doloꝛq;ʒ hĩtãt: vel ĩ tuguriis inopũ q̃es
gaudiũ · ¶ Q¶ Caudeo. Mlta mibi va
ni gůiſ ſuppellex domi ẽ ¶Rñ deo · kuge
bellũ ñ cũ furibꝰ mõ:ſʒ cũ murnbꝰ tineiſ
· Et aranee ⁊ rubigo fumꝰ q;ʒ puluiſ ⁊
ĩber ĩ noſ dimicãt · O diuiteſ delicati: bꝰ
armis hoſtes hos aꝛcebitiæ ( B ¶ Cem
maruʒ fulgoꝛ ⁊ ſpẽſ delectat. ¶ Rñdeo
Rerũ fateoꝛ terreſtriũ ⁊ moꝛtaliũ: vaĩta
tiſ ꝑs ñ vltĩa ẽ hec · Nũqd vaĩtaſ maxĩa qᷓ
ſo ẽz exiguo ĩ lapillo patrimonia mag
ꝓfundere: cuius pꝛeciũ inſtabile meri⸗
tum variũ e ſola mercantium fama.⁊ di⸗
uitum inſanoꝛum credulitate dependeat
Factũ deniq; legimꝰ:ut gemme diu ſpre
te maximis pᷣciis attolluntur · ⁊ gemme
famoſiſſime ſubita premuntur infamia:
¶ ¶ ¶ Caudeo . Libris affluo · Reſ pon
deo · MWallem ingenio ⁊ eloquentia ⁊ do⸗
ctrina: multoqʒ maxime innocẽtia ⁊ vir
tute: ſed ⁊ hec venalia non habentur ut

libꝛi:⁊ ſi haberentur neſcio an emptoꝛes

totidem:quot libꝛi reperirẽt᷑. clli erñ mu
ros veſtiunt: hec animos.qui qm̃ oculis
non vident᷑ ab omnibus negligunt᷑. Rc
pꝛofecto ſi libꝛoꝛum copia doctos facerʒ
aut bonos: doctiſſimi oĩm atʒ optimi eẽ
poſſent qui ditiſſim: cuius contrarium
ſepe videmꝰ. ¶ D¶ Senbo (¶ Reſpon
deo· Si ut ingeniũ exerceas: ſcribendoq;
aliis te doceas cõmendo. Si autem obli
toꝛum: pꝛeteritiq; memomoꝛiã:ac pᷣſens
tediuʒ effugias excuſo. Sed ſi ſcribendi
morbo miſerioꝛ tibi: ſi tibi nudum nomẽ
queſiturus: nihil vanius· qm̃ pꝛeceſſerũt
vini in ſcribendo clarioꝛes:omnẽ ſeriben
di copiam ſuo laboꝛe trãſcendẽtes· Quis

eĩ cceronis libꝛos quos ſcripſit: aut var

—

ronis emumeret ? Et certe grecoꝛũ vnus
ſex milia libꝛoꝛum edidiſſe tradit᷑ᷣ. C G
audeo · Magiſterio inſignitus ſum
¶ NReſpondeo · Malim fateoꝛ diſe iplina.
gro em̃ indiſciplinato ⁊ rudi:nihil eſt
turpiꝰ ¶ E¶ Caudeo. Diuine atqʒ hũa
ne ſcientie titulũ cõſecutꝰ ſum ¶ Reſpõ
deo · Sapientia titulis non eget · per ſeip
ſam clara eſt · Quis vnq; queſo lucernaʒ
ſoli vt videꝛet᷑ adhibuit ? Multi etem̃ hiſ
titulis obſcuri clariſſimi euaſere · Sepe

malis moꝛibꝰ clarum ſignũ fuit: bonis
nullũ · Nam ſi medicĩe iuriũq; ꝓfeſſoꝛ es

ad hoc egri tui ⁊ clienteſ reſpondeãt: qd
illis vnq; ad ſalutem coꝛꝑis wvictoꝛiamqʒ;
cauſarũ titulus iſte ꝓfuerit:tibi quidem
ad lucrũ ſepe ꝓfuit· t᷑n his magna pars
reoꝛ opinionibus agitur · At virtuti dedi
tos titulis gloꝛiari alienum ꝓrſus atqʒ

abſonum:ĩmo vere nec poſſibile quidez

reoꝛ· ¶ Q ¶ Caudeo·. Negocioꝛũ regis
cia gerere laboꝛioſum eſt: qᷓd putas alie
na pꝛecipueq; potentũ y quib pPlacuiſſe
ꝑpetua ſeruitus: diſplicuiſſe diſerimẽ: ſu
perciliũ graue:paratũq; ꝓ leui etiam of
lenſ a ſuppliciũ · Si pꝛocuratoꝛ regis es:
ergo hoſtis es populi. Si fiſci: ergo rei
publice inimicꝰ.· Si iudex es: ſic iudica q̃ſi
mox ab alio iudicandꝰ.vnus ẽ oĩm iudex
tribunal incoꝛruptuʒ habens: ante illud
ſtabitis o moꝛtales: vbi nec pecunie· nec

geſtoꝛ ſuʒ · ¶ Reſpondeo · Bropꝛia nego

gẽa. nec falſi teſtes.nec ĩdigne p̃ces. nec

manes mine · nec diſerti ꝓderũt patroni

¶ H ¶ Caudeo. ilitari cingu lo exoꝛnatꝰ

ſum. eſpõdeo.DHauca tibi vite mala

viſa erãt: ñ etiã militiã addidiſſeſ·q ĩqje

tus ſꝑ ⁊ ꝑiculo reꝑoſitꝰ vl ĩgloꝛꝰ cõtẽp
tui ſiſ oꝑtʒ ¶ ¶ Caudeo. Queſiui mihi
regũ aĩcicias.¶ Rñdeo.Moĩm vera ami
cicia rara ẽ:tu tibi aĩcicias regum fingis.
quos foꝛtũe ſplẽdoꝛ tumoꝛqʒ aĩ oĩm ipa
riũ cõtẽptoꝛes fẽit · Si regibꝰ carꝰ es vil
ergo tibi eſt aĩa· virtꝰ.fama.qes · ocium.
ſecuritas · Notꝰ eĩ eſt mos reguʒ: vix dili
git niſi his omĩbꝰ abiectis ⁊ neglectis: ſe
ſeuicie illoꝛũ: ac libid ĩs ſeruuʒ fecerit. Si
ge carꝰ es ĩgibꝰ. ñ ẽ qð de te ãpliꝰ q̃ram
vil'es tibi · Nãa ⁊ ĩgibꝰ boĩ qᷓ; mali ſuſe
ctioẽs ſũt· his aliena ſꝑ vᷣtꝰ foꝛmiduloſ
ẽ· Meliꝰ itaqʒ ſi eẽs ĩcognitꝰ regi: meliug
foꝛtaſſis ſi odioſꝰ.fugeres eĩ qdð nũc ſecd⸗
ris diſcrimẽ peioꝛ ẽ auibꝰ inuitãtis aucu
pis blãda modulatio:qᷓ; vi llici ſo nitꝰ de⸗
terrẽtis · mira res bonũ ĩgẽs ſpnit᷑.⁊ h
ꝑiculũ p̃grãde ſepe mags ꝑicuł emit᷑· ſic
vſꝰ hoĩm. O q̃nto citiꝰ: q̃ntoqʒ facilius
ĩgis oĩʒ aĩciciaʒ meruiſſes. RK Cau⸗
deo · Amicos ni falloꝛ fidos hẽo.ꝗ¶ Rn-
deo · Multum eſt: mibil amico carius:ni
hil rarius· vide autem ne fallarſne ve ex⸗
Periri cupias· Nam ſep e cuius rei fuerit.

dulcis opinio:amarum fuit expimentuʒ·
¶ L¶ Gaudeo Fama ab extremo terre at
tulit mibi amicũ. ¶ Reſpõdeo. Eama cõ
traria ullũ tibi auferʒ eoq; faciliꝰ quo pa
tentioꝛes malis q́; bonis relatibꝰ aures
ſũt · Nã qbus vis fiunt creſcũtq; oĩa.eiſ

dDdem facile reſoluunt᷑ · Et natura vult: ut

cCito aucta cito deſinãt · Vñ aũt ſcis q; bo
nas ſit amicꝰ quẽ nõ videris Rogo ? cuʒ
nec ſcias q̃les hi ſint quoſ quotidie videſ

tanto tꝑe alloqriſ.· Nimiũ fidei fame at

tribuis mendaci · Speras enĩ aĩm videre
cuiꝰ nunqʒ frontem videris:cum tñ ſint
etiã inter notiſſimos quoq; tot pectorũ
diuerſoꝛia tot latebꝛe · Difficille eſt amicũ
niſi in magna adüuüͤſitate cognoſce . Ope⸗
roſiuſ eſt illũ noſcere q; qᷓrere · vna ſepe
hora paucis verbis q̃rit᷑: q vix multis an
nis atz expimentis agnoſcit᷑ · Voco nunc
amicũ ut vulgꝰ verũ em̃ nõ ante q̃ritur
q;ᷓ ꝓbet᷑ · Nec amicum ꝓbãt alioꝛũ verba

— kener Ppria:ſʒ expeꝛta caritas fideſq;

audeo · Scio certitudinaliter me
amicũ multis ac magnis exꝑtuʒ caſibus
certiſſimũ hr̃e ¶ Reſpõdeo·Habes ergo
rem dulciſſimaʒ ſãctiſſimãqʒ:q̃ vna poſt
vtutẽ ſolam: hoĩ nibil meliꝰ in hac vita:
nikilqʒ dulciꝰ fateoꝛ · dulces ſũt ꝑentes:
dulces fun: dulces fr̃es:poſſũt tñ amare
ſcere:nmec ꝑentes ideo eſſe deſinũt: nec fi
lii:nec fr̃es cũ dulces eẽ deſierint:at ami⸗‚⸗
cus ſolꝰ dũ ſit verꝰ:dulcis ⁊ carꝰ eẽ non
deſinit · ¶ N ¶ Caudeo. Diuitiis plenꝰ
ſum. ¶ Reſpõdeo · Qaue ne te rumpant
Om is em̃ plenitudo q̃rit exitum: Multis
mortẽ diuitie attulere:requiẽ fere oĩbu s
abſtulere · Mallẽ igit᷑ te potiꝰ virtutibus
qqʒ diuitiis abũdare: Si eĩ opes habes mł
tas: habeſ ⁊ rem qſitu difficilẽ:cuſtoditu
anxiã. amiſſu flebilẽ · Si aũt ſeruate non
te diuitẽ ſz occupatũ:nõ te dominũ ſʒ cu
ſtodẽ faciũt · Vix diuitẽ inueĩes:q̃ non ſi⸗
biſ meliꝰ fuiſſe in mediocritate vel hone⸗
ſta pauptate fateat᷑ · Si accreuerunt diui
tie. tũc ſecuritas:gaudiũ.trãquillitas de
creueruntAnceps igit᷑ ⁊ oneroſa felici
tas: ꝗᷓ plus inuidie ſit habitura q; gau
dii (. O ¶ Caudeo Jurifodinã inueni ·
¶ Reſpondeo. Laboꝛ certꝰ euentus am
biguus . vetꝰ aüt eſt verbũ · Sepe vnus le
poꝛem mouet: alter capit · Tnueĩſti pdam

tu foꝛte ille vnꝰ nõ eris ¶ H
Inſaꝰ in theſaurũ incidi· ¶ Reſpondeo

ſomniantiſ

vinetis ·

quã plurimi cõcupiſcunt:vnꝰ rapiet: et
Aaudeo

Tutiꝰ foꝛſan in colubꝛũ incidiſſes:cuʒ eĩ

Pppꝛium ſit oĩbus diuitiis: ut virtutuʒ in

opiam afferãt:tamẽ p̃cipue id cõueĩt re
pẽtinis:qð alie ſenſun nocẽt:he ſubito ĩ
pꝛouiſo deniq; mẽtes turbãt:Vnde ſi ti
bi theſaurꝰ inſperatꝰ obtigit repente:et
repẽte deſimʒ · Quecunqʒ fere cito creſcũt
cito excidunt · Subite eĩ opes q̃ſi felicitaſ
¶ OQ ¶ Caudeo. Colui vineã
exquiſite ¶ Reſpondeo · Letam foꝛte cũ
illa vindemiã es pactus:ſed ſi etiam cum
ꝛuina: aut cũ grãdine pepegiſtu videto ·
Nam et ſi ſolito largius aruum ſeruiſii:
plures paſces rure grues: plures domi
mures ¶ R ¶ Caudeo · Decoris ſpacior
eſpondeo · Delectabilia lo
ca ſepe inſwiis optima ſunt:dum licẽtiꝰ

ibiq; laxius degitur ⁊ minus circumſpe

S CCaudeo

ctione pericula cauent᷑· ¶ S
Simea delectabilis eſt mihi · ¶ RBeſpon
deo · Eeduʒ animal: aſpectu triſte:de quo

quid aliud q; tediũ ſperes quidquid do

i reperiet aut corrumpet aut ſparget .

mi
¶ T¶ Caudeo · Pauones multos habeo.

Ce pondeo · Habes fateoꝛ in hoc qð
viſup

ulcrum ẽ:ſed hec roluptas oculo
rũ multo auriũ tedio eſt penſãda:que ſe
e eoꝛũ tartaree vocis hoꝛrore fatigant᷑
Bi pullos nutris:ĩpedimẽtum nutriſ do
mui:eſcã vulpibꝰ:aree ſuffoſſoꝛes·⁊ quo

ruʒ labore nunq; ſuꝑficies eq̃ manet· Si

apibꝰ abundas:nõ moꝛtalis modo:ſed
volatil ⁊ fugitiua felicitas tua ẽ.· Si colũ
baria tibi ſũt plena:ſunt q litigẽt ⁊ q̃ͥ ge

mãt:q diebꝰ domũ fedent: ⁊ nocubus ſõ

num frangãt· En magni gaudi materia.
Si gregibꝰ ⁊ armẽtis gaudes: bꝛutinum
ẽ gaudiũ.Si piſces cõcluſos ĩ piſcina ha

bes: qᷣd ẽ aliud piſces concluſos habere:
niſi oĩbus velle impare. vt libidini ſeruia

tis · Neq; tibi nũc vſum piſciũ: ſʒ potius
magnã tam ignobilis rei curã interdico
Si canoꝛam luſcinio lam nactus es: me
lius multo(crede mihi) in ramis caneret

q̃ᷓ; veſtris in caueis.Sed veſtra heu cupi

ditaſ nihil eſtĩat niſi qð ſibi ꝓpꝛiũ fecerit
qĩ natura facit cõia · Sic vltra ſuos fines
atq; vltra ſuum nomen tendit auaricia ·

—

Aõ

3

„

Nu
860
in⸗
un
le
re
in

60
ſe
et
ri
i
es

¶“CGauveo. (õiuge gratã duxi. ¶ Re

põdeo · Grras tᷣlla te duxit diu nimiũ fue
raſ tuꝰ: acceſſit ſponſo dña · carnifex p̃ui
gnis· emula ſocrui·faĩlie iuguʒ.coq̃ne la
boꝛ · onꝰ penui · ſũptꝰ arcule · diurnů ſpe⸗
ctaculuʒ feneſtre· lis nocturna cubiculo.
grauis ſarcina · dure cõpedes liberos hu
meros atʒ olĩ liberos pede s pᷣmẽtes · du
rũ dẽu: atʒ duriꝰ cogitatu:ſʒ duriſſimũ ꝑ
peſſu:ñ vniꝰ luciſ ſʒ totiꝰ vite:quã ñ eua
des ĩ pudii ſpe ſpᷣlata:miſi moꝛs excludat
Cõtraxiſti itaq; cũ cõiuge nuptias: ſʒ cũ
pace diuoꝛtiũ: cũ ſõno ꝑpetu exiliuʒ·tn
maritali lecto raꝛꝰ ac tenuiſ ſopoꝛ: hiĩc vo
luptaſ:hĩc iurgia:qeſ nũq;. Vñ ſi claꝛo cõ
iugio felix es: caſto eẽs ſeſicton äfeliciſſiꝰ
celibatu · ¶ B ¶ Caudeo.Eoꝛma coniu
gis magna ẽ. ¶ Reſpõdeo· Et magna ſu
perbia: vix eſt aliqd qð eque aĩm tume
faciat ⁊ extollat· Vana ãt ⁊ bꝛeuis delecta
tio · Nã nihiĩ foꝛma fugacius ⁊ pᷣſertim
feminea · qui vxoꝛeʒ ꝓpter foꝛmã diligit:
cito illã oderit · Solet deniqʒ foꝛma cor
poꝛiſ ut multa: aut paritate gaudere:im
paritatẽ ac diſſimilitudinẽ aſpernari. Si
ergo pari tibi foꝛma eſt exerceberis: alio

quin cõtemneris: vtrunq; laboꝛioſum.

Vnde difficilẽ ꝓuintiã nactus es. vigila
iam durũ eſt ⁊ difficile cuſtodire: quod a
multis appeti᷑ ¶ ¶ ¶ Gaudeo.Eecũda
eſt mihi vxoꝛ· ¶ Reſpondeo. Multas ti
bi curas multos pariet laboꝛes. Vxoꝛ ſte
rilis vnica tm̃ eſt· fecũda autẽ ſarcina do
mꝰ ẽ multiplex: huic nati ⁊ nutrices ade
rũt. ¶ D ¶ Caudeo.Eacũda vxoꝛ mihi
eſt. ¶ Reſpondeo.Hinc verba non dee
runt:habes cũ qua diſputes ac declameſ
cõiugẽ qrebas: magiſtrã inueĩſti· Eſt ĩteꝛ
mũdi tedia nullũ impoꝛtuniꝰ ꝓcaci feĩa
T tacere neſcia.¶ G ¶ Caudeo. Cõiugiſ
dos immẽſa · ¶ Reſpõdeo. Conſequens
eſt vt elatio ami ſit immẽſa: timoꝛ auteʒ
viri nullus. Nõ audebis vicia rephendẽ
cũ reſpicies dotẽ:non pᷣſumeſ humiliare
illaʒ: ꝑ quã te memineris ſuꝑbie faſuidia
attigiſſe: non ſoluʒ tedia ſed ⁊ ꝓbꝛa ⁊ in
iuriaſ tollerabiſ.Nã vxoꝛe multũ dotata
nihil impoꝛtuntꝰ: mihil ĩtractabiliꝰ: nil ſi
bi non licitũ arbitrat᷑:qᷓ ſuaſ opeſ maniti
compat egeſtati · Que virũ paſcit dñaʒ ſe
putat non ſociã · ¶ E¶ Caudeo· Fmor

chn

haud dubie ˖ ¶ Reſpõdeo· Derſuaſit mu
lier tua ut video:ſʒ non eſt magnũ ꝑſua
dere volẽtibꝰ.oĩs amãſ cecꝰ.Gſt eĩ amor
latẽs ignis · gratũ vulnus.ſapidum vene
nuʒ · dulcis amaritudo·delectabil moꝛbꝰ.
iocundũ ſuppliciũ · blãda moꝛs. Sed o in
ſane nihil vnq́; impudicicie p̃ſeꝛtĩ credaſ
feĩe:ſexꝰ.ardoꝛ·leuitas.cõſuetudo mẽtiẽ
di · fallẽdi ſtudium · fructuſqʒ fallacie: hec
ſingula: multoq; maxĩe hec oĩa. quidqͥd
ꝓdierit ſuſpectum faciunt· ¶ & ¶ Gau
deo.Eilii mibi ſũt ¶ Reſpõdeo. Si boni
iugis timoꝛ: ſi mali ſempiternꝰ doloꝛ:ĩte
rim ſolamen ambiguum: ſed certa cura·.

¶ MH Caudeo · Eſt mihi nata pulcerrima

Reſpondeo · Qircũſpice inſidias: vim
caueto: non vnuſ tm̃ ſed mille ſũt qui eã
habere querunt · Tibi ergo eſt ſol idctudo
laboꝛ atq; metꝰ:quẽ nõ niſi morte aut
ipſius ſenectute effugies. Si nuptüs eaʒ
dederis: metum ipſum alteriꝰ in domum
trãſ feres non aũt extingues ¶ ¶ Gau
deo · Caſta mihi eſt filia. ¶ Reſpondeo
Zocunditas magna ſed ſolidta. Quanto
em ĩ ea caſtitas maioꝛ: tanto in ea vigilã
tioꝛ libido. Nil tam ardenter inuaditur:
q; qd caſtis excubiis:⁊ femineo pudore
eſt velatuʒ. Mu ltum cupite rei difficilis
ſolet eẽ cuſtodia. Si tibi caſtitas filie no
ta eſt: opta vt ꝑpetua ſit. Nam apud poe
taʒ legis: variũ ⁊ mutabile ſemꝑ femina.

Quot adoleſcẽtulas pudicas pꝛimũ poſt

laſciuas anus vidimꝰ:quo nullũ in ſexu
atq; etate ludibꝛiuʒ maius.Eſt ergo tibi
qð timeas · Qum em ſit in omnibus rara
cõſtãtia: tamen in femmis nulla eſt CR
¶ Laudeo· Foꝛtiſſimus mihi eſt filius.
¶ Reſpondeo. Quanto ille foꝛtioꝛ: tãto
tu timidioꝛ ſis opoꝛtet · Reuolue tẽpus
pᷣteritũ ⁊ fortiſſimos fere om̃es vicſera
moꝛte cõſũptoſ reꝑies· Vñ verum eſt qʒ
8ðꝛ · Omibꝰ mors vicina: ſʒ viris foꝛtibus
cõtigua ẽ. ¶ L AIdoptaui mihi filium
Rñdeo.Sepe melioẽs adoptãt᷑ qᷓ; gĩ

gnũt᷑ . nec mirũ · cũ id exꝑiẽtia ⁊ conſilio

muniat᷑ · hꝰ ãt neutro hoꝛũ · Sepe etiã ecõ
tra:nõ tm̃ peioès ſʒ peſſimi adoptãt᷑. Ra
rꝰ ꝗt pᷣuignꝰ bonꝰ:rarior vitricus. ¶
ChucEo- Nati mihi ſũt nepoteſ ¶ Re
ſpondeo · Mi iam minus ad te pertinent
hoc gaudium ⁊ hanc pr̃ibus curã lĩque.

.

Che

¶ N ¶ Caudeo· Eiliaʒ vuo dedi (Reſpõ
deo Noli nimiũ hinc gaudere: nuptie mł
tis anxietatibus pꝛincipiũ fuerunt: durũ
negocium cõiunx: ſi fecunda eſt naſcent᷑
filu: ſcaturietq;ʒ domi fons curarum · Si
ſteriliſ:moleſta odioſaqʒ erit:ac pꝛoinde
mãſiſſe tecum optabit pietatẽq; hãc tuã
odiet · C O Caudeo ; Optimus gener
eſt mihi: C eſhonvec⸗ Deber is eſſe vl

flilio carioꝛ: ſiquidem filium caſus affert

generum aüt affert electio ( H¶ Secũ

das nuptias celebꝛabo Keſ pondeo ˖
Qui e pꝛimo coniugio ꝓlem
uercam ſuꝑinducit: ſuis manibus ſuã in

vomü mittit incendium Naʒ etſi noſſes
ad liquidum quid eſt femĩa:q̃d ve de illa

ſcribunt magni viri:nec primas qᷣdẽ nu

uas celebꝛaſſes ¶ Q¶ ¶ Caudeo⸗ Natrẽ
habeo optimũ⸗ (Reſpõdeo. Rut ille lu

cQcum tibi pariet. aut tu ſibi: ſi oo ſerua

tur magni fletus: hereditas teeum manʒ

ꝙ ſi ꝑuertitur ſecũ erit · Et ſi patrẽ habeſ

decrepituʒ: nouiſſuna tunc pietatis offi
cia in illum cõ gere dum licet: ſiquiꝰ nũc

omiſeris dolebis ſemꝑ· ¶ R¶ Caudeo
Kmãtiſſima mihi eſt mater ¶ Reſpõdeo

ESe illi ingẽs pauoꝛ dᷣſideriũq; ꝑpetuũ
S¶ Caudeo Cquos pioſqʒ fratres ha
beo Re pondeo⸗Rarum: nã parẽtes
vere ſemꝑ amãt:fratres ſemꝑ inuident
1 ſepe deſpiciunt· Naſonis ergo veritas

Raram eſſe fratrum grãm clamat· Vnde
ſerua illos pietate mutua ac equitate:de

licatiſſima res eſt amoꝛ:difficile querituꝛ
facile ꝑditur· ¶ T¶ Caudeo. Hulcerri

me mihi ſunt ſoꝛoꝛes¶ Reſpondeo. Qu

ſtos es rei labilis:vigilantibus oculis do

los caue· Si difficilis eſt vnius feĩe cuſto
dia: q;d multarũ rerum. Sane virgineam
caſtitatẽ nulla arte melius q́; maturo cõ
ſilio pᷣſeruabis. ¶ V¶ Excellẽti p̃cepto
re glorioꝛ· ¶ Reſxondeo-Flieno nõduʒ
deſiniſ gloriari · Quid ad te excellẽtia p̃ce
ptoris tui? Crede mihi qð ſepe repeto
itra te ſit opoꝛtet:qð te faciat glorioſum
de te qlis tu diſcipulus ſis videto· In ne
ſcis multos ſtultos ac ebetes:fuiſſe ĩ ſco
lis ſocratiſ aut platoniſ ¶Æ. (Caudeo
Dueri nobiliſ mihi cuꝛa cõmiſſa eſt ¶ Re

—

ſpõdeo· Suſpecta eſt etas ⁊ ſuſpecta no

bilitas·aſta ſpondet immemoꝛẽ:hec ſuꝑ

abens no⸗

ſtes fuerant iam fili ſunt · ¶ cc

bum. CTaudeo⸗Bonu; mihi 1 pa
trie dũm ſoꝛs dedit · ¶ Incõponibilia pe
nituſqʒ contr aria:nã ſi bonus non dũs:
ſi dũs non bonusdominũ bonum dici:
blãduʒ mendaciũ atq; adulatio nota eſt
Sit licet affabilis:ſit blãdiloquus:ſit po
ſtremo munificus:in paucoſ de multoꝛũ
ſpolis· Me em̃ ſunt artes tirãnoꝛũ: quoſ
vulgus dominos voeat:carnifices tamẽ
exꝑitur · ¶ O¶ Caudeo · Hotentia ma
gna mihi eſt ⁊ multa ¶ Reſpõdeo.Eꝛgo
inuidia magna picula multa: ⁊ laboꝛes
infiniti: a ĩexetricabiles cure · Neſcis etiaʒ

ꝙ res hoĩm non ſtant · Qui volubili ĩ ro

ta ſedet altioꝛ:is ꝓximus eſt ruine · ¶ aa
Caudeo. Inueni magnam gloꝛiam ·
Repõdeo. Magna in exiguo qualiter
explicentur non intelligo · Si tẽpoꝛum ſi
locoꝛũ anguſtias metiare: magnam hic
gloꝛiam nõ poſſe eſſe fateberis. Nam ⁊li
quido cernit᷑:quenã ſit hec moꝛtalis atqʒ
terrene glorie wagniendo⸗i tamẽ p̃ful
gens ⁊ digna ſit tibi gloria: gaude nõ ꝙ
abeas: ſeð ꝙ meraiin⸗(. Caudeo
Sceptrũ ⁊ dyadema ſoꝛtitus ſum. ¶ Re
ſpondeo · Fulgidas compedes claramq;
miſeriã: que ſi plene omnibus nota eſſet
crede mibi:mon vno totiẽſ de ſolio litiga
rent duo: ſed plura eſſent regna q; ĩ̃ges
Nõ potes nunc huiꝰ a illiꝰ hoſtis eſſe:ex
quo pater oĩm eſſe meruiſti · id pꝛincipi
iuris eſt in ciues:qð patri in filios. iuſtꝰ
princeps patrie pater eſt: tibi e
¶ Cau
deo ˖ Summi pontificatꝰ ſolium aſcendi ·
¶ Reſpõdeo quo mare altiꝰ. ⁊ vẽti plu

res: ⁊ ꝑiculoſioꝛ tempeſtas · tẽpeſtate
in poꝛtũ fugi ſolet: tu e poꝛtu in tem

ſtatem ſponte fugiſ tui miruſ nauta. Ha

rum ne difficilis parum ne grauis vniꝰ
anime cura tibi videbit᷑: niſi oĩm curaſ in
te vnum tranſtuliſſes. ¶ do ¶ Caudeo

Sum felix · ¶ Reſpondeo· Siqdeʒ hic es

felix: es quod nemo vnq; fuit: nemo erit

vt augurioꝛ· Nam quis queſo hoĩm felix

in mileriis 5 Nemo ergo felix priuſq; ex
bac miſeroꝛum valle migrauerit · ¶ ee

¶ Caudeo. Dopulus me amat meq; ho

noꝛat · ¶ Reſpondeo· Subſiſte paululuʒ
mox odentt · labiis te crede honorat ꝛ cor
auüut ip̃oꝛum longe eſt a te. Non eſt enim

ſn
1es
ent
lit

e
2

ſug

nim

tibi fidelioꝛ q; deo · Raro ex aĩmo quicq;
facit vulgus:niſi tumultuare furere ⁊ ſe

uire · ¶ AR¶ Caudeo · Multi meis benefſi

cis ſunt obſtricti · ¶ Reſpondeo · Quidã
ſe relaxabũt obliuione:alu foꝛſan ĩiuriis
beneficia penſabunt:vt ceſſent ĩliurie nõ
ceſſabũt querimonie · O qmulti de bene
factoꝛibus conquerunt᷑ ſuis:iniquũ fate
oꝛ ſed cõmune adeo:vt nõ tam crebꝛe de
hoſtibꝰ ſint querele· Siquidẽ durũ dictu
ſed dicendũ tamẽ · Animal ĩgratius hoĩe
nullũ eſt · Omnis aũt ĩgratitudĩs triplex
niſi falloꝛ cauſa eſt · nuidia ſcʒ que dum
aliis ĩpenſa beneficia: ſuas dicit iniurias
in ſe collata nõ aſpicit · Suꝑbia que vl ſe
maioꝛibus dignam cenſet: vel Plerre ſibi
aliquẽ indignat᷑ · Cupiditas que muneri
bus nõ leni᷑ ſed accendit᷑tvt dnm querẽ
dis inhiat: queſita nõ meminit · Si igitur
multis beneficia cõtuliſti: multos ingra

tos eyperiens dolebis ¶ B¶ Epypecto ſe

nis hereditatẽ · ¶ Rñdeo · Neſcis q;d iſte
foiſ an expectat · Eſt ea quidẽ inter hoĩes
vulgaris inſania: vt fere om̃s nõ coeuis
tantũ:ſed minoꝛibus quoq;ʒ diutiuſ ſe vi

cturos ſperent · Inuiti ſua de moꝛte cogi

tant moꝛtales:de aliena aũt libenter: cu
tamẽ contrariũ agere eſſet vtilius · ¶ Q

¶ Caudeo Magna mihi ꝓmittit alchimiſta

¶ Reſpondeo · Dic vt ea ſibi pꝛeſtet que
ꝓmittit aliis:pꝛimũqʒ ſuã Peſat inopiaʒ
Eſt em̃ fere mendicũ genꝰ hominũ: cũq;
paupꝑes ſe fateant᷑ ditare alios volũt: qſi
aliẽa illis q; ꝓpꝛia moleſtioꝛ ſit pauꝑtas

Solent impudenter ⁊ ignotis etiã inter

duz magna ꝓmittere · O turꝑis ꝓmiſſio
1ſtulta credulitas · Nam ⁊ hic qui tibi au
rum ſpõdet:cũ tuo foꝛte auro ĩpꝛouiſus
effugiet · Noui nibil narro: mos ẽ publi

cus:⁊ tu deluſus ĩᷣmanebis:di gitoq; mõ
ſtraberis auarus ⁊ ſtolidus (BCR
deo · Multa mihi ꝓmittunt mathematici
¶¶ Reſpondeo · Nil ꝓmptius qᷓ; ꝓmiſſis
affluere his qui careãt pudoꝛe:quos mẽ
tiri aũt pudet ad ꝓmittendum tardi ſũt:
Miri eni hoĩes qui ſola futura nouerint
pꝛeteritoꝛũ ac p̃ſentium ignari · Et que ĩ
celo fiunt ita ꝓnunciant: quaſi cõſilio ce

leſuum interfuerint: recentiq; nunc ĩde

veniant memoꝛia cum tamen ĩterim qᷣd
ĩ terris:quid in patria:quid ĩ domo · qð

yrvj

in thalamo ſuo fiat neſciant· Sic penituſ
verum eſt ꝗqð apud tulliũ legitur · Quod
eſt ante pedes nemo ſpectat:celi ſcrutan
tur plagas · Bene ⁊ cato ille rigidus mira
ri ſe dixit:ꝙ nõ rideret ⁊ auruſpex auru
ſpicem cũ videret· Idq; ad omnes eq̃ ſoꝛ
tilegol· auruſpiceſ· augures · ac totã quã
dixi mathicen trahi poteſt deniq; tam ĩ

certũ eſt: an üloꝛũ fraus turpioꝛ: an ridi

culoſioꝛ veſtra demẽtia ¶ ¶ Caudeo
Multi letos nunciãt rumoꝛes:¶ Rũdeo
Sepe tutius vni credit᷑ q; mltis·Mos fa
me vulgaris notus eſt:veris falſa miſcè
paucis veris multa mendacia cõdiuntur
omnia mẽtienti nihil credit᷑ Noli igit᷑ fa
me credere q̃ mendax eſt· ¶ E¶Spero
pꝛincipẽ venturum ¶ Reſpondeo · Et ſe
cum illos motus rerũ: varias mutatões
vꝛbium nouitatẽ · famẽ · peſt em · bella. di

ſcoꝛdas · hec vel vniuerſa vel ſingula: mo

dernis cũ pꝛincipibus venire ſunt ſolita.
Si hec placẽt pꝛincipẽ ſpera:vt nil hoꝛũ
foꝛmidabile ſit · Quzʒ em̃ pꝛeſentẽ videris
pꝛincipẽ: ſcito ⁊ infauſtũ felicis reipubli
ce ſidus aſpicere:vel memoꝛiã ipſe tuam
vel ꝑentes interroga auos ꝓauos id eſſe
reperies vt dico · Idq; tu fis tuis ⁊ ne
potibus tuis annuncia: ne ipſi quoq; ad
uentũ pꝛincipis ſtulti ſperẽt · dic em̃ q̃ſo
qñ vnqʒ leonis aduentũ fere minute:vel
affuturã aquilã auicule ſp rauert · liceat
verũ loqui · Stultiſſimũ ⁊ mali ſui ſemꝑ
au diſſimũ aĩal ẽ hõ:In ceteris capiendis
aĩalibus eſca opns eſt:komo aũt ſolis fa
me ſibilis capi · ¶ & ¶ Spero amicum
reuidere · eſonoecrem pᷣdulcẽ ſpe
ras:ſed fallacẽ· foꝛſitan quẽ expectas iaʒ
nunc t veniendi ĩpedimentoꝛũ mille
ſunt genera:ſed vnũ cõe oĩbus moꝛs·Si
vero vxoꝛis aduentũ ſperas · quid iã me
tuas ignoꝛo? Sunt ſcʒ tñ ꝗ eyſp ectãt cõ
iugẽ I qui febꝛẽ· CH Eerd tꝑa me
lioꝛa ¶ Rũdeo · Omĩa vere tꝑa eq; bona
ſunt:qꝛ creatoꝛ tꝑm eq; bonus eſt ſemꝑ ·
ſed vos tꝑibus bonis male vtimmi/Inqʒ
hoc vt in aliis culpas vr̃as rebuſ aſſcribi
tis: fac vt hoĩes boni ſint ⁊ tꝑa bõa erũt
Vna autẽ ẽ ad hec via:vt animũ tibi faci

as letioꝛẽ: qd ſine vᷣtute ſieri nequit: vbi

boc feceris leta erũt omnia triſte mhil-

¶ ¶ Caudeo Serenꝰ trãquillus ẽ aer ·

¶ Reſpondeo · Mallẽ ꝙ a ſerenus ⁊ trã

qu.llus eſſet animꝰ tuus:vtilis vtiqʒ eẽt
ilta ſerenitas:ſtabiliſq; trãquillitas quã
nec nubes occupẽt nec quatient venti.
¶ R ¶ Caudeo Trãquillũ mihi ſe p̃bet ma
re · ¶ Reſpõdeo · IInſidioſa trãquillitas
(vtq; ita dixerim) eſca ẽ naufragii · Si ſꝑ
turbidũ eſſet mare:nullꝰ hoĩm nauigarʒ
Quid ſi ꝓſpere deniq; nauigaſlg Nam
⁊ ſacrilegi ꝓſpere nauigãt ⁊ viri ſanctiſſi

mi naufragant᷑· ¶ L Caude o⸗Caſſeʒ

cũ magna victoꝛia ſum ingreſſus· ¶ Re
ſpondeo.· De egreſſu cogitaĩgredi nepe
facile eſt: ſolet equoꝛ ĩtrantibus planũ
eſſe: ſed ꝓgredientibuſ ſepe mõtuoſũ ac
difficlle · Oceci:vite quã maxime diligitii

ꝓdigi: moꝛtẽ vndiqʒ quã ſuꝑ omnia time
tis accerſitis ¶ M ¶ Caudeo. Multe mi

hi ſũt ⁊ valide legiões· ¶ Reſpõdeo. Ha
rum tedia atqʒ moleſtias ĩſolentiaſqʒ ne
mo facile dinumeret · Sed tu oĩa expenẽz

do cõdiſces: 2⁊ quãto ſit ſatius ſolũ viuè
q́ᷓ; cũ multis legionibꝰ.ꝓfecto nulle iniu
rie: nulla ꝑfidia: nulla crudelitas caſtren
ſiũ moꝛibus cõparande ſũt:vt veriſſime
iĩtelligas hũc verſũ · Nulla fides Pioral. q;
viris qui caſtra ſequunt᷑ · Tutiꝰ

rectoꝛ exercitus· Mãſuefieri coꝛda ferarũ

poſſunt:ſed quoꝛundã hoĩm nõ poſſunt
minant᷑ anteq; feriant fere:odia hoimm
ĩpꝛouiſa ꝓdeunt ⁊ erũpunt ¶ N (Bali

ſus affluo ¶ Reſpõdeo. Meliꝰ belli odio
⁊ ſtudio pacis aff lueres · Cũ cetera quidẽ
arma ĩquieti aĩmi:hec ⁊ degeneris ſigna
ſunt: nec pacificis quidẽ grata:⁊ beltato
ribus ĩuiſa magnanimis Qui baliſtã pꝛi

mus ĩuenit: aut pauiduſ fuit: aut ꝓditoꝛ

aut nocendi auidꝰ:⁊ metuens hoſtis.foꝛ
tis añt bellatoꝛ cõgreſſũ hoſtis adoptat:

quẽ ſagittarius vitat. ¶ O ¶ Gaudeo.

Magno theſauro ſubnixuſ ſum ĩ bellum
¶Reſpõdeo Solet theſaurꝰ iſte poſſeſ
ſoꝛi ſuo Podi metũ afferre:hoſuibꝰ lueri

ſpem:i bellandi ſil audaciã. Quis nõ ala
cer ĩ id hellũ eat:quo qᷓrere multũ poſſit
nik il amitterey Et ꝓfecto ſi ad clariſſuma
rerũ exẽꝑla reflecteris videbis romanos
pauꝑes omniũ gẽtiũ fuiſſe victoꝛes: ſed
tũc vinci cepiſſe dũ diuiteſ facti ſunt. Ita
ad aduentũ diuitiarũ diſceſſere victoꝛie

oꝛtaſſis
paſtoꝛ trigidũ eſſes atqʒ vrſoꝛũ:q; dñs ⁊

ac virtutes:ſimulq; opũ comites delicie
ac libidĩes ſubiere S audeo . Vlci
ſci poſſũ:nil dulciꝰ vĩdicta ¶ Reſpõdeo
tra nihil amarius: quã cur quidã dulceʒ
dixerint mirari ſoleo? ſi omnino vin
dicte nomẽ dulce ẽ: oſtendã tibi quo mul
ta cũ gloꝛia vti poſſis· Nobiuiſſimũ vĩdi
cte genꝰ ẽ parcere · nã iſi vlciſcaris: plus
te ipᷣm q; hoſtẽ leſeris · Tlli coꝛpꝰ foꝛſitan
aut opes:tibi animã famãqʒ coꝛruperis·

Multos aũt clemẽtia honeſtauit: nullũ

vltio · Nil tam neceſſariũ inter moꝛtales
nihil tam cõmune q; venia · Nemo ẽ enĩ
qui nõ peccet: nemo cui nõ miſericoꝛdia

opus ſit: fac hoĩ tu qð tibi ab hoĩe ſieri

velles · EImpꝛudenter a dño veniã petit qᷓ
conſeruo ſuo illã negat · eccleſiaſticus do
ctoꝛ clamat · Indignãs homo hoĩ ſeruat

irã ⁊ a deo qᷓrit medelã: ĩ hoĩem ſibi ſumi

lem nõ habet miſericoꝛdiã: ⁊ de peccatis
ſuis depꝛec
ro · ¶ Reſpondeo · Dacẽ haberes vtilius
Melioꝛ tutioꝛqʒ pax certa q; ſperata vi
ctoꝛia · Qũ fallax vbilibet: tñ in bello fal
ſiſſima ſpes eſt:in quo nihil fere de pᷣme
ditato agit᷑:in opinione erũt omĩa.· ¶ B

¶ Caudeo · It vici · ¶ Reſpõdeo· Caue ne

vincat ira:ſuꝑbia· crudelitas· furoꝛ· rabi

es · hi ſunt em̃ victoꝛie comites:⁊ victoꝛũ

hoſtes ĩuiſibileſ ⁊ hoꝛrendi:a quibꝰ ſepe
clariſſimi victoꝛes turpiſſime victi ſunt.·

(S¶ Caudeo de moꝛte inimici ¶ Reſpp

deo ſi qñ veſtre cõdicõnis memonã habe
retis: nunq; homo de moꝛte homĩs gau
deret · Quando em̃ queſo duoꝛum qui ad
ſuppliciũ duce rent᷑: alter de alteriꝰ moꝛ
te gaudiũ cepit: ſciens idẽ ſi upplici genꝰ
ſibi inſtare:⁊ nõ potius illi

cogitãs ĩgemuit · ¶ T ¶ Caudeo· de car
cere letus erupi ¶ Reſpõdeo · TCbis ꝑ pla

teas vꝛbiũ litibus plenas: per tumultus

qʒ negocioꝛũ ⁊ tempeſtatũ: libertatẽ pu

tans gratulaberis: qdᷣqʒ clauis vrna con

cluſerat: mille ſtringẽt laquei · Cũq; leti
omnes e ꝓcellis poꝛtũ petãt:vnꝰ tu nau
ta mirabilis e poꝛtu letus ĩ ꝓ

¶ V ¶ Caudeo· DPacẽ habeo ¶ Rñdeo· Bo
nũ igsẽs ſi ſincerũ eẽt ꝑpetuũq;: neutrũ

ꝛecat᷑· ¶ Q¶ Bello victoꝛiã ſj pe

moꝛte ſuaz

cellas rediſ

ſane ẽ: mã neq; nouũ ĩmo eõe ſatiſ:nimiſ
q; quotidiauũ ẽ: vt ſh̊ ũbꝛa pacis bellũ la
tcat Neqʒ pacẽ q;uiſ ꝓurã diutur nã ſinit

— — — — — —— —

—

anĩoꝛũ inſtabilitas:ſecũ aſſidue nõ minꝰ

q́; cũ hoſte pugnãtiũ · Si aũt inducias fe

ciſti:hoſti ſpaciũ dediſti ad colligẽdas vi

res qbꝰ foꝛtiꝰ te ferirʒ ¶ Spero pa

cem requiẽ q; animi· ¶ Reſpõdeo· S
rare paceʒ bellantis ẽ quis ao tuo bellũ

infert niſi vnꝰ tu: qdð dum ipᷣe tibi abſtu
leris ĩpudẽter ab altero poſtules aut ſpe

res · pone arma cupidinũ atʒ irarũ plenã

ro

multas:graueʒ ſarcinã ex lapidibus ⁊ tri

bulis ſperas · Si honeſtas filii filie q; nu
ptias ſperas: nulla ferme res tam crebꝛo
fallit:⁊ tã grauiter. Si vetule vxoꝛis obi
tũ ⁊ cõiugẽ iunioꝛẽ ſperas:attrito laq̃o
diſſolui ſperas:vt nouo ac valido vinda

ris · Si gloꝛiã ⁊ famã poſt moꝛtẽ:leueſ au
ras poſt naufragium ſperas.· Nam ⁊ hoc
quotidianũ ⁊ vulgare eſt:vt multi ĩ vita
famoſi chari:polt

in cunctos vꝛbanitas:hec ⁊ his ſimilia vi

uentibus famã querunt Ga vero mox ut
hinc abierint non durant: miſi foꝛſitan q́;

diu ſuꝑſunt hi qui ilos nouerãt: qdð etiã
qᷓ; bꝛeue ſit cõſpicis. ¶ H ¶ Spero vi

tam eternã. ¶ Reſpondeo. Nulla maioꝛ

nulla pulchecrioꝛ nec ſanctioꝛ ſpes:modo

nõ pᷣceps ceca ve ſit· Sũt em̃ qui ſʒ male
agendo bonũ ſperent:quo nihil ẽ ſtultiꝰ
Eſt quedã virtutũ cõſanguinitas atq; cõ
nexio:vt a phs diſ lararn eſt intantuů ut
bet: oẽs habere virtu

neceſſe ſit ꝗ vnã ha
tes · Qui illud eſt cõſequens vna carè:cun

ctis carere vᷣtutibus: qð ſi de moꝛalibus

verũ eſt:quid de theologicis opinemur g

animi pacẽ queſiuiſti· ¶ B ¶Baceʒ ſpe
¶ Reſpõdeo. Spes pacis multos ꝑdi
dit: ſperate q; paci ſuccedẽs inſperata ca

lamitas incautos obꝛuit: ſopitoſq; quos
exꝑrectos ĩueniẽs nõ leſiſſet (OBpe
ro multa (Reſ põdeo Et multa metuas
opoꝛtet: ſine metu em̃ ſpes non habitat.
Inqʒ multa ſpe multa eſt vanitas: multꝰ
q alendi aditus foꝛtune.Si vitã longã
ſperas:diuturnũ carcerẽ ſperas:⁊ mitas
feras inuidias· Si foꝛmã coꝛpis elegantẽ
voluptatuʒ ſtimulos ſperas: Si diuitias

4 aurcas,ſis in volumimbꝰ maxĩe ſũt
imitati · Ne aũt res ſit quepiam:quã vicõ

obitũ ſint incogniti 1
obſcuri.iraris g cauſa rei huius in ꝓm
ptu ẽ· Affabilitas qdẽ: ſermo comptꝰ ac
lepidus:blandũ ſuꝑciliũ:clara frons: be
nigna ſalutatõ: beneficia ĩ vicinos: pꝛote
ctio in clientes: hoſpitalitas in externos

Cexui.

ftaq; ſi ſpeʒ habeas:caritatẽ ſimul habe
as opoꝛtet ⁊ fidẽ ſiqua harũ deſit:nõ iaʒ
ſpes illa:ſed ⁊ pᷣſumptio inconſulta.lec
de aduerſa proſpera foꝛtuna petrache·
Nunc ad terentiũ comicũ accedamꝰ7.
¶ Ex comediis Terentii poete clariſſimi
elegantie: autoꝛitates 2 familiares elocu
tiones.2 pumo ex Indꝛia. CG
Ccedat nuncnũc Terentiꝰ ille
comicus: genere affer: poeta
p̃clarus:elegãtiaruʒ pꝛinceps
uẽ pꝛiſtianus grãmaticꝰ:alii

in hoc noſtro oꝑe dare poſſitis: qꝛ ſcilicet
nihil elegantiarũ: quotidiane:familiaris
peculiaris elocutõis dederim: hunc ego
terentiũ optimũ maxime:plautũa⁊ quoſ⸗

dã alios: ad comedias circiter triginta:ñ

tam eoꝛũ in autoꝛitatibus:q; famnliaribꝰ
⁊ peculiaribus elocutõibꝰ:imitandos itẽ
arbitroꝛ:vt ne intelligẽdo faciatis:vt ni
hil intelligatis· fauete igitur: adeſte equo
aĩo:⁊ rem cognoſcite:Et has nũc vobis
elegãtias intro afferemꝰ. ¶ Terenti igit᷑

adeſdũ paucis te volo:nempe fac vt eu

rent᷑ recte hec ¶ Quid tibi mea ars efficẽ?
poſſit nõ habeo¶ Nihil iſtac opus ẽ ar

te tua ad hãc rem quã paro:ſed his q̃s ſp
ĩtellexi in te ſitas:fide ⁊ taciturnitate

(E- Expecto quid velis· CEgo poſtam

emi te a ꝑuulo:ut ſemꝑ tibi apð me iuſta
Tclemens fuerit ſeruitus ſcis:feci ex ſuo

vt eſſes libertus: mihi ꝓpterea ꝙ ſeruie

bas liberaliter: qd habui ſummũ p̃cium
perſolui tibi. ¶ & ¶ In memoꝛia habeo
Haud muto factũ. ¶ Caudeo ſiqd ti
bi feci aut facio:qð placz ſimo ⁊ id gratũ
fuiſſe aduerſuʒ te: habeo gratiaʒ · ſed hoc
mibhi moleſtũ ẽ. nã iſtec comemoꝛatio qſi
expꝛobꝛatio ẽ ĩmemoꝛis bñficii.¶ Qumnm
tu vno v̈bo dic qd eſt: qd me velis ¶ Hoc
pꝛimũ in hac re pᷣdico tibi ¶ Rem omnẽ
pꝛincipio audies· ¶ H ¶ s poſtq; exceſ
ſit ex ephebis libenꝰ fuit viuẽdi poteſtas
nam antea q ſcire poſſes:aut ingeniũ no

eunm etas:metꝰ magiſtri ꝓhibe bãt

F Dleriqʒ oẽs adoleſ. centuli animũ ad
aliquod ſtudiũ adiungũt ¶ Fecit hec oĩa
mediocriter ¶ Id arbitroꝛ appꝛime ĩ vik
eſſe vtile: nequid nimis ¶ Eacile omnes

Cryi

2

rferebat ac patiebat᷑ cum quibꝰ erat.
R¶ Sapienter vitã inſtituit ¶ Moc tꝑe
obſequiũ amicos:vitas odiũ parit. ¶ Mu

lier egregia foꝛma: atʒ etate ĩtegra ¶ Hei

vereoꝛ neq̃d andꝛia appoꝛtet mali· ¶ Du

dice vitã ꝑce ac duriter agebat:lana ac te

la victũ qritãs · ¶ Vnus ⁊ itẽ alter. ¶ L
¶ Ingenũ eſt oĩm hoĩm a laboꝛe ꝓcliue ad

libioinẽ. ¶ Oerte captꝰ ẽ:habet. ¶ Die
ſodes · ¶ Oð ſimbolũ dedit? ¶Cõperie
bã nihil ad eũ quicqᷓ; attinẽ. ¶ M ¶ Em
uero ſpectatuũ ſatis putabã: 1 magnũ ex
emplũ cõtinentie · Nã qᷣ cũ ingeniis cõfli
ctatur huiuſmõi:neq; cõmouet᷑ animꝰ in

ea re:tũ ſcias poſſe habẽ iaʒ ipᷣm ſue vite

modũ · ¶ Vno oꝛe om̃s oĩa bona dicebãt

laudabãt foꝛtunas meas: q gnatũ hẽ̃eʒ

tali ĩgenio p̃ditũ. Quid ni vᷣbis opus eſtg

Beaſti me· ¶ Hic pꝑue cõſuetudĩs cauſa

huiꝰ moꝛtẽ tam fert familiariter· ¶ Ego

hec putabã eſſe oĩa hũ ani ĩgeni mãaſueti

qʒ anĩ officia. ¶ Quid multis moꝛoꝛ ? Ni

hil ſuſpicãs mali: ¶ Bona foꝛtaſſe. ¶ N

—

t vultu adeo modeſto: adeo venuſto vt
nihil ſupꝛa ¶( Dercuſſit illico aĩm. ¶ Ouã

tũ timeo quoꝛſũ euadas

ꝑditũ g (Reiecit ſe in eũ flens q; famili
ariter ¶Redeo inde iratꝰ atq; egreferẽs
¶ Moneſta ratio ẽ ¶ O ¶ SDi ulũ obiur
ges vite qᷓ auxiliũ attulit: quid facies illi
qui dederit damnũ aut maln Nec bec
uidẽ ſatis vehemẽs cauſa ad obiurgãdũ
Tute bis rebꝰ finẽ pᷣſcripſiſu · G

¶ Prope tꝑs eſt cũ alieno moꝛe viuenduʒ ẽ

mihi: ſine nüc me meo viuẽ ĩterea moꝛe.
uis igit᷑ relictus ẽ obiurgãdi locus⸗
¶ EGa pꝛimũ ab illo anĩaduertẽda ĩiuria
eſt. 6

uẽ ego credo manibꝰ pedibuſqʒ

obnixe oĩa facturũ. ¶ Mala mens: malꝰ
animus: quẽ quideʒ ſi ſen ſero. ¶ Ducoꝛ

falſo gaudio. ¶ Nec fuit nobis ſpacium
HH ¶ Meũ gnatũ rumoꝛ ẽ amare.

◻ ppls curat ſcʒ. ¶ Dũ tꝑs ad eam
rẽ tulit: ſini animũ vt expleret ſuũ. Nũc
h dies aliã vitã affert: alios moꝛes poſtu
at ¶ Boſtulo ⁊ ſi equũ eſt oꝛo vt redeas
iam in viã. ¶ R (Brnes ui amant ſibi
grauiter vxoꝛẽ dari fer̃t · ¶ Siqs magẽm

ceperit ad eã reʒ ſpolunpin aĩm egrotũ
ad deterioꝛẽ ꝑtẽ plerũq; applicat.· ¶ S

0
G ſi fit pereo fundit.

ene diſſimu
latũ amoꝛẽ a celatũ indicat. ¶ Gur te is

velis qð poſſis

¶ Dauus ſum nõ edipus· ¶ Nẽpe apte vis
q̃ reſtant me loꝗ·. ¶ Ita aꝑte mõ ipſã reʒ

locutꝰ:nihil circũitõe vſus es · ¶ Vbi vis
aſſus faciliꝰ ſim: q; ĩ hac re me deludier
EBona vᷣba qᷓſo.¶ Frrides:nihil me fall
¶ We infenſus buat ¶ Ad hec mala hoc
mihi accidit · ¶ Enceptio ẽ amentiũ haud

amantiũ. ¶ ¶ Eingunt quandã nunc
ĩter ſe fal laciã (Is obiit moꝛtẽ ¶ Ne de
hac re ĩpꝛudẽtẽ oppꝛimat· ¶ V¶ Temu
lenta ẽ mulier ⁊ temeraria ¶ Zmpoꝛtuni
tatẽ ſpectate anicule obſecro 15
facultatẽ obſecro huic pariũdi. ¶ Quidnã
pamphilũ exanĩatuʒ video? vereoꝛ quid
ſit. COpertar vt ſcaã nũc ¶ Nõne opoꝛ
tuit me pᷣſciſſe? (Nõne pᷣus cõmunicatũ
oꝛtuit? ¶ Miſerũ me:qð vᷣbuʒ audio.
(eo ne
decz eſſe ĩuenuſtũ aut in fcureh ego

ſum Eacta trãſacta oĩa ¶ S iqd mon

ſtri alunt. ¶ Ea qm nemini obtrudi põt
itur ad me Gratio hec me miſerũ
exammat metu · ¶ Tantã ne in rem tam
negligẽter agere decuit · ¶ Abicito 1 ſu
ſpende te · r

eſt qᷣd agã . (Sʒ hoc nüc popus ẽ.

¶ dum indubio ẽ animus paulo momento

huc vel iluc impellit᷑ · o ne illud co

nari queã · ¶ Adeõ me ignauũ putaſ:adeõ

ingratũ:poꝛro aut ĩhumanũ aut ferũ:vt
neq; me cõſuetudo: neqʒ amoꝛ:neq; pu
doꝛ cõmoueat:neqʒ cõmoueat vt ſeruẽ fi
dẽ ( Vnũ ſcio hoc ¶ aa Huiꝰ foꝛmã eta
tẽ vides:nec clam te ẽ q; uli nunc vtreq;
res inuti les: ⁊ ad pudiciciã: ⁊ ad rẽ tutan
dã ſint ¶ bb ¶ Te in germani ffs dilexi
loco:te ſolũ ſꝑ maximũ feci: tibi moꝛige
rus fui ĩ rebꝰ oĩbꝰ. ¶ cc ¶ Niſi moꝛs adi
met mibi hanc nemo ¶ do ¶ Verbü vnũ
caue. ¶ VWe miſero mihi:vt aĩꝰ in ſpe atq;
tim oꝛe uſqʒ ante hac attẽtꝰ fuit. Eben
pta ſpes ẽ· ¶ Oñ nofot id fieri qð vis: id
