domi habeo, unam gratiarum, alteram
argenti, & cum me premit neceſſitas,
Cratiarum guidem arcam reperio 3 ſed
in-

Cratiæ vo-
cales.

Roſa Sym-
bolum
Grat. Py-
thagoras,

Alexandri
munifi-
cesk.

Anaxilaus,

Simonigts.

424 Artis Oratorig.
inanem reperio-r alteram ſolum imihi cehi⸗
moduam expkerior: Stobor us.

Farro dacebat qui nquam, hnauris, fon-

tem corona. Alluſu ad conſuetudi-
Fontinaka. nem Romanerum, qui in Feſto Fonti-
näalianz ſolebant fontess corenis rsdi-
Non erga homines tantum, ſed erga

Arhenien- belluas geati fuerunt Athenienſes „
ſum Nam decreto ſanxerunt „ Muli„
gratitudo. qui egregie diu laborarunt, vinculis ſo-
luti libere palceremur, ad mortem ;
Ruſſorum Proverbium eſt vulgares;
Etiat ſzccarum non bono amimo da-
ole tum in abſinthium verticur.
1 Fomponius Dux Romanns, dum Vi-=

ctor rediret „ Pyramidem'illi triplicerm
exſtruere volebant filli, cumque ille ro-
gaſler ne facerent? illi, Cim tres poſuif-
ent, Pugnatori, ilzori, Trinmphuatoriy
etiam quartam Contemptori Pombonio
exſtruxerunr, Epitom.
Ageſilaus. Ageſilaus Rex cum Apellem XO10C=
tantenz viſitaſlet pulvinar ſurrigere fin-
gens, deeumbentis cervici caute aurum
fuppoſuit, non muko pofſt Kegis diſ-
ceffum adveniens puer, amoteo pul-
vinarè, dum lectulum ſternere veller,
aurum reperieus cxclamavit : Viae

Domine

nh
nigln
4 luh
ler tfnm
ſahan,
A, Nm
okn C
eyhtvomn ef⸗
eſluns nllt
ſun, gene
u munin
n
(41

Nzinir
Aitmis

U

emneh en

15
Finn Nlet
ENl 1wnn
igofet
(ans. Rirt
eſein
rie
Utarlin

nai

neu Pear; II. Cay. X Quas. 2 427
PVomine quid in tuoò repe rerim „
d At Apelles ſilentium ei imponens dixit;
—R boc eſt ſurtunm Regis: mox intußit Puert
gin une. Aaia benignstate motus voluik tug
Rwann epia ſubvenire, & furtum dzcis, tunc
D Apelles, Optime dixi, qitig Rex hoc
61. wunere Cor meum furatus eſt &
uand perpotus me ſibi addixit. Sciebat enim
24 Ageſilaus multo praclurus eſſe alios
m,M, Atpare, quam ditars, & zil glorioſites
urn iunl quaæm beneficium apud bone vinos depe-
, Snmmn ſirum.
ſen i CADVUT XII.
nn 43 De Oratontas Petitonis, Commen-
En. datoriis & Exbhortato-
Nning, riis. 2 .

QUKESTIO. I.

Quomodo conſtruitur Oratio Petite-
Primo, Solet fier'communiter acceſ-
ſus vel à commendatione liberalitatis
eyjius a quo petis: vel ab extenuatione
perentis. vel ac exaggeratione meliter
rum præſertim cam pro aliis intercedi-
mus, vel à refutatione eorum, quæ in
petitione ſuſcepta eſſe poſiunt: velà
deprecatione audaciæ ſeu profeſſione
Vetde.

Petitoria
dignitatis.

426 Artis Oratoeria.

verecundiæ, quod ſine meritis a pe-

tendum accedat, & c. Secundo, Exprimi-

tur poſtulatum. Tertio, Subjiciuntur ra-

tlones, quæ, quod petitur, perſadent,
Hæ autem rationes accipiuntur com-
muniter, vel ex perſona dantis vel pe-

tentis, enumerando ſcilicet merita ejus

& majorum: vel etiam ſumuntur à ne-

ceſſario, à facili, à glorioſo & reliquis

rei peritæ adjunctis. Quarto, Promitti-
tur perpetua beneficii memoria, expri-
mitur ſpes de obtinendo petito conce-
pta, & obſequia offerunpur.

P R A X IS.
Petitoria Dignitatis à Rege.

Et ego ad pedes munificentiæ tuæ
cum precibus ſupplex advolvor ut bea-
tior ſurgam ; & in hac felici ruina ac
Majeſtatis tuæ umbra, fortunæ meæ
lucem & faſtigium inveniam. Scio pe-

tentium defſideria regiis animis thea-
trum gloriæ ſternere: & injuriam eos

infligere Principibus, qui neceſſitate
preſſtt, ad has publicæ ſalut Aras, vel ut
verius dicam ad hos tutelares Deos ac-

cedere erubeſcunt. Siquidem regiæ ma-

hus, divini fontes ſunt, quibus latifſime
beneficia in nos & Rempub. dimanant.
Certe

vil
Cere n
bibincſetd
uulann
inii, In
rinlureh
tort Eedennt.
purn uln
unt Reſu)
Qlau lhe
ceenauzel
Ublims hn
Megimmert
Aeorlxeen tn⸗
orbls, gie
anru. Qi
Neetrine de
n N Dmine
dni euhanet
enepolenta 8
en hmm
unmermuf

ei & Mipnn

(elt, ie
latag
1
ic nie
chil

n
Nmei A,

Eni n

Wiaimn.
r, elck,
chlunor on.
ulnin.
lnreut
Rinnknini
Am lni
inentien⸗
lfenc

I
mill⸗

nmienu de

ar.
uekunmr

4 47 4
59 “

.

lls Mo

4

e.
telnesD6

emd. ,

Pars II. Cap. XII. Wuaſt. I. 427
erte ut Pharus in æquorc laboranti-
bus inter pericula nautis viam oſtendit,
qua ſecuritatem inveniant, ira liberalitas
Principis, ſi num Principis, in quem
11 1
vota noſtra velut portam confluant, ur
ditiora redeant. Audivimus lamenta
Regum, dies ſibi periige cenquer entium,
quos zum nulla bevefcii linez ſignaviſ-
ſent ,„ neque ſe vixiſſe arbitrabantur:

Quia ut Soli lucere, ita Regibus bene-

facerenætura eſt Et tua in NOs. Seren.
R. ſubditos humanitas & Majeſtatis
tuæ inſignis faciliras, ideè in virtutum
Regiatum exercitu altius eminent; ne
à confpectu tuo à magnis aliorum cor-
poribus, minorum neceſſitates præpe-
diantur. Quid mirum. igitur ſi hac
Majeſtati tuæ beneficentia provocatius;
cum N. Dominum ſatis conceſſiſte ac-
cepi: ejus honoris heres fieri ex nutu &
enevolentia Seren. Majieſt. ſuppli⸗=
cem In manu tua Seren. Rex fortu-
nam meam volvis, velis tantum & -
vaſti: reſpice & ſerenior abeo. Forte
mea & Majorum merita aliquis hic
exegerit, ſed petere beneſzium veni,
non licitaxi: mperare, non exigere:
Omniaque quæ aut mei aut ego pro
Republ. pro Sereniſſ. Majeſtate tus feci-
mus, oblwiſci nolimus quam producere⸗
parati

4

428 Artie Orasorig.
parati & vitam ponere ſi Patriæz neceſ
tas, ſi voluntas S. M. & Amor juſterit.
Gratiam & favorem Kegium peto non
debitum, cujus vel uno radio, ſi me nunc
beaveris perennes fervitutis compedes
animo meo injeciſti. Dixi.

S E N T ENTI K.

FPulcher Theſaurus cellatum Fensfciam.
Menan.
Beneſacere bomin: eſt magnum bemeßi⸗ ⸗
cinimn tued Deum depenere. Sidonius.
Liberale oficium ſerere beneficium ut
poſſis metere frulctum. Cicex.
Principum donæ ſunt auctzaramenta
SZervitutis. Demofſt.
eus non Prren & frubfus habent
dat: iWimos, & ſi quidam benefaciuni non
prenittunt. Plutarc.
Extra fortunam eſt quidquid donatur
õ
aas dederis ſelas, ſemper habebis
Martia.
Princeps liberalis amicos ex hoſtibus,
ex alienis ſaos, ex infidis fdos ſaciet. Jo-
vianus.
Melius beneficiis cuſtoditur Reſpsiblica
quam armis. Idem.
Beneſficium dignis ubs das, omnes l.
Exrg. P. Mimus.
vlur es

Pie
mulh
g a 6
mcrli lic⸗
irujt⸗
16 i
r *
Palr le l;
Poert⸗
uti ſne
oaa lo
ines
Ali baie onrt nr
ihn grult
gmnnunm
Ilen.
Ppi t
toſpeſa
lurtats in
win fſmmnd n
Wu Wnad
Mtriunt yn
War bDlnig
ſenig nni
iutzr Eeen
uunti “
M nſi ict,
WNMNN lit⸗ ⸗

1

vni

irient Pars II. Cap. XII. Qusſt. I. 42
thrit Plures honerare eſt multos ad bene
inn merendum provocare. Demoſt. .
Ahlen Beneßciumn & gratia ſunt vincula
n⸗ DW goncordia. Cicero.
“ Theſnuris Pulcher bulchrè collata gr.
giz. Eurip.
. TJunc ſolnm pretioſa eſt petunia,
uando seſu largiendi deſinit poſſideri.
lunſin Bortius.
,B Baatiſſima dos in Principe Liberalita⸗
haugf & Clementia. Pomp. Latin.
n Corpus alimento nutritur, animns no-
nningut bilis, laude, honbre, tramio. Xenoph.
i Multo praclarises eſt beneficiorum
n renn quam trophaorum raundrer memoriam,
Idem.
hah,in Eramia Zonevam malorumque bonoes
hufeinn maloſque faciunt. Plinius.
Liberatitatis aurenm ſemen prodizcit
Pizilunn auran favoris ex gquaa prodiz meſſis ho- .
horis. Sophocl.
. Nutriunt pramiorum exempla vir-
zutes. Plinius.
Mint u e Panperibus ana educandi artis, Sonus
Pgſu Princeps. Idem. V .
Avæaritia fuga & liberalitatis gratia
uinr Mien Regum gioria eſt, & Regnorum frma:
. Wentam. Ariſt. ad Alexan.
ms
. EXEM-

Crœſus.

Aurelia-
nus.

Drolo-
Meus.

Alexan-

ABrtis Oratorig.

EXE MPLA.

Et aliæ Eruditiones.

Eræſus cum divitias jactaret coram

Legatis exteroriin; Legatis ägyttio-
riim qukſi vit, quis theſatiris omninm
utiliſſinn:ss eſſet? Cui Rex : Liberalita-
tis » reſpondit, theſaurus pracedit
anrei gemmaraumque theſaurum. Plu-
tarc.
Yacobus 1I. Arragoniaæ Rex Cervam
alatam pinxit cum cornibus aureis.
Inſcriptio: & auro & celebritate. In-
nuebat Principes debere eſſe liberalss
in danda & celeres in agendo. Vpo-
vilts. „
Aurelianus eperator cum à ſuis
quæreret, quo pacto mperium bene regi

Poſſet, Ieſpondit quidam: auro & ferre,

id eſt, liberalitate, ſed manu liberali &
forti. Zonaras.
Ptolomeus Rex inciedibiliter dclecta-
batur, ſi à ſe ditatos videret, & dicere ſo-
lebat: Magis eſſe zegeuin ditare quamdi-
teſcere. Coker.
Alexander M. diſputans inter Phi-
lolophos, de felicitate rogatus ſenten-

tiam dixit. Nihii beatius eſſe quam do-

nis multes & maneribus ſili abſtringere

Gloris⸗

inl
Goribrun
ele gun i
Iun.
ur 1.
Aleusfe
um n
mnti endi
ſagelthe
InAermd
Menr.

uen ud /
un ulllin
.
1 n mnte
Clrttur Dor.
Dinzſa gin

liulinginztn
bgliſiu n
iNaleby,
Pilllium, n

V, gil ſa

ſcn liten nt⸗,
Me,

ein, 2
ihrt
U

unmge
nen

rine,
er n
lenkenm.
N anl mnien
n Uelir.

au puut
gium I

Gut u
CAnnd rs.
Galmnt I
Uete e enc

r an 1
fmalun i
n n ine
n D t

iuneſhl

Ppum idirr
Zenenofn
!

tius ee
D
N. I1,

ſeign

Pars H. Cab. XII. Quaſt. I. 4 31
Gloriabatur itidem ſibi a natura datum
eiſe quod nulli cederet in beneficiis.
Mem.
Indorum Rex quitpinm occurrens
Alexandro M. dixit. Provoco Te non ad
pugnam nec ad bellum, ſed ad aliud cer-
raminis genus. Si inferior es a nobis hene-

ficia accipe, iſuperior nobis benefacito.

Ita ab Alexandro M. regnum obrinuir.
Plutart.
Aunguſtius Inperator adeptus Impe-
rium nihil ſe magis gratulari dixit,
quam quod illum gradum conſcendiſſet,
ex quo amnibus benefaciendi facultas
daxretur. Dion.
Digr ha. izs Siculorum Rex ad filium

ingreſtus cum magnam vim cælati ar-

genti in menſa vidillct: Eli a ait, non eſt in
Teregius animus, qui his omnibus nemi-
nem tili amitun, feciſti. Plutar.
Cimon Athenienſium Princeps aded
d dandum promptus fuit, ut & praæ-
dia, qus pluribus in locis habebat, ſine
cuſtode habuerit, ne quis ita extedire-
tur, qui vellet Pis bonis frui. MWum
etiam euntem ſemper famnli cum num-
mis ſequebantair, ut ſi quis eus epe in-
digeret ; Farimax haberet quod daret.
Sdem.

Epiczs⸗

Rex Indiæ.

Auguſtus.

Dionyſius

Cimon.

Theode-

lianus.

Pranciſcus
Primus.

Alexander
Qevenis.

4312 Arris Oratoriz.
Epicdketus monet ſicut Sol Ppreces &
blandimenta non exſpectat ut oriatur
DH ſponte fargit, & ab omnibus ſalura-
ſic tu nec plav ſus exſpecta neclau-
S ut bene facias, ſed ſponte benefac &
pariter ut Solamnibuseris gratus. bto-
Bens.
Theodoſii Interatoris tam Gerta
fuerunt beneſicia, ut tum acoepta vide-
rentur cum ſponderet. Pacat in Pa-
26 g.
Maximilianus TJ. moris habebat di-
cere Charitas non ſpectat preces egentis,
Bad neceſſitatem viaet , ante preces
prevolat. Keiſner.
Themas Ericcotns Doctor Pariſienſis;,
ut Fanciſcum I. Galli« Regem liberniem
nimis aſmoneret, in ſolemni vizs inan-
gurntione laudans ateras vertntes, mä-
nus enm ſimiles babere dixit. D. Fran-
ciſci manibus, hoc ef, KZigmata, habere
eut in manibus ſeu terebratus manis
per quuas owznia efſtuant: Et ideo timen-
dun, ne Regnum and paupertatem Fr. an-
ciſcanam deduceree, Cokerus.
De Alexandro Severo Caſare hec
ſcriptum exſtat Elegium; Dies nun-
quam tranſiit, quin gliquid penhutturt,
civile, pium faceret, ſed ita ut ærariumn
en swernteret, Apud Lampridium
Roeæler-

nlo⸗
lenu e
tonnß h
14 huti,
il in,
1 6 A K
u6i.
D.lu tal 10
ürguen h
aante
ebn fed Ee
Nieer Men.
lMnieke . 1e
Hlurm Urchte
MMentunre rh
Clenl A kwettii
Snumitui
Ayhnlin Aluttinn
muulim iarmn
u uler
l
u Ahunn
ſeres: it den itze
Eun Pei ir
Auulie l n

dan⸗

D
Cäonth i
ſuenf aſehme.
imk S
ei utt Ne.

nunt n en
U e.
„ ur R

1rblotu d.
hun ueſth
dilt, Muntt

1N, ei,
Dilgenlnden
7 Puruulk.
terat DNtutth⸗

,aerN.
pei⸗ gsertaten
Ce enng. 1.
en Vere 6 D 6

“S Dir N.

ihe⸗ ni
r 66 6 16
1 ,.

in

ta prabuit it ſe 7uocungue eret Vequeren-

un

Pars II. Cap. XII. Quaſt. I. 432¾Ä
Robertus Capetis flius mille bPanpetes Robertus,
humaniſſime Berher Ffovit, iiſcue jaumen-
tur, ac pro ſe veta facerent. Eo nemo
aut felicins aut ” imperavir.
Bodinus & Cokerns
D. Eudoairas 100. & 20. pauperes Ludovicas,
habuit qui eum ubique ſequebanrur, & =èð
codem quo ipſe viétu ſuſtentabumur ⸗
diehus verò Quadrageſimæ numerum
duplicabat. Idem.
Ladovicus V. Rex Srotorum ob libe-
ralitater Præcipu in egenos cogno-
mentum accepit, ut Pater Panperaum vo=
caretur & hunc titulum præ aliis clariſ-
ſimum habuit.
Archelaus MWacedenam Rex cum ab Archelaus.
eo peculum aureum qnidam pereret:
ipſijuſſit ur miniſter illud Earipi daret,
Petentemque indutus. Tu gquidem, in-
quid, dignas eras qui peteres & hon ac-
ciperes: hic vers dignus eſt qui accipint
& non perat. Plutar.
Alexander M. quæſitus ubinam ſuos Alexan-
theſauros haberet?: Amicos oſtendens, der M.
hi inquit, iberats tatis mexgx ſorinia
Alevxander Severus Imperator ſin-
gulorum nomina quihus Aliquid præ- Se everus,
Killer deſcripta habuit: qui mihil, aut
T pParum

Ludovi-
Eus V.

Carolus.
V.

Mene-
Grates.

434 Artis Oratorig.

Par. atum hertele⸗ 608 appellabat jn-
quiens, Tni ſt gur nil petis nuin me Ti-
bi vis kervi debiterem pete ne Privaln,
de mo gueraris.
ahetns TYaſtin ane IWmperntori ſic
Korlpſit. Veſtimentam non verareſcens,
eſt benes cetig agmilzus * incorraßts
Ktola erga pauperes Enim gitur qut piè
re gaare vult taälinem indame, atorni lul-

2
pritudine animusn oportet xornare .

Amoris enim in egenos qut induzus eſt
Purpuravmecleſtis quotαι candidatn 1 , AS
regni. Boker.
Earolus V. Imperator ut Pervinam
Provinciam ſibi reconciliaret . miſit eo
Nobilem eique plurés chartas puras &
à ScHiprura vacuas dedit, ſolo nomine

ſuo imperatorio notatas, eo conſi lio, ut

quiſquis privilegium aur taunus 2
quod peteret jam impetialet ill Ilad, ſi in
hac charta Virgine, hoc ſripfillet.
Drexetl.
Menecrates en conditione ſanabat 1741
tis plurimos ut veſte ab eo accepta eſus
clientes & ab eo ſanitatem scceptam
zer eneur ubique. Plutar.

Horlee
lt

Aemd am
eha Nin 4

“ n

lh erna
ormmiut
en ena:
lanu Muge
icninene d.

(nn Aar

tuncunen c
b rüin
I lin ml
H 6
be
DZ kimh
ann tane un
uK Nbeten
Ciernene li
In dlorelon
Pe ler a

H efvon
m

n gen
WLONSe t⸗
An

N

ale Per,; II. CAp. XNNe. Quaft. II. 4336.

8 un nt

, “H Quomodo ronſiruitnr Oratio com

mendatoria.
Com-
In hac Oratione petimus aliquid, ali⸗ menda-
cui commemorando ca, propter. quæ tor.
videtur dignus ut accipiat. Hæc puncta
ſervantur- Prime, vel liberalitatem e-

4 e, jus aut amorem extollimus apud quem
NN0

commechdamus MD vel neceſſitudinem
noſtram cum eo exponimus: vel etiam
Kenilgunt eius amicitiam quem commendamus
Cncliuet, Alltt 1 ſe Ii
cum ilIO vel nobiſlcum exp icamus. Se-
e ng ßt

cungo, Laudatut is qui commendatr,,
à meritis, à ſtudis obſequendi, à doti-
bus nateiræ à virtutihus, & c. Tertie “
Pohuntur rationes ſnadentes vt com-
mendatum habere velit. Sumuntur vG-
r hx! rationes vel à neceflario, vel ab.
urili, vel b honeſto vél aliis adjunctis,
liemſnunſt, Quarto, Peritio adhibetur & prbinillie
Au nfii tam ſnorum obſequiorum quam com-
in ii, oß, mendari.
. Hac Oratjo fere in omnibus cum
5 petitoria convenit, niſi iquod h alrent,
petamus; tbinobis: ideo & praxis ſpez.
cialemn lfhcultatemn non habens, e
Kar nobis rcmotam hic obſecerit.

ℳW Te QWXS§

Tatoz.

436 Arti Orntarit.
QO ÆS T10 HII.
Qomodo conſtruitur Oratia Eabor
tktoria 2

Ignea hæc Oratio tota elſe debet &

ardere, quia in illa auditores ſtimula-
mMus, ut omni periculo contempto, om-
ni abjecta ignavia animum aflumere
velint, & hoc quod opportunum eſt
non negligere. Maxims arilis eſt exrer-
citinz Dicibis, gus ante pralium ſuo-

ruim milituzn aninass debent incezndere.

Hæc punctà habet. Primo laudamur
cerum virtutes quos exhorrari debe-

mus, ſpes egregias de 41lis præferendo,

quod ſcilicet ſtimulis ad honeſta non
indigeaat: vel neceſitas præſentis peri-
culi graphice deſcribitur. vel ex abrup-

to Roſtium ferocia aut ignavis exagge-

gatur. Secundo. Rei, ad quam exhorta-
mür facilitas, utilitas, honeſtas, gloria

oſtenditur: & qued dammum; quæ in-

Fainia ſit ſecura niſ faciamus ,„ TYertio

Adhoffatio ardens Hat ad id quod

volamus „ commemerando Ma oeres
noſtros & coruun exempla in ſimili ne-
gotio, Dei honorem, exſpettationem
omnium, ompia etiam bena de eventu
futuro.

1

(40

y Nechin 0
,

Pe Nbod
anmu

4

nutgil, Kbtit⸗
ſchnieut
Nuetiwnſdt
UA

ul nſmi
Mr.

Im, commun

lin mnlz 4

ſ

nnurn cn

bg U

krulch D

D i

S Ahe
elnden ln
uim u
eleien
.

rutci.
10 m.

y p Ni,

Wlal ge
püntnmn .
Operunn 4
nt flien /e
Alen marl,
Dyimn Audin
eWoni Ne
rten,
1 ri Nr
bekti N,

Ral d d
Agum :
Porlu gal
mun, u
ciem,
: N
Teado s
nl Sine
hem e

FPars H. Cap. XIII. Auaſt. I. %37
PR AXNXE SIhujuſmodi Orationum
nobiliſſimas habes apud Zivinm, Salu-
fium Curtium & alios: Excellunt præ

aliis, quas Catalina ad ſuos commilito-

nes habuit; & Darius ad ſuos pugna-
turus in Alexandrun M. .
CAPUT XIII.

De Electione Oßfcialium ac Magi⸗
Ktratum

—Sr aput pleroſque conſuetudo Off-

Liales certos ur Conſules„ Iudices, Se-
eretarios, & c. eligendi liberis & voris &
ſuffragiis ? quod etiam ſine Orationi-
bus perfici non ſolet. Sit ergo.

QX.ÆSTIO I.
. Wemech einſinogs Oratio conſtrui
oleat. .

primo „communiter ipſius officii

dignitas, poteſtas & ea quæ officium

comitantur, exponuntur & exornan-
tur, Sezundo, Laudatur is cui tua ſen:
rventia ſuffragaris; tum à meritis,tum à
moribus, tum à virtutibus, tum ab illis

maximé quæ ad hoc officium rite ob-

eundum conferunt. Tertio, Concludi-
tur vel per iteratam commendationem
E 3 aut

De Ele-
Ctione⸗

Pro Ele-
ctione

238 ri, Oratoris.
aut petitionem ut huie Officio ſuam
operam ſubtrahere nolit: vel per inter-
Ppretationem cjuſdem fententiæ in aliis
de illo, vel per auguritionem publici
Boni, quod ex jllius electione proveni-
: vel per expoſitionem exſpectationis
omnium de illius virtute.
PRAXIS.
Side ſingulis heminum factis abſq;
rrore judicare difficile eſt. multo ſane
difficiluseſt de co decethefe aliquid
cui judicia & Tabulx farorum huma-
norum comthittéhdæ ſunt. Quxr chim
ipi fingula in periculum veniunmt , in
hoc conſili omhia velut agmine faä-
cto in unum perienlum conjarant. Di-
cenda eit aiiquande ſentemia de unius
hominis aut facultatibus aur vita at hic
Kmul de omnium opibus ac incolumi-
tate dicendum eſt, & in unius officij æ-
qua & iniquæ collatione ompinm bo-
voram irz imprôboruriqne rationes
aut ſummo malo aut pari bono dijudi-
candi veniunt, Iadicem, nimiyaiz elhei-
mus, id eſt, uſtitie Antiſtiten, qui
quum & iniquut diſeriminet; qui in-
uOccntiam à violentia tneatur, q ui in-
jutias arccat, qui vivum velut Oracu-

MORibüs nObis farum prælegat, Ajii
de

””

SS
arne
n Conn ,
n rli
Piaemm

egelennn
eI nt

Suuer anni;

nri 1 4
tn n
D No.
iin
DKH
U

niin D
ieal niio r
eeet:
irmn nn mm.

“ n .
n Kenit 4 .

1 Pee k.
.

õ

thl e uun

Ne⸗ ai
ungr unn
r e.—
y nunfan 4
Afre ll
ſaintnet t
eni A
n won
mm ut

Pars II. Cap. XIII Aaß J. 44

de fortunis & vita decernar. Omnes! igi⸗

Pur. quorum cauſlæ ad hu jus tribunal
devolventur, de quorurn dignitate, ho-
nere, moming deincepse certabitur „Iup-
plices in hoe conſenſu ſe mentibus no-
Mee Præfentant atque à nobis exorant,
ne eorum veſtraſque fortunas alicui ex
iis committatis; eui judicialis ſedes Meſ-
ſis aurex campus cum Græcule quo-
dam audiat & qui defaleatis calamito-
ſorum fortunis, avaritia fux & eupi idi-
ratis ho orrea explere labor et. Eli igendas
ille eit cni aPert c ſia eſ At
auſa Pro tribunali Arca ſit. Namn Lt⸗
Poeia ait.

Won bene ſeleki udibi, ure Paten.
Eligendus ille qui Judiciale kciurn

agnofcat eſſe mi erorum Aſylon: maxi-
megue illud evitst quod vulg riverbe
cincumfertur; jndizian i,,tl eſt niſe tat-

blica mencgs. Poriòhu inc eſe Rowminnne

N non ego aſſero, ſed Virtus; ſed Do-
Ctrina & Anitni Candor indicant 5 Vos
Domini N. N. verbopum non Exſpe-
Ctata alſertione 2 EX factorum meritis,
de disnirite merito huic conferenda
cogitare. Meminit hic moniti Phi-
10 nbhici , in Macitratn nen ditio-
zem hominem! ſelt clariorem eni debere.
g. Memie

440 Artis CGratorig.
Meminit & illius proborum canteſæ
ira leges traczandaz eſſe ne judices c-um
slios abſol vunt, ſe condemnant. Spero
taque fore, ut ſi meæ ſuſtra gati opi-
nioni ſucceſſeritis, Patria univerſat at-
que omnes boni cupitis bonis perfrua-
Murx,
SENTE NT I £.
De Judicio.
Tam diu Judex dicitur, quamdiu Ju-
TFus pututur. Caſſiod.
Egnorantia & malitia judicis plerum-
1 eſz calamitas innocentis. Augu-
in.
Non bene ſelecti Tudicis arca patet.
Ovid.
Si jadicas cogn ſce, ſi regnas jube. Se-
neca.
Sublata juſtitia, ieid, Nucnt im per ia niſi
magna latrocinia. Augultin.
Ergo judiciam nihil eſt niſe publica
merces. Petronius.
Semper iniquus eſt Zudex qui aut in-
idet aut favet. Cicero.
In judicando crimimoſa eſt celeritas.
P. Syrus.
Sipemum jus , ſumma injuria. Ci-

C610. .

F. Cy-

10e

Di

G
iß G

alnm in
unſß /
N

, lr n
“
MA MXN

sem fugen,
n elet n

wkalena,
r,

((ée. lcem.
Gu un⸗,
idhuur e,i
d

7
Cene,
r nperii Kvet

erg Pyigeizen
Mrs knurte

o,

Türun iln

inii hie
Ahinud u

lſſtap

B BPar, II. Cap. XIII. Quaſt. I. 4†

enn r P. Cyrus. Grave jndicianz eſt qsoa
n (zpte⸗ . 7 „ . 2
ſen W prajn divinm non habet, id eſt qued ne vo
in e exemplo r ait ad normam.

P. Mimus Grave prajindicium eſt
unel. quod in dieinm non habet, id eſt qod
iEin. 4 nullus Zudex Jequitier velprepter crude-
lhisatem vel propter timorem.
Malo judice nullum elt wenenoſius

erlli,

8

NTIII animal. Petrar. G
6 sdicis vox, legum vox eſt, & iplius
ng iaſtitie. Edem.

iun unn g. Cunctator eſſe debet, qui judirat de
1 . Ialute: Caſtiod: .
MZ Gladius conditur abi aurum ſuſcipi-
tsſalts inun. .
L rtur. Idem.
nnnrente. I. gi, Ii,, sl
Aalum Judicium omnis mali cauſſa
eſt. Stobœus.

oo ænam ituto botes donabis, ſin mi-
— aoi tempernlis Senec.
e Won ſt Princepslapra leges ed leges
, ſant ſupr a Principem, Plinius in Tra-
seuy zand.
uan Tanrum walent leges quantuns vo⸗

Tantum valent Reges quantunz Vo-
nt leyes. Optima vox eft.
Philo ſi in auxem Iuadicis ſaſurvet
, , „heir. . . —
len pecnuia; & Orphei lyra & carnzen
Amphionis & Mula Virgilii voce pe-
eunia ſuſfocanzur: Wid plura ? Vei
15 RIsrze

lag ig M lunt Reges: Pefhima vox eſt.

guergat

7
1.

”

ef.

2 Kriun Ovatorig.
ammius Joquitur, Tulliani eloquii ti-
ba rauceicit: ubi nammus milirat He=
ctoreæ militiæ fulgura compeſcuntur :

Obi pugnat pecunia virtus expugnatur
Herxrculis Vincit nünus, regnat num-
mus, imperat univerſis bummus.
Plus valet favor in Judice quamm lex

in codice. =
Gunſtius eſt pluris quam tota Sciena

Juſtitia non novit patrem, non nos
vit matrem, veritatem nevit perſonam
non accipit Deum imitarur, Caſſoz.

DE MAGISTRATFU

Magiſtratus eſt medicus civitatis
TLhucydid.
Melius eſt civitatem regi à viro opti⸗
mo quam à lege optima Ariſtot.
DUbipræſes fuerit Philoſophus, ibi

civitas erit felix idem.

Inſanienti gladium & improbo magi-

funveſt Pythagonas apud Stob.
Ars gubernandi civitates principa-
tum renet in omnibus artibus Ariſt.
Magiſtratuseſt lex loquens. Cic.
Qi Reipubl. præſunt nulla re faci-
Jus benevolentiam multitudinis ſibi
S Concke

Ktratum committere perinde periculo-

Imel
nebinn) D
H S
ri

elei 14 .

untgeſeti,
el alktleh

Ciſtaiu n
Anmnentunt

Boutu. ⸗

Prkkun N
ont Din

ehſc

eticke, umm

1 e
Aenmec M

üeethetin
Welatrn

Tecsecttt, in

NA
intukother
Wünr d
Hernitttt
ereniit

aren on
ntit eler
neſt

STN.
Delci itn

Nrgihn n
en e.
Mo
1
nünfian
inie K
4
le E
Sinind 4
4 c
!

Purs II. car XIII. Aal. I 4

goncilianmt „quam abſtinenth &com-
nentla. Wem.
Magiſtratus intelli igat ſee civitatis per-
ſonami: gerere: e juſque digniratem „ &
decus ſuſtineve. Iden.
Qui praſunt ſimiles legibus ſint, quæ
20 puniendum non iracundia ſed æqui-
tate ducuntur. Idenn.“
Præfedum Reipubl. ſtantem snori
cportet. Dion in Adria.

Erndiziones dehis wmuteras. Judex &
Archytns dicebdt: Judicem & aram Ara.

idemefle „ utrum que miſerorum Aſy-

JTum.

Alexander M. cum audiret Accuſa- Alex. M.
torenmn, altetarm auream manu oecclude-
Batquſtus cur id faceret: Alteram,
inquit, autem defenſori integram relin-
uo. Pliukar.
Apud .8yptios idem erant judices
qni Sacerdotes erant. TEleanus. Laced
Apud Lacedæmoenio; judicibant ju- Accdæ-
dices occluſi,, ut neminem viderent. Al. 1h.
abh Alew.
Bythiny judicaturi in conſpectu Solis⸗ By chin.
tribunal. bponcbant. I1dem.
Allobroges antequam ad- Judicium Allobro=
irent vini eraterem bibebant; vocantes ges.
arcrem judicii & veritates. Forte ut
T 6. Efun⸗

Ægyptii.

)

Trajanus.

Veritatis
mago.

Amicus & Præclarè de veritatis imagine dicir

Judex.

1e=

Krii⸗ Oraroyig.
& fundo veritatem aurient: : vel ut elo-
quentiores & audaciores efſent : vel

quod ſicut vinum eſt dulce & ſeverum,
ita judex eſſe debear ſevetus per juſti⸗

tiam, dulcis per clementiam: & ſicut
vinum Xαque eSenn i inehr lat tgue grer
gem , ſie judicium at eſſe ſine re-
fpectu.
Trajanus lnperator zuck cibus hoc
Symbolum dabar: Filmen ſuper pulvil-
Inm cum Lemmate: Lenis ſe veritar. E-
pitom. var. hiſt.
Apud Wkeyptios jadices geſtabant in
collo imaginem Verkatis ex Saphyro, a
habebat ocilos clauſos & plurimos ante
ſe libros. Dion.

Wlianus, Ego Zudicem non ex lapide ex-
ſculptam veriz atem cireumferre, ſed en
ipſo corde defexacn höbere volo.
Eeleberrimus ille in Germania furum
domitor, fub quo catenæ aureæ in pu-
blicis viis intactæ jacebant; ſupplicio af-
ficiendis in convivio annulos donabat,

dicere ſolitus : Amicus zuzs & Zudex

um. Coker.

Ludovwicus Ad Ludovicum XII. Ga ia Regem,

XII.

acceſſit qui patrari homicidii veniam
peteret, Rex facti enormitatem per-

admi-

uin lefe
4 galtnluſt
alero BD u

pendens && quod jam tertioid ſceleris

nmn u

mninmi un

bmululß

all
nc e.
nunt; ifnn
ininen ,n
,Yn Htu.
Erlnmiul,
linng incaeh

iltnu ,

lens⸗
rulenennten
il i ſen

7

D ne . Leonhr

lnmenti

Fum.

nnien .
ſanntz tler
Aole ſe
* ne

reee,

mp.

17 4
e. Lep erue .
Len erryn .

llex erlt ne y
lr
77

tdane
A1 u

e ,

e.

”
l
4
OANN
*. , e

Fyix kub

ut.

Pars II. Cap. XIII. Qualtl. I. 445
admiſiſſet: Tene, inquit, veniam flagita-
re, homicidii jam tertin & ecce joculator
qui forte aderat,; quid Domine. Tertii,
imo Primi dantaxat, nam ſocundum &α
tertium tun ſinit quin ſi ta primun non
condonuſſes, hac reliqua non perpezraſſet.
Pontan.
Cantus Vandalerum Princeps juſtiſſi-
mus fuit & nulli vel amico vel ſanguine
juncto parcebat. Dum ergo de reis femel
ſumeretur fupplicium, quidam damna-
torum proclamavit ſe Principis Cegna-

tum'eſſe parleret ſibi, tum Rex. Caognato

inquit; noſtro ut honoratior ei ſit locus
fſublimiorem parate crucem. Cranzius l.
3. Vand. Hiſtor. ð
Ferdinandus Caſar „ clemens & ju-
ſtiſſimus illud crebrò in ore habebat:
Fiat juſtitia aut peneaz Mundus. Co-
kKerus,
Lacedamonii centum & quadraginta
Jellas in ſenatu babebant totidemque

indices ; hæ ſellæ verò ex ebore erant

factæ & Leonibus incumbebant: Leo-
nes autem uno pede ſellam fulciebant,
& altero ſimiam projiciebant: Lemma
ſubſcriptum fuit: Cede, Leo hic ſedebit.
Epit.

T 7 De

Cantus.

Ferdinandi
dictum.

Lacedæ⸗
monio-
niorum
ſellæ Se-
natoriæ,

Alru Oraoke

De Magiſtrata. Gentin.
Qeo. Cleo Reipublie deſtinatus convocat g inth
tis amicis dixit, ſolvere le velle amicitiæ . dirtt
vincula; ne forte éæco erga eos adfectu
ductus juſtitiæ ſemita degectat. Pa Ge iraltt
H
tar.
Rer ſ. Bervades as Ekenlum recens ele: Sichfi
cuus. Si-. ctum Pontificem ſcribens ſic ait: Simieis La
mius in esn tecko & Rex fatuus in ſolio * Ie Uuamd⸗

ecto. monfſtrofa res eſt: gradus ſüummus & miingt

animus infirmus ; ledes prima & vita D
imna : lingua magna Ioquax & manus faun
Stioſa ſermo multus & fructus uullus, Kren
vultus gravis & actio levis ingen Sautho? Nh 4
SaetA:3. Titas, & nutans ſtabiliras. lar
Ambroſi Amhroſins de iis qui tirulum cum thliigikt

Ner wohlseſe

dictum. dignitate accipiunt ſic dicit. AcEiI&ν CcO- , Astc

gruat nominine ſit nomen inane & cri-

men immane⸗ honor ſublimis & vita. wkaſt
declivis. SS
Deno dicere eſt ſolitus: Solia & Urbes ne
decorandas efle non pretioſis ornamien- rr ſenckt
tis fed viris. Stobaaz.
Zcho- Jacobus Almanſo Afrixæ & Hiſpa- Undtine
niæ Rexthrono ſuo inſeribi juſſit hæc: lu nin
Primo, Juſtitia tenet primumt à Rege allllu
locum. Secundo Charitas Divitibus Aha
maximè convenit. Tertio Patientia kai

Pauperum eſt propria. Qearto Ca- ant

ſtiras

Z

bih
1t

fen Ke.
Rrrhi di
tm dſdorn

NeN

KaA

tnutls
irkdnt

f ff

Arer

Aetiifi.

Cus Ue,

It⸗ lun⸗ „.

.
6

Eitzas eſt præcipuum juventutis ofga-
mentum.
Ex alia parte erant hæc feripta: Rex
ſine juſtitia eſt nubes fine pluvia. Dives
ſine charitate eſt cibus fine fale Pauper
ſine patientia, eſt alveus ſine aqua, Ju-
venis ſine caſtitate, eſt hkicerna ſine lu:.
Maxicani quoties Regem novum in-
augurant toties poſtulant ab eo jusju=
randum queod juſtitiam ſir adminiſtra-
turus, non oppreſflurus ſubditos: futurus.
in bello fortis ac ſtrennus: curaturus de-
nique ut Solcurſum ſnum ac ſplendorem
retineat nubes pluvwiarmm largiantur; flu-
vii manent aquis, & terra ubertim fru-
ckus ſues proferat. Putabant enim quod
KRex probus eſſet, ei obediret Sol &
vellus fœcundior effet atque torus orbis
gratus fieret pro adimniniſtrata recte poe
pulis juſtitia. Sa vears.
Sicut percelebris Regis qui nomina
In mriſque probiſque viris jura æ-
qua miniſtrat.
Ipſa illi tellus nigricans prompta at-
que beni naeſt.
Fert fruges ſegeteſque & pomisar-
box onuſta eft.

Par; . Cap. XIII Qef I. 4.⸗

Praer

44 Aris Oratorie,
Proveniunt pecxudes & ſe rredutat
mare Pilces:
Ob retbznm, imperium pobuli Sors tota
beapa eſt, unde & Bobtires. Annus bonis
non zamn de bonis Ern Zibies Firam de inſto
regnantibus exiftimandus ß eſt
Signsm boni regimsnis SS* Regentie,
guando panis eſt in ſoro mſiitia in ju-
diziis ſexuritas in omni loco. Proverb.
Italic.
Olrpſipbus rogatus, cur nollet Rem-
Chryſip- publ. regere; dixit. Si veale rexero, diipli-

ſententlam.

me Ui Vid.
Odia Divorun contrahis ant homi-
Cum Epaminonde per invidiarm & con-
Epaminon- tumeliam v iliſſimus quidea Magi ſtra-
das. tus datus eſſet, 1 ſuſcepiti ipfurm, dicendo
non lolum Maxgiſtraruss oſtendit onerat-
que virum, lRea & Vir Magiſtratum. Ia-
que ſe geſſit & Magiltratum ällim hono-
rabilem fecit,it àmultis deinde arbitre-
tr. Eraſin.

Ageſilaus. Reſpubl. præ aliis Horeret: quia, reſpon-
dit Spartani & inzperare ſelunt & pare-
re. Plutax.

Puse eebo Diiz i bene, hominibus. juxta Posra

Set ſequeris verum, ſeu damnas, be.

Ageſilaus quæ: as, cur Spartanorunm

„lli
eammit
lumi
h Puinen
n i l
6en aß
1 ſt guin
rm, kkumni
SAturninu el
ie kimi
(ne, & Ent
mmn Dunn ,
Ufmaia ſifi
Ducyinn,
“ Clnhrnuäimn
nusnuen
ſ .
nilel Aad
lſfun: 8
UNENRis
Qrunaleetuadn
hrisihtit
pldhmix:
Dopftuncie
urmninſeihi 1
in tunm Au
nlun te tin
Grelheni
ſeine
AAbenan Ha

Ron,

n ielh rrn
iu nin iß,

A,

v. Dee
nns en h,

, Atcltehen.
unenmmgie

ite T Ke

1

arli inhö

4 B

Pn.
e

Ceetel gnl
er Ei .
un ud

N
1

din

Fars HI. Cap. XIII. Quaſt. N. 449
Agathon dicebat Magiſtratum trium
debere meminiſte, primimn, quod homi-
nibus imperet; deinde quod ſecundum
leges; tertio, quod non ſemper impera-
bu. Stobaus.
alphonſus Magiſtratum Cotem appel-
lare lolebat, qua hominum ingenia pro-
banmtur. Panormitanns.
Saturninus cum milites illi peplum
imperiale impoſuiſtent, advocata con-
cione, de ſe ipfo dixit. Covsmilitones
bonuns: Ducem perdidiſtis & malum
principem feciſtis. Erat hic militum
Dux optimus, ſed Imperator factus
cum ſeverue nimium efſter, ab iiſdem
militibus interemptus eſt. Trebell. Pol-
lio.
Themiſtocles audiens quoſdam ambi-
re Magiſtratum: Si mibi, inquit duas
oſtenderitis vias, quarum una ad ſepul-
chrurm, altera adtribunal duceret, multo
libentius ingrederer cam, quæ recta ad
ſepulchrum ducit. Klian.
Demoſthenes dicebat, ſi ex duobus al-
terutrum ſit eligendunma, eitius ſe in exi-

linnmz iturum gieane nä ſapggeſtnm altt

tribunal. Scite enim ſe quantum invi-=
diæ, calumniatum ac periculorum el ex-
ſpectandum ſir, qui ad gubernacula ac-
cedit. Eraſm. imn Apoph.
Seleu-

Agathon.

Alphon-

ſus.

Saturninus.

Them-
ſtoch.

Demo-

ſthenes.

Antigo-
Hus.

Bion.

Pythago-
va8.

Trajanus
ad Præ-
fectum.

Caligula.

Kleucus.

Wez, detidem jacentem ele vares. Sto-

Bon dir, oporterc bonum vir

bunc enſem, & ſi jaſte inper vere ſen

katis hominibus. Hranguillus.

S irmn, Oratorio.
Selen us frequenter dicehat paucis
notas effe Magiſtratumm magnas curas, Mü
Alioquin nemmem repertum iri qui Re-
gium diadema humi projectum tollo-
Wetigostes cum fegium diadema gGe
Pürpuram accepiflet „ dixifle fertur; O i 1n
nobilepz magis quam felicem banpum, M n

Srenm ſe cogneſens Jean mieltis cuer, Al

Peri-uli, & mieriis referrus Ir, v. lnn
is. Hlunmnii
Magiftrau difcedere non ditiorem, ſed M D

Pyr hagoras dicebart, prime luxuriatm
Civirates ingred, deinde faturiratem Aa

.

õ Wn eece, ber⸗

Tvajanus Imperator dum Præfectinug Aunn ,iin
* ;———ð 2 4. . . .. l
Præterli enle accingerer, dixit: Cspe t

. . . . ,,„–
Prome, ſs injuſtè „ contna me utere. Di- Unle le
cn. —⸗ M A hachu
Caligulevox fuit „ cum in Impera- anm en d

torem cſſet electus, aune omnia ſabi g Mrti

1*

in oninet licere Reges vero Laxedemo- Utn tn An
nii minorem ſibl delinquendi potefſta- Kidiraenſ

tem cenſebant elle relictam „ quam pri- e lunin
1

K 5
Glota- r N

den. kar, II. TIII. Baf. 1. ir

n de Clotarius Rex Galliz hoc menile Qlotarä
