me oderũt qð maxime nocet · dum oĩa ti
ment nihil conant᷑. Ne temptes qð effiei
nõ poſſit· ¶ EQ ¶ Drinceps qui vult oĩia
ſcire neceſſe habʒ multa ignoſcere · ¶

¶ Tam deeſt auaro qð habet q; quod non

habet · Aff lante foꝛtuna pene omĩa decẽt
Dulcerrimi operis ſtudio vacare mens ñ
niſi omnibꝰ viciis libera poteſt·meliꝰ cer

te pſuadebit alis qui pꝛius Paſ uaſit ſibi

ſolum faſtidiũ ſed plerũqʒ Rdu

vnq; tanta eſt loquendi facultas que nõ
titubet ⁊ hereat quotiens ab animo vba
diſſentiunt · Non habet cauſam loquẽdi
cui nõ poteſt credi: ablata eſt ab eo oĩm
verboꝛuʒ fides ⁊ omnis ſermonis autoꝛi
tas. ¶ L¶ NWotius hoĩs libertas eſt ocu
los ꝑdidiſſe· oculi ſunt ꝑ quoſ pauꝑtates
ferre non poſſumus.Oeuli tota nr̃a luvu
ria ſunt:hi nos in oĩa quotidie vicia pꝛe
cipitant mirant᷑ adamant concupiſcunt.
W¶ Dlutarchus phᷣus inſtitutoꝛ traiani
impꝑatoꝛis: vt dicit᷑ in policrato libꝛo qn
to fidelis in ſententiiis:ĩ verbis luculen
tus: in ſacrario moꝛum tantus arbiter
fuit: vt facile traiani imperatoꝛis poſſit
agnoſci p̃ceptoꝛ·hic in pꝛincipibꝰ qttuoꝛ

„ ‧°°%*

v

debere vigere dixit: ſcʒ reuer ẽtiã dei atqʒ

ipſius cultũ:ſui diſciplinaʒ: officialiũ po
teſtatem affectũ i ꝓtectionẽ ſubditoꝛuʒ.
N (Blinius ſcdᷣus veronenſis oꝛatoꝛ 1

hiſtoꝛiographus inſignis buius plurima

extant oꝑa multi ingenii· Scripſit em̃ bel
la omnia que vnq; cũ romanis geſta ſũt
que in · xxxviii · voluminibus cõpꝛehendit
Itẽ ſeripſit natural hiſtoꝛie libꝛoſ· xxxvii ·
quos imperatoꝛi veſpaſiano dixerit. fuit

auũt plinuis in equeſtri militia induſtrio

ſus Quius hec legit᷑ fuiſſe ſententia/ Ani
mi magnitudo mhil ad oſtentatõem oĩa

vero ad cõſciẽtiã refert:recti q; facti mer

cedem nõ ex populi ſermone ſed ex facto
petit · Idem dieit ꝙ ho mo exiſtens in pu
teo ꝓfundo ſtellas videbit in die ſicut in

nocte · ¶ O ¶ Htholomeus phᷣus tempe

adꝛiani impatoꝛis claruit: in geometria 2
aſtrologia p̃clariſſnnus fuit · Ipſe em̃ ꝑlꝰ
ĩ aſtrologia addidit q; eſſet totũ qd ance
ſe ſcriptũ inuenit. Hic compoſuit libꝛos
multos mayime libꝛũ de perſpectiua Nõ
fuit vnus ex regibus egypti qui ptholo
mei vocati ſũt:ſed habitauit ĩ alexamdꝛia
1in rhodo · vixit aũt annis· lxxxvii · ¶ E
rouerbia eiꝰ moꝛalia ſunt hec· Inſipiẽs
eſt qui ſui ipſius quantitatẽ ignoꝛat: In
boms que nobis a deo conferunt᷑ bonita
tem largitoꝛifcõſidera· In malis aũt pur
gatõnis aut remuneratõis bonitatem at
tende · Quanto magis fini appꝛopinq̃ue
ris tanto bonũ cuʒ augmẽto oꝑare. Hau
per nõ ẽ qui ſuo ĩtellectui domina· Qui
inter ſapienteſ humilioꝛ eſt ſaꝑientioꝛ ex
iſtit · Non diſſeras niſi cum eo qui verita
tẽ cõcedit: nec reſpõdeas niſt a te qrenti
conſiliũ ⁊ cupide recipiẽti · Tuum cõſiliũ

non eõmittas ei qui ſecretũ ꝓpꝛium non

celauit · Qui in dignitate ſua non extollit

parũ in eius amiſſione turbat᷑. Qui i mẽæ

dacio cõfidit cito deficiet · ¶ Q ¶ Scdus
phᷣus athenis claruit temꝑe adꝛiani impe
ratoꝛis: qui phᷣatus eſt omni tẽpoꝛe ſilen

tiũ ſeruans. Qauſa aũt taciturnitatis ſue

hee fuit:nam adhuc paruulus audiuit in
ſeolis aliqũ: omnis mulier foꝛnicatrix
ſit ⁊ impudiea· vnde poſt multos anno ʒ
in ꝓhia perfectus in patriaꝭ remeauit: cõ

munẽ gerens ꝑegrinandi cõſuetudinem

baculuʒ ⁊ peram eireũferens: coma capi

tis ⁊ barba ꝓlixa. hoſpitatus eſt aũt ĩ do

mo ꝓpꝛia nemĩe domeſticoꝛũ ipᷣm agno
ſcente:nec etiã ꝓpꝛia matre·volenſ ergo
ꝓbare:ſi foꝛte verũ eſſet quod de mulieri
bus audier at:cuidã ancille decem ꝓmiſit

aureos:ſi matri ꝑſuaderet cõdoꝛmire ſibi

at mater cõſentiens ancille:veſpere illũ
ad ſe introduci fecit · Nlle velut ꝓpꝛiã mi

trem amplectens ĩter illius vbera obdo:

miuit . Mane vt egredi vellet: illa appꝛe
hendẽs eũ ait:vt qd me tẽptaſti? Qui di
xit nequaq́; mi domina mater: neq; eniʒ
dignũ eſt illud me vas maculare vñ exiui
lla ſciſcitante quiſnaʒ eſſet g Reſpondit
ego ſum ſecundꝰ filius tuuſ. lla vero qᷓ;
pꝛimũ exanimata eſt· vnde ſciens ſeðs ꝙ
ꝓpter loquelã ſuaʒ moꝛs matni cõtigiſſʒ:
hanc a ſe exegit penaʒ ne amplius loque
retur: ⁊ ſic vſq; ad moꝛtẽ taciturnitatem
ſeruauit: atq; adeo: vt adꝛianus imꝑatoꝛ
ſub pena etiã capitis: quã ſibi ſcds immi
nere vidit: illũ ad loquendũ cõſtringere
nequiuit · ¶ E ¶ Tunc adꝛianꝰ admirãs
pꝓhiloſophi conſtantiã: ſumẽſq; tabulam
diyxit illi: Scribe: ⁊ ſaltẽ manu tua loquẽ:

1 ad quedaʒ ꝓbleumata mibi reſponde:

uid ẽ deus
MNle ſcriptis reſpondit ſuis:deus ẽ ĩmoꝛ
talis mens· incontẽplabilis celſitudo.foꝛ
ma multifoꝛmis · multiplex ſpũs · ĩcogita
bilis inquiſitio · inſopitus oculus· om nia
cõtinens· lux hominũ. ¶ I ¶ Quid ẽ ce
lum ? ſpera volubilis · tectũ immenſum ·
¶ V i eſt ſol? oculus diei:noctis cõ

uoꝛũ pꝛimum erit · ¶SCQC

certatio · celi ⁊ nat᷑e pulcritudo · caloꝛis

circũitus · ſplendoꝛ ſine occaſu· indeficiẽs

q; f lãma celeſtis viatoꝛ· hoꝛarũ diſtribu

toꝛ. ¶ «¶ Quid eſt luna celi purpura

ſolis emula malefactoꝛũ inimica· ſolamæ

itinerantiũ· directio nauigantiũ·ſignum
ſolennitatuʒ. recirculatio menſiũ· oculus
noctis · largif lua roꝛs · pᷣſaga tẽpeſtatuʒ.

6à Quid eſt homo ymens incarnata.la

boꝛioſa aĩa· parui tꝑis habitaculum. ſi F.
a

ritus receptaculũ· fantaſma tꝑis · ſpecu
toꝛ vite · lucis deſertio· vite conſumptio ·

7

eternus motus · tranſiens viatoꝛ:loci ho

ſpes · mancipiũ moꝛtis· ☚◻0

mulier? homĩs confuſio·inſatiablis be
ſtia.cõtinua ſolicitudo· indeſimnẽs pugna

uid eſt

quetidianũ damnũ · ſolitudĩs ĩpedimẽtũ

Clv.

aſſentiens curare nõ nititur ĩimo blandi
endo nocere C rogus pompeiugs
atheniẽſis hiſtoꝛiographus natõe hyſpa
nus claruit tempoꝛe antonii pii imꝑato
nis bic totiꝰ oꝛbis hiſtonias a rempe mini.
regis aſſirioꝛũ vſq; ad monarchiam ceſa
ris latino pᷣmone cõpoſuit ꝑ libꝛos.xliii ·
quoꝛũ abbꝛeuiationꝶ iuſuinus eius diſci
Phus athenienſiſ claruit tempe goꝛdiani
impatoꝛis· hic pꝛofitetur ſe inueſtigaſſe
multa phoꝛũ ſcripta: ⁊ mitas ſectas ipſo
rum de anima: ⁊ dicit ſe non ĩueniſſe ali
quã vniuerſalem viã anime liberande·id
eſt · per quã pꝛobaretur anima ĩm oꝛtalis
hic etiã vt ait Ruguſtinꝰ libꝛo quarto de
ciuitate dei philoſophus antiquꝰ poſuit
deum patrẽ ⁊ fuium ab eo genitum ꝛcĩ

Tiri iconti nẽtis naufragiũ:adulterii vas
pernicioſum pᷣlium· aĩmal peſſimũ. pon
dus grauiſſimũ· aſpis inſanabilis: huma
num mancipiũ ¶ Ouid eſt amicicia
equalicas animoꝛũ ¶ B ¶ Ouid ẽ fides⸗

. .

incognite rei certitudo miranda · ¶
¶ Ouid eſt vita g beatoꝛũ leticia: miſero ꝛũ
meſticia: expectatõ moꝛtis ¶ H ¶ Quid
eſt moꝛs g eternus ſomnꝰ.diſſolutio coꝛ
poꝛum · diuitũ pauoꝛ · pauperũ deſideriũ.
meuitabilis euẽtus· icerta peregrinatio
latro hominis ſommi pater · fuga vite · vn
uoꝛũ diſceſſio:reſolutio omniũ. CG
¶ OQuid eſt ſenectus? optatuʒ malũ: moꝛs
viuentium: veneris expers: moꝛtis meta
incolumis languoꝛ (E¶ Quid eſt ſpes
refrigeriũ laboꝛis: dubius euentus AE&
Quid eſt nauis g marina operatio· domꝰ .
ſine fundamẽto:auis lignea:ſalus ĩcerta luo videt᷑ ſenſiſſe trinitatis miſterium·
¶ H¶ Quid eſt litera æ cuſtos hiſtoꝛie:con ¶¶Claudianus peeta claruit rome tꝑe
ſeruatoꝛ memoꝛie (XOuid ſũt diuitie 7 Diuνανν theodoſii ſenioꝛis hic ſcripſit libꝛoſ duoſ

=⸗ nO — —

—

auari ꝓondꝰ:curarũ miniſter: delectatio
verenda: inſanabilis inuidia: deſiderium
inexplebile: res deſiderata: os excelſum:
inuiſa cõcupiſcentia · ¶ R ¶ Ouid ẽ pau
pertas g odibile bonum . ſanit atis mater
curarũ remotio·ſapiẽ tie repertrix · nego
ciuʒ ſine damno· poſſeſſio ſine calummia
indetractabilis ſubſtantia:incerta foꝛtu
na: ſine ſolicitudine felicitas ( L ¶ Ca

lienus inſignis medicꝰ toto oꝛbe celebꝛi/

natus eſt apud pergamum aſie: hic po
cratis interp̃s fuit· ⁊ daruit athenis alex
andꝛie rome tpe antonii pii imꝑatoꝛis:
in quibꝰ locis plurimũ in ꝓhia ⁊ ſcientia
medicĩe ꝓfecit· vixit annis octuagint aſe
ptem in quibus cõſcriptioni libꝛoꝛuʒ me
dicinaliũ inſudauit · ¶ Muius he legunt᷑
eſſe ſentẽtie · Scientia ĩſenſato nõ ꝓdeſt:
nec ei qui nõ vtitur ꝓdeſt ſenſus: Potẽs

eſt hen o ſuos dirigere cuʒ agnouerit ſe

metipſum: nam excellentis eſt ſapientie
homĩeʒ ſuüpſius habere noticiã: ne ex di

lectione quã habet in ſeipᷣo fallatur ⁊ bo
num reputet ſe cum nõ ſit· Olim conſue

uerũt haberi medici pꝛecipientiũ loco:et

vice ſubiectoꝛũ infirmi eoꝛum non pꝛeua

ricando mandata: ⁊ ex hoc cõſequebãtur

ſuum medicine ꝓfectum:munc vero infi
mus pꝛecipit ⁊ medicus velut ſubiectus

applaudit: ⁊ infirmoꝛum oblectamentis

metricos ſcʒ claudianũ maioꝛem daudi
anum minoꝛẽ:ĩ quibusg multa pꝛouerbia
Tvtilia continent᷑· ¶ P Symacus pa
triciꝰ claruit rome temꝑe anaſtaſu impe
ratoꝛis:⁊ ſua pꝛudentia rempub:illuſtra
uit. Bic ſcripſit libꝛũ epiſtolarum: de quo
pauca hic ſubiecta ſunt notabilia. ¶
Omnis oſtentatio non caret ſuſpitione
mendacii: quia quidquid aſſumit᷑ ꝓpꝛiu-
non putatur.Semp natura gaudet equa
libus· ⁊ familiare ſibi eſt om̃e quod ſumi
le eſt · ¶ R¶ Natura rerũ eſt vt qui bal
butiunt plus loquant᷑:affectant enim co
piam ſermonis pudoꝛe defectus. DPro op
timis viris quiſquis interuenit ñ magis
videtur illoꝛum iuuare cõmodum q; ſuũ
cõmendare iudicium. Minus eſt alienam
ſententiam ſpernere: q; a piopꝛia diſere
pare · Ella veſtis decenter induitur qᷓ nec
puluerem trahit: nec ĩ humũ demiſſa cal
catur · In re apta piget eſſe pꝛolixvum· xn
arduis aũt rebus multum valet longioꝛ
diligentia · Omnis affectõ impatiens eſt
etiam iuſte ⁊ legittime tarditatis· Datriã
defectu alimentoꝛũ laboꝛantẽ ꝑnicioſuʒ
eſt habitare:crudele ⁊ impium deſerere·
Et hec de vita ⁊ moꝛibus philoſophoꝛuʒ
Teaertio ſatis ſint dicta· (Ountan vi⸗—
dimus ex oꝛdĩe apud philoſophos ⁊ ma
ioꝛes noſtroſ initia multarũ rerumitem

Qv
T ſupꝛa ĩ libꝛo ſecundo valerii maximi de
ĩſututi s antiquis:vnde nam res plures
ſuum ſumpſerunt exoꝛdium: quare nunc
de ſimilibus bꝛeui agemꝰ ſermone: 1 im
pꝛimis qui nam ſanctoꝛũ oꝛdinum ⁊ quo
tempoꝛe legantur fuiſſe inuentoꝛes
(Ess pꝛima ab adam pꝛimo homine: a
quo vſq; ad Seth anni interfluxerunt
ccxxx: Itẽ ab adam ad enos anni · ccccxxxv
Ad diluuium · MMccxlii. ⁊ tunc fuit etas
ſecunda. Ttem abꝛ aam.NIMIVclxxx· etas
tercia · Moyſes. MNMWoclxxxix · Dauid
NMNINcxxiiii etas quarta· helias.MM
NMccc· Troia.MNNMI. Roma. MM
MMcceclxxxiii. etas quinta. Tranſlatio
babilonis.MNMdcxix· pꝛima monar
chia· Cirrus · MNINdexxxiiii · fregit ba
biloniam ſecunda monarchia perſarum.
Kriſtoteles. MNMdeccxxxvi. Nexan
der deuicit aſiam.NNMWVdcccxlviii . Se
ptuaginta interpᷣtes· Mcccxiii·
Octauianus auguſtus·:MVIMcliii;
Monarchia romanoꝛum quarta. Naſcit
chꝛiſtus.· INNMWcxcix · etas ſexta: vñ

ante hieſũ duo.cc minus vno milia qᷣͥnq;

¶ Sanctus dyoniſius mittitur ad galli

am anno a natiuitate domini xciiii. Nero
pPoſt chꝛiſtum.lviii · perſecutio pꝛima chii
ſtianoꝛum: monare da quinta· Silueſter
papa . cccxxxi · Tulianus apoſtata ccclxv.
Heremite de quibus in vita patrum flo
ruerunt ·. ceclxxxviii · Auguſtinus bapti
atur quadꝛingenteſimo triceſimoſexto.
Maria egpptiaca ducenteſimo nonageſi
moſecundo · Septem doꝛmientes ducen
teſimoquinquageſimofecũdo.Bichimiꝰ.
tricenteſimo octuageſim ooctauo. Tuſtia
nus leguʒ compilatoꝛ· quingenteſimo ui
eeſimoqnto.Baſilius pꝛi mus regule clau
ſtri ĩſtitutoꝛ tricenteſimo nonageſimo ſe
cundo · Cregoꝛius quingenteſimo nona
geſimoſecundo. Vndecim milia virginũ
quadꝛingenteſiõ quĩqgeſiõſexto · Egidiꝰ.
ccecclix · Et tũc ꝑ Narolet magnü trãſfert
imperium a grecis. Beda·dxxi .· Benedictꝰ
dxx · Regula canonicoꝛum ĩſiituitur· decc
xvi. Ordo cluniacenſium incepit · ccccxii ·
Ordo ſancti benedicii · cccclxxv. Ordo pꝛe

monſtratenſium⸗ Myvyx.alias.Mcxxvi. Or

do cartuſienſium M lxxxix· alias·xxviii
Ordo aſtercienſium. xcvui· Ordo ſan

cte trinitatis · Mcxlviii · Ordo fratrum mi
noꝛuʒ · Mcvi· Franciſeus vidit ſeraphin
Mcecxxvi · Ordo pꝛedicatoꝛum · Nccxxv ·
Sanctus dominicus · Mec · Ordo templa
rioꝛum confirmat᷑ · Mcelxxviii · Ordo theu
tunicoꝛum incepit · Mecv.Sancta clara ĩ
cepit · Mecxii · Secta machometi incepit.
deccxiii · Anglia conuertitur.dxcii · Mali
er papa. decclix · Sanctꝰ conradus· deccc
xli· Callus · dxcix. Sanctus rupertus oꝛ
dinis ciſtercienſis· Mexii.Sanctus hiero
nimus· cccl. Origenes. ccxxiiii · Magiſter
libꝛi ſententiaruʒ · Mcxlii. CGratianus fra

ter eius autoꝛ decreti · Mcl. Cregoꝛiꝰ no

nus compoſuit decretales · Mecxxii · Bo
nifacius octauus papa in oꝛdine cxcvin ·
edidit Sertum. Alchev Olemens papa
ſextus edidit · Cemẽtinas· Mcccxii.Moy
ſes dicitur pꝛimus hebꝛeoꝛum literas in
ueniſſe · Abꝛaham caldeoꝛum ⁊ ſiroꝛum.
po ynachi filia ⁊ aſiris vxoꝛ egyptioꝛum
Phenix agenoꝛ filius grecoꝛum: quas
cadinus edoctus a fratre phenice pꝛimꝰ
in boetiam detulit: quem pꝛimum auto
rem grecarum literarum crediderunt.
Qarmentis mater Euandꝛi que et Nico
ſtrata dicta eſt fertur pꝛimas latinas lite
ras inueniſſe.Hec de iia. Ferpiund mo
do apophthegmata plutarchi per Eran
ciſcum Philelphum e greco in latinum
tranſlata·
ARpophthegmata plutarchi Chero
nenſis per philelphum tranſlata in
Vm apud traianum imperatoꝛẽ
coniunciiſſime plutarchus viue
ret: munus illi ⁊ parẽtele ceteris
ſe factùrum exiſtimauit: ſi que magna cu
ra et induſtria collegiſſet apophthegma
ta eiuſ nomini dedicaſſet · Pophthegma
ta vero ipſa ſunt bꝛeues oꝛationes graui
oꝛem ſenſum aliquem argutioꝛemq; con
tinentes · Que quidem apophthegmata
mirabilem quandam liberam ac variaʒ
grauitatem ſententiarum: ad omneʒ oꝛa
tionem augendam atq; exomandamad
hec enim totus noſtri operis pꝛogreſſus
intendit) adhibere poꝛrigereq; videntur
Non tamen omnia ſed aliqua magis no
ta digna atqʒ iocunda: vt in ſuperioꝛibꝰ
a me actum eſt: ne opus noſtrum nimiuʒ

pꝛotendatur in longum duxi ꝑcenſenda
Quoꝛum primum ex oꝛdine ſit hoc.· ¶
Darius rex perſarum xerxis pater:
cum de ſuis laudibuſ predicaret: aiebat
et in preliis ſeſe ⁊ periculoſis aduerſiſqʒ
in rebus pꝛudentioꝛem fieri.· ¶ Idem
cum tributa ſubditis imperaſſet: pꝛouin
tiaruʒ prefectos accerſiuit:i an tributa
grauia eſſent interrogauit g quibuſ re
ſpondentibus: ea mediocriter ſe habere
iuſſit dimidium quiſqʒ ſolueret · ¶ B
Semiramis regina · quod ſibi ſepul
crum conſtruxerat inſcripſit · Quicun
q; pecuniis rex indiguerit: patefacto
monumento quot voluerit: accipito ·
Itaq; dariuſ ſublato lapide pecuniarum
nihil inuenit:ſed alias repperit literaſ:
que hec dicerent · Ni malus vir eſſet ac
nũmis inſatiabilis: cadauerum loculoſ
non moueres · ¶ ¶ ¶ Verxes darii fi
lius · quos in caſtris ſpeculatoꝛes gre

cos deprehendiſſet nulio affecit ſup

plicio:quin vbi iuſſiſſet vt audacter in
tuerentur exercitum:liberoſ dimiſit·.

¶ D Ertaxerxes xerxis filius Satibar

rane cubiculario iniuſti quiddam ab co
petente: vbi non obſcure didiciſſet tri
intamilibus daricis ab illo id fieri: que
Rori imper auit totidẽ daricos ad ſe por
taret: quos illi tradens: accipe inquit ſa
tibarranes · hos em̃ cum tibi dedero pau
perior certe factus non ſum: at ſi qð pe
tieras fecero:iniuſtioꝛ · ¶ E ¶ Orontes
regis artaxerxis gener:cum ob iram in
ignominiam excidiſſet: conde mnatui eẽt
inquit:quẽ admodum computatoꝛum di
giti nũc decieſmillenarios numeros:nũc
vnarios queunt ponere · eodem quoq;
modo regum amicos poſſe:quãdoq;ʒ to
tum: quãdoq; minimũ ¶E (¶Scilurus
cum relictis maribus filis octuagita diẽ
eſſet obiturus: haſtaruʒ faſcem cuiq; ob
tendens: ut illum confrĩgeret ſubebat.
1d aũt ſingulis ſe poſſe neganeibus ipſe
ſingilatim eductas haſtas facile om̃is cõ
fregit:ita docẽs illos vbi vna eſſe ꝑſeue

rarent firmos ac potentes foꝛe · imbeal

les aũt ſi ſeparentur ac diſſiderent (E

¶ liero tirannus: eoꝛum neminem qui

liberius eum licentiuſq; adirent: intẽpe
ſtiuum dicebat eſſe:qui aũt ſecretum veꝛ

bum occultumqʒʒ efferient: iniuria affi:
cere etiam illos exiſtimabat ad quos ef
ferretur · Obiurgatus autem a quodam:
ſibi os feteret:ſue id vxoꝛi crimini da
at: vtpote que nibil vnquam hac de
re dixiſſet:at ũlla ait exiſtimabam emm
viros omnis ita olere· ¶ M ¶( Dyoni
ſius tirannus poſteaq; in tirannidis
initio obſideretur: inſurgentibus aduer
ſus ſe ciuibus amici conſulebant: ni vel⸗
let ſuperatus captuſqʒ moꝛtem dare:
magiſtratum imperiumq; deponeret ·
Kt e bouem a coquo iugulatum confe
ſtim ꝓlapſum intuens:deinde non inio
cundum ac triſte eſt inq̃t: nos met u moꝛ
tis que adeo breuis eſt: tantũ ac tale ĩpe
rium deſerere ¶ Matri vero que duʒ eta
te confecta eſſet:velletq; tum nubere ait
ciuitatis legibus vim poſſe auferri:natu
re autem haud poſſe. CRe cum accepiſ⸗
ſet duos adoleſcentes mlta de ſe:de ſhe
qʒ tirannide: petulãter maledice qʒ locu
tos interpotandum: vtrunq; ad cenam
inuitauit: quoꝛum cum alterum ebꝛioſe
multa contumelioſe qʒ delirantem: alte
rum raro moderate aſſeruanterq; biben
tem intueretur:illuʒ quidem dimiſit: ut
pote qui natura eſſet contumelioſus: et
ob ebnetatem maledixiſſet: hunc autem
e medio ſuſtulit:quippe qui dedita oꝑe
ra ut ⁊ maliuolus ⁊ hoſtis idẽ perpetraſ
ſet ¶ ARecuſantibus vero quibuſdam bo
minem a ſe honoꝛari ⁊ ad dignitatem ꝓ
uehi:qui et impꝛobus foꝛet ⁊ moleſtus
ciuibus: at volo inquit eum eſſe: quem
magis q; me oderint · ¶ It iumor dyo
niſius dicebat multos alere ſophiſtas:
non ꝙ illoſ admiraretur: ſed quoniam
per iſet admirationi eſſe vellet · ¶ Gie
ctus autem ex tirannide cum interroga
retur: quid tibi plato aut philoſophia ꝓ
fuit. reſpondit vt equo animo faale q;
ferꝛem huiuſmodi foꝛtune mutabilitatẽ

¶ ¶¶ Abathocles figuli fuit filiꝰ:q tuʒ vr

bẽ obſideret: ⁊ quidã e menibus per con
uicium dicerent · O figule quo pacto mi
litibus ſſipendium ſolueſ g manſuete
is atq; ſurridenſ ait: cum hanc cepero-
Qum auteʒ vꝛbem in ſuã egiſſet dicionz
captiuoſ venũdabat inquienſ: ſi cõ uicio
me rurſuſ affeceritiſ qᷓrar apð dñoſ vr̃oſ

Qvj.

KKCDion qui dyoniſuiʒ exegit ex tirãn i

de. cũ calippum cui oĩm vni ⁊ hoſpitũ
amicoꝛũ maxiĩie fideret:inſidias ſibi tẽdẽ
accepiſſet: eũ arguere paſſus nõ eſt: mo
ri inquiẽs longe pᷣſtare q; v iuere:vbi nõ
hoſtes ſolum: ſed etiã amicos cauẽ opor
tuerit ¶ L¶ Archelaꝰ cũ a loquaciore
tonſoꝛe interrogaret᷑ quonã modo te tõ
deo tacens inquit · G cũ quidã eum
aqua uiſꝑſiſſet:cõmotus aduerſus hoĩeʒ
ab amicis:me non inſpſit inquit: ſed illů
quẽ eſſe exiſſumauit ¶ ¶ Philippum
alexãdꝛi ꝓr̃em theofraſtus tradit non ſo
lum genere ⁊ digtate regia:ſed etiam et
foꝛtuna ⁊ moꝛibus maioꝛẽ ceteris regibꝰ
moderatioꝛẽ qʒ extitiſſe.Oui cũ miłte res
ex ſẽtentia dariſſimeq; geſte vno die nũ
ciarent᷑. O foꝛtuna inquit paruʒ aliquid
mihi mali ꝓ tãtis talibuſqʒ bonis facito:
¶ Am icis philippi iubentibꝰ:ut maledi

cum ⁊ cõuiciatorẽ quendam e ciuitate ex

pelleret: id facturuʒ ſe negauit: ne inter
luris circũiens malediceret · ¶ Oum ei
bellari clauicula fracta eſſʒ:⁊ medicuſ qꝗᷣ
euʒ curabat:quotidie pꝛoꝛſus aliqᷓd pete
ret: ſume inqᷣt quot volueris iaʒ clauem

habes.¶ Cunoʒ duos imꝓbos flagicio

ſoſq; iudicaret ſententiã tulit: ut alter e
macedonia fugeret:alter ut illũ inſeq̃re
tur ¶ Et cum in bono agro caſtra foꝛet
poſiturꝰ: audiretqʒ illic pabulum iumen
tis nõ eſſe:cuiuſmodi inqᷣt nr̃a eſt vita:ſi
ad aſmoꝛũ cẽmodũ nobis viuendum eſt
¶ Itqʒ cũ munitiſſimũ caſtellũ qdðdam
ca xe vellet:v bi exploꝛatoꝛes retuliſſent
q́ difficilimũ eſſe: ⁊ nullo mõ capi poſ

ſe:rogauit an ita eẽt difficile quo ne aſi

nug quidẽ auro onuſtꝰ quiret accedere.
Conſulebat ꝓhilipꝓꝰ ut qᷣ in ciuit ati
bus viribꝰ pꝛeſtaret:⁊ bonos viros ami

cos ſiLi cẽꝑaret ⁊ malos: deinde alteris

vteret᷑: alteris abuteret᷑ · ¶ Hreterea cuʒ
ab hoſpite quodã ad cenã inuitatꝰ: mul
tos quos obuios habuiſſet adduceret:vi
deretqʒ hoſpitẽ turbatũ(non eĩ ſufficie
bant ꝗᷓ Parata erãt) ſingulis amicis ami
ce cẽmonefaciis: ut placente locũ relinqᷓ
rent iubebat: hi vo ita eẽ putantes expe
ctanteſqʒ cõmedebant haud multũ: atqʒ
omnibꝰ hoc pacto ſatis fuit · ¶ Rurſus
cũ accepiſſet alexandꝛuʒ queri ac ei crimĩ

dare:ꝙ filios ex pluribus ſuſciperet mu
lieribus: ꝓinde inqᷣt qñquidẽ multos ha
bes regm emulos dato operã: ut ⁊ hone
ſtus ⁊ ꝓbus fias:quo nõ mea ſʒ tua gẽa
regnum adipiſcare · ¶ Item cũ barpalus
rogaret:vt familiarẽ ſuum qui eſſet iniu
riarum accuſatꝰ iudicio liberaret:ne ĩ cõ
uitio foꝛet: ac nihilo tamẽ minꝰ mulctaʒ
ſolueret:melius eſt inquit hunc ipᷣm: q;
nos in infamia eſſe · K cũ pluſculum
tꝑis militie ſomno indulſiſſz: deinde vbi
ſurrexit:tuto inqᷓt doꝛmiebã: Antipater
em̃ vigilabat · Ead us cuz interdiu is
doꝛmiret:⁊ greci qui ad foꝛes cõuenerãt
grauiter id ferrent:atq; incuſarent: par
menio ne admiremĩ ait ſi nüc philippus
doꝛmit: naz cũ voſ doꝛmiretis hic vigila
bat · ¶ Cũ vo pſaltẽ quendã vellet inter
cenandũ emẽdare:ac de pulſãdis coꝛdis
diſſerere: ait pſaltes: ſuperi id abs te ma
li rex auertãt:vt hec q; ego meliꝰ ipſe te
neas · ¶ Inus v paupꝑcula:cuʒ rogaret
vt ſuam cauſã iudicaret eẽtqʒ ſepe ĩpor
tunioꝛ: philippꝰ ait ocioſuʒ ſe nõ eẽ. Tuũc
anus vociferãs ait: at regem te noli: ille
aũt verbũ admiratus non illã modo ſed
alios quoq; cõtinuo audiuit (N (Fle
xãder adhuc puer:cũ ⁊ leuitate corpis ⁊
pedũ velocitate plurimnm valeret: hoꝛta
tus a pr̃e vt in olimpiacis ludis ſtadium
currerʒ: ait facerẽ id qᷓdem:ſi cũ regibus
mihi certamẽ futurũ eẽt. n multam
vero noctẽ cum ad eum puella quo vna
quieſceret adducta foꝛet:interrgauit: qd
tã ſero æ illa aũt reſpõdẽte expectaui em̃
quoad vir cubaret:grauiter ĩ ſeruos anĩ
aduertit:qm̃ quantũ in illis fuerat adul
terium fere ꝑpetraſſʒ ¶ Itẽ cum granici
pꝛelium pugnaturꝰ eſſet macedonas hoꝛ
tabatur:affatim cenarẽt:ac omia in me
diũ ferrẽt:pinde vt ex boſtium rebus po
ſtridie cenaturi · ¶ Inſup cum ex amico
rũ nũo ꝑillus qdã dotẽ filiaruʒ gr̃a pete
ret:talẽta vt quinq̃gĩta acciperet iuſſit ·
Go aũt dicẽte decẽ ſatis eẽ. Tibi dixit acia
pere qᷣdẽ ſatis ẽ:at mihi dare nequaquã

ſatis · Queſtoꝛi ãt cũ iuſſiſſet: vt Anaxar

cho H q̃ntũ peterzʒ darʒ . ꝗᷓſtoꝛ q;ʒ dixiſ
ſz talẽta cẽtũ eũ pete · pulere inquit facit
Noſcit eĩ ⁊ amicũ ſe habere ⁊ eum quidẽ
amicuʒ qui talia elargiri: poſſit ⁊ velit

—⏑ à — — — — —

= = —

4 Atq;ʒ eum a dario ſibi talenta pmulta
milia darent᷑: ⁊ ut aſiam ex equo ſecũ di⸗
uideret: diceretq; parmenio: equidẽ acci

perem ſi alexander eſſ ez · Et ego quoq; ꝑ

touem inquit ſi parmenio eſſem · dario
aũt rſpõdit neqʒ terrã duos ſoles: neq;
aſiã reges duos tolerare. ¶ Et cuz ad ar

belas aduerſus decies centena hoĩm mi-

lia de ſũma rerũ acie dimicaturus foret:
eum amici adiere qᷓ milites accuſarẽt: ꝙ;

intra tabernacula ſermoneſ haberent ac

paciſcerent᷑: ut nihil oĩno ſpolioꝛuʒ in re
giam relaturi foꝛent: ſed ſibiip̃is compa
raturi:At ille ſurridẽs bona inq̃t nuncia
tis omia: audio em̃ iis viris vincendi nõ
fugiendi conſulationes eẽ ¶ Qui aũt in

ter ĩdos optĩe arcu vti videret᷑: diceretu:

qʒ ꝑ anulũ ſagittã emittere:eum cum ha
eret captiuu ut id oſtenderet iuſſit: q
cũ ille nollet: iratus alexãder hoĩem ĩpe
rauit interimi:tᷣlle vero cum ageret᷑: vbi

ad eos a quibꝰ agebat᷑ cõuerſus diceret:
multos ſe dies ei rei non ſtuduiſſe: ꝓpte
reaq; ne aberraret timuiſſe· dD poſteaqᷓ;

alexãder audiſſet: ⁊ miratuʒ eſſe: 1 mune
ribus donatũ hoĩem liberaſſe: qi occiſũ
iri ſe: q; indignũ gloria videri maluiſſet·
¶ Mexander quoſdã ex amicis: quos in
alearũ ludo haud vti loco didicerat mul

tauit ¶ Venocrati phᷣo quinq̃ginta talẽ
tacum miſiſſet: atq; is ea non recepiſſet

ꝙ ſi iiſce opꝰ nõ eſſe diceret: rogauit an
ne amicũ quidẽ xenocrates haberet· Naʒ
mihi inquit vix darii diuitie ĩ amicos ſuf
ficerent ¶ AIt cũ poꝛꝰ ab eo poſt pugnã
interrogatꝰ:quo te pacto vtaꝛs regie re

pondilſlet · Interrogatuſqʒ; iteruʒ nunqᷓd

pꝛeterea aliudg oĩa in ipᷣo regie ineſſe di
xiſſet: ad miratus alexãder eius viri: tum
grauitatẽ: tum etiaʒ pꝛobitatẽ:plus ſoli

ad id qð antea habuiſſet addidit· ¶ Qer

tioꝛ aũt factꝰ ſe a quodã conuicuis affici
Regiũ inquit eſſe euʒ qui beneficꝰ eſt vi
tuꝑari · E⸗ Kntigonus mirãtibꝰ cun
ctis:q poſteaq; ſenectutẽ attigiſſet:hũa
ne atq; mãſuete rebus vteret᷑ Antea em̃
inquit potẽtia mihi oꝑꝰ erat: ſed nũc et

gloꝛia beniuolẽtia ¶ Philippo autem

lio multis pñtibus percunctanti:qũñ ca
ſtra mouebimꝰ ? quid inquit times ? nũ
quid ne ſolus tubam audias? ¶ Atqʒ

poſteaq̃; longã egrotationẽ euaſiſſet:cõ
ualeſceretq;:nihil ait deterius acadat:
hec em̃ aduerſa valitudo nos monuit:ve
hemẽtiuſ nobis efferẽdũ nõ eſſe:quoniã
moꝛtales ſimus · ¶ Dicẽte aũt quodam
omma regibus ⁊ honeſta ⁊ iuſta eſſe:ita
per iouẽ inquit barbaroꝛũ regibꝰ: nobis
aũt ea dũtaxat honeſta ſunt ꝗᷓ honeſta:
ea ſolum iuſta que iuſta ſũt · ¶ Mar ſie
veꝛo fri cũ aliqñ eſſet controuerſia: roga
retqʒ ut eiuſce rei iudiciũ domi fieret: at
fiet inquit in foꝛo:vel cunctis audiẽtibꝰ
ſi nihil per iniuſticiã agimꝰ ¶ Iem cum
Friſtodemus amicus quidã qui patre co
quo natus eẽt ei cõſuleret: ut ⁊ ſumptꝰ
Tlargi tiones tolleret: verba tua Ariſto
deme reſpõdit ius olent · ¶ Thraſillo ůAt
cinico minimũ ab eo petẽte:at hboc inqt
dare regis nõ eſt · ſubdẽte autẽ illo:ergo
da mihi talentuʒ: at non eſt inquit cinici
hoc acciꝑe · ¶ B ( Antipater du parme
nionẽ ab alexãdꝛo enecatũ accepiſſz ait:
ſiquidẽ parmenio alexãdꝛo tetendit inſi
dias cui fidendæſin mĩꝰ tetẽdit quid agẽ
dũ ỹ CGC ¶ Antiochꝰ terciꝰ diane ſacer
dotem ꝗᷓ miranð in modũ foima pᷣſtare

videbat᷑:cũ eſſzʒ intuitus cõtinuo deceſſit
epheſo: veritꝰ neqd p̃ter aĩ ſententiã qð
nefas eẽt agere cogeret᷑ · ¶ H ¶ Themi

ſtocles interꝛogatꝰ vtruʒ achilles mallet
an homerꝰ eẽ? Tu aũt ip̃ᷣe inquit vtrum
victoꝛ ĩ olipia eẽ malles an victorũ p̃co
Ad ſimonidẽ vero q̃ iudiciũ qdðᷣdaz in
iuſtum ab eo cõtenderʒ dixit: neqʒ illum
bonũ poetã eſſe poſſe:ſi pᷣter modulu m
numerũ q; cõcinnerʒ:neq;ʒ ſe bonũ pꝛin
cipẽ:ſi pᷣter legẽ iudicarʒ· At cũ duo filiaʒ
eꝰ ꝓcarẽt᷑.pᷣtuliſſetq; frugi ac ꝓbũ locu
pleti alteri:ait ſe malle virũ qᷓ pecuniis:
qᷓ; pecunias q̃ viro ĩdigerẽt· ¶ ᷓ ¶ Alci
biadeſ adhuc puer cũ eo captu ĩ paleſtra
cõp̃hẽſꝰ eẽt:queʒ nequiret euadẽ moꝛde
bat luctãtis manũ:atqʒ illo dicente: mor
deſ ut feĩe: mĩme ĩquit ſʒ ut leoneſ ¶ Ca
nẽ quoc; cũ optimũ hr̃et quẽ numum ſe
ptẽ milibꝰ emerat:ei caudã abſcidit: hoc
iõ feci inqens: qꝰ athen iẽſes hac de re lo
intis de me aliud nihil curioſiꝰ qᷓritent·
Qum ad periclis floꝛes veniſſet: au
diſſetqʒ non eẽ ocioſum: qm̃ quo pacto
athenier ſibꝰ rõem redderet cõſideraret ·

nome melius ẽ inquit goiae qui non
reddas ¶ Atq; accerſitꝰ a

inquiens q; ſtultum eſſe qui cũ habet cõ
trouerſiã non querit effugere:dum licet
fugere · ¶ E ¶ Lamachus manipulareʒ
pᷣfectum quendaʒ cum rep̃ᷣhenderet qm̃
deliquiſſet: is q; diceret nunquaʒ foꝛe vt

id amplius faceret: belle inquit bis erra

re non licet · ¶ &Q ¶ IPpbicrates qiñ̃ cer

donis eſſet fuliꝰ.ad harmodium qui ſibi
ignobilitatẽ expꝛobrauit: meum inquit
genus a meipo initium ſumit: tuum au
tem in te finit. Chnabnas dicere
conſueuit foꝛmidabiliꝰ eẽ ceruoꝛũ agmẽ
ductu leonis: q; leonum ceruo duce ( F½
Photion atheniẽſis neq; ridere neq;
lacrimare ab vllo vnquã eſt viſus· At in

contione cũ quis dixiſſe t: cogitabundus
videris o photion:recte cõiectas inquit

cogito em̃ ſiqua valeo in iis bꝛeuitate uti
que apud atheniẽſes dicturus ſum ¶ Rt

qʒ cũ aliquãdo apud populũ ſententiaz

dicens auditoꝛibꝰ gratus eſſet: intueret᷑
— „ ☛ . — „
qʒ om̃es:qui cõmuni eodẽq; cõſenſu qð
dixiſſet admitterent:ad amicos cõuerſꝰ

ait · Num foꝛtaſſe mali quippiaʒ locutus
ſum neſcius? ¶ Tdem cum ab antipatre

rogaret᷑:ut iniuſti quoddã faceret · Non
potes inquit antipater ⁊ amico ⁊ aſſẽta
toꝛe photione vti ¶ R¶ Diſiſtrat? athe
nienſiũ tirannꝰ cum traſibolus eiuſ ama
ret fiam: obuiãqʒ factus ſuauiaſſet: pꝛo
ptereaqʒ in illũ ab vxoꝛe exaſperaẽt᷑ ait

ſiqui nos amãt oderimus:quid iis falie
mus qui oderũt:vxoꝛẽ traſibolo virgiez
dedit · ¶ L¶ Demetriꝰ phaleriuſ mone

bat ꝓptholomeũ regem: ut de regno ĩpe
rio q; libꝛos ſibi comꝑaret atq; ꝑlegeret
que em̃ amici non audent monere reges
hec in libꝛis ſe cripta ſunt. ¶ M ¶ Eucur
guſ lacedemoniꝰ aſſuefecit ciueſ nutrire
comã: inqens foꝛmoſos coma venuſtio
res effici:defonnis vero foꝛmidabilioẽs.
dem expeditiones aduerſus eoſdem

hoſtes ſepius educere ꝓhibuit: ne ii belli

coſioꝛes redderent᷑ · ¶ harilaus
rex rogatus: cur leges adeo paucas licuꝛ
gus tuliſſet? Reſpondit qͥ verboꝛũ pauci
tate vterentur:legibus haud multis ĩdi
gere ¶ Id illum vero qui interrogaret:

atheniẽſibuſ
ex ſicilia ad capitis cauſã:ſeipᷣm abſcõdit

q̃d nutrirent comãæ Reſpondit · qm̃ ex oĩ
omatu hic q́;minimi ſumptus eſt· CO
Theopompus cum qᷓdam in vꝛbe mu
rum ſibi qᷓdam oſtẽderet: ⁊ an ſibi pulcer
altuſqʒ videret᷑ in terrogaretęminime ſi
mulierũ eſt inquit · Se Braſidas cuz
in caricis murẽ compᷣbendiſſet: morſus
eum dimiſit. deinde ad aſtãtes ait : nichil
eſt ita paruũ:qðd ſi auſit inuadentibus re
pugnare:non ſe incolume ſeruet ·
¶ Mens rex ad mantineã cuʒ hoſtes qm̃
plures eẽnt expugnare nequiuiſſet ait:
qᷓ multis vellet dominari opus eẽ ut cuʒ
multis quoqʒ pugnaret· ¶ Cũ vero eli
laudarent᷑: ꝙ olimpiacos ludos pᷣd are a
erent: at q;d inquit admir atõe dignum
Puneſi quattuoꝛ annoꝛũ curꝛiculo diẽz
vnũ iuſticia vtunt᷑ · ¶ Ounqʒ laudibꝰ ĩſi
ſterent:ait:qᷓd mirandũ ſi pulcra in re iu
ſuicia vtũt᷑ pulcre ¶ R¶ Liiſãder amictꝰ
quos dy oniſiuſ tirannuſ ad eius filias p
cioſiſſimos miſiſſʒ:nequaq; accepit:vere
ri inqens ne iiſce defoꝛmioꝛes videntur ·
Locedemonioſ vᷣo cũ ad expugnãdoſ
coꝛinthioꝛũ muros timidioꝛes aſpiceret:
vt lepoꝛẽ vidit exilienteʒ e foſſa:himnõi in
quit hoſtes metuetis:ĩtra quoꝛũ muros
pᷣ inertia lepoẽſ doꝛmitãt e cũ mega
renſis vir qᷓdaʒ in publico cetu audacter
ad eũ ac licentiꝰ loqᷓretuꝛ: tua inq̃t verba
cluitatis egent · (BCRgeſilaus cuz de
foꝛtitudĩe iuſticiaq;ʒ rogaret᷑: vtra eſſet
melioꝛgnihil ait foꝛtitudie indigemus:ſi
iuſti oẽs ſimꝰ. ¶ Etẽ cum noctu repẽte
ex hoſtili ſolo caſtra moturꝰ forz: ⁊ eum
cuiꝰ amoꝛe teneret᷑ ob infirmitatẽ relin
atq; lacrĩare ĩtueret᷑:duruʒ eſt inqᷣt miſe
reſle ſiml ar ſape · ( T¶ Cleomenes cũ
q̃s ſe gallos ei daturum polliceret᷑ qᷓ pu
gnãdo interirẽt:iſtos mihi des inqᷓt noli
illos potiꝰ qᷓ pugnãdo interimãt (
Hedaretꝰ ñ elẽus in numeruʒ trecẽto
rum:qͥ qᷓdeʒ in vrbe ceteris digtate p̃ᷣſta
bat hilaris ſurridẽſ q; abibat:gaudẽ ſei
quiẽs:ſiqᷓdẽ trecẽtos vꝛbs hr̃et ceues ſeſe
melioꝛes ¶& ¶ Damonidas ĩ vltimum
choꝛi oꝛdinẽ locatꝰ a choꝛi mgr̃o · pulecre
qᷓdẽ inueĩſti inꝗt:q etiã ipᷣe honorabilis

fias W atalcidaſ cũ ſophiſta qui
dam herculiſ laudationem lẽurꝰ eſſz:ait:
quiſ eĩ eũ vituꝑat⸗ Epaminõdaſ

– =-⸗

an
en
ren
um

„

die

iſe

iu

5

e⸗/
.
do⸗
n

1

carnoſioꝛibus ſe infeſtum prebebat: ac
talem quendam amouit exercitu: inqui
ens vix tribus quattuoꝛ ve clipeis tegi
eius ventrem:cuius ventris magtudine
ſuam ipſius mentulam :ne videre qui
dem poſſet. ¶ Ounqʒ alio temꝑpore vn
gentato coꝛpoꝛe ac hilari facie apparere
conſueſſet: poſtridie ſqualidꝰ ac demiſ
ſa fronte proceſſit in medium: percon
tantibuſ q; amiciſ an egri quicquam ſibi
accidiſſet g nihil accidiſſe reſpondit: ve

rum ſentiebam me elatioꝛe animo bheri

fuiſſe q; par eſſet: itaq; immoderatam
leticiam hodie plecto· ¶ Item cum didi
ciſſet armigerum per multas ab homĩe
captiuo pecunias rerehiſſennin ait di
peum redde tibi vero faciundo queſtui
tabernam cõmitto· Non enim amplius
eque diſcrimen ſubire velis:qui vnus e
diuitibus beatiſq; factus ſis ¶ Interr o

gatus quoq; vtrum ſeſe melioꝛem im

peratoꝛem duceret: an Chabꝛiaʒ an Iphi
cratem? difficillumum eſt inquit iudica
tu quoad viuimus · ¶ A¶Belopidas
epammode collega in pᷣtura cum ad pu
am egrederet᷑:vxoꝛe eum p̃cante vt ſe
ſaluum faceret:hoc alios ait monendos
eſſe: ac pꝛinciꝑẽ ⁊ pꝛetoꝛem ut ciues face
ret ſaluos ¶ ttem cũ quidam dixiſſet in
hoſtes incidimus:quid in illos nos ma

e⸗ inquit inedim?: q; in nos illisæ ( B

Cuʒ ſamnites poſt aduerſuʒ cõf lictũ
ad marcũ curium ꝓfecti aurum darent:

rapas elixabat in fictilibus. Samnitibus
aüt reſpondit mĩme ſe auro indigere: qᷓ

tali cena vteret᷑: atq; malle bhabentibus
impare q́; habere aurũ. ¶ ¶ ¶ Eabritio

conſuli pirrhi medicus epiſtolã miſit: 4

polliceret᷑ ſi is iuberet: ſe pirrhũ veneni
interfecturũ: at fabꝛitius eam eplam ad
pirrhũ dedit: ſanioꝛe ut mente vteretur
monens:qm̃ ⁊ amicoꝛum ⁊ hoſtiuʒ peſſi
mus iudex eſſet ( H ¶ Gum miles luca
nus apud fabium maximũ eſſet accuſatꝰ
ꝙ mulieriſ amoꝛe noctu ſepe a caſtris va
garetur: ceterũ mirabili armoꝛũ virtute
vir eſſe narraretur: mulierem comp̃hen
di iuſſit ⁊ ad ſe duci: ut autẽ adducta eſt
accerſito homine ꝙ pꝛeter legem inquit
pernoctares haud nos latuit: at ne pus
quidem latuerat ꝙ pꝛobitati ſtu deres:qᷓ

re foꝛtiter tuis ac recte factis errata con
donentur: reliquum nobiſcum eris: ha
beo enim ſponſoꝛem: 1 adductam mu⸗
lierculam ei commendauit ac tradidit
Kec cum iam ſenioꝛ eſſet:ac fi lius cõ
ſul de rebus gerendis in publico loque⸗-
retur : pꝛeſentibus Runbus aſcendit e
quum atqʒ pꝛocedabat · cunq; lictorem
iuuenis miſiſſet iuſſiſſetqʒ equo deſcen
deret: aliis ſeſe auertentibus fabius ipſe
equo exiliens pꝛeter etatem accurrit · na
tumqʒ complexus belle inquit ſapis o fi
li qui plane intellgas quibus imperas:
cuiuſmodi imperü magnitudinem ſu
ſceperis · ¶ H ¶ Scipio maioꝛ cum a re
militari atq; vrbana ſtudium ad literas
conuerteret: dicebat cum ocioſus eſſet
plura tunc negocia a ſe geri ¶ Idem vbi
carthaginem in deditionem ut accepiſtz
ac milites quidam cepiſſent captiuam
preſtanti foꝛma ac virginem adueheꝛent
atqʒ illi darent:libenter inquit accipere
ſi pꝛiuatus non imperatoꝛ eſſem. ¶ At
q; in ſicilia cum quis percontaretur eu
ius rei fiducia ad carthaginem claſſẽ fᷣo
ret traiecturus: oſtenſis ei armatis exer
