aſpectui ᷣba ſeruiebãt.· ¶ O ¶ Goꝛgias
leontinꝰ cũ centeſimũ ⁊ ſeptimũ ageret
annum nterrogatus quapꝛopter tãdiu

viuere vellet: q; nihil ĩ quit habeo quo ſe

nectutem meã accuſem · Quid iſto tractu
etatis aut longius aut beatius? iam alte
rum ſeculũ ĩgreſſus neqʒ in hoc querelã
vllam inuemit: neq; in illo reliquit ¶ H

Nulla eſt tanta humnlitas que dulcedine

gloꝛie nõ tangit᷑: Nla vero a cdlaris viris
terdũ ex humillimis rebꝰ petita ẽ. ¶ Ge
terum gloꝛa ne ab his quidẽ qui contem
ptum eius introducere conant᷑ negligit᷑:
quoniãquidẽ ipſis vo luminibꝰ noĩa ſua
ciligenter adiiciunt: vt qð pꝛofeſſione le
uãt: vſurpatõe memone aſiequant ( OQ
DHDulcedinẽ gloꝛioſam Allexandꝛi pectus
ĩſatiabile laudis accepit:qui naxarcho
comiti ſuo ex autoꝛitate democriti pꝛece
ptoꝛis ĩnumerabiles mundos eſſe referẽ
ti · heu me inquit miſerũ ꝙ nec vno qᷣdeʒ

adhuc ſum potituſ. Anguſta homĩ poſſeſ

ſio gloꝛie fuit que deoꝛum oĩm domicilio
ſeir. ¶ RDitagoꝛe tãta veneratio
ab autoꝛbus tributa eſt: vt ꝗᷓ ab eo acce
perant in diſputatõem deducere nephas
putarẽt:quin etiã interpellati ad redden
dam cauſaʒ: hoc ſolũ reſpondebant ipᷣm
dixiſſe ·Sequunt᷑ de non oa vltimo.
Ex libꝛie nono Valerii maximi biſtoꝛie

autonegtes

Lamum etiã malũ luxuria uaz
accuſare aliquãto facilius eit q;
vitare: oꝑi noſtro inſerat᷑: nõ qui
dem vt vllũ honoꝛẽ rceipiat:ſed vt ſemet
ipſam recognoſcens ad penitentiã ĩpelli
poſſit · Tungat᷑ illi libido:qm ex iiſdem vi

cioꝛũ pꝛincipiis oꝛit᷑: neqʒ aut a repꝛehen
ſione aut ab emendatõne ſeperent· ¶
¶ Legũ victrix audacia: ꝙ ſi anĩ muliebꝛig

apparatus intueri potuiſſent quibꝰ quo
tidie aliquid nouitatis ſumptuoſius adie
ctum eſt:ĩ ip̃o introitu ruenti luxurie ob
ſtitiſſent · Quas quidẽ mulieres ⁊ imbecil
litas mẽtis: ⁊ grauioꝛũ operũ negata af

fectatio:omne ſtudiũ ad ſtudioſioꝛeʒ ſui
cultũ hoꝛtat᷑ conferre ¶ V ¶ Upana lu
xuria q;utilis noſtre cĩtatis fuit· nuictũ
em̃ Anibalem armis: illecebꝛis ſuis com
plexa vincendũ romano militi tradidit ·
Hla ducẽ vigilãtiſſimũ:illa exercitũ acer
rimum:dapibus largis. abundanti vino
vnguentoꝛũ fragrãtia · veneris vſu laſci
uioꝛe ad ſõnũ ⁊ delicias euocauit:ac tum
demum fracta ⁊ cõtuſa punica feritas eſt
cũ ſe plauſia ⁊ albana caſtra eẽ ceperunt
Quid his ergo viciis fedius? quid etiã dã
noſius ? ꝗbus virtus atterit᷑ · victoꝛie re
langueſcunt · ſopita gloꝛia ĩ infamiã con
uertit᷑: anĩ q; pariter ⁊ coꝛꝑis vires expu
gnant᷑:adeo vt neſcias ab hoſtibꝰ ne: an
ab illis capi ꝑnicioſius habendũ ſit · ¶
Age xerxes opum regiarũ oſtentatõe exi
ma eouſq; luxuria gaudens:vt edicto ei
pꝛemiũ ꝓponeret qui nouuʒ voluptatis
genꝰ repperiſſet· Quanta dum deliciis ni
mis capit᷑ ampliſſimi ĩperii ruina euaſit.
E ne etruſci quidẽ parum feroces ĩ
penas excogitandas: qui viroꝛũ coꝛpoꝛa
cadaueribus auerſa aduerſis alligata et
conſtricta:ita vt ſingule membꝛoꝛũ ꝑtes

—

ſingulis eſſent accõmodate tabeſcere ſil

patiebãt᷑:amari pariter vite ⁊ moꝛtis toꝛ
toꝛes · Sicut ⁊ illi barbari quos ferũt ma
ctatarũ pecudũ inteſtinis ⁊ viſceribꝰ ege
ſtis hoĩes inſerere:ita vt capitibuſ tantũ
modo emineant: quoſq; vt diutius pene
ſufficiant cibo ⁊ potione infelicẽ ſpiritũ
ꝛogare· Donec ĩtus putrefacti laniatui
inr animalibꝰ que in tabidis coꝛponbuſ
naſci ſolent· Queramur nũc cũ rerũ natu
ra:ꝙ nos miltis ⁊ aſperis aduerſe valitu
dinis incõmodis ob noxios eſſe voluerit:
habitũ qʒ celeſtis roboꝛis humane condi
cioni denegatũ moleſte feramus: cuʒ tot
cruciatus ſibimet ipſa moꝛtalitas ipulſu
crudelitatis excogitait ¶C Fra quo
qʒ aut odiũ in pectoꝛibꝰ hũanis magnoſ
fluctus excitant· ꝓcurſu celerioꝛ illa nocẽ
di cupidine:hoc ꝑtinacius vterqʒ; cõſter
natõis plenus affectꝰ: ac nunq; ſine toꝛ
mento ſui violentus· qꝛ doloꝛẽ cũ inferre
vult patit᷑:amara ſolictudine· ne nõ con
tingat vltio anxius. ¶ Ois cõſulere ſci
tis· cõſulẽ facere neſcitis · ¶ Maximis vi
ris expꝛobꝛare vicia ſua verecundie eſt ·

CG Semir amis aſſirioꝛũ Regina:cuʒ ei

circa cultũ capitis ſui occupate nunciatũ
eſſʒ babiloniã defeciſſe: altera ꝑte cri niũ
adhue ſoluta: ꝓtinus ad eã expugnandã
cucurrit: nec pꝛius decoꝛẽ capilloꝛũ in oꝛ
dinem: qʒ tantã vꝛbem in poteſtatẽ ſuaʒ
redegit · Quo circa ſtatua eius babilonie
poſita eſt illo ĩ habitu quo ad vltionẽ pe
tenda pᷣcipiti celeritate tetendit· ES.
Protrahat᷑ etiã auaricia latentiuʒ ĩdigna
trix lucroꝛũ: maĩfeſte p̃de auidiſſima vo
rago:neq; habenti fructu felix: ⁊ cupidi
tate querẽdi miſerrima :· ¶ ¶ Ruaricia
ante om̃s l·ſeptimuli p̃coꝛdia poſſedit:q̃
cum Srarchifamiknris fuiller caput
eius abſcĩdere:⁊ ꝑ vrbem pilo firũ ferre
ſuſtinuit: qꝛ opimiuſ cõſi ul⸗ auro id repen
ſurũ ipſi dixerat · Sunt qui tradant liq̃to
ꝓlumbo eũ cauataʒ ꝑtem eapitis quo põ
deroſius eſſet expleſſe ¶ DH ¶ Verxes cu
ius in nomĩe ſuꝑbia ⁊ ĩpotentia habitat
ſuo iure tam ĩſolenter vſus eſt:ꝙ grecie
indicturus bellũ adhibitis Aſie pꝛincipi
bus:ne viderer inꝗ̃t meo tantũmõ vſus
cõſiulio vos cõtraxi· Ceterũ memẽtote pa
rendũ magis uobis eſſe q; ſuadendũAr
roganter aſi victoꝛi ei repetere regiã con
tigiſſʒ: tam defoꝛmiter victi neſcias vtrũ
inſolentius dictũ an ĩpꝛudentius-¶ G

¶ Oceultũ iam ⁊ inſidioſum malũ ꝑfidia la

tebꝛis ſuis eytrahat᷑:cuiꝰ ef ficaciſſime vi

timus dieſ cõtinet: qꝛ plurimũ ĩtereſt qui
bus auſpiciis inchoet᷑: ⁊ quo fine clauda
tur · Tdeoqʒ; eũ demũ felicem exiſtimamꝰ:
cui ⁊ accipere lucẽ ꝓſpere: ⁊ reddere pla

cide contingit · Medii temꝑis curſus ꝓut

foꝛtũa gubernaculũ rexit:modo aſpero
mõ trãquillo motu peragit᷑: ſpe ſemper
minoꝛe:dum ⁊ cupide votis extenditur:
⁊ fere ſine ratõe conſumit᷑:Nam ⁊ ſi arbi
trari velis etiã ꝑuum ampliſſimũ efficies
nunerũ annoꝛũ multitudĩe operuʒ ſupe
rando: alioquin quid attinet inerti moꝛa
gaudẽ:ſi magis exigiſ vitã q; appꝛobas 5

Ded ne longius euagari libeat:eoꝛũ men

tionẽ faciã:qui non vulgari genẽ moꝛtis
abſumpti ſunt · ¶ ¶ Tullius hoſtilius

fulmine ictus cũ tota domo cõflagrauit:

ſingulari fati ſoꝛte· ¶ ER ¶ Coꝛneliꝰ gal

lus pᷣtoꝛiꝰ ⁊ C ateremis eques romanꝰ:

inter vſuʒ puerilis veneris abſumpti ſũt

quãq; quoꝛſũ attinet eoꝛuʒ cauillari fine

quos nõ libido ſua: ſed fragilitatiſ huma
ne ratio abſtulit · fine nanq; vite noſtre

variüs ⁊ occultis cauſis expoſito:interdũ
quedã immerentia ſupꝛemi fati titulũ oc

cupant:cũ magis in tempus moꝛtis inci

dant q; ip̃aʒ moꝛtẽ accerſant L(Nõ
vulgaris etiã homeri moꝛtis cã fertur: .
in inſula:qꝛ queſtionẽ a piſcatoꝛibꝰ poſi

tam ſoluere nõ potuiſſet: doloꝛe abſum
ptus credi᷑ (

Sed atrocius aliquã

res ſunt mẽtiri ⁊ fallere: fructus ĩ aliquo

to Guripedes finitꝰ eſt:ab Irhelai em̃ ce
amiſſo ſcelere cõſiſtit tñ certu s:cũ credu

na regis in macedonia domũ rediens bo

₰☛ —

litatẽ nefariis v inculis circũdedit: tantũ ſpitalẽ: canũ moꝛſibꝰ laniatus obiit: cru

incõmodi humano generi afferẽs:quãtũ
ſalutis bona fioes pꝛeſtat: habeat igitur
nõminus rep̃henſioĩs: quã illa laudis cõ
ſequit᷑. ¶ E ( Seruius galba ſumme ꝑ
fidie · Triũ em̃ luſitanie ciuitatũ eonuoca
to populo tanq; de cõmodis eius acturꝰ
octomilia in quibus flos iuuentutis con
ſiſtebat electa ⁊ armis exuta partiʒ truei
dauit: ptim vendidit: quo facinoꝛe maxi
mam cladem barbaroꝛũ magnitudiĩe cri
minis anteceſſit Mitridatis factũ
ſceleratiſſimũ qui nõ cum fratre de pr̃no
regno ſed cũ ipᷣo patre bellũ de domina
tione geſſit · In quo:quis aut homĩes vl
los adiutoꝛes ĩuenerit · aut deos ĩuocare

auſus ſit p admiratõe ñ diffinio. ¶( M

umance aũt vite cõdicõem pꝛimus ⁊ vl

delitas fati ingenio tanto nõ cõueniens

N¶ hilemonẽ aũt vis riſus ĩmoderati
abſtulit · paratas ei ficus ⁊ poſitas in con

ſpectu: aſello cõſumente: puerũ vt illum

abigeret ĩclamauit: qui cũ iam cõmeſlis

omnibꝰ? ſupueniſſet: qꝛ inquit tam tardiꝰ
fuiſti: da nunc merũ aſello: ac ꝓtinus vꝛ
banitatẽ dicti crebꝛo hanelitu cachinno

rũ ꝑſecutuſ:ſenile guttur ſalubꝛi ſpiritu
pꝛiuauit · ¶ O ¶ Anacreontẽ quoq;: dũ
paſſe vue ſuco tenues ⁊ exiles viriuʒ reli

quias fouet: vnius grani ꝑtinacioꝛ ĩ hoꝛ

ridis faucibus humoꝛ aſſumpſit· ¶ B

¶ Wilo crotomates cũ iter faciens quercũ

in agro cuneis adactis fiſſam vidiſſet:fre

tus viribus acceſſit ad eaʒ: inſertiſq; ma

nibus diuellere conatus eſt: quas arboꝛ

excuſſis cuneis in ſuam naturã reuocata

cõpꝛeſſit · eumq; laceranduʒ feris p̃buit·.
Mec de valerio maximo: tametſi pau
ca quedã ſaxerſint capitula:quibꝰ nihil
ſapoꝛis ineſt᷑ncipiunt modo ex Laercio
autoꝛitates de viciis ⁊ moꝛibus philoſo
phoꝛum . Et impꝛimis de ſepteʒ grecie ſa
pientibus
¶ Ex aercio de pita ⁊ moꝛibus phoꝛuʒ
autoꝛitates Incipiunt.
Mes ph̊ᷣus Aſianis Ithenis cla
ruit:hic ꝑpꝛimus ſapiens appella
tus eſt ſtöm quẽ ⁊ ſeptẽ ſapien
tes vocati ſunt · fuit aut conſcriptꝰ ciuis

S.
*

mileti:ideo tales mileſiꝰ dictꝰ eſt: hic F.
△

politicã naturalis phie factus eſt ſpecu
toꝛ: ⁊ inuẽtoꝛ fuit vrſe maioꝛis ⁊ naualig
aſtrologie ( R Et pꝛimus inter phos
dicit᷑ de aſtrologia tractaſſe:⁊ pꝛimꝰ ani
mas ĩmoꝛtales poſuiſſe:⁊ de nat᷑a diſpu
taſſe · Temꝑa quoq; anni fert᷑ inueniſſe:
T in tricentos ſexaginta quinqʒ dies diui

ſiſſe · Mic tales (vt tſidoꝛꝰ ſcdᷣo eth̊. dicit)

*2

phiſicã apud grecos pꝛimus ꝑſcrutatus

eft· Erat aũt pauꝑ:q; phie vacans ſtudiiſ

aeqſitõi pecuniarũ intendere nõ valebat
Comige carens: et interrogatus cur nõ
duceret ꝙ Reſpondit ob filioꝛũ amoꝛem.
Eertur ꝙ duʒ nocte duceret᷑ extra domũ
a vetula vt aſtra cõſideraret incidit in fo
ueam: eoq; lugente dixit vetula· Tu qᷣdẽ
o tales que ante pedes tuos ſunt videre
nequiens:que ĩ celo ſũt ꝑutas cognoſcẽ
Hic fert᷑ diriſſe:hoꝛũ triuʒ eauſa gratias
ago foꝛtũe · pꝛimo quidẽ ꝙ hõ factꝰ ſum
T non beſuia:deinde ꝙ mas ⁊ nõ femina
tercio ꝙ grecus ⁊ nõ barbarus· ¶ S
Muius hec dicta ferunt᷑ vt ait laerciꝰ in li
ꝛ20 ð vita ph;oꝛũ · Antiqſſimũ entiũ ẽ deꝰ
ingenitũ ⁊ eternũ · Optimũ entiũ eſt mũ
dus: nã opus dei:Maximũ entiũ eſt locꝰ:
omĩa nanq; capit · velociſſimũ entiũ ĩtel
lectus:paſſim etenĩ currit · validiſſimum

entiũ neceſſitas: dominat᷑ em̃ cũctis: pꝛu

dentiſſimũ entiũ tꝑs: adinuenit em̃ oĩa.
T¶ Interrogauit eũ ꝗdã: ſi lateret deoſ
vomo iniuſte agens ? ſʒ nec cogitatões ĩ
quit · Enterrogatꝰ qᷓd difficileg ait ſeip̃ᷣm
agnoſcẽ· Interrogatꝰ qᷓd dulciſſimũ g ait
acquirere· Interrogatꝰ qᷓd eſt numẽ? ait
qð nec ꝓuncipiũ habet nee finẽ Interro

gar qualiter qᷓs iuſte viuere poſſit? ait

que iubet alus ip̃e agat · Interrogatus

quis felix ſit? ait qui ſanus coꝛꝑe: anima

copioſus: natura docilis Obiit aũt tales

anno etatis ſue ſeptuageſĩo octauo. Qla

ruit vero Acham regis iude tempoꝛibus

¶ VSolon pPhᷣus vnus de ſeptẽ ſapienti

bus Feecie natõe Atheniẽſis Kthenis cla
ruit · hic athenienſibꝰ leges optimas edi

dit: quas poſtmodũ Romani ab athemẽ

ſibus acceperũt: multaqʒ beneficia eis cõ
tulit: ⁊ multo tꝑe eos pꝛudentia ſua a ſer
uitute ⁊ tyrannide liberauit· ⁊ tandẽ foꝛ

tuna mutata ꝓfugus in egpptü ſe trãſtu

lit· deĩde creſo lidoꝛũ regi adheſit:demã

in cipꝛo ſenectutẽ exegit: ibiq; moꝛtuꝰẽ.
Qlaruit autẽ tꝑe eʒechie regis iude · E
¶ Inter ceteras eius leges inuente ſunt he

vt ait laercius· Siquis parentes indigen
tes nõ alat inglonus ſit. Eilii eoꝛũ qui ꝓ
republica obiere publice nutriant᷑ ⁊ doce

antur · Itẽ ſtatuit tutoꝛẽ cum oꝛphanoꝛuʒ

matre nõ habitare· Nec tutoꝛis officiũ ex

ercere in quẽ defunctoꝛũ oꝛphanoꝛũ ſub

ſtãtia ꝓueniet · Et ſi vnum oculũ habẽteʒ
quis illo pꝛiuauerit viceuerſa ip̃e gemĩs
careat · Et ꝙ ſi pᷣnceps ebꝛioſus fuit nece
damnet᷑ · EBius * legunt᷑ fuiſſe ſentẽ

tie · Saturitas ab opibus Generat. Goneu

melia veroa ſaturitate · Que nõ poſuiſii
ne tollas. ꝓbitatẽ iureiurando certioꝛem
habe · Amicoſ ne cito poſſideas: quoſ aũt
poſſederis ne repꝛobes· conſule nõ dulci
oꝛa ſed optima Icntellectũ fac ducem. Ne
mala loquaris. Deos honoꝛa: 1 parẽtes
reuerere ¶ ¶ Neminem quã diu viuit
dicas eſſe felicẽ: eo ꝙ vſq; ad vltimum vi

te diem poſſit foꝛtuna mutari: felicitatis

em̃ index dies vltimus eſt: rerũ initia de

bentur foꝛtune.· ¶ ¶ Interrogatꝰ ſo

lon qd eſt verbũg Reſpondit ymago ope

—

rum · Quo firmat᷑ verbũ x ſilentio · Quo
firmat᷑ ſientium gtempoꝛe· Interrogatꝰ

Id eſt rex ? foꝛtis poteſtas (aa ¶ Quid
lex g aranee tela:quia ſi in eam inciderit

quid debile retinet᷑:graue aũt pertranſit
tela reſciſſa. Interrogatus qua ſpe fretꝰ
tam audacter reſiſteret piſiſtrato tyran
no ? ait ſenectute · Muic Soloni moꝛtunʒ

filium lugenti: non eſſe flendũ ait quidã

eo ꝙ flere nihil ꝓdeſſet: cui ille eo magis

—E I

ploꝛo ꝙ damnum meum irremediabile
videro · ¶ R ¶ Oum in loeo quodã mul
tis loquentibus Solon non loqueret᷑
tnterrogatus a periandꝛo vtrum pro
pter verboꝛum inopiam an q; ſtultꝰ eẽt
taceret qui ait nemo ſtultus tacere po
teſt. Interrogatus qualis debet eſſe po
puli rectoꝛ 5 Reſpondit populi rectoꝛ
pꝛius ſe q; populũ rectificare debet: alio
quin erit velut qui vmbꝛã curuaʒ rectifi
eare conat᷑:pᷣuſq; virga curua vmbrã fa
ciens recta Rar kier6 atꝰ quid acutiꝰ
gladios Rñt pꝛaui hoĩs Fgra. (B Gn
terrogatꝰ quis eẽt liberal?ait qᷓ ſua bõa
libẽter aliis impartit᷑:i alienarũ rerũ cu

ene regi poſſetæait ſi pĩceps ⁊ maioꝛeſ
ßm leges vixerint · ¶ ¶ don ppᷣus
lacedemonius vnus de ſeptẽ ſapiẽtibus
grecie · hie vt ðꝛ in policrato libꝛo pᷣmo·
iungẽde ſocietatis cauſa miſſus fuit cho
rinthuʒ: vbi duces ⁊ ſenioꝛes ppli luden
tes inuenit in alea: ꝓpter qð infecto ne
ocio reuerſus eſt dicẽs: ſe nolle gloꝛiaʒ
Ppareanoru hac maculare infamia: vt di
ceretur cuʒ aleatoꝛibus cõtraxiſſe ſocieta
tem .· Euit aũt chilon bꝛeuiloquus · vixit
annis quinq̃gintaſex: a elaruit tẽꝑe ſede
chie regis iude · 6
dñan lingue: pᷣſertim in conuiuio nõ
eſſe maledicendũ ꝓximis:alioquin opor
tet audire ea quibꝰ quis triſtabit᷑ · Item
non eſſe min anduz cuiqᷓ;ʒ: qm̃ hoc mulie
bre eſt· Citius ad calamitates amicoruʒ
qᷓ̃; ad ꝓſꝑitates ire· Nuptias buĩles facẽ-
Non eſſe maledicendũ moꝛtuo · Senium
honoꝛaie.· ¶ E ¶ Cauere ſibiip̃i · Dãnuʒ
malle qᷓ; pꝛauũ luerũ:ilð em̃ ſemel cõtri
ſtabit · hoc aũt vſq; quaqʒ · Non irridere
infelicẽ · Foꝛtẽ ⁊ domĩatoꝛẽ manſuetum
eſſe:ut pꝛoximi magis reueꝛeantur q; ti
meant · Diſcere bene p̃eſſe ꝓpꝛie domui
Linguam nõ pᷣueĩre intellectũ· tre domi
nari · Nõ caꝑe impoſſibilia· Non feſtiare
in via · Loquentẽ non mouere ma nũ.Le
gibus obedire · vti ſolicitudiĩe · In hiſ que
dicunt᷑ de eo ad ꝓpꝛiam mentẽ recurrere
in lapideis em̃ cotibus aurũ examĩatur:
viroꝛum vero bonorũ ⁊ maloꝛuʒ intelle
ctus dedit examẽ. In iudiciis inimicuʒ iu
dicare hm leges: ut ſaltem lex conſeruet

Hivie e carʒ nterrogatꝰ q̃liter ciuitas

D¶ Docebat aũt hic

Se vuüj.

Kmico vero ꝑſuadere:iut vtraq; cõſeruẽ
tur lex ſeʒ 1 amicus ( E (Itẽ bas duas
affectiones ſcʒ amoꝛẽ ⁊ odium licet fero
ciſſimas ſic dicebat coercẽdas: vt amicos
diligat quis tãq; foꝛte quãdoq; odio ha
bituros:⁊ inimicos oderit tanqᷓ; poſtea
amaturos ¶ & ¶ MHunc vt ait· Laercius
interrogauit Gſopus poeta:quid nã age
ret iupiterz? Reſpõdit chilon alta huĩliat
huĩlia vero exaltat· Interꝛog atuſ in quo
differant docileſ ab indoctis: ait bõa ſy pe
Interꝛogatus quid ẽ fortũagait ignarus
medicꝰ:mitoſ em̃ excecat · C1 Hicha
cus aſianꝰ mitilenꝰ phᷣus illuſtris vnus
de ſeptẽ ſapiẽtibꝰ ĩ re militari ſtrenuꝰ
Eert᷑ de eo vt ait laerciꝰ: ꝙ quidã opariꝰ
in eius filium ſecurim ingerẽs interfecit
ciuibus autem ligatum homicidam nmit
tentibus ad eum: ipſum abſoluit dicens

¶ ¶ Endulgentiam eſſe ſupplicio potio

rem · Mic pithacꝰ videns multum vinuʒ
in inſula mitilenenſium creſcere: volens
ebꝛietati hominũ pꝛecauere lege publica
ſtatuit: ut peccans ebꝛius dupliciter pu
niretur. Debe autem vinum
bonum ⁊ malũ eſſe·malum quidẽ ex cra

pula: ſed bonũ ex natura. Viiit annis ſe
ptuaginta:⁊ claruit tempoꝛibus vToachĩ
regis iude · ¶ L¶ Eius he legunt᷑ fuiſ

ſe ſententie · Dicebat eas optimas eſſe vi
ctoꝛias e ſine ſanguine ate tem di
cebat infoꝛtunia non eſſe vituperanda.
Item dicebat quid facturus ne predicas
deficiens em̃ irrideberis · Huius pithaci
fuit illa ſententia ab aliis poſtmoduʒ re
citata: pꝛincipatus virum oſtendit 6 NM
¶ Bias pꝛimẽſis phᷣus aſianus vnus de
ſ. ee grecie ſapiẽtibus: fuit in pꝛimẽſiuʒ
vrbe pꝛĩceps · ¶ N ¶ Cũ ãt vt ait laer
cius inter pꝛimẽſes ⁊ meſſanẽſes grecie
inſtaret bellum: ⁊ pꝛimenſiũ milites vir
gines multas mecanenſirg captiuas du
nſſent: confeſtim bias his viſis doluit:
1 captiuas puellas liberans tanquam
propꝛias filias cuſtodiuit · Induẽſq; eas
⁊ ſingulis dotes tribuens ſub fida cuſto
dia remiſit ad ꝑentes: mimicis exhibens
pietatem: ⁊ deteſtans hoc impietatis

ßenere etiam crude liſſimos hoſteſ fuiſſe

edẽdos · Qunq; hoc fuiſſet ĩ meſſanẽſiũ
cõcione narꝛatũ:miſſi ſunt cũ muneribs

„ %

Slvx iij.

nũcii ad biantẽ: pacẽ placatis animis po

ſtulantes · Olaruit aũt tꝑe ſedechie regis

iude: quo moꝛtuo primẽſes ei templum
dedicauerunt G. ¶ Hui“ ferunt᷑ fuiſſe
ſentẽtie.Moneſtis ⁊ ſenibus complacere
ſtude ¶ H¶ Moleſtius inter duos ami
cos q; inimicos iudicare: nam amicoꝛuʒ
re alcen erit inimicꝰ .inmimicoꝛuʒ vero
4

ter amicus efficiet᷑. Vitam vero ſic mẽæ

ſerang elſe direhar: ſi bores multo et
bꝛeui tꝑe victuri ſint· Quiquid ꝓpoſueriſ

firmiter ſeruãs ꝑſeuera · De diis loquẽè

vt ſunt. Indignũ hoĩem ne laudes ob di
uitias:ꝑſuadẽs accipe non violãs. Quid

quid boni feceris ad deos trãſfer· Sapiẽ

tia om̃ibus poſſeſſionibꝰ certioꝛ ẽ ⁊ ſeeu
rioꝛ· ¶ Q ¶ Diu veliberatos amicos eli
ge:eos q; vno affectu nõ vno habeaſ me
rito· Amicos ſequere quos ñ pudeat ele
giſſe · Amici vitam tuã reputa gloꝛiã · Qõ
lilio maxime cõtraria ſũt feſtinãtia ⁊ ira

¶ R¶ Celeritaſ bñficiũ gratius facit ¶ S

enterrogatꝰ bias quid ſit in hac vita
optimũsgait mẽs ſibi bone rectitudĩs con

ſaa. Interrogatꝰ ab hoĩe impio quionaʒ

eẽt euſebiagtacebat:co autẽ cãz ſuentũ
qᷓrente · ſleo inct qꝛ non de cõueniẽtibꝰ
tibi q̃ris. Interrogatꝰ quis ſit ĩter hoĩes
infoꝛtunatꝰgait qui non põt infoꝛtumia

Pati · Interrogatuſ quid ſit dulce hoĩyait
ꝓpriũ ¶T¶ Eleobołꝰ ꝓhᷣus vnus de ſe

ptẽ ſapientibꝰ in grecia:claruit tꝑe ſede
chie regis iude.Scripſit aũt de enigmati
cis qſtiomibꝰ libꝛos triũmiliũ carminum
Cbit vero cõpletis ãnis vite ſue feptua
ginta · Quins celebꝛes ſententie apꝓbate
ſüt he (Ve ¶ Rmico bufac ut amicicior
fiat: Inimicũ vero amicũ facẽ ſtude · Ma
gis an icoꝛũ inuidiam q́; inimicoꝛuʒ inſi
dias cauere debẽꝰ:illuð em̃ aꝑtuʒ: hoc ce
latũ eſt m alũ: nocendi qʒ fraus q̃ nõ ſpe
ratur potẽtioꝛ eſt· Quãto plus licʒ tanto
libeat minꝰ.Qunq; qͥs exierit domũ que
rat primo quid ſit facturus: cũ aũt intra
uerit qᷓrat iterũ quid fecerit: Conſulebat
aũt eleobolus coꝛpꝑꝰ bñ exercẽ · diligẽ ma
giſ audire q́; loq· diligere ſapiam ⁊ ſcien
tiam. Ignoꝛantiã fugere. Qiuitati cõſulẽ
dum eẽ potioꝛa:.Linguã frenataʒ babere
virtutis ꝓpꝛium eõ: vicii alienuʒ · Tniuſii
ciam fugere:dominari voluptati · filios

erudire · Fknimiciciam p̃terire E ¶ Wu
lieri non eẽ familiarẽ · Nec cõtendere cuʒ
ſuis pñtibꝰ alienis:nã illud qᷓdem amen

tiam: hoc vero inaniã ſignat · Seruuz ex

ebꝛietate cõuiciantẽ nõ plectere · vxoꝛeʒ
ex paribꝰ ducere:nã ſi ex maioribꝰ dños
habebis cognatos · Non irrideas expro
bꝛatos:mam fies odioſus· In ꝓſperitate
ne ſuꝑbiaſ. In paupꝑtate ne deiciariſ. Mu
tatões foꝛtune viriliter ſcito ferre · ¶ G
Heriãder chorinthius phᷣus vnus de
ſeptem ſapiẽtibus:claruit repe ſedechie
regis iude · Moꝛtuus vero eſt octogena
rius iam factus. ¶ De cuiꝰ ſentẽtiis cele
bꝛioribus has habere potuimꝰ. Proſpe
rans modeſt? eſto· in foꝛtunatꝰ vero pꝛu
dens · Amicis felicibus ⁊ infelicibuſ idem

ſis · Quodcũqʒ ꝓmittis obſerua.verborũ

infandoꝛum enũciationem nõ faciaſ.Nõ
ſolum peceantes ſed peceaturos plecte ·

E¶ Soꝛoaſtes philoſophus rex batria

noꝛum fuit:quẽ rex aſſirioꝛum pᷣlio inter
fecit· de hoc ita ſeribit Solinus in libro

de mirabilibus mundi: naſcentium vor

pꝛima vagitus: leticie em̃ ſenſus differt᷑
in ſexageſimũſecundum diem:ita vnum
nouimus eadẽ hoꝛa riſiſſe qua erat natꝰ
ſcʒ zoꝛoaſtem · hie pꝛimus magoꝛũ extitit
quã multa poſt ſecula magicaʒ artem de
metriꝰ ampliauit· Qlaruit aũt zoroaſtes
tꝑe Tare pr̃iſ abꝛhaã ¶ aa ¶ Anaximan
der mileſius philoſophus auditoꝛ taletiſ
ſapientiſſimi fuit·hic de natura celoꝛum
⁊ motu ſpere celeſtis · curſu ſideruzʒ · ⁊ na
tura rerũ milta cõſcripſit:ꝛ magnarũ ſbᷣ
tilitatũ aſtro logie inuentoꝛ fuit. laruit
tẽpe ciri regis ꝑſarũ. ¶ b ¶ Fnaxarſis
pls f, regis ſcitaruʒ fuit: qᷓ iura moꝛeſ
qʒ athenienſiũ ĩ ſcitas introducè conaba
tur:volẽs pr̃ie ꝓfectũ affeꝛre:ob quã cãʒ
ĩuidꝰ fr̃ eꝰ ĩ venatõe ſagittã ĩ eũ iaciens:
letale ꝓppᷣo vulnꝰ ĩflixit · Qui moꝛiens ait
ꝑ ſapĩaʒ ĩ grecia ſaluatꝰ ſũ:ſjʒ ꝓpter inui
diã ĩ ꝓpꝛiis pereo: ¶ Dicebat ãt anaxar
ſis vineã ferꝛe tres botros. pmũ iocundi

tatis. ecũdũ ebꝛietatis · terciuz anxietatiſ

Ftẽ Turpe q;d auſurus te ſine teſte time ·
Itẽ Meliꝰ eẽ vnũ aĩcũ hr̃e mltis dignum
qᷓ; mitoſ nulliꝰ dignoſ. Interrogatꝰ quõ
poſſit qſ fieri ñ amatoꝛ potꝰęait ſi p̃ ocu
lis habeat inebriãtium ſe turpitudines ·

—

õ

¶ ¶nterꝛogatꝰ q̃ nauiũ ſũt tutioẽſ

ait que in terra quiete iacẽt · nam ſciens

quattuoꝛ digitorũ eſſe ſpiſſitudinem na
uis: tm̃ dicebat a moꝛte nauigantes diſta
re· Interrogatus quid eſt in homĩbꝰ bo

num malumszait lingua ¶ B ESpime

nides phᷣus cretenſis ſeripſit de geneſi
oꝛtu diuino libꝛos in quĩq; milibus ver

ſuum:nec non ⁊ de diuerſiſ naturis rerã

libros nouẽ miliũ ⁊ quingẽtoꝛũ verſuuʒ
ttẽ ſcripſit ꝓſaice de victoꝛiis ⁊ ð cretẽſi
politia· Eundauit autẽ apud athenas tẽ
plum venerandoꝛũ deoꝛũ:⁊ Solonis ſa
pientiſſimi temꝑe claruit· pixit annis cẽ
tum ſeptuagintaſeptẽ · ¶ ¶ Momerꝰ
poeta aſianus in grecia dlaruit tꝑe Saul
regis iſrhael·Mic ab athen iẽſibus ꝓ inſa
no habitꝰ eſt:eo ꝙ deos inter ſe bellige
raſſe diceretHic etiã vt dicitur ĩ policra
to libꝛo pꝛimo·leuem queſtionẽ a nautiſ
ſibi ꝓpoſitam videlicet: quotquot cepĩꝰ
non babemꝰ: quos nõ cepimus retine
mus:vermes em̃ in veſtibus ſcrutabant
¶ H Homerus vero ad piſces cogitatuʒ
dirigebat ſuũ: non potuit explicare· R qͥ
bus cum impꝛudẽtius ⁊ ꝓcacius deridẽt

vir verecundi ingenii in inſaniã ꝓlapſuſ

ſeip̃m ſuſpendit · vixit autẽ annis centuʒ

octo:Hic iuxta numerũ grecarũ litera

rum de troie captiuitate vigĩtiquattuor
libꝛos heroicis verſibus edidit:qð opus
iliadem noĩ auit · Vnde ⁊ ipᷣe ut hiſtorio
graphi referunt nõ ſolũ poetarũ ſʒ etiã
ph̊oꝛum pꝛinceps vocari apud grecos iu
re meruit · G6 ¶ Ligurgꝰ phus ac prin
ceps inſignis apud lacedemones claruit
⁊ tẽpoꝛibꝰ heliſei ꝓphete· In inſula autẽ
cretẽſi voluntariũ exiliũ ꝑpetuo egit:ibi
qʒ moriens ꝓiici oſſa ſua in mare iuſſit:

ne foꝛte lacedemoniã referrent᷑:quibꝰ ut

narrat trogus põpeius iura ⁊ leges de
dit: eos iureiurãdo obligauit : ut nihil de
eis ĩmutarent puſqʒ reuerteret᷑:ſimulãs
ſe ad oꝛaculũ delphicũ pꝛoficiſci: conſul
turũ quid addendũ vel mutandũ le gibꝰ
videret᷑ · (E (Leges vero eiꝰ inter ce
teras ſunt he · Nã cõuinare oẽs iuſſit pu
blice: ne cui diuitie vel luxune ĩ orculto
eſſent · Tuuenibꝰ non amplius vna veſte
vti toto ãno ꝑmiſit: nec aliquem cultius
altero progredi · nec opulentius epulari

Slx

Fundos omniũ equaliter diuiſit: ut eq̃ta
patrimonia neminẽ potentiorem altero
redderent · Emi ſingula non pecunia ſed
cõpen ſatione mertium iuſſit:pueros pu
bereſ non ĩ forum ſed in agrum duci iuſ
ſit: ut primos annos non in luxuria:ſed
ĩ om̃i opere ⁊ laboꝛe agerent · Nihil eos
cauſa ſomni ſubſternere:⁊ vitaʒ ſine pul

mento agere:nmeq; pꝛius in bꝛibem redire

q; viri facti eſſent ſtatuit · pᷣgines ſine do
te nubere iuſſit · ut vxoꝛes non pecunie
cauſa eligerẽtur: ſeueriuſqʒ matrimonia
ſua viri coercerẽt · cum nullis frenis do
tium tenerent᷑ · Maximũ honoꝛem nõ di
uitum ſed ſenũ eſſe ſtatuit · nec quiſq;ʒ lo

cum honoꝛatiorẽ ſenibus obtinerz ¶ &E
¶ Dictagoꝛas Ploſophus natione ſa

mius:claruit temꝑe nabuchodonoſoꝛ re
gis aſſirioꝛuʒ· ic ut ait boetiꝰ ĩ
i : muſice Irtis muſice inuẽtoꝛ fuiſſe apð
grecoſ dicit᷑ per malleoꝛũ ferientium ine

qualia pondera:⁊ per coꝛdaruʒ inequali

tatem vel inequalem extenſioneʒ: ac per
calamoꝛũ inequaleʒ longitudinẽ · hũc pi
ctagoꝛam Ruguſtinus de ciuitate dei di
cit ydꝛomanticũ extitiſſe: fuit etiã nigro
manticus ut ibideʒ dicit᷑: adeo ut adhibi
to ſanguĩe etiam inferos ꝑhibeatur exci
taſſe· hic primꝰ apud grecos ĩueĩt ĩmor
tales aĩas: ſed errauit ponẽdo eas ð cor
poꝛibus ad coꝛꝑa trãſire. ¶ Docuit
aũt pictagoꝛas hec enigmata· Stateram
ne trãſileas · id eſt · ne ꝑgrediaris iuſticiaʒ
Ignem gladio ne foueas · id eſt · iratum

tumidũ aĩm v̈bis maledicis ne laceſſas.
Der uiam publicam ne ambules d eſt ·

ne multorum ſequaris erroꝛes· Crundĩeʒ
in domo ne ſuſcipias · id eſt · garrulos et

vboſos hoĩes ſub eodẽ tecto habitare ñ

mittas. ¶ De dẽis eꝰ notalibꝰ habent᷑
Re Eusgios ſũt oĩbꝰ mõis ⁊ abſcindẽda
lãguoꝛ a corꝑe· Impitia ab aĩa.⁊ luxuria
a mẽte · a ciuitate ſeditio · a domo diſcoꝛ
dia. 1ĩ cõe a cũcuis tᷣbꝰ ĩtꝑantia · Ricoꝛuʒ

dicebat oĩa eẽ cõia: ⁊ aĩcũ ſeipʒʒ eẽ alteꝛiꝰ

duoꝛũ tꝑm maxĩaʒ eẽ hñdaʒ curã dicebat
mãe ⁊ ueſpi ·i.eoꝛũ q̃ acturi ſumꝰ ⁊ que
geſſimꝰ. ¶ Doſt deũ dicebat vitatẽ
eẽ colẽdaʒ:ꝗᷓ ſola deo hoĩes ꝓxĩos facit.
Loqᷓ ignorat qᷣ tacẽ neſcit. Duo lacriarũ
genera ſũt in oclis mulierũ: veri doloriſ

vnum: inſidiarũ ve aliud · ¶ L¶ Ruari
hoĩes pupillis bꝛeuis etatis ſiles ſũt qui
bus de ſuo nihil vti licʒ · ¶ Znterꝛogauit
quidã pictagoꝛã ſi cupꝑet eẽ diues g qui

—

ait:diuitias contemno hr̃e 4 liberalitate

rdunt᷑ parcitate putreſcunt. ¶ M
EVidit pictagoꝛas quendã pᷣcioſis ĩdu
tum veſtibꝰ qui turpia loq̃bat᷑: ⁊ ait illi
aut loquaris bᷣmones tuis veſtibus ſiles
aut pãnos induas tuis eloquiis cõgruẽ
tes · Cũ quidã ſtolidꝰ audiente pictagoꝛa
diceret:malle ſe cũ mulieribꝰ eſſe q; cuʒ
Pphis cõuerſari: ſues inqt pictagoꝛas li
entiꝰ in ſceno q; in aq̃ verſant᷑. Interro

atus quid ẽ in mũdo nouumz ait nihil.
G Anaxagoꝛas phᷣus aſianus athenis

claruit tꝑe xerſis regis·hic cũ admodum
diues eſſz:poſſeſſiõibꝰ derelictis ſtudẽdi
grã diutinã ꝑegrinationẽ aſſumpſit ⁊ cũ
a quodã crimĩaret᷑ dicente:ñ ẽ tibi cure
patriagertenſo bꝛachio ⁊ oſtenſo celo ait
imo mih admoð patria cure eſt· Mic ſtu
dioſiſſimus valde fuit: ⁊ multa de motu
celi ⁊ curſu ſiderũ: ⁊ natura rerũ ſcripſit
vixit ãnis · lxxii· In carcere e m̃ ab atheniẽ
ſibus Poſite multa inedia ſqualidꝰ ve
nenatꝰ eſt ab eis:qꝛ ſolẽ dicebat lapidem
eẽ ignitũ quẽ illi ꝓ deo colebait, ¶. Tnter
rogatꝰ aliqũ ad qd factꝰ fuiſſʒgad contẽ
plationẽ inq̃t ſolis ⁊ lune ⁊ celi. Quidam
ei dũ exularz ab atheĩs dicẽti pᷣuatuſ es a
theniẽſibꝰ:nequaqʒ ait ſʒ illi me· Interro
gãti amico dũ ſenex eẽt an añ moꝛteʒ in
patriã vellet afferri ut in pr̃ia moꝛeret᷑⸗
ait nihil neceſſe ẽ:vndiq; em̃ ad inferos
tantũdẽ vie eſt ¶O (ates thebanuſ
ppBuſ:hic vt ait hierõꝰ epla teꝛcia magnũ
pondꝰ auri ꝓiecit ĩ mare dicẽs · abite peſ
ſime diuitie: ego potiꝰ vos ſubmergam:
8 ſubmergar a vobis · Non em̃ putauit
ſe poſſe ſil virtutes ⁊ diuitias poſſidere.
Hlic etiã vt ait Seneca li pᷣmo eplarum:
adoleſcentulũ ſecreto ambulantẽ ĩterro
gauit: qͥd illic faceretzſolus mecũ inquit
oquoꝛ· cui crates · caue ne cũ hoĩe malo
loquaris· ¶ ESDimonides poeta ma
ximus: claruit tempꝑe manaſſe regis iude
hic interꝛogatꝰ qd ĩter hoĩes facile cõſe
.H ¶ Muius he ferunt᷑ eẽ
ſentẽtie · ¶ Q ¶¶ Tutiuſeſt tacè qᷓ; loqui

neminẽ em̃ tacendo: multos aũt loquen

do circũuentos agnouimꝰ· Innocentem
nõ debilitat cõſcia:cuʒ in adũuſis ſolaciũ

eſt homĩ nõ meruiſſe que patit᷑ · fortuna

innocentẽ deſerit ſepe:bona ſpes nũqᷓ; ·
R ¶ Gopus adelphis poetaclaruit tꝑe
iri regis perſarũ: hic confinxit fabulas
elegãtes:q̃s Romulꝰ quidã de greco trã
ſtuſi in latinũ:ĩ quibꝰ docʒ quid obbua
re debeant hoĩes:⁊ vt vitam hoĩm oſten
dat ⁊ moꝛeſ: inducit aues arboꝛes beſtiaſ
qʒ loquentes · hic ãno prĩo Ciri regis fer
tur fuiſſe ꝑemptꝰ GS£ ¶ Zeno enthigẽ
ſis Phäoſo hus:ſtoice ſecte inuentoꝛ ac
magiſter Socratis ãnis centũ ⁊ ſeptem
vixit ⁊ nunqʒ a ſtudio ceſſauit · de hoc ait
ſeneca ĩ libꝛo de tranquillitate animi: ꝙ
nũciatũ quãdoqʒ fuit illi naufragio oĩa
ſua fuiſſe ſũmerſa:at ille ait iubʒ me for
tuna expeditiꝰ philoſophari ¶ T¶ Hic
viro ⁊ vxoꝛi garrulis dixit:cum duo ſoli
eſtis quõ capit vos vna domꝰ loquaces·
Muiꝰ ſunt iſte ſententie · Sepultuſ ſit
apud te ᷣmo queʒ tu ſolus audieris. Ma
lum hoĩem blãde loquentẽ agnoſce tuũ
laqueum eſſe· Cuidã loquaci ait.Si meil
te auribꝰ audires tacereſ. ¶ V¶ Tſocra

tes philoſophꝰ d aruit ĩ grecia tꝑe aſſue

ri regis · Scripſit aũt librũ exhoꝛtandum
ad dimoniũ:de quo notabilia qᷓdaʒ ſunt
hec.Talis fias ꝑentibus quales erga te
fieri natos optas· Que nephas eſt agere
eadẽ neq; bonũ fari exiſtimes· Nunquaʒ
vllũ ꝑpetrãs facinus latere credas:Nam
etſi ceteros hoc lateat tu tibi cõſcius es ·
In veſtibꝰ neqʒ magficus ſis neq; curio
ſus · Odi blãdientes tanq; decipiẽtes: nã
vterq; equaliter miuriat᷑· Neq; riſuʒ pᷣci
pitẽ diigas:n? verbũ cũ acrimonia acce
ptes:illud eĩ amẽs:hoc vero furioſumẽ·
SDerua magiſ vᷣboꝛũ q; rerũ ðpoſita ¶

¶ Veminẽ aicũ cõcilies pᷣuſq; peũctaris qD
pacto ſe geſſerit erga pꝛiſcos aĩcos: cre

das eũ etiam erga te hmõi futuruʒ cuiuſ
mõi erga illos fuit· Lẽte fias amicꝰ:fẽ̃us

aũt pſeuerare nitaris: eq; eĩ malũ ẽ nul

lũ hre ⁊ alternare multos: Quoſcũq; vel

tibi aĩcos facẽ de his aliq;dR boni ꝓfer· Au

rũ in igne pꝛobamus:amicos autem in
aduer ar bus diſeer ninum. Kinicoraam
abſentium velut pᷣſentium memoꝛ eſto:
ne cenſeri valeas abſentes nõ diligere ·

ES ¶ Benefacito boĩs:aderit eĩ tibi debi

ta grã: benefaciẽs aũt malis ſiliſ eris alẽ
tibus alienos canes· lli nãq; ĩ imꝑendẽ
tes panẽ vt ĩ quoſlibet latrãt:pꝛaui quo
qʒ iuuãtes ſe vt nocẽtes ledũt Conſiliaẽ
diutius:effice vero deliberata velociter ·
Qui ꝑpeꝛã agit in ꝓpꝛiis: nunq; cõmode
cõſiliabit᷑ ĩ aliẽis ornale 8 philo
ſofus atheniẽſis pꝛimꝰ ethice ĩ uẽtoꝛ fuit
vltĩas terre regioneſ ad acquirẽdã ſapiẽ
tiam ꝑluſtrauit vſqʒ ad ſenectutẽ: ⁊ licet
eſſet ſapiẽtiſſimꝰ ſe nihil ſciꝛꝛe reputabat
Vñ id ſepe dicebat hoc vnũ ſcio ꝙ neſcio
De eo tulliꝰ in tuſculanis dicit: q phiaʒ
euocauit de celo ⁊ in vrbibus collocauit
Euit aũt mirabil caſtitate · iuſticia· tpan
tia · aliiſ qʒ vᷣtutibꝰ:ita vt ꝓpter virtutuzʒ
her oicarũ eminẽtiã:eũ vltra hoĩem etiaʒ
philoſophi ꝓnũciaꝛent · Aliquãdo( vt ait
ageliꝰ libꝛo ſecũdo)reꝑtꝰ eſt ſtare a ſum
mo lucis oꝛtu vſqʒ ad ſolẽ alterũ oꝛientẽ
ĩmobil · iiſdẽ veſtigiis ⁊ ore atqʒ ocul di
rectis cogitabũdus tanqᷓʒ ĩ exceſſu mẽtis

¶ ¶ ¶ Datiẽtia vero mira ili ditus inui

ctus fuit in oĩbꝰ tribulatõibus ſuſtinen
dis · Semel em̃ ictu calcis a quodã ꝑcuſſꝰ
eſt: ⁊ dũ quidã eiꝰ tolerantiaʒ miraretur
ait: ſi aſinꝰ me calce ꝑcuſſiſſʒ nũquid euʒ
in iudiciũ cõuenirẽæcur igit᷑ non ſic eq̃ni
miter ſuſtineã ictꝰ hoĩm ſiẽ percuſſuras
ferrẽ irrationabiliũ beſtiarũ · TCtẽ cuidam
dicenti ſibi tal maledici t tibi: ait ideo ma
ledicit qꝛ bene loqui ñ didicit · Itẽ quodã

tꝑe a xaneipe vxoꝛe cũ in finita cõuicia in

eũ dixiſſet:aq̃ ꝑfuſus immũda:mil ãpliuſ
rñt q; eapite dep̃ſſo ſciebã imquit ꝙ illa
tonitrua imber cler Ci ſocrateſ quoſ

daz hoſpites ſuos ſatis tenui cena ſuſci

Paret:ait ſi boni ſũt eq̃nimiter ferunt
i mali ñ ẽ curanduʒ · Socrates (vt in po
licrato li · viii.ðꝛ)in ſenectute ſua didicit

muſicã credẽs ſi ei muſica defoꝛet ſibi cu

mulũ ſapĩe defuturũ · Cum aũt ei diceꝛret᷑

nunquid nõ verecundaris in ſenectute

ſtudere? Rit maioꝛ veꝛecũdia eſt in ſene

.

ctute ignoꝛãteʒ eẽ: q; in ſenectute ſtudẽ
Moꝛtuus eſt veneni poculo tẽꝑe aſſueri
regis aſſirioꝛũ· Anno vᷣo etatis ſue · xciiüi ·

3 Iino librũ nobiliſſimum cõpoſue rat

¶ De dictis Socratis nobilibꝰ ſiue ꝓ
uerbiis habent᷑ hec · Oriente ſole cõſiliuʒ

.

occidẽte cõuiuiũ cogitandũ · Age ſic alie
num ut tuũ nõ obliuiſcaris negociũ.Qõ
traria ſunt cõſilio ira feſtinatio:velox cõ
ſuliũ ſequit᷑ penitẽtia · pꝛincipiuʒ amicicie
eſt bene loqui · maledicere ẽ inimicici arũ
exoꝛdiũ · Amicus raro acquirit᷑ cito amit
titur. Cũ amicis bꝛeues oꝛatões: longas
amicicias habere oportet: aluʒ alienuʒ
tuũ ne feceris gaudiũ. Melius eſt cauere
q́; pauere: vtiliꝰ eſt erubeſcẽ q; paueſcè·
Od habes ita vtere vt alieno non egeas
Grauioꝛ ẽ laboꝛ vbi nullꝰ effẽus ẽ. Tratꝰ
filio ipſe te coerce · Eilio modeſto nunqᷓ;
raue ẽ qð pr̃ iubʒ ñ ſit impoſſibile· Pꝛe
Vneslaudate abſentis famã ledere mi
nime decz · Penã a quo merueriſ fruſtra
petis preſidiũ· Oculos ⁊ aures vulgi pu
ta malos teſtes eſſe · Ede ⁊ bibas vt bene
viuas:non viuas vt tantũ edas ⁊ bibas.
Eelicitas ſemper ſubiecta eſt ĩuidie:ſola

ergo miſeria inuidia caꝛet · Nihil amittit

qui nihil habet: ⁊ parum eget qui paruʒ
cupit.· ¶ ¶ Nulla tam bona vxor eſt
qua ñ ĩueniaſ ꝙ cõq̃raſ· Sicut nihil ſupe
rius benigna coniuge: ita nihil infeſta
muliere crudelius · Eſt igitur vxoꝛ aut tu
tum refugium: aut penale toꝛmentum.

Mulier ſpecioſa ⁊ pulcra templũ eſt ſi up
doacam edificatũ. ¶ E (n

terrogatuſ
ſocrates a quodam inope quid agè debz
pauca habẽs ⁊ multis indigẽsgait ſi res
tua tibi ñ ſufficit:tu ꝑce viuẽdo fac vt ꝛei
tue ip̃e ſufficias· Cũ garrulus qdaʒ deri
dẽdo lterrogarʒ ſocratẽ:vt eũ doceret ſa

piẽtie p̃cepta · duo inqt ſapientie p̃cepta

tibi neceſſaria ſũt: vnum vt taceas:aliud

vt loqui diſcas· Interꝛogatꝰ in quo quis

famã acqrere poſſitęait ſi geſſerit optĩa

⁊D locutus fuerit pauca · Interrogatus a

quodam ut ait Tullius in tuſculanis de
qua patria eſſetęzait mundanus ſum to
tius eĩ mũdi ſe incolã ⁊ ciuẽ arbitrabat᷑
nullam ſibi appꝛopꝛiãs pr̃iaʒ ¶ & ¶ Kri
ſuppꝰ phᷣus tireneꝰ atheĩs claruit: qut

ait laerciꝰ ad dioniſiũ tirãnũ ĩ ſiracuſam

