et firma poſſeſ ſio:vt etiã ſi illa maneãt qᷓ
ſũt qnaſi dona foꝛtune:tam̃ vita ĩcilta ⁊
deſerta ab amicis nõ poſſit eſſe iocunda
CX Quãmulta enĩ que noſtri cauſa

nunq; faceremꝰ amicorũ cauſa facimus
p̃cari ꝓ amico ĩdigno · ſupplieare tum ĩ

aliquẽ acerbiꝰ ĩuehi:inſectariq; vehbemen

tiꝰ: que ĩ noſtris rebꝰ nõ ſatis honeſte: ĩ
amicorũ ſunt honeſtiſſune · Multeqʒ ſũt
res in ꝗbꝰ de ſuis cõmodis viri bom mi
ta detrahuũt detrabiq; patiuntur : vt his

amici potius q; ipſi fruant᷑ · Beniuolẽtiã
ciuiũ blãdiciis ⁊ aſſẽtãdo colligere t᷑ pe ẽ
vᷣtꝰ quã ſeqᷓt᷑ caritas nĩme repudiã daẽ.
¶ B¶ Suͤr igit̃᷑ firmi ⁊ ſtabiles 2 cõſtã

tes eligẽdi:quos ad amiciciã idoneos iu

dicamꝰ: cuius generis ẽ magna penuria
1 iudicare difficile eſt ſane niſi pus ſit ex
ꝑtũ · ECxpiendũ eſt aũt ĩ ipᷣ̃a amicicia: ita

pcuꝛrit amicida iudiciũ tollitq; exꝑiendi

poteſtatẽ. ¶ ¶ ¶ Vbi eos ĩueniemꝰ qui
honoꝛeſ. magiſtꝛatꝰ ĩꝑia·poteſtateſ.opeſ
amicicie nõ añponãt xvt cũ ex altera ꝑte
ꝓpolita hec ſint:ex altera viſ amicicie nõ
multi illa malint gmbecilla eſt enĩ natu
ra ad cõtẽnẽdũ potentiã · Vbi em̃ iſtũ in
uenies qui honorẽ amici anteponat ſuo
Ftaq; veꝛe amicicie difficillime reꝑiuntur

CD

ui omni ĩ re grauẽ cõſtantem

in bis ui in honoribꝰ reipublice verſãt

ſtabilẽ ſe in amicia pᷣſtiterit:hũc maxime
ex raro hoĩm genere debemuſ iudicare 1

pene diuino. firmamẽtũ aũt ſtabilitatis

coõſtãtieq; eius quã in amicicia querimꝰ
ſides eſt. Nibil em̃ ſtabile qð infidum eſt
, ‚—— — ☛ —
(EGSimplieẽ pᷣterea ⁊ cõmunẽ ⁊ cõ

ſentientem id eſt qui rebꝰ eiſdẽ moueat

eligi par eſt: que oĩa ꝑtinẽt ad fidelitateʒ

expꝛobꝛãti
i quẽ collata ſũt nõ cõmẽoꝛare qᷣ cõtulit

Neqʒ em̃ ſidũ t eſſe multiplex ĩgeniuʒ

1toꝛtuoſũ.¶ Neqʒ vero q̃ nõ eiſdem re

bus mouet᷑ natureq; cõſẽtit aut ſtabilis

aut fidus eſſe põt · Rddẽdũ eodem elt vt

ne criminib“ aut ĩferẽdis delectet᷑ amicꝰ

aut credat oblatis:qᷓ omnia peꝛtinent ad
ea m quã dudũ tracto cõſtãtiã · ita fit ve

rũ illud quod dicit᷑ amiciciã niſi inter bo
nos eſſe nõ poſſe ¶E ¶ Eſt em̃ boni vi
ri quẽ eũdem ſapiẽteʒ licet dicere h duo

tenere ĩ amicicia · primuʒ ne quid fictum

ſit ne ue ſimulatũ · Apte enim amare vel

odiſſe magis ĩgenuũ eſt qᷓ; frõte occulta
re ſnĩam.deide nõ ſolũ illatas ab aliquo
crimĩatõnes repellere: ſed ne ipſũ qdem
eſſe ſuſpitioſũ ſemꝑ aliquid exiſtimãtem

ab amico fuiſſe violatũ· Accedat huc ſua
uitas ꝗᷓdam ſermon ũ opoꝛtet atʒ moꝛuʒ
— „ . 7 ww ,77
haud quoq́; mediocre cõdimẽtũ amicicie

Triſticia qdem ⁊ in omĩ re ſeueritas hñt

illa qdem grauitatẽ. ſed amicicia remiſſi
oꝛ eſſe debet ⁊ liberioꝛ ⁊ dulcioꝛ.⁊ ad om

nẽ comitatẽ facilitatẽqʒ ꝓcliuior.· ¶ E.
ut alia

¶ẽõ em debẽt eſſe amiciciarũ ſic
rũ rerũ ſocietates · Veterrima q̃q; vt vĩa
que vetuſtatẽ ferunt eſſe debẽt ſuauiſſĩa
Verũ illud eſt quod dicit᷑ mitos modios
ſalis ſimul edẽdoſ eſſe:vt amicicie munꝰ

expleat᷑· Nouitates aũt ſi ſpem offerant

vt tanq; in herbis nõ fallacibꝰ fructꝰ ap

pareat:nõ ſunt ille quidẽ repudiãde · ve
tuſtas tamẽ ſuo loco cõſeruãda eſt. ¶ E
¶ Waxĩa em̃ vis eſt vetuſtatiſ ⁊ conſue

tudiĩs: atqui ĩ ipſo equo ſi nulla res ĩpe
diat nemo eſt qui non eo quo cõſueuit li

bentius vtat᷑ q; ĩtacto ⁊ nouo · Nec vero

in hoc quod eſt aĩal: ſed in his etiaʒ que
ſũt ĩanimata cõſuetudo valet cũ lociſ ip

ſis de leétemur mõtuoſis ⁊ ſuueſtribus ĩ

quibus diutius cõmoꝛati ſumꝰ. Sed ma

ximũ eſt in amicicia ſuꝑioꝛẽ eẽ paꝛẽ ĩferio
ri. ¶ M (Eructus em̃ ĩgenii ⁊ virtutis

omniſq; pᷣſtantie tũ maximꝰ capit᷑ cũ in
pꝓximũ quẽq; cõfertur · Vt igit᷑ hi qui ſũt
in amicicie cõiũctõniſq; neceſ ſitudine ſu
piores: exequare ſe cũ ĩferioribꝰ debent:
ſic ĩferioꝛes ñ dolere ſe a ſuis amicis aut
. foꝛtuna · aut dignitate ſuꝑari

10 Odioſũ ſane genus hoĩm officia
obꝛã

tiũ que memĩſſe debʒ is potius

eſſe moꝛũ ſtudioꝛũqʒ diſtãtia.
re cõſiderãdũ eſt ⁊ qd poſtules ab amico

¶ R ¶ Diſpares moꝛes diſparia ſtudia

ſequunt᷑ quoꝛuʒ diſſimilitudo ſeꝑat ami
cicias.nec ob aliã cãm vllã boni ipꝛobis
ĩpꝛobi bonis amici eſſe non poſſunt miſi
ꝙ tãta eſt ĩter eos quãta maxime poteſt
Cn cm̃i

qᷣd patiare a te ĩpetran. ¶ L¶ Nichil
eſt em̃ turpiꝰ q; cu eo bellũ gerere q̃ cuʒ
fam iliariter v᷑ ixeris. Quãobꝛẽ pᷣmũ dãda
eſt opera ne q̃ amicoꝛũ diſſidia fiãt · tũqʒ
etiã cauẽdũ eſt:ne in graues inimicicias
amicicie ſe cõuertãt:ex qᷣbꝰ iurgia:· male

dicta · cõtumelieq; gignũt᷑: que tam̃ ſi to

lerabiles fuerint ferẽde erũt: ⁊ is honos
veteri amicicie tribuẽdus eſt: vt is in cul
pa ſit qui faciat nõ is qui patiat᷑ ĩiuriam
Oĩno oĩm viciorũ horũ atzʒ ĩcõmodoruʒ
vna cautõ eſt atʒ vna ꝓuiſio:vt ne nimiſ
cito diligere ĩcpiãt :ne ue nõ dignos di
gni aũt amicicia ſũt quibꝰ in ipſis ineſt
cauſa cur diligãtur. Rarũ genꝰ equidem
oĩa pꝛeclara raꝛa:nec quic; diffialiuſ qᷓ;
reꝑire qð ſit ex omni ꝑte in ſuo genere ꝑ
fectũ· Sed pleriq; neqʒ in rebꝰ humanis
quicq̃; bonũ noꝛũt niſi qð fructuoſum ẽ
⁊amicos tanqʒ pecudes eos potiſſimuʒ
diligũt a quibꝰ ſperãt ſe maxĩos fructꝰ
eſſe capturos Itaq; pulcerrima illa 2⁊ na
turali maxĩe cearẽt amicicia ꝑ ſe ⁊ propt᷑
ſe expetẽda nec ipſi ſibi exẽplo ſũt. Verꝰ
igit᷑ amicus nunq; reꝑitur. Eſt eniʒ is qͥ
dam tanq; alter idez. qui n ſe ipſe diligat
⁊ alterũ acquirat cuiꝰ aĩm ita cũ ſuo mi
ſceat:vt efficiat pene vnũ ex duobꝰ.Sed
pleriqʒ ꝑpuerſe ne dicã impudẽter talem
amicũ volũt quales ipſi eſſe nõ poſſunt
queq; ipſi nõ tribuũt amicis:hec ab ipſi
deſiderãt· Dar eſt aũt: ꝓrimũ ipſũ eſſe vi
rũ bonum tũ alterũ ſimilẽ ſui querẽ. In
talibꝰ enim ſtabilitas amicicie cõſirmari
poteſt:cũ hoĩes beniuolẽtia cõiũcti pᷣmũ
cupiditatibꝰ his qbus ceteri ſeruiũt ĩpe
rabunt · deinde equitate iuſticiaqʒ gaude
bunt · om̃iaqʒ alter ꝓ alteꝛo ſuſcipiet: nec
quicq; vnq; niſi honeſtũ ⁊ rectũ alter ab
altero poſtulabit: neq; ſolũ colent inter
ſe ac diligent ſed etiã verebunt᷑ · Naʒ ma
ximũ oꝛnamẽtuʒ amicicie tollit:qui ex ea
tollit verecũdiam ·itaqʒ; pnicioſus error
eſt in his qui exiſtimãt libidinuʒ peccato

rũq; oĩm patere in amicicia licẽtiã · Vir
tutũ amicicia adiutrix a natura data eſt
nõ vicioꝛuʒ comes:vt quoniã ſolitaria ñ
poſſit virtꝰ ad ea que ſũma ſunt ꝑueniꝛe
cõiuncta ⁊ cõſociata cum altera ꝑpuenirz
¶ Cũ iudicaueris diligere opoꝛtet: non
cuʒ dilexeris iudicare G Multi duui
tias deſpiciũt: quos ꝑuo cõtẽtos tenuis
victꝰ cultuſq; delectat · honores vero qꝰ
rum cupiditate quidã ĩf lamant᷑ q;multi
ita ↄtẽnũt vt nihil mĩꝰ nihil eẽ leuiꝰ exiſti
mẽt . Ttẽq; cetera q̃ ꝗbuſdaʒ admirabilia
vident᷑ ꝑmulti ſunt qui ꝓ mhilo putent
De amicicia om̃s ad vnũ idez ſentiunt: 1
hi qui ad rempub.ſe cõtulerũt:⁊ hi quiĩ
rerũ cognitõe doctrinaq; delectantur: 1
hbi qui ſuũ negociũ Frunr ocioſi · poſtre
mo hi qͥ ſe totos voluptatibꝰ tradideꝛũt
ſine amicicia vitã eſſe nullã ſetiũt: ſi mõ
aliqua velĩt ex ꝑte liberaliter viuere · Ser
pit enĩ neſcio quomõ ꝑ oĩm vitas amici
cia: nec vllã etatis degẽde ratõem patit
eſſe expertẽ ſui · quin etiaʒ ſi aſpitate ea ẽ
aliquis ⁊ inbuman itate nature vt egreſ
ſus hoĩm fugiat atq; odenit:tũ is pati ũñ
poſſet:quin noſcet aliquẽ apud quez ſpi
ritum ſue acerbitatis euomeret
CWarura nibil ſolitariũ amat ¶ Eſt eĩ

—
7

variꝰ ⁊ multiplex vſus amicicie:multeqʒ
cauſe ſuſpitõnũ offẽſionũq; dãtur:quaſ
tum euitare:tum eleuare:tum velle ferie
ſapiẽtis eſt · Vna illa ſbleuãda eſt offẽſio
vt et vtilitaſ in amicicia et fides retineat᷑

¶ ¶¶ Nam ⁊ monẽdi amici ſepe ſũt ⁊ ob

iurgàdi: ⁊ hec accipiẽda ſunt amice cum
beniuole fiüt · C ¶¶ Sʒ neſcio quomõ
verũ eſt qð in andria meus familiariſ di
xit · Obſequiuʒ amicos veritas odiuʒ pit·
Moleſta eſt em̃ veritas ſi quideʒ ex ea na
ſcat᷑ odium qð eſt venenũ amicicie:ſʒ ob
ſequiũ multo moleſtiꝰ qð peccatiſ indul
gẽi p̃cipitẽ aĩm ferri ſinit· maxĩa autẽ cul
pa in eo qui ⁊ veritatẽ aſpernat᷑ ⁊ ĩ frau
dem obſequio impelliẽ· Oĩ igit᷑ hac in re
habẽda ẽ ratõ et diligẽtia · pmũ vt moni
tio ncerbitate: deĩde obiurgatõ cõtũelia
careat ¶ Q¶ In obſeqᷣo aut cõitas aſſit
aſſentatõ vici oruʒ adiutrix ꝓcul amoue
atur: que nõ mõ amico ſed ne libero qui
dem digna ẽ. Niter enĩ cum tirã no aliteꝛ
cum amico viuitur · Cuius autem aures

lrr

veritati dlauſe ſunt:vt ab amico verũ au enim adulãtẽ nemo nõ videt niſi qui ad
dire nequeãt:huiꝰ ſalus deſperanda eſt· modũ eſt excoꝛs · Qallidꝰ ule ⁊ occultus
Scitũ e em̃ illud ꝓuerbiũ catonis: mul adulatoꝛ ne ſe ĩſmuet ſtudioſe cauenduzʒ
to meliꝰ acerbos inimicos de quibuſdaz eſt · nec enim faciliter agnoſcit · quippe 4
mereri:q; eos amicos qui dulces videan etiã aſſentãdo ſepe aduerſet᷑ litigaꝛe ſe

tur · Illos verũ ſepe dicere hos nunqᷓʒ: at

ſimulãſ blãdiat᷑: atq; ad extremũ det ma
qʒ illud abſurdũ eſt: ꝙ dũ monẽtur eam

moleſtiaʒ quã debent capere nõ capiunt

eam capiũt qua debẽt vacare Peecafe eĩi⸗

ſe nõ anguntur:obiurgari moleſte ferũt
qð contra opoꝛteret · vt igi᷑ ⁊ moneꝛe et

moneri ꝓpriũ eſt vere amicicie: ⁊ quideʒ

alterũ libere facere nõ aſpere: alterũ pa
tienter acciꝑe nõ repugnãter:ſic habẽdũ
eſt nullã in amiciciis peſteʒ eſſe maioꝛem
qʒ adulatõem blãdiciã i aſſentatõnem ·
S RR¶ Cũ autẽ oĩm rerũ ſimulatio vici
ola eſt (tollit em̃ iudiciũ veri idq; adulte
rat)tum amicicie repugnat maxime ( de
let em̃ veritatẽ ſine qua nomẽ amicie ma
nere nõ põt) Nã cũ amicicie vis ſit in eo
vt vnꝰ quaſi animꝰſiat ex pluribꝰ:qui id
fieri poterit ſi nõ in vnoquoq; quidem
vnꝰ anĩꝰ erit idemq; ſempꝑ:ſed variuſ cõ
mutabilis ⁊ multiplex· Quid em̃ põt eſſe
tam flexibile tamq; deuiũ q; amimꝰ eius
qui ad alteriꝰ nõ modo ſẽſum atq; volũ
tatẽ:ſed etiã vultũ atq; nutũ conuertit᷑:
Negat quis nego · ait ⁊ aio poſtremo im
ꝑari egomet mihi oĩa aſſentari vt terẽtiꝰ
ait. ¶ B ¶ Secerni autẽ blãdꝰ amicuſ a
vero ⁊ internoſci tam põt adhibita dili
gẽtia q; oĩa fucata ⁊ ſimulata a ſineeris
atq; veris · ¶ ¶ Aſlentatio quãq; xni
cioſa ſit: nocè tamẽ nemĩ poteſt niſi ei qͥ
eã recipit atq; ĩ illa delectat᷑ Virtute eniʒ
ipſa nõ tam multi prediti eſſe q; vden
volũt:hoſ delectat aſſẽtatõ: iſ uictꝰad eo
rũ volũtatẽ ſermo cũ adhibet᷑:oꝛatõeʒ i
lam vanã teſtimoniũ eſſe laudũ ſuarum
putãt · Nulla eſt igit᷑ hec amicicia cũ alteꝛ
verum audire nõ vult alteꝛ ad mentiẽdũ
paratꝰ eſt. Nec paraſitorũ nobis aſſẽta
tio in cõmediis faceta cõmẽdaret᷑ niſi eſ
ſent milites glorioſi · Semp em̃ auget aſ
ſentatoꝛ id qð is ad cuiꝰ volũtatẽ dicituꝛ
vult eſſe magnũ:Quãobꝛẽ quãq; iſta blã
da vanitas apud eos valeat qui ipſi illaʒ
allectãt ⁊ inuitãt:tñ etiã grauioꝛes cõſtã
tioꝛeſq; admonẽdi ſũt vt aniaduertant
ne callida aſſentatõe capiantur · Rperte

7 on nvn

nus vĩciq; ſe patiat᷑: vt is qui illuſus ſit

lꝰ viciſſe uideatur· quid auũt turpiꝰ q; i
udi g quod ne accidat magis cauẽduʒ e ·
¶ Virtꝰ cõciliat amiciciaſa cõſeꝛuat

In ea eſt em̃ reruʒ ⁊ moꝛuʒ cõuenientia:ĩ

ea eſt ſtabilitas· in ea cõſtãtia: que cum
ſe extulit 1 oſtendit ſuũ lumẽ: ⁊ idẽ aſpe
xit ⁊ agnouit ĩ alio:ad id ſe admouet: vi
ciſſimq; accipit illud quod in altero eſt:
ex quo exardeſcit ſiue amor ſiue amicicia
Vtrũqʒ enĩ ab amãdo dictũ eſt. ¶ G
Fmare en nihu eſt aliud niſi euipſuz
diligere quẽ amas nulla indigẽtia nulla
vtilitate queſita: hac nos nooleſcktes be
niuolẽtia ſenes dileximus: hec etiã magiſ
elucet ĩter equales. Sed qm̃ res bumane
fragiles caduceq; ſũt ſẽꝑ aliqui acquiren
di ſunt vere quos diligamꝰ 1 a quibꝰ di
ligamur. Qaritate em̃ beniuolẽtiaq; ſub
lata omnis eſt e vita ſublata iocũditas ·
E Omnia bꝛeuia tolerabilia eſſe de
bẽt etiã ſi magna ſint. ¶ Vos auteʒ hor
toꝛ vt ita uirtutẽ locetis: ſine qua amici
cia eſſe nõ poteſt: ut ea excepta nibil ami
ciaa pꝛeſtabiliꝰ putetis . Et hec ſufficiãt

autoritates ĩcpiũt. ¶ GE

Vnq; ſatiſ digne laudari philoſo
phia poterit cui qui pareat om̃e
. tpſ etatiſ ſue ſine moleſtia poſſit
degere Qunb eni nihil eſt ĩ ipſis operis
ad bene beateqʒ viuẽduʒ:his oĩs et aſ gꝛa
uis eſt· ¶ M ¶ Oui aũt oĩa bona a ſeip
ſis petũt: his mibil poteſt malum videri
qð nature neceſſitas afferat:quo in gne
ĩ pᷣmis eſt ſenectꝰ:quã ut adipiſcãt᷑ om̃s
optãt: eãdem accuſãt adeptã: tãta eſt in
conſtãtia ſtulticia atq; ꝑuerſitas · Obre
ere quidẽ eam aiũt: ⁊ citiꝰ q̃ᷓ; putauiſſẽt
are⸗ cũ paribus veteri ꝓuerbio fa
cillime cõgregant᷑· ¶ Moderati enĩ 1 ñ
difficileſ nec humani ſenes tolerabilem
agunt ſenectutẽ· ¶ Importunitas aũt
1inhumanitaſ omni etati moleſta eſt.

¶ Dropter opes ⁊ copiã ⁊ dignitatẽ to

lerabiliorẽ ſenectutẽ videri aiuũt nõnulli
Neqʒ enĩ in ſũma ĩopia leuiſ eſſe ſenectꝰ
poteſt: nce ſapiẽti qdem: nec ĩſipiẽti ſene
ctus ĩ ſũma quoq; copia nõ grauis · p
tiſſima oĩno ſunt arma ſenectutis artes
ſeʒ exercitatõneſq; virtutũ q̃ in oĩ etate
culte cũ diu multiũ qʒ vixeris mirificoſ ef
ferũt fructꝰ: nõ ſolũ quia nunq; deſerũt
ne in extremo cdez etatis tꝑe:quanq̃ʒ iꝰ
quidẽ maximũ eſt.verũetiã qꝛ cõſcientia
bene acte vite:multorũqʒ bñficioꝛũ ĩ̃cor
datio iocũdiſſima eſt · ¶ † Nõ omnes
poſſũt eſſe ſcipiones aut maximi vt vꝛbi
um expugnatoꝛes:vt pedeſtres nauales
ue ꝓpugas:vt bella a ſe geſta vt triũphos
recoꝛdent᷑· Eſt etiã quiete ⁊ pure atqʒ ele
gãter acte etatis plaeida ac ſeuis ſenectꝰ
qualẽ accepimꝰ platoĩs: qui vno ⁊ octui
ageſimo anno ſeribẽs mortuꝰ eſt:qualeʒ
iſocratis q eũ librũ qui panathenaicus ĩ
ſcribit᷑ quarto nonageſimo anno ſcrip
ſiſſe dicitur:vixitqʒ quinquẽniũ poſtea:
cuiꝰ magiſter leontinꝰ goꝛgias centuʒ et
ſeptẽ cõpleuit ãnos:neq; vnq; in ſtudio
ſuo atqʒ oꝑe œſſauit · Qui cũ ex eo quere
tet᷑ cur tãdiu velit eſſe ĩ vita.nihil habeo
inquit quod accuſeʒ ſenectutẽ.p̃clarũ re
ſpoſũ ⁊ docto homie dignũ · Sua eĩ uicia
inſipiẽtes ⁊ culpã ſuã in ſenectutẽ confe
rũt. Enni iã ãnos ſeptuagĩta nactuſ ita
fcrebat duo que putãtur maxima onera
pauptatẽ i ſenectutẽ:vt eis pene delecta
ri videret᷑. ¶ R ¶ Etem̃ cũ cõplectoꝛ aĩo
quattuoꝛ cãs reperio cur ſenectꝰ miſera
videat᷑: vnã ꝙ auocet a rebꝰ gerendis · al
terã ꝙ coꝛpꝰ faciat ĩfirmiꝰ·teꝛciã ꝙ puet
fere oibus voluptatibꝰ · quartã ꝙ haud
ꝓcul abſit a moꝛte· Rrebus gerẽdis ſene
ctꝰ abſtrahit:a quibꝰgan his que gerũt᷑ ĩ
iuuẽtute et viribꝰg nulle ne igit᷑ reſ ſunt
ſeniles? quales infirmis corꝑibꝰ ammo
tũ admiĩſtrarent᷑ · Nichil igit aſſerũt qui
in re gerẽda ceſſare ſenectuteʒ negant:ſi
miles ſũt vt ſi qui gubernatoꝛẽ ĩ nauigã
do nihil agere dicãt:eum alii malos ſean
dũt · alii ꝑ foꝛes curſent:alii ſentinam ex
bauriãt: ille aũt manu clauũ tenens ſede
at quietꝰ in puppi · Nõ facit ea que iuue
nes: at vero młto maioꝛa melioꝛa facit
Nõ viribus aut velocitate aut celeritate

corporũ res magne gerũt᷑: ſed cẽſilio au
toritate ſẽtẽtia:quibꝰ nõ modo orbari ſʒ

etiã augeri ſenectꝰ ſolʒ ¶ L¶ Nã manʒ

memoria ſenibʒ mõ ꝑmaneat ſtudiũ et ĩ
duſtria · Memoria em̃ minuit᷑᷑ niſi eã exer
ceas. ¶ M ¶ Nemo eſt tam ſenex qui ſe
anum nõ putet viuere poſſe:ſed üdez in
his elaboꝛãt que ſciũt oĩno nihil ad ſe ꝑ
tinere:ſeꝛunt arboꝛes que alteri ſeculo ꝓ
ſunt vt ait ſtatiꝰ noſter in ſenephebis.
¶ Edepol ſenectꝰſi nihil aliud quicq̃; vi
cũ appoꝛtes tecum cũ aduenis Vnum id
ſatis eſt ꝙ diu viuẽdo mlta que nõ uult
videt · de enim adoleſcẽtibꝰ bona ĩdo
le pᷣ̃ditis ſapientes ſeneſ delectant:leuioꝛ

q; ſit ſenectꝰ eorũ qui a iuuentute colũt᷑

et diligütur: ſic adoleſcẽtes ſenũ pceptil

gaudẽt quibꝰ iuuenes ad virtutum ſtu
dia ducunt. ¶ Solonem veꝛſibus gloriã
tem vidimꝰ: qui ſe quotidie aliqu id addi

ſcẽtem dicit ſenẽ fieri ¶ Nec nũc quideʒ
vires (is enim erat locus alteꝛ de viciiſ ſe

nectutis) pluſqʒ adoleſcens vires thauri
aut helephãtis deſiderabã · quidqͥd eſt eo
vti decet: quidquid agas agere ꝓ uiri

bus (¶ N (Nec vlli bonarũ artiũ magi

ſtri nõ beati putãdi quãuiſ conſenueꝛũt

uires atq; defecerunt: 1 ſi ipſa iſta defle

ctio viriũ adoleſcẽtie viciis ſepius efficit
qᷓ; ſenectutis · libidinoſa etenim intem
perãs adoleſcentia effetum orpus tra

dit ſenectuti · ¶ O ¶ Gurſus eſt certus

etatis una via nature:eaq; ſimplex: ſua
qʒ piopꝛia · Quiqʒ parti tempeſtiuitas ẽ
data:vt eſt infirmitas puerorũ: ⁊ feroci
tas iuuenum: grauitas iam conſtantis

etatis: ſic ⁊ ſenectutis maturitas natura
le ſibi quidem habet quod ſuo tempore
percipi debeat ¶ H ¶ Boteſt exercitatõ
et temperantia etiam in ſenectute cõſer
uare aliquid pꝛiſtini roboris · Nõ ſunt in
ſenectute uires: nec poſtulantur quideʒ

uireſ a ſenectute · Ergo legibꝰſcriptiſ

inſtitutis uacat etas ſenum: 1 muneribꝰ
his que poſſunt ſine viribʒ ſuſuneri.Ita
qʒ nõ modo qð nõ poſſumꝰſed ne qntů
poſſumus quidẽ cogimur. Itqʒ ita mul

ti ſũt ĩbecilles ſenes vt nullũ officiũ om

nino aut munus exequi poſſit: at id qdẽ
non proprium eſt vicium ſenectutis:
ſed commune inualitudĩs ſenectutis ·

¶ ⅜¶Quid mirũ igitur in ſenibꝰ ſi ĩſirm
ſint aliquãdo: cum id nec adoleſcentes qᷓ
dez effugere poſſint · Reſiſtẽdũ ſenectuti

eſt: eiuſq; vicia diligẽtia cõpenſãda ſunt

pugnãdũ nanqʒ ſicut cõtra moꝛbũ ſic cõ

tra ſenectutẽ. habẽda eſt ratõ valitudĩs
exercitatõnibꝰ vtendũ modicis · tãtum ci

bi ⁊ potionis adhibẽdũ vt reficiãt᷑ vires

nõ opprimãt᷑: nec vero coꝛꝑi ſolũ ſubue
—◻ 4 „Sv „ — .
niẽdu eſt: ſed etiã mẽti atq; aĩmo multo
magis. Naʒ hec quoq; miſi tanq́; lumini

oleu iſtillariſ extĩguũtur ſenectute: ⁊ coꝛ
poꝛa qᷣdeʒ defatigatõe exercitatõnũ ĩgra
ueſcũt:animi aũt ſe exercẽdo leuantur.

¶ B ¶ Seniliſ iſta ſtulticia que deliratõ ap

pellari ſolet ſenũ leuiũ eſt nõ oĩm. Nam
quattuoꝛ filios robuſtos ⁊ quinqʒ filias
tãtam domũ: ⁊ tantas cliẽtelas ARppius
regebat ⁊ ſenex ⁊ cecus· Intentũ enĩ aĩm
tanq; arcũ habebat:nec lãgueſcẽs ſuccũ
bebat ſenectuti · Tenebat nõ ſolũ autori
tatẽ ſed et imperiũ in ſuos:metuebãt ſeꝛ
ui · reuerebant᷑ liberi · carũ om̃s habebãt ·
vigebat ĩ ea domo mos patriꝰ⁊ diſciplĩa
taqʒ; ſenectꝰ honeſta eſt ſi ſeipſã defẽdit
ſi iuſ ſuũ retinet · ſi ſine vicio ſi nulli man
cipata eſt· ſi vſq;ʒ ad extremũ ſpũm dñat᷑
in ſuos. Vt em̃ adoleſcẽtem in quo ſenile
aliquid: ſic ſenem in quo aliquio adole

ſcentie ſit pꝛobo: quod qui ſequetur ſe
nex eſſe coꝛpore poterit: animo nunqᷓ;ʒ

erit· he ſũt exercitatões ingenii:hec men
tis curricula: in his deſudãs atʒ laboꝛãs
coꝛpis vireſ nõ magnope deſiderat: neq;
ĩtelligit quãdo obrepat ſenectꝰ. ¶ G
¶ Denectutẽ vituꝑant qdã hbec qdem
tercia obiurgatõ ſenectutis eã carere
dicũt voluptatibꝰ: ſed o pᷣclarũ munus

etatis ſi quidẽ id aufert nobis qð ẽ ĩ ado
leſcẽtia vicioſiſſimũ · Aꝛchita em̃ tarẽtinꝰ

nullã capitalioꝛẽ peſtẽ qᷓ; voluptatẽ cor
ꝑis hoĩbus dicebat a natura dataʒ: cuius
voluptatibꝰ auide libidines temere et ef

frenate ad potiẽdũ incitarẽt · Hic patrie

pꝓditões· hinc rerũ publicarũ euerſiones
hic cũ hoſtibꝰ clãdeſtina colloquia naſci
dicebat . Nullũ denic ſcelꝰ.nullũ maluz
facinꝰ eſſe: ad quod
voluptatis ĩpelleret · Stupꝛa vero 1 adl
teria omne tale flagitiũ nullis aliiſ ille
cebris incitari niſi voluptatibꝰ: Qũq; ho

uſcipiẽdũ nõ libido

lrxyj

mini ſiue natura ſiue qͥs deus nibil mẽte
pᷣſtabilius dediſſet:huic diuĩo muneri ac
dono nihil eſſe tã inimicũ q; voluptateʒ
Neq; em̃ libidĩe dominãte temꝑantie lo
cũ eſſe:neqʒ omnio in voluptatis regno
virtutẽ poſſe cõſiſtere· Qð quo magis ĩ
telligi paſer in animo iubebat tanta
ĩcitatũ aliquẽ voluptate coꝛꝑis: quantã
ꝑcipi poſſet maxima: nemĩ cenſebat fore
dubiũ quin tandiu dũ ita gaudeꝛet nihil
agitare mente:nihil rõe · nihil cogitatõe
cõſeq̃ poſſʒ · Quo cca nihil eẽ tã deteſtabi
le tãqʒ; peſtifeꝛũ qᷓ; voluptatẽ·ſiq̃ ea cũ
maioꝛ eſʒ atqʒ lõgioꝛ om̃e animi lumen
extingueret · ĩpedit aũt cõſiliũ voluptas
ratõni inimica: ac mentis( vt ita dicaz p½
ſtringit oculos: nec habet vllũ cuʒ virtu
te cõmerciuʒ · Quoꝛſũ igit᷑ tam multa de
voluptate:q; nõ mõ vituꝑatõ vlla:ſʒ eti
am ſũma laus ſenectutis eſt: ꝙ eas volu
ptates nullas magnope deſiserat ⁊ carz
epłis: extructiſq; mẽſis ⁊ frequẽtibꝰ po
culis · Caret ergo vinolẽtia crudelitate
inſõniis. ¶ H ¶ Quãqʒ aũt ĩmoderatis
caret epalis ſenectus: modicis tñ conui
uiis delectari poteſt. Neqʒ ipſoꝛũ conui
uiorũ delectatõem voluptatibus coꝛꝑis
magis q́; cetu amicorũ ⁊ ſermonibʒ me
tiri debemuſ. ¶ Si ũᷣo ſenectus habʒ ali
quid tanq́; pabulũ ſtudii atq; doctrine
niil eſt ocioſa ſenectute iocũdiꝰ ¶ Oue
ſũt igit᷑ epularũ aut ludoꝛũ aut ſcoꝛtoꝛũ
voluptates cũ his voluptatibꝰ cõpande
atz hec quidẽ ſtudia doctrine: que pꝛudẽ
tibꝰ a bene inſtitutis ꝑiter eum etate cre
ſcũt.qua voluptate aĩ nulla certe maioꝛ

elſe poteſt ( (Voluptates agricola

rũ quibꝰ maxime delectoꝛ nulla impediũ
tur ſenectute: a mihi ad ſapiẽtis vitaʒ ꝓp
xime vident᷑ accedere · habẽt en ratõem
cum terra ꝗᷓ nunq; ſine vſura reddit qð
accepit · quãq̃; me qᷓdeʒ nõ fructuſ modo
ſed etiã ipſiꝰ terre uis ac natura delectat

Neq; veꝛo ſegetibꝰſolũ ⁊ pꝛatiſ ⁊ uinetiſ

et arbuſtis res ruſtice lete ſunt:ſed ortis

etiã 1 pomariis:tum pecudũ paſtu: tum

Hõ ⁊ florũ oĩum varietate.
Varo nanqʒ bene culto nihi poteſt nec

vſu eſſe vberius mec ſpecie oꝛnatius nec

natura pulcriuſ ad quẽ fruẽdũ nõ modo
retardat: verũetiaʒ inuitat atq; oblectat

lxen

ſenectuſ. Mea quidẽ ſetẽtia haud ſcio an
Vlla vita poſſit eſſe beatioꝛ· Neq; ſolum
quidem officio hominũ cultura agroruʒ
eſt ſalutaris: ſed delectatõe ⁊ ſaturitate
copiaq; rerũ oĩm que ad vitam hoĩm ad

cultũ etiã deorũ ꝑtinẽt · hac igit᷑ foꝛtuna
ſenibꝰ frui licet: nec eos impedit quo mi

nꝰ ⁊ ceterarũ rerũ ſtudia teneãt vſq; ad

tẽpus vltimum ſenectutis · ¶ E CCu

rio ad focuʒ ſedẽti magnũ auri xõduſ ſã
nites cũ attuliſſẽt repudiati ſũt · Nõ em̃
aurũ habere pᷣclarũ duyit ſibi videri: ſed

aurũ habẽtibꝰ ĩpare · poterat ne tantus

animꝰ iocũdaʒ nõ efficere ſenectutẽ ⸗g

¶ ¶ Extrema etas hoc beatioꝛ eſt q; me

dia: ꝙ autoritatig habeat plus minuſ ue

laboris· ¶ H ¶ OPpex eſt aũt ſenectutis
8.

autoritas· habet p̃ſertim ſenectꝰ honoꝛa
ta tãta; autoritatẽ vt ea pluriſ ſit q; om
nes adoleſcẽtie voluptates · Sed in omni
oratõe memẽtote me eã ſen ectutẽ lauda
re que fũdam̃tis adoleſcẽtie cõſututa ſit
Ex quo illud efficit᷑ miſerã eſſe ſenectutẽ
que ſe orõe defẽdit · Nõ cam nõ ruge re
pẽte autoritatẽ eriꝑe poſſũt:ſed honeſte

acta ſuꝑioꝛ etas fruct capit autoritatis

ext remos hec em̃ ipſa ſũt honorabiliora
que vident᷑ leuia atʒ cõmun ia ſq; ſaluta
ri · appeti/decedi ·. aſſurgi·deducireduci ·
cõſuli:que ⁊ apuv nos ⁊ ĩ aliiſ ciuitatibꝰ
vt queq; res optime moꝛata eſt :ita dili
gentiſſime obſeruat᷑ · ¶ In fragili corpe
odioſa oĩs offẽſio eſt. ¶ Vt em̃ non om̃e
vinũ :ſie nõ oĩs etas nature vetuſtate co

aceſcit. ¶ ¶ Kuaricia ſenilis quid ſibi
velit nõ intelligo · Noteſt em̃ quicqᷓ eſſe
abſurdiꝰ:q̃;ᷓ quo minꝰ vie reſtat: eo pluſ

viatici querere· Quarta reſtat cauſa que

mayxime angere:atz ſolietam habere no

ſtram etateʒ videt᷑ appꝓpinquatõ mortis

que a ſenectute nõ põt lõge abeſſe ¶ E
O miſeꝛũ ſenẽ qᷓmoꝛtẽ cõtẽnẽdã eẽ in
tã lõga etate ñ viderit:q̃ aut plane negli
gẽda eſt ſi extiguit oĩno aĩm: aut etiã op

tãda multo magis ſi aliquo eum deducit
vbi ſit futurꝰ eternꝰ: atqui certe tereium
nihil ĩueniri poteſt · Quid igitur timeam

ſi aut nõ miſeꝛ poſt moꝛtẽ aut beatus eti
am futurꝰ ſim. Quãq; quis eſt tã ſtultuſ
tã ſui fidẽs:q;uis adoleſcẽs cui ſit explo
ratũ ſe ad veſperũ eſſe victurũ:quin etiã

etas illa multo plures q; noſtra mortis

caſus babet.faciliꝰ in moꝛboſ ĩcidũt ado
leſcẽtes · grauiꝰ egrotãt·triſtius curant᷑
Itaq; ꝑpauci vemũt ad ſenectutẽ: qd ac
cideret ſi melius ⁊ prudentius viuerent.
Mens em̃ ⁊ ratõ ⁊ cõſil ium in ſenibʒ eſt ·

Omni ĩquit ſcipio et ati moꝛtẽ eſſe cõmu

nẽ. It ſperat adoleſcens diu ſe eſſe victu
rũ quod ſpare idem ſenex nõ poteſt? in
ſipieter ſperat · Quid em̃ ſtultius qᷓ; ĩcer
ta ꝓ certis habe· falſa ꝓ veris· At ſenex
ne quidẽ habet quod ſperat ? at ẽ eo me
liore cõdicõne qᷓ; adoleſcẽs: cũ id qð ille

ſperat ſit cõſecutus: ille vult diu viuere

bic diu vixit: quãq; o dii boni quid eſt in
vita homĩs diug ¶ L¶ Wihi quidẽ nee
diuturnuz quicqʒ videt᷑: in quo eſt aliqð
extremũ:cũ em̃ id aduenit: cũ illud quod
pᷣterit effluxit:tãtũ remanet quãtũ vir
tute ⁊ benefactis cõſecutꝰ ſis· More qͥᷣdẽ
cedũt 1 dies ⁊ mẽſes ⁊ anni mec p̃teritũ
tẽpus vnq́ʒ reuertit᷑: nec quid ſequat᷑ ſci
ri poteſt· quod cuiqʒ tẽporis ad viuẽduzʒ

dat᷑ eo debet eſſe cõtentus · CM Bre
ue ttepus etatis ſatiſ lõgum eſt ad be

ne honeſteq; viuẽdũ. Sin ꝓceſſeris lõgi

us nõ magis dolẽdũ qᷓ; agricole dolent:
p̃terita verni tẽpis ſuauitate:eſtatẽ autũ

nũq; veniſſe: Veꝛ em̃ tanq; adoleſcẽtiam

ſignificat oſtẽditq; fructus futuros. Re

liqua aũt tꝑa de metẽdis fructibʒ ⁊ ꝑcipi
ẽdis accõmodata ſũt. fructꝰ aũt ſenectu
tis eſt ante partorũ bonorũ copia et me
moria· Oĩa vero q̃ ſcdᷣm naturã fiũt ſũt
hahẽda in bonis· qd eſt aũt tam ſcᷣm na
turã q; ſenibuſ emori: qð idẽ cõtĩgit ado
leſcẽtibus aduerſãte ac repugnãte nat᷑a
Itaq; adoleſcẽtes mori mihi ſic videntuꝛ
vt cũ aque multitudine flame vis oppri
mit᷑ · Senes aũt ſic cũ ſua ſpõte nulla vi
adhibita cõſũptus ignis extĩguit᷑· Et qᷓſi

poma ex arboribʒ cruda ſi ſint ui auellũ
tur: ſi matura ⁊ decocta decidũt: ſic vitaz

adoleſcẽtibʒ vis aufert:ſenibʒ maturitas
que iã mihi tã iocunda eſt quo ꝓpius as
moꝛtẽ accedã quaſi terrã uideri uidear.2

aliquãdo in poꝛtũ ex longa nauigatõne
venturus· Senectutis aũt nullus certus

eſt terminus recteq; in ea viuit᷑: quoad
munus officii exeq;̃ poſſis ⁊ tueri· ⁊ tuto
moꝛtẽ cõtemnere · ex quo fit vt aĩmoſior

etiã ſit ſenectꝰq; adoleſcẽtia ⁊ fortior
¶ Eed vinẽdi eſt finis optimꝰ: cuʒ
ĩtegra mẽte certiſq; ſenſibꝰ opus ip̃ a ſu
um eadẽ que cõglutinauit natura diſſol
uit:vt nauẽ ⁊ edificiuʒ facillime idem de
ſtruit qui cõſtruxit:ſic hoĩem eadẽ optĩe
que cõpoſuit natura diſſoluit· am om̃iſ
cõglutinatõ recẽs egre ĩueterata facillĩe
diſſoliut᷑ . Ita fit vt facile illud bꝛeue vite
reliquũ nec auide appetẽdũ ſenibus nec
ſine cauſa differendũ ſit · Vetatq; pitago
ras ĩ iuſſu imꝑatoris hoc eſt dei de preſi
dio ⁊ ſtatõne vite diſcedere · CB CS.
lonis quidẽ ſapientis eulogiũ eſt quo ſe
negat velle ſuã moꝛtẽ dolere amicorũ et
lamentis vacare· Sed haud ſcio an meliꝰ
Enniꝰ . Nemo me lacrimis decoꝛet neq;
funera fletu faxit:nõ cenſet lugẽdaz eſſe
moꝛtẽ quã ĩmoꝛtaliſ cõſequat᷑· Eoe
meditatũ/ab adoleſcẽtia debʒ eſſe moꝛtẽ
vt negligamꝰ: ſine qua meditatõe trãqᷣl
lo eſſe aꝛmo nemo poteſt· Moriẽdũ eniʒ
certũ eſt incertũ an hoc ipᷣo die · Mortẽ
igit᷑ horis ſingulis ĩpẽdẽteʒ metuẽs quiſ
poterit aĩo ſecuro cõſiſteres (G 3
ſumꝰꝰ ĩcluſi ĩ his cõpagibꝰ coꝛꝑis muneꝛe
uodã neceſ ſitatiſ ⁊ gꝛaui oꝑe ꝑfũgimur
em̃ celeſtis aĩꝰ ex altiſſimo domicilio
dep̃ſſus ⁊ q̃ſi demerſus ĩ terrã: obtinens
diuine nature locũ eternitatiqʒ cõtrariũ
Ded credo deos ĩmortales ſparſiſſe aĩos
in coꝑa humana ꝛvt eſſẽt qui terras tue
rẽt᷑:quiqʒ celeſtiũ oꝛdinẽ cõtẽplãtes imi
tarent᷑ eũ: vite mõ atq; cõſtãtia · Nec me
racio ĩpulit vt ita crederẽ ſed diſputatio
etiã ⁊ autoritas veteꝛũ ⁊ nobiliũ philoſo
phorũ:⁊ in pmis pitagoꝛe q ex vniuerſa
mẽte diuina delibatos nos anĩos habere
dem õſtrauit · ̃terea ſocratis qui ſup̃mo
vite die de ĩmoꝛtalitate aĩmorũ diſſeruit
Quid multa ſic ꝑpſuaſi mihi ſic ſentio cuʒ
tãta celebritas aĩmorũ ſit · täta memonia
pᷣteritoꝛũ · futuroꝛũq; pꝛudẽtia.tot arteſ
tãte ſcientie · tot inuẽta:nõ poſſe eam na
turã que res tãtas cõtineret eſſe morta
lem. Hlato etiã noſter apud xenophãteʒ
moriẽs hec dixit · Nolite arbitrari o mibi
cariſſimi filii cũ a vobiſ diſceſſeꝛo me nuſ
q́ᷓ; aut nullũ foꝛe · Nec em̃ dũ eꝛã vobiſcũ
ecuũuũ videbatis aĩm qui hos artꝰ regebat:
ſed eſſe eũ in hoc coꝛꝑe ex hiſ rebʒ qᷓſ geꝛe

rvij

baʒ ĩtelligebatis:eũdẽ igit᷑ eſſe creditote
etiã ſi nullũ videbitis · Mihi quideʒ ꝑſua

deri nunq; poterat aĩmos dũ in coꝛꝑi
cẽnt moꝛtalibʒ viueꝛe: cũ exiſſẽt ex eiſ mo

ri · Nec vero eũ aĩm eſſe ĩſipiẽteʒ cũ ex in

ſipienti coꝛꝑe euaſiſſet: ſed cũ admixtiõe

corꝑis liberatus purus ĩteger ne eſſe ce
piſſet tunc eſſe ſa piẽteʒ :atqʒ; etiã cuʒ na
tura hominis moꝛte diſſo luitur ceteraꝛũ

rerum ꝑſpiciũ eſt noſſe quo queqʒ diſce
dãt · Abeũt enĩ lluc omnia vnde orta ſüũt

Knimus autẽ ſolus.nec cũ adeſt nec cu
diſcedit apparet· iam vero videtis nichi

eſſe moꝛti ſimiliꝰ q; ſõnum: atq; doꝛmiẽ
. „ „ — 5 . 7 .
tium animi maxime declarãt diuinitateʒ

ſuaʒ: ex quo intelligitur facile quales fu
turi ſint cum ſe plane vinculis coꝛporuʒ
relaxauerint · Nõ enĩ multi pᷣſtantes viri
quos enumerare nõ eſt neceſſe tãta eſſẽt

conati que ad poſtentatis memoriaʒ peꝛ

tinerent niſi iudicaſſẽt animos ĩmoꝛtles
poſt defunctũ coꝛpꝰ exiſtere· Nõne meli
us multo fuiſſet ocioſã etatem ⁊ quietã
ſine vllo labore maximo ⁊ cõtentõne tra
ducere Quod quidem niſi ita ſe haberet
vt animi immoꝛtales eẽnt: nõ optimi cu
iuſqʒ animꝰ maxime ad ĩmoꝛtalitatiſ glo

riã niteret᷑ · Quid ꝙ ſapiẽtiſſimus qui ſq;

equiſſimo animo morit᷑ ſtultiſſimus ini
quiſſimo ? Nonne videtur vobis is qui

plus cernit ⁊ longius videat noſſe ſe ad

melioꝛa pꝛoficiſciæ lle autem cui mẽſ ſui
obtuſioꝛ nõ videre · Nõ libet em̃ mihi de

plorare vitaʒ quod multi indocti ſepe fe

cerũt: neqʒ; me vixiſſe penitet · quoniã ita
vixi:vt nõ fruſtra me natũ exiſſimem: ⁊ e
vita ita diſcedo tanq; ex hoſpitio nõ tan

q̃ʒ e domo :commoꝛandi enim natura di

uerſorium nobis non habitandi dedit.
O pꝛeclarum diem cum ad illud diuino

rũ aĩoꝛũ cõciliũ cetũqʒ iei car . Et ſiq̃s

deus mihi lar giat᷑ vt ex hac etate repueri
ſcam: nec vero velim quaſi decurſo ſpa
cio a calce iterũ reuocari· Quid em̃ habet
vita cõmodi: quod nõ potiꝰ laboris · Le
uis eſt ſenectꝰ.nec ſoluʒ nõ moleſta ſed
etiã iocunda · ſi nõ ſumꝰ ĩmoꝛtales fu
turi: tamẽ extingui homini ſuo tempore
optabile eſt · Naʒ habet natura vt aliarũ

omnium reruʒ ſic viuẽdi modũ· Senectꝰ

autẽ etatis eſt ꝑactio tanq; fabule:cuius

krj

defatigatoͤem fugere debemus preſertiz
adiuncta ſatietate. ¶ Et hec de ſenectute
ad vtinã ꝓperueniamus: vt ea que di
cta ſunt re eyꝑti ꝓbare poſſimꝰ . Sequit᷑

nunc de paradoxis eiuſdem Marci Tul

lii Ciceroneis
De paradoxis Marci Tullii Ciceꝛoniſ

autontates incipiunt· ¶ DH

Phil eſt tã incꝛedibile ucn nõ di
cendo fiat probabile · Nihil tam
oꝛridũ: nihil tã incultum quod
nõ ſplendeſcat oꝛõe · ¶ ¶ Nunq; me
hercule ego neq;ʒ pecuĩas · neq; facta ma
gnifica:neq; opel · neq; imꝑia· neqʒ volu
ꝓtates in bonis rebꝰ expetẽdis eſſe duxi
¶ Doteſt ne bonũ cuiq́; malo eſſe: aut
poteſt quiſq̃ʒ in abundantia bonorum
ipſe eẽ nõ bonuss ¶ E¶ Irrideat ſiquis
vult · ꝓlus apud me vera ratio valebit q̃;ʒ
vulgi opinio · Neq; ego vnq; dicam illũ
bona perdidiſſe ſiquis pecus aut ſuppel
lectilẽ amiſerit · Necnõ ſepe laudabo illũ
ſapientem biantẽ cuius cum patriaʒ ple
nam cepiſſet hoſtis ceteriq; ita fugerent
vt multa de ſuis rebus ſecũ appoꝛtaꝛent

cum eſſet amonitus a quodam vt ipſe
idem faceret · Ego vero inquit facio· Nazʒ

omnia mea mecum poꝛto · ille hec ludi

bria fortune nec ſua quidem putauit ꝗᷓ

nos etiam appellamus bona.
¶ Ouid eſt igitur queret aliquiſ bonũ ⸗
ſi quid recte fit ⁊ honeſte et cum virtute
id ſolum opinoꝛ bonum · xllud arte qui
dem tenent accurateq; defendunt:volu
ptatem eſſe ſummũ bonum: que quideʒ
mihi vox pecudum videtur eſſe non bo

minum . Tu cuʒ tibi ſiue deus ſiue mater

vt ita dicam) omnium rerum natura
dederit animum quo nibil eſt pꝛeſtantiꝰ

neq; diuinius: ſic te ipſe abiicies atq; ꝓ

ſterneſ vt nichil inter te 1 quadrupedem
putes intereſſe · Vt enim quiſqʒ maxime
eſt boni particeps:ita ⁊ laudabiliſ maxĩe
Neq; enim eſt vllum bonum de quo is
qui id habeat honeſte non poſſit gloria

n · Quid nã hoꝛum eſt in voluptate ? me

liorẽ ne efficit:aut laudabiliorem virum
an quiſq; in potiundis voluptatibꝰ glo

riando in predicatõne ſe efferet · Rtq; ſi
voluptas que plurimorum patrociniis

defenditur modo in rebus bonis haben
da nõ eſt: eaq; quo maioꝛ eſt: eo magis
mẽteʒ ex ſua ſede ſtatu dimouet: ꝓꝛofſe
cto nichil eſt aliud bene ⁊ beate viuere ·
niſi honeſte et recte viuere. ¶ H ¶ Ne
mo poteſt non beatiſ ſimus eſſe qui eſt
aptus totus ex ſeſe: quiq; in ſe vno ſua
ponit omnia · cui ſpes omnis ⁊ ratio et
cogitatio pendet ex foꝛtuna: huic nichil
poteſt eſſe certi:nihilqʒ quod exploratũ
babeat permanſurum ſibi vnum diem .
¶ E¶ Aors terribilis his quorum cuʒ
vita omnia extinguũtur: non his quorũ
emori laus non poteſt · Exilium autẽ his
quibus quaſi circumſcriptus eſt habitan
di locus: non his qui omnem orbemter
rarum vnam vrbem eſſe dicunt. ¶ V
peccata non rerum euentu ſed riciis ho
minum metienda ſunt · ¶ Oue vis ẽ enĩ
que magis arceat homĩes ab omni imp
bitate q; ſi ſenſerint nullum eſſe in deli
ctis diſcrimen. ¶ Modũ rerum fingere
nõ poſſumus: animorum moduz tenere
poſſumus. ¶ Nibil neqʒ meum eſt neqʒ
cuiuſpiam quod auferri:quod eripi · qð
amitti poteſt · ¶ B Quomodo igitur

1 cui tandem hic libero imperabit qui

non poteſt ſuis cupiditatibus imperaꝛe
Refrenet primum libidines · ſpernat vo
luptates · iracundiaz teneat · coeꝛceat aua
riciaʒ · ⁊ ceteraſ animi labeſ repellat · Tũc
incipiet aliis imperare cum ipꝑſe impro
biſſimis doniſ.dedecori ·aut tiꝛpitudini
parere deſierit: dum quidem hiſ obediet
non modo imperatoꝛ ſed liber omnino
habendus non erit Dictum eſt ab eru
ditiſſimis niſi ſapientẽ liberũ eẽ nemmẽ
Quid eſt enim lbereas niſi poteſtas vi
uẽdi vt velis? Quis igitur viuit vt uult
niſi qui recta ſequitur· qui gaudet offici
is · cui viuendi via conſiderata atqʒ pro
uila eſt. qui legibus quidem non ꝓpter
metum paret ſed eas ſequitur: atq; tol
lit id quod ſalutare maxime iudicat eſſe ·
Qui nichil facit · nibil dicit: nichil cogitat
deniq; niſi libenter ac libere cuius om
nia conſilia res q; omnes quas gerit ab
ipſo pꝛoficiſcantur · eodemq; feruntur
Nec eſt vlla res que plus apud eum
polleat qᷓ;ᷓ ipſius voluntas atqʒ iudici
