ee ¶ Satius ẽ te ad id
dare operã: ꝗ iſtũ amoꝛẽ ex anĩo expellas

tuo:q; id loq quo masꝗ libido fruſta incẽ
dat᷑ tua. Eacile oẽs cũ valemꝰ re

cta cõſilia egrotis damꝰ:tu ſi hic ſis aliter
ſẽtias.¶ Oia experiri certũ ẽ pᷣuſqᷓ; pereã

66 AKvbi hinc ĩ malã rẽ cũ ſuſpitõe iſtac
celus.

Ad te venio ſpem · ſalu tẽ . auxiliuz ·

ii date

ot me ĩpediunt cure: que
aĩm meũ diuſe trahũt ¶ Mei mihi ĩcertũ

— — — — — — -æ· — — - — —

Axxvij
pãc nũc facio¶ Hoſtremo nũc mihi id da
negocii· ¶ Abi intro: ibi me operire: q
ato ẽ opꝰ para ¶ Haud mihi ẽ id dubiũ
Optatꝰ aduenis ¶ Faſculta pauas¶ E

¶ Der ego deos te oꝛo:a noſtram amiciciã

conſiliũ expetens e pol cõſiliũ hẽo
neqʒ; auxili copiã ¶ Hodie poſtre mũ me
vides ¶ Haud mecũ ſenttt · ¶ Nunc teꝑ
amicici: ⁊ ꝑ amoꝛẽ obſecro · ¶ Ege neuti
qʒ officiũ liberi eſſe hboĩis puto ¶ Reddidi

— — — —

aĩm. Nüc ſiq;d potes aut tu aut ;̊ bi

creme: que ĩcepta a Eeis cũ etate accreuit

B ria: facite fingite ĩuemite efficite. ¶( N ſcꝛvt me aviuues ĩ ac re (F ne me ob
. Metũ ĩ quo nunc es adimaz: atʒ expleam ſecra: qſi hꝰ te oꝛãdo a me ĩpetrare opoꝛ
m gaudio · ¶ Ceſſas alloqui·. Ambos teat: aliũ cenſes eẽ nũc me at olim⸗/¶Te
opoꝛtũe vos volo. (Nea quidẽ in dubio oꝛo in cõe vt cõſulas. CG Kmantiuz
ẽ vita ¶ Obſecro te q;pꝛimũ hoc me miſe ire reĩtegratio amoꝛis ẽQ Eacile ex illis
rũ libero metu. Etẽ alia multa ꝗq nüc nõ ſeſe emerſurũů malis (Eieri in filia piclin
narrãdi locꝰ ¶ Uerta res ẽ· ¶ Liberatꝰ graue ¶ Incomoditas venicg huc omĩs
ſũ hodie tua oꝑa· ¶ B¶ Ridiculũ caput redit ¶ Werito te ſꝑ maximũ eci. ¶(apſe
¶ JPtbo tãetſi ſepe mea ſpes hec fruſtrata mihi ꝗ intimus eſt eoꝛũ cõſiliis dixit· ¶ 33
. ¶ Ibi tũ oẽm culpã trãſferʒ ĩ te ¶ Hoc adueſ craſcir ¶Propemodu habeo tibi
i haud dubiũ ẽ. ¶ Vxoꝛẽ bis monbꝰ dabit fidẽ EWV. ab cõſiliũ callidum ( Recta ꝓfici
nemo ¶ Vide quo me ĩdicas Gurabit · ſcar via ( Nihil loci pᷣeibꝰ relictũ· CMN
e ¶¶ Reuiſo qᷣ d agãt aut quid caꝑtẽt cõſilii · ¶ Hec cõfiteoꝛ mihi iure obtigiſſe:qñ q̃deʒ
6 ¶ Lu fac apud te vt ſis ¶ Quaſi de ĩ Ppuiſo tã iners:tam nullꝰ cõſuii ſum:vt homini
9. aſpice Na nỹe timeo ꝑti qᷓd rñdeat foꝛtunas meas cõmiſerim taʒ futili:ergo
4 WEBec iſtic neqʒ alibi tibi vſq; erit in pciu · ob ſtulticiã fero. ¶ Muic malo aliq;
me moꝛa. ¶ Eads vt decet eũ iſtue qð vo ꝓducã moꝛã · ¶ Sine paululũ ad me vt re
m lo ĩpetro cũ gr̃a.Merꝰ quãtũ audio vxo deã ¶ NHei mihi cur nõ habeo ſpaciũ:vt ð
re excidit· ( Verũ illud vᷣbũ ẽ vulgo qð di te ſumam ſuppliciũ vt volo. ¶ † ¶ Moc

ai ſolet:o m̃s ſibi eẽ meliꝰ malle q; alteri ·
ic nũc me credit aliq; ſibi fallaciã poꝛ
tare: ⁊ ea me hic reſtitiſſe gratia ( Breter
ſpeʒz euenit · ¶ †pe ſecũ eã vẽ recta reputa
uit via ¶ DH ¶ Hü licitũ ẽ ei dũ etaſq; tu
lit amauit: tũ id clam cauit: ne vnq; infa
mie ea res ſibi eẽt: vt virũ foꝛtẽ decqʒ: nũc
vxoꝛe opꝰ ẽ aim ad vxoꝛẽ appulit· ¶ Sub
triſtis viſus ẽ aliquãtulũ mihi. ¶ Nimiuz
ꝑparce facit ſum tũ . ¶ Quid hic vult ve
teratoꝛ ſibi⸗ Eidelẽ baud ferme mulieri

ſus es id ee en

cine credibile aut memoꝛiabile :tãta ve

coꝛdia innata cuiq; vt ſit:vt malis gaude

at: atq; ex incomodis alteriꝰ ſua vt cõpa
ret cõmoda · ¶ I18 ẽ genꝰ hoĩm peſſimum-
¶ PHroximus ſum egomet mihi · ¶ Ingerã
mala multa ( Et me ⁊ te ĩpꝛudens ꝑdidi
¶ Stiã nũc me ſeducè iſiis dictis poſtulas
¶ Cõplacitaẽ tibi. ¶ R ¶ Meu me miſe
ruʒ q tuũ aĩm ex aĩo ſpectaui meo⸗¶ Eal
¶ Veſcis ĩ q̃ntiſ mal
uãtas hic ſuis cõ

verſer miſer. ¶ L

H ĩuenias virũ ¶ Vtinã aut hic ſurdus: aut ſilis mihi cõfecit ſo icitudĩes. ¶ Mirum ẽ
ei hec ſit muta facta· ¶ Vera pdicat Bonũ de te ſi exẽplum capit Tu ceoact⸗ tua vo
g⸗ ĩigeniũ narras adoleſcẽtis. Oð remediü luntate es ¶ Qur me enecas? ( Dii tibi di
nuũc huic malo inueniã ?Vix tanvẽ ſtoli gnũ factis exitiũ dent · ¶ Hac nõ ſucceſſit
. dus ſe enſi (Serua me obſeero. ¶ Mui tam alia ag grediemur via ¶M CEgo pam
. cito ¶ Ego ĩ poꝛtu nauigo. dhue aſ Phile ti i hoc † ſe eruitõ debeo: conari ma
en ſolent az opoꝛtet Seer ad ſalutẽ: oĩa nibꝰ pedibuſ⸗ q; : nocteſ 31 dies: eapitis
puic eſſe video ( ¶Seitus puer ẽ natꝰ piculuʒ adire dũ ꝓſim tibi: tuũ eſt/ ſiquid

e pãphilo:deos q̃ſo vt ſit ſupſtes · ¶ Mec
qs ñ credat ꝗᷓ te noꝛit abs te eẽ oꝛta · ¶ In
terminatꝰ ſũ ne facereſ.¶ Nõne ſatis me
ꝑnoſũli qlis ſim ſimo· ¶ Diqd tibi narrare
aeepi: cõtinuo tibi dare verba cenſes ·
¶ Hroꝛſus a me opinionẽ hãc tuã eẽ amo
tã volo· ¶ Wulta occurrũt ſił qᷓ cõiecturã

pter ſpem euenit mihi ignoſcẽ. ¶ Reſti
tue in quẽ me accepiſti locũ· ¶ Tu mõ aĩe
mi noli te macerare Optime te mibi of
fers. ¶ Moc malũ integreſcit· ¶ Fge ſi
pic non inſanit ſatis ſua ſponte inſtiga⸗
¶ Der om̃s tibi adiuro deos nunq; eam

me deſerturũ: mõ ſi capiendos mihi cciaz

eni

122„

eſſe inimicos om̃s hoĩes: hanc mihi expe
tiui· cõtigit cõöueniunt moꝛes:valeant qꝗᷓ
inter nos diſſidiũ nolunt: ¶ Non appen
lims magis verũ atq; boc reſponſum ẽ·
¶ Wiſer eq̃ es atq; ego ¶ Dies mihi vt
bic nõ ſatis ſit vereoꝛ ad agendũ·

¶ Etiã narratõis incipis mihi in itiũ· ¶ Huc

fac ad me vt venias. ¶ Nũc opus ẽ tua
mihi ad hãc rẽ ex ꝓmpta malicia atz aſtu

tia. ¶ Q¶ Noua nüũc religio ĩ te iſtec in

ceſſit · ¶ Siqd ẽ: quo mea oꝑa opꝰ ſit vo
bis:aut tu ꝓłꝰ vides manebo: neqᷓ̃d vrẽm
remoꝛer cõmodũ /¶ Ouid turbe ẽ apud fo
rũ (Deliras ¶ Adeon videmur vob eſſe
ydonei: in ꝗbus ſic illudatis. ¶ Caue quo
q́; ex iſto exceſſis loco · ¶ Di te eradicẽt
ita me miſerã territasg:· ¶ Mitte id quod

ſcio:dic qd rogo · ¶ O facinꝰ animaduer
tendũ · 6 SEallacta alia aliã trudit ·
In malũ inſcẽs pene incidi· ¶ Der tꝑs
aduems: auſculta. ¶ Nõ te credas dauũ
ludere. ¶ Ne me attingas lceleſte ¶ IEn
epta neſcis qᷣd ſit .d Rlio pacto haud
poterat fieri· ¶ Daululũ ĩtereſſe cenſes
ex aĩo oĩa vt fert natura ſi facias: an de ĩ
duſtria · ( Vt qmus:qũñ vt volumꝰ nõ licʒ
HMaud auſpiato huc me cõtuli (Q
dam ſi id ſciſſem nunq; detuliſſẽ huc pe
de. (Qui io mibiſie acdle arqg vedle i
oꝛũ exempla cõmonent · RC atis iã
ſatis ſimo ſpectata ẽga te amicicia ẽ mea
ſatis ꝑiculis incepi adire: oꝛãdi iã fineʒ fa

*

. „

ce dũ ſtudeo obſequi tibi (S ¶ Nũc q3
maxiĩe abs te poſtulo atq; oꝛo creme: ut
bũfeiũ vbis initũ dudũ muc ſeõpeobes
¶¶ BDer ego deog te oꝛo vt ne illis aĩm in
ducas credẽ. ¶ Neſcio q;d tibi ſũ oblitus
hodie ac volui dicere CFnio nüc iã ocio
ſo eẽ ĩpero. ¶ Ego cõmodioꝛẽ hoĩem ad
uentũ ad tꝑs nõ vidi. ¶ Ois res iã eſt in
vado ¶ Geſſo alloqᷓ (O ſalue bone vir
¶ Ouid iſtic tibi negoci ẽ ¶ ¶ Cũ fa

ciẽ ceiꝰ videris videt᷑ eẽ quanti vis pᷣcii: tri

ſiis:ſeueritas ineſt ĩ vultu: atq; ĩ vbis fi

des ˖ Sublimẽ hunc ĩtus rape q̃ntũ po

tes.· ¶ V ¶ Siquicq́; ĩuenies mentitum
occidito e ſeui tan
miſeret mei ? tm̃ laboꝛẽ capè ob talẽ filiũ

h ne ſeui tantope ˖ ¶ Nõ te

Prẽ potiꝰ ip̃aʒz dic: ac mitte male loqᷓ.
O ingentẽ cõfidentiã .· ¶ NHãc babere
ſtudet cũ ſümo ꝓbꝛo · ¶ Ita aĩm ĩduxiſti

tuũ. ¶ ¶ Sʒz qd ego me: aut cur excru
cio g aut cur me macero ?g cur meaʒ ſene
ctutẽ huiꝰ ſolicito amẽtia g an vt ꝓ huiuſ
pctis ego ſuppliciũ ſufferãgimo habeat
valeat:viuat cũ illa ( Ego me amare fa
teoꝛ hanc: ſi id peccare ẽ “ id quoq;·
Tibi pr̃ me dedo: quid vis oneris ĩ
poneipera ¶ Pro pctõ magno paululũ
ſupplicii ſatis ẽ patri ¶ Mitte oꝛare:vna
oꝛũ qᷓuis cã me ut faciã monet ¶ Ita ne
huc ꝑatꝰ adueĩs ? Tu ne hoĩes adoleſcẽ
tulos ĩperitoſ rerũ:eductos libẽ ĩ fraudẽ
illicis: ſolicitãdo ⁊ pollicitãdo eoꝛũ amas
lactas ¶ Si mihi pget que vu dicẽ: ea ꝗᷣ
nõ vult audiet · EFrigen es pã
phi le ¶ Vy ſũ apud me:ita animꝰ cõmo
tus ẽ metu .ſpe · gaudio: mirando hoc tã
to: ac tam repẽtino bono ¶ It mihi vnꝰ⸗
ſcrupulꝰ etiã nũc reſtat· qui male me ha
bet · ¶ Dignꝰ es cũ tua religione odio
oduʒ in ſcirpo q̃ris · ¶ Hilũ in ouo

q̃ris ¶ In hac egomet re poſſũ medicari

mihi. ¶ Zaʒ millies audiui. ¶ Ita me dii
ament ¶ Zã dudũ res reduxit ipᷣa ĩ grati

am tuã ¶ O fauſtũ ⁊ felicẽ hũc diẽ · 6 aa
eſſe

Ego deoꝛũ vitã ꝓpterea ſempiternã

arbitroꝛ: ꝙ voluptates eoꝛũ ꝓpꝛie ſũt: iã
mihi ĩmoꝛtalicas parta ẽ: ſi nulla egritu
do huic gaudio ĩterceſſerit:ſed queʒ mihi
potiſſimũ exoptẽ:cui hoc nũc narrẽ dari
¶ Ouid mihi obtigerit ſcio ¶bb ¶ Mo
re hoĩm euenit: ut qð ſim nactꝰ mali:pᷣuſ
reſciſſeres tu:qᷓ; ego illud qð euenit tibi
boni · ¶ O factũ bene er amicus
ſũmus nobis· ¶ Nũ ille ſomniat ea q̃ vi
voluit? Solꝰ es quẽ diligüt du ·

Adibo ⁊ colloqr ¶ In tpe ip̃o mihbi ad

uenis ¶ cc ¶ Me in tuis ſecũdis reſpice
Tuus ẽ nũc Cremes: facturũ q̃ voles
ſcio eſſe oĩa. ¶ Abi domuz ꝓpere · (Ne
expectetis duʒ exeant huc:intus deſpõde
bit᷑:intꝰ trãſiget᷑ ſiqᷣd ẽ qð reſtat. CVes
valete ⁊ plaudite Caliopiꝰ recenſui ·

¶ Ex eunucho Terentii elegãtie ⁊ auto

ritates ſequunt᷑. ¶ do
quiſq; ẽ qui placere ſtudeat bo

nis ſe qzplurimis:etiã minĩe mul
7 „ ℳ
tos ledere:in hiſ poeta hic nomẽ
ꝓfitetur ſuũ ¶ Is ne erret moneo ⁊ deſi

nat laceſſere: habeo alia multa q̃ nũc con

donabunt᷑: qᷓ ꝓferent᷑ poſt ſi ꝑget ledere

11ð

e

es

e.

hul
me
eſi
on
re⸗

ita vt facere inſutuit· ¶ Herfecit: ſibi vt
in ſpiciẽdi eſſet P ESyelamant furẽ

elle nõ poetã · ¶ Peccatũ impꝛudentia ẽ

¶ RRNullu iam dictũ: qð nõ di ctum ſit

Nam

„
.

pꝛius. ¶ In ita me cõparẽ nõ ꝑpeti mere
tricũ cõtumelias· ¶ Si qᷣdẽ hercle poſſis
nihil pꝛiꝰ neqʒ foꝛtiꝰ. ¶ B ¶ Eludet vbi
te victũ ſenſerit · ¶ Proinde tu dum tꝑs ẽ
etiã atqʒ etiã cogita · ¶ Que res ſcʒ amoꝛ ĩ
ſe neqʒ cõſiliũ neq; modũ habet vllũ:hãc
cõſilio regere nõ potes. In amoꝛe hec oĩa
inſunt vicia · iniu rie · ſuſpitões · inimicicie
inducie · bellũ · pax rurſum· Tncerta hec ſi
poſtlas ratõe certa facẽ: nibilo plꝰ agas
q ſi des oꝑpam. vt cũ ratõe ĩſanias. &6
ec vᷣba vna falſa lacrimula: quã oculos
terẽdo miſere vix vi exp̃ſſerit reſtringet
te vltro excuſabit: ⁊ dabis ei vltro ſup
C6 indignũ facinꝰ. ¶ D ¶ Te
redimas captũ quãti qᷓas minimo:ſi neq̃ᷓ
as paululo at quãti qas: ⁊ ne te aff lictes
Eeca ipᷣa egredit᷑ nñ fundi calamitas

¶ E ¶ Vereoꝛ ne illud grauiꝰ tulerit:ne u e
alioꝛſum atʒ ego feci acceꝑit · ¶ Tot? tre
mo hoꝛreoq; poſtqᷓ; aſpexi hanc ¶ Bono
anĩo ſis:accede ad igneʒz hunc iã caleſces
plꝰ ſatis ¶ Quid bic ſtabas ycur nõ recta
introibas? ¶ De excluſione verbů nulluz
¶ He mihi patent foꝛes· ¶ Sũ apud te pꝛi
mus ˖ ¶ Vtinã eſſet mibi ꝑs equa amoꝛis
tecũ · ¶ Re crucia te obſecro anĩe mi· ¶ kta
vt res erat faciũdũ fuit¶ Huc qua gẽra te
accerſi iuſſi auſculta ¶ Hac lege tibi meaʒ
aſtringo fiẽ· ¶ Henus rimaruʒ ſum hac
atqʒ e fluo · ¶ Sine me puenire quo
volo (ETur⸗ ſcis q;intimũ habeo te
⁊ mea cõſilia vt tibi eredam oĩa.( Impꝛu
dens harũ rerum ignarus q; oĩm. ¶ ẽgo

—

quãtũ ſuſpicoꝛ ad virginẽ animũ adiecit

(Sola ſũ: hẽo h̊ nemineʒ neq; amicũ
neq; cognatũ:q;obꝛẽ cupio aliquoſ ꝑare

amicos beneficio meo: id amabo adiuta

me quo fiat faciliꝰ ¶ Tandẽ ꝑdoluit ¶( Nẽ
pe oia hec verba nũc huc redeunt ·
Num vbi meã benignitatez ſenſiſli in te
ner Conu Bten imicum habeaz

faciã vt iuſſeris/¶ Vtinã iſta vᷣba ex anio

ac vere dicer es ? Si iſtue crederẽ ſincere
dici: quiduis poſſẽ ꝑꝑeti¶ Labaſcit vno
vict v̈bo q; cito. ¶ Sine te exoꝛẽ· ¶ Moꝛi

ꝗð nos capẽ opoꝛtʒ:hec interci pit

Q◻O

chan

erandũ eſt ¶ Inhoc biduũ vale. ¶
Gelo wies nocteſq; me ames · me deſide
res · me ſomnies· me expectes · de me cogi
tes · me ſperes· me te oblectes mecũ tota
ſis meus fac ſis poſtremo animꝰ:qñ ego
ſum tuꝰ ¶ Hic mihi foꝛſitan paruã habet
fidẽ: atq; ex alioꝛũ animis nũc me iudicat
Ne iſtuc tam iniquo patiare aĩio ( R
unus nĩm omato vᷣbis quoad poteris

Giciunda hercle hec eſt mollicies animi
Nihi indulgeo nimis· ¶ Stat ſententia ·
¶ Di boni qͥd moꝛbi eſt: adeon om̃s ĩmu
tarier ex amoꝛe:vt nõ cognoſcas eundeʒ
eſſe · ¶ Dii ĩmoꝛtales homĩ hõ qͥ d pᷣſtat ⸗
ſtulto intelligẽs q̃d intereſt· Snueni
hodie hoĩem:ſentũ ſqualidũ:egrũ pãnis
anniſq; obſitũ ( M ¶ Ouo redactus ſũ
om̃s noti me atq; amici deſerũt ¶ Simul
cõſiliũ cũ re amiſiſti.· ¶ Omĩa habeo:nec
quicq; habeo:nihil cũ eſt: nihil deſit mihi
tñ (Moc nouũ eſt aucupiũ· ¶ N ¶ Eſt
genus hoĩm qni ſe pmos eſſe oĩm reruʒ
volũt nec ſũt: hos cõſectoꝛ:ſimul quidqͥd
dicãt laudo:rurſũ ſi negãt laudo id quo
q;: negat q̃s nego ait aio: poſtremo ipe
raui egomet mihi oĩa aſſentari:is quelłꝰ
nüc eſt multo vberrimꝰ ¶ Seitum bhercle
hoĩem ¶ Mic hoĩes pꝛoꝛſus ex ſtultis ĩſa
nos facit. ¶ O ¶ Oeiuʒ cibus qᷣd facit
alienꝰ ; Hic hoĩes frigent ¶ Nebulonẽ
hüc certũ eſt eludẽ rrime ſalute per

Vro hoĩem. ¶ Vt falſus anio es. ¶D
Omnüũ rerũ viciſſitudo ẽ ¶ Sine biduuʒz
boc pᷣtereat ¶ Mihi nũc vno digitulo fo
reſ aperis foꝛtunatꝰ:ne tu iſtaſ faxo calci
bus ſepe ĩſultabis fruſtra. ¶ Neſcio quid

rolan ſummũ ſuuʒz impertit gnato.

Ofaciẽ pulcrã deleo oẽs dehinc mu
ieres ex anĩo:tedet me quotidianarũ ha

irc . kllã e cõſpectu emiſi meo.
2

rum foꝛmarũ. ¶ Neſcio hercle ego: neq;

vnde eã g neq; quoꝛſũ eam ? ita pꝛoꝛſus
ſũ oblitꝰ mei · ¶ Vtilitatẽ ĩ ea re eg faciã
vt cognoſcaſ meã ( Digna res eſi:vbi tu

neruos ĩtendas tuos. ¶ R ¶ Maud ſilis
eſt virgo vᷣginũ noſtrarũù ( Noua figura
onꝛs: coloꝛ verus:coꝛpꝰ ſolidũ ⁊ ſucci ꝑle

nũ: anni ſedecim: ac flos ip̃e ¶ S ¶( Me
cũ ſtomachabar mõ: neq; quẽq́; hoĩeʒ ar

bitroꝛ eẽ eui magis bone felicitates om̃s

Syyr.

aduerſe ſint ¶ Momo incuruus tremulꝰ.

labus dimiſſusgemens· ¶ Conclamatũ
eſt · ¶ Duras ꝑtes fratris pꝛedicas. ¶ Ea

ciã ſedulo:ac dabo operã · ¶ Aderit vna

in vnis edibus:cibũ nõ nunq́; capiet cuʒ
ea· ¶ Dixti pulere nunq; vidi melius cõſi
lium dari · ¶ Carris · Tnelligo (No
eſt ꝓfecto· ¶ Iſtec in me cudetur faba
Eas itidem fallam vt ab eis fallimur·
erũ vide: ne poſt cõferas ĩ me culpã
Dii voꝛtant bene ¶ Derio triumphat

.

nõ tam ipſo quidẽ dono q; abs te datum
eſt · ¶ T ¶ Laboꝛe alieno magnã partã

gloꝛiam: verbis ſepe in ſe tranſmouet: q

Pabet ſa ES te eſt · ¶ Regẽ elegãteʒ

narras/¶ Momo eſt ꝑpaucoꝛũ hominũ

Lepus tute es ⁊ pulpamentũ queris

acete · lepide · laute · vt nibil ſupꝛa.
Effert᷑ impꝛimis hoc ꝓuerbiũ:Har pa
ri referto rabi quod eã moꝛdeat ¶( Vihi
iſtuc in mentẽ non venerat ¶ Qð pꝛinci
piũ oꝛatõi dedit adueniẽs · ¶ Perpulcra
credo dona haud noſtris ſimilia. CRes
indicabit. ¶ Eac ꝑiculũ in literis: fae in
paleſtris: in muſicis:q̃ liberũ ſcire equuʒ
eſt: adoleſcẽtẽ ſolertẽ dabo · ¶ V (Bus
ego eſſe infra hoĩes puto infimos om̃s-
E Won conue nit vna ire cũ amica impe
ratoꝛem in via · ¶ Quid tibi ego multa
dicam: domini ſimilig es · ¶ Abi p̃curre
vt ſint domi ꝑata.
a me euellere. ¶ O capitulũ lepidiſſimũ
Aus eo. ¶ Malam in rem hinc abi ·
Nunc mibi hoc negociũ ceteri dedere
vt ilum querã: ibo ad eum viſaʒ ſi domi
eſt ¶ Nequeo ſatis mirari: neq; cõiieere
Lubet pꝛius d ſit ſeiſcitari· ¶ Quio
geſtio g aut quid letus ſum. ¶ O feſtus
dies hominis. ¶ Nemo ẽ omnium quez
ego nüc magis cuperẽ videre qᷓ; te. ¶ No.

ſcis 6 elegans ſpectatoꝛ foꝛmarum ſim.

uid ex ea re tandẽ caperes cõmodi⸗
Num parua cauſa ẽ?s aut parua ratõ⸗
Conſimilẽ luſerat iam olim ille ludũ.
Dum hbec mecũ reputo: templa celi
ſumma ſonitu cõcutit · ¶ Os tuũ ipudẽſ
rvidere nimiuʒ vellem: qs eſſet ſtatus: fla
bellũ tenere te aſinum tantũ .· ¶ Derſtre
punt(ita vt ſit) domĩ vbi abſunt· ¶ Som

nus virginẽ oppꝛimit ¶ In ego mihi oc

caſionem oſtentatã: tam bꝛeuem: tã opta

tam: tam inſperatã amitterẽ5 ¶ IJd faci
d eam rem

ebat retinendi illius cauſa
tꝑs nõ erat· ¶ H Sibi putabat adductũ
ante oculos emulũ ¶ Nendebat inde ad
iurgiũ ¶ Vt pꝛimũ potnuentt ſe illine ſub
ducet ſcio CG Enn rus eo:cepi ego
met mecum ĩter vias:ita vt fit:vbi quid
in anĩo eſt moleſtie:aliam rem ex alia re
cogitare: ⁊ omnia in peioꝛẽ ꝑtem. ¶ Nũc
ſi detur mihi:vt ego vnguibus facile in
oculos inuoluẽ veneſico ¶ Neſcio quid

ꝓfecto abſente me turbatũ ẽ domi. ¶ aa

¶ Abi hinc quo dignꝰ es cũ donis tuis
tam ülepidis · ¶ Q
nam ſic ſint qui male mihi volunt · ¶ bb

bſecro tam nefandũ facinus tu ne au

diſti quidem g ¶ Eyi foꝛas ſceleſte.· ¶ O
¶ llud vide os vt ſibi diſtoꝛſit carnifex.
¶ ecc ¶ Varia veſte exomatus fuit:nũc tibi
videtur fedus q; illam nõ habet · ¶ do

Eſt vetus ·vietus·veternoſus.ſenexcolo
re muſtelino. ¶ Mem que bec eſt fabula

eo redigiſ me: vt is egerim egomet ne

ſciam · ¶ O ſceleſtum atq; audacẽ homi

nem ·˖ ¶ ee ¶ ſtiam nuc credis indignis
nos eſſe irriſas modis· ¶ Boſſum ne ego
hodie ex te exculpere veruʒ. (ff (Lar
menonis tam ſcio eſſe hanc tegnã:q̃;ᷓ me
viuere · ¶ Tu pol ſi ſapis:quod ſcias ne
ſcis. ¶ Mac re ⁊ te omni turba euolues.
ülli gratũ feceris. ¶ Data mihi hercle

verba ſi ess . icit me vinũ quod
ego bibi · ¶ Neqʒ pes neqʒ mẽs ſatis ſuũ
officium facit · FE ¶ Dine cerere et li
bero friget venus. ¶ i ¶ Kamduduz eta
te lites facte ſunt ĩter nos maximę. M
roꝛ vbi ego huic anteuerterim · ¶ Qredo
equidem illum iam affaturum eſſe ( Si
illam digito attigerit uno: illico oculi ef
fodientur. (kk ( Vſe q; adeo ego illius
ferre poſſum ineptias:⁊ magnifica vᷣba5
uerba dum ſint:uerum enim dum ſi ad rẽ
conferentur uapulabit᷑ · ¶ Id te attinet
hec omnis res · ¶ Educta eſt ita ut te q;
illa qʒ dignum eſt· ¶ Nec expecto ꝓ illa
abs te quicqᷓ; pꝛecii · ¶ ¶ Nemo eſt ho

minum qui metuat minus:atq;ʒ ita opuſ

eſt· ¶ Moc cogitato qui cum res tibi eſt

¶ Eſi mmus potens q; tu:minus notꝰ.
minꝰ amicoꝛũ hic habẽs ¶ mm ¶ Tu qð
cauẽ poſſis ſtultũ ẽ admittẽ. ¶ nin ¶ Opꝰ

uid iſtuc eſt rei 5¶Vti

6— — –☚, —— — — - — -- —

—

eſt ꝑat rono quem defenſorem paro ·
Carci ne ego vt contumeliã tam inſi
gnem in me accipiam gnato: moꝛi me
ſatius eſt · ¶ Dequimini me pꝛimum
edes expugnabo:virginem eripiam: ma
le mulctabo ipſam · Vbi centurio eſt g
manipulus furum · ¶ Ego ne impera
toꝛis virtutem noueram: ⁊ vim militum
ſine ſanguine hoc non poſſe fieri ¶ Ego
hie ero poſt pꝛincpia: inde ommbus
ſignũ dabo Clae elt ſape: vt hoſce in
ſtruxit:ipſus ſibi loco cauit:tũ vt pirrhꝰ
factitauit · ¶ Quãmox irruamꝰ. GX
Or mia conſi H expiri q̃; armis ſæpiẽ

tem decet ·

Nunq; accedo quin abs te
abeã doctioꝛ(¶ B Eaciã vt hꝰ loci dieiq;ʒ

mei ſemꝑ memineris · ¶ Miſeret tui me
ui hunc tm̃ hoĩem facias inimicum tibi
Dirnimua ego caput tuum hodie: niſi
abis. ¶ Os durũ EG I
mulierũ: molũt vbi tu velis: vbi tu nolis
cupiunt vltro· ¶ Num tu iſtuc apꝑte di⸗
cturus es quidqᷣd eſt? ¶ Ouẽ lupo cõ
miſiſti.

ba · ¶ Oredin te impune abiturũz ¶ D

¶ Vnam hãc noxã omitte:ſi aliam admi

ſero vnq; occidito ¶ Non meã ſeuiciem
veritꝰ es · ¶ Vix me cõtineo:quin inuol
uem in capillũ. ¶ Wiſſa hec faciamus.
¶ ¶ ¶ Nam ſi ego dignus ſũ bhac contume
lia maxĩe:at tu indignꝰ qui faceres miłi
E¶ Neqʒ qᷣd nunc conſilii capiam ſcio
Nüc dehinc ſpero eternam inter nos
graʒ foꝛe · Sepe ex huiuſmodi re quapiã
⁊ ex malo pꝛincipio mag familiar ta cõ
flata eſt ¶ Ego in eã ꝑtẽ accpio ¶ Vnü
hoc ſcito:cõtumelie non me feciſſe cauſa
ſed amoꝛiſ ¶ & ¶ Non adeo inbumano
ingenio ſũ: neqʒ tam imperitꝰ: vt quid

amoꝛ valeat neſci am · ¶ M ( Wbiſto che
rea tibi cauendũ intelligo· ¶ Nunc ego

te ĩ hac re mihi oro vt adiutor ſis
¶ Ego me cõmẽdo tue ⁊ committo ſidei:et

mihi patronũ te cupio ¶ Vis ne interea

dum is venit domi operiamur: potiꝰ qʒ
hbic ante hoſtiũg ¶ Quã tu rem acturus
obſecro es g ¶ Urede de hoc mee fidei ·
¶ Moue te ocꝰ ¶ Nichil ꝓmoues. Spe

ro me habere qui hunc meo excruciẽ mo

do. ¶ Reuiſo quid nam cherea hic reruz
gerit. ¶ Quantã ⁊ q; veram laudem ca

Noui ingeniuz

iſpudet ſic mihi data eẽ ver

piet parmeno ¶ R CCa cõfeci ſine mo
leſtia vt potiret᷑:ſine ſũptu:ſine diſpẽdio
¶ Moc ego mihi reputo palmarium me
reꝑiſſe:quomodo adoleſcẽtulus meretri
cum ingenia: ⁊ moꝛes poſſet noſcere ma
ture:⁊ cũ cognouerit ꝑpetuo meretrices
oderit:que dum foris ſunt videtur nihil
mundðiꝰ: nec magis cõpoſitũ quicq;: nec
magis elegans:que cũ amatoꝛe ſuo cum
cenãt liguriunt · harũ videre ingluuiem.
ſoꝛdes · inopiã: q; ihoneſte ſole ſint domi
atz auide cibi: quo pacto ex iure externo
panẽ atrum voꝛẽt: noſce om̃ia hec: ſalus
eſt adoleſcẽtul ¶ Ego pol · te ꝓ iſtis fts
⁊ dẽis vlciſcar ſcełꝰ.vt ne ĩpune in nos il
luſeris geut pꝛimo eũ miſeris
nodis · ¶ An nõ tibi hoc maximum eſt g
¶ Dicã etſi mihi magnũ malũ ſco para
tum. ¶ Weceſſe ẽ huic vt ſubuemã. ¶ L
¶ ITu iſu narrato oꝛdine:om̃e vt factuʒ
eſt. ¶ Ex meo ꝓpĩquo rure hoc capio cõ
modi: neqʒ agri neq; vrbis odiuʒ me vn
q; ꝑcipit · vbi ſatietas cepit fieri cõmuto
locũ. ¶ SDaluũ te adueiſſe here gaudeo-
¶ Ouẽ pᷣſtolare 5 ¶ M (Cin ua heret
metu ¶ Quid tu trepidas ? ¶ N ( Hoc
ꝛimũ arbitrari id qð res eſt velis: ¶dqᷣd
kui⸗ eſt factum: culpa nõ factuʒ eſt mea·
poꝛtuit rem p̃ᷣnarraſſe meę.
Wenit aliud ex alio malum ¶ Ne me ſpe
ctes:me impulſoꝛe hoc nõ facit ¶ Omit
te de te dicere · ¶ Niud dquid eſt Pmũ
expedi · ¶ Kudaciam meretricum ſpecta
¶ Nunquid eſt aliud mali damni ue qð
non diſſeris reliquum g ¶ Non dubium
eſt quin michi magnum maluʒ ex hac re
ſit · ¶ H ¶ Nunq; pol · hominem ſtultio
rem vidi: nec videbo · ¶ Non poteſt nar
rari quos ludos pꝛebuerit mtus ( Q
Qallidum ⁊ diſ ertum credidi hominẽ
Quid illi credis animi tum fuiſſes
¶ Ita ne lepidum tibi viſum eſt ſcelus
nos irridere? ( Nullus ſum · ¶ Oua
ſpe: quo conſilio huc imus 2 ( Thaidi
me dedam:a faciam quod iubeat.· ¶ B
¶ Opopulares: a quis me viuit hodie
foꝛtunacior ? Nemo hercle quiſq̃ʒ· Nã in
me plane dii poteſtatem oẽm ſuam oſtẽ
dere:cui tã ſubito tot cõtigert cõmoda ·
¶ Oparmeno mi:o mearũ vo luptatuʒ
oĩm inuẽtor ·ꝑfectoꝛ · inceptoꝛ:ſcis ne m

boc eẽ atticã e oquentiam.

ex eunucho

Cho

quibus ſim gaudiisæ ¶ S¶ FEratri meo
gaudeo eſſe amoꝛem oẽm in tranquillo.
¶ Quid cõmemoꝛẽ pꝛimuʒ: aut laudem

marie ? illũ qͥ dedit mihi conſiliũ ut face

rem:an me qui auſus ſum inciꝑe: an for

tunam collaudez q̃ gubernatrix fuit: ꝗᷓ

tot res:tantas:opoꝛtune in vnũ cõcluſit
diez · an mei prñ̃is feſtiuitatẽ ⁊ facilitatẽ⸗
O iupiter ſerua obſecro hec bona nobis
¶ Dii voſtrã fidẽ: ĩcredibilia ſũt parme
no mõ q̃ narrauit ¶ Quãto minꝰ ſpei eſt
tanto magis amo ¶ Berfice hoc pᷣcibus
precipio:ut heream in ꝑte aliqua tandeʒ
apð thaidẽ:ſiquidẽ ſi ebi collibuit eſt fa⸗
l ¶ T Moc ſi effeceniſ qðuis donũ
a me ⁊ pᷣmium optato:id optatum feres
Si efficio:hoc poſtulo:ut mibi tua do

T ut ſit locu s ſemꝑ ¶ Do fidẽ ita futurũ
Qur in his ego te cõſpicio regionibꝰ⸗

mus te ñ te 1 abſente ateat inuocato:

¶ V¶ Edico tibi:ſi te n oren offendero

hac pꝰ vnq́; periſti. ¶ Nõ cognoſco gẽ⸗

vpeſtru tam ſupbum ¶ Brius audite me
aucis:qð cũ diyero ſi iaeuen facitote

. Eatuus eſt. inſulſus.tardus· ſtertit
noctes qʒ dies ¶ Vnũ etiam vos oꝛo:ut

me in veſtruʒ gregẽ recipiatis · ¶ Satis

diu iam hoc ſaxũ voluo.¶ F ſtite ignoꝛa

bant · ſed poſtqᷓ; eis oſtendi moꝛes tuos

collaudaui:ſim facta a vntuteſ tuas im
petraui (Benefeciſii. gr̃am babeo maxi
mam ¶ Nunq́ʒ etiã fui vſq̃; quin me oẽs
amarint plurimũ ¶ Dixin ego vobis in
Nibil pᷣter
os valete 2 plaudite &er
Ex heutontumerumenon
Terentii elegantie ⁊ autoꝛitates
Gcui vrm ſit mirũ · cur ptes ſeni
Imiſhi poeta dederit q̃ ſunt adole

miſſũ eſt · ¶

eelne prim dicã: deĩde d ve
une Pele⸗ has ꝑptes didi

ni eloquar·
cerim paucis dabo: ¶ Id eẽ factũ hic nõ
negat· ¶ P ¶ Irbitriũ vr̃m: vr̃a eſtĩa
tio valebit ¶ Cauſã hanc iuſtã eſſe: aĩm

inducite vrm: ut aliq̃ ꝑs laboꝛis minuat᷑

mihi. ¶ S¶ Eypimini in vtrãqʒ ꝑtẽ: in

genũ qd poſſit meũ · ¶ Exẽplũ ſtatuite

ĩi me ¶ aa ¶ Vitꝰ tua me inducit:vicini

taſqʒ:quã ego in ꝓxĩa ꝑte amicicie puto

facit: ut te audacter moneaʒ: 1 conſulem
familianiter · ¶ Bb ¶ Knnos ſa exaginta

4
.
R

„ uabo te ·

facẽè: tibi qdð ex vſu ſit.

nactꝰ es:aut plꝰ eo ut cõiicio:⁊ tñ nullũ
remittis tẽpus laboꝛis: neq; te reſpicis.
¶ Tantũ ne ab re tua eſt ocii tibi:aliena
vt cures: eaq;ʒ que nihil ad te attinent⸗
Momo ſũ: hũani nihil a me alienũ pu
to ¶ cc Sic eſt mihi vſus:tibi ut opuſ
eſt facto face · ¶ In cuiq; eſt vſus homĩ
vt ſe cuciet ¶ Quid de te tm̃ meruiſti

ð ¶ Ne lacrima: atqʒ iſtuc quidqd ẽ fac
me ut ſciã: ne retice: ne vero:crede inquã

mihi aut conſolãdo: aut cõſilio: aut re iu
Sine me: vacuũ tẽpus ne qð
dem mihi laboris ¶ ;A₰ equum nõ facis
Die meritũ ẽ meũ Ce clã me omĩa
fecit ¶ ee ¶ Vbi rẽ ſciui cepi ñ hũaniter
neq; ut aĩm decuit egrotuʒ adoleſcẽtuli

tractare:⁊ via ꝑuulgata prĩr̃m quotidie ac
cuſabã ¶ Erras ſi id credis: ⁊ me ignoras

¶ Ego te meũ tãtiſꝑ dici eẽ volo:duʒ qð
te dignũ ẽ facies:ſʒ ſiid nõ facis:ego qð
me ĩ te dignum ſit facẽ ĩuenero·

res ad id rediit ¶ Clã me ẽ pfectꝰ: mẽſes

tres abeſt ¶ Imbo accuſãdi ¶ ff ¶ Riẽ

pudẽtis ſignũ: ⁊ ñ ĩſtrenui ¶ DPro ſe qſe
ſedule faciebat: ut illaʒ mihi lenirẽt mi

riã (SgS (Alla e ad hec vten
da ydonea ẽ ¶ Inſcripſi illico edes ( bh

¶Wec fas ẽ vlla me vo uptate H̊ frui ( Fn

enio te eẽ ĩ liberos leni puto:⁊ illuʒ ob
Ranes ¶ Verũ neq;ʒ tu illũ ſatis noueraſ
neqʒ ille te ero illũ tibi ſaluũ eẽ af
futurũ ꝓpediẽ ¶ i ¶ Cõmodũ ſiẽ dyo
niſia h̊ ſut hodie: apð me ſis volo (SDae
ſo tãdẽ aliq̃ntulũ tibi ꝑce ¶ T0 abſẽs fa
cere te hꝰ vult filiꝰ (FR (Lacrĩaſ excuſ

ſit mihi: miſeretqʒ me eiꝰ ¶ Quid crepue
rũt foës? qſnã egredit᷑s ¶ I ¶ Solicitu

iĩeʒ iſtã falſa:q̃ te excꝛuciat mittaſ ¶ mm

¶ Odueientẽ: e naui egꝛediẽtẽ il lico adduxi
ad cenã: nã mihi maꝗ cũ eo iã indeuſq; a

puericia fuit faĩliaritas ¶ Voluptatẽ ma
gnã nũcias. ¶ m ¶ Nãc leticiã nec opi
nãti: pᷣmꝰ obiiciã ei:atqʒ et̃ nẽ tꝑs ẽ (oo
Quid rliqẽ quĩ hẽat:qᷓ ꝗdẽ eẽ ĩ hoĩe dicũ
tur bõa:ꝑentes· patriã ĩcolumẽ. amicos
gẽꝰ.cognatos · diuitias:atʒ h ꝓĩde ſunt

₰

vt illiꝰ aiꝰ ẽ q ea ko tinni vti ſcit ei bõa

ſut:ei qñ ſcte vtit᷑ mala In metu eẽ hũe

illiẽ vtle ¶ Quẽ ferret ſi patrez nñᷣ feret
ſuũ g ¶ Moc ſcitum eſt 1 ericulũ ex aliiſ

¶ Quã iniqᷣ

—

„*

is.

ein

+☛
—

+—– — — — —=S,. ☛

— —

ſunt patres in omẽs adoleſcẽtes iudices
qui equuʒ eſſe cẽſent: nos iam a pueris
illico naſei ſenes:neqʒ illaruʒ eſſe affineſ
rerum:quas fert adoleſcentia:ex ſua libi
dine moderantur nos:nunc que eſt:mon
que olĩ fuit:mihi vnq; ſi filius erit:nõne
ille facillime me vtetur patre? Nam et
cognoſcendi ⁊ ignoſcendi dabit᷑ peccatiſ
locus · RCEhu ſcit quã mibi nunc
ſurdo narrat fabulã . ¶ Is ſuarũ rerum
ſatagit ¶ Nihil eſſe mihi religio eſt dice
re. ¶ B (Si mihi ſecũde res de amore
leo eẽnt: iamdudũ ſcio veniſſent inter⸗
nuncii ¶ Cõcurrũt multe opiniones: qᷓ
mihi aĩm exaugeant:occaſio· locus·etas ·
i nihil iam p̃ter precium eſt dulce ·

¶ Q ¶ Neſcio uid ꝓfecto mihi aĩꝰ pᷣſagit

mali .·¶ D ¶ Noſiin moꝛes mulierũ: dũ

moliunt᷑:dum conant᷑ annꝰ eſt ¶ Abi tu

illis obuiã ꝓpera:q̃d ſtas æg ¶ Ve miſero

mihi: qnta de ſpe decidi ¶ Que res te ſo

litatæ ¶ Nũc demũ intelligo ¶ Edeſno
ſtre vix capiẽt ſcio:qᷓd comedẽt g quid bi
bent? ¶ O iupiter: vbinam eſt fides g
Ego ꝓpter te errans mea patria careo
demens · ¶ Nemo ẽ miſerioꝛ me. ¶ ic
de nĩis verbis errat · C(G Ra ⁊ vita ẽ
eadẽ: ⁊ amꝰ erga te idem ac fuit ¶ E
¶ Ouotidiane vite cõſuetudo:cuiuſq; ĩ
geniũ vt eſt declarat maxĩe · C(GC Ob
ſecro ne me in leticiã fruſtra coniicias ·
¶ Vagnũ eſt hoc ſignũ dñam eſſe extra
noxam:cũ eiꝰ tam negligunt᷑ internũcii.
Cauene falſam gram ſtudeas mire
¶ Quid ait vbi me nomĩas ¶ H ¶ Dre
gaudeo (ita me dii amẽt) vbi ſum neſcio
¶ Non fit ſine ꝑpꝑiculo facinꝰmagnum

meõꝛabile ¶ † ¶Mitte iſta atq; ad rem
redi · ¶ Vis amari:vis potiri: tuum eſſe
in potiẽdo periculũ non vis:haud ſtulte

ſapis:ſi quidẽ id ſapere eſt:velle te id qð
non põt contingere · aut hec cuʒ illis ſũt
habenda: aut illa cũ his ſunt amittenda;
¶ Orando iam ſi urdas aures reddidiſti
mihi. ¶ Longũ eſt ſi tibi narreʒ quão b
rem id faciam · ¶ R (Nihil ſatis firmi

video: quãobꝛem accipe hunc michi expe

diat metum. ¶ Rdemptum tibi iam fa

xo omnẽ metum in aurem vtrãuiſ ocioſe

vt doꝛmias ; ¶ Fruare dum licet:nam ne

ſcias eius ſit poteſtas poſt hac· ¶ L

Chej.

¶ Et me meum amoꝛẽ ⁊ famam pꝑmit
to tibi.· ¶ M ¶ Tu eſ iudex:nequid accu
ſandus ſis vide · ¶ Ridiculũ eſt te ſtuc
admonere: quaſi iſtic minoꝛ res mea aga
tur q; tua: hic ſiquid nobiſ aduerſi euene
rit:tibi erunt parata verba:mihi verbeꝛa
quappter hec res neutiq̃ʒ neglectui eſt
mihi . ¶ In eum iam res reduiit locum.
In tempꝑe veni: quod rerum oĩm ẽ pri
mum·. ¶ Derdocta eſt pꝛobe ¶ Vide ne
quid impꝛudẽs ruas· Cten, nouiſti
ad has res q; ſit ꝑſpicax ¶ Quãcito ſunt

conſecute mulieres. ¶ RKbeas ſi ſapis.

N (Fe laudo: tefoꝛtunatuz iudico:
id cũ ſtuduiſti iſti forme ut mores conſi
miles foꝛẽt · ¶ Niſi ꝓſpectum alid inte
rea nobis eſt: deſerte viuimꝰ. ¶ Hoc bñ
ficio vtriqʒ ab vtriſqʒ deuincimĩ: ut nun
q vlla amoꝛi vrĩo incidẽ poſſit calamitas
EWe ſcio ſemꝑ quidem feciſſe ſedulo:

vt ex illius cẽõmodo: meũ comparẽ cõmo

dum ¶ Tu me ſola reducẽ in patriam fa
cis. ¶ We miſerum non licere meo mõ
et ingenio frui· ¶ O mi expectate clinia

ſalue · ¶ Saluum adueniſſe te gaudeo.

¶ Vos dudum expectat ſenex. ¶ Luceſ
ſit · ¶ Our ceſſo pulſare hoſtiũ Oelẽ
tam inſperatum gaudiuʒz⸗ 86 Nam
qntũ ꝓotero adiuuabo ſenẽ. Noſenim ſe

* eſt equum ſembus obſequi ¶ H
D

iem adimere egntudinem hoĩbus con
ſiat · ¶ Nunciũ apporto tibi:cuiꝰ maxĩe
te fieri ꝑparticipẽ cupis · ¶ Valet atqʒ vi
C

uit · ¶ ITimet ne duricia tua illa antiqua

etiã adaucta ſit · ¶ Deſſime in te cõſulis

ſi te tam leni animo atqʒ victo eſſe oſten
deris · ¶ Satis iam ſatis durus pa

ter fui. ¶ : vehemens in vtram q;ʒ pPar

teʒ es nimis:aut largitate nimia:aut par
ſimonia in eandem fraudẽ ex hac re atqʒ
ex illa incides. ¶ Ditiſſando modo mibi
quid vini abſumpſit · ¶ It me tuarum
miſertum eſt miſerarum foꝛtunarum-
R (Eaciat quod lubʒ:ſumatconſumat
dat decretum eſtpati dum illum modo
kapeam mecum . ERlud permagni ifer
re arbitroꝛ. ¶ Conferunt conſilia adole
ſcentes · ¶ Mui quã feneſtram ad nequi
ciã patefeceris GS. ¶ Deterioꝛes cẽs ſu
mus ¶ Videris verũ a tz ita ut res ẽ dicẽ

Somnum ego hac nocte oculis non

Ch.

vidi meiſ ¶ Cedo manũ dexterã ¶ Dein
quid nunc te facere volo · Sirus elt
appꝛebendendus atq; adhoꝛtandus mi
chi. ¶ Daululũ hoc negocii mihi obſtat ·
¶ E¶ Dii noſtram fidẽ. itan comꝑatã eſſe
hominũ naturã omniũ:aliena vt melius
videãt iudicẽt q; ſua?g an eo fit:qꝛ ĩ re
nẽa aut gaudio ſumꝰ p̃pediti nimio: aut
egritudine? hic mibi nũc quantoplus ſa
pit q; egomet mihi
opam vt tibi darem ¶ Intẽdenda ẽ in ſe

nem fallacia ¶ V ¶ Ille ſeruꝰ tardiuſcu

lus eſt:ideirco huic nro tradita eſt ꝓuin
tia ¶ Viſa eſt in te(qð dici ſolet) aquile

ſenectꝰ. ¶ Mulier cõmoda 2 faceta eſt:
⁊ quidẽ foꝛma lucułẽta: ¶ Nabet patre
quendã auidũ:miſerũ · atʒ arrivũ · ¶ Ti⸗
bi timui male ¶ Magnarũ ſepe id reme
diũ egritudinũ eſt ¶ Jocon an ſerio illa
dicat neſcio ¶ ).+ ſenem aliquã fabꝛicam
fingit ¶ Eacile equidẽ facẽ poſſum ſi iu⸗
a ere quo paèto id fieri ſoleat ealleo
¶Nõ eſt mẽtiri meũ ·
ſpero ¶ Nunq; cõmodiꝰ nũc q; herũ au
diui loᷓ (Quiſnã a nob egredit᷑ foꝛaſg
uis iſſic mos ẽ g ita ne fieri opoꝛtet ·
¶ Icta hec res ẽ ¶C ¶ Eacis adeo ĩdi⸗
gne iniuriã illi qᷓ nñ abſtineas manũ (Nã
iſtec q;dẽ cõtumelia ẽ: hoĩeʒ amicũ reciꝑẽ
ad te: atʒz eꝰ amicã ſubagitare ⸗ CPe

ri ĩ cõuiuio q; imodeſtus fuiſti : Noui
ego amantiũ aĩm:adutũt grauiter qᷓnõ
cẽſeas · ¶ S¶ Wihbi fides apud hunc ẽ ·
¶ Wulta fert libido:ea face ꝓhibet tua
pñtia (Ego de me facio cõiecturã. ¶ aa
¶ Nemo ẽ meoꝛũ amicoꝛuʒ hodie apud
uẽ exꝓmẽ oĩa mea occulta audeã: apud

aliũ ꝓhibet digtas: apud aliũ ipᷣiꝰ fi pi⸗
get: ne ineptus: ne ꝓteruꝰ videar GB
cipio tibi hoĩs frugi ⁊ tẽperãtis fũ garis
officio ¶ Neq;ʒ id iniunia quĩ mihi mole
ſtũ ẽ ¶ Vin tu hoĩ ſtulto mibi auſcultaèg
¶ VRbi deãbulatuz. (¶ bb ¶ Di te eradi
cent ſire: ꝗᷓ me iſtinc extrudis ¶ Mibi mi
nus minuſh obtẽpat ¶ Ex alio aliud ĩci
dit ¶ Opta loquẽ ¶ Niſ me ai? fallit: H
pfecto ẽ anulłꝰ quẽ ego ſuſpicoꝛ ¶ Quid
vult ſibi he oꝛatio ? ¶Hic ego te ĩterea
opiboꝛ · ( Deſ. cio qd triſtis eſt:nõ temeꝛe

Ei:metuo òd ſit. ¶ cc ¶ De iſte magno iã
do

conatu: magnas nugas dixerit

peccaui mi creme feci inſciẽs.

iſſolui me ociuſ

6 vſus veiat

re

ius ſũmũ ſepe ſũma malicia ẽ ¶ Al
cet: tibi ñ licʒ· ¶ oo (Nulla ẽ tã facil res
quin dif ficilis ſit:quam inuitam facias ·

¶ Vis me iſtuc tibi: etſi ĩcredibile ẽ credere

credo 5 ¶ Neſcio qͥ;d pcci poꝛtat hec pur
gatio? ¶ Vihi maximope es ĩterminat?
¶ Tantã ne eẽ ĩ aĩo inſciciaʒ decʒ⸗ (Si
¶ Tot pec
cata ĩ hac re oñdis · ¶ Quã bñ vero abs
te ꝓſpectũ eſt ¶¶ Satis eſt duz viuat mõ·
ee (BDui cuʒ iſtis agas ? q neqʒ ius: ne
qʒ bonũ:aut equũ ſciunt: meliuſ: peiꝰ:qp
ſit ne: an obſit emi vidẽt niſi quod lubet

( ff ¶ Deccaui fateoꝛ nũc te obſecro: quã

to tuus ẽ amus grauioꝛ natu:tanto ſit
ignoſcentior vt mee ſtulticie iuſticia tua
ſit alid p̃ſivi · Cgg C(Hlusſ ei video
q; volo ¶ Vt p̃ter ſpem eueĩt ¶ Qua ti
mui male me nüũc aĩo eſſes duro. ¶ Non
licet hoĩem eſſe ſepe ita ut vult:ſi res nõ

ſinit ¶ b ¶ Niſi me aĩꝰ fallit: haud mul

tum a me aberit infoꝛtuniũ: ita in angu

ſtum oppido nunc mee coguntur copie

rucioꝛ tm̃ bolũ mihi eſſe ereptũ taz

ſubito e faucbꝰ meis ¶ Quid agam aut
q̃d cõminiſcar: ratio de integro ineunda
eſt mibi. ¶ (Nihil tam difficile ẽ quĩ
queꝛẽdo ĩueſtigari poſſit ¶ Nud tibi ex
ſentẽtia tua obtigiſſe leto: ¶ Gui eqʒ au
diſti cõmodiꝰ qᷣcq; eueĩſſez ¶ Ek ( Ego
nũc non tã meapte cã letoꝛ:q; illiꝰ e
ſcio honoꝛe quouis dignũ GB te mihi
viciſſim ¶ Amici quoq; res eſt videnda:
in tuto ut collocet᷑ · ¶ Eere deorũ vitam
adepti ſumꝰ ¶ Fruſtra opam opinoꝛ ſu
mo hanc ¶ Ouo oꝛe appellabo patrem⸗
¶ Ouid dicã? quã cauſaʒ e ke
cta via rem narrat ordine oẽm · ¶ Tu qͥ
dem illũ pdis plane. ¶U ¶ Nuic eqᷣdeʒ
cõſilio palmã do ¶ Tu fortaſſe ð me qᷣd
fiat ꝑuicuras:dũ illi conſulas ¶ Quid ſi
nüc celũ ruat ¶ Tergo penaſ pẽdz ¶ mi
¶ Satis ſcite ꝓmittit tibi ¶ rgẽtũ cu

do qð tibi dem CDignũ me putas: quẽ

