eancun, in

GelliNenble⸗

Iuatſmnmache

uumefrlnirthi
IelAtkium habin
uarſhln,al
Mimamille
emnennotirzcen

wienn danti

aße n arci⸗ tolle
at eaüm ! li

nDratni,
mimhrs ertehn
, mefcv

ger⸗

Leinnnezohle

4 uune n e

mlenet ilenn ,

. Worm iie

hlcinn Nillan.
Detutun nnr
r ſen aniit Clet
htegnn ger,i
ieltismin
acent wle iil

Nj gniſnetmmn e

,nuunni

einchhercteAn.

ei ud n
5 (lfechrind
Petioreri ll

1 Pwunn Kimn,

CCm koeſenn-.

,grnd Aonn E

netluum nt
ſommman und
meniasti
onel

Immncektndhng

rH

Par: II. Cap. II Qusſt. . 2188

illo, illi, qui diſciplinis regendum habue-

/

re commendatum ? Nos putavimus &
meminerimus innocentiam cum lacte
imbibiſſe, cum ætate corroberofle: & ſæ-
pius incertum fuit, an in eo differret à
virtute natura. Iverat æmulo Ulſs ſtu⸗
dio in exteras Provincias;quod hac tem-

peſtate Noſtratibus nimium ſolemne

eſt: Sed inmnocens cxiit, innocens rediit,
quod heu nimis rarum. Excepit redeun-

tem Patria, ut amantiſſitmum filium ſol-

licita Mater, & in Reipubl. obſequiis in-
ſtructum ad Off. N. honorem primum,
deinde & Off. N. Reipubl. evexit. Hic ille

virtutis campum nactus quid non egit ur
decurreret. Summam adhuc Juvenis au-

thoritatem atque admirabilem in rebus
tractandis induſtriam habuit: huic ſua-

vis accedebat afabilitas, affabilitati hu-

manktas, humanitati diligentia. Sic uni-
verſi homihum ordines, cum neceſſitatis
ſuæ Aſylum habere, in auribus ejus ſua-
rum precum domiciliũ collocate;neque
ullum eſte audivimus vel inſimæ condi-=

tionis, qui non illum, quem ſupremum
dignitate ſuſpiceret, parem ſibi facilita-

re experiretur. Privatorum dumtaxat
lſt ajebat ſibe & ſuit vi vere., Je publica
He⸗ boſο welut candelam aliit
N lacere

2,90 aAAArtis Oratoria.
Iucere deberexſibi conſumi. Quid q od
femper ille in publica territorii Pti
corona erudentià Iuperi ior triumpharit?
noſque velut à Sole minora ſidera conſi-

lium accipere potuimus, & illi, qui æta-

te ei non cedebant, ſententia tamen li-

benter. Et cujus tandẽ facundia, Patriæ

ſibique non merituram apud exteros
famam conciliatam, ſatis enagret: plus
cogitationi hic relinquendũ quam ſer-
moni iconcedendum eſt; ſig uidem multa
de Te N. diceré poſfumus, ſêd nemo
ſatis. Si tamen has lugubres noſtras ad-
mittis Gratins, git I ibi, agetꝗq; immor-
lcs Patria pro conſiliis & ornamento-
igunt Senatorum fubſellia pro pruden-
tiasagimus nos pro fama & laude: & Ti-
bi ſimul illuſtris famhilia gratulamur,

quod tantum viri decus protuleris,

guem imitari ipoſſumus omnes, admira
1 debemus. Prohibe jam cadentes la-
chryinas: ac æternæ Numinis voluntati
defunctum concede. In hanc neceſſita-
tem naſcimur ut moriamur, ſerius aut ci-
tius, ad illum pertinet, cujus arbitrio to-
tus componitur Orbis. Juvenis quidem
Dominus N. vixit, at ſenex mortuus
eſt, ſi non ætatem annis, quod homi-
num eſt, ſed recte geſtis & vatutibus,
quod

— ð

ol⸗ „ uins l

nnuͤne agell

Atamsülii⸗
4

En

Aumch⸗ nn
ey zen
in Hunm ien
1an
ulsi nmätech
A e, utan

nirir
tanun

RRKrZHZ Nun
lecel irei inr

ral

en
Pars II. Cas. I. Quaſt. N. 291
quod Heroum eſt, cenſemus. Quan⸗-
quamquid viIxitë u morruum dico;ad-
huc vivit, vivetque non in hoc morta-
li corpore fortunæ & calamitatum thea-
tro, leâ in aninris cordibuſqne- omnium
mortalitatema depoſuit; Vitam nonexu-
it, ſed mutavit, Dixi.

ln .
1, Kmentatinerl.

—

/ . .
Wehaundu Dunir
Unum mld erad
, ſribennget 1

Annidn. WWEESTIO II.

Cunns ldtere Ad Hoſpi

Quomodo conſtruimir Oratio in qua

1ts dolrk. S tes Gratia
. grariz Aguntur neomine defunkdt Hodbt- Ac&
tibus rirne mi⸗
Similis in multis eſte hæc Oratie pri-
ne defun-

orj debet, ita tamen texi folet. Priviè
ponitu aliquis diſcurſus de morte, aut E.
de miſeriis h umanis. aut de vita præſea-
ti aut ex abrupto deſcribitur Polor prop-
R ter defunctam: aut qno cund ue alio mo-
Pbeſmalnee go, ſupra in præcedenti quæſt. dicto ĩ in-
e Nn nünke 4Cchoatur. Sequndè, inſtituitur laus defun-
. ri ii i. Tertib, fit grati irum actie hoſ pitibus,
funebri pompæ adefle vols erunt,
Iwe per ſe, ſive per Legatos mmiſſos, & fir

riki trepfotniſſio obſequiorum in alia lætiori
at ,r larrißj neceſſitate & occaſione. Quartd, fit invi-
, gulu tatione ad Convivium funcbræ.
samn i Nota qued Pleriſque in locis inter Nota⸗
MMagnates legatimi tti ſoleant, qui no-

2 mine

Gratiarum
Actoria ad
Holſp.

292 Arti Oratorie.
mine eorum perorant, illis erge ca
gratixæ agendæ erunt, prioribus dighita-
seprius cſpondendnm crit.

PRAXNXIS.

Et non ille latiſſime humanæ imbe-
cilliratis im aginem explicuit, quod dua-
rum vocum anguſtiis incluſit Elogium
& ivam mortem vitam hominis appel-
lavit N. N. Omnino non morituri, ſed
morientes vivimus alternifque mone-

mus vita, & mors, dies & annos ſibi par-
turiuntur. Ruina & perennis fuga eſt
tempus quod vivimus. Labitur lInfans

in puerum. Puer in juvenem, Juvenis in
virum, Vir in ſenem, & ſic omnis rerum

humanarum Hiſtoria;, eſt interire. Atque

utinam hoc ordine conſtanter procede-
retnegotium & ultimus qui omnes eon-
ſumat dies nonniſi cum ſenectute in-
cumpberet: Sed cæca Mors neſcit diſcri-
mina, & latronis more quidquid obvi-
um eſt diripitjuxta maturos immatu-
roſque invadit, eo ſolum nomine, quia
Inmortales. Ecce recens ante oculos e-
xemplum Dominus N. eujus ſi recte ge-

ſta & virt ut es conſideramus, non matu-

ge obiit: ſi omnes & deſideria emnmium,
cheu nitnis immaturxe?

Vr

zuil,
Urinkm
Alrn uel,
uis man
Geruumnonin
tgarfllit
urnnh
1oriü io N
znletimen
aeniruntedeie
nortscnek.
Nabrt nd,
chismdn
imrnl
Aent gmn
1Aluack
iul,Unrrentn
edng ech
ft Nenoloin
Ghmuct, 1
Gprin Ne,
e ſue,
Mhrinntett
atienft
iiir an
ht lranr

NX.
R1

1 Orgtnn
torat, ilente
erunt, Pigth

Lencnne

MI
lariſlime hrutt

veniiul
meſtisnentt en

NIEOMNNI 4
ts,AAiA
nt ltmtt

6Guru. Iü rlis
erorzen, fen

”l
eliuene
rine iltehe
mnnmg
i omm Krun k.
luuut⸗
ndteiguin
l Maru nit
blan wnir ,6
nen anrliil
6N. 1abint/ 7
Cunnug tt
lleinm

wel

Par; II. Cap. VII. Quaſt. MI. 293
Ut enim fimæ ſatis, ut ſatis immmor-
talitati viæerit; Nobis certe non ſatis
Patriæ, hon facks bonorum votis „ qui

cum tôt immortalia gerentem viderent,

vix cenſere volebant mortalem. Fuit
benigniore natus genio, & cœlO liberali,

urbotein quo Natura parens timium

pernuſerit ſibi cum genuit, quandoqui-
dem unum haberet concedit ca, quæ vX
multis conceſſit. Cum Sidanio dicam,
Naturk, Virtus, Prz ez mn eo ſbi cα-
pendium ecerant, & hobilem nobiliſſ. He-
roum epitom en.
Et Juis non i Illo Ariſtidiz juſtitiam

afsexit? quis non Lyeurgi prudentiam

adinä atus Elt qus non Alexandri
magnanimitatem 2 Yulii Ceæſarts fortu-
nam, unperterium in adverſis Cato-

nis & Pompei pectus vidit, coluit, ado-

ravit: Nemoillo incorruptior, neme in

nego: tiis agendis aptior, in gratifican-
40 humanior , in bene de allis meren-

do paratior. Non ſibi Se, ſed Patriæ n-
wm ſciebat, quare quod Themiſtocli
Miltig dis troρbhτν π⅓, hoc illi amor Rei-
publ. fuit. VI ilabat, dormiebat, & Pà-
trixæ cura ſe ſemper verſabat animum: cu-
jus publicam quietem „ privata inqule-
tudine dicebat ſanari opörtere. t
audivit Ulius ex ore verbum aliquis ⸗
N 3 quod

294 Arcis Orateriæ.
qnod Religionem, quod Colos, quod fa-
mam violaret: Sine sihil virtuti Pſius
arduum, nihil imm perrium fuit; quod au-
tem in pietatis & Keligionis Amore
præcipuum eit, neſcire welle, quos velle
non debuit. Sint igitur multa quæ lu-
QGum ſfamiliæ & Patriæ mitigare poſſint.
N. N. illud grande & magnum deloris

ſolatium, Dominum N. fſub onere Rei-
publ. fractum occubuiſſe. Quamquam
& ſerenitas & tranquillitas, qua ſupre-
mum clauſit diem, quanta & qualis? De-
us immortalis quam nen perrturbatè,
quam ſuaviter: In morte ſibi vel ma-
Xime vivere videbarur, qui dum viveret,
aſſidue ſibi moriendum eile cogitabat.
ut minime illius vita mori oblivione
poſiit „ cujus vel ipfa mors viſa ſit im-

ferantur Damini Hoſpites &c. quod Su-
premo anticitiæ & Chrifſtiana pietatis
oficio egregié Perfunéti, frequentes
confluxeritis, ut diem hunc Patriæ & no-
Dis luctuoſum veſtro etiam dolore leva-
—fetls: Revera Amici, revera vicini, & uſ-
que ad fummam fatorũ urnam in amo-
r conſtantiſſimi. Faxint Superi at hanc
ebſequior induſtriam lætiori occaſio-
Re copenſare Hceat: ad hoc prom prti &
9 alacres

mortalis. Sed quæ jam vobis gratiæ re-

,
icles u
tntunil
Gn mu aen
jol onen 1
mindlN .

INII)

Hyienttmi

Kungiu
ſeumukfüin
7 .

Meruniun

Pußem Kuen

Nenoudken vur

unleen.

1

Wunnumim.

Ul.
Dn dus de
Vnillen 4
FH,
pinu teſe izt
lgeſfelnn⸗ Hone
Hujlpennurn

e

Mauluun,
niſtnnntg
Anmit line
nmi⸗

14

nnt
Griu⸗ n

fnmnil ngoi.

Neleing 4 le

nt, . e
gir nligrl
kenen ler
eAnen hns

Nn ſncne .

Cthel G
gülts, gu i.
t, ulsde.
unm uttl
nrenethinen⸗
banl,lidnn iier,
nadun el rnr.
ena gori i

üne silrn.

r umliginn.

A.

, D

em hutetunrät-

ogimihunn
i, leyer uluni
nroratntam
Tmrnt Np eirin
i us kuian
enee

Pars II. Cap. Vil. Quaſt. I. 295
alacres, amicos & corda conſectamus.

Intcerim ut mutuus dolor, mutuo convi-

ctu melius mulceri & profligari poſſit,
poſt lugubrem laborem ad lugubre
convivium N. N. Dominos invitamus.
2

SEN T E N T I £

Hnic materia ſervientes.

Uno eodemque ubere vitaim mortem-
que fugimus. Epictetus.
Non eſt res magna viverejmagnum
honeſte mori. Seneea. G
Nemo unquam mortalium erravit ad
Sepul hrum. Idem.
Alia vos,6Reges, Aula deducit in ſe-
bpulcht umvermé Jurredmtentdfe, Ceil.
Pariſ.
uem Dii diligunt Aiioliſeen, mori-
tur Plaut.
Ottima quaque rapit mors, peſſim ma
quaque relinquit. Homer.
Puer centum annornm moritur, 9
peccater centum annoruns maledictus

erit. Jeſaiias c. 6 5.v. 20.

Mors altima Linea rerum. Herat.
Somni frater mortis, Seneca.
Mors medicus Malorum ſch.
Mors terribilis eſt is „ quorum cum
N 4 Witd

286 Artis Orsrorig. .
wita baz,sid eXtingaunter unon guorwem
Uass sinor, nan Peruſt. Cicero.

Mors nobis quaſi SaxuI Tantalo im-

pendet. Igem.
Impie & imprudenter vivere; mon tan-
tum eſt male vwere, ſed diu mori. De-
mocrat.
Undique eadem eſt via ad Sepul-
chrum. Diog.
Nos accendimur & extinguimur;
medio tempore aliquid patimur. Sen.
Queniam vita qua fruimur brevis
eit, memoriam noſtram, quam maxi-
me longam effſicere ſtudeamus, Salluſt.
Tota vita diſcendum ceſt mori. Es:
Nullius rei difſicilior eſt ſcientia, quam
vivere. Seneca.

Cogites velim mortale Corpus non

habere, ſed gloria & laudibus fieri com-
potes immor alitatis. Hocrat.
Bene moritur, quiſquis moritur cum
lucrum facit. Eurip.
Poſt mortem non opuſcula, ſeu opera
penſanda memincrimus. Plutarc.

Non vivere bonum eſt, ſed bene vive-

re. Et: quid eſt novi hominem mori,
cujus tota vita nihil eſt aliud quam ad
Mortem Iter. Et.
Quiſquis ad viram editur: ad mor-
tem deſtinatur. Senera.

4

S

ntemd
äna
ife
delnd cbetece

Kinrretfolt:
Plensmi
e F ne
ſolh cünlicer
rrſclsctum
Nl Creen
Cmmenah;M
tt vr ninnl
Mor, Haluds
6 Mprh n ar n
Mmrluwnun:
5 Ntuc tennn
Mlitn tfe n
Nuzinta
iufii t
ſnnamg
nzmiilpf, B

nimgni,

Munthzo ad

Maa g

en en

lnnui,

ar re “

Nkſetc man N.

ne

ungu kMunr ed

1 wlungut Tul⸗
Kee tilent d,
Kecdmekmen k-
.
in nonke (ui
Anskont

n ulni⸗ Totwonn

Pe;.
nuunelelgſält
uninn Mun.

4 wwnihonurndh
ziͤlckiu
meltu:

N

Uli mors gravis ineubat, qui notus ni-
mis omnibus, ignotus meritur ſibi. Sen.
Trag.
2. 1- ——S
Quotidie morimur, quotidie enim
demitur aliqua Pars vitæ, & tunc cum
creſcimus, vita decreſcit: & hunc ipſum
qem agimaus diem; cum morte dividi-
mus. Er vir fortis & Sapiens non de-
bet fugere ex vita, ſed cxire: Et: Quid-

quid egeris tunc apparebit cum animam

ages. Er: Omnes eadem conditio re-
vinxit, cui naſci contingit, mori reſtat;

inter vallis diſtingulmur, exitu æqua-

mur. Seneca.
Commorandi nobis diverſorium na-
tura non manendi, delit.
Ex vita diſcedendum eſt, tamquam
ei hoſpitio, non ex domo. Cicero.
Mihi nec diuturnum viäeretur illud,
in quo aliquid eſt extremum. Et Veſtra
T& dicitur virà Mors eſt.
Nunquam bono quidquaäm mali eve-
nire poteſt nec vivo, nec mortuo. Scneca:

Iuüſtus mortemcavet, non dAvet, Bernh.

Non poteſt male mori, qui bene vive-
7k. Augult.
Compendium eſt male agentibus,
cho moriantur Ambo.

HMoopi quanto longiot vira, tanto pim

ſapplicij. Tacitus.
N 5 TotA

a998 üArti, Oratoris,

bius.

Non eſt nllum majus ſolatium mortis,

guam ipfs mortalitas. Rencca
Mals mors putanda non eſßs quam
bona vita pPraceſit. Aug.
Mors vita eft teſiäimoniunm, Ambro-
Cui peregrinatio dulcis elt, non semat
Fatriam. Auguſtin.
n domus ef hoc corpus, ſod boſpi-
tium & quidem ireve hoſpitinm. quod
zelinquendum eſt. abi te gravem eſſe
hoſpiti Videas. Seneca.
Sicut mali naſeuntur at moriantur
Ec boni moriuntur at wiwanz Gucvar.
Pir benus et:amſi moriztur vivit, xit
malss etianmeſs vivit, moriter. Idem-.
Mindus eſt taberna fortana, in qus
orne mercimoni genas ua’ beitum eſt.

Et: in fortuna nundinis nihil niſ men-

adacis venduntur, nihii niſi noſira vitz
Ripe ſolvitur, nilal ad pondus & men-
Turam datar Idem. .
PViri Sapientas magis augs Vira Bajus
dies felices, qunm ducentos fortuna Ad-
verſa ſormidans. Kt.

Non minus egent conſilio felices in re-

Surs ſexundis, quam auxilio miſeri in re-

—

Tota vira hominis smas eſt dios. FPa-

a ea verſii; Idem, l. 3,6, 44. Et l. 3.g. 5r.

iamu.
ſeſani,
Sam 7
M/Z a
ſolt ℳ 4 . .
0
te 4

EI.

fir l
iriencdenl M
k mwtlii
0Torte Ara
riunnmni,
l rnr m

teer enitth 4⸗

nipt Nen.
Datto 4llien

—

ytn, ntun 4

uint utui fan

3 Er c
er M gli
tePNikter k.
lgl. Arhe un,ang
R ſeltes n,

Crnnl ,

e Aleliimn ren

on attitdn,
enlein

ennn sncng

““”

N gaen
e

1.

S . . 1
nn JðBB parsII. Cap. VIl. Quaſt. II. 295
gin h Maximum ultionisgenus quo inimi-

a in cos noſtros afieimus, eſt; ut eos diu vive-
8 uno re ſinamus. Et .
Eneg . . .
ane Mors eſt verum perfugium, perfedta
e gp ſanitat, portus ſecurks, integra Victeris
e caro ſine oſſe, pifcis ſine ſpina,; frumen-
nuns Ahn taze ſine paleis. Erl. 3. c. 3.
Vita innocens mortem reddit ſecu-
liied pam, Et immoderatum in vita riſum.
1 largns in morte ploratus ſequitur.
rrenſth il ir⸗ Quod Phœnix inter aves, boc filius
1. 4 . .
lhtimn inter homines, qui patris mort em non
SH exoptet. Idem.
Z Divitig, Adoleſcentia, Solitude, Li-
ung n bertas, ſunt quatuor peſtes quaæa Vivos oc⸗
A CEN cidunt, mertuos infamait. Idem I. 3.c.
enimh 3 5. Et cap. 56⸗ =
e,Nnu Vdl Pauper ut requieſcat moritur, Dives
zn rnOH ur Orucietur Et.
ehin f, Soli felites spplicanaiſunt, qui ex hac
lunli N Dira Dei chari, & hominibus non inviſi
,Bif diſcedunt. Ilbidem. Et l. 3. c. 59.
4D puud e Cermanus &. minor ingratus fli-
ni, quo die Paz rem intumultum durums
4 *. — —r, . ——
g ies iihe miſerit, eo lo die ilum Jepelire in tene-
ſemngſlii 4 ro corde debet. =
. Ita vivere honzinem oporteret, ac

Her toſt heram ei eſſet migrandum. Lactant.

ulenzii, uib. 7. Dißßcile eſt tacere cum doleaz
e, N «* Loquns-
.

3900 Arts Crarorig.
Loquaciſſima res eſt homo infelix.
Philoſ.
Non ij optime vixernnt, qui diutiſſi-
me, ſed qui modeft iſſimè, Varro.

ALue facilius obreptat mors, ſap ipſs

Dita nomine latet. Seneca.
i ej hodie, in eun qui cras erit,
morietur; & qui heri fuit, in eum qui
Godie eſt, mortuus eſt. Plutar.
Vita Gomœdis eſt; cujus Epilogat
Mors eſt.
Vita Græcis Comæde- Tragadia eſt,
nam imiſta haber latis triſtitia. Porphy-
rius Matrimonium etiam ſic appellavit.
Womodo fabula ſic vita. non quam
diu, ſed qaam bene acta refert. Seneca.
Congenita ſunt ſibi grorſus vita &
Adolor. Philem.
Vita humana accinitur gerpetuo can-

silena, Eja, Eheu. Plutarc. cx Ariſtoph.
Ad majora natus ſum, quam ut terræ

ſerviam. Pgiloſoph.
Mihi ſemper videtur acerba, Gimw-

matura mors eerumm qui immortale ali-

Fuid parant Plin. Epl y.

Falſvm eſt quod vulgo ereditur? Te-

ksamenta hominum ſpeculum eſſe mo-
vum: cum Domwitius Tallus longe melior
æpprruerit morte gwatn,, vita. Plin.
. 3 ⸗
n-

——

4

EI. .
ie Aui⸗

ee
Gr

ganteke ii
unil
len kfitr.
regerun

jriileſenu

ife tun 1
ſmien, Enn
Mnm
ſirig us er
LBipinizun g
( nonmm kmi
Nuis ienit n
1 ri Nnninen
fei m lee

Qusl, E
funuſtnt

wengenin ,

bille is

in nafd

„n 1
nen iit,
infiien a
uugtit

ue Uir

ui nint M.
manmn ſt iailnt
ü n
ihnfe Een

nain it ,a.

Merea NN.
ueGN .

pimmH

Pars II. Cap. VII. Qurſt. I. z301
Laudabilius teſtamentum eſt, quod
ietas, fidei pudor ſcripſit. Idem.
LQui uatidie vita ſisa Iummam mnu-
nu impoſuit, non indiget tempore. Senec.

Epl. 161.
Multi per ſtillicidia emittunt ani-
wiam: alii ſemel exhalant Idem. ,

Quam bene vi vas refert, non quam
diu: jape autem in hoc eſt, vene, ne din
Idem Epl. 102.
Quicquid circa te ef rerum, tanquame
bhofpitalis loci ſarcinas Pekta: tranſenn-

dum eſt Tbidem,

Dies iſte quem tanqusm extremum
reformidamus, aterni natalis eſt, Ilbid.
Magnorum virorum non minus praſen-
tia urilis eſt quatn memoeria. Ibidem
Quis quis aliquem quaritur mortuum
eſſe; quaæritur hominenm fuihe. Seneca.
Epl. 98.
Non ut diu vivas; curandum eſt, ſed
ut ſatis: Nam urt diu vivas, fato opus eſt,
ur ſxtis animeo, Idem épl. 933.
Quod eſt ampliſiuunm wita ſpatinm!
eſque ad ſaßientiam vivere. Ibid.
Nen judicnbam memorl cum ſuper-
ſtites amicos relinquerein: putaban, wt
victurum non cum ilit, Jed per illos, non
Fundere piritum videbar ſcd tradert.
Idem Epl. 78.
N 7 Vnat

362 Atri Oratoris
Elnks dies hominens erudiiorum plur
patet qua imperitilongiſama aas Ih. 4
Unus ex oficiis vitæ eit meors Epl. 27.
Sapiens cogitat ſemper, qualis vita,
non quanta fit. Epl. 69.
Vita fecura, & line invaſionibus for-
tunæ, mare mortuum efſt. Epl. 97,
Vivit ille qui ſe utitur, qui vcro lati-
tant & torpent, ſc in domo ſunt tam-
quam in ſepulchro Epl. 60.
Non ubique mors ſe prope oſtendit

ubique prope eſt. Epl. 49. —

punctum eft quod vivimus, & ad-
huc puncto minus: ſed hoc minimum
ſpecie, quadam longioris ſpatii natura
diviſit. Epl. 49.
Vr nunquaum mortem timens, ſemper
moertem cogita. Epl. 310.
Vir fortis & ſapiens non fugere debet
⁶Vita ſed exire. Epl.2 4.
Ex quo natus eſt duceris ad mortem-
Septimus quiſque annus ætai fſigunm
imprimit. L. de benefi. “
Muki fic complectuntur vitam, &
tenent; quomeodo qui torxente rapiun-
tur, ſpinas & aſpera Epl. 4.
Quia nobis denegatur diu vivere, Fé=-
linquamus aliquid, quo nos vixiſſe te-
ſtamur, Plinius l 3. Ep. 7.

Vit’

9
mehehenn

(ukh
e *
w0e
OrHInes
.R Cnmn Numnin
aſen uikue,
Ickre, pün kin
Gittfieno
Rjbppunthwn
mten he
Cthur cohneAnen
unu felear
unelh ne
ir in, Nint
ulrlmmmün n
NN INCNen
nin gnl n ans
ſInlckhamn
Mntten nnis
irihi
rgrennin inl

1umegomnon

Ur Nl

S yyudn nng

ſen iz

her
eyn

4 ſunl

, An nebenge,

atumndh⸗ ,
1 “ A.
Kenn
Iche Ne
e Z
4
4 i win i6
Dinle lt Ato n

eriit nng
1

. aabnis htlun

6.

munl iuß „

9, 1 60 .
4 gmtmigntit re
We
ausclcutt Ane,

i S
betch
nfeehtn iu
auß
erher et
ll 105 /

6,47 „,

pean II. Cap II. Suaſt II. zo⸗

Eita quoqzse ornatnr variis et ſermo

Muris.

Vita ſeguerata , vivimu: st loqui-
mer Ovenus.

APOPHITHEGMATA.

Clemens Alexandrinus In Orat. con-
tra gent hominem eſ ſſæ= Citharam dixit
Pulchre. nanr Kiit Cirhara é vaflis
chordis, Rta komeo ex corpore & anima;
opibus, honoribus, ompingitut, ex Jui⸗
bus tamen olnnibus una harmonia fit in
laudem Dei, Patriæyini. Eumzpitur hac
citharxa dolore & morte.
Braxillus Philoſophus moriturus curm
à Senatu frequenti viſitaretur & de-
ploraretur; eropter quatttor ſe lætarf
dieebart. Prime, propter bonæ conſcien-
ti teſtimonium, Secundo, quod tan-
t08 viros ſuam mortem lugeie videret.
Tertio, quod 60. annis Reipubl. & aliis
prodeſſe ſtuduerit. Ouarto quod cul-
fum quem debuit alnis, præſtiterit ſem-
Per; denique ſubjunxit, Ergo mihi hodie
vitam eor diri videor Diogin. Lacërtius
in vit. Phil.
Mlidor. pelluſiot. vocabat Mundum
tererntan ruinarum ruinam, Macrob.

Erhuu-

Homo

Cithara.

Braxillus
moritimus
ob qua-
tuor Iæ⸗-
tatur.

7

Mundus
runna.

Jupiter
Tigil Ilus

Jupiter
Stator

ſit.

304 Artis Oratorig.
Ethnicorum vêtérum conſuetudinem
qui Deum ſuum non format huma-
na depingebant, ſed informa baculi
ſimplicis, appellabantque hoc Idolum;
Zupiter igillus ſeu Fulcien; Dominus: .

quaſi humana omnia ad interitum

ruentia fulcirc Dei munus continuum

Huc pertinet quod Romulu; Yovis
efigiem in Capitolib poſuetit; cum ri-
rulo: Zupiter Statior, in manu baculum
hic Zupiter habebat, in eo fulciter No-

vam Romam, ſed Semptonius Confſul

ibidem jullit Vuùlcanum locare, quaſi
dividentem Jovis baculum in baculos
minores pro aliis Diis v g. in ſceptrum
pro plutone, in tridentem pro Neptunô
in clavam pro Marte, in caducem pr
Mercurio, & lemma sdſeripſit: ET
VOS FULCIUNTO. Quaſi diceret
vos minores Dii, id eſt, vos Domini,
terreni Principes, Magnates, ſi ſimnul cum
Deo fulcite rueèntem mundum. Nam
ſceptra veſtra participam à oeptt
Dei Diodorus Siculus.
Adde hic quod Htalia alicubi in
Tomplo depictus ſit wundus rotun-
dus, quem dondecim baculi ſuſtentänt,

Lemma fubſcriptum eft: Prædicatie

Evanꝑelij, 2c 6 duedecim Apelti
ye xbis

1en

7.
nin⸗ 4

iunl
erppzinfet

i Nien
aleler Mn he
luins, Crluvl
won on uscindh le⸗
oentzutnße
Prisſmintr,
Dttponmonrin

ſunſußhhl Crru

Hormmcaniet, dor
mhhe ℳ.
4

zu D
Unotächher un

I ne 1n hnofe
Hor melwtuit
(künnmbt

fum
u nnn
akacligi

ühen undng 1

DWK int
n K nn Hn
a iurn i
upe 1 r
uhin hun,

Mius uun

rYniei dn
Puum, Umunttualc
Nektn d nwpiiin
4 Kp Cnig C
llamr n
ni Merlm rhan

ADögfulen Elnmn

mümn ) er
An idn 8

lem re 1
W. Eilet
Di dch
cN mülmn
n lu

44.
l lel “

4 4 mu⸗ e nes

,

Pars II as. vII Qeſft. II. 07

1

verbis ſuis velut baculis teneant or-

„pem.

Aurelius Emperater moriturus dixit:
REx omnibus quæ habui & poſledi duo
tantum habeo, nimirum quod Deum

offendi, cruciatum & dolorem, quod vi=
tiis tempus impendi. Gaev. l. 3.6. 16.

Seeundus Philoſophus interrogatus
quid eſſet Mors? reſpondit. Eſt Somnus
ægternus, diflolutio corporum; divitum
pavor, pauperum deſiderium, inevitabi-

lis eventus, incetra peregrinatio latro
hominis, ſomni mater, umbra vitæ, diſ-
ceſio vivorum, omnium reſolutio, labo-

rum finis, cnpiditatum clauſula,impro-
bornm carnifex, bencrum præmium.
Mem Il. 3. C. 51.
Epaminondas mortem fortium viro-

tum otium eſie dixit: improborum véo

& ignavorum laborem. Lycoſten.
Plato dicebat vita noſtra ſicut flam-
ma ſtupæ a minimo vento extinguitur.
Homo eſt vas quaſtum & fragile „eſt
corpus in omnem fortunæ contumeliam
Projectum. Seneca.
Alii dixerunt hominet eſſe calamu-

tatis omnium hofſpitium.

Mors bona eſt labotis corona, felici-
tis porta, vitæ janua. Bernburd. .
Phi-

lius.

Mors quid
ſit?

Epami-
nondas,

Plato .

Homo.

Mors.

Philip.

Venus
quaruor
Cygnis ve-
hitur.

Crœſus.
Socrates.

Gorgias .
Leontinus
Orator.

Scverus.

306 Artis Oraterig.
Philiphies Maced. Rex cum confuluiſ-
ſet Oraculum quomodo poſſet ſencx
fieri: reſponſum accepit: Vien quadri-
gas. Quo audito primum edixit, ne

ullus in regno ſuo quadriga uteretur:
Deinde cum Montem azudiviſſiet eſſe,

nomine Quadrigan eum ſuffodit & e-
vertit. Sed Pazſaznin, in capulo gladii,
quo eum occidit, quadrigam habuit cæ-
latam. Valer. Maxiz. ib. 1. C. S. Ext. n. 9.

Dicerem cgo ſivis ad Matufitatem

pervenire evita quadrigas, fed Veneris,
Venus quippe juxta Poetarum opiniones
quatuor Cygnis vehitur, & ſecundum
Bernardisn Luxuriæ currus quadriga

volvitur vitiorum: In glavie ventriz, in-
honeſtate ſodalium, mollitie veſtium, otii

loporiſque reſolutione.
Quæſitus quidam olim quid mallet,
an eſſe Crœſus dives, an Socratei ſapiens
reſpondit: In vita Cræſus, in morte So-
crates. Beſſeus in concion.

Quæſitus olim Gorgias Zeentinus O

rator jam ſenex, an mortem æquo ani-
mo ferrer, ſi é vita vocaretur, reſpondit.
Ex putri & deſtuente domuncula non
invitus diſcedo. Lycoſt.
Severus Imperator vivo ſibi loculum
parari juſſit, cui ſe interdum melgdede
c

Hall. n
Ptckrum.

n e
ͤcantte
. laͤii unß
e — ,
inoſun
47 aas ucl.
n ihſf HDM
sbſcläntennern
.
nejtmnf iil 4l
ev ieelrtmell
õ
sfenn 1 Cldl
etlet nn n
Ewaenrtir , mmn.
ur , muncd

5 õ
6CrOignunh

etaſmmi
Maho Nuen
iriſllkkenen
ſirarixmin
elnn i g,n⸗
1u
m vr nzdͤ
wuhmn

l,

uce

Euruni

bomnod wo l DH
umnetctedt e,
ute
no une
* Ahc
ibim hile
ikunun
Aüg anin
er. Minalhic
n tolii z lin
mini hin u lie limn
win ſ
n uunin KN
6 Lumrem “

mnrun. unhimn u,

7 uin.

— ſahniſe
l 1lti Dre
incoehl

L

Gel, Auncnri 1
anand

fan mud

Bie .
vur i l

tee
7

Ar. WKl

Par:I. 1 ca, PII. Qaſt. t. 30 7
ſic ill lurn alloquebaru: Tu a locule Vi⸗
rum eapies uem Orbis non capit. Kiphi-
EHn.
RBcligioſi quidem in Turcia incedunt
per plateas portantes 4pecule, porrigunt-
ue ebviis & dicunt; inſpice & vidke 7u
4. Annales Lurcici.
Zeno philoſophus cum ab Abpollinis O-

raculo ſoiſcitaretur r,. duomodo Pofſet vi-

tam bene agere: reſponſum 40 cepit,
mort uos con le, &. ab Nis quid ſit facien-
dum diſce. Laertius l. 1.
Antiſthenes à diſcipulis quæſitus
quid eſtet Mors, duos Circuol: fecit, &.
hor eſſe mortem affrmavit: Interprctati
ſunt IIII „ unum circulum efſe corpus,
quod ducitur unde i incepit, nempe ad
terram, alium circulum effc animam,
quæ ctiam ſuum termihum quærit. I-
dem.
Nabathai Regis non in Manſoleis
in mo ſepeliebantur, nec aliud ſibi oc-
cini præter hæc verba volnerúnt: Pul-
vis pul veri, Epzwis fimo tradizur. Reine-
rus. .
Idem Reges ante pectus loco ſignacuk
mortem geſtabant , cum inſcriptione:
Mater bonorum, Noverca malorum. E-

m. .
Aed Seythas in coronatiene Regi⸗

Sar⸗

Religioſi
Turtici

Zeno.
Antiſthe-

nes.

Naba thæi
Reꝑes in
fime ſepel

Schythæ.

308 Arti Orarsria.
F'argitar terra & cisis, G walhie

verba dicuntur: Hac tuks eſt origo, vide

ne quid ſuberbe agas. Idem.

Medicæus. Nicolaus Medicæus Princeps cům hoſt

multas exſpectationes filium acèepilſet .

Hchrymansi in hæc verba prorupit: E tu
Fli ad ferendas hujus ſeculi enlamirates
. adveniſti. Idem.
Juſtini. Juſtinus Imperator jubebat ſibi leſtum
conſpergi pulvere & lachrymans dice-

bat: Ece nunc in pulvere dormiam, qus-
4

niam pnlvis ſum & in pul verem conver-
zar. Cedrenus.
Apud Albanos ſi maſeulus naſceba-
tur. Adfines ei Innnera militaria offere-

Albani. bant cum his verbis. Armeris miſer, quia
ad bellum non ad otium veniſti. Criſpi⸗
nianus.
Marcus Marcus Antonius Senator Romanus

Autonius. cumPyramides £.ρpri luſtratet, ad ſuios

Jumit Bola gloria laborum noſt rorunm um
tempore intercidere non poteſt: baæc ut
aternum duret, vitæ eſs anteponenda.
Comineus.
Epam. præ- Epazinondas Dux Thebanus accep-
mium qua- t0 lethali vulnere, cum univerſa civi-
Ilc poſtula- tas ad corpus cjus afflueret , de Præ=
Verat. mio laborum rogatus dixit . Nullum
und voio quain memorihm mei. Sol-
licite

zuyl. 1
ſke n S
I
ut AAN 7
Ginu uß ehe⸗
imnlli⸗
Pets
Demoan s N
run Mn 05
crll Eusit
Nerne l

1

glu Ncninenh
eis Ver lung
. ebneſe e⸗
DS
einet.
Nruimria herd
o Inelenn

ccnt, Naiun
dixit: Omnia tempus devorar, omznia con-

urcmmelt bin
1e N gum
Cen, r
ünemnmeken
Dnne! unt
Ardn rc 4
nongi Wheen.
en W
i cAlkann

4 in

dur

, al

. ugfnit
aen.
lla hingin
tan dmugl,
beriugnh,
e ul aliminn
n.
Phrtähenmub.
Z
s6Nnendn,

G
hunlriaci utt
AWrumdirndke⸗
rmn ifn

Nun

iggikar li
In kwefdidf
Plenmulfftmed
nnin f
1, tieſnnßel

Nrliui,
, n

☛

Pn Imin

Pars. H. Cap. 3I. Tuaſt. IlI. 109,
licite itidem quæſivit an clypeus ſervus
ſuperellet, & cum ſupereſie audivit, di-
xit: nunc latss morior hoc ſalvo: g16
ſalvelætus vixig: Epaminondas dux Ve-
der nunc vi vere incibit, quia ſic moritur.
. Lycoſten.
Democritus Philoſophus mœſtum
Darium Regem ob mortem conjugs
conſolaturus; vitam defunctæ ſe reſtitu-
turum promilit, ſi modo tres illi homi-
nss invenirentur, qui nauam lugubri
veſtitu uli fuiſlent: quæſiti tres in tota
PcrIia, & non inventitum ille ad Regem-
Vides Rex quam ine vitabilis ſit onni-
baa fati necéſitas: nefas eſt defiene, quod
neſas eſt devitare. Idem: & Julianus E-
plſt. ad Ameri.
erdinundus Rex Caſtell. ubi ab Iſi-
doro intellexit vicinam eſſe horam
mortis, regio habituändutus ad Tem-
plum conceſlit, ibique conſiſtens ad Al-
tarc, purpuram, Sceptrum, coronam,
orquem „ annulum & omne regium
veſtunentum exſuens depoſuit, dicens-
omine! Regnum quod à te accepi;
tibi reſtituo, colloca me in æterna luce,
iic mortuus ibidem. Spaendanus. Pto-

1a .
uͤrg
“

Ctsn .
EE

5 nimn

lomæzus Philadelphus„τgypti Rex inter
medias epulas moritur crantumn ſemper

„ —

Democfi-
tus ſolatu⸗
rue Da-
rium tres
poſtulat
homines
qui lngu⸗
bria non
ſumpfſiſ-

ſem.

Ferdinan-
dus Rex.

Prol. Phila-
delphus,

abuit: Xέiniſtru hanc ſbi vocem
diet

*

310 ArIis Oratori.

diti voluit; inihice Rex cogita talem
Alqgqnnn de ſuturum. Plut. In Conwi viis

Xenephon. Sapientum.

Renophonti ſacrifcinsm, perngenti cum
— 2 . —
nunériat am eſſet, majenem natzt filium
*‿tbitiſſe in prælio, coronan reginni bri-

mo deboſuit, gusſivitque uonan, modo

occubutſſet: ubi ergo andi vit fortiſſime

pre Patris gegnantem occubniſſe

. . „. 2
Juit capiti coronaumn, & teſtatzts eſt ſe vo-
luptate majori perfundi, quam dolore.

fTepe-

Lycoſten, .
Baſilius. Baiſilins Epiſcopzs ſiti vi vns conſtru-

Xent. Je bulehrum, ſea imperfelrum reli-
guit conſulto: cunz ergo pro feſtis diebus

Epifcopuls pompa cogebarur uti, puerum
deftinavit qui ſnbinde acclumaret: Pa-
ter mottem cogita, & ſezulehrum tuum

7

Lipſeus. perpci jube. Mailia c. 26.

Lißſius decubiturus dicebat ſemper:

Carolus M. ad Lectum ad Lethum. Drexel.

Carolus Magnus cum in extremo mor-
tis arriculo conſtitutus, a ſuis rogaretur, i
quanam inſignia ſepulchro afhge vellet; Eeoonnenlan
retpondit: Sola Mortisz inſignia ſcnlpan-
eur, hac eſt enim regina illa petens, quaâ

omnes means viltorias in nihilum rede- ae r
git & de me Po victore rriumphuvs a- aea tni
git, hac adſeriptione: Sola mors omnia

. gat. Gregor. Tur. lib. Hiſto

Dioge-

zmiC
Doete (foar

an

curohul,l.

iraamn hen
Cen oyanid
cncknen,un
ibrzhes arſere
umisnier /ei
u getleenin, L
Mond Nuol
gülun ttpuarn
nmteleielclnud
Pie tcra nitu

MNOA

AN

Auna Anin
Volcrubapulle
iiDeleit, inn
. Iknmtunlennee
. eve iir. X

m
1

.

leani i.
ſethrimi
lſnnenng

1

an ,

5

is

4 henn 4D

. ! D Ken
nin lant⸗ en
iſfrn vi A
menert enn.
msng
iing legffnt
lunten e tlaße e
u Sitrußfn 1
m ud, unli 61

4 1 mu ejr
n ufmn

gv, n
rk aunm .
16 altnsn

Pom nKcrn
lahm. a.—
N 1 oreneme⸗
enlu/ utinec
9 ein ,
Mr eni r
nui ene 4
ma n liot
fpunte/
. Wrnn 1

1 naniß

mn nns

Pars II. Cat. VII. Quaſt. II. II
Diogenes Cynicut cum a liquando
curioſius ſepulchra inſpicerer, ubi de-

Diogen. ad
Alex.

functorum oſla cernebantur. Alexan-

drum M. obviam habuit, & cum ille per-
cunckaretur, quid i inter n nortuos ageten

in hoc oſſiuns congerie Patris tui Philippi
calvariam quaro, , ſed a a cateris dignoſcere
non valeo. Laërtius.

Muſonius Philoſophus i interrogatus
quiſnam ſit aptior modus ad diem ulti-
mum feliciter claudendum, Retpondit
vi ve ut cras morituris. Marl. C. 2 6.

HIEROCGLYPHICA
Symbola.

Abtonſ ds Arragonum Rex in Sym-
bolo dicitur babuiile Coronam, in cujus
ambitu hæc inſcriptio exſtitit: Artifex
cugit, Deus ludit, imponendo, deponendo.
In fronte coronæ pomum erat Smarag-
dinum, cum Lemmate: Tſtate prodor,

Hyeme perdor. Manns tenens filo Or-

bis globum, cum Lemmate: Tenni pen-
dentia ſilo.
Qandela ardens cum inſeriptione: Dam
aliis proſum conſumor. Topocius.
Brachmaeni certis temporibus ſolent
mittere vicinis regionibus artefacta
ſoli cum his verbis. TZalis eſt vita
boemi-

Muſonius.

Alphonſi

Corona.

Pomum.

Manus.

Candela
Brachman,
Folium.

Lilium.

Germ. an-
rig. Sepul.
inſe 11p.

FScipio.

duæ.

Sol.

Phoüonix.

Calvariæ

312 Artis Orstoria.
bominsm, gualis fotiorum. Drexelius in
PrOd. ætern.
TZoannes Dux Clivia habuit in Symbo-
lo lilium cum inſcriptione - Hodie ali-
giuid, ras nihel. iinci in tumbis antique-
rum exprimehantur lilia & 101ſa&. Tzpo-
tius.
In ſepulchris Tuvenum ac puerorum
apud Germanes erat olim hæc Infcrip-
tio per interiogationem & admiratio-
nem: Et mortuus eſt : In Sennm vero E-
piraphiis crat eadem cum periodo ſcu
puncto : Et mortuus eſt. Drexelius in-
Prod. æter.

In Excquiis Scipionis celeberrimi Mar.

ſalci Galliæ, ante tumbamn caduceum
prætulerunt, e cujus manibus eria lilis
pullulabant, utpote. e ſtemms Gallia, per
medium vero caducer crat inſcriptio
hæc: Non genere tantum ſed ore & re
Scipio. Tomach.
Duæ calvariæ jacent; una inter ſceptra
&ι coronas, alia inter ligones & fa 12,

inſeriptio. His diſcerne Regem a S

co. Sond.
Perſa in tumbis ſculpbeant dolem, cum
lememate Oriethr.
Antiqui Eghprii Pbenicem in Gepul-

chro eſt t kar⸗ ſuperſtitem ſculpebant

oum lemmate: Evolabes. 3
Atbe⸗

eN
lsdl5 En
Senchnmit

ar
lugiune

lntll t,

Inpun hiun
niunſwiin 1

Klcann S
Ti ine

lene⸗ ecſ ho

tahcinl Crer.
Nal M

ia uron

s ntn Mehoral
Kut:
nusme aſn

aNeinte ſenck

“ n

iu lenyenintom

erigaxeſtin
ů

dflektoi
Mulee Ml

anuam cſta

M

hii nni

umtn, orfie
nu⸗

han
fing Deni

cilhi rh.
D ne Miet,

tamhzmni

u r de i,.

leumn Keumm
zutit (nhach t

pronm kEAnn

nuug hlamſthl
tCc N
nnmuf Deriu

õ
Melrntan Alten
diurali ci
o imn D
aaun al Mintb
t n En⸗

Pars. II. Cnp. VIl. Quaff IH. 115
Arhemienſes in monuenentis ſeribe- Athenies-
bant ciphras multas, cum lemmate. E- ſes.
norans.
Avis quæpiam reperiri dicitur, quæ u⸗
no dumtaxzat die vivir, mane aafeitur,
