buibumiliter petam · Abs te igitur iunſ
ciuilis interpꝛete clariſſimo domino Qa
tone Sacco:tuo imprimis nomine: dein
de alioꝛũ meoꝛũ pꝛomotoruʒ: quos hic
aſtare concernis: me comitiandum ſup
plex expoſtulo · Ad laudem omnipoten
tis dei omĩa qui reg nat per ſecula amen
dixi ·
In tradẽdis ĩſignibꝰ oꝛatõ. ¶
Fxime optarem pꝛeſtantiſſimi
patres:vt ea mihi dicẽdi vis:idq;

dariſſimi pꝛeclara merita oꝛnatiſſimos
mores :cumulatiſſimaſqʒ virtutes et fa
eile: commodũ in medium afferre poſſez
Si em̃ hoc mihi daretur:vt eam oꝛatiõeʒ
que magnitudini reꝛũ atqʒ ſplendori cõ
ueniret adhibere poſſem: ſentiretis pro

fecto doctiſſimi vii ex ipſa oꝛatione quã

q; longa nullum tedium: nulluʒ ve falii
dium (quod oꝛatio nis longitudo geneꝛa
re ſolet) imo magis ſuauitateʒ quandaʒ
ſumamq; animi oblectationem mẽtibus
veſtris illabi · Nam huius nobili ſim vi
ri ea ſunt geſta:hi mores: ea merita: ea
ſcientia ac pꝛobitas: vt de his audire cui
qʒ iocundum eſſe debeat ⁊ ſuaue verum
cuʒ longiori oꝛationi temporis bꝛeuitas
locum vllum non relinquat: paupertaſ
qʒ ingenii mei: et exigue vires: celeberri
mi iſtius viri laudes mnumeras: 1 facta
pꝛeclara: ſui: maioꝛumq; ſuoꝛũ nobiliſſ
mam ſtirpem: ⁊ ſuſceptas in adoleſcẽtia
ampliſſimas dignitates complecti nõ ſa

tis ſufficiant: boc vnum tantum:quãtuʒ
videlicet ad legalez ſapientiam adipiſcẽ
dam ĩſudauerit: bꝛeuius vt facllius pote
ro conaboꝛ abſoluere· Is itaq; omne ſuũ

ſtudiũ:om̃eʒ operaʒ:ſolicitudinẽ atq; eu

tempus adeſſet: quo viri huius

ery

ram quo ſacratiſ ſimarum legum doctri
nas perquireret · perſequeretur ·et diſce
ret ita adhibuit: vt in eoꝛum numero poſ
ſit facile computari: quos in veteribus

hiſtoriis legimus luſtraſſe pꝛouintiaſ no

uos adüſſe populos· maria trãſiſſe: gus

eis aliquid ſapientie munus perciꝑe lice
ret · Sicut Plato egiptum: Pitagoꝛas
memphiticos vates: ⁊ architan tarẽtinũ:
eamq;ʒ oraʒ italie:que quondam magna

gretia dicebatur laborioſiſſime ꝑagraſſe
dicuntur · Appolloniũ quoqʒ ſiue ſlum
magnü vt vulgus loquitur: ſiue philoſo
phum vt pitagorici tradunt in traſſe peꝛ
ſas:pertranſiſſe caucaſũ:albanos·ſcitos
maſlagetas: opulentiſſima indie regna
penetraſſe · et ad extremuʒ latiſſimo phi

ſon amne trãſmiſſo ꝑueniſſę ad blagma

nas: vt byareã ĩ thꝛono ſedẽteʒ aureo au
diret docẽtem: memorie traditur · Ts po
ſtꝛemo inueniſſe dicit᷑ vbiqʒ quod diſcerʒ
1ſemper ꝓſiciens ſe ſen ꝑ melioꝛ fieret·
Quis vero colendiſſimi viri hunc mmus
pis:vt legalem ſapientiã ſequeret᷑ feciſſe
negabit5 quis hunc pari ſtudio omnia
ꝓ ſaẽtia. ꝓqʒ virtute temptaſſe non affi
met? Hlis nẽpe qui tot ꝓ ſcientia ſuſce

pere laboꝛes non imparẽ merito dixeriz

bic nanq;ʒ ab ipſis teneris annis incredi
bili quodaʒ diſcendi ductus ardoꝛe · patri
am parentes fratres · cognatos · natos ·
amicos· conciues · et agroſet cuncta que
aut iocunditati · aut voluꝑtati homĩ eſſe
poſſunt ſua ſponte relinquens ͤab extre
mis migrare finibus ad ea ſeſe contulit
loca · ubi literis incumbere poſſet · deniqʒ
punc nõ a patrio domicilio abſẽtia · non
interiacens longitudo terrarũ · nõ viaꝛũ
diſcrimina.nõ maris fluctus.atq; pcelle
ſpumãtes· nõ latronũ ĩſidie · nõ tadeʒz yl
l ꝑpicula.quĩ om̃ia vt hãc legalẽ ſapiẽtiã
capeſceret aggrederetur terreꝛe potue⸗
rũt: quinimo nihil horum que maximis
incõmodis ceteros afficere ſolent veritꝰ
immenſo quodam amoꝛe ſciẽtie ductus.
ſua ſponte factus peregrinꝰ et exul · ſe oĩ
bus periculis vt ſciẽtiã adipiſceretur ex
poſuit · Et tãta demum virtutis oꝑinio

valuit. vt nulli labori· nullis vigiliiſ. nlli

ĩcommodo · nlli parceret ſudori ·et ſuas
ad extremũ ꝓ hac ipſa ſapiẽtia exinanirʒ

–G —

xvj.
opes · Quas ob res quantum pꝛofecerit.
quantamqʒ ſcientie vbertateʒ retulerit:
hodierna die latiſſime patuit . quoniam
ab om̃ibus iſtis patnribus et dominis ne
mine diſcrepante fuit merito laudabi
liter apꝓbatꝰ. Quare dilectiſſime frater
cũ iaʒ tpᷣs:quo bonoꝛũ laboꝛũ quos pro
ſcientia ſuſcepiſu glorioſoſ ac dulces caꝛ
pas fructꝰ aduenerit:ego te meo: ac pro
motoꝛũ tuoꝛũ nomĩe legũ doctoꝛem con
ſtituo · declaro atqʒ decerno: ⁊ que effla
gitaſti in iureciuili doctrĩalia ĩſignia tibi
trado· Libꝛũ ſcilicet clauſũ ⁊ apertũ: bir
retum capiti tuo·ãnuluʒ digito: ac pacis
oſculũ . Clle autem te benedicat qui ſemꝑ
eſt benedictus · in cuiꝰ te noĩne benedico
ĩ nolĩe pr̃is ⁊ fuu ⁊ ſpũſſãcti Imẽ.
Cum quis ĩ collegiũ recipitur docto
rũ pꝛefatio· ¶ B JèMU
Vã maxima eꝛga me ſit beniuolẽ
tia vrã p̃ſtãtiſſimi prẽs:q̃ʒ ſiz vo
is cariſſimus: ⁊ q́; ꝓnus in me
ſit ammus veſter: ⁊ propterea quãtum
omĩbus vobis debeã ampliſſimũ munꝰ
quod mihi hodierna die contuliſtis indi
cat · Quod quideʒ eo masis ac magis eſti
mãdũ: ac magnipẽ dẽdũ puto:quo me p
latũ eſſe voluiſtis om̃ibus aliis: qui eth
nobilitate · ĩtegritate moꝛũ · grauitate · in
genio. ⁊ legum ſcientia pꝛeſtent:me tam
vnũ delegiſtis ex om̃ibus · Et reliquis di
miſſis ac ſpꝛetis almo collegio veſtro me
aggregaſiis: ac in eum vocaſtis ĩtrodu
xiſuiſ locũ:qᷓ q;magnꝰ q;pꝛecõſꝰ:qᷓ;cipu
us:q̃ᷓ; deniqʒ pmariꝰſit:q; nec ĩgeniũ:n?⁊
tẽpꝰ ſuppetũt · ⁊ id pᷣterea notiſſimũ eſt
nũc nõ explico · Cetera quoq; taceo· que
glorie · ſplendori · laudũq; veſtrarum cu
mulo accedere poſſũt · ¶ ¶ ¶ Et ne in
gratitudinis vicium maximũ icurꝛaʒ ad
grãrũ venio actiones: quas quidẽ ſi pro
beneficii magnitudine: vobis a me ſatis
referri poſſe puteʒ nõ ſapiã· Eas autem
quas poſſuʒ dominatõnibꝰ veſtris grãs
ago: ⁊ illuʒ depꝛecoꝛ ⁊ exoꝛo qui in euan
gelio ait · Beati miſericoꝛdes:quoniã mi
ſericoꝛdiã cõſequent᷑:vt quẽadmodũ me
cũ miſericoꝛditer egiſtis:ita ⁊ vobiſcum
agat ip̃e deꝰ om̃ipotẽs poſtiemo ne quã
de me habuiſus in vllo fallatur opinio.

p · v. polliceoꝛ me ꝓ viribꝰ conaturum:

optimũ ⁊ om̃e donũ ꝑfectũ eſt.· ¶ M
¶ Vñ elegãter NRug · in. li. de ciui · dei ait

vt is ſim qui ⁊ honoꝛẽ collegio ⁊ vob om

nibꝰ grata ꝓcurẽ · dixi. 1
¶ In priincipio alicuius libri legendi

Pefatio · ¶ DH

Diĩterpᷣtatõem iuris pᷣfatõne ali
qua nõ fcã ꝓcedẽdum nõ foꝛe ad
monuit iuriſcõſultꝰ in . l. i. ff. de
origi · iu· cuiꝰ autoritatẽ ſecutꝰ bar · in ru
brica · ff· de acq/ heredi · ait doctoꝛeʒ nõ de
bere ſine vlla p̃fatõe libꝛũ vel lecturã ĩci
pe · Que vero pᷣſtãtes viri dignioꝛ pᷣfatio
quod ve aptius exoꝛdium pᷣmitti poteſt
q; vt pᷣmũ quidẽ diuinũ poſcamꝰ auxiliũ
quod ⁊ apud veteres factitatũ legimus:
Nã ſi quippiam operis facturi fuiſſent:
ate omĩa celeſtem fauoꝛem pꝛecãtes deũ
inuocabãt ( G G apud pſiũ de hoc ĩ
ſtituto legit᷑ · Vatibꝰ hic mos ẽ centũ ſibi
poſcere voces: Cẽtũ ora:a linguas ĩ car
mine cẽtũ· ¶ E¶ Hinc ouidiꝰ ait Dii ce

ptis aſpirate meis · ¶ ¶ In minimis
quoq;ʒ rebꝰ diuinũ auxiliũ ĩploꝛari debẽ

placuit in Thimeo platoni (H (QOuiꝰ
autoritatẽ eueſtigio boetiꝰ tercio cõſola
tõis imitãs inq̃t ĩuocãdũ rerũ oĩm pꝛẽm
quo pᷣ̃termiſſo nullũ rite füdat᷑ exoꝛdiuʒ
CQꝛegoriꝰ etiã de cõſe · di · i · ĩs xpᷣianꝰ.Ad

deũ priꝰ cõfugiẽdũ: qui noſtre poſſit cu
rare anime paſſiones: ⁊ ãte oĩa diuini fa

uoriſ grãm poſtulãdũ monet ac pꝛecipit
¶ ¶ Hinc ĩpatoꝛ in li · i. C. de offi · pre

fec p̃to affri· Ad oĩa cõſilia oẽſqʒ actꝰ in

nõie dñi nrĩ hieſu xpᷣi ꝓgãdimur · Tdeirco

cupiens ego lectionũ mearũ initiũ· ad in
uocatõem.honoꝛẽ et laudẽ nomĩs hieſu
pp̃i fieri:qð qñ ĩᷣcolo flectẽ debeo genua
ſaltẽ coꝛdis· c· decet· ð ĩmunita eccle¶ E

¶ Eplũq; dñʒ hieſũ harũ lectõnũ meaꝛũ
(vt v̈bis boetii vtar) pricipiũ vectoꝛem.
ducẽ ſemitã · ⁊ terminũ foꝛe · Ab eo exoꝛdi
um peto ·qui ait · Sine me nihil poteſtis

facere· ¶ L ¶ R quociuxta canonicã Ta

cobiet habet᷑ · q· i · quã pio) Om̃e datuʒ

T habet᷑ · xxvi · qii· qui ſine ſaluatoꝛe ſalu

tem habere:⁊ ſine vera ſapientia eſtimat
ſe pꝛudentẽ fieri poſſe:nõ ſanꝰ: ſed eger
eſt. nõ prudens:ſed ſtultus: ĩ egritudĩe
aſſidua laboꝛabit: ⁊ in cecitate ſtultus et

demens pmanebit · ( N (Fpoſtolus

— —— — –6,q —

— — ——

quoq; acobꝰ dixit · Siquis indiget ſapi

entia poſtulet a deo: qui dat omnibuſ af
fluenter: et non impperat ¶ ¶ Gmis
em̃ ſapiẽtia a dño deo eſt: ⁊ cũ eo fuit ſ. Ep.

deſuꝑ bona cũcta ꝓcedãt ad illũ me:atqʒ

meũ vertã ſermonẽ: qui dixit petite ⁊ acd
cipietis:pulſate ⁊ aperiet᷑ vobis. ¶C G
Er in quo(vt dixit apoſtolus ſunt om̃s
theſauri ſapiẽtie ⁊ ſcientie · In cuiuſqʒ no
miĩe cũcta facere debemꝰ. quod ideʒ apo
ſtolus pꝛecepit dicẽs: ⁊ habet᷑xxvi.q· v.·
nõ licet · Oĩa quecũq; facitis ſiue ĩ veebo
ſiue in opere:ommia in nomine dom no

ſtri hieſu chriſti facite · ¶ D¶ Et dicam

cũ ſalomone.Da mibi domie ſediũ tuaũ

aſſiſtricem ſapiẽtiã: mitte illã de ſede ma

gnitudinis tue: vt mecũ ſit ⁊ mecuʒ labo
ret · ¶ ᷓ ¶ Et cum fudith· Da domine

ſermonẽ bene ſonantẽ in os meũ: Et nõ

ponderatis humanis demeritis: tua ſola
clemẽtia in me tui celeſtis irrigui gratiã
influas ſciẽtie ⁊ eloquẽtie:ſupplendo de

fectũ:augeẽdo ĩgenii modulũ: ⁊ memorie

ſentis:quẽ legẽdũ ſuſcepi veritatẽ pãde⸗

re:erꝛores fugare nodos ſoluere · o bſcu

ra dilucidare:⁊ dubia quẽadmodũ ad do

ctoris officiũ perti net declarare. c.i.ð re

li · et vene · ſanc . vt ſic cõſeruek ꝛ augmen
tetur ſcientia: virtus ⁊ gratia in meipſo.
¶ EGt iuxta verbũ pſalmiſucũ.De vᷣ

tute abulẽ in virtutẽ · de peni · di · i . · dño

qui vt dicit innocẽtius ĩ prĩcipio ſui ope

niã etſi men te quidẽ ĩtellectũ re cipiant .
in coꝛdis tamẽ deſideria nõ ponũ t Sim
leſ illi: qui vt hieremias ait: veneꝛũt hau

rire aquã. ⁊ vaſa ſua vacua repoꝛtaueꝛũt
ideo cõfuſi ſũt:ꝑiter ⁊ afflicti. ¶C

Nos ergo ne cõfũdamur: pariter ⁊ af
fligamur· nnocen: precepta ſeruemus:

⁊ has ſcriptuas ⁊ cõſtitões ſacras legen
tes :earũ intellectũ ſanuʒ in vẽtre mẽtis
noſtre ꝑcipiamus:coquamus:⁊ frequen
ti meditatõe digeramꝰ: ac mentis deſide
rio ſeruãda condamꝰ (H (Gt ſic ĩplea
tur in nobis quod egregie legit᷑ ab ange
lo dictum:vẽter tuus comedet:⁊ viſcera
tua ĩplebũtur volumĩe iſto quod ego do

tibi · hoc ẽ: vt quod deo autoꝛe legimus:
mẽte retineamus: ⁊ deſideriũ ⁊ intentio
nrã haruʒ conſtitutõnum nimio ſapoꝛe

re valeam: quas ſi non ſatis ample vt

oneri meo incumbit expꝛeſſero: nõ mibi
quidẽ:ſed bñficioruʒ magnitudini aſſcri
bere velitis queſo · Primo itaq; regrati
oꝛ omnipotẽti deo:eiuſq; genitꝛici marie
quorum pietate hunc in vſqʒ; dieʒ:ſũmis
cum felicitate ⁊ leticia perductus ſũ · vo
bis dehĩc reuerẽdiſſimi cardinales quas

bi p̃cipuo reuerendiſſimo patri domino

Lodouico tituli ſãcti laurẽtii in domaſo

cardinali digniſſimo: ⁊ aquilegienſis ec⸗

cleſie patriarche meritiſſimo patri dño
bñ factori colẽdiſſimo:quẽ patres opti
mi me ⁊ amare ⁊ colere ⁊ venerari decz:
dũ ſpũs hos regit artꝰ. Oĩbꝰ ĩſuꝑ pᷣlatis

epiſcopis · ꝓthonotariũs · archiepiſcopis
abbatibꝰ. ⁊ pꝛioribꝰ cuiuſcũq; gradꝰ.Et
magnifſico viro dño petro quirino ĩcliti
dñii venetoꝛũ legato meritiſſimo. Cene
roſis militibꝰ:a vniuũſis ſacroſãcte rõane

eccĩe officialibꝰ: cariſſimis doctoribus.
om̃ibus ciuibus.⁊ ſcolaribus grãs ingẽ

tes ago· In quibʒ perorãdis ꝓlixioꝛ mea

redderet᷑ oꝛatio· Sʒ vereoꝛ plurimum:ne
dũ rei tã ãple ſatiſfacẽ intẽdo:tenui mea

oꝛõe potiꝰ detractũ iri ĩtelligã · Cũ itaq;
ope ſatiſſacẽ nequeã: aĩm certe meũ amã

tiſlimũ. deditũ · oblat uů. 1 obligatiſſimuz

ſuſcipiatis · dixi ·

No libri 5 lemẽtu

et eiꝰ miſſionem

Vm anĩaduerto patꝛes reueꝛẽdiſ
ſimi vrãs ſingulares clemẽtias ·
humanitates quibus me preſẽti
aliter neduʒ venerari:ſed extollere digna
ti eſtis: neſcio michi ꝑſuadere quo dicen
di genere: qua elegãtia:qua deniqʒ facũ
dia condignas gratiaruʒ actõnes pꝛome

rãrũ actões: quas deniq; oblatõnes re
Rers mihi ꝓfecto uadere nequiui· Infi
nitas tñ ⁊ imoꝛtales oĩbʒ grãs ago:queſ
prudẽtia. excellẽtia: ⁊ moꝛuʒ ĩtegtate · ne
dũ cardĩ alatꝰ apice: verũetiã ſũmo ſacer
dotio iã digniſſimos om̃s ꝓfitẽtur · Et ti

CCxrvi

Fc nüuc ille dies mihi iucũdiſlimꝰ
fuit reueꝛẽdiſſime pr ac pnᷣcepſ il
uſtꝛiſſie · Lucũdiſſiꝰĩquã mihi hic
fuit ille dieſ:quo ꝑactũ ẽ maieſtate celeſti
ſuggerẽte ⁊ eiꝰ diuina pietate opitulãte
Qui ĩmoꝛtales agere:⁊ habeꝛe debemuſ
grãs:quãdoquidẽ referre nulla ſit nobiſ
relicta poteſtas)tã magnũ tam difficile
tam dulce·tam amenũ · tã inſperatũ· tam

diuinũ tã deniq; ĩmoꝛtale ſuſceptũ opꝰ

Exultemꝰ igit᷑:ac ſerio nobiſcuʒ triũph
mus:g loriemurq; re taʒ bene: tã fauſte:
tã feliciter geſta: ⁊ multos ouãter nunc
feſtos ducemꝰdieſ.Nã.venit poſt mitos
vna ſerena dies ¶ L( Sũt aũt egregia
in hoc elegantiſſimo libꝛo religioſiſſime
antiſteſ oꝑa multa.Oratoria · hiſtorica.⁊
poetica theòlogica deiqʒ ⁊ phiſica: vt eo
pacto varietas ꝓſit ⁊ delectet quibꝰ ſi au
res ⁊ ſtudiũ noſtrũ adhibuerimus: haud
dubiũ erit: qui ex eis nõ mediocrẽ volup
tatẽ: ⁊ plurimũ fructꝰ cõſeeuturi ſimus

Et quoniã maioꝛes noſtri ſẽꝑ artes illas

Pociſ imum:plurimũqʒ coluerũt: que ad
Pumanitatẽ cõſeruãdã · tuẽdaʒ· omãdãqʒ
rẽpubli· ſũme tłtiles eſſẽt: aut neceſſarie
de qbꝰ totꝰ hic liber ẽ refertiſſimꝰ: nõ ab
ſonũ foꝛe duxi·de laudibʒ · excellẽtia ac di
gnitate rethorice artis ĩ mediũ depmere
pauca· Que qᷣdẽ ſi ars friuola res eſſet · vt
eã milti ⁊ foꝛtaſſe hac in ꝑte nõ ꝓbãdi faci
unt: non tãtoꝑe apud maiores nrõs gre
cos ⁊ latinos: culta.celebꝛata. ⁊ in ſũmo
honoꝛe habita eſſj. Sed quibuſnã verbis
quibʒ honoribʒ.qua ve dignitateeã pro
ſequar nõ facile occurrit · Nõ eĩ ſuʒ ſatis
ad tante pᷣconia laudis. Et ĩprimis tãetſi
ſimplex: ⁊ nuda veritas:qua nullꝰẽ ſua
uioꝛ aĩo cibꝰ.pt ẽ de ĩmoꝛtali deo.de trini

tate · de fide. de diuinis opibʒ diſlerè: per

ſe clara:oꝛnata · excelſa atz magnifica vi
deatur: adeo vt poſſit ſine eloquentia de
fendi vt a multis ſepenumero ceſt defen
ſa:tamen adhibito oꝛatõnis floꝛe ⁊ oꝛna

mento quodammodo magis ac magis

eluceſceꝛe: 1 in lectoris animum poten
tius ĩfluere: ac firmius ꝑmanere videtur
ꝗ ipᷣa tñ ſi dicendi ſuauitate pᷣuaret᷑ ꝓpe

cõcideret · atq; iaceret· Quĩ etiã ipᷣa diui

noꝛũ officioꝛũ ac miſſarũ ſolennia: qᷓnqᷓ;
om̃i ſtudio ꝑpolita ſint:tñ cũ agũtur ĩ tẽ

os illis reſparſit · ¶ O

dum ſcaturit verſibus⸗

plis. dormitare nõnũqᷓ; animꝰ nr: oſcita

req; videret᷑. At em̃ ſi inter iſta choꝛꝰ po

eeica illa decãtaret carmina · iſte cõfeſſoꝛ

dñi · vel · vt queãt laxis reſonare fibris:eu
ius vſqʒ adeo meni humi dep̃ſſa eſt: vt ñ
eleuet᷑ animus: ⁊ quaſi ſuſciteẽ᷑? Ex quo
fit vt natura magis ad poeticã:qᷓ; ad aliã
lrãrum artem duci videamur: cinus q ex

pers ẽ: mime liberaliter eruditus ẽ nccẽe

eſt ¶ ¶ ¶ Wõne de oꝛpheo muſeo 1 am

phione: mira qdã pꝛedicat ãtiquitas? d

ici ſuauiſſimũ cantũ.ſaxa ⁊ mõteſ ire

umĩa ſtare poete decantãt. Nil aliud ſi

gniſicare volẽtes.q; tunc moꝛtales ſans
duꝛioꝛes:flumĩbuſ iſtabiloꝛes:dulciſſima

illoꝛũ oꝛatõe munitos:fractoſ.⁊ ad rectã

viuẽdi viã fuiſſe ĩductos.hi nãqʒ homĩes

primũ palãteset beluaꝛũ moꝛe viuentes
ſoli appetitui obſequẽtes: ĩ vnũ cogere
ac cõgregare· tecta ⁊ domos edificat· op
pida cõdere ſuig ameniſſimis cãtibus po
tuerũt · ¶ N ¶ Ouid Cicero gan pa rum

inſtructꝰ poetarũ cognitõe videbatur ⸗
qui non contentus ennio pacunio. actio

ceteriſq; noſtris: grecoꝛum inſi uper poe
mata in latinũ couertittotoſqʒ libꝛos ſu
Quid Sene
ca durus pꝛofecto vir ac ſeuerus? Non
ne ipſe poemata ſcripſit · et totus inter⸗
(B (Ouid
Homero deeſt· quo minus in omni ſapiẽ
tia ſapientiſſimus eſtimari poſſit? eius
pꝛoiſum totam eſſe doctrinam viuendi

quidam oſtendunt in belli tempoꝛa. pa

ciſqʒ diuiſaz (G ¶ Waronis deniqʒ no
ſtri ſapientia qʒmultifacienda eſt. cum
quaſi deo plenus inter ceteꝛa vaticinatur
parum ante Saluatoris aduentum di⸗

cens· Tam noua pꝛogenies celo demitti

tur alto · ¶ R Oentona vero muli
er (vd non deſmt nobis clariſimarum

mulierum exempla· que ⁊ literis · et ſtu
diis et eloquentia floꝛuerunt) quot ver

ſus ad dei noſtri intellectum ex marone

traxitæ (S C Extat Coꝛnelia Scipio

nis affricani filia cuiuſ per multa ſeciila

poſt eiuſ moꝛtem extabant epiſtole elegã
tiſſimo ſtiilo perſcripte · ¶ T (GEt Sa

phos poetiſſe libri ſummo in honore

apud grecos propter ſingularem facũ
diam · et ſcribendi artem habiti ſunt

f —

—

3
4

( ¶ Aſpaſia quoqʒ; ꝑ Socratis tẽꝑa fuit

doctiſſima quidẽ mulier: ⁊ eloquẽtia.⁊ li
teris p̃eellens · a qua Socratem phᷣm em̃
ſe didiciſſe quedã nõ pudeat cõfiteri ( B
¶ Legimꝰ hieronimũ ⁊ lactantiũ viros
ſanctiſſimos: ⁊ oĩm xpᷣianoꝛum ꝓculdu
bio eloquẽtiſſimos Qiceronis ⁊ gentiliũ
eloquentiã longe fuiſſe imitatos: ⁊ hi tũñ
ſapientia.vite ſanctimonia· atqʒ ĩtegrita

te floꝛuerũt · ¶ Q¶ ¶ Vnus ĩſuꝑ p̃cipuus
ac clarus extitit Cipꝛianꝰ:qui ⁊ magnã ſi

bi gloꝛiã ex artis oꝛatoꝛie ꝓfeſſione q̃ſie
rat: ⁊ admodũ multa cõſcripſit ĩ ſuo ge
nere mirãda · Crat enim ĩgenio facili. co

pioſo·ſuaui:⁊ q̃ ſermonis maxĩa ẽ virtuſ

aperto:vt diſcernere nõ queas: vtrũ ne
oꝛnatioꝛ ĩ eloquẽdo:an facilioꝛ ĩ explican
do. an potẽtioꝛ in ꝓꝑſuadendo fuerit 7 hic
tñ ab homie ſane diſerto deriſus ẽ: qui
eum ĩmutata vna lĩ̃a Capꝛianũ vocauit:
quaſi ꝙ elegãs inenit⸗⸗ melioꝛibꝰ rebꝰ
aptũ ad ciuiles fabulas cõtuliſſet. Qð ſi
accidit hoe ei:cuiꝰ eloquẽtia nõ ĩſuauis ẽ
quid tandẽ putemꝰ accidere · quoꝛum ſer
mo ieiunꝰ ẽ ⁊ ĩgratus ·qui neq; vim ꝑſua
dẽdi: neqʒ ſubtilitatẽ argumẽtandi · neqʒ

vllã ꝓꝛſus acerbitatẽ ad reuincẽdũ habe
re potuerũt? Cum hac aũt lr̃arum peri

tia: adhibendũ eſſe rerũ ſcientiã conſtat·
Nam ⁊ ĩe ſine rerũ ſciẽtia ſteriles ſũt ⁊ ĩ
anes· ⁊ ſciẽtia rerũ quis ingens. ſi ſplen
doꝛe careat literarũ abdita qdammodo
obſcura videt᷑ · Quid enĩ ꝓdeſt multa
pulera ſcire: ſi neq; loqui de his cũ digni
tate · neqʒ mãdare lr̃is niſi ridicule poſſis

¶ D ¶ Hec duo ſimul coniuncta veteres il

los:quoꝛũ mẽoꝛiaʒ veneramur ad celebꝛ
tatẽ noĩs · gloꝛiã q; ꝓuexere Hatonẽ De
mocritũ Rriſtotelẽ Theofraſtũ Varronẽ
Qiceronẽ Senecã Auguſtinũ Hierõimuʒ
Lactãtiũ · In qᷓbꝰ oĩbꝰ diſcerni vix pᷣt:ma
ioꝛ ne ſciẽtia rerũ· an peritia fuerit litera
rum·. Hures etiã alii p̃ſtantibus ĩgemis
viri: in vita humana hec ſtudia coluerũt ·
Go fit:vt ſapientia ⁊ veritaſ idoneis p̃co
mbus ĩdigeant ¶ G i

cipes buiꝰ ſeculi ſcriptura ſancta fide ca

reat · ꝙ ꝓphete cõmuni: ac ſimplici ſer

mone xt ad populũ ſũt locuti cõtẽnunt᷑·
Ttaq; ab his: qui nihil audire vel legere:

Nam bec ĩpꝛimis
cauſa ẽ: cur apð ſapiẽtes:⁊ doctos:⁊ pꝛĩ

niſi exploꝛatũ ac diſertũ volunt:mec quic
q́; inherere ais eoꝛũ p̃t.niſi qð aures 1

dioꝛe ſono demulcet · AUla vero qᷓ ſoꝛdida
vident᷑: ĩepta ⁊ vulgaria exiſtimant· T80
nihil veruz putãt: niſi qd auditu ſuaue ẽ
nihil credibile: niſi qð pᷣt incutere volup
tatẽ. Nemo rem veritate põderat: ſed oꝛ
natu ¶ Neq; verũ ẽ:vt pleriq; q poetas
inſectant᷑ aiunt: ꝙ amoꝛeſ ⁊ flagicia ĩ ülliſ
düũtaxat reperiant᷑ · In nullis enĩ ſcripto
ribus tãte pudicicic: tãte vxoꝛie diſciplĩe:
bonarũqʒ rerũ exempla.quãta in poetis
Rode reꝑiri cõſtat · ¶ etſi qñ amoꝛes de

cribũt.quiſ vſq; adeo ebes ẽ· vt nõ ſciat

eas res.⁊ aliud ꝓ alio ſignificãtes intelli
gat 5 ¶ E ¶ Nonne hec ipſa:vel etiã de
terioꝛa ĩ ſacris reperiunt᷑ libꝛis? an non
ibi Sãſonis ĩ dalidã amoꝛès pene ĩſani⸗
Tcrobuſtiſſimi viri caput gremio mulier
cule ĩpoſitum g foꝛtitudĩs detõſus cri
nis? In nõ hec poetica g an nõ flagitio
ſa 5 ¶ E C(Taceo filioꝛum Loth ſcelus
infandũ: ſodomitarũ exterminandam
obſcenitatẽ (M ¶ It enim Dauid amo

rẽ ĩ Berſabee:⁊ ſcelꝰ ĩ vriam ¶ ẽ ¶ Salo

moniſqʒ fratricidiũ ⁊ tam numeroſuʒ cõ
cubĩarũ gregẽ: quoꝛſũ ſpectare dicemꝰs
an q; hec mala ſunt.a flagitioſa.⁊ obſee
na: ꝓpterea negabimꝰ ſacros libꝛos eẽ

leg ẽdos 5F neqquã. Nec poete igit᷑ reſpu
endi ſüt: q ĩ illis ĩterdum aliq̃ ad delecta

tionẽ hoĩm ſcripta reꝑiant᷑
dẽ ſi qñ didonis: eneeqʒ amoꝛes apð vir

guiũ legimꝰ: ingeniũ poete admirari ſo
lemꝰ.rẽ aũt ipſã q;ꝛ fabuloſaʒ. auPe
N

lio ſignificantẽ nequaq; attẽdimꝰ (Ne
q; ieo oꝛatoꝛia ẽ ars vilipẽdenda: ꝙ ſe

penumero legimꝰ eloqñtes viros:hoĩbꝰ

ciuitatibꝰ maximã cladẽ: atʒ ꝑniciẽ ĩtu

liſſe. hꝰ ñ artis vicio: ſʒ eoꝛũ ꝗ ea abutt᷑

vſu veiĩt· Nulle eĩ tã bone artes ſi ũt: qᷓ ab
utẽtiũ Vicio depꝛauari nõ poſſint.Nõne
ſo medicĩe · Turiſciuilis: ⁊ reliquarũ bo
narũ artiũ ſcia:hũano generi multuz ne
ceſſaria ẽg nobiſ tñ nocẽ p̃t: ſiqs illis ĩbu
tus ꝑperã vti velit · Neceſſaria igit᷑ videri
ſolʒ Oꝛatoꝛũ ⁊ poetarũ cogtio:tũ ꝓpter
vtilitatẽ:variãqʒ mitarũ rerũ cognitiõeʒ

tum ob ſermonis excellẽtiſſimũ mtoꝛem
QOonſtat aũt nihil ex omnibꝰ ſtudüs eſſe

qð minꝰ nobᷣ̊ tꝑis auferat: q;benedicẽdi

—

ſcientia Nam ⁊ addiſcit᷑ in puericia:cum

aliis fere vacare nõ poſſumus: ⁊ inheret
memoꝛie ob rotundã cõcinnitatẽ:ruſtica

tur ⁊ ꝑegrinat᷑ vna nobiſcũ·⁊ ſine libꝛis
vltro recurſat · vt vel aliud agẽs:hoc etiã

agere videare · ¶ L¶ Hactenꝰ de laudi
bus Rhethoꝛice diſcipline:qua totus hic

liber vt ſplẽdoꝛ refulget firmamẽti. Nuc

de ſectione libꝛi ⁊ rerũ in ipſo cõpꝛehen
ſarũ enumeratione videamꝰ.Et quidem
totũ hoc pene opꝰ:in duas non ꝑperam
pꝛcipales digeſſimus ꝑtes · Hima nãqʒ

ꝑs eit p̃ceꝑtoꝛũ:a clauſularũ· Secũda au

toꝛitatũ ·⁊ oꝛationũ. Quibꝰ adiumentis

omne tuũ dicendi genꝰ:vel bꝛeuiter .· vel

mediocriter· vel ꝓlixe arbitratu quidem
tuo poteris cõtractare ( M¶ Dars ete

nim que p̃ceptoꝛũ ẽ: quinquaginta Rhe

torice artiſ pꝛe ſe fert documẽta limatiſſi
ma:que ex clariſſimoꝛũ oꝛatoꝛũ Caſpani
ni barſizi pergamenſis:⁊ Stephani fliſci

Soncinẽſis libꝛis recepimꝰ accõmodata·

In quibꝰ demonſtrat᷑ qua rõne l̃as:qua
ſillabas:qua etiã dictiões in oꝛõne obſer
uare deheamꝰ qua deniq; rõe neglige
re moneamur :quo itẽ oꝛdine oꝛnatã · cõ

cinnã.ſplendidã·ac reſonantẽ cõtexere:
neceſſariis amplificatõnibus exaggera

tã oꝛationẽ efſicere valeamus. Quas ꝓfe
cto adoꝛnãdi ſtili rõnes:ac multiplicãde
oꝛõnis ĩuentiones:ꝑ omẽs octo gramati

ce oꝛõnis ꝑtes:atq; ꝑ ipſarum genera: 1

ſpecies ꝑticulariter ꝑtractauimꝰ:⁊ ĩſcrip
ſimus diligenter· Dars aũt que clauſula
rũ eſt:in bina ꝓtendimuſ menbꝛa.pꝛimũ
quidẽ menbꝛũ ex p̃dictoꝛuʒ Caſparini ⁊
fliſci clauſulis deſũpſimus: a iuxta Rhe
thoꝛice oꝛõis ꝑtes: que ſũt Gxoꝛdiũ. Nar
ratio · diuiſio· cõfirmatio · cõfutatio · con
cluſio oꝛdinauimꝰ congruenter CN
¶ Reliquũ vero clauſularuʒ menbꝛũ.ex
dariſſimorũ Marci Tulli Ciceronis eiuſ
dez Caſparini Leonardi aretini Poggii
flornetini Guarini veronẽſis Baldaſaris

Raſini Franciſci Philelfi Rntanu panoꝛ

mite Nicolai ꝑoti: ⁊ alioꝛũ nr̃a etate oꝛa
torũ eplarũ libris accomodauimus · Et ꝑ
Rubꝛicas:ſiue titulos quatuoꝛdecĩ:noua
quadam:a laboꝛioſa adsmodũ terminaui
mus ĩuentione · Vbi ſub rubꝛica de parẽ
tkeſi:quã minꝰ dotatã dedimꝰ . nonnul

la nonnullorũ poetarũ carmina Virgili
Juuẽalis: Nerſi · Ouidii. Statii. Nrudẽtii
Valerii Marcialis. Maxĩiani.Ruiani.Pã
phili · Tibulli. Eſopi· alioꝛũ que nõnun
q́; parentheſis occupãt locũ intermedia
uimus ́; rectiſſime · Et his pꝛimam no
ſtri inſututi abſoluimꝰ ꝑtẽ. ¶ O ¶ Nũc
nũc ſecundã noſtri codicis partẽ: que ex
autoꝛitatibꝰ conſtat:⁊ oꝛõnibus ĩ mediũ
vocare neceſſe ẽ · Et quidẽ ꝑs autoritatũ
que vnuʒ ⁊ viginti autoꝛes p̃ ſe fert cele
berrimos hꝰ modo ĩ noſtrã ꝓꝛumpit pa
leſtrã ¶ Nam ĩpꝛimis ſunt Marci Tullii
QCiceronis ex libꝛis officiorũ autoꝛitates
Giuſdeʒ de amicicia· De ſenectute · De ꝑa
doxis· De qᷓſtionibꝰ tuſeulanis · De vete
ri rhethoꝛica · Et de noua · Et de libꝛis oꝛa
tionum eiuſdẽ ¶ Deinde autoꝛitates La
ctantii firmiani ex nouẽ libris diuinaruʒ
iſtitutionũ· In quibus plus ſolito:⁊ ꝓfe
cto pᷣter ſpem fimbꝛias dilataui: vt eſſet
ĩ quo hic liber ⁊ theologis:⁊ phᷣis ſuppe
ditare poſſet ¶ Inſupꝑ Macrobii ſi uꝑ ſom
niũ ſcipionis:⁊ de libꝛis ſaturnaliuʒ eiuſ
dem Eke Lucii Apulei · de Magia·de/ Aſi
no aureo. De libꝛis floꝛidoꝛũ · De deo ſa
cratis. De natura deorum· De dogmate
Platonis · Et de habitudĩe mũdi Cter
Pauli Oꝛoſi de oꝛmeſta.¶ Victurini de
Frchitectura · ¶ Quinti Gurtii Ruffi de
geſtis alexãdꝛi Tulii Oelſi de geſiis ceſa
rig ¶ Itẽ valerii mayimi hiſtoriographi

¶ Laertii ð vitis ⁊ moribꝰ ꝓhᷣorũ Vpo

thegmata Plutarchi (Liber auguſtalis
petrarche ¶ Noĩa deoꝛũ quos Romani
1 gẽtiles coluerũt· ¶ Noĩa ⁊ offfieia Ro
manorũ ¶ Liber remediorũ eiuſdem pe
trarche:aduerſe ⁊ ꝓſpere foꝛtune. ke
ex Terentii affri Comediis:q̃ ſũt Andꝛia
Eunuchus Heutontumeru menos.Adel
phis Mechira· ⁊ Phoꝛmio familiares elo
cutiones. ¶ Item ex Hauti Aſinii come
diis vſitatis:que ſunt Amphitrio · Aſima
ria Duo captiui· Curculio Caſſina Ciſtel
laria Epidicꝰ ⁊ Aulularia ſingulares dicẽ
di cõmoditates (GSt ex eiuſdẽ Hlauti co
mediis ĩuſitatis:⁊ nouiter reꝑtis · q̃ ſunt
Muſtellaria Perſa Rudẽs Stichꝰ Trinu
miꝰ Trucilentꝰ Miles gloꝛioſus Merca
toꝛ Pſeudulꝰ Penulꝰ Bachis Menechinꝰ
ſermones lepidiſſimi. ¶ Item ex tribus

4

comediis extraoꝛdinariis:q̃ ſũt Philodo
xios· Ealſus ipocrita Philogenia cõfabu
lationes riſu digniſſime Ee poſtremo
Senece tragici flores:qui hanc autoꝛita
tũ partẽ aptiſſime terminãt: atʒ claudũt
¶Quibus itaq; pꝛeceptis· clauſulis. 2

autountatibus abſolutis:quoniã ex eis ĩte

tegras dicẽdi poſſumus cõficere oꝛatõe s
nõ abſonũ exiſtimaui ad calcẽ noſtri ope
ris tractatũ ſũmittere oꝛationũ ·que qui
dem oꝛatio nes terdeno cõplectuntur nu
mero· ⁊ ex oꝛdine ſũt tales. ¶ Impꝛimis
ad diuiniſſimũ euchariſtie ſacramentum
oꝛatio pꝛeclara. Ad ſacratiſſimuʒ chꝛiſti a
ne eccleſie doctoꝛẽ beatũ Hieronimũ lau
datio · Ad omes artes ⁊ ſcientias cõmen
datio · Ad ſanctiſſimũ dominuʒ papã hu
miliatio. Id cardinalẽ ſuarũ virtutũ pꝛe
dicatio · Ad pꝛelati electioneʒ exhoꝛtatio.
OAleri ad virtutes ĩuitatio · Itẽ ad ſereniſ
ſimũ dominũ Imperatoꝛeʒ iucundiſſima
ſuſceptio · Ad regẽ perſone alicuius com
mendatio.Ad Marchionẽ perſuaſio. No
ui pꝛetonſ ad officiũ excitatio · Ciuſdẽ pꝛe
toꝛis oblatio · Ho pace inductio. NHo bel
lo cõfoꝛtatio.tẽ in hominẽ ſceleratũ in

uectio · Ciuitatis inſignis magnificatio.
Qlariſſimarũ feminaruʒ ex rebus geſtis

dig niſſima recoꝛdatio · In Sponſaliciis
gratulatio In funere lamẽtatio. Iteʒ Re
ctoꝛis gimnaſi laus atq; gloꝛia · Ciuſdem
Rectoꝛis ſũmiſſio· In actu ſcolaſtico pꝛo
teſtatio· In examine ante punctoꝛuʒ reci
tationẽ Arẽga·Licẽtie cõceſſio· nfularũ
doctrinaliũ petitio · Carundẽ collatio.do
ctoꝛis ĩ collegiũ receptio.t᷑n pꝛincipio li
bꝛi legẽdi pꝛefatio · Beneficii accepti gra
tiarũ relatio·Et poſtremo operis noſtri
dedicatio ˖ ¶ Habes itaqʒ gloꝛioſiſſime
pꝛinceps iden us margaritis ſpecioſiſſi
miſ hoc noſtrũ margaritarũ relucet opꝰ
B (Eabulas autẽ ⁊ fictiones: que ad rẽ

nõ attinẽt quoniã nullum figmenti ge
nus veri pꝛofeſſoꝛibꝰ cõuenit) admoduʒ

dedimus paucas: aut veriꝰ cõſulto duxi
mus pꝛetereundas · Cas etem̃ dedimus:

per quas ſacrarũ rerum notio · ſub pio fi
gmentoꝛũ velamine honeſiis tecta ratio
nuwus: 1 veſuta nominibus enunciatur ·
ECas vero poſt habuimꝰ: que ſolas auriuʒ

delicias pꝛofitentur·quas e ſacrario ſuo

xi.

nutricũ cunas ſapientie tractatus elimi

nat · Piloſophi nanqʒ cũ de ſummo deo

mente diuina locuti ſunt:mihil penituſ

fabuloſũ attigerũt:ſed ſiquid de his aſſe

rere conabant᷑· que nõ ſermonem tmm̃mo
do:ſed cogitationẽ quoq; ſuperabãt hu
manam: ad ſimilitudines ⁊ exempla. cõ

fugierunt ¶ Q ¶ Olibrũ elegan tiſſimũ

O codicẽ copioſiſſimũ. O opus perfectiſ

ſimũ.O rem deniq; diuinã tH ĩmoꝛtalem:

quot ſuauiſſimos ſales · quot fulgentiſſi
mas margaritas · quot floꝛes ameniſſi

mos · quot etiã res delicatiſſimas te ferẽ
5 ,1☛ „
tem a mirabilẽ quandã · ⁊ liberã · ac variã

ſententiarũ grauitatẽ ad omnẽ oꝛationẽ
agendam atz exoꝛnandam habentez con
ſpicimus y nihil pꝛofecto eſt (vt ita dixe
rim) bhumanis in actionibꝰ varie· elegan
ter · callide. pudice· cõtinenter · generoſe.
benigne. liberaliter · ĩnocenter · integre.
amice. nihil deniqʒ magnifice · nihil ſapiẽ

ter.nihil cum virtute.⁊ laude dictum. fa

ctum ue quod nõ a te opꝰ exquiſitiſſimũ
L 4

exemplũ venari queat· Quantum enim

decoꝛis: ⁊ dignitatis ad omnem ⁊ oꝛatio
nem · ⁊ vite cultũ afferre ſoleas liber dul
ciſſime · nõ ẽ dicendi locus· pꝛeſertim cuʒ

Peo id quidẽ.⁊ in ꝓmptu eſt intuenti.

H¶ In te nanqʒ qemulta ſunt literis tra
dita: que ad beate vite ſtatũ ſpectant.n
te omnis phᷣie partes moralis ſcilicet:qᷓ
elimatam moꝛum ꝑfectionem docet. Na
turalis: que de diuinis coꝛpoꝛibꝰ diſpu
tat · Et rationalis: que de mncoꝛpoꝛeis re
bus eſt)liquido cõplectuntur.In te non
doctrina ſolum admirabilis ac pꝛecipua
verum etiã incredibilis quedaʒ reſtiget

amenitas: tum ꝓpter determinationes

pulcerrimarũ queſtionuʒ:tum ꝓpter ex
plicationes innumerabiliũ pene rerũ:cð
gnitu digniſſimarum: tum deniq; ꝓpter
veterũ regũ: ⁊ potentiſſimarũ ciuitatuʒ.

12 ſapientiũ phoꝛum.ac legumlatoꝛũ nar

rationes. vt vel hiſtoꝛie gratia operepꝛe

cium ſit illa cognoſcere an te blanda etiã

vicia: que accuſare aliquãto facilius ẽ.q̃;

vitare inſerta ſunt:nõ quidem vt vllum

honoꝛẽ recipiant:ſed cuʒ ſeipſa recogno

uerint: tandem ad penitentiã impellant
In tuo itaq; ſinu dlicatiſſime liber ſic de
lciarum copꝑia exuberat: vt ibi ſit quod

Syn

ꝑfectus comedat · abundet 1 qð paruulꝰ

lugatItbi eſt ſimul ⁊ læcteus potus:quo
tenera nutriatur infantia: ſolius cibꝰ
quo robuſta perſectoꝛũ iuuentuſ omniũ
virtutũ accipiat incrementa Abi nec oui

bus pabula: nec paſloꝛbuſ deſunt alimẽ

ta. a bi eſt quod om ni ctati congruit · Thi
quod c mmi pꝛofeſſioni conuenit · Et qᷣ;d
tandẽ y 1bi pꝛoꝛſus ad ſalutẽ:bene beate
q; viuendũ conſulitur vniuerſis·. Omniſ
enĩ ſapientia homĩs in hoc vno eſt:vt de
um cognoſcat ⁊ colat:hꝰ noſtrũ dogma
eſt. hec ſũn a eſt · Tota igitur pulcra es
ſpecioſa:⁊ ſuauis in deliciis tins Marga
rica poetica. Tota inquã pulcra es Mar
garita poetica: ⁊ macula non eſt in te. fa
uus diſullansg labia tua· mel a lac ſub lin
gua tua odoꝛ vnguentoꝛũ tuoꝛuʒ ſuper
omia aꝛomata·laudarẽ ampliꝰ hanc tibi
Margaritã digniſſime pꝛelul niſi putarẽ
ĩconcinne fieri · vt quod iudicio tuo pꝛo
baturus es.⁊ quidẽ graui · id alieno pꝛo
bares· Et apud ſapientem dicatur:lauda
tu parce ſi non vis vanus haberi · Nam
laudans ſlultus neſcit habere modůũ.
¶ ¶ Vade nuncnunc liber optime: vade
inquã ⁊ peregrinare · quo te ſoꝛs tulentt ·
Et ipꝛimis rade IAο Reuerendiſſimũ pa
trem dominũ Tobannẽ Epiſcopũ Mona
ſterienſeʒ Comitẽ palatinũ Rheni:ac Ba
uarie ducẽ Muſtriſimü:qui te longe me
lius. multoq; oꝛnatius abſoluere potuiſ
ſet· ĩgenio quidẽ ſuo nobili ⁊ acutiſſimo
multarũ rerũ ſcientia atqʒ noticia cumu
latiſſ ime referto· ſed altioꝛ contẽplatiõi
vacans.⁊ infimis ſublimia pꝛeferẽs hoc
onus ſuſcipere haud curauit. (E C(Si
nunc tui cmendationem Religioſiſſime
antiſtes pꝛoſecutus non fuero:veniã mi
hi pꝛo tua innata clementia dabis · cum
oc verbis conſequi poſſe non ſatis con
ſidaz · Nam ſi alioꝛuʒ virtutes cũ tuis vo
luero conꝑare:meminẽ ſane reperio.quẽ
cũ tua excellenti ⁊ natura. ⁊ virtute ſatis
digne poſſim conferre · in te quidẽ eſt ex
imia in deum veneratio: ardentiſſima in
amicos beniuolentia: perfectiſſima ĩ om
nes fides · In vita integritas· pudoꝛ · caſti
tas.modeſiia. liberalitas magnificentia

1 cetere virtuteſ. In te deniq; plurime ar

tes nobiles atq; egregie: tandẽ mens ſi

bi conſcia recti. Ita cũ omni antiquitate
de vninerſis virtutibus contendis: vt ni
hit ad decus tibi.nihil ad gloꝛiã deſit · ta
viges Ita excellis. ta moꝛtales reliquoſ

longiſſime anteis: vt quidquid agis con

tinuo om ni ex ꝑte perfecte agis · Et quid
tandem? Te clari exomant moꝛes: te vi
uida virtus. Te decoꝛ: atqʒ alte nobitita
tis onus. Tu noſtrũ ſidus: tu gloꝛia nfa
perennis · Om nia tu noſtre iura ſalutis
kabes ¶ Iccipe igitur accipe inquã Par
ceps muniſicentillime hoc munuſculum
quantillũ eſt: tue lauditueqʒ gloꝛie obla
tum · atqʒ dedicatũ · quoddã mei tuam in
amplitudinẽ amoꝛis eciu pertenue
monin entũ:quod tanti eſt.quanti tu fe
ceris · Hoc tibi uoweeſ eſt deuouet au
toꝛ opus. Et quotiens illius inſpectandi
tibi facultas: vel occaſio affuer it· totiens
mei queſo vt memoꝛ euadas:Cum hoc ſi
mul quidquid eſt munuſeuli omnia que
in mea manu ſunt: operã · ſtudiuz · diligẽ
tiam · conſiliũ · induſtriã · fidẽ ſincerã · coꝛ
pus· ac deniqʒ ipſum animuz tue lbens
amplitudim offero: atq; vltro polliceoꝛ
quod vnũ habeo me vnũ tili dono · totũ
do. ac dedo · Siquid aliud mihi aut maiuſ
aut illuſtrius extitiſſet · id tue amplitudi
ni q; libentiſſime.· multo alacriuſ obtu
liſſem · (CSed vt artaxerxes pꝛeſtã
tiſſimus Rex perſaruʒ dicere ſolitus tra
ditur. Non regale minꝰ:atq; bumanuʒẽ
in ipſo ĩperatoꝛe ⁊ Rege accipere parua
munuſcula: q́; ingentia munera elargi
ri. non ſum neſcius ea te eſſe altitudine
animi:vt longe maioꝛa ſis ſolitꝰ referꝛe:
q́; acceperis. Nam qui ſua dat largo nõ
dat ſed fenerat illi. Semĩa pauca iacit cõ
moda multa metet · Nolim aũut argenti

mihi: nolim auri quicq́; referas · ſed maiꝰ

quiddã mediuſ ſidius.multoq; pꝛeclariꝰ
1 ea que ſunt pulłcerꝛima dona que maxi
me delectant accipientẽ · pꝛo mea erga te

fide a me poſcitur · vt equo anĩo feras te

ipſũ amem te colã · te amirer · ⁊ me qui
te vnice reneroꝛ qemaxĩe cõmendatũ ha
beas velim · Quãuis nõ habeas meritoꝛũ
munera digna . Non ſis Pꝛoßteren red
dere feſſus ea · Id ſi feceris nibil pꝛoꝛſus
mea quidẽ ſententia: ad ſplendwiſſime

tue in me munificẽtie cumulũ acceſſent ·

4

—————

—

—

Et accepti memoꝛeſ nos decet eſſe boni
Hoſt debitas nunc ſummi:optimiq; dei:
ac reliquoꝛũ celitũ gratias: tibi impꝛinii
gratias agãt: ⁊ ſi poterũt referãt omnes
tuũ tollant ad ſidera nomen: quãdoqdẽ
tui admonitione · impulſu. ⁊ pcepto fa
ctũ ẽ:vt hꝰ opꝰ ſaluberimũ ad te: q̃mqʒ
rudibus pene verbis pꝛo ut ingemi mei
mediocritas tulit ꝑſcripſerĩ.vbi ſatis me
feciſſe arbitꝛoꝛ:⁊ officiuũ hominis impleſ
ſe liberalis:ſi laboꝛ meuſ aliquos ab erꝛo
ribuſ ſciẽtiarũ ⁊ vite liberatos ad cog
nitionẽ ſapientie: ⁊ ad celeſtem quãquã
