bula quoad redeam. ? fac eſto diligẽs ut

ſoles ¶ ¶ Vereoꝛ modo ne lõge diu

tenet:at operiboꝛ: ⁊ ſi me adueſper ari o
poꝛteat: reʒ ſpero perficiet: ꝙ ita detine
tur diu: verum nimius in verbis nunc
eſt · ¶ N ¶ Mem eccum hilarem video:
ergo ad eum ut rideam · ¶ Quin vno
e queſo explices verbo ·
taui peſſulo clauſa· (0 Ingredere:
nunc ſolus pꝛandia prope carpſi: tu q;
bucellum mecum ſumes · ¶ P ¶ Haud
quaq; qð abs te michi oblatum eſt inqᷓ;
renuere cenſui: nam in ineunda homi⸗
num familiaritate: ipſa potiſſime confa
bulandi:aut huiuſcemodi bucellandi co
hbabitatio valuit · Epa igitur iſtuc loci ac
ceſſi:ut tua potiar conſuetudine: ⁊ amo
ris tui particeps fiam: tum ipſe nil quip

-

pe gratius mihi dictũ puta: q; ut in tua

ego quoq;ʒ reſideã gra· ¶ Q ¶ Fudilun
vnq;: ꝙ in pꝛeſentia ſoꝛdeſcant laudes
B reʒ pꝛopero: ut huiuſcemodi ad

uentus inquam cauſas intelligas · ⁊ que
mibi animi paſſio ſit aduoꝛtas. ¶ S

e ſingulariſſimum quem omnes famãt

delegi taciturnitatis patrem · ¶ Quid
oxus fuit ut tibi alienaſſes nomen 5
We plus ſatis amabat q́z ſe:vel ſaltez
totus ? quis ſibi tune geſtus fuerit te p
coꝛ dice · ¶ Stant federa · ¶ Orede non

eſt hominum te felicioꝛ quiſqꝗ;· ¶

¶ Eortuna quideʒ ſeſe offerens ſtatim am

plectenda eſt ſiquis ſapiat:eos dii ꝑdant
qui poſſunt frui bono negligunt deli
gentes malum · ¶ IRpſa potius conſilia
mittito ad alteram ſcolam · ¶ Na ha be

parum ſiſte:ſine michi pꝛius ſpirituʒ red

di: perge modo ¶ Si me ames te p̃cor
iſtec deſine verba facere ¶ V ¶ Derge

ad eũ:ne dedignet᷑ foꝛtaſſis vbi mẽtiri te
viderit:cernẽs vacua polliatatõis loca·
kſtec inquam malo:congr uẽtioꝛi tꝑe

Num ad boc commoueri debuit

Cviij .

ſeruemꝰ ut cõmodius fiant ( X ( Red
dent te nempe fommoſioꝛem pili·. ¶ P
¶ Sine me pꝛius parũ quieſcere: qui ſũ
adhuc tanto cachino ꝑlenꝰ: ut vllos vix
artus regam. SErß in templũ:hac
atqʒ paſſim illue fluas quoad veniam;
¶ Nu mihi compateris g ꝙ tam longe
diu hic loci te operioꝛ crude? ¶ aa ¶ Ne
minem credo qͥ tibi compar ſiet: ita ꝓfe⸗
cto facilem te cunctis pᷣbes:nullum tam
arduũ puto:qð tibi keue non fiat. ¶ Nõ
hic fabulis agenduʒ eſt · ¶ Ad tua mala
nimiũ pꝛoperas vir bone · ¶ Te Pſilias
intro. (Wole quidẽ reſupinꝰ ut iaceas
(Non expedit te vereri mecum · ¶ Tu
modo ip̃m querita. ¶ Drecaue ne cachi
no mouearis · ¶ Continebo me puto:
te potiꝰ contineas. E (Nos inuicez
tecum infamas:has ob res ꝑſuaſum ẽ no
bis:ne acciperemuſ te comit em. ¶ cc
¶ Lues ſi me fata ſinent:nec impᷣſentiaruz
euades crede. 4 do ¶ Proh deum :miſe
remini pᷣcoꝛ miſeꝛemini: ſinite me pꝛecoꝛ
vt abeam: nunq́; rediturꝰ ꝗppe Sn
hi ne religionis moꝛe sæ ¶ Ma pꝛobi viri
me ſinite:miſerationibꝰ cõmiſſum me ve
ſtris queſo ſuſcipite:ſaltẽ oꝛo deoꝛum
feſſionis mee vos moueat religio (ee
¶ Di boni nunc maxime mihi fautoꝛes
maxĩe nunc adiutoꝛes eſte:vllibi ſi vnq;ʒ
veſtra mihi ꝓfuit gratia: ha boni dii: ipᷣa
tantum nũc veſtra mihi opus eſt maxĩa
gratia · ¶ F¶ In amplioꝛẽ ſaltem que
Fe locũ includite:ne iſtoc anguſto taʒ
carcere: atq; tenebꝛoſo ſiſtam ¶ Ju mõ
fac pꝛeſidi denũcies: quo de ſe ſuppliciũ
ſumat: tu interea vir neq;ᷓ vtere tacitur
nitate:ſi non vis redeã: ⁊ ad feeiſ emiſſio
nem te calcibus cedã · ¶ gg ¶ Id te nüc
Pero qui me vocitas · ¶ Deliberemus
Pii qua pena plecti vir ipſuſ debeat: ne
impunis eat: quid cenſes lini g tu dehĩc
Iqd ronzi? (bb¶Ggo ne pꝛiꝰ dicam 5
cui indiciũ minimũ aut verius nullũ eſt:
nunq; equos nec pꝛeire ſolet quadriga:

tu pꝛedice: nec plura ¶ Drinꝰ poſtq; lu⸗/
bet meo iudicio: tanto ſcelere ſtatuã con⸗

dignaſ penas hklardes ſane melioꝛibꝰ
vbiq; iudiciis veſirig: hoꝛtor ut qua ꝑte
deliquit luat . ¶ i ¶ Iu crudꝰ es nimũ
nam quiſquis ĩ hoſce:quoꝛũ vltoꝛes fũ t

facit
nec excogitari: ceterum rectꝰ longe qᷓ; ĩ
ſtitutũ foꝛet:diis opitulantibꝰ ſcelus de
tectum credo: ideo ꝙ ipocriſim nimium
moleſtã ferunt. C mm
falſus ſis:modicũ te faciaſ triſtem:haud
quicq; eſt qð tibi tantũ vel plus fidei p
ſtet: q́; ſi cõ peſceꝛe lacrimulã eum ſingul
tibus queas: at aliter ſi nequeas: irriges
fac ſaltem tibi lumina paululum ſputo:
aut certe reminiſcere tc ĩfortunii cuiuſ

philogenia Comedia Vgolini parmẽſis:
¶ Vgolini parmenſis ex philogeni⸗
media autontates AKAAH

dii manus iniicit: pꝛofecto conſilio caret

¶ K (Si ad ea ſolu in ſpieeremuſ que me
Titus es· nõ euaderes quĩ te in maluʒ da

remus vſq; ad necem: verum ipᷣa optimi

dei noſtri miſeratio: cuiꝰ ſpe cuncti fata

les degimꝰ: indulgentia te dignũ potiuſ
8 ¶ Widiſuin vnqᷓʒ meliꝰ ſuccedẽ

piã ·qð nonnunq́ʒ ꝑpeſſus ſies:ita ſoleo

dum triſtis videri cupio · ¶ nn ¶ Vis li
m rectum conſiliũ tibi dedaʒquod nũq̃ᷓ;

1.

eyx aĩmo excidat tuo? ¶ Dlus id ſatis ſer
uo: pꝛecipuũ teneo· ¶ oo Nulli pu

to citra necem infelicioꝛ vnq; fuerit dies
q́; heſterna mihi ut exinde nec cibis nec

potu nec ſomnis valeaz. Cf ¶ Hura

q;ᷓ auri pondo ducẽta e facultatibꝰ meis

damna patior: ſi non ꝓuideam. ruboꝛez
tũ (et ſie dü me iuuent) atz meroꝛẽ tuum
pPlus triſtoꝛ q́; dãna· ¶ Te aĩme mi ſup

plex oꝛo:ſine ſe in malũ quieſcere:nec ex

per giſci velis a ſõnis eanes. C(a CSi L
tito his mala dicere:q̃ nec bona ſci
ip̃i quidẽ mali ſemipaſcunt᷑ maledicendi
cõſuetudĩe ¶ Me quoqʒ dãnarũt:ſunbo
lü ut pſoluerẽ Sa

cape· ¶ Acta pereant: leti fiamus malo.

a LCirent:

uod tuũ ẽ tutus

Eac me deĩceps ſepiꝰ viſites ¶ Id te

mnmulla ꝓfecto dies pᷣteribit quin veniaz ſi
poſſim ¶ Tu quoqʒ ꝑlꝰ ſatis vale:valete
2plaudite ſocii · Sequũt᷑ modo floꝛes ex

re hꝰ poſſũ dicẽ ĩ amoꝛe me ꝑdi
tũ ⁊ miſerũ:atʒ oẽ z etateʒz meam
contriuiſſe:dũ amoꝛi opam dedi
vtqʒ vnovᷣbo expediã: amaui fruſtra:dii

boi tãta ne duricia affectũ quẽq;:ut amo
ſnñ ñ ĩſpõdeat ¶ tt ¶ Exploꝛatiſſimũ illð

ẽ quẽ alteri debẽ ñ ſuppuduerit · oĩbꝰ ĩ re

bꝰ boĩ viri ſꝑ offiicũ reliq̃re ¶ võ ¶ AUð .

tibi coſilii do:ꝛ ut animum imperit um ex
pedias:et calamitates iſtas·ſolitudines ·
cruciatus:quos amoꝛ ſecum affert reii
cias:et te tibi vendices non enim decet᷑
omni tempore eundem eſſe: ſemel dum
etas · locus· ⁊ res poſtulant: non mltum
vicio datur indulgere laſciuiis: velle au
tem eo in ludo vitam vniuerſam dege
re: turpiſſimum quidem eſt ⁊ flagicio
ſiſimum: quare heus expergiſcere luxu:
⁊ ex ocio excedas impigre · Ratione viris
viuendum eſt: non autem pariter ut
belue appetitu duci debent: hoc vir 1
belua intereſt· ea enim ad quodcunq;
delectabile ſeſe accõmodat · nos autem
qui cum diis animos communes habe
muſ vti ratione decet: ⁊ huiuſmodi mo

tus:ab honeſto et ſimili et vtili decinan

tes: penitus ſub condicione noſtra reti
nere:vida cohibere:virtutes foꝛtiter am
plecti ¶ ¶ Drobe dicis: ſi modo ut
dici:ita fieri facile poſſit: nunq; ita ſolu
tum aĩm: ⁊ taʒ recte compoſitum habitu
rus ſum:dũ iuuẽtutis annos degam: ut
iſta grauia ſtoicoꝛũ dicta mihi ꝑſuadere
poſſint:eſſe fac facilia:ea auteʒ pꝛedicare
pulcrum eſt: ⁊ ſapientie ſingularis indi⸗
ciũ:agendũ eſt pingui minerua ut aiunt
extreme ꝓfecto ſubtilitates franguntur
equabilia nature ⁊ ingenio quiſqʒ preci
piat:ſi pareri ſibi poſtulat · 4 B TSre⸗
derunt hec mihi meõꝛia: vel ut rectiꝰ lo⸗
quar:mihil potui dediſcẽ:cuʒ nil vnq; di
dicerim. (GE tibi aliũ queras qui
tue ſententie ſit equabilioꝛ ¶( An hoc pa
cto emoꝛi opoꝛtet: ⁊ anihilari pedetẽtim
¶ D ¶ Foꝛibus foꝛuna ſemꝑ fauet (Ba
liſtarii ſolent ab arcu plerumq; ſagittas
centũ emittere pꝛiuſq; ſignũ attigerint ·
foꝛte foꝛtuna euolabit vna:q̃ ſtatim ĩ me
tam ſtatuet᷑ ( ¶ Sic mulieres ſe capi
ſinunt:deniq; volũt rogari · item exoꝛari
centies: ut mercature ſue cõmeritiũ ven
dant: ⁊ ut aliqᷓndo irate amatoꝛi ſuo poſ
ſint obiicere.nunq; te dep̃eata ſũ: nec te
queſitũ veni · Sed llaqueant᷑ multis tan
dem modis 2 p̃cibꝰ:⁊ momẽto magis q;
mẽſibus · tñ hoc intelligo:nullum aut feꝛ
me paucos muliere potiri poſſe: niſi fue
rit impoꝛtunuſ aut inſidiatoꝛ continuuſ
¶ E ¶ Moneſtate ſi virgo caret:ẽ abſq; do

οα*½

te: ⁊ extrema turpitudinis habet᷑: 1 a mu
lieribus pudicis ſepoſita. ¶ & ¶ Ego
iam vigeſimũ nacta ſum annum:ego car
ne 7 oiſibus nata ſum ut cerereniſin pte
rea eſt coꝑis habitudo ad venerem aptiſ
ſima:quare non poſſuʒ non cõmouerni li
bidine:atqui hoc peccatũ quo nos ad id
natura ꝓpenſioꝛes fecit: eo magis igno
ſcendum eſt:nam hunc amo: ut michi ex
caro fiat carioꝛ:qð hac re tandẽ compro
bare poſſuzʒ:ſi mei copiã ſibi fecero (NR&
Lapilli iactus aut ſcreatus:aduentus
huc ſui ſigna ſunt ¶ ÿ ¶ Suauioꝛ fit fru
ctus ⁊ ſapidioꝛ:quẽ laboꝛe maximo acqᷣſi
ueris Ek ¶¶ Saluete parietes atʒ foꝛes
vite mee futuri ſepulerũ: niſi quid oꝑis
quiſpiaʒ deus attulerit hic manebo: ſtat
ſcio ad auroꝛam vſq; rubeſcentẽ: hec eſt
mihi lex antiqua:ve mihi miſero quo re
dactuſ ſuzę mea quidẽ vita(xt dici ſolʒ
in aliarum ludo poſita eſt:ſed qͥd audio⸗
hem adeſt aĩ mei moꝛbus ꝑpetuus· O ſal
ue anime mi: ſolamẽ vnicũ: meum coꝛcu
lum:⁊ mea ſuauitas:tibi in manu ẽ viuã
aut pereã · ¶ E¶ BPratris loco te dilexi
ſemꝑ:ex aduerſa putabã te ſincera fide a
mare me abſqʒ turpitudine vlla:ſed eſtis
hmõi fere omnes mon amatis virgines:

niſi ut libidinẽ veſtram expleatis: ratõeʒ

voluptatis veſtre magis q́; decus earuʒ
amatis ( M ¶ Non recte iudicas: bona
venia negari hoc audeo ¶ Tu circumdu

ds me verbis acutis a callidis · ¶ Ne ex

alioꝛum ingenio me iudices 5¶ Turpe
eſt quidem te vnum ab alioꝛum cetu diſ
ſonare · ¶ Daltem abſolue quod pollici
tus es · ¶ N¶ Num pietati. humanita
ti · miſericordie ve apud te locus erit⸗
O n pius nequeo pati:neq; hbos la
oꝛes · dolores · ⁊ eruciatus tolerare poſ
ſum: video me paulatim reſolui: vt nix
ſole liqueſcit: fer opem his rebus obſe
cro Non deuoꝛat amãs delicias ( Nõ
tibi verbis mens conſona · ¶ Fd tam fie
ri poteſt:q; celum ruere · ¶ Caue iſtud
verbum nunq; ex te audiam: miſſa hec·
¶ Quam mulierem pꝛidie in templo ſpe

ctabas ita anxius ? que viſaẽ facie ſplen

didioꝛ · ¶ Tue tantum parti conſulis et

pertinax:rẽ aũt nr̃aʒ facis ꝑui ⁊ floccipẽ
dis ¶ Ne me obtundas de hac re ſepius.

or

GCI Rem iſtam ꝓfecto tam caute taʒ ac
curate agemꝰ: ut ſoli dii quos nil latere
poteſt:id neſcituri ſnt· ¶ Q¶ Barẽtes
em̃ hmõi fere om̃es ſunt: interminant᷑ fi

liis:nequid ſceleris:flagicii· inhoneſti ne
cõmittant:ꝛ eos obſuant:quantũ ĩ ipᷣis
eſt:qm̃ ſciunt non ſolũ preceptis ·ſʒ etiaʒ
cuſtodia magis: a diligenti obſeruantia

filios cohiberi.· ¶ R ¶ Oum iuuẽtꝰ oĩs

ad libidinẽ: ⁊ ad animi oblectationes: et

ad ceteras voluꝑtates quodã modo pꝛo

cliuia ſit: quo ſit ut adoleſcẽtes veniã me
reant᷑: non aũt veſani ſenes: quos his vo
luptatibꝰ abſiinere:etas merito illa coe⸗
git 1 imperat ¶ Sed ut ad rem noſtram

pedem referamꝰ . ¶ S ¶ Nunqʒ (crede
mibi) culpabis hoc conſiliũ .· ¶ Eſtis oẽg

blandiloqui moꝛibꝰ:⁊ verbis conſmiles

tantã em̃ vim habet in ſe veſtra eloquen

tia: ut nõ modo virginen reue as 1 igna
ras reruʒ alliciatis: ſed etiam lapides(ut
aiunt)ex parietibꝰ poſſitis euellere ¶ T
¶¶ Eredin tu tot vigilias potuiſſe ferꝛe⸗
tot ꝑnoctationes in via. tot eſtus · tot fri

goꝛa · tot nubes:tot pluuias. tot niues.

tot labores · tot deniqʒ timoꝛes · ⁊ ꝑicula
moꝛiẽdi adire potuiſſe:ſi te amatẽ tepide
et vulgariter ¶ Redigis me ad ĩſamã: 1
ad merorẽ maximũ E Pacriaf mihi
miſere excuſſiſti:cohibeãꝰ lacrĩas:ne vſ⸗

q̊ʒ exaudire poſſumꝰ. ¶ Ne ſis in necem

meã tam ꝑtinax ¶ Tecum melius actum
poſt dices:q̃ᷓ optaẽ vnq; auſꝰ es ¶ Ele⸗
xit is me tandẽ lacrimis · ¶ Vnũ diem ſi

ne te victurũ me nõ poſſe certuʒ habeas
Non ſum apud me: ita obſcuraſti mi
chi mentẽ ⁊ rationẽ. ¶ RBes om̃is erit in
vado ¶ Eacile ẽ qð fit libenti aimo ¶
Nolo ob dementiã ⁊ effrenataʒ libidi

nem:atʒ petulantiã filie:vitaʒ vlla ſolici
tudine aut angoꝛe:mihi bꝛeuioꝛẽ efficere
Nõ poſſum nõ grauiter commoueri.
¶ Res ſcia(ut fit) pꝓ meliori diis recipiẽ
da eſt · ¶ V¶ Vitam hilarẽ queramꝰ no

bis:⁊ reliquũ hoc pauculuʒ noſtre vite a
C

gamꝰ ꝑpetua in leticia ¶ auſpiciis bo
nis · ¶ Doleo quidem amici cauſa Ou

pio hodie his in rebꝰ abs te fieri doctior

¶ Wulieri ſi obuiaʒ factꝰ fueris lumina

toꝛqueas: eã videre nolle oſtendas: ſit ti
bi contẽptui · ¶ Z ¶ Siquid me vis: reli

ctiſ rebꝰ om̃ibꝰ:ecce me tibi ¶ Jdero hic

continuo (aa ¶ Mei mih poſtq̃ʒ res in

publicum ꝑducta eſt:⁊ peccatũ meuʒ ela
tum foꝛas: negaie nõ audeo: ſed quid fa
cturꝰ ſũ cõſule amabo ac mature ¶
non eſt narrãdi locꝰ:ſic opus eſt. ¶ bb
¶ Abeunti mihi domo: meng futuni ma
li pᷣſaga pꝛedixit hoc· ¶ Cc ¶ u aliud ẽ
nobis q̃rendũ deinceps: quẽadmoduʒ le
ti viuamꝰ: quare dum dat᷑:fruare riſu et
gaudio.Gſt eĩ ſolicitudo ⁊ animi triſticia
potiſſimum ſalutis inimica · ¶ dd ¶ Me
miſeꝛũ q́; ſubito oppꝛeſſit nos calamitas
ha foꝛtuna ſaltẽ ſiniſſes nos triduuʒ hoc
perpetuũ degere in leticia:quot incõmo
da moꝛtalibꝰ affert hec tua varietas: vel
lem ꝓotius te nunqʒ facilem nobis pre

ae nre⸗ exitꝰ: retro fedatũ punci

pium. ¶ ee ¶ AInte oculos om̃ia mihi fu
tura video: luctum ⁊ infamiã cruciatum.
deniq; moꝛtem: vtinaʒ hec me pꝛeripiat
Exaudiri haud decet inhoneſta rogã
tes· ec amicicie lex pꝛima tradi᷑ · ¶ ff
¶ ¶ulier ſi foꝛte pꝛolixa ſit in pꝛĩcipiis
anteq; amatoꝛi obſequat᷑: attamẽ vbi de
creuit amare: flagrãtiꝰ ⁊ ſtabilius q; vir

amat:⁊ in amoꝛe euʒ ſuperat. vir em̃ vbi

potitus eſt muliere: ꝓpter quã ſe duduʒz

deperire oſtẽderat:ſecuʒ ſic cogitat: hbec

meo arbitratu: ⁊ iuſſu ſemꝑ erit:ad aliaʒ
aucupemur.⁊ ſic ꝓ munè ſibi palmario
ducit: ſi plures (vt aiunt) in codice deſcri
pſerit · Mulier aũt cũ intelligat nihil ſibi
eſſe deteriꝰ: atqʒ fame honoꝛi ve ſuo ma

gis aduerſum: qm amoꝛẽ ſuũ plurimis ĩ

pertiri ei quẽ a ſe amari dignuʒ iudicaue
rit: cuiuſq; volũtati ſemel dedicauit ſuũ
amoꝛem iibatum incoꝛruꝑtũq; conſer
uat:hem poꝛro mulieri ſuo ꝓ merito. h
a viro refert᷑ gra expletus eſt: ⁊ viſcera ſi

bi om̃i voluptate complacita refarcuit:

eã aſpernatur ⁊ deſerit: ha fallaces viri:
mulieribꝰ ſi ſapiãt abbhoꝛrendi · ¶ Quot
effrenatoſ ⁊ oblitos ſui amoꝛ fecitæquot

dedit pꝛecipites? quot cecauit ratione g⸗

quot deniqʒ crudeliter interemit? Quaʒ
ſepe euenit in re quapiã tute tecuʒ: libꝛa
tis ratiunculis tuis:deterioꝛeʒ ꝑtem ſciẽs
accipias · ¶ ꝗg ¶ Hei mihi: video me ad

extreme turpitudinis termĩos: ⁊ miſerie
redactũ eſſe nam nil pᷣter motẽ expecto

¶ R¶ Wulieribus aduerſis in rebus:flere
eſt remedium: ⁊ ſꝑ recurſus ad lacrimas
¶ B ¶Reintegrari res nequit ampliꝰ: nea
vlla ex ꝑte reſlitui:de futuris habenda ẽ
deliberatio vt vulgo traditũ eſt· Aqua q̃
lis fluit excipiat᷑. n re deſperata
foꝛſan deus quiſpiã ĩſpirabit auxiliũ:qð
em̃ ab hoĩe nequit imꝑetrari: ſolet a dus
imploꝛari: ſuccurrite igit᷑ du: opeʒ ferte:
ſiquid vos humana mouent:date veniã:
T ſi id neq; meritus ſum: attamẽ vos mi
ſericoꝛdia ſmite flecti: ad verillum veſtre
clementie cõfugio:obſecro mihi ſitis pꝛe
ſidio: hinc vobis fauentibꝰ ⁊ quãtũ eniti
potero:finẽ peccandi faciã · Sar ẽ ver
bora (D Quoquo foꝛtũa trahit:eun
dum eſt .· Res niſi tractet᷑ aſtu in irritum
euadet ˖ ¶ Dine me cõmode oꝛatõi mee ſi
nem facẽ ¶ 1 legiſlatoꝛis autoꝛitate cõ
pꝛobatũ eſt:vt quibus ĩ laribꝰ quiſq; na
tus ſit: ab hiſdẽ cognomen accipiat.
Ego ne aduͦſus ammi tur litid inẽ nil vn
q́; auſus eſſem gnec conari poſſem:ſi hoc
in rem noſtrã eſſe ꝓputas:ecce me:facturꝰ
ſum qð voles:tibi rurſus dico quidquid
iuſſeris facã: ⁊ ſi minuſ mihi gratũ impe
raueris. ¶ E (Nil vnq́; p̃ter bonum
equũ tibi p̃cipiam· ¶ Goncinite quicq̃m
donec hoc agã negocii Are Vale: ⁊ di
mitte ſolicitudinẽ omnẽ:⁊ deos dep̃care
vt nobis hane rem ſecundẽt felicitentq; ·
foꝛtunatus ⁊ validus · ¶ Reditũ ad
nos mature habeas memoꝛie ¶ Ne cogi
tes qᷓ nunꝗʒ poſſint cõtingẽ ¶ M (Gi
vere diligit ⁊ ſincero coꝛde: is nunqꝗʒ po
teſt deſiſtere: amoꝛ ſi nobilitate deriuet᷑
ſtabilis manet ꝑpetuo:a nunq̃m ex amo
excidit ¶ Cetera miſſa facio: ne nimiꝰ in
verbis ſim. ¶ Vt mihi maximã ꝑtem ca
lamitatũ mearũ ſuſtuleris ¶ F ¶ Dii bo
ni quantũ ad felicitatẽ mibi adiectũ eſſe
putabo:ſi quẽadmoduʒ cupio:res iſta ſe
cundabit ·˖ ¶ Quid tibi ẽ in his regiomibꝰ
negocii ¶ Heambulãdi cauſa vrbẽ egreſ
ſus ſum ¶ R ¶ Quattuoꝛ ĩ muliere que
vult nubere querẽda ſunt:pꝛimũ q; ſapi
at: q; honeſta ⁊ pudica ſit: poꝛro q; foꝛ
moſa:tercio eñ oꝛiginẽ habet? ⁊ que af
finitas g poſtremo eris quãtũ ferat ſecũ
tu a nouiſſimis occepiſti caude frena po
nere · ¶ Tu foꝛtaſſis iſtud etatis itidẽ fa

habeo: ⁊ cũ dabis referã.i

CC

ciebas · ¶ L ¶ Hoc eſt adoleſcentibuſ cõ

mune viciũ:vt cũ mulieribus pꝛius ad rẽ

q;ʒ ad verba ſe cõferre velint: ⁊ om̃es mo

ras ferũt grauiter ¶ M ¶ Knio mihi ni
hil triſticie inſidere põt · ¶ Vix eris apud
te cũ videris ipſã:crede mihi:ẽ facie egre
gia: venuſta: boniſq; moꝛata moꝛibus:
bella.lepidula·faceta· ⁊ lactinea:atqʒ taʒ
tenella:vt eã cũ vngue ſcinderes · es
liberalis es nimiũ ¶ N ( Ego tibi gras
Bonis auſpi
ciis omĩa cõficient᷑ ( O (Nox iſta mihi
etas videbit᷑. ¶ Adhuc ante menſem ita
vxoꝛe ſaturabere:vt quocũq; aſpicies vx
oꝛes tibi plurime videbuntur occurrere ·
¶ Iam adueſperaſcit:tꝑs monetivt me
in vrbem recipiã ¶ PH ¶ Brofecto res il

la vt opinoꝛ:diis fauẽtibꝰ in poꝛtũ tradu

cetur. ¶ Q ¶ Guũ veneris poteris diſcũ
bere ⁊ ſoꝛbillare · ¶ Meus pueri tendite
menſam ⁊ ꝑate omĩa.¶ Tutüũ eſt ſermo
ne ꝓuerbiũ:fidei ſcriptũ nõ appenditur.
ECEä aurũ ceperimꝰ tunc gratias habe
amus. ¶ Sine paululũ ad me ſpiritũ re
uocare:poſt narrabo qͥd a vobis velim:

relictis pambulis: que vulgariter ab ipe
trare volẽtibꝰ p̃mitti ſolent · res itaq;ʒ ad

vos me venire cõpulit:quaʒ vobis bꝛeui

explicabo. ¶ Biam ⁊ ſanctã rem aggreſ
ſurus es ·˖ ¶ Tu tibi carpe qd vis ſolacii.

¶ R¶ Intermiſſione nulla:ſi mala ſemper

agas quis deus hoc ſufferre poterit⸗
Sempꝑ dii fuere bonis pᷣſidio: ⁊ iuſte

depꝛecantibꝰ. ¶ S(Kud eſt ſ. apere: ſi

que pᷣter ſpem ⁊ equũ euenerĩit feras foꝛ
titer: ⁊ vbi qñ opus ſit tuũ animũ ſine de

orũ ſuffragio flexeris · Eya nõ ſemꝑ decʒ
auxiliũ ĩploꝛari:cũ nobis ratõeʒ cũ virtu

te dedere: atqʒ nobis infundè aĩos:q poſ
ſunt omnẽ foꝛtũe motũ: ⁊ tẽpeſtatẽ eua

Nar e cohibere:⁊ ſenſibꝰ domi

nari · ¶ Tu cõſules:ego obſeq̃r. ¶ T

¶ Tecũ repete memoꝛia qᷓdqͥ̃d peccaueris:

id ne vereare pontifici ꝓpalare:ſic opus
eſt vbi animã peceatis laueriſ: leuiꝰ coꝛpꝰ

ctficies: ⁊ ola bonis auſpiciis ſecũdabũt ·
GCBDi quoꝛũ ſub ĩperio ſũt oĩa: quiq;

benigne moꝛtales reſpicitis: obſecro mi
hi melioꝛẽ mentẽ date:qua poſſim ſꝑ ma
ie ſtatẽ veſtrã:cultu vero:caſte ⁊ incoꝛru

pte cõtẽplari ¶ Is rectus modꝰ viuẽdi ẽ

.

velle ſe dis expurgare.· ¶ F ¶ Omnis

actio vt virtuoſa uel vicioſa dici poſſit:

voluntaria ſit opoꝛtet · quãobꝛem ſi mini
me ad id turpitudinis te uolũtas: ſed ne

ceſſitas impulit: te inocẽtem eſſe dico·

¶ Nam homines ira cecat ratione.

[Amare uiles q́; delicatas epulas: id
quidem ĩſulſum eſt. Malo ego oua q́; fa
bas:amigdalas q; ciceras: edum q́; ſuc
culum: item pullum q; irundinem. perdi
cem q́ß anſerem: damnantur dumtarat
qui ingluuiunt· deuoꝛant.⁊ ſoꝛbiliunt:
plus q́; eoꝛum caloꝛ naturalis queat di
gerere:⁊ qui plus im penſe faciunt in cõ
nenſationibus q; redditus eoꝛum poſ⸗
ſint ſuppetẽ:hoꝛũ ebꝛietateſ craple cõpo
tatões:elixatões tm̃ culpant᷑ mõ eoꝛuʒ cõ
uiuia ĩuitatões:q̃ ex malis bona ferda
diligunt. a ex groſſis tenuia:cũ vtraq; ⁊
appo ſita babeãt ⁊ pari ſũptu ¶
u:di crimẽ ẽ peſſimũ:⁊ ĩnate cõplexionis
alteratio: ⁊ hũidi radicalis ſenſim cõſum
tio.nulla cũ uolũtate · ſʒ cũ triſticia ⁊ do
oꝛe ꝑpetuo·q̃re cauendũ eſt oĩbꝰ ne afſi

ciant iuidia Caa (In Pa deoꝛũ te re

ſutuo:ea poteſtate qᷓ̃ mihi a pᷣmario põti
fice tributa ẽ · abi· ⁊ hic peccandi finẽ faci

as· abi cũ diis optimis. ¶ bb Certe ia

nõ eſt ĩ bis młtus· ſʒ bꝛeuiſſimus.tñ ad
rem ea qᷓ ꝑinent nõ pᷣtermittit· ¶ Onꝰ

maximũ te abieciſſe exiſtimo Benigne

tecũ actũ eſſe potes dicere· ¶ Milarẽ fac
eypoꝛrige frõtẽ ¶ cc ¶ Virgĩes vehemẽ
tius amãt q́; reliꝗ: qꝛ ſũt ĩ amoꝛe nouitie

molles:vt ſicut facile imaginẽ mollibꝰ
ceris potes ĩpꝛimere:ita eas ĩ amoꝛe tuo
bꝰ volueris ĩſtitutis:tibi licebit effingẽ
vidue aũt nupte q3uiſ rẽ aſtu maioꝛi per
tractare ſcirẽt: attamẽ mihi nunq; digne
riſe ſunt:in q̃s amoꝛẽ meũ tenderẽ:tum

qꝛ plerũqʒ nos alliciũt ĩ alio amoꝛe occu
pate:tũ ꝙ ad noſtrã conſuetudinẽ eas re
ferre velle:moꝛbꝰ alienis aſſuetas:ñ niſi

magno ingenio: a ſingulari cura põt ĩpe

trari · In amoꝛe aũt pꝛimũ eẽ opoꝛtet mo
rum cõſuetudinẽ: que ad idem velle ⁊ ad

idẽ nolle nos annectit· Cgo itaq; in puel
las teneras etate:ſincẽ mẽtis:incoꝛrupte
fidei:ſuauis ingenii ſemꝑ amoꝛẽ meũ cõ
tuli ¶ Tu adeo deinceps eris apud te: vt

tibi pendulã palii nullus audeat attinge

In

ðð Iu mihi certe frugaliſſimus iudica

tus es:ĩtellexi te cõtinentẽ ruri eſſe · par
gum.⁊ ſobꝛiũ:atq; laboꝛi nõ parcere:ſed
abſq; inertia querendis opibus inbhiare:

vt res tua domeſtica ſe ſutferre queat:et
ſumptus quotidianos ⁊ emergẽtes tole

rare:hem hec eſt viri virtus ſùmis cũ lau
dibus offerenda · ¶ ee ¶ Tibi omnibus
in rebus ero moꝛigerus ⁊ obſequẽs:que
mandabis curabo diligẽter: nec vlla erit
in me moꝛa. ¶ fẽ ¶ Tenuit vetus cõſue
tudo:atqʒ moderna cuſtodit: digitoſ anu
lis oꝛnari ( gg ¶ Bonis auſpiciis a ſum
mo ioue capere initiũ ſtatuo:a quo ratio
omnis:mos gẽtibus:⁊ ipᷣa natura quod
ammodo exoꝛdiẽdũ eſſe pſuaſit: bone iu
piee iuec; hymenee fauete obſecro:vt
elix 1 foꝛtunatũ ſit cõiugium nuptias ve
ſtro iuſſu ⁊ ĩperio celebꝛamus:vt ſoboliſ
legitime fiat ꝓcreatio:⁊ foꝛnicãdi·ſtuꝑꝛã
di : mechandi. inceſtãdi dempta ſit occa
ſio. ¶ Pb (Nuptias ꝓfecto qui ſancte?ẽ
coꝛrupte q; ſeruauerĩt:diis erũt accepti?
ſimi: quod vt iſti facturi ſint nos ſuppli
ces exoꝛamꝰ. ¶ ¶ Is agreſtis · meſtigia
T nebulo:ea potiat᷑ vt lubet:quanqʒ ſi ve
lis rationem verã exequi:non ſit dignus
eius pedẽ erngere en venuſta eſt belli
tudine:gracili habitudĩe:atq; ĩ vniuerſũ
foꝛmoſiſſima:tũ ⁊ lepida:atq; in omĩ ge
nere virtutis oꝛnata:vt mea ſententia ſe
cile omẽs mulieres vulgi anteeat:ſʒ hoc
quodammodo facile dici poteſt: vt omĩa
iniqua ſoꝛte componantur:hec enim pul
cerrima: ⁊ mulier perdocta: turpiſſimo 2
rudi coniuncta eſt. Sed certe credo: nil
hoc ſibi fuꝛtunatius euenire potuiſſet:is
eſt enim ſibi maritus iners.babilo· ſom⸗
niculoſus: ⁊ (vt dicamyhominis quoddã
ſimulacrum:quare tutius ⁊ ſine ericdo
magis adhuc hec nobiſcũ victitabit: quo
uis enim ſuaui verbo capiet: explebit eũ
offa ⁊ iure quotidiano: poſt euʒ ad labo
res extendit:vbi ſe defatigarit vſq; ad fri
goꝛa:bibet vſ q; ad lacrimas: demum de
feſſus ſomnis oppꝛimetur: nec excitabi
tur a crepuſculo vſqʒ ad meridiem ·
¶ Is enim commenſatoꝛ ⁊ ſoꝛbillatoꝛ ẽ
maximus. ¶ Tempus eſt eundi: iam ad
ueſperaſcit · ¶Si pur eundi nobis ſtat
ſnia:molo mei cauſa vos ĩ moꝛa diutiꝰ eẽ

— — — — —— ——

— — —

ESya ſpiritũ reuoca

ptũ ꝓferre diẽ
tuna domꝰ: alte virtus animoſa cadit .

Kbi ſoſpes: me
uidebis ꝓpediem. ¶ Q ¶ Coꝛeis gaude
te:pſallite· cõcinite:⁊ quoad uobiſ datur
iocundi ſitis: de futuris dubiꝰ eſt euentꝰ
neq; ĩ iocũditate uite ſitis auaris cõſimi
les:qui ſemꝑ ingeniũ ſuũ fr audãt: ⁊ nu
mis parcunt: ut in futuris necceſſitatibꝰ
ſibi opitulari queant:quos tñ plus moꝛs
oppꝛimit: q;ᷓ aduenerit ſuo tm̃ iudicio ne
ceſſitas:hoc uobig dico: uiuite leti duʒ fa
ta ſmũt · ¶ B Tu igit᷑ ſaline mitte ſpi
ritũ in fiſtulã: ⁊ hi coꝛeas agẽt: ut feſtiui
uideamur: fruſtra neq; bhuc adueniſſe: qᷣd
moꝛare fiſtulã ĩſuf lare · Or fiet: Trur lu
ru lur lu. Trar la ra lar la · (¶ Comedus
exactis: que quidẽ ducatũ ad om̃s famili

ares ⁊ domeſiicas elocutões pᷣbent · nũc
tragediarum ſenece f loꝛes ⁊ autoꝛitates
exoꝛiamur ·

¶ Tragediaruʒ ſenece floꝛes ⁊ autoꝛita

tes incipiunt .

Kxime phᷣie libꝛũ tragediarũ Se
nece: ⁊ quidẽ moꝛaliſſimuʒ: vltĩo
inter autoꝛitates loco Hluſtriſſi

Ame pꝛincepſ ⁊ pr̃ reuerendiſſie ponẽ con
ſtitui: vt cõdecẽs nro operi ĩmineat finis
quas nũc autoꝛitates 1 floꝛes: in hunc ac
cipe q̃ ſequi᷑ moduʒ· ¶ ¶ Nouit pau

cos ſecura quies:q̃ velocis memoꝛes eui:

tpa nunq́; reditura tenẽt · ¶ D(Duũ fa
ta ſinunt viuite leti:ꝓperat curſu vita ci
tato: volueriqʒ die rota pᷣcipitis vertitur
anni (It gens hominũ fert᷑ rapidis ob
uia fatis:certa ſui:ſtigias vltro qᷓrimus
vndas· ¶ ¶ O magne olimpi rectoꝛ 1

müdi arbiter: iã ſtatue tãdẽ grauibꝰ erũ

nis modũ:finẽqʒ cladi: nulla lux vnq; mi

pi ſecura fulſit: finis alteriꝰ mali gradus
eſt futuri (FEluctuq; magis mobile vul

gus. ¶ Nulli iuſſo ceſſare licet:nulli ſeri
E Soꝛdida parue foꝛ

¶ Hroſperũ ac felix ſcelus virtꝰ vocat᷑:

ſontibus parẽt boni: ius ẽ ĩ armis: oppꝛi
mit leges timoꝛ

οOs nimis mileri
volũt hoc facile credũt:imo qd metuunt

nimis: nunq́; amoueri poſſe nec tolli ꝑu
na CH

tant: ꝓna ẽ timoꝛiſꝑ in peius fides ·

¶ kniqua raro maximis vᷣtutibꝰ foꝛtũa par

cit: nemo ſe tuto diu ꝑicnlis offerre tam

crebꝛo põt: quẽ ſepe trãſit caſus aliqñ in

1

GW.

uenit · ¶ Qui genus iactat ſuũ aliena lau

dat · ¶ Ois in ferro ẽ ſalus. ¶ Flie

no ĩ loco haud ſtabile regnũẽ ¶ R¶ Irs

pma regni ẽ poſſe ad inuidiã pati · ¶ SDi

eterna ſꝑ odia moꝛtales agẽt:mec ceptus
vnq; cedat ex anĩs furoꝛ:ſ̊ arma felix te

neat: ĩfelix paret: nihil relinquẽt bella:tũ

vaſtis ager ſqualebit aruis: ſbᷣdita tectis

face: altus ſepultas obꝛuet gentes cinis:

pacẽ reduci velle victoꝛi expetit:victo ne
ceſſe ẽ. ¶ Dominare tumidꝰ:ſpũs altos

ere: ſequit᷑ ſuꝑbos victoꝛ atergo deus ·
(L

¶ Irma nõ ſeruãt domũ: nec tꝑari fa
cile: nec repꝛimi põt ſtricti enſis ira:bella
de lectat cruoꝛ ¶ Querit᷑ belli exitus non

cauſa · ¶ Qũ victoꝛ arma poſuit: ⁊ victuʒ

moꝛi.
erit 5
nus

iubet:neſcit tyrannꝰ eſſe: diuerſa irroga

—

miſerũ veta perire:felicẽ iube ¶ N ¶C O

decet deponẽ odia · ¶ Oogi ꝗᷓ põt neſcit
Imperia dura tolle: quid virtus
Moꝛtale celo nõ poteſt iungi ge
MV¶SDoſt multa vᷣtus opꝑa laxari
ſolet· ¶ Qui moꝛte cũctos luere fuppliaũ

foꝛtuna viris ĩuida foꝛtibus: q;ᷓ nõ equa

bonis pᷣmia diuidis
nec patit moꝛas

¶ Odit verus amoꝛ
noꝛas (Votũ ſecundet qᷓ põt
nẽm deꝰ: rebuſq;ʒ laſſis aſſit· ¶ Que fuit

durũ pati meminiſſe dulce ẽ ¶ Nec ire la

boꝛ eſt p̃a deducit via.

pſa q; moꝛte
peioꝛ ẽ moꝛtis locus · ¶ Oð qſqʒ fecit pa

titur· autoꝛẽ ſcelus repetit:ſuo ꝗq; punit᷑

exẽplo nocens · ¶ O ¶ Quiſqs ẽ placide
potens:dñs q; vite ſeruat ĩnocuas manꝰ
⁊ incruentũ mitis ĩperiũ regit:aĩeqʒ par

cit longa ꝑmenſus diu felicis eui ſpacia:
vel celũ petit:vel leta felix nemoꝛis eliſii
C

loca.· ¶ H¶ kudex futurus ſanguine hu

mano abſtiĩe qcũq; ſcelera taxan
— ◻—

tur mõ maioꝛe nr̃a-
ſero venit vñ nunq; cũ ſemel venit potu

Nemo ad id

it reuerti: q́d iuuat durũ ꝓperare fatuʒ⸗

Feree vẽturis tibi moꝛs paramur: ſis licz

ſegnis ꝓperamus ipſi: pma ꝗᷓ vitã dedit

hoꝛa carpſit ( R

ratioꝛ nullꝰ liquoꝛ

tinxiſſet aras:victima haud vlla amplioꝛ

rex iniquus:

põt: magiſq; opima mactari ioui: quam
Oð ſubitũ hoc malũ eſt⸗
uperi rectã ĩ melius flectite mentẽ
Solus te iã pᷣſtare põt furoꝛ ĩſontẽ
n eee ſoꝛs eſt maĩbus neſci
◻

re nephas· ¶ Dectoꝛa tãtis obſeſſa mal

W☛◻

non ſunt ictu ferienda leui . Neſcio qd

animus grãde . ſagit malũ · ¶ Sepe vmn

dicta obfuit ·

cum⸗-

potes me facẽè:felicẽ potes · ¶ Sic ſtatue
quidq d ſtatuis: vt cauſam tuã famãqʒ in
arto ſtare ⁊ ancipiti ſcias ¶ Mec de pma
tragedia ſcʒ hercule:ſequit᷑ ſecunda Tan
tulꝰ· ¶ VCScelera nõ vlſceris niſi vin
as: ¶ ⅞ ¶ Maximũ hoe regni bonũ eſt.
ꝙ facta dñi cogit᷑ populꝰ ſui:qᷓ; ferre taʒ
laudare ¶ Yᷓ ¶ Laus vera a humili ſepe
cõtingit viro:nõ niſi potenti falſa. ☚

Vbi nõ eſt pudoꝛ: nec cura viris:ſãctitas

yietas fides: inſtabile regnuʒ eſt. ¶ Ne
Ebas nocere vel malo fratri puta:fas eſt
in illo quidq;d in fratre nephas ẽ. ¶ Ore
dula eſt ſxes ĩpꝛoba. ¶ Iam tps illi feeit

erũnas leues · Cn
ſus accreſcit die:leue ẽ miſeris ferre: per
ferre graue. ¶ Deioꝛa iuuenes facile pꝛe
cepta audiunt:in patre facient quidqᷣd ĩ
Patruo doces ¶ bb ( SDepe in magiſe uũ
ſeelera rediert fua .t nemo doceat frau
dis ⁊ ſceleris vias· Regnũ docebit ne ma
li ſiant times g Naſcunt᷑ Tſtud qð vocas
ſeuũ aſperũ:agiqʒ dure credis:⁊ nimiuʒ
im pie taſl illuc agit᷑ ( ce ¶ Tacita
tam rudibꝰ fides:mõ eſt ĩ annis: detegẽt
foꝛſan dolos · Tacere multis diſcitur vite
malis. ¶ Multa ſed trepidus ſo let dete
gere vultuſ:magna nolentẽ quoq; conſi
lia ꝓdunt. ¶ do ¶ Quis nos exagitat fu
roꝛ g alterius dare ſanguinẽ: ⁊ ſceptrum
ſeelere aggredi? Neſcitis cupidi artũ re
gnũ quo iaceat loco ?g Reges nõ faeiunt
opes: nõ veſtis tirie coloꝛ:non frontis

nota regie: non auro nitide trabes· Rex

eſt ꝗ Poſuit metus:⁊ diri mala pectoꝛis:
quẽ non ambitio ĩpotens:⁊ nunq; ſtabil
fauoꝛ:vulgi p̃epitis mouet:quẽ non lan
cea militis: nõ ſtrictꝰ domuit calibs. Qui
tuto ꝓoſitus loeo:infra ſe vipet omĩa:oc
curritqʒ ſuo hibens fato: nec querit᷑ moꝛi
reges cõueniant licet ¶ Rex eſt qͥ metuit
nibil: hoc regnũ ſibi quiſqʒ dat · Cee
⸗ culmine

Stet quicũqʒ volet potens:aule

lubꝛico me dulcis ſaturet quies: obſcuro

Maioꝛa quiſquis timuit.
¶ E(Sepe erroꝛ ĩgẽs ſeeleris obtinuit lo
Bemo polluto queat anĩo mede
ri:moꝛte ſanandũ eſt ſcelus ¶ Veniã da
bit ſibi ipſe qui nulli dedit:Miſerũ hauꝰ

Grras:maloꝛũ ſen

poſitꝰ loco:leni ꝑfruar ocio:nullis notꝰ
quiritibus:etas ꝑ tacitũ f luat:ſic cũ tran

ſierĩt mei:nullo cũ ſtrepitu dies :plebeiꝰ
moꝛiar ſenex· ¶ Nulli moꝛs grauis incu
bat:qui notus nimis omnibꝰ:ignotꝰ mo
ritur ſibi · ¶ Eulgoꝛe non eſt qui oculos
falſo auferat:cũ quo dat᷑ ſpectabis ⁊ tan

dẽ aſpice · ¶ Nõ capit regnũ duos· ¶ ff

Miſer eſſe mauult eſſe qui felix poteſt.

¶ gg ¶ Mii crede falſi magna nominibꝰ

placent:fruſtra timent᷑ dura: dum excel

ſus ſteti nunq́; pauoꝛe deſtiti: atq; ip̃m

mei ferrũ timere lateris:O quantũ bonũ
eſt obſtare nulli:capẽ ſecuras dapes hu
mi iacentẽ:ſcelera nõ intrant caſas: tutꝰ

qʒ menſa capit᷑ anguſta cibus.venenũ in
auro bibit᷑: exꝑtus loquoꝛ:Nam rebꝰ par

uis alta pꝛeſtat᷑ qes · ¶ Ph ¶ Nec abimẽ
dum eſt ſi dat imperiũ deus: nec appetẽ

dum: frater vt regnes oſae Redire

pietas vñ ſummota eſt ſolet · Reparatqʒ
vires iuſtꝰ amiſſas amoꝛ. ¶ Cum ſperat
ira ſanguinẽ neſait tegi ¶ Habere regnũ
caſus eſt: virtus dare ¶ Ouis influentis
dona foꝛtune abimit ? Expertꝰ eſt quicũ
qʒ q́; facile effluant ¶ ũ ¶ Nulla vis ma
ioꝛ pietate vera ẽ iurgia externis inimica
durant · Quos amoꝛ veruſ tenuit:tenebit
ira cũ magnis agitata cauſis (KRE C D

ioꝛ eſt bello timoꝛ ipᷣe belli ¶ l ¶ Nulla

ſoꝛs longa eſt:doloꝛ atq; voluptaſ inuicẽ
cedũt:bꝛeuioꝛ voluptas.Ima pmutat bꝛe
uis hoꝛa ſummis· ¶ mi (Vos quibus
rectoꝛ maris atq; terre:ius dedit magnũ
necis atz vite: ponite inf latos tumidoſq;

vultus:quidꝗd a vobis minoꝛ extimeſcit
maioꝛ hoc vobis dñs minat᷑ · Om̃e ſub re
gno grauioꝛe regnũ eſt:quẽ dieſ vidit ve
niens ſuperbũ:hunc dies vidit fugiens
iacentem · Nemo cõfidat nimiũ ſecundis

nemo deſperet melioꝛa lapſis: miſcet hec
illis ꝓhibetq; doto ſtare foꝛtunaʒ: rotat
omne fatũ:nemo tam diuos habuit fauẽ
tes:craſtinũ vt poſſet ſibi polliceri. Res

deus noſtras celeri citatas: turbine vᷣſat
Vite eſt auiduſ quiſqᷓs ũ vult mũdo ſecũ

pereunte moꝛi · ¶ nn ( DBectoꝛa longis

ebetata malis · iam ſolicitas ponite curaf⸗
fugiat meroꝛ: fugiatq; pauoꝛ: fugiat tre
pidi comes exili: triſtis egeſtas: rebuſq;

grauis pudoꝛ afflictis:magis vnd cadas

— — — à — —

q́ᷓ; quo refert: magnum:ex alto culmine
lapium: ſtahilẽ in plano figere greſſum:
magnũ ingenti ſtrage maloꝛũ pꝛeſſum.
fracti põdera regni:nõ inflexa ceruice pa
ti: nec degenerẽ victũꝗʒ malis:rectũ ĩpo
ſitas ferre ruinas· ¶ A ¶ DBropꝛium hoc

miſeros ſequit᷑ malũ· nunqᷓ; rebus eredẽ

letis·redeat felix foꝛtuna licet·tamẽ affli
ctoſ gaudere piget ¶ B¶ Inter ſubitoſ

ſtetit hoꝛroꝛes . Imber vultu nolẽte cadit

venit in mediaſ voces genitꝰ: meroꝛ lacri
mas amat aſſuetas:fledi miſeris dira cu

pido eſt (¶ WVittit luctus ſigna futu
ri: mens ante ſui pꝛeſaga mali · ¶ Inſtat
nautis fera tẽꝑeſtas:cu ſine vẽto trãquil
la tument.
dus:ſceleri modus debet᷑: vbi facias ſcelꝰ

D(Sceleris eſt aliqs mo

non vbi reponalſ.lec ex ſecũda tragedia

ſequunt᷑ ex tercia ((Sed flecte men

tem: pectuſ antiquũ aduoca: victaſqʒ ma

gno pectoꝛe erumnas doma. Beſiſte: tan
tis in malis vinci malũ eſt- ¶ E (Quio

iſta tandẽ cura ꝓſiciet tua:vbiq; moꝛs ẽ:
optime hoc cauit deꝰ. Eripere vitã nemo

nõ homini põt: at nemo moꝛtẽ: mille ad

hanc aditꝰ patẽt (& ¶ Mileros magis

foꝛtuna cõciliat ſuis Nibil iam iura na

ture valent: poſt iſta fratruʒ exempla:ne
CO

matri quidẽ fides habenda eſt⸗ uali

bet gaude moꝛa · ¶ Quotiens neceſſe eſt

fallere aut falli a ſuis: patiare potiꝰ ipſe
ʒ facias ſcelus. ¶ M (Eraudis aliene

dabo penes:at ille pꝛemiũ ſcelerũ feret ·

n ſeruitutẽ cadere de regno graue ẽ.

¶ E¶¶ Regna cũ ſcelere omnibꝰ ſunt eliis
grauioꝛa nũc belli mala ꝓpone: dubiaſqʒ;

martis incerti vices:licet om̃e tecũ regie
robur trahas: licet arma longe miles ac
late explicet:foꝛtuna belli ſemꝑ ancipiti

ĩi loco eſt:quodcũqʒ mars decernit: exeq̃t
duos: licet ĩpares ſint gladiꝰ ſpes ⁊ me
tus. ſoꝛs ceca verſat:pꝛemiũ ĩcertũ petit

certũ ſcelus ¶ R Begnare nõ vult: eẽ
qui inuiſus timet · Simul iſta mundi con
ditoꝛ poſuit deus:odiũ atq; regnũ:regiſ

eſt magni reoꝛ odia iſta p̃mere: multa do
minantẽ vetat amoꝛ ſuoꝛũ: plus in iratoſ
licet · Qui vult amari lãguida regnat ma
nu.·niqua nũqʒ imꝑia retinent᷑ diu: pꝛe
cepta melius ĩperii reges dabũt:exilia tu

diſpone ꝓ regno velim patriã· penates·

ribus ſemp fides (
obſtitit: pepulitq; amoꝛẽ: tutus ac victoꝛ
fuit · ¶ O ¶ Quod ratio poſcit:vincit ac

regnat furoꝛ:potenſq; tota mente domi

coniugẽ flãmis dare:imperia pᷣcio quoli

bet conſtant bene ec ex tercia tragedia
