nec p̃terita: nec pᷣſentia abs te:ſed vt ab
hoĩe lõge in poſterũ ꝓſpiciẽte futura ex
pecto:vt ex tuiſ rebꝰ cũ foꝛmã reipub.pi
derim:quale edificiũ ſit futurũ ſcire poſ
ſim Neqʒ tamẽ adhuc habeo quo te accu
ſeʒ: neqʒ; eĩ fuit qð tu plus ꝓuidẽ Poſtez
q; uis nrm Grl vii. C e hec pluribꝰ
multaqʒ alia ⁊ de te:⁊ ad te q;pꝛimũ ero
aliqd nactus ocii· pi.ix · ¶ Recepi autẽ
a te miſſas l̃as ĩ Slica cũ eẽm ĩ caſtris
ad · x. ł.quĩtileſ ſcriptaſ hũaniſſime:qbꝰ
facile lkas ⁊ ĩgeniũ tuũ ꝑſpici poſſet

plüä
tis
bide
din
qu
mit

am

ie

ſz neq; vnde: neqʒ quo die date eent: atz
quo tẽpoꝛe te expectarẽ ſignificabãt: nec
is q attulerat a te acceꝑpat: vt ex eo ſcirẽ
uo ex loco atq; tꝑe eent date· Gpi · vltĩa
Sed tue litere de tua p̃ᷣſertĩ dignitate
⁊ de nrẽ̃a cõiunctiõe maximi ſũt apud me
põderis:mihi ꝗq̃ſtoꝛ optatioꝛ obtĩgere ne
mo potuit · Gadẽ epiſtola ¶ Buribꝰ ver
bis ad te ſcriberẽ:ſi tua hũanitas lõgioꝛẽ

oꝛõʒ expectaret: aut fieri nr̃a amicicia pa
teret᷑:aut res verba deſideraret.ac non ꝓ

„

ſe ipſa loqueret᷑ · li.ii. Epiſtola.ii.¶ Qð

ſcribis manẽdi tibi cãm eam fuiſſe vt me
cõueniresg: id mibi ne mentiar ẽ gratum

Spi · iii. ¶ Trales veni ad vi. klł.ſextiles.
Tbi mihi pᷣſto fuit luciliꝰ cũ lrĩis mãdatis

q; tuis:quo quideʒ hoĩe neminẽ potuiſti

nec mihi amicioꝛeʒ: nec vt arbitroꝛ ad ea
cognoſcẽda q̃ ſcire volebã aptioꝛẽ pꝛudẽ
tioꝛẽ ve mittere · go aũt ⁊ tuas lr̃as legi
libẽter: ⁊ audiui luciliũ diligẽter. Gpi · ini
Moleſuſſime autẽ fero:ꝙ te vbi viſu
ruſ ſim neſcio:eoqʒ ad te tardiꝰ ſeripſi:q;
quotidie te ipſũ expectabã cũ interea ne
literas quwẽ vllas aeccpi ꝗᷓ me docerẽt
jd ageres: aut vbi te viſurꝰ m · Epi · v.
Muanbus verbis ad te ſcribã:cũ plus
ocii nactꝰ ero·hec ſeripſi ſubito cũ Bꝛuti
pueri laodicee me cõueniſſẽt: ⁊ ſe Romã

pPperare dixiſſent · Ttaq; nullas his p̃ter
. ad te ⁊ ad bꝛutuʒ dedi literas· Epi.vi.

Pen quãtũ ex tuis lñis ĩtelligè potui
videbã te hãc epiſtolã cũ ad vꝛbẽ eſſes eẽ
lecturũ refrigerato iã leuiſſimo ſermone
hoĩm ꝓuincialiũ:tñ cũ tu tã multis vᷣbis
de ĩ ꝓboꝛũ oꝛõe ad me ſcripſiſſes:faciũdũ
mihi putaui:vt tuiſ lris bꝛeui rñderẽ:ſed

pꝛio duo capita epiſtole tue tacita mibi

qdammõ relinquẽda ſũt:nihil eĩ hũt qð
diffinitũ ſit aut certũ · Gpi. vi. ¶ Ded ſi
me diligis:ſi a me diligi vis: ad me lr̃as:
vt q;plurimũ leticia afficiar mittito · Epi
ſtola.viii · ¶ Oſeruilius ꝑbꝛeuis mihi li
teras a te reddidit qᷓ mibi nõ minꝰ longe

viſe ſũt. niuriã enĩ mihi fieri putabã cũ

rogabar. Gpi · ix · ¶ Stomachoſioꝛes me
as ſẽ̃as quas dicas eẽ nõ ĩtelligo· Bis ad
te ſcripſi me purgãs diligẽter: te leuiter
accuſas ĩ eo ꝙ de me cito credidiſſes: qd
genꝰ qrele mihe quidẽ videbat᷑ eẽ amici:

ſin tibi diſplicet nõ vtar eo pꝰ hac: ſed ſi

—

vt ſeribis he lẽe nõ fuerunt diſerte: ſcito
meas nõ fuiſſe. vt enĩ Rriſtarchꝰ ho meri
verſü neget us nõ ꝓbat:ſic tu (libet eĩ
iocari) qð diſertũ ñ erit ne putanis meuùᷣ
Gpi · x. ¶ Aecipio excuſationẽ tuã q̃ vſuſ
es:cur ſepiꝰ ad me l̃as vno exẽplo dediſ

ſes: ſed accipio er ea ꝑte: quatenꝰ aut ne

gligẽtia: aut ĩ pbitate eoꝛũ qui eplas acci
piũt fieri ſeribis ne ad nos pferant᷑ AHllaʒ
pteʒ excuſatiõis qua te ſcribis oꝛõis pau
ptate(ſic enĩ appellas ) hiſdeʒ verbis epi
ſtolas ſepiꝰ ad me mittẽ nec noſco nec ꝓp

bo.Gt ego quẽ tu ꝑ iocũ(ſic enĩ accipio⸗
diuitias oꝛõis babere dicis: me nõ ee ver

boꝛũ admodũ inopẽ agnoſco · li · iii. Epi.
quarta. ¶ Mi aũt qui eẽnt auderẽ ſeribẽ
niſi te ĩtelligere cõfiderẽ. Gpi: vi. ¶ Etſi
ꝑpaucis añ diebꝰ ðderã lĩ̃as nũcio ad te
pluribꝰ verbis ſcriptas:quibꝰ declaraue
rã quo te aĩo cenſerẽ eſſe opoꝛtere: ⁊ qᷣd
tibi faciendũ arbitrarer· tũ cũ Theofilus
libertꝰ tuus ꝓficiſceret᷑: cuius ego fidẽ er
ga te:beniuolentiãq; ꝑſpexerã:ſine meis
literis eũ ad te venire nolui.hiſdẽ igitur
de rebꝰ etiã atq; etiã hoꝛtoꝛ:quibꝰ upio
ribus literis hoꝛtatꝰ ſum:vt ĩ ea republi

uerẽti mibi iãdiu ꝗᷣ;d ad te potiſſimũ
criberẽ ñ mõ cte res vlla ſʒ ne genꝰ qdẽ
lr̃arũ viſitatũ veniebat ĩ mẽtẽ Vnã eĩ ꝑtẽ
cõſuetudinẽ earũ eplarũ qbꝰ ſcdis rbꝰ
vti ſolebamꝰ:tẽpuſ eripuerat:pꝑfeceratq;
foꝛtũa: nequid tale ſcribẽ poſſeʒ:aut oĩo
cogitare· Relinquebat᷑ triſte quoddam
miſerũ: 1 his cwus cõſentaneum genꝰ
literarũ:id quoqʒ deficiebat me ĩ quo de
bebat eẽ:aut ꝓmiſſio auxilii alicuius:aut
cõſolatio doloꝛis tui · Quid pollicerer nõ
erat · Ipſe eĩ ꝑi foꝛtuna adiectꝰ alioꝛũ opi
bꝰ caſus meos ſuſtẽtabã:ſepiꝰqʒ mihi ve
niebat in mẽtẽ qri . ita viuerẽ q; gaudẽ

ca = ẽ q;pꝛmũ velis eſſe · Gpi · ix.

q viuerẽ. Epi . xiii ·

fuit · Nã q;foꝛtiter ferꝛes cõis miſerias ñ
ĩtellexi:q; me amares facile ꝑſpexi:ſʒ hoc
ſcierã . Illð ſi ſciſſem: ad id meas lrᷣas ac

cõmodaſſẽ.Gpi· vl.¶ ſeribis de rcõci

liata nr̃a gra ñ ĩtelligo cur tcõciliatã eſſe

dicas qꝗᷓ nunq́; iminuta ẽ. li.v· pi· ſcda·

De meis rebus ne vobis multitudine

Rccepi ꝑbꝛeuiſ tuaſ
lras qᷣbꝰ id qð ſcire cupiebã cognoſcè nõ
potui:cognoui aũt id qð mihi dubiũ nõ

l̃aruʒ moleſuoꝛ eẽm:ad Leliũ ꝑſcripſi de
rõibꝰ ꝓuiĩcie quid vellẽ fieri:vt is vos do
ceret: a cõm onefaceret · Epla tercia ¶ Ex
l̃is tuis qᷓs publice miſiſui cepi vna cum
oĩbus ĩcredibilẽ voluptatẽ:tantã eĩ ſpeʒ
oeii oñdiſli:quantã ego ſꝑ oĩbus:te vno
fretus pollicebar· Sed hoc ſcito tuos ve
teres hoſtes nouos amicos vehemẽter li
teris ꝑculſos atʒ ex magna ſpe deturba
tos iacere. Ad me aũt l̃as qͥs miſiſti quã
q́ exiguã ſignificatiõeʒ tue erga me volũ
tatis habebãt:tñ mihi ſcito iocũdas fuiſ
ſe. Nulla enĩ re tã letari ſoleo: q́; meoꝛũ
officioꝛũ cõſciẽtia:quibꝰ ſi qñũ nõ mutue
rñdet᷑:apud me plus oſficti reſidere facil
lime patioꝛ. Gpiſeptĩa ¶ Has lr̃as veliʒ
exiſties federis habituras eſſe vĩ:nõ eple
meq; ea qᷓ tibi ꝓmitto ac recipio ſanctiſ
ſime eſſe obſeruaturũ: diligẽtiſſim eq; fa
cturũ. Que a me ſuſcepta defẽſio ẽ te ab
ſente dignitatis tue: ĩ ea iã ego nõ ſoluʒ
amicicie nĩe: ſed etiã cõſtantie mee cauſa
ꝑmanebo. Quãobꝛez ſatis eſſe hoc tꝑe ar
bitratus ſũ hec ad te me ſcribẽ ſiq̃d ipſe ĩ
telligerẽ: aut ad voluntatẽ: aut ad como
dũ: aut ad ãplitudinẽ tuã ꝑtinẽ:mea ſpõ
te id eſſe facturũ · Sin aũt quippiam aut
a te eẽm admonitꝰ:aut a disekfecturuz
dt ĩtelligereſ nibil neq; te ſcripſiſſe:neqʒ
quẽq; tuoꝛũ fruſtra ad me detuliſſe · Quã

obꝛẽ velĩ ita ⁊ ipſe ad me ſcribas de oĩb⸗

mĩmis maxĩis mediocribuſqʒ rebꝰ: vt ad
hoĩem amiciſſimũ: i tuis pᷣcipias:vt oꝑa
eõſilio: autoꝛitate:gratia mea ſic vtant᷑ ĩ
oĩbus publicis pꝛiuatis foꝛẽſibus dome
ſticis tuis amicoꝛũ hoſpitũ cliẽtũ tuoꝛũ
negociis:vt qʒð eiꝰ fieri poſſit:pñtie tue
deſideriũ meo laboꝛe minuat᷑· Epi · vii.
¶ Coꝛã me tecũ eadeʒz hec agere ſe pe co
nantẽ deterꝛuit pudoꝛ quidã pene ſubru
ſticus:qᷓ nũc expmã abſens audatiꝰ · Epi

ſtola enĩ nõ erubeſcit · Ardeo cupiditate

ĩeredibili: neq; vt ego arbitroꝛ rep̃hendẽ
da:nomẽ vt nim ſcriptis illuſtret᷑: ⁊ cele
3 ₰ „ 2 „ „ ☛ „ —
bꝛet᷑ tuis: qʒd iſi mibi ſepe oñdis te eẽ fa

cturũ:tñ ignoſcas velim huic feſtinatõi

mee · Gpi·xn· ¶ is rebus quid acturus
ſis: ſi tibi moleſtũ nõ ẽ: reſenbas mihi ve
liʒ · Gpi · eadẽ na; ipſa cõſolatio lite
rarũ tuarũ mihi gratiſſima ẽ (declarãt ei
ſũmã beniuolẽtiã pari pꝛudẽtia cõiũctã)

iacuert: poſterioꝛa aũt me a

tũ illũ fructũ ex his l̃is vel maximũ cepi

ꝙ quaſi te pdare humanas res cõtemnẽ

tem: a optiĩe cõtra foꝛtunã paratũ: arma

tũq; cognoui · Quã quidẽ laudẽ ſapiẽtie

tue ſtatuo eẽ maximã: nõ aliũde pẽdere

nec extrĩſecus aut bñ:aut male viuẽdi ſu
ſpẽſas habere rões · Que cogitatio cũ mi
hi ñ oĩo excidiſſet (eteĩ penitꝰ ĩſederat)
vi tñ tẽpeſtatũ:⁊ cõcurſu calamitatum

erat aliquãtulũ labefactata atʒ cõuulſa.
Qui te opieiar video: ⁊ id feciſſe etiazʒ

ꝓximis literis multũq; ꝓfeciſſe ſentio.
ktaq; hoc ſepius dicendũ: tibiqʒ nõ ſigni

ficandũ ſolũ: ſed etiã declarãdũ arbitroꝛ
nihil mihi eſſe potuiſſe tuis lĩis gratius

Gpi · xii · ¶ Gmnis amoꝛ tuus ex oĩbus
ꝑtibus te ondit ĩ his lris quas a te ꝓxĩe
accepi:nõ ille quidẽ mihi ignotus:ſed tñ

gratus optatꝰ: dicerẽ iocundus niſi id
verbũ ĩ omne tpus ꝑdidiſſem · Epi . xv.
¶ Nis ego lr̃is ſiquid ꝓfeciſſeʒ: exiſtima
bã optandũ quiddã me eẽ aſſecutuʒ. Sin

minus foꝛte valuiſſent:officio tñ eſſe fũ
cturũ beniuolẽtiſſimi atz amiciſſimi. quẽ
me tibi fuiſſe ſempꝑ exiſties veliʒ: ⁊ futu

rũ eſſe cõſidas.Spi · xvi.· ¶ Non obliuiõe

amicicie nre nõ ĩtermiſſione cõſuetudĩs

mee:ſuꝑioꝛibꝰ tꝑibꝰ ad te nullas lr̃as mi

ſi: ſed ꝙ pꝛioꝛa tꝑa ĩ ruinis reipu nni⸗ q
a ſeribẽdo tu
is tiuſuſſimis atz acerbiſſimis ĩcõmodis
retardarũt · Cũ vero ⁊ interuallũ iã ſatis
longũ fuiſſet: ⁊ tuã virtutẽ:animiqʒ ma
gnitudinẽ diligẽtius eſſez mecũ recoꝛda

tus:nõ putaui eſſe alienũ ĩſtitutis meis
bec ad te ſeribere · Spi. xvi. ¶ De tuo au

tẽ flio vereoꝛ: ne ſi nibil ad te ſcripſerim
debitũ eiꝰ virtuti teſtimoniũ videar non
cepiſſe. Sin aũt oĩa ꝗᷓ ſentio ꝑſcripſerim
ne refricẽ meis lr̃is deſideriũ ac doloꝛẽ tu
um. ſed tamẽ pꝛudẽtiſſime facies ſi illius
pietatẽ:virtutẽ: ĩduſtriã vbicũq; eris tu
am tecũ eſſe duces · Nec enĩ nolira minꝰ
ſunt: ꝗᷓ aĩo cõplectimur q; qᷓ oculis ĩtue
mur. Quãobꝛẽ ⁊ illiꝰ eximia virtus:ſũmꝰ
qʒ ĩ te amoꝛ magne tibi cõſolatõi eſſe de
bet · Epi · eadẽ. Beto a te ne me putes

obliuione tui rariꝰ ad te ſeribẽ q; ſolebaʒ

ſed aut grauitate valitudis:qua tamẽ iã

baas videoꝛ leuari: aut ꝙ abſim ab vꝛ
vt qui ad te ꝓficiſcant᷑ ſcire nõ poſſiʒ

tepi
mme
ma
etie
dere
iſi
umi
at)
tum
lla.

tie⸗

Quare veliʒ ita ſtatutum habeas me tui
memoriaz cum ſũma beniuolẽtia tenere
tuaſq; omnis res nõ minori mihi cure:

q; meas eſſe · libꝛo · vi · Gpi · ſecũda ¶ Du
pionbꝰ lrĩſ beniuolẽtia adductꝰ:q̃́; ꝙ reſ

ipſa poſtularet fui lõgioꝛ: neq; enĩ cõſir
matõe noſtra egebat vitꝰ tua:neqʒ eꝛat
ea cauſa mea atz foꝛtuna:vt ego cui oĩa
deeſſẽt alterũ cõſirmarẽ:hoc itẽ tẽpe bꝛie
uioꝛ eſſe debeo:ſiue enĩ nihil tũ opꝰ fuit
tam multis verbis nichilomagis nunc
opus eſt. ſiue tum opus fuit illud ſatis
e

pꝛeſertim cum acceſſerit nichil noui
Nam etſi quotidie aini audiuimus

earũ rerũ quas ad te ꝑferri exiſtimo: ſũ

ma tñ eadẽ eſt:a idem exitꝰ quẽ ego tam

video aĩo: q́; ea que oculis cernimꝰ:nmec
„ 27 2
vero quicq́; video:quod nõ idem te vidẽ
certe ſeio. Epi.tercia ¶ Nom quid ad te

ſcriberẽ nihil erat: ⁊ tñ ſiquid eẽt ſciebã

te atuis certioꝛẽ fieri ſolere· De futis au
tẽ rebꝰ etſi ſꝑ difficile eſt dicere: tñ inter
duʒ cõiectura poſſis ꝓpius accedere: cuʒ
res eſt eiuſmõi:cuiꝰ exitꝰ ꝓuideri poſſit.

Gpiſto.q̃rta. ¶ Sed bec ſatis multa:vel
plura potiꝰ qᷓ; neceſſe fuit:facit aũt non
lo

uacitas iſed beniuolẽtia lõgioꝛes epi

ſtolas . ᷓpi · eadẽ .¶ Nec dubito quin le

gẽte te has literas: cõfecta iam res futu
ra ſit · Gpi . xii · ¶ õ ea res me deterruit
quo minꝰ poſteaq; in italiã veniſti lrãs

ad te mitterẽ ꝙ tu nullas ad me miſeꝛas
ſz quia nec quid tibi pollicereꝛ ipſe egẽs

rebus oĩbꝰ:ne quid ſuaderẽ cũ mibimet
ipſi cõſiliũ deeſſet: nec quid cõſolatõnis

afferꝛẽ in tãtis malis reꝑiebã. hec quãqᷓ;
nihuo melioꝛa ſũt: nũc etiã atzʒ etiaʒ mul
ta deſperatioꝛa:tñ inanis eſſe meas lrãs

q; nullas eſſe malui:Epiſto. vltima.
HMec ad te pluribꝰ verbis ſcripſi q̃; ſo
leo:nõ ocu abũdãtia:ſed amoris erga te

quo me quadaʒ epiſtola ſubinuitaras ſi

memoria tenes:vt aliquid ad te eiuſmõi

ſcriberẽ quo minꝰ te pꝛetermiſiſſe ludos
peniteret:qð ſi aſſecutꝰ ſum gaudeo:ſin
minꝰhoc me tñ cõſoloꝛ:q poſthac ad lu
dos venies noſqʒ viſes:neqʒ in epiſtolis
relinques meis ſpeʒ aliquã delectatõnis
tue.libꝛo· vii. Epiſtola pma ¶ Hec ad te
ſeripſi verboſi ⁊ tibi moleſtꝰ fui ꝙ te cũ
mei:tum reipub.cauſa cognoui amãtiſſi

Aj.

mũ:notũ tibi omne cõſiliũ meuz eſſe vo
lui. Gpiſto· tercia. ¶ Mabes epiſtolã ver
boſioꝛem foꝛaſſe qᷓ; velles:qð tibi videri
putabo:niſi mihi lõgioꝛẽ remiſeris·Ego
ſi que volo expediero:bꝛeui tꝑe te vt ſpe
ro videbo · Cpiſto· eadẽ ¶ Jamdiu igno
ro quid agas:nihil enĩ ſcribis · neqʒ ego
ad te his duobꝰ menſibus ſcripſeraʒ· Qu

pio ſcire quid agas: 1 vbi ſis hiematurꝰ

epiſtola.ix ¶ Mirabar quid eẽt ꝙ tu mi

bi literas mittere ĩtermiſiſſes· Indicauit

mihi panſa meꝰ epicureũ te eſſe factum
O caſtra pᷣdara· quid tu feciſſes ſi te Ta

rẽtum ⁊ nõ ſamarobrinã miſiſſeʒ · Eᷓpiſto
la:xii ¶ Adeo ne me iniuſtũ eſſe exiſſima
ſti:vt tibi iraſcerer:ꝙ parũ mihi conſtãs
nimiũ cupidꝰ dicẽdi viderer:ob eamqʒ
cauſaʒ me arbitrare lrãſ ad te iamdiu nõ
miſiſſe · Mihi ꝑturbatio animi tui quam
vnis literis ꝑl piciebã moleſtiam attulit·
Neqʒ alia vlla fuit cauſa intermiſſionis

epiſtolarũ: niſi ꝙ vbi eẽs plane neſciebã
Gpiſtola ·xii · ¶ ¶ riſippꝰ vectius Cirrhi

architecti libertꝰ fecit vt te nõ minoꝛem
putarẽ mei:Salutẽ enĩ mihi verbis tuis
nũciarat· Valde iaʒ lautus es:qui graue
re literas tuas ad me dare homĩ pꝛeſertĩ
ꝓpe domelſlico · & ſi ſcribere oblitꝰ eſ ni

mis multi iam te aduocato cauſa cadẽt.

ſi noſtri oblitꝰ es dabo opeꝛã: vt iſtuc ve
niã anteq; plane ex anio tuo effluo. Gpi
ſtola · xiii · ¶ Recepi a te aliquot epiſto

las vno tꝑe quas tu diuerſis tꝑibꝰ dede

ras:ĩ quibus me cetera delectarũt:ſigni

ficabãt enĩ te iſtam miliciã iaʒ firmo aĩo

ferꝛe: ⁊ eẽ foꝛtẽ virum ⁊ cõſtãtẽ:que ego

pauliſper a te ita deſideraui nõ ĩbecillita
te anĩ tui: ſed magis vt deſiderio noſtri

te eſtuare putarẽ · Quare ꝑge vt cepiſti:
foꝛti aĩmo iſtã tolera malidã. multa(mi
chi crede) aſſequere· pi · xvii. ¶ Gepi
ſtolã cõſciſſã doles:noli laboꝛare:ſalua ẽ
domi. Peres cum libebit · OQ autẽ me mo
nes valde gratũ eſt . idq; vt ſẽꝑ faciaſ ro
Etoen te putas:
nũc demuz ĩtelligo te ſapere · ſed me her
cule extra iocũ.valde “ tue liteꝛe face
te elegãteſqʒ viſe ſũt · Epiſtola · xxxiii ·
Tu mi volumi quãdo ⁊ ĩſtituiſti ⁊ mi

hi vides eſſe gratũ. ſcribe ad me q;ſepiſ
ſime de rebꝰ vꝛbanis · de repub. iocundꝰ

eſt mibi ſermo literarũ tuarũ:.Cadem
OQuod tibi decenti pollicitus ſum me
omnes res vꝛbanaſ diligẽtiſſime tibi per
ſcripturũ data oꝑa ꝑaui· q ſic omĩa ꝑſeqᷓ
rer· vt veꝛear ne tibi nimium arguta hec
ſedulitas videatur.tametſi tu ſcio q; ſis
curioſus:⁊ q; oĩibus ꝑegrinãtibꝰ gratuʒ
ſit minimarù quoq; reruʒ que domi ge
rint᷑ fieri certioꝛes: tamẽ in hoc te depᷣ
coꝛ ne meũ officiũ hoc arrogãtie cõdem
nes:q; huc laboꝛẽ alteri delegaui:nõ quiĩ
mihi ſuauiſſimũ ſit. occupato: 1 ad lite
ras ſcribẽdas vt tu noſti pigerrimo · tue
memoꝛie dare oꝑã.libꝛo octauo. Gpiſto:·
prima. ¶ Tu ſi põpeiũ vt volebas offẽ
diſui qui tibi viſus ſit: ⁊ quã oꝛatõem ha
buerit teeũ: quãq; oſtẽderit voluntateʒ
(ſolet enĩ aliud ſentire ⁊ loqui:neq; tan
tũ valere ingenio vt nõ appareat qd cu
piat) fac mihi ꝑſcribas. Gadẽ . ¶ Exami
natꝰ ſum tuis literis: quibꝰ te nihil niſt
triſte cogitare oſtẽdiſt: neq; id quid eẽt
pſcripſiſii: nõ enĩ quale eſi e ⸗ ne cogi
tares aperuiſii · has ad te illico lrãs ſcrip
ſi ꝑ foꝛtunas tuas Cicero:ꝑ liberos oꝛo:
obſecro:ne quid grauiꝰ de ſalute inco
lumitate tua cõſ. Ras.G piſtola · x ¶ Cani
nius idez tuꝰ idez noſter cũ ad me nuꝑ
veſperi veniſſz: 1 ſe poſtridie mane ad te
iturũ eſſe dixiſſet: dixi ei me datuꝛũ aliqᷣd
literaruzʒ mane: vt peteret rogaui: con
ſcꝛipſi epiſtolã noctu: nec ille ad me r̃diit
oblitũ credidi:attamẽ eaʒ ipſaʒ epiſtolaʒ
tibi miſiſſez ꝑ meos: niſi aundiſſẽ ex eodeʒ
poſtridie te mane e tuſculano exiturũ·li
bꝛo.ix· Epiſtola ſecũda ¶ Expectabã om
nino iãdiu: meq; ſuſtinebã ne ad te priꝰ
iple quid ſcriberẽ: q; aliquid accepiſſem
vt poſſem te remunerari q;ſimilimo mu
nere:ſed cũ tu tardiꝰ faceres:id ẽ vt ego
ĩterpᷣtoꝛ diligẽtiꝰ teneri nõ potui:q̃n cõ
iunctõem ſtudioꝛũ: amoriſq; noſtri quo
pPoſſeʒ literarũ gnᷣe declararẽ · Ipiſto · viii
Nõ ſum auſns ſaluio noſtro mhil ad
te literarũ dare: nec me hercule habebaʒ
qquid ſcriberẽ: niſi te a me mirabilit ama
ri:de quo etiã nibil ſcribẽte me:te nõ du
bitare certe ſcio· oĩno mihi magis litere
ſũt expectãde a te:q; a me tibi: Nihil enĩ
rome gerit᷑ qð te putẽ ſcire curare· Epla
x. ¶ Hec tibi antea nõ reſcripſi:nõ ꝙ ceſ

ſatoꝛ eſſe ſolerẽ p̃ſertim ĩ literis: ſed euʒ

exploꝛati nibil haberẽ: nec tibi ſolicitudi
nẽ ex dubitatõe mea: nec ſpeʒ ex affirina
tõe affeꝛri volui · Alud tũ aſſcribaʒz qð ẽ
veriſſimũ: me bis tꝑibus adhuc ð iſto ꝑi
culo nihil audiſſe: tu tñ pꝛo tua ſapiẽtia
debebis optare optima: cogitare difficil
lima:ferꝛe quecũq; erũt · epi·xvii · ¶ Du
pliciter delectatꝰ ſuʒ tuis literis:⁊ ꝙ ipᷣe
riſi:⁊ ꝙ te ĩtellexi iaʒ poſſe rideꝛe · epi · xx.
¶ Binas a te accepi literas eodẽ exẽplo
qð ipſum michi argumẽto fuit diligẽtie
tue.li · x· epiſto · v. ¶ Et ſi ſatis ex furnio
noſtro cognouerã:que tua voluntaſ:qð
cõſiliũ de repub·eſſet: tũñ tuis lrĩs lectis
liquidiꝰ de toto ſẽſu tuo iudicaui · epi·x.
Itaq; cũ ad.vii.· Idꝰ Aprilis mane mi
hi tuas lrãs M.variſidiꝰ reddidiſſet: eaſ
qʒ legiſſẽ ĩcredibili gaudio ſũ elatꝰ:cũq;
magna multitudo optimoꝛũ viroꝛũ ⁊ ci
uiũ me de domo deduceret: feci cõtinuo
omnis pticipes mee voluptatis · epi.xii.
¶ Nibi poſt hoĩm memoriã glorioſius
nihil gratiꝰ: ne tꝑe quidẽ ipſo opoꝛtuni
us accidere vidi:q; tuaſ plãce literaſ:epi
ſto. xvi. ¶ Lẽ tue mirabiliter grate ſũt
ſenatui:cum rebꝰ ſie que erãt grauiſſi
me.⁊ maxime foꝛtiſſimi anĩ ſũmiqʒ conſi
lii:tũ etiã grauitate veꝛboꝛũ atqʒ; ſẽtẽtia
rũ · epi · xix · ¶ Ita erãt oĩa que iſtuc affe
rebant᷑ ĩcerta· vt quid ad te ſeriberẽ non
occurꝛeret · epi · xx. ¶ DHuderet me ĩcõſtã
tie mearũ lrarum · ſi nõ hec ex aliena leui
tate pẽderẽt · epi · xxi · ¶ niſi res vrba
nas.actaq; oĩa ad te pferi arbitrareꝛ ip̃ᷣe
ꝑſcriberẽ · quãq; erã maxĩs oecipatsih
ipeditꝰ ſʒ illa cognoſceſ ex aliiſ a me pau
ca ⁊ ea ſmatimepi · xxviii. ¶ De tua ſi
de ⁊ beniuolẽtia ĩ nos niſi ꝑſuaſum eſſet
nobis ñ cõſcripſiſſemus hec tibi:q̃ q̃ndo
ꝓfecto iſtũ aĩm habes ĩ oꝑtimã ꝑteʒ acci
pies. libꝛo · xi · epi · ſecüda EPrae tuaſle
gimꝰ ſimilimas edicti tui cõtumelioſas·
minaces mĩme dignas que a te nob mit
terẽtur· epi · ii · ¶ Lupus familiaris no

ſter: cũ Romã ſexto die Mutinã veniſſet
poſtridie me mane cõuenit · tua mihi mã
data diligẽtiſſime expoſuit · ¶ lrãs reddi
dit epi. vi · ¶ Neqʒ hec idcuco tibi ſcubo
ꝙ te nõ eadẽ anĩaduertere ſciã ſʒ ꝙ mihi

ꝑſuaſi aſinium ⁊ lepiduʒ recte facturum

i.

m
pi
t

.

nũq; Gpla nona ¶ A¶ Qua enĩ pꝛudẽ

tia es nichil te fugiet:ſi diligẽter meas li
teras legeris.epi · dredecia & Ern michi
tue lrẽ iocũdiſſime ſunt:tamẽ iocũdiꝰ fu
it ꝙ in ſũma occupatõne tua planco col
lege mãdaſu vt te mibi ꝑ lrãs excuſaret
quod fecit ille diligẽter· Mibi aũt nichil
amabiliꝰ officio tuo ⁊ diligẽtia. Qoniun
ctio tua cũ collega:cõcoꝛdiaqʒ vrã que li
teris cõmunibꝰ declarata eſt: ſenatui po
puloq; romão gratiſſima accidit. OQð ſu

peſt:pge mi Bꝛute:⁊ iã nõ cũ aliis: ſed te

cuʒ ipſe certa.plura ſeribeꝛe nõ debeo:p̃
ſertim ad te quo magiſtro bꝛeuitatis vti
cogito·lrãs tuas vebemẽter expectori qᷣ
dẽ tales quales maxime opto . epi · xv.
Permagni ĩteꝛeſt quo tibi hoc temꝑe
epiſtola reddita ſit· Vtrũ cũ ſolicitudĩs
aliquid haberes:an cũ ab omni moleſtia

vacuꝰ eẽs:taq; ei pᷣcepi qu⸗ ad te miſi:

vt tẽpus obſeruarʒ epiſtole tibi redden
de · Naʒ quẽadmodũ coꝛã qui ad nos ĩtẽ
eſtiue adeũt: moleſti ſepe ſũt: ſic epiſto
leoffeoueno loco reddite · Si aũt vt ſpo
nihil te ꝑtuibat:nihil ĩpedit: a ille cui mã
daui ſatis ſcite ⁊ cõmode tepus ad te ce
pit adeũdi: cõfido me facile quod velim
a te ĩpetraturũ.epi·xvi. ¶ Rd ſenatum
quas lrãs miſi veltz priꝰ ꝑlegas: ⁊ ſiqua
tibi videbũtur cõmutãda cõmuteſ:neceſ
ſario me ſeripſiſſe ip⸗ e anĩaduertes · epi.

xix. ¶ Expectã ti mibi tuas quotidie lrãs
lupꝰ noſter ſhᷣito denũciauit vt ad te ſẽ

beꝛẽ ſiq̃d vellẽ. Ego aũt etſi quid ſcribeꝛẽ
nõ habebã (acta enĩ ad te mitti ſciebam)
ĩanẽ aũt ſermonẽ lrãrũ tibi tiocũdũ eſſe
audiebã: bꝛeuitatẽ ſecutꝰ ſuʒ te magiſlo

epi·xxv /¶ Eꝛeuitaſ tuarũ lrãrũ:me quo

qʒ bꝛeuioꝛẽ ĩ ſcribẽdo facit:⁊ vt veꝛe dicã

nõ ſatis occurrit quid ſcribã. epi.ix· lib ·

xii · ¶ Legi tuas lrãs in quibꝰ mirificuʒ
tuũ eiga me amoꝛem recognoui.Videba
ris emi nõ ſolũ fauere nobis:id qð et no
ſtri: ⁊ reipublice cauſa ſꝑ feciſii: ſed etiaʒ
grauẽ cãm ſuſcepiſſe:vehemẽteꝛq; de no
bis eſſe ſolicitꝰ.epi.xii · ¶ Crata mihi ẽ
vebemẽter memoria mi tua:quã ſignifi
caſu lrĩs:quã vt cõſerues nõ quo de tua
cõſtãtia dubitẽ:ſed qꝛ mos ẽ ita rogãdi
rogo·eꝑi.xvi. ¶ Quod extremũ fuit in
illa epiſtola.quã a te ꝓꝛime accepi:ad id

primũ reſpõdebo. epi · xviii· ¶ Libetiſſi

me legi tuaſ lrãs:ĩ quibꝰ iocũdiſſimũ mi
hi fuit: ꝙ cognoui meas tibi redditas eẽ
Nõ enĩ dubitabã quĩ eas libẽter lecturꝰ
eẽs: verebaꝛ ne redderent᷑ epi· xix. ¶ P⸗
ſa tuas lrãs recitauit: magna ſenatꝰ ap
pꝛobatio cõſecuta eſt cũ ſummo gaudio
epi · xxv. ¶ Noli putare me ad quẽ qʒ lõ
gioꝛis epiſtolaſ ſcribẽ niſi ſiq̃ſ ad me plu
ra ſcripſerit:cui puto reſcibi opoꝛtẽ · nec
enĩ Pabeo quod ſeribã:nec hoc tẽꝑe qᷣcqᷓ;
facio difficiliꝰ.libꝛo ·xiiii·epi.ſecunda
¶ Recepi lrãs tuas qᷣbus ĩtellexi te vere
ri ne ſuꝑioꝛes mihi reddite eẽnt oẽs ſũt᷑
reddite: diligẽtiſſimeqʒ a te ꝑſcripta ſũt
oĩa:idq; mihi gratiſſimũ fuit · epi·v.
(B iid leri placeret ſcripſi ad põ
poniũ ſeriꝰ q; opoꝛtuit · cũ quo ſi locutꝰ
eris ĩtelliges quid fieri veli.Aptiꝰ ſcribi
qᷓ; ad illum ſeripſerĩ neceſſe nõ fuit· ð ea
re:⁊ de ceteris rebus q;primũ veliz nob
lrãs mittas.valitudinẽ tuaʒ cura diligẽ
ter. epi · x · ¶ Siquid haberẽ quod ad te
ſeriberẽ facerẽ id ⁊ pluribꝰ verbis ⁊ ſepi
us. Nunc que ſunt negocia vides· epiſto
la.xvii (uro te iam ſuppudere: cum
hec tercia epiſtola ante operis ſit: q́; tu
ſillabã aut lrãm:ſed nõ vꝛgeo· Lõgioria

enĩ expectabo.vel potius exigam· Ego ſi

ſẽꝑ haberẽ cui darẽ velternas in hoꝛa da

rem · fit enĩ neſcio quid:vt quaſi coꝛaʒ ad

eſſe videare cũ ſcribo aliquid ad te. li. xx.
epi. xvi ¶ Lõgioꝛ epiſtola fuiſſet niſi eo

ipſo tẽꝑe petita eſſet a me:cũ iam iretu
ad te · epi · xviii. ¶ Noõ me hercule in hac

mea ꝑegrinatõne quicq; libẽtius facio:
qᷓ; ſcribo ad te· videoꝛ enĩ cum pᷣOſente lo
qui et iocari· Epi·xix. ¶ Ouo tolerabili
us feramꝰ igniculũ deſiderii tui:crebris
nos lrĩs appellato: atz ita ſi idẽ fiet a no
bis · epi · . Nliter enĩ ſcribimꝰ:ꝙ eos
ſolos quibꝰ mittimꝰ: aliter ꝙ multos le
cturos putamꝰ.epi.vltima· ¶ Terciam
ad te hãc epiſtolã ſcripſi eodẽ die:magis
ĩſtituti mei tenẽdi cauſa:quia nactꝰ eraʒ

cui darẽ:qᷓ; ꝙ haberẽ quid ſcriberẽ. libr

xvi·epi · vi ¶ Seripta iam epiſtola heꝛi
nia venit · Nccepi tuam epiſtolã vacillan

tibus literulis: nec mirum tã gꝛaui mor
bo · epi. decimateꝛcia · ¶ Siquem cumeo
ſermonẽ habueris ſcribes ad me vt mibi

naſcatur epiſtole argumentũ : r vt tuas
q;lõgiſſimas literas legã. Cura mi Tyꝛo
vt valeas: hoc gratiꝰ facere nibil potes.

epiſto · xxii · Et hec ex Tullio.Sequũt᷑ mõ
circa idẽ ex Gaſparino · ¶ O idez

——

Axima cauſa me ĩpulit:vt hoc tẽ
pꝑe ad te ſenberẽ · Nã cũ te maxĩs
rebꝰ detentuͤ audirẽ: certe nego
ciũ meũ in aliud tꝑſ diſtuliſſem:niſi idip
ſum tale fuiſſet: vt ſemel a me neglectuʒ
nullius hoĩs neqʒ cõſilio neqʒ aunlio pꝰ
ea erigi poſſit.feꝛeſ itaq; me ſi te maxĩas
res agitãteʒ ĩteꝛpellaueꝛo. Caſparinus·

Si vllü apud te locuz preces mee ſint

vnq; habiture: illud a te maiorẽ ĩ modũ
queſo: vt has liteꝛas ſũma attẽtõe legas
⁊ ꝑſuadeas tibi nõ odio nõ ira nõ ĩuidia
hec ad te ſcribi:ſed ꝓ nrã amicicia me ne

gociũ tuũ agere ¶ Mabeo tibi ĩmoꝛtaleſ

—

grãas: ſi an te ſcribo illis oculis: atq; eo
animo ꝑlegeris quibꝰ aſſoleſ:cũ aliquid
attẽtiſſime ſolet a te fieri · ¶ Quod ad te
ſeribo tale eſt · vt id maxime ad rẽ tuaz p
tineat. Nã etſi hoc alienũ a te videat᷑: tñ
neceſſe eſt vt ſi recte curatũ fuerit:maxi
ma gloꝛia ad te ꝑuentura ſit· ¶ Nõ ð re
vulgari aut negligẽda:ſ de publicis cõ
modis ad te ſernibo. pudet eniʒ me hoꝛuʒ
tẽꝑm: ⁊ noſtre reipublice me miſeꝛet· Ni

ſi enĩ ſperarẽ ꝓpediẽ apud te eſſe: diligẽ

tiſſime imo oẽm cauſã ad te ſcripſiſſẽ·
¶ Volui ad te ſcribere ne te cõtẽptuʒ a
me diceres aut neglectũ ¶ Nec ad te ſcri
pſi nõ paſſione ias aut odio ĩ ſergiũ
neq; beniuolẽtia vlla in quĩtũ publium
ſed oĩa recto animi iudicio feci · ¶ Non
putaui te id laturũ tam iniquo animo:
8 ego equiſſimo certe ad te ſcripſeram
EBeu eſt quod a te gratius mihi fieri
poſſit:q; vt te ſemꝑ literiſ meis attẽtiſſi
mũ p̃ᷣbeas ¶ Etſi tuas literas ſꝑ attẽte
lego:tamẽ etiã ſine illis ſatis de tuo cãu
admonitꝰ erã . aũt non te officio meo
puenerim nõ mea culpa ſed tẽpoꝛũ fuit

Qupiebã enĩ pꝛeoccupare lrãs tuas:⁊ ef

ficere vt pꝛius te iuuari in his tuis mole
ſliis anĩ tui ſetires qᷓ; audires· ¶ Hec ad
te volui ſernibeꝛe vt aʒ tuũ liberarẽ ea ſo
licitudie:qua vt ſcio multũ afficiebaris.
¶ Scripſi hec ad te:vide ne ; hoꝛũ p
us efferas:q;ᷓ reipu·ĩtererit: ſʒ

hec nolui .

* —₰ ☛½ * — 2 2
te ignoꝛat᷑:ꝙ(vt te maxĩe optaĩ ſciebã)
de maximis rebꝰ ac nouis ꝗᷓ hic agitãt᷑ ꝑ
me doctõꝛ fieres ¶ Mec ad te magno ſtu
dio 1 voluptate ſcribo: quẽ ſcio ꝓ ſing
lari ĩ me bnuolẽtia tua:ſẽꝑ adũuſis caſib⸗
meiſ ĩdoluiſſe:⁊ maxĩe ſecũdiſ rebꝰletari
¶ Nõ pua reſ ẽ neqʒ vſitata:ð q̃ iĩdudũ
ad te ſcribere cõſlitui· ¶ Quãq́; maxĩe ĩ
curſu erã ac ĩ ipᷣo itinere veniendi ꝓpter
eos rũoꝛes qᷣ crebꝛe ad me de meis rebus
afferebãt᷑:tñ cũ foꝛte mihi occurriſſet ta
bellarius tuꝰ cũ lris quas illi reddẽdas
mibi dederas:nolui ipᷣm ſine meis ad te
redire ¶ Caudeo plurimũ ac letoꝛ:ꝙ hiſ
cogitatõibꝰ ac cõſiliis meis acceſſerũt li
tere tue:q̃ illiꝰ veteris beniuolẽtie tue in
me:⁊ neceſſarios meos ꝑpetui amoriſ te
ſtes eẽnt ¶ Etſi admonitoꝛe nõ egebã:qͥ
me de nrã aicicia cõmonefaceret: tñ aui
de tuas lrãs legi:nõ vt de anĩo tuo dubi
tarẽ:ſʒ qꝛ me certioꝛẽ feciſti de his rebus
quas ad me ſcribis ¶ me lrĩs tuis de

his rebꝰ admones:magnas tibi grãs ba

beo·volo enĩ magis hoc pateꝛnũ manda
tũ mihi videri q; cõſiliũ · ¶ Quo minus

expectate lrẽ tue fuer̃t:eo gratioꝛes mibi

extiterũt video qdẽ ꝙ amoꝛ tuꝰ vndiqʒ ſe
oñdit ¶ Mẽo tibi grãſ magnas qᷣdẽ: q
tuis me lris libeꝛaſti maxĩa 3 olicitudie 1
moleſtia ( Briꝰqᷓ; tuas lrãs recepiſſẽ:iã
oĩa de qbꝰ ad me ſcribis apð nos diuul
gabant᷑ ¶ Go gratioꝛes mihi lrẽ tue fue

rũt:quo mĩꝰ de ſalute rerũ mearũ ſpaꝛeʒ

Nã paulo añq; eas ſcepiſſẽ· Tã rumoꝛ ex
oꝛtꝰ erat de hoc naufagia fuerüt qᷣ di
cerẽt nullã oĩo nauẽ ꝑiclʒ fugiſſe ¶ Lrẽ
tne ĩcredibili voluptate me affecer̃t: nũ
45 eĩ maiori ſtudio rerũ diuĩaruʒ ĩflama
tꝰ fui:q̃; pꝰ quã eplaʒ tuã legi Qõmẽdas
religionẽ vt illa ſit oĩbꝰ rebꝰ añferẽda.
Tabellaꝛiꝰ tuꝰ nupꝑ ad me detulit lrãſ
tiias · Mones aũt me pro tua bñuolẽtia:
ne foꝛtũas meas eredã his hoĩbꝰ: cũ qbꝰ
aſſidue cõũſoꝛ·faqſaĩce qᷣdẽ nec a tua cõ

ſuetudĩe recedis ¶ Nũq́; tuas lrãs lego

qn aĩo voluptatẽ ꝑcipiã: ſꝑ eĩ aliq; egre
— YN⸗ — — „ — „ — . „ —
giã vtilitatẽ ĩ illis cõꝑio:cũ vel cõſulẽdo
vel admonẽdo id efficis : vt me docuioꝛeʒ

ac melioꝛẽ idies reddã. Sed incredibile ẽ

quantum be litere me oblectauerunt: qᷓ
ꝑ tabellarium tuum nuꝑ reddite fuerũt

Z

BBBBBof— — —

Naʒ vt pateme ad me ſcribis:ita ãtiqua
ſapiẽtia redolent · ¶ Qloriaboꝛ tũ ⁊ tibi
valde cõgratulaboꝛ:ſi ĩtellexero meas li
teras aliqd ĩgenio tuo: aut virtuti ad ie
ciſſe: quo maturius oĩa que ad te vides
dagnn ſtudio expeti:nõ minori ꝑficias.

Etſi de officio tuo nunq; dubitaueriʒ

magnaʒ tñ voluptatẽ ex tuis lrĩs ꝑcepi.
(g nup literas a te miſſas ex qbus
magnaʒ ſane ꝑturbatõem accepi: ſʒ tibi
ſubiraſcoꝛ ꝙ tarde ad me de ſũma ĩopia
ſcripſiſti · Nã iudico ſi hec a me tẽpeſtiue
reſcita fuiſſent: quin cũ amicis nrĩs ope
raʒ dediſſeʒ: ne tam grauis ⁊ moleſta eſſz
tibi pauꝑtas tua: ſʒ vt video ⁊ vt ad me
ſcribis pudoꝛ fuit tibi ipedimẽto: ⁊2 ẽ cõ
mune viciũ nobilitatis:ꝙ nõ minus gra
ue eſt alteri ꝓpter ĩopiam ſupplicare q;
egere · Tibi ergo ĩputabis ſi amicis igno
rãtibꝰ diutiꝰ qʒ oꝑoꝛtebat hãc moleſtiaʒ
ppeſſus fuiſti · ¶ Non de re noua ad me
ſeribis: nec mihi ignota ·quotiẽs eniʒ hu
iuſmõi foꝛtune ĩdignitatẽ credis:⁊ meip
ſum:⁊ itẽ alios ſepenumero ciues et gꝛa
ues ⁊ egregios pᷣteꝛ equum ⁊ bonũ ſuſii
nuiſſe ? qᷓnq; hec noſtra calamitas nihil
25 tuã· Mec ex Caſparino ſat erunt.

¶ XCO flagitas vt ad te ſeribã 8 actis

nrĩs:eſt mibi quidẽ ñ ſatis ocii ad ſingu

la exarãda: attamẽ ꝑcurꝛaʒ que magis di

a cognitu videbütur · Leo· Aretinꝰ
¶ Cogitabã tibi ꝓlixius ſeribere: 1 Ppe
diem vt ſpero id faciã: nunc aũt bꝛeuita
tis cauſã affert feſtinatio tabellarii: qui
me in ipſo diſceſſu: nunqᷣd vellem ſcribẽ
rogauit. Tdem. ¶ ad me ita ſcribis qᷓ
ſi ad hoĩeʒ tanq́; durũ ac nimiũ ꝑtinaceʒ
qui nec ab amicis moueri poſſit:nec per
ſuaderi ſibi peꝛmittat:vehemẽter mi dul
eiſſime Nicolae admiratõnem ſuſcipio
Naʒ quis me facilioꝛ: ⁊ ab omni obſtina
tõne duricieq; remotioꝛ? quis amicorũ
ſetẽtiis morigeratioꝛ g a obſequẽtioꝛ vn
q́; fuitæ Idem· ¶ Binas ꝓximis diebus
abs te lrãs accepi: ſic tamẽ vt quas tu p
mo Oederas:miſi poſteriꝰ redderẽt᷑. Tdẽ
Vellẽ interdũ mihi reſcribere ⁊ q̃ iſnic

gny

agant᷑: que ue ſperẽtur notũ facere tua

ſolita diligẽtia curares · dẽ ¶ In hac ip
ſa hoꝛa cũ tibi ſeribere ꝑarẽ lrẽ tue mihi
reddite fuerũt · Nimo igit᷑ dicã quod di

cturus erã: deinde tuis reſpõdebo· Idem
¶ Di ꝗᷓ hic agant᷑:que ue dicãt᷑ te cuꝛaꝛe
putarẽ ſcribeꝛẽ tibi acta cõcilii:⁊ quotidi

anar ũ rerũ cõmẽtarios facerẽ:ſʒ ſi te bñ

noui:tu eiuſmodi mẽtis es: vt nõ modo
nõ cures iſta cognoſcere:verũetiaʒ inteꝛ
eẽ tua arbitreris: hec vt tu appellare ſo
les tedia ⁊ deliramenta hoĩm ignoꝛare ·
Gſt aũt vt inuitãtis opus ad guſtũ cõui
uarũ epulas querere:ſic ſcribetis ad ami
cuʒ cõueniẽteʒ eiꝰ deſiderio materiam ſu
mere · Quãdo igitur tu qdeʒ delicatioꝛ es
nec quẽcunq; cibuʒ ſtomacus tuꝰ admit
tit: multa etiam que ceteris placent faſti
dit: paremus ſane epiſtolas guſtui tuo
gratas. Et quoniã noſtratia iſta cõtẽnis
ꝑegrina tibi obſonia cõquiramuſ. Nihil
itaqʒ tibi magis placituruʒ ꝑ hee temꝑa
aꝛbit:oꝛ:qᷓ; ſi ꝑegrinatõem meã tibi ꝑſcri
pſero· ITdem ¶ Kalendis ipſis anuariis
dũ vna cũ Nicolao noſtro mulierũ cater
uã que apud tẽplũ cõuenerat ex conſue
tudie viſeremꝰ: litere tue Idibꝰ decẽbris
Qõſtantie ſcripte nobis reddite fuerunt
vno atq; eoð faſciculo alligate: meas eõ
feſtim poſt habita viſendi cura ad ipſas
tẽpli valuasnã intus quidem tenebꝛoſi
us erat) cũ ꝑlegiſſeʒ iocunditate magna
ex ſalibus tuis exhilaratꝰ ſum: q; rerum
ipſarũ que a te ſignificabãtur cõfuſione
motus · Tdeʒ Hevi nupꝑ ad te lrãs phi
Eppo nrᷣo:ĩ quibꝰ ſane ꝓlixioꝛ fui: nunc
nihil feꝛe eſt quod ad te ſcribã niſi hoc ip
ſuʒ : ꝙ tuas lrãs expecto:flagito igit᷑ qð
adhuc nõ flagitaui:vt nos crebriꝰ de his
rebus que iſtic gerũtur ceꝛtioꝛeſ facẽ ſtu
deas: nec ego a te acta ſolũ exigo ·ſʒ qua
pꝛudẽtia es etiaʒ ſpeʒ reꝛũ futurarũ. Idẽ
EPoſtq; abinuicẽ diſceſſimꝰ nibil oĩno
literarũ tuaꝛũ: de quo ſũmã capio admi

.

ratõem a te ſuſcepi: qᷓnq; vt noſui ita cõ

ueniſſet ĩtemmos :vt ego a tuis literis pẽ

derẽ · ſi tãdiu pendere voluiſſez: qʒdiu
a te liteꝛe venirẽt adhuc ĩ pendẽti eſſem:
ſed pꝛeſtari cenſui (vt vulgo dici ſolet
ruere ſemel q́ʒ ſemꝑ pendeꝛe· Idẽ · ¶ Ad
literas tuas accuratius reſpõdebo: ceum

plus ocii nactus fuero.nũc iſta vulgaria

trãſigaʒ· Lecta eſt enĩ epiſtola tua põtiſi
ci: cum multi honeſtiſſimi viri vtriuſqʒ
oꝛdinis adeſſẽt: ⁊ nonnulli Romãe eccie

„ „

Caꝛdinales:quam cum attentiſſime ꝛ ſũ
mo cũ ſuẽtio totã audiſſẽt: oẽs tãdẽ vno
oꝛe ad te laudãdũ:extollẽdũqʒ cõuᷣſi ſũt:
Te doctiſſimũ. te eloquẽtiſſimũ · te viro
rum optimũ p̃dicabãt · monebat eos vt
mibi videbat᷑ grauitas oꝛatõnis tue· Idẽ
¶ B (¶ Canc epiſtolã nõ leuẽ ac iocoſaʒ
vt relique mee ſolẽt ad te mittere ĩſtitui
ſed ſeriã ac grauẽ ⁊ viro dignã: quaʒ licʒ
pbꝛeuẽ loco munuſculi tamẽ ab hoĩne ti
bi amantiſſimo accipias volo: ⁊ vt ſpeꝛo
nõ iniocũdã:Hoggi floꝛentinꝰ ¶ Rogo
vt ad me ſcribas aliquid de ſtatu retũ cõ
muniũ ⁊ noſtrarũ:literas des ad mẽſam
de medicis: q eurabũt tute quidquid ad
me ſcripſeris ꝓferẽdũ. Ideʒ ¶ Recepi tu
as literas:⁊ ſimul copiã epiſtole: quã di
cis te ſcripſiſſe ex Mio· fuit mihi vtraqʒ

gratiſſima: ſʒ ſuꝑioꝛẽ nullꝰ antea ad me

attulit: ꝓpterea nõ reſpõdi pᷣus· Reſcri
pſiſſeʒ eĩ tibi eueſtigio que mea eſt ĩ ami
cos obſeꝛuãtia: cũ nullꝰ ſit ĩ officio lrãꝛũ
diligẽtioꝛ: nã cũ ſpõte ſcribo ad eos:q̃bꝰ
cũ eſt mihi amicicie vetus cõſuetudo:tũ
vero pᷣcipue lrĩs ꝓuocatus· Idẽ· ¶ Scio
te libeter legeꝛe que mea ſũt: nõ pꝛopteꝛ
eloquẽtiaʒ:quaʒ eſſe ĩ me nullã ſentio:ſ .

ꝓpter ſingularẽ tuaʒ in me affectõeʒ ob

eam cauſaʒ mitto tibi dialogũ quendam
quẽ nuꝑ edidi ſcriptũ in auariciaʒ:quem
cũ ocium fuerit legas oꝛoꝛ⁊ licet ſiſ in tã
ta admiſtratõne occupatiſſimꝰ : tñ aliqd
tpis ſubducito ad legendas has ĩeptias
meas:quas cõfido tibi iocũdas foꝛe · Tdẽ
¶ Recreatꝰ ſũ mi Franciſce ex lrĩis quas
a te ꝓxĩe accepi .ſeriptas vt video inter
multas occupatões ta votis meis faue
at deuſ vt aĩio pendebã anxiꝰ aut ſolicitꝰ
quidnaʒ eſſe cauſe poſſʒ cur nulle abs te
lutere redderent᷑ poſt ſuſceptũ libellum
Verſabaʒ multa aĩio: omnes cogitatꝰ (vt
ſit) circũuoluẽs: ⁊ tũ hanc reſpõdẽdi taꝛ
ditatẽ ſꝑ accipiebaʒ in peioꝛẽ ꝑtem:exiſti
mans iudicani a nobis idignaz rem eſſe:
ad quã nõ reſpõderʒ vir noſtri ſeculi do
ctiſſimꝰ Idez ¶ Deripſi ad te epiſtolaʒ ſa
tis verboſaʒ:⁊ que foꝛſan aliquoꝛũ aures
offenderet:te aũt ſcio modice laturũ: ac
ſapiẽteꝛ ineptias meas:⁊ locus ipᷣe queʒ
ego mihi ſolitariũ feci:a libri quibus fre
quẽteꝛ vtoꝛ reddũt me paulo verboſioꝛẽ

Idem · ¶ Wodo cũ domũü noctu rediſſeʒ

offẽdi literas tuas ⁊ ſimul libellos quos

remiſiſti · Retulit inſuꝑ quidã ex domeſii
cis illũ qui detulerat diuiſſe ſe poſtridie
mane ad te velle ꝓficiſci: ſi quidẽ vellẽ re
ſpõdere vt pᷣſto id eſſet Ttaq; licet opus
eẽt exquiſito quodã genere literarũ ad
virũ pᷣſertim eloquentiſſimũ: ſumpſi tũñ
calamuʒ ſcriptuiꝰ ꝓ tꝑis facultate quid
