mi honeſuſſimã ſpem viderer fraudaſſe
oc nicolaꝰ peroti. tametſi modicũ ad
rem: tñ pulcrũ. ¶ B ¶ Nunqʒ me de te
mea fefflit opinio. qui nõ minꝰ me dili
gas·qB a me amari te intellexeris. Amoꝛ
aũt erga te meꝰ quãtus ſit· nõ re minus
q; opinione cognoſces · Emori malim q́;
iure ĩgratꝰ iudicari.Beneficio affecti qui
ſeſe ĩgratitudinis accuſari noluerũt.alii
aurũ et argentuʒ· alii margaritas ⁊ gem
mas· alii aliud foꝛtune bonũ quod dicit

Exxij

retribuere cõſueuerũt· Ego aüt bñficos
didici quãtũ ⁊ humanuʒ ⁊ meuz preſtare
poteſt ĩgeniũ ex hoĩbꝰ deoſ reddere ⁊ ea
imoꝛtalitate donaꝛe· quã laudiſ glorieqʒ
eternitas afferꝛe ſolet · Erãciſeꝰ philelfꝰ.
CSCRN te pꝛetereat quibus appᷣme
debeas · tuis qui ratõnibꝰ egꝛegia ſũt ne
ceſſitudine deuĩcti · Sẽpꝛoniꝰ pꝛe ceteris
tui adeo fautoꝛ extitit anoſiſtim⸗ vt ho
minẽ credã fuiſſe neminem ſui cuiuſuis
amici taʒ ſtudioſũ · maiori qui ſtudio · cu
ra · diligetia. grauitate · eloquẽtia res illi
us familiares. atz hic tuas vlla fuerit tẽ
peſtate cõtutatꝰ.Neq;ʒ aĩm ſatiſ poteꝛat
explere ſuũ tenaci officioꝛũ memoꝛia · qᷓ
in illũ ſepeno cõtuliſſes · ⁊ amoriſ quo
qʒ quem flagrãtiſſimũ ſuã in cauſaʒ exa
raras· Td mediuſſidius ſũmo ẽ tibi argu
mẽto.eũipſuzʒ ſunulata haud amicicia · ſʒ
certiſſima beniuolẽtia eẽ ꝑfũctũ · Que ve
ro tuã in reʒ efficio.me certe pudet in lu
cẽ effũdere:quãdo tũ tibi obſtringor · vt
ſi ſpũm quoq; ip̃dʒʒ tuis ꝓ cõmodis emiſe
riʒ · rite tũ quiſq; ꝑcẽſere potenit · tuis in
me beneficiis: qᷓ ſane extãt ĩnumera:. neu
tiq; eẽ reſpõſũ · Et quo magis me tibi de
bere aĩo cõtẽploꝛ meo · que tuos in vſus
trãſfero · eo nẽpe mihi inferioꝛa vidẽtur
Alud poſtremo veliʒ tibi ĩnoteſcere. me
am obnixã eẽ ac foꝛe ſẽtẽtiã.tuã ſic vniũ
ſaʒz cauſaʒz agere · vt meã quiuiſ in te fidẽ
p̃ᷣſentẽ.abſẽtẽqʒ ſincerã.atqʒ ĩmaculatiſ
ſimã vſqʒ fuiſſe palã ĩtelligat. Vale. Bal
daſar raſinꝰ pꝛeceptor meꝰ obſeruãdiſſi
mus · nõ tam elegãter qᷓ; grauiter dixit
¶ Wei nẽpe ẽ ĩ te amoris nrĩs vſʒ a tene
ris annis· ac nobis ſub ĩde adoleſcẽtibuſ
adauctũ te ꝓꝑſuaſũ reddẽ.eã poſt hac oꝛã
colere deſinas· ĩ qua ꝓmiſeue agũt᷑ vniu
ſa⁊ iuſticia oĩs imperii ꝓpugnatrix r̃fri
geſcit · Tuas etenĩ ratõnes tãta beniuo
lẽtia ꝓſequoꝛ:vt ꝑpetuũ ſit mihi ſtudiuʒ
omni diligẽtia · cõſilio accuratõne · id effi
cere· vt nõ modo fulgẽtioꝛe autoritate
cõfloꝛeſcas · verũetiã ꝑpetuã ĩcoluĩtateʒ

cõſerues ⁊ augeas:Mea poſtremũ cau

ſa.que in ſẽpꝛoniuʒ bñficia contuliſti vt
tibi habeã gratias me lõge propellunt.
Id qʒ veliz animũ inducas tuũ · vt qdqᷣd
honorificẽtie. auſpicioꝛuʒ · conſilii ſuaz
cauſaʒ imꝑtieris: meis quidem foꝛtunis

vyi

addictů eſſe. qui itidem tuos in tribules
atʒ ſingulares amicos tẽptare ꝓmolireꝛ
Idẽ Balda. ¶ Vt te neglectũ mime habe
am ratõeſ ꝑurgẽt cõpluſcule · Vetꝰ pᷣmũ
beniuolẽtia. tuis que me ꝑpetuo penati
bus addixyit ante multo q́; ex aluo mateꝛ
no ſtatuiſſes:dehinc ĩter nos cõflata om
ni etate noſtre caritatiſ tua neruoſiꝰ mu
ita virtute:ac tuiſ tandẽ beneficiiſ ame
niſſimis · quibꝰ me ſꝑ accumulaſii: adeo

vt mihi certo pponã neminẽ tuas qui ĩ

rões officio ac pietate ſit ꝓcliuioꝛ. Com
plura ĩ hũc erga te amoꝛẽ meũ conſeribe
rez ſuſpitõem niſi aſſẽtatõis a qua ſemꝑ
abboꝛrui modo vererer · Ceterũ te oꝛatũ
velim quãto amoꝛe tuas foꝛtunas ĩteꝛce
periʒ ꝑiculuʒ facias · qua in re nullaz me
vnq; in te ſimulatõem fuiſſe ꝑfũctuʒ pa
lã intelligeſ.Tdẽ Balda · Et hec circa amo
rẽ ⁊ᷣ officiũ ſufficiãt · nũc alia trãſigamꝰ
Vbi cõſiliũ ⁊ auxiliũ amico ĩpertimuꝛ

—

aut ab eo expoſcimuſ..T. Q.clauſule.
Quideʒ ſẽtẽtiã meã: aut ſernbam
ad te poſtea pluribꝰ . aut ne ad
. eaz meditere ĩparatũ te offẽdaʒ
coꝛamqʒ cõtra iſtaʒ ratõem meã dicam.
vt aut te in meã ſẽtẽtiaz adducã: aut cer
te teſtatuʒ apud aĩm tuũ relinquã quid
ſenſeriʒ:vt ſi quãdo(quod nolim) diſpli
rere tibi tuum cõſiliuz ceperit:poſſis me
um recoꝛdari · libꝛo ſecũdo·epiſtola. iii.
¶ Sera gratulatio repᷣhendi nõ ſolet.pᷣ
ſertim ſi nulla negligẽtia p̃ᷣtermiſſa eſt ·
longe enĩ abſum · audio ſero · Sed tibi et
gꝛatulor.⁊ vt ſẽpiterne laudi tibi ſit iſte
tribunatꝰ exopto teq; hortoꝛ vt omnia
gubernes. vt moderere pꝛudẽtia tua: ne
te auferãt alioꝛum cõſilia. Nemo eſt qui
ſapiẽtius tibi ſuadere poſſit teipſo. Nũ
q́; labere ſi te audies· Nõ ſcribo hꝰ teme
re cui ſcribã video:noui aĩm: noui cõſili
um tuum. Nõ vereoꝛ: nequid timide· ne
quid ſtulte facies · ſi ea defẽdes · que ipſe
recte eſſe ſẽtias · Epiſto. vii. ¶ Ded illud
ideʒ quod ĩ initio ſeripſi tecũ loquere · ⁊
te adhibe in cõſiliuʒ · te audi· tibi obtẽꝑa.
alter qui melius cõſiliũ dare poſſit q; tu
nõ facile inueniri põt · tibi vero ipſi ceꝛte
nemo melius dabit· Dii immoꝛtales cur
ego abſum · vel ſpectatoꝛ laudũ tuarum
vel ꝑticeps · vel ſocius· vel miniſter conſi

lioꝛuʒ · tametſi hoc minime tibi deeſt: ſed
tamẽ efficeret magnitudo·⁊ vis amoria
mei cõſilio te vt poſſem iuuare· Epiſtola
eadem ¶ Raras tuas equidẽ (fortaſſe eĩ
nõ ꝑferunt᷑) ſed ſuaues accipio literas ·
vel quas ꝓrime acceꝑam qprudẽtis:q;
multi 2 ai ⁊ cõſuii erãt: etſi omĩa mi

hi cõſuituerã ſic agẽda vt tu monebaſta

mẽ cõfirmant᷑ noſtra cõſilia:cũ ſentimꝰ
pꝛudẽtibꝰ fideliterq; ſuadẽtibus ideʒ vi
deri · Spiſtola · xiii · Tte maxĩoꝑe ꝓ no
ſtra ſũma cõiunctõe: tuaq; ſingulari hu
manitate etiazʒ atq; etiã queſo ⁊ peto.vt
quibuſcũq; rebꝰ poterispoteris auteʒ
plurimis) ꝓf Picias ⁊ conſulas ratõnibꝰ
meis · Moc velim tibi ꝑſuadeas ſi ratõibꝰ
meis a te ꝓuiſuʒ eſſe ĩtellexero. magnam
te ex eo ⁊ ꝑpetuã voluptateʒ eſſe captu
rum . libꝛo · ii · epiſto · ii · EC& meũ cõſii
um exquiris · id eſt tale · vt capere faciliꝰ
ipſe poſſem q; alteri dare · Quid eniz eſt

quod audeã ſuadere tibi homĩ ſũma au

toritate.ſũmaq; pꝛudẽtia ? libꝛo · iiii· epi
ſtola ſecũda · GEe ſi eo te adhuc cõſulio
vſũ ĩtelligo · vt id rep̃hẽdere nõ audeam
nõ quin ab ed diſſentiã: ſed ꝙ te ea ſapiẽ
tia eſſe iudicẽ · vt meũ cõſiliũ nõ antepo
nã tuo:tamẽ ⁊ amicicie noſtre vetuſtas:
tua ſũma erga me beniuolẽtia:que mi
bi iam a puericia cognita eſt· me hoꝛtata
eſt: vt ea ſcribereʒ ad te · que ⁊ ſaluti tue
cõducere arbitrarer. ⁊ nõ aliena eẽ duce
rem a dignitate · Gpiſto · vii · ¶ Rurimũ
valuiſſe apud me tuã ſẽꝑ autoꝛtatẽ cuʒ
in omni re · tũ ĩ hoc maxime negocio HM
tes exiſtimare. cuʒ mibi Marcellus cõſul
frater amãtiſſimꝰ mei nõ ſolũ cõſiliũ da
ret · ſed p̃cibꝰ quoq; me obſecraret · nõ
us mihi ꝑſuadere potuit · qᷓ; tuis eſt ef
ctũ literis · vt vterer veſtro potiſſimũ cõ
ſilio. Epiſtola· xi · ¶ Caudeo neq;ʒ repre
hẽdo tuũ cõſiliũ:nã nil iſto põt eẽ iocũdi
uſ nõ mõ miſeris his tꝑibꝰ ⁊ luctuoſiſ:ſʒ
etiã trãquillis ⁊ optatiſ. libꝛo · v.· Epiſto ·
xiiii .· ¶ Nã quod allatura ẽ ipſa diutur
nitas. que maxĩos luctꝰ vetuſtate tollit.
id nos pciꝑe cõſilio pꝛudẽtiaqʒ debemuſ
Gtenim ſi nulla vnq; liberis amiſſis fuit
tã ĩbecillo mulier animo · que non aliqñ
lugẽdi modũ fecerit · certe nos qð ẽ dies
allatura· id conſilio anteferre debemus

— — ——— ☛ —

g
oln
eei
18.

vi
no
bu
pt
te,
be

meq; expectare tẽpis medicinaʒ· quam re

pᷣſetare nobis ratõne poſſ umꝰ. Gpiſtola
xvi. ¶ Tibi aũt id cõſilii do: qd mihimet
ipſi: vitemus oculos hoĩm: ſi lin guaſ mi
nus facile poſſimꝰ: qui enĩ victoria ſe ef
ferũt:quaſi victos nos ĩtuent᷑:qui auteʒ
victos eſſe nos moleſte ferũt: nos dolẽt
viuere . Tu enĩ ipſe qui ⁊ me ⁊ alios pꝛu
dẽtia vincis oĩa (credo) vidiſli: nichil te
omnino fefellit . Quis eſt taz linceus qui
in tãtis tenebris nihil offẽdat g nuſq; in

currat? libꝛo · ix · Epiſtola· ſecũda ¶ Om

nia igit᷑ tua cõſilia:mihi nõ magis pꝛudẽ
tie plena: que ſũma eſt: vidẽtur: q; fideli
tatis quã ego ex mea cõſciẽtia metioꝛ: qᷓ
re ſi aut aliter ſẽtirẽ: ceꝛte admonitõ tua
me repumere: aut ſi dubitarẽ hoꝛtatõ im
pellere poſſet: vt id ſeq̃rer quod tu opti
mũ putareſ. Nũc vero quid eſt quod me
in aliã ꝑtẽ trabere poſſit s libꝛo · x. Cpla ·
iii. o eã ſentẽtiã dixi:cui aſſẽſi ſũt
oẽſ ad vnũ:ea que fuerit ex ſ. enatuſcõſul
to cognoſces· Tu quanq; cõſilio ñ eges
vel abũdas potiꝰ:tñ hoc amo eſſe de ſ
vt nihil hic reiicias:ne ue in rebꝰ tã ſubi
tis: tãq;ʒ anguſtis a ſenatu, petendũ cõſi
liuz putes · Tpſe tibi ſis ſenatꝰ:quocunqʒ
te reipub. ratio ducet ſequare: cures vt
ante factũ aliquod a te egꝛegiũ audiamꝰ
qᷓ; futuꝛum putarimꝰ. Fllud tibi ꝓmitto
quidqᷣd a te erit factũ:id ſenatũ non mõ
ot ſideliter:ſed etiã vt ſapiẽter factuʒ cõ
Pobarurd piſtola · xvi · ¶ Quid ĩ aĩmo
abuerĩ cuʒ lernꝰ lernaq; diſceſſerunt a
me:⁊ ex literis ue eis dedi · ⁊ ex ip̃is co
gnoſcere potuiſu: qui ommibꝰ rebꝰ cõſi
liſqʒ; meis interfuerũt. ARccidit mihi qð
bhomĩ pudẽti: ⁊ cupido ſatiſfaciẽdi reipu
blice boniſq; hoĩbus accidẽ ſolet · vt cõſi
lium ſequerer ꝑiculoſũ: magis dum me
ꝓbarẽ q; tutũ:qdð habere poſſʒ obtrecta
tõnẽ · Epiſtola. xviii · Vtinã haberẽ: qd

vobis darẽ cõſilii: ſed ne mihi quidẽ ipſe

reꝑio quid faciẽdum ſit: quid enĩ eſt qð
cõtra vim ſine vi fieri poſſits Cõſiliũ om
ne aũt hoc ẽ illoꝛũ:vt moꝛtẽ ceſariſ peꝛſe
q̃nẽ᷑ Ttaqʒ ante diẽ ſextũ nonaſ octobris

pductꝰ ĩ contionẽ a Caminio turpiſſime

ille quidẽ diſceſſit · libꝛo· xii · Epla· iii · Mec
circa conſilium ex libris M·T. Q. ſuffici
ciãt: ſequitur nũc circa idẽ ex Caſparĩo

xxxi

aliis. ü Rod idẽ.
DPero ꝙ ſi meo cõſilio vſus fũis

bꝛeui ĩtelliges omne a te depul
ſum eẽ piculũ: quod ĩ ipſis viſce

— .

ribus herebat · Sic enĩ ego ſẽtio · quid ti
bi ĩ re tua factuꝛꝰ es:etiã atq; etiã ꝓuide
bis· ego eniʒ nõ mĩꝰ de tua ſalute laboꝛo
qᷓ; ſi omĩa nobis eẽnt cõmunia· Caſpari

nꝰ pgamẽſis ¶ Spero vos omĩa ſapien

ter ꝓſpexiſſe: que ĩ vtranq; ꝑtẽ poſſit ac

cidere nec vobis abeſſe cõſiliũ: aut vires

ad hãc maxĩmã rẽ cõficiẽda ¶ Speꝛo:

eſtqʒ hoc meũ cõſuiũ:dũ adhuc omĩa no

ua ac recẽtia ſũt poſſe omnẽ cauſã orien
tium maloꝛũ ꝑ te tolli Ego lõge a te
diſſẽtio · Nã cũ homĩbus ita viuẽduz eſt:
vt ſuus vnicuiq; mos eſt · Nõ enĩ iudico
ſapiẽtis eẽ: ceum ceteri ſibi arrideãt ipſũ
flere: aut nimiũ ſeuerũ eẽ: cum alii ſunt
in ioco · Ita enĩ ſẽꝑ vitam iſtitui meã: vt
pᷣſẽtibus me rebus accõmodarẽ · nec pa
terer aliquẽ mihi iure iraſci ¶ ĩ re de

ſperata neqʒ p̃ſidii: neq; cõſilii cauſa ad

me ſcribis:ſed qꝛ iuuat te ĩcõmodis tuis
mecũ loq· facis rẽ ĩter amicos vſitatam·
cẽ ego ⁊ faceꝛe ſoleo quotiẽſ diſcrutior

amo : maiorẽ quidem ꝑtẽ moleſtiarũ me

arũ depoſuiſſe mihbi viᷣoꝝcũ amicis om
nẽ pẽbatõeʒ apui ¶ Quid tibi cõſilii mei
aſtera ñ hẽo qͥ ip. e Tĩ omibꝰ rebus meis
tuo ſemꝑ vſus fuerĩ. ¶ Ouid tibi conſi
lii mãdẽ nõ ſatis habeo: cui ꝓ diuturni
tate maloꝛũ meoꝛũ nõ ſuppedit qualiteꝛ
ipſi mibi medear. Tantis ĩcommodis
hoc temꝑe afficioꝛ:vt neqʒ auxiliũ michi
ſit · neq;ʒ ſI pes:neq; conſuiũ: tu ſiquid ba
bes quo meã egtudinẽ leuare poſſis fac
ad me ſcribas · quanq; quid poteſt eẽ qð

a te poſſit mihi ĩ tantis malis affeꝛri g6x

ceſſit enĩ vis huiꝰ mali omĩa humana re
media:⁊ eo loci res mee ꝑuenerũt:vt(qð

aiũt) ne ipſa qdẽ ſalus etiã ſi velit poſſit

me his malis eximere: tẽptab tñ et ſiqᷣd
eꝛit qꝰ mihi poſſiſ aliqm oꝑẽ affeꝛr: nihil
ex cõtĩgẽtibꝰ omittes · uid ad te ſcri
bã neſcio qᷣ ita ꝑtuꝛbato aĩo ſuʒ. vt neqʒ
rõ vlla.neqʒ cõſiliũ vllũ ĩ me ſit Male au

tẽ alteri poteſt cõſulere qᷓ ipſe maxio cõ

ſilio ĩdiget · quod poſſum facile tibi pꝛe
ſtare. h tibi polliceoꝛ: dolere tecũ ꝑiter
⁊ accuſare foꝛtunaʒ·que nrãs reſ adũſas

„ „

„ 7 7„

ij

ꝓ debitis addit: his ego remediis poſſuʒ

te iunare: ſi ea ſunt appellanda remedia
que aĩm egrotãtem ĩcurabilẽ reddunt
¶ Eſt etiã nõ poſt factũ:ſed an teq; res
fiant cõſiliũ de ſũmis rebꝰ habendũ.
¶Nin rebꝰ tuis caueas ĩplicabis te ali
quo ĩcõmodo graui:Crediſ vnumquẽq;
eo eſſe ĩ te animo:quo tu in alioſ eſ:falle
ris crede mibi.Nã ex his qui tibi ĩ pꝛeſen
tia vident᷑ amid: pauciſſimi te ex animo
diligũt · ſi ergo me audies abdicabis om
nes illos a te: quoꝛũ frõs eſt blãda.⁊ om
nia l a te fiũt imꝑẽſe laudãt · Suadeo
in oĩbus rebus a te gerẽdis:vtaris conſi
lio Caii hoĩs certe ſapiẽtiſſumi⸗ ⁊ qui te
ſüme diligit. quidquid ille tibi pſuaſerit
veridici Apollinisvt aiũt) dictum puta
¶ Vide ne te implices rei vnde cum vo
les nõ poſſis te explicare ¶ Sie eniz iu
dico alquãto meltꝰ eſſe a religione abſti
nere:q́;ᷓ accedere ad illã: nõ eiꝰ rei gratia
ad quã illa fuit a noſtris maioribꝰ pᷣmũ
cõperta / ¶ Euiſſeʒ aũt ꝓlixioꝛ in ſcribẽ
do niſi ſperarẽ te breui affuturuʒ · quod
vt facias vehemẽter rogo · ſpero enĩ nos
de multis rebꝰ eã deliberatõem cõſilium
q; habituros.que nos ab hiſ curiſ ac mo
leluis extricent. in quibus dudũu ſine ſpe
exeũdi fuimꝰ. ¶ Omẽs ad te vnũ ſua cõ
ſilia referũt:tuãq; autoritatẽ maxĩe attẽ
düt ·˖ Cõſutui itaq; maturius de hac re te
cum deliberare:ſed cũ id neq; ꝑ aliuʒ .ne
q literis poſſit trãſigi:nõ gꝛauabeniſ ad
me ire · duo eniz eodez itinere cõficies · nã

⁊ officiũ tuũ quod vehemẽter ab omĩbꝰ

deſiderat᷑ reipu:p̃ſtabis:⁊ multa expedi
es · que ſũt ĩter nos hoc tꝑe agẽda· pluri
bus verbis ad hãc rem te excitarẽ.niſi iã
iter ad nos agere te cõſiderẽ · ¶ Deſide
ro maxiĩe pᷣſentiã tuazʒ · Spero aut dolen
do mecũ aut cõſolãdo aliquod ſolacium
in tãto meroꝛe meo afferres · Vix poſſz fi
eri qua pꝛudẽtia ſẽꝑ ae ſapiẽtia fuiſili:qͥn
aliqð a te mihi eẽt cõſiliũ:quo minꝰ aceꝛ
be oĩa ꝑferrẽ ·quãtũ itaq; potes cõtẽde:
vt huc accedas: aut ſi te occupatõnes de
tinent aliq;d ad me ſcribas. putabo enim
vtrũ feceris me aliquã huic moꝛbo: ſiq̃
eſt gue poſſit afferri medelã inueniſſe ·
E ẽte poſſe aliquo meo auyxilio: q;
cõſilio iuuare: q̃ facultas ſi michi adeſſet

certe nulla res meã ĩ te beniuolẽtiam ac

pietatẽ ĩpediſſet · ſed poſtq; id quod ma
xĩe ĩ tua aduerſitate optabã a me nõ po
teſt fieri · illud ad te cõſiliũ ſcribo · q ego
ſepe ĩ meis rebꝰ aduerſis vſus fui.Qum
enĩ aliquãdo in ſumili foꝛtuna fuiſſeʒ. ne
qʒ aut pᷣceptis hoĩm: aut philoſophoꝛuʒ
aut cõſolatõne amicoꝛũ: dolorẽ meuz le
uare poſſeʒlõge a conſpectu ciuitatis.2
earũ rerũ qbus pꝛiuatus fueram diſceſſi
Nam be res ſolẽt cum aſpiciũtur nimis
exacerbare aĩm. ⁊ reuocare deſideriũ pri
ori foꝛtune · Cepi ergo vitã meã ĩ ſolitu
dine agere · videbaz multa que natuꝛa ꝓ
duxiſſet ſuiſ rebꝰ cõtenta nec ſibi ĩuideꝛe

QCogitabã turpiſſimum hoĩ eẽ qui ratõiſ
ac diuinitatis eſſet ꝑticeps· nõ poſſe eon

ſilio nature acquieſcere ¶ Caue ſi hono

ri tuo · ſi opibꝰ. ac ſaluti bñ cõſultuʒ vis

quicq; horũ facias ad que iſte hõ te hor
tatur. Caue ſẽtẽtiã eorù ſequariſ:q te ad
lites ⁊ cõtrouerſias adhoꝛtant᷑ · ego enĩ
ad pacẽ ⁊ cõcoꝛdiã te voco · ¶ Nihil eniʒ
olim apud nrõs maioꝛes magis cuſtodi
ebatur qᷓ; cõſiliũ ĩ deliberatõibꝰ ⁊ conſi
lis rerũ ꝗᷓ d publicã vtilitatẽ ꝑtinebãt
neſcio an ſapieter a vobis deliberatũ ſit
ð bello ſuſcipiẽdo · ꝓ quo tãtꝰ apꝑatꝰ in
ſtruit᷑ · vvderis qᷣdẽ ſpõdere certã victori
a patrie tue· ⁊ oĩa bñ ſpare · ego vero cũ
mhil magis ĩcertũ videã q́; exitꝰ belloꝛũ
vereoꝛ ne vrã cõſilia fallant᷑. Cartago eĩ
vꝛbs potẽtiſſima multis ãnis duce Ani
bale bellũ geſſit cũ romãis.⁊ q̃nq; vaſti
tatẽ italie vidiſſet: ⁊ romã pene captam
tũ exitꝰ nõ fuit victoria · ſʒ captiuã tãdez
ſe vidit · ⁊¶ romanis legibꝰ ſeruire coacta
eſt. Mec ex gaſparino:ſequũt᷑ alioꝛum.
B ¶ Geteru huic heroi herere velis · meũ
elt cõſiliũ · quẽ ſoleo ĩſidere recẽti palaʒ ĩ
telligis· nullꝰ quãdo loco ſuo vacat ĩꝑio
noſtraq; patria ceteris ſane vrbibꝰ lepi

dioꝛ ⁊ amena magiſ ab oĩbꝰ cẽſeat᷑ · vbi

vitã agere.a extrẽa pati · tibi fira debz eẽ
ſẽtẽtia·quãdo ſeoꝛſũ · tuo cũ ſin gulari in
genio. tů doctrine excellẽtia huic qᷓ prici
i gratiſſĩa eſt· p̃ ceteris ad vota tracta
betx. Baldal. ar Raſinꝰ. ¶ ITd mibi multo

cõſultius viſum eſtaĩm iam tuũ patriũ

ĩ ſolum intenderes · tuuʒ vbi pedez ſiſtas

teq; demum potentiſſimo reconciliares

conſ
nebit
tuiſt
in
ton
c
r
ei
ni
Gi
am
dez
n
⸗
meix
ſyi
ipe
eri
i!
yei
lin
rid
cta
lto
nü
as
res

pꝛĩcipi:qᷓ; aliena (vt facis climata pera
gꝛares.I dẽ Baldaſar·. Et hec circa cõſilũ
⁊ auxiliũ ſufficiãt· nũc ad alia trãſeamꝰ
¶ Vbi oblatõem de nobis: aut de aliis
facimus.⁊ vbi gratias de beneficiis acce
ptis habemus · Marci T. C. clauſule in
cipiut ·

velim ita tibi ꝑſuadeas: nullaʒ

que mihi nõ carioꝛ ſit:qᷓ; mee res
omẽs.· T
himetipſi
ipſa ideo mihi nõ ſatiſ facio · ꝙ nullã paꝛ

tẽ meritorũ tuoꝛũ:nõ modo referẽda
ne cogitãda quidẽ in gratia cõſequi poſ

O

ſum · lib · i · Gpiſtola· vi · ¶ Tantũ enitoꝛ

vt neq; amicis: neq; etiã alienioꝛibꝰ oꝑa
cõſilio: laboꝛe deſim. Gpiſtola· ix· ¶ Me
quidẽ ceterarũ tuarũ actõnũ.ſentẽtiarũ
volũtatũ.rerũ deniq; oĩm ſociũ:comitẽ
qʒ kẽbis:neq; mihi in oĩ vita res tã erit
vlla ꝓpoſita:q̃;ᷓ vt quotidie vehemẽtiꝰ te
de me optime meritũ eſſe letere · Cadem
epiſtola ĩ fine. ¶ Quãtũ literis.quantũ
ſtudiis · veteribꝰ noſtris delectatõnibus
cõſequi poterimꝰ. Id omne ad arbitriuʒ
tuũqui ſemꝑ hec amaſti) libẽtiſſime cõ
feremus · decia. ¶ Ego oĩa ſtudia mea:
omnẽ operaʒ· curã.induſtriã . cogitatõeʒ
mẽtẽ deniq; omnẽ in Milonis cõſulatu
fixi ⁊ locaui:ſtatuiq; ĩ eo nõ officii ſolũ

me fructũ: ſed etiã pietatis laudẽ queꝛre

re debere: Neq; vero cuiq́; ſalutẽ: ac for
tunas ſuas tante cure fuiſſe vnq̃; puto
quãti mihi eſt ho nos eiꝰ: in quo omnia
mea ðpoſisa eẽ decreui.li.ſecũdo Epiſto
la.vi· ¶ De ipᷣo tito annio tãtũ tibi pol
liceoꝛ te maioris animi.grauitatis· coſtã

tie · beniuolẽtie erga te. ſi cõplecti boĩeʒ

volueris habiturũ eẽ neminẽ · Mihi veꝛo

tãti decoꝛis · tãtũ dignitatis adiunxeris:

vt eüũdez te facile agnof⸗ cã fuiſſe in laude
mea: qui fueris in ſalute.Radẽ: ¶ Vnuz
ſic habeto:ſi a te hanc rẽ ĩpetraro:me pe
ne plus tibi: q; ipſi Miloni debiturum.

Nõ enĩ mihi tam mea ſalus cara fuit: in

qua pᷣcipue ſum ab illo adiutꝰ:q; pietas
erit in referẽda gratia iocũda:eã aũt vni

us tui ſtudio me aſſequi poſſe confido
Gadẽ ¶ Omnia volo a me poſtules ⁊ ex

pectes: vincam meis officiis cogitatões

rez eẽ minimã que ad te ꝑtineat

d quecüq; ſentiaz: ſediilitate mi
atiſfacere nõ poſſuʒ · Re qᷓdeʒ

—2„

ruij

tuas.libꝛo tercio Gpiſtola· ix · ¶ Donti

nuſ qui a te tractatꝰ eſt pꝛeſtãti ac ſingn

lari fide· cuiꝰ tui beneficdii ſum ego teſiis

pᷣſtat tibi memoniã:beniuolẽtiãq; quam
debet. qui cũ maximis ſuis rebꝰ coactus
a me ĩuitiſſimo diſceſſiſʒ:tamẽ vt vidit ĩ
tereſſe tua cõſcẽdẽs iam nauẽ epheſo la
oditeaʒ reueꝛtit · Talia te cum videaʒ ſtu
dia habiturũ eſſe ĩnumeꝛabilia:plane du
bitare nõ poſſuʒ:quin tibi ãplitudo iſta
ſolicitudo futura ſit · Cadẽ epiſtola·

¶ Reliquũ eſt igi᷑ vt tibi me in omni
re eũ pꝛebeam pꝛeſtẽq; · vt ad omnia:

tui velĩt ita aſſim pᷣſto: vt me nõ ſolum

oĩa debere tua cauſa:ſed ea quoqʒ etiam
que nõ poſſim putẽ. Nlud me tñ vel tu
onuiſte vel cẽſuiſſe puta:vel ꝓpter be
niuolẽtiaʒ tacere nõ potuiſſe · vt qd ego
facio tu gen ĩducaslibꝛo q̃rto ẽpi

ſtola.vii . ¶ De mea autẽ in te volũtate

ſic velim iudices: me quibuſcunq; rebus

opus eẽ ĩtelligã quanq́; videã quis ſim
hoc tꝑe · ⁊ quid poſſim farf ⁊ conſilio
ſtudio quidẽ rei · fame · ſaluti tue p̃ſto fu

turũ · Epiſtola· xiiii · ¶ Zs enĩ tu vir es:

eum me eẽ cupio:vt qñ in eadẽ reipubli
ce tꝑa ĩcidimꝰ· cõiunctõnẽ amiciciamq;
noſtrã vtriqʒ noſtrũ laudi ſꝑ foꝛe ſpereʒ
Quãobꝛẽ tu quantũ iudicio tuo tribuen
dũ eẽ nob putes · ſtatues ipſe: ⁊ vt ſpeꝛo
ſtatues ex noſtra dignitate · Ego tibi ve

ro ꝓfiteoꝛ atqʒ polliceoꝛ eximiũ ⁊ ſingu

lare meũ ſtudium ĩ omni gne offici: qð

ad honeſtatẽ ⁊ gloriaʒ tuaʒ ſpectet: ĩ 4

etiã ſi multi mecũ cõtẽdẽt:tamẽ tuʒ reli

uis oĩbus:tũ Craſſis tuis iudiabꝰ: oĩs
acile ſuꝑabo · libꝛo · v. Epiſtola octaua

Crata tibi eẽ mea officia non miroꝛ:

Cognoui enĩ te gratiſſimũ oĩm idq; nũ

2

; deſtiti p̃dicare · Nec enĩ tu mihi habui

ſti modo gratiam verũ cumulatiſſime
retuliſti:quãobꝛẽ reliquis tuis rebꝰ oĩbꝰ
me pari ſtudio eꝛga te: ⁊ eadẽ voluntate
cognoſces. Q& mihi feiaʒ pᷣmariaʒ põpei
am vxoꝛẽ tuam cõmẽdas:cum ſurra nrõ

ſtatim lectis tuis literis locutꝰ ſuʒ: vt ei

meis verbis diceret: vt qdqᷣd opus eſſet

mihi denũciaꝛet: me omĩa que ea vellʒ ſũ
mo ſtudio:curaq; facturũ. Ttaq; faciam

camq; ſi opus eſſe videbit᷑:ipſe cõueniaʒ
tu tamẽ ei velim ſcribas · vt nullam rem

—

neqʒ tam magnã aut taãm paruã putet.
que mihi aut difficilis· aut parum me di

gna videat᷑ oĩa qᷓ ĩ tuis rebꝰ agã ⁊ nõ la

borioſa mihi ⁊ honeſta videbuntb᷑ · epi · xi ·
kllud caue dubites quĩ ego cĩa faciaʒ
que ĩtereſſe tua aut etiã te velle exiſumẽ
ſi vllo mõ facere rocſt epilto xx:(ju

velim te vt debes ⁊ ſoleſ tua vᷣtute ſuſtẽ
teſ. Ego que te velle · queqʒ ad te · ⁊ ad tu
os ꝑtinere arbitraboꝛ:omiĩa ſtudioſe dili
gẽterq; curabo qꝗᷓ̃ cũ faciaʒ beniuolẽtiam

tuã erga me imitabor: merita nõ aſſeq̃r

libꝛo ſexto · epiſto · iiii · ¶ Encolumẽ te ci

vnterea abſẽti: ⁊ huic qui adeſt imagini

animi ⁊ coꝛporis tui cõſtãtiſſimo atʒ op

timo filio tuo ſtudiũ · officiũ·oꝑeꝛã · labo

rez meũ iapride; pollicitꝰ ſuz ⁊ detuli.
Nũc hoc ampliꝰ:ꝙ me amiciſſime quoti

die magis Ceſar amplecut᷑ · familiaꝛeſ ue

ro eius ſicuti neminẽ: apud quẽ quidq̃d
valeo vel autoritate vel gratia: valebo
tibi . Gpiſt. vi. ¶ Ouare mihi crede ⁊ me
mone manda: me tibi id affirmaſſe te in
iſtis moleſuis diutiꝰ nõ futurũ:qñ quid
ſentirẽ expoſui:quid vellẽ tua cã re poti
us declaꝛabo q́ʒ oꝛõne:⁊ tãtũ poſſeʒ quã
tũ in ea republica de qua ita meritus ſũ

vt tu exiſtimas poſſe debebã:ne tu qͥdeʒ

in iſtis ĩcõmodis eẽs. Gadẽ eĩ cauſa opꝑes
meas fregit:que tuã ſalutẽ in diſcrimen
adduyxit · Sed tamẽ quidad imago veteril
mee dignitatis quidquid relique gratie
valebũt ſtudiũ · cõſiliũ.oꝑa · gratia.fides
mea· nllo loeo deerit tuis oꝑtimis fratri
bus. Gpiſtola· xii.¶ Ego ui poſſiz ne
ſcio:vel potiꝰ me parũ poſiſe ſentio.tcllð
tñ tibi polliceoꝛ me quecunq; ſaluti:dig
nitatiqʒ tue cõducere a:bitꝛaboꝛ tãto ſtu
dio eẽ facturũ:q̃nto tu ſꝑ ⁊ ſtudio ⁊ offi
cio in meiſ rebꝰ fuiſti · Mãc meã volũtatẽ
ad matrẽ tuã optimã feĩaʒ: tuiqʒ amiciſ
ſimã detuli · Siquid ad me ſcripſeris ita
faciam:vt te velle itellexero · Sin aũt tu
mꝰ ſcripſeris: ego tñ oĩa que tibi vtilia
eẽ arbitraboꝛ ſũmo ſtudio: diligenterqʒ
curabo · Epiſto · vltima · ¶ Quare ꝓ cuiꝰ
q; natura ⁊ lſtlituto grẽ fũt agende his:
ꝙ tãtũ volũtate oſtẽderũt ꝓ ſentẽtia:cũ
ĩpedire poſſẽt nõ pugnarüt · li · viii · epi ·

v · ¶ Ruffũ iſtũ amicũ tuũ de quo iterũ

iam ad me ſcribis adiuuarẽ quãtũ poſſẽ
etiãſi ab eo leſus eẽzʒ: cũ te tãtoꝑe viderẽ
eius cauſa laboꝛare· Quʒz vero ex tuis lite
ris ⁊ illius ad me miſſis ĩtelligã ⁊ iudicẽ
magne cure ei ſalutẽ meaʒ fuiſie: nõ poſ
ſũ ei nõ amicꝰ eſſe:neq; ſoluʒ tua cõmen
datõne: que apud mec(vt debzyplurimũ
valet:ſed etiã volũtate ac iudicio meo li
bꝛo · ix · epi · xxiii · ¶ Tue dignitati ita fa
uemꝰ vt omne noſtrũ cõſiliuʒ · ſtudiũ · of
ſiciũ · operã· laboꝛẽ.diligẽtiã ad amplitu
dinẽ tuã cõferamꝰ:ita Reillime reipub ·
que mihi cariſſima eſt: ⁊ amicicie noſtre
quã ſanctiſſime nobis colẽdaʒ puto me
intelligo ſatiſfacturũ · libꝛo · x· ex i · pma·
¶ Siquid erit in quo me intereſle ne
ceſſe ſit:nunqᷓ; deeꝛo nec cum ꝑiculo qᷣdẽ

meo dignitati tue · FEn his aũt que nihilo
minꝰ vt ego abſim cõfici poſſunt peto a

te vt ratõnem habere velis ⁊ ſalutis ⁊ di

gnitatis mee · Gpi · ſecũda. ¶ Quare boc

vnũ tibi ꝑſuade:quãtũ viribꝰ eniti:conſi
lio ꝓuidere: autoritate monere potero:
hoc omne reipub.ſꝑ futurũ· Epiſtola q̃r
ta. ¶ Immoꝛtales ago tibi graãs: agãqʒ;
dũ viuã. naʒ relaturuʒ me affirmare non
poſſũ · Tantis enĩ tuis officiis nõ rideoꝛ

mihi reſpõdere poſſe · niſi foꝛte vt tu gra

uiſſime diſertiſſimeq;ʒ ſcripſiſti: ita ſẽſu
rus ſis vt me referꝛe gratiam putes.epi
ſtola · xi. ¶ Quãq́; gratiaruʒ actõem a te
ñ deſiderabazʒ · Cũ te re ipſa atqʒ aĩo ſeꝛẽ
eſſe gratiſſimũ: tñ (fatẽdũ eſt enĩ fuit ea
mihi ꝑiocunda: ſic enĩ vidi: quaſi ea que
oculis cernunt᷑ me a te amari·diceſ quid
antea ? ſꝑ equidẽ:ſed nunq; illuſtriꝰ.epi
ſtola.xix ¶ Eacere nõ poſſuʒ quin in 8
gulas res meritaq; tua tibi grãs agam.
R me hercule facio cuʒ pudore. Neq; eĩ
tanta neceſſitudo: quantã tu mihi meeùᷣ
eẽ voluiſti:deſiderare videt᷑ grarũ actõeſ
neq;ʒ ego libẽter pꝛo maximis beneficiis
tuis:tam vili munere defungoꝛ oꝛatõig
malo pꝛeſens obſeꝛuantia:indulgentia

aſſiduitate · memoꝛẽ me tibi pꝛobare: 3

ſi mihi vita contigerit: omĩs grataſ ami
cicias atq; etiam pias ꝓpinquitates in
tua obſeruantia · indulgẽtia· aſſiduitate
vĩcã · moꝛ eĩ tuꝰac iudiciũ ð me vtꝛũ mi
hi plꝰ digtatiſ ĩppetuũ:an voluptatiſ qꝰ
tidie ſit allaẽꝰ ñ facile dixerĩ · epi · xxiiii·

.
e
ite
ice
ol
ren
mü
.li
fa
ol
itu
b.
ſre
me
a.

de

10o

voc

iis

¶ Tuũ ẽ hoc munꝰ.tue ꝑtes· a te hoc ciui

tas · vel oẽs potius gẽtes nõ expectãt ſo
lum:ſed etiã poſtulãt: quãq;ᷓ cũ hoꝛtatõ
ne nõ egeas.vt ſupꝛa ſcripſi: nõ vtar ea

pluribuſ verbis faciã illud qð meum eſt

vt tibi oĩa mea officia·ſtudia. curas co
gitatões pollicear que ad tuã laudem 2
gloriã ꝑtinebũt · Quãobꝛẽ velim tibi ita
pluadeas · vt me cũ reipublice cauſa que
mihi vita mea eſt carioꝛ:tũ ꝙ tibi ipſe fa
ueã tuãq; dignitatẽ amplificari weſeme
tuis optimis conſuliis ãplitudine glorie
nullo Pro defutuꝛũ: li:xi · Eᷓpiſtola · v ·
¶ Vltro ſe offerunt omẽs:tãtus ardor
occupauit aĩmos hoĩm deſiderio liberta
tis: odioq; diutine ſeꝛuitutiſ· Gpiſto · vii
¶ Tãtũ me tibi debere exiſtimo:quãtuʒ

Poluere difficile eſt. Epi · x. ¶ Tam non

ago tibi grãs:cui enĩ re vix referꝛe poſſũ
huic verbis nõ patit᷑ res ſatiſſfieri · Spiſ.
xii · ¶ Trebatio nrõ magnas ago grãs:
tuu erga me aĩm ſunplicẽ atz amicum
apuit ꝙ eũ quem ſempꝑ dilexi: quo iure
magis colere atzʒ obſeruare deberẽ fecit.
Gpiſtola.xxvii · ¶ Eratum etiaʒ illud ꝙ
mihi tuo noie grãs agẽdab nõ putaſ nec
eni inter nos facere debemus · libꝛo xii.

epiſtola. xxvii· ¶ Ego que ad tuã digni

tatẽ ꝑtinere arbitraboꝛ:ſũmo ſtudio dili
gẽtiaq; curabo:impmiſqʒ tueboꝛ omni
obſeruãtia clariſſimũ virũ patrẽ tuum

qð ꝓ vetuſtate neceſſitudiſ:⁊ ꝓ beneſi

ciis noſtris· a ꝓ dignitate ipſiꝰ facere de
beo · libꝛo · xii · epiſtola· lxx ¶ Knitio ille
orõnis ſue vobis maximas vt debuit: de
ĩde etiã mihi gratias egit:ꝙ ei ꝑmagnuz

. — „ 7

phonorificũ við bat᷑ ſenatui fopa oS

romano tante cuꝛe eſſe ſalutẽ ſuaʒ · meq;
tantã diligẽtiaz adhibere · vt ⁊ mea fides
⁊cõmẽdatõnis vrẽ autoritas ꝑſpici poſ
ſet. libꝛo · xv. epiſto· ſecũda. Et hec ſatiſ
ex tullio · Sequũtur ex Caſparino ·
(Ad idem.
Fquid vero erit in quo poſſiʒ pa
trie ꝓdeſſe non ſolũ oẽs laboꝛes
foꝛtiter ꝓilla ſuſcipiã · ſed etiam

oẽs moleſtias ⁊ ſolicitudĩes aquo amo

ꝓ ſalute publica feraʒ ⁊ ſatis fructus ꝑ
cepiſſe ex laboribꝰ ⁊ ſtudiiſ meiſ arbitꝛoꝛ
ſi vrãm rempub·quaʒ optimaʒ ⁊ ampliſ
maʒ poſteris vrĩs vna vobiſcũ reliqueꝛo

xxxv.

Gaſparinꝰ ꝑgamẽſis· ¶ Si ea in me eẽt
vel autoritas vel facultas vt malis vrẽ
reipub. mederi poſſeʒ nullũ certe laboꝛẽ
aut piculuʒ ꝓ cõmuni ſalute fugereʒ ·
Eaudeb me illud a patria ĩpetraſſe:
vt ꝓ multis laboribꝰ ac maxis periculis
que ſepenumeꝛo ꝓ publica ſalute pepeſ
ſus fuerã. aliquãdo ocio ac quiete dona
tus eẽm: licetq; mihi cũ diu ĩter fluctus

tẽpeſtates eiꝰ verſatꝰ fuiſſeʒ · tandeʒ re

bꝰ meo laboꝛe cõpoſitis ĩ poꝛtu qeſcere ·
ſed poſtqᷓ; eo ꝑuentũ eſt:vt vel ego non
poſſiʒ ĩ hoc meo ocio · vel illa non poſſit
ĩ pace eſſe · nõ deſeraʒ hoc ĩ extremo tẽꝑe
lamec omnẽ ſuꝑioꝛẽ vitaʒ ſꝑ ĩ labonibꝰ
ac ꝑiculis ꝓ ſalute eius exercui.· ¶ Siqd
veꝛo erit qð vel ĩ ſenatu:vel apð populũ
geri a me ꝓ tua cõmoditate poterit · ha
bis me tibi ſũmũ amicũ · ⁊ quo ꝓ tuo
iure ĩ omibus rebus tuis libere vtaris ·
¶ SDiqd erit in quo meo poſſim officio

tibi placere: cognoſces me ita rebuſ tuis

amicũ eſſe · vt bnuolẽtia nemĩ tuoꝛuʒ ce
dam ¶ Siqd ẽ qð ꝓ tua felicitate poſſit

a me vl cõſilio vel manu fieri libẽter om
nẽ laboꝛẽ atz oĩa ꝑicula ꝓ tua ſalute adi
bo ¶ Siqd ẽ quo poſſim tibi aliquo ſtu

dio vel opa mea ꝓdeſſe omĩa bono anĩo

faciã:q̃ vſ ui tuo eſſe ĩtellexeꝛo · ¶ Ego ti
bi omne ſtudiũ meũ polliceoꝛ· ⁊ quãtuʒ

i me erit Eſias ne quiſq́; hoĩm ea re tibi

ſuccẽſeat · ¶ Nõ minꝰ ꝑiculo rerũ tua
rũ laboꝛareʒ (mihi crede ) q; ſoleo cuʒ de
capite ⁊ foꝛtunis meoꝛũ agitat᷑· ¶ Tãcũ
tibi bene eẽ cupio.vt nõ magis deſiderẽ

me eẽ ĩcolumẽ. q́; te ſaluũ · Naʒ qᷓdqd ꝓo

terit a me vllo ſtudio aut cura fieri · totũ
id libẽter ſuſcipiã·ſatiſfaciãq; expectatõ
ni oĩm. Satis aũt p̃mii cõſecutũ me eſſe
arbitraboꝛ.ſi meo aduẽtu cognouero tã
tũ incẽdiũ extĩctũ eſſe · ¶ Siqd aüt erit
ĩquo mea oꝑa poſſit tibi ꝓdelſe· ſenties
me nõ ſolũ ꝑatũ:ſʒ etiã maxĩe cupidum
ad oĩa ꝗᷓ tibi cõmode accedt⸗( Tibi ve

ro plurimũ debeo . q ꝓ tua beĩuolẽtia de

his rebꝰ quas maxĩe audire optabã ceꝛti
oꝛem me añ oẽſ feciſti · ¶ Ego te omni ca
ritate ac beniuolẽtia ꝓſequar· et vt anĩo
in te affectꝰ ſuʒ nunq; poſſeʒ im mutare
iudiciũ · qdð ſemel de te Ka ſed nõ poſſüũ
non audire. qñ aliquid ꝑ tuos inimicos

xr

vel potius ĩuidos de te mihi refert᷑: qui
ſi ĩtelligerẽt quid gre apð me cõſequeꝛẽ
tur: curarẽt aliis morib q; iſtis ſe ꝓba
tos eẽ · Ego aũt ne dubites quãtũ aĩmo
eniti potero tãtũ efficiã vt de nulla re ſe
piuſ cogitẽ · q; vt ea ſꝑ faciã:que te velle
atq; expetere ĩtelligã:cetera foꝛtune aut
iĩpꝛudẽtie aſ ſignabis: ſiquid erit in quo
tuis ĩmoꝛtalibꝰ ĩ me officiis quãtũ opoꝛ
teret ſatiſfacere nõ videar · ¶ Libẽter ĩ
oĩbꝰ negociis q̃ pꝑtinere ad te cognoſco

omnẽ laboꝛẽ meũ·curã.atʒ ſtudiuʒ cõſu

mo· Neq; hec a me ſcnibũtur quia velim
te vllã mihi grãz debere cui tuo merito
iamdudũu oĩa debeo kta enĩ de me eſ me
ritus :vt nihil tãtũ ſit quod ꝓ te ſuſciꝑe
ac ꝓfiteri nõ debeã · Siquid ergo eſt qdð ĩ
tuaʒz grãm a me fien poſſit id in ſolutuʒ
nõ anteceſſuʒ accipies · Cogita nullaʒ reʒ

taʒ arduã eſſe.quam nõ Paro eſſe leuiſſi

ſimã:mõ aliquo loco ĩtelligam officium
meum tibi ꝓdeſſe . Eac ergo vt ſepe de
rebꝰ tuis ad me ſcribas:nec me ꝑmittas
eſſe ocioſũ tũc enĩ me maxime a te diligi
putabo:cũ magnũ aliquod ⁊ qð in tuaʒ
rem ſit ꝑſepe mibi impoſueris· Si cauſa
põponi iure defẽdi poterit nihil omittâ
qð in rem ſuã futurũ ſit Sin aũt iniqua
erit neqʒ eiꝰ neceſſitudo: neqʒ familiari
tasque mihi ẽ vetꝰ cũ illo) plꝰ apð me
poterũt qᷓ; eq̃tas ⁊ iuſticia · nec arbitror
te ꝓ põponio urannint quod bonũ ſit
⁊equũ rogare· hanc rem quo aĩmo ſuʒ ĩ

omnes affectꝰ:etiã ſine cuiuſq; pᷣcibꝰ vl

tro eraʒ illi pᷣſtaturꝰ ¶ Oð ĩſtat ĩ rebuſ
tuis curabo ne ĩ poſterũ ſis am pliꝰ ĩ hiſ
ĩcõmodis ĩ qbꝰ adhuc fuiſti. Mitto autẽ
ad te ꝓaucas pecuĩolas. donec melius ꝑ
me ⁊ amicos noſtros ꝓuidebit᷑. Noli er
go qꝗſo de amicis tuis deſperare: ego vt
ð meipſo dicam cõſtitui nullo pacto me
abundante: vlla te rerũ familiariũ copia
laboꝛare · Idẽ omnes qui te priꝰ amabei
ſentire de te iudico CN
deſertũ iudices: ego quẽ foꝛte in numeꝛo

amicoꝛũ nõ habebas polliceoꝛ tibi oꝑazʒ

meaz: ⁊ ꝙ nõ ſine ſceleꝛe neglexerũt :ego
patus ſum defẽſionẽ tuã ſuſciꝑe. tu me
admonebis quibꝰ adiumẽtis opus tibi
ſit: ⁊ ego neq; pecunia mea: neq;ʒ cõſilio
deero · ¶ Si adiumẽtis de quibꝰ ad me

nullã ego rẽ putaui maioni ſtudio cuſto
diẽdã: q́; vt aduerſus eos grat viderer
a quibuſ plurima ⁊ mayima beneficia ſu
ſcepiſſem · Noluʒ igit᷑ illis credas: qui vt
aĩm tuũ a me remoueant: conãtur tibi ꝑ
ſuadẽ: nũq; me habitinũ tuiſ bñficiiſ gꝛa

pẽ rerum q;ᷓ vobis ꝓſpe ceſſerũt ·

Ne ab homibꝰ te

ſcripſiſti ĩſtructa eſt cauſa tua:nihil ẽ qð
a te dubitãdũ cenſeaʒ · Ego enĩ quantuʒ
ad me attinebit ꝑſpiciaʒ ne mea negligẽ
tia vllũ ad te ĩcõmodũ veniat · Tuuz erit

videre vt cũ optimã cãʒz habeas: nõ ipſe

tibi defuiſſe videaris.⁊ poſt rẽ iudicataʒ

venias.ne tibi aliquid ſimile accidat his

qui de rebus p̃teritis in cõſiliuʒ veniũt
⁊ poſt tẽpeſtatẽ cogitant qua rõne poſ
ſit occurri ꝑiculis que iaʒ ſunt pꝛeterita
Si meo aliquo officio poterit ſedari
odiũ Antonii ⁊ hoꝛtẽſii:nullo certo labo
re ac ꝑiculo deſinaʒ: donec oĩa cõpoſita

ſint ⁊ quieta · Video enĩ hãc rem totã cõ
f lataʒ eſſe paucoꝛũ hoĩm xvicio · quibuſ ci
uitatis honoꝛ diſplicet ¶ Cupio aliquid
accidere quod in tuã reʒ ſit (naz id nullo

pacto velleʒ cum tuo incõmodo venire)
in qua re ꝓoſſeʒ tibi gratiaʒ referre · ſpo

itelligeres nihil a me vllo tꝑe maiori ſtu

.

dio ſuſceptũ: q; vt grãm un tibi ĩmor

talẽ habeo:re ipſa ꝓbarẽ · ¶ Tãta ſunt

i me tua merita: tantꝰ beneficis tuiſ cu
mulus acceſſit: vt nõ dico ad referẽdam

gratiaz : ſʒ ne ſatis ad dicẽdũ quidẽ meo

iudicio par tibi eẽ poſſuʒ. Alud autẽ ma

gis pꝛo tua natura q́; merito meoconſi
derabis: quãto affectu atʒ beniuolentia
nõ quibꝰ facultatibꝰ:ad refeꝛẽdaʒ tibi de
bitaʒ gratiaʒ magno aĩo ac ſtudio patus
ſim · ¶ Doſteaq́; togam a patre ſumpſi

tiã · Tta eĩ vitã ĩſutui:vt ab his qbꝰ aliqd
deberẽ nũq; poſſeʒ iure accuſari·
beo tibi q̃s debeo grãs: q me fedſii ꝑtici
deo plurimũ et tibi gratiaſ habeo:ꝙ me
ex multis delegiſti apud quẽ tuas curas
deponeres:naʒ cũ pluribus aliis ſignis:

tum etiã iſto me valde amari a te iudico

QCetera q̃ ad cõſolatõem tuam pꝑtinẽt tu

ipſe meliꝰ vt ſ tua vitute: q̃ʒ literiſ

meis pficies. ad referẽdas gratias
ſꝑ attẽtꝰ fueris:facis rem ⁊ tuis moribꝰ

1 te dignam ¶ Magnas habeo nate tue

grãs:ꝙ nihil ẽ quare cauſe mee diffidaʒ.

qS
ſti,
lge

ipſe
ata
nüt
pol
rita
dar
labo

0
no. (X 4
R LV⸗ , 212
ſepiſlezꝛager nüc tibi grãs multis v̈bis

Nullũ officiũ ẽ qd magis neceſſariuʒ du

cã:q́; his gratificari a quibus bñ accepti
ſumus· Scribã ergo ad amicos ne vllum
grãrum genꝰ p̃termittã · Doſtq; enĩ res

mea ſtudio eoꝛũ ĩ tuto ẽ locata: nihil eſt

qð a me illoꝛuʒ officio ſatiſfieri poſſit: ſʒ
faciã ĩtelligẽt nullũ me finẽ quoad viuaʒ
hbuic maxĩo bñficio eoꝛũ facturũ (Tibi
vero maxĩas grãs haberẽ:ſi paulo mode
ſtius me coꝛrigereſ quãq́; paterne a te di

ci ſcio· Curabis aũt ſi tibi videbit᷑ omĩa
