hole pᷣcepit: vt ſi anĩa ſuꝑauerit q̃ ori᷑ ex

deo ſit im oꝛtalis ⁊ in ꝑpetua luce verſet

Si aũt coꝛpꝰ vicerit aiaʒ dicioniq; ſue ſbᷣ
iecerit ſit in tenebris ſẽpiterniſ ⁊ ĩ moꝛte

cuiꝰnõ ea vis ẽ vt iniuſtas aĩas extiguat

oĩnd ſʒ vt puniat ĩ eternũ . ¶ (Gã pe
nã ſecũdã moꝛtẽ noĩamꝰ q̃ẽ ipᷣa ꝑpetua

ſicut ⁊ ipᷣ̃a ĩmo:talitas. Drimã ſic diffini

mꝰ. Mors ẽ nature aiantiũ diſſolutio· vl
ita· Morſ eſt corꝑis aĩeq; ſeductio.Secũ

dã vero ſic.· Moꝛs eſt eterni doloris ppeſ

ſio.vel ita.Mors ẽ aĩarũ ꝓ meritis ad et
na fupplicia dãnatio· He mutas pecudeſ
nõ attingit:quaꝛũ aĩe nõ ex deo cõſtãtes

ſed ex cõmũi aere moꝛte ſoluũtur In hac
igit᷑ ſocietate celi atq; terre quorũ effigi
es exp̃ſſa eſt in hoĩe ſuꝑiorẽ partẽ tenẽt
ea q̃ᷓ ſũt dei aĩa ſcqʒ q̃ dmium coꝛꝑiſhabet
inferiorẽ ea ꝗᷓ fũt diaboli coꝛpꝰ vtiq; qʒ
qꝛ terrenũ ẽ aĩe debʒ eſſe ſubiectũ ſiẽ cra
celo · Eſt em̃ terra q̃ſi vaſculũ quo tanq̃ʒ
domicilio tẽꝑali ſpũs hic celeſtis vtatur ·
Vtriuſq; officia ſunt vt hoc qð eſt ex ce
lo ⁊ deo ĩperet · lud vero quod ex terra
⁊ diabolo ſeruiat:qð qᷣdẽ nõ fugit hoĩeʒ:
neqʒ Saluſtiũ qui ait: Sed noſtra omnis
vis i aĩo coꝛꝑe ſita eſt·animi ĩperio:cor
pis ſeruitio magis vtimur Recte ſi ita vi
xiſſet vt locutꝰ eſt · Oſi aĩa ignis eſt in ce

lũ debet eniti ſicut ignis:nec extĩguatur
hoe eſt ad ĩmoꝛtalitatẽ que in celo eſt· nã
ſicut ardere ac viuere nõ põt ignis niſi
aliqᷓ pĩgui materia teneat᷑ ĩ q̃ habeat ali
ñtũ:ſic aĩe materia ⁊ cibꝰ ſola eſt iuſticia
qua tenet᷑ ad vitam RQ¶ Boſt hec de
us hoĩem qua expoſui ratõe generatum
poſuit ĩ ꝑadiſo · id ẽ · in oꝛto fecũdiſſimo
ameniſſĩo:quẽ in partibʒ orientis ex oi

genere ligni arboruq; cõſeruit · vt ex ea

rũ variis fructibꝰ aleret᷑ experſqʒ omniũ
laborũ deo patri ſũma deuotõne ſeruirʒ
Tũ dedit ei mãdata qᷓ ſi obſeruaſſet ĩmoꝛ
talis maneret:ſin trãſcẽdiſſet morte affi
cẽt · Id aũt pᷣceptũ fuit:vt ex arboꝛe vna
que fuit in medio ꝑadiſi nõ guſtaret: ĩ q
poſuerat intelligẽtiã boni ⁊ mali.Tũ cri
minator ille ĩuidẽs operibꝰdei om̃s falla
cias ⁊ calliditates ſuaſ ad dcipiẽdũ hoĩez
intẽdit vt ei adimeret ĩ moꝛtalitatẽ:et pri
mo mulierẽ illexit dolo vt vetitũ cibum
ſumeret: ⁊ per eã ipſi quoʒ hoĩ perſuaſit
vt trãſcẽderet dei legẽ · NPercepta igitur
ſcientia boni et mali ꝓꝑudere eum nudita
tis ſue cepit: abſcõditq; ſe a facie dei qð
antea nõ ſolebat · Tum deus ſententia ĩ
Peccatores data eiecit hominem de para
diſo: vt victum ſibi labore conquireret:
ipſũq; paradiſum igni circumfallauit ne
homo poſſet accedere donec ſummuz iu
dicium faciat in terra:⁊ iuſtos viros cul
tores ſuos in eundem locum reuocʒ moꝛ
te ſublata: ſicut ſacre voces docent 1 Si
billa eritrea cum dicit · Qui autem deum
honorant verum eternam vitam heredi
tabunt perpetuo ſeculo ipſi habitantes
paradiſum ſimul ameniſſimum ortum ·
Verum hec quoniam extrema ſunt in ex
trema operis eius parte tractabimus:
Nunc ea que prima ſunt explicemus·
Moꝛs itaqʒ ſecuta eſt hominem ſecundũ
dei ſententiam: quod etiaʒ Sibilla in car
mine ſuo docet dicenſ. hominem plaſma
tum dei manibus: quem et iam ſeduxit
ſerpens doloſe in fatum mortiſ aſcẽdeꝛe
notionemq; accipere boni et mali. ¶ L
¶ Deus autẽ poſtea cum videret orbez
terre malicia ⁊ ſceleribꝰ oppletũ ſtatuit
bumanũ genus diluuio ꝑdere:ſed tñ ad
multitudinẽ repandã delegit unũ qð coꝛ
ruptis oĩbꝰ ſingulare iuſucie ſupererat

exemplũ hie cũ · de · eſſet annoꝛuʒ fabꝛica

uit archã ſicut pᷣceꝑat ei deuſ. In qua e

cũ cõiuge ac tribuf filiis totidẽqʒ nuribꝰ
reſeruatus ẽ· cũ aqua vniuerſos montes
altiſſimos opꝑpuiſſet · deĩde oꝛbe ſiccato exe
cratus ĩiuſticiã pꝛioꝛis ſeculi deus:ne rur
ſus lõgitudo vite cauſa eſſet exco gitãdo
rum maloꝛũ paulatĩ ꝑ ſingulas ꝓgenies
diminuit hoĩs etatẽ atʒ in centũ ⁊ vigin
ti annis metã coll ocauit quã tranſgredi
ñ liceret · Nle vero cũ egreſſus eſſet ex ar

cha ſicut ſancte lr̃e docent terrã ſtudioſe

coluit:ac vineã ſua manu ſeruit · ¶ X

¶ Vnde arguunt᷑ qui autoꝛẽ vini liberũ
putant · Clle enĩ nõ mõ liberũ: ſed etiã ſa

turnuzʒ atz vꝛanũ multis añceſſit etatibꝰ

Qua ex vinea cũ pꝛimũ fructũ ceꝑiſſet le

tus factus bibit vſq; ad ebnetatẽ: iacuit
q; nudus: qdð cũ vidiſſet vnus ex liberis
cui nomẽ fuit OCham nõ teyit patris nu

ditatẽ ſed egreſſus etiã fratribꝰ ĩdicauit

It illi ſũpto palio ĩtrauerũt auerſis vulł
tibus patrẽq; texerũt · Que facta cũ reco

gnouiſſet pater abdicauit atʒ expulit fi
4 Kt ille ꝓfugus ĩ eius terre ꝑp

hũ. (B

te cõſedit qᷓ̃ nunc arabia noĩat᷑ · Caqʒ ter

ra de eius noĩe Chanaã dicta ẽ ⁊ xoſteri
eius chananei.Mec fuit pa gens qᷓ deuʒ

ignoꝛauit:qm̃ pãcepſ eiꝰ ⁊ cõditoꝛ cultũ
dei a patre nõ accepit maledictus ab eo.
Ttaq; ignoꝛantiã diuĩtatis minoꝛbꝰ ſuiſ
reliquit · Ab hac gẽte ꝓximi quiq; populi
multitudiĩe ĩcreſcẽte fluxerũt. Ipſius au
tẽ patris poſteri hebꝛei dici penes quoſ
religio dei reſedit: ſed ab his poſtea mul
tiplicato in ĩmenſum numero:cũ eos an

guſue locoꝛũ ſuoꝛũ caꝑe nõ poſſent: tuʒ

adoleſcẽtes vel miſſi a parẽtibus vel ſua
ſpõte cũ rerũ penuria cogeret: ꝓfugi ad
ꝗqᷓrendas ſibi nouas ſedes huc atʒ illuc di
ſꝑſi omẽs ĩſulas ⁊ oꝛbẽ totuʒ repleuerũt
T a ſtirpe ſancte radicis auulſi nouos ſi
bi moꝛes atq; ĩſtituta ꝓ arbitrio cõdide
runt:ſed oĩm pꝛimi qui egiptuʒ occupa
uerãt celeſuia ſuſpicere atz adoꝛare cepe
runt ¶ ¶ ¶ Et qꝛ domicilis nõ tegebã
tur ꝓpter aeris qualitatẽ: nec vlis in ea
regione nubibꝰ ſubtexit᷑ celũ:curſuſ ſide
rum ⁊ defectꝰ notauerunt:dũ ea ſepe ve
nerãtes curioſius ac liberiꝰ ĩtuerent᷑ · po
ſtea deinde poꝛtẽtificas aĩalium figuras

Cii

quas colerẽt cõmentati ſũt quibuſdaʒ ꝓ

digiis ĩducti · ¶ D¶ Ceteri aũt qui per

terrã diſperſi fuerũt admirãtes elemẽta

mundi:his ſacrificia in aꝑto celebꝛabant
ſic aberꝛantes a noticia dei gentes eſſe ee

perũt ¶ & ¶ Qum ergo numerus hoĩm
cepiſſet ĩcreſcere ꝓuidens deꝰ ne fraudi
bus ſuis diabolꝰ cui ab initio ðᷣderat ter
re pt ãtẽ vel coꝛrũperet vel diſꝑderet ho
mines:qð in exoꝛdio rerum fecerat:miſit
angeloſ ad tutelã cultũq;ʒ generis huma

ni:quoꝛũ vnũ ſolũqʒ ẽ officiũ ſeruire nu

tibus dei:mec oĩo quicqᷓ; niſi iuſſa facere ·
Sic em̃ mundũ regi a deo dicimus vta re
ctoꝛe ꝓuinciam. Quiꝰ apparitoꝛes nemo

ſocios eſſe ĩ regenda ꝓuincia dixerit:qm
uis il loꝛũ mĩſterio res gerant᷑ ⁊ hi tamẽ

pñt aliquid p̃ter iuſſa rectoꝛis ꝑ ipſiꝰ ig
noꝛantiã ꝗᷓ eſt cõdicionis hũane · Ttlle aũt

pꝛeſes mũdi a rectoꝛ vuiuerſi qui ſcit om

nia cuius diuis oculis nihil ſeptũ ẽ:ſoluſ

habet rerũ omniũ cũ flio ptãtem: nec ẽ

in angeli s quicq; niſi parẽdi neceſſitas.
ftaqʒ nullum ſibi honoꝛẽ tribui volunt:

quoꝛũ honoꝛ oĩs ĩ deo eſt.· ¶ E ¶ Demo

nes aũt qui deſierũt a dei miſterio quia
ſunt verit atis inimici ⁊ ̃uaricatoꝛes dei

nomẽ ſibi ⁊ cultũ deoꝛũ vendicare conã

tur:nõ quo vlluʒ honoꝛẽ deſiderẽt quis

enĩ ꝑditis honoꝛ ẽ g) nec vt deo noceant
cui noceri non poteſt ſed hoĩbus:quos

nitunt᷑ a cultu ⁊ noticia vere maieſtatis

auertere:ne immoꝛtalitatẽ poſſent adipi

ſci quam ipſi ſua nequicia perdiderunt ·
Offundũt itaq; tenebꝛas:⁊ veritatem ca
ligine obducunt:ne dominum ne patrez
ſuum norint · In oꝛaculis autẽ vel maxĩe

fallunt quoꝛuʒ pꝛeſtigias pꝛophani a ve
ritate intelligere non poſſũt. Tdeoqʒ ab

illis attribui putant inpert⸗ ⁊ victoꝛi
as · ⁊ opes:⁊ euentus pꝛoſperos rerum ·
deniqʒ ipſorum nutu ſepe rempublicam

periculis imminentibus liberãt. Que pe

ricula ⁊ reſponſis denunciãt ⁊ ſacrificiis
lacati auertũt.ſed omĩa iſta fallacie ſũt
Ri cũ diſpoſitões dei p̃ſentiant quippe
cum miſtri eiꝰ fuerũt:interponunt ſe in
his rebus vt quecunq; a deo facta ſunt
vel fiunt ipſi potiſſimum facere aut feciſ
ſe videantur · ᷑ta ſibi apud homines qui
eos neſciũt autoꝛitatẽ ac timorẽ pariũt ·

„

j.

8

⸗7 „-

uig

E Der eos aũt inuenta ſunt Fruſpici

.

na auguratio ⁊ ipſa que dicunt᷑ oꝛacula
⁊ nigromãtia ⁊ ars magica: ⁊ qdqᷣd p̃ter
ea maloꝛuʒ exercent hoĩes vel palam vel
occulte q̃ omĩa ꝑ ſe falſa ſunt vt Sibilla
eritrea teſtat᷑. Erꝛabilia ſunt omĩa quecũ
qʒ inſipiẽtes hoĩes ſcrutant᷑ quotidie · hi
poꝛro vagi ſpiritus vt turbent omnia
erꝛoꝛes humanis pectoꝛibꝰ effundant: ſe
runt ac miſcent falſa cũ veris: ⁊ hominũ
crudelitatẽ mentita diuinitate deludũt:
bi deniq; cõtaminati ac ꝑditi ſpiritꝰ per
omnẽ terꝛã vagant᷑: ⁊ in ſolatiũ ꝑditiõis
ſue ꝑdẽdis hoĩbus operant᷑· Ttaq; omĩa
inſidiis · fraudibꝰ.dolis erꝛoꝛibuſqʒ com
pPlent · Adherẽt em̃ ſingulis hoĩbuſ:⁊ om
nes hoſtiatim domos occupꝑãt:ac ſibi ge
nioꝛũ nomen aſſumůũt.· ( ¶ Qui quo
niã ſpiritus ſũt tenues ⁊ incõpꝛehenſibi
les ĩſinuant ſe coꝛꝑibus hoĩm: ⁊ occulte
ĩ viſcenibꝰ oꝑati valitudinẽ viciant. moꝛ
bos citant ſomniis aĩos terꝛent · mentes
furoꝛibꝰ quatiunt:vt hoĩes his malis co
gant ad eoꝛũ auxilia decurrere · Et nocẽt
illi quidem: ſed bis a quibꝰ timent᷑ quos
manuſ dei potẽs ⁊ excelſa nõ ꝓtegit:qui
ꝓphani ſũt a ſacramẽto veritatis · Tuſtoſ
aũt id ẽ cultoꝛes dei metuũt:cuiꝰ nomĩe
adiurati de coꝛꝑibus excedũt: quoꝛũ ver
nes eſſe ſe cõfitent᷑:ſʒ etiã noĩa ſua edũt ·
qꝛ nec deo ꝑ quẽ adiurant᷑ nec iuſtis quo
rũ voce toꝛquent᷑ mentiri pñt · Itaq; ma
ximis ſepe vlulatibꝰ editis verberari ſe

bis tanq; flagris verberati nõ mõ demo

ardere ꝓclamãt: tm̃ habʒ dei cognitio ac

iuſticia ptãtis· Qui ergo nocere pñ̃t niſi
bis quos babẽt ĩ ſua ptãte · deniq; affir
mat hermes eos qui cognouerũt deũ nõ
tantũ ab ĩcurſionibꝰ demonũ tutos eſſe
verũetiam ne fato quidẽ teneri· Vna ĩq̃t
cuſtodia pietas.piũ em̃ hominem nec de
mon malus nec fatũ tenet · Nam deus li
berat piũ ab omĩ malo:qð ẽ enĩ vnum ⁊
ſolum ĩ hoibus bonũ pietas· Allos ergo
nequiſſimos ſpiritꝰ qei q̃s veneratꝰ fue
rit ac ſecutus neq; celo neq; luce potiet
que ſunt dei: ſed decidet ĩ tenebꝛas ⁊ ĩife
ros ⁊ ſuppliciũ ſempiternum · Quicunq;
igit᷑ ſacramentuʒ hoĩs tueri rationemq;
nature ſue nitit᷑ obtinere · Ipſe ab bumo
ſe ſuſcitet: ⁊ erecta mẽte oculos ſuos ten

dat ĩ celũ: ſub pedibꝰ qᷓrat deũ neca ve
ſtigiis ſuis eruat qð adoꝛet:ſed querat ĩ
ſublimi q̃rat in ſũmo · tta enĩ res ſe habʒ
vt quiſqͥs aĩam ſuã cuiꝰ oꝛigo de celo eſt
ad ĩferna ⁊ ima ꝓſtrauerit eo cadet quo
ſe ipſe deiecerit · Ideoqʒ opoꝛtet rõnis ac
ſtatus ſui memorẽ nõ niſi ad ſuꝑna niti
ſemꝑ ac tẽdere · Quod qui fecerit hic pla
ne ſapiẽs hic iuſtꝰ homo hic deniqʒ celo
dignus iudicabit᷑:quẽ ſuus parẽs nõ hu
milez nec ad terꝛã moꝛe quadrupedis ad
iectũ:ſed ſtantẽ potiꝰ ad rectũ ſicut eum
fecit agnouerit · Et hec de ſecũdo ſequũ

tur de tercio lactantii:ꝗqᷓ ꝑs de phᷣia erit 1

vera ſapientia.
¶ Ex tercio libꝛo lactãtii firmiani autoꝛi
tates Incipiunt · cc
Voniã deus hãc rei voluit eẽ na
turã vt ſimplex ⁊ nuda veritaſ
eſſet luculentioꝛ qꝛ ꝑ ſe oꝛnata
ſatis ẽideoõq; oꝛnamẽtis extriſecus addi
tis fucata eoꝛrũpit᷑: mẽdaciũ vero ſpecie
placʒ aliena: qꝛ ꝑ ſe coꝛruptũ vaneſcit ac
diffluit: niſi oꝛnatu aliunde ꝗ̃ſito circũli
nitũ fuerit ac politũ · Etenĩ vidi maxĩos
quoſqʒ oꝛatores a cauſidicis mediocribꝰ
ſepe victos ꝙ tãta ẽ potẽtia veritatis vt
ſeipſaʒ q;uis ĩ rebꝰ exiguis ſua claritate
defẽdat: quã nemo diſputando aut cogi
tando aſſequi p̃t ¶E ¶ Nam cauſas na

turalium rerũ diſquirere aut ſcire velle.

Solvtrũ ne tãtus quãtus videat᷑ a mul

tis ꝑtibus maioꝛ ſit q; oĩs hec terra·. Ttez⸗
lũa globoſa ſit an cõcaua. Et ſtelle vtrũ
ne adhereãt celo an ꝑ aerem libero curſu
ferant᷑ · Celũ ipᷣm qua magnitudĩe q̃ ma
teria conſtet:vtrũ quietũ ſit aut mobile
an ĩcredibili celeritate voluat᷑ · Quãta ſit
terꝛe craſſitudo aut quibꝰ fundamẽtis li
bꝛata aut ſuſpẽſa ſiper inquã diſputan

do ⁊ cõiecturis velle cõpꝛebendere tale ẽ

ꝓfecto quale ſi diſſerere velimꝰ:qualẽ eẽ
arbitramur cuiuſpiã remotiſſime gẽtis
vꝛbẽ quã nunq; vidimꝰ cuiuſe nihn ali
ud q́; nomẽ audiuimus· Si nobis ĩ ea re
ſcientiã ĩdicemꝰ q̃ nõ pᷣt ſciri nõne ĩſani
re videamur gqui affirmare id audemus
ĩ quo reuinci poſſimꝰ:quanto magis qui
naturalia qᷓ ſciri ab hoĩe nõ pñ̃t ſi ſcire ſe
putãt furioſi demẽteſq; ſunt iudicandi.
Recte igit᷑ ſoẽtes ⁊ eũ ſecuti achademici

W — K — S 8 — - — r N — ——

ſcientiã ſuſtulerũt q̃ nõ diſputãtis ſed di
uinãtis ẽ · Supereſt vt opinatio ĩ ꝓhia ſo
la ſit:nã vnde abeſt ſciẽtia id totuʒ poſſi
det opinatio Id eni opinat᷑ quiſq; qð ne
ſcit · Clli aũt q̃de rebꝰ nat᷑alibꝰ diputant
opinant᷑ ita eẽ vt diſputãt · Neſciũt igict

vitatẽ: qm̃ ſcĩa certi ẽ:oꝑĩatio ĩcerti Stul

ti ꝗꝰ ſumꝰ ſi hoc diſputatõne qᷓramꝰ:p̃t
eĩ ſuꝑuenire aliqͥs ꝗᷓ opiniones nr̃as deri
deat: noſq; ꝓ ĩſanis beat q velimꝰ id qð
neſcimus quale ſit opinari · At qui boc fa
ciũt phᷣi quia diſputant ĩ celo quid agat
ſed eo ſe id impune facere arbitrãt᷑:quia

nullꝰ exiſtit qui er:ꝛoꝛes eoꝛum coarguat:
ꝙ ſi exiſtimarẽt deſcenſurũ aliquẽ q eos

delirare ac mẽtiri doceret nunq; quicqᷓ̊ʒ
de his rebꝰ quaſ ſcire nõ pũt diſputarẽt
Nec tñ ideo felicioꝛ putãda eſt eoꝛũ ĩpꝛu

dentia audacia qꝛ non redarguunt᷑· Re
darguit enĩ deus cui ſola veritas nota ẽ

licet cõuiuere videat᷑: eamqʒ hoĩm ſapiẽ
tiam ꝓ ſũma ſtulticia cõputat · Recte igi
tur zeno ac ſtoici opinationeʒ repudiaue
rũt. Opinari eni te ſcire qð neſcias nõ ẽ

ſapiẽtis ſʒ temerarui potiꝰ ac ſtulti: ergo
ſi neqʒ ſciri quicq; p̃t vt ſocrates docuit:
neq; opinari oꝑtet vt zeno tota ꝓhia ſub
lata · Non ſic· Sunt eĩ multa q̃ ſcire nos
natura ipſa a vſus frequẽs ⁊ vite neceſſi
tas cogit· taq; parendũ ẽ niſi ſcias que

ad vitã ſint vtilia vt appetas:qᷓ piculoſa

vt fugias ⁊ vites · Net erea milta ſũt que

vſus muemt. Nam ſolis ⁊ lune varii cur

ſuſ ⁊ meatꝰ ſiderũ ⁊ rõ tẽpoꝛũ veßbenſ. a
natura coꝛpoꝛũ a medicis herbarũqʒ
vires: i ab agricolis natura terꝛaruʒ nec

nõ imbnũ futuroꝛũ ac tẽpeſtatum ſigna

collecta ſut · Nulla deniq; ars ẽ ꝗᷓ nõ ſcia
cõſtet· fuit igit᷑ iter ꝓhᷣos ſapiẽtia ſed ne
mo vidit. An putauerũt poſſe ſciri o'a:

ſapiẽtes vtiq; nõ fuerũt. Alii nihil: ne hi
quidẽ ſapiẽtes fuerũt Hli qꝛ plus hoĩ de
derũt:hi qꝛ minꝰ:vtriſq; in vtrãq; ꝑtem
modꝰ defuit · Thi ergo ſapĩa ẽ: vt neqʒ te
oĩa ſcire putes qð ẽ dei: neq; oĩa neſcire
qð ẽ pecudis · Eſt eni aliqð mediũ qd ſit
hoĩs.id ẽ ſcĩa cũ ignoꝛatõe cõiuncta ⁊ tẽ
perata. Sciẽtia ĩ nobis ab aĩo ẽ qui oꝛt᷑ e
celo. Ignoꝛatio a coꝛꝑe qð ẽ terꝛa · Vnde

nobis ⁊ cũ deo ⁊ cũ aĩalibꝰ eſt aliq̃ cõmu

nitas· Tta qm̃ ex his duobꝰ cõſtamus ele

v.

mentis quoꝛũ alterũ luce pᷣditũ ẽ alteruz
tenebꝛis ꝑs nobis data ẽ ſciẽtie ꝑs igno
rantie · p Punc quaſi ꝑontẽ trãſire ſine ca
dendi piculo licet ¶ & ¶Quo ad alterã
phᷣie ꝑtem quã ipſi moꝛalẽ vocãt: in qua
totiꝰ phie rõ cõtinet᷑: in qua ſola oblecta
tio ẽ atʒ vtilitas:ĩ qua nullꝰ diſſidio nul
lus erꝛoꝛi locꝰ ẽ: ſed vnũ ſentire omnes
opoꝛtet · Vnũ eligamꝰ ac potiſſimũ qð ẽ
ſummũ ac pncipale bonũ ĩ quo totiꝰ ſa
piẽtie cardo verſat᷑· Et Epicurꝰ quidẽ ſũ
mum bonũ in voluptate anĩ eſſe cenſet·
Friſtippꝰ ĩ voluptate coꝛꝑis · Calliophõ
dino machꝰ honeſtatẽ cu voluptate iũ
xerũt. Diodoꝛus ĩ pnuatõne doloꝛũ ſum
mũ bonũ poſuit· Mieronimꝰ ĩ nõ dolen
do. Peripatetici aũt ĩ bonis anĩ coꝛpis 2
foꝛtune. Grillus ſummũ bonũ eſſe ĩ ſcien
tia Jenon cũ natura cõgruenter viuere
Quoꝛũdã ſtoicoꝛũ virtutẽ ſequi· Ariſto
teleſ ĩ honeſtate ac virtute ſummũ bonũ
collocauit· Me fere ſũt oĩm ſetẽtie · Quid
ergo ſupeſt niſi vt omiſſis litigatõnibus

furioſis ac ꝑtinacibꝰ veniamꝰ ad iudicez

illũ ſeʒ datoꝛẽ ſimplicis ⁊ quiete ſapiẽtie
qui nõ tm̃ ifoꝛmare nos ⁊ ĩducere ĩ viaʒ
poſſit:verũ etiã de cõtrouerſuſ iſtoꝛũ fer
re ſententiã ¶ Venio igit᷑ nũc ad vere ſa
piẽtie ſummũ bonũ cuiꝰ natura hoc mõ
determinãda ẽ · pꝛimũ vt ſoliꝰ homĩs ſit
nec cadat in vllũ aliud animal. deinde vt
ſoliꝰ animi nec cõmunicari poſſit cũ coꝛ
poꝛe · poſtremo vt nõ poſſit vnq; ſine ſci
entia ⁊ virtute cõtingere · Summũ igitur
hoĩs bonũ ĩ ſola religione ẽ. Nam ceter a
etiã que putant᷑ eſſe homĩ ꝓpꝛia ĩ ceteris
quoq; anĩalibus reꝑiunt᷑· Qum enĩ ſuas
voces ꝓpꝛiis inter ſe notis diſcernũt atz
dignoſcũt colloqui vident᷑· Ridendi quo
qʒ rõ apparet ĩ his aliqua cum demulſis
auribꝰ ⁊ oculis ĩ laſciuiã reſolutiſ aut ho
mini alludũt aut ſuis quiſq; cõiugibus
ac vetibꝰ ꝓpꝛiiſ. Religioni ergo ſeruiẽdũ
ẽᷓ quã qͥ ñ ſuſcipit ipᷣe ſe ꝓſternit ĩ terꝛaʒ
vitã pecudum ſecutꝰ hũanitate ſe abdi
cat· Vn ſũmũ bonũ qð facit beatos non
pᷣt eſſe niſi ĩ vera religione atʒ do ctrina
cui ſpes ĩmoꝛtalitatis adiũcta ẽ. Seneca
quoqʒ nullũ eſſe aliud virtutis pᷣmiũ q̃ᷓ;
immoꝛtalitatẽ fatet᷑:laudãs virtutem in
eo libꝛo quẽ de ĩmatura moꝛte cõſcripſit

Cv.

Vna inquit res ẽ virtus que noa imoꝛ

talitati donare poſſit ⁊ pares diis facere
Sed ⁊ ſtoici quos ſecutus eſt negãt ſine
virtute effici poſſe quenq; beatum: ergo
virtutis pᷣmium beata vita ẽ · Si virtus
vt recte dictũ eſt beatã vitã facit. non eſt
igit᷑ vt aiunt phi ꝓpter ſeipſam virtꝰ ex
petenda ſed ꝓpter vitã beatã que virtu

tem neceſſario ſequit᷑: qð argumentum

docere eos potuit qð eſſet ſummũ bonũ
Epicurus deũ beatũ ⁊ incoꝛruptũ vocat
quia ſempiternꝰ ẽ. Beatitudo aũt ꝑfecta

eſſe debet vt nihil ſit qᷓ eam vexare aut

minuere aut immutare poſſit · Nec aliter
quicq; extimani beatũ p̃t miſi fuerit incoꝛ
ruptũ:Incoꝛruptũ aũt nihil eſt niſi qð ẽ
ĩmoꝛtale· Sola ergo ĩmoꝛtalitas beata ẽ
qꝛ coꝛrũpi ac diſſolui nõ poteſt · Qſi ca
dit in hominẽ virtꝰ q;d negare nullus p̃t
cadit ⁊ beatitudo· Non poteſt em̃ fieri vt
ſit miſer qui virtute pꝛeditus ẽ.· Si cadit
beatitudo ergo ⁊ ĩmoꝛtalitas cadit ĩ ho
minẽ q̃ beataẽ· Summũ igit᷑ bonũ ſola ĩ
moꝛtalitas muenit᷑: qꝛ nec aliud animal
nec coꝛpꝰ attigit: nec pᷣt cuiqᷓ; ſine ſciẽtie
vtute id ẽ ſiñ dei cognitõe ac iuſticia ꝑue
nire: cuiꝰ appetitio q; recta q;uera ſit ip
ſa vite humane cupiditas indicat q̃ licet
ſit tẽpoꝛalis ⁊ laboꝛe pleniſſima expetit
tñ ab oibus ⁊ optat᷑. Manc eni tam ſeneſ

q́;ᷓ pueri: tam reges q; ĩfimi:tã deniq; ſa

pientes qᷓ; ſtulti cupiunt · Pbiloſophi tñ
qui de ĩmoꝛtalitate diſputãt ĩtelligere ð
buerunt ideo ꝓpoſitam nobis eſſe virtu

tẽ vt ꝓꝑdomitis libidinibꝰ rerumq; terre

ſtriũ ſuꝑata cupiditate pure ac victrices
aie ad deum id ẽ ad oꝛigenẽ ſuã reuertan
tur· Idcirco ſoli animantiũ ad aſpectum
celi erecti ſumꝰ vt ſum mũ bonum nẽ̃m ĩ
ſummo eſſe credamꝰ · Ideo religionẽ ſoli
capimus vt ex hoc ſciamꝰ humanũ ſpiri
tum nõ eſſe moꝛtalẽ quẽ deus qui ẽ ĩmoꝛ
talis ⁊ deſiderat ⁊ agnoſcit · Non cadit
igit᷑ in bomĩe beatitudo illo mõ quo ph̊ᷣi
putauerũt vt tũc beatꝰ ſit cũ viuit ĩ coꝛ
poꝛe qð vtiq; vt diſſoluat᷑ coꝛrũpi neceſ
ſe ẽ:ſed tune cũ aĩa ſocietate coꝛꝑis libe
rata ĩ ſolo ſpiritu viuit · hoc vno beati eẽ
in hac uita poſſumus ſi mĩme beati eſſe
videamꝰ.ſi fugientes illecebꝛas volupta

tũ ſoliqʒ virtuti ſeruiẽtes in oĩbus miſe

rũs laboꝛibuſq; viuamus: qᷓ ſunt exẽpla
coroboꝛamẽta virtutis:ſi deniq; aſpe

ram illã vitã difficilẽqʒ teneamꝰ ꝗᷓ nobis
ad beatitudinẽ patefacta ẽ. Summũ igi᷑

bonũ vt dixi qð facit beatos non poteſt
eſſe niſi ĩ vera religione atʒ doctrina cui

ſpes ĩmoꝛtalitatis adiuncta ẽ ¶ B C NS

coꝛꝑis bona:id ẽ ĩcolumitas indulgentia

7 — „ — , .„ . —
valitudo nõ minꝰ ſũt mutis q; homĩ ne M
ceſſaria ¶ Quis em̃ ſcire cõtentus ẽ non

expetẽs aliquẽ fructũ ſciẽtie · Artes ideo
diſcunt᷑ ut exerceant᷑: exercent᷑ aũt uel ad

ſubſidia uite uel ad uoluptatẽ uel ad glo

riam. ¶ Summo laboꝛe ſummũ bonum
aſſequi neceſſe ẽ ¶ Wagnũ eſſe credis vi
dere celũ atʒ ſolem:cur nõ iꝑſiuſ uirtutẽ
pꝛudentiã ptãtem metiris añ:cuiꝰ opera
miraris? Neceſſe ẽ enim ut multo mira
bilioꝛ ſit qᷓ mirabilia fecit · Naʒ ſi te quiſ
piam uocaſſet ad cenã ĩ eaqʒ optĩe accep
tus eſſes:num ſanuſ uidere ſi pluris face
res ipſazꝭ uoluptateʒ q; autoꝛẽ. Adeo ad
coꝛpus ph̊i referunt omĩa nihil ꝓꝛſus ad
mentẽ nec uidẽt ampliꝰ q; ſub oculoſ ve

nit: ſed nõ ideo na ſcimur ut ea que ſunt

facta uideamꝰ:ſed ut ipſũ factoꝛẽ rerum
oĩm cõtemplemur · ¶ ¶ ¶ Duare ſiquis
hoĩem qui uere ſapiet ĩterꝛoget cuius rei
gratia natꝰ ſit rñdebit ĩtrepiduſ ac para
tus colẽdi ſe dei gratia natũ qui nos iðo
generauit ut ei ſeruiamꝰ.Seruire autem
deo nihil aliud ẽ ; bonis opibus tueri
ſeruare iuſticiã · Non ergo oculis mũduſ
ſed deus aĩo cõtemplandꝰ ẽ q; deꝰ ut ip
ſe ẽ ĩmoꝛtalis ſic animuʒ uoluit eẽ ſempi
ternũ · Dei aũt cõtemplatio ẽ uenerari 2

colere cõmunem parentẽ generis hũůani

D ¶ Diuina eruditio dialeticã ĩ qua oĩs
loquendi ratio cõtinet᷑ nõ deſiderat qꝛ ñ
in lingua ſed ĩ coꝛde ſapiẽtia ẽ: nec inter
eſt quali utare ſermone· Res em̃ non uer
ba querunt᷑: ⁊ nos nõ de grãmatico aut
oꝛatoꝛe quoꝛũ ſcĩa ẽ qũo loqꝗ deceat ſʒ de
ſapiẽte diſſerimꝰ e doctrĩa ẽ qũo uiuere
opteat · Qſi neq; phiſica illa rõ ncc̃aria
eſt neq; hec logica qꝛ beatum facere non

poſſunt · reſtat ut ĩ ſola ethica totius phi

loſophie uis cõtineat᷑:ad quã ſe abiectis
omĩbus ſocrates contuliſſe dicit᷑iin qua
etiã parte qm̃ phᷣi errauerũt: q ſummuʒ
bonũ cuiꝰ capiẽdi gratia grauati ſunt ñ

cõpꝛehenderũt apparet falſaʒ eſſe ⁊ ĩanẽ plenis manibus largientẽ. Da timioũ do
omnẽqʒ phᷣiam: q; nec ĩſtruit ad iuſticcie &ο loꝛis ac moꝛtis: iã cruces v ignes cotem
munera nec officiũ hoĩs rõeſq; cõfirmat net . Da libidinoſum adulterũ gãneonez

—

—

— — — —— — —

— — — — ⏑ J — —W — 0% — —

— — — —rrʒ—

1
14
e

— —⏑— — —

—

Xrꝛ0 gans ẽ qui ſibi audet vendicare

qð hũana cõdicio nõ recipit ¶ ¶ Vel

lem igit᷑ Ciceronẽ pauliſper ab ĩferis ſur

gere vt vir eloqñtiſſimꝰ ab homũculo ñ
diſerto doceret᷑ ¶ Sicut vnꝰ ẽ huius mũ
di cõſtitutoꝛ ⁊ rectoꝛ deꝰ vna verit as:ita
vnã eſſe ac ſimplicẽ ſapientiã neceſſe eſt
q; quidquid ẽ verũ ac bend pfectum eſſe

nõ poteſt niſi fuerit ſingulare ¶ B ¶ Qui

docent tm nec faciũt ipſi p̃ceptiſ ſuis de

trahunt. Bonũ ẽ aũt recta ⁊ honeſta pꝛe
cipere:ſed niſi ⁊ facias mendaciũ ẽ:⁊ icõ
rnane atʒ ineptũ nõ in ꝑectoꝛe ſed in la
ꝛis habere bonitatẽ CRi nimiũ parcꝰ
ẽ diſcit aqua ⁊ polenta vitã poſſe tolera
ri: qui odit vxoꝛẽ huic enumerant᷑ celiba
tugbona habẽti malos liberos oꝛbitas
p̃ᷣdicatur: aduerſus ĩpios parẽtes nullũ
vinculũ eſſe nature Eiekre licet pauce
ſint varie tñ collocate ĩinumerabilia ver

ba cõficiunt ¶ Non em̃ phas ẽ aut eum
qui ſceleratuſ ĩ vita feliciter effugere qð

meret᷑:aut eũ qui ob iuſticiã miſerꝛimus
fuerit ſua mercede fraudari ¶¶ Siq̃s
nos ĩterꝛoget vtrũ ne bonũ ſit moꝛs an
maluʒ: rñdebimus qualitatẽ eius ex vite
rõne pendere:ſicut vita ipſa bonũ ẽ ſi cũ
virtute viuat᷑:malũ ſi cum ſcelere. Sic ⁊
moꝛs ex pᷣteritis vite actibus ponderan
da ẽ . kta fit vt ſi vita ĩ dei religione tranſ
acta ſit moꝛs malũ nõ ſit qꝛ trãſ latio eſt
ad ĩmoꝛtalitatẽ:ſi aliter: malũ ſit neceſſe
ẽ:qm̃ ad eterna ſupplicia trãſmittit.
(Qelebee hꝰ ꝓuerbi ũ Socrates habuit

qð ſupꝛa nos ẽ nihil ad nos attinet ¶ Rt

nulla vehemẽtioꝛ diſcoꝛdiarũ ẽ cauſa q;
vnius femĩe a multis maribꝰ appetitio ·

¶ H ¶ Ouid dicã de bis neſcio qui cum ſe

mel aberꝛauerũt cõſtanter ĩ ſtulticia ꝑſe

uerant ⁊ vanis vana defendũt:niſi ꝙ eoſ

ĩterdum puto aut ioci cauſa philoſopha
ri:aut pꝛudẽtes ⁊ ſcios mẽdacia defendẽ

da ſuſcipe:quaſi vt ĩgenia ſua ĩ malis re

bus exerceãt vel oſtendãt · ¶ ᷓ ¶ Da mi
hi virũ qui ſit iracundꝰ maledicus effre
natus· pauciſſimis dei verbis tã placdũ

q; ouem reddã· Da cupidũ auarũ tenacẽ

iam eũ tibi liberalẽ dabo ⁊ pecuniaʒ ſuã

vt eam poſſent ĩtueri

iam ſobꝛium caſtũ a continentẽ videbis·

Da crudelẽ ſanguĩs appetentẽ: iam in

verã clementiã furoꝛ ille mutabit᷑. Da in
iuſtũ ĩſipientẽ peccatoꝛẽ cõtinuo: ⁊ equꝰ

1 pꝛudẽs ⁊ ĩnocẽs erit · Vno enĩ lauacro

malicia oĩs abolebit᷑ · Tanta diuĩe ſapĩe
vis ẽ vt in hoĩs pectus ĩfuſa matreʒ deli
ctoꝛũ vno ſemel ĩpetu expellat: ad qð ef
ficiendũ nõ mercede nõ liberis non lucu
bꝛationibꝰ opus ẽ: gratis iſta fiunt · faci
le · cito· pateant modo aures · Nam nos
aquã nõ vendimꝰ nec ſolẽ mercede p̃ᷣſta
mus: dei fons vberꝛimꝰ atʒ pleniſſimus
patet cũctis:⁊ hoc celeſte lumẽ vniuerſis
orit᷑ quicunq;ʒ oculos habẽt:⁊ dei pᷣcepta
ſic totũ hominẽ ĩmutant ⁊ expoſito vete
re nouũ reddũt vt nõ cognoſcas eundeʒ
eſſe ¶ E ¶ QOuid ergo nil ne phi ſimile
pᷣcipiunt imo ꝑmulta ⁊ ad verũ frequẽ
ter accedũt:ſed nihil põderis habent illa
pᷣcepta q; ſunt humana ⁊ autoꝛitate ma
ioꝛe id ẽ diuina carẽt Nemo igit᷑ credit qͥ
tam ſe hoĩem putat eẽ qui audit q; ẽ ille
qui p̃cipit· p̃ᷣterea nibil apud eos certiẽ:
nihil qð ad ſcientiã veniat: ſed cũ oĩa cõ
iecturis agant multa etiã diuerſa ⁊ varia

4

pferant · Stultiſſimi ẽ hoĩs eepei eoꝛũ
a Ve

velle parere q̃ vtrũ ſint vera vel falſa du
bitat᷑: ⁊ idðo nemo paret qꝛ nemo vult ad
ĩcertũ laboꝛare:virtutẽ ſtoici eſſe aiũt q̃
ſola efficiat vitã beatã nihil p̃ᷣt verius di
ci: ſed qͥd ſi cruciabit᷑ aut doloꝛe efficiet᷑:
poterit ne q̃ſq; iter carnifices beatꝰ eẽ ʒ
Immo vero illatus coꝛꝑi doloꝛ materia
virtutis ẽ. taqʒ ĩ toꝛmentis quidẽ miſer
ẽ · Nullus igit᷑ ex virtute fructꝰ ẽ vbi vir
tus moꝛtalis ẽ ⁊ caduca CCzt 3 vm

bꝛam quondã virtutis videbant ipſã vir

tutem non videbãt. Defixi enĩ fuerunt ĩ
terꝛam nec vultus ſuos ĩ altũ erigebant
ueri ꝗᷓ ſeſe celi regiõibꝰ
oſtẽtabat· Beatꝰ ẽ igit᷑ ſapiẽs ĩ toꝛmẽtis:
ſed cũ toꝛquent᷑ ꝓ fide ꝓ iuſticia ꝓ deo:il
la patiẽtia doloꝛis beatiſſimũ faciet. Eſt
eni deꝰ qui ſolꝰ pᷣt honoꝛare virtutẽ cuiꝰ
merces ĩmoꝛtalitas ſola ẽ:quã qui nõ a
petũt nec religionẽ tenẽt cui eterna ſu
iacʒ vita · ꝓfecto neq; vᷣtutis vĩ ſciũt cuiꝰ

Cvj.

pꝛemiũ ignoꝛant:nec ĩ celum ſpectãt qð
ipſi ſe facere putãt:cũ res non inueſtiga
biles querũt: q; ratio ĩ celum ſpectandi
nulla ẽ alia niſi aut religionẽ ſuſciꝑe aut
animã ſuam ĩmoꝛtaleʒ eſſe credere · Quiſ
quis enĩ aut colẽdũ deũ eſſe ĩtelligit aut

ĩmoꝛtalitatis ſpem ꝓpoſitam ſibi habet

mens eius in celo ẽ: ⁊ licet id nõ aſpiciat
oculis animi tamẽ lumen aſpicit · 6
Qui aũt religionem nõ ſuſcipiũt terꝛeni
unt quia religio de celo ẽ:i qui animaʒ
putant cum coꝛꝑe ĩterire eque in terꝛam
pectant:qꝛ vltra coꝛpus qð ẽ terꝛa nihil

amplius vident qð ſit ĩmoꝛtale. Nihil igi

tur ꝓdeſt ita fact ũ eſſe hominẽ vt recto
coꝛꝑe ſpectet in celũ niſi erecta mente de
um cernat:⁊ cogitatio eiꝰ in ſpe vite ꝑpe
tue tota verſet᷑ · Quappter nihil aliud ẽ ĩ
vita quo ratio quo condicio nr̃a nitatur
niſi dei qui nos genuit agnitio religi

ſus ⁊ pius cultꝰ. Vnde quoniã phi aber

/

rant vtiqʒ nõ fuerũt:q̃ſiuerunt illi quidẽ
ſapientiã ſed qm̃ non rite qᷓrebant ꝓlap
Ers longiꝰ ⁊ ĩ tantos erꝛoꝛes ĩciderũt ·
¶ Maximo qᷣdem erꝛoꝛe Ph;i credunt eẽ
foꝛtunã quaſi deam quandã res hũanas
variis calbus illudentẽ: quia neſciũt vn
de ſibi bona ⁊ mala eueniãt:cuʒ hac ſe cõ

poſitos ad pꝛeliandũ putãt: nec vllaʒ ta

men rõnem reddũt a quo ⁊ quã ob cãm:
ſed tñ cum foꝛtuna ſe digladiari momen
tis oĩbus gloꝛiant᷑ Mar · Tulliꝰ in ſua cõ
ſolatiõe pugnaſſe ſe ſemꝑ cõtra foꝛtunã
loquit᷑ eamqʒ a ſe eſſe ſuꝑataʒ cũ foꝛtiter
inimicoꝛũ ĩpetus recudiſſet nec tũ quid
ſe ab ea fractũ ceum domo pulſus patria
caruit · Tum aũt cũ amiſerit cariſſimaʒ fi
liam victũ ſe a foꝛtuna turpiter confitet᷑
Magnam inquit etiã eſſe foꝛtune vim in
vtrãq; partẽ· Nam ⁊ cũ ꝓſpero flatu eiꝰ
vtimur ad exitus ꝑuenimus optatos: 1
cũ reſpirauerit vel reflauerit affligimur
ſed certe foꝛtuna nihil ꝑ ſe eſt: nec ſic ha
bendũ ẽ tanq; ſit in aliquo ſenſu· Nam ſi
foꝛtuna deaſt cur hoĩbus ĩuideat eoſq;
yditos cupiat cũ ab his religione colatẽ᷑⸗
Our equioꝛ ſit malis iniquioꝛ aũt bonis⸗
OQur ĩſidiet᷑ affligat decipiat exterminet⸗
Quis illam generi hoĩm vexatricẽ ꝑpetu
am cõſtituerit? Qur deniq; tã malã ſoꝛti
ta ſit ptãtem:vt res cũctas ex libidie ma

gis q; ex vero celebꝛet obſcuretqʒ hec in
q; pPhos inquirere opoꝛtuit potius q; te
mere innocentẽ accuſare foꝛtunã:que eti
am ſi ſit aliqua nihil tñ afferꝛi ab his pᷣt:
cur hoĩbus tam inimica ſit q; putat᷑. Ita
q; ille omnes rõnes quibus iniquitatem
foꝛtune lacerãt ſe ſuasq; virtutes cõtra
foꝛtunã ſuꝑbiſſime iactant:nihil ſunt ali
ud q; deliramenta ĩconſiderate leuitatis
Eſt aũt quidã pꝛauus ac ſubdolꝰ ſpiritꝰ
qui ẽ inimicꝰ hoĩs hoſtiſq; iuſticie:hic ĩſi
diat᷑ vniuerſis nõ foꝛtuna:⁊ eos qui deũ
neſciunt erꝛoꝛe ĩpedit ſtulticia obꝛuit · te
nebꝛiſ circũfũdit:nequis poſſit ad diuini
noĩs noticiã puenire:ĩ qꝰ vno ⁊ ſapĩa cõ
tinetur ⁊ vita perpetua· Gos autem qui
deum ſciunt dolis ⁊ aſtu aggreditur vt
cupiditate aut libidine vincat: aut pecca
tis depꝛauatos impellat ad moꝛtẽ: vel ſi
dolo nihil ꝓfecerit violentia deiicere co
nat᷑:vulgi igit᷑ ⁊ ĩperitoꝛuʒ opinionibus
credunt:qui foꝛtunã putãt eſſe qᷓ̃ tribuat
hoĩbus bona ⁊ mala R¶ Turpe ẽ ho
minẽ ingenioſuz id dicere qð ſi neges ꝓ
bare nõ poſſit ¶ ¶ Omis ſapiẽtia ho
minis ĩ hoc vno ẽ vt deũ cognoſcat ⁊ co
lat:hoc nẽ̃m dogma:hec ſũma ẽ. Quanta
itaq; voce poſſum teſtificoꝛ· ꝓclamo· de
nuncio: hoc eſt illud qð ꝓhi omẽs ĩ tota
ſua vita qſierunt nec vnq; tñ ĩueſtigare·
cõp̃hẽdere · tenere valuerũt · qꝛ religionẽ
aut pꝛauã retinuerũt: aut totã penitꝰ ſu
ſtulerunt · faceſſant igit᷑ illi omnes qꝛ bu
manã vitã nõ mſtruut ſed turbãt· Quid
enĩ docẽt aut quẽ inſtruunt q ſeipſos nõ
dum ĩſtruxerunt ægquẽ ſanare egroti:quẽ
regere ceci poſſunt ? Qui vult igit᷑ ſapi
ens ac beatus eſſe audiat dei vocẽ · diſcat
iuſticiãſacramtũ natiuitatis ſue noſcat
bumana cõtemnat . diuina ſuſcipiat: vt
ſummũ illud bonũ ad qð natus ẽ poſſit
adipiſci · Mec de tercio:ſequunt᷑ de q̃rto·
Ex quarto libꝛo Lactantii autoꝛitateſ
Incipiunt. GGM—
Quidem ſoleo mirari ꝙ cum pi

tagoꝛas ⁊ pꝰea Hato amoꝛe in
dagãde bvitatis ĩcenſi ad egipti
os ⁊ perſas ⁊ magos vſq; penetraſſent:
vt earũ gentiũ ritꝰ ac ſacra cognoſcerẽt
Suſpicabant᷑ em̃ ſapientiã in religione
verſari)ad iudeos tantũ non acceſſerũt:

penes quos tũc ſolos erat: ⁊ quo faciliuſ
ire potuiſſent:ſed id factum eſſe arbitroꝛ
diuina puidentia neſcire poſſent verita

tem quia non dum fas erat alienigenis

hominibus religionẽ dei veri iuſtſiciam
qʒ noteſcere. Statuerat enĩ deꝰ appꝛo piĩ
quante vltimo tẽpoꝛe ducẽ magnuz celi
tus mittere: qui eam perſido ingratoq;
populo ablatã ceteris natõibꝰ reuelaret
Quaʒ quidẽ ſapientiã cũ religione ſic co
herere oñdaʒ vt diuelli vtrũqʒ nõ poſſit
Naʒ vbi ſapiẽtia cuʒ religione inſeꝑabili
nexu coheret vtrũq; eẽ verũ neceſie ẽ:qꝛ
in colendo ſaꝑe debemꝰ id ẽ ſare quid
nobis ⁊ quomõ ſit colendũ:⁊ in ſapiẽdo
colere id ẽ re ⁊ actu qð ſcierimuſ implere
Vbi ergo ſapiẽtia cũ religione cõiũgit ⸗
ibi ſeʒ vbi deꝰ coli᷑ vnus: vbi vita ⁊ actꝰ
omnis ad vnũ caput ad vnã ſummaʒ re
fert᷑ deniqʒ idem ſũt doctoꝛes ſapientie
qui dei ſacerdotes · Nec tũ moueat quẽ
q; qꝛ ⁊ ſepe factum eſt ⁊ fieri pᷣt vt phᷣus
aliquis deoꝛũ ſuſcipiat ſacerdotiũ:qð cũ
fit non tũ coniungit̃ pꝓhᷣia cũ religione:
ſed Phia ĩter ſacra ceſſabit: ⁊ religio qũ
ph̃ᷣia tractabitur · Ala em̃ religio muta ẽ
non tm̃ quia mutoꝛũ eſt: ſed q; ritus eiꝰ
in manu 2 digitis ẽ · Non in coꝛde aut lin
gua ſicut nr̃a que ẽ vera · Idcirco ⁊ in ſa
pientia religio ĩ religione ſapiẽtia eſt:
ergo ñ poteſt ſegregari: qꝛ ſape nihil ali
ud ẽ nili deũ verum iuſtis ⁊ piis cultibꝰ
honoꝛare· Vnus aũt colendus ẽ qui põt

vere pater noĩari· Ideʒ etiã dũs ſit neceſ

ſe eſt: qꝛ ſicut poteſt ĩdulgere ita etiaʒ co
ercere · pater ideo appellandꝰ ẽ quia mul
ta ⁊ magna largit᷑ · dñs ideo quia caſtigã
di ac puniendi habet maximam ptãtem.
Quibus rebꝰ apparet qm̃ inter ſe cõiun
cta ſunt ſapiẽtia ⁊ religio · Sapientia ſpe
ctat ad filios que exigit amoꝛem · religio
ad ſeruos que exigit timoꝛem · Nam ſicut
illi patrẽ diligere debẽt ⁊ honoꝛare:ſic hi
dominũ colere ac vereri:deus autem qui
vnus ẽ qm̃ vtrãq; ꝑſonam ſuſtinet ⁊ pa
tris a dni: ⁊ amare eum debemꝰ quia fili
ſumuſ:⁊ timere qꝛ ſerui · Non p̃bdt igit᷑ nec
religio a ſapientia ſeꝑari: nec ſapientia a
religione ſe ece i: idem deus ẽ qui ⁊ in

telligi debet qð ẽ ſapiẽtie: ⁊ honoꝛari qdð

religionis · Ded ſapiẽtia pᷣcedit religio

Cvij

ſequit᷑:quia pꝛiꝰ eſt deũ ſcire cõſequens

colere· Tta ĩ duobꝰ noĩbus vna viſ ẽ quã
uis diuerſa eẽ videãt᷑: alterũ eĩ poſitũ ẽ ĩ
ſenſu: alterũ ĩ actu:ſed tñ ſimili⸗ ſũt du
obus riuis ex vno fõte manantibꝰ · fons
aũt ſapiẽtie ⁊ religionis deus ẽ:a quo bi

duoꝛũ ſi aberꝛarint areſcãt neceſſe ẽ: que

qui neſciüt nec ſapiẽtes eſſe pñt nec reli
gioſi ¶ Nunc qm̃ docui ſapientiam
1 religionẽ nõ poſſe deduci:ſuꝑeſt vt de
ipſa religiõe ⁊ ſapiẽtia diſſeramꝰ. Sẽtio
qui qᷓ;difficilis ſit de rebus celeſtibus di
ſputatio: ſed tũ audenduʒ ẽ vt illuſtrata
veritas pateat multiqʒ ab erꝛoꝛe atʒ ĩteri
tu liberent᷑: qui eam ſub velamine ſtulii
cie latentẽ aſpernant᷑ ac reſpuunt · Sed
pꝛiuſ. ineipi⸗ de deo ⁊ opibus eiuſ diee
re pauca mihi de ꝓphetis añ dicenda ſüt
uoꝛũ teſlimoniis nũc vii neceſſeẽ. ¶ B
Knte oĩa qui veritatẽ ſtudet cõpꝛeh
dere nõ modo ĩtelligendis ꝓphetarũ vo
cibus aĩaʒ debet ĩtendere: ſed etiã temꝑa
ꝑ que quiſqʒ illoꝛũ fuerit diligẽtiſſime ĩ
quirere vt ſciat ⁊ que futura ppixerint:
poſt quot annos pᷣ̃dicta cõpleta ſunt
nec difſtrultas ĩ hbis colligendis ĩeſt vlla
Et moiſes quidẽ pꝛimuſ ꝓpheta qui tro
ianum bellũ noningentoſ re annos an
teceſſit. Ts cũ ꝑ annos quadꝛagĩta popu
lum rexiſſet: ſucceſſoꝛẽ habuit oſue qui
ſepteʒ ⁊ viginti annis tenuit pꝛincipatũ
Exinde ſub ducibus fuerũt ꝑ annos tre

centos ſeptuaginta · Tum mutato ſtatu

reges habere ceperũt: quibꝰ imperiũ te
nentibus ꝑ annos quadꝛingẽtos quinqᷓ
ginta vſq; ad Sedechie regnũ oppugna
ti a rege babilonie: capti iudei diuturnũ
ſeruitiũ ꝑtulerunt:donec ſeptuageſimo
oſt anno Cirꝛus maioꝛ iudeos teras ac
oibus ſuis redderet:qui ꝑ idem tẽpus ĩ
ꝑſas ſuſcepit imperiuʒ quo Rome Tarqᷓ
nus ſuꝑbus· Quare cũ omĩs tempoꝛũ ſe
ries ⁊ ex iudaicis ⁊ grecis Romamſq; hi
ſtoꝛis colligat᷑:etiã ſin.guloꝛũ ꝓphetarũ
temꝑa colligi poſſunt:quoꝛum ſane vlti
mus zʒacharias fuit quẽ cõſtat ſub dario
rege: ſecũdo anno regm eius octauo mẽ
ſe ceciniſſe · Q ſiquis collectis ꝑſpectisqʒ
