Dh125
author: Radau, MichaelandBoxhorn, Marcus Zuerius

G
ARM₰
A

/ 1

Me
mnd

ſ

.*
4

74 e
C
. 11

,,

Sl
. .

0
auee, = ⸗.
ee S T⸗rrt,
Mcg g Ognibee e,

enunt, O

ORATOR
EXTEMPORANEUS
§ 1 VE

*A R.T IS

OOOkKkKATORIE
Breviarium Bipartitum,
Cujus Prior Pars Pracepta continet Generalia⸗
Poſterior praxin oſtendit in triplici dicendi genere,
præſertim Demonſtrativo:
Necnon omnigenam ſupelleltilem Oratoriam,
Sententias, Hiſtorias, Apophtegmata, Hierogly-
phica ſuppeditat.
AUG EO RE
R. P. MICHAELE RADAU,
Soc. ESu, S. Theologiæ Doctore & Profeſſore.
Nunc Quinto mendatius, & tertid parte auctius, edi-
eum, & ab Azuibctore cdkrectum, ac à rapinn
Georgih Beckheri vindicatum
Per ADAMUM MOTKOWSKI
gratum ejuſdem R. Patris diſcipulum.
ACCEDUNT

M. Z. B O X H ORNI
ORATIIONUM

F SS,

E ſelectiori Materià moderni ſtatus politici deſum-
Ptæ, & Perioche auctæ ac emendatæ.

Colenia, Sumpt. SEBASTIANI KETTELER Bibl-
Sub ſigno Galli ante S. Paulum.
Anno M. DCCXXI.
Cum Privilegio Sac. Ceſ. Maleſtatis

ſaanüled
Nccbe
1

orc 4.
ℳℳKäll

le dl⸗

e ei

Non cuivis Lectoti Auditorique

placebo;
Lector & Auditor nec mihi quiſ-
que placet.
Quis legis iſta, tuam reprehendo, ſi
mea laudas,
Omnia ſtultitiam: ſi nihil „invi⸗
diam.

4 4 62 s: à 4. 4
PEA.

PRIVILEGIHM.

Go infrà ſcriptus Societatis JESU in
Provincia Rheni Inferioris Præpoſi- .
tus Provincialis, poteſtate ad id mihi factãa, 11
ab Adm. R. Patre noſtro P. Carolo de 10
Noijelle Societatis noſtræ Præpoſito Gene- .
rali, Concedo D. SEBASTIANO KETTELER 00
Bibhiopolx Colonienſi facultatem recu-
dendi ORATOREM ExTEMPORANEUM, 3
A P. MICHAELE RADAU Societatis
noſtræ Sacerdote compoſitum. In quo-
rum fidem has manu mea ſubſcriptas & „
conſueto officii mei ſigillo munitas dedi. m
Coloniæ 4. Decembris 1683.

r. §.)

Conradus Holtgrewe.
„ 4 „

e,r

Ad.

cerns ſegn
Kinis Nept.
. Caahee
Menbhiobet.
Uo Nu
Cltnen kr

ITEMORRANN,

040 Locknis

d
ſibleiſtut
Gunins

ADMODUM REVERENDO
NO BIEI & DO6TISSIMO
DO MIXW O.

D. GUILIELMO

WEILE R

§s. Theologiæ Licentiato, Ar-

chidiaconalis & Collegiatæ Eccle-
ſiæ Sancti Cuniberti Canonico,
Patrono Obſervantiſſimo.

4 Eno conſulens oraculum, quo pa-

ATo vitam inſtitueret, reſpon-
ſum accepit, ut concolor ſieret

mortuis; unde ad ſtudium ſapientiæ

† 3 Jſe

DEDICATIO.
ſe vocari intellexit. (a) Tuam non ali-
ter DoCTISSTME GUILIELME Vi-
deris mihi vitam inſtituere, quam
quod propitiatio primum diurnis quo-
tidie precibus divini Numinis oraculo
24 ſapientiæ dein ſtudium librorumq
Lectionem voceris, àgquibus & tecum
loqui, & tibi vivere diſcas, veliſque
quaſi ſapientior fieri omnibus, quod
ex omnihbus diſcere contendas. (b)
Certè ſi, ſecundum Lucam de Pennac.
Liber ſit lumen cordis, virtutum re-
pertorium; vitiorum refuſorium, non
miror equidem tam illuſtres animi tui
conceptus, livinos ſpiritus, mortaleſé
doctrinas, quibus Apoſtolico nuper ex
ambone Zelo creditarum tibi ovium
animos ad virtutes illuminaſti, ad vi-
tia confudiſti⸗ non miror inqua, quia
ex literaru ſcientia, ex ſoquenti libro-
rum hauſiſti lectione, quæzit,ut Caſſio-
dorus loquitur, (C] & mores purgat, &
verbo-
(a) Plutarch. (b) Hugo lib. 3. didaſc.
() in rubr. C, de navicular. lib. 11.

N!1
Ul Cmunm

MN
wmhln
.
nti
uhlrſ⸗
144
Pa
o tua
rſun

yreentie

„

* acrecne;

ltinſen

lantsvet
rfuer⸗
hehee
mnizn

1io DEDICATIO.

In „—. — . . . *
lunnt⸗ verborũ adminiſtrat gritiam. Quod
. ui, jlibri corona prudentem, diadema

“M RM ſapientum & honorifcentia doctorum
g Iint (d) quis non videat doctrinæ tug
nnid præmium & citius Te meritum & ho-
n um, norem Laurea ſerius delatum non di-
M xerit? qui primam literis aluiſti ado-
un elie leſcentiam tuam juventutem illis ita
nnbl eornaſti,ut jam tuCatonis in dicendo

gravitatem. L. Crmaturitatéimpetu

lten.
nes“ Gracchi, fervorem Cæſaris, Ciceronis
Vlutunn. matuaſſe copiã vidererissuos exhiſce
PMrumm poſtmodum ſtudioru floribus ſapientiæ

umnm ac honorifcentiæ fructus hac in virili

nnmnli zua collegeris atate, nemo eſt qui non
lunnlere videat, quis vero digne depradicet? E 2
Nbm hic Oratorem extemporaneum, quz
iutſt,un. nomini tuo inſcriptum do in publicum,
ini , ut ſet perpetui in te mei affectus & ob-
peni Iſervantiæ argumentum, & publicus
tam ſcientiæ virtutumgq; tuaru, Juam
ohed in me beneficierum perorator. Pravus
r Jzyidem eſt, nec minus tamẽ regiũ eſſe
α ac humanu, vult Pluta rehus (E)prava
ll [d]] Epiſt. 1. Le] in Apopht- E-

—

DEDICATIO.
libenter ac prompte accipere quam
magna tribuere: pravus licet ſit, mag-
num tamen effciet te, quia Orator eſt,
cujus partes & officium eſt pro merito
amplificare: quod ut effciat, aucto-
ritate Tua, Jſumptibuſqque meis per or-
bem divulgaturus

fave

Adm. Rdæ Dominationis veſtræ

Servus officioſis.

SEBASTIANUS KETTELER
Bibliopola.

LE-

IN.

4

.ſeere ormne
H” OIIIIOU.

Agrerne.
d Klan
4

1Io.

ren L- E — T O R I

1

umnt,

enen Obile Horatii commentum
Hu u⸗ eſt, Corniculam olim Avi-
enetr umComitia intraviſſe alienis

plumis formoſam, & tumente paſ-
ſu, voce ſubſellio contendiſſe ſu-
periorem fieri univerſis: donec ſin-
gulis ſua certatim repetentibus in-
ops decoris & formæ, ludibrium
ac riſus facta eſt omnium. Nec ſa-
tis fuit ſibilis explodi, ſtulte arro-
gantem; evulgato præterea ple-
biſcito, è ſociali confeſtu publicè
cc. excluſa eſt. Nulli non ſatis fida fu-
tura putabatur, quæ ſibi ſe non re-·
liquiſſet; & impudentiæ faſtigium
attigiſſe dum furto gloriam quære-
ret, quo judicum cenfſuris alii fur-
ETIRCcam inveniunt. De quo, Benevole
Lecltor, mutato nomine, præſens
fabula occinitur? Nimirum de Ge-
1 orgio

AD LECTOREM.
orgio Beckhero Prutheno Elbin-
genſi. Is cornicari auſus eſt & ra-
ptà aliunde eloquentiaâ ſe Extem-
poraneum Oratorem coràm orbe
venditare. Brevibus grandem ho-
minis audaciam aperio Breviarium
bipattitum Artis Oratoriæ ſcripſi-
mus in ſchola Rhetoriçes ſub Pro-
feſſore dignifſimo R. P. MzcHAELE
RADAI, Brunsbergæ in Pruſſia,

in Collegio Hoſiano Societatis JE-

su, Anno à pariente Virgine 1641,
& quia placuit multis ‚à multis . pri-
vata doctrinæ & eruditionis ambi-
tione exſeriptum fuit. Inter hos
erat Georgius Beckherus Elbingen-
ſis, tunc Pocſecos Auditor, ſub K. P.
Bernardo Roth, Soc. JEsu, Is hoc
Rhetoricæ noſtræ monile non ac-
cepit ſolum, ſed etiam ſui juris fecit:
& quod deeumanum eſt, tanquam
ſui capitis fœtum, ſibi ſuoque No-
mini ſuppoſuit. Indolui ftequentius
&: ſic vos non vobis mellißcatis Apes,

ſcd

!1

ores
loctou
Pehi Vele

Aren
Nn 4
Plnes g
ihus⸗
umunnt,

AENn

Unberla
AlNepun
noror

¹ t
ekeuum
Dktauelvie

Aine

ein
en s C
W ni

Cg
nheno Ul.
seltan.
tüle bun.
norin de
KNnlenio⸗
ioreririmn
orir ſnl.
lices iolo⸗
Mcun
r n ,
trlis ſe⸗
lgine n,
olroptr⸗
ns unb
1 luet o
PLbinge-⸗
bR⸗
ſ B
Nienon.:
jmnfn
,bngun
oqeNe
ſaſen,
c,tiA
Ge . .

AD LECTOREM.
ſed labores veſtri ignavis fucis in
gloriam cedunt, centies ingeminavi.
Expectavi verò ut Auctor ipfe quod
ſuum eſt repeteret ab invaſore; ſi⸗
quidem ad id ſtimulos ſuggereba-
mus omnes quotquot adhuc meri-

to jure, ipſius Auditores ac diſcipuli

nuncupamur, quorum nunc ple-
rfique Magnates Magnifici, plerique
Prælati Perilluſtres pleriq; in Princi-
pum & Regu m aulis fortunam ſuam
ſccuti degunt. Sed quia R. Pater gra-
viorum mole negotiorum detentus,
Philoſophiã nimirum & Scholaſti-
ca Theologia legendis; ego impa-
tiens moræ, dum ſubinde iterum
atque iterum ſub raptoris nomine
opus recudi video, ea qua potui dili-
gentia illud vindiçare accuravi &
legitimo poſſeſſori atque parenti li-
brum reſtituere. Optarunt id me-
cum plurimi Magnatum Poloniæ,
qui mendis ac erroribus ſcatere li-
brum multis in locis obſervabant,
&

AD LECTOREM.
& dignum ſuis ſuffragiis cenſebant⸗-
ut nativæ redderetur puritati ac in-
tegritati. Nam forte idcircò Bec-
kherus corrupit ut ſuum faceret
quod alienum erat memor Poëtæ
canentis:
Auem recitas meus eſt, & Fidentine
Libellus 5
Sed malò dum recitas, incipit eſſe
tuus. S
Contuli cum autographo & corre-
xi; an omnia ſatis ad mentem &
guſtum Auctotis neſcio. Ignoſcet
ille ſi non ea qua par eſt plenitudine,
ipſius doctrinam ad æſtimationem
orbis in lucem profero. De ſui no-
minis fama ſatis ſecurus eſt quam tot
experimentis alias probavit. Tu
Lector boni conſule laboris mei le-
videnſe munus & ſuperbi raptoris
gloriam tandem merito fieri igno-
miniam vel tuo calculo confirma
Vale.

2

PRA-

Cey
Npibcenlun
Upontr n.
1
e Card .

. 5
Uun hene

Geror oit

okoor.
Hwenten &
0 lyoet,
Pentulne
Himtopen
Deloino⸗
Atqumde
bunt. In
ots mei
bitens
Heiigo.
9CoUAIN

Rb-

N :(0): ✕
PRXLOCUTIO
Explicat propoſitum
AUCTORIS.

A Rtem Rhetorices nunquam ſa-
iis ſyncerek Juventuti propo-
ſuiſſe, mihi viſi ſunt illi, qui-
bus omne ſtudium fuit præceptioni-
bus chartas ſuperfundere, & quid ac
quonaodo aliquid faciendum ſit, dun-
taxat dicere: re autem & exemplo
illud non demonſtrare. Utique Ars
quælibet ſicut praxi & exercitio viget
valetque? à ita naſcitur: & effcax fit
per exempla. Neque aliter fabricare
diſcitur niſi cum ſabricantibus fabri-
ctando; imo nec loqui ſciremus niſi
cum colloquentibusfuiſſemus collocuti.
Vtparvuli greſſam formaremus, à ge-
rulis parentibuſque non docebamur
olum pedes alternare, ſed manu-

ducti

PRZLOCUTIO.
ducti præeuntes ſequebamur, atqué
rum euntibus ibamus. In fabulis eſt:
Mandaſſe Cancrorum Patrem ſiliis, ut
cæterorum ritu animalium graderen-
tur, nec ordine prapoſtero amplius
committerent, ut pracederet cauda,
ſequeretur caput. Erant ad geren-
dum morem parati filii ſed exemplo
volebant à parente inſtrui. Ito præ
ajiebant) Pater & quod ſieri à nobis
poſtulas qui fieri poſſit & faciendum ſit
monſtra. Sed præcipere potuit pater,
non præire; ideo huc uſque cancrorum
greſſus in poſteris manet præpoſterus.
Tanti eſt præcepto addere exemplum,
& linguæ manum. Ad hunc ſcopum

collimant mei conatus currentis auni,

quo nobilis juventus ex Majorum
meorum imperio mihi erudienda tra-
ditur in Oratoria facultate Pracepta
dare volo ſed ſimul praxes & exempla:
ut non ſolum audias quid faciendum
Sit, ſed qui ſieri debeat etiam va-
Ad-

NAkl
Nl
1
milnan
rniu
in ſl
lichere,
umuhte
aulſucm
ſonl,
Uin elr 4
lſſenn

ber⸗
area
heep
lu

To
mn, ſe
Uiſchulih.
anenſtin
Gun Pulen,

9

len ntin
eleret ll
r A ,.
.
ſel aen
Hu.
Ani
fuinnf,
rii ziin
ugN
prugen.
etengen,
Munſinn
extiANN,
MGN.
luntir
h
Geumgl
ſeinl6H
6 lu
4

PREZLOCUTIO.

Adjiciam Hiſtorias Symbola, Apoph-

tegmata nec non Sententiarum ſu-

pellectilem, ut inopiæ Tyronum rerum

penuria laboerantium, ut cunq;; ſuccur-
ram. Nam ridiculi juvenes ſape ca put
fatigando cogitant, quia nihilhabent
repoſitums quod cogitare poſſint. Eſt
enim cogitare, multa frequenter in
unum cogere. Certe niſi vel ſlorem odo-
ratu contactuque, vel cœli ſpeculatio-
ne mundique conceptibusimprægnetur
caput, nec Juno Matrem, nec upiter
de cerebro ſuo pariet Minervam. Inter
egruditiones veluti flores, ac Inter alie-
hos conceptus, veluti amœnas viri-
darij plantulas, ut deambulet cupis
Auditor meus atque adeo vel audeat
ſimile vel ſuperet: Nam ut rectk Poëtat
8
Tunc bene fortis equus reſerats
carcere currit,
Cum quos prætereat, quoſque
ſequatur habet.
Ag-

PRX LOC UT IO.
Aggredior fortiter propoſitum negoti-
um Deus Ter Opt. Ter Maximus bene
vertat & feliciter & conſtanter,
Opus erit partim meà induſtria elabo-
ratum, partim ex aliorum ſudoribus
colleltaum, ad ſcopum tamen à me

præfixum accommodatum, atque id-

circo de integro meum. Stat pro me
magni Lipſii decretum. Lapides ait
in Politicis] & ligna ab aliis accipio,
ædißicii tamen exſtructio mea eſt. Ar-
chitectus ego ſum & materiam varie
undique conduxi. Nec Aranearum
textus ideo melior quia ex ſe ſila gig-
nunt "nec noſter vilior quia exalienis
libamus ut Apes.

umama
1108

Ullwenton

eTI B . 1 .
nſime mml .

6 kaln OP ERIS. .
“
, pu REVIARIU M noſttum in
AN ſunte duas partes diſtribuemus : In

Primæ parte docebiraus genctfali-
mn ggei ter iwenire, Diponere, Eloqui In Secan-
V da Parte ad tria dicendi genera Lemon-
Nit inv Rrari un n, Deliterativ m.: Zudiciale,
n. Lutuer caſque Orationes quæ adhæc generz
„ Pertincnt defccndemus. Et verendum li-
g0 Algt cet ne in Secunda hac parte moram no-
ynuicf. . bis ubertas materiæ PBAYTUMQE ſori-
bendarum voluntas in jiciat brevitatita-
men ſtudebimus quoad fieri poterit.

1 tinen /

R

ef,

en
. e ℳ . .
De Invenrione, Diſpoſitione

& Elocutione.

RIA Eloquentiæz Candidato diff- Hloquen:
cilia obveniunt, primo ut habe- tiæ &t u⸗
at quod dicat, & hoc docet INVEN- dioſo
TIO : ſecundèò ut ſciat quo ordine tria po-
dicat : & hec docet DISPO- rüm
SIIIO , tertiè ut ornate ac venuite dühcdliz.
Licat & hoc docet ELOCOTIO.

Inventio.

Invenire

«uid

Quæ

materia

eligenda.

2 Artis Oratoria.
Diſtincte ergo de his tribus Ptæcipie-
nus, diſtinctis Capitibus : Nam de
MEMORIA & PRONUNCIA-
TIONE urtpote lis, quæ à natura me-
lius; & uſu habemus aut nikil aut ak-
quid breviter.

CAPDUVT I.
DE INVE NTIONE.

T clarins procedamus de In-
ventione, quæſtiones aliquot
movebimus.
Q ½ TIO I.
Quid ſeripturas Orationem invenire
de lent:
RESP. I. Ante omnia ſcopum Ora-
tionis invenire debet ad quem in omni-
bus collimet, hoc eſt, debet certam
propoſitionem ſibi præfigere & cxcogi-
tare, ad quam omnia dirigat, alias Cæ cis
oculis natanti ſimilis erit, qui brachio-
rum plauſu multum fatigatur & parum
profieit, co quod litrus quo debeat
tendere non videat.
Et materiis vero occurrenribus ea
ſemper eligenda eſt, quæ apta eſt tem-
pori, utilis ſelecta, quæ non ſte erilis, non

difficilis, ab Auditorum captu non

alicha.
In

emnt,
lut l “ 7

dang,

Ss

6e

i l

eclanns E lt.
lut nes d ant

WoNI.

wn

tunnen inelm

n 1 ſoun Otr.
g geminomn-

4 Cebet Emn

n ocre Keitk⸗

n uln ũ .

qro tet
ocemnerhtliͤt

on eni, II
n An M

I

en ac

n

Pars I. CAp. I. Qef. 1. I. 2
In genere Eæ ornat:vo invenienda
materla gravis, magaifica, plauſabilis:

Quare camn Pirgitius Culicem Catallus

Paſſerem, Püttactin Statius, Majora-
gin; Lurum, Ovum, TPurennus Ebrietz-

Pulicem, ſcabicm & quartanam febrim.
alter laudavit, &Xercitii gratia & ingenu
factum arbitrare: Ceterum ſi quis talia
ſerio ageret apud prudentes riſum &
puet litatis notam incurreret.
In Deliberativo & Judiciali talis
riti accipienda eſt , qualem neceſ-
tas requirit & Auditorüm capacitas
exigit.
everrt⸗ porrò provenit, pulchra qui-
dem ab ingenioſa natura, ca tamen qu
Erudlitic one non caret .: Nam Ereditio
Parenz eſt. & nuitrix inventionis, quapro-
Pter ſa facile & Palehei invenire vis, (cito
Hiſtorias, genstium conſuctudis, fabu-

las, Apologos, Scnteixias, Hieroglyphi-

ca, Apoptiiegmata Nasmn ex his non
Jifhculter al- 9id q1 in Tena iaʒ
crit er uere poteris.
Obſerva veròe Oratores & Hiſtori-
cos maxirne hſce temporibus laborare
nt acutam inveniat Propoßitisnem, Aca-

ram vero bropoſitionem vocant lam ,
Auæ ſub Allegoria infecvur, „quippe

A 2 enäu⸗

In De-
monſtra-
tivo ge-
eke.

tem alius, alius autem Pediculum &

berative
& Judi-
Ciali.
Inventie
unde pro-
veniat.

Oratorez
mMmodernt
acita
gaudent
inventioné.

eq. ſept.
mamn Kl.

Argu-
merta in-
venienda
poit pro-
poſnio-
nem in-
vermtam.

vid, quæ.

⸗ Arrtis Ortorig.
ſenſus ſimplex eſt & anriqua veritas,
ſed nova veſte icingäut, hocelt; ſud
Alegmia ſunplicitas tegitur, quam e

verbis, contextam veftem ſi detiaxeris

nudam, apertam & ſünplicenn cogno-
ſces. Exempli cauſa: Minzs Propoßti-
onis Allegerice, Caſtra vobis metabor

Anditores; Senſus finplex eſt, Bellum

obis ſuadebo., Et illius, Tegam lace-
ratam hodie confnatz Audit; Verktas
nudaeit Pacem volis peſt bellum ſea-
gebo. Täles Propoſitiones argui non
poiſumt; ſed cavendum ne affectatæ
Ant leves, & cuttiles vel mugatorio
nixæ fundamento: Gravitas ſiquidem
Oratorem decet: Illitamen, qui pri-
mum diſcere incipiunt, aflueſcant ſimm-
Plices & apeltas inveniie propoſitio-
es, argumertaque facilla & clara
conquirant? ſic enim brevi proficient:
& ad propoſitum loqui diſcent. Hoc
ubi didicerint Facile pro ſuo quiſqnue in-
enio aflurget, S
RESP. II. Ubi propoſitionem in-
venerit, debet argumnenta inwenire qui-
bus propoſitionem ſtabilire poſſit, ut
apud Audkt. ſibi fidem faciat. Efſt au-
tem argumentim probabile. Inventum
ad faciendam fidem, hoc eſt; Eſt
CQufls, qua Orator ſuam propoſitio-
nem

nen
U Ne
1

779
Cn
late

naimdſ

WVer
WeENS
.
. e

Dr
I

Em

Dig pot
ugt ſe

n hgee,g
Guume

kllencenn.
Biu liizit.

Wmollen
e

1.
1n he neihe

.
5
.

õ
4
Un Ne Me
MI moT
nti ſllen

ſ
Ul

e t.
Orott.
gela & A
di tofein:

4

ſtcben 1
1 imente l⸗
He olt,
Aein. n.
ble, Menl
hoc l;
nperis
In

Pars I. Cap. I Quaſt. .

Rerm veratn eike ſuadet.
Dixiprobabile Laventimn, quia du-
plicia ſunt Argunmventa, alia cexrta, evi-
dentia, neceflaria „ quæ prorſus con-

vincunt: Urt Petrus non es beſtia; quin

eſt rationalis. Alia funt probabilla ſeu
perſuaſibilia , ſuntque argumenta po-
pularia, habentia ſpeciem veri, hoc eſt,
quæ videntur efle vera propter homi-=
muI pinionem »„ vel propter ſimili-

quibus
hæc ipſa
ſuffulci⸗
tur Argu-
menta du-
plicia.

zudinem quam habent cum veritate ,

vel propter eventum. Et talia præci-
pue Orator conquirere debet, non
quod neceſſariis demonſtrarionibus
uti non poſſit, fed quia plerumque
populares propoſitiones facit quæ
carent demonſtrationibus : vel quia
cum populo agit, qui facilius move-
tur iis, quæ ingenio & coaſuetudim
ſuæ magis accommodata ſunt, quam
demoaltrationibis, quæ difficulter à
Anditoribus intelliguntur.
Portò Argenenta in loci qiuærenda
ſunx, Loci enim ſunt domicilia & pala-
tia eerum, & hi quidem duplices Ia-

trinſeri & Erxrtrinſeci. Intrinlecz vo-

cartur, quod in re propoſita lateant :

Errrinſeci verò ſeu aſſumti dicuntur:

quod extra rem ſint, & ab extra aſſu⸗

antur. Sunt hi præjudicia vel judicia

A 3 teſtes,

Orator
argume-
ta popula-
ria Mhi-
beat.

Argu-
menta in
Locis
quærendæz

Argumen-
22 I de-
Enkione.

Modi ali-
quot inve-
piendi ar-
gumenta
ndefini-
ione.

Primus

Papilionis

deſript.

6 Artis Oratorig. .
teſtes, leges, tormenta, tabulæ, authe-
titas, exeinpla, h leroglyphica; apoph-
thegmata, iabulz, mores gentünmm:
antiquitatés, & . De Intrinſeeis utpe-
te rerum fomibus ſic breviter agen-

dum.

QUXSTLIOII.
omodo argumenpa in Deßmnitione
Eint in venienda:

RESD. Definitio eſt oratio expli-
Cans quid res ſit, apixl Dealelticos con-
ſtat communiter genere & digerentia
eu uno nomine generuii, quod rei deſi-
nienda Ormiltis aliis eſ commusze , Sc
altero nomine quod huic ſolum rei con-
venit, quæ definituxæ, v. g. homo eſt ani-
mal razionis pParticepe. Oratercs ra-
Fiflimé urantur tali definitione, quiæ
Parvam porrigit copiam, ſed alios ha-
bent modos res eaplicandi, quortam ah-
quos enumero.
Primn, eſt, per partes rern deferibe-
re, quoch fuie fir & ornate, ſed deſerip-
tio potius quam definitio dicenda eſt.
Exemplum dat Cahfunzs Papllionemz

—

ſic defcribens. In Eloquentia farra &

rofana: Papilio animalcufum eſt, ut
n urbibus rarum, füc im agris frequens
coxrpaes

Gw171 We

1 vMS&.αM
4

A,: e
t
tANMWW

r 4
NI M *

l .

M.

rer„. .
oles Lenrun

. NVa, Utno.
Uefiet KNel.
er⸗

I

1. n.e,
Dele,
1 .Ne

Ddeln on.
6 Mernc

Nlag rer leſ

Pynn e,
7 7
Ornoresn

Wone, lt

ſeg ſeſerh

ylec Celal
0 renk .
s Diylonen

unck,
gii elen
ℳ,%

Pars I. Cap. I. Qusſt. 11. „
sorptus iNi plenum, tenervnt, molle, ſlexi-
le, paulatim in exiguain longitsdinem
graec ileſcens „ cu' ſuperſparſiis tene-
re lanuginiis decor eloreſcit, exſtant
weluti porrecta munitiſſimis flis cor-
nua, qust interwicantinm oculorum ju-
cundus fulgor irradiat, ſed præcipam
in peènnis miracnlum, quippe ſupra te-
uis corpuſeuli moduluns, gemmant
Koribis uitent purpura, auro micant,
ſtellis radiant: his veluti remigiis li-
bratus in aorem volitht ludibundus &
ad ſingknlas pene ſtirpes adhareſcens,
modo delicatiſma proboſcide ſoliorum
Jſuccos pabulatur, modo mollitur qui-
eſeit inter odornm delicias, modo re-
dintegrato Volztis ſuperbias emicat &
inſultantium puererum manis ſex-
centos in gerem AMaandros pingens, ela-
Secundus eſt per effecta, quæ à qua-
tuor caufis profluunt: Er hic modus
aſus eſt; cavendum tantum, ne leves
effecuum miautiæ conglobentur. Sic
Ebrietatem deſcripſit D. Ambroſuls:
Ebrietas eſt incentivum inſaniæ . fo-
mentum libidins, venenum ſapicntiæ
Hæc ſenſus hominum mutuat & for-
mas, per hanc fiunt ex hominibus equi
adhinnicntes, Gcc.
A 4 Terti⸗

tio eleæ-
gantilſt-
ma.

Sccund“

Ebrieta-
tis de-
ſcriptio.

»
Tertins
Per fimili-
tudincm.

Nita.

Quartus
per Syno-
nymiam.

Läüium.

Sciolus
quidam.

AeAurii, Oratoria.

Tertiss eſt per frnilirudinem, non

Ma inti communiter fimilia tractare fo-

lemus per partieulas Secat quswad-
modmmn &c. Sed his omilis, fimplicier

affrmando iine comparatione, verbi

gratia, Quia eſt vita noſtra? eſt formmn
in quo Vennditur & emirur, in Juo alter
Fallit elteriem » En Enguli in rem ſiatm
attentiſſimi ſnt, & nemo ναſa Prur
menz imigilar: Eſt fulula in qua ſuam
quiſqut peragit perionama hic Regis, ille
Ruſtici & . .
Wartus eſt per Synonimiam res ex-
plicare. Exempli cauſia; Quid eſt akud

Lilium gquum terra ornamentum,

plantarum gloria, oculus RKoruen, präto-

rum gemma agroruns ſydas , quod ſic
terram exarnat at Cctssm Svrlla,; ita
Koribus addit lumen, ut aſpis awro, ſir

cαaâορν*v6rrqlarat. ut Sol univerſum. Et

apud Cauſinum in Eioq. Sac. & prof.
Sciolus quidam ſe floride deſcribens
contra Ciccronem, ſic effert. Ego ſum
Oratornm Luſciniola Elegiacorum Olor,
Ebigrammariſtarum Pſittacus, Lyri-
corum Grazulss, Comitornm Pavo,
Tragædornen Struthio deinde me cuns

iſto Arpinate comparate, Adamantem
zumn vitros, gauſape cum holoſerico com-

parabirpis.

Luin-

Gl.

zntlt

—

jn een
Ns nen

„ L,ne
1 HWνο
VLEA

e, l,
Ani, Arli

njuunl,
in:Criun

duttwte n
7 5

ondzan
acil
Muediket
nne An
wr e
Ha
Cnn hen⸗

ar⸗
Agfen ga

n Nr D
n ufn⸗
n ien

rne, eli
m,n win
Ain r an

=

Al.
Aongun
1 i Nnd
Chlmhlameser .
Plctul
UrNenettun,
Penen gritr
A, aalſe
.
Nn elt, 14
ſegumm,l,
.. M. e.
ile Celahhn

far. Nn .

iacſrun 007
men, I
rorun Ph
hiinde ni
1, Aleutn

helerunan

l⸗

Parxs. I. Cat.. QLuaſt. I.I. 2
AQuintns eſt per Cauſſas à quibus
Fuunt Eff⸗ct, quales ſunt. materia ,»
forma Efficiens, Finis, verbi gratia
Dadali manu exſtruttum zdehcium
eſt, de vivo &ſecto lapide, forma or-
biculari, cowliininurias non propulſat ſo-
lum, ſed exoneraedi curis animum Cn
ebledtandi gratiam continet „ maxi-
mam : Cœlum prope terreſtre diceres „
ita vetuſtate non abladit.
Sextus eſt per generationem; Quan-
do primo oſtenditur, quid res non ſit,
deinde dicitur quid fit, Sic Bahuſius
Amicum defſcribit Lib. 3. Epigram.

Non nuda vox Amicus eſt, non caſſa
α.

Grimtus
per cauſ-
ſas æ cifi-
cium
Dædali
manu ex
ſtruct.

SextuS
per noga-
tionem.
Amicus.

Non amabilis riſusy non blandi ni-

6ks.
Non ocelli lndii &.
Cernitar Amicus Amore,
morer ore, & -e,
Septimus per adjuncta & proprieta-
ses. Sic Chriſtus Dominus definitnr
Aſſextor hamana liberratis, ſanctita-
tis Magsſter; abſolutæa perfectionis Pra-
ceptor. Fons perennis virtutum omni-
um. Sic Salomen defcribitur à Ver-
nulæo: Magnum illud Tapientig hu-

mana miraculum & oraculum Salo-

4A 5 on

Septimꝰ
per ad jü-
cta pro-
priet.
Chriſtus
Dominus
Salomon.

Eiemer?

per con-

Qui ora-

tori utilif-

Smus,

tentionem

7 AArii, Orators.
mon „ali diſcipulus, orbis leni verſi AMagi-
er.

Sic Hometus ab eodem: ingentorum
Pheænix ſcienriarumque fons Homersss C
humana terminiis admirationss, quem
antiguitas venerandx, ore pasulo vo⸗

mentunm ita reprafentavit, at defutentes

ab ejus ere liq vores & KRores in amphoris
& caniſtrisz colligerent Philofophi, jus-
risconſultz, Oratores Aſtrologs, Poers
Pictores.
OcAavss Per contentionem ienhicar
quando res ecundum quorundam opi-
nionemn definitar prius ironice, deinde
remoto joco graviter ex propria mente
explicatar.
Hic locus definitionis Orafori non
Ad probaadumf ſoium, mtiiſſimus eſt;
ſed etiam ad amplificandumm venuſtiſſi-
mus: ſed quia ingenla noſtra non ſem-
per apta ſum ad inenicndum; juvat in-
terdum ex probati Autheris loco occa-
fionem ſimere. Quis enim neſcir, quan-
tum orationis fundendæ captum aperiat
una interdum pulchra. Metaphorn vel

Allegoria apud Authorem lecta. ſtaqut

definitiones ſelectas aliquarum retum

hic ſubjungam, quibus provocatũs, in

aliis materis, ſimile quid attentabit di=
ligens exercitator.
4 Deft

11 0
Sisik ,
ecünm
. onnh

44

. 4
ng l
79 *

n Mreuiee
eUmmS
, .
nuncie,gen
t llzer⸗
elonnte

Pylz, il

Dten boſfhin
onmlim ,
konze, henc
orin nent

6 Ornion wi
illimis d,
un ſenuni
otnn monſr
n Imnrt⸗
s led or⸗
nntelehgtn.
ptun Heilt
Nltphmift
leckr Hugu.
guun Etun
looctid
Ttenebt

—

.

—.

Pars I. Cap. J. Queſt. I. v
Deffinitiones, aut ſi ma vis, Deſeriptiones
variæ. —
Homo eſt fortunæ luſus, inconſtan-
tiæ imago, corruptionis ſpeculum, tem-
oris ſpolium, mortis mancipium, ver-
Rie ſepulchrum, fragile ſimulacrum;
tenuis mbra, umbræ ſomnium, ſpirans
cadaver, viva mors, pila qua ludit Deus
Plautas, Ariſtet. Triſmeg.
Thraſybulus multis victoriis & tri-
umphis inclitus, in magnam apud ho-
ſtes invidiam incidir, captus ab üſdem
cute exutus eſt & abjectus. Amici quæ-
ſiverunt occiſum, & exſangue corpus
agnoſcentes iĩta hominem cum lamentis
deſeripſerunt: Quid eſt Homo niſi am-
pulla Sanguinis, conſecrats Religioni, Pa-
triæ, veritati?
Friſpiegiſt. Homo eſt magnum mi-
raculum.
Pythag. Homo eſt Deus mortalis.
Plato. Hominem divinum genus ap-
pellavit.
Plotinus. Hominem univerſum
quoddam nominavit.
Gregor. Pont. Hominem univerſamn
creaturam vocavit. .
Bruſonius Ageſilaus quæfitus quid
eſſet virtus? reſpondir: Dictu optimum,
& factu koneſtiſſimum.
A ⁶ Fin-

Homo.

Thra-
ſybulus.

Homi-
nis deſ-
nitiones
varle.

lentiz
definiunt

Aſtrolo-
gia,

Phy ſica.

Mathe-
Matica.

1

Rhet
Aca.

Sapox.

Soldan',

12 Artis Oratorig.
Fingunt Poctæ convocatas olim
ex præſcripto Minervæ Scientias &

hominem juflas hominem definire, ſic cœpiſſe:

DIALECTICA, Homo eſt brevs
Rnthymema pro antecedente habet
ortum, pro conſequente interitum. AS-

IROLOGIA Pic. Homo eſt qunſi Lur

na mutabilis, quia nanqua is eedem
Natu permanet, ſed ſemper ad corrup-

tionenm tendit PHNSICA ita,; Homo

eſt animal rationale mortale. MA-
THEMATICA ſice ; Homo eſi
veluti Egura ſpharica, ab codens guo
incipit pundto in idem terminatur. Sic
Homo de terra imtium ſumens in
terram tandem redigitur atque adeò
de cinere in cinerem. RHETORI-
CA ſic: Homo eſt Oratio cujus Exordium
eſt naſci, Narratio dolore, Epilogus mori:
Orationis hiejus figura ſunt gemitus &
Retus, vel gaudium Hetu deterius.
Perſarum Rex Sapor in Epiſtola ad
Conſtantinum ſic ſe deſcripſit, Mar-
cellin. lib. . Rex Regum Sapor, particeps
Pderum frater Solis & luna Conſtanti-
no fratri ſalutem.
Soldanus in litteris ita, Drexel. in
Prodromo aternit: Salamænder emni-
potens ante Carthaginem Dominus Zor-
danis, Dominus- Orientis, Deminus
. Betbh-

lC
ls Duni
.
(Winih
ugfeic,
ehee

CALN Moa
„ 1 „
nleta

gNWren 19
1

Mnmn Mir⸗
Une, i
0Ka ſu

unn lug 6
olnin
n mt mmet

umrr ſaeen
7

1

4.
XN
MM5 iu .
p, 1 .
e n
ing

ſaſhli
4

in
aine Paar,; 1. Cap. I. QSuaſt. II. 15
t in Bethlehem, Dominus Paradiſi, Præ-
Cinu fe⸗ Sas; inferni; masximus Imper ator

l nnle: Conſtantinopoleos, Dominus sride hcns,
v S h,3 Dominus qua Sol &Or Luna meant.
euin M Protéctor primi Tehannis Sacerdotis.
umm A. — IUmperator, Rex Regum, Dowzinns Ohri-
n. Rianorum, Tunsorum, Turcarnum Aim-
lunn ir len cus Deorum. ,
nAlimts Quidam Poloniam ſie deſczipin?; „
Polonia.

Ann Hn Clarum Regnum Polonorum, eſt Cœ-
, M. lum Nobiliorum, Paradiſus Yudaoram
m O4 Furgarorium biebejorum, & infernus
Nan puſticorum, asrifodina ad venarums „

nitaten. N cauſſa luxus faminarum, multtis qui-
1 mes Aaem dives lanis, ſemper tamen egent
1 Me ad pannis, & copiam lini ſerit, ſed externam,
HETONI. telam querit, merces externas diligit ,
u bilin gomi Paratas negligét, caro emptis glo-
1legunm ſ riatur, empta pruvo aſpernatnr.
enn Binetus in Schol. ægrot. Mundus eſß
lanniu. choreus conſtans ex longa & brevi lon- Mund.
hjin 4 gas nimirum fatigatione & byevi mer-
lnplt, M. . cede. = .
en zni Herodia lib. 1. Princeps eſt aſſecla Princeps
CNH . Deoruss. —
l Blutarchus Zovis adminiſter; Caput
Drudl “ omninm & Muſicus peritus. .
urir A XEnophon. Fater & paſtor populi,
Drmmnuff. Tex viuvu. L
ze, Dmm Cicero Pidor Reipublice,

. A 7 Plate

Kex.

—

Butyrum.

Mulier

Templo,

1 Artis Orhtorig.
Plate. Sasbditorun tutor.
Seneca. PFrinteps eſt Medicus Pa-
eriA.
Ariſt. in Epiſt. ad Alex. M. Rex in
Regno eſt ſicut pluvis in terra, qua eſt
Cœli Benedikctios terræ vita, viventium
uc vamen.
Alius quiſpiam . Rex eſt ignis ad
quem nec prope nimis accedendum; nec
longe nimis recedendum. Nam ſi prope
accedas, aduteris, fi longe recedas non
caleſis. .
Quidam in Nomenclatura politica
pPanem ita 3 Paænis eſt ommnibus omnin.

Chriſtiernus verò Rex Daniaz, Panis eſt

remis regni. Hic Rex in ſtemmate ha-
buit cymbam cum remo in cujus ma-
nubrio panis erat, cum inſcriptione Es
Pangit & frangit; ſcilicet panis frangit
koſtes pangit amicitias. .
Butyrum eſt mane aurum, meridie
argentum, veſperi plumbum. Binetus
in ſchol. ægrot.
Mulier eſt paradiſus oculis, infernus
animabus, purgatorium crumenis, lim-
bus cogitationibus His Proverb.
Orpheus D EUM vocavit Cor tem-
porum, quia mortuum eſt omne tenx-
pus quod ſine Deo tranſigitur.
Vitalis eſt d'es quem religio animar.
Luna

/

r, Mrnre⸗
pe

bſeiſhe

ar
N
.

. rſmen
i alehp,
ſihſier

Senmi.
Plut,

l g,

mcg guie

, unneneen

D

Genatanm

Nlrnn kliit
melexst oNuis.

=

Dinz H

Renmneh⸗

oln eli .

ilaitoeb⸗
nrbful

tun, mude
buun. Men

ls, imen
aunend M.
Ner 6
.rr (oten⸗
eſtomnetenr.

. „ . .
Pars k. Cap. I. Duadſ. NF. t17
Luaa eſt cerebrum mundi. Ozpheus. Sol
or * Oculix nec non demonſtrater
juaſtitig. Quia ommnibus idem eſt „ nec
winus torret Dominun quam ſer-

Tympius Oculi ſunt legati cordis &
snimi nunit:
Ex oculis, poenlis, Toculis ag noſcitur
homo.
§. Michaelem Archangelam fic de-
ſcripſit Pantaleon, Lampas Divinitatis;
Aſſeſſor Sanktiſſimæ Trinitatis Amiciss
DEl, enput plenaun ocidis, Oculus ex plu-⸗
ribus &ulis.
S§. Maximus Epiſcopus ſermi. 114. Sic
S§. Michael altiſmus Seraphin , Sola-
Rroram, Lilism ſlorum, Cedrus ligno-
rum, Aquila volatilium, Rex Princi-
bpum, Dux milisums, Caput membrorum,;
Apex Spirituum; Er ut ſemel totun
loquar, Major in regno cæœloruns. Ma-

jor inter magnas z major poſi ter mxxi-

mum, majora ſe ipſo, officio, titnlo trium-
§. Chryſoſtomus deſcribit §. Paulum

kra: Paulus eali cwis; Eccleſtarum co-

lumna. Angelus terrtſtris, Cœleſtis ho⸗
mo. Et ſicut ferrün, in igne ignis effici-

tfur, ita Paulus charitate ſucconſus, to=⸗

tr effectus eſt Charitas,
Ere⸗

Lenai,
804.

Oculus.

Michaef
Archaßz-
gelus.

§. Paulus

Milites.

ASalutatio,

Vita ho-
IIIIRIS.

4

Pecunia.

Pulchri-
zudo.

I6E Artis Oratoriz.
Gregorius I 3. Pontifcx Fundatores
Ordinum Religioſorum ſie deſcrip-
ſit, Dominus eſt aurora DEI. Franciſ-
cus Manna DEI. Bruns terror DEI.
lInatius Ventus DEI.
Bahuſius milites ſic, Hac ſola nunc
eſt vita militum. Male vivere & be-
ne bibere. 2
Qnidam ſalutationem ſic. Salutatis
eſe ſaltatae in qua qus non cautè vadit
cadit.
Æäneas Sy vius: Sententias dixit in
Plebeio homine eſſe argenzum, in No-
bilibus aurum, in Principibus gemmas
bretioſas.
Ovvenus vitam hêminis ſic.
Tora hominis vita eſt nil niſi Nolo;
Volo.
Pecunia eſt nervus belli, ferri lima,
eſt aurum ferrim hebeſcit quod aurum
non exacuit. Caſſiodorus.
Pulchritudo corpboris eſt exigui tem-
poris Vrannis Socrates.
Pulchritudo eſt ſilens Fraus. Theo-
phraſt.
Regnum ſine ſatellitio eſt pulchrita-
do Carnead.
Pulchritudinem voçat litteras com-
menastitias LDaogehes.

Pον*

Cn.

lntr Nn

inn Pars L. Cap. I. Quæſt. II. 77

n ſe Linguam & calamum . ic defctibä. L gus
r Dkr v,,, Nigron. Quidlingua, niſe loquens ca- & cala-
re ., 8 „α .

4
liy tn Nl Sarnits. Quid calamus, niſi li⸗ gus racite mus.

clamans, , 1 Ua Spiritza, bhic atramento
r üne ritnr, IIla ſeribit vocihus, hic clawant
mer t. litteris, illa aursbus, ſoeprione, hic ocu-
lis ſeriptione,
it lens alen⸗ paraſei D in quit Bahuſius Adulater.
“l Lib. Epigr.) opes Iu, r augnie, non te lin-
AJyuet opum, dum tibi ſanguis erit.
l Amor eſt gratun: vulnus, incundurmm
venenum, ſua nis amaritudo, latum mar-
nun, h N. . yrium, blanda mor; Petrarcha.
Nun nnd Morbi ſunt uſuræ Voluptatum, Je-
. neca.
dniſ
ad, QESTIO III.
ifn l Aunod⸗ ergumenia invenienda lunrt
ul ex Partium enumeratione . Nota-
tione.
Fiughi tn

„
RESPD. I. Partium enumeratio eſt Argu-
ud, IM. rei in ſuas partes diviſio, ut ſi dividaz menta
vitam humanam, in pueritiam, ado- ex partrim

S leſcentiam, junventutem, Lirilem, ata- enumer.
catem, ſenectutem. Sumuntur verô hic quem.
Mitm, partes late, fſcilicet pro omni eo quod inven.
ines fſub generali continetur, ſivc hoc gene-

2ð genus ſit, ſiyve totum.
i⸗ Tr=

Argn-
mentatio
triplex
parte
ad totum.

FHorti
elegan-
tiſſima
deſcri P-
210.

5 Artk Syacrig.
Tripliciter à hartibns ad Tetum
argumentamur. . Ut ommbus af-
firmatis Patibut totum affirmemur:

Ur ſi probes toram domnim viziolam ef-
Je, däwides domue in parietes, tes r»,

laquearis, & oſtemdes Vengula Vitis
