illudaſ? ¶ Ne ulle haud ſcit: hoc paululũ
lucri qᷓntũ ei dãni apportet ¶ Tu neſcis

id qð ſas: ſi ſapies ?⁵: Cn ¶ Rea me dii

amẽt:vt nũc menedemi vice miſeret me
tm̃ adueniſſe ad eũ mali CTe mihi ip̃m
iamdudũ optabã dari · ¶ Woriare eueĩſ
4

ſe ex ſentẽtia ¶ Verum eſt illð qð dicüt:
0 N iis ſi li

— — — ᷑ — — — —

=SD

= —

— —

¶ Etu hic quo dignꝰ es:qꝛ pene tua me
ꝓdidit ꝓteruitas· ¶ Bono aĩo ſis. ¶ Lu
dis foꝛtaſſe me · ¶ ꝓTPpſa re experibere ·
¶ Quid ſtas lapis? ¶ (u mlta in
iuſta ac pꝛaua fiũt monbꝰ ¶ B ¶ Multo
oĩm nunc me foꝛtunatiſſimũ factũ puto
eſſe gnate:cũ te intelligo eſpileliger
ua( qð in te eſt) flium· ⁊ me·⁊ familiam
¶ Queſo quid hoĩs esg ( In ne oblitus
es inter nos qᷣd ſit dictũ ¶ Quãta de ſpe
decidi g ¶ Vah fruſtra igitur ſũ gauiſus
miſer ¶ Ne tu ꝓpediemvt iſtaz rem vi
deo) iſtiꝰ obſat᷑abere ? ¶Ego domieero ſi
quid me voles.¶ Te ſciẽte faciã quidq̃d
egero g (Ego me nõ tam aſtutum
neq; ita ꝑſpicacẽ eſſe id certe ſcio ¶ Cau
dex · ſupes · aſinꝰ. plũbeus ¶ Exuperat eꝰ
aſtutia oĩa.· ¶ Jam deſine deos cõgratu⸗

lando obtũdere · ¶ Nihil credis intelligẽ

niſi idẽ dictũ ſit centies · ¶ Vultꝰ quoqʒ
hoĩm fingit ſcelus ¶ Magis ſi magis no
Ce mitorſi

ris putas rem ita eẽ. ¶ Te miroꝛ qui alia

tã Plane ſcias:⁊ iſta ignoꝛas ¶ In dubiũ

id tibi eſt quenq; aĩo tã comi eẽ ⁊ leui u
tas: ꝗᷓ ſe vidẽte amicã patiat᷑ coꝛrũpi ſuã

¶ H¶ Dre iracũdia non ſũ apud me· ¶ E

õne hoc flagiciũ eſt:te aliis cõſiliuzʒ
dare:foris ſaꝑe:tibi ñ poſſe te auxiliarier
¶ Eac ut audeat tibi credẽ: oĩa abs te pe
tere ⁊ poſcẽ ¶ E ¶ Quot incõmoda tibi
ĩ hac re capies:niſi caues Cra dictuopꝰ
eſt:ſi me vis ſaluũ eſſe.¶ Id emirari te ſi
mulato· ¶ HMic ita ut liberos ẽ equũ dẽis
cõfutabit᷑ · ¶ C ¶ Ego ſi viuo adeo exoꝛ
natũ dabo:adeo depexũ: vſq; dũ viuat
meminerit ſp:q ſibi me ꝓ ridiculo: ac de
lectamẽto putʒ ¶ Non(ita me dii amẽt)
auderz facere vni vidue mulieri · ꝗᷓ in
me fecit ¶ H ¶ Tta ne tandẽ q̃ſo ẽ mene

deme:ut pr̃ tã in bꝛeui ſpatio: oẽʒ de me

eiecerit aim pr̃is g qð nã ob facinꝰ: quid
ego tm̃ ſceleris admiſi miſer:vulgo hꝰ fa
dut adoleſcẽtes ¶ E ¶ Scio tibi eſſe hoc
grauius multo ac duriꝰ cui fit: verũ ego
aud minꝰ egie patioꝛ id:q neſcio nec ra
tionẽ capio:niſi ꝙ tibi ex aimo bene volo
¶ OQuidqd hꝰ feci:tibi Pſhert ⁊ ſtulticie
tue:vbi te vidi eẽ aĩo omiſlo: neqʒ cõſulẽ
ĩlõgitudinẽ · ¶ R ¶ Duãtas turbas cõ
ciui ĩſciẽs? ¶ Emori cupio· ¶ PHrius q̃ſo
diſce qᷣ;d ſit viuẽ:vbi ſcies:ſi diſ plicebit vi

nire :ea ſatiꝰ eẽ
i

Chyj

ta:tũ iſtoc vtitoꝛ ¶ L¶ Nec tu aram ti
bi:neq; pᷣcatoꝛẽ paras · ¶ ꝓFrrides me i re

tant a:neq; me quicq; conſilio adiuuas.

¶ Non aberit longiꝰ. ¶ Ego dicaʒ guid
mihi ĩ mẽte ẽ:tu diiudica · ¶ M ¶ An tu

ob pcẽm hoc eẽ illũ iratũ putas g¶ Ma
tres oẽs fůüs in peccato adiutrices: auxi
lio in paterna iniuria ſolẽt eſſe · ¶ Rem
ꝓfer palam·. ¶ Sat recte hoc mihi in mẽ

tem venit · ¶ Rdoleſcen s qͥ in mima ſpe

ſitus erat tam facillime pr̃is pacẽ ĩ leges
conficiat ſuaſ ¶ Seni nio fidei nil babes
¶ Profecto niſi caues: aliqd gnato cõſi
ciet mali· ¶ Quomodo tam ineptũ quic
q tibi venire in mentẽ mi vir potueritg
Ob iniqnus es qͥ me tacẽz de re tanta
eies. N ¶ Iſtuc nĩis inimicis ſit ·
¶ Tui ſi is eſt ꝓbe · Si vnq;ʒ vllũ fuit
tẽpus:cuʒ ego voluptati tibi fuerĩ: obſe
cro eiꝰ vt memineris· ¶ Inopis nunc te
miſereſcat mei · ¶ Obſecro te ne iſtuc in
aĩm inducas tuũ · ¶ O ¶ Caue poſt hac
ſi me amas: nũq́; iſtuc verbũ ex te audiaʒ
Si me metuis: moꝛes caue ĩ te eẽ iſtos

¶ Nẽõ ſut hec parẽtis dẽa ( Non patiar

flagiciis tuis me infamẽ fieni H¶ DBu
det dicẽ hac pñte vᷣbũ c pe ¶ QOuã ego nẽ
totꝰ diſpliceo mihi:pudet: neqʒ qð pꝛĩci
piũ incipiã ad placandũ ſcio Aniene
cremes nimis grauiter cruciat adoleſcen
tuluz: nimiſqʒ inbumane · ¶ Q ¶ Da ve

niã cremes: ſine te exoꝛẽ ¶ Hec dũ ĩcipias

eni ſunt:dũq; ignoꝛes:vbi cognoris
a

cilia ¶Ruffã ne ilãvᷣginẽ dabis: ceſiaʒ
CR

ſ ooꝛe · adũco naſo:nõ poſſũ ꝑr

Siro ignoſcas volo:ꝗqᷓ mea cã fecit.hbc

ex heutontumeromenõ:ſequunt᷑ ex adel
phe ¶ Ex adelꝑhe terẽtii elegãtie ſequũt᷑

Profecto hoc vere dicũt ho
mĩes.Si abſis vſpiã:aut ſi vbi ceſſes:eue
ꝗᷓ ĩ te vxoꝛ diẽ: ⁊ q̃ ĩ aĩmo
cogitat irata:qᷓ; illa qᷓ̃ ꝑenteſ ꝓpicii:vxor
ſi ceſſas:aut te amaẽ cogitat:aut te ama

ri: aut potaẽ: aut aĩo obſeqᷣ: tibi bñ eſſe

—

ſoli:cũ ſibi ſit male · Ego qꝛ ñ redit filiꝰ
cogito g ⁊ qbꝰ nẽ ſolicitoꝛ ĩᷣbꝰ g ne aut 4
le alſerit: vſpiã ceciderit ã ꝑfregerit ali
qͥd ¶ ¶¶ Vab quẽq́; ne decʒ hoĩeʒ iſtituẽ
ĩ aĩo aut ꝑare:qdð ſi carius q; ipſe eſt ſibi

Vod illi maledictũ vebemẽs eſſe
exiſtimãt eã laudẽ ;̊ ducit maxĩaʒ

Cexaj⸗

¶ Ego iam inde ab adoleſcẽtia hanc cle
mentẽ vitam vrbanã · atʒ ociũ ſectatꝰ ſũ:
1qð iſti foꝛtunatuʒ putant vxroꝛẽ nunq;
babu. (VCNa qui mẽtiri aut fallerẽ

inſuerit patrẽ: aut audebit: tantomagis

audebit ceteros ¶ ¶ Dudoꝛe a liberta

te liberos retinẽ ſatius eẽ credo q́; metu
Hec fratri mecũ non cõueniunt: neq;
placẽt.· ¶ V¶ Nimiũ ipſe durꝰ eſt p̃ter

equũ ⁊ bonum ¶ Crat qᷣdem longe mea

ſentẽtia: qui imperiũ credat graui eſſe:

aut ſtabilius:vi qʒð fit: q; illud qdð amici⸗

cia adiungit᷑. ¶ Moc ernn elt potius
cõſuefacere filiũ: ſua ſponte recte facere

neſcire imꝑare liberis

quicqᷓʒ · nec metuit en q́;neq; legẽ pu

tat ſe tenere vllã. ¶ In oꝛe eſt oĩ populo
¶¶ Deniqʒ ſi conferẽdũ exẽplũ Tu

illũ coꝛrumpi ſinis. Cbie impe

₰

niſi qð

rito nunq; irch iniuſtius eſt:
ip ſe facit: nihil rectũ putat.
nõ ſinit egeſtas facẽ nos · ¶ Tu nũc tibi
id laudi dicis:qʒ; tu feciſti inopia? iniu
riũ ẽ. ¶ bb ¶ Eac dũ pietatẽ licet ¶ Tu

homo rediges me ad inſaniam ¶ Nõ eſt

f gcis facere hoc adoleſcẽtulum ( ÆA£b
auſculta ne me obtũdas de hac re ſepius

¶ Diis gratia. ¶ Dater eẽ diſce ab his

qvere ſciũt ¶ Natura tu illi pater es:cõ
ſiliis ego· Quremꝰ equã vterq; pꝑtẽ ¶ Si
tibi iſtuc placet· ꝓfũdat ꝑdat. pereat: ni
bil ad me attinet. ¶ Sperabã iam deſe

ruiſſe adoleſcẽtiã gaudebã ¶ cc ¶ Volo
hoĩeʒ cõueĩre:ſi apud foꝛũ ẽ. ¶ Obſecro

pulares: ferte miſero atʒ ĩnocẽti auxi
ium: ſubuẽite inopi. ¶ Ocioſe clamas.

do Ne te ignarũ fuiſſe dicas meoꝛum

moꝛũ · leno ego ſũ ¶ Orede hoc: meũ ius
N

ꝓſequar deqß tu ᷣbis ſolues vnquaʒ
qð mihi ĩ re malefeceris ¶ ee ¶ JTuſiurã

tibi rei mecũ eſt g

di. ¶ gg ( Leno ſũ fateoꝛ: ⁊ ꝑnicies c
munig adoleſcentiũ: ꝑituris ſum peſiis

(pb ¶Alluc ꝗſo:redi quo cepiſii. Mini
mæ miroꝛ qͥ inſanire occipiut ex iniuria.
. 7 . „ 27 ₰☛r
¶ Cogito id qð res eſt ¶ i ¶ Nunquã

q̃ᷓ; alieno metu: hoc qͥ nequit: fateatur ſe
¶¶ Ouẽ neq; pudʒ

aa (Hec

dum dabit:te eſſe indignum iniuria hac
5 — „ „ „ 7
Aſtuce volo ip̃m ego expiri. ¶ Ouid
G ¶¶ Si moleſtꝰ ꝑgis eſſe
iã intro arripiere: atz vbi vſq; ad necem
opiere loꝛis ¶j Omute iſta atqʒ ad reʒ re

vidi iniquius certationẽ cõꝑatam:q; hec
qᷓ hodie iter nos fuit:ego vapulãdo: ille
verberãdo: vſqʒ ãbo deſeſſiſtumn⸗ (CkR
Adoleſcẽti moꝛem geſtũ oꝑtuit · pecu
niam ĩ loco negligẽ: maximũ interdũ eſt
lucrũ ¶ Hoĩm hò ſtultiſſime ¶ Ego ſpẽ
p̃cio ñ emo ¶ Nũq; rẽ facies: vbi neſcis
inbeſcare hbomĩes· ¶ Knimꝰ tibi pendet
¶ Fnieci ſcrupulũ boĩ ¶ Scio te non eẽ
vſum añ hac amicicia mea · ¶ Sedulo fa
ciam. ¶ Abs quiuis hoĩe cũ eſt opus bñ

ficium accipe gaudeas. ¶ U ¶ Quid ego

nunc te lau deʒ ſatis certe ſcio:nunqʒ ita

magnifice quicq;ʒ dicam: id virtꝰ quĩ exu

peret tua ¶ Ofeſtũ caput: qui omĩa ſibi
poſłponenda putauit eẽ ꝓ meo cõmodo
maledicta.famã.meũ amoꝛeʒ: peccatuʒ
in ſe tranſtulit · ¶ In tuto eſt om̃is res:

omitte vᷣo tiiſticiã tuã ¶ Vereoꝛ in os te

laudare corã: ne id aſſentãti magis gra:

q́; ꝙ gratũ habeaʒ facè exiſtimes ¶ Ige
E qi ñ norimꝰ nos iter nos (mm

tulticia ẽ iſtee nõ pudoꝛ:taʒ ob ꝑuu

lam rẽ pene ex patria ſceſſiſſe. ¶ Ego ãt
iam trãſacta re cõuertam me domũ cum
obſonio. ¶ in ¶ Queſo qñ bene ſuc
ceſſit: hilarẽ nunc ſumamꝰ diẽ ( Nunqʒ
vnũ ĩtermittit diẽ quĩ ſemꝑ veĩat ¶ So

lus mearũ miſeriarum eſ remediũ (oo

¶ Ve miſero mihi:tot res repente cirreca

uallãt: vñ emergi non poſſũ:vis: egeſtaſ
iniuſticia · ſolitudo. infamia ¶ Quẽ neqʒ
fides · neq; iuſiuraduʒ. neqʒ miſenicoꝛdia
vlla ĩ preſſit:neq; reflexit · ¶ Nem
me miſerũ vix ſũ compos aimi: ita ardeo

iracũdia: nihil ẽ quod malĩ q; illã totã fa

miliã mihi dari obuiã: ut ego iram hbãcin

oẽs eos euomã om rẽ:dũ egtudo hec eſi
recẽs:ſatis id mihi habeã ſupplicii:dũ d
los vlciſcar mõ.¶ Sʒ ceſſo herũ hoc ma
lo ĩptiri ꝓpere ¶ Vi geta:aiʒ fcipe ¶ qq
¶ Aliẽꝰ a nr̃a failia· acrĩaſ omitte
c doet⸗ qð ad hãc rẽ opꝰ ẽ poꝛro cõſule.

ãa pᷣmũ illũ alieno aĩmo a nobᷣ eẽ:res

ip̃a ĩdicat ¶ rr ¶ Beioè res loco nõ põt

eẽ q ĩ q' nic ſita ẽ ¶ Hic de grege illo ẽ

i me ſẽſerit eũ qᷓritaè: nũq; dicit car

nifex:ñ oñdã id me velle ¶ ¶ ¶ Oẽm ræ

mõ tibi qꝰ Fde hr̃et enarraui oꝛdĩe:nil
vidi quicq; letius ¶ Huic mãdes:ſi q;d re

cte curatuʒ reł ¶ et ( Eſt hercle inepta

—

—

f,— — —.

—– — —- m „ rr-

—

—

–

du
b

(ne dica dolo)atz abſurda ( Iſtuc eſt ſa

pere: non qð añ pedes mõ eſt videre:ſed

etiã illa q̃ fut̃a ſut ꝓſpicẽ · ¶ Fnepta leni

tas pĩis: ⁊ facilitas pꝛaua · ¶ Eratris me

quidẽ pudet ꝑigetq; 6 qꝛ ades pñs
dico hoc · ¶ Elt uůlle futilis vt ſomnium-

¶ Dex totis menſibus pꝛi⸗ efer rl
t q̃ſ

¶ RK¶Vigilantiã tuã mihi narras

qʒ ſuũ fuliũ vult eſſe ita eſt ¶ Adoꝛrus ẽ
iurgio fr̃em ¶ Elagicia facere te:⁊ hec te
admittẽ deqz ĩdigna generi tuo pe
ro eſt ſiſis maioꝛũ ſuoꝛũ . ¶ B ¶ Inſpicẽ
tanq; in ſpeculo vitas hoĩm iubeo: atqʒ

ex alus ſumere exemplũ ſibi ( ¶ Hoc

laudi eſt:hoc vicio dat᷑· ¶ Non ociuz eſt
nũc mihi auſcultãdi · ¶ Eiſces ex ſenten
tia nactꝰ ſũ.hi mihi ne coꝛrũpant᷑ cautio
eſt · ¶ Vt hõ eſt ita moꝛẽ geras · ¶ Quid
agas hic:vbi ſiqd bñ p̃cipias:nemo obtẽ
peret ¶ H Fmicus nobis iam inde a
puero eſt:homo antiqua fide ac virtute
¶Bacinꝰ indignũ qd narras ¶ Niñ fa
cient ꝗᷓ ilos equum eſt: haud ſi auferent

¶ ¶ In te ſpes oĩs nobis ſita eſt · te ſolũ

hbabemus:tu es patronꝰ:tu es pater :ille

tibi moꝛiẽs nos cõmẽdauit:ſi deſeris noſ

tũ perimus· ¶ Neq; boni neq; liberalis
functꝰ officiũ eſt viri ¶ E¶ Nã hoc qui
dẽ ferendũ aliquo mõ eſt:ꝑſuaſit nox · a⸗
moꝛ:vinũ·adoleſcẽtia·humanũ ẽ: vbi ſie
factũ.¶ Deferoꝛ doloꝛibꝰ ¶ Num nam
illa pturit qᷓſo ¶ G ¶ Eidẽ nunc veſtrã
ĩploꝛat: qð vos ius cogit:vt id volũtate
eeret . Vna a pueris ꝑuuli ſumꝰ edu
cati · vna ſꝑ militie ⁊1 domi fuimꝰ:pauꝑta
tem vna ꝑtulimꝰ grauẽ ( H CRracez
cõueniã:is qð mihi dederit de hac re cõſi
liũ:id ego ſeq̃r · ¶ Tecũ hoc aĩo cogites

Quã eſtis maxĩe potẽtes · diuites · foꝛ

tunati · nobiles:tã maxĩe nos equo anĩo

eꝗᷓ noſe cẽ optz:ſi vos vultis ꝑhiberi ppos
E

ient ꝗᷓ fieri equũ ẽ oĩa ¶ T ( Nimia
illec licẽtia ꝓfecto euadet ĩ aliqd magnũ
malũ · ¶ Ebo ⁊ requirã freʒ:vt ĩ eũ

hoc euomã · ¶ Bono aĩo fac ſis:⁊ iſta qʒ

potes fac cõſolare ¶ L¶ Vt res geſta ẽ

narr abo oꝛdine ¶ Vtinã quidẽ quod cũ

ſalute eiꝰ fiat) ita ſe defatigarit velim: vt
triduo hoc Prtn⸗ ꝓꝛſus e lecto neqᷓat
ſurgẽ [Mũc diẽ nimiſ cupio vt ce

pi ꝑpetuũ in leticia degè · ¶ Ego uliꝰ ſen

Chen

ſum pulere calleo ¶ Cũ feruet maxĩe tã
placidũ q; ouẽ reddo ¶ Hoĩ illico lacrĩe
cadũt q̃ puero p̃ gaudio. ¶ N ¶ Lupꝰ
Kriffa (OF
neqᷓo ſatis diſcernẽ niſi me credo huic eẽ
natũ rei:ferẽdis miſeriis: pᷣmꝰ ſentio ma
la nr̃a:pᷣmꝰ reſciſco oĩa:pᷣmꝰ poꝛto: enũ
cio:egre ſolꝰ ſiqᷣd fit ſero. C ke ſolus ne
ſcit oꝛla ( Nõ puduit ſe verberare hoĩeʒ
ſenẽ:quẽ ego nõ puerũ tantilulũ ĩ mani
bꝰ meis geſtaui:¶ Laudo patriſſas:abi
virũ te iudico. ¶ Ille cõtinebit poſt hac

ſi ſapiet manus ¶ Toẽ ſenſit te eſſe huic

rei caput · (D ſane. ego te exercebo
hodie vt dignꝰ es · ¶ Q ESnod quidez
erit belliſſimũ carꝑã: ⁊ ciatos ſoꝛbillans
paulatim hũc ꝓducam diẽ · ¶ Ego ĩ bac
re nibil reꝑio: q;3obꝛem lauder tantope·
Te nunq;; aliter atqʒ es in animuʒ in
duxi meum · ¶ Si ita equum eſſe cenſes
aut ſi ita opus eſt facto eamus: ¶ Dolo
re ac miſeria tabeſceit · ¶ R ¶ Omnes qꝗᷓ
bus res ſunt minus ſecunde · magis ſũt ·
(neſcio quomodo) ſuſpicioſi:ad cõtume
liam omia accipiũt: magis pꝛopter ſuam
impotẽtiã ſe ſꝑ credũt negligi ¶ Teipᷣm

purgare ipſis coꝛã placabiliꝰ ẽ. ¶ Dicru
tioꝛ ao:hoccine de ĩ ꝓpuiſo mali mihi obii

ci tm̃:vt neq; d ð me faciã:nmeq; qͥ;d agã
certũ ſit:mẽbꝛa metu debilia ſũt: aĩimꝰ ti

moꝛe obſtupuit: pectoꝛe nihil cõſili qᷣuit

Vãah qũo me ex hac tba expediaʒ:tãta nẽ
ſuſpido de me incidit: neqʒ ea immerito
ES
vſq; adhuc ẽ:nẽ poꝛro exꝑergiſcere ¶ E
Quid h̊ negocii huic ẽ g CEacha a vob du
rit᷑ ĩmiſericoꝛdit᷑ ; atʒ ec ſi ẽ dicẽd mag

apte) i liberalit᷑ · ¶ An ſedẽ oꝑtuit domi

vginẽ tã grãdẽ ¶ V¶ O mi pr rt me hꝰ
ðilictũ admiſiſſe ĩ me:id m̃ vehem̃t dolet
me tui pudʒ(¶ Nã ĩgeniũ nou tuũ libe
rale (Orodidiſii te ⁊ ulã:qd qᷣdẽ ĩ te fuit

¶ Abi domũ · ac deos cõp̃caẽ ¶ ¶ Dii

amo meosDefeſſus ſũ de tot ãbulãdo

me pr cẽs oderĩt:ni ma te q; oclos nẽ
(D
vt ſire te cũ tua demõſtratõne falſa: ma

nꝰ pdat iupiter preptaui vſʒ oẽ opidũ
Noua capitalia (Si ñ ipa re iſtuc
dolet tibi · ſimulare certe ẽ homĩs u

tare nunc cum nequeo equo animo fero

Hoc malũ ĩfelicitatis

atis diu dediſti ba nob: ſatis ad

uc tua nos fruſtrata ẽ fides ¶ Ceſſatũ

„ 2

n)

Qorg

9%

¶ ta vita eſt hoĩm:q̃ſi cum ludas teſ
ſeris: ſi ilud qð marme opꝰ eſt iactu nõ
cadit · illud qd cecidit foꝛte · id arte vt coꝛ
rigas ¶ Meretrix ⁊ mĩ̃famil ias erit vna
in domo ¶ Vt video tuam eſſe ineptiaʒ:
facturum credo vt habeas qui cuʒ canti⸗
tes · (aa ¶ Omitte tuam iſtanc iracun
diam: atq; ita vti decet hilarem ac luben
tem facte in nuptiis · ¶ Ego hos conue
niam :poſt huc redeo. CvS ¶ Vrxoꝛ ſine
dote vemet intus · pſaltria eſt:domꝰ ſum
ptuoſa: adoleſcens luxu eſt ꝑditus · ſenex
delirans:ipᷣa ſi cupiat ſalus: ſeruare pꝛoꝛ
ſus hanc familiã non poterit · ¶ Edepol
ſyriſce te curaſii molliter · laute q; munꝰ
admĩſtraſti tuũ.
h ſapientia. Exemplũ omĩbus cu
rarem vt eſſes ¶ Sane nollẽ hunc exitũ
¶¶ An tibi mauis diſpergi cerebꝛum hic.
dd ¶ Tandem repꝛime iracundiam atqʒ
ad te redi · ¶ Rem ip̃am putemꝰ. ¶ ee
Nam vetꝰ verbũ hec quidẽ eſt · cõmu
nia amicoꝛũ eſſe ĩter ſe om̃ia · ¶ Oĩa hec
ſi vo les in animo vere cogitare:a tibi et
mihi ⁊ illis depꝛeſſeris moleſtiã. ¶ ff
¶ Wulta in hoĩe ſigna inſunt:e quibus
cõiectura facile fit:duo cum idem faciũt
ſepe vt poſſis dicere:hoc licet facere ĩpu

ne huic:illi nõ licet:non ꝙ diſſimilis res

ſit ſed ꝙ is qui facit eſt diſſimilis:· ¶ gg
ſoluz

¶ d oĩa alia etate ſapimꝰ reciꝰ:
vnum hoc viciũ ſenectus affert honãbꝰ
attentioꝛes ſumꝰ ad rẽ omẽs q;ᷓ ſat ẽ:qð
illos ſat etas acuet · ¶ Da te hodie mihi
expoꝛrige frontem · ¶ Fta tẽpus fert: fa
ciundũ eſt ¶ Oras cum pꝛima luce hinc

ibo . ¶ Modie bilarẽ te modo fac Cbb

+7

¶ NGilarem hunc ſumamꝰ diẽ ¶ Nunqʒ
ita quiſq; bene ſubducta ratõne ad vitã
fuit:quĩ resetas · vſus ſemꝑ aliquid ap
3 ꝛtet noui · aliqd moneat:vt illa que te
cire credas· neſcias: ⁊ qᷓ tibi putaris pꝛi
ma in experiundo repudies· ¶ Re ipſa
repperi: facilitate nihil eſſe homĩ melius
neq; clementia · ¶ ¶ Ego ule agreſtis
ſeuus triſtis.parcus.truculentꝰ. ten ax:
duxi vxoꝛẽ · cõtriui in querendo vitã atqʒ
etatem meã. ¶ Ali credunt conſilia oĩa-
Ego oc a meiſ me amari:⁊ magni
pedi poſilo· hoc verũ ẽ.⁊ ipᷣa re experire
ꝓpemodũ · ¶ Maximi pcii eſſe te hoĩem

Tu iam verba fũdis

iudicaui animo meo. ¶ Rk ( Zs mibi ꝓ

fecto eſt ſeruꝰ ſpectatꝰ ſatis:cui dominꝰ

eure eſt. ¶ Meditoꝛ eſſe affabuis. ¶ Te

amo pluſqᷓ; hoſce oculos ¶ I ¶ Cur nõ
vxoꝛem q̃ſo accerſiss ¶ Dii tibi bñ faxĩt

cum te video noſtre familie tam ex anio

bene factum velle · ¶ Ego vero iubeo et

hac re: ⁊ aliis omnibus q́; maxie vnaʒ fa
cere nos familiã: colere· adiuuare adiũgẽ
¶ Natu ſum grandioꝛ ¶ Quid tu aſine
Ego nouꝰ ma

auſcultas huic · ¶ mm

ritꝰ anno demũ quĩto ⁊ ſexageſimo ſiam
atq; anũ decrepitum ducã ¶ Quaſi hoc

non ſit maximũ · ¶ Et ſi hoc mihi pꝛauũ
ineptũ. abſurdũ atq; alienum a vita nr̃a

videtur: ſi vos tantoꝑe iſtec vultis fiat ·
¶ nn 4 Hegio eſt cognatꝰ ꝓximus . affinis

18· paup:bene nos facere ip̃i aliquid

decet · ¶ Agelli eſt hic ſub vrbe paululũ

qð loctas foꝛis · huic demus qui fruatur
1

¶ Bene ſapienter dixti dudũ:viciuz
cõnune oĩm eſt:ꝙ nimiũ ad rem in ſene
cta attenti ſumus: hanc maculã nos decʒ

efſugere.¶ Suo gladio hunc iugulabo
CG

go quidẽ hodie mea ſentẽtia iudico
ſyrum fieri eſſe equũ liberũ. ¶ Quodnã
ob factũ⸗ p (Es iſtos vſqʒ a pue
ris curaui ambo
bene pᷣ̃cepi ſemꝑ que potui oĩa. ¶ O le
idum caput · Cönab⸗ gram ha
ko. ſeoꝛſum p̃terea tibi. ¶ Rme argẽ
tum quãti eſt ſumito · ¶ Düi tibi oꝛo oẽs
ſemper omnia optata offerant · ¶ rr
¶ Droceſſiſti hodie pulcre · ¶ Que res
tam repente moꝛes mutauit tuos g qðᷣ ꝓ
luuiuui? que eſt iſta ſubita largitas g
¶ Ete iſu facilem ⁊ feſtiuum putant:id

non fieri ex rera vita:neq; adeo ex equo

bono:ſed ex aſſentando · indulgendo·
largiendo · ¶ ¶ Si id vultis que vos
potiꝰ pꝛo pter adoleſcentiam minꝰ vide
tis: magis impenſa cupitis:cõſulitis pa⸗
rum:hec repꝛehendere ⁊ coꝛrigere me:et
obſecundare in loco:ecce me habetis:qð

id faciam vobiſ· Sequunt᷑ nũc ex hechira
Ex hechira terentii elegantie 1 auton

—

tates ſequuntur ¶ tt

Oio dubiam ſoꝛtunã eſſe · ſcenicã
ſpe incerta. ¶ Qertum laboꝛem
mihi ſuſtuli · ¶ Nunc turba nul
la eſt:ocium ⁊ ſilentiũ eſt:agendi tempꝰ

89:ſedu lo docui: monui:

aui

gund
lulu
dtur
au
ene
de
8
dico
dni
pie
i:

nune mihi datũ eſt (R. ¶ Eacite vt vra
autoꝛitas: mee autoꝛiati fautrix adiutrix
q; ſit · ¶ Fs in tutelã meã ſtudiũ ſuum:⁊
ſe in veſtram cõmiſit fideʒ · ¶ B ¶ Wea
cauſa cauſã hanc accipite ¶ Ego te ſedu
lo bachis· ⁊ moneo a hoꝛtoꝛ:ne cuiuſq̃m
te miſeret:quin ſpolies:mutiles · laceres
quẽqʒ nacta ſis ¶ ¶ Fniuriũ eſt vlciſe
aduerlſarios g aut qua via te captent illi
eodẽ ipᷣos caꝑi ? ¶ Biemiũ perpetuũ mi
ſera ulũ tuli ¶ Gõmode finẽ ſtatuiſti oꝛa
tõi tue · ¶ Haud ꝓpterea te rogo vt hoc
ꝓferã:ſed vt tacitus mecũ gaudeã (Nun
q; tam dices cõmode:vt tergũ meũ:tuaʒ
in ſidem cõmittam In quod me cõieci
malũ g ¶ Vt ad pauca redeã ¶ Diebus
ſane pauculis poſt me ſolũ ſeducit foꝛas
¶¶ Dolo ludibꝛio hbaberi. ¶ Maligna mul
to:⁊ magis pꝛocax illico facta eſt C¶ Ali
co it viſere eam ¶ D ¶ Droh deũ ſidem
atq; hoĩm:qð hoc genus eſt gque cõuma
tio hec g vt om̃s mulieres eadẽ eqʒ ſtude
ant:neqʒ declinatã quicqᷓ; ab alienarũ in
genio vllã repias: atq; adeo vno animo
om̃s ſocrus oderunt nurus:vnis eſſe ad
uerſas:eq; ſtudiũ eſtſumilis ꝑtinacia eſt:
in eodem oẽs mibi vident᷑ ludo docte ad
maliciam: ⁊ ei ſi vllus eſt ludo: magiſtraʒ
hanc certe ſio (E ¶ We abs te imeri
eſſe æcuſatũ poſtmoduʒ reſciſces We
vos mihi domi entis:pꝛoinde ego ero fa
ma foꝛis. ¶ Tam pꝛidẽ quidem audiui:ce
piſſe tui odiũ philomenã CE Ce 63

imerito egnitudo hec out᷑ mihi-

(Ego vos lolii cuns exteris ( Tuos eſſe

il moꝛes moꝛbũ magis q; vllam aliaʒ rẽ
arbitroꝛ CMN ¶ Ego KKiorm eũ ius eẽ
vt cogem te que nace⸗⸗ facere:ego tamẽ
patrio anĩo victus faciã vt tibi concedã:
neq; tue libidini aduſaboꝛ ¶ T ¶ Neq;
adeo me dam eſt:q̃; eſſe eũ grauiter latu
rum. ¶ Et benignitatẽ dilgentig vraʒ
noui:quã exhibetis erga filiã:⁊ que diciſ
eſſe oĩa vt dicis am ĩduco:⁊ te hoc mihi

cupio credere ¶ Iliud foꝛtaſſe aliis vicii

eſt:ego ſum amo leni natus:nõ poſſum
aduerſani meis ¶ E. ¶(Ne nos ſumꝰ mu
lieres eq; om̃s inuile viris: ꝓpter paucaſ
que om̃s faciunt:digne vt videamur ma
lo ¶ Ka me dü ament: quod me accuſat
nüc vir ſum extra noxam· ¶ Nõ facile ẽ

¶ O foꝛtũa vt nunq; es ꝑpetuo bona. Gli

Chexxiiz.

SH ¶ Iaa animũ induxerũt. ¶
Au

nq; ſecus habui illã. ac ſi ex me eẽt na
ta. (Wes om̃s ſumus eiuſmodi: quibꝰ
eſt alicunde aliqᷓs obiectus labos: omne
qð intra tꝑs ẽ pꝛiuſq; id reſcitũ ſit:lucro
eſt· ¶ M ¶ Nunc aduentũ tuuʒ omnes
ſcio reuerituros : ¶ Leuia ſunt que tuꝑ
grauia in am induxti tuũ· ¶ Ouio c5

Ee me:an quiſq; gentiũ eſt eqʒ miſer.

Matris ferre iniurias me pietas iu
bet · ¶ Dueri inter ſeſe q; ꝓ leuibꝰ noxis
iras gerũt:qꝛ qui eos gubernat ani mus:
eum mifirmũ gerãt · itidẽ ille mulieres ſũt
ferme vt pueri leui ſentẽtia: foꝛtaſſe vnũ
aliquod ver bũ inter eas iram cõcinerit.
Eepivart ſentio curſari rurſũ.¶ Ne
ſcio qð magnũ malum ꝓfecto me celant
Inuiſos nos om̃es iſtis ſentio ¶ O
Nam qui am at cui odio ipſius eſt:bis fa
cere ſtulte dico:laboꝛẽ inanẽ ip̃ius capit:
illi moleſtiã affert ¶ H ¶ Dis gratias
habeo:iſtoc verbo animꝰ mihi rediit ⁊ cu
ra ex coꝛde exceſſit: ¶ Weliuſcula eſt.
¶ Nequeo mearũ rerũ imtiũ vllum in
uenire pdoneũ:vnde exoꝛdiar narra re:q̃
nec opinanti accidunt · ¶ Intro me coꝛri
pui timidꝰ ¶ Extẽplo eius moꝛbũ cogno
ui · ¶ am neqʒ vt celari poſſet: tempꝰ
ſpacium vllũ dabat ¶ B E. enua ac
cidit lacrimãs miſera ¶ Moc ꝓfecto ſic ẽ
vt puto omnibꝰ:vt res ſeſe dant:ita ma
gni atq;ʒ bumiles ſumꝰ ¶ S ¶( CGũoꝛata
eius reminiſcoꝛ: nequeo quin cõlacrimeʒ
miſer · ¶ Que foꝛs vel foꝛtuna nobis te
hodie obtulit⸗ (Si vnq; erga te:animo
me eſſe amico ſenſiſti:rogo id facias: qð
in rem ſit meã .· ¶ E ¶ Dollicitus ſum:
ſeruare in eo certũ eſt quã dixi fidẽ. (

uo mõ mihi eſt hinc ablegandus · ¶

in tu tibi hoc incõmodũ eueniſſe iter⸗

—

on verbis dici poteſt tm̃:q; re ip̃a naui
gare incõmodũ eſt · ¶ CBorturate
neſcis quid mali pᷣterieris: qui nunq; in
greſſus es mare· Nam alias vt omittam
miſerias:vnã hãc vide:dies triginta: aut
plus eo in naui fui: tum ĩterea ſemꝑ moꝛ
tem expectabã miſer: ita vſq; aduoꝛſa tẽ
peſtate vſi ſumus: ¶ In arcẽ tranſcurſo
opus eſt · ¶ UWadaueroſa facies. ¶ Nam
me parenti potius q;ᷓ amoꝛi obſeqͥ oꝑtet

piij.

Penefactuʒ: te adueniſſe adeo quod ctam iniuriã ſe expurget:parũ mihi pꝛo

¶ Momo voluptati obſequẽs fuit dũ vixit:

.

qui ſic ſunt haud multũ heredes iuuãt:
ſibi vero hanc laudẽ relinquũt:vixit dum
bene vixit ¶ Tum igit᷑ nihil attuliſti huc
plꝰ Vna ſentẽtia Epane optare iſtuc
licet · ¶ Omnẽ rem ſcio vt ſit geſta adue
niens audiui omnia mõ⸗ ehuidos dii
pdant: qui hec libenter nunciãt. ¶ Ego
me ſcio cauiſſe:ne vlla merito CSmelia

ſieri a nobis poſſet. ¶ bb ¶ Si memoꝛa

re hic velim q́; fideli ⁊ benigno animo in

illam: ⁊ clemẽti fui:vere poſſum:in te ex

—

re id magis velim reſciſcere · ¶ cc

Haud ĩuito ad aures ſermo mihi acceſſit
tuus:cũ te poſt putaſſe om̃s res ꝓ paren⸗
te ineeige dd ¶ Vwe ne ĩpulſus ira

pꝛaue ĩſiſtas pampbile. ¶ Quibꝰ iris im

pulſus nũe in illã iniquus ſim:que nũq̃ᷓ;
quicq; erga me emeritaẽ:nã fuiſſe erga
me miro ingemo expertus ſum. ¶ ee

¶ Quia paululũ vobis acceſſit xecunie ſub

lati anĩ ſunt ¶ Rudiuiſſe voceʒ pueri vi
ſus eſt vagientis· ¶ Vxoꝛ ſe duyit foꝛas.
¶ Wredo:neqʒ adeo arbitrari patris eſt

aliter ¶ ff ¶ Amicã habere:id viciũ nun

q; eſſe ego adoleſcẽtie:nam id omnibus

7

innat u eſt. ¶ Id nüc res iudiciũ bec facit
¶ Diſſimulare humanũ ẽ ¶ gg ¶ Nũc

tibi me certũ eſt cõtra gratiaʒ referre · vt

apud me pꝛemiũ eſſe poſitũ pietati ſcias
CEb

Rihu pol i iſtec res mibi volupta

tis ferunt:dum etas tꝑs tulit ꝓfuncta ſa

tis ſum: ſatietas iã me tenet ſtudioꝛum
iſtoꝛũ:hec nunc cura eſt mihi maxima: ut
ne cuimee longinq̃tas etatis obſtet: moꝛ

tem ne exoptet meã. ¶ ii ¶ Mec res nõ
minus habet me male q; te ¶ Eſtuc ẽ ſa

pere:qui vbicũq; opus ſit aĩm poſſis fle

ctere:qð faciundũ ſit ¶ am nos fabule
ulla tibi hic
iã cõſultatio eſt ¶E ¶ Genſen te poſſe
repire vllã mulierẽ que careat culpa gan

ſumus: ſenex atq; anus

quia nõ delnquũt riri ?g ¶ Que hec amẽ
tia eſt ? ¶ Enimu ero pꝛoꝛſus iam tacere
nequeo· ¶ In eandẽ pitam reuolutuʒ te
denuo video elſſe · ¶ Hane hic diuinat.

¶ Dabo iuſiurãdũ nibil eſſe iſtoꝛũ.¶ Nõ

hoc de nihilo eſt · ¶ Zam ea etate ſum: ut
n ißi ignoſci equũ ſit ¶ Il ¶ Qui poſt fa

deſt Cmm (Eacilẽ beniuolũ lĩigua tua

iã me tibi reddidit. ¶ Noſtra poꝛro vte
re amicicia ut voles · ¶ Repꝛi maʒ me ne
egre ex me quicq; audias· ¶ nn ¶ HNoc
te moneo vnũ qualis ſim amicus: aut qᷓd
ſſim potius q; inimicꝰ periculũ facias
Nihil me apud tibi defier. patiar:quin
qð opus ſit benigne pꝛebeat᷑ · ¶ Gum tu
ſatura atqʒ ebꝛia eris:puer vt ſatur ſit fa
cito ( ¶ Noſtras mlieres ſuſpectas
fuiſſe:falſo nobᷣ re inuenimꝰ (¶ Mo

do exple animũ · ¶ Scio meü conſpectũ
his foꝛe inuiſum hodie · ¶ ꝓp ( Nupta

teretrici hoſtis ẽ a viro vbi ſegregataẽ

¶ (Ne meã eſſe herus operaʒ rar

pui pꝛecii. ¶ †: bi totũ deſedi diẽ. ¶ Tua
quod mhil refert ꝑcontari deſimas ·˖ ¶rr
Modie quieſcendi poteſtas haud data eſt
mihi:ita curſitando atqʒ ambulãdo:totũ
hunc cõtriui diem· ¶ Nam memini (ab

hinc menſes decẽ fere)ad me nocte pᷣma

cõfugere anelãtẽ domũ:ſine comite:vini
plenu. ¶ ¶ ¶ Mec tot ppter me gaudia
illi cõtigiſſe leor al tt Nunq; animũ
ueſti gratia ad malas adducam artes-
dum illi licitum eſt vſa ſum be
nigno lepido ⁊ comi · ¶vv ¶ WIta ex
quo fuerint cõmoda:eiꝰ incõmoda equũ
eſt ferre ¶ Vide vt mihi hec certa ⁊ dara
attuleris: ne me in bꝛeue hoc cõicias tps
audio hoc falſo frui. ¶ xx ¶ Quis meẽ
Petnnat⸗onvetrulbati⸗ qʒ adeo ꝓplemoꝛ g
ego ne tibi ꝓ hoc nuncio quid donem ne
ſcio? ¶ ꝓp ¶ Egon qui te ab oꝛcho moꝛ
tuuʒ me reducere relucẽ feceris: ſinã ſine
munere a me abire ? ab nimiũ me ingra
tum putas · ¶ O mea bachis ſerua
trix mea:antiq; tuam adeo venuſtatẽ ob
tines:vt voluptati: obitꝰ.ſermo ·aduen
tug tuus quocũq; adueneris ſemper ſit ·
AIc tu ecaſtoꝛ moꝛẽ antiquũ atq; ingeni
um obtines:vt hominũ vnuſ homo te vi
uat nuſqᷓ; quiſq; blandioꝛ. ¶ Nunq; an
te hane diem meis oculis: eam ꝙ noſſe ri
deram: perliberalis viſa eſt · Bene fa
ctum ⁊ volupe eſt ¶ Hi quos par fuerat
reſciſcere ſciunt: quos non autẽ ſcire eſt

ero hanc rẽ eſſe euẽturã nobis ex ſen
tentia. ¶ Hlus boni feci ĩpꝛudẽs q; ſciẽs

aunene reſciſcent neq; ſcient · ¶ ab
—

SaSaa

—

1

ante hũc diẽ vnq; · Sequũt᷑ ex phoꝛmiõe.
hoꝛmione Terentü elegãtie et au
toꝛitates: (N
medio omnibuſ palmã eſſe po
ſitam: qui artem muſicã tractãt·
— Maledictis ſi non certaſ
et audiſſet bene· quod ab ipſo allatũ eſt
ſibi id eſſe relatũ putet. Ebe üllo iam fi
nem faciã mihi dicendi: peccandi de ſe cũ
ipſe finem nõ facit · ¶ Nunc quid velim
animũ aduertite · ¶ Amicus meꝰ ſũmus
⁊ poplaris geta heri ad me venit (erat ei
de ratiũcula iam pꝛidẽ apud me reliquuʒ
auſuulũ numoꝛũ) id vt conficerem:con
ki. ¶ ¶ ¶ Quã iniq; comꝑatũ eſt:hi qͥ
minus habent vt ſemꝑ aliquid addãt di
uitioꝛibꝰ ¶ D ¶ Ouod ille vnciatim vix
de dimenſo ſuo: ſuũ defraudãs genium
cõparſit miſer: id illa vniuerſũ arripiet:
haud eſtimans quãto laboꝛe partum·
¶ Mem lectũ eſt argentũ. ¶ Kmo te:et
non neglexiſſe habeo gratiã ¶ Nũůc ſũt
moꝛes: adeo ad hoc res rediit: ſiquis red
dit magna bhabenda ẽ grẽ̃a. ¶ G ¶ Vbiſis

inſciens:cuius tu fidẽ in pecunia ꝓſpexe

ris verere ei verba credere:vbi quid lucri

eſt mihi te fallere (E Cs ſenem ꝑ epi

ſtolas pellexit modo:nõ mõtes auri pol
licens·ſed plurima alia:cui tãta erat res:
¶ O regem me eſſe oꝑoꝛtuit ¶ Prouin

ciam cepiſti duram · ¶ Seni fidelis dum

ſum ſcapulas ꝑdidi· ¶ Namqʒ inſcicia ẽ
aduerſus ſtimulũ calces· ¶ Cepi his oĩa
facere· obſequi que vellent. C Beiſti vti

foꝛo. ¶ & Nanc amare cepit perdite:
1 aliud nihil niſi oculos paſcebat. ¶ H

aupertas mihi onꝰ viſum eſt: 1 miſerũ
graue · ¶ ¶ Virgo pulcra:⁊ quo ma
gis diceres: nibil aderat adiumẽti ad pul
critudinẽ:capillꝰ paſſus:nudus pes:ipᷣa

hoꝛrida: lacrime: veſtitꝰ turpis:vt ni vis
boni in a eſſet foꝛma:hec foꝛmã exting

uerent · ¶ R ¶ Vnũ hoc ſcio:quod foꝛs
feret feremus equo animo EIn me oĩs
ſpes mihi e Chnd rei gerit - ¶ Quã
mox veniat: qui hanc mibi adimat cõſue
tudinẽ ¶ Gerte vita hec expetenda optã

da q; eſt ¶ Ita pleriq; ingenio ſumꝰ om

nes:noſtri noſmet penitet. ¶ L ( Subi
to tanta te ĩpendent mala: que neq;ʒ vti
deuitem ſcio: nec qũo me inde extrabam

ctum ad hanc rem eſt

(M¶ Non oteſt celari diutius nr̃a iam

audacia · ¶ HMec ſi nõ ꝓuidentur aſtu:me
aut herũ peſſundabũt. ¶ Ouidnã ille cõ
motus aduenit g ¶ Tempoꝛis mihi pun
(Buio illud mali
eſtz ( N ¶¶ Oð eius remediũ inueniam
iracundie g loquar ne ? incendã · taceaz5
inſtigem · purgẽ me · laterẽ lauem ¶ Meu
me miſerũ tum mihi paueo: tuʒ antipho
me cruciat anĩo:me eius miſeret:ei nunc
timeo· ¶ Minc me cõiiciam ꝓtinus in pe
des ˖ ¶ Vbi nam euʒ reperiam? aut qua
q̃rere inſiſtam via⸗ ¶ Neſcio quod
magnũ hoc nuncio expecto maii e
tis ꝓ ĩperio quiſqͥs es locutꝰ es · ¶ Vno
id ſi potes verbo E(Boꝛtes

foꝛtuna adiuuat. on ſum apud me.

¶ QSi ſenſerit te timiduz e eſſe: ar

bitrabit᷑ cõmeruiſſe culpam ¶ Qum bhoc
non poſſum illud minus poſſem ¶ Ouid
cõterimus oꝑam fruſtra? ¶ Iſtuc ſerua
verbũ verbo par pari vt reſpondeas
¶ Junc pꝛoꝛ adito tu:ego in inſidiis hic
ero ſuccenturiatus ſi quid deficies. ¶ B

¶ Ia ne tandẽ vxoꝛẽ duxit ĩ iuſſu meo:nec

meũ ĩperiũ age mitto ĩperiũ ñ ſimultatẽ
meã vereri:.ſaltẽ ñ pudẽ debuit? o facinꝰ
audax· ¶ Scientẽ ⁊ tacitũ cauſam aduer
ſariis tradere:etiã ne id lex coegit· ¶ S
vncertũ eſt id agam:quia pꝛeter ſpem
atq; ĩcredibile mihi hoc obtigitita ſum
irritatus: animũ vt nequeã ad cogitan
dum iſtituere · Quãobꝛem om̃s cum ſcðe
ſunt res:tuʒ maxime meditari ſecũ opoꝛ
tet: quo pacto aduerſam erumnã ferant:
pericula· exilia · dãna · pegre rediens ſemꝑ

cogitas:aut filii pctm: aut vxoꝛis moꝛteʒ
aut moꝛbũ filie:cõmunia hec fieri poſſe ·

vt nequid ſit aĩmo nouũ: quidquid p̃ter
ſpem eueniat: id om̃e deputare eſſe in lu
cro (Satis oĩa ex ſententia ˖ (Sua

vt ſciat culpa lenem patreʒ illum factum
me eſſe acerrimũ. (K.
ſuccenſeas · ¶ Omnia ſimilia cõgruunt ·

Ntqui nihil fecit qð

Vnum cũ noꝛis om̃es noꝛis.¶ V

¶ Hrobe hoꝛum facta iĩpꝛudens depinxit ſe

nex · ¶ Judices ſepe ꝓpter inuidiam adi
munt diuiti:aut ꝓpter miſericoꝛdiam ad
dunt pauperi · ¶ Di noſſem cauſam cre

derẽ hunc vera loqui ¶ An quiſqᷓ; iudex ẽ

qui poſſit noſcere tua iuſta:vbi tute vᷣbũ

Cr

non reſpondeas ? ita vt ille fecit ¶ Eun

ctus eſt adoleſcentuli officium liberalis:

Foſtq; ad iudiceſ ventũ eſt:nõ potuit eo
gitata ꝓloqui:ita eum timidũ obſtupefe
cit pudoꝛ. ¶ & ¶ Salue columẽ noſtre

„

familie:cui cõmendaui filiuʒ binc abiens

meum. ¶ Y ¶ Deruũ hominẽ cauſas le

geſ oꝛare nõ ſinũt:neq; teſtimonii dictio
eſt · ( Nil ẽ dictu facilius. ¶ Sͤ ¶ Hoc pe
riculũ tibi omne eſt exedendũ: accingere
In me omnẽ iram deriuẽ paens CVe
reoꝛ ne hec foꝛtitudo in neruuʒ erumpat
deniqz. (E pedũ viſa eſt via · ¶ Quot
me cenſes hoĩes iaʒ deuerberaſſe vſqʒ ad
necezʒ? ¶ aa ¶ Nõ rethe accipitri tendit
neq; miluo qui malefaciũt nobis: illis q̃
mhil faciunt tendit᷑:quia em̃ in illis ẽ fru
ctus:in iſtis oꝑa ludit᷑: aliis alicunde ẽ pe
riculum:vnð aliquid abꝛadi poteſt:mihi
ſciunt nihil eſſe Rere nolunt hominẽ
edacẽ:⁊ ſapiunt quidẽ mea ſententia: pꝛo
maleficio ſi beneficiũ ſummũ nolunt red
dere · ¶ bb ¶ Nõ poteſt ſatis ꝓ merito
tibi referri gratia ab illo. ¶ c ¶ An pa
rum ſit te ad ſimbolũ venire vnctũs⸗ atq;
lautum e balneis: ocioſum ab anĩo:cum
paterfamilias ⁊ cura ⁊ ſumptu aſſumit᷑:
duz tibi ſit quod placeat: ille vrget᷑: tu ri
des: pꝛioꝛ as Poꝛ decũbaſ:cena dubia
apponit᷑:vbi tu quid dubitas ſumas po
tiſſimũ:hec cũ ratõe ineas q; ſint ſuauia
1 63 cara ſint ei qui p̃beat· Num tu habe
as bunc plene pꝛeſentẽ deũ: vnde nemo

ſatis ꝓ merito regi grat refert · ¶ Hri

la
ma coitio eſt acerrima ¶ Egens relicta ẽ

miſera:ignoꝛat᷑ parens: neg

egligit ipſa.
Vide quid auaricia faciat· ¶ dd ¶ Ts ẽ

bonoꝛũ extoꝛtoꝛ:legũ toꝛtoꝛ:tibi abſenti

te indignas: ſeqʒ dignas cõtumelias nun

z ceęſſauit dicere hodie ¶ Primũ abs te
hoc bona venia expeto:mihi vt reſpõde
as. ¶ ee ¶ Expiſcare quaſi non noſces.
Redige in memori. Wenporiter ꝓPge
niem veſtrã vſq; ab auo atqʒ attauo ꝓfe
rẽs. ¶ Dilucide expediui quibꝰ me opoꝛ
tuit iudicibus · CRns nõ poteſt de Ka
ticia dici vt iuſtũ eſt. ¶ Maud deſinaʒ do

nec ꝑſecero hoc· ¶ Quod eſt ferendũ fe

ras. ¶ Satis iã verboꝛũ ẽ. ¶ ff ¶ Guot
homĩes tot ſententie: ſuus cuiq; mos eſt
miłi non videt᷑ quod ſit factum legibus

reſcindi poſſe. ¶ gg ¶ Encertioꝛ ſũ mul
to q́dudũ:pꝑcõtatù ibo ad poꝛtũ quoad
ſe recipiat ¶ Nios credidiſui tuã rem ma
gis q; te anĩaduſuros ¶ hb ¶ Spes opeſ
q; ſunt in te vno om̃s ſte.( hil fecit
noui · ¶ QConfutauit verbis admodũ ira
tum patrẽ · Cn ¶ Die habent

ſeſe dt dico:adhuc trãquilla res ẽ· ¶ Rie

bat de eiuſ cõſilio ſe velle facere quod ad

hanc rem attinet · ¶ kk ¶ Stenĩ tedet au
dire iam te: eadẽ millies ¶ MWirabar ſi tu
quicq; mibi afferres noui. ¶ Kriolare: ſ
tibi credo · ¶ Eeneratũ iſtuc beneficium
pulcre tibi dices· (Eabule.¶ Logi· ( Oan
tilenã eandẽ canis ¶ ¶ Vdeon ĩigenio
te eſſe duro decet: atʒ inexoꝛabili:vt neq;
miſericoꝛdia: neq; pᷣcibꝰ moliri queas ⸗
alleratis dictis ſeducas me ¶ mm

¶ Nuribus teneo lupũ:nam neq;ʒ quomõ a

me amittam ĩuenio:neqʒ vti retineã ſao
¶ Idẽ hoc tibi qd bene ꝓmeritus fueris
cõduplicabit. GBi tibi om̃es id quod ẽ
dignum diunt . ¶ Da locũ melioꝛibus.
Se ſum:ſi placet vtere me ( Siccine
hunc decipis · ¶ nn Na ne hunc patie
mur fieri miſerũ:qui me dudũ adiuuerit
comiter: quin cũ opus eſt: beneficiũ rur
ſum ei experiamur reddere · ¶ Scio equi
dem hoc eſſe equũ · ¶ Ex vnde id inueniã
edoce · ¶ oo CBrctum ſapienti ſat eſt 5
uid ego vobis alienus ſum. ¶ Nul

lus locus relinquit᷑ pᷣci¶ Quoquo hinc

aſpoꝛtabit᷑ terrarũ:certũ ẽ pꝛoſequi aut
perire ¶ Pp ¶ Dii bene vertant. ¶Noli
metuere:vna tecũ bona mala ve tolerabi
mus · ¶ qq ¶ DBreſto eſt: audaciſſime d
uis oneris ĩpone ⁊ feret:ſoluſ eſt hõ ami
co amicus Rib eſt eqʒ qð faciã lubẽs
Vr ¶ Te mihi fidelẽ eſſe eq;:atqʒ egomet
um mihi ſciebã ¶(Bluſq́; opus eſt ſcito
ſciet · ¶ Neqʒ defeciſcar vnq; ego experi
ner: donec tibi id qð pollicitus ſum effe
cero · ¶ Ego callidioꝛẽ hoĩem vidi nemi
nem q; te · ¶ Vix dum dimidiũ dixerã in
tellexerat · ¶ Qõmodius eſſe opinoꝛ du
