adhuc ſola in ſpe habemuſ ¶ Magni ho
nores his diebꝰ delati ſũt ad Antonium
ciuẽ noſtrũ hoĩem ceꝛte ſapiẽtiſſimũ:qui
bus nemo noſtrũ eſt qui nõ ſũme letari

debeat . Nõ enĩ fieri poteſt vt ſua gloria

etiã noſtra nõ ſit· Eſt pꝛeterea nõ parua
ſpes nobis oĩbꝰ iundta bene ſperandi de
noſtra repu.⁊ poſſe aliqñ ſili bñficio vti
¶ Nulla re ſcito nos multis anniſ maio
rẽ voluptatẽ cepiſſe:qᷓ; poſtq̃; denuncia
tũ nobis eſt de non⸗ de latis ad anto
nium ¶ Ego non expectaui vt hec
res per alios ad te ferretur: ſed antece
dere volui: vt qui amoꝛe ⁊ beniuolentia
rioꝛ eram: citius tibi de omnibus re
us a nobis geſiis congratularer · Tan
ta vero leticia ⁊ exultatio oĩm fuit:vt ñ
iã multoꝛũ hoĩm ſed vmiꝰ facies eadẽ:at
q; idem animꝰ videret᷑ · Merito ergo vrẽ
foꝛtune gratuloꝛ:que quo magis iſꝑata
erat:eo mihi iocun dioꝛ fuit · ¶ Caudeo
mediuſfidiꝰ: ⁊ pluſq; credi poſſʒ felicita
te tua letoꝛ · ¶ Hoc habet oĩs maximarũ
rerũ foꝛtuna:vt cũ ad ſũmũ ꝑuenerint:
tũc ĩtelligamꝰ ꝓpe eyitũ eſſe· Mec ex Ca
ſparino Pameſ. e cio verbis:
aut qua oꝛatõne vti queã:ad hãc ĩmẽſaʒ
aĩ mei leticiã:voluptatẽq; exprimẽdam·

.

Tãta enĩ eſt magnitudo gaudi:vt omĩa

verba leuioꝛa: frigidioꝛaq; videant᷑. Red

ditꝰ eſt mihi frater · amicꝰ.comes· famili
aris· ſocius ſtudioruʒ paniter i volupta

tů. Rtqʒ inde redditꝰ eſt. Vnde redditio
nem eius iã pleniſſime deſperatã habui:
a duriſſimo carcere · a truculentiſſima be
ſtia a manibus ĩmanis tirãni:qui nocen
tum ⁊ inocẽtũ cedibus ꝑiter inhiabat mi
hi reddituſ eſt· Ab hoc tã crudeli:tãq; ſe
uo poꝛtẽto meus dulciſſimꝰ atz ſuauilſi
mꝰ panagathos ſoſpes incolumiſq; eua

ſit. Abiit meroꝛ ceſſauit afflictio: receſſit

anĩ aſſidua egritudo · Neq; michi enĩ po
terat eſſe quicq;ᷓ dulce:dũ is amicus quẽ
ego llel⸗ q; dimidiũ anĩ mei ſꝑp putaui ĩ
ſqualoꝛe ⁊ carcere iniuſtiſſime tenebatuꝛ
Leon. Fretinꝰ ¶ Cũ ꝓ tãto honoꝛe tam
q; ample dignitatis gradu tibi peꝛ meaſ
literas gratulari vellẽ.ſuꝑuenerũt liteꝛe
tue que leticiã ante ſuſceptã mirũ in mo
dũ accumulauere · 1dẽ̃ · Baluu te adue
niſſe gaudeo: ac e piſana celi grauitate
ad ſalubꝛes Rretinorũ colles incolumeʒ
euaſiſſe:ĩcredibilẽ de eo ſuſcepi voluꝑta
tez . Idez · ¶ (En medio tribulationũ
ac moleſtiarũ: quibꝰ ꝑ hoc tẽpus omnia
redundãt: letiſſimꝰ heri nobiſ ⁊ iocũdiſſi
mꝰ euulſit dies:qui mẽtes nrãs depuilſis
triſticie nubibꝰ mirifice ſerenarz: memo
riãq; oĩm pꝛeſentiũ vel ĩpediẽtiũ calami
tatù penitꝰ auferret. Tres enĩ familiariſ
ſimi in vnũ cõueniẽtes:⁊ nõ bellieũ ſʒ ba
chicũ cõcinẽtes:ſatis magnã ſodaliuʒ et
amicoꝛũ manũ cõtraximꝰ: oĩbuſq; ad le
ticiã diſpoſitiſ in villã Namani archiepi
ſcopi piſani:ipᷣo alamano duce veluti ex
diuturnis vinculis emiſſi:nullũ gauden
di: imo ut veriꝰ dicã repuereſcẽdi genꝰ
omiſimꝰ . Villa eſt media ferme inter pi
ſas ⁊ luchã a dextra ripa anſerici fluui:
ameniſſimo loco ſita: ⁊ mayime ad ruſii
canas voluptates excogitata.Surgẽs eĩ
leniter in collẽ:ſubiectãq; planiciẽ deſpi
ciẽs:mõtes a tergo habet cõiunctos: ad
aucupatõnes venatõneſqʒ aptiſſimos ·
taqʒ ſiue rapaci aue: ſiue moꝛdaci cane.
ſiue plagis · ſiue venabulo · ſiue curſu · de
niqʒ ſiue feris · ſiue auibꝰ. ſiue piſcibꝰ de
lecteris:vicini mõtes ·cõiuncii colleſ.ſub
iecta planices: pfluens amnis: affatim
omne genꝰ pꝛede tibi largiter ſũmĩſtrãt
Verũ nob illuc ꝓfectis nec venari apꝛos
placuit:nec figere ceruos:nec rurſus ca
nibus lepoꝛes agitare fugaces: nec fera

ng,

nu
nin
16

blacteolis vngues armata ſonoris cepit
auis predã · Sed traxit noſ:⁊ vẽdicauit ſi

bi ĩcredibilis amenitas anſerici amnis:
qui tectꝰ fronde populea. criſtallino al

ueo . viridibꝰ ripis mira placiditate flue

bat: qbꝰ allecti depoſitis togis ⁊ calceis
acerrime piſcati ſumꝰ · In quo ita luſimꝰ
vt pueri ita clamauimꝰ vt ebrii · ita con
certauĩꝰ vt demẽtes: ĩſaniq; videremur
derat omnibꝰ ipſe alamanꝰ. qui q̃n q;
religione impediebat᷑ vna ludere: tamen

ita ſpectatoꝛeʒ ſe p̃bebat: vt ea que gere

bant᷑ mura feſtiuitate riſuqʒ cõpꝛobaret
Egreſſis tãdeʒ e fluuio cena dubia appo
nitur ex piſcibus roſtratiſqʒ auibꝰ.Expe
ctaſti forlan vt dicerem nauibꝰ:ſed ũ ita

eſt non eſt: ſed aderant aues multe:vina

plurima · Omitto cetera que cũcta oppi
pare apparata fuerũt. Poſt cenam veꝛo
auide voraciterq; vt laboꝛãtibꝰin aq̃ eue
nire cõſueuit aſſũpta deãbulatio fuit eqᷓ

ſtris inter flauẽtes ſegeteſ: ⁊ amena vire

ta ramoſqʒ fecũditate fructuũ incuruos
qui lõge lateqʒ vagati: cãtantes alii: alii
iocũdantes poſt multaſ variaſq; vrbani

tates ad ipſũ amneʒ quẽ antea vado:tra

iecerãꝰ reuſi: ⁊ ĩ arena depoſiti: luctãteſĩ
ter ſe agriculas nudos ⁊ lacertoſos:qui

placẽdi grã cõuenerãt quaſi in gladiato
rio certamine.vſqʒ ad pꝛimã nociiſ hoꝛã
letiſſime ſpectauimꝰ Qũ illi ſepe violẽtia
maioris roboris ꝓſtrati:⁊ gꝛauiſſio caſu

ad terrã eliſi: ſcenoqʒ ĩuoluti : vberẽ ridẽ

di materiã nobiſ p̃beꝛẽt · Sed ego gna ip
ſa voluptatũ nõ ſingula ac minuta(naʒ
id quidẽ lõgius eſſet enarro: Scis enim
tu q;multa eẽ ſoleãt ĩteꝛ familiareſ letoſ

et vnanimiter ad feſtiuitatẽ ꝑatos · deni
qʒ hic dies ꝓculdubio faſus aſſcribẽdus
eſt:⁊ meliori lapillo numerãdꝰ: pᷣſertim
cũ eo turbatõmis deuenerit res nrẽ (de
curialibꝰ loquoꝛvt ſũmo ſtudio conqui
rẽdũ ſit aliquid qð nos quacũq; ratõne

ab illarũ amariſſima cogitatõe diuertat·
Tdẽ Leonardꝰ aretinꝰ lepioe .CNX

¶ Boſteaq; receſſiſti a nobis nihil ð te ĩ
tellexi p̃ter rem optatiſſimã mihi: paceʒ

ſcilicz compoſitã ĩter leonardũ aretinuʒ

⁊ nicolaũ:quod factũ egregiũ cũ ſtudio
ſis lrãrum oĩbus ſpero gratũ foꝛe: tum

vero mihi ꝓpter meũ in vtrunq; ipſorũ

ab ipa adolẽſcẽtia ſingularẽ amoꝛem ita

carũ fuit:vt haud ſciã quid optatius mi
bi accidere potuiſſet · Eꝛat enĩ mirũ i mo

dü mibi moleſtũ hoĩes doctiſſimoſ mihi
qʒ amiciſſimos: quos olim ſũma cum ne
ceſſitate cõiunctos viderã tãtaʒ beniuo
lẽtiã tã not am oĩbus:ĩ aptã maliuolẽtiã
vertiſſe. Videbat᷑ p̃ᷣterea quedaʒ nota nõ

ſolũ illoꝛũ ſed doctorũ oĩm: taʒ acre odi

um lõgius vigere:q̃; equũ eꝛat ĩter excel
lẽtes viros:atʒ omni laude pᷣſtantes:qð
quãdo viꝛtute oꝑaq; tua ſublatũ eſt:me
rito ſũmis es laudibꝰ extollẽdus Qui cũ
floꝛẽtiam veniſſes nihil tibi antiquiꝰ du
xiſti: q; vt ageres de eoꝛũ animis recõcili

andis 1 pace firmãda. Gffeciſſti rem mihi

iocũdiſſimã:atq; omni laude cumulataʒ
ſanãs moꝛbũ difficilẽ adeoq; ĩueteratuʒ
vt quãdoq; diffideꝛẽ poſſe curari ſʒ quo
res erat difficilioꝛ:eo maioꝛẽ es honoꝛeʒ
cõſecutꝰ.virtuti ꝓfecto oĩa paꝛẽt: nihilq;
eſt tã aꝛduũ quo illa nõ aſcẽdat: debetuꝛ
(mihi crede)triũphalis arcꝰ nõ minꝰ ob
hãc pacẽ tibi:q; illis ꝑriſcis principibus
ob rẽpublicã reſtitutã · Siquidẽ nõ ẽ ma
ius bellũ cõficere cũ hoſtibꝰ: q; paceʒ ſta
tuere inter ciues kta ⸗ mea ſetẽtia deceꝛ
no tibi verbis ampliſſimis nõ ſolũ aure
am ſtatuã:ſed ⁊ triũphũ ĩſignem ad glo
riã huiꝰ cõpoſite pacis · Nã quo pluriſ ẽ
ſapiẽtia anĩ q́; coꝛꝑis artes:eo nobilioꝛ v
tus videri debet pacis cõponende · q; ho
ſtiũ ſuꝑandorũ. Ergo cedãt arma togis
cõcedat laurea lingue · Poggiꝰ floꝛenti

nus. ( B ¶ Gũ te libertati tue:ac priſti

ne digtati reſuitutũ accepiſſẽ vix dici qᷓat

quãta ſum leticia gaudioq; affectuſ.Nõ
enĩ potuerã nõ dolere te talẽ tãtũq; põ
tificẽ cõiectũ in carcerẽ:qui bonoꝛuʒ oĩʒ
ĩnocẽtiũqʒ viroꝛuʒ ⁊ ꝑfugiuʒ eſſes ⁊ por
tus· Ttaq; tibi ãpliſſimo patri maioꝛeʒ ĩ
modũ gratulor· mihi aũt letoꝛ ꝓlurimũ
ꝙ doloꝛẽ quẽ ex ĩidigna tua captiuitate
acerbiſſimũ cõceperamaudita nuꝑ iſtiꝰ
mõi libatõ tua ĩ maximã miłhi voluꝑtatẽ
verterit · Erãciſeus philelfuſ ¶Hic
enĩ ille dies fuit iocundiſſimus:iocũdiſſi
mus inq; hic fuit ille dies:vnde anno iaz
ĩ girũ reuoluto tot bona· tot res ſcdas
atq; fel ices · liberãqʒ viuẽdi facultatem
vobis ⁊ reipublice peperiſtis · O diem

1

„

₰ °

5 2

* „

itaq; fauſtum atqʒ feliceʒ nulla vnqᷓ; po

ſteritate:vel temꝑis diuturnitate delẽdũ
O lucem optatiſſimã lõge nobis omĩbꝰ
expectatã:aurea vnde bertal que diu ſe
pulta latuerat oĩm cõſeruatrix: adiutrix
qʒ bonorũ emiciutvnde tã excelſa · mirã
daq;ʒ facĩoꝛa vrã ac res geſte ſuas modo
radices· atq; alta ꝓrincipia enãciſcũtur ·

vnde ſẽpiternũ nobis decus: ⁊ gloria im

mortalis. vnde vrĩs firma ſalus liberis:

vnde demuz ppetuo vrõ ceptro ĩcolumi
tas mirabiliter emanauit · Si romani ve
teres lugubꝛe àniuerſariũ variorũ ludo
rũ genere ſi quinquatria: qui dies nihil
proꝛſus ſuauitatis habebãt honoꝛatiſſi
me coluerũt: nos quãti vniuerſi hãc lucẽ
accuratius:ꝑpetuo celebrãdã:ſũmaqʒ fe
ſtiuitate agẽdaʒ duxerimus · que ex tene
bris ad lucẽ·ex ſeruitute ad libertatẽ · ex
meroꝛe ad leticiaʒ nos liberoſq; noſtros
atq; caras cõiuges euocauit. Balda· Ra
ſinus ¶ Nũc vero quanta ſit libertatis
iocunditas:q̃ntꝰ ve fructus:q̃nta iteʒ ſu

autas dicerẽ ri entiarũ: ilud niſi ſecũ
1

dis atqʒ felici

mis argumẽtis hoc ãno
ſ. cpins fuiſſetis exꝑti· libeꝛtas eĩ maximũ
celitũ munus nemo eſt qui neſciat:nos:
noſtros dulces liberos: vxores dilecuiſſi
mas:cõterꝛaneos · vrbẽ. pꝛedia · colonos

veſtrũ deniqʒ; vniuerſũ imꝑpiũ aptiſſime

cõtutat᷑:partas opes cõſeruat: recentes

ac nouas ĩſuituit.ſtudia bonaſqʒ; artes ĩ

ues operam· Tdem ·

ſtaurat: laudẽ ⁊ gloriã parit · Tnuiſuʒ ſer
uitutis moꝛtalibꝰ vniuerſũ aufert genꝰ
hoſtes territat· ſecuros ſomnos prebet ·

omnẽ q̃ excogitari põt dulcitatẽ hic ĩter
hoĩes nobis pãdit: demũ que nobiſcum
nata illiꝰ ſi leges ĩuiolatas ĩmitati fueni

mus: ꝑbeatos ĩter aſtra nos: celites apð

ſempiterne collocat· Idẽ. ¶ Vt mecum
vna aliquztu⸗ ꝑ cõgratulari queas:qui ſe
cũdis rebꝰ meis ſemꝑ exhilaratꝰ es:id ti

bi cõſtare velim: tãtũ acceſſiõis ac foꝛtu

ne optabilis meis obtigiſſe laribꝰ: vt ni
hil iam aliud bonã pᷣ̃ter eſtimatõnem ac
venuſtiſſimũ nomẽ ipſe cõcupiſcam:cui
nẽpe rei quã tãtoꝑe ardeo te oꝛatũ veliʒ
quẽadmodũ ceteris vſq; meis egiſti rati
onibꝰ ꝑdiligẽter faueas:atq; ſolertẽ na

felici reipublice ſtatu: nũc ex oꝛdine de

viciis erit trãſigẽduʒ.

verecũdðĩ ipſi de ſeſe ſen

¶ Viſo de virtute

ℳ *„ „ 9

¶ Uirca vida ⁊ inimicias: ⁊ malos hoĩʒ
mores.· Et vbi quẽ ex eis arguimꝰ M.T.

Edauſiule inapiũt.
Lud plane moleſte tuli:ꝙ iuſtiſ

ſimũ certiſſimũ triũphum hoec
ĩuidoꝛũ cõſilio eſſe tibi ereptum

videbã: quod ſi tu tãtifacieſ:quãti ego ſẽ

ꝑ iudicaui faciẽdũ eſſe: facies ſapienter:
T ages victoꝛ ex inimicorũ dolore trium
phu iuſtiſſimũ li.tercio· epi · ix. ¶ Sʒ qð
te nõ fugit hec ſũt in eo S ricia: et
ãt neceſſe eſt:
ſiquid eſt laudãdũ: 1 p̃tereãt ſiquid ẽ re
p̃hẽdũ · Nccidit etiã vt minoꝛ ſit fides: mi
noꝛ autoritas · Multi deniq; rep̃hẽdant
dicãt verecũdioꝛes eſſe victoribꝰ: eorũ

qʒ noĩa magna voce ꝓnunciarĩt: cuz ip̃i
ante ludoꝛũ miſſionẽ coꝛona donentur:

aliuʒ p̃conẽ adhibeãt:ne ſua voce ipſi ſe

victoꝛes eſſe p̃dicẽt· hec nos vitare cupi
mus: ſi reeißis cauſaz noſtrã vitabimꝰ

idqʒ vt faciaſ ro amꝰ. li · v· epi · xii. ¶ M
roꝛ cur me accuſas:cum tibi facere nõ li
ceat: quod ſi licebat:nõ tamen debebas.

ESEgo en te in cõſolatu obſeruaraʒ: 2 ais

fore vt te ceſar reſtituat. multa tu qᷣdem

dicis ſed nemo tibi credit · Tribunatum

Plebi⸗ dicis te mea cauſa petiiſſe: vtinaʒ
ſemp eſſes tribunꝰ ĩterceſſoꝛẽ nõ q̃ᷓreres

negas me audere quod ſẽtiam dicere · qi
tibi cum parũ ĩpudenter me rogares: pa

rũ foꝛtiteꝛ reſpõderim · hec tibi ſcripſi vt

iſto ipſo in gne ĩ quo aliquid poſſe vis:

te nihil eſſe cognoſceres: ꝙ ſi humaniter
mecũ queſiꝰ eſſes:libẽter tibi me ⁊ facile
purgaſſẽ. nõ enĩ in ſar⸗ ſũt mihi que fe
ciſu: ſed que ſcripſiſii moleſta· Me aũt ꝓp
pter quẽ ceteri liberi ſũt tibi liberum nõ
viſũ demiroꝛ: Nam ſi falſa fuerũt que tu
ad me vt ais detuliſti: qͥd ego tibi debeo

ſi vera tu es optimꝰ teſtis mihi quid po

pułꝰ romanꝰ debeat · libꝛo · vii · epiſtola
xxviii. ¶ Memini ꝙ michi deſipere vide
bare: ꝙ tu iſtic potiꝰ viueres q́; nobiſcũ
Erat enĩ multo domiciliuz huius vrbis·
tum quidẽ hec vrbs aptiꝰ humanitati et
ſuauitati tue:qᷓ; tota peloponẽſis · epi ·
xxix. ¶ Dudet me tibi cõfiteri ⁊ queri de
apii homĩs ingratiſſimi imuris: qui me

odiſſeq;: magna mihi debebat bñſicia)

cepit: ⁊ eum homo auarꝰ vt ea ſolueret
ſibi ĩpare nõ poſſet · occultũ bellũ mihi ĩ

dixit:ita occultũ tñ vt multi michi renũ
7 — „ = — =—
ciarẽt: ⁊ ipſe faule anĩaduerteꝛẽ: male eũ

de me cogitare. libꝛo octauo · epiſtola · vi
¶ (t quãdo tu hoĩem ĩeptioꝛẽ q̃; tuum
gn.põ · vidiſti:qui tãtas turbas:qui tam
nugax eſſet cõmouit ? queʒ aut ceſare
noſtro aerioꝛẽ in rebꝰ geꝛẽdis:eodẽ in vNi
ctoria tẽperatõꝛẽ aut legiſti· audiſti ·aut

vidiſu · epi · ix ¶ Nũq; me hercule mi Ci
cero me penitebit marima ꝑicula ꝓ pr̃ia
ſubire:dum ſiquid acciderit mihi a repꝛe
hbẽſione temeritatis abſim. Qõfiterer im
prudẽtia me lapſuʒ ſi vnq; lepido ex aĩo

eredidiſſeʒ · Credulitas eĩ erꝛoꝛ eſt magis

qᷓ; eulpa. quidẽ in oꝑtimi cuiuſqʒ men
tem facillime irrepit · ſed ego non hoc vi
cio pene ſum deceptꝰ. lepidũ enĩ pulcre
noꝛam . libꝛo · x. epi · xxiii · ¶ Nec moueaꝛe
eius ſermonibꝰ: quẽ tãetſi nemo eſt qᷣ vi

dere velit: tñ nequaq; ꝓinde ac dignꝰ ẽ

oderũt hoĩẽs.ꝑiculuʒ nõ eſt· deo ẽ eniʒ

ĩuiſus mibi:vt nihil nõ acerbũ putẽ qð

cum illo cõmune ſit · epiſto · xxxi ¶ Dii ſe
gulio iſti malefaciãt hoĩ nequiſſimo om

niuz qui ſunt · qui fuerũt . qui futuri ſũůt
Quid tu illuʒ tecum ſolũ:aut cum ceſa

re qui neminẽ pᷣtermiſit: qui cum loqui
potuerit:cui non eadeʒ iſta dixerit: te tñ
mi bꝛute ſic amo vt debeo: ꝙ illud dqᷣd
eſſet nugarũ me ſcire voluiſti
magnũ amoris dediſti · libꝛo.xi · epi · xxi.
EBed homo amẽs ⁊ ꝑditꝰ multoqʒ; ne
quioꝛ q; illeipſe:queʒ tu neq̃ſſimũ occiſũ
eſſe dixiſli:cedis initiũ querit. li·xii.epi.
ſecunda. ¶ Dolabella valde vitupatur
ab hoĩbus nõ ĩſulſis· epi·q̃rta. ¶Bceb
affinis tui lepidi:ſũmãq; leuitatẽ ⁊ incõ
ſtãtiã ex actis q̃ ad te mitti certe ſcio co
gnoſcere te arbitroꝛ:epi·octaua ·. ¶ Fta
qʒ eadẽ ſuꝑbia ĩ pꝛauitate vtunt᷑:quoꝛũ
im ꝓbitateʒ aliquãdo retũdi: ⁊ nõ pati ĩ
punitate augeri: nõ ſolũ vtile eſt reipu.
noſtre:ſed etiã neceſſarium.epi.xiiii ·
¶ OQue ſi ita vt tu ſcribis fato facta pu
tarẽ:ferrẽ paulo faciliꝰ:ſed oĩa ſunt mea
culpa cõmilſſ. a· qui ab his me amari puta
bam qui ĩuidebãt: eos nõ ſequebar 4 pe
tebãt. ſi noſtris cõſiliis vſi eſſemꝰ ne
q; apð nos tãtũ valuiſſʒ ſermo: aut ſtul

ti: ſignuz enẽ

liij.

torũ amicoruʒ:aut ĩpꝛoboruʒ beatiſſimi
viueremus.li · xiiii· epi · i · Hec ex tullio·
Nunc ſequunt᷑ ex Caſparino ·
NW idem Auau —.
Ois aũt quot mala ſepe inuidia
attuleꝛit · Nã cũ plurime ſint alie
peſtes qᷓ magna plerũqʒ regna

enertũt:neſcio an nila ꝑnicõſioꝛ humão

generi: q; hec vna quã ſtatiʒ dixi· Caſpa

rinꝰ ꝑgamẽſis · ¶ Nõ poſſum doloꝛem
tuum accuſare: qui cum benefaciendo
multos ad inuidiã excitaueris · nõ põt ni
ſi iuſte cõceptꝰ a te videri · Eſt fateoꝛ per
moleſta res ⁊ inique ferẽda odiũ pro be
niuolẽtia cõſequi:⁊ quos nrõ deuĩcer̃᷑ be
neficio ſperamꝰ:eoſdẽ nobis inĩcos red
dere CNri eſt qð te ꝑturbare magno
ꝑe debeat: ſi tuã famaʒ ſepe ĩpeti audis:
ab his qui ipſi ĩ nulla ꝑte laudis ſunt eõ
ſtituti · Eſt enĩ is ꝑuetꝰ mos: ⁊ iaʒ inuete
rata cõſuetudo:vt nunq; eo aĩmo alienã
virtutẽ hi ferãt qui maxime a virtute ab

ſunt · ſed maledictis eoꝛũ occurꝛere: ⁊ ma

gis vita q; verbis oẽm ĩuidoꝛũ ratõnem

cõfutare:⁊ ſapiẽtis ⁊ docti homĩs eſt·

Nõ põt fieri quin iſta etas multa ha
beat que repᷣhendãtur a ſenibꝰ: ⁊ ſemꝑ
inter equales reꝑiunt᷑ qui ꝓpter inuidiã
aut cõfingũt aĩmo:aut vicia noſtra aliis
maioꝛa faciunt:ſiquis vel ĩgenio:vel ſtu
dio pᷣſtare illis videat᷑ · ETuadercz tibi
ac plane rogarẽ: ne huiuſmõi hoĩem au
dires · cuz aliqd de me male refert · niſi te
optime cognoſcerẽ · cui nõ poſſunt niſi
frugi hoĩes placere · habes qualis hõ hic

ſit ſed quãdo ei credẽduʒ ſit:cum is taʒ ĩ

pꝛobꝰ tã ꝑditus aliuʒ apud te accuſet ꝓ
tua modeſtia que ſũma eſt ꝓſpicies ·
¶ Tu ſiquid aliter ad te refertur quod

ſit p̃ter dignitatẽ · et eã eſtimatõem q̃ de
me babe᷑oĩa vt facis amice et libere ad

me ſcribas: vnuʒ velim ꝓ tua humanita
te ĩpetratũ iri a te:ſinas vt nihil ð me te
mere credas· plures eĩ ſunt qui aut odio
aliquo aut ĩumia cõmoti veniũt ad ĩpu
FnduI alienã famã · qᷓ; ratõe vel cauſa
oneſta ĩducti · ¶ Siquid erit in quo tu
me de via errãtem videris malo tuas cõ
tumelias ⁊ redargutõeſ audire . q; ab hiſ
laudari qui me ĩ pꝛeſentia cõmẽdant · in
abſẽtia vero non ceſſant ſuis maledictis

1

„ 7 „

1

lacerare atq; inurere : qð iniquo aĩo per
ferrẽ niſi kec vetꝰ eſſet cõſuetudo. Semꝑ
enĩ fuerũt:nec in futurũ deerũt homĩes

qui ſibi voluptati ducant: quoſ alicui bo

no ſtudio deditos ridẽt: fama ⁊ bõa opĩ
one ſpoliare:⁊ ſemꝑ aliquaʒ falſam fabu
lam confingere:et ſpargere ĩ vulgo vari
os rumoꝛes a quibꝰ abſiinere nõ eſt faci
le· multa qdem ꝑ ſilia habẽt neqʒ vnq; re
pᷣhendunt᷑: niſi poſtq̃ᷓ; nocuerint· Mec ad
te ſcribo non ſine cauſa:q̃nq; enĩ ſũma ĩ
me vtanis modeſtia: nec quẽq; ĩ tuis lrñis
noĩes:tñ qrimũ tuas lrãs legi ſtatim ĩ
tellexi quo ex fõte omĩa manarẽt. Tu ve
ro ſi me caꝛum habes non plus hiſ homĩ

bus credas: q; et vita mea: ⁊ ipſa dicta

facta verbis eoꝛũ cõſentiant. ¶ Sed peꝛ
mitte queſo te a me exoꝛari: plus mihi

vni credaſ qui omnia ꝑſpecta habeo: ⁊ te
ſumme diligo:q; hoĩ iſti ¶ Sed tu ꝓtua

pꝛudentia nõ ſolũ cõſiderabis de quo ali
d dicatur: ſed etiam a quo homĩe nec eu
ius vita ĩpꝛobata ſit eiꝰ oꝛatõni fidez ha
beas · ¶ Nunq; enĩ adduci potui vt ver
bis eiꝰ fidẽ haberẽ:donec ſermone 2 lris
multoꝛũ idẽ afferri mihi intelleri. ¶ Se
uis homo ĩtollerabilis eſt: cuiꝰ temerita

tẽ niſi tua virtus fꝛãgat ac penitꝰ retun
dat: nullꝰ erit crede mibi) qui euʒ ꝑpferie

poſſit · Tlle eĩ ſpũs qui adhue metu legũ

7

aliqua ex ꝑte ĩfringit᷑: ſi oĩa ſe ĩpune mo

liri viderit: nihil ent quod nõ audeat.
Siquid recte curatũ velis vt eſt apð

comicũ huic mãdes quẽ neq; iuſiurãduʒ
neq;ʒ reuerẽtia amicicie:neqʒ hoĩz iudicia

monẽt ¶ Nõ ſatis equo aĩo poſſũ ferꝛe

huũc tiberiũ qui ſp ei licere credit quidqᷣd
ſibi libuit. neq; vlla vnq; fuit tãta leguʒ

reuerẽtia quĩ libidini ſue crederet omĩa

debere licere · ¶ Niſi honoꝛẽ tuum eq̃ ac

meũ cariſſimũ hẽrẽ:certe hodie haſ ad te
lrãs nõ dediſſẽ: ſed qꝛ te nimis amo non
poſſũ te nõ admonẽè vt diligenter tibi

tuis ꝓſpicias ab hoĩe illo qui tãtũ fami

liaritatẽ tuã appetere videt᷑. ¶ Niſi aĩo
ꝓuideas qua ratõe deuites aſtutiã ac ma
liciã Titi:aliquã ꝓfecto inſigneʒ cõtume
liã tibi afferet: ſolet em maxime ſtudeꝛe
a ſe deceptos eẽ: multiſ antea beniuolen
tie ſignis ꝓſequi: quo matunꝰ nihil tale
ſuſpicãtes opprimat · ¶ Rudiui nuꝑ ab

his qui nunc ad te veniũt ꝙ fãiliariſſime

vteris Lucio: que res certe ſũmã de tuis

ſtudüs ac virtutibꝰ diffidẽtiã michi attu

lit · Eſt enim homo flagicioſiſſimus com

munis iuuenum ꝑnicies: 1 ingenuoꝛum
adoleſcentium corruptela. Bu pica
tus aliquid de te ſum cuʒ intellexi Cicili
um hominem flagicioſiſ ſimũ aſſũptum
eẽ in amicicia ac familiaritate tua: nemo

quideʒ eſt hoc homĩe pernicioſioꝛ: ⁊ eius

conuerſatio pluſ qᷓ; credi poteſt eſt ꝑicu
loſa.TFſta em̃ belua aut aſpectu:aut peſii
fero anhelitu ſuo:vt baſiliſeꝰ bonos cor
rumpit animos atʒ inficit. ¶ Fnimicus
meus homo eſt qui audacia ⁊ viribꝰ valʒ
propterea neq; tuã:neqʒ vlliꝰ homĩſ po
tentiam ſe timere dicit. cuius fuꝛorem ni
ſi retũdas timẽdum eſt nõ ſolũ ei credẽ
dum eſſe in cauſa mea: ſed etiam ne tuaʒ
autoritatem multo magis contemnat.
¶ WVellem res tue meliori loco eſſent: ha
bes enim pꝛocuratoꝛem qui meo iudicio

ad te fallendum magna arte vtitur.

6 poſſum facere quin ad te ſeribam
q; paruifaciat atz contemnat dignitat
tuaʒ titus inuidus meus:nec tibi amic
qui adeo immoderata ſua potentia du
cltur: vt neminem putat in noſtꝛa ciuita
te viuere:cui quicq; in re illa a ſe defeꝛen
dum arbitretur.· ¶ Caius homo locu
letiſſimus eſt:quod ego certe in parte
ludis eius reponerem:ſi ad neceſſarioſ
vſus tantas pecunias comparaſſet: ſed

cum in perniciem bonorum ciuiuʒ id ab

eo factum ſit: cogita quantam apud te
gratiam habere ipſum conueniat ¶ Cõ
mendarem facta kuci ſi ea conſilio ma
gis q; temeritate miniſtrata eſſent : ſed
cum fortune ſue velit eam deberi gratiã
que vix conceditur virtuti non poſſum
non ſtomachari: pꝛeſertim cum ea re tan
tum ſibi iuris aſſumat in res alienas.
RKmicus noſter paulo elatioꝛ eſt qʒ cõ
ſuetudo noſtre ciuitatis ferat: confidit
nimis vt mihi videtur rebus geſtis: et
gloria ſuoꝛum maiorum . Noliqʒ ex hoe
pati ꝙ ab homine illo viliſſimo condem
naris: fuit olim nobilitas rerum geſta
rum gloria: nunc vero nichil aliud eſt
qᷓ; aliene virtutis iactantia ⁊1 immodera
ta quedam dicendi: faciẽdiq; oĩa libeꝛtaſ

S

— — —

¶ Caius homo iudicio ſuo ⁊ ĩgenioſus

eſt ⁊ nõ parũ doctꝰ. Is ad te accedit quo

mõ ipſũ magmificas · Ggo vero nemineʒ
cognoſco cui magis comicũ illud cõueni
at · Kſinꝰ. ſtipes · plũbeus · lapis · et ſiquid
deterꝰ eſt ¶ Nõ poſſum nõ ſto machari
quotiens mente ſubit inquinatiſſima vi
ta huius tui tabellionis: qui ſi tibi ſatis
notus eſſet (crede mihihũc hboĩem impᷣ
mis fugeres.Gſt enĩ luxuria p̃ditus:qui
diem ſomno: noctẽ vero ĩter ebrietates
1 viliſſimas mulierculas cõſumit· ¶ Ea
cio rem mihi ĩſolitaʒ cuʒ apud te mores
euiuſqʒ homĩs accuſo: ſed quia ſpero te

ita de me ſentire:vt nibil noui a me ſine

cauſa fiat:nõ dubito ea libere diceꝛe que
de Lucii vita ſentiã. multos nõ egabo
me cognouiſie hoĩes ĩpudicos:infruges
(vt aiũt) nates cõſumere: neminẽ tũ ha
beo cuiꝰ vita magis turpi luxuria deꝑdi
ta ſit atq; ĩclinata: q; hoĩs de quo ſtatiʒ
dixi · Nã oĩs eiꝰ vita eſt in patellis ⁊ vio.
amat vnctũ ⁊ ſagimẽ: nunq; ſine ſcortis
viuit · ¶ Di rem te dignã mihi gratiſſi
mã cupis facere:vide ne vllã tibi eſtima
tõem facias de ho ĩe qui ad te venit · Eſt
eniʒ adeo toꝛpens ⁊ in oĩbus rebꝰ deſes:

vt etiã in his que aliquãdo recte didicit
nunq; vllã rem pficiat · tenet᷑ eniʒ tãta ſe
gnicia atqʒ toꝛpoꝛe vt homĩe illo nullaʒ

credã teſtudinẽ inceſſu tardioꝛẽ non eſſe
¶ Nunq; te illi tuto cõmittas quẽ ĩ ſua

re ceſſare ac frigere videas: quo in vicio
ſiquis eſt qui frequẽs ſit: is certe eſt qui
nunc apud te maxime cõtẽdit: vt foꝛtũaſ
tuas cure ſue cõmittas · ¶ Noli ergo ſi
me amas:imo ſi te caruʒ habes:te cõmit

rere hmõi hoĩbus:quorũ omnis oꝛõ blã

da eſt facta veꝛo aut inſidiarũ plena:aut
lõge ab oꝛatõe eoꝛũ diſſidẽtia · Cogoꝛ enĩ

de ſalute tua ac de omnibꝰ foꝛtunis ſoli

citꝰ eſſe:qd minime facereʒ niſi te maxiĩie
Scio iam annũ terciũ agi poſt

colerẽ ·
qᷓ; papiã literaꝛuʒ cã ꝓfectꝰ fuiſti:q̃d ede
ris hoc tãto tꝑe.quãtũ ve ꝓfeceris nõ la

tet amicos tuos · vtinã hec ſũma eſſet ia

ctura que tantum ad opes attinet: illud
multo deteriꝰ eſt ꝙ hoc totũ tꝑs ad digi
tos fluxit: nec ĩtelliges multoſ ex equali
bus tuis iaʒ egregie doctos atʒ eruditos

eſſe. Si te aliqn literis meis rephendi: 1

1

quid de te ciues tui ſentiant ſcripſi: diciſ
me tibi fabulas narꝛare:i eſſe nimis gra
uẽ atq; moleſtũ: nec ſatig attẽdere quid
etas adoleſcẽtiũ feꝛat. ¶ Alud aut viðo
neminẽ fere hac noſtra etate ĩueniri: qui
diuerſa ſtudia eodẽ tẽꝑe nõ ſequat᷑:non
quo magis ꝓficiant:ſed vt homĩbus do
ctioꝛes videãtur.mihi vero cuʒ in omĩbꝰ
rebꝰ:tũ marme in diſciplinis ſẽꝑ maxĩo
odio fuit ambitio · nec eorũ opinioneʒ; ꝓ
bo qᷣ ſe malũt videri q; eſſe:quod viciuʒ
hodierno die ita vſitatũ ⁊ frequẽs eſt:vt
nemo ſit qui nõ magis ad opionem mul
torũ:q; ad veritatem ſtudia ſua referat.
Tu vero quoniã bene a natura inſtitutꝰ
mihi videris: magis curabis quid de ſtu
diis tuis ſentias: q; quid alii iudicẽt · Nã
plurimũ refert an vera laus de nobis p
dicet᷑: an falſa ⁊ inanis ſit gloria noſtra.
Ala eni ſuas habet radices · ITſta vero po

tiꝰ hominuʒ ſermone fulta eſt q; ſuis vi

ribꝰ. Cogita ergo non poſſe vmꝰ homĩs

famaʒ diuturnaz ete qn⸗ nulla aut vera

aut honeſta cauſa conſtat. ¶¶ Siquid eſt
quod ego vllo tꝑe apð te magno ſtudio
cõtenderim:nũc a te hoc etiã atʒ etiaʒ exi
go:vt ꝓ nrã amicicia legas animo atten
tiſſimo ea de quibus hodierno die ad te
ſcribo · Sepe vt ſcis te admonui:vt famã
tuã nõ negligeres:ꝓſpicereſqʒ tibi in fu
turũ:tu vero id negligẽtiꝰ adhuc tuliſti
ſed niſi tibi aduigilaueris video non lõ
ge a te abeſſe periculũ. Inqunt enim ho
mines te neq; modeſto ſũptu: neq; hõe
ſtis hoĩbꝰ vti ¶ SDepe ad te ſcripſi ne ve

lis ĩ tua re negligẽs eſſe: aut minꝰ cautꝰ

qᷓ; opoꝛtʒ: ſed verba mea neſcio quo mõ
adhuc ꝓ ioco ⁊ ludo habuiſti:nmec videriſ
curare quid ego aut ceteri amici tui ð te
opinẽtur. has ad te lrãs vltĩas dare con

ſuatui:quibꝰ ſi obſecutꝰ fueriſ tibi vni be

ne conſules:ſin vero ꝑſeueraueris ꝑgere
quo cepiſti cõſilium nõ eſt tua ſtulticia
meipᷣm excruciare aĩo· Ego enĩ (vt aiũt)
in portu nauigo:tibi (crede mibi)ludus
iſte ludi/ur ( Si mihi fidẽ habueris gau
debo mediuſfidiꝰ magis tua q̃; mea cau
ſa:ꝙ ſi in opinione tua ꝑſtabiſ·ego meo
in te officio ꝑfunctꝰ ero:tu vero lues ·

Nune vero ne te non admonitũ a me
dicas ſcribo omnes aĩcos atzʒ neceſſariod

—–

E

„ „% „

iij

tuos ate auerſos eſſe: neqʒ vllam reruʒ gibus . ſine iudiciis · ſine iure. ſine fide re

tuarũ relle deinceps curã agere: ego ad
huc reſto quẽ vt uideo a tuo amoꝛe ac be
niuolẽétia extrudes. ¶ Tu quid tibi cõue

niat etiaz atz etiã videb Ego te amabo ſi
cõfirmaueris iudicium quod de te feci.ſi

minꝰ:habebis me tibi ſũmũ aduerſariuʒ
qui te ꝓlurunũ ad hãc vitã ante omnes
hoꝛtat fui:Mec ex Caſparino pgamenſi
Habeo ſcriptoꝛeʒ rudis iĩigenu et
monbꝰ ruſucani· am q̃ttuoꝛ mẽſibuſ ni

chil alud ago q́; eũ docere vt diſcat ſcri

bere:ſed vereoꝛ ne litus areʒ · Scribit mõ
valeriũ in quo eyꝑiet᷑ ruditatẽ ſuã ſʒ ĩ di

em fit ſtultioꝛ. Ttaqʒ clamo·ĩtonoiurgo

ĩcrepo:ſed is habet aures picatas. plum
beꝰ.cautes · ſtipes · aſinꝰ. et ſiquid ſtolidi

us ĩeptiuſ. q; dici põt · dü eũ ꝑdãt · obliga

tꝰ eſt mecum biennio : foꝛſan coꝛrigetur
Scribis cãcellariũ depoſitũ eẽ ab officio
honouſficẽtiꝰ depoſuiſſʒ poſtq̃; ſẽtiebat
ſe oppugnari. Poggiꝰ floꝛẽtiꝰ ¶ Nimis
diu iacuimꝰ in vicus vñ erui difficile erit
nõ inqnati ſolum:ſed pene ĩfecti:erꝛaui
mꝰ docti ꝑiter a ĩdocti:ſed doctoꝛũ hoĩʒ
maioꝛ eſt culpa:qui eorũ doctrina tã ma
le abutunt᷑:diligẽtiꝰ eniʒ loqui q; viueꝛe
didicerũt . IJdẽ. Expediti circa vicia:Nunc
circa res aduerſas tã reipublice q́; pua
te curauimꝰ elaboꝛare·

1 circa res ad 2 63
moꝛtẽ ⁊ ſimilia· Et vbi ð his dolemꝰ:aut
queʒ ſolamur M.T. C. dauſule ĩcipiunt
Juẽ me hercule nõ puto eſſe qui
tempꝑibꝰ his ridere poſſit: profe
cto vides quãta vis ĩ republica
tẽporũ ſit quãta varietas: rerũ q; ĩcerti
exitꝰ:q; flexbiles hoĩm volũtates:q̃d in
ſidiarù:quid vanitatis ĩ vita ſit:nõ dubi
to quin cogites·li· ſecũdo·epi.ſeptima.
Cgn doloꝛe me affeciſſẽt tue liter
niſi iaz ⁊ ratõ ipſa depuliſſet omnes mo
leſuas: ⁊ diuturna deſperatõe rerum ob
duꝛuiſſet animꝰ ad doloꝛẽ nouũ.epiſto ·

xvi · ¶ Vtinã ſerui ſaluis rebꝰ(ſic enĩ eſt

loquẽdũ)colloqui potuiſſemꝰ inter nos
pꝛofecto aliquid opis occidẽti reipubli.
tuliſſemus · li · qᷓrto · epi · pᷣma · ¶ Res vi
des quomõ ſe habeat· oꝛbẽterrarũ impe
ris diſtributũ ardere bello: vrbẽ ſine le

¶ Wuca bellũ:⁊ ꝑturbatũ reipublice ſta
. ſas hois priuati:ſcʒ

fitẽt᷑ ſe tenẽ medicĩe ſciaʒ:ipſi ſe curat ñ

lictã direptõni ⁊ ĩcendus · Ttaq; mihi ve

—

mnire ĩ mẽtẽ nibil põt:nõ modo quid ſpe

rem:ſed vix iam quid audeã optare· Sin
autem tibi homĩ prudentiſſimo videtur
vtile eſſe nos colloqui:quãq̃ʒ lõgiꝰ etiaʒ
cogitabã ab vꝛbe diſcedeꝛe cuiꝰ etiam no
men ĩuitus audio: tamẽ ꝓpius accedam
epi· eadẽ. ¶ Tãta ꝑturbatio ⁊ confuſio
rerũ eſt: ita pꝛecluſa ⁊ ꝓſtrata fediſſimo
bello iacent oĩa · vt is cui locꝰ vbiqʒ iꝑſe
ſit miſerrimꝰ eẽ videat Cipi Irca. C20
ſteaq; mii renũciatũ eſt de obitu tullie
fllie tue ſane q; ꝓ eo ac debui moleſte tu
li:cõmunẽqʒ eaʒ calamitatẽ exiſtimaui: q
ſi iſtic affuiſſeʒ:neq; tibi defuiſſeʒ:coꝛam
q; tibi doloꝛẽ meũ declaraſſẽ.Etſi genus
hoc cõſolatõis milerũ atqʒ acerbum eſt
ꝓpterea quia ꝑ quos ea fieri debẽt ꝓpin
quos ac familiares: ipſi pari moleſtia af
ficiũt᷑:neq; ſine lacrimis multis id cona

ri aar r magis ipſi videãt᷑ alioꝛũ cõ

ſolatõe ĩdigere: ʒ aliis poſſe pᷣſtare ſuũ
officiũ: tñ qᷓ in ꝓñtia ĩ menteʒ mihi vene
rũt decreui bꝛeui ad te ꝑſceribere · non ꝙ
ea te fugere exiſumẽ:ſed ꝙ foꝛſitan dolo
re impeditꝰ: minus ea ꝑſpicias · quid eſt
ꝙ tãtoꝑe te cõmoueat tuus doloꝛ ĩteſii

nus. epi · v. ¶ In vniꝰ muliercule animu

la ſi iactura facta eſt tãtoꝑe cõmoueris:
q̃ſi ñ hoc tꝑe diẽ ſuũ obiiſſʒ:paucis poſt
ãaniſ tñ ei morniẽdũ fuit:qm̃ hõ nata fuat
eadẽ ¶ Noli te obliuiſci ciceronẽ eẽ.⁊ eũ
q aliis cõſueris p̃ciꝑe: ⁊ daꝛe cõſiliũ:neqʒ;
imitare malos medicoſ: qͥ ĩ alieĩſ moꝛbᷣ ꝓ

—

pñt:ſʒ potiꝰ q̃ᷓ aliis tute pᷣciꝑe ſoles:tute

tibi biice:atʒ apð aĩzʒ ꝓpone Nlls dolor
ẽ quẽ lõgĩqᷣtas tꝑis ñ minuat ac molliat
Eað ¶( Huara me ad te de hac re ſcribeꝛe
Pudet:ne videar pꝛudẽtie tue diffidẽ. q̃ꝛe
ſi hoc vnũ ꝓpoſuero finẽ faciã ſcnibendi

Vidimꝰ aliquotiẽs ſecũdã pulcerrime te

ferre foꝛtunã:magnãq; ex ea re te laudẽ
adipiſci: ſac aliqñ intelligamꝰ aduerſam
quoq; te eq̃ ferre poſſe:neqʒ id maiuſ q̃;
debeat tibi onus videri · ne ex oĩbus vᷣtu
tibꝰ tibi hec vna videat᷑ deeſſe · O ad me
attinet:cũ te trãquillioꝛẽ aĩo eẽ cognoꝛo
de his rebꝰ que hic geꝛũtur quẽadmodũ
ꝓuincia ſe habeat certioꝛem faciam Eað

pe
Pe
din
tur
i⸗

ſo
mo

Ne

lie

s

din

o

hibuiſii· Gpi · ſexta

¶ Ego vero vellẽ ſerui vt ſcribis in meo
grainſſimo caſu affuiſſes: quãtũ me pꝛe
ſentia enĩ adiuuare potueris ⁊ cõſulẽdo
ꝓpe eq; dolẽdo facile ex eo ĩtelligo: ꝙ
lñis lectis aliquantulũ acquieui · Nã ⁊ ea
ſcripſiſti qᷓ leuare luctum poſſent.⁊ ĩ me
cõſolãdo nõ mediocerẽ ipſe anĩ doloꝛẽ ad
¶ Neq;ʒ monere te au
deo pᷣſtanti pꝛudẽtia virũ:nec cõfirmare
maximi aĩ hoĩem:virũq; foꝛtiſſimũ: cõſo

lari vero nullo mõ. Na ſi ea qᷓ̃ acciderũt

ita fers vt audio gratulari magiſ virtuti
debeo q; cõſolari doloꝛẽ tuũ.Sin te tãta
mala reipublice frangũt:nõ ita abundo

igenio vt te cõſoler: cũ ipſe e me nõ poſſiz

Gpi · viii . ¶ Ftaqʒ oĩbus his rebꝰ quibus
oꝛbis ⁊ natura me:⁊ volũtas ⁊ conſuetu
do aſſuefecerat:cũ ceteris vt quidẽ vide
oꝛ:tum mihi ipſe diſpliceo· Natus enĩ ad
agendũuũ ſemp aliquid dignũ viro: nũc ũ
mõ agendi rõnem nullã habeo: ſed ne co
gitandi quidẽ · Gpi · xii · ¶¶ Reliquũ ẽ vt
cõſoler ⁊ afferã rõnes quibꝰ te a moleſti
is coner abducere: It ea quidẽ facultas
vel tui vel alteriꝰ cõſolandi ĩ te ſumma ẽ
ſi vnq;ʒ ĩ vlo fuit · Ttaq;ʒ ꝑtem eã n⸗ ab
H quadã rõe ⁊ dectrina ꝓficiſcit᷑
nõ attingã: tibi totã relinquam · Quid ſit
foꝛti ⁊ ſapiẽti homĩe dignũ: qͥd grauitas
quid altitudo anĩ ·quid acta tua vita. qᷣd
ſtudia · quid artes:quibꝰ a puericia floꝛu
iſti a te flagitẽt tu videbis · Ego qð ĩtelli
gere ſẽtire(qꝛ ſuʒ Rome ⁊ qꝛ talia curo
attendoq;) poſſum: id tibi affirmo te ĩ
iſtis moleſuis ĩ quibus es hoc tꝑe nõ diu
tius futurũ. Gadẽ. ¶ Extremũ illud ẽ vt
te hoꝛtoꝛ ⁊ obſecrẽ aĩo vt maxĩo ſis: nec
ea ſoluʒ memineris qꝗ̃ᷓ ab aliis magnis vi
ris accepiſti:ſed illa etiã q̃ ipſe ĩgenio ſtu
dioqʒ peꝑiſti:q ſi colliges ſperabis oĩa
optie ⁊ qᷓ accidẽt qualiacunq; erũt ſapiẽ
ter feres. Sed hoc tu melius: vel optime
omniũ · Gadẽ ¶ Ego doloꝛi tuo nõ ſoluʒ
ignoſco:ſed ſummã etiã laudem tribuo:
meus enĩ ſenſus: quanta vis fraterni ſit
amoꝛis admonet · A te peto vt tu quoqʒ
te iudicẽ doloꝛi meo pꝛebeas:ſi acerbe · ſin

crnudeliter · ſi ſine cauſa a tuis ſum oppu

gnatus li · v.· Epi: ſcda. ¶ Habet enĩ pte
riti doloꝛis ſecura recoꝛdatio delectatõʒ
GEpi·xii · ¶ Circũſpice oĩa mẽbꝛa reipub.

lv.

que notiſſima ſũt tibi: nulluʒ repꝑies ꝓfe
cto qð nõ fractũ debilitatũ ve ſit: ꝗᷓ ꝓſe
querer:ſi aut meliꝰ ea viderẽ qᷓ; tu vides
aut cõmemoꝛare poſſem ſine doloꝛe:quã
q́; tuis monitis pᷣceptiſq; oĩs abiiciend?
doloꝛ ergo ⁊ domeſtica feremꝰ vt cẽſes
publica etiã paulo foꝛtius foꝛtaſſe: q;
tuipſe qui pcipis:. Epi . xii · ¶ 1gnoſces
mihi de meipſo aliqd p̃dicanti:quarũ enĩ
tu rerũ cogitatõe nos leuare egritudine
voluiſii:earũ etiã cõmemoꝛatõe lenimur
Ftaq; vt mones quicuz potero me ab oĩ
bus moleſtiis ⁊ angoꝛibꝰ abducã: trãſfe
ramqʒ; animum ad ea quibus ſcde res oꝛ

nantur: aduerſe adiuuant᷑ Cadem. ¶ Et

ſi vnus ex oĩbus minime ſum ad te cõſo
landũ accõmodatus: ꝙ tm̃ ex tuis mole
ſuis cepi doloꝛis:vt cõſolatõe ipſe egerẽ
tamẽ cũ longius a ſummi luctus acerbi
tate meꝰ abeſſet doloꝛ q; tuus:ſtatui no
ſtre neceſſitudĩs eſſe meeq; ĩ te beniuolẽ
tie:nõ tacere ĩ tanto tuo meroꝛe tãdiu:
ſed adhibere aliquã modicã cõſolationeʒ
q̃ leuare tuũ doloꝛẽ poſſet:ſi minus ſana
re potuiſſet. Eſt aũt cõſolatio ꝑpuulgata
quidem ulla maxĩe: quã ſemper ĩ oꝛe atq;
ĩ animo habere debemus:homiĩes nos vt
eſſe meminerimꝰ:ea lege natos:vt omni
bus telis foꝛtune ꝓpoſita ſit vita noſtra
neq; eſſe recuſandũ quo minus ea q̃ nati
ſumus cõdicõe viuamus:neue taʒ graui
ter eos caſus feramꝰ:quos nullo cõſilio
vitare poſſumus euentiſq; alioꝛũ memo
ria repetẽdis: nil accidiſſe noui nobis co
gitemus · Gpiſt · xvi · ¶ Quãobꝛem oĩbus
officiis amicicie diligenter a me ſancteqʒ;
ſeru atis: ne hoc quidẽ pᷣtermittendũ du
xi:te vt hoꝛtarer rogarcqʒ vt ⁊ hominem
te ⁊ virũ eſſe meminiſſes· Ideſt vt ⁊ com
munẽ ĩcertũq; caſum:quẽ neq;ʒ vitare q̃ſ
q; noſtrũ:neq; pᷣſtare vllo pacto potel
ſapiẽter ferꝛes:⁊ do loꝛi foꝛtiter ac foꝛtũe
reſiſteres:cogitareſqʒ ⁊ ĩ nĩ̃a ciuitate ⁊ ĩ
ceteris qᷓ̃ rerũ potite ſunt multis foꝛtiſſi
mis atz optis viris ĩiuſtis iudiciis tales
caſus incidiſſe · Epiſtola.xvii · ¶ Etſi ego
met qui te cõſolari cupio: conſolandus
ipſe ſum: ꝓpterea ꝙ nullã rẽ grauiꝰ iam
diu tuli:q; icõmodũ tuũ:tñ magnopꝑe te
nõ hoꝛtoꝛ ſolũ:ſed etiã ꝓ amoꝛe nr̃o ro
go atzʒ oꝛo:te vt colligas virumqʒ pᷣbeas

lv.

