tio maius ĩdies reeipit ĩcrementũ · Socie
tas enĩ nr̃a tã optimis beniuolẽtie fũda
mentis ſtabilita eſt vt nunq; labefactaꝛi
poſſet · Hoc velim tecũ habeas neminẽ
eẽ qui maioꝛi a me qᷓ; tu beniuolentia eõ
plectat᷑ ( . ampliſſimã enĩ tuoꝛum in
me officioꝛũ magnitudinẽ multe alie bo
noꝛũ acceſ ſiones ĩterceſſerũt · Id eã enĩ
noſtre antique familiaritatis cõiunctiõzʒ
acceſſit ſingularis quedã tua caritas: ꝗᷓ
me meoſqʒ oẽs cõplexus es· on eni
facile diiudicat᷑ verꝰ amoꝛ: niſi aliqð tan

ex auro exꝑpimentũ piſum fuerit · Non

en recte cognoſci poſſet vera beniuolen
tia: niſi rerũ exꝑientia fuerit cõpꝛobata ·

„α.

¶ Woc enim pt faciã noſtri amoꝛis vetꝛn
ſtas ðpoſtulat · Moc enĩ vt curẽ tua erga
ine officia demerent᷑· Eacis enĩ rẽ ami
cicie nẽ̃e cõdignã · Eacis enĩ alienũ nihil

a ma beniuolentia · ¶ Eſt enĩ ſemꝓnius
ex meis ĩtimis amicis· Eſt equidẽ Terẽti
us ĩ lauta mei amoꝛis parte collocatꝰ
¶ Res enĩ maioꝛi amoꝛe a te curari non
. „ „ „ , „ „ 2
potuiſſet · Maioꝛẽ enĩ beniuolentiã i agẽ
da cauſa mea mihi p̃ſtare nõ potuiſſes.
¶ ' Hoc enĩ aĩo in me eſſe debes · Mac ꝓfe
cto voluntate me debes cõplecti. ¶ Eec
en res maxĩo mihi erit emolumẽto· Res
enĩ iſta rõibus meis mayxĩope ẽ cõducibi
lis. Moc enĩ ad rões meas cõſtabiliẽdas
vebemẽter ꝑtinere videt ¶ Nihil enĩ mi
bi acceptius ex oĩbus hũanis rebꝰ exop
taſſem· Rem en gratioꝛẽ euenire nõͤ deſt
deraſſeʒ ( Moc enĩ fieri meliꝰ q́; dicei vo
lo.oc eni re ipſa potiꝰ qᷓ; ᷣbis fieri cu
1o. ¶ Nullus eni erit deliberãdi locus
Par opĩone vtilioꝛ· Nemo en eẽ poterit
boc hoĩe nobis opoꝛtunioꝛ Nullũ erit cõ
ſuiũ hac deliberatõe cõmodiꝰ . Nihil cer
te reꝑitur hoc negocio cõducibiliꝰ. Nam
ea cogitaſi que maxĩoꝑe cõducunt. Naʒ
ea feciſti q̃ vehementiſſime cõpꝛobari de
bẽt. Nã ea trãſſigiſii qᷓ rõibꝰ nr̃is ſe accõ
modãt ( Oia ecto curare volo que te
velle exiſumabo · Omĩa ſum libẽter ſuſce
pturus tu mihi ĩponas · Omĩa certe
agere deſidero que tibi cõducere arbitra
boꝛ. ¶ Hoc ꝓfecto velĩ exiſtimas me nõ
mĩoꝛi cura velle tuis laudibꝰ q́; meis fa
uere. Hoc equidẽ tibi velim ꝑſuadeas ho
noꝛẽ tuũ nõ minꝰ mihi qᷓ; ubi ipſi cariſſi
mũ eſſe · Derpetuũ enĩ me tui defenſoꝛeʒ
es habiturꝰ Facillimũ equidẽ me tue lau
dis ãplificatorẽ ſp babebis ¶ Quis eniz
ĩ negociis magis eſt curioſus q́; Cicero.
Quis ẽ enĩ in tractãdis rebꝰ minꝰ ĩpiger
qʒ Cicero ¶ Non enĩ ſolũ lĩñis ſed etiã fa
calis te explebo· Nõ equidẽ tantũ epi
ſtolis ſed etiã libellis te ĩcitarẽ Eaciliꝰ
ẽ en mihi tuis lĩis rñdere q́; te lĩſis meis
or e Ege qdẽ leuius tibi rũdere poſ
um: qᷓ; literis te meis ĩcitare · Non enim
tam grauiter laboro vt tuis reſpondeaz
literis qᷓ defatiger ex meis te literis viſi
tare. ¶ Nullam equidem moꝛam pati
poſſem: cum me tibi accõmodare debeo

Mulla ꝓfecto ĩtercedit negligẽtia:cũ tue pio.Meũ enĩ cõſiliuʒ quotidie magis eſt
S. nn mihi cõducibile Ccredibile en ua
tope tibi cupiã ſatiſfacere · Vix enĩ credẽ
poſ ſes quantũ cupiã virũ me tibi q́;gra
uſſimũ demõſtrare · ¶ Cupio enĩ nullaʒ

res operã meã deſiderãt. ¶ Summã eqͥʒ
dem ꝓ rebꝰ tuis curã adhibuimꝰ. Nihi
enĩ ꝓ tua cauſa a nobis p̃termiſſũ ẽ Om

nia quidẽ ꝓ rõibꝰ tuis ofſficia p̃ſtitimꝰ qᷓ
ab officioſiſſimis p̃ſtari potuiſſent C
iam ĩ re fundamẽtũ inied maximũ.Et iã
in negocio ſpem bonã conſecutus ſum.
HMonoꝛẽ enĩ tuiʒ ⁊ verbis ⁊ rebꝰ qui
buſcũq; potui libẽter exomaui.Dignita
tẽ enĩ tuã ⁊ oꝛõe ⁊ oꝑe oĩ quantũ in me
fuerit tueboꝛ Totas equidẽ rões tuas vi
nibus oĩibus ſuſcipiã defendendas ¶ Nã
Albertus tãtoꝑe ꝓ te laboꝛauit vt nihil
ptermiſe erit · Naʒ Cicero ita cauſaʒ tuam
egit:vt maion quidẽ ſtudio agere nõ po
tuerit. Quãto ſtudio fanius res tuas cu
rauerit:teſtis eſt aſſidua eius vigilantia.
quidẽ nihil qð ad te ꝑtineat p̃termi
ſi:Omnes enĩ ſum rões cõplexus:que in
tuã cõmoditatẽ redundare videbantur.
Omnia quidẽ ꝑfeci:que dignitatẽ tuã ex
omare 1 facultates exaugere valẽt · Om
nia diligẽtiſime curaui que rõibus tuis
accõmodari poſſe eneinna ꝓfecto
fuerũt ſꝑ tua ĩ me ſtudia laboꝛis diligen
tie actiõis vigilantie· tmmoꝛtalia quideʒ
tua erga me ſp extiterũt virtutũ bñficia
cõſilii admonitõis doctrĩie amoꝛis adhoꝛ
tatõis volũtatis deſiderii ¶ Mec enĩ tue
dignirarirei etiã noſtre beniuolẽtie me
debere diiudico. Hoc enĩ cũ tuarũ virtu

tibus:tũ etiã tuis officiis attribuo ¶ Di

es enĩ atʒ noctes tua ĩ me officia añ ocu
los verſant᷑ · Continuo enĩ memoꝛia im
moꝛtalia tua in me beneficia complectoꝛ
Tua enĩ in me benemerita nunqʒ mihi a
memona diſcedũt Que tua in me merita
coõtuliſti nũq́; ex aĩa dilabunt᷑ ( Mec enĩ
res nullã habet dubitatõʒ. Moc enĩ nego
ciũ nullã habʒ difficultatẽ ec enĩ cauſa
nullũ pene laboꝛẽ deſiderat ¶ Nihil ẽ qd
ſſtudio ⁊ diligẽtia fieri non poſſet. Nihil
eni ẽ qð nõ poſſet beniuolentia conſici.
AMlihil enĩ qð veruſ amoꝛ nõ iubeat efficẽ
Nihbil enĩ ꝓfecto qð dedita oꝑa pꝑfici nõ
poſſit ¶ Eſt eniĩ coſiliũ noſtrũ ab oĩbus
apꝓbandũ · Quod a nobis decretũ eſt re
ctuʒ eſſe putamꝰ. Que a nobis geſta ſũt
oĩ vieio carere vident᷑ ¶ Ego em mei cõ
Ailii maioꝛẽ indies fructũ ⁊ voluptatẽ cu

timoꝛis curã nobis ĩſiere · Deſidero plu

nmũ nullã dubitatiõ is moleſtiã remanẽ
¶ mia pꝓfecto ſũt tibi ſuſtinẽda:vt lau
dẽ ⁊ gloꝛiã tibi cõpares· Nihil enĩ ẽ qð ñ
P laude ⁊ gloꝛia libentiſſime facere debe
amus · Nihil ẽ ꝓfecto tã difficile qð nõ ti
bi ꝓ honoꝛe ⁊ fama facillimũ viden debe
at.C †

ta enĩ natus es vt hoc efficere de

beas· Tta enĩ doctus es vt hoc aſſumere

debeas ¶ Ded illũ tuũ animũ fac adhibe
as quo te eſſe opoꝛtet· Sed eũ te fac p̃be

as:quẽ tue virtutes eſſe volũt Nullaʒ

ꝓfecto ꝑtem ĩuenies que nõ ſit cõfracta·
Nullũ enĩ menbꝛoꝛũ cõſpicies:qð nõ ſit

debilitatũ · Nullũ equidẽ locũ videbis qᷣ

nõ ſit cõquaſſatus· ¶ Tãta enĩ ẽ tuaruʒ
virtutũ exiſtimatio vt hoc facere debeas
Tanta enĩ eſt tue ꝓbitatis ſpes vt agere

velle debeas. ¶ la ẽ quidẽ iocũda laus

que a viris laud atis ꝓficiſcit᷑. a ẽ quidẽ

firmiſſimalaus que ab his celebꝛat᷑ qui ĩ
mayĩa laude vixerũt · s enĩ verus honos
videri ſolet qui nõ ex verbis ſed ex rebus

ipſis naſcit᷑ · Ea quidẽ vera gloꝛia videri
ſolet: que ex ſalute reipublice fieri ſolet.
QCicero ea natꝰ ẽ cõdicõe:vt nihil niſi
qð rectũ ẽ curet · Cicero ea rõe ẽ cõſlitu

tus:vt honeſtũ ſꝑ exquirat· Cicero is ſꝑ

vir fuit vt ab officio nunq; deduci potu
erit· Mis enĩ cõſilis pᷣſtat Cicero qᷓ pluri

mü humano generi ꝓſunt his eni facul
tatibꝰ abũdat Qicero que ſũt oĩbꝰ cõdu

cibiles ¶ Nullã poſſes diſciplinam cõſe
qui ex qua maioꝛẽ noĩs exiſtimatõeʒ tibi
cõꝑare poſſes · Nihil equidẽ ex oĩbus hu

manis rebus curare poſſes:qð virtute p
clariꝰ haberet᷑ · Nihil enĩ ẽ ꝓfecto:qð hu
mano genen magis cõducat · Nihil enim

ẽ de quo maioꝛẽ hoĩes cõmoditatẽ conſe

quant᷑ ( Recte quidẽ facere ꝓplurimũ va
let ad beãte viuẽdũ . Officioſe viuẽ opti

mũ ducemꝰ ad feliciter viuẽdũ Si vir

tus aliqñ locũ ẽ habitura tu eris ĩ ſupꝛe

mis ·. Si virtus vllã vnq; ẽ receptura fa

cultatẽ: p̃ᷣſtantiſſimũ dignitatis locum

obtinebis ( Rduentus eni tuus clarus

eſt

ede
gra
pu
ane
lan
dſn
ebe
Oti
ebe
ede
ene

dibe

1a.

— —

— —

— — — w —

erit omnibꝰ. Sũmo enĩ deſiderio ab om
nibꝰ expectaris· Tua enĩ ad nos ꝓfectio
ampliſſimaʒ tibi laudẽ cõꝑabit · ¶ Oẽs
enĩ viri pꝛudẽtes hoc factũ ꝓbãt.Omẽs
ꝓfecto qui de rebꝰ recte ſentiũt hoc lau
ane O nes equidez condicõnes q̃s
ſeripſili ꝓbabiles exiſtũt · Omnes cauſe
quas cõmemoꝛas iuſliſſime ſunt. ¶ Due
mibi narraſu ita vt dicis cõſtare vident᷑
Que mihi ꝑ tabellarios ⁊ nũcios ſignifi
caſu ita eſſe cõſtat ¶ Eateoꝛ enĩ opinio
nẽ tuaʒ eẽ veꝛam. Qõcedo eęquidẽ inſtitu
tõneʒ tuã eẽ laudabilẽ e enĩ ſi ita
ſunt cetera erũt facilioꝛa · ſi hec vera
ſunt de reliquis optie ſ ber ai eſt · Mec
ſi ita pꝛedicãt᷑ cetera melioꝛa ſequentur.
Volo enĩ hꝰ te ſciꝛe nulliꝰ autoritatẽ
apud me tãtũ valere quãtũ tuã. Hoc ve
lim ratũ habeas me nulliꝰ amoꝛe magiſ
qᷓ; tuo moueri poſſe · ¶ Nõ enĩ minꝰ te
velle q; poſſe mihi exploꝛatũ eſt · Nõ eq̃
dem minꝰ libẽter hoc facere deſideral: qʒ
ego depoſtulẽ. ¶ Ego eĩ ſingulis veꝛbil
tuis ſingula teſtimonia tribuã · Ego eniʒ
vnicuiq; oꝛatõni tue autoꝛitatẽ maximã
adhibebo · ¶ Hoc enĩ mihe vt veꝛo teſti
velim credasHoc ꝓfecto Ciceroni vt ſũ
mo oꝛatoꝛi credere minime dubitare dẽs
¶ Weſis eſt optimꝰ meꝰ in catonem la
boꝛ. Teſus eſt enĩ mea in catonẽ vigilan
tia ¶ Omnel en qui iſta nouerũt teſtes
habemꝰ. Oẽs enĩ qui hec tractare ſolent
210 nobis teſtabunt᷑ · Omẽs ꝓfecto qui
kezieni firmã fidẽ pᷣſtare poterunt.
Ois enĩ mea ſpes in te poſita ẽ. Oẽm
enĩ meã in te ſpeʒ collocaui · Oẽm pꝛofe
cto ſpeʒ cauſe mee gubernãde ĩin te vno
firmaui.Oĩs eniʒ ſpes huiꝰ negocii peꝛfi
ciẽdi in te collocata ẽ. Nennnẽ aliũ q; te
mihi patronũ eẽ volo· ¶ Nanqʒ illud ũ
dubito quĩ etiã ꝓ me libẽter ſis facturꝰ
Nõ equidẽ vnq; veritꝰ ſum quin tu ſẽp
ratõnibꝰ meis recte cõſulere velles · Nõ
eĩ dubitaui quĩ tu mihi libẽt fauè velles
¶ Nichil ei tãtũ eſt quod a te cõfici poſ
ſe nõ cõfidã . Nulla enĩ reſ tam difficiliſ
eẽ põt que tibi nõ fuerit futura qʒfacilli
ſit habitura. Scio eniʒ quãtũ facultatis
tua p̃ᷣſentia ſit pᷣſtitura. Scio enĩ quãtũ
cõmoditatis tua cõmẽdatio ſit allatura

cio enĩ quãtũ põderis oꝛõ tua

j

Te quidẽ maximũ hoĩem futurum eẽ
exiſſo · Te ꝓfecto virũ foꝛe pᷣſtãtiſſumuʒ
iudicio oĩm iudico. Te quidẽ ſũmũ in ci
uitate vnũ ex omni expectatõne maxime
ſpero· ¶ In eũ quidẽ locũ res deducta ẽ

vt niſi deꝰ nobis ſubuenerit maxĩs incõ

modis afficiamur. In taleʒ enĩ ſtatuʒ ne
gocia cõpulſa ſunt : vt niſi diuina clemẽ
tia nobis opeʒ pᷣſtiterit: acerbiſſimas ſu
mus calamitates ꝑpeſſuri · ¶ In eũ eniz
caſuʒ me foꝛtuna cõpulit· Iqn id pꝛofecto
infoꝛtuniũ me ſoꝛs intruſit · In eam qᷣdẽ
tẽpeſtatẽ me fatũ iniecit. ¶ Ullud en iz ẽ
maxẽĩe in tuis ratõnibꝰ illudenduz · Elud
eniz quod ſcribis merito videtur irriden

duz llud eſt nit uis epiſtoliſ ꝓlurimũ

ludiſicandũ ¶ Moc eniʒ credulitate nõ
culpa contractũ eſt · Moc equideʒ erꝛore
nõ cuʒ vicõ accidit· Hoc ꝓfecto nimia fa
cilitate nõ fraude factuʒ eſt· ¶ Verecun
dia que in periculis repudiãda eſt ceſari
male cõſuluit · Timoꝛ eniʒ ĩfamie que in
difficillimis rebꝰ moderãda eſt multoꝛũ
hoĩm cauſa moꝛtis fuit ¶ Momo enĩ na
tus ad deſidiaʒ excolẽdaʒ· Hoĩſ vita tota
lãguoribus eſt referta.Moĩſ eniʒ vita ad
nihil aliud nata q́ᷓ; ad fruges cõſumẽdaſ
¶ Hoc eniʒ ſic habeto· Moc tibi ꝑſuade
as velim· Hoc ſcito eiuſmodi · Moc enim
exiſties veliʒ · Hoc veliʒ ita habeas explo
ratũ.Moc eniʒz memoꝛie manda · de quo
ſic velim exiſſimes · Spez habeas firmiſſi
maʒ. ¶ Tu aũt hoc tibi ꝑſuade· llud hꝰ
tibi affirmo. Orede eni hoc mi cicero.
¶ Nlud quideʒ ſcio · Tantũ dico. lud
entʒ nec dubito· Moc taʒ vere dicaz · HMoc
dicã vt ſẽtio. ¶ Ilud eniz apeꝛte audeo
ꝓſiteri · Nud ꝓfecto cõfirmare poſſum.
Ego enĩ video hec plana foꝛe · Ego cõ
ſpicio hec eſſe futura·. Ego ſic coniecto.
Ego equideʒ hoc augurioꝛ. Ego hoc tibi
polliceoꝛ. Moc cõfirmo· Hoc ꝓfiteoꝛ:
¶ Niil eſt quod cureʒ diligẽtius· Mihi
eniz maxĩe cure eſt. Eſt eniʒ plurimũ mi
hi coꝛdi. ¶ NHoc eniʒ clarũ eſt. Certuʒ eſt
Exploꝛatuʒ eſt · Manifeſtuʒ eſt. Liquidũ
eſt · Expeditum eſt¶ In oculis eniʒ po
ſitum eſt · xn medium adductuʒ eſt · Om
nibus palam eſt · Omnibus planum eſt.
¶ Moc vnicuiq; apparet · Moc cuilibet
planum extat. ¶ Nulla enim de hoc eſt

hi in optatis reponẽduʒ

74

xy

dubitatio⸗Non equidẽ dubiũ eſt. Nulla

eſt de hac re controuerſia· ¶ Tantuʒ di
co:Tantũ ſcribo.Tantũ affirmo: ¶ Nõ
enĩ me fallit · preterit · fugit· claz eſt ·
5 enim ſuʒ ignarus· expers: de boe
Pꝛudẽs ¶ Datis eniz intelligo · Optime
quidẽ cerno· Diligẽter anĩaduerto· Qla
riſſune perſpicio· ¶ Dic en res ſe habet
Sic cauia eſie cõſtat. Sic eniʒ video·
¶ BSic eniʒz res habetur · Sic enĩ dicitur⸗
Sie equidẽ fertur · Sic enim videtur ·
Vt debeo · vt par eſt · vt ius poſtulat.
vt virtutes tue demerite ſũt · vt mea be
niuolentia requirit · vt tua in me merita
depoſtulant · ¶ Vt negocium requirit ·
vt cauſa deſiderat · vt ratio depoſcit · vt
caſus exigit.vt cõdicio expetit · vt foꝛtu
na adhoꝛtat᷑· vt acceſſio adminiſtrabit·
vt ſoꝛs cadet ¶ Neqʒ iniuria enĩ · Neqʒ;
enĩ ſine cauſa. Neqʒ enim ĩmerito · Neqʒ
enĩ miruz eſt · ¶ Opus eſt eniz· neceſſe ẽ
equidẽ · Neceſſitas eĩ poſtulat · Expediẽs
eniz eſt. Opoꝛtet equideʒ · ¶ Res equidẽ
tua agit᷑· Tuũ eniʒ eſt onus: Tuuʒ eſt of
ficiũ ¶ Video enĩ quid mea interſit · Nõ
eniz me fugit quid mihi cõueniat · Non
enĩ me pꝛeterit quid mihi conducat ·
¶ NHMec mea fuerat coniectura · Eateoꝛ eĩ
hanc meã fuiſſe pꝛenoſticatõnem · Moe
enim ſẽꝑ foꝛe exitimabam · ¶ Moꝛem
ꝓfecto tibi ſemꝑ geſſero · Tibi enĩ ſẽper
obſequẽtiſſimꝰ tuero· Suʒ enĩ tibi ſẽper
obtempabilis ¶ R pꝛeceptis enim tuis
nunq; diſcedaz· Nullã vnq; admonitõeʒ
tuaʒ reuuſabo. ¶ Di tuuʒ mihi officium
pᷣſtare conſlitueris· Si tuuʒ mihi auxiliũ
Pſtiteris:Si te mibi accõmodaueris ·
¶ Hoc enĩ valde ꝓꝛſus placet · Moc eniʒ
me plurimũ delectat · Hoc enim mihi ad

modũ eſt gratiſſimũ: Hoc eniʒ mihi acci

dit admodũ iocundiſſumuʒ · Moc eĩ ẽ mi
ENon eniz du
bito te dare operaʒ . Nõ equideʒ dubito
te curare · te inſtare · te nnglere⸗ Qir
cũſpice oẽs ratõnes mee cauſe· Cõſideꝛa
oĩa mẽbꝛa noſtri ſtatus · Speculare oẽs
vires noſtre facultatis· ¶ Nichil eſt vir
tute foꝛmoſius · nihil amabiliꝰ. nihil pul
criusnihil p̃ſtabilius. Nihil eſt ꝓbitate
pꝛeſtantius Nihil eſt tua mihi ĩſtitutõe
gratiuſ· Nihil eſt ꝓfecto tua mihi volun

tate iocundius Nihil eſt equideʒ tua mi

bi familiaritate ſuauius ¶ Aodhbuc ſuz in
ea ſentẽtia· nſtitutaʒ opinionem adhuc
obſeruo· Ggo enĩ is ſum qui antea eẽ ſo

lebaʒ. Adhuc ſuʒ in deliberata ſententia

conſtitutꝰ.Mea enĩ opinio indies magiſ
confirmatur. Mea eniʒ voluntas oĩbus

in rebus cõſtans ſemꝑ ꝑmanebit. Me qꝗᷣ

dez in honeſto ꝓpoſito eundeʒ ſẽpeꝛ eſſe

videbis · ¶ Neceſſe eſt enĩ vt hoꝛuz vnũ
ſequat᷑ · Opoꝛtet equidẽ vt iſtorũ alterũ
4 S

ſubeamꝰ otes enĩ hoc cõmodiſſime
facere · Eſt eniʒ in tua poteſtate · In hoc

pſidẽdo idoneaʒ habes facltatẽ. ¶ Quo
niã ratio ita cõꝑata eſt · Quoniã ita deſu
per datuʒ eſt Poſtq; ita foꝛtuna iubet·
Poſtq; ita ſoꝛs cecidit · ¶ In bac ꝓfecto
re ego ĩterfui · In hoc ego negocio me cõ

n.· Quibus omnibus in accidẽtibꝰ me

ſcias interfuiſſe · ¶ Vt teſtat᷑ Cicero · Vt

hec oĩa apud ciceronẽ· Mec oĩa vt inquit

Qicero·Mec oĩa ciceronis ſentẽtiã eſſe vi
„ .— 7 . ₰
demus· Vt apud ciceronẽ cõſtare videt᷑
¶ Nec oĩa ꝓmiſſa fuiſſe audiui lec oĩa

confirmata eſſe cognoui. QCerta vidi hec

₰

oĩa. ¶ Hec ego eiuſmodi eſſe ſtatuo. Eqᷣ

dez hoc arbitroꝛ · Tantuʒ enĩ videoꝛ ĩtel

ligere · llud equidẽ affirmare poſſuʒ
¶ V

t paulo ante dixi cõmemoꝛaui. ꝓpo

ſui · p̃ſcripſi · Vt paulo ante a me dictũ ẽ
p̃ſcriptũ · cõmemoꝛatũ eſt· Quius rei mo

do mẽtionẽ feci · Sed illud idez quod in

initio tibi ſeripſi · ¶ Neq; eni hoc ẽ ta

cẽdum . p̃termittẽdum · obliterandũ. Ne
q; hoc in extremis pᷣtermittet᷑ · Huc acce
dit cõmemoꝛanda quedã bñficioꝛũ pᷣſtã
tia. ¶ Boteſtatẽ baben.Rutoriracem ſu
ſuines· Facultatẽ poſſides · Tibi eniʒ au
toritas data ẽ· Eacultas cõceſſa: idonea

oblata commoditag · Rẽ ꝓfecto es ido

neaʒ cõſecutus· ¶ Hoc enim in te eſt · fa

cillime potes· plurimum vales: ¶ Non

in mundo· Nõ eniʒ cõſtat in rebus hu
manis · Nuſq; ꝓfecto reꝑitur. ¶ Catho

enĩ multa ꝑtractauit.· Multa exptus eſt ·

Multarũ reruz vſum habʒ . Nultoꝛũ ne
foei dij expimẽtũ tenet

ſpes ẽ· Mec eĩ mihi ſi Hare licʒ. Mec enĩ fu

Mec eni mibi

tura coniecto · ¶ Res equidẽ moleſta.
iniqua· indigna· pene intolerabilis ·
Tur pe eĩ eẽ exiſtĩo · Eſt enĩ plurimũ

a

—— — — — — — — E—

inconueniẽs. Duto eniʒ illud eẽ abhoꝛrẽ
dum ¶ Haulꝰ eſt virtutibꝰ inferioꝛ · po
teſtate ibecillioꝛ · autoritate minoꝛ· vſu
rerũ ĩdoctioꝛ· ¶ Gpiſtola enĩ non ſe eru

beſcit · Litere quidem nulliꝰ cõſpectũ ve

rent᷑· Nõ enĩ ſcriptura quẽq; expaueſcit
— ¶ De cõfutatõe ·
Onfutatõnes pᷣterea maximopꝑe

cũ noſtroꝛuʒ argumẽtoꝛũ ratõeſ

auditoꝛibꝰ pſuaſerimꝰ: nõdum ſibi audi
toꝛes ſatiſfactũ eẽ cenſebũt: niſi ea qᷓ no

bis obiiciunt᷑:aut tacite obiici poſſet p

babilibꝰ ratõnibus refellerimꝰ.qð cum

ita ſit:nõ mihi viſum eſt incõmode fẽm

ſi de his refutandoꝛũ locoꝛũ ratõnibꝰ cõ

ſequẽter ex oꝛdine interſeramuſ.¶ Ego
eni ĩ te amãdo beniuolentie obtineo pꝛ

cipatũ · Tu enuʒ ſic a me diligeris: vt nẽo

alius magis (Sed moriar miſi te amoꝛe
ſuꝑeʒ · Sed pereaʒ ſi te beniuolentia non
pater tuuſ ſẽꝑ amauerit · Sane exiſtſimes
neminẽ te michi carioꝛẽ · Sane credas ne
mineʒz ardẽtioꝛi me beniuolẽtia q; te cõ
plecti ¶Si ĩtellexero quid voles volun
tatẽ meã tuo deſiderio adiungã Si mibi
pſuadere potero quid deſideres faciam

ſpõte mea quod cupis · ¶ Non eniz me

ĩpedient inimicicie duʒ tibi ꝓſim· Non ti
mebo oĩa ſubire ꝑicula dũ tibi ꝓſim. Ne
q; vllus me doloꝛ ꝑtuꝛbabit quĩ me tibi
accõmodeʒ · Neq; vllus me laboꝛ deterꝛe
bit quĩ totũ me tibi pᷣbeaʒ. Neq;ʒ vlle me
occupatõeſ detaꝛdabũt quĩ tibi ſatiſfaci
am Ere habeas ratõem nrẽ beniuolẽ
tie · Eac noſtri amoꝛis ſis diligẽtiſſie me
moꝛ ¶ Ouid noſtre beniuolẽtie cõiũctõ
ni pᷣtermiſſuʒ fuit? Quid nrẽ familiarita
tis ſocietati adiungi potuiſſz⸗ (Si vna
eẽ nõ poterimꝰ: aimoꝛum tamẽ coniun
ctione fruemur · Si mecum eſſe non po
teris: ego tamen aſſidua te cogitatõne
complectoꝛ · Si pꝛeſentiam noſtram co

lere nõ valebimus: licebit tamen mutu

am noſtram interrecoꝛdatõnem celebꝛa
re poſſe. ¶Dꝛo ſalute patrie cur nõ om
nes exponimus facult ates ?g Ho cõmu
ni ſalute cur nõ omia bona ꝓfũdimus⸗

¶ Maioꝛibus eĩ meis te bñmeritis exor
C

nabo: qᷓ; tibi ĩ mẽtem venue poſſet· Diri

ſunt ad dicẽdum neceſſarie . Naʒ

on pene minus te diligo qz

xrij

am enim omĩa pꝛo te diligẽtiſſime. Ni
81 enĩ a me pᷣtermittit᷑ quod ad te ꝑtine
re exiſtimez · VYelim enim a me expectes qᷓ
ab amiciſſimo expectãda ſũt · Oia velim
a me ⁊ familiariter expoſtuleſ:i optima
ſpe expectes. d enĩ agam in rebus tuis
vt nullam ſis meam negligẽtiam accuſa
turus . ¶ Gum plus ꝓ te feceꝛo q; potu
ero: minus tn ꝑfecero q; debuero · Cum
lõge maioꝛa ꝓ tuis omamẽtis conatꝰ fu
ero:qᷓ; mea facultas pᷣſtare poterit: mul
to mioꝛa fuero cõſecutus:qᷓ; immortalia
tua ĩ me merita depoſtulẽt· ¶ Si michi
ꝓ te moriendum eſſet nulle tamẽ ꝑti tu
oꝛum ĩ me officioꝛũ viderer ſatiſfeciſſe.
Si mibi ꝓ cõmodis tuis vita eẽt effũdẽ
da: nõ tamẽ viderer tuoꝛũ ĩ me meritoꝛũ
magnitudinẽ aſſecutus ¶ Ego vt par ẽ
ad tuam volũtatem me cõfirmo·Ego vt
tua in me cura depoſtulat me tibi totuʒ
accõmodabo (¶ Rciceronis volũtate bo
neſte ꝓpter ampliſſima eius in me meri
ta diſſẽtire nõ poſſum · PHopteꝛ cicerõis
familiaritatẽ atq;ʒ amoꝛẽ nõ licʒ mihi ab
eo diſſẽtire · Mli cuiq́ʒ cõcedo ꝙ tui
ſtudioſioꝛ ſit q; ego · Neq; ĩ hoc me vĩice
re põt qui tue dignitatis ſit cupidioꝛ q̃;
ego Wech vlluz vnq; tẽpuſ intermiſi
te iuuãdi. Neq; vllum vnq; ꝓ te laboꝛeʒ
defugi · Neq; vllaʒ vnqʒ rez ꝓ te obmiſi
neq;ʒ omittaʒ curare ¶ Neq; tamen Ca
toni defuturus ſuʒ:Neq; tamẽ Catonis
cauſaʒ derelĩq; · ¶ Tniuriaʒ a te mihi fie
ri puto cum a te roger · Rẽ mihi ĩgrataʒ
faciſ cuʒ aliquid p̃cibus cõtẽdis.Magna
me afficis ĩiuria cuʒ rogãdo officiũ meũ
poſtulas. ¶ Ego pluſ q; feci facere non
potuiſſem · Ego maiori ſtudio rẽ curare
nõ potuiſſeʒ · ᷓgo maioꝛes vires qᷓ; oſtẽ
di pꝛeſtare nõ valerẽ .· ¶ Te q́;primũ in
cõmodis libeꝛaſſẽ.Te ilico incolumẽ red
didiſſẽ . Neq; pnctuzʒ quidẽ tẽꝑis in mo
leſtiis fuiſſes: ¶ In hac cauſa magiſ ela
boꝛaui q; oſtendam.In bis rebꝰ maiora
ſum acturus q̃; demõſtrem Hoc eniʒ in
negocio ſum plura pꝛeſtaturus q; polli
cear· ¶ Nõ enim perſeribere poſſũ quã
tum mihi erat gratum ſi Catonẽ quietũ
reddideris · Nõ poſſum verbis erplrare
qᷓ; erit mibi iocudum ſi Catonem ocioſũ
pꝛeſtiteris· Nullo ſatis poſſem dicendi

gne declarare q̃ᷓ; mihi erit acceptum ſi
Catonem molcſiis liberaueriſ. ¶ Igno
ſce mihi Caſparinuʒ excuſãti · Patiaris
me Caſparinuʒ defẽdẽtez · ¶ Quid eniʒ
ẽ cur nõ bõꝛũ faĩliaritatẽ deſiderẽs Quid
obſtare videtur cur nõ iuſtoꝛuʒ mihi cõ
ſoꝛtium adop tez⸗ G Oblituz me putas
amoꝛis: caritatis: huanitatis tue · Iᷣmme
moꝛem me exiſumas tui erga me officii
laboris diligẽtie vigiliarũ perniculoꝛum·.
Ingratuʒ me arbitraris liberalitatis be
nignitatis beneficioꝛũ erga me tuoꝛũ.
(E ſi vita mihi cõti gerit me tibi am iciſ
imuz demõſtrabo. ſi vita mihi ſuper
ſtes fuerit me tibi beneficioꝛuʒ memoꝛeʒ
pꝛeſtabo · ¶ Niſi ob tuaz erga me beni
uolentiã tibi cumulatiſſime Uriſfereror
hoĩneʒ me eſſe nõ arbitraboꝛ · Niſi ꝓ im
moꝛtalibus tuis in me meritis parẽ tibi
grãʒ retribuero:virũ me bonũ nõ exiſti

mabo · Niſi tua erga me officia paribus

meritis cõpꝛobauero:ipſe me hoĩneʒ nõ
iudicabo · ¶ Nõ enĩ michi vllo modo ſa
tiſfacio:cuʒ nõ reperiaʒ quibus rebus ti
bi gratias referaʒ · Qũ ea que tibi deſide
reʒ re ipſa cõſequi nõ poſſuʒ· Qũ nullaʒ
ꝑteʒ tuoꝛũ erga me meritoꝛũ in referen
da gratia cõſequi valeaʒ · Nunq; eniʒ mi
hi aquieſcaʒ * rius que a me velis ex
ſentetia pficiaʒ 6 Ego tãti te facio ꝙ qͥd

quid egeris ſtati ꝓbaturus ſuʒ Po ſum

mo meo in te amoꝛe que tibi placere vi
debunt᷑ rectiſſime vera exiſtiabo · Nichil
eniz cõmittere poſſes quod mihi poſſet
diſplicere · ¶ Plus eniʒ a te michi pꝛoui

ſuz eſt q; poſtulaueraʒ · Magis enĩ mibi

opitulatꝰ es q; ſpeꝛauerã · Maioꝛa quidẽ
in me benemerita cõtuliſii qᷓ; a te cõten

deraz ¶ Nolo eni foſiaʒ optie de me me

rituʒ derelinquere· Nõ enĩ paterer toſiã
mee virtutis ãpliſicatoꝛẽ ĩpune ab iniqᷣſ
oppugnari · Non enĩ poſſeʒ ſufferꝛe: vt
iniqui Toſiaʒ mei admodũ amatoꝛeʒz ĩpu
ne laceſſerẽt · Non eniʒ mei eſſet officii q
ſufferꝛe deberẽ ꝙ inuidi Caſparino mei

amãtiſſimo detraherẽt ¶ Neq;ʒ vlluʒ tã
tuʒ malũ eſſe poſſet quod ego nõ puteʒ

ĩpendere poſſe · Neq; vlla taʒ magna ia
ctura eſt quaʒ ego non exiſtimẽ accidere
poſſe · Neqʒ eſt vlla taz maga calamitas

quaʒ ego nõ mihi perſuadeam poſſe cõ

tingere . ¶ Malo eniz meis vite ratõib⸗
delectari q; alienis viciis gubemari.Ma
lo enim eſſe mibi ſimilis q; alienis.· Que

facio gaid magis me delectãt q; alie

na. ¶ Me quidẽ nõ ex foꝛtuna ſed ex vir
tute pẽdere vidiſti · Nõ enim diuitias ſʒ
virtutes ſum ſecutus · Non equidem ho
mines copiis opulẽtos ſed virtutibꝰ ce
lebeꝛrimis excolui · ¶ Illud cogita ne rẽ
magis periculoſam exiſtimes òʒ ſit neceſ
ſe · IUud vide ne ſine periculo timere vi
dearis · Illud pꝛouideaſ ne timẽdo magiſ
timere cogaris ¶ SDed ea tu inſignitus
es ſapiẽtia que maioꝛa pꝛouidere poſſet
Verũ tu pꝛo ſingulari induſtria tua hec
cõmodius tianſigeꝛe poteris · Sed tu hꝰ
facilius multo pꝛo tua ſingulari pꝛuden
tia iudicabis · Sed bec tu melius ex re tẽ
perare conſtitues. ¶ Reliqua ſunt in te
ipſo ⁊ optima quideʒ · ¶ Que omnia ac
ciderunt Cicero diyit futura · Qui auteʒ
caſus euenerunt Cicero multo ante pꝛe
dixit. Que autẽ ſunt conſecuta Cicero ẽ
ante pꝛenoſticatus · ¶ ſi hoc tibi con
ſiliuʒ non placehit aliud mittemul · Qſi
bec tibi ratio non ſatis videbitur cõſen
tanea: alias queremus cõmodioꝛes·
¶ Non dubito quin tu plus pꝛouideas
qᷓ; ego admoneam · Nec diffido quin tu
melius reʒ peꝛtractas:q̃; ego tibi declaꝛẽ
Hropone tibi quid clan hoĩneſ faceꝛe
ſolebant · Cogita quaʒ vite rationeʒ ſi iſ̃

entes obſeruarũt · EGxemplum fac tibi ſu

mas vitam officioſoꝛum viroꝛũ ( Tem
poꝛa auteʒ qualia futura ſint quis ſat 5
Rerum auteʒ condiciones quem fſinẽ ha
biture ſint incertum eſt· Que autẽ foꝛtu
ne acceſſiones ſint conſecuture quis va
ticinari poteſt5 ¶ Oue acciderunt fue
runt vera tam re q; ſuſpitione · Que nu
er euenerunt non tam vera q; violẽta
xrunt. 6 Nam intelligo iſiis rationi
bus te nibil pꝛoficere · Non vides rebus

iſtis nihil te pꝛodeſſe poſſe · Non anĩad

uertis iſtis moleſuis nihil aſſequi poſ ſe
¶ ſi non poſſum aliquid perficere

ſuadendo:ego iam ⁊ pꝛecibus a te contẽ

do . ſi monitionibus meis obtẽꝑare

nolueris: ꝓꝛecibus fac ſaltẽ obſequaris
Qui ſi amantiſſimis ꝑſuaſionibus meis
non flectaris:ſũmis tamẽ ſuꝑplicatõibꝰ

fac mouearis C Eaciam ꝑ meipſum: 2
vires meaſ experiar · Negociũ egomet ſu
ſapiã: ⁊ conaboꝛ quod poſſuʒ redi
ar egoipſe reʒ iſtã ⁊ nitar quid cõſequi
poſſim· ¶ Neq;ʒ colas res immũdas ina
nes atʒz volatiles. Neq; nimis cines ĩcer
ta bumilia bꝛeuia fugitiua inſtabilia ca
duca .· Neq; nimiũ deſideres ea que ſunt
hominibus incõmoda nociua ignomi
nioſa · ¶ Sed adhortatõne nõ puto te ĩ
digere · Sed mea tibi admonitõe nequa
q́; opus exiſtimo. Sed tu arbitroꝛ prece
tis meis nõ egebis · ¶ Ded ĩ hac re nul
ã tuã accipio excuſatõʒ · Sed ĩ hoc nego
cio nulla tua apud me valebit excuſatio
Sed in bac cauſa tua apud me excuſatio
nullã eſt fidem habitura· ¶ Ouãtuz me
poſſis adiuuare facile intelligo · Quanto
mihi p̃ſidio eſſe poſſis clariſſime ꝑſpicio
Quãtũ enĩ ratõibus meis ꝓdeſſe valeas
dariſſime mibi cõſtat · Quid rebus meis
cõſulere on ſis elt mihi liquidiſſimũ. Ne
qʒ en dubito quãtum mea cauſa velis ·
Neqʒ eniʒ vereoꝛ quãtoꝑe michi ꝓpdeſſe

deſideras · Neq; enĩ moueor heſitatione

quãtopere mihi fauere cupias · ¶ Ego
quẽ potius debeaʒ inuocare q́; eum qui
cauſas meas vincere ſolet? Ego cui me
potius cõmendẽ q; ei a quo ſaluteʒ reci
pere conſueui ? Ego cuius auyilium po
tiꝰ requirã q́; eiꝰ cuius ope ⁊ pᷣſidio meꝰ

ſtatus incolumis conſeruatur g ¶ Nec

dubito quin cũ multis benigne feceris
mibi etiam tibi amiciſſimo fauere velis.
Neq; enĩ vereoꝛ ne cũ ignotis liberaliſſi
mꝰ ſis: mibi etiã tui amãtiſſimo te michi
accõmodare veliſ· Neq; emm heſito:quĩ
cũ inimicis tuis officioſũ te pᷣſtiteris mi
hi etiã gratioſiſſimꝰ futurꝰ ſis. ¶ Michi
aũt in hac cauſa nihil aliud opꝰ eſt: niſi
vt autoꝛitatẽ tuã ĩterponas · Mihi autẽ
vt hoc impetrẽ nibil deficit miſi vt ſentẽ
tiã tuã adiungas. Mibi aũt vt que veliʒ
cõſequar aliud nibil deeſt: niſi vt te mibi
facillimũ pꝛeſtes . Id eꝛit firmũ: ſi Ar
pini volũtas intceſſerit· o ſtabilituʒ fo
re arbitramur: ſi Arpinus officiũ nobis
ſuũ pſiterit · ¶ Sed quid eaz cauſã tan
tope tibi cõmendã: quã tu cõmunẽ tecũ
exiſimas? Sed quid ego de ea re tã vebe
mẽter tecuʒ contẽdaʒ:quaʒ ad teipſũ ꝑti

Xuj-

nere arbitraꝛis 7Sed quid ego de his ne
gociiſ tantoꝑe te obtũdaʒ que tecũ ſedu
lo tractas ? Speʒ tamẽ habeo tẽpoꝛa ali
quãdo futura melioꝛa · Speꝛo tamen foꝛ
tunã aliquãdo mihi maioꝛeʒz euenire ·
¶ Nõ eniĩ michi ꝑpſuadere poſſuʒ: vt feli
ciorẽ aliquãdo ſtatꝰ cõdicionẽ cõſecutu
rus ſim · ¶ Nõ enim opinione: ſed cer
tis ſignis hec tibi ſignifico. Nõ equidem
alioꝛũ auditu:ſed ceꝛtiſ ratõnibꝰ hec tibi
ſcribo · Nõ enĩ ſomniis ſed vera reruʒ ex
ꝑientia hec tibi narꝛo ¶ Neq; enĩ obſceu
ris ꝑſonis res agit᷑. Neq; enĩ dubiis con
dicionibꝰ cõtractat᷑ · ¶ Quo animo hec
recipis nõ nimis curo. Qua ratõe hec in
terpꝛetaris ꝑuifacio · ¶ Si omnes hoĩes
aliud mibi pluaſiſſent: ego tamẽ hac eað

vſus ſẽtẽtia fuiſſeʒ quã audiuiſti·Muiuſ
ego cõſtantie ſp extiti atq; foꝛe confido:

vt mee cõſututõnis nunq; me peniteat

Kdhuc in eadẽ ſum ſẽtẽtia: vt que feceriz

recta mihi videãtur · ¶ Libenteꝛ tibi me

1 facile purgarem · Libẽter tecuʒ iracũdi

am euomerem. Dutares foꝛtaſſe vt indi
gnis ego imiuriis laceſſitꝰ nõ ſuccenſeꝛeʒ

n exiſtimares ꝙ acerbiſſimis ego incõ

modis affectus nõ mouerer ? An fortaſ

ſis crederes ꝙ ego tam inſigni iniuria ꝑ

cuſſus obdoꝛmireʒ ?An hoc pꝑli ineaten

ego tã calamitoſis offẽſiom compul

iracũdia nõ meãdeſcerẽ g ¶ Hoc enĩ nul

lo quidẽ pacto ferẽdũ aRegenin eſt

hoc vlla ratõne tolerandũ · ¶ Quis eniʒ

hoc ferꝛe poſſet p̃ter me 7g Qui emm hec
equo animo fieni poſſent niſi michi g

Omnia ſunt quidẽ toleranda patien
ter. Equo aĩmo ſuſtinẽda · Sapiẽteꝛ per
ferẽda· pꝛudẽter tẽpanda · facili aĩmo ac
cipiẽda · ¶ Kn tibi fortaſſe aliquid deſit
quod nõ ſẽtias?n tibi foꝛſitan aliquid
laudãdum erit quod nõ ꝓbes? An tibi
foꝛtaſſis aliquid moliẽdũ fuerit quod ñ
valeas?n tibi foꝛtaſſe aliquid ſuſtinen
dum ſit quod nõ queas ?5 (SDed eſt vnꝰ
portus ad ſalutẽ ſcilic; bonarum artiuʒ
diſcplie . Sʒ eſt vna ſpes cõſolatõis lite
rarum ſtudia. Sed eſt vnum remedium
trãquillitatis ſciẽtiarum celebritas·
(Aue onma ꝓſeqrer ſi melius q; tu vi
derẽ.· Que omĩa cõmẽoꝛarẽ niſi tu clariꝰ
q́; ego ĩtelligeres· Que omĩa explicarem

„ „

8 .

„ „7„

Fn

ſi ego aptiꝰ q́; tu cognoſcèẽſ ¶ Sʒ vereoꝛ
ne iã mihi ſuꝑeſſe vᷣba putes · Sʒ dubito
ne dicẽdo ꝓlixũ me nimis eẽ dicas. Sʒ ti
meo ne meã dicẽdi rõeʒ lõgã nimis accu
ſeſ.Sʒ vereoꝛ ne multa a me dicta ſuꝑua
cua eẽ dicas ¶ Nulla ẽ tãta doloris ma
gnitudo qᷓ nõ tẽporiſ ꝓlixitate molliſice
tur· Nulla enim fuit vua tã agreſus q̃ ñ
aliquãdo mollitudinẽ ſuſcipiat. Nulluʒ
enĩ maluʒ poteſt eẽ perpetuuʒ ¶ Nun
q́; eniʒ id mihi attribuaʒ quod nõ fueriʒ
cõſecutuſ· Eateoꝛ eniʒ ad tãtum me ſapi
entie gradum nõ acceſſiſſe · ¶ Quereris
tibi quicq; imponeꝛe nõ debere ĩ ſũmis
pᷣſertim occupatõnibus tuis· Laboꝛis ti
bi quicq; cõmittere nõ audeo:in acerbiſ
ſimis pꝛeſertim moleſtiis quibus oppri
meris:· Nõ deberẽ te virũ ſũma autoꝛita
te pꝛeditum defatigare: pel⸗ ertiz cuz ſis

vehemẽtiſſime defatigat? 4 Tu tamen
ſiue equo animo hec feras ſiue iniquo:

nõ poſſuʒ rẽ mutare · Tu tamẽ ſiue gra

tum hoc accipias ſiue moleſtum:nõ põt
aliter ꝑfici · Tu tamẽ ſiue me excuſaſ ſiue
accuſas: nõ poſſuʒ aliter facere· ¶ Neqʒ
enĩ tu melius ſi pꝛeſens adeſſes rẽ curaſ

ſes · Neq; enim accuratius ſi affuiſſeſ rẽ

egiſſes · Neq; enim tu cõmodiꝰ ſi corã af
fuiſſes negoeciũ perfeeiſſes· ¶ Nẽõ eni eã
cognoſco acieʒ ĩgenii Clodii:vt ipſe acu

tioꝛa inueniret q; Cicero· Nõ tãtaʒ intel
ligo Tironis cõſili calliditatem:vt ipſe

lus pꝛouideat q̃; Cicero · ¶ Hoc loco
videar clarius reſpõdere nemo miret᷑:
cum id neceſſitaſ depoſtulet· Hoc loco ſi
apte diſputo nemini durũ videri debet:
uoniã neceſſaria me cauſa impellit·
6 Non mihi in mentez venit quibꝰ ver
bis tecuʒ colloquaꝛ. Nipil eſt impᷣſẽtiaꝛũ
quod potiſſimũ tibi ſigniſicẽ. Nõ michi
occurꝛit quo te lrãrũ genere viſitẽ.Non
habeo quid ſcribam· Nihil michi in men
tez venire poteſt · Nibil mibi in mentem
ſuccedit.Nõ Paſ uz cõminiſci ¶ Equidẽ
ſcripſi apern qune fui bꝛeuioꝛ qᷓ;
quidẽ bꝛeuiug cõplexꝰ ſum q;. ¶ Seni
bereʒ plura niſi : Lõgioꝛi vtereꝛ ratõne ſi
Hura eẽnt dicẽda ſi · Muribꝰ tecũ agerẽ
niſi · Lõgioꝛ eẽm ĩ dicẽdo niſi ¶ Hec bꝛe
uiꝰ ad te ſeripſi quia id mihi nõ placet.
Hec bꝛeuioꝛibꝰ ꝓſtrixi:q; reſ hec me ñ de

/

lectat· Mec paucõribꝰ egi:qꝛ ſine magno
doloꝛe hec aꝑtius expꝛimere nõ poſſem·
CE quidẽ litere ſunt eiuſmodi: vt eas
nõ audeã temere cõmittere · ¶ Si quem
cui fideʒ habere poſſim inuenero: dabo
operã vt peꝛcrebꝛis meis literis te viſitẽ
Si quenq; nactus fuero: cui recta ſit ſi
des adhibenda:id efficiaz vt crebꝛe mee
ad te litere deferãtur ¶ Neq; obliuione
noſtre amicicie hoc eueĩt · Neq; intermiſ
ſione noſtre beniuolẽtie hoc accidit. Ne
qʒ diminutõne noſtre coniunctõnis hoc
còtigit · ¶ Non auſus ſum vehementiuſ
a te cõtendere:ne ſũme tue liberalitatis
oblitus eſſe videar · Muribus verbis nõ
audeo tecuʒ agere:ne te ampliſſime tue
benificẽtie obutus eſſe putẽ · Maioꝛi qui
dẽ ſtudio quicq́; a te peteꝛe nõ debeo:ne
liberali tue conſuetudini videar diffide
re. ¶ ſerius q́; expectabas rem effe

cerim:id difficultate rei commiſſum eſt-

taꝛdiꝰ q; volebas tibi ſeripſeriʒ:id nũ
cioꝛum carẽtia nõ negligẽtia factum eſt
O diutiꝰ q; credebas aduẽtũ meũ diſtu
lerimd occupatõnibꝰ velim attribuas·
¶ Siquis eſſet additus ad id quod ſpe
ras rem aggrederer· Siquã viaʒ ꝑſcruta
ri poſſem ad id quod petis omnia ꝑtem
ptarẽ.Si facultate ⁊ gratia tãtum poſſẽ
Di mihi idonea poreftas concederetur ·
SDi opoꝛtũitatẽ cõſequi poſſẽ ¶ Nõ ſolũ
mõ iĩ hac cã ſʒ ctiã ĩ ceteris aliis.Neqʒ ſo
lũ hoc ĩ negocõ:verũetiã ĩ aliiſ oĩbꝰ.Ne
q; ĩ hig dũtaxat ĩĩbꝰ: ſʒ młto etiã mag ĩ
cetſ¶ Ydoleſcẽtẽ ĩqes at nobilẽ at pᷣſtatẽ
at pmaꝛiũæ Dueꝛũ diceſ at doctũ at ſapiẽ
tẽ at exꝑtũ gtuuenẽ aſſes at acũ at ſidũ
at nccariũs ¶ Neqʒ opꝰ ẽ vt ad reſ nudaſ
accedaſ.Neq; bõa volũtaſ ſatiſ ẽ vbi res
facltatẽ deſidꝛat. Neq; eĩ vᷣba ſatis valẽt

vbi negocia p̃ſidiũ reqꝛũt. ¶ Id velĩ vt ig

noſcaſ:qð ĩuita foꝛtũa facè nõ potuerã.

Id cupio mibi ĩdulgeas:qð negãte foꝛtu

na curare ñ valuerã Neqʒ qᷣcq; ẽ qð mi
reꝛiſ ſi hꝰ ũñ egen .· Neqʒ ẽ qdð vlla teneaꝛiſ
admiratõe ſi rẽ hãc nõ curauerĩ (8; ni
hil mibi ad ſatiſfaciẽdũ pᷣt᷑ bonã volũta
tẽ redditũ ẽ. Sʒ nulla mihi facltas ad re
munerãdũ pᷣter animũ q;gratiſſimũ cõ
ceſſa ẽ. Sʒ nullũ mihi offictoꝛũ gratificã
di genꝰ pᷣ̃ter ardẽtiſſimũ ðdſidꝛiũ datũ ẽ.

n.
8
m

te

ee
ne

iiſ

Oc.

¶ Niſi banc facultatem aliquiſ caſuſ eri
puerit · Niſi hanc occaſionẽ aliquod ĩfor
tuniũ ꝑturbauerit · Niſi hãc opoꝛtũitatẽ
aliqᷓ imq̃ ſoꝛs ĩmutauerit ¶ Meũ ĩ te aĩʒ
multo officioſioꝛem atʒ melioꝛeʒ cogno
ſces:cum mihi allata fuerit tibi cõmodi
oꝛ ſatiſfaciendi facultas. Quos beneficio
rum fructus tibi debeo: cuʒ oportunioꝛ
dabitur poteſtas vberioꝛeſ p̃ᷣſtãtioꝛeſ cu
mulatioꝛeſq; reperies · Ego eniʒ ſemper
omnibus in rebus quas ad te pertinere
arbitraboꝛ: cũ exoptataʒ facultateʒ cõſe
quar mirificuʒ me tibi comiteʒ demõſtꝛa
bo. ¶ Quod ego dariſſime demõſtraſſẽ
niſi inopinatus caſus hoc mihi eripuiſſʒ
Quod ego re ipſa pꝛobaſſeʒ: niſi ſoꝛs ad
uerſa officium meuz interturbaſſet ·
d hoc fato neſcio quo contigiſſe ar
bitroꝛ: vt cum recte deliberauerim incõ
mode mihi ſucceſſerit · Sʒ neſcio qua ſor
te euenerit vt pari cõſilio diſparẽ coger
foꝛtunam conſequi · Sed neſcio qua celo
rum conſtitutõne id contigerit: vt cum
officioſe excit auerim exitus exonatur in
gratiſſimꝰ. ¶ Quantum ſpes me fefelle
rit vides · Quanta de ſpe ceciderimus in
telligis. Quantũ nos ſpes deluſerit pro
ſpicis · Quantuʒz fruſtrati ſumꝰ apertiſſ.
me ſentis. B. ſtatu reipublice nullaʒ
