citatis qʒ viris trecentis:⁊ alta turri que
e mari eminebat · Nemo eſt hoꝛum inqᷣt
qui vbi ſuper hanc turrim aſcenderit:
non ſi iuſſero pꝛecipitem iaciat · Prete

rea cum pecunie ſibi a ſenatu ex erario

decrete eſſent: neqʒ eo die queſtioꝛes era
rium vellent aperire: ſe aperturum ait:
etem̃ per ſe dauſum eſſe:qui tam ingen
ti pecunia illud impleſſet· ¶ E ¶ Daulꝰ
emilius cum multam in caſtris audaciaz
garrulitatemq; offendiſſet:quã impera
toꝛes ac mĩme rerum neceſſariarum ſtu

dioſi induxiſ ſent vt ⁊ quieſceꝛẽt: ac ſoluʒ

gladios acuerent iuſſit: ſibi eniʒ reliqua

cure foꝛe ¶ & ¶ Cato ſenioꝛ aiebat mal

lo pꝛo collato beneficio gratiam non re
cipeꝛe:qᷓ; pro illata iniuria ſuppliciuʒ nõ
ſubire: üs ſemper omnibus qui deling
rent pꝛeterq; ſibi veniam dare ¶ It cuʒ
magiſtratus ad delinquentis plectẽdos
hoꝛtaretur · dicebat qᷣ ⁊ poſſent:⁊ ñ ꝓpul
ſarent iniuriã: eos lapidibꝰ eẽ obruẽdoſ
¶ NRurſus ii ſe iuuenibꝰ magis dicebat
delẽari: qᷓ rubeſcerẽt q; qui palleſcerẽt
¶ Dicebat etiam eum ſibi militem odio

viij .

elle:q ĩbulãdo manꝰ:pugnũdo t pedes
mouerz: ac ſterterʒ magil 3 inclamitarz

¶ Itq; peſſimum eum aiebat unperato

rem: qui ſibiipſi impeꝛare ñ poſſet ¶ It
hec maxime opoꝛtere exiſtimabat: vt qᷣſ
qʒ ſuiipſius pudore teneꝛetur: neminem
enim vnquam ab ſeſe abelſe . G orn
bus ignoſcẽdi poteſtas eẽt:ut illi igno
ſrerem hortabat᷑:qua ſemꝑ poteſtate li
ceret vti · ¶ Et qui vᷣtuti honoꝛẽ auferꝛẽt
eos dicebat iuuentuti virtutem auferre ·
¶ Idem neqʒ ꝓ iuſtis rebuſ magiſtratũ
aut iudicẽ oꝛanduʒ eſſe dicebat:neqʒ pꝛo
rebꝰ iniuſtis exoꝛandum ¶ It ſenectuti
mlita cuʒ aſſint turpia:ne vicii turpitudo
adderet᷑ hoꝛtabat᷑· ¶ Atq; iratum ab ĩſa
no arbitrabat᷑ tꝑe differre · ¶ Item illis
mĩme inuideri:qui fortuna mãſuete mo
deſteqʒ vterent. Non em̃ nobis: ſed que
nobis bona ſunt inuidẽt. ¶ Preterea qᷓ
eſſent in ridiculis ſtudioſi:aiebat ĩ ſeriis

.

ridendos foꝛe · ¶ Goꝛripiebat aũt ciues

ui eoſdẽ ſemꝑ ad magiſtratuʒ deſignaſ
ent · Videbimi eĩ dicebat exiſtimare: aut

non multi magiſtratum faciundum: aut

non multos dignos eẽ qui magiſtratuʒ
gerant · ¶ eẽ cum iuuentutẽ docerʒ au

denter pugnãdũ eẽ dicebat 1 verbo ma
giſqʒ enſe:⁊ voce magiſq; manu plerun
. (H

q; verti conſternari hoſteſ ¶ H ¶ Sci

pio iunioꝛ polibii pꝛeceptum obſeruans

ſtudebat nõ pꝛius e foꝛo abire· q; aliquẽ
ex adeuntibꝰ familiarẽ atqʒ amicuʒ quo

uis pacto effeciſſet· ¶ Et cuʒ iuuenis ad

huc eſſet:tantã ⁊ foꝛtitudinis ⁊ pꝛudẽtie

eypectationẽ de ſe p̃ſtitit: ut cato ſenior

de is interꝛogatus qui ad carthaginem
miitarent: inter quos erat etiã ſcipio di

ceret · ¶ Solus is quidez ſapit ac viget ·

ad hunc aũt vmbꝛe cõcedũt ¶ Scipio cũ
cliciniuʒ pꝛetereuntẽ intueret᷑: ſcio hunc
ait virum peieraſſe: at nequeo nemine
accuſãte:⁊ accuſatoꝛ eẽ ⁊ iudex ( ?F. Oe
cilliuſ metellꝰ cum munitũ caſtelluʒ ado
riri vellet: dixiſſetq; centurio ſi modo de
cẽ viros amiſerit: foꝛe ut caſtellũ caperʒ
rogauit eũ metellus:an vellet vnuſ e de
cem eẽz ¶ Rurſum cum iunioꝛ quidam
tribunus militũ queret: quið facturꝰ fo
rets Si hanc rñdit tunicam exiſtim arem
mentis mee cõſciam eſſe:eam exu tus in

ignem mitterẽ (R ¶ Caius marius cũ

vtroqʒ in crure varices pateretur: ſo lu
tus: crus medico excecandũ p̃buit: neqʒ
vllo emiſſo ſuſpirio: nec contractis ſuꝑci
liis ſectionẽ ꝑtulit:at cũ medicꝰ trãſitũ
faceret ad alterum crus:moluit:inquiẽs
curatõʒ eo doloꝛe dignam nõ eẽ ecq;
cum aduerſum teutonas in pꝛoyimo ca
ſtra poſuiſſʒ:eo in loco qui ꝓarum habe
ret aque:dicerentqʒ milites ſiti ſe affici:
mönſtrato illis flumĩe qð iuxta hoſtiuzʒ
vallum deflueret:illine nobis potus eſt
inquit emẽdus ſanguĩe · i aũt duci ſe ro
gabant donec ſanguini ineſſʒ humoꝛ: ac
nondũ pꝛe ſiti conſtringeretur t cuʒz
in bello ciuili foſſa rtudatus ⁊ obſeſſꝰ:

occaſionẽ ac tempus operiret᷑: diyiſſe cq;

pompeius ſilo.O mari ſi magnus impe
ratoꝛ es deſcende in acieʒ: ꝓinde tu inqᷣt
ſi magnus es imꝑatoꝛ:coge me vel inui
tum in aciem deſcendeꝛe ¶ Splla cogno

mento felix: inter maximas ſuas felicita
tes duas exiſtimabat:pii metelli amiciciã
et ꝙ vꝛbem athenaruʒ non equaſſet ſolo
ſed ſeruaſſet potius. S

btius. um metel
lus nepos ad ciceronẽ dixiſſet: pluris te
ſtimonio tuo occidiſti q;ᷓ; patrocinio ſer:

uaſii · Etem̃ plus mihi eſt inquit fidei q́;

eloquẽtie · ¶ Interrogante etiã metello

quis ei pater eẽtgæhanc inquit reſponſio
nem dif fialioꝛẽ effecit mater tua:Eueꝛat
er̃ metelli mater impudica: at metellus
ipe et leuis erat ⁊ inconſtãs ⁊ libidinibꝰ
deditus . ¶ Vaſtü autem popillium: qui
ſe iuris peritũ haberi vellet: cum ⁊ rudiſ
tum a obtuſus eẽt:vbi ad controuerſiaʒ

quandã aduocaſſz teſtem · atqʒ ille dixiſſz

mhil ſcire: putas em̃ ait de iure te foꝛtaſ
ſis interrogari. ¶ Et cum vnconiũ cum

tribus filiabuſ defoꝛmiſſima facie obuiũ
habuiſſet:ſũmiſſa voce ad amicos dixit ·

Phebo haud oꝛiente genuit hic pignoꝛa.

t cũ quidam ad pompeium a ceſare

trãſſfugiſſʒ:diceretq; pꝛe celeritate equũ

reliquiſſe: melius inquit acero fuiſſet:ſi
de equo conſuluiſſet ( M ¶ Caiꝰ ceſar
cum rome pontificatum peteret · habe

retq; eius rei emulum atq; competitoꝛẽ

Qatulum:qui romanis reliquis dignita
te pꝛeſtabat:a matre ad foꝛes deductus
hodie inquit mater vel pontificem filiuʒ

—

iug

vel exulem habebis · ¶ Dreterea cum ale
xander res geſtas legeret collacrimauit:
dixitq; ad amicos· s cum hac eſſet etate
darium vicit mihi vero in banc vſqʒ dieʒ
eſtum eſt nibil . ¶ Et cum in alpibus
rile inops qʒ oppidulum pꝛeteriret:
amicis querentibus an etiam hic ſeditio

nes alique contentioneſqʒ de pꝛĩcipatu

eſſent: ſubdubius cogitabundꝰ qʒ : malĩ
inquit hic pꝛimus eſſe q; rome ſecundus
¶ Rurſum cum a uchuftoann hoꝛtaret᷑
vt antoniũ atq; dolobellam de quibus
male opinabant᷑ ſibi caueret · Reſpondit
non hos ſibi rubicundos ⁊ pinguis tĩo
ri eſſe: ſed macilentos illos ac palidos-
Bruto Caſſioq; oſtenfis · ¶ Et cum ĩter
cenam dum ortus eſſet de moꝛte fermo

quenã foꝛet optima: inopinata reſpon
dit. (CErſr Ruguftus qui pꝛtimus

eſt Juguſtuſ cognonnnatꝰ:cum de adul

teris legem tuliſſet: qua ſanxeꝛat quo pa
cto rei iudicandi ac compꝛebendendi: pu
niendi eſſent: deĩde ira lapſus adoleſcen
tem qui de iulia eius filia eẽt infimulatꝰ
ereuteret manibꝰ: cunq; ille reclamarzʒ
gem tuliſti O ceſar ta penitẽtia ductꝰ
eſt: ut diem illum cenã omiſerit ¶ It cũ
piſo edes a fundamentis ad totũ vſq; te

ctum accuratiſſime edificaret: bono me

ani mo letoqʒ inquit facis: qui ita edifi
cas:tanquã perpetua roma futura ſit.
Et hec quantum ad plutarchi Cheronen
õ ſufficiant.

Liber Auguſtalis imperatoꝛum fran

ris curauerunt.

Vomam in ſuperioꝛibus de phi
loſophis·regibus . conſulibus.
1 alus p̃elartſſimis viris:qui añ
chꝛiſti ſaluatoꝛis noſtri aduentũ ĩ carne
claruerũt diſſeruimus: nũc de iis qᷓ poſt
cheiſti natiuitatẽ romani ĩperatores exti
terunt paucis agemꝰ. Qð neq; cõmodiꝰ
aut breuius a nobis fieri poteſt.qᷓ; ſi euʒ
libꝛũ: quẽ auguſtalem dicimus:continen
tem ſub cõpẽdio bꝛeueʒ oĩm auguſtoꝛũ
deſcriptionẽ: per laureatum poetam do
minũ franciſcũ petrarchaʒ de lanciſa f lo
rentinũ:editum.huic noſtro oꝑi duxerĩꝰ
inſerendũ. Quius quidẽ petrarche verba
ſie exoꝛdientis ſunt hec · Quia non modi
cum confert cõmoditatis ad agnitioneʒ

ciſci petrarche incipit. B

geſtoꝛũ: p̃ſeꝛtim Bolcs venit tempꝰ gra
tie: quo rex ⁊ vꝛbem ⁊ oꝛbem totum ad
vnã voluit redigi monarchiam:noſſe an
nos:quibus quiſq; pꝛincipum impauit:

4

non per modũ narr antis: ſe d potius nu

merantis ſinguloꝛum tempora: bꝛeuiter
ĩmo tranſcurrenter perſtringam:lucido
cum ſermone · Eſt autem huĩliter p̃ſcien
dum: ꝙ omnes hiſtoꝛiarum deſcriptoꝛes
atholiei ſie in obſequium fidei: ſiue ob
alienaz cauſam (ſicut oꝛoſius in oꝛmeſlo
mundi: ⁊ ali plures) incipiũt deſcriptio
nes a ceſare auguſto: quia ſub eo xp̃us
naſci dignatuſ eſt: a quo incipit pꝛimitĩa
eccleſia· vel quia diutius imperauit: 1 ſa
lubꝛius rempublicã gubernauit · Vnð vi
detur velle: ꝙ ceſar fuerit potius quidaʒ
pꝛecurſoꝛ imperii: ſicut baptiſta fuit pre
curſoꝛ domini · Omnes vero gentules bhi
ſtoꝛiaci incipiunt a iulio ceſare:ſicut ſue
tonius ⁊ alii:quos magis ſequi intendo
quia non aliud q; veritatẽ tradere poſte
6. ¶ Eꝛimug igitur ᷣ
romanum arripuit imperiũ fuit iulius
ceſar lucii filius:valentiſſimus oĩm pꝛin
cipum · qui in vigoꝛe animi ñ habuit pa
rem:nec ante ſe nec poſt ſe· Mic vixit ãniſ
lvi· Imperauit aũt poſt finẽ belloꝛũ ſuo
rum annis tribꝰ: ⁊ ſeptẽ mẽſibus . Inter
fectꝰ eſt in medio ſenatuſ vigintitribus
vulneribꝰ ¶ D ¶ Geſar auguſtus dẽus
octauianus a natiuitate: ꝓnepos ceſaris
filius adoptiuꝰ: ſucceſſit illi in imperio
HMic fuit feliciſſimꝰ omniũ pꝛincipũ pꝛio
rum ⁊ poſterioꝛũ· Nã alta pꝛudentia ſua
imꝑauit pꝛudẽter laudabiliter tot ãniſ
quot ceſar vixerat· ſ. lvi · de qb⸗ regnauit
xii· cuʒ antonio ⁊ lepido· reliquum tẽꝑis
ſolus: ⁊ cũ magna pace ⁊ tranquillitate
oꝛ · Et vixit ãnis.lxxvi.mĩꝰ.xxxv.diebus.
Moꝛtu⸗ eſt feliciter apud nolã ciuitate⸗

cãpanie· ¶ ¶ ¶ Tiberiꝰ pꝛiuignuſ augu

ſti ex leuia: adoꝑtatꝰ ab eo: fuit heres im
ori HMic ut ait plinius fuit triſliſſimꝰ
oĩ ſenex. fediſſiꝰ oĩ turpitudĩe luxuria
rum ⁊ ebꝛietatũ. fuit tñ ſtrenu victoꝛ in
iuuẽtute · de quo diẽ oꝛoſiꝰ:q ex manſue
tiſſiõ pᷣncipe cõũſꝰẽ ĩ ſeuiſſiãʒ beſuã.Qũ
vᷣo ĩpetraſſʒ in ſenatu: ꝙ ip̃e ꝓ deo hr̃eẽ

moꝛtuꝰ ẽ gui moꝛbo vł venẽo· vixit ãnigs

lxxviii· Imperauit annis vigintitribu s

(E(Caiuſ Calligula ꝓnepos Tiberii:

natus ex germaĩco filio dꝛuſy: ꝗᷓ fuit fr

ipſiꝰ tiberii· Mic fuit vir iuuenis peſſimꝰ
oĩm:excepto nerone:oĩ ſcelere cõtamina
tus · vixit annis vigintinouẽ· Imꝑauit an
nis tribus:mẽſibꝰ decem:diebꝰ octo· In
terfectꝰ cõiuratione ſuoꝛũ · ¶ ¶ Glau
dius nepos tiberii:natꝰ ex dꝛuſio:patruꝰ
gaii calligule: indifferens ⁊ varius młtũ
qui a pꝛimeua etate fuit ſemꝑ ifirmꝰ.vil
T: triſtis · Vñ cũ debuit ſuccedere tiberio
gaius fuit ſibi p̃latus· fuit tñ ſatis vtil:
ſed infoꝛtunatus in vxoꝛibus:de quaruʒ
vna meſſalina:ſcribit coꝛneliꝰ tacitus:et
iuuenalis dicit · Et laſſata quãuis nondũ
ſatiata rceſſit · Atera veꝛo agrippina ma
ter Neronis:ipᷣm claudiũ venenauit in
fungis (M Bero de genere domitia ·
pꝛiuignus claudi: ⁊ gener eius adopta
tꝰ fraude agrippine· hic fuit nequiſſimꝰ
oĩm:hoſtis humani generis: ideo iudica
tus eſt hoſtis a ſenatu · ĩterfecit ſe pugio
ne quattuoꝛ miliaribus longe ab vꝛbe:
cũ imperaſſet paulo minꝰ anniſ q̃ttuor
decim · vixit annis trigintaduobusg. Et fa
milia ceſarũ nerone defecit · ¶ ¶ Cal
ba ſenex de nobili ſtirpe ſulpitioꝛũ ſepti
mus:poſt neronẽ vir vicio ſuſ:cõmiſit ſe
totum regendũ vicioſiſſimis ſeruis. Vñ
occiſus in foro a militibꝰ:cũ imperaſ
ſet menſibus ſex · vixit aũt annis ſeptua

gĩtaquattuoꝛ ECEro octauus im
peratoꝛ fuit:nobilis homo natuſ ex eq̃te
romano:non poterat eſſe bonus nec ca
rus bonis:qꝛ B homo familiariſſimus
neroni‚fuit tamẽ dilectiſſimus militibꝰ:
qui victꝰ a vitellio ſe occidit pugione cũ
imper alſſet · xcv· diebus: anno etatis ſue
lvin. ¶ L¶ Vitellius nobilis de gente
vitellioꝛũ:vir pꝛofunde gule ⁊ crudelis:
qui a puericia fuit educatꝰ inter meretri
ces tiberii · Vituꝑatiſſime occiſus in furo
re populi inteꝛ oĩa ludibna ⁊ toꝛneamen
ta· Regnauit mẽſibꝰ.viii · vixit ãnis · lvii
Et nota ꝙ oꝛoſius ottonẽ ⁊ vitelliũ abie
cit de num ero pꝛincipũ romanoꝛũ ( M
Veſpaſianus nobilis de gente flauia
ſucceſſit decimus in imꝑio vitellio: cum
eẽt dux belli iudaici ꝓ nerone · hic fuit ſa
fiene enex· ⁊ vtilis reipu · qui vixit ãnis
ix: mẽſibus tribꝰ:diebus·vii · Imperauit

(O ¶ Domicianꝰ

ãnis x · mẽſibꝰ.viii. diebꝰ decẽ · moꝛtuꝰ ẽ
fluxu ventris · ¶ N ¶ Titus veſpaſiani
fuius: clariſſimus om̃i virtute: glorioſiſ
ſumum triumphũ duxit de iudeis. ſuimul
cum patre:qꝛ ambo ſimul impeꝛauerunt
Vt dicit plinius optimꝰ teſtis:⁊ hic amo
re oĩm tenuit imperiũ ſolꝰ annis duobꝰ
diebus vigiti · vixit annis· xli · ⁊ moꝛtuus
eſt febꝛe cum magno planctu ommum-.
veſpaſiani frateꝛ ti
ti: poſus vtutum:ꝑſecutoꝛ chriſtianoꝛuʒ
eiud eoꝛũ:qui vixit ãnis · xlx · Imperauit
xv.occiſꝰ ẽ a ſuis in camera ¶ P ¶ Ner
ua ſenex ſatis:nobilis:honeſtus:⁊ mode
ſtus:contrarius domici ano:factꝰ eſt ĩꝑa
toꝛ opera occiſoꝛum eius qui adoptauit
traianũ in filiũ ꝓpter egregiam vtutem
Vixit annis· lxxii:ᷣmperauit anno vno:
et moꝛtuꝰ ẽ moꝛte naturali ¶ Q ¶ Tra
ianus oꝛtꝰ rome:cuiꝰ antiqui fuerunt hi
ſpani. optimꝰ fuit oĩm auguſtoꝛũ: ſũme
iuſticie · clementie · ⁊ ciuilitatis: qui uir di

uinꝰ mirabili vᷣtute ⁊ felicitate romanuʒ
imperiũ ſatiſ infirmatũ magnifice ãplia
uit · hic uixit annis. lxiii · menſibꝰ nouem
1 diebus quattuoꝛ: Imꝑauit anniſ decem

⁊ octo:menſibꝰ ſexi moꝛtuus eſt ex flu
xu uentris.· ¶ R ¶ Rorianus ut ſenpſit

Sparcianus natus ex ſobrino traiam: fi

lus adoptiuus eiꝰ.cuius maioꝛes fuerũt
in italia tempoꝛibꝰ Scipionũ:magne cõ

ſcientie: magne eloquẽtie: nunc crudelis

nunc clemẽs · qui plus pꝑcurrit ꝓuintias

romani imperii: q; aliꝰ ĩpatoꝛ · Odnanꝰ

uite tedio afflictuſ ꝓetebat occidi:⁊ mor
tuus eſt anno etatis ſue·lxxii.mẽſe quin
to:cum imꝑaſſet ãnis· xxi: (S ¶ Into

nius piuſ gener I.driani: 1 fuius adopti

uus: vir foꝛma pulcer:inſignis ingenio
eęloquio:magne literature moderatiſſi

mus: benigniflimꝰ: q romanũ imperiuʒ
plus ſtuduit conſeruare q́; ampliare: ba

benſ in oꝛe illud uerbũ Scipionis· Malo
vnum ciuez ſeruare: q; mille hoſteſ appᷣ
hendeꝛe uel occidere · Antoniuſ periit an

no.lyxx. impauit anniſ uigintitribuſ·Moꝛ

tuus eſt ex febꝛe ⁊ quaſi doꝛmienſ. ¶ T
¶ Entoniuſueruſ pii gener ſucceſſit ei

in imperio: cũ lutio fratre ſuo · Tſti duo
fratreſ primi uocati ſũt quguſii· Iſte ue

ruſ ſapientiſſime celauit ⁊ ſupportauit

ti
uß
uit
Ner
dde
ie

nuit

1o:
Ira

thi

N

u
to
pi
eni
ſ
Ni
el

vicia fratris: qui reqnauit ſecuʒ xi. anmis
fuit em̃ magnus philoſophus:ſancttate
vite omĩbus p̃ponendus: nunq̃; mutãs
vultum: qui vir tante virtutis poterat di
ci felix:ſi vxoꝛem fauſtinã:⁊ fůuium cõmo
dum nõ habuiſſet: imperauit annis decẽ
octo · vixit annis ſexagintauno. moꝛtuus
eſt ex moꝛbo· ¶ ¶ Entonius cõmodꝰ
ſupꝛadicti antonii veni filius: paternaruʒ
virtutuʒ hoſtis: crudelis · luxurioſus: qui
a pu ericia fuit toto coꝛꝑe omĩ turpitudi
ne fedatus:Trecentas meretrices: ⁊ toti
dem pulcros pueros in pallatio babens
infamatoꝛ omniũ: ab omĩbus infamatꝰ:
foꝛtis ſolũ in pugnis beſtiarũ:cõmodus
omibus incõmodiſ. Qum imperaſſet an
nis tredecim ſtrangulatꝰ fuit cũ magno
cõmodo omniũ. ¶ B ¶ Bertinax factus
imperatoꝛ mandato ſenatus:fuit genere
ignobilis ex patre libertino:ſed moꝛibuſ
nobilis · ſenex · venerabilis · temperãſ. con
trarius comodo:reputatus eſt auarus:di
lectus populo:militibꝰ odioſus:vnde oc
ciſus eſt a militibus ĩ domo ſua.vixit an
nis lx · Ct imꝑerauit mẽſibus ſex: diebꝰ
xxv. E ¶ ulianꝰ didius po ſt ꝑtinaceʒ
aſſumpſit ĩperiuʒ: qui fuit nepos ꝛuliani
magm ii conſulti: qdð magis nobilita
uit eum· Cuius antiqui fuerut de medio
lanoTulianus fuit peſſimꝰ hoĩm. miſer
rime viuenſ:vnde odioſus populo:deſer
tus ab omĩbus:pꝛiuatus eſt impio: auto

ritate ſenatus in palacio occiſus:vixit an

nis xlri:· ⁊ menſibus uii.· Imperauit men
ſibus ii · ¶ D¶ Deuerus s in nume⸗
ro pꝛincipũ fuit ex affrica: vir foꝛtis:ma⸗
na bella geſſit: terribilis ſenatui pꝑlo
Re militibus amabilis: qui maius ſupen⸗
dium dedit q; aliuſ imꝑatoꝛ.hic tm̃ anno⸗
ne reliquit: ꝙ ſuf ficere poterat vꝛbi · vii ·

annos dando modios lxx. mille in die: de
quo dixit ſenatꝰ ꝙ nunq́ʒ debuiſſet naſci.

vixit annis lxxxix· moꝛtuus eſt in batania
cum imperaſſet annis xviii · ¶ E ¶ Baſſi
anus filius ſeueri: dictus antonius cara
tallꝰ:ſucceſſit patri in imꝑio: aſperioꝛ eo
luxurioſus nimis:q̃ papinianũ magnuʒ
iuriſconſultũ trucidari fecit:qꝛ repꝛehen
debat eum ꝙ duxerat iuliã nouereã ſuaz
in vxoꝛem · hic ĩperauit annis quaſi ſex:et
occiſus eſt apud carras inſidiis macrini

Cx.

pꝛefecii:ãno etatis ſue xliiii · ¶ E C Ma
crinus occiſo Biſſiano arripuit imperiũ:
homo omniũ vicioꝛũ:viliſime natus: et
viliſſimus ſeruꝰ ſub cõmodo:fuit erudel
ſanguinarius· iuuentoꝛ nouarũ moꝛtium
ſed pꝰ annũ ſui imperi fuit ociſus apð
antiochiã ab heliogabalo. ¶ &Q ¶ Vanꝰ
heliogabalus filius ſupꝛaſcripti baſſiani
ex ſemirama algaſſt ima meretrice: ad
cuius voluntatẽ fecit omĩa turpia:impu
rioꝛ omni beſtia· occiſus eſt cõiuratõe mi
litum: ⁊ deiectus in cloacam ſtercoꝛiariã:
⁊ mater cũ eo:digniſſima tali ſilio luxuri
oſo · pꝛodigo· ſcenoſo:qui nõ eſt nominã
dus homo: ſed vppuꝑa fediſſima impe
rauit annis tribus Allexander ſi
lius varii:cõſobꝛinus heliogabali natꝰ ex
mãminea chꝛiſtianiſſima muliere· accepit
imperiũ ad remediuʒ generis humani:
iuuenis virtuoſiſſimus:purgatis ſoꝛdibꝰ
heliogabali rempub ſ. alabeger guberna
uit: conſil io vlpiani i fuit legalis ſcien
tie pꝛinceps· habuit alexan der oẽs dotes
nature· ⁊ vitas bonoꝛũ pꝛincipũ metrice
ſcripſit · vixit annis xxxix. menſibus tribꝰ
diebus feptẽ · imperauit annis xiii·occi
ſus eſt in gallia a militibus opa maximia
ni· quod ĩdignatiſſimũ viſuʒ eſt. Nam bo
ni pꝛincipes vt plurimũ bene moꝛtui ſũt
1 mali male · ¶ ¶ Maximianus natus
de regione tracie:ey patre ⁊ matre barba
rus:ſine autoꝛitate ſenatus a miulitibꝰ ap
pellatus eſt auguſtus: q̃ fuit nnagne et
gigas foꝛtiſſimuſ.ferus ⁊ aſper/ſuꝑbus.
nullũ anĩal crudelius fuit ĩ terris.· Vnde
milites in affrica fecerũt ĩperatoꝛeʒ goꝛ
dianũ ſenem grauiſſimũ:ſed maximianꝰ
occiſo gordiano ⁊ filio cius iuuene: veni
ebat cõtra romã fulminãs:ſenatus terri
tus fuit: fecit tres ĩperatoꝛes contra euʒ:

ſq; pupienũ albinũ ⁊ goꝛianũ paruuluʒ

nepotẽ goꝛdiani ſenis· Maximianꝰ apud

aquileiam occiſus ẽ a militibꝰ:cũ ĩperaſſʒ

qui fuerat appellatꝰ auguſtus a ſenatu:
cuʒ pupieno ⁊ albino: occiſis illis fraude
militum:q̃ ĩperauerat duobus annis:ſo

lus tenuit ĩperiũ valde puer:cui nihil de

ficiebat niſi etas: amabil'⁊ gratioſus· bic
cum bella feliciter gereret ĩ oꝛiẽte: cõſilii
manſichei ſoceri ſui viri pꝛudentiſſimi:

Cr.

interfectus fuit a militib filippi arabis
dicentis ꝙ puer neſciebat regere ĩperiũ⸗
Imperauit annis ſex · ¶ L EEnigp- de
arabia poſt goꝛdianũ factus eſt ĩperatoꝛ
filippũ filium participem regni fecit:qui
de vili genere natꝰ:ſuꝑbe imꝑaint annis
ſeptem: ⁊ mihil laudabile fecit niſi ꝙ fuit
ꝛimus ĩperatoꝛ chuſtianus: ⁊ ambo ĩter
Eeiiſ unt tumultu militari effectu detii:
pater verone:filius rome Et hic nota ꝙᷓ
omnis auguſtꝰ eſt ceſar ⁊ non ecõuerſo:
nam ceſar eſt electus a pꝛincipe vel exer
citu: auguſtꝰ vero cõfirmatus a ſenatu:
M ¶ Detius de pannonia natus:vir ĩdu

ria militari ſtre nuus: occiſis filippis in
uaſit imperiũ:qð tenuit annis tribus:et
ipſe cũ ſ⸗ uẽ fecerat ceſarem occiſus
eſt in mevio Varbaroꝛiircin belld araret
contra emilianũ:qui in meſſia rebellaue

nat: Qrude lis fuit cõtra ehꝛiſlianos- ( N

¶ Callus hoſulianꝰ poſt moꝛtẽ detii ſucceſ

ſit in ĩperio cum voluſiano ſuo:quod vix
tenuit duobus anms: quo tꝑe fecerunt
ꝑſecutionẽ ĩ chꝛiſſianos:⁊ peſtig peſſima
generaliter fuit vbiq; (6. ¶ Valerianꝰ
ab exercitu appellatus eſt auguſtꝰ:nolẽ
te populo ⁊ gaudente ſenatu: q;ꝛ fuit vir
nobals ſanguine:ſcientia eloquẽtia cla
rus:ſed infeliciſſimꝰ omniũ: Nam captꝰ
eſt a rege perſarũ in miſera ſeruitute:ſu

ſtinens ſemp in tergo een cũ aſcende

ret equũ · hic vixit amnis ſeꝑtuaginta: im
perauit annis ſex ¶E¶ Calien? filius

valeriani qui iam ceſar erat:factuſ eſt au

guſtus a ſenatu loco patris:qui luxurio
ſus: marcens ocio dadit ſe totuʒ volupta
tibus: neglecto patre ⁊ ĩperio· ¶ Vnde
triginta tyranni inuaſerut imperiũ · fuit
tamẽ poeta darus:vnde cũ eelebꝛaret ſe

mel nuptias: tenens Panlun 1 ſponſaz

per manus dixit mirabiles verſus · Ite ſil
pneri pariter ſudate medullis Omĩbus:
inter vos nõ murmura veſtra columbe
Brachia nõ hedere nõ vineãt oſeula con
che ( Q ¶ Gaudius ſc&ᷣs ĩperatoꝛ factꝰ
de Voluntate ſenatus:dicit᷑ m ſe habuiſſe
bona omniũ pꝛincipum:ſicut virtutem
traiani:pietatẽ antonini: ꝓuidentiaʒ au
guſii· hic Nictis feliciter gothis:moꝛtuus
eſt ex familiari ĩfirmitate:virtutibus ſuiſ
celum peciit:euʒ imperaſſet quaſi annis

duobꝰ. Quo moꝛtuo quintilius frater eiꝰ
vir optimus: tenuit imperiũ diebus · xvii
Toccſus eſt. ¶ R ¶ Rurelianus natꝰ ex
paruis parentibus barbaris: fuit vir foꝛ
tiſſimus in omni genere armoꝛũ exercita
tus a puericia: qui magna bella geſſit in
oꝛiẽte:i muros vꝛbis plus ampliauit · q;
aliquis alius ante vel poſt: ſed clementiã
ns aburt que eſt pꝛima virtus pꝛincepũ
triumphus eius fuit gloꝛioſiſſimus· Naʒ
zenobiam magnanimã mulierẽ: que ma
gnifice vendicauerat ſibi ſiriã duyit ante
currũ triumphalẽ ligatã multis cathenis
aureis· Inperauit ãnis quinq;: menſibꝰ
ſex · Occiſus frauð notarii ſui apud biſan
tium ¶ S Tacitus vir cõ ſularis ſenex
⁊ grauis factꝰ eſt ĩperatoꝛ:cũ ſumma cõ
coꝛdia ⁊ longa deliberatõe militũ:ſe natꝰ
⁊ populi ſpacio ſex menſiũ· temperatus·
ſ beine lectione libꝛoꝛũ delectatus mõ fe
cit magnifica ꝓpter tꝑis bꝛeuitatẽ:qꝛ tm̃

E. menſibꝰ ĩperauit: moꝛbo periit · ¶
Pr.

robus de pannonia oꝛiundus de ciuita
te ſyrmien nobilioꝛe matre:qui vere pꝛo
bus iudicio omniũ bonoꝛũ: factus ĩpera
toꝛ rempub· quietiſſimã ⁊ ſecuriſſimam
reddidit: nobiliſſimiſ virtutibꝰ elarꝰ:ſub
magnis ducibus valeriano aureliano et

cdaudio multa bella geſſit feliciter ⁊ ꝓbi

ter:terroꝛ barbaroꝛũ · Tdeo finaliter occi
ſus eſt apud ſyrmiũ:q; nimis eos graua
bat pꝛeliis ⁊ laboꝛibus anno imperü ſui
qnto. ¶ V ¶ Carus ro manꝰ vel medio
lanenſis:viſus eſt militibus dignus ĩpe
rio poſt moꝛtẽ ꝓbi: ⁊ tamẽ medius fuit ĩ
ter pꝛincipes bonoſ ⁊ malos · hic capta ci
uitate cararũ in perſia: longius ꝓcedẽdo
cũ exercitu fulminatus eſt cũ imperaſſet
annis duobus· Qarus habuit duos filios
ceſares: quoꝛuʒ minoꝛ numerianus: ma
gnꝰ oꝛatoꝛ poeta qʒ fuit:⁊ occiſus ẽ ꝓdi
tione apꝛi ſoceri ſui: qui volebat occupa
re imperiũ · Maioꝛ aũt nomine carinꝰ om
nium cõtaminatiſſimꝰ victus ⁊ occiſus
a dpocleciano· ¶ *. ¶ Dioclecianus cuʒ
onus pꝛinceps quereret᷑ occiſo numeri
ano conſenſu ommũ appellatus ẽ augu
ſtus: ⁊ magnanimus· pꝛudens· alti conſi
lii. Qum aũt ſolus libere ĩperaret: ſubito
oꝛtis ma gnis bellis⸗ioclenan⸗ fecit au
guſlũ maximianũ: quẽ a ꝑꝛĩcipio fecerat

ſus
a;
en

l
ſ

oſarem elegit conſtantium patreʒ ma
gni conſtantimi ⁊ galleriuʒ ·poſt multas
belloꝛum victoꝛiaſ diocl eci anus ſenex:re
duxit ſe pꝛimũ ad vitam pꝛiuatã apud ſo
lanas ciuitatẽ dalmatie patriã ſuam: et
maximianus coactuſ ab eo idẽ fecit apud
mediolanũ · Et diocletianus ĩ oꝛiente:et
maximianꝰ in occidẽte crudelius ꝑſecuti
ſunt chꝛiſtianos: qᷓ; aurelianꝰ.val erianꝰ.
detius ⁊ ceteri. Dioclecianꝰ venenũ bibit
Anno etatis · Avii · cũ ĩperaſſet annis de
cem · ¶ A ¶ Conſtantius ⁊ galerius ce
ſares facti auguſti diuiſerunt ĩperium in
ter ſe · Nam cõſtantius cõtentus gallia
byſpania:ceteras ꝓuincias college cõceſ
ſit· Oonſtantiꝰ ex patre eutropio nobili
romano fuit vir optime cõſtantie ⁊ ciuili
tatis · omĩbꝰ amabilis ⁊ venerabilisQui
moꝛtuus eſt in bꝛitania: anno pꝛincipatꝰ
ſui · xiii · relicto filio Cõſtantino ex helena

(B ¶ Callerius cũ impr aſſet tllirico:mili⸗

tes p̃ᷣtoꝛiani rome fecer̃t imꝑatoꝛẽ maxen
tium filiũ maximiani: cõtra quẽ galleriꝰ
miſit quendã ſeuerũ: qui cum incredibili
multitudĩe obſedit romã:⁊ tamẽ ꝓditio-
ne ſuoꝛum a maxentio fugiens ocaſus ẽ
⁊ maxentius cõfirmatus in ĩperio factus
eſt ſeuiſſimus eprame⸗ Cakerius vero
poſt multa mala qꝗ̃ fecerat in chꝛiſtianos
dum putaret venire ĩ ytaliã:moꝛbo faſti
diendo putrefractus cũ vermes inceſſa

biliter emitteret de coiꝑe cruciatus impa

tiens manu ſua ſe interfecit anno ĩperi/
ſui · x. CConſtruinms magnus cö⸗
ſtantii filius omni virtute refulgens:op/
timis pꝛincipibus cõparandus: rogatus
a ſenatu ⁊ poplo romano:vt ciues ſuos
liberaret a ſeruitute crudeliſſime beſtie
maxentii:cõuocato licinio qui ĩperabat ĩ
byſpaĩa cũ magno apparatu belli:venit
cõtra maxentiũ quẽ magno pᷣ̃ᷣlio vicit: et
maxentius fugiẽs ſuffocatus eſt ĩ tiberi:
Conſtantinus cũ magna gloꝛia intrautt
vꝛbem: poſtea liciniũ ſibi rebelleʒ ſepe vi
ctum tandẽ occidi fecit · conſtantinꝰ oĩm
victoꝛ eccleſiã romanã refoꝛmauit: fidem
chꝛſtianã cõfirmauit: ſedem imperii tra
ſtulit in greciã obi fecit ſecundã romam
conſtantinꝰ cũ magna virtute ⁊ foꝛtuna
ꝓſperrima imꝑauit annis· xxx. menſibus

decẽ diebus xi · vixit annis · lvi: ⁊ moꝛtuus

Che

eſt feliciter · ¶ D ¶ Gonſtans 71 conſtan .

tius filii conſtãtini: occiſo fratre eoꝛũ cõ
ſtantino tenuerũt ambo ĩperiũ · Cõſtans
pꝛimus arrianus pſecutꝰ eſt catholicos:
ſed poſt multa pꝛelia geſta contra ꝑſas:
factus oĩbus ĩtolerabilis occiſus ẽ anno
imperii · xviii · etatis vero annoꝛũxxx·¶ E

¶ Conſtantius poſt fratrẽ ſolus tenuit im

periũ annis ſex: tẽperãs 1 placidus quis
arrianus · hic iulianũ conſanguineũ ſuuʒ
fecit ceſarẽ ⁊ ſoꝛonũ ſuum:⁊ miſit ĩ galli
as: qui elatus victoꝛia inuaſit impe riũ in
ytalia conſtantio occupato bellis parto
rum.Qonſtantius rediens cõtra eũ moꝛ
tuus ẽ in via anno etatis · xlv · CE Fu
lianus ſucceſſit ſolus in ĩperio vir libera
lis.literatus· eloquẽs · memoꝛioſus. cupi
dus gloꝛie · fuit tũ ingratus cõtra conſtã
tium:⁊ ꝑfidus cõtra fidem.vnde vocatꝰ
ẽ apoſtata·qui ſolus poſt conſtantiuʒ re
ceſſit a fide chꝛiſtiana ⁊ xpᷣianos odio ba
buit:quibus interdixit officia ⁊ ſtudia ſci
entiarum. Tulianus vixit annis·xxxii.· ᷑m
rauit anno vno: mẽſibus viii · tranſ fixꝰ
telo ĩdeſerto parthie ab vno milite iggo
to · ¶ C ¶ TKouinianus de pannonia on
undus:electus ẽ imꝑatoꝛ ab exercitu iuli
ani: qui coꝛꝑe pulłcer: letus amnino: exer
citũ quẽ iulianus fecerat paganum fecit
chꝛiſnianũ: ⁊ reduxit ſaluuʒ ex ꝑiculo ma
gno·Moꝛtuus octauo menſe imperii:eta
tis eius· xxxii · ¶ H ¶ Valentimanus de
pannonia: qᷓ receſſerat a iuliano:qꝛ verꝰ
xp̃ianus erat: factus ẽ imꝑatoꝛ a nmnlitibꝰ
no le ns:vir pulcer · pꝛudens· ꝓbus·ſimil
adꝛiano ⁊ aureliano: qꝛ fratrẽ ſuum valẽ
tem:⁊ gratianũ filiuʒ fecit auguſtos. hic
vir ꝑfectus poſt multa bella moꝛtuus ẽ

ſubita ſanguinis effuſiõe:anno imperii

xi · etatis vero· lv · quo moꝛtuo valens te
nuit imperiũ in oꝛiente:⁊ gratianus ĩ oc
cidente · ¶ T ¶ Valens imꝑatoꝛ in oꝛiẽte
tanq; arꝛianus ꝑſecutus ẽ catholicos xpi
anos · Vnde pᷣcepit vt monachi mulitarẽt
ſed infeliciſſime bellũ gerens cũ gothis:
ꝑdito exercitu ipᷣe vulneratus ſagitta:fu
giens in vilem caſam viuus crematus ẽ
igne:cũ imperaſſet q̃ſi annisiiii· Gratia
nus poſt moꝛtẽ patrui ĩperauit ãnis ſex
qui iuuenis · gratus· catholicus.ĩ fidelis
contra almanos feliciter pugnauit: ſub

quo tota ytalia receſſit a ꝑfidia arriano
rum Cratianus videns multas gentes ĩ
feſtas romano ĩperio: elegit in ĩperatoꝛẽ
ientis theodoſiũ nobiliſſimũ byſpanũ
qvir.xxxiii:annoꝛũ tartaros terribiliter
debellauit: ⁊ ceteris hoſubus conciliatis
gloꝛioſus fuit apud conſtãtinopolim.
(CV alentinianus ſeðs frater gratiani
inpauit in occidente: theodoſius ĩ oꝛiẽte
Iſte vir bonꝰ expulſus de gallia a maxĩo
tyranno: Theodoſius tyrannũ potentẽ

cum paruo apparatu feliciter vicit apud

aquilegiã: ⁊ captũ decapitauit · Valẽtinia
nus reſtitutus ĩ regno occidentis cũ ĩ pa
ce regnaret:ſtrangulatꝰ eſt apud viennã
fraude arboguſtri comitis ſui: cum impe
raſſet annis vii· ¶ L¶ Theodoſuis ma
gnus:cũ iam imꝑaſſet annis · xii:cũ grati
ano ⁊ valentiniano fratribꝰ: ſolꝰ remãſit
in ĩperio annis tribuſ in oꝛiente occidẽ
te· ſte fuit optimꝰ imꝑatoꝛ chꝛiſtianoꝛũ:
ſimilis traiano a quo oꝛiginem traxit: de
quo mirabiles laudes fecit ambꝛoſius:cu
ius auxilio expulit arrianoſ ò mediolano
Theodoſiꝰ cõtra eugeniũ qui vſurpabat
imperiũ ĩ gallis:cõſidens virtute ceiſti.
illius aurito ĩuocato ĩ alpibus ruit ĩ pꝛe
lium: ⁊ ſubito oꝛta vi ventoꝛũ cũ crudeli
tẽpeſtate:cõtra hoſtes theodoſius victoꝛ
cũ parua cede ſuoꝛum eugeniũ captuz in
terfecit · de qua re memoꝛiã facit claudia
nus poeta floꝛẽtinꝰ paganꝰ:vt refert au
guſtinus de ciutate dei Theodoſiꝰ anno
etatis l.feliciter eſt moꝛtuus apud medi
olanũ: relictis auguſlis duobꝰ fuus ſuis
archadio honoꝛio. ¶( M Frehadius

ſueceſſit patri tbeodoſio in imꝑio oꝛiẽtis

honoꝛius in ĩperio occidentis: ambo viri
boni: nõ degenerantes a patre · anno im
perii x· Radaguſius rex gothoꝛũ cũ infini
ta multitudine barbaroꝛũ: miſerabiliter
victꝰ a romaĩs: fame ⁊ frigoꝛe occiſuſ:ro
me cũ ſuis moꝛe pecudũ venditus- Archa
dius anno ĩperii·xii· moꝛtuus ẽ apud cõ
ſtãtinopolim: relicto filio ſuo theodoſio
in impio oꝛientis ¶ N¶ Monoꝛius qui
iam xiii:annis ĩperauerat cuʒ fratre ſuo:
poſtea imꝑauit cuʒ theodoſio minoꝛe an
nis quindecim: ſub quoꝛũ ĩperio alaricuſ
rex gothoꝛũ cepit romaʒ cũ furoꝛe ⁊ ſpo
liauit: parcens fugientibꝰ ad templakin

ctoꝛum: ſub iſto honoꝛio mlta bella ciui
lia ⁊ externa terminata ſunt in occidente

cũ modico ſanguine· Ipſe vero occiſuſro

me ſine filiis ¶ O ¶h· Theodoſius minoꝛ
filius archadii moꝛtuo honoꝛio regnauit
in oꝛiente vigintiſeptẽ annis · hic valenti
nianũ cõſobꝛinũ ſuũ fecit auguſtuʒ · TCꝑe
huius theodoſii carthago crudeliꝰ capta
a genſerico rege rvandaloꝛũ: q; roma
ab alarico: quia genſericus nõ pepꝑcit ec
cleſiis. Moꝛtuus eſt apud conſtantinopo
lim ⁊ ſepultus cũ pr̃e ſuo archadio·
Valentinianꝰ tercius ĩ oꝛiente tenuit im
periũ annis quinq; poſt moꝛtẽ theodoſii
cum quo ĩperauerat annis · xxv. Et marti
anus ſucceſſit theodoſio tꝑe iſto quo atti
la iſte potens ⁊ terribilis:cũ multis regi
bus ⁊ gentibus barbariſ de pannonia ve
niens i ytaliã: crudeliter aff lixit ꝓuintiã
venetam ⁊ lombardiã · quilegia pꝛimo

euerſa:a tũc facta ẽ ciuitas venetiarum a

fugientibꝰ ſeuicia attile · Valentinianꝰ ti
moꝛe vel inuidia occidit eccium duceʒz bel
licoſiſſimũ romani exercitus ĩ gallia: qui
ſolus fuit vi ctoꝛ attile · Cuius moꝛte ruit
imperiũ ⁊ ſalus occidẽtis· Et ipſe valenti
nianus anno ſequẽti occiſus eſt rome ab
vno milite eccy:cũ annis iam · xxx · rexiſſet
imperiũ · Ge ¶ Martianus qui iã qnq;
amis impꝑauerat cuʒ valentimano: poſi
moꝛteʒ eius imꝑauit annis duobus:quo
tꝑe genſericus rex rvandaloꝛũ veniẽs ex
affrica cũ mauris cepit romã: ⁊ eam rapa
citer expoliauit: ſimiliter capnam cũ cam
panea· Martianus anno .vii·imperii occi

ſus eſt cõiuratõe ſuoꝛũ apud cõſtantino

polim (K¶ Leo in cõſtantinopoli ĩua

ſit imperiũ:qui leonẽ filium ſuuʒ fecit cõ

ſoꝛtem regni oꝛientaliſ: quo tꝑe imperniũ
occidẽtis a multis laceratũ eſt. Nam qui
dam maioꝛanus inuaſit ĩperium apud ra

uennã: ⁊ ita alii miti · Rauenna em̃ potẽs

erat tꝑe gothoꝛũ · Leo moꝛtuus eſt anno
ĩpenii ſui· xvii· in oꝛiente. ¶ S¶ Zeno iᷣ
peratoꝛ leonis gener ſucceſſit illi in ĩpe

rio: quo tꝑe odonater veniens cũ foꝛti ex

ercitu de vltimis finibus pannonie obti
nuit regnũ rome cũ tota ptalia: quod cũ
obtinuiſſet annis · xiiii · Theodoꝛicus rex
gothoꝛũ veniens de grecia cũ autoꝛitate
zenonis vir ſtrenuiſſimꝰ:victo odonatre

g
n

falſo accuſatus: odio ⁊ timoꝛe auguſte:q̃
minabat᷑ eũ reducere ĩter mulieres: fecit
venire longobardos de pannonia qui in

obtinuit ro mam cum tota ytalia· zeno in

grecia cum impaſſet annis.xvi· moꝛtuus

eſt: ſimilis papiro curſoꝛi infelicitate pe

dum · Knaſtaſius poſt zenonem

adeptus ẽ imperiũ: qui factus hereticus

ꝑtinax: cũ non poſſet reuocari ad ſanctaʒ
ſidem: iuſto dei iudicio ꝑcuſſus fulmine
pPeriit:anno ĩperii ſui ·xvi. quo tꝑe theo

doꝛicus regnauit in ptalia-¶ B ¶ Juſii
mnus maioꝛ ſucceſſit anaſtaſio: ꝗᷓ vir c atho
licus ⁊ pius in partibꝰ oꝛientis omni ſtu

dio nomẽ arrianoꝛũ querebat extĩguere:

ſed theodoꝛic?ꝰ minatus eſt ſibi: niſi re
ſutueret arrianos ip̃e ĩ ptalia om̃s popu

los necaret · Tuſtinus ex cõpaſſione om̃s
arrianos in pace dimiſit · Et ipſe cũ impe
raſſet annis · xvi.in pace quieuit ĩ c õſtan
tinopoli. (6. fuſtinianꝰ iuſtini ſoꝛo
ris filius ſucceſſit illi ĩ imꝑio:qui iuſtiſſi

mus pnceps romanoꝛũ imperiũ armis

legibuſ reparauit · Nam ꝑ belliſariũ virũ

bellicoſiſſimũ debellauit ꝑſas qui inuaſe
rant fines romanoꝛũ:affricã liber auit de

manibus wandaloꝛũ: ⁊ ytaliam de mani
bus gothoꝛũ: vbi neapolim receptanteʒ
gothos crudeliſſie exterminãs:nulli par
cens· poſtea narſeꝰ eunuchꝰ iterũ romaʒ
liberauit de manibꝰ totile regis gothoꝛũᷣ
quẽ interfecit iuſtinianꝰ· Leges romanaſ
mirabili bꝛeuitate ĩĩ foꝛmauit:qui moꝛtuꝰ

eſt cũ imꝑaſſet annis· xxxvii· ¶ D¶ Zu

ſtinꝰ minoꝛ nepos iuſuiniani ſucceſſit ei
in imꝑio:qui iniuſtiſſimus pᷣnceps fuit:

homo auarꝰ.rapaxĩpius.⁊ hereticus:
P

☛

Peer- qð narſeus qᷓ ꝑ infidiam fuerat illi

ytalia ceperũt mediolanũ papiaʒ ⁊ quaſi
totã ptaliã ⁊ lombardiã. FTuſtinus cũ im
peraſſet annis·xi·alienatus mẽte moꝛtuꝰ
eſt relicto tiberio ceſare. CEGCE iberiꝰ
ſcðs ſucceſſit iuſtino ĩ imꝑio:qui fuit re
cte contrarius illi:vir largus in pauꝑes·

chꝛiſtianus ꝑfectus · ſapiens · iuſtuf: q the
ſauros iuſtini male acquiſitos:bene pau

Paribus erogauit: ⁊ de ꝑſis magnã pꝛedã

babuit · Tiberius moꝛiẽs reliquit heredeʒ

imperü⸗Mauritiũ data ſibi füia in vxoꝛẽ

cũ imperaſſzʒ annis · vii · ( EB ¶ Mauritiꝰ

gener tiberii pꝛimus ex grecis habuit im

H

cũ filio ſuo tiberio.

perium:wir vtilis romano populo:cuius

tpꝑpe magnum diluuiũ fuit in ytalia apud

vꝛbem ⁊ veronã.Mauritius anno.vii.im

keri occiſus fuit cũ duobus filiis. ¶ CE

Eocas occiſoꝛ mauricii ⁊ filioꝛũ obtinuit
imperiuʒ: qui pꝛimꝰ obtinuit ꝙ romana
eccleſia caput eſſet eccleſiarũ:cũ pꝛius cõ
ſtantinopolitana ſe nomaret: Eocas cũ
iĩperaſſet annis · v· pꝛiuatꝰ ẽ vita inbio

ab eraclio qui regebat affricam. ¶
Gracliꝰ ſucceſſit foce cũ filiis ſuis: ⁊ con
ſtantĩo ſcᷣo ex illa familia:quo tempoꝛe
macho metus peſtilentiſſimꝰ dꝛaco ĩ ara
bia feeit ſectam ſuã ab oꝛiente in oceidẽtẽ

ſuum venenũ deſeminãs cuʒ peſſima de

