Mgintu ,
Ihueſel
eſcher
ſenter De
hnlut i
RWH .

14

Nead ns, II. Cas. X. S sf. Il. 392

virtutis nberrinni eſt alimentuns
e fahi hsnos. Valer. Max.
ſtm Abnin 5 Virtiti Laus dabetur. Kriſt.
e Gloria Virtutis pediſſequa eſt. Tacit.

Ab honeinibus iis honor debetar, Fo⸗
honore Deits dignart eſt. Cedren.
Solis bonis honor debetur. Kriſt.
Honor malis exhibitus in eorum com-
waiet atur rüuiaam. Gregor.
Honorem non d'bet ſequi virtus, ſed
ipſe virturem. Augult.
Deyicaur eum elevatur, qis honoribus
profit &, moribus cadit. Cregor-
Qua in civitate non magnus honos
virtuti tribiitur, in eca optims civita-
“ tis ſtatus, ſisbilis & firmus eſſe non ho.
Banti uin teſt. Arilt.
Nulla voluptas humana Ad Adivena:
sccedit proprins, quam ea delslctatio 44&
s. er honoriluss pertibitur. Xenophon.
ilb, Melius eſt civitaten regi a viro opti-⸗
mo, quama 1lege optima. Ariſt.

e l, 11
,

Magiſtrasus eſt lex loquens. Ciceroõo.
e moh Magiſtratus eſt medicas Civitatis,
rTkhue ydid.
74 Hure Präfeltnm rebuus bublici Kantem mo-
rni oportet. Dion.
Ptorenl in⸗ Pelut ehus non homiailbaz, ſed Diis cogxr-
,en wire 6„ perit,; ita laus non indignis ſea bonis tri⸗
Suenda. Stobæus.

„* .

2966 Artis Orhitoria.
Magne wirtutiseſt cun= felicirare lk-
Atari. Auguſtin.
Vitabrevis eſt, gloris ciarſus ſe empiter-
us eſt. Cicero.
ax mentis boneſta gloria. Salius.
*Eximiam wirzutene Bonte ſequitur
Haum decus. Plutar.
Glorioſis magis blacent racoxis Sem
tributa. Caſſiodor.
Quia eſt aignitas in maignor erna-
meniusm, in lito. Saresb.
Aiidam honores fugiunt, au: honori-
bus obie ent ſape enam g gloria ut acquixk-
eur, contemnitur, & munur iat obtimne:
vur relinquitur. Hugo.
Magni animi une magnis Pouinlur
Livius.
Pecunin ex quo in honaore eſſe cohit .
werus rerum honor cecidit. Seneca.
Nullus in Ffortium Regum pectoribus
aculeus laudis & gleria rpiditare acrior
eſt. Guicciard.
Homicſaii genus eſt famam omini
impetere. Idem.
Fama unicus ſapientum ihelaurus eſt
puriſſima vita gemmn. Lipfſius.
Nec flamma ſine fumo, neæ ſine znlum-
vin fams ſolet ſurgere. Idem.
DSola dulcento Gloris non ſaneſtir. Thu-
cidit.
3 .

zwll 4
Uinn ieif
ſrnſcn. uu.
1 zuiek⸗ 0g ℳ
ℳ.

Alipn
pis

Onniuni
ſulmnt aitn
ifiiämus
mume Una.
ichria ender /
Vnita min
ini ANun
jimen ind
ſruni mi
mnanſſnmnali-
iert Neiſenn.
Ntif uäm
iigtiueze
Gr inren,
e.
nhrſßen
inus hnn
lnoin
mu ulm ,
Nuicſfiouinng

n
Hunr i

Orut.

ſ een Leb:
i en ſltin;
An
len ar, en, ie .

Srgi, .
7 a e.
Sð
n gint

hurftnitun
1.
en upimr.
n,afinr, g.
õ
Smgitnr
Me.
aien

Hubun ii,
,uitt a.
ſwl aſnttinn

mm Gu/

nns Ll, ls *

e/ mn nf

nen. Iden 4
uumſen

8

Pars II. GCap. X. Queſt. I.. 397
Sar ero dives ſi bonam famam mihi

ſer vaſſem. Plaut.

Fructus henos oneris, fahus honoris
onns.

Aha pro Gratalatione
Victoriæ

Ommis victoria frultus in eo conſiſtit,
ſi ea bene & & recdte utaris. Reiſnerus.
Recte Victeria uti clarius eſt, quam
vivere. Plutatr.
'idtoria ſemper eſt inſolens. Cicer,
Non ita armis quam Herate parätur
vikctoria. Agath.
Victoriam ſemel partam pruden: con-
ſerwavit Princeps , ſe ſecuritatem fre-
queneiſſi, imum calamiraris initium vitA-
verit. Reiſnerus.
Vera eſt victoria quæ ſawe Ffide & in-
tegra dignitate parutur. Florus.
Si vis vincere, ciementer age. Fl. Vo-
piſcus.
vincere leipſam omnium Victoriaruns
prima eſt & optima. Plato.
Liberales & humanos eſſe erga infe-
riores praclarum eft Dixibus viaticum
sd victorias ad triumphos. Gorgias.
ERuio & conſilium ſunt trotrie Ducis

Srtes, Lacit.
R 7 Ae-

Templum
onOTS.

Sratua ho-

nOTiIS.

Princeps &
ſubditi.

–

598 Arti Oratorig.

Aemadàmodnunm egregitem eſt boſßem
dejizere, ita non minas laudabile in fahz. .

cinr; laterert Idem.,
Solet Deus his, gai aſtz & . neceſſaria
arma induunt &, belli cauſu bpraſtant .
gertans vingendi occadaͤonen, proponsre,
Paulus Jovius-

Er alia Supellex bro Gratu-
latione Dignit atis.
Apad Romanes Wenmi uum, Honoris pe-
nes temolism Virtutss erat , nec poruit

templurmn Honoris intrafi;qtlin prius vis-
tutis penetkarettir. Alex. ab Alex,

In eivitate Peloponei fuit TFemplum
Honoris, in que geatua ejuſdem rafers-

bat mnnu ſiniſtra orbem, ex ſapsl;iro ple-

num oronis regiis, ebryi lavirzez aliis
signitatum inſignibns, dexters voroſta-
nean, Virtztis Chryfesllinam geſtabat
sureo torque colligatam, g quo ha littera
maro ſcſa degendebant: TIBI UNIETY
5014 ( Supkle, militat honor. Ægeſip-
pus.
Timon Philaſophi interrogatus ,»
quid intereitet inter Prinripem & Po-

pulum „reſpondit. OQcod inisy sennum
& omnia; Omnes enim ſubditi Prian-

cipem

710,.
enwrſes⸗
s Z
a, 4
umußſ
m⸗ A,
l mit,
cgalgin
D ſtee, Kunn
I Men ln 1
ſg eie C
(un yhndl
Alean ocz
un mnug
ginn
iadtt N
Hiummh
ißlamif
tats lut
1 Eiis
Mfutheneiae
uerheiine
ſatu,
ln latat
I ußgl
ſ Kde
Itn i
lfin c

Fllinmttn

Ntie
nul liuſeliei

4

iſgi

an,
en mn,

AIII.

ele it

zu ir Eenphn
Mueslzet
N.

⸗ 46 4
, G

S

7

.

rölh1 MMünd

.

. II

MaenNe

4

1 t

Pars II. Cap. X. Qusſt. l.. 7929
cipem unum fpectant, unus autem Prin-
ceps ommnibus mores & Ieges prælcribit.
Friſon.
Arcadii iu Regum thronis poſuere for-
unam auream, qui dextra diagema re-
gium cum Sole, ſniſtrn ipharam Orbis
cgum lilio tenebat. Significare volebant
eum qui in dignitate eſfer, debere ur So-
lem Iucere ut aurum Kermpubl. ditare-
ut lilivum benis moribus bones Odorcs
ſpargere. Cardanns.

Curm PByrrhum b præclarza geſta II-
lites Aquilam vocarent per vos, inquit,
Aquila ſum qui veſcris armis velut pen-
nis ſublewor. Plutar.
Ariſtoseles pracipuam dicebat eſſe
digniratem non fu agi honoribus, ſed
ab alhis honore digmum judicari, Sro-⸗
bales.
Alphonſus Arragonrum Rex dicebat
hos qui allis præſunt „ tanto privatis
homimibus melieres efle debere, quant&
honoribus alios præcellerenz. Panormi-
tanns.
Idern Rex dicere ſolebar. Bonus eſt
Princeps qui ſubditos ſuùos habet in ea-

pite: melior, qui in corde, peilirnus qui

in ventre. Mem.
Bpiſcopis ſuis quædam nationes in-

greiliim gratulantes, cx aurcis litteris

Lom-

Arcadii,

Arift. de

dien EK.,

Epifeopis
oblarunmg

quid.

Cives gra-
tulantes

Regi.

Carolus V.

SSgyptii
eoſ⸗
dem.,

400 Artis Orateriæ.
componebant & offerebant Has duas
voces: Bonus Paſtor. Aliis flores aureos:
Amsbroſio ſuo Mediolanenſis Apiculam &
ſtellam aurediIr.
Cum Regi cuidam veccens coronato
Angliæ cives gratularentur, offerchant
ei: Primo, Aureum lilinm & gladium
cum Lemmate, Et pace & cade Tai,
Secunde, offerebant lances aureas cum

lemmate: Tu unus plus omnibus vales.

Tertio, eclaves sareascum Lemmate:
Tecum & intrare & exire & parati.
Quarto, offerebant; ei Seigs ſnos n
pueros acclamando? Et Arran & flio-
rum & Nepotum Rex eſiv. Quinto, fa-
ciebant Serrum ex tot floſoulis quot Ur-
eerant in Anglia & coronantes Re-
gem clamabant: Negno coronaris, Pive
Genebr

Caraus V. cunrad aliquam veniret ci-

vitatem de triplici P. quæ ebat, quale eſ-
fer, hoc eſt qualis eſſet Parochus, Praæcep-
gor Prator. Putabat enim omnia ſalva
eſſe, ſi hi qui eminerent, ſanéti & boni eſ-
ſent. Nam mohile ſemper mutatur cum
Principe vulgus. Annales Franc.
Woyptii inter gratulandum porrige-
bant Principi ſceptnum „ quod in imo
habuit caput Hippotami „ quod Ani-
mal ferum eſt & immite; in ſummo au-
tem

rtI
Ctmuicißl

ten Cum
inauelenk ln
Pulsberimin
ſl

1

0n

ScoiOnnaltse
Ntbe, Eile
n Ckin

Orxrxel

ienſeinn tntni
aämte Netr e
ut geentj. N0
Ta Gel.
De nget,

Ase .
tintact

dnetzn,
Aadnn
ͦ, ns 4
danſlite

ingtenannn
nur, ltc
nlle uln
uzun „
le Aanucn
amin d
unudihlmnt
ban
e
bö.
luit rn.
tr iclel
e Gmmun.
Eyn mmumi,

güfmtitt⸗
Ngerd tirhe
tmin,
Cine
igten it ANE
e enpen ,EuNHE
laahe
Eenimieſel ark⸗

A

n)

f .
mnig i⸗

4tinchn

e

gum.

Pars II. Cap. X. Qaſt. II. 40
tem Ciconia caput avis benige niflimzæ; ut
innuerent Principem deberce eſſe ferum
malis, benignum bomis. Pierius.
Apud 2tgyptios odem hic mos fuit
anti iquitus Principem eligendi, cique
honorem gratulandi. In: aperto campo,
ubi coronandus erat Princeps, quæreba-

tut ab eo, Eſtne pins; Et llle tunc ma-

nus in Cœlum tendebat. Secundo.
Quærebatur, Eſſetne neſtus? & tunc ille
frameam eductam cervici propriæ ap-

plicabat Tertio, quærebature Eſerne li-

beralis, Et tumc ille aurenm, argentum-
que in vulgus! bargebat. Quario, Eſſer-
ne laboriofits Btrunc ſlivam à ruſtico
oblatam ad aulam inſtat arantis defere-
dat. Ad aulam verò appropinquanti
occurrebant Zuvenes ousm ornamentis,
& :nſignibus regiis. Poft ingreflum au-
tem ilius in aulam prodibant centum
u venos cum cnltris argentei:,» E pro
Wectante Rege b balatio in caltros irrue-
bant dicendo: N ORIMUK UT VI-
VAS Sabeliecus.
De Agarhorte, qui ex figulo Rex
crat factus, Tefertur Juod ſingulis annis
ſuis Senatoribus grarulant ibus ſibi ol-
Uun⸗ 2s a ſe factas diltribuerit, in quibus
Ræc inſcriptio fuit: Vilis lakor honor Re-

Apud

Mos eli-
gendi Prin-
cipem.

Laborioſ.

Cemum
Juvenes.

Agatho-

cles.

Indi.

Mos Græ-
corum.

Macedo-
pes.

.

Bactriani.

402 Artis Oratoriæ.,
Apud Indes veteres pridie coronatio-
nis, juventus in campum effuſa cxpedi-
tis jaculis nummum in ſublime proje-
ctum, ita conſigchat ut tota die non de-
cideret: Poſtridie verò totum nummiſ-
ma contoſſiimn, gratulabunda offere-
bat Regi, dicendo, Ferma Rempubl. ſi-
cut pecuniam. Porrò Regum Indiæ mu-
nus erat, monetam cudere, in qua hæc

inſcriptio fuit: Regis opus, Regis manus.

Ericius.
Apud Grazos olim mos fuit, ut Prin-
ceps electus adhuc ante coronationem
per Provincias & Urbes imaginem ſu-
am mitteret, quam cum ſamma reve-
rentia ſuſcipientes ubique exponcebant,
& Gilei cantu atque acclamationibus
adgratulabantur dicendo. Vzvaz Rex!
Sydonius.
Macedanes altimo Regiſao Perſecgra-
tulantes anreàm fortuna Ratuam obtn-
lerunt, dicendo: Dent ſuperi vitam, nos
fortunam. Politianus in Miſcellan.

Baäéfriani anuiverſarium Regi ſuo

gratulantes natalem; Capreſſum morta-
litatis ſignum ſuccendebant. Cedros ve-
ro & Myrtos immortalitatts Symbo-
la radiis ſolaribus exponebant,» cla-

mando: Plitunt vitales Regibus igneie

Epit.
1 Al-

u es
Ame N 6
Dandus Pvollis
Zen YinNr
et
tßwmin ,N
ytlerzelaen
,
iei xr loflen

vmrnb.
Ulacileugent
PNVINDN. dd
Weio cokond

cgumkonodirwt

li⸗ niur Iotl
lim a Mycht
Dlo lumum udn
Een tellrt n
osnlinhingu
mnute: M altn,

elunnmmtnt,

Grinſrethenrtl
Erteri lnirße

un, ,. guetein
enmnhli nri,

ummni ge l

i
lngtnt,
OllrKunn,g,
4 ren
,

enne

. Drartrit, .

tonni n

lind Aker.
Kuhi li.
CRumnurn.

Enpufi eii.
Acire huinen
men nimn 8

Aena /N

ſhln ene
ſrat nun 17

imne teN

lnus.

Pare II. Cap. X. Quaſt. II.. 4 065
Alphonſo Regi Caſtella cum gratula-
bundus Populus acclamaret juxta mo-
rem. Vivat Rex. Ipſe ad vices ſingulas
reſpondebat. Vivat Lex, viLat Grex:
Vivit Lex per attentam ſedulitatem vi-
vit Grex per providentiam. Regis. Ba-
den in Symb.
Uiadislaus Ungariæ & Bohemiæ Rex
in dymbolo habuit Obeliſcum; in cujus

faſtigio corona aurea erat poſita ad-

quam homo alatus enitebatur: Lemma,
Vel ſic enitar. Tipotius.
Ednardus Marchio habuit in Sym-
bolo laurum juxta amnem Profluen-
sem: deſuper vero in nubibus ſolem: à
cujus radjis laurus urebatur; cum lem-
mate: Non aliter. Si gniſicatur neminem
poſie Laurum mereti „nifi virtuté Solis
Muſtris fit, & æſtum tigatioaiis ſuſti-
neat.
Pgyprii homlinem i Magiſtratu col-
locatum ſic exprimiebant. Senenm, in cu ns
dextera Sol, in ſiniſtz a Horoligismn. Hinc
Celius Rodig. ib. 7, inquit, Eſto horola
ginm, ad quod ſe tota vita dirigat, eſto
Sol exemplo & moribits prelucens.
Romani ante Magiſttntum fazes aur-
dentes preferebant, ut innuerenr, Ma-
giſtrarum virtute debere prælucere. Ro-

Zoan-

Alphonſus.

Regis Boh.
Sinmbolum.

Eduardi
Simbolum.

DBg gyptli
ſenateris

figura.

Romani,

. 404 Artis Orateriæ. 10.
Joannes Zoannes Rex primiss Angliæ ut viltil- Mitlee
Rex Aug. tem exprimeret, qua omnibus præluxit, XUH
Montem Witnam pinxit erulktantem
Nammuas cum lemmate PRZLUCE- pin .
Filn

MUS. Titoc.
Alphonſus Rex Arragonum i in Sym-
bolo habuit lumen ardens cum lemma- Huindiltl
te: Aliis ſervio, mihi coenſumor. Bi- en güderan
net. èèðZ ngiiti⸗ ui
Rex Ludo Ludovicus XI. Rex Gallia habit in el
vicus XI. Symbolo Pelicanum revocantem ad vi- imaiglelen,
tam ſanguine proprio pullos emortuos; 2 kia 11
Lemma: Sangnis meus eſtis, Vivire. n-
nales Franc.
Vrbanus Ambroſius Pigapheta in coronatio- ſut J
V. Pont. ne Urbani V. canem inſtruxit, qui mptu aumn et
occurreret Pontifici, & ſe pedibus malke 24
cjus fupponens ululatum ederent per atcemi
Wilabam V velir, Tunc dixit Piga-
Pheta Vive Pontifex, te Pentiſßee mgtig idzin
canes in oves eon vertentur; ranm- aiſam
que nomen i nen exprimenado, certo (uig
fntchoando celebrare renabummr. Pla- iiinnen nini
Monorius tina. nef⸗ Anlum
0 —Ad honorii C ſaris maugurationom in dletreniln e
Calis melodia audita eſt» viſaqut Ktelle liiu.
motu quedam veluti ſaltu commoveri. mnk
Claudianus. .

Alphonſus.

EXEM-

Manmr

a0ttnit
mng 4l U
Cmanthe
uun 1

unm Nuln

Modiden
inun rfwenin u
rorro Aacenmn

Nun ſnin N

Mefe, nalunt
nrem enn N

urſtr , 1 nnct
mmreatg 1.
as urrndt

Syn nnet.N.

t BM

„ IrN NAEe

6d
rihitl
7 4 ℳ
dete;,

7

r Nid

1 e e

Pars II. Cap. X. Quaſt. I. 40 5
EXEMPL A.

Et alia Suppellex pro Gratulatione
Victoria.

Epaminondas conſpecto ingenti exer-
citu, qui Duce carebat bono, O quam
magna, inquit, bellua ſed ſine capite. Sto-
bæus.
Pauſanias quærenti cuidam, quo mo-
do de Thracibus victoria comparari
poſſet. Si, inquit, qui vir optimus eſt in
belli Ducem eligitur. Plutar.
Ageſilaus quæfitus quid Ducem belli
præcipue exornaret reſpondirt, Ad-
verſus hoſtes audazia & in oblata op-
portunitate ratio & Conſilium. Sto-
bæus.
Numantini à Scipione in fugam verſi
cum caſtigarentur à ſuis quod toties vi-
ctos fugiſſent; reſpondit quidam: Pecus

equidem nunc etiam idem eſt, ſed muta-

tus eſt paſtor. Innuens æque forvem nunc
eſſe exercitum, ſed ducem debilem.
Briſſonius.
Alphonſus Arragoniæ Rex non tam
quod hoſtes vinceret, gloriari ſolebat,
quaàm quod didiciſſet victis conſulere.
Illud enim fortunæ munus eſſe, hoc ve-
10 ſemper ſaum. Panorm. lib. 2.
Yulius

Epaminon-
das.

Pauſanias.

Ageſilaus.

Numan-
xini.

Alphonſus.

Julius
Cæſar.

Frideri-
CUs.

Alexan-
der.

Cæſar
Carolus.

2

Timoel.

QOæſax.

406 Artis Oratoriæ.
Zulius Céſar à Pompejo acie quadam
victus, cum victor hoſtes non proſeque-
retur Hodie, inquit, penes Hoſtes erat
Victoria, ſed non labent Direm, gui Vi-
Ktoria ſciat uti. Plurar.
Fridericus Unperator debellatis in

Hungaria hoſt ibus, dixit ad ſuos.- Mag-
num opus a kum eſt, milites, nunc autem

majus reſtat, ut ſcilicet vincamas noſ-
metipſos, atque avaritiæ & ulciſcendi
cupiditati frœnos imponamis. Eneas
Sylvius.
Alexander ſaadenti Parmenioni, at
nolétn Darium invaderet, reſpondit:
Malo me fortuna pœniteat, quam vi-
ctoriz pudeat. Et nolo victoriam furari.
Curt.
L. Caſar devibtis haſtibis hoc ſibi ſcrip-
ſit Encominm VENI, VIDI, VICI,
Et Carolus Imperator dixit, VENI, VI-
DI, VICII AUTEM CHRISTUS.
Phil. Camer. .
Timolion Corinthas cum in Templo
Delphico Apollinem de vickforia conſule-

ret, Coronaæ, qua inter donaria pendebat,

in caput illtus tam apte luciait, ac ſi ma-
n unponeretur, quod emen Victoriæ
fuit. Futgoſ. l. 1. .
I. Ceſar cum in Africam exſcen-
dens corruiſſet, eèmen in melius vertens
excla-

ailen 9
Dyi, m
ugn t eist 4
Zrwit Hien.
rmo Nle n
ökrakiluthin
gtenren o ole

E“
Ceicechoru Mun
At Manun MMrin
I.

Eolteiliecunn Il
n es Wlut
87.
in . , . .
dc Mdi
Ke: n Moune Ne

Onn
Pan, 10
Kezeremna D
eun comm de
len.
Ard Cite
Duen lell mur
eranſyten ſias

Clekiniger

Dten

anonng lehol
rzi,

Uline.

Auntuliia

n umg A,

uleni Mennis
nuimn, MNl
4 enur, o;,.
i nginſn

fis⸗
((
Nn 4

Me

Pars II. Cap. RK. Quaſt. II. 407
sxclamawit: Zeneo Te Africa. Sabel.
lib. 9.
Alexander Augnus cum obſideret Vi-
rum videbatur ſibi videre Herculen a
Tyriis maxime cultum, qui lbi è muro
mannm pborrigebat Unde omen victoria
cepit & vicit. Idem.
Primo bello adverſus Marium Sylla
vidit a Pallade ſibi fulgur dari, moncti-

que ut eo telo hoſtes peteret: Marium

igitur igne & ferro patria expulit. Idem
deinde contra Marii filiam pugnaturus,
vidit Mrium patrem monere flium
ne poſtridie cum Sylla confligeret, co
quod iſta dies ſibi infauſta fuiſiet. Ful-
2 .
Zudas Matabaus antequam confli-
geret cum Nicanore Regis Syriæ Duce
vidit in ſomnis Oniam pro ſe orare,
& quod Zeremias Propheta gladium ſibi

aureum contra hoſtes porrigeret.

WMem.
Apud Celtyberos aquæz Sopphus ante
Ducem belli portabatur, & vocabatur

boculum fortuna. Si ergo aliquid aquæ

caſu effunderetur, pro malo nomine id
fuit interpretatum „quod ſi ex inadver-
tentia Scyphus è manu decidiſſet, deſpe-
rabant omnino & ſe hoſtibus ulktro ſub-
llciebant. Theophraſtus.
Mithri-

Alex.
Magn.

Sylla.

Judas Ma-

cabæus.

Celtiberi.

Mithi lda-
tes. .

Carolus V.
Rex.

Alphonſus.

Ludovicus
Rox.

408 Antis Oratoriz.
Mithridates Rex Ponti devictus4
Pompejo ſic ſe ſolabatur: Omnis mihi
ciam adverſa fortuna, cujus author
Pompejus eſt, tolerabilis eſt. nec enim
turpe eſt ab eo vinci, quem vincere eſ-
ſet nefas, neque inhoneſtum ei ſe ſub⸗
mittere, quem foztuna ſupra omnes ex-
tulit. Paterculus. 4
Carolus F. Rex fliépaniz occupavk
caſtra Ducis Brumfſvie enſis, & miles cjus
ſtatim etiam caſtra diripuit. Cecidit
Duxwad pedes Regis ſuppellex, ut ſatis
haberet „ accepiſte caſtra & viciſſe vi-
an relinqneter militibus & aliam ſu-
pellectilem, reſpondit Carolus vujus

caſtra ejus raſhtra. Hoc eſt; qui caſtra ⸗

accepit, omnia poteſt radere & aecipete
Camerar. I. p.
Alphonſus Rex Caſtella dicebat Pro-
bos milites gemina manus armat, Ffor-

is & juſta: fædifragos terna exarmat,
ſeris MR

perfida, pia, ſtrrenna. Aventinus lib. 5.
Ana.
Cabrin Dux Arthenienſium dicere
folebate Se malle exercitum Cervorum
Duvce Leone, guam exercitum Leonum
Duce Cervo. Marli.
Lunovicus Burgund. Rex contra Cæ-
arem bellum movit : ſed captus ab

codem javit ſe amplius illi bellum
non

5

n 10
mnlinne . 1

uunl “ 4,
lrr m Me
“ zul
A.
4ul Cinrarcn
Itmclnlbtllch
uurmeg; uut
m, a,
tegunennikzettben

Aiurn colorn

Pat Kcalti genmn

tonerm More
. “ chn hk

4 1Nortn ie

I 1 .
arin

n n e⸗
3

deen
Pars H. Cap. X. Quaſt. Il. 40
iee nonillaturum. At liberatus denuo cum
ütr Unin majori exercitu venit, ſed iterum victus .

Ne omnia perdidit, inſuper oculi illieruti
Ttlick int ,„ & in fonte ab aurc ad aurem hæ
IuIM Iitteræ Ferro impreſſæ : Hunc ſer va-
Rdmelib! wirt Clementia, perdidit perflia. Ful-
ieme⸗ 20ſ.
Apuaâ Cimbros contra perfidos quez-
tuor cohortes educebantur: priwa erat Cimbn.
Puerorsnes; ſecunda Zuvengm tertia
nn Virorum, Buartz genum. Sed Primæ
u tres tantum ſpectabant Prælium. Quar-
le ta autem cohors pugnabat. Putaäbant

unk etzim debiles vires ſaßäcere ad hoc aut

.

1

õ terſidi vincerentur. Mam perfidia de-
rad lexitur à Deo & ideo enervis eſt. Politia.

lib. 5.
Normantici Gallie Urbem obſede- Phllippi
rant , & jam occupaveram armamen- Magnetica
Gunme tarium. Inundavithoc Rex Philippis dextera.
iurmund & ad turbatos cives ſcripſit: ne timueri-
1 nd cis mox aäerit vobis dextra wagnetica;
nn Venit & caſtra metatus, ſupra caſtra
magnetem in monte poſuit: & ecce

Gekadr aet

Cululchr ne.

Alnc gladius cujuſdam Normantici per aera
nn 8 ad Magnetem volat : quod videntes
potmd aäöverſa i conturbati, ſe uaque omnia
ul. uen; Philippo ſubdiderunt. Retulit nunc
l let Phihppus tale Elogium, Philipptis Rex
: e lirar in Bello dextera magnetica, in

min S§ bPace

prO Artis Oratoria.
dpace aurea: (crat quippe liberalis.) Pa-
tricius in Ethic.
Cheronenſes habuerunt aureum ſcep-
trum inſtar haſtæ à Zove donatum Pe-
lopi, qued hanc prærogztivain habuit,
ut quoties exercitus tumultuaretur, Rex
ſolo ſceptri attactu tumultum fſedaret,
ſi victa pars fureret & diſcordaret, cle-
vatione ſceptri concordiam facicbat;
cum defecit pecunia, dona ſibi oblata
cujuſcunque materiæ, tactu ſceptri in
aurum mutabat. Pauſaniaz in Bwo-
ticis.

. RE-

710
1N
9011
71101
TII

Gi Moramil

erno, Mu
es lgr

le a
ſen ſun

5MoTNS
Olt .
IVeN
hu Cann
RMVNIS
HMDAICL
MrArelentt
Nultz
1Netl
Celi nn
uin kictn le
leßin
Vrug
D

nan
11

Pars II. Cap. X. Queſt. I. 411
SE RENISSIMO
DOMINO

F R 1I D ERICO
WILHELMO.

Sacri Romani Imperii Archica-
meratio, Marchioni Brandenbur-
gico, Magdeburgi, Boruiſſiæ,
Juliæ, & c. Duci, &c.
Pruſſiam ſnam ingredienti,

PANEGYRIS GRATULATORIA
Oblara Anno 1653.
INGREDERE.
Inclyta Germaniz Principum
Gemma.
* SERENISSIME.
FNIDERICE WILHELME:
PpPer altas exukantis populi voces,
Plauſus, vota panegyres.
INGREDERE.
Oculis TE ferreliceat,
quam hactenus Corde ferimus,
Crede ſne furo loquenti.
Quocunque venies, Te præve-
niſſe invenies.
Velocior Amoris, & Famæ cufſus
eſt, guam corpoxis.
2 2 Re-

eu, lo
nune n
du dar *

52 Artis Oratoriæ.
Reperies, TE pectorum omnium In-
quilinum, quando conſpiciendum
Hoſpitem concedes:
Hæc BONODRUM PRINCIPDVM
Immenſias eſt:
Ubique eſſe.
Non venirc ad ſuos; ſed apparere.,
Provinciarum intervalla tenerc.
nen contineri.
Non aeris circumfuſi ambitu.
ſuam præſentiam metiri
ſfſfſed
auimis ſubjectorum.
fuerit feliꝗI.
IMe Regem Phœnix.
Quĩ ſingulari commendationis epipho-
nemate gloriari aufus fuit,
Se in ſubditorum gremiis ſecurc dor-
mire poſie
Quid enim vero eſt Somnus?
gelidæ niſi mortis image?
Quid iunt fidorum civium gremia?
niſi æmica henevolentiæ Cæmite-
ria?
Majus TIBI Amer TUI concinna-
vit Encomium =
In Tuorxum pectoribus, vigilas perpe-
tuò, pro quibus wEist. e-
Et eorum vità jugitet vivis.
quorum.

ee
n

Utnie
inl N
fmilt⸗
1

dunlahe⸗
. Tuon
Miinei
gun n
Plcen
fAAN).
611

epro Anon
4

Piimmenn
Cnud⸗
1VC1EI
rimdneNo
CC nn
ir iatäl

4 IUIMenaz

ITWoe
eTVelnt
enian
1

Griri,
Ann onnin
knn nine
ces.
tun
16 4,
ek
inn.
nmmih u
di
Sclantl mtn.
4
ſelnmnml
4
ieſchetan.
uenkl.
Ms Mn
”M

Armitnn

1
0 1

nn Gi
Ueeſcleni C.

lrar 1Ul e
Crith iu
ee ,
nagenn
n

— —

Pars II. Cap. X. AQuasſt. II.
PUBLICA.
Ut vivere poſtint.
Anima Cor, Eutelare Numen

4 6:

eS;,

Hoc eſt vere ELECTOREM eſſe

elidere,

cordium Imperatorem fieri-

& Throni loco.
Animos Civium potiuz,
quam aurum vel Ebur,
inſcendere.

Rer’ B RA N D HE N BURB. G 1.

C U We .
Sceptro Amoris eminere?:

principem omnium, tefidere in

omnibus.

INGREDE R R

Autium RANDENBUVGICÆ

domus ornamentum.

proſapiæ Sereniſſimæ Culmen,
A TUI Nominis auto, prerioſt fieri

poſtumus.
ATUA Luace ecxornari
optamus.

Pacifici vivimus ſub T U Æ CEL-

SITUDINIS galladio

5
„

In TUOSERE N O eriam

apprecari lubet.

Non de principum illorum grege

es, qui ortu ſus ecclypſm fa-
5„ 5

CS&

414 Artis Oratoris.
ciunt exigilis ſtellis.
Tenebras quoque accenclis adventu
1U0.
& more magni fideris
quidquid contingis
inauras.
INGREDERE
Pruſſiæ noſtræ Muſtriſimum.
CAPUT& COROKA
prona ecce TIBImembra ſternimus:
per acchnes omnium procede
fublimis cervices.
ATE pro TE fapere velumus,
TECUM pro TE velle.
Facundus Orator: Fui Amor
pectoribus noſtris TE perſuaſit:
Alià non indiges panegyri.
Epiſtolæ Tuæ commendatitiæ.
vivim us.
Animi noſfri ad obſequium TUUM
cerei Non aliò́ quam T UX
Volentatis Agilio, gau-
dent obſignari.
INGREDERE
lætitiæ provincialis, Ampliſime
Fundator.
& delectat gratulantium læta peri-
phraſis?
obtutus noſtros intuere.
Specula ſumus.

quzæ

r 1

eckaleri,

–—

nln
eim nin
Zell 1
uce nnnmn
11I
ſrukCole
ens (cun
en
ektume
1ren
enth

NORE
Pjrturtun N
UU
ihrlti
Ami
Morir Tioru
nuufene
laltn knme
ne
Anentumbere
Dlu

gun

Dent 4
Pars II. Cap. X. Quaſt. II. 4r3

n quæ nullam novimus referre imagi-
nro aneci niſi ICAAMAM.
Ner e, Artifice nimirum gratitudinis Euri-
HW po TE TIBI refundimus.
* Arcus & Coloſſos non deſidera. ⸗
n quot numeras circumfuſæ multitudinis
Filltan. tot Tri umohaleseen
nmn. iumphales ékatuas.
IucoRN tot adventus Tuus
lmnt En erigit Elogia.
muimn mue
rin. INGREDERE
Ihyer ieg Virtutum Nobils balatium.
rol . . TE a1E —.
Nr li hre non à Satellitio quod foris eſt
Nlis T5 l æſtimandus. .
n 4 Non in TE fortunam ſed TE in
ani fortuna veneramur.
Magiſtra fortunæ Virtus agmen
mmI ducit
& meritum honoris tributum
indicit,
Adeſt à latere Tuo, ne quaquam
ſepar abilis Achates,

l, el⸗ JUSTITIA.
e Mens DEI, Harmonia Reipublicæz,

Gdror .
mümim nf Regnorum omnium urbiumque
s ſuſtentattix
ns “ Adeſt Æquitatis ſoror Clementia, Prik-

e ceps PRINCIPUM gioria.

416 Artis Oratoria.
Adeit Comis ſeveritas cum Humanmi-
tare.
ratum hodie apud magnates
eonjagium,
Adeſt Magnamimitzs & in utramque
fortunam ambi dextra fonitudo,

Adeſt reliqua, ſupra numerum & cen-

ſum Egnecfſti familia,
Bam qui uni Virtuti fores aperuit om-
nibus domicilium elacavir.
Fa Sociale ſinguſarum cum ſinguſis
vinculum eſt.
Omnes habet, qui unam.
Tali tantoque ſtipatus exercitu.
quando ades non potes non
adeſſe amabilifſimus
SERRNISSILME HOSLPES
Alios,
perennis Animorum Noſtaotum
incola
ANE FAVR.

1

,

CAPUT XI

De Oratione gratiarum
. sétoarin.

GRatias agimus pro beneficiis vel pu-
blicis ut regi & Reipubl. vel priva-
tis, ut PatzoOnis, Amicis „Benefaéto=-
ribus,

4
uon

md

U2

1
Ciuce
n A

inwhleni
umnen hugpe
ckconkiunis
ientglo ten
urenemuernn
slſtennaurn
Cllketaes n
OMtnio woeen
iflcen. Nnne
Munll uen
Ndin;Ectr,
ren incg el
tlr ent ⸗
umn ſagen.

A

GrNeirnzn/

Nee

Tniicunm!

Dtaimmunlel

e, Kitd
is me en

Nin
eirgen tr Unz
telunn
3
künne
ler nint
Muur len

hmnarn
nn an g
d
Arünn
elunenen
Nurmnr

i

Iut koI

Ale⸗
1
4

57 U.

1 tni inſ
us

4 in

Pars kl. Cap. XI. OrA. F.
xibus, &. Utrobique idem artif,;
ſervandum.
QU S TIOI.
uomodo conſtruitur Oratie Gratia-
rum Actorndα

r.
cium

primo, Mentio ſir accepti beneſicii
Sacundo, Exaggercrur hoc benefisium
circumſtant: Is. PeMonæ datis & ac-
Apientis, loci, temporis, modi & aliis:
ita ut extenueretur di ignitas accipientis
ampliferur autem gratia dantis, dicen-
de ſufficientes gratlas agi non pofle »
optando voçem & cloquentiam mul-
tiplicem. Tertio, Fiæt gratiarum acétio
humilis, & ſinoera iteni paomillio na-
titudinis & curæ, ut illud munus ad ho-
norem dantis vel publicum bonum
cedact Quarte, Subjungatur petitio, u
i gratia ſervetur.

Gratiarusm Adtoria pro Diy-=
nitate coklata.

& mihi centum Eingias „ ex veteti
pocëtarum voto hodic mtura donavi
ſet; aut ſo jucundiori Metamerpheſ
totus Iens, tetus lingua fierem, non-
F dusce

478 Arti: Orartorig,

dum ego beneſicii magnitudinem, quo

me ampliſſime cumulaſti, Regum Se-
reniſſime, vel eloqui poſſem, vel com-

plecti: Nam & me unum étam nobil;

illuſtrum virorum collegio, electum
eſle, in quem regium znimum taum be-
neficentia gravem deponeres, & ſupra
vota mea imo & ultra merita hoc inſig-
piri honere, quantum amoris & teglæ
Zratiz argumentuch: A teneris gqiridem
ad hoc paternis præcepris imbutus vi-
Xi, ut tibi ſexvire & ad tuss nutus obſe-
quiis promptiflime currere, fupremam
Jjudicaverim fortaänam: nee vivere ju-
cundum foret, nifi Tibi viverem, fed
quantiapud eum ſtudia tua ponderis
eſte convenit, cui vitatn debeas; & om-
nia duæ eum vita mertalks asceperant;
Quamquam & hac 6 tuleris, & forte

sua minus & Majeſtate ta inferius eb-

fequium ebtuliſti. Haberis hec, habe-
As, Serefißimi Terra Soalet „jam expe-
Fientia diſco, cum illo Planetatum Re-
ecommune, ut quidquid à nobis, ve-
inferioribus Regni elementis, ſtudi-
orum accipitis, uberiori fœ&aore zefun-
datis: nos umbras adſpicitis, ut iluſtre-
nis: noſtra obſequia exigitis, ut benefa-
ciendi campum nacti, eam quam Maje-
Ras anpofuit neceſpratemn deevrrern
n⸗

Peniufo⸗
Leplin ſicſe
mibureti
Niinenetmn
dgrtusnennn
li Gllougr .
prenscnn lo
nhitithſmitll
Pirnrttin den⸗
DOEreombiun n
nulie t
rumlune n
nkeinm ui⸗
Senonlten Nnr
G Uhritienuin
Nlkennd,

4 te ict
eſſtin 17

“
unkn N ſingulis bprodeſie. Quid verò huic amimi
igln 8 regii in me propenſioni poſſum niſi hu-
n n milibus verbis humiles gratias reddere:
al, n⸗ niſi fortè mea meorumque ſtudia, ſicut
,een in dignitatis meritum, ita in meriti ſti-

MM c : . 4
MG pendium ſuicipis. Certe ſi dari benefi-
1 y honn .. . 4
edenin cii duuifeunue ſolut accepai
. perennis confeſſio : non oS. nos.

n
ntltmücten
dennt Rirn f.

AA N⸗

morituros ſanckifſime pollicemur. Per-
mittit enim benignitatis tuæ facilitas,
nos vel nubium mutuam gratitudinem
aui æmulari, quæ eodem, quod à Sole acce-
Nntt Mnn perunt lumine; plures in ſe Solisimagi-
eee nes depingunrt, ut quo ſplendeant Orbi
IH gemonſtrent: & nos amorem regiurn,
Kü EG quo nunc inſigniti vivimuus, lare per Or-

minn tlah in bem & Orbis famam portabimus: dice-
mnD muſque natis, narfabimus poſteris, ut
rlaeiu conſequentium ſæculorum memoria
immm Bru ſciat, cujus ſtellæ ſimus, cui Soli lacem
E e debeamus. Dixi.
7 *
UN Arn
uba SENTENTIX.
Renicknti His cumprifffis Seneca de benefolis,
temiane legendus, nam in hac materia unus Se-
Ghti neca pro multis valet.

Sõ Sine gratisndine nec thus net myrrhnu
i n Deoplacet. Triſmeg. “
nleuch Beneſaia ſnnt voluntatis Cempedes

§ ⁶

4a Ardis Orazorig.
& aurea cntene auibns animns ligaeny
& trahitur. Prov. Com. Latin.
Quiin gravi pericale ſucenrrit „ vel
magoaliqnus benefttio alinm afficit, Dei
vice fungirur, & ei oui prodeß, Deus eſtr.
Cicero.
gSenec cauſa eſt lætitiæ cium
smicanm , juſzior fciſe.
Referre non poreſt gratiam z
qgui meminit „ & qui meminit jam
refent.
Statim gratus eſt, qui'ſe enerat, id
42*¾ bromittit gratitszinem.
Eodemmomenza quv obligatazs es, ſe wis
ænm quolibet parin faciſtiquoniam liben-
ter qui beneſiium dcepit, rendidis.

Non neceſſitavibus tant am noſtris pro-

viſamm eſt, ſed uſquk ümäalitins amamun
(Enampe à Deo.)
Mundüs, eſt damirilinum hominis co-
Dem autem tectum, sliren die aliter nodte
Elendent.
Beneficium aitere dasum lapidoſus
panis eſt.
Ingentin beneficia ſape dien cor-
rumpir.
Bis dat, qui citadat.

Mlied beneſcium jucnndum, victu-

rumqne in animo ſcins „ Juoſt ob vinm
Senis⸗

N 10
nnpiß
m
n
zui.
/
Thrqhal
Mir zan 4
mnie nhnte
ſmmdeen honrt
Gue win
Een.

nd lan

Win he.

M poleni
als,

uil.
Morer lu d⸗
Fridu.
Dnghenf
at
fttan ittun
anh
Anhaing mniii
üqR
Mlglrimz
LVituz

di Par: I. Cap. XI. Qusfz. . 4enr.

l quædanms magna Hrd „ non
uſumng, 1 Ingens bemefi ium eſt unus in fame
ain ,l, daniz. 424.
iß 4 Gratia ne pœnitentia eſſe deber,
Ffkeophralt.
. riin Mus in pera, ſerpens in gremirignss in

net Ennimale rependunt gratiam heſpizibut.
e; n Innocent. Pontif.

mi Gratia tarda ingrata eſt gratia. Vulg-⸗
Sent.
an i, Si quid benefacias levior pluma E*
Neon gratia. Plaurx.
gruchi Foſt munena cito conſeneſeit grazia,
pznnig Feſtus.
rnl Lemortnles ſungz gratisazum horti,
r Ariſt.
Niaiin inn Prover. Lat. Beneficium da cœcus, sr-
sipe videns.
alen tr Demus beneficiu,; non fæœæneremur.
Aeriuu Dignus eſt dezipi, qi de reddende
cogitabat, gum daret.
un ln Magnanimi & boni proprium eſt non
fructum beneficii ſequi ſed ipſa beneficin,
, irnu Multògratius venir'quod facilki qunm
quod plenuù maniu datur.
Woa voter gratum eße, rarum =
R Nemolibenter debe: quod nom urcepie

FPer Sed expreſſit.
„ 92 Nalks

Gratiæ
tres. Mani-
bus junctis
midentes
Virgines.

422 Ariâ Oratsrig.
Nalla res carius empta eſt quam qua
precibus empta eſt.
Moleſtum verbum & oneroſum α de-
miſſo vultu dicendimn Rogo:

Aſ.

al affabile odium eſt.
Non committe ut poſit aliquis
quanavque dicere: Hic me amando occi-
dit.
Anie des oportet arbitrium mihi, Wõl
inde beneficium.
Non eſt entficium, debere cui nolia

E XE MPL A.
Et alia Supellex.

Poëtæ & antiqui tres Gratias finxe-
runt, eum ob mnultas cauſſlas, riun ob
hanc, ut meminerimus gratiam memo-
ria tenere, ore laudare, obſequiis de-
mereri. Pinguntun etiam jund mani-
iaz, dui beneftia mutuo reddunt: Ri-
dentes qitia beneficientum vuhus hi-
laret eſſe S Wirgines, quia ſincera
& ſancta: Tres quia tria genexa benefi-
ciorum ſunt; promerentium „ dan-
sium, accipiemium & redaemium ſi-
mul.

In

„

vorari in pernitiem ſavs Bonitas

Rogantilus peſtifera largiri blanduns

zn
linmi
ſe iuilehin
malllunn
hanrlalar
ele e kelt
(ere 4Aukene
, ehere le⸗
Me, Nurius.
Gi gnnbe
ur umil
ig aindin
mnu
zuaſcſenbie
4 entitm⸗
1 8 lint,
mli
6iben, gul
iNNeNe
4 Auumir 1
utt, ſii

. 4

P.

2 Aitſulgl

kunſe mentth
jin hen
litnnglene
(onni i
narm
n S 1nn
Gleui, 16an
cn

itmi

ſnpichnne

nbmis
lyr

n ſens Nii,

nluriillnun
1 ſ Ann
Memannhtt⸗

inunnii .

Antauzle

Cs
eim mnind⸗

Karumn
mN 6
inged .
prreſtii 14
tn

Pays II. Cap. XI. Duaſt. . 3
In manu Delphici Apollinis tres Gra-
tiæ inſidebant, quarum una Lyram, al-
tera tibias, tertia fiſtulas habebat, Innue-
bant ſcilicet Gratias, ſi veræ ſunt, vogça-
les eſte & beneficium acceptum ubique
canere. Aut beneficium ſi alio non poſa
ſit, debere ſaltem compenſan celedra.
tione. Pierius.
Gratia Symbolum olim Roſa fuir,
Forte quia ut illa ſcarabæum necar, ita
hæc ingratitudinem. Idem.
Pythageras quæſitus quomodo ho-
mines poſſent Diis ſimiles vivere, eſpon-
dit, ſi veritatem amplectantur & emni-
bus benefaciant. liakus.
Alexander Magnus cuidam dono de-
dit Urbem, qui invidiam fugiens, dice-
bat, id non cênvenire fortunæ ſuæx, cui
Alexander non quzrs quid Te accipere

deceat, ſed quid Meare., Sent. de Benef.

Anarilaus quæſitus quid in regno eſſet
beatiſſimum, reſpondit. Non vinci bene-

Riciis. Phavor.

Simoniaes roganti cuidam, ut ſibi en-

comium ſcriberet, ſe gratias pro ee

relaturum , reſpondi : duas Arcas
