plici ſpe vtier. ¶ ¶ Mei mihi q́; timeo
aduentũ huius.quo ĩpellat patre · ¶ tt

¶ Venire ſaluũ voluptas eſt · ¶ Viſum eſt

mihi:vt eius pertẽptarẽ ſententiã: inter
vos hec potius: cũ bona vt cõponantur
gratia:q; cũ mala:herus liberalis eſt:et

— —DU

n

fugitãs litium· ¶ Eya ſudabis ſatis ſi cũ

ilio inceptas hoĩe: ea eloquẽtia eſt . ¶ X

Nam ſat ſcio:ſi tu aliquã parteʒ equi bo
niqʒ dixeris:vt eſt ille bonus vir: tria nõ
cõmutabitis verba ĩter voſ. ¶ Nõ potuit
melius ꝑuenirier eo:qð nos volumus.
B ¶ Vt ad pauca redeã: ⁊ mittem illiꝰ in
eptias:hec deniqʒ fuit eius poſtrema oꝛa
tio. ¶ Nam mihi veniebat in mentez eiꝰ
incõmodũ ¶ Vihi opus eſt: vt aꝑte nũc
tibi fabuler ¶ Nullã mihi dari q; iſtanc
malim vxoꝛẽ ¶ ¶ Vtrũ ſtultitia facere
ego hunc:an malicia dicam: ſcienteʒ an ĩ
fauoente incertꝰ ſum. ¶ D¶ Huſcula
upellectile opuſ ẽ: opꝰ ẽ ſũptu ad nupti
as . ¶ Emunzyi argento ſenes ¶ Xliud
mihi reſpondes ac rogo· ¶ ¶ ¶ Quid er
go narrẽ: opera tua ad reſtim mihi quidẽ
res rediit ꝓplaniſſime ¶ Vt te quidẽ om̃s
dii deeq;: ſuperi ⁊ inferi malis exemplis
dwant. 1 ĩquid velis huic mandes: qd
quidẽ recte curatũ velis:qui te ad ſcopu
lum e tranquillo afferat · E CNoſtra
cau ſa ſcilicet in neruũ potius ibit. ¶ Ni
hil eſt quin male narrando poſſit depꝛa
uarier · ¶ & ¶ Introit in edes alienus
canis ater: anguis ꝑ impluuiũ decidit de
tegulis: gallina cecinit: interdiyit arioluſ
auruſpex vetuit ãte bꝛumã quid noui ne

gocii icipere. ¶ H ¶ Vt captus ẽ vbi nõ

eſt opus. ¶ Nõ ſat eſt tuũ officium te fe
ciſſe:ſi non id fama appꝛobat ¶ Mulier
mlieri magis cõgruit · ¶ T ¶ Ouid agã 5
quẽ mihi amicũ miſer inueniaz ? aut cui
hec cõſilia referã? aut vnde auxiliũ mihi
petam. ¶ Gerte niſi animꝰ me fallit: aut

Ran reſpiciũt oculi gnatũ video. ¶ B

6 is es obſecro quẽ ſꝑ te eſſe dictitaſti.
¶ Watrẽ ipᷣaʒ ex egritudie miſerã moꝛs
cõſecuta eſt ¶ Quãſepe temere foꝛte eue
niunt que nõ audeas optare ¶E ¶ No
ſtrapte culpa facimꝰ:vt malos expediat
eſſe:dum mimiũ dici nos bonos ſtudemꝰ
1 benignos · ¶ M ¶ Mis nũc pꝛemü eſt
qui recta pꝛaua faciunt Vt ſtultiſſime
quidẽ rem geſſimus· ¶ Haud ſcio hercle
vt homo eit:an mutet animũ. ¶ bi pꝛe
nũcia banc venturã ¶ PHage creſcũt niſi
ꝓſpicis (N ¶ Hariter nüc opa adiuuaſ
ac dudũ re opitulatus es· ¶ Eactũ volo
at pol minꝰ queo viri culpa q; me dignũ

S

Chexxvj

eſt ¶ Mei patris bene parta indiligẽter
tutat᷑ ¶ Vir viro quid pᷣſtatæ ¶ Vde ne
te adoleſcẽs mulier deſatiget · ¶ V terqʒ
vtriqʒ eſt coꝛdi · ¶ Nõ temere dico: redi
mecũ in memoꝛiã ( O (Ita ne paruaz

mihi fidẽ eſſe apud te decet ¶ Non ſatis

tutus eſt ad narrandũ locus hic ( H
nt: fratri

¶ Letus ſum vtut mee res ſe habe
obtigiſſe qð vult · C QG ¶ Quãſcitum eſt

eiuſmodi parare in anĩo cupiditates: q̃s
cũ ſi res aduᷣſe ſint:paulo mederi poſſis·
eq; me domũ nũc recipereʒ:ni mibi

eſſet ſpes oſtenſa huiſce babende · CVIi
ciſſim ꝑtes tuas acturus ẽ. CR ¶ O fo:ꝛ
tuna:o foꝛſ foꝛtuna quãtis cõmoditatibꝰ
qᷓ; ſubito hero meo:ope veſtra hunc one
raſtis diem. CNaos quoc amicos eiꝰ ex

oneraſtis metu· ¶ Non mirũ aut nouuʒ

eſt reuocari curſum cũ inſtitueriſ· ( Nun
qᷓ; odio tuo tu vinces me ¶ Qurialis ver
nula eſt qui me vocat. ¶ S ¶ Omnium

(quãtũ eſt qui viuãt) hoĩm homo hono

rantiſſime:mam ſine cõtrouerſia a diis ſo

lus diligere ¶ T ¶ Satin eſt ſi te delibu

tum gaudio reddo: ¶ Omitto ꝓloqui: nã
nihil ad hanc rem eſt. ¶ Mec vbi ego au
diui ad foꝛes ſuſpenſo gradu placide ire

4 7 R☛R 1 — — . /
perrexi · acceſſi · aſtiti · animũ cõpꝛeſſi aurẽ
admoui:ita animũ cepi attẽdere: hoc mõ
ſermonẽ captans:hic pulcerrimuʒ facinꝰ

audiui: atq; pene excamaui pꝛe gaudio⸗

V¶ Benecita me dii ament) factuʒ: gau

deo tantã foꝛtunã eſſe his de ĩpꝛouiſo da
tam. ¶ *ιο. ¶Süma eludendi occaſio eſt

nunc mihi ſenex· ¶ Moc qui oee re ip̃a
repperi· ¶ H¶RNic geſtus mihi vultuſ
qʒ eſt capiundꝰ nouus ¶ S¶ Dis meri

to magnas gratias habeo atqʒ ago: quãà
do venere hec nobis frater ꝓſpere ( aa

¶ In verebamini me nõ id facere:quod

re cepiſſeʒ ſe mel ? heus heus:quãta mea
hec pauꝑtaſ eſt:tñ adhuc curaui vnũ hoc

quidẽ: vt eſſet mihi fides. ¶ Nam om̃es

poſt habui mihi res:ita vti par fuit:poſt

ic adhoꝛtatꝰ eſt me:ne illã tibi darẽ
Satin ſuꝑbe illuditis me ¶ Quo redi

bo oꝛe ad eam quã contẽpſerim · C Nõẽ

equũ me ꝓpter vos deifi Tbinc ĩ ma
lam rem: cũ iſtac magnificentia fugitiue ·
¶ In ius ambula. ¶ Vt ludos facit·

tantoꝑe id vos velle am aduerteram

=
O

Cyej

¶ b ¶ Fudio quid vos (malũ)erga me ſie

ludificamini inepti:veſtra puerili ſenten
tia: nolo ·volo.volo.nolo:rurſũ cedo ca

pe: quod dictũ indictum ẽ:q modo erat

ratũ id irritũ eſt. ¶ Quo pacto g aut vñ

hee bic reſciuit ?g Tnieci ſerupulũ. ¶ ec

Animo vinili p̃ſentiq; vt ſis para· ¶ Hi

gladiatoꝛio anio ad me affectant viam.
¶Ego redigã vos in gratiaʒ· ¶ Venias

nũc mihi pᷣcibus lautũ peccatũ tuũ ¶ dd
Canta ne decet affectũ quẽq; eſſe hoꝛem

audacia · ¶ In id redactꝰ ſum loci:vt q̃d
agam neſcio pꝛoꝛſus · ¶ Vna iniuria eſt
tecum. Ee opus eſt C Os oppꝛime
Impurũ os vide quãtũ valet ¶ Bagnos
in ventrẽ igere. Geula eclude · ¶ Eſt
vbi vos vlciſcar locus ¶ Tange eũ:ſi nõ
totus friget me eneca ¶ Delirat miſer ti
moꝛe · (Dos opus eſt dicto· ¶ W homo
diui melius diunt. ¶ Brob diüi ĩmoꝛtales
facinus indignũ ⁊ malũ:de hoc actũ eſt.

In quicq; hodie eſt factũ indigniꝰ q̃ʒ
mihi⸗ 6 Te apello. ¶ Ego eſſe ĩ hac
re cułpam meritã nõ nego: ſed ea que ſit

ignoſcẽda· ¶ Verba fit moꝛtuo· ¶
neqʒ negligentia tua: neq; odio id fecit·

¶ KEere ab hinc ãnos qndecim:ea moꝛ

tem obiit · ¶ Emedio abiit qui fuit in re
hac ſcrupulꝰ ¶ Oro vt alia facta ſũt tua
equo an ĩo hec feras· ¶ Oupio ĩ hac re iã
defungier. ¶ Dane iam ſupplicii ſatis ẽ
mihi. A abether eigdð dum viuat vſqʒ
ad aurẽ obganiat ¶ Quid ego nũc ea cõ
memoꝛẽ ſigillatim qualis i Wunn hunce fu

erim? (gg (Tam qñ accuſando fieri ĩ

fectum nõ poteſt:ignoſce.oꝛat · cõfitetur
purgat: quid uis ampliꝰ? (Ouo illũ oꝛe
obiurgabiſreſponde mibi?5 ¶Eius iudi
cio ꝑmitto oĩa. ¶ Pulcre diſcedo ⁊ ꝓbe
p̃ter ſpem ¶ Ego ecaſtoꝛ pꝰ hac tibi qð
potero: a que voles faciã ⁊ dicam. Et ha

ctenꝰ pꝛinceps ulluſtriſſime: ⁊ pater reue
rendiſſime ſpero feci:fen inqʒ maxime rẽ

uibi ſeio gratiſſimã:quãdoquidẽ terentiũ
tuũ comicũ:cuiꝰ tu totum volumẽ in vẽ
tre tuo habes:cũ ex oꝛe tuo ſedulo ſermo
redolet terentianus: ſic tibi ꝑ ſuas elegã

tias: ⁊ peculiares ſermões dederim abſo

lutũ:non quidem meo ex ingenio: ſed ex
tua magis induſtria ⁊ arte: quã mihi dũ
ſimul ageremus: pꝛo tua immenſa huma

nitate atqʒ clementia oſtendiſti · Nũc igi

tur ex oꝛdine plautinas quãbꝛeuiter acci
pe dicendi cõmoditates.
Hauti comici elegantie autoꝛitates
Gt pꝛmo ex amphitnone ·
Eſtat nunc pꝛinceps illuſtriſſime
pater reuerendiſſume:q;ᷓ bꝛeuiſ
ſime plautinas videre elocutões
autoꝛitates dico:non familiares ⁊ quoti
dianos ſermones:vt ſupꝛa ĩ terentio egi
mus:quandoquidẽ in longum noſtra ni

miuzʒ flueret diſpoſitio· ⁊ pꝛimo ex cõme
dus apud nos vſitatis:⁊ quidẽ ex ampbi

trione in hunec modum incipiunt autoꝛi
tates ¶ ¶ uſta ab iniuſtis impetrare
non decet:iuſta autem ab iniuſtis petere
inſipientia eſt:quippe illi iniqui iuſ igno
rant neq;ʒ tenent · Bune iam nunc ani
mum ad ea que loquoꝛ aduertite · ¶kk
irtute dixit victoꝛes iupiter viuere:non

ambitione neq; perſidia:qui minus eadẽ

hiſtrioni ſit lex que ſummo viro · virtute
ambire opoꝛtet non fauitoꝛibus ¶ U

¶ Sat habet fauitoꝛum ſemper qui recte fa

cit: ſi ilis fides eſt quibus eſt ea res ĩ ma
nu. ¶ Opulento homini ſeruitus dura
eſt · ¶ Eacit ille quod vulgo haud ſolent
vt quid ſe dignũ ſit ſciat· ¶ mim ¶ Olet
quidem homo malo ſuo · ¶ VObi ſummuſ
imperatoꝛ non adeſt ad exercitum :citius
quod nõ facto eſt vſus fit:q; qð facto eſt
opus ·¶ Nimis ſcitus hic eſt ſicophanta·
¶ Viſerrima iſtec miſeria ẽ ſeruo bo
no:apud herum qui verba loquit᷑:ſi id vi
verum vincit · (a diis eſt placidũ: vo

luptati vt meroꝛ comes cõſequat᷑ · ¶ oo
GVi

rtus pꝛemiuʒ eſt optimum: virtus om
nibus rebus ante it: ꝓfecto libertas · ſałꝰ
vita · res. ⁊ parẽtes ·patria.⁊ pꝛo gnati tu
tantur ſeruantur: virtus omnia ĩ ſeſe ha
bet: omĩa aſſunt bona quẽ penes eſt vir

tus ¶ Haud equũ facit: qui qð didicit id
dediſcit · ¶ Oue non deliquit decʒ

audacem eſſe: cõſidenter ꝓ ſe ⁊ pꝛoterue

loqui · ¶ qq ¶ Nõ ego mihi illam dotez

duco eſſe:que dos dicit᷑: ſed pudiciciã: et
pudoꝛẽ. ⁊ ſedatum cupidinẽ· deũ · metuʒ.
parentem amoꝛem. ⁊ cognatum cõcoꝛdi
am. tibi moꝛigera:· ¶ rr ¶ Siquid dictuʒ
eſt ꝑ iocũ: non equũ ẽ id te ſerio p̃uoꝛtier

¶ ¶ ¶ Nam in hoĩm etate multa eueniunt

☛

e
il
es
gi
ni
1e

di
re

huiuſmodi capiunt voluptates: capiunt

rurſum miſerias:ire interueniũt: redeũt
rurſum ĩ gratiã:verũ ire ſi que foꝛte eue
niunt huiuſmõi:inter quos rurſum ſi re
uentũ in gratia eſt:bis tanto amici ſunt
inter ſe q; pꝛius ¶ X cta ſeruũ par vi
detur frugi ſeſe inſlituere: ꝓinde vt heri
ſit ipſe:item ſi vultu ⁊ vultuʒ cõparet:tri
ſuis ſit triſtes ſi fuerĩt: hilares ſi gaudeãt
¶ Kmat · ſapit · recte facit ão quãdo ob
ſequit᷑ ſuo · Sequunt᷑ de aſinaria.
C aſinaria plauti elegãtie ⁊ autoꝛita
tes:

Agis percipim us lingua dici: qʒ
factis foꝛe. ¶ Nam neq; fictum

ematis: vbi lena bene agat cũ quiq; amã
te qui frugi eſſe vult· Nõ tu ſcis:que amã
ti parcet:eadẽ ſibi parcet parũ: quaſi pi
ſcis itidem eſt amatoꝛ lene: nequã eſt miſi
recens:is habet ſuccum:is ſuauitatẽ: cuzʒ
quouis pacto cõdias · ¶G (Nõô tu ſcis:

lenarũ queſtus aucupii ſimillimus ẽ.· Au
ceps qñ cõcenauit areã:effundit cibum:
aueſ aſſueſcũt (neceſſe eſt facere ſumptũ

qui querit lucrũ) Sepe edũt:ſemel ſi ſũt

cap te:rẽ ſoluũt aucupi · Ttideʒ hoc apud
lenas· Edes area eſt:auceps lena:eſca eſt
meretrix:lectus illex eſt:amatoꝛes aues:

bene ſalutãdo cõſueſcũt:cõpellando blã

ditur · oſculando · oꝛatõe · vinul a. venuſtu
la:ſi papillã ꝑtractabit haud eſt ab re au
cupis· Suauiũ ſi ſumpſerit ſumẽ eũ licet
ſine retibus ¶ D ¶ Eadẽ nos diſciplina

vtimur: ſemꝑ oculate ſunt manꝰ noſtre:

credũt qð vident ¶ E ¶ Boꝛtitoꝛũ ſimil
lime ſunt ianue lenonie:ſi affers tum pa

tent: ſi nõ eſt q des nõ patent· C Bro

monſtro eſt qñ qui ſudat tremit· ¶ E

¶ Hem iſta virtꝰ eſt:qñ vſu eſt qui malum

fert foꝛtiter: foꝛtiter malũ qui patit᷑: ideʒ

Poſt patiẽ bonũ ¶ & ¶ Wõ decet ſupbůũ

oĩem eſſe ſeruũ ( M ¶Lupus ẽ homo

homĩ nõ hõ: cũ qualis ſit nõ nouit. ¶ Sa
tis dicacula ẽ amatrix. ¶ Lingua poſcit:
coꝛpꝰ querit: animꝰ oꝛat:res monet ·
¶ Vt miſer eſt hõ qui amat:ĩmo vero qᷓ̃ p-ꝰ
det multo eſt miſereoꝛ· ¶ Cireũſtamus

heruʒ: alter hinc: hinc alter · ¶ Diite ſer

uaſſint ſemꝑ:cuſtos herilis:decus popli

theſaurus copiarũ: ſalus ĩterioꝛis coꝛꝑis

vſ. ener pictũ: neq; ſcriptũ ĩ po

.

amoꝛis q; ĩperatoꝛ. ¶ Vt cõſuere hoĩes
ſalus fruſtratur a foꝛtuna. ¶ R ¶ Decʒ
verecũdũ eſſe adoleſcẽtẽ· Mec ex aſmaria
Sequunt᷑ ex comedia de duobꝰ captiuis·
CUrduobus captiuis plauti elegãtie 1
autoꝛitates · (L
Aber captiuus animꝰ fere cõſimi
lis eſt · ſemel fugiendi ſi data ẽ oc
caſio·ſatis eſt nũqᷓ; poſt illa poſ
ſis pꝛendere: om̃s ꝓfecto liberi lubentiꝰ
ſumus q; ſeruimus. ¶ Deſe om̃s amant

¶ ¶ Tum deniqʒ homines nẽa intelligi

mus bona:cũ que in poteſtate habuimꝰ

ea amiſimꝰ. ¶ Laudo malũ:cũ amici tui
dicis malũ· ¶ N ¶ Vt ſepe ſũma ĩgenia

in occulto latent ¶ O ¶ Di ĩmoꝛtales id
voluere vos:hanc erũnam exequi: decet
id pati equo animo:ſi id facietis leuioꝛ la

bos erit: domi fuiſtiſ credo liberi: nũc ſer
uitus ſi euenit:ei moꝛigerari mos ẽ bonꝰ
eamq;ʒ ⁊ herili ĩperio ĩgeniis veſtris leuz
reddere ¶ E C Indigna digna babenda
C re mala aio
ſi bono vtare adiuuat· ¶ Doli non doli
ſunt:in aſtu colaſ:ſed malũ maximũ ſiid

ſunt herus ꝗᷓ facit

palam ꝓuenit RCkm fere maxima

ars moꝛẽ hunc hoĩes habent:qð ſibi vo

—

unt dum id ĩpetrant boni ſunt: ſz id vbi

iam penes ſeſe habent:ex bonig peſſimi
fraudulentiſſimi füt ¶S Qui cauet
ne decipiat᷑ vix cauet:cũ etiã cauet:etiam

cũ cauiſſe ratus ẽ: ſepe is cautoꝛ captꝰ ẽ.
¶ ¶ Ded viden. foꝛtuna humana frãgit

artatq; vt lubet:me qꝗ̃ libet fuerã ſeruuʒ

fecit:ex ſũmo infimũ:qui imꝑare ĩſueue

— 7

ram: nũc alterius ĩperio obſequoꝛ· ¶ V

¶ Eſt ꝓfecto deus:qui que nos enne au

dit vwdetq;:is vti tu me bic hahueris:pꝛo
inde illu illic curauerit bene merẽti bene
Faerir male merenti par erit ¶ Quã tu

lliũ tuuz: tam me pater meus deſiderat ·

Non ego omnio lucrũ om̃e eſſe vti
le homini exiſtimo:ẽ etiã vbi ꝓfecto dam
num pſtet facere q; lucrũ · Odi ego aurũ

multa multis ſepe ꝑſuaſit ꝑperaʒ · ¶ Nũc
buc animaduerte:vt ea que ſẽtio pariter

ſcias ¶ Eac fidelis ſis fideli:caue fi

dem fluxam geras. ¶ Dater ſcio faciet:

que illi facere opoꝛtet omia C S (M.
ſer homo eſt:qui ipſe ſibi quod edit ꝗᷓrit:
id egre ĩuenit: ſed ille miſerioꝛ:qui et

Cxrri⸗

egre querit:⁊ nihil ĩuemt · Clle miſerrimꝰ
qui cũ eẽ cupit: qd edat nõ habet · ¶ Naʒ
hercle huic ego diei ſi liceat ocłlos effodiã
lubens:ita malignat᷑ oĩs moꝛtalis mihi.
¶ Quid eſt ſuauiꝰ q; bene rem gerere bo
no publico: ſicut ego feci ¶ Eſt miſeroꝛũ
vt male volẽtes ſint: atqʒ inuideãt vt bo
nis: aa ¶ Decet ĩnocentẽ ſeruũ apud

innoxiũ conſidentẽ eſſe:ſuũ apud heruʒ

potiſſimũ ¶ Qui ꝑ virtutẽ peritat nõ in
terit · ¶ Satur homo habet ꝓfecto ĩ ven
tre cõfidentiã. ¶ Mos eſt oUnuſet homi
nibus:neqʒ; nouiſſle cuiꝰ nihil ſit facũdia
grata .· ¶ Qui pudicicie eſſe vultis pᷣmiũ
auſum date · Sequit᷑ comedia curculio
Ex curculione plauti elegãtie ⁊ auto

ritateg. ¶bb

Ta tuũ cõferto amare ſempꝑ ſi ſa
piſ:ne id qð ames populi ſi ſciãt
tibi ſit ꝓbꝛo. ¶ cc ¶ Sẽꝑ curato
ne ſis inteſtabilis:qð amas ama teſtibus
pꝛeſentibꝰ ¶ Magnũ inceptas:ſi id expe
ctas qð nuſqʒ cn⸗ 5s CWere Pabet
nec vetat:quin qð palam eſt venale:ſi ar
gentũ eſt emas · Nemo ire quẽqᷓ; publica
ꝓhibet via: dum ne ꝑ fundũ ſeptũ facias
ſemitam: dũ tete abſtineas nupta · vidua
Virgine · iuuentute. ⁊ pueris liberis: ama
quod lubet Ee (Dem tu ſcito f lãma
fumo eſt ꝓxima:fumo cõburi nihil põt:

flãma poteſtQui e nuce nucleũ eſſe vult

frangit nucẽ:qui vult cubare pandit ſal
tem ſamum. Er (Edepol ui amat: ſi
eget:miſera affieit᷑ erumna:¶ I[pſus ſe ex
cruciat: qui homo quod amat videt: nec
potit᷑ dum licʒ · ¶ Bonũ eſt pauſillũ ama
re ſane:inſane nõ bonũ eſt:verũ totũ ĩſa
num amare · ¶ Male merere de ĩmerẽte
inſicia eſt· Nullũ eſt homĩ ꝑpetuũ bonũ;
Noli amabo verberare lapidẽ: ne per
des man gg ¶ Eacile eſt miſerũ ir
ridere. ¶ Oui homo mature queſiuit pe
cuniã:niſi eaʒ mature parſit: mature eſu
rit · ¶ Oui monet quaſi adiuuat Chb
vtem genus eſt lenonũ inter hoĩes: meo
quidẽ anĩo vt muſce culices ? pedeſq; pu
lices qʒ: odio ⁊ malo: ⁊ moleſtie bono:
vſui eſtis nulli:nec vohiſcũ quiſqᷓ; ĩ foꝛo
frugi conſiſtere audet.qui cõſiſtit eulpãt
eum: conſpuit᷑ vituperat᷑:eum rem ſideʒ
q; ꝑdere tametſi mihil fecit aiunt: edepol

lenones meo aĩo nouiſii lepide · ¶ Indig
nis ſi male ð: maledictũ id eẽ dico: verũ
ſi dignis dicit᷑ bene dictũ eſt meo quidem
animo · ¶ ¶ Oui homini dii ꝓpicii ſũt
lucrum ei pꝛofecto obiiciunt. d⸗ rei
diuine operam dabo:certum ſit bene me
curare · ¶ Antiquum poetam audiui ſcri
pſiſſe in tragedia: muliereg duas peioꝛes
eſſe q; vnam:res ita eſt (Non male cre
ditur:
rit.· ¶ Sequunt ex eaſſina.
Ex caſſma plauti .

Vi vtuntur vino vetere ſapiẽtes
puto: ⁊ qui libenter veteres ſpe
ctant fabulas: antiqua opera et
rerba cũ nobis placent:equũ eſt placere
ante veteres fabulas: nam huc noue que
ꝛodeũt comedie multo ſunt nequioꝛes·
Beruli pꝛobaʒ nihbil habere addecet
clam viro:tum ⁊ que habʒ partũ ei haud
cõmodi eſt:quin viro aut ſubtrahat: aut
ſtupꝛo ĩuenerit: hoc viri cenſeo om̃e eſſe
Gnni tuũ eſt. ¶ mm (Neqʒ ſalſum
neq; ſuaue eẽ poteſt quicq̃;:vbi amoꝛ nõ
admiſcet᷑: nam vbi amoꝛ condimentũ ĩge
rit: cuiuis placiturũ credo:fel quod ama
rum eſt id mel faciet: id homineʒ ex triſti
lepidum ⁊ lenem ¶ m ¶ Hroh frugi ho
minem iam pꝛidem te eſſe arbitrox ¶ oo
Stulticia eſt ei te eſſe triſtem:cuius pote
ſtas plus valet:ſed nihil eſt me cupere fa
ctum: niſi tu factis adiuuas. ¶ Non ma
tronarum par eſt officium: ſed meretri
cum:viris enie ſubblandiri ·

Nec pol ego olimpie:neqʒ vſqʒ lados t

feſtinos fieri credo: qᷓ; hic intus fiunt lu
di ludificabiles: omnes feſtinãt intus to
tis edibus:ſenex in culma clamat: hoꝛtat᷑
coquus quin agitis hodie: quin datis: ſi
quid datis pꝛoperate:cenam iam eſſe co
ctam opto:villicus hic auteʒ cum coꝛona
candide veſtitus lauteqʒ exo matuſq; am
bulat:ille autem in cubiculum armigerũ
oꝛnant:quem dant pꝛo caſſina nuptum.

qq Age tibicen: dum illã educunt huc

nouam nuptam foꝛas:ſuaui cantu conce
lebꝛa omnẽ hanc plateam· ¶ Ouid nunc
tam diu ĩtus remoꝛat᷑ ? ¶ Dii me capiũt
ſeruatũ:crepuit hoſtiũ:exit᷑ foꝛas. CE
Eeẽſim ſup attolle lim̃ pedes nouanupta

ui nunq; reddunt᷑: ſed pꝛoꝛſuʒ pe

— — — —

— — — —

ſoſpes iter incipe hoc:ut viro tuo ſemꝑ
ſis ſuꝑſtes: vt vincas virum: nutrixq; ſis
ſuperet tuũ imperium:vir te neſciat: tu
viruʒ diſpolies: diu ut viro ſubdola ſis
obſecro memento . ¶ Neq; quo fugiã⸗
neqʒ vbi lateame neq; hoc deducas quo
celem ſcio g ita nũc pudeo:atʒ ita nũc pa
ueo:atq; ita ixriduluʒ ſumꝰ amabo (
Rmabo cur mea vxoꝛcula? cur viruz
tuum ſic me ſpnis· ¶ Eepidioꝛẽ vxoꝛem

nemo quiſq; q; ego habeo · Sequunt᷑ ex

comedia ciſtellaria ( Gx ciſtellaria plau⸗

ti elegantie autoꝛitates-

mus:guſtu dat dulce: amarũ ad

ſatietatem vſq; aggerit · ¶ G

¶ Matrone magiſ cõdubile eſt iſtud: vnũ

amare:⁊ cum eo etatẽ exigere cui nupta
ſemel eſt:verũ em̃ meretrix foꝛtunati eſł
oppidi ſimilima:non põt ſuam rem ob
tinere ſine multis viris · ¶ Iᷣmmũdas foꝛ
tunas equũ eſt ſqualoꝛẽ ſequi · ¶ Nichił
eſt ꝑpetuũ datum · ¶ D¶ Kures obtun
do tuas ¶ Libera vti lingua collibietum
eſt mihi (Tacere ne ueo:qð tacito vſꝰ

eſt ( Multiloqua eſt hec anus ¶ Memi

niſſe 88 hane rẽ vos volo:ego abeo do⸗

mũ ¶ Decimo poſt mẽſe exacto pexerit

¶ Educauit eã ſibi ꝓ flulia bene ac pudi⸗
ce· ¶ E ¶ Hlico huc cõmigrauit · B5
valete: ⁊ vincite virtute vera que feciſuis
ante hac:ſeruate vr̃os ſocios veteres et
nouas. ¶ E Oui oẽs homĩes ſuꝑo atʒ
aneo cruciabilitatibꝰ aĩ actoꝛ. crucior.
agitoꝛſamuloꝛ·verſoꝛ in amoꝛiſ rota mi
ſer. exaoꝛ· feroꝛ · differoꝛ · diſtrahoꝛ . diri
Pioꝛ:ita nullam mentẽ animi habeo:vbi
ſum ibi non ſũ:vbi non ſũ ibi eſt animꝰ:
ita mihi om̃ia ingenia:qð lubʒ non lulʒ
iam id continuo:ita me amoꝛlapſum aĩ
ludificat · fugat · agit · appetit · raptat . reti
net · iactat · largitur · qd dat ñ dat · deludit
modo · qdð ſuaſit diſſuaſit. qd diſſuaſit id
oſtentat · Eſt ne hoc miſerum memoꝛatu

¶ & (Neqʒ nos factione tanta: quãta tu

ſumꝰ:neq; opes nr̃e taʒ ſũt valide q̃; tue
Quodcunqʒ optes tibi velim contĩgẽ
H ¶ Quod dedi datũ non vellẽ: quod re
liquũ eſt nõ dabo · ¶ Scis iam dudũ oẽz
meam ſententiã: ſatin iſtuc tibi in coꝛde
eſt certũ ¶ ¶ Quis hic eſt qui recta pla

Moꝛ ⁊ melle ⁊ felle eſt fecundiſſi

eſt.

Cexxvij.

tea curſum huc oſtẽdit ſuũ g (Coꝛ ſalit.
¶ Rudire expetit ut res geſta ſie ( Ser
uate dii me obſecro· ¶ Meum elocutum
eſt nomẽ interii ¶ R ¶ Nam occupatus
ſum ampliter ( Animũ meũ inducã: ut
illud qð tuam in rem bene cõducat cõſu
lam ¶ Accipe me ad te moꝛs amicũ ⁊ be
niuolum. Geudite edes peſſulis·
¶ Tbo ſi poſſum tranquillũ facere ex ira
to mihi. ¶ Volo reʒ ꝑalam eẽ · ¶ Jnibo
gram cũ illis ¶ E (Dunn dedita opera
ĩ tꝑe ipᷣo ſpes mihi fancta ſubueĩt. M
Niſi quid mihi opis dii dant diſperii.
ã ⁊ intꝰ paueo:⁊ foꝛis foꝛmido: ita
nũc vtrobiqʒ metꝰ me agitat ¶ Id terꝛã
aſpice: ⁊ deſpice oculiſ:inueſtig es aſtute
Sociũ te mihi adopto ad meã ſaluteʒ
Queſo ambages mitte: atqʒ rem eloq;

re ¶ Quid hoc negocii ẽ:qð oẽs homĩes
fabulant᷑ ꝑ uias Eemo exibit: oẽſ intꝰ
cõficiũt negociũ · Sequunt᷑ ex comedia qᷓ
epidicus dꝛ ·
Ex epidico plauti ele gantie ⁊ autoꝛi
tates ·

Lus ſcire ſatius eſt q; loqᷣ:buum
homĩem:ea ſapientia eſt Tam
iſtoc pꝛobioꝛ eſ meo quidẽ aĩmo
cum in amore tepes. CKN Nihil agit
qui diffidentẽ verbis ſolatur ſuis · =s eſt
amicꝰ qui in re dubia iuuat: vbi re opus
(B ¶ Nam quid te igit᷑ retulit oꝛa
tione beneſicum eſſe:ſi ad rem auxilium
emoꝛtuũ eſt ¶ H Bleriq; hoĩes quos
cũ nibil refert pudẽt.vbi pudendum eſt:
ibi eos deſerit pudoꝛ cum vſus eſt ut pu
deat ¶ Q ¶ Monoꝛis cauſa modo hoĩes
equum fuit ſibi habere ſpeculum:vbi os
contẽplarẽt ſuum:ſibi id qui perſpicere
poſſent coꝛ ſapientie: igit᷑ perſpicere ut
poſſint coꝛdis copiaʒ:vbi id inſpexiſſent
cogitarent poſtea vitam: ut vixiſſent oli
in adoleſcentia. R ¶ Drofecto delira
mus interdum ſenes · ¶ Non nimis po

teſt pudiciciam quiſqᷓ; ſue ſeruare filie·

ichil homini: amico eſt oportuno
amicicius · SCNam ſtrenuioꝛi dete
rioꝛ ſi pꝛedicat ſuas pugnas:de illius ille
ſunt oꝛe ſoꝛdide. e Multa michi in
vnum locum conf luunt: que meum pe
ctꝰ pulſãt ſil:mitiplex erũnã exercitaʒ hʒ
paupꝑtas·pauoꝛ tritat mẽtẽ aĩ: neqʒ vbi

xviij

„ 7% °

mens collocem ſpes baheo. ¶ Lõga dieſ
aim incertat · ¶ M guttula pectꝰ meuz
ardenſ aſꝑſiſii. ¶ V CSaluꝰ ſum quia
te ſaluuʒ eſſe ſentio· ¶ Mabe bonũ aĩm
leuem ⁊ tranquilluʒ · ¶ Ideaſ:venienti
des ſalutem atqʒ oſculũ. ¶ ¶ Yliter

catuli longe olent:aliter ſues · ¶ Abi ha

beto bonum aĩim C Libertas in mundo
ſita ẽ· ¶ Contẽpla vſq; ab vngula ad ca
pillum ſummũ. ¶ Non habeo vllã occa
ſionem: ut apud te falſa fabuler ¶

(Sed memẽto ſiqd ſeuiüt ſeneſ ſuppetiaſ

mihi ferre · ¶ Remeabo intro: ut accurẽ
tuꝛ adueniẽteſ hoſpiteſ. (SCIle qui
dem vulcani iratꝰ ẽ filiꝰ: quaqᷓ tangit oẽ

cõburit: ſi ꝓpiꝰ aſſtes eſtu calefacit ( Ne

ſcio quã fabncaʒ facit ? ¶ Quomodo me

Vt a pro
benefactis cũ malis meſſeʒ metas
uo libeꝛto opꝰ ẽ qð pappet ¶ bb
te epidice: mibi ut ignoſcas:ſiquid ĩpru⸗

ludo feciſti ⸗ C31 ¶ Vt acerbuz eſt

dens culpa peccaui mea · ¶ Inuitꝰ do ti

bihanc veniam: niſi neceſſitate cogar·

cc ¶ Mic is homo eſt q libertateʒ malicia

inuenit ſua · ¶ Hlaudite · valete · lumbos
exurgite atz excolite · Sequunt᷑ autoꝛita⸗
tes de comedia aulularia plauti ·

¶¶ Erx aulularia plauti elegantie 2 auto

tate . (dd

tute deum ⁊ maioꝛũ meoꝛũ diu

ſum ſatis. ¶ Dol ſi eſt aĩimꝰ⸗ ub ſa⸗

tis habes:q bene vitã colas · ¶ Nunc pe

tit cum pollicet᷑:inhiat aurũ ut deuoret:
altera manu fert lapidẽ: panem oſtentat

altera · Nemini credo qᷓ blãde largꝰ eſt di

ues paupi:vbi manuʒ iniicit benigne :ibi
onerat aliquã zãmiaʒ: ego iſtos noui po

lipos:quin ibi quidqᷣd tetigerĩt tenent
erDe mihi operam ꝑpaucis:eſt qdð te
volo de cõmuni re appellare:mea ⁊ tua:.
¶ Saluũ eſt ſiqᷓd non deperit · ¶ Maud
decoꝛũ facinꝰ tuis factis facis · ¶ Nã de

te neq; re neq; vᷣbis merui: vti facẽs qð
facis Neq; edepol te deriſũ veĩo:

neq; derideo:neqʒ dignũ arbitroꝛ C Ni

ni me moꝛdicitꝰ ſcindut:me boues incur

ſant coꝛnibꝰ ¶ gg ¶ Dum moꝛata reéte

veniat: dotata eſt ſatis. ¶ Me ſunt atqʒ

alie multe in dotibꝰ magnis incõmodita

On temerariũ eſt: ut diues blan
de appellat pauperẽ · ¶ Ego viꝛ

tes:ſũptuſqʒ intolerabiles.Nã que indo
tata ẽ:ea ĩ poteſtate ẽ viri:dotate mactãt
⁊ malo ⁊ dãno viros ¶ Video ego te me
arbitꝛari hodie idoneũ:q̃ ſenecta etate lſlu
do facias: haud merito meo ¶b (Da⸗
ctum non pactũ ẽ:non pactũ pactum eſt
qð vobis lubet:nulla controueꝛſia michi
tecũ erit · ¶ Volui aĩm tãdem confirmaẽ

hbodie meum. ¶ ii ¶ We miſerũ fuſuibꝰ

male concuderũt ¶ Momo nullꝰ ẽ te ſce
lerioꝛ:qui viuat hodie ¶ Veni huc auſpi
cio malo. ¶ Laudant ſapienter factũ.et
cõſilio bono: opulẽtiores: pauperũ filiaſ
vt ĩdotatas ducãt ¶ Neq; pol megadore
mihi: neq; cuiq; pauꝑi opinione:res me
lius ſtructa eſt domi· CE ¶¶ Ego te bo
die reddam madiduz ſi viuo ꝓbe:tibi cui
decretum ẽ bibere aquã · C [Nonme
tuo: ne aurũ inueĩat: ita ꝓbe ĩ latebꝛis ſi
tum ẽ · ¶ Excute dũ paliũ · ¶ Moꝛtuum
ego me mauelim leto malo:q; nõ ego illi
dem hodie ĩſidias ſeni. CDditiflimus .
ego ſũ oĩm in terra· ¶ Quinaʒ hõ hic añ
edes nras eiulans cõquerit᷑⸗ ¶( mm
Id adeo te exoꝛatũ aduenio: ut ao equo
ignoſcas mibi· ¶ Eactũ fieri infectũ nõ
põt · ¶ Deos credo voluiſſe: nã ni vellẽt
ñ fieret ſeio ¶ n ¶ Si iſtud iuſ ẽ: ut tu
iſtuc excuſaẽ poſſis:luce clara diripiamꝰ
aurũ matronis palã:poſt id ſi pᷣhenſi ſu
mus:eycuſemꝰ ebrios nos feciſſe amoꝛis
cã:nimis vile ẽ vinum atqʒ amoꝛ:ſi ebꝛio
atz amãti ĩpune facẽ qð lubeat liceat.

¶o ¶ Om tibi vltro ſupplicatum venio

ob ſiulticiã meã:ñ mihi hoĩes Daet⸗ qui
qũ male fecert purgitãt. ¶ Mas res eſt
quã ego tecũ ocioſe:ſi ociũ ẽ:cupio loqui
¶ Oui hõ culpã admiſit in ſe: nullus

tã parui p̃ci quin pudeat:quin purgz
ſeſe · ¶ q; ¶ Heu mihi qð facinꝰ ego ex

te audio ¶ Herii oppido: ita mibi ad ma

lum male res plurie ſe agglutinãt

Spaciũ ei dabo exqrẽdi meũ fẽm · ¶
ES

ii immoꝛtales qbꝰ ⁊ q̃ntis me donatis
gaudiis? qͥs me eſt diuitioꝛ ? qs me atbe
nis nũc magis quiſqᷓ;ẽ hõ cui dii ſũt ꝓpi
cii ¶ Reppꝑi ñ qð pueri clamitãt in faba
ſe reppiſſe ¶ tã ne ut ſoles deludis here
mane eloqᷓr: iã auſculta· Auſculta inquaz
Pnceps illuſtriſſiẽ ceteras:q̃ nůo ſũt.xii
plautinas comedias:ĩuſitatas ⁊ nouiter

reptas:⁊ impmis muſtelariã accipe co⸗
mediã . ¶ Ex comediis plauti inuſitatis
1 nouiter reꝑtis elegãtie: ⁊ fãiliares elo
cutiones. Et pꝛimo e Aaria (
On om̃eſ poſſunt olere vnguẽta
xotica. ¶ Vnũ hoc ſcito nimio
ccelerius ve nire qð moleſte: q; il
lud quod cupide petas· ¶ B ¶ Ignauia
verecundiã: ⁊ vrtutis modũ deturbauit
texit ( ¶ VYbi amoꝛ adueiĩt in coꝛ hoĩs
Tis vſq; in pectꝰ ꝑmanauit: ⁊ coꝛ ꝑmade
ſcit:ſimi res· fides/famavirtus·decuſqʒ
deſerũt:homo fit nimio nequioꝛ · ¶ D
Quin tute exornas moꝛibus lepidis cum
lepida tute es:mon veſtẽ amatoꝛes amãt
mulieris:ſed veſtis ꝑtum · ¶ E ¶ Inſpa
ta accidũt magis ſepe:qᷓ; qᷓ ſperes ¶ Ego
ſi bonã famã mihi ſeruaſſo:ſat ero diues

¶ E¶ Mulier que ſuã etatẽ ſpnit ſpeculo
eluſa eſt ( & ¶ Mulier recte olet vbi ni

hil olet: mã iſte veteres que vnguẽtis vn

cttant:vetule edentule qꝗᷓ vicia coꝛꝑis fu

eo occultant:vbi ſeſe ſudoꝛ cũ vnguenti⸗
cõ ſociauit:illico itidẽ olẽt:quaſi vna cuʒ
multa iura confüdit oοσ.
neſcias miſi id vnũ nil male olere intelli⸗

gas- (¶ M¶ Kmatoꝛ meretricis mores
9

libi emit auro 2 purpura⸗¶ † Burpu
ra etate occultãda eſt:auruʒ turpi mulie
ri:pulcra mulier nuda erit:q̃;ᷓ purpurata
pulerioꝛ.poſtea ne quicq; exoꝛnata ẽ bñ:
ſi moꝛata eſt male:pulcrũ oꝛnatũ:urpeſ
mores:peiuſ ſceno concinunt: nam ne ſi
pulcra eſt: nimis omata ẽ· CR Edes
plenas conuiuarũ ⁊ mulierũ miſeruʒ eſt
opus ¶ L¶ Nihu 6 miſerius: q́; animꝰ
bomiĩs conſaus· ¶ Sibi quiſq; iure me
tuit. ¶ M ¶ Serui ꝗᷓ cum culpa carent:
tum maluz metuũt:hi ſolẽt eſſe heris vti
biles:mã illi qui nihil metuũt:poſtq̃ʒ ſũt
malum meriti: ſtulta ſibi expetũt cõſulia
exercent ſeſe ad curſurã: fugiunt· ¶ Nꝗ
ve ſerui volũt eſſe heruzʒ:ita ſolent:
des ſeruanda eſt: ne ire inficias poſtules
N ¶Oui homo timidꝰ.erit in rebus du
ug: is nauta non erit · ¶ Meticuloſa
res eſt ire ad iudicem · ¶ O¶ Sape iſta
etate opoꝛtet cum q̃s eſt capite candida
Tgrter autoꝛitates de perſa plau
8

ti. ¶ Ex perſa plauti elegantie et autoꝛꝝ

uid oleas

xxxuy

Vi amãs egẽs ingreſſus eſt prin
ceps in amoꝛis vias: ſupauit erũ
nis ſuis erumnas herculis: nam
cũ leone ⁊ cum ydꝛa:icum ceruo:cũ apro:
cum auibus ſtimphaliciſ:deluctari maue
lim q; cũ amoꝛe· ¶ Miſer eſt q amat: cer
te is quidẽ nihil eſt: qui nibil amat ( Ni
chil amas cum ingratũ amas ¶ OQ ¶ Im
micdi famaʒ non ita ut nata eſt ferunt·
COum aliquo malicia ceꝛtare miſeria ẽ
R¶ Omes ſũt lene leui fide: neq;ʒ ſtipu
eleuius pondꝰ eſt: q́; fides lenonia·

(S¶ Quanq; nobis ſint res paupercule

modice: ⁊ modeſte: melius eſt ita viuere:
nam ad pauptateʒ ſi adnigrat᷑ fama: gra
uioꝛ pauꝑtas fit ¶ T Pim immoꝛta
lis eſt in famia:etiã cum viuit:cũ eſſe cre
das moꝛtuã . ¶ V¶ Oogita hoc vᷣbũ: he
rus ſi minatꝰ eſt malũ ſeruo ſuo:tametſi
id futurũ non eſt:vbi captũ eſt flagrum
dũ tunicas depoĩt: qᷓnta afficit᷑ miſeria⸗

¶¶ Virgo atz mulier nulla erit quĩ ſit ma

la:qᷓ recitet:ſiq̃d ꝑuerſe fieri videt ¶
Siquã rẽ accures ſobꝛie ac frugaliter: ſo
let ila recte ſõ manꝰ ſuccedẽ atq; edepol
ferme:ut q̃ſq; rẽ accurat ſuam.ſic ei ꝓce
dit ¶ Cũ hoĩ dui ꝓpicii ſũt:aliqᷣd obuciũt
lucri ¶ O ¶ Maud põt etiã ĩ pᷣmo verbo
ꝓſpici ſapĩa· (SES ĩcole bñ ſũt mo
rati: pulcre opidũ munitum arbitroꝛ:pfi

dia ⁊ peculatꝰ ex vrbe ⁊ auaricia ſi exulãt
qrta inuidia:quĩta ambitio: ſexta obtre

ctatio:ſeptĩa ꝑiuriũ :octaua indiligẽtia:
nona iniuria:decimũ qð peſſimũ aggreſ
ſu ſcelꝰ:hec vñ aber̃t cẽtuplex murꝰ rebꝰ
buãdis parũ ſit. ¶ aa Eeneri lenonio
nũq; vllꝰ deꝰ tã benignꝰ fuit: q fůit ꝓpi
cius ¶ bb ¶ Quãtũ ẽ adhibẽ aĩcũ hoiem

vbi qᷣd geras· ¶ Operã tibi ixẽ das:vbi

tu tuũ aĩcũ adiuuas ¶ ec ¶ Optata eue
niũt:opam addito ¶ Homo miſer ẽ:cum
ipſus ꝓpe ꝑditꝰ ẽ:⁊ beniuolentes ꝑdidit
¶ NWibil mihi tã pui ẽ quin me id pigeat
pdere ¶ do ¶ Rã ĩ pbus ẽ hõ:q bnficiuʒ
ſcit ſumẽ: ꝛ reddẽ neſcit ¶ ee Gn ps li
bertinoꝛũ ẽ.ſᷣ pr̃ono qͥ aduſatus eſt᷑. nec
ſatis liber videt᷑ nec fatis frugi nee ſatis
honeſtus.ni id efficit. ni ⁊ maledixit · ni
ingratus ingrato repertuſ eſt· Sequunt
ex rudente comedia.

¶ Ex rudẽte plauti elegãtie 2 auto· ( EEC

Oneo vos ego hoc qui eſtis bo⸗
ni · quiq; etatẽ agitis:cũ pietate
u ſide reti nete · poꝛro poſt fatum

tem hoĩem addecet:moleſtũ vltro adueĩ
re ad alienam domum:cui debeatur nihil
loc qð eſt·id neceſſarium eſt peꝛpeti
(Pb CO mibꝰ modis ꝗ paupes ſũt hoĩes
miſeri viuunt:pᷣſertim qbus nec queſtuſ

eſt: nec didicere artẽ vllaz: neceſſitate qd

uid eſt doni: id ſat eſt habendum . ¶ ü
TFar facile quẽ obſeruat videt:cuſtos
qui fur ſit neſcit ¶ Facinꝰ impudicũ eſt
quã liberã eſſe opoꝛteat: ſerune poſtula?
( ¶ Wulta p̃ter ſpem ſcio multis bona
eueniſſe:at ego etiã q ſperauerunt ſpem
decepiſſe multos: ergo aĩmꝰ F

mum ẽ erũne condimentum ¶ ¶ Qui

homo ſeſe miſerũ ⁊ mendicuʒ volet: nep

tuno credat ſeſe: atʒ etatẽ ſuuam Imm

¶ Quis eſt homo tãta cõſidẽtia: ꝗᷓ ſacerdo

tem violare audeat· ¶ nn ¶ Nimis bõö

mhil eſt q piger eſt: nimiſq; ido genuſ odi
ego male · ¶ ¶ Vigilare decet hoĩem

ᷓ vult ſua tẽꝑi conficere officia:non em̃

illum expectare opoꝛtʒ diem: herꝰ ſe ad
ſuũ ſuſcitet officiũ:nam q doꝛmiunt libẽ
ter:ſine lucro.⁊ cũ malo quieſcũt · ¶ Bo
nis qð bene fit haud perit ¶ ꝓp ¶ Taci
ta mulier eſt bona ſemꝑ q́; loquẽs ¶ In
etate hoĩm ꝓlurime fiũt traſene · vbi deci
piũtur dolis: atq; edepol in eas plerũqʒ
eſca imponit᷑:quã ſiq̃s auidꝰ poſcit eſcã:

auariter decipit᷑: in traſena auaricia ſua:
ille q conſulte· docte.aſtute cauet diuitie

vti bene licet · ¶ q ¶ Miſerũ iſtuc ver

bum eſt ⁊ peſſimũ:habuiſſe ⁊ nil habere

ddecet bñ merenti: bene ferre gẽam

Sequunt᷑ autoꝛitates de ſticho plauti
CEr ſucho plauti elegantie ⁊ autoꝛita
Oſtrum officium (tes (rr
nos facere equũ eſt. Nã omẽes ſa
pientes ſuum officiuʒ eſt colere
facere· ¶ Eaciendum ẽ id nobis quod
arẽtes imperãt. ¶ Queramꝰ nobis d
covſ⸗ us ſit. ſ ¶ Qui manet ut mo
neatur ſemꝑſeruus hbomo:ofſicium ſuũ
ne voluntate id facere meminit · ſeruus
is habitu haud pꝛobus eſt:vos memĩſiiſ
quidẽ alendis petere demenſum cibum
qᷓ minus memĩſiis qð opus ſit facto face

vt letem · ¶ gg ¶ Impudicũ ⁊ impudẽ

re in edibus ¶ tt ¶ Si obfirmabit pater

aduerſum nos:pati nos oportʒ quod illi
faciat:cuiꝰ poteſtas plꝰ poteſt.¶ Nũq;
em̃ nimis curare poſſunt ſuum patrem
filie · ¶ uu ¶ Bonas mulieres equuʒ eſt
facere: ut abſentes viros ꝑinde habeant
quaſi preſentes ſint · Pvicicia eſt eos
magnificare:q nos ſocias ſumpſerunt ſi
bi · ¶ Eacillime plectatur mulier que in
genio eſt bono: cui malefaciũdi eſt pote
ſtas:q̃ ne faciat id temperat. ¶ malis
multis:malum qð mimmuz eſt:id mini
mum eſt malũ: qui poteſt mulieres vita
re vitet:ut quotidie pꝛidie caueat:ne fa
ciat qd pigeat poſtridie· ¶ Mulier vide
tur multo ſapientiſſima:qᷓ tum cũ res ſe
cunde ſint ſe poterit noſcere: illa que e
quo animo patiebat᷑ ſibi eſſe peiꝰ q; fuit
¶x(Stulticia eſt venatũ ducere inuitoſ
canes: hoſtis ẽ vxoꝛ inuita: que ad viruʒ
nuptui datur. yHaras facit ri
diculus foꝛẽ:nam illa omes artes ꝑdocet
vbi quẽ attigit · ¶ 3 ¶ Gurioſus nemo
eſt qui non ſit maliuołꝰ. ¶ Secũdas foꝛ
tunas decent ſuꝑbie · ¶ ab ¶( Hoc tu fa
cito cogites: ut cuiq; homĩ res parata ẽ.
firmi amici ſunt:ſi res laſſe labant: itideʒ
amici collabaſcunt:res amicos inuenit.

¶ Deruo hoĩ modeſte melius eſt facere

ſumptuʒ q; ampliter:ſuũ quenqʒ decet:
cui diuitie dom ſunt ¶ c ¶ kta eſt ĩge
nium mulierũ:bene cũ lauata eſt.· terſa.
oataficta eſt: infecta ẽ tamẽ: nimioq;
ſibi mulier meretrix reperit odiuʒ ocius
ſua immũdicia:q̃;ᷓ in perpetuum placeat
mũdicia ſua.Sequuntur de trinumio.
Ex trinumio plauti elegantie ⁊ auto
ritates· Q 28
bene viuitur: diu viuitur ¶ Si
immutare vis ingeniũ moꝛibus
aut ſi demutãt ingeniũ tuuz mo
res:nmeq; eos antiquos ſeruas:aſt caꝑtaſ
nouoſ ( ae ¶ Oẽs bonos bonaſq; aceu

rare addeczʒ: ſuſpitionẽ ⁊ culpam ut ab ſe

ſe egregẽt Caf SDi tu ex aĩcis certis mi .

chi es certiſſimꝰ:ſiq̃d me ſcis feciſſe ĩſcite
aut ĩ ꝓbe ſi id me ñ accuſas:tute ipᷣe ob
iurgadꝰ es ¶ ag ¶ Quid ſetiꝰ ẽ g aut qͥᷣd
ĩtereſt g dare te in manus argentum a
manti hoĩ adoleſcenti an gladiũ ꝗſe occi

deret (ab ( Nihil eſt pꝛofecto ſtultius

— —

— — —“

ta

neqʒ ſtolidius: neqʒ mendaciloquius:
neq; argutum magis:neqʒ confidentilo
quius · neq; periurius:q̃;ᷓ vrbani aſſidui
ciues:quos ſcurraſ vocant · qꝛ omnia ſeſe
ſimulant ſcire: nec quicq; ſiaunt · ¶ Oui
eget parui eſt pᷣcii · (Re ¶ Nunq́; amor
quenq; niſi cupidum hominem poſtulat
moꝛ amara dat tibi ſatis · Nam qui in a
moꝛe p̃cipit auit: peius perit q; ſi ſaxo ſa⸗
liat:apageſis amoꝛ tuas res tibi habe. a
