pfectꝰ eſt: adeo ãt p̃ſtãtiſſimi coꝛdis exti
tit: ut tẽꝑi loco ⁊ ꝑſone ſemꝑ conuen ire
1 ſe coaptare poſſet · vnde quodã temꝑe

dyponiſio in eum ſputante patientiſſime

ptulit: ⁊ cõdolẽti amico diyit: pi ſcatores
ſuſtinent a mari madefieri vt venentur

Q.

cobiũ: ego aũt nõ ſuſtinebo vino lĩpha
to aſꝑgi vt blennũ accipiamæ Eſt aut co
bius piſciculus ꝑuus: blẽnus vero gran
dis pPiſcis eſt · Niunt huc qnqʒ iuſſiſſe ꝑdi
cem quĩquagĩta dꝛagmis emi : culpante
vero quodã ait · tu nec obulo eã emiſſes:
Ingreſſus eſt qñq; Ariſtippus ignoꝛan
ter domũ meretricis: ⁊ viſo ſcoꝛto confe
ſtim exiuit:quodã vo pueroꝛũ erubeſcen
te:q cũ eo erant ait Ariſtippuſ: intrare il
luc malum non eſt ſz nequire exire ¶(M
Demoſtenes oꝛatoꝛ athenis claruit:
de eo ait yſidoꝛus pᷣmo eth. Qũ philippꝰ
rex macedonũ athenas obſediſſet ⁊ aba
thenienſibus poſtularet:vt ſibi decẽ oꝛa
toꝛes darent᷑: ⁊ ſic diſcederet ab obſidio
ne:emoſtenes in cõſulio athenienſium
hãc fabulã cõfinyit. lupi ſuaſerũt aliqũ
paſtonbꝰ ut in amicicia cõuenirẽt: cunq
paſtoꝛibus placuiſſet: petierũt lupi vt p
ma vice ſecuritatis traderent᷑ eis canea
in quibꝰ videbat᷑ eſſe occaſio iurgiorum
amnuerũt paſtoꝛes:tũc lupi adempta foꝛ
midĩe oẽm gregẽ non ſolu ꝓ ſatietate ſʒ
etiam ꝓ libidĩe laceraueꝛũt · Sic igiẽ phi
lippus ſublatis oꝛatoꝛibus in pplo athe
nienſi facturꝰ eſt · Q audientes atheniẽ
ſes demoſtenis cõſilio acquieuerũt: ⁊ ſie
ciuitas a ꝑiculo libeꝛata ẽ tem demoſte
nes ſtomachũ laidis nobiliſſime meꝛetri
cis iocãdo ſuꝑpalpitans ⁊ queritãs: hoc
qntũgilla diceret mille denariis. Reſpon
dit ˖ Ego peĩtere tãti nõ emo ECkpo
cras medicꝰ inſignis artaxerſis regis tẽ
poꝛe claruit apud athenas: hic volupta
tes multum deteſtabat᷑: vt ait agelius:
Euit aũt yppocras ꝑui coꝛꝑis· pulcre for
me · grãdis capitis: tardi motus·mute co
gitationis·tarde locutioms:⁊ fuit modi
cibi. viyit aũt annis nonagintaquinq;
Sceripſit libros circiter: xxxi · elegãtes.de
eo yſidoꝛus · qᷓrto · ethi·ita ſcribit. ¶ E
¶ WVedicĩe artis autoꝛ lpro apð gre
coſ ꝓhibet᷑ Rppollo:hãc filius eiꝰ Eſcula

ius laude ⁊ ope ampliauit: ſed poſtq;ʒ
lmĩs ictu interiit:interdicta fert᷑ medẽ

di cura.⁊ ars ſimul cuʒ autoꝛe defecit: la
tuitq; ꝑ ãnos fere quĩgentos vſq; ad tẽ
pus artaxerſis regis ꝑſarũ.tune eaʒ re

uocauit in lucẽ:curam rationabiliteꝛ peꝛ
ſcrutatuſ infirmitatum ppocras aſlepio

¶ N¶ Itẽ cũ quidã lentul

tatur. Aliꝰ ſur d

patre genitus:ip̃e em̃ diſcuſſis etatuʒ re

gionũ ⁊ egritudinum qualitatibus · cau
las rõnabiliter perſcrutatus eſt infirmi

tatum (¶ L (Cunqpides poeta adeo r
chelao regi perſarũ carus extitit ⁊ dilẽuſ

vt ſummã ei conſilioꝛũ ſuoꝛũ cõmitteret

. qui cum a cena regis domũ rediret a ca
nibus dilacerat eſt· Mic vt ait boetiꝰ: ca

rentẽ liberis infoꝛtunio dicebat eſſe feli
cem .· ¶ ¶ Diogenes philoſophꝰ cini

cus antiſtenis diſcipulꝰ fuit: qui moꝛiẽs

ex febꝛe vt ait Tullius libꝛo pꝛimo in tuſ
culanis: uſſit inbumatũ coꝛpus ſuũ relĩ
qui: ⁊ cũ amici dicerẽt ꝙ a feris deuora?
tur: ait mĩme:ſed iuxta me baculuʒ quo
feras abigã ponite:ait quidaʒ quid pote

ris nõ ſentiens?Quid ergo ait feraruʒ la
niatꝰ mili nõ ſentienti oberunt: ob hoc

cõcludens illi nihil obeſſe carentiã ſepul
ture · Qlaruit aũt diogeneſ tẽpibus alexã
dꝛ. ¶ Mic quodã tẽpe in vſu potãdi cali

cem ligneũ habẽs: vidit uerum cõcaua

manu bibentẽ:vñ eliſit ulũ ad terram di
cens meſciebã ꝙ natura xo culũ habebat
verbis plimis
dehoneſtaſſz diogenẽ: ⁊ illo nõ ĩſpõden
te interꝛogaſſent quidã:cur maledicenti
nõ daret reſpõſumgait nolo cõtendẽ cuʒ
hoĩe ſup re in qᷓ qu obtinet vilioꝛ repu
ehoneſtauit eũ verbiſ cõ
tumelioſis nec rñt: ⁊ cũ diceret᷑ ei quare
nõ reſpõdessgait non poſſũ ego illi tãtã
dehoneſtationẽ inferꝛe: q̃ntam ipe ſie lo
quendo intulit ſibup̃ᷣi · Nius rurſũ debo
neſtauit eũ verb cõtumelie nec ĩdignatꝰ
e: ⁊ cũ ei diceret᷑ cur nõ indignaris ? Rñt
hic dehõeſtatoꝛ meus aut ẽ veridicuſ aut
mẽdax · ſi veridicꝰ ꝓpter veritatẽ nõ iraſ
car:ſi mẽdax deeſt indignatõis cauſa: ex
quo nõ nouerit q;d direrit · Cum quidã ei

referrz ꝙ quidã amicꝰ eiꝰ contra euʒ ma

ledixiſſet: ait an amicus meus ita dixerit
dubiũ ẽ: de te ãt ꝙ ita dixeris mihi mãife
ſtũ eſt · Itẽ cũ qᷣdã ei nũciaſſet:cũcti vitu
perãt te · optet inquit ſapiam ab inuipi⸗
tibus iĩpugnari:eſſe eĩ meloꝛẽ iudicat lin
ua mala quẽ carpit· Quadã vice duz ꝑre
Ken te diogene veriſificatoꝛ qᷓdam multis

laudibus extolleret NRlexandꝛum preſen

tẽ: aſſumens diogenes panem cepit co
medere: cunq; diceretur quid agisg ait

te⸗

——- —

vtilius eſt ſic agere q; audire mendacia.
Qum qdam foꝛme turpis diogeni domũ
oſtendiſſet ſuã:omĩbus ĩ ea lociſ auro ni
tentibus:ĩ faciẽ illiꝰ ſpuit: inqens nichil
adeo vile ĩ ea domo ſe vidiſſe · MMic cuʒ vi
diſſet iuuenẽ bonoꝛum moꝛũ:facie tamẽ
turpi:ait aĩe illius bonitas dat multum
pulcritudĩs faciei · dem cuʒ vidiſſet quẽ
dam decoꝛa facie ⁊ moꝛibus ĩhoneſtum:
ait O q; bona domus ⁊ malꝰ hoſpes· Itẽ

vidit quendã idiotam ſedentẽ ſuꝑ lapidẽ
T ait lapis ſuper lapidẽ· Infirmatꝰ ẽ qua
doq; dio gones: ⁊ cum eum confoꝛtarẽt

amici dicẽtes: non timeas q; hoc a deo ẽ
ait ꝓpterea magis timeo. Gan quidam
letanter diceret diogeni ſe de nouo vxo
rem duxiſſe:ait illi ꝑuum ſolacium ⁊ ma
gnã ſolicitudinẽ es lucratus . Vidit dio
genes ſenẽ quendã tegentẽ capillos:cui
ait qꝛ canos occultag non ꝓpterea ſene

ctutem abſcõdis · ¶ ¶ Qum quidam

garrulꝰ ſophiſta diceret diogeni: Quod

ego ſum.tu nõ es:ego ſum homo:ergo

tu nõ es homo· Nit diogenes:hoc quod
concludis falſũ eſt· qꝛ a te leepiſti: ſed ſi
vis veruʒ id fieri a me incipe ⁊ ĩ te cõclu
de ¶ Ex celebribꝰ eiꝰ ſenten tiis reperte
ſunt iſte · kudex bonuſ nemo erit niſi qui
de ſe alterũ iudicare cognoꝛit · Qui inno
cente; damnat:ſeipᷣm vulnerat: qm̃ ſua
ſententia ſemꝑ reus ſeip̃m punit cõſcien
tia. ¶ B Nulle ſunt occultioꝛes ĩſidie
qᷓ; he ꝗᷓ latent in ſunulatione officii aut ĩ
aliquo neceſſitudis nomĩe: nam euʒ qui
palam eſt aduerſarius facile cauẽdo vita

re Hyr:r troianos equus idcirco fefellit:

qꝛ formã minerue mentitus eſt. Si bõꝰ
vVis fieri a te expelle qð in alio deſpicis·

(G ¶ Weliꝰ eſt medicũ adire q; accerſire

querè igit᷑ medelã donec ſanꝰ fueris me
lius eſt:q; tunc medicũ requirere cuʒ na
turaʒ exuꝑauit egritudo · Cäneenogn⸗
diogeneſ cur taz magnã nutruet barbã⸗
ait vt eã citius vidẽs ⁊ tangẽs virũ ſe eẽ
meminerit · Interꝛogatꝰ que hoꝛa eſſʒ co
meſtioni cõgruazait habẽti qd comedat
hoꝛa ẽ cõgrua cũ fameſcit · nõ habẽti vᷣo
qñ habere poteſt·tᷣnterꝛogatꝰ a quodaʒ
in quo turbari facere poſſʒ inimicũ ſuuʒ
ait ſi tu es valde bonꝰ.nt errogatꝰ quid
ẽ triſticiazait carcer aĩ me· (P ato

Y.

philoſophꝰ atheniẽh tẽpe darii regis ꝑDla
rum natꝰ eſt. hic vt ĩ policrato ðꝛ Leſte a
puleio pꝛiꝰ Ariſtoteles dictꝰ eſt:ſʒ demũ
a latitudie pectoꝛis plato. ¶ ¶ Hic in
phedꝛone ſuo quẽ tranſtulit Cicero vali
diſſinis argumẽtis aĩe immoꝛtalitatem
aſſeruit · Et põt o m̃is ratiocinatio ĩ vniꝰ
ſilogiſſimi cõpendiuʒ ita redigi aĩa:ex ſe
mouet᷑:qð ex ſe mouet᷑ pꝛincipiũ motus
eſt:qð aũt pꝛincipiũ motus eſt natuʒ nõ
eſt: ⁊ quod natuʒ non ẽ ĩmoꝛtale eſt: aĩa
igit᷑ immoꝛtalis ẽ · Moꝛtuꝰ eſt autẽ plato
tꝑe philippi regi macedonũ vt ait Sene

ca in eplis anno octuageſiõ p̃mo natal

ſui die ſine vlla deductõe · (E ¶ Dlato

—

nis vero elegãtia quedam dicta ſunt hec

Qui ſuaʒ aĩam q̃ vna eſt gubernare non

põt: quomodo multoꝛũ hoĩm guberna
toꝛ eritæ tem dicebat debere hoꝛeʒ ĩ ſpe
culo ſepius ſuã faciem intueri: qm ſi vi
derit eam decoꝛã indigne feꝛet agere tuꝛ
pe opꝰ. Si vᷣo turpẽ cẽſuerit verebit᷑ ſiml
duo turpia aggregare· ktẽ dixit eſcã ma
loꝛũ eẽ voluptatẽ: eo ſeʒ ꝙ ea capiuntur
hoĩes ſiẽ hamo piſces Item ſi ſapĩe for
ma oclis videri poſſit ad amoꝛem ſui oẽſ
maxĩe exctaret · Ttẽ non põt comp̃hendi
foꝛma iuſticie niſi pꝛius iniuſuicie ſeries
diſcutiat᷑ · Moꝛs philoſophãtibꝰ appetẽ
da ẽ: ipᷣ̃a q; ꝓhia eſt meditatio monendi:

totiuſ philoſophie robur patĩa eſt. ¶ E

¶ Interrogatꝰ plato in quo qs ſapiam
adipiſci poß itg ait in non expectãdo que
eueĩre nõ pñt nec de p̃teritis recoꝛdari.
Interrogatꝰ ꝑ quid cognoſcit᷑ ſapiens⸗
ait ſapiens cũ vituperat᷑ non iraſcit᷑:et ñ
extollitur cũ laudat᷑· Interrogatus ꝑ qͥd
hoĩes cognoſcũt᷑gait hoĩes ⁊ vaſa teſtea
ſii modo ꝓbamus·illa quideʒ in ſono:
bos in ſmõe cognoſcimꝰ. Interrogatus
quãto cenſu deßeat homo eſſe contentꝰ
ait tm̃ acquirat qͥs ꝙ defectũ nõ habeat
ĩ eo qð ei neceſſe eſt:⁊ ꝙ nõ expediat ei
homibus adulari· Interꝛogatus quis eſt
inter hoĩes foꝛtioꝛg Reſpõdit qui ppeiqʒ
põt iracundiã vincere: v᷑nterrogatꝰ quis
eſt inter homĩes debilioꝛgait qui ſuũ nõ
poteſt celare ſecretũ· Interꝛiogatus quiſ
eſt inter homĩes potentioꝛgait qͥ ſuã ſcit
abſcõdẽ pauꝑtatẽ· Interꝛogatꝰ qs ẽ ĩter
hoĩes tꝑantioꝛgait cui ſufficit id qð habʒ

Qj.

Interꝛogatus quis eſt homo bonoꝛũ mo
rumzait qui maloꝛũ moꝛuʒz hominẽ pati
poteſt· Interꝛogatus qualium locoꝛum
vel vꝛbiũ habitatio ſit vitandagait nõ ha
bites terrã in qua ſũptꝰ lucra exuperãt:
in qua mali pᷣualent bonis: ⁊ vbi pluri
mum dñi mentiunt᷑ · ¶H¶ Interꝛoga
tus in quo quis poſſit pꝛincipũ gratiam
obtinẽegait ſi inſipientis: ipſius ſequere
voluntatẽ · ſi vero ſapientis que ad rem
non pertinẽt vel contra rationem ſunt
oſtẽdere non obmittas · ¶ ¶ Friſtote
les phᷣus eximius gente macedo: patria
ſtragoꝛitanus platonis fuit diſcipulus:
hic adhuc iuuenis eloqntie nauauit ope

ram factus aũt annoꝛũ decem 1 ſeptem

mittit᷑ athenas vbi heſit Socrati tribus
anmis: quo moꝛtuo heſit platomi ãnis vi
gintiocto · Trãſcendit aũt Ariſtoteles in

pbiloſophia hũanã menſurã: ita vt com

mune nomẽ philoſophoꝛũ anthonoma

ſice ſibi ꝓpꝛium eſſe meruerit · Euit enim

facundꝰ eloquio · ſed vberioꝛ ſenſibꝰ: agi
litatẽ coꝛꝑis ⁊ perſpicaciã ingenii habẽs
vixit annis ſexagintaduobꝰ in optĩio mẽ
tis vigoẽ/ numero cõpoſuit (vt ait laer
cius) ubꝛos circiter trecẽtos · Nibi tñ le
git̃ ꝙ in vniuerſo cõpoſuit tractatus nu
mero mille ¶ R¶ Kriſtotelis aũt elegã
tia dicta ſunt hec· De ſemetipᷣo in neutꝛã
partẽ loquendũ eſt:qm̃ qui ſe laudat va
nus ẽ: qui ſe vituꝑat ſtultus ẽ· tẽ nunq;
verecũdioꝛes eſſe debẽꝰ q; cũ de diis agi
tur. Tniuria iniuſte irrog ata eiuſ eſt inſ

mia qui facit · ktẽ dicebat de duobꝰ hoim
generibus vehemẽter admiroꝛ · ſcʒ ð illo

in quo bona nõ ſunt:⁊ tñ ſi de ipᷣo dican
tur acceptat ⁊ gaudet: de illo de qꝰ ma
la ꝓferunt᷑ que in eo non ſunt ⁊ inde tur

batur · Ttẽ dicebat radices diſcipline eſſe

amaras:fructus vero dulces · teʒ tribus

indiget diſciplina natura documento et

ſolicitudĩe · Ttẽ dicebat ex parentibus ho
noꝛabilioꝛeſ eſſe eos qui inſtruũt:q; qui
generãt:qm̃ hi quidẽ dant viuere:illi vᷣo
bene viuere · ¶ L¶ Interrogatꝰ Friſto
teles quid eſt qʒ cito ſeneſcitæ Reſpõdit
gaudiũ · Interrogatꝰ quid ẽ ſpes:Reſpõ
dit iuge ſomniũ · Interꝛogatꝰ quid ẽ ami
cusgait vna aĩa ĩ duobꝰ corpibuſ cohabi
tãs Interꝛogatꝰ qd aĩcis ofſern debẽ?ꝰ 5

9 ,

minoꝛes moꝛte damnabant ·

patibulũ ſubriſit dicens:ꝙ magni fures

ait ea qᷓ nobis offerꝛe optamus · Tnterro
gatus quid ſiqi ex phia acqſiſſet? ait non

coacte facere que aliq ob timoꝛẽ legis fa

ciũt · Rep̃henſus ẽ ariſtoteles: qꝛ iniquo
homĩ elemoſinã dedeꝛat: qui reſpõdit na
ture nõ malicie ſum miſertꝰ. Quidam ia
ctanti ſe ꝙ eſſʒ de ciuitate magna: ait nõ
eſt cõſiderandũ ex qua patria qᷣs oꝛtꝰ ſit:
ſed quali patria dignus ſit
leius affer philoſophꝰ platonicꝰ atheni
dlaruit ⁊ ĩ greca ⁊ latĩa ligua doctiſſimꝰ
hic platom ſucceſſit ⁊ libꝛos plures ſcri
pſit: ⁊ ĩter alios libꝛum ſcripſit quem aſi

num aureũ ĩititulauit · vbi refert ſibi acci

diſſe ꝙ accepto veneno ſibi a muliere da
to humano animo pmanente: viſum illi
fuit ꝙ in aſinũ fuiſſet mutatꝰ:a q̃ illuſio
ne poſtmodũ eſt curatꝰ ¶ Huius he ſũt

ſetentie · Nihil eſt deo ſimilius qᷓ; vin aĩo

ꝑfecte bonus · Irtes alie ſiue ſciẽtie pñt
ignoꝛari ſine erubeſcẽtia:ſicut ratio pin
endi pſallendi ſiue eantandi: quas vir
nus põt ſine animi vituꝑatione contẽ
nere: ſed neſcire bene viuere nuſqᷓʒ aude
bis dicere ſine pudoꝛe · Multa alia eiuſ di
cta vide ſupꝛa vbi ⁊ libꝛis ſuiſ ¶ ¶ Xe
nocrates philoſophꝰ maximuſ platonis
diſcipulꝰ fuit · hic cuidam loquaci fertur
dixiſſe:udi multũ:loqueꝛe pauca:os eĩ
vnum ⁊ aures duas a natura accepimus

Quodã illi maledicente ſurgens diſceſſit

⁊ maledicẽti ait:vt tu lingue tue:ita ego
auriũ mearum dũs ſum · Cdem cum eſlet

cum qᷣbuſdã detractoꝛibus taceret:que

rente vno cur ſoluſ taceretæ?qꝛ dixiſſe me

inqt aliquando penituit: tacuiſſe nunqʒ

hic cum vidiſſʒ quendã latroneʒ duci ad

¶ De
mas athenienſ philoſopuſ alexãdꝛi tẽꝑe
daruithic athenienſibꝰ nolẽtibus alexã
dꝛo diuinos honoꝛes exhibere ait· videte

ne dum celũ cuſtoditis teꝛrram amittatis

huius etiaʒ dictũ illud egregiũ fuit:Rmi

co mutuã me rogante pecuniam: ip̃m et
pecuĩaʒ ꝑdo. ¶H Gpicur? atheniẽnb

Buäuiſ ut ait hierõꝰ l̃as ñ didicerit: ⁊ ar
tẽ diſputãdi teſte boetio ignoꝛauerit: tñ
multa egregia reperiunt᷑ eiꝰ dicta· Et dla
ruit temꝑe Ciri regis PerſP arũ · de hoc ſili

ter hieronimꝰ refert ĩ hec verba· Gpicurꝰ

Qij.

h
n voluptatis aſſertoꝛ qð valde mirandũẽ pienti inire aliquãdo matrimoniũ ſtatiʒ
omes libꝛos ſuos repleuit oleribus po intulit · hec aũt raro in nuptis vniuerſa
mis:vilibuſq; cibis dicẽs eẽ vtẽdũ:qꝛ car cõcoꝛdãt:nõ eſt igitur vxoꝛ ducẽda ſapiẽ
n neſ exqſite epule:ĩgenti cura ⁊ ſolicitu ti · pꝛimo qꝛ ipediunt᷑ ſtudia philoſophie
i dine miſera p̃parate: maioꝛẽ penã habẽt nec poteſt quiſq; libꝛis ⁊ vxoꝛi pariter in
65 in inquirendo: q́; voluptatẽ ĩ abutendo ſeruire· Multa ſunt que matronarũ ſunt
it Sapientie quoq; operã dare nos nõ poſ vſibus neceſſaria: pᷣcioſe veſtes· aurum·
p ſe dicebat:ſt mẽſe abundantiã cogitemꝰ: gemme · ſumptꝰ. ancille · 1 ſ. upelle varia.
que laboꝛe nimio ⁊ cura indiget · Grrauit deinde ꝑ totas noctes garru ueſtioe
aũt in multis Epicurus plus q́; om̃s phᷣi UNla oꝛnatioꝛ ꝓcedit in publicũ: hec hono
nam putauit deũ res humanas ũñ curare ratur ab omnibꝰ: ego in cõuentu femina
1 ſed ocioſũ eſſe ⁊ nihil agere · dixitqʒ volu rũ miſella deſpitioꝛ. Qur aſpiaebae vici
4 ptatem ſummũ bonü eſſe: ⁊ anĩas cũ co. nam ? quid cũ ancilla loquebaris y de fo
d poꝛibus ĩterire. 1 Seneca de egre ro veniens quid attuliſti gnõ amicũ non
giis Epicuri dictis hec ſcripſit.· Moneſta ſodalẽ habere poſſumꝰ· alterius em amo
1 res eſt leta pauꝑtas: illa vero nõ eſt pau⸗ rem ſuũ odium ſuſpicat᷑. Si totã ei cõmi
3 pertas ſi leta eſt· Si cui ſua nõ videntur ſeris domü ſeruiendũ eſt illi. ſi aliqo tuo
6 am liſſima licet totius müdi ſit dñs tam̃ arbitrio reſeruaueris: fideʒ ſibi adhiberi
miſer eſt · Niquis vir bonus 6enona nõ putat: ideo in odiũ vertit᷑: ⁊ iurgia
. nobis: ac ſemꝑ ante oculos habendꝰ: vt concitat: ⁊ niſi ciro cõſuleris parat vene
F tanq; illo vidẽte faciamus· Si ad naturä cile contemnit · difficile eſt aũt cuſtodire
vixeris nunqʒ eris pauꝑ: exiguuʒ natura quod plures amant: moleſtũ ẽ poſſidere
deſider at: opinio ĩmenſuʒ · Ante circũſpi quod nullłꝰ vel amare vel habere dignat᷑
. ciendum eſt cum quibus edas a bibas: minoꝛe tñ miſeria defoꝛmis habet᷑ q; foꝛ
. q̊; quid edas et bibaſ · Tnitium ſalutis moſa ſeruet᷑· Nihil em̃ tutũ eſt in quo to
eſt noticia peccati: ⁊ meditari moꝛteʒ· Tra tius populi vota ſuſpirant· Nreterea qᷣd
. immoderata inſaniam gignit . deſt diligẽs cuſtodia:cũ vxoꝛ impudica
¶ Nõ comeſatões · nõ potatiões · nõ copule ſeruari nõ poſſit:pudica nõ debeat · Fnfi
feminarũ.nõ copia piſciũ ⁊ alioꝛũ huiuſ da em̃ cuſtos caſtitatis ẽ neceſſitas· Nul
modi que ſplendido vſui parant᷑ cõuiuii la eſt igit᷑ vxoꝛis electio:ſʒ qualiſcũqʒ ve
ſuauem vitã faciũt:ſed ſobꝛia diſputatio nerit eſt habenva:ſi iracunda:ſi fatua. ſi
multe em̃ ex deliciarũ epulis moleſtie ge defoꝛmis · ſi ſuꝑba · ſi fetida: quid: quecũ
nerant᷑ (¶ Theofraſtus philoſ. opß⸗ ee⸗n HA D & poſt nuptias diſcimus: quus· aſinꝰ
ariſtotelis diſcipulꝰ ⁊ ſucceſſoꝛ fuit · Sceri bos · canis· ⁊ viliſſima mancipia pꝛius ꝓ
pſit Theo-libꝛũ de amicicia in quo amici bant᷑ q́; emunt᷑:ſola vxoꝛ nõ oſtendit᷑:ne
ciam omniũ caritati p̃fert: ⁊ raram in re ante deſpiciat᷑ q; ducat᷑ ¶ Muius Theo
6 bus bumanis cõteſtat᷑ eſſe. ¶ D¶ Hic fraſii he le gunt᷑ fuiſſe ſentẽtie · potiuſ eſt
accuſaſſe naturã dicit᷑: ꝙ eeruis ⁊ coꝛnici doctũ eſſe q; pecunie cõfidentẽ: doctꝰ em̃
he bus vitã diuturnã: quoꝛũ id nihil ĩtereſt: ſolus ex oĩbus nec in alienis peregrinus
homĩbus quoꝛuʒ maxime intereſſet tam neqʒ amiſſis familiaribus 2 heceſt ariis ĩ
exiguã vien dedieruion ſi etas eſſe poſſz ops ẽ amicoꝛũ:ſed ĩ omni ciuitate ciuis ẽ
13 longioꝛ: omĩbuſ ꝑfecte artibus eoꝛũ vita (Ckee; expedit tã amicos ꝓbatos ama
n erudiret᷑ · querebat᷑ ergo tunc ſe cum illa re:q́; amaturos ꝓbare · Amicicias em̃ im
4 videre cepiſſet extingui. Scripſit etiã Au Toeſen eſſe opoꝛtet · Cũ amicis oꝛatõeſ
5 reolus theofraſtus libꝛũ de diuitiis· Iteʒ bꝛeues: amicicias longas eẽ opoꝛtet. Ami
. libꝛũ de nuptiis (vt ait hieronimus cõtra cũ blandũ caue cuiꝰ verbũ ẽ dulce Semꝑ
Fouinianũ) ĩ quo querit ¶ ẽ ¶ In ſit ſa bonꝰ amie grauiuſ iraſcit᷑ · Rmicũ ledere
4 pienti vxoꝛ ducenda · Et eum diffiniſſet ſi nec ioco quidẽ opoꝛtet Pro amico oceidi
pulcra eẽt · ſi bene moꝛigerata:ſi boneſtiſ plꝰ? expedit q́; cũ inimico viuere ¶ E
5 pentibus nata· ſi ipſe ſanꝰ ⁊ diues ſit: ſa (Bepo omeꝰ ꝓhiladelphꝰ. Egipti rex fuit

Cg

ſtudioſiſſimꝰ v libꝛoꝛũ cupidꝰ:demetriuʒ
bibliotece ſue p̃fecit:cũ ab eo queſiſſet ð
numero libꝛoꝛũ:viginti milia adeſſe Re
ſpondit: ſed paluo poſt tꝑe vſq; ad quin
q̃ginta milia poſſe ꝑnenire putabat. Hic
ptholomeus canones aſtroꝛũ cõpoſuit:
hic fecit deſeriptõem oꝛbis terre: 1 ꝑ era
ſehotenẽ ꝓhᷣm qui adiutus a menſoꝛibus
ptholomei ĩuenit numerũ ſtadioꝛũ terre
in arculo terre mira ſubtilitate ĩgenio
fuit em̃ ĩ quadꝛuuialibꝰ valde doctiſſimꝰ

¶ MH ¶ Zenon ſtopcus ꝓus tpe ptolomei

floꝛuit: huiꝰ fuit illa ſentẽtia Sapientis
eſt nõ poſſe turbari: ſeʒ vt ratio eius pꝛa
uis cedat affectibus Qui hac etiã oꝛatiõe
vſus ẽ vt ait Seneca. Nullũ malũ eſt glo
rioſum: moas eſt gloꝛioſa:moꝛs ergo ma
lum nõ eſt· Vnde ip̃e zenon manus ſibi
intulit vt poſt moꝛte riueret feliciꝰ. ¶ E
Statius cecilius poeta ſocius 2 eõtẽpoꝛa
neus Ennii poete natõe gallꝰ elaruit Ro⸗
me · mediol ani autẽ obut:Muius hec fuit
ſententia vt ait agelius. Tnimici peſſimi
ſunt frõte Hilari:coꝛde vero triſli · bic du
os filios habuit poetaſ metricoſ ſcʒ archi
menidẽ a thebaidẽ. ¶ R¶ Titus liuius
biſtoꝛiographus ⁊ tr agediarũ ſcriptoꝛ il
luſtris:rome claruit ante iuliũ ceſarẽ no-
uem annis·fuit natõe patauinus:id pa⸗
duanus: vbi moꝛtuꝰ eſt anno qrto ĩperü
Tiberü ceſaris:vixit auteʒ amns circiter
octuaginta· Scripſit vero egregie de pꝛe
liis romanoꝛũ cũ ambale ĩ icis centum
L¶ Scipio romanoꝛũ eõſul ab euentu
victoꝛie affricane dictꝰ eſt affricanus: qꝛ
affricã ſua ꝓbitate deuicit· De quo victo
narũ mag narũ miri ⁊ laudabiles actus
legunt᷑ i hiſtoꝛis romanoniʒ. Sed quia
phus ⁊ pbiloſophi auditoꝛ fuit ꝓuta pa
netii: quedã pꝛudẽtiſſima eiꝰ di cta acta
cõmendabilia hic ĩſerenda ſunt.Hic opti
mis moꝛbus adeo oꝛmatꝰ fuit: vt pius in
matrẽ· liberalis ĩ ſoꝛoꝛes· bonus in ſuos
1iuſtus in om̃s fuiſſe legat᷑ Mic ſeipio vt
nit auguſtinꝰ libꝛio pꝛimo de ciuitate dei
pon nter nag us: ⁊ iudicõ totius ſenatꝰ
vir optimus:nolebat emulã romano im
perio cartagineʒ:ab ipſo eaptam ⁊ deui
ctam dirimi: a ĩ hoc cõtradicebat catoni
timens qð poſtea euenit: ſallie; ne roma
ni cum ſine terroꝛe belli eſſent laſciuirẽt

¶ H¶ Muiꝰ aũt Tu

Tiinter ſe bellarent. ¶ M ¶ Dicebat ſa
pio nihil eſſe diffioliꝰ q; amiciciã vſqʒ in
extremũ diẽ vite permanere · knterdũ em̃
dimittit᷑ cõtentõe luxurie vel alterius cõ
mo di: qʒ ideʒ adipiſci vterqʒ nõ põt. DPe
ſtem quoqʒ maioꝛẽ nullã eſſe in pleriſq;
amiciciis q; gloꝛie cupiditatẽ: ex qua o
certamẽ honoꝛis ⁊ gloꝛie inimiacias ma
ximas ſepe ĩter amiciſſimos extitiſſe vide
mus· TPẽ etiã de ſe dicere ſolebat: nunqᷓ;
ſe minus ocioſum eſſe q; cũ ocioſus eſſʒ:
nec minus ſolũ q; cũ ſe lis eſſet N
Tulliꝰ cogno mẽto Marcus ⁊ Cicero ro
manus nobiliſſimꝰ: ĩter cõſules romano
rũ iulii ceſaris tꝑe claruit: qui phᷣus maxi
mus fuit ⁊ ſtudioſiſſimus: de quo ſcribit
decimo libꝛo codicis: ꝙ ros ⁊ tuba roma
m eloquii. ¶ O ¶ Scripſit aũt Tullius
egregios libꝛos ſub titulis infraſcriptis·
de amicicia libꝛũ vnũ.De ſenectute libꝛũ
vnũ · Philippicarũ libꝛũ vnũ.Tuſculana
rũ queſtionũ libꝛos quinq;. Tnuectiuarũ
libꝛos ſex · De diuinatõe libꝛos duos. De
creatõe mũdi libꝛũ vnum· Dialogoꝛũ ad
hoꝛtenſiũ libꝛũ vnũ· De partitõe oꝛatõis
libꝛũ vnum·De agricultura libꝛũ vnum.
De iuſticia ⁊ iure naturali libꝛũ vnũ:Ver
remarũ · id eſt · geſtoꝛũ cõtra verrem libꝛũ
vnum.ꝓnuectiuarũ cõtra ſaluſuũ libꝛum
vnũ·nuectiuarũ cõtra catilinã ⁊ ſũt oꝛa
tões q́ttuoꝛ. De rebus militaribus libꝛuʒ
vnũ· De officiis libꝛos tres· de oꝛatoꝛe li
bꝛos tres· de paradoxis libꝛũ vnũ.Rheto
ricorũ libꝛũ vnũ· Orationuʒ libꝛios duos
de legibꝰ libꝛos tres· de fato libꝛos tres-
de natura deoꝛũ libꝛos tres· de repub. li
bꝛos ſex.de achademicis libꝛũ vnuʒ. Tho
picoꝛũ libꝛũ vnuʒde cõſiliis libios duos
de ſinonimis libꝛũ vnũ · de gloꝛia hũana
libꝛũ vnũ · de laude catonis libꝛũ vnũ · de
pCᷣnoſticatõibus libꝛos duosde conſola
tõe libꝛũ unũ · de reſponſis auruſpicuʒ li
bꝛum unũ · ttem epiſtolas ſcripſit mltas
li di cta elegãtia: quia
plura ſupꝛa in libꝛis ſuis poſui: bꝛeuiter
aliqua ſunt hec. Virtutis omĩs lauſ ĩ acti
one conſiſtit. Omnium ſocieta
tum nulla pꝛeſtãtioꝛ: nulla firmioꝛ q; cũ
boni uiri moꝛibus ſimiles faĩliaritate cõ
iuncti ſunt. Nihil enim amabilius eſt nec
copulatius qᷓ; moꝛũ ſimilitudo bonoꝛuʒ.·

ana
ariͦ
De⸗
1R
tois
um.

*
i
ho⸗
nos
zmn
de
ſol
4
61

S=SA = — – —

ec

In quibus em̃ ſunt eadem ſtudia: eedem

volutates in his fit vt altero alter eq; de
lectet᷑ vt ſeipſo:⁊ ſic vnus fiat ex pluribꝰ

neceſſe eſt · Nihil eſt laudabiliꝰ vl magno
p̃claro q; viro digniꝰ placabilitate ⁊ cle

mentia. ¶ A¶ Omĩs animaduerſio ca
ſtigatio a cõtumelia vacare debet:nec ad
eius qui punit vel caſuigat aliquẽ: ſed ad
reipub.vtilitatẽ deferri · Cauendũ etiaʒ ẽ
ne maioꝛ ſit pena q; culpa · Et ꝓhibenda
eſt ira in puniẽdo maxime · nunq; em̃ ira
tus qui ad puniendũ accedit mediocrita
tez iülã tenebit que ĩter parũ eſt ⁊ nimiũ
Qui igitur reipub/pᷣſunt legũ ſimileſ ſint
que ad puniendũ nõ iracũdia ſed eq̃tate

ducunt ¶ B ¶ Luxuria cũ omĩ etati tur

pis ſit: ſenibus maxĩe fediſſima eſtHloĩs

incõmodo ſuũ agere cõmodũ magis eſt

cõtra naturã q; moꝛſ ( (Tlla unfſ
ſeruanda nõ ſunt qͥ bis ipſis inutilia ſũt

quibus illa ꝓmittis· ec lex ĩ amicicia ſer

uet᷑ vt neq; rogemuſ res turpes:neq; ro
ati faciamꝰ. Ben mihi minous cure eſt
qlis reſpub· poſt moꝛtẽ meam futura ſit
q qualis hodie ſit. Conſiliũ veruʒ libere
dare gaudeamꝰ. Omĩa bꝛeuia tolerabilia
eſſe debent etiã ſi magna ſint· Tteʒ ĩ libꝛo
de ſenectute· Tantus cibus adhibendꝰ ẽ
vt vires reficiant᷑ ⁊ nõ oppꝛimant᷑· ttẽ in
libꝛo philipicarũ Hoſterioꝛes cogitatõeſ
(vt aiunt) ſolent eẽ ſapientioꝛes: Omne
malũ naſcẽs faciliter oppꝛimi᷑: inuetera

tum plurimũ robuſtius fit (D ¶ Oato
marcus poꝛtiꝰ ꝓhᷣus ⁊ poeta latinus cla
ruit Rome virgilii tẽꝑe: hic vir tante con

ſtantie fuit: vt gloꝛie eius nullꝰ vnq; lau
dando ꝓfuerit: nec vituperãdo nocuerit
Hic licet gentilis humanã tñ gloꝛiam fu
giebat: ſed rt de illo ſcnibit Saluſtius)
quo minꝰ appetebat gloꝛiã eo magis illũ
gloꝛia ſequebat᷑· hic aias ꝓpetuas eſſe ex

iſtimans: tandẽ tedio duplcis quartane
ſeipſum occidit: vt melioꝛẽ vitã muenirʒ
hbic docuit rempubvirtutibꝰ magiſq́; ar

mis eẽ tuendã · hic vt ait auguſtinuſ libꝛo
quĩto de ciuitate dei dixit bonũ ciuitatis
eſſe erariũ opulẽtũ: ⁊ tenues res puatis
Item cũ quidã obſeruãs auguria catonẽ
cõſuluiſſet: eo ꝙ mures caligas eiꝰ coꝛro
ſiſſent: deridens ait:nõ eſt mirũ ſi mureſ
caligas coꝛroſerũt:ſed hoc fuiſſʒ mali fu

Clij.

turi magnũ indiciũ:ſi mures a caligis fu
iſſent coꝛroſi · Scripſit autẽ cato libꝛũ de
moꝛibꝰ ꝑtim ꝓſaico ſermone ꝑtim metri
co:qui a pueris ĩ ſcolis frequetat᷑: q mul
tas notabiles cõtinet ſentẽtias · ¶ G

¶Daluſu⸗ phᷣus ⁊ poeta elaruit tꝑe Tulli

cuius emulus extitithic ſcripſit de bello
catilinario libꝛũ vnũ· tem de iugurtino
libꝛũ vnũ. ¶ E ¶ Hancus numaceius ci
ceronis diſcipulꝰ oꝛatoꝛ ĩſignis rome cla
ruit · hic cũ galliã comataʒ regeret lugdu

num cõdidit ˖ huius illa legit᷑ fuiſſe ſnia ·
(G

¶ Natura ſuꝑbi eſt mmoꝛeſ deſpicere
maioꝛibus ĩuidere ab eq́libus diſſentire·

¶ M ¶ Hautꝰ poeta conucꝰ Tullii diſcipu

lus rome claruit: fuit aũt eloquẽtiſſimus
¶ De ſententiis eiꝰ infra vbi de ip̃o age

mus ĩ libꝛis ſuis dicemus: ſ̊ ꝓnũc accipe

paueas: Hecunia rerũ ac ſolicitudinũ eau
ſa eſt caput · Sibimet eſſe ſufficiẽtez pꝛi

mũ bonũ eſt vis iure honoꝛẽ tibi deferri

inter miſeros viuito· In amiciciã a fidem

ſtultũ ne receperis· Inſipiẽtiũ ⁊ reꝓboꝛũ

faciliꝰ ſuſtinet᷑ odiũ q; collegiũ.· Nemini

te nimis ſodalẽ feceris. ¶ Z ¶ Virgilius

int er om̃s poetas optimꝰ: natõe mantu

anus:cremone ſtudus eruditus ẽ:deinde

ſumpta toga magiſterii Mediolanũ iuit:

poſt bꝛeue aũt tꝑs Romã ꝓfectus eſt· hic

vt ait auguſtinus libio pꝛimo de ciuitate
dei inter ceteros poetas magnus omniũ

q; pᷣelariſſimus ⁊ optimꝰ:moꝛe tũ poeta⸗

rũ mentitus ẽ· hie ideo virgilius eſt voca⸗

tus qſi a virga:qꝛ mater eius ſomniauit
ſe pariturã virgã onnps que vſqʒ ad ce
lũ ꝑtingeret:qð nihil aliud fuit niſi quia

+△—

erat paritura virgiliũ qᷓ loquẽdo de altis
celum tangeret · Hic(vt ait vgo)

nã phia pꝛeditus ⁊ nigromanticus Ru

2 mira quedaʒ arte illa feeiſſe narrat᷑· In
oꝛta neapolis campanie dicit᷑ feciſſe mu/
ain eneã: que oẽs muſcas ab vꝛbe expel/
lebat · Ttẽ in eadẽ vꝛbe macellũ ſic cõſtru
xiſſe fertur:vt nulla ibi caro putreſceret
Iteʒ eadẽ vꝛbs cũ letali peſte ſanguiſuga
rum vexaret᷑: liberata eſt ab eo cũ ſãgui
ſuga aurea piecta in puteum· de eo enim

narrat Nexander neqm: ꝙ ip̃e oꝛtũ ſuuʒ

aere ĩmobili vicem muri obtinẽte muni
uit ⁊ ambiuit · Et po ntẽ aereũ conſtruxit
cuius bñficio ad loca deſtata ꝓ arbitrio

voluntatis ſue adire cõſueuit · Cãpanile
quoddã ſic dicit᷑ cõſtruxiſſe:vt turris ip̃ᷣa
lapidea eodeʒ modo moueret᷑:quo cãpa
ne dum pulſabant᷑ · Ortum quendã ſic di
citur feciſſe:vt in eũ non plueret · De vir
gllio etiam legit᷑ ꝙ quedã dña traxit eum
vſqʒ ad mediũ turris euiuſdaʒ: ⁊ ibi fecit
eũ ſtare:vt om̃s de ciuitate cõſpicerẽt eũ
qui poſtea depoſituſ arte ſua fecit:vt nõ
niſi in natura ſua igniſ ĩueniri ⁊ incendi
poſſit · Ipſe virgiliꝰ ĩ vita ſua tres libꝛos
inter alios cõpoſuit:vnuʒ in quo docuit
artem paſcendi pecoꝛa: qui vocat᷑ buco
lica· Aliũ in quo artẽ colendi agros: qui
vocat᷑ geoꝛgica · Et terciũ ĩ quo docuit ar
tem bellandi:qui vocat᷑ eneida · Moꝛtuꝰ
elt bꝛu nduſii quinqgeſimo pumo etatis
ſue anno:oſſa vero eius tranſlata ſũt ne
apolim · Cuʒ virgilio ab imperitis obiice
retur: ꝙ alienos verſus ſuo operi inſere
bat: Reſpõdit magnoꝛũ viroꝛũ eſt clauaʒ
extoꝛquere ð manu herculis · Claruit aũt
tꝑe pompei · ¶ L¶ Julius celſus hiſtoꝛi
ographus ſcripſit diligen ter libꝛũ de bel
lo ceſaris:in quo multa doctrinalia ⁊ mo
ralia continent᷑: vt ſupꝛa in libꝛig ipſius
poteris cõpꝛehendere.· ¶ ¶ Terenciꝰ
publius poeta cartaginẽſis rome claruit

tñ ſtudia intermittant᷑ ne omittant᷑· Ne
ſcire quid eſt pauꝑtas optimus ẽ ad ſum
mas diuitias ꝓgreſſus. Nõ eſt miler niſi
q̃ ſe eẽ credit · Nulla iactura grauioꝛ ẽ ſeiẽ
ti q; temꝑis · multi laudẽ anuttũt quã ip̃i
eam de ſe p̃dicant · ¶ H ¶ Oratius flac
chus poeta illuſtris rome claruit tempo
ribꝰ ceſaris auguſti· hic ſcripſit libꝛũ ſer
monũ·⁊ epiſtolarũ·⁊ carminũ.libꝛũ oda
rum · Ttem poetriã · ⁊ de remediis · moꝛtuꝰ
rome anno etatis ſue.lvii. ¶ Q ¶ Hu
ius he ſunt ſententie · Om̃e tulit punctũ
qui miſcuit vtile dulci· Hoc placuit ſemel
decies repetita placebũt · Quo ſemel ẽ im
buta recẽs ſeruabit odoꝛem teſta diu· Ne
mo adeo ferus eſt ꝙ nõ miteſcere poſſit ·
Dimidiũ facti qͥ bene cepit habet · Eſt mo
dus in rebꝰ ſunt certi deniq; fines:Quoſ
Vltra citraq; nequit cõſiſtere rectũ. ¶ R
vFiſtus pitagoꝛicus philoſophꝰ q̃ claruit

tempe octauiani imꝑatoꝛis ſcripſit libꝛũ
ſentẽtiarũ moꝛaliũ queʒ rufinus pᷣſ biter

de greco tranſtulit ĩ latinũ:de quo libꝛo

Leatus Ruguſtinꝰ mentionẽ facit in ſe8o

retractationuʒ · de hoc infraſcripta nota

bilia exerpta ſunt · Gtiã in minimis caute

age · opta tibi euenire nõ qð vis ſʒ quod
expedit · In omni eo qð bene agis actoꝛẽ

tꝑe octauiani auguſii· Scripſit aũt come
diarũ libꝛũ elegantẽ:ĩ quo moꝛes multo
rum ad p̃cauenda pericula annotauit: hꝰ
ſententie ad plenũ infra in ipſius cõme
dis certe patebũt · ¶ N¶ Varro marcꝰ

eſſe deputa deũ. Intolerabilis fit malicia
cum laudat᷑· Melius eſt lapidẽ fruſtra ia
cere qᷓ; verbũ. Tunc loquere qñ tacere ñ
expedit · Melius eſt vinci a vero dicẽte q́;
vincere mentiẽtem · Cum pᷣ̃es hominibuſ

rome claruit octauiani imꝑatoꝛis temꝑe
qui nonagiĩta vixit annis: vir doctiſſimꝰ
acuti ingenii:⁊ in omĩ ſeculari eruditiõe
eritꝰ. hic apud latinos ĩnumerabiles li
ꝛos ſcripſit · Cuius qᷣdẽ varronis ſenten
tie ſunt he · Contra om̃s ſapere deſipere
eſt. COCFicte referas gratias inuite
danti · Vi datũ ne reputes beneficiuz ſed
ꝑꝛedã. Semel dedit qui rogatus:bis qui
nõ:extoꝛquere eſt pluſq; ſemel rogare ·
pulcerrimũ eſt data cuʒ fenoꝛe reddere·
Ex animo dantis cenſet᷑ munus magnuʒ
Amici diuitũ palee ſunt circa grana.Vis
exp eriri amicũ calamitoſus fi as· Non re
fert quis ſed quid dicat · Non tam lauda
bile eſt meminiſſe qᷓ; ĩueniſſe:hoc alienũ
eſt:illud ꝓpꝛii muneris ẽ Excellentiſſimũ
eſt docẽdi genus exemploꝛũ ſubditio · Co

8

memẽto q tibi p̃eſt deus · Et iudicãs ho

mĩes ſcito qꝛ ⁊ ip̃e iudicaberis a deo· ma
gis periculũ eſt iudicantis q; eius qui iu

dicat᷑· Oge magna non magna pollicens

Tunc eris ſapiens cũ te nõ putaueris ſa
pientem · multitudinẽ fideliũ nõ ĩuenies
Rarum em̃ eſt om̃e quod bonũ eſt· Excru
cient te liberi male viuentes magis q;

moꝛentes:viuere quidẽ nõ eſt in nobis:

recte aũt viuere ĩ nobis eſt · magnã ſcito
ſapientiã ꝑ quã ferre potes in eruditoꝛũ
ipientin Oirue in bonis actibus lauda
ri vis: ita ĩ delictis patienter accipe ſi cul
peris · Coꝛpꝰ tuũ anime putato eſſe veſii

mentũ: mundũ igit᷑ ſerua illud· Animam

moꝛs nõ perdit ſʒ vita mala· Nures tuas

non omnibus côͤmittas . Sapiens ſequi
tur deum: a deus ſequit᷑ animã ſapiẽtis·

—. — — (— —,, — —

S

81
nies
on

¶ R¶ Ouidius naſo poeta floꝛuit tẽpe Ti

berii ceſariſ ⁊ moꝛtuus ẽ in exilio·hic ſcri
pſit libꝛos poeticos metrico s· Idem oui
diꝰ ꝗ fuit ante chꝛiſtũ ⁊ cuʒ chꝛiſto ĩ libꝛo

de mutatõne vite ſue:qui intitulat᷑ de ve

tula libꝛo tercio ĩquit trinitatẽ:ꝛ incarna
nonẽ: ⁊ multa p̃dlara ⁊ ſecreta fidei nẽe·
B ( Valerius maximꝰ octauiani anguſti
tempe claruit · hic libꝛũ edidit de factis et
dictis antiquoꝛũ moꝛalibus:qui apud gẽ
tiles romanos ⁊ grecos babeb
ſi ⁊ illuſtres:addens ex ꝓpꝛiis quedã ad
virtutũ cõmendatõem ⁊ vicioꝛũ deteſtati
onem ꝑtinentia luculento ſermone:vt ſu
pꝛa in libꝛo ipſiꝰ dictũ fuit · ¶ ¶ ¶ Dene
ca coꝛdubenſis phᷣus vir doctiſſimꝰ cato

nis ſopel diſcipulꝰ:lucani poete patruꝰ

rome claruit:⁊ neronis impatoꝛis duʒ iu
nioꝛ eſſʒ pᷣceptoꝛ fuit· Muius tꝑe gloꝛioſi
apoſtoli petrus ⁊ paulꝰ pᷣdicabant. cum
aũt ſeneca ⁊ miti de domo ceſariſ ad pau

lum cõf luerent:fuit ſeneca beato paulo

adeo familiaris:videns in eo diuinã ſciẽ
tiam:vt ſe ab eius colloquio vix temꝑare
ſſet.· Et qñ eum oꝛe ad os alloqui non
valebat:frequẽtibus datis ⁊ acceptis epi

ſtolis:eius colloquio amicabili ac cõſilio

fruebat᷑ · Scripta quoqʒ pauli coꝛã ceſare
legit:⁊ in cunctis eum admirabilẽ reddi

dit · Sen atus aũt de paulo alta ſentiebat
¶ D ¶ Hic ſeneca de admirãda tenacitate

ſue memoꝛie ita ſeribit ĩ pᷣmo libꝛo decla
matõnũ·memoꝛiã ĩ me floꝛuiſſe aliqñ:vt
nõ tm̃ ad vſum ſufficeret:ſed ĩ miraculũ
vſq; ꝓcederet nõ nego:nam ⁊ duo milia
nommũ recitata quo erant oꝛdine dicta
reddebã · Et ab ipſis qui ad audiendũ pꝛe
ceptoꝛẽ noſtrũ conuenerãt:ſingulos ver
ſus a ſingulis dictos plures q; ducentos
ab vltimo incipiens vſq; ad pꝛimũ recita

bam . Nec ad cõplendũ tantũ que vellem
. „ . —+ „ ☛☚
velox mihbi erat memoꝛia ſed ad cõtinẽda

que acceperat:Hic ſeneca cõtinentiſſime
vite fuit:quẽ beatus hieronimꝰ annume
rat ſanctoꝛũ catalogo:illiſ epiſtolis ꝓuo

catus que legunt᷑ pauli ad eum ⁊ ipſiꝰ ad

paulum · HMic ſeneca plures ſcripſit libꝛos
eleganteſ: ⁊ maxime decem tragediarũ li
bꝛog.hunc ſenecã cũ quadã die reſpicerʒ
nero: ⁊ verbera que ſibi in puericia intu

ler at ad memoꝛiaʒ reduceret: ac infremu

ant famo

iſz: p̃cepit ei vt qdð vellet moꝛtis genꝰ eli
geret · TPe aũt quaſi ſuaue genus moꝛtis
arbitrans in balneo moꝛi inciſione vene
vtriuſq; bꝛachii elegit · Vnde ⁊ quodã pꝛe
ſagio recte vocatũ eſt nomẽ eius ſeneca.
id eſt. ſe necans ¶ E ¶ QOuintilianus po
eta qui tꝑe galbe imꝑatoꝛis elaruit abbi
ſpania romam venit: bublicaib: ſcolã
tenuit · ¶ Mic ſcripſit libꝛos de oiatoꝛia
inſtitutiõe octo:ex quibꝰ hec exerpta ſũt
moꝛalia · Vtinã libeꝛoꝛũ noſtroꝛuʒ moꝛes
nõ ĩi ꝑderemus · Infantiã ſtatim deliciiſ
ſoluimus · Mollis educatio quã indulgẽ
tiam vocamus neruos mẽtis ⁊ coꝛpons
frangit · OConſuetudo eſt certiſſima ſoquẽ
di magiſtra. vtendũq; plane ſermone mi
nimo cui publica foꝛma eſt:vſitatis enim
tutius vtimur · Non eſtimandũ eſt cuius
quiſq; etatis ſit:ſed quantũ ĩ ſtudio iam
ꝓfecerit· carendũ nõ ſolum vicio turpitu
dinis ſed etiã ſuſpitiõe· ¶ E ¶ In genia
pueroꝛũ nimia eruditiõis ſeueritate deſi
ciunt · Nam ⁊ deſperãt ⁊ dolent:⁊ nouiſſi
