cipi:naſci:ac ꝓcreari voluerit: qñ ve in ꝑ
petua eius humanitate pudiciſſimus ip̃e
fuit:quãdo ⁊ apud illũ nullus gradꝰ ma

ioꝛ:acceptioꝛ:aut pꝛoximioꝛ ⁊ ĩ terris fu

erit: ⁊ celeſti vita ſit:q; ꝓpudicarũ ⁊ pudi
coꝛũ· Primũ igit᷑ omniũ ſtatuer̃t romani
pudiciciã(quo quidã titulo nulluſ maioꝛ

cuiq̃; exhiberi poſſit) ꝓ dea:⁊ numie celi:
templis:ſacriſiciisqʒ rit e honoꝛari Nec

ĩmerito:quã videlicet vir oꝛum pariter ac

mulierũ pꝛecipuũ fundamentũ:quã pue
rilis etatis inſigne pᷣſidium:quã muuente
⁊ virginei floꝛis:ſimul ⁊ ſanctitatis ma

tronalis alias matrimonialis cuſtodẽ: et

oꝛnamentũ eſſe animaduertebãt.x quo
quidẽ illud apud eos laudatiſſimuʒ ema
nauit ĩſtitutũ:vt q̃ femine vno matrimo
nio cõtente fuiſſent: coꝛona pudicicie ho
norarent᷑ · Quã quidẽ pudiciciã quo facili
us inuiolatã ſeruarẽt:vini vſum romaĩs
feminis ⁊ inhibuerũt· ⁊ ignotũ eſſe volu

erunt: ne videlicet ĩ aliquod dedecus ꝑꝛo
labarent᷑:qm̃ pꝛoximꝰ a libero patre intẽ

perantie gradus: ad incõceſſam venerez
eſſe cõſueuit · Cunqʒ ſine libero ⁊ cerere

frigeat venus · Quid em̃ de minerua qua
. ... Ü‚7 i „„ „
dam: ⁊ eius pudicicia dicãy que ob virgi

—

gnũ arbitrarer: matrõe pudiciſſi

nitatẽ tuta ndã patreʒ dicit᷑ interemiſſe.

pluris em̃ integritatẽ:q́; parẽtis pietatẽ?
eſtimauut. Quid de calſidꝛa:ᷓ nec appol
lini quid cõſentire voluit? Quid de hbyp

pone greca: ⁊ bꝛctona cretenſe? quaruʒ
pꝛima cũ hoſtiũ dlaſſe eſſet excepta in ma

re(vt moꝛte pudiciciã ſeruaret) ſe abücẽ?
nõ eſt verita · Atera vero quã minos cre
tenſiũ rex cũ inſequeret᷑ aufugiens: eadẽ
ratione in mare ſe pᷣcipitem dedit · Quid

de veſta ſaturnia? que ob eius p̃cipuaʒ

nelope ⁊ didone:q̃s vno viro legimus fu
plurimis:q̃s ſi enumerare voluero: dies

potius q́; copia deficiet ¶ C Ded cõſi
deremus hanc tantã rem parũ diligentiꝰ

Quid em̃ eſt aliud maritis fldeʒ ſeruare:

aut illos admirabili caricate ꝓſequi: niſi

honeſtatis iura tenẽ milia ſuperioꝛi af
fricano.Thuria· Q· lucrecio nõne fidiſſ ĩe
fuere ? Sulpicia lẽtulo cõuige pꝛoſeripto
vt fides ĩcoꝛrupta remaneret.ſeipſazʒ pꝛo
ſcribere nõ dubitauit· Euande virũ ſuum
capaneũ adeo dilexit: vt dum illius cada
uer fulminatũ: ac ſemiuſtum in rogũ po

neret᷑:pꝛe ingenti animi doloꝛe:ſe flãmis

iniecerit:vt ita ſimul cũ illo exuſta in mi

xtis cineribus in eadẽ vrna deponeretur
fulia quoq; cũ e foꝛo pompei cõiugis ve
ſtem cruentam domũ relatã cerneret: ſu
ſpicans quid mali marito accidiſſe:graui
doloꝛe ⁊ cõceptũ:qð adhuc in vtero erat
eiicere: ⁊ qð acerbiuſ fuit expirare coacta
eſt· Nec hipſicrateã reginã tacebo: qᷓ ton
ſis capillis:⁊ ſingulare eius foꝛme decus
in habitũ virilem cõuertens: quo faciliꝰ
virum ſuũ mithꝛidatẽ comitari valeret:il
lum a pompeio victũ: ⁊ mente ⁊ coꝛꝑe in
fatigabili:ꝑ diuerſas gentes fugientẽ ſe
cuta eſt · Ouãta vero pꝛudentia:
aut potiuſ diuinitate hic muliebꝛis ſexus
floꝛuerit · Cyri filia.dyoniſii mr̃.calphur
nea:tanaquil:⁊ ſibille om̃s pariter ip̃e te
ſtant᷑ · Quid em̃ eſt aliud ex ſomniis futu
ra pꝛeuidere:aut ex pꝛodigiis · niſi pꝛudẽ
tia ⁊ quidẽ ſingulari · ac diuinitate pꝛodi
tum eſſe? Quid pꝛudẽtiꝰ aut diuinius qᷓ;
vᷣginis cõceptum.omĩpotentis dei aduẽ
tum·paſſionẽ· moꝛtẽ:ac reſurrectionem.
In quo maxime ſides noſtra conſiſtit· ab

cmnibus ſibillis diuinari:pꝛedici:⁊ pluri

bus verbis aperiri ? ¶ ( Tanta mulie
bꝛs generis ac ſexꝰ eſt foꝛtitudo:vt hac
vna maxime mulieres cõtinue quiſqʒ ad
miratus ſit: Arpalicẽ thꝛaci am audiuimꝰ
ligurgü patrem ſenem a gethis captuʒ:
collecta ſtatim multitudine:celeriꝰ q̃ᷓ; de
femina ſperare licuerit:armis: ⁊ ſuo pꝛo
pꝛio roboꝛe li beraſſe. Taceo ſemiramim
aſſprioꝛũ reginam:que poſt ſui coniugis
moꝛtẽ: ⁊ arma ferre:⁊ militare ſepius p
regni defenſione cõſueuit. Cloelia vero
cũ aliis poꝛſenne etruſcoꝛũ regi obſeſ da
ta: nocturno tꝑe deceptis cuſtodiis: cele
ri fluminis traiectu patriã liberauit. Poꝛ
tia autẽ cum apud philippos macedonie
campos bꝛutũ maritum moꝛtuuʒ intelle
xiſſet quia fet᷑rũ non dabat᷑)oꝛe ardẽtes

carbones hauſit. ¶ E (Si conſtantiazʒ

querimus ſempꝛonia gracchoꝛũ ſoꝛoꝛ et

ſcipionis e miliani vxoꝛ:cũ a tribuno ple
bis ad populũ in foꝛo ꝓduceret᷑: inſtaret
qʒ cõtra eam multis minis tribunicia po
teſtas:necnõ ĩcerta vulgi multitudĩe ob
ſtrepente·quitũ execrabili audacia: fal
ſo alienã volentem vſurpare ꝓpinquita
tem cõſtantiſſime repulit. IBn
bertatẽ:qͥd hoc femineo ſexu liberalius⸗
faniũ:marium a ſenatu romanoꝛũ hoſtẽ
indicatũ in ſnã domũ deduxit Rpulie re
gionis quedã femina buſa noĩe ditiſſima
nõ nullos ciues romanos canenſis pꝛelii
reliquias:domi ſue benigniſſime ſuſten
tauit · (MHSi pietatẽ:alias pr̃es inue
niemus: alias mr̃es ĩ carcere per multos

dies ſuo lacte ſeruaſſe.Antigona edippi

Flia patri ceco:⁊ ĩ exilium pulſo cõtinue

ducatũ miſeranda pᷣſtitit· Claudia veſtal

virgo inter patrẽ ſuũ triumphantẽ: ⁊ tri
buůnum plebis violẽta manu illũ e curru
trahentẽ ſe interpoſuit: ⁊ a parente ſola
vim tribunitiã ðpulit ( E deſüũt
mihi clariſſimarũ mulierũ exempla: qᷓ et
lris ⁊ ſtudis ⁊ eloquẽtia floꝛuerũt. Quid
em̃ ĩpꝛimis literis maius: aut excellentiꝰ
humano generi dari potuit: his nãqʒ re
cta.honeſta·ſancta · ac religioſa ſectari in
ſtruimur:his: que ad rem pꝛiuataʒ ac pu
blicam: his: que ad ſacre reli gionis ritus
ac cerimonias ſpectant doceri abundan
tiſſime poſſumꝰmo illud auſim dicere:

vir ſapiens vllo pacto quis eſſe nõ põt:
qui ſit omniũ penitus literarũ ignarus
1 epers:labet᷑ is in paruis minimiſq; re
bus · errabit · decipiet᷑: quo ſapienti nihil
magis põt eſſe cõtrariũ.harũ igitur tãte
vtilitatis ⁊ pᷣſtantie literarũ:quis moꝛta
libus vſum aperuit g quis earũ autoꝛ ex
titit? mulieres ꝓfecto · Cſidem ferũt: ſiue
illã ꝓmethei:ſiue aliã machi:nõ ſoluʒ ter
re cultũ: lini vfum:ſedqð pꝛeſtantius
eſt)apud egyptios literas ĩueuiſſe:quas
poſtmodũ nobis latinis Nichoſtrata o
mi archidum regis filia: aut eadẽ Qarmæ
tis euandꝛia non ſolũ dedit ſed etiã earũ
coniunctões:ac ſonos edocuit· Sed quio
de ceteris artibꝰ dicemꝰ g Minerua apud
argiuos phoꝛaneo:ſiue apud atheniẽſes
Ogigio regnante:⁊ lamificiũ:⁊ texturaʒ:
⁊ numeros:⁊ eoꝛundẽ figuras ĩgenio ad
inuenit acutiſſimo ·hanc etiã aiunt: ſiue
aliamnã plures mineruas legimus) oli
uarumquadꝛigarũ ·⁊ belloꝛũ autoꝛẽ exti
tiſſe ac pꝛincipẽ · Quid ceres? que moꝛta
libus ex duris glandibus pecoꝛũ moꝛe vi
uentibꝰ terras colere:ac fruges colligere
monſtrauit · Ita vt ꝓpterea nec ĩmerito
apud gentiles dee: hoc ẽ diuine mulieres
appellent᷑ · Extat coꝛnelia ſcipionis affri
cani filia:cuiꝰ ꝑmulta ſecula eius moꝛteʒ
extabant eple elegãtiſſimo ſtilo per ſeri
pte · Et Saphos poetiſſe libꝛi:ſũmo in ho
noꝛe apud grecos:ꝓpter ſingularẽ facun
d iã ſcribendi artẽ habiti ſunt:a qua ſa
phicum carmen dicũt denominatũ· Aſpa
ſia quoqʒ ꝑ ſocratis tꝑa fuit doctiſſima q̃
dem mulier: ⁊ eloquẽtia ⁊ literis p̃cellẽs
a qua Socratẽ ph̊m tãtuʒ ſe didiciſſe que
dam nõ pudeat confiteri · Extat Centona
quã diuinã dicereʒ:cũ ex marone tot ver
ſus ad dei noſtri intellectũ traxerit:ni ali
ter a nobis ſenſiſſet hieronimus:ſed(qð
repꝛehendi nõ poterit) doctiſſimã appel
labo. Quid de ameſia: quã eo ꝙ ſub femi
nea foꝛma virilẽ aĩm gereret Andꝛogenẽ
vocauere · Ga apud p̃toꝛes maximo pplĩ
concurſu: ⁊ cauſam egit: ⁊ pꝛima actione
a cunctis pene iudicis liberata eſt. Caia
quoq;ʒ a frãnia lutii ſenatoꝛis vxoꝛ:ita li
tibus a cauſis apta fuit: vt apud plures
magiſtratus ſepiſſime oꝛaſſe dicatur · et
qð omniũ eſt maximũ:humanum genus

alioquin bꝛeui periturũ foꝛet:ni eſſet hic

muliebꝛis ſexus· Mulieres itaqʒ ſunt que

familias:que res puplicas:q̃ totam deni
qʒ conditionẽ reſtaurant:⁊ qdð maius eſt
ĩmoꝛtalẽ reddũt· hoc romane vrbis cõdi
toꝛ intelligẽs qñ feminis careret:cuʒ Sa

binis bellũ graue inire nõ dubitauit · Oo

gnoſcebat em̃:huiuſmõi imperiũ:ſi muli
eres nõ adfuiſſent pauciſſimis eſſe dura
turũ diebus · Poſſem magnanimitatem.
ulcritudinẽ. ⁊ alias mulierũ dotes ſimi
liter exemplis ꝓſequi:niſi nũc moduʒ nr
excederet ſermo:vel verius:ne ego tã in
ſcius ſum:vt mulierũ vᷣtutes ac pſtantiã

memoꝛare me poſſe crediderim æſi em̃ re
cte penſabimus:in omni vᷣtutis genẽ (da
te veniam viri vera loquoꝛ) inueniemus
eas:ſi ñ ſuperaſſe viros:ad ſaltẽ equaſſe
R(n tot igit᷑ ⁊ tantarũ virtutum teſti

monia: qᷓbus muliebꝛis ſexus abundãtiſ
ſume fuit inſignitꝰ Conſtat vſqʒ; ad etatẽ
M.appii ⁊ ſe omaſſe mulieres:⁊ auro ab
undanti: ac purpura vſas:nõ ſolũ vt ma

ritoꝛũ autoꝛitatẽ ſeruarẽt: ſed etiã vt foꝛ
moſioꝛes ſeſe redderẽt· Tũc lata ẽ appia
lex:ne qua mulier plꝰ ſemiuntia auni hba

beret: aut veſtimentũ verſicoloꝛis: q̃ndo
reſpublica ĩ maxio diſcrimĩe erat: quom

KKnibalẽ romanã ad vꝛbem caſtra poſitu
rũ timerent:quom ſocii:milites · claſſes
cõmeatus· pecunie deeſſent q̃ᷓ ola huius
legis condende cauſa fuere: tamdiu du
rature:q̃;diu populuſ romanꝰ ab ea cala
mitate liber eſſet floꝛente poſtmoduʒ re
publica hanc legem abꝛogando grauiſſi
mus:ac ſereniſſumns vir i cõſul M. Cato
poꝛtius matronis oꝛnamẽta reſtituit:qð
ab eo tꝑe vſq; ad hãc diem ĩuiolatũ iure
ꝑmãſit· Aurũ itaqʒ:⁊ huiuſmodi inſignia

ac oꝛnatus:quẽ latet vᷣtutis teſtimonia: 1

bene inſtitute mentis eſſe p̃coniaz ¶ B
Nõ em̃ decoꝛaſſent mulieres maioꝛes nri
tãto oꝛnatu: aut ꝑmiſiſſent niſi aliqua vir
tute meruiſſẽt · Sic mulieres pꝛimarie ab
ignobilibus differebant: ᷣta ferũt antiqᷣ

tus ꝑſarũ reges varios ſibi: ⁊ inuſitatos
vulgo habitꝰ multo auro:multiſqʒ gem
mis ſe indulſiſſe:vt a pnuatis ⁊ ſubiectis
diſcernerẽt᷑: ⁊ amplioꝛis apud ſuos eſſẽt

veneratõis· Et ĩpꝛimis mulieribꝰ:quaruʒ

viri auro vtunt᷑ hec inſignia cõuenire: et

eas maritoꝛũ autoꝛitatẽ imitari (nã viro
rum genere nobilitant᷑: ⁊ illoꝛũ tantum

gloꝛia illuſtran)nemo dubitat gknde ll

pianꝰ iuriſcõſultus nõ ĩmerito eas vult
femin as clariſſimas appellari:qꝛ clariſſi
mis ſunt cõiuncte ꝑſonis:⁊ tãdiu clariſſi

me habent᷑: q́;diu cum clariſſimis viriss

matrimonio ꝑmãſerint:aut ab illis ſepes
rate aliis inferioꝛis gradꝰ nõ nupſerint·

hoc ius antiquũ:hoc nouũ:a vt iuriſcon
ſultoꝛũ verbis vtar: hoc ius nouiſſimum

aptiſſimis notat legibus. hac cauſa cum

ſuaſu Mardochei heſter nõ vocata Artax

erxem ꝑſarũ regem eius viruʒ adiſſet: ot
ipᷣm ꝓ cõmuni iudeoꝛũ ꝑiculo depꝛecare
tur:eoq; ꝙ ĩuitata nõ fuerat timoꝛ ſuos
artus oecupauiſſet Qex em̃ erat:vt ſiquis
ad regẽ nõ vocatus intraret capite puni
retur niſi ei quẽ ſaluũ eẽ voluiſſʒ cõtinuo
aurea virga poꝛrigeret᷑ Rex cõiugeʒ gre
mio collegit: fouit:⁊ oſculatꝰ eſt: ꝑſuaſit
q; ne ex lata lege quid mali metueret: ad
ducens leg es ſubiectis dici:nõ aũt vxoꝛi
bus:que ⁊ ꝑiter cũ maritis regnare: et ei=

dem debent habere poteſtatẽ· vt autẽ ali

quãdo cõcludã· Ad illarũ quas ſupꝛa dixi
feminarũ pꝛeſtantiã queſo matrone bo
neſtiſſime mentes erigite veſtras atq; ex

tollite · Quod quidẽ ſi a vobis factum fue

rit · It ſanctiſſima ꝓudicicia. cetereq; vᷣtu
tes ſuũ apud vos locũ obtinuerint:ſũma
apud deum ĩmoꝛtalẽ:apud quẽ nullũ bo
num eſt irremunerandũ merita. ſingula
remq; amoꝛẽ · fauoꝛemreuerentiaʒ ⁊ ob
ſeruantiam cõſequimini apud om̃s:⁊ de
niq; laudẽ vobis cõparabitis ꝑpetuã.
¶ In deſponſatõe dñůe Richarde: ⁊ incli
ti Marchionis Gſtenſis ſponſalitia Ora
tio oꝛnatiſſima. ”MM
Vam maximũ:q; ve ampliſſimꝛuʒ
munus hodierno die ĩfirmis bu
meris meil deſüpſiſſe intelligam

illuſtres heroes: vos q; magnifici viri: q

fauſtũ hunc nuptiarũ diẽ celebꝛaturi tan
to ſtudio:tantaq; ĩuſitata frequẽtia con
ueniſtis:clariſſimo ⁊ floꝛentiſſio cõcurſu
veſtro abunde in documẽto eſtis· Ga qui

dẽ altiſſia res: que ꝓ ſua digĩtate tracta

ta ad lõgũ vſq; volumẽ excreſceret: ⁊ no
bile qdᷣlibet onoꝛaret ĩgeniũ:pfecto ma
gno erat alicui delegenda oꝛatoꝛi:qᷓ hoc

in menſo dicendoꝛũ aceruo:ingenii vim
autoꝛitatẽ ⁊ eloquentiã pareʒ: mariti ac
marite dignitati: ⁊1 magnitudini reruʒ ſũ
mimiſtraret · MHec ego quãta eſſent: quãtũ
qʒ ſuo pondere vires meas oppꝛimerẽt:
cum mecũ ipᷣe cogitarẽ:cepi verecundus
ſubdubitare nuhi vicõ verti poſſe:ſi quo
tid ianis votis expetitã laudatõis occaſio
nẽ:non officioſe ſatis ⁊ accumulate ꝑſol
uero:dũ pꝛincipis mei memoꝛalibꝰ meri
lis exiguã dicẽdo:atq; ieiunã operã ĩper
tirer · Sed qꝛ excellẽtes pᷣncipes:qͥ me offi
cio ⁊ amoꝛe ꝓſecuti ſunt colẽdos eẽ: ipſo
rũqʒ ĩperatui parendũ ſꝑ exiſſimaui: con
ſtitui anĩo delatũ fidei mee oꝛatõnis hoc
genꝰ nulliꝰ loci exceptõe:nmulla ve cauſa
rcuſare: malo em̃ ĩbecillitatẽ q́; aĩim accu
ſari · Dũ igitardua hec: meiſq; maioꝛa vi
ribus molliri aggredioꝛ: diuinã opem im
ploꝛabo: vt quo adire mea ignoꝛatio nõ
poſſit: celeſti fauoꝛe adductꝰ aſpirẽ · verũ
nũc ip̃e locus:ipſaqʒ cõſuetudo illuſtres
ꝓceres nos admonet: ſũma queq; carpẽ
do ptranſire paucis: de ipſiꝰ matrimonii
ac ſponſoꝛũ laudibꝰ attingere decreuimꝰ
Qſi pꝓ earũ rerũ di gĩtate:veſtriſq; expe
ctationibꝰ minime dixiſſe videar· Mãc mi
hi a vobis veniã cõcedi opoꝛtet· Ita tamẽ
vt nõ rem ĩgemo.ſed ĩgeniũ rei defeeſſe
arbitremini · Quiſ em̃ cõmode aut omate
ſatis tanti ſacramẽti laudes explicare po
tuerit ? In quo nõ ſoluʒ honeſtas ⁊ vtili
tas: ſed ⁊ laus ſũma cũ iocũditate verſat᷑
Cũ em̃ multa diuinitus:ĩmo omĩa nobis
tradita ſint: quibꝰ iucundiſſie vitaʒ duca
mus: nihil ſane eſt ſi recta animaduerſio
ne meditari voluerimꝰ: qdð huic cõiugali
conſoꝛtio poſſit anteferri g Idmirande
ꝓfecto ⁊ ĩnumere ſunt laudes ſingulariſ
ſime:digĩtateſq;ʒ ſacratiſſimi matrimonii
ratõe multiplici ſũmopere venerãdi. Pri
mũ qꝗppe autoꝛis rõe. Deus em̃ veri pr̃is
functꝰ officio ne genꝰ deficeret humanuʒ
marẽ pꝛmo ad ipſius dei ſimilitudinẽ ef
ſinxit: deinde feminã ad ipſiꝰ viri cõfigu
rauit effigiẽ: vt duo inter ſe pm̃ixti ſexuſ

ꝓpagare ſobolẽ poſſent:⁊ cõmunẽ terrã

multitudine adimplere:vt quidẽ hieſus
chꝛiſtus · pius · verus · optimꝰ deus: nõ in
cõſulto dixit geneſiſ pᷣmo.Oreſcite ⁊ mul
tiplicamini ⁊ replete terrã. Loci inſuper

ratione digniſſimũ eſt matrimoniũ ſacra
mentum:quia in deliciarũ paradiſo initi
atum · Status pᷣterea:nam temꝑe innocẽ
tie: ⁊ ante peccatũ ĩſtitutũ fuit. Nihil ita
q; in rebus humanis ſalubꝛius atq; pꝛe

ſtantius cõiugio eſt· Conſpicimus em̃ hu

mani generis conſeruationẽ: hominũ ſa
luteʒ · vrbes · domicilia.foꝛtunas:⁊ quecũ
qʒ que ad bonum ſtatũ hominis attinẽt:
ſine iſtac copula nullo pacto duratura.
Quid mund ipſe eſſet? quid ciuitates:
parentele magnificũ cernerẽt:ſi nõ ma
trimomi cõtinuus vſus:⁊ cõſuetudo fre

quentaretur? per hoc pꝛelia etiam acer

rima: ac inimicicias ſũmas ſedari:in ami
ciciam conuertiq; videmus· Interq; con
iuges amoꝛem indiſſolubilem: earitatem
qʒ perpetuam mirum in modum genera

n.· Nam nihil iocundius: nihil carius op

tari poteſt: q́; pudicam ⁊ honeſtam mu⸗
lierem petere: que ĩ ſecundis ⁊ aduerſis
rebus ſocia · cõiunx. ⁊ amica ſit: que te in
ado leſcentia comitaturi ſenectute non

deſerit: tecum pernoctatur: peregrina:
tur: ruſticatur: laboꝛes non aſꝑnatur pe
ricula nõ metuit: moꝛtem nõ ꝑhoꝛreſcit:

cui deniq; cogitatões coꝛdis tui oẽs ſecu

re reſeras: de qᷓ Cicero ad atticũ loquens

ſie dixit: qᷓd dulciꝰ q; h̃e qͥ cũ oĩa videas

loqui vt tecũp̃terea maximus pꝛinceps
deus geneſis pꝛimo ait· Nõ ẽ bonũ hoĩeʒ
eẽ ſolũ faciamꝰ ei adiutoꝛiũ ſimile ſibi . de
quo etiã matrimonio Cicero cogitans in
ſomnio ſcipio nis ſic ait · Nihil eſt em̃ p̃n
cipi illi deo: qui omnẽ hunc mundũ regit
quod quidẽ in terris fiat acceptius q; cõ
cilia cetuſq; hominũ iure ſociati Nam cũ

moꝛtales eſſemꝰ effecit nos generis per

petuitate immoꝛtales· hinc dulce viri et
vxoꝛis nomen exoꝛtũ eſt · hinc pꝛopꝛii cui
qʒ libeni comparati ſũt·hinc immenſa va
gandi libertas extincta eſt· hinc inſueta qᷓ
dam. infinita · inſatiabilis · inexcogitata:
ipſis pꝛopemodum amantibus ĩcogni

ta dulcedo: atq; ſuauitaſ data eſt: que ma
ritum coniugi: coniugem marito: vtriſ

qʒ liberis liberos vtriuſq; demiceat· Qua

re non ſine cauſa iure ſtatutum eſt: ſine

vtriuſq; conſenſu matrimonium confici
minime poſſe: vt amoꝛ inter cõiuges per
retuo inuiolatꝰ permaneret: ⁊ ne vllum

pꝛoꝛſus futurum caritati atq; beniuolẽ

tie obiici poſſʒ obſtaculum · Ovehemẽs
amoris magtudo·O matrimonii vis ine.
ſtimabilis:qs te dignis vnq; laudibꝰ ꝓ⸗
ſequet᷑ gdebitaq; veneratione cõmenda
bit g aut meritis tuis parẽ gr̃am referꝛe
poteritSi quis eſt: quis inquã eſt per
deuz immoꝛtalẽ qui tanta: totq; magni⸗
fica de cõiugali laudatione dicere poſſit:
quin multo plura: multoqʒ magnificen
tioꝛa dicenda ſint ꝗᷓ ſi enumerare volue
ro:diem nocti coniungere opoꝛteret · Sʒ
omittamus iã quidẽ verba de ipſa faceꝛe
⁊ ad id qð ſecundo loco polliciti ſumus.
ſcʒ ad mariti mariteqʒ laudes tranſeamꝰ
Qua q̃dem in re cum videam maius ſoli
to mibi onus incũbere:mon queqʒʒ ſigilla
tim: ſed ſuccincte tractare ꝓpoſui:preſeꝛ
tim cum adeo clara.aꝑta:⁊ maĩfeſta ſint
vtriuſqʒ virtutũ ſuarũ p̃conia:vt nulliꝰ
laude creſcant·. nulliuſqʒ vituperatione
minuãtur· Et impꝛimis letoꝛ humaniſſi
mi dñi:qð apð hos dico quoꝛũ plimi cuʒ
in ip̃is pꝛincipis mei geſiis·tum rebuſet
periculis quotidie verſati. diumum aĩm
pꝛudenſq; ingenium eius: magiſtra ex
perientia cognouerunt · Nulla equidem
illud rerum ſublimitas ſuperat: nulla
confundit varietas· nulla oberie magni
tudo · Ciuſq; celebritas tanta eſt: tanta
in rebus perſpiciendis facilitas: ꝙ in
preclaris facinoribus: ⁊ implicita oĩm
magnarum rerum copia: ſublime alio
rum acumen adeo ſemper excelluit: vt
neſciam ad quẽ primũ ingenii vſum pꝛ
cipem ipſũ natura parens genueriti ip
ſa virtus exercuerit · Quibꝰ in rebus ſem
piternas oĩm laudes · in quibuſ ut cecero

memit difficiliꝰ eſt exitũ q; principium ĩ

uenire: volenti cõpoſito ⁊ florido oꝛatio

nis ſtilo contexere:tã copioſa materia:tã

ta oꝛnamẽtoꝛũ vbertas aboritur: ꝙ dies
noxq; om̃is media ipſa in oꝛatõne defice
ret:cum nullo ſplendoꝛe facundie:nulla
dicẽdi aut ſcribẽdi autoritate ſatis orna
ri:cumulateq; ſatis cõmemorari poſſint
Sed dicendi modus eſt adhibendꝰ: ⁊ vir⸗
tutes belloꝛuʒ: ꝗᷓ ille noſter Anibal ſtre
nue. victorioſiſſimeqʒ geſſit: ac cetere taʒ
animi q; coꝛꝑꝑis ipſiꝰ dotes ⁊ foꝛtune con
ſulto p̃tereũde:hoc tm̃ ĩcẽſebo ꝙ hic nĩ

x.

heros ut faciliꝰ ſublimi ſpeculatõne ſua
ad oĩm rerũ noticiam penetrarzʒ: varios
moꝛtaliũ moꝛes: diuerſarũ gentiũ multi
farias nat᷑as·ſitũ diffuſi oꝛbis:⁊ mundi
remotiſſimas regiones ꝑ ingẽtia maris
ac terre ꝑicula late peregrinatuſ:ſtuduit
oculorũ iudicio ⁊ cognitione callere · Qui
poſteaq; a viſitatione ſacrarũ ediuʒ Sal
uatoriſ ⁊ iacobi:ad regnum ⁊ ad patriaʒ
remeauit: poſt moderatũ exercitiũ ſaluti
coꝛꝑis indulgendũ: om̃e eius vacuũ tẽpꝰ
diſtribuit: ut vel cura ſua grãdis imperii
vl ſtudio ſacrarũ lẽarũ.aut legẽdis pſal
mis a oꝛatõibus traducat᷑ · Tta ꝙ; Roltent
ad quos tãtarũ virtutũ fama defluxerit
nomẽ ipſiꝰ in eternũ colebũt:celebratuʒ
qʒ facient: nos quoqʒ fuiſſe beatiſſimos
qui hoc diuino principe frui:eumq; nr̃iſ
oculis tueri potuimꝰ. Quãta aũt ſincero
in pꝛincipe coꝛdis fuerit integritas 5g1 ad
immoꝛtalẽ deum quãta reuerentia g quã
ta religio ? quantꝰ timoꝛ?g qui apud ſuã
celſitudineʒ quotidie religioſi patres ob
ſeruant᷑: tam confirmate mẽtis reperire
pauciſſimo confitent᷑ gvnde mirifica me
rita ſua nulliꝰ obſcure diuturnitatiſ obli
uio vnq; obliteꝛabit: ſe dũ viuet chꝛiſtia
num nomen de boc fulgentiſſimo ſidere
oẽs loquent᷑ pꝛedicabunt·⁊ teſtabuntur

1 celo demiſſũ fuiſſe pꝛincipẽ talem com

memoꝛabunt · Quo neſciãt· an quiſnam
eoꝛum quos aliquando aut viderint aut

legerĩt glorioſius ſuis impetarit ? Qua

igit᷑ p̃dicatõe fulmẽ illud acumĩs extolle
mus g? quod ĩ poteſtate ⁊ licẽtia tãta nũ
quã niſi ad benigtatẽ · ad officium · ad vir
tutem accõmodandam eſſe exiſtimauit.

ſSius quippe miſericoꝛdie extant in aliis

exempla ſatis rara.cum inopes homĩes
ip̃oꝛũ egeſtate ĩtellecta nüũq; a ſe dimiſe
rit neceſſariis deſtitutoſ:ſinguliſqʒ a me

niſſimã eiꝰ pñtiã adire ſolitis:paterna ca
ritate · feſtiua hilaritate: ſuauiſſiõqʒ ſue
maieſtatis applauſu oẽm meroꝛem ade

merit · omnez ſemper ſolititudĩeʒ mitiga
rit · Tta ut ad mirandam eius ſapien tiam

pietatem: modeſtiam · vti numen aliqð

nos qui ſue maieſtati ſeruimꝰ.amemꝰ:et
veneremur atz ita colãꝰ ꝙ ſine ſatellite · ſ

ne milite ſine armis tãta młtitudo pplo
rũ ⁊ moꝛtaliũ moderat᷑ tractat᷑ ⁊ regitur

——

Sed nune intelligo pudiciſſime ſponſei
„ 5 . :. . 272 . . —. ℳ. .
iuriam facere:eius mentionẽ tãdiu pre⸗

termittens·quanq; illa qᷓdem mea ieiu⸗
na: 2 agreſti laudatione non indigeat

que ſibi ſua pꝛudentia:moꝛuʒ grauitate:
vite dexteritate latam: vberemq; ad eteꝛ:
nitatẽ feneſtrã patefecerit. Omitto ð pas
tria · de parentibꝰ.de nobilitate · de diuts
tiis. ⁊ de ceteris foꝛtune bonis verba fa⸗
cere· pꝛeterea corꝑis valitudinẽ ⁊ fome
condecentiã ſuꝑpuacuum exiſtimo in lon⸗
gioꝛem ſermonẽ ꝓtelare· hec enim hmoi
vt habentibꝰ quidẽ laudabilia ſint: verũ
eis facile ſine ignominia careas:que tñ ĩ

honeſtiſſima ponn ſatis ip̃am oſtẽdüüt

cõmendant: a laudant. ANlud vnũ oĩbus

omiſſis ſilentio p̃terire nõ potui caſtio⸗
reʒ fe aut continentiorẽ me vidiſſe nemi⸗

nem: maiori modeſtia:ſobrietate maioꝛe
neminẽ· O felices thedas:⁊ beatum virũ

tali coniuge decoꝛatũ.· Nullam em inuei
diu mecũ aĩmo reuoluens:quã ſibi equi

parare valeã.· Nil habent relique (pace
ſua dixerim) ed m huius virtutibuſ
conferant:de

illa ſublimis:ſi cũ huius vᷣtute conferan
tur · In hac em̃ ſuas omnes vies natura

exiuiſſe videtur. ura de ſponſi 2 ſpoõſe

laudibus non dicã:me longius ab inſtitu

to mea euaget᷑ oꝛatio:ſʒ ea inclita vt riu-
qʒ generis iſignia libet hoc tꝑe preterire
quia in repetendis illis multoꝛũ annoꝛũ
lugubꝛatio ſtudioſa conſumeretur. Vos
igit᷑ clariſſimi viri italice nobilitatis luci
diſſima ſidera:qᷓ haud ſecuſq́; ſtelle celuʒ
hunc celebꝛẽ conſeſſũ atq; locũ oꝛnatiſſi

ma veſtra pꝛeſentia illuſtratis: ĩ hac tan

ta apliſſimoꝛũ hoĩm abũdãtiſſimaruʒ qʒ
laudũ mititudĩe pene obꝛuti mihbi cogita
tiones veſtras accõmodate: ut ea que ꝓ
magnitudĩe rerum in hat tempꝑis angu⸗
ſtia explicari a me cumulate nequeunt:
tacita vos ipſi cogitatione recenſeatis·
Tandem ut finem aliquãdo dicẽdi faciã

pꝛo mutua noſtra deuotione veſtlꝛe felici

ĩprumis ſponſe ⁊ heros magfice: ꝙ virgi

nem talẽ pudiciſſimã dñam richardam:

rant: deleo iam ex aio ceterarũ lau
des: nil ſecuʒ habet cõmune lucretia. nil
hoꝛtenſia.nil bꝛutiinil regis mitridatis
coniunx. Soꝛdeſcit em iam eoꝛum gloria

—„

honeſtate a elegantia oꝛnatiſſimam: tibi

in coniugẽ elegeris: ut duo nõ ſolũ vona
in carne pꝛo diuino pꝛecepto · ſed etiam

vna in mente futuri ſitis · Tibi etiã ſpoſa
1 dña elegantiſſima non minꝰ congratu

lamur: que principẽ atqʒ virũtam clari/

ſimũ es ſortita:⁊ iubilantes oꝛemus: ut
vir et vxoꝛ beate ac feliciter multos ſibi

exigant cõcoꝛditer annos:claroq; fiãt de
Pꝛole Parentde.
Hog gii floꝛẽtini ad Rarolũ Laurẽtiꝭ
de medicis laudatio funebris ĩcipit ¶( A
natiſſimi atqʒ amãtiſſim quõda
mihi laurentuũ noſtri: debitũ vᷣtu
ti munꝰ pꝛeſtiti:q; eiuſ ĩ me officia poſtu
labant· non negligẽtie. nõ obliuioni tri⸗
buẽdũ:ſed doloris magtudini:quẽ ex ca
riſſimi:deq; me optime meriti viri moꝛte
ſuſcepi. Tantꝰ em̃ meroꝛ:tanta vis egri
tudiniſ mentẽ oppꝛeſſit: ut quotienſeun
q; aĩm ad eius meõriam reuocarim:ꝛ non
ſcribendi facultatẽ:ſed lacrimarũ copiã
ipſius recoꝛdatio mihi ſuppeditarit: qd

q; imbecillis ſolet animis eueĩre: ita cſ
ſerit dolori ratio ſcribẽdi ut a tempore

meroris mitigatio fũit expetẽda. Gtenim
quis tam durus:vel potius ferꝛeus eſſet
qui fletum ⁊ lacrimas in talis viri atqʒ a
mici commemoꝛatione contineret g Mul
ta quippe diuerſoꝛum hominum vulne

ra quotidie ante oculos obuerſantur: ut

nullius in obitu tanq; in re ĩſolita obſtu
peſcere debeamus:ſed tum maxĩa pars
hoꝛum ſi ſunt: ut incertum ſit vita ne i

loꝛum moꝛti potius.an mors vite fuerit

preferenda gviuant em̃ an intereant pa

rum ĩtereſſe moꝛtaliũ videtur? At vero
cum moꝛtem obiit is· c uius vita omnibꝰ

confert · cuius ſalus multoꝛũ ſalutẽ ãple
ctitur: cuius opes ac foꝛune ſemper a
micis pꝛeſto fuere qui liberalitate atʒ hu
manite om nes antecellit. tum demum
graue ac difficile eſt non conqueri· Quid

em̃ vita hominũ eſſet derelicta bonoꝛuʒ
tutela⸗ ſpoltaen amieicie fructu g quem

vnum habemus tutiſſimum poꝛtum in
variis caſibus qui videntur in vita homi

num conſtitutt. ¶ B (Etenim ſic

doloꝛem accedat· Nam parentes: patres

filiitum boni.tuʒ mali quicunq; hi fue

rint natura tribuuntur nobiſ:quo fit: ut

eos perſepe odio habeamus: nobis eoꝛũ

mteritus exoptetur · Amicos vero noſip
ſi eligimus ſponte noſtra:qui ſũt nobis
cariſſimi·quoꝛum iocunditate euʒ pꝛiua⸗
mur nulla videtur nobis vita eſſe iocun
da . ſi cui vnq; in amici ohitu dolere li
cuit:mihi certe licet:maxĩe qͥ non ſolum
dulciſſimo ac ſuauiſſimo amicicie fructu
ſed meipᷣo videoꝛ eſſe pꝛiuatꝰ.lle em̃ pa
rentum mihi caritatẽ · amici officia · fris
beniuolentiã pꝛeſtabat. Ille meas curas
ſuas eẽ dicebat · le me opibꝰ. pecunia ·
patrimonio ſubleuabat · Deniq; ea erat
inter nos mutua caritas ac beniuolentia
vt illo viuo nullam foꝛtunã extimeſcens
ſecurꝰ rerum in tranquillo videlicet por
tu viderer quieſcere · Ttaq; ſuentio meo
cauſã pꝛebuit non obliuio:ſʒ meroꝛ gra⸗
uis:q diutius q; vellem tenebꝛaſ quaſoã

ita aimo offudit: ut nulla adhuc conceda

tur ſcribẽdi facultas· ¶ ¶ Verum ne
nunc qdem parem eiꝰ virtutibꝰ elegãtiã
repᷣſ entare poſſuʒ:dicã tamẽ ut facultas

ſe dabit: que credã ad eius laudeſ ꝑtin eꝛe

de qᷓbꝰ anteqᷓ; dicere aggrediar: imbe cil⸗
litas noſtra ⁊ cõis vite condicio·tum foꝛ
tune iniquitas paulũ mihi deploꝛãda eſt
Nam quãuis optĩe cum laurentio actuʒ
putem:q ſũma felicitate ĩ fris amantiſſi

mi: caſtiſſime vxoris: oĩm ſuoꝛum cõple

xu:ſũma hoĩm beniuolẽtia · patria def lẽ
te vita functus eſt· tamẽ durũ eſt atqʒ ar
duum foꝛtune arbitrio magis: q́; rationi
nobis eẽ parendũ.Grãt ignobileſ. ĩutileſ
nefarii ꝑmulti:quoꝛuʒ interitus magno
emolumento:cõmuni paci:⁊ quieti eſſʒ
futurus.In eos libido foꝛtune graſſari
poterat: ſũmo oĩm plauſu ⁊ cõmẽdatio
ne . At eum ſibi delegit: ĩ quo ſe maxime
nobis obeſſe exiſtimauit: 1 vexare q;ᷓplu
rimos· verſat em̃ ſingula ut libet: ⁊ cum
nibil firmũ.nihil ſtabile · nihil exploꝛatuʒ
nihil certũ eſſe ꝑmittat:ĩ reruʒ continuo
labentiũ mutatione: cumiemo colloca
mur.vxoꝛes·fili. patres · res domeſtice

omes.⁊ quidquid in humanis carũ habe

mus:illiꝰ arbitrio obtẽperẽt neceſſe eſt:
vt ne ĩ horaz qdez hmõi rerum certi eſſe

poſſumꝰ.nfirmitates quoq; ac debilita

Eyy.

tes coꝛꝑis:moꝛs noſtroꝛũ repentina: ĩcer
ti obitus · varii caſus ante oculos aduer
ſant᷑:ut non ſolũ laurentii moꝛſ:ſed mea
quoq;:ceteroꝛũq; q̃ mihi ſunt cariſſum:
dubia foꝛtuna:metu.ac ſolicitudine men
tem conturbat· Maud inſulſe xerxes rex
ille potentiſſimꝰ: cum tm̃ exercituʒ cõpa
raſſet: quantuʒ nunq́ʒ antea hiſtorie tra
diderunt: fleuiſſe dici condicionẽ: imbe

cillitatẽqʒ condicionis humane:ꝙ nemo

ex tot hominum milibꝰ infra centeſimuʒ
annũ vnus eſſet futurꝰ. Cenus itaq; bu
manũ ⁊ caducum eſſe ⁊ moꝛtale:ac ea le
ge natum vt pereat neminẽ latet. CB
¶ Sic thebanꝰ pindarꝰ hoĩeʒ ſcribit vm
bꝛam eſſe ⁊ quoddã ſomniũ.
theocritꝰ ĩ duobus paſtoribus exp̃ᷣſſit di
cens:paſtoꝛẽ quendã cũ iuuẽtos fugare
voluiſſet: paulo ĩconſideratius ꝑ quẽdaʒ
excurriſſe collẽ:paruaqʒ ſpina ĩ talo fixa
doloꝛe ꝑterritum:ſociũ cui cridon nomẽ
erat acclamaſſe ut ſibi ſpinaʒ euellerz · Tl
lumqʒ cũ intentis oculis vix eam ridiſiz
ac ſũmis vnguibus elicuiſſet. tandez his
verbis cuʒ admiratione ſuſtuliſſe:qᷓ; par

ua quidẽ F tam robuſtum virum do

mat ¶ D¶ Qua cauſa ſapiẽter homer⸗
nihil homine imbecillius terra m nutrire
aſſeuerabat. ¶ &ᷓ ¶ Qð etiam eleganter
apud maronẽ iupiter declarauit duʒ her
culẽ pro futura palladis moꝛte conſulat
Tum genitoꝛ natum dictis affat᷑ amicis·
Stat ſua cuiq; dies bꝛeue ⁊ irreꝑabile tẽ
pus· Omibꝰ eſt vite:ſedfamã extendere
factis:hoe virtutis opꝰ. Nihil aliud pru

dentẽ oetam ſenſiſſe credenduz eſt: niſi
cõmunẽ humani generis cõdicionẽ oſtẽ
dere · ¶ Idem oꝛatius:pallida moꝛs
equo pulſat pede: paupeꝛum tabernas:
regũq; turres Nulli igi᷑ diem pꝛoferre

licet · agimur enim fatis:atq; fatũ ineui
tabile eſt · Sed ne foꝛte quid erroris ĩ veꝛ
bo capiatur · non hic fatum ſcᷣm ſtoico
rum moꝛem accipitur: ſed per fatum dei
voluntatem intelligo:fato ergo hoc eſt

diuina voluntate omnes morimur: ⁊ hu
manum quidquid eſt ut labatur neceſſe
eſt· Nec ſua cuiquã manet ſpecies:⁊ aliis

alias reparat natura figuras · Nec tan
tum homines deficiunt:ſed omne quod
natum eſt. ¶ Q ¶ Zuxta illud Criſpi ·

—

Omia oꝛta occidũt:a aucta ſeneſcũt· Nõ

manet babilon menibusoꝛtis penſibꝰ.

tẽplo.arceq; mirabilis-Non tiros oſtro

ſuperba atqʒ purpura. Non choꝛinthus
ere nobilis · Non athene omniũ bonaruʒ
artiũ inuentrices· Non creta centũ cele

beꝛrima vꝛbibꝰ. Non carthago romani
imperii emula· Omnia pꝛoſtꝛaca ac diru

ta iacent· Et alioꝛum parue reliquie: alio

rum nullum veſtigium apparet · Et licet
coꝛnix nouem ſeculis viuat:eamq; ceruꝰ
quadruplo vite temꝑe ſupeꝛet: vterqʒ tũ

ſuam moꝛtem nouit:fingunt ideo poete
ſaturnum celii filiũ:ſuos natos deuoꝛaẽ
vt ſub hac fictione om̃ia tempoꝛe conſu⸗
mi maniſeſte demonſtrent M (Tem
pus em̃cut eſt apud virgiliuz edax rerũ

inuidioſa vvetuſtas om̃ia deſtruunt:vi⸗

ciataq; dentibus eui.paulatim nigra cõ
ſumunt om̃ia moꝛte · ¶ ¶ Sapiẽter ita
qʒ anaxagoꝛas audita moꝛte filii:miil in
quit mihi inexpertũ:aut nouum nũcias:
ego em̃ illum natum ex me ſciebam eſſe
mortalẽ. ¶ K¶ Solon etiã philoſophꝰ
athenienſis vemens ad moꝛtem· et dum
multi amici ⁊ attinentes ad eum conflue
rent:pᷣcepit eis ut nullus ipſoꝛũ eum la⸗
crimis honoꝛaret: nec pꝛo eo exequias fa
cerent:aſſignãs huiꝰ rei rationem· om̃ia
que ſcdᷣm naturã fiunt habenda ſunt in
bonis.quid eſt autẽ tam ſcedðᷣm naturã q;
mors ſenibuſ.vulgaris etem̃ illa demen
tia eſt cenſenda: du parentibus · aut libe
ris · ꝓximis cognatis aut agnatis.notis
vel amicis oꝛbamur.lugemus animiſqʒ
contriſtamur· ꝓilos euellimus. palmas.
genaſqʒ percutimus. magnoqʒ replemꝰ
vllulatu domũ:⁊ deum quaſi errantẽ ac
cuſamus:qui tam acerbe abſtuliſſe vide⸗
tur:qð foꝛte diu putabamus manſurum
hoc facit aĩoꝛum ignauia:mentiũ hebeta
tio:atz ſtulticia q;oberrãſ. Nec eſt modꝰ
iſte: niſi quidã amoꝛ impatiẽs:ut que de
ſieratiſẽꝑ inueniſſe credat. Ignoꝛat qᷣp
pe recte iudiciũ:ratione multotiens carʒ
modũqʒ neſcit. neq; aliud poteſt cogita
re q; qð diligit·hic amoꝛ non accipit de
impoſſibilitate ſolatiũ:neqʒ ð difficulta
te remediũ. ¶ L¶ Etem̃ qd attinet: ut
ait valerius: huano iĩdulgere dolori: aut
diuino numini iniuriã fieri:ꝙ ĩmoꝛtalita

tẽ ſuam nobis cõpertiri noluerit? quaſi
dicat:non eſt aliud lamẽtari de moꝛte ali

euius:miſi inuidere deo:qꝛ ipſũ ĩmoꝛtalẽ
non fecit ſicut ſeipſũ . quoniã
bec ita ſunt cõſtituta:vt neqʒ flecti: neqʒ
mutari queant:cõparemus nos ad eam
que acciderũt forti animo ferẽda: imite
mur q; ĩ hoc breuiſſimo vite curſu:⁊ lau
rentiũ:a reliquos qui cũ laude et gloria
vixerunt · †pſe em̃ is extitit:vt ab eo per
omnèẽ᷑ vitaʒ peti poſſint honeſtatis exem
Pla. Nã vt ad euʒ iã reuertar: cuiꝰ gratia
ker habet᷑ oratio:plena virtutiſ ac doctri
ne ülius per oẽm etatem moꝛuʒ iſtitutio
de quo ita loquoꝛ:vt primũ etas ſanctiſ
ſime per oĩm officioꝛum gradus exacta.
tum qᷓ; moderate q; modeſte fortune bo
nis:in qbꝰ modũ ſeruare difficillimũ ha
bet᷑ vſus fuit. deĩde vᷣtutes eiꝰ a me pau
cis referant᷑ (N ¶ Vt eĩ ab adoleſcẽtia
oꝛdiamur: educatꝰ eſt a parentibꝰ optĩs
atz oĩ laude digniſ ſimis i caſta ac religio
ſa domo:ita ut nulli vnqᷓʒ ð ſe maledico
locũ pᷣberet· Mabuit em̃ ip̃e parẽtes tum
ꝑhũanos:atzʒ honeſtate ⁊ vᷣtute pᷣſtantes
tũ vo deũ timenteſ:a quibꝰ nihil niſi lau
dabile · piũ · caſtumqʒ ꝑceperit· Ipſe aũt a
natura optie inſtitutꝰ:ĩduſtria ac diligẽ
tia auxit pr̃nas traditões ·ſtudiis l̃arum
deditꝰ: eam doctrinã ſecutꝰ eſt:quam hu
manitatis ſtudia appellamꝰ. Ab hiſ opti
me eruditꝰ: adoleſcentiam qᷓ multis volu
ptatũ illecebꝛis ſtudia ferre ſolʒ:ĩ vᷣtutis
atʒ honeſtatis cõtẽtione collocauit· Grat
ſpecimen atʒ ĩgeniũ magni futuri cuiuſ
dã viri:quẽ pr̃nas dotes nõ equaturũ:ſqʒ
⁊ ſuperaturuʒ ſperabãt. ⁊n medio ferme
adoleſcẽtie curſu:q̃ etas ĩfeſta libidine a
gitari ſolʒ: ut ſe caſtũ a vicdis:que mitos
peſſundãt ſuaret · lectiſſimã adoleſcentu
lam vxorẽ duxit · vt ſacro cõiugio oẽm la
bez libidini ꝓpulſarz · Quid vero ð mori
b adoleſcẽtie dicã g Nulla eiꝰ petulantia
nulla laſciuia.nulli luxꝰ.nulla ꝓteruitas
nulle cõtumelie · nulle iniurie cões illiuſ
cogitationes p̃ferri poſſunt· nullos effu
ſos ſũptꝰ vidiꝰ.nullũ flagiciũ · nullũ ſce
lus:nullas cõmẽſatõnes:nullos cetꝰ no
cturnos:ſʒ ĩtegrã vitã.purã: modeſtam·
tꝑpatãq; nouĩꝰ oĩm vicioꝛũ culpa ⁊ labe
vacãtẽ· Mirabãt᷑ omnes eam adoleſcẽtis

grauitatem: q̃ nec in ſenibꝰ qᷓdem maior
eſſet poſtulanda:maiores natu ſũma di
ligentia ꝑſequebat᷑· pudoꝛ a continenti
diuerſoꝛnũ quoddaʒ in eo feciſſe videbãt᷑
O adoleſcentia om̃i cõmendatione ⁊ be⸗
muolentia cõmendanda:q̃ntum nonnul
loꝛuʒ moꝛes ab eiuſmodi inſtitutõe diffe
runt:qui ſi hũc noſtꝛũ imitari voluiſſent
melius ꝓfecto ⁊ fame ⁊ honoꝛi cõſuluiſ⸗
ſent ; (R. ¶ It vero poſteaq; in virum
euaſit: nũqͥd paulum ab ĩſtitute vite cur⸗
ſu deflexit gnunqͥd ſe a virtute pꝛiſtina ĩ
mutauit? mime quidẽ: ſed pꝛeteritũ tẽ⸗
pus maioꝛi laude ⁊ pꝛeſtantia cumulauit
Nam primũ patrie: tum vero amicis: at
familianibꝰ maxĩe conſulebat·habebat eĩ
in oꝛe diuinã illam platonis ſententiam
pꝛimũ deo: tũ patrie · demuʒ amicis nos
