toque huſus concilii tam certo, quàm illuſtri
ne, velut ſol vi debet ac laxari, tanto enim fa-
cilius quiſque amplectitur ardui conſilii ne-

ceſ-

dA

01

7

1 S.
ſwofed
urpun ,
olenun 7
gatin,

1

1Mindiim
ulis eſin
olaehle eni
ncekeeetnn:
i⸗ Koel en
lu, Hinmet

lcllrod ,lue

Aulkutlenlr
(0N

diinn 5
uamm

mWmONunrtet

, Uueninimun

(lleündjitn

tumtics udg
Uiieeckos Nan
WMlaautendini
Asteretluot

e,NOfattu,,
esz, iutcelr

Mintincain
Hii

8
lanin Mrg
In Nkiun
Polerrprni,
ungi i.
unln in
nunt eiſ in
Mmlifumtli
MWruum
Gnm, gunnmn
eatnenlin n.
oriiu ne.
lien ne.
uitenm ;Al.
Alen inuin .

Umnmmlots,4

rkedtir,
unuie,
mubehuan
tennim mui,
rügr Undwie⸗
un! Qle
Nbmmn, 1
meiennt)

õ
uuhiitguid

le

mi: una
„r

O⅛ATIOVAI. 63
ceſitatem, quo & facilior & glorioſier, ac certior
ejus proponitur evwentus. Idoneam eſſe Gallo-

rum potentiam & manum, juſtam hocrum &

Bolgarum cauſam, his abunde animi, ſi ſatis
A Gallis auxilii, nutantes eſſe hoſtium vires
aut nullas. Se jam defeciſſe, ideòque plus tan-
to deceſſiſſe potentiæ Hiſpanorum, ſi qui non=
dum defecerint: ſecuturos erectæ ſigna liber-
tatis. Procul & ex Hiſpaniis petenda hoſtibus
auxilia, labi intetea tempus & occaſiones
alia ejuſmodi, quæ ad victoriam omnia para-
& ſtrata eſſe oſtendant.

CONCLUSIO.

Conjungat & Belgarum Regis mutuo: af-
fectus pro communi cauſa jam commotos Hæc

jam non tam petere ſe, quàm debere obtine-

re, Parem animum requiri, ubi par ſit cauſa.
Galliæ & regi ipſi negari quidquid ſibi. Di-
mittendos itaque ſe magnitudine Regii au-
xilii erectos Nam eo ſe pro Gallis & ſe uſu-
ros. Ita autem dimiſſios, poſt res feliciter con-
fectas reverſuros ad Regem eàdem ſubmiſſi-
one, non fortuna, & ut nunc querulos ac ſup-
plices, ita tunc lætos & esectos ac Regio be-
neſicio tàm confirmatos æternum, quam ob-
Krictos. .

IDEA

654 M. Z. B. ID E-
IDEA XV.

Qua quis civitatis nomine gratias Principi

agit ob inſigne beneficium in cam
collatum.

Exemploſit Legatus, qui ob remiſſionem aut im.

minutorum tributorum gratiam Juis factam,
obſtriczam ſuorum animum Principi teſtatur.
ExORODIUM.
Qeaan: beneficiis tuis pro civitate noſtra
agere, Princeps optime, ut officii debi-
tum eſt, ita audaciæ argimentum. Nam ne-
que ingentibus rebus verba ſatis conveniunt .
&π& perſonam publicam totius & tantopere
obſtrictæ civitatis nulla noſtra oratio poteſt
cxplere. Sed qnia in ejuſmodi negotiis voti
WMagis, quamn ingenii apud manſuetudinem
tuam habetur ratio, non declinamus imparis
facundiæ famam, dum fugimus ingratitudi-
nis nomen in eum præſertim Principem, qui
id omne accedetre ſibi putat, quidquid fortu-
næ aut incolumitati ſuorum impendit.

PROPOSITIO.

Siquidem cum debito noſtro non ſuſhce-

emus iniquitate temporum, quæ ut ſub
imperio tuo optima & feliciſſima ſunt, ita
aliunde nonnunquam zdverſa offeruntur,
aHicti, tamen plura in nos prolixe contu-
liſti.

0141
Giernihh

Inlen⸗
eſonäAn

nt ilemurnn

hnpiiif

Polert enir

lim et Aln
ihnollhnbdelt
Si at caleſo
Gtue
00N
iInleudh

Fililumcund
Meãt,ltten,

Eenns, gunm
nImir Iur ol
alctenagolint
Uefäinmungte
Aern.
1 Mecte i0d
Cntitonen Nun
Duconnahuune
Duunfanund i
DphIhnonzwunt
Ceigltnccer:
m gruihuuki
1 (nfion
hen

D 4
N.
de giig Müirg

in

nſimni
haun ifihmn,
Krie
imänirſt
Ine, Kochiccki
Gnenng Mimn.
duichomeitr,
toti 8 Unaer
noltorroe
lwäineni⸗
hulmuirutun
Celunginnin
Ginn innin
indinhen l
n gülgutban.
Dk
mmingel.

IIlo,

oltonm A:
m, d 16
Aeimn
eli ofeum
unluc
6

0d⁊—u R ATIO NVUAA. 6
Aiſti, quam debebas, niſi quod, quæ ſolius cle-
mentiæ ſunt & manſuetudinis, ſuis Se etiam
debere optimi Principes arbitrentur. Nam
ſaltem ingens beneficium interpellamus tu-
um, remiſſis aut imminutis tributis, quæ jure
debebamus, niſi ſupra exacti juris ſeveritatem
attolleret ſe gratiæ Tuæ magnitudo, ad quam
ultima eſt & ſuprema provocario eorum ,
qui pro ſolatio aut præſidio aſflictæ fortunæ
nihil niſi cœleſtis Principis bonitatem poſſunt
cogitare.
CONFIRMATIO.
1. Itaque adhuc ea debemus Tibi, quæ re-
miſſa ſunt, cum & Tua ſint & apud gratos Tua
maneant, quæemiſiſti. Sed & plustanto de-
bemus, quam ante remiſlum debitum cle-
mentiæ Tuxæ plus nunc obſtricti & obligati.
Equidem agnoſcimus admirandam hujus be-
neficii naturam, quo, quod remittitur, debitum
augetur. .
2. Neque ideò hercle pejorem ſuam eſſe
conditionem. Nam ut inter privatos, quoma-
jora contrahuntur debita, plus decedit ſingu-
lorum fortunis: ita ſummæ felicitatis ſubdi-
torum non votum tantum, ſed pars eſt, Prin-
cipi plura debere: tantèò quippe plus acquiri-
tur, quantè plus hic deberur.
3. Cum plura igitur, quàm ante, Tibi
debeamus „ ſoluturi ſumus, & „ quæ
impo⸗

46 M. Z. B. ID E k
impoſterum ſolvere licebit, præſenti etiam
Tuo beneficio imputabimus, quo à vectigali-

bus jam ſolvendis immunes facti, majoribus

paulò pòſt ſumus ſuffecturi. Beneficio tuo non
tam pro nobis, quàm pro Te utemur. Tuum
denique erit, & quod deinceps ſolvere Poteri-
mus & quod ſolvemus. .

CONCLUSIO.
Si parva ſint, Princeps optime, quæ diſſe-
ruimus. & beneficio virtutis tuæ minora „ id
magnitudini munerum Tuorum imputabis.
Nam dum ſumma confers gratiarum actioni,
Denique gratitudinis quandam quaſi tibi per-
ſuade æternitatem, cujus ut nunc accepimus,
ita nullam poſcimus, mi llam petituri unquam
ſumus tributorum remiiſionem.

IDEA XVI.

Rui tanquam oratione prima utitur Legatus in
eorum conſeſſa, ad quos miſſus eſt, iiſque cau-
Iam Legationis, & inſtitutum generatim, as
Eidem ſaama particulatim commendat,

EXORDIUMN.
G ad Majores Legatio inſtituta ſit, ita poteſt

adernari. Majcſtatis Veſtræ ac potentiæ
magni-

01I
inbil⸗
diritenl
cenlenuim
aninluln
uaiſun
unihniſchii⸗
aorbos ſommmt
cennione sgr
bnußzmi .
n bilan del

LeOnms,Alect

4 N gtoſlursk 3
cuunilg itim

Aalineminigdn

aree, Nintkati

tigceenatnu
uiſfnmuin
fpelluentolet
Ahreinmeſtan
rn inumn
lis & le
Emnnomitu
Kinllnsconmnt
iminiegeuln
Diihizuokn,e⸗
uore gefiüni
l ſeheenltin⸗
Inncumnrſhin
ackin aſin

3

n, Neſeti

,go Urec 4
Nect
Nestacd d

nbenetcin A

1 Myirbe h

1. Memur, Tun
S

no⸗
grin, guik⸗

Nkbenirn, 4

Iwnm irfndi
Rorünnncain,
lin guithike
Wuumeitging,
Inmüningn
uen

inintimlira

Gnegine

õ
umnki

N.

1 e
auſ,b,
ſelre ießnn
ſd ii,

ORAYIONVUM. 67
magnitudo facilè avocare nos potuerat ab
hujus inſtituto Legationis, niſi tanta eſſet
manſuetudinis ac æquitatis Veſtræ, quanta
magnitudinis fama, & hujus vis ac omnisglo-
ria in eo potiſſimum eſſet repoſita, ſi quem⸗
admodum à ſubditis obſequio, ita à Sociis
inferioribus fortunàâ populistantàâ, quanta eſt,
veneratione agnoſcatur.
Sin ad partes ſit inſtituta, hoc pacto poterit
erdiri. Eadem Reip. noſtræ veſtræque cauſa
ac fortuna, & hæc temporum conditio, qui-
bus, quo plures & potentiores magni terroris
conatibus inſidiantur communi libertati ,

arctiùs animi & conſilia conjungenda ſunt.

fecêre, ut authoritate publicà hæc ad vos Le-

gatio decerneretur.

Si ad inferiores ita poteſt inſtitui. Et per-
petuus amor noſter in veſtram Rempubl. &
veſtræ in noſtram (aut Principis noſtri Ma-
jeſtatem) infucatus ſemper ac gratiſſimus
cultus, & de providentia conſiliorum ve-
ſtrorum certiſſima ſpes excitata, & æquitas
& utilitas communis cauſæ, de qua nunc
imprimis agendum eſt, Reipubl. noſtræ (aur

Principis noſtri) conſilia impulêre, ut meo

munc ore graviflimis de rebus apud vos faci-
Enda verba exiſtimaverint. Quod miniſte-
rium cum ut ſubditus & obnoxius libens ſuſ⸗
ceperim, in veſtra poſitum manu eſt, ad 4 us
2 3

„ M. Z. B. ID EA
gloriam conferye optati eventus facilitatem.
PROPOSITIO.

Generatim complelctatur, & exquiſitis ratis-
pibus dicendicommendet Ald, de quopotiſimum
agendum eſt: karticulatim nihillic in medium
Aucatur, niſi quod trimo auditu & ſine contro-
verſia gratiſſimum eſt : ſic enim benevolentig
primo ſtatim inepetu captatur & oltinetur, quâ
opus, ut particularia & minus ſape grata tantò

Feliciles facilit:ſque poſſint expederi. Er ſacilz

id fieri poteſt, etiam cum de re moleſta & dubia
Tegatio eſt inſtituta. Nihil enim in rebus huma-
nis tam omninò moleſtum eſt & ingratum, ut de
g aliguid dicendum generatim offeratur, quod

0,41
CoN
1, t jortl
trl u hini
cnui utee
0mrm Nituetd
ſyn Negkhen
615 Gegnemin
cpens, cn eſt
cguinenench
Seſmzalent
Crum, Iun in
ütiungei

rnn alane,

Ennſcken

merito omnibus debeat eſſe acceptum. Qua lege ndmumnin
accuratè in prepoßitione obſervata, addendum Iünn eſtel
gſt. Litteræ ſidei & authoritatis publitæ (quas fmlin n
zcredentias wulgo vocant) quas exhibitas vobis gtiltihtein
admiſiſtis, indubitetojam argumento ſunt. limun inum
Quantummihl à Rep. noſtra aut Principe
noſtro] creditum ſit, quantumque ejuſdem in Omtuſt
Romine vos mjihi tribuere debeatis. Expleho menlgügic
perſonam publicam, quam ſuſtineo. Nec uunnmn, lin

Famen ideo minus eadem operà, eâdemque
fide agam etiam veſtram cauſam „ cum ad
gloriam rerum veſtrarum „ſalutemque maxi-
mé perftineat illa, cui rcgendæ promovendæ-
gue ſum deſtinatus.

Loa⸗

Ai imun

elaleut anele

n. Qoommann
elem ahnli

irligntae

4
eludle Cnnenon
Inn

.
.

e

ennukliu

ITIO

ußnſim
Nniltkinntln
Gindnem.
Pinn ien lt
b mumn 4 1
nnllegun
1 Hin
NAnnllib
ihnnnm dulh
oinum u
ſun ſuur 14
zuzmn u
ainiſdhir ,
eüiuſti
ummumehin,

dunln Nluk

Aumungrebi
geeben in
. d.
lan Atntd
ula d
noet de

. ⸗
AAuenic

al t.

ONATIOWUAI. 6
CONFIRMATIO.
1. Et jam mihi ſpem certiflimam conſe-
quendi hujus optati legationis eventus faciunt

omnia- hactenus veſtra & noſttra conſilia, quæ

communi utilitate conjecta ſemper fuêre &
æſtimata. Neque de multa fide & infucati af-
fectus integritate dubitandi ullus jam eſt reli-
ctus Iocus, cum ejus tot pridem vobis nobiſ-
que cognita extent experimenta, quæ hercle
Aigiecte jam poſſent niſi temporum neceſſitas
ac rerum, quæ in adminiſtratione publica
quotidiè alia atque alia offeruntur, alia nunc
Achova defiderarer.
2. Et cum ſolenni pompa, quàâ meuin ad
vos adventum prolixèornandum cenſuiſtis .
ſatis jam ſuperque declaratum ſit, quanta
propoſitione animi hujus Regationis decus
amplexi ſitis, eàdem vos ejuſdem cauſam ac
inſtitutum probaturos haud poſſlum dubi-
Tare.
3. Ante ommnia verò Reſpubl. noſtra aut
Princeps] quicquid oſficiorum eſt, quicquid
carum rerum, quibus ſociæ adſtringi poſſiunt
ac fœderatæ gentes, deferendum nobis man-

davit. Quorum cum plurima in hunc uf-

que diem expreſſa teſtimonia ſint, horum
potius fidei credere conſtitui, quam meæ
acundiæ commemorationem „ Equidem
veſtri fortunam Imperii ad ſe quoque
D 2 perti-

7„,0, MzZ. . 1DE. g

Aubſidiumque, quantum à ſe proficiſci poteſt,
addicit ac pollicetur.
4. Sed & inter prima id unum expedit, ut
priſtinâ fidei veſtræ in ſe conſtantia perduret,
neque optima Exempla aut majorum ve-
ſtrorum aut veſtra ipſi deſeratis. Nam in inito
nobiſcum fœdere ac ſocietate certiſſimam
fiduciam repoſuit, ea ſpe fretus, fore, ut eyer-
tendis adverſantium conſiliis, firmandæque

imponatur, imprimis, ſi huſus, quod
mnunc offero, conſilii vim ac commoda ad-
mittatis.

juſque cventus cum haud debeat differri.
Reip. veſtræ intereſſe exiſtimabitis, ſeponere
paululum alias & quotidianas curas & ex-
pediendo huic negotio ea, qua pareſt, indu-

primum expectatiſſimum erit: quo me adeſſe
Folucritis loco, eâ iſtum curâ implebo, de
cujus eventu maximée vobis aliquando gra-
tulaturi ſitis.

nitionem eundem, quem nos, animum om-
nes adferatis, qui ſinc fuco & fallaciis,

no/

ꝓertinere exiſtimat, ſive ea aucéta ſit, cui ſuas
addit gratulationes, ſive afflicta, cui 4olatium

ccommuni ſccuritati magnus aliquando dies

5. Quod cuùm & utiliſſimum Reip. ſit, cu-

ſtria vacare. Quod mihi tempus decreveritis

6. Denique rogo ,ut ad hujus cauſæ cog-

Aullo partium ſtudio obcæcatus & publicis,

ud un i

pnmöniunt
runneconii
encnneriltion
Tdit er
i⸗ Ciun
Mürhimnmui
Kexenunpr
lumnleſe diui
mur
ſ mmum,
e
putt nltre
u Aguii/
ſmar,
0
8 Ciine e
eiiamecmn
utufk,
Wunnhepoln
Unminifiinn
ſtiütihg,

ilchlt ciin
lcr giltei
4 miilihnt

lumnehei, e

Auüfinn
men .
ensNntin
Ntrlt niünn
enfn,

, umner

Guuigenlids
ings, g
inzr onn
1 her Afen
lnhns ppe⸗
luns n lck⸗
gufrhi⸗

emuskintin
Nai:nen:

Nondin

Cds Alnne

iſſp,u
ds, MMla

lſit

zuned a

OX A TIO NUVM. „1
non privatis commodis immerſus ea cligere
poſſit, quæ & noſtræ & huic Reip. tantæque
omnium expectationi abundeé ſint ſatisfa-
ctura. .
CONCLVUSIO.
Quanto nunc attentioni veſtræ plura de-
beo, tantò plura æ quiimo judicio veſtro poſt
debitum me confido. Finem itaque dicendi
facio, donec authoritate veſtra novæ mihi ae
neceſſariæ cnræ novique ſermonis initium
fachuri ſitis.
. IDEA XVII,,.
Qua quis Civitatis & Ordinis ſui nomine
Principimunus aliquod oblaturus, illud
& extenuat pariter & commendat.
Esemplo ſit aliquis Senatorum Romanortem »
qui decretain a Senatu pecuniæ ſummam
offert Imperatori. Moris antem erat poſtre-
mis temporibus apud Romanos, ut ſingulis im-
perii derenniis ex decreto & liberalitate Sena-
zus aliquid in ſacrum Principis ararium con-
ferretur. =
ENXORDIUM.
I ad divinæ Clementiæ tuæ tot ingentia
Omerita attendamus, nullæ opes, quas aut
natura ſufficit, vel circumfert fortuna, vel
quod omnibus potius, & hujus loci eſt »
Imperii tui felicitas indulger, aut gratiam
noſtri in te affectus, aut tuorum in nos be-
D 3 nebi⸗

neficiorum magnitudinem quare poſſunę
maxime Imperator. Sratias igitur publicas

tibi Senatus dixit, referret eriam, ſi poſtet, ſed

nec Majeſtas tua deſiderat remuner
nec illis tenuis ac inferior foxtun
neſt ſuppeditare.
PROPOSITIO.

andi vices,

a pares po-

Quanquam verò de Principe optime ma-

lum aut non magnificè ſentiant ſaris, quil-
quis ſuum de eo judicium anguſtiis pereun-
tium munerum includit: Senatus tamen am-
pliſſimus omnes occaſiones ſibi arripiendas
exiſtimavit, quibus obſequentis tibi & devo-
animi affectus indicetur, tuamque nuno
rogat imprimis ac convenit benignitatem, us
qualicunque hac obliatione acceptâ, tot aliis
tuis beneſiciis novi hujus adjicias inmcremen-
CONFIRMATIO.

7. Pactum hoc noſtrum, ut audqx vider?

poſſit, excuſat recepta pridem conſuetudo,
duam cum cæreris omnibus majorum noſtro-
rum laudatiſſi
ditatis acceptam, nec intermittere debuimus
nec voluimus decfinare. Nam qui ante te
huic imperio præfuerunt eàdem olim Scna-
tus munificentiâ a ſtimati ſunt. Itaque agen-=
dum nobis eratnune, ne ſubte minus poſſe
videremur.

2.,Sed

mis moribus jure pablicæ hære-

ieenen Cikelet

e ublee
Kmln nhe
nl,rlhegiiz,
. .
crhetlein

e ome
aulpelatohen 0 n

wfrliktecebli
egteſionen.
4 Cebeer
I, Elbinn
aln recntlon
cenemnn Nnke
ehthi Nn
chnrn, Chd
armrmn iuti
,

34
dur l
dutiinnit

lenlen ,.
nurui ies
nnnzanp.

IIo⸗

u eitene

Kn inz,g
apttü rn

ungenen.

nhüimhin
Auntchlke.
1,tunde u

übengimmng
Neaeſt N 70

ſcis ie⸗

IIlo.

.
I, A Md ſe

1
DKC,

uepeblitn
. 3 11 mn
1 . .
lgenn

Ummue

OXATIO NVA. 3

z. Sed impræſens à majorum parſimonia

nonnihil defleximus, & priſtinam munificen-
tiam paulum adauzimus Nam cum beneſe
ciorum tuorum exemplar ſupra iſta majorum

tuorum longiſſimè excellat, veteris parſimo-
niæ exemplum non debuimus imitari. His»

qui ante te fuerunt, ſingulis decennis minor

ſumma deereta eſt : Nos quanquam meritis

tuis inferiorem, majorem tamen iſtà nume

præſtamus. Enim verèò id quoque nunc nobis
agendum incumbebat, ut ſub te plus poſſe
videremur, qui felicitatetuorum temporum

iſta awrziſti publicè privatimque noſtras for=

tunas, ut ſub te plus, quàm olim ſub aliis 5
mus.
3. Neque herelè id munus nece ſſarium tibè
erat imperator, cui omnia abundée ſuſfciunt »
qui liberalitatem noftram expectare aur ex-

veriri opus non-habet,. Sed noſtra intererat-»
pe .

& conſervandi tui in nos affeéts, ur accipe-
res noſtri in te debiti archam hanc, pignus &
confeſſionem. .
4. Qunippe hoc nec munus eſt „quod offer-
tur, ſed debitum: nec ſolutio debiti, ſed con-
feſſio nec confeſſio tantam, ſed ejuſdem in=
crememum Nam & debebimus tibipro mu-
nexe ſi tibi ſit acceptum, quod quia inferius eſt
Majeſtate tua, repudiare merito poges, niſi
ſicut maximus, ita etiam optimuseſſes Impe-
rator. D 24 FeRr⸗

774 M.z. . DRrt

35. Equidem in re iniqui nimium ſumus, ſe
eum tet beneficiis tuis, tot pro KRepubl. geſtis

rebus, denique cum gloriâ aucti Ampl. Sena-
tus puſillum illud, quod nunc offertur, con-
tendamus, pars opum noſtrarum, quantula-
cunque eſt, quæ in ſacrum Frarium tuum
nunc infertur. Plura retinemus facilitate Im-
perii tui aucta & conſervata. Sed & retine-

mus, quæ nunc damus; Quâ autem ratione

tot alia tua merita agnoſcere licebit, præſer-
tim illud incomparabile & proinde nullo ſa.
tis munere æſtimandum „ nulloque idonee
indicio exprimendum, ſartæ ſub te, tectæ que
noſtræ libertatis?

6⁶. Itaque verbis augere & inzendere mu-
nuſculi tenuitatem coacti ſi umus, quibus intel-

ligas, non in eo, quod nunc offertur ,ſed in
liro amore & affectu ſitas eſle divitias
tuæ æternitatis Sub optimo Imperatore
ſanus muneris modus eſt, votum ſæpe facien-
di. Abſit ut bono Principi plus, quàm poſſi-
mus, ingeramus; amantium quippe largitio
(ut ille loquitur) non deterit offerentium
VItes.

CONCLUSIO.
Accipe igitur eâ facilitate, Imperator,
quâà maxima in nos ſemper confers, ſacro
tario tuo decreta ſubſidia & impoſterum
Amilium obſequiorum ſpem tibi reſerva.

Quod

r, Dek
knnn,1

Ebacankclin
lugtoſens

m
ich miin
Cinmn Leri
gtrin
1ION
liwargte 1
D in a
Nehnpem
ſeeoumnaman
Aphkemmm
DrAnm, Auna
Flecümmmen
Hkümugorſnn
lankerinuneir
In clum bereh
Aumobetckiisi
U
R0
Cerümde

iüninln KR 47 7ONVUM. 2 5
uoen Quod nunc officium indicium tibi ſit felici-
RZZ tatis tuorum temporum. Quod tu accipis,

Nraffnn, n. vi nculum nobis eſt, erirque novæ & æternæ-
ken,un. qu tibi obſtringimur . obligationis Denique
num in voris noſtris pro tua conceptis concipien-
emichenh, difque æternitate, omnia noſtra prolixiſſimè
Mint ribi offerunpur Deus te beneficiis tuis in nos
umi. pluribus conferendis, nobis, & nos tibi bene-
— ficiis tuis agnoſcendis, diutifſimè ſervet Im-
ae erator!
thiunli. IDEA XVIII.
kidin Qaa quis ob ampliſſimi muneris, puta Sena-
toriam dignitatem Principi ſuo
li lee gratias agir.
mtinnen EXORDIUM.

W ne Uineicre 4 . :
mmhetn Uod alius atque alius ſæpe, ſemper au-
Wrfanmects tem tuus, in conſpectum tuum veni-

tuck lul am, Magne Imperator, facit reperita toties

ni beneficiorum tuorum multitudo, quibus me
er tot publicorum munerum gradus hacte-
ſunn mus tractum, alium atque alium feciſti, ux-
nimai eu mutare ctiam nunc in te animum coactus ſim,

S ſed in magis obſtrictum & obligarum. Ne tu
forfitan levitatis me inſimules, in tanta tuo-
o, rum conſtantia bencficiorum. Nunc verò
ur,HH qͤuanto beneficiis tuis majfor, tanto inferior
e Cndd un nühc ccedo.
ee pPROPOSITIIOCO
üün Qui enim fidem meam toties experiri &
.

76 M. Z. B. ID Er .
honorum initia, labores & diſerimina, nunc
& gloriam communicaſti eollatâ in me „ &
tua ſponte, ea dignitate, quæ quantum curæ
habet, tantum fupra cæteros ſplendoris, &
quot Senatores, tot tuæ & omnis populi for-
tunæ impoſita ſibi ornamenta. Tibrigitur
qui ſic voluiſt’, qui Senatorem me vocaſti,
non jam ut olim, ſed Senator gratias ago..
Qui cum ſim, qualem eſſe me de creviſti, præ-
ſtare gratias non poſſum, quas meruiſti, in-
terim quanto majorem me efſſe voluiſti, tan-
to majorés illas ago, cum & gratiarum actiò⸗
ni accedat pondus, quanto magis aucta eſt
agentis ſive dignitas, ſi ve fortuna.
GCONFTRMATIO.

I. Quod verò ſive ullo ambitu meo „ al k

amicorum, voluntatistuæ à ſolo te impulſæ
judicio, in ampliſſimum ordinem me adlege-
ris ‚non tantum plus gloriæ mihi, ſed & plus
curæ eo ipſo centuliſti. Nam plus ſollicitudi=
nis habet ômnis Magiſtratus, qui ex judic'o
Principis, quam qui ex gratiâ venit, aut alio=
Fum commendatione. Namque ille ut meri-
eis datis, ſpem ſui debet æquare: iſte ut per
beneficium quæſitus & acceptus qualis tan=
dem geratur à periculo, urille loquitur, ſpe⸗
Ctationis alienus eſt.
X, Sed& quæ mea merita hactenus, qdæ-
. tan⸗

benignè interpretare voluiſti, inter prima

gen nehn 8

Nnull

eeibewes
wihn an
eren UMum
, ttet,
itugen n

n

S
mutnh .
Ginan tGi
pnmumunc
Twuntunin
ed Chihtfe t
üeonebid
arcenentte⸗
(ANp5ritei
Ingiulnenin
Eetunmnset,
cmn. Inmidth
ebterit,Kene
w,Cunanpedn
„ Nlgtone
adeholees
itenwaguo
(ELotci ett
(de Kſnmmne
Nnhacemitzn
nat Ien
Umnimmekſrane
WnkKiner
iomtene

4
i umn
Aelnin,
calainne
ugmman
iſlerint
Cntinr.
Emn Txä
Mntnwenweki,
eumgiutg
Nterifiae.
bcusrennk, ⸗
nenclitiee⸗
pummeat
momg nir
teeon.
1lo.
otmbinpen, 4
e 0bkirnu
Pluennenee
jenii kidnn
Cnnudlan
tm, iertt
rinetl.
mreleknt⸗
A,e kun
emfür
leiiſf

udenn 4
=

7

O& AYTO NVUM. yj
tami judicii honore æſtimare voluiſti? Nam
hic mea nulla ſunt, ſed omnia tua. Tui judi-

ceii tanta gratia eſt, quanta Majeſtas, quo ma-

jorem me quàm eram „quàm eſſe debebam,
quàm videri eſſe volebam, feciſti, habuiſti.
Equidem hactenus mihi obſequii tenuita-
tem tantum abeſt, ut majoribus præmiis or-
nandam unquam crediderim, ut omnium
votorum tantùm fumma fuerit, gratiæ tuæ
judicio obtinere tenuitatis executionem.
Quis ergo me huic oneri parem faciet? Tua
ſcilicet clementia, eujus intereſt, ne temerè
electus poſſim videri, & proſtituiſſe judicii
tui magnitudinem intelligatis. Mihi ad con-
ſcientiam ſatis eſt, non affectaàſſe publicam
curam. Tu majoribus parem me non inve-
niſti ſed feciſti, & antè capere hunc Magiſtra-
tum, quàm expectare voluiſti.

3. Sed eſt cum omnis hæc, quacunque
paret Reſpubl. quæ Senatoriæ dignitatis inte-
gritatem magnam partem continetur, ex Imæ
de judicli tui rectitudine, quam in aliis
abunde & ſummam expertaeſt, etiam judi-
eium factum ſit 3e tantòmihi magis inniten-
dum erit.„ ut tuæ reſpondeam & publicæ
omnium exſpectationi, ut in me uno ornato-
auctoque & Princeps & Reſp. & Senatorius
Ordo aucta & ornata intelligantur. Magnum
D a mihs

nl⸗

mihi herclè onus impoſuiſti Imperator. Nidd nH
Senatorem me præſtem, quem feciſti, non ns ien
videberis Princeps, qualis eſſe debuiſti, & t e
quicquid meæ futurum eſt culpæ aut ignaviæ, itaulli Mõ
in te contraxiſti. kn
4. At verd quæ de futura mihi ſunt, ſup. r *
plere ipſi tibi, & mihi me in te ſem per invenire ud r
licebit. Nam ſi factum hoc tuum perpetuo mjllis ni
ſavore adjuveris, quidquid tandem aur bence lsteee .
eſſero, aut impar aut imprudens quod Deus onnpe
Faud ſcivcrit] deliberavero, quævis omnium ſtir ner aüll
judicia, aut æqua accepturum, aut iniqua puipthiſtiim⸗
ſuperaturum me confido. Hactantùm gratiis 0
Ais ultimis precibus ut annuas, opuseſt. Nam, gslunmt
ctum quæcunque petere unquam potueram, l lin m

quæ ſperare etiam non licebat, contuleris „ i ei on

num hoc petendum reliquiſti, & omnibus Kriͦ & a
votis meis expletis ad ea unum hoc reliquum
feciſti. llunhhſt Man

J. Ego autem interim eâ ſemper modeſtiäã mummmin
agam & curà, ut, quanquam in Senatoria jam Nenauß
Poſitum dignitate, non tam Senatorem in- Inemot,
telligas, quàm dignitatis Candidatum „&σ non “ aimn t
um genere honores & merentem, quàm me- imndlileen
Yeri velle, ut geſturum. Denique enitar ut Alnind blin
potero) ne Glementiam tuam febelliſſe Prior tlel aong
ꝗe me fama videatur. hunm kmiun
CONCLUSIO. itilnend
Unum autem iterumque te rogo obſe. i ging on
e10⸗

4 OAT0 V AM. 75

en eroque, Magne Imperator, ut eadem benigni-
B hn ratis conſtantia pravitatis meæ ſemper cau-
erſi,1 ſam agas, quàâ ego ampliffimi tui de me judi-
R cii cauſam tueri perpetuò conabor. Neque
Wi cenim aut vori immodicus ſum , aut ambiti-
n oſus, cùm honorem meum autori ſuo com-
rſmrini mDmendo; & dignitatem illi, ſine quo vim ejus
AnNAn non poſlum ſuſtentare. Tu nunc feciſti, ut
nn gratias agere tibi deberem pro tanta dignita-
Nt Ihn tc. Ego impoſterum faciam, ut curæ ac in-
dlentontin duſtriæ meæ obſtricta Reſp. pro me etiam
um, Miide gratias tibi ſit actura.
Arumnhui IDEA XIX.
uontrck Nn Qua quis ſuorum nomine ad Principem ab-
Mun mn, legatus publica mala primum, vel poſtea
Dn, nlial, ſæpius ei exponit, & pariter eum
li, Eomin officii & curæ ſuæ commo-
nteenigin nefacit. .
Eryremplo ſit talis aliquis qui de militari licentiä
Auned civium nomine conqueritur.

mirkuniin Sanrcarratu pro Rep. cura eſt , Magne
um kunornir OImperator, ut & major votis merito ex-
Ie. pelci non poſſit & ejuſdem fructum uber-
rimum quotidie experiamur, tantaque ad hæc

in optimos quoſque tuos & tuoruan (ut

go
er 57

, CCNNe.
Rir authoritas, ut ubi publici mali remedium in-
unſn Lreſla eſt, quovis ſuperior deprehendatur,
lta in tanta hominum mulkritudine nonnul-
o li perditiſſima conſilia amplexi, quo impunè

ſic dixerim) felicitatem graſſentur, oculos
tuos, tuam curâm fubterfagere contendunt
gnari & eam eſſe æquitatem tuam, ut ſcelera
non zdmittas „& eam ſervitutem „ut eadem
impunita non patiaris. Jam verò omnes, qui
ad ampliſſimos honorum gradus judicio cle-
mentiæ tuæ velfavore provectiſumũus, ſum-

mo ſtudio eniti debemus, quò tuam & opti-

mi ſæculitui famam ſuggeſtione (ut ille ait)
veritatistueamur. Quodenim genus gratiæ

beneficiis Principum rependendæ fortuna

noſtra inveniet, ſi fidem ſolm Emperii tui
ſecuritatiſque noſtræz monumentum defera-
Mus ?² Itaque quâalacritate lætaſæpiſſimè,
quia ſæpiſſimè ira præſtitiſti, ad aures tuas
deferimus, ut rerum tuarum beneficia & ag-
noſci à nobis intelligas & æſtimari, eadem
mala perferre fas fuerit „quò intelligas & qui
ſub te optimo Principe affligant ſubditorum
tuorum fortunas, & quid temporum tuorum
Gonveniat æquitati. Et herelè quid jam fides
noſtra & deſideria fatiſcentis populi, & ſæcu⸗-
li tui amor & cura Reip. convenére, ne corri=
genda diſſimulemus.

Si verò dilato aliquamdiu remedio, eddem
de re iterume ſaæpinz Princeps compellandus ſit,
nti Orator poterit hujus aut ſimilis Exordiihu-

81

umc
Iprunt i
mnr
minnmufhet
erllinf
Ue Molns
(Nienetint
slusfenmn⸗
Nbeheenobice
eleſerntuont
6ic beretcoon
mni. Nnd
urolinr,
Ctiineye re!
ümnndont
Lokimmg,aua
(peltnecuey
(femusnlcgen
(gumntoron
eumeerine
eecondante
Ntimefimurne
Penncie o
Iphrtüinct⸗
futeſetteun
uylmmran
e.

R

Uen,

R
i tentar o
er e n
enmmn hutten

llen, ltenen

nſtorregt
Rnlrots.
Dð
Chrunkar⸗
Plbre klei
lenpeng enie
Pulenls otn
Hllurdmpeini:
nmemnter
elenlenne,
f, Awan
lunbeneüctken ⸗
eten
lon
tenp Umue

—

deceiit ilentts .

min er

ſein Eene

Sumeh, N ℳ
er unhelnu
lr
ul

OXATIONUVAMM. 91
Si aut nos ſoli tuæ curæ crediti eſſemus
Imperator, aut ſola hæc eſſent tuorum tem-
porum, quanquam non tua mala, quæ fortu-
nas noſtras afflixére, jam & deſideriis noſtris
eſſet ſatisfa ctum & Clementiæ tuæ promiſſa.

quæ prioribus precibus noſtris præKitifti,

omnino experta intelligeremus. Interim au⸗
res tuas iterum nunc per benignitatem tuam
nobis liceat obfidere. Non poſſunt ingrata ti-
bi eſfe iterata tuorum deſideria, niſi ingratum
fit tibi beneficiorum tuorum fructum tuis
impartiri- Nam & pars beneficii inter ſubdi-
tos agnoſcitur, ſi eorum ſupplicationes &
vota à Principe vel tantum audiantur. Bene-
ficia tua jam non expectamus, fed ut debita
expofcimus, quia promiſfiſti, & in tua manu
eſt præſtare quæ promiſiſti. Non quod tibi
diffidamus nufquam enim major ſpei fidueia
eſt, quàm in bonorum Principum ſponſione]
vgrum ne exiſtimemur oblata faſtidiosè ſpe=
rare, ne conſtanter & continuo ea exigamus,
Sed impellimur neceſſitate, quæ quam a.
getur indies & nobis eſt ingrata, tam non
ingratæ tibi accidere debent iterum & ſæ-
pius repetitæ tuorum querelæ, & pro eorum
incolumitate curæ tuæ magis impleri & au⸗
PROPOSITIO.
Miles tuus, quem præſidio noſtro adven-

82 M. Z. B. D E- ,
ſus hoſtem deſtinaveras. ſacramenti & impe- üht,k
rii ſui oblitus, rejecta militiæ diſciplina, in Hepin

agros fortunaſque noſtras manus violentas liit
sonvertit. ennr
CONFTIRMATIO. ſ uun
1. Sed an tuus ille miles, Imperator „ qui ak renoi

nec exemplo quod optimum in fubditos eſt) en inn
8*

movetur, nec ſequitur à te præſcriptam mi- m uonintftet
litiæ ſaluberrimam diſciplinam ? Nos inte- ileier
rim qui tui ſumus, authoritatem tuam poſci· (0)

mus, & nontain alias militiæ leges ( cum larizin
optimæ ſint, quas condidiſti) quàm uſum “ al
. . A
corum r vim fisgiranus Nam & fruſtra
E

ſem.B.
. . . orun clenn bn
conditæ tuæ profecto ſunt leges, rtiſi autho-

is Ercoe
rTitatitatis tuæ auſpiciis executioni, in tuorum li
ſaltem gratiam mandentur.
. 2. Diſciplina militaris, illa tot tuorum Ehatneu
Triumphorum mater & cuſtos, non tantum unden
niiCl

adverſus hoſtes, ſed pro civibus etiam eſt re-
pexta. Adverſus hoſtes ne ſecurè cum illis, ut

Indcl

cum civibus miles agat:pro civibus, ne in eos, liureli
ut hoſtes impune idem graſſetur. Rteindi
2. Equidem offeruntur militi tuo aut à durtlül
te ſtipendia aut à nobis neceſſaria 3 Impera- H
tor: quid ultra meritò expoſcant? aut a- r hin
Sros turbent, & intercipiant annorum ſin. Anm

Sulorum ſolatia & proventus: & denique
invadant tam noſtras, quàm tuas fortuna sEx
zis enim colliguntur militi ſtipendia, quæ
decer-

D
len ilin,
Eiliu⸗
mne ller

o
Hxn A
Nſtünnch
V Meinhenn⸗
uun Nrine

enmm lt

lnin
Nn uhn
e, ne⸗

nonintmnog

—
4

memonn
1s, obtmuum
Puskunttre
Ctannilnu
ntbupnen,
un
lti nom

n, M.

zcm at
eunmmm 1
SZ
ufonmuil

—

OXATIONVUM. 82

decernis, & nobis neceſſaria ſuppetunt, qui=

bus, ubi opus, neceſſitati militum ſatisfacia-
mus. Hic igitur turbatis & interceptis, peri-
mus & milites & cives, & tu quoque periiſti

Imperator. Hoc igitur ſtipendium nobis »

quanquam civibus debes, ut inter tuos tuti
ſimus: hæc nobis ut neceſſaria debes, ne de
præſenti & intolerabili neceſſirate per mili-
tum tuorum effrenem licentiam impoſitàâ,
diutius queri neceſſe eſt habeamus.
CoONCLVUSIO.
Aſſurge igitur precibus noſtris Imperator
Optime, & calamitatibus noſtris impone
magnum diem. Eam de bonitate tua filuciam
fuſcepimus, ut cognitis tantum tibi malis no-
ſtris, nos jam illis exemptos & ſalvos exiſti-
memus.
Si ſepils repetita querela ſit, hac aut ſimilis
formula Concluſionii poterit uſarpari.
Fantèò citius precibus noſtris annue, quan-
tò ſæpius imerpellatus es, Imperator. Intereſt
id & neceſſitatis noſtræ & Clementiæ tuæ.
Danda enim tibi nobis ſunt, quæ nunc peti=
mus, ut ſit locus beneficiis tuis, quæ plurima
& ſine fine in nos vis ae potes inpoſterum
conferre.
Qu quis Principi contra receptas leges ali-
quid meditanti, id ſuæ Civitatis nomine, &
Aquãàvis humanitate diſſuadere contendit.
Exem-

34 NM. Z . rE. k.
Exremplo ſie aliquis, qui Principi aliud urgenti
non externum ſed indigenamm ad Urbana Prg.
fecturæ dignitatem admovendum eſſe exceptis nelioli⸗
egibus & ratione probandum Tuſcebit.

U cielee

.
ENXOR D IUM. unanſi
Alcut inuſitata tua virtus, & de æquitate ubon
S . . . . . —— 146, Juuni .
pulcherrima opinio, im animis omnium gienn

verztot. (lebl
concepta, ad felicitatis publicæ clarum te ir chn
vocavit. Maxime Imperator, & in omnibus n tellin
rebas conſiliiſque fanctiſſima Imperia tua Anumer unnd
hactenus extitée, quæ proinde ordo tuo.

iſſimj Umd meniti,an
zumpomnis & multitudo promptiſſimis ob-

II rfelegultarst
.. . . A
ſequiis excepit, ira & in agnoſcendis gra- ri
. . . — . 5 onen
to animo totr tuis benefieiis, & in fide adver- Ullkanete⸗
8 5 . . .—.ꝑ KuluEahene
sum te & Remp. nos omnium primi ſumus „ Pannoſtenatel
Wroramn kwoerkaten

Quam obſequii noſtri & devotionis contu-

m obfſe 1 (oXEI
maciam ut in hanc diem uſque rerum tuarum D
innocentiâpromerauiſti „ita æternam eam

Mlümus kwpern

facies (ut facere eam decreviſti) & retinebis iiieleics
gibi legum, quas à majoribus, in quas jura-⸗ eii E
ſti, aut à te accepimus „ conſłantiſſiḿ ob- ſangan
fervatione. De qua ut & dubitare nos cle- aiud
mentiæ tuæ magnitudo non ſinit, ita per usi
ejuſdem gratiam & jura noſtra, &iis innixa e Vartce

Kotbſtinesgamn
æquiſſima deſideria offerenda tibi exiſti⸗ aaarun
mavimus. Ac kercle quovis munere non mſ e
inferior illa ſubditorum vox eſt, quâ fir, næ 11
aut ignorantiâ „ aut prava aliorum ſuggeſti- an

822

ugauien

malli, 3

inin

ſn
NN.
LE n
nnintomim
Nbleednn e

i, Airornan

yrir u
olt.
Polenls e⸗
6, Biniktacfe.
Imninlkong,
eenuvnd cne⸗
remmumn
nenmn en

1.
4
foN

bo, ndudſ⸗
clemlinlc⸗
Abimencr
n Ki
n, Külun

. , Al⸗
etdn Ar d.

,Ca, 13
Uek,

Rouunliy
9

. 0ORATTONVM. 57

ene in ſuam aut felicitatis publicæ famam

impingat Imperator.
PROPOSITIO.
Exceſſu Olibrii & noſtratis & ſanctiſſim
viri vacua eſt dignitas Præfecturæz Urbanæ
& nos juxta priſcas & nondum infractas le-
ges, tam ſumilem huic ſubrogandum cupi-
mus, quam tu non potes tui diſſimilis eſſe,
Imperator. Qui enim exterum hominem in
locum ejus ſufficiendum cupiunt commen-
datum, aut exiſtimationis tuæ hoſtes ſunt ;

quam tamen ſummam & optimam innocen-

tià tuã meruiſti, aut ignari, vel libertatis no-
ſtræ vel æquitatistuæ: quarum illa exterum
hominem ad hanc dignitatem non admittit;
hæc nihil decernere aut vult aut poteſt adver-=
ſus tuorum libertatem.
CONFIRMATIO.
1. Non inobſequentes tibi aut fuimus aus

nunc ſumus Imperator, fquidem volumus

quicquid velle debes, imo quicquid vis, cum
nihil te iniquum velle certo confidamus: in-
obſequentes interim illi tibi ſunt, qui adver-
fas libertati noſtræ tibi cupiunt perſuaſa „
qui tua authoritate id effectum volunt, à
quo abſtinendum tibi in ipſo imperii exor-
