

. N

SS

llke Oenone
n.
hul

Gacreg

Uele ſ s

n mmnf

abaifentn

.

Tartatorum mos
eligendo Principe.

E LENCHUS.

cinia dicitur conſe-
diſſe. 66
Struthio ova adſpicien-

do fovet. 317
Subjectio. 121
Suſtentatio. ibid.

Sybaritæ morte plecte-
bant eum qui mortis
mentionem injeciſ-
ſet. 319
Sylla. 20 470
Symbola nuptialia &2
Symbolum Caroli Fri-
derici Ducis Cliv
20 43. cujuſdam
clari hominis. 314

T

Amerlanes ad Baja-
ze ten 4 . cijus
Symbolum.
Tanaquil inventrix tu
nicæ rectæ. 238
Taxentinorum more
nupturi cibus ad in-
vicem ſibi præbe-
bant. 2 51
in

451

ibid.

Templum Floriz &
Deæ Salutisz 83. Ho-
noris & Virtutis apud
Roman. 5
Terentius de Conſilia-
riO 466
Theſſalia ſpongiam la-
chrymis plenam mi-
ſit ad funus Matris.
318
Teutones ante nuptias
caput ad invicem ra-
debat. 1250
Themiſtoclis di dum
de vito 232. de qui-
buſdam magiſtra-
tum ambientibus.
449
Themiſtocles Simonidi
injuſtam Cauſſam
petenti. 459
Theodoſius beneficus.
42.
Thraces caracterem
quendam Sponſis in
fronte inurebant
271. natos plorant,
mortuos rident. 330

370.
Thraſibulus. 11
Thyeſtes. 41

Thy-

E LENCHUS.
Thymiama guſtabant

nupturi. 249 457. Ccjus vox alrea,
Tiberius fub pœna gra- 4 5 8
vi prohibuit annulos Tranquillitas. 55
jimagine fingulari Tranſitio quid 12. quo-
notatos in loca ob- modo adhibenda
ſeœna inferre 276. idbid. quortuplex. ibid
hujus tempore mor ſit elegans. 18
tuos deffere capicale Tiumphatores ſertam
erat. 5/9. eo regnan- qui conſecratum,
te viæ dicuutur fitum 283
immuraſte. 454½ FTubicines præcedebamt

Timolion Oraculum funebrem pompany.
confulturus quale o- 322
men retulerit. 401 Tunica alba tegebatur
Toga pura & illius uſus Pponfa apud Hebræ-

23. fecta ibid. cur os. 2 9
veſtis Fortunæ dicta. Turcici Religiofi ſpe-
ibid. cur itidem im- cula obviis porri-
mortalitas dicta. 2r9 gunt. 397
cui inducere hanc li- Turris. 205
cebat. Turrur. 252
Torques 276. cur de- Tyrones aſfueſcant ſim⸗
tur. 777 plices invenire pro-
Torquibus qui dona- pofitiones- 4
bantur apud Roma-
nos. 278 v.
Trajamis ad præfe-
ctum. 410. quale Ju- Aletudinis Mater
dicibus Symbolum menſa tenuis
dederit, 444 54

Val⸗

Trojanus ad Viduam,

ſale e Lammehn
noniß

Allis aer
fohrnehl r
fencs gulnot ſſen
1 „N fea
elilt zO0 Cen

. .

. 3
1l Ces
1, 4
Nbtkau

v

ontenon ti Cn.

Al.
dwts
hle

8
i leleik he.
di ⸗ *

⸗

e
esAl

lecs in I a

Clrioges

lenſis

pel

E LENCHUS.

Vale ter acclamabant
mortuis- 22 3
Varronis dictum. 424
Veneti annulo in mare
projecto id ſibi deſ-
pondent. 2 72. &
dem ſalutis appreca-
tio Principi. 320
Venus quatuor cygnis
vehituz. 306. ridens

hata. 366
Veritatis imago. 444
Veſpiæ tumulus. 338

Veſtis elypeata qualis.
239
Victimas annulo obfig-
nabat Sacerdos. 272
Vir qualis eligendus.
Ze dives indoctus,
ovis eft aurea. ibid.
Viro regnum eit Con-
junæ. 242
Virginis Symbolum. 253

Virgo lacæna. 203
Virgilii Epitaphium.
339

Vita hominis quid. 18.
eſt ſicut flammæ ſtu-
Pæ. 306. eſt venatio.
3227. Uavis eſt inſtar.
5714. somparatur

Caryophyllo, phœni-
cli, && aaufraganti.
215
Vitæ Symbolum Fel.
714. Ejus brevitas à
Philoſopho delinea-
ta. 321 1
Vita navigantibus ſimri-

lis eſt. 332
Vita avis eſt. 3279
Vitia. S5.

Vita purpurea amicti
ſubibanr jugum
(ponſus & ſponta. 4
Uladislai Regis Bohe-
mia ſrmbolutn. 403
Ulyſtes. 206
Umbo Candidus quid
238
Vohon quic . 452
Volucer poculum ſic di-

tum. 279
Volumnia. 254.
Voluptas.

4
Vorum feuConſultatio-
nem ferendi modus,
460. aflertativum
quomodo ſoleat pro-
poni. ibidem, con-
futativum quale, 461
miztum quid. a6*
Ur=

Urbes laudaturus. 144
Utile quid. 146
Vulcanus dividens Jo-
vis baculum. 304
Vulcanus cur

370
Uxor eſt neceſſarium
malum. 2¹

Uxorem abjicit quiſpi-
amn in mari naufra-

gus. 2,36
Uxores quaſi uxores
unde ſic dictæ 241

Allenſteini tu-
nn lur. 347

X Enapieon Sacrifi-
cans de filii morte

F IN I8S.

ELENC H US§.

certior factus quo-

menſa
non dignatus à ove.

modo ſe geſſerit. 210

Xerxes luſtratus mili-

tes de montis vertice
lachrimis obortis
qui dixerit. 331

2

Z Philoſophus

ſeiſeitaturas Ora-
culum qui vitam
bene agere poſſit,
quid reſponſi retule-
rit 307
Zenonis Authoritas a-
pud Athenienſes 384
huſus dictum. 446
Zoroaſtes ridens natus
eſt. 306

Lugdn
lgenſinnt
V

nln uci⸗

M. Z. BDXHORNI

ODRATIONUM
chins “ .
iie Ke, 1
1 . .
d ,„ „ 7

Selectiori Materia

mogerni ſtatus Politici

deſumptæ.
Olim
Lugduni Batavorum
excuſæ; .*
3 Sed quam plurimis erratis deformasz,
NUNG
12 Singulari ſtudio trium manu ſcri-
ptorum adjutu emendatæ.
Accſit & Perioche.
C OIONIX,
Aphpud SEBASTIANIM KETTELER,
D Anno M. DCcXXIL.

——
2

=

mun Nt
Iwlmrlen
lguhummni
,tli
o, ſlul otui
num. Aerkul⸗
n mmi

Büsumſier,
Gikice nn 0
ſurſnlnn mldun
en i Wi

n
Meſen ungerig i⸗

l 4
gui gufimmn
SH
ldhtlieni, ni
mumnt

gpninun.
Ginnne

4

LECTORI BENEVOLO.

Hæ aureum Boxhorni spuſeulum, Lecter“
I IB. quoa impræſentiarum exbibemus, ſcias .
ante quadriennium abhinc Lugduni Batavorum
vypis & ſumptibus Niſſelianis primiam exci-
Jum, ſed vel ſexcentis ꝑſeudographematis defor-
matum: Quare ſtudioſa Ja ventuti conſulturus
ètribus manuſcriptis eorum, qui has ipſas auili-
tiones tuam temporis ſtudios? eolentes vi vam
Boxhorni profttentis vocem audikrant, gqua in
illa editione omiſſæ erant, addidi, errata emen-
davi Perioche auxi, & Oratori extemporaneo,
quem fortè recuſum dabam, apponi curavi Ne
verò aliquibus, quorum in manibus jam eſſet
ille Orater exteniporanuus, emptum emere tæ di-
oeſum eſſet, exemaplaria aliquot ſeparatim excudi.
volui, opus futurum ſperans, iis qui ſuo ſermone
Reipublicæ aliquando prodeſſe volent, ut utiliſ-
fſimum ita graviſſimum. De cateris vale & in
melidrem interpretare.
A u Peri-

X

Perioche idearum.

1I. Qus quis exteri & Fœderati Principis

Regis filiam Principi ſuo in matrimoni-
um petit. .
II. Quà quis Legatus novi Principis ele-
ctionem, ſive ſucceſſionem fœderatis
populis exponit ac commendat.
III. Qu quis Legatus ſuorum aut Princi-
cipis nomine, vicinis offert & perſuade-
re conatur ineundi communis fœderis
neceſſitatem.
IV. Quà nova vectigalia neceſſitatis Rei-
publicæ cauſa indicenda proponuntur
ac ſuadentur.
V. Qui quis Civitatis ſuæ nomine cala-
mitatibus belli & vectigalibus attritæ
exhauſtæque Principi majora meditan-
ti exponit, majora exigi non poſſe vel
debere, cum majora non poſſint præ-
ſtari.
VI. Qus quis ſuorum nomince publicum
facinus famæ hominum & aliorum
Prrincipum opinione exoſum ac inviſum
ex rationis & imperii Legibus tuetur ac
Qdefendit.
VII. Quaà in ſuæ ditionis Civitatem adven-
tanti Principi civium nomine quis gra-
tulatur.
VIII. Quâ quis grave crimen ſuorum
& contumaciæ & rebellionis apud
Prin-

Sugane!
ſun
alzetn
ncen.
1 gunn

Vlrs gobleq

I. ⸗ e
unirnini
Ueneon, gl
inpiiku
iincorloun
(andiniupal
Uerutr
Weüku
nid Sheliuin
Karum nnt
i,Awhen
Cbllrrantn
ktuls
kuinhietodin
lnnr.

Lirmm. Principem agnoſcit potius quam cxcu-

Aldleihing ſat, & interim tamen pœnam ejus depreca-
Elainnuin, tur.
I. Qu4 quis ſe arbitrum ſuorum nomine in
nlnuie rublies gentium aut Principum controver.
Cloren ,oge ia interpontſt.
. Ns . „ 1„ „ . 7 2
Ounenle. X Qauã quis apud Principem ſuum irritæ &
“M qua nihil profectum eſt, Legationis even-
adkenkteiu. tum exponit.
lanne XI. Qa quis Principem ſuum primo com-
pellat & ei obſequia & ſe propius commen-
A reliene. dat. WS
at⸗ 2) . . . ⸗
RK XII. Quàâ quis Reipublicæ nomine apud
Principem conſtituit modeſtam accuſatio-
ürmiel⸗ nem eorum, qui in magna apud eum gra-
“ ?Y” tia poſiti & authoritate, peſſimorum inte-
ge rim conſiliorum ſint auctores.
himmmt. ss
“ XIII. Quâ exteri Principis Legato reſpon-
. . detur & iniqua poſtulata humaniſſimè de-
uungliunn.
negantur.
Wriraiim XIV. Quà exhibetur accuratiſſima quædam
S ratio diſpenſandorum movendorumque
Timmn A Momn . . ... . . 3
Grrin affectuum in Regibus & Principibus vi=
INAII . . . .
kr enrumt ris, quos Reipublicæ cauſa convenimus,
gee quibuſque res arduas & diſficiles cupimus
ihirans perſuaſas.
1 s⸗ XVV. Qui quis Civitatis nomine gratias
mtonn Principi agit ob inſigue beneſicium in cam
H collatum.
e ctünen n
Eelioid , A 3 V
N1
Ue

XAVI. Quàâ tanquam oratione prima utitur
Legatus in eorum conſeſſu, ad quos miſſus
eſt, iiſdem cauſam Legationis, & inſtitutum
generatim, ac fidem ſuam particulatim
commendat.
XVII. Quà quis Civitatis & Ordinis fui
nomine Principi munus aliquod oblatu-
rus illud & extenuat pariter & commen-
dat.
XVIII. Quàâ quis ob ampliſſimi muneris
puta Senatoriam dignitatem Principi ſuo
gratias agit.
XIX. Quà quis ſuorum nomine ad Princi-
pem ablegatus publica mala primum, vel
poſtea ſæpius ei exponit , & pariter eum
offeii & curæ ſuæ commoneacit-
XX. Qu quis Principi contra receptas le-
ges aliquid meditanti, id ſuæ civitatis no-
mine, & quàâvis humanitate diſſuadere
contendit
XXI. Quâ quis nomine Principis Legatiene
apud exteros defunctus, & reverſus hiſto-
riam ejus reſque in ea geſtas Principi expo-
nir.
XXII. Quàâ quis Reip. nomine apud Princi-
Pem maximi Illuſtriſſimique viri in tituit
accuſationem, eumque ad pœnam decer-
nendam hortatur.
XXIII. Quà quis Civitatis ſuæ hoſtibus pri-
mo ex neceſſitate debitæ dein reſtitutæ
apud Principem inſtituit defenſionem.
IDEA

,

140

oinenhn

6pon ine .

4
gentni Aeöl,
Ueln

umurmir
ſwimoluneſe
INAEYGd⸗
niein, Nu

Nettoreim
Iunn

R0
AMeuiec
ctimdonen on
Mninmgzcerns
trtlin cntidln

linene

tin
,
tlni
nluun n

Oi 3 .

i ☚1
4 Commen.

W

wiri nig,

Miuen Mirfiin

onitel int.

l

hyimnn el
, Kunütteun
mnelgit
anmtei⸗
ieliecifitiu⸗
nultue cilucke

ichilem

,Krelutide⸗
lkinhicnt

onirinlhi
migte otiu
ead onnlin

lirlottun
ir bein khnun
okenonn

e zin 1,
ore⸗
llir⸗
le D

ſit, quod in ipſ

„ Y . . — .
ua quis exteri & Fæœderati Prineipis Regiſve
fliam Printipi ſuo in matrimonium petit.

EXORDIUM.

Ro augendo humano generc, pro ſecurita-
te omnium gentium & imperiorum, Prin-
inter ſe matrimonia imprimis com-
od quibuſdam privato-
rum intermittere integrum hic eſt, Principi-
bus impoſtum eſſe videatur velut neceſſari-
um, & ut magna quædam pars Imperii & cura-
Quanti enim, quamque incomparabilis ille
naturæ nezxus, quo non Principes tantum re-
rum, ſed totæ etiam gentes arctiſſimè conjun-

Funtur.

cipum
mendari, adeò ut, 4

PROPOSITIO.
Ad eas proinde curas Pprincipem ſuum nune
etiam converti, & omnia cogiranti hoc matri-
monium piæ cæteris prætuliſſe, & in eo præfe-
rendum cæteris illum ſe nunc offerre publici
amoris interpretem, & privati Principi ſui af-
fectus legatum, ſi quid in eo privatum eſle poſ⸗
oetiam matrimonio ſuorum &
publico bono tantuùm incumbit.

fœderatorum
A 4 Con-

M. Z. B. D E- f..
CONFIRMATIO.
1I. Indiſſolubili fœdere Principem hacéte.-
nus junctum, maximo fruétu ilicimiſee.

deris utrinque accepto ac probato ; non niſi

majore indies nexu, inter tot adverſantium
Pravas artes ac inſidias id cupere, confirma-
tur. W
2. Maximum eum nexum non aliunde
felicius peti, quàm à natura, ſanguine Princi-
pali urrinque accepto. Nam in reliqua omni
fœderum publicorum conditione ſublata
cauſa, ea etiam tolli poſſe & everti. In innixo
autem nuptiis fœdere nunquam id tolli, nun-
quam deficiente obſervandi graviſſima cauſa,
quia nunquam deficit ſive vis, ſive inclinatio
naturæ.
3. Sed & hoc pacto vel maximè increſcere
vim, fructum fœderis & religionem. Nam
& quovis fſœdere validiorem eſſe naturam, &
debere invicem ſibi plura & Patres, & liberos,
quam ſocios tantum & fœderatos.
4. Quin,vero cum utiliſſimi fœderis fru-
cus tantò ſit major, quantò diutiùs durat, ſo-
lius principalis matrimonii, beneficio quan-
dam quaſi æternitatem ei conciliari, dum qui
ex fœcundo utriuſque ſanguine gignendi ſint,
utriuſque ſanguinis Remp. & cauſam meritò
pariter creduntur amaturi.
5⁵. Neque enim herculè, ut in nuptiis
priva-

Gemmn Cn

lerusuzun,
ebn munn
n mi
uanan N
Gumkiren
Iulimcocn

i⸗

(0
Diet blut
oivumn eſet
1ſ. 1
ulcielenunm
n 1 ſere
minszue
Undrinhhes,
iehtinnimt
gle ſoleuns le
Munen ume

nle MMeye

Iulcoronineol
ININIurnd
(Eet eſnngi
Lulencleni
Wihulemg
uuſonmn iil
enin

n

nieſiie

l. . OXXATIONVNMI.

end privatorum Cajus & Caja duas tantum dex-
wiraken teras jungunt, ſed eodem impetu eodemque
MK/ affectu irruere in amplexus utrumque popu-
OuII luam & utriuſque populi utramque fortunam.

Mer or, ,,. 41
J afeining Qua occaſione morum „ingenii, fortunæ, re-
Per, ntn rum utriuſque gentis cognatio quaſi quædam
& ſimilitudo cemmodé à Legato poterit ex-

N 1. .
uul ide poni.
Nuckirttii CONCLUSIO.
unnluen, Daret igitur tantis deſideriis tantopere

ie iin profuturum eventum; nimirum Prineipi
Ekemihinid haud divellendam toti conſortem, utriuſque
Muninm. ſanguinis poſteros, utriuſque populi poſte-
Amime ritati Principes, utriuſque populi fortunæ &
i, heine. Majeſtati utrinque munimenta, daret ſe deni-
que fœderatæ Reipublicæ patrem & filiam
lnuimtidian matrem patriæ & caſtrorum. Tanta enim
elgouen. Men una nunc Principe in matrimonium datâ,
ndem 4 publico nomine poſtulari bona, tantamque
Chursale multitud inem duorum nexu conceſio & ac.

ang, cepto conſtringi poſſe & miſceri ſibi invicem
Eni lene S pariter obligari.
Näiniutrn⸗ ID EA II.

etn sd quis Legatus novi Principis electionem ſive
onclirient ſucceſſionem fœderatis populis exponit sc com-
ine ghnlu⸗ menaat. ðèð
EXORDIUM. L
Eſumi poteſt ab inſtituta ſuſceptaq; Lega-
. un m tionis neceſſitate, eam nimirum fœdera-
1 A f torum

4
KCAltNoet

4 M. Z. B. IDE-

torum populorum & Principum elle condi-

tionem, ut ſingulorum interſit, ſingulorum

bona aut mala non ignorari. Nam in fœdere
publico & eſſe & præcipuc agnoſci quandam
quaſi, communis fortunæ neceſſitatem &
cognationem.
PROPOSITIO.
Breviter novi Principis electionem vel
Eucceſſionem faderatis populis oboculos ponit &
commendat.
CONFIRMATIO.
His ſerè partibus inſiſtet, qua in commen-

dando Principe faderatorum botiſſimum reſpe-

n verſantur.
1. Mutatam eſſe exceſſu prioris Principis
perſonam non animum in fœderatos: nam in
omnia eum olim inſtiruta ac inita fœdera
cum aliis gentibus, hæc potiſſimum juraſſe,
adeò ut cum principatu Principis, qui exceſ-
üſit, animus ac fides parite tradita eſſe depre-
hendantur. .
2. Intelligere eum fœgderis hujus ſocie-
tatiſque utilitatem, ac idcirco ad obſer-
vandas ejus leges, magiſque indies confix-
mandas, confilie etiam & ratione, non au-
Ktoritate tantum præcedentium Principum,
animari, obſervare eum fœderis leges con-
ſtituiſſe; non tantum, quia ex pacto debeat,
Ed etiam velit, etſi ex pacto id non deberet.

Quia

4

Ll .

01
Ou wa 4
ſvueniten

lkent,

A

G

n
Pn a
0
Dre chon
5Deo loncta
tku tlen An
(ejretintpe
Ge ulun lunf
un ech
Oulaciznn.
ℳR 7
n nekiun kn

(0

Wlrum
nnen mlen
Mheminmn li
ſb Nine,
Aeun mnor

ID4

chn lea

mimetlt, e
rar

Mn 1 D
e Voci V

e errliatg

Ilo.
ſi ahinmn *
S
InoN
, u iranner
n nn e

l ting hiri⸗
Dtotentd,nnn
1n ar iun ſn
niinun int
riis glent
unchl .

eken iiae
iNare 4
hne dligenn⸗
Etnire,un
rleroltse⸗
laer “
doidnnte

O ATIONUM. 5F
Qua eccaſione cauſa commodum progreſ-
ſus, fides ha &cnus obſervari fœderis ſtrictim
ſunt repetenda.
3, Potiſimnm && particulatim exaggeranda
illa electi Principis virtutes, de quibus fœderati
maximè ſibi poſſunt gratulari, & maxima ſibi
polliceri quales ſunt conſtantia·files, ſanctitas:
. ſuſpicioniblus α adteratorum hoſtibus a â-

lſus, && in fwaleratorum commoda animus pro-

lixiſſimus. OQamn ſuam amet tam amaré eum
Remp. fwderatam & in ſuum amorem dictare
ipſi, ut ſua cauſa & hanc amet.
4. Hæc exponere ſe & adferre in medium
ab eo juſſum quod omnium, quæ nunc dice-
rentur fidem & magnitudinem, eventu ipſis
ſit præſtiturus, quamdiu eadem conſtantia ac
ſide uſuri ſunt fœderati, in quibus meritò
mutuum & reciprocum beneficium expo-
ſcit. Qua occaſione ſui officiGi, ſuarumque virtu-
um in eleétum Principem moneri poſſunt fœde-
rati. ⸗ V

CONCLVUSIO.

Qvaſi er rerum anticipationem & faturi
temporis retræſentationem ob ooulos ponat
pulcherrimam faciem utriùſque Reipubl.
ſub eo Principe, qui imperio ſuam fodere
alienam, amore & cura utramque Remp. α
4A 6 mag⸗

65 M. Z. B. W E-f.

magnitudine virtutis omnem illuſtrem even-

tum ſit complexurus. .
IDEA III. L
Qud quis Legatus ſuorum aut Principis nomine,
vicinis offert & perſuadere conatur ineundi
communi: fœderis neceſſitatem. .

ENXORDIUM.

T diſpenſaſſe humani generis uſum & im-
Perium, natnram, ut in homine non tantùm
homines, ſed illa magna & ex multitudine
hominum conſtantia corpora, Reſ. inquam
aliæ in aliis non poſſint tantum, ſed etiam de-
beant præſidium invenire. Ficri id & obtineri
facilè publicorum communium foœderum
bactis, velut publico quodam matrimonio
Principum ac natioruum.
PROPOSITIO.
Id ſuorum nomine ſe nunc offerre, non
tantum utilitatis ſuorum, quam commu-
nis omnium causâa. Quod urriuſque juvan-
dis repertum non poſtponi niſi apud eos,
qui commodorum ſuorum parum ſunt in-
telligentes. Interim ſe vocare in teſtimo-
nium ſuorum fidei & integritatis, & Numen
ipſum & rationem, cujus auſpiciis numi-
nis & ipſo dictam'ne publicæ rationis tam
utriſque ſalutaria & neceſſaria ſe nane of-
IIE

016
tr Enn
neumhin
„ n
wimg/
cwi mm
uun ii
jntehe nß,
ſentlilepe i⸗
([oö)
Nuto
bnlußt
iußh un
Haginlin
zmimniu ißff
1 Anm
iluun an
miunn
ndlinm

ſ

unſtunzein

crnie,
i mt
ge
unſing
l, unnihzri
t annm mn
n lnan
Mlihuſen

dr

AI
Nurhifin

Horn

DN

Agreinlin
Mlonirnwemmn
uleraulintie
nn, Minn
nun Pledme.
,Hieiickaried
nnninn ien
odimxin

110
ne dlene
1,gun ann.

Almnilgene
i iinten
n umnſri
Cegle in Eln⸗
itnis, ANn
gaſhtisur
iczutiri
Auu E uu .

Wmeniſtelg.
D

in vanum ſperarent.

0O0R ATIONVM. 7
ferre, quam inter providos admittenda haud
poſt quæ generatim inſtitutum fœderis propo-
nendum eſt, in quo ea hic maximè exhibenda;
uibus tanquam utiliſſimis nemo non poſſit aut

debeat prabere aſſenſum. Nam gra via & ſuſpe-

Rta initio hic propoſita, tollunt ſæape vim ac fru-
ſtum cupida perſuaſionis.
CONFIRMATIO
Rationes complectatur.
1. Similitudo & cognatio ingenii, loci inſti-
zuti ac Rrtuna usriuſque gentis, fimilitudo etiam
& cognatioodii in eoſdem hoſtes, & ejusdem odis
pariter cauſa proferenaæ ſunt. =ðèð
2. Quantum in exequendis deſtinatis alter
populus in altero invenire poſſit praæſidii, gravi-
ter eſtendendum eſt. In quo ad obinendam fiem

r perſuaſionem particulatim maximè propo-

nenda & aſtimanda eorum commoda ſunt, qui-
bus fœdera offerunt. Plus enim concedere & in
magnificam ſpeciem quod inter Rerumpublica-
rum arcana eſt] ſaltem conferre hic debet, quod
berit, quò tanto facilins obtineat aſſenſum ejus,
à quo petit.
3. Exempla majorum, ſi ſint iniiſaem ſœderi-

bus, commoda ex iis reportata, iniis olim ſera-

tis contumax utriuſque populi & inviéta ſides
offerri debent, ad preponendas, profurnra imita-

tionis neceſſitatem.
A. 7 4. Ubi

8⁸ M. Z. B. ID Er f
*. Ubi lcet in exemplo ac inſtituto eorum,
sontra quos érpoſcit fFædus, haud leve rationis
momentum debet exiſtimari. Si enim illi mu-
tuo inter ſe fœdere percuſſo deprehendantur
potentieres, magnitudini mali magnitudi-
nem pacis remedii opponendam meritò
cenſeri
Ee Hinc incommoda negleczo forſan aut poſt.
poſito far dere deduci debent, qu imtrimis con-
ernant eo, quos ad feædas impellimus at urge-

musz: ſuis enim incommodis plerique maximè

romimoventir. Noſtra etiam haunzd minus bpro-
Ferre licebit, ſi in iis horum, guibuſeum
agimns, laborare, aut tandem laboratura Jor-
zuna deprehendatur. .
⁶ Peoſt hac particulatim faæderis conditio-
nes & leges veniunt explicanda: in quo arte &
cautione opus eſt, ne legatas excidat deſtinatis,
gia Primo auditi ſanabtaum, aliarum rerum
reſpelétu gravia ſunt, ſola permitti auribus aut
animis corum, apud quos agimus, non adebent; ſed
levia commoda optati aſſertique ſaui eventus
readenaa ſunt; quaæ ſuſpecta; tanquam maximè
acerent ad petentinm fwdus, non autem eo-
rum, quibus offzrunt, utilitatem, alia & grata
daque perſuaderi debent; iis additis continud
proximè ſubjebtis, ex quibis apparent in
foœdus petentium gloriz & urkilitate faderato-
rum ſalutem quoque & ſecuritatem eſſe fun-
datam. CON-

00)
ioni ini
ammuli,
“MR ſan
mmnund
nlir MN
mniN 1
I0
mmrel⸗
culr ind
1
Penbſt,
zulngun u
Arummn M

Alruntlui

It
An oonuhe
Dirr ſr gpbn
un nonlnisnrli
Nrd notucken
itchibs Nhun
Ceſthendaieh⸗
Cinn aber ven
inminer hole
iiticane
Gundhlr en
Ehaller len
Ahr elche
Tentlt

D 4

bn nſi

,

S.,
i, ullr

inu, Nenihi
nuhhlnien

.

.
Nlikfrn Nf.
, ingen an
kinig lni ene
Rülken Ming
un hu, ni n.

Gn, ſilin
11 7
mnlaarit .
1

vin ſehnt uin⸗
ritr iunt,
n, nn n
unt irie

6

ſnnge N num

1, tnmten an

lu, M Mi
ltren, Mo

An

gin / 63
mlim ſels
6mernen 4

ehentin
iii ni, Mpniut
hurumn gid

umumiiet/

OOA AYIO NUA. 5
CONCLUSIO.
Coëuntis utriuſque Republ. ſive Principum
contineat imaginem, iis objecbtis ob oculos , in
quibus faæderatorum commoda & incommoda
eorum & exitium contra quos expoſeitur Fædus,
graviter & ner vosè comprehenduntur.
IDEA IV.⸗ .
Quà nova vectigalia neceſſitatis Reipublicæ
cauſa indicenda proponuntur
ac ſuadentur.

Exemplo ſit, quod in Hollandiæ Ordinum Comi-

tiis decrotum nuper eſt, ut guotannis nomine
eymbarum ſingularum vehbiculorumque ſin-

gulorum aliquia a poſidentibus exigeretur.

EXORDIUM.

E Am omnis Reipublicæ eſſe neceſſitatem,

ut ſine opibus fortunæ ſuæ magnitudi-

nem non ſatis poſſit tutari, eam que ab omni

retrò ævo ejus eſle conditionem, ut opes ejus
in opibus privatorum ſitæ fundatæque eſſe
deprehendantur, id ut ante hac, ita impræſens
ctiam habere locum, magni terroris bello

.

imminere hofſtes fortunæ omnium & liber-

tati inſidiantes, & jam olim impoſita & exa-

Eta tributa (quanquam plurima) ſatis haud
reſpondere poſſe majoribus impenis, quæ
aucta belli neceſſitate, graviores indies injice-
rentur. Sèð

.ℳ PRRO

M. Z. B. ID E‿.
PROPOSITIO,
Novum igitur vectigal venite imponendum
neceſlario, cæteris ita auctis progreſſu tempo-
ris, ut non niſi cum injuria rerum, quibus im-
poſita ſunt, ac parendi dedignatione, excreſ-
cere poſſint vel intendi. Igitur in cymbas,
naves, cCurrus, ac vehicula quævis ea commo-
déè poſſe indici, quibus admodum Reſpublica
poſſit juvari, ſi nimirum ſingulorum nomine
à Dominis viceni aſſes tantum quotannis exi-
gerentur.

10

CONFIRMATIO.

Primè generatim ad novi veckigalis invidiam
deprecandam , de hinc particulatim ad hujus
nmtilitatem commendandam momenta rationum
complectatur.
I. Non gravia aut poſſe eſſe ſubditis, aut
debere videri, quæ libertatis coufirmandæ
cauſa in uſum publicum conferrent. Quid-
quid in tributis iniquum eſt & grave, in

duobus potiſſimum opiniones ſubditorum

conſiſtere, iniquo nimirum & non neceſſario

eorum uſu & quod in co conferendo ſubdi⸗

torum opes haud poſſint eſſe pares. At verò
cam ſuarum rerum eſſe adminiſtrationem,
ut inſtitutum ejus, quod ſingulorum &
omnium intendat bonum, non poſfint non

„ ſin⸗

0
Pgiti * B
ſcbctotn 15
cele ſt,

=

1t.
14 afanvnn
Ciceo

(auktnt,

rengmn

na Onmmn u

enli

2 Mnirn
ekieliluinn
ntiberisnoner
unben ſnnn
Niſnesgtenmt, 1
Aeuin giäikr
ums ſoenipplis
beni küen ain
.
COloillckeceinin
meldeeng
Cumcoktem; in
CumNaR,
la culim:
5, hurün
irtprlsgtin
lemoningr
M
IEi N ,
ttal

4

i0 .
Alo,
Ayeiteinnne

ismorlien.

1
turmn, Abrn
etoluncne, eige
hinignmnn

lrisecnn.
1. .
Emim alie

nägähnmnwnt,
umnungnmnhet

IN⸗

niuchennimun
mtuleinti
inius tiN

eleloxdt, e
Gcnnintt
aglenet. .
1 A,1
nnonesſuiign
Gecaſeteih
Aeang 1O

e

AUninikuin
nic⸗
1 7non

D

OK AYTTIOUAI. 11
ſinguli probare, e imque ſuorum potentiam
ſubditorum , ut gravioribus etiam, ſi ne-
ceſſe ſit, ferendis ſatis polent reſponde-
rv e.
2. Ita fieri, ut non tam in alios, quàm in
ſe conferant, & ideo libenter conferant, quæ
à ſubditis exiguntur: nam Reipublica confir-
mata omnium judicio in, ea ſingulos etiam
JuvarI. .
3. Neminem conqueri poſſe nova per
vectigalia ſuas imminui, aut decreſcere opes,
cum tributis non exactis præſtitiſque, eas,

quas habent, ſartas non poſſint tueri, quaſque
majores quærunt, non poſſint obtinere: ne-

que enim quies gentium ſine armis, neque
arma ſine ſtipendiis, neque ſtipendia ſine
tributis haberi poſſunt.
4. Plurima quidem jam impoſita eſſe,
ſed niſi ſuffecerint abundè, vana eſſe, & nul-
la, magiſque onus in ſubditos, quàm fru-
ctum conferri; inter cautos ad Rempubli-
cam admotos, ponendum eſſe cum Repu-
blica calculum: attendendum ad impen-
ſas, quibus niſi reſpondeant, publicæ opes,

in ſingulis quibuſdam laboraturam Rempu-

blicam omniumque jacturam facilè facere
poſſe. . R— .
5. Interim in “ tributis ad id eſſe at-
tendendum, ut Zqualia omnibus, nullis

exce

12 JWT.Z. B. IDEE.

exceptis ut maximè profutura, &, ut fic dixe-
rim, optima; & ut talia, quæ vix ſinguli ſen.
tiant, & tamen præſtent, ur talia, quæ qui

ptæſtant, aliunde accipere videantur, ut de-
nique ea, quæ detrectare nemo, aut ſubter-
fugere poſſit, ſingulis imponantur.
6. Jam verò hæc omnia in ee vectigali eſſe,

quod in Ppræſens cupiat commendatum, quod.

vehiculorum, aut cymbarum nomine poffit
appellari.
7. Nam æquale hoc omnibus futurum
tributum, cum omnes id, (nullis exceptis)
præſtare cogantur; omnes enim habere iſtis
rebus ac inſtrumentis opus, quorum nomine
exigeretur.
8. Maximè profuturum & opimum futu-

rum id vectigal, cùm omnes aut poſſideant
vehicula ac cymbas, ast iis utantur, unde

non poſſe non magnum fructum ex eorum
frequenti ac continuo uſu in Rempublicam
derivari. Fruſtra grave in Rempublicam
introduci nomen, quodque odio ſubditorum
exponat Magiſtratum. Si modici illud uſus
fructuſque ſit. Magnam impoſiti novi vecti-
galis invidiam ejuſdem uberrimo reditu de-
bere penſari, aliàs impoſitorum vectigalium
vix ullum pretium, Magnam interim invidi-
am eſſe.
9. Futurum ſanè, ut hujus vectigalis o-
nus

Kgli ddl
4
p. Hor dn
alor zuſnit
(WlNejlblir
elimlbinnt
6Negmiin On
en l nim
ſus ſetikbnum:
llfebtliin,
Nrio, Mnunm
Gbuuum,zin

Uidtbnn mnis

n bußtiwonire
un, eüudnn
üncrck u
ſungorcaner!
tollanmnnn
Einpiomni
Aulſi
I. Mnien d⸗
rig,
ulgun, Ui⸗
ecl.

nn Ei
Niqnererſn
e, ullin g⸗

1

— = -

——y

erfirnn n⸗

cemn mie.
inun
nniittoſc

nürmnpli

N omub ſnnn
t lulliteren,,

hugeunherii
, onnpmnin

imnkinnin

olne,l olikn
küünunt,
faduaettommn
iin Nengtlen
e n Nemhlen
le odotbdſen
6 rodii 4
inpoſtimnind
Ceninufün
rummſtikiil
uun ieinimd

—

seit⸗

E

mum eſte; quæ enim ſingula haud tanti fſint

D ſulch
donnenlmm,

OATIONVUAI. 13
nus vix ſemtiant finguli & tamen præſtent:
modicum enim ſingulorum reſpectu futu-
rum, quod finguli fint hic præſtituri: reſpe-
cGa interim Reipublicæ modicum id maxi-
2
ex ſingulis collecta & conjuncta maxima
eſſe.
10. Hoc quoque fururum, ut qui vecti-
gal hoc præftituri ſint, aliunde accipianr,
quod Reipublicæ pendant, ac proinde tan-
t facilius libentiulquc toleraturi, qui ali-
os vecturi ſinst, paulò majus à ſingulis exi-
gere poſſe vecturæ pretium ; qui merces
ſuas vehiculorum aut navium benefcio aliè
tranſvecturi ſint, aucto mercium paululum
pretio, non tantùm idonea ad præſtandum
tributum, ſed plura etiam accepturos. Id
ſuperioribus annis abunde cognitum,
cum butyri nomine exacto ab agreſtibus tri-
buto, pretium butyri ira ab illis auctum in-
tenſumque eſt, ut cum plura acciperent „
quàm quæ conferre in tempus cogerentur,
vectigalis nimirum impoſiti prætextu aucto
de impoſito butyri ttibuto non potuerint non
gratulari.
II. Neminem detrectare aut abmuere
hoc vectigal poſſen, cuu non eſſe po ſſit
quiſquam , qui his rebus uti non habeat
neceſſe.
ℳ

14 M. Z. B. ID Ee.
Æ quitatem hujus vectigalis vel ex eo eti-
am omnibus poſſe approbari, quod cum, qui
hortos, latifundia poſſideant & domos, ceo-
rum nomine Reipublicæ pendant tributum,
eximi non poſſe, à quibus vehicula ac cymbæ
poſſidentur: cum inter poſſidentes domos,
horti larifundioraumque inſtar & imaginem
& uſum quendam habeant. “

1I3. Æquitatem etiam in eo ſpectari, ſi

Procerum carpenta, quibus ad luxum in aula
ac alibi utuntur, graviori potiùs vectigali one-
zentur. Nam in ea, quæ luxus ſunt, magis
Intendi ea debent: quàm in ea, quæ ſunt ne-
ceſſitatis Sed & tantò gratius hoc rributum
futurum ſubditis, ſi proceres, qui iis carpentis
ad pompam utuntur, & hujus tributi ipſi ſunt
auctores, à tributo haud exempri intelligan-
rur.
14. Et poſtremò illuceſcere quoque in eo
æquitatem, quod ut navibus ſingulis viceno-
rum aſſium imponendum ſit tributum, ita
cum aliæ aliis majores capacioresque ſint,
quod multitudine & numero vehium ( ga
vulgò laſtas vocant), majus quid pluſque
quàm à cæteris, ſit exigendum.

CONCLUSIO.

Neceſſitatis & utilitatis momenta une

veluti

elakiinpu
getoet
4
,
iß Nigi h
aifA
fiin,
I

1

ius

lin ſeten in
Aibig en
dlelubemtunen
E is enle
Crtri Kgun
Nenplblrmn us
Cocunents, wl
innmoblrihae
dNr mme vrlre
Gunil,ſlik
UWsriäleig d
abuminr, gtd
1 dollunir i
lin nn
Dlamonadien
Muegugricher
nuuan.
Minn
ſolmmmn iii⸗
ilng an

gill lete

nt, otann
ſiendin .—

erNniin

Gftllluurqti⸗

iplikuging,

Wakinnofgen
Ulirpiet

in eohegri

hueginmmin

intkhlie
elwtlan np

nninra gulur.
errindeenbun
Nen Alligenen

Ehnmwenkuihlln

Mlelenminelon⸗

Cllereigkün
Gbwirglfen
nſenbumn i
4 cnenneft

meroſchun n.

rstff

1090

. A
leni .

Ok ATYIONUAI. 15
veluti impetu facto effannantur in esrum ani-
mos quibus vectigal hoc cupimus perſuaſzam.
IDEA vV.
Qud quis Civitatis ſus nomine calamitatibus
belli & vectigalibus attritæ exhauſtaque
Principi majiora meditanti, exponit, majora
exigi non poſſe vel debere, cum majora non
poſſint præſtari.
EXORDIUM.
Uaàm vetera jam Reipublicæ onera ſint.,
quibus propemodum ſuccumbere ne-
ceſſe habeant, tamen nevum ſibi accidiſſe nu-
per de iis augendis intendendiſque iterum
cogitari; & quam antiqua in Principem &

Rempublicam ſua & ſuorum ſit fides, tot ea

documentis, tot ſumptibus, tanta vi pecu-
niarum oblata hactenus teſtata, ut non tam

alia nunc præſtare queant, aut offerre,

quàm id, quod idem ſemper manet, quod
nullis miniſteriis deficit, aut exactionibus
exhauritur, ejuſdem nimirum animi, fidei
ac conſtantiæ in Principem experimenta
equidem virtutem adjuvandam. Rempu-
blicam ornandamque; Principem abunde
nunc quoque ſufficere ſibi & ſupereſſe non
fortunam.
PROPOSITIO.
Idcirco quanta veneratione mandata &
voluntatem Principis æſtimare & ample-

Kcti ſemper decrevit, tanta animi ſubmiſ-

ſio⸗

4

16 M. Z. B. ID E⸗d.
ſione nova nunc onera ſupplices & miſerri-
mos deprecari, agnoſcere ſe Principis impe-
rium, ſed & ſuam necefſitatem, agnoſcere
ſe calamitatem Reipublicæ & afſflictum ejus
ſtatum ſed interim non eſſe illis ſuam quavis
majorem, agnoſcere denique vim Principis.
ſed & concepiſſe ſc animo ejuſdem manſuetu-
dinem, quæ jam licet nullis oblatis & quæ
petuntur rejectis ſatisfactum ſibi ab illis me-
ritò putet, quos præſentibus deſideriis & im-
penſis impares priore omnia onera tanta fide
tolerata, pridem facere.
CONFIRMATIO.
Complectitur rationes, quibus motus ex anti-
gia fide hactenus probata, & miſericordis ob
aſfictiſſimam ſupplicum fortunam, ex metu ob
ertiſſima damna obventura, niſi acœpta exa-
Gione abſtineatur ſolent excitari.
I. Non tam negare ſe interim poſtulata,

quàm omnia & quæcunque poſſideant,

nunc quoque offerre, obſequium ſcilicet in
Principem, conſtantiam, fidem, pertina-
cem bonæ caulæ & exiſtimationem & de-
fenſionem, ipſam que denique vitam, quam
ſi opus) exitio ſe promptiſſimo animo
