quiis N. perorabit.

PRAXIS II
Re Sonſoria ad Seeunäam Pranin
pracedentis Qusſtionis.

PFeliciter, in portum benevolentiæ

gratiſſumus Amoris Natura Oratoriam
tuam

1

ocun Ath
cmrd KoiI 0
cminſenid
oeeluon car

mdlonen

Mnb Unondni

ſyſtuuumenmn
Dlert. Horcunm
fünn Aenmmn inn
imm munſn

NN

eſea Alnn
D
Rlilnmni
ndon nier an
Ge m Urilen
kiſnimmn
alliſ Lai⸗
. Nnr
. Gehemnin
n hi
cni ,
an,,
ien

Dem .
DD B. TrCa T1 :sd. .. a6
ONOe. . tuam appulifti. W. Excivit vatorutn
paſn P merces eritnus N. Dominus, &£ quia
iinn regteo Aroris COK & Animus mo-
Llümm uuon. netæ Iuisit quibus etnuntur omnia: non
niceßnmne alie ctiatn plctio hæc amicitiæ merci-
lunm glun monia redimit ſokitquc. Utcunque
detlinn e. faverint venti & Dominum N. ſuper
e lenene. procellarum capita tempeſtates vehent
Cundlin M. incolumem non ſe licem tamen opi-
NAuNter. nabitur, ſi non magis te quam ſaam Cær-
dem. E Jaryertunam,; cornitem ſccundorum ha-
tbimm gitutn burrit. PHoc cum vovet, cum cxoptat
mmwneee tum zternam latitiæ Anchoram apud
lieiiAnd animam tuumſuumque jeeifle ſc arbi-
.

PRAAISI TERTIA.

Reſbenſoria ad Tertinn,; Praxin brate-
Aentis Qusaſttonis.

5

gin n 3 Uti ſervitus amotis grata oſt „ ita Reſponſiad
ee SInbola amicæ ſervitut's non poſſune III. præ-
lelmmem efie non gratifluma N. Certe accipit ced.
1 ltiſſima fronte Torquem huuc quem
NRI tradidiſti: & quod Manliss olim feciſſe Manlius
ad famæ commendationem perhibe- unde Tor-
NeH zur, hoc in amoris tui meriturm faciet. quatus di-

S . . . .
e Derraczum ille in acie à colli Galli tor- (tus.

orum lai Juem, ſua cervici impoſiut, & eam oh
Nrn Tem apud poſteritatem Torguatus audire

meruit:

Abel.

2,66 Arxtis Oratorig.
meriit: Dominus N. Catenam hanc
Amoris, quæ noné collo ſed corde tuo
proceſſit, gratiſſimi inſtar muneris, imo

dicam optimi inſtar ſpolii de tuo a nimo

reportar habebit, meliuſque in corde
quam collo Torquem hunc portabirut,

& ipſe Amoris tui Torquatus poſſit no-
minari.

SE N T E N T I £
Huic Materis ſervientes =
Non Abel ex muneribus, ſed munera
ex Abel placuerunt. Greg. lib. 12.
In beneficio conferendo plus auimus
quam ſenſus optatur. Auguſtinus.
Regium eſt & humanum parvula ac-
ciperc & largiri magna. Plutarch.
Nihil offertur Deo ditius bona vo-
luntate. Gregor.

Ante Dei oculos non eſt vacua manus
à munere, ſi arca cordis plena eſt bona

voluntate. Anguſtin.
Rejicicndi genus eſt protinus aliud

invicem mittere, & munere munus ex-

pungere. Sen.l. 4. de Benæf.

Benefactorum recordatio jucundiſ-

ſima eſt. Ariſtot.

Beneficia eouſque grata ſunt dum vi-
dentur exſolvi poſſe, ubi multum ante

4

venére pro gratia odiũ redditur. Tac.l. 4.

Libe-

mR
lbekrcken
bmelh
luulin ien
coNthe N.
elitehtohrn
Arorhiens

r.
Nenv bibert
n unenſeſei-
Mvmunher
limenulana
Aumun nbere

prinmünntn

baſtchli anle

mehnar gl

orkuonin,
mnſnmmg
i
Auin ſaͤ
D
lunſin in⸗
Airuzer
n

la
⸗RR

1

Crtcrit,

N CMenumle

Ntigl ſeleotkeen

i Mununti E

uſglckn ostun⸗
blilgteinan

Pentuue angi,

ypun lto.

INI
Umiſernunte
Dlnetbehit urn
um Gn
oſtentontbld
Nun. Min.
Ahumanurgnnd
ime n Nent
Ir Dostun
.
Alosnordl
. ⸗ 6 ſus

4 c
,Enn Gerninc

,gt

ere 1
le ubi Nn

R l

wunac .

H 11

Pars II Cap. V. Qusſt. I 267
Liberale officium, ſerxere beneficium,
ut poſſis metere fructum. Cicero.
Interdum beneficii ſolutio eſt ipſa
confeſſio. Senec.
Duo beneſicentiæ venena ſen vulnera

ſunt hinc exprobratio largientis, hinc
obhivio accipientis: utraque Mater in-
gratitudinis & bencficii Noverca. Pe-

fFrar.
Nemo habet cam in beneficiis ma-
num, ut non ſæpe fallatur. Seneca.
Maximum beneficium eſt, unus in
fame panis. Senera.
Animum in beneficiis ſj ectemus, nec
pretium iis umquam à ſe lchaus ſed
ab affectu. Lipſius Cent. 1I. Epiſt. 4.
In beneficiis non ut in pecuniæ reddi-

tione quærere opus eſt ut ſolvas ſed ag-
nitione & grato animo. Lipſius.

Frrra fortnnam eſt quiaqtuid danatur,
amicis.
Aa⸗ dederis ſolas ſem per hadehis opet,
Mart.
Acceptiſſi ms ſemper munera ſunt 2
Author quæ pretioſa Neit. Ovi-
dius.
Ariscsr Aoni gravitas authoris
honorem.
Ei Maiaſftarem res Tata rntt’ aber.
Igdem.
Ma Ei

23 Artis Orateria,
Ei phirimum tribuamus, à quo diligi-
mur piurimu. Cicero.
Qeninm non poteſt Keri id quod Vit,
a velis qasod pofit. Epicter.
Non quanta qssa ue ſint ſed à quali &
e Domino dentur, perſpicienduin aſt.
JSeneca. S
Valentior fortana Voluntas eſf. Idem.
Melius eſt benefacere qram benedice-
ye. Cato.
Vultus & frons animi eſt janus . 724
zbpruſam animi voluntatem ſignificat.

Cicero. ”
Oratora ERUDITIONES
Suppellex. Et alia Suppellex.
Annulus, De Annulis.

Plinius lib. 13 Cap. Peſimum vma
ſcelus patraſſe dicit eum, qui annulum
dAigitis primus induit. .
Eomethi- 4, Btnts Prometheus habetur au-
is r. ¹1ehor annuli: Hic exſectum ciréulum
Aher. cx urenqa ad Caucaſum ligatus erat
dicitur geſ
at maneret pœnæ recordartio. Unde fa-
ctum eſt, ut in gratiam Promethei Pa-
. rentis homines deinde annulos géfta-
gent. Kirchm. de Anniufl.
. Jer-

alſe cum tuberis fragmento

Ao
4
druuli

nu

ſuuaſii

u Nulanl

duuln

Hamgen
lurtntunf
tilze
Pauliumus

tencanegd

RCinominono

hil ht
nhelan ritn
Conuite.
unmi Midn
A: un t
Pnrdlſen:
u, ul
atn.
laneheapi
Mcun Nrden
iin m
Pulng
. aiiin
Miſllhnnn

ndig .
e
1 krag

run

(cco

en, fujul u 1,

hicke,
ieſit ig5

, ſrenin ,

miſtlara ttlen.,

ſun Iin enti

Nmmmieſſeni

1 adtetmn r

DITIONN
neler.
Auti.

ℳ

6eran, ien

umetleltti 1
le eſani 1
ensen
un tubershim,

“
tumithit

rey.

Pars II. Cap. IV. Quaſt. Il. 265
Servis in libereat en: vocatis circulus
ex ratena cum particula lapidis de qa
fuerant emtti eitem circulo inſerta da-
Santur, ut egent memeres conditionis pri-
fina. Deinde ex luxs ferrum in anrume,
lapis in geminam tranſiit: cœpitque eſſs
geſtamen guwd anten fuit vineulum, &
ernamentum quod fuit tormentam. Be=
traſanta l. 3. de Annulis.
Annuli dantur Sponſis, quia ſervite
invicem conjuges debent „nec retinent
ſui in matrimonio libertatem.
Apud Pythageram etiam Annulus
Smboluin ſer vitut um fuit, ideo prover-
bio monebat; ardum annulam ne in-
duzid eit, in duram ſervitutem tenon
committe.
Eamini Diali interdicebatut annuli
ſis : nam Sacerdotes maxime de-
ent eſie liberi: noſtritamen utuntur
teunque, quia Dev & virtuti ſervitc
Nuame Pompilii & Servii Tudlii ſta-
ts cum annulis erant tempore Plinii in
Capirolio 7.: quisg Rex bonnz eſt ſer vnt

Doſt exactos Reges Aunnuli ferrei erant
Roma apud Inperatores, & manſerant
tamdin quam manſerunt aurei Amo-

M 3 b

Servis da-
batur an-
nulus;

Fponſit
dantutan-
nuli.

AsNIUS
ſervitut.
Symbolum

SGacerdoti-⸗
bus inter-
Statuæ
cum ann.

Imperator
annulum

2750 Artis Orktörig.
Mos Rom. IIn funere apud Romanos, Haectu G a-
ererbis Reipublicæ calibizs aureos annzlos
Annuli die deponebant, & ferreos inänebant.

diverſi. Erant annuli aſti vi pro Xſtate, Hy-

bern: pro hyeme, Verni etiam & Autum-
nales, Candiäda genmima Eyemem, Ceraſi-
na Ver, flau Wiſtatem, risbes Asstamniusm
repraſent abant.

Helioga- Erant pro ſingulis Menſibus ſinguli an-

balus. nuli, imo Heliogabalus qaotidie ztoto an-

no annielos mutavit, &O, ſing sles ſemel

tantum induit. Petraſant. lib. 3.
Annnlus Aunulus Sponſa Aabatur loco pignoris
Pronubus uem Tertullianus Pronubium vocat &
Eleucus. TuVnalis Pignus digiti. .
Seleucis in annulo Anchorazs ſcislpe

tam habuit; convenientiſſimam Spone-

ſis, quia eſt ſignum fixæ frmæque be-
nevolentiæ, ur poſſit dici illuc Poëtæ
Propert.
Anchorva jactura mihieſt:
Et illud Pindari. Zam Anchoram as
felicitatem jeci.
Nec novum eſt Ancheram portare
. in manibus, dicit enim Phäloſtratus in
Indi. vita Apoll. Conſuetudinem apud Indes
fuiſſe, ur Anchoram guream in nsanibus
geſtarent. S
Polycratees. Polyerates in annulo habait ſeulp-
tam lyram, qua ſignun eſt concordia.
WD Clemens

Anchora.

7

1

—

in0
eres AN

Pi ti .D
i 9ag,
Anlle t
nijuß ui⸗
Ausniznt

7
1

6 ſot guto tute
600

Pnanumili
pniaenm
Nonuni

uamun rutern
idu, inpun

de
Allu Kis
nlſntbe uh
ratmun d
Sſemn lug 6
un iiſ e
zcihl.

4

4us jſun
lieergt, le
tnit

ye

As mnan,

atuin, Nima

Mine 4
Niliſiinn 14
9enln

1 tnn
A Romange i,
4 tn uenl
ig uan a H
femiiniiliin
tiin Be,,
Hinnanub n e
lenma hinnlg
Pumntiung
.
elleli
wg atinine
n, Gn
tenlm d,.
ſi J,ae n ian
miinar nſſn
2nur Donubinn u
Vi
uuu Artunn H
confenientinn
m eltmne
ltil

.

eikuinli,
Gi AI

ahamm n
teun Mul
Cendirn ain
v rAiie

nt u . .
m AeA
m/ G

Pars II. Cap. VI. Qusſt. II. 271

Clemens Alcxandtin. ex hoc Ambrof.

Vli nuptia ibi harmonia, ubi harmo-

vin noſtra Deiss jungitur.

Annulus nuptialis in quarto digito
manus ſiniſtra portabatur, Ratio hujus
præcipua eſt, quia in eo digito vena qua-
dam reperitur ad Cor nſque pertingens.
& hoc modo putabatur, ab gyptiis tor
ibpſum coronari. Ideo bene non nemo dixit,
annulus eſt corona cordis.
Romani ſoliti ſunt omnes alios digitos

coronare prater medium, qui moroſws ſor-
didus, impudicus dicebatur. Pierius

lib. 4.
Annulis qui à Sponſis efferebatur fer-

reus fuit; & ſine gemma: pertinet hoc ad

durationem & robur vel ad modeſtiam
& fugam luxuz. Gemma autem Annnto

Annulus
corenacer-

dis.

Romani.

Annulus ſi-
ne gemma.

deerat, quaſi ipſa ſponſa genima eſſet. Plin.

3 Cap I.
Apug Perſas annulis ac monilibus uti

nulli licebat, niſ cui à Rege data cſſent.

Proinde donari annnulo, magna bene vo-
lentiæ & amecitiæg ſignum erat. Plin.
Apud Romanos ſoli honoratiores, uti
Centurio, Tribunus &ρ. aureis uteban-

tur annulis, alii omnes ſerreis. Idem.

Iidem legatis ad exteros profelturis
annulum aurenm taänqusm inſigne mu-
nus dabant. Idem.
M 4 Lar⸗

Perſæ.

Romani
Legati.

Carthagi-
nenſes.

Hannibal.

vVictimæz
obſignatæ.

Arnulus

Midæ.

Adami an-
anli duo.

Mosyenet.

Alexand.
Magn.

272 Arisg Oratoris

Carrhaginenſes Pronnnere epedi itis-

nunn wilitibies An, o, nbant. Ideru.
Harnib'aklis anntlses menennnm Pre o-
ceſitare ſer var um' ſub ferns : aubzest.
Nefas erat oliin Victinmas oferre, niſi
ens prias Sazerdotes annulo éhgnaviſ-
Jent. Petraſant. Habuit vere hic manu-
Ius in gemmma ſculptum hothincm mo-
cumberrem manibus junctis, cum gla-
dio ad juguluin.
Midæ aur Potius Ozgis annulus eras
cisias Semma 1 verſe⸗ volam manns
ertebatur ipie a nemine ernearur &G
amnes cernebat. Hoc annulo ipfe uſus
Osilio in Regen: Lydiæ cvaſit. Plin. lib. 13.,
cap. I.
Aalamas duos dicieur habuiſßſe annu-
₰ „ uniu: nomen OBLIVIO , al-
terius, MEMORIAfuiIir. Ex 121. YTu-
daor.
Princep: venetus quolibet annoe, die
Aſcenſionu Domini cum ſolemni Iuppli-
catione ber mare vehitur, & ili annn-
luim injicit, ut za Mare Re ipubl. 'enete

de ſponſer.

Alexander Magnu; ante ipſam mor-

tem cum jam loqui non poſſet, Perdiccæ
magno amicae ſuio, ann alam quo uaſus ué-
rat in ſig num Amicit ia edit; Qutr.

Lega-

4

vl
4
eran ze⸗
Pyprtnrie
n 4
utkuner

ſamuiigk i

mmen Cuil
tene irit:

er keineehi ff.

Qunckoum

Anlimen
rflec vh⸗
enids.
In him
ir eteen
inegndrt
Mnin ur
a elcn,

CrMN

utſ neln

iuen 1
lt, Norſ
uliſmnin
fnin
Mner Dic,⸗
hteh P en .
Genmich
4e

Cre

itei
fnſunr
hinur teie
e tn 4
⸗ 5
ig rtn , 4
gabfe, „
ſanng,le,
ing,

Me, 5
Nuneg, ſeg
h 1

Cer
I un lug
inu mMen gi
nine unsiur
10

Me
ee e
KeeteN

at
ME1A.

niltt un 1

an Ami
zr, Fllinr
Ms epelen
tt nm.
S

141U;

raviII. Cap. VI. Qrefl. II. 273
Legatus quidam Polonus apud In-
peratorem quendam Germania, cum illi
Imperator theſauros oſtentaret, quibiss
ſe Polonos debellaturum gloriabatur
annulum ex digito detrabtum m the-
ſaurum iniecit dicens: Addamus an-
rum auro. Cui Imperator vernacula re-
Sonden, Aixit: Habt danck/ Ea hoc no-
men deinceps promernit familis Hab-
danckorum
Aunnularem digitum Sacerdotes ſa-
erimicaturi varys odoribus inungebant.
Picrius.
In Pyrrhi annulo Apollo cum novem
Muſis exſeulptus fuit ne fert Parnaſſss

integer. Alex ab Alex.

Plinius junior quadrigam in ſuo an-
nalo habuit. .
Carolus Magnus pro annulo ſignato-
rio glaaycapulo utebatur.
Pharaonis Annalus quem laſephe
dedit, habuit ſignum crucis ſignificans
quod ei ſumendorum ſuppliciorun pote-
Katem daret.
Flamen Dialis caſſo & pervlo annas-
lo atehatur. Nimirum Sacerdes ipſe
gemma eſt. Agell.
Abrahamus Gorleus ſecribit ſe repe-
riſe annulum aureum vertuſtum cui
Jimul adwsæs erst clavs: in gewms
M 5 babuit

. Polonus

Legatus.

Saerfi-

caturi.

Pyrthi
Annul.

Plinius
jun.
Carolus
Magnus
Pharao-
nis ann.

Flamen
Dial.

Annulus-

274 Arti: Oratorig.
habit daas ſpicas ſeulptas inter quas
erant gubernaculum naviz & in mann-
brio gubernaculi, crux.

Sponſis Dabantur ponſis anmwili, qtzi inſculp-
annuli tam ſponſorum aut ſponſaruin oſbgisms
Jari. ad memoriam eorazem cerds habendass

kenerent. Pute ego inſcupka fuiſſe quæ-
damamoris Symbola, namr & in calecis
ejuſmodi Symbela ferebant. ut teſtis eſt
Clemens Alexanarinui, l. 2. Pædag. 6.
FI. Miltæ inquit femwinarnm ſoleis
qusque amatorias ſalutatieniz impri-
munt, ut vel per terram numereſe inte-

dentes, werezricess Spiritus in nceſſu in-

ſenlptant Caſtæ autem Sponſæ in ſupe-
tiori parte cakei Symbola hæc ge-
ſtabant, vel in parte ſubjecta calcei,
addebant ſoleis clavos, cam iis formis in-
ſignes, qisas in ſigilla erxſtare videmus.
BEt hinc arbitrer natum loquendi mo-
Fia roſa dum, cumex veſtigiis ahcujus dican-
quidquid tur flores erumperé, Sie dicitur quo-
calcave- que apud Perte Quidquid calcaveris „
ris unde hoc reſa fiut. Quia forte clavis inſeriptz
hoc natum fuit roſa. —=

Carolus V. In annulo horologitnn ha-
Caroly buit, quod non ſonabat ſed pungendo di-
V. horo- gitum, horas indicabat, monebatque Im-
logium peratorem temporis exacti. Perraſant-
annu- Quzdam Regina Ungariæ annulum

SX

——

uimum u
celmnlublen
ctemeikkror
Nen Heffl
AUlmment
caubmen:
(axlu Vendem
lerndedl.
Di marhen
nfein
anli)
luraun enn
chim conl
Ultel Auodir
into Aleunl
Mlolahin
Inckonndr
Deu imo
ſuhin,
Ilerrzu.
igezin
Nellurnlemn
imn in
Eeliciin
1

ahte t

ℳ.
anmniſ
Hunn in
enl n,
Wun iltee
trr Nnud-
i lr Deine
i muntt ,h
Mnini yt
ran tuniidiint
nen ninſo
encorſel
nch her e
ne Cech an,
ijffniir
urfer ee.
n lmini eH
de Umneer
necuß naße,

,blgin
i lnhi
,mmmulln⸗
ken
gin 4

inſula quapiam, ubi ranæ perpetuo ſilent,

giſti, omne ſilentii fidem ei promittebat.

par˖,; II. Cap. VI. Quaſt. IJ. 275
ex Smaragdo habuit, ſed prima nocte Smarag⸗
nuptiarum fractus eſt: Sentit enim hæc dus.
emma jacturam virginitatis, Idem.
Philoſophi ſuos magiſtros in annulis

cælatos habuerunt, Stoici Zenonem: A- Philoſo-

cademici Platonem: Peripatetici Ariſto- pin Ma-
telem: Alii-Epicurum. Idem. giſtros in
annulo

Alli parentes, Avos, patriam, Aphti-
. 5 c habue-
canus Patxem: Lentulus Avum. Julius
Cæſar Vencrem: Galba canis caput. unt:.
Alcxander M. i habui Alii Ali-
Alcxander M. in annulo uno habuit
Darii imaginem, pro Epiſtolis in Aſiam
à ſe victam obſignantis: Epiſtolas vero
in Europam ſumit imaginc obſignavit.
In Pbmpeji annulo zuſijer Leo ſuit,
In Auguſti Sphinx (ſignificabat ro- Pompei
bur cum ſolertia, vel ſecieta eſſe prin- Auguſti
cipium conſiilia) Deinde murmu- annulus.
raretur Auguſtum ænigmata ſcribere,
imago Alezandri Magni in eodem an-
nullo ſculpta fuit.
1; Harpo-⸗
In quorundam annulis Harpocrates rates
Deus ſilenty in quorundam amor Leshi Deus
inſidens habeniſque regens iram, fuit: ſilentii
InMecænatis annulo Rana fuit ex
Mecoœ⸗
nas in

annulo
Ranam
habt.

0s.
Alex. M.
annuli.

Hic Mecæna cum eſſet Secretarits Au-

Olim gravatis ſomno & morientibus
detrahi debebant annuli, Plinius.
M Tibs⸗

Tiper.

Cato.

Cen-
ſtapt.

Burch.
Mont.

gnorent.

275 Antis Oratorig.
ne e in ſub pœna gravi prohibuit;
e quis aunules imagine ſingulari no-
tatos in lupanaria, latrinas, aut alia loca
obſcoœna inferret, & ob id accuſatus eſt
Paulus Piætorius quod matula indi-

gens manum cum annulo & imagine

Tiberii obſcœne vaſt admovillet. Sene-⸗
ca. lib. 3.
Cato in annuli ſui gemma ſcriptum
habuitt Amics: unum, inimicus nullus.
Gucvar.
DE TOR WWE.
Conſtantinu: Inperator in Terque ſuo
Solem Aurenn E 42 loriptione:
ET AST RIS. ET §&IBI Nicepb.
Idem Imperator alium Torquem ha-
buit, in cuius medio pendebat Cor au-

rum circumcirca vero omnia ſupplicio-
rum genera erant cxpreſia eum inſeig-

tione; NIHIL, NIHII, NIHIL, quaſi
dicere Cor vere Deum & patriam a-

mans, pro Dei & patriæ amore hæc .

omnia contemnit Idem.
Burchardus Montmorentius Penii i in
Acie infralktus, dum alyèà pralio fuge-
rent: poſt intravit ſemel aulam LPhilipsi
I. Regu, torqucem in collo habens
connexum ex aureis capitibus Cervo-
Ium, ex quibus dependebat Murco,

in 10

alel 1

ct tunn
toytzldkit 6

Aneni
e. Nail⸗
1. entt 4
epwrn n n
ellimobon tade

urſemnt.
Prleleut er!
ulrue e N
Mun Uuan

ulamm ſicte,

Ncc, colo eum
gun uiſ urßen

pfim Ippri⸗

(un Nrcine⸗
nC lneie
(lodlus lmet
(Coternn, muü
unteikuci
Rentotinn gr⸗
Inetern
ümmiun
4 Vemnmm rhu
Mlrit
uze, Ui mmnn
iaa

Wuah
1

äaliei indignatl, quoll venationum
Krlwln 1. trophæa circumtferret, ſed ille Regi
g n hbu . quærenti de iaſolito Torque, repon-
irelltize dit. Notari illo torque proceres illos,
d nult i qui fugerunt ex prælio timidi inſtar

es inee Cervotum, dum ipſe manfiflet inſtar
ni Ne Hdelis molofſi ad cuitod am ſui Regis.
H Petraſant. Boles!
ipma lihn Boleslaus Rex poloniz circumfercbat
n in Torque, ſjus parentis imaginem, ne
unquam aliquid turpe aùt parente ſuo
indignum faceret. Gromer. Prorex
At. Quidam Prorex Neapolitanus cum Neapol.
atr HG inextrems, illi allatus eflet torques a
n e Rege, collo eum imponené dixit:
I Moles quam magna ciphra ex multis ciphris
In en conſtans, Lipocius. Aurez
Neu Cra. Cum Sardinius quidam habitandi

a compe-
cauſfſa Carthaginem mirare vellet, des
5 „

Cliaudius Imperator eum magno ſtu-

tell a /,
LNIIH dio rectinuit, inquiens; Ego Te aureis
Pnd funmr compedibus obligabo. Intellexit per hoc
ur mII Senatoriam dignitatem. Dien.
Darius medicam qui ſe graviter in- Darius

n.

eptiufn fimum ſanavit, duarum cCompedum
G1i,A aurcarum paribus donavit. Herodot. Phile.
aulm .OH Philo hoc ſenſu dari torquem dicit;
olo Damus Tibi terquem ornamentum in
aninbe (S proſperitnte, vinculum in ad verſitate. .
ebu ℳ“ P ulchra cſt illa catena quam efficit atena

7

Tirij

Fabu
Te 4 ues.

Romani

Græci
tria po-
cula ap-
ponunt,

178 Artis Oratorig.
Magnes ferrcos annulos attrahens ad
juvicem cum inſcriptione Arcçanis nodis
De qua ſupra.
Tyrii obſidione preſſi Herculis Dei I-

maginem ne àa e diſcederent aureis tor-

quibus alligaverunt Curtias.
Torques fabij Quadrati in marmo-
re inciſus, in medio ſpeciem candelabri
habuit. Pierius lib. 41.
Qui in prælio ſe inſigniter geſſerant
apud Romanos torquibus donabantur,
ſed Externi aureis Romani ferreis. Al.
a b Alex. c. 3.

In Galliis erat Ordo qui torquem ex
liliis aureis concinatum geſtabat, vo-

cabaturque ordo liliatus.
Ludovicus II. Valeſius inſtitait ordi-
nem ex Proceribus Galliæ qui uterentur
sorque de quo pendebat bulla cum ima-
gine S. Michaelis Archangeli Draco-
nem calcantis,; cum inſeriptione IM.
MENSI TERROR OÜCEANI.
Supra torquem verò erat corona regalis.
Carxdanus.

DE PTOCUVLISs
In Cœna apud. Gracos tris poculs

apponebantur, unum Mercurie, alte-

rum Gratiis, tertium Yevi Servatori.
Alex, ab Alex,
— 6⸗

4

⸗ 7

e 10
Gntig
lemkeamni

M as

ralngan

alintun al

ubrnnnd ſa
frulun

“

Ann eni nͤ

(AN,C
N unen

hdnto En

Zemmed ein Ae
AAennztikon nann
PDiin ll

Mpon (oſer ,

nniie uell
Pudhn Mierl
WunrNaein

lrr, ndn

Edait iMmth

Kulmn cutan

1149.
Mconhe
ſhegt
g teſweis
N
Rulndig
ln inhe

heni Pars II. Cap. VI Quaſt. I. 279
nlg untſe I

Grammaticum poculum ſeu pocu-

itone Armgze, . SGSrarntmha-
ne An Ium lircrarum fuit Derſibus Homericis tlcnm
cicumfcriprum & Pailadi ſacrum:
eeren. . . . poculum
eleali. Hoc poſtea fuit adfixum in Diana Palladi
dtnilt. Templo. ſcrum
ng Erat etiam genus poculi quod diee- Cymbi⸗
En u. batur Cymbism, quia erat in formam uin

ein atlni cymbæ aur navis factum.
41 Perus Imperator habunit zalicem cery-
hin dan kallinum, qui nominabatur VOLU-

. . Veri
is nde CER ſea EWUS: ab ejus equi nomi- Iriper
NMmm kA ne quem dilcxit Capitol. Pcr.
In Seyphoe Henrici Gallia Regi⸗ Henrici
. — 27. enki01
Ndgünnn gemmeo, crat Angelus aureus, liliam geyphi
cyphus
uun ln d adamantinum manu tenens. Tutlell.
“B In Didonis poculo crant res geſtæ Didomis
iſuifungt. Majorum ſculptæ, id eſt, Iowis, Beli- idonis
Aigi unm Agenoris; & c. Virgil l. 1. Æneid.
te cliem nr⸗ Poculum Ruf: ex Electre fait, ha-
inc bens captum aureum effermatum cum
Ulnel M ens captu 12 Pocultum

n afrten aureo vellere, in quo ſedebat Amor au- Rufi:
1 CeI. Kteus alatus, inflans tibias, qualibus Epi- ui⸗
Drrans thalamia canebantur. Mart. lib. 8. EBF
tigr. 39. Onagri
Ex cornibus Onagri fiunt pocula, ex Cornua
eVI quibus qui poraverit, eo die nec ferro, Contra

juu il necc igni, nec venenis eſt obnoxius Phi- Venen.
ee „lo lib. 2. cap. 41. . Poculum
fnimm Ferdinandus Rex, Solimanno Turca machi-
5 Foeorcninsmn svrenm obtulit, totumgem- nam ky-=
N. L

280 AtAArti: Oratoriæ.

rarlam mis diſtind?tm, habens argenteam ma-
præ ſe chinam horarizm, ous non horas tan-
ferens., tum, ſed motus etiam errantium ſig vo-

nusn, C lunares mutationes exprimebat.
Erat autem tanta magnitudinis ut duo-
de tim viri portarent. Jovius & ab.

Tudev, Ludewviens XII. Galli«g Rex ikcba-
AIII. tur pro Symbolo, Crarere Caiet: „
cum inſcriptione: inter ecelipſes orior.
Iipoc.
Neſtor. Seyphus, quo, Neſtor olim utebatur,

dicebatur Neſtorida; fuit aureis clavis
confixus, aniæ ipſius quatuer erant, &
circa quamlibet duæ columbæ aurcæ
paſcebantur, duæ columbæ aureæ ſub
pedibus ſcyphi erant: Hunc ſeyphum
vocat Alciatus Cœlum:
Eſt luns Soeyphiss 1ge colorque aAr-
gentens illi
Anrea ſunt Cœlis ſidern ela-

viculi
Apollo Nejndes eſſe Inrant quas rerar ille
& Nep. columbas,
in ædifi- Vmbilici gemini magnas minor-
cataz ue fera eft.
Trojæ Neptunus & Apollo in præmium æ-
Præmium dificatæz Trojs poculum aureum acce-

pocul. perunt. Cecinit autem Apollo Lyra,
accep. qua ſonamte mmunj ſteterum. Mart.
b. 5,

— Figura.

belnchtcl

“
n he
ig hecth n
anl iui
ich.
CxMnilia Nirt
Ne nalſis

onnsFüktou b

rrul Nl. Mi

Lrrfwethum
nmn, gac rc
Cüm Müntetetn,.

tl

uer CMrghuen
uckin ſieg 1

un eübun

Nng, gniſcco⸗
1

i Dur uc
ſuun telke⸗ en)

ſen
Diliun n
unn Ur
Dhvfris Ptr

Galtennl ,

rnri
en ertein t
Mnin i, n,
44 emmunſ,

ncime aymit

nmenginire . .

znisdd.
Cti Nr ehr.
Dumn (:

tbmmeiiet Pt.

Npr n mim
6es iunamebcn
Culuet an
ur habe e
eobrbe ue d
õ
n.

ANAAe

mCri in ℳ
N

muminid

mm ingu ſ⸗
,4
Arin Nmin:
n auemn n⸗

n l ,

Huaum O.

n

.

Pars N. Cap. VI. Qu eſt. I. 28

rigu abantur criam pocul ex ſculp-

c innts! (peculo ad multcos angulos 3 ur

unde inricntc tui ba apparerct.
Quam qu liſque gratum habebat „
ejus I(peciet inſculpebat in poculo,
quod de Epicureis teſtatur Cicero UVit.
ad Pin.
Coernelizs Marcets utebatnr paculo ex
El Ato, ins cnjus medie Alexandrit.
V 1 i18 ctat expreſius, in circuitu aurern
omnis hiltoria & bellum illius exprune-
atur. Trebell. Tullio.
Erat & poculum Baecali⸗ lra di-
Kctum, lolerclertr ae uen jann! ſonun
cum infunderetur. Alerand. Abptrs.in
ProblI.
Pater Clitophontis habuit poculum
cujus oram vites in ipio natzæ corena-
banr, & viribus racem pendehant cum
botris, qui ſieco poculo omnes acerbi
immiſſi autem vino rubentes & maturi

ficbant, poterat hoc poculum dici Vinea

Achill. Iib. 2.
Joſeph Patriarcha ex poculo di-
Wgabat teſte Sacra Scriptura Geneſ. 444.
V. 5. R
Priuſquam in convivio pocula gu-
ſtabantur Dlis libabant Amiqui ; &
convivis aPpreramrio inſtituebatur. Pri-

mus autem calix 7s vi Olymbpio miſce-

batun

Cornel.

Marc.

Baucat,

Pocnl. vi⸗
vinea,

Joſepk.

Pocul-

MoSAA-
tiq.

Scyphus
boni omi-
nis.

Caligula,
Corona.
Civica.
Obſidiona-
lis.

Maralis.
Navalis.
.

Perſæ.

Barbaræ
gentes.

282 Artis Oratoriæ.
batur; ſecundus Heroibus; Alex. ab Alex.
lib. F5. .
Remotis menſis mes fuit Antiquis,

maximum ſcyphum afferri, qui diceba-

tur Schepphis boni aominie, quia boni omi-
nis cauſſa circumferebatur, & de illo
omnes guſtabant. Idem.

DE CORONIS, SERTIS
& Floribus.

Cajus Caligula coronas invenit inſtar
Solis & Lunæ. Idengl. 4.
Donabantur antiquitus Coron viri
fortes & ſtrenui in bello. Alia autem erar
Civica, quam perpetuo geſtare licebat
& ſiebat ex fronde, hanc qui meruiſſet in
ludis à populo univerſo & Senatu ei aſ-
ſignabatur. Corona obſidionalis erat ex
ramine in eo loco collecto, in quo cives
obſidione liberati erant. Corona mmaralis
deſincbat in ſimilitudinem Pinnarum,
Navalis autem inſtar navis roſtrata e-
rat. Alex. ab Alex. lib. I.
Apud Perſas non modo Sacrificuli, ſed
omnes qui Sacro intererant, coronaban-
tur. Idem. ⸗—
Apud Barbaras gentes, florentes co-
rollas impoſuiſſe, pacis & Amicitiæ ſig-
num fuit. Polybius.

Romsa-

2

: Khz

m1.0
mmmnin n
couiirun 4
uim AMdi
Mminin
ſſir umpm
lenlt.
u reAD
ee Aenene tin
Cutmmi Mui

u un A Kren

gtnt. Mierin.
umm Morm

lle ororai,

Jölen ihnun
ufhetin tihi
mun ſmnni
Finplim

mu inlen

imun gn dehere
Swelentu, grt
ni mieme

Meniald, 6
yn ier
4 eri 4

arhit
nniu ler hin

Ena fu iſi

niken gricicr.

leglibonioni.
Nebel, gde
LcEe N
lin.

NINR
Mrig,
narginttriit
Michine Cnntti
lela unmene
urguinenlen
aoe Knei⸗

Gelheindlitic

Glccon ons

Grnm Imum
lumRiut
Ar.
,noloi
eenntlid

6–

mm, met⸗

Paxs II. Cap. VI. Qeaſt. I. 28 7
Romani in conviviis etiam miniſtros
conviviorum & pocula & poſtes coro-
aabam. Alexand. ab Alex.
WNuntii victorig, litteræg & naves &
faſces victorum laure coronabantur. I-
dem 1,.6. .
Deæ FHora & Deæ Salutis in eodem loca
apud Romanos templaum erat. Idem.
Caronæ Maſarum cx pennis neétun-
tur quas ex Sirenum aliis evulſere, quo
ſignificatur earum famam Orbem pera-
grarc. Pierius.
Etiam Mortuorumt ſepulchra ſolita
fuiſle coronari, refert Pierizs lib. 5 5. &
quidem Valeriani flio Roma, ternaæ Coro-
næ roſexin Ziglis, Myrrha hyeme ex teſta-
menro ſazperimponi debebant.
Frininphatori ſertum laurxenm fuit,

led prius myrtheum: dum autem curru

in triumwapho veheretur, flores per pläteas
Pargebantuzv. Sertam autem triumpha-
toris Zowi confecrabatur. Alex. ab Alex.
Roſam olim ſpinis carniſſe docet Baſi-
lius: ſoed poſt peccatum Ada ſpinas al-
umpſiſſe. Unde Roſza ſine ſpinis apud
Authorem eſt Ameris Hierogiyphicum.
Pierius lib. 75.
gytrii ſi quem vixwiſte ad extre-
mum inoffenfa valetudine & dignita-
te obſervaſſent. Amasranthi corollam
capiti

KRomant,

Templum
Floræ &
Salutis,
Coronæ
Muſarum.
Sepulchra
coronata
apud Ro-
mannos.

7

Trium-
phat.

Roſa ab-
que ipinés,

Egypt.

194 Arcis Oraterig.
capiti ejus imponcbant. Eit autem A-
marantsvus pica purpurca potus quam

dos: & poſtquam flores defeecrunt, i-

quis macefa ctus reviviicit: & hybernas
corona facit.
iſtas & Pax in Spicco ſerto dicun-
tur àa Poctis ambulare. Idem.

CAPUT VII.
De Olationibus Funebribus.

Rationum funebrium duplex geutes
eſt in aſu. Nam aliæ dicuntur ab

Holſpitibus ad Amicos defuncti: Aliæ ab
Amicis defunctind Hofpites. De utril-
que agendum ſeparatis quæſtionibus,
& deinde Epitaphiis ſen Sepulchrorum
& vexillorum inſori ptionibus.

QASTIO I.

Orationes Quemodo conſiruitur Oratio funebris
Funchtes ub Ralbitibus ad Afmpicos defunktte.
15 hoſpiti. Piia præſtare debet talis Oratio:
us ad A- exprimere dolorem ſuper defuncto:
UCOS

curſu de Mortis cerritudine, aut dein-
certitudine tem poris mortis, aut de va-
tietate, aut de potentla, vel dicendo de

brevi-

Laudare defunctum: & con ſolari Ami-
cos defuncti; Hæc autem ita fiunt op-
time Primo, Exordiendo ab aliquo diſs

mrbinmnacanck
4, en A dbſegt
iin un K
ſkrls:
n wmun⸗
P chetodt

min n 8
mcr i ſkrli
m nld, Ami
Pirle Mund,
GNNt Mblrur N.
Pen,netus d
ua Lekhun 1os.
E mnio, Mierend
Pwpolien Klint
Aaumenite,iun
Aindienn,
iihan nnti n Ny
en amnſi ſintß
uſlin, mnzl
Inn rmn ,ern;
ighins, lRcn
ineine
4 e
* nſee
Wnrl

5

lAettie
m. Mamen t
Puterpotliun
eslkeellnt,-
ite Aihten⸗

coſenoan.
Iln.
1 II.
Akirehrike,
lrun iech
mdrdcnurs
eenn
7 A.
NE1 eelimis
la Gunn
pinb
1101
u tt ont

ℳ

lebe tu Cnd

n oper Cunch
Lorliin
euen tuinte⸗
SS
ttie, M
noni M,
loren⸗
e

4 . .
Para. II. Cnp. * II. Aaſt. 7. 285
brevitate vitæ aut de mutatione fortu-
næ aut de Calamitatum impendentium

hominibus mukitudine: vel declarando

quis dolor ex morte ſecutus ſit: vel op-
tando lætiorem occaſionem, in qua ad-
gectum tuum & obſequia defuncto o-
ſtendere velles: vel dicendo, ferreum
cum fore, qui mortuum talem non de-
AKeat, vei deleribenat dignitatem & po-
tentiam mortui , & ex ea occaſion-
crumpere in querelas & commiſeratio-
nem: vel laudando Amicos à conſtantia
amicitiæ &6. Secundo, Laudando de-
functum à Nobilitate Majorum, à factis
Parentum, à meritis & bene geſtis erga
Patriam, Eccleſiam, alios. Tertioe, Con-
ſolari Amicos, adferendo Cauſas quæ
dolorzes mitigare poſlunt. Lales autem

Cauflæ comtuniter ſunt: Volantas Deis

neceſſitas moriendi communis, rebte aäts
vita, bene merita in Rempubl. & Ec-
cleſinm, memoria ſecuturn, peſtere-
ræm ſelicitas, exempla aliorum, qui
mortem ſuorum tulernnt patienter, di-
Ra Sapientum, Amicorum conſtantia
Wec. Sed.
Nora quod hujuſmodi in oratione
maxime hi dominari debeant affectus?
Amor, Dolor, Cewamiſeratio, & alii
graVieres: atque ideo Valent e TPrime,
. Exer-

—

Funebris
Oratio.

2 86 Artis Orateriz.
Exordia ex abrupto zut alio ſingulari
impetu fuſa. Sezunde poſſunt adhiberi

frequentes Exelamationes, Epiphonenzä-
fga, Deſoriptiones, Apoſtrophe. Terrio, Ex-

curratur ſæpe in querelas de inconſtan-
tia vitæ⸗de fallacia ſpei,de afilictione A-
micorum, Patriæ, Ecleſiæx, quando vir
ſingularis occumbit. Quarto, Apoſtrophe
Hieri ſolet vel ad Amicos defuncti, lau-
dando quod talem virum in ſuo genere
habuerint; vel ad hoſpites excitando ecos

ad mortis terrorem & conſiderationem

vel addefunctum gratulando illi æter-
nam Patriam & perennem ex benefactis
famam apud poſteros: vel ad Familiam
Patriam, Relligionem, Templa, Xcno-
dochia, filios, conjugem, excitando ad
Hetum, quod benefactorem amiſerint.
vel valedicendo defuncto nomine ſingu-
lorum hoſpitum & Amicorum: aut il-
lius nomine hoſpitibus & Amicis: vel

introducendo ipſum defunctum valedi-

Centem.

PRAXISZS. —

Hæc eſt humanæ conditionis infe-

licitas, ut cum interituram ſe publico
æternitatis decreto noverit, interitus ta-
men ſeu deſtiturum tempus ignoret:
Efſſer

jndl l.

4

ſurtun⸗ .

Ekummmit
ſmmmnenliun
Soönebletertt
l, Plent

NSet On ke

e Tenfttue
guon Ainp l
Pocklintat
CNis nalisii⸗

teend Merihhe

ktiminzantaun
or Eiums.
Neifi un tti
Sngrm Ehxe
n guüenn
Kmmhmiger
Gud Nonienen
Cerunpirleaend
nclintinde

meſtnil lu

1 .
Michfehn Br

mint len

. niiee

M

en

Nt. r Moſnete

unh oliir llie
nge, ielten

r n ,eſt⸗
A auel,
enmunn fnheet
Cnoſotszeictaenen
enk toünlcfinn
n genludollan⸗
tcennanerbendd
lencs,selat nmdin
nnſiln
ninmn tinh
Gchcen aidik!
Andownueſn⸗
knemm mr.
Inian

1XI.

nr cmniin 6
mrümanli

maid
e

renk

nus, nunquam non æternitati maturus

Pars II. Cap. VII. Quaſt. J. 2 37

Eſſet aliquod adhuc in malorum maxi-
mo ſolatium, ſi ubi cauta declinatione
cvxitari non poſlet, poſiet tamen prævide-
ge i 1

ertigce iont.

ri, ut cum inopinato ictu vim amitterct.
Sed & fatorum inclementiam, 6 crudeles
ſupra nomen ſuum Parcasllatet ultimus

dies, ut obſerventur omnes: & quaſi pa-

rum ſit, Hragile vitæ filum invida manu

carpele, omne praterea quod vivimus

tempus, timore inundat. Sæpe nimium
de Tempeſtate ſecuri negotiorum æ=-
quor adimus: hilareſque & ſalvi ſuper
procellarum capita ttiumphamus &neſ-
cimus malacis inſidias eſſe ponenteque
vento/Brevia ſupereſſe & Scopulos, qui
etiam in portu parant naufragium. Om-
nino ſicut Fortusza ita vita noſtra vi-
rrea eſt, cum maxime ſplendet, maxime
frangitur. Et hæc ego non eo animo
dico, quaſi Dominus N. cujus oſſa mœ-
ſti tumulamus exiſtimem non exſpe-
ctato mortis telo præventum eſſe: & in
eorum vixiſle contubernio, quibus om-
nia caſu metlentibus, omnia accidunt,

non cvenium. Illudq; temerarium & im-

pudens verbum ſubinde acclamant, non
Futavi. Semper illc mortis memor, ubiq:
mortẽ expectabat: SempervirtutisAlum-

fuit:

18 Arti Oratoris.
fuit: & 1 navi militis more en impe.
dimentis onelkatus, tunc vaſa colligeret

t. ſuam uer idie in numerato-habe-
bat Conſezentinm. Exilt e vira volait,
non cαaαιa, cum Kirrer volentem à a-
ris Auzgi, nolentem frahi. Noitram hic

rgo lamentor miſeriam, R. eipublicæca-

amitatem defeo, quæ tantum virum
nobiſcum præter ſnem mmniſit, Cujis ſi
tedimere vitam integrum foret, nemo
noſtrum eflet’, qui e ſuis illi annis non
concederet. Aitas certe noſter fu't &
Patriæ dclicium; qui ſi mœrerem no-
ſtrum nol luiſſer „nunquam naſci debuit

1ſ1 perenne Reipuhlice deeus &, com-

modtun, nunquam: neli, Mag IS qui-
denm ille fortunà fun & orum ima-
ginibus inſign's, quippe cujus familiæ
claritatem nec ile: ienerare poteſt qui
in Patria noſtra Pphis quam peiegrinus
& hoſpes vivit: Sed in hoc vere maxi-
mus dici meruit „ quod Avorum virtu-
tes ſupergreflus, menſuram ſuam totus
in ſe absere „& fortunam quamum-
cunque & animo & meritis exceſſerit;
ut novo naturæ ingenio „ non ille ex
Majoribus, ſed Maiores ex illo ad glo-
tia m & ſamam nati videantur Juventu-
tem & lubricos ætafis aunos auden

frimum, cüm jam in acic ftandum eil-

littds
