ris mei in luceʒ gentiũ apire oculos ceco
rũ.ꝓducere ex vinculis Alitaton :2 8 do
mo carceris ſedẽtes in tenebris · Quʒ igit
nos antea tanq́; ceci ⁊ tanq́ʒ carcere ſtul
ticie ĩdluſi ſederemꝰ ĩ tenebris ignoꝛãtes
deũ ⁊ veritatẽ: illummati a deo ſumus qꝗͥ
nos teſtam̃to ſuo adoptauit: ⁊ libeꝛatos
malis vĩculis atʒ ĩ lucẽ ſapiẽtie ꝓductos
ĩ hereditatẽ regni celeſtis aſciuit.· ¶ DH
¶ De vtroqʒ aũt teſtamẽto veteri ſcʒ et
nouo Maro vugiliꝰ poetarũ princeps in
ſuis oꝑibꝰ eneidoꝛũ geoꝛgicoꝛuʒ ⁊ bucco
licoꝛũ diuine cecinit: que quideʒ ſua vati
cinia Poba mulier illuſtris ſpũſancto ĩ
flamata ĩ ſuo cẽtone recollegit ⁊ ad vtꝛũ
teſtamẽtum ſãaãctiſſime adaptauit
E¶ Et imprimis ad vetꝰ de creatõe celi
⁊terre hoc mõ.Principio celũ ac terꝛas
cãpos q; liquẽtes · Lucẽtẽqʒ globũ lune
E 3 laboꝛes Ip̃e pater ſtatuit.· ¶ E
e⸗ de creatõe ade eue ſic · kamq; im
ꝓuiſo tante pietatis imago· Procedit no
ua foꝛma viri pulcerrima pᷣmum Os hu
meroſq;ʒ deo ſimul mẽtẽqʒ manũq; · Ma
ioꝛ agit deꝰ atqʒ oꝑa ad maioꝛa remittit.
Querit᷑ hinc aliuſ ¶ E ¶ Etẽ de eo ꝙ po
ſuit eos in paradiſũ ſic ait· Vinite felices
interq; nitẽtia culta Eoꝛtunatoꝛũ nemo
rum ſedeſq; beatas.Mec domꝰ hec pria
eſt requies ⁊ certa laborumHis ego nec

metas reꝛũ nec temꝑa pono · Imꝑiũ ſine

dj

„

fine dedi. ¶ H ¶ Item de eo ꝙ fagiune
S ꝑadiſo ſic ait. aud moꝛa feſunãt iuſſi

rapidiſq; ferunt᷑ Daſſibꝰ piter greſſi ꝑ

opaca viarũ· Coꝛripiũt ſpaaũ mediuz lu
menq; relinquũt Elentes ꝛ2 pibus curis
veſtigia ſingůt. CXCKtẽ ð eo ꝙ chaim
occidit abel ſic· Tũc gemini frẽs adolent
dum altaria cedis Alter in alteriꝰ p̃lato
ĩuidet honoꝛe ¶ EK ¶ De diluuio aũt ſic

Tunc pat omnipotẽs grauiter cõmotuſ

abalto Ethere ſe niittit tellurẽ infundit
in vndas · Diluuiũ miſcẽs celũqʒ in tar
tara ſoluit. Sternit agros ſternit ſata le
ta boũqʒ laboꝛes Diluit iplent foſſe et
caua flumĩa creſcũt· Et genꝰ om̃e neci pe
cudũ dedit om̃e ferarũ · Et plura alia de
veteri teſtamẽto cecinit maro ¶. ¶ De
nouo aũt teſtamẽto ⁊ imp̃ᷣmis circa nati
uitatẽ dñi ſic 1 diuiniſſime qͥᷣdẽ locutus ẽ
Nũc ad te ⁊ tua magne pater cõſulta re
uertoꝛ.Maiꝰ opꝰ moueo vatũ p̃dicta pri
orum Aggredioꝛ q;uis anguſli termiiſ
eui Accipiat tẽptãda via ẽ qua me quoq;
foſuim Tollere humo ⁊ nomẽ fama tot
erꝛe ꝑ annos/Oð tua ꝓgenieſcelo deſcẽ
dit ab alto Attulit 1 nobis aliqũñ optãti
bꝰ etas Ruxiliũ aduẽtũqʒ dei vel tui quo
femina Fma Virginis os habitũq; geꝛẽſ
(mirabile dictu) Nec generis noſſri pue
rũ nee ſãguinis edit· Sacraq; terriſici ce
cinerũt oꝛavates/ Aduẽtare virũ populiſ
terriſq; ſupbů Semine ab ethereo ꝗ viri
buſ occupet oꝛbẽ.Impeꝛiũũ occeano famã
qui terminet aſtriſ: Tãq; aderat pꝛomiſſa
dies quo tẽpoꝛe pᷣmuʒ Extulit os ſacrum
diuine ſlirpis origo Miſſus ĩ iꝑiuʒ venit
qʒ in coꝛꝑe virtus Maxĩa deo ſubiit cari
genitoris imago ( Haud moꝛa cõ
tinuo celi regione ſerena. Stella faceʒ du
cẽs multa cũ luce cucurrit · Rgnouere de
um ꝓceres cũctiſqʒ repẽte Muneribuſ cu
mulãt ⁊ ſanctũ ſidus adoꝛãt Tũ veio ma
nifeſta ſides clarũqʒ paterne Nomẽ erat
virtutis ⁊ ipſi agnoſcere vultꝰ Frãgant
nudent diuim ſigna decoris. ¶ N

etũ Eama volat magniſq; acuit rumori
bus iras. ¶ O ¶ Incendit aĩm matriqʒ
allabitur aures tᷣlla dolos. dirumq; ne
fas haud neſcia rerum Heſenſit motꝰqʒ
cepit prima futuros Heſcia venturi fur

7 .
C Protinꝰ ad regẽ magno clamoꝛe cru

tim mãdarat alendũ Duz cure ambigue
dũ mens exeſtuat ira. ¶ H

cipitare iubet ſubiectis vrere flamis Mł
ta mouẽs mittitq;ʒ viros qui certa repoꝛ
tent Maud ſecus ac iuſſi faciunt rapidiſ
ferunenr Haſſibus et magnis vrbem
c

clamoribꝰ implent · Continuo audite vo
ces vagitus et ingens Infantiumqʒ ani

me flentes ante oꝛa parentum. Qoꝛpora

natoꝛum ſternuntur lumine primo At

mater gemitu nõ fruſtra exterrita tanto

Fpſa ſimul pꝛe ſe poꝛtans tuꝛbante tum

tu. Infantem fugiens plena ad pꝛeſepia
tendit · Hec natum anguſti ſubter faſu

gia tecti Nutribat teneris immulgens
vbera labris ¶ Q ¶ Item de eo hie
ſus adoleſcens docebat turbas ſic ait.

Ante annos animum geſtans celeſiliſ ori
go · Der medias vrbes graditur populoſ
qʒ propinquos· Nlluʒ omnis tectis agris
qʒ effuſa iuuentus Attonitis inhiãs ani

mis proſpectat euntem · Turbaqʒ mira
tur matrum quis ſpiritus illi: Quis vul

tus vociſqʒ ſonus vel greſſus euntis eſt
¶R ¶ tem de baptiſmo chriſii ſic.
Continuo vates(nanq; is certiſſmuſ au
toꝛ) Vt proeul a gelido ſecretum flumi
ne vidit Tempus ait deus ecce deus cui
maxima rerum Verboꝛũqʒ ſides tu non
eris alter ab illo · Eoꝛtunate puer celi cui

ſideꝛa parent· Sic equidem ducebam ani

mo rebarqʒ; futurum Expectate venis
ſpes ⁊ ſolacia noſtri·Mec vbi dieta dedit
fluuio merſare ſalubri Occepit veniẽteʒ
ac mollis extulit vndis · Exultãtq; vada
ſubito commota columba Deuolat at
q; ſuper caput aſuitit inde repente · Va
dit iter liquiduz celeres neqʒ commouet
alas- Muc omnis turba ad ripas effuſa
ruebat Certatim largos bumens infun
dere rores. ¶ S ¶ Ktem de eo ; ſter
nebant veſtes in via du ſederet ſuper aſi
no ſic maro locutꝰẽ.Tuũc etiã tardi coſliſ
agitat᷑ aſelli Inſedit mẽbꝛo effulgẽs cui

plurima circũ Mreſ atzʒ viri ⁊ pur velami
na nota Subiiciũt funẽq; manu cõtĩge

re gaudẽt. ¶ T ¶ Itẽ de eo xp̃s dixit
vnꝰ veſtrum me tradet ſic maro cecinit·
Et lux cum primũ teꝛris ſe craſſa reddet

Vnus erit tm̃ in me exitiũqʒ meoꝛũ Duʒ

¶ It rex ſoli
citus ſtirpẽ ⁊ genus omne futurum Pre

— —

w. f f fhf f

7

R medium ſe offert de coꝛpoꝛe noſtro

¶ Nãqʒ dies niſi falloꝛ adeſt ſecludite

curas Mecũ erit iſtle laboꝛ nec me ſenten

tia fallit.Vnũ ꝓ multis dabit᷑ caput hee
ita fatuſ Conticuit ſeramqʒ dedit ꝑ men
bꝛa quietẽ ¶ B ¶ Occeanũ ĩterea ſurgẽs
auroꝛa reliquit Tamq; ſacerdotes late lo

ca queſtibꝰ implẽt· Cum populo pr̃ibus

ſeriturq; ꝑ agmina murmur · Quod genꝰ
hoc hommum que re hunc tam barbara
moꝛẽ Permittit patria penas cũ ſangui
ne poſcũt · Vndiqʒ collecti ⁊ magno dla
moꝛe ſequunt᷑ nſontẽ: ſeuitqʒ aĩs igno
bile vulgus.Sol mediũ celi cõſcenderat
igneus oꝛbem Qum ſubito accerſiri oẽs
Porallo⸗ q; patreſq; Eypoſcunt fariqʒ iu
ent quo ſanguine cretus · Quidqʒ petat
quid ve ipſe ferat pᷣclara tuentis facta vi
ri mixtus doloꝛ ſlupo⸗ vꝛget mẽtes ¶
Net cia mens bominũ certauitq; illu
dere capto. ¶ D¶ [um vero ca Ptis cõ
curꝛũt vndiq; telis. Tollit᷑ ĩ celũ clamoꝛ
cunctiq; repente Qoꝛripuere ſacrã effigi
em manibuſq; cruẽtis nſignem quercũ
decuſſis vndiq; ramis Conſtituũt · ſpiriſ
qʒ ligant ĩgentibus iũllũ. Tendebãtq; ma
nus pedibuſ ꝑ mutua nexis. Triſte miſte
rium ſequit᷑ quos cetera pubes· NAuſi om
nes ĩmane nefas auſoq; potiti:Nle autẽ

ĩpauidus quo vincula necuitis ĩquit. Tã

ta ne vos omnes tenuit fiducia noſtri.
DPoſt mihi non ſimili pena cõmiſſa luetiſ
Tali perſtabat memoꝛans fixuſq; mane
bat · ¶ ᷓ ¶ Interea magno miſceri mur
mure celũ vᷣncipit ⁊ rebus nox abſtulit
atra coloꝛẽ · Tmpiaqʒ eternam timuerũt
ſidera noctẽ Terra tremuit fugiere fere
Imoꝛtalia coꝛda Der gẽtes humiles ſtra
uit pauoꝛ inde repẽte Dat tellus gemitũ
celũ tonat omne fragoꝛe Extẽplo com
mote herebi de ſedibꝰ imis Vmbꝛe ibant
tenues tellꝰ quoq; ⁊ equoꝛa põti · Signa
dabüt ſiſtunt amnes terreq; dehbiſcunt.
Quin ipſe ſtupuere domꝰ atq; ĩti ma leti
Tartara ⁊ vmbꝛoſe penitꝰpatuere cauer
ne.¶ E¶ Sol quoqʒ exoꝛiẽs cũcti ſe ſci
re fatent᷑ · Dum caput obſceura nitide fer
rugine texit · ¶ E ¶ Diffugiũt comiteg

nocte tegunt᷑ opaca Multaq; dura ſuo
triſti cũ coꝛde volutãt · Quid faciãt herẽt
ĩfixo pectoꝛe vultus · Verbaqʒ nec placi

dã mẽbꝛis dat cura quietẽ. ¶ Tunc ſeni
oꝛ tales referebat pectoꝛe voces · Multa
utãs vbi nũc nobis deus ille magiſter.·
Din ſequimur quo ve ire iubeſ vbi po
nere ſedeg: Odoloꝛ atzʒ decꝰ tantarũ glo
ria rerũ ¶ H¶ Fãiaʒ nulla moꝛa ẽ vt nos
rape ĩ omĩa tecũ Oꝛamus teq; aſpectu

ne ſubtrahe nẽo ( oo ĩter motus
media ĩter talia verba. Tercia lux gelidã
celo dimouerat vmbꝛã · Tamq; pedẽ refe
rens ſuꝑas veniebat ad auras · ¶ R
Jum ſubito añ oculos ĩgenti mole ſe
pulcrũ · Coꝛpus vbi exanime poſituʒ nec
clauſtra nec ipſi Cuſtodes ſufferꝛe valẽt
auulſaqʒ ſaxis Saxa vidẽt laxis laterũ cõ

pagibus artis· Eit ſonus ĩgenti cõcuſſa ẽ

põdere tellus:Moꝛroꝛ vbiq; animi ſimul
ipſa ſilentia terꝛẽt · ẽt matutim volucrũ
ſub culmine cãtus. Ingredit᷑ linquẽs an
trũ ſpoliiſq; ſuꝑbus· tat ouãs pulſuqʒ
pedũ tremit excita tellꝰ. Vulneraqʒ ipſe
gerẽs foꝛibꝰ ſe ĩtulit artis ¶L Kt hic
igentẽ comitũ affluxiſſe nouoꝛũ Inueĩt
admirans numerũ cũctiſqʒ repente Im
ꝓuiſus ait coꝛã quẽ queritis aſſumVicit
iter durũ pietas ⁊ ĩuidia virtus · Pacem
oꝛate manu pacẽ laudate ſedentes · Ma
nanimi paciſqʒ olĩ ĩuiolabile ꝓignꝰ (N
¶ Et ſimul his dictis faciẽ oñdit ⁊ oꝛa.
Ora manuſq; ambas populatoqʒ temꝑa
ferro· ᷣmmiſcetq;ʒ manũ manibꝰ gaudet
q; tuẽtes · Hec vidiſſe ſimul ſatis ẽ iuuat
q; vſqʒ moꝛari Et cõferꝛe gradũ ꝝ dextre
cõiungere dextrã Eki⸗ demum ex
actis ſpirãte domũq; vmbꝛas · Rera ꝑ te
ner um celoqʒ ĩuentus aperto.Moꝛtales
viſus medio in ſermone reliquit · In pri
moqʒ refert ſeptus (mirabile dictu) Rtz
illum ſolio ſtellatis regio cel i Iccipit:e
ternum tenet per ſecula nomẽ Ee ex
publio Marone virgilio inter cetera de
vtroq; teſtamẽto: q̃ etſi gẽtilis fuerit vt
neq; deũ neqʒ legẽ cognouerit cũ tñ plu
res annos natiuitatẽ xpᷣi añceſſerit ñ mi
nꝰ de eo q; de ceteris ꝓphetis credendũ
Eẽyt oꝛe hec ipᷣa fuerit atteſtatꝰ ꝓphetico
O¶ Wüc ipſiꝰ crucis rõ reddẽda ẽ ⁊ vis e
narꝛãda:Quid ſũmus pr̃ a pacipio diſpo
ſuerit: ⁊ quẽadmodũ cuncta q̃ geſta ſũt
oꝛdinauerit: nõ tantũ diuinatio ꝓpheta
rum q̃ in xpᷣm vera ꝓeeſſit ſed etiã ratio

Gi.
ipſius paſſionis docet · Qecunq; em paſ
. ſhie ẽ non fuerũt ĩania ſed habuerũt figu
ram ⁊ ſignificantiã magnaʒ: ſicut alia di
uina opa que fecit maioꝛis ptãtis fuerũt
ſignificatiua. ¶ H¶ Kceti enĩ potus ac
fellis cibꝰ acerbitates ⁊ amaritudines in
hac vita ſectatoꝛnbꝰ veritatis pollicebat᷑:
quas tolerare ac ꝑpeti neceſſe ẽ eos den
veritatẽ ſequunt᷑:quoniã veritas acerba
E⁊ inuiſa oibus qui virtutis expertes vi
tam ſuã moꝛtiferis voluptatibꝰ dederũt
Nam coꝛona ſy pinea capiti eiꝰ ĩpoſi
ta id declarabat foꝛe vt diuinã ſibi plebẽ
de nocentibꝰ cõgregaret · Coꝛona aũt di
citur circunſtãs ĩ oe populꝰ. Nos aũt
qui añ cognitionẽ dei fuimus iniuſti · ſpi
ne id ẽ mali ac nocẽtes:eramus ig noꝛan
tes quid eſſet bonũ ⁊ a iuſticie notiõe atʒ
operibꝰ alieni: oĩa ſcelere ac libidine pol
luebamꝰ.Glecti vero ex dumis ⁊ ſentibꝰ
dei Sibu cingimꝰ qꝛ cõuocati ab ipſo
circũfuſi vndiq; ad euʒ magiſtro ⁊ docto
re deo aſſiſtimꝰ regemqʒ illũ mũdi ⁊ om
nium viuentiũ dominũ coꝛonamꝰ. ¶ B
Deus aũt crucẽ maluit:vt ĩtegrũ coꝛ
pus eius cõſeruaret᷑ quẽ die cercia reſur
gere ab ĩferiſ opoꝛtebat:ideo etiã carnifi
ces latus eius ꝑforauerũt neqʒ oſſa eius
ſieut mos eoꝛũ ferebat fregerunt:vnde ĩ
tegruʒ coꝛpꝰ patibulo detractũ ẽ ⁊ ſepul
cro diligẽter icluſum: ne leſum ac dimi
nutũ coꝛpus ad reſurgendũ ĩhabile red
deretur .· Nla quoq;ʒ pᷣcipua fuit cauſa ;
cruce exaltan iunr neceſſe: vt oĩbus gen
tibꝰ paſſio dei noteſceret ⁊ ad eũ cogno
ſcendũ pariter ⁊ colendũ cũcte nationes
ex ommi orbe cõcurrerent ( S ¶ Exten
dit ergo manus ſuas ĩ paſſione oꝛbemqʒ;
dimenſus ẽ:vt iam tũc oſtẽderet ab oꝛtu
ſolis vſqʒ ad occaſuʒ magnũ populũ ex
oibus linguis ⁊ tribubꝰ congregatũu ſub
alas ſuas eſſe venturũ ¶ T¶ Oꝛinata
vo diſcipulis ſuiſ euãgelica ac noĩs ſui p
dicatione circũdedit ſe repente nubes eũ
qʒ in celuʒ ſuſtulit quadꝛageſimo pꝰ paſ
Phem die ſicut Daniel foꝛe oſtẽderat di
cens. Et ecce ĩ nubibꝰ celi ⁊ filiꝰ hoĩs ve
mensg vſq; ad vetuſtũ dierum ꝑpuenit
Ee ¶ Diſcipuli vero ꝑ ꝓuincias diſperſi
fundamẽta eccleſie vbiq; poſuerũt:faciẽ
tes ⁊ ipſi ĩ nomĩe magiſtri dei magna 1

pene ĩcredibilia miracula Ex quibꝰ petrꝰ
1 paulus rome pꝛedicauerũt:vbi hoc fu
turum eſſe dixerũt vt poſt bꝛeue tempuſ
imitteret deus regẽ qui ⁊ expugnaret iu

deos ⁊ ciuitates eoꝛũ ſolo adequaret · Tp

ſos aüt fame ſitiq; cõfectoſ obſideret: tũ
foꝛe vt coꝛꝑibus ſuoꝛũ veſcerent᷑ ⁊ conſu

merẽt ſe muicẽ · Poſtremo vt capti veni
rent ĩ manuſ boſtiũ:⁊ ĩ conſpectu ſuo ve
xari acerbiſſime cõiuges ſuas cernerent:
viol ari ac ꝓſtitui virgines:diripi ꝓueroſ
allidi paruulos:omnmia deniqʒ igni fenio
qʒ vaſtari: captiuos in ꝑpetuũ terꝛis ſu
is exterminari: eo ꝙ exultauerĩt ſuꝑ amã

tiſſimũ ⁊ ꝓbatiſſimum dei filiũ.T᷑taq; pꝰ

illoꝛũ obitũ cum eoſ Nero ĩteremiſſet iu
deoꝛũ nomen ⁊ gentẽ Veſpaſianus extin

it: fecitq; oĩa q̃ illi futura eſſe p̃dixerũt

¶ Ouicũq; dat pᷣcepta hoĩbuſ ad vitã
moreſq; fingit alioꝛũ ſiquidẽ bona ſunt
q̃ pꝛecepit ipſi eodẽ modo viuendum eſt

quo docet eſſe viuenduʒ: ne ſi aliter vixe

rit ipſe pᷣceptis ſuis fidẽ detrahat: leuio
rẽq; doctrinam ſuã faciat ſi re ipſa reſol

7 4 D . „7—
uat qð verbis nitat᷑ aſtringere · Cum igiẽ
quis nõ faciat que p̃cipit:que ĩſolentia ẽ

vt homĩ libero ĩponere velit leges quibꝰ
ipſe nõ pareat:hoĩes enĩ malunt exẽpla

— 7

ũ dicimꝰ deũ patrẽ deũ filiũ

̊ʒ verba q; loqui facile eſt p̃ſtare diffici
nõ diuerſũ dicimꝰ nec vtrũqʒ ſecernimꝰ
qq;q nec pater eſſe ſine filio p̃t nec fuliꝰ p̃t

ſine Fre generari · Cum igit᷑ ⁊ pater fili
um faciat ⁊ flius patrẽ vna vtriqʒ mens
vnus ſpus vna ſubſtãtia ẽ: ſed ille quaſi

exuberãs fons ẽ : bic tanq́; defluẽs ey eo

riuuſ. Nle tanq; ſol: hic tanq; radiꝰ a ſole

poꝛrrectus: qui quoniã ſummo patri 1 fi

delis ⁊ carꝰ ẽ nõ ſeparat᷑ ſicut nec riuꝰ a
fonte nec radiꝰ a ſole:qꝛ ⁊ aqua fontis ĩ
riuo eſt ⁊ ſolis lumen in radio · Eqʒ nec

vox ab oꝛe ſeiungi nec virtꝰ aut manuſ a
coꝛpe diuelli p̃t· Cum igit᷑ a ꝓphetis ideʒ

manus dei ⁊ virtus ⁊ ſermo dicat᷑ · vtiqʒ
nulla diſcretio ẽ qꝛ 1 lgua ſermonis mi
niſtra ẽ manꝰ in qua virtꝰ ẽ indiuidue
ſũt coꝛꝑis poꝛtiones ·deniqʒ vnuʒ deũ eẽ
tam patrẽ q; filiũ Iſaias oſtẽdit cũ diait ·
Adoꝛabũt te ⁊ in te peabunt᷑ quoniã ĩ te

deus ẽ 1 nõ eſt aliꝰ deus pꝛeter te · Sed

alio loco ſimili ait deus rex iſrabel ⁊ qui

eruit eũ deus eternꝰ: ego pꝛimꝰ ⁊ ego no
uiſſimꝰ 2 pᷣter me nõ ẽ deus·Vnus ẽ enĩ
ſolus deꝰ ſummus carẽs oꝛigine q; ipſe
ẽ oꝛigo rerũ ⁊ in eo ſimul ⁊ filiꝰ ⁊ omn ia
cõtinent᷑ · Quaꝓpter cũ mens alterius in
uoluta ĩ altero ſit vel potiꝰ vna ĩ vtroq;
merito vnus deꝰ vterq; appellat᷑: quia
quidqd ẽ in patre ad filiũ trãſtulit: ⁊ q̃d
quid ẽ in filio a patre deſcẽdit Non põt
igit᷑ ſummꝰ ille ac ſingularis deꝰ niſi ꝑ fi
lium coli qui ſolũ ſe patrẽ colere putat:
ſicut filiũ non colit ita ne patrẽ quidem
colit qui aut filiũ ſuſcipit ⁊ nomẽ eiuſ ge
rit · Is vero cum filio ſimul ⁊ patrẽ colit
uoniã legatꝰ nuncius ·hic oſuu vite
GBole igit᷑ catholica eccleſia ẽ que ve
rum cultum retinet · hic ẽ fons veritatis·
hoc domiciliũ fidei · templũ dei:quo ſiq̃s
vel nõ intrauerit vel a quo ſi quis exierit
a ſpe vite ac ſalutis eterne alienꝰ eſt· Ne
minẽ ſibi opoꝛtet ꝑtinaci cõcertatiõe blã
diri · Agit᷑ eĩ de vita ac ſalute cui niſi cau
te ac diligenter cõſulatur amiſſa ⁊ extin
cta erit · Sed tamẽ qꝛ ſinguli quiq; cetus
hereticoꝛũ ſe potiſſimũ xpᷣianos ⁊ ſuam
eſſe catholicã eccleſiã ꝓputant · Sciendum
ẽ illã eſſe veram ĩ qua ẽ cõfeſſio ⁊ penitẽ
tia que peccata ⁊ vulnera quibꝰ ſubiecta
ẽ ĩbecillitas carnis ſalubꝛiter curat· Quo
niã ſatiſ in hoc quarto libꝛo de religione
vera ⁊ ſapiẽtia locuti ſumuſ· Nunc ĩ quĩ
to de iuſticia diſſeramus·
¶ Ex quinto lactantii autoꝛitates.
Am hec in pꝛimis cauſa eſt cur
apud ſapiẽtes ⁊ doctos ⁊ pꝛĩci
pes huiꝰ ſeculi ſcriptura ſancta
fide careãt:q ꝓphete cõmuni ac ſimplici
ſermone vt ad populũ ſunt locuti contẽ
nunt᷑ . taqʒ ab his qui nihil audire vel le
gere niſi exploꝛatũ ac diſertũ volunt:nec
quicq; inherere anĩs eoꝛuʒ pᷣt niſi qð au
res blandioꝛe ſono mulcet · tlla vero que
ſoꝛdida vident᷑ anilia inepta · vulgaria
exiſtimant᷑ · Ideo nihil verũ putãt niſi qð
auditu ſuaue ẽ: nibil credibile niſi qð p̃t
ĩcutere voluptatẽ· Nemo reʒ veritate põ
derat ſed omatu · Non credũt ergo diuĩs
quia fuco carent · Nam etſi hoc accidit ei
Qipꝛiano ſcʒ: qui erat ĩgenio facili copio

ſo· ſuaui· ⁊ que ſermonis maxĩiaẽ virtus

E

apto: vt a quodã homie ſane diſerto vna

ĩmutata litera· Capꝛianꝰ vocaret᷑: quaſi

ꝙ elegans ingeniũ 2 melioꝛibꝰ rebus ap
tum ad ciuilel fabulas cõtuliſſet: quid tã
dem putemꝰ accidere eis quoꝛũ ſermo ie

iunus ẽ a ĩgratus: qui neq; vimꝑſuadẽ

di: neq; ſubtilitatẽ argumẽtandi:neq;
lam ꝓꝛſus acerbitatẽ ad reuincenduʒ ha
bere potuerãt ¶ ¶ ¶ Non idcinco deum
credimꝰ xpᷣm qꝛ mirabilia fecit: ſed q; oi
dimꝰ ea facta eſſe omĩa que nobis annũ
ciata ſunt vaticinio ꝓphetarũ · Magnuʒz
utaſſemꝰ vt ⁊ iudei tunc putauerũt:ſi ñ
illa ipſa facturũ chaſtuzʒ ꝓphete omnes
vno ſpiritu p̃dixiſſent· Ttaq; deum credi
mus nõ magis ex factis operibuſq; mirã
dis q; ex illa ipſa cruce quã iudei ꝑſequũ
tur: quoniã ſimul a illa pdicta eſt D
qui agit cõtra hominẽ veritatis ignaruʒ
dilatis pauliſꝑ diumis lectionibꝰ foꝛma
re hunc a pꝛĩcipio tanq; rudem debet: ei
qʒ paulatim lucis pꝛrcipia monſtrare ne
toto lumine obiecto caliger. Nam ſicut ĩ
fans ſolidi ac foꝛtis cibi capere vim non
t ob ſtomaci teneritudineʒ · ſed liquoꝛe

actis ⁊ mollitudĩe alitur: donec firmati

viribus veſci foꝛtioꝛibꝰ poſſit · Tta ⁊ ei qᷓ
nondũ cape . diuina: pꝛius hũana teſt
monia id ẽ pho
ferẽda· ¶ D¶ Nunc de iuſticia que aut
ſumma virtꝰ aut fons virtutis:quã nõ
modo phᷣi ueſtert ſed poete quoq; qui
pꝛioꝛes multo fuerũt · hi plane ĩtel exert
ab eſſe hãc a rebꝰ humanis:eãq; finxerũt
offenſam viciis hoĩm ceſſiſſe e terra ĩ ce
lumqʒ migraſſe:ſed ĩpꝛudenter poete eã
ad ce cokagiſſe ad Fouis regnũ ceeine
runt · In cõſpectu enĩ oĩm iuſiicia ẽ:ſuſci
pite ſi poteſtis:eamq; ĩ domicilio veſtri
ectoꝛis collocate· Eſtote equi ac boni ⁊
equet᷑ vos ſua ſpõte iuſticia quã ꝗᷓritis ·.
deponite omnem malã cogitationem de
coꝛibꝰ veſtris ⁊ ſtatim vobis tẽpus illð
aureũ reuertet᷑ qd aliter conſequi nõ po
teſtis qᷓ; ſi deũ colere ceperitis · Quiꝰ qui
dem iuſticie quaſi vene ſũt pietas ⁊ equi
tas:his enĩ duobꝰ fontibꝰ cõſtat tota iu

ſticia. Nam ſides tẽperantia ꝓbitas ĩno

centia ĩtegritas ⁊ cetera eiuſmodi vel na
tura vel ĩſtitutõne parentũ poſſũt eſſe
his homĩbus qui iuſticiam neſciunt ·

ꝛum ⁊ hiſtoꝛicoꝛũ ſunt of

—„„

i

——R

Geij.

¶ E (Bictas aũt mihil aliud q́; dei notio
E

ſt ſicut Trimegiſtꝰ reriſſime diffiniuit.
Si ergo pietas ẽ cognoſcere deum:cuius
cognitionis hec ſumma ẽ vt colas: igno
rat vtiqʒ iuſticiã qui religionẽ dei non te
net: quomõ en poteſt eam ipſam noſſe
qui vnde oꝛiat᷑ ignoꝛat · plato quidẽ mul

ta de vno deo locutꝰ eſt a quo ait cõſtitu

tum eſſe munduʒ ſed nihil de religione:
ſomniauerat enĩ deum nõ cognouerat ·

(EIltera ẽ iuſticie ꝑs equitas · Equita

tem dico nõ vtiq; bene iudicãdi quã Ci
cero equalitatezꝭ vocat · Deus enĩ qui ho
mines generat ꝛ ĩſpirat omnes equos id
E pares eſſe voluit:eandeʒ condicionẽ vi
uendi oĩbus ĩpoſuit:omẽs ad ſapientiaʒ
genuit:oĩbuſ ĩmoꝛtalitatem ſpoſpondit
nemo a bñ̃ficiis eius ſegregat᷑ celeſtibus
Nam ſicut oĩbus vnicũ ſuum lumẽ equa
liter diuinit:emittit oĩbus fontes:victuzʒ
ſũminiſtrat: quietẽ ſomni dulciſſimã tri
buit:ſic omĩbus equitatẽ vir tuteʒqʒ lar
gitur· Nemo apud eũ ſeruus ẽ nemo do
minus:ſi en eunciis idẽ pater ẽ equo iu
re omẽs liberi ſumꝰ. Nemo deo paupꝑ eſt
niſi qui iuſticia ĩdiget: nemo diues niſi q̃
virtutibꝰ plenus ẽ: nemo deniqʒ egregiꝰ
niſi qui bonꝰ ⁊ ĩnocens fuerit: nemo cla

riſſimꝰ niſi qii oꝑa niſericoꝛdie largiter

fecerit: nemo ꝑfectiſſimꝰ niſi qui omnes
gradus virtutis ĩpleuerit · Quare nec ro
mani nec greci iuſticiã tenere potuerũt:
quia diſpares multis gradibuiſ homines
habuerũt . Apauꝑibus ad diuites · ab hu
milibꝰ ad potentesa pꝛiuatis deniqʒ ad
Regum ſublimiſſimas ptãtes · Vbi enim
nõ ſunt vniuerſi pares equitas nõ eſt:ac
exeludit ĩequalitas iuſticiã ipſam: cuius
vis omĩs in eo ẽ vt pares faciat eos q̃ ad
huiuſ vite condicionẽ pari ſoꝛte venerũt
duobꝰ igit᷑ illis iuſticie fontibꝰ ĩmutatis
omnis virtꝰ oĩs veritas tollit᷑ ⁊ ipſa iu
ſticia remigrat ĩ celũ · patet ergo ꝙ iuſii
cia nihil aliud ẽ qᷓ; dei religioſa cultura.

¶ & ¶ Videamꝰ vtrũ ne iulucia fedus ali

quod cũ ſtulticia habere poſſit vt Carne
ades diſputauit: cuiꝰ vt concludã diſpu
tationẽ nõ poſſe eundẽ iuſtũ eſſe ac ſtul
tum eundẽ ſapientẽ ⁊ iniuſtũ:docet ipſa

ratio· Qui enĩ ſtultꝰ ẽ quid ſit iuſtum ac
bonũ neſcit ⁊ ideo ſemꝑ peccat · ducit᷑ eĩ

quaſi captiuus a viciis nec reſiſtere vllo

mõ pᷣ̃tf quia caret virtute quã neſcit · Tu
ſtus aũt ab ommi peccato ſe abſtinet qð
aliter facere non pᷣt q; ſi habeat recti pꝛa
uiq; noticiã · Rectuʒ aũt diſcernere a pꝛa
uo quis pᷣt niſi ſapiẽs ? ta fit vt nunqᷓ;
poſſit iuſtus eſſe qui ſtultꝰ ẽ:neq; ſapieſ
qui fuerit iniuſtꝰ H ¶¶ Stulticia igit᷑ ẽ
in factis dictiſq; ꝑ ignoꝛantiã boni ac re
cti erꝛatio · Ergo KKus ẽ qui ne ſibi qui
dem parcit dummõ nõ noceat alteri qð
malũ qð q;deʒ nobis ⁊ rõ ⁊ vitas ipſa p
ſcribit · In omĩbꝰ enĩ videmꝰ aĩalibus q;
ſapientia carẽt conſiliatricẽ ſui eſſe natu
ram · Nocent igit᷑ aliis vt ſibi ꝓſint:neſci
unt enĩ quia malũ ẽ nocere · homo vero

duia ſcientiã boni ac mali habet abſtinet

e a nocendo etiã cum incõ modo ſuo qð
animal irration ale facere non p̃t· Et idðdo
ĩter ſummas homĩs virtutes inocentia
numerat᷑:quibꝰ rebus apparet ſapiẽtiſ
ſimum eſſe qui mauult ꝑire q; ne noceat
vt id officiũ qꝰ a mutis diſcernit᷑ ſeruet ·
¶ Ouis ẽ tam excoꝛs tam qʒ cecꝰ qui ñ
videat in martiribꝰ fuiſſe ſapientiã: licet
eoꝛũ ꝑſecutoꝛes malicia ⁊ furoꝛe excecati
ſtultos eos eẽ arbitrant᷑:qui cũ haberẽt
in ſua ptãte ſupplicia vitare · cruciari tñ
⁊ moꝛi maluerũt: ſed poſſẽt ipſi ex eo iꝑ
ſo puidere nõ eſſe ſeukeiei in qua tanta
hominũ milia ꝑ oꝛbem totuʒ vna ⁊ pari
mente cõſentiunt. Si enĩ femine ſexus in
firmitate labunt᷑: viri certe ſapiũt. Si pu
eri ſi adoleſcentes ĩpꝛouidi ſunt:ꝑ etatezʒ
mat uri certe ac ſenes habent ſtabile iudi
cium · Si vna ciuitas deſipit: cetere vtiqʒ
ĩnumerabiles ſtulte eſſe nõ poſſunt · Si
vna ꝓuincia vna natio pꝛudetia caret: ce
teras om̃s habere ĩtelligentiã recti neceſ
ſe eſt · Cum vero ab oꝛu ſolis vſqʒ ad oc
caſum lex diuina ſuſcepta ſit: ⁊ oĩs ſexus
oĩs etas:⁊ gens:⁊ regio.⁊ natio vnis ac
paribꝰ animis deo ſeruiãt:eadẽ ſit vbiqʒ
patiẽtia:idẽ cõtemptꝰ moꝛtis :ĩtelligere
debuerãt aliquid ĩ ea re eſſe rõnis · qð nõ
ſine cauſa vſq; ad moꝛtẽ defendat᷑:aliqᷣd
fundamẽti ac ſoliditatis qd eam religio
nẽ non tm̃ iniuriis ⁊ vexatõe nõ ſoluat:
ſed augeat ſemꝑ ⁊ faciat firmioꝛẽ · Debu
erant pᷣ̃terea exiſtimare cũ videãt dilace
rari ho ĩes variis toꝛmentoꝛũ generibus:

inter fatigatos carnifices ĩuictã tenere
patientiã:cõſenſuʒ tam multoꝛum ⁊ ꝑſe
uerantiam moientium nõ vanã eſſe:mec
ipſam patientiaʒ ſine deo cruciatus tan
tos poſſe ſuperare· Latrones enim robu
ſti coꝛpoꝛis viri eiuſmodi lacerationes ꝑ
ferꝛe non queunt · exclamant ⁊ gemitus

edunt vincuntur enim doloꝛe quia deeſt

illis inſpirata patientia. Noſtri autẽ (vt
de viris taceam) pueri ⁊ muliercule toꝛ
turas ſuas taciti vincunt: 1 expꝛimere il
lis gemitũ nec ignis poteſt. Ecce ſexus ĩ
firmus ⁊ fragilis etas dilacerari ſe toto
coꝛꝑe vtiqʒ patit᷑ non neceſſitate qꝛ licet
vitare ſi velimt: ſed volũtate qꝛ cõfidunt
in deo· De hiſ aũt chꝛiſti martiribꝰ flaccꝰ
in liricis ſenſiſſe videt᷑ cum ait· tuſtum ⁊
tenacẽ ꝓpoſiti virũ nõ ciuiũ ardoꝛ pꝛaua
iubentiũ non vultꝰ ĩſtantis tiranni men
te quatit ſolida · Quo nihil verius dici p̃t
ſi hoc ad eos referat᷑ qui nullos cruciatꝰ
nullã moꝛtẽ recuſant ne a ſide iuſticiaq;
declinẽt: qui nõ tiranicas iuſſiones non
pᷣſidum gladios fremunt quo minus ve
ram ac ſolidam libertatẽ conftanti mẽte
defend ant: que ĩ hoc ſeculo tuenda ſapiẽ
tiaẽ ¶ A ¶ Religio cogi non p̃t verbis
potius q; verberibꝰ res agenda ẽ. defen
denda autẽ religio ẽ nõ occidẽdo ſed mo
riendo: non ſeuicia ſed ſapiẽtia:nõ ſcele
re ſed fide · Na em maloꝛum ſunt:hec bo
norum neceſſe ẽ bonũ in religione ver
ſari nõ malum. Nam ſi ſanguĩe ſi toemẽ
tis ſi malo religionẽ defendere velis · Tazʒ
nõ defendet illa ſed polluetur violabit
vnde nihil ẽ tam voluntarium q́; religio
in qua ſi animꝰ ſacrificantis aduerſus ẽ
deo ſublats iaʒ nulla ẽ.· Recta igit᷑ ratio ẽ
vt religionem patientia vel morte defen
daſ. In qua fideſ cõſeruata ⁊ ipſi deo gra
taẽ a religioni addit autoꝛitatem G
¶ Magna ⁊ pcipua virtus eſt patientia
quã pariter ⁊ vulgi publice voces ⁊ phᷣi
oꝛatoꝛes ſummis laudibꝰ celebꝛant· ¶
ſi negari nõ poteſt quin ſumma ſit virtꝰ
nereſſe eſt iuſtũ ⁊ ſapientẽ virum ĩ pote

ſtate eſſe homĩs iniuſti vt capiat patiẽti

am ¶ ¶ Hatientia ẽ enim maloꝛũ que
aut inferunt᷑ aut accidũt cũ equanimita
te ꝑlatio: ergo iuſtus ac ſapiens q; virtu
tem capit habet in ſe patientiã qua care

Sxiiij

bit omnino ſi nihil patiet᷑ aduerſi: Cõtra
qui in rebus ꝓſperis agit ĩpatiens eſt 17
virtute maxima caret ipatienteʒ dico
nihil patit᷑ · Innocentiam quoqʒ ſeruare
nõ poteſt que ⁊ ipſa iuſto ⁊ ſapiẽti viro
pꝛopꝛia virtus ẽ· Tniuſti aũt ac deũ neſci
entes ⁊ diuitiis · ⁊ potentia honoꝛibus
floꝛent: bec enim cuncta ĩiuſticie pꝛemia
ſunt: quia ⁊ ꝑpetua eſſe nõ poſſunt ⁊ ꝑ
cupiditatẽ violentiamq; querunt᷑ · Tuſ
vero ac ſapiens qꝛ illa omia humana ſũt
vt ẽ a lelio dictum ſua bona diuina iudi
cat nec alienũ quicqᷓ; concupiſcit: ne quẽ?
contra ius hũanitatis ledat omnino: nec
vll am potentiã honoꝛem ve deſiderat ne
cui faciat iniuriã: ſic enĩ cunctos ab eodẽ
deo eadẽ conditione generatos iure fra
ternitatis eſſe cõiunctos:ſed ⁊ ſuo cõten
tus ⁊ paruo: quia fragilitatis ſue memo:
non ampliꝰ querit q; vnde vitã ſubſten
tet ⁊ ex eo ipĩio quod habuerit impertit
etiam nõ habenti quia piꝰ eſt:pietas au
teʒ ſumma virtus ẽ: ⁊ accedit ex eo ꝙ vo
luptates cadueas vicioſasq; contemnit
quarum cauſa bet appetunt᷑:quoniam
continens ẽ ac libidinũ victoꝛ:quia nihil
tumoꝛis atq; inſolentie gerẽs non extol
lit ſe altius nec erigit ſuperbũ caput ſed

placidꝰ ⁊ cõcoꝛs ⁊ cõmunis ⁊ planus eſt

qꝛ condicionẽ ſuam nouit· Qum ergo ĩiu
riazʒ nulli faciat nec aliena capiat nec ſua
quoq; ſi vi auferant᷑ defendat: cum ſciat
illataʒ iniuriã moderate ferre quia vir

tute pꝛeditus eſt: neceſſe ẽ iuſtum homi

nem ſubiectũ eſſe miuſto:⁊ contumeliis
affici ab inſipiente ſapientem vt ille pec
cet quia iniuſtus eſt· ⁊ hic in ſe virtutem
habeat quia iuſtus eſt ¶ D¶ Siquis au

tem volet ſcire cur malos ⁊ ſiuſtos deus

potentes beatos diuites fieri ſinat: pios
econtra humiles miſeros inopes eſſe pa
tiatur: quia coꝛruptos ⁊ vicioſos hbomi
nes non putat deus emendatione ſua di
gnos: bonos autẽ quos diligit caſtigat
ſepius ⁊ aſſduis laboꝛibus ad vſum vir
tutis exercet: nec eos cadueis ac moꝛtali
bus bonis coꝛrumpi ac depꝛauari ſinit·
Vnde nemini debet mirum videri ſi pro

noſtris ſepe delictis caſtigamur a deo

immo vero eum veramur ac pᷣmimur: tũ
maxime gratias agemus ĩdulgentiſſimo

„ „% „ °

patri ꝙ coꝛruptelã noſtram nõ patitur
longius ꝓcedere ſed plagis ac verberibꝰ
emendat · Ex quo intelligimus nos eſſe
deo cure quibus quoniam cũ peccamus
iraſcit᷑ · Naʒ cũ poſiet populo ſuo ⁊ opes
⁊ regna largiri:ſicut dederat ante iudeis
quoꝛum nos ſucceſſoꝛes ac poſteri ſumꝰ
dcirco eum noluit ſub alia dicione atqʒ
ĩperio degere ne rerũ ꝓſperaruʒ felicita

te coꝛruptꝰ in luxuriã labeꝛet᷑ ac dei p̃ce
ta cõtẽneret:ſicut illi maioꝛes noſtri qͥ
ſepe terrenis ac fragilibꝰ his bonis ener
uati aberrauerũt di ciplina legis vicu
la rupe· ꝓuidit ergo quatenus cultoꝛibꝰ
ſuis pᷣſtaret quietẽ ſi mãdata ſeruaſſent:
⁊ tñ eos emendaret ſi pᷣceptis nõ obtem
peraſſent·Ttaq; ne tũc coꝛrũperent᷑ ocio

pꝛemi eos voluit ab his ĩ quoꝛũ mambꝰ

eos collocauit: vt eos ⁊ labẽtes cõfirmet
⁊coꝛruptos ad foꝛtitudineʒ reparet ⁊ fi

dos experiat᷑ ⁊ tẽptet · It hec de quĩto ſe

iint nüc de ſexto de vero cultu ad Cõ
antinũ ĩperatoꝛem·

¶ Ey ſexto lactãtii autoꝛitates.

Enio nunc ad id qð ẽ maximuʒ

cio deũ coli opoꝛteat: q; in hoc

ſolo ſũma rerũ ⁊ oĩs beate vite rõ conſi

ſtit· Quãdoquidẽ ꝓpterea facti ⁊ inſpira
ti ab eo ſumus:nõ vt celũ videremꝰ ⁊ ſo

lem qð anaxagoꝛas putauit:ſed vt artiſi

cẽ ſolis ⁊ celi deũ pura a ĩtegra mẽte co
leremus. Nihil aũt ſancta ⁊ ſingularis il

la maieſtas aliud ab hoĩe deſiderat q; ſo

lam ĩnocentiã:quã ſiquis obtulenitt deo
ſatis pie ſatis religioſe litauit · Non igit

opimas ⁊ pingues hoſtias deo quaſi eſu

rienti vt cultoꝛes deoꝛũ faciebant macte
mus:mõ vina tanq; ſitiẽti ꝓfundamus:ñ
lumina veluti ĩ tenebꝛiſ agẽti accendamꝰ

ſed mẽte ſancta ⁊ iuſto aĩo ⁊ pectoꝛe cele
ſtem maieſtatẽ placare ſtudeamus. Non

enĩ religio celeſiis cõſtat ex rebꝰ coꝛrup
tis ſed ex virtutibus a eo cultu qui oꝛi᷑ e
celo ĩ quo mens colentis ſeipſam deo im
maculatã victimã ſiſtit · Quiſquis igit᷑ p
ceptis celeſtibꝰ obtꝑauerit hic cultoꝛ ẽ vi
dei · Cuius ſacrificia ſunt mãſuetudo anĩ
Vita ĩnocens ⁊ actus boni: que oĩa qui
exhibet totiẽs ſacrificat quotiẽs bonum

vt doceam quo ritu quo ſacrifᷣ

aliquid ac pium fecerit· Ftaqʒ in arã dei

que vere maxĩa eſt:que ĩ hominis coꝛde
collocata ĩquinari nõ poteſt ſanguine iu
ſticia imponit᷑· patientia.fideſ.ĩnocentia

caſtitas:abſtinentia· hic ẽ veriſſimꝰ ritus

bec il la lex dei vt a Cicerone dictũ eſt pꝛe

clara ⁊ diuina ſemꝑ que recta ⁊ honeſta
iubet:vetat pꝛaua ⁊ turpia:cui Farente⸗

certiſſime ac ſanctiſſime legi:iuſte ac legi
time neceſſe ẽ viuere · Cuiꝰ legis paucae
quidẽ capita ĩ ſequẽtibus ponã · Siquis
aũt omĩa cõpꝛebendere volet ex fonte ip
ſo petat vñ riuus iſte manauit · ¶ Nunc
de lacrificio · bur ĩquit plato nõ caſtum
donũ deo: quid ergo picta ſcʒ ⁊ texta pꝛe
cioſa? Immo vero nõ caſtũ donum deo

quidqͥd corũpi quidquid ſurꝛipi p̃t: Ve
ſtes igit᷑ ⁊ gemmas ⁊ cetera qᷓ habent᷑ in

pᷣcio ſiquis putat deo cara: is plane qui
ſit deus neſcit cui putat voluꝑtati eẽ eaſ
res: quas etiã homo ſi cõtempſerit iure
laudabit᷑. Duo ſunt aũt que offerꝛi debe
ant donũ ⁊ ſaerificiũ:donũ in ꝑpetuum
ſacrificiũ ad tẽpus·verũ apud iſtos qui
nullo mõ rationẽ diuinitatis ĩtelligunt
donum ẽ quidqd auro ⁊ argento fabꝛica

tur·. †tem quidqd purpura ⁊ ſerico texit.

Sacrificiũ eſt victima ⁊ quecunqʒ; in ara
cremant᷑:ſed vtroq; nõ vtit᷑ deus quia ⁊
ipſe ĩcoꝛruptꝰ ẽ ⁊ totũ illud coꝛruptibile
Itaq; deo vtrunqʒ ĩcoꝛpoꝛale offerendũ
eſt quo vtit᷑:donũ ẽ integritas animi:ſa

crificiũ laus ⁊ imnus Si enĩ deus non vi

detur ergo his rebꝰ coli debet quẽ nõ vi
dentur.
que virtute ⁊ iuſticia cõſtat · Quomõ aũt
deuſ iuſuicia homĩs vtat᷑ intellectu facile

eſt. Si enĩ iuſtuſ fuerit homo accepta im

moꝛtalitate ineternũ ſeruiet deo: hoĩes
autẽ non niſi ad iuſuciã naſci tum phᷣi ve
teres tum etiã Cicero ſi uſpicak diſl⸗
enĩ de legibus:ſed omniũ inquit que in

hoĩm doctoꝛũ diſputatiõe verſant᷑ nihbi

eſt ꝓfecto pᷣſtabiliꝰ q́; plane ĩtelligi nos
ad iuſticiã eſſe natos td ergo ſolum deo

exhibere atz offerꝛe debemus: ad qð ca pi

endum nos ipſe generauit · de hoc ſacri
ficio Trimegiſtus hermes ſie locutus eſt
Qultus autẽ dei vnus ẽ malũ non eſſe O
fili adoꝛa ⁊ cole· vᷣbo enĩ ſacrificari opoꝛ
tet deo · Summꝰ igit᷑ colendi dei ritꝰ ẽ ex

ulla igit̃ religio alia ẽ vera niſii

reng

oꝛe iuſii hoĩs ad deũ directa laudatõ:que
tñ ipſa vt deo ſit accepta ⁊ humilit ate
timoꝛe ⁊ deuotõe maxĩa opus ẽ: nequis
foꝛte ĩtegritatis atʒ inocentie fiduciã ge
rens tumoꝛis ⁊ arꝛogantie crimẽ ĩcurꝛat
eoq; facto gratiã virtutis amittat: ſʒ vt
ſit deo caruſ omĩqʒ macula careat miſeri
coꝛdiaʒ dei ſꝑ ĩploꝛet: nihilqʒ aliud pᷣcet᷑
niſi peccatis ſuis veniã licet nulla ſint:ſi
quidẽ alið deſiderauerit nõ ẽ opꝰ deo ſci
enti qͥd velimꝰ. Si quid ei bom euenerit
ratias agat: ſi quid mali ſatiſ faciat. ⁊ id
ibi ob peccata ſua eueniſſe fateat᷑: 2 ni
hilo minꝰ etiam ĩ malis gr̃as agat ⁊ ĩ bo

nis ſatiſ faciat vt idez ſit ſꝑ ⁊ ſtabilis ⁊ i

mutabilis ⁊ ĩconcuſſus · Nec tñ hoc niſi ĩ
tẽplo putet ſibi eẽ faciendũ: ſed ⁊ domi
ĩT ipſo etiã cubili ſuo: ſecũ deniq; habeat
deũ ſp ĩ coꝛde ſuo cõſecratum: qm̃ ipſe

dei tẽplum eſt · O ſi deo patri ac dño hac

aſſmuitate· hoc obſequio · hac deuotione
ſeruierit oſũmata ⁊ ꝑpfecta iuſtida ẽ: quã
qui tenuerit deo paruit: hie religioni atʒ
officio ſuo ſatiſfecit · ¶ X¶ Due ſůt vie
ꝑ quas hũanã vitã ꝓgredi neceſſe ẽ: vna
q̃ in celum ferat: altera ꝗᷓ ad ĩferos depꝛi
mat qs ⁊ poete carmĩbus ⁊ Phi in diſpu
tatõibꝰ ſuis ĩduxerũt: ⁊ quidẽ ph̊ᷣi alterã
virtutũ eẽ voluerũt:alterã vicioꝛũ · Cam
qʒ que ſit aſſignata virtutibꝰ pꝛo aditu
eſſe arduã ⁊ cõfragoſaʒ · In qua ſiquis dif
ficultate ſuꝑata in ſummum erꝰ euaſerit
habere eũ de cetero planũ iter ⁊ lucdum
amenũq; campũ ⁊ omẽs laboꝛũ ſuoꝛum
cape fructus vberes atq; iocũdos · Quos
aũt pꝛimi aditus diffieultas deterruerit:
eos ĩ üllã vicioꝛũ viam labi atʒ def lectere

neceſſe ẽ: qᷓ pꝛo ingreſſu ſit quaſi amena

multoqʒ tritioꝛ:deinde cũ ĩ eaʒ paulo vl
terius ꝓceſſerit amenitatis illius ſpecieʒ
repẽte ſubduci.Exoꝛiri aũt viã pᷣcipitem
nũc ſaxis aſperã · nũc obductã ſentibus ·
nunc gurgitibꝰ ĩterciſam · vel toꝛrẽtibus
rapidaʒ: vt laboꝛare · herere · labi · cadere
ſit neceſſe · Que oĩa eo ꝓferunt᷑ vt appa
reat ĩ virtutibꝰ capiẽdis laboꝛes eſſe ma
xĩos: ĩ ꝑceptis ãt maxoĩs frcuſ ⁊ ſolidas
atq; ĩcoꝛruptas voluptates · Deſcribam
igit᷑ vtrãqʒ ⁊ earũ ꝓpꝛietates habituſq;
mõſtrabo. Vna ẽ itaqʒ virtutiſ ac bonoꝛũ
via qᷓ fert nõ in heliſeos cãpos vt poete

loquunt᷑ ſed ad ipſã mũdi arcẽ ( BCt
leua maloꝛũ exercet penas ⁊ ad ĩpia tar
tara mittit · Eſt enĩ criminatoꝛis illiꝰ qui
pꝛauis religionibꝰ inſtitutis autit hoĩes
ab itinere celeſti ĩ viã ꝑditionis ĩducit·
Qnius vie ſpẽs ⁊ figura ſic ẽ cõpoſita in
aſpectu vt plana ⁊ patẽs ⁊ omm genere
floꝛũ fructuũ delectabilis eẽ videat᷑· In
