danli 4 ditur, quod pars ſit major ſuo toto. Sic numer,
utc*νKX. N 1 Pars
“ 4 4. Licero cum vidiſſet & Ciceronis fratris

l imaginem ingentibus lineamentis uſque
AkE ad pectus depictam, ipſe vero Q. Cice-

ngschite 1o erat parvus. Frater, inquit, meus
49, , HH dimidius majsr eſt quam totus- Secundo.
gundn Quando res intrinſeca in ordine ad ali-
ſumenuli quam menſuram confideratur ad ex-

( estel . . . . 2
le Primendam magnitudinem vel parvi-

46 Artis Oratorig.
ctatem. Sic Cicero de Dolabella. Quis ge-
nerum meum alligavit gladio.
Tale eſt illud Materialis l. 7. cpig- 52.

Nunc Ronm eſt, olim magna aberna .

fuit.

Tertio. Quand 0 aliauod magnum

eſtenditur includi in aliqua ſui parte,
Sic ille de vVenetiis.
Quid pugnas Buropam, Aſiam, Lydi-
amque Neamque:
Ouiatuor hat ana vernes in urbe plagas.
Peul. Meliſass.
Et ilud de incarnationæ Chriſti.
Vah! punktu, ambit cire “ m „ Bauhuſ
Et Martlal. I. 8 8. pig. 46.
Pars maxillarum tonſa eſt tibli, pars
rili: aſa en.
Pars vulſa eſt : anum quis pietet eßſe
üKpiut,
Item in ebrium App u,

In niveis Afzi jam regnat Bruma

apillis.
Inque ocizlis ſenmper vino famnrahri-
bas aſtas,
Baccifer autumnnns pingir naſume;e
geenas qtee,
Cumque bibit fiorum dulce illi ad
tempora Ver eſt.
S potans totaw in vultu gerit Ap-
Fius annuutm.

CON,

yl

ol
N (A
int D gund

un S 1
noce!

Au⸗ haft

enn: ti
lte et.

a Mnuen en

S D

,ues, J
e Pars I. Cap. I. Qusſt. VIII. 47
niua CONTRARIA.
ucblen, Locus Contrariorum valde ſervit a-

inmne cuminibus, quando idem omnino affir- Ex Con-
. matur & negatur, ſalvà tamen veritate trarüis.
ANn dicti diverſimmode intellecti. Sic de ma-
uime, lo principe Hiſtoricus Tacit. Omnia
in eo Principe ſunt, praterquam Prin-
nun An i ceps. Et alter: Curt. Ha manus inquit
: lſußficiunt deſiderio meo; nibil habenti ni-
Uuntigniet hil deerit. Et Philoſophus, Seneca: Non
perſuadebis, etiam ſi perſuuſeris. Et Ci-
cero: Nunquam ſum otioſus, quäum um
ſum otioſus.
PRIVANTAA.
Acutâ ſunt cum prædicatur forma Ex pri-
de privatione vel certe quando aliquid vativis.
um n h proprium formæ tribuitur negationi
formæ: Sic P. Mimus. Pars benefcii eſt,
Ii quod peto cito negas. Et illud: Congeſto
m einmt hun Pauper in auro eſt.
”“ò” Sie illud de inepte garrulo. Nec taces
e re ti ver loqueris, quia ſic garris, ut nemo te
intelligat.
REPUGNANTIA.
Acute ſunt, quando unum de akkerx
Prædicatur v. g. Deo parere libertas eſt, Ex repu-
Et alibi: Miſerum te jndico qui nun- gnantia.
l k Tuamfuiſti miſer deneca. Sic de Nuptiis

u tilt Ange
rum Ad ℳ

„

Honorii. Claudian.
0 Nee
4

Artis Orateria.
Nec odium terrore mevet, nec fræœn
reſolvit.
Gratia, diligimus pariter pariterquét
timemus.
Ipſe metus Te noſter amat,
Sic, ſi divitem dicas eſſe pauperem es
quod aurum non habeat ſea ipfe babea-
zur ab auro. .
Sic & Pocëta. .
Cur oculis pollet ſurdus, eacusque quid
aure.
We oculis audit auribis iſte videt
Sic & alter de Claudo & Cæco.

devia cacum. .
Dirigit, hic oculos commodat, ille
pedes.
Quam bene concordes amor hos uni-
vit utroſqjue
Alter & alter homo eſt, ſed tamen
. unus homo eſt,

Tale eſt & illud Arabum dictum.
Eſto inter homines, Jurdus audiens „
cacus videns, & mutus loquens.

REI. ATA.
Ex Rela- Ex his oritur Acumen primo quan-
Us. do patenti actio attribuitur, agenti vero

paſſi v. g. Beneficium dando accetit

qui digno dedit, Secundo. Quando una
cadem-

Claudum humeris cacus, claudus per

zulle⸗
lokſeu⸗
imnermh
ℳ ESts i
mligs Kn

1et t

Gcäd
Tremn ele Acll
ttib oert i.
emunt ann 1
ſen,
lnn
Uig.

.
1

1.
Nerm he /
7

udna e.

ſptne
.

a

re PDarxrs. I. Cat. I. Quasſt. VII. 45

nn
nmg in gademque perſona ad ſe tanquam ad

HD aliam refertur, v. g. Iamz antem erns
numti, uinn excors, ut tots in oratiane tua tecuns
pugnares ipſe, ut non tanta qusnta te-

hn, cum tibi eſſet contentio, Cicero Philiy-
iuſne pica z. in Anton.
itr iiella.
. CAUSX.

Materialis & Formalis, dabunt Acu-
ia, ue men, ſi oſtenderis alterutram alteri con-

ſentaneam eſle & diſſentaneam. E. G.

tunkuifraite de apibus Pocta Virg. .
en Ingentes animos anguſto in corpore
ulent, uleg Verſant.
Er Statiss.
llg amnitkt , il AMagna ſub exiguo regnabat corpore
. Virtus.

umig znr AN. Et

Hg,Aso rea vera eſt.
Cur dicis; ſemper Suasaens ilie fuit.
ilenlxn Efficiens Cauſla & inſtrumentalis

dabit Acumen, ſi oſtendatur res diſen-

, riu Aen *. 2* 4
tancas efficere. Sic ille de quodam /ian

tNNMNe, — —.
rota ad ſupplicium vecto, caputque caſu
Ir ceã ſibi frangente: Eonem vehiculo, in-
n n quit, gqao aaà pœam vshebatur, pœname
umen .

riup 4ene, efugtt. Sic Posta.

zm Aul NH Gignitunex Via, non erge Firmice

C Kα

. Coln

Rhetoris hac Ruft ſtatua eſt quia ſa-

Ex Effe
Etis.

Ex Ant.
& Conſe-
quent.

Artis Oratoris.

„ . i u/
Naſcitur ex oculis eum geaeratir A- 19
mor. ninh
Finalis illa eſt acuta, quæ ab ipſa a Aum
ctione, quæ propter ſe exercetur erit
diſſentanea & conſentanea. Sic Martia- eg m
lis: Cur in theatrum Caro ſerò veniſti, 4
ideone tantum weneras, at exires. eadr
n 8
EFPFECTA: i tet⸗

Acumen faciunt cum juxta ſe pror.
ſus diſſentanea ſunt, & tamen vera. Sic an oj⸗
Scytharum Legati coram Alexandro:
Faga noſtra viétoria eſt, etiamſi vincæ-
mur, vincemus. Curtins lib. y.

ANTECEDENTIA ET ſmuülne.
CONSEQCUENTIA:
Exſtruunt Acumen, quando inter .
ſe permutamux, id eſt, quando dicimus
ea antecedere, quæ deberent conſequi;
& cantra. Sic Magnus ille Heinſius l.
Epigr. de puero in ureto Matris mortue
cum eaque ſepulto.
Sic tumuluſq; domuſque fuit tibi Ma-
ter, & ante.
Quam natus poteras eſſe, Jepulns ,
ras. ⸗
De quodam Prælato omnia per Vi-
sarium faciente, Sic lufit qnidam.

lynn,

A

3 UR.
ee

4

4

iuft, Parz I. Cap. I. Quaſt. VH. 41

M tſcrith Ad noctis horas per Vicarium ſurgie.
Horas diurnas per Vicarium cantas;
n,röi Animas tuernm per Vicarium paf-
kaen cis.

Mentener (., . . . . . 4
en dee, Anzynoſque vinchis per Picarium ſol-
nnlinſinenk, Wt.

rnedin, Conwvexa celi per Vicarieum viſes,
Item.
n Omnihss amiſſis àtergo, à ſronte ca-
m an ſmn n. pillis.
Kumennen 4. Leid tibi jam reftat perdere Calves
Wonmn Reunn aputt.
Uid o Acutum & ilud : TZantum à ſe diſ-
l. vordavit fortuna, ut cui defuerat ad vi-

cKtoriam terra, deeſſet ſepulchrusz. Pa-
DENII terculus in Vompejo.
EI
COMPARATA.
atuin Tripliciter acumen faciunt: Primo Ex compa-
2 deer ald quando ea quæ ſunt majora „ fiun atis.
euede MeI WMinora V. G. Fatres bropinquorum-
en Mrinm Zae extrenia horg deſeritar, & ad mor-
ue tem mali concurritur. Seneca Secun-
ſuni do, Quando illa quæz ſunt minora vei
nef majera , fiunt paria E. CG. Par eſt
u Panper nil cupiens, Principi eomnia ha-
u, benti. Idm Tertio, Quando ills

in Aquzæ ſiünt minora fiunt majora v. g. Ma-
4 . . . S „ .„„
Wl Sdus benefiinen dat, qus gras? accipit

Oratio-
nis acute
ſeriben-
dæ Præ-

ceptum.
14.

Alexaa-
der.

42 Artis Oratoria
quam qui libenter dedit. Idem. Et hi
fuere modi ex ſupra dicto R. P. colkcti
quos æqui conſule. Pro fine tamen
monego, ut non moroſe nimium his lo-
cis iuhæreas, acumen quærendo: Ali-
quando enim naturalis bonitas citius
quam exacta diligentia illud porrigit,
&τ artificioſa inquiſitione interdum tar-
damus imperum animi ſponte ſagacem.

QUESTIO IX.
Quomodo Orator Acumina in Ora-
tione ponere debeat. .
Ut plenitudinem Doctrinæ de acu-
to habeas; non erubeſco meis ſcriptis

inſerere quædam ex decem præceptis

orationis acute ſckibendæ, quæ ingeni-
oſiſſimus P. Tiomas Fabritins quon-
dam obſervavit.

Prunum Praczptam oſt.

Ut acuta ſit Oratio tractetur dictum
aut factum aliquod Ita, ut ex occaſione
eius aliquid apponatur per modum
additamenti ſententioſe, ſive ex Caußis
ſive ex Efektis Exempla dat Seneca?:
Epiſt. 119. Alexander Victor tet Re-
gum & populorsm iræ ſucoubsit: id
enim egerat, ut omnizæ potius haberet in
boteſt ate

ℳ

“

vm ii
inig. R

„ (d 1

/

6, .B . 7
Pars. I. Cap. . Waſt. K. 343
“ n 1 Joteſtate gaam affeltus, nec ſeribat im-
hal petrare Sbt maximunz imperian eſſo. Et
N ſr un Boſt Dariun & Lado⸗ banper eſt Alex-
uunennnim ander qugrit qnoa ſanußt Fabiat, ſcruta-
n nc A tie maria ignotæz. Quod nattura ſatis eſt
lr onn in bonini non eff. Ia ventus eſt qui concu-
, biſceret aliquid poflonania Ibidem. Et
Hüininu. alibi, de Conſol. ad Helviam cap. 13. So- Socrates
unihoreſgem crates eodem illo villtu, qae aliquante
ſolus triginta Lyrannos in ordi em reAds-
NIlO. gerat, carcerem inti avit, ignominiam
vAunti he s logo detraturus, neque enim poterat .
—cæcæarcer videri in quo Socrates erat. Et I-
Durkeen dem, Natur. quæſt. l. 2. cap. 4 3. Regem
elo nes ſcm Prodeſſe etianz ſalum opertet, nocere non-
2 Ermi Nend Biſs:ne bissribiss Viſsem eit: Ideòque
e antiquitus dictum, Funmen quod ſolus
Zuppiten mittit, placabile eſt, pernicioſum .
id, de quo deliberavit, &0 quod aliis quo-
que Diis anthoribus wiſit, nimirum ubi
aliqud percuti debet, ne Tovis quidem
ium conſilium ſatis eſt.

„

Secunduim Pracebtum.
Ut acuta ſit oratio, ponatur inge-
nioſæ Cauſæ Finales, ex occaſione
facti vel dicti alicujus v. g. Caligula op-

un erlie
e
n ſen ne
le hhe et

EN Ar .
ien v rabat at populus Romanus tuam cer vi-
1 cem haberet, ut ſcelera nimiruin ſau tot

h ocis sc remporibus aidndtas in anum

c Nα =
4 te c3 coge-

14 Artie Oratorig,
cogerer Seneca lib.z. de Ira. Et Chryio-
logus Serm. 8. Da panperi terram ar
accipiäâs Cœlam, da nummuze, t aeci-
hias regnain, da paieperi t des tibi, da,
qaid, quicqzid paisperi deeris Tishabe-
bis, guidquid pisperi non dederie, hale-
bis, alter: Et Magnus Panlus cecidit in
vin,tetidit Zudaus, set ſin gerer Chriſti-
snus. Idem Sermon. 176. Et Amhbrofius
Sermon. 52. Sol obſcuratus eſt, ut tante
eler: oficim luminis denegaret nec lu-

ceret eis lamen mundi, à quibus furrat

lumen ſalutis erxtinbkism.

Vertusm Pracebtum eſte.

Ut acuta ſit Oratio ponantur breved
& ingenioſæ definitiones V, G, Pilis &
tevuis &, implsx menſa bona valstudi-
nz Mater eſt. Chryſoſtomus tom. 3.
Homil: 22. Et Chrylol. Morientem di-
vitiæ non ſequnntur, ſer ergo tibi pera
conſcientio tua, ſin tibi panis nita tua,
Et Seneca: Voluptas bonum pecorum
amplectitur nos, iat ſtrangklet. Et alibl
Epiſt. 96. Qmnia ad qus geminus tri-
duta vitæ ſant, omnia iſta in longa vita
Junt, quomodo in longs vita & taal vis &

batum & plu via.

Mar-

N
.

1 4
„eis eroe⸗
tie

6 1
HeG

Nr,.
Manh

pe
R,N.
ec MCn
ammn
namni, e,
. 7.
ageſgr ,i, 1
aem tav, .
lanialn, eß
en un dern ,

n,r

ewidlef unn
nGn gen ike
, ile t
uſm,

ufrung

tropouumn ben
PRuu Net.
112 1
obonn un,
le. Aruumn i
, Peniti in
Ounteniiinn
eCruin un
pwreite Et
eſen .

Par: I. Cap. J. Quaſt. X. 45
Quartum Praæceptunmeſt.

Ut acuta ſit oratio, ex occaſione ali-
ujus veritatis, po. nantur vel- Similia,
vel Exempla, vel Hieroglyphica „vel
aliæ vcritates ſentemioſeæ. E. C. Noli

buic tranquillitati confidere; momento

mare vertitur, & eodem die nbi luſe-
runt na vigia ſorbentur : Cogita poſſe
& Latronem & bhoſtem jugulo tuo ad-
movere gladium. Idem Epiſt. 4. Et alibi
Epiſt. 56. Vitia in aperto leviora ſunt,
morbi quoque tunc ad ſanitatem incli-
nant cuem ei umpunt. Et Epiſt. 9 5. Poſft-
quam dolcti prodierunt; boni deſunt, do-
cemurque ditputare non vivere. Et Se-
nec. Natur. quæſt. l. 7. c. I. non cognoſci-
tur boanum, niſi amiſſam, Sol ſpectatorem

niſi enimn dehcit, non habet; adeg natura-

le eſt magis nova quam magna mirari.
Quintum Praceptum eſt.

Ut acuta ſit orxatio, ſimile ſenten-
tioſe ponatur. v. g. Non eſt admirationt
una arbor, abi in eandem altitisdintenz
tota ſylva ſurrexit: Senec Epiſt. 33.
Et alibi : Epiſt. 76. parvus pamilio

eſt,licet, in wonte conſtiterit; Colbſſur

C 4 magnö-

56 Arni: Oratorie
wmagnitudinem ſnam ſervabit etiam àn
Iatee. Sic Plutar. in Pompejo, plures

ſant qui originens 2am qui veneran-

zur Solem occidentem. Et: in vino nimi-

em veteri deielctat etiam ipſa anzaritudo

Et Lycoſten Hedera invenit, quo ſe al-

Iget. Et Plut. Aßens propter aculeum

non odiſti, ſed propier fructum foves &.
zigris, Sic ectiam Schola Salernitan: Pa-
nein ſume meiam ſed non fac Bartholo-
maum,

. Sextiin Prazeptunz.
Ut acuta ſit oratio, ita ſimile pona-
rur ur proraſis & apodoſis exprimatur,
ſed adverbium comparativum non ex-
Primatur v. g. Nec gubernator otioſus
in tempeſt ate, nec pr eptor docens &
non facien; quidquzim mihi prodeſt. Se-
neca Epiſt. 108. Item. Corpus zoinmm a-
nimo ſer vit, ota Reſbubl. Regi. Sic Fer-
ainandus Bnberator apud Reuſnerum:
Boni viri & boni vini non eſt origo in-
quirenda.
Septimsem Pracebtum.
Ut acuta ſit oratio, ſimile ita pona-
tur ut it per modum Apodoſis, E. G.

Non ſatis eſt opibus pallere, niſi fortitæda,

asteferit: Nain & Cervus fruſira lunt

————

Wn
3

„
. Sare,

1

inun
lenuf 0

4

hen imle
Mi/
atnm
ahit Ae
fonimiun
fhaunſiſi
Ma
Urrkl⸗
Urncnt

M D

MNOCentt p⸗
WMNAn 5

Nch
1arck⸗

ihchi
in ni, ien
Nlane⸗
n ,
ſnd Mheye.

nih l ,
per

ltane de.
ſr Puſeh⸗

Huazten

iſnde on.
Nℳ elhimun,
rIrum tner.
glentenr il
Lugtn Nret 4A

Gvnef N
Ait.

ir in n.
n i t,
ſi

Peærs J. Cap. I. Qussſt. IX, 77
ingentia cornna cum deſit animus Plu-
tar. Et Seneca. Non accepimus brevem
vitam ſed fecunns, nec mnibe “M
odigi ſusmus, ſicut amplæ obes, ubi a
a a, e, momento
diſtvantur, at vero licet modice, ſi bono
cufodi tratitæ ſant, creſcunt.

Octavum Praceptum.
Ut acuta ſit Oratio ponatur veritas
una in qua tanquam in fœcundo ſemi-
ne lateant plures veritates v. g. Non di-
sat hemo, non habet manus mea quod
det pauperi, det ipſam manum pauperi
& plus erit ipfſam dediſſe manum paupe-

ruasqu am nummum. Chryſol. Et Sene-

ca. Epiſt. 44. Hoc hubet virtus boni, quod
ſtemma non incepit Platonem non acce-
pit. Nobilem ſed fecit.
Nonum Pracebtum

Urt acuta ſit Oratio, ponatur aliquid

magnum, quod ſit velut Paradoxum „
inſolitum, inexipectatum, & hoc cx

modo dicendi, vel rerum combinatie-

ne maxima verò fit per contrapofita:
Sic. v. g. Peccator cum terra ſitin Cæ-

lum pugnazs, cum ſaxnum ſit., eum igne

bella geritz cum lutnm ſit, adverſatur
ei, qui eum finxit. Chryſoftom. Item
de paſſione Chriſti. Acum eſt ut Au-
. C 5 thor

8.

„5 Arti Oratsrie.
thor ſecacli ſeculo, teſte moreretur, & d
muado, mundi Dominus brius per pæ-
nam gssatn per gloriagz naſcoretur 7
rax egli traditur doli odulo, tenetur

. „ . . . . ⸗
tenens omnia, illigazr, ommnitenz nexis,

gucitur attrahbens umverſa, à falſo ac-
zuſatitr Veritas, ſeſtizur cut aſſiſtunt »
emnia Jadeaigentibus tradunt, reddunt
tentes Zudzais,ſwaie commertiuns fit
empietatis piezas, & ſanctitas, in nun-
dinas crudelitatis producitur, fagella-
rur remiſſio, condemnatur vonia,; iktu-
ditur majeſtas, irridetur virtus, per-
Junditur ſputis largitor imbrinm, ela-
vis ferri cali ſtater affigitur, meliis dä-
zor cibatur felle, propinator foentinin
botatur aceto. .

Decimum Prarepsunm
Ut acuta ſit oratie; ponatur ſæpe
concors discordia inter Sabjectum &
Pranioatum ſeu aquomodo diſcon-
venientia: quia cum Acumen omne
ideo gratum ſit: quia admirationem
parit & delectationenr, videlicer de-
lecttationem convenientia, diſconve-
nichtia admiratioheni dabit. Hœc auteni
concors diſcordia nafcitur ex Fropis &
Figuris, maxime Metaphoris, Metony-

wia, Antonomaſia, Adegoria, &c.

eig
7
enmmn, 4

nnncmi ,

S
ſuſß iilg
S w, ,.
a, ni
ab,muin men,

1 1 77 ,
lun alins fettent
e Inrjfiifi ſr
itnt mn .
zagetuy ſnci

Mmatpr ein re

lita, Niti, ,,.
Prmmnßnig ⸗
rm, uli /
znßwesr ſeneen

lnn
to, ſonucn len
iret Neetent
Ouomoto dn
n Aunin one
1 Anmktornt

l :

l
or Atenneni
,er Nd
Phnh lem.
Ai, 1.
lalte.

—

PDars. I. Cap. II. Qugſt. E. S
Poſtremò qui acurè loqui geſtit, com-

teærat ſe ad eos Authores, qui poſt Cice-

ronem in Eloquentia floruerunt, uti eſt
Seneca Philoſophus, Seneca Rhetor,
walerius Maximus, præſertim in Epi-

phonematis quæ fingulis exemplis

ſubjicit, L. Florus, Plinius uterque Curti-
us, Tacitus præfertim in Concionibus
Imperatorum. Adde Martialem & Plau-
tum in iis argutum maximé quæ ad ſa-
les & jocos pertincht. Porre ut no-
yeris originem acutæ dictiones. ſcito
Quintilhanum acerbe conqueri contzxa
Scnecam quaſi illius exemplo elequen-
tia Romana cœperit corrumpi,; &
omnes luxutiari voluerint utentes non
amplius Aſfiatico & Tulliano Stylo fed
Attico & Laconieco. Prope verum eſt,
tunc ex Tulliana & plena Eloquentiam
tranſwiſſe in ſiccam, aridam & acutam
quando Curia Romæ mutata eſt in au-
lam: tunc enim pariter civilis & liber
fermo in aulicum & adulatorium mi-
gravit. Nam Octavo Auguſto rerum
potiente dum nihil in Senatu delibe-
faretur more veteri ſed omnia ab unius
voluntate Cæſaris dependerent; liber
dicendi modus & fuſus cum liberrate
populi ſepultus eft „ orationeſque in

Comitiis ad Scnatum & populum cx

Lolbey⸗

Artis Oratorig.

roſtris haberi ſolitæ, in panegytes mu-
ratæ ſunt, & elogia Imperatorum, iſque

maxime Orator in pretio fuit qui quam
optime ſcivit adulari, & rem ſuam non
argumentis ſolidis ſed acuminibus &
arguti's aulicis novit promovere, Quod
etIam in ipio Ciceronc videret licet, qui-
buſdam tertii volaminis orationibus
allequente Cæſarem. Ut pro M. Mar-

cello, pro Deioraro etcer. Utut igitur

poſſit multum valere in civili Eloquen-

tia acutum: magis tamen proprium eſt
aulicæ, quæ delectationem quæxrit.

Hactenus de Acuto, atque adeo de In-
ventione.

CAPUT II.
DE DISPOSITTIONE.

oſteaquam quid dicere poſſis iuve-
Pau naruraliter ſequitur ſcire, quo
ordine dicere debeas, ordo enim ubi-
que anima rerum eſt, & lud ſcquenti-
bus edocetur. .

WÆTIO I.
Avid Diſpoſitio, quoduplex, & quid
Oratori diſponendum.
RESP. I. Diſpoſuio eſt rerum in-
ventarum in ordinem poſnio. Duplex
2

—

—

, ae

ſyflas nn

ehn
1
utCn

Kn he,

.
tet
dDren w.
W Mer n
Srechhen m

, l

1)

Oum

Upene⸗
gerpneye N.

elyrunmn hr
trchtlt iun
Ernün N
Sldumnbe⸗ 4
ueſienle,i.

M

n Epo Ar.

etcen. Vant

nli Hel .

Semerprorinn

Chionen tri.

ugte re Eelr

II.
.

lüene gals in⸗
gntulin an
degorgeinlli
tld e.

LY
gler ℳ1

t Num .
ſio. Du ex

Pars I. Cab. IIl. Quaſt. I. r
eſt, alia Naturalis cum quis eo ordine
de rebus diſſerir, quo factæ ſunt adt
uo fieri ſecundum naturæ leges io-
lent. Ut ſi laudares aliquem & Pueriti-
am. Primo, deinde Zuventutem, tum cæ-
teros atates gradus traderes.
Alia Artificialis quæ voluptatis gra-
tia aut utilitatis divetſimode res miſcet
ac confundit, rejiciendo initium in fi-
nem & finem in initium, ut ita oble-
ctet & ſuſpenſum teneat Auditorem,
pendentes enim Auditorum animi ex
inopinato eventu plus hauriunt jucun-
ditatis. Sic Diſpoſuit. Eneidem ſuam
VWirgilius, in qua narrat Æneæ diſceſ-
ſum in Italiam non eo ordine quo in-
cepit. Sic ordinavit. Argenidem ſnam
Barclaius Sic faciunt omnes ii qui Tra-
gœdias & Comedias per ſucceſſus de-
dacunt in exſpectatos.
RESP. II. Orator habita propo-
ſitione videat Primo an ſimplex ſit 5
an partes habeat propoſitio & quæ pars
Primo, quæ Secundo loco ſit ponen-
da vel tractanda potius. Secundo, Ex
inventis pauca ea quæ meliora argu-
menta ſeligat & valida quidem initio,
debilia in medio, fortiſſima in fine Ora-
tionis collocer, quia initio ſtatim Au-
ditor rerumm cognoſcendarum avidus
07 P

Duglexæ
Narura-
alis.

Artifiei
alis.

Snei-
dos dif-
po ſitio
Virgilia-
na.

1.

Argume en-
mentatio!
Dialectica
quid?

6 2¾ Aptis Oratsrie. .
præoccupari debet & co- vinci, in fine
vero valde confirmari & impelli. Ro-
buſtiora autem ar gu imenta ſunt ex De-
knitione. ex Pariibus, ex Genere, ecx
Cauſſis, ex Effectis, quia maturam reiex-
plicant. Minus ponderi Is habent quæ ex
Adjunctis levibus & aliis Conj turis
fumunrur. Tertio Rationes & Argumen-
cdiſponat! ſibi Dialectice, Brimo in
Syllogiſmos, deinde videat dueid
oratione eadem tractare poſſit.: Quarso

yVideat in quot partes Orhtionen debe-

at diſtribuere e, ſed de his infra clarius.

QX«TIIO II.
uomodo Argnmentatio Dialectisa
Paecienda?

RESP. Argument: atio eſt Ar gu-
menti diſpoſitio ſeu explicatio. Con-
ſtat, cum perfecta eft, tribus Mropoſti ti-
onibus quarum, quæ Primo loco po-
nitur vocatur à Dialecticis Major „ à
Rhetoribus Propoſitio „ quæ Secundo
loco ponitur vocatur à Philoſophis Mi-
nor, ab Orateribus Acſamptio: quæ
Tertio loco Ponirur, dicitur a Dialecti-
cis Concluſio, à Rhetore Complexio. Et
hæ tres Propoſitiones, quando ordinatè
Yonumtur vosamur Gllogimus „ quem

Pays L. Cap. I. Qu dſt. II. 56
rmare dcbes ex propolitiene tua &
Caufla ejusdem à te invenia v. g.
Propoſitio tua fuit, Clodius iure eſt oc-
giſus, Argulflentum ſeu Caufſa inven-
ta. ttia ſnit inſitiator. Jam forma ſyl- Argu-
logiſmum ita, accipe Cauſam hHanc & Mentan-
conjuge illam cum PFradicato propé- di pacis,
ſitionis fuæ, dicendo: Inſidiator jure eſt

d „ Mnen occiſus. & ecce Major; Accipe deinde
Aeet enh ubjectum, propolitionis tuæ & con-

un ſolt n junge cauſſa eadem & dic: Cls-

mCEo ele dius fuit inſitiator: & in promptu eſt
eliinnchig Minor; denique pone ipſam propeſitio-
nepm tuam, dicendo: Ergo Cloilius jure
III. It occiſus, ſic fiet cencluſio atque adeo
inttu Dalcs totus Silogiéſmus. Sic fac in alis, ſem-
per autem cogita quibus rationibus ant
eeexemplis aut ſententiis. aut ſimilitudi-
terd r ⸗ nibus Major vel Minor confitmari rut-
lcte. (n. fus debeant mhaxime f probabiles tan-

eis, tunm ſunt & debiliores. Nam ſi verifſi-
Minoboox⸗ mæ ſint, non probandæ ſed exornandzæ

5 Ner, funt, Ubi hoc feciſti, jam cogita quibus
1,Gr x modis COratorie coſdem Syllogiines
Dhlecguf trades-
Aſint,

nri itt⸗ QWÆ SsTIO III.
dbeum Ai ſunt modi argumentandi Ora-
17,. “HL

Kli⸗
—

1.
Argu-
mentan-
di Oraterie
modas.

An ob ſcee⸗
s Rex

de jicien-

dus Regno.

Contra

Regem.

„

7
6 4 Aris Oratoria.
Aliquot modos uſitatos tractandi
Argumentum dratlone hic pono.

Primus Modus.

Solet diſponi Syllogiſmus eo ordine
quo à Dialecticis ponitur;, ila ut pri-
us Maæjior ſit cum iuis rationibus ac
comprobationibus. Secundo Minor iti-
dem cum ſuis rationibus. Denique Con-

EXEMPLUM.

Fingamus Regem quempiam oeci-
diſſe ratrem Principem ex ambitione
regnandi; Et fiet Propoſitio, v. g. Rex
gejiiciendus eſt; Ratio: Quia ſceleſtas eſt:
pone Dialectice ſic : Sceleſtus nobis in
regno ferendus non eſt. Rex efs ſeeleſtus:
Ergo in regno ferendus non eſt. Rario
Majoris: Quia famam læderemus no-
ſtram apud exteros, apud quos honeſti
& virtutis ſtudioſi audivimus, nunc
ſceleris patroni & ſervi diceremur. Ræ-
tio Minoris: Fratrem occidendo fraudu-
lenter ex ambitione, in nos & in natu-
ram injurius fuit. Qratorie v. g. Kc

nactari poſſet.
EA-

n

S r4,6
0 uch

Mehe org.

?

nen le .
ur
Eeldi Mrnil.
du erateen.

Alenhen bec⸗
en ambrore
lto, 9. Ner
Ar ealſ ,
Ca A

n 5. N

elctenune.
e kent
ünos .
lcrenm N.

4
ce⸗

Kin ul.
ke . 1

1

.

rar: 7. Cap. II Qureff. 111. 65

ELABORATIOO.
Foſne tandem Cives N. in ſcelerum
amore progreſius fecimus, ut ſceptrum
deferri ſceleri ſuper capka noſtra & li-
bertatem non erubeicamus; Itane in-

ter ſceleratos ut cenſeamur, principem
in ſcelere, ſcelus in principe diutius ve-

nerabimur? Miſeret me proch dolor, Ci-
ves N.miſeret mèe gloriæ noſtri nomi-
nis, quam Majorum noſtrorum emp-

tam ſangnine, ſic temere apud exteros

incuria noſtra prodigimus, ut qui an-=

tea virtutum Patroni, nunc ſcelerum

mancipia audiamus. Ecquid dicent
finitim æ&, quid remotæ nationes. En
inquiunt viri quorum rebus cum Vir-
tute geſtis orbis anguſtior erat, qui
amplecti noverunt nihil, agere nihil,
niſi quoꝗ limites vel attingeret vel non
excederet honeſti. Ecce eouſque in
malitiam delapſi ut projecta verecun-
dia ſcelus in throno adorare non pude-
at. Et quæ cæterorum civium facies 2
quis procerum honor; ſi turpitudo in
Diademate ſic volentibus triumphat.
Certe non poſſunt ſcelera non dilige-
re, qui ſcelera pati & honorare volue-
runt. Et haberet fortaſte umbraculum
uteunque immanigatis fuæ Rex noſter,
-

Major.

Ratio
Majoris,

Minor.

Ratio Mi-
KoIIS.

Compro-
batio.

2. Argu-
mentaandi
Oraroric
modus.

46 Arti Oratorig.
ſi minotis ſubſellii ſcelus cruentis mani-
bais perpetratum poflet gloriari, ſed in
Principem fratrem, liberis omnium no-
ſtrùm vocibus ſceptro admotum, cru-
deliter ſævifſle, quid aliud eſt quam ne-
bis & natnræ bellum indixiffe, atque
omnium gentium una hac impietate

offendiſſe tribunalia. Revera ſi ab au-

rora recte diem deſcribimas, poſſumus
noh vani augures omkhhari, quem ne-
biſcum ſit acturus Neronem is, qui cru-
delitatem Iuam ſuorum ſanguine ince-
pit ſaginare, & ibi Tyrannmidis ſuæ ini-
tium fecir, ubi finem cæteri. Qaaprop-
ter evigila generola Regis progenies
& ſi nominis tui; ſi gloriæ publicæ in-
juxria vulneratis, throno ſcelus dejice.
Audiat orbis, audiant poſteri, ſcelus in
Regno fieri potuiſſe, impune abire in
Principe non potuilſſe.
Sernndus Modus.
Interdum Orator Primo loco ponir
Minorem cum ejuſdem rationibus; De-
inde Majorem & Rationes illius, tan-
dem Concluſionem.

EXEMPLUM.

ic Propoſisio priori contraria v. g
Rex de Regno vec deiiciendus nee octi-

denduss

ugt,
ilen⸗ clerinn
le uin ci
GONII .
., Anmn, d.
Acknund.
nn er

n iete
Renbu.
hndu, Crn .
Nrpeni , Aan
ANbugdneie.

Inmisſun Nr.

lcaten. Een

,Une Ae5

i
Mino e

lni 19
Nl ii
ſeli

Pars Z. Cap. 1I. Qrzaſft. I. 6

gendus ob eommiſem piatlsm , Rati'o

eſt : Quzie hoc facxiendo famans nohr an
efenderem:a, Pone dialectice ita: Fa-
mam noſtram! ladere cives non gehemur.
Sed ſi Regem throno detrudimns & oe-
eidimus, famarsn noſtram læAumius. Er-
Regen neque de throno deiicere, & &*

Ratio Majoris. (Mia fama divitiæ pub-
licæ noſtræ & nobile Reipnblicæ pa-

trimonium eft , quod ſinguli curare
debemus. Ratio Minoris. Qnia hacte-
nus laudamur „ quod nunquam Prin-
cipem de] jecerimus aut ecciderimuis ab
hac gloria jam cademus occidendo Re-
en⸗. Comproba tio. Quia majores no-
k malos etiam Principes habuerumt
& tamen tolcrarunt. Oratorie v. g. ſic
Nactabis.
ELABORATIO.

Optarem Cives N. ur in poſterita-
tem oculos con icesent ill Ili, qui crudeli
ſuſtragio n hon throne duntazat Prin-
cipem, ſede vita exſecrando prorſus &
auſu nefario deturbandum decreve-
runt, adverterent utique majorem no-
ſtro nomini maculam ſua temeritate,
quamp patientia Pri incipis inf ligi. Fuit
ehimn hactenus e2 gleria P-aai 0-
Ktra in pecloribus nobis libere Reges
on

Minor.

Ratio Me-

noris,

Compro-
batio,

Major
cum ra-
gone.,.

6* AAriis Gratarizè
non in eunis naſci, natos aktem nulli-
bi majorl veneratione haberi. Nec au-
divit nunquam orbis, Ducis ſanguine
noſtras manus cruentatas fuifle, quod
Kicut ſupra reliquas nationes præconi-
um fingulaxre eit, ita noſtro ſtudio pe-
vennare deberet. At modoe ſi manus
Principi injicimus, nonnc de faſtigie
commendationis dejiciemur; & patri-
cidæ cum reliquis perenmi ſacraſmo
condigne celebrabimur. Vel ma jores
noſtros reſpicite & ab eorum veſtigiis
recedere vobis ſit religio. Urcunque illi
herocs in ſolio, homines tamen Aabuc⸗
runt, quorum omnium ſine vitis vitam
fuiſie, & neminem fcclere thronmn
oheraviflc mihi veriſimile nou eſt; ferre

Uli nihilominus ſceleratum, quam tol-

lere; & nimia potius pierate peccare,

quam furore voluerunt

Quid degeneres igitur famam dilapi-

dabimus, quid in Rempublicam crude-

les cruenta machinari fuſtinebimus,?

Nos, qui gloriam veluti publicas omni-

um divitias & nobile regni patrimoni-
um inter principes curas habere ab ipſa
honeſtate compellimur; & alii quidem
gladiis, alii recte factis, alii juſtitia, alii
clementia, tanquam quoddam hone-

Ms ærarium debemus comportare.

Fuexit

Auri

i

Cewu

„I

“

eclirn
ſſſ d i

Gani

1 D ſoplie

S

Uuz ſile, led

MN fan l.

ntn Noe.

mhl mn
note de lbeig
2 . 4
.
Permn ſucticto

Iu. Tel me

beonun kei⸗
o Uonqn Il
stamen zuble⸗

ulne nts ſrun
clee MNenran

Nle wrchhttne.

nm gumn ..

hierre Kiant
.

u pumman.
lröe hl
NAi gden
ar hn

vodt,
luen

Elcponm.

PDar: I. Cap. II. Quaſt. III. 59
Fuerit Rex in fratrem iceleſtus, nos
in principem ſceleratos præcipitatio
non faciat, nec rideat æternitas ſcelus
alio ſcelere à nobis fuiſie vindicatumz
habeat ſolum apud nos Sapientum pa-
rœmina, Principem ſi bonns eſt audi⸗ S
malus tolera.

7

Tertius Modus.

Solet non raro Concluſie Primo lo-
6o poni & huic Major aut Minor ſubji-

citur per particulas Enim, propterea, ;

idcirso, quapropter & . Et ſi ſequirur a-
liud Argumentum, Concluſio vel jam
non repetitur, vel ſi neceſſe cſt repeti-
tur: Quod ii Oratio brevis ſit, ut ſunt
plerunque noſtrates vernaculæ, ponitur
deuuo communiter Concluſo, ſed aliis
Verbis.
EREMPLUM.

Er Oratiuncula gratiarum Actoria.
Cuius Propoſitio eſt: Debes Tibi mag-
nas gratias. Ratio: Quia dediſti mihi

dignitatem omſſis aliis competitorilus.
Pone dialectice ita: Cui datus dignitas,

amiſſis comperitoribus aliis, is magnae
debet gratias, Sen mibi &c, Ergo. Ora-
torie ſys.
ELA=⸗

Concia-
ſ10.

Cancluſio.

70 Artis Oratorig.

ELABORATIO-.
Gratiæ, Screnifſime Rex, quas pre
collata dignitare Majeſtati tuæ debeo,
tantæ ſunt, ut ne verhis explicari, mi-
nus multo referrià me unquam poſ-
ſint, cogorque neceffitate ductus, quod
Socrates olim Platoni fecit, coram Se-
reniftima Majeſtate tua uſurpare: Is
cum parem beneficiis facultatem apud

ſe non reperiret, inopiam ingenue pro-

feſſus, Socrateh exclamavit, pro bene-

Ecuis bPlatoaccivde : Non aliter ego

Ratio ma-
jor.

Cum Ra-
Sone.

amplioribus ornatas muneribus, ſiqui-
dem tenuitas regiæ gratiæ non ſufficit,
me meoſque tuæ Majeſtati perpetuum
devotes in pretium beneficierum admu-
mero. At enim grandi obſequiorum
debitoubæratum ſe non ſentiat is, ad,
quem de regia liberalitate promanavit
koner, multorum obvio finu captatus,

multorum precibus quæſitus. Certe

cumulatur gratia ex vetis & deſideriis
aliornm & in uno duplex pullulat be-
neſicium , quando & petito honore
cxernaris, & ornato æmulis longe an-
teponetis. Eccui vero aut obſcurum
aut dubium quanti viri quam bene de
Majeſtate tua, quam egregie de Patria

meriti, kanc præſenteimn dignitatem &

V143

. Lrn

DNI
ſuls lazer

ante⸗

Geni,

.
ee
Meſe:

gunn ..
Tutlutug
inj N, .
ee. I

Ddangilt flie .
Moralter 4
Ennnneldln gll.
2grnir mſiſet
Niekrigefann

. 1
l 44

nnnſent⸗
enoniche

e MoNini

hrioſncgen
(lenn (e

SS
ADAnt MUNI
licuun ber 4
Eluni

grgth
nslenzeten
nCgude
ſig

õ

Bars I. Cap. H. Qugaſt. I. 77
vetis ad ſe & precibus tam fuis quam
ſuorum provocaverunt, cum quibus
ego, ſi in contentionem venite debe-
am vix ullatenus meritis poſtem com-
parari. Sed tua Majeſtas Sereniſſims
animum meum ſemper Majeſtati tuæ,
ſemper Reipublicæ devotiflimnum ad-
ſpexit, humanitateque ac clementia,
quod tenuitate defuit, liberaliſſime ex-
plevit. Quid jam polliceat niſi ſollicite
elaboraturum. t apud ingratum ani-
mum non collocaviſſe beneficium vi-
dearis. Me igitur meaque ſtudia, meos,
meorum obſequia ad nutum & volun-
tatem Sereniſſunæ Majeſtatis tuæ hu-

Conclu-⸗
ſio repe-
tRa.

millime depono. Libeat imperare &

1

vitam nobis im periis Tuis viliorem eſſe

cXperiGris.

ARBuartns Modus, 4
Aliquando ponitur Primo loco ma- Argumen-
jor cum ſuis rationibus. Secundo Con- tandi Ora-
cluſio. Tertio, Minor. Quarto ſi videtur torie Mo-
neceſſe, reperitur Conelzſie Verbis alis. dus,

REEMPIUM.
Si v. g. Gratulari velles in adyentu Gratulate-
viri magni & Regis cujuſpiam Legati, ria de Ad-
hanc faceres propoſitiouem: Iin Tuo ventu Vi-

*K venaras nos ef gandendum; Ratio ri Magai.

Luis

71 Artis Oratoria
Quæia vir magniæ ei, pone Dialectice
ita, Ia ad ventu viri magni gansdendusn
eſt. Tu vir magnus, &. Ergo Oratorie
ſic proferes.

ELABORATIO.
Nec Sidera fine orbis gaudio , nec
magni viri ſine animorum ſerenitate
tranſire poſſunt. N N. Eam illis legem
natura dixit, ut eſſe non poſſint, niſi
proſint. Hanc pulcherrimam neccſſita-
tem virtus impoſuir, ut magnis eſſe
nullibi liceat, niſi ad minores favor &
clementia inclinet. Utinam liceret ho-
die vel de lucida Momi feneſtra omni-
um noſtrum amimos vicinius contem-
plari, videres utique amorem cum ti-
morc, gaudium cum triſtitia, vota cum
Eloquentia, pon incleganti conflictu
in pectoribus noſtris concurfere: Ut
quando. Te magnum hoſpitem ſaluta-
mus adhuc an te metus noſter amex,
an amor Majeſtatem timeat, aut gau-
dium de ſua tenuitare triſtetur, an trati-
tia de tuo adventu gaudeat, an vota
perorent, an Eloquentia faveat, dicerc
nen poſtimus. Toti gaudiuin ſieri, toti
amoer, toti vetum, toti Eloquentia vo-
Rmus, ut animorum de Tc adfectus
orasn Te digne explicemus. .

0

ort,

7.9

au

ſiden⸗
14 wne ildi
inn aagsig
abro Oun

o,
obgnlo Ne
mMCIIN ſatrne
N bmil HHen
E m lm i
õ
ninorestae 4
Utmum kcert ho.
n'kenelta onn.
Picuns cunen.

Coutk U
Nholnten dr
nola uh

iiner, g .
erideu,zntlr
tuferer, ber
köunkan
Uogiei .

1
3

ſake

ue,

le Te
1

Parz I. CAp. I. QsR. IE.. „7;
Er ſane te magnum eſle non ſtirpis Mmnor cum
ſolum claritudo, non prudentia ſingu- ſuis proba-

laris „ non omni humanitate perfuſi tionibus.

mores, non virtutes duntaxat cæterz
prrorant „ quas niſi modeſtiæ vulnera
timeres In lucem facile præeunte fama
produceret facundia: Sed totius Reguatiiui
judicio Te magnam veneramur, quod
cum hos dignitatis radios in Te poſuit,
Orbis Te Sydus ſuum propoſuit. Ma-
gnum Rex noſter judicavit, cum arca-
norum Te conſcium & regii conſilü non
lemel Arbitrum voluit. Magnum,
quando Te perſonæ ſuæ capacem, ite-
rum atque iterum oſtendit , & hanc
