nimis pꝛodigum ſit hoc verbum) direxe
rit aulam dicant igitur cuncti: pclament
vniuerſi · Tu valeas felix ceu lõgo temꝑe
fenix · Et foueat tellus velut te pelle vitel
lus. Dii te ꝑpetuent cuncta ⁊ ꝑ ſecula le
tũ Reddant .ſint vite ſtamina longa tue
Kccipe qð ꝓ te lgua animoq; pꝛecer:vt
tibi dent annos ſuperi digniſimus euo
es · Vade deinde liber elegantiſſime Rd
reuerendiſſimũ .· Reuerẽdoſq; patres do
minũ Tobanneʒ Archiepiſcopũ Treuerẽ
ſem Sacri Romani Imperii Glectoꝛeʒ: ac
cãcellarium Callie: dominũ Ceoꝛgium

Spiſcopũ metenſem · Ct dominũ Marcũ

fratres germanos:lluſtres Marchioneſ
Badenſes. Quibus ꝓ immortalibꝰ eoꝛuzʒ
in me beneficiis nõ minus animi ſimpli
citatẽ: ſinceritatẽq; debeo:q́; reliqua ſiq̃
ſint mei officia · Omni enĩ cura.ſtudio ac

diligentia ſempꝑ ea faciã: que vel ad eoꝛuʒ
ſtatus conſeruationẽ: vel ad laudẽ. ⁊ glo

riam · ac diuturnitatẽ nomĩs ꝑtinebunt ·
¶ Vade inſuꝑ opus dulciſſimuʒ Id Re
uerendiſſimũ Reuerendosq; patres do
minũ Rupertum Epiſcopũ Ratiſponen
ſem· dñũm Ilbertum. ⁊ dominũ Fkobannẽ

fratres item germanos. Comiteſ Palati

nos Rheni: ac Bauarie duces lluſtriſſi
mos · A quibꝰ ſi vnicũ beneficiũ accepiſ
ſem:agerem nunc gratias multis ver biſ
ſed ſunt tot: ⁊ tã ampla · que ĩ me cõtule
runt · vt ſi verbis ſatiſfacere velim ſtulti
ſimus ſim exiſtimandꝰ . Ttaq;ʒ non agam
eis gratias:ſed ſemꝑ habebo:referã veꝛo
libenti animo: ſiquãdo facultas dabitur.
Quidquid enim erit qð deſiderent: iube
bunt.· ⁊ id ſummo ſtudio exequar:omnia
a me poſtulent· ⁊ expectent · vincã meis

er

officiis cogitationes eoꝛũ/quãdoquideʒ

ob ſingularia eoꝛũ erga me merita·ſicuti

molliſſimã ceram ad omne me arbitriuz
tractare flectere poſſunt ¶ Vade etiaʒ
liber grauiſſime ad Reuerendiſſimos pa

tres dominũ Intoniuz Rotenban Bam

bergenſem.t dominũ Tobannẽ de Epch
furiſutriuſq; doctoꝛẽ Eyſtetenſem Epi
ſcopoſ digniſſimos· A ad veneranda eo
rum capitula.mihi Concanonicos ⁊ con
fratres vniuerſos · maioꝛes ſemꝑ obſer
uandos · vt meum ip ſi ſtudiü · meuz labo
rem.meã deniqʒ aliquando intelligãt lu
cubꝛationẽ· Qui omni meo ĩgenio:omni
doctrina · atʒ induſtria·optimo iure qua
ſi re quadã eis debita vti ꝓpoſſunt· Omĩa
enim que eos vele ceq; ad eos · eoꝛüqʒ
eccleſias ꝑtinere arbitraboꝰ ſtudioſe dili
genterq; curabo·que cũ fecero beniuolẽ

tiam eoꝛum IF me imitaboꝛ.merita nõ

aſſequar (. ¶Vade pꝛeterea opus mi
rabile ad reuerendiſſimũ patrem ſingu
laris doctrine virum · dominũ Prothaſiũ
ex Baronibus de Schernabo Epiſcopuʒ
Olmuncẽſem· Ad magnificos . ⁊ genero

ſos:ac nobiles viros.dominũ Menricum

Comitem de vuerdenberg · dominũ Oꝛt

lib Baronem de Bꝛandiſo ·dominũ Otto
nem Truchſeſʒ de vualtpurg Sacri Ro ⸗
mani mperii dapiferũ·Et dominũ henri

cuʒ Truchſeſʒ de Bomerſ ſelden kmperi

alis Bam teenſe⸗ eccleſie dapiferum:ac
ceteros quoſcunq; Fernanteran aliarũ
nationum viros ſcolaſticos. Quibus om

nibus tantũ debeo:quantũ poſſum: om
niaqʒ eis bono animo faciaʒ · que vſui
eoꝛum eſſe ĩtellexero ¶ Vade:a merito ĩ

quã vade liber deſideratiſſime A*.“ ſpecta

bilem decretoꝛũ licentiatũ dominum Io
hannẽ de Eyb Onoldſpacenſem: ⁊ Spal

tenſem p̃poſitum: ac Bambergenſis Mer

bipolenſis ⁊ Eiſtetenſis eccleſiarũ Cano

nicum: mihi patruũ.⁊ p̃ceptoꝛem cariſſi

mum: cui tantũ me debere exiſtimo: quã

tum me ꝑſoluere difficle ẽ:ſed vtinaʒ da

retur mihidecaſio · qua ꝓ meo deſiderio

poſſim gratiaſ referꝛe· ac ſuo in me bene
ficio reſpondere · accumulatiſſime enim
ei ſatiſfacerem: ſed ad pꝛeſens nullaz me
ritoꝛũ partẽ:non mõ in referenda:ſed ne
cogitãda quidẽ gratia conſequi poſſum

eyr.

¶ Vade deniqʒ opus oĩm docuſſimoꝛu;
virorũ iudicio ſũmittẽdũ · Id clariſſimũ
oꝛatoꝛie artis pꝛincipẽ: dominũ Baldaſa
rem Raſinũ mibi pᷣceptoꝛẽ optimuʒ: qui
me ꝑ artẽ:vt pater generauit ꝑ naturam
vt te videat: te examinet: te trutinet: te
deniq; ruminet: quidquid ei viſum fue
rit ĩ tui cõmendationẽ dicat · Quiꝰ de me
amoꝛ: ⁊ iudiciuʒ de te: vtrũ plus mihi di
gnitatis ĩ ꝑpetuuʒ: an voluptatis quoti
die ſit allaturꝰ nõ facile dixerĩ ¶ . hos
omẽs vade liber triũphantiſſime: gaude
lecare:quãdoquidẽ omnesccerto ſcio)
magno te gaudio: maioꝛi plauſu: ⁊ maxi
ma denieg eticke⸗ ac feſtiuitate excipient
2 ab omni canino: ac rabido ꝑuerſoꝛum
hominũ moiſu defenſabũt · ꝓtegẽt · foue
bunt · Quod cum factũ fuerit:nõ medio
eris me letitudo demulcebit: ⁊ nihil ꝓfe
cto erit:qd iocundiꝰ meis poſſit auribus
inſtillari . Gos etiã omnes ad te liber ſalu
berꝛime: tanq; ad vberꝛimum:ac pleniſſi
mum omiĩs doctrine fontẽ mitto: vt tui
hauſtu atz potu ſuſceptã viſceribꝰ ſitim
ſedare:ardorẽq; reſtringere poſſint:fiãt
q; eis omĩa: facilia· ꝓna: ⁊ manifeſta:mo
do ne pigeat ad ꝑcipiendam ſapientie di
ſciplinã audiendi:vel legẽdi patientiã ac
cõmodare. ¶ B ( Vade pollemo liber
patiẽtiſſime: eo qdẽ pacto vt multas ma
loꝛum hominũ obtrectationes ſuſtineas
Multoꝛũ enim hominũ in manꝰ incides:
qui nimia arrogantia cõflati alios laceſ
ſunt:⁊ exardeſcẽti ĩuidia ſtimulatioĩbus
turpiter detrahũt: ac animũ ad ĩpugnan
dũ quecunq; vehemẽter cõuertunt · Qui
ſi te vt rem pꝛiꝰ apud alios ſcriptã repꝛe
hẽdere: ⁊ dẽte ſuo canino: ⁊ ĩ rabiem ver
ſo petulanter nimiũ lacerare tẽptauerĩt
hBos equo vultu vt publice ĩſanoſ: ⁊ eoꝛũ
icurſus leuiter ꝑferas neceſſe ẽ anennie
neq; nouũ:neq;ʒ inſolitũ eſt vt plures re
periant᷑:qui dementis ac furioſi moꝛe in
omnes baculo neſcio quo ſtulticie: ꝓter
uaq; iactãtia temere ĩcurſant: qui nimis
rigidi cẽſoꝛes: aut acres eſtimatoꝛes rerũ
bhominũ exiſtẽtes:dum aliena carpunt
ꝓ eoꝛuʒʒ vidis: eoꝛũ ignoꝛantiã expꝛimũt
Ter ne hoc opus limatiſſimũ vicio dent
ne ve in peioꝛẽ rapiãt partẽ obſecro atʒ
cꝛ: ac moneo vt deſinãt maledicere: ma

ledicta ne noſcãt ſua:faueãt:aſſint equo

animo ⁊ rem cognoſcãt: neq; me furtuʒ
feciſſe arbitrent᷑: tanq; alioꝛuʒ volumina

cõpꝛehenderim: alienas pᷣceptiones dede
rim nõ meas:a ab aliis exẽpla deſumpſe
rim q;plurima · Nam ſi hoc a me factuʒ
ſir: nin tñ temere: nihil ĩpudenter egi:
cũ meo haud quaq; nomini ex alioꝛuʒ la
boꝛibꝰ libauerim laudem:vt hi facere ſo
lent: qui fugatũ ab aliis feſſumq; ceruũ
ĩtercipiunt · Vnde non furtũ admiſi: quo
niã ĩuito domĩo haud quicq; cõtractaui
cũ cuiq; ſuũ dederim bo lum: ⁊ ſub ꝓpꝛii

cõmemoꝛatione noĩs: ſuas cuiq; ĩſcrip

ſerim diſciplinas: adeo vt hi qᷓ earuʒ rerũ
de quibꝰ in no ſtro oꝑe ĩuentoꝛes fuerũt
cum venuſtate iam ſatis omĩbus pꝛolati
ſint atʒ cõmendati · Ego aũt hoc ſummũ
eſſe artificiũ ſemꝑ cẽſui:res varias: ⁊ diſ
pares ĩ tot poemat ibꝰ ⁊ oꝛationibꝰ ſpar

ſas ⁊ vage diſiectas ĩ vnum deligere poſ

ſe:qm̃ qui idonea queqʒ eligit:eius rei ſũ
mus artifex ſit neceſſe eᷣ · Et artificiũ ma

ximum eſſe cõſtat: in arte ſua alienis poſ

*

ſe vti exemplis. Nam nullũ iam eſt dictũ

qð non dictũ ſit pꝛius· Nihil enim ſub ſo
le nouum: quare equũ eſt cognoſcere at

qʒ ignoſcere: que veteres factit arũt ſi fa
ciunt noui · de me igi᷑ quiuis quamlibet
opinionem faciat:qm̃ que ſcripſi: ad leua

tionẽ animi: ⁊ ad ĩgenii exerciciũ: ac mul
toꝛum cõplacentiaʒ ſcripſi · Et apud Qui

dium de ponto dicit · DSepe creat molles
aſpera ſpina roſas · Tgit᷑ et aliis paleas:
exſuis collige grana. ¶ ¶¶ Sed ne diu

tius deuotiſſime pꝛeſul: ⁊ pĩceps buma

niſſime auribꝰ tuis ꝑſtrepam· Tam finem

poſcit oꝛatio: atq; hoc opus excellentiſſi

mã in quo quidẽ ꝓlixioꝛem me fuiſſe ĩtel
ligo: qᷓ; ab initio conſtituerã: verũ vbi
incepi:ita multa ⁊ varia occurrerũt ſcri
ptu digniſſima: vt difficilius fuit reücere

8 yltro ſe obtulit:q̃ʒ de nouo repire ·

t illud ẽ quod iam claudi volumus:

vt vim dicendi: qua ceteris animantibus

maxime pᷣſtamꝰ: de qua ĩ hoc oꝑe admo

dum copioſe vehementer ſectemur: 1 co
lamus plurimũ viros pꝛudẽtia:⁊ oꝛatiõe
ĩſignes:ac debitis ꝓſequamur honoꝛibꝰ:
atqʒ familiaritate nobis conſuetudineq;

deuincamus:cũ ⁊ quod uirtutis ẽ pᷣmiũ:

„

Seg.

Toptimoꝛum pꝛincipũ nomen ꝑ eloquẽ
tiſſimos viros ſempiternũ fiat · Et ſapiẽ
ter etiã: ac ſumma cũ ratione ꝓuideamꝰ
vt honeſtos moꝛes: virtutes a teneris ĩ
bibamus annis· Nam cuʒ reliqua momẽ
tanea: ⁊ fugacia bona:⁊ foꝛtune ludibꝛia
ſint · virtutis ꝓfecto conſtans· ⁊ eterna.
ac certa ẽ poſſeſſio · Non enĩm ad cibum
ac potum:nõ ad pꝛurientẽ coꝛꝑis volup
tatẽ: que ipſa nobis cũ pecudibus ſunt
cõmunia · ſed ad decus· dignitatẽqʒ nati
ſumꝰ.dcirco nobis mens data ẽ ĩmoꝛta
lis ac diuĩa:vt ĩmoꝛtalitati ſeruiẽtes dei
ſimꝰ qſimillimi: ⁊ quo pacto pꝛopius ad
deum accedimus q́; ꝑ virtutes? Nam ſi
bene: ⁊ virtuoſe viuendi cura nobis eẽt
vt viuẽdi:ĩfinitos pene laboꝛes· quibus
ſtulticia eſtuat humana tanqᷓ; ſuꝑfluos:
inſanos fugiendos longe: omittendos
q; putaremus· nunc aũt omnis erroꝛ no
ſter ab eo manat · ꝙ ſine ꝓpoſito · ſine fi
ne viuimuſ. ⁊ non tam ꝑ callem aliquem
ꝓſpectum ⁊ certũ . qᷓ; pꝑer oblataʒ nobis
ſemitaʒ foꝛtuito ambulamꝰ. vt ſepe quo
noſtri foꝛent greſſus:n ec ipſi quidem ſci
amus edicere · ⁊ tanq; tenebꝛis obducu
ꝑ deuia aberramus . Sed aduerſus banc
humani generis cecitatẽ ⁊ tenebꝛas: opẽ
a philoſophia· hoc ẽ a pꝛeſenti nr̃o opere
ſe ziuberimo q fere totũ vera refulget
ſophia petẽdã eſſe cenſeo · que ſi foꝛte di
gnata lumen ſuum admouerit· hanc om
nem que nos turbat caliginẽ diſſipabit.
veramq; viuendi viã a fallaci diſcernet ·
Si ergo beati eſſe volumꝰ operam de
mus:vt boni ſimꝰ.virtuteſqʒ exerceamꝰ.
celeſtia ſpectemꝰ.humana cõtemnamus
non ſermonibꝰ vul gi nos demus. nec in
pꝛemiis humaniſ ſpem ponamꝰ rerũ no
ſtrarum · ⁊ ſine illecebꝛis opoꝛtet ipſa vir
tus ad verũ nos trahat decus: 2 gorian
ſempiternam · Ad quã nos ꝑducat quivi
uit ⁊ regnat trinus ⁊ vnus ꝑ infinita ſe
cula· Rmen ·

¶ Summa Alberti de Lyb vtriuſq; iuris
doctoꝛis eximũ: que Margarita poetica
dicit᷑: feliciter finit ·

—

5

*

B

““l
—õ

—.—

eplis ĩteruenire poterũt: ⁊ pꝛĩio Virgilii
Maronis Eneidoꝛũ.fo.lxvii..
QCarmĩia vᷣgilii· Buccolicoꝛũ:fo·lxix:B.
Oarmiĩa vᷣgilii Ceoꝛgicoꝛũ ·fo.lxix. hh.·
Carmĩa uuenalis ſatiri · fo· hxx XA.
Carmĩa Perſii ſatiri · fo· lxxi · vb. ¶ xxi.rr
Carmĩa Ouidii Naſonis de ſine titulo · f·
Carmin a Stacii thebaidoꝛũ · fo.lxxii · ff ·
Carmina Hꝛudentü · fo· lxxiii.M.
Carmina Valerii Martialis · fo · lxxiii · V·
Carmina Maximiani ·fo:lxxiii · ac ·
Carmina Ruiani · fo · lxxiii · be ·

QCarmĩa Pãphili · fo · lxxiii · bn · (· lxxiii· V

QCarmiĩa extraoꝛdĩaria diuerſoꝛũ poetarũ
Supaaſctirroe: eplarũ · ſo · lxxv · ai ·
Circa artificioſas eplarũ cõcluſiones.M
T.OQ.dauſule ·fo · lxxvi ·N..·
Et bec quãtũ ad pꝛimã ꝑtẽ huiꝰ opꝑis·
Vtoꝛitates diuerſoꝛũ oꝛatoꝛũ ⁊ poe
tarũ qͥbꝰ omnẽ nr̃am eplandi rõem
1dicẽdi moð coꝛroboꝛare exoꝛnare ⁊ am

officioꝛũ libꝛos · fo · kxvii ·
De amicicia .M.T.CQ.auto ·fo·lxxxii.R.
De ſenectute·M· T. Q·autofo· lxxxvx · C·
De ꝑadoxis · M· T· Qautofo·lxxxvii·D·

Ex queſtionibꝰ tuſculanis M.L. ¶ · auto ·

folio · lxxxviu · D. HMMUU
Ex veteri rhetoꝛica·M.T.Q.auto·f·xci.R
Ex noua rhetoꝛica .M.T.Q.·auto ·f.xcii·
Ex oꝛõibus.M.T·U¶·anuto:fo·xciii ·D.
Ex Lactantio firmiano diuinarũ ĩſtitutõ
num . auto. fo.xcvii · ¶¶ fo· cxxvi· R.
Ex Macrobio ſuꝑ ſomniũ ſcipiõis auto ·
Ex Lucio Apulegio de Magia·autoꝛi·fo-
cxxix · R· (fo.cxxx. E

Ex Lucio Apuleio de aſino aureo auto ·

Ex Eucio ARpuleio de libꝛis floꝛidoꝛũ au⸗

toꝛita.fo:cxxx · R. (fo· cxxxi. B·

Ex Lucio Apuleio de deo Socratis auto ·

Ex Lucio Apuleio de nata deoꝛũ · autoꝛi ·
fo · cxxxi . R · (auto.fo:cxxxii.D
Ex Lucio Rpileio de dogmate platonis
Ex Lucio Apuleio de hitudine mũdi au⸗
toꝛitates · fo.cxxxii· N. ””MD
DHauli Oꝛoſii de oꝛmeſta auto ·f.cxxxiii ·R
Victurini de architect᷑a auto·f·cxxxiiii · R
Quinti Qurtii Ruffi de geſtis Nlexandri ·
auto · fo · cxxxiiii · C· (v. xx
Tulii Celſi de geſtis Ceſaris auto · ſo · cxxx

Ex valerio maximo hiſtoꝛie ⁊ autoꝛitates

olio cxxxvi·hbhbp·

Ex laercio de vita ⁊ mor pnm fo ·
cxlvii · A av.R poſt mediũ ·

Rutoꝛes a ĩuentoꝛes plurimarũ rerũ · ſo ·
popthegmata plutarchi cheronenſis·
fo · clv · SDS.
Liber auguſtalis imꝑatoꝛũ romanoꝛum
franciſci petrache · ſo · clix · B·
Noĩa deoꝛũ quos romani ⁊ gẽtileſ colue
runt · ſfo · clxiii · D.

Nomia ⁊ officia romanoꝛum .fo·clxv ·.··

Eranciſci petrache de adũůſa foꝛtũa reme
dia · fo · clxv. (dia · fo· clxxii·M.
Erãciſci petrache de ꝓſpera foꝛtũa reme
Terentii comici elegantie auto:⁊ familia
res elocusões · Cuiꝰ comedie ſunt he· An⸗
dꝛia Gunuchꝰ Meutõtumerumenos Idel
phis Hechira ⁊ Phoꝛmio ſo · clxxvii · ·
Nauti comici elegantie ⁊ auto. Quiuſ co
medie vſitate ſunt he · Amphitrio Aina⸗
ria Duo captiui Qurculiocaſſma QCaſtel
laria Epidicus:⁊ aulularia ·. clxxxvi· hh.
Ex comediis plauti.inuſitatis ⁊ nouiter
reꝑtis elegãtie ⁊ familiares eloquutiões
Que q̃dẽ comedie ſũt he · Muſtellaria ꝑſa
Rudens:Stichus· Trinumiꝰ . Truculẽtꝰ

Miles gloſus.Marcatoꝛ· Pſeudolus.He

nulus· bachis ⁊ menechinꝰ.fo·clxxxix· R.
Ex philodoxios Comedia karoli aretini
auto · fo · cxcv · ee · Fo · cxcvii · pp ·

Ex comedia ronʒii· ð falſo prott⸗ auto ·

Ex philogenia comedia vgo
ſis· autoꝛitates · ſo · cxcviii · ſſ.
Tragediarũ ſenece floꝛes ⁊ auto ·fo. cci ·
Ratões ſiue cõmendatões diũſaruz
rerũ p̃clariſſie ⁊ pᷣmo de diuiniſſio
euchariſtie ſacramẽto laudatio·fo.cciiii ·
In ſacratiſſimũ xp̃iane eccleſie doctoꝛem
hieronimũ laudatiũcula · fo · ce. (ccevi
De oĩm artiũ ⁊ ſcĩarũ laudibꝰ oratõ · fo·
Ad ſanctiſſimũ dñm nicolaũ papã v · oꝛa
tio · fo · ccwii ·
In laudibꝰ reuerẽdiſſimi dñi Tohãnis Qa
ſtellonei cardinalis pap̃· fo · cc vii ·
Ad ep̃i vel alteriꝰ p̃lati electionẽ ꝑſuaſio
fo.ccix· .
Exhoꝛtatio ĩ clerũ ſaluberrima · fo·ccx·R
Hro ſereniſſio romanoꝛuʒ rege iocunda
receptio · fo · ccxii.
Rd legam arroganũ ꝑſone oꝛãtis cõmẽ
datio · fo · ecxiii ·

ini parmen

s

N IETI.

S T 0 V

R

O Balance Q

Focus

N

1.

J

H

G

F

E

D

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

.
5
S
=
8