cũdia pᷣſertĩ q̃ẽ inimica cõſilio: ⁊ ĩ victo
ria que natura inſolẽs ⁊ ſuꝑba ẽ audimꝰ
aut legĩꝰ: quo ſtudio ĩcẽdimur nõ mõ in
geſtis rebus ſed etiã in fictis:vt eos ſepe
uos nunq́; vidimus diligamus. ¶ aa
Nihil eſt enĩ oꝑe ⁊ manu factũ quod
nõ aliqñ cõficiat ⁊ cõſumat vetuſtas.·
¶¶ Qui vᷣo victoꝛ pacis autores diligit:iſ
ꝓfecto declarat ſe maluiſſe nõ dimicare
q; vincere · ¶ Quidqd eſt enĩ qzuis ãplũ
ſit id certe eſt parũ:tũ cuʒ eſt aliqd ãpliꝰ
¶ Ingratus ẽ iniuſtuſqʒ ciuis qui aꝛamo
rũ ꝑiculo liberatus aim tñũ retinet arma
tum. ¶ Nemo mirari debet humana cõ
ſilia diuina neceſſitate eſſe ſuꝑata. ¶ bb
¶ agna vis animi eius viri eſt quẽ de
ſuſcepta cauſa ꝓpoſitaq; ſnĩa:nulla con
tuthelia null vis; nullũ ꝑiclm poſſit de
pellere ¶ c ¶ Nihil eſt enĩ tã populaꝛe
q; bonitas · ¶ Momiĩes enim nulla re ad
deos ꝓpius accedũt qᷓ;ᷓ ſalutẽ hoĩbʒ dan
do. ¶ Impunius fit quod cũ ⁊ factum ẽ
negari põt · ¶ Vbi enĩ id qð intus ẽ atz
noſtꝛũ iĩpune euolaꝛe põt cõtꝛaqʒ noſ pu
gnare: fit ĩ dñatu ſeruitꝰ:ĩ ſeruitute dna
tus ¶ Quid de virtute dicã · de magnitu
dine anĩ · grauitate:cõſtãtia: que oẽs do
cti atq;ʒ ſapiẽtes ſũma quedã ⁊ ſola bõa
eſſe dixerunt:hiſq; non modo ad bene ſʒ
etiã ad beate viuẽdũ cõtẽtã eẽ virtutem

RXRN¶ De inuid ia aũt ſic ĩter vos d iſcepta
re debetis:vt nõ qᷓd dicat᷑ a nobis ſed qᷣd
opoꝛteat dici cõſideretis ¶ B ¶ illð me
nõ pꝛeterit in iudicio filii de turpitudĩe
parẽtis dici vix oꝑtere ¶ Moc fere ſcitis
om̃s quãtã vim hẽat ad cõiungẽdas ami

cicias ſtudioꝛũ ac nature ſimilitudo ¶(

ſe enientiſunn eũ eẽ dicũt qᷓ qd opus
it ipſi veniat ĩ mentem: pꝛoxime accede
re illum qui alteriꝰ bene inuentis obtem

peret · In ſtulticia contra eſt· Minus em̃
ſtultus eſt is cui nibil in mentem venit:
qᷓ; ille qui quod ſtulte alteri venit ĩẽ men
tem cõpꝓbat · ¶ D ¶ Gmnes enĩ oꝛõnes
cauſarũ ſunt ac tempoꝛum nõ hbomimuzʒ

ipſoꝛuʒ ac patronoꝛũ · Nam ſi eauſe ipſe
pꝛo ſe loqui poſſent nemo adhiberet oꝛa
toꝛem · ¶ ¶ Moc enim vinculum huiꝰ
dignitatis qua fruimur in repablic⸗ hoc
fundamentuʒ libertatis hic

ra nra ſine mente ſic ciuitas ſine legibus

ſuis ꝑtibꝰ vt neruis ac ſanguĩe ⁊ mẽbꝛis

vti nõ pt · vñ legũ mĩſtri mgr̃atus:legũ ĩ

terpᷣtes iudices:legũ deniq; idcirco om̃s

ſerui ſumꝰ vt liberi eẽ poſſimꝰ ¶ Eſt en
ſapiẽtis iudicis cogitare tm̃ ſibi a popu

lo Romano eẽ ꝑmiſſum:quãtũ cõmiſſuʒ
ſit ⁊ creditũ . Et nõ ſolũ ſibi ptãtem datã

verũetiaz fidẽ habitã eſſe memĩiſſe: poſſe

quẽ oderit abſoluere:quẽ nõ oderit cõdẽ
nare ⁊ ſꝑ nõ quid velit ipſe ſed quid lex

religio cogat cogitare · Anĩaduertere ꝗᷓ
lege reus citet᷑:de quo reo cognoſcat: qᷓ
res ĩ qſtione verſet᷑ · Cum hec ſint viden
da:tũ vero illud ẽ hoĩs magni iudicis ac
ſapiẽtis cũ illa iudicãda cauſa tabellã ſũ
plſerit:nõ ſe putare eſſe ſolũ neq; ſibi qð
cunq;ʒ cupierit licere: ſed ſibi habere ĩ cõ
ſilio legẽ.religionẽ · equitatẽ · fidẽ · libidi
nẽ. aut odiũ ·ĩuidiã · metũ · cupiditateſqʒ
omẽs ammouere:maximeqʒ eſtſiare cõſci
entiã mẽtis ſue:quã a diis ĩmoꝛtalibꝰ ac
cepimꝰ que a nobis diuelli nõ p̃t: que ſi
optimoꝛũ conſilioꝛũ ac factoꝛũ teſtis ĩ oĩ
vita nobis erit:ſine vllo metu ⁊ ſũma cũ
honeſtate viuimꝰ ¶ Momiĩes ĩimicos ſu
os afſici moꝛte volũt:vel qð metuũt aut
qð oderũt ¶ Ouo plus ꝓpter virtutem
nobilitatẽqʒ pñt:eo minus q; poſſint de

ons equita
tis.mens:animus:·⁊ cõſilium ⁊ ſententia
ciuitatis poſita eſt in legibus: vt copo

XCvf.

bent oñdere ¶ Non enĩ quẽadmodũ pu
— — —₰
tatis oĩa ſunt ĩ eloquentia · Eſt tũ quedã

ita ꝑſpicua veritas vt eã infirmare nulla

res poſſit.· ¶ E ¶ Viſerum ẽ exturbari

fortunis oĩbꝰ:miſerioꝛ ẽ iniuria · Acerbũ

ẽ ab aliquo circũueniri: acerbius a ꝓpin
quo · Calamitoſuʒ ẽ bonis euerti: calami
toſius cũ dedecoꝛe · funeſtũ ẽ a foꝛti atqʒ

honeſto viro iugulari:funeſtiꝰ ab eo cuiꝰ
vox ĩ p̃toꝛio queſtũ pᷣſtitit · Ixndignů eſt a

pari vinci aut ſuꝑioꝛe· idignius ab iferio

re atq; humilioꝛeluctuoſũ ẽ tradi alteri
cũ bonis:luctuoſiꝰ ĩimico· hoꝛribile ẽ cau
ſam capitis dicere: hoꝛribiliꝰ eſt ꝓpꝛio lo
co dicere ¶ & ¶ HNec en rõ ac magnitu

do aĩoꝛum ĩ maioꝛibꝰ nr̃is fuit:vt cum in
„ . . . . H 2 „
pꝛiuatis rebꝰ:ſuiſq; ſumptibꝰ minime cõ
tenti tenuiſſimo cultu viuerẽt · tᷣn imꝑio
ac pub · vtilitate oĩa ad gloꝛiã ſplendoꝛẽ

qʒ reuocarẽt · ¶ Non enĩ oĩa qᷓ dolemus
eadẽ queri iure poſſumꝰ.¶ Sua cuiqʒ ci
M¶O cõdi

uitati religio ẽ nr̃a nobis

ciões miſeras admĩſtrandarũ ciuitatuʒ
ꝓuinciaruzʒ:ĩ quibꝰ diligẽtia plena ſimul

tatũ: negligẽtia vituperationũ:vbi ſeue

ritas piculoſa ẽ: liberalitaſ ĩgrata: ſermo
ĩſidioſus:aſſentatio ꝑnicioſa: frons oĩim

familiaris: multoꝛum animus iratus:ira

cundie occulte:blandicie aꝑte: venientes
pᷣtoꝛes expectant: pꝛeſentibꝰ inſeruiunt:

abſentes deſerunt ( † Semp graues
T ſapientes iudices ĩ rebus iudicãdis qͥᷣd

vtilitas ciuitatis:quid communis ſalus:

runc ;

quid reipub· temꝑa poſcerent cogitaue
int. ¶ O

miſera vite ratio que tamdiu

reſides in voluptate q; diu poſcit foꝛtũe
libido· ¶ R ¶ Quid dulcius bominum

generi a natura datum eſt q; ſui cuiq; li

beri ¶ L¶ Eſt enim vłiſcende ĩiurie fa

cilioꝛ ratio q; beneficii remunerandi:Nã
qui in vlciſcedo remiſſioꝛ fuit mox aper
te laudatur: at grauiſſime vituperatur
qui in beneficiis remunerandis eſt tardi
1: neq; ſolum ĩgratus quod ipſum gra
ue eſt: verũetiam impius appellet᷑ neccẽ̃e
S¶ W¶ Alſiouꝰ vſus vni rei deditus
ĩgeniũ ⁊ arteʒ ſepe vincit · ¶ N¶ Ouid ẽ
igit᷑ ꝓpoſitũ his reipub · gubernatoꝛibꝰ
qð ĩtueri:⁊ qꝰ curſũ ſuũ dirigẽ debeant ·
dẽ qð ⁊ pᷣſtantiſſimũ maxĩeq; optabile
ſanis ⁊ bonis ⁊ beatis cũ dignitate ociũ

—

xCj.

poc qui volũt omẽs optimates: qui effi

ciũt ſũmi viri ⁊ cõſeruatoꝛeſ ciuitatis pu
tant᷑ · Neq; eĩ rerũ gerendarũ dignitate
hoĩes effera ita cõuenit vt ocio ñ ꝓſpici
ant: neq; vllũ ãplexari ocũ qð abhoꝛrea
tur dignitate · huiꝰ aũt ocioſe dignitatis
hec fundamẽta ſüt · Religiones · auſpicia
ßrees. magiſtratꝰ. Senatus· autoꝛitas ·
eges· mos· maioꝛũ · iudicia · iuriſoicio fi
des ꝓuĩcie · Socii·ĩpii laus · res militarig.
Garù barũ rerũ tot atʒ tantarũ eſſe defẽ
ſoꝛem atʒ patronũ: magni anĩ ẽ.magni ĩ

Berii magnec; cõſtantie ¶ O ¶ Maioꝛi

us piculis oppugnat᷑ reſpub · q; defen
dit᷑: ꝓpterea ꝙ audaces hoĩes 2 ꝑditi nu
tu ĩpe llunt᷑: ⁊ ipſi etiã ſponte ſua contra
rẽpublicã ĩcitant᷑ · Boni neſcio qũo tardi
oꝛes ſunt ⁊ pꝛicipiis rerũ neglectis ad ex
tremuʒ ipſa deniq; neceſſitate excitant᷑ ·
Ita vt nõnunq; contatione ac tarditate
dũ ociũ volunt etiã ſine dignitate retine
re ipſi vtrũq;ʒ amittãt · ¶ HMec ẽ vna via
mihi credite ⁊ laudis ⁊ dignitatis a boĩs
viris ⁊ ſapientibꝰ bene a natura cõſtitu
tis laudari ⁊ diligi · ¶ Id eſſe optimũ pu
temus qð erit rectiſſimũ:ſperemꝰ ꝗð vo
lumꝰ:qdð acciderit feramꝰ. ¶ P (Cadu
ea ſꝑ ⁊ mobilia hec eſſe dixi ñ virtutis at

q; ingenii: ſed foꝛtune ⁊ tẽpoꝛũ munera

quoꝛũ ego nõ tã facultatẽ vnqʒ ꝛ copiã
extendendã putaui: q; ⁊ ĩ vtẽdo rõnem:
1ĩ carẽdo patientiã ¶ Q Etem̃ quis ẽ

tam vecoꝛs qui aut cũ ſuſpexerit ĩ celum

deos eſſe nõ ſentiat: ⁊ ea q tanta mẽte fi
ant:vt vix quiſq; arte vlla oꝛdinẽ rerũ ac
neceſſitatẽ ꝑſequi poſſit:caſu fieri putet
aut cũ deos eſſe ĩtellexerit eoꝛũ numine
hoc tm̃ ĩperiũ eſſe natũ ⁊ auctũ ⁊ eternũ
¶ R ¶ Deterioꝛes cauete quoꝛũ quidem
magna natio ¶ Eacile ſùt pᷣces apð eos
qui vltro nobis viã ſalutis oñdũt ¶ Nõ
is ſolũ gratꝰ debet eſſe qui accipit bũfici
um verumetiã is cui ptãs accipiẽdi fuit.
¶ Erx bac copia q; multos eẽ arbitroꝛ q̃
boibus potẽtibus gratioſis diſcretis cuʒ
aliqd eos velle arbitrent᷑ vltro ſe offerꝛe
ſoleãt: operã nauare · teſtimoniũ pollice
ri ¶ Equidẽ multos ⁊ vidi ĩ hac ciuitate
Iaudiui:nõ mõ qui pꝛimoꝛibꝰ labꝛis gu
ſtaſſent genꝰ hoc viter extremis vt digi
tis attigiſſent:ſed qui totã adoleſcentiaʒ

roluptatibuſ dediſſent emerſiſſe aliqñ
ſe ad frugẽ bonam vt diet᷑ recepiſſe: gra
ueſq; hoĩes atqʒ illuſtres fuiſſe · dat eniʒ
cõceſſu oĩm huic aliq; ludus etati:⁊ ipſa
natura ꝓfundit adolel. cẽtie cupiditates:
q̃ ſi ita erũpunt vt nulliꝰ vitã labefactẽt
nulliꝰ domũ euertãt faciles ⁊ tolerabileſ
haberi ſolẽt·. Multa enĩ nobis blãdimen
ta natura ipſa genuit: quibꝰ ſopitis vir
tus cõuiueret: a ĩterdũ multas vias ado
leſcentie lubꝛicaſ oñdit quibꝰ illa ĩſiſtere
aut ĩgredi ſine caſu aliquo aut ꝓlapſio
ne vix poſſet · Et multarũ rerũ iocundiſ
ſimarũ varietatẽ dedit:qua nõ mõ hec e
tas ſʒ etiã iam coꝛroboꝛata caperet᷑ · Quã
obꝛeʒz ſiquẽ foꝛte ĩueneritis qui aſpernet᷑
oculis pulcritudinẽ rerũ:nõ odoꝛe vllo:
nõ tactu:nõ ſapoꝛe capiat᷑: excludit auri
bus omnẽ ſuauitateʒ: huic homĩ ego foꝛ
taſſe ⁊ pauci deos ꝓpicios:pleriq; auteʒ
iratos putabũt. ¶ S ¶ Viciũ ventris 1
gutturis non modo minuit etas hoĩbus
ſed etiã auget ¶ T ¶¶ O magna vis veri
tatiſ qᷓ cõtra oĩm ĩgema.calliditatẽ ſoler
tiam.cõtraq; factas oĩm ĩſidias facile ꝑ
ſeipſam defendat. ¶ V ¶Si em̃ ĩnocen
tes exiſtimari volumꝰ nõ ſolũ nos abſti

nẽtes ſed etiã nros comites p̃ſtare debe

mus · pꝛrimũ oĩm opa tãta danda ẽ vt eoſ
nobiſcũ ducamus qui nr̃e fame capitiqʒ
cõſulant.deniqʒ ſi ĩ hoĩbus eligẽdis nos
ſpes amicicie felellerit vt vĩidicemus miſ
ſos faciamꝰ ¶ FEuit iſta quondã in

bac repub· virtꝰ: vt viri foꝛtes acrioꝛibꝰ
ſuppliciis ciuẽ ꝑnicioſũ q; hoſtem acerꝛi

mũ coercerẽt Hoc aĩo ſꝑ fui vt ĩ

uidiã virtute partã gloꝛiã nõ inuidiã pu

tarẽ ¶ Non minꝰ nobis iocũdi atq; illu
ſtres ſũt dies quibꝰ cõſeruamur q; illi qꝗ

bus naſcimur: ꝙ ſalutis leticia certa ẽ:na

ſeẽdi ĩcerta cõdicio:⁊ qð ſine ſenſu naſci
mur cũ volũtate ſeruamur Neqʒ;
em̃ turpis moꝛs foꝛti viro p̃t accidẽ · Nõ

em ĩtelligemus moꝛtẽ a diis ĩmoꝛtalibꝰ

eſſe ſupplicii cauſa cõſtitutã · ſed aut ne
ceſſitatẽ nature:aut laboꝛũ ⁊ miſeriaruʒ
eſſe quietẽ. Ttaq; eã ſapiẽtes nunq; ĩuiti
foꝛtes etiã ſepe libẽter appetierũt · Vin
cula vᷣo a ea ſempiterna certe ad ſingula
rem penã nepharii ſceleris ĩuenta ſunt.
¶ Sepe enĩ grauiꝰ vidi offendere anĩos

tis oĩbu

auditoꝛum eos qui aliena f lagicia aper
ts dixerũt q̃; eos qui cõmiſerũt. C*
arere debet oĩ vicio qui ĩ alteruʒ di
cere ꝑatus ſit:demũ maledicit qui nõ p̃t
uerum ab altero audire· ¶ B (Satius
ẽ me meis rebꝰ geſtis floꝛere qᷓ; maioꝛuʒ
opinione niti: ⁊ ita uiuere ut ſim poſte
ris meis nobilit atis initiũ: ⁊ uirtutis exẽ
plum:Et hec ex oꝛõibuſ Marci Tulli Cice
ronis ſufficiãt: in qu ibꝰ ⁊ aliis Qiceroĩs
opꝑibus ſatis pede ꝑtrãſiui celeri: ideo vt
lati us in libꝛis · Oocli lactantii firmiani
qui ab oĩbus ſũt habiti diuiniſſimi eo ꝙ
diuinarũ inſtitutionũ fimbꝛias dilatare
poſſem:Sequunt᷑ igit᷑ autoꝛitates ex pꝛi
mo libꝛo lactantii diuninarũ inſututionũ
in hunc modũ.
ECx lactãtio Coclo firmiano diuinarũ
ſututionũ aduerſus gentes autoꝛitate
Agno ⁊ excellẽti ĩgenio viri cuʒ
ſe doctrine penitꝰ dediſſent: qᷣd
laboꝛũ poterat ĩpendi:cõtemp
3 1 pꝛiuatis ⁊ publicis actionibꝰ
ad inquirende veritatis ſtudiũ cõtulerũt
exiſtimãtes multo eſſe p̃larius humana
rũ diuinarũq; rerũ ĩueſtigare ac ſcire rõ
nem: q;ᷓ ſtruendis opibus ac cumulãdis
honoꝛibꝰ ĩherere: quibꝰ rebꝰ quoniã fra
giles terꝛeneq; ſũt: ⁊ ad ſolius coꝛꝑis ꝑti
nent cultũ:nemo melioꝛ nemo iuſtioꝛ ef
fici p̃t· Grant quidẽ illi veritatiſ cognitõ
ne digniſſimi: quam ſcire tãtope cupiue
rũt:atʒ ita vt cam rebꝰ oĩbus anponerẽt
Nqq ⁊ abieciſſe quoſdã res familiares ſu
as ⁊ renũciaſſe vniuerſis voluptatibus
cõſtat:vt ſolã nudamq; virtuteʒ nudi ex
peditiq; ſequerent᷑ · Tantũ apud eos vir
tutis nomẽ ⁊ autoꝛitas valuit:vt in ipſa
eſſe ſummi boni pᷣmiũ p̃dicarẽt · Sed ne
q; adepti ſũt id qdð volebãt:⁊ operã ſimł
atz induſtriã ꝑdiderũt: qꝛ veritas id ẽ ar
chanum ſummi dei qui fecit oĩa ingenio
ac ꝓpꝛiis ſenſibꝰ nõ pᷣt cõpꝛehendi: alio
quin nibil ĩter deũ ⁊ hoĩeʒ diſtaret: ſi cõ
ſilia ⁊ diſpoſitões huiꝰ maieſtatis eterne
cogitatio aſſequeret᷑ hũana:qð qꝛ fieri ñ
potuit vt homĩ ꝑ ſeipſum rõ diuĩa note
ſceret:nõ ẽ paſſus deꝰ hoĩem lumẽ ſapiẽ
tie requirentẽ diutius erꝛare:ac ſine vllo
laboꝛis effectu vagari ꝑ tenebꝛas inextri

1

cabiles· ARperuit oculos eiꝰ aliqũ: ⁊ notõ
nem veritatis munꝰ ſuũ fecit:⁊ vt huma
nã ſa pientiam nullã eſſe mõſtraret: ⁊ er

ranti ac vago viã cõſequende ĩmoꝛtalita

tis oſtẽderet ¶ D ¶ Bauci vtunt᷑ celeſii
beneficio ac munere:ꝙ obuoluta ĩ obſcu
ro veritas latet · ¶ E ¶ Virtutibꝰ amari
tudo ꝑmixta ẽ:vicia vero voluptate cõdi
ta ſunt E ¶ Nec tam de rebꝰ hũanis
bene meret᷑ qui ſcientiã bñdicẽdi affert:
qᷓ; qui pie ⁊ ĩnocenter docet viuere.Tdcir
co apud grecoſ maioꝛe ĩ gloꝛia ꝓRi q; oꝛa
toꝛes fuerũt · Nli em̃ recte viuendi docto
ꝛes ſũt exiſtiati qð ẽ longe pᷣſtabiliꝰ: qim̃ʒ

bñdicere ad paucos ꝑtinet · bñ aũt viue

re ad omnes ˖ ¶ Veritas licet poſſit ſine
eloquẽtia defendi vt ẽ a multiſ ſepe defẽ
ſa:tũ claritate ac ſermoĩs nitoꝛe illuſtrã
da qdammõ diſſerenda ẽ:vt potentius
ĩfluat ĩ aĩos:⁊ vi ſua ĩſtructa ⁊ luce oꝛõiſ
oꝛnata ¶ & ¶ De religione itaq; nobis

rebuſq; diuinis inſtituit᷑ diſputatio · Nã

ſiquidẽ maximi oꝛatoꝛes ꝓfeſſionis ſue qᷓ
ſi veterani decurſis oꝑibꝰ actionũ ſuarũ
poſtremo ſe phᷣie tradiderũt: eãqʒ ſibi re
quiẽ laboꝛñ iuſtiſſimã putauerũt:ſi aĩos

ſuos ĩ earũ rerũ que ĩueniri nõ poterant

ĩquiſitione toꝛquerẽt:vt non tà ociũ ſibi
negoeiu q̃ſiuiſſe videant᷑:ꝛ quidẽ mul
to moleſtiꝰ q; ĩ quo fuerãt añ uerſati:q̃n
cto iuſtius ego me ad illã piam ſapientiã
dedi: quaſi ad poꝛtũ aliquẽ cutiſſimũ cõ
feraʒ· n quo oia dicta Piona ſüũt · auditu
ſuauia ·facilia ĩtellectu

ſopirẽt: quãto melius nos ⁊ rectius diui
nas ĩſtitutiones lris ꝓſequemur:ĩ quibꝰ

nõ de ſtillicidiis: aut de aquis arcendis:

aut de manu cõſerenda: ſed de ſpe · de vi
ta.de ſalute.de ĩmoꝛtalitate · de deo loqͥ
mur: ut ſuꝑſtitiones moꝛtiferas: erꝛoꝛes
qʒ turꝑiſſimos ſopiamꝰ · Nobis itaqʒ qui
ſacramentũ religionis accepimꝰ:cum ſit

veritas reuelata diuĩtus:cũ doctoꝛẽ ſapi
entie ducẽq; vᷣtutis deũ ſeqᷓmur: vniuer
ſos ſine ullo diſcrimĩe uel ſexꝰ uel etatis
ad celeſte pabulũ cõuocemꝰ Nullꝰ eĩ ſua

uioꝛ aĩo cibꝰ ẽ q́; cognitio vᷣitatis.Nõ er
go pigeat ad ꝑcipiẽdã ſapiẽtie diſciplin ĩ

oneſta ſuſceptu
Et ſi quidã pꝛudẽtes ⁊ arbitri equitatis ĩ
ſtitutiões ciuilis iuris cõpoſitas edid erc
quibꝰ ciuiũ diſſidẽtiuʒ lites cõtentõeſqʒ

cen

audiendi vel legẽdi patientiã cõmodare
(M CRon em̃ eſt religio vlla ſine ſapien
tia ſuſcipienda: nec ſine vlla religione
banda ſapiẽtia ¶ Stoici docuerůt necſi
eri mundũ ſine diuĩa rõe potuiſſe:nec cõ
ſtare niſi ſũma rõne regeret᷑ · Nemo enizʒ
ẽ tam rudis tã feris moꝛibꝰ:qui non ocu
los ſuos ĩ celũ tollens tãetſi neſciat euiꝰ
dei ꝓuidentia regat᷑ hoc omne g cernit᷑
nõ aliquã tñ eſſe ĩtelligat ex ipſarũ rerũ
magnitudĩe · motu.diſpoſitõe · cõſtantia
vtilitate. pulcritudĩe.tpatione:nec poſſe
fieri quin id qð mirabit rõne cõſtat:niſi
cõſilio maioꝛe aliquo ſit ĩſtructuʒ· Nemo
etiã ẽ qui ſapiat rõnem qui ſecũ putet:q
nõ vnũ eſſe itelligat qui cõdidit omĩa:
eadem q̃ cõdidit virtute moderet᷑ · Qui
aũt putat hãc tantã magnitudinẽ ñ poſ
le ab vno regi fallit᷑: neqʒ quanta ſit vis
ac ptãs diuine maieſtatis ĩtelligit: ſi eri
ſtimet ſingularẽ deũ qui facere munduʒ
potuit:eundẽ regere nõ poſſe quẽ fecit.

Atſi cõcipiet anio quãta ſit diuina huius

oꝑis ĩmenſitas cũ antea nibil eẽt: tñ vir
tute atzʒ cõſilio dei ex nibilo eſſe cõf lataz
qð opus niſi ab vno ĩchoari ꝑficiq; ñ po
tuit· Tam ĩtelliget multo facilius eſſe ab
vno regi q; ẽ ab vno cõſtitutũ · Vniꝰ igit
arbitrio regi mundũ neceſſe Eꝛniſi em̃ ſin
gulaniũ pꝑtium ptãs ad vnã ꝓuidentiam
referat᷑ nõ poterit ſumma ipſa cõſtare.
Qua in re qm̃ a ſenſu deficimꝰ 1 verbis:
qꝛ neqʒ tantã intelligẽtie lucẽ pectus hu
manũ: neqʒ expoſitionũ tantarũ rerũ ca
pit lingua moꝛtalis idipſũ nos ĩtelligere
opoꝛtet ac dicere · Dicere aũt multoꝛũ ar
bitrio regi mundũ tale ẽ: quale ſiquis af
firmat ĩ vno coꝛꝑe multas eẽ mẽtes:quo
niã multa ⁊ varia ſunt miſteria mendro
rũ:vt ſingulos coxis ſenſus ſingule mẽ
tes regere credant᷑ · Itẽ multi affectꝰ qui
bus cõmoueri ſolemꝰ vel ad iram vel ad
cupiditatẽ· vel ad leticiã · vel ad metũ. vel
ad miſerationẽ:vt ĩ his oĩbuſ totidẽ men
tes putant᷑ oꝑari (Deus qui ẽ eter
na mẽg ex oĩ vtiqʒ ꝑte ꝑłecte cõſumateq;
virtutis ẽ:ꝙ ſi verũ ẽ vnus ſit neceſſe ẽ.
HPoteſtas enĩ vel virtus abſolute retinet
ſuã ꝓpꝛiam firmitatẽ. Id autẽ ſolidũ eſti
mandüũ eſt eui nihil decedere: id pfectum

cui nihil poſſit accedẽ · Quis dubitat po

tentiſſimũ eſſe regẽ qui totiꝰ oꝛbis habe
at impium ? neq;ʒ ĩmerito cuʒ illiꝰ ſint qᷓ

vbicunq; ſũt oĩa:cũ ad eum ſolũ omnes

vVtiq; copie cõgerant᷑· At ſi plures parti
antur oꝛbẽ minꝰ certe opum minꝰ viriũ
ſinguli habebũt:cũ inter pᷣſcriptam por
tionẽ ſe quiſq;ʒ cõtineat:Godem mõ etiã
dii ſi plures erũt minus valebũt aliis tã
tũdem ĩ ſe habentibꝰ. Virtus aũt ꝑfecta

aliiſ aũt ꝑfectioꝛ natura ĩ eo p̃dt eſſe ĩ quo

totũ ẽ:qᷓ; ĩ eo ĩ quo ꝑs exigua de toto ẽ.
deus vero ſi ꝑfectus ẽ qꝛ ꝑfectus ẽ vt eẽ
debet:mõ poteſt eſſe niſi vnuſ vt ĩ eo ſint
oĩa·deoꝛũ igit᷑ virtutes ac poteſtates ĩſir
mioꝛes ſint neceſſe ẽ:q; tantũ ſinguliſ de

erit quantũ ĩ ceteriſ fuerit:ita quãto plu

res: tãto minoꝛeſ erũt· Quid ꝙ ſumma il
larum rerũ ptãs ac diuina vis ne ſemel

quidẽ diuidi pᷣt. Quidq;d enĩ capit diuiſio

„ — — „ — .
nẽ ⁊ intcritũ capiat neceſſe ẽ · Si aũt inte

ritus ꝓeul ẽ adeo q; incoꝛruptibilis ẽ ⁊ e

ternꝰ:cõſeqũs ẽ vt diuidi diuĩa ptãs nõ
poſſit · deꝰ ergo vnꝰ ẽꝛſi nihil aliud eẽ p̃t

qð tantumdẽ capiat ptãtis · Ita fit vt ad

regendũ mundũ vniꝰ ꝑfecta virtute opꝰ
ſit q; ĩbecillitate multoꝛuzʒ · ſi ita eſſet
vt iſti aſſertoꝛes deoꝛũ ĩtelligunt: ita ſcʒ
deos peſſe ſingulis rebꝰ ac ꝑtibꝰ vt vnꝰ
tũ ſit rectoꝛ eximius· Tam ergo ceteri nõ
dii erũt ſed ſatellites atz miniſtri quos il
le vnus maximꝰ ac potẽs omniuzʒ: bis of
ficiis pᷣfecerit: ⁊ ipſi eiꝰ imꝑio ac nutibuſ

ſeruiãt· Si vniuerſi pares nõ ſint: nõ igi
/„ ,„ r 4 . — — 7 ☛G .
tur dii omẽs ſunt · Nec enĩ p̃t hoc idẽ eẽ

qð ſeruit ⁊ qdð dñatur. Nam ſi deꝰ nomẽ
ẽ ſumme ptãtis ĩcoꝛruptibilis eſſe debet
ꝑpfectus.ĩpaſſibilis· nulli rei ſubiectus:er
go dii nõ ſunt quos parere vni maximo
deo neceſſitas aliqua cogit. ¶ R (Nũc
aũt diuine ptãtis vnitatẽ teſtimoniis cõ
ꝓbemus · Hophete qui fuerũt admoduʒ
multi vnũ deu p̃dicant vnũ loqenmeur:
Quippe qui Vnius dei ſpiritu pleni ꝗᷓ fu
tura eſſent:pari cõſona voce p̃dixerũt:
ac enĩ veritatis expertes nõ putãt his eẽ
credendũ· llas eni nõ diuinas voces: ſʒ
huũanas eẽ aiũt videlicʒ qui de vno deo
coniũ faciũt:aut inſani aut fallaces fue
rũt. Itqui ĩ pleriſq;ʒ ĩpleta e quotloie il
lorũ vaticinia videmꝰ:a ĩ vnã ſententiaʒ
cõgerẽs diuĩatio docet ñ fuiſſe furioſos

Quis enim mentis emote nõ modo futu
ra pᷣcinere:ſed etiã coherẽtia poſſit? Nũ

ergo fallaces erãt qui talia loquebant᷑ ⸗
Ouid ab his tam longe alienum q; ratio

fallendi cũ ceteros ab omni fraude cohi
berent · Idcirco adeo mittebant᷑ vt pᷣco
nes eſſent maieſtatis eius: ⁊ coneptoꝛes

Frauitaris humance · NHeterea voluntas
1

ngendi ac mẽtiendi ẽ eoꝛum qui opes
appetũt qui lucra deſiderãt: que res pꝛo
cul ab illis ſanctis vins fuit· ta em̃ dele
gato ſibi officio functi ſũt: vt relictis oñ
bus ad tutelã vite neceſſarüs nõ modo ĩ
futurũ ſed ne ĩ diem quidẽ laboꝛa rẽt: cõ
tenti ĩ tẽpoꝛali cibo ſ deus ſũminiſtra
ret:hi nõ modo queſtũ nulluʒ habuerũt
ſed etiã cruciatus atqʒ moꝛtẽ. Amara em̃
ſunt vicioſis ⁊ male viuentibꝰ p̃cepta iu
ſticie · Ctaq; hi quoꝛũ peccata ⁊ arguebãt᷑
pꝓhibebantur excruciatos eos acerbiſli
me necauerũt:Ergo a qͥbꝰ abfuit ſtudiuʒ
lucri abfuit eẽ voetas ⁊ cã fallẽdi.Quid
ꝙ aliq eoꝛũ pꝛĩcipes aut eẽ reges fuerũt
ĩT quos cadere ñ poteſt ſuſpitio cupidita
tis 2 fraudis: ⁊ tñ pꝛeconiũ dei ſingula
ris eadẽ qua ceteri diuinatõe fecerunt.
¶XNE(SDed omittamꝰ⸗ ſane teſtimonia pꝛo
phetarũ: ne minꝰ idonea ꝓbatio videat᷑
eſſe de quibus his oĩo non credit᷑. Venia
mus ad autoꝛes:⁊ eos ipſos ad ꝓbatiõeʒ
veri teſtes citemꝰ:quibus cõtra nos vti
ſolent poetas dico ⁊ phos ex his vnum
deũ ꝓbemus neceſſe ẽ: non ꝙ illi habue
runt cognitã veritatem: ſed ꝙ veritatis
ipſius tanta vis ẽ vt nemo poſſit eſſe taʒ
cecus quin videat ingerentẽ ſe oculis di
uinã daritatem· Poete em̃ q́B;uis deos oꝛ
nauerũt carminibꝰ ⁊ eoꝛũ res geſtas am
plificauerũt ſummis laudibꝰ: ſepiſſime
tamẽ confitent᷑ ſpiritu vel mente vna cõ
tineri regiq; omĩa (B ¶ Opbeus qui
vetuſuiſſimꝰ poetarũ ⁊ equalis ipſoꝛuʒ
deoꝛũ ſiquidẽ tradit᷑ ĩter argonautas cuʒ
tindaridis a hereule nauigaſſe deũ verũ
magnũ quẽ pꝛimogenitũ appellat: ꝙ
añ ipſum nihil ſit genitü : ſed ab eo ſunt
cuncta generata · Gundẽ etiã nominãt i
luminatoꝛẽ ac parentẽ: ꝙ cũ adhuc nihil
eſſet pꝛius ex ĩfinito apparuerit ⁊ extite
rit:cuiꝰ oꝛiginẽ atz naturam qꝛ cõcipere
aĩo nõ poterat ex aere ĩmenſo natuz eſſe

„

¶ Ouidiꝰ quoqʒ ĩ pꝛĩcipio ſui p̃clari oꝑis ſi

Wv

dixit · Vnde · pꝛimogenitus pheton lõge
aere natꝰ. Rliud em qð ampli diceret ñ
habebat· hũc ait oĩm deoꝛũ eſſe parenteʒ
uoꝛũ cauſa celũ cõdiderit liberiſq; pꝛo
Pererit vt haberẽt habitaculũ : ſedemq;
cõmunez · Condwit ĩmoꝛtalibꝰ domũqʒ
ĩcoꝛruptibilẽ · Natura igit᷑ ⁊ rõne ducẽte
ĩtellexit eſſe pſtantiſſi mam ptãtem celi
terꝛe cõditricẽ · Non poterat em̃ dici
uem eſſe pꝛincipẽ reru qui erat ſaturno
natus: nec etiã ipſum ſaturnum qui celo
natꝰ ferebacẽ · Celum aũt tanq; deum pꝛi
mũ cõſtituere nõ audebat ꝙ elemẽtuʒ vi
debat eſſe mundi ꝙ ipſum eguerit auto
re. Mec em̃ rõ ꝑduxit ad deum illũ pꝛimo
genitũ: cui aſſignat ⁊ tribuit pꝛincipatũ ·
¶ Momerus nihil nobis dare potuit
qð ꝑtineat ad veritatẽ qui humana poti
us q; diuina cõſcripſit: qui tñ bellãtes i

terſe deos finxit cũ alii troiã cape vdlẽt

alii repugnarẽt ¶ D ¶ Dotuit Hileſiod⸗
qui deoꝛu generationẽ libꝛi vniꝰ oꝑe cõ
plexus ẽ: ſed tñ miil dedit: nõ a deo con
ditoꝛe ſumenſ exoꝛdiũ:ſed a chaos qð eſt
rudis ⁊oꝛdinateq; materie cõfuſa cõgeri
es ¶ ᷓ ¶ Maro nõ longe fuit a veritate
cuiꝰ de ſummo deo mentẽ ac ſpirituʒ no
minãdo hec verba ſũt · pꝛĩcipio celum ac
terꝛas cãpoſq; liquentes Lucentẽq; glo
bum lune titaniaq; aſtra Spiritꝰ intus

alit totaq; ĩfuſa ꝑ artꝰ.· Mens agitat mo

lem ⁊ magno ſe coꝛꝑe miſcet It nequis
forte ignoꝛet qui nã eſſet ille ſpiritꝰ qui

tĩ haberet ptãtiſ declarauit alio loco di
cens.Deum nanq; ire ꝑpomes terꝛas tra

ctuſqʒ maris celũq; p undüů · hic pecudeſ

4

armẽta viros genꝰ omne ferarũ · Quẽqʒ

ſibi tenuis naſcentẽ areſcere vitas ¶ E

ne vlla nois diſſimulatõe a deo quẽ mũ

di fabꝛicatoꝛẽ quẽ rerũ opificẽ vocat mũ
dü fatet᷑ ĩſtructũ · Qſi oꝛpheꝰ vel illi nñi
q̊ natura dueẽte ſenſerũt: ꝑpetuo defen
diſſẽt eandẽ quã nos ſequimur doctrinã

cõp̃henſa veritate tenuiſſẽt ¶ G ¶ Hec

hactenꝰ de poetis ad ꝓphos veniamꝰ quo

rũ grauioꝛ ẽ autoꝛitas certiꝰqʒ iudicium
qꝛ ñ rebꝰ cõmenticiis: ſʒ ĩueſugãde veri
tati ſtuduiſſe eredunt᷑ ¶ M ¶ Tales mu
leſiꝰ qͥ vnꝰ ex ſeptẽ ſapiẽtũ numero fuit

qq; pꝛimꝰ oĩm de cauſis nat̃alibꝰ tradit

2

4)

4226

xCv uij
quã eſſe dixit ex qua nata ſunt omĩa:
deüũ eſſe mentẽ q̃ ex aq̃ eũcta creauit ⁊ re

foꝛmauit ta materiã rerũ poſuit ĩ hũo

re:ꝑꝛcipiũ cauſãq; naſcẽdi cõſtituit ĩ ðdo
F ¶ Eitagoꝛas ita diffiniuit ꝙ ẽ deꝰ ani
mus ꝑ vniuerſas mũdi ꝑtes omnẽq; na
turã cõmeans atzʒ diffuſus:ex quo oĩa qᷓ
naſcunt᷑ animalia vitã capiunt (R
¶ Enaxagoꝛas deũ eſſe dicit ĩfinitã men
tem q ꝑ ſeipſam moueat᷑ L¶ Entiſti
nes multos quideʒ eſſe populares deos
vnũ tñ naturalẽ id ẽ totiul ſumme artiſi
ceʒ ¶ M ¶ Oleãtes Anaxamenes ethe
ra eſſe ſummũ deuʒ · Qui opinioni poeta
noſter aſſenſit · Tum pr̃ oĩpotens fecun
dis imbꝛibꝰ ether QConiugis ĩgremiuʒ le
te deſcendit 1 oĩs Nagnus an magno
Pmixtus coꝛpe fetꝰ. ¶ N ¶ Oriſippꝰ na
turalem vim diuina rõne pᷣ̃ditam ꝛinter
dü diuinã neceſſitatẽ deũ nuncupat ·
(O ¶ Item Zenon naturalẽ diuinãqʒ le
gem · hoꝛum oĩm ſentẽtia q3uis ſit ĩcerta
eodẽ tñ ſpectat:vt ꝓuidentiã vnã eſſe cõ
ſentiãt ſiue em̃ natura · ſiue ether · ſuie rõ
ſiue mẽs.ſiue fatalis neceſſitasſiue diui
na lex . ſiue quid aliud dixeris idẽ eſt qð a
nobis dicit᷑ deꝰ: nec obſtat appellationũ
diuerſitas:cũ ipſa ſigniſicatõe ad vnum
oĩa reuoluant᷑ ( H ¶ Friſtoteles qᷓzuis
ſecũ ipſe diſſidiat:ac repugnantiã ſibi
dicat ⁊ ſentiat ĩ ſummũ tñ vnam mentẽ
mundo peſſe teſtat᷑. ¶ Q ¶ Plato q om
nium ſapiẽtiſſimus videbat᷑ monarchiã
plane apteq; defendit: nec ethera:aut ra
tionẽ:aut naturã ſed vt ẽ deũ nominat:
ab eo mundũ hũc ꝑfectum:atz mirabileʒ
eſſe fabꝛicatũ (R ¶ Ouem Gieero ſecu
tus atz imitatꝰ ĩ plurimis frequenter de
um cõfitet᷑ ac ſupꝛemũ vocat:iĩ his libꝛis
quos de legibꝰ ſcripſit ab eo regi mũdũ
argumẽtat᷑: dum cũ diſputat de natura
deoꝛũ hoc mõ· Nihiłl ẽ pᷣſtantius deo: ab
eo igit᷑ mundũ regi neceſſe eſt:mulli igit
nature ẽ obediẽs aut ſubiectꝰ deus: om
nem ergo regit ipſe naturã Quid aũt ſit
deus cõſolatione diffinit · Nec vero deꝰ
ipſe qui ĩtelligit᷑ a nobis alio mõ ĩtelligi
nõ poteſt:niſi mens ſoluta quedã ⁊ libe
ra ⁊ ſegregata ex omni cõnexione moꝛta
li omĩia ſentiẽs ⁊ monẽs ¶ S ¶ Knnuẽs
quoq; Seneca qui ex Romanis vel acerꝛi

mus ſtoicꝰ fuit ſepe ſummũ deũ merita
laude ꝓſequit᷑ · Nam cũ de ĩmatura moꝛ
te diſſereret nõ ĩtelligis ĩquit autoꝛitatẽ
ac maieſtatẽ iudicis tui:rectoꝛitz oꝛbiſter
rarũ celiq;:dominoꝛũ ⁊ deoꝛũ oĩm deuʒ:
a quo iſta numĩa que ſingula adoꝛamus
⁊ colimꝰ ſuſpenſa ſunt ¶ T ¶ MWercuriꝰ
quintꝰ qui tãetſi homo fuit antiquiſſimꝰ
tñ ⁊ inſtructiſſimꝰ in omĩ genere doctri
ne adeo vt ei multarũ rerũ ⁊ artiuʒ ſcien
tia Trimegiſto cognomẽ imponeret᷑· hic
ſcripſit libꝛos ⁊ quidẽ multos ad cogni
tionẽ diuinarũ rerum ꝑtinentes:ĩ quibꝰ
maieſtatẽ ſummi ac ſingulariſ dei aſſerit
hiſq; noĩbus appellat quibꝰ nos deũ ac
patrẽ: ac nequis eiꝰ nomen requireret ſi
ne noĩe eſſe dixit: eo ꝙ noĩs ꝓpꝛietate nõ
egeat ob ipſam ſeʒ v nitatẽ. Ipſiꝰ hec ver
ba ſunt· deus aũt vnus. vnꝰ aũt noĩs nõ
eget:eſt em̃ qui ſine noĩe ẽ · Deo igit᷑ no
men nõ eſt q; ſolus ẽ: nec opus ẽ ꝓpꝛio
vocabulo mſi cũ diſcrimẽ exigit multitu
do. Vt vnãquanq; ꝑſonaʒ ſua nota ⁊ ap
pellatione deſignes · deo aüt qui ſp vnꝰ
ẽ ꝓpꝛiuʒ nomẽ eſt deꝰ ¶ V (Berken de
reſpõſis ſacriſq; carmbus teſtimonia ꝗᷓ
ſunt multũ certioꝛa ꝓferie. Naʒ foꝛtaſſe
bi cõtra quos agimꝰ nec poetis putent
eſſe credẽdũ tanq; noua fingentibꝰ: nec
Bis qui erꝛare potuerũt qꝛ ⁊ ipſi hoĩes
fuerunt · Tdcirco teſtimonia decẽ Sibilla
rum q̃ᷓ omnes vates ſunt a veteribꝰ ap
pellate:quid ipſe de vno deo ſenſerunt ĩ
mediũ ꝓferemus. Quarũ quidẽ noĩa hec
ſunt Sibilla perſea Sibilla libica Sibilla
delphica Sibilla canea Sibilla eritrea Si
billa ſamia Sibilla cũana Sibilla eleſpõ
tia Sibilla frigia Sibüla tiburtis · Quarũ
oĩm libꝛi ſunt cõfuſi nec diſcerni pñt nec
ſuũ cuiq;ʒ aſſignari niſi Eritree qᷓ nomen
ſuũ veru carmini ĩſeruit ⁊ eritreaʒ ſe no
nunãt ˖ Omẽs igit᷑ he Sibille vnũ deuz p
dicant maxĩe eritrea qᷓ celebꝛioꝛ ĩter cete
ras ac nobilioꝛ habet᷑:quarũ de vno deo
hec ſũt teſtimonia · Vnꝰ deus qui ſolꝰ eſt

iſq; ampliſſimꝰ a ĩcreatꝰ. hũc eſſe ſolum

deum qui celũ fecerit᷑ luminibuſq; diſtĩ
xerit· Ttem alia.Sed deuſ ſolus ẽ eminen
tiſſimus qui fecit celũ atqʒ ſoleʒ ⁊ ſtellas
MNunã frugiferam terꝛã ⁊ tumoꝛes aque
ponti · Qui quomõ ſoluſſit ita edificatoꝛ

— —— — —

— ——— ——

— — — — —- — — —

NN

„— — — — — ——.— —

mundi ⁊ artifex rerũ rel quibus conſtat
vel que in eo ſunt ſolum coli opoꝛtere te

ſtatur:im hec verba. Ipſum qui ẽ ſolꝰ co

lite pꝛincipẽ creatoꝛẽ mundi qui ſolus ẽ
in ſeculũ atʒ a ſeculo factꝰ.Ttem alia ĩ vo
ce dei ſic ait. Solus enĩ deus ſum ⁊ nõ ẽ
alter ¶ A ¶Exequerer nũc teſtimoĩa ce
terarũ niſi ⁊ hec ſufficerẽt · Sed cũ defen
damus cauſaʒ veritatis apud eos qui ab
erꝛantes a veritate falſis religionibꝰ ſer
uiunt:qð genꝰ ꝓbationis aduerſus cos
magis adhibere debemꝰ: q; vt eos deoꝛũ

ſuoꝛũ teſtimoniis reuincamꝰ g Appollo

em̃ quẽ p ceteris diuinũ exiſtimant q̃ren
ti cuidam quis eſſet aut quid eſſet omĩo
de us reſpõdit viginti ⁊ vno verſibꝰ quo
rum pꝛincipiũ ẽ. Ex ſe oꝛtꝰ infectus ſine

matre ĩexpugnabilis · cuiꝰ nomẽ nec ver
bo capiendũ · igneum ſeculum hoc deꝰ

modica aũt dei poꝛtio angeli nos. De ſe
quidẽ ille mẽtitus ẽ qui cũ ſit e numero
demonũ ãgeliſ dei ſe aggregauit. deniq;ʒ
in aliis reſpõſis demonẽ ſe eſſe cõfeſſus
eſt · Naʒ cum ĩterꝛogaret᷑ quomõ ſibi ſup
plicandum eſſet ita reſpõdit · Omnia ſa
piens omnia docte qui ꝑ multa verſaris
exaudi demon · Quid ergo ſupeſt niſi vt
ſua cõfeſſione verberibꝰ veri dei ac pene
ſubiaceat ſempiterne · Nam ĩ alio reſpon
ſo ita dixit · demones qui ꝑgunt circa ter
ras ⁊ circa pontũ ĩfeſſi domant᷑ ſub ver
bere dei Ee Retrabant ergo ſe homi
nes ab erꝛonbꝰ ⁊ abiectis religionibꝰ pꝛa
uis parentẽ ſuum deũ cognoſcant: cuiꝰ
nec virtus eſtimari p̃t:nec magnitudo ꝑ
ſpici: nec pꝛincipiuʒ cõpꝛehendi: cũ ad il
lum hũane mẽtis ĩtentio ⁊ acumen ⁊ me
moꝛia ꝑuenerit quaſi ſubductis ⁊ cõſum
matis oĩbus viis ſubſiſtit · heret · deficit.
nec ẽ aliquid vlterius quo ꝓgredi poſſit

CG Verum qꝛ fieri nõ poteſt quin id qð
ſit aliqñũ cepit eſſe:cõſequens ẽ vt quoni

am nihil añ illum fuit: ipſe añ omnia ex
ſeipſo ſit ꝓcreatus · Tdeoq; ab apolline ĩ
creatus ĩfectus ⁊ ex ſe natꝰ Sibilla Ex ſe
n o ante oĩa ꝓcreatus deus noĩat᷑ · Qð

eneca homo acutꝰ in exhoꝛtatõibus vi

dit · Nos ĩquit aliunde pendemꝰ:itaq; ad
aliũ reſpicimꝰ: cui qð ẽ optimum nobis
debeamus:alius nos edidit: alius nos in

ſtruxit:deus ipſe ſe fecit CD (Ms igi

tur tot ⁊ tãtis teſtibꝰ cõpꝛobat᷑ vniuſ dei
poteſtate ac ꝓuidentia mundũ guberna
ri: cuiꝰ vim maieſtatẽq; tantã eſſe dicit ĩ
thimeo plato:vt eam neqʒ mente cõcipe
re neq; verbis enarꝛare quiſq; poſſit ob

vero aliqͥs an quicq; difficile aut ĩpoſſi

bile ſit deo qui tãta tanqʒ mirifica oꝑa ꝓ

uidẽtia excogitauit · virtute cõſtituit · rõ

ne pfecit · Nunc aũt ſpiritu ſuſtentet · po
teſtate moderet᷑ · icogitabilis. ĩeffabilis.
⁊ nulli alii ſatis notꝰ q; ſibi ᷓ ¶ Vnde

mihi ſepiꝰ de tanta ptãte cogitãti qui de

os colũt ĩterdũ videri ſolent tam ceci · tã
ĩexcogitabiles· tã excoꝛdes · taʒ nõ multũ
a mutis aĩalibus differẽtes: qui credunt

eos qui geniti ſunt maris ac femie coitu

aliquid maieſtatis: diuĩeq; virtutis habẽ

potuiſſe · Cum ſibilla eritrea dicat· Non
poteſt ex viri ſemine ⁊ matrice deus foꝛ
matus eſſe:qdð ſi ẽ verũ ſicuti ẽ:apparet

herculem:appollinẽ.liberũ.Mercurium
Ffouemq; ipſum cũ ceteris homines fuiſ

ſe quoniam ſunt ex duobꝰ ſexibus nati.·

Quid ẽ a deo tam remotũ q; id opus qð

ipſe ad ꝓpagandã ſobolẽ moꝛtalibus tni
buit:⁊ qð ſine ſubſtantia coꝛꝑali nullum

poteſt eſſe? Dii aũt qui ſunt ĩmortales
Teterni: quid opus ẽ altero ſexu? Deo

igit᷑ qui ẽ ſempiternꝰ neqʒ al terſer⸗ ne
FE [Grzaue
runt aũt qui ĩ deũ nomẽ trãſtulerunt qꝛ
qui ſolus ẽ non ĩdiget noĩe · Non em̃ t᷑u

qʒ ſucceſſio neceſſaria eſt

piter potuit eſſe deus eo ꝙ huius nomĩs

ꝓpꝛietas nec diuinã vim expꝛimit ſed hu

manã · Nam Touẽ iunonemq; a iuuando
eſſe dictos Cicero interpꝛetat᷑: ⁊ Tupiter

quaſi iuuans pater dicit᷑: qd nomẽ in de

um mĩme cõgruit:qꝛ iuuare hoĩs ẽ oꝑis
aliquid cõferentis ĩ eum q̃ ſit alienꝰ ⁊ mi
nimi beneficii · Nemo ſie deum pꝛecatur
vt ſe adiuuet ſed vt ſeruet vt vitã ſalutẽ
qʒ tribuat:qð multo plꝰ ac maius ẽ q; iu

uare · Deus aũt verus pater ẽ ꝑ quem ſu
mus ⁊ cuius toti ſumꝰ:a quo fingimur.
a qꝰ aĩamur a quo illumĩamur: q nobis
vitã ĩpertit᷑ · ſalutẽ tribuit · victũ multipli
cem Aluniniltrat. Non ĩtelligit bñficia di
uina q̃ ſe tmmõ iuuari a deo putat: ergo
nõ ĩpitus mõ ſʒ etiã ĩpius ẽ qui noĩ vã-
uis vir tutem ſumme ptãtis imminuit·

E¶Sbeã autẽ cauſam Tupiter Satur illoꝛũ: vniuerſis gentibꝰ tradiderunt·
nus ⁊ ceteri erꝛore hoĩm dii ceperunt no Qb banc vanitatẽ Sibilla eos ſic ĩcrepat

minari · Nam nulli reges añ Saturnum

vel vꝛanũ fuerũt ꝓpter hoĩm raritatẽ: qᷓ
aggreſtẽ vitã ſine vllo rectoꝛe viuebant:
nõ ergo ẽ dubiũ quĩ illis tꝑibus homĩes
regem ipſum totãq; genteʒ iactare ſum

mis laudibꝰ ac nouis honoꝛibꝰ ceperint
vt etiã deoſ appellarẽt: ſiue ob miraculũ

virtutis hoc vere putabant rudes adhuc
ac ſim plices:ſiue vt fieri ſolet ĩ adulatio

nez pᷣſentis potentie: ſiue ob bñficia qui
bus erant ad huũanitatem cõpoſiti.
de ipſi reges cũ cari fuiſſent his quoꝛum

vitã cõpoſuerunt: magnũ ſui deſideriuz

moꝛtui reliquc runt · Itaq; homĩes eoꝛũ ſi
mulacra finxerũt:vt haberent aliquod ex
imaginũ cõtem platione ſolaciũ: ꝓgreſſi

qʒ longiꝰ ꝓ amoꝛem memoꝛiaz defuncto
rum colere ceperũt: vt Srariam referꝛe
ucceſſoꝛes eoꝛnũa

benemeritis viderent᷑
allicerẽt ad bene regendi cupiditatem:
(M ¶ Ouod ciccro de natura deoꝛũ docet

dicens · Suſcepit aũt vita hominũ cõſue

tudoqʒ cõmunis: vt bñficiis excellentes

viros ĩ celũ fam a ac volũtate tollerent

hinc hercules · kinc caſtoꝛ· hĩc p ollux· hĩc

eſculapius · hinc liber alio loco atʒ alio ꝰ
in plemiſq;ʒ cinttaube itelligi poteſt acus

de Virtutis gratia quo libentiꝰ reipub.

cauſa ꝑpiculum adiret optimus quiſq; vi
roꝛũ foꝛtium. ¶ † ¶ iac rõne RBomani

ceſares ſuos cõſecrauerunt 1 Mauri ſu
os reges· Sic paulatim religioneſ eſſe ce

perunt:dũ illi puimi qui eos nonerãt oo
ritu ſuos liberos ac nepotes:deinde oẽs
poſteros ĩbuerunt. Sic populos atqʒ
hoĩes grati eſſe ĩ ſuos pꝛincipes cupiũt:
1 alios Eonoꝛes quos vita carentibus
defcrãt ĩuenire nõ poſſũt.p̃terea pietas

regiones varia ſacra ſuſc

eoꝛum qui ſucceſſerũt plurimũ contulit
ad erꝛoꝛez: qui vt diuina ſtirpe nati vide
rent᷑ diuinos honoꝛes parentibꝰ detule
runt deferꝛiq; zullerüt Recellerun etiaʒ
oete 1cõpoſitis ad voluntatẽ carmini

bus ĩ celum eos ſuſtulerũt: q malum a

grecis oꝛtũ eſt quoꝛũ leuitas inſtructa di

cendi facultate ⁊ copia:ĩcredibile ẽ quian
tas mendacioꝛũ nebulas excitauerũt: Ita
qʒ admirati eoſ: ⁊ ſuſceperũt pꝛimi ſacra

oſiti. dein

