eſſe pꝛocreatoſ. Ttaqʒ quãta religiõe fue
rit: qua pietateqm̃ id pluribus exẽpliſ
patet) nequaq; opus narratione · Sed eo

rum ego me pcipue teſtem ꝓfiteoꝛ: quo⸗

rum ille ſecretioꝛa cõmunicabat vnã vir⸗
tutem· Ga eſt caritas virtutũ oĩm parens

gquam colebat mayxime· Cgenoꝛum domi

cilium erat: ulle viduas: ille pupillos: ille
virgines ſuis facultatibꝰ ſuſtẽtabat.d
erat pᷣſio calamitoſis: patrociniũ eiꝰ nõ
rogari ſe patiebat᷑:ſed admoneꝛe eũ ſatiſ
erat.· Poſſem multos referre quoꝛuʒ ille
mopie ſuis copiis ſubueĩt · Neq; em̃ que
bomo optimꝰ occulta eẽ volebat ſunt a

me ꝓpalãda · fugiebat em̃ hominũ plau⸗
ſus: ne id quod ei virtus ſuadebat: ad

Foinp inanem gloꝛiã fiere videret᷑ · Re
ferre poſſẽ pluria templa·tũ inſtaurata·

tũ a fũdam̃tis cõſtructa: variaqʒ eccleſia

rum oꝛn amẽta:q̃ ſũt ei cũ fr̃e pᷣſtantiſſiõ
viro:atʒ optĩo ciue cõia:niſi ea ita oĩbus

nota eſſent: ut ad ea referẽda oꝛatio ſuꝑ⸗

uacua videret᷑· Veruʒ ita excelluit in his

ediſicãdis · oꝛdinandiſq; eoꝛũ deuotio ac

magficentia: ut nulli nre etatis viri cum
illis valeãt comꝑari · B (Eam bo qlis
in patriã fuerit ꝑſpicuũ eſt om̃eſ ſuas cu
ras· ſtudia · cogitationes ad illiꝰ auctionẽ

confirmationẽqʒ conferebat: nihil publi

ci cõmodi in pꝛiuatã vtilitatẽ deriuabat ·
lola prie ſalꝰ añ oculos verſabat᷑:tanqʒ e
ſpecula quadã ꝓſpectãs · ad illiꝰ cõmoda
ꝑſpiciebat · Ctaq; eiꝰ ꝑiculis ꝓpulſandis

erat ſolertiſſimus: deniqʒ eã vigil antiaʒ
ac ſolicitudinẽ in reipublice cura pᷣbebat

vt nemo amãtioꝛ patrie videretur. Neqʒ

em̃ ut plures conſueuerũt ex publicis ca
lamitatibus ditabat᷑: ſed ut virum decet
bonum:et pr̃ie caritas requirit: publica
damna ſua eſſe dicebat · Ca conſulens: ea
ſuadens que ad pacem ⁊ quietẽ publicaʒ
pertinebãat. Nulluʒ deniqʒ preteribat bo
ni viri cuiuſqʒ patrie amãtiſſimi officiuʒ
pꝛeferebat pꝛiuatis commodis cõmuneʒ
vtilitatem. Is erat ei queſtus vberrimus

dignitatem atq; ãplitudinem reipublice

augere Anc ipſius difficillimis tempo⸗
ribus ſuas foꝛtunas effundere ꝓ illiꝰ cõ⸗
ſeruatione (CKam vero qͥs ignoꝛat
qua obſeruantia g quo officio g quo ſtu
dio fuerit in amicos? hoc mihi videoꝛ ve
riſſimum eſſe dicturus:mulluʒ noſtre vr
bis ciuem plures habuiſſe amicos: nullũ

obſeruaſſe diligentius: nullum ſanctius

coluiſſe .Quod eoꝛuʒ meſticia declarauit
fletus:qui m funere affuerunt · dolent
certe maximis incõmodis ob eius interi
tum ſe affectos:deflentq; ipᷣm ſibi prere
ꝓptum eſſe vnum: cuni nemo etatis noſtre
erat: neqʒ officio erga benuolos: neq; a

moꝛe comparandus· Grat natura ad ami

ciciam pꝛopenſa: erat iocunda eius con
ſuetudo:erat humanitas facetiis coniũ
cta.erat ſuauitas loquẽdi:ac ſale quodã
reſperſa vꝛbanitas: ut que ex eius oꝛe ꝓ

dirent: a riſu condita: ⁊ ſerio prolata vi

derentur · let abatur cuʒ quempiã aut or

nare dignitate poterat: aut iuuare opi
bus: aut augere honore · aut ab iniuria

tueri · ꝗpꝛopter plurimi iüllius amoꝛe te
nebantur ⁊ beniuolẽtia · Egregie id qdẽ
virtutis indicium. Quid vero beneficia
eius ĩ aĩcos referã:que tot tãtaq; ſũt: ut
dies potiꝰ mihi ĩ his cõmeõꝛãdis · q; vᷣba
deeſſẽt · Id maxĩe pᷣclarũ. ꝙ in conceden
do beneficio amicoꝛum deſiderio occur
rebat· In referẽdo quoqʒ q; accipiẽdo ꝓ

pẽſioꝛ:qðᷣq; rarũ habet᷑ null penes eum

ad ĩpetrãva bene ficia pᷣcibus opus erat ·
Grat pᷣſto qᷓrentibus auxilium · inuitabat
etiam ſepe ut ſua liberalitate vti vellent
Sine cuiuſq; ĩuidia aut maliuolẽtia ſua

T me officia exponerẽ:miſi ad oſtentatõeʒ

ea dici viderentur ·. ſz ſcio multotiens in

eius virtute huic vr

CCh

me beneficium extitiſſe non requiſitum:
vltroq; multis in rebus ſuas copias: atʒ
opera obtuliſſe:quibꝰ ⁊ me vſuʒ ꝓfiteor
eum ei res a me gratiſſima videretur fie
ri ſi beneficium recepiſſem.O virũ egre⸗
gium.O vitam omni laude cumulatam:
vereoꝛ ne cum ſedare meroꝛẽ cuipiam in
eius laudibus cõmemoꝛandis recrudeſ⸗

cat multoꝛũ iam obductum vulnus: qui

eo magis doloꝛeʒz eſſe cenſentquo maio
re vite ſubſidio nudari videant᷑· Sed fan

di neceſſitas equa mente ferenda eſt: ne⸗

qʒ pꝛopterea vir ſanctiſſimuſ merita lau
de pꝛiuandus:ut ⁊ honoꝛ debitus eiꝰ vir

tuti tribuat᷑: ⁊ ceteri ſuo exemplo ad glo
rie curricula inuitentuꝛ ¶ D ¶ Elura ãt

in eũ foꝛtuna larga manu cõtulit:ea oĩa

vidimus abeo effecta melioꝛa: atq; illu⸗
ſtrioꝛa fuiſſe:neq; ad foꝛtune nutum: ſʒ
ad virtutis noꝛnam miniſtrata. Nam ut

ab foꝛtune meritis incipiam natus eſt in
magniſicentiſſima atʒ omatiſſima totiꝰ
italie ciuitateillã tum publicis: tum pꝛiĩ
uatis edificiis anguſtioꝛem reddidit atqʒ;
omatios. (6 CGa

bus · ea continentia fuit ut plurimum ex

uic vrbi dignitatis acceſſe⸗
rit atqʒ oꝛnamenti· ¶ E (Grat ex nobi

li familia medicoꝛum:ac pꝛimaria ciuita⸗

tis: in centeſimũ ferme annum ampliſſi

mis eius muneribus functa: In qua mul
ti equeſtris oꝛdinis:plures om̃i laude in
ſignes viri:ſummis copiis ac ho noꝛibus
claruerunt· ¶ EQ ¶ Hatrem bhabuit eum
quo neq; iuſtioꝛvir: neq; humanioꝛ: ne⸗
q; melioꝛ quiſq;:neq; carior patrie ciuiſ

fuit · At nulla in re filius inferioꝛ extitit

virtute paterna:ſed id egit ꝑ omne vite
tempus:ut eam ſua induſtria cdlarioꝛem

efficeret atqʒ vberioꝛem (M¶Opes

diuitias nacius eſt tãtas quãte ĩ ciue op
timo a liberaliſſimo: a ciuitatis pꝛincipe

requirunt᷑. Miſ nitidioꝛ: clarioꝛita mode
ſte ad amplitudinẽ· ad magnificẽtiã: atzʒ

egenorum ſubſidia vſus eſt: ut nullazʒ ex

eis obtrectationem:nullam iſuidiã. nul
lum maledictũ: ſed laudem cõmendatõeʒ
beniuolentiã oĩm conſequeretur:opta
rentqʒ homies eas ſibi perpetuas fore.

NMagna quidẽ virtus ac pꝛeclara non ef⸗
ferni diuitiis· nõ labi vltra quã rõ poſtu

Ga vero vita. his moꝛi

lat · non inſoleſcere.· non ſuperbire · non
eſſe iniurioſũ.Sapienter em̃ ſcripſit vir
ſapientiſſimus ypocrateſ:diuitias vicio
rum magiſq́; ᷣtutum eſſe adminiſtras.
At id effecit noſter laurentius:ut his tã
q́; aſſeclis ᷣtutum atqʒ opificibus vtere
tur: nullum eius inſolens dictũ: nullum
factuʒ impꝛudentius· nulle miurie· nulle
contumelie narrari queũt· Ad honeſti ei
pꝛeſcriptũ fruebatur diuitiis:que orribꝰ
pꝛodeſſent:nocerent nemini PGor
poꝛis dotes exoptatiſſimas nata tribuit
firmũ coꝛpus:valitudinem integraʒ: ſta
turam pꝛocerũ faciem liberalem · que oĩa
iudicio rationis parebant · ¶ R ( Sum
mum in republica locũ tenuit in pꝛimio
res ciuitatis:quẽ cum foꝛtuna aliquãdo
labefactare voluit:virtuſ poſtea foꝛtune
impetuʒ ſuꝑauit. R deo dignitate atʒ ho
noribus inſtitutus atzʒ ampliatꝰ ut exiſti
mari poſſit illius iniuriaʒ in beneficium
fuiſſe cõuerſam.hac pꝛeſtãtia moderate
ſemꝑ vſus eſt:ad ſalutem patrie ⁊ ciuiũ
columitatẽ. nihil aliud cogitanſ: niſi quo
modo poſſet pꝛodeſſe qplurimis · ¶ I⸗
Dinx de his qᷓ foꝛtuita exiſtimantur at

vᷣo vᷣtutes animi quales in eo fuerĩt:vita

eius ⁊ quotidianus uſus oſtendit. Erant
em̃ in conſpectu oĩm poſite:ita ut nulla
pars uite eſſʒ occulta:ſj cũ ſingule uirtu

tes mayime hoĩes exoꝛnant ⁊ pelaros ef

ficiunt:tum vᷣo ille pꝛecipue que nos in

ter nos caritate ⁊ beniuolentia deuĩcũt:

que eo moꝛtalibꝰ ſunt acceptioꝛes: quo
maioꝛ ex eis utilitas: maioꝛa cõmoda ꝑci
piũt᷑ · EGtem̃ pꝛudẽtia.tꝑantia frugalitas

cõtinẽtia· rerũ ſcientia illis tãtum uidet᷑

ꝓdeſſe in qᷓbus conſiſtũt:parũ quideʒ ad

alios declinantes At vo iuſucia · liberali

tas.humanitas:comitas. munificentia.

cõmuni reipublice conſeruationi: ac pre
ſidio accõmodantur: iuuantq; q;plurĩoſ
(M¶Nam iuſticia ea eſt vᷣtus que om̃es
reliquas complectitur· Nulla em̃ ciuitas
nulli hoĩm cetus· nulla ſocietas abſqʒ iu

ſticia põt cõſtare diutiꝰ · Emolumentum

quidem rerumpublicarum eſt: ⁊ humani
diuiniq; iuris cõſeruatrix · huic pꝛoximo

accedunt:que bemuolentiã pariũt. ſocie
tates cõtrahũt:aĩcicias cõbuãt:⁊ taqᷓʒ au
xiliũ egeno ſũt ⁊ calaĩtoſis ( N¶Nihil

X

eſt pꝛofecto nec; acceptiꝰ.neq; quod ma
gis conferat nobiſ qᷓ; vir beneficꝰ ⁊ libe
raliſ· Ttaqʒ inter ceteras virtuteſ liberali
tas obtinet pꝛincipatum· Nã manũ por
rigit feſſis · egenoſ ſuſtẽtat.erigit lapſos
omibus opitulat᷑.Sed eſt mirum ꝙ raro
reperiuntur huius virtutis cultoꝛeſ:ſibi
em quiſqʒ timenſ:ac foꝛtune varietatem
expaueſcens proſpicit rebꝰ ſuis:⁊ q̃ mul
tiſ accidunt conſierans manũ cõtrabit
eſt qʒ in lrgieno remiſſus: ſed quo ra

rioꝛ: eo pꝛeclarioꝛ habendꝰ eſt huiꝰ virtu

tis aſſectator Verũtamẽ ⁊ ſupenorũ vᷣtu
tum in lau rentio ſplendoꝛ emicuit:⁊ his
maxĩe claruit. Nam multarũ rerũ doctri
nam tantã in eo perſpeximꝰ:quantaʒ ue

bi percipiunt: qui ſtudiis literarũ ſe to

tos penitꝰ tradiderunt. ¶ ¶ Bruden
tia quoq; fuit ac tẽperantia ſingulari:ni
bil agẽs quod iure poſſe impꝛobari vide
retur · nã continentie vita om̃iſ attulit te
ſumoniũ:ſed he virtutes verſantur tãtũ
inter domeſticos parietes · Relique veꝛo
in aciem ac certamẽ publicuʒ pꝛodeunt.
Impꝛimis iuſticia ſuſtentaculum vite cõ
munis fuit in eo admirabilis · Non enim
ſolum ut ſua cuiqʒ tribuerentur:ſed ſua
etiaʒ aliis cõdonabat: cur abatq; ut boni
pꝛemio: mali debita pena afficerẽtur · Sʒ
omnibus in rebus equitatis rationẽ ma
xlme cenſuit habendã. Id ius optimum
exiſtimans: quod procul ab omni ſuſpi⸗
tione iniurie videretur. Liberalitas qᷓ vn
tus grata eſt homĩbus:ꝑꝛe ceteris ſibi p
claꝛa ac domeſtica fuit: ut nemim dubiuʒ
ſit: quin omes noſtre ciuitatis viros ma:
xime anteceſſerit beneficẽtia ⁊ liberalita
te:qui non ſolũ admonitus miſeroꝛum

fortune ſubueniebat:ſed vltro offerebat

que multi petere verebanẽ· Nemo illum
fruſtra rogauit:nemo em̃ qui rogaſſet ĩ
anis abiit:larga manu opitulabat᷑ egẽti
bus: multa coꝛã ſed plura ſecreto eroga
bat·⁊ qᷓ ſepius palã rogabat ad euitãdaʒ
oſtentatõeʒ occulte largiebat᷑· fuit ſemꝑ
domꝰ ſua officina qᷓdã beneficioꝛuʒ: cala
mitoſoꝛũ diuerſoꝛiũ: pauperũ domiciliũ
vta tũ largiens que petebant᷑:ut nullam
gĩram hoĩm vellet inire · ¶ B ¶ kam vo
fadilitas eiꝰ atzʒ hũanitas iure ab om̃ibus
laudanc· Nã cũ multis digtate atʒ hono⸗

α

ribꝰ anteiret tñ ſe parem p̃bebat infeꝛio
ribus· Nõ diuitie.non opes· nõ clientele
nõ digtates vel paulo elatioꝛẽ huncegre
giũ reddiderũt· EGrat aſpectu gratus· faĩ⸗
liaritate benignꝰ·iocundꝰ conſuetudine
non aſpernabatur infimos· neminem cõ
demnabat · facile aditus ad eum erãt.co⸗
m is precipue ac facetus· Nemo ad eum
acceſſit:quin placatus beniuoluſq; abirʒ

¶ ¶¶ Zam munificentie opera recenſẽda
non ſu

on ſunt: cum ante oculos hoim verſen

tur · templa. eccleſie · edifi in pluribus in

locis conſtructa:varia omamẽta diuerſiſ
ecc leſis ad vſum religtonis condonata .
q̃ idcirco enaꝛrare nolui:ne videaꝛ que di
uini cultus cauſa facta fuere: ad hominũ
gram velle referre · his vite oꝛnamentis
ac virtutibus p̃ditꝰ:non ſolum pꝛiuato⸗
rum hoĩm: ſed multoꝛũ etiam pꝛincipuʒ
beniuolentiã contraxit· ugenio autẽ ſũ
mo pontifici ita carus fuit: ut eiꝰ mortẽ
egerrĩe ferrʒ: ⁊ qð extremũ potuit funꝰ
eius ſingulari pompa dehoneſtauit. Nã

1 ſuis ecdeſieqʒ ĩſig nibꝰ decoꝛauit funꝰ:

nepotes ad ꝓſequendũ defũcti coꝛpus
niſit: neq; ſecus eã moꝛtem tulit: acſi qᷓſ
piam ſui generis ſibi cariſſimus obiiſſet
O virum inſignẽO def lẽdã moꝛtẽ. Quid
eĩ huic deeratęquod optimo homini: ac
frugaliſſimo dignũ eſſʒ?gSũma pruden
tia. ſüma religio.ſũma pietas ac conanẽ
tia:hunc oẽſ uluſtrabãt · vita integra:mo
res incoꝛruptiſincera virtus·ratio.exop
tãda cõſuetudo Qui ita vixit: ut ne curio

ſis qdez oculis daret᷑ occaſio detrabendi
huũc veluti ex quodã virtutũ ſacrario: no
bis dat ſubtrayit mors ĩmatura: atzʒ in
exoꝛabil ſoꝛs fatoꝛũ.O foꝛtũe iniquã ⁊ ĩ

hũanã ſorteʒ:qᷓ optĩos quoſq; viros de
cerpere:⁊ ð medio auferre cõtẽdat. Quiꝗ

eĩ vir melior nrẽo laurẽtio g q hũanioꝛ⸗
s liberalioꝛ gqs vita ſãctioꝛ gqs vtilior
ciuiſ gqs amãtioꝛ patrie fuit ?t ipſũ im

petꝰ foꝛtũe ĩ optĩo vite curſu abſtulit:et

cũ eiꝰ oꝑa oĩbꝰ fructuoſa amicis magno

uſui · ciuitati neceſſaꝛia · pr̃ie vtil eẽt. priaʒ
opꝑtĩo defẽſore:vrbẽ ciue pᷣſtãtiſſiõ.nos

aiĩco optĩo.ĩliquos optato p̃ſidio ſpolia

uit · Grãt viles ꝑmilti ĩ qꝰ foꝛtũe viſ poſſʒ

ĩpetũ facẽ at ea ſꝑ elegit nobilioẽs ac me

lioẽſ: neq; qᷣd vite moꝛtaliũ oducat:ſʒ qᷣd

„72

uij

eiꝰ libido appetat pro impeꝛio aduertit.

Sed omittamus foꝛtune temeritatem: a

laurẽtii virtutũ meõres: nomen eius cuz

omi beniuolẽtia pꝛoſequamur · Et cũ ni
chil ſit virtute pꝛeclarius: nibil amabiliꝰ
nichil qð magis conſulat rebus noſtris:
demus illi nos toto(vt aiunt) aio: ⁊ ĩ ea
excolenda etatem noſtrã:⁊ vite om̃e tem
pus collocemus· Cius em̃ ſplendoꝛe illu

ſtrati · pꝛimũ ex ipſius pꝛeceptis vitã aga

mus·tum mortis metũ foꝛmidineʒz de
pellamus·. Id aſſequemur facilius: ſi lau

rentii exemplũ ante oculos poſuerimus

Tibi aũt Rarole mi met debitũ conſolã⸗
di ꝑſolue:ac anĩ aduerte: ut bonus deus:

omia que bonus facit bona ſint neceſſe

conuenit: nec arbitreriſ id durum: quod
quẽq;: aut quibuſcunqʒ faciendũ eſt. d
hoc em̃ nec nati ſumꝰ ut maneamus eter
ni: ⁊ quippe cũ citius accidit: hoc arbitre

ris melius. N natura nibil hoĩbus bre⸗
uitate vite iocundiꝰ p̃ſiitit · Quis enĩ in⸗
ter anxietatẽ vagientis ſeculi: erũnaſq;

moꝛboꝛum ledentiũ: non magis moꝛtem

feſtinã deſiderare deberet:q; longã ſatiſ

Tlanguidã vitam· Nã dum in mundo ſu
mus ꝓbamur quotidie in acie: ⁊ immeõ
rabiles ire · auaricie · libidines · alioꝛumq;
varioꝛũ incentiua vicioꝛũ nos pertingũᷣt
d ruinã:que demũ moꝛte finẽ ſuſcipiũt
D ¶ En qua (ut ait cicero in tuſculanis)
aut ſummũ bonum: aut nullum malũ eẽ
cognouimus. ¶ E Won igitur dolere
debemenmer inuidere · ut Ennius vir pru
dentiſſimꝰ. Nemo me laerimiſ decoꝛet in
quit: nec funera fletu faxit· Nos igitur ſi
quid tale acciderit: ut velut certẽ denun⸗
ciatum:videamꝰ vt exeamus e vita leti:
agentes gratias pareamꝰ. Naʒ nulla her

cle tanta cõmoditas: quã ex vita alicuiuſ
vel expectare:vel conſequi valeamuſ quĩ

pluris facere debeamꝰ ipʒʒ eſſe ex tot ma
is: ac periculis vite exemptũ· Nec tã cu⸗
mulus bonoꝛum iocundus eſſe potelt:

nec vllũ tam cõmodum expectandum q;

beata diſceſſio. Si em̃ ſummus ille dies

vt ait Cicero: ⁊ catholica bene ſanxit au⸗
toꝛias non extinctionẽ: ſed cõmutatõeʒ

affert loci:quid optabilius moꝛte gSi ãt
perimit ac delet omnino ut quibuſdam
ſtoicis placet:qð abſurdum eſt ac ratõe

caret· quid melius q; in mediiſ vite labo
ribus Pomire:s tono ſuaui ſopiri ſe⸗
piterno · Heriqʒ etiam philoſophi vite
oppꝛobꝛium attendentes: nibil aliud eæ?
inferos voluerunt: aut hũana corꝑpa: qʒ
veluti carceres tenebroſoshoꝛridos.ſoꝛ
didos: ⁊ cruoꝛe fetidos:quibus aĩe ſunt
incluſe· Corpus em̃ ſuo pondere aggra⸗
uat aĩiam· Ideo ſolum mali quoꝛũ aĩmas

in ſe pꝛonas fecit coꝛpoꝛis vſus: ad ſolu

tionẽ coꝛpoꝛis perhoꝛreſcunt:⁊ cum illꝰ
fieri neceſſe eſt: cum gemitu et dolore ex

bac vita recedunt· Boni autẽ cum cordis
dulcedine deſiderant ad illu locũ aſcende

re:vbi beatitudine ſempiterna fruantur
vbi illa ſublimia angeloꝛuʒ agmina San
ctus dominꝰ deus ſabaoth clamare non
ceſſant· vbi lucis iocũditas perpetua dif
funditur · vbi excuſſa omni palea granuz
purũ in coꝛdis hoꝛreo collocatur: vbiſol
ille minq; in occaſum tẽdens · beatoꝛum
mentes in amoꝛem diuinitatis accendit ·
E ¶ Oue conſiderãs pꝛopheta dauid ad
uc per ſpeculum in enigmate:illius bo
ni carpebatur amoꝛe:ut vitam iſtam pꝛo
tedio habens diceret· Heu mihi quia ĩico
latus meus pꝛolongatus eſt nimis Sen
ſerat em̃ q; dilecta nobis eſſe debeãt illa
taberfurſſia domini virtutum:vbi om̃es
amicti ſunt ſtolis albiſ: ⁊ palme in mani
buſ eorum:⁊ ſequũtur agnum quocũqʒ

ierit. (&CNon ergo mi Rarole ð ma
gnifici 1 tam dilecti: ? merito diligendi
fratris tui moꝛte mens t ua turbetur · ſed
ex intimiſ coꝛdiſ expꝛimat cum beato iob

Dominꝰ dedit dominꝰ abſtulit: ſicut do

mino placuit: ita factum eſt: ſit nomẽ do
mini benedictum · Neq; doleas ꝙ talem
amilſeriſ: ſed gaudeas ꝙ talem habueris

dieſqʒ ille qui ab ignoꝛantibꝰ reputatur
extremꝰ:per pꝛudentiam tuam eternita

tis natalis eſtimetur· Quius animus tan
tarum virtutum preſidio munitus: de pᷣ
ſenti pelago ad litꝰ quietis:de exilio ad

patriam · de carcere ad palatium: et ſan
ctioꝛem regionem · vitãqʒ beatã felici ra

dio euolauit.dixi ·

¶ Orationes ſcolaſtice· Et pꝛimo in cõ
mendationem rectoꝛiſ vniuerſitatis do
eitnidi 8 lapide laudatiũcula

nidi 8 la

4

E EEõõ

säs

—. —

,

On mediocri admiratõne pleroſ
Agga motos exiſtimo magnifici et
Apectabiles domiĩ · ceteriq; doctiſ
ſimi ac Pumaniſſimi viri Qur inteꝛ tot ſi

mos viros: ad quos hoc munꝰ ſpectare
videbat᷑· ego ⁊ ĩdoctioꝛ:⁊ iunioꝛ: ⁊ pene

literatoꝛũ numero minimus: qui parum
autoꝛitate: minꝰ dicẽdi exercitatõe valeo
in hoc oꝛatiſſumo loco: tãtaq; p̃ᷣſtãtiſſi
moꝛũ hoĩm frequẽtia:cũctiſq; ſilẽtibꝰ q̃i
temeritate quadã hoc oꝛãdi pripueũ offi
ciũ.verũ iſi admiratio eoꝛũ nõ miuſta ſit
meã tamẽ excuſatõem quiſqʒ non minꝰ
equã velit acciꝑe · diutiſſime ⁊ vſq; q va
lui recuſaui hoc onꝰ meis humeris:⁊ viri
bus ſane impar: ſed quo magis renuebã
eo magis ĩſtatũ eſt a pꝛeclariſſimo domi
no:viro ĩter ceteros pᷣmario: qui ĩp̃ſenti
arũ adeſt rectoꝛe noſlio digniſſimo:huie
qdquid poſſũ debeo: huic moꝛẽ me geꝛẽ

iuſtũ puto · Malui idcirco de mea ſẽtẽtia
deiici q; amicicie nrẽ iacturã in me fieni

cũ alter ab altero ꝓ iure noſtro quiduis
po ſſimꝰ impetrare: Spontanea itaqʒ vi
victꝰ.celeberrimi domini de ampliſſima

hũanitate: a incredibili pietate veſtra cõ

fidens:auſus ſũ verbũ arriꝑe: quo hunc

noſtrũ rectoꝛẽ:hunc noſtre vniuerſitatis

prĩcipẽ hertnidũ virũ optimũ: ac nobᷣ ſẽ
per obſequẽtiſſimũ ꝑſuadeʒ · Quiꝰ m ode
ſtiſſimã in omni etate vitam:ſãctiſſimos
actorũ dierũ moꝛes nedũ late cõmemora
ri.ſed ne admirari ſatis poſſuʒ:veruʒ ſpe
ctabiles circũaſſidẽtes viri: aĩmo cũ iſta

mecũ repeto:videoꝛ muũ in modũ mecũ
ipſe plaudere: ⁊ ipſiꝰ virtutibꝰ eõg ratu

lari:quibꝰ ſuã cũ exe phebiſ creſcerzʒ adoꝛ

nauit vitã: inſtituit moꝛes: regebat actꝰ
vt nibil bono vio uel dignũ:vel vtile qð
eſſz omitteret · ¶ & (Recẽſere ĩpreſen
tiarũ nõ libuit oĩa illa quibus a fottuna
dotatus eſt bonis:vt puta nobiliſſimuʒ
⁊ vetuſuſſimũ equeſtris oꝛdinis genꝰ de
lapide cognoĩatũ · Clanſſimã ⁊ opulẽtiſ/

ſimã patriã frãconiã: que plerũq; frãti a

oriẽtalis dici᷑: ⁊ inter germanie natões
nõ minima Abũdatiſ ſimas opes:neceſſa
rios ⁊ amicos fidiſſimos:foꝛmam coꝛpis

pꝛeſtãtem. uuẽtutẽ floridã · ſanitatẽ op

tatã: Que oĩa foꝛtune dona uat ad fe

licitatẽ eõferũt neminẽ preterit · Maiora

tñ longe exiſtimo diuina animi ſui orna
mẽta: que ſua natura· ſua virtute · ſua in
duſtria ſibi cõꝑauit · Idoleſcẽtiã nãq; ſuã

literis omare · iuſtica munire: innocen

tia obſeruare ab ineũte vſq; etate conſti
tuit: atqʒ bis potiſſimũ laboꝛare ſtudiis:
earũ artiũ vacare p̃ceptis · quibus res fa
miliares · quibꝰ ciuilia negocia regere: di
ſponere · gubernare poſſit valeat · Qui
bus ad vtrãq; foꝛtunã coꝛꝑaret arma:ut
nec fractus caderet: nec elatus ĩtumeſẽt
quibʒ grauia in agẽdis captaret con ſuia
omnẽq; inimicã vitaret temeritatem :vt
nequid molliter· neqo effeminate: neqo
ĩdigne ꝑ eum ageret᷑ · Nõ iniuria ob hoe
huic noſtre vniuerſitati pꝛe poſitꝰ eſt pñ

ceps: ĩmo iure optimo electus ẽ digniſſi

me ad officiũ rectoꝛatuſ· Qud quia non
uulgari grã nec alia qu adã aĩcallidit ate
vel aſtutia ut plerũqʒ aſſolet cõſecutuſ ẽ
bis mihi nũc eũ libuit affari carminibus
laus tua·nõ tua fraus· virtus. nõ copia
ſerũ . Scãdere te fecit hoc decꝰ eximium
Pollicẽtur etiaʒ idcirco mibi numina: et
fauẽtia ſidera celi. eũ tali modeſtia · inte

gritate·⁊ ſapientia vniuerſitati noſtre p

futurũ.vt poſteris pꝛefectis rectoribus
integritatis quoddã ſpeculũ cõſtituat ⁊
exemplar. Stringẽdã in hac ꝑte de bhuius
ſũmi viri laudibꝰ duxi oꝛatõem.⁊ tãdem
in ꝑſona digniſſimi rectoris noſtri · totiꝰ
q; vniũſitatis te reuerẽdiſſimũ dominuʒ
⁊ prĩcipẽ noſtrũ apoſtolice ſedis le gatũ
voſq; ſũmos uiros ⁊ magiſtratꝰ obſecꝛo
atq; obteſtoꝛ:vt quibʒ ſemꝑ in om̃es hu
manitate.clemẽtia auxilio cõſilio·⁊ fauo
re fũcti eſuſ hiſ a noſtrũ rectoꝛẽ veſtri ſꝑ

obſeruãtiſſimũ: vniuerſitatẽqʒ ſuaʒ uob

ſp fideliſſimã ꝓſequi velitis· quod ꝓ eõſ
ſuna clemẽtia · ⁊ admirabili uirtute urã
uos facturos cꝛedimus.ſperamus atz cò
fid imus · hoc itaqʒ veſtro ĩmoꝛtali erga

nos beneficio mirum in modum opinio
nem noſtram ueſtra de integritate cõfir

mabitis: adeoq; ueſtre nos facietis clari
tati coniun ctos · vt reliquũ mil ſit G

abs · uoðᷣ ãplius poſtulemus dixi ¶( Cot

fridus lange ·

¶ In acceptatõne dignitatis rectoꝛatuſ

„½ % *%

in

N

Votiẽs egoipſe mecũ repeto:q̃n
to curarũ aceruo: ĩexplicabiliqʒ
laboꝛum mole:autoritas me vrã
humeros ſũmittere ccegit prẽs oꝑtimi:
nõ eſt q mẽs ſtupoꝛe ſtupeat om̃iſq; va
cillet ĩ coꝛꝑe vᷣtus: maxiĩe cũ mihi cõſcius
ĩgeniũ:vireſqʒ meas ad tã pᷣclatã magni
ficãqʒ dignitatẽ:veſtra michi autoritate
ĩpoſitaʒ mĩme cõp̃hẽdo ſufficere · Nemo
qpꝑe ſane mẽtis ignoꝛat:maxĩo ad eã in
genio opus eẽ: vbi tot ĩter p̃claros huiꝰ
oꝛdinis viros:quoꝛũ ſapiẽtiã · pꝛudẽtiam
ſciẽtiã totꝰſtupet oꝛbis:admiraturqʒ veꝛ
ſari opoꝛtebit · Nec ſane ĩdignum qͥd me

reoꝛ admiſiſſe ſi mox vt deuit vrẽ me obe

diẽtẽ autoritati nõ cõſtitui.Neminẽ eniʒ

fugit ꝑneceſſariũ eẽ huic vniũᷣſitati ſãcti

ſime hoĩeʒ myribʒ · ĩgenio · etateq; pᷣſtan
tẽ · olqʒ hũano in ſtudio nõ mediocriter
exercitatũ p̃poſitũ iri:que a me nõ modi
cũ aliena:mea ſetẽtia iudicãs manũ nõ ĩ

iuria parũper mihi videoꝛ detraxiſſe · ZS

tãdẽ vrõ ĩcredibili allectꝰ amoꝛe:ꝑſuaſuʒ

mihi habui:hoc loco vr̃iſ me obtẽꝑaſſe ſẽ
tẽtus · Spero nanq; vrãs ĩ hac re menteſ

declaraſſe:vobis aim nõ deficere: quo ſa
tius ꝑ eũ quẽ cõpulſũ ad hãc reʒ habueri
tis:huic vrẽ vniueꝛſitati: cõſultũ ſit adiu

trices manꝰ ĩꝑtiri:meaq; in ꝑſona ipſaz
ĩdefenſaʒ nõ relĩquere · Niꝰ enĩ tãta fama
tãta gloria nõ apud noſ ſolũ:ſed et apð
exteros populos ẽ: imprimiſq; effert᷑: ot

laudis eius terminꝰ nõ oꝛbis ãbitu clau
dat᷑t ſed celos trãſcẽdere ⁊ vltra videtur

q̃m verb ſi ꝓſequi vellẽ:neſcio vbi initiũ
taceo finẽ ſumeret oꝛõ· Sed ne rei lucide
vmbꝛã obiiciã: neve apud ſolis ſpſẽdorẽ

facibʒ vtar:modeſtiꝰ iudicaui de eiuſ lau
dibꝰ ſilere: q; tenuiter loqui ¶ B ¶ Suꝑ
ẽ igit᷑ pᷣſtantiſſimi pꝛẽs:pᷣclariſſimi ciues
voſq; ſcolares acutiſſimi: de honoꝛe ho

dierno mihi die in actu pñti ĩpenſo grãi

agere:in quo mihi videoꝛ ꝑmaxĩe deficè.
Nõ eĩ ſi mihi ligue cẽtũ:oraq; cẽtũ eſſẽt

ſuppeterẽt aĩ erga vos mei nimiã volun

tatẽ enarrare · Tãta em̃ vrã ſũs erga me
beneficia.vt nec quãtas volo poſſim:nmec
quãtas debeo grãas referꝛe:dũ tñ hos ſpi
ritꝰ fouet artus · oĩa mea bona· foꝛtunas

vitã deniq; ipſaz pro quolibet veſtrum

effundere p̃ſto eꝛio:voſq; opto ĩcolumeſ

cõſeruet · diuitias augeat· honores agge
ret deꝰ altiſſimus:qui viuit trinꝰ ⁊ vnus
ꝑ ĩfinita ſecula bñdictus amen·
In repetitõne aut ſimili actu ſcolaſii
co pꝛefatio ·
Nimo mecũ ſepenumero conſpi
ciens reuerẽdiſſimi prẽs: ſpecta
bilis rectoꝛ· generolſi milites · fão
iſſimi doctoꝛes.ceteriq; uiri oꝛnatiſſimi
grãde mihi onꝰ hodierna die iniunctum

anĩaduerto: cum rerũ agitãdarũ magni

tudini: ac vtriuſq; iuriſ diſceptatõe om̃e
meũ ingeniũ ĩpar eẽ cõfitear · Nec michi
ſuadere potuerĩ:vbi ſublimiꝰ ac diffici
kus mea potuiſſet diſceptatõ verſari: q̃ʒ
in tãto reuerẽdiſſimorũ patrũ: ac doctiſ
ſimorũ viroꝛũ cetu me iuris põtificii nu
dü pꝛeſẽtare · Quenã em̃ tã affluẽs: ac ꝓ
fũda memoria · tã elegãs ingeniũ: ac ſub
lime in tãte rei diſceptatõe corã tot p̃ſtã
tiſſimis p̃ſentiis ſatis digne ſufficiet g qᷓ
cum michi difficili nedũ: ſed difficillimo
quodãmodo oneri aſſeripſiſſẽ:ea ſepenu
mero ductus ſũ opinione:vt hoc etſi lau
dabile ⁊ honeſtiſſimũ ſit munus recuſaꝛe

conſueuerim alias cenſuerim· Cum atta
men ab his mihi delatum ĩtelligã: quibꝰ
beniuol entia et autoritate afficioꝛ:eoꝛuʒ

iudiciũ meo pꝛeferẽdum arbitratus ſuʒ
Quo in loco cuʒ nec ingenium · nec ſcire
deniq; meum ſufficere poſſe cõfidaʒ · oẽʒ
ſpem meã in vos patres reuerẽdiſſimoſ
collocaui:ꝗᷓ ꝓ ĩnata vobis mãſuetudine.
clemẽtia ⁊ benignitate ſoletiſ hu maniſſi
mas aures incredibili quadam attentio
ne accõmodare · Licet em̃ ſuꝑiori tẽꝑe ſi
milẽ locũ diſceptandi gratia ꝑſepe cõſcẽ
deriʒ adeo quidẽ vt hec ſit decima publi
ca diſceptatio · et in lectura annis octo
verſatus ſim·quotiens tamen anĩo repe
to · quot · quales· ⁊ quãtos inde cõcernaʒ
aſtã tes riros doctiſſimos· ⁊ pꝛeceptoꝛes
celeberrimos · ntvideã qͥd tãto cõſpectui
dignum . aut elegantia dicendi · aut ſentẽ

tiarum autoritate a me poſſit afferri. ſa

tis ipſe mihi contremiſco · verebar ĩſuꝑ

ſatis ne mibi paruʒ in hac re conſuluiſſe

iuvicetis · Iterũ cum animo repet erẽ ſin
gularem audientium grauitatem · benig
nam omnium humanitatẽ ingenio meo
vires aſſumpſi· conſtituiq; ſanctiꝰ eẽ reʒ

— õ

õ

==

hane mihidifficilẽ in medio tãtoꝛũ eduei
vt doctioꝛ factus quo verũ:⁊ quo ſe uer
tat erꝛoꝛ ĩtelligere valeã· ᷑n hoc quidem
ꝓlixioꝛ mea redderet᷑ oꝛatio: ſed qꝛ diſceꝰ
tatõni:mõ oꝛatõi locꝰ eſt ad glorioſũ p
liũ cõdeſcẽdo. ¶ ¶ Doleo vehemẽter
pꝛẽs reuerẽdiſſimi:voſq; viri ĩtegerrini
ꝙ ex tãta largitõe vrã neqaʒ dignas voõᷣ
referꝛe grãs: quod libenter facerẽ: vlla ſi
occaſio:vel facilitas faculis ꝑmitteret: ve
rũ ne me ĩgratũ: ac ĩmemoꝛẽ huiꝰ veſtre
liberalitatis foꝛe exiſumetis: quas poſſũ

vobis oĩbꝰ ago ⁊ habeo grãs · dixi

¶ In ĩtroitu examinis pro recitatõe pũ
ctorũ prefatio · ¶ B
FXrnc diez celeberrimi pꝛẽs: cuiqʒ
etiaʒ eruditiſſimo àbiguaʒ· pauẽ
am.atʒ tremẽdaʒ foꝛe ſepenůo
ipſe mecũ tractaui ac dixi· Ra em̃ elt: que
libꝛandos:ae pẽdẽdos ancipitis libꝛe noſ
gemina lance ſuſpendit: a que ſi male et
inepte garrrein ominiã de decꝰ: ſi bñ
apte. laudeʒ· gloriaʒ ⁊ honoꝛẽ affene ſo
let. t᷑ᷣn hũc quoq;ʒ locũ ĩtra tãtorũ patrũ
cõſeſſũ nõ paſſim quo⸗ q;: ſed ĩ genioſos
dũtaxat atq; doctiſſimos admitti ſolere
exploꝛatũ habeo:eos ppe ſoloſ doctoꝛa
lis gradꝰ celſitudinẽ cõſcendere dignos
meritoſq; iudicare ⁊ apꝓbaꝛe cõſueuiſtiſ
Quo fit vt ego qui nõ ſatis doctꝰ: nõ ſa
tis idoneꝰ:nõ ſatis tandẽ meritus·hꝰ tꝛe
mẽdũ examẽ ĩtraui: niſi a ſũmo oĩm pr̃
luminũ:a quociuxta canonicã iacobi)oẽ
datũ optimũ ⁊ om̃e donũ pfectũ deſcen
dit adiutus:veſtrarũqʒ humaniſſimaruʒ
paternitatũ ſuffragiis ſi uffult?:Hinc cuz
laude ⁊ honoꝛe euadere nõ poſſe me cen
ſeaʒ. In tam igit᷑ arduo: tamq; ambiguo
examĩe cõſtitutus: tot coꝛam clariſſimis

viris 1 patribꝰ. Alliꝰ a quocvt ait apoſto

lus)oĩs noſtra ſufficiẽtia ẽ: qui ⁊ potẽs
eſt omeʒ gratiã abũdare facere in nobis:
fauoꝛẽ· gratiã ⁊ benedictõneʒ petam: ve
ſtros piter paternitates exoꝛando: vt ſiñ

taz apte: nõ taz omatemõ tazʒ deniq; ido

nee bec puncta recitauero: q; ⁊ ſacratiſſi
marũ legũ excellentia:⁊ tãtoꝛũ patrũ di⸗
gnitas expoſceret: veniã ꝓ ueſtra ſolita

humanitate tribuatis: 2 imꝑpfectuʒ meuʒ

veſtra ꝓfundiſſĩa ſciẽtia ꝑficiatis · ¶ Bũ
cta igit᷑ mibi hoc ſũmo veſperi ꝑ pateꝛni

yr

tates uĩ as aſſignata recitaturꝰ: hũc ifra
dicẽdis oꝛdinẽ obſeruatũ me iri cõſtitui ·
Primũ nanq; ff· veteris pũcti exoꝛdium
faciẽs · Rubricã ipſã ſub qſituata ẽ lex mi
hi in pũctis aſſignata: ad precedẽtes cõ⸗
tinuabo rubricaſ.⁊ ſuꝑ ea:que a ſũmato
re aʒone recitant᷑ referã · Dehĩc ꝓpius ad
le. me cõuertẽs: illã diuidam ſùmabo fi
gurato caſu in terminis lrãʒ legaʒ· nota
bilia colligãdehic querẽdo· notando · et
opponẽdo ꝓut ſe cõmodi offerẽt expe
diam. Quo puncto a me ſic abſoluto: ad
puũctum Codicis me cõuertẽs rillud ſimi
li abſoluã oꝛine · his a me ſic explicitis:
vrõ me limatiſſimo: ac tremendo examĩ
ſubiiciam: pace itaqʒ vr̃a ad ea qᷓ inſutui
videlicet ad pũcta recitanda progrediar

que qᷣdeʒ vtinã mihi:⁊ om̃ibuſ qui me au

dituri ſũt bene ſuecedãt. Veſio itaqʒ ad

ipſã le.ĩperiũ.ſituatã ſub titulo ff.· de in
ris o · vidi . ꝓ cuiꝰ expeditõe capio glo · ru
brice · ꝗquidẽ diuidit᷑ ꝛc· Et cõtinuatuꝛ ſic
ad pcedẽtes hec rubrica ꝓut in ea ſuper
hac rubrica:et circa hanc materiã aʒo de
pluribꝰ qrit· Primo ꝛc·
¶ In licentia concedenda doctorandi
cõmendatio. K
Fea laus religioſiſſime antiſtes:
magnifiei preſides · vtriuſq; vni
uerſitatis rectores digniſſimi. iſi
gnes equiteſ. voſqʒ viri celebeꝛrimi· huic
Mexãdro noſtro tribuẽda eẽt · quã vᷣtus
ſua doctrinaqʒ meretur · cedẽduz mihi ꝗᷣ
dez eſſet · ⁊ ab oratione om̃ino ſuperſedẽ
dum. Nẽpe cũ virtus ſua mirificis pꝛeco

nis lauduʒ digniſſima ſit· ego autem is

ſum qui nec ingenio· nec facultate dicen
di.nec vllo oꝛatorio mun ere tante ſue ce
lebritati ſatiſfacere poſſim· Si veꝛo ſum
mum meü in ipſum ſtudiũ.caritas· atqʒ
obſeruantia conſideret᷑ · nullus adeo ini
quus rerum extimatoꝛ erit · qui me non
diiudicet maxime teneri · vt quantum in
me ſit ipſius laudes efferam · nomenq;

ſuum ad ſidera tollaz . Nam ſi laudare te
nemur clariſſimos viros quos nunqʒ vi
dimus. ſed quos vel audiendo intellexiꝰ

vel legendo cognouimus . quanto forti
us illos extollemus · qui quotidie nobi⸗
ſcum obuerſantur.qui nobiſ aſſuntqui
nos ſũmo honoꝛe complectũtur· quoſqʒ;

Eyxv.

nos mutuo reueremur facit igitur p̃ſtã
tiſſimi vini magna huius hoĩs rirtus:vt
plura que de ipſo dicenda eſſent neceſſa
rio pꝛetermittantur.Ecõtra autẽ magna
amiicia ac familiaritas que mihi ſecu eſt
me compellit: vt quedã ſalteʒ diſſeram:
que ad ſuã laudem decuſq; ꝑtineant.Nã
ſi plene ipſuʒ laudare cupiã: laudandum

mihi ſuü genus nobiliſ ſimũ eſſet: quod

vel antiquitate: uel nobilitate nulli vin
cẽtino generi cedit· ſiue paterna: ſiue ma
terna familia requiratur. Cõmemorãdũ
eſſet qð viris pᷣſtantibus abũdauerit ne
nia: triſcineaqʒ ꝓſapia: nõ modo ſplen
doꝛ. ſed etiã vetuſtas vtriuſq; penitus ꝑ
tractãda:afferendum eſſet quonã paren
te natus ſit ꝓhiloſopho claniſſumo: viro

; pariter ſapientiſſimo:qui ⁊ ppocratiſ

pceꝑtis: Kriſtotelis diſcipl inis vir pꝛe
ſtantiſſimus habeatur· Sed ⁊ vis ingenü

mei tota ſuecumberet: ⁊ ipſiꝰ tẽporis fa
cultas minime pateretur. Adeſt eni ma

ius: inſigniuſqʒ huius noſtri tironis pꝛe
conium: in quo mngemum ſuuz:virtuſqʒ
cõpꝛerẽditur.⁊ ſiquidem id longe lateqʒ

difſiniã dif ficillimũ erit · Ilud aũt ſtudii

ſui decus ampliſſimũ: quod ſatis omibꝰ
patet recẽſere cogoꝛ:Ipſũ eum ſeptẽnio
ciuili iuri ogerã dediſſet: vnoq;ʒ itẽ anno

iura pontiſicia ſuſcepiſſet: ab hac ãpliſſi

ma v᷑niuerſitate dignũ iudicatũ eſſe: qui
decretoꝛũ codices explicaret: publiceqʒ ĩ

terp̃taret᷑ · ẽt cum indies pꝛeclariꝰin hac

ſe exeꝛcitatõne gereret: optimaq; apud

viros doctiſſimos opinio de ipſo cõcipe
retur:curſus ſequẽti anno ſine vllius diſ
ſenſu confirmatꝰ eſt: i a venetis pꝛcipa

libʒ ea mercede exoꝛnatus: qua exoꝛnari
cõſueuerãt: qui eiuſmõi interpꝛetatõneſ

ſuꝑiori tꝑe ꝑtractauerãt.· Magna quideʒ

ſunt hec diſcipline ſue teſtimonia:hoc ve

ro multo maius quod hodierno die om
nü ad vnü cõſenſu de te exbibitum eſt.

Quapꝛopter clariſſime vir cũ bonũ ceꝛta
men certaueris:curſũ conſuůmaueris: in
eũq; euaſeris virũ:vt alios iã docere:taʒ

etſi anten docuiſti audẽtius poſſis:auto

ritate a ſacratiſſimo pontifiee patauino
de Randulfo de daalo michi tradita: do
ctoꝛalia in iure ciuili inſignia tibi peꝛmit
to: quecũqʒ de his ſtudiis benemeritiſ cõ

coli: ⁊ ius ſuũ cuiq; tribui iu

cedi ſolent: dans tibi poteſtatẽ in iureci
uili magiſtraleʒ cathedrã aſcendẽdi· legẽ
di · gloſandi interpꝛetãdi · ceteroſq; actꝰ
doctoꝛales exercendi hic ⁊ vbiq; locoꝛum
Ad laudem dei noſtri oĩpotẽtis men
¶ Id petendum inſignia in iureciuili
oꝛatio · ¶ H H
G ſacrarum legum laudibus· ex
cellentia · ac dignitate dicere am
pliſſimi patres nunc omittẽduʒ
cenſeo · Nam nec ingenii mei paꝛua vis
nec ipſa temporis bꝛeuitas. taʒ grandia
nunc recenſere facile tribuerent. Ad hoc
enim explicandum et maioꝛe ĩgenio: am
plioꝛe dicendi facundia:prolixioreqʒ ſpa
cio temporis opus pꝛofecto foꝛet· Que
nam ingenii magnitudo concipereg que
elegãtia lingue explicare gque quantum
libʒ compoſita:aut lõga oꝛatio maximas
legum laudes nedum cõplecti: ſed vix at
tingere queat? Quis id quod omni lau
dum genere pꝛeſtãtius eſt ſatis laudare
poſſit? Quis rem que omnẽ pꝛecellit or
natum verbis ualeat exoꝛnare g Nulluʒ
p fecto laudatoꝛẽ: nullã ve laudem ad id
eis efficienduʒ ſufficere ꝑoſſe exiſtimo
QCuncta vero tranſcẽdit ꝙ leges iuſticiaʒ
enĩ in rebus bonũ eſt iuſticiã coleꝛe:et iu
ra ſua cuiq; ſeruare.xii.qii:cum deuotiſ
ſimã · Tuſticia nanqʒ omniũ virtutum do
mina eſta magiſtra: ⁊ maioꝛ inteꝛ ceteꝛas
eſt virtutes · in autentico vt omnes obe
diant iudici in principio · Et eunctas vir
tutes ipſa ſecum ſola trahit: ab aliis enĩ
virtutibus augeri: ⁊ ad maius apparere
deſiderat: in autentico de referẽda in · ¶
ꝓ ea · R me igiẽ Futiarn hec ſunt ſilẽtio
pꝛetereunda: ne ſi rem adeo grandem:
ſupꝛa vires attẽptare velim: in ip̃o cona
tu ſuccumbam. Crandes enim materias
(vt hieronimus ait ingenia parua non
ſufferunt · verum ad id dũtaxat veniam
quod ſum poſtrẽo dicturus:ad ꝑetitõnẽ
ſcilicet inignium ſapientie ciuilis. Quiꝰ
cum ego ſkubna 2 diuina aduerterem
inſtituta: me ſibi totum dedicare :i om̃e
ſtudiũ meum ac tempus in ea capeſcẽda
conſumere ſemper optaui. Quod meum
deſiderium licet iam aliqua ex parte ſit
expletum:tamen hoc mibi quoq; reſtat:

vt eius ĩſigniar omamentis: quod ⁊ ma
ioribus noſtris in alio etiam genere reꝛũ
factitatum legimus · Naʒ ſiquem oꝛdineʒ
quiſqʒ pꝛofiteri voluiſſet: eius ſibi trade
bantur inſignia· Sic poete lauro: ſic mili
tari ſtigmate milites: ſic victoꝛes trium

pꝓhali bus infulis: ſic ſerui dei in apocali

plſi ſignati in frontibus: ſic tandem om̃s
Ulius artis: cui ſe dedicauere ĩſignibus
decoꝛari ſolent · Sic igitur et ego Iuriſci
uilis:cui deditus eſſe volo ĩſignia· ab hꝰ
almo iuriſconſultoꝛum collegio mihi tri
