dio „ reliquoque ejus omni uſu perpetuo de=
creviſti.
a. Enim vero quod conſcientiæ tuæ mu=

96 M. Z. B. ID E t
eris, quod omnium interris maximum in-
greſſus es, ratio dictabat, juramenti etiam re-
ligione confirmaſti, quâ & Dei, quem perfi-
diæ vindicem invocaſti, & ut ſic dixerim 3
ſubditorum tuorum, quibus te obſtrinxiſti .
ſubditum feciſti te Imperator. Nos itaque &
tu paremus vici ſim & imperamus. Tu Ma-
jeſtatis tuæ auſpiciisneſtræ libertatis, tuà fi-
de, tuo juramento confirmatæ, cui, cum ſe-
quutus es, tunc demum omnium maximum
& illuſtriſſimum Imperium exereuiſti. Ut-
Principes apud fubditos Dii ſunt, ita Princi-
pes ſubditi ſunt apud Deos, quibus data ſe-
mel & obſtricta fides, mutuum vinculum
Imperii ac obſequii eſt vel Principum ,„ vel
ſubditorum. .
3. Nec juramenti tamum neceſie compel-
landam tuam fidem putamus, Imperator,
ſunt enim ad hæc Majorum tuorum ſanctiſſi-
ma exempla; qui alii atque alfi, ut lex natu-
ræ eſt , & viciſſitudinis rerum humanarum
continuò ſuffecti. Iidem tamem omnes & con-
ſtantiſſimi in religioſa libertatis noſtræ ob-
ſervatione perſtitére. De te igitur cadem cre-
dimus, aut majora, dum & precedentium ex-
empla eligere tibi licet & cumulare.
4½ Nam & ratio ac utiliras publica ut il-
los olim, ita te nunc impellit. Si enim digni-
tates omnes ſummam & imluſtriam requi-
Iant

011

zmäcun 1
nunn Nnd
.. ib ,

Nnem
iubati iet
igun eneiß⸗
mgulgreher
ne,llincit
w; Uan gul
ninc⸗ tihle
mmrmagtiut
Gegemiafie
unobiͦſctll
lglurrernon
unt oeunent
mlincnltot
ſkobſenatrian
oumn kn
Asknennet

(o
Ehin an
helumng tui
getslknm
Uiſncs tun
ONnl⸗ len

Geltl Ktra

4
tünein
tunenigint
i⸗ Aunt
Arlechen
Crſtini,

o, MWuek.

Aumg. Tigtt.
lheni u
nun eli cunſ⸗

ni

4

IDrineinnm: w
Alucl n ſe
Wrekanlet⸗
e, IMetor,
Rtuonan ull.

e
Edi ulaun.

Crumhummum

hetub nlne

riginatnc

imm
merkui, E

. .
trekkmimd.

Unis Phkt 1
Kaulg

sllin
1

gant & curam, an non major illa eſt indige-
narum, quâàm exterorum? Iſti enim in (uis „
in quibus jam inter cunas & puerorum cre-
pundia ſunt exerciti, hi in ignotis ſunt verſa-
turi. Si & nemo dignitatem tuto gerat, niſi
cui ſubditi habent fidem: an non illi indige-
nis, quàm exteris continuò habent majorem?
Nam quiſque Remp. melius curaturus exiſti-
matur, qui in ea etiam curat rem ſuam & ſuo-
rum; quàm qui cum commodis vel incom-
modis Rcip. nihil commune habet, præter

acceptam dignitatem. Si etiam publicæ digni-

tates præmia fidei ſint, & virtutis ſubditorum:
cur ea nobis fideliſſimis negabuntur? Cur ea,
ut ſpoliacerepta nobis, auferent illi, quorum
fidei, ſi forſan paria, ſaltem illuſtriora non
cxtant documenta ? Denique ſi dignitatibus
impoſiti ſint cuſtodes legum, quomodo eas
aut obſervaturi, aut defenſuri ſunt, ut oportet,
qui contra fas & majorum leges ad eas digni:
cates pervenere?

CONCLUSIO.

Te igitur compellamus, Imperator, fe
compellamus tui, qui non aliorum Prin-
ceps es, quàm tuorum, qui non tam arbitrii
tui jam es, quàm juramenti, quod dixiſti, &
exemplo Majorum, quod laudatiſſimum ac-
cepiſti, & utilitatis publicæ, cujus curam in
te

88 M. Z B. D Er
tie derivatam admiſiſti, & denique æquiſſimꝭ
ſubditorum tuorum voti, in quorum fſide vim

Majeſtatis tuæ merito ſemper repoſuiſtli, ne

nos propter conſtantiſſimum obſequium om-
nibus tuis, quos imperio amplecteris, propo-
uendi, exteris in occupanda hac dignitate nunc
poſtpoſti videamur.
IDEA XXI.
Qua qauis Rarmine krincinis Cegation- apud
exteros defunctus, & reverſus, hiſtoriam
ejus reſque in ea geſtas Principi exponit.
BExemple ſit Luſitanorum Leyatus à Batavia ad
Iuos redux, poſt expleta & perabta, Jua acce-
berat is mandatis.
ExXORDIUM
Uantàâ authoritate inſtructum me vo-
luiſti; Priuceps maxime, tantâ curâ
& fide in exequendis rebus tuis jam ſum
vVerſatus, quæ non tam mea conkeſſio eſt ,
quàm mearum rerum, quas ex voto peractas
Majeſtati tuæ gratiſſimas futuras, nec poſ-
ſum nec debeo dubitate Equidem quantum
tu in me gloriæ contuliſti in me unum , tot
aliis majora merentibus poſtpoſitis, transfuſa
Majeſtatistuæ perſona & tot arduorum nego-
tiorum cura derivata, in quibus tua & com-
munis Reip. conſiſtit ſalus, tantum mi-
hi acceſſit evenitque felicitatis, ſive ex æ-
Juitate corum, quæ peragenda mihi man-
daſti,

5
mmmullun
lr, gui D
aruoln,Kl
nur ul Tr
Chlli r Iili
Plh, Ale un
nttio, Etilen
0
Cinnblcunzer
sNine 4 ollt⸗
eten Tli dl
4lcrkt, Mipd
elle horien
uencſtic
lt, le intll
i rinkun
ſnjalswiguuln
(CNII
1. Crrilion be
Arilinonilisf
Unnßimtlie
Nnun en micos
Mntalaunet
n.Cniimmnte
Alnn CDiſtunl

4

uennit

nmtgin

Ptuigikhon,
tn amninl
ii une

N
ſnchn ne ſe⸗
Une, utiali
tls unſn
nencnichuct,
BeNkiNs
rns,
lulmgum
hrenn

ſhriitntl

”

Cubuerutn n

1
, lanun l.

ins Iru
gal llnn.

O ATIO NVM. 25

daſti, ſive ex benigna pronaque Fœderato-

rum Belgarum is Te, reſque tuas volumtate,
ut eorum nihil detrectaverint, cum nihil es-
rum eſſet, quin æquifſimum exiſtimarent.
Reſtat ut nunc, velut verſa vice, eorum quaſi
nomine apud Te iterum defungar Legatione
& fidei mei conſcientiam abſolvam. Nam
pro gloria & utilitate tua omnia facta intel⸗
liges ſola, quæ unica ſubditorum latus eſt &
ætimatio, & tunc mea, ohſequii gloria mihi

relicta.

PROPOSITIO.
Cuùm publicam perſonam & tuam, Prin-
ccps Maxime , onus profectèò graviſſimum
ſuſtinerem & tua abſentis conſilia expoſcere
non liceret, mandatorum tuorum religio
perpetuæ authoritatis, & tui inſtar mihi fuit
& quæcunque judicio meo (quod quàm nul-
lum ſit, facilè intelligo) relinquenda cen-
ſuiſti, rationi & utilitati publicæ non aliter,
quam uſſis tuis adſtringenda cxiſtimavi.
CONFIEMATIO.
1. Gratiſſima Belgis accidit hæc Legatio?
gratiſſimum illis fuittuæ in ſe prolixæ vo-
luntatis intelligere ſigniſicationem. Gratiſ-
ſimuim erat amicos experiri, quos paulè
antè ur hoſtes & metuebant, & perſequeban-
tur. Gratifſimum erat audire, Luſitanos com-
munenm Chriſtiani Orbis hoſtem domi im-
perie

„

7

90 M. Z. B. 1D E- t
perio exuiſſe, ferrum in eum ſtrinxiſſe, deni-
que tandem reſpexiſſe nimis diu afflictam li.
bertatem. Nam in his etiam cauſam ſuam, ſua
conſilia juvari intelligebant.

2. In ea Legatione ſtatim ab initio in Bel-

gium adventus Tuæz Majeſtati ca omnia

Aabundéè delata ſunt, quæ juri ac magnimdini

ſummæ & indubitatæ Majeſtatis, qualis tua
eſt, debebantur. Qualem te Regem fecimus,
meritò talem te agnoverunt. Qualem me
eſſe voluiſti, talem excepêre. Lætari in tanta
multitudine Eropzxorum Regum opprimen-
tium libertatem, ad paucorum numerum, quii
odio habent tyrannidem , qui ſuorum & to-
tius Orbis quovis conatu aſſerunt libertatem.

Te quoque cum tanta Regni tantarumque

terum apparatu acceſſiſſe.
3. Et herclè eam Fœderaterum Belgarum
deprehendi & commodo ſgentem „ quæ „
quantà conſtantiâ cauſam ſuam, tantà agit
communium Sociorum, & ideo actura eſt
etiam tuam, cujus tam prolixa in te volun-
tas, ea domi, foris, terrà marique potentia
eſt, ut in utraque magnum præſidium &
nunc inveneris, & inpoſterum ſis inventu-
Aus: dignam denique, quam honore hujus
Legationis & arctiori fœdere & ſocietate
æſtimares. Amo illam Remp. Princeps ma-
xime, nec amarem, niſi amor in tuam hujus &
amoæ⸗

cel

laen.
ONunuiſiſtr

cmiius liſul

ecl in
Vemdoduln gn⸗

rrhkſſll
: iaſuonun
Gentibi olun,
leniuneez
atlonlor voſtn
aitumztemnht
uelereluerunt
(Cun belicamum
Sale elet ul
am Otbisnon
, gidig
n & to iule

len. ot

Lim oonerimen
l mini nodis
lieleolituis 8
uikniones, gnn
Uumn Achecſocit
(punn nunltun
n Jund Uuun
hmtnngilen
Muihefioflie-
Ue,

leini ,
srakliin,
indil
Aniani
lu nginli
dris,giuen
eNenkimg

. (Ven m .

lerintmm
Nmanune.
”Z”
Giſnnnpe⸗
laumlbenen.
iummmgt

Enn bchenn
eem, .
Gunia
Lünund
wininrtir
inigeſem
mun Milm J
ſeumſtinet
enun,

Nung,

ORATIO NVM. 1

amoris & commendationis mihi imponerer
neceſſitatem.

4. Portus itaque ſuos, commercia, fidem,
amicitiam, quicquid ſuum eſt, quicquid deni-
que eſt ſociorum, tibi tuiſque aperuerunt, &
quemadmodum quæ merito jam & ſingula
tim petere me voluiſti, haud gravatim obtu-
lêre: ita & ſuorum nomine per me ea omnia
deferri tibi volunt, quæcunque impoſterum
eadem æ quitate es poſtulaturus. Quam enim
favent fortunæ noſtræ, & Majeſtatis tuæ æter-
nitati, tam æterna hujus ſocietatis, nunc inita
Officia eſſe voluerunt.
5. Cum bellicarum navium copià ex Regio
abundè eſſet inſtructa, cujus commercia
unus jam Orbis non capit, & publicarum ali-
quot , quibus à viris armiſque proviſum,

uſum & tuo inſuper æte alias conducendas
conceſsére. Quod profectò ut ingens bene-
ficium oporter interpretari, cum earum præli-

dio & tutari nobis liceat portus, clauſtra
noſtræ ſecuritatis, & Hiſpanorum intercipere

navigationes, quorum opes omnes iis inni-

tuntur. Adhæc ſocii navales iis impoſiti ſunt,
quorum manu tantò plura exequenda ſpera-
mus, quantò plura maria & claſſes per univer-
ſum Orbem pridem frequentavére, & ideo re-
bus adverſus Hiſpanos teliciter ubique geſtis.
illuxerc.
E 6. Cunm

92 M. Z.- B. IDE-A 6
6. Cum continuò cum Hiſpanis per annos uG ondech
jam verée Ixx. bello idem populus cxercitus Gaun ronun
fuerit & auctus, facilè invenire, & auctoritatis bennl, All,
publicæ conſenſu conſcribere & in ſacramen- uimmiekl
tum tuum adigere mihilicuit plurimos exer- nelet Ceiin
citatiſffſimos militiæ præfectos & centurio- uine, Iunni5
nes, gregarioſque, qui non tam ſtipeandia tua alimionen.
ſequintur amant, quam cauſam, qui robo-
ra futura ſunt tuarum , quæ bello nondum Ctigieuſun
aſſueverunt, legionum; qui denique cum ſuis Unb utwſylen
armis eorundem invidendam felicitatem pro auinti btirel
Luſitaniæ rebus in ipſa Caſtellæ viſcera ſunt udemns in
translaturi. „ u ,dotileansd,
7. Societatem utriuſque Indiæ, olim no- srcN Tei
ſtræ , noxia nobis inprimis hactenus arma wiglimen.
dquodecennii induciis ſunt ſopita. Erant, qui mlegli, Non
privata ob commoda bellum in utraque India mmdun iul
adverſus nos continuandum exiſtimabant, millecheii
quo, domi nondum ſatis confitmatis rebus, unmno diol
& cum proximo hoſte commiſſi, foxis omni- jeiküon
busexueremur. Sed apud broceres, publica woltamieh
deſideriis privatorum potiora extitéte. E- nholun nii
rant; qui pro induciis perpetuam nobis of- Euigetontn,
ferrent pacem; Sed quavis ratione, né id fie-. 1e
get, interceſſi. Poſt duodecennii enim indu-
cias, rebus noſtris, ſi Cœlum & Deus faverint
interea confirmatis, armorum noſtrorum vi ſütmnen
in iis ditionibus cperiri nobis licebit fortu- “
KNam, & repoſcere, guæ dum Caſtellæ ſceptra Uiih ns
ſequi⸗ 1 Sm

Atl aciisRei homm
Ilſilni

uisf
plr
eAndi
edinſicnne

rt⸗

ſeet benn.⸗
tKann⸗
rimn eenlt.
Nunkielan

Neainginhe

Artelowuin
e

Ecunles

lun
1

NN ſer 6 9
CAlefdtl

grlsrarte l

Motumwoi
unobilcten

elni

4

. O& ATIO NVUM. 9 3
ſequimur, nobis erepta ſunt, & induſtriâ ma-
jorum noſtrorum primo inventa nobis de-
bentur, cujus fortunæ ſollicitandæ occafio
penitus nobis eſſet ſublata, ſi in pacem perpe-
tuam eſſet conventum. Intelligis, Princeps
Maxime, arcani, & niſi fallor utiliſſimi mei
conſilii rationem.
CONCLUSIO.
Facta igitur ſunt, Princeps, quæ voluiſti⸗
Unum hoc ſupplex nunc rogo, ut filem meam
probaram tibi intelligam; ſicut Majeſtatem
tuam hactenus in me trantuliſti exequendi
tanti negotii causâ; hanc quoque in qualem-
cunque eperam meam confer manſuetudinis
tuxæ benignitatem. Eà fiduciâ depono ante
ſolium Legati, non ſubditi perſonam, qui
ſicut mandata tua Foderatos apud Belgas
ſumma fide explevi, ita talia quædam à natura
à ſacramnento, quod ſemel dixi tibi, ab utili-
tate publica & communis cauſæ propugnatio-
ne impoſita mihi efle imelligo, quæ ut nun-

quam poſſunt abſolvi, ita quavis ratione ſem-

per explere contendam.
6 IDEA XXII.-
Qua quis Reip. nomine apud Principem maxi-
mi illuſtrifſimique viri inſtituit accu-
ſationem, eumque ad poœnam de-
cernendam hortatur.
Exemplo ſit aliquis ex parlamentario Angla-
E 2 runs

94 MI. Z. B. IDE- t

rum conſeſſu ad magnaæ Britannia Regem Ls.
gatus „ qui Thomæ enthvvorthi Comitis

Straffordiæ & Vice- Regis Eybernia peragit ac-
cuſationem.
EXORDIUM.
S quisexiſtimat, Regum optime ac poten-
tiſſime, juſſu tuo in unum nos conveniſſe,
ut illuſtriſfimi Rei hanc accufationem ador-
naremus, næ ille Comitiorum noſtrorum, ad
quæ tanta multitudine tot ſanctiſſimi Proce-
res convenimus, innocentiam ignorat & ſan-
ctitatem. Equidem eo animo huc accefſimus,

ut auſpicia æ quitatis & legum Patriæ ſequere-

mur, intertot Reipubl hujus exortos motus
unica nobis vota erant, omnes deprechendere

poſſe innocentes. Quibus ardentiſſimis deſi-

deriis noſtris cum non ſit ſatisfactum, officio
noſtro ſatisfaciendum exiſtimamus. &, quem
ſalvis legibu“, ſalvaque tua neceſſitate abſolve-
re non poſlumus, te coram nunc accuſamus.
Nam qui eam Regalis gratiæ tuæ magnitudi-
nem eſſe exiſtimat, ut ad ſolium tuuan deponi
non debeant peſſimorum accuſationes. næ ille
ignorat, ejuſdem clementiæ eſſe primas par-
tes, audire æquiſſimas populi tot peſſimorum
artibus oppræſſi ſupplicationes „& in eos con-
venientem ſtatuere pœnam, qui optimo tuo
manſuetiſſimoque Imperio, quantum in ſe eſt,
domi foriſque aliam famam circumdedere.
. Pro

inn velhle te
etreich. Ne
ymusfntuim
vebencinis, 11
iitunoneren
Rewettu,
julnpenilrſe,
(ONI
Ommein
Koneommemtun

rchn

munorzertſän
Peliu: gvorum
eumieitn tenon
Eenir, Anokte

ninreroneſcen

Wituihois b
ltten, noninn
Pansſkoonun,
Nrnleze, An
ingiünos

4 f. Oτ⅝ATIO NUM. 25
emt en PpROPOSITIO.
twnnhi: Inter quos vel primus eſt Thomas Straf-
mzit. fordius, quem pro Rege Hyberniam tuamte-
nere voluiſti. Cui judicio tuo omnes faveba-
1 mus de ejus integritate ea concepta opinio-
Ginenn. ne, qua decusilluſtrifſimiillius Imperii augeri
tmiemtile poflet & confervari. Cætera non eſt noſtrum
eſtimare, quem, & qua de cauſa ſuper nos
extollas: Tibi enim fſummum hoc Imperium
Dühominefque dedere, nobis obſequii glo-
ria eſt relita. Neque herclè interim hic im-
pingimus in tuam Majeſtatem, qualem enim
deprehendimus, tantæ diguitati tu non im-
pofuiſti, tu non evexiſti eum indignum, ſed ſe
fecit, Reus eſt tuæ, Rex potentiſſime, & totius
hujus Imperii læſæ Majeſtatis.
CONPIRMATIO.,
1. Quorum enim ille non con ſtliorum fug⸗
geflione omnem tuam, & hujus populi for-
tunam præſentiſſimo diſcrimini exponere eſt
aggrefſus: quorum ſicut autorem illum im-
probamus ita te non admiſiſſe ea & tuæ Pro=-
vigdentiæ, & noſtræ felicitatis eſt argumentũ.
Pnim verò nefcire non potes, quanta arte
ſummi tui hujus Parlamentarii conſeſſus au-
Goritatem, non jam infringere, ſed tollere
penitus ſit conatus. Si enim ejus auſpiciis re-
gnent Rejes, & tu ipſe ad ſceptra ſis admo-=
umm tus, ſi ſanctiſſimo & inviolato hactenus ma-

uumim E 3 jorum

ltdrenad⸗.

96 M. Z. B. ID E-‿t
jorum inſtituto, æternitas legum, & ſalus
populi in eo cuſtodiantur, ejus abrogationem
Argere nihil aliud eſt, quàm diſſolvere Pari-
ter tui Imperii, & noſtri in te vinculum obſe-
quii, denique pacatiſſimæ Reip. certiſſmum
exitium accelerare? Agnoſcimus fummam
auctoritatem tuam Rex maxime, ſed hanc

obſtrictam quoque legibus Regni, & agnoſcis

ipſe, & accepiſti. Placuit Majoribus noſtris
ſupremi hujus Senatus inſtituendi ratio, ut
optimis Principibus apud Populum auxilio .
& peſſimis frenum pro Populo eſſemus. Cur

igitur ſub te nullum eſſe voluit aut ſublatum?

Si optimum te Principem cenſuit, cur te de-
ſtitutum voluit conſilio Senatus, maximo
tuæ Majeſtatis munimento? Si peſſimum .
ecur erepta voluit populo præſidia defenden-
dæ libertatis: Sed quam tu optimus Princeps
es, & talem quotidie experimur; tam de te
Peſſimè ille judicavit, qui magnitudinem
auctoritatis tuæ provehendam, fundamen-
to ejus ſublato & anima velut ſubtractâ exi-
ſtimavit. Interim res benè cecidere- non eri-=
Puit nobis peſſimos, & ſe inprimis vel hoe
nomine graviſſimam accuſandi poteſtatem:
neque te nobis eripuit Regem, vindicem fu-
turum tantæ iniquitatis, quem profecto peſ-
ſimis ejus conſiliis (quod nunquam fſiverit
Deus immortalis) obſecundantem „& pro-
culcan-

gomenliin

011

R

garezten

S
uun ſe l
ietkeun,
tlu unden
1 Uheruie
truſunt. Re

4
orlu to

Suomilbent
geteickun,
kgbiteomt
Heſn publicorn
weinitletes
nprrereſunt
lesſfonttotfi
e, Juorum
enqne, Aoli
umimditum
ünbun re⸗
ltoresmiſenun
nſientn,
J imimnein, len
tonepreſcinn
Plünumcie
Poreik yet

( dernidr int

A; taigran

554
ls
8 Rn N
ii ucr D
n
liin
.
le D
uie m un
Pulenitin ider
l
Birtkineniinen h,
dhonunen ni,
hirletſeulr
feroni i
encetiit,onti⸗
1 ntm munnne
Deno! Selmn,
nelteteinten

mtucpinuuenceg

Ieimn tn e
,Ii mpinun

chentam, Wmnanen

re ſhntei⸗
henececleenoen

Xlennfntnen

mninini ger
Nenn,Mitd;

ilen eile

nenun te
Eeututen,n

terno vuhu tuo afflictam Hyberniam, eam,

dicta, vi exacta, exilio aut cædibus negan-

oπ£n 4TIO UM.

culcantem avitas leges, & proſternentem au-⸗
ctoritatem ampliffimi Senarus, nullam habi-
turi eramus: Niſi negare Principi fubditos,
ſubditis Principem, utrique Conſilium &
Senatum, ſine quo hoc Imperium non poteſt
adminiſtrari, violatæ ſcelus Majeſtatis ſit „
quod illud tandem ſit, ignoramus.
2z. Et hæc quidem adverſum omnes ab eò
cogitata ſunt. Reſpice autem fingulatim Pa-

fublata omni libertate, velut in formam Pro-
vinciæ redactam, & ut ferro victam, ferro
non legibus regundam exiſtimavit. Formam
omnem publicorum judiciorum intercepit.
Siluere in iis leges : nihil aliud ad ea admiſf-
ſum, præter ejus arbitrium legibus adverſum.
Teſtes funt tot vita ac fortunis exuti; ut ex-
torres, quorum unum crimen innocentia.
Idemque, quod ſub peſſimis etiam Tyran-
norum inauditum, judex fuit & accuſator.
Quid tributa & vectigalia dicam, ſanguines
& fudores miſerum, propria auctoritate in-

tium fancita, denique in iniquæ ejus domi-
nationis præſidium converſa. Si Majeſtatis
graviſſimum crimen ſit, uſurpare ſub Princi-
pe, quæ ſunt Majeſtatis, ea agere, quæ ne qui-
dem permiſſa ſunt legitimi Principis Maje-
Ktati; denique atrociſſimis ſceleribus præte-
ere

M Z . IDE.-
Xere nomen & autoritatem innocentiſſimæ
Majeſtatis: quis graviſſimum hic, &, quan-
tum eſſe poteſt læſæ Majeſtatis crimen com-
miſſum poſfit dubitare?
3. Quid quod Angliæ ac Scotiæ tam ami-
ca hactenus ac pacata, quam tua Regna civili
bello, quod omni externo deteſtabilius eſt,
ſuo ipfſe ſcelere illigavit. Rebelles non erant
Scoti, hic fecit: ſi Rebelles dicendi fint, qui
tuæ Majeſtatis, adverſus hujus & ſimilium
clandeſtinas inſidias, quæ ſuæ libertati ad-
verſus hunc alioſque ſacrilegos, defenden-
dæ cauſa corrupuéêre. Qui neceſſitate bella
civilia gerit, non malus ſed miſer eſt; Qui
eorum auctor exiſtit, optimorum judicio
damnandus venit. Si perduellionis olhim fue-
rint rei apud Romanos, qui civem hoſti tra-
diderant, an dubitamus, num læſæ reus ſit
Majeſtatis, qui civem ferro civi tanquam ho-
ſtem objecit? Qui duo potentiſſima Regna in-
ter ſe colliſit, qui ipſa patriæ ſuæ viſcera exe-
dit? Vis, Rex potentiſſime, civilium-bellorum
finem?unum hunc tolle, Hæc eſt illa victoria,
quam & ab eo confſcripti Anglorum, & ad-
verfus eum eductus exercitus Scotorum de-
bet reportare. Hæc Dei: cujus cauſam agis;
hæc populi, cujus tibi credita eſt falus; hæc
Majeſtatis tuæ, quæ nmulla eſt, niſi puntantur
læſæ auctores, hæc noſtra etiam, qui ſub eo
perire potuimus, vox eſt, CON-

0

Urlin gin
Annrerunu
plenmnc: ink
alauschtiatn
oin ſghlccaftit
,ſumman inm,
imarine lgine
linm. Deniqre
5Non mivustvorun

=S =—-

DE4
nigciittti lu
rure ebier gei
en ialtirnt arlli
08
Eua tbiomniaali,

Pwpermtot, nln

pechlts chdesnon

ns, aeetbiflmma
Ubne Delimmonal
ul, tnuneheti
ulte memninile
Eun et hoscies u
Ubisomillunn
unt. Wve hun
uNduumfummung
aSutnto, it
Pun dldenin Clr

AA
nimorentäin

rit En.
aönnenr.
Kteunze
inlencee

R

4 *
0Ckkltürck

Nexlapenn

ſckrienet, 0n
Rmonn cn
rlionzoinke.
eehen holinr⸗
Uu zleſeuſt
Vckiurcunt.
Waſnencsnen⸗
EüeNmNN
iAngonm, A
AänSeN

4 iscrlin

ORATIONVUVM. 99
CONGLUSIO.
Id poſcimus, qui Majeſtatem tuam quovis
cultu veneramur: qui læſam arguimus, ut
conſervemus: qui nimiam tibi adſcriptam à

peſſimis auctoritatem ut crimen adducimus,

quo in fupplicio adverſus peſſimum decernen-
do, ſummam illam, & in aliis Imperii nego-
tiis maximè legitimam ac ſanctiſſimam ag-
noſcimus. Denique bonus Princeps qualis tu
es, non minus ſuorum bPater eſt, quàm vindex
peſſimorum.
IDEA XXIII.
Qua quis civitatis ſuæ hoſtibus primo ex ne-
ceſſitate debitæ dein reſtitutæ apud Princi-
pem inſtituit accuſationem
EXORDIUM.
Eta tibiomnia aliunde accipienti, Ma-⸗
gne Imperator, anupeta civitatis noſtræ &
inéxpectata clades non potuit non, cut &

nobis, acerbifſima accidiſſe. Interim beni-

gnitate Dei immortalis, & tua factum eſt
manu „ ut nunc pariter nobis liceat, & ejus
apud te meminiſſe, & priſtinam felicitatem,
quam per hos dics tuis aufſpiciis reſtitutam

nobis gaviſi ſumus, agnoſcere, atque repræ-

ſentare. Neque hujus tamen gaudii noſtri,
quanquam ſummum fit, abſolvi ſaris poreſt
magnitudo, niſi quo ad illatam ante & acce-
ptam cladem in Clementiſſimo judicio tuo ,
Et.

—

100
M. Z„. ID. g

ut integri .
4 Si neinnocente⸗, ut deni
Eduidem riſtimatine fuimus nich ſemper maa
tenus obſequii tionis noſtræ “ olvamitr. Pan eus
extitiſſe nOs Laduti iu etett in j; intemerati ilin lie
ejus depulſæ nds noſtræ au nreliigi⸗ hon tar 7 iuimin
orem nos grat es, quèm te 6 Aitlin cbis
agnoſcimus (mii ſto eini-
c, e

& ta
In mer .
. uiſſe
ſubſidium „ quamp auxiliatricis
H non Kotui prioris inforti tuæ dextræ
amur. uimus, ita pr lccte mala, “W
ecto non
mMmere-

us tone 0
Ihrul PROP bistuin olelit,
Zio lerant hoſte OSITIO velti gſiclagd
. 3 11. „α 94 .
onibus tuis s magni terroris be alusuntlere
armis primi mperator, à erroris bellu mubliuntothen
omnitem circ a quibus fe m i tormen
ircumſeſſi, pr rrO &E niengun
„ primum utiumckicrebi

non perdi
rfidiæ
dedi ,ſed i .
im inſelicitati
us docume elicitatis publicæ :
ntum publicæ inviti a d
. nviti Uicauttibl dplel
mnünltllis,

2
1. J1 . FIRM
3. Uis . ATI
E quis no O.
Xiſtimet: & pr § ipſos dedi . Us Locele
. brof . ifſe 2 s, Cuch adhuc elte
Qqua cIreum . ectò neceſſi nos hoſtibi ſarmiftt 5
cum acci venti hoſtib 3 itatem igno us ann liken
uin acciper 1 tibus dediti ſi S1 rat, à luncll, guil.
Dis eri peret, leges nobi editi ſu ‚A uncl, gulunn
. eripui eges nobis dedi mus
. cui de P t gratiſſimam dedit, & tuar * quæ Lentebamis, an⸗
quod nig: imperium alias oblerarioncny. glces,
tibi maju . ionem .
2. ibi debere nos ſein §cxtItit obſequio » „ Deere oin
ſtræ pluri tequidem Im per intelligebam » un, coadltionibi
rum tem ima Srnament: Daciz in cihitati us. rhlgtini, Ahu
1 . porum bo ²Pacis, in 1 no- e guumcd rer⸗
ntetim nulla fi na agnoſea quibus tuo ſuuncenkaln
Belli aut la tu di cebamus Era - Erlgmmd
iſtenda ad molem i nr Uun
. em . UIemus gonextie
Parata, In quo At ptopulfandam comt- niug a
tuoruin ctiam remnpr com. Briitit tz g
lam te . Allſhs benil
mporum eecl Anhelln
2 Sarolant, r
non uli

,%
M
wlhe Keng

iel bitvren

An n

grnir, inn
un ini zul 1

ſee.

O AY7TO NUM. 101
non tamon à te procreatam, agnoſcimus infe-
licitatem. Inermes medius fidius & ab omni
ope deſtituti devicti ſumus. Circumfſtabat
nos caſtrenſium innumerabilis corona. Ci⸗
ves interim nobis erant quanta animi con-
ſtantia pro te imbuti; tam nec clypeo, necç
armis tecti, nec aſſueti militari di ſciplina.
Nullus proinde Conſtantiæ noſtræ uſus eſſe
nobis tum poterat, niſi ut eà pro contumacia
acceptâà, graviora nobis hoſtes inferrent, quam
deditis intulére. Circumſtabat mœnia ingens
terribilium tormentorum moles, & jam eo=
rum fragores audicbantur, & vallorum edita
ac turtium eiciele nthr⸗ denique cauſa om-
hnia erant tibi & præ ſidiis tuis, prona omnia ac
aperta irrupturis, adeo ut jarmn hoſtium fueri-
mus, cum adhuc eſlemustui, & non tam me-
tu malorum illis permiſimus civitatem, quod
eorum eſt, qui ſunt imbelles, quàâm quia jam
ea ſentiobamus, quæ corum nt qui ſunt
infelices.
3. Dedere proinde æquis, quantas paciſci
licuit, conditionibus neceſſe fuit, ut nos ſer-
varemus tibi, & huic jam felicitati noſtræ ac
tuæ, quam dextrà tua præſtitam nobis gratu-
lamur. Si ferro mactandos nos, ut pecudes, præ-
buiſſemus, non extitiſſent hercle quos paulo
poſt tu juvares, quos nunc juvaſti „ quique
tui hujus beneficii magnitudinem, ut liben-
es volunt, ita ſuſticienter non poſſunt cele-
. brare,

X

102 M. Z. R. DE. g

re. Si excidio permiſiſſemus ampliſſimam ci.

vitatem, eripuiſſemus eam non hoſtibus tan-

tum, ſed etiam tibi: neque eſſet nunc, quæ te in

Triumphali conſidentem curru, votis ſuorum
& gratulationibus tectum, lætiſſima nunc ex-
ciperet, & in poſterum ſemper tua manſura.
4. Et ſane fi quid his nobis imputaandum
ſit, non aliud illud eſſe poteſt, quàm quod fide

quavis & quocunque obſequio tuum in nos

imperium agnoverimus, ideo circumſeſſi, ideo
devicti & dediti ſumus, non alia de cauſa judi-
cati hoſtes, quam quod eramus tui: Itaque ne
quidem veniam apud te poſtulamus.
CONCLUSIO.
Qui jam redditi tibi, dominum nos ante
mutaſſe & fortunam, non animum inte ſem-
per conſtantiflimum ſerio teſtamur: cum de-

diti ferro non poſſemus, votis & ſuſpiriis, in
intimo pectorum noſtrorum receſſu excita-

tis, pro te, nobiſque, & pro conſequenda hac
felicitate ſtrenuè depugnavimus. Quæ jam
cum é cœlo ſint exaudita, quorumque eventu
cum tui nunc ſint illuſtriſſimi Triumphi, ad
nova nos concipienda accingimus, quibus
tuam, & auguſtæ Domus tuæ æternitatem, re-
rumquetuarum, quanta mereris, quorumque
uſum impertiris nobis, magna incrementa ei-
dem a ceœlo non mandamus tantum ſcd ex-
torquemus.

FINIS.

tIn.

Mlcet⸗

deuliſl.
ilmer
I
In od ne

Umintelen.

ccenlihue 1

une leeotl
, gld
Gniutehy ⸗
runave

X*

— —

19 20 21

17- 18
8

16
Q

Balance
17

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

14 15

Focus

13

N

ORATOR
EXTEMPORANEUEE
§ IT V E

A RTI

ORATORIAXÆ

Breviarium Bipartitum,
Cujus Prior Pars Pracepta continet Genera Z
Poſterior praxin oſtendit in triplici dicen E
præſertim Demonſtrativo:
Necnon omnigenam ſupelleltilem OraE
Sententias, Hiſtorias, Apophtegmata, E
phica ſuppeditat.
AUCTORE
R. P. MICHAEILE RA E
Soc. Esu, S. Theologiæ Poctore & Profe OD
Nunc Quinto emepdatiss ,&- tertid barte auct
eum, & ab idlore cokrectum, ac a ra E
Georgit Beckheri vindicasam — 0
Per ADAMUM MOTK O
gratum ejuſdem R. Patris diſcipuluEE
ACCEDUNT

M. Z. B O X H O EE
ORATITIONUME

E S

E ſelediort Nitrii — en —

mTNNENNN tereeneenun
2 3 4 5 6 7 8B8 *

12

11

10
K
¹¹

J 1
12

rfff
J
10

— 00

9

7
H
8

ffnnſf

F
6

E
5

—
D
4

C
3

B
2
4 Copyright 4/1999 VX/Master Gmbhi wwW.VXymaster. com

1
—

Cum Privilegio aic. Ceſ. Maietati R