iaborare: z. Ut negatis omnibus har-
ribus, totum negetur: ſic ſe proba-
re velles nuſqisem, mittendos eſſe Libo-
ros peregrinationis cauſſa, hiceres, nec
in Ilaliam, nec in nec Hitpa-
niam mittendos. 3. Quando rejectis
omnibus partibus Arn aliqua afarma-
tur: ut, aut' amkt, aut odit, nihil eſt ter-
tinm, non amut verò, oderit ergo neceſe
eſt.
Tractari ſolet hic locus venuſtè per

Interrogationem per Repetitionem,

per Subjectionem „per Præteritionem
per Apoſtrophen; Pro Exemplo pla-
cet hic formoſum horti de icriptionem
per partes apponere. Hortus erat a-
moniſſimus & prope Pax- adiſi æmulus
ſtabant foliorum germine renidentes ar-
bores, quæ cum hilari odore gratas dit-
fundebant umbras, & clementi brachio-

rum motu, dulces ſuſurros obſibilabant,

bas inter loquax rivulus & omni cri-
ſtallo nitidior errantibus ludebat aquis
& querule rorxe lapillos vexabat: ande
bene

ſn
N

DL t

le N

3 1

4

Csihrinen
Duidlzntiu
Gelenilalchl)
lore rt⸗ .

enennnuund .
1 ſ,l.
moblbiin .

6 Konn cr.
uttt au⸗
ſexibr: 9
e

Pars I. Cap. L Quaft, I. zy
pene muſico contentu pulſabatur: U-
trimque fores, & copioſa Zephyri Qa-
milia, hinc à virido peato argentea ride-
bant lilia, Ulinc pul pureſcentes „TOI
promicabant, iſtinc narciſforum nivem
& ebur, hiacinthorum ſanguis & au-
rum acuebar, ventulus ab omni parte
Nicetn.
RESP. II. Notatio ſeu Etymologia
eſt vocabuli interpretatio quæ inqui-
rit origenem verbi & ſignificationem.
Ut Senatus à Sembus dickur. Hæc
Erymologia apud Grammaticos fe-
quentior eſt, quam apud Oratores,
datur tamen interdum occaſio ut
Ihius fuavitare venaitemis oratio-
nem, quod quidem ad perſuaden-
dum parum, ſed ad delectandum mul-
tum confert: Sic Cicero in Verrem jb-
catur eum ejus nomen vel à verre porce
defſiectir, vel, à verrendo, quod verrere
ſolirus ſit &temphlis aurum, e domibus
ſuppellectilern , &ʒc. Cicero in Ver-
rem.
Liberius hoc loco utuntur boetæ;
Sic quiſpiam in Eraſmum & Monaſterio

fugientem.

Cur Monaches fratres & eiauſtra re-

linquis. Eraime.

N

menta ex
Notatiog.
quomor
do inve-
menda
& qui
ſit.

Conza-
gata

quid.

Argu-
mentatio

ab kis,

Non siſera fadtem e nß tibke
caret:
Namaque utens ilit ek in 2 ſerehe 2
vilis Aas Mmus.
M'lascem ur Viaeas, ur Lidenre „Ta-

2 Arsis Prateria.

lis.
Rtenr.
Uede ſuum duzar queris Cereviß⸗
nomen.
uod cerebrum vilat Sape Sabella
zuum.

FHic locus à Notatione valer non tan-
tum ad lepores Orationis, ſed interdum
fœcundam orationi Felce⸗ concioni propo-
ſitionem.

Q XSTIO IV.
Beomo do asgitnenta weninds ex
Coni ugatis, Genere & orms.

RESP. I. Conjugata IIla Giuntur
quæ ſunt cx verbis ejuſdem generis,
hoc eſt, ſunt plura verba quæ ab uno
orta varie immutantur; uno verbo »„
ſunt Primitiva cum fuis derivati-
is : Ue Sapientia, Sapiens, Sapienter,
&c.
Ab his ita argumemamur. Si fieras
amatur & pius amari deber. Si ulti-

tin plenus eſt, quid niſi tulta effutiet.

*

Et

Md 6, ien

„
uixen
An nt etorm

kee
amd
11

Sec

oi, 1
n ae, Pær; I. Cæp. I. Quzſt. kII. 272
lrUr tu homo gs, Jui omnes lira
sancellos egreſſus, non unam moribas re-
fers Be Nuam. Erudite Bahuſius, fent an-
rea acula, aief er auram: nam ſunt fer-
rean ſacula propter aurnm.
Differumt Conjugata àa 1 Noratione „Genus
quia in Nortatione explicatio verbi fit; quid.
in Conjugatis tantum inflexie, deriva-
ti0O & variatio caſuum ſpectatur.
KESP. II. Genus eſt quod habet
. multa ſub ſe ſpecie ſeu naturis diverſa:
te ur Ars eſt genas habens ſab ſe Rhreort:

ug iſnh,

ete
1,.

ni lnnh⸗

1

. „
Gde lcee

l Urin . sam, Grammaticam, & W.
Aarnint Forma autem ſea ſpecies eſt ima res Speciet
exX illis quæ ſuib genere continentur. Ut quid.
Rhetoica conrinetnr, ſub arte, eſt ergo
OII. forma. LoOcus à genere copiam magrnam
GntiNn dat Oratori. Nam hic propoſitio fini-
Nma, r.a, hoc eſt , circummitaattis perſonæ, loci 5
. &t. incluſa ad IPertatem propofitio-
n Nn den nis inhinitæ reducitur. Argumentamur
n en, verò dupliciter à Genere 1. quando ali- A K-
e r dn quid dicunus de genere; idem eriam de mentatie
uO, forma dicere debemus. Ur 6 virras di- his
s ei. SLigendaaſt, ershergne diligi debet. duplex,

n, henm 52. Quando negamus aliquid de genere;
idem de forma negare debemus: Ut ſt
nur. G neceſſariam militi omnem artem libera-
e. S em negat, negabis etiam Rhetoricam

luhzen mwiliti eſſe nereſariam.
z Len Q2

Simnilitu-

do quid.

Unde
podſit de-
Auci.

Artis Oratorig.

QUXSTIO v.

Quomode argamenta invemenda ſut

in Sizmili, Diſſimili, Cantrarits, Repug-

aantiis & Comparatione.

RESP. I. Similitudo eſt duorum vel
plurium longe diverſorum in aliqua re
collatio: hoc eſt, Similia ſunt quæ non
ſunt quidem idem ſecum, interea tamen

habent aliquid in quo conveniam. ic,

verbi gratia, umbra & gloria diverſiſſi-
ma ſunt “ In hoc tamen conveniunt, quod
umhbra corpus, glorta virtutem comite-
zur- unde dictum à Cicerone: Gloris
Lirtutis ainbra eſt. Poteſt duci ſimilitu-
do e factis, dictis, fabulis, & nulla fere
res cſt, ex qua duci non poflit, Valct ad
Probandum aliquando, freq uentils ta-
men ad illuſtrandam rem aflfinnitur.
Quando communiter dicirur onmis ſi-
militudo claudicat, intellige quod non
per omnia Tes rei teneatur elle ſimilis, ſed
ſatis eſt, ſi in aliquo conveniat: Partes ſi-
milirudinis ligantur pallim his particu-
lis: Ut, ira, ut fic, quemadmodnm, pari ra-

tione,ſicut non aliter, & A liquando ſim-

pliciter omiſſis particulis ponitux, v. gr.
Reonſa tun ſint ſponſa, irz lyre, ſoci
croci

e d
lekeulun
Uul Eec

Nuu 5

e,.
ð Pa,s I. Gap. L. Dugzſt. YE. 25

oreri, panegyris iris, didta edicta: pulchre
Hiſtoricus, quoties, inquit, mota e ſt ſacra
nun , . Religienis snrhora Poties Raczuavit ma-
mimmmnii gua Reipibleta na Lis; Strada de bello
nmi, n Belgico.
e RESD. II. Diſhmilitudo eſt duorum Diſſumi⸗
vel plurium diverſnas, ſeu diſconvenien- lirudo
kudamm tia, ſucut fimilitudo eſt convenien- quid?
n nnde La.

II

WhIIeme Ab hac ita argumentamur, cum Argu-
an medtnt quod imi diſſimili competit, alteri oom- mentatie

wsnenu. petere negamus, & gud unl non com- ab hac.
., 7. 4 . . „ .
Agnuiuſ petk, alteri competerc aſlerimus verbi

manen Pratia, Inai ci Ves Reipublica damna
nudrtatin ut non curant, generoſi itaque & boni civis

1Cein m eſt es propuliare. Clarlus Catullus. So-
Dockvlſl. les oæcidere & redire boſſunt, nobis cum
nir ſemel occidit brevis lure, nox eſt perbpetue
rupolt, Nidse uana dormienda.
RESP. III. Contraria ſunt quæ non Contraria
poſſunt eidem Tei ſimul convenire quid?
propter candem rationem; Sic nemo Horum
geran . Ppoteſt in en re ſapibns eſſe in gud Kult us diviſio.
crenut Ne Dividuntur in quatuor genera & In Ad-
le . . / 1 1 1 rſ⸗
Ninem, Primo quidem in adverſa hæc ſunt il- Veria.
nachmiagſeiꝗ la quæ ſub aliquo generali nomine
NAN = eomprehenduntur & maxime ſecum
win N. diſcordant, nec in eodem ſubjecto ſe
ien sonnpatiuntur, er ecaler E igos. Alb
. A

6

Argu-
wientatio

ab ha.

2. In pri-
vativa
orum
Ar gu-
mentatio.

4. In ne-
Eantia.
Ar gu-

mentatio

in iis.
Rehug-
Nantia

Juide

Artis Ornteria.

—
24
Adverſis argumentamur bene, de
quo mum ilorum affirmamus , de

eodem alterutr um nepamus „ Ut Siqui-
den Petren, a sonvittu wee alienum
audis, quomodlo mihi famili ærem e ob-
zereris.
2. Privativa quæ ſignificant rem &
abſemiam rei, in ſubjecto apto habere
camrem: ut auditaz, urditas, Iux, Pe-
nebre, &t. A Privatione argumentabe-
TiA, quando unum Pprivatorumn de glin
negabis, & aliud de eodem affirmabis,
ut pauperien optatis mihi; quia di vitias
invidetis.
3. Relata ſunt quæ ad ſe invicem du-
cunt ordinem : ita Parer vefertzar ad
Klium . Pracepter ad Aiſcipulum E ſi-
wuile gd liniile. A relatis argumenta-

mur, ex vi unius inferendo aliud v. g.

Diſcipulus dicerts, quis ergo tuus elt
Præcéptor:
Negamia ſunt, quorum unm
idafhrmat quod aliud negar: ut eſt bo-
nus,non eſt bonus. A Dialecticis contra-
dicteria vocantur. Argumentum ab iis

ſumiturx, ſi uno Hegato aliud afrtnetur ,

aut è comtta. .

RESP. IV. Repugnantia ſunt, quæ
ſecum nunquam coharent : ut Cupi-
Aitas nocenas um amicxin, Regula
argu-

—
E

enriduun:
i, unmn
N Ce
atuee
6n y

ur
. g nullmn

u cme
en

un —MK n
E C
u nan
er

Oenipe, 5
R Pars L. Cas. I. Qaaſt. . 25
ee, (3 argumentandi ab his, hæc eſt, cui con-

Amang venit unum repugnans, non convenit Argu-

, ,, alterum: ut ſi Petro animus eſt occiden- mentan-
en A Panlum, quomodo eum diligit. di regula
fminn /,4 Obſerva verò quomodo Contraria, ab his.

Difſimilia,; Repugnantia differant:
initming Nam Contraria illa ſunt, quæ ſecum Nota
grännon pugnant, Diſſimilia non repugnant; ſed differen-
ieg ſolum diverſa ſunt. Repugnantia ve- tiam.
etemende ro ſunt, quando unum Contrarium
umin ponitur & alterius contrarii effectus,
edencndg at amare & nocere: nam notere ex odio
iis duns proſtuit, odium vero contrarium amori
leinicenr. RESP. V. Comparatio eſt unius
rei cum altera collatio. Eſt duplex, par Compa-
& impar. Par collatio eſt quando ratio quid
cuma. duo æqualia ſecum comparantur. Ut & quo-
nmoiu Jefe Itte, igitur & me fallet. Lnpar tuplex.
sapons collatio duobus modis fit, primo quan-
do argumentamur à majori ad mi-
mmnum nus: ut Deus Angelo ſuperbo non peper-
er u“ eit quomodo homini parcet, Secundo
Bedii. quando argumentamur à minori adma- A rgu-
uneum â jus: zet denem ſcelus impune non tulit, mentatio.
audidmen milto magis ergoplura paniee.
Differt Comparatio à Similitudine
ril,S quia in comparationc fi duorum col-
m 107 lario reſpectu tertii alicujus: in Simili-
e udine fir quidem E uoin collatio

mxid,
5 1ur. 6 non

Cauſſa
quid, &
quotu-
plex.
I.

Efficiens

Cauſſa.

Argu-

Hrenta.

236 Artis Oratoria.
non vero reſpectu tertii, ſed unum
cuique attributum daturx, v. g. Licuit
M. Antonio defendere Clodium, cur Ci-
ceroni non liceat deſen dere Milonevr. Ec-

ce hic Cicero & Antonius confernntur

reſpectu tertii nempe defenſionis. Hie
vero Sicut infermi ſiavitutem cibi non
ſentiunt, ita improbi veræ landis gu-
ſtum non habent. Hic infirmi cum im-

probis conferuntur, non eſt vero terti-

um reſpectu cujus conferantur, ſed &
infirmis & improbis ſuus guſtus corrup-
tus attribuitur.

QXSTIO VI.

Quemodo invenienda ſunt argn-
entz ex Cauſſis, Effectis, Adjun-
&tis, Antecedentibus & Conſequenti-
bus.
RESP. I. Cauſla eſt id à quo ali-
quid quomodocunque procedit , eſt
vulgo quadruplex. Efhciens Materlalis,
Formalis, finalis. —
Efficiens Cauſſa eſt, qua aliquid
facit. Ut ſol diem. Huc revocantur etiam
inſtrumenta & alia, quæ non ſolum fa-
ciunt aliquid, ſed juvant tantum facere;
ut Calamus juvat ſeriptionem. Ab hac
Cauſia ſic argumentamur, negata cauſ-
. „ 142,

un, c,.
G.

ehhumd an n.
Monelt eo en⸗.

Criciantut,a O .

Ubpuln Cn

tul aur
7 4
& Cnegem

1elt id 1odr.

Ndt,

TEcicnslen
N, n uul
eleſcunnlen
Ueton Olnir
Itturnitti
It. bae
pinnen
Ur,eptal:

Pars I. Cap. I. Quaſt. V'I. 27
ſa, negamus effectum, affirmata, affir-
mamus, laudata vel vituperata, lauda-
mus, vel viruperamus.
Materialis Cauſia eſt id ex quo ali-
quid fit, ſeu circa quod aliquid verſa-
tux: ut e auro pecuniz. Circa res om-
ges Orator, Ab hac argumentamur ſic;
data mareria poteſt dari effectus, ſubla⸗
ta ca, tollitur, ex meliori, vel pejiori, me-
lior vel pejor.
Fermalis Lauſſa eſt per quam res
eſt id, quod eſt, ſeu per quam conſtirui-
tur & diſtinguitur ab aliis rebus. Ita za-
is &s domus lignea per diverſam par-
tinni diſpoſzonem differunt. Ab illa fue
argumcntamur; data meliori forma me-
lior res eſt, pejori pejor; & TIes omnis
ſuæ tormæ debet Pproportionari ſen ad-
*uari: Sic quin aninus hominis im-
mortalis eſt, bhomo immwortalia quærere
et.
Finalis Cauſſa eſt propter quam ali-

quid fit: & tria ſunt vulgo propter quæ

Agimns & facimus aliquid, ſoilicet ho-
neſtum, jucundim, utzsle. Ab hac argu⸗
mentamur juxta hæc axiomata; qualis
eſt finis, ralla ſunt quæ deſtinmitur ad

Fiuem. Si Finis bonus vel malus, etiam

quæ ad Finem referuntur bona vel malz
lunt.
B 2 . RESDP.,

„

tio illius.

2.
Materia-
lis.
Argu-
mentatie

3.
Formalis

Argu-
mentatie

Finalie
A -

nentatio.

Effecta
quid?
Argu- .
mentatio
ab his.

Adjun-
Lta, alia
perſonæ.

Alia rei.

25 Artis Orateria,
RESDP. II. Effestus ſen Effecta
dicuntur res factæ à Cauſſis. Ab hisar-
gumentamur vel inferendo Cauſiam
poſito Effectu, vel negando Cauſſam
negato Effectu, vel commendando
Cauſſam ſi beni ſunt Effectus, vel
damnando ſi mali: Loci à Cauiiis &
Effectus copioſiſſimi ſunt fontes argu-
mentorum.
RESP. III. Adjuncta ſunt ea, quæ
cum re ſunt conjuncta ſed non neceſ-
ſario. Alia ſunt perſonæ, quorum Ci-
cero duodecim numerat: Nempe: No-
men, Natura, Vibtus, Habitis, Fortuna,
vita, Affelctio, Stadia, Conſilia, Facta,
Caſus Orationes. Adjuncta rei commu-
niter ſex dicuntur. Locus, Tempus, Occa-
ſo, Modus, Facultas, Waſtrumentum ⸗
Nonnulli ad Septem revocant hoc
verſu.
Quis, quid, ubi, quibus auxilij’s, car,
guomodo, quando.
WVIS ſigniſicat qualitatem perſo-
næ, in qua conſideratur natura, ſexus,
ætas, hatio, cognatio, patria, fama, vires,
forma corporis, dona animi, virtus, in-
enium, &c. Bona fortunæ, divitiæ,
Fonor naturales inclinationes, ut me-
tus, gaudium, voluptas, mores, educatio

Magiſtti, famuli, ſacta, &c.

Grne
4.
Eiin n kn

1CA 93

urdo Cnlin
ammendne,
un Man N
iidr

N

n, Nnnc.
r: Nemeih⸗
, Muſtu, yus
1,Cnſin, Mg

leu, Engu,detr⸗
Mrwnntn

Nen leſocen O

Gi Eriie in

Gulien

4

zI utn, El⸗ .

mitrnin 6
Amind b,l

Alriones un
M

molege

60

.. 2
Ulm vontes ir.

cf
ſ a, e
MWn ſd or r.

n tinm .

Pars I. Cap. I. Quaſt. VI. 29
QWWäID ſignificat negotii quantita-
tem, gravene an leve, heroicum an vile,
ericuloſum, formidabile, &c.
VBI Locum denotat.
QUIBUS AUXIIIIS Signi-
ficat cum quibus ſociis, inſtrumentis »
&c.
CUR fſignificat cauſſam finalem ,
ua cupiditate, quo ſine, &c.

QOο τ15‧ 5“ο% modum indicar

facti, quam facile, quam graviter fe⸗
cerit. H
WANDO Tempus notat.
Et hic locus fertiliſſimus eſt Oratori.
RESP. IV. Antecedentia ea dicun-
tur, quæ rem antecedunt; Ut percusſſilti
igitur ſentit.
Et denique V. Conſequentia illa
ſunt quæ Iem neceſſario ſequuntur: nt
weors ſeqniruer vulnsss cordis: Difſſerunt
2b Adjunctis , quia Antecedentia ne-
ceſiario cohæsent cum Conſequenti-
bus, Adjuncta vero non neceſlario
conjunguntur. Ab Antecedentihus ar-
gumentamur, poſito Amecedente;
neceſſario ponatur Conſequentia, v. g.
Fulneraktus eſt in corde, igitur morietur.
A Conſequentibus vero, primo, aſte-
gendo Conſequens, alſlerirur Antece-
dens: gt wegna cicatrix eſt, ergo, &
3 Plaas

Antece-
dentia
quide &
Conſe⸗
quentia,

Argn-
mentz-

40,

Propoſi-
10 cX
quibus
conſter.
Subjecta
& Præ-
dicatum,

Auid:

2° Artis Oratorig.
Plaga magna fuit: ſecundo Negande
Conſequens, negamus Antecedens ut,
mortus non eſt, ergo nec in corde Iaſus.
Et hi ſunt loci Intrinſeci: rgumento-
rum: Cæteros ſi alii porrigunt „ vel ex
his, vel in his ſun.

Praxit inveniendi argumenta ex jam
radictis & enumeratis

Nota quod omnis Pronoſitio conſtet
Subjecto, Pradizato, && opula. Sul'jectum
dicitur, id de quo dicimus. Pradicatum
id, quod de alio dicimus. Copula eſt paſ-
ſim verbum eſt, aut alitd conjungens
Subjectum cum Peædicato, E. G. Clodins
Kruzir Milont iſadizs. Hiz Clodius ef
Subjetctuimn quia de illo dicitur Inſidias
ſtruere eſt Ppad'ratzys quia hoc eſt,
quod de Clodio dicitur. .
Jam ergo cum argumenta invenire
voles, adverte primum bene: quod in
propoſitione tua Subjectuns ſit, &
quod Praædizxatam: accipe deinde Sab-
ieltum & per omnes locos inrrinſecos
circumi, primo ad Dekfnitionenn, &
quære quid ſit, quæ natura ejus, & quo-
modo abealiis rebus diſcriminetur. Se-
gando perge ad Partium Enumeratio-
edai

.1
Iloate ſe
SPAKN0& KE.

FaſNRe Con

ezronener
KA en

e cer
Aae ;
„. Ae. u!

Pars I. Cap. I. Quaſt. VI. 31
nem, & vide in quas partes dividi poſ-
ſit; & ſie ukra Perge ad alios & alios
locos. Semper verò quod argumen-
tum inveneris ex Subjedto adnota tibi
& cum Prædicato conjunge & agnoſces
an bene tuam propoſitionem Tconfir⸗
eune mer; boſtea ubi exhauferis Subjectum,
aben accipe ſimili modo Praædicatum pro-
erhad poſitionis tuæ & cum eo per locos de-
l, ambula: Vel ſi res poſtulaverit & me-
lius judicaveris non diviſim cum Sab-
jecto & praædicato ſed cum tota propo-
Rii Wtione ſimul mente concepta ,adi locos
di ialecticos & argumenta ee. Noli
verò anxius hærcre in ſin⸗ Zulis locis, ſed
ſi in uno non concurrat, ad ſequentem
tranfi, non enim facile quilibe et argu⸗
mentum porrigit, aut ſi porrigit, non
ſemper ſolidam eit, Cæterum ſi ſcire
Xols, utruna rgi mmentum a liquo eX

n. Sabjezto an cx Pradichkto fucrit ſump⸗
tmeninn tum, ditpooè ill ad in forina Syllogiſmi,
nbere :giall & ſi videris Majorem eſie certiorem
gaun k puta ſumptum ex Pradicato? fi verè
elein. N Ainor. fuerit verior, puta ſamptum cx
inie Subjefto. Poſtquam habueris argu-
Dfitun,1 menta proh Anti propoſit ionem, (àa-
uuicſae dem ipfa debes in certam Syllogiſmi
Claimuen N. Fformarn ordinare (ut in ſequenti api-

6un NN- 1 docebimus) in tres communiter
B 4 Pr=

92 Artis Oratorig.
propoſitiones : Majorem Minorem;
Conclaſionem. Et tunc furſus eadem via
quam modo tradidi, pro ſingulis, ſi xes
egebit propoſitionibus, rationes quæ-
rendæ ſunt, quibus ipſæ propoſitiones
roborentur: & ad hoc valent potiſſi-
mum, Similia, Diſimilia, Exempla,
Apopthegmata, Sententiæ, &c. quæ
omnia in promptu habenda ſunt. Ur
vero facilius obveniat. Inventio conſu-
lendi libri ſunt, qui de re tua de qua
dicere vis, ſcripſerunt, inter alios eſt
Polyanthez, Thestrium vitahbimana &
sd genaes alij.

QXÆSTIO Vir.

Duid ſit acumen &, an Oratori aſur-
bandum
Nauſeat ſimplicitatem ſeculum no-
ſtrum, & quendam in ſtylo luxum re-
quirit, ut jam fere Orator non audiat,
imo luce non dignus, qui per Acumina
vibrare Orationem ignorat. Loqua-
mur itaque de Acuto, ut ſeculo nos ac-
comimedemus.
RESP. I. Sicut materiale Acu-
men eſt duarum linearum, ſeu duorum
laterum in unum punctum concurſus
unio ex uno ſ. ndamento prove-

luumngar
N

laneunna,

WiNrl

Ig, mir

ihini⸗ Par: L Eap. Z Quæft. VVII. 25
Ahrn Umg nientium. Ita Acumen metaphoricum
rlgeln eſt concurſus ſeu difcors concordia
unhling Subjelti & Predicati in oratione. Aln
c brevibus definiunt: Acumen eſt con-
cors diſcordia ſeu diſcors concordia. l,
ai E l. Cc. tunc acute loquimur, quando Pra-
Mt, un dicatum & Subjeltnin orationis ex
Nmi ira Una parte ſecum conveniunt, ex alia
1Ktahſr Vero parte ſecum diſconveniuæt. Ex-

àn. emplum habes in Martial. Lib. 1. Epi=-
gieendn ram. 12.

n, milted 472 des voians Ac feci non do⸗
mune entni5 1 n tsk,
Sed quod tu facies, boz wihi Pete do-
let.
0 ll Vbi vides Subjelktum & Prædica-

m concordare aliquo modo & diſ-
cordare. Nam vulnus proprium inqust
non dolet, alienunmz mihi dolet. Diſcordar
quia contra Naturam eſt, ut alienum
vulnus mihi dolear. Concordat vero,

Hn Ctei

„
nen ſelmn.

nhholune. ir zolsar. CDncotder de
Oummm. Ailia cum amici vulaus fit, dolorcin &
ileni compaſſionem ex vulnere ejus capio.
We logr. Triplex vulgo Acumen eſt, contra Acumen
Rrtapar, Raruramprster Natniyam juxta Na- triplex.
1 turane. .
Acumen contra nazuram eſt quando Contra

teile a⸗ nen nae. 2
an conveniunt duæ res diſſimiles, repug- naturam,

endon. .
M rs nantes, contraxriæ & quomodocun-
mme Acoppoſtæ, ſen breviten, quando
an B diſpax

Præter
natuxam.

Jnuta
natu⸗-
Kam.,

54 Iriis DOratorig. .
diſpar collatio Sabizéti & Pradicati
v. g.
Mutarunt elentenra ſidem prius igne
calebant.
Omnia, nunc ipfo frigus ab igne venit.
Biderman. lib. 2. Epig. 69.
Contra naturam enim eit ut ab igne
frigus veniat & tamen quia muki Vir-
ginitatem igne defenderunt & libidi-
nis adorem reſtringerunt; apte dixit
Poëta, frigus ab igne venit, Prater na-
taram. Acumen eit, quod non eſt qui⸗
dem contra naruram rei nec tamen et-
jam eſt uſitatum, ſic Martialis.
Delitia populi qua ſuerant Domi-
Quia non eſt natùrale & uſitatum ur
²à Domin ad plebem delitiæ transferan-
tur, nen eſt tamen etiam repugnans
naturæ; dicitur ergo ſaltem præter na-
turam. Tuxta zaturam acumen eſt
quod convenit naturæ rei;, ut Martialis:
Imnpenſis vita Principis aznnumeres:
Ouaſi dicàat, vita civilis Principi eſt in
actzebtis referensda, Eſt verò naturæ con-
veniens, ut Princeeps vitam conſervet ci-
vium.
Eſt ergo Acuminis natura, ut de Sab-
esto prædicetur Prædicatum vel contra
vel prater, vel juxta naturam.

Per-

.

lenl5

to

4

Ini

il

innltle

ul bys in
DNu

lndld
Alihhi

i Pars I. Cap. I. OQu⸗sf. VIII. 3½
Pexfectiſima vero ila acumina ſunt
6e Ani quæ ſunt contra naturam, quia mag-
. nai pariunt admirationem, admiratio
“ in autem non poteſt eſſe, niſi in una re, ut Perfecta
* dixi, flat duarurn rerum quomodocun- acumina
bd que oppoſitaxram concurſus. quæ;
RRSPD. II. Acumina Oratori adhi-
benda ſumt: Nam & Cicero de claris O-
ratoribus maltos laudat, qui hac in re
ccellucerunt: & vituperat alios qui nul-
lo Acumine inſtructi fuerunt & ipſe A-
cuminibus ſæpe uſus eſt. Hominibus
Ucumd. tamen Politicis, qui ſententiam in Re-

Orator .
adhibeaer

lund publica ferre debent, videtur hic luſus Nota.
uut M ingenii, ſi ſit aſſiduus, inutilis eſſe, ſeria
r enim ac plana ab eo exſpectantur, non
Enummg verborum joci, tamen nec ille prorſus
Aenden omnia negligat, caveat tantum olicura
cum enn nimia, affectata levia aculeata. Nam ſi
Uen ν. obſcura ſunt quis intelligit, ſi nimia ob-
Aunen & ſcuritatem invehunt, ſi affectata con-
ti, un Munis temptum ſi levia riſum denique acu- 7
Fsenm leatz, Odium parturiunt.
GEnicii .
etörmrumrecer⸗ QW RES.
Guncctlehec⸗ Qus ſunt modi faciendi concerdiav. 1.
Aiſcordem Subjecti & Prædicati. Modus
n,tA ⅓ RESP. I. Modus eſt, adponere Epi- faciendi
em Maun theton diſcordans ad Subjeltum, ſic facit concor-
n Martialis Lib. a. Epigr. 82. diam.
⸗ B 6 Luis

Aiſcor.
per Epi-
theton.

4.
Modus
per ſub-
ſtantiv.
diſcors,
3.
Modus
Pper Ca-
sachres,

5 Artis Orazorig,
Quia curam neget eſſe te Deorum.
Propter quam fuit innoxens ruina,
Sic dicitur Hermes optimus malorum
Jen optimus maluz.
II. Eſt, adponere ad Sabjettum
aliud, Sabſtantivum diſcors, ſic Poëra
Biderm. Zela videbantier, murus & ag-
ger erant.

III. Eſt, adponere Catachreſin vel

in Adjelctivo, vel in Swbſtantivo, vel in
Verbo In Adjettivo ponitur Catazhre-
ſis: ut Doctior in cauſis nulla fawvilla ſait
Idem 1. 2.
Sic illud Poetæ de Hildegrunde qus
Pro Pure abrepta non potuit allegari ſur-
L&.
Nuſßſus ſtringere ſjunis innocentem
Zuſis reſtitait improbic, gielaqus
Leſonti nil pareeret, vel ipſe
Fanis ereeret eſſe ſ’e nozcent em,
Sic in lite ſan bpuella Punen
Iphoe* dice nalZa jirſtiorem.
In Szé ſtanti vo Catachreſis eſt, ſi vo-
ces Eleemoſynam v. g. Einm liberalis der-
ra pluvianm , Del aureune bietatis im-
brem in egenos, In Verbo Cazachreſis
eſt, ſi dicas, hoſtes belli, neceſſitaten, &
erdorer gnis agcenderunt Id eſt, am-
moſius pugnabat, quia prope aquas
Jugnabant, ubi fugæ ſpes nulla eſt.
IV. Eſt

tr

Nen iirt

e,
H

laurn, ,
Mun / nye

Par: I Cap. 7 Quaf. y. 5

4
ſer Dep . .
“l IV. Eſt, idem Pradivatum, de eo-
nne lin

* „ dem Subjedto, & affirmate & negate in
Paunn diverſo ſenſu. Sic Pocta de S. Brigitta
. formam perdente ut pudorem conſexva-
e en ret. Er tunc eredidit ſe eſſa venuſtam
mn ſehin. poſtquam deſiit eſſe tamn venuſta. Plu-
n hͤ res modos quiſque ſuopte ingenio ob-
ſervavit.

QUZSTIO VIII.
Uli invenienda ſunt Acumina,

ESP. Bonus fons Acuminis, re-
dundat primum ex locir Dialecticis:
Ual Algnimꝗ. Definition. Part. Enumer. &c. Nullus
tenim fere tam ſterilis eſt, ex quo ſi
e nwrelten . rem de qua loqueris circumducas, Acu-

NeAe men haurire non poſſis, Sic:
uie Quid facimus glaciata gelu Slymphs
emrate negetur.
en Exr oculis hauſtas funzs habebit
afiren, crquas, Biderm.
ylcl,ln Ubi docet aquam funeream nihil

9
trde aliud cſie quam lachrymas. Sic Re-
mundus de Nrgdena currente ad pe-
hCrah des medici Chriſti.

ð precor, aby dixit remorantibus obvia
h Melß . .

ur Melon. turbis, , 3
inmmfe 4 Tanguite ſi morlum diſcere vultis2
mle mo⸗
. , 8 Lon.

eed.
prædica
in ſubje,

1.
Fons acu=
minis.

1.
Fons acu-
minis.

bS Ayris Oratorig.
Longum foret ire per ſingulos lo-
cos cum exemplis, Scias tamen quod
inter alios maximè locus à Canſſa fi-
vali ab Effettis, ab Adjunktis, à Con-
zrariis, à Repugnantibus pro acumine
fœcundus ſit. Hic enim facile invenirur
conſentaneum & diflentaneum aliquid
Subjecto.
Sevundus fons eſt Paradoexum, hoc
eſt aliquid infolttum: quale eſt illud in
Elogio: Euntis Legati facies in veteres
ſtatuas & ſimulacra arbis, hominum fe-
e animos immutavit, id eſt, ſtupere
fecit. Ad Paradexum revocantur hiloci
ex facetiis deſumpti, qui etiam acumin
pPorrigunt, Primo Metaphora, ut ſi equum
mut ilatum labris xidere dicas Secundo

P'aranomaſia ſic Pocta de homine picto

inter inferos:
Zunge tuam tabula clamanti, quiſ-
quis es, aurem. .
IToſa ſibi clamat Va! tibi vero cave.
Biderm.
% Etjmologia nominis.
Sic Poeta de S8. Margaretha.
Vellet inops Keri ſed dum ſe poſſidet ip-
m.
Margaris, incaſſum credo feretur in-
ops.

1¹

Et ülud de S. Lucia excæcata.

7

ley
usN
Puur,

tl Dee
7

4 X 6 Domint

Snloan.
r.
. 1
AEntuh &4
1 4 ee
4

fbrute

.

Neng wetir

, liten

.

Sa Aln

Nint
1e N ſel⸗ 1
3 1. 1.
cknnen l
lt, 140.
iug oene

mgleinenien .

lanenn g

Mhun le
geleclklitin
tfunn in tumn
Gei, twninen .
,dhlue
forumn lilel

Licimwumn .

Prrl ejuum
e rn Genndn
Ekonnezio

lunumi,

Mti en e.

11 .
,uß

. .
rſes

1
„

»

Pars I Cap. 1 Quaſt. yIII, 29
Zu quam vis oculis carebis iſtis.
Dum ſis BPutia luce non carebis.
4. Narratio lepida & rara. Exem-
lum habes apud Mart. de fure lib. 12.
Ep igr. 2 9.
Tertius fons eſt Documentum mora-
Quartus fons eſt Amligunum, cum
vox ambigue ſumitur, ſice Poëta de fla-
gello Chriſti ſanguine purpurato.
Flagrum in Domini tergo protinus
erubuit. Idem.
Et illud Pocëtæ.
Vis dici devotus, & es Chryſamblice
totus.
Improba te conjux devovet uſque
. dies.
Irem.
mihi prateritos referat ſi Zupiten
annos.
Horbe voves; Jove vix eſt opus Horbs
trbi.
Nupta tibi eſt auxor, quz ut primum
ri æa coerta eſt.
Prateritos annos & tua facka refert.
Nuintus fons eſt eæ fguris Rhetor.
& Tropis, maxime Metaphora, Allego-
ria, Catachreſi Metonymia, Proſopo-
æia, Tractatione caſunm, Interrogatio=
e & Reiponſione; Optatione, &c. Et hi
S fontes

Praxis
inveni-
endi A-
ruminis
PDrima,

ℳ4 5 Artis Oratorig.
gfontes Acuminum ab aliis olim tradi
olitorum, licet boni ſint, nobis tamen
nunquam ſatis limpidi & clari viſi:
Ideo ex tractatu de Acuto Lyricorum
Regis Sarmarici, alterius Horatii P.
Matthai Sarbievit fere eaſdem praxes
inveniendi Acuminis clarius tamen
Propoſitas quondam collectas, ſiqui-

dem placet, ſine invidia cape.

Praxes aliquot inveniendi
axuminis.

Prima praxis eſt, quando rei attri-

buitur apte aliqua magnitudo; moles
majeſtas, authoritas, amplitudo, vaſti-
tas, in ſenſu tamen dubio, & commu-
niter inter realem & moralem v. g.
Sic moralis Philoſophus Seneza a
Epiſt. 66. in fin. acute dixit: Sævola

ronjerit bellum inermis av mancus O,
ila manu trunga reges duos vicit. Nex

illud invenuſtum eſt de Attilio: Nam
Attilius Regulus cum contra Pœnos in
Africa pugnaret, ad Senatum ſeripfit,
mercenarium ſumm doveſſiſſe & ab eg
deſertum eſſo rus, quod Senatin publice
curavit, dum aleſſet Regulis. De
co ergo ſic Seneca; Tanti fuit ſer vum
Son habere z ut colonus ejus „ populus
Roina-⸗

neleh.
bun
n ß l
6 u
iſunt,
ents s
tanind

ſui
run 1lecal
tncolenn
). 4
n Aen

inmiui

nui.

,Jonhnitn.

õä

nNinlo nli⸗
no, Xcoem⸗

& norlen 7.
a.4

Ins Nenes 1⸗

A MeA O
,ets duet Ne

eArto: NN
cEL LeA˙¹⁵
ſvumn ,nit
N ⁰
Cuunnt e
2 Mys e
e utrN
6ℳ,
Nr⸗

8

aliquo verbo, vel ſententia, ita aut aliud
Verxre ſigniſicet 2 aliud autem intendat

Pars I. Cap. I. Quæf. VIII. 47
Romanus eſſet. Sic & illud Poëtæ de
morte Pompeji magni.
Sed timuit ſtrato miles ne corpors
Magni.
Non ſugeret, Jupraque Ducem pro-
cumberet orbis. Lucanus. .
Secunda praxis contraria huic eſt Secundæ
quando rei magnæ attribuitur parvitas,
vel rei pretioſæ vilitas? in dubio tamen
ſenſu inter realem & æq quivalentem ſic
Seneca De ben. l. 2. c. 10. Video, inquit;
iſtic menſas & aſtimarum lignum Se-
natori cenſu eo pretioſius, quo illud in
plures nodos arboris infelicitas torſit.
Sic de Domitiano muſcas quctidie
maltante Aibtain: Hoſtis fuit Muſcis »
hoſtibus muſca.
Tertia praxis eſt quando Acumen Tertiae
continet in ſe cauſam de facto vel cer-
te in dubio ſenſu inſinuat aliquam ve-
ritatem contrarii effectus: Sic vir ille
Sanctus D. Auguſt. Domine, inquit,
tu implens ſubile vas eum, & quia ege
plenuas Tui non ſum, ideo mihbi oneri ſum,
Eſt & non leve Acumen, quando alicu=
jus effectus realis datur cauſſa moralis
pPro vera & reali.
Quarta praxis conſiſtit in ambiguo Qaartta

ſigni-

2*

42 Artis Oratorig.
ſignificare. Sic cum Zalius Montanus
Tecitaret carmen ſunm & incepiſſet,
paulo ante deſcripto Solis ortu, deſcri-
bere occaſum, quidam ex Schola ince-
pit abire & caulſam quæ fitus dixit: num-
guid diutius illa audire botui quam ab
orti Solis uſque ad occaſum. Sic cru-
delis quoque Atreus fratrem alloqui-
tur Thyeſten, cui incauto filios dederat
devorandos. Hic natos eſſe crede in am-
plexu bpatris, hit inr, eruntque, nulla
Pars proliz tuz tibi ſubtrabetur. Senec.
in Thyeſt. .
Tale eſt illud Poëtæ.
Si forre Nultus per gcalammiam laſit,
car. er⸗ noli, & vulnus omne curaſti.
Item illud in Fornicatorem & bibonem
Er liberis *WB Libero aſſiete liberaliter.
Dici magiſter art ium potes Aulè libera-
linm.
Item in Aſtre rologum Potatorem,
Non ta polorum regeris infinentiis, ſedl
Za- ulzrum.
Item in Futem Glanciam.
Omnes quz ſua ſiint quarnnt, vitium-
que pPiatatter.
Erge non gaarit Glaucia quæ ſua ſint,
Item in medicum.
Non ſinit in longo miſeres tutr eſcere
worbo.

2

17 mi went

e
SS

lani
n ſun n, 4en
ln 1 le,
) ßn Al.
nin Ue.

ln.
geteig n.
engn, ul
Grruket r. N.

S

, ru A r.

Mdto ecn

urun 1iien
egtſh
6 /
ten

4

Pars I. Cap. I. Quxſt. VII. 3
Abſolvitque brevi morte? benignus ho-
mo'eſt.
Quinta Praxis eſt quando attribuirur
alicui rei i inanimatæ aliquid, quod pro-

rium eſt rei animatz, ita tamen, ut

rotus fenfus conſtet ex aliqua actio-
ne ad aliena attributa rei de qua loqui-
mur. Sic Plinius de quodam poſt vi-
ctoriam axante: Gaudet zellus vomere
laureuto, & coli victrici IEnperatorum
derxtera fFructunm nbertate ſuperbit. Et
Auguſt. Riper verba Chrifti: Ego ſum
lux vera. Ergo iger ſarge inquit, via

ia 44 te venit, E te de ſomno excitat

Jurge ambnla. Loquirur etia m acute,
qui res natura les convertit in arte factas.
Sic in naſum cujuſdam. Murxet.
Si tnus ad Solens ſtataantuar naſus hiante,
Ore, bene of: endet, dentibus hora quo-
ta eſt.
Sexta Praxis eſt, quando aptè id quod
veris perionis convenit, attribuitur non
veris: Sic ille, Emder aculats ſunt ma-
nus noſtra, evan quod vident. Plaut.
Plurimum verò placet hic modus quan-

do ſimul & vera & falfa perſona com-

municant in eadem re: die Auguſtus

Cxælſar dicebat: Duas ſe habere filins de-

litat as, quas neceſſe eſt toleraze, Tuliam
neram, alt erar, Rempublicam.
Alter

Sextz.

Alrer
Modus
Eliciendi
acuminis
Com-
parando
fem.
Compa-
ratio
ttiplex.

44 Artie Oratoriz,

Alter adbuz modus hic ſubjusgendas
Acuwinis in veniendi
Cauſſu.
„

Eſt bomus modus inveniendi acumi-

nis ſi rem compares cum locis oratoriise

Triplex aurem poteſt eſſe comparario
hujuſmodi: Prima eſt, ſi fem confera-
mus cum locis ſingulis ſeparatim ſum-
ptis, cogitando quæ enam ſit rei, de qua
loquimur Dej ſinitio, qiig Partes guod
genus, quæ Adinunlkta, &. Sic Romana
Eloqgtuentia facile bprincets Conſolatum
Vatinii acute ridet per diſti ibutionem
Partinne cc enſclatat. Magmere, inquit 5
Cicero, portentum anno Vatinii fa-
&am ℳ quöôd illo Conſule neg Bruma;
nez Ver, net Autumnas, nec Kſtas ſue-
zit. Sezxunda ſi ipſius rei unum locum
cum alio diverlo loco ejuſdem rei com-
Paraveris v. g. De tnition em cum Ad-
zunblis rei, Uel Effektuse cam Caizſis. Sic

Valerites Maxrimsis Lib. 6. c. I. ex com-

Pararione Marerialis & Formalis Cau-
, id eſt anunæ & corporis elicit Acu-
men de Luxretia: Dux, inquit, Roma-
2½ Puadkcitie Lucretia, cujass virilis ani-
Wus, maligno erro fortung muliebre

sorpus ſortitns ſt. Lertia eſt, ſ locos rei

MniS

lur i

4

5 ui

giwwent,
iglu0

. .Le. . dtt

n erin, iu

ll,. . ,
Ainlen alri⸗

lumutz

an
8 DR
Kn r.
Khln Cont

R Auil

en .
4 1 Pars I. Cap. 1. Quaſt. VIII. 4
li, unius ordinis comparemus cum aliis
i locis oraforiis ejuſdem ordinis, ut defi-
a⸗. nitionem cum definitione, cauſſam
cum cauſſa, &c. e. c. Mutius Scæwola
Regen quem armnta mann non poterat,;

:
Wiennlemt
N eNe. .
ruſta ſugat : Seneca. Hic Acumen eſt

11

en begorry
ElICrtor. . .
“ Ex comparatione cauſſæ cum cauſſa, id
.
4 . Eeſt, manus armatæ cum exuſta. .

Uuncekn.
Blemtin in.
p. .. 4
Keunkni Een
6, guin e
3 DEFINITIO.
mna, Cnlie .

. 1.
4 4
—177

Modus inveniendi Acuminis
in locis Oratokis.

Definitiones acutæ ſunt, quæ fiunt Ex De-
per contrarium: ſic Fermam deſcripſe- finit.
runt. Theoc. Socrat. Seneca. Theoph. Reg- Acumin.
num ſolitarium, dulcem Lyrannum:
dulce malum, dulce damnum.

Wunte DARTIUMENUMERATIO. Ex par-

ſ ,n1
ne ur Dent

r/.,6
nu, M , .

ve⸗ 4 Hæc acuta fit, Primo, Aand oſten- tium E-
alsil V . .
