um :cui etiam que vim maximam habeꝛe

dicit foꝛtuna cedit ipſa · Sicut ſapiẽs di

cit poeta.ſiis quiſq;ʒ fungit᷑ moꝛibꝰ. So
li igit᷑ hoc cõtingit ſapiẽti: vt nihil faciat
ĩuitus: nihil dolẽs nibel coactꝰ. Vñ illud
bꝛeue cõſitendũ ẽ niſi qui ita affectus ſit
eſſe liberũ nennnẽ. ¶ R Serui igit᷑ ĩ p
bi omẽs:nec hoc tã re ẽ q; dictu ĩopĩatuʒ
atz mirabile · Non em̃ ita dicũt eos eẽ ſer
uos vt mancipia qꝗᷓ ſunt dñoꝛuʒ facta ne
xu aut aliquo iure ciuili: ſed ſic ſeruitꝰ ſit
ſicut ẽ obedientia fracti anĩ atʒ abiecti ⁊
arbitrio carẽtis ſuo · Quis neget licet re
ges:om̃es leues.omẽs cupidos·omẽs de
niq; ĩpꝛobos eſſe ſeruos ? An ille mihi li
ber videt᷑:cui mulier ĩpe rat · cui leges im
ponit · p̃ſcribit vetat · iubet qð videt᷑:qui
nihil ĩperanti negare p̃t · mihil recuſare
audet:ſi poſcit dandũ ẽ.ſi vocat veniẽdũ
?. eiicit abeundũ.minat᷑ extimeſcendum·
Ego vero nõ iſtũ mõ ſeruũ ſed nequiſſi
mũ ſeruũ etiã ſi ĩ ampliſſima familia na
tus ſit appellãdũ puto · An etiã eoꝛũ ſer

uitus dubia ẽ qui peculii cupiditate nul

lam condicionẽ recuſant duriſſime ſerui
tutis? hereditatis ſpes qᷓ;d ĩiquitatis in
ſeruiẽdo nõ ſuſcipit g quẽ nutũ locuple

tis oꝛbi ſenis nõ obſeruat? loquit᷑ ad ei

us voluntatẽ quidꝗd denunciatũ ſit · fa
cit · aſſenſat᷑ · aſſidet · ĩuitat · Quid hoꝛũ eſt

liberi g qͥd deniqʒ ſerui nõ ĩertis ? Quid

iam illa cupiditas que vid et᷑ eſſe liberali

oꝛ honoꝛis ⁊ ĩperii ꝓuinciarũ:q; dura eſt
domina . q; impioſa. q; vehemẽs · JZudex
vero quãtũ habet dñatũ: quo timoꝛe no

centes afficit:an nõ ẽ oĩs metus ſeruituſ
Ois anĩ debilitas:⁊ humilis ⁊ fracti timi
ditas ſzuitꝰ ẽ (4 (Nihil quiſqʒ dz niſi
qð ẽ turpe nõ reddere ¶ Quẽ em̃ ĩitelligi
mus diuitẽ: at hoc verbu in quo hoĩe po

Diue

nimus gopinoꝛ ĩ eo cui tãta poſſeſſio eſt

vt ad liberaliter viuendũ fadile cõtentus

ſit. Qui nihil qrat · nibil appetat nibil op
tet ampliꝰ.animꝰ opoꝛtet tuꝰ ſe iudicet

diuitẽ: nõ hoĩm ſermomeqʒ poſſeſſiones
tue:qui nihil deeſſe ſibi putet:nihil curet
amplius ſatiatus ẽ: aut cõtentꝰ etiã pecu
ma cõcedo diues ẽ. Sin aũt ꝓpter auidi
tatẽ pecunie:nullũ queſtũ turpẽ putas:
cũ iſui oꝛdini ne honeſtꝰ q̃dem polſit eſſe
vllꝰ: ſi quotidie frandas · decipis· poſcia

paciſceris. aufers · rapis · ſi ſocios ſpoli

rvii

as· erariũ expilas·ſi teſtamẽta amicoꝛuʒ
expectas quidẽ atʒ te ipſe ſupponis: hec
vtrũ abundãtis an egẽtis ſigna ſũt? Ani
mus hoĩs diues nõ arca appellari ſolet

q́;uis illa ſit plena: dum te ĩanẽ videbo:

diuitẽ nõ putabo · Ctem̃ ex eo quantũ cui
.„₰ , — / ₰ ◻ —7 — —
q́ᷓ; ſatis ẽ metiunt᷑ hoĩes diuitiarũ modũ
filiã quis habet pecuĩa opus ẽ·duas ma

ioꝛe · ſi plures maioꝛe etiã · It ſi vt aunt

danai quĩquagĩta ſint filie alicui: tot do
tes magnã querũt pecuniã · quãtũ enim
cuiqᷓ; opꝰ eſt ad id accõmodat᷑ vt añ diyi
diuitiarũ modꝰ. Qui igit᷑ nõ filias plureſ
ſed ĩnumerabiles cupiditateſ habet: que
bꝛeui tꝑe magnas copias exhaurire poſ
ſint: hunc ego qñ appellabo diuitẽ cum
ipſe egere ſe ſentiat? Etem̃ diuitiarũ fru

ctus ĩ copia ẽ: copiã aũt dcla rat ſatietas

rerũ atʒ abundantia · Quis igit᷑? ſiquidẽ
vt quiſqʒ qð plurimi ſit poſſideat:ita di
tiſſimꝰ ſit habendꝰ.dubitet quĩ ĩ virtute

diuitie ſint: qm̃ nulla poſſeſſio nulla vis

auri ⁊ argẽti pluriſq; virtus eſtimãda ẽ ·

¶ ¶ ¶ Odu ĩmoꝛtales nõ ĩtelligũt homĩes

q; magnũ vectigal ſit ꝑſimonia· Vter igi
tur ẽ ditioꝛ: cui deeſt an cui ſuꝑat g qui
eget an qui abundat ? cui poſſeſſio quo

maioꝛ ẽ eo plus requirit ad ſe tuendã an

qui ſuis viribꝰ ſe ſuſtinet æ Non eſſiatio

ne cenſus verũ victu atʒ cultu terminat

pecunie modꝰ. Non eſſe cupidũ pecunie
7 „ . En —
nõ eſſe tenacem vectigalis:cõtentũ vero
ſuis eſſe rebꝰ: maxime ſunt certiſſimeq;

diuitie · Eteniʒ ſi iſti callidi rerũ eſtimato

res pꝛata ⁊ areas quaſdã magni eſtimãt
ei generi poſſeſſionũ minime quaſi no
ceri poſſit:quãti eſt eſtimãda virtus que
nec eripi nec ſurripi poteſt: neq; naufra

gio neq; ĩcendio amittit᷑:nec tẽpeſtatum

nec tẽpoꝛũ ꝑturbatione mutat᷑: qua pꝛe

diti qui ſũt ſoli ſunt diuites ·ſoli em̃ poſ

ſident res ⁊ fructuoſas ⁊ ſempiternas·
ſoliq; quod ẽ ꝓpꝛium diuitiarũ contenti
ſunt ce ſuis ſatis eſſe putãt qð eſt · ni
hil appetunt · nulla re egent:mihil ſibi de
eſſe ſentiũt · nihil requirũt · Im ꝓbi aũt ⁊

auari qm̃ ĩcertas atʒ caſu poſitas poſſeſ
ſiones habẽt: ⁊ plus ſꝑ appetunt:nec eo

rũ quiſqᷓ; adhuc ĩuentꝰ ẽ:cui qð hʒ ſatis

nõ mõ non copioſi ac diuites: ſed etiaz
inopes ac pauꝑes eſtimãdi ſũt · Et hec de

.

padoxis ſeqᷓt nũc de q̃ſtionibꝰ tuſculaĩs
Marci Tulln Ciceronis ⁊q/Ex qꝗ̃ſuionibꝰ
tuſculanis Marci Tullü Ciceronis Auto

nitates incipiunt. ¶ D

Reile ẽ vincere nõ repugnãtes
¶ Monos alit arteſ:omẽſqʒ in
cendimur ad ſtudia gloꝛia lau
dis:iacẽtq; ea ſꝑ que apð quoſq; impꝛo
bant᷑ ¶ Momis eſt ĩtꝑantis abutentis ⁊
otio ⁊ liis. ¶ ¶ Moꝛiendum ẽ oĩbus.
¶ OQOue en pt nobis ĩ vita eſſe iocũditaſ

cũ dies ⁊ nocteſ cogitandũ ſit iamiam eẽ
moꝛiendũ ¶ Intiquitas quo ꝓpius abe

rat ab oꝛtu ⁊ diuina ꝓgenie hoc meliꝰ ea
foꝛtaſſe qᷓ̃ erãt vera cernebat (E(Nul
la gens tã fera:nemo hoĩm tam ẽ ĩmaniſ
cuiꝰ mentem non ĩbuerit deoꝛũ opinio ·
Multi de diis ꝑpꝛaua ſentiũt: id enĩ vicio
ſo moꝛe effici ſolet · Omẽs nõ eſſe vim 1

naturã diuinã arbitrant᷑: nec vero id col

lutio hominũ aut cõſenſuſ efficit · nõ ĩſti

tutis opinio ẽ cõfirmata nõ legibꝰ. Om

ni aũt in re cõſenſu oĩm gentiũ lex natu

re putãda ẽ ¶ & ¶ Que ẽ melioꝛ ĩ homi

nũ genere natura qᷓ; eoꝛum qui ſe natos
. — 7 — — —
ad hoĩes iuuãdos · tutandos· cõſeruãdoſ

arbitrant᷑ · Abiit ad deos hercules: nũq;

abiſſet niſi cũ ĩter hoĩes efſet eã ſibi viaz
muniuiſſet ˖ ¶ Nemo vnq́; ſine magna
ſpe ĩmoꝛtalitatis ſe offerꝛet ꝓ patria ad
moꝛtem ¶ Magni aũt ẽ ĩgenii reuocare

mentẽ a ſenſibꝰ:a cogitationẽ cõſuetudi

ne abducere · ¶ Quã quiſq;ʒ noꝛit artẽ in
hac ſe exerceat · ¶ M ¶Nihil & anĩo velo

cius.nulla ẽ celebꝛitas qᷓ poſſit cũ anĩ ce

lebꝛitate cõtendere:qui ſi ꝑmanet ĩcoꝛmu
ptus ſuiq; ſimilis: neceſſe eſt ita ferat᷑ vt
penetret ⁊ diuidat om̃e celũ a quo quidẽ
aĩo:phia tanq; ab oculis caliginẽ diſpu
lit:vt oĩa ſupera ·ĩfera · pꝛima· media · vl
tima videremus · ꝓꝛſus hec diuina mihi

videt᷑ vis ꝗᷓ tot res efficiat ⁊ tãtas ¶

Nec vero de ipe qui ĩtelligit᷑ a nobis
alio modo ĩtelligi pᷣt niſi mens ſoluta q̃

dam libera ſegregatõe ab omĩ cõcretio
ne moꝛtali. ¶ 8 Socrates cũ pene in

manu iam moꝛtiferũ illud teneret pocu

lum locutꝰ ita ẽ vt nõ ad moꝛtẽ trudi:ve

rum ĩ celũ viderẽt᷑ aſcendereꝛita enĩ cẽſe

bat . Ttaqʒ diſſeruit duas eſſe vias dupli
ceſq; curſus animarũ coꝛꝑe excedentiuʒ ·

Nã qui ſe hũanis flagitis atʒ viciis: ⁊ ſe
totos libidĩbus dediſſent:vel ĩ repub. vi
olanda fraudes ĩexpiabiles cõcepiſſent:
bis demũ quoddã iter eſſe ſecluſuʒ a cõci
lio deoꝛũ · Qui aũt ſe ĩtegros caſtoſq; ſer
uauiſſent:quibꝰ fuiſſet mĩma cũ coꝛꝑibꝰ
cõtagio:ſeſeq; ſꝑ ab his reuocaſſẽt: eẽnt
qʒ ĩ coꝛꝑibus hũanis vitã imitati deoꝛũ.
bis ad illos a quibꝰ eẽnt ꝓfecti reditũ fa
cilem patere · LCChr aüt ſie abit e
vita vt cauſa moꝛiẽdi natũ ſe eſſe gaude

ret · Tota enĩ phoꝛum vita commentatio
moꝛtis ẽ· Nam quid aliud agimꝰ cũ a vo
luntate id ẽ a coꝛpoꝛe: cũ a re familiari q̃
eſt miniſtra ⁊ famula coꝛꝑis:cũ a repub.
cũ a negocio omni reuocamꝰ animu miſi
animũ ad ſe ipſũ euocamꝰ.ſecũ eſſe cogi

mus · maxĩeq; a coꝛꝑe ſeducimꝰ. Secerne
re aũt a coꝛpe animã: nec quicq; ẽ aliud

niſi emoꝝ diſcere · Quare hec cõmẽtemur
diſuungamuſq; nos a coꝛꝑibus id ẽ cõſue

ſcamꝰ moꝛ · hoc ẽ dum erimꝰ ĩ terꝛis erit
illi celeſti vite ſimi le: ⁊ cũ illic ex his vĩcu

lis emiſſi feremur minꝰ tard abit᷑ curſus
animoꝛũ · Quo cũ venerimꝰ tũ deniqʒ vi
uemus. Nam bec io vita moꝛs ẽ:qu ã
lamẽtari poſſes ſi
caritas ẽ patrie vt eã nõ ſenſu nr̃o ſed ſa

iberet ( M ¶ Tanta

lute ipſius metiamur · Ttaqʒ nõ deterꝛet

ſapiẽtẽ moꝛs q̃ ꝓpter ĩcertos caſus quo
tidie ĩ minet: ꝓpt er bꝛeuitatẽ vite nunq̊ʒ

p̃t lõge abeſſe:quo minꝰ ĩ om̃e tẽpus rei

pub· ſuſqʒ cõſulat: ⁊ poſteritatẽ ipſaʒ cu
ius ſenſũ habiturꝰ nõ ſit ad ſe putet ꝑti

nere ¶ N¶ Natura ſic ſe habet: vt qũo
initiũ nobis oĩm reruʒ oꝛtus noſter affe

rat: ſic exitũ moꝛs · Et vt nihil ꝑtinuit ad

nos añ oꝛtũ: ſic nibil ꝓꝰ moꝛtẽ ad nos ꝑ
unebit ¶ O (Oue etas lõga ẽy aut
quid oĩo hoĩ longũ? Nõne mõ pueros
mõ adoleſcẽteſ ĩ curſu a tergo ſeqñs nec

opinãtes aſſecuta ẽ ſenectꝰ · Sed qʒ nihil
vltra habemꝰ hoc longũ ducimꝰ oĩa iſta

pinde vt cuiq; data ſunt ꝓ b aut
4

vita lõga aut bꝛeui abducunt᷑ ¶ P (Si
expectãdo ⁊ deſiderãdo pẽdemus anĩs ⁊

cruciamur angimur · ꝓh dii ĩmoꝛtales

q; illud iter iocudũ ęẽ debʒ: quo cõfecto
nulla reliqᷓ curꝗ mulla ſolicitudo ſit futa.
¶ Won miſerabiliter vir clarꝰ emoꝛit
Nec em̃ cuiq; bono mali quicq; euenire

—

q diis ĩmoꝛtalibꝰ negligent᷑· ¶ Nos aũt
teneamus vt nihil cẽſeamꝰ eſſe malũ qð
ſit a natura datũ omnibꝰ: ĩtelligamus ſi
moꝛs malũ ſit eſſe malũ ſempiternũ.Nã
rite miſ ere moꝛs finis eſſe videt᷑ . Moꝛs
ſi eſt ẽ miſera finis nullus eſſe p̃ᷣt ¶ Cuã
q; ſenſus abierit tũ ſummis ⁊ ꝓpꝛis bo
mis laudis ⁊ gloue q́;uig nõ ſentiãt moꝛ
tui nõ carebùt ¶ Non em̃ t cumu
lus bonoꝛũ iocundus eſſe pᷣt q́; moleſta
diſceſſio ¶ Momĩes moꝛtẽ vel optare ĩci
piant:vel timere deſiſtãt · Nam ſi ſũmus
ille dies nõ extinctionẽ ſed eõmutationẽ
affert loei quid optabilius:ſin aũt ꝑemit

½

pᷣt nec viuo nee moꝛtuo:nec eiꝰ res

⁊ delet oĩo quid meliꝰ q; ĩ mediis vite la

boꝛibus obdoꝛmiſcere:⁊ ita cõuenienter
ſõno cõſopiri ſempiterno · qð ſi fiat meli
oꝛ eſt Ennii q; ſolonis oꝛatio · hic em̃ no
ſter Nemo me lacrimis decoꝛet ĩquit nec
funera fletu faxit · At vero ille ſapiens⸗
Moꝛs mea ne careat lacrimis: linquamꝰ
amicis meroꝛẽ vt celebꝛẽt funera cum ge
mitu · Nos vero ſiquid tale acciderit: vt
a deo denunciatũ videat᷑: vt exeamꝰ e vi
ta leti:⁊ agentes gratias ꝑamus: eripi
qʒ nos e cuſtodia ⁊ leuari vinculis arbi
tremur:vt aut ĩ eternã ⁊ plane ĩ noſtraʒ
domũ remigremus:aut omĩ ſenſu mole
ſtiaq; careamꝰ. Sin aũt nihil denunciabi
tur: eo tñ ſumus aio vt illũ hoꝛribilẽ diezʒ

aliis nobis fauſtũ putemꝰ:nihilq; in ma

lis ducamus qð ſit vel a diis ĩmoꝛtalibꝰ
vel a natura parẽte oĩm conſtitutũ .Non
em̃ temere ⁊ foꝛtuite facti ⁊ creati ſumꝰ.
Hoꝛtũ itaq; nobis paratũ ⁊ ꝓfugiuʒ pu
cemus quo ꝓuehi liceat· Sin reflantibuſ
ventis reüciemur: tñ eodem paulo tardi
us referamur neceſſe ẽ: id ne miſerũ vni
eſſe p̃t · ¶ Igamꝰ ea potiſſimũ que leua
tionẽ habeant egritudĩs · foꝛmidinũ eu

piditatũ:qui ĩ omĩ phia ẽ fructus vberꝛi

mus.· Mec ex pꝛiimo ¶ B (Difficile ẽ enĩ
ĩI phᷣia pauca eſſe ei nota: cui nõ ſint aut
pleraq; aut oĩa · Nam nec pauca niſie mł
tis elegi pnñt nec qui pauca ꝑcipiet ñ idẽ
reliqua eodẽ ſtudio ꝑſequet᷑ (Eui qð
vitari nõ pᷣt metuit:is viuere ao quieto
nullo mõ p̃t:ſed qui non mõ qꝛ neceſſe ẽ
moꝛi veruetiã qꝛ nibil habet moꝛſ qð ſit
hboꝛrendũ moꝛtẽ nõ timet is ſibi p̃ſidium

aũt ꝓpꝛium maxiĩe
nera ſũt maxia duo ſcʒ moꝛtis doloꝛiſqʒ
cõtemptio · Vtendũ ẽ igit᷑ his ſi virtutis
cõpotis: vel potiꝰ ſi viri volumꝰ eſſe:qm̃

a2d beatã vitam cõparat (Qe ¶ Effectuſ
dloquentie ẽ audientiũ appꝛobatio ¶ Ef
ficit hoc phia ſcʒ medet᷑ anĩs· ĩanes ſolici
tudines detrahit ˖ cupiditatibus liberat ·
pellit timoꝛes· foꝛtes enĩ nõ modo foꝛtu
na adiuuat · vt ẽ in veteri ꝓuerbio:ſʒ mul
to magis ratõ:qᷓ quibuſdã quaſi pᷣceptis
cõfirmat vim foꝛtitudis ¶ DH ¶ Nam vt
ager qʒuis fertiulis ſine cultura fructuoſ *
eſle nõ p̃t:ſic ſine doctrina animꝰ. Qultu
ra aũt anĩ phia ẽ:hec extrahit vicia radi
citus: ⁊ pparat aĩos ad ſata ſuſcipienda:
ea mũdat: ea (vt ita dicã) ſerit que adul
ta fructꝰ vberꝛime ferãt· ¶ Eirmandꝰ ẽ

animꝰ ad doloꝛẽ ferendum ¶ G 6 Sine

pꝛudentia ne ĩtelligi quidẽ vlla virtꝰ: ne
dum eſſe pt ¶ E Temperãtia nõ ſinet
te quicq́; imoderate facere ( G ¶ Con:

ſuetudo enĩ laboꝛũ: ꝑpeſſioneʒ doloꝛũ ef

ficit facilioꝛẽ · Nam ferꝛe laboꝛẽ · cõtemne

re vulnus cõſuetudo docet · Conſuetudi

nis etenĩ magna vis ẽ: Qui bene ĩſtituti

ſüt accipe dage malũüt qʒ turpiter vita

ppellata ẽ a viro virtuſ.viri

e ẽ foꝛtitudo:cuius mu

a viris virtus nomẽ ẽ mutuata. ¶ Nihil

babet natura p̃ᷣſtantius: nibil qð magis
expetat:q́ᷓ; honeſtũ · qᷓ; laudẽ · q; dignita
tẽ.· q; decus. ¶ † (Nos ſi pes cõdoluit

ſi denſ. ſi tactũ doloꝛe coꝛpꝰ. ferꝛe nõ poſ

ſumus:opĩo ẽ quedã effemĩata ac leuis:
nec ĩ doloꝛe magis qᷓ; eadẽ ĩ voluptate ·

Hoc enĩ maxĩe in doloꝛe ẽ ꝓuidenduz:ne
quid abiecte· ne quid timide· ne q;d igna
ue: ne quid ſeruiliter muliebꝛiterq; facia

muſ. Ingemiſcere nõ nun 3 viro cõceſſũ
idqʒ raro:eiulatio ne mulieri quidem.

Nec vero vnq; ĩgemiſcit vir foꝛtis ac ſa

piens: niſi foꝛte vt ĩcendat ſe ad firmita

tẽ vt in ſtadio curſoꝛes execlamãt q;maxi
— ‚— . . — „ ⸗
me pñt.faciũt idem cũ exercent᷑ athlete ·

pugiles vero etiã cu feriũt ad uerſarium
igemiſcunt nõ ꝙ doleant aĩo ne ſuccum
bant:ſed quia ꝓfundẽda voce omne coꝛ
pus incendit᷑ venitq; plaga vehemẽtioꝛ
Qum autem nihil ĩminuat doloꝛis gemi
tus: cur fruſtra turpes eſſe volumus ⸗
Quid etiã eſt fletu muliebꝛi viro turpiꝰj

¶(R(Sepe enĩ multi qui aut ꝓpter victo fert cũ accidit qð poſſe accidere diu cogi

rie cupiditatẽ: aut ꝓpter gloꝛiã: aut etiã

vt ius ſuũ ⁊ liberent᷑ tuerent᷑ vulnera ex
ceperũt foꝛiter ⁊ tulerũt:iidẽ omiſſa cõ
tentõne doloꝛẽ moꝛbi ferꝛe nõ pñt:neqʒ
em̃ illũ quẽ facile tulerũt:rõne aut ſapiẽ
tia tulerũt:ſed ſtudio potiꝰ ori S
oĩa fugiẽde turpitudis:adipiſcẽdeq; ho
neſtatis cauſa faciemꝰ:non mõ ſtimulos
doloꝛis: ſed etiã fulmina foꝛtune cõtem
nimꝰ. Mec ex ſecũdo: ſequunt᷑ nũc ex ter
cio ( L (Sunt en ingeniis nĩis ſemĩa
inata virtutũ:que ſi adoleſcere licerzʒ:ip
ſa nos ad beatã vitam natura ꝑduceret ·
Nunc aũt ſimul atqʒ editi in lucẽ ⁊ ſuſce
pti ſumus:ĩ omni cõtinuo pꝛauitate: ⁊ ĩ
ſumma opinionũ ꝑuerſitate verſamur:
vt pene cuũ lact e nutricis erꝛoꝛẽ ſuxiſſe vi
deamur:cũ vero parẽtibꝰ redditi vel ma
giſtris traditi ſumus: tũ ita vrariis imbu
imun erꝛoꝛibꝰ:vt va nitati veritas: ⁊ opi
nioni cõſirmitate natura ipſa cedat ·
(N ¶ Inimꝰ eger vt ait Ennius ſꝑ erꝛat
neq; pati neq; ꝑpeti poteſt: cuꝑe nunqʒ
deſinit. cuius ꝓfecto medicĩa ẽ ꝓhia. Nõ
aũt oẽs un curare paſſi ſe ſunt cõtinuo
etiã cõualeſcũt: ani aũt qui ſe ſanari vo
uert Prepaiſ qʒ parentũ paruerint ſa
piẽtũ ſine vlla dubitatõe ſanant᷑ · Et niſi
ſanatus ſit animꝰ qð ſine phia fieri non
p̃t finis miſeriarũ nullꝰ eſt ¶ Munꝰ ani
mi ẽ rõne bene vti:⁊ ſapiẽtis animus ita
ſp affectus ẽ vt rõne optĩe vtat᷑ ¶( N
6 Vident᷑ enĩ omĩa repẽtina grauioꝛa:
ex Foc ⁊ illa iure laudant O Dꝛeme
ditatio futuroꝛũ maloꝛũ lenit eoꝛũ aduẽ
tum q̃ᷓ veniẽtia longe añ videris Kna
xagoꝛã ferunt nũciata moꝛte filii dixiſſe ·
fſciebam me genuiſſe moꝛtalem:q̃ vox de
clarat his eſſe⸗ hec acerba a quibus nõ fu
ert cogitata ¶HErgo io quidẽ non
dubiũ quĩ oĩa ꝗᷓ mala putant᷑ ſt ĩ puiſa
grauioꝛa: Multũ itaq; pᷣt ꝓuiſio am 1 p
paratio ad minuendũ doloꝛẽ.· Nihil eniʒ
ẽ qʒ tam obtundat leuetq; egritudinem
q; ꝑpetua ĩ ommi vita cogitatio · nihil eẽ
qð nõ accidere poſſit:q̃ᷓ; meditatio cõdi
cionis hũane:qᷓ; vite lex cõmẽtatioqʒ pa
rendi· Neq; qui rerũ naturã · qui vite va
rietatẽ · qui ĩbecillitateʒ generis humani
cogitat meret cũ hoc cogitat: ſed facilius

tauerit:qᷓ cogitatio vna maxĩe moleſnias
omẽs extenuat ⁊ diluit· ¶ Q¶ Ouid eſt
nequius aut turpiꝰ effeminato viro ¶ R
(oſui repentinus aduentus magis
aliqñ cõturbat q; expectatus:⁊ maris ſu
bita tẽpeſtas q; ante ꝓuiſa terꝛet nauigã
tes vehemẽtius ⁊ eiuſmodi ſũt pleraq;:
ſic cũ diligenter nec opinatoꝛũ naturam
cõſideras: nihil aliud reꝑies niſi oĩa vide
ri ſubiecta maioꝛa. £ ¶ Denſim enim
pedetentim ꝓgrediens extenuat᷑ doloꝛ
nõ quo ip̃a res imutari ſoleat aut poſſit
ſed id qð rõ debuerat vſus docet minoꝛa
eſſe qᷓ ſint viſa maioꝛa ( Tolerabilius ſe
ret ĩcommodũ qui cognouerit homĩ ne
ceſſe eſſe tale quid accidere ¶T¶ Ea e
lege nati ſumus:vt nemo in ꝑpetuũ eſſe
poſſet expers mali:Nam moꝛtalis nemo
ẽ quẽ ũñ attingit doloꝛ moꝛbuſe q; (Becta
etaſ honeſte ac ſplẽdide tantã affert con
ſolationẽ: vt eos qui ita vixerint aut nõ
attingat egritudo·aut ꝑleniter pungat
anĩ doloꝛ · ¶ PHueros matres ⁊ magiſtri
etiã caſtigare ſoſẽt: nec verbis ſolũ ſʒ eti
am vᷣberibꝰ:ſiquid ĩ do meſtico luctu hila
rius ab his factũ ẽ aut dictum ploꝛare co
gũt ¶ V ¶ Theofraſtus moꝛies accuſaſ
ſe naturã dicit᷑ ꝙ ceruis ⁊ coꝛnicibꝰ vitaʒ
diuturnã: quoꝛũ id nihil ĩtereſſet: hoĩbuſ
quoꝛũ maxie ĩterfuiſſet tam exiguã vitaʒ
dediſſet: quoꝛũ ſi etas eſſe potuiſſet lon
ginquioꝛ futurũ fuiſſet vt oĩbus ꝑfecta
artibuſ omĩqʒ doctrina hoĩm vita redde
ret᷑: querebat᷑ igit᷑ ſe tũc cũ illa videre ce

piſſet extĩgui. ¶ ¶ Hecdlarũ illud 1

ſi queris rectũ quoq;ʒ ⁊ verũ vt eos qqᷓ no

bis cariſſimi eẽ ðbeãt eq̃ ac noſmetipſos
amemus: ac vero plus fieri nullo pacto
p̃t: ne optãdũ quidẽ eſt ĩ amicicia vt me
ille plus q́; ſe: ⁊ ego illum plus q; me · ꝓ
turbatio enĩ vite ſi ita fit atq;ʒ officioꝛuz
omnium cõſequetur · ¶ V ¶ Eſtenim⸗

paum ſtulticie alioꝛum vicia cernere: o

iuiſci ſuoꝛũ ¶ Hec officia ſũt cõſo
lantiũ tollere egritudinẽ aut ſedare aut

detrabẽ q;plurimũ aut ſuppꝛimè: nec ꝑpa
(Su

ti manè lõgius aut ad alia traducẽ ¶ Si
mendũ tẽpus ẽ nõ minuſ ĩ animoꝛũ moꝛ

bis q́; coꝛnis (aa ¶ Quid aũt pᷣclarũ ů
idẽ arduũ.hſec ex terco ſequunt᷑ ex ẽrto

90

X

¶ KCVt bona natura appetimꝰ ſic a ma ceſſum ſit vituperet᷑ tũ cahinatio. Godez

ſlig natura declinamꝰ. Omniũ ꝑturbatio
num fontẽ eſſe dicunt intẽperantiã qᷓẽ a
recta mente ⁊ a recta rõne defectio· Naʒ
quẽadmodũ ſedat appetitões recta tꝑan
tia:⁊ efficit vt he recte rõni pareãt: cõſu
matq; cõſiderata iudicia mentis: ſic Guic
mimica ĩtꝑpantia omnẽ anĩ ſtatũ ĩflãmat
cõturbat ĩcitat· Itaqʒ ⁊ egritudĩes ⁊ me
tus ⁊ relique ꝑturbatõnes oẽs gignunt᷑
ex ea ¶ Ommbꝰ en quibus mens abhoꝛ
ret a rõne ſꝑ aliquis terꝛoꝛ ĩpendet ¶ B
¶ Homo frugi omĩa recte facit ¶ Quid
en videat ei magnũ humaĩ s ĩ rebus cui
eternitas oĩs totiuſq; mũdi nota ſit ma
gnitudo? Naʒ quid aut ĩ ſtudiis hũanis
aut ĩ tãta exigua bꝛeuitate vite magnuʒ
ſapikt vidri pᷣt qᷣ ſꝑ aĩo ſic excubat: vt ei
nibil ĩpꝛouiſũ accidere poſſit:nihil ĩopĩa
tum.nihil oĩo nouũ: atq; idẽ acerꝛrimà in
om̃es ꝑtes aciem ĩtendit: vt ſꝑ videat ſe
dem ſibi ac locũ ſine moleſtia atʒ angoꝛe
viuendi:vt quẽcunq; caſum foꝛtuna ĩue
xerit hunc aꝑte ⁊ quiete ferat:qʒ qui faci
et nõ egritudine ſolũ vacabit: ſed etiã ꝑ
turbationibꝰ oĩbus reliquis:his autẽ va
cans animꝰ pfecte atq; abſolute beatos
efficit:idemq; cõcitatus ⁊ abſtractꝰ ab in
tegra certaqʒ rõne: nõ conſtantiã ſolum
amittit verũetiã ſanitatẽ ¶ Impunitas
peccatoꝛũ data videt᷑ eis qui ignominiaʒ
1 infamiã ferũt ſine dolore · Moꝛderi eſt
em̃ mel ex cõſcientia. ¶ ¶¶ In oibus
fere rebꝰ mediocritatẽ eſſe optimã exiſii
mant (D Neq; ẽ em̃ vlla Hiticudo
rõnis ẽ expers · Contẽnende ſũt hũane ĩ
iurie · negligẽda moꝛs ẽ· patibiles ⁊ dolo
res laboꝛes putandi · hec cum cõſtituta
ſint iudicio atʒ ſentẽtia: tum ẽ robuſta il
la ⁊ ſtabilis foꝛtitudo ¶ Vtile ẽ eĩ vti mo
tu ani qui vti rõne nõ p̃t ¶ ᷓ ¶ Non eĩ
ſuſciꝑe ipſi egritudĩes ꝓpter al ios debe
mus:ſed alios ſi poſſumus leuare egritu
dine ¶ Adhibita rõ cernit quid optimuʒ
ſit: neglecta multis ĩplicat erꝛoꝛibꝰ ( Eſt
aũt vtilis ad ꝑſuadendũ ea qꝗᷓ acciderint
ferri ⁊ poſſe ⁊ opoꝛtere enumeratõ eoꝛũ
qui tulerunt ¶ ESint ſane iſta bona
que putant᷑ honoꝛes diuitie voluptates
cetera:tñ in eis ipſis potiendis exultãſ
geſtienſq;ʒ leticia turpis ẽ· Vt ſi ridere cõ

ſatis poſſe ad beate viuendũ

em̃ vicio ẽ effuſio anĩ in leticia: quo ĩ do
loꝛe cõtractio: eadẽq; leuitate cupiditas
in appetẽdo:qualeticia ĩ fruendo: vt
nimis afflicti moleſuia: ſic nimis elati leti

cia iure iudicant᷑ leues· Et vt turpes ſũt

qui ſe efferũt leticia tũc cũ fruunt̃ vene
ris voluptatibꝰ:ſic flagicioſi qui eas ĩflã
mato anmo cõcupiſcut · Hec ex quarto.
ſequunt᷑ nũc ex quĩto ⁊ vltimo libꝛo (G
Omniũ vicioꝛũ peccatoꝛũqʒ; noſtroꝛũ
oĩs a phia petẽda coꝛrectio ẽ: cuiꝰ ĩ ſimuʒ
cũ a pꝛimis tꝑibus etatis noſtre volũtas
ſtudiũqʒ cõpuliſſet: his grauiſſimig caſi

bus ĩ eundem poꝛtů quo eramus egreſſi

magna iactati tẽpeſtate cõfugimuſ. O vi
te phia dux. O virtutis inda gatrix exple

trixq; vicioꝛũ· Quid non mõ nos ſeð oĩo
vita homim ſine te eſſe potuiſſet 5 Tu Nꝛ

bes peꝑiſti · tu diſſipatos homĩes ĩ ſocie

tatẽ vite cõuocaſii· Tu eos ĩter ſeſe pꝛo

domiciliüs: deinde cõiugiis: tũ l̃arum ⁊
vocum cõmunione iunxiſti · Tu ĩuentrix
legũ. Tu magiſtra moꝛũ ⁊ diſciplĩe fuiſti
d te cõfugimꝰ:a te opẽ petimꝰ.tibi noſ
vt antea magna ex pꝑte: ſic nũc penitꝰ to

toſq; tradimꝰ. Eſt aũt vnus dies bñ ex pᷣ

ceptis tuis actus pene toti ĩmoꝛtalitati
añponenduſ. Quiꝰ igit᷑ potiꝰ oꝑibus vta
mur q; tuiſ: que ⁊ vite trãquilitatẽ largi
ta nobis es: ⁊ terꝛoꝛem moꝛtis ſuſtuliſi·
Caue em̃ ne putes vllaʒ ĩ phia vocẽ emiſ

ſam clarioꝛem: nullũ ve eſſe phᷣie ꝓmiſſũ

vberius aut maius q; hec vox ẽ virtuteʒ
Ao
tus turbulenti iactationeſq; anioꝛũ ĩcita
te in impetu: incõſiderato elate rationeʒ
omnium repellentes: vite beate nullã ꝑ
tem relinquunt · Quis em̃ poteſt moꝛteʒ
aut doloꝛẽ metuens:quoꝛũ alteruʒ ſemꝑ
adeſt: alterũ ſꝑ impendet:eſſe nõ miſer
Quid ſi idẽ qð plerũq; fit pauꝑtatem · ig
nominiã. in famiã timet · ſi debilitatẽ ceci
tatẽ ſi deniqʒ qð nõ ſingulis hoĩbus ſed

potẽtibus populis ſepe cõtingit ſeruitu

—

tẽ: p̃t ea timens eẽ quiſq; beatus? Quid

—

qui nõ modo ea futura timet:verũetiam
fert ſuſtinetq; pñtia · exilia:luctuſ·oꝛbita
tes:qui rebꝰ his fractus egritudine etiaʒ

eliditur: poteſt tandem eſſe miſerꝛimꝰ g
Quid vᷣo illũ quẽ libidinibus inflãmatuʒ

42 .. . „2-rN„ . . .
— *

furentẽ videinꝰ:oĩa rapide appetenteʒ
cũ ĩexplebili cupiditate quoq; affluentiꝰ
vuluptates vrdiq; hauriat: eo grauiꝰ ar
dẽtiꝰq; ſitiẽtẽ:nõne recte miſerꝛimũ dixe

ris ? Quid elatꝰ ille leuit ate ĩaniqʒ leticia

exultans ⁊ ten ẽ geſtiens:mõne tanto mi

ſerioꝛ quãto ſibi videt᷑ beatioꝛ? Ergo vt
bi miſeri ſic econtra illi beati:quos nulli
metus terꝛent · nulle cgritudĩes excedũt ·
nulle libidĩes ĩcitant: nulle futiles leticie
exultãtes languidis liquefaciũt volupta
tibus · Q ſi ẽ qui vim foꝛtune: qui oĩa hu
mana que cuiq; accidere pñt tolerabilia
ducat:ex quo nec timoꝛ euʒ nec angoꝛ at
tingat: idezq; ſi nibil cõcupiſcat: ſi nulla
efferat᷑ animi ĩani voluptate: quid ẽ cur
is beatus nõ ſite Et ſi hec virtute effieiũ
tur quid ẽ cur virtus ipſa ꝑſe nõ efficiat
beatos? ¶ T ¶ Neq; em ſinem vnq; in
uenit libido ¶ E¶ Accurꝛate diſputan
tis illud ẽ nõ quid quiſqʒ dicat:ſed quid
cuiq; dicendũ ſit videre ¶ L¶ Omibuſ
em̃ virtutibꝰ ĩſtrucios ⁊ omatos tũ ſapi
entes: tum viros bonos dicimꝰ. ¶ Non
ex ſingulis vocibꝰ phᷣi ſpectandi ſunt ſed
ex ꝑpetuitate atʒ conſtantia ¶¶ Rem em̃
opinoꝛ ſpectari nõ verba · ¶ Nam cui vi
ro ex ipſo apta ſunt oĩa que ad beate vi
uendum ferant:huic optime viuendi rõ
cõparata ẽ Neqʒ em̃ letabit᷑ vnqᷓ; nec me
rebit nimis qui ſemꝑ ĩ ſeipſo omnẽ ſpeʒ
reponet ſui M Ckhman⸗ animus de
cerptus e mente diuĩa cũ alio nullo niſi
cũñ ipſo deo ſi fas eſt dici cõparari p̃t · hie
igit᷑ ſi ẽ excultꝰ a ſi eius acies curata ẽ vt
ne cecaret᷑ erꝛoꝛibꝰ fit ꝑfecta mens id eſt
abſoluta rõ:qð idem ẽ virtus · t ſi eſſe
beatũ eſt cui nihil deeſt ⁊ qd in ſuo gene
re expletũ atq; cumulatũ ẽ:id virt us eẽ
pt· Certe omnes virtutes cõpotes beate
ſunt ¶ N¶ Quid em̃ deeſt ad bene bea
teq; viuendũ ei qui cõfidit ſuis bonis ⸗
aut qui diffidit beatus eſſe quis poteſt ⸗
Volumꝰ em̃ eum qui beatꝰ ſit tutũ eſſe · ĩ
expugnabilem · ſeptũ · atq; munitũ: non
vt paruo metu pᷣditus ſit ſed vt nullo
(Non ſunt bona dicẽda nec habẽda
quibus abundantẽ licet eſſe miſerꝛrimuʒ.
Kn dubitats qm̃ pᷣſtans valitudĩe viribꝰ
1foꝛma acernmuſ ĩtegerrimuſq; ſenſibꝰ
Adde etiã ſi libet ꝑnicitatem ⁊ velocitatẽ

da diuitias · honoꝛes impia · opes. gloꝛiaz
ſi fuerit is qui hec habet ĩiuſtus ĩtempe
rans · timidus· ebeti ĩgenio atʒ nullo: du
bit abis ne tu eũ miſerꝛimũ dicere? (H
¶ Dic pꝛinceps ille phᷣie diſſerebat:qua
lis cuiuſqʒ affectꝰ eẽt talẽ eẽ homĩeʒ qlis
aũt hõ ipſe eẽt talẽ eẽ eiꝰ rõeʒ · Ratõi aũt
ſimilia facta: factis vita. Affectus aũt aĩ
ĩ bono viro laudabil ⁊ vita igit᷑ laudabil
boni viri ⁊ honeſti:ex quibus bonoꝛũ be
atam vitã eſſe cõcluditur · KCe ¶ Vir t?
perans ⁊ conſtans ſine metu · ſine egntu
dine · ſme alacritate Vlla. ſine libidine nõ
ne beatus ? ¶ Beata vita laudabilis nec
quicq; ſine virtute laudabile: beata igit
vita virtute conficitur. ¶ R ¶ Etem vt
ſtulticia etſi adepta ẽ qð cõcupiuit nũqʒ
ſe tñ ſatis cõſecuturam putat:ſic ſapien
tia ſemꝑ eo cõtenta qð adeſt:neq; eã vn
q; ſui penitet ¶ Se SDic ſe res babet:te
tua: me delectant mea ¶ T ¶ Nunq́; na
turã mos vincit:eſt em̃ ea ſemꝑ ĩuicta.·
nitere poſſit facere:nihil ĩuitũ. ſplẽdide
cõſtanter · grauiter· honeſte omĩa: nihil
ita expectare q́; certo futurũ: nihil cũ ae
ciderit admirari vt inopinatũ aut nouũ
accidiſſe videat᷑: omĩa ad ſuũ arbitriũ re
ferꝛe: ſuiſqʒ ſtare iudiciis:quo qͥd ſit bea
tius mihi certe ĩ mentẽ venire nõ poteſt
Ie mente quidẽ vti poſſumus multo
cibo ⁊ potõne repleti:nec vnqʒ mihi pla
euit bis in die ſaturũ fieri (Suo modo
iocunda vita eſſe pᷣt a qua abſit pꝛudẽtia
abſit moderatio 5 ¶ Dieſ deficiet ſi
velim pauꝑtatis cauſam defendere: aper
ta enĩ res eſt quotidie nos ipſa natura
ammonet q; ꝑuis rebus egeat q́; ve vili
bus. Num igit᷑ ignobilitaſ aut humilitaſ
aut etiã popularis offenſio ſapientẽ bea

tum eſſe ꝓhibebit? Vide ne plus cõmen

datio in vulgus 2 hec que expetitur glo
ria moleſtie Paea qᷓ; voluptatis· (Kn
tibicines hi qui fidibꝰ vtunt᷑:ſuo nõ mul
titudĩs arbitrio cantus modoſq; mode
rant᷑ vir ſapiens multo maioꝛe autoꝛita
te pꝛeditus nõ quid veniſſimum ſit: ſed
quid velit vulgꝰ exquiret g. ¶ Tniurias
foꝛtũe quas ferꝛe nequeas diffugiendo
relin quas ¶ Et hec ſufficiant ex queſtio
nibꝰ tuſeulanis . Marci Tullii Ciceronis

C Sequit᷑ nũc ex veteri Rhetoꝛica ⁊c ¶( Gx
peteri Rhetoꝛica Marci Tullu Ciceronis

RKutoꝛitates incipiunt feliciter ·
G diu quidẽ cogitante rõ ipſa ĩ
hanc potiſſimũ ſententiã ducit
vt enſtimem ſapientiã ſine elo
quẽtia parũ ꝓdeſſe ciuitatibus· Cloquen
tiam vero ſine ſapiẽtia nimiũ obeſſe ple
rumqʒ: ꝓdeſſe nunq; · Quaſi qui omillis
rectiſſimis atʒ honeſuſſimis ſtudiis rõis
officii cõſumit omnẽ oꝑaʒ ĩ exercitatõe
dicẽdi:is inutilis ſibi:pnicioſus patrie:ci

uis alteri. Qui vero ita ſe armat eloquen

tia:vt nõ obpugnare cõmoda patrie ſed
pꝓ bis pugnare poſſit: is mihi vir ⁊ ſuis
1 publicis rõibus vtiliſſimꝰ atq;ʒ amiciſſi

mus ciuis foꝛe vidẽ ¶ B ¶ Euit qðdaʒ
tẽpus cũ in agris hoĩes paſſim beſtiarũ

moꝛe vagabant᷑: ⁊ ſibi victu ferino vitaʒ
ꝓpagabant:mec rõne quicq; ſed pleraq;
viribus coꝛꝑis admĩſtrabant: nõdum di
uine religionis:nõ huani officii ratio co
lebat᷑ · Nemo nuptias viderat legitimas:
ñ certos quiſq; aſpexerat liberos· Nemo
ius equabile q;d vtilitatis haberet accepe
rat · Tta ꝓpter erꝛoꝛẽ atz ĩſcientiã ceca ac
dñatrix cupiditas ad ſe explendã viribꝰ
coꝛpoꝛeis abutebat᷑ quaſi ꝑnicioſiſſimis
ſatellitibꝰ.Quo tꝑe quidã magnus vir ⁊
ſapiẽs cognouit:q̃ materia eſſet:⁊ quãta
ad maxĩas res opoꝛtunitas ĩ aĩs eſſet ho
minũ ſiquis poſſet eã elicere ⁊ ꝑcipiẽdo
melioꝛẽ reddere · Qui diſperſos Pomines
ĩ agris: ⁊ ĩ terris ſilueſtribꝰ abditoſ rõne
quadã cõpulit vnum ĩ locum ⁊ cõgrega
uit · Et eos ĩ vnamquãq; ꝑtem inducens
vtilem atʒ honeſtam: pꝛimo ꝓpter ĩſolen
tiam reclamãtes:deinde ꝓpter rationeʒ
atq; oꝛationẽ ſtudioſius audientes ex fe
ris ⁊ ĩmanibus mites reddidit 1 mãſue
tos. At mibi quidem hoc nec tacita vide
atur nec ĩops dicẽdi ſapiẽtia ꝑficere po
tuiſſe:vt hoĩes a cõſuetudine ſubito con
uerteret: ⁊ ad diuerſas rõnes vite tradu
ceret · Xge vero vꝛbibꝰ cõſtitutis:vt fidẽ
colere:⁊ iuſliciã retinere diſcerẽt: ⁊ aliis
ſua volũtate parere cõſueſcerent: ac nõ
modo laboꝛes excipiẽdos cõmunis com
modi cauſa: ſed etiã vitã amittendã eſtĩa
rent:qui tandẽ fieri potuit mſi homines

ea que rõne ĩueniſſent eloquẽtia ꝑſuade
re potuiſſẽt? ꝓfecto nemo niſi graui ac
ſuaui motꝰ oꝛõne cum viribꝰ plurimum
poſſet ad ius voluiſſet ſine vi deſcẽdere
vt ĩter quos poſſet excellere cũ his pate
retur ſe equari: ⁊ ſua volũtate a iocũdiſſi
ma conſuetudine recederet: que p̃ᷣſertim
iam nature vim obtineret ꝓpter vetuſta

tem · R pꝛimo quidẽ ſic ⁊ nata 1 ꝓgreſſa

lõgius eloquẽtia videt᷑:⁊ item poſtea ma
ximis in rebꝰ a pacis ⁊ belli cũ ſũmis ho
minũ vtilitatibꝰ eſſe verſata . Poſtq̃; ve
ro cõmoditas ꝗᷓdam ꝑua virtutis ĩmita
trix ſine rõe officii dicẽdi copiã cõſecuta
tum ingenio freta malicia ꝑpuertere vꝛ

bes ⁊ vitas hoĩm labefactare conſueuit
¶ ¶ Quo Wwißiens rẽ honeſtiſſimã ⁊ re

cuſſimam violat ſtultoꝛũ ⁊ ĩpꝛoboꝛuʒ te
meritas ⁊ audacia ſũmo cũ reipub · detri
mento:eo ſtudioſius ⁊ illis reſiſtendũ ẽ:
reipub · conſulendũ · (D ¶¶ Gloquẽtie
ſtudendũ ẽ etſi ea quidã ⁊ pꝛiuatĩ ⁊ pub
lice abutunt᷑ ꝑuerſe: ſʒ eo quidẽ vehemẽ
tius ne mali magno cũ detrimẽto bono

rum ⁊ cõmuni oĩm ꝑnicie plurimũ poſ

ſint:cũ pᷣſertim hoc ſit vnum qð ad om̃s
res ⁊ pnuatas ⁊ pub.maxime pertineat:
hoc tuta · hoc honeſta · hoc illuſtris· hoc
eodẽ vita iocũda fiat · Nam hine ad rem
pub.pluri ma cõmoda veniũt:ſi modera
trix oĩm rerum pᷣſto eſt ſapiẽtia · hinc ad
ipſos qui eã adepti ſunt laus honos di
gnitas cõfluit · hinc anicis quoq; eoꝛuz
certiſſimũ tutiſſimum pᷣſidium comꝑat᷑
Ac mihi quidẽ vident᷑ hoĩes cum mnſtis
rebꝰ humilioꝛes ⁊ ĩ firmioꝛes ſint: hac re

maxime beſtiis pꝛeſtare ꝙ loqui poſſunt

Quare pꝛeclarum mihi quidem videtur
adeptus is qui qua re homines beſtiis p
ſtent: ea re hominibꝰ antecellat · hec ex ꝓ
hemio:ſequũt᷑ nunc ex tractatu · ¶ G
Naʒ ab iratis ſi ꝑſpicue pax ⁊ beniuo
lentia petit᷑tnõ modo ea non inuenit᷑ ſed
auget᷑ atq; ĩf lammatur odiũ ¶ E. (Nõë
minus rerum non neceſſariarũ q; verbo
rum multitudĩe ſuperſedendũ ẽ· Nam ſe
pe parũ ẽ res ĩtellecta: lõgitudine magiſ
qᷓ; obſcuritate narꝛationis · c quoq; ver
bis dulebus vtendum eſt ¶ &Q ¶ Genꝰ
eſt omnium libidinum cupiditas: eius
auũt generis ſine dubio ꝑs eſt auaricia

x

¶ M (Sepe opoꝛtet cõmetiri negociũ cuʒ

tpe ⁊ videre potuerit ne aut magnitudo
negocii aut magnitudo rerũ ĩ eo trãſigi
tempe ¶(† am ſi his qui ĩpꝛudenter
leſerũt ignoſa cõueĩt:his qui neceſſario

ꝓfuerunt haberi gratiã nõ opoꝛtet · ¶R

¶ Nemo ẽ qui ñ liberos ſuos ĩcolumes
beatoſ eſſe cupiat ( ¶ Taciturnitaſ
imitat᷑ cõfeſſionẽ ¶ Meliuſ accurã
tur qᷓ cõſilio regunt q; que ſine conſilio
adminiſtrant᷑ Eomus ea ꝗᷓ rõne regit
oĩbus eſt ĩſtructioꝛ ⁊ apparatioꝛ rebꝰ q;
ea ꝗᷓ temere 2 nullo cõſilio adminiſtrat᷑.
Sxercitus is cui p̃poſitus ẽ ſapiẽs ⁊ calli
dus impatoꝛ oĩbus ꝑtibus cõmodius re
git᷑ q; is qui ſtulticia ⁊ temeritate alicu
ius adminiſtrat᷑· adẽ nauigii ẽ rõ· Nam

nauis optime curſũ conficit ea que ſcien

tifico gubernatoꝛe vtit᷑· Nam ⁊ ſignoꝛuʒ
oꝛtus ⁊ obitus diffinitꝰ quendã oꝛdineʒ
ſeruãt annue cõmutationes nõ modo
quadã ex neceſſitate ſemꝑ eodẽ mõ fiunt

verũ ad vtilitates quoq; rerũ oĩm ſũt ac

commodate: diurne nocturneq;ʒ viciſſi
tudĩes nulla ĩ re vnq; mutate quicq; no
cuerũt:que ſigno ſũt oĩa nõ mediocri cõ
ſilio naturã mundi admĩſtrari · Conſilio
igiẽ mundus adminiſtrat᷑ ( Si opoꝛtet
velle ſape dare operã phᷣie cõuenit ¶ Si
ſũmope ſapientia petenda ẽ ſũmopꝑe ſtul
ticia vitanda ẽ. ¶ N¶ Omnes leges in
dices ad cõmodũ reipub · referꝛe opoꝛtet

1 eas ex vtilitate cõmuni nõ ex ſcriptõne

que ĩ lis ẽ ĩterpꝛetari · Ea em̃ virtute 2
ſapiẽtia maioꝛeſ noſtri fuerũt vt ĩ legibꝰ
ſeribẽdis mihil aliud ſibi niſi ſalutẽ ⁊ vti

litatẽ reipub. ꝓponerent · Neq; em̃ ipſi

qð obeſſz ſeribere ſolebãt: ⁊ ſi ſcripſiſſẽt

cũ eſſet intellectũ repudiatũ iri legem in
telligebãt · Nemo em̃ legeſ legũ cã ſaluaſ

eſſe vult ſed reipub · qꝛ ⁊ legibus omnez

rempub. optime putant admiſtrari ·

uãobꝛem leges igit᷑ ſeruari opoꝛtet
⁊ ad eã cauſam ſcripta oĩa in terpᷣtari cõ

uenit: hoc eſt qm̃ reipub.ſeruimus: ⁊ rei

pub.cõmodo atʒ vtilitate interpᷣtemur.

Nam vt ex medicĩa nihil opoꝛtet putare
ꝓficiſci:niſi qð ad coꝛꝑis vtilitatẽ ſpectet
quo niã eiꝰ cauſa ẽ inſututa: ſic a legibus
nihil cõuenit arbitrari:niſi qð reipub · cõ

ducat ꝓficiſci:quoniã eiꝰ cauſa ſunt com

emo ẽ qui
nõ pecuniã q́; ſapientiã mallit · ¶ Q
4 P

2 qui

arat ergo vos quoq; iudices deſinite
legis lr̃as ꝑſcrutari: ⁊ legẽ vt equũ eſt
vulitatẽ reipub· cõſiderate · Nam iudiceſ
qui ex lege iurati iudicatis:obtẽꝑare legi
bus opoꝛtet:obtẽperare autẽ legibꝰ nõ
poteſus: niſi id qð ſcriptum ẽ in lege ſe
quimini. Qð em̃ certius legis ſcriptoꝛ te
ſumoniũ voluntatis ſue relĩquere potu
it: q; qð ipſe magna cũ cura atqʒ diligẽ
tia ſcripſit · ¶ſi lre nõ extarẽt magnopꝑe
eas requireremꝰ:vt ex his ſcriptis volun
tas cognoſceret᷑ (60 Qui ſepenumero
nos ꝑ ſidẽ fefellerũt: eoꝛũ oꝛatõi fidẽ nõ
habere debemus · Siquid pfidia illoꝛũ de
trimenti accepimus nemo erit p̃ᷣter nos

metipſos quẽ iure accuſare poſſi muſ. At
brunu auio⸗ decipi incõmodũ ẽ: iterum

ulte:tercio turpe: ſumma igit᷑ amẽtia ẽ
in eoꝛũ fide ſpem habere quoꝛũ ꝑfidia to
tiens deceptus ſis. CP N 6

—

Nemo p̃t vno aſpectu neq; pᷣteriens
T amoꝛẽ incidere · ¶ R¶ Stulticia eſt im
mẽſe gloꝛie cupiditas ¶ Nihil ẽ crudeliꝰ
;ʒ vꝛbes diruere ¶ Oui virtutẽ habet is
uullius rei ad bñ viuendũ ĩdiget ¶ S
¶ Mulierũ genꝰ ẽ auarũ. Dala ẽ ma
ximũ auaricia:multos magnis ĩcõm odiſ
afficit pecunie cupiditas·

ficentia ĩ quo grauitas ⁊ autoꝛitas ẽ ꝑlłꝰ
ꝓſicit ad miſericoꝛdiã cõmouendã: q; hu
militas ⁊ obſecratio
hil citiꝰ areſcit.Mec ex pꝛimo:ſequunt᷑ ex

ſecũdo. ¶( *. ¶Non en parũ cognoſle:

ſed in parũ cognito ſtulte ⁊ diu pſeueraſ
