Adhuc felicitatis plenitudanem, qnam
dics hodirrnus in ſinum veſtrum & ani-
mum infundit, non fatis explicuero; ſ
nobilem conjugü Copulationem inter
omnia Societatis vincula & arctiſimnasn
& jucundiſſimam eſſe dixero: & quod-
dam humanæ fclicitatis Corollarium.
Altius eſt beneſicium quam in geniis at-
tingi poſſit. Latius & amplius quam vet-
dis ſuis Eloquentia circumſcribere. Nec
latu fluens ſolum Ciceronis copia hic de-
ficiat, nec ſtagnans IHocrata ſuavitas: ſed
centum ora & centum Linguæ, ſolemne
Poctarum cauſſis gi avioribus votinmmn
ad enarrandum non ſuſſicerent. In Cæte-
ris enim inveniendis aut mortalis neceſſi-
zas aut induſtria ſubtilior hamana ex-
cogitando laboravit: Connubium, ip-
ſius Potentis omnia ,„ naturæ Authoris
inventum eſt, adhuc ab 1pſis mundi in-
cunabulis, in illo voluptaris Viridario,
Cui magnam beatitudinis partem de-
efſe credidiſſot; niſi primos inter ho-
mines hoc decumanum munus inſeru-
ifler: quod cum tempore deinde ad nos

hereditaria felicitate tranſiret. Parentis

& fili amnorem ſupremum naturæz vin-
Q-

414 Antis Dratorie
culun & jus credimus? Ecce ſtrictius
Sponſi charitatem & fœdera, quæ & Pa-

wentem à Filio deſeri, & Filium a Paren-

te manumitti poſſunt „ perſuaderem
Phyti am Dameni acceſſiſie. Oreſtem
Pyladi uberrimam gladii materiem re-
Futavitnus, virtutiſque & fortunæ ſin-
Zulare privilegium Conjugio tot Ami-
Cos paraveris : quod utriuſque familiæ
homi nes in unam ſanguinis lineam fa-
cis convenirxe. Parum cit thori Sociam,
curæ vitæque Conſortem accipere, dul-
ciſſima hbumanæ converſationis & gra-
viſſima nomina, Enperium & Ser vitzæz
xa hic temperantia manſueſcunt , ut &
dulcedo gravitatem minuat:, & gravitas
augeat dulecdinem: Sic alter in alterius
jus concedit; ut ſuo non habeat: ſic ſuus
manet, ut totus ſit alterius, uterque ſer-
vit: & quæ duo erant ac diverſa, Sacra
Metamorphoſi eadem ſunt & unum.
Quid quod aliquam æternitatis imagi-
nem æz muletur & perenni nepetum ſuc-
ceſlu, familiam ab oblivionis ruina ſu-
ſtineat? zureæ non inconvenichs Arbo-
Ti? in qua
Ramo avukſo uno, von defeoit alterda-
reus, O* ſimili frondeſcit verga me-
z allo.
Hine felicitatis acervum nobis ne
cli⸗

lrun M.
cN ANtMO,

15
a
AN
NE
coMN n

Chrltenicunn
(auangnulri

ſn.

mmnuze
Hecnont
uukomen

ren alg . Nt
ehſue n

Gamtzelte
a .

Pars H. Cap. W. AQaſt. UIl. 211
eœlitus obveniſſe Nobil. N. cum cæte-
roruf plauſu Amicorum gratulor Tibi
vero inprimis Domine N. qui hanc N,
Virginem iu perenne vitæ conſortium
& eligere voluiſti & copulare, cujus
ien. ego vitam cum inſpicio, na omnium
kinneg. koncſtarum actionum ſodictate con-
Ca. textam invenio , ut ſub nobilibus fi-
alalmim guris Natalitia Claritas velut aurea
ſneni tela lateat; emincatque decentius, ſi
Faternum Materpumque Genus; vot
utriuſque ordinis Herocs, uno impetu
en obtutum incurrunt, ut me quos pre-
u, Mrunt in . feram, quoſque ſileam, in ambiguo ſi-
1 ſtant. Sed quis in Sole niſi noctua cæ-
ceutiat?: quis nobiliffimam ſtirpem nih
hoſpes in Patria ignoret: Adhuc fama
non conſenuit, nec ſeneſcet unquam
Sed immortalis gloriæ Phænicem in
memoria poſteritatis faciet æternuumn
juveneſcere. Quis Nob. Avum &c. N.
quis Parentem Virginis, quis Frarres
neſcit? &c. Adhuc Subſellia Senatorum
ornant &c. ut me tempus citius def-
ciat „ quamrſingula virtutun magis
quam virorum noshina poſſim enumee
rare. Ipſa Virgo Nob. quos hactenus vi-
galſbruſr tæ annos exegit, cum probitate egit, ut
ucH äin ſummam de ſe ſemper Parentun A-
D mOTuNque animos ſpem etexelit, &

unmueer, l

Elenn tepcenn

niobirblun

GninoeneniN .

funi mi-

AH

Reſponſo-
Tia ad præ-
ccd.

216 Artis Draterig.
mitiorem honeſti familiam? qua ſe hie
ſexus ſolet exornare abunde cellegerit.
Hanc itaque tanrorum Heroum Here-
dem: tanti ſingularis Neptem, & tanta-

rum virtutum Sponſam cum hodie ad

intimam cordis familiaritate madmife-
tis, Parentum & Amicorum nomine at-
que adeò animis omnium IIluſtriſſi-
mor. hoſpitum iterum & rurſus gratu-
lari debeo. Nam ut foveas perenni amo-
re, ut honores Sociam nec monene me
ſink tua Nobilitas, nec orare pietas. Ul-
tra ſpem & preces dignaberis illam,
quam tanto deſiderii molimine, tanti

adfectus promulgatione quæ ſiviſti, ele-

giſti. Adſint modo Superi & quam in-
cChoavimus Amicitiam in felicem fa-
ciant ſoboleſcere poſteritatem.

QU £Æ § T10 IV.

Qucmodo conſtruitur Orstio in qu6
reſpondotar nomine sporf: ad traditori-
am Sponſaæ.

1

Primo, præmitti ſolet vel laus Con-

jugii vei Amicitiæ „ vel ſolet expiicari.
Letitia ex initio Conjugio orta, vel ali-

quis alius difcu ſus fieri ex conſuer udine
Gentium vel ab aliqua Antiquitate.
Sacundo Laudatur Sponſus a familia &
Vir-

nuhn
Pwilch

.

Lcktn
aßti

(ufa B

mun
11
gee
inbreenmn
6 Hogennr an
lckis

1 Uiplnelt
tuuah A imun

Nee . Par: 1l. Cap. IF. Aukt. VI. à17

aln t Virtutibus. Tertio. Explicatur animus

ne zDn s eN. . . .
urihnl ale Sponſi de tali Socia, agunturque gratiæ
Gunn enmin Ppro illa ſibi tradita. Qarτ pmitti-

P 4 „»
nu, tur adfectus, debituſque cum amore ho-

„

ln an nos Sponſæ. Quinco Vots ſiunt & ap-

— Frecationes.
MntonmtoNne..
Numnin Ull. PRAXIS.
Eatune Amieo diuquæſire: diu derydersto
nri potiri, hæc demum Iætitia eſt, ꝗquæ nii-
tHf lis Eloquentiæ cancellis poſſit definiti
seHNH N. Clamat hilaris Celeuſwis ſadm NMau-
ine a, ubi procellis ſuperior tempeſtatee
lcinelnie, uf tranſit & incolumis Portum ingredi-
iimcunt tuI: canit eggana miles, quando hoſte
aloggend un ſubacto victoriam adipiſcttur: Curſor
im aint in Olympiis ubi conſecurus Coronam
polteinean. eſt „ plauſums howinum & Trinmphos
Traſtolatur. Scd petiori jure amicus,
Io poſtquam amioo frui,concedirur, noc
Culeuſmate, nec Paane, nec Triumphe,
SuinHHN aut ſi quid orbis amplius excogitat;
PriA Ixtitiam ſuam poteſt evolvere. Quippe
Amisei pectocis & portus, & victoria
triumphus & corona alter Amicus
, enn eſt. Blancditur ſbi, ut moris habet.
idon, 1 de ſui ævi gloria Antiquitas „ fingat,
lener AAA ſeribat, dicat duos libi cjuſmodi præ-
iu ui vogativæ Amicos funſe, ghoran
aluibi KBergue à s abire & alter in alerum
F. . TCE Val.

4

Pra

X.

/

. . e . . .
218 Artis Oratoria.

vukano artißce recudi voluerit, atque

unns homo Keri, Ferias etiam Amoris
Solemnes inſtituat, quibus ämicus con-
wenire Sendkum fnerit atque in recipro-
eum aterni adfelctus debitum conjinrare.
Habuiſſc hoc ſicut alia, pleraque com-
miniſci antiqui poterant & imaginaria
felicitate lætari⸗ Nos ſacro Conjugii
fœdere & videre ſieri poſſumus & poſli-
dere gratulamur. Nonne enim hac pul-
chra Metamorphoſis & unio; quando

non Sponſi duntaxat Cor & animum in

Cor & Animum Sponſæ intuemur, ſed
nobilifſ. præterea ſtirpes venuſta Con-
fuſione commiſceri: ut amplius Reipubi.
lumen crefcat & ornamentum. Hæc
ego cum dico Te non poſſlum non lau-
dare N. cujus arbitrio & gratia hoc no-
biliſſimum par conjugum convenire po-
tuit: qui omni ornatam Choragio vir-
tutum filiam tuam Domino N. pleno
jure in æternam amicitiam conceſſiſti.
Non erraſti certe in amico deligendo:
Nam ſive ſtirpem Domini N. ſpectare
velis, eam utique eſſe néſti, quam me-

rito jure Equo Trojano confetre poſſis
ex quo tot Heroes quot homines prodie-

zunt, in Orbis & Patriæ defenionem,

Fuerunt in hac Iluſtri Domo qui vi-

Crices Aquias in hoſtium caſtris plan-
tave-

IIN. um

Kaltruen k)
umnnlgennce

abReons
he

R2 1
mn

Xunnfu
I Iiörna
Emhl
mic

een Uncn

1
nnt,
nruii llirt 4
iatttiin Aife
, ſube inig, 6
ſeri ithne rnmg.
u leinin iinn
hal, Neglean
Menank inenn
. olabii
eheiwlinutt
1 Monetunhat
ſekd en
tür (NANINI N
n Bortrinten 1
rn ſine ear
Ctktmemm EX
Temnfcinmtr
rinokftatr
dommmhnm
u Donino
n mmickin uit
rinnme ,
releniſt in
ny Clun
arl
Nſi
ltin .

/

Pars II. Cap. . Qauaſt. Iv. 2191
taverunc, fuerunt, qui Conſiliis, fuerunt
qui manu fulſerunt Rempubl. fuerunt
qui ſanguinem & vkam, ubi occaſio vo-
lchat & neceſſitas ,„ in Patriæ ſalutem
profuderunte longe ab eorum conſuctu-

dine diverſi qai immenſis poculorum cer-

eaminibus & quaſi bello nihil prater vi-
num pro Reipubtl. ſalute effundunt (His
laudetur fuſius Pamilss] Majorum ſuo-

rum veſtigiis inſigniter inhæſit Domi-

aus N. cinn teneriores annos in Scho=
lis ad virtutem & probitarem exegit ,

tumreliquos in Cæteris exerciriis, in ex-
teris Nationibus, in Caſtris, in Militia, in

Aula Seren. probavit. & poſt hæc cum
laboribus ſuis portum quæreret & fami-
liæ ſuæ ſolatium, hoc non alibi quam in

dome tua M. invenifie lætatur. Gratias
habet immertales pro adfectu, & hanc

nobilem flliam quam in conſortern ei
dediſti, non cordi ſbi futuram, ſed Cor
& animum ſuum; ſanctiſſime pollice-
tr. Tibi interim obſequia ſua æternum
devovet, hoc nunc ſollicitus ne ingratus
Morlatur. —=èð

4

K- 8.

Gratulato-
Fiæ.

420 Aiis Oratoris.
Ousmedo confeuuntur Orationes in-
ITvibus hoſpine: & Amicos praſentes gra-
ulantur Sponſis.

Primo, poni ſclet vel Ognificatio læti-

tix exundantis in omnes, vel dſſcurri=
asur breviter de felicitate ejus, ꝗi æter-
num & fidelem amicum invemt : vel
aus vonnubi pomitur. Secuno;fit Gra-

tuiatio Sponſis ſuper præſenti felici tate.

Apithala-
Micæ.

Trrtio: Omen ſumitur de futura fauſtt
tate. Quarte; Landantur Conjuges, à5
Familia & vitutibus. Quinto, Vota fr-

unt & apprecationes, Exemplum habes

Aujuſmodi Orationis, ſupra Capite 2.
ub ſcexto modo. Exemplo 4.

CAPVUT V.
De Ormionibas & Epithalamicu.
Pithalzamicz Orationcs illæ Jicun.

tur quæ haberiſolent ad thalammn,
quando gponſa Sꝓponſo iterum traditur.

Vix in aliquo differunt hæ Orationes 3

ſuperioribus Nuptialibus, niſi tantum

tempore Claritatis tamen gratia etiam

de ulis diſtincte dicamus.

Dns pracipus ſuvt; Uns nomtne

Parentum & conſanguiucorum in qua
tradi
.

larſte hut
hnih Aun
mine zaun
Akſeng

ANuN

Pars. I. Cæp. P. A . . X2
tradituz Sponſa Sponfo & plenum saae
D Phimn zrausfunditur in Sgonſum: altera eſt no-
. nine Sponſi, in qua gratiæ agunmit pap
tne, lan. .
uerit, giim. Q„½ 1

mirmi ALomodo conßruitar Oratio in qnæa
Nr ungin. nemine Parentam vel conſangsinsornm
Geftaiſm zraditur ad Thalamum Sponſz Sonſo
ninttmde gieno iure. Wl
Kr Ferc eadem punca ſervari debent,
ele Auæ ſervari dixi in Oratione Nupriali
nh “ taditoriæ Sponſæ: nam Prime, poni ſo-
et Fecvel laus Wuptiarum , wel diſturſus
H Aliquis de amore aut Amicitia, aut de
D6hrtuna ejus qui ſdelem & inſigsem in-
r 1. rvenit Amieumm: Wrlexplicatur xritia
communis de inito Matrimonio intez
8fni Aos conjuges. Sccundo: Laudatur Spon-
. fſia à Familia & dotibus. Tertio, com-
mendatur Sponſa Sponſo & traditur ei
enilüdne illam plenum jus. Qssrto: fit cohore-
nn atio ad mutuum amorem & concor-

—– diam. Qzinte, Kpprccatin felicitatis

, 3 & bened'tio üinpcrtkur.

d kreſt crearzrurmrerum ambitio „ we
4 Aulla non Societatem deſiderer = N.

Adamantes
Quo.

122 Artis Oratoriz
Domine. Forum Univert Aërem fi
adſpicimius, concolores A V ES pari-

r volare videbimus : ſiin Sylvas &

Nemora deſcendat cogitario, CER-
VOS gregatim currerc & quodcun-
que Anmal cum humanitate commu-
nicat, ſimilium contubernia weſtigare

& ſequi animadyertemus: Et viventia

quidem convenire non utcunque admi-
rationem ſuperat: lud ſtupole magis
quam verbis dignum, quod Zoannes Bz-
ſtéamuantins inter Adamantes duos; de

vidifle hiſtorica ade conftetur: Duos

inquit Adamantes hæreditarinm unins

famitiæ pretium vidimus, narurali con-

nubio ita ſociatos, ut marem aker, alter
fominam retalerir; hos ſi loco compeo-
neres uno, videbas perenni amplexu &
eſculo ſecum hærere; ſi ſeparares ſpatiis
& ſitu, radiis tamen & quodam promi-
cante fulgore ſe mutuo intuitu irrora-
fabant, doncc fœcunditare mitabiliter-
tius è duobus Adamas, ſingulos in an-
nos naſceretur. Quod ſi muta mutuus
tangit amor, quidni homo animal ad
ſocietatem natum ? ut ſollicitus inveniat
cui cor amicitiæ obliget vinculo, de-
ſideriis erbem inambulet? Uteunque

enim bonis animam vdamque imple-

boni

Oin0
don nan

Nrſulnt
Uakimiin
i.
ſte u
nthr ul

anutannckt
Sale lxin4
Uufalm
Rlcucann!
iferkian
Cm lm
Ahunt
Ennerlut,
Eunm
imer A
Mhn odi
Ankurte
ridenn,

cheſaaui
Man umn
lrlun au
Eimn, II
n, ahe

verit Hamico tamen carcat „ pullius

1tni
lnief D

SS
. 0 5

a .
ur gtnno,
nner 6 GLotan

n umnire nnnt.

Caimhenunttin .

Nnnß: Ureni
n.
1. Rnmdeng
Cnnglol iunehh
Ammn,lit, 4
1Aeaatüen: N
Ni nuecdimnin ins
Niümg,mmdr
Gumuen Ar, A
gennmn ind
nnierunn
mukglumgn
l
Ponimmtniuine
Auma,

Olter mcr, 1
. ,
unge
n fnge

aen “

“

er
ikoronndd
1 r ſeigtint

Pars II. Cat. V Quaf. . 223

boni jueundam poſſcſſionem habent.
Non quieſcit Magnes niſi Cynoſurans

habeat, nec homo ſinon Amicnm. Alſ-

gque igne & aqua vivere homini non eſt
toſſibile, potiorem tamen igne & aqua

magiſque neceflarium Amicum eſle
cenſuit cum cæteris Plutarchus: Unde

venufte Latini Amicitinm d neceſſitate

Neczſztudinen voluerunt nominare.
Ad quid multa Tu N. impetu naturæ &
imperio perſuaſus, amicum Tibi & ſo-
cium prudenti diligentia quæfiviſti,
quæinum inveniſti, invehtum cece é pa-

term manu accipis. Accipe & poſſide,

qnam per me ſervum & Amicum ruum
Tibitradit N. Dominus filiam accipe
Nobilem Nobilium Heroum ſangui-

nem, Familiæ Gemmam, Parentis Spem,

Matris Solatium, & Anima dimidium,

Accipe ſunul cum ea verecundiam virgi-

cam, & fre dixerim Angelicam: Accipe
humilis animi pictatem, devotionem ad
tuos nutus & oblequia promptitudinem,
& cæterarum virtutum gynæceum, ac-

cipe jus & poteſtatem „quam pater cum

amore pariter omnem tibi cedit in fi-

liam ſuam. Quod ſi & ſtirpis claritatem

deſideras, eum Te ſanguinem accipere
cogita , qui liberaliflimi in amorem
K 4 patriæ

Magnes.

224 Arcis Oratoriæ.
Parriæ fuſus, cos nutrivit Heroes, qui
& Sago & Toga celebres, zapud famam
vivuut, viventque in memoria poſte-
wrum, donec Orbis recte geſta ſeiverit
MWyererit. Veniat in mentam Dominus

N. Patruus 5 Veniat Avus &c. Hunc igi

tur amicum perennem, hoc ornamen-
mm Domus Illuſtriſſimæ, ut amice pe-
ctore fuſciplas & foveas, & Parentes
Maguif. per me orant, & precamurA-
mici. Nec tua ſponte inclinata volumas
Mulris eget precibus inftecti: Nulli E-
vynnis infelix concordiam veſtram te-
Merariam Aleczo tumulktuum obftetrix
domi veſtræ veſidcat, ſed Amor, ſed fa-
ciles Gratiæ, ſed honor, ſed ſortuna &
amnes felicitas comitentur, Aſſideant)
nec hoſpitemur, ſed habitent. Hoc bene
Precari vovent N. Parentcs hoc nos
Amici & Adfines unanimi deſidetio pre-
gamur.

Eſte pares & ab hec coneordet viuite,
nam Vor
Decor & Virtus & Asmnor ſociavit
ℳ .

Caα.

Vhigrnmi
Snd,
af
iualeri
t Ee
eteſi
Menbnu
mhnl l
AVqmmt. horn

Gulrunt

nrdn hene .

chen “ü
umeporign,
Uenk
thenl Don
Kug Hurg.
un, anunen
eniefe
KLlnns

rl Aeanue
chtlunſeint.

Ptunlkuunciſtu

a, Anen Air.
Wlorot l gnnt
niral, Aeen

ltthten MeNe

X um hen
ini Mile

le Amiiſifin

Brimo, Solet præmirti vel Matrimo- BReſpen-

dus ineſt ex felici nuptialis diei ſuccede

Præcipuorum, quibus gratiæ dantur,

6

& cacum auſi ſvnt comminiſci, An enin

rw F. Cay. r. Tesf. I.. zug
Q ειrI ο.

Aomod confirnitur Oratio in 4us
gatia agnntur ad chalsmum pro Spon-
Ia ſci trudita ab Awiri Spon/i.

nii laus vel diſcurſus de beneficii ebli- ſoriæ 24
gatione, vel de Amicitia aur Amore præced,
veletiam Ixtitix explicatur, quæ omni-

Secundo, Brevitet laudatur Sponſus à&
Majoribus & vigtutibus. Tertio, Accep-
tatur Sponſa & pro ca gratiæ aguntur.
wnte. Promittitur omms Amor &
onor ſponſæ: Queinto; Vota ſlunt
& apprecationes. & ad omue obſequi-
um obhtienes. Solent inserdum aliqui
hic ſubjicere Gratiarum Actionem ad
Parentes ponsæ, pro bona educatione
Sponſæ Sponſo enutritæ: & mentio-
nem fumul facere hofgitum maxime

uod ad fuerinr.
FRAXNIS ank-

Odium perenne apud veriratem me- Amor
ruerunt, tamquam ſacrilegio intames, Cæcus &
2vicunqve A MO REM G zuernm aſſe Puet.

Amor immaturus ſemper, & anr
K 5 .

22s Arti Orarorda.
fragilis eſtz cujus fortitudini nullum
robur par peteſt Orbis invenire. An
ſemper ſtupidus & incogitans conſilii
ut quem hedie in animum & peétus
admiſit, enm cras nutato ſuffragio non
de mmemoria ſolum, ſed oculis etiam
exturbet. Leviorem iſti plumàâ graram
Futaverunt, & in omni pectoris difi-
derio, neſcio quid puerule decreverunt
inveniriipfi pueris magnis pueriles, qui-
bus maturo mentis obrutu nondum li-
cuit adultum agnoſere Amorem Vel
tum nomen improbitati dederunt, quod
ipſi non ſunt, alios non efſe arbitrantur.
Suis moribus metiuntur cæteros, &

aſpicere ſolent nullum, niſi ſuæ de ſe

epinionis vitio oculos inumbrent.
Akrgum potiaus Amorem dixero &
ſapra heroés invictiſſimum, qui plena
aiamoris ſolicitudine inſpicit omnia.
tendit omaia, vitamque prius deſti-
tuere, quam amatum ôbſtinate cona-
tu laborat. Etverô prophanus Amor,
ſi forte levi receptus formire, ubi ali-
quantum arſi illuſtrior, non difficul-
ter extinguitur. Hic certe connubü »
quam natura & naturæ. Author conſe
craverunt, flamæ cæleſtis æmulus eſt:
lucet & ardet ſemper, ſi in fidelia ce-
cidi pecora, Nencbraſque & fumum

Egno-

Nuins Nn

uhunm

ſumirl h

(Woer lid
t, lami
Hugen hmum
urhemm

ahniir

N W
nehnmmen
fun bar in
lliniſtnin
Iliede uen
ünkentute
Eeglann an
4 udtüinn
Ekan unfmtutn
Ku Mih
heirfi
rlaiz n
II nr
Ana N
intnlrg
NNet.
lemntn

4

en DðWM
üthrnd e
its nenn 4
aggten i
taunen 4 t⸗
hllubi
4 Nlls ein
niſinlnderumn
1enn inn I.
Ilekmen
Sgnet
”ä
t Aramn i
ntticetnet
tümn enet .
l
cenbe unber.
bun 4

ung ü
n ute
ts 7
aianl un
Sõ
Arenr ond
Ant Atkn i
Alu tuli
ſn Se
9

CNH⅓
tee

Pars II. Cap. V. Quaſt. I. 227
ignorat. Hoc prudenti Amore ſuccen-
animus N. nohilis proſapiæ & Ma-
jorum maginibus clariſſimus, ſoeium
vitæ & conſortem quæſivit; hoc inve-
nit; hoc, & benigna & paterna manu
tua Domine N. hodie accepit, hoc ha-

pebit, hoc poſſidebit, donec vita ſupe-
P up

tayverit. Lætari quidem illi poteſt, de
Majorem ſuorum non vulgari luce, at-
queè ut lucernam in ſole non præferam,
quot ſuæ familiæ viri, tot Patriæ orna-
menta ſunt, à quorum gloria & doti-
bus ne latum unguem abivit: ſed nobi-
liſſimam hanc domus ſuæ lucem, cum
nobiliſſimi ſtirpis tuæ radiis commiſceri,
tot Heroës Majorum ſuorum tecum &

cum Heroibus Maiorum tuorum in re-

cte geſtorum communionem conce-
dere, hoc gaudiorum ingens diluvium
eſt, cui omnium noſtrum animi atdu
pectora non innatare debent ſed mergi.

Adderunt Boui ſuperi ſine dubio, &

Jquod hodie felici initio incipimus, hoc
felix ſucceſſus, non ſine fama & peſte-
ritatis commendatione perficiet: Ma-
gniſ. vero Dominnus hanc nobilem fi-
liam tuam Domine N. non in cordis
dumaxat animi ſociam; ſed, ſi dulce
Maliti nomen, patitur in Dominam ſer-
vus ad honorem & cultum paratidmus
K 6 admit-

22⁸ Arn Oratorit.
admitttit: Et hanc à Te ſibi hactenus
snutritam, optimiſque & fanctiſſimis mi
moribus imbutam fuiſte, & gradulari nc i
debet & gratia reponit immortales. unieti
Tunc ad voti culmen ſe veniile arbitra-⸗ ni
bitur, ſi grande quod ſubit debitum, ſua Cufs ki,
sbſequiorum gratitudine, non dich itik
adæquate laboravit, ſed æſtimare æter- ihnmn
aum eſtendcrir. Vobis ctiam perillu. lthuirm
ſtres &c. Dominmi hoſpites qui veſtraz Wallakef
nobili præſentia, hoc perennisamicitiz uulheci
facramentum Fondsconare voluiſtis, c· lmna ſctt
idem vetba non ſuppetunt, quibus
Fatix poſſint referti, inem fuum m.
inus N. cummriuſquæ familix “
ebſequäsvoluntati IHufſtrnum Domi- Elun
neTrENM N. N. & nusui devoôtum æterna
dedicat ſubjectione, Dixi.

APPENDIk.
Olſerva primo, Poſſe interdum fieri
ut ſolitaria Oratio dicatur nomine
Spenſæ in qua gratiæ aguntur Parenti-
bus pro honeſta educatione: Quæ Ora-
sio quomodo conſtruenda- ſit. & facile
eer cuivis et ſiqui dem Gratiarum A-
oria eſt, infezius docebimus.
Obſervs Secando; Interdum contin-
re ur alter conjugum conditione in-

N

leliiie lum dignitate ex familia &majoribus
r an laudari poſſit: tunc ergo prudens Ora-
9

d tor, vel communem locum de nobilita-
mi innng tetractct: vel in Kraque Oratione tam
vil n traditiorz quam reſpoaſeria nobiliorem
lhietin ſt Conjugem laudet, nen inſtirtendo
uin, M dh comparationem familiarum, ſed potius
lrann. dicat, æſtimantum beneficium eſie
ſüieine. quod talis ac tantus eam perſonam am-
in gi deiverit. Laudet erge prolixius eius vir-

umhniin tutes & dotes, cujus Natalem fortumnam
i laudare non poterit.
Nlwpen, . .
nn SENTEN TIAi
mmitit ini S M S=S
Aulms d b beis Marerii Serweentes.
„ Du Domus & divitia denrar a paren Oratoria
tnbus, à Domino antam prudent Vzor. ſupellex.
NIn. Ffroop. .
iminii Multer diligens, cerona eſt viro ſue.
dam min känlieris bonæ beatus vir, nam paer-
em Nni ms Maplicatsr dierumz ipfſins.
er 1 SGraris ſaper gratism mulier ſontzs

Nuplrk 1i SS pndics.

nniunt Coonjugio ornatn: ſpecioſa vinczn: es
Prebinl. entene, unde Ve ſola mors liberet. Pe-
6lraim; ar.
cmiimt Nezmneas ſine Naptii;, ne ſyone nomi-

αο Dsperias Phocy.
7

H

130 Arti Oratorig.
Amor conjugalis naturam noſtram
beſſum euntem generando reſuſcitat.
Plutarch. =
Amicus Animæ cuſtos eſt, Gregof.
Amicitia eft una anima, duo corpora
ferens Idem. =
Imimicitisz terminos cognoſce, Amici-
siæ nullos. Idem.
Quot Amicos peraveris, tot oeulos
habebis, quibus qu velis videas: tot au-
res, uibus qies decet, audiase tot conſi-
ia, quibzies de iis quaæ conducunt conſul-
tare poſſs. Chryſoſtom.
Nihil «n agrum reſicit: ſicut Ami-
corum an ectus, non judico memori, -un
Nos ſuperſtites relinquo puto me vidtu-
rum non aum illis, ſed per illos. Seneca.
Nen exercitus nempe theſauri praſi-
Aia regni ſunt ſed Amici. Salluſt.
Nulla eſt pretioſior poſſeſſio bono ve-
roque amico, nec aliunde plus fructus ac
voluntatis capitur Seneca.
Amici non debent eſſe, ut ſuptutato-
rii calculi, qui interdum valent multa
millia interdum nummum, interdum
nihil. Solon. .
Tota domus duo ſunt, iidem parentque
jubentque. Ovid. *
Triſtis omnia vince, Aut Animo aus

Amica. Anonym.

e

l
aſen
Uen M 1
(

ig
MCnail
nei
Neuxt.
tuunun
ir ſoltnil
nrun
tat N e
ſynkinniiiun
Ntunsettin
lnznmn
aian A
neſhant
endl,o
e Ope
ofatdinr
Aut
ikpnts
ſunzeſ
or
nal tnſiin ,
e
atumg
ſau znn ,e
(pelgzin
luie a

iiign

.
uumnt 4 RM

Gu 4, 1

nn, e
innſt ti.

nini teln
etgilen tec.
e Glinite
unit ent in
ſon.
, nſit ſone.
irennnit,,
wwee
Iprd un
anhin .
bi li
1 E d⸗
”Z
. Vnecn.
ri⸗ tele
rlan CAlr nh
mnan unten

, inmeß
Ne,ℳ ℳ

dar., 1I. Cab. V Qusſt. II. 141

Sntis magnim Regnnm eſt Marite
uxor. Slibri. Kurip. 3
Ottimæ ſunt divinæ generoſam in ve-
niſſe Conjugem. Menander.
TLirtutis penu eſt generoſa mulier.
Alexandet.
Genus pumunnm lociale eſt, inſ⸗ „:

autem ſociet atis principium eſt Coniu-

zium Athænuxus.
Conjiux aunt perenne refugium aus
berenne tornsentum. Fulgent. ⸗=
Bonum maritum agere, quam in Re-
publ. magnum virum eſſe, plures veteres
cenſuerunt. Alez.
Coningium genlus hominm immor-
tale reddit. Plato.
inter Conjuges pullulent Tuodidie e ri.
mor, gratia, amor mutuus arque det.
Plutarch.
Vyor exigimet m mariti mores eſſe legem
wita ſuæ impoſitam, uam lequutur

Ariſtor.

AQuod honeſtius levamen quam aſſia-
were oνααι MaLers aubiiſque loci-
ams Tacit.
Tnnto uxor eſt honoratior, gquante
S virum henorat Hicron.
Concordia fuleiuntur opes.
Conjugum diſſenſio. eſi totius doma:
Perwyicen, Augafk.

2èð —

Themi-
ſtocles.

Demo-
critus.

Oflympius.

Socaat.

2e 2

Siniles ſunt ſenedtus & naptier
swirumqus conſequti deſideramus, peſt-
quam vero nacti fuerinns, triſtamur »
Theodat.
Aui poſſidet malierem boxam inchont
poſſeſionem Eccl. 76.

Aus verl awss ns eſ,, omni rempere

micus eſt, Caſſiodor.
Fulchra malioer eſt ſepe inaurata pil-
Hla, formoſa ad videndurz, scerta sa

ſimsenwm. Autcl. Imp.

EXEMPLA4.
Er alia Suppelleæ,

Wemiſfocles dicere ſolebas eligendum
petius eſſe virum ſine pecunia, quam pe-
canias ſine viro,. Srobaus alluſit ad
Diegena dictum, qui viſo divide indo-
Kte, en, inquiebat, Oas aures, Ovis

tias?
Democritus dicebat, exm qui boun-
generum nactus eſſet, inveniſſe flium ⸗
um autenm qui malunm perdidiſſe & fi-
iam. Idem.
Olympin: dicebat, quidam nec auri-
bus nec oculie, ſed digitis axorem Aucant
Jolom ſpelt antes dotem. EKaſ. I, JXK.
Serates conſultus à quopiam Ado-
L leſcente,

lce

H enr, al

frama 4
pyrüint 4
,len en .
unge lum ſa

bec
iſuunlnſti⸗
rlel
dren intſel
fumaſelmj
imren
ok mdeni ie
br igii lunn
W

fuiniule

in iſin AMam

propter ſtultitiam, Aurea propter divi-

.

vncftch,
Amirlß

nſi

un nin ir
Eib her
a
Atnilh
nnn e ini⸗

Fni Sen ere II. Cay. V Qurf. .. 13
iſlrmg kefcente, an Uxor dicenda ſer dixit:
iu ſeng 3 Fiſces qiss nondum intra naſſam ſunt, vo-
hu intrara: gui autam jam intus ſant,
dun iupiͤ, ,—vlunt exire : ſic tu vide ne idem tibi Epami-
6 contingat. Anton. part. z. nond,
Epamwinondas reprehenſies à Polopidz,
Jauod calebi vi ueret »nan curas ttinqui
ſant remmpublicam Epaminonde, gui nallos
nie and,d poſt te fllios rolinquis 3 quorum tmanu ſa-

N. Anyn.
4

ua Parria defendi poſſit. Britlon.
Socrates dicexe ſolebar, normam Con- Socx ates,
. iugis virum eſſe. Anton.
Phocionis Uxor interrogata, quare au- Uxor Pho-
u r0 & muliebri ſplendote non uterctur: tionis.
„dQars inquit, Uxoru magnus ornatas eſt;
1 ns viri ren. Idem. 2 2
ſen uLS Vrlur alibi: dixiſſe fertur, Menms orna-
tu A4 tms non eſt talis, ſed Phocion me ernat,
miipiitit. ianmn visie, Athenséenſiaun Imperstor, Con jugii
In us Labell. Symbo-
hrapiner Eacerna arden, awd COworritas Sgm- jum.

balum Conjiugii fait. Quare Amore Con-
m un jugium ardere, fama lucere, calamira- Artemiſia.
em tum tenehras pellere & ſolari mutuo
nu6 ictu debet.
AAArtemißes Carie Reginz, Manſolum
p N virum ſunm defanktuen so honore &
ð wore proſecusa eſt, us mortoum inira
nal, . ſs ſepeli verit. Nam cineres defundke, vi-
Acin 20 vmiſcen: paulatim siibit. Drende

Demecr.
ia.

Protheſilai
Uzer.

Philippi-
des.

Antipha-
nes.
Diogen.

Cato Ma-
jor.

234 Artis Oratoris.
ſepulchrum ei Mauſoleum diétum & in-
ter Orbis ſeptem miracula -onnumera-
tum caiſtruxit; sa nniss quoszut ex to-
za Grazia Prine ipes Oraztorim cenecs-
wit. Valerius Maximus. „.
Democio. Areopagita lia, mortuo
Sponio negavit ſe alteri nupturam, di-
cens: aliis quiadem mortuum eſſe, ſi ITibi ta-
men adhuc Virum viver-. Hronymus
ad Jovianum.
Protheſi lao ſisb Troja occiſo, Uxor eius
Laodemia in ſolatium mroris orabat,

uot ſaltem umbram mortni viri videre

poſſet. :.: Quod cum impetravit, pra
gandio in amplexu: S exrdivdui.
Propert.
Piuliptide; dicebat bini ecum uxere ant
jucnndißi, mi dieszinus 7u0 ducitur, alter

3uo mortus effertur Floril. magn. ſub

tit. Nupt.
Antiphanes sgiebat, inſortunium ex-
tremum Nuptin eſſe Ibidem.
Diogene dicebat Amorem eſſe otiorum
negetinumn „ eo quod plerumque aA-
felctus otio dedwos invadas. Laertius
lib. 6.
Cato Major diebat amauntis animum
in alieno corpore vivere & animam il⸗
lius potias eſſe ubi amat, Iuam ubi ani-
mat. Plutarch.in ejus vita. A
46-

el
Qmud
iufihiil 4
eenſe 4
Mr nti
umifl 1 tln⸗
ui lagn
Deun nundt
lnir mmi

mnßeuumiuß

---r-

lo.
D ern
unau
Erint
ſert, mn
rtieCnn,
ernm Amma
16 Ne. 17
Rhypn.
Sytecimii
ggagne⸗
Peiech,
SSZ
nilln⸗ 6
1 Muz
UEn
aiinu
keuuie iu
iy. eun.
Uenniin

1errie
lolenn iheng,
nlind
V me 69 nGen
4 ſiu, Tuleer

4 anngeint

Unns .

giſſe, n

imn uruan,
ontun ſi ſte.
unr. HumuN

rucetſe, Ueren

un orins l,
run rtiivii

mninpenet H

anert gng⸗
eni
git gupn 7,
r! Trlnenn h⸗

d, Vrminer
6 li n.
uArnigju
gul Varr
Nin “

6

D

H

Pars H. Cap. V. Weaſt. II. 25
Vemaamodum radius à dole „ calor
ah: ignefrigns a glacie, candor a nive ne-
uennt ſepardti⸗itäa ab Amare aivelli non
paſſunt bene volentian, ſocietas,nece, Witudo;
cencordia., Philip. Beroald.
Apud Plautum ſenex Amorem appel-
lat Deum munditiantemn, ſeu omnis
elegantiæ munditiarum patrem, e-

Amoris ad-
juncta.

Amor Deus
munditiæ.

umqne nitoribus nitidiſimis antecellere.

Plautus.

Qui Amorum agmina depingere ſo-
lent: pingitant eos pisrumque malis colla-
dgere & inter arbores poma aecerpererab-
dere, jaéct are &c. Pierius 1. 4.
Martia Catanis filia quaſita quare poſt
mortem Mariti cum alio copulari nollet,
retpondit: ia non facile viruminve-
nio qui me naagis velit quannmea. Enal.
8. Apoph.
Poaortia cum diutius defunctum virum
lugeret, rogata quem eſſet diem altimum
habitura lultus, Icſpondit eum Juem
& vita. Idem.
Cato dicebat, ſi ſine axoribus Mnn i
eſſe poſſet vita naſtra non eſſet ſi n⸗ ne Diis
Idem.
Uem dicebat cum urxoribus i incommo-
de vivitur, ſed ſine illis non vivitur om-
vino: ande aor Akid ſt, niß ne eſſa
rium malum.
S Alphen-

Amor ludi-
bundus.

Portia.

Alpkonſus.

Ariſthenes.

Democr-
eus.

Uxor cui-
dam onus
grave-

236 Artiz Orsrdrig,
Alphonlas: dicere lolebaz runc matri-
monisss sranqzwilt & ensrg werimes
nias paſſe sxigi, Ii Maritus srasss far,

Uxor caca, hoc eit, ſi garzulitatem pati-

atun Uxoris Maritus, & UXor non la-

boret ſuſpicionibus mahßs de Marito.

Ex. aſm.
Antiſthenes sjebat axorem duesre de-
betur natura & Patrizg: Nam rem pre-
pius inszuenti „ (inquit Plutarchus)
non its magnum diſerimen eſt inter enm
gui civem ocridit, & qai civem Reipub.
cum dare poſſir, recuſat. Diog. Lacrt. .6.
c. 1. in Laconic.
Diomecritu: interregasss ctar puſil-
lam uvorem duxiſſet, reſpondit: Ege ex
omnibus malis minivwaum elegi, Anton.
ſerm. de Mulier. fort.
Periclitatibus quibiſdam in mari
sc iam prope auéfragium ſubenntilus
cum nanta eih⸗ ar ejeltis oneribast
evarent Navim: alii merces ejicirbant
quaæ habebant oners: unus arreprans

urxorem in mars projezit, oam ſibi gra-

viſimum anne eſſe dicendo. Facetiæ
Polon. .

Ariſtippus wulierem par vam ſed pul- i

ehram conſpicatus: Par vum quidem Pbal-

ebrum, inquit, magnum autem malem,

Antos. ſexm. dc mulier. fort.
kFve-

eN
24
lCnizn
ifi
einiſelki
4Aun ün
runin gin

e iie mn

di
lulr uhr ife⸗
Oα utg
wug micſ,

rtlarn n
3 AUrorronl⸗ .

tunnſemi⸗

u. Nnnnft
Dgin Duncdiu
hinct ipinterin
Gienen i
ua lnl,
miu ußf
rheplihn
Nnllpi, A

dn nei

v ihibnier
4 Musni
t, ſhn

nd ue
e i
lort, .

Par: Il. Cap. V. Wuaſt. H. 237
Prochagoras quæ ſitus cur inimico ſi- Prothagor.
ſiam ſuam nuptam dodiſſet? quia, in-
quit , nihil ii dare poteram determua.
Mdem ſerm de mul. imper.
Philoſophus quiſpiam interrogatus Muliet
quid eſſet muſier mala? reſpondit, viri mala.
nau ragium, domzs, zemzpeſtas, quvti-
dianum impedimentum, Vita captius-
ras, quotidianum damnam, volunts-
raris pugna, ſumptuoſiembelliem, bellus
convi va, ſollitudo confedens, Leana com-
lectens, exernata Scilla, snimalms-

Ium neceſſarium.
CAUSSEÆE NUBENDL.
Ex Antiquitase. Caulſſr nu-
bendi An-

Atud Carmanos nemo Uxorem duce- tiq. Mos.

bat, niſi qni hoſtis capur priass sa Reg- Garma.
rmum deraliſſet. Alex. ab Alex. Indorum.

Aypnd In os illi in pratuinw sccipie Amazo-
Car conjugem, gai in pugnis & ludta pra- num & a-
valuiſſet. Arrianus l. 8. de reb. g. liorum.
Nemo inibat connubium niſi gqui he- Perſarum.
ſKtem confeciſſet apud Amazones: idem
Srabæus de Saznomasis. Et Mela lib. 1.
de populis circs Meotim safirmat, Alex.
M. Herodotusl. 4.
Apnad Perſicam gentem malier eqwi-
pandi perisa jus hHabuis nubemdi

Nuben-
tium or-
natus apud
Romanos.

238 Artit Oratoxia.
enim ait Hiſtoricus; quæ optime judica-
eur quadrigas Aucere, cuicunque Vult
nubit. Strabe.l. 1.

ORNATUS NUBENTIUM
Apud Antiquos,

Apud Romanos endnetat Sponſa Re-

Nam Tunicam & togam purnem, Erat

autem toga pura, veſtis quam nullus
purpureus limbus prætexebat: neque
adſcitus alter color candorem eius ullo
modo vitiabat unde Candidus Umbo

vocatur apud Perſinm. Besnicz autem re-

ca ſunt purpurea & picta: Inde forte

Tanaquil
tunicæ re-
æ inven-
cr.

& moderna coniuetudo apud pleroſque
inolevit, t veſtes albæ ſumantur ab iis,
qui Marrimonii fœdus ſimt inĩturj.
Tanaquil omniuin prima (teſte Pli-
nio) 1. 5. natural. hiſtoricæ cap. 78. re-
Kam tunicam ferit, quam ſimul cum
toga pur a iyrones inädnebant, novagne

rnupta. Efat veTO hæc veſtis miri cando-

ris, ſubtilitatis & odoris, & fortunæ con:
ſcrata. Unde & veſtis fortunz dicta
fuit. Non culvis verò concedebatur, ſed
eitantum qui virturibus & probitate fa-
mamameruerat, eaque uti tanturm qua-
deante horz licitum fuit, derwie ta-
mens

3n10
Gen Auß’
mnal
Grarten
luuln iile
alkpnie,

tmnun, iten

9 Ai mnimn
dhn: Am n
mn deſemn. l
unlaubh
uam Fun Mer

Uin nmn
Uinmun he
in it il
Kmnugſe

. S.

lite
RZZM
Ple..
., Ninb
SS
ſencet, 4
umi ſi
nrſan

tnle

e, ßeg

NNNNDH

inunmn,
NkuNN
Nrzrtent:
CndNene
nleirt uln
, Tunermnenir
1o Eule
rlunumtuadis
uſertintu,
uninz meN.
loüctetinr
, munſmilin

hehim,

ereltöiien
ig Klenmmen

ſir humt li,

enrkeun

in

=
it, MN

.

mupen il:

par: II. Cap. F. Queſt. II. 235

men. Tudus qui natus radios tirca caput
& flammatn habuiſſe ſine daumno viſits
Aſt. Dioc. I. 4. conceſſum fuit integro
dic ea veſte uti. Addit Varro hanc ve-
ſtem ad Sojani tempora duraviſte & i-
deo dictam fuiſie Veſtem immortanlita-
Apnd Hebreos, quamdiu Sponſa ſta-
zum virginalem proftebantur, tzuni-
cis albis utebantur : eibus intre-
ductione ſolenni injiciebunt fioribus pi-
Atα eſtem. Philo. Hinc apud Philo-
nem filia cujuſdam à ſpe conjugii la-
pſa inducux, ſic loquens: & albam
guam novit Mater mea tinea comedet
eam.
Divus Hieronymu; in illa Verba
Pſal. 49. In fimbris aureis circumami-
*a varietatilyis, dicit. veſtem Spouſi.
