remplĩ de p̃poſitõe clam. Que agẽ
cõſutui:ita Pbabai eſſe cõſtãt: vt nihil
ſum facturꝰ clã ¶ Exemplũ de p̃poſitõe
palã · Oĩa ꝓfecto ꝗᷓ officioſe recteqʒ fiũt
pñt oĩbus ſignificari palã. ¶ Boſtremo

8

pauca vide de cõiunctõe exẽpla · Et pũo

de cõiunctõe ap ꝓbatiĩa ĩ fine oꝛmãde oꝛõ
nis termĩata:vt · Quod mibi mãdaſu dili
gẽter ꝑficiã: nã ita meruiſti quidẽ. ¶ Ex
emplũ de cõiũctõe collectiua.rõnali vel
illatiua · Quid faciã egos deceptꝰ ſũ igit.
Reliquũ eſt itaq;:vt deĩceps accuratiſſi
me mecũ cõſiderẽ:qbus credã:quoſqʒ; ca
uere debeã ¶ Exẽp ũ de cõiunctõe dubi
tatiua.Studebis ne ocio: marceſcis ne g
¶ Exẽplũ de cõiunctõe diminutiĩa · Qſi
tu ad me accedẽ nõ potes:lrãs mihi tuaſ
que de his rebus q̃s ſcire deſidero me ad

moneãt veliz mittas ſaltẽ CFi ꝓlixioꝛ
ĩ hac q; cõſtituerã pᷣceptõe: ſed multitu

do exẽploꝛũ:⁊ quidẽ domeſticoꝛũ: circa

oẽs grãmatice oꝛõis ꝑtes ĩcidentiũ: huiꝰ

cemodi ĩ cã fuerũt ꝓlixitatis ¶ R (Vige
ſimũnonũ pᷣceptũ · & vbo ſubiunctiuo ĩ

terdũ ꝓ ĩdicatiuo vtamur: vt illud a te

velĩ:ꝓ volo .⁊ iſte eſt frequẽs ⁊ elegans
apud oꝛatoꝛes mos· lud ſi feceris: ꝓ fa

cies· Similiter fut᷑o ĩfiniti verbi ĩ iri deſi

nẽtis ĩterdũ ꝓ pñti eiuſdẽ vtimur:vt fa
ctũ iri ꝓ fieri: ⁊ hec ẽ:electiſſima p̃ceptio
nemĩ dubiũ ẽ ( B ¶ Triceſimũ pᷣceptũ
eſt circa multiplicandã ex verbis oꝛõeʒ.
nã quãq; vᷣba ſiue ĩ pꝛicipio ſiue ĩ medio
ſiue ĩ fine oꝛõis collocata:tantã ĩ dicẽdo
oꝑtunitatẽ habeant:vt ex vnico vᷣbo oꝛõ
ꝑfici poſſit ⁊ illuſtrari: tũ multomagis
ex pluribꝰ multiplicatis verbis: ⁊ auget᷑
1maxime reſultat oꝛõ Qum igit᷑ aliquan
do vehementẽ aliquẽ mentis cõceptũ ex
plicare cupimus:aut rẽ magis claram 1
magis aptam demonſtrare volumꝰ mul
tiplicatis verbis id efficere poterimus.
Ekempla vbi ſnĩa ex vᷣbis ſimpliciter
explicat᷑:vt · Quoniã literarũ virtutes ta
les eſſe cõſtant:vt totus mundꝰ ex ipſis
gubernet᷑:te hoꝛtoꝛ atq; rogo:vt ad eas
tibi oparand cures:vt virum ex ipſis
te pꝛeſtantiſſimũ reddas· Que quidẽ ſen
tentia ſic ex verbis multiplicari poteſt.
Quoniã literarũ virtutes tales eſſe con
ſtant: atʒ huiuſcemodi ſemꝑ extiterunt:
vt ex ip̃is vniuerſus terꝛarũ oꝛbis guber
net᷑ exomet᷑ adiuuet᷑ ⁊ cõſeruat᷑:non ſolũ
te plurimũ adhortoꝛ atq; moneo: veruʒ
etiã pꝛo ſũma noſtra familiaritatis con
iunctõe maxĩoꝑe te rogo exoꝛo obteſtoꝛ
atz te vehemẽtiſſime cõtendo: vt ꝓ ipſis
lrãrum oꝛnamentis cumulatiſſume tibi
comparandis: tantopere cures laboꝛes
inſudes inuigiles atʒ incumbes:vt viruʒ

ex ipſis te reddas pᷣſtantiſſimũ tem ali

ud exemplũ De noſtra rep · bonã equidẽ
ſpem concipio:nã qua rõne res oẽs age
rent᷑:audiui ĩtellexi ĩterfui vidi cognoui

taq; a nob ſedulo excogitatur tenetur
ꝓuidetur deliberatur agitur ⁊ nihil pꝛe
termittitur:vt cõmunis ſalus detrimẽti

nihil patiatur atʒ diutiſſime cõſeruetur
¶ Triceſimũpꝛimũ pᷣceptũ ẽ circa

—

„ 7

ꝓticipia gerũdia ⁊ ſupĩa ĩ cõpoſitõe oꝛõ
ins artificioſe tractanda: que quidẽ ꝑtici
pia gerũdia ⁊ ſupina:ea rõe a verbis de
ducuntur:vt tã ipſoꝛũ verboꝛũ: q́; etiaʒ
nominũ adiectiuoꝛũ vim efficaciã ⁊ ratõ
nẽ magnã cõplectantur: poſſumus ergo
nẽm dicẽdi ſtilũ:ex ꝑticipiis ĩ oĩbus eoꝛũ
tꝑibus atqʒ caſibus:⁊ ĩ prcipio ⁊ in me
dio ac in fine oꝛõis collocatis: omate ele
gãterq; cõtexẽ: atz negocioꝛũ ſentẽtias
q̃ ex ꝓlira nimis dicẽdi rõe ſepe numero
cõtractantur ex ipſis ꝑticipiis cõplecti·

Tũ etiã ex gerũdis atʒ ſupinis in omni

eoꝛũ terminatõe oꝛationẽ Rhetoꝛicã poſ
ſumus aptiſſime cõponere:de quibꝰ om

nibus ex ordine exempla ſubſequũtur ·

Exem plũ de ꝑticipio pñtis tꝑis.Com
plectens ego ampliſſima tua ĩ me bũme
rita bñuolẽti memoꝛia ſũ quotidie ꝑſcru
tans qua rõe paribꝰ tibi officis coꝛrñde
re poſſim:nec ẽ tñ impñtiarũ ptãs mei
ſedulo de te cogitãtis: ⁊ tua ĩ me bñficia

cõtinua cũ recoꝛatione repetẽtis:vt q

ego ĩ te ſieri deſiderẽ ex ſententia ꝑficere
valeã ¶ Exempluʒ de ꝑticipio p̃teriti tẽ
poꝛis· Imitatꝰ ego libenter illoꝛũ pꝛiſco
rum vitã ·qui viri habiti ſunt officioſuſe
cutus ſi jumiiberer mores Ciceronis: ſtu
dia bonarũ artiũ ſedulo imitãtis.Nazʒ ꝓ

fecto Ciceroni oĩbꝰ ſtudiis a puericia de
ditoꝛita omnes cõmodiſſume elocutõnis

diuitie: 1 officioſuſume bñ viuendi rões

ſucceſſerũt:vt omnes hoĩes tantã eũ elo

quentiã cõſecutũ eſſe cõſpiciãt: ꝙ eũ cu
mulatũ equidem oratoꝛẽ faciliter cõpꝛo
bant ¶ Exemplũ de ꝑticipio futuri tꝑis

in rus: in pꝛicipio ĩ medio ⁊ ĩ fine oꝛõis

poſito.Dubitaturꝰ tãdiu de negocio no
ſtro:quãdiu receꝑo lr̃as M. bruti mihi
ſignificaturi q;d de re ipſa factum fuerit
cui bꝛuto:ꝓ nobis mayxĩopere laboꝛanti
cauſam ipſã meã ea ſpe cõmiſi ⁊ cõmen

dam:vt ſperẽ ipſum cãm hãc nrãm dili

genter curaturũ.⁊ dignitatẽ noſtrã tan
deʒz cõſeruaturũ ¶ Exempllũ de ꝑticipio
futuri tꝑis ĩ dus · Vituꝑanda res vt ſeri
bis tibi delata ẽ:que nullo quidẽ pacto
ex ſentẽtia tua fuerit attingenda: ꝙ Dio
niſiũ:quẽ multiſ vicioꝛũ crimĩbus coinqᷓ
natũ eſſe dicis:meis officiis cõplectendũ
ſuſceperĩ:cuiꝰ rei cauſã recte ĩtelligas ve

lem· nã cũ mihi acerbiſſimis moleſtiis af
fecto:ac etiã maioꝛbꝰ afficiẽdo: maximo
mihi Dioniſius ipſe adiumẽto fuerit: iu
ſtum eſſe iudicaui vt mutuis ſibi officiis
rũderem · Ttaqʒ ipᷣm dioniſiũ:ea quidẽ ra
tiõe mea fide recepi defendendũ · niquũ
enã nimis extitiſſʒ: ſi meã debitã ſibi ope
rã denegaſſem Gren plũ de gerũdio ĩ
di · Oð ad te ſcripſi:ilud exercẽdi potius
q̃ oſtentandi ĩgenii cauſa feci:i amandi
tui occaſione mibi ꝓpoſitũ ẽ:vt nihil qð
tibi cõducere exiſtimẽ difficile mihi vide
ri poſſet: ⁊ vtinã ea eſſet mihi agendi ob
lata facultas:vt aut cõſolãdi aut iuuãdi
rõnẽ aliquã poſſiderẽ: qð ſi hoc eẽt nul
lum ꝓſfecto locum oꝛnãdi pᷣtermitterem
IBipii de gerũdio ĩ do · Qui reipub.
gubernatõz ſuſcipiũt:facilitatẽ ĩ audien
do:humanitatẽ ĩ agendo: ꝓmptitudineʒ
ĩ ſatiſfacẽdo ſeruare debẽt: neqʒ enĩ rei
publice deficere debent: dicẽdo cõſulen
do argumẽtando ꝑſuadẽdo cõmonendo
iuuãdo:nec ſi opꝰ fuerit moꝛtẽ effugere
debẽt ĩ ꝑiculis cõmoꝛãdo ¶ Exemplũ de
gerũdio ĩ dum · Cũ ea quidẽ rõne nati ſu
mus vt aliqd ſꝑ dignũ viro a nobis tra
ctandũ ſit:nõ ẽ ergo nobis negligendũ:
ſz diligẽter potiꝰ ꝓcurãdũ:vt officioſũ
ſpꝑ aliqd ſit agẽdũ:nec tñ cõtra naturã ẽ
pugnãdum:ſed ĩ recto quidẽ pꝛopoſito
ſemper eſt permanendum: 1 vt ſapiẽtis
mos ẽ: tꝑibus ẽ aſſentiendũ¶ Exemplũ
de ſupĩo in tũ termĩato ĩ oꝛõe rhetoꝛica
cõmode tractãdo· Cũ ſepenumero a me
q̃ſitũ eẽt: q̃d apud maioꝛes nrõs ſapien
tes viros vſitatũ fuiſſʒ· ĩtelligebã ab ip
ſis reip · ĩpãs eẽ ſatiſfactũ:ſʒ pꝰq; ab ip
ſis ex nimia eoꝛũ arꝛogãtia ⁊ ĩ tolerabili
Poterd itũ ẽ ad arma: ab ip̃is poſtea de
itũ eſt rẽpublicã recte gubernare · optie
igitur ab illis vꝛbibꝰ actũ ẽ: ⁊ ſapiẽtiſſi
me cõſtitutũ:qᷓ tales ciues habẽ volunt
vt alius alium potẽtia ſuꝑare nõ poſſit
ESyemplũ de ſupiĩo ĩ tu· Magna fuit
diſceptatõ ĩter Q. Ciceronẽ: ⁊ M.Tulliũ
eiꝰ frẽm ·Vtrũ eloqñtia eo pacto a natu
ra hoĩbꝰ eẽt ĩſita:vt dicẽdi pᷣceptõe p.
nõ eẽt · an ars de dicẽdo aliqᷓ dari poſſit
Q.enim Oicero dicebat eloquentiã ea rõ
ne a natura eſſe homĩbus datam . vt ipſi

hoĩes naturalr ſe exercẽtes qᷓ̃dqᷣd vellẽt

ꝑſuadere poſſent· Marcꝰ aũt rões oſten
debat ex quibus cõmodiſſimũ eſſe exta
bat dicendi artem fuiſſe inuentã maxĩe
neceſſariaʒ: ⁊ optimã eſſe factu: ꝙ hoĩes
ipſaʒ diſcerẽt ac ꝑtractarẽt: quomaʒ oĩa
ſũt ex arte ipſa facilioꝛa dictu: ⁊ elegãtõ
ra quidẽ nKructu⸗ ¶ ¶Inceſimuͦſe
cũdũ pꝛeceptũ eſt· Quonã pacto ecipe
oꝛatõeſ amplificãt: ⁊ rerum ſentẽtiã bie
uiter cõplectũtur · ꝑticipia eniʒ: tum mul
tas in dicẽdo nobis affeꝛũt cõmoditateſ
tum etiam ſũt optĩe accõmodata: vt oꝛa
toꝛia dicẽdi ratõ admodũ augeatur: 1 ve
rũ ſentẽtie que amplã verboꝛũ copiaʒ ex
peterẽt: bꝛeuibꝰ quidẽ verbis ex ipſis
ticipiiſ ĩtercedẽtibꝰ compꝛehendantur: ſi
cut hoc loco ⁊ nuda exẽpla:⁊ etiã ex ꝑtiti
piis amplificata conſ Picis ¶ Exẽp um
vbi ſentẽtia ex ꝑticipis bꝛeuiter cõpꝛehẽ
ditur. Scipio affricanꝰ romanus conſul

creatꝰ: vibẽ romaʒ a barbaris oppᷣſſam ĩ
pꝛiſtinã libeꝛtatẽ vẽdicauit · Mec quidezꝭ
oꝛatõ ex ꝑticipiis ſic multiplicatur: ⁊ m
pilominꝰ oꝛões ex eiſdẽ ꝑticipiis bꝛeuite:
cõpꝛehẽdũtur · Dubliuſ Bapio affricanꝰ

amoie reipub: cõſeruãde vehemẽter inci

tatꝰ: vna oĩm ſenatoꝛũ voce atʒ ſenſu cõ
ſul creatus: Anibalłẽ italiã crudeliter de
uaſtãtẽ ꝓfugauit: cartaginẽ nimis ꝑni
cioſã ciuitatẽ euertit. Numãtiã romãoſ
moleſuſſime defatigãtem ſuperauit: èt
romã acerbiſſima belloꝛũ calamitate cõ
re⸗ ſã:a turpiſſima barbaroꝛũ obſidide
iberauit: ⁊ ĩ pᷣſtinã libertatis dignitateʒ
vendicauit ¶ Gxẽplũ vbi eadẽ oꝛatio ex
multis ꝑticipus augmẽtatur. Martialis
valeriꝰ vir equidẽ vigilãs ĩtelligẽſ pꝛoui
dẽs atʒ ſapiẽs: amicis cõſulenſ iccurꝛes
fauens gratificas 1 benefaciens:cuius ſi
deſvirtꝰ 1 amicicia iãdiu mihi aĩadueſſa
pꝑſpecta cognita ac exploꝛata eſt: cum ad
te ꝓfectꝰ: ⁊ tibi coꝛã iudicio tuo eiꝰ rões
ſit declaraturꝰ oꝛdinaturꝰ acturꝰ atʒ cõ
mẽtaturꝰ: te rogo vt eũ recipias tua be
nignitate: amãter adhoꝛtandũ iuuandũ
ac defẽdẽdũ · ¶ Exẽplũ vbi gerũdia atqʒ
ſupiĩa rhetoꝛicã elocutõem exaugẽt· Quo
niã a pꝛeceptoꝛibꝰ nobis ẽ data ratio ſtu
dẽdi cogitãdi itelligẽdi diſcẽdi ſcribendi
agẽdi cõmentãdi: Eſt igitur nobiſ diligẽ
ter anĩaduertẽdũ curãdũ atq; ꝑagendũ

Dio eẽt accurati

W

₰ℳ

vt cõſulẽdo conſolando atʒ iuuando:cu
mulate ipſiſ nris admonitoꝛibꝰ ſatiſfaci
amꝰ:vt qui hoc a nobis ſic actũ ac vſita
tũ eẽ ĩtelligãt: id optimũ cognitu factu
atqʒ vſitatu eſſe duudicẽt · BCT rice
ſimũterciũ pᷣceptũ ẽ circa adueꝛ bia: que
(vt te mĩme fugit) ĩ dicẽdo ſunt idonea
quodãmõ nccaria: ad ãplificãdũ orõis
ſtilũ admodũ accõmodata · Nã quemad
mõdũ adiectiua noĩa ſũt eoꝛũ ſubſtãtĩs
ita cõmoda ⁊ ſibi famulãtia: ⁊ ipᷣoꝛũ ſub
ſtãtiuoꝛuʒ vim naturã ac ꝓpetatẽ expli
cãt ⁊ apꝑiũt · Fta etiã aduerbia ſunt optie
ĩteip̃tatia:qẽ efficaciã ꝗᷓẽ facultatẽ qẽ
ſubſtãtiã qẽq; vehemẽtiã:wel vᷣba vel ꝑ
ticipia ſecuʒ appoꝛtẽt · Si igitur verbis
ac pticipiis : cuiuſcunqʒ tꝑis cõſtẽt ĩ nr̃a
oꝛõe rhetoꝛica tractatiſ:idonea quidẽ ad
uerbia ſiue pontina Rue copati ſuie ſup
latĩa adiunxerimꝰ: oꝛõeʒ ꝓfecto nr̃am cõ
modilſ ſimã efficiemꝰ: ⁊ ipſiꝰ oꝛõis ſnĩam
reddemꝰ explicatioꝛẽ · Vt hoc tibi mõſtꝛa
bit exẽplũ. Marcꝰ eĩ cicero vſq; ab adole
ſcẽtia accurate qᷣdẽ aduũtẽs q̃ res hoĩnes
potiſſimũ pᷣſtãtiſſimos efficere ſoleret:
1 vt magno aĩo ĩſignitꝰ plurimũ ſpans

romanã rẽpu · alien ſe rẽe gubematuruʒ
ꝓnotauit egregias bonarũ artiũ diſapli

nas: eas illas potiſſimũ cõſtare: qᷓ ciuita

tes atʒ ꝓuĩcias optĩe gubeꝛnarẽt. Statu

it eꝛigo ſnĩas illas ab eo eẽ penitꝰ obſer

uãdas atz ſümope celebꝛãdaſ. Qui cũ ſtu

i ĩuigilãs q; ceteri:tanta
ſibi ſcĩiarũ omamẽta cumulatiſſie nactꝰ

&ẽ: ꝙ ipᷣe ſũmꝰ oꝛatoꝛ copioſiſ fime factus

.

Romanã rẽpu·p̃ſtãtiſ ſune gubernauit:
2 multa libꝛoꝛũ voluĩa ceteꝛiſ futuriſ ho
mibꝰ erudiẽdis cõmodilſ ſime deſcripſit:
nomẽ ſuũ ĩmoꝛalitati duũtꝰ cõmẽda
uit. ¶ ¶ ¶ Fxxiiü · pce ptũ ẽ ſingulaie ·

ſepe loco adbii ponĩꝰ adiectiuũ cuʒ

ſubſtãtiuo in ablatĩo cãu:dũmõ aliquã
magnã aĩ vel altenꝰ rei vebemẽtiã adie

cuuũ cũ ſubſtãtĩo ĩpoꝛtet: ⁊ immediate

ante verbuz vel ꝑticipiuʒ collocetur: que
quideʒ pꝛeceptõ oꝛatõem efficit ſplendi
dam. et ſententiam reddit efficacem.
¶ Vt in hoc intueberis exẽplo Marcꝰ eniz
QOiceꝛo vſʒ ab adoleſcètia ad egregiaſ bo
narũ artiũ diſciplĩas exardeſcẽti aĩo cõ
ſpirãs:maxĩe ſpans ãpliſſimas ſe exinde

.

eomoditates accuratiſſimo eiꝰ igeio cò
ſecuturũ:tta erat ipſis ſcĩarũ ſtudiis aſ
ſidua diligẽtia deditꝰ: ꝙ ipe tã ſũma ſtu
dioꝛũ omamẽta fuit cõtinua exercitatõe
cõſecutꝰ:pt ceteros oẽs oꝛatoꝛes celebeꝛ
rĩos pirtute ſuꝑauit ¶ D¶ Triceſimuʒ
quĩtũ pceptũ aliqn ꝓpter nimiũ aĩ
affectũ ⁊ vehemẽtiã duplicãꝰ et elegãteꝛ
quidẽ:hoc adũbiũ etiã · vt te etiã atʒ etiã
fogo,C adũᷣbiis aũt cũ ⁊ tũ:quonã
pacto cũ · generalitatẽ ſignificat: 1 tum
Pecialitat ĩpoꝛtat:⁊ q̃ rõe ĩ elocutione
rhetorica ſint tractãda:quãq; oꝛĩatius

hoc ĩ loco ð eiſ tractãdũ eẽt: vidĩꝰ ſupꝛa

ĩ ſeptĩo ĩ oꝛdĩe p̃cepto ¶ G ¶ Triceſimũ
ſextũ pᷣceptũ. ꝙ adubia poſitia cõꝑatĩa

ſuꝑlatia rhetoꝛicã elocutõeʒ plurimuʒ

exaugẽt· Vt ĩ hoc exẽplo pʒ. Qaute etiaʒ
pꝛudeter cõmode liberaliter atz magni
fice ĩ dignitate p̃ᷣtoria te ſꝑ hũiſi: neqʒ
etiã accuratiꝰ aut viriliꝰ vel cönodiuſe
te fieri potuiſſʒ qᷓ; ẽ actũ de iuſuicia: quã
ꝑitiſſime rectiſſime atʒ magnificẽtiſſime
gubnaſti Quo aũt pacto aduerbia oꝛõ
nes multiplicẽt:quoniã illud ſine cõiun
ctõuʒ ĩprimis ⁊ relatĩoꝛũ adiumẽto:effi
cere nõ pñ̃t:infra ĩ p̃cepto dicaʒ de cõiũ
ctõibꝰ:qð de multiplicatõe erit· ¶ B
Triceſimũſeptimũ pᷣceptũ circa cõiũcti

ones ſeq̃tur · Nã cõiũctõeſ multis ex cãiſ

ĩ nrõ dicẽdi gůe accidũt nccãrie · In pri
mis eĩ cõiũgut dictões noĩm verboꝛũ ꝑ
ticipioꝛũ ꝓnoĩm p̃poſitõuʒ ⁊ adubioꝛuʒ
cõiũgũt etiã oꝛões atqʒ ſniaſ.Valẽt ĩſuꝑ
plurimũ ad oꝛnãdũ atʒ ãpliſicãdũ oꝛõis
ſtilũ. ¶ Et quãq; cõiunctões ĩ cõcinna
dicẽdi cõpoĩtõe locũ hñt:qꝛ tñ copulati
ue diſiunctiue ⁊ aduerſatĩe cõiunctõnes
ĩoꝛõe oꝛatoꝛia crebriꝰ ac aptiꝰ q̃; cetere
ꝑtractãtur: aliquid ergo de ipſis potiſſi
muʒ videtur eẽ cõmemoꝛãduʒ . Vñ copu
latĩe cõiũctões atz diſiunctĩe ſepenume
ro ĩ oꝛõe rhetorica ĩterſeruntur: que ve
nuſtatẽ etiã atʒ vehemẽtiã non ꝑuã ĩpoꝛ
tãt:vt apud oĩa oꝛatoꝛũ voluĩa refeꝛtiſſi
me demõſtratur · De quo hoc tibi exem
pluʒ erit index· Qũ mecuʒ diligẽter anim
adutã mi iohãnes:⁊ quãtã bonoꝛũ opoꝛ
tunitatẽ: liberaliuʒ artiũ ſcĩe hoĩbꝰ affeꝛ
re cõſueuerũt: ⁊ quãta ſit celebeꝛrimi in
genii tui ſuauitas:illud mihi occurꝛebat

vt ad ip̃as lrãruʒ virtutes te vehemẽter
adhoꝛtareꝛ:ĩ q̃s ſi accuratiſſime ĩcũbeꝛeſ
1multaſ magnaſ emolumẽtoꝛuʒ opoꝛ
tunitates tibi cõꝑareg Nã ſiue oblectati
onẽ ſiue admiratõeʒ ſiue anĩ requieʒ deſi
dereſ:aut hbonoꝛẽ aut laudẽ aut gloriam
expetas:vel dinriarus copias vel bono
ruʒ opoꝛtunitates vel rerum facultates
adopteſ:hec oĩa ꝓfecto ſniaꝛũ emolumẽ
ta ſuppeteꝛe cõſueuerũt:Rectã ergo atʒ
ꝑcomodã viuẽdi rõeʒ imitaberis: ſi ipſa

ſtudioꝛũ ornamẽta vigilãtiſſima diligẽ

tia ꝓſ. guene ¶ Dic de aduerſatĩs cõ
iuũctõibꝰ nr̃ erit ſermo· Nã cõiũetões ad
uerſatĩe he cõſtare vidẽtur · licʒ qʒuis q̃n
6 etſi tãetſi · etiãſi ⁊ iãetſi · de qbus Mar
ccicero nũquã vſꝰ ẽ hac dictõe licʒ ꝓ cõ
iũctõe · quoniã dictio ẽ ãbigua q̃ᷓ verbuʒ
etiã ſignificat:hec tñ ipſa dictio licet ab
ipꝑſo cicerone vſurpata ẽ ꝓ verbo ſigniſi
cãte licitũ ẽ · vt ĩ hoc exẽplo Quoniaʒ exa
ctis iã belloꝛũ calamitatibꝰ:optata pace
nob frui licz · mibi ergo deĩceps ꝑ lrſ te
cũ iocari licet · ¶ Raro etiã vel rariſſime
potiꝰ apð eũdẽ ciceronẽ hec dictio q;ʒuiſ
reꝑta ẽ · Alie vero videlicʒ qᷓnq; etſi tãet
ſi etiãſi ⁊ iãetſi:ſũt ĩ ipſi ciceronis volu
mĩbꝰ frequẽtiſſime . Be qo⸗ hoc tibi exẽ
plũ adduco Etſi q̃ſ oꝛatoꝛia facltaſ opoꝛ
tunitatis acceſſiões ꝑere valeat mi Ruꝑ
te: nõ ſolũ explicare: ſʒ etiã vix tibi cõnu
merare poſſe:q; tñ ea me ſꝑ tãtoꝑe dele
ctauit: vt magnã illi facultati opeꝛã ad
hibuerĩ: ⁊ nõ ꝑuã etiã ex ip̃a opoꝛtunita
tis cõmoditatẽ mihi cõpaueri:conſtitui
te ad eaz capeſcendam plurimum adbhor
tari debere:que quanq; tibi viro admo
duz peritiſſimo maxiĩe nota iã eẽ dẽat: q
multa pꝛofecto ꝑtractaſti: tñ te hortor

q́;ſũoꝑe:vt ad eã tibi cumulatiſſime cõ

ꝑandam ſũmis viribꝰ ĩcũbas :tãetſi hec
mea apð te adhoꝛtatio mĩme neceſſana
videatur: qui(vt a quãpluribuſ audiui)
ad omẽs bonarũ artiũ diſciplimas ardẽ
tiſſimus eẽ iudicaris · ꝑge igitur vt cepi
ſti:ꝛ hanc bñdicendi rationẽ:ita vt cete
ras agis ſtudioꝛũ tucts fac dies nocteſ
qʒ complectaris.¶ E Crechin um
octauũ p̃ceptũ & ĩterdũ he cõiunctõeſ
cum ſi et ſimiles: poſtponuntur dictio
mbꝰ quibꝰ pꝛeponi cõmũiter cõſueuer̃t

— — —— „ — -- — —

— — — —–- — – — —

Vt Omnes cum honeſta facimus nichil
eſt qd vereamur · Id nos ſi tẽpeſtiue ac
ceſſiſes omĩa nũc trãſacta eẽnt · ¶ Pre
terea cõiunctio copulatiua ⁊· interdum
elegãter ꝓpꝛiis interponitur noĩbus:in
oꝛõe laudis · vt · Et catho ⁊ cicero · 1dẽ in
vituꝑio attẽdi põt ¶ A ¶ Inſup ĩterd
ſuꝑſedere ſolemꝰ ab bis duabꝰ cõiũctio
nibus vt et ꝙ:vt in hoc exẽplo · Moneo
que te digna ſũt facias · Vbi tam etſi ꝙ
vel vt · intelligãtur: tũ cõmittitur ꝙ nõ
expꝛimantur · Bi reeiimanoznn
pꝛeceptũ ẽ circa multiplicandã ex cõiun
ctionibꝰ ex aduůbiis ⁊ ex relatiuis oꝛõem
nã adubia ⁊ cõiunctões atq; relatia ſbᷣe
⁊ accidẽtis vna cũ ipſis adubiis ⁊ cõiun
ctionibꝰ cõtractata:plurimas ſimul oꝛõ
nes multiplicãdo cõiũgũt · aduerbia enĩ
iſta taʒ tãtũ tãtoꝑe tãtiſꝑ adeo vſʒ adeo
ita tãdiu totiẽſ eatenꝰ ⁊ eõſimilia:ea qui
dez rõne multiplicant oꝛõeſ ꝙ poſt vnã
oꝛatõeʒ aut plures ex ipſis aduerbiis cõ

fectas: neceſſaria ſuccedit illa cõiunctio

infinitãſ vt vel ꝙ· aut ſeq̃tur aliqdð hoꝛũ
aduerbioꝛũ quoad quãtoꝑe q;diu quoti
ens ⁊ cõſimiliũ: quarũ equidᷣe dictionuʒ

quelibet oꝛões multiplicat · Vt in ſe ege

ti declaꝛabitur exẽplo · Que tu in me bñ
merita cõtuliſti: eoꝛũ tãtã video conſta

re magnitudinẽ: vt parẽ officioꝛũ gräm

merito tibi referꝛe debeã · Hec quidẽ ſen
tẽtia ex tribꝰ vt vides eſt oꝛõnibus fabii
cata:hanc poteris ad · xii · vſq; orõeſ mul
tiplicare: per aduerbia cõiunctõeſ ⁊ rela
tiua.quotiẽſ aũt:vel aduerbiũ vel cõiun
ctõ vel relatiuũ repetitur · totiẽs vnaʒ ii
bi ſuꝑaddit oꝛatõem · Vt ſic: Que tu ĩ me
bñmerita cõtuliſti:eoꝛũ tãtaʒ video con
ſtare magnitudinẽ:ex quibꝰ ita commo

diſſime exaggeꝛat⸗ ſum: ꝙ res oẽs meafſ
ea quidẽ ratòne cõſtabiliui: vt nullã ca

lamitatis mutatõeʒ: que duratura ſit re
cipeꝛe poſſe videãtur:vt niſi beneficioꝛũ
ĩmemoꝛ hẽni velĩ · qð ego ſẽꝑ tãtoꝑe effu
gere conatuſ ſũ:vt nibil vnq; magis eui
tãdũ eẽ duxerim:talẽ officioꝛũ grãm me
rito tibi referꝛe debeã: vt tuis me bñme

ritis: que memoꝛia ꝓfecto cõplectoꝛ ſem

—

piterna: cõdignũ extitiſſe faciliteꝛ iudica
re poſſis ¶ ¶ ¶ Quadꝛageſimũ pᷣceptũ

circa pꝛepoſitões cõſiſtit: pꝛepoſitões eĩ

A-

eo ĩprimis neceſſarie dicũtur: ꝙ his ver
bis que aut ſũt impeꝛfecta: aut nõ ſatis
potentia:vt ſentẽtiã ꝑ ſe pfectã efficere
poſſint:ad eam perficiẽdã 1 lõgiorẽ per
ducẽdam plurimũ admimculãtur· Huic
accedit ꝙ ipſe p̃poſitões poſſũt in pꝛin
cipio in medio ĩ in fine oꝛatõiſ cõmodiſ
ſime collocari · Sed oĩm pꝛepoſitõnũ he

due erga 1 in. pꝛeter ceteraſ ĩ oꝛatõe rhe

torica locũ habẽt:ꝗqᷓ̃ et ad oꝛnãdas oꝛatõ
nes: ⁊ bꝛeuiãdas ſentẽtias optime ſũt ac
cõmodate · Nã ſepenumero totiẽſ veꝛbũ
in oꝛatõe cõcinne taceri põt quotiẽs ha
rũ duarũ prepoſitõnũ erga ⁊ in· aliqua
fuerit in oꝛatõe tꝛactata:niſi foꝛtaſſe qð

ſepiſſime fieri videmꝰ pim appoꝛtarnt

harũ duarũ pꝛepoſitõnũ pꝛo ⁊ contra ·
De qua rõne exẽpla ſequũtnr · Si tanta
Soloniſ in ſuã rẽpu·atheniẽſẽ bñmerita
fuerũt: quãtã P· affricani erga rẽpubli
cã Romanã extitiſſe legimꝰ:certe quẽad
modũ affricano ex ĩmoꝛtalibꝰ eiꝰ ĩ ipſoſ
bñficiis perpetua deditõne tenẽtur: ſta
etiã atheniẽſes ipſi ſoloni ob innuabilia
ipſiꝰ erga eos officia: ſempitemis eq̃deʒ
demeritis aſtãgũtur tn hoc ergo dicen
di genẽ qð expoſui: ille due ppoſitõnes

in a erga· ſuſtinẽt vicẽ huiꝰ ppoſitõiſ ꝓ

Nie vero due p̃poſitões poſtea ſequen

tes ſcʒ in ⁊ erga verboꝛũ locũ tenẽt:que

niſi ĩ oꝛõibꝰ ĩterpoſite fuiſſẽt:neceſſitas
oꝛõnis poſtulabat vt in loco ipᷣaruʒ pꝛe
oſitõnũ:expꝛeſſa verba fuiſſent ĩterpo
len. ¶ D¶ Quadꝛageſimũpꝛimũ prece

ptũ ĩiterdũ pꝛepoſitões qᷓ cõmunite:
ꝛeponi cõſueuerùt poſtponãtur: qles
ſũt In ſub ad apud ꝓpter p̃ ex ob ⁊ ſiles
Vt ĩ his exẽpliſ. Oibꝰ ĩ rebꝰ honeſtas a
prime placet · Nemo ẽ qui nõ diuĩa ſi b
potẽtia conſtitutꝰ ſit. Athicã ad vꝛbẽ pꝰ
q́; acceſſi foꝛte mibi Socrates accurrit·
Nolana apð menia anibal a Marcello ĩ
fugam verſus eſt · Tuam pꝛopter cau

ſam omnes caremuſ patria · Omneſ con

tra hoſteſ reipub.ſemꝑ ĩfeſtus ꝓpteꝛ de
fẽſionẽ libᷣtatis nrẽ fuit · Vrã ꝓ bnuolen
tia nihil taʒ mihi difficile ẽ qð nõ libẽteꝛ
ſuſcipiã· Tunonio e fano multa ſigna eꝛe
pta ſũt. Nĩis ex agniſ pecꝰ omne abactũ
. Qiuilẽ ob cauſaʒ multas cõtẽtõnes ſu
ſcepi· Rege ab opulento exceptus ſum ·

1

„

Rdem intelligenduz eſt de aduͦbiis oꝛ
dinis: qualia ſum dehine · deide · deĩceps ·
interdũ · interea · pteꝛea 2 itez · vt · Tua de

hinc erit cura nequid detnmẽti accipiaʒ

et ad hunc modũ reliqua Mac ratione
latinã oꝛõem in his ⁊ ſimilibus modeſte

ſi vtimur cõcinnioꝛem efficimꝰ:modo ea

ſint ab illuſtuibꝰ oꝛatoꝛibꝰ et poetis rece
Pa⸗ ¶ Oonſueuit aũt Cicero nonnũqᷓʒ

ãc p̃poſitõʒ cũ.huic ablatiuo qui:poſt

ponere.vt qui cum· ꝓ cuʒ quo: qð male

conſonãtie cauſa eũ feciſſe arbitroꝛ.nos

vero in mecum.tecum·ſecum.nobiſcum
vobiſcum conſuetudineʒ hanc retinemꝰ
ſz in qui cuʒ. pꝛidẽ iſte modus loquendi
bolaur⸗ C
interduʒ a cicerone ſuo calui poſtponi
tur:vt in ſecũdo ad herennium cuʒ inq̃t

Vtrũ eĩ ea reſ ſit ſimiliſ ei rei q̃ de agitur
qð item a nĩo vſu diſceſſit 6 G (Dua⸗
dꝛageſimüuſecunduz pceptuz eſt circa 3
poſcioneg q̃ oꝛões multiplicãt· Prepoſi
tiones equideʒ quoniaʒ ad oꝛõnes ſimul
adiungẽdas ſepenumero vias aperiunt
ne aliqñ ſine ipᷣis nẽm mentis conceptũ
cõmode ꝑficere poſſemꝰ Idcirco ipie p
poſitiones erũt a nobis in cõiungendis
mutiplicãdiſq; oꝛõibus plurimuʒ cõſide
rande. ¶ Exemplũ vbi ſentẽtia ſine pᷣpo

ſitionibus ſimpliciter explicatur · Cu p̃

tor vꝛbanꝰ creatꝰ ſum:tuã mihi pñtiam
uneceſſariam eẽ duco:vt ipᷣ̃am pꝛeturam
melius gubemare S Que ſic ex pꝛe
poſitõibus multiplicatur ſentẽtia· Cum
ꝓpter eximiã reipub.negocioꝛiʒ magni
tudinẽ ad vꝛbez acceſſſſem: atqʒ in ſena
tum me cõtulilſem: Tti a ſenatoꝛibꝰ con
tra voluntatẽ meã: ⁊ pꝛeter opinionem:
pꝛetoꝛ vꝛbanus creatꝰ ſum:in quo equi
dem gubernãde pꝛeture magiſtratu pꝛu
dentiã mihi tuam neceſſariam eẽ puto·
E¶ Ouadꝛageſimũterciuʒ pꝛeceptuʒ
ſit circa interiectiones · Que tametſi cre

bꝛius apud poetas: q; apud oꝛatoꝛes cõ

tractentur · aliqũ tñ cum aut aliquã leti
ciam magnã: aut cuʒ moleſtiã: aut admi
ratõem:aut indignatõem:aut ſpem:aut

timoꝛem: aut aliquas hmõi animi paſſio
nes ſignificaẽ volumꝰ:eas etiã in noſtra
dieendi rõne poſſumꝰ tractare· NHoc ſcʒ
modo.Droh bone hieſu clemęntiaʒ tuaʒ

Dimiliter hec pꝛepoſitio de

imploꝛamus:tantas heu tamqʒ acerbiſſi
mas ãtq; ĩtolerabiles belloꝛũ ⁊ penurie
calamitates ſẽꝑ ita ꝑpetiemuræ Vach q̃ʒ

ĩfelici celoꝛũ cõſtellatõne nati ſumꝰ ſi tã

grauibꝰ moleſtiis ſemꝑ excruciari debea

mus . Sʒ heu benigniſſime deus: tua de

niq; clemẽtia conſiſi vniᷣſam tue miſeri
coꝛdie bonitatẽ ſummis pꝛecibꝰ obſecra
mus:vt tantoꝛũ nos maloꝛũ incõmodis
liberes:a in tranquilla nos ſtatuſ condi

cione ſtabilias · ¶ E ¶ Quadꝛageſimuʒz

quartũ pꝛeceptũ · & interdum poſt euz
oꝛõis ſenſum qui ꝑfectus eſt grauiꝰ ali
quid addatur:qð affirmando exoꝛnet:et
auditoꝛbꝰ rem gratam efficiat · Vt in hꝰ

exẽplo · Vir foꝛtis:omĩa ꝓ repub·adibit
ꝑicula:⁊ id quidẽ impigre. Cõmouẽtur
enĩ auditoꝛũ animi vehemẽtiꝰ:q; ſi dixiſ

ſet · Vir foꝛtis oĩia ꝓ repub. impigre adi

bit ꝑicula: quãq́; varietatis cauſa hoc

dicendi genere interdum oꝛatoꝛ vtetur.

Ulud autẽ placʒ vt cũ in dicendo eo
ꝓuecti erimus:vt rebus de quibꝰ loqui

mur ſatis a nobᷣ factũ ſit:i aliquo egre
gio ſenſu oꝛatio ſit concluſa: ꝙ nõ vlte

2, . —„ —1„
rius ꝓuehamur: ne gr illa quã bñdicen
do nacti ſumꝰ:amplificatõne nimis gra

ui amittatur · In qð viciũ pleriqʒ ĩcidũt
inſcicia potius quadã aut = q;

rerum dicẽdarũ mop uadꝛa
geſimũquintũ pꝛeceptũ · & ſicut in me
diocri figura magis cõuenit prius rudẽ
atq; inoꝛnatã efferꝛe:dehinc verbis ydo

neis ⁊ grauioꝛibꝰ illam exoꝛnare: Ita in

graui ſigura ſiue in laude ſiue in vitupe
rio verſetur oꝛõ ab oꝛnatu initiũ ſumat
¶ Exẽplum pꝛimi:vt · Pompeius facile
oĩm romanoꝛũ:tum armis:tum conſilio
pꝛinceps magnus facile pompeius fuit

¶ Exẽplum ſecũdi:vt · Omniuz impato

ruʒ in rebus pacis ac belli: mari terꝛaq;ʒ

geſtis glia C. ceſar añceſſit. ¶ † ¶ Qua

dꝛageſimüũſextum p̃ceptum Cin re leta
verbis triſtibuſ:aut in triſti verbis letis
mĩme vtamur · Vicioſum eni eſt cum in

☛

re funeꝛea: ſimilitudibuſ aut ernpliſqui

bus ĩ volußtatil aue in deliciiſ vtimur
noſtroſ affectꝰ amplificamꝰ. Velut ſi q̃s

in deploꝛatione fun exẽplum afferat pa

rentũ: quoniã ex nuptis filioꝛũ ceteriſ

qʒ rebus ſecundis maximã conceperunt

c
le

voluptatem · nã cõtrarioꝛũ cõꝑatõe acer

bioꝛ doloꝛ inſurgit· ¶ Qauẽduʒ eſt etiaz
ne in re triſii nimis laſciuiat oꝛatõ· aut ĩ
re leta inculta ſit ⁊ hoꝛrida · Nã vt in re
b duris ille verboꝛuʒ exquiſitꝰ appara
tus fugiend eſt: kta in ſecundis ac felici
bus obſeruatõ diligẽs eſt habẽda · Sati

us enĩ eſt ꝑtuꝛbata potiꝰ ꝓut doloriſ im
petus ſuadet:qᷓ; limata nimiſ ⁊ expolita
cõpoſitõe vti · Nõ equidẽ natura ipᷣa pa
ti᷑:vt cũ gꝛaui aliquo meꝛoꝛe pꝛemimur
verboꝛũ cõpoſitõni vacare poſſʒ animꝰ
Cv. itat᷑ ĩſuꝑ iſta ab oratorb accurata
ve:boꝛũ cõpoſitõ:qñ eloquẽtiã auditoꝛi
bus ſuſpectã eſſe ĩtelligimꝰ:tunc eniʒ p
enre cõpoſitõis negligenda ſunt: qð xꝓ
ia damitius affer de iduſtria fecit: nõ
terminãdo oꝛõez in verbuʒ dum inquit.
Kpud iudicẽ ꝑiclitat᷑ lelia: fugiẽda qᷓᷣdezʒ

eſt tenera nimis: ac delicata modulandi
voluptas nõnunq́;· ¶ Si vero nrã oꝛõ

ad aliquã cõcitatõnem aĩoruʒ que ſit ve
hemẽs inclinabit:cõmodiſſime in verbũ

aliqð finiet᷑ magis enĩ auditoꝛũ animꝰ

ſi in verbuʒ finit᷑ oꝛõ affligiẽ ¶ Caput

aũt oĩʒ que ad elocutõis pcepta attinẽt

id viſuz eſt: vt oĩa ad rerù de quibus lo
quimur dignitatẽ accõmodata ſint · re

cte itaqʒ mecenatis illa mĩme laudat᷑ cõ

poſitõ cũ inquit. Sole ⁊ auroꝛa rubent
plurima: Naʒ verba rebꝰ: nõ res verbis

accõmodare ſolemꝰ · ¶ ¶ Ouadꝛage
ſimũſeptimũ preceptuʒ · ĩterdũ poſt
vꝛõem inchoatã priuſ q; ad verpus pꝛin
e

cipale pueniat᷑terponat᷑ oratõ ĩpfecta

vim babẽs parẽtheſis · Vt in hoc exẽplo.
Oumnes qui ambitõni ⁊ glorie ſtudent

(id qdð ignorat nemo) opinione magis

qhz re ducunt᷑: 1 his ſimilia . Vt. Eᷓgo vero
is ſum (kta me deus ſaluũ velit ſi vere 1

nõ ficte loquoꝛis inq; ſum qui ſacraſ li

teras omni ſcripturarũ generi lõge ãte

ponã · Item. egalẽ tibi ſapiẽtiã a tene

ris (vt aiunt) vnguiculis: cui frequẽſ in

ſudaſii ſũmoꝑe dedicaſu· Item · Quid eĩ
triſius (vt eoſ cõmemoꝛẽ qui patriaſ ſu
as colunt) quid miſerabiliꝰ q; domi ſue

egere: ita agere: vt iocũdiorẽ aliqñ q;

(vitã moꝛtem optes
WDe numero B
Vnc ſuꝑeẽt vt ratõeʒ numeroꝛuʒ

—

diceremus: Et hoc tibi quadꝛageſimum

octauum cõſtituo ĩ oꝛdme pꝛeceptum
Que quidem de numeris ratõ apud yſo
cratẽ tãto ſtudio vel inuẽta vel aucta re
pit ur: vt nullã ex oĩbus elocutõis ꝑtibꝰ
buic anteponat · Sed cuʒ huiuſcemõi di
ſcipline pꝛecepta varia ſint: nec latini au
toꝛes vt cicero quintilianꝰ ⁊ martialis ĩ

hoc grecoꝛuʒ doctrinã ſemꝑ ſecuti fueꝛt
1 magna ſit ĩter eos cõtẽtõ: in hoc fibri

as nõ dilatabo meas (Sz illud ſcas ve

liʒ: ꝙ in hac pᷣceptõe illud obſeruare ſtu
demꝰ:vt ſi in monaſulabã terminat᷑ oꝛõ
qð raro fit vbi ꝑfectꝰ ſẽſꝰ ab oꝛatoꝛe ſer
uatur:cõſiderãdũ eſt vtrũ ea 1s ſit an
bꝛeuis . Si lõga eſt: eã pire troche? debz
qui duabꝰ ſillabis cõſtat lõga ſcʒ ac bꝛe
ui. vt in hoc ciceronis exẽplo. Legum in

rempub prima vox · ſi talis monaſil

laba dictõ bꝛeuis fuerit: tunc recte Tãbꝰ
qui eſt pes ex prima bꝛeui ⁊ vltima lõga
conſtans:ante illã collocat᷑ · Sic ergo qñ

bꝛeuẽ bꝛeuis ſillaba:aut lõgaʒ lõga ante

cedit:iuꝛe id rep̃hẽdit᷑ vt ſi dicaſ· Iſta reſ

mea eſt.¶ Gũ aũt biſſulabũ in finem di

ctõnis collocat᷑ cauẽdũ eſt ne quattuor
bꝛeues ĩ fine ſulabe ponantur· tn qð vi
cium incidit qui ait ꝑdidi bona mea · Et

plures alie a pluribus in materia nume

rorũ ponunt᷑ doctrine. Sed certe referẽ
da eſt ratõ numeroꝛũ: tũ ad varios aĩo
rum affectꝰ:tum etiã ad dignitatẽ ⁊ mo

dũ ſẽtẽtiaruʒ · Nã que iracũda eſt oꝛatio

bꝛeuioribꝰ:que vero leta ac iocũda lõgi
oribꝰ numeris gaudet:nmõ nihil etiã ꝑſo

narum dignitas: cauſarũq; ac tempoꝛũ

varietas momẽti affert · S quoniam ab
hac obſeruatõe ſepius ac induſtria: rece
dẽdum eſt . vel grauitatis cã · vel vt vari
etate aliqu a tẽꝑetur oꝛatõ:ſplendoꝛ ille
numerorũ intermittendꝰ eſt· Caput enĩ
oĩm preceptorũ illud viſum eſt:Vt rebꝰ

de quibꝰ dicẽdũ eſt: ars quidẽ numeris

ſeruiat ⁊ nõ res arti:a qua ratõe qui diſ
cedet omnis ſane elocutõnis dignitateʒ

perturbabit· ¶ De mõ pũctãdi.
Receptum quadꝛageſimũ ¶ O

nonuz QCirca modum punctaãdi
oratõnes tibi trado · Süt aũt ge
nerales pũctandi ſpecies apud modðnos
octo · videlicet virgula recta vt ſic/loco

cuiuſ moꝛe pꝛiſcoꝛum exiguo puncto vti
mur: ſic:Virgula iacẽs que ſic eirgn
Se

mipunctus q ſic fit Interꝛogatiuꝰ qᷣ ſic
pingitur 5Coma quod ſic facimꝰ ſcdum
imitatoies priſcoꝛuũ oꝛatoꝛuʒ: Periodus
qui ſie eſt; ¶ Virgula recta loco cuius
nüc punctũ eyiguuʒ facimꝰ fit inter ſub
ſtãtiua vel adiectiua:vel inter verba mo
di finiti vel int pꝛepoſitõneſ quãdo nul
la eſt copula: ita tñ ꝙ vnũ nõ vemat ad
determmatõeʒz altenus. Fit etiã quãdo
oꝛatõ incipit a diſtinctõe:que ꝑ ſe nõ po
teſt aſſignari ſequẽte ſuppoſito verbe
Felp Alruͦ eni ante ſuppoſitũ pꝛcipa
is verbi ponit᷑ virgula recta vel punctꝰ
exiguus. ¶ Facẽs vero virgula ſeꝑ debʒ
in fine linee ſituari vbi dictõ nõ ſit com
pletaVnũ illud anĩaduertẽdũ eſt: ne ſil
laba vnq;; diuidat᷑ ĩ fine linee ita ꝙ alte
ra pars ſillabe eiuſdẽ ſit ĩ pꝛci io equs
tis· Nã ſicut ſulaba vno ſpũ eſt ĩdiſtãter
ꝓferẽda:ita etiã indiuiſibiliteꝛ eſt ſituan
da. ¶ Virgula aũt cõuera poni debet a
in pꝛcipio ⁊ in fine oꝛatõnis quãdo po
nit᷑ inter ꝑteſoꝛatõnis pꝛcipales ꝑ parẽ
theſim · ¶ Coma vero fit poſt oꝛatõem
que ð ſe ꝑfecta eẽ põt · ceterũ alia ſibi an
nectit᷑ imꝑfecta diſlincta:ĩeipiẽs a relati
uo mõ quo ſuũ antecedẽs nõ ĩmediate
p̃cedat:quoniã nihil tũc poni debet: p̃te
rea ſi ſequat᷑ dũ vel donec vel cũ comun
ctio ⁊ ſic de aliis que ĩpediunt verbum
Interꝛogatiuꝰ duobꝰ põt fieri modis
altero poſt impfectam oꝛõem cũ pũcto
exiguo ſie ſalteꝛo poſt ꝑfectã ſie x IB
nus pero puũctus fſit in fine oꝛatõnis ꝑfe
cte:tametſi dictatons aĩmꝰ ad ſequẽtem
Vlteriorẽq; ſẽtẽtiaʒ pendeat (Bermupi
ctus aũt fieri ſolet quotiẽs pꝛopꝛiuʒ viri
vel mulieris nomẽ ignoꝛat᷑:velut in ſuꝑ
ſcriptõnibꝰ p̃ᷣlatoꝛũ ſepenumeꝛo cõtĩgit
Beriod⸗ pero in fine totiꝰ oꝛõniſ ſieni
debet qñ nil aliud in ea mateꝛia ſequituꝛ
Sed ẽ notãdũ ꝙ ſi in eadẽ epiſtola diuer
ſe ſcribunt᷑ materie in fine cuiuſ libet ea
rum ſeruãda eſt periodus ¶ Oĩm hoꝛũ
exẽpla oꝛõne in ſtquti ſubüciunt᷑ · Quo
niã inpꝛoboꝛũ in dies magis inualeſcit
neqᷣtia ( nec mireris quia pꝛcipes fauẽt
ſceleri)hine nihil mirũ eſt innocẽtes cal/

cari:cũ potẽtes tranſeant ĩpuniti. Quis
en poteſt eẽ modꝰ facinon lãguente iu
ſuqaginflagrãte nequiciayin virtutis lo
cuʒ ſentẽtia cõſtituta ? Nõ itaq; ambigẽ
dũ eſt virtuoſuʒ ⁊ ſpectabiẽ vrrũ domi
nũ abbatẽ noſnũ ſũmo doloꝛe confiaj
¶ De coloꝛibꝰ rhetorice oꝛõnis: (
Vinquageſimuʒ vltimũ in or
dine pꝛeceptũ: Qirca verboꝛũ ex
omatões ſiue coloꝛes rhetoꝛica
les tibi tradere cõſtitui:qui quideʒ colo
res ſunt pene infiniti a cicerone libꝛo qᷓr
to rhetoꝛicoꝛuʒ: ⁊ a cõpluribꝰ illuſtribuſ
autoribꝰ traditi ⁊ enumerati: qð lõguʒ

eẽt ac faſtidioſũ aliqua cõpꝛehẽdere noꝛ

ma:Tcireo aliquos ex eis: numero ſcili
cet · xxv·:vel gireiter: p elegãtia quedã car
mina:tibi ſpᷣſẽtiarũ volo cõmemoꝛare
¶ Oue qdẽ carmĩa ĩ hũc ſequũt᷑ modũ.

¶ Pꝛcipiis repete vocẽ: repetitio fiet · ¶ ᷓ

Tu mihi lex: mihi rex: mibi lux: mihi dux
mihi iudex. . „
Te colo:te cupio:te diligo:te peto xp̃e ·

¶ Di circa finẽ Qõuerſio fiet ibidẽ. E

Tu ſolꝰ deꝰ es:bonꝰ es:ſapiẽſ eſ:piꝰ es:
Qui terrã poitas: mare poꝛtas: ſidera
poꝛtas:
Quẽ mare tra połꝰ nequeũt poꝛtar̃ lae:

¶ Si facis vtrũq; fiat cõplerio vere · ¶

Qui ſũt qᷣ pugnãt audactersãdagauẽſe eſ
Qui ſũt q ſꝑãt victoẽſ inĩcosãdagauẽſeſ

gregios igit᷑ liuoꝛ negat ãdagauenſes.
¶N

Ailce ꝑ caſꝰ vocẽ traductõ fiet. (H
Si nihil ĩ vita iocũdiꝰ eſt tibi vita
Indecoꝛẽ vitã ꝑages virtute relicta:
Si dicas cõtrana tunc QHõtẽtio fiet· ¶ ¶

En luctu rides inter cõuiuia luges⸗

Mane petis lectuʒ dimittis veſꝑe tectu⸗
SDepiꝰ exclames ſic Exclamatõ fiet · E
Oquibꝰ O qntis O q̃libꝰ ẽ viduata
Si ꝗras aliqd ſtatĩqʒ tibi růem ¶ L.
Sbiügas ſi up hoc:ratoòcinatõ ferk·
Diues auarꝰ eget:q̃re cq; cõpetit vſus

Laãgẽ parta timet:icur gne mĩuat᷑ aceruꝰ

Angnel ð ꝗ qᷣd ſit: qͥ opoꝛteat: aut
Debeat ĩſeqͥ:Sẽtẽtia ðꝛ illud· id
Qui ſatis ẽ quod hʒ ſatis illũ cõſtat hẽre
Qui nibil ẽ qð hʒ nihil illũ cõſtat hẽre ·
Ergo facit virtꝰ nõ copia ſufficẽtẽ.
Gt nõ paupꝑtas ſed mẽtis hiatꝰ ęgẽtẽ.
¶ M tibi cõtia ſit qð ꝑ cõtraria firmaſi N

In metuas egrũgquẽ ſanũ deſpiciebas
n ſoli cedas?quẽ cũ ſocio ſuꝑabas⸗
¶ XVrticulꝰ fiet ſi ſit diſtinctio vocuʒ.
Solꝰ:inermis:inopsglonꝰ ĩde rediſti .
Eerro:peſte: fame:cõſumptꝰ eſ ⁊ periſſi

¶ B ¶ Gõſimili cadere facit cõcoꝛdia vocum

EFac tibi foꝛtunã:feſtina frãgere lunam:
Et cõtra fatuʒ faciet te cura beatum·
(¶¶ Kgnoĩatio fit ſẽſꝰ variuſqʒ ſimul vox
Quria curarũ genitrix nutrixq; maloꝛũ
Iniuſus iuſtos ĩhoneſliſ equat honeſtos
¶ D¶ Quere rei cauſã: cauſã rei meditare
Subice poſt ꝙ nõ ita ſit: ſubiectio fiet ·
QOue tibi cauſaz nũqꝑd tibi flagra dabãt᷑

Nũquid foꝛte famel·tu fereula ſp hẽbas

In laboꝛ at ludo ſõnoq; vacaẽ ſolebas
( E¶ De voce ĩ vocẽ deſcẽde gradatio fiet ·
Hic qᷓncũq; vidʒ cupit:⁊ qncũq; cupiuit
Allicit: allectã viciat: ꝓdit viciatã
¶ EW iffinitõ ſit ꝓpᷣe mõſtrare d ẽ res
Hiodigꝰ vt largo: ſic pareꝰ diſtat auaro
Hodigꝰ ẽ aĩ vicio retinẽda ꝓfundẽs
Largꝰ qui ſũptũ facit ex ratõe libẽter
DParcꝰ qui retinʒ quidqᷣd ñ poſtulat vſ⸗
Qui retiet cupide qð reſ depoſcit auarꝰ
(¶õtinues dicta dicẽdis tyãſitio fiet ·
Kudiltis qualẽ ſe pᷣſtitit iſte parenti:
HNũc q̃lis ipſe fuit parẽs audite viciſſim
Vt dignnec patre queat nec ꝓle videri
( M¶ Coꝛrige qð priuſ dictũ ẽ coꝛrectõ fiet ·
Exquo dicoꝛ amãs:imo veracius amens
Sũ mimis oblitꝰ ĩidecoꝛis: imo decoris·
