Hirundo

Chelido-

niam,

16 Artis Oratoriæ.
hacétenus, ſed jam per nos ecce mahlfe-
Ktatur: atque in ſomentum in domo tua
per gratiam tuam inveniar, orat.

PRANIS QUARTA.

A veritate non aberrarunt illi S qui
Amori Citbatam dederunt, & alterum
Orpheum nominarunt: Non quod Syl-
vas & Saza in Urbes & commulnicatem
lonrocet, ut ille, ſed quod ſuavi me-
lodia & conceſiu animos & corda in
pulchram amicitiam connectat. Lufit .
hic Amor Nob. Domine N. & quidem 0NIII
fuavi conſenſu virtutum tuarum N. Pam di h
N. M rjorumque tuorum, Præcipue A- Urinaline
vi M. Proavi, ratris, &c. Igirur hoe con-
cenſu victus, merita domus K iiæ& cum
meritis domus tuæ. Virtutes ſuorum, Hakmder
Majorum, cum virtutibus tuorum Ma- Kuümtbbnn
jorum conjungere deſide Erat ; atque nrc 1
adeò Cor fſuum cordi tuo fubjicere pber e
oOs petit ut ſibi liceat

PRAXNXIS QUVIN TA. een ln
In hominum notitia habitare & fama o9 i
4 5 .

ita puichrum eſt, ut generoſæ mentis
poſſeſſores univerſas inter curas hunc
principem numerent & in votorum
culmine portent. Hinc & Romanus il-
le cyilailinam domum vitreos parietes
& per-

u

. goe
D Kcllt
.
4

um comnectr. lur

(WUIX 11
erutbel i
1 attr OH
* 5
Dter elu 1u⸗
t & nn
uc AMoN
un kur a
xr.

— =S MM

Pars II. Cag. M. Quaſt. I. 187

denh & perſpicuos habere optabat, ut veliæ

in Theatro & cognitione omnium vi-
vcret. Scd quid opus eſt ery ſtallo? res
cum virtute geftæ pro Eccleita & Patria
clariſſima ſpecula ſunt, quæ nobilem
Rimilhiam tuam N. in omnium pridem
cognitionem deduxerunt „ &c. Hoc

cum confideraret Nob. Dominus N.

maturo ſecum conſilia concluſit, meri-
torum horum particeps fieri, arque ideo
ut hæc illi fartuna contingat per nos
enixe poſtular.
PRAXIS SEXNTA.
Amicum ſibi ſincerum & ſocium
reperire inter labores & curas Zravii-
mus eft. Nam & quæri ſapienmter debet
& inveniri vix aliquando inter mille ſa-
let. Ideo & prudentes antiqui, quærenti
Amicum tabulam proponchant, in qua
Cor inter oculos, lampades, & ſtellas
depictum eſlet, cum hac inſeriptione;
Pide cus⸗ quaſi monebant, Amicum
quærere, eſſe, Cor velle tradere. Sed hic
zentoculum Argnin eile oportere nec
unam Diogenis lucernam, ſed mille ac-

cendendas, imo coœlitus-lucem peten-

dam, ut ſatis cautus & felix inveniatis.

Non temere, ſed matura deliberatione
7

Tem exegit Dominus N. antequam
8n06

Spouſg
ipſe pe-
titurus
Sponſam.

2 *½ Artis Oratorig.
nos ad Te Domine RX mitterer: ue
hoc grande munus, OR ſnum in do-
mo tua poßet deponere, atque nobi-
lem theſautrum: amicumn perennem in-
venire. Perſilafit hoc illi virtus famraliæ
tuæ, virtus tua, &c. Ut ergo defiderie
illius annuas, & nos petimzus.

QVXSIIO II.

Duemoho Oi atio facienda a. ſit in qua
Spönſus ipſe an, an per ir.
Hæc Oratio eodem modo diſponi
debet quo & aliæx: hæc enim puncta
in ea 0 die⸗ Ivanda ſalnt. Prazo, ut Ied-
dag Cauſlam cur cam conjunctionem
deſideres. Cauflæ autem p kerumque
ſumuntur-ex lande familiæ Spon niæ &
parentum ejus. Scands, ut magnizudi-
nem adfectus declares gud d eatn
conjunctionem tral ertie, il ig-
notus es, qui Sponlam petis, manifetta
conditionem tuam & Poikeilion em »„
moêdeſte tamen: ſi notus es, fac idem ſed
breviſlime. Quarto ſi placet differri re-

ſponſum, dicas te ex dilationc non of-
fendendum, ſi verò non placet, pete
reſpon! u quant otius. Ruinto Omnem

gratitudinem & ad omnia obſequia

animum paratum offer: Et ut Verbo me
abſol-

i ni
N

e) N. n e

KA

K MN MuN

l I.

nego ell

Parxs II. Cap. III. Qisa g. II. 125
abiolvam : In Oratione ejuſmodi di-
cendum eſt, quid petas duare, Uis vel
à quo miſtus At quanto adfectu.
Praxres vel io nüles, vel exrdem, quz
jam darzæ ſunt, hanc Loctrinam illa-
ſtrant, tantum ibl alicno fit Oratio no-
mikc, hic proprio.

QS TIO III.

QQuomodo facienda ſit Oratio in gua

re pendetur Sponſo vel Wriri, gaes pe-

tentdis.
Qui reſpondere volet, ſiye conceſſie-
rus, ſive dilarerruz, ſive negaturis, hæc
debebit puncta exprimere. Primo di-
cet, ſibi ſumme gratum eſſe adtectun
petentis & ſe merito jure ad con npenſ.
tionem teneri. cundo Laudes ſuas
& merita modice & medefte extenua-

bit. Tertio 9 Sponſus notus eſt „ dicat

merita ejus & ſibi & omnmibus aliis per-
Ipecta eſſe: Si vero ignotus fuerit, dicat,
ſe minime dubitare de e ejus dignitate S&
excellentia: atque plurimum ei debe-
Te, u0 longin uo venerit, ut ſtu-
dia ſua & ofcia 5lerret. Quarto Ot-
ferat gratum animum etiam Amicis ip-
As, qui à Sponſo miſſi fuerunt, &

eh sOrit Arati ſe quoque commendet.
9

ræ-⸗

Reſpon-
ſoriæ ad
petitori-
amn

Sponk,

CLonceſ-
ſurus
Rotet.

Ailaturus.

Praxis
Conce-
dendi.
Prima.

Major.

796 Arii Oratorik.
Præ & kæc puncta, fi Concedere voles
quod petitur, Quinto dices Te conce-
dere & in parte felicitatis futurum tibi
adventum Sponft, quem proinde in-
vitab s, ut domi Tuæ impoſtertum ſi-
quidem elegit tamquam Amicus &
domeſticus agere velit. Quod ſi vero
Diferre volueris, dices Te paratum
quidem eſſe ad omne obſequium, ro-
gare tamen ut abſque offenſa rem dif-

ferre liceat & maturiore conſilio dige-

rere, ſiquidem hoc certiſſumum futu-
rum eſt quod fata ordmaverunt. Quod
ſi Negare voles, præter ſupra dicta pun-
cta, hæc tria maxime obſerva: Primo
liberalius Sponſum à virtutibus & me-
ritis lauda. Sexundo Caufſlas da quare

neges, tales tamen quæ Sponſum non

offendant : Sumuntur veroò hæ paſſim
vel ex alia intentione Sponſæ vel ex or-
dinatione divina. Tertto, Roga ut hoc
fiat ſine læſione amicitiæ, & offer obſe-
quia tuo Sponſo, procis, atque Amic'

pro omni alia occaſione.

Pono Praxes Dialectice diſpoſitas,
quas ubi placuerit Oraterie vertes.

PCAXIS CONCEDENDI.
Prima.
Jure hoſpitalitatis apud eos qui bu-

310

Ne

Sunitunn

Pmuts hun
erm, Neth//
be vin
ntetn, e

Sein

14 Cnnin 1 4
e, ts l

te lieing,: 1
loin⸗ ”
, (nen mal

4T

urIINe

1, unguu
1..
Ve

de vel

nboc cenin
nrnnenn (
9 Neterſinucdhn
unüne oMen: .
Aurc, (al

ter ur.

4. Nr, Mut

EaD.
Dialeckie ana,
rrerienen,

NCELNNI

. . 4 ⸗
dN.

Pars II. Cap. Il. Mod. III. 197
manitatem colunt, debet gratus eflé,
ſacer & acceptus omnis quidem hoſpes
Illa tamen qui cum nova amicitia, novo
domus ornamento venit, & cum gem-
ma ſingulis opranda non poteſt non efſſe
gratiſlimus, etiam ei apud quem crude-

Heres mores humanitatem nonnihil li-

baverunt, Ratto eſt: Quia, qui amici-

riam offert, adfert ſolatium & ſenebtu-

ti parentuin & amicorum deſideriis &
Kliorum Votis ingens, &.
Sed Vos Nob. Domini cum nova
amicitia N. in domum meam veniſtis,
& in benevolentia, erga me ſervum ve-
ſtrum, plance Prodigi, adfirmatis, & Vos
& Eum maxime , cujus nomine ve-

ſtis, meis meritis & virtutibus provo-
eatos efie. Urinam eſſet aliquid in me

& domo mea, quod tantorum virorum
oculos & corda poſſet advertere. Læ-
t tamen nobiliſſimo Domino N. ali-
quid in me placuiſle & hunc adfectum

quem mihi domuique meæ offert, li-

benter accipio, ejuſque voluntati re-

ſpondere paratiſſimus ſum: ratus do-

mum meam tanti viri dotibus & virtu-

tibus conſecratum iri. Cæterum oro e-

aixe; ut Dominus N. ſi quidem ita ſaris
Placuit, adme & domum meam, jam

Non ut nO bäs Hoſpee, ſæd ut ſingularis

5

Miaer,

Condu⸗-

ſio.

Sacunda.

192 Arei Oratoria.
Amicus, aut fiius poctius impoſterunm
Qivertat.

Secunda.

Et laudare adfectum Dornini N. &
me domumque meam Kelicem hodie
prædicare debeo. Orbi enim notum
eſt, quantæ familiæ & quantorum Pa-
rentum homo ſuas virtutes & monilia
in domum meam inferre defiderat,

prout ex veſtris verbis N. N. intellexi ;

Cæcus ſum, ſi ornamentum non videam.
qued ex utriuſque domus conjunctie-

ne conſurget ; Barbarus, ſi tantumm. mlignn iu

Domini N. adfecdtum non admitto.

Invidus mihi ipſi & domui meæx, ſi Il
huic fortunæ ſores & oſtium non ape-

tio. Veniat Dominus N. ut Armicus &
flius noſter, fiquidem Deo, ſiquidem
illi placuit, & noſtram domum fſuis
meritis & dotibus exornare pergat,
Unicum neſtræ ſenectutis fulcrurn erk,
& ſolatium ingens. VoOs vero N. N. qui
tantæ felicitatis authores efle cœpiſtis:
gratia veſtra & adfectu ſingulari ad-
eſtote. Vobis ego & domus mea ,
æterno gratiarum yineulo obliga-
bimur,

PRA-

jnil/

4

N

oonmt Nn
Cſoumrtuni4
mneellil
umaigt
, ulile:
NiwNlutne

TerAolorzenn

69 Du, 4

unia
Lechn Donin N4
unn Plien hoce
0. Dro tol Wkuch
Ekgumonm.
us nnss A noi

1

tn Mene Eeſcene,
e
Uumehrunpenvten

ne onds

D N. N. Wle,

lccem pon unen
Cmui/1

crectuts l
hors tlec
Arckn glu
annne,
iris lp⸗

Par: II. Cap. II. Quaf. Ii. 19;

PRANIS DIFFERENDI.

Non ſoli vos limen domus meæ in-
traſtis N. N. vobiſcum venit Iætitia a-
mmnis & ipſz fortuna, nobile & aurcurm
vinculum manu offerens, quo corda &
domus noſtræ in perennem concotdiam
colligentur S noengaudeam, quan-
do Dominns N. rot Majorum ſuorum,
tot ſua merita hic deponere, & apud
me deſideria ſua coronarèé deſiderat. U-
Ninam aliquid in me aut domo mea eſ.
ſet, quod hunc animi impetum Do-
mino N. ſuccendere potuiſlet! Sed curm
nihil dignum videcam, adfſectum ta-
men & voluntatem mneam petitioni Do-
mini N. inclino . Deum ter QO. M. pre-
cor, ut felix Principium, Kelici exitu
definiat vobis N. N. immortales gra-
tias refero, pro favore, adfectu læ-

titia, onjus Aut hores veniſtis, oroque

enixe, ut mille ſalutes Domino M. 4
ne dicere dignemini; poſtulantes ut
deliberationi aliquod tempus concede-
Te non graverut. Magna quippe, mag-
nis ſum i mwipienda confliis. Erit utiqut
hoc certifſemum ; quod adamantinie
libris Fata futurum tipferunt 3 nec
voluntati divinæ ulla mora temporis re-

ct.
1 TPRA-

Pranis Dit-
ferendi,

Artis Orsatoriæg.
PRAXNXIS NEGANDI.

Et hoc mortalitatis infortunium eſt,
quod fortunæ frequenter occurfentis,
ultrèò Dominos, fieri non liceat: debea-
muſque interdum felicitatem gremio
cjicere. Eſt Akior ſupra nos Poteſtas,
qꝗquæ cogitationes & voluntates noſtras
ordinat, ut noſtrum ſæpe numero tan-
tum proponere ſit. IIlius propofita diſ-
ponere. Nonne feliciſſimus ego hodie
ſum, ad quem Dominus N. omni ex
parte, ſve Majores ſpoctcοv ipſiuſmet
ſtudia & merita. Nobiliffimus diver-
tit , ut æterno fœdere domum meam
tantarum virtutum hæredem faciat. Scd
ecce jam aliter cecidit alea; aliter Deus,
qui diſponit omnia, diſpoſuit. Quare
ſt Domini N. voluntati hac in re eſpon-
dere non poſium, pro alia omni occa-
ſione obſequia mea & ſtudia domus
meæ „ pro hoc favore & honore of-

fero: enixe ſimul precor, ut priſtina

gratia me excidere non ſinat, Vobis
Etiam N. N. pro obſequiis & ſtudiis ve-
ſtris, æterno me compenſandi debite
obligatum profiteor.

&

hatcre

emchweln

R..
Kn,

Eedihenimn

ve nngr
unllten

7 1

Nuni Tar: I. Cas. II. α r. 185

TNN .
at J QWνX4 SI0 IV.
uisinmtnune Oaomodo atigisg alie rationes pa-
Aemet Conltait antur, Srckkante etiam ad Wpenſalis.
Cinonlcer Ade. Multæ ſunt aliæ Orationes quæ habe-

imti i ſolent à modcrnis Politicis ante & Aliquæ a-
N paſt Sponſalia : Sedde omnibus diccre lia Oratio-
Ewlnn noen eſt neceſlatium: ce quod vel ſimi- ues que
Unleene. cs ſint prædictis, vel ad eas pertineant, modo per-
II e de quibus jarmn ſumus dicturi. Namgrs- ficjamtur,
riarum Aäfiopno Promiſlione, utique ad

telcihmncgetor
DomaaRid Srarxiarun, Acforias Pertinet. Signifca-
hrlginan vio de Adventn Stonl,; utique ſpectat
Norilhmdo n. Partim ad Salutavoeria,mn,paftim ad Peti-
ohrdII zoriam, quia in illa nihil aliud agitur, niſ
ſalus dicitur à Sponſo, & oſtenditur fer-
wordurantis deſiderii „ deinde facta
mentionc temporis, petitur Romine
Tponſi, ut actus ille utique domui hone-
rificus terminctux.

DE PESLONSATORIIS

Orationiktss at habe,

limror, i

5
Paſpeſe: ja
4BDolporſatio eſt, cum jarntnutua Deſponſa-

ue promi ho fit futuri Matrümonii „ pra- ·
e s& n, 1 . . —— . .1. teriæ.,
e⸗ inlen ſentibus Amicix utxinque & tceſtibus:
anße Oertaque pacta & leges ex utraque par-
te intercedunt. In oratione ergo de-

ſponſatoria harc puncta exprimimus.
. I2 tismn

Nora,

l ürris Oratosizs,

tiam Amicorum Sponſi qua hanc futms-
ram coujunctionem Proſeqſnuntur⸗ Se-
ecundo Exponimus adfectum quo om-
nes cam optant, & gratias agum Paren-
tibus & Amicis Sponſæ, pro hac in ſe
propenſione. Tertio, Ominamus quod
decus, quod ſolatium inde in utramque
familiam fit ventunimr. Quarto petes
ut gratiæ promiiſæ Confimatio in con-
verntu tot illuſtrium viéorum & Amnico-
rum peragatur. Ejuſmodi Oratmnes vix
differunt ab its; in quibuis Sponſa peti-
tur: niſi quod ibi coram Parentibus aut
Adſinibus Sponſæ fiat 3 hic vero coram
amicis utriuſque partis, & quod hic pe-
aarur promiſſæ gratiæ conſirmatio ulti-
ma⸗ Quare Praxes ſuperius dicta fa cale
hic accommodaxri poſlurnr.
Eſt alia Oratio in qua ſolet petere'fa-

cultatem Sponſus devovendi ſe in fzæ=,

mulum Sponſæ, aut ſe ultro devovet, in
oblequia Ulius. Hanc conſtruendo hæc
zxprime puncta. Primo. Expones 3 Afe-
Kum gratitudinis ob factam promiſſio-
nem: & quam Telætum, quam felicem
hæc promiſſio fecerit, exp licabis. Secan-
do Ages gratias quod Te dignum famu-

latuũ ſuo habuerit, & rogabis, ut npera-

re tibi quam plurima velit, ut animum
zuum el obſequus tuis poffis aperirc.
Pj

“
4 nani⸗

7

(006

N

Hnani

ſuiart

uNrDr
Tear

7

. 1
pinrili⸗

10,gn
Ponlgkt kaneſ
n Prolegtumnn ,
Alechun dor
.
Ruiszpn Dae
Faiglnkie
e, oer
iCniummgl
unknnrmgte
n. Aunke
Cnitnhn
nNEGINA M
lnod;Orrnee,t
nlin holin
.1 N
coram-amenben

õ

ni, Aftter
tirconfnte
Sllgeti

incun. 4
Ncte
6 Eren
Aufelhnbhoi
Mme
necotned
Print. Eyn .
Nt
nn ii
betglenn

„.

PFaya. M. Cap. II. Aualt. , 179
PHAXIS.

Et me copia gaudii verborum fact Oratio qua
inopem, nec poſſum eloqui, quæ læci- ſe devo-
tiæ pectus meum inundaverunt, ubi pre- vet Spon-
cibus meis locum apud Te conceflum ſus Sponfæ“
video, & me nobil PIomiſfionis debito
obligatum. IIlud gaudio identidem ſuf-
ficir quod ſcvus tuus eſſa cœperim.
Hoc dulce nomen ante omnes titulos
cordi meo vicinius eft. hoc euntem,
hec ſedemem oblectat. Cn jus dignita-
tem ur jure portem, & jure portare me-
rear; unum oro, ut audacter imperes, &
certiſſimo imperia ante vitam mihi eſſe

experieris.

SENTENTI VARIX.
Hu materiis ſervientes.

Eccl. c. 6. Qui invenit Amicum, The- Oratoris
ſaurum invenit. Applica, inveniſſe ſibi Supellex.

videtur Dominas

N.

in domo Tua

Theſaurum, morum, virtutum, ſtem-
matum, ſplendorum., charitatis.
Sint Amico omnis cognatio eſt zadium,
oimnnis oporatio labor,
regrinatio, omnis vita tormentum, ſine

ejus ſolatio vi vere eſt mori. Camodorus

in Epiſt.

1 3

ouinis terra pe-

Qrid

13⁸ Artis Oratoria.
Quidquid amor jußit, von ef conzen-
here tutam. Ovidius.
Gubernarores accovmsdsnt ſe Lone=
ruim metationibus, & Viri ſabientes sa-
Iadtibus. Stobæus.
Amor eſt latens ignis zrazun Valnus,
Mdiqzn venensm,islcit amaritado, de-
Keciabidis worhiss, icengnn Sapplicmam,
landa mors. Petrarcha.
Arva eſz is Wa vigio Eccbernator;
Jazs: in t bate Magiliraus, quod in
mundo Sol: hoc inter wortales eſt. Amor

Naviginm ſine Gubernators labeſeitz Ci-
nitas ſu ae Magifrata perictitatur: Mun-

d s ſine Sole obtenebratur „ & mortza-
linm vità, Bene Amore vitalis non eſt.
ZTolle eæ hominibus Amorem, Solem mun-
do ſiaſt uliſti. Pilippus Beroald.
Ur vinculs ex reommiſſira vires asci-
piunt, ſi ex conſenſis Viri & Malieris fa-
miliæ ſtatus. Auguſtinus.
Amicitiaæ eſt divitibus pro grazia ⸗
pauperibe s pro cenſa; Exulibus pro Pa-
tria;imbecillis pro virtute; pro medicina
«grotis; mortnis pro vita. Petrus Bk-
ſen.
Amicus eſt animæ dimidinm. Horat.
Nilla eſß amico jucandior poſſeſſio. Ca-
t Græcus

As⸗

nuſhin

Rea

6 amm

c h

ℳN.
Mut ,
hun
Hien ukula
r i
Rõl 4
4ni i

i Mr

Niufin
4nliu
nnbne
Min ffin
Mun ſan en

4sl ue
17
dnatCN

nitmi.

4 ni e
ngint hang
iin rnt .

nine Gengni al,
SS e.
Mien lin
ſcr
Cenr
hog, gult
nortalien
mhufmilii.

3rluug

itar, &
mt irie N 4
mrn T r.
Muetdlll
mniſen A
5 n⸗
kint.
lu
luwſhhuf
ut; nats .
cies MN

niten. H
ℳ, N

*.

Pars H. Cap. I. = N. 1 9 5⁵
Quareudus agro Medicus eſt corpori,
& egritudini mentis amicna Idem.
Fama praſens, Mnrta⸗ parit amicos.
Petrarch.
Si amicxum inveniſti, magnas te divi-
tias inveniſſe Icias. Idem.
Magnus theſaurus eſt amicws. Idem.
Cui Amicus abeſt. mwanus ei dextera
& oculus abeſt. Idom.

Abwicus magis neceſſarius eſt qusm

ignis & aqus. Plutar.
Amicitia, quæ difßiuncta ſunt, Mrmnir.
1us efficit. Nazianzen.
Amicus anima cigſtos. §. Greg.
Ameciss in pectore quaritur non in a-
trio. Borca.
Amiru: eſt alter Ego- izürur Jui ami-
cum non habet, ſe non habet. Hieron.
Anima ibi plu⸗ eſt ubi amart, quam ubi
animat. Cato.
Arma potentiſſima ſunt hominibus
rtics. Ariſt.
Quatuer abſcondi non poſſunt, Amor:
Tiſis, Ignis, Doler. Tympius.
Unszs Homo, nullus Homo ‚ Ada-
gium.
Amicus eſt anima in duobus corpori-
bus una. Ariſt. apud Dion. Laëtt.
Non eſt Amicus qui ſemtiterne non
amat. Ariſt. I. Rhet. c. 10.

15 Nn .

2600o0o ertis Orksorik,
Non eſt Amicus quiſquis aware deſiit
FEurip. in Troa.
Amicçitia immortales, mortales vere
inimicitia eſſe debent, Livius.
Amore conciliatar Amor: Magne⸗
amoris Amor. Auguſt.
Dogma natura ut amatus ames „
Naziancef.
Oltendam ribit petiſſimam remedium
Amoris. Ut ameris ama. Snecz.

EXKEMPLA.
Et Alia Seppellex.

Catene, Bedica, o ae ſunt ſim-

boinm vita coniugaslis. Pierlus. Appliga
Dominus N. nomtekugir: hæc vincula

dirfcia ſed appetit.
Senec. in Dial. Uxores ſant aures
cCcompedes rationis & adfectus.
Patthe: Petrarcha; Parthenica Sodalitas in

S collegio Romano habait in Smbolo luo,
Catena ſine CATENAM ex annulo non ne x ie
nexu con- hibi invicem, ſed ſecreto complexu a ſu-
Rexa. eus snte magnete compolitis ,„ nam

Muagnes primo attrahit annulum ad ſe,
annulus Vi attractiva imbutus, trahit

ſecundum, ſecundus tertium, & ſic fit

catena ſine nexu connexa: Lemma fuite
ARCANIS NODIS Applica;
Poten-

et uk/ ſeen
AN
rlutla
nee

i Cluain
u aind 1
oer ummnsl
lunde
lien Muiun
ANitan

NNtur e ) lyn
e unn ln

unde.
lun

Nin “ le
nau ſe
luin un
ERet lrti

Ne kh
etn

lniut,
mi 1
“ N .

—

nchimni prr, I. Cap. III. Qure. I. z01
Ninhing t potentem, magnetem Amoremefle „
ui corda hominum arcanis nobis cen-
ie, nme nectit; & ad ſe pertrahit.

DH Idem Sodalitas Marina aliud
e In, Meo Symbolum habuit: Columbam odore per-
e es e a yode
fuſam. quam gregatim aliaæ inſeque-

Sv, bantur: Cum Lemmate: IN ODO-
REM: Emiſla enim una odorifica co-

Sodales

ham lurmbꝛ, plurimas adduct. Applica Te Mariam
En dorc famæ virtuis. Domini N. ad- Sbl
ductum eſſe. 4 b:
... Itidem Duæ faces vincule colligata umba
nogl Junt, Amoris mutui indicium: Signifir⸗ .
auauaur etinz per Eyram Amer, quin de-
miNs“ ber eſſe concors Lyræ autem ea vis eſt,. .
. Ne n ur non ſolum Alexander ludente ITi-
anigitueiul motheo: ſed & ſaxa paruiſſe, ludente
Amphione. dicatur.
Vyre ſ Al Plato Amorem magum Deum eſſe,
.Z ddixit, & omnipotentem: quippe cui nec
na h Hercoles reſiſtere potuit; & cnjus fa-
e ngnh mulum le eſſe Socrates ex Delphico
new u oraculo Sapientiſſimus publice profeſſus
irtnenlui, eſt. Et quid non vincit amor, Applica,
nnſt⸗ „ && Te ab Amore devictum in Domum
Ntm D. N. optima Spolia Te & tuos Majo-
ginnu, Fes deferre, . Temmpl
,nun, 6,½ Raviſius lib. 7. apud Athenentes Templu

zu L . Amore in eodem Templo eum Pallde Pallad. ⸗
ol; Nι.Sacra fiebas: Nimirum ut Sapienter
“ 1 5 ames

Lom⸗
mune ſi⸗
dei ima-

20.

Amicltia
pomo
Mierata,

802 Aptit Orsteia
ames non fenlere: amlare enim & ſa⸗
pere v Deo non couceditur
KRoma imago Fidei ſic fui epreſſs
Ab una partæ ſtabat forma viri, cui no-
men erat adfcriprum HONOR, Ab
alla patte forma Virginis, eluil adſeriptum
erat non VERITAS. BHæc au-
tem Honori manum porrigebat: In-
ter has duæzsſtatuas: media ſtabat alia,
tui nomen adſcriptum erat AMOR.
Guliel. Choulias de imag. Ueo en nat.
Hall. Abtlica: Hæc dué ceſle quibus
Amor iupervenit, nempe honoren ni-
talium & PVeritatem sdfebknt: quæ
duo cum Dominus N. Habeat, &

in Domo D. N. efle agnoſeat, terri-

wm. Amorem videlicet, ſupervenire de-
ſiderat.
Uympius. Mater dedit filio teria po-
g, itt inſtitueret quem eligere ami-
cum deberet. Hasc nimirums qui tra=
ditüum ſibi pomum cgualiſſime divide=⸗
ret: Nam qui ſigi nmiajerem ſumeret
partem; hunc utilitatis ſue ſkudioſum
Eete pudabat. Qi ſibi minotem accs-
piſſet partem & filio reddidiſſet ma⸗
fem, hunc Adulaterem: qui & ualem
Kbi & filio ſumpfiflet; hunc verum

amicum & ſincerum Applica per Re-

fectionem arguendo temeritatis,

.
1 limn ,

ben 1
citn mlind
(dr intun

lioi ruta!

umntninz n
ffnhn

U

t

An ic
luuz
;
1

dufe Paxs II. Cap. III. Ausſt. WV. 20

An aine Amorein pomo lucrari vellet?: Non ſic
Cneelintt Dominus N. CO R. Se, Sun offert:
l ßi Apg Lucius Sylla cognomine Felix hoc
mcin primum inter fortunazs ſibi eſſe dixit.; gSyjla
1HONON gaon P. metelium haberet Amicum. faix.
Sõ Plutar. Applica: Dominus Feliciorem
A . ſe habebit, ſi apud Te Amicum po-
nmirtt Ir terlt inirc.
h in in Lacanarum Pirgo quadam, roganti
wuner MNO. cuidam quamdolem eſſe allatura, re- VItgo.
Eing Du u, ſpondit:. Pudicitiam, virtutem mihi à
Alicke ein Majoribzus traditam. Plutar. in Apoph-
uenfeant rheg. . Amor.
en geike d Pyerius lib. 4 6. Idem lib. 52 Atnor
N L 1 Aalas habere pingitur. ſagittas item &
ln m Nu. Pingitur: etiam Amor nna ma-
Ur lyenath mner pomum habere, altera papaver; ſig-
rnificat jucunditatem fructuoſam, ſecu-
Eli ot,. ritatem & fœcunditatem. 3 .
Edenft Narratur, olim Amicos duos ad
re Lalcanum iviſle, poſtulantes zt ſe
e in unum hominem transformaroet &
eranſcenderes.
l al Nat. Comes Mythl., z.c. 8. Mors anti- Morxs
ke nn quus fuit multorum, ut nuptias pra- antiqu.
din 1ikoe Fantium Mulierum virtute comparan-
loreechchla .

i 1, das proponerent. Antaus Sic Rex Lydis
Puvefmn filiam ſuam aAlceim victoti curſus pro-
Wet

ſorker⸗ . poſuit: Sic Danaus filias, Piſander
e Camwirenſis Sorores, &. .
Lunn e LSs Nat,

Axralanta

Pytha-
goras.

Mos
Srecorum

Jymbo⸗-
lum Fri-
derici

204 Arti, Oratsrig.
Nat. Comes in Myth. Er Ovidius
in metam. Atlanta Laſti Regis fſilia
corporis viribus & elegantia arque pe-

dun velocitate excellens, nulli volebat

nubere à niſi quo curſu eſſet vilka,
Multi attentarunt hez ſponſalia ſed vi-
Si ab illa, ficut conventum fuit, in pœ-
nam occſi ſient: Tandem Hippomenes
tria poma aurea ſumens ex Heſperi-
dum hortit, cum illa certamen ingredi-
tur, & quoties antecedit Atlanta, to-
ties Hippomenes ad partem pomum

aureum projecit, cujus pulchritudi-

ne & prætio capta morabatut, & po-
mum ſuſtulit. &c ter dum fecit. vi-
dor evaſit, & Sponſam accepit. Ap-

plica; ludicra efſe hæc media quærendi

Sponſam.
Pythagoras docebat eos qui Amici-
tiam coleti vellent, omnia ad commune
conferre debere. Eraſm, in Apophtheg.
Applica hoc velut facere Dominus N.
omnia Parentibus decora & à
virtute ſua habet, ad uſum Amicitiæ
ecce confert.
Apud Grecos & macedone: dum
inibant Sponſalia, Sponſiss & Stonſa
debebat panem gladio diviſum guſtare
Carolus, Fridericxs Dux Iuliacenſis pro
Vwboio habuit parmam, ſive ſcutum,
⸗ cer-

nolce

cwhn 7

font 4
WDNN4
. eammdes

lorermu
P gon

u.
Mu u en

a Nn Il

him fuge

7

in leh
ir
Nut Menn
wahewa
ſrirkamd
Nenluec,
anld
afirt n
lnmn ln

bmtige in

iine, .

Aifrl Undl

1

Gone
M en i
. Uunie tl,.
alin, el ltr
D Halcſt.
numſiß in⸗
laen Hemu
Unen e Hen .
1 mmniyt.
telt Hlune
furn Wnn
CGn Aerinl.
Nun
win ll

6 1i
mni A NN
in n et .
ſume Dinnn )
ſantdhs ent!
A1 in nu

,6 e
inſn
Me
/ ℳ
eſ .

Pars II. Cap. III. Qux ſt. W z05
cordibus humanis plenum, cum inſerip-
tionez H I C MURUS AHK-
NEUS ESTO. Alex. ab Alex. lib.
z. Applica, omnes nos defendere niti-
mur ab hoſtili tempore & oblivione
ſubruente omnia: nullus autem murus
fortior eſt, quam concordia familiaxem
& conjugium, in quo tot corda con-
nectuntur, quod in amicitiam admir-
tuntur. .
Plinius ait reperiri Arborem quan-
dam nomine LARIX qua igne non
comburitur, quin potius ſi in ignem con-

Jiciatur ac ſi eſſet lapis, ejuns Hammis

reſiſtit: Lib. 16. natur: hiſtor. Coœlius
Rodig. lib. 6. antiq. lect. quod expe-
rimento probavit Calar, cirea civi-
tatem Gezgebiam, ibi namque erat
Turris ex hoc lingno confkecta, cui inem
apponi juſſit & cum flammis unde qua-
que circumdaretur, nullum derrimen-
eum paſſa eſt.
Alex. ab Alex. I. 4. cap. 7. Laceda-
monii priuſquam ad bellum move-
tent victimas Amori immolabat :
Enr non potius Matri bellorum Duci?
credebant victoriam in bello ſubdidorum
Potius adfectu quam ab Armorum ro-
bore dependere.
Alciatus In Embl. pinxit Viyſem
17 com-

Ducis
Juliac.

Lar&,

Turris

Amori
victimæ,

VUlyſſes
Diome-
des.

Oratio-
nes ad
Nupia-
lia ſpe-
ctantes,

206 Artis Oratoria.
conſilio prudentiſſinum, & GEracorum
Diomedem fortiſſimum cum inſeription
UNUSNIHILDVUOPLURI-
MUM POSSUNT.

CAPUT IV:
De Orationibus Nuptialibus,

Oſt firmata Sponſalia, ubi dies Nupꝑ-
tisrum advenit, iterum Orationibus
certatur: ſed plæreque Zazuearoni⸗
ſunt; Gratulatoriæ Gratiarun: Actoria;
uæ Pprôpric ad Nuprias ſpectant hæ
Alnt. Primo, Eſt Oratio., qua nomine
Sponſi petitur Sponfa ante vinculum
martiale à Parentibus vel Adfinibus
Sponſæ. Secande, Eſt Oratio quã reſ-
pondetur nomine Sponſæ, ſponſo,
Tertie, Eſt Oratio qua traditur poſt
Copulationem, à Pazentibus vel Adfi-
nibus Sponſa Sponſo, & omne jus Pa-
rentum vel Adfinium in ſponſo trans-
funditur Quarto. Eſt Oratio qua gratiæ
aguntur pro Sponſa nomine Wonſt.
Auinto, Sunt Orationes quibus gratu-
lantur Amici & Hoſpites præſentes De
Singulis diſtincte quomodo conſtru-
endæ ſrut, quætamus, J

WD G
y⸗
naßhl

unihſ

ls a ſe
tünbetten
Püruftinin
ſalei he
u remas

Ail, Alrt

ul fnehre
bla erl

et,
in jven
uin aninrheig
WoPIV!
.

P.

I
Gergttre
Ntltes

Niriit⸗

erumnOttorbu

Angk Rsn

Ctigun Ain
1 me fudnn
U el AMndr
RCt
ore, haß

gu tultu
KoNX *
märholons
40nogun
wnnine u
ore gube u
Nies rtſunl
anodo .

Far: II. Cap. IV. QuæſtJ. 207
QUST10, I,

Ouomodo conſtruitur Oratio in qus
nomine Sponſi petitur Sponſa ante Copu-
lationem. .
Hæc puncta ſervati ſolent. Primo,
Diſcurſus aliquis ponitur, ſive de vo-
luntate Dei diſponentis omnia, cui ne
in minimis reſiſtendum eſt: Sive de læ-
titia qua perfunditur is, qui exſpectatum
tempus deſiderü exſplendi tandemad-
veniſſe vidit: Sive de couſtantia adfe-
ctus ac amoris qui temporis mora, ſi

verus eſt; intepreieere non ſolet; ſed in-

crementumn lumere.

Periturg
Sponſam
ante Co-
pulatio--
nem ob-
ſexvet.

Secundo, Fit applicatio ad Sponſunn
gqui vel voluntati divinæ, à qua ductus

uit in domum Sponſæ, repugnaré
non velut; vel lætatur tempus venide
quo promiſſio explearur. vel àadfectum
eapere dicitut æque ſtabilem ut ante
erga domum Sponſæ & ipſam Spon-
ſam. Tertio: rogatur Parens vel adfinis
Sponſæ, ut promiſlam Sponſam, mine
quia tempus venit, ei extradere velint, &
hoc æterntim amicitiæ vinculum inter
utraſque nobiles familias inchoare.
Quarto: Offeruntur obſequia & gratiæ

Brewiter, optime hæc Oratio conſtrui=

tur, ſtin illa rcvocetur promiſſio facta

Marri-

Græcis
dAicitur
Asbeſton
Lapis.
1.
Praxis.

165 Artis OGratorigkx.
Matrimonii; Si poteſtatio ſiat dura-
tis animi & amoris: Si rogetur extra-
ditio Sponſæ: ſi gtadus animus offe-
ratur.

PRAXNXIS.

N
Fruſtra Sccretarius Naturæ Plinius lalit⸗
tantis verborum phaleris Aſbefi lapi- aelhrun
di: conſtantiam famæ & admirationi hilill
proponit; quod ſuccenſus igne ſemel, unek⸗
impoſtrum nullo poſſit extingui O- rſetolin!
ccano. Pectzss ille ſincero cadens A- eunhumd
more vidiſiet, magis amoris ingenium geunen
admiratus. majorem feciſlet eommen-
dationem. . MI
Profecto Asgamante ſcribit qui vere
amat, nulliſquce evertendum machinis Mmmné
gerit propoſttum, amato potiri: Hoc iigllall
donec fiat omnis illi feſtinatio mora Wenmer kue
eſt; omnis exſpectatio, violentia: Imo ugeſndimne
pone gladios, funde maria; explica ig- Mrnnmn iu

nes, & mille diſcrimina rerum; per om- Ukinnin
nia pergat audax Amor, inamplexum In)
dilecti, citiuſque volet cmori, quam Melnn ann
non pervenite. Recens & Domefſti- umininc

cum ante oculos exemplum videre li- (ubing
cet in D. N. Domum ille Tuam N. a-⸗ mühi
mare cepit, cum tua ſtirpi nocili ami- Are
citiam inire petiit: & quid ardentius vo- cu
it hactenus quam conjungi; quod ſo- elag

Hci-⸗

Pars II. Cap. W. Quaſt. I. 209
u * Ecitus expe ctavit/ quam eum diem qui
fummarn fcrum ferret, coronaret for-
inn i. ranam & deliderla felici fine abſoe-
genr: Hic igitur cum faſtus advenerit &
jucunda hoſpitum commia id exigere in
partem lætitiæ videantur, Dominus N.
n M Promiflam ſibi dilectam, velut eximium
Ssdulce debitum à Te Domine N. repe-

ek anmn tit. In te ſolatia & gaudia, à Te tot A-
miggeſn, micorum votapendens & deſideria; an-
E ne verbo & diem lIætitia impleviſti: Cæ-
benelht terum Dominus N. æternis tibi meritis
Cmnqun perpetuo obæratum experieris.
en ellr nn⸗
PRAXIS ALIA.
nunt ſnl, en
Genadin Nuiu, Supra vocem & Eloquentiam eſt læ-

eu hr tkia „quàâ hodie Dominus N. perfundi-
tur, cum ex hodiernæ diei diu expecta-
ta præſentia, tum ex tor Magnificorum
Dominorum Iluſtri hoſpitum Corom

nnh qui ferias amicitiæ hodiernas & nego-
Nrm dn tlum Domini N. ante omnia maximten
decn in præſentes exornare non recuſarunt:
lemA Amico amplexu cxcipit offincs & æter-
nne nurm ſibi futura cordi hæo tanti mo-

termmk: mentiti beneficia ſanctſſune pollice-
me⸗ —Ml rem. Sed ut cumulerur lætittia & culmen
. leun⸗ accipiat Tu author elſle debes Domine N.
in ge: A Te Dominus N. àte Domini N. N.
an g, 2 . Amici

Reſponſo-
riæ quo-
modo con-
ſtruendæ
ad præced.

216 Arti Oratorig,
Amici enixe orant, i quam Kübi dile-
ctam & præ omnibus uaicam fata deſti-
naverunt, virutis & familiæ tuæ ſplen-
dor ſuaſit; nobile verbum & gratia tua
promiſit : ei nunc in æternam ſidem
& amorem porrigas; ut hic perennis
amicitiæ auſpex dies inſurgat auckior.
Hoc unanimi conſenſu volunt omnes
hog, hoc perpetuum tibi devota Do-
mini M. iterum Rerumndue petunt deſi-

Q ASöTI0 II.

uomono conſtruitur Oratio in qua
zeſpondetur Sponſo à Parentibus Sponſæ
vel Adfinibus.
Primo ſieri ſolet vel diſcurſus brevis
de voluntate Dei diſponentis omnia; vel
de conſtanria amoris veri ; vel de læti-
tia, quæ percipitur ex adventu Sponſi,
animmorumque ejus, & ex ptæſentia diei

nuptialis; quo nobile amicitiæ Vincu-

lum utrique Familiæ debet imponi, vel

ab æſtimatione adfectus Sponſi, qui non

ſatis habuit rogare ſemel ſed iterum
iterumque precatur: Secundo annui-
tur petitioni & ſiquidem ita volentibus
animis Deoque diſponente fit, omen ſu-
mitut futuræ fauſtitatis.

PRA-

10
N1

3 7 lo H

AHl
Prun hufin
NKl,

N NMN
in, Anuimn

mtini
heheni
Min
Nktunu

„61

]

Eſmeſe 4.
lnlle ineſe.
btuncornutn
hetemun dn

Un onnes
itefot.
EumKr ⸗

TIO I

tm Oti,n O4
1Mmnnhu

Ie Aleulu bens
onenvonni,ſe
el tle⸗

Krabfetn o

Gerinpriſf
1ohorſin
nel A N
Geln.
en irunha
ente noralk⸗

N

Par⸗ LD. Cag. IV. Quaſt. II. 211
PRAXIS.

Etlam nunc uoſter in Te ealet adfe-
us & magis ſuccenditur ex tot IIIu-
ſKtrium Hoſpitum amicorumque Ppræ-
ſentia & iteratis precibus tuis Dominns
N. Non ſiæc levi momento fundatam ha-

beo fidem, ut facilis inconſkantia cverte-

Praxzs.

rit: non ſic hoc nebile Amicitiæ Vincu-

lum. quod fubire paramus ſemel pla-
ciit, ut diſplicere poſſit. Quod maturis
utrimque confiläs ponderatum eſt,
qued nobili verbo & promifſſis decre-
tum, adhuc inviolabile poſſiderur Ne
veròôtempus amplius gaudia differat,

fiat feliciter? fiat bene precanibus Su-

peris quod ſic amat fieri vobis volenti-
bus? V?X populi, wox Dei eſt: quando au-
tem vocante Deofit: anne proſpero
ſucceſſu deſtitui poteſt. Hilares præte-
rea veſtri Hoſpites & effuſi in vultus a-

nimi, ad omncan fauftiratis ſpem, non

iautile mihi augurium porrigunt.
QQGÆτ IO III.

QDuomodo conſtruitur Oratio, in Jua
loſt Vincunlum Maritale traditur Sponſs

Sponſo à Parentibus vel Aäfinibus?

Primo, Præmitti ſolet vel laus Coaju-
gis, vel kætitiæ, manikcitatio de vincule
. n⸗-

Tradiutoriæ
quomo-

do fabri-
candæ poſt
Copul,

Nota.

21 2 Artis OGrateri.

injecto,vel diſeurſus aliquis de Amicitia:
vel quid fimile. Sezundo. Laudatur Spen-
à Majoribus, Parentibus. Nobilitate,
Adfinn ate & ab iis virtutibus, quæ illi
propriæ ſunt, ut eſt pietas, Verecundia,
Honeſtas, &c. Tertie. Explicatur adſe-
ctus Parentum, quo in Sponſam fcrun-
tur, & quo eam tradunt, Quarto, Ex-
ponitur adfinium lætitia, & votum pro
iclicitate, virtute, nitationi parentum.
Müintoe, Commendatur Sponſa Sponſo
ut ejus curam habeat, amorem & vene-
tationem.
Adverte vero non ſemper neceſſe eſſe
omnia hæc prædicta puncta in Oratio-
ne exprimere, ſed quæ pso tempore &
loco videbuntur, dices, quæ itidem vi-
debuntur omittes.

PRAXI S.

Breviſſima quidem eſt üla Epiſcopi

Wilnenſis Eusſtachii Wollonicz ſed ner-
voſa & plurima continens „ qui ex
tempore juſſus à Sigiſmunde III. glorio-
ſiſima memoria tradere Sponfam ex Re-

W Gynæceo nomine Leonoram, cui-

Cm Magrati, ſic dixit; Illuſtriſſime
D. Hac eſt Leonora, Tu illam in Con-
jugem accipe, ama, & honora. Dixi.
PRA-

camull,
Gynn end
pulin
Enzmmt!
inckern
er
welgolrla⸗
ulukife
ultwulin
Kürmlur
Ermos

um dari
ülerünn
enach,

e 7

☛rà

ent

Vilglucetmig
dlaum he.
nbe, glrl
ru, Verelnd
4 Ulenract.
u SNen
lai ienn
n immlihn
,Aen e⸗

Ued
1Ci.
2 tez
e,le bin .

S

Prbnet i.
iege Al
midI
rhindl
veluid d
u: Uu
ünn
Ebone .

Par: H Cas. . Quaſt. II. 213
PRAXIS SECUNDA.

