oꝛatoꝛis qui oꝛatoꝛiam facultatem optĩe
noꝛit: multarũq; rerum ſcientia ceteros
an tecellit · ſolum dicere auſim
pꝛinceps clemẽtiſſime: cum de ſanctiſſiã

vite tue frugalitate: in fideq; catholica

deuotiſſima religione: ardentiſſima mo
rum venuſtate:mirifica quedaʒ ac pꝛope
diuma ad me fama perueniſſet:id quoti
dianis votis maximum ac im moꝛtalem

deum depꝛecatus ſum: ut quãdoqʒ hũa

nitatẽ: quã tibi celitus miſſam om̃es ad
muant᷑ · letãtur populi.congratulãtur ci
uitates· exultãt municipia mihi cupidiſſi
mo clientulo tuo pᷣſtare digneris· ¶ B
¶ Ouare ille Cirrhus perſarum rex mi

chi in mentẽ venit: quem aiunt dictitare

ſolitum: nullum tã puri pꝛincipis munꝰ:

8 humanitatẽ homibꝰ pꝛeſtare ¶

MVeminiſti ceſarem auguſtum clementiſ
ſimũ imprimis viruʒ adepto imperio glo
riantem: ꝙ illum iam gradũ aſcendiſſet:
vnde vniuerſis benefaciẽdi facultas p̃ſta

C iiij

retur · hoꝛũ dignitatẽ pꝛinceps humaniſ

ſime in me eligendo ꝓſequeris: numero

qʒ; tuoꝛum domeſticoꝛũ adiungere nõ du

bites · Te vnũ om̃i fide:om̃i beniuolentia
honoꝛe cõplectar · Siquid erit qð tue dig
tati fieri poſſit:aut vllo ingenio: vllo of
ficio· vlla opera id agere co ntendaʒ · Oĩa
ro te ſi opus erit pericula:omnes curaſ
lborem. udoꝛem angoꝛẽ · frigus fideliſ
ſimo animo ſuſcipere:equidẽ quantũ cũ
labore.vigiliis · ſiudio.ĩduſtria eniti: atzʒ
efficeꝛe potero nil p̃termittam: quod ad
autontatem ſalutem tuã pertinere ar

bitraboꝛ· Tu vero pꝛo illa tua imꝑatoꝛia

manſuetudine ſeruulum tuuʒ deuotum
accipere non recuſabis. nam ſi illiterati

apud te viuunt: quanto maioꝛi ſtudio co

nari debes: ut qui aliquo literarum gene
re prediti ſunt:apud te vitaʒ ducere poſ
ſint· Quare pꝛiceps f loꝛentiſſime ne plu
ra dicendo morer:qua fide me genitorẽ
qʒ meũ: liberoſqʒ ſuos · omia deniq; tue
fidei poteſtatiq; cõmittimus:eadem noſ
bumanitate ⁊ beniuolentia ꝓſequaris.
¶ Domini biſſarionis cardinalis tuſcu
lani bononienſis legati pꝛo exboꝛtatõne

noui pꝛetoris Oratio. D

ſi nihil eſt: qdð ſumme virtuti
dignuũ pꝛemiũ ſit ariſtotele teſte
honoꝛe tamẽ eam: ⁊ illos qui ex

ea denoĩantur:tanq; ſũmo premio meri
to decoꝛamus ¶ E ¶ Nam cũ bonoꝛum

alia aĩe· alia coꝛꝑis:alia exterioꝛa ſint: cũ

ctis exterioꝛibꝰ maiꝰ bonuʒ eſt honoꝛ:qð

facile patʒ cõſiderãtibꝰ: nec diuitias: nec

digtates. nec mgr̃atus quoſcũqʒ magni

hoĩes exiſtiari:mſi ꝓpter honorẽ· Quare
cũ deo immortali.nil aliud dignuʒ attri
buere habeamꝰ:honore ſolo erga debitũ
noſtrũ eũ abſoluimꝰ.hũc oẽs excellentis

ingenü appetũt · hic bene geſtarũ rerum

pmiũ ⁊ brauiũ eſt· Qui tal' exiſtẽs nihilo
minꝰ auget᷑ 1 diminuit᷑ honoꝛãtis condi
cione · quãto em̃ magis virtutibꝰ pollẽt
qui quenqz honoꝛãt: tãto maioꝛis ille bo
noꝛ exiſtindꝰ ẽ ⁊ ecõuſo. ¶ E¶ Ouare
plato qdẽ cũ a quodã hoĩe pꝛauo laudaẽ
tur dubitaẽ ĩq̃t: neqd a ſe neqᷣter factum
fuiſſet · Gius vero diſcipulꝰ ariſtoteleſ. Tõ
magis ĩqᷣt oblectamur bonoꝛũ viroꝛũ ho

noè: qꝛ ᷣtutis teſtimoniũ eum putamus

—

CCxiüij.

Que cum ita ſe habeãt:nos quoqʒ ⁊ hec ĩ
dita vꝛbs elegãtiſſime vir Rmodee: pꝛo
rebus bene ate geſtis: honoꝛe tanq; pꝛe⸗
mio maioꝛe om̃ibꝰ que habemꝰ:te ⁊ tuazʒ
virtutem decoꝛamꝰ. u nanq;
in omibus actionibuſ tuis non ſolum in
tentionẽ: finemqʒ rectum ꝓpoſuiſii · ve
rũetiam media que ad talem finẽ te duce
rent facile inueniſti · que duo beatum ho
min em faciũt: ꝓut in politicis ariſtote⸗
lis patet · Cum alteruʒ eoꝛum abſq;ʒ alte
ro ad bene beateq; viuendũ non cõferat
Nã ſiue finis ⁊ intentio recta ſitĩ meduſ

vero eligendis:qbus ad talem finem du

ceremur erret᷑· Siue media quideʒ oꝑtĩa
reperiamus.finem aũt prauum pꝛopoſi
tuʒ habeamꝰ.nihil omnino laude dignuz
egimꝰ:ſed ut hoc fiat· ambo concurrere
neceſſe eſt· Que cum in te etiã cõeurrerĩit
et laude 2 honoꝛe dignum te effecerunt.
kta ut ab alis omibꝰ:⁊ nunc a nobis ho
nore dign exiſtimeris· hunc aũt noſtruʒ
honorem . tum ꝓpter rem in ſe · tum pꝛo
ter ciuitatis ⁊ cuium condicionẽ qui fe
Peirate⸗ magtudine · ſapientia. ſcientia: et

utute oꝛnati te honoꝛãt· magni ĩmo ma

rimi exiſtimare non dubitamus. Caudẽſ
itaq; a nobis bꝛauium accipe ſummum
honoꝛem:virtutis ⁊ victorie ſignum · ad
gloriam dei:tuũ honoꝛem: ⁊ bonã famã
ꝑpetuam.
Homini Boncambii de Boncambiis
cum floꝛentie pꝛeture aſſumeꝛet officiuʒ
Reſgontſo.
Vanta ſingulari prudẽtia:quãta
q; modeſſia verba fecerit ſpecta
bil oꝛatoꝛ: excelſi domi: voſqʒ cla
riſſimi aſtãtes: ut nos om̃es ad bene agẽ

duʒz hortaretur audiſtis. Ego em̃ dico qðᷣ

ſentio: nihil qcqᷓ;ᷓ acceptius auribꝰ meis

eſſe potuiſſet· fuerũt em̃ veꝛba:⁊ grauiſ

ſime atq; honeſuiſlime ſe ententie: fuerunt
et precepta ⁊ documenta fũmoꝛum viro
rum:a ꝓbatiſſimis autoribꝰ:⁊ a philoſo

phia magiſtra vite depꝛõpta ⁊ aſſũpta.

Quare ut hanc coꝛis mei obiationeʒ: q;
talia audiendo pꝛecepta vobis aperiam:
nõnulla verba impꝛeſentiarũ faciaʒ: que
nõ niſi in bonã ꝑtem accipiatis oꝛo. Moꝛ
ta mur em ad iuſticiam· ad equitateʒ · ad
honeſtatem· adlaudem a decus vite. hor

tamur ad ea que pꝛeteriri ſine fũmo ſcele
re non poſſunt · d em̃ ꝓmiſimus·id iura
imus· id agere honeſtate ſuadente tene
mur · Accẽdamꝰ ergo lumen noſtre mẽtiſ
et ĩ admĩſtratione noſtri muneris: om̃ia
pꝛudẽter matureq; agamꝰ.Ac ita delibe
remꝰ omia: ut bona eligamus: cum ea ꝑ
te animi: in qᷓ eſt ratio atqʒ conſiliũ. Nec
ad conſultatõnem rerum noſtrarũ · cupi
ditatem · libidinẽ · metũ · egritudinem · vo
luptatem admiſceamus. Sit q; precipue
opera noſtra:ut iuris iudicioꝛum equi
tate ſuum qniſq; teneat· ¶ HM ¶ Simus
diligentes ſtrenui ſo llertes· Memoreg
ſententie ſenioꝛis Cathonis ſepiuſ dicen
tis:qui poſſent ⁊ non pꝛopulſarent iniu
riam lapidibus eſle obꝛuendos: a veꝛe

¶ Nã ſi poteſtatem tuam negligis: in

re neglectus eſſe debes· Nec eſi putandũ
omiĩa nobis licere:niſi honeſta:niſi recta
niſi iuſta ſint. ¶ K¶ Vt rex antigonus
cuidã reſpondiſſe dicitur · Barbaroꝛuʒ re
gibus omia licere: nobis dumtaxat que
honeſta ⁊ que iuſta ſunt.O ſapiẽtiſſimo

rum hominũ voees· O libẽter audiende

O vere imitande ſentẽtie · Quid honeſuꝰ
quid laudabilius æquid glorioſiꝰ eſſe po
telt gqz munꝰ ſuu m iuſte riteq; exercere

Non em̃ a natura geniti ſumꝰ ad ludum

1 ad iocuʒ: ſed ad quedã ſiudia maioꝛa et
grauioꝛa:que maxime in admĩſtratione
iuſticie excellentius ⁊ ſplendidius conti
nentur. Vt aũt ſinem aliquãdo faciã: qd
aliud eſt concludendum niſi noſ omi ſtu
dio · diligentia · medit atione · viglãtia. fi
de integritate obſeruãtia noſtra:ea age
mus que glorioſiſſime floꝛentie ciuitati:
et inuictiſſimo populo floꝛentino bone
ſtiſſima 1 cõmodiſſima erunt:freti conſi

lio ⁊ fauoꝛibꝰ excelſe dominationis ⁊ op

timoꝛũ ciuiũ · Ad laudem ſũmi dei Rmen
lluſtris comitis galeacii ducis me
ani fun ad venetos ꝓ atio.
Vm vellem id mihi vel natura vlł
arte conceſſum eſſet dux illuſtriſ
ſime· Clariſſimiq; pꝛicepeſ vt q̃n
ta veſtrã viſendi celſitudinem auiditate
huc loci me receperim impꝛeſentiarum
qui rem exarare · Oſtenderem mediuſfi
dius nullü vnq; hoſpitẽ quẽpiã pꝑlin vlł
pncipẽ:ã deniqʒ ſingularẽ aĩcũ adiuiſſe:

— —

ea qui beniuolẽtia. vł pietate potiꝰ:quã
erga vos omes gero:meas vllo pacto ra

tiones anteiret · Granciſcus Sfoꝛtia vice.
comes dux ligurum potentiſſimus · cui

maioꝛ natu ſum fuliꝰ.veſtrã me ad maie⸗

ſtatem ire iuſſit: ut palam vnuſquiſq; in

telligeret:quanta caritate:integraqʒ ani
mi ſinceritate· hoc latum floꝛenſq; impe
rium ſit obnixe complexus: ac vniuer

ſo terrarũ oꝛbi pleniſſime aperiret·inita
inter vos ⁊ eum pacis federa:nulla etate
dum genus eb ſuum quauis ratõne

peritura ¶ X&Eſtem̃ pax ip̃a non mo
do dulcis · ſed etiam ipſius nomẽ blandũ
ac ſuaue· tum res ipᷣa(vt ait Cicero nr)
ſalutaris · hac em̃ a gri · ac vrbes·hac res
prꝛiuate · hac publice · hac deniq; regna cõ
ſtituunt᷑ ⁊ conſeruant᷑ · Que quidẽ pax cũ
vnicuiqʒ ciuitati amabilis ⁊ iocunda eſſe
debeat · veſtre tamẽ q3maxĩe:ut quam a
maioꝛibus veſtris dignitatẽ accepiſtis ·
ac vos ip̃a veſtra egregia virtute peperi
ſtis:ppetuo tueri ac conſeruare poſſitis
Oeteros quoq; confratres meos:ea gr̃ᷣa
buc mecũ ablegaſſet: infãtia niſi tenella
qʒ etas ip̃os domi continuiſſet · Neq; di
ctu eſt faale magnificẽtiſſimi pꝛincipes
quãto gaudio · quãto ue plauſu: vniùſa
exultʒz liguria:cũ liquido ꝓſpexerit bina
imperia. veſtrum ſcʒ ac paternum:tã ſin
gulari amicicia: indiſſolubiliq; nodo cõ
iungi: ⁊ ita coniungi · ut nulle ĩſidie: nul

la inimicoꝛum fraus· nulł* liuoꝛ: nullaqʒ;

vis armoꝛũ · aut alia queuis ratio hanc ĩ
credibilem animoꝛũ coniũctionẽ vllo vn
q; temꝑe poſſit interſecare· Et ne veſtrã
diutius expectatõem remoꝛer ·ea quippe
mei eſt fixa parẽtis inuictiſſimi pꝛcipis
mens atq; ſententia ut om̃e ſuuz ſtudiũ
diligentiã · officiũ · operam ad amplitudi

— — —
nem veſtrã non modo cõſeruandã. verũ

etiã ad augendã ꝑpetuo trãſferat. quaʒ
quidẽ in canſã vniuerſas vꝛbes ſuas· po

pulos · exercitũ · libeꝛos om̃es· fratres· ce

teraq; ſui imperii oꝛnamẽta.ac ſuum po
ſtremo coꝛpꝰ ⁊ animũ · quibꝰ nihil habet
pᷣſtantiꝰ ⁊ carius libens offert: atqʒ ple
niſſime pollicet᷑ diri·
Kntonii panoꝛmite poete ⁊ oꝛatoꝛis

optimi:ianuenſiuʒz contra venetoſin bel

lum exhoꝛtatio.

Ccyv.

8 quis veſtrũ foꝛtaſſe admiretur
o viri ianuẽſes: ꝙ ego vir ſicilien
ſis: ⁊ a veſtra longe repub· remo

tus hodierno die ꝓſiluerim ad voſ cohoꝛ

tãdum claſſeʒ ſtruere ac bellum exercere
Is velim arbitret᷑ me hoc ꝓ veſtra digni
tate ⁊ gloꝛia: ac vniuerſe ſimul italie Kl
te ⁊ libertate adductuʒ potiꝰ:q; ꝑ impu
dentiam aliquã ſeaſle. Nanmn cum fuerim
ſemper ac ſim veſtre laudis apprime ſtu

dioſus: ac reruz a vobis gloꝛioſiſſime ge

ſtarum ⁊ admiratoꝛ ⁊ p̃dicatoꝛ. Etiaʒ ad
me pertinere viſum eſt: ſiquid in rem vxe
ſtraʒ foꝛe intelligerem: id vltro apð vos
ac libere pꝛo merẽ nec diſſimularem ¶ B
¶ Ouenam ciuitas vnq; fuit: aut ſcien
tia rei militariſ peritioꝛgaut virtute auda
cior gaut bello pᷣſtantior g aut victoꝛiis
felicioꝛ g aut dicione amplioꝛ gaut deniqʒ
vlla ex parte comparanda cum ciuitate
Romana?It poſt pꝛimum punicuʒ bel
lum: aliquot annorũ pax ita romanos
vbiq; uictores:ocio ⁊ armoꝛum deſuetu
dine eneruauit . infirmioreſq; reddidit:
ut ſecũdo punico bello anibali pares eẽ
nõ poſſent Q ¶ Tum demuz nec Pus
paßiveneur ad uictoꝛiã rediiſſe: q; cuʒp
tot conſulum. ducumegionũ· exercituuũ
ammiſſionẽ ad uſum: ac uetꝰ illud exerci
tium militare reuerti ꝓotuerunt· Longe
ua quidem pacis ſecuritas: uenenũ eſt re
rum publicarum · Tunc em̃ ꝓ v᷑ᷣtute igna
uia · ꝓ induſtria luxꝰ.ꝓ triũphis ciuiũ diſ
coꝛdia ſẽſim obꝛepit · vñ potẽtiſſiẽ ac flo
rẽtes urbes ſepenumero eùſe fũditus et
delete ſũt· ut ei bellũ laudabile illud qᷣdẽ
qð aſſumit᷑ pacis ⁊ trãquillitatis cã:ſic 2

pax illa repudianda ⁊ execrabilis: que ci

uitatem effeminet · exicium nutriat. ho

ſtes augeat uictos ulciſcatur · ¶( H·.

Qato uir ille omnium prudentiſſimus

nunq; animo induci potuit: ut optaret

reſpub· Romanoꝛum hoſte carere omni

no · ueritus ne ſublato hoſtium metu.

Romanum illud robur: atq; armoꝛum
peritia in ſecoꝛdiam abieret atqʒ luxuriã
domi quidem hoſtis·id eſt· uoluptas ea
ſane ꝑnicioſiſſima eſt:eoqʒ maiꝰ pꝑiculuʒ

atq; diſcrimẽ: quo familiariꝰ bellũ. Age

vo romanos conſideremꝰ o uiri ianuẽleſ
qbꝰ dũ eoꝛum reſpub.floꝛebatſẽper ⁊ ĩ

— .

om̃i foꝛtuna ſocii extitiſtis ⁊ amici · Age
iquã cõſideremꝰ romanos veſtros. Que
nam res ea eẽ potuit potiſſimũ · que vni
uerſũ his oꝛbem terrarũ ſi ubegerit? Nũ
militũ multitudo gat galloꝛuʒ exercitus
conſtat copioſioꝛeſ multo fuiſſe · Nuʒ coꝛ
poꝛũ vires ? at hiſpanoꝛũ coꝛpoꝛa longe
robuſtioꝛa· Num doli. opes · diuitie g at
hiſce rebus facile ſemꝑ cõceſſere Cartha
ginenſibus. Num deniqʒ ars vlla · vl elo⸗
quentia· vel pꝛudentia:⁊ his grecos pᷣſti
tiſſe palam eſt. Solũ igitur armoꝛuʒ exer
citatio:diſciplina caſtroꝛũ vſuſqʒ militie
romanos oꝛbis terrarum dños fecit: et
euexit ad celos· Nemo quidem bello aut
aliqua iniuria eũ laceſſere audebit: queʒ
adcinctũ ad obſiſtendũ. tũ ad vindicãdũ
expedituʒ ⁊ pꝛomptũ intellexerit · Niq̃n
do in rebus bellicis celeritas multoma
gis:qᷓ; virtus ⁊ foꝛitudo pꝛodeſſe cõſue
uit · ¶ ᷓ ¶ Nulla res alia magis phbilip
pũ macedonie regẽ victoꝛem: ⁊ ſepe triũ
phantem effecit:q; celeritas ip̃a ⁊ p̃uen
tio rerũ agendarũ. Tam vero o vii ianuẽ
ſes quantũ exercitatio: qᷓntũ ue celeritas
conducat reipublice videtis · tũ ad paran
dam gloꝛiã · tum etiã ad conſeruandam.
Qua ex re veſtrũ hoc tam longeuũ ociuʒ
eyoſam ſemꝑ maioꝛibꝰ noſtris lentitu
dinem:non poſſũ non vehbemẽter odiſſe:
veritus iam vobis poſſe cõtĩgere quod
abominoꝛ: ea qᷓ ⁊ amplioꝛibꝰ atʒ potẽtio
ribus ꝑ ignauiã accidiſſe ciuitatibus legi
Honite iã reuiuiſcat aliquis ex illis incli
tis belli maritimi imꝑatoꝛibus veſtris:
ac reuiſat poꝛtũ · armamẽtaria.caſteriam
ac reliqua id genus loca · EGxuſcitate igit
veſtrũ hoc vere pecularie munꝰ:ac bellã
di decus:⁊ dig mitatẽ illã reipub.quam a
maioribꝰ ampliſſimã clariſſimãqʒ accepi
ſtis· Curate ne ꝑ inertiã ⁊ diurnã quietẽ
langueſcat:ac contabeſcat· Quid eſt per
immoꝛtales deos viri ianuẽſes ? Cur nõ
putem atʒ vaticiner vos contra venetos
victoꝛes:atʒ felices euaſuros g quos ſciã
foꝛteſ cõtra timidoſ.ſtrenuſ cõtra igna
uos·iuſtos cõtra imuſtoſ.deniqʒ bellato
res cõtra mercatoꝛes foꝛe dimicaturos
Cerunt quidẽ rem ſemꝑ ut videtis alie
no milite: ac mercede conducto: vos cõ
tra vnanimes om̃es:ac conterranei non

ꝓ ſtipendiis:aut pecunia decertatis: ſed
P nnkeerto p glotia libertate · ꝓ ſocis

et amicis. Tantũqʒ abeſt: ut eos nunqm
ſuꝑaturos:ut exteris om̃ibꝰ:ut diiſ ĩmoꝛ
talibꝰ:ut ſuis etiã iure ac merito exoſos
eſſe · pſpectum cognitũqʒ habeam · Sʒ iã
finem dicendi facio:tantum id velim vo
bis perſuaſum iri · oẽm venetoꝛuʒ ampli
tudinem atz incrementũ:veſtrã fore im
minutionem atq; iacturam.
¶̃ in laurentium vallã poetaʒ Doggii
floꝛentini oꝛatoꝛs clariſſimi muectiua.

homĩs eſſe debet: ut cotumeliã depellat:
in quibus honoꝛis et exiſtimationis laus
aut ingenüũ fama a maliuolis in diſcrimẽ
adduci videat᷑· Conſcium em̃ eoꝛũ q̃ obii
ciunt᷑ ſe facere exiſtimat᷑:qui taciturnita
te vtit᷑ pꝛo defenſione · qm̃ cenſet᷑ quaſi
conſcientia ductꝰ non eſſe auſꝰ impꝛobo
rum maledicentie reſpõdere · ¶ E ¶ &
ſi diſſoluti eſſe homĩs Cicero ĩquit:ſper
nere quid de ſe quiſqʒ ſentiat ⁊ loquatur
multo diſſolutioꝛiſ videri põt:ea contem
nere que in ſuam ignominiaʒ ⁊ contume

liam ſint deſcripta. Dicet foꝛtaſſe aliquiſ

honeſtioꝛis officii fuiſſe futurũ: ꝓ nihbilo
ducere ſtulti palamqʒ inſani hoĩs verba
qui dementis ac furioſi moꝛe· in omnes
viros doctos baculo neſcio quo ſtulticie
ꝓteꝛuaq; iactantia temere incurſat: Non
me eſſe maioꝛiſ doctrine: non autoꝛitatiſ
q́ᷓ; fuerĩt Griſtoteles·. Varro. Marcꝰ. Ci
cero· Saluſtiꝰ. Lactantiꝰ. Boeciꝰ.ceteriq;
pᷣſtantiſſimi doctrina ⁊ eloquentia viri·
quos amẽs ille dente ſuo canino: in ra
biem verſo petulanter nimiũ lacerat ac
rep̃hendit:pᷣtereundos eſſe equo vultu
publice inſanos:⁊ eoꝛũ incurſꝰ leuiter ꝑ

ferendos· faterer ſatiꝰ eẽ quãdoqʒ tacere

aduerſꝰ animo ⁊ mẽte captos· niſi ſcðᷣm
Saluſtii ſententiam malꝰ fieret im ꝓbioꝛ
vbi negligas: ⁊ ſatis comꝑtum eẽt ſepiꝰ
ex reticentia aĩmos il adiici ad contume
liam inferendã. Ttaq; exiſtimãs ꝑſepe ne
ceſſarium eẽ caſtigare inſanos:quo cete
ri ſint ad iniuriam tardioꝛes · Sequar vul
gi opinionem qui iuſtum putant laceſſi
tum iniura parem gratiam referre · Eſt

quibꝰ in rebꝰ honeſiumẽ: con
ſenſuq; oĩmqʒ; permiſſũ iniuriaʒ
pꝛopulſare· in his maxĩe pudẽtiſ

— —

=

pꝛeterea in ſermone quotidiano vulgata
ridendi cauſa ſententia· tres eſſe ſpecies
foꝛtitudinis deſuetas:vnam ſi mulierem

maledicã ac cõtumelioſaʒ:ſi ſenem detra

ctoꝛem cõuiciatoꝛẽq;ʒ:terciã ſi dementem
atq; inſanũ caſtiges·hi em̃ hoĩies partim
ſexus:ꝑtim etatis:ꝑtim ſtulticie licẽtia cõ
fiſi:mlta dicũt:aguntqʒ nõ ferẽda:quos

fuſte repꝛimere aliquãdo inſueta virtus
exiſtimat᷑· hac ego fretus opinione iniqſ

ſimi detractoꝛis inſaniã: qui liuoꝛe ⁊ inui

dia cõmotus ſolita demẽtia in me ꝓſiluit

ſaltẽ verbis:neceſſario mihi cẽſui referẽ
daz .· Nripſi olim poſtq; redii ex bꝛitonis
plures variis de rebus epiſtolas: qᷓs poſt
modum multoꝛũ ſuaſione: eas legere cu
pientiũ in quoddã volumẽ redegi:qð cũ

in manus leuiſſimi: ac petulantiſſimi ho
minis laurentu valle: quẽ ig nominie cau
ſa nomino incidiſſet: multis in locis illas

carpens ꝓ earũ viciis ſuam ignoꝛantiam
exp̃ſſit:que qualia ſint pauca diſcutiemꝰ
Rit em̃ in puma epiſtola mei voluminis
male a me ſcriptũ. Niqua ex parte gras
referaʒ : qm̃ gratiã dicere deberemus: fal
ſa quidẽ ac digne coꝛrectoꝛis vl coꝛrupto
ris nri potius ſententia: qui id vicio dat
quod in vſu eſt omniũ qui latine ſcripſẽ·
Agere gratias dicimus:cur nõ etiã refer
re optime dicetur gquãq; ciceronis auto
ritas illius belue inſulſaz dementiã com
peſcit · Nit em̃ in epiſtola quadaʒ ad vati
niuz · Non em̃ tu modo habuiſti mihi gra
tias · ſʒ etiã accumulatiſſime retuliſti· No
lo inſiſtere in pluriũ teſtiũ ꝓductione: qᷓ
multi ſunt:ſed vnus pꝛo omnibꝰ eſt cice
ro:quoniã ad alia feſtinat oꝛatio · Id ſane
conſtat ⁊ agere ⁊ referre gr̃as reciiſſime
dici poſſe. Coꝛam pontifſice cũ ſcripſiſſeʒ
ſoleociſſinũ eẽ ait:⁊ apu d ſcribi debuiſſ⸗
hec belua ꝓfecto agrum ſtulticie depaſta
nihi intelligit in latinis · Neſcit quid dif
ferãt coꝛã ⁊ apud:legat liuiũ qui ait: ma

S apud quos q; coꝛã quibus loqueret

Bed hec belua fanatico ſpiritu ducta: cui

ſola detrabẽdi facultas eſt nota: impetu

quodã veſano fert᷑ in pᷣcepſ:⁊ pꝛe libidĩe
detrahendi labit᷑:vbi etiã pueri cõſiſtere

ſolent · Seripſi: nunq; venit in menteʒ re

ceſſus tui · At valla ſoleociſſinum dicit · aſi
nariꝰ ſtulticie plenus: quo em̃ oꝛe qua

temeritate redarguit:id qð ſepiſſie a tul

lio vſurpat᷑e qui ĩ epiſtola ad mariũ ait:
Solet venire in mentẽ illiꝰ tꝑis:quo ꝓxi

me fuimꝰ vna · vbi ego Feriſlime ſcripſi ·
Ule potiſſimũ poſuit:v
lle q; maxime: aſſerẽs ꝑ nuq; ſuꝑlatiuo
cõiungi · Nõ legit fanatica beſtia ſecundã
ciceronis oꝛatõeʒ de lege agraria.n qua

ſcribit ad animi mei fructũ atq; leticiam

duco eſſe ꝑmaximũ· Vbi eſtimaui: lle ex
iſtimaui · Multa q;ʒ pᷣterea inepta garru
litate grauis ignoꝛantie pᷣceptoꝛ culpat:
tanq; grãm atici inſulſuinepti:moleſti:
cõtentioſi ſolent ĩ verboꝛũ interpꝛetati

onibꝰ heret· hec:⁊ ſexcentas alias ĩeꝑtias
ridiculas in me cõfert ille barbarus:iĩber
bis:quibus nũc barbariſmi crimine: nũc
male cõiunctõis:nẽ male ſonoꝛitatis me

arguit: hõ incõditus abſonus abſurdus

incõcinnꝰ:q nullũ niſi cãpanarũ nouerit
aut timpanoꝛũ ſonituʒ: Quius inſanie re

ſpondẽ ad ſingula q̃ ſint incõcinioꝛa pꝛi
oꝛibus ſtultiſſimũ videret᷑. Sed ñ miroꝛ
allutinatoꝛẽ quẽdam fanaticũ ac demen
tem in me inſaniã ſuã euomuiſſe: qui pꝛo
oter innatam mẽtis ĩbecillitatẽ: ꝓpter in
kiam coꝛdis veſaniã: ꝓpter inſitaz animi
ꝑuerſitatẽ:om̃s pꝛiſceos illos doctiſſimos
viros:quoꝛũ memoꝛia omibus ſeculis ſũ
me laudis veneratõe celebꝛata eſt: fera qᷓ
dam ĩmaniq; ꝓteruitate cõtemnit cõpꝛe
hendit · culpat· aſ pernat᷑: ⁊ tanq; foꝛtune
rotam ĩ manu tenens:ſurſũ: deoꝛſuʒ vol
uit: ⁊ verſat oĩa:⁊ ad ſuũ arbitriũ trahit.
Vt vero a grãmaticis incipiaʒ: pꝛiſtianũ
ĩpꝛimis · donatũ:ſeruiũ.pompeiũ feſtuʒ.

nonium marcellũ. Ipſum deniqʒ marcuʒ
—+⏑ ° — —„ „ „
varronẽ in grãmaticis arguit· In dialeti

cis ac phia ariſtotelẽ ⁊ boetiũ multis ĩ lo
cis affirmat erraſſe· Ciceronẽ vt eloquen
tie pꝛincipẽ: ⁊ pꝛeceptoꝛẽ artiſ dicendi in
ſcium p̃dicat Titum liuiũ · ſaluſtiũ · lactã

tiuʒ: ceteroſq; egregios latine lingue au

toꝛes neq; elegantes fuiſſe: ⁊ plurimis ĩ
locis ſenſa verboꝛũ ñ recte poſuiſſe te ſta

tur. Priſcos iuriſcõſultos plurimum ver

boꝛum ſignificatõem ignoꝛaſſe affirmat
Om̃is damnat pᷣter vnum quintilianum:

quẽ doctiſſimũ omniũ qui vnq; fuerunt
1 ipſi ciceroni eloquentia ⁊ dicendi arte
pꝛefert: homo fanaticus aſſeuerat· Non

i ego permaxĩe:

CExv.

legit non quintilianũ:ſed ciceronem a be
ato hieronimo aureũ flumẽ Aoquetie ap
pellari:quãq̃; ⁊ hieronimuʒ ĩpꝛobat: aſſe
rens multa ab eo ꝑperam ĩ ſacra ſcriptu
ra eſſe in latinũ traducta· Et beatũ augu
ſtinum (tanta eſt hoĩs vel belue potius
ſtulticia) de fato · de trinitate: ⁊ diuina ꝓ
uidentia nõ recte ſenſiſſe fatet᷑. Omẽs q;
tam gẽtiles:q̃;ᷓ chnſtianos viros: ⁊ ĩ oĩm
doctrinarũ genere pᷣſtãtes ſub vna eadẽ
q; inſcicie nebula cõpꝛehendit · Coꝛũ aũt
qui nr̃a etate fuere:tres pᷣſtantiſſimos vi
ros eẽ dicebat. Leonardũ aretinũ: Quari
num veronenſe: ſe terciũ ytalie lumẽ: cũ
tamẽ pꝛimũ locũ meret᷑: niſi illis paulum
hüũanitatis gra cõcedere vellet. ¶ R
Sʒz quid mirũ ſi duobꝰ illis ſe p̃ferat: cuʒ
ſeipᷣm maioꝛis eſſe doctrine:q; M.varro

fuerit pal pꝛedicet: ſeqʒ nulla in faculta

te uli cedere: quẽ cicero ⁊ beatus auguſii
nus oĩbug latinis p̃ferunt ſapiẽtia ⁊ do
ctrina (B ¶ Ded neſcit hõ inſulſus q̃n
ta eum doctoꝛũ viroꝛũ deriſio ⁊ ſubſãna
tio ob eius tam ĩeptã iactantiã ſubſequa
tur. Nimis ꝓfecto magna vis dementie ẽ
que mentẽ aufert: diſcrimẽ rerũ tollit:ra
tionẽ obducit: animũ debilitat: furoꝛeʒ ĩ

gerit: deniqʒ; reddit homĩes beluis ꝑſimi

les:que ſeniu tm̃ ⁊ appetitu mouent᷑ oĩs
ratõis exꝑtes. Nroh du ĩmoꝛtales hoc ne

tam nefandũ monſtrũ: tam ĩmanis fera
tam deteſtandũ poꝛtentũ:tam diu ĩpum

ta ſtulticia gaudebit ? Nõne om̃s quibus

pꝛiſcoꝛũ memoꝛia cara eſt: qui rerũ natu

ram indagant: qui artibus liberalibꝰ ĩſu

dant: qui iuriſciuilis ſtudio indulgent: q

bus deniqʒ nĩa ſides eſt cowi: inſurgere

deberẽt ad hunc doctoꝛũ oĩm hoſteʒ: ad
hanc peſtem adoleſcentuʒ· labem ſeculi:

ignominiã nomiĩs ptali:lapidibus obꝛu

endam? Sed vt ſapiẽtes volũt nulla ma

ioꝛ pena:nullũ grauius toꝛmẽtum demẽ
tia reperit᷑· taq; inſanis ⁊ mente captis

rvita moꝛte deterioꝛ habenda eſt. Inferne
furie illos pᷣcipites agũt: mentẽ exagitãt

neqʒ ſinunt cõſiſtere: ingerutq; ſempꝑ vt

ea ſentiant · loquant᷑ ſcribãt que ſũt eoꝛũ
nomini dedecus: ⁊ infamiã allatura. Abi

in malam crucẽ ꝓteruum anĩal:cimbalũ
reſonans ſine ſenſu: vir inſulſiſſime: qui

milla facultate · nulla autoꝛitate: nulla do

ctrina es p̃ditus: ſed oĩm qui viuãt amẽ
tiſſimus: a ſapientes ſtultus: doctos ĩdo
ctus peritiſſimos ignauiſſim us:elegãteſ
abſurdus: latinos barbarus depꝛehendẽ
audes ¶ Q ¶ O monſtrũ imfoꝛme igens
cui mentis lumen adẽptũ eſt .O volatile
cerebellũ · O caput lardo ⁊ fumo refectũ:
O craſſa ceruix ·O veſanã leuitatem.O te
meritatem non ferendã · O impudentiaz
manifeſtã: qui furibundꝰ.demens· ĩſanꝰ
indoctus: peculans audes ciceronis elo
quentiã: tua inſulſa dicacitate coꝛrigere⸗
ns adeo bono eſt ſtomacho:nõ vt nau
ſeat cũ audierit eſſe rabulã quẽdã dicaceʒ
ex maledicoꝛũ foꝛo abreptũ · Qui ciceroĩs
autoꝛitati ſuã pꝛeferat vanitatem Quis
hoc equo animo toleret:abiectum neſcio
quẽ:ĩmundũ:ac ſtupidũ poꝛcellũ:in ara
ignoꝛantie:in temeritatis domicilio enu
tritũ:in pꝛincipẽ latini eloquii vomere a
mentiã ſuã: neq; pudere eũ repꝛehẽdere:
quẽ oẽs illi doctſſimi viri: maxĩeq; quin
tilianus:vt deũ eloquẽtie pꝛedicarunt ac
coluerunt g Quis hũc bipedalẽ nõ rideat
aſellũ: qui etiã lactantiũ inter eos quos
velut ignaros latine lingue caſuigat niti
tur emendare gvnde huic ſtulto tanta do
ctrina: tam noua dicendi ars:tam exq̃ſita
facultas ĩnata eſt:vt nouũ dicendi moꝛẽ
aliis incognitũ ĩtroducat gneſciuit lactã
ciꝰ latinã linguã:vt ei laurẽtio valla opꝰ
fuerit emẽdatoꝛe? Hiniũ macrobiũ var
ronem · agelliũ.pꝛiſtianũ · donatũ · ſeruiũ
nonium marcellũ Pompeiũ feſtũ: ſub ea
dem ignoꝛantie latine lingue nota cõpie
hendit · ariſtotelẽ ĩ phia ſolus valla nebu
lo repꝛobat · Vnde nã tãtã doctrinã valla
inſulſa pecus exhauſiſti:vt tibi om̃es pꝛi
ſcos viros tua loquacitate vt ĩſcios repꝛe
hendis · Nimiũ ꝓfecto dei patientia quan
doqʒ in ſceleſtibꝰ viris obdoꝛmit: cũ eos
tamdiu ſinit eſſe ĩpunitos · Sed dabit ſu

peris diis ĩferiſ valla penas ſatis ãplas

cũ beati auguſtini doctrinã reſpuit cum
eius dicta cõtemnit:cũ ceteros ſãctiſſios
1 doctiſſimos viros damnat. Qum cõtra
beatũ hieronimũ libꝛos pphanos de eiꝰ
vt ait erroꝛibus edidit.Quiꝰ nomẽ mille
amplius annos purum immaculatũſan
ctuʒ ab hoc nouello tanq; ex terre putre

dine nato fungo violatur. Quidnam eſt

———

hoc poꝛtenti dii boni. Impiꝰ ſanctũ: ſtul
tus ſapientẽ:doctiſſimũ ignoꝛantiſſimꝰ:
caſtum ĩpurus:religioſũ ꝓphanus:fidei

noſtre ꝓpugnaculũ hereticus valla ĩpu

frae Jug uſtinũ huic addit:quẽ veluti in

cium: ⁊ male de diuina ꝓuidẽtia 1 de fa

to ſentientẽ damnat.Gt beatũ thomã vt

verboſuʒ ſeriptoꝛẽ inſequit᷑ · Quã maioꝛẽ
expec᷑tamꝰ a ſceleſto poꝛtẽto penã:q; vt

moꝛe inſanientis herculis furiis agitati:

ſeipᷣm ꝓiiciat in flãmas ardẽtis ethne · ¶t

certe altiſſimus puniet maledicentiã tuã
nõ ſolũ inſania ⁊ dementia:quibꝰ nil de
teriꝰ homini põt accidere:ſed etiã coꝛꝑis

toꝛmẽtis: que haud longe abſunt:quãdo

id dñi iuſticia tquiret · Krubeſce erubeſce
inquã aliquãdo:a ſi non pꝛudẽtis aut bo
ni: at ſaltem paulũ verecũdi hominis fa

ciem ſume:nõ ſolita ſemꝑ vtaris inſania

non ſempꝑ officiũ tibi aſſumas hominis ſi

cofante · Recognoſce paulũ ſtulticiã tuaʒ

ꝓteruiaʒ caſtiga:iactantiã inanem remit
te:nõ ſis ſemꝑ mendax · impꝛobus. detra
ctoꝛ:cõuiciatoꝛ· Non in oĩbus tuis dictis
factis cogitationibꝰ teipᷣm ſolus laudes:
ſinas alus hunc locũ quẽ honeſuꝰ ceteri
tractabũt. Coꝛrũpe ſaltẽ pecunia aliquẽ:
qui te vel paulũ laudet ſcriptis ſuiſ:Qur
ſolus teipᷣm extollis æ An ignoꝛas laudeſ
in ꝓpꝛio oꝛe ſoꝛdeſcere g Nunqʒ cicero tã
aperte ſuã eloquẽtiam iactauit: qᷓ; tu ſtul
ticiaʒ tuã.Nunq; ariſtoteles laudauit ea
que in dyaleticis ſcripſit: at tu nõ ſolum
te laudas:cũ dicas nõ eſſe dpaleticã p̃ter
laurentianã:ſed ariſtotelẽ repꝛehendis .
Nullus vnqʒ ppᷣs non inn e plato dixit ſe
eſſe inter ꝓhos:qualis hercules inter ho
mines extitiſſet:qd tu ſepius de te ꝓtuli
ſti.· Nullus Prezzeni ſit ſua verba eſſe au
rea:ſicut tu de te aſelle demẽtiſſime. Nũ

q́; quis ſe tanti eſtimauit:vt diceret ſe cũ

viris doctiſſimis comꝑandũ.Nullũ vnqʒ
legimus adulatoꝛẽ tam ĩpꝛobuʒ: vt ea al
teri tribueret: que tu met de teipᷣo impu
dentiſſime ꝓfers· Riice queſo deinceps
hec omĩa:Noli amplius teip̃m fallere: fa
tere aliquãdo te eẽ qð es · Redi ad pꝛiſcos
moꝛes: pꝛioꝛẽ vitã aſſume · Suſcipe boni
hoĩs cogitationes· Redi in gratiã cũ deo
Kmplectere hoĩm beuiuolentiã. Qui ſi iu
diciuũ hoĩm cõtemnis:ſi deſpicis infamã

ſi gentiũ opinionẽ ſpernis: ſaltẽ moue⸗
ris timoꝛe dei:qui nullũ facinus ſinit eſſe

Ad laudẽ cõmendationẽ bamberge

ciuitatis Oratioo

mberga ciuitaſregia atq; floꝛẽ
Rtilſſima: intra clariſſime ⁊ opulen
tiſſime patrie franconie:qᷓ plerũ
qʒ francia oꝛientalis dicit᷑: ⁊ inter germa
mie natiões non minima: fines dicit᷑ eſſe

cõſtituta· hec ꝓfecto ciuitas: ⁊ ſitus opoꝛ

tunitate.a⁊ aliarũ maximarũ rerũ admira
tione digniſſima:inter alias tanqʒ ſol in
ter ſidera micat atqʒ pꝛeradiat: Cteniʒ ea
eſt cuitas:que de omni genẽ laudis atqʒ
virtutis:cũ quauis nõ modo earũ q̃ hac
tempeſtate p̃clare ac celebꝛeſ habent᷑: ſed
etiã cũ ommi poſſit antiquitatiſ memoꝛia
cõtendere · Et ĩpꝛimis adeo benigne a na
tura parente:bam berge letus ac fertilis
tributꝰ eſt ager:vt nõ modo indigenarũ
inquilinoꝛũ. ⁊ adi enarũ alimonias: fru
gum q; copiã abunde ſuppeditet: veruz
etiã finitimis vbertatẽ elargiti qat. Quo
circa bamberge terras:ĩpꝛimis alme cere
ris delectas: cultas qʒ nõ iniuria dixerim
bamberga hec famoſa eſt multitudine vi

netoꝛũ:⁊ bacho vt videt᷑ in pumis ſaer a:
Quid diuerſa pomoꝛũ genera:ſiluas ⁊ re
liqua arbuſta loquar gea nõ ſolum ad vi

ctum vtiliſſima: ſed etiã que infructuoſa
vident᷑:infinitas vſibus hoĩm cõmodita

tes appoꝛtant · Pratoꝛũ viriditas latiſſĩa
a pabuli copia:cũ amenũ quendã viſenti
bus aſpectũ: tum vero gregibꝰ 1⁊ armen
tis: ſins quibꝰ agri colendi modus haberi
nõ poteſt:ingentes quaſdã vtilitates af

ferunt· Ortoꝛũ pulcrit udo ſpacioſa iocũ
ditas · Quaſi nutrix ſedula quotianoſ pꝛo

uentus ita large ſũminiſtrat: vt herbarũ

floꝛũ vbertas:dulcia quedã vite condi

menta largiat᷑. Bamberga inſuꝑ flumine

ſiue amne nõ indecoꝛe abluit᷑: qui tectus
frõde populea:criſtallino alueo:viridibꝰ

ripis mira placiditate fluit. Surgit autẽ
bamberga leniter in collẽ: ſubiectãq; pla

niciem deſpicit: montes a tergo habet cõ
iunctos: ad aucupatões venatões qʒ ap
tiſſimos· Ttaq; ſiue rapaci aue:ſiue moꝛ
daci cane: ſiue plagis:ſiue venabulo:ſiue
curſu deniqʒ ſiue feris:ſiue auibus: ſiue

CCxvij
piſcibꝰ delecteris:vicini mõtes: cõiuncti
colles:ſubiecta planicies. pꝛef luẽs ãnis
afftim õe genꝰ pꝛede tibi kauirer ſuümi⸗
niſtrãt · Eſt deniq; bãberge pꝛo aſſumẽda
deambulatõe locus quidã ameniſſimus·
bi ĩter flauentes ſegetes.⁊ amena vire
ta:ramoſq; fecunditate fructuum incur
uos· ad ipᷣm amneʒ alii cãtãt · iocãtur alii
alii obſoniũ eõferunt · deniq;ʒ alii inter ſe
luctãtur lacertoſi·q̃ſi ĩ gladiatoꝛio certa
mine · qui deambulãdi ⁊ placendi gr̃a cõ
ueniunt ⁊ qui violentia maioꝛis roboꝛis
pꝛoſternunt᷑: ⁊ grauiſſimo caſu ad terraʒ
deiiciunt᷑: vberem ridendi materiã aliis
pbent · Supꝛa bãbergã ad verticeʒ mõtis
arx ẽ munitiſſima: ſicut tota franconia
caſtellis ẽ referta:que a nobilibꝰ tenent᷑
vt igit᷑ viateꝛes paulo plures numero cõ
ſpicant᷑:cũ iam illi caſtellis ſubſunt:repã
te ex arcibus comua ſonãt.⁊ q́; maxima
fieri poteſt multitudo hominum ex meni
bus et pꝛopugnaculis clamoꝛem extollit
hoſtilem:vt dicitur. t rauco cerepuerunt
coꝛnua cantu· Quem illi valere putãt ad
cuſtodiam rerum ſuarum: magis q; ab

iniuria temperaturos homines:ſi iam aſ

pecti a declamati ſe obſeruari exiſtimẽt.
Hoc etiam ad eumulum laudis additur
ꝙ tot copioſiſſimarũ vrbiũ vicina bãber
ga eſt:vt ſiq̃ᷓd noſtros ad vſus dedit:non
ſabonioſe vedicari poſſit:qᷓ; in ꝓm ptu ſit
̊̃̊z ꝓleno(vt dici᷑)coꝛnu·Mec nature ſere
dona ſunt. la vero artis nõ exigua ſane
Occurrũt nãqʒ cũ alta tẽpla multa:domi
foꝛiſq; diuine veneratõni: ⁊ chnſtiane re
ligioni dedicata: tũ vero ip̃a epiłcopalis
ſedes Bamberge eiuitatis pleno iure do
mina: cuiꝰ decoꝛ ⁊ magnitudo cuiuſlibet
etiã nobiliſſime ciuitatis oꝛnamento eſſe
poſſit · Surgũt p̃terea quoquote vᷣteris
tot tanteq; domus:edes regie:quarũ nu
merus magmnificentia ſpectabilẽ vrbeʒ
admirandã efficiant · Omĩa quippe ſũt

ad vrbis ſufficientiã: pꝛeterqᷓ; menibꝰ et

muro caret: in maxime libertatis ſignuʒ.
Non dicã nunc reuerendiſſimi antiſtitis
domini antonii ex nobili rotenbã fami
lia fidem ⁊ ſanctimoniaʒ. Non cleri deuo
tionem ⁊ pꝛeſtantiam · Non diuini cultuſ
inſuitutionẽ obſeruantiam. N on ciuiuʒ
bumanitatem beniuolentiaʒ · Non ado

leſcentuloꝛũ grauitatem ⁊ continentiam
Non matronarũ claritatem ⁊ pudiciciaʒ.
Non deniq; temploꝛũ omatum ⁊ totiuʒ
vrbis admirandã pulcritudineʒ: que me
hercle cõſpicua ſunt:⁊ egregia decoꝛata
lauticia: que ſi omĩa pꝛo dignitate lauda
re vellem: Ante diem clauſo cõponet ve
ſper olimpo· Manc igit᷑ feliciſſimam bam
bergenſem ciuitatẽ:ſapientiſſimã quoq;
appellare licet Quippe que quod ab etru

ſaius inuentũ: ⁊ a romanis vſurpatuʒ opti

mum regendi temperamentũ legerit: i-
ſibi vendicare ſtuduerit · Quemadmoduʒ
enim ad cõmunem tuendam libertatem
optimum factũ iudicarũt romani conſu
lares tribunoſplebis addẽ poteſtati:hoe
eſt plures creare magiſtratus:vt qð pau
ci non valerent:id plures ſuſtinerẽt: vti
q;ʒ quod in paueis pꝛeſidẽtibus periculo
ſum foꝛet:id a pluribus tutũ redderetur
vt demum in quo pauci aberrare poſſẽt:
id plures coꝛrigerent atq; emendarent.
Sic apud eos vnus per reuerendiſſimuʒ
dominum antiſtitem: quem ſcultetuʒ vo
cant deputatur: apud quẽ ſumma pote⸗

ſtas cum imperio eſt· hic nõ publicis edi

bus:ſed in pꝛiuata domo ſua ⁊ conſueta
habitat · hic ĩ caput vniuſcuiuſq; animad

uertendi poteſtatem habet · Si de homici

dio: ſi de furto:de rapinis:de veneficio:

de adulterio · ac ceteris criminibus agatc᷑:
aſtant in conſilio eius: quos ipſa ciuitaſ
deputat viros conſulares · Rei ipſi in vin
culis adducuntur · Tbi 2 accuſatoꝛibus
defenſoꝛibus dicendi contra reũ:⁊ pꝛo
reo facultas datur· Auditis omnibus in
ſententiam itur · Godẽ oꝛdine de ciuilibꝰ
cauſis cognoſcitur apud hunc magiſtra
tum eius conſiium: quia liberam iudi
candi habent poteſtatem · Veſtruʒ igitur

eſt reuerẽdiſſime pꝛeſul Magnifice ſeul

tete: ⁊ ſapientiſſimi conſules:tam glo⸗
rioſe patrie:ciuitati:⁊ reipublice conſule
re: iuſticiaʒ conſeruare · Nihil enim pul
crius: nihil dignius:nihil antiquius duci

tis: q; dies ac noctes pꝛo taʒ alma patria

1 republica vigilare: vigilando defende

re:defendendo cuʒ laude ⁊ gloꝛia guber
nare · Quam quidem facultatem ille vo

bis tribuat et concedat: qui cum bea⸗
tiſſima eius genitrice: ac diuis kemrico

kunegunde:quibus bamb erga gaudet
patronis:in excelſis viuit ⁊ regnat per ĩ
finita ſecula ſeculoꝛũ benedictꝰ Amen.
¶ I lausẽ 1 cõmendationeʒ clariſſima

rum feminarũ Oratio exquiſita:. CNKN

8 Kxima a ampliſſima me gloꝛia di
e: ſi ꝑpetuis a exq̃ſitiſſimiſ vos

audibus ſatis ꝓ dignitate extollere poſ
ſem:qð nullo ꝓfecto pacto cõſequi valeo
Qum dicẽdi ars a me aliena ſit:⁊ hec res
in ſe tantũ dignitatis ac excellentie cõti
neat:vt nõ infimũ aut mediocrem viruʒ

defatigaret:ſed ſummũ ac ꝓpe diuinum

oꝛatoꝛẽ illud aggredi phoꝛreſcere q;plu
rimũ faceret:tñ de laudibuſ ⁊ excellentia
veſtra:honeſtiſſime femĩe verba facturꝰ
(emꝑ cũ bona vr̃a venia) ¶ B ¶ Budi
cicia:que vobis eſt ꝓpꝛia:pꝛioꝛeſ ſibi niti
tur vendicare ꝑtes · Nam quãta ea ſit vir
tus:mulli pꝛofecto obſcurũ eſſe arbitroꝛ

vel ea inductus ratõe: ꝙ ipᷣe deus ĩmoꝛta
„ —
lis:⁊ dñs noſter humanã naturã induere

volens:mõ niſi ex pudiciſſima virgine cõ

