te cauiſſe q; pudere equũ fuit · ¶ Gadem
iſtec verba dudum illi dixi omnia. ¶ Ba
ter me obiurgauit plurimis verbis mal:
me melioꝛeʒ fecit merepris ſuis:vt ei ba
bere gratiam equum ſit bonam. ¶ H
¶ Dui deliquit ſupplex eſt vltro omnibug
¶ Ego iuſiur andũ ver bis cõceptis dedi
¶ Nihil ego tibi hodie conſilii quicq; da
bo:nmeq; haud cõmittaʒ vt ſiquid peccatũ
fiet: feciſſe dicas de me mea ſententia
(Nolo inq; aurũ cõ credi mihi. ¶ Eui
ego illa etate: ⁊ feci illa oĩ a ſed moꝛe mo
deſto: neq; placitant moꝛes:quibꝰ video
vulgo gnatis eẽ parẽtes:duxi·habui ſcoꝛ
tumpotaui · dedi· donaui· enim id raro⸗
Sic vt eum cõuenit ſcio feciſſe: eo eſt ĩ
genio natus. ¶ E ¶ Ouicũq; vbi ſunt:
qui fuerũt:quiqʒ futuri ſũt poſthac:ſtul
ti · ſtolidi · fatui · fungi· bardi.blenii· bucco
nes: ſolus ego omnes longe ante eo ſtul
ticia ⁊ moꝛibus indoctis. ¶ Magis q; id
reputo:tã magis vxoꝛ .· ¶ & ¶ Gmiĩa vt
quodq; actũ eſt memoꝛauit· ¶ Hoc hoc
eſt qdð peracceſſit: hoc eſt demum quod ꝑ
crucioꝛ:me hoc etatis ludificari: ĩmo ede
pol ſic ludos factos cano capite: atz alba
barba. Cil ¶ Ego ſi alibi plus pdideriz
mimus egre habeam: minuſqʒ id mihi dã
no ducam ari foꝛtuna etate vt ſumꝰ

vtimur. ¶ ½ ¶ Actutum aperi foꝛes: niſi

maius foꝛes ⁊ poſtes cõminui ſecuribus
¶ He oues eunt a pecu balitantes. ¶ It
ol nitent: haud ſoꝛdide videntur ambe.
Eiaw ſcio quid eo opus ſit:qui nec la
ctem nec lanã habet vllam (R (Exolu
ere qnanti fuere: õnis fructus iam illis
decidit · ¶ L
condono: tibi habe: nunq; abs te petam
Qiappter nob malũ minitamini. ¶ Meũ
penſũ ego lepide aceurabo. ¶ Quãodio

iquã rem malã debeſ te

S

ſum eſt moꝛtẽ amplexari ( M ¶ Tactus

ſum vehementer viſco:coꝛ ſſimulo fodit
bin hine: nõ homo tu quideʒ; es qui

iſtoc pacto tam lepidaʒ illepide appelles
¶ Vt blandiloqua eſt. (E EDbe ego
nequã hominẽ: verum te neminẽ deterio
rem. ¶ O ¶ Duod dü dãt bonucauce cul

¶ Caput pꝛurit· ¶ H

a tua amiſeris
¶ Dum viuas tibi benefacias:iam pol id 4

dem eſſe haud per longinquũ:neq; ſi ho
die amiſeris: poſtea ĩ moꝛte id euenturuʒ

eſſe vnq;ʒ ¶( ITna ſum opera ꝛopter te
impꝛobioꝛ ¶ Q ¶ QOuod ſemel dixi haud

mutabo ¶ Denes niſi fuiſſent nihili iam
inde ab adoleſcentia:non flagicium face
rent canis capitibus · ¶ Veſper hitc eſt:
ſequimini ¶ Spectatoꝛes vos valere vo
lumus: clare applaudere. ¶ Mec ex ba
chide ·˖ Sequunt᷑ ex menechinis etiã come
dia lepidiſſima ·
Ex menechinis

ARlutem pꝛimũ iam a pꝛincipio ꝓ
piciam mihi atqʒ vobis ſpectato
res nuncio: appoꝛto vobis plau
ſum lingua nõ manu:queſo vt benignis
accipiatis auribus: nunc argumentũ acci

pite atq; animuʒ aduertite: q́; potero in

verba conferã pauciſſima: atq; adeo hoc
argumentũ greciʒat tamẽ non atticiſſat:
hoc vobis demenſũ dabo:non modio ne
q; trimodio: verũ ipſo hoꝛeo. ¶ S¶ Kni
mum deſpondit aquis. ¶ Manc rem vo
bis examuſim diſputo ¶ T ¶ Siquis qᷣd

veſtrum epidanum curari ſibi velit: auda

cter imperet ⁊ dicat:ſed ita vt det vnde
curari id poſſit ſibi: nam niſi qui nunc ar
entůũ dederit: nugas egerit Verum il
uc redeo vnde abii. V. Nam rus vt
ibat: foꝛte vt multuʒ pluuerat ingreſſus
fluuiũ rapiduʒ ab vrbe haud longule: ra
pide raptoꝛi ſubduxit fides: abſiraxit
Tarnine in maximã malam crucem. G
Fuuentus nomẽ fecit peniculon mihi qꝛ

menſam quando edo detergo: homines
captiuos qui a cathenis vinciũt: ⁊ qui fu

gitiuis ſeruis ĩdunt cõpedes: nimis ſtul

te faciũt mea quidẽ ſententia. Nã homĩ
miſero ſi ad malum accedit malũ: maioꝛ

libido eſt fugere facere nequiter: nam

ſe ex cathenis eximunt aliquo modo: tuʒ

‚—rT

ii

cido ;

xCiij.

compediti ianuam lima pꝛetereunt: aut

lapide excuciunt clauũ:muge ſunt he:quẽ
tu aſſeruare recte ne aufugiat voles:eſca

atq; potione vinciri debet: apud menſaz

plenam homini roſtrum deliges:dum tu
uli quod edat ⁊ quod potet pꝛebeas:ſuo
arbitratu affatim quotidie: nũq; edepol

te fugiet: iaʒ ꝛſi capital fecerit facile aſſer
uabis: dum eo vinclo vincies:ita iſtec ni

mis lecta vincla ſunt eſtaria: q; maßzs ex

tendas: tanto aſtringant artius·
¶Nam ego ad menechinum nunc eo cui iã
dilui ſum iudicatuſ:vltro eo vt me vinciat

Nam illic homo homines non alit:weruʒ

educat recte: atq; nullus melius medici⸗
nam facit: ita eſt adoleſcens ipſus maxĩe

eſce cerealis cenas datnta menſã extruit
tantas ſtruices concinat patinarias: ſtan

dum eſt in lecto ſiquid de ſummo petas.

ed mihi interualluʒ iam hos dies
multos fuit · ¶ Hoꝛtitoꝛem domum duyxi

non vxoꝛem. ¶ Teneo dextera genium

meum· ¶ Non potuiſti magis per tẽpꝰ

mihi aduenire q́; aduenis (aa ¶Como

ditatis omnis articulos ſcio ¶ Vni tu fa

cinus luculentũ inſpicere g ¶ Moc mihi

abs te caueo cautius:clam vxoꝛem vbi ſe
pulerum habeamus: atq; hunc combura
mus diem:atqʒ ſane q; mox incendamuſ
rogum:mam dies ipſe iam ad vmbilicuʒ

eſt dimidiatus moꝛtuus ¶ Oculum effo

dito per ſolum pꝛoiice · ¶ Concede huc
a ſorbeg. E ¶ Ige dudum adoꝛare
opoꝛtet veſtimentum muliebꝛemam ex
iſtoc loco ſpurcatur a ſummo odoꝛe ĩ lu
¶ cc ¶ Wihi tibi atqʒ ulli iubebo iã
apparari pꝛandium:inde vſq; ad diurnã
ſtellam craſtinam potabimus. ( dd

¶ Weretrix tantiſper blanditur: dum illud
quod rapiat videt · ¶ Si eam amabas iaʒ
EErete⸗ naſum abꝛeptum moꝛdicus·

Cape tibi hanc veſtem: quãdo vna vi
uis meis moꝛigera moꝛbus: ee⸗ ¶ Da
raſitus octo hominum munus facile fun
gitur (ff ( Nulla eſt voluptas nauitis
maioꝛ meo animo:q;ᷓ cum exalto pꝛocul
terram conſpiciunt: maioꝛ(non dico do
lo)qᷓ; ſi adueniens terram videas que fu
erit tua ¶ gg ¶ Mic annus ſextus ẽ poſt

s rei huic operã damus. ¶ Pb ( Si acũ
credo quereres acum inueniſſes ſi appa

reret:tam diu hominem inter viuos que
ritamus moꝛtuũ: nam inueniſſemus iam
diu ſi viueret · ¶ Ego illum ſcio q; coꝛdi

ſit carus meo · ¶ In ſcirpo noduz queris

Quin nos hinc domum redimus: niſi

ſ byſtoꝛiam ſcripturi ſumus. ¶Ci ¶ Nõ

potuit paucis plura plane pꝛoloqui ·
¶ Verum tamen nequeo cõtinere quin
loquar: audi cũ inſpicio marſi uiuz viaci
acati hercle asmodum eſuiue ſumus·

(kk ¶V. luprani atq; potatoꝛes maximi

tum ſincophãte atq; palpatoꝛes plurimi
in vrbe hac habitãt: tum meretrices mu
lieres nuſq; perhibentur blandioꝛes gen
tium:pꝛopterea huic vrbi nomẽ epidam
no recte inditũ eſt: quia nemo ferme huc
ſine damno diuoꝛtitur I ¶ Bene abſo
naui:atq; ex mea ſententia bonum ante
ponam pꝛandium pꝛanſoꝛibus. ¶ Quin
illi homini diminuam caput. ¶ Tum de
mum ſciam recte monuiſſe:ſi tu recte ca
ueris · ¶ mi (Sternite lectos: incendi
te odoꝛes:mundicia:. illecebꝛa animo elt
amantuʒ: amanti amenitas malo: ſed no
bis lucro eſt· ¶ nn ¶ Animule mei mihi
miruʒ videtur te hic ſtare foꝛis: foꝛes cui
pateant magis q; domus tua:domus cũ
“D tua ſit:pꝛandiuʒ vt iuſſiſti hic curatũ
eſt: vbi lubet ire licet aceubitum · ¶ oo

¶ Eolia nunc cadunt:nunc ſi triduum hoc

hic erimus: tum arboꝛes in te cadent: naʒ
iſte ſunt hic meretrices omnes illecebꝛe:
argentarie. ¶ Muc in hanc vrbem pedeʒ
nin hodie nunq; ĩtro detuli. CrCEd
nauis lignea · ſepe trita · ſepe fixa · ſepe ex
cuſſa maleo:qſi ſuppellex celionis: palus
palo pꝛonmus eſt · ¶ Dallam ad frigio
nẽ deferas vt reconanet᷑ · ¶ Abduc iſtos
in tabernam actutum diuerſoꝛiã

¶ Lu facito ante ſolis occaſum venias ad

uerſum mihi · ¶ Mihi dolebit non tibi: ſi
qd ſtulte ego fecero. ¶ rr Vulier hec
ſtulta atq; inſcita eſt quantum perſpexi
modo. ¶ Ducit lembum directum nauiſ

GSn ¶ V eniam aduerſum tẽpoꝛi

W¶¶ BDius trigĩta annis natus ſũ: quom
ĩterea loci nunq; quicq; facimus feci pe
ius neqʒ ſceleſtius:q; hodie:cum in conti
onem mediam me immerſi miſer · ¶ tt
oh dii immoꝛtales:cui homini vnquã
vno die boni dediſtis plus: qui minus

ſperauerit: pꝛandi:potaui: ſcoꝛtuʒ accu
bui quid multis verbis:minoꝛe nuſquã
bene fui diſpendio · ¶ Quis hie eſt qui
aduer ſum ſit nuhi 5 KOuid vis
homo leuioꝛ q; pluma peſſiĩe ⁊ nequiſſi
me: flagicium hominis:ſubdole:ac mi
nimi precii? quid de te merui? qua me

cauſa pꝛoderes 5 ¶ B ¶ Eeciſti funus

meo abſenti pꝛandio · ¶ ¶ ¶ Adole
ſcens queſo quid tibi mecum eſt rei:qͥ
mihi maledicas ignoto inſciens? an ti
bi malam rem vis pꝛo maledictis dari⸗
GEtiam derides quaſi nomẽ non no
ueris · ¶ Non edepol ego te quid ſci
am vnq; ante hunc diem vidi neq; no
ui:verum hoꝛtoꝛ quiſquis es ſi equum
facias: mihi odioſus ne ſis. ¶ Non ſa
num eſſe tibi adoleſcens ſinciput intel

ligo · ¶ Et iſtud ⁊ aliud ſiquid curari

voles me curaturum dicito ¶ DH ¶ Ob
trudit foꝛes · ¶ SDed quid ceſſo dum
datur vecaſio:tempuſq; abire ab his lo
cis lenoniis:pꝛopera igitur menechine:

fer pedem:confer graduʒ. ¶ ¶ ¶ Vti
quiq; ſunt optimi maximi moꝛeʒ babẽt

bunc. Chentis ſibi omnes volunt eſſe

multos: boni ne an mali ſint:id haud

queritant· Res magis queritur:q; clien
tum fides huiuſmodi oluat:ſi eſt pau
per atq; haud malꝰ nequã habetur:ſin
diues malus eſt:is cliens frugi habetur
qui neq; leges neq; equum bonũ vſq;
colunt:ſolicitos patronos habent: da
tum denegant quod datum eſt: litium
pPleni · rapaces · viri fraudulenti: qui aut

fenoꝛe aut periuriis habent rem para
tam: mens eſt in querelis: iuris vbi di

citur dies ſimul patroms dicitur: qui
pe qui pꝛo illis loquantur qui male 4
cerint:aut ad populum:aut ĩ iure:aut
ad iudicem res A. ¶ E ( Diiilluz om
nes perdant:ita mihi hunc hodie coꝛru
it diem . ¶ Diem coꝛrupi optimum
EFafer hinc palꝑationes. CPalla al
loꝛem ĩcutit · Nutar ne loquar CRi

hil hoc confidentiug: qui quid videt ea

perneget · ¶ Q ¶ Wec rem commemi
nit ſuam · ¶ Rufer manũ · ¶ Neqʒ ego

geaneie hodie huc intro detuli pe

dem ˖ ¶ Quin vt dudum diuoꝛti abs te

ego ſum excluſiſſimus.

culpam paucis: nõ lõgos logos:

ſum ab his regio

ua rabioſa femĩa obſeruat canis ¶ Ve

ExCv.

redeo nunc demum domum. ¶ Omĩa
31. edictaui. ¶ Bactum nequiter

¶ M ¶ Vin adferri noctuam: que tu
tu vſq; dicat tibi:iam nos defeſſi ſumꝰ
xoꝛ reſciuit rem omnem vt factuʒ
eſt oꝛdine · ¶ E ¶ Tu buc poſt bunc di
em:pedem intro non feres ¶ Tu bene
merenteʒ tibi habes deſpicatui ( Nũc
¶ Ebo ⁊ conſu
lam hanc rem amicos:quid faciundum
cenſeant ¶ Immerſit gliquo ſeſe credo
inganeum ¶ Quid tandez admiſi in te
vt loqui non audeam· ¶ Hariter hoc
atz alias res ſoles ¶ R¶ Vt etas mea
eſt: atq; vt hic vſus facto eſt: gradum
pꝛoferam: pꝛogredi pꝛoperabo:ſed id
eſt q; facile ſit michi aut haud ſum fal
ſus: nam pernicitas deſerit: conſitus
ſum ſenectute:onuſtuʒ gero coꝛpus:vi
res reliquere:vt etas mala eſt:merx ma
la ergo eſt:naʒ res plurimas peſſimas
quom aduenit adfert:quas ſi autumeʒ
omnis: nimis longus ſermo eſt ¶ Hec
res mihi in pectoꝛe et coꝛde dura eſt·
eſcio quid vos velitati eſtis inter
vos duos . ¶ Loquere vter n
L

dibꝛio habeoꝛ · ¶ Male facis qui inſon
tem inſimulas. Si ego intra edis hu
ius vnquã vbi habitat penetraui · omni
um hominum exopto vt fiam miſeroꝛũ
miſerrimus · ¶ kam vero ſatis iocatꝰ:
nüuc ad rem age redi · CM ¶ V iden tu
illi oculos vrere:vt viridis exoꝛitur co
loꝛ ex tempoꝛibus atq;ʒ fronte:vt oculi
ſcintillant vide · GNRI ¶ Won abire poſ
nibu

s8:ita illa me able

capiti tuo Flli oculos exuram lampa
dibus ardentibꝰ ¶ Enimuero illud pꝛe
cauendum eſt:atq; ad curandum mihi.
umbi ſedendo:oculi expectãdo do
lent. ¶ O ¶ Moue foꝛmicinum gradũ

¶ Edepol ne bic dies uert us atz ad

uoꝛſus mihi obtigit ¶ Munc ego homi

nem ſiquideʒ viuo vita ſoluam ſua.
G Condigne autem hec meretrix fe

cit: vt mos eſt meretriciꝰ ¶ Hei ne ego
homo viuo miſer C Q ¶ Vbi ſatur ſuʒ
inteſtina non crepitant: quando eſurio

tunc crepitant · ¶ R Eacilin tu do:ꝛ

mis curans-. rdomiſ⸗ co ſi reſolui
argentũ cui debeo· ¶ Modeſtioꝛ nunc

uidem eſt de verbis pꝛout duduʒ fuit

S¶ Et ob eam rem in carcerem te cõ
pactum eſſe ſcio: et Poſtq; es emiſſus
ceſum virgis ſub furca ¶ Obſecro pꝛo
ere quidquid ſis facturus fac· ¶ T
(Srechemen bonos ſeruos is eſt:qui rẽ
erlem pꝛoeurat · videt · collocat. cogi
tatq;:vt abſente hero rem heri diligen
ter tutetur: q; ſi ipſe adſit: aut rectius
tergum q́; gulam: crura qᷓ; ventrẽ opoꝛ
tet potioꝛa eſſe: cui coꝛ modeſte ſitũ eſt
receꝛdetur id· Qui nihili ſunt:quid is p

cii det ob ſuis heris: ignauis impꝛobis

viris:verbera.compedes mole magna
laſſitudo.fames·frigus duruʒ: hec pꝛe
da ſunt ignauie · Eerui qui culpa ca
rent metuunt:ſolent eſſe heria vtibi
les:nam illi qui nibili metuunt: poſtqʒ
malum pꝛomeritum eſt metuunt . G.
¶ Wecum haud multuʒ pꝛope eſt:quã
do ceruſo faciam pꝛecium exoluet .
¶ Her ego vobis deos atqʒ homĩes dico
vt imperium meum ſapienter habeatiſ
atqʒ imparaui: atq; impero: facite illic
homo iam in medicinam ablatus ſubli
men ſit · ¶ V¶ Fam ſublimen raptuz
opoꝛtuit · ¶ Ecquis ſuppecias mihi au
det ferre g nunc obſecro te quiſquis es
operam mihi vt des: non ſinaſ in me in
ſignite fieri tantam iniuriam Fmmo
operam dabo ⁊ defendam ſubueni
bo ſedulo: nunqᷓ; te patiar perire ¶ NHi
ſce ego iam ſimentem in oꝛe faciaʒ: pu
gnos atq; obſeram· ¶ Nam abſqʒ te ſi
eſſem: hodie nunquã ad ſolis occaſum
viuerem. ¶ S¶ Zubeo ſiquid imperii
eſt in te mibi ¶ Tua eſt ymago:tam cõ
ſimilis eſt q; poteſt · ¶ Rſ loqu ere
mihi tuum nomen niſi piget · ¶ Nõ me
edepol ita pꝛomeruiſti de me vt pigeat
que velis · ¶ Oueſo ignoſcas ſiqd ſtul
te dixi aut impꝛudens tibi. ¶ Delirare
mihi videre CNeq occupare neq; pꝛe

ripere tuum poſtulo· ¶ aa ¶ Dii imo:

tales ſpem inſperatam date mibi quaʒ
ſuſpicoꝛ (Ego hominem hom ini ſimi
loꝛcm nunquã vidi alterum. ¶ Quin

MM

tu me admonuiſti recte: ⁊ habeo gratiã
¶ Promeruiſti vt neqᷣd oꝛes quod ve
lig:quin impetres ¶ vo ¶ Tanquã me
cmieris argẽto liber ſeruibo tibi · ¶ M
ra memoꝛes:vtinam efficere quod pol

licitꝰ es poſſis · Wrame vſqʒ; ad huc

conueniunt ſigna ˖

uod longiſſime
meminiſti dic mihi in patria tua g quot
eras annos gnatus: cum te pater a pa
tria vehit? Nam tunc dentes cadebant

premulum · ¶ Di interpellas loquentẽ

ego tacebo · ¶ Continere quin comple
ctar nõ queo · ¶ O ſalue inſperate mul

tis annis poſtq; conſpicoꝛ N. ¶ Die

ſeytimi auctio ſiet: venibunt ſerui: ſup
pellex· fundi · edes: omnia venibunt: qui
qui licebunt pꝛeſenti pecunia: vembit
vxoꝛ quoq; etiazʒ ſiquis emptoꝛ venerit
do Caadbec, edepol ſiquid ꝓpter me

tibi euenit boni:nam illa cum te ad ſe

vocabat me eſſe credidit · Et ego nunc

quoqʒ non tã gaudeo qz leteꝛ ꝓunceps

illuſtriſſime ⁊ pater reuerendiſſie quan
doquidem Terẽtianus ⁊ MHautinas co
medias tibi dederim abſolutas:nũc ve
ro aliquas extra oꝛdinarias item come

dias: ⁊ quidem numero tres:pꝛoſequen
das ex oꝛdine duxi · Ct ĩ pꝛimis philodo
xios:que ẽ caroli aretini: ſeſe offert co⸗

media admodum iocundiſſima·

¶ Ex philodoxios comedia caꝛoli areti

ni autoꝛitates: ¶e—

bi: ⁊ neſcio an abunde nimis:ſʒ

barbare:mũc auſcultate:a viuo iudiciũ

date. ¶ ff ¶ Exoꝛatũ capi venio:hanc
vnã ſingularez pꝛecibus a vobis vt im

petrem gratiam: non ad uituperium in
oſtrennſ dari: ſi pꝛeter voſtram de no

bis expectionem in negociũ me ad ſcri

bundas fabulas miſerim ¶ gg ¶ Nũc
ſumite id voſtra ex animi humaniſſimi
tate: mibi q;:etati qʒ me precibꝰ apud

vos meis concedite:ſinite vt exoꝛem:da

tis ne admodum hoc gratie? ⁊ datis vi
deo. ¶h (Eſt mihi fide optuma: et
ſingulari amicicia coniunctus frontiſis
qui cum omne conſilioꝛum congero ·

¶ ¶ Et merito ſuperis gratias ha⸗

On diu Kaeiuit tẽꝑis poſtq; ebi

rit vobᷣ iudicio:ſi apð voſ loq̃r

marum viſu fieret doctioꝛ (Eſt ne bo
ra ut edamus: mecum eris in cena ·
Demper ſum tecum animo et æo a
lias coꝛpoꝛe ut iuſſeris· ¶ V ¶ Eſt foꝛ

beo:q̃ me hoc etatis:tã libẽ:tãq; ut vo
loſinũᷣt degẽ:qð q̃dẽ libertatis ẽ. ¶
Naʒ his miltis afflictat᷑ curis:q̃s forte
R aſſolʒnunc aĩmo denumerat ſuo.

CDrofecto grauiter eiꝰ cauſa aĩo af
ficioꝛ:video enim qʒperdite amet: q;

timeat:qᷓ; affectet:q; expectet: que oꝛĩa
mala animum trudunt:a ſcindunt: 2

agitaut ſuum. Quraui maxime hoc tan

tum furoꝛis ab ſe ut extirparem: non
quiui:malum enim hoc iam radices de

dit nimias. ¶ Studeo cunciis:

⁊pᷣſertim vobis me in beniuolentiam
ſubdere · ¶ D¶ WVe ne contingas ne
me comp̃bendas:erit hoc michi pꝛo in
iuria ⁊ dolo · ¶ Elem quid manus inue

his g o populareſopem opẽ afferte . lĩ
gna·particas.fuſtes · accurrite · ſuccur

rite. (Ge ¶ Mico me tibi optumo affe

ceum foꝛe animo: non ſecus: q́; qui te
ament . ¶ E¶ Neminem habeo ĩ quẽ

tuto conſidam · ¶ Ego dum tua ꝓ gra

tia liceat:volo tibi eſſe ⁊ hbonoꝛi à com

modo q;eplurimo · ¶ C¶ Non enim
licet timere omnia que dubites: nec du
bitare ſiqua ſepiuſ incidunt: neq; enim
Anag perſepius fiunt ſemꝑ fiũt.

(Me

dem velim noſtre amicide firmum ac

perpetuum foꝛe vinculum ¶ Ditonuſ

ſum amicoꝛum amicis amiciſſimus
¶ X ¶ Brebe operaʒ obſecro:beniuole
te paucis ut alloquar · Audiui ſemper
amicos ⁊ viros optumos:qui moꝛibus

⁊ ingenio polleant:ſimplici ⁊ aperta a

micicia adeundũ foꝛe:aperto igitur lo
quar: eo qꝛ te fidum ⁊ prꝛiobum ſemꝑ
audierim . ¶ Vellem lares tuos michi
foꝛe familiares. ¶ E ¶ Ego me omnẽ
tibi dedo ⁊ dedic o:ut tuo pro iure tibi
moꝛigerꝰ ſim. ¶ Mabemꝰ en ſuperũ
gratia:noſtroq; ex laboꝛe amicos· beniĩ
uolos· familiareſqʒ nonnullos: quos
re pꝛoſpera ⁊ aduerſa nobis optimos:
Vti deceat experti ſumꝰ:qui ꝓ nobis
negq; rebꝰmeqʒ vite parcant ſue· ¶ L.
Erit (mihi crede hoc tuum beneficium
viro non ĩdigno:⁊tibi amiciſſimo per
gratum ¶ Receſſit huc ut rerum pluri

põd eo ego tibi hac dextera fi
dẽ: diis teſtibus: ⁊ tua virtute:qua qui

ma quidem et moꝛbus:ut nichil addi:
nichil optari ãplius poſſit:adeo ut aut
formoſioꝛem:aut ſunillimam veneri di
iudicem:decoꝛum caput:venuſta facies
aſpectus hilaris: modeſtꝰ inceſſꝰ: habi
tudo motus:omnia ut matronam:et
romanam ciuem conuenit (n is ex
animo cupio hanc videre · ¶ Ad id ope
ram iam nunc paro. ¶ Mas pꝛopinqᷓs
vt videſ ſuꝑbaſ edes ea inbabitat ¶ N
¶ Wature ⁊ attemperate omĩa ut fiãt

opus eſt. pꝛebe te ut videat virum: nec

impudicum·nec immundum. nec laſci
uum pꝛemo:tum te ut cognoſcat:et ge
ſtus ⁊ mores tuos:teq; pꝛimo cum lu
bens tum expectato ut videat. demum
loquere enarra · ¶ O ¶ Stat ſententia
nolo aſſiduo exarare has poꝛticus:⁊ ob

tundere oculis ⁊ ſuſpirio · foꝛeſ qʒ. fene

ſtraſqʒ· foꝛamina q;:⁊ omnia· omnẽqʒ

conuicinam: nolo me inperio nolo he

ritudini:nolo annutui mulierum ſu bi

gere nolo mihi animo id tantum miſe

rie obfirmare quod efficere pleꝛoſq; vi
deo:aut effectuʒ me quicq; pluſq; ſim
metip̃i mihi: p̃ter viꝛi officiũ eſt mulieri
bus:⁊ tã certatĩ affici:quibꝰ tandiu ſia
mꝰ in grẽaʒ:qʒdiu vl bacho aut volupta
te ⁊ ioco:ad ſuꝑf luum vſq; explete ſint
vel dũ vi munerũ tandẽ extrudũt᷑. ut ĩ
terdũ oculoſ ĩ nos dimoueãt ſuos:idq;
ꝑparce:peſſimũ gẽꝰ aĩantiuʒ ¶ Verba
dotatĩ cõmutas ut lubʒ. ingre
diar iã cũ foës patẽt · ¶ Dõeſticꝰ ſũ mi
atẽt foꝛes:ĩgredioꝛ:ſaluete lares

biſi
¶ OQ ¶ Mec cõmeatio mihi ꝓ triũpho eſt

hꝰ totũ iter meũ:p̃ gaudio ñ poſſũ me
metipʒʒ cõtinẽ:qdqᷣd video iubeo ſaluẽ:
ac ſi velĩ oĩa hoc meo gaudio imptirer ·

R (Saluete etſi mihi ſatiſ ĩiuſui foꝛte

ſitis ¶ S Tibi ĩgẽtes gras ⁊ vtinam
dignas exoptaſq; ꝓtuo hoc tm̃ fadno
re referãſoũ ꝓoterĩ · huc accedẽ poſt an
gulũ à colũnã: ne noſ videãt auſculta

biꝰqd conſilioꝛũ cõgerãt· ¶ Mei michi
qᷓ; male nr̃is rebꝰ timeo¶ T¶ Sie volẽ

amicos mutuo inter ſe conuenire:vt li
berali animo ⁊ conſulerent ſe ſibi·et o
peras referrent. ¶ V¶ Te dudum a
ſpicio: nunc tua bec voxe memoria in
mentem reducit: te ut agnoſcam ·
Kn recolis cum ſolebam te in ſinu e

domo patris geſtare ad noſtram 7 q;

eras fraudicolus:ſemper in barbam?
capillos duriter coniiciebas manum
¶ Nunquaʒ ego antea ex ſtudio hanc
conſpexeraʒ conuicinam ¶ Volo (cri
men ſi crimen aꝑud vos eſt) incuſare
meum.
ctis ut dignus es:⁊ dignuſ eſſet cloacã
aliquam tuis dictis reſponſum ut de⸗

deret: cui nichil pꝛopꝛium eſt:niſi lin⸗
ue in de

gua iſtec tua fetida peſſima:
terius indies conualeſcit ·
aurem conferunt C
lus amplius ſperandi locus nobis reli
ctus eſi· ¶ Tritum hoc pꝛouerbium
eſt: integra cum fide tuta ſpes cohabi

Tace in

tat:poſtq; fides diſrupꝑta eſt: ſpes inte
Et tritum hoc

reat neceſſe eſt
eſt prouerbium: quod tritum nimiſ eſt
haud ſapoꝛeʒ habet ¶ Tace · bone fac
ſis animo.· vnumquodq; iter ſuum ba
bet exitum.
aſtutiam. G

riꝰ debachatꝰ

eſt: n on ſe ſulunet · uid nunc ani
mo fabꝛcat ſuo?g ¶ Mabeo animam

inter dentes 1 labia · ¶ Cc ¶ In fo

ro legati ex af frica:be
pa nunc cum tranſirẽt:ſeduxi me ut vi
derem ſpectaculum inuiſum · inauditũ
incognitum · immeditatum · triumphũ
dicens triumphiſſimuʒ.· tibicines citha
riſte · curricula aurata ·equi rotati · can
didi · maximi Meones Pan there · ſcinne · a
quileſtruciones: bubones· mõſtꝛa:reſ

mire ⁊ innumerabiles: quas videre lõ

ge opereprecium eſt · Interea acceſſit
putus qui caballum effrenum magnũ

inſedet: hunc concutit calcibus: neſcio

rem vt duyerit: hoc exinde adpoꝛto no

uicrus michi ſemifractum eſſe. ¶ Ma

ioꝛi etiam ĩ re libere: animo ſatis obſe
quaꝛ tuo. ¶ do ¶ Quod nobis iter
tenenduz eſt⸗ hic in tõſtrina Cli
marchus medicuſ: boum:⁊ quadꝛu pe

Erofecto verba bla

Herii nuil

Mabeo argutã

ne re geſta ců ppõ

dum omnium et hominum etiam:ſuo
ꝓ officio ſingularis (ee ¶ Won ſine

ingenio·perſidia:⁊ animo:fit magnuʒ

facinus: mirabar quid ineptiarum age

ret frontiſis: cum defoꝛmarit luto ⁊ ge
ſto ſeipſum ¶ Volo illi hac parua in re
exigua morigerꝰ eſſe. Ef ¶ Noſti
ꝙ te iam diu amarim:ſed foꝛte non ut
res ſe habet ita apud te notuʒ eſt: q;ſo
licito:et q;firmo animo tibi affectus ſẽ
per fuerim:nã ut recte id videre potui
ſti nimis honon inſmuabam tuo.t ni
falloꝛ eã ob rem foꝛte perſepe:hoc tan
tuʒ gratie abs te commeritus ſum.ver
balenlicet michi miſero amanti dono
ut dederes: quibus vitã hanc: que om

nis inteꝛ ſuſpiria et lacrimas diffuſa eſ

ſet reficeres: et fugitiuũ coꝛ quod qui
dem cura aduſtum ſit vite reſſtueres
que quidem omnia iam olim tuam in
diclonem conceſſerunt:nec enim cum
non licuerit: tum non libuerit facere
non eſt qð percunter: verum ut gra
tias agam tanto pꝛo hoc beneficio tã
toqʒ tuo pro merito: abſ teqʒ vt exoreʒ
dum pro mea honeſuſſima affectione
ĩ te michi aliquid vnq; debeat:vt huiꝰ
tui miſeꝛeat vite: et poſtq̃; meo fato ſic
inſtitutum eſt:tuus ut ſun:maliſ me vi

uum:cum forte emolumento quãtulũ

vobis eſſe poſſim qᷓ; interemptum tua
(vt ita dixerim) crudelitate: qð quidẽ
neq; laudi:meq; in partem commodo
rum tibi eſſe poſſit · At nolim hec di
ziſle: ſi dixiſſe tibi egre ſit. ſed ſi licet ꝓP
tua liberalitate abs te vt exoꝛem:hoc p
coꝛ videndi te ut ſepius comm odum
ſit et poteſtas.Neq; obpeto id nimis:
neqʒ etiam id ſatis voſtro ſine commo
do volim:neqʒ dum rem factu difficilẽ
etſi michi amplam ⁊ gratiſſimam e vo

—,

bis petii:neq; amplius quicq;ᷓ dari op

to: mſi vt meam hanc voluptatem et
conſuetionem:neqʒ duro neq; graui
feratis animo· Sinite deambulẽ ſinite
vt videam hoc michi ad voluptatem:
hꝰ michi ad vitã ẽ:hoc michi foꝛe aĩ vol
ui vob dicier ¶ gg me ameſ et vi
di ⁊ cognoſco:idq; accipio aĩo neq; in
grato: ſʒ neſcio ego.quo pacto hꝰ vob

innatũ ſit amantibus ut nunqʒ ſat ſit qʒ
nimis ſit · 1 pꝛofecto dixti pulcre:ſʒ ages
nob rẽ gtã te iſtĩc ſi abducẽs ¶( ¶Solz
aliis amoꝛ uoluptas eſſe: michi non qð
amo:ſed ꝙ te amo: ⁊ uoluptas⁊ felicitas
eſt: ſed quia me in tanta egritudine ob
amoꝛem coſtitutum uideo: ut mee inter
dum miſere miereat uite · uolui hoc e
ꝛobis gratie exoꝛaſſe · Nam nox et dies
ſuũ peruerſe in me officium ꝑagũt. ſẽꝑ
quidem meos inter oculos·ſꝑaĩ· ſꝑ ĩſita
in me es · multa mea cauſa uelim · multo
plura nolim: tue ne male afficiam hone
ltati · Non ſum meus:tuus ſum tam totꝰ
q; grandis ſum:a tuus volo eſſe: me q;ʒ
vt rapias precoꝛ:velimq; et me inuito:
hoc velim tibi foꝛe pꝛo ſtatua lucernaria
dum in ſero ſtas natura naturaliter bel⸗
lula:abſq; lege ⁊ fictione in palliis ⁊ cri
mbus. tandem ut tibi eſſem aut cõmodo
aut voluptati:michiq; dum te vel viderẽ
vel audirem: eſſe vite mee vinculum · O
dii aut eſſem cithara: quia dum peꝛtracta
res pꝛorumperem in voces amenas :ca⸗
noꝛas: ſuaues: ꝙ armoniam ſaltem adꝛi
dereres: mterdum ſaltem contingeres:
pꝛoh deumq; eſſem felix. ¶ B ¶(qui⸗
dez non inexperte hoc ip̃m dici ſolet · In
amicoꝛum cauſa ſolent qui amant perpe
ti ⁊ p̃termittere:que ſua in re non fſier ẽt
Et mei et ᷣboꝛũ peĩtꝰ oblitꝰ fui miſer
¶ ¶ Quid nunc rerum agenduz eſt 5 ob
negundumociumeſt ¶ Volo meum
omnibꝰ pꝛeterpoſitis rebꝰ fabꝛicatoꝛem
fraudum conuenire:⁊ enarrabo omnia:
vt re·conſilio.⁊ opera omni omia confi
ciat. ¶ Quid hi muſant ? nolo hĩc furtĩ
auſcultae · ¶ D¶ Ego ſic cenſeo ꝓ hac
pꝛouintia:te dignum foꝛe legatum: nam
eius moꝛes longam ob conſuetudineʒ ti
bi explano patere:ut ſiquid incuſauerint
reculauerint ne:confauta omnia· ¶ G
¶ Ego ſecꝰ cenſeo:tibi pꝛouintiam iure
delegatam foꝛe: cum ⁊ facundia ampliuſ
valeas:⁊ quia conuicinis ſis tutiꝰ id poſ
ſis · CE- Quid exordiaris g fabulas et
muliebꝛia:aut de anſere ⁊ de gallo quere
aut pro cucurbitis ſemen exquire: vel ſi
quid tale ¶ & ¶ editabar: pꝛiuſ q; veꝛ

ba pꝛoferrem quicqʒ obſonarier: nam di
gmoꝛa ⁊ multo pinguioꝛa ſe eferant:etſi

neſcias plꝰ centies hanc hodiernam iĩter
rupi cenam: non poſſum mei compos eẽ
nam ieiunꝰ ſum:quid peius q; ieiune et
incompoſito ventre loqui.· ¶ H ¶ Non
ne ſum verepardus: vereplumbeus: qui
hoc viderim · cogitarĩ · ⁊ pᷣſcierĩ diu:hoſte
res omniſ meaſ quaſi ad ꝛuinam ſeduceꝛe
improcliui: neq; quicq;ᷓ obpoſuiſſe ſub
tenaculi. ¶ Ruſculta paucis: condicam
rem ut res ẽ · ¶ Tllico ſuſpectare incipio
oculis:non minꝰ ⁊ animo · ¶ Dic cenſeo

uia cenſent noſ cenſere:ꝙ male cenſeãt
E

Hrofecto in hominum vita mibil ap
prũne ab diis optimum video: ut qʒ nos
ſic ſuccedant bona:tum vt ſiquid velis:
at teipᷣo exquiras · Sum deus cum nichil
deſit:habeo omnia cũ diis cõmunia p̃ter
vitam: habeo voluptatem ⁊ voluntateʒ
vt lubz: ſuz etate ad vires apta: ⁊ venu
ſta bellitudine inter primos non poſtre
mus:ſubpeditant pecunia · beniuolentie
honores ⁊ om̃ia oĩa:ſunt ve q;plurimi qͥ
me efferant laudibus: quibus ⁊ bñ poſ
ſum facere: qui ve ſemper ſtudẽt q̃; mul
ta meam in vtilitatem ⁊ voluptatem ac

cumulare:ſiquidem perpetua vita ſit ap
pollo ſim · S ¶ Oineptiſſime:q; inſa
nis capite:q̃; blactis · Scin quid volim:
hunc fore cloacam: ut interdum illiuſ
nates labiis attractaret: et interdum de
glutiret quicqᷓ· ¶ E¶ Quis hbic arridet
ſum vobis an ludus ? bene vertam in lu
ctum ſi cepero ¶ Habeo grandius aliqᷣd
agere ¶ Obiuit longe fugam animus
pꝛe timore ¶ Di hꝰ crediderim: quẽpiaʒ
amare qð minime viderit: aut ea in re af
fectum eſſe quã potiſſimuʒ neſciat ¶
¶ It audiſtis tantos tumultꝰ domeſti
cos· ut noluiſtiſ oꝑem afferre:ut ſtetiſtiſ
ſpectatoꝛes (NCR.e cio quid dicam
non ſum mei recte compos: neq; valeo
loqui:dic tu: narra ut geſta hec ſunt:que
rectis videris omnia peſſima. ¶ O

Saluere nos omnes iubet: reddimus vi

ces · ¶ H ¶ Cum pꝛimum nos reſpectat
adiungit ſe in pedes:accurrit ad nos.
Q¶Soleo ſemper cum vos video: ani
mo fronte ve libeꝛali ⁊ amplo memetipᷣʒ
leticia in immenſum afficeꝛe ¶ Foꝛtuniꝰ
vir quidem optimꝰ ⁊ facetꝰ.cum hoĩe ſti
pulatur cenã pinguẽ ⁊ lautã: ſtat pignꝰ

4

ſtant teſtes ⁊ arbitri. ¶ R ¶Ts narrat
altos parentes· profũdas diuitias· ingẽ
tes clientelaſ/multa.immenſa:⁊ magna
grandia: bellitudinem hominis: pꝛobita

tem. moꝛes · ingeniũ vſe Een deſit niſi
cõſimilis coniunx ES Vale meqʒ me
moꝛie cõmendatum habe.¶ T ¶ Proh
dii que hoĩm petulãtia.qui furoꝛ·ꝗqᷓ laſci⸗
uies · que iniuria? vellẽ aliqua in re huic
foꝛe pꝛo meritis vt mere᷑. ¶ V¶ NMeu
mihi ſic datur fatis:ſic recipi par eſt: dii
ſic mandant: ſie nos velle opus ẽ. ¶
Mei verſo q́zmulta meam inter meõ⸗
riam:q̃ ꝑtim nolim: ꝑtim malim optez.
Nam E hoĩm condicio hec:velle ralle
hoc velle ⁊ hoc nolle ſuapte in tempe p⸗
pe ſapientum eſt:molle qᷓ vel opoꝛteant:
aut velle que poſſis mĩme: eoꝛuʒ ẽ qͥᷣ ſibi
ſolis ccdant ⁊ cupiant. ¶ H¶ Olent
ſceleſti ſemꝑ ſuo ſcelere: ſeq; palã ſcelus
trahit: parem ut ꝑturiat penam ¶
QOuid e egiſti vite tibi ad exercitium hac
in vrbey ¶ Dic ſodes: quid tibi nomĩs⸗
Tu omi in re ⁊ durioꝛ ⁊ difficilior mi⸗
hi videri ſolitus es:q;ᷓ nunc videare facil
Ha mi vir:nunc te nunc pꝛimũ cogno
ui: cuʒ in adem tendi viſum: 1 q́; es non
ſimiliſ ſolito:q; defoꝛmis:q̃; cognitu difſ
ficilis · En (Xaen ſier ſacrificiũ diis tã
to ꝓ debito ˖ ¶ Equidẽ mihi cum illo eſt
opt ia aperta beniuolẽtia:ampla ⁊ con
tinua familiaritas:firma ⁊ ſimplex amici
cia. ¶ bb ¶ Gurabimus rectius oĩa:⁊ ut
oppinor poſſum bonã tibi expectatõem
polliceꝛi:conabimur ꝑſuaſione ⁊ precbꝰ
rem ducere ut velitis. ¶ ce ¶ Droh diiĩ
moꝛtales: quãtum habet virũ deſuetudo
̃; eſt efficax ad ſcindẽdas oĩs ⁊ ſi firmas
amicicias. ¶ Rudiui. auſcultaui: habeo
omia: mee nunc erũt ptis facere qd in re
agendum viſero. ERarrarcſen portas
nunci · ¶ Comecerã me in pedes: cũ pꝛi
mum videꝛam te accurrẽtẽ: quia timide ti
mebam. ¶ Vbioffendiſti tam extemplo
bunc. ¶ dd ¶ Me hercle nunq; vidi ho
minem tardioꝛem: confectus ètate iam ẽ
1 annoꝛum plenus: tam ſe dimouet:qᷓ; ſi
habeat calculos om̃is ad vnuʒ vſq; dinu
merare · ¶ ee ¶ Ecquid hocẽ boni g nar
ra:me ut impertias tua leticia. Opior
foꝛte non vano: hunc fuiſſe hac ĩ cauſa

autoꝛitates iocunde.

pꝛimariũ magiſtrum. ¶ ff ¶ Tam ñ ero
potis quicqᷓ; ut inſtitueram: voꝛtendum
conſilium eſt ¶ gg ¶ Neq; enim habeo
cauſaʒ omnino imquã: neq; ĩuſitata ſũt
hec:neqʒ ſunt indigna adol eſcẽtulo.Nõ
enim ea ſunt grauiter habenda:que etaſ
oĩs ſuo quaſi iure exigat ⁊ expoſcit: oĩm
in etate multa ſunt pᷣtermittenda:multa
tolleranda ſunt · ¶ Saluus ſis chronos

quid operis hic eſt tibi. ¶ Pb (Eecero
hodie: meritas penas fenore ut luat ¶

¶ Lenſeo non ab tua iuſticia alienum:ſi
pPartim pietati in nos:partim ⁊ humani
tati tue concedas: redde te dignuʒz ſolita
etiam manſueta humanitate tuaiſine: te
xt exoꝛeʒ ¶(kk ¶ Velim mihi hoc ut fiat
gratie.q;ᷓ ſi feceris:feceris rem equaz: pa
riter ⁊ his om̃ibus gratam ¶I. Eron
tiſis ſi ob meã in te ſingularẽ obſeruan
tiam cõmeritus vnq; ſum ate ut poſſim
quicq;: nunc pꝛecor:id omne non quod
debes ſed quod poſſis: in amiciſſimi cau

ſa ut ſemp ſoles erbeas gometim me

me oẽm tue dedico:tue relinquo fidei.

¶ Quid colloquimini tã ſeducte ¶ mm
redo noſua ꝑſuaſione perfeci:ut hu

ius expectatõi ⁊ deſiderio ſatiſfiat ¶ Rd

mirabamur pꝛudentiã ⁊ humaniſſimam

fadlitatẽ tuam: pꝛo eo quod apud te his
in rebus que optime ſint: non precibus
neq; dum ampla pſuaſione opus ſit:qui

ävt omni ex ꝑte tibi ſimus honori ⁊ cõmo

do: ppetuã ⁊ curam ⁊ diligentiã capimꝰ.
Scio vos ea virtute pᷣditos: ut poſ

ſim tuto vobis:⁊ credula ⁊ moꝛigera eẽ:

ſed vos id videte: quo me in ludo conſti

tuatis · ¶ Viden quo in periculo res no

ſtre ſint æſubiice adminiculi quicq; ut cõ

uĩcamus. ¶ oo ¶ Neceſſe ẽ has fieri nu
ptias:da manũ: hic tibi ſit vir. hec tibi ſit
vxoꝛ:volus? ¶ Dii immoꝛtales:quis vn

q; meditato hec dixerit g ſum admodo

beatus·plaudite hoc meo bono:plaudite
Sequuntur modo ex Comedia mercurii
ronʒii vercellẽſis:ð falſo ipocrita ⁊ triſii
¶ Ex Comedia ronziu de falſo ere⸗

Vid anxius queritas indo
leſcens bones eſt ne foꝛte quod

labe lautuʒ ire te velis:adeſt: quem tãta

is ado

u

hominũ frequentia ſtipatum cernis: vir
religioſiſſimꝰ:qui te abluat: ⁊ crimina ꝓ

cul pellat: potes interea te huc introdaẽ.

mecuʒ ut pauliſper conſedeas: ⁊ exaudie
ris ſtatim · ¶ R¶ Dluribus deambula⸗
tionibꝰ hac die longe defeſſus ſũ ¶MNec
ipſa maxĩe auarum atʒ pluitationum tẽ

por a:valẽt amplecti compto quoq; tho
B

ro virginem · ¶ B¶ Non ea tibi vt cer
no vis eſt:vt plurimuʒ hac diſciplina va
leas: bachico quideʒ ſuaui liquoꝛe: iamiã
puto moueris:plꝰ ſatis q;ᷓ luxuria: iſtec
amodo te pꝛecoꝛ aliena facito: tuum tin
tinandi officium ſit: idq; perpetuo ſerua

¶ ¶ ¶ Quartus denus annꝰ me

quindenus imp̃ſentiarũ nutrit · ¶ Di
te perdãt impoꝛtune: non es veritꝰ deuz
tue pꝛofeſſionis pꝛorſus oblite · ¶ D

¶ Oum pumũ huc aduentaſſeʒ: didici para

ſitos opoꝛtere heripedes eſſe: aſſellorũ
aures habere ⁊ doꝛſa· CG ¶ Mitto pus
iram fluere:werum timeo ne poſtea res
implacabilis fiat: ſi nõ adeo modo: ſane
introibo. ¶ E¶ Vnde iam furcifers die

vnde profectꝰ ſies g credo te vilioꝛẽ e vi

li futuruʒ quo plus viues:neſcio qui me
contineam ? quid ita longe diu abſẽs de
ſuſu copiam tui facere ? cedo fide tua:in

₰—⏑

tenti vos ſocii deniqʒ pᷣcoꝛ eſte:quas ab

ſentie ſue miſer cauſas enarret · ¶

¶ GEo profectus ſum ad ipᷣa deoꝛum immoꝛ

talium templa:ut accuſarem meme · illic
innu mere om̃i facinorum genere matro
ne graues defatigantes ſacros lõgis au
ſcultationibus viros:defatigãtes inquã
ſacros ambagibus viros: he quidẽ nichil
effeaſſe putant:ni pinguius euomãt cũ
cta:ab ouo tindaride ſermones ſuos paſ
ſim reſumentes:itaqʒ mihi tẽpus furatũ
eſt: vt tibi detentus ſiem diutiu s:q̃ʒfoꝛte

cuperes:ignoſcendum eſt igitur ſi equũ

exiſtimas·perge modice ceruicis: qui nec
verbum vllum perpeti potes CMH (Si

ne plura verba michi dare · ¶ Hunc re

creandoꝛum ſpirituum cauſa conueni.

biſpidus ipſa macieſ E¶ Sinite ope
ram hanc mihi: meum volo ſit: ut penãs
commiſſi dedam tempeſtiue nimium cre
do ſapiet:arte ſua quid linius poſſit ·

¶ Eſt homo annoſi in laſſꝰ

(E¶ Vbi ſceleſtum hunc inueniemus

Cvüj.

quis eum nobis dabit? quo demum que
rendus loco ? ¶ Queſo dic: quo propꝛio
eum nomine vulgus appellet? vbi reſi
deat inquam: vt ſe inueniam y ¶ Hac ꝑ
gito cum lapideas ſcalas compereriſ pci
itato te in templum:de hinc in manuʒ
keuam te ſtatim voꝛtas ¶ Soſpes pergi
to vias tuas. ¶ Hec circũ clauſtra deam
