de noſtris rebꝰ ſatis vel etiã nimiuʒ en
ta de tuis velim vt eo ſis aĩo quo debes
eſſe · Td R nequn tibi p̃cipue timenduz
putes · Si em̃ ſtatus erit ciuitatis aliquiſ
qcunq;ʒ erit: te oĩʒ ꝑiculoruʒ video exꝑtẽ
foꝛe · Nam alteros tibi iam placatos eſſe
intelligo: alteros nũqᷓ; iratos fuiſſe · epi.
xiiii · Cuare te rogo ſi opꝰ erit ad ceſa
rem cauſã meã agas:neq;ʒ tibi in omnes
ꝑtes defẽdẽdũ pꝓutes:hoc exiſtimãs nemi
nem te tui amãtioꝛeʒ habere · li · v. epi . x.
¶ Vt potui accuꝛatiſſime te: tuãq; cãm
tutatꝰ ſuʒ · Et ꝓxime recẽti aduentu meo
cũ rem aliter inſtitutã offendiſſeʒ ac mi
hi placuiſſet ſi affuiſſẽ: tñ nulla re ſaluti
tue defui. Gpi · xvii ¶ Te hoꝛtoꝛ aĩo foꝛti
magnoqʒ ſis ita enĩ natꝰ. ita educatus ·

ita doct es· ita cognitꝰ etiam vt tibi ita

faciundiʒ ſit · deniqʒ ſpez quoqʒ habeas
firmiſſimã ꝓpter eas cãs quas ſcripſi.
me vero tibi liberiſq; tuis omĩa ꝑatiſſia
eſſe cõfidas velim. Id em̃ et vetuſtas nr̃i
amoris:⁊ mea conſuetudo: ⁊ tua multa

„

lix.

1

74

*

i.

Me ſcito om̃ez meü laboꝛẽ.omnc ope

(Deß ofſicia poſtulant . libꝛo · vi ⸗ epi . v

ram.curã.ſtudiũ ĩ tua ſalute cõſumere·
Nam cũ te ſemꝑ dilexi:tũ fratrũ tuoruʒ

quos eqᷓ atqʒ te ſũma beniuolẽtia ſuʒ cõ

Plexꝰ : ſin gularis pietas amoꝛq; fratnuſ
nullum me patit᷑ officii erga te: ſtudiiq;

munus aut tp̃s pᷣtermittere: ſed q̃ᷓ fauã

fecerimqʒ ꝓ te ex alioꝛũ te lrĩſ q; ex meis
malo cognoſcere · Quid autẽ ſperem aut
cõfidam:⁊ exploꝛatũ habeã de ſalute tua

id tibi a me declaꝛari rolo· Nam ſi quiſqʒ
eſt timidus ĩ magnis periculoſiſqʒ rebꝰ
ſẽꝑq; magis aduerſos rerũ exitꝰ metuẽs
.9u(ͤ ſꝑans ſecundos is ego ſum: aſi hoc vi

cium eſt eo me nõ carere cõfiteoꝛ. Epiſto
la.xiiii. ¶ De reliquis vt te ſepe ꝑ lrãs
hoꝛtatꝰ ſum :ita velim tibi ꝑſuadeas te ĩ
hbac cauſa nibil habere quod tibi timẽdũ
ſit pᷣter cõmunẽ caſum ciuitatis:qui eiſi
eſt grauiſſimꝰ tam̃ ita viximꝰ: ⁊ id etatis
iam ſumus: vt omnia que nõ noſtra cul
pa nobis accidãt foꝛtiter ferre debeamꝰ
Spiſto ·xx · ¶ Eac queſe qui ego ſũ eẽ te
Eſt ne aut tui pudoris:aut noſtni pᷣmuʒ
rogare de die: deinde plus annua poſtu
laꝛe · Sed eſſẽt mi galle oĩa facilia:ſi et ea

mercatꝰ eſſes q̃ ego deſiderabã: ⁊ ad eaʒ

ſũmaʒz quã volueraʒ:attamen iſta ipſa qᷓ

te emiſſe ſcribis:nõ ſolũ rata michi erũt

ſed etiaz grata· plane enĩ intellige te nõ
modo ſtudio :ſed etiaz amoꝛe vſu
lectarit hoĩem:vt ego ſemꝑ iudicaui ĩ oĩ

iudicio elegãtiſſimu: que me S puta

ris coemiſſe · lib · vii · epi · xxiiü · ¶ Qanino

cõſule ſcito neminẽ pꝛãdiſſe:nihil tamen

mali eo cõſule factũ eſt·fuit enĩ miri fica

vigilãtia:qui toto ſuo cõſulatu ſõnũ nõ

viderit · hec tibi ridicula vidẽt᷑: nõ enĩ ad

es:q̃ ſi videres lacrimas nõ teneres · epi·
xxx · ¶ Omnia tibi exponeꝛe niſi coꝛã nõ

poſſũ:idq; celeriter foꝛe ſpero.libro · viii

epi. ix · ¶ Der foꝛtunas tuas Cicero: ꝑ li
beros oro · obſecro nequid grauius de ſa

lute ⁊ incolumitate tua conſulas.Nã de
os hoĩeſq; amiciciãqʒ noſtrã teſtoꝛ me q̃

tibi p̃dixi nee temere monuiſſe· epiſto · x.
¶ Ouare ſi tibi tu. ſi fuliꝰ vnicꝰ.ſi domꝰ

ſi ſpes tue reliqͥ tibi cuꝛe ſũt: ſi aliqd apð

te nos . ſi vi optimꝰ gener tuꝰ valet: 7

rũ foꝛtunas nõ debes velle cõturbare:ie

m:q de

quere eam cauſã in cuius victoria ſalus

noſtra eſt: ne aut odiſſe: aut relinquẽ co
gamur: aut ĩpiam cupiditatẽ cõtra ſalu
tẽ tuã habeamꝰ Cadẽ ¶ Hlus facio q; ca
niniꝰ mãdauit · ꝓs eĩ ſiqd eon cirẽ roga
rat quod tu neſcires · ego tibi ea narꝛo q̃
tu melius ſcis q; ipſe qui narro · faciã er
go illud quod rogatus ſũ:vt eoꝛum que
tẽꝑis huius ſint que tua audieꝛo nequid

ignores · Epi · vi. libꝛo.ix. ¶ Et tullia nꝛã
recte valet · Terẽtia minꝰ belle habuit :ſʒ
certũ ſcio iaʒ cõualuiſſe eaʒ· p̃ᷣterea rectiſ
ſime ſũt apud te oĩa. epi · ix · ¶ Oratiũcu

lã ꝓ deiotaro quaʒ requirebas habebam
mecum quod nõ putarem · taqʒ eaʒ tibi

miiſtꝛquaz velim ſie legas vt cauſaz tenu

em ⁊ ino pem: nec ſcriptõe magnoꝑe di
gnam · Sʒ ego hoſpiti veteri ⁊ amico mu
nuſculũ mittere volui leui denſo eraſſi fi
lio cuiuſmõi ipſiꝰ ſolẽt eſſe munera.epi
xii. ¶ Si me amas tu fac vt ſciam q;d de

nobis facturuʒ ſit · habuiſti em̃ in tua po
teſtate ex quo rel ex ſobrio · vel certe ex

ebrio ſcire poſſes· epi · xvii. ¶ Hoc tamẽ
ſcito nõ modo me q cõſiliiſ nõ interſum
ſed ne ipᷣm qʒẽ prĩcipem ſcire quid futu
rum ſit · nos en illi ſeruimꝰ. ip̃e temꝑibꝰ

tta nec ille quid tꝑa poſtulatura ſit: nec

nos quid ille cogitet ſcire poſſumꝰ.eadẽ

¶ Dupliciter delectatꝰ ſum tuis literis

1 iße riſi ⁊ ꝙ te ĩtellexi iaz poſſe ridere
Me aũt a te vt ſcurrã:vel itẽ male onera
tum eſſe:nõ moleſte tuli · Allud doleo in
iſta loca venire me vt cõſtituerã non po

tuiſſe· habuiſſes enĩ nõ hoſpitẽ ſed cõtu

bernalẽ. At quẽ virũ gnõ eũ quẽ tu es ſo
litꝰ ꝓmulſide cõficere · Integrã fameʒ ad
ouũ affero· Ttaqʒ vſqʒ ad aſſũ vitellinuʒ
oꝑa ꝑducit᷑ · Alla mea que ſolebas antea
laudare.O hoĩeʒ facilẽ. O hoſpitẽ nõ gꝛa

uẽ· Nã oẽm noſtrã de repu.curaʒ. cogita

tõem: de dicẽda ĩ ſenatu ſnĩa:cõmẽtatio
nẽ cauſarũ obiecimus · In epicuri nos ca
ſtra aduerſarii nrĩ cõiecimꝰ:nec tamẽ ad
hãc inſolẽtiazʒ:ſed ad illã tuã lauticiaʒ ve
terẽ dico:cũ me ĩ ſũptũ habebas · Etſi nũ
q; plura p̃lia habuiſti: pinde te para cuʒ
hoĩe edaci tibi res eſt.Epi xx ¶ Hec igit

cẽ nũc vita nrã mãe ſalutãꝰ dom bonos
viros miltos q;ʒ triſtes: ⁊ hos letos victo
res qui me quidem ꝑofficioſe ⁊ ꝑamãter

id

obſeruant. vbi ſalutatio defluxit literis
me inuoluo:aut ſcribo·aut lego · veniũt

etiã qui me audiũt quaſi doct homineʒ

q; paulo ſũ q; ipᷣi doctioꝛ· Inde coꝛꝑi om

ne tẽpꝰ dat᷑ · patriã duxi iã ⁊ grauiꝰ ⁊ diu

tiꝰ:q; ila mater vnicũ fuiũ · Sed cura ſi
me amas vt valeas: ne ego te iacente bo
na tua comedaʒ · Statui em̃ tibi ne egro
to quidẽ ꝑcere· Gadẽ. ¶ R¶Heri veni ĩ
Qumanũ:cras ad te foꝛtaſſe:ſed cum cer

tũ ſaã faciã te paulo ante certioꝛem· etſi

M.cepariꝰ cũ michi in ſilua galinaria ob
uiã veniſſz: queſiſſẽqʒ quid ageres : dixit
te in lecto eſſe ꝙ ex pedibꝰ laboꝛares: tu
li ſcʒ moleſte vt debui: ſed tñ cõſtitui ad

te venire:vt ⁊ viderẽ te ⁊ viſerẽ ⁊ cenarẽ

etiã · nõ em̃ arbitroꝛ cocũ etiã te architri
cliniũ habere · expecta igit᷑ hoſpitẽ tũ mi

nime edacẽ:tũ inimicũ cenis ſũptuoſis.

Gpiſto · xxii · ¶ Ded me hbercule mi pete

extra iocũ moneo te.quod ꝑtinere ad be
ate viuẽdũ arbitroꝛ:vt cũ viris bonis ·io

cũdis· amãtibꝰ tui viuas.nil ẽ aptiꝰ vite
nil ad beate viuẽduʒ accõmodatiꝰ.nec id

ad voluptatẽ refero:ſed ad comitateʒ vi
te atqʒ victꝰ:remiſſionẽq; aĩmoꝛũ:q̃ ma
xime ſeꝛmone efficit᷑ familiari:q in conui
uis dulciſſimꝰ. Epi ·xxmi. (
fabioquod ſcire te arbitroꝛ mibi ſũmꝰ
vſus eſt. valde eũ diligo: tuʒ ꝓpter ſum
mã ꝓbitatẽ eiꝰ ac ſingularẽ modeſliam:
tum ꝙ in his cõtrouerſiſ quas habeo cũ

tuis cõbibonibꝰ epicuris:optima opera

eiꝰ vti ſoleo · xxv. ¶ Ftaqʒ michi maxime

cure eſt nõ de mea quidem vita cui ſatiſ

feci.vel etate · vel factis · vel etiã ſiq̃d hãc
ad rem ꝑtinet gloria:ſʒ me patria ſolici
tat · li · x· epi . i. ¶ In his aũt rebꝰ q̃ nihilo

minꝰ vt ego abſim cõfici poſſunt. peto
a te vt ratõem habere velis ⁊ ſalutiſ ⁊ di
nitatis mee · epiſto· ſecũda · ¶ Cuʒ ipßᷣm
urniũ ꝑ ſe vidi libẽtiſſime: tum hoc libz
tiꝰ ꝙ illũ audiẽs te videbar audire · Naz

in re militari vuꝛtutẽ. ⁊ in admĩſtranda

ꝓuincia iuſticiã: ⁊ ĩ oĩ gnᷣe prudẽtiaʒ tuũ
expoſuit · ⁊ pᷣterea mihi nõ ignotaʒ:in cõ

ſuetudine ⁊ familiaritate ſuauitatẽ tuaʒ

adiũxit . pᷣterea ſũmã erga ſe liberalitatẽ

que oĩa mihi iocunda fuerunt expoſuit ·

hoc extremũ etiã gratũ fuit · ᷓpi · tercia ·
C

aue tempꝰ amittas · ſic moneo vt ſi

ũ Marco

lium:ſic faueo vt mihi:ſic hoꝛtoꝛ vt pꝛopᷣ
um ⁊ amiciſſimum.Gpi ·v. ¶ Wrede igit᷑
mihi plãce omẽs quos adhuc dignitatis
gradꝰ cõſecutꝰ ſis (es nürnepr ampliſ
ſimos)eos honoꝛuʒ vocabula habituros
nõ dignitatis inſignia: niſi te cum liber
tate populi Romani: ⁊ cum ſenatꝰ auto
ritate cõiunxeris· epi · vi· ¶ Beiũge te
ſo aliqñ ab his cum quibꝰ te nõ tuuʒ iu
dicium ſed tẽpoꝛuʒ vincula cõiunxerũt.
Gadẽ ¶ Copias adduco ⁊ numero ·a ge
nere · ⁊ fidelitate firmiſſimas · Epi · nona
¶ BSDedulitas mea vt ſpo ⁊ mihi ⁊ reipu
blice tulit fructũ · Nãqʒ; aſſiduis ĩternun
ciis cum lepido egi:vt omiſſa omni con
tentõne: recõciliataq; voluntate nrã cõ
muni cõſilio reipu· ſuccurrerʒ:ſe· liberoſ
vꝛbemqʒ pluris q; vnũ ꝑdituʒ abiectum
q; latronem putaret: obſequioq; meo ſi
ita faceret ad omnis res abuteret᷑ · ꝓfeci
itaq; ꝑ laterẽſeʒ ĩternunciũ:fidem michi
dedit: ſe antoniũ ſi ꝓuincia ſua phibere
nõ potuiſſet bel lo ꝑſecuturũ.epiſto· xx.
CBam ſnĩam dixi: cui aſſenſi ſunt om
nes ad vnuz:ea q̃ fuerit ex ſenatuſcõſul
to cognoſces · Gpiſtola.xvi ¶ & ſi omĩa
mihi ĩtegra ⁊ ipᷣe ⁊ foꝛtuna ſeruarit:reci
pio me vobis celeriter negociuʒ ex ſentẽ
tia cõfecturũ frẽz meũ aſſduis laboribꝰ
cõcurſatõibꝰq; cõfectũ grauit᷑ ſe hũiſſe
ãtea tibi ſcripſi:ſed tam̃ cũ pᷣmũ poſſe ĩ
gredi cepit: nõ magis ſibi q; reipu · ſe cõ
ualuiſſe exiſtimãs: ad oĩa ꝑicula prĩceps
eſſe non recuſauit:ſʒ ego eũ nõ ſolũ hoꝛ
tatus ſum verũetiã coegi iſto pꝛoficiſci·

ſpi · xvii ¶¶ Sed mi plãce incumbe vt bel

li extrema ꝑficias:in hoc enit ſũma ⁊ grã
1 Kor. Gpiſ.xix · ¶ Din vt ſcripſiſti ad
collegã ita ſe res habet omni cura libera
ti ſumus:nec tñ erimꝰ priuſq; ita eſſe tu
nos feceris certioꝛes. Rpi·xx. ¶ Nec de
pugnare ſi occaſio tulerit:mec obſideri ſi
neceſſe fuerit:nec mori ſi caſus inciderit
pꝓ nobis ꝑatioꝛ fuit quiſq;· Quare hoꝛtoꝛ
te mi Cicero exercitũ huc traiciẽdum q̊;
primum cures: ⁊ matures priꝰq; hoſtes
magis coꝛroboꝛent᷑ noſtri ꝑturbentur
ĩ quo ſi celeritas erit adhibita reſpublica
in poſſeſſione victorie deletis ſceleratis
ꝑmanebit · Ppi · xxi · ¶ In quo hãc capio
voluptatẽ:ꝙ ceꝛte quo magis me petiue

runt:tanto maioꝛem iis fruſtꝛatõ doloꝛẽ
attulit · Tu mi Cicero quod adhuc fecſti
idem p̃ſta:vt piglanre neruoſeq; nos qᷓ
ſtamus ĩ acie ſuboꝛnesepiſtola·xxni·
¶ Ꝙ⁹g viuit Antonius hodie · ꝙ lepidus
vna eſt · ꝙ exercitꝰ habet nõ cõtẽnendos
ꝙ ſperãt · ꝙ audent: om̃e ceſari acceptuʒ
referre poſſũt. Epixxmi · ¶ Quãobꝛez ſi
q̃d operis tibi etiã nũc reſtat:id magno
pe cẽſco ꝑſequẽdum · Epi · xxx · ¶ Sed tñů
ſentẽtiã meã tibi ignotã eſſe nolebaʒ:cu
ius eſt hec ſũma:vt hec omĩa te metiri di
gnitate malĩ qᷓ; ambitõne: maiorẽqʒ fru
ctũ ponere ĩ ꝑpetuitate laudiſ:qᷓ; ĩ celeri
tate p̃ture· Cadẽ ¶ Mihi enĩ ne goeii plꝰ
reliqſti vm.·q; p̃ter me omnibus.epiſto.
xxvii · ¶ Ceſarẽ vero ꝙ me in tãta foꝛtu
na mõ cognitũ vetuſuſſumoꝛuʒ familiaꝛi
um loco habuit: dilexi ſũma cũ pietate
fide · Que mea ſnĩa gerẽ mihi licuit ita fe
ci · vt optiꝰ quiſq; maxĩe ꝓbaꝛet . qð iuſ
ſus ſũ eo tꝑe atq; ita feci:vt appareret ĩ

uito imꝑatũ eſſe · epil · xxxi. ¶ Abs te mi

Cicero magnope peto ſi meaʒ vitã ⁊ ſtu
diũ diligẽtiſſime ſuꝑioribꝰ tẽꝑibꝰ ĩ admĩ
ſtrãda repu. qᷓ lepido digna üũt ꝑſpecta
hẽs: vt ꝑia aut eo ãplioꝛa rliqꝰ tẽꝑe expe
cteſ ⁊ ꝓiñ tua autoritate me tuẽdũ exiſli
mes:quo cbi lura tuo merito dẽo · Hpi
ſto· xxxmi · ¶ Eallere nemo nos põt niſi
tu:qð certe abeſt a tua virtute ⁊ fide:ſed
alius nemo facultatẽ habʒ decipiẽdi nos
tibi em̃ vni credimꝰ ⁊ credituri ſumꝰ.libᷣ
xi. epi.ſecũda· ¶ Vt pꝛicipiis cõſentiant
exitꝰ:tuũ eſt hoc munꝰ.tue ꝑtes·a te hoc
ciuitas vel om̃s potiꝰ gẽtes nõ expectãt
ſolũ:ſed etiã poſtulãt:quãq; cũ exhoꝛta
tõe nõ egeas:mõ vtar ea pluribꝰ verbis
Gpiſtola.v.¶ Quãobꝛẽ ad oĩa ita ꝑatus
ita animatꝰ debes eſſe:nõ vt nihil faciaſ
niſi iuſſus:ſʒ vt ea geras que ab omibuſ
ſũma cũ admiratõe laudent᷑· epi · ſeptĩa ·
¶ Gõiũctio tua cũ collega:concoꝛdiaq;
vrã que lrĩs cõibus declarata ẽ: ſenatui:
populoq; Ro·grauiſſima accidit · Qð ſu
peſt ꝑge mi brute · ⁊ iã nõ cũ aliis ſʒ tecũ
ipſe certa · epi · xx. ¶ Oð ꝓ me non facio
id ꝓ te facẽ amoꝛ meꝰ in te:tuaq; officia
cogũt vt timeã · epi . xx. ¶ Ego niſi valde
neceſſe fuerit ex italia nõ excedã · Cadem
¶ Nos hic valemꝰ recte:⁊ quo meliꝰ va

leamꝰ operã damꝰ. Que tibi ſuꝑioribus
lris mea manu ſcripſi: terꝛendi tui cauſa
hoĩes loquũtur · epixxni· ¶ Orede mihi
niſi iſta ita fiant quẽadmodũ ſcribo: ma
gnũ nos oĩs adituros ꝑiculũ · Rogo te vꝛ
dete quibꝰ homĩãbꝰ negociũ detis:qui ad
me legiones adducãt: ⁊ fide opus eſt et
celeritate · epi · xxvi · ¶ Reliqua magna
ſũt ac multa ſed poſita oĩa in vobis: q̃n
q́ᷓ; quid pᷣmũ explicemꝰ nõ vigeams i.
xii · epi · pma. EWVelin em̃ pulcerrimi fa
cti ille furioſus me principẽ dicit fuiſſe:
vtinã quidẽ fuiſſẽ: moleſtꝰ nobis nõ eſſz
epi · tercia · ¶ Vellẽ I dibꝰ marciis me ad
cenam ĩuitaſſes: reliqarum nihil fuiſſet:
Epiſto.q̃rta · ¶ Ded tu qᷣ;d ageres · quid
acturus · vbi deniq; eẽs neſciebam. fam a
nüciabat te iſſe in ſyriã:autoꝛ eꝛat nemo
eadẽ. ¶ Hiemem credo adhuc ꝓhibuiſſe
quo minus de te certũ haberemus quid
ageres · maximeq; vbi eſſes · epi · v. 65
xi de te que potui tãta cõtentõe: quãtuʒ
foꝛũ eſt:tanto clamore cõſenſuqʒ popu
li:vt nihil vnq; ſimile viderim: quod aũt
T in ſenatu pluribus verbis diſſerui ⁊ di
xi in contione in eo velim fidem meam li
beres · Epiſtola ſeptima· ¶ Nunc te co
boꝛtatõne non puto indigere:vt nos ab
ſentis rẽq; publicam quantum opus eſt
defendas · Gpiſtola vndecima· Erke a
te peto non ſolum reipublice que tibi ſẽ
er cariſſima fuit: ſed etiam amicicie no
e⸗ nomine: quam confido apud te plu
rimum poſſe · Epiſtola duodecima
¶ De noſtra dignitate velim tibi vt ſẽp
cure ſit: quocunq; tempoꝛe occaſionẽ
babueris I in ſenatu ⁊ in ceteris rebus
laudi noſtre ſuffragare· ᷓpiſtola decima
quarta · ¶ Ego poꝛro non mediuſ ſidꝛ
us cupiditate pꝛouincie produci mihi lõ
gius ſpacium volo · Nam mihi fuit iſta ꝓp
uincia plena laboris. periculi · detrimen
ti · Cadem . ¶ Athenas veni ad.· xi· kalen
das Tumas:atq; ibi( quod maxime opta
bam)vidi fuium tuum dedituz optimis
ſtudiis:ſummaqʒ; modeſtie fama·qua ex
re quantam voluptatem ceperim · ſcire
etiam potes me tacente · non enĩ neſcis
quanti te faciã: ⁊ q; ꝓ noſtro veterrimo
veriſſumoq; amoꝛe omnibus tuis etiã mi
nimis cõmodis · ñ mõ tãto bono gaudeã

Noli putare mi Ciceꝛo me hoc auribꝰ tu
is dare: nibil adoleſcẽte tuo carius atqʒ

adeo nrõnihil enĩ mihi a te eẽ ſeiũctuʒ)

aut amabiliꝰ oĩbꝰ his qui athenis ſunt:
aut ſtudioſiꝰ earũ artium quas tu maxĩe
amas hoc eſt optimarũ · Itaqʒ tibi quod
vere facere poſſuʒ libẽter quoʒ gratulor
nec minꝰ etiã nobis: ꝙ eum queʒ neceſſe
erat diligere qualiſcũq; eſſet talẽ habeꝛe
mus: vt libẽter quoq; diligamꝰ.pi · xvi
¶ Rudiebã quedaz turbulẽta que ſcz cu
pio eſſe falſa: vt aliquãdo ocioſa liberta
te fruamur: qd vel minime michi adhuc
cõtigit · ego tamẽ nactꝰ in nauigatõe no

—

ſtꝛa puſil lũ laxamẽti cõcinaui tibi munu

ſeulũ ex ĩſſituto meo · eadez. ¶ Etſi pꝑini

quo patiebar aĩo te a me diſgredi: tamẽ
eo tpe me cõſolabar: ꝙ in ſũmuz etiã oci
um te ire arbitꝛabaꝛ: ab impẽdẽtibꝰ ma
gnis negociis diſcedẽ. Gpiſ. xvii. ¶ Om
nẽ cõdicõneʒ ĩperii tui ſlatũq; ꝓuĩcie mi
hi demõſtrauit tratorius. O multa into
lerabilia locis oĩbus · Sʒ quo tua maior
dignitas: eo que tibi acciderũt minus fe

renda.neq; enĩ que tu ꝓpte: magnitudi

nẽ anĩ ⁊ ingeni moder ate fers:a te nõ

vleiſcẽda ſũt: aſi nõ ſint dolenda. Sz hec

poſterius rerũ vꝛbanaruʒ acta tibi mitti
certo ſcio: quod ni ita putareʒ eſſe ꝑſcri
berẽ .· Gpi · xxni · 6 Atqʒ ante hec quidem
ſperare ſaltẽ licebat: nunc etiã id ereptũ
eſt Gquidẽ ⁊ hec ⁊ oĩa que homĩ accideꝛe
poſſũt ſic fero:vt phᷣie magnã habeã gꝛa
tiã: que me non modo a ſolicitudine ab
ducit: ſed etiã cõtra oĩs foꝛtune impetꝰ
armat:tibiq; idẽ cẽſeo faciũdũ. Nec a ꝗ
culpa abſit qᷣcq; in malis numerzddͦ 8z
bec tu meliꝰ. Eadeʒ · ¶ Te tñ hoꝛtor vt
omni cura in rempublicam incumbas.
hoc eſt animi · hoc eſt ingenii tui · hoc eſt
ſpei quam habere debel ãplificãde digni

tatis tue · Sed hac de re alias ad te pluri

bus · Gpiſto · xxmi · ¶ OQuãq; admodũ ſu
mus iaʒ defatigati : ſed nulla laſſitudo ĩ
pedire officiũ ⁊ fideʒ debet · verũ hec hac

tenus ab aliis te de me: qz a meip̃o malo

cognoſcere. Rudiebamꝰ ea que maxime
vellemꝰ de gneo munitio: queʒ tu quibꝰ

dã literis ad celũ laudibꝰ extuliſti. rumo

res durioꝛes erant: id quale ſit: omnĩoq;
auid iſlic agat᷑ facias me velim certioreʒ

epi · xxp · ¶ Velĩ ſiqua offẽſiuneula facta
elt anĩ tui ꝑuerſitate aliquoꝛũcnoui eniʒ
ẽtem illam)deſ te ad lenitatẽ: vel ꝓpteꝛ
uümaz humanitatẽ: vel etiã honoris mei
cauſa · libꝛo · xni · epi · pma ¶ Impedioꝛ re
recũdia ne te pluribꝰ rogeʒ: neq; tam̃ du
bito quin ſi tua nihil: aut nõ multũ ĩter
ſit eo ſis aĩmo quo ego eſſem: ſi quid tu
me rogares: michi certe gratiſſimuʒ fece
ris · epi · ſecũda ¶ Ded hec q̃ ſupꝛaſcripta
ſũt eo ſpectãt vt te hoꝛter ⁊ ſuadeã· Reli
gua ſunt que ptinẽt ad rogãdum :vt nõ
olũ tua cauſa tibi conſuliuʒ me dare pu
tes : ſed ꝙ mihi opus ſit me a te petere
rogaꝛe · gratiſſimũ igit mibi feceriſ ſi vol
teranos omnib“ rebꝰ integros ĩcolumiſ
qʒ eſſe volueris· epi · q̃rta ¶ Pro tuo aĩo
in me ſingulari exiſtimaui me opoꝛtẽ ad
te accuratiꝰ ſcribere: a ſi nõ ſũ neſeꝰ ⁊ q
tẽpoꝛuʒ ratio: ⁊ que tua poteſtas ſit: tibi
qʒ negocium datuʒ eſſe a Caio ceſare nõ
iudiciuz pᷣclare ĩtelligo · Quare a te tãtuʒ

peto quãtuʒ ⁊ te facere poſſe: libenter

mea cauſa factuꝛũ eſſe arbitroꝛ· Et pᷣmuʒ

velim exiſſimes (quod res eſt municipii

fortunas oẽs in iſto vectigali conſiſtere ·
his aũt tꝑibꝰ maximis oneribꝰ preſſum
ſũmis affectũ eſſe difficultatibꝰ.hoc et ſi
cõmune videt᷑ eſſe cuʒ multis: tamẽ mihi
crede · ſingulares huic municipio calami
tates accidiſſe quas idcirco nõ cõmemo
ro: ne de miſeris meoruʒ neceſſariorum
cõquerẽs homĩes quos nolo videar offẽ
dere. epi · octaua · Beo hoc quale ſit tu

ꝓ tua prudẽtia cõſiderabis. Ego te plãe
rogo: atʒ ita vt maiore ſtudio iuſtioꝛe de

cauſa:magis ex aĩmo rogare nibil poſſi

vt albino parcas· pꝛedia laberiana ne at

tingas: magna me affeceris nõ modo le
ticia: ſed etiĩẽ quodãmõ gloria · epiſto · ix.
¶ Nero me“ mirificas apud me tibi gra
tias egit ꝓꝛſus ĩcredibiles: vt nullum ho
noꝛẽ ſibi haberi potuiſſe diceret: qui a te

p̃teꝛmiſſus eſſʒ. Magnum fructũ ex ipſo

capies. Nihil eſt em̃ illo adoleſcẽte grati

us. Sed me hercule michi quoq; gratiſſi
mü feciſii · pluris eniʒ ex omm nobilitate
neminez facio . Ttaqʒ ſi ea feceris que ille

Eine tecũ agi voluit.gratiſ ſumum michi

eceris · epi. lxvi · ¶ Tu qð me hoꝛtaris
vt animo ſim magno: 1⁊ ſpem habeam

xj.

reeupãde ſalutis:id velĩ ſit eiuſmõi vt re

cte ſpeꝛare poſſimus. Nunc miſer qñ iaʒ

tuas lr̃as accipiã g q̃ʒ ad me ꝑferet 2O
reliquũ eſt ſuſtẽta te mea Terẽtia vt po

tes· honeſuſſime viximꝰ.floꝛuimꝰ: nõ vi

ciũ noſtrũ ſed virtꝰ noſtra nos afflixit.

peccatũ eſt nullũ niſi ꝙ nõ aĩam vna cũ

oꝛamẽtis amiſ mꝰ. l:xmiepi:q̃rta.
¶ Si tu tulliola nr̃a lux valetis:ego
⁊ ſuauiſſimꝰ cicero valemꝰ. Piidie Idibꝰ
octobris athenas venimꝰ:cũ ſane aduer
ſis vẽtis vſi eſſemꝰ: tardeqʒ ⁊ incõmode
nauigaſſemꝰ de naue exeũtibꝰ nobis aca
ſtus cũ literis preſto fuit. epi · v. ¶ Bol
lueẽ ſi adhuc nõ eſt ꝓfectꝰ qprimuʒ fae
ext rudas.epi · ſexta · ¶ Statim ita ſi uz le
uatus vt deus mihi aliquis medicinaʒ fe
eiſſe videat᷑:cui quidẽ tu deo quẽadmoð
ſoles pie caſte ſatiſfacias.epi. ſeptima
dinẽ tuã velim cures diligẽtiſſime· Nam
mihi ⁊ ſcriptũ ⁊ nũciatũ eſt te in febrim
ſubito ĩcidiſſe. Q celeriter me feciſii ð ce
ſaris literis certiorẽ feciſti mibi gratum
Itẽ poſthac ſiquid opuſ erit: ſiquid acci
derit noui facias vt ſaã · Qura vt valeas

¶ RRC(Si vales bene eſt . ego valeo. valitu

epi· octaua. ¶ B ¶ Da operã vt cõuale

ſcas: quod opus erit:vt res tẽpuſq; po

ſtulat ꝓuideas atq;ʒ admiĩſtres: ⁊ ad me
de omnibuſ rebꝰ qſepiſſime literas mit
tas: epi · xxi· ¶ OQ ¶ Nos quotidie tabel

larios noſtros expectamꝰ: qui ſi venerĩt

foꝛtaſſe erimꝰ certioꝛes quid nobis faciẽ
dũ ſit faciemuſq; ſtatiʒ te certioꝛẽ.valitu

dinẽ tuã cura diligẽter · epi. xxii · ¶ Sum

ma tua autoritas fecit · meũqʒ ꝑpetuum
de tua ſin gulari virtute iudicium: vt ma
gni mea intereſſe putarẽ: i res eas quaſ
geſſiſſem tibi notas eſſe: ⁊ non ignoꝛari

a te qua equitate ⁊ cõtinẽtia tuerer ſoci

hulncize⸗ adminiſtrarẽ · his enim a

te cognitis arbitraboꝛ facilius me tibi q̃ᷓ
vellẽ ꝓbaturũ.li · xv·epi· q̃rta. ¶ Idqʒ
ſi tlibꝰ ð rbꝰ grauiſſimos hoĩeſ ⁊ rogare
ſolere.⁊ rogari ſcio:tñ admonẽdũ potiꝰ
te a me q; rogãdũ puto Gadẽ ¶ Si mihi
minꝰ tecũ eſſet q; eſt cũ tuis oibꝰ:allega
rẽ ad te illos a quibꝰ ĩtelligis me pᷣcipue
diligi. patris tui beneſicia in me ſũt ãpliſ

unarnſe em̃ ſaluti mee neq; amoni ami
tioꝛ quiſqᷓ

q; dici poteſt: frater tuꝰ quanti

me faciat ſẽꝑq; fecerit:eſſe hoĩeʒ q igno
rat arbitroꝛ neminẽ.domꝰ tua deniqʒ to
ta me ſemꝑ omnibꝰ ſũmis officii s pꝛoſe
cuta eſt· Neq; veꝛo tu in me diligẽdo cui
q́; cõceſſiſti tuorũ · Quare a te peto ĩ ma
ioreʒ modũ · vt me ꝑ te q3omatiſſunuʒ ve
lis eſſe:meamq; ⁊ in ſupꝑlicatõne decer
nẽda:⁊ in ceteris rebꝰ exiſtimatõeʒ : ſatis
tibi eſſe cõmẽdatã putes · Epiſto.decima
Nõ audeo vehemẽter a te cõtendẽ: ne
aut ipſe tue ꝑpetue cõſuetudĩs erga me
oblitus eſſe videar: aut te oblitũ putem .
Quare vt te velle arbitroꝛ ita faciam: atʒ
ab eo quem oẽs gẽtes ſciũt de me optĩe
meritũ bꝛeuiteꝛ petam· epi:xni. ¶ De fa
bio faciemus ſtudioſe que rogas. Tu mił

tis de cauſis velleʒ me cõueĩre potuiſſes

primum vt te queʒ iamdiu plurimi facio
tanto interuallo viderem · Deinde vt ti
bicquod feci per literas) poſſem pꝛeſens
gratulari: tum vt quibus de rebus velle
mus tu tuis ego meis inteꝛ nos commu
nicaremus· poſtremo vt amicicia noſtra
que ſũmis officiis ab vtroq; culta eſt: ſʒ
longis interua llis tempoꝛum ĩterruptã
connieendine, habuit:confirmaretur ve

hementius. I0 cuʒ nõ accidit vtemur bo
no literarũ:et earum fere abſenteſ que ſi

coram eſſemus conſequemur· Vnus ſci
licet ille fructus qui in te videndo eſt ꝑ
cipi literis non poteſt:alter gratulatõis

eſt is quidem exilioꝛ q; ſi tibi teipſum in
tuens gratularer: ſed tamen ⁊ feci antea

facio nunc · Tercium eſt vt id quod de

rebus noſtris coꝛam eõmunicaſſemus in
ter nos conficiamus idẽ literis · Gpi · xmi

Te penitus rogo· ne tam longe naui

gatõni ⁊ vie ꝑ hyemẽ niſi bene firmũ cõ

mittas:neue nauiges niſi exploꝛate · vix

in ipſis tectis ⁊ opidis frigus ĩfirma va
litudine vitatur (magne enim nobis eſt
ſo licitudini ualitudo tua) ne dum ĩ mari
2⁊ uia ſit facule abeſſe ab iniuria temporiſ

frigus inimiciſſimuʒ macillentis inquir

euripedes:cui tu quãtum credas neſcio:

ego certe ſingulos eiꝰ uerſus ſingula eiꝰ
teſtimonia puto.libꝛo · xvi·epiſtola.viii
¶ Nos a te ut ſcis diſceſſimꝰ. ad. iii · No
nas nouembris · leucadem uenimus ad

vii · Idus No. 'i ꝓpter tẽpeſtatẽ moꝛa
ti ſumꝰ. Inde ad/v. coꝛcpraʒ belliſſie

ter

it

pi · nona ·

nauigauimꝰ. Tbi retenti uentis ſumus.
Interea qui cupide ꝓfecti ſunt miti nau
fragia fecerũt · Soluimꝰ ĩde auſtro leniſ
ſimo celo ſereno; nocte illa ⁊ poſtero die

in Italiã ad ydꝛuntẽ ludibũdi puenimus
eodẽq; vẽto poſtridie Bꝛũduſiũ venimꝰ
ſclapo medicꝰ plane con
firmat ꝓpediẽ te valentẽ foꝛe · Nũc qdeʒ

ego te hoꝛtoꝛ: vt om̃em diligẽtiã adhibe
as ad cõualeſcẽdũ · tuã pꝛudẽtiã · tẽperan

tiam· amoꝛẽ erga me noui·. Scio te oĩno
facturũ vt nobiſcũ qprimũ ſis: ſed tam̃
ita velim vt ne quid ꝓperes ne ue teme
re nauiges. Solẽt naute feſtinare ꝗᷓſtus
ſui cauſa · Cautus ſis mi Tyro mare ma
gnuz ⁊ dif ficile tibi reſtat. Si poteris cũ

meſcinio · caute is ſolet nauigare: ſi mꝰꝰ

cum honeſto aliquo hoĩe cuiꝰ autoritate
nauicularius moueat᷑. In hoc omneʒ dii
Fee ſi adhibueris:teq; nobis incolumẽ

feceris omnia a te babebo · etiã atqʒ etiã
noſter Tiro vale · medico ð te ſcripſi dili

gẽtiſſime · GCadeʒ. ¶ AGxpecto tuaſ li
teras de multis rebꝰ:teipſuʒ multomag
demetriũ redde noſtrũ:⁊ alið ſiquid po

teſ boni· de Anfidiano noĩne nibil te hoꝛ

toꝛ: ſcio tibi cure eſſe ſed cõfice: ⁊ ſi ob eã
rem moꝛaris accipio cauſaʒ· ſi id te nõ te
net aduola.literas tuas valde expecto ·
Vale.Mec ex Tullio:nunc ad idem ex Ga
ſparino vide. ”
Rd idẽ . ¶ B
io te rerũ nouarũ cupiduz eſſe
T—accuſaſſe me ſepe ꝙ nũq; ad te
ſcribo de his rebꝰ que hic fiunt ·
faciã hodierno die ne poſſis deinceps cri
minari negligẽtiã meã tmplebo itaq; te
nõ vulgaribẽ vt multi ſolent:neq; falſis
rumoribꝰ:ſed magnis ⁊ de quibꝰ certos
autores habemꝰ. Gaſparinꝰ. (Nihil
quod libẽtiꝰ facio: q; de maximis et pul
cerrimis rebꝰ que hic fiũt te certiorẽ red
dere. ¶ Si te noua delectãt habeo qᷓdem

vnde poſſim abunde huic tuo deſiderio

ſatiſfa cere. Anrã quidẽ aut patrum me

moria tante rerũ mutatões nõ fuerunt:
quãte hodie inſtãt: et iam in nrĩs ꝑtibuſ
fiũt. ¶ Nouiſſima res his diebꝰ nob ac

cidit: de qua te certioꝛẽ facere volui:vt ĩ

telicenen nullã rem fore tãtam aut tam
occu

tazʒ: quã nõ maxime cuperẽ impᷣmiſ

leij

tibi eſſe notam. ¶ Nichil aũt in hac nrã

regione agitatur: quod vel ſuauitate vel

magnificẽtia ſit ad te ſeribẽdũ · ſumꝰ em̃
om̃s tãto in ocio:quanto neſcio an alias
fuerimus· Et vereoꝛ ne hoc foꝛte pᷣſce vir
tuti ⁊ bonis artibꝰ noſtris noceat· Nam
vt nimia foꝛtũe aſperitas:ita etiã immo

derata ꝓſperitas ſepe glorie nocuit ·
¶ 6t ſi ea de quibus ad te ſeribo non

ita noua atq; inuſitata ſint: vt nunqᷓ;
alus bominibus aliquid huiuſ modi obti
gerit: tamen non paruam ex opinione

que habebatur admirat õnem excitarunt

¶ um de rebus inuſitatis ad te ſcri

bo videor mihi rem tibi ꝑgratam facere

ſcio em̃ ſemꝑ te harum rerum cupidũ eẽ
faciam ergo te participem facti pulcerri
mi nõ multis annis ante a quoq́; noſtꝛũ
auditi · ¶ Si vllo tempore de rebus ma
gnis ad te ſcripſi: illud ꝓfecto eſt ſũmuʒ
ac maximum oĩm: quo tanta mihi viden
tur mala rebꝰ noſtris impendere:vt niſi
deꝰ aliquis hecipſa a nobis auertat: faci
le poſſim noſtrarũ partium deſolatõem

ac ruinam diuinare · ¶ Volui hec omnia

tibi nota eſſe:vt qui periculorum noſto
rũ ſemper ſocius fuiſti:etiaʒ publice trã
quillitatis ꝑticeps fieres:⁊ fortunis nrĩſ
congratulareris ¶ Quomodo in pericu
lis reipublice me geſſerim: ⁊ ſi tibi renũ
ciatum eſſe non dubitem g tamen qꝰ cer
tioꝛ de oĩbꝰ rebꝰ fias illud ad te ꝑſcribo.
¶ OQuid adhuc in cauſa tua iudices ege
rint:ſatis arbitroꝛ ab his omibus tibi re
nũciatum: qui quotidie a nobis ad te ve

niunt · poſtridie autem cetera ⁊ grata vt

puto ad te ꝑſeribam · ¶ Sia noſtris le
gibus non abhoꝛreret de cauſa tua bene
te ſperare iubeo. ¶ Siquid aliud in ce
teris rebus cognoſceres quid ad me per
tineat: facies vt cepiſti certiorem · ¶ Ne
deſiderium tuum differã: ſtatim ſatiſfaci

am tibi de eo quod maxĩe optabas a me

audire. ¶ Curabis vt quancunq; fortu
nam res veſtre habuerint: nihil ſit quod
me per te lateat. ¶ Scio me om̃ibꝰ poſt
habitis magno ſtudio perfeciſſe omnia
que ad te pertinere ĩtellexi:de quibꝰ nũc
ad te quo ſint a me ordine geſta perſcri
bo ¶ Qum tantum habeã fidei pꝛudẽtie

tue ſummeq;ʒ in me beniuolẽtie: quãtuʒ

„ 7
2

„

vt. ¶ Sed vnũ a te queſo ñ obliuiſcaris
te illum eſle:cui ip̃a reſpublica ſe ⁊ ſuos
ciues cõmẽdat · Ded illud te rogo atz ob
ſecro:vt ſiquod remedium ad hanc opoꝛ
tunitatem potes ꝑ alios adhibere:nullã
occaſionem p̃termittas· Sed illud a vob
etiam atz etiam videndum eſt: ne aĩm ve
ſtrum nimium in ſecũdis rebꝰ efferatis·

Et eſt maxime ꝓuidendüũ ſicut facitis: vt
victoriã vr̃aʒ referatis potius ad diuinaʒ

cauſã q; ad humanã · Sumus fere om̃es
in piculis noſtris animo ſũmiſſo:⁊ tune
ſũme veneramur:ac excolumꝰ deum: ne
ſcio qua iniquitate poſtea ingꝛati reperi
mur: cum ſũmã votoꝛũ attigimus:dein
de querunt᷑ homines nullã felicitateʒ eẽ
perpetuã:⁊ foꝛtunã accuſant. ex ex Ca
ſparino ꝑg amẽſi:nũc ex aliis accipe·
3 Romam veni ad.viii. Hł. Aprilis
moxq; vt primũ licuit pontificeʒ adiens

ſalutandi cauſa 2 met ipſius exhibẽdi:
ab eo ꝑbenigne quidẽ ac perhumaniter

receptus ſum: qᷓnq; primo ſtatim cõgreſ
ſu vbi me aſperit: nullo adhuc vbo a me
facto conuerſus ad eoſ qui pꝛoxrime aſta
bãt. Iunioꝛ hic eſt inquit longe q́; puta
ram · hec prima vox illius a me auditaẽ
poſt hec ego conſueta veneratone illum
affatus cum eſſem·ipſeq; perpauca que
dam reſpondiſſet:reſumplit ea ipſa que
primo aſpectu edixerat · Leonardus are
tinus · ¶ Statueꝛam nihil ad te ſcri
bere anteq; rediſſem: ſed cum laurentiꝰ
QOremonenſis vir perfamiliaris ⁊ ſtudio
ſus tui hodie michi occurrens: nunquidð
ad te vellem rogaret nolui ipſum omni
no vacuum dimittere literarum mearuʒz

Scito igitur iam me multos dies viter
bii commoꝛatum· Nam iter ſic infeſtum

latrociniis ⁊ hoſtilibus incurſionibuſ fu

it: vt tuto tranſire poſſe deſperariʒ · nũc

vero quoniam inducie quedam cum ho

ſuibus facte dicuntur:licebit iteꝛ arripeꝛe

quod faciam hodie vti ſpero · Ex vrbe ro
mana proliyius ad te ſcribamvale Tdẽ.
¶ Wegocia lupi noſtri de quibus ſigni
ficari tibi iam ſepius me ꝑ tuas literas
monuiſti:ſcias plane his pꝛoximis diebꝰ
eſſe confecta · poſtulatio enim que michi

illius nomine tradita fuerat nobis dep

nemini:te etiã atz etiaʒ hoꝛtoꝛ ac moneo

cantibus per pontiſicem admiſſa eſt. de
quibus ad ipſum ſeribo latius. que lite
re vt ei reddantur curabis.dem. (Nõ
puto opꝰ eſſe multis vt verbis te cohor
ter:cum tibi ⁊ de amiciſſimi viri negocio
de re tibi grata leue onus impono·Tu
ipſe re cognita moueri debes ſine vlla
poſtulatõne aut rogatõne noſtra:Idem
¶ E Din vererer pater optime ne te
auocarem a tua contemplatione et ſan
ctitate: qua vteriſ hoc ieiunii tempoꝛe:eſ
ſem longioꝛ in ſcribendo: ſed te diuin is
rebus ita occupatum puto: vt ſtultum
videatur inanibꝰverbis velle obſtrepere
auribus tuis:que quotidie ſanctoꝛum vi
roꝛum vocibus replentur· Sed tamen id
vnum ſcribamquod te libenti animo ꝓ
noſtra amicicia auditurum confido.Qõ
mater tua(octauus hic eſt dies peperit
mihi infantulum puchellum: Qui nomẽ
indidi kohannis baptiſte · Ago deo grati
as qui me hoc tanto dono: et laudabili

voluptate cumulauit: qua fruar quoad

libuerit ei qui ilum nobis largitus eſt.
Et certe magna in me gratia dei fuit: cũ
ſenectam meam tam bella pꝛole conſole
tur. vtinam memoꝛem me efficiat benefi
cioꝛum ſuoꝛum que qu meminit conſe
quetur amplioꝛa · In hoc autem educan
do non eſt opus vt me iterum moneas:
quoniam ſuperioꝛes litere ita copioſe in
ea re fuerunt: vt nichil videatur ad eam
doctrinam amplius addi poſſe· Vale et
me ama-Doggius florentinus. ¶ Ego

ſatis habeo et honoris et lucri · non eu

pio diuitem fieri · hoc eſt valbde opulen
tum . Nam diues quidem ſum · poſui
enim teꝛminum deſiderüs Qupio aliquã

do quielceꝛe · Ttaq; ego tibi ceteriſq; ami

cis hunc laboꝛem remitto · Regnum non
eſt tantum vt ſtatum pro eo velim mu
tare. Sum in loco celeberrime vrbis · fru

oꝛ libertate maxima. lucroꝛ quantum ſa

tis eſt ad modeſtam vitam paꝛuo cum la
bore·. non curo quis aſcendat aut deſcen

dat: nulla ambitõne laboꝛo conuenit

mecum ſtatug meus· Quid ad hanc vi

tam addi poteſt? Gxcedo creſum diui
tiis: cum modum poſuerim cupiditati ·

Igitur vale et ſi me amas bac in re ob

muteſcas oꝛo· Idem · ¶ Nunc vero te ꝓ

te
io
u

mn
is

ere
N
d
0
tit
ti
li
1
i

e
4

nr̃a amicicia hoꝛtoꝛ moneoq;: vt has ſtu
dioꝛũ tuoꝛũ pꝛimicias tales eẽ veliſ: vt ex
agro ⁊ fertili ⁊ bñ culto ꝓdire videãtur.
Qulłta vᷣo aĩ vᷣtus ẽ.q̃ vberũãos fructꝰ ꝑit
hãc ãplectẽ · hanc exerce · Curaqʒ oĩ diligẽ
tia vt ꝓpter doctrinã iuris ᷣcte quoq; vi
uẽdi ſtudiũ cõſeq̃ris · Impꝛimis coꝛrupte
las fuge · te q; immaculatũ a peccatis ſer
ua:neq; quicq̃; agaſ quoad pᷣ̃t fieri:cuiꝰ
te penitere neceſſe ſit · Inter cetera iuſlici
am cole· Recte iudica· ⁊ quidqd agis deũ
ſpectatoꝛẽ cogita:pᷣſtat enĩ pauꝑioꝛẽ eſſe
ĩtegris moꝛibꝰ:q̃; diuitem vita ꝑdita. ⁊ð
age vt iuris ſciẽtia non ſolũ afferat vite
ſubſidiũ: ſed vt etiã virtutis oꝛnamentũ
hbi en rectiſſime mihi vitã inſtituere vidẽ
tur qui verã doctrinã cõiungunt cũ ſan
ctimonia viuẽdi · Sed oĩa aſſequeris:ſi fu
geris auariciã maloꝛũ oĩm irꝛitamentuʒ.
Scripſi hec paucis ꝓpter amoꝛẽ ĩ te meũ
q̃ tu accipiaſ ĩ bonã ꝑtem volo· Ater foꝛ
taſſe te ad luerũ ⁊ q̃ſtũ cohoꝛtaret᷑ Cgo ⁊
ulud idẽ tibi ſuadeo:dũmodo nõ ſit a vir
tute ſeiunctũ · Nam ĩ turpitudĩe nihbi pᷣt
eſſe vtie. Sed hec tu meliꝰ vale· Idẽ
Si tu ac tui valetis bñ ẽ· ego quidẽ valeo
anc vel peſtẽ vel peſtis ſuſpitionẽ cum
aliis de cauſis: tũ vero hbac ipſa deteſtoꝛ
⁊ maledico:ꝙ me tua iocundiſſima cõſue
tudĩe pꝛiuauit · Ynuidet nobis credo foꝛ
tuna:ſi tm̃ voluptatis ex mutua familia
ritate ſuſcipemuſ: ſi lõge ſemota fuerĩt
coꝛꝑa:pñtes erũt aĩ: cogitatio. ⁊ mutua
recoꝛdatõ:ꝗqᷓ res ꝓcul eẽ nõ ſinẽt.Si ñ da
bit᷑ vt coꝛã loqui: ⁊ viuos habere ſermo
nes poſſumꝰ:iteruenit mutuũ łHaruʒ of
ficiũ:qð abſentie nr̃e moleſtias mitigare
ac tꝑare queat:fit eĩ neſcio qũo:vt mira
quedã ſeribendi ſit voluptas:cũ aliqñ ab
ſentibꝰ amicis ĩterꝛuꝑta ẽ oꝛatio · Cuari
nus veronẽſis ¶ B ¶ Doſteaq́; a nobis
abüſti de te nihbil accepimꝰ. Ttaqʒ nõ Poſ
ſumus nõ vereri: neq;d tibi qd nolimꝰ ac

ciderit · Nam hoſ pes ille ad quẽ aduerte

ras nocte cuius ꝓximo die hinc ꝓuectus
es:mediolanũ modo veniens renũciauit

te cũ eſſes P ſe hoſpitatus:viſum eẽ

e ſtomacho laboꝛare:⁊ de caunpone q̃ſtuz
apud quẽ pꝛãdiſſes · Quare velim me faci
as de te tuiſq; cõſiliis q;pꝛimũ certioꝛeʒ ·
Nam ſi vales quid iſtic tẽpus inaniter te

5

k

ras neſcio · Sin minꝰ vales danda ẽ oꝑa

D 4

„2 —

11)

ne tua negligentia ſis peioꝛe condicione

vale · Eranciſcus philelfus ¶ ¶ Dapiã
veni vbi tã diu acturus ſum donec Medi
olani peſuilentia deſierit deſeuire · Cum
pumũ nunciũ idoneuʒ nactus fuero mit
tam ad te pecuniolã ꝓ velluto · Interim
abs te peto vt eruditiſſimuʒ michaelem
parmenſem: qui iſtic adoleſcentiã docet
