time oĩm · ego ꝗᷓ ꝑtinere ad te nrale ſtu
dioſiſſime oĩa diligẽtiſſimeq; curabo:tu
orũqʒ triſtiſſimo meo tꝑe meritoꝛũ erga
me memoriã cõſeruabo·epi · xii · ¶ JTu
velim 1 quid agas: ⁊ quid acturuʒ te pu
tes facias me q;diligẽtiſſime certioꝛem ·
epi · xmi · ¶ Quapropter ſuimꝰeo aĩmo in
ter nos quo ſemꝑ fuimus:qð de te ſꝑare
de me p̃ſtare poſſũ· epi· vltima. ¶ Si po
teris velim pᷣſtinã tuã erga me volũtatẽ
cõſerues · libꝛo · v· epi · tercia. ¶ Tecumq;
ero tãtũ quãtũ patiet᷑ vtriuſq; etaſ ⁊ va
litudo:etſi eſſe vna minꝰ poterimꝰ q̃; vo
lemus: aĩmorũ tamẽ cõiũctõne üſdemq;

ſtudiis ita frue mur vt nõnunq; vna eſſe

videamur · epi · xni · ¶ Tu ſiquid forte ad
me ſcripſeris ꝑficiã · ne te fruſtra ſcripſiſ
ſe arbitrere · epi · xvii · ¶ Ego ſi videbituꝛ
recte fieri poſſe ad te veniã breui: ſiquid
acciderit vt mutãdum cõſiliũ ſit te certõ
rem faciã ſtatẽ · tu ita fac cupidꝰmei vidẽ

di ſis vt iſtine te ne moueas tam ĩfirma

valitudine:niſi ex me pryꝰ queſieriſ ꝑ lite
ras quid te velim faceꝛe · Me velim vt fa

cis diligas valitudiniq; tue ⁊ trãquillita
ti animi ſeruias · epi · vlti · ¶ Iu veliz ſeri

baſ ad me qᷣd agas ⁊ vbi futurꝰſiſ:vt aut

quo ſcribã aut quo veniã ſcire poſſim.ili

bro ſexto · epi ·ſecũda · ¶ Mec mihi:tu:tui

tua oĩa maxĩe cure ſũt:⁊ dũ viuam eꝛunt

epi· tercia.¶ Tu cura cũ firmitudine anĩ

te:tũ etiã ſpe optima ſi uſtẽtes · Cpi. ſe exta

Qaue dubites quin oĩa de ſalute tua

ac reditu perfecta ſint · epi · xii · ¶ Mic tui
omneſ valẽt:ſũmaq; pietate te deſideꝛãt

T diligũt ⁊ colũt Tu ⁊ cuꝛa vt valeaſ a te
iſtinc ne temere cõmoueas epi·xx.¶ Qu
ra igit᷑ vt valeas ⁊ me hoc biduo aut tri

duo expecta· libro ſeptĩo · epi· qrta ¶ Cu

ra vt valeas ⁊ me vt amas ama · Ego tu
as britonicas literas hecdo: epiſiola.

ſ are oĩbus de reb fac vt qʒprimuz
ciam: aut conſolando: aut cõſilio: aut re
iuuero· epi · decima · ¶ Seribere aliquan
do ad nos quid agas ⁊ a nobiſ quid fieri
aut curari velis· Epiſtola duodecima.
¶ LTu ad me de 83
veliz q;zdiligẽtiſſime · Epiſtola· xni · ¶ Te
valde amamus noſq; a te amari tum uo
luumus tũ etiã cõfidimus. Gpiſtola.xmi.

7

s rebus oĩbꝰ ſeribas

=

¶ Nihil te ad me poſtea ſcripſiſſe demi

roꝛ pꝛeſertim tã nouis rebꝰ.epiſtola·xix

eliquã ſpeʒ nullã video:quare ad p

ma redeo: ſapiẽter hec reliquiſii ſi cõſilio
Naã eſt hbomo
nõ ingratꝰ: meq; vehementer obſeruat

feliciter ſi calu · epi · xxix ·

d eü de te diligetiſ ſime ſcripſi:eãqʒ epi
ſtolã cũ hac ep iſtola cõiũxi guã ille cum
acceperit:⁊ quid tibi pollicitꝰ ſit veliʒ ad
me ſeribas· Epi · xxxi. ¶ Tu veliz poſihac
ſic ſtatuaſ tuas mibi lrãſ lõgiſſimas q̃ſqʒ
ſtiſſĩaſ foꝛe · epi · vl· ¶ Rte peto vt meal
riurias ꝓinde doleas: vt me exſtimas et
dolere vlciſci tuas ſolere · lib · octauo·
epi· ſexta · ¶ Tu quid ſis acturus ⁊ quid
tibi placeat ꝑgꝛatũ mihi erit ſi ad me ſeri
pſeris. libꝛo nono· epi· ſecunda. ¶ Eaciã
ergo illud quod rogat? ſũ:vt eoꝛũ que tẽ
pis huiuſ ſint que tua audiero nequid ig
noꝛes· Gpi. ſexta · ¶ Ded tamẽ ſi ſciaz qd
tu conſlitueris meũ cõſiliũ accõmodabo
potiſſimũ ad tuũ: quare expecto tuas li
teras epiſto.ſeptima· ¶ EGrit tue quoq;ʒ
fidei ⁊ humanitatis curare vt is tabella
riꝰ quẽ ad te miſi reuerti poſſit ad me: 2
a te mihi literas referat epiſtola nona⸗
¶ Tu velim animo ſapiẽti foꝛtiqʒ ſiſ:vt

tua moderatio grauitas aliorũ ifamet
iniuriã · ᷓpiſto· xii ¶ Tu velim vt ſcribiſ

cũ fabris eam ꝑſpicias: ſi em̃ nichil eſt in
parietibus aut in tecto vicii ceter a michi

pꝓbabuntur. Gpiſtola · xv · ¶ Tu tamẽ ꝓ
tua ſapiẽtia debebis optare optima: co

gitare difficillima: ferre quecũq; erunt.

Spiſtola decimaſeptima ¶ Me quotidie
aliud ex alio ĩpedit: ſed ſi me expediero
vt in iſta loca venire poſſim: nõ cõmittã
vt te ſero a me certioꝛem factum putes
Spiſtola· decimanona ¶¶ Sed cura ſi me
amas vt valeas: ne ego te iacente bona
tua comedã· Statui enĩ tibi ne egroto qͥ
dem pcere · Epiſtola.viceſima Interea
que ad dignitatẽ tuã ꝑtinere arbitr abor

ſiudioſe diligẽteꝛq; curabo · libio decimo

epiſtola tercia· ſi ꝓinde vt ipſe me
reoꝛ mihi ſucceſſerit: certe ⁊ tibi cui maxi
me cupio ⁊ omibꝰ viris bonis ſatiſ faciã.
Epiſtola quarta· ¶ In illã igit᷑ curã ĩcũ
be mi plãce:vt ne qua ſcintilla teterrimi
belli relinquat᷑: quod ſi erit factum ⁊ reʒ
publicã diuino beneficio affeceriſ et ipſe

eternã gloriã cõſequere· epiſtola. xmi
ac valeas: meq;ʒ mutuo diligas: digni

–—

ð

tatẽqʒ meã ſi mereoꝛ tueare ſicut adhhbuc

ſingulari cũ beniuolẽtia feciſti. Epiſtola

x vn. ¶ Literas tuas vebemẽter expecto

quidẽ talis qualis maxime opto · Epꝛi·
xxu. ¶ Tu vt inſuituiſti me diligas rogo

ꝓpeqʒ tuũ eſſe ꝑſuadeas · epiſtola.xxmi.

Magnã em̃ inuidiã his faciemꝰ: nil ta
mẽ nõ poſtulãdũ putaui qð equũ eẽ ſta
tuerem · libro vnirimo ehiſtola prima.
¶ Cũ primũ de AIntonio eyploratuʒ ha
buero tfaciã te certioꝛẽ · Tu me amabiſ ita
ſi hoc dem me in te facẽè ſenſeris · Epi·x·.
¶ Waliuolẽtie hoĩm in me ſi poteris oc

curres:ſi non poteris hoc cõſolabere:

me de ſtatu meo nullis cõtumeliis deter

vim habeat te exiſtimare malo qᷓ; me aꝑ
tius ſcribere·epi· duodecima ¶
q; feci facere nõ poſſũ:te tamen id quodð

ſpeꝛo omniũ maximũ ⁊ elariſſimũ videre

cupio · epi · decimaquarta· lura ſcri
bere nõ debeo pᷣſertim ad te quo mgro
breuitatis vti cogito · epi · decimaquinta ·
¶ Id has literas ſtatim michi reſcribe:
tuorũq; aliqueʒ mitte ſiquid recondituʒ
magis erit meq; ſcire opus eſſe putaris
epi · viceſima · Siquid erit occultiꝰ et rt
ſcribis recõditũ meorũ aliquem nittam
quo fidelius ad te litere feiantur⸗ epi ·
xxi · ¶ Ego tuis neq; deſũ neq; deero: ꝗ
ſiue ad me referẽt ſiue nõ: mea tibi tamẽ
in te beniuolẽtia ⁊ ſides pᷣſtabit᷑ · libꝛo · xii
epiſtola.ſecũda · ¶ Nüc reſidet ſpes in
virtute tua · de reliquo malo teipſum te

cuʒ loqui q; dicta noſtra cognoſcere · epi

ſtola.tercia · ¶ Seriberẽ plura ſi rem cãʒ
qʒ noſſeʒ : nunc que ſcribo ſcribo ex hoĩʒ
opinione atʒ fama: tuas literas auidꝰ ex
Peao⸗ rineen ¶¶ Eratris em̃ loco mi

rere Pachunt ept vnwecinn ¶ Moc quaz

Ego plꝰ

i eſt qui ex te natus E dignus eſt ˖ epi

ſtola decimaquarta

nas daturũ:quarto nonaſ funias ꝑge·
¶ Dibil mihi tam deeſſe ſcito: q; qui cuʒ
hec familiariter docteqʒ ride aʒ:is tu eris
ſi qʒprimũ veneris: quod vt facias non

mea ſolum: ſed etiam tua intereſſe arbi

troꝛ:epiſtola·decimaoctaua· ¶ SDed hec
melius ex re ⁊ ex temꝑe cõſtitues · michi

uãobrẽ opiniöe
celerius cõfido ſceleratiſſimũ latronẽ pe

4

quidem vſqʒ cure erit quid agas duʒ qᷣd
egeris ſcieꝛo· epiſtola·xix· ¶ Plura ſerip
ſiſem niſi tui H ꝓktaq; ceniꝑpꝑo
noſtro me velim excuſes · epi · xxii · 4 Da
operam vt valeas hoc mibi gratiꝰ faceꝛe
nibil potes · epiſtola · xxni. ¶ De reliquo
velim tibi ꝑſudeas nõ eſſe mihi meam di
gnitatẽ tua carioꝛẽ.epivltima. ¶ Maiꝰ
mihi dare beneficiũ nullũ forent id mihi
ĩtelliges eſſe gratiſſimũ · libꝛo · xni. epi · ix
Mihi certe gratiſſimũ feceriſ ſi intelle
xero has lrãs tãtũ quãtũ ſeribẽſ confide
bã apud te põdus habuiſſe·epiſto · xviii
(Mie rem mihi plãce ſi effeceris meaʒ
de tua erga me beniuolẽtia ſpem confir
maueris:ipſũ capitonẽ gꝛatiſſimũ.offici
oſiſſimũ· optimũ virũ ad tuã neceſſitudi
nẽ tuo ſũmo beneficio adi ũxeris · eꝑi.xxx
¶ Deto igit᷑ abs te vt oĩbus rebꝰ q̃ ſine
moleſuia tua facere poſſis ei cõmodes ha
bea in numero tuorũ: ꝑficiaſq;ʒ vt ĩtel
ligat has lrãs meas magno ſibi vſui fuiſ
ſe: erit id mihi maioꝛẽ in modũ gratum.

Gſpi · xxxvi · ¶ Tu modo adme velim · oꝛa

diligẽtiſſime ꝑſcribas etſi magis rem q;
literas debeo expectare · Qura vt valeas
⁊: ita tibi ꝑſuadeas mihi te carius nihil eſ
ſe nee vnqʒ fuiſſe · vale mea terẽtia quaʒ
ego vidẽ videoꝛ · Ttaq; debilitoꝛ lacrinns
libꝛo· xmi.epiſtola.tercia. ¶ Cura quod
potes vt valeas:⁊ ſic exiſties me vehemẽ
tiꝰ tua miſeria q́; mea cõ moueri · Mea te
rentia fidiſſima atq; optima vxoꝛ.⁊ mea
cariſſima tuliola: a ſpes reliqua nrã Cice
ro valete · epi · qrta · 8 Cicero belliſſimuſ
tibi ſalutẽ ꝓlurimã dicitetiaz atq; etiam

vale . epi. ſeptĩa ¶ Vos mee cariſſime ani

me q;ſepiſſime ad me ſcribite:et vos qᷣd
agatis ⁊ quid iſtic agat᷑. Quĩtus frater 2
filiꝰ ⁊ ruffus vobis ſalutẽ dicũt.Valete.
octauo halẽdas quiti les · Min turnis·epi
ſtola.xmi (Sazobee tibi ſic ꝑſuadeas
velim ſi mibi tua ſẽtẽtia tributus honos
ex meis literis fuerit me ſic exiſtimaturũ
cũ autoritate tua: tum beniuolẽtia erga
me mibi quod maxime cupieꝛim cõtigiſſe
li .· xv.epi ·qᷓrta·Vale ⁊ nos dilige: ⁊ ĩſticu

to itinere ſeueritatẽ: diligẽtiãq; ſociig ⁊
reipublice preſta·epiſtola.quĩta: ¶ a

gnope a te Fero vt operã des · efficiaſ: ne
quid mihi fiat iniurie: neue quid temꝑis

8 4

ad meũ am munuſ accedat: quod ſi fece
ris magnꝰ ad tua priſtĩa erga me ſtudia
cumulꝰ accedet.epiſtola.xii.¶ Nobis qͥ
dem qui te amamuſ erit gratù: 1 amabo
te cum dabis poſthac aliqͥd demũ lrãruʒ
mei meminens · ego nunq; quenq; ad te
cum ſcaʒ ſine meis literis ire patiar · epi.
xvii. Balo te paulo poſt valentem q́;
ſtatĩ ĩbecillẽ videꝛe · Cura igit᷑ nihil aliud
niſi vt tu valeas:cetera ego curabo.etiã
atz etiã vale · leucade ꝓficiſcenſ. vi · Cdus
Nouẽbris. ¶ Nemo nos amat qui te nõ
diligat · Carꝰ omĩbꝰ expectatuſq; venies
Epi.ſecunda· ¶ Ilud igit᷑ potiꝰ cura po
tiſſimũ vt valeas· de tuis ĩnumerabilibꝰ
in me bñficiis erit hoc mihi gratiſſimuʒ.
epi.tercia ¶ Quãtũ me diligis tantũ fac
vt valeas:vel quãtum te a me ſcis diligi
epi·quarta · Cefkee ſi me diligis vt va
leas:⁊ vt ad nos firmus ac valẽs qpᷣmũ
venias · Ama nos ⁊ vale · epi octaua.
¶ NHec te ſcire volui · Tu etiã atq; etiam
cura vt valeas:literaſq; ad me mittaſ qꝰ
tiẽſcũqʒ habebis cui des·epi ·decima.
Tu velim impᷣmis cures vt valeas:vt
vna colloqui dulciter poſſimꝰ. Antherũ
tibi cõm̃do·Vale· epi · xxi. ¶ Noli cõmit
tere vt excuſatõe potiꝰ expleas officium
ſeribẽdi:q̃;ᷓ aſſiduitate epiſtolarũ·Valde
enĩ mihi ſemꝑ ⁊ vera ⁊ dulcia tuiſ epiſto
lis nunciãtur:·epi·xxv · ¶ Et hec ex Tullio

Nunc ex Caſparino ⁊ alis tolle
l ( Dem.

Liud nõ eſt pꝛemiuʒ quod maiꝰ
a te ꝓ noſtra amieicia expectem:
qᷓ; vt intelligã ea me poſſe facile
apud te cõſequi que ſũt honeſta. ¶ Op
to vt illũ exitũ veſtra cõſilia ĩueniãt quẽ
foꝛtuna viſa eſt mibi p̃ᷣmo in ſucceſſu uo
bis ꝓmiſiſſe · Rem ꝑgratã mihi feceris ſi
mature de exitu rerũ ueſtrarũ oĩa ad me
. cnibes. ( T hec ſecreta habebiſ donec
efferẽdi tẽpus datum eſſe ꝑ meas literaſ
ĩtelliges · Aliud nõ eſt quod ad te ſeribã

niſi ꝙ me tuis literis admoneas:quotiẽſ

eniʒ ipſas lego uideoꝛ mihi tecum eſſe
loqui. ¶ Expecto aũt literas tuas qbus
intelligam quid mihi ſit ĩter tot pertur
batõneſ agendum: aut enim me conſola
beris: aut ad omnia que male me habẽt

magno animo ſuſtinẽda tua exhoꝛtatio

Hrvi.

foꝛtioꝛem facies · ¶ NMec omnia ad te
bꝛeuiter perſcripſi: nam de ſingulis que
a nobis nõ minus foꝛtiter q; feliciter ge
ſta fuerũt doctioꝛ ab hiſ fies qui huic bel
lo interfuerũt:quibus ego literas meas
cum mandatis ad te cõmiſi · ¶ Veruʒz qꝛ
hec ſepius a te cogitari ſao finẽ ſeribẽdi
faciã:ſi prius illud tibi ꝑſuaſero neminẽ
ãanis mitis ĩ noſtra ciuitate fuiſſe cui no
ſtra reſpublica ſe magis debere fateatur
q; tibi vni. ¶ Fac ergo vt ſepe de rebus
tuis ad me ſeribas mec me ꝑmittaſ eẽ oci
oſũ · tüc enim me mayime a te diligi puta
bo:cũ magnũ aliquid ⁊ quod ĩ tua re ſit
pſepe mihi ipoſuens. ¶ mihi peꝛgꝛa
tam facies ſi quotiẽs habebis cui poſſis
tuas literas cẽ mittere ſempeꝛ aliquid ad
me ſcribas· totiens enim tecũ eſſe videor
quotiẽs tuas literas lego.nec permittaʒ
amiciciaʒ noſtrã eſſe occoſam. Siquid ae
cidet in quo vel tua mihi poſſis opera ꝓ
deſſe vel ego tibi mea · ¶ Scripſi bee ad
te nõ ꝙ in re deſpata tuũ cõſiliũ ac pꝛeſt
dium expectẽ: ſed quia leuare doloꝛeʒ mi
hi vid eoꝛ cũ de meis ĩcõmodis tecum lo
quor· ¶ Te autẽ videre cupio vt non
ſit quod tãtũ cupiam:quod feciſſem ſi et
imbꝛes ſinerẽt equorũ inopia meuʒ de
ſideriũ nõ obturbaretĩterim agemus li
teris:vt cũ corꝑibus preſenteſ eſſe neqa
mus: oratõne procul non ſimus ( Re

creaſti me clariſſimi equitis noſtri cõme

moꝛatõne: bene igitur valeat quoniam
ſua virtus immoꝛtalitate digniſſima eſt-
Nunc cũ abſumus mutuo literarũ of
ficio fallamꝰ hoc tempꝰ. Cõmenda me io
hãni viro ſingulari ⁊ luis:⁊ ludouicũ me
um ad ſceribend ũ incita · Reliquum eſt vt
me tibi ꝓ tua virtute doctrina atq; hũa
nitate deditiſſimũ eſſe ꝑſuadeas: a ĩ locu
lis habeas (vt aiũt) quẽ om̃em tibi ſpon
deo · dedo. ac denoueo: ⁊ vt pro tuo arbi
trio vtaris: atqʒ arbitreris expoſtulo.Va
le · ¶ Cabriel valens eſt letus:interdũ
autẽ ſuſpnat longo non viſaʒ temꝑe ma
trem · Tu filioli ꝑſonaʒ ſuſtineas interim
apud elegãtiſſimà mulierem . Quraq;ʒ te
mollit · Nos cõtra ñ deerimꝰ pollicitatõi
noſtre · Salutabis meo ore palacioluʒ no
ſtrũ puellũ ingenue indolis·bone ſpei
amenitatis germ anũ. ¶ Occulta queſo

has literas ne in alioruʒ perueniant ma
nus · vale ⁊ parce verboſitati mee que a
magna mea erga te beniuolẽtia ꝓfecta ẽ
(Au mihi obuiam emitte epiſtolas te
dignas . ¶ Huꝛa ſcrnibam ſi plus ocii ha
buero · ¶ Reliqua tecum aget craſſus fa
miliaris meus.· ¶ Tu velim vt conſueſii
nos abſentis diligas atq; defendas.
e quando expectemus fac vt ſciam.
Tu fac teipſum vincas· ¶ Oura te ſi
me amas diligẽter · ¶ Ex Seruffino ⁊ ca
tone iureconſultiſ ſalue ⁊ vale.Ex papia
q́;raptim · ¶ Vale ⁊ ſiquid habeſ de do
mino Geoꝛgio noſtro p̃claro ⁊ bumano
uiro admõe q̃ſo Vaeteru nec p̃t mit
te qͥn me cõmendas preſtantiſſimo viro
domino lauro quirino · ¶ Nos valemꝰ
Cõradus frater valet ac ꝓficit · Vincen
cie ĩIdibus februariis. SVae ſi me de
fratre benemeritũ putes: benemerituʒ
ſpeꝛaſ: equũ puta mei quoqʒ nũc deniq;
ratõnẽ haberi · ¶ Vale ⁊ ſi me amas hac
in re obmuteſcaſ oꝛo. ¶ Vale ⁊ qñ ad
uarinũ ſcribis eũ ſalutato verbis meis
TVale mea ſuauitas: ⁊ peritiſſimũ atq;
optimũ virũ lamolã meù ſaluere iube.
Wale 1Valeant qui diſſidium inter nos
nolũt · ¶ Tu autem princeps illuſtriſſi
me prĩcipũ decꝰ:⁊ ſpes muſarũ vale atʒ
iterũ vale: ⁊ hãc primã operis noſtri ꝑtẽ
alacri queſo fronte excipe:atqʒ; albertuʒ
tuum ſempeꝛ tui obſequentiſſimuʒ in lo
culis tui cordis recõde: ⁊ cõmẽdatiſſimũ
tibi vt habes habe ·
Rutoritates diuerſorũ tã oratorũ q;
poetarũ uiroꝛũ ſane clariſſimorũ: qͥbus
omnẽ noſtrã epiſtolãdi ratõem ⁊ dicẽdi
modũ comoboꝛare exoꝛnare · ⁊ maxĩe am
pliſicare poſſumꝰ . Et primo circa Pmuʒ
Marci T. Q. officiorum librum feliciter
incipiunt ·

Vpe riori huius operis tra
ctatu illuſtriſſime princeꝑpſ
vir humaniſſime:ſatiſ ac ſa
tis ⁊ quidẽ copioſiſſime in
tellexiſti:qua ratõne: ⁊ quo
oꝛdine omnia epiſtolarũ genera:nõ tam
elegãter q̃; commode inſſituere debeas.
Et quoniã autoritates diuerſorũ orato
rũ ⁊ poetarũ virorũ maxĩe clariſſimorũ
ad epiſtolarẽ doctrinaz manmopꝑe ſunt

neen
jede
niq;

nad
neig
g

0
1

— —

E I= 12 —ω☛ n

neceſſarie ⁊ conducibiles · Idcirco non te
mere infinitas pene autoritates· exẽpla
hiſtorias. fabulas· ſimilitudĩeſ. cõpatões
leges moꝛes· inſtitutõnes prouerbia et
dir finitões:qbꝰ om̃eʒ noſtrã epiſtolandi
ratõem coꝛroboꝛare exoꝛnare: ⁊ maxime
ãplificare poſſumꝰ:qᷓ;bꝛeuiter: mõ poſte
mus(nõ em̃ ingens poterit camelꝰ fora
men trãſire acꝰ ãguſuſſimũ ſtudebimꝰ
recolligere· Et ĩprimis circa autoritates
officioruʒ M. T. Q.verſari noſtra erit di
ſciplina:que in hũc arca ꝓꝑrimũ eiuſdem
ſequũtur modũ. ¶ RNulla eniz vite
pars neq; publicis: neq; priuatis: neqʒ;
forẽſibꝰ:neq; domeſticis in rebus: neq;
ſi tecũ agas quid: neq; ſi cũ altero cõtra
has vacare officio poteſt: In eoq; excolẽ
do ſita eſt vite honeſtas oiſ:⁊ negligẽdo
turpitudo. ¶ B ¶ Omnil enĩ que a rati
one ſuſcipit᷑ de aliqua re inſtitutio debʒ
a diffinitõe ꝓficiſci: vt ĩtelligat᷑ quid ſit
iðd de quo diſputat᷑ · Cum em vtilitas ad
ſe rapere: honeſtas ecõtra a ſe reuocare
videt: fit vt diſtrahat᷑ in deliberãdo ani
mus:afferatqʒ ancipitẽ curã cogitandi:
¶ Drincipio generi animantiũ om
ni eſt a natura tributum: vt ſe: vit ã: coꝛ
puſq; ſuũ tueatur: Declinetqʒ ea que no
citura videant᷑ · Oĩaqʒ que ſint ad viuen
dum neceſſaria ĩquirat ⁊ paret vt paſtũ
Tlatibula vt alia eiuſmõi generiſ: Cõmu
ne aũt omniũ amãtiũ eſt cõiunctõniſ ap
petitꝰ pꝛocreãdi cauſa: ⁊ cura quedaʒ eo
rum eſt que ꝓcreata ſunt · Sed iter homi
nẽ ⁊ beluã hoc maxime intereſt: ꝙ hec tã
tum quãtũ ſenſu mouet᷑ ad id ſe Run qss
adeſt quodq; pꝛeſens eſt ſe accõmodat
paululũ admodũ ſẽtiens pᷣterituʒ aut fu
turũ: homo aũt q rõis eſt ꝑticeps:ꝑ quã
cõſequẽtia cernit:cauſas reũ videt earũ
q; ꝓgreſſus:⁊ quaſi anteceſſiones nõ ig
norat: ſimilitudines cõꝑat: rebuſqʒ pᷣſen

tibus adiungit: atqʒ annectit futuras.

facile totius vite curſum videt ad eamq;
degẽdam p̃pat res neceſſarias. ¶ H
ar enĩ rebꝰ qᷓ tractãtur ĩ vita:modũ
uẽëdã oꝛinẽ adhibẽteſ: honeſtatẽ ⁊ de

cuſ cõſeruabimꝰ ¶ ᷓ ¶ Oẽs eĩ tꝛiabimu:
1ducimur ad cognitõnis ⁊ ſcĩe cupidita
tẽi qua excellere pulcrũ putamus: labi

aüt erꝛare . neſ⸗ ciꝛe · decipi ⁊ malũ ⁊ turpe

ſunt nõ ꝓpulſãt iniuriã · Naʒ qui ĩiu

xxvuj

dicimꝰ. Qð in rebꝰ honeſtis ⁊ cognitõne
dignis oꝑe cureq; ponet᷑:id iure laudabi
tur. ¶ E ( Virtutis em̃ laus oĩs ĩ actio
ne cõſillit:a qua tñ fit ĩteꝛmiſſio ſepe mł
tiq; dãt᷑ ad ſtudiũ reditꝰ. ¶ Ois ei cogi
tatõmotuſq; anĩ aut in cõſiliis capiẽdis
de rebꝰ honeſtis:⁊ ꝑtinẽtibꝰ ad bene bea
teq; viuẽdũ:aut ĩ ſtudiig ſcĩe cognitõniſ
qʒ verſabit ¶ E ¶ Zuſticia eſt ĩ qua vir
tutis ẽ ſplẽdoꝛ maximꝰ ex qua viri boni
noĩantur: ⁊ huic cõiuncta beneficentia:
quã eandẽ vel benignitatẽ vel liberalita
tẽ appellari licet · Et iuſticie pᷣmũ munuſ
eſt vt ne cui q̃ͥs noceat niſi laceſſitꝰ iniu

ſuis · ¶ H ¶ Dreclare ſcriptũ ẽ a platõe
nõ nobᷣ ſolũ nati ſumꝰ: ortuſq; noſtri ꝑ
tẽ pr̃ia vẽdicat ꝑtẽq; amici · Itʒ vt placʒ
ſtoicis· ea que in terris gignũt᷑ ad hoĩm
vſũ oĩa creari.hoĩnes at hoĩm cã eſſe ꝓ
creatos:vt ipſi inter ſe alii aliis pꝛodeſie
poſſint · In hoc naturã debemꝰ ducẽ ſeqͥ
cõmunes vtilitates afferꝛe in medium:
cõmutatõne officioꝛũ dãdo·accipiendo:
tum artibꝰ.tũ oꝑa·.tũ facultatibꝰ deuĩce
re hoĩm ĩter hoĩes ſocietatẽ · fũdamẽtuʒ

auũt oĩs iuſuicie fides · id eſt dictorũ cõuẽ

toꝛũq; cõſtãtia ⁊ veritas · C ¶ Iniuſti

cie duo ſũt genera·: vnũ eoꝛũ qͥ inferunt

alterũ eorũ qui ab his qbus infeꝛ᷑ ſi poſ
ke
petũ in quẽpiã facit:aut ira: aut ꝑturba
tõe aliqua ĩcitatꝰis q̃ſi manꝰ videt᷑ infer
re ſocio:qui aũt nõ defẽdit nee obſiſtit ſi

poteſt iniurie:tã ẽ ĩ vicio qᷓ; ſi aut paren

tes: aut amicos: aut patriã deſerat· ¶ R

¶ Eypetũtur aũt diuitie:tũ ad vſuſ vite
neceſſarios:tũ ad ꝑfruẽdas voluptates.

¶ ¶C¶ Delectãt etiã magnifici apparatus:

viteq; cultꝰ cum elegãatia ⁊ copia:quibꝰ
rebꝰ effectũ eſt vt ĩfinita pecunie cupidi
tas eſſet · Nec vero rei familiaris ãplifica
tio nemĩ nocẽs vituꝑanda eſt: ſed fugiẽ

da ſemp iniuria eſt · ¶ M ¶ Maxiĩe autẽ

adducunt᷑ pleriq;: vt eos iuſticie capiat
obliuio:cũ ĩperioꝛũ · honorũ ·glorie cuꝑi
ditatẽ ĩciderĩt · Qð em̃ eſt aput Ennium
nlla ſãcta ſocietas nec fides regni eſt:id
latius patʒ · Nã qᷣdqͥd eiu ſmõi eſt in quo
nõ poſſunt plures p̈cellere · in eo fit ple
rũq; tãta contentio: vt dif ficllimum ſit

ria.deĩde vt cõibꝰ ꝓ cõibꝰvtat᷑: pᷣuatiſ ut

maiꝰ dãnũ anpõi mĩon

ſeruare ſcãʒ ſocietatẽ ¶ N In oĩ iuſticia

ꝑꝓmultũ ĩteſt:vtꝛũ ꝑtbatõne aliq aĩ:q ple
rũq; bꝛeuis ẽ ⁊ ad ts: an cõſulto ⁊ cogi

tata fiat tiuria:leuioꝛa eĩ ſũt ea q̃ repẽtie
⁊ motu aliqꝰ accidũt :q́; ea ꝗᷓ̃ meditata ⁊
p̃pata ĩfeꝛũt᷑ Hoc ipſũ iã iuſiũ ẽ qð recte
tit ſi ẽ volũtariũ. en eĩ difficilis cura
rerũ aliẽarũ.Eqtaſ eĩ ꝑſe lucʒ ¶ O¶Nec
ꝓmiſſa ſeꝛuãda ſũt ea qꝗ ſũt his qbꝰ ꝓmiſ
ſa ſũt ĩutilia. Nec ſi plꝰ tibi ea noceãt q;
illi ꝓſint cui ꝓmiſeris · cõtꝛa officiũ eĩ R
(In repu.
maxĩe cõſeꝛuãda ſũt iuꝛa beili Nã cũ ſint
duo gua dectãdi: vnũ ꝑ diſceꝑtatõʒ · alte
rũ ꝑ vi: cũq; illð ſit ꝓpũ hoĩs: hoc belua
rũ:cõfugiẽdũ eſt ad poſteuꝰ ſi vti nõ licʒ
ſuꝑioꝛe · Quare ſuſcipiẽda qᷣdẽ bella ſunt

ob eã cãʒ vt ſũ iiuria ĩ pace viuat᷑:ꝑta au

tẽ victoria cõſeruãdi ſũt hi qui nõ crude
les in bello neq; ĩmanes fuerũt C
Mea quidẽ ſnĩa paci que nihil habitu
ra ſit ĩſidiarũ ſemꝑ cõſu ldũ putaui.

4 Et cũ his quos rvi deuiceris cõſulẽduʒ
eſt:tũ hi qui armis poſitis ad ĩꝑatoriſ fi

dem cõfugerĩt: qʒuis murũ aries ꝑcuſſe
rit recipiẽdi ¶R Etiã ſiqu id ſingulis
tẽꝑibus ſacramẽto adacti hoſti ꝓmiſerĩt
in eoipſo fides ſeruãda eſt ¶ Wem ineri
mꝰ aũt etiã aduerſus ĩfimos inſticiã eſſe
ſeruãdaʒ · Eſt aũt ĩfima cõdicio ⁊ fortũa
ſeruorũ· ¶ S¶ Cũ aũt duobꝰ mõis id
eſt aut vi aut fraude fiat ĩiuria: fraus q̃.
vu lpecule:vis leonis videt᷑. Vtrunq; a
homiĩe alieniſſimũ · Totius aũt iniuſticie

.

nulla capitalioꝛ: q́; eorũ qui tũ cũ maxĩe

fallũt: id agũt vt vin boni eſſe videãtur
C Bchelicctia ac liberalitate nichil
eſt natura homĩs accõmodatiꝰ.Sed hẽt
multas cautões: vidẽdũ eſt em̃ primum
ne obſit benignitas ⁊ his ⁊ ipſis quibus
kenlgne viorit fieri ⁊ ceteris:deinde ne
maioꝛ ſit benignitas q; facultates: tum
vt ꝓ dignitate cuiq; tribuat᷑· id eſt enĩ iu
ſticie f—ùůdamẽtũ ad quã referẽda ſunt oĩa
Nã a ꝗ gratificãt᷑ cuipiã qð obſit illi cui
ꝓdeſſe velle videãt᷑ ñ bñfici neq; libeꝛaleſ
ſʒ pnicioſi ⁊ aſſẽtatoꝛes iudicãdi ſũt · Et
q aliis nocẽt vt ĩ alios ſint libales ĩ eadẽ
ſũt ĩiuſlicia vt ſi ĩ ſuã rẽ alienã cõ uertãt
Sũt aũt multi quidẽ cupidi ſplẽdoris et
glorie q̃ accipiũt aliis: qð ⁊ aliis largiãẽ᷑

biqʒ ſe arbitrãt᷑ bñficos ĩ ſuos aĩcoſ viſũ
iu ſi locupletẽt eoſ q̃cũq; rõe · id ãt tm̃ ab
ab officio:vt nihil magis officio poſſit
eẽ cõtrariũ · Vidẽdũ ẽ igit᷑ vt ea liberalita
te vtamur ꝗᷓ ꝓſit aĩcis:nemĩ noceat· ¶
Qui beĩgnioꝛes eẽ volũt q; res patiat
pPmü ĩ eo Percii qꝙ iiurioſi ſũt ĩ ꝓxioſ.q̃s
eĩ copias his ſuppeditari eq⁊ reliqui 1
erat:eas trãſfer̃t ad aliẽoſ T neſt aũt ĩ tlĩ.
liberalitate cupiditas plerũqʒ rapiendi
Tqauferẽdi ꝑ iiuriã vt ad largiẽdũ ſuppe

ditẽt copie · Vidẽ em̃ licʒ pleroſqʒ ñ tã na

ta libales q́ʒ qᷓdã gloria ductoſ mita facè
vt bñfici videãt᷑:q̃ ꝓficiſci ab oſtentatõe
magiſ q; a volũtate vidẽt᷑. ¶ Tal aũt ſila
tio vanitati ẽ cõiunctioꝛ:q̃ᷓ;ᷓ aut libalitati
aut hõeſtati Woreſ eiꝰ erũt ſpectã
di ĩ quẽ bñficiũ cõferet᷑:vt aĩꝰ erga noſ ⁊
cõitaſ ac ſocietaſ vite ⁊ ad nrãſ vtilitateſ
bũñ ficia añ collata.( Nẽo oĩo ẽ negligẽdꝰ
ĩ qꝰ aliq̃ ſigficatõ vᷣtutiſ apꝑet ¶ Brimũ
illð ẽ ĩ officõ vt ei plimũ dẽamꝰa qꝰ plu
rimũ diligamur Sʒ bñuolẽtiã ũ adoleſcẽ
tlorũ moꝛe: ardore quodã amoris: ſʒ ſta
bilitate potiꝰ ⁊ cõ ſtãtia indicks. (Gtei ſi
ĩeos quos ſꝑamꝰ nobᷣ ꝓfut᷑̃os ñ dubitãꝰ
officia cõferꝛe: q̃es ĩ eoſ eẽ dẽmꝰq iã ꝓfu
ert ¶¶ Wlii eĩ faciũt mita temeritate 3
dã ſñ iudicõ vl mõ ĩ oẽs : vl repẽtĩo quo
dã q̃i vẽto ĩpetu ani ĩcit ati . qᷓ bifiaa ita
eq̃ magna ñ ſũt hñda:atʒ ea q iudicõ cõſi
ðꝛato cõſtãtiq; delata ſũt Sʒ ĩ collocãdo
bñficio ⁊ ĩ refeꝛẽda grã ſi ceta ꝑia ſũt hoc

maxĩe officii ẽ vt qͥq; maxĩe opiſ ĩdigeat

ita ei potiſſimũ opitlari ·qd ↄtꝛa fit a ple
riſq;ʒ: a quo eĩ plimũ ſperãt etiã ſi ille is
ñ egz tñ ei potiſſimũ ĩſeruiũt · Optie aũt
ſocietas hoĩz cõiũctioq; ſeruabit᷑ ſi vt q̃
qʒ erit cõiũctiſſi ita ĩ eũ beĩgnitatis pꝑli
mũ cõfẽt ¶ O ¶ In gꝛecoꝛũ ꝓuᷣbio ẽ aĩcoꝛũ
eẽ cõia oĩa · ¶ Sãguiĩs aũt cõtũctõ ⁊ bñ
uolẽtia deuĩcit hoĩes caritate · magnuz ẽ
eĩ eað hẽre maioꝛũ monum̃ta eiſð vti ſa
cris:ſepulcra hẽre cõia ( aa Sʒ oiʒ ſocie
tatũ nlia p̃ſtãtioꝛ ẽ.nllła firmioꝛ:q; cũ vi
ri boni moribꝰ ſiles ſũt faĩliaritate cõiũ
cti · Nihil eĩ amabiliꝰ nec coplatiꝰ: q; mo
rũ ſi itudo bonorũ · In his ĩ qᷣbꝰ eadẽ ſtu
dia ſũt: eeð volũtatesi his fit vt eqᷓ qᷣſqʒ;

alto dᷣlectet᷑ ac ſeip̃o: efficit᷑q; id qð pita

goꝛas vult ĩ aĩcicia:vt vnꝰfiat ex pluribꝰ

¶¶ Eſtea iocũdiſſima amicicia quã ſumili
tudo moꝛũ cõiugauit ¶CNR (S officia
q̃ aliis magꝗ q; alis debẽt᷑:vt vicinũ citiꝰ
adiuueris in fructibꝰ ꝑcipiendis: q; aut
fratrẽ aut familiarẽ: at ſi liſ in iudicio ſit
ꝓpinquũ potiꝰ ⁊ amicũ 6 vicinuz defen
deriſ. ¶ B ¶ Nemo qui foꝛtitudiniſ glo
riã cõſecutꝰ eſt ĩſidiis aut malicia laudẽ

adeptus eſt· Ctaqʒ viros foꝛteſ magnani

mos eoſdẽ bonos ⁊ ſimplices: veritati s
amcos: mmeq; fallaces eſſe volumꝰ
¶ ¶ Sciẽtia que eſt remota a iuſticia
calliditas potiꝰ q́; ſapiẽtia eſt appellan
da. ¶ Diffieile cũ pᷣſtare oĩbus concu
piueris ſeruare equitatẽ que eſt iuſticie
maxime ꝓpria · (BCNal enĩ tẽpus
eſt quod iuſticia vacare debeat · foꝛtel igi
tur magnanimi ſũt habẽdi nõ qui faci
unt: ſed ᷣ ppulſat iniuriã. ¶ E EEreni
qᷓ ex erꝛoꝛe iperite multitudĩs pẽdet hic ĩ
magnis viris nõ eſt habẽdꝰ EVer iueni
tur ꝗ laboribꝰ ſuſceptis periculiſq; adi

tis nõ quaſi mercedẽ rerũ geſtarũ deſide

ret gloriã · C E ¶ Decunie eſt fugienda
cupiditas · Nihil em̃ eſt tã anguſti animi
tãq; parui q; amare diuitias· Nihil hone
ius magnificẽtiuſqz; q; pecuniã cõtem
nere ſi nõ habeas · Si vero habeas ad mu
nificẽtiã liberalitatẽqʒ cõferre · ¶ E
¶ Cauenda eſt etiã glorie cupiditas · eri
pit em̃ libeꝛtatẽ ꝓ qua magnanimiſ viriſ
omiĩs debet eſſe cõtẽtio · Nec vero ĩperia
expetẽda:ac potiꝰ nõ accipiẽda interdũ
aut deponẽda nõnunq;· ¶ In oĩbus ne
gociis priuſ q; aggrediare adhibẽda ẽ p
patio diligẽs. ¶ Harua em̃ ſunt foris ar
ma niſi ſit cõſuiũ domi · AC Bellũ au
tẽ ita ſuſcipiat᷑ vt nibil aliud niſi pax q̃ſi
ta videatur · Eoꝛis vero aĩ ⁊ cõſtãatis eſt
nõ ꝑtuꝛbari in rebꝰ aſperiſ:nec tumultu
antem de gradu deici vt dicit᷑: ſed p̃ſenti
anĩo vti ac cõſilio nec a ratõne diſcedere
¶ Wemere aũt in acie veiſari ⁊ manu cũ
hoſte cõfligere ĩmane quiddã ⁊ beluaruʒ
ſimile eſt · Sed cũ temp? neceſſitaſq; po
ſtulat:decertanduʒ manu eſt: ⁊ moꝛs
uituti turpitudiniq; anteponẽda. ¶ Eu
iẽdũ etiã illud ne offeramuſ noſ ꝑiculiſ
ſne cauſa quo nihil põt eſſe ſtultiꝰ. ¶ †
¶ In trãquillo tẽpeſtatẽ aduerſaʒ opta

a

re deme

cabilitate atzʒ clemẽtia. ¶ N 0

tis ẽ: ſubuenire aũt tẽpeſtati qꝰ

uig aĩo qᷓuis ratõne ſapiẽtis eſt · CRE
¶ Oio qui reipub.pꝛeſũt duo platonis

pᷣcepta teneãt · Vnũ vt vtilitatẽ ci uiuʒ ſic

tueãt᷑ vt qdquid agãt ad eã referant: ob
liti cõmodoꝛũ ſuoꝛũ · Aterũ vt totuʒ cor
pus reipublice curent: ne dũ ꝑtẽ aliquaʒ
tueant᷑ reliquas deſerãt · Vt em̃ tutela ſie

ꝓcuratio reipu · ad eoꝛũ vtilitateʒ qui cõ
miſſi ſũt: nõ ad eorũ. quibꝰ cõmiſſa ẽ ge

rẽda ẽ · Qui aũt ꝑtem duiũ cõſulũt ꝑtem

negligũt: rem ꝑnicioſiſſimã ĩ ciuitateʒ in

ducũt: ſeditõem nech diſc oꝛdiam . Cx quo
euenit vt ali populareſ alii ſtudioſi opti

mi cuiuſq; videant᷑:pauci vniuerſorum ·.

¶ E¶ Miſerrima oĩno ẽ ambitio hono
rüq; cõtentio· ¶ M ¶ Dihil em̃ laudabi
liꝰ:nibil magno ⁊ pᷣclaro Viro di niꝰ
anĩaduerſio ⁊ caſtigatio cõtumelia vaca
re debz: neq; ad eiꝰ qui punit aliquẽ aut
verbis caſtigat : ſed ad reipublice vtilita
tem referri debet ¶ O ¶ Cauẽdũ ẽ etiã
ne maioꝛ pena q; culpa ſit: ⁊ ne üſdez de
cauſis alii plect nk:ali ne plectant᷑ qᷣdeʒ

hibenda aũt maxĩe eſt ira in puniendo
Nuncs enĩ iratꝰ qui accedet ad penã me
diocritatẽ illã tenebit que ẽ inter nimiuʒ
parũ · ¶ H ¶ Optãdũ ẽ vt hi qui p̃ſüt
reipublice legũ ſimiles ſint: que ad puni
endũ nõ nꝛacundia ſed eqtate ducunt᷑· At
qʒ etiã ĩ rebꝰ ꝓſperis ⁊ ad votũ noſtꝛum
fluẽtibꝰ ſuꝑbiã magnope ⁊ faſtigiũ arꝛo
gãtiãq; fugiamꝰ ¶ O EN vt aduerſas
res ſic ſecũdas immoderate ferre leuita
tis ẽ · pꝛeclaraq; ẽ ebilitas in omni vita
idez ſꝑ vultus eadẽqʒ frõſ. Recte pᷣcipe
re vidẽtur monẽt vt quãto ſuꝑiores

ſumꝰ: tãto ſubmiſſiuſ nos geramꝰ. ¶

¶ In ſecũdiſ ſimis rebꝰ maxĩe ẽ vtenduʒ
cõſilio amicorũ·iiſqʒ maioꝛ etiã q; ante ẽ
tribuẽda autoritas · his temꝑibꝰ cauẽdũ
eſt ne aſſentatoribꝰ patefaciamꝰ aures:
neq; adulari nos ſinamꝰ in quo falli fa
cile ẽ· Tales em̃ nos eſſe putamuſ vt iure
laudemur: ex quo naſcũtur innumerabi
lia peccata cum homines inflati opinio
nibus turpiter irritent᷑: ⁊ in maximis v
ſant᷑ erroribus. ¶ Nã negligere quid ð
ſe quiſq; ſentiat nõ ſolum arrogãtis ẽ:
ſed etiã omĩno diſſoluti · ¶ S ¶ Omnis
autem actio vacare debet temeritate et

pla
aũt

Her

A 1

ay

negligentia: nec vero agere aliquid cuiꝰ

nõ poſſis cauſã ꝓbabuẽ reddere · Efficiẽ

dum eſt enum vt appetitus obediãt ratõ
ni: eamq; neq; percurrãt: neq; per pigri
ciam neqʒ per ignoꝛantiã deſerant:Sint
q; trãquilli atq; omni pertuꝛbatõne ani
mi careant:ex quo eluceat omnis cõſtan
tia omniſqʒ moderatio · ¶ T ¶ Kppeti
tus omnes contrahendi ſedandiq; ſunt
excitandaq; animi aduerſio ⁊ diligentia
vt ne quid temere ac foꝛtuitu inconſide
rate negligenterq; agamꝰ.Neqʒ enim a
natura ita generati ſumus vt ad ludum
⁊ iocum facti eſſe videamur ſed ad ſeue

ritatem potius: ⁊ ad quedam ſtudia gra

uioꝛa atq; maiora: ludo auteʒ ⁊ ioco vti
illo quidem licet:ſed ſicut ſomno ⁊ quie
tibus ceteriſ:tum cum grauibus ſeriiſ q;
rebus ſatiſ fecerimus:ipſumq; genus io
candi non pꝛofuſum nec immodeſtum
ſed ingenuum 1 facetum eſſe debet. Vt
enim pueris non omnem ludendi licen
tiam damus:ſed eam que honeſtatis acti

onibus non ſit aliena :ſic in ipſo ioco ali

quid ꝓbi ingenü lumen eluceat · ¶ Lu
dendi etiam eſt quidam modus retinen
dus:vt ne nimis omnia pꝛofundamus:
elatiq;ʒ voluptate in aliquam turpitudi
nem dilabamur. ¶ V¶ Mominis mens
diſcendo alitur: et cogitando ſempeꝛ ali
quid aut inquirit aut agit: videndiq; et
audiendi oblectatõne ducitur · *
¶¶ Si quis eſt paulo ad virtutem erecti
or quãuis voluptate capiatur occultat
diſſimulat appetitum voluptatis pro
pter verecundiam · Ex quo intelligitur
coꝛporis voluptatem non ſatis eſſe dig
nam hominis preſtantia: eamq; contem
ni ⁊ reuci opoꝛtere · Sin ſit quiſpiam qui
aliquid tribuat voluptati diligenteꝛ ei te
nendum eſſe eiuſ fruende modum · ktaqʒ
victus cultuſqʒ corporis ad valitudineʒ
referantur: et ad vires non ad volupta
tem · Atq; etiam ſi conſiderare volumus
que ſit in natura hominis excellentia et
dignitas facile intelligimus q; ſit tur
pe defluere luxuriam ⁊ delicate ac molli
ter viuere:q;qʒ honeſtum ·paꝛce continẽ
ter ſeuere ſobrie ¶ Vt enĩ in coꝛꝑi
bus magne diſſimilitudines ſũt: alios eĩ
videmꝰ velocitate ad curſuʒ:alios viribꝰ

ad luctãdũ valere:idẽq; ĩ formis:aliis di
gnitatẽ ineſſe:aliis venuſtatẽ: ſic in anĩs
exiſtũt etiã maiores varietates ·
¶ Neqʒ em̃ attinet nature repugnare:

neq; qcq; ſequi quid aſſequi nõ queas·
¶ aa

Ideoq;ʒ (vt aiũt) nihil decet in uita
minerua obteſtãte:id eſt aduerſãte et re
pugnãte natura · ¶ Ad quas igitur res
aptiſſimi erimus: in his potiſſimũ elabo
rabimus. Sin aliquando neceſſitas nos
ad ea detruſerit que noſtri ingenii non
erũt: omniſ adhibẽda erit cuꝛa · meditatõ
diligẽtia: vt ea ſi nõ decore:attamẽ mini
me indecore facere poſſimus· Nec tã eſt
enitendũ vt bona que nobis data nõ ſũt

ſequamur: q; vt vicia fugiamuſ ¶ bb
CN

az regna· imperia · nobilitateſ·hono
res · diuitie · opes · ⁊ ea que ſunt hiſ cõtra
ria in caſu ſita temꝑibꝰ egurur 1 guber
nãt᷑ · Ipſi aũt gerere quã ꝑlonã velimuſ a
noſtra volũtate ꝓficiſcit᷑ · Ttaq; ſe ali ad
philoſophiaʒ: alii ad iuſ ciuile· alii ad elo
quẽtiam applicãt:ipſarũq; virtutum in
alia alius mauult excellere · Quorũ vero
patres aut maiores aliqua gloria preſti
terũt:hi ſtudẽt plerũqʒ eodem in geneꝛe
laudis excellere · EEn p rimis autẽ
cõſtituẽdum eſt quos nos ⁊ quales eſſe
velimus: ⁊ ĩ quo genere vite:que delibe
beratio ẽ oĩm difficillima. neute eĩ ado
leſcentia:cũ ineſt maxima ĩbecillitas cõſi
lii:tũ id ſibi qſqʒ genꝰ etatis degẽde con
ſtituit qd mayxĩe adamauit itaqʒ añ ĩpli
cat᷑ aliqꝰ certo gne curſuqʒ viuẽdi q; po
tuit qð optimũ eſſz iudicare · Herũqʒ ꝑn
tũ pᷣceptiſ ĩbuti ad eoꝛũ cõſuetudinẽ mo
rẽqʒ deducimur · Jlii multitudĩs iudicio
ferũt᷑:qq; maiori ꝑti pulcerrima vidẽtur
ea maxie exoptãt · ¶ Multo em̃ firmior
eſt ⁊ cõſtãtioꝛ natura q; foꝛtuna.· ¶ dd
Kmieicie qᷓ minꝰ delectãt ⁊ minꝰ ꝓbãt᷑
magis decere cẽſent ſapiẽtes ſenſim dilu
ere q; repẽte p̃cidere · Cõmutato aũt ge
nere vite omni ratõne curãdũ eſt · vt id
bono cõſilio feciſſe vidamur ¶ ee 6Eſt
igit᷑ adoleſeẽtis maiores natu reuereri:
ex hisq; diligẽ optĩos ⁊ ꝓbatiſſĩoſ quo
qʒ cõſilio atʒ autoritate tutat᷑· Maxĩe au
tẽ hec etas a libidibꝰ ẽ arcẽda:exeicẽdaqʒ
ĩ laboꝛe patiẽtiaq; ⁊ anĩ ⁊ coꝛꝑis:vt eoꝛũ
ĩbecillis ⁊ ciuilibꝰ officiiſ vigeat ĩduſtria

—

— — — —

— .

Atqʒ etiã cũ relaxare aĩmos: ⁊ dare ſe io

cũditati volent:caueãt ĩtꝑantiam. memi
nerit verecũdie:qð facilius erit ſi in eius

„

modi quidẽ rebꝰ maioꝛes natu velint in
teres Cd SDenibꝰ auũt laboꝛes coꝛꝑis mi
nuendi: exercitatões anĩ etiã augende vi
dent᷑ · danda vᷣo ẽ oꝑa:vt ⁊ amicoſ ⁊ iuuẽ
tutẽ . ⁊ maxĩe rem pub.cõſilio ⁊ pꝛudẽtia
q́ᷓ;plurimũ adiuuẽt · Nihil aũt cauenduzʒ
magis ẽ ſenectuti:q; ne languoꝛi ſe deſi
dieq; dedãt · Luxuria vero cũ oĩ etati ſit
turpiſſima:tñ ſenectuti ẽ fediſſim a. Sin
aũt libidinum ĩtꝑantia acceſſerit duplex
malũ eſt:ꝙ ⁊ ipſa ſenectꝰ dedecꝰ cõcipit:

adoleſcentiũ facit ĩpudentioꝛẽ intꝑan

tiam· ¶ B ¶(Gſt igi᷑ ppꝛium munꝰ ma
giſtratus ĩtelligere ſe gerere ꝑſonaʒ ciui

tatis · debereq; eiꝰ dignitatẽ ⁊ decꝰ ſuſti

nere · leges ſeruare · iura diſtribuere. eaq;

fidei ſue cõmiſſa meminiſſe ¶ ¶ Nihil
aũt ẽ qð tam deceat:q; in oĩ re gerenda
—☛ /

capiẽdoqʒ cõſilio ſeruare cõſtantiam

Duo maxjĩe ſunt fugiẽda:ne quid effe

minatũ aut molle: ⁊ nequid durum aut
ruſticũ fiat ¶ D¶ Oum aũt pulcritudi
nis duo genera ſint:quoꝛũ ĩ altero venu
ſtas ſit ĩ altero dignitas:venuſtatẽ muli
ebꝛem dieere ſolemus:dignitatẽ virilẽ.er
go ⁊ a foꝛma remoueat᷑ oĩs viro ñ dignꝰ
oꝛnatus:⁊ huic ſimile viciũ ĩ geſtu motu
q; caueat᷑· foꝛme aũt dignitas coloꝛis bo
nitate tuenda ẽ: ⁊ coloꝛ exereitationibus
coꝛpoꝛis · Adhibẽda ẽ p̃terea mundicia ñ
odioſa neq;ʒ exquiſita nimis:tmq; effugi
at agreſtem ⁊ ĩhumanã negligentiã · Ga
dez rõ eſt habẽda veſtitꝰ ĩ quo ſicut ĩ ple
