ſe turpe ẽᷣ. ꝓpterea ꝙ alterũ cõmuni ho
minũ ifirmitati:alterũ ſingulari vnius
cuiuſq; vicio ẽ attributũ in iudi
ciis quio equũ ſit queri᷑ · ¶ Opinio du
pliciter fallit hoĩes cũ aut res aliuſmodi
ac putatũ: aut ſi nõ is euentꝰ quẽ arbi
trati ſunt. ¶ S¶ Ex victu multe trahũ
tur ſuſpitões:cù quẽadmodũ apð quos
S educatus erudit ſit querit:
quibus cũ viuat:qua rõe vite: quo mo
re domeſlico viuat (aa (Nã affectõis
quidẽ ꝑſpicuã ſolet p̃ ſe ſerere cõiecturã

vt amoꝛ iracundia moleſua: ꝓpterea ꝙ

ipſoꝛũ vis intelligit᷑: ⁊ qᷓ res harũ aliquã

V¶ Lacrima ni

zioitas. T Maxie
bonũ ẽ amicicia:plurime em̃ delectatẽões
ſunt in amicicia · ¶ Sepe virt? ex magni

—

„

conſe equãtur faciles cognitu ſunt · ¶ E

Suſpitõnibꝰ credi nõ opoꝛtet:ecõtꝛa

fuſpitõnibꝰ credi opoꝛtet · ¶ Nature
dem ius eſſe videt᷑: quod nobᷣ nõ opinio

ſed ĩnata qu edã vis afferat:vt religionẽ
pietatẽ · gratiã · vindicatõem/obſeruãtiã
veritatẽ · ¶ Gã en ex bello gloriã virtu
te peperimꝰ:vt eterna inſignia poſteris
noſtris relinqᷓre velimꝰ: attamẽ eternuʒ
inimicuciarũ monim̃tũ ſtatuere nõ opor

tet· ¶ B ¶ Nullũ factũ inutile · neq;ʒ tuꝛ
pe. neq; vtile · neq; honeſtũ putari opor

tet: niſi quo aĩo·quo tempe: qꝗᷓ de cauſa
factũ ſit itelligat᷑· ¶ G 4 Nã bñficii ma

gnitudo ex vtilitate atʒ honeſtate aut fa

cti neceſ ſitudine demõſtrat᷑. ¶ D( Nõ
oportet añ ſuppliciũ q; iudidũ interpo
nere. ¶ Si hoc conſtitutũ ſit vt peccata
hoĩes peccatis ⁊ iniurias ĩiuriis vlłciſcãt᷑

quãtũ incõmodorũ conſequet᷑

quẽqʒ officio cõſulere opoꝛtet· ¶ In om

nibꝰ rebꝰ volũtatẽ ſpectari opoꝛtet·

(& (Wihil idigni⸗ qᷓ; eũ qui culpa caꝛeat
E

ſupplicio nõ carere.

¶ Coceſſo pctõ

difficile eſt ab eo qͥ pctõrũù vĩdex eẽ debz

vt ignoſcat ĩpetrare · Oportebit enĩ euʒ
qui ſibi vt ignoſcat᷑ poſtulabit cõmemo
rare ſiqua ſua potenit beneficia : iſi pote
rit oſtẽdere ea maioꝛa eſſe q; deliquerit:
vel plus ab eo boni q;ᷓ mali ꝓfectũ eẽ vi
deat. ¶ Cũ bñfici s onos babitꝰ ſit
maleſicio penas ſnmi opoꝛtet. ¶ (Go

rũ miſereri opoꝛtʒ ꝗᷓ ꝓpter foꝛtunã non

ꝓpter maliciã in miſeriis ſũt ¶ Bremia

virtutiſ 1 officia ſãcta ⁊ caſta eſſe opoꝛtʒ

neq; ea aũt cũ improbis cõmunicar: aut
ĩ mediocribꝰ hoĩbꝰ ꝓmulgari.¶ H¶Que
em̃ rara ⁊ ardua ſũt:ea experiẽdo pulcra
⁊ iocũda hoĩbꝰ vident᷑ · ¶ F ( Eaculta
tes augere non minuere opoꝛtet· Impu
dẽs eſt q ꝓ bñficio nõ gr̃aʒ verũ meꝛcedẽ
poſtulat. Cõtra aũt ð pecunia ratiocina
ri ſoꝛdidũ eſt cũ de grã referẽda delibeꝛa

tur (R ¶ Duabꝰ de cauſis iudicẽ dubi

tare opoꝛtet: ſi aut ſcriptum ſit obſcure:
aut neget aliquid aduerſariꝰ. Cũ ⁊ ſcrip

tũ ſit apꝑte ⁊ aduerſariꝰ oĩa cõfiteat᷑: tůc
iudicẽ legi parere nõ ĩteꝛp̃tari legẽ opoꝛ
tet: Nã ſũma ĩpꝛudẽtia ẽ eũ qui cõt:a id

uod ſcriptũ ſit aliqdR ꝓbare velit. ¶ L
6 N

Nulla ẽ lex ꝗᷓ aliquẽ rẽ ĩutilem aut ini

quã ſieri velit: oĩa ſupplicia que a legibꝰ
pficiſcũt᷑:culpe aut malicie vindicãde ca

cõſtitute ſunt (M Nulle res neq; le
ibꝰ neqʒ ſcriptura vlla: deniq; neqʒ in
Trn one quidẽ quotidiano: atʒ impeniis
Domeltielgreete poſſũt admiſłꝛari:ſi vnꝰ

q̃ſqʒ velit verba expectare ⁊ nõ volũtatẽ

eges nobᷣ care eſſe debẽt non ꝓpter
lrãs q̃ tenues ⁊ obſcure note ſũt volũta
tis: ſed ꝓpter earũ rerũ q̃bꝰ deſcriptuʒ ẽ
vtilitatẽ: ⁊ eoꝛũ qꝗ ſcripſerũt ſapietiã ⁊ ĩ
telligẽtiã · ¶ O ¶ Judex is videt᷑ legi ob
tẽpare qui ſnĩam eiꝰ nõ qui ſcripturaʒ ſe
quit (PCSi leges due aut p ureſ aut
quotquot erũt cõſeꝛuari nõ poſſũt quia
diſcrepãt inter ſe:ea maxime cõſeruanda

eiꝰ qui ea vᷣba habuerit accedere· ¶ N
CL

putetur que ad maximas res pertinere
videtur · Et maxime conſeruanda eſt ea

lex que diligetinſſima ⁊ ſancta eſt · Mul
tis etiaʒ in legibus multa preterita ſunt
que idcirco pᷣterita arbitrãt᷑ ꝙ ex ceteris

egnb⸗ ſeriptũ eſt ĩtelligi poſſint · ¶

Nã opoꝛtet cõiectuꝛã ex eo qð ſcriptũ
ẽ ad id qð nõ ſit ſẽptũ ꝑueĩre· Nẽo eĩ po
teſt om̃s res ꝑ ſcripturã cõplecti:ſʒ is cõ

modiſſime ſcribit qui curat vt quedã ex
qbuſdã ĩtelligant᷑ · ¶ Stulti ſcriptoris ẽ
6 poſſe oĩbʒ de rebꝰ cauere qͥbꝰ velit.
( E qð ĩꝑat᷑ neceſſaꝛiũ:illud qð ꝑmit

tit᷑ volũtariũ eſt · ¶ S¶ Rerũ expetẽda
rũ tria ſũt genera. par aũt numexꝰ vit⸗

darũ ex cõtraria ꝑte · Nã ẽ quoddã quod

ſua vi nos alliciat ad ſeſe nõ emolumẽto
captãs aliquo ſed trabẽs ſua dignitate:
quod genꝰ virtꝰ ſciẽtia veritas ẽ.Eſt aũt
aliud nõ ꝓpter ſuã vim ⁊ naturaʒ:ſed ꝓ
pter fꝛuctu atʒ vtilitatẽ petẽdaʒ qð pecu

nia eſt · Eſt poro quoddã ex hoꝛũ ꝑtibuſ
iunctũ:qð ex ſua vi ⁊ dignitate nos du

ctos ducit ⁊ ̃ ſe quãdã gerit vtilitatem

quo magiſ expetat᷑ vt amicicia bona eſti
matio · Atq; ex his horũ cõtꝛaria facile ta

ger. ¶ T (Süt res

centibꝰ nobis iĩtelli
. — . — 2
quedã ex tẽꝑe ⁊ cõſilio nõ ex ſui uatura

cõſiderãde: quibʒ in oĩbʒ q̃d tꝑa petunt

aut quid ꝑſonis dignũ ſit cõſiderãdũ eſt

et nõ quid ſed quo qᷓdqʒ; animo: uie H

uo tempe: q;diu ſit attẽdẽ dũ eſt· ¶ V
Videre aut hoc in laudãdo ⁊ vitupan
do opoꝛtebit nõ tam que in coꝛꝑe aut in

———

exttaneis rebz habuerit is de quo agitu⸗
q; quo pacto vſus ſit his rebus · Nam
foꝛtunã quidẽ et laudare ſtulticia vitu
ꝑare ſuꝑbia eſt.· Animi aũt ⁊ laus hõeſta
et vituꝑatõ vehemẽs eſt. ¶ Et hec de ve

teri rhetorica Marci Tullii Ciceꝛonis. Se

quũtur nũc ex noua eiuſdem

¶ Ex noua rhetorica Marci Tullii Cicae

itates ĩcipiut ¶ *
On em in ſe parũ fructꝰ habʒ co
pia dicẽdi ⁊ cõmoditas oratõis
Iſi recta ĩtelligẽtia ⁊ diffinita mo
deratõe animi gubernet
libꝛo:ſequũtur ex ſccũdo. ¶
cm̃ inuentõis ab arte debẽt ꝓfiaſci: a ce
tera facile cẽꝑabit exeꝛcitatõ ¶ Z¶ Ea
cta nõ famã ſpectari opoꝛtet· ¶ Rumo
ribꝰ eredi nõ opoꝛtz · ¶ Maioꝛes nĩ̃i veri

ronis a

Hec ex pᷣmo
nitia

6 .

ĩueniẽdi cã toꝛmẽtis ⁊ cruciatu volueꝛũüt

queri:⁊ ſũmo dolore hoĩes cogi:vt quid

qd ſciãt dicãt. ¶ aa ¶ Maioꝛeſ volueꝛũt

—.

certis in rebꝰ queſtiones ĩterponi:cuʒ
vere diceꝛẽt᷑ ſciri ꝓoſſent aut ꝓbari:q̃ f. 4
ſo ĩ queſuone ꝓnũciarent᷑ refelli poſſẽt
irdigna facinꝰ ẽ ſine teſtibꝰcõiectuꝛã
ſuſpitõeʒ firmamẽti ſatis habere ¶ bb
Temẽ fama naſci nõ ſolʒ qn ſubſit ali

quid. ¶ Calũniatoris ẽ officiũ. Verba

lrãs ſequi negligere volũtatẽ ¶ Opoꝛtu

it ne in ea re peccare in qua aliꝰ ante ꝑec
cauit. Cecd Nã qui ſe ꝓpter vinũ aut
amoꝛẽ aut iracũdiã fugiſſe rõnez dicet: il
aĩ vicio videbit᷑ neſciſſe nõ ĩpꝛudẽtia:qꝛe
ĩpꝛudẽtia ſe defẽdz: ſʒ pa cõtamĩabit ꝑ
ſonã . ¶ Volũtatẽ ĩ oĩbʒ rebʒ ſpectari cõ
uenit que cõſulto facta nõ ſũt:ĩ eis frau
dẽ eẽ nõ opoꝛtet · ¶ Difficillimuʒ ẽ inuẽ

tũ epolire ⁊ expedite ꝓnũciare.
¶ Gim̃s eĩ cũ mĩma pctã aliq̃ cũ ca ſuſci
piũt: tũ vero illa qᷓ multo maxĩa fũt ma
eficia aliquo certo emolumẽto ĩducti ſu
ſciꝑe conãt᷑ · Si multos ĩduxit ĩ peccatuʒ

pecunie ſpes · ſi q;plures ſceleꝛe ſe conta

minauerũt ĩperiũ cupiditate: ſi multi le
ue cõpẽdiũ fraude maxĩa cõmutarũt: cui
mirũ videbit᷑ a maleficio iſtũ ꝓpter acer
rimã formidinẽ nõ ſe tꝑaſſe:virũ foꝛtiſſi
mũ itegerrimũ · inimiciciarũ ꝑſequẽtiſſi

mũ.iniuria laceſſitũ ·ira exuſcitatũ: hõ ti

midꝰ.nocẽs· cõſciꝰ ſui peccati· ĩſidioſus

5

inimicũ incolumẽ eſſe noluit · Cui tandẽ
hoc mirũ videbitur · Nã cum feras beſti
as videmꝰ alacres eſſe erectas vadere vt
alteri beſtie noceãt :ñ eſt ĩcredibile putã
dum iſtiꝰ quoqʒ animũ ferũ crudeleʒ atʒ
inhumanũ cupidũ ad inimici ꝑniciẽ eſſe
ꝓfectum:p̃ſertim cum in beſuis nullam
neqʒ bonã neqʒ ratõem malã videamus
in iſto plurimas ⁊ peſſimas ratõeſ ſemꝑ
fuiſſe ĩtelligamꝰ C ¶ Oẽs qui in pau
ꝑtate ſũt malunt maleficio ꝑare diuitias
qʒ officõ pauꝑtateʒ tueri · Id quod in ali
quo paupꝑe ĩprobo eſt in om̃ſ pauꝑes fal
ſo ⁊ iniuna cõfert᷑ · ¶ f ¶ Due ſunt res
que om̃es hoĩes ad maleficiũ ĩpellunt lu
xurieſ ⁊ auaricia· qd amoꝛ ĩquiet quiſpiã
qd ãbitio ? qͥd irreligio? qᷓd metꝰ moꝛtiſ
qd imperii cupiditas 5 quid deniqʒ alia
multa ? ¶ gg ¶ Wres peſtes ſũt q̃ oẽs
hoĩes ſolicitãt. metꝰ.cupiditaſet egritu
do · Satis em̃ fuerat dixiſſe metuʒ cuꝑidi
tatẽ.qm egritudinẽ cũ vtraqʒ re cõiũctã
eẽ neceſſe eſt. ¶ b ¶ Oĩm maloꝛuz ſtul
ticia eſt mater atʒ materies:ea parit pre
ceteriſ ĩmẽſaſ cupiditateſ· Immẽſe ponꝛo
cupiditates ĩfinite et ĩmoderate ſunt: he
ariunt auariciã maliciã · Auaricia porꝛo
keieim ad qduis male ficiũ iĩpellit. ¶ n
Eortunã inſald eſſe ⁊ cecã ⁊ brutam
pꝓhibẽt ꝓhiloſophi: ſaxiq; inſtar globoſi
dicũt eſſe volubilẽ · ¶ Magno malo eſt
homĩbʒ auaricia · idcirco ꝙ hoĩes magniſ
⁊ multis ĩcõmodis affligãt᷑ ꝓpt᷑ ĩmeſam
pecunie cupidirate Crd Grlis Eſapiẽ

₰—„d

tia ꝓptea ꝙ ꝗ ſapiẽtes ſũt pietatẽ colere
cõſueuerũt · Iteʒ vtile ẽ amicos veros ba
bere · habes eĩ q̃bꝰ cũ iocari poſſis ¶ ¶K
Vicicoſũ ẽ ĩ cõꝑandis rebꝰ alterã reʒ
efferre:de re altera mẽtionẽ non facere:
aut neceſſe putari alterã rẽ vrituꝑari cuʒ
alt erã laudes:nõ em̃ neceſſe eſt ſi alteꝛos
pᷣ̃ponas:alteros vituꝑes · fieri eĩ poteſt
vt cũ altos mag laudaris:aliquã alteris
ꝑtẽ laud⸗ attribuas: ne eide pugſſe
cõtra veritatẽ puteris · ¶ Volũtario faci
nori nlla ẽ excuſatõ ĩpꝛudẽtie:⁊ iuſta de
p̃catio ꝑata ¶ min ¶ Maiꝰẽ maleſiciũ ſtu
pꝛare ĩgenuã: q; ſacrũ legẽ: cũ alteꝛũ ꝓp
ter egeſtatẽ · alterũ pꝛopter intẽpatam
ſuperbiam fiat · Nichil enim lacnima
vitiꝰ areſcit · He ex ſecũdo nũc ex tercio

ACiij N

¶ NHoneſta res diuidit᷑ ĩ rectũ et lauda ſi cõmoda cũ ĩcõmodis cõferemus:cuʒ al

bile · Rectũ eſt quod cuʒ uirtute ⁊ officio
fit · Td diuidit᷑ in pꝛudentiã.iuſticiã · foꝛti
tudinẽ. modeſuã · ¶ B ¶ Drudẽtia cal
liditas que ratõe quadã põt habere dele
ctũ bonorũ ⁊ malorũ:dicit᷑ etiã ꝓpꝛudẽtia
ſcĩa cuiuſdã artifici:⁊ appellat᷑ pꝛudẽtia
multarũ rerũ memoria ⁊ vſus qʒpluriũ
negociorũ. ¶ ¶ ¶ Fuſticia ẽ equitas ius
vnicuiqʒ; tribuẽſ ſcdᷣm dignitatẽ cuiuſqʒ
(D ¶ Eoꝛtitudo eſt magnarũ rerũ appe
titio ⁊ rerũ humiliũ contẽptio ⁊ laboris
cũ vtilitatis ratõe ꝑpeſſio (E¶ Mode
ſtia eſt m animo cõtinẽs moderatõ cupi

ditariͤ E ¶ Vlciſci malemeritos opoꝛ

tet · ¶ Si fidẽ magnopꝑe cẽſebimꝰ conſeꝛ
uãdaʒ ſi leges ⁊ mores ciuitatis egregie
dicemꝰ opoꝛtere ſeruari: ſi ſocietates at
qʒ; amicicias ſtudioſe dicemus coli conue
mire: ſi quod ius ĩ pntes· deos· patriã na
tura cõꝑauit:id religioſe colẽdũ demon
ſtrabimus:ſi hoſpitia.cliẽtelas · cognati
ones · affinitates caſte colẽdas eſſe dicẽꝰ
ſi nee pᷣcio· nec grã · nec ꝑiculo · nec metu
nec ſimultate a via recta oſtẽdemꝰ dedu
ci opoꝛtere iſi dicemꝰ ĩ oĩbʒ equabile ius
ſtatui cõuenire · CCCPis atq; buiuſ
mõ ꝑtibʒ iuſticie ſi quam rem in cõtione
aut in concilio faciẽdaʒ cẽſebimꝰ: iuſtam
eſſe oſſẽẽdemus:cõtrariis ininſtã. Ita fiet
vt eiſdẽ lociſ d ad diſſuadẽdů
ſimus cõpati ¶M Reſmagnaſ a excel
ſas ſeqin a appetere oportʒ·ſi fotitudĩs
ꝑtibus vtennir.· kte; res humiles ⁊ indig
nas viris foꝛtibʒ viros foꝛtes ꝓpteꝛea cõ
tẽnere opoꝛtẽ nec idoneaſ dignitate ſua
iudicare · Ctẽ ab nulla re honeſta ꝑicli aut
laboris magnitudine deduci opoꝛteꝛe:an
tiquiorẽ mortẽ turpitudine haberi: nul
lo dolore cogi vt ab officio recedat᷑: nul
lius ꝓ rei venitate metuere inimicicias:
quodlibet ꝓ patria:parẽtibʒ·amicis · ho
ſpitibzʒ . ⁊ his rebʒ quas iuſſicia colere co

git adue piculũ ⁊ quẽlibet ſuſe NWN boꝛẽ
¶ ¶ Wodeſtie ꝑtibʒ vtemur ſi nimias

libidines honoris pecunie ſimiliũqʒ; reꝛũ
vitupabimuſ: ſi vnãquãqʒ reʒ ceꝛto natu
re termino diffiniemꝰ: ſi quoad cuiq; ſa
tis ſit oñdemuſ: i ſi nimiũ ꝓgꝛedi diſſua
debimus: ⁊ modũ vnicuiq; rei ſtatuemꝰ

¶R ¶ Drudẽtie ꝑtibʒ vtemur in dicendo

terũ ſeqͥ· vitare alterũ cohoꝛtemur ¶ Ne
mo erit qᷣ eẽſeat a virtute recedẽdũ eſſe.

¶ Neqʒ em̃ ſolũ laudis cã rectum ſequi
cõuenit:ſʒ ſi laus cõſequit᷑ duꝑlicatur re
cti appetẽdi volũtas ¶ L¶ Nulla vtili
oꝛ res eſt incolumitate · virtutibʒ vti nẽo

ℳ

õt q̃ ſuas ratões in tuto nõ collocauit.
C Dii nõ ſũt auxilio his q̃ ſe inconſul

to ĩ periculũ mittũt· honeſtũ nihil opor
tet exiſtimari quod nõ ſalutẽ pariat ·
¶ Virtus nullo tꝑe relinquẽda ẽ· dolor
ſi is timeat᷑: moꝛs ſi ea foꝛmidet᷑ dedecoꝛe
ĩfamia leuioꝛ eſt · ¶ Eoꝛtitudini foꝛtũa
quoq; adiumẽto eſſe ſolet · ¶ Is tute vi

uit qui honeſte viuit nõ qui i pᷣſẽtia ĩco
lumis eſt ⁊ is qui turpiteꝛ viuit ĩppetuũ
incolumis eſſe nõ poteſt CNCC

ſũüt ea que natuꝛa coꝛꝑi attribuit commo

oꝛpis

da aut incommoda:vt uelocitalſ· uires · di
gnitas:valitudo ⁊ que cõtraria ſũt· Anĩ
mi ſũt ea que cõſulio ⁊ eogitatõne noſtꝛa
cõſtant ·ꝓrudẽtia · iuſticia.foꝛtitudo · mo
deſtia que cõtraria his ſũt · ¶ Nuper
rime dictũ facile me morie cõmẽdatur·

¶ Kcuta exdamatõ faucis vocẽ vulneꝛat

in ceteris rebʒ ingemi bonitas imita
tur ſepe doctrinaʒ: ars porro nature cõ

moda cõfirmat ⁊ auget · ¶ Nõ mag aut

minus in memoria q; in ceteris artibus

ſit vt ingenio doctrina p̃ceptõne natuꝛa
niteſcat · Docet nos ip̃a natura qᷓd opoꝛ

teat fieri:Nã ſiquas res ĩ vita uideamus

puas vſitatas quotidianas eas memiĩſſe
diu nõ ſolemꝰ: ꝓpterea ꝙ nila niſi noua
—

aut admirabili re cõmouet᷑ animus It ſi
quid videmus aut audimꝰegregie tuꝛpe
aut hõeſtũ:ĩuſitatũ tñ ⁊ ĩauditũ ·magnũ
incredibile · piculoſum: id diu meminiſſe

cõſueuimus:taq; ſiquas res ante oꝛa ui

demꝰ aut audimus obliuiſcimur pleꝛũqʒ
ꝗ acciderũt in puericia memĩmꝰoptiĩe ſe
pe · Nec hꝰ alia de cã põt accidẽ niſi ꝙ vſi
tate res facile memoria elabũt᷑. nſignes

1 noue in animo manẽt diutiꝰ. Sol exor
tus curſus occaſus nemo admiratur ꝓp
terea quia quotidie fiũt: at eelipſes ſolis

admirãt᷑ ꝙ raro accidit:i ſol eclipſes mi
rãt᷑ mag q; lũe pꝛoptea ꝙ he crebrioꝛes

ſunt · docet ergo natura ſe vulgari vili ⁊
vſitata re nõ exuſcitari: nouitate ⁊ ĩſigni

quodã negoeio cõmoueri· Imitet᷑ igitur
ars naturã ⁊ ea que deſideꝛat inueniat: ſi
quid oſtendit ſequat᷑ · Nihil em̃ eſt quod
aut natura extꝛemũ inuenerit aut doctri
na primũ ſed reꝛũ pꝛincipia ab inegenio
ꝓfecta ſũt.⁊ exitꝰ diſcipline comꝑantur
tis pceptio ſine ſĩ ma aſſivuitate exercita
tõnis: tũ vero ĩ memonis minimũ valet
doctrina:niſi ĩduſtria ſtudio · laboꝛe · dili
gẽtia cõpꝛobet᷑ · ¶ Mec ex tercio ſequunẽ
ex quarto a vltimo· ¶ ¶Hoc iꝑſum
maximũ artificiũ eſt in arte ſua poſſe ali
enis exẽplis vti · ¶ Nõ oĩa cõceden
da ſüt antiquitati · ( Vide ne facias ĩpu
dẽter qui tuo nomĩ velis ex alioꝛuʒ labo

ribꝰ libare laudẽ ¶ Moc intereſt inter te

ſtimoniũ ⁊ exẽplũ: exẽplo demõſtrat᷑ id
quod dicimꝰ cuiuſmodi ſit: teſtimonio eẽ
illud ita vt nos dicimꝰ cõfirmat᷑ ¶ Inter
eſt magni eiꝰ qui diſcere vułt:vtrũ vnuʒ
oĩa:an omnia neminẽ: ſed aliud aliuʒ pu

tet cõſequi poſſe · Neceſſe erit eũ putare

ab omnibʒ omĩa ab vno vix pauca potu
R¶Brimũ oĩm qued ab ar

tis ſcriptoꝛe affert᷑ exẽplũ de eiuſdẽ arti

ſicio debet eſſe . Si triptolomꝰ cũ hoĩbuſ

ſemen largiret᷑ ipe ab aliis id hoĩbꝰ mui
tuaret᷑ · Rut ſi ꝓmotheuſ cũ moꝛtalibz ig

nem diuideꝛe vellet: ip̃e a ricinis cũ teſta
ambulãs carbũculos coꝛrogaret: num ii
diculũ viderct᷑g Iſti magiſtri oĩm dicẽdi
Fceptoꝛes num vident᷑ ſibi nidicule face
re: cum id quod aliis pollicẽtur ab alis
uerũt? Si qs ſe fõtes maximos peĩtuſ
abſcõſos aꝑuiſſe dicat: ⁊ hic ſitiẽs q́;ma
xime loquat᷑ neq; habeat quo ſitim ſedet
nõ rideat᷑? Hti enĩ cũ non mõ dominos
ſe fontiũ. ſed ſeipſos fõtes eſſe dicant: 1
omniũ rigare ingenia debeãt: nõ putãt
foꝛe ridiculũ:ſi cũ id polliceãtur: areſcãt
ipſi ſiccitate · (S Que en res apud
naos nò erãt:earũ rerũ nomina non pote
räãt eſſe vſitata· ¶ Na rerũ omniũ ĩperi
ti qui vniuſeuiꝰqʒ rei de rebʒ ante geſuſ
exẽpla petere nõ poſſũt:hi ꝑ impꝛudẽtiã
facillime deducunt᷑ in fraudẽ · At hi q ſci
unt quid aliiſ acciderit facile ex eoꝛũ euẽ
tibꝰ ſuis poſſũt ratõibʒ ꝓuidere. ¶
¶ Solẽt enĩ diu cogitare omneſ qui ma
gna negocia volüut agere · ¶ Ex quo tꝑe

cemni diſciplina ĩfirma eſt ar

teſtate eſt biecta ſũt!
ne dominatõi. ¶ b ( Qui fortunis ali

cõcoꝛdia de ciuitate ſublata eſt: libertas
ſublata eſt:ſides ſublata eſt:amicicia ſub
lata eſt. ¶ Qui nihil habet in vita iocun
dius vita:is cũ virtute vitã colere nõ po
teſt · ¶ V ¶ Diuitias ſine diuitũ eſſe: tu
vero virtutẽ p̃fer diuitiis · Naʒ ſi voles vᷣ
tutẽ cũ diuitis cõꝑare:vix ſatis idonee ti
bi videbunt᷑ diuitie que virtutis pediſſe

que ſũt · ¶ Cur eã rem tãſtudioſe curas

que tibi multas dabit curas · Amari iocũ
dum eſt ſi curet᷑ nequid inſit amari.¶
Nulla faclliꝰad beneficiũ cauſa q; tur
pis amoꝛ ⁊ ĩtemꝑans libido cõmouẽ põt
Nã cuiꝰ mulieris animꝰ eſt conꝛuptꝰ eius
coꝛpꝰ eſſe caſtũ nõ põt · Mulieres aũt ad
oĩa maleficia cupiditas ducit vna · viros
ad vnũquodq; malũ ſingule cupiditateſ
ĩpellüt: WDua; nobis facultatem
foꝛtuna dedit iniquuʒ eſt in eorũ ſuꝑpli

cio cõſũmere: quos eadẽ foꝛtuna paulo
ante in ãpliſſimo ſtatu collocauit · Idcir

co maiores noſtri bene putauerũt vt ne

minẽ regẽ quẽ armis cepiſſent vita pua
rẽt
cũda: eadẽ exitꝰ amariſſimoſ affert. Diffi

Habʒ aſſentatio principia io

cile eſt pᷣmũ virtutes reuereri qui ſꝑ ſecũ
da foꝛtuna ſit vſus liber is exiſumãduſẽ
qui nlli turpitudini ſeruit · Egẽs eque is
eſt qui nõ ſatis habet: ⁊ is cui nihil ſatis
eſſe põt · Optima viuẽti ratõ eſt eligẽda
uã iocũdaz cõſuetudo reddet · ⸗
¶Oẽs bñ viuẽdi ratões in virtute ſunt

collocãde ꝓpterea ꝙ ſola virtꝰin ſua ꝑo

la p̃teꝛ eã ſubiecta ſũt foꝛtu

cuiꝰ inducti amiciciã eiꝰ ſecuti ſũt: hi ſil
ac foꝛtuna delapſa eſt euolãt om̃es. Quʒ
em̃ receſſit ea res que fuit cõſuetudĩs cã

neri ¶ cc ¶ Errãt qui in ꝓſperis rebus
om̃s impetꝰfoꝛtune ſe putãt fugiſſe· Sa
piẽter cogitãt qui temꝑibꝰ⸗ ſecũdis caſus
aduerſos refoꝛmidãt cũ ratõe: hoc pacto
Qui pleſcẽtiũ peccatis ignoſci putant
πι£ fallunt᷑: ꝓpterea ꝙ etas illa nõ
elt impedimẽto bonis ſtuduis· At hi ſapi
enter faciũt qui adoleſcẽtes maxĩe caſti
gant: vt quibꝰ viꝛtutibꝰ omnẽ vitã tueri
poſſint eas in etate maturiſſima velint
cõꝑare · ¶ dd ¶ Oui ſuis ratõnibus ini

nibhil ſupeſt uaꝛe poſſint in amicicia reti

mic fuerit ſemꝑ eum quo modo alienis

* l⸗,

j6. . 1/
7/.

— ——— — - — —

incõſiderata dolorũ ꝑpeſſione gladiato
ria periculorũ ſuſceptio ( H D

rebus amicũ fore ſperes ?g Quẽ in amici
cia ꝑfidioſũ cog noueris:eũ quare putes

inimicicias cũ fide habere poſſe? Aut qͥ

priuatꝰ ĩtoleꝛabili ſuꝑbia fuerit eũ cõmo

dũ ⁊ ſe cognoſcentẽ videre in poteſtate

quis poterit æt qui in ſermonibꝰ ⁊ con

uẽtu amicorũ verũ nõ dixerit· nunq́ʒ euʒ

ſibi in cõtionibꝰ eredas a mendacio repa
tum. ¶ (Ei nõ multũ põt obeſſe foꝛ
tuna qui ſibi firmiꝰ in virtute q; in caſu

pᷣſidiũ collocauit· Nã ſiquis ſpei nõ mul

tum collocarit in caſu quid eſt qð ei ma
gnope cal? oheſſe poſſit ỹ ſi ĩ eos plu
rnimũu foꝛtuna poteſt qui ſuas rõnes om

nes in caſu contulerũt: nõ ſũt oĩa cõmit

tẽda foꝛtune:ne magnã in nos nimis ba

beat dominatõem. ¶ B ( Quiꝰ oĩs ĩ pe

cunia ſpes eſt a ſapiẽtia eſt animꝰ eiꝰ re

mot. diligẽtia cõpat diuitias: negligen

tia conũpit aim: ⁊ tñ cum ita viuit nemi
nẽ p ſe ducit hoĩem · ¶ Dervitiſſima oꝛõ

eſt amoꝛẽ petere: pudoꝛẽ fugeꝛe · diligeꝛe
formã negligere famã. ¶ ¶ Nolo eẽ
laudatoꝛ ne videar adulatoꝛ. ¶ D(Sa

lus antiquioꝛ ẽ militũ qᷓ; ĩpedimẽtorum
Diligẽtia eſt accurata ſeruatõ ſuoꝛũ.¶ G
¶ RKuaricia eſt iniurioſa appetitio aliẽo
rum ¶ E Eoꝛtitudo ẽ cõtẽptio laboꝛũ

piculi cũ ratõne vtilitatis ⁊ cõpẽſatõe
incõmodoꝛũ. ¶ & ¶ Wemeritas eſt cuz

—

virtu
tis comes ĩuidia q̃ bonos ĩſeq̃ris plerun

.

q; atz adeo ĩſectaris. ¶ Eoꝛme dignitas
aut moꝛbo defloꝛeſcit aut vetuſtate extĩ

guit ¶ Eſſe opoꝛtet vt viuas nõ viuere
vt edas ˖ ¶ Si ſtult? es ea re taces: non

tũ ſi taces ea re ſtultuſ es ¶ Omibus re

bus ereptis ſuꝑeſt mihi ſoluʒ animus et
coꝛpus ¶ Ir mis italia non poteſt vinci
nec grecia diſciplinis .· ¶ F ¶ Nã cum ca
nes fungunt᷑ officiis luporũ cuinã preſi
dio pecuaria credemꝰs ¶ Senatul ẽ offi
cium cõſilio ciuitatẽ adiuuare. xgiſtra
tus eſt officiũ cũ honoꝛe ⁊ diligẽtia cõſe

qui volũtatem populi · Hopuli officium

eſt res optunas ⁊ hoĩnes idoneos maxĩe
ſuis ſẽtẽtiis diligere ⁊ apꝓbare. Accuſa
toris eſt officiũ inferie crimĩa. Defẽſoriſ
ẽ diluere ꝓpulſare· Teſuſ ẽ dicere q̃ ſci
at aut audierit Queſtoris eſt vnũquẽqʒ

ium ꝓ republi.vita

hoꝛũ in ſuo officio cõtinẽ. ¶ Quẽadmo
dum in ratõe viuẽdi fugit᷑ inuidia: ſic in
dicẽdo cõſilio vitat᷑ odiũ · ¶ E ¶ Due ſüt

res que poſſũt om̃s hoĩes ad turpe com

pẽdiũ cõmouere ĩopia atqʒ auaricia.
E. CNall tm̃ eſt ꝑiculũ quod ſapiẽs ꝓ
ſalute patrie vitãdũ arbitret᷑ · Cũ agetur
incolumitas ꝑpetua ciuitatis qui bonis

erat ratõnibꝰ preditꝰ ꝓfecto nulluʒ vite
diſerimẽ ſibi ꝓ fortunis reipub· fugiẽdũ

putabit · Et erit in ea ſnĩa E vt ꝓ patria
ſtudioſe q;uiſ in magnã de

cẽdãt vite di
micatõeʒ · Nã ſapiẽs qui oĩa reipu.cauſa

„.

ſuſcipiẽda pericla putabit ſepe ip̃e ſecuʒ
loquit᷑:nõ mihi ſoli ſʒ etiã atq; adeo mul
to potiꝰ natuſ ſum patrie. Vita que fato
debet᷑ ſaluti patrie potiſſimũ ꝑſoluatuꝛ ·
MNluit hec me tute atq; honeſte perduxit

vſqʒ; ad hãc etatẽ · mumuit meas ratões

bonis legibꝰ:optimis moribꝰ: honeſiiſſi
mis diſciplinis · Quid ẽ quoò a me ei per
ſolui poſſit ſatis vnde hec accepta ſuntz
Quare hec ſapiẽs loquet᷑ ſecũ· Sepe ego

in periculis reipub· nullũ ip̃e periculum

fugi. Quis eſt tã tenui cogitatõe pꝛeditꝰ
cuius animꝰ tãtis inuidie anguſuis cõti

netur qui nõ hũc hoĩeʒ ſtudioſiſſime lau

det ⁊ ſapiẽtiſſimũ iudicʒ:qui ꝓ ſalute pa
trie · ꝓ ĩcolumitate ciuitatiſ.ꝓ reipublice

fortunis q́;uis magnũ atq; atrox ꝑiculũ
ſtudioſiſſime ſuſcipiat: ⁊ libẽter ſubeat⸗
quidẽ magis hũc hoĩeʒ cupio ſatis lau
dare qᷓ; poſſim Sapiss itaq; nullũ ꝑicu
it · Tdeo qð ſepe fit
qui ꝓ republica perire noluerit neceſſa

rio cum republica ꝑeat · Et qm̃ oĩa ſũt cõ
moda a patria accepta: nullũ ĩcõmoduʒ

Pꝓ patria graue putãduʒ eſtErgo ꝗ fugi
unt id periculum quod ꝓ republica ſbe

undũ eſt ſtulte faciũt · Nã neq; effugere

ĩcõmoda poſſũt: ⁊ ingrati in ciuitatẽ re
pient᷑ · It qui patrie ꝑicula ſuo peꝛiclo ex
petũt hi ſapiẽteſ putãdi ſũt:cũ ⁊ eũ quẽ
debẽt honorẽ reipub · reddũt:⁊ pro mul

tis perire malũt q́; cũ multis · Eteniʒ ve

hemẽter iniquũ eſt vitã quã a natuꝛa ac

ceptã pꝛopter patriã cõſeruaris) nature

cũ cogat reddere: patrie cũ roget ñ daꝛe
Et cũ poſſis cuʒ ſũma virtute et honore
pꝛo pria ĩterit:malle ꝑ dedecꝰ ⁊ ignauiã

viuere · Et cum pꝛo amicis ⁊ parentibus

=

Cicn
⁊ceteris neceſſariis adire periculũ velis
pꝛo repub.(in qua ⁊ hoc ſãctiſſumum no
men patrie cõtinet)nolle ĩ diſcrimẽ veni
re· Itaq; vti cõtẽnẽ dꝰ eſt ile qui nauigã
do nauim reliq̃t qua ſe mauult ĩcolumẽ
Ita vituperãdꝰ eſt qͥ ĩ reipub.diſcrimine
ſue ꝓł*z ſaluti cõſulit cõmuni · Naui em̃
fracta miti ĩcolumes euaſerũt:ex naufra

io patrie ſaluꝰnemo poteſt enatare-·
GX. Nea equꝰ ĩidomitꝰ qʒuis bene na
tura cõpoſitꝰ ſit:idoneꝰ poteſt eẽ ad eas
vtilitates aptꝰ que deſiderãtur ab eqꝰ
Neq; hõ indoctꝰ q́uis ſit ingenioſus ad
virtutẽ põt ꝑuenire:qm nõ põt virtuſ ſi
ne doctrĩa cõpari ¶ N ¶ In amicicia ge
rẽda ſicut in certamĩe curꝛẽdũ:nec ita cõ
uenit exerceri: vt quoad neceſſe ſit veĩre

poſſis:ſed vt ꝓductꝰ ſtudio ⁊ viribus vl⸗
tra facile ꝑcurꝛas· ¶ O ¶ Vti citharedꝰ
cũ ꝓdierit optime veſtitꝰ palla aurata ĩ
dutꝰ cũ clamide purpurea coloribꝰvariiſ

intexta:coꝛona aurea magnis fulgẽtibuſ

gẽmis illuminata: citharã tenens exoꝛna
tiſ ſimã auro ⁊ eboꝛe diſtinctã · Ip̃e p̃teꝛea

foꝛma ⁊ ſpecie ſit ⁊ ſtatura aꝑppoĩta ad di

gnitatẽ: ſi c magnã popuh cõmouerit
his rebꝰ expectatõem: ⁊ repẽte ſilẽtio fa
cto vocem emittat acerbiſſimã cum tur
piſſimo coꝛpꝑis motuũ: quo meliꝰ oꝛnatus

ſit ⁊ magis fuerit expectatus :eo mag de
riſus ⁊ contemptꝰ eiicit᷑ · Cta ſiquiſ ĩ excel

ſo loco:a in magnis ac locupletibꝰ copi
is collocatuſ:foꝛtune muneribꝰ ⁊ nature
cõmodis oĩbus abũdabit: ſi virtutiſ ⁊ ar

tiũ que virtutiſ magiſtre ſũt egebit:quo

magis ceteris rebus erit copioſus ⁊ illu
ſtris ⁊ expectatꝰ:eo vehemẽtiꝰ deriſus et
cõtẽꝑtus ex om̃i cõuẽtu bonorũ eiciet᷑ ·
Eea vt irũdines eſtiuo tẽpe p̃ſto ſũt
frigoꝛe pulſe recedũt: ita falſi amici ſere
no vite tpe pᷣſto ſũt.ſil ac hiemẽ fortune
viderĩt euolãt om̃s· ¶ Non em̃ res tota
toti rei neceſſe ſimilis ſit:ſed ad ip̃ᷣum ad
quod cõfert᷑ ſimilitudinẽ aliquã ha bere
opoꝛtet. ¶ Q¶ͥ Iſte quotidie ꝑ mediuʒ
foꝛũ tanq́; draco ſerpit · dẽtibʒ aduncis ·
aſpectu venenato·ſpũ rapido:circunſpe

ctãs huc ⁊ illuc ſiquẽ rapiat: cui aliquid

tibꝰ inſ. re Aagua alnter poſſit CK
e elle

¶ Eeꝛ niãſuete foꝛtunã tuã noſce t

homin. ¶ Hec er quaito ⁊ vltimo libꝛo
Rhetoꝛice noue M. L.Q.Sequũt᷑ nũc a
toritates ex oꝛõnibus eiuſdẽ·
¶ Ex oratõmbꝰ Marda Tullii Ciceronis
autoritates icipiũt: ũ—
Am in ceteris rebꝰ cũ venit cala
mitas tũc detrimẽtũ accipit᷑:at ĩ
vectigalibʒ nõ ſolũ aduentꝰmali
ſed etiã metuſ ipe affert calamitatẽ. Eteĩ
ſi vectigalia neruos eſſe reipub.ſẽꝑ dixi
eũ certe oꝛdinẽ qui exercet ſla firmamen
tũ ceteroꝛũ oꝛdinũ recte eẽ dicemꝰ ¶ Nõ
em̃ poſſũt in vna ciuitate multi rẽpubli
cã ac foꝛtunas amittere: vt nõ plures ſe
cũ trahãt in eãdeʒ calãitatẽ. ¶ T ¶ Ego
em̃ eſtimo ĩ ſũmo imꝑatoꝛe quattuoꝛ haſ
res eſſe opoꝛtere ſcʒ ſclam rei militaris·
virtutẽ· autoritatẽ · felicitatẽ · Neqʒ; eĩ ille
ſüt ſole virtuteſ imꝑatorie que vulgo exi
ſtimãtur laboꝛ in negociis·foꝛtitud o ĩ ꝑi
culis· induſtria in agẽdo· celeritas in con
ſiciẽdo · cõſilium in ꝓuidẽdo· Neq; etiam
bellãdi tãtũ virtꝰ in ſũmo imꝑatoꝛe q̃rẽ
da eſt: ſed multe ſũt artes eximie huiꝰ ad
miſtre comiteſq; virtutis · At Pᷣmũ quan
ta ĩnocentia debeãt eſſe ĩꝑatoꝛes:quanta
deinde omĩbus in rebꝰ tẽꝑantia: quanta
fide:quãta felicitate:quãto ingenio:quã
ta humanitate · Neqʒ etiã põt exercitum
cõtinere is ĩꝑatoꝛ qui ſeipᷣm nõ cõtinet:
neq; ſeuerꝰ eſſe in iudicãdo q̃ alios in ſe
ſeueros eſſe iudices non vult ¶ V¶ Et
ſi tpᷣs nullũ iure homĩs necãdi que miſta
ſũt certe il lud ẽ nõ mõ iuſtũ verũetiã ne
ceſſariũ cũ vi vis illata defendit᷑ · Eſt igit
hec iudices nõ ſcripta ſed lata lex:quaʒ ñ
didicimus · accepimus · legimꝰ. verũetiazʒ
ex natura ip̃a arripimuſ·hauſimus· expᷣſi
ſimꝰ:ad quã nõ docti ſed facti:nõ inſtitu
ti ſed ĩbuti ſumus ·vt ſi vita nrã in aliq̃s
inſidias:ſi in vim: in tela latronum aut
inimicoꝛũ incidiſſet: oĩs honeſta ratõ eẽt
expediẽde ſalutis Silẽt em̃ legeſ inter ar
ma neVexpectari iubent cũ ei qui expe
ctare velit añ iniuſta pena luẽda ſit qᷓʒ iu
ſta repetẽda. Et ſic ſapiẽter quodãmodo
dat ipa lex tacite poteſtatẽ defẽdẽdi:q̃ ñ
mõ hoĩem occidi ſed eẽ cũ telo homĩs oc
cidẽdi cã:vt cũ cauſa nõ teluʒ quereret᷑ q̃
ſui defẽdẽdi cauſa telo eſſʒ vſus:nõ hoĩ
occidẽdi cauſa habuiſſe telum iudicareẽ᷑.

¶¶Vide q; ſit varia vite cõmutabiliſqʒ
ratio:q́;aga volubiliſq;ʒ foꝛtuna: quan

te infidelitates in amicis · quãte ad tẽpui

apte ſimulatões·quãte in periculis fuge
ꝓximorũ:quãte timiditates· ¶ Eoꝛtes
ſapiẽtes viros non tã pᷣmia ſequi ſolere
recte factorũ qᷓ; ipſa recte facta. Sʒ nibil
in vita niſi pᷣclariſ ſime feciſſe. EGriliuz
ibi eſſe putat vbi virtuti nõ ſit loc Mor
tẽ nature finẽ eſſe nõ penã ¶ B ( Neq;

eſt vllũ certiꝰ amicicie vinculũ q; conſen

ſus ⁊ ſocietas cõſiliorũ ⁊ volũtatũ · ¶ ¶

Aõ em̃ cõuiciis iudicat ſẽp populus:
ſed mouet᷑ plerũqʒ grã: cedit pꝛecibuſ:fa
uet eos a quibꝰ eſt maxĩe ambitus · deni
qʒ ſi iudicat nõ delectu aliquo aut ſapiẽ
tia ducit᷑ ad iudicandũ:ſed ĩpetu nõnun
q̃ʒ ⁊ quadaʒ etiã temeritate. Nõ eĩ eſt cõ
ſiliũ in vulgo · nõ ratõ · nõ diſcrimẽ · nõ di
ligẽtia·ſemꝑq; ſapiẽtes ea que populus
feciſſet ferẽda:nõ ſẽꝑlaudanda dixerunt
Eſt em̃ cõdicio libe rorũ populorũ preci
pueq; huiꝰ prĩcipis populi ⁊ oĩm gẽtiũ
domĩ ac victoris:poſſe ſuffragiis vel da
re vel ſubtrabere quod velit cuiq; · Nt̃m
eſt aũt qui in hac tẽpeſtate iactamur ac
fluctibʒ ferre modice populi voluntates
allicere alienas:retinere partas: placare
turbatas. ¶ H ¶ Laudãda eſt em̃ vleti
am amãda vicinitas retinẽs vetereʒ illuz
officii moꝛem:nõ infuſcata maliuolentia
nõ aſſueta mẽdaciis · nõ fuſcata: non fal
lax· nõ erudita artificio ſimulationis vel
ſuburbano vel etiam vrbano · ¶ Eteniʒz
eſt grauiꝰ ſpoliari foꝛtunis q; nõ augeri
dignitate ¶ ¶ Nã meo iudicio pietas
eſt füdamẽtũ oĩm virtutũ.¶ E ¶(Eſteiĩ
in virtute aſcẽſus: vt is gloria magis ex
cellat qui virtute plurimũ pᷣſtet · ¶ Om
nes eĩ iſtiꝰ mũdi artes in his repꝛehẽdũt᷑
qui cũ ꝓfeſſi ſũt ſatiſfacere nõ poſſunt
nõ in his qui abfuiſſe in iſtis ſtudiiſ con
fitent᷑ virtuſ. ꝓbitas· integritas in candi
dato. nõ lingue volubilitas· nõ ars · ñ ſei
entia requiri ſolet · ¶ Etenĩ iudices cuʒ
oĩbus virtutibʒ me affectũ eſſe cuipiam
tũ nihil eſt quod malim q; me ⁊ gratũ eẽ
videri:hec eſt vna vᷣtus nõ ſõlũ maxĩa
ſed etiã mater virtutũ oĩm reliquarum·
Quid eſt pietas niſi volũtas grata in ꝑn
tes. Qui ſũt boni ciues qui bello q̃ͥ domi

XC

qui de patria benemerẽtes: niſi qui pf̃ie
beneficia meminerunt · Qui ſãcti qui reli
gionẽ colẽtes: niſi qui meritaʒ diis ĩmor
talibʒ gratiã iuſtis bonoribuſ Q memori
mẽte pſoluũt· Que põt eſſe iocũditas vi
te ſublatis amiciciis g que poꝛro amici
cia poteſt eſſe inter ingratos? Quis eſt
noſkrü liberalicer educatus:cui nõ educa
tores:cui nõ magiſtri ſui atq; doctores
cui ñ locꝰ ũle mutꝰ vbi ipᷣe alitꝰ atʒ doctꝰ
eſt cũ grata recoꝛdatõe in mẽte verſetur
Quius opes aut tãte eẽ poſſũt aut vnqᷓ;
fuerũt: que ſine multoꝛũ amicoꝛum offi
ciis ſtare poſſint? que certe ſublata me
moria ⁊ grata nulla extaꝛe poſſunt· Gqui
dem nil tam pꝛopriũ hoĩſ exiſtimo q; nõ
modo beneficio:ſed etiã beniuolẽtie ſig
nificatõne alligari· Nihil poꝛro taʒ inane
tam ſerum q́; cõmittere vt bñficio nõ di
catur indignus ſed victus eſſe videatur ·
(G (Ni qui ꝓ repub.vitam dederũt
licet me deſipere dicatis nunq; me heꝛcu
le eos moꝛtẽ potius qᷓ; imoꝛtalitatẽ aſſe
cutos putaui · CM EShrnpler officium
atqʒ vna eſt bonorum omnium cauſa
RNeq requiem me dixeris deride
re.miſi foꝛte regium tibi uidetur ita viue
re ut non modo homini nemini ſed cupi
ditati quidem ulli ſeruias: contemnere
omnes libidines:non auri:non argeng
nõ terrenaruʒ rerum indigere:in ſenatu
ſentire libere:populi utilitati magiſ con
ſulere q; uoluntati:nemini cedere:mltis
obſiſtere:ſi hoc putas eſſe regium me re
gem eſſe cõfiteoꝛ · lCEir⸗ poſteri
tatis cauſa reperte ſunt que ſubſidio ob
liuioni eſſe poſſent · (on his libẽtiſſi
me ſoleo reſpõdere quos mihi videor fa
cillime poſſe ſuꝑare ¶ ¶ Omibz in re
bus iudiceſ: que grauioꝛeſ maioꝛeſq; ſũt
quid quiſqʒ voluerit · cogitarit admiſerit
nõ ex crimine ſed ex moribus eius qui ar
guitur eſt ponderãdum. Neqʒ enim põt
quiſqᷓ; noſtrum ſubito fingi: nec cuiuſq́;
uita repẽte mutari:aut natura cõuer ti
(M Veſtra enĩ qui cum ſumma ele
gatia atq; integritate vixiſtis hoc maxĩe
itereſſet nõ ex libidine aut ſimultate aut
leuitate teſtium cauſas honeſtorũ hoĩm
ponderare:ſed in magnis diſquiſitõibuſ
repẽtiniſq; perieulis vitam uniuſcuiꝰq;

XCv

eſſe teſtem· ¶ N ¶ Moc natura ẽ ſſitu,
vt quẽ timueriſ qui cum de vita foꝛtuni ⸗
qʒ contẽderis cuiꝰ ex ĩſidiis euaſeris:hbũůe
ſempꝑ oderis ¶ tem̃ oẽs arteſ que
ad humanitatẽ ꝑtinẽt habẽt quoddã cõe
vinculũ: ⁊ quaſi cognatõe quadã ĩter ſe
ERrwierli ad ea que
babemꝰ nibil dicere: querere ea que habe
re nõ ꝓpoſſumꝰ:⁊ de hoĩm memoria tacẽ⸗
literarũ memoriã flagitare· Et cũ habeaſ
ãpliſſimi viri religionẽ antegerrimi mu

D

cõtinẽtur.

nicipii iuſiurãdũ ſidẽqʒ:ea que nlło mõẽ

depꝛauari poſſũt repudiare: tabunlas qᷓS
idẽ dicis folere coꝛrũpi deſiderare · ¶
Nihil eẽ in vita magnoꝑe expetẽdum
niſi laudẽ atq; honeſtatẽ n ea aũt pꝛoſe
quẽda om̃s eruciatꝰ corꝑis: omĩa ꝑicula

moꝛtis atqʒ exilii ꝑui eſſe ducẽda · ¶ R

¶ Ego multos boĩes excellẽti animo ac

virtute fuiſſe ⁊ ſine doctrina:nature ipſi

us habitu ꝓpe diuino ꝑ ſeip̃oſ ⁊ modeꝛia
tos ⁊ graueſ extitiſſe vidi · Ctiã illud adiũ
go ſeꝑiꝰ ad landẽ atq; virtutẽ naturam
ſine doctrina. q; ſine natura valuiſſe do
ctrinã · Atq; idẽ ego cõtẽdo cũ ad naturã

eximiã atq; itluſtrẽ acceſſerit oratõ qᷓdaʒ
cõfirmatioqʒ doctrĩe:tũ illud neſcio qᷣd
Selrcan⸗ ſingulare ſolere exiſtere

¶ Ouid ſi nõ hic tãtus fructꝰ oſtẽdeꝛe

turs6Gt ſi ex his ſtudiis delectatio ſola pa
teret᷑:tñ vt opinoꝛ hãc animi aduerſionẽ
Pumaniſſumã ac liberaliſſimã iudicaretiſ
Nã certe neq;ʒ tẽporũ ſunt neq; etatum
oĩim neqʒ locban. ee ſtudia adoleſcẽtiam
agunt /ſenectutẽ oblectãt·ſecũdas reſ or

nant᷑ · aduerſis ꝓfugiũ ac ſołaciũ pꝛebẽt ·

oblectãt domi· nõ impediũt foris · peꝛno
ctant nobiſcũ :pegrinant᷑ ruſticant᷑ · Oſt
ipſi hec neq; attingere neq; ſenſu noſt:io
guſtare poſſemꝰ:tamẽ ea mirari deberẽꝰ
etiã cũ in aluiis videremꝰ. Eteĩ ſic a ſũmis
hoĩbus eruditiſſuniſq; accepĩꝰ:ceteꝛaruʒ
rerũ ſtudia: a doctrina ⁊ pꝛeceptis ⁊ arte
cõſtare:poetã natura ipᷣa valere ⁊ mẽtis
viribʒz excitan quaſi diuino quodã ſpũ
inflari:Quare ſuo iure noſter ille Enmuſ
ſanctos appellat poetas: ꝙ quaſi deorũ
aliquo dono atz munere cõmẽdati nobis
eſſe videant᷑ · E ¶ Nõ em̃ eſt hoc diſſi
mulãdũ quod obſcuꝛari nõ põt ſʒ pie no
bis feredũ· Trahimur om̃s ſtudio laudis

Toptimus quiſqʒ maxĩe gloria ducitur.
Ipſi etiã philoſophi illis libris quos de
cõtẽnẽda glia ſcribũt: nomẽ ſuũ iſcubüut
In illo em̃ in quo p̃ᷣdicatõem nobilitateʒ
qʒ deſpiciũt p̃dicari de ſe ae nomĩari vo
lunt· Nulla eĩ ᷣtus laborũ ꝑiculorumq;
mercedẽ deſwerat p̃ter hãc glorie et lau
dis. ¶ V ¶ Eſt vere foꝛtunatꝰ ille cuius
ex ſalute nõ minoꝛ pene ad oẽs q; ad ilũ
vẽtura ſit leticia puenerit· ¶ ¶ Nũqʒ;
em̃ temeritas eũ ſapiẽtia cõmiſcet᷑ n ad
cõſiliũ caſus admittit᷑ · ¶ H ¶ Nulla er̃
eſt tãta vis tãta copia: q̃ nõ ferꝛo ac viri
bʒz debilitari frãgiqʒ poſſit · ¶im vero vi
cere · irã cohibere · victoriã tꝑare · Rdueꝛſa
riũ nobilitate ⁊ ĩgenio ac virtute p̃ſtãteʒ
nõ mõ extollere iacentẽ:ſed etiã aplifica
re eiꝰ pᷣſſinã dignitatẽ:hec q faciat ñ ego
eũ cũ ſũmis viriſ cõꝑo ſʒ ſimilimũ deo iu
dico ¶ S¶ At vo cũ aliqd clemẽten mã
ſuete · iuſte · moderate · ſapiẽter factũ ĩ ſꝛa
