riſq; rebus mediocritas optĩa ẽ. ¶ ᷓ
¶ auendum ẽ aũt ne aut tarditatibus
vtamur ĩ ingreſſu mollioꝛibꝰ vt pompa
rũ ferculis ſimiles eſſe videamur: aut in
feſtinatõibus ſuſcipiamꝰ nimias celerita
tes · que cum fiũt anhelitus mouent᷑ · vul
tus mutant᷑· oꝛa toꝛquent᷑:ex quibus ma
na ſignificatio ſit nõ adeſſe cõſtantiam
Sed multo etiã magis elaboꝛandũ ẽ: ne
anĩ motus a natura recedãt:qð aſſeque

mur ſi cauebimꝰ ne in ꝑturbatões atʒ ex

animatões ĩcidamus:⁊ ſi attẽtoſ aĩos ad
decoꝛis cõſeruationẽ tenebimꝰ ¶E(Ou
randũ eſt vt cogitatiõe ad res q̃;optĩas
vtamur · appetitũ rõni obedientẽ p̃bea

amus. ¶ In omni vita rectiſſime pᷣcipit̃
vt ꝑturbatões fugiamꝰ:id ẽ motꝰ animi
nimios rõni nõ obtꝑantes · ¶ Maxĩe cu
randũ ẽ vt eos quibꝰ cũ ſermone cõferi
mus: 1 vereri ⁊ diligere videamur . CGC
(Ira ꝓeul abſit cũ qua nihil recte fieri:
nihil conſiderate p̃t · Magna aũt ꝑte cle
mẽti caſtigatõe lieet vti grauitate tñ ad
iuncta:vt ſeueritas aobbeat: cõtume
lia repellat᷑ ¶ Oue cũ aliqua ꝑturbatiõe
fiunt:ea nec cõſtanter fieri pñt :neq; ab
his qui aſſunt appbari ¶ M ¶ Defoꝛme
etiã ẽ de ſeipſo p̃dicare falſa p̃ſertiz:⁊ cũ
irꝛiſione audientiũ imitari militẽ gloꝛio
ſum · Oꝛmanda ẽ em̃ dignitas domo:at ñ
ex domo tota ꝗᷓrenda:nec domo dñs ſed
dño domꝰ ẽ honeſtãda ¶ Medioeri
tas ad omnẽ vſum cultũq;ʒ vita trãſferẽ
da ẽ. In oĩ aũt actiõe ſuſcipiẽda tria ſunt
tenẽda · pꝛimũ vt appetitꝰ rõi pareãt:qꝰ
nibil ẽ ad officia cõſeruãda accõmodatiꝰ
Deide vt aĩaduertat᷑ qnta illa res ſit quã
efficere velimꝰ: ne ve maioꝛ minoꝛ ve cu
ra ⁊ oꝑ a ſuſcipiat᷑ q; cauſa poſtulet.Ter
ciũ vt caueamꝰ vt ea q̃ ꝑtinent ad libera
lẽ ſpeciẽ ⁊ dignitatẽ moderata ſint · hoꝛũ
triũ tũ pᷣſtãtiſſimũ ẽ appetitus obtꝑare
rõi ¶Tinpe ei valbech vicioſũ ẽ in
re ſeuera: cõuiuio dignũ aut delicatũ ali
quẽ ĩferꝛe ſermonẽ. ¶ Decet nõ ſolũ ma
nꝰ ſʒ ci oculos bſneces Pabe A Pie
em̃ neſcio qũo vt magis ĩ aliis cernam
qʒ ĩ nobiſipſis ſi qᷣd deinqaie ¶ (Sine
verecũdia nihil rectũ eẽ pᷣt nibil honeſtũ
Omniũ rerũ ex quibꝰ aliqͥd requirit᷑ ·
nibil ẽ agricultura meliꝰ nihil vberiꝰ . ni
hil dulciꝰ.nihil libero hoĩe digniꝰ. C M
¶ Stuoiis officiiſq; ſele pponẽda ſũt
officia iuſticie: Aanene ad hoĩm vtilita
tẽ q̃ nihil hoĩ debʒ eẽ antiqus ( NC¶Ma
gnitudo anĩ remota iuſticia hũanaq; co
mitate ⁊ cõiunctõe feritas qdã fit: ⁊ ima
nitas ¶ Om̃e officiũ qð ad cõiunctionẽ
hoĩm ⁊ ad ſocietatẽ tuendã valet: aũpo

nendü eſt illi officio qð cognitõe ⁊ ſcien

tia contine᷑ ¶ O ¶ Cogitatõʒz pꝛudẽtiã
qʒ ſequitur conſiderata actio · Tta fit vt
agere conſiderate pluris ſit : q; cogitare
pꝛudẽter · ¶ H¶ Pꝛima officia dis im
moꝛtalibus · ſecunda patrie· tercia paren
tibus · deinde gradatim reliqs debeant᷑

Wir.

quit nunc ex ſcðdo CO ¶ Duid em̃ ẽ per
deos optabilius ſapiẽtia g qᷓ;d p̃ſtantiꝰ ⸗
quid meliꝰ g quid hoĩe digniꝰ ghanc igit
qui expetũt ꝓhi nominant᷑: nec quicq; a
liud ẽ phia ſi ĩterpᷣtari velis pᷣter ſtudiũ
ſapientie · ¶ Qui parũ ꝑſpiciunt hi ſepe
verſutos hoĩes 2 callidoſ admirãtes: ma

liciã ſapientiã iudicãt:quoꝛũ erꝛoꝛ eripiẽ

dus ẽ: opinioq; oĩs ad eam ſpeciẽ tradu
cenda:vt honeſtis cõſiliis iuſtiſqʒ factis:
nõ fraude ⁊ malicia ſe ĩtelligant ea q̃ ve
lint cõſequi poſſe ¶ R ¶ Deoſ placatoſ
pietas efſiciet ⁊ ſãctitas. ¶ Hopꝛiũ hoe
ſtatuo eſſe virtutis cõciliare anios homi
nũ a ad vſus ſuos adiũgere · ¶ Decunde
res.honoꝛes· ĩperia · victoꝛie: qᷓnq; foꝛtũa
ſint:tñ ſine homĩm opibus ⁊ ſtudiis neu
trã ĩ partẽ effici pñt. ¶ S¶ Male emm
ſe res habet cũ qð virtute effici debet:id
tẽptatur pecunia ¶ T¶ Itz etiã ſubüci
int ſe hoĩes ĩ perio alteriꝰ ⁊ ptãti de cau
ſis pluribꝰ. ducunt᷑ em̃ aut beniuo lẽtia ·
aut bñficioꝛum magnitudie · aut dignita
tis p̃ſtãtia· aut ſpe ſibi vtile futurũ · aut
metu ne vi parere cogant᷑ · aut ſpe largi
tionis ꝓmiſſioniſq; capti aut poſtremo
mercede cõducti · Omniũ aũt rerum nec
aptius ẽ quicq; ad opes tuendas ac tenẽ
das ; diligi:nec alieniꝰ qᷓ; timeri V
Malus em cuſtos diuturnitatis metꝰ

cõtraqʒ bñuolẽtia ſidelis vel ad ꝑpetuita

tẽ ( Oð igi latiſſime patet: neq; ad ĩco

lumitatẽ ſolũ ſed etiã ad opes ⁊ potenti
am valzʒ plurimũ id ãplectamur: vt metꝰ
abſit:caritas retineat᷑ · Tta facillime qᷓ vo

lemꝰ ⁊ pꝛiuatis ĩ rebꝰ ⁊ ĩ repub· cõſequi

mur . Gteĩ qui ſe metui volut a quibꝰ me
tuunt᷑ eoſdẽ metuãt ipſi neceſſe ẽ ¶
¶ Nec vero vllla vis ĩperii tãta ẽ que p
mente metu poſſit eẽ diuturna (Serth.
igit᷑ hoc ſit:idq; ⁊ pꝛimũ ⁊ maxĩe neceſſa
riũ familiaritates habere fidas amantiũ
nos amicoꝛũ ⁊ mirantiũ nr̃a· ¶ Vehemẽ
ter autẽ multitudĩs amoꝛ cõmouet᷑ ipſa
fama ⁊ opĩone liberalitatis· bñficẽtie · iu
ſticie · fideiqʒ · oꝛ mqʒ earum virtutũ q̃ ꝑti
nent ad mãſuetudinẽ moꝛũ ac facilitatẽ
¶ V¶ SEides aũt vt adhibeat᷑ duabꝰ rebus
effici p̃t: ſi exiſtiabimur adepti cõiunctaʒ
cũ iuſticia pꝛudentiã · Nam ⁊ his fidẽ ha

¶Et bec ex prio libio officioũ N. T. O. Se⸗

bemus quos plus ĩtelligere qᷓ; nos arbi
tramur: quoſq; ⁊ futura ꝓſpicere credi
mus: cũ res agat᷑ ĩ diſcrimẽq; ventũ ſit
expedire rẽ: còſiliuz ex tẽpe caꝑe poſſe ·
Manc em̃ vtilẽ homĩ es exiſtimant verãqʒ
udentiã . iuſtis aũt ⁊ fidis hoĩbus id ẽ
bonis viris ita fides habet᷑:vt nulla ſit in
his fraudis ĩiurieq; ſuſpitio · itaq; his ſa
lutẽ noſtrã · his foꝛtunã ·his liberoſ rectiſ
ſime cõmitti arbitramur · harũ igit᷑ dua
rũ iuſticia ꝓlus pollet ad fidẽ faciendam
Quippe cũ ea ſine pꝛudẽtia ſatis habeat
autoꝛitatis:pꝛudentia ſine iuſticia nihil
valet ad fidẽ faciendã · Quo em̃ quis ver
ſutioꝛ ⁊ callidioꝛ:hꝰ ĩuiſioꝛ ⁊ ſuſpectioꝛ
babit᷑ detracta opĩone ꝓbitatis · ¶ Ho
pularibꝰ enĩ verbis ẽ agenduʒz ⁊ vſitatis
cũ loquimur de opinione populari ¶C H
on eĩ omẽs eos cõtẽnunt de qui
male exiſumãt · Contemnunt᷑ aũt hi qui
nec ſibi nec alteri vt dicit᷑ ꝓlint·ĩ quibus
nullus laboꝛ: nulla iduſtria.nulla cura ẽ
Kdmiratione aũt afficiunt᷑ hi: ꝗᷓ anteire
ceteros virtute putant᷑:⁊ cũ omni carere
dedecoꝛe:tũ vero his viciig quibꝰ alii nõ
poſſunt facile obſiſtere · ¶ Nemo iuſtus
eſle p̃t · qui moꝛtẽ · qui doloꝛẽ · qui exilium
qui egeſtatẽ timet:aut qui ea ꝗᷓ ſunt his
cõtraria equitati añponit · ¶ aa ¶ Waxi
me admiramur eũ qui pecuĩa nõ mouet᷑
qʒd in quo viro ꝑſpectũ ſit hunc dignum
ſpectatu arbitramur Omis rõ atqʒ in
ſtitutio vite hoim adiumẽta ðſiderat· In
pꝛimisq; vt habeat quibꝰ cuʒ famihares
poſſit cõferꝛe ſermones · qð ẽ difficile: ni
ſi ſpeciẽ p̃ te boni viri feras· ¶ (ku
ſticie tãta vis ẽ:vt ne illi quidẽ qui male
ficio ⁊ ſcelere paſcunt᷑ pñt ſine vlla ꝑti
cula iuſticie viuere. Nã qui eoꝛũ cuipiam
q vna latrocinant᷑ furat᷑ aliq;d aut eripit
is ſibi ne ĩ latrocinio ꝗdẽ reliquit locum
Qũ igit᷑ tanta vis iuſuicie ſit:vt ea etiã la
tronũ opes firmet atqʒ augeat:quãtã ei
us vĩ ĩter leges ⁊ iudicia ⁊ inſtituta foꝛe
putamꝰ ? Omniũ igit᷑ rõe colẽda ⁊ reti
nẽda iuſticia ẽ:tũ ipſa ꝑ ſeſe: nã aliter iu
ſticia ñ eẽt: tũ ꝓpter ãplificationẽ hõꝛis
1 gloꝛie ¶ cc ¶ Heclare ſocrates hãc vi
am ad gloꝛiã ꝓximã ⁊ q̃ſi cõpendiariã di
cebat eẽ:ſi qs id agerʒ:vt q̃lis haberi vel
let talis eſſet · &ſiqui ſimulatõe ⁊ inani

— —— — — — —— — — — — —

oſtentatione: ficto nõ mõ ſermone ſed

etiã vultu:ſtabilẽ ſe poſſe gloꝛiã cõſequi

rent᷑:vehemẽter erꝛãt Vera emn gloꝛia ra

dices agit atʒ etiã ꝓpagat᷑· ficta oĩa cele
riter tanq́; floſculi decidũt · ¶ & ¶ Nec
ſimulatũ quicq; pᷣt eẽ diuturnũ. Qui igt

tur adipiſci verã gloꝛiaʒ volet:iuſticie fũ

officiiſ ¶ B (Si qs ab ĩeunte etate
J

abet cauſã celebꝛitatis ⁊ noĩs:aut a pr̃e

aeceptã aut aliquo caſu aut foꝛtunaʒ: in

hũc oculi oĩm coniiciunt᷑ atq; in eũ quid

agat aut quẽadmodũ viuat iquirit᷑ tãq;ʒ
in dariſſima luce verſet᷑ nullũ eiꝰ dictum
aut factũ pᷣt obſcurũ eẽ · Quoꝛũ aũt etas
pꝛima ꝓpter hũilitatẽ ⁊ obſcuritatẽ ĩ ho

minũ ignoꝛantia verſat᷑:hi ſimul ac iuue
nes eſſe ceperĩt mag na ſpectare: ⁊ ad ea
rectis ſtudiis debent cõtendere: qð eo fir
mioꝛe aĩo facẽt:qꝛ nõ modo nõ iuidetur

illi etati:verũetiã fauet᷑ ¶ Vt reliquis in

rebꝰ multo maioꝛa ſũt oꝑa anĩ q; coꝑis

ſic he res quas ĩgenio ac rõe ꝓſequimur
ratioꝛes ſũt q́; ile quas viribꝰ. C
Eacillime aut a in optimam ꝑtem co
gnoſcunt᷑ adoleſcẽtes qui ſe ad claros 1

ſapiẽtes viros bene conſulentes reipub.

cõtulerũt quibꝰ cũ ſi frequẽtes fuerĩt o
pinionẽ aſſerũt populo eoꝛũ foꝛe ſe ſimi

les quos ſibiipſi delegerint ad imitandũ

D¶ Difficile dictu ẽ quãtoꝑe cõciliet a
mmos comitas affabilitaſq; ſermonis ·
¶ Q ¶ Magna ẽ admiratio copioſe ſapien
terq; dicẽtis quem qui audiũt ĩtelligere
etiã ⁊ ſaxe plus q; ceteros arbitrant᷑· Si
vo ineſt ĩ oꝛõe mixta modeſtie grauitas
mhi admir abilius fieri p̃t:eoq; magis ſi

ea ſũt ĩ adoleſcẽte ¶ E¶ Hoc p̃ceptum
officii diligẽter tenendũ ẽ: ne vnq; inno
centẽ iudicio capitis arceſſas· id em̃ ſine

ſcelere nullo mõ ſieri p̃t · Nam q̃d ẽ tam
ĩihũanuʒ q; eloquẽtiã a natura ad ſalutẽ
hoĩm ⁊ cõſeruationẽ datã:ad hbonoꝛũ

ſtẽ ꝑniciẽq; cõuertere ? Ne tñ vt hoc fu

giendũ:ita ẽ habendũ religioni nocentẽ
qñq; ⁊ nephariũ ĩpiumq; dðfẽdere · Vult
hoc multitudo · patit᷑ cõſuetudo · fert eti
am hũanitas ¶ C¶ Kudicis ẽ ſꝑ ĩ cauſis
verũ ſequipatroni vᷣo nõnunq; veriſile
etiã ſi minꝰ ſit verũ defẽdere Maxĩe autẽ
gloꝛia parat᷑ ⁊ gr̃a defenſionibus:eoq;
maioꝛ ſi qñ accidit vt ei ſubueniat᷑ qͥ ꝑo

hyyj

tentis alicuiꝰ opibus circũueniri vrgeri
q;ʒ videat᷑ CH . Hꝛeclare ĩ epla quadaʒ
Rlexandꝛũ fuliũ philippꝰ accuſat:ꝙ largi
tione beniuolentiã macedonũ cõſectet᷑:
qdð te malũ ĩquit rõis ĩ iſtã ſpẽ ĩduxit:vt
eos tibi fideles foꝛe putares quos pecu
nia coꝛrupiſſes. An tu id agis vt macedo
nes nõ te regẽ ſuũ ſed miniſtruʒ ⁊ pᷣbito
rem exiſii mẽt ? Quid ſoꝛidiꝰ regi: meli
etiã: q; largitionem coꝛruptelã eſſe dixit

fit em̃ deterioꝛ q̃ accipit: atqʒ ad idẽ ſꝑ ex
pectandũ paratioꝛ Ex. Anuneß tñ ẽ
lirgienoi neqʒ hoc benignitatis genus
oĩo repudiandũ: ſepe ido neis ho ĩbus
de re familiari ĩpendendũ ẽ ſed diligẽter
moderate · Multi em̃ pr̃imonia effude
runt ĩconſulte largiẽdo · Quid aũt ẽ ſtul
tius q; qð libenter facias curare vt id di
utius facere nõ poſſis? atq; etiã ſequũ
tur largitioneʒ rapine· cũ em̃ dando ege
re ceperit:alienis bonis manꝰ inferꝛe co
unt᷑ · Ita cum beniuolẽtie cõꝑande cau
bñfici eſſe velĩt nõ tanta aſſequũt᷑ ſtu
dia eoꝛũ quibꝰ dederũt: quãta odia eoꝛũ
quibꝰ adimerũt · Quãobꝛẽ nec ita claudẽ
da ẽ res fa miliaris:vt eã benignitas apꝑi
re nõ poſſit:nec ita reſerãda vt oĩbus pa
teat.Modus adhibeat᷑ iſq; ad facultates
referat᷑· oĩo memĩſſe dẽmus id qð a nr̃is
hoĩbꝰ ſepiſſiẽ vſurpatũ · Tãqʒ ĩ ꝓubii cõ
ſuetudĩez venit · largitõz fundũ ñ habere
Vitãda tñ ſuſpitio auaricie ẽ. Qauſa igit
largitõis ẽ ſi aut necce ẽ aut vtile · in his
aũt ipſis mediocritatis regula optĩa ẽ. ꝓ
penſioꝛ aũt benignitas eẽ debebit ĩ cala
mitoſos:niſi foꝛte erũt digni calamitate

¶R ¶ Cõueniet aũt tũ ĩ dãdo munificũ eẽ

tũ ĩ exigẽdo nõ acerbũ: ĩ oĩqʒ re cõtrahẽ

da emedo vẽdẽdo · cõducẽdo· locãdo. ⁊ĩ ci

uitatibꝰ ⁊ eõfiniis equũ facilẽ multa mul
tis de ſuo iure cõcedẽtẽ · a litibꝰ vo q̃ntũ
liceat:⁊ neſcio an ⁊ pauloplꝰ q; liceat ab
hoꝛrẽtẽ. Eſt eĩ nõ mõ liberale paulũ non
nuq; de ſuo iure cedere:ſʒ ĩterdũ etiã fru
ctuoſũ · hñda aũt rõ ẽ rei familiaris: quã
quidẽ dilabi ſmere flagicioſũ ẽ:ſed ita vt

illibalitatis auaricieqʒ abſit ſuſpitio. ¶ L
¶ Recte a theophꝛaſto ẽ laudata hoſpita

litas Eſt eĩ vt mihbi qᷣdẽ videt᷑ valð dcoꝛũ
Enis domꝰ hoĩm illuſtriũ hoſpitibꝰ illu
ribꝰ. Gſt eẽ vehem̃ter vtile his qᷓ hõeſte

ro:Nqꝭ coꝛrupti moꝛes depꝛauatiq;

lyyj

poſſe multa volũt ꝑ hoſpites aꝑð extra
neos populos valere opibꝰ ⁊ gratia /
¶ Nam iure cauere · conſilio iuuare atqʒ
boc ſciẽtie genere ꝓdeſſe multis vehemẽ

ter ⁊ ad opes augẽdas ꝑtinet ⁊ ad grati

am·Itaq; tũ multa p̃clara maioꝛũ: tũ qͥ
dem optie cõſututa iuris ciuilis ſummo

. ĩ honoꝛe cognitio fuit atʒ ĩterpᷣtatio·

¶Qum aũt nõ poſſint oẽs ne multi
quidẽ aut iuriſpiti eẽ aut diſerti: licet tñ
opa ꝓdeſſe multis · bñficia petentẽ cõmẽ
dare iudicibꝰ magiſtratibꝰ. vigilare ꝓ re

alteriꝰ aut eos ipſos qui cõſulũt aut de
fendunt rogãdo.qð qui faciũt plurimũ

gratie cõſequũt᷑ latiſſimeq; eoꝛũ manat

iduſtria.Tam illud nõ ſunt admonendi:

Eſt em̃ ĩ ꝓmptu vt aĩaduertant cũ iuua
re alios velint ne quos offendant · Sepe

em̃ aut eos ledunt quos nõ debent: aut

eos quos nõ expedit: ſi ĩpꝛudentes negli
gentie ẽ: ſi ſciẽtes temeritatis · Vtendů ẽ
etiã excuſatiõe aduerſus eos quos ĩuituſ

offendas quacũqʒ poſſis:quare id qð fe
ceris neceſie fuerit nec aliter facere potu
eris ( N ¶ Melius apud bonos q́; apð

foꝛtunatos bñſicium collocari puto · dã
da tñ oĩo opa ẽ vt omni genere ſatiſface

re poſſimꝰ. Sed ſi res in contentionẽ ve

nerit nimiru· ( ¶ Themiſtocles ẽ au
to adhibendꝰ qui cũ cõſuleret᷑. Vtrũ bo
no viro pauꝑi an minus ꝓbato diuiti fi
liam collocaret · Ego vero ĩquit malo vi
rũ qui pecunia egeat:q; pecuniã ue vi
üut ad
miratione diuitiarũ: quarũ magnitudo
quid ad vnũ quenqʒ nr̃m ꝑtinet:illũ foꝛ

taſſe adiuuat qui habet nec id quidẽ ſꝑ ·

Extremũ aũt in bñficiis oꝑaq; danda
ne quid cõtra equitatẽ cõtendas: ne qᷣd
ꝓ iniuria · fundamentũ ẽ em̃ ꝑpetue con
ſeruatõnis ⁊ fame iuſticia: ſine qua nihil
p̃t eſſe laudabile.· ¶ ¶ In pꝛimis vidẽ

dum erit ei qui rẽpub · adminiſtrabit vt

ſuũ q̃ſq; teneat:neq; de bonig pᷣuatoꝛuʒ
pbᷣlice diminutio fiat ¶ Q¶ Hanc eĩ ob
cauſam maxĩe vt ſua tenerent᷑ reſpublice
ciuitateſq; cõſtitute ſunt. Nam etſi duce

natura hoĩes cõgregabant᷑: tñ ſpe cuſto

die rerũ ſuarũ vꝛbiũ pᷣſidia qᷓrebant ¶

¶ Danda erit oꝑa vt omẽs ĩtelligant ſi

ſalui eſſe velint neceſſitati eſſe parendũ

tqʒ etiã oẽs qui rempub · gubernabut
cõſulere debebunt vt earũ rerũ copia ſit
que ſunt neceſſarie ¶ Caput aũt ẽ in oĩ
ꝓcuratiõe negocii ⁊ muneris publici: vt
auaricie ꝓellat᷑ etiãẽ mĩma ſuſpitõ.Nullũ
igit viciũ tetrius ẽ ( vt eo · vnde egreſſa ẽ
reuertat᷑ oꝛatio) q; auaricia p̃ſertim ĩ pꝛ
cipibuſ rempub · gubernãtibus · habere
em̃ queſtui rempub · nõ modo turpe eſt
ſed ſceleratũ ⁊ nephariũ. ¶ S¶ Nulla
aũt re cõciliare faciliꝰ beniuolentiã mul
titudĩs pñt hi qui reiꝑub:pᷣſunt q; abſu
nentia ⁊ cõtinentia Gr Nam cui res
erepta ẽ inimicꝰ ẽ cui data ẽ · At vero ille
qui accipit iniuriã:⁊ memũt ⁊ p̃ ſe fert ſu
um doloꝛẽ ¶ aẽ ſumma rõ ⁊ ſaxi

entia boni ciuiſ:cõmoda ciuiũ nõ diuelle
re: atʒ oẽs equitate eadẽ cõtinere ¶ Oui

rempub· tuebunt᷑ ĩ pꝛimis operã dabüũt
vt iuris ⁊ iudicioꝛũ equitate ſuũ quiiſqʒ

teneat ⁊ neq; tenuioꝛes ꝓpter hũilitatẽ

circũueniant᷑: neqʒ locupletibꝰ ad ſua vlłl
tenẽda vel recuꝑanda obſit ĩuidia ( Res
aũt familiaris queri debet his rebꝰ a qui
bus abeſt turpitudo· conſeruari aũt dili

gentia 1 pſunonia: eiſdẽ etiã rebus auge
ri·ec ex ſco officioꝛũ: Sequunt᷑ nunc

ex tercio · ¶ Dubitandu nõ ẽ quin
nunq; poſſit vtilitas cũ honeſtate còten
dere · ¶ O ¶ Detrabere aũt alteri ſui cõ

modi cauſa: 2 ex hoĩis ĩicõmodo ſuũ com
modum augere:ẽ magis cõtra naturã q;

moꝛs·q; pauꝑtas.q; doloꝛ·q́; cetera cun
cta que pñit aut coi accidere aut rebus

externis · Nam vt ſibi quiſq; malit qð ad

vſum vite ꝑtineat q́; alteri acquirere cõ
ceſſũ ẽ nõ repugnante natura· Nlud qui
dẽ natura nõ patit᷑: vt alioꝛũ ſpoliis no
ſtras facultates copias opeſq;ʒ augeamꝰ
Neq; hoc vᷣo ſolũ natura id ẽ iure gẽtiuʒ
ſed etiã legibus populoꝛũ:quibꝰ ĩ ſingu
lis ciuitatibꝰ reſpub· cõtinet᷑: eodem mõ
cõſtitutũ ẽ: vt ñ liceat ſui cõmodi cauſa
alteri nocere· hoc enĩ ſpectant legeshoc
volũt ĩcolumẽ eſſe ciuiũ cõiuncuõʒ: quã

q̃ dirimũt eos moꝛte exilio: vĩculis dãno

coercẽt: atʒ hoc efficit multo magis ipſa
nat᷑e rõ q̃ ẽ lex diuĩa ⁊ hũana:cui parere

q; velit (oës aũt parebũt q ſcᷣm naturaʒ

volunt viuẽ) nũqᷓ; cõmittet vt alienũ ap
petat:⁊ id qð alceri craxerit ſibi aſſũat

it
ſt

— — S=

—

—
S. ⸗ = ⸗

= =—

—. — — — — — +,— —

—
=
—

2S= -.
.

lt

ui

—

Etenĩ multomagis ẽ ſcᷣm naturã excelſi
tas aĩ ⁊ magnitudo· itẽq;ʒ cõitas· iuſlicia
liberalitas q; voluptas· q; auaricia. q; di
uitie:qᷓ quidẽ cõtẽnere ⁊ ꝓ nihilo ducere
cõꝑantẽ cũ utilitate cõi magni anĩ ẽ a ex
celſi · Itẽq;ʒ magis ẽ ſcdᷣin naturã ꝓ oĩbuſ
gentibus ſi fieri poſſit cõſeruãdis aut iu
uandis maxĩos laboꝛes moleſuaſq; ſuſci
pere: imitãtes herculẽ illuʒ quẽ hoĩm ſa
ma bñficioꝛũ memoꝛ ĩ cõcilio celeſuũ col
locauit q; viuere in ſolitudĩe nõ modo ſi
ne Vllis moleſtiis: ſed etiã ĩ maxĩs volup
tatibꝰ abundanteʒ oĩbus copus ꝛvt excel
las etiã puleritudie ⁊ uiribus · Quo circa
optio qſqʒ ⁊ ſplendidiſſimo ĩgenio lõge
illã vicã buic añponit · Ex quo efficit᷑ ho
minẽ nature obedientẽ homĩ nocere nõ
poſſe ¶ OQui aut rationẽ ſuoꝛũ ciui
um dicũt habendã:externoꝛũ negant:hii
dirimũt cõmunẽ humani generiſ ſocieta
tẽ. Qua ſublata bñficẽtia· liberalitaſ.bo
nitas · iuſticia fũditus tollit᷑:qᷓ̃ qui tollũt
etiã aduerſus deos ĩmoꝛtales impii iudi
candi ſunt· ¶ B Juſicia em̃ vna virtꝰ
oĩm ẽ domĩa ⁊ regina virtutũ. ¶ Suum
cuiq; incõmodũ ferendũ ẽ potiꝰ qᷓ; de al
terius cõmodis detrabendů . ¶ (¶ CNi
hil vero vtile qð nõ idẽ honeſtũ.nihil ho
neſtü qð nõ idem vtile· ⁊ vbi turpitudo
ibi vtilitas eſſe ñ p̃t· ad honeſtatẽ em̃ na
ti ſumus ¶ Satis em̃ nobis ſi mõ ĩ phia

aliq;d ꝓfecimus ꝑſuaſum eẽ debet · ſi oẽs

deos hoĩesq; celare poſſimꝰ . nihil tamẽ
auare.nihil iiuſte.nihil libidinoſe nihil ĩ
cõtinenter eſſe faciendũ. ¶ Moneſta enĩ
bonis viris nõ occulta querunt᷑. ¶ Nec

noſtre nobis vtilitateſ obmittẽde ſũt ali

iſqʒ tradẽde cũ his ipſi egeamus: ſed ſue
cuiq; vtilitati qð ſiñ alteriꝰ ſtiuria ſiat ſer
uiendũ eſt. ¶ D¶ Saite em̃ Criſippus
qui ſtadiũ ĩquit curꝛit eniti ⁊ cõtendere
debet q; marime poſſit vt vĩcat Supplã
tare eũ qui cum certet aut manu pellere
nullo mõ debet · Sic ĩ vita ſibi quẽqʒ pe
tere qð ꝑtineat ad vſum nõ iniquũ ẽ:ſed
alteri diripe ius nõ eſt. ¶ E Decg con
tra rempub.neq; cõtra iuſiurandũ ac fi
dem: amici ſui cã vir bonꝰ faciet · Nam ſi
oĩa facienda ſint q̃ amici velint nõ amici
cie tales ſed cõiuratões putãde ſunt· Nã
cũ id qʒ vtile videt᷑ in amicicia cuʒ eo qʒ

5

honeſtũ ẽ cõparat᷑:iaceat vtilitatis ſpẽs
valeat honeſtas. Qum aũt ĩ amicicia que
honeſta non ſunt poſtulant᷑:religio ⁊ fi
des anteponat᷑ iuſticie · ¶ E ¶ Niil qd
crudele vtile · ẽ enĩ hoĩm nature quã ſeqᷓ
debemꝰ maxĩe inimica crudelitas.
¶ Male etiã qui pꝑegrinos vꝛbibus vti
hibẽt eoſq; externmnnãt. Nam eẽ ꝓ ciue qͥ
ciuis nõ ſit rectũ eſſe nõ licere· vſu vᷣo vꝛ
bis ꝓbibere ꝑegrinos ſane ĩhumanũ eſt.
¶ Ex omni vita ſimulatio diſſimulatõ
qʒ tollenda ẽ.· Tollendũ eſt igit᷑ ex rebus
cõtrabendis omne mendaciũ ¶ Ennius
ait ne quicq́; ſapiẽtẽ ſaꝑe qui ſibi ꝓdeſſe
nõ querit G 6 aüt ſ. RPiztis nihil cõ
tra moꝛes· leges · inſtituta facere·habere
rõneʒ rei familiaris. Neq; enĩ ſolũ nobiſ
diuites eſe volumꝰ:ſed liberis. ꝓpĩquis
amicis· maxĩeqʒ reipub.Singuloꝛũ enim
facultates ⁊ copie diuitie ſũt ciuitatis.

¶ R¶ Nec vlla ꝑnicies rite maioꝛ ĩueniri

t q́; in malida ſimulatio itelligẽtie· Mi
i quidẽ etiã vere hereditates ñ boneſte

vident᷑:ſi ſunt malicioſis officioꝛũ blãdi

tiigs nõ veritate ſed ſimulatõe queſite · at
qʒ ĩ talibꝰ rebus aliud vtile ĩterdũ aliud
honeſtũ videri falſo ſolet ¶ L ¶ Homo
iuſtꝰ is quẽ ſentimꝰ bonũ virũ nihil cui
q; qð ĩ ſe trãſeat detrahet:hoc qui admi
rat᷑ is ſe quid ſit vir bonuſ neſcire fatea
tur. At vero ſiquis voluerit anĩ ſui cõpli
catã notionẽ euoluere:iã ſeipſum doceat
eum bonũ virũ eſſe qui ꝓſit qbus poſſit
noceat nem niſi laceſſitꝰ ũuria · IFtaq;
talis vir ñ modo facere ſed nec cogitare
quidẽ quicqᷓ; audebit qð non valeat p̃di
care · Nec vero turpe ẽ phos dubitare q̃
nec ruſtici quidẽ dubitãt. Qadit igit᷑ ĩ vi
rum bonũ mentiri emolumẽti ſui cauſa.
crimmari:eriꝑe. fallere g nibil ꝓfecto mi
nus· Eſt ergo vlla res tanti.aut cõmodũ
vllü tam expetendũ: vt vin boni ⁊ ſplen
doꝛẽ 1 nomen amittas · Quꝛd ẽ qð afferꝛe
tulitas iſta poſſit: ſi boni viri nomẽ ari
puerit ⁊ fidẽ iuſticiãq; detraxerit ? Quid
entz ĩtereſt vtrü ex homiĩe cõuertat ſe qͥs
in beluã:an homis figura ĩmanitateʒ ge
rat belue · Qui ſi omnia recta ⁊ hon K⸗
negligunt dummodo potentiam conſe

Gerror ne immanitatẽ belue gerüt⸗

M¶ Quid ſi tirãnidẽ occupare · ſi patria

lxrij⸗

ꝓdere conabit᷑ ꝑr: ſiebit ne filius ? imo
Lero obſecrabit patrẽ fulius ne id faciat
ſi nihil ꝓficiet accuſabit: minabit᷑ etiã ad

extremũ · ſi ad ꝑniciẽ patrie res ſpectabit
patrie ſalutẽ ſaluti patris añponet ¶ N

¶ Pacta ⁊ ꝓmiſſa ſemꝑ ſeruãda ſunt qᷓ
nec vi nec dolo malo vt pᷣtoꝛes dicere ſo
lent facta ſũt · ¶ O ¶ Neqʒ ſꝑ depoſita
reddenda ſũt . Si gladiũ quis ſana mẽte

apud te depoſuerit: ⁊ repetat ĩſanꝰ: red

—

dere peccatũ:officiũ nõ reddere · Qſi is

qui ap ud te pecuniã dep oſuerit bellũ in

ſcrat patrie:pꝓactũ ne reddes depoſitũ g
nõ credo. facies em̃ cõtra rẽpub · que de
bet eẽ cariſſima · Sic multa qᷓ honeſta vi
dent᷑ natura: tꝑibus ſiunt nõ honeſta · fa
cere ꝓmiſſa·ſtare cõuẽtis · reddere depo
ſita cõ municata vtilitate fiunt nõ hone
ſta. ¶ P¶ Deruertũt homĩes ea q̃ ſunt
fundamenta nature cũ vtilitatẽ ab hone
ſtate ſeiungũt · Omnes em̃ expetimꝰ vti
litatem ad eamq; rapimur: nec facere ali
ter vllo mõ poſſiumꝰ. Naʒ quis ẽ qui vti
lia fugiat g aut quis potiꝰ ẽ qui ea non
ſtudioſiſſime ꝓſequat᷑g ſed qꝛ nõ poſſu
mꝰ niſi laude · decoꝛe · honeſtate vtilia re
perire: ꝓpterea illa pꝛima ⁊ ſũma hẽmꝰ.
Vtilitatis vero nomẽ non tã ſplendiduʒz
q́ᷓ; neceſſariũ putamus · vñ oĩm regula
vna ẽ quã tibi cupio eſſe notiſſimã · Aut
illud qd vtile eſſe videt᷑ ne turpe ſit: aut
ſi turpe ne videat᷑ eſſe vtile · 0. ¶ Eſt
em̃ iuſiuranduz affirmatio religioſa. qð
aũt affirmãdo quaſi deo teſte ꝓmiſeris
id ſeruandũ ẽ · Non em̃ falſuʒ iurare ꝑiu
rare ẽ:ſed qð aĩ tui ſentẽtia iuraueris ſi
cut verbis cõcipit᷑ ĩ oꝛe nr̃o:id nõ facere
piurium ẽ· Nam nulluʒ vinculũ ad ſtr in
gendã fidẽ iure iurãdo nr̃i maioꝛes eẽ ar
tius voluerũt · Eſt aũt ius etiã bellicuʒ fi
deſq; iuſiurandi ſepe cũ hoſte ſeruanda.
¶ Non debet ratũ eſſe qð actũ ẽ ꝑ vim:
quaſi vero foꝛti viro vis non poſſit adhi
beri · Et hec ex libꝛis officioꝛuʒ M.T.Q.
Sequitw᷑ nüc de amicicia eiuſdẽ ·
De amicicia M:T. Q· QAutoꝛitates inci

piunt. E⸗
Fiſtimare debes hoĩm oculos ĩ

te eſſe cõiectoſ:vnũ te ſapientẽ
appellãt ⁊ exiſtimãt: nõ ſolũ
natura moꝛibꝰ:ſed etiã ſtudio ⁊ doctri

na: neq;ʒʒ ſicuti vulgꝰ ſed vt eruditi ſolẽt
appellat ſapientẽ· hanc eſſe ſapientiã in
te exiſtimãt: ꝙ oĩa tua ĩ te poſita eſſe du
cas:hũanoſq; caſus virtute ĩferioꝛes pu
tes · ¶ Tu aut ꝙ mihi tãti attribui dicis

quantũ ego nec agnoſco nec poſtulo fa

cis amice. ¶ Nullo caſu arbitroꝛ hoc cõ
ſtanti homĩ poſſe cõtingere:vt vlla ĩter
miſſio fiat officii · ¶ Suis incommodis
grauiter augi ñ amicũ ſʒ ſeipᷣm amãtis ẽ
¶ Os dicã de moꝛibus facillimis. de pie
tate in matrẽ·liberalicate ĩ ſoꝛoꝛes · boni
tate ĩ ſuos· iuſticia ĩ omnes· hec omĩa no
ta ſunt nobis· Quã aũt huic ciuitati carꝰ
fuit meꝛoꝛe funenſ indicatũ ẽ. Quid ergo
paucoꝛũ amnoꝛuʒ acceſſio hũc iuuare po
tuiſſet ?ẽ Quãobꝛẽ vita quidẽ talis fuit vł
foꝛtũa vel gloꝛia vt nihil vltra poſſet ac
cedere moꝛiendi aũt ſenſum celeritas ab
ſtulit.¶ S¶ Ego vᷣo vos hoꝛtari tantũ
poſſum:vt amiciciã oĩbus rebꝰ humaniſ
aũponatis · Nihil ẽ em̃ tam nature aptuʒ
tãqʒ cõuemens ad res vel ſecũdas vel ad
uerſas ·ſed hoc ĩ pꝛimis cẽſeo niſi ĩter bo
nos amiciciã eſſe nõ poſſe ¶ Nos aũt ea
que ſunt ĩ vſu vitaq; cõmuni:nõ ea que
fingunt᷑ aut optant᷑ ſpectare debemus.
Kaga mꝰ igit᷑ pingui (vt aiunt) miner
ua.qui ita ſe gerũt ita viuũt vt eoꝛũ ꝓbe
tur fides·ĩtegritas eꝗᷓbilitas.liberalitas:
nec ſit ĩ eiſ vlla cupiditaſ:libido· auaricia
ſitq; magna cõſtantiahos viros bonos
vt habiti ſunt:ſic etiã appellandos pute
mus:qui aſſequant᷑ quantũ homĩes pũt
naturã optimã bene viuẽdi ducẽ N* S
Sic em ꝑſpicere videoꝛ mihi ita natoſ
eſſe nos vt ĩter omẽs ſocietas quedã ſit
maioꝛ aũt vt quiſq; ꝓxime accedit · itaq;
ciues potioꝛes q; ꝑegrini: ꝓpinqui quaʒ
alieni· cũ his enĩ natura ipſa peꝑit amici
cia m: ſed ea ſatis ñ habet firmitatis · Na
q; hoc pᷣſtat amicicia ꝓpĩquitati:q ex ꝓ
pinquitate beniuolẽtia tolli p̃t:ex amici
cia ñ poteſt ·ſublata enĩ beniuolẽtia ami
cicie nomẽ tollit᷑: ꝓpinquitatis manet ·
Quanta aũt vis amicicie ſit ex hoc ĩtel
ligi pᷣt maxĩe ꝙ ex ĩfinita ſocietate hũani
generis:quã cõciliauit ipſa nata:ita con
tracta res ẽ:ĩ anguſtũq; deducta: vt oĩs
caritas aut ĩter duos aut paucos cõiũge
ret ( Eſt eĩ amicicia nibil alis niſi om

—

diuinarũ humanarumqʒ rerũ cum beni

uolentia ⁊ caritate conſenſio · Qua quidẽ
haud ſcio an excepta ſapiẽtia quicq̃;ᷓ me
lius ſit hominibus ab dis immoꝛtalibuſ
datum. diuitias alu pꝛeponunt · bonam
alii valitudinem: alii potentiam · alii ho
noꝛes · alii quidem voluptates coꝛpoꝛis ·
Beluarũ hoc quidẽ extremũ ẽ · illa aũt ſu
perioꝛa ⁊ eaduca ⁊ incerta ſunt: poſita ñ
tam in noſtris cõſiliis q; ĩ foꝛtune teme
ritate · Qui aũt in virtute ſummũ bonuʒ

ponũt: illi quidem pᷣclare agunt: ſed hec

ipſa virtus amiciciã ⁊ gignit ⁊ continet:
qꝛ nec ſine virtute amicicia vllo pacto eẽ
poteſt/ Tales igit᷑ inter viros amicicia tã
tas opoꝛtunit ates habʒ quãtas vix queo
dicẽ · pꝛicipio qui p̃t eẽ vita vitalis vt ait
Ennius qui nõ in amici mutua beniuo lẽ
tia eõquieſcat · Quid dulcius q; habere q̃
eũ omia audeas ſic loqui vt tecũ? Quis
eſſet tantus fructꝰ in ꝓſperis rebus:miſi

haberes qui illis eque ac tuipſe gauderz

Kduerſaſ vero reſ ferꝛe difficile eſſet ſine
illo qui grau etiã q; tu ferꝛet · Deniqʒ
cetere res ꝗᷓ expetunt᷑ opoꝛtune ſunt ſin
gule rebꝰ fere ſingulis · diuitie vt vtare ·
opes vt colare · honoꝛeſ vt laudere · volu
ptate vt gaudeas. va htudo vt dolore ca
reas ⁊ muneribꝰ fungare coꝛꝑis · Amici
cia res plurimas cõtinet quocũq; te ver
teris pᷣſto eſt. nullomõ.nullo loco exclu
ditur · nunq; intẽpeſiiua· nunqᷓ; moleſta
eſt itaqʒ nõ aqua nõ igne (vt aiunt) lo
cis pluribus magis vtimur q; amicicia·
Neq; ego de vulgari aut de mediocri q̃ᷓ
tamẽ ⁊ ipſa delectat ⁊ ꝓdeſt: ſed de vera
pfecta loquoꝛ:qualis eoꝛum qui pauci

nominant᷑ fuit · Nam ⁊ ſecũdas res ſplẽ

didioꝛes facit amicicia: ⁊ aduerſas ꝑtienſ
cõmunicanſqʒ leuioꝛes · Cumq; plurias
⁊ maxĩas cõmoditates amicicia cõ tineat
tamẽ illa nimiruũ pᷣſtat omnibꝰ: ꝙ bonaʒ
ſpem p̃lucet in poſterum: nec debilita ri

animos aut cadere patit᷑:verũetiã amicũ

qui intuet᷑:tanq; exemplar aliqð intuet᷑
ſui. Quocirca ⁊ abſentes aſſunt · ⁊ egen

tes abundant. ĩbecilles valent· ⁊ qd diß

ſficilius ẽ dictu moꝛtui viuunt· Tantꝰ eoſ
honos memona deſideriuʒ ꝓſequit᷑ ami

coꝛũ:ex quo illoꝛũ beata moꝛs videt᷑: ho
rum vita laudabilis · Qſi exemeris ex re

rum natura beniuolentie cõiunctioneʒ:
nee domꝰ vlla nec vꝛbs ſtare poterit nec
agricultura ꝑmanebit · dD ſi minus ĩtelli
gitur quãta vis amicicie concoꝛdieq; ſit
ex diſſenſionibꝰ atq; diſcoꝛdiis ꝑcipi p̃t ·
Que em̃ domus tam ſtabilis:que tam fir
ma duitas ẽ: que nõ odiis ⁊ diſſidiis fun

ditus poſſit euerti gex quo uantũ boni
ſit in amicicia iudicari p̃t · (Kmoꝛ
em̃ ex quo amicicia noĩata ẽ: pꝛĩceps eſt
ad beniuolentiã cõiungendã · Nam vtili
tates quidẽ etiam ab his ꝑcipiunt᷑ ſepe:
qui ſimulatione amicicie colunt 1 obſer
uantur tpis cauſa (B (In amicicia au
tẽ nihil fictũ ẽ nibil ſimulatũ ⁊ quidquid
id veruʒ ẽ ⁊ volũtariũ · Qua ꝓpter a na
tura mibi videt᷑ potiꝰ q; ab ĩdigentia oꝛ
ta amicicia: applicatõe magis animi cuʒ
quodã ſenſu amandi qᷓ; ogiraniane quã
tũ iũlla res vtilitatiſ eſſet habitur a. Quod
quidem quale ſit etiã in beſtiiſ quibuſoã
aaduerti poteſt: ꝗqᷓ ex ſe natos ita amãt
ad tẽpus:ab eisq; amant᷑: vt facile earuʒ
ſenſus appareat: qd in homĩe eſt multo
euidentiꝰ:pꝛimũ ex ea caritate que ẽ ĩt.r
natos parentes q̃ dirimi niſi deteſtabi
li ſcelere nõ poteſtdeĩde cõſumilis ſenſꝰ
extitit amoꝛis: ſi aliquẽ nacti ſumus cuiꝰ
moꝛibus ⁊ natura SKrnainnsen in
eo quaſi lumen aliqð ꝓbitatis ⁊ virtutis
ꝑſpicere videamur· ¶ ¶ Nihil em̃ eſt
virtute amabilius: nihil qð magis allice
at ad diligendũ: quippe cũ ꝓpter virtu
tem ⁊ ꝓbitatem etiã eos quos nunqʒ vi
dimus quodã mõ diligamꝰ · ¶ ſi tanta
vis ꝓbitatis ẽ: vt eam vel eos quos nun
qᷓ; vidimꝰ: vel qð magis eſt etiã in hoſte
diligamuſ quid mirũ eſt ſi animi bomĩm
moueant᷑ cuʒ eoꝛum quibus cum vſu cõ
iuncti eſſe poſſunt virtutem ⁊ ꝓbitatez
cõſpicẽ videant᷑: quãq; cõfirmat᷑ amoꝛ
bñficio accepto ⁊ ſtudio perſpecto· ⁊ cõ
ſuetudĩe adiũcta:qbꝰ rebꝰ ad illũ pꝛimũ
motuʒ anĩ ⁊ amoꝛis adhibitis: admirabi
lis quedam exardeſcit beniuolentie ma
gnitudo: quã ſiqui putant ab imbecilli
tate pꝛoficiſci: vt res ſit per quam aſſe
Anr⸗ quod quiſqʒ; deſideret: humilem
ane reliquunt 1 minime generoſum (vt
ita dicam) oꝛtum amicicie quam ex in
opia atq; indigentia natam volunt ·

hyyri

¶ D¶ Vt em benefici liberaleſqʒ ſumuſ ñ
vt exigamus gratiã (neq; em̃ beneficiuʒ
feneramur) ſed natura ꝓpenſi ad libera
litatẽ ſumꝰ:ſic amiciciã nõò ſpe mercedis
adducti:ſʒ ꝙ eius oĩs fructꝰ i ipſo amoꝛe
ineſt expetendã putamꝰ. Nam ſi vtilitas
amiciciã cõg lutinaret· eadem cõmutata
diſſolueret · Sed qꝛ natura mutari nõ p̃t

7

idcirco vere amicicie ſempiterne ſunt
¶ Sapio nihil difficiliꝰ eſſe dicebat q;
amiciceiã vſqʒ ad extremũ vite diem ꝑma⸗
nere · Mutari etiã moꝛes hoĩm ſepe dice
bat: alias ex diuerſis rebꝰ: alias etate in
graueſcente:atq; earũ rerũ exempluʒ ex
ſimilitudine ineuntis etatis capiebat: ꝙ
ſummi pueroꝛũ amoꝛes ſepe vna cũ p̃te
xta vel toga deponerent᷑ · Sin aüt lõgiuſ
in adoleſcentiam pꝛoduxiſſent dirimi ta⸗/
men interdum contentione vel luxurie ·
vel cõdicõis · vel cõmodi alicuius:qð idẽ
adipiſci vterqʒ nõ poſſet · Q ſqui loge
ĩ amicicia ꝓuecti eſſent tñ ſepe labefacta-
ri ſi ĩ honoꝛis cõtentionem ĩcidiſſent · pe
ſtem em̃ nullã maioꝛẽ eſſe in amiciciiſ q;
in pleriſq; pecunie cupiditatẽ.ĩ optimis
quibuſqʒ honoꝛis certamẽ ⁊ gloꝛie ex qꝰ
inimicicias maxĩas ſepe ĩter amiciſſimoſ
extitiſſe · magna etiam diſſid ia ⁊ plerũqʒ
iuſta naſci dicebat: cum aliquid ab ami
cis qð rectũ nõ eſſet poſtularet᷑:vt aut li
bidĩs miniſtri aut adiutoꝛes eſſent ad in
iuriã: qð qui recuſarẽt q́;uis honeſto id
facerẽt:ius tñ amicicie deſerere arguerẽ
tur ab his quibus obſequi nollent llos
aũt qui qᷓduis ab amico auderẽt poſtula
re poſtulatione ipſa ꝓfiteri oĩa amici
cauſa eſſe facturos eoꝛũ qᷓrela ĩueterata
nõ modo familiaritates extingi ſolere:ſʒ
etiã odia gigni ſempiterna item dicebat
ſcipio ˖· ( Nulla enĩ excuſatio pecca⸗
ti ſi amici cauſa peccaueris: nã cum cõci-
liatrix amicicie virtutiſ opinio fuerit:dif
ficile ẽ amicicias ꝑmanere ſi a virtute de
flexeris · ¶ſi rectũ ſtatuerimꝰ vel cõcede
re amicis quidq velĩt:vel impetrare ab
his quidqᷣd velimꝰ:ꝑfecta quidẽ ſapiẽtia
ſumus ſi nihil habeat res vicii · hec igit᷑ in
amicicia lex ſantiat᷑: vt neq; rogemꝰ res
turpes: neq; faciamꝰ rogati · Turpis em̃
excuſatio ẽ mime accipiẽda:cũ ĩ ceteris
peccatis:tũ ſiquis cõtra rempub· ſe ami

( cauſa feciſſe fateat᷑· ¶ ¶ Wihi non
mĩoꝛi cure ẽ qualis reſpublica poſt moꝛ
tem meã futura ſit:q; qualiſ ſit hodie
¶ M ¶ FHec igit᷑ pꝛa lex ĩ amicicia ſantiat᷑
vt ab amicis honeſta petamus: ⁊ amico
rũ cauſa honeſta faciamꝰ:nec expectemꝰ
quidẽ dũ rogemur · ſtudiũ ſꝑ aſſit · cũcta
tio abſit · cõſulium verũ dare gaudeamus
libere · Hurimũ ĩ anncicia amicoꝛũ bene
ſuadentiũ valet autoꝛitas:eaqʒ adhibeat᷑
ad monendũ nõ modo apte ſed etiã acri
ter ſi res poſtulabit: ⁊ adhibite pareatur
Solem em̃ e mũdo tollere vident᷑ qui
amiciciã de vita tollũt: qua nihil a diis ĩ
moꝛtalibꝰ melius hẽmus nihil iocũdius.
¶ Videas rebus ĩiuſtis iuſtos maxĩe do
lere · imbecillibꝰ foꝛtes· flagicioſis mode
ſtos:ergo hoc ꝓpꝛium ẽ animi bñ conſii
tuti ⁊ letari bonis rebꝰ ⁊ dolere cõtrariiſ
Quãobꝛẽ ſi cadit in ſapientẽ animi doloꝛ
qui ꝓfecto cadit niſi ex eiꝰ anĩo extirpet᷑
bumanitatẽ arbitramur qui cauſa ẽ cur
amiciciã funditus tollamus e vita:ne ali
uas ꝓpter eã ſuſcipiamus moleſtias.
Eè Quid em̃ tam abſurdũ ẽ qᷓ; de lectari
multis rebꝰ inanibꝰ:vt honoꝛe · vt gloꝛia
vt edificio · vt veſtitu cultuqʒ coꝛꝑis. aĩo
aũt virtute p̃dito:atq; eo vel qui amare:
vel (vt ita dicã) reamari poſſit nõ admo
dũ delectari · Nihil ẽ em̃ remuneratiõe be
niuolentie · nibil viciſſitudĩe ſtudioꝛ uʒ of
ficioꝛũq; iocundius · qʒ ſi etiã illud addi
mꝰ qð recte addi poteſt: nihil eſſe qð ad
rem ſe vllã tam alliceat ⁊ tam attrabat:
q́ᷓ; ad amiciciã ſimilitudo · CR ¶ Gonce
dit᷑ ꝓfecto veruʒ eſſe vt bonos boni dili
gant accerſentq; ſibi quaſi hinairare
cõiunctos atz natura · & am quis
ẽ(pꝛoh deoꝛũ atq; homĩm fidẽ) qui velit
vt neq; diligat quenq;: neq; ipſe diligat
ab vllo:circũfluere oĩbus copiis:atq; in
omni rerũ abundãtia paupꝑrime viuere ·
Hec enĩ ẽ tirannoꝛũ vita: in qua nulla ſi
des. nulla caritas ·. nulla ſtabilis p̃t beni
uolẽtie eſſe fiducia.oĩa ſꝑ ſuſpecta atʒ ſo
licita ſunt.nullus amicicie locꝰ. Quis em̃
aut eũ diligat quẽ metuat:aut euʒ a quo
ſe metui putat? Colunt᷑ tñ ſimulatione
düũtaxat ad tẽpus ꝙ ſi foꝛte (vt fit plerũ

Moceciderint: tum Kelligunt q; fuerint

iopes amicoꝛũ. ¶ Non ſolũ ipſa foꝛtũa

on
o

t:
.

n
s
ene⸗
eat
len

qui
igi
18:
do
de
ſu
niſ
lo

cun,
li
.
ari
zi
ſo

— 2— — ——

—

—

— —☛e SãA ⏑ —–— ⏑☚ — —

eeca eſt: ſed eos etiã plerunq; cecos effi

cit quos cõplexa eſt. Ttaq; illi efferũt ur

fere faſtidio ⁊ cõtumacia:nec quicq; inſ
piẽte fortunato ĩtolerabiliꝰ fieri po teſt ·
Quid aũt ſtultius q; cũ plurimis copiis
facultatibꝰ opibuſ poſſint cetera ꝑare ꝗᷓ
parant᷑ pecuniaequos famulos · veſtez

egregiaʒ · vaſa pcioſa · Amicos vero pare

optimã ⁊ pulcerrimã vite (vt ita dicam)
ſuppelleculẽ · Etenĩ cetera cũ parant cin
parant᷑ neſciunt: nec cuiꝰ cauſa laboꝛant
Gius em̃ eſt iſtorũ quodq; qui vicit viri
bus · Rmiciciarũ ſua cuiq; ꝑmanet ſtabił
