orli na. de, immortalitate mertem, mundaum
A Aeunl Cœlo permutaſti. Hoc morum de Te
Hu 6 7 -=

158 Artis Oratoriz.
innocens ſuavitas: hoc faeilis animi in
honeſti ſtudium propenſio, hoc in
Cœlum & Parentes pictas, hoc in ſo-
cios pares amor ſuadent exiſtimafe
Et ut vitæ inter nos ad probitatis régu-
lam tranſactæ mentionem non in jiciam
cujus eum ſocii fuimus, teſtes ſemper
erimus; Qua mentis magnitudine mor-
bum ingreflus fueris, quis enarrando
ſatis explicabit? Oſtendiſti in juvenili-
pectore virilem habitare animum, quan-
do graſſantes per membra curtius &
ante ambulones morris dolores invicta
fortitudine ſuſtinuiſti: Atque in ma-
ximo febrium æſtu, nonniſi in Chriſti
Salvatoris nomine ſolatium poſuiſti.
Vere Chriſtianus Athleta. qui & age-
re honeſta didicit & fortia pati non
ignoravit, qui defiwis continuo in
Fixum cruci oculis cordis tanquam in
patientiæ Magiſtrum cedro dignas &
auro voces emittebat; Eo, inquit,
Chriſte ] ESUà tuo pendeo nutu,
ſi mori jubes, lubentiſſime morior;
ſi vivere placet, tibi vivere non re-
nuo: Cærerum in omnibus ſanctiſſi-
mæ voluntati tuæ ſubſcribo, & me ex
aſle dedico. Sit Heros ille vixit vi-
tam: Sic Heros mortuus eſt, & juve-
em adhuc occubuifſe lachrymabimur

13.

aalluin Ne

lus,

ansg i

Se nd

ſu)
(ones Kr
her Nen

e
Lenae

uin
= Par H. Cap. I. Mod. V. 159 1
M Abüint à vultu, abſint næniæ triltes Eeore E=
e in 4 & quærimoniæ: Juvenis vixit, vit mo- flio repe-
* aln⸗ muus eſt, matura vittus excedere tertis tita.
ee debet; Depoſitum Natura & DEUS
ndnune.. credidit: Aud ſuum eſt, reperit

unmiii utroque: E tuis Brachiis in heatitu-
elnfn dinis ſinum miravit, an meliorem
auchend. pater filio optaveris locam. Nos veròè
3i munni adoleſcentes, quande ultimum N. N.
adinei. Pparentamus obſequium, cum IESU

. 4 . . 1.
Mruinintu. vivere diſcamus. ut cum ESU mori-
hendnn onnin amuxr.

Tlnin
ue n nr. Luintus Modis.
onniin (n .
Crrim lqid. Cum partes Syllogiſmi imminuo & 5
n e exratione inventa dwas tantum prepo-
nuim ſitiones conficio, quarum prima ſit in-
conmo i ferens alteram &nn vocatur Antece-
Cls edunn dens. & altera Conſequens. Vocatur hic
cid e enodus diſponendi vulgo Enthymema:
b igi, Fit vero dupliciter: primo cum una pro-
Oxeeo n, poſitio unde ponitur, & altera ei per
re nca, weodum rationis ſub jicitur, exornaturq;
Bie an & confirmatur prolixius Secundo. Quä
wwbs incl do & Andecedens & Conſequens ſuis ra-
Kre ms tionibus plurimis vel pauciofibus robo-
ile ui⸗ rantur, prout res videbitur exigere.
1s ell & h. .
mu S FXEN

eoun 4

160 Artis Oratorig.

EXEMPLUM. SSõ
5 4 at⸗
Vide ſupra parte prima Cap. 11. d Ne,
Quæſt. 3 Modo Sexto bag. 7252 upsttus
Sertus Modaz. . SS
Quando prias Præmitrit tur per diſ- a ats
eurſum aliguem generalem Ea poſi, io anfuim
ſeu Expli⸗ atio rei Nius de qua dcturi Hräir men
ſumus: Deinde verè res ipſa ſubnectitur autäsi
ſive illa gratulatio fuerit ſive ſalutatio,
ſive qui ic'aliud Modus eſt & facilis X
frequens, & cultus pro is maximé, qui
eruditionis famam volunt promereri. Pium mnni
Conſtat his patribus: Primo ponitur bemh
Probpoſitio. ſwve ſermo explicans rem, de n⸗ 3 h
qua dicturus ſum: Secundo ponirurf
Ratio una vel plures: Tertio Cenfrma-
tis ſeu Exornatis quæ communiter ac-
cipitur ab Exemplis Senkenmtits; Gimrbo-
lis, Similitutine &&c. Quarto; ponitur
Concluſio, ſeu illa ipſa res tua, quam vo-
les dicere.

EXEMPLUM.
Si quiſpiam v. g. vellet conjugiam
Spenſo gratulari, Orationem poſſet
optime hoc modo Conſtituere, Primo
aſſumeret hanc Propoſitionem, Felix
eſt & ewiniunm invenire ſibi fdelem
gmni- Dun

Nerlern ee

Launt un

Pars II Cap. M. Mod. PI. 16
kgmiruum; Serundo. Daret Rationem:
quia cum es poteſt proſpera O ad verſa
omnia zoremnaicare: Tertia, Confirma-
tet hoc ex dictis Sapientem, quia Ami-

tus dimidinm animaæ eſt & ſine eo omniz

etism dulcia anzareſcunt. Quarto Gra-
tulatio quod ſponſus ſidelem hactenus
amicum diu quæſirum tandem invene-
rit, & ut in hac interna amicitia felices
vIvant optabis. Oratorie ſic:

ELABORATIO.

Theſaiuertem invenit qui amieuts, in-
venit, & Votorsm ſuorum eulisen vi-
detnr attigiſſe. Enimvero ſi viſceratio
Lupi & Leonis vita eſt, quæ ſola eſt. ut
Romanus relte Sapiens exiſtimar, an-
non ſupremæ felicitatis tefiera erit,

cum ſibi adſciviſſe, in cujus ſinum ar-
canas pectoris cogitatieones cenfiden-

tius poſſis effundere? cum quo velu
tecum loqui, cujus Spiritu vivere, in

cuſjus animo ſecurus habitare, ſuaviter

Juieſcere, aſſiduus lætari liceat. Certé
non deſipuit ille. & à veritate harum
promeruit, qui Amicum partem anima
Juæ alteram aut dimidium ſii nuncu-
Ppavit, Perinde enim quaſi non integer
homo, qui ſine amico eit, & dumtaxat

Gratulato⸗
ria Conju-
Zii.

.

Propoſi
Ratio.

0.

—
.

Exornatie

Gratulatio.

162 Artis Oratorta.
in vita moratur, non vivit, magna ſui
parte verfatile cadaver. Et verò habe

fortunas omnes cum Cræſo ; numera

candidos cum Felycrate feliti dies;
fuant ultro dormienti in gremium vi-
ctoriæ cum Zimotheo, fiat aurutn quid-
quid tetigeris cum Mydæ ,„ Hiat 1oſa
ꝗquidquid calcaveris cum Perſes: niſi
amicum tamen habcas, quo cum adfe-
Ctus ad animum commiſceas, inter for-
tunas & ſolatia Tantalum te & rum
invenies. In Comitäs ſapientum defi-
nita veritas eſt. & experientiæ calculis
probata perſeverat: Nullius bani ſine
Jocio judicandasn poſſeſſienem eſſe, & aäabſ-
gae amsco, etiam äulcis amaroſeere.
Hunc igitur amicum diu quæſtum
tandem te N. N. inveniſſe, & vaga hacte-
nus deſideria in domo N. N. conſtitiſſe
gratulamur, & applaudimus in hodier-
nis mutui amoris feriis : Arque ut hæc
animorum & cordium conjunctio,
quam bene precantibus fuperis æternam
eſſe juſſiſtis; Ecclefiæ, Patriæ, Familiis
utrinque nobiliſſimis ornamento ſit, &
Eloriæ „ multis vocibus ſed uno corde
apprecamur: Facit ſpem non exiguam
ſmilis ſplendor utriuſque Domus &
ſtirpium clariſſimarum æqualitas, quæ
cum concordiæ mater ſu & amicitiæ
Pparens,

1.
7 itni
nit

Wann defs: I

d nce.

E1
S

Nnun eN Do.

Leleienirclen
1 Mikn
is n
inn t gunm
enlenvrlt⸗

Puuimunlote⸗
geru
do,
Cpetsrtrri
Soruned
busſeluoenk
Lentontrhun
ie i
Niltig ,S2
A ie
uc

7

Par; II. Cag. L. Mod. . 16
parens, quidni koc liberum, quos ve-
ſtris cordibus injeciſtis vinculum plus
quam Gordio Nodo confimabit: Voca-
bunt vos in amplexum Majores veſtri;
qui cum rccte geſtis & nomine famam
unpleverunt, non dihculter cuivis allu-
cere poterunt & famam præferre. Sed
eximia inprimis virtutes, quæ in vultltu
utriuſque veſtrdm, velur in ſolenni ani-
morum theatro, ſe late eXplicant, illa,
inquam hnmanitas, ille pudor, illa co-
mitas, illa modeſtia, illæ ceteræ men-
tium generoſarum dores ae pediſlequæ

annon æternas, mutui amoris nutrices ſe

fore pollicentur. Mollibus eſt verbis, in-
quit Poëta, dzlcis alendits amor. Ego ſa-
tius dixerim perennem amoris ignem
ibi conſtrui & foveri, ubi honeſtifomi-
tem ſuppoſueris. “
Hic modus diſponendi Orationem
adhutc gratior eſt ,„ ſi dileurſum genera-
lem, incipiat inotinato ſeu ab aliquo ad-
feu & figura vivaciore maxime in
materia pathetica. Tunc enim & arri-
guntur animi Anditornm & ſtatim ini-
tio capiuntur.
EXEMBPLUM.
Ki velles dolere ſupra mortem ado-

leſcentis poſies dicutſum communem
da

„

Oratiuncu-
la ſup mor-
cem ado-
leſcchris.

164 Artis Orstorik.
de imbecillitate vits hanmsng ie effe-
ταο 1ρ »*ũsrdari.

RLABORATIO,

Adhuc ne ſpes noſtras in ſecula ex-
plicabimus?: & cum unius puncti poſ-
ſeſſores eſſe non liceat, longas æterni-
tatis ambages, in hac morientium Re-
Büblica ſomniabimus 2 O plorandz
Ortalitatis felicitas? viX e portu pleriſ-
que in altom ſolvere contingit, & inſpe-
ratis acti tempeſtatibus nunquam repa-
rabile vitæ naufrgiaum facimus? vix in
Adoleſcente ſttatis Vere, Autumnum
promittimus & contra Naturæ oerdi-

nem crudelidnam hyemem experimur

Nimizum inter mortales nihil non mor-
tale eſt, & anni ellam teneriores diem
cum morte partiuntur. Elarum heu
nimis clarum ante oculos noſtros de-
cumbis ſpeculum MN. N. & de filenti
tumba nimis ad mœrorem pablicũ vo-
calis humanæ imbecilitaris exempla
peroras. Certe ſi viridem ætatis tuæ ſta-
tum aſpicimus, floruiſti Juvenis? Si tui
Parentes Spem de te conceptam conſi-
deramus? floruiſti! Si omnium exſpe-
ctationem de tua Juventute revocamus
flornrſti? Sireétam tui ipſius ad om-

ne honeſtum indolem memeramus,

floruiſti

„ 1
,F.,
Eiumd;

”
ſnt ui

n10,

. 1 U

4 Aemni.

WN

to
. urnus; Mo.
Scnen! 11
MoNnn A
DIn kmen
Puniifh

n
inemölm

en

Unin Oün
Omdmmm

huemetm,
Retaaunelh
Cntdeubnit
II Meal N

e
kcgt
unn rgn
uri 5

Riſni

ie

r ht,

,
He.

, 1
1u MWce 6

,

I4TI0

Mshlen.

Panne
DNNNe ,

Alacnctrmune.

tſe

rantet NiiH.

Deifu.
Crnn ſennenxg

n
Un trnustin
rls ls.
NNEERK
unen CMllr-
lrß crm
iineil
renin n
Conminelt⸗
enrneteſvenn⸗
nibncr
h Nenauie,
1

Arrü

ParsI. Cap. II. Mod. Vil. 265

Horuiſti! Parenti Spes & Gorona Scho-

iæ decus & gloria, ſtudioſæ Juventuti

fdus & exemplar. Et quem illimis mo-

um candor, ſimplex animi tralucen-
tis ſuavitas; innocentiæ & Religionis,
pietatis & ſtudii imago non recreabat
aſpicientem? At ecce tecum cecide-
runt omnia, ac præterquam tui deſide-
rium & mœrorem reliquerunt nihil!
Exaruiſti proh dolor ? pulcherrime
plantaſti foſcule: cecidiſti formoſum
Juvemutis lilium abüſti ſpes parentum
& lætitia. O duram neceſſitatis legem?
O acerbam mortis tyrannidem?: O fati
inclementiam immanem. Sed fruſtra
Mamentis agimus Auditores. Juvenis fuit
N. N. Sed & homoe, humanæ naturæz
tributum eſt mori, & quicquid ortum

habet occaſum exſpectat; Nullinon ea-
dem terenda ſemita eſt: Hac lege naſci-

mur. Præceſſit N. N. Serius aut ci-
ius omnibus & ſingulis ſequendum eſt.
Septimist Mods.

Per Protaſin & 1aopoſin, hoc eſt⸗

quando Orationem incipimus ab anti-
Au kate aliqua? ſive id ſit ab Exempie
1

3 . —
ve àa conſuetudine gentis, ſive ab Ada-
Kio quodam five àa Sententia vel decte
Sapien-

—

)

166 Artis Oraz orig.
Sapiemis alicu jjus, five Hieroglyphice ſive
ctlam à ſimilitudine pulchra, aut aliquo
alio: deinde rem noſtram ei applica-
ms, eaàa mis ratienibus & confirmamus
& exornamus. Solet hoc fieri dupliciter.
Primo quandorem de qna dicimus ſim-
pliciter fubjungimus, & ſubjunctam
confirmamus. Secundo quando Partes
Protaſis cuun partibus Apodoßi: & mem-
bra cum membris conferimus. Modus
ſic diſponendi Orationem venuſtus eſt
& valcle uſitatus eruditis, præſertim ſi ex
ccaſione antiquitatis incipias diſcur-
ſum generalem, pertinentem ad cam de
qua diéturus es.

FXEMLPLUM.

Git in hac Oratione grariarum Acto-
ria qua captivut zliquis hoſtis ab Im-
pcratere & vita & bencficiis donatus
poſſtet gratias agere: &i ſumeret, pro fun-
damento Orationis coxſnezudinem Ve-
netorum, qua ſolent ſingulis annis ſo-
lenni plauſa in Mare snnulum, conjice-
re, iladque quaſi ſibi detpondere ac ami-
cum utere. Oratorie ſic.

ELABORATIO.

4

Mos Vene-
torum.

Gratia. Cor hominis mare efle tempeſtati-
dus

vear, II. Cap. H. Mod. VII. 167
Pas varium , Sapfentiilimi judicarunt rum Acte-
olim & fos gquotidie dicimus N. Dl. TI2.
Tamen ficut in commendationem ca- Protaſis.
dunt nationes ilæ, quæ quotannis con-
ſuetudinem ſuſceperunt, Injecto annulo

iyhe ng ſzlin⸗

0
alrtelolate

aanth. Oceahum ſibi deſponderc & quaſi
An teineratio hoc munere ejus fidem de-
N nlunce Dertes . . . .
nimhtg vincere: Non ſecus merito in laudem
u Aeikener. junt illi i hominis cor diverſis
venlunt II, dqui homins cor diverfis

ttnnim Non adfectibus quaſi vemis tempeſtuoſum
beneficiis demerentur. Non tuæ Maje
ſtati peregrinæ opis haud indigæ , ſed Apedoſis.
noſtræ conſuluiſti veritati, his tantis cI
tot muneribus uno pene temporis mo-
mento in hoſtes nos tuos, digna vere
Imperatoris throno ibertate effuſis:
Ita cor noſtrum Tibi obligaſti, ut ex-
cluſo cogitatioum æſtu in Te dies no-
cteſque ſua non pærferit deſideria non 4 ,
convertere; quaſi compedes in jeciſti, ut
obæratum undequaque: ad tuum debe-
at nutum ſponte ambulare. Orbis præ-
Qdiccet banc animi tui celſitudinem, erga
inimicos etiam benignam: Sciat æterni-
tas hoc Tibi COR eſſe Regium, quo &
tuos poſſis cives & Hoſtes una com-
plecti. Nos cum hanc throni tui afli-

Sr
TX

S ſtricem Clementiam adoramus, tum
1, hanc „ quam à te accepimus vitam;
e de ne beneficisimpares refundimus. Hac uti

Reſponſo-
Tia ad Gra-
Culatoriam.

162£ Arcis Oraterix.
tui erat arbitrii; res adeo difhcilis erit
nulla, quam ſubire recuſabimus, rari
Pulchrum pro te mori: Quod dum fe-
cerimns, ingrari adhuc manere nobis vi-
debimur.

2 Odzavius Modus.

Per rejectionem, quando ſcilicet inci-
pimus ab eo quod nobis contrarinm cſt.
illundque refutamus, deinde noſtram
opinionem ſub jungimus, atque ad rem
de qua dicere volumus, tranſimus. E
hic modus venuſtus pariter ac frequens
eſt eruditoribus.

EXEMPLUM.
Si quis Profeſſor v. g. vellet ſuis diſci-

ulis gratulamtibus ſibl valetudinem re-
⸗ ,

ſpondere; Poſſet priaz alumere-fabu-

lam Momi defiderantis feneſtram ad

Cor humanum : camque ejiceret &
oſtenderet, quod per Verba benevola
& candide dicta, ſufſficienter animus
videatur; Deinde gratias ageret pro hac
oſtenſione & animorum dedicatione .
Oratorie ſic.

ELABORATIO.
Pereat veritatis latro & emiſſarius
invidiæ ſatelles Momus qui benevolum

ie
. R
eleaabi

tenungengbe

1,5,
Mlig,

ngunclerne⸗
ANnsINA.
Nlb, Cenlenaſte,
u, nunim!

tpin igen

riperlrſudle
Imendrnr⸗
PAilunet A.
tus Hn d
am k:it
Ope enuheet!
Acene un
ntsgeru

norun Celnme,

11710,.
o An
ibgerolucn
vi⸗ 40

Parz II. Ckp. II. Mod. PHII. 169
non alker animum, in cognitionem
amici devenire exiſtimavit, nii trala-

cens in peckore vittum ad alciflimnos

Cordis labyuinthos conſpefſtum admit-
terer; (Maſi vero mendax color non
æque luderet oculos : & quod nunc
latebris tunc apertiori doln non pefier
abicondere, Verba ſpeculum cordis
efle; voces animotum imnagines Iſcire
debuit & ſicut radi Solecm in notitiata
deducunt, ira Orationes animum. Cla-
Dis pe dornm lin gita eg, aperit mentem
qui loquitur: & qutmadmodum qui
viam ad mare neſcir, amnmem ſibi Du-
cem eligir; Ita qui ignorat mentem,
qui Cor indagat, per verba intelligir.
Plus quam loculenti teſtes ſumns 5
quando Scholam hodie noffram in
amoris mueui campum & gratiarum
amphitheatrum explicuimus, Produxi-
ſtis imagines N. N. cordis & animo-
rüum , & me rot ornaſtis adfectibus »
quot verbis:⸗ Toti ſinceri, toti lympi-
di, toti mei. Alter altere ſuperior eiſe
voluit, & dulci conflicta nemo ve-
ſtrům victus eſt, ſinguli amorem cvi-

ciſtis. Slleant jam Athenienſes annuas

ameris ferias, in quibus Amicos amui-
cis ſimulachra amoris nuttere ſolenue

Huiſle legimnus : Coloribus illi divites

H animo-

à magnitudine beneſicii præſtiti

170 Artis Oratorig,
animortm typos donare potuerunt;
Vos ipſos animos obtuliſtis. Accipie
gratiſſime nobilifſima munera & quod
ſchint Socrates hec vobis polliceor,
vobis vos meliores Teſtituamn.

Nonis AAodias.
Quando orationem incipimus aut
per extenuationem noſtræ facultatis &
ingenii, aut à magnitudine rei, de qua
dicendum eſt, aut ab excellentia Per-
Jonæ ram qua aut de qua dicendum ;
ſive id fiat ſeparatim ab lis ſingulis, ſi-
ve àb omnibus ſimul: Et ex occaſione
generalems diſcurſum aut de tenuitate
dicentis aut de beneſfcii magnitudine
aut de excellentis Perſonæ laude faci-
mus. Poflum ctiam ab optatione &
voto Orationem ducere; optando mihi
aut felicitatem alicujus, aut copiam &
fuavitatem omnium ſimul Oratorum
ad explicandum animum meum, &
poſtea ſubjicere rem meam de qua di-
rxere inſtitui.
EXEMPLVUM.
Si quis deberet nomine Reipubl. Re-
Zi gratias agere & gratulari pro debel-
kito hoſte, poſlet ab extenuitate ſui

Rer

1t.,,⅔

Cone PCtlen

e. Ac

Gutgahne ren , (e

Derteleugn de.

n Aut e terain

enetenn meſntutn

enone lulte M.

1 d

Inn kmnl Cumn
num menn/1

Wbn

m Mem e u

4

LU
IDIt AIN

Mine Neytl
ebee
crirllan
e ln
ib enenlunr 1
,etci Nel
Vcyet ,
.

Pars H. Cap. II. Aod. IXx. ry-

Reipubl. & perſonæ conferentis cxgci-
lentia ſic diſcurrete.

ELABORATIO.
Publicæ interpres lætiriæ quaſi om-
nipm lingun ad tuam Majeſtatem miſ-
ſus venio; ut ſingulorum ahimos ad
Majeſtatis tuæ pedes explicem & de-
ponam. Felicitas fateor eſt tot cordi-
um, Atlantem ſieri, ſed metus & ſolli-
citude me revocat, ne aut ob magnitu-
Hinern oncris, obſequium tehnuitate cor-
rumpam: aut ad hoc officii minus ide-
neus anxia hærenteque devotione gra-
vius in præſentem delinquam Majeſta-
tem. Quod enim jam ex orbis Comitie
dari poteſt in genium, quod Eloquentia
ſua ad nominis tui alritudinem aflur-
gat, aut cum id non Pofäit, ſaltim ad
W meritis venerationem & gratiac
e demittat. Eviciſti obſequiorum no-
ſtrorum abundantiam“, & immorta-
les alias gratiarum horti, in tuis benefi-
Clis nobis deficiunt. Nec de divite Imno-
Pum penu ufitatum illud agimus gra-

clas) niſi per violatam beneficii digni-

tatem poſtum us expromere : Ita

omnis facultatis poteſtatem debiti ab-
ulit magnitudo. Voluimus colla-

tum Reip. à Tua Majeſtate bencficid

2

Gratia-
rum Ac⸗
teria.

272 Arti Ornteri4.
in noſtri adfectus pignus pr.eſentare,
& benefactoris (ut fieri amat) ærarie
noftra redimere debita; ſed novo rut-
us miraculo experimur plus Pictorum
rzabulas, Jlam mentem poſle 1 huma
nam, q ued illæ or bem referanr y nulla
veri inuria, a liqua molis: Hæctuzæ Ma-
jeſtatis in Rempubli Icam meriterum
magnitudinem ita in ſummam cogere
non poſſit, niſi & amplitudinem atte-
nue & veritatem mu inuat. In his tamen
Trakituchini noſtræianguſtiis illud ſola-
r debet quod hanc vobis magni Pri ici-
pes 4 natura impoſitam neccſſitatern
videamus, ut eſſe non poſſitis, niſi pro-
tis : & ſicut ſidera lucem habent ur
eſtun adant, Rta vos dotes & animos be-
nevolentia plenos ut commun'cctis.
Cum velo plurimis meritis hominum
obligaſtis voluntates, hor rurſus vici-
num vobis cum Deo eſt, par recipere
non pofle, & in gloria ſtipendium ex be-
neficlis dumtas tat ſumitis, dediſie. Vix
dum in Regem noſtrum ac Dominum
exorbis judiciol beris ſuffragiis clectus
fuiſti, nondum Majeſtatis a aurume capite
indueras & jam Te ſalutis publicæ ac
felicitatis Parentem ſenſimus agnévi-
muſque luculentiſſime in tuo nomine
amtum à virtute muneris, ut regni fa-
Mmaln

Tein 6)

Er Ons
Ridun

Nngl

dn ler
.„ 1

ne 1 100 nne

„ eNfr
5/ 9.

PpVare II. Cap. II Mod. NW. 17
mam gubenaret, animos in ſpem eri-

geret, civés ſecuritate, hoſtes terrore

percelleret. Et qnis non cohorruit Se-
remiff. Rex ad primas perduellis Moſchi
irruptiones: poſtquam tot annorum
pacem in bello nobis fabricando po-
ſuifle audivimus, tot valentes undique
ex Orbis regionibus populos immenfſis
ſtipendiis collegifſe, belli molem jam
extra fnarum fines provinciarum cx-
portavifle in Regni partem & ferro ſæ⸗
vite & igne, foſſas novo gentis artificio
indies duci, declinari valla, erxigi propu-
gnacula montes tot caſtris jam inſtru-
ctos, vias pallun denfis cratibus ſeptif-
que impeditas? Ferale diluvium Patriæ
incumbere ominabantur, & de coactis
tanto turbine nubibus, ingentem fan-

guinis pluviam. aut aliquam provinciæ

ruinam timebamus. Cum ecce tu ſe-
renum fitus oriri cœgilti & ſinul diem
facere ; vix ſolium accendere & tuos
conſervare: Ur cürantibis Tuam fſatis
gloriam occulte, holtem quoque
tuæ laundis operarium fuiſſe viderimus.
Quando chim tot ex orbis provinciis

manus comparaſle recordamur, vel hoc

nomine factum concludimus, ut per
Te in illo Orbis vinceretur. Iviſti in
perſona ad cam partem Regniubi dolor
11 3 erat,

H⸗

4 Artis Orarorig.
crat , & fiqttidem fam cor & animma
Re eipublic. palpiabat anxie, ibi ſangui-
em & auxilium contra metum &α— ſtu⸗
potem ſaggeſliſti ti. Erigebantur ad ad-
ventus tun amm am, quaæ prope in procli-

vi erant, & terra illa vires Rri entit cum

ſacro tuo veſtigi 9 imprimi. Tum me-
horem Te Re eipublicæ Merc rrinn, dixi-
Eius, cbin guocunale; a Binni terres
animni Populerum redirént: Imecliorerz
Ferieum, cum quide nid calcares in lau-
rumn cederet. Qis crtme es Curas tuat

Rex Potentiſt. ſatis cele Quis ex-
zntlatas. C&l irias 3 u⸗ in cæteris
patientiam pro di ignitate e Xaggeret?

Hoc univerſun a fatemur, tuis curis no-
am quietem; tuis vigiliis neſtrum

numn tua inquietudine nOram pa-

cem procuratam ac fundatam eſle. E. tuo
ſudore efftoruit hæc Paima & gloriæ Pa-
tria laurus qua pl leritque nationibus
undbzam facimus: Ex tua manu, ſecun-
dum DEUM ,, deſiderata manavit
Pax, qua ſoli tere in Europa felices hac
Pellraa tempeitate fruunur; Tua Vir-
us, Tua fortitudo, petulanti heſtium
lore unæ frænos injecir, u ſervire diſce-
zet, & cum noſtram minuere ſomnia-
ret, ſui imperii portionem haud cxi-
gham proſtitueret, ac in rcdemptionis

t

m 6
Nert0

. Pars II. Cap. M. Mod. X. 175

tributum Regno noſtro adnumerarét.
Quis igitur noſtrum Cor tibi non ſub-
jiciat : quis magnitudine beneficii &
gaudii obrutus eloquentiam deliquium
pati non ſentiat? Defideriis & votis a-
mor & gratiæ perorant ubi vincuntur,
& per me Reſpublica tuis meritis minor,
æternæ tuæ Majeſtati debito devincta,
ſuperos precatur, ac diutiſſine Te in re-
gno adorare liceat, &c.

Decimus Modus eſt.
Quando rem ſub Allegoria tracta-
mus: hoc ex quando accipimus alicu-
jus Allegoriæ partes & adjuncta & fin-
gala alicujus rei laudibus vel vituperio

applicamus. Hujſuſnodi Allegeriarum

occaſio: maxime in ſtemmatibus nobis
offertur. Ut v. g. Velles devictum Tur-
cam ac Imperatore Romano defcri-
bere, poſles ex ſtemmate gentis utri-
uſque Allegoriam formare & dicere ,
ITurciez Lunk cornuz, ſuis decuſ-
erit expanſis Alis Aquila Reœnana, &
in tenebras & noctem ſuam ſidus hoc
barbarum compulerit. Curanda au-
temſunt hic diligenter duo: Primo,
Ut Allegoriæ acclpiantur ex rebus non
humilibus ſed magnificis, quales ſunt
Res Cæleſtes, Res naturales„ quæ
H 4 magni

19.

Exem-
plum I.

Chriſtus
Patiens
isb alle-
oria apis
mellis.

276 Arti Oratorig.
magni æſtimantur ; res artfezialis, quæ
rariores & celebriores ſumt, Sezun Zo .
Curandum: ut obſcura non fiat Oratio.
& ideo apertis verbis 4c ſumpliosbus
permiäſcenda erit.

EXKFEMPLUM.
Sit oratiuncula in qua Chriſtus pa-
tiens iulb Allegoria apiculæ mellifican-
145 Prepeneur 10C.

ELABORATIOO9.
Salve magna Cœli Apis dulciſſime
Servator. Satis Superque nobis Te ſua-
villimam eſſe Apem hi aculei tui pro-
Bant, quos fronti tuæ defixiſti, ut tibi
aculeos, nobis mella relinqueret; deque
tuO capit favum ſalutis faccres, in
quo tot dulciſimi nectaris cellulæ,
quor perforatæ fpinarum aculeis rimæ
eſſent. Horruimus hactenus cognomi-

nis Ilius vilitatem, quando Te ver-

mem & non hominem vocaſti: plalm.
2 2. V 7. quaſi rmagnus ſuperbuſque ti-
tulus efles Deo homini? hominem vo-
cari? Nusc autem cum non quernque
iautilem abjectumque vermem fſed

apem Te efle circa caput denſiſſimis

atuleis edocemur: arnamus in tam vilt

Omine ſuavitatem, atiſque jam mel-

lis

1

Mhens etes
hah,

ugi

inel ertt ie,
s 6 RZ
Slne. ,.,
, epe,
ern0r,
1l d lapleg,
Unlc

6

TꝑEFLwA

1,,4
1AM.

K Mhhc .

Ielonobetet) Ne
4

N

Pars II. Cap. II. Mod. X. 177
His ad animæ pabulum à Te nobis para-
tum arbitramur, cum ſic Te vocaſti,
Sed Tibi magnæ Api parum hoc fuit:
niſi nobis plus, de tuis doloribus mel-
lis faceres, ut non tam vocula quam
fructu. Te nobis Apem probares. Erge
in hortum Gethlemani primum volafti
ut eo loco redemptionis mella colli-
gere inciperes, nec alibi dignius quam
in horto apis caperére, inde Te patri-

cidarum crudeles manus, tamquam

ventorum tempeſtates, ad iniqua judi-

cum ſubſellia, cæteraq; ſupplicia aſpor-

tarunt, & tamen quaß prata quada
natus efles, ita ibi mel ſalutis feciſti, ubi
felle acerbiſſimo paſcebare: Nec ver
hæc deformia in vultu tuo ſputa con-
temno; q uia ſuaviſſimi oris tui contactu
in ſuaviſſimum nectar funt converſa:
niſi aliquis forte credat Apis Paradiſbin
ore tuo aliquid quod mel non eſſet, eſie
poſte. Vulnera quoque tua non aliter
aſpicio quam in tanto alveari, id eſt „
corpore tuo magna foramina, e quibus
hyblæo nectare quovis gratior ſanguis
promanavit. Ita enim ſuaviſſima Apis
etiam ſanguinem tuum mel facis, me-
morqe te eile florem de Te ipſo mel
legis merito dulciſſimus vocaris Salva-
tor; quandoquidem Te undique ſan-
H 5 gulne

,„ ₰

Exem-
plum 2.

Chriſtus

fub al-
legoria
horti.

2y8s Arti, Oyaätoyig.

guine quaſi ſuaviſlimo neckare perfu-
diſti: & quod de Terra promiſſionis
narratur, melle atque lacte affatim de
tuis vulneribus manante, totus imima-
duiſti. Caput tuum plenum rore, ſic in
pectus demiflum judex eſt „ multum
divini mellis in tuo pectore eſſe; inde-
que ſuave aänimæ libum peti oportere,
Curemus ergo 6 inutiles tui placida A-
pis fuci, ut labotis ignati „parato à Te
melle de tuo pectore perfruarhur. Alius
nobis uberior favus non erit; quam is
quem in corde tuo haſtâ perforato, tuus
ille amor magnus mellis artifeæ aperuir.
Aculei hi un nihil tertebunt;, quos
tu ſanguiine capitis tut imbuiſti, ut nulli
tcrriblles eſlent. Denique juvat ad tu-
um mel, O ſuaviſſima Apis, etiam per
aculeos pervenire.

EXEMPLUM ALIVUD.

Sit in illa Oratiuncula in qua Chriſtus
patiens ſub Allegoris horti vepribus
confſiti proponitur. Sic.
OERATORIE.
Ave delicate animarum hortule, ac
veprium corona, tanquam armato quo-
piam firmatoque ſepto admodum
munke. Fideliter hactenus claudebaris,
ae0

Pars II. Cap. U. Med. X. 129
nec ulli omnino interior opum florum-

DAro in e

6 lnn yinſin que tuorum copia & pulchritudo unde-
lltt cunque aperta fuit: Nunc primum ad
Wate, Mgin. Te tot januæ quot vulnera patucrunt:
nherun n, Kt per quæ tota flornm tuorum pulcher-
r,n rima forma, clariflima à quolibet poteſt

Npelinck,ii . videri. Mali agricolæ Tudæi, omnia tua
membra in pulchre corpore ararunt:
ut virtutum lilia; reliquaque animi de-
cora, in Te non tam plantarent, quam
plantata aperirent. Vultum quoque
tuum omni prato amcniorem, turpi
labiorum pectorumque fimo comma-
cularunt; ut inde fœcundi aureæ gloriæ

l ebut manipuli, hilari olim ubertate meteren-
Sthinheici, am tur. In manu vero tua, in illo nempe
Deniole Dral tam amplo divinarum virtutum peren-
ilmnhnbcint niumque Nardorum arvo, levem plan-

tarunt arundinem, quæ, ut nihil præ-
CLlari habeat, contemtu tamen tuo ni-
mium floret & damnato ad vilitatem
vanitatemque homini imperia & regna
Parit. Pulcher in ore tuo livor violarum
colorem præfert; factæ toto in cotpore
maculæ, majorem quolibet amaraco

mmu han end

ain . inhalant odorem . 6 qut rubicunda
Muun kore,4 vulnera, tot veluti pulcherrima in novo
ctuntrninſi? Horte Poma virent vernantque. Hæ .
ſyr⸗ Nrlſau quoque ah nimium duræ immaneſque
u h n ge, quæ te aurcam Vitæ Arborem
“ H 6 . exci-

Exem-
Plum 3.

se Arta Oratoris.

cæciderunt, cruore tuo tanquam foœr-

cundo rigatæ imbre, in nova germina
pullavére, fruétumque grandem ani-

marum affatim protulere, ut non jam

rudium immaniumque virgarum 3 ſed

nobilium palmarum, ſed pulch errima-
rum laurcart um habeant Majeſtatem.
Botri loco CoRn tnuum pone, équo duo
optima animi vina, ſanguis nimirum
8* aqua tam largo fumine manärunt.

u⁊⸗, Horrum tama fructunm florum-

que varietate ſfœcundum! O vineam
hac aurea ubertate ornatam! Parco nunc
tua crudelitati barbara carnifcum furia
Parco! pulcl herrimoque huic Horto
mes veprium à te ſuper injectam mo-
lem non adeo graviter fero; ſiquid eiri
inde armatum tutumque vallum ac
munimentum Herto mee paratum a-
nimadverto. Flore beate! Hortule Aore
& ne quid à me quoque Operatum re-
quiratur, hanc meam tanquam exiguæ
aviculæ cantilenam in Te audire nd-
mitte.

EXEMPLUM ALIUVD.

Sit in illa Oratione gratulatoria) Novi
Anani, in qua Annus ſub Allegoria maris

ORA-

proponitur, ſic v. g.

1

Ninit

ane

.

en i n

Aokn 1 WMen

moe! 1 hu Hon

nt nnne ete

AUIIHNE

ri Nea

ALIEN.

=
Taen

⸗

Pars II. Cap. . Moduss X. 191

ORATORIE.
Anno velut Mari committimur, per
tet undas vehendi, quet dies; per tot
fluctus & procellas, quod horas mo-
menta. Eete a ad portum adhuc & pro-
pe littus conſiſtimnus 87 Jniani i, quod pru-
dentiores Naturæ in conſiliis haber at;
votis vota inſtruimus, ducem itine-
ris cœleſte ſidus intuemur ; Magne-
tem curſus magiſtrum impedimus.

Auguſte temporis & fortunæ Impera-

tor, qui educis de theſauris ventos,
lenem favoris Zephyrum adipira: aut ſi
mavis nobilem Lrarix tuæ Favonmium?
ut ſiccis oculis monſtra natantia, decer-
tantem Aquilonibus Africum naufra-
gos fluctus, ſonoras tempeſtates, & ſi
qus alios occaſio objecerit ſcopulos/;
felici progfeſſu tranſeamus. Sed quid
undas, quid procellas perhorteſcimus;
Cœleſtein hodie Cynoſuram, nomen
JE *U accepimus, non mergendi cer-
t16 ſi pietatem pectoris in Magnetem
adhibeamus §: mugiat procella & madi-

dam minitetur mortem! ESU M vo-
ca; vita eſt, ſedabit. Miſceant Cœlum

Terramque venti? ESUM aſpice &
obmuteſcent. Diem eripiat Tempeſtas
& Pento Nox incubet atra: JESLDM
17 in⸗

Sratula-
toria no-
vi anni
ſub Alle-
grxia
Maris.

192 Artis Oratorig.
intuere, Luüx eſt, fugabit. Irruant Bale-
næ & Cete grandia 5 aut ſi quod mon-
ſtrum Mare parturit crudelius; Ad E-
SUM curre, Aſylum eſt, tuebitur.
Melius cum JESU quam ſua fortu-
na C. SA R navigabis, & qua ſi fer-
Tes Halcyona, quocunque ratem dire-
xeris malaciam facies. Quis enin ſaluti
nocere præſumat, ubi ſalutis tuæ cuſto-
dem ipſam ſalutem viderit. Ite felices
temporis Nauræ, & jam decifis ruden-
tibus mergite remos, tranſcendite flu-
ctus, ſubigite procellas; curſus ego ve-
ſtri me ſocium porrigo & votis meis ac
deſiderüs ESUM itineris annui Re-
ctorem ac portum non magis exopte
quam exoro.

CAPUT III.
De Orationibss dponſalitiis.

Ante eſt Orationum prodigalitas,
quibus Nuptias exornant hocce fe-
aulo, ut im Catalogum redigere fere
operoſum ſit, De quadruplicibus hic a-
gere tantum eſt animus; nempe de
SPONSALITIFIS; de NUP-
TIALIBUS, & EPITHALA-
MICIS deque MUNERUM OBLA-
TORIIS: Nam vel hæ celebriores ſunt,
vel

zelt
Aeuten

e

Gyrmnd, An
.ℳ
triui

un N NN

1 II

chekron

Pays II. Cap. DI. Qusſt. .. 187
vel ad éas cæteræ revocantur. Jam vero
Sponſalitiæ Orationes illæ dicuntur, in
quibus Sponſa à Parentibus imperra-
tur: vel per amices Sponſi, vel aliquan-
d0 per ipſum Sponſum: & Parentes vel
patroni Sponſæ reſpondent, vel pro-
mittendo? vel negando, vel differende
Sit itaque.

uomodo confciatur Oratio in quæ
petitur d Parentibus vel Patronis Sponſa
er amicos Sponſs.
2 Ciper dage⸗ eft Sponſam à Paren-
tibus vel Adfinibus vel Patronis, debe:
Primo invenire Rarionem unam vel plu-
res, quibus dicat Sponſum eſte indu-
ctum ut hanc conjunctionem deſide-

rarer; Secundo Inventas Rationes de-

bet aliquo modo ex ſupra dictis decem
diſponere. Hæc tamen puncta obſervet
præcipue. Primo Rationes tales inveniat,
uibus facile animum Parentis vel Ad-
fnium Sponſæ conciliare poſſit & ad
Connubium promovere Secunde Pone
laudem Sponſæ & Parentum ejus à fa-
milia, à virtutibus, &c. Tertio Exponat
uis ſit Sponſus, quo genere, quibus
otibus, virtutibus, Mexritis oruritus .
1e -

Oratio-

nes

Sponſa-

litiæ quæ

dicansux,

Petiturꝰ
Sponſamm
notat.
x1.

Z.
Obſer·
vet ad
hac.
2.
30

aliquor.

Praxes

184 Artis Oratorig.

breviter quidem ſi notus eſt, latius au- en
tem ſi ignotus Qaarto Explicet quo d E.

um feratur, quam magno quam juſto,
quam perperuo, Quinto Si differri non
placet, petat promptum ac determina-
tum reſponſum: St vere placet differri, P
dicat quod Sponſus velit darc ſuorum
morum & animi experimentum. Solet
etiam fieri indolis & poſleſſionum-
Sponſi mentio, ſed communiter hoc
punctum privatim tractatur.
und

adfectu & deſidero ad hoc conjugi- d⸗

*

60

1a0 Celtmm

Otſerva quod fi aliqua alia p
ccurrant. quæ in argumentat
commode exprimi non pofſlunt, debe-
ant concluſioni ſubjici.
Sjuſmodi Oratiunculas facile confi-
cies, ſi ad jam dictos modos decem fue-
tis artentus. Ego ut te vel leviter manu
ducam, aliquot-praves hic dialectice
diſpoſitas ſubjicio, quas Oratoric ver-
tendas tibi relinquo.

PRAXNXIS PRIMA.
Virtus ſpeculum interioris hominis
eſt: & Magnes non oculos tantum,
ſed pectora & voluntates aliorum ad ſe
inclinans. Aſt in Tua N. N. domo
eſt virtus. Ergo inclinant & oculos
& voluntatem Domini N. N. Majo-
. rens

Munt

doru ett b.

i

lrn tyl

Mw lun li,
in clin Eltl N

4
. f

—

Par,; M. Cap. III. Qaaſt. I. 183
rers exOTRA Ratione aliqua vel Similitu-
dine minorem proba ex launde familiæ
ejus, quem petis in Conclußone cte K
amlat voluntati inclinatz: & ſi qui
adfectus & officia occurrent, ibidem
pone.

PRAXIS ALTERA.
Vulneri ſuo quiſque medelam quæ-
rit Cervus telo ſaucius ad herbam Dꝑ-
Aamum natura docente feſtinat : Hi-
rundo Chelidoniam inquirit, ut oculos
tecuperet. Vulneratus quoque eſt ab
amore domus tnæ CQlarifſimus Dn. N.
HN. & mavxime a flliæ tuzæ dotidus, quam
Oculum & pupillam oculi ſui nonri-
nat. Igitur remedium Petit vulneri cor-
dis. Et quia in Amore idem qui facit
vulnus ſanat: In domo tua à Te No-
biliflime Domine ſupp pctias rogat, ſuc⸗
curres ci pro tua Sratia.

PRAXIS TERTIA.

Ignis & Amor in hoc conveniunt „

quodal tiquando latere poſſint, ſed tan-
dem debeant erumpere. Fuit Amor
pridem in Corde N. erga te & domum
tuam N. Accendit eum claritas Majo-
rum tuorum & familiæ nobilitas &
virtus tua & virtus filiæ tuæ. Laruit
hacte-

2.
dictamd
ſan 40 jus
quærit
