Zocoſum in Pepiam, niigiolan
4 Vetulam.
Tres habuit ITnrias Pondam, ſed Veſpia
Manes

Dt petiet, furini quatuor Orexs habet.
Glvi Palladit.
Fui
Non ſum
Eſtis,
Noôn Eritis;
Silvius Palladius
A
Ut moriens vfv eret
V ixit ut moriturus

AL IUD PRO
Juvene,
HHea! Heu!:
Hic ante annos Juvenis jacoo
4 Mortui ludibrium,
Fratri Funns,
Patrimoœror,
Matri lachryma,

Muſi luctus,

ſueintn ee
Zerbuß
Micun0
un Mde
Tuctudet
(ole

SNaciui 4.

Ayat n tite,
tner.
1,4,
er
Ua nd

t Uutt⸗
Anrl
ifn Mun
un
Cipen ,
bat
MCgr
n

lr reri

94

dhuti
iniss

tarſl ii, 4

ng , 4

,4.,1

ie
1

4latn, eiſfe

unAM,
1
lu

ene,
II,

Gmens c

]

i

e

.

Bars . Cap. II. Auaſt. III. 232
Juvenibus exemplum,
Senibus ſuſpiriumn,
Mihi tabum, Cinis Nihil,
Deo quid
— Ahl Viator cur rogas:
. Eheiu “
Jam audeo quod timeo,
Quod Spero
Tu cras Scies,
Curioſe Civis abi.

Saadini Dgyptiorum Rezi⸗

Floruit in toto, gui Rex Oriente pe-
tenrer.
Nuntg jacet, ex tantis gui tulit
ece nihel .
Principis Poëtarum Virgilii Epita-
phium quod morti vicinus ſibi crexit,
ad libros reſpiciens ſuos quos conſcrip-
ſerat, Be Bucoficis, de Georgicis &
neidos.
Paſtor, Arater, Egues pavi, Colui, ſa-
perawi.
Capras, Rura, Heffes, fronde, ligone,
. mani, S
De Capris paſtis, de Rure ſato, Hofte
ſubabzo.
Nec Lac, nec ſegetes, Solis nualla
asls.

„

340 artis Orntoriæ.
Ovidii ex 1 3. Traſti. Eleg. 3.

Hic ege qui jacso tenerormin ieſor amwo-
rusnz,
Ingeio perii nafßo Poita meo.

Mirandula in temblo S. Marci
Flsrentia.

Bic ſitus eſt Picia Miranänulz: catera

neorant.
Et Tagyus & Ganges. forſan & An-
ripodes.

Similii prafelti militia ſub
aAdrisano Imperatore.

imilie 2 hic jatet.
Cujus as maltorums quidem annorum
Juit, —
Septom taxvesen duntaxrat vixit
Suibas vixit Eibi:
Similius ſeptennis vetulus.

In Ssardansvalt tuimulo erkt manus

Krelptæ ad elidendum digitis erepitum
dsſpoſitn.
Sarz anapalus Anazyndaxis lius
Anchialem & Tarſum

Vno die zondedit.
Ede.

unl, 0

.

i
Nlimni 4

ℳ

yife 4
11

In Mernoemt
muty iuif
igen
Emini ſt
lntt

Nmn Aun
4
Denſe
Nu

loniha
uß lch,

Nen
46,

nygn cr r

1Ntin

n tan d
Myentit.

Mrmide

ungt ſrird 4

„„ W,11
6 ni
UE

eit
rwneuln al
er nttu i
G
4 o
gerun Clig
umndh N M
n ieit r

Hugtlali
ini M

Pars Il. Cap. VII. Quaſt III. 341
Ede. Bibe. Lude.
Reliquss ne digitoruin quidem cretitu
dina funt,

Orphet ſepulehre,

LEyra ſwit ſeulpta cum inſeriptione
LUSIT.
In Mercatorem magnum debiorem.
Mersator jacet hic: cuius mihi decxere
longiern
Nomina ſit: moriens nomina mille
habuit.

Vienna Maximiliani Caſaris.

Maximilianus Cæſar ſemꝑer
Auguſtus.
Demiſſus cœlo.
Redditus cœlo.
Non obiit, ſed abiit.

Lovanli Joannis Wameſi:

e vir fuit, Lelktor, ſed fuite

Tu quoque qusd es non eris.
Altus alis ſed omnes huc imns.
Cegita & huic bene apprecare,
Ita poſteri tibi.
P 3 Joan-

342 Arris Oratori.
Jeannis Toſiæ ex nimi 10 Poëſis ſtudic
ad infaniam reda Cti.

Mee ſunt in faſſa “ mirabilis R⸗. „
Qui ſibi conaendo verſes teres omms⸗
niit brum.

Philofophiæz Magiſtri indocti; inter
diſputandum ¹ in Grammati- D
cam Peccantis.

Hic jocer magiler noſter. 4
Qui argumentavit bis vel ter,
Semel in Celarense “
Vt emnes admirarent.
Bis in Friſeſeno morim,
Requieſcat in ſecnla ſeculorun
Magiſtri Grammaticæ.
Srammaticam didici, midtos docuiqus
ber annos .
Declinare tamen non potui tumnlum.

Uzoris Loth in ſtatuam verſæ.
Roc eſt Iepulehrure intus cadaver non
habens; 1
Hoc eſt cadaver ſe e. rumn laum non
habens.
Sed adaver ildem eſt & Kalmn

Siki.

11 R

Nteßkl

Ken
ſünm
erbi Nann
Pgue
Ven r r
lomeden 4
1.
ſentl ltino hun

Dolvorun

N,
Ma

41 Aelenun

1 un
llreſenie inun
S
luütn
N ,
l len
Uimin
Z
1 1
wa tc Ee⸗ e
Gri iakt n⸗

idinnt
Ab Pars II. Cap. VII. Qaſt. III. 345
N A LI A RECE N TOX1

SIGISMUNDI III.

2

il ,

e,,2 Poloniæ Regis.
rit nn. S

M ternirar!
Sigiſmundus III.
M Suecis à Natura, Polonis à libera
RWH populorum ſuffragatione .
. Utrique à à DEO Datus Rcx
hian Joanne Sueco & Catharina Jagellonia;
vufe . FIoc eſt — .
& vetuſtifſimo hinc Gothorum, inde
h, . Polonor un utrinque
. Regio ſanguine:
up Flos Europeæ Nobilitaris
rn Natus —
e A Patre Regum ſapientiſſimo
“ Regnandi,
Gumn A Matre Fœminarum piiffima.
i n kin Deum colendi artes edoctuss
Ita vixit ut
n en Regnare,
Ita Regnavir,
Ntumni Ut vivere eum diutiſſime Reipubl.
8 mmu A interfuecrit,
Regnavit à pueritia,
rm A Vixit ad Senium.
Semper bonus ſupra ſuorum vota,
66 . emper felix
Supra ſua merita, &,

344 Asris Gratorig.
Belle invietns, Victoria mitis,
Pace juſtus:
Nihil unquam magis timuit quam
bellorum cauffas
lihil minus, quam eventa;

Bellawit fæpe „ vicit ſemper, trium-

phavit unquam,
Quod diceret
Regum rationes ita demum conſtaxe ,
ii Ülis opus & Labor, Reip. mer-
ces & fruétus, Soli Dee
Gloria & honor,
ua cuique redderentur, &c.
Vixit.
Annis LXVI.
Ceod Regum non multi
Regnavit XLIV.
04 pauci
Ubique inculpatus & propria ſua
laude innocens, quod vix alius.
Fama cane ,
Livor ſile,
Poſteritas mirare?
REgo magnos Manes veneratus
Kmiles Orbiterrarum Reges precor,
& abeo N. N. Lachrymans
Conſtantiæ Reginæ Polonia.
Sereniſſima Regina Poloniæ
Conſtantia,

(aoanen ſhand
Pten fnd
Chlamd
MMjmone
Cin
Me M

1

torat
tinl ä

mnenm

cr

A.

un ns ,

mak
Angunen,
mte Tin
mgun
Glder
N Enn *M
laeahte
han,
Müline
Frnlkaar.
lint
dus II
Ngmmnii
Nnnd W.

Ahrhifmüͤ
enlinis

90

Clunn .

Pars II. Cap. VII. Quaft. II. 347
Ferdinandi I. Imperatoris Optimi
Neptis Caroli Archiducis Auſtr.
& Mariæ Ducis Bavariæ filia.
Ferdinandi Cæſaris ſemper Auguſti:
Soror.
Seren. & Potent. Pol. & Suec. Regis
Sigiſmundi III.
Conjunx.
Morralitatis ſuæ exuvias
d Dei Indicis uſque adventum hic
= depoſuit.
Joan. Caſimirum, Joan. Albertum.
Carolum Ferdinandum.
Alex. Carolum.
Annam Catharinam.
Lectiſſimos Principes.
fœcunda boni publici Mater reliquise
Coœlo autem fœcunditatis ſuæ.
patrem filium & filiam.
Conſecravit, &c.
Inopinato mortis caſu
Conjux Regem.
Mater Principes.
Regina Regnum. .
totam Chriſtianitatem piiſſima Prin-
ceps in mœrore reliquit.
Verlhvir X. Julii Anno ſaluvis
reparate cho Ico xxXI
Etatis XLIV.
Conjugii XXIV.
ep, AIE.

246 Artis Orartorig.

ALEXANDRI CAROLI
6 PRINCIPIS.

Primæ vo in flore raptus:
FlIos ille Principium.
Alcxander Carolus Poloniæ & Saeciæ
Princeps.

Sigiſtnundi III. & Conſtanriz Po-

Jlon. & Suec. Regum filiuns. 18.
Vladislai IV. Pel. & Suec. Regis

Prater, tot Cælſarum, tot Ke-

gum germen.
mortales ævi orcs, mortalet exuvias
depofuit. »
IIe Alexander
Seng e ,»Indole, Exſpectatione
Magnus; 55
Et ipſa exſpeétatione major
Alcxandtic IIIi Magno, ſed innocenti

ſn nHimus, 1
E) jam indolet is animus percurſor
&æt atis

In moribus, i in facbis, i in con ſiliis
eEemicuit, emiauit
quo jam Regnis, que eci publicx
non Domi tantum, ſed-
foris placuir.
Qui dum Chriſtiani Orbis florentiores
Partes kex ſtuporcm &

7

312 AAdmerem
2

Nrd
uotenn
Nehene 41 An
rllun
Nelie me, No
la 7.,
3 Eli
Pieluda, er
1
Meniit lus,
lncctlitk
Lribi ku
cece
Neſett ſendei
(ONon
XIII Ml.
1N
AIAII

CHNLANTITE

Eipe ne nan
eKenltan,
un
chi
uor
Enl Ueri
uaner in in len
t

Nllirr ſta⸗
Iun
in
Mmmi i
NI 1
un nlzinn
ug IH
in ut H
Brifis
a
en AA

!

unt in 4
zH
nlh, a;
n
ak
alth
lent
te

2

Pars II. Cap. VII. Qaſt. III. 347
amorem magnus hoſpes
luſtrat,
Repente ad Arma & bellum contra
2 Chriſtiani Orbis Hoſtem

pro Relligione, pro Patria broperavi

rediit:
Nuc ſtudia ,„ huc vota omnia præpa⸗
rabat
Interceſlit Pax, acceſſit Morbus,
ſucceſſit heu Mors!
Sed nihil laudi, nihil gloriæ

deceſliir.
Reſpexit Vota Cœlum „ Animumque
— coronavit 5 1121
XI II. Kalendas Decembris
ANNON

T. T ATIT9 XxX.
CHRISTI cI Ico XxXIV-
Regnantis
: Uladie al Fratris III
Wal⸗ nſtemii Manibus

Hanc nec molem „ nec Pyramidem

nec Sepulchrum, ſed exrigaain
Ruderum ſtruem
ne deſpicias
Viators
Quam ingentis machinæ ruinatn
Ipfemet Jupiter Germanicus cxhor-

reſcit.
Gigautem tegitz

5349 Artis Oratori.
Qualem, terram Parenrtem
irà Deorum irritatam
Extremum Encelado fratrem
peperiſſe dicas?
Hunc

ex elaris quidem: ſed modicè faſtigiatis

penatibus
ea ſors ſuſcepit .

Qux ligones ſceptris vel gaudet velau-

det æ quare
quæ ex Paſtoribus facit Heroẽs.
Novum Herculem dixiſſes geni⸗
niſi ille ſerpentes in ipſis cunabulis ne-
caſſet, ut monſtris interſiciendis
Adultus aſſueſceret;
ab incunabulis malos Genios
foviſſet

Aquibus aliquando monſtris inter:

ſiceretur,
ace ira excreverar.
at ipſum povem ſuam prolem ag-
1 en er Pr nas
Ille —
Supremus bellorum Miniſter
Summus Imperii Adminiſtrator,

Otympum ſolus ſuſtinere videbatur;

Cur autem in tanto culminehon

validte ſtererit, quærie?:

zelonil
käienl
. Gemron 1
us
mue
Hi id
60ruef
ai
Mrden
Uigeninnu
hena
lelerali
lunei

(A Nepun tl

Par,; II. Cap. VIl. Queſt. II. 349

dnnh
= Anmbitiones turbo cum dejecit
ete Siquidem non ipſe, Sed fortuna fati-
NDR gata dum majus quod ſibi
lenkres. evis ila, de at,
h Degeneres Ortus prodidit,
iin & cx filio ovis
* Rebellem indicavit,
re VYt quem ſimulata fides evexerat
a aperta perfidia deprimeret:
kian. Relligiones ſacra polluere,
. geu Aaperil Majeſtatem evertere,
m tot Regum, tot Cæſarum ipſique pene
din utun Cœlo cognatum Kngliaem. in-
mti intietd noxium profundere,
t Omnia ſuperbo pede calcare,
2 Regem ſe facere
irhlan Sacrilegus molicbatur:
iik Verum
miinmli itr Moles tanti furore ignis ante
Molkaem tmaehe me
– e em ipſum egit in Cineres.
peria iſdem quibus parta ſunt
. artibus amittuntur.
„ ITIu
rm ii antequam abeas
1 Lapillurn — congerere ne
linn H ⸗ veris
nalm⸗ 5 Vrin Gi antis olim excreſcat tumulum,
iſeen Ni Gigamis munc operit auſins
N7 Xl⸗

35 69 Stis Oratoti —

EPITAPHIUM
CARDINALIS DE RICHELIU.

Piis manibus tumulus.

Adſta Viator quo properas : quod
uſpiam videbis & audies
hic tegirur
Joannes Armandus de Pleſtei de Ri-
chelio. Davus origine,
Magnus ingenio , Fertuna eminen- .

tiſſimus
see Quod mirar.
Sacerdos in caſtri Is, Theol logus in aula,
E biſcopusi in plebe,
Cardinalis ſine titulo, Rex ſine nomi-
ne, Unus tamen omnia,

Naturam habuit in aumera eto, ſelicita-
tem in conſilio, ærarium in peculio,
fecuritatem in bello, victoriam ſub
ſa ignis 5 Peios i in Proeinct,
amicos in obſequio in-

M micos carcere, Ci- 2
ves in erxiruren 1..
Hoc uno miſer quod omnes fecit mi-
ſeras,;
tam ſeculi ſui tormentumn quàm
ornamentum.
“ Galliam fubegit, Italiam rie,
Germamiam Aalaritt,⸗

l
tncoui .
Anmzu, lem .
ſein l.
hain 1
Eu

z Aoru gin
gon ligen le
Wolrn
Iotuzmmmn
Puun, re

H u
rr minnn el
Ae ſtykele A
1 irfielt .
litanm
nurfikn Enn
Alnet.
Dämml
en umn ter Cnna
Erüai

. Eelng gur len
a tr⸗ lech erhr

gli ln cunn

ernn

ident
riE

n

zuie uni

n) A 1.
Da,
10, Knuchis⸗
ün
Kin.
t Uraptu
mite
H ahm

tumii

SmIIK 65

Nl; ünnh
ein 4
en
ck,(k
ED

1 kng

Pars 1 Cip. VII. Quaß. II. er
aian, coronavit Luſtaniam, cepit, Lo-

tharingiam, decepit Cataloniam, ſovit

Sueciam, truncavit Flaudriam,
turhavit Angliam,
lluſit Europam S
Porta purpuratus, cui ſccna mun- .
4us, gloria ſiparium, regina gaza- chra-
gium, Tragicus maxime, quia ſabulam
male abſolvit.
Poſt regnum Suis teſtamesto diſtri-
butum, paupertatem populo imperatâ
diſſipates Principes, nobilitatem exilio
& üpplicis cxhauſtam, Sengtum alu-
Kor Ea Doliatum Paccm terra mari-
que Pprof Iigatam, cxrcras gentes bello
& incendis vaſtatas, cum fatiſcente
corxpore animum glan dioribus Fonl⸗
*gre vegetaret & nullius non interef-
Eer, aut Vivere ipſum aut mori, jamque

bona ſui parte mortuus, aliorum tamen

morte viveret, derepente ſpirare deſt
& timeri.
Oflaxa mortalitas, quam tenue mo-
mentum inter omnia & nihil. 3 2
Martuj corpus theda extulit ſecuti
Pedites equiteſque magno numero, Fa-
ces prætulerunt ephæbi, crucem nemo,
ꝗuia currus vchebat publicam.
Denique hunc tumulum implet non
* otum, querm Eatoa Mn imp en⸗
ð

472 Artis Oratariæa.
Inter Theologes. fitus ingens diſpu-
tandi argumemtum,
Fidem Regi ſervavit,
Spem vivis reliquit,
Charitatem ab hæredibus abſtulit.
Qoo migravit Sacramentum eſt.
Hæc te volui Viator hic te metire
& abi.

EPITAPHIUM.
aliud Ejuſdem.

VIATO&R.

effari audeo
Cum vix mortalem fuiſſe cenſeam.
Qui tot immortalia, dum vixit, fecit.
Eſt tamen.
Armandus Joannes Pleſſeus Cardin.
Dux Richelius.
Kanguine pietate, ingenio, prudentia,
magnanimitate, fortuna magnus,
Virtute maximus.
Ex bono olim ſubdito Optimus
Galliæ Princeps
Non minus promptè obedire, quam
fancte imperare didicit.
— Quocunque Regis ſui arma vixit,
terrorem, victoriam, famam
en eumvexit:

Sub hoc marmore quis quieſcat, vix

wl. 1 100 1

e eltol
er we

cnlam
i muchi

munfe

otl
tipote neun
nen npockuß
Uckke U
1l Ae X Chottt
Aehixfiletent
coaniſeb
leseube
ſenn
Nune
Mtuslun el
Uaalt
launsben n
kehu igr 1
Nlolgonmn,
ntr
Kein ulrn
rllttne,
id

d
N

un guni⸗

mImn
RK

IIO.

mmn ü uiii

mi ne .

””

Hum.
uns WM (r.

Dn
n Neid u
u nnmn u
mmerunme
nitin
e kiuen
n t a ſn

zm

Fars II. Cap. VII. & Deef. III. 333
Ars prope toram pertr taahir
Europam.
Nemo Rex nec Ke gaum
eui ſyi non incuſſit timorem;
nee Thronus in que ſuum Regem .
non Poſuifler,

ni/ religioſæ menti magis juſtiria

quain poteftas i impera viller,
Aluſtre illin nomen
Galliæ & hoſtibus fulmen fuit,
ad cujus fulgorem etiam fſera poſterkas
connivebit & cont remiſcet.
A dies quibus vixit; Victoriis,
ſi anni Triumphis
numerentur.
plura illum vixifle ſecula enim naſcitu-
ri cenſebunr.
Rerum ab eo geſtarum hiſtoria non ha-
bet, niſi ſeipſa quod metuat:
tor Prodigiorum, ferax, tot mirabi-
Hium focunda
diſficulter apud ventura tempore fidem
. inveniet
quæ felix tamen hoc ſeculum
vidit.
Æqui ſemper tenaciſſimus & ideo
invingibilis
Nec hoſtes aliud lucrum habent
quam quod proſtrati ejus vicorias

e

gunt . auxerint, cd

3 4 Artis Oratorio. Y
Cæſi famam & nomen dilatarint,

felici ſimus, imo- omnibus ideo

felicior, quia ſupra omnes

prudentior.
Qued dixit fecit ſemper.
quam promiiit fidem nunquam
fefellit
Vidit & mirari debuit Orbis,
Paucorum odio obnoxium
à pluribus dili igi, ab omnibus
æſtimarj.
Si eximia illius virtus
Ipſam interdum coëgerit loqui invi-
diam
nne derrahat =
Veritas ſilentium indicert.
nec ipfſa ſibi fidem dabit oblatrans
maledicentia.
Virti utis erat aſylum, artium bona-
rum Mæcenas ſingularis.
Inaudito Secculis miraculo effecit,
ut innocentiſſimæ Bacis deliciæ
inter horrida Bella & arma late cir-
cumferentia tota Gallia luſe-
rim, regna verint OUU
Tandem cœlo matarus
Laudabili vitz morte laudabili Co⸗
6 ronidem impoſuir.
Dam viveret ingentes poſiedit opes,
un-

Prudentia afflucbat incredibili & ideo

Nun ugum

an unn
Firꝛ Ne ¹

üm
cnrtelln

100

Den deu

lens imitu
li i
ſ.
essein l
ch
T N

8 mnisn⸗

Vtheemen hun
Ian gau
Een ri Nllhtn
Eenun
Wedhmms
N1nnugtel ien
.
Nln kengte gu
ſ inma
Palen
u . (
nit
Mn H

l

dritmn, PArs II. Cap. VII. Qeeſt. HI. 3

awmn lun Nunquam ab iiſdem pofleſſus
ucn a Vitæ metam intrepidus epcricbatur;
werine quod 1 ,
n uſgutn R0OVS ſibi Ttiumphos novas parari
üni cerneret Coronas
ärketee Diem claufit ſieut vixit
Funhfene, Magnus invictus gloxria plenus. 1
h Etneque illi deeſſet konoris aur
tKmirricchul Ajici ſolarii.
tormn Nodtunn Regis etiam lachrymis Aeſdera-
ublei Deru 2 tus eft.
Amr. . Tu Viator.
Berti ldin Si fortaſſis ita diſfitus à Gallia
Z Kua vixiſti,
Ut lucentem harum veritarum f.
er ler G mam ignerare potueris 4
. leun RM Adem vera promenhti adhibe, 1
& memineris .
itiini turpe eſt mortuis aflentare ei,;

qui à vivis quod ſperet in poſterum
non habet. =
Gallia denique quanta quanta eſt.
nili ſibi æternam ab boc marmore
ingraciudinem objici velit

1Matwne ñ
Keus nurnbi
nnim 1

A
rundin Calculo ſuo confitmabit .
ir Nehn Vale & manibus bee precare.

6
ane, Mirarc hac urna incluſum, quem ſer
ir nane 1 cula gunquam ſati hiäabuntur. 4
a m . N ð .
A.

4

anhi recolimus, eidemque ipfi gratnhla-

33'6 Artis Oratorig. le
„ en Ee enn
CAPUT vVIII guutt
2 1 . 4 i e
De Orationt Natalitiz. All ,

Uplex Oratio Natalis eſic ſoler; ſielkua

lusſchetin

Una eſt qua gratulamur Parenti-
bus fſelicem filii aut filiæ naralem. Alte-
ta eſt, qua Natalem alicujus recuriu

mur. De utraque breviter.
QX½ STIO I.

Queomodos conſtraitur Oratio in ques
Frolem natam Parentibis gratielamur.
Prima, præmitti ſolet aliquis difcur-
fus; aut de parentum felicirate, qui fa-
miliæ ſuæ fulcra aut decora in liberis
accipiunt: aut de felici ſucceſſa Ami-
corum, aut de conſuetudine genmtium,
aut alia Hiſtoria ad tem accommodata.
Præſertim tamen hi diſcurſus formari

coren Cct,gin
4 Coelylen

1ntu

=☛-

un nius ne

Snn hee Onm

Tus

IINX

4

ial lanof⸗
I
Lerye gonc⸗

l
hnree 4
(N. Nelcl ene N⸗

ſolent, ex occaſione aliqua interve-
niente temporis, loci, perſonæ, vel alia-
rum circumſtantiarum. Sezgundo, ex-
plicentur caufſæ lætitiæ, propter quas

4 l I. 14 NIr

urlcsguen t

rAmurinn

1 un

Een, A Nalg,

parentes & amici gaudere debent, ut R Hüimüln

quod hoc modo familiaæ fulciantur,
Majorum gloria propagetur & optata
nobis per poſteros numinis æternitas
occupetur, &c. Tertio, Omnia &

Akie. N

nen renn

Ar en
Wahene

icl
Nne

Kridruni

T I
. ritt Megliu
rdh
nrcutn ie
Ang ileginu.
rl.

Ckeno

infnm hi in
Ein hagtitg ilns
Eentmm tlin i⸗
e tumn Amiles
u Ai iunin
ialelln inn
MoitnNNNN
ninnen iaumn
us o in
n
laii e
lrch
Ir ees

Pars II. Cæp. V III. Buaſt. I. 357
auguria fiunt de Infantis felicitare; de
valetüdine bona, de genera vitæ: &
hic laudes tractari Majorum poſlunt;
quos ſcilicet infans imitabitur, & à que-
rum virrutfbus nunc lucem & nobilita-
tem accipir. Quarw, fiunt appreeatio-
nes, ut hæc ompia impleantur quæ ſpe
ſunt concepta. Qurnto, ſi Patrinus Ora-
tionem dicit, gratias agit Parentibus
uod ſingulari ratianc ad hujus lætitiæ
nlium Ie admiſerint: ſeque illis & In-
fanti ad Obſeqnia offert.

PRAXIS. .
Semper ego riſu dignam exiſtimare
vi lachrimandi eorum conſuetudinem.
quibus ſuorum natales indictis plora-
tienibus excipere mn freq uenti ainice-
rum collegio nimiopere veligioſum fair
N. N. Stolidi certe Mortales, aut ne
mortales quidem, K rationes in hec
opere & naturæ injuriam rite contem-
plemaur: Velenim ſe nates deffere de-
bebant, vel pleniſſimo invidiæ auſu
velle ſoli vivere & ſecum univerſam
hnmani generis OEconomiam cxſtin-
guere. Nam ut, verum ſit, etaum
quoridiano experiensiæ calculo, homi-
nem fortunæ adverſarium & calami-

tatum naſen numquid ita fuerunt in
TeruN

258 Artis Oratorig. 4

terum naturam hofpites aur plumbei

Lenſus, ut ad Virturem hominis creati
neſciverint: Virtus vero cum fortuna
litigare deber, A vera eſt, ut triumphet
& inter adverſa debet clareſcere. Non

frangunt hominem ſiniſtra, ſed fir-

mant, ſicut Nebulæ Solem non fœ-
dant ſed commendant: Ignaviæ igitur
militare voluerunt illi & voluptatem
in ſtipendium mereri, non vitam velut
arenam ingredi, in qua fortia agere &
pati generoſorum efſt hereditas. Sed ut
at ſit, ſanioribus ſaltem voluiſiem ocu-
lis hæ nationes hominis Vitam inſpe-
XiKent; didiciſſent, utique filium per-
ſonam patris, vocein patris, animum
Patris, Ainnahcruin patris naſci, in fa-
miliæ ornamentum, decus Amicorum,
ſenectutis fulcrum, ærumnarum le-
ninem, Reipubl. præſidium, Ecclcſiæ
tutelam, Cœli incrementum. Quid ve-
rO iſtorum tantam lachrymis materiam
uiggerit. Meliori nos diſciplina imbuti,
hodierna die & animis exultamus &
nobis noſtriſquæ Parentibus gratula:-
mur: cum ſtgulari Authoris naturz
beneficio, nos votorum veſtrorum ter-
minlim in ſenectute & ærumais in-
choram, nos amici commune ſolatium,
lnItris familia incrementum, Reſpubl.
civem

4

ſekiltſle

rr umit (
WuuCnnd A
† .

naNuorne ſom
Sniarctena⸗
u KToonnn u
umllu n. V
Aei Herun Cuen
l
elalcotend

cabrin ühongrs
as Nyocznn d H

esjrogte
Clartun

aworerkenunchinn
6 Krndum Nain
4

Kherntun⸗
ſellanonn b
(emehi

aene
ſuen Cnen
Nungfllgin

Eihit
Kie
Uen hon
.
irnehrtint
Nnm.
iru A nprn
nderi mun et
ugu fmiml
WöHimnnunar.
boruu ſin i⸗
onn u Anu

Enlihyrstu
niis ungl
u Mrnis

lri Urkaß un
crun eham
nr 4 uld

(00
diammm. .

7

Paxrs. I. Cap. PIII. Quaſt. I. 59
civem & præſidium, gleria & immorta-
litas clientem in hoc recens nato filio
attigerimus. Præſagit augur animus
omnia ſumma de parvulo, nec infirma
ſpes dicete jubet, fortunatiſſimam pro-
lem, à Majorum ſuorum veſtraque in-
primis, uà dignitate, quò motum can-
dore, quâà virtutum frequentia, quâ no-
minis & honorum ſublimitate, neuti-
quam diſceſſuram. Urent eum arcanæ
quæ in Majorum cineribus latent faces,
quæ etiam tunc cum cogitantur, quaſi
manu admoverentur, inflammant. Vo-
cahit in ſui honoris veſtigium Domi-
nus N.vocabir, &c. (Hic laudentur Ma-
jores) vocabunt alli; & quem generis
nacti ſunt, virtutis etiam avitæ hæredem
volent nancifci. Quemadmodum
enim non omnis Arbor cydoniis malis
rubet, nec quilibet fons Nilum fundit:
Ita non exiguum eſt fortunæ ad Virtu-

tes prælidium illuſtri veniſſe origi-

Eſt præterea quædam ad honeſtæ vi-

tæ proſegutionem in venis nobilibus

lex „ quæ magnos Spiritus ſuppeditat,
ſemperqne velut igniculis urit; & tam-
quam admotis calcaribus excitat, nec de-
generem elle ſinit. Sic hunc parvulum b-
lim Tpemiſtoclem non unus Miltiades in

parmen æmulos

360 Arti Oratorin.
Zmülos aulus animabit. Interim crefce
beate Infans , Deo regente & ducente,
tenero & ſolidare cernuſeulo, & crace 1)
in virum fortem fortium ſanguis, hauri Cnn4
ex inſtitatione te digna obiles Spiritus,
æmIIOs indue Majoribus mores, Avo⸗=
rum Parchtumque imago virtutes re-
præſenmtet, meritis in Deum, in Patriam,
in tuos auéctus & dives ad ſublimes con-
ſcende & dignitates. Denique non nifi
feſſus annis & meritis commune mona-
litatis trieutum perſolve. Dixi.
Quod ſi aliquis brevius dicere voler
omillo diſcurſu longmri, dicat tantum,
gaudendum eſſe, quod Proles ſpei bonæ
& ſanguinis nata fit; enumeretq ue orna-
menta, quæ à Parentibus & Majoribus
recens Natus aceipit: Denique apprece-
tur Infanti fauſta omnia & longam l-
lutem.

—

QCUXÆ£STIGOII.
Aaemodo conſtruisur Oratio, in qat
reſpondetur à Parentibis Gratutations
Nataitia?
Primè, lelet etriam adhiberi aliquiz
diſcurſus per modum accefſus. Secundè,
Gratiæ aguntur pro adfectu & appre-
catienibus, Optaturque ut za eve-
nlant.

mm Uen abel

ndent Pars II. Cap. VII. Qaaſt. II. 261
inmncbe Imimnan mMint. Tertio, Merita & laudes modiceæ
eurtli extenuantur. arto, peritur Continua-
lAee t1 bencvolentiæ inchoateę. Qrinzo,
anmnhent Gratiæ aguntutr illi qui Patrem Pueri
õ egit in Baptiſmo; optaturque ut puer
Maiungs , matureſcat ad ejus & reliquorum hoſ-
ng pitum obſequia. è

NüdAirl. PDRAXIS.
Im Diem Si quemadmodum in magnis domi- Reſp. ad
mime. bus veſtibula ulreriorem ornatum pro- Natal.
ari mittunt, ita natalis dies cæterorum die- Grat.
rum velut janua, reliquæ æratis certiſſi-
mum foret augurium, fortunatiſſi-
ikinſei mam Prolem ex DEI munere recens
uhmmmue natam arbitrarer, ultroque parens vir-
nieiis turis, ac Ocli fillum venerarer. Sed
hi Itiges ab Occν diem commentare jubemur, .
s ab ortu inter meriditem & veſ-
Pperam ſpe metuque fuctuare, ne tem-
peſtaz exrſpectationens eripiat, dedeco-
rant enimſut Lyrieus canit) bene nata
4IIIO D culpe, & ufitato Græcorum circum-
fertur proverbio, etiam : Heroum filios
ia,0ℳ 32 plerumque nox as narſci Utinam votis N.
atunig Grlin N. veſtris ſubſcribant fata & deſideriis,
dQducatq; & animet in Majoruen veſtigia
cumalni nobilis Genius, fiatqne non quidquid
eln h calcaverit roſa, ſed quid egerit Reip.

igin enb iend
Cloppen, Artmnm

ncceln . Juie t Reip.
ette glorig Parentum lætitia, anficorum
ge zlin Q◻ ſola-
NN. .

262 Arta Oratorig.

ſolatium, familiæ ornamentum. Sed

veſtrum comprimis N. N. in obſeqni-
um adoleſcat, nobilemque hujus dici
benevolentiam, quem ſecundo natalem
lætitiæ feciſtis, multis maturiſque offi-

ciis compenſet. Quam quidem felicita-

tem quia infans non agnoſcit. Ego vi-

caria gratitudine immortales gratias ha-

beo, meque ſimul meoſque æterno fa-
vori Veſtro N. N. conſecratos eſſe, uni-
ce exopto! Dixi. SM
De alia natali, quam in recurſu anni
recolimus, non eſt quos dicamus, co
quod hæc Oratio proprie ad Gratulato-
lam ſpectet, in eaque nihil fiat, niſi
quod gaudii Cauſſæ coacerventur, ex
laude ejus, cujus natalis dies eſt. Deni-
que diuturnæ incolumitatis & proſperi-
tatis apprecatio additur. Sed de his pau-
18 poſt.

SEN T E N T I £

Huic Materiæ ſervientes.
Corona Senum, Filij eorum. Prov. 17.
v. 65.
ij flores liberi ſunt, quos qtui-
dem carnalium pratorum Divinus celli-
git Agricoia. Clem. Alexandrinus.
Latitia patris, flius ſapiens. Me-
nander.

Nihil

znill
,en
peNi
N.
pe
A kik u
uenuatk/
Puntiht, n

1

e pblelen ſertt

Anten Hun

Arei i
mnhen Ar.
Auan vni
eeni Aſe
Clrnenns.
ye Mimne
iſen iAle
lhtusluin
MWaſlat cu
140 nufti
Annu bn
len.
laßand idn
ln lilim
un ie
ahehii
zmimin⸗
Pinde
lmbſiͤa
ne ſe
en ſein

rnmit

r Nnm eantn. 1
un) N1 Ne

uknn e⸗ Ruixgs hl t
An lahni Uin

I umihlil NK.

RKl
a .
Ne mmmit ul
n ige nete

X Ctlanuctle u

6
gemunun
Natgiitn

ot Alrin

negiilin,1
(ulle wuenen,4

suiiot er E

gtmian ilhe,⸗

dan Ekin

IINII
lven⸗ lnns
, Zin

.

klann
4 , !

Pars II. Cap. VIII. QyA. II. 36
Nihil eſt tam honorificizm bueris, guatgs
bono & honeſto paurente Ae natam. Eu-=
rip.
Rapitur ad ſimilitudinem ſuerum ex⸗
cellens, quazgue zatura. Nazar.
Fortes creantur ſortibzs & bonis, eſt
in juventis, eſt in zquts pakrnum virtiss,
nat imnbhellen, ſeroces krogenerant Agisilæ
coluenbzæm. Horat.
Aurei Patres ſape tlios religuerunt
plumbeos. Arat.
Acetam vini filixzs. Caſaubonus.
Ex ovo Abo ſape nigri pulli trodeunt.
Garnerus.
Eſpinis Roſæ prodeunt. Ammianus.
Filij ſunt dulcedo amarißima & fet

saelle circumlitum. Petrarcha.

Habes ſilios: habes & uande vivus As-
leas & mortuus agneſcaris, pabes in

gzaibus vi vas, & in quibus ſæss moriaris.

Idem.
ð dulce ſolatium Patri ſi⸗

lins, ſed ſollicitum & grave. Idem.

Magnum depoſitum habent parentes
lios ſaos. Chryſoſtom.
Boni vini & boni viri origo non eſt in-
quirenda.
Et verbo & facto zarvi, ſit regula natis.,
Optima ſitque omni tempore norma
Pater. Væinus.

Q2 KRei

Ben.

Salomõ

Eilii di-
Verſ.

nuncup.

304— Min Oratorisa.
Qui non retéte inttitunnt stque edu-
ant nt liberos, non ſolim liberis ſed &
Reipubl. faziunt inuriam. Cicero.
Nemo glorietur quod magnæ urhis ſit,

ſed quod ſit dignus magna & illuſtri

Patria. Ariſt.
Liberis nihil eſt carius Peman gene-
ri. Eivius.
Jam non admiror ſi omnias nos a pri-
ma pueritia mala ſequuntur, inter exe-

crationes parentum exerevini Itnec

Epift. 11.

Contemptum Tibi omnium opto,quo-

ripz tibi parentes cobiam optäverunt.

Idem.

E XE MPL A
Et Alia Sapellex.
In Sacris literis vocatus filius Ben.
id eſt, ut ait Bineda. Domus ſeu palati-
um Parentum.
Salomon à matre vocabatur filius vo-
torum. Proverb.
In jure flius vocatur perſona patris
vox patris, corpus Patris. Alii vocant
Flium animum batra.
Nazxarius vocat imaginen, ſeu ſ⸗, ma-
lacrum pat ris, In lahancg Conſt. Mar-

cello.
Votum

—

1,1I0
Vän
lecibunen,
an emne⸗ “
M n
nl eln4 4
, Einetm
Samuma gi 1
Hentogmum
r Arendon
turnetimte
er blrane
le Snl l
mt
Cn nu
cbiellan inol
Gens ,ufllne⸗
Haug,
aulſmkr
Mumes ſauabant
hnle Cunn
riſähnmt,
Wler utnit⸗
9 *
lon hin
lulinnzenele
vin lin
9,
Angi

Dtm,
en nn 14
ig en ,
un iin ,
ein (len,
ne rl,6

,

nu 6

eri ua u.
— 4
nnn,mairt
14 ſumm, Urrtn.

umanimn en

In mumm tnr

ciun nn

114
, Gn

Zwumis M

leloun

ubehinſen

Getel chu n

. umt.

„ „
.
UNrg

Pars II. Cap. VIII. Quaſt. II. 36 5

Votum erat Carthaginenſium, quo
precabantur, ut Romani aut improbi
aut maleſani imſcerentur.
Helias cum eſſet naſciturus, Pater

ejus vidit illum ab Angelis niveis ſalu-

tati, & igne tamquam faſciis involvi &
gamma ignis tamquam cibo nutriti:
Hieroſolymam ergo prafectus nun-
ciavit Sacerdotibus viſum, & dictum
ei fuit ne timeret, naſciturum flium qui
in luce halitabit, igneque & gladio win-
dicabiz Hrael. Doroth. Ep. TVI. in Sy-
nopſi.
Cum Eſter nata eſſet, Philomelu in
cubiculum involavit, in cuniſque ſe⸗
dens ſuaviſſime ahquandiu cecinit. Sa-

lianus,

Apud Yones ſtatuæ erant, quæ præte-
reuntes ſalutabant dicendo : Salve
reiponde. Cum naſcimur nos majores

noſtri ſalutant, ſed ut reſpondeamus

volunt, virtuti eorum, non ore ſed me-
re, Aphian. I. 8.
Locus Sepulturæ Orphei producit
Luſcinias excellentes cantu ſuper om-
nes alias. Sic ubi naſcaris intereſt. Cau-
In Emigildis Regina Scotiæ cunis
apparuit annulns miræ pulchritudinis
& magnitudinis, cum inſcriptione:
QQ◻—2 Mater

quent.

Carthagi-
nenſ. vo-
tum He-
lias.

Eſter.

Statuæ lo-

pukuræ.

36 Artis Oratorig.
Mas ter Regiem, filis Regim, Regina Re-
gsm. Annal. Angl.
Zoroaſte⸗ ridéne natus eft, in præſa-
gium magnæ indoiis. Juſtinr.
vyenerem etiam ridentem natam fa-
bulantur Poetæ.
Curits Deztatus natus eſt cum den-
tibus & inde nomen traxit. Eivans.
Fabins Amnbunuftas dictus erat, quod
ipſi adhuc adoleſcenti fulmen narcs
ambuſſiſiet Dictus eſt etiam pullus Zo-
vu, quaſi dilectus ab eodem. Whaeers
nass L. 14.
Hercales tenet adhue & lactens an-
ues manu eliſu, fic ſjſam infantuius in-
S olem futuri roboris d dedit. Wat. D
ées.
Pisto sum poſitus eſſtt in n yrtero
eXxanlen apum ori ejus inſedit.

lu orees eſichori Poetzæ infantis dici-

tur Lafeimia conſediſie. Alianas.
Eædem in Pindars dormientis ore
melliſicatur, Præſagium f. fuit melliflui
. Trmonis. plin. A 1..
JSem amis. Semiramiz infans expoſi‚ua diu educa-
ta eſt ab avibus alli dieune nutriram eſſe

à Columba, cujus etiam nomen haben

ex Syriaca. Diod. Six l. 8&.

Cajus In Caji Mari pueri ſinu repertæ ſunr
Marius. fitten Afuila, quod erat ſignum ſep-
ies

es cunn

miche
n Cotue⸗
9,. . 6
ee 4.
cver4 l A
n munuen
im
e s e
Nr ateilu⸗
defigi Iuls

4 Rabele chhut Adti

l ſtpente U
Ga ilint
un, diis ii
ſrl 1 egetr
Pentakun ing
Hema.
llizw Muud
Cmmimmiammer
Gtümlars )
AMsniz len ,
Omnis une
6e külmen Narr l
Cun Alrat,

(lle ſine Auin

Dinm in
Tolnnt. Me,
Ni ci 4
inieſunn

Eun Oden ilin

nnt “ Pars II. Cup. VIII. Auaſt. I. 367
n Mn, cies cum Confſulem futurum Sabelli-
Un . cus lib. 9. . .
mik,une, Aurelianum infantem ortum humili
k genere Aquila ex cunis rapuit, & in
rn n,. propinquam aulam depoſuit. ldem.
Hironem Syrsckſanum expoſitum Hieron,
Wi apes in Sylvis alverunt: fuit is poſtea

Aure,

Mrnc u Rea Sicitia. Juſtinus hb. 9. Servis
fuint Serwin; Iullius vilus eſt dormiens .

m nang habecrie caput ardensfanma ciren tecn-
Kdn e pora ſerpente. Dienyj. Halscar.
eblaka Munt Sozrates inſtitutihnus Pistonem pue- Socrar.
xum, viſus eſt fib! Cygnum videre e de Plato-
A Hst. LEremio ſuo zgredientem, qui cantu or- hé.
eimn Mms bem terrarum impleret. Fulgoſ. lib. I. &
riiti H Laerins. Phlipp.
Pfhilippus Macedo viſus eſt fibi per
d bn ſomnium imprimere Sigillum, in quo
and. erat forma Leonis. Natus eſt ei deinde
Alexander Leoni par magvanizitate.

iher umi
iri Am. Fulgof. . Ohme.
zun inil Olympias Mater Alexandri putabat .
uim kun ſe fulmen gerere utero Sabell. kb. 9. Aquilæ,
4 Cum Alexander naſceretur duæ A-
Pů vlalnu, quilæ ſuper palatium ſedebant & unz
inungl ad Orientem, altera ad Occidentern a-
voolavit. Plutarc.
ctawii Caſaris Auguſti mater ſom- Matez
mniavit ſua viscera in ſublime ferri & in Octavi,

1 te
4 ⸗ ◻4 vepe⸗

tetum Olbem diffundi: Item ſe Solem

Cicero de
Octavio.

Kuſtica.

Aſtyages
Avus
Cyri.

368 Artis Oratorig,
peperiſſe, unde cum natus eſſet Ocavius
ſummum illi Imperium prædixit, Alex.
ab Alex. l. 3.

Cicero ſomniavit qued Jupiter aurea

catena Octavium Cœlo dimitteret ad

pPortam Capitolii & poſtea flagellum illi
daret, & revera trium viratus illius ſnt

flagellum inſolentis nobilitatis.
Ruſtica quadan in Britannia ſom-
niavit ex utero ſuo egreſſam Lunam,

quæ totam illuſtraret Britanniam, ge-

nuit deinde puellam, quæ peperit Ale-

funimmn Regem Britannorum, Fulgoſ.

lib. .
Hecuba viſa eſt ſibi per quietem fa-
cem enirti, natus eſt ergo Parss, qui Tro-
jæ exitiatis fax fuit Sabell.
Akyages ſomniavit ex ſe vitem ena-
tam quæ magnam terrarum pattem in-
umbraret: Nata ei poſtea filia quæ ma-
ter fuit Cyri, Potentiſſimi Perſaruz Me-
dorumque Regis. Idem.
Agaeriſta Nantippi Uxor viſa eſt in
ſomnis Leonem parere & peperit Peri-
clem. Plutarc.

Zufpus Patricius Romanis ſomniavit
ex ſe egreſſam purpuram, genuit ergo

filiam Zuſtinam, quæ in uxorem à Va-
lentiniano Imperatore eſt accepta. Ful-

gaſ.

MOS

zellt

(07 2NII
Wi

el
Poriüanii
5etin elint
an Cfen
n Miumn i
DNarmiinn,
nts wn
iulen anprtan.
lkim erumfi
(Peumſoere
Ppimt Nert ii⸗
clammi ain
wrrhem nlnt
Peum mlens Met
Minnng umlcn
lchan Ulen N
ſuilib A din
Nn Srentd An
alerll Nuun
lldis ni len

Slmntnish

Uuner, nlri
Krtinn ie .
Mußnl a
Unr ann ſo a
e

iunt Pars II. Cap. VIII QuAt. I. 369

uzce
g MOS ANTIQUORUM.
Nelii
CIRCA Infans in
nen ſin n NBatalitia. Terram

rnn Mors fuit antiquis ut infantes ſtatim poſ.
n Kunl mn Terram deponerent: Terram enim
led Deam Opem eſſe; ejus igitur implora-
bant auxilium ur pia alimenta ſubmi-
he niſtraret infanti, Sedentes autem pa-
irin en rentes vora concipiebant & terram de
Ahmmg “ indaſtria tangebant. Marcobias.
n eNi Solcebant etiam puerum natum ſuper
Fumms, H. Clypeum locare: unde Claudianus de
Hlonorio; Reptaſti ſcuta puer.
Aen. Lacedæmonii etiam in Clypeos ex-
deeAe poncbant infantes. forte ut eundem
locum naſcens puer haberet, quam
aenimn. moriturus; nam iidem & ſuper clypeos
