temꝑibus fundamentũ doctrine ſalubꝛi
ter iecerit: ⁊ veritatem penitus compꝛe
hẽdet:⁊ erꝛoꝛẽ cognita veritate deponet ·

Cvij

(Deus igit̃ machinatoꝛ cõſtitutoꝛqʒ

ta:deinde ne enunciari poſſe hoĩs oꝛe: ſi

rerũ anteq́; ꝓclarum hoc opꝰ mundi ad
oꝛiret᷑ ſanctũ ⁊ incoꝛruptibilẽ ⁊ incõpꝛe
henſibilẽ ſpiritũ genuit quẽ filiũ nuncu
paret: ⁊ q́;uis alios poſtea ꝑ ipſũ ĩnume
rabiles creauiſſet quos angelos dicimuſ
hbunc autem ſolum pꝛimogenituz diuini

nominis appellatione dignatus eſt pa

terna ſcilicet virtute ac maieſtate polle
re ·. Eſſe aũt ſummi dei filiũ qui ſit ptãte
maxĩa pᷣ̃ditus nõ tantũ cõgruẽtes i vnũ
voces ꝓphetarũ ſed etiaʒ Trimegiſti pᷣdi
catio ⁊ Sibillarũ vaticinia demonſtrant
H¶ N hermes hbis vſus ẽ verbis. Do
minus oĩm factoꝛ quẽ deũ nomĩare vide
mus ſecundũ deũ fecit viſibilẽ atq; ſenſi
bilẽ · Senſibilẽ aũt dico nõ qꝛ ipſe ſentit
ſed 7 ad ſenſum mentẽ ſuggerat:qꝛ igit
huũc feeit pꝛimũ ⁊ ſolũ ⁊ vnũ vel bonꝰ ei
viſus ẽ ⁊ pleniſſimꝰ oĩm bonoꝛũ gauiſꝰ
⁊ nimis dilexit quaſi ſuum partũ.· ¶ G
Sibilla eritrea ĩ carminis ſui pꝛcipio
qð a ſummo deo exoꝛſa ẽ: filiũ dei duceʒ
ĩperatoꝛẽ omniũ p̃dicat · Et rurſus ĩ fi
ne ait · Aterum dedit deus fidelibꝰ viris
honoꝛare· Et alia Sibilla p̃cipit hunc oꝑ
tere cognoſci · Ipſum tuũ cognoſce deuʒ
qui dei filius ẽ. U ¶ Dalomon p̃terea
de Qhꝛiſto filio dei tale ꝓfert teſtimoniũ
Deus cõdidit me initio viarũ ſuarum in
opa ſua ante ſeculũ fundauit me · n pꝛin
cipio anteq; terꝛã faceret: anteq; abiſſos
cõſtitueret:pꝛiuſq; ꝓcederent fontes aqᷓ
ruʒ: ante omẽs colles genuit me domin
fecit regiones ⁊ fines ihabitabiles ſub ce
lo · Qum pararet celos ad erã illi: ⁊ cũ ſe
cerneret ſuã ſedẽ: cũ ſuꝑ ventos faceret
validas nubes: ⁊ cum firmatos ponebat
mõtes ſub eelo:qñ foꝛtia faciebat funda
menta terꝛe erã penes illũ diſponẽs:ego
eram cui ad gaudebã quotidie aut iocun
dabar ante faciẽ eius cũ letaret᷑ oꝛbe ꝑfe
cto ¶ &O ¶ Edcireo illũ Trimegiſtus crea
toꝛẽ dei cõſiliariũ: ⁊ Sibilla Cimboiiaon
appellat:ꝙ tanta ſapiẽtia ⁊ virtute ſit in
ſtructus a deo patre vt cõſilio eius ⁊ ma
nibus vteret᷑ in fabꝛicatione mũdi. ¶ H
Woms dei filii ne angelis quidẽ notũ
eſſe qui moꝛant᷑ ĩ celo:ſed ipſi ſoli ac deo
patri: nec añ id publicabit᷑ vt ẽ ſanctis li
teris traditũ q̃; diſpoſitio dei fuerit ĩple

cut hermes docet hec dicens · Eſt em̃ fulii.
ſecretus quidã ſermo ſapiẽtie de ſolo do
mino oĩm: a⁊ pᷣſciente oĩa deo:quẽ dicere
ſupꝛa hoĩcmẽ · Sed q3uis nomẽ eius qð
ei a pꝛincipio pater ſumus ĩpoſuit nullꝰ
alius p̃ᷣter ipᷣm ſciat: habet tamẽ ⁊ inter
alios aliud vocabulũ: ⁊ ĩter homines ali

ud · Hieſus quippe inter bomines no
minat᷑· Nam Chuſtus non ꝓrꝛiuʒ nomẽ

eſt: ſed nũcupatio ptãtis ⁊vregni · Sic enĩ
iudei reges ſuos aꝑpellabãt:t nos eum
xpᷣm nuncupamꝰ id ẽ vnctuʒ qui ebꝛaice
Meſſias dicik ¶ E ¶ Nũc vero de pꝛima
eiꝰ natiuitate dicamꝰ. vmpꝛimis em̃ teſti
ficamur illũ bis eſſe natũ·pꝛimũ in ſpini
tu poſtea ĩ carne · Vnde apud Hieremiaʒ
ita dicit᷑ pꝛiuſq; te foꝛmarẽ ĩ vtero noui
te: ⁊ item apud ipᷣm Beatꝰ qui erat ante
qᷓ; naſceret᷑:qð nulli ali cõtingit pꝛeter
xp̃m qui cum eſſet a pꝛcipio filius dei re
generatus ẽ denuo ſcᷣm carnem:que du
plex natiuitas eiꝰ magnum ĩtulit huma
nis erꝛoꝛẽ pectoꝛibꝰ circũfudit tenebꝛas
etiã his qui vere religionis ſacramẽta re
tinebãt · Sed nos id plane dilucideqʒ mõ
ſtrabimꝰ:vt amatoꝛeſ ſapientie facilꝰ ac
diligentius inſtruant᷑:quanq́; nec ſciri a
quoq; poſſunt nec narꝛari oꝑa diuina ·
Sed tñ ſancte litere docẽt in quibus cau
tum ẽ illũ dei fllium eſſe ſermo nẽ: itẽq/
ceteros angelos dei ſpiritꝰ eſſe. Nam ſer
mo ẽ ſpiritus cũ voce aliqᷣd ſignificante
ꝓlatus:ſed tamẽ onia ſpiritꝰ ſermo
diuerſis ꝑtibus ꝓferuntur: ſpiritus nari
bus:oꝛe ſermo ꝓcedit: magna ĩter hunc
dei filium ceteroſq; angelos differentia
. Nli em̃ ex deo taciti ſpiritꝰ exierunt qꝛ
nõ ad dei doctrinã tradendã ſed ad mini
ſteriũ creabant᷑ · Ele vero cuʒ ſit ⁊ ipe ſpi
ritus tñ cum voce ac ſono ex dei oꝛe pꝛo
ceſſit ſicut verbũ: ea ſeʒ ratione qꝛ voce
eius ad populũ fuerat vſurꝰ. Id ẽ ꝙ ille
futurꝰ magiſter eſſet doctrine dei cele
ſtis archani ad homĩes ꝓferendi: ꝙ ip̃ᷣm
pꝛimo locutꝰ ẽ vt ꝑ euʒ ad nos loqueret᷑
1ille vocẽ dei ac voluntatẽ nobis reuela
ret· Merito igi᷑ ſermo ⁊ verbũ dei dicit᷑:
quia deꝰ ꝓcedentem de oꝛe ſuo vocalem

ſpiritũ quẽ nõ vtero de mente cõcepat:

ĩexco gitabili quadã maieſtatis ſue vtute

potentia in effigiem que pꝛoprio ſen
ſu ac ſapiẽtia vigeat cõpꝛehẽdit: ⁊ alios

ĩter ſpus ſuos in angelos figurauit no

ſtri ſpũs diſſolubiles ſũt qꝛ moꝛtales ſu

mus:dei aũt ſpũs etiã viuunt ⁊ manent

T ſentiũt qꝛ ⁊ ipſe ĩmoꝛtalis eſt ⁊ ſenſus
ae vite datoꝛ· Noſtꝛe voces licet aura mi
ſceãtur atz vaneſcãt: tñ plerũq; ꝑmanẽt

lris cõpꝛehẽſe.Quãto magis credẽdũ eſt

pei vocẽ ⁊ manere in eternũ ⁊ ſenſu ac x
tute comitari:quã de deo pꝛẽ tanqᷓ; riuꝰ
de fõte traduxerit. ſiquis mirat᷑ ex ðdo
deũ ꝓlatõe vocis ac ſpũs potuiſſe gene
rari ſi ſacras voces ꝓphetaruʒ cognouit

deſinet ꝓfecto mir an. ¶ & ¶Dauid au
tẽ rex potẽtiſſimꝰ qui troiane vrbis exa

diũ plꝰ ducẽtos anteceſſit ãnos: ꝓpheta

quidẽ ⁊ diuinoꝛũ ſci ptoꝛ himnoꝛũ ſic ait
Verbo dei celi ſolidati ſũt ⁊ ſpũ oris eiꝰ
oĩs virtꝰ eorũ:Itẽ rurſus · Gructauit cor
meũ verbũ bonũ dico ego opa mea regi:
cõteſtãs videlicet nulli ali opera dei no

ta eſſe niſi filio ſoli qui ẽ verbũ dei ⁊ quẽ
6 tẽ

regnare ĩ ꝑpetuũ neceſſe eſt · ¶ B¶
Salomõ ipſũ verbũ dei eſſe demonſtrat

cuiꝰ manibꝰ opa ipᷣa iſta mũdi fabricata
ſint· Ego inquit ex oꝛe altiſſimi ꝓdu ante
omnẽ creaturã:ego in celis feci vt oriret
lumẽ indeficiẽs: in nebula texi om̃ʒ terrã
ego ĩ altis habitaui ⁊ tronꝰ meꝰ ĩ colum
nã nubis Tohãnes quoʒ ita tradidit. ¶
¶ In pricipio erat verbuʒz a verbuz erat
apud deũ deꝰ erat verbũ. hoc erat ĩ pᷣn
cipio apud deũ oĩa ꝑ ip̃ʒʒ facta ſũt ⁊ ſine

ipſo factũ eſt nibil · Sʒ meliꝰ greci logos

dicũt q; nos verbũ ſiue ſermonẽ: logos
em̃ a ſermonẽ ſignificat ⁊ ratõem: qꝛ ille

eſt ⁊ vox ⁊ ſapiẽtia dei ·hũc ſermonẽ diui
nu ne phᷣi qᷣdẽ ignoꝛauerũt. ¶De Diq
dem Zeno rerũ nature diſpoſitoꝛẽ atq;
opificẽ vniuerſitatis p̃dicat:quẽ et fatuʒ
1 neceſſitatẽ reꝛũ ⁊ deũ ⁊ aĩm iouis nũcu

pat:ea ſcʒ cõſuetudine qua ſolet iouez ꝓ

deo accipere:ſed nihil obſtãt verba cũ ſẽ
tentia congruat veritati: eſt em̃ ſpũs dei
quẽ ille aĩm iouis nũcupauit G ¶Nã
trimegiſt?qui veritatẽ ꝓpene vniuerſã ne
ſcio quomõ ĩueſtigauit:fatet᷑ eſſe ĩeffabi
lẽ quẽdã ſanctũq; ſermonẽ cuius enarꝛa

tio modũ hoĩs excedat ¶ E¶ Nũc de ſe

cũda chriſti natiuitate · Imprimis igitur

Cv

homieſ ſcire opoꝛtet ſic a pncipio ꝓceſſi
ſe diſpoſitõem ſũmi dei vt eſſz neceſſe ap
propiquũte ſeculi termino dei filium de
ſcẽdere ĩ terraʒ vt cõſtitueret dei tẽplum
doceretq; iuſſiciã. verũtũ nõ virtute ãge
li aut poteſtate celeſti: ſed ĩ figuꝛa homĩiſ
in codicõne moꝛtali:⁊ cũ magiſterio fũ
ctus fuiſſet: traderet᷑ in manꝰ impioꝛum
moꝛtẽq; ſuſciꝑet ⁊ ꝑ virtutẽ domĩcaʒ teꝛ
cio die reſurgeret · deſcẽdẽs itaqʒ de celo
ſãctus ille ſpũs dei ſãctã virginẽ cuiꝰvte

ro ſe ĩſmuaret elegit · At illa diuino ſpũ

repleta cõcepit:⁊ ſine vllo attactu viri re
ete virginalis vterꝰ intumuit.· ſi aĩa
k quedaʒ vẽto ⁊ aura cõciꝑe ſolere oĩbꝰ
notũ eſt:cur quiſq;ᷓ mirũ ꝓutet cui cum
ſpũ dei facile eſt g ⁊ hoc qᷣdẽ futuruʒ ãte

multa ſecula ꝓphete cecinerũt.· Salomõꝰ

in pſalmo ita dixit. Infirmatꝰ eſt vterus

virginis ⁊ accepit fetũ ⁊ grauida facta ẽ

in multa miſeratõe mateꝛ virgo· Ttem ꝓ
pheta Kſaias cuiꝰ hec verba ſüt · Hopte
rea dabit deꝰ ip̃e ſignũ: Ecce virgo eonci

piet ⁊ pariet filiũ ⁊ vocabit᷑ nomen eius

emanuel/Itẽ et dauid.Veritas ð terꝛa or
ta eſt: q deus ĩ quo ueritas eſt terrenuʒ
coꝛpus accepit: ut terꝛenis viam ſalutis
aꝑpiẽt · Idẽ Haias· Exultẽt celi deſuper et
nubes induãt iuſticiã: aperiat᷑ tena ⁊ pul

lulet ſaluatoꝛẽ:ego em̃ dñs deꝰ creaui te·

Idem· Gcce nobis natꝰ eſt puer ⁊ datus ẽ

nobis filiꝰ cuiꝰ imperiũ ſuꝑ hõeros eius
⁊ vocatũ nomen eius magni cõſilii nũeꝰ
Idcirco em̃ miſſus ẽ a deo pꝛẽ ut uniuſis
gẽtibꝰ que ſub celo ſunt ſingularis ⁊ ue

ri dei ſãctũ miſteriũ reuelaret ablatũ Pfi

do populo qui aduerſus deũ ſepe deliqᷣt
Daniel quoq; ſimilia pᷣlocutus eſt·Vide

bã inquit in viſu noctis:⁊ ecce in nubibꝰ

celi ut filiꝰ hoĩs veniẽs ⁊ vſqʒ ad uetuſtũ

dierũ ꝑuenit· Gt qui aſſiſtebãt obtuleꝛũt
eũ:et datũ eſt regnũ honoꝛ et imperium
⁊ om̃s populi tribꝰ et lingue ſeruient ei

et poteſtas eiꝰ eterna que nũq; tranſibit

⁊ regnũ eiꝰ quod non coꝛrũpet᷑· Sũmus
igit᷑ deus ac parẽs oĩm cũ religionẽ ſuã
trãſferꝛ e voluiſſet doctoꝛẽ iuſticie miſit e
celo:ut nouis cultoribꝰ nouã legem ĩ eo
uel ꝑ eũ daret nõ ſicut añ fecerat ꝑ hoĩeʒ

ſed tñ eum naſci uoluit tanq; hominem:
vt ꝑ omnia ſũmo patri ſimilis exiſteret ·

„ *

itj .

Ipᷣe em̃ deus pater ⁊ origo ⁊ principiuʒ
reruz qm̃ parẽubꝰ caꝛet a Trimegiſto ue
riſſime noĩatur ꝙ ex nullo ꝓcreatus· 0
circo ⁊ filiuʒ bis naſci opoꝛtuit ut ipᷣe fie
ret apat rio atq; amatrio.n prima enim
natiuitate ſpiritali amatrio fuit q; ſine
officio matris a ſolo deo patre generatꝰ
eſt. In ſecũda vero carnali apatrio fuit:
qm̃ ſine prĩs officio virginali vtero pro
creatꝰ eſt:vt mediã ĩter deũ et hoĩem ſbᷣ
ſtãtiã gerẽs noſtrã hãc fraguẽqʒ naturã
guaſi manu ad iĩmoꝛtalitatẽ poſſz educẽ
Eaci eſt ⁊ dei filiꝰ ꝑ ſpũm: ⁊ homĩſ
Pcarnẽ. id eſt. ⁊ deꝰ ⁊ homo :dei virtus ĩ
eo ey oꝑpibus que fecit appuit: fragilitas
hoĩs ex paſſione quã ꝑtulit · Vnde Gſaias
Tu em deꝰ es ⁊ nos neſciebamꝰ deꝰ iſra
hel ſaluatoꝛ. Ttem Hieremias. Mic ẽ deuſ
noſter ⁊ nõ deputabit᷑ aliꝰ abſq; ilło. Ftẽ
Dauid in pſalmo · Tronus tuus in ſecu
la ſeculorũ virga equitatis virga regni
tui. Dilexiſii iuſuciaʒ ⁊ odio habuiſu iniqᷓ
tatẽ ꝓpterea vnyit te deꝰ deus tuus oleo
exultatõnis· Deinde hoĩem fniſſe eũ ie
remias docet dicẽs· Et hõ eſt ⁊ qs cogno
uit eũ? Itẽ Efatas. Et mittet eis deus ho
minẽ qꝗ faluabit eos · Sed ⁊ mopſes in nu
meris ſic loquit᷑. Orietur ſtella ex iacob ⁊
exurget homo ex iſrhael · Pretea apud eũ
dẽ Gſaiam ſic ſcriptum elt· Et erit in ilła
die radix yeſſe et que exurget prĩcipari ĩ
natões:in eũ gẽtes ſperabũt ⁊ erit reqes
eius ĩ honoꝛe· Ge alio loco⸗yiet virga de
radice yeſſe ⁊ flos de radice eiꝰ aſcendet
requieſcet ſuꝑ eũ ſpũs dei ·ſpũs ſapien
tie ⁊ intellectꝰ.ſpũs cõſilii et foꝛtitudĩs·
ſpũs ſcĩe et pietatis:⁊ impleuit eũ ſpũs
utmoris dei. (MCOuibʒ ex rebz appet
ꝓpbetas oẽs denũciaſſe ð chriſto fore ali
quãdo vt ey gnᷣe dauid coꝛꝑaliter natus

conſtitueret eternũ tẽpluʒ deo qð appel
latur eccleſia:et vniuerſas gentes ad reli

gionẽ dei veraʒ conuocarʒ -hec eſt domꝰ
ſidelis ·hoc ĩmoꝛtale tẽplũ ĩ quo ſiq̃s nõ
ſacriſicauerit ĩmoꝛtalitatiſ pꝛemiũ nõ ha
bebit· Quius tẽpli et magm et eterni qm̃
chriſtus fabricatoꝛ fuit tdem neceſſe eſt
habeat in eo ſacerdotiũ ſẽpiternũ · de qꝰ
dauid in pſalmo· Turauit dñs et nõ peni
tebit eũ tu es ſacerdos in eternuʒ· tẽ Ba
ſulion. Et ſuſcitabo mibi ſacerdotẽ fidelẽ

äõs

ui oĩa que ſũt in coꝛde meo faciet et edi
ſteabo ei domũ fiðlẽ ⁊ trãſibit ĩ cõſpectu
meo oĩbus diebʒ . Itẽ Zacharias · Et oſtẽ
dit mibi dominꝰ deus hieſũ ſacerdotẽ ma
gnũ ſtãteʒ ante faciẽ angeli domini:⁊ dy
abolus ſtabit ad dextraʒ ipſiꝰ.vt cõtradi
ceret ei · Quis nõ igit᷑ captos mẽtibus tũ
fuiſſe iudeos arbitret᷑ g qui cũ hec ⁊ lege
rẽt et audirẽt nefarias manꝰ deo ſuo ĩtu
lerũt. ¶ ¶ Nũe a prĩcipio totius ſacꝛa
menti origo narrãda eſt:Maioꝛes enĩ no
ſtri qui erãt pꝛĩcipes iudeoꝛũ cũ ſterilita

te atʒ ĩopia laboꝛarẽt trãſirẽt in egiptuʒ

rei frumẽtarie gratia · ibiq; diutius com
moꝛãtes intolerabili ſeruitutis iugo pre
mebant᷑· Tuʒ miſertus eorũ deus eduxit
eos ⁊ liberauit de manu regis egiptiorũ
duce moyſe: pei quẽ poſtea lex illiſ a de
data ẽ. In qua eductõne oſtẽdit virtuteʒ
maieſtatis ſue deꝰ. Traduxit em̃ populũ
medio mari rub:o lecdete angelo et ſein
dẽte aquã vt populꝰ ꝑ ſiccũ gradi poſſet
Qua re audita tirãnus egiptioꝛũ cuʒ ma
gna ſuoꝛũ mãu ĩſecutꝰẽ mare adhuc pa
tens temere ĩgreſſꝰ:coeũtibʒ aquis cum
omni exercitu deletus eſt· Mebꝛei vero in
greſſi ĩ ſolitudineʒ multa mirabilia ride
rũt· Nãqʒ cuʒ ſitim paterent᷑ ictu virge ꝑ
cuſſa petra eriliuit fons aque populũqʒ
recreauit: quo rurſus eſuriẽte celeſtiſ ali
mẽti pluuia deſcẽdit · quĩetiã coturnices

in caſtꝛa eoꝛũ vẽtus induxit:vt nõ modo

ane celeſti ſed etiã ĩſtructioribꝰ epulis
kur metin ꝓ his tñ diuinis bñſiciis ho
norẽ deo nõ reddiderũt: ſed depulſa iaʒ
ſeruitute: iam ſiti fameqʒ depoſita in lu
xuriã ꝓlapſi ad ꝓphanos egiptioꝛuʒ ritꝰ

aiĩos trãſtulerũt· Poſtea vero cũ in deſer

ta paꝛte es ſirie cõſediſſẽt amiſeꝛunt ue
tus nom̃ hebꝛei:⁊ quoniã prĩceꝑps exami
nis eoꝛuʒ iudas erat iudei appellati ſunt
Tterraʒ quã ineolueꝛe iudea · Et pꝛimo qᷣ

dem nõ dñio regũ ſubiecti fuerũt ſed po

pulo ac legi: cuiles iudices p̃ſidebant ñ
tñ in ãnũ cõſututi ſicut romani cõſ ules
ſed ꝑpetua iuriſdictõe ſũmiſſi: Tũ ſubla

to iudicũ noĩne poteſtas regalis ĩducta

eſt · vbi tũc finitimoꝛũ belliſ vexati:poſtie
mo capti abductiq; babilonẽ penas ĩpie
tatis ſue graui ſeruitõ pepẽdeꝛũt: donec
Qirus veniret in regnũ qui ſtatĩ iudeos

reſſituit edicto. EGxinde tetrarchas habue
rũt vſq; ad herodeʒ qui fuit ſub imperio

tyberü ceſaris. Cuiꝰ ãno· xv · ⁊ duobꝰ ge
minis cõſulibꝰ ante diem · x· kł. Aprilis
iudei chriſtũ cruci affixerũt· ¶ & ¶ Quzʒ

igit᷑ ſepe iudei p̃ceptis ſalutaribus repzu

gnarẽt atq; a diuina lege deſiſterẽt aber
rãtes ad ĩpios cultꝰ deoꝛũ.tũ deꝰ iuſtos
12 electos viroſ ſpũ ſancto ĩplebat: ꝓphe
tas in media plebe cõſtituẽs ꝑ quos pec
cata ĩgrati populi verbis minãtibus ĩcꝛe
paret:⁊ nibilominꝰ hoꝛtaret᷑ ad penitẽti
am ſceleris agẽdã:quã niſi egiſſet atʒ ab
iectis vanitatibꝰ ad deũ ſuũ rediſſẽt foꝛe
vt teſtamẽtũ ſuũ mutarʒ · id eſt · heredita

tẽ vite ĩmoꝛtalis ad exteras cõuerterz na

tõnes · aliũq; ſibi populũ fidelioꝛẽ ex ali
enigenis cõgregaret · lli aũt a ꝓphetis ĩ
crepati nõ mõ verba eorũ reſpueꝛũt:ſed

ſibi peccata expꝛobꝛarent᷑ offeſi eoſi

8 exquiſitis cruciatibʒ necauerüt ·

¶ Lcaqʒ deſut mittere ꝓphetas ad eos:

ſed filium ſuũ daogernri illũ opificeʒ
rerũ ⁊ cõſiliatoꝛẽ fuũ labi iuſſit e celo:vt

religionẽ ſanctã dei trãſ ferꝛet ad gentes

⁊ad eos qui deũ ignoꝛabãt:doceretq; iu
ſtieiã quã ꝑfidꝰ populꝰ abiecerat:qdð iaʒ

pridẽ denüciauerat ſe eſſe facturuʒ: ſicut

malachias ꝓpheta ĩdicat dicẽſ· Non ẽ mi
hi volũtas circa vos ⁊ ſaerificia non acci
piam de manibꝰ veſtris: qm̃ a ſolis oꝛtu
vſq; ad occaſũ gloriabit᷑ nomẽ meũ a gẽ

tibꝰ. Itẽ dauid in pſal.xvi. Cõſtitues me

in caput gẽtiũ populꝰ quẽ non cognoui
ſeruiuit mihi·Ergo vt ceperã dicere · Cũ
ſtatuiſſet deꝰ doctoꝛem virtutis mittere
ad hoĩes renaſci eum denuo in carne pᷣce
pit: ⁊ qm̃ clemẽs et pi eſt erga ſuos deꝰ

ad coſipſos eũ miſit quos oderat:ne illii

impꝑpetuũ ſalutis viam clauderet: ſed da
ret his liberã facultatẽ ſequẽdi deũ: vt ⁊
pᷣmiũ vite adipiſcerẽtur ſi ſecuti fuiſſẽt·
Kpud illos igit᷑ 1 ex eoꝛũ ſemine regene
rari eũ iuſſit· ne ſi fuiſſet alienigena iuſtã
poſſẽt excuſatõem de lege pᷣtẽdere ꝙ euʒz
nõ ſuſcepiſſẽt:ſimul ⁊ nulla oĩo gẽs eſſʒ
in terra eui ſpes ĩmoꝛalitatis negaretuꝛ
¶ ¶ ¶ Hieſus cũ primũ cepit adoleſce
re tinctꝰeſt a iohãne ꝓpheta in ioꝛdane
flumine c um lauacro ſpiritalivt peccata
nõ ſua que vtiqʒ non habebat ſed carnis

quã gerebat aboleret. vt quẽ admodum
iudeos ſuſcepta circũciſione : ſic etiã gen
tes baptiſmo · id eſt · purifici roris ꝑfuſio
ne ſaluaret · Tũc vox de celo audita ẽ Eili
us meꝰes tu ego hodie genuite:que vox
apud dauid ĩuenit᷑ pdicta · Et deſcẽdit ſu
ꝑ eum ſpũs dei foꝛmatꝰ in ſpẽ colũbe cã
dide . Cyinde cepit multas virtuteſ faceꝛe
nõ pᷣ̃ſtigis magicis que nihil veri ac ſoli
di cõmunicãt ſed in hac poteſtate celeſti
ue iãpridẽ ꝓphetis nũciãtibꝰ canebat
Oue oꝑa tãmulta ſũt vt vnꝰ liber ad cõ

plẽda oĩa ſatis nõ ſit· Nã virtutes eiꝰ fue

rũt quas appo llo portẽtificas nomĩa uit
quacũq; iter faciebat egꝛos ac debileſ
1oĩm moorg eneꝛe laboꝛantes vno vᷣ
bo vnoq; momẽto reddebat ĩcolumes:
adeo vt mẽbris oĩbus capti receptis re
pẽte viribʒ roboꝛati: ipſi lectulos ſuoſ re
poꝛtarẽt in qͥbʒ fuerãt paulo ante delati
Ula udis vero ac pedũ vicio aff lictis non
modo gradiẽdi ſed etiã curꝛẽdi dabat fa

cultatẽ · Tuʒ quoꝛũ ceca lumina in altiſſi

mis tenebris erãt eoꝛũ oculos in pᷣſtinuʒ
reſtituebat aſpectũ · Mutoꝛũ quoʒ lĩguas
in eloquiũ ſermonẽqʒ ſoluebat· Ttem ſuꝛ
dorũ patefactis auribꝰ ĩſinuabat auditũ
Pollutos etiã aſpſos madlis repurgabat
t hec omĩa nõ manibꝰ aut aliqua mede
la ſed verbo ac iuſſione faciebat· Sic em̃
Sibil la pᷣ̃dixerat oĩa verbo agẽs om̃eʒ qʒ
egritudinẽ curãſ. Ne mirũ vtiq; ꝙ veꝛbo
faceret mirabilia cũ iße eſſet dei verbuz
celeſti virtute ac poteſtate ſũmiſſuʒ. Nec
ſatis fuit ꝙ vires imbecillibus redderet
ꝙ debilibz ĩtegritatẽ:ꝙ egris lãguenti
bus ſanitatẽ:miſi etiã moꝛtuos ſi ettant
velut e ſõno ſolutos ad vitã reuocaret:
que vidẽtes tũc iudei demonica potẽtia
fieri arguebant:cũ oĩa ſic futura vt facta
ſunt archane ulloꝛũ liteꝛe cõtinerẽt· Lege
bãt quippe tũ alioꝛũ ꝓphetarũ Eſaie veꝛ
ba dicẽtis · Confortami manus reſolute
⁊ genua debilia conſolidamini: qui eſtis

puſuli aĩmo nolite timex nolite metueꝛe

de noſter iudicium tribuet ipe veniet et
ſaluos noſ faciet · Tũ aperient᷑ oeuli ceco
rũ ⁊ aures ſurdoꝛũ audiẽt · Tũ ſaliet clau
dus velut ceruꝰ ⁊ plana erit ᷓgua muto
rũ:quia rupta eſt in deſerto aqua riuus
in terꝛa ſitieti · Sʒ ſibilla eadez cecinit his

C L
verſibꝰ.Moꝛtuoꝛuʒ aũt reſurꝛectio erit
claudoruʒ curſus velox ⁊ ſurdꝰ audiet et

ceci videbunt ⁊ muti loquent᷑ ¶ D¶ De

alio etiã xp̃i miraculo ſibilla cecĩerat oliʒ

xps ex quĩqʒ panibꝰ ⁊ duobꝰ piſcibus

quĩqʒ milia hoĩm eſſet ſatiaturꝰ. Quiꝰveꝛ
ſus tales ferũtur:Ex panibʒ autẽ quinqʒ
⁊ piſcibꝰ duobʒ virorũ milia quinq; ĩ lo

co deſerto ſatiabit: 1 qᷓ ſuperunt fruſta

tollẽs duodecim q̃los alias cophinos im
plebit in ſpe multoꝛuʒ · Quid hie potuit

ars magica moliri cuiꝰ ꝑitia ad nibil alið
; ad circũſcribẽdos oculos valet? Men
ttũtur foꝛtaſſe litere ſãcte docẽtes tãtam

fuiſſe in eo poteſtateʒ:vt imperio ſuo co
geret ventos obſequi maria ſeruire · moꝛ
bos cadereĩferos obedire? Quid ꝙ eað
Sibilla carmibus ſuis ante docuerit ſic
dieẽs vẽtos ſtatuet verbo: ſternet auteʒ
maria furentia pedibus pacis ac fidei cal

catis· Et rurſus alia que dieit f luctꝰ pam·

bulabit · lãguores hoĩm arcebit. viuifica

bit moꝛtuos areebit dolores . multis er

vno fõte ſatietas erit viroꝛũ ¶ ¶ Ear

mina aũt ſibillma quidã eſſe ficta atq; a

noſtriscõpoĩta aiũt:qð ꝓfecto nemo pu
tabit q eieeꝛonẽ varꝛonẽqʒ legeꝛit alioſq;
veteres q Grithꝛeã maxĩe ſibillã cõmemo
rãt qui autoꝛes ante obierũt q; chriſłꝰ ſe
cũdũ carnẽ naſceret᷑ · Verũ nõ dubito q̃ͥn
Ula carmina poribꝰ tꝑibus ꝓ deliram̃to.

habita ſint: cũ ea nemo ĩtelligeꝛet · Denũ

ciabãt em̃ mõſtruoſa quedã miracula qꝰ
rũ nee ratõ nec tp̃ᷣſ nec autoꝛ vehignabat
deniq;ʒ eritrea foꝛe ait vt diceret᷑ ĩſana et
mẽdax · ait em̃ dicent ſibillã ĩſanã mẽdacẽ
Qum aũt facta fuerĩt oĩa memoriazꝭ mei
facietis:· ⁊ nemo me tũc iã furioſaʒ dicet
dei magni ꝓphetã· latuerũt igitur miłtis
ſeculis:poſiea anĩaduerſa ſũt:qm̃ natiui
tas chriſti ⁊ paſſio patefecit aꝛcchana Siẽ
etiã voces ꝓphetarũ que cũ ꝑ annos mi
le quĩgentos ⁊ eo ãpliꝰ lecte fuiſſẽt a po
pulo iudeoꝛũ ntũ ĩtellecte ſũt.niſi pꝰq̃;
illas chriſtꝰ 2 verbo ⁊ opibꝰ ĩterpᷣtatus ẽ
lũ eĩ ꝓphete ãnũciauerũt · nee vllo mõ
pot erãt qꝗᷓ illi loꝗbãt᷑ ĩtelligi niſi fuiſſent
vniueꝛſa cõpleta. CE. Venio nunc ad
ipᷣaʒ paſſionẽ que velu
obiectari ſolet: ⁊ hoĩem ⁊ ab homĩbus

inſigni ſupplicio affectũ exeruciatũ co

toppꝛobꝛiũ nobiſ

lamꝰ:vt doceã eãip̃am paſſionẽ ab eo eũ
magna ⁊ diuina ratõe ſuſceptã : i ĩ ea ſo
la ⁊ virtutẽ ⁊ veritatẽ ⁊ ſapiẽtiã cõtineri
Naʒ yp̃s virtute ac iuſticia inſtructꝰ:ĩmo
vero ipſe vᷣtus ipᷣe iuſuicia ẽ:venit ĩ terrã
deſcẽditqʒ vt eã doceret ac hoĩnem refoꝛ
maret · Quo magiſterio a dei legatõne ꝑ
fũctus ob eãipᷣam vᷣtutẽ quã ſil doeuit et
fecit ab omibꝰ gẽtibꝰ ⁊ meruit ⁊ potuit
deus credi . ergo cũ magnꝰ populꝰ ad eũ
vel ob iuſticiã quã docebat vel ob mira
cula q̃ faciebat ſubinde cõflueret ⁊ prece
pta eius audiret: ⁊ a deo miſſũ deiqʒ fili
um crederet · Tum priores iudeorũ ac ſa
cerdotes ira ſtimulati ꝙ ab eo tanqʒ pee
catores ĩcrepabantur: ⁊ inuidia depraua
ti ꝙ cõfluẽte ad eũ multitudine cõtemni
ſe ae de ſeri videbãt:⁊ ꝙ caput ſceleris il
loꝛũ fuit ſtulticia: ⁊ erꝛoꝛe cecati: ⁊ ĩmẽo
res pᷣceptoꝛũ celeſliũ ac ꝓphetarũ coier̃t
aduerſus eũ:ĩpiũqʒ cõſiliũ de eo tollẽdo
cruciãdoqʒ; ceperũt:ꝙ ꝓphete multo añ
deſcripſerãt · Nam ⁊ dauid in principio
oſalmoꝛũ ſuoꝛum ꝓuidẽs ĩ ſpũ qua ntuʒ
facinꝰ admiſſuri eſſent: beatũ eſſe ait qui
nõ abierit ĩ cõſilio impioꝛũ Et Salomon
in libꝛo ſapiẽtie his verbis vſus ẽ. Cireũ
ueniamꝰ iuſtũ qm cõtrariꝰ ẽ nob: ⁊ exp

brat pᷣcepta legis:ꝓmittit ſcĩaʒ dei ſe hẽ

re:⁊ filiũ dei ſe noĩat.⁊ gloriat᷑ pꝛẽʒ ſe hẽ
re deũ · Videamus ergo ſi ſermões illiꝰ ve
ri ſint. ⁊ tẽꝑtemus qꝗᷓ euẽtura ſũt illi:con
tumeliis ⁊ toꝛmẽtis interꝛogemus eum.
hoc cogitauerunt ⁊ errauerunt: exceca
uit enim illos ſtulticia ipſoꝛum et ne⸗
ſcierunt ſacramenta dei · Increpati ergo
ſepe a chriſto iudei expꝛobꝛãte illis pcẽa
⁊ iiuſticias: ⁊ a pplo pene deſerti: cõcita
ti ſũt ad eũ necadũ · Cuius rei audaciã de
dit illis humilitas eiꝰ. Nã cũ legerẽt cum
quanta virtute ac daritate filius ho mĩs
venturus eẽt e celo: Ipſũ autẽ cernerẽt
hũilẽ cetũ · ſodidum infoꝛmem. non cxe
debant fülium dei eſſe: ignoꝛantes duos
eius aduẽtus a ꝓphetis eẽ pꝛedictos · pri
mum in humilitate carnis obſcuruʒ. Se
cundum in foꝛtitudine maieſtatis mani

feſtum· De primo Dauid ĩ pſalmo ſeptu

ageſimoprimo ſic ait · Deſcendet ſicut
pluuia in vellꝰ et orietuꝛ ĩ diebus eiuſ iu
ſticia ⁊ abũdãtia pacis dõec extolla luna

—.

Srrut em̃ pluuia ſi deſcẽdit ĩ vellꝰ anĩad
uerti nõ põt qꝛ ſtrepitũ nõ facit · Tta xp̃ʒ
in terꝛã ſine cuiuſq; ſuſpitõne vẽturũ eẽ
dixit:vt iuſticiã doceret ⁊ pacẽ · Et Sibil
la eodẽ modo locuta eſt · vilis ignominio

ſus ĩfoꝛmis ſpem vilibus dedit: ꝓpt᷑ hãc

humilitatẽ deũ ſuũ nõ agnoſcentes inie
rũt cõſil iũ deteſtãdũ vt priuarẽt eũ vita
ui vt eos viuificaret aduenerat.
ira atq; ĩuidia ſua quã in coꝛdibꝰ

ſuis gerebãt itus incluſam ꝓferebant ꝙq

legem dei ꝑ moyſen datã ſolueret:ꝙ ſab

batũ nõ vacarz operãs ſalutẽ hoĩzʒ: ꝙ cir

cũciſionẽ vacue facerzʒ: ꝙ abſtinẽtiã ſuille
carnis auferꝛet· n qᷓbꝰ rebʒ iudee religi
onis ſacꝛamẽta cõſiſtũt · Ob hãc itaqʒ cãz⸗
cetera ꝑs populi qᷓ nõdũ ad chriſtũ ſeceſ
ſerat a ſacerdotibꝰ incitabat᷑ vt impium
iudicaret eũ ꝙ legẽ dei ſolueret : cũ hec il
le nõ ſuo iudicio ſed ex dei volũtate ⁊ ſe
cũdũ p̃dicta faceret ꝓphetarũ · Micheas

em̃ nouã legẽ iri denũciauit hoc mõ Lex
de ſpon ꝓficiſcet᷑ ⁊ ſermo dñi ex hieruſa
lẽ:⁊ iudicabit inter plurimos populos

reuincet ⁊ rehget validas natões· Sed 2
mopyſes pdixeꝛat foꝛe vt ꝓpheta maximꝰ
mitteret᷑ a deo qui ſit ſupꝛa legeʒ qui vo
lũtatẽ dei ad hoines ꝑferat · Vnde in deu
tronomio ita ſcriptũ reliq̃t · Et dixit dñs
ad me ꝓphetã excitabo eis de fribꝰ eorũ
ſicut te:⁊ dabo verbũ meũ ĩ os eius:a lo
quetur ad eos ea q̃ pcepero ei:⁊ q̃ſqʒ; nõ
audierit ea que loquet᷑ ꝓpheta ille in no
mine meo vidicabo in eüũ · denũciauit ſcqz
deus ꝑ ipᷣm legiferũ ꝙ filiũ ſuũ · id eſt · vi
uã pᷣſentẽqʒ legẽ miſlurꝰeſſet · ⁊ illam ve
terẽ ꝑ moyſen datã ſoluturꝰ: ⁊ denuo ꝑ
eum ꝗ eſſet eternꝰ legẽ ſanciret eternam
B ¶ tẽ de circũciſione ſoluẽda Gſaias
ita ꝓphetauit· Renouate ĩter voſ nouita
tẽ ⁊ ne ſemĩaueritis ĩ ſpinis:circũciditis
vos deo veſtro circũcidite ̃pucium cor
dis veſtri: ne vreat ira mea ſicut ignis et
nõ ſit qui extĩguat · Qircũaoſionẽ ſecũdaʒ
futurã eſſe dixit nõ carnis ſicut fuit pᷣma
qua etiã nũc iudei vtunt᷑ ſed coꝛdis ⁊ ſpi
rituſ.Nã illa carnis circũciſio caꝛet vtiqʒ
ratõne · quia ſi deus id vellet ſic a pꝛina
io foꝛmaſſet hoĩeʒ ut p̃pucũ nõ haberʒ
* huiꝰ ſecũde circũaſionis figura erat
ſignificãs nudãdũ eſſe pectꝰ ·id eſt· aꝑto

uno eorũ traderet · ¶ D
C .

1 ſimplici coꝛde opoꝛtere noſ viuere:qm̃ᷣ
ꝑs illa coꝛꝑis que circũcidit᷑ habʒ quãdaʒ

ſimilitudinẽ coꝛdis ⁊ eſt pudẽda:ob hãc
cauſã deꝰ nudari eam iuſſit vt hoc argu
mẽto nos admoneret ne iuolutũ pectus
bhabeamꝰ ( ¶¶ EGodẽ ſpectat etiam car

nis ſuille ĩterdictio:vt ne vitam poꝛcoꝛũ
imitarent᷑ qui ad ſolã moꝛtẽ nutriuntur
ne ventri ac voluptatibꝰ ſeruiẽtes ad fa
ciẽdã iuſticiã ĩutiles eſſent ac moꝛte affi
cerẽtur · Itẽ ne ſe fedis libidinibꝰ ĩmerge

rẽt ſicut ſus que ſe ĩgurgitat ceno: vlł ne

terrenis ſeruiant ſimulacris ac ſe luto in
qnẽt · Sic vniuſa pᷣcepta iudaice leg ad ex

hibẽdã iuſticiã ſpectãt:vt ꝑ caꝛnaliũ figu
rã ſpũalia noſcerent᷑. Cũ igit᷑ ea q̃ deꝰ fie

ri voluit queq; ꝑ ꝓphetas ſuos mitis ſe

culis ante pꝛedixit chriſł ĩpleret:ob eam
cauſam ĩcitati ⁊ diuinas literas neſcien
tes coierũt vt deũ ſuũ cõdẽnarẽt. Quod
cũ ſciret futuruʒ ac ſubinde diceret opoꝛ
tere ſe pati atq; ĩterfici ꝓ ſalute multoꝛũ

ſeceſſit tũ cum diſcipulis ſuis nõ vt uita

ret qð neceſſe erat ꝑpeti ac ſuſtinere:ſed
ut oſtenderet ꝙ ita fieri opoꝛteret ut ab
Itaqʒ iudas

p̃mio illectus tradidit filiũ dei iudeis· Ot

cõpꝛehẽſũ ac põtio pilato qui tũc legatꝰ

ſiriam regebat oblatũ: cruci affigi poſtu
lauerũt: obiiciẽtes ei nihil aliud q; ꝙ dix
erat ſe filiũ dei eſſe ĩ regẽ iudeorũ · Item

qꝛ dixerat Si ſolueritis hoc tẽpluʒ quod

edificatũ eſt ãnis· xlvi ego illud ĩ triduo
ſine manibꝰ reſuſcitabo: ſignificãs futu

rã bꝛeui paſſionẽ ſuã ⁊ ſe a iudeis inteꝛfe

ctũ tercia die reſurrecturũ · vᷣpſe em̃ erat
uerum dei templũ:has eiꝰ uoces tanq; in
fauſtas ⁊ impias ĩſectabant ¶ G ¶ QOue
cũ pilatus audiſſet: ⁊ ille ĩ defenſionẽ ſui
nibil diceret: ꝓnũciauit nihil ĩ eo dãnati
one dignuz uider i · At illi ĩiuſtiſſimi accu
ſatoꝛes cũ po pulo quem ĩcitauerant ſuc
damare ceperũt: ⁊ crucẽ eiꝰ uiolẽtibꝰ uo
cibꝰ flagitare · Tum pontiꝰ 1 illoꝛuʒ clão

ribꝰ:⁊ herodis tetrarche ĩſtigatõe metu

ẽtis ne regno pelleꝛet᷑ uictꝰeſt. Nec tamẽ
ip̃e ſẽtẽtiam ꝓtulit ſʒ tradidit euʒ iudeis
ut ipſi de illo ſedðᷣm legẽ ſuam iudicarẽt ·
CE ¶ Duxeꝛunt igit᷑ eũ flagellis verbe
ratũ priꝰq̃; cruci affigerẽt: illuſert iĩidutũ
cũ coloris pũicei ueſte:ac ſpinis coꝛõatũ

S.

quaſi regẽ ſalutarunt:a dedeꝛunt ei cibũ
felliſ:⁊ miſcuerũt aceti potõem.poſt hec
cõſpuerũt in faciẽ eiꝰ et palmis cecideꝛũt
QCũq; iꝑſi carmfices de veſumẽtis eiꝰ cõ

tenderẽt ſoꝛtiti ſunt inter ſe de tunica et

pallio: ⁊ cũ hec oĩa fierẽt nullã vocem ex

oꝛe ſuo tanq; ſi mutꝰ eẽt emiſit · Tunc ſu
ſpẽderũt eũ inter duos noxios medium

qui ob latrocinia dãanati eꝛãt cruciqʒ affi
xerüt. 4 ¶ Ouid ego hie in tãto faci
noꝛe deploꝛẽ g aut qbus verbis tiñ nefas
cõquerar g quid de huiꝰ crucis indignita
te dicemꝰ in ꝗᷓ deꝰ a cultoribꝰ dei ſuſpen
ſus ẽ atq; ſuf fixꝰ? Quis tã facũdꝰ ⁊ tãta
rerũ verborneß copia ĩſtructꝰ exiſtet g qᷓ
oꝛatio tãta affluẽtie vbertate decurrens
vt illã crueẽ deploꝛet merito q; mũdꝰ ip̃e
⁊ tota mũdi elemẽta luxeꝛũt ec autẽ ſic
futura fuiſſe ⁊ ꝓphetarũ vocibꝰ et Sibil
linis carmĩbʒz denüciatũ eſt · Apud eſaiaʒ
ita ſcriptũ ĩuenit᷑· Nõ ſum cõtumax nec
traditoꝛ doꝛſum meũ pono ad flagella:
maxillas meas ad palmasfaciẽ autẽ meã
nõ aueꝛti a feditate ſputoꝛũ. Sibil la quo
qʒ eadẽ futura mõſtrauit· In manꝰ iniq̃s
ĩfideliũ poſtea veniet. Dabũt autem pal

mas deo manibz inceſtis · et oribʒ ꝓdigio
ſis expuẽt ſaliuas venenatas:dabit aut

tunc in verbera ſimpliciter ĩnocẽs ſãctuʒ
doꝛſuʒ. ¶ H ¶ De ſilẽtio eius eadẽ Sibil
la.et eollaphos accipiẽs tacabit ne qͥs ng
unoſcat qð verbũ vel vnde venit vt mor
tuig loquat᷑ et coꝛona ſpinea coronetur

¶ ¶ De cibo vero ⁊ potu etiã ſibilla con

cnata eſt. In eſcã vero fel ⁊ ĩ ſitim acetũ
dederũt:hãc in hoſpitalitatis mõſtrabũt
menſã (R¶ Et alia ſibilla iudeã t᷑rã his
ĩerepat verſibꝰ. Tu em̃ ſtulta deum tuuʒ
nõ intellexiſti ludẽtem mortalibʒ menti
bus ſed ſpinea coꝛonaſti coꝛona hoꝛrẽdũ
fel miſcuiſii · foꝛe aũt vt iudei manꝰ infeꝛ
rent deo ſuo eũq; ĩterficerẽt teſumonia
ꝓphetarũ hec anteceſſerũt· ¶ L ¶ Eſa
as facinꝰ eoꝛũ deſignãs dicit · In humili
tate iudiciũ eius ſublatũ eſt.· Natiuitatẽ
eiꝰ quis enarꝛabit g qm̃ aufeꝛet᷑ a terꝛa vi
ta eius.a facinoribꝰ populi mei abductꝰ
eſt ad moꝛtem · ⁊ dabo malos ꝓ ſepult᷑a
eius ⁊ diuites ꝓ moꝛte eiꝰ: q; facinꝰ non
fecit nec inuẽtus eſt dolus in ore eius: ꝓ
pterea ipe hereditabit multoſ ⁊ foꝛtium

diuidet ſpolia ꝓpterea ꝙ traditus eſt ad
moꝛteʒ ⁊ inter facinoroſos deputatꝰ eſt·
ipᷣe peccata multoꝛũ ꝑtulit ⁊ ꝓpter fa
cinoꝛa illorũ traditꝰ eſt. Dauid quoq; in
pſalmo·. Qaptabãt ĩ aĩam iuſti ⁊ ſãguinẽ

innocẽtẽ cõtemnabũt.⁊ factus eſt michi

dominꝰ in refugiũ · Ttẽ Hieremias · Dñe
ſignifica mihi et cognoſcã: tũc vidi medi
tatões eorũ: Ego ſicut agnus ſine madla
adductus ſuʒ ad victimã: in me cogitaue
rũt cogitatões dicẽtes · Venite mittamuſ
lignũ in panẽ eiuſ ⁊ nomẽ eius nõ erit in
memoria amplius·lignũ aũt crucẽ ſigni
ficat ⁊ paniſ coꝛpꝰeius:q; ipᷣe eſt cibuſ ac
vita hoĩim · Preterea dauid ĩ pſalmo · xx ·

Effoderũt manus meas ⁊ pedes meos
dinumerauerũt oĩa oſſa mea · Ipſi autez

cõtemplati ſũt et viderũt me diuiſerunt
veſtimenta mea ſibi et ſuꝑ veſtẽ meã ſor

tem miſeꝛũt Que vtiqʒ ꝓpheta non de ſe

locutus ẽ·fuit em̃ rex ⁊ nunq; illa ꝑpeſſꝰ
eſt · ſed ſpũs dei ꝑ eũ loquebat᷑ qᷓ fuerat ii
la paſſurus poſt annos mille et quĩgen

tos · tot em̃ colligũtur anni a re gno Da
uid vſq; ad crucẽ dñi hieſu xp̃i Quid am

plius de facinoꝛe iudeoꝛuʒ dici Lateſ q;

excecatos eos fuiſſe atq; inſatiabili furo
re coꝛreptos.qui hec quotidie legẽteſ ne
qʒ ĩtellexerũt:nec quin facerẽt cauere uo

luerũt ¶ ¶ ¶ Suſpẽſus igit᷑ atq; affixꝰ
exclamauit ad dominũ voce magna ⁊ ul
tro ſpũʒ poſuit · Et eadẽ hoꝛa terꝛemotuſ

factuſẽ· et velũ tẽpli quod ſeꝑabat duo

ſciſſũ eſt in duaſ ꝑtes · ⁊ ſol repẽte ſuboun
ctus eſt. Et ab hoꝛa ſexta vſq; ad hoꝛã no
nã tenebꝛe fuerunt.· ¶ N EEna de re
amos ꝓpheta teſtat᷑ · Et erit in illo die di

cit dñũs occidet ſol meridie ⁊ tenebrabiẽ

dies lucis ⁊ cõuertã dies feſtos vrõs ĩ lu
ctum·et cãtica vrã in lamẽtatõem· Et Si

billa.Tẽpli aũt ſcindet᷑ velũ ĩ die: medio
die nox erit tenebꝛoſa nimis ĩ tribʒ horis

Qum hec facta eſſent ne prodigüs qᷣdem
celeſtibʒ facinus ſuũ ĩtelligere quiuerũt
S = qm̃ p̃dixeꝛat ſe teꝛcia die ab
ĩferis reſurrecturũ:metuentes ne a diſci
pulis ſubrepto ⁊ amoto coꝛꝑe vniuerſi
reſurrexiſſe eum crederent · et fieret ĩ ple
be multo maioꝛ confuſio ˖ detraxerũt euʒz
cruci et concluſum firmiter in monumẽ

to: militari cuſtodia circundederunt ·

— . 2 =

¶ C(Verũ tercia die ante lucem terre
motu facto repẽte patefactũ ẽ ſepulcrũ
2 cuſtodibꝰquoſ attõitos obſtupeſceꝛat
pauoꝛ nihil vidẽtibꝰ: ĩtegre ex ſeplero ac
viuꝰ egreſſus ĩ galileã ꝓfectꝰ eſt vt diſci
pulos ſuos q̃reret · In ſepulchro vero ni
hil reꝑtũ eſt niſi exuuie quibʒ ĩuolutum
coꝛpꝰ ĩicluſerãt · Tllum aut apud inferos
nõ remãſurũ ſʒ tercia die reſurꝛecturũ ꝓ
phete cecinerũt· Dauid ĩ pſalmo · xv · Nõ
derelĩques aĩaʒ meã apud ĩferos neq; ſã
ctũ tuũ dabis videre ĩteritũ · Ttẽ in tercio
Ego domiui ⁊ ſõnũ cepi et exurrexi qm̃
dñs auxiliatꝰ eſt mibi. Et idẽ Sibilla poſi
turũ eẽ moꝛti terminũ poſt tridui ſõnuʒ
Gt moꝛte moriet᷑ tribꝰ diebʒ ſomno ſuſce
pto ⁊ tũc ab ĩferis egreſſus ad lucẽ veni
et primus: reſurꝛectõnis principio voca
tis oſtenſo. ꝓfectꝰ ergo in galileã noluit
iudeis ſe oſtẽdere ne adduceret eoſ ad pe
nitẽtiã atqʒ ĩpios reſanaret · Diſapulis
iterũ cõ gregatis ſeripture ſancte literas
id ẽ.ꝓphetarũ archana patefecit:que an
teq; pateret᷑ ꝑſpici nullo mõ poterãt qꝛ
ipᷣm paſſionẽq; eius indicabant·Idcirco
moyſes ⁊ idem ipſi ꝓphete legẽ q̃ iudeis
data eſt teſtamentũ vocauit:qꝛ niſi teſta
toꝛ moꝛtuꝰ fuerit nec cõfirmari teſtamẽ
tũ põt nec ſciri quid in eo ſcriptuʒ ſit qꝛ
clauſũ ⁊ obſignatũ eſt:Ftaqʒ niſi chriſtuſ
moꝛtẽ ſuſcepiſſet aperiri teſtamẽtũ:idẽ.
reuelari ⁊ ĩtelligi miſteriũ dei ñ potuiſſz·
¶ B ¶ Verũ ſcriptura oĩs ĩ duo teſtam
ta diuiſa eſt. Nlud qð aduẽtũ paſſionẽq;

xp̃i añceſſit lex et ꝓphete vetus dicit᷑· Ga

vero ꝗᷓ poſt reſurꝛectõem eiꝰ ſcripta ſũt
nouũ teſtam̃tũ noĩant᷑ · Judei vetere vtũ
tur.nos nouo: ſed diuerſa non fũt:qꝛ no
uũ veteris adĩpletio eſt ⁊ in vtroqʒ idem
teſtatoꝛ ẽ xpᷣ̃s qᷓ ꝓ nobis moꝛte ſuſcepta
nos heredes regni eterni facit: abdicato
exhereditato populo iudeoꝛũ .· Sic̃ Mic
remias ꝓpheta teſtat᷑ cũ laui talia. De
reliqui domũ meaʒ ⁊ dimiſi hereditatem
meã in manu inimicoꝛũ eiꝰ. facta eſt heꝛe
ditas mea mihi ſicut leo in ſilua · dedit ip
ſa ſuꝑ me voecẽ ſuã ideo odiui eam: cum
ſit hereditas eius celeſte regnuʒ nõ vtiq;
ipe hereditatẽ ſe dicit odiſſe ſed heredes
qui aduerſus euʒ ĩgrati ⁊ impii extiterũt
facta ẽ inq̃t hereditas mea mihi ſicut leo

idẽ. pꝛeda ⁊ deuoꝛatio factus ſũ hẽèdibus

meis q me ĩmolauerũt ſicut pecus:dedit

ſuꝑ me vocẽ ſuam · id ẽ. ſnĩam aduerſus

me moꝛtis cruciſq; dixerũt. ¶ O ¶ Edez

alio loco ſimiliter ait · Ecce dies venient
dicit dñs ⁊ cõſũmabo domui uiirael et do
mui iuda teſtamẽtũ nouũ ꝑ quod oñdit
vetus illud teſtamẽtũ · qdð ꝑ moyſẽ datũ
nõ fuiſſe ꝑfectũ · Id aũt quod per xpᷣm
dari haberet cõſũmatũ foꝛe. Per domuʒ
iuda ⁊ iſrl nõ vtiq; iudeos ſigficat quos
abdicauit: ſed nos qui ab eo conuocati

ex gẽtibꝰin illoꝛũ locũ adoptõne ſucceſſi
mꝰ ⁊ appellamur filii iudeoꝛũ · Quod Si
1 Pr

billa declarat cũ dicit· kudeoruʒ beatum
diuinũ genꝰ celeſtiuz · Oð aũt futurũ eẽt
id genꝰ Gſaias docet: apud quẽ pater ſũ

mꝰ ad filium loquit᷑ dicens Ego dñs deꝰ
vocaui te ad iuſticiã: ⁊ tenebo manũ tuã

cõfirmabo te:⁊ dedi te teſtamẽtũ gene
