non per Germaniam tantum & Britan-
niam, &c. circumferre ſed etiam in Reg-
ni ſui ambitu dedit, ut foris & domi
Magaus haberére: Magnum Te & lit:·.
teræ noſtræ fatebuntur, vel ex hac ſub-

miſſione Tua, qua illuſtrem vultum &

exeelſlum animunt ad noſtram tenuita-
tem tam benevole inclinaſti Magnos ſi-
quidem ſe demittendo creſcere nemo
noſtrum eſt, qui ignoret,

Quzintus Modiss.

Aliquando omirtitur Major & ejus 5.
oco ponitur Ratio Maioris cum ſuis Argumen-⸗
omprobationibus. Deinde Coneluſio tand?,
tanden

Oratorie ⸗
Modus.

Conſolato-
re amici.

Ratio Ma-
joris Com-
Probatio.
Concluſio.

Ratio Mi-
noris.

7

74 Aastis Oratoriæ.
tandem Minor cum ſuis probat ionibus;

& ultimo Concluſio repetita, per hoc

vulgare acCIp0. .

EXEMLPLUM.

Sit Propoſitio: Non debes in merte

micorum graviter dolere: Ratio eſt,
Qut⸗ mors eft conmune malum: Pone
Dialectice ita: Ia communi malo grai-
zer delendnum non eſt: Sed mors amicorum

eſt communz malum, Frgo, & c. Ratio

majoris eſt, quia malumn n commune vi-
tari ne quit, Oratorie ſic tra 1Kabis.

ELABORATIO.

Quod vitari nequir patienter feren-
dum eſſe, Sapiente Sexiſtimare. Ira
enim fit ut alienum malam e nobis vi-
deatur cum non ſentitur. Male igirur
pro ofecto a agimus ſi animum nimio mœ-
rori ob ainicoruin diſceſlum damus, &
veluti eéorum funere lætitiam cum ami-
cis tumulamus. Non enim hoc malum
ad unum aliquem refertur „ unum pe-
tit; uuum premit; fſed in omnes pa-
riter graſſatur „ univerſos affluit. Ii
chim quibuſcum vivimus, quorum
vita fruimur quorum uſu oblecta-
mur, omnes cadetn conditione devin-
Gi ſunt, omnes mortalitate dain ee dh

Pars I. Cap. I. I Qusſt. II. „
tuink Infirmum enim & debile hoſpitium a- Conſitma-
Ih nimus noſter incolit, quod & intra ſe zio-
pugahantia hofſtiliter Eirneinorembel
n la alir, S&plurimis ali lande mazxin mique
kiu perjiculis oppugnatur. Per quam cgre-
erane gie Senec- :In hoc multi err amus, qnod
mortem tanquam venturam præſtola- .
mur, magna n pars illius tranſit. atque
hoc ipſum quod viyimus mors eſt. Di- Concluſio
vide igitur dolorem omnibus, quem repetitur.
ex Communi acerbitate Fortunz ribi

sſſumpfiti : kodem in cufſu ſimnus,

Exornatio.

idem Dmiibus tolerandum eit , ne-
que recte factum judica, 1ſ animum
doleribus nimiis diſcerpendum ultro
concefleris.

Sextess Modsss.

1 Frequenter omittiti Ir Major, & po- 6⁶.
umnuntbtn nitur ſolum Minor cum probationitus Argumen-
& Conthaſio: dicitur æc A: gumenta- mentandi
tio Ent!l, imsema, cu dis Prirne Pars vo- Oratotie
catur Anztbeedeus „ ltera Conſogitens, modus.
Ponitur vero ſiclit placet vel p primo lo-
co Antetedens, Jeinde de. Von,; Jegquens, vel
contra

Dit Prop poſtio: Sv nes rigida diſet. Juventuti
Rbn cocrcengi non inr. Ratio: gquriz indulgen-
k. D 2 regore

dum ſua-

1oria.

Conſe-
quens.

7

xi0.

Evornatio
à ſimili

.

1
2

1
.„

276 Artis Oratorid.
r2ror non fiant meliores ſed pejores. Dia-
lectice omiſta Majsre, pone ſic Rigors
diſciplinaæ pejores Funt juvenet Ergo
lisb rigida diſcipiina habendi non ſunt.
Oratorie ſic V. G.

ELABORAIIO,

Erras & vehementiſſime erras, ſi diſ-
ciplinæ ſe veritate & timore juventutis
recte reliquæ ætati conſultum exiſti-
mnas. Nam in ſpeciem miig ari viden-
tur, auſtero animo revera efferantur. In-
vocaà experientiam & ad ſui juris liber-
tatem dimiſſos, cos plerumque peiſi-
mos inveneris, qui graviori ſub diſcipli-
na juvemtutem egerunt. Veluti enim a-
i objecto aggere ooercentur utcun-
que & collectis fuctibus quieſcunt, ubi
vero obicem fregerint, diuturnitatem
otii ferociori impetu compenſant, ſie
juventus ſub crudis preſla imperiis, po-
ſteaquam legum clauſtraegreditur, in-
olentiis efferveſcit, & non conceſſis
antea Sizenum illecebris, animos ple-
niſſimiis conatibus immergit : Nitimur
enim in vetitum ſemper & ardentius ne-
gata concupiſcimus. Hunc animi mor-
bum melius aliqua indul gentia cura ve-
ris: Nam ut optime Neſo illud naturæ
compendium.
Quod

———-—
= = =
2 = —

rin⸗

1. t.
Iertrere Nrer
4eraNikre

.
e
gr,
PIITA

ℳ

lin/ ze “

ore ſe ⸗
D Nipr,
in Rnt “

4 e
n

0N
Ben

Huncmninng.
penuchaft.
Melluu:

Pars. I. Cap. H. Quaſt. H. 77
Aod licet ingratain ſ, gaod non li-
cet acrius urit.
’; * pote, ſtas vag.
semina nequitiæ languidiora facit.

Septimsss Modis. .
Ad Herennium hic Modus à Cicero-
ne pracridin : ut Primo, ponatur
Expeſitie ſeu res probanda. Setundo,
Ratio una ſeu phires. Lettio, Compro-
bazio- Quafto, Exornatio ſeu Uluſtratio
à Contrarzo vel Exenaplo, à dimili, Teſti-
monio, Sententia, &. Quinto Comple-
zio in qua torum colli girux, Modus hic
fac iilinu cit & ad Or atinnculas ex-
temporales aptifſimus.

35

Sit Pro poſitio ; Brevis malitia &
Perulantt non noçet uventati - RA-
TIOHNES. Qusz non ideo dicentur

Z A *
TKtat õ alt eſ’t. iE bomo bonu! ſem- m

Per e n 62 Le 1 6I V. . Laia * Sol ſauns

abet nebubas. C M ROBATIO.
Et hi qui modo Jenes ſünt erutantes
fusrunt zsmz j jr venes eſſent. EXO R-
4A118 à TESTI MONIO⸗
Wod Poëza quidam diwerit; Ver ex
znzg tolit, qui ex ju ventate Porxlas-
tiam., A -&EN ITENTIIS: Quod
DS Aaes

7.
Argumen ⸗
tandi mo-
dus orato-⸗
rie.

Mediocris
aliria Ju⸗
veni D O

Expoſitio
Katjones.

7⁸ Artis Orateriæ.
gea υdâèâsq atas ſibi convenientes debeat ha-
ere mores A CONTRARIO,
Zurpe eſt ſenenz juveniliter agere; ergo
& mvenem inſtar ſeni; graviter A SI-
MILI, Nam recçens cereviſia niſi inſani-
7 2 92 2
zt, & äcoον aρvellat, nil valet in poſternm
Gρ6² P0
Oratorie ſic v. g. tracta.

ELABORANIO.

Perfunctoria & brevis malitia quid
damni tandem juventuti importaverit.

An ideo aquam bibunt Hiébani, quia

vin im dilunt, aut ſi una caleat dics,
æſtatem ſtatim cenſcbimgs; & quis
mMmortaliqm omnibus horis ſapiar. So-
lem adhuc tam felicem non vidimus ut
diem interdum euntibus ſurſum terræ
mariſque ſudoribus non maculaverit;
& in juvenum vita minimum nævum
2m religioſe perhorreſcimus: Quam-
quam, (ignoſcite liberius dicenti ) pri-
dem & nos vera rerum vecabula amli=

ſimus, & quod petulantia eſt, malitiam

novo Calepino appellamus. Quid enim

eſt deambulatione ſocia plateas coro-
nare: uno vini, vel mulſi poculo cum
ſocis indecoram juveni triſtitiam mer-
gere, vel amiſias zevocare vires, ludicro
certamine alter alreri cæſariem vellere,
brachia brachijs amico prælio fatigare,
tnon

Nimn,

, en or, lep ſe

Oülon,

nn

1

Pars I. Cap. II. Quef. III. 39
non perpetuo doctorum in coœtu plan-
tis terram preme ere, nec ſemper lucu-
bratonibus in vi Pilare atque lib Fi im-
danelcene⸗ aliq uandoriſui, ſalibus, ſalri-
bus indulgere, qui inquam aliud niſi
juventutis blandimenta ſunt & defæ-
cantis ſe ad maturitatem ætatis certa-

mina Nimirum niſi inſtructa fontis ſce-

na Saturnum induas, niſi damnatis per-
petuo 2d terram oculis, lapides omnes
& pulvorem co- mnputes, niſi depoſita in
humeros cervice devotionis larvam præ-
feras. Gyaros j jam & utinam Thulen
itioſus prome er ruiſli. 0 O rigidos Iuven-
tutis Catones: O Ce nſorcs Manlio ju-
dice digri flimn mmos, vel ipſi ſuam relege-
rent uvent utem, diſcerent utique cx

Ilbins ſtult kitix ſuæ ine Hulgentia ad no-
ſtramm liquautiſper Convenire; nec au-

Ato juventutis privilegio na-
Pre, cum idem fit ut bene
Vates cecinit Ver ex unno; petulan-

TuIan a1rS1

riam ex juvent dre tolle „Habet /ſuos
quæliber ætas limi tes & ſicut veſti-
menta corpori, ita mores annis con-

guere ne eceſſe elt. Si vero Püerilem Se-
nem ridemns; cur non æ& quali arbitrio
uvenem vetulum deteſtamur. 1 quæ
le crudeliras eſt in aurora ætatis, gra-
vttatis meridiem deſide 1aIC 4 dum vix
4 Pru⸗

1¹
1²
1,G
40

compro-
batio.

Exorna-
tio,

à Teſti-
monio.

à Senten-
tiis.
à Contia-
10⸗

8§.
Argumen-
tandi Ora-
torie mo-

dus.

80 Argis Oratorig.
Prudentia crepuſculum adfulget ple-
num Sapientiæ diem exigere. Equis
eerte juvenciſque in primorum anno-
rum liberare incurioſos impetus ef-
fundere conceditis; & adeo cæcæ men-
tes quod in cæteris animantibus videtis
in veſtris pignoribus aut neg gitis aut
neſcitis. Saltem e Cercvifia (ur mi-
tRme dicam) veriratem biblte, hæc
niſi à Coctionc juvenis petulami tu-
muku auram, della; cellaria miſceat,
nec geſtui „ hnec valetkdini, ubi matu-
rueri prodeffe poterit. Hic Complexis
poni poſſet, in qua hortario Kerct, ut
boni conſularur, ubi juventus petulea

–

fuerxit.

2

Odavus Modas,

Fit per dudtionem, Eſt vero Iadn-
cis Oratio; quæ præmiflis non dubiis
infert ex iis unum aliquid. Duo in illa
obſervanda ſunt. Primo, ut ea quæ

præmittuntur ſint certa. Secundo, Ut id

quod infertur ſit præmiſſis ſimile. Hæc
Inductio familiariſſima eſt Oratori & ad
ornandum illuſtriſluna. Saaviter in-
Killat, inqieir Cauſinns, & probando de-

„ M .
ebtat, & ſ. rerun, gua indisuntur,

magna ſit uiultitndo, latiſſinun, prabet
„αuνn Orationis.

. EXEm-

(u.

)

1400

I ſem e en
UAENN

EXEMPLOM.
Fit Propoſitio: Homoa ſe debet com- Cofnen⸗
mendari non ab evtrinſecis ben.is Ratio gJaroria
Quia &navis & gladius & regnla 4 per In-
r ſe non ab ornamentis juris cammendan- Auctioncmh
tur, Oratorie ſic tractat Seneca.

1

ELABORATIO.

Navis bona dicitur non quæ prætio-
ſis coloribus picta eſt, nec cui roſtrum
eſt aureum, nec cujus tutela ebore ce-
lata eſt. nec quæ fiſcis aut opibus regiis
preſla eſt, ſed ſtabilis & firma; ad fe-
rendum incurſum maris ſolita, guber-
naculo parens, velox & Conſenntiens
Alue, veutio, Gladium bonum dies, non
cui deauratus eſt balteus, nec cui vagi⸗
, Mme ne gemmis diſtinguitur: Sed cui ad Ie-
Memismme cahdumm fubtilis acies & mucre muni-
mentum omne ruprurus. Regula non
ꝗqnam formoſa ſed quam recta ſit quæ-
I rirur, quodque illi proprium eſt lauda-
nlsmde d tur, Igitur in hominc quoque nihil ad
niekOid rem perrinct quantum aret; quantum
fœneret, à quam multis ſalutetur »
quam prctioſo incombat lecto, quam
pellucido bibat poculo, ſed quam bonus
r in ſe ſit, &c.
Hic quoque pertinet illud Legato-

4 7
einn

1400

Us.

Ariis Sratbesid.
7 —
Xum Leythar: um Probantiu um Alexaf=
dro non eſte nimis figendu m magnitu⸗-

atque fortitudini per Imdnt, zonem,

ſic: Suesd Tk, inquit, ignoras arbores

magnas Aun reſeene, unaz heraex Nirpas

ri ſtaltus eſt qus Trubtus sar. em ſrllag s

altirisdinem moie modttur. Leo guogue

sligaan o asnsmnssn aitem pabu-
irn IJait, & Prren, ritbigo confuinit 5
nihil asm Fry,mitm, eſs, Ar bperzotilnen non
ſit ettans al inwalito. Curtius.
Nonu; N ans,
Eſt argumentari per Rrempluim Eſt
auterm E emplum imiperfecta inductio
ſen argumemtario ab uno ſmili ad aliud
Fit duobus potiſſimumi modist: Primo
Er Per Protaſin S&, a N zZ1 éxplican-
10 Ita hæc propoſitio V. G. Dux belli
debet litteras amare ſicut Talius Cäſat
fecit, tracétetur ſic. Zaliua Caſur ollicis
vidvzoriis quan, nomine clarior! 17 nto NRu⸗=
dio eſt litterarunz amplexus erudttio-
nemi, ut gladium ſape clanzo bermuta-
rit, *. manm quas palcs hoſti eripis-

bat ſtilo imlueret. Quis ergo Principirm
guis lmper arori litz eras convenire bello

negare poreſts imo ſi ſaniare uti conſilio
non det radtx verit, ſi omnes boni Princi-
pis partes explere cupit hus magno
Ruaio

ſfin

6 aun
fp mmſ.

N

Pars l. Cap. NI. Quaft. El. s3
Audio ſoedulus exercebit, &c. Secundo
rgumentamur ab exemplo, quando
poſt narratum illud rationes probantes
vel reprobantes ei ſubjicimus ita ſicut
in cæteris Orationis partibus facimus.
poſt rationes vero ſubjunctas rem ad
noſtram cauflam referimus & in illa
aut patitatem aut diſparitatem oſtendi-
mus. Hic modus quotidianus eſt venu-
ſtus: Sed obſerva pulcherrimum eſfe
uſum Excmplorum (& idem de Sen-
tenrtiis, Apophthegmatibus Hicrogly-
Phicis, &c. dictum volumus quande
per illud ſive ab initio ſive allis parti-
bus Orationis emn ſenſum exprimimus
quem alias noſtris verbis exprimere de-
beremus V. G. Veliem dicere, cavendunrs
eſt, ludizes, ne præmtorum Pead Tribu-
nalia acedatis. hoc exprimerem Exem-
Plos Agarhotlesiturus ad dicene di-
celbat: Eamus ad aurenm meſſein. Deinde
ſubjungerem ratione quam eſſem ſub-
juncturns meæ Propoſitioni V. G. Im-
Hobeis quidem, qui ab alienis malis ſe
ditari voluit Plutarehus Poſtea idem
latius plabarem & amplificarem. Poſſem
etja loco kujus exempli uti illa Sentétia
V. G. Noi tanquam ad nundinas eun-
dem eſt iis. qui magiſtratus ſibi 2 Repu-
blie. ahabent commmiſſos. Eidem ſententiæ
Do ſube

—

appendi.

ad Tyro-
nem mo-
Alta.

4 Artis Oratorig, —
ſubjungeres rationes & probationes
utiliores Diligenter tantum attenden-
dum eſt, ut exemplum aut ſententia il-
lum ipſum ſenſum ſignificer qui co im
loco exponi deber. Solet Exemplum
& ſimplici modo breviſſime exponi v. g.
nic: Palij Caſaris fata ta Tbedctent Tyran-
pi, & c.

APPENDIX.

Etſi modi prædicti Oratoris argu-
mentandi ſumme imiles ſint & in paxi
quotidiana præcipue, T Lyro tamen ſciat
Primo, non ſemper per diſpoſitionem
oratoriam: ita argumentum dilatari, ſed
aliquando, ſive in membra, ſive in
unam ſive im duas periodos cum
concluſione compingf atque ita
gommiſceri ut diſtinéte evidens non
appareat. V. G.
S rotas omnes & omnem ſupplicierum
erudelitatens promeruit ille, qui de-

Peoſitio flii animo in amantiſſimnam Pa- te

zria m ſawit viperino aafectu: Quid tu

tœnarum exſpestare debes Catilina; 3 lalnc
qui dies nolteſque ad excidtum Reipubli- S
caæ invigilas, & quaſs bonos ſuaſtuliſſe liürnn
2 A.
berum ſit, aris etiam & Deorum tem- fl a
Ilis interinm mnchinari, & c. dl

genet

—

Pars I. Cap. II. Qnaſt. IV, g3

Sciat Seundo. Quod quando Conelu-
ſio ex antecedentibus ſatis intelligitur,
Ment, runc ab Oratore Major aut Miner tra-
1AKari tantum debeat. Nam poſt fingula
argumenta Concluſionem repetete, ef-
. ſet Moleſtam crambem recoquere. In.&
n iur ver ut faſtidiiim & ſatietatem eviter,
non eodem ſemper elocutionis paſtu
argumenta tractet, ſed nunc fotundo
circuitu ac patribus membris circum-
ſcribat, modo longioribus ambagibus
diffundat Orarionem; modo in com-
mata ac membra ſcindat.
Sciat Tertie omiflum cfe à me De=-
lmmal quod eſt Cornutus Syllogiſ-
mus ſeu argumentatio ab utraque par-
Nenbr), Re h te concludens) eo, quod minus fre=
1 iit in Aguens ſir apud Oratores & à S yllogit-
Gri e mis nihil differat, mi quod hic duæ
partes ponatur, verbi gratia; verus
SAiiſt timor, vel falſus abeo, ut aliquando ti-
nnniAeo mere deſinnm,

uke

,

QXSTIO Iv. Orauionis
panes.

Quomodo partes Orationis Aiponi de-
beant.
Ubi invenra in certum ordinem di-
ros geſſit Otator, conſtituat apud ſe quas
ib. . vult in Oratione partes penexe: Nuen-
it D 7

Exzor-
alum.

Captatio
benevo .
ientiæ.

.

22

nendas has elle, Nam ingenia

£5 Apyii Orntarid.
gué Teroſunt ſecunduen Cieeronis dgo-
rinam bartes. Exordinzi, Pr opoſitig.
Narratio, Confirmatie, Peroratio, Nam
koskrrarte in Cenfirmarione compre-
enditur: Scias tamen n0 n ſemper po-
Aus Ora-
tor ſieut expedire videbit aliquando
Narrationem omittet: interd um Exor-
azuzn nonnunquam Conclußonen,
Imo & Conſ, Frmaris ſæpe vix dignoſici-
tur, quande nimi rum Tes certe ſunt &£

non tam Ptobantüir Jquam Orhantur,

ut plerumque fleri aliolet in oRcieſis
Oratianculis. Grazzlatoriis,
riis & Similibus, Slſpecte
nem naturaæa eo ordinc dehet poni Par-
tes Okationis quo 9 paulo ante numera-

tæ& ſunt, niſi uid Narratio frequentet

omittatut: ſed de ſingulis en mnucleatius

loquendum eſt in ſequenti lbus.

QESTIO V.
Wiaſi ſit Erordinmn & qual⸗ debeat eſſe
Exordium eſt ſacies & atrium Ora
tionis in quo Orator animos ſibi apta,
Audfftormm ad ré liquam dictionem ;
Aptat verò tribus modis, videlicer. Cap-
tando benzvolentiam, Docilitatem Fe-
ciendo, Attentionem conciliando, Bene-
Velentia captatur ſeu fayvens reddit

ANdi:

ig oergn
Wad,
1

Pars l. Oap. II. Auet. P. 87
Audite vel ex perſe ſona ipfius C Orat 1183
vel ex Auditor um ipſorum;vel ex Ad-
verſarioruin; ve eldenidue ex re & ne-
gotio 1 prælent P Propria perſona
captas Ien volamti lam ſi Te moribus
Auditorum accommo aat 5 1
præferas; ſi tua merita g
tutum modeſt zitme echumeres, e-
numerari debent.) REx periona Audito-
um: Si eorum in Rempubl. merita ve
inteyel in alios aut dig nitatem aut FPir-=
es enamerte, Ex X advetarloruh per-
ſona, ſi eorum vitia aperias & Audito-
ribus infer e facla3, I mode ſte tamen &
quaſti injuſte criminando cos: Non e-
nim gravis criminatio forte eſſlet placi-
tura. Kx negotio ſeu re Propoſita, ſi
dicas Rem Celebremn elle, neceſffa ariam,
Atilem, &c., Docxilizas Ez cum clare Ora-

torà nervit fqui id, & de ꝗquo, & omod Docilitas
dicturus ſi it, Attentio excit. atar cum dl.
r cit ſe dicturura de magnis 8⸗ zmirbil .
. brus, de jucundis, neceflariis, pertinenti- Attentio
AHα bus ad Auditores &c. ..
in Vitia Exordii ſunt Primo, ſi ſit vul-= Viria
ExOdͦ-

Lare, hoc eſt, quod in diveriſis caufis
uſütpatur. Secundo, Longum quod
magnitudini Orationis totius hon Hua- .
drat & quaſi verbis obeſum intumeſcit.
Urtio ſperatam; quod cum reliquis
Ora-

Bonum
Exordi-
um.

7

PExordi-
um.

Exordi-
orum
Formæ.

88 Arts Oristarig.
Orationis patribus non bene cohæret.
Quartòô translatum, quced non eficit
hoe quod cauſia poſtiilat. .
Bonum Exordium eſt, quod elegans
& venuſtatum efſt, aptum rei propoſitæ,
verbis ſententiiis concinnum, faciens
Auditorem decilem & benevolum, &
à quo nos violentus, nec coactuz, ied
facilis & connexus eſt accefſſus ad Pro-
poſitionem.

CQASTIO VI.

Quomodo Exordia formari ädebeant.
Prolixe licet nimium in Exordiis oc-
cupetur Cicero, ut ſcilicet ejuſmodi ſint
ex quibus propofirio connexe poſſir
inferri: Attamen hoc optime docebit
optimus rerum Magiſter uſus, & dili-
gens obſervatio, quomodo Authores
Exordia in ſuis Orationibus confece-
rint. Solent tamen Khetores certas for-
mas præſcribere ſecundum quas Tyro-
nes cxordiri recte allueſcant, ex quibus
quatuor tantum ſelectiores pono
Prima.
Potnaur Primo, aliqua propoſitio
ſeu Protaſis, à qua facile acceſſus fieri
poteſt ad rem propoſitam, Secvudo,
Ratio ſeu Confirmatio quæ & refara-
tiomm

pars. I. Cap. II. Q M. V.. 8%
ionem poteſt h abere adjunctam, nam li-

berum eſt cuique dum confirmat verz
refutare falſa. Tertie, Redditio, ſen A-
podaſis, quæ alias Rationis corroborza-
tio dicitur. Qtarta, Concluſio ſen Con-
Pers Exor : quæ ponitur oit Prota-
in ve eluti aliquid! Rarriemtarr; pot eſtque
1 illi etiam ratio addi & ſic jam fiet accer-
ln N us ad Propoſit ionem

1
EXEMPLUM.
V S D .
IId VI. Sit Propoſitio - Volo faviam meam Bxenn-
quam laſerunt Inprabi, coram wohis plum.

1, rnun Klu, Musdito, e5 defendere . ad eam ſi ſic Fae
nhulie ſes deſcendere. Nihil non violare ſ-
raili maligritaæ, & adeo eXiI nmm reperiri
porell nihil, qu od non 6 veſtigio aut
Theonine dente arrodat aut nigro con-
tumeliæ ſarcaſmate conſpuat. Accidit
hoc ex infami ſ ſeculi noſtri genio quo Ratlo.
plerique jam fine humanita ate hotni ke
vivunt, & nO ncontemnere mntaXat,
quæ cum virtute fHunt; laborant, ſed
ale quæ ad honeſtatis etiam regulam m facta
vel audiunt vel vident, verborum ludi-
bris. ſi iquidem aliter non poſſunt, ve-
rii lut injecti caligine opprimunt. & non-
en k ne pedetentiq mn co dllaberaur vitio in-
les, dulgenziæ noſtræ, ut improbi Momi.
Ier familia indies inctementum ſumente

ſnn JèM!

Protaſis.

e

Rationis
corrobora-
t10.

Compr.
Exordio

Ratio
comple-
XIonls.

ad pro-
pofition.

Exordiäi

Secunda
ſorma

90 Artis Oratoria.
nosAngulos tandem honeſti puckat:
ſig uidem ſcelera in triumpho cum plau-
ſu fetri, virtutes ad cxilia, ad ſannas, ad
odia condemnari Impune adhuc. & in-
tuemur & patimur. Noluiſlem ego
primus hanc ſceleratorum Camarinam
commovere, ſed procella quæ ſuper
Caput iterato fuctu incubuit, patientia
meam vincit, & nocitutum me bonis
arbritror, ſi malis ignoſcam. Jam enim
non fottunas meas invadunt quod per
ſe miſerabile eſſet, non fundos diripi-
unt & ædes quod nefarium, non vit

inhiant Saluti quod plus quam in

humanum: Sed famam meam ſed ho-
norem ſed opinionem, probo cujus vi-

ta longe cariorem, agreſſi, plenis con-
vitiorum plauſtris obtuere machinan-
tur. Ut igitur hæc improborum Auda-
cia per vos Sapientifimi Audit. ſemel
reprimatur dabitis Sgfatiam hodierna die
& me pro me dicentem breviflimi tem-
poris humanitate donabitis.

7

Secunda.
Intellige prius bene Propoſitionem
tuam de qua dicere vis; denique deduc
ex illa generalem Rationem quæ fit ex
ipſis rei viſceribus, tum hanc amplifica
& cXOtna jam per Sententias, jam per
Exein-

N

Aelne

Pars I. I. Caß. II. O Ou ſe .„VI.
cemplo „jam per Sin Weaive „ Sec.
Tandem ſubſume Propotionen tua⸗
uæ ſit quaſ quædam particularis al-
E illius diſcurſus gen eralis: Hzæc
forma Exordii in gravior. ibs Otarioni-
bus communiter ad Hhiberur, etiamn i in E-
piſtolis, dum rei de qua 4 Cribunt, quoſ-
dam prius geneérales diſcurſus ponunt
per modum acceflus ad em ſcriben-
dam. Pro Exemplo ſit Exordium Ora-
tionis funebris olimi in obitu e cujuſdam
Viri non Ignobilis compoſitæ.

EXEMPLUM. Orationis

Supet omnes omnino morta les Juſſa funcbris
& confſir:nata de coœlo vivit ſententia Exordium.
ut aliquand 10 cxcar, gai iſemeln mun-
dum intravit Qucmadmodum enim
vivis aquis ſic morituris hominibus uno –
in oco conſütere non conceditur „
Trudit dies diem, annum deverat an-
nas, fluctus fuctum depellit : non
aliter plane volentes aut nolentes de
tranſitoria vitæ ſtatione tandem mi-
grare & diſcedere urgemur. Fove-
mus namque animum in noſtro hu-
mano corpore, teſte Sene-a , Deum
hoſpitem; nuumquid verd Deustes
ram amare quem a ulrà trahunt, num-

quid hoſpes Alvcrſo oriο afhgi debeat,

epalin.

Accefſus ad
Propoſtio-
HDeur,

22 Artis Oratoriæ
quem ſui repetunt per naturam ? Pega-
DW Solis equo hominem inip onunt
Sytti ſacerdcyes; nimirum quoniam
ren u quod volucri Pegaſo Expfimi-
tur, portat quidem ac devehit homi-
nem tanquam equus Seſſorem, fed exi-
gua mora per terram circumfert, mox
enim quo loeo non ſperaveris „ gquo
sempore hon ex Xſpe ectavetis, de terris ſunb
erras, de vivis ad defunctos ſubducit
atque exportat, & more alitis freno re-
gi aut voce revocafi non potentis ex
fenſibus evolart & non rdditurum diſ-
cedit. Vellem cum vero pugnaret mea
6 PTatio. Sed nimium efle veramn, IIIu-
1trifimus jumta ac amplifiimus Sena-
tor-N. N duos ante menfes luci Fatri-
que furteptasz exſerte probat ac teſta-
tur. Probat inquam, ex gOTtaà occidere,
Pr Sbat intranti xeundum eſſe, pro-
aninum noſtrum in corpore non
egnare, ſed Peregrinari- nen mmora-
ri ſed hoſpitari. Fuit, fateor, Ut ille
ad ſumma omnia natus, ad fuinn aà de-
ſignatus, cogente tamen inevitabilis
neceſſitate fati „ de ſummis virorum
apicibus ad ima mortuorum ſepulchra
juſſus eſt deſcendere „ Abiit & Sella

Schator abiit, &c. Sed de funebri urna

Auentes oculos parumper transferre &
ſpecta⸗

ng

l

, nn
Un

W i gi⸗

in un

KAN Aemi 6

ce WIS n 1 inn
mmmmſ

unrn ⸗

engi l. Cap. I. Qtsaſt. V.. 9

ſpectata duce itineris virt'te in Capito-

linm zternitatis iluſtrius abivifie,
uam Barbararum n ger ncium T tiumpha-

112

a1 urbem Remakni invectus eſt, intue-

bimini. Tunc &c. Oventura olim Po-

ſteritas quem virum ante Te habucris,
quam abiolutum imitationis cxeIplar
amiſeris, tecum Poteirs ſollicite expæn-
dere, &c.
Tertig.
Pone prius ſententiam contrariam
tuæ: opinioni cum vel ſine ratione,
Secundo Ponc tuam Ententhin pio-
priam cum ratione nna vel pluribus .

vel etia m ſiae ratione Terrio Solve

rationem contrariam, ſi videbitur id
neceſlarnun eſſe, & fac acceſium ad

ror poſitionem, id eſt, pone ſenſum

aliquem in præcedentibus locutioni-
bus „ à quo oonnexe rckaltiornen
tuam aperte vel occulte inferas. EC
dir Propoſitio v. g. in aliqna oratione:

Nobili maxime coenvenit Supientia:

Hanc ut deducas, pone primo contra-
riam ſententiam, nompe multi ſunt
gui pitant Sapientiam ad Plebejos tan-
xm pertinere; Ratio contt rariæ Sen-
tentiæ, Qxia Nobiles ad bellum naſeun-

rur, non 24 Sahotam, à fortana com-
men-

Nobilisa-

pientia

PTC

.

41

Ua.

Nobaecs
ad bellum
nati.

Contrarxia
ſententia.

Ratio con-
trariæ opi-
iOnls.

824— Ariis Oratoriag.
mendationeni habvnt. Tua Propria Sen-
tentia: Mala hbaz abinio eſt & refutanda,
Ratio & alurio contrariæ, Wia mul-
tasn naeet rli. Acceſus ad Propoſitio-
aem; Shtendam erge Nobils maxime
conveners ſatiantisn, Oratorie ſic præ-
miffis generalibus ſententiis de mutabi-
Uitate judicii humani.

EXEMPLIM.
Nihil dini placet mortalibtis., & alter-
Itu honcrz & contemptus judicia
heminum obambulant; quodque ſuam
modo Majeſtatem ſuper capita cæte-
rorum protuliſſe videmus, evetſo rur-

ſum ordine, miſerabilem dedifie rui-

iccumbere

nam; omniumque pe dibr
non uno ecxperlz ento diſcimus. Cre-

didiſſet hoc contingere Poruille quiſ-
quam., ut princepe bonum fapientla, in
Regum hacke nus palatüs dominata &
Templis 204 gnobile vulgus damnare-
tur. Ecce! an illuc vivimas ſeculum
Ju0 factum Pri 4s iater Rner a inge ni-
TuI olemus, Juam heri pot niſſe arbi-
tramur. Popal clamor eſt & inter ora-
cula orbis noſter recenſuir eos . quos
M.- ijorum lirate i illuſtres in mortali-
tatis theatrum natura produzit „manu

non lingua, be edibus non ingenio indi-

2

WoN

Pars 1. Cab. II. Qusſt. VI. 9

gere atque ab ipſa ſtirpis proſapia

Maxrti non Palladi imitari. IIlos autem
qui ad tenuiorem projecti ſunt (ortem,
Apud, Muſas debere fortunam mendi-
care & de cal iginoſa originis nuübe cum
artibus emergere. Fatalis enim vero &
relabentis in arbariern ſeculi opinio,
quæ conſuetudine robuſta ne remedii
tandem impatiens fiat; rationem rbo-
re profligenda eſt, atque in annuis ſapi- tia &
entiæ chcænis pPro ſapie nria Peroran-
dum. Dicam i igirur Auditores in l 100
doctiſlimo conceſſu veſtro & omnibus
quidem congruere ſapientiam, impri- Ac

Propria

mis tamen Nobili contendam; atque eenot
adeo Nob'lem ſine Tatieni ia oealum eſſe ion em.
ſine pupilla, ignem ſine fulgurie, Sidaz ſine
inmine demonſtrabe.
AQuarta.
Sumitur à Sententia vel didtoalicu- 6

Pvordii
jus vel ab hiſtoria velà abula, con, te- Exordii
1udine, legilss 3 Apothegmatts Ada- Quarta

gio, reyogyphico, vel ab alia ersdi- Torma.

rione-. TPractari verò ſolet eo modo
quo aigumentatio äb exemplo tracta-
tur. Exempla a habes paſſim n Maesn
Derpiniane » Vernuleo & alii „ qua-
propter his immorari ſipetvacaheum:
In omnibus vero videndum ut quam

optI-

ſua ſehten-
ſolu-

ti0 Contra-⸗

Fontes Ex-

Ordliorum.

Primus.

96 Arti, Oruzoria.

optinie accefſlus ad Propoſitionem fiat:

Nota vero quod aliquando hæ erudi-

tiones ſumantur ex cauſſæ viſcer ibus, id

elt „ de eadern ipſa re de qua loam.
Mmur, & tünc facilima via eſt ad Pro-
poſitionem. Aliquando ſi ſunt contrariæ
rei de qua dicimus „ & tunc rractan-
tur per rejectionem. Ut plurimum ve-
ro adducantur & tractantur per modum
Similitudimis.

QUZSTIO VII.
Qai ſunt fontes pracikui Exordio-
ram.

Ut omnis cura circa Exordium atte-
nitefur, duodecim fontes tantum indi-
geant mmeliores Rhetore 28 C quibus libe-
zaliter exordia haurlantur,

Primus fons eſt.

Enumeratio Cauſarnm, cum Orator
cauſſas dat, dur dicat v. g. Dictarus
de laude cujuſdam Herois, ejuſmodi
tibi facetes Exord dium. Ne on debot mi
rari quod ego dicans: Haæ me Danſſa im-
Pulerunt (S& hic cauſſas ad ducit) Ergo
dicam. Sic Cicero pro Roſcio, iterm pro
M. Marcello.
Secuh-

on i⸗
5

t limnne

uhin,
8 14 ode
14.

Ablloſticnn .
tilungoke n

tatalenleii .Y . 5
1hadl Ab Adiunctis perſone vel Oratonis eunds,
ipfius vel Auditoris vel illius de quo di-
neeecis Excmpium Primi v. g. Laudaturus
lainee aliquem ſic exordicris . Maiorem hic
itr unn guidem Paneppriſten reguiritur vir, ta-
in men & ego loJuor ut adfekknes menme
YLratitufinem oſtendani, quia benefaktor
FrIo VI meus eſt. Exemplum Secundi v. g. ſic:
, puigt ile Lscet temuites men mihi ſilentinsn eindi-
rit, veſtra tämen Aaditores, benignitas,
gzja ſoletis dignari dicentes, me allicit
d Riydimme & vitat; HMitur loguar & 6. Bxem -
a MGdum . .
mmidt. Pluin Tertii v. g. Demoſthenem aliquem
ast Tiedin, eszgireret har pferſonazſi prs
Majeſtate laudari deleret, tanta eninm
c&cv talia ſnat qua ad lau dandumi in illa
„ aoccurzunt: Dican, tamen gquia inſtar ſi-
. lentii erit, pauca dixiſſe vel tenuiter.
Tertins Fons.
Ab adiundfis loci v. g. Si loci dignita- Tentius.
n WoAn ðð Opr taſſem hodie, non dicendumho-
Hm it die ſuſziperem wel Aà dicendo abſtinentem
sallui/ (Et Cauſas ponit cur) Sed ego magis
ONolctene veſtram Humanitatem ſpecto, aut rei
aeceffitatem. Ergo dicam.
oer. A Ruargiss D

Parz l. Cap. II. Qu ſt. vl. 7

Secnndus Fonfg.

4
1

Quartus.

Quintus.

Sextus

Septimus.

98 Artls Oratoria

Quartks Fons.

Eſt ab Adiunktis temporis v. g. Tem-
pus deſiderat, ut hodie dicam & Cauſ-
ſas ſubjunge. )

eintus Fons.

Ab Adjundkkis Perſonæ, Loci,: Temporis
& Maedi ſimul. Exemplum habes in Ora-
tione Secunda Murcti, ad quem Tere-
mitto ſi lubet.

Sextas Fonsg.

Ex hominum adfedtn & opinione;
Nam aut lætantes homines ati contri-
ſtantur, aut dolent aut iraſcuntur &c.
Et ita vaxiabis Exordium pro adfectu &
opinione hominum. v. g. Dicturne de
victoria Regis diceres: Comnmun Is gau-
dii ubertas, quo omr nium pectora: im-
plentur, meum etiam inundavit & in
verba debuit cmaaare, &c.

Septimus Fons.
Adfeltus qui vis gravioy, quem ſecum
Orator adfert, ſive ita ſive admiratio,
ſive dolor, ſive gravitudo Sic Cic. Ca-

idcn

deA.

1inh

etrrtn 6

tilinariam ince pit primam ‚, Sive per in- ,

vocationem.
Ocäa-

S

Pars. L. Cap. H. Qusſt. Pi. 99

OlAnwus Fons. Octavus.
Asdifhcultate rei de qua dicendum
eit v. g. Onus tna gravius humeris

Aletenz,,
n, .

Pedenn /4, n . . . . .
4Cf meis inpoſitum eſt, cum de hac re dice-
ct? debeo, &c. .
hun =
Tonis Fon.

Apurgatione Sui vel ab improbatione
æsdverſariornm v. g. Si alicui contradi-
Cturus diceres, Tibinon Pplacere illius

ſententiam adductiſque raftonibus tan-
dem tuam ſententiam ſub jungeres. Vel
„aliquem accuſaturus dicercs. Te nons
ih fin addultum id facere ſed boni cominsznie
eaeio aliquv fouvato ast gnimo nocendi
addutltumid ſacere ſed boni communiz;
semore vel neceſſitate vel imſtitia ſtudie
impulſuem.

a, lon,

Decimua: Pont.
Cum per preteritionem dicis poſſe
Te quidem multa de aliquo dicere. ied
uolle omnia, atque idec unimn tantum

Eligere.

Decknmus

ne,A.
4
N..
.
Undecimu; Fontg. .
r 0 Undeci-
Xs jam præcceſlerunt, ſeu quæ us
ante jam dicta ſunt vel facta, Ut ſi ali⸗
quem accuſaturus diceres: Non hoc eſt
Tempns prinmisz g140 hie reus faskus ℳ.,
E 1 facm

ulrimus.

Propeſitio
quid;

Ubi po-
nenda

4

110 Artis Oratoria.
jas ame criminibasz obnoxius erat. ſed
zolerari potuit, wꝛoda iam ultro tolerari
non peteſt. 2

Duodecinms Fons.

Si compares & opponas ſententias vel
perſonasv. g. Si ſuades pacem, diceres:
Multti. bellun O ſangtinenm labvrem
volunt, ego vero exiftimo pace nihil me-
lixs nobis eſſe. Vel ſi conferas perſonas
ſic : Perorarunt quidem klit ante me

Piri & dignitate & dAobtrina maximi,

guibiuſeunquc ego naktatenus conferri
poſſama, qleia tämen de Repiblica ſermo,
ego quoque loquar.
Borteſt hic ultimus fons eſſe à Simi-
litudine, ab Eruditione, à Conſuetndi-
ne Veterum, Fabidis, Exemplie, Senten-
tiis, &c.

QXSTIO VIII.

Orld ſit Pryotoſitie; ubi bovrnda &*
Tnaalis eſſe d⸗beat.
Propeſitio eit pars Orationis in qua
Grator proponit, de qua dicturus
ſit „ & breviter hortatur Auditores ad

ſe andiendum, ſi neceſlum eſt. Poni-

rur aliquando ſtatim poſt Exerdium,
aliquando poſt Narrationem: deber
autem eſie brevis „ Tara & accomo-
. data

R

alrnAt:
tr do

82*
er e 1
aan.

umt
HMZZ
, ma
ſania

6ne Pars I. Cap. II. Tsaſt. II. 101
ulnng, W data ad Comkrmaätionem, ne aliud ſit Pro- Quotupli-
lirc, DSaßirio aliud Orafio, eld, (Liker p0-
, Adgverte Primo quetupliciter poni nenda.

poſſit Propeſitio, nennppe Primo Aperto,
mu quando Orator clare denunciat de qu0
Tporulataiz, 4 iit dicturus. Secnnao occalte, quande vel
n des es de qua eſt ſerme nota eſt, & facile
inumn inng econtextu patet: vel quando id quod
. pPprobahdum eſt, non tanquam pars ſe

õ . .
lune „parata ab Exordio ponitur, ſed veluti
e membrum ejus adnexum infſinuatur;
Aaluen In Auter 8

smeue, Probandum tamen ulterius.
* ain Adverte Secundo; Quod Propoſitio Quomodo
1 Mlteras A . . . .. 1 1 —
ei quando longior eſt, debeat diſtribui in diltribuen

õ . 2 e 3
gckgitel aliquot partes, ut & Orator rem clarins da.

1

1. 1. ⸗ . C:
, explicet, & Auditor melius retinear. Sic
mus torscllen . 1: — ie
.“ Cicere pfro Lege Manilia; Prinesm mihi
Ate, 4C5itt , 5 .J .
videtur de genere belli, deinde de mag-

ee Dengine, vwrn de Iperatore diligendo
eſſe aic endum.
nom
Q Æς TIO XX.

,4½
e,, Aperrted

. . 4 .
AQAuid ſit narratio, quotuplex & gquo-
wodo acienda.

1 Onrons

. ſhnt Narratio eft facti vel rei geſtæ rela-
i 4 tio; Duplex eſt vel ſeparata pars Ora- Narratio
Nt ionis & communiter ſtatim poſt Exor- quidz
1 ErEd.“, . . . . .
me diam poniturx, ut ex illa Propoſitio cum uotuplex.
nene e Confixmatiene eliciatur. Vel tvonjun-
A e .
,A 6 E 3 tim .

Vt fit bona
obſerva,

102. Artit Oratovig.
ctim cum confirmatione ponitur, quod
fit in illis Orationibus, quæ ad proban-
dam rem illius rei geſtæ explanatio-
nem aſſumunt: v. g. Si probares genero-
ſum fuiſſé miliem quempiam in bello,
neceflario debes narrare gefta & fa-
Kta in quibus generoſitatem oſtendit.
Jam vero in illa narratione quæ ut ſe-
parata pars Orationis ponitur, debet res
