moꝛ mihi amicus ne fias vnq;; ſunt tamẽ
quos miſeros male q; habeas:quos tibi
obnoxios feciſti · ¶ kta eſt amoꝛ:ut bali
ſta iacit:nihil ſic celer ẽ neqʒ volat · Inſa⸗
num eſt ⁊ malum in hoſpitiũ diuerti ad
cupidinem · ¶ B Boni hec expetunt.
rem. fidem. honoꝛem glonam.⁊ gratiaʒ ·
hoc pꝛobis pꝛecium eſt:eo mihi magis lu/
bet cũ pꝛobis potius q̃; cũ impꝛobis vi⸗
uere vanicidis · ¶ Noui ego hoc ſ- eculuʒz
moꝛibus quibꝰ ſit:malus bonum malum
eſſe nõ vult: ut ſit ſublimis ¶ ¶ ¶ Oui
homo cũ aĩmo inde ab ineunte etate de⸗
pugnat ſuo:vtrum id ita ne eſſe mauelit
vt animus equũ cenſeat.at ita Farias ut
parenteſ eum eſſe ⁊ cognati velint:ſi ani
mus hoĩem pepulit:actum:ſi animo ſer
uiuit nõ ſibi:ſi ipſe animuʒ pepulit: dum

piuit victoꝛ victoꝛũ eluet:tu ſi ammũ vi⸗

ciſti:potius q̃; animꝰ te:eſt qð gaudeas:
Nimo ſatius tui opꝰ eſt:te ita eſſe:q̃ᷓ ut
a mo lubet:qui animũ vincunt:q̃; quos
animus ſemꝑ pꝛobioꝛes eluent.
e mendico male meretur:qͥ ei dat quod
edat aut bibat:nam ⁊ illud qdð dat perdit
⁊ illi producit vitam ad miſeriaʒ.· ¶ DBre
monſtro tibi:ut te aliorũ miſereat: caue
tui alius miſereat· ¶ ð ¶ Deſerere ami⸗
cum ⁊ non iuuare in rebus aduerſis pu
det: pol pudere q́; pigere pꝛeſtat · CE
ſi amicis feceris: ne pigeat feciſſe: at po
tius pudeat ſi non feceris:de magnis di
uitiis ſiquid demas:ꝓlus fit ab amicis
¶ Gantari ſolet:qð habes non bhabeas:
illud qʒ nunc nõ habes habeas ¶( Ma
lum eſt quãdoquidẽ nec tibi bene potes
pati nec alteri · E (Kdoleſcentulus
nõ etate:verũ ingenio adipiſcitur ſapiẽ
tiam (Stulte facere: ſtulre fabularier
vtrũq; in etate haud bonum eſt ¶ E

¶ Verecundari neminẽ apud menſam decʒ

eſt · ¶ Nunc leno num ⁊ ſcortoru m pluſ
En

.

¶ Demper tu hoc facito: cogites id opti

mũ eſſe ut ſis optimuſ. ¶ H (Nimium

difficile eſt reꝑire amicum:cui tuam rem

ſi credideris: ſine om̃i cura dormis ¶

¶ Nullum beneficiũ eſſe duco: id quod
cui facias non placet · ¶ Oapeſcis virtu
tem animo: coꝛde expellas deſiviã tuo·
¶ Nunq́ʒ; erit alienis grauis: qui ſe ſuis
concinnat leuem · ¶ Eieri iſtuc ſolet: qd
in manu teneas: atz oculis videas: id de
ſideres · ( R ¶ Nunc moꝛes nibil faciũt
quod licet niſi qð lubet · ¶ Ambitio iam
moꝛe ſancta eſt libera ⁊ a legibꝰ. Detru
culento (Ex truculento plauti elegãti
B amatoꝛe poſcere atq; auferre
mos eſt mulierum: nam omnes
id faciunt:cũ ſe amari intelligũt
omnis etas ad perdiſcendũ ſat

eſt fere q́; muſcaruʒ cum caletur. ¶ Hoc
nobis viciũ maximũ eſt: cum amamꝰ tũc
perimus ¶ M ¶ Wererricẽ condecet ar
ridere quiſquis adueniat: blandeqʒ allo
qui:male coꝛde conſultari: bene loqui lin
gua: meretricẽ eſſe ſimilẽ ſentis condecʒ
quenqʒ hoĩem attigerit:proſecto aut ma
lum: aut damnũ infert · ¶ N ¶ Nunqʒ
quiſq̃; ꝓrobꝰ erit amatoꝛ:niſi qui rei ini
micus eſt ſue:nuge ſunt niſi cũ dederit:
dare iam iubeat denuo· Is amat᷑ apð me
retrices:dũ amatoꝛhabeat cum amet vbi
nihil habeat:aliis qui habent det locum:
ꝓbus eſt amatoꝛ qui relictis rebus ꝑdit
ſuam· ¶ Gcaſtoꝛ nunq́; ſatis dedit ſue
quiſq; amice amatoꝛ:neq; pol ſatis acce
bie meq; ulli ſatis popoſcit · ¶ O ¶ Va
e qdð mulier facẽ icepit: niſi illud ꝑficere
petrat:id illi moꝛbo id illi ſenio ẽ · ſi bñ
acerę incepit: eius cito odium percipit.

¶ H¶ Nõ laudãdũ ẽ:cũ pꝑlꝰ credit qͥ audit

q́; q vidʒ · Nõ placʒ cũ illi plꝰ laudãt q au
diũt. q; ꝗᷓ vident:pluris ẽ oculatus teſtis
vnꝰ: q̃;ᷓ auriti decẽ:q audiũt auditas res
dicũt: q vidẽt plane ſciũt ¶ Eacile ſibi fa
cũditatẽ vᷣtꝰ arguta ĩueĩt ¶ IEma id quod
decz ¶ Diu taceto ¶ OQ ¶ Stultꝰ ẽ qᷓ fẽaĩ
fecta facẽ vbis poſtulʒ ¶ Hlꝰ põt qͥ plus

valʒ ¶ Oẽs hoĩes ad ſuũ q̃ſtũ callẽt (R

Fnuidẽ alii bñ eẽ: tibi male eẽ miſeria eſt
ſiq inuidẽt egent illis quibus inu idetur.

¶ S¶Si alia membra vino madeant: cor

ſit ſaltem ſobꝛium · De milite gloꝛioſo ſe

quuntur ¶ Ox milite gloꝛioſo plauti au
toritates (T
e ſiquid agis vigilia ve ſomno
ſtude · ¶ Quid muliere peiꝰ atz
audacius · Naʒ neq; eques neqʒ
pedes p̃fectus quiſq; eſt tanta audacia:
q eᷓ faciat confidenter: q́; mulieres fa⸗
ciunt ¶ Siqᷣd faciendum eſt mulieri ma⸗
le atʒ malicioſe:⁊ ſibi immoꝛtalis memo
ria eſt memĩſſe ⁊ ſempiterna. Sin bene

quid aut fideliter faciundũ ſit:euenit ob

liuioſe extẽplo ut fiãt:memĩiſſe nequeũt
¶ Mulier profecto nata eſt ex ip̃a moꝛa
nam qᷓuis alia que moꝛa eſt eq; moꝛa: ea
minoꝛ videtur: q; qᷓ propter mulierem ẽ

¶ V¶ In mala vxore atq; inimico ſiq̃d ſu

matur ſumptus eſt:in bono hoſpite atʒ
amico oſe
uinis rebus ſumas ſapienti lucro ẽ. ¶
Si fapis muſitabis:plus opoꝛtet ſcire
ſeruũ qᷓ; loqui.

oꝛationemqʒ ¶ Tu hercle ſi te dii
ament linguã compꝛimas:poſt hac etiaʒ
illð qʒð ſcies neſciueris:ne videris quod
videris ¶ Loqᷓre lepide ⁊ comode CNe
mo ſolus ſatis ſapit ¶ Eacile eſt ĩperiũ
in nobis EEProchrare liberos lepi
dum eſt:hercle vero liberũ eſſe:id multo
eſt lepidius · ¶aa ¶ Hoſpes nullꝰ: tam
amici hoſpitium diuerti poteſt:quin vbi
triduũ continuũ fuerit:iam odioſus ſit:
verũ vbi dies decem continuos pſtiterit
tametſi dñs nõ inuitꝰ patitur:ſerui mur
murãt ( bb

pro lectario:ſermone nũc qᷣdem hoſpes

vtere · Nam hi ſolẽt qñ accubuere:vbi ce
na appoſita eſt dicere: qᷓd oꝑꝰ fuit hoc ſũ

ptu tanto nr̃a gra:inſaniuiſti hercle:naʒ

idem boc homibꝰ ſat erat decẽ: qd eoruʒ
cauſa obſonatũ eſt culpant ⁊ comedunt

tamẽ. Sed hi hoĩes nunq; dicũt quãquã

appoſitũ ẽ ãpliter: iube illud demi: tolle

hãc patinã:remoue ꝑnam:nihil morare
aufer illã offã poꝛcinaʒ remoue:ibi aufeꝛ
neminẽ eoꝛum hec aſſeuerare audias:ſed

peedunt: ſed pꝛocũbunt: dimidiatim ap

petũt:paleſtrio bonꝰ.bene ut malos de

us eſt qdð ſumitur: ⁊ qð in di

Momini ſeruo bonos
domitos habeꝛe opoꝛtet oculoſia manuſ

uid tu iſtanc oꝛationez
hinc veterẽ atʒ antiquaz ammoues? naʒ

ſcripſit moꝛes ¶ c ¶ Non tu ſcis cuʒ ex

alto puteo:ſurſum ad ſummũ aſcẽderis
maximũ periculũ inde etiam abſũmo:ne

rurſum cadas 4 dd ¶ Modico diſce mo
derare aĩmo:ne ſis cupidꝰ. Mec de milite
glorioſo.Sequunt᷑ ex comedia de merca

tore · ¶ Ex mercatore plauti elegantie 2

autoritates; ee

Moꝛem hec cũcta vicia ſectari ſo
lent · cura egritudo · nimiaqʒ ele
antia:hec non modo illum qui

quiſq; ſine grandi malo pꝛeter q; res pa

tlitur ſtudet elegãtie · Sed amori accedũt

etiaʒ inſomniaerumna.erroꝛ ⁊ terroꝛ· fu
ga ineptia ſtulticiaqʒ adeo ⁊ temeritas ĩ
cogitantia:immodeſtia:petulantia· cupi
ditas · 1 maliuolentia. Inheret etiazʒ auidi
tas.miuria:deſidia·inopia· contumelia·
diſpendium · multiloquiũ:pauciloquiũ
hoc ideo fit:quia que mil attingunt ad
rem nec ſumptus:videt tamẽ amator ꝓ
ferri ſepe aduerſo tempore:hoc paucilo
quium rurſum idcirco predico: quia nul
lus vnq3 amatoꝛ adeo callidꝰ: facunduſ
qʒ in rem fit ſuam: ut poſſit loq . ¶ In a
moꝛe hoc malum inueni:vbi voluptatez
egritudo vincat · ¶ In pectoꝛe atz in cor
de facit amoꝛ incendium. adde:et in pedi
bus curſum · ¶ Qui amat quod amat ſi
habet id habet pꝛo cbo: videre amplecti
oſculari alloqᷓ · ¶ff ¶ Denex cum exem
plo eſt iam nec ſentit nec ſapit: aiunt ſo
ere eum rurſum reſpiraſcere · ¶ Senilẽ
ſe etatem habere equius eſt: adoleſcens
cum ſis:tum cum eſt ſanguis integer:
rei tue querende conuenit operam dare
demum igitur cuz ſis ſenex:tunc in ociuʒ
te colloces dum potes ¶ Ltidem vt tem

pus etatem aliam: aliud factum conueĩt

nam ſi iſtuc iuuiſſʒ ſenecta etate ſcrutari
ſenes:vbi loci res foret publica · 6 gg
¶ Dic mihi:an boni quid vſq; eſt᷑: quo
quis vti poteſt ſine malo omni:aut ne la
boꝛem capias:cum illo vti voles? ¶ Wi

ris mòis dii ludos faciũt hoĩbus:miriſqʒ;

exẽplisĩ ſõnis donãt. ¶ Pb ¶ Eecẽè tale
añ alii ſpectati vnꝛi hůanũ amaẽ ẽ · hũaniꝰ
autẽ ignoſcẽ · ¶ Wultum mali ineſt pꝛo
pter vicinũ malum ( Nulla mulier

amat:ſed quẽcunqʒ attigit · magno atz ſo
lito mulcet infoꝛtunio. Nec pol pꝛofecto

110

m
ſee

ſte

le
gui

to
pe
düt
fu
gi
upi
nd
ia
niũ

p
clo

N
ens
ger
dare
dein
Ctenn
huei
un
8
n
hel⸗
NI

ni⸗

HD
lier

bona ẽ. ¶ Ecaſtoꝛ lege dura viuunt mu
lieres:mu
nam ſi vir ſcoꝛtum duxit dlam vxoꝛe ſua.
id ſi rſciuit vxoꝛ impune eſt viro:vxor vi
ro ſi dam domo egreſſa eſt foꝛas:fit cau
ſa exigitur matrimonio:vtinã lex eſſet ea
dem ꝗ vxoꝛieſt viro:nmam vxoꝛ contenta
eſt q̃ bona ẽ vno viro:qui minꝰ vir vna
vxoꝛe contẽtus ſit ecaſtoꝛ faxim · Si itideʒ
plectãt᷑ viri: ſiquis clã vxoꝛe duxerit ſcor⸗
tum ſuã:ut ille exigunt᷑:que in ſe culpaʒ
cõmerent.ꝓlures viri ſunt vwui q; nũc
mulieres. CXKCV bi moꝛes deteriores
increbꝛeſcũt indies:vbiq; amici qui infi⸗
deles ſint nequeas ꝑnoſcere:vbi quid eri
piatur aĩmo tuo qð placeat maxiĩe:ibi q
dem ſi regnum det᷑ nõ eſt cupita ciuitas
Sequuntur de pſeudulo. ¶ Expſeu⸗

dulo plauti elegãtie ⁊H autoꝛitates ¶

On eſt vtilis quiſq;ʒ amatoꝛ:niſi
qui ꝑpetuat data:detq; vſq; qñ
nihil ei ſit amare deſmat · ¶ Ni⸗
mio id ꝗð pudet facilius fert᷑: q; id quod
piget CEEiomies qui geſtãt:quiq;
auſcultãt crimia:ſi meo arbitratu liceat:
om̃es pẽdeant geſtoꝛes linguis: audito
ribus auribꝰ. ¶ Vt nũc eſt maxĩe:q̃d mi
rum fecit? qꝗᷓd nouum adoleſcẽſ homo ſi
amat g CP ¶ Brobũ eſſe patrẽ opoꝛtʒ
qᷓgnatum ſuũ eſſe ꝓbioꝛem q; ipſus eſt
oſtulat . ¶ I1 ne tu miraris fi patriſſat
klis g ¶ Fam iſtec inſipiẽtia eſteſt irã ꝓm
ptu geras:q̃nto ſatius eſt adire blandis
veꝛbis:q; exqrere ſi illa nec ne ſint:q̃ tibi
renunciant᷑.Bonus aĩmꝰ in mala re dimi
dium eſt mali. ¶ Gauenduz eſt ab boſte
irato · ¶ ¶ ¶ Num q in ſcenã ꝓuenit no
uo modo: nouuʒ aliqd inuentum afferre
addecet:ſi id facere nequeat:det locũ illi
q̃ queat · ¶ E a ſtulticia eſt: facinus
magnũ:timido coꝛdi eredere · ¶ Naʒ oẽſ
res ꝑpinde ſũt ut agas: ut eas magnificaſ
¶ Non ſoles reſpicere te cuʒ dicas iniu
ſte alteri ( G Brofecto hoc ſic erit:cẽ
tum doctum hoĩmconſilia: hec deuincit
dea foꝛtuna:atzʒ hoc verum eſt ꝓinde ut
ſq; foꝛtuna vtitur ita p̃cellet:atʒ exinde

ſapere oẽs dicimus: bñ vbi quid diſcimꝰ

conſuiũ accidiſſe:hoĩem cautũ eum eẽ de
claramus:ſtultũ aũt illum cui vertit ma
le. Stulti aũt ſumus fruſtraqʒ ſcimus:ut

ltoqʒ; iniquioꝛes miſere qᷓ; viri.

qd in rem ſit poſſimꝰ noſcere:certa mitti
mus dum incerta petimꝰ:atq; hoc venit
in laboꝛe atz in do loꝛe: ut moꝛs obꝛepat ĩ
terim. CN Gui ſeruituteʒ du dant le
noniam puero atʒz eideʒ ſi addunt turpi
tudinem:ve illi qᷓntum ego nũc corde cõ
ſpicio meo: malam rę:magnã: multaſq;
erũnas dant E An tu inueĩre poſtu
las quenq̃; cocum:miſi miluinis atʒ aqui
linis vngulis ? Ballio· An tu coquinatũ
ire quoquaʒ poſtulas:quin ibi cõſtrictis
vngulis cenam coquas · ¶ RCMWalus
⁊ nequã eſt homo:q̃ mhil imperium beri
ſui ſeruus facit: nibil eſt aũt ſuum qᷣ offi
ciuʒ facere ĩmemoꝛ eſt:mſi adeo monitꝰ:
nam q liberos eſſe illico ſe arbitrant᷑: ex
conſpectu heri ſi ſui ſe abdiderunt: luxu
riant᷑· luſtrant᷑ · cmodunt: qð habent no
men diu ſeruitutis ferunt:nec boni inge
nii quicqᷓ; ĩ his ineſt: niſi ut impꝛobis ſe
artibus teneant. ¶ L ¶ Memorẽ imme
moꝛem facit:q̃ monet qð memoꝛ memĩt
¶ HDauci iſtuc faciunt homies:nam ĩ fo
ro vix decumus quiſquis eſt: qͥ ipſius ſe
nouerit ¶ M ¶ De impꝛobiſ viris aufeꝛ
ri pꝛemiũ decet ¶ Magnũ hoc vicium in
eſt vino:pedes caꝑtat patrũ:luctatoꝛ do
loſuſ eſt·Mec ex pſeudulo·Sequuntur ex
Henulo co media lepidiſſima ·
Ex Penulo ꝑplauti elegãtie ⁊ autoꝛi.
Voniam penulus comedia eſt le
idiſſima: ideo in ea ampliꝰ fim
Ria dilatabo: qð item in bachi
de: 1 in Menechinis agam: quin quidem
has tres comedias admodũ iocundiſſiãs
in ſcolis audieram · Alariſſimo oꝛatoꝛum
pꝛincipe domino baldaſare raſmo legẽte
⁊ docente · Cui honoꝛ ſit ⁊ magnificentia
ſempiterna · Et ſequũtur in hunc moduʒ

¶ N (Sieete ⁊ tacete:atq; animũ aduerti

te: audire iubet vos imperatoꝛ hiſtrieas:
bonoqʒ ut animo ſedeant in ſubſelliis:⸗

qui eſurientes ⁊ ſaturi venerunt:qui edi

ſtis multo feciſtis ſ- Plentias. qui non
ediſtis ſaturi ſite fabulis: nam cuiuis pa

ratum eſt qð edat noſtra gratia:n imia ẽ

ſtulticia ſeſſum impꝛãſum incedere ¶ O
¶ Nic quaſi edi obuagiant ¶ [Ppſe abiit
ad acherontẽ ſine viatico. ¶ I E& hö
licꝰ q̃ntũ hoĩm terꝛa ſuſtinʒ ſacerriꝰ: ⁊ is
oĩs lĩguas ſcit:ſʒ diſſimulat ſciẽs ſe ſeixe

80

(OCe ¶ Depe res multas ego tibi mandaui frodiſia hodie. ¶ bb ¶ Rmicas relque 1
milphio:dubias:egenas · mopioſas con ſallicarias. miſeras· ceno delibutas: ſerui 1
ſuii:quas tu ſapienter·docte a coꝛdate: lico las·ſordidas:que tibi oleant ſtabulũ E
cate mihi reddidiſti opiperas opera tua: ſtratũqʒ ſellũ: a ſilibolũ meruʒ:q̃s adeo
quibꝰ ꝓ benefactis fateoꝛ deberi tibi et haud quiſq; nunqᷓʒ liber tetigit:neq; du ”””
libertatẽ: ⁊ multas grates grãs ¶ Scitũ xit domũ:ſeruuloꝛũ ſoꝛdiduloꝛuʒ ſcorta WZMVZ
eſt ꝑtempus· ¶ R ¶ Tue blãdicie mibi duobolaria · ¶ cc ¶ Sat ẽ iſtuc alios di .
ſüt ¶qð dici ſolet) gerre germane: edepol cere nobis ne noſmęt noſtra etiam vicia .
lire lire nunc mihi blanditꝰ es · ¶ Quod loquamur · ¶ dd Non em̃ poteſt que
feci:ign oſcere id te mihi equũ eſt. ¶ Di ſtus iam conſiſtere:ſi eum ſũptꝰ ſuperat
ſpeno cupidine (SCLenone lico non eho illud ſatius ſi ſatis qð ſatis eſt CN
lutũ eſt lutulentiꝰ ¶ Oculos volo meos illa mulier lapideʒ ſilicem ſubigere:ut ſe 0
delectare mũdiciis meretriciis ?g ( T amet poteſt ¶ ee ¶ Nam tu es lapide ſi
Ineſt amoꝛis macula huic homĩ in pecto lice ſtultioꝛ · ¶ Vbi exempla conferũtur
re: ſine dãno magno que elui neutiq; po meretricũ aliarum: ibi tibi erit cordoliuz
teſt:cui iam infoꝛtunii intẽta baliſta eſt ſiquã omatã magis foꝛte aſpereꝛis CR
. ꝓbe g V ¶ Negociũ ſibi qui volet cõ⸗ uidia nunqʒ in me nata eſt:neq; malicia
parare: nauem ⁊ mulierẽ hec duo comꝑpa mala:bono ingenio me eſſe oꝛnatã:qᷓ; au
to:nam nulle magis res due plus nego⸗ ro multo mauo lo:aurũ in fortuna inueĩ
cii habent:foꝛte ſi occeperis exoꝛnare: ne tur natura ingeniũ bonum: bonam ego
qʒ vnq; ſatis hee due reſ omant᷑:neq; eiſ q; beatã me eſſe nimio dici mauolo · Me
Vlla oꝛnãdi ſatis ſatietas eſt:atq; bec ut retricem pudoꝛem gerere magilſ decet q̃;
loquoꝛ nũc nũ docta dico g nã nos vſq; purpuraʒ:magis quidẽ:meretricẽ pudo
ab auroꝛa ad hoc qð diei eſt: poſtq; auro rem qᷓ; aurũ gerere cõdecet· pulcrũ oꝛna
ra illuxit: nunq; ceſſauimus ex induſtria tum turpes moꝛes peius ceno collimunt.
ambe lauari:aut fricari · aut tergi: aut or lepidi moꝛes turpẽ omatuʒ: facile factis
nari ·poliri expoliri · pĩgi.fingi · ⁊ vna bi cõꝓbant· ¶ ff ¶ Obſecro hercle ut mul
ne ſinguliſq; date nobiſ ãcille:cauſa noſ ſa loquit᷑mo nihil niſi laterculos. ſeſu
lauando eluendo operã dederunt: ad ge mam· papauerẽq;· triticũ. frictas nuceſ
rundãq; aquã ſunt viri duo defeſſi. Apa Lucrũ amare nullũ amatorẽ addecet
geſis negocii quantũ in muliere vna eſltt.· ¶ gg ¶ Ego ⁊ oleuʒ ⁊ operã ꝑdidi. ¶ Quo
Si vero due(ſat ſcio maxĩo vni populo te agis 5 ¶ Whtam ſeuiter ARpud edẽ
cui lubet:plus ſatis dare potis ſunt: que veneris hodie eſt mercatꝰ meretriciuſ: eo
noctes dieſqʒ in om̃i etate ſemꝑ oꝛmãtur cõueniũt mercatoꝛes ¶ Inuendibili mer .
lauant᷑ tergent᷑ poliunt᷑ · poſtremo mo ci opoꝛtet vltro emptoꝛẽ adducere: ꝓba .
dus muliebꝛis nullꝰ eſt:neq; vnq; lauan merx facile emptorẽ repperit:tametſi in
do ⁊ fricando ſcimꝰ facere:nam qꝗᷓ lauata abſtruſo ſita eit ¶ h ¶ Tunc tibi copu I
eſt niſi perculta eſt:meo quidẽ ao quaſi laboꝛ:quo die oꝛcꝰ ab acherõte moꝛtuos
iniuſta ẽ ¶ E ¶ Matrone tacite ſpectẽt · emiſerit ¶ Ige ſuſtolle hunc amiculum K
tacite rideant: panoꝛa hic voce ſcaturire ¶ Eene ꝓmittis multa:ex multis oĩa in .
tẽperent· domũ ſermoneſ fabulandi con caſſum cadunt. C i CO mea voluptas n
ferant:ne ⁊ hic viris ſint ⁊ domi moleſte mee delicie · mea vita · mea amenitas. meꝰ “
Nam cũ ſedulo munditer n os habẽꝰ: oculus: meum labellum· mea ſalus· meũ 1
vix egreq; amatorculos inuenimꝰ. ¶ V ſanium.meum mel.meum coꝛ:mea collu .
( vnum tamẽ cogitato:modꝰ om̃i ſtra:meus molliculꝰ caſeꝰ. ¶ kk ( Qui HMM
bus rebus optimꝰ eſt habitu. Nimia oĩa bene volunt: bene viſitẽt · ¶ Si ante qui 1
nimiũ exhibent negocium homibuſ ex ſe dẽ mentitus ſit: nunc iam dehinc erit ve 14
¶ ¶ Vulieres ſunt inſulſe asmodũ: atʒ rax tibi. ¶ I ¶ Non ego homo trioboli 6
muenuſte ſine mundicia 1 ſumptu ſum:miſi ego illi maſtigia exturbo oclos .
¶ O diem pulcrũ celebrem ⁊ venuſta atq; dentes · ¶ Quaſi oſtratum tergum ”””

tis ꝓlenũ dignum veneri:pol cui ſunt af vlceribus geſtito ꝓpter amorẽ veſtrum:

rrng

ſe
rui
li
deo
du

rtn

8di
icin
gue
et
N
tſ.
eſ
itnr
lu
S
lci
n
lei
9o
na
nt.
ns
nul

¶ Fliquid huic reſpõde amabo cõmode
ne incòômodus nobis ſit ¶ ¶Etiam ve

neri dicito multam meis verbis ſalutem-.
(B ( Haucis verbis rem diuinam facito-

SDuperſede iſtis verbis
magis officiũ q; tuum. ¶ Obe quantuʒ
acheronte eſt moꝛtuoꝛũ. ¶ Nam ilu qui
dem hercle oꝛationi edippo opus eſt con

Meũ ẽ iſtuc

credere · ¶ Kã tuus ſum mercenariꝰ
me dii ament: tardo amico nihil eſt qcqᷓ;
iniquiꝰ p̃ſertim homini amãti:qui quid

iectoꝛe · ¶ Q¶ Uredo vt mihi eſt equuʒ
. . Fta

quid agit ꝓperat omĩa. ¶ Moiĩes ſpiſſi .
Pradiſſimi ac tardioꝛes q́; coꝛbite ſunt ·
¶ ¶¶ Liberos hoĩes ꝑ vrbem modico ma

gis par eſt gradu ire:ſeruile eſſe duco fe
tinantẽ currẽ: pꝛeſertim in re populi pla
cida: atq; ĩterfectis hoſtibus nõ decet tu
multuari ¶ E ¶ It ſi ad pꝛãdiũ me ĩ edẽ
voſ dixiſſem ducere:vinceretis ceruũ cur
ſu: vel glabatoꝛem gradu: nũc vos quia
mihi aduocatos dixi teſtes ducere: po

= viciſtis cocleã tarditudie

E Nimis iracundi eſtis equidẽ. hec vo

bis dixi ꝑ iocum Der iocũ itidem dictũ
habeto:que nos tibi reſpondimus· ¶ E
bſecro herdle oꝑam celocem banc mihi

non coꝛbitam date: at trepidate ſaltem·
¶ Scitis rẽ: narraui vobis: quod veſtra

oꝑa mihi opus ſit.· ¶ Meminiſtis memo

riter ¶ Vix quidẽ rem teneo:ita pauſilla

eſt digitulis pꝛimoꝛibꝰ. ¶ Moc cito ⁊ cur

ſim eſt agendũ: ꝓperate iam quantũ po
teſt. ¶ H ¶ Non tutũ quidem ẽ amicis

per iocum iniuſte loqui. ¶ Baſilice oma
tus incedit: ⁊ fabꝛe ad fallaciam. ¶
Modie doctioꝛes nõ ſunt qui liteſ creant

(S6 ſunt qui ſi nibil eſt litiũ lites ſerant

R Hiic eſt theſaurus ſtultis in lingua

ſitus: vt queſtui habeant maleloqui meli

oꝛibus:viam qui neſcit qua deueniat ad
mare:eum opoꝛtet amnẽ querere comitẽ
ſibi ¶(L¶ Malo benefacere tm̃ eſt peri
culum: quantũ bono malefacere: malo ſi
qᷓd benefacias:bñſiciũ interit:bono ſiq̃d
malefacias etateʒ expetit · ¶ Agere tuaz

rem occaſio eſt. ¶ Tuã rem ages ſi ſapis

Biliande boĩem compellabo. ¶ M
Hoſpes oſeltaenim te adue

„

nire gaudeo agis me benigne nunc
ſalutas: q́; ante hac. ¶ N ¶ Tranquilli

Sc.

—

tas euenit qᷓſi naui in mari: vtcunq;ʒ ven
tus eyt velum vorit᷑. ¶ Fta mihi renun
ciatum ſamd credo ſatis ¶ Cõpoſita

fallacia · ¶ Nugas agũt ¶ Lupo agnũ
eripere poſtulant. Roſro ſeruire ſibi

nos cenſet cibo ¶ O ¶ Verũ ita ſunt iſti
noſtri diuites · ſiqd benefacias leuioꝛ plu

ma eſt gratia: ſiquid peccatũ eſt plũbeas
iras gerunt. ¶ E Seruire amanti mi

ſeria eſt: pꝛeſ. ertim qui quod amat caret·

domi. ¶ Verba facit emoꝛtuo. C roin

de habet oꝛationẽ q̃ſi ipſe ſit kug C

Haud amice facis: cui cũ onere offers mo
ram · ¶ Apage neſcio quid viri ſis ¶ Ea

☛G

ciam E ociuz eſt · ¶ Lepide elo

Memoꝛanvũ eſſe aliter decet.

quere · Cl
We partũ male diſperit. ¶ R ¶ Si

ne pennis volare haud facile eſt. ¶ Ope
ram perdis qui doctũ doces · ¶ Hoc tu te

cum tacitũ habeto ¶ Loquere:occaſio qzʒ

locus eſt libere:hic ſoli ſumus. ¶ Nimiũ

lepidum memoꝛas factum· ¶ S¶ Vale
as: beneq;ʒ vt tibi ſit opto. ¶ Vale:⁊ hec
cura clanculũ vt ſint dicta · ¶ Non dictũ
eſt: vale. ¶ Ego illũ excruciandũ totum
carnifici dabo. ¶ T Heus tu ſiquid ꝑ
iocum dix i: nolito in ſerium conuertere.
ncipere multo eſt qʒ ĩpetrare facilius.
V¶ Multa ſunt mulierũ vicia: ſed hoc e
multis maximũ eſt: cuʒ ſibi nimis placẽt
nimiſq; operam dant vt placeant viris·
Decipit᷑ nemo quideʒ mea ſententia:

uiſqs amicis narrat recte res ſuas. ¶ *
Sequere intro patrue mi: vt hunc feſtuʒ

diem habeamꝰ hilarẽ: huius malo: ⁊ nro
bono. Ouid me hac re facè deceat: ego
met mecum cogito. ¶ ᷓ¶ Ego tibi me
purgatũ volo:ſiqd dixi iratus aduoꝛſum
animi tui ſentẽtiã: id vt ignoſcas queſo.
Bequunt᷑ nunc ex bachide.
EEr bachide plauti elegantie et autoꝛi

¶ Kta vinarioꝛũ habemus noſtre delectũ

tates:
WBi me effugiet memoꝛia:ibi tu fa
cias vt ſubueĩas ſoꝛoꝛ· ¶ Dol ma
Agis metuo mihi ĩmouendo ne de
fuerit oꝛatio· ¶ Hol ego quoqʒ metuo lu
ſciniole ne defuerit cautio „CDai in cõ
ſilio cõſuluiſtis g¶ Wiſeriꝰ mihil ẽ q;ᷓ mu
lier. ¶ Habeo aurũ quod illi renumerẽ.

¶ Sedens hic operibere. ¶ aa (Viſ c

merꝰ meretricũ eſt blandicia · ¶ Due vnũ
expetitis palumbẽ:pꝓarua byrundo alas
verberat bb¶ Non ego iſtuc facinus
mihi cõducibile eſſe arbitroꝛ · ¶ Quia ba
chis baccas metuo: ⁊ bachanal tuũ.¶ Wa

g illectũ tuũ: q; lectum metuo. ¶ ec

tuuenili etati nõ conducit mulier: nec la
tebꝛoſus locus· ( It iſtec lepida ſunt me
moꝛatu: eadem in vſu:atq; vbi periculuʒ

facias aculeata ſũt: animũ fodicãt: bona

turem: vbiq; imponat in manũ aliuſ pꝛo

diſtimulãt facta ⁊ famam ſauciant ¶ .

mmiü ferꝰ es · ¶ Walaciſandꝰ es · ¶ do
Quid ego metuaʒ rogitas g homo adole

cens penetrare meretricũ in paleſtraʒ:
vbi dams deſudaſcit᷑:vbi ꝓ diſco damnũ
capiã: ꝓ curſura dedecꝰ: ꝓ machera tur

ceſtu cantarũ: ꝓ galea ſcaphiũ: ꝓ inſigni
ſit coꝛola plectilis: ꝓ haſta talus: pꝛo loꝛi

ca malacũ capiam paliũ:vbi mihi ꝓ equo

lectus det᷑: ſcoꝛtũᷣ

ꝛo ſcuto accubet: apa

ge a me apage ¶ Oh nimiuʒ pꝛecio ſa es

. 2

t lepidꝰ cũ lepida accubat

operaria · dide cu lep
ee (Si rapidus fluuiꝰ eſt: nõ hac temẽę
nſiri

tr⸗ poteſt. ¶ ff. ¶ Eſtoc illecebꝛoſi
us fieri nibil poteſt: nox: mulier. vinum
bomini adoleſcentulo ¶ Bol nihilifacio

iſi cauſa tua (S88 C Sum ne aüt nihili
q nequeã ingemo moderari meo ? (Nũc
ego me tibi emancupo. ¶ Tu facito ſit

nobis obſonatum opulentũ obſonium.

Cgo obſonabo · ¶ flagiciũ meü ſit ·
Bene me accipis aduenienteʒ mi ſoꝛoꝛ:
b¶ Diſcatus meo quidẽ animo hic tibi
hodie euenit bonus.¶ Sequere me ĩtro

in lectũ vt ſedes laſſitudinẽ. ( Ligurgꝰ

mihi quidẽ videt᷑ poſſe hic ad neqnnann
adducier. ¶ Quo nũc capeſcis te hinc ad
uerſa via:cũ tanta pompaz ¶ i ¶ In do

mo meretricea habitat amoꝛ, voluptas.

venusvenuſtas. gaudiũ:iocus.ludꝰ. ſer
mo ſuauis· ſauiatio ¶ Kk ¶ Ouid tibi cõ

mereii eſt cuʒ diis dãnoſiſſimis ? (Mali

ſunt hoĩes qui bonis dicũt male:tu diis

nec recte dicig· ¶ H¶ O lide es barbarꝰ

lem:is ſtultioꝛ es barbaro potitio:qui tã
tus natu deoꝛũ neſcis nomina. ¶ mm

quẽ ego ſapere nimio cenſui pluſq; thal

—

Si decem babeã linguas: mutũ eſſe adde

cet· ¶ Non oĩs etas ludo cõuenit. ¶ Odi

oſus mihi es · ¶ Non par videtur · ¶ n

Sperat quidẽ animꝰ.quo eueniet diis in

manu eſt · ¶ O mitte lide ⁊ caue malo.

. ¶ Zam exceſſit mihi etas ex magiſtratu
tuo.¶ oo ¶ Obaratrũ vbi nunc es: vt

ego te vſurpẽ lubẽs:video nimio iã mul

to plus q; voluerã vixiſſe:nimio ſatius ẽ

a Pinere⸗ ¶ Datis byſtoꝛiarum eſt
M.

aud etati optabile feciſti: cũ iſtãc
nactus es imꝑudentiã
giſter te iſtec docuit nõ ego:nimio es tu

ad iſtas res diſcipulus docilioꝛ: 8 ad illa
tſtactenus

que docui vbi operã ꝑdidi E
tibi libertas data eſt oꝛatõis:ſatis ẽ ¶ xr

¶ Kerilis patria ſalue: quã ego biẽnio poſt
q; hbinc in epheſum abi coſpicio. ¶ Me

vadatũ amoꝛe vinctũq; attines· ¶ Com
endio verba multo iam faciã tibi ( Sa
utem tibi ab ſodali ſolidã muncio: roga
bis me vbi ſitz viuit: recteq; valet Ckitiie
volebam ego ex te pcontarier · ¶ ¶
Moſpitiũ ⁊ cenaʒ polliceri cõuenit ꝑegre

aduenienti · ¶ Minus valet: moꝛibundꝰ

. ¶ tt (Knima eſt amica amanti.
R

minet . ¶ Num inuitus rem bene geſtaz
audis ? Non metuo nec cuiq; ſupplico:
dum quideʒ hoc valebit pectus perfidia·

¶ vvx ¶ Negociũ hoc ad me attinet aurari

um ¶ Ego hodie aliquã machinaboꝛ ma
chinam:vnde aurũ efficiã amanti herili fi

lio. ¶ Eons concrepuit noſtra:qui nunc

exit foꝛas · ¶ Extexam ego illũ pulcre iã:
ſi dii volũt. ¶ Maud doꝛmitandũ eſt: opꝰ
eſt chꝛiſo chꝛiſa lo ¶ Odibo hunc quẽ qui

dez ego hodie faciã hic arietẽ phꝛiſi:i taqʒ

tondebo auro vſq; ad viuã cutem.

mum ſalutẽ redis q́; dedi (xx (Valuit

pancratice atq; athletice ¶ Huax aſperſi
ſti aquã ¶ Meu coꝛ meũ ⁊ cerebꝛũ
findit᷑: iſtius homĩs vbi fit quaq;ʒ mẽtio:

vulcanus ·ſol· luna · dies · dei quattuoꝛ: ſce
leſtioꝛẽ nullũ illuxere alterũ · ¶ Quid fecit
quid ñ fecit ? ¶ nficias ire cepit. ¶ Dre
toꝛ recuperatoꝛes dedit· ¶ Runilego ho

ſpiti aurũ credidi Egenin auidi haud

ernoꝛam hoſpitis ˖ ¶ Lenibus ille mibi
levi latus C poꝛtu noſtra nauis ſolui
tur. ¶ Reuerſionẽ ad terrã faciũt veſpi.
¶ Subducunt lembũ capitibꝰ q̃ſſantibꝰ

¶ qq ¶ Beioꝛ ma

egiões colere mauellẽ achermiticas
¶ Immo vnice vnũ plurimi pendit:non
tantulũ vnq; intermittit tꝑs:quin eũ no

—

—————

Exciij.

in
¶ Brofecto 8 auro nihil ſcio niſi neſe cio (R.nnocens ſuſpitionez hanc ſuſtinet
¶ Qur ita faſlidit g Tantas diuitiags cauſa mea Et nüc pꝛiuſqʒ ſeptuennis
habz neſcit quid faciat auro. CXN ¶ Gen eſt puer:ſi dedenſte eũ manu: extemplo
ſe ebaz me effugiſſe a vita maritima ne na pedagogo tabula diſrumpit caput: cum
uigarem tandẽ hoc etatis ſenex Deos patrẽ adeas poſtulatum pueros:ſic dicit
atqʒ; amic os · it ſalutatũ ad foꝛum · . pater: noſter eſto duz te neens defenſa
de klle eſt oneratus recte: a plus iuſto vehit re iniuria ¶ Reris poſtulatio hec ẽ.¶ Mi
en Hic noſtra aget᷑ etas ĩ malacũ modũ. rum eſt ni eũ pugnis cõtuderit. ¶ Haud
ll nex reſeiuerit: cũ ſe excucurriſſe illuc fru nari accubat. ¶ L ER ſodalis iã puer
ns ſtra ſciuerit? (Si ülli ſir unt virge ruri: at puero fuit: triduũ iam ĩtereſt vter maioꝛ
G mihi tergũ domi eſt ¶ Dandite atq; ape ſit: verũ ingeniũ ꝑlus triginta annis ma
N rite pPꝛopere ianuam hanc oꝛchi obſecro· ius eſt qʒ alteri · Eernper ce in ülũ dieẽ
M (Ge Apage iſtam a me: que hominuʒ ſoꝛ iniuſte Wuin ecg un peribat vidi: nõ
A bet ſanguinẽ (D ¶ Omnigs ad ꝑniciem ex audito arguo Acerrime viros ea ab
G inſtructa domus meretricea optime atq; ſoꝛbet:vbi quẽqʒ; attigit. ¶ M ¶ ta ne
P opipare · ¶ Que vt aſpexi me cõtinuo cõ opoꝛtet rem mandatã gerere amici: ſedu .
D tuli ptinus in pedes Neq; mei neq; te lo ⁊ ipſiꝰ in gremio oſculantẽ mulierem
tui intus puditũ ẽ factis que facis De teneat ſedens:nullon pacto res mãdata
egr me hanc culpã demo. (8 ¶ Multis mo poteſt agi:niſi identideʒ manus ferat ad
nde dis meditatuſ egomet mecũ ſum: ita eẽ papillas: labꝛa a labꝛis nuſq; auferat: naz
Rtit. arbitroꝛ:homimi amico qui eſt amicꝰ: ita alia memoꝛare: que illũ facere vidi diſ pu
cas vti nomen poſſidet:niſi deos ei nihil pꝛe det: cum manũ ſub veſtimenta ad coꝛpꝰ
non ſtare: id opera exꝑtus ſum eſſe ita ¶ Hoc detulit bachidi: me pꝛeſẽte: neq; pudere
no⸗ factũ eſt ferme ab hinc bienniũ. Nam L be iquid verbis opꝰ ẽ:nuhi diſcipulꝰ
ſ pol quidẽ meo anĩo: ingrato homine nil tibi ſodalis periit: huic fü ius:nã ego illũ
⸗ nimio pꝛeſtat ĩpendioſum te:q̃; ingratũ pPeriſſe dico: cui quidem periit pudoꝛ.
1 dicier lllum laudabũt boni hoc etiam ip̃i (NSain vt quẽ tu habeas fidelłẽ tibi:
culpabunt mali ¶ Minc auſcultabo quã aut cui credas neſcias?⸗ CO CIn te er
rem agant. ¶ E ¶Nunc experiar ſit ne go hoc onus omne ĩpono· ¶ P ¶ Cura
. aeetũ tibi coꝛ acre in pectoꝛe ¶ Eeniter 4 cõcaſtiga hominẽ pꝛobe:qui dedecoꝛat
ſeuiunt ſapiunt magis:minus miranduz te · me· amicos· atqʒ alios: f lagiciis ſuis.
eſt illec etas ſiquod illoꝛũ facit q; ſi nõ fa ¶ ¶¶Veniaʒ mihi ; grauate pater dedit
gat: feci ego iſtuc itidem in adoleſcentia· de chꝛiſalo: verum poſtremo ĩpetraui vt
F G Mei mihi iſtec illũ⸗ didit aſſentatio nequid ei ſt uccenſeat. ſt ne hic hoſtis
nam abſe qʒ te eſſet:ego illũ haberez recte quẽ aſpicio meus?⸗ Odibo contra 2 tol
. ingeniũ bonuz: nuc ppter te tuam lam gradum. CERC Non plas cen mi
lu (E factus eſt fiduciã ſtoclerꝰ. ( NH hi que bilem mouet · CS- Rduenienti
i Hauliſper lide eſt libido omini: ſi uo aĩo egritudo obiecta eſt · ¶ Multi moꝛe iſto
obſe equi:iam aderit tempus cũ ſe eſe etiaʒ atqʒ exemplo viuunt: quos cum cenſeas
ipſe oderit: moꝛẽ geras dum caue at᷑ p̃ter tibi amicos: reperiunt᷑ falſis falſimoniis
equũ: nequid delinquat: ſine ( (Nõ lingua factioſi: inertes opera: ſubueſta
nſe ſino: nequidẽ illuʒ me viuo coꝛrùpi ſinã. fide: nullus eſt qui non inuidiat: rem ſe
ſent ¶ ¶ Iu qui ꝓ tam coꝛrupto: dicis cauſam cundam obtingere: ſibi ne muideatur ip̃i
e filio: eadẽ ne hec erat diſciplĩa: cũ tu ado ignaui recte cauent (Tu ulloꝛum moꝛes
leſcẽs eras g nego tibi hoc annis viginti perq́;mediate tenes · ¶ T ¶ Di non fe
ud fuiſſet pꝛimis copie digitũ longe a peda cero ei male aliquo pacto me eſſe dicito
hi gogo pedem ne efferres ex edibꝰ: in ſella ignauiſſimũ · Nequã hominis ego parui
du apud magiſtrũ aſſideres:tum libꝛũ lege pendo gratiaʒ · ¶ V ¶ Vt pulſat pꝛopu
res: ſi vnã peccauiſſes ſillabam: fieret co dium. comeſſe panem tris pedes latũ po
b rium taz maculoſũ:qᷓ; eſt nutricis palliũ tes: foꝛes pultare neſcis. Euetemale

—

SCiij.

crux agitat qui ad iſtunc modum alieno
iuris tui extẽtes hoſuio foꝛis pene effre
giſu · ¶ I ¶ Ne tibi haud lõge eſt os ab
infoꝛtunio: ita dentifrangibula hec meis
manibus geſtiunt · ¶ Mihi cautio eſt: cũ
ego buiuſ verba interpꝛetoꝛ: ne nucifran
gibula excuſſerit ex malis meis. ¶ llius
jum ĩ tegumentũ coꝛpoꝛis ¶ Y ¶ Ineũ
nunc reuenit bec res locum: vt qᷣd cõſilii
dem neſciam. ES ¶ PBetulans · ꝓteruo
iracundo anĩo indomito.incogitato · ſine
modo ⁊ modeſtia ſum·ſine bono iure atʒ
honoe · incredibilis · impos qʒ animi· ina
mabilis· inlepidus viuo:maleuolẽte ĩge
nio natus poſtremo· ¶ Conſolandꝰ hic
mihi eſt · ¶ aa ¶ Modo deus ſecond re
ſpiciet nos aliquis. Munc hoĩeʒ decet au
ro expendi: huic decet ſtatuã ſtatui ex au
ro. ¶ bb ¶ Merũ maioꝛẽ meũ vt ego ho
die luſi: lepide vt ludificatꝰ ẽ ¶ c ¶C Ma
li hoĩes ex ingenio malo malũ inueniunt
ſuo:nulli amici ſunt: inimicos ip̃i in ſeſe
oĩs habẽt:atqʒ hi ſe cũ fruſtrant᷑: fruſtra
ri alios ſtolidi exiſtimãt ¶ dd ¶¶ Nequiꝰ
nihil eſt qᷓ; egẽs conſilii ſeruus: niſi habʒ
multipotens pectus:vbicũq; vſus ſit pe
ctoꝛe expꝛomat:nullꝰ frugi poteſt eẽ hõ:
niſi qui ⁊ ben? ⁊ male facere tenet: ĩpꝛo
bis cũ ipꝛobus ſit: arpaga furibus furet᷑
quod queat: verſipellem frugi conuenit
eſſe ho mineʒ: pectus cui ſapit: bonus ſit

bonis: malus ſit malis: vtrũq; res ſit ita

animũ habeat · ¶ Quẽ quero optume ec
ce obuiã mihi eſt ¶ ee ¶ Num qui numi

exciderũt here tibi: ꝙ ſic terraʒ obtuere g
ff

uid vos meſtos tam triſteſq; eſſe

cõſpicoꝛ g nõ placet:nec temere ẽ. ¶ Oc
caſio ad ean rem fuit mea virtute parta.
¶ gg ¶ Duã nuncnũc me accuſes magis:ſi
mag is rem noueris. ¶ Oeccidi · animꝰ iaz
iſtoc dicto plus pꝛeſagit᷑ mali · .
mne aurũ cũ ramento reddidi (Mem
iſtoc dicto dediſti hodie me incruciatum.
¶ Egre ĩpetraui:ne tibi ſuccẽſeat pater
¶ Denẽ hodie doctũ docte fallas·¶ Quã
lubz me poſcitote aurũ ego dabo ¶ Emũ
gan hercle hoĩeʒ ꝓbe hodie ¶ u ¶ Quid
mii refert chꝛiſalo eſſe nomẽ:niſi factis
pꝛobo. ¶ ̈h placido volo vnũqdq; aga
mus. ¶ Intenã baliſtã in ſenem. (Rk
Apud te eſt anim? noſter · ¶ Vax nimis

bellus:atq; vt eſſe maxime optabã locus
Si potius moꝛbũ moꝛteʒ ſcribat q; ſa
utem:id erit rectius ¶ I ¶ Oelerẽ opoꝛ
tet eſſe amatoꝛis manũ · ¶ Mea fiducia
opus conduxi:⁊ meo periculo rem gero.
76 imperatoꝛẽ ꝓbum: iam bis bibiſſe
opoꝛtuit · ¶ Vos veſtrũ curate ofſicium
ego efficiam meũ ¶ Tam frictũ ego illũ
reddam:q; frictũ eſt cicer · ¶ Nunc ẽ mi
bi adeundi ad hominẽ tempus. ¶ Omia
reſciui ſcelera ex lio tua. ¶ Nihil iã me
opoꝛtet ſcire: oblitus ſum omnia: neſeio
etiã id quod ſcio. ¶ mim Nunc ab tra
ſena hic turdus lumbꝛicũ petit:pendebit
hodie ricre ir intendi tenũ ¶ Cõſtrin
ge tu illi actutũ manus. ¶ Belloʒophon
tem iã tuꝰ me fecit filiꝰ:egomet tabellas
detuli vt vincirer · ¶ nn ¶ O ſtulte ſtul
te neſcis nũc vendi te:atʒ ĩ eo ipᷣo aſſtas
lapide:vbi pꝛeco pᷣdicat · ¶ oo ¶ Duẽ di
ligunt dii adoleſcens moꝛi᷑: dum valet:
ſentit · ſapit: hunc ſi vllus deus amaret:
plus annis decẽ: ꝑlꝰ iam viginti moꝛtuũ
eſſe opoꝛtuit · ¶ Terre odiũ ambulat ia
nihil ſapit:nec ſentit tanti eſt quanti ſt
fungus putidus· ¶ Ex me quidem
hodie nunqʒ fies certioꝛ · ¶ Nõ me arbi
tr at᷑ militem ſed mulierẽ: qui me meoſq;
non queã defendẽ: nã neq; bellona mibi
vnqʒ neq; mars creduat:ni illũ exaĩmalẽ
faxo ſi cõuenero:ni ve exheredẽ fecero vi
te ſue:nihil eſt lucri qd me hodie facere
mauelim:q; illũ cubantẽ cuʒ illa oppꝛimẽ
ambos vt necẽ: tum illã que coꝛpꝰ publi
cat vulgo ſuũ faxo:ſe haud dicat nactam
quẽ derideat Haciſci cũ illo pau
la pecunia potes ¶ Zam illoꝛũ ego anĩa
amboꝛũ exo ꝛbabo oppido · C tibi ſ
machera:⁊ nobis vꝛbina ẽ domi:qᷓ quidẽ
te faciã ſi tu me irritaueris cõfeſſioꝛeʒ ſoꝛ
ricinia venia. ¶ rr Satin ẽ ſi plura bo
die ex me audiet mala:q; audiuit vnq; cli
nia ex demetrio ¶ Equũ ẽ tabell cõſigna
tis credẽ ¶ Drobe ita res ſucceſſit · meliuſ
qʒ adhuc ſuccedet · ¶ Vrbes v̈âis inermis
capit. ¶ Vt ſit mulſum qui triumphent
milites ¶ ſ. ¶ Optimꝰ ſum oꝛatoꝛ:ad la
crimas coegi hoĩem caſtigãdo:maleq; di-

ctis:qᷓ qdẽ quiui cominuiſti ¶ VYerbũ nul

lũ feẽ:lacrimãſ tacitꝰ auſcultabat qᷓd ego
loqbar ( tt Tabellaſ obſignataſ m dedit

a—r —r=r2C-r

— 5R— —— — — EC =

ere⸗

Nol

tibi me iuſſit dare: ſed metuo ne ideʒ can
tent q uod pꝛioꝛes· ¶ Juſtum eſt tu⸗ cibi
ſeruus tuo arbitratu ſeruiat. ¶ Recita:
aurium operã tibi dabo. CXNGO pater
ducẽtos philippos queſo da:ſi eſſe ſaluũ
vis me:aut vitalem tibi · ¶ Ende a pꝛinci
io iam impudens epiſtola eſt · CB
Seulte feciſſe fateoꝛ:ſed queſo pater ne
me in ſtulticia ſi deliqui deſeras:ego aĩo
cupido atq; oculis indomitis fui: pſuaſũ
ẽ facẽ:cuiꝰ me nẽ facti pudet ¶ ¶ ¶ Driꝰ
