Grecia quid cõfidis ĩ viros pꝛcipes:quia
bõa aut dona ĩania moꝛtuis acqris: imo
las ſimulacris:qs tibi erꝛoꝛẽ ĩ mẽtẽ poſu
it 5 (CVe dl qui deos aſſerũt vide
ant quo rñdeant huic argumento qð ife
remꝰ . Si duo ſũt ſexꝰ deoꝛũ ſeqt cõcubi
tus: ſi coeunt ⁊ domos habeãàt neceſſe ẽ:
nec em̃ carent virtute ac pudoꝛe vt boc
ꝓmiſcue ⁊ in ꝓpatulo faciant ſicut mul
ta facere videmꝰ alalia.Si domos habẽt
cõſequens ẽ vt ⁊ vꝛbes habeant: equideʒ
autoꝛe Naſone qui ait/Hlebs habitat di
uerſa locis ac fronte potentes Oelicole
dlariq; ſuos poſuere penates. Si habent
vrbes 1 agros igit᷑ habebunt · Tam quis
nõ videat que ſequent᷑: arare illos ⁊ cole
re qð victꝰ cauſa ſit:ergo ⁊ moꝛtales ſũt
Quod argumentũ retrouerſũ idem valʒ
SDi em̃ agros nõ habent ne vꝛbes quideʒ
Si vꝛbes nõne domus quidẽ.Si domibꝰ
carent ergo cõcubitu.Si cõcubitus abh
his abeſt ⁊ ſexus igit᷑ femineꝰ: in diis uu
tem videmꝰ feminas fuiſſe ergo du nõ
ſunt: diſſoluat hoc argumẽtũ ſiquis pt
ita em̃ reſ rem ſequit᷑ vt hec vltima neceſ
ſe ſit cõfiteri · Sed ne illð quidẽ diſſoluet
aliquis: Ex duobꝰ ſexibus alter foꝛtioꝛ ẽ
alter ĩfirmioꝛ.Robuſuioreſ enĩ mares:im
becillioꝛes femine ſũt: imbecillitas nõ ca
dit in deum ergo nec femineꝰ ſexus · huie
addit᷑ ſuꝑioꝛis argu mẽti extrema illla cõ
luſio:vt dii nõ ſint qm̃ in diis ⁊ femine
ſunt. ¶ E¶ Non res ipſas geſtas ſinxe
runt poete qð ſi facerẽt eſſent vaniſſimi
ſed rebus geſtis addiderũt quendã colo
rem: nõ eni obtractantes dicebãt illa⸗ ſz
oꝛnare cupiẽtes· Minc hoĩes decipiuntur
maxĩe ꝙ dum hec oĩa non ficta eſſe a poee
tis arbitrant᷑ colunt qð ignoꝛãt Neſciũt
en quis ſit poetice licẽtie modꝰ :quoſqʒ
ꝓgredi fingendo liceat. (Me Cum of
ficiũ poete in eo ſit · Vt ea que vere geſta
ſunt ĩ alias ſpecies obliquis figuratõibꝰ
cum decoꝛe S cõuerſa traducant:to
tum auteʒ quod referas fingere:id eſt in
eptum eſſe 1 mendacẽ bore q; poetam:
ſed finxerũt iſta que fabuloſe credunt᷑
Non igit᷑ a poetil totũ fictũ eſt:ſed aliqᷣd
foꝛte traductum: i obliqua figuratione

VT —

obſcuratũ:quo veritaſ inuoluta tegeꝛet᷑

vera ſũt ergo que loquũtur poete: ſʒ ob

tẽtu aliquo ſpecieq; velata·poteſt monſ
olimpus in quo fupiter maximã ꝑteʒ vi

te colebat: figurã poetis dediſſe vt Touẽ
dicerẽt celi regnũ eſſe ſoꝛtitũ: ꝙ olumpꝰ
ambiguũ nomẽ eſt ⁊ mõtis ⁊ celi. Multa
ĩ hũc modũ poete trãſferũt nõ vt ĩ deos
mẽtiant᷑ quos colũt: ſed vt figuris verſi
coloribꝰ venuſtatẽ atq; lepoꝛẽ carmĩbuſ
ſuis addũt · Qui aũt nõ ĩtelligũt quõ aũt
quare qͥdq; figuret᷑: poetas velut mẽda
ces ⁊ ſacrilegos ĩſequũtur·hoc erꝛoꝛe de
cepti etiã ꝓphiloſophi ꝙ ea que de oue fe
runt᷑ mĩme cõuenire in deũ videbantur
Mẽ daciũ em̃ poetarũ nõ in facto ſʒ ĩ no
mine: metuebãt em̃ malũ ſi cõt:ꝛa publicã
ꝑſuaſionẽ faterent᷑ quod erat verũ.Non
igit᷑ exigo vt aliqs poetarũ fictõnibʒ cre
dat: qui hoſ mẽtiri putat põtificũ ipſoꝛũ
ſcripta cõſideret: ⁊ quidquid eſt l̃aꝛũ ad
ſacꝛa ꝑtinẽtiũ reuoluat: pluꝛa foꝛtaſſe q̃;
nos aſſerimus inueniat:ex qbʒ intelligat
inania·. ĩepta · ⁊ cõmẽticia eſſe oĩa que ꝓ
ſanctis habent᷑. ¶ A ¶ Siqs aũt ꝑcepta
ſapiẽtia depoſueꝛit erꝛorẽ ꝓfecto ridebit
ineptias hoĩm pene demẽtiũ: illos dico
qui vel ĩhoneſto ſaltatu tripudiãt: vel q̃
nudi · coꝛonati · vncti · aut ꝑſonati · aut lu
to obliti currũt· Quid de ſcutiſ vetuſtate
iã putridis dicaʒ g que cũ poꝛtãt deos ip
ſos ſe geſtare humeris ſuis arbitrantur
Merito igit᷑ cũ hec a viris nõ ĩperitis ac
rudibꝰ fiãt lucretiuſ exclamat· O ſtultas
hoĩm mentes o pectoꝛa ceca· Quis eĩ hec
ludibria ñ rideat qui habet aliqᷓd ſaĩtatis
cũ videat homĩes velut mente captos ea
ſerio facere que ſiquis faciat in luſu ine
ptꝰeſſe videat᷑ ⁊ nimiſ laſciuꝰ ¶ B C(Ma
rũ vanitatũ apud Romanos autoꝛ et cõ
ſtitutoꝛ Sabinꝰ ille rex fuit: qui maxime
aĩos hoĩm rudes atq; ĩperitos nouis ſu
ꝑſtitionibꝰ implicauit:quod vt facerʒ ali
qᷓ cũ autoritate ſilauit cuʒ dea egeria no
cturnos ſe habere cõgreſſus ¶¶ Mil
leſiũ aũt Cretẽſiũ regẽ primũ diis ſacriſi

caſſe: ac ritus nouos ſacrorũq; põpaſin

troduxiſſe didimꝰ ait·cuiꝰ filia Meliſſa a
patre pᷣma ſacerdos matri magne eſt cõ
ſtituta · vnde adhuc eiuſdẽ matris antiſti
tes meliſſe nũcupãtur · ¶ D (Oui enz

ſubiect? eſt ſẽpiterne ·

ti ſũt ha

C.

virtutis eſt expers:qui cupiditate ac libi
dĩbꝰ malis vincit᷑:nõ cupidini ſed moꝛti
CCui dubiũ ẽ q̃ͥn
is qui alicui rei obſequit᷑ maximꝰ non ſit
nam ſi ſit nõ accipiat fata ſed faciat· ¶ G
¶ Nlle ſolꝰ vir foꝛtis debet iudicari q tẽ
ꝑpans moderatꝰ eſt Tiuſłꝰ. ¶ E¶ Sciãt
romani capitoliũ ſuũ · id eſt· ſũmũ caput
religionũ publicarũ nihil aliud eſſe q; ĩa
ne monumẽtũ. ¶ Quid em̃ tã cõuemẽs
deo q; iuſtũ regim̃ ac piũ ſeculũ ¶ Mor
tui noĩa mõtibꝰ aut flumĩbꝰ ĩdideꝛũt:ſic
maria traxiſſe noĩa necehinn eorũ qui ð
ciderãt in ea · vt egeũ · ychareũ elleſpõtũ:

à in latio Juentinꝰ mõti vocabulũ dedit

in quo ſepultꝰ eſt. Tiberinꝰvel tibris am
ni quo merſus eſt · (G ¶ Warcꝰ Tulliꝰ
romane płᷣie princeps ⁊ ãpliſſimo ſacer
dotio p̃ditus nõ tm̃ ꝑfectꝰ oratoꝛ ſed eti
am philoſophꝰ fuit: ⁊ ſolus platonis ex
titit imitatoꝛ: huic nõ eloquẽtia ſed fidu
cia defuit ignoꝛãti veritatem:qð ip̃e ſim
pliciter in oꝑe de natura deorũ teſtatur
Rit em̃ facilꝰ ſe poſſe dicere q̃d nõ ſit q;

ſit: hoc eſt falſa ĩtelligere vera neſcire

M ¶ Venꝰ que oĩm libidĩbʒ ꝓſtituta
non deorũ tm̃ ſed et hoĩm: pᷣma ut hiſto
ria ſacra cõtinet᷑ artẽ meretriceã ĩſtituit:

autoꝛq; in mulieribus in ſtupꝛo fuit · vti

uulgo coꝛpe queſtũ facerẽt: quod idcuco
imꝑauit ne ſola p̃ter alias mulieres ĩpu
dica ⁊ uiroꝛum appetẽs uideret᷑ · ¶ E
¶ Ouis tã ſtultꝰ tãqʒ ineptus eſt ut cor

pis uires diuinũ uel etiãẽ humanũ bonuzʒ

iudicet: cũ ſint ⁊ maioꝛes pecudibꝰ attii
bute:⁊ uno moꝛbo ſepe frãgant᷑:vel ip̃a
ſenectute minuant᷑ ⁊ coꝛruant· ¶ Creci
res viliſſimas ſꝑ ꝓ maxĩs habuerũt.

¶ E ¶ Virtꝰ em̃ colẽda eſt nõ imago virtu
8

tis:⁊ colẽda eſt ñ ſacrificio aliquo thure
aut p̃catõne ſolẽni:ſed volũtate ſola atʒ
ꝓpoſito.Nã qd eſt aliud colere virtuteʒ
niſi eã cõpꝛehẽdere aĩo aut tenere · Qui eĩ
ſic virtutes colũt vt umbꝛas ⁊ imagines
virtutũ cõſectãt᷑: eaipſa que vera ſũt te
nere nõ Holu 1. Hin potiꝰ ſcelera
ẽdi qui cũ ſint libeꝛaliũ diſcipli
narũ ſtudiis expoliti ab humanitate deſi
ſtũt: q̃; qui rudes ⁊ ĩperiti ad mala facio
ra bonorũ ignorãtia labunt᷑· ¶ Drimus
ſapiẽtie graduſ eſt falſa intelligẽ · ſecũoꝰ

vero vera cognoſcere:qua cognitõe veri
nulla eſt hoĩm iocũdioꝛ voluptaſ ad quã
cognoſcẽdã nũc ꝓpius accedamꝰ · CEe
hec de primo libꝛo lactantii firmiani.Se
Fürur nüc de ſecũdo eiuſdẽ ·

Ex ſecũdo libꝛo lactãtii firmiani auto

ritates incipiunt · ¶

Quidẽ ſicut opoꝛtet ð ſumma re

rũ ſepenumero cogitãs admira
ri ſoleo maieſtatẽ dei ſingularis
que cõtinet regitqʒ oĩa in tãtam veniſſe
obliuionẽ: vt ꝗᷓ ſola debeat coli ſola po
tiſſimũ negligat᷑:hoĩes aũt ip̃os ad tãtã
cecitatẽ eẽ deductos · vt vero ac viuo deo
moꝛtuos pᷣ̃ferant: terrenos aũt ſepultos
qʒ in terꝛa ei qͥ fũdatoꝛ ipſiꝰ terre fuit.
N Nã tum maxie deuſ ex memoria ho
minũ elabit᷑: cũ de beneficiis eiꝰ fruẽtes
honoꝛem dare diuine indulgẽtie debent
At vero ſiqua neceſſitas grauis preſſerit
tũc deũ recoꝛdant᷑ · Si belli terꝛoꝛ ĩfremit
Si moꝛtifera moꝛboꝛũ vis incubuit. Si
alimẽta frugibꝰ lõga ſiccitas denegauit
ſi ſeua tẽpeſtas · ſi grando ĩgruat:ad deũ
cõfugit᷑: a deo petit᷑ auxlliũ:deꝰ vt ſubue
niat oratur. Siquis in mari vento ſeuien
te iactatur hũc ĩuocat:ſiquis aliqua vi af
flictat᷑ hunc potiꝰ ĩploꝛat · ſiquis ad extre
maʒ mẽdicandi neceſſitatẽ deductꝰ victũ
pᷣcibꝰ expoſcit:deũ ſoluʒ obteſtatur ꝑ eiꝰ
vnicũ atzʒ dininũ nomẽ hoĩm ſibi mileri
coꝛdiã querit · Nũq; igi᷑ dei meminerũt
niſi cũ ĩ ꝑiculis ſũt: poſtq; metꝰ deſeruit
pꝑicula receſſerũt tũ vero alacres ad de
orũ tẽpla cõcurrũt · his libant · his ſacrifi
cãt·hoſ coꝛonãt:deo aũt quẽ in ipᷣa neceſ
ſitate ĩploꝛauerant ne verbo quidẽ grãs
agant: adeo ex reruʒ ꝓſperitate luxuria:
ex luxuria vero vt vicia oĩa:ſic impietas
aduerſus deũ naſci᷑ · ¶ O ¶ Ceteri ani
mãtes ꝓnis coꝛꝑibꝰ in humũ ſpectant qꝛ;
ratõem ac ſapiẽtiaʒ nõ acceperũt :nobis
aũt ſtatus rect* ſublimis vultꝰ ab artiſi
ce deo datꝰ eſt · Spectare nos celũ deus
voluit vtiq; nõ fruſtra. Naʒ ⁊ aues et ex
mutis pene oĩa celũ vidẽt:ſed nobiſ pꝛo
prie datũ eſt celũ rigidis ac ſtãtibꝰ intue
ri vt religionẽ ibi queramꝰ . Vt deũ cuiꝰ
illa ſedes eſt: quoniã oculis nõ poſſumꝰ
1 animo cõtẽplemur · hoĩem igit᷑ ex hũo
ſubleuatũ ad cõtemplatõem ſui artificis

deꝰ erexit: quod optime ĩgenioſus poeta
Ouidiꝰ ſignificauit: ꝓnaqʒ ſpectẽt aĩalia
cetera terꝛã. Os homĩ ſublime tedit celũ
qʒ videre iuſſit· ⁊ eꝛectos ad ſideꝛa tolleꝛe
vultus· hũc vtiq; antropon greci appel
lauerũt ꝙ ſurſũ ſpectet · Ipſi eꝛgo ſibi re
nũciãt: ſeq; hoĩm noĩe abdicant qui non
ſurſuʒ aſpiciũt ſed deoꝛſũ· Eſt aũt pꝛauiſ
ſimũ cũ ratio coꝛporis recta ſit qꝗð eſt tẽ
pale:ipſũ vero aĩm qui ſit eternꝰ humilẽ
fieri: cũ figura et ſtatꝰ nibil aliud ſignifi
cãt:niſi mẽteʒ hoĩs eo ſpectare opoꝛtere
quo vultũ ⁊ aĩm tam rectũ eſſe debe e qʒ
coꝛpꝰ:vt id ⁊ cui do minari debet inntet
verũ hoĩes ⁊ noĩs ſui ⁊ rõnis obliti: ocu
los ſuos ab alt o denciũt ſoloq; deſigũt:
ac timẽt opera digitorũ ſuoruʒ quaſi ue

ro quicqᷓʒ eſſe poſſit artiſice ſuo maius:
H¶ Naã oĩno fingẽdaꝛũ ſimilitudinũ

ratio idcirco ab hoĩbus inuenta ẽ:vt poſ
ſit eorũ memoria retineri qui vel moꝛte
ſubtracti vel abſẽtia fuerãt ſeꝑati · ¶
imiditas ĩ ſapiẽte eẽ nõ debz · ¶ R
OQuid igit᷑ ꝓfuit te vidiſſe veritatẽ quã
nec defẽſurꝰ eſſes nec ſecuturꝰ · Sʒ liben
ter etiã erꝛant hi qꝗ̃ erꝛare ſe ſẽtiũt:quãto
magis vulgꝰidoctũ oõpiſĩanibz gau
det: animiiq; puerilibʒ ſpectat oĩa : o ble
ctat᷑ friuolis: ⁊ ſpecie ſimulacrorũ capit᷑
nec põderare ſecũ vnãquãq; rem poteſt
vt ĩtelligat nihil colẽdũ eẽ qð oclis mor
talibʒ cernit᷑: qꝛ moꝛtale ſit neceſſe ẽ ¶S
Inpugnate ſũt a pꝛudẽtioubʒ falſe re
ligiones q; ſẽtiebãt eẽ falſas: ſʒ nõ ẽ ĩdu
cta vera: qꝛ qlis aut vbi eẽt ignoꝛabant:
itaqʒ ſic habuerũt q̃ſi nulla eſſet oĩno:qꝛ
veram nõ poterãt ĩuenire·⁊ eo mõ ĩcide
rũt in enoꝛẽ multo maioꝛeʒ qʒ illi qꝗᷣ falſã
tenebãt: ⁊ qm̃ faciliꝰ eſt iudicare de alie
nis q; de ſuis:dũ alioꝛũ pᷣcipitiũ viderẽt
nõ ꝓſpexerũt q; añ pedes ſuos eſſet.
4 Stultioꝛes aũt illos qui nullã qᷓ; qͥ
alſaʒ religionẽ ſuſcipiũt dico: qm̃ ve nia
cõcedi põt ĩpitis ⁊ ꝗ ſe ſapiẽtes eſſe non
fateant᷑: his vero nõ poteſt qui ſaꝑiẽtiaʒ
ꝓfeſſi ſtul ticiã potius exhibent. .
Eaiſi u ĩtelligere eſt qdez ſapiẽtie ſʒ hu
mane vltra gradũ hũc ab homine ꝓcedi
nõ põt · Verù aũt ſeire diuine ſapiẽtie ẽ.
homo aũt ꝑ ſeipᷣm ꝑuenire ad hãc ſciẽtiã
nõ poteſt niſi doceatnr a deo · płi quod

— — — — — —

ni

ſummuz fuit humãe ſapiẽtie aſſecuti ſũt

vt ĩte lligerẽt quid nõ ſit:illud aſſequi ne
q̃uerũt vt dicerẽt quid ſit · Nota Cicero

nis vox ẽ. Vtinã tã — ĩueĩre poſ

ſem q; falſa cõuĩcere · ¶ Que igi ĩſania

eſt ab biſ aliquã ſꝑare tutelã que tueri ſe
metip̃a nõ poſſũty ꝗqᷓ ꝑuerſitas ad eoruzʒ
pᷣſidia decurreꝛe que ipᷣa cũ violãt muta

ſunt. ¶ &(õ placebat ꝑſio: ꝙ aurea

vaſa tẽplis ĩferant᷑:ſuꝑuacuũ putãti eſſe

ĩter religiones quod nõ ſãctitatis ſʒ aua
ricie ſit ĩſtrumẽtũ · Nla em̃ ſatius eſt deo
quẽ recte colas inferre ꝓ munere cõpoſi
tũ ius faſq; animi ſãctoſqʒ receſſus mẽ

tis ⁊ incoctũ generoſo pectus honeſto.

Senũ ſtultiaã Seneca deridʒ · Nõ inquit
bis ꝑpueri ſumꝰ vt uulgo dicit᷑ ſed ſemꝑ·.
B¶ Quãto igit᷑ reciꝰeſt omiſſis imẽ
ſibilibꝰ ⁊1 vanis: oculos eo tẽdẽ vbi ſedes
vbi habitatõ eſt dei veri:qui terꝛã ſtabili

firmitate ſuſpẽdit: qui celũ diſtixit aſtrii

fulgẽtibꝰ:qui ſoleʒ rebʒ humanis clariſſi

— — 2 — „ .
mũ ac ſingularẽ lumẽ ĩ argumẽtum ſue

vnice maieſtatis accẽdit: terris auteʒ ma

ria circũfudit:flumĩa ſẽpitemo lapſu flu

ere pcepit · kuſſit et extẽdi cãpoſ ſubſide

re valleſ: frõde tegi ſiuas lapidoſos ſur

gene motes. Que vtiqʒ; omĩa nõ fupiter

ecit qui ante ãnos mille ſeptĩgẽtos na

tꝰ eſt: ſed ille opifex rerũ mũdi melioris

origo qui vocat᷑ deꝰ:cuiꝰ pnᷣcipiũ quůdo
nõ põt cõpꝛehẽdi ne queri quide m debz
Satis eſt hbomĩ ad plenã ꝑfectãqʒ pꝛudẽ
tiaʒ ſi deũ ĩtelligat: cuiꝰ ĩtelligẽtie vis et
ſũma hec eſt vt ſuſpiciat ⁊ honorificʒ cõ

munẽ ꝑntẽ generis hũani ⁊ rerũ mirabi

liũ fabricatoꝛẽ. Vnde qdã hebetiſ obtuſi

qʒ coꝛdis elemẽta que ⁊ facta ſũt ⁊ carẽt
ſenſu tanq; deos adoꝛãt: nec vnq; intelli

Pere querũt quãto maioꝛ quãtoqʒ mira

ilioꝛ ſit qui illa fecit ex nibio: que cum

videãt diuinis legibꝰ obſequentia: cmo
dis atqʒ vſibʒz homĩs ꝑpetua neceſſitate
famulari: tñ illa deos exiſumãt eſſe ĩgra

ti aduerſus beneficia diuĩa qui deo ⁊ pa
tri ĩdulgẽtiſſimo ſua ſibi oꝑa pᷣtulerunt
¶ ¶¶ Eneſt ſideribʒ ratio ad ꝑagẽdos
meat? ſuos apta: ſed dei eſt eẽ illa ratõ 4
fecit ⁊ regit oĩa nõ ori ſiderum que
mouent᷑ · Nã ſi ſtare ſoleʒ voluiſſet 1 ꝑpe
tuꝰ vtiqʒ dies eſſet · Itẽ ſi motꝰ aſtra non

J-

habeꝛẽt quis dubitat ſempiternã noctez

futurã fuiſſe g ſed vt diei ac noctis vices

eſſent moueri illa voluit: tam uarie mo
ueri vt nõ mõ lucis atzʒ tenebꝛarũ mutue
viciſſitudines fierẽt: quibʒ laboris ⁊ qui

etis alterna ſpacia cõſtarent: ſed etiaʒ fri

goris caloris:vt diuerſorũ tẽporũ vis
ac poteſtas vel generãdis vel maturãdis

frugibʒ cõueniret · Quam ſolertiã diuine

poteſtatis I machindis itineribus aſtro

rũ:qꝛ philoſophi nõ videbãt: aĩalia eſſe
ſidera putauerũt tanq; pedibʒ et ſponte
nõ diuina ratõne ꝓcederẽt · Cuꝛ autẽ illa
excogitauerit deꝰ quis nõ intelligit g ſeʒ
ne ſolis lumine decedẽte nimiũ ceca nox
tetris atq; horꝛẽdis tenebris ĩgꝛaueſcerʒ
noceretqʒ viuẽtibʒ· ITtaq; ⁊ celũ ſimul mi
ra varietate diſtinxit: ⁊ tenebꝛas ipᷣas mł
tis minutiſq; luminibꝰ tẽꝑauit· Quanto
igit᷑ naſo pꝛudẽtius q illi qui ſ apientie
ſtudere ſe putãt qui ſentit a deo lumina
illa vt hoꝛroꝛẽ tenebꝛarũ depellerẽt inſti
tuta:in bis verſibus · Tot numero taliq;
deꝰ ſimulacra figura Impoſuit celo ꝑqʒ;
atras ſparſa tenebꝛas. Claꝛa pꝛuinoſe iuſ
ſit dare lumĩa nocti · Oð ſi fieri nõ poteſt
ut ſtelle dü ſint ergo ne ſol quidẽ ac lũa
dii eſſe poſſũt: qm̃ a lumĩbʒ aſtrorũ non
rõne differũt ſed magnitudĩe: ꝙ ſi hi di
nõ ſunt ergo ne celũ quideʒ ĩ quo illa oia
cõtinẽt᷑ · ¶ D ¶ Sp argumẽta ex flo pe
tita ineptos ⁊ abſurdos exitꝰhabent.

¶ Stoici ñ tm̃ veritate ſj etiã vᷣbis ſuis
reuincunt᷑· ¶ Sieut domꝰ in vſum habi
tãdi facta ꝑſe nihil ſentit:dñoqʒ ſubiecta

eſt q eam fecit aut ĩcolit:ita mundus ꝑ ſe
nibil ſentiẽs factori deo ſi ubiacet qui euz

in vſum ſuum fecit. ¶ ᷓ ¶ Tãta boĩnes

imaginuʒ cupiditas tenet vt iam viliora
ducãtur iulla que uera ſunt:auro ſq; et gẽ

mis et eboꝛe delectant᷑. Hoꝛũ puleritudo

ac nitoꝛ ꝑſtringit oculos: nec ullam reli
gionẽ putant vbicunq;ʒ illa nõ fulſerint
taq; ſub obtentu deorum auaricia et
cupiditas colitur · ¶ Tãta ẽ auto
ritas vetuſtatis ut inquireꝛe in eã ſcelus
eſſe dicatur · Ttaqʒ credit᷑ ei paſſim tanqᷓ;

„ . „ „ „ P „
cognite ueritati.· ¶ &Q ¶ Maioꝛes noſtri
etiã nulla ratõne religionis reddita credi
derũt: ⁊ eis quidem nulla ratõe reddita

ratõnis eſt credere· Nam ſi credis cur

—„„

—
N R

J.

ergo ratõnem requiris ꝗᷓ poteſt efſiceꝛe
ne cꝛedas . Sin rõnem requiris ⁊ queren
daʒz putas ergo nõ credis . Ideo em̃ qris
vt eam ſequaris cũ ĩueneris · (HM Ro
mul“ vrbem cõditurꝰ paſtoꝛes ĩter quos
adoleuerat cõuocauit · Cũq; is numerꝰ
cõdẽde vrbi parũ idoneꝰ videret᷑ cõſtitu
it aſplum: eo paſſim cõfugerũt ex finiti
mis locis peſſimi quiq; ſine vllo cõdicio
nis diſcrimĩe : ita cõflauit ex his omĩbus
populũ:legitq; in ſenatuʒ eos qui etate
oĩʒ anteibãt: ꝛ patres aꝑpellauit: quoꝛũ
cõſilio oĩa gereret · De quo ſenatu Hoꝑ
tiꝰ hec loquit᷑ · Buecina cogebat priſcos
ad verba quirites. Centũ iũᷣli in prato ſe
pe ſenatꝰ erat · Quria pᷣtexto nũc q̃ nitet
alta ſenatu.Nellitoſ habuit ruſuica coꝛda
patꝛeſ.Mi ſũt pꝛẽs quoruʒ decretis erudi
ti ac prudẽtes viri deuotiſſime ſeruiant
Tdq; verũ atq; ĩmutabile omnis poſteri
tas iudicet: qð centũ pelliti ſenes eſſe ſta
tutũ voluerũt:quoꝛũ autoritas tanti ha
bebat᷑ a poſteris vt nemo duʒ viuerẽt ne
qʒ ſũmꝰ neq; infimus illos affinitate di
gnos iudicauit (X*4 Quare opoꝛtet in
ea re m axime in qua vite ratõ verſat᷑ ſibi
quẽq; cõfidere:ſuoqʒ iudicio ac ꝓpriiſ ſẽ
adã ꝓpẽdendã verita

ſibz niti ad znelſtg
tem: q́;ᷓ credẽtẽ alienis erꝛoribꝰ decipi tã
qʒ ipſi ũ ratõis expertẽ · Dedit oĩbꝰ deꝰ ꝓ
virili poꝛtõe ſapiẽtiã:vt et ĩaudita ĩueſii
gare poſſent · audita ꝑpendere · Nec qꝛ
nos illi tẽporibꝰ anteceſſerũt: ſapientia
quoq; anteceſſerũt:que ſi oĩbꝰ equaliter
datur occupari ab antecedẽtibʒ nõ põt.
Hlibabilis eſt tanq; lux ⁊ claritas ſolis:
qnia vt ſol oculorũ ſic ſapiẽtia lumẽ eſt
coꝛdis humani. Quaꝛe cũ ſapere id ẽ veri
tatẽ querere oĩbꝰ ſit ĩnatũ: ſapiẽtiaʒ ſibi
adimũit qui ſine vllo iudicio inuẽta maio
rũ ꝓbãt: ⁊ ab aliis moꝛe pecudũ ducũtur
Sʒz hoc fallit ꝙ maiorũ noĩe poſito ũ pu
tãt fieri poſſe:vt aut ipſi plꝰ ſapiãt quia
minoꝛes vocant᷑:aut ipſi deſipuerĩt quia
maioꝛes nõiãt᷑· Quid ergo ĩpedit d ab
ipſis ſumãꝰ exẽplũ:vt quõ illi qui falſa ĩ
uenerãt poſteris tradiderũt:ſic nos qͥ ve
rũ inuenimꝰ poſteris melioꝛa tradamus
EK ¶ Multa pᷣterea poſſent ſimilia exem
pla ꝓferri: ſed vereoꝛ ne ſi fuero ĩ ꝓpoſi
tõe rerũ cõtrariarũ diutiꝰ immoꝛatꝰ:aut

oblitus ppoliti eſſe e aut crimẽ lo

quacitatis incurꝛã · ¶ L¶ Sicut mater
ſine exẽplo genuit autoꝛẽ ſuũ: ſic ĩeffabi
liter pater genuiſſe credẽdꝰeſt· Coeternꝰ
de matre natus eſt qui añ iam fuit de pa
tre qui aliquãdo nõ defuit · hoc fides ere
dat ĩtelligẽtiã nõ requirat: ne aut nõ in
uẽtum putet ĩcredibile :aut reꝑtũ nõ cre
dat ſin gulare ¶ M¶ Nemo queꝛat ex qᷓ
bꝰiſta mateꝛieſ tã magna tã mirifica oꝑa
des fecerit · oĩa em̃ fecit ex nihilo· Nec au
diẽdi ſũt poete qui aiũt chaos ĩ prĩcipio
fuiſſe · id eſt cõfuſionẽ rerũ atʒ elemẽtoꝛũ
poſtea vero deũ diremiſſe oẽm illã cõge

riẽ: ſin guliſq; rebꝰ ex cõfuſo aceꝛuo ſeꝑa
tis in oꝛdinẽq ʒ deſcriptis ĩſtruxiſſe mun

dũ pariter ⁊ oꝛnaſſe:quibꝰ facile ẽ reſpõ
dere poteſtatẽ dei nõ ĩtel ligẽtibꝰ quem
credãt nihil efficere poſſe niſi ex materia
ſubiacẽte ac ꝑata:ĩ quo erꝛoꝛe etiã phi fu

erũt Et Cicero de natuꝛa deorũ diſputãſ

ait. vt em̃ faber cũ quid edificaturꝰ ẽ nõ

ipᷣe facit materiã ſed vtit᷑ ea que ſit ꝑata:

ſic iſti pꝛiouidentie diuine materiã preſto

eſſe opoꝛtuit: nõ quã ip̃e faceret ſʒ quaʒ
haberet ꝑatã: ꝙ ſi materia nõ ẽ fcã a deo
nec terꝛa quidẽ ⁊ aqua ⁊ aer ⁊ ignis a ðo
factus ẽ. Nõ ẽ ĩquit ip̃ᷣe ꝓbabile materiã
rerũ a deo factã · Sed mihi ecõtrario da
rius vel maxime ꝓbabile videt᷑: nec tũñ te
mere videt᷑ cogitanti plus eẽ aliqᷣd ĩ deo
quẽ ꝓfecto ad ĩbecillitatẽ hoĩs redigit ci
cero:cui nihil aliud qᷓ; opificiũ concedit
Quo igitw᷑ ab hoĩe illa diuina vis differꝛet
ſi vt homo ſie etiã deꝰ ope ĩdiget aliena⸗
Indiget aũt ſi nihil moliri poteſt niſi ab
altero illa materia mĩſtret᷑: qdð ſi fit ĩper
fecte vtiqʒ virtutis eſt: ⁊ erit iam poten
tioꝛ iudicãdus materie inſtitutoꝛ:quo er
o noĩe appellabit᷑ qui potẽtia deũ vĩcit
iquideʒ maiꝰ eſt ꝓpria facere q́; aliẽa di

ſponere.· Si aũt fieri nõ bot vt ſit poten

tius deo qcq;:quẽ neceſſe eſt ꝑfecte eſſe
virtutis· poteſtatis · ratõniſqʒ · Idẽ igituꝛ
materie fi ctoꝛ ẽ: qᷓ ⁊ rerũ ex materia con
ſtãtiũ: neqʒ em̃ deo nõ faciẽte ⁊ inuito eẽ
aliquid aut potuit aut debuit:ſʒ ꝓbabile

eſt inquit materiã rerũ ⁊ habeꝛe ⁊ hũiſſe

vim et naturam ſuaʒ: quam vim potuit
habere nullo dante g quam naturã nilo

generante: ſi habuit vim ab aliquo eam

— — — — — — — — — —

A —— — —,

— — — —

— — — —

ſumpſit:a quo autem ſumere niſi a deo
ocue 5 ſi habuit naturaʒ que vtiqʒ a na
ſcẽdo dicit᷑ nata ẽ:a quo aũt niſi a do po
tuit ꝓcreari ?g Natura em̃ qua dicitiſ oꝛta
eſſe oĩa:ſicõſiliũ nõ habet efficere nichil
Hareſt n aũt generãdi ⁊ faciẽdi potẽs ẽ.
habet ergo cõſiliũ et ꝓpterea deus ſit ne
ceſſe eſt: nee alio noĩe appellai poteſt ea
vis:in qua ĩeſt ⁊ ꝓuidẽtia excogitandi et
ſolertia poteſtaſq; faciẽdi ( A¶ Meliꝰ

igit᷑ ſeneca oĩm ſtoicorũ acutiſſimꝰ: q vi

dit nihil aliud eſſe naturã q̃; deũ: ergo ĩ

quit deũ nõ laudabimꝰ y cui naturalis ẽ
virtꝰ:nec illã eſſe didicit ex ullo:iĩimo lau
dabimꝰ: quis eĩ naturalis illi ſit ſibi illã

dedit: qm̃ deꝰ ipſe natura eſt · Ineptiſſia

eſt aùt de fabꝛo cõꝑatio. Nam deus facit
ſibi ipſe materiã quia p oteſt:pꝓoſſe enim
dei elt. Nã ſi nõ põt deꝰ nõ ißo mo facit
ex eo quod ẽ:q; ꝑ moꝛtalitatẽ ĩbecillis ẽ:
er ĩbeculitateʒ definite ac modice pote
atio dens aũt facit ex eo quod non eſt:
quia ꝑ eternitatẽ foꝛtis eſt:ꝑ foꝛtitudinẽ
Poteſtaris ĩmẽſe:que fine ac modo caret
ſicut vita factoris· Quid ergo miruʒ ſi fa
cturus mũdũ deꝰ:prius materiã de q̃ fa
ceret p̃ꝑauit:⁊ pᷣꝑpauit ex eo qð non erat
qꝛ nephaſẽ deũ aliunde aliquid mutuari
cũ ex ipſo vel in ipᷣo ſint oĩa · Materia eſt
em̃ ex qua fit aliquid: om̃e aũt ex quo fit
quia reopit opificis manũ deſtruit᷑ ⁊ ali
ud eſſe ĩapit · Ergo qm̃ ſinẽ habuit mate
ria: tñ cũ factuſ ẽ ex ea mũdꝰ⁊ initiũ quo
qʒ habuit. Nã qð deſtruit᷑ edificatuʒ eſt:
quod ſoluit᷑ alligatũ:qdð finit᷑ ĩceptũ. Si
ergo ex cõmutatõe ac fine: materia colli
git habuiſſe prĩcipiũ:a qꝰ alio fieri niſi a
deo potnuit? Soluſ igit᷑ deuſẽ qui factus
nõ eſt: idcirco deſtruere alia poteſt ip̃e
deſtrui nõ põt · pꝑmanebit ſp ĩ eo qð fuit
quia nõ ẽ aliũde generatꝰ nec oꝛtus: nec
natiuitas eius ex aliq̃ re altera pẽdet q̃ il
lũ mutata diſſoluat:ex ſeipᷣo ẽ ⁊ ideo tal

eſt qualẽ ſe eẽ voluit · ĩpaſſibilis incõmu

tabilisĩcoꝛruptus.beatꝰ.eternus· Tta qʒ

diuma ꝓuidẽtia effectũ eẽ mũdũ vt tace

am de trimegiſto qui hoc pᷣdicat:taceam
de carmĩbus ſibillarũ q̃ idẽ nũciãt:taceã
de ꝓphetis qui opus mundi opificium
dei vno ſpũ ⁊ pari voce teſtant᷑: etiã ĩter
vniuerſos pene pbᷣos cõuenit · Id em̃ pi

tagorici · ſtoici · ꝑipatetici · qui ſů unt prici
pales oĩm diſcipline · deniqʒ a Pmis illis

ſeptẽ ſapiẽtibʒ a ſocꝛate vſqʒ ad platonẽ

pro cõfeſſo ⁊ ĩdubitato habitũ ẽ: donee

vnus multa poſt ſecula extitit delirꝰ epi
curus:qui auderet negare id quod ẽ eui
dentiſſimũ ſtudio ſcz inueniẽdi noua: vt

noĩne ſuo cõſtitueret diſciplinã · Et quia
nihil noui potuit reꝑire vt tñ diſſentire
a ceteris videꝛet᷑ vetera voluit euertereĩ
quo illũ circũlatrãtes philoſophi om̃es

coarguerũt · Certius eſt igi᷑ mũduʒ pro

uidẽtia inſtructũ qᷓ; materiã pꝛouidentia
cõglobatã · Quare non opoꝛtuit putare
idcirco mũdũ nõ eſſe diuina ꝓuidẽtia fa
ctũ qꝛ materia eius diuina pꝛudẽtia facta
nõ ſit:ſʒ qꝛ mũdus diuina ꝓuidẽtia ſit ef
fectus etiã materiã eſſe factã diuinitus·
Oredibiliꝰ eſt em̃ materiã potiuſ a deo fa
ctã:qꝛ deus põt oĩa:q̃; mũduʒ a deo eẽ ñ
factũ:qꝛ ſine mẽte · rõe · cõſilio nichil fieri
põt · Ita deus fecit oĩa nec qcq; eẽ poteſt
oĩno quod nõ originẽ a deo traxerit ·

(B Gt noluit deus hoĩem ĩducere ĩ hũc
mũdũ niſi ꝑfectis oibꝰ: vt ſacte litere do

cent hoĩem fuiſſe vltimũ dei opus:⁊ ſic ĩ
ductũ eẽ in hũc mũdũ q̃ſi in domũ iã pꝛe
ꝑatam ⁊ inſtructã · Illius em̃ cauſa facta
ſũt oĩa · Idẽ etiã poete fatent᷑ · Ouidiꝰ ꝓfe
cto iã mũdo ⁊ vniuerſis aĩalibʒ figuratiſ

hec addidit.Sactius his anĩal mẽtiſq; ca

pacius alte deeꝛat adhuc ⁊ quod domina
ri in cetera poſſet natus hõ eſt a deo: ne
phas exiſtimãdũ eſt ea ſcrutari que deus
voluit eſſe celata. ¶ Q ¶ Quõ autez illa
fecerit ne mẽte quið vident᷑ · Quia vt her
mes ait moꝛtale ĩmoꝛtali tẽporale perpe
tuo · coꝛruptibile incoꝛrupto ꝓpinquare
nõ põt.id eſt · ꝓpius accedere ⁊ intelligẽ
tia id ſubſequi: ⁊ ideo terꝛenũ adhue aĩal
rerũ celeſtiũ ꝑſpectõem non capit:qꝛ coꝛ
ꝑe quaſi cuſtodia ſeptũ tenet᷑: quo minꝰ
ſoluto ac libero ſẽſu cernat omia · Sciat
igitur q̃; inepte faciat qui res inenarra
biles querit:hoc eſt em̃ modũ cõdicõnis
ſue trãſgredi:nee intelligeꝛe quouſq; ho
mini liceat accedere · Deniq; cũ aperiret
homini veritatem deus: ea ſola ſcare noſ
voluit que interfuit homĩ ſcire ad vitam
cõſequẽdã. Que vᷣo ad curioſã ⁊ ꝓphanã
cupiditatẽ ꝑtinebãt reticuit vt archana

or⸗

Cij

eſſent . Quid ergo queris que nec potes
ſcire:nec ſi ſcias beatioꝛ fias ? ꝑfecta eſt

in hoĩe ſapiẽtia ſi ⁊ deũ eẽ vnũ ⁊ ab iꝑſo

facta eſſe vniueꝛſa cognoſcat ¶¶ o
diumã mi di fabricaʒ de qua in aꝛchanis
religioniſ ſãcte literiſ traditur nũc reuer

tamur.Eecit igitur deus primũ celũ ⁊ in
ſublime ſuſpẽdit: ꝙ eſlet ſedes ipſius dei

cõditoris: deĩde terꝛã fũdauit ac ſbdidit
celo: quã hõ cũ ceteris aĩaliũ generibus

ĩicoleret: eam voluit hũoꝛe circùflui et ecõ

tineri ¶ E ¶ Suũ vero habitaculũ diſtĩ

xit claris lumibus ⁊ impleuit: ſole ſcʒ lu

neqʒ oꝛbe fulgẽti:⁊ aſtrorũ micãtiũ ſplẽ
dẽtibz ſignis adoꝛnauit · Tenebꝛas autez
qð eſt his cõtrariũ cõſuituit ĩ terꝛa.Nihiil

em̃ ꝑ ſe cõtinet lumĩs niſi accipiat a celo:
in quo poſuit lucẽ ꝑhenneʒ ⁊ ſupos ⁊ vi

tam ꝑpetuã: a ecõtra ĩ terra tenebꝛas 1 1
feros ⁊ moꝛtẽ · Tãtũ em̃ hec ab ilis ſupe
rioribʒ diſtãt quantũ mala bonis ⁊ vicia

virtutibʒ. ¶ E ¶ Ipſiꝰ quoq; terre bĩas
partes cõtrarias ĩter ſeqʒ diuerſas cõſti
tuit.oriẽtẽ ſeʒ occidẽtẽq;:ex ꝗbus oriẽs

deo: qꝛ ipſe lumĩs fons ⁊ illuſtratoꝛ ẽ re

rũ:i ꝙ oriri nos faciat ad vitã ſẽpiternã

Occidẽs aũt cõturbate illi pꝛaueqʒ mẽti
aſſcribit᷑ꝙ lumẽ abſcõdat: ꝙ tenebꝛaſ ſẽ
per ĩducat: I ꝙ hoĩes faciat occidere atʒ
iterire peccatis · Nã ſicut lux oriẽtis eſt: ĩ
luce aũt vite ratio verſat᷑: ſic occidẽtis te
nebꝛe ſüt: ĩ tenebris aũt moꝛs ⁊ interituſ
cõtinet᷑. ¶ & ¶ Deide alteras ꝑtes eadẽ
ratõe dimẽſus eſt meridiẽ ac ſeptẽtrionẽ
que ptes illis duabꝰ ſocietate iunguntuꝛ
Ga em̃ que eſt ſolis caloꝛe flagrãtioꝛ pro
xima eſt ⁊ coherʒ oriẽti · At illa que frigo

ribꝰ 1 ppetuo gelu toꝛpet: eiuſoẽ ẽ cuiuſ

eyxytremꝰ occaſus. Nã ſicut cõtrarie ſũt lu
mini tenebꝛenta frigꝰcalori · vt igit᷑ caloꝛ
lumini ẽ pꝛoyimus ſic meridies oriẽti: vt

frigꝰ tenebris ita plaga eſt ſeptẽtrionis

ocæaſui· Quibꝰ ſingulis ꝑtibꝰ tẽpus ſuũ

attribuit · Ver ſcʒ orienti ·eſtatẽ meridiãe

u ge · occidẽtis autũnꝰ eſtſeptẽtrionis
5

bernꝰ. In his quoq; duabꝰ ꝑtibꝰ meri

diana ⁊ ſeptẽtrionali figura vite ac mor
tis continet᷑: qꝛ vita in caloꝛe eſt:moꝛſ in
frigoꝛe Sicut aũt caloꝛ ex igne eſt ita fri
gꝰex aqua:ſecũdũ haiũ paꝛtiũ dimẽſionꝰ?

GS

Diẽ quoʒ fecit ac no ctẽ que ſpacia

oꝛbes tempoꝛim ꝑpetuos ae volubileß
quos vocamꝰ annos alterna ꝑ vices ſu-
ceſſione cõficiãt· dies queʒ pᷣmus oriens
ſubminiſtꝛat dei ſit neceſſe eſt vt oĩa quc
cũq; melioꝛa ſũt · Nox aũt quã occidens
extremꝰ ĩducit eiuſ ſcʒ quẽ dei eſſe emulũ

diximꝰEt q;uis ſtelle ĩnumerabiles mica

re ac radiaꝛe videãt᷑:tñ qꝛ nõ plena et ſĩo
lida lumĩa nec ealoris pᷣferũt quicq;: nec
tenebꝛas multitudĩe ſua vincũt · Duo igi
tur illa pricipalia ĩueniũtur: qᷓ diuerſã 2
cõtiariã ſibi habẽt Poteſtatẽ caloꝛ ⁊ hũoꝛ
que mirabiliter deꝰ ad ſuſtẽtãda ⁊ gignẽ
da oĩa excogitauit · Nã cũ virtꝰdei ſit ĩ ca
loꝛe ⁊ igne:niſi ardoꝛẽ viʒ qʒ eiꝰ admixta
humoris a figoris materia temperaſſet
ꝛec naſci quicqᷓʒ nec coherere potuiſſet
quin ſtatim cõf lagratõe ĩteriret quidq̃d
eſſe cepiſſet ¶ ¶ Verũ aũt eſt ſimul ex
vtroq; ꝑmixto caloꝛe ſcʒ ⁊ humoꝛe cũcta
generari. Ig nis qᷣdeʒ ꝑmiſceri cum aqua
nõ poteſt: qꝛ ſunt vtraq; inimica:⁊ ſi co
minꝰ venerit alteꝛutrũ qð ſuꝑauerit con
ſiciat alterũ neceſſe ẽ· Sʒ eoꝛũ ſbe ꝑpmiſce
ri poſſũt.ſubſtãtia ignis caloꝛ ẽ:aq̃ hũõoꝛ:
Becte igiẽ Ouidiꝰ. Quippe vbi tẽperiem
ſũpſere humoꝛq; caloꝛq; Cõcipiũt: ⁊ ab
his oriunt᷑ cũcta duobus.C ũqʒ ſit ignis
aque pugnax vapoꝛ humidꝰ oĩs Res cre
at ⁊ diſcoꝛs cõcoꝛdia fetibꝰ apta.Alteruʒ
em̃ quaſi maſculinũ elemẽtũ eſt:alteꝛũ q̃
femĩnũ · alterũ actiuũ · alterũ patibile.Tcõ
qʒ a veteribꝰ ĩſututũ ẽ vt ſacramẽto igs
Taq̃ nuptiarũ federa ſãciãt᷑:ꝙ fetꝰ aĩan
tium caloꝛe ⁊ hũoꝛe coꝛꝑent᷑ atʒ animent᷑
ad vitã. Qũ em̃ cõſtet oẽ aĩal ex aĩa et coꝛ
ꝑe: materia corꝑis in humore eſt: aĩe ĩ ca
lore · & ex auiũ fetibꝰ dat᷑ ſcire quos cꝛaſ
ſi humoris plenos miſi opifex calor foue
rit: nec bumor põt corꝑari nec corpꝰ aĩja
ri. ¶ K (Exulibʒ quoq; ignis et aq̃ ĩteꝛ
dici ſolebat:adhuc eĩ videbat᷑ nephas qʒ
uis malos tñ hoĩes ſuꝑplicio capitiſ affi
cere · Interdicto igi vſu earũ rerũ qbus
vita hoĩs cõſtat ꝑinde habebat᷑ acſi eſſet
qui eam ſententiam exceperat moꝛte m
ctatus · Adeo iſta duo elementa prima
ſunt habita: vt nec oꝛtum hominis nec
vitam ſine his crediderint poſſe conſtaꝛꝛ
horum alterum nobiſ cõmune cũ ceterii

anialibus eſt: alterũ ſoli homini datum.

Nos em̃ quoniã celeſte atʒ ĩ mortale ani
mal ſumꝰ igne vtimur:qui nobis ĩ argu
mẽtũ ĩmoꝛtalitatis eſt datꝰ: qm̃ ignis e
celo eſt cuiꝰ natura qꝛ mobilis ẽ ⁊ ſurſũ

nitit᷑: vite cõtinet ratõem · Cetera veꝛo aĩ

malia qm tota ſũt moꝛtalia tantũmõ aq̃ᷓ
vtunt᷑ quod eſt elemẽtũ coꝑale atq;ʒ ter
renũ: cuiꝰ natura quia mobilis eſt ac de
oꝛſũ vergẽs figurã moꝛtis oſtẽdit · Ideo
pecudes neq; in celũ ſuſpiciunt neq; reli
giones ſentiũt: quoniã ab his ignis vſꝰ
alienꝰ eſt · Vnde aũt vel quõ deꝰ hec duo
pricipalia ignẽ ⁊ aquã vel accẽderit vel

a eent⸗ ſolus ſceire põt qͥ fecit · E

¶ Oõſũmato igit᷑ mũdo aĩalia varü ge
neris diſſil ibus foꝛmis ⁊ magna ⁊ mĩora
vt fierẽt imperauit: ⁊ facta ſũt bina · id ẽ
diuerſi ſexꝰ ſingula:ex quorũ fetibꝰ ⁊ aer

terꝛa ⁊ maria cõpleta ſunt · Deditqʒ his

oĩbus generatĩ deus alimẽta de terꝛa vt

vſui eſie homĩ poſſent · Alia nimirũ ad ci

bos:alia vero ad veſtimẽtũ · que aũt ma

gnarũ ſũt viriuʒ vt ĩ excolẽda terꝛa iuua

rent: vnde dicta ſũt iumẽta· Ita rebꝰ om
nibꝰ mirabili deſcriptõe cõpoſitiſ regnũ

ſibi eternũ parare cõſtituit: ⁊ ĩnumerabi

les aĩas ꝓcreare qbus ĩmoꝛtalitatẽ darʒ
¶ B ¶ Tic fecit ipe ſibi ſimulacrũ ſẽſibile
atq; ſerelligeg. ẽ. ad imaginis ſue for
mã: quo nihil põt eẽ ꝑfectiꝰ. hoĩem figu
rauit ex limo terre · Vñ hõ nũcupatꝰ eſt

ſit factꝰ ex hummo veniq; plato hũanaʒ;

oꝛmã theoidẽ eſſe ait: ſibilla q̃ dicit · ho
mo eſt imago mea rõnem rectam habẽs
De hac hoĩs fictõe poete quoʒ q;3uis cor
rupte:tñ nõ aliter tradiderũt · Nã hoĩeʒ
ex luto a ꝓmetheo factũ eſſe dixerũt: res
eos nõ fefellit ſed nomẽ artificiſ· Qeteꝛũ
fictio veri ac viui hoĩs e limo dei eſt: qð
hermes quoq;ʒ tradidit q̃ nõ tm̃ hoĩeʒ ad
imaginẽ dei fictũ eſſe dixit a deo · ſzʒ etiaʒ
illud explanare tentauit: qᷓ; ſubtili rõne
ſingula queq; in coꝛꝑe hoĩs membꝛa foꝛ

mauerit: cũ eoꝛũ nihil ſit qd nõ tãtũdem

ad vſus neceſſitatẽ quãtũ ad pulcritudi
nẽ valeat:deꝰ igit᷑ rer uʒ oĩm machinatoꝛ
fecit hoĩeʒ:quod Cicero q̃ʒuis expers ce
leſuũ lrãrũ:vidit tñ:qui libꝛo de legibuſ
primo boc idẽ tradidit: qd ꝓphete · cuiuſ
verba ſüt · nĩal hoc ꝓuidũ · ſagax · multi
plex. acutũ · memoꝛ plenũ ratõis ⁊ conſi

Ciij.

lii quẽ vocamꝰ hoĩem: p̃dlara quadã con
ditione gene ratũ eſſe a ſupᷣmo deo ſolũ
Eſt em̃ ex tot aĩantiũ generibʒ atq; natu
ris ꝑticeps ratõis ⁊ cogitatõis : cũ ceteꝛa
ſint oĩa exptia· Vides ne hominẽ qʒuiſ 16
ge a veritatis noticia remotũ:tn quomia
imaginẽ ſapiẽtie tuebat᷑ ĩtellexiſſe ñ niſ

àa deo hoĩem potuiſſe generari · Sʒ tñ di

uinis opus ẽ teſtimoniis ne minꝰ hũana
ſufficiãt· ſibilla hominẽ dei opus eẽ teſta
tur. Solus ẽ inq̃t deus cõditoꝛ nulliꝰ im
perio ſi ubiacẽs· ipſe aũt ⁊ finẽ foꝛme ſoli
dauit ⁊ ip̃e omni hoĩ naturaʒ miſcuit ge
neratõis vite deus · ergo veri patris of
fico functꝰ eſt. Tpᷣe coꝛpꝰeffinyit tpᷣe ani
mã qua ſpiramus infudit · illuſ eſt totũ
quod ſumꝰ: quõ id effecerit ſi nos opor
teret ſcire docuiſſet: ſicut docuit ceteꝛa qᷓ
cognitõem nobis 2 Pſtini erroris et veri
lumĩs attulerũt (CWenital a nes

ſolz variis ᷣmoĩbꝰ diſſipata coꝛrũpi

Eactũ eẽ diluuiũ ad ꝑdẽdã tollẽdaʒq;ʒ
ex oꝛbe terraq; maliciã cõſtat inter omẽ/
G ¶ Oia enĩ tribus temporibʒ conti

neri neceſſe ẽ pᷣterito · p̃ſenti · ⁊ futuro: p̃

teriti eſt origo · p̃ſentis ſubſtãtia · futuri

diſſolutio:que oĩa in ſingulis hoĩbus ap
parent· Incipimus em̃ cù naſcimur: et ſu
mus cũ viuimꝰ: ⁊ deſmimꝰ cũ interimuſ
E¶ Vnde etiã tres parcas eſſe volue
rũt poete · vnã que vitaʒ homĩbꝰ oꝛdinat
alterã que cõtexat · terciã que rũpat ac ſi
niat: que in hoc verſiculo cõtinẽtur· Olo
to colũ baiolat lacheſis trahit antro poſ
occat · in toto aũt geneꝛe hommũ qꝛ i
tẽpus pᷣſens apparet · ex eo tñ ⁊ pᷣteritũ
id eſt. origo colligit᷑ ⁊ futurũ · id ẽ· diſſo
lutio· Nã qm eſt apparet aliquãdo cepiſ
ſe . Eſſe em̃ nulla res ſine exoꝛdio poteſt:
quia cepit apparet qñq; deſiturum ·
¶ OQz faule ẽ redarguere mendacia.
¶ Cũ ergo marẽ primũ ad ſimilitudinẽ
ſuã finxiſſet deus:tũ etiam feĩnam confi
urauit ad ipſiꝰ hoĩs effigiẽ: vt duo ĩter
e ꝑmir᷑ti ſexus ꝓpagare ſobolẽ poſſent
om̃eʒ terrã multitudine opplere · kIn ip
ſius aũt hoĩs fictõne illarũ duarũ mate

riarũ: quas ĩter ſe diximꝰ eſſe contrarias

ignis ⁊ aque cõcluſit ꝑfecitq; ratõnem·
ficto em̃ coꝛꝑe ſpirauit ei animã de vitali
fonte ſpũs ſui qͥ eſt ꝑenniſ vt ipſiꝰ mũdi

—

Cij.

ex cõtrariis cõſtantis elementis ſimilitu

dinẽ gereret · Cõſtat em̃ ex aĩa et coꝛꝑe·

id ẽ· qñ ex celo ⁊ terra:qmq̃dẽ aĩa qua vi
uimꝰ velut a celo orit᷑ a deo:coꝛpꝰ e terꝛa

cuiꝰ e limo diximꝰ eſſe foꝛmatũ:· ¶ H

Empedocles quattuoꝛ elemẽta conſti
tit.ignẽ aerẽ aquã ⁊ terꝛã: foꝛtaſſe Tri
megiſtũ ſecutꝰ qui nrã coꝛꝑa ex his quat
tuoꝛ elemẽtis cõſtituta eẽ diyit a deo · ha
bere nãq;ʒ ĩ ſe aliqd ignis·aliqd aerisg · ali
q̃d aq· aliqd terꝛe:·⁊ neq; ignẽ neq; aeꝛeʒ

eſſe neq; aquã neq; terrã· Que qᷣdẽ falſa

nõ ſũt.nã terꝛe ratio in carne ẽ· hũoris ĩ
in ſãguine. aeris ĩ ſpũ· ignis in calore vi
tali· Sʒ neqʒ ſãguis a coꝛꝑe ſecerni poſſit
ſicut hũor a terra:neqʒ caloꝛ vitalil a ſpi
ritu ſicut ignis ab aere · Neo rerum oim
duo ſola repiunt᷑ elementa quorũ oĩs ra
tio in noſtri coꝛꝑis fictõe cõcluſa ẽ.Ex re

bus ergo diüſis ac repugnãtibꝰ hõ factꝰ
ẽ: ſieut ipᷣe mũdꝰ ex luce ⁊ tenebris ex vi
ta ⁊ morte:que duo inter ſe pugnare in

