veſperi moritur.- Interim vero aliroũ avi-
um nidos perve litat, & ſingalarum vo-
ces & cantus addiſcit, canitque jam ue
Turdsme, jam ur Philomeis;: &c. Hæc avie
Symbelum ſolet e-e hominis cito mo-
rienris, c inſcripttont: Non diu ſe ſates.
Alavanmder Magnus de ſe dicere Jole- Ahexan. N

bar, vixi ſatis quia nen annos ſed trium-

phos aumero; metior me non &tte ſed
perennitate.
In momumento Pascſani depicti erant

Pauſaniz
canes Mmulti inſequentes fe feras diverſ ige-

monumte,

senzercampos & ſylvas: Lemma : Ve Wica homi

astio. Nempe vita kominis venatio aſt,
& ſæpe dum capere volumus, capimur.
Cirica.

In Orphei ſepulchro inſctipta erat hæc .

ais Venatie

unica vOX: Lſir. Marl.

In monumente cujuidam Elecmoſi-
narũi ſcriptum fuit: qsa dedi Haleo;per-

didi qnod Rervawi.

Wgypeii inter convivia morzai ca
kan, & convivator ercider Eg- Pe.
dendo dicunt. Cumaite eales futuri.
Pluvarck,
G£

Elati cujaſ-

bolum.

An guilla
fra gil.
hum.

Homi. via
navwis inſt.

Iſabellæ
Arragoniæ
Reginæ
„ II1 582
inm. .
Melmor-
cLis, fel vitæ
Symbolu.
Mortis
Templum.

314 Artis Oraterig.
Habuit quiſpiam ampullatus homo
dam Sym- ex ſiiperbia potius quam ex ſcientia pro

Symbolo, in ſtemmate hanc unicam
voculam. Omnia. Qui ob lique cu⸗-
morem caſtigando quiſpiam adſcripr

litteram S. ante O& legenda fuk vox
Somnia. O bene humana Omnia ſunt

Somnia!
Pgybti, notaturi eum, qui rebus hu-
jus vitæ fiderer, ſpemque ſuam fragik

poneret: bonununs mans angnillam S=7
nentem pingebaent; Nam mundana in-

tar anguillæ elabunture manibus „nec
tenerl poſ unt.
Alii vitam hominis notaturi navem
pingebant 2 cujus clavum Deus guber-
naret. Picrisss.
Uabella Arrag. Regina in Symbole

habuit duos floſculos „ unus vocabatus

Scelenitropos,id eſt Flos Lunæ, Alter fe-
liot ropos, d eſt, Flos Solis, cum Lemma:
te ⸗ Seqieot &ateranm ſpecte. Briſ-
ſon.

Mortis Spnbolui olim mel fuit, vita

vero fel: Nimirum ſicut apis, eſt homo,
& dum vivit ex foribus wirtutuen mel
ternitatis collig. Rodegin.I. 28.
Spartanis Templum Dez Morti ezx
sandids marmwore exſtruxerunt, in cu⸗

nalln⸗

l unnl

nid 1¹
emath nlußt

Alli
asi cntli il

bonato , ſole 1
anitl chenct!
llreleinn
film nm u
eln eumtennente
1t Kacn ueltt;
Tlezgzu namuſt ⸗
Aanil, ulti
Een ll “ D
rielliſairuti

. Alnü, Eectar

15 Annt anmiuc
Uennſiuiml 1
Lonlen enginn
ſnnredd ds
ſCunanlau
udiß
nlrif in

HH
Enmgehmeinen

u. (1 Ckaue 1.

gilin dane

rufun
NNuOmmelu

dunengünn.
4, heng lunte
Gur utk nt

ns Nnt.

baruerudb r

Ponins wan unn
gchfun e i
, iiie
ußftin
Afulunng

sunmfih Nr

s Nn u,. 1
MxSNAN M
Chd

Ainoh:lud

Pars II. Cap. VI. Ogſt. II. 315
jus poſtibus ſcriptum erat Morti matri
perennis felicitatis. Eaxſavias. Leon A/W
Leonidis ofla in Mauſolcum ſunt oa.
translata cumn inſceriptione: Secalumbe-
nemeritorann de patria. Idem. Clotaris
Clorarius Imnperator tres Philoſophos Imperatonm
quos à Conciliis habuit interrogavit, à tribus
quomode poſſet vita hamana optimne Philoſo-

exprimi, reſpondit horum Primus, pin- phis vita

gendum eſle florem Cariophyili Indici, Rumanz
Qqui licet honore & odore cæteros præ- æquiparata
Cellat, Keum tamen teſtudo ſubintrave- Cariophyk
rk, ſtatim areſcit; cum inſcriptionc: lo.
Tales opes noemento berennt.
Secundus, ſuaſit pingendum Phoni- Phoœnici
cem qui cum ab plumarum Pulchritu-
dine aves ſibi ſciat infidiari, noctu& in-
terdiu volitat, nec tamen manus aucu-
pis aufugit, cum inſcriptione: Tantorum
Vaborum ſtipendinm Mors. Tertius ſnaſit Et Naufra
hominem pingi in mari naufragantem, ganth
fupra veroin aubibus Aquilam & An-
choram cum Lemmate: Domine ad te

Tunt oculi noſtri.

In Caroli V. Iceptro ſtabat maſculus
manu tabellam tenens, cum Lemmate:
Sto: infra vero miues ejus plantas ar- Caroli V.
todebant cum infcriptione : Zaae- 8
bawm Idem Imperator dicitur annulum
Nabuile cum horologio „ in quo
00 2 CAX:

376 Ariis Oraterig,
carbunculus iaſtar indicis horas indicz-
bat; bicolor autem fuir hic carbunculus,
& lucida parte diem, nmigra noctem de-
notabat, Lemma fuit, verzimur, id eſt,
carbunculus in carbonem, 5

Henrici Heuricis Rex Galliæ ſic vitam ſuam

Galliæ Re- ordinaverat, Okto heras legebat, osto ora-
gis viæ ad- pat,olto dabat zorpori & Reipublicæ. Se-
otnatio. genti ad Menſam tres Orbes apponeban-
tur, in prime orbe Cruciſixss cum Lem-
mate, Cibus cordis, in ſecundo Liber, cum
Lemmate, Cibus mentis, in tertio panie
cum Lemmate , Cibus Sentris ſupra
menſam ex tholo pendebar Alazuda
cum inſcriprione, Cœlum cane, terram
zace. Loco horologii utebatur candela,
quæ viginti quatuer lineis diſtinéta, vi-
ginti quatuor horas diei ac nectis conti-
nuo ardens indicàbat. Annales Gall.
Ald Adwertehic, quod Alauga cum in
gerra ſedet, tacet, cum volat in altum,
cahit 2s unde bene ille, Deum Lauda,
non ſicas Alasede ,; à terra te elevaſti,
Deum laudate cepiſti, ad terram redire
noli ut Alaudagxedit, juſtorum enim
ia creſcir „ non decteſcit. Caſſfode-
7

risas. . B
Alamun. Urbis Variſienſis ingne Salaman-

Srs zimum in meche Plammarum
aybpIra

leſrpo 4ll
r Grectl l
r wilg e

nn iNE
otu moni ocdt

rnnd l wolt

Dllhrom aun!

n uir ſelae

ſngern kuln, 0
Eli Aenudo M.
Ugrra itn
Arüolm udhn
mlln, oh
1e ulntno munna
Hin kniln h
Drtallan 4

lr cunn lante
ui

fahan

6

gilent . rar, II. Cap. VII. Qusſt. H. 27
ict; WRW appoſita hac nota; Circumdor, ſed non
nitrethc urer: Marlia. . Frruthie
n, hnch Struthie aipiciendo ova, fover: cui
H e appoſiuuc Accadcmieum: Ex viſn ſalus.
n Idem. cap. 6.
L gulianus mperater gerebat in ſtem-=

rle e iun ,
Eukinni mate regio Aquilam ſagita percuſſam,
unigtin quæ cenfecta fuit ex ejusdem plumis
eruer = . —
. Olefing. Addita Rotula; Ex spfa sontra ipame
truean. b ipl. . 1
An d eſt, ab ipfa naſcitur quod illam
Nielgfmunlen.

M asch perimit. Ita morss ex peccato, ac me-
een moria morti occidit pecatum, une
Mnnt, ükig merito dici potoſt: Ex iplo, contra ip-
Cuuniſ hum.
iut wihl Iul Pulehrum etiam Symbolum huma-
e,Cmugmn na vitzæ poreſt eſſe Lapis ille pretio-
mulri üt u ſus, quem authere Dorothee, Angelus .
ricinhe dedit Alexandro M. Paradiſum ingre- Tapis
wittntiie di quærenti: hic enim Lapis omnes ah- Alex. M.
t NeH os pretiofius in bilance ſuperabat, etiam atus.,
AAn üimulpafſitos, Conſperfus vero pulve-
e, nſdulin re minimo, minima pluma levior fuis-
4tercelelig HRBiunsc lapidem pulvere obfitum in
ℳ, lentis Symbalo habuit Alphonſess Aragonig

crrlti Armmdh Rex cum Lemmate: in pulvere non
4 Nemd Rex. DMM Alexan.
16 1. 4. . .
cind In Alexandri M. tumulo fuit Afa& &. tuN,

HẽMZ AfKrica ligata catenis Gu eimate:
Aier vikkorig Aexandr.

Artis Oraterig,
2 7

Exempla & reliqu Suppeleæ,

21 8

Pazſanias.

Schythæ. terfeciſlet. Veredicus.

reis appendebarur ſehyphus. Idem.
Reginam Amaluſinthäm ſic deſcrip-
ſit Caſſtodorus Lib. 1. Siprudentem qua-
rit: hac fuit ſi fortem nulli ceſit: conſilie

Regma A-

qus chara, Epitaphium ei tale fecit: Ca-
Era dexit » lanam feciti nomum ſer=
Vavit.

non poſtet, miſit Spongiam lachrymis
Plenam cum Lemmate: Corde & la-
chrymis proſeqner. Appianus.

Nibitinæ Romani in medio foro ſtatuam Libi-
ſtarua. ting poſuerant, ut tranfeuntes ementef-

que & videntes mortis monerentur. Ro-

ſinas.
OBba-

Olywpis viſaeſt Nex in figura & ha-
Nodti f- biru Mmuliebri, quæ puerum album mo-
Ki ſomnus mentem dextra tenebat, & finiſtra ni-
& Mors. grum dormienti ſimiäcm. Primus appel-
latur Sonsnas, Alter Mors, uterque Noctis

Hiſpani. Apud Hiſpanos mos fuit tot haſtas ſ-
gere eirca ſepulchra quet hoſtes quis ia-

. Apad Schythas qui victor fuifet in
bello & vivus debuit bbicre ex aureo
lSchypho, & ſhper mortui ſepulchrur aa-

optimarelligione nitenbrote beara, abi-

Teſlalia. Teſtalia funeri Matri ſuæ cum adeſſe

aalpeton „
nnti gnhin ,
lin
almmiin ei
in Aulticn

iane gecaden

nd.
nmirihl
Croäigengtitm
leux “ lun
Clnlafeitenmfon
Colehbmmklnia
gie ugfmſe
nagenet, Wetil
Srekunautun
unans euliu
ſrgninmun

Crdonhuud.

0, kicummummen
Ugnnde Aeni
Nknd: Ana,
wimn: dret

uünenanangti
Aarn uzen
Imn Aknu

Vennelgalgegigg
la.

g

.
Ne d
atgenib
Keunmbung.

elen ſi

mungginnklut.
Ningunlalngur
doacg.
el ig ilti
Atr er er e
nomiſfttinng.
reemlkn.
nahintentell,⸗
GlGumzt.
nmud i
umieeug
gimetuſtt d,
uaz ſitlin

allmletnig
üengmn kie
ur. (N;
Ansd
loub.
Eauilatnin.

FEars H. Cap. PII. Quaſt. I. 319
Gbarita ut melius voluptatibus in-
dulgerent, pielctebant caum morte, qui
wortis mentionem fecißet. Solonius.
In Principatu Rberis ſnb pœna capi-
tali interdictum erart „ mortuos de-
gere, ipſæ matres flentes ſuper mortuis
filiis convictæ necabantur. Tacitus l. 5.

Sybarke,

Mortuos
deflere in-
tetdictum.

Aunnal. Mos in eo-

In coronationibus Imperasorum hu-
juſmodi genus uſitatum fuit, ut eo ipfo
die quo capiti Corona manibus ſcep-
trum Imperiale imponebatur, egregius

2
ſepulchrorum fabricator, tres diverſos
P

lapides,Alabaſtzunn, Taſtidein & Porphy-
rum afferret, ut ex illis habito delectu,
ſepulchrum conſtrueretur, alta voce in-
clamans: Elige ab his ex qno Auguſtiſſ.
Caſar, ipſe tibi tumulum, ne fabricare ve-
lis. Claudius Parmd.
Philippus Macedo puerum habuit in
Aula, huic tantum muneri deſtinatum,
ut quotidie ad eum ingreflus tale quid

poferret : Memento, 6⁶ Rex Te eſſe

hominem : tune Rex miſeram con-
ditionem conſiderans, tales é pectore ek-
funde bat voces: Heu me miſernm!: Ho-
mo ſum, & proinde mortalis ac in cine-
xem redigendus. Stobaus Serm. . Elian,
I. 1.I2.

04 eytms

vonatione
quondam

Lfitatus.
Philippus
Maced.

Galatæ.

Laced.

510 Artis Oratoria,
Xgyptit dinn Genio indulgerent, f-
rspe Regem in auca tuuriba circumfere-

bant. Piesray,

Domitisniss Lrperarer invitatos ad

convivium » in Palatium nigte pannhe

obductum induxit., ubi tantum duæ ar-
debant candelæ, & ꝗquemlibet loco ſolii,

in timnba collocavit: dicendo: vive mse-

mor Leshi. Xiphelimur.
Macrvobis Withiapis popuii defancto-
zum ſtatuas ex auro vel Argento vel lig-
no erigere ſolebant, ut ira memoria . ⸗
ſunctorum in ammis conſervaretur: His
verO Statuis excavatis includebantur ci-
neres defunctorum. Isautem qui ſan-
guine proximus defuncto fuit, cam ſta-
tuam domum deferebat, & vitro pellu.
cido iacludebat: Cæteri vere adfines,
Primitias frugum ſuarum, & alia pluri-

ma fingulis annis offerebant. Creſius

spud Diod. & calunm,
Galata ſuperſtitionem habuere, ur
quamprimum exſpirafler aliquis vari-
ad enm literas & ſeripta deſtinarent.
gna ipfo ſepaltara dis unz eann corpere
Cremabant. Credebant literas à mor-
mis in alis mundo legi. Al. ab Alexan-
ArokEz.
Eacedamonii, ut Iuwentutem ad Ma-
Borumvrimkationtm accenderem;, de-

functe

110 1
OICN Hom

A u An
in Kuanfb
can es
ee
mm iruni

ſihn endan en
pfrtMuN n nn
bgtin enenti
Pebtj An
A.
umg gli
Tontotun, apin
leu Nmn M.
Ion Nund 1
Aherm tmms
enonnn iy
Mmenton ſ
fi eri

ea güin

En drertae e

akinnin / 9
Urr Muotn
laucenfiln
I Gneunhe
in hin
Hrauak
uinn

Nen Pars M. Cabß. VII. uaſt. I. 322
“ functorum Herxoum imagines in ære
ung vel marmore ad vivum exprimebant,
E. in ſenarugar. exponebant ſingulas
herr hirg cunt ſuis elogiis & hoc lemmate; ſi
. eiinec, heritis ſicut iſti, eritis ſicut iſti. Beſ-
. S ſæius. Ofa
alerdeetſ, brahamus Ortelius Coſmographis ortuo-
Dntiat e, ſcribit quandam gentem eſſe, qua oſſa TuI di-
en mertuorum loco numerorum habet, ulq; VMi. .
Egie Utitur in emendis vendendifque rebus,
wann lunt⸗ loce auri, & ea oſſa oco divitiarum Tyrann:
lhn n habet. ä = ex oſſlib.
auntnmergg Prannin quiſpiam ſibi ex offibus organa
anmeue OrtOTHNI, Organa feri curavit. dicens fabric.
Am lundis Saltus Regenz, Mors holtium eſt.
ancrsr Idem Vyrannu: Capita oceiſorum
7 in Arborum rtamis herto ſuo dedicato
pemorum loco appendebat: in veſti-
bulo autem horti ſcziptum erat: Bellz- VEAI
ria Matris brevitas,
rhiloſopus quidam rogatus ſuam

ſtrbr erl
u: (mnridt
n Arin 44

de . . *
e Ae vita brevitate ſententiam daret.
afuen umcens in orbem ſe Qyrawvit. Phocyli- S) mbo-
arainlriu⸗ des . lum viteg
uoH Ater Philoſophus parumperz ſubfi- humanæ

“ lmuit ſtens deinde ſe abſcondit, & hoc eſle op-
SS nmum Symbehum humanæ vitæ dice- Cramium
iAi daet. Lycoſten. Nie-
„EFErx cranio Nicephari peratorias Po- phAEi,
rNn eulusn formatum ck. Butgarorntnane
%5 Proꝑ

0
w.

Nomani

Cupreſſus
Simbo-
lum mer-
.

Mors a-
Pud Ro-
Manos

uMKa-⸗

922 Arii Orators.
Froceribass ob ipſerum prineipe deinde
Propinntum. Raderus in virid. Sancdto.
Romani ubi animam egfotos ex.
halare epit, qui proximiores crant,
ſpiritum ejus egredientem ore appoſo
excipicbat. Roſin. J. F. =
Apud eoidem Cupreſis ſignabantur
mortuornm demus, quia heut hæc
arbor exciſa nen tranfitur, ita ex
mortuo nihil jam ſperandum eſt. I-
Tibicines præcedebant funebrem
ompam, qui canchant landes & facta
defunctorum, præferebamtur etiam in-
ſignia bonorimmn quos geſſit, corenæ-
omnis generis quas merukt, Præ-
teria totins familiæ imagines in haſtis
& perticis portabantur. Servi à defun.
Ro, Sibertate donati lachrymantes &
Silenti, ſen alba lanz walentes capita
pracedebaut ferratrun; & hoc maxi-
me honorißcum fuit,; familiam ſu-
am à defuno honoratam fuiſle. Ro-
Sinus.
Apud eoſdem Romanos mos fuit, ut
poſt exuſtum Cadaver Præfßra noviſ-

oſt exun- fmum verbum illud, alrifkhma voce

inclamaret Ilicet: id eſt, ire lices iw
domum que didto qui comitati funus
eiam, domum abitni eætremum „

emms DAmmd

ſini oninun

eri lyeluan
Ii: omißii
d
6AAevmdii non
icgticgünen

Coſunt hitidl

I, End dter

unnightuß⸗

vin ii
mi Mi mai 4
Mimne lverne b
ufyIenin Wen
Gnhhunsdnn: N
eſurun en nun
ſunin Munußt ſ
Aer ſin haena
fuler
uihe rſtie
M tſe ieann
lininen gunt,

46

1den

um Sor

Munmae n

Nen Uteperſi
l.

ſbn

nd gin in
M NN N
nhulnd.

mndint ſohnn
Ocuten Huds Nidn
NEtchmutnnt
meh,n
man n irmhſe

õl

thun Wii4

lilne nd
AN
õ
Nimmmi

en nli⸗

uhfi A

—☚

rar: II. Cap. VII. Qeaf.II. 22 3
Gc ver occclamabant. VALE, VALE-
VAL E nos te oerdine, que natura per-
miſerit, feqnemur. Mem. ͦ”ͦ”ů
Epiſcopi T antinopuuirani, ira olim E ſan
ratulabantur Imperatoribus, Lapera-
tor oriaris Imperator morialis: quæ
verba etiam ab Imperatoribus inter
emmas Diadematis circumquaque
Tripta portabantur. Severus.
Severus Imperator meriens ultimo
Axit: Omnia fui; ſed nihil prodeſt. Eli-
us Sarti. Philofo-
Ad Alexandri mortui corpus plures hilamé=-
philoſophi conguxerunt, & ſuper Re- Raes ſu⸗
gio funere lamentati ſunt. Unus di- er Alcx-
xit, En modo quatuor alnarum ſpa- andri
tium te ſatis eſt, ui ſpacioſiſimus ter- mortui
rarum Orbis non ſuffcit, Alter ſub- corpus.
junxit Heri pornit Alexander quos vo- hus.
hait à morte liberare, hodie ſe ipfum non
poteſt, Tertiis autem tumulum con-
templatus dixit: Heri ex Auro Jecis
theſateruin, jam mutatis vecibus the-
ſaurum Alexandro fasit aurnm: alii
aliter ſunr lamenta. votias Alplonſus
appud Drex.
Carolus Rex Sitiliæ cum in uki-
mis eſſet, hæc locutus eſt: O vanas
bominum cogit ationes, ab miſeri ono-
ribus delectamur & Cælumnegliginaus!
△⁶ς Non-

Kexwor.
ni vieis

Turc**

Impera-
301.

Pacuvi“*

224 Artis Orazoris.

Nondum cœpi; vivere & jam goisz vi-
wendi ßinem facere. Eadem me neceſſitas
involvit, qua viliſſi, mnm mendicum.
Fale igstur terra vale! ſed ah aiinam
liceat dicere: ſai ve Cœluns Lucius Ma-
zin. de b. Hiſp.
Turearnen mperatori cum quen-
dam à Baſſis ſuis & imperii proceribus
perire, volunt, lireras adea ſua manu
ſcribunt, eaſque nigro holoferieo ob-
vojlunt. Flarum literarum hæc fſemper
eſt. ſumma: mitte mibi tuum caput.

Busbequius de reb. Tur.

Pacuvius Syriz Perfeltus koe 1i8

more habuit. ut quortidic 2 à cœna vino
femoque fepultus ſe in lectum ferri
Aamuli jaberet atque à flentibus oc-
celamari: Vixit! Vixit? Applica: Quod

ile ex perverſa conſuetudine faciebat,

ses proé & laudabihi Qhriſtianorum
more, cum Domino N. facimus:

eddimus ili ukimum obſequium,

eKtuhmus in lectum fubterraneum,

reſtat ut acclamemus, Vixit- nimi-
xum adt decus familia patriæ, Eceleſiæ

& ghoria, nc. Cauſmius l. 4. Sym-
bol.

Auguſtas Inperator ſupremo vitæ

aeatot ad fe amicos pereunctutus

I, eoui Vhorerur an vitæ Mimum

vlen

S
Peulr.
dene⸗ eln be 6

l
ehn ſan ln⸗

,uüft: Hlhu
(amnlennnite!
urIxun Ilntii
, n enn Air
unmnlien
mtdks Trkin
Nmir Neunns D
giiimunlnſth
'er mu
i Mr iu ſh ann
menk Prunt
lu jr nſugi
ekmmutn nonen
mAb Annis
Cl MeiIern
lnan Ad
i ſünm
Krn
Nu in

pPene ,

”ÿ”ů”VZV 77 —- 7y
rnid, Pars II. Cap. VII. Quxft. I.. 322

SS bene tranſegiſſet, cum illis reſpondiſlent
WrüDr uß bene, ſubjecit ille: Ergo planſum date,
ni HDZ QAucton in Auguſt. 90. M. onetæ
in zetih geg Teinpore Sewer: . . r. A4One
ſaein lin, empore Severi Imperatoeris reper Peros

e ta eſt moneta, quæ Heres dicta eſt, in di ta.
4. “ qua mirabilis exſculpta fuit figura: Ca-
* . dut Fliphantis fuit, cum Lemmatr:
peigtig Magnanimitas, Pecdtus Delphini nm
hnm Temmate: Humanitas. Manus Caſtoris
Aeriſn ilind tcum lemmate: Officioſitas. Pedes Vrſi
leun hemn b tcum lemmate, Modeſtia. Imago ſait He-
u ne n rois ſigniſtcans virtutes quilbns vitam

Ei un uam ornare debet, ut laud,i vivat im-
Mh mortali; Trebellius. Hlenric⸗
r ewirmn Henrico Bavneriæ Duci apparuit Dux Ba-
snI quifpiam in pezicte Kribens hæc verba: Variæ.
AAn al H roſt ſex Henricus moriturum ſe exiſti-
nl Eun A mans poeſt, dies ſex, Omni diligentia ad
M alruhetde mortem ſe præparavit; aſt tranſactig
pll Gtumn Adiebus ſex cum ſuavis exiſteret, poſt
n onns Niint s bebdomadas mortem immitere Vve. 5
änm recbatur. ideoque ruſus ſua difponebat,

2 Am ſnH ſed, nec tum mortuus: qua propter
hmens, N poiſt menſes Jed vitæ finem fore utu-
RZ AO mans denuo patatus quaſi moriturus:
Cuu E ſed & tunc evaſn in columis: certifli-
4 mée ltaque goſt annes ſex moriturtn
zer ien ſe, conclufi: Sed ecce elapſis anmis ſex
a weis in Cæaſarem eligitar, & hoc ℳ% PElo-
7 G gium adfücribitur: Seigſum lingualis
. “ 7 8 en-

Philip-
us Rex

Georgi“
Dux Cla-
xeptiæ.

Fons mi-
zabilis ef-
ſcaciæ,

325 Arti Oratorig.

Savariiz Piperabat & poſt mortem iden-
zidem vivebat. Græcerus.

Philiptus Rex Hiſpaniæ moriens ſx
Phihppum III filium inftruebat; Fi-
Ii hoc aflecutus faſtigium qued habui,
hujus etiam leéti in quo me jam vides
memineris, hic ut cernis ſubfiſtit omnis
Mundi gloria, ſic vive & Regem, non
amittere ſe Regnum ſed commutare
fentiat. Henric. Spondankt.
Georgins Dnx à fratre Eduuardo Quar-
zo Angliæ Rege ob feſpicutionem afßfekkati
Regni juſus eſt mori, data tamen eſt ei

mortis optio, ille ſua vihèmam, in Ait,
(6lot uitun drns

mortem eligo, laborumque vino Malva-
tico impleri pracetit, in quod ſe collo-

cans ſenſins Aulzißpmun liquorem ſbr-
bendo ſe fubmerſit. Drexel. Prodrom:

In Infola quapiam Begueæz dicta,
fons laudatur perennis & nobiliſſimus,
cujus aqua epota, ſenesjam mortuis vi-

ani reitvenelcunt: Quidam ſenex

decrepñus eo ſe contuit amore vitæ

lotus & potus eſt ibidem aliquot dies,

refumpfique robur virile, & florens

domum redjir, uxorem iterum duxit
& genuit flios, Hane ſenem dicit ſe
vidiſſe Petrus Martyr. Buſebias No-

1
Onr iOn i .

uruns kn ſ

zerh
Aen s Mn
celebenmmn nun
Ate MieN
Ti rs küme
,li, M n

õ

rs Kris H

mn augun

urs cMeAr ke

trun Hmlbl ſint
ſmre to Ans en

CArbthenegitnens

ummirluneno g
AUsmin
uunf grin 1.

ſiti nen nieut

Monnd menmn
üpiurtkener
Iürondtbr
kentmen
Nlii Men

rnr

ßm t R

m ihri

ennn

nt V rars II. Eap. VII. Quaſt. II. 327 .
un nn Arremiſia Reginkz, Massſoloc, marito Maukele-
n celeberrinum monumentum ecxſtru- um.
kifneni Xit a nomine viri Mauſoleum voca-
n f. vir; Cineies verò viri cum vino mixtos
n line ebibit, ipſa vivum Mariti ſui ſepul-

Aünmn chrum facta. Baſſaus(d H Epuhus
nſin Ladovicus! Eortuſius Jurisconfaltus Tiumyhe

Kinln Patavinus ad funns ſuum mufices 50.
NmNmm omnis generis econduxit: ferretrum
Ft FPoun jufſit ferri à Virginibus viride veſte
Nriuelleden ernatis cum cantu læze & triumphali:
NrESd centum funalibus ſtipantibus comi-
S intnnt tante toto urbis clero & monachis
i untint, n osnnibus, exceptis nigris, nec triſtiiæ

Uadenire rolor ktitiatn Kunebris funcſtarer, la- 2
rn 5i, chrimanti teſtamento prohibuit, Dre- Menan-

Sec we6 el. in prodrem. der
al n Menandro eptime Regi Bactrorum Rex Ba-
“ in Cäſtris mertuo henorifiee in civita- Grorum
4, ts omnibus parentatten eft: de reli-

ns quiis ipims vehementer pugnatum eſt-
ammti vix hac conditione pax ſtetit; ut ſin-
t Cuün Zulæ civitates Parte *X puali cInerum e-

jus ſublata, monmumentum ei ſtatuerent.
Laam S
eni Phtarg. Dionyſu
e Dion,ſti Vror & liberi centumelia UXor &
o Niunß Prius adfecti, necati funt & cineres eo- Liberi.
4 m rum in mare diſſipati. Mem. duo com-
N„* Mieronymse Epiſtol. 11. ad Geront., juges.
Keribir De Wdiſle daos conjges, wirum

528 Artis Oratorig.
uidem qui viginti lepeliviſtet Uxores;
minam vero quæ viginti duobus ſu-
perſtes fuiſſet viris: & hos matrimoni-
1 um denique ſeeum iniviſie. Exfpecta-
bant homines avidiſſime, quas horum
prius morererur, ſed morta ptimi foœ-
mina éſt, ergo maritus à populo totius
mbis coronatus, eſt, palmamque ferens
manu, laureatus ante feretrum & om-
nem populum ibat, dum Uxorem terræ
commendaret. .
Philippus Macedo meriens ad Pro-

. . .
Phil ph. ceres fientes & adſtantes dixit hæc ſo-
Rex Ma- elt
cedoniæ landi ergo: Non moriar quin Alexan-
Arum in quo vivam, in terra relnquo,.
Eduare Eduardus IV. Rex Angliz meriens

dus IV. cum ei Cancellarius dixiſiet an non do-
Angli. leret, quod ram ſplendida palatia EpeK.
Kex. ſe ſiones relinquere deberkt, reipondit,
oſtendendo filios. Ma pignora erunt
mihi eburnta palatia, in quibus babita-

bo quo ad ſtabunt: & poſſeſſiones mes

erunt ex quibus ſine ullo jam labore

deerecipiam fruszum, S“
Hippo. Mippocrati Aram ſtaruerunt Antiqui,
eratis Ara. cum inicriptione Deo Vita Lampri-
Galenus Cum Galenus à quodam morbo

4%

Morx- lethali Anutonium Binms liberaflet (in

zmlCNll
ſekſlal
i u⸗
edci
Huuyueti
Hit liri 1
õ
ign⸗ dalcitieig,
eiinantunmn gi

unenneilian u,

lcwer ieuroe
Mntuntile babli an

rarſei,tohi

Ehunnſilliiu/

myvndn, us efe

õ
allnnaſeN
numn Mn ſen
UAn.
uſ: Niup/
ſeltnan liten.
anifIl N

guneuu uukt

cn gung ſeleg,,
ſn ig unpiine

Nre

Mhrg

ine Geitu
ſuuzſne

Am

ni
eueſer

nren

lni k KZ
Rateſbig ub,

esnmn,
niin i a
Etmmn Ni .
””
nagin
MelrNIN.

õäG

4

Aueh nertud NN.

(Aus duin
Gn mi n

nmen, nim/ intl

I Nrhuns

ins “ “
ielaiuitl
r r nd

lh en te
u oitin
19 A/

„
AIN e

14
*

ℳ
6

Fars. II. Cæs. VII. Qusk. . 229

4

que depellende Cæſar duodecin gem- porum im-

mas haufz „ Au& navyvem millionteuns
gonſtabant) Imperator medico ſaum
diadema domo dedit, dicenses Anrtonsnus
Imperater Romauerum, Galenus Mor-

borum.

Maris Ungavia Regina habuit avi-

culam nomine Vita quæ ejus moris eſt,

A quo oculos zvertit, ſigaum eſt älum
brevi moriturum; quem vere hilatiter
intuetur, ci vitam longiorem promitrit:

Häujus ergo aviculæ oculum hæc Regi-

na in annulo habuit cum inſeriptione:
Non gemtiss ſed Vita, Binetuse
Athenienſes Regibzss ſuis ſie pracaban-
tar vitav; Vince hoſtes armis, ti ves ani-
mis, cerwos annis. Epit. variar. hiſtor.
Lacademones ſit: Dent ribi Dii largavs

wenum, longaem ſfidem, longam vitam.

Ibidem.
Veneti ſio Printegs effto tot annorun
guot ſubditortm. Ibidem.
Clementi VIII. Pavzifici Romane
ab initio Papatees obtulit qtinam Horolo-
ginsm cum inſeriptione : SEMPER

PRIMA, NUNQAM ULTIMA.

Binetus.
Franci recens crentis Regibus offere-
banz formicam, in qus ſeriptæm: SEM-
PER SUPERSLBS. Epitom. var. Biſt.

Lacones

PeratOFe

Vita avis

Athehien.

Lacedæ-

Mmones.

Vener.
Horolog.

Franci.

330 Arts Orarerig.

Ramenta-
tio.

Auguſtus.

Thkraces
natos plo-
zant, mor-
aues ri-
dent.

Lacones ſic grntulabantar ſai; Deci⸗
zus: Pelle mortem, pelle morbum. Iéi-
In Terra Saracenorum Avicula ne-
mine Seroactes hæc duo propria habet,
ime quod à Dominiea pafſionis ad

tempus Ecclipfis Lunæ cor ei obrigeſ-
cat, & oculi velut nube quadam & cali-
gine inumbrentur. Gamerariu,
Super uno Imperatore defuncte ic
lamentabatur. Utinam aut non naſcere-
tur, aut non moreretur. Aurel. in mor.
lmperat.
Auguſtus Imperator capta Peruſia in
plurimos ſævit: Orantibus veniam hæc
unica vox occinebatur. Moriendum eſt.
Sueton.
Gens quæpiam Thracibus finitima,
edito infante cum amicis fregqnentibus
plorant, commemerande fibi quantas
hic calamitates præferre debeat, è con-
tra defunéktum hommem cum lætitia
efferunt, recenfentes, quam multis ſæ
malis ſubductus. Herodotzaa.
Idem fecerunt Cauſiani, & Gothæ
puerperia luxerunt, funera plauſu exce-
perusn. Stobaus.
Sala⸗

aſcha nec caneret nec volitet, ſed veluti
mortua extenſis in crucem alis ad ramos
arberum pendeat ; ſecundo quod ſub

Iml. 6 1
Gahmu Eee

i
9adant i5
nrenN
Fwnisti
Nfisnßmmmi
mifrunmke lna
onegfrtaerta
gͦtrtlonaretr N
aler, Munn
ymimm rmult
Pyftitenlmdeet
Mikunifet i
fun ehllin hr
I.17.09.
Vercas svune,e
Algat us ani
eien niii in
imni hruni ur

Auili mun ſi⸗

tgtfatgeatm Ir
iizu Nuhn
luuhilingi
mnſrmn iimn
asuhnſin ine
minſn ni
un, ungn,
R nemßnnen
Nl

7
nadin Pers Il. Cap. Vkl. Auafkft. l. 1 3r.
ui dinmn ſi Laladinus Wgybtiorum Regisn maxi- Saladinus,
umn,) Erin ius, eunm, totuin Orientem fabjugaſſet „
Occidentem terriſſet. Aſtam domuifſet,
bunmn iMiabg, totum denique Orbem concuß:ſet, ur,
ammhin mortiſe jam vicinum vidir; mandavit
Urnn ondd er ſt atitn ac ſpiritum exhalaſer, tunicas
KreNne interior per omnerz civitatis vigos in ha-
Gig Ka cirenmducererer & à prazone alia
len; th voce exolamaretur. Saladinus Orientis
bslu e Nagellum, Aſia Deminus onnium bpopulo-
Wlneninkdr. lorum terror, ex omnibus ſuis viltoriis in
n e bello Partis, tandem Reginæ morti cedens.
laminiire. un quo in ſepulchro operitur. Anton. p.
unn iN 2.,tit. 17. C. 9.
. Lerxres innmerabiles wilitum copias Kexxés.
mum hdi wilegerat, quas cum lInſtrandi canſſa in
uunt Lerticem montis contaliſet lachrymis
Girt Mmdsf ebortis ſaspirans Aixit, centum ab hinc
annis naillus omnino ſaperſtes erit omnes,
m Nuhaiin in cinere redtgentur. Plutarin vita Ner.

ſicnin Philippus Macedo cum paleſtram in Philippus F
an ahbſen qua Grasi lult abantir, ingreſſus eſſet, &
NeCNſ.

eri i inter lnuctandun ad terran; prolabere-
2ðòBMBUẽ jacentis ſui corporis, imaginem, in a-
hamnen an W tena expreſſane videns & quam parum
nggnd c; accuparet, conſiderans, jocando inci-
auuc bit dicere. Oquam minimam terra par-
is tem,natura ſortiri, orbem apbetimus uni-
u ſwen, veriuim. Marl. .
8 BDPDrsachi-

Brach-
mani,

Navi-
ganti ſi⸗
Hilis vita

noſtrza.

232 Artis Orcoriæ,

Brachmani cuin ab Aleandre petis
iflent dommm icnmortalitatis, ipfe vero

rYeſpondifſer, rem prorſus fihj) impofli-

bilem poſtularis, quia & ipie mortalis
ſum, tunce protinus adjecerum, cur erge
tam inſana regnandi Ebidine flagras
2c morti nunquam tributum ſolutn-
125

Pidtores ar mortès nazzeram eeprime-
vent, Alan proponunt naudam, lamine

ssſſam, auribiss carenzen & ſalce ar-
g; si ans: Nudinm quidem, ut doceant,
quod hiuc nudi exire debeamus. Cur
amine captam. quod in obvia quoque
impingat & ſine feſpecta obruar, Au-
ribes caret, quia clameribus non flecti⸗
sur, lachymis non moverur. & ad pre-
ces humanas veluti rigida rupes ſurdef-
cit. Hinc à Pericle Athenienſium Ducs
Atropas (inexornabilis) nominatur:
Porrò quid pey falcem, quam feralis has
Megera manibus wibrat; queniam
mors omnia Solo æquat.
Eſt commune moeri, mors nulli parcis
banori
Debilis & fortis, venivnz ad funera
mortis.
Gregorius Naviantibes ſimilem fa-
cit mortulium vitam videntur enan ho-
mines quieſeere loco, & opinatus Arbo-

D Aaſorid⸗
4 M metzen Aro

mlbhſ.

SS
Gtuie, 4,
e..
a, Ae

ninntt ℳ 4

gelru d i in

gyrciſtert
tna
e ulelt i iu
alm,, iG e i
uet Nintn
ſae DEMTIII
orls Nllane,
emin enm ngt
IIN ALVNI
E lnir hli
Iytuun ad
MUUNM DO
bmnlum eenn

Prun ele Dihi

fHlehl
Ualn flaſhi

ſend Mneni

ncn⸗

kpolimng, lez
l.

uceſe

Dl

krnli,

8 nmthihi, ler
Pl chme nnt
uki õ
tnileeir en
ul ll in
Inuntie 6

unyti rnmn.

ygutr irlig
nis G,H
din pin l e

d euneeNN.
mn vidtu
Uir thchih, *
neiu gt
l
Grie hugoli⸗
nil dtumm air
ni umnbmm:
eie wu
uben.
rni

mmuwimi

Pærs II. Cap. VII. Quaſt. I. 34

res agros, ſe opiulos movere, at nen ſic;

navis önter Agit . atere venrigtesen 6s=
Venkut.
Stultes Agrigentinos autiqsttas na-

mina Lit, de quibus dicieur: Agrigentini

epulantur st eras worituri, satfecaset urt
ſemper vi Etgri.
Alphonſas Dux Calabriæ Eduarde ſa-
lio ſas dedit in aureo bzpeo Zodtazum
galsm, in qus giator nnirselia piltts
erant. Primum erat Cervus cusn inſerip-
tiene: DEUM TIME (Cervustimet
tnitrua & fulmina] Secundum erat -
cenia cimn enſcriptionez PAREMN-
TRES REVREREE (Ciconia ſe.
nes parentes dorſo ſuo portat ac nutrir]
Tertiun erat teſtudo cum nſcrigiene:
DOMUM PROCORA, Teſtu:
do domum ſuam ſemper por at fecum,
Quartum erat Delphinue cumz inſcrip-

sione: OFFICIIS VACUA, Del-

phinns alios piſces ſibi conciliat benefa-

. ciende, non nocendo: nautas præmo-
n N,/1

ner ſalu ſue & luſu cum tempeſtas im-
minet, mergentes tergo portat: Szeper
omniæ kac Lemme fuit: CELER VIR-
TUTIS CURSUS. Id eſt, cito ſeneſce-
te poſlumus, & longam vitam vivere.
Eampeqf. l.

Agrigenti⸗

ni Ktalti.

Alphonſue
filio clype-
In dat.

Epihaphi-
um quid

QUESTIO III..
Qkomodo Epitaphia conſtruenda Uint
r ſepulchrorum inſcriptionei.
Epitaphium eſt Oratio ſive proſa ſive
ligata in defunctorum ſepulchris ſcribi

ſolira, vel vexillis ſupra ſepulchra pen-
dentibus: Debet continere nomen mor-

tui, genus mortis, genus familiæ & fa-

Rorum præcipuorum brevem comme-

morationem. Supra inſcriptionem com-
muniter hæc verba ponuntur, DEO O.
M. vel £ TERNITATI . Infra verò

ponuntur nomina corum, qui defunéto

Epitaphitnz poſuerunt,
Efitaphia alia ſunt jocola, alia ſe-
ria, Varus modis ſcribuntur. Aliquaude

enim ſimpliciter narratur. quis hic fe-

pultus ſit & qualis fuerit. Aliquande
ipſe mortuus inducitur de ſe loquens
cum Viatere aut Lectore. Aliquando
ipſum marmor aut ſaxum loquiturx de
eo quem tegit: Imerdum inſtrumenta
loquentia inducuntur quæ defun-
torum tumulis aut taſculpuntur aur

adpinguntur. Solebant autem antiqui-

tus ſingulis ſua inſtrumenta apponi v.

g. Paſtoni baxulus, Nautis remus agricoe-

s Aratruim, mzlitikes Trames„ Vena-
toribalt

7.
1

iſe:

D inmnal ,
Duh Dpliul
locnu, Oul

ert
tilltii en
Molensfei un

N

eo tl

8

A
M

El uune 1 nas

izbunaln ſe

K

anl

n ur

i ſcirg g.
0. “ 5

4

Tnenrae!
Aunci ne ben

Natte
OIn Dori,
APr
egvce

AIurmdmn mur
uum lut
n,

E iſz

hes
Uemon
lruegnig

ei emun,
nchht Alr
futr litle
W W
Dkounmnu
o, Fuütmlut.
”M

1. aker.

Ebignmmt, 000
aII. .lur
mniNcN, en
DlenI,
A an Mld
ulhinn 4tld⸗
14 n Ki
Lr. Ueen
. u ſaunhe aut
. Veddur Ghe!
. .

=

Par; II. Cap. VII. Quaſt. I. 23
goribus falco aut canis, Cireris catera,
Modernis verò temporibus ſtemmata
imprimuntur aut Symbola tumulis v. g.
Ducibus Aquila wel Leoner Sncerdoti-
bus claves, Oratoribus; Falmen; Pobtit
Czgngs:⸗Ergo mos cſt ut interdum ali-
quod inſtrumentum loquatur v. B. Fra-
mea ſic⸗

ACUTA 1UI OrN

FRAMEA,
Sed nunc ad mertis ſaxum hebetata
ſum

Fulgebam olim ſplendore Martio Ibi.

At nunc rubi gine Lethi corrodor.
Timebat me Hoſtis.
KXd quamdiu me brachium Domini
N. agitabat: 5
Jam cum Dornino fea Belle
S& Vtori
Hic quieſco &.

Interdum ponitur ſugra tumulnm
kictura tantumn ſeu Sy mbolum aliquod
cuni Elogio „ ſeu acata ententiola
v. g. Si Regis contbicuum Amorens
in ſubditos Lelles depingere. Symbe-
lunz hoc ſerviret, Pelicanus Hangui-
ne puallos esos Kovent , cum Elogio :
.

336 Artis Oratsrig. .
PRO EECE EHTP CREGE. Vel Agai-
Ia expanſis Alts cufh Epigraphe, §fUB
UMERA RALARUM M 1ARUM. Vel
Peo apertis ocualis dorwiens cüum Lemma-
te. NGN DORMINLY WI CUs.⸗
510DIVIT.

Adverte autem, ſummè curandum

elle ut Epitapiea & ineriptisnes ſive tu⸗
mulorum! ſive vexillorum abundent de-

Kriais & ſe ſententiis mer alibusg. Sed cm-

ia melius in exemplis videbunturx.
XEMPLA.

Qaræris Viator quis ſub hec Masmek
tectus jaceat?
Home, ut Tù mortallis,
Qui fic Patria vixit,
Ot eum vixiſle non pœniteat?
Tu
Manibus ejus bene precare
Salutis tuæ non immemer:
Vive & Vale:

A L I U PD

Hic decumbe Viaeor
Vide quiq ſum,
Eris quod ſum⸗
Vale.

ALND

1106

1

M bamtn
llunlanl
ecinns
Aanmhinmne
Cgnmmer
Kenifiic
lydr enke H
Finniſkr,
hungtitiſn
Mutenibatheii
kex,
xfenutikntne
Onere e Il
Ak,
Naln,
R an ne
llert

Erdlienh
Hengein

Huun mrtus . 5
rike Gi ie
Se
Uhe rn
wrerza,
Mneg Fnig

e f

bihen

Par,: II. Cap. II. Qsaft. III. 357

Nles 4
in S LIO D.
th Mortales cum ſimus.
— Quid futura dies nobis vehat
AII . neſcimus.
Jopannes mihi nomen At, .
lanin Cognemen N.
unknan. Annis vixi XVI.
erime I palæſtra litæaria exigi VIII.
niönie Virtuti litavi,
enmhinhn. Integritati ſacrificavi,
Par Pathenius Parthenie vixi;
ENNN Et Eccee,
In vernanti ætate morier.
heho Ome vel ipſe Muſæ,
ugen Vel Fata,
mmeltnmt, Vel Amici,
hr Nubuun. Vel Parentes,
lnſitn PFlete!
I
Sütbeeee e Ex daliciis Orbit hæc ſint.
zuuislene Franciſci Pacini.
lInveni portui, Stes & Fertuna valete,
1111 Nil mihe vobiſeurg eſt, Iudite nunc,
V alios,
emde! uijer erans Mande, per Mundurn ſem-
eollu ber enndo.
fhtlun Nunc laprema dies ſit wihi ſäumma
4 gutkes.
An⸗-

3 3 G Artis Oratoria. WL

Angeli Politiaxi.
Politianus in hoc taumulo jacet Angelus

Unum.
Qui Caput, & linguas res nova) tnes
habuit
