enumn N. ſepeliebant: Ideo Matres Lacana filiis
gühinee ſuis itutis ad bellum Clypeos porrige-
ß Menh dant dicendo: Aut cum hoc, aut in hot
ahh Jupple, tedi. Berodotus. 2
rß lrii Infans ortus die quinto circa adem Infanli-
. lyfef ferebatur urriculo, &tunc ei mirteban- B
taur munera, præferrim autem Polyzgi: Pus 1o-
GEWòw datrationem Lyſiar, qutia infans Veluti lypus of-
GDenmet NAr. Has, 4

Lacænæ
Mattres.

mien Polypus eſt, talis enim cvadit quales ii .
Wreun fſunt, cum gquibus eſt afſiuo, (Cur
S CS —cui
0

kæaces.

Apud Ko-
Manos Fe-
Ka dicta
Genethlia.

v ulcan,

Genita
Mana,

Parcæ,

370 dAiris Orazor'ia. =
cui ſe applicas colorem indnit, Theatt.
vit. human.
Thraces infantem eircumſedebant
cum propinquis & lachrymabantur,
narrabatque ci omnia, quæ efat paſ-

Khrus. mertuum vero cum læricia fepe-
Mebant. narrantes fibi, qaæ mala evaſif-

ſer, Herodotus
Ronani ſngülis annis zecolebant
diem natalem; unde Fefſta dicta Ge-
nethlia, & carmen quod tunc decanta-

1046
tcandl Ain
et Kelcs her⸗
dogn enign
Hyllmtnl.
oullln 4 er
cisdlt int
Arnr Clch
utlseelehi

la.

Diriigutnt

. ſcgekuntun conl⸗

batur dictum eſt Geneshliacztz. Hune . buniK

diera feliciſſimum habcant, dona ſibi
ivicem mirtebant: fangiine eodem
die abſtinebant, ne eum diem, quem
iph acecp'Gent, aliis demerent. Munus

Roſinus lib. 2. Anticj.
Vukano non arriierume patentes ſa-

lebant enim puczis arridere) idco nec

Zupiter illum eit Menſa dignatus, nez
cubili. Parro.

Ad Genitam Mananz luſcipiebatur

votum, ne quis Domi naſceretur pro-

bus, & credebatur enm nequiſimum R
fere, cui hæc naſcenti adftitifler. Roſin.
Ied enucle: in Aaſt, Plut. Rom. Pox-

wornias.

Farca colebantur inter Natales

xe ſmnum viiæ ciro abrumperent, &
Wn ca⸗

(41

etiam anniwerſaxio Gonio lchant.

arudh
emusletum
(ſe adteumum
(Uulleidenonmnn
Olracriicinns

Aundl g
Nn
. lim E
oluntnn i
iirtllri

Duteit

mius, e E

en daid e

mi Een ett I
ſcoct n. äͤrt G.

De Uhaab

* 1i Keme.
r en S
In har
bur igun an
N un

Ai Aedhaen M
rn yr iin 1
,
Fien ſtas b.
6 tült o N

lamlin 9

Don Cen N
Unn cimd

Tentian Ei

i H

—

Pars II. Cap. IX Siusaſt. l. 57T1

ut candidi & aurei velleris horas „ hoc

ekt, felices nefent. Di CKtæ ſimt à parcen-
do quia nemint parcunt.
Prachmanes edito infante Kacicbant
conſilium & ex membris judi cabant

Brachma-
nel,

cujus eſſemt indolie, & fi ea placebat „

dabatur diſciplinis informandis, ſin
minus occidebatur. Alex. ab Alexan-
Aro. l. 2.
Pueri, quamprimum cum ! ladetrans-
ferehantur; conſecrabantur Deabus, E-
du, Potinæ, & Euba, Scilkcet edemdli, bi-
bendi, dermiendi. Pærro.

CAPUT IX.
De Orationibu; Salut atorsi 75 &
. Paleuidt Zoritis.

NSalar 2toriis Orationibus Se Keare
ſolemus lætum nobis & gratum ac-
cidiſſe adventum alicujus, precamurq;
ſimul eidem omnis faulta & obiequi
aoſtra derdicamus.

QASTIO I.

omodo conſtruitur Oratio Salats.

corsa

Edua,
Potina.
Cuba,
Deæ,

Saluta⸗
toria Ora-
tiones.

Primo ; Gratulande adventum vel

incolumitatem alicui, redditur cauſſa
lkarkix & ſalutationis: quæ optima erit

4 er ſi deſu⸗

Salutato-
1in.

3 72a Artis Oratoriæ. .
ſi delumetur ex re & occaſione præſen-
ti, ſive cx circumſtantia loci, temporis,
perſonæ tam ejus quæ ſalutatur quam
illius quæ ſakuta. Sezunde, laudatur is
qui ſalutatur à familia, virtutibus, me-
rzis, adfectu, &c. Tertiè, omnia fas-
Ra cidem impoſterum apprecamur, de-=
dicamus officia noſtra, animos, ſtudia,
obſequia. Quartèò, Petimus vel mutuam
bencvolentiam, vel gratiam vel prote-
Gtionem quiſque pro conditione ſuæ
perſonæ.
PRAXKIS.

Et incolumem Te illuſtr. Domine
& præſentem intueri, ingens mihi gau-
dierum materia : Nam & votis meis
Cœlum ſubſcripfiſſe videe & benevo-
lentiam in me tuam ſupra vora adſcen-
diſle adyerto. Vehementius mirarer
certe, in tanta animi tui profuſione, niſi
ſcixem ceam Vobis Magni Viri à virtu-
Ae impoſitam neceſlitatem ut prodeſſe

debeatis. Et ſicut ſidera Iucem ha-

benr ut illuſtrent, ira vos amorem &
gratimm ir commiinicetis. Scd & ino-
pem ſe hic Eloquentia mea in tuo Me-
enatis mei favore cxplicando fateri
debet: & quia animorum negotium

eſt, adiectibus cedit , ut MMi ſcilicer

4

perene

lziic, 5
Orlallattob
Felitthüftuli
ſnimolun
imergene I
zin & colit
Nerumn ginlii

ibdet, nennen

unecugin,

0s Maſ ds

imu LLNA d

ſime Nieng
Uinguerchfui,
lu uſſten &
mineglcdlͤ

(enrutenedas

ckiinetlte i
uuncreti
enl Mhi dn
(Afuluiln
Pogtemn Ei
ihliend
unguihn
Grllevinine

nng n

De .
nnin
le
n
n luln
WKW N.
s, Onniis
Sð/
drn l
leim HKR
Afiste
e n aligeg

.

II

n EK u Dorie
nen untiif
Mn wües
l npd a.
uliugalt⸗
Ceneris nlutl
nnigtd
S

inknt

,1, Nueh
nmi
mnune nNe .
leuuh
fate chlins
ammmne
ae

4

n

leren Lful

Par: II. Cap. X. Quaß. 1 373
perennem gratitudinem æternâ obſe-
quiorum periphraſi æternum pero-

rent.

AL IA PRAXIS.
Laritin eſt, & pronior in Te adfe-
Kus Pe orilluttris Domine qui nos ad Te
expedivit & ſtudioſæ juventutis univer-
ſx animorun de tuo adventu juſſit eſſe
imerpretes. Circumſpice frontes om-
niuDm & colliges neminem efle cujus

Salutatoria

qua III.

uæ piam
erſona

pro ſtem-

mate Lu-

plenum gaudiis pectus, in vultum non nam ha-

time cupiat, neminem qui ad jucun-
dos Maji dies amœnam ſibi de avita
tua LUNA affulfiſſe lucem non af

firmet. Diogenis, quod meminimhus tur
olim, quercla fuit, cum illum publicum dam.
orbis hoipiten & rc & nomine Mag-

num incola dolii ſuſciperet, ex Principis
adventu tenebras ſibi ſuůboriri & clario-
ris diei interire amœnitatem : Contra-
rium experimur hodie: tantam fſcilicet
lucem nobis cum læriti infundi ur de-

tot Heroës numero, quot viros t0t pe-

Q7 Equo

cxuhdet, neminem qui non quam op- bpens Colle-
gium lu-

ſtratura
excipieba-
quon-

jacto vultu, ipſa prope debeat connivere
Eloquentia : Enim vero ſi vel generis
tui inipicimus claritatem, bonam fi-
dem, quis fulgor! quot homines video,

e Senatores ; ut recte domus veſtra

374 Artis Oraterisg. .

Eqno conferri poſſit Trojsnoe, de qda

ſemper amplisſimi Duces, nen in Orbis
excidium, ſed in Patriæ ſalutem & Or-
namentum prodierunt Fatiger enume-
ando. ſi incipiam & citius deficiaft:
quatni finiam: Veſtra hæe laus à multis
viget annis; vos domi Habere exempla
quæ ſequamini non aliena tueri, & no-
bilem honorum textum femel cepiſſe ;
Hunquam interrupife Itaque cum for-
tunam nonnemo gloriabundus in Do-
eno ſua dixit conſedide: in veſtra ege
aunon verius virtutem dixetim habira-
re; alibi hoſpitem eſſe, apud vos inco-
Fam niſi forte & ideo inſigne gentis lu-
mum geritis, quod ſicut hæc deſicere
quidem debet ſed eommoda viciſſitu-

dine aliam ſui vice ſemper fubſtituit: ita

ia veſtéæ proſapiæ curſu cedere qui-
dem debetis allis, quod naturæ decre-

tum urgeat, alii tamen in locum ſucce-

dunt, perinde quaſi alter alteti lampada

traditis & deſinendo ſemper incipitis.
Sat clarum in te documentum vide-

mus Perilluſtris Domine; qui Relligie-
ais amore & Sapientiæ ſtudio & belii
gloria Majores tuios producis & veliit
vivum ac celebre trophæum Orbi le-

queris Gradere tanquam heres eorums

virtute & houore in Eccleſia, Patriæ:
Fami-

—

cozpernih

zvlk
onfa Cimmn.
Han

Sm nßt
u cleenm
Neherſum 1
dedun A
leutitmm ob

naimi gle nre

6 entet mon

uanren hite,
eumnnin ſellu
cibonn
ch t .

11

et Nobdh

Nadin n
ntini der
Edgketh
Unman, ;

Unm Arilti⸗

tmitir

innhnln fiien

l chtir
fun lung
Mgihe

de .

Diſenz . P
ibee, Uonin e
Errlimnti
tut im aut
gai eke⸗ R
Lis
nlthrer,
Nlnti⸗
ttum bent A
mh nremtr.
Keihtnnuh
alei it
trrn Cunn br
neh nd i
kuamt
0 ſ 1 ber elcct
4 cno
lan . lene 1
at ar .
6l Nor t⸗
aiMüſu

de zrentr hund

1 lnſe i
en Gtin W
—*R ⸗
12 4 19
n n

„

Parz II. Cap. IX. Q⸗st. II. 175

Familiæ ofnatnentum diutishme: hog

vovemũs, optamus: Diwxi.
QhSς n 1 0ι 1II.

uomodo cenſtruitur Oratio nibhen.
Jorin ad Salut atoriam.
Refſponſurus Primo Gratum ſdi ef
ſe adfectum Salutantis & ſe viciſfim
lætafitum ob valetudinem ejus tum ob
Animi id ſe propenſionem dicat. Sezun-
do. Extenuet modefke laudes ſuas & ſa⸗

Refſpoaſo⸗

riæ ad

Præced-

FHutantem latdet. Tertio, Apprecetur cè

vmnia faufſta & ſua ſtudia cum obſe⸗

quiis offerat, oretqae ut Pofev eret in
adectu erga ſe.

PRAXI S.
Ad Plurimas Salut ante; Recon, oris.
Placet Nobilifimi Domini igneus
5n peck Sribus adfeckus. Optime in me-

am iniriati benevolentiamn on verba

dedictis, ſed'tela. Tela quæ animum in=
Kammmant, Cor adurunt, totum inva⸗
dunt, nihil niſi vos, niſi veſtri Amo-
tem in jiciunt. berenner hici nis in a⸗
nimorum veſtrorum Templis, & ve-

Praxig,

Lo

ſtri pectoris in me benevolentia, melio?

quam Clelia Veſtalis hanc flammam æ=
tarms exxvbiis cuſtodiart. Mehiofe n018
quamm

Ptaxis 2.

375⁶6 Artis Oratorik.
uam Achillen Mater incendio per-
tundimus, ut immortallate imbnamur
Uli inviolabili Syge lotus, plantarum
tamen imsro vidus Putt, & glam totum

corpore natus aternitätem babuitigreſ-

ſa corrupit, ne totius fortaßſis hominem
adhuc inter hemines, excederet, & no-
Era felicitati majas Peſervaretur bené-
Reium, qui amoris mutu: Ramma irriga-

mur & invol vimur. Amor autem, non

vili fomite ſucceênſus, ſtatem habet
ſemper, hyemem neſcit; ſemper i incepit
meridiem, nunquamtinclinat in reſne⸗
rum. ſemper ortus dedidicit occafum.
Asbeſti erimus ſi credo & quæ lapidis
glori eſt, cordium noſtrorum fiet, ſemel
accendi, Ri mier ardere.

PRAXNIS ALTERA.
Concordem ſingulorum adfectum,
uem veluti omnium lingua Orator
libera aliſſime explicuit, gratiſſime ſuſci-
pio, & quia Animus non niſi animo
digee æſtimatur meum rependo. Quot
Verba audivi, tot Amoris monumenta
accepie quem in ea ingeniorum ac na-
tionum diverſitate reperire, erga mo
immeritum & volentem adhuc mere-
Ià vehementiſſime gaudio. Pracox

gratitudigi veſtræ paturx eite e

zmell n.
ſeniznein nnen
1uts aiz⸗
n. uliini h
grnn
ef talek A
wle ecell ippe
4 llSnet Well

uiamnd ndten
m, NMhokinken
conitebiin t n
pedtaie
eyennttioen han
mrntongein
lores NX ſecan
rr nunschls

((rd,M, G

(Wndar kt Aeme
iet Mrn, Uectenp
un Di.

NAN

il unte
en
ln nbu Nreni
ünut e 60
E oni ini⸗
Eünkim e
Memidwelkn

ArngNnn

enn,

en Nnlin

Gnlmn Ndun

. 4
le , unn.

bghintn
n autfe⸗
Gtln
Atenutr in.
mifmnnte
n M nn

e inen ba⸗
IE Aen hun

el Kga n
Bnltpnnte /n,

E,

ITNA.

Ctwhn N

win ülni

Leum H

Awois nNuN

angenamni/
Epent, n
Vr un⸗
6
r Ni

4
l AH

Pars II. Cap. IX. Quagſt. II. 377

fieri ante munera, & ut gratiſſimi ſitis,
gratis beneficia præcurrete : Niſi forte
quod in magnis ſolet elle ſatis apud vos
magnæ mehtis Poflellores voluifle fa-
cære, feciſſe ſir. Si tamen in tam caſto
Amore peccari poreſt „nimium ego in

laudes meas vos exundaviſle, accuſo:

quas in me hAud reperizi ut ego diſſimu-
lem „ rubor iagenuus cordis interpres,
confitebitur. Sed qualis eſſe deberem non
quis ſim edociiſtis : Et Amer veſter, ut
Me venuſtiorem haberet, fecit, Nihn
tamen non placet in amore, ſapiumt er-
rores & peccata prope virtutes fiunt.
Agite mutues colligemus amores, non
Gordio Nodo „ quem Macedo qui pinm
diffindat, ſed Akamante saterno, quem
nee Morti, nec tempori violandum re-
Enquamus Diæxi.

QUASTIO II.

Quomodo conſtruitur Oratio Vsledi-
Soria.
In tr us præſertim occaſionibus u-
timur valedictoria Oratione. Primè,
Gaando Amici Amicis per ſe vel per a-
lios valedicunt. Sezunds, Quando filii
Parentibus valefaciunt, diſceſſuri vel in

exteras Nanones,vel ad Bellum; vel ad

Aulam,

Valedicto⸗
riæ.

Praxis

Valedict,

2778 Artis Oratorie.

Aulam. Tertib. Quando famuli à Doe-
minis abeunt.

teddatur cauſſia, quare invitus enuga⸗
tur. Secundb, Exponatur necefitas diſ-

cedendi, & cauiſæ dentur, quæ candem
urgeant. Zezrtie, Gratiæ habeantur pro

beneficiis, & corum laus inſtituatur.

ſui Memoria, (Filins autem petat pa-
ternam bencdictionem) Qpints Offte-
rat ſe cum obſequlis ſuis, quod memor

velit manere beneficiorum , gratuſque

ſalvum & incolumem rurſus redire h- CNI

vivere pro iiſdem, Denique precetur ut

ceat.
P K AXIS.
Vale dictoria ad Amizum.

eſſe debeo. Non meæ poteſtatis nega⸗
tium eſt, ſed eorum, quibus in me for-
tuna & nondum matura ætas arbitri-
um conceſſit & Imperium; u relicta

pauliſper Parria alicnas per terras Uiſ-

Es colligam veſtigia Durum fateor eſt,

à Patria abire: ducius ab co avelli amico

2

In ejuſmodi itaque Oratiuncula fa-
bricanda, hæc puncta exprimi debent.
Primo, Dolor de abiru ſuo cxplicetur &

“

I

Hui
scolhecki
4 günh
Nirhc l
irrleuut,
le nelan,
Spteeanthlocke

e le mititube

vreinhkelenmn,
s wr lennniſen
pltemr, Aluinte

Duartèͤ, Venia abeundi poſtuletur æ& e le, 0 ali il

, Tunscto Mein
cem, ulelr meſn
avn ningrinol
eteuss nfeni

inul, onfumm
Gidilitimnen.
Mhoncens Ninn,

oomenthon
Ignoſces Amicorum optime, ſi cru.·
delior in utriuſque noſtrüm amicitiam

mnid Eedtens
nmt. Nenzgt,

klcnorm 6
eticti leeling

enk ſetciden
Ate eimhen nn

un, Meltin ke
ake nann
1

ügini
mnigahleni
umnachr
mruueltuc.
ia a
Cruelerrnn
Dmn haulnur.
tend llin

2 .
Unti ulnem
amn gilſt
Dvſe tlel
in uis r

S
umn ginn,
enſtin aan

Par; II. Cap. IX. Qaaſt. l. 375
cujus conſpectu frui & colloquiis, nih;

ferre in vita duleius fuit. Sed parendum
Grimnit., M

Majoribus eſt, qui Fatorum nobis tabu-
las rælegunt ,Eris mihi Amicus etiam
in abſentia præſens, & cum oculis Te
non potero, animo circumferam, in quo
altius Te mihi tua beneficiorum argu-
menta impreſſerunt, quam ut tempore
pofhis aut reminiſcentis anitni infidiis
obliterari. Alia in terra vitam, alio ſub
Sole, ſed non alius: ſemper Idem, ſem-
per Tuus ero hoc in votis laturus per-
petuo, ut ſicut nunc ſalvos & triſtes ſe-
parari contingit: ita poſtliminio incolu-
mes & hilares conveniſſe eveniat,

QUXSTIO VIL.

Auomodo conſtruiur Oratie Reſzan-
bria ad Valedilctortam.
Reſpondens Primo, Explicat caufſas
doloxis concepti propter aditum, ſita-

4 men id Valedicentis perſona & dignitas

patiatur. Secunde Apprecctur felig
iter & felicia omnia, & ſi c aliquo mo-
nendus eriz diſeeflurus moneat. Tertio.
Polliceatur ſe ejas memorem fore, pe-

tatque vel imperet mutuam ſuimemo-

riam, præſertim autem ut communi-

catione litterarum ſubiude ſibi loqua-

tur.
PRA-
.

Reſpon-
ſorizæ ad
Præced.

Praxis
Reſponſ.

mäare currunt, & levem Ulorum damna-

380 Artis Oratoriæ, zul 017

P R AXIS. = 81VIS
Reſponſoria ad Praced. ð Mn
Amicum in oculis ferrxe non Hol 4 Ile b
grande pecteris Amici vulnus eſt; & (Famchb.
dimidio animæ ſuæ privari, qnidni do- na gleti
loris ingens materies? Abis a me inter “ hnaiß
Amicos optime, & quomodo animum zn Niut.
triſtitia non vulneres? Itamen felix , iun
ſiquidem hæc Majorum tuorum volun-
quid anvOoin ude: len, He

tas, cui refragari velle, læſi Numinis fo- E
ret piaculum. Eat Tecum fortund & uiminthn
virtus tua individuo paſu, eat amor ſegai K
.. Nele ui k,
noſter; & jam Orbem in bencvolentiæ Pmubm nle
campum nactus, quo fuerit remotior, aſe nin .
WMα 1
oceraleenm a hu⸗
Oſtendes non dubito, Amicc, Coœlum im 1 mer

. 5 S Hprer ef ater
non animum ab iis mutari qui trans W i
Mp
I 1
õ
Aufewrugima
umni nieſh n
U.
Dir Marn iene
iurer. Yt.

bis Amicitiam qui hmul ex Oculis ubi
evaſerunt, etiam ex animis ewolant. Hæ-
rebis, mihi crede, infizus pectori im-
preſſus animo, & vitam prius, quam
tui memoriam amiſero. IIlud unicum
Te meminiſie cupio, Amycas ſilentio pe⸗
riiſſe,; quapropter ne ſimili ruina noſter Nr
Amor peſium cat, dulcibus verbis & zel
abſente collequio eum nutrire cave ob⸗ Nun N
liviſcaris. ui iaun
SEN- W0O Dafen

Ditni

ng

nahen

klüfmem l
tmunlug 1,4
n tio.
lae! Wmric

ntrut .

ir

it r, tu
10en lrnbn

1 ,Friri min

duinanilein
58 ann
H wlmnte
ul imn aton
mel rins

leke, ang

n rn

Par; II. Cap. IX. Qusſt. IV. 381

SKE N F E N T I
His Mareriis Servientes.

Latiria loquax res eſt & oſtentatrix

ſui Symmachus.
Bona valetudo maxime divinum
longeque blandiſimum eff conaimen-
zum. Plutar.
Nighil tam diffcile eſt quam differre
gaudia: lem, en gaudia Parant.

Quintil.

Amicos incolumes cogitnre & intue-

ri, melle frui eſt. Scheca.
Sequenti gaudio confert dulcedinem
ramiſſa eriſtitia Caſſiodorus.
Hoſpites aà Tove ſunt omnes. Homer.
Zupiter eſt honorator Iupplicavtium
& bobpitum. hothitalis qui hoſpites
venerabiles ſimul comitatur: Idem.
euifa vorie gloriam veri petit, animo

launäari magis, quam vose voler. Se-

neca.
Dii: thura, hominibus brobis laude
debentur. Socrat.

6E X E MPDL A.
&i Alia Supellex.
Mors fuit apud Romano; ut matutina
Salatario abtolvetur verbo, Ave ;
veſper-

Romani.

Nomen-
Cclatores.

Gtæeci.

Modus
ſalutaudi
Deos.

Salutando
tangebant.

Manus
Genua,
Frontem.

Oſculum
manus.

7
182² Artis Oratorig.
vſpertina autem verbo Salve. Alex. ab
Alex.
Ad affabilem Salutationem multum

pertinebat ſuo quemque nomine ſalu-

tare: Romani ſecum habebant nomen-
rlatores qui ci vum nomina ſuggerebant.
Idcmnd. 2. c. I95.
Apud Gracos verò mos tenuit non
proprio ſed officii nomine ſalutare eos
tamen qui præcipua dignitate cmine-
bant, proprio nomine ſalutabant. Ii-
dem. .
Dij ſalutari debebant capite telcto,
prater Saturnum: Et Imperatores ali-

Qui ut Caligula & Diocletianus, qui di-

vinos honores affectabant, aperto capite
ſalutari volebant: Salutabantur etiam
Dii dextersz eſculo, & corporis circum-
actione: quod & Imperatoribus aliqui-
bus factum fuifſſlet ab Adulatoribus te-
ſtatur hiſtoricus. Suetonius.
Fiebant etium Salutntiones apprehen-
ſione manuum. Genua etiam eſculaban-
tur & frontem tangebant: eo qnod ge-
nua ſacra ſint Clementia; Frons Aautem

ſinceritati & Majeſtati. Alex. ab

Alexan. “
Romani milites ex more patrio vi-
crices imperatorum manus oſenlnban-
sur. Idem l. a.
Non

zyn
Noncolun cw.
es Ihernones .
orbugliinn
ſat lo ,

m Alitte zolen

ing.
hui Eiinin 8
NCirsMgrn
(NKsCDTafn N
Pes enbig N
ri Mnm
prmmiu pohui
hmadbs o
ulth tz.
Mgnan Pint
gnimie len
Imocuntumpuob,
in inze ger
n enun Neazhl
lkrun ilnutl
u Perſe n
Mu ſit e i
ymmn dinj ine
nt Atbent.
Altanig Hiunn
tbenmntmn eter
uunnlturain
len

drini,

S ke⸗

illrrinn NNe
err nire lte.

miifurn

N nein gtee ,
“M
”
Nuchin m
Dirldin

Atun e ,
n: Eh mrmgi.
Düaltens, li
Kdbungennaſt
1 ucer u
4 gam

– .

Bemni
KAetn ze
mstib it
ia 7,
Cimentiii

5.
AA NN 6
ug

“

Par: II. Cap. IX. Qucſt. IV. 383

Non ſolum cives Rsmani ingrecdlicn- Aves ſalu-
tes Imperatores poſt bellum Fcclama- tantes.

tionibus ſalutabant, ſed & aves edoce-
bant, ut hæc duo verba. Salve impera-
tor, diſtincte poſſent pronumiare, Pon-

tanus.
Apud Hebrkos & alias gentes vuit

mos, ut viris magnis urbem intrantibus

cives obviam prodirent cum lampadi-
bus ardentibus Suetonius.
Duci Boloferni omnes Lybiæ & Me-
Jopotamiæ populi cum ramis olivarum
& lampadibus obviam proceſſerunt.
Zudith, c. 2.
Magnsmmn Pompeium cum triumpho
Neapolim ingredientem, cives, ornati
ſertis cum lam padibus exceperunt. Plu-
tar.
rdem Pompejus ex morbo recreatus „

cum Romam Neapoli veniſſet tota fer-

Urbs cum palimis ei ob viam proceſſit, flo-
reſque ſparſit. Juſtinus.
Mos fuit ut in ad ventu Principum
Firorum vari ſemper odores accende-
rentur. Athenæus.
Antenius Triumvir cum Arcem A-
thenarum ingrederetur, ſalutatus eſt
lampadibus ac univerſis tectis fulgenti-
bus. Idem.

Gum

Holofer-
nes.

Pompe jus.
Odores.

Antonius,

Plato.

Zeno

Plaso,

384 Artis Oratoriæ.

Cum ad Olymbiz ſemel deſcendiſ.

ſet, omnes Græci ad eum concurre-
runt, relictis ludis: lumque velut

Numen di vinum venerati ſant. Lacrt.
lib. z.

Hunc habuit authoritatem Zens
Philoſophis, ob probitatem morum a-
pud Athenienſes, ut dum Athenis mo-

raretur hoſpes, Cives abud enm claves
urbiuns deponerent. Idem. =

Platoni Syracuſas venienti Dioay-

ſius Lyrannus navim laurveatam obvi-

am niiſit: àw navi autem exſcenden-
2

tem quadrigis excepit, & ipſemet ejus

aurigam egit: Summam Platonis
Sapientiam hoc cultu æſtimans. I-

dem.

Julius Caſar cum ab aliquo ſalutare-

tur, ſcintillas ex oculis projiciebat gau-

dens ſe ſalutari Zaſtinus. 4
Alexander Magnus à nemine vole-
bat ſalutari, ſed ab omnibus adorari.
Idem. .
Seripio Africanius id eſt ſibi nomen com-
paraverat, ut pradones ettam ad eum ſa-
lutandum venirent, feliceſque ſe judi-
cabant quod eum videre licuerit: manus
ejus victrices deoſculabantur & dona
Diis offerri ſolita in veſtibulb ejus depo-
nebant. V. Max. lib, 2.
A. Gadi-

Gll “
AOMN hue
elutu iici i
wmgdern lin

aKoe
Torumn IHI.

ertne
taruis K aunah
etſlen
lmmeniai Lergt

unhun uhn hhe⸗

rusſeiatlit Nutn

4

Noncoatteneeſite
yartiſd ntun l
7 N W
Cun imer Holtes

oNlg tilt li

1l Nellin qin

Ppeunbeten eumgu

n. M lr.
mmondurumn.

töpermombolnn
Thmenta Muncn

unholtn, gorch

ihueſtmneul
ſmremaqketiier
un melocitnnttan
u dolte n
ope hubtnnle
Ulnnbann e

durt
Ohmu lnl e.
8 Gaiia

HM “ 8

un mnt le

dui um e
Cddtann.
inls nin an.
Ronkre
W r.

Nyngt nuanf . 8

4 nn uutn
lum Anmn al
1eunt, e en
r Nnn Ne

“D, A Aum7

e

us e
Aöni

ucklüinenn
puhmeu n/

, ..

,1 Rerre
gupnßtde

Pars II. Cap. IX. Qusſt. IV. 585
A Gadibus ulque Romam aliqui ve-
nerunt ut Livium Ronsana Hiſtoriæ Scri-
ptorem viderent & ſalutarent: Putabant
enim ex Livii adſpectu melius ſevete-

rem Romanorum fruag. UWitatem, fidem,

Livius.

ſinceritatemque comprchenſuros; quarm
P

ex ſtatuis & ædificiorum magnitudine.
Fulgoſ. I. 2.
Umenias Legatus Thehanu ad Per-
Jas, he Regem ſalutans adoraret, aunu-
Simn ſunin volens dejecit, & eum ſuſcep-
turus ſe inflixit. Plutarc. Applica, dicende
te non coacte nec ſicte facere, & e.
Franciſco Sfortia Dux Mediolanenſi. 75
cum inter Hoſtes aperto capitc eſler
productus, tanta Majeſtate oos perculit,
ut confeſtim ex cjus conſpectu humi
procumberent, eumque genu flexi ado-
rarent. Falgoſ. I. 2.
Ammon ſtatuam in Ægypto fabrica-
vit ſuper montis culmine, quæ intus in-
ſtrumenta Muſica habuit eo artificio

compoſi ta, ut quotidie 801 Oriens, cum

per ejus ſtatuæ Os radios immitteret in-
ſtrumemaque atxingeret, ſtatimque ele-

gam melodia audirerur exire de ſtatua,

qua & Sol Oriens ſalutabarur ſemper &
prope habitantes de præſentia Solis ex
hilarabantur. Serabe.

KRR CA-=

Iſmenias.

7

Sfortia.

Ammon'
Statua me-
lodiam
reddens ad
Ortum So-
lis.

Cratula-
toriæ.

386 Artis Oratorig.

CAPVTY X.
De Orationibus Gratulatoriis.

G Ratulari eſt gaudiumn teſtificari, quod

concipitur ex felicirate Amici aut cu-

juſcunque perſonæ. Gratulamur vero

felices eventns, depilſa periculn honores

obtentos ac dignitates comparatam Vi-
Aoriam, Ec.
QXÆ S TIO I.

Quomodo conſtruitur Oratio Gratu-
Iatoria. 4
Primo, Mentio fit felicitatis, quæ illi
contigit, & quis hominum inde ſenſus,
quæ lætitia ſir, explicatur. Secundè,
Laudatur is, cui gratulatio fiat à Majo-
. .. — . . .
Fibus & meritis ac factis & dictis, & 2
modo quod ad eum rerum ſucceſſus
ervenit, Quod ſi victoriam v. g. gra
tularis cxaggeras cjus magnirudi-
nem, celebritatem, juſtitiam fortitudi-
nemn, item clementiam, utilitatem, pe-
rennitatentfacti, exſpectatione:n alio-
. g. . —„„.
rum & præſertim adjuncta alia Quts
quid &c. per comparationes & conle-
quen tia. Quod ſi verò henorem gtatula-
TIs, éxa ggeras c juſdem honoris amplitu-
dinem etiam in adpinctis & conſequéti-
bus

Mn .
Dls hrtnkrun
unmnna Uuti

N
Grkilannis 1
4:

Getrimntigns
rlet, eermſ gl
lelcien gon tel
lsckaglee
Ainutnlinien
e n delatnu, Nu⸗
Bin guute d
mirilegelen
elactzinut
SSS pe
ſuun Nndar
ſen in

n⸗ M
SS
okeminri 1
Cnre met

Numi.

A

tletrg, .

7
.

I .

,iter ONtetr⸗

r nte
Mjndi

In

npnran

Pars H. Cab. X. Quaſt. I. 287
bus Tertie, Excitamus eum cui gratu-
lamur ad gaudium ſuper koc ſuo even-
tu. Quarze, Optamus ut impoſterum
feliciter illi eveniant omkia 2d publicum
bonum & Patriæ gloriam.

PRAXIS.
Grarulatoria Feſterum Penzecoſtes
ad multos.

Bcatiſſimus ignis, que melior Chri-
ſtiani Orbis portio, hoc triduo ſuccenſa
incaluit;, eccujus glaciale,etiam pectus
Keliciter non teſolvit2 Er ſiquidem A-
Moris eſt colliqueſcere, eccujus in vota
znimum ſcintillare nen fecit; Cor ena-
tare in deſideria; Nimirum DPudor eſt
in Elequentia ſterilem eſſe, poſt tam
uberem Cœleſtium linguarum plu-
viam quande ab eloquente Cœlober-
bam prius qctod Carofabtun eſt, & me-
do Pro nmobili Verbe ut ſimus deſerti
linguas accepimus Et potuerit olim fe-
lix Cadmus ex proiecta trmere dentium
ſemente, armatan videre Gigantum
meßſem, in ſui ipſins pernitiem matus
certawine ruzntium: non potelit no-
biliſſimus Divini Cordis Tuallius de
Proſcminatis cx conſilio lingins ena-
tos Oratorees intueti? qui pulcherrimo
RI . con-

Gratu-
lato-
ria Fes-

Gratula-
10 dig-
nitatis.

2 88 Artis Oratorig.
con Hictu mitiilime crudeles in mutuæ
ſalutis commoda depugnent. Oerte ſi
vera promenti apud ingenuos ſides cſt,
meliore ſupra Catullum voto, potiorc
ſupra Naſonem Metamorphoſi, totus
lingua fieri exopto, ut integram vobis
valetudinem totus gratuler; vel ut nobi-
lius voveam, totus verbum eſie amave-
rxim „ ut animi in vos mei propenfſio-
nem, perpetua factorum elocutione e-
nuntiem: aut denique quod ego & vos

mMavultis, totus cor fieri, totus Cor vi-

vere deſidero, ur nihil niſi non amare
neſciam Eritis & vos ſic credo Lingæe,
eritis Verba, pectoris mei, erxritis Corda &
in reciproco amoris duello in victi, vin-
ci vos æternum non patiemini.

PRAXNXIS ALTERA.
Gratulatoria Dignitatis.

Inter oborta dignitatis tuæ gaudia
Tibine honorem ad Te honori gratu-

lemur, adhuc apud nos in ambiguis eſt

N. Scimus honorem diuturna in am-
bitione talem deſideravule, qualem Te
Indoles tua & virtus pridem fecit: Virum
ſua fortuna dignum & huie muneri na-

tum. Sed & hoc ignorfare non poſlu- .
mus, te ad illud dignkatis ſubſellium

adicen-

10

tender a
Nirun ſcel
miun 4 5 lo
nmiot
rllor An
Nel, tot toin
un N.Ds
Oen ſht .

GorunaNdi n
enn enfo
1 Acdl Netn
Urbnul eh
Muugenik den
1 n hinign
Nedek Alh
Prſolunden
lneinrrli
ſareteki nel
CüNen” ſd
Iunctbkonme
Dde Ugu
CCnApencluen n
obönlctegn
Iuntomncstinc
Cbiansfin⸗
end Antn
A allini⸗
ihehhramn
oeteraglimn
lheentu
4

Nrimin
lcein ge
Enen (en

nler ee h,

ch

⸗ MNAR

to
I ſ.
e
le rlo e
—— „, 1.
Ttar’entsCN⅓
n A .
BCeloin N r-

PvII

AAn.

IITNN

☛
11 Dpi

Pars II. Cap. X. Qusſt. I. 389
aſcendere quod avitæ Majerum tuo-
rum virtuti veluti hæreditarium præ-
mium eſt, in quo ſuſtinendo à multis
prope ætatibus ex veſtra ſtirpe alterna
fatigatione Atlanti Hercules ſuccedit.
Rece, ctede nobis hodierna die in a-
nimum N. Divus avus tuus, cujus in
eodem munere prudentia ; hæc Iecte
factorum apud nos veſtigia impreſſit,
qux null temporum oblivione poſ-
ſunt eradi. Redit & divus Parens eiut-
que fimul & eloquens lingua & ſtre-
nua manus & beneficiorum in nos om-
nes ac inprimus in Patriam amplitudo
Redit N. & Frater tuus qui paulo ante
hoc ſolium bene geſtis implevit, quod
nunc inſcendiſti: & ſi ideo ceſſit ut tu
ſuecederes, fas eſt ut dolorem lætiria

commutemus ſed quid multa: melius
Tu moribus omnes referes, quam nos

Oratione, ſi quidem nobile Majoremn
compendium & viva tuorum Hiſtoria
nobis relictus es, ut quod ſparſim feee-
runt omnes, tu unus feceris Facies, non

dubitamus, & ituro in poſteritatem ex-

emplo oſtendesmmon ab honore Magaa-
ees, ſed à Magnatibus honorem exorna-
ri. Hoc in læto animorum plauſu hodic
vovere non poſſumu, ſed à tua virtute

juſſi, ſperare & audemus, & debemus.

R 3 PRA

Gratula-
tio Profeſ-
for ad
Dilcip.

399 Artis Oratorig.

PRAXNXIS TERTIA

Sratulateria Profeſſoris
Diſcipulos.
Nunc demum & ipſe clariffime in-
relligo, quam diffwde ſit Amori S Ig-
zitiaæ Uerba reperire N. invictus enim
uterque Hercizs, nbi cor & Animum
Poſledefunt, columnas Bloquentiæz fr-
gum, & ſolemne roboris fui Epitaphi-
um N.
Omnem excedunt lequendi poteſta-
tem magnitudine, & arbitrantur exi-

gunnycmne, quid quid ſermonc po-

reſt terminatf. Benignins taunen no-

hiſcum cgit parens nataca, quando vul-
tum pectoris Oraterem elle voluit, &

in verborummn deliquie ipium eloquens
Heri ſsentinm. Unde videre velkrum hic
audire fir, & mei Magitudinem gaudü
de veſtra valetudine ſi cognofſcere de-
ſideratis per geminas animi feneſtras,

eulos & frontem fdliciores Momi Cor
inſpieſte: Quid cnim vero amicus in Aal-

voamici adventu omnem prompfſerit
Ntitiam : Vos dulkciſkhmum amtcitiæ
nomen Anzore in me veltroe ſapergreſ-
4i, prope ad ætatis meæ in juriam, velut
Hlii paremum dili gitis. Urt vel indecolli-
gere liceat; veloclorem amndtis curſumn
6.

en plus ultra audacter objiciunt.

,rlAN

Hanreen
1

4 N e
llecgin
Gennn
Enurzn
Sglirümn
nonnsclgen.

r. KhAn

m ebhrn

ößnhermunen

119

T 4
Aumeint
ſru gCruttlun

mp, Elnle

1 Manl et.

rrunt il

ſ

Guim ue
genckſen, 4
At

b min ed
hen Mal
1 Unen ii
ge e o Ge
per n .
ts Urfe Ne
Prn mdl,

⸗

, Pars II. Cap. X. Qusſt. I. 391
.

efle quam ætatis & alios vitæ, alios vir-

tutis annos computari. Utinam vero
uod veſtrum pleriſque in votis eſt,
hoc in felici eventu videamus! Utinam
(& parcite ambitioſius dicenti) æmula
Zovis felicitate, de meo cerebro velut toti-
dem armata Pallades in Orbis decus pro-
deatis & ornamentum. Sed labore 3
hic opus & obſtetrice induſtria, ut mihi

laudis vectigal non percat, vobis deſi-

derium.
Aderunt boni Superi ſine dubio, ade-
rit is qui triumphat omnia ESUS,
ut abjccto triſtitiæ & inertiæ iepulchro
in omnis diligentiæ vitam comatus ere-
xerimus: & pia modo non defuerit vo-
luntas ab hac ſudotis nocte, à pruden-
tiæ aurora, in perennem lætitiæ & ſola-
tii profigit mus meridicm.

QU Æ½ mT 10 II.

Ouomodo conſtruitur Oratio Reißon-
ſoria ad Gratulatoriam.

Primo, Explicet lætitlam Reſponſu-
rus; quam ex Glatulantis adfectu perce-
pit, cCollaudetque ejus in ſe ſtudium. Se-
cundo, Extenuet modeſte ſuas lIaudes:
& ſi dignitatem conſequutus Kt „ dicat
ſe alteri potius aptiori & digniori
KR. 4 cath

Reſponſor.
ad Præced.

2492 Arri Orateria,
cam optaffe, cui ipfe tum ob amplimdi-
nem, tum ob oncris magnitudinem non
ufficiat. Tertio, Gratias agat pro adkectu
& ſua ſtudia gratulantibus offerat.

P K AXIS.

Reſonſoria ad grazulatienes
multarum.

Et non ingens mihi latitiæ camulus
ad Orbis communc gaudium acceſſerit:
quandotemporis & ſcænæ ſtudioſus in
pulcherrimum amoris certamen de-
ſcendiſſe video N. Ecce amoris feriæ
ſunt & miruæ gratulationis ſolemnia,
& in occaſionem & humanitatis le-
gem peccatum paraviffetis, nifi tot tor-
zentibuis, favoris in me veſtri & adfectus
ſtudia, non ornate minus, quam alter
altero eopioſins effundere contendere-
tis. placidam lirem quia concor-
diæx! Q dulce bellum, quia pacis! Et
quidni ſnguli Victores amicum ani-
mum meum, tot jam beneficiis victum,
tot jam nominibus veſtrum, rurſus &
rrerum univerſi in prædam & trium-
phum accipitis. Accipite , poſſidete
triumphate, ſed veftri prius victorem,
peleſlorem, triumphatorem. Cer-
de fortunam meam venérari debeo,
cer-

Praxis Re-
ſponſoria.

zwl. 6

eren K
Finuen 4
ſn GeKun
tunmmns
oerrrnnlne
uß
Rinan lehahe
dneui
Chgereigl
nos E denen
uimn tortte
Nenfuchumd
Tn A gettuen

.

elscbis rete
Teun rolöl

Mhenmmug
i
bamaten
Aonatetltee
Ttirkluc,

M
hton etts

Nrne

Dteng
Reiunchemt

4 Fillir

mn.

nmlrizend

Im,;
Lotes
umbenchch ka.
vektrum,
W.
edn I.

kri frt Eer
ohaoten
ebetan

Pars II. Caß. X. Qusaſt. II. . 303
certe virtutem veſtram agnoſcere, qua
jam effectum video, ut magis in ſingu-
lorum animis & cordibus, quam in hoc
doctrinæ pulpito me conſediſſe intelli-
gam magis adfectibus provehi veſttis:
quam meis paſſibus. Sicut animorum
Principi ſceptra porrexiſti & in tanta
cordium claſſe ad clavem ſedeo Agnol-
co, generoſa pubes, agnoſco nobiles a-
nimos, & beneficierum licet adhuc te-
nuium, non ſteriles ſinus, de quibus no-
bilem fructum & regiam meſſem, amo⸗
rem & gratitudinem ecce mature col-
ligo. —
Pendebis revera ante pectoris hor-

reum precioſiis laboris mei manipulus:

pendebis æternum memoriæ monile:
& fiquidem te mihi gemmam impri-

mis, aterno tui teſtimonio ecor meum

econſignabis. Dixi.
PRAXIS ALTERA.
Reſpenſorta ad Gratulatoriam
dignitatis.
Ab amici honore in æmulationem
non accendi hæc demuin veriſſimaa-
micitiæ teſtera eſt, & ambitione mag-
narum mentium furia ſecutos vive-
rxe, non hothines ofſtendit, ſad Herées

Praxis al-

tera Reſ-

ponſotia

N. Opfaſſem ege hoc honore macta-

tus, ira me veritas, üt Sereniflimi noſtri
& c. & omnium veſtram favor in ahte-
rius potins humneros hanc Aigninaterh
devolviſſer, qui & confilio & mani
melius omniumn exfpeckatione reipon-

diſfet & voris Sed quia votorum vo.

luntas mMe Hac felicitate damnavir, mei
erit laboris negotium accurare ut Sere-
niſſimum & vos bencficiinon pœnité-
. IIud tanten animum erigit & non
cxiguamn læritiæ materiam fuffieit „
quod, de vobis bene merendi campurm
mMctus, obfequia & ſtudian in veſkri
commodum convertere poſtum, & in
henerc publico, publicus omnium vi-
vere fervus. Qued uni pro virili enitet;
gratia & amor veſter, fic credo, mihi
nungquam defuerit. Dixi,

SENTE N T I E.

Pro Grarulatiene Dignitatis.

Honor fugientes ſequitur, ſequenter

ugir. P. Stus.
Pirtutiz aumkbyraA bonor etmm inviros
gemit atur. Sehee.
Gloria Mater annorunz Bion,.
ple honos laborem boeviorene facit⸗
African l
Aagiſtratns Virum Rencr. Bias.
ti⸗

1 1
. en

yntilmten
Gybekuu
cen rdn
AKni NM
pter lt ℳ
lettur illif,
Pypyenimnt
Portcnn er
MtrAN.
lGrniA:
uCrnce
Uitutitrurm,
ifuig, oß
Wlu,
euul nridn in
lenſſkai erehit
MMiuttſutetn
d in
Nitſfulucfli
