qua cõdicõe omnes homines ⁊ quibus

tꝑibꝰ nati ſumꝰ cogites. ꝓlꝰ tibi tua vir
tus dedit q; foꝛtuna abſtulit · Epi. xviii ·
¶ Omnbbus his de cauſis debes iſtã mo
leſuã q́; leuiſſime ferꝛe: meus animꝰ erit
ĩ te eer ſ tu eſſe vis 1 G

eſie debet. Cadẽ · ¶ Moc loco ſi videoꝛ au

gere doloꝛẽ tuũ quẽ cõſolando leuare de

beã:fateoꝛ me cõmunẽ maloꝛũ cõſolatio

nem nullã ĩuenire pᷣter illã:q̃ eã ſi poſſis

ſuſciꝑe maxĩa ẽ:quaq; ego quotidie mag
vtoꝛ:cõſcientiã recte volũtatis maximaʒ
eẽ cõſolationẽ rerũ incõmodarũ:nec eſſe
vllüũ magnũ malũ pᷣ̃ter culpã a qua quã
do tãtü abſumꝰ:vt etiã optĩe ſenſerimꝰ:
euẽtuſq; magis nii cõſilii Reonſilii rep̃
hendat᷑:⁊ qñ pᷣſtitimꝰ qð de
rate qð euenit feramꝰ.li·vi · Epi·quarta
Etſi tali tuo tꝑe me aut cõſolãdi: aut

iuuãdi tui cã ſcribẽ ad te aliq̃d ꝓ noſtra
amicicia opoꝛtebat:tñ ad huc id ñ feceri,
qꝛ neq; lenire videbar oꝛõne:meq; leuare

poſſe doloꝛẽ tuũ: poſtea vᷣo q; magnam

ſpem habere cepi foꝛe vt te bꝛeui tꝑe ĩco

lumẽ hẽremus:facere nõ potui quin tibi
⁊ ſentẽtiã ⁊ volũtatẽ declararẽ meã ·pi.

xiii · ¶ Nüc vo euerſis oĩbus rebꝰ cũ cõoſii
lio nihil ꝑfici poſſit: vna rõ videt᷑ qdq d
euenerit ferꝛe moderate: pᷣſertim cũ oĩm
rerũ moꝛs ſit extremũ:⁊ mihi ſim cõſcius
me quoad licuerit dignitati reipub· cõſu
luiſſe:⁊ hac miſſa ſalutẽ retinẽ noluiſſe·
hec ſcripſi nõ vt de me ipſe dicerẽ: ſed vwt
tu q cõiũctiſſima fuiſti mecũ ⁊ ſnĩa ⁊ vo

lũtate eadẽ cogitares · Magna eĩ cõſola

tio ẽ:cũ ea recoꝛdare etiã ſi ſecꝰ acciderit:
te tñ recte vereq; ſenſiſſe · Atq; vt liceat

aliqñ aliquo reip · ſtatu nos frui:ĩcer noſ

qʒ cõferꝛe ſolicitudĩes nr̃as qᷓs ꝑtulimus

tñ cũ timidi putabamur q; dicebamꝰ ea

futura q̃ facta ſũt · De tuis rebꝰ mhil eẽ

qð timeas pᷣter vniuerſe reip·ĩteritũ tibi

cõfirmo · de me aũt ſic velĩ iudices qtum
ego poſſim me tibi ſaluti tue liberiſq; tu

is ſũmo cũ ſtudio pᷣſto ſꝑ futurũ pi · xxi

Ex oĩbus aũt his ꝗᷓ dixi incõmodis ni
hbil tolerabiliꝰ exilio pᷣſertĩ ĩnocẽti vbi n·

la adiuncta ẽ turpitudo.Addo etiã cũ ea

vꝛbe careas:ĩ qua nihil ſit q videre poſ

ſis ſine doloꝛe · li · vi . Gpi · ii · ¶ Cum deci

mũ iã diẽ grauiter ex ĩteſlinijs laboꝛarem

uimꝰ: mode

neq; his qᷓ̃ mea oꝑa vti volebant me ꝓba
rẽ nõ valere: q; febꝛim nõ haberẽ fugi in
tuſculanũ: cũ quidẽ biduũ ita ieiunus fu
iſſem: vt neq; aquã quidẽ guſtarẽ · Ttaq;
cõfectꝰ lõgoꝛe ⁊ fame magis tuũ officiuʒ

deſiderarẽ: qᷓ́; a te requiri putaui meum.
Gpi · xxvii. Gſuz uo ſum grauiſſime

afflictꝰ ferꝛẽ certe moderatiꝰ ſi te haberẽ
Nã ⁊ oꝛõ tua pꝛudẽs:⁊ amoꝛ erga me ſin
gularis multũ leuaret: ſed quomã bꝛeui
tꝑe vt opinio nr̃a ẽ te ſũ viſurꝰ ita me af
fectũ offendes:vt multũ a te poſſizʒ iuua
ri:nõ ꝙ ita ſim fractꝰ vt aut me homĩem
eſſe oblitꝰ ſim:aut foꝛtune ſuccũbenduʒ
putẽ:ſed tñ illa hilaritas nr̃a ⁊ ſuauitas
ꝗ te p̃ter ceteros delectabat erepta mibi
oĩs ẽ:firmitatẽ tñ ⁊ cõſtãtiã ſi mõ aliqñ

fuit ĩ nobis eandẽ cognoſces quã reliqui

ſti. li. ix. Epi · xi. ¶ TFncidit ĩ ea ipſa mala
q̃ ſũmo ſtudio vitauerat: oppᷣſſus ẽ eniʒ
bello repẽtino · Gpi · xii. C pᷣt enim
ſpes eſſe ĩ ea repub:ĩ qua hoĩs ĩpudẽtiſſi
mi armiſ oppᷣſſa ſũt oĩa:⁊ ĩ qua nec ſena
tus nec populꝰ vĩ habet vllã? nec leges
vlle ſũt nec iudicia:nec oĩo ſimulacrũ ali
ð: ac veſtigũ ciuitatis · li · x. Epi. pꝛima.
EPao ita pugnatũ ẽ vt acriꝰ nõ poſſet
ex vtraq; ꝑte pugnari.Gpi:.xxx.¶ &ρ tar
dius certioꝛ fierẽ de p̃liis apud mutinaʒ
factis lepidus effecit:q meos tabellarios
nouẽ dies retinuit: tãetſi tantã calamita
tẽ reipub. q;tardiſſime audire optanduʒ
ẽ: ſcilicet illis qͥ ꝓdeſſe nibil poſſunt neqʒ
mederi · Gpi · xxxiii · ¶ Naʒ neqʒ deeſſe:ne
qʒ ſupeſſe reipub. volo.maxĩe tñ doleo a
deo lõgo ĩifeſto itinere ad me veniri:
vt die quadꝛageſimo pꝰ aut vltra etiã q̊;ʒ
facta ſunt oĩa nuncient᷑· Cadẽ · ¶ Quod
ad bellum boc attinet nec ſenatui nec rei
publice deerimus:que poſtea egerimꝰ fa
ciã te certioꝛẽ. Gpi · xxxiiii . ¶ Panſa amiſ
ſo quãtũ detrimentũ reſpublica accepit
nõ te pᷣterit. Nunc autoꝛitate ⁊ pꝛudẽtia
tua picias oꝑtet:ne ĩimici nr̃i cõſulibꝰ
ſublatis ſperẽt ſe cõualeſcere poſſe · li.xi ·
Gpi · ix · ¶ Sed bellũ iſtic renatũ mirant᷑
hoĩes:nihil tã pᷣter ſpem vnq̃ Epi · xiii.
Nunc vero cũ ſim cuʒ tironibus egen
tiſſimis valde ⁊ meã ⁊ vram vicẽ doleam
neceſſe ẽ. Gpi · xix. ¶ Ego niſi valð necce
fuerit ex ᷑talia nõ excedã·legiones armo

——

n
mne

—

—w — N —— ——

paro · ſpero me nõ peſſimũ exereitũ habi
turũ ad oĩs caſus ⁊ ĩpetus hoĩm. Gpi · xx
¶ O rem niſſerã dñm ferꝛe nõ potuimꝰ
cũ ſeruo ſeruimus: ⁊ tamẽ me quidẽ fauẽ
te magis q; ſperãte · li · xi · Cpi. ui · ¶ Der
uii ſulpicii moꝛte magnũ pᷣſidium amiſi
mus · Reliqui ꝑcim inertes: partim imꝓ
bi · Gᷓpiſtolav. ¶ Sin (qd dü omẽs auer
tant) oppꝛeſſus ibi erit:omnis hominuʒ
curſus eſt ad nos· pꝛoinde fac animũ tan
tũ hapeas rantad apparatuʒ: quantum
opuſẽ ad vniuerſã rempublicã recuperã

dam. Gpi. vi. ¶ Vt enim grauiꝰ egrotãt

hi qui cũ leuati moꝛbo vident᷑:in eũ deĩte
gro ĩciderunt:ſic vehementiꝰ nos laboꝛa
mus qui ꝓfligato bello: ⁊ pene ſublato
renouatuʒ bellum gerere conamur .Gpi.
vltima. Non queo reliqua ſeribere:tã
ta vis lacrimarũ ẽ: neqʒ te ĩ eundẽ fletuʒ
adducã · li · xiiii. EGpi.pama. ¶ Ad te vero
1 ad nram tuliolã nõ queo ſine plurimis

lacrimis ſcribere. Vos enim video miſer

rimas:quas eß⸗ beatiſſimas ſemper eſſe
volui · Gpiſto

deo: nec miroꝛ ſed mereo caſum huiuſ

modi:vt tantis tuis miſeriis mee miſerie
ſubleuentur. Nã ad me publius valerius

hõ officioſus ſeripſit:id qd ego maximo
cũ fletu legi:quẽadmoð a veſta ad tabu
lã valeriã ducta eſſes:hem mea lux.meuʒ
deſideriũ: vnde omẽs opẽ petere ſolebãt
te nũc mea terentia ſic vexari: ſic iacere ĩ
lacrĩs ⁊ ſoꝛdibꝰ: idqʒ; fieri mea culpa qᷓ ce
teros ſeruaui: vt nos ꝑiremus. Gadem.
Necepi ab riſtocrito tris eplas: q̃s
ego lacrimis ꝓpe deleui·. Conſiteoꝛ eniʒ

meroꝛe mea terẽtia: nec mee me miſerie

magis excruciãt qᷓ; tue veſtreq;· Ego aũt
hoc miſerioꝛ ſum q; tu q̃ es miſeruma:q;
ipſa calamitas cõmunis vtriuſqʒ; noſtrũ
ſed culpa mea ꝓpꝛia ẽ. Gpi · iii. 6 Naʒ mi
hi añ oclos dies nocteſqʒ verſat᷑ ſqualoꝛ

veſter.⁊ meroꝛ:⁊ ĩfirmitas valitudĩs tue

ſpes aũt ſalutiſ ꝑtenuis oſtendit᷑inimici

ſunt multi:ĩuidi pene om̃s.Gadẽ ¶ Non

—☛

queo iã plura ſcribere ĩpedit meroꝛ Epi
quarta ¶ Omnis moleſtias ⁊ ſolicitudi
nes qbus ⁊ te miſerrimã habui (id quod

mihi moleſtiſſimũ ẽ) tuliolãq;ʒ q̃ nobis

noſtra vita dulcioꝛ ẽ depoſui ⁊ eieci. Gpi

a. ſecunda. (Rte quidẽ
omnia fieri foꝛtiſſime 1 amantiſſime vi

.

ſtola ſeptĩa ¶ ¶Id ceteras meas mi
ſeriaſ acceſſit doloꝛ de dolobelle ⁊ Tullie
valitudĩe oĩo · de oĩbus rebꝰ nec quid cõ
ſuii capiã nec quid faciã ſcio · Tu veliʒ tu
am 2 Tullie val itudinẽ cures. Vale. Epi.
ix · ¶ In maxĩg meis doloꝛibus excruciat
me valitudo Tullie nr̃e: de qua nihil eſt
qð ad te plura ſcribã · Tibi enĩ eque ma
gne cure eſſe certe ſcio · Epi·xix. ¶ Etſio
poꝛtunitatẽ oꝑe tue oĩbuſ locis deſidero
tñ non tã mea q́; tua cauſa doleo te non
Valere:ſed cũ in q̃rtanã cõuerſa vis moꝛ
bi ẽ Cic enĩ ſcribit Curiꝰ) ſpero te diligẽ
tia adhibita etiã firmioꝛẽ foꝛe: mõ fac id
qð eſt hũanitatis tue:nequid aliud cureſ
hoc tꝑe:niſi vt qcõmodiſſiẽ cõualeſcas
on ignoꝛo quantũ ex deſiderio laboꝛes
ſed erũt oĩa facillima ſi valebis.feſuinare
te nolo:ne nauſee moleſtiam ſuſeipias e
er pꝑicloſe hieme nauiges.li.xvi.Epi · x
Quo in diſcrimine verſet᷑ ſalus mea
bonoꝛũ oĩm: atq; vniuerſe reipublice ex
eo ſcire potes:ꝙ domos nr̃as ⁊ patriam
ipſaʒ vel deripiendã: vel iĩflãmandaʒ reli
quimuſ.t᷑n eum locũ res deducta ẽ:vt ni
ſi quis deꝰ vel caſus aliqͥs ſubuenerit ſal
ui eſſe nequeamꝰ . Gpixi. ¶ Tncredibili
ſum ſolicitudine turbatus de tua valitu

dine: qua ſi me liberaris: ego te omni cu

ra liberabo. pixiii · ¶ Menandꝛꝰ poſt
ridie ad me venit vltra qᷓ́; expectareʒ· Tta
habui noctẽ plenã timoꝛis ac miſerie ·
Tuis lrĩs nihilo ſũ factꝰ ẽtioꝛ quo te
hẽres ſʒ tñ ſum recreatꝰ.Gpi ·xiiii. Mec ex
Tullio: nũc circa ideʒ videamꝰ ex Caſpa
rino ꝑgameẽi. .
ktere tue tantam attulerũt mo
leſtam animo meo: vt nullo
tempoꝛe maioꝛi ĩ meroꝛe fuerĩ
cum enim eo perducta ſit foꝛtuna noſtre
reipublice vt iam nihil pꝛeſidii poſſit ab
hominibus expectari:maxime timenduʒ
eſt ne diuĩo ⁊ noſtro auxilio pꝛiuati ſimꝰ
Gaſparinus. ¶ Epiſtolam tuam plenaʒ
rerum nouarum accepi: miſeret me con
dicionis ⁊ ſtatus tot magnificarum vꝛbi
um:atq; populoꝛum pꝛouincie veſtre ·
¶ Ouantum ſun tuis literis commotus
melius ab amicis ⁊ neceſſariis tuis ĩtelli
ges:nihil enĩ puto ĩ noſtra republica e?

qð ſit moleſtius ferendum:qᷓ; ꝓ bñfactis
noſtris malefacta referꝛi: nõ tñ odio ma
loꝛũ nr̃a ĩnocẽtia ẽ deponẽda:ſed eo ſtu
dioſius ĩ rẽpub· ĩcumbendũ:quo plures
ĩueniunt᷑ qui vel ĩuidia:xl aliquo doloꝛe

ĩ nẽ̃a ſtudia ĩuehunt᷑. ¶ ulta habeo qᷓ

me vehemẽter excruciãt:ſed nibil tñ ẽ q

magis angar:q; ꝙ ĩ vꝛbe nr̃a nullũ viðo
loc ee h ani tati atzʒ clemẽtie ¶ Mouʒ
me plurimũ ea factio quã oꝛiri video ĩ vꝛ
be nr̃a:cui niſi occurꝛat᷑ ꝓfecto erũpet in
aliqð magnũ malũ bonoꝛũ ciuiũ · ꝰ aũt
ꝓditõis quis ſit autoꝛ ⁊ ſi putẽ nos mul

tis ſignis ĩtelligere poſſe: tñ aꝑte agno

ſcetis ex eo quẽ cum multis meis ad vos
mãdo/¶ ¶ Narꝛarẽ hoc loco tibi quo ĩ ſta
tu eſſem: niſi ⁊ doloꝛ me pᷣpediret:⁊ tu is
eẽs qͥ foꝛtunã meã ſatis noſſes:plura iazʒ
ad te p lacrimis ſcribẽ nõ poſſum:ſed tu
officio tuo ac pietate ĩ me fũgere · ¶ Cu
pis ex me ſcire quo in ſtatu res nĩr̃e ſint·

Qaput ẽ ꝙ ſi omnes hoĩes ĩ excidiũ nẽm

cõiuraſſent:vix deterioꝛi loco eſſe poſſe
mus ¶ Niſi aliud hẽas noli mibi ſuaſoꝛ
eẽ ĩ ea re q̃ mihi poſſet plura q; credis ñ
ſolũ ĩcõmoda:ſed etiã vite mee ꝑicula af
ferꝛe ¶ Gũ foꝛtuna olĩ abſtuliſſet: moꝛs
nouiſſime oẽs mihi amicos ⁊ neceſſarioſ
abſumpſit: nihil igi᷑ habeo cur diutiꝰ in

vita aut manere veli aut debeã :niſi aliqᷓ

mihi ſpes oꝛiat᷑. ¶ IFmiſi quidẽ vno tpe
opes· amicos · dignit ates· patriã.⁊ neceſ

ſarios meos: vagoꝛq; ꝑ alienas terꝛas ex

ul.ĩops: mẽdicus:⁊ qð mihi duriſſimũ ẽ
oĩbus ignotꝰ:mihil itaq; optatiꝰ q́; moꝛſ
¶ Et quomã hũana pᷣſidia res nras de
ſtitueruũt cogimur¶qð ĩ tempeſtate ſepe
nautis accidit) oĩa cõſilia nr̃a:oẽm ſpem
atz cogit atõem ad deũ referꝛe: ad quã rẽ
cõſequẽdã nobis eris ⁊ adiutoꝛ ⁊ ſocius:
qzuis eĩ deus videat᷑ auertiſſe anĩm ⁊ au
res a nrĩs pᷣcibꝰ:tñũ ſperamꝰ clementiam
ſuã mutaturã eſſe ĩ meliꝰ mala quibꝰ cõ
flictamur: ⁊ pene cõficimur ¶ lud velĩ
ſcias paulominꝰ hac tua iactura me eſſe

aĩo cõmotũ: q; ſi ĩ ꝑte foꝛtunarũ mearuzʒ

dãnuzʒ factũ eet · Tta enĩ ſꝑ de te iudicaui
nihil poſſe tibi accidere qð nõ mihi ꝓpꝛi
um eẽt . qð ego arbitroꝛ multis olĩ te ſi
gnis pſpexiſſe · Neminẽ bodierno die
viuẽ puto qui me vno ĩfoꝛtunatioꝛ ſit:tã

ta en me circũſtant ĩcõmoda vt nullum

ego exitũ illis videã: niſi quẽ moꝛs mihi
attulerit · Naʒ ita miſer ſum vt iam non
babeat foꝛtuna:vbi poſſit me ferꝛe ·hoe
ita vell mibi credas: vt ex oꝛaculo phitii
appollinis nõ ceriꝰ edictũ putes · ¶ Tã
to me doloꝛe tue le affecerũt:vt egoipᷣe
mayĩe cõſolatõe egeã · Nã vt ſꝑ in rebus
letis nri ſenſus cõueniebãt: Ita poſteaqʒ
illa ꝑturbata atʒ abiecta ſũt:quibꝰ diu in
ter ciues tuos floꝛueris:nõ minoꝛẽ aĩo ꝑ
turbationẽ ſentio:acſi oĩa rebꝰ meis acci
diſſent qʒqʒ quid magis p̃t meũ dici: qͥʒ
qdquid tuũ ẽ.habebis ergo magis me tu
arũ erũnarũ ſociũ atʒ ꝑticipẽ q; conſola
toꝛem · ¶ Etſi dolẽdo meroꝛ leuat᷑: qʒuis
hoc genꝰ cõſolatõis ꝑ alienũ ſit:nihil in
tuo doloꝛe minuẽdo pᷣtermittã · facies er
o qð ego ĩ hoc tuo doloꝛe maxĩe cupio
las aĩo erecto: ꝑferẽdo vĩces foꝛtunã
q̃ te pꝛiꝰ vicerat. Si hoc feceris maioꝛem
certe gloꝛiã ex tua victoꝛia:q̃; ex oĩbus re
bus iacturã referes ¶ Cõpatioꝛ equidez
tibi: ⁊ aliqñ acerbiꝰ huiuſce tue calamita
tis ĩdignitatẽ fero q; tuipſe:pferꝛẽq;ʒ mo
leſtiꝰ niſi ecte virtute cognoſcerẽ ꝗᷓ tibi
ſatis p̃ſidii afferꝛet ¶ NWon ſatis poſſum
ad te ſeribere quãtã egꝛitudinẽ aio meo
pceperĩ:de his unonbns qui falſo de te
diſſipati ſũt. ¶ Nunc te vere diligere mi
hi videoꝛ:cũ audio quo aĩo hũc acerbiſſi
mũ caſũ tuũ feras:q; enĩ maxĩa ⁊ pluria
vite omamẽta ĩter pauciſſimos dies ami
ſeris foꝛtune fuit: ꝙ aũt ĩfracto ſis ⁊ ma
gnanimo hoc ẽ cõſtãtie ⁊ foꝛtitudĩs tue
¶ Go res mee ꝑducte ſunt:vt iã pluribꝰ
lcõmodis vite affectꝰ ſim:q; vel ipſi etiã
ĩimici mei ſpare auſi ſint · Non habeo ad
quẽ potiꝰ me conuertã q; ad te ipſũ:qui
me valde amãdo id effeciſti:vt ſolꝰ ĩ me
cõſolãdo magis apud me valeas: q; cete
ri oẽs amici QWiora ſũt iã ĩcom moda
mea: q; vt eis quiſq; poſſit mederi . vnũ
tũ habeo in his malis remediũ: ꝙ ea non
diu ſũt a me ꝑferẽda.ſpero quidem cito
moꝛs me ab his abſoluet · Quid enim eſt
ꝙ me iaʒ viuere delectat:aut cui ſpei me
reſeruo · Si omnes homines ſimul affini
tarentur vix mihi poſſent eſſe auxilio.
SDed hoc in his malis meis fruoꝛ ſolatio:
ꝙ ſine cuiuſq; hoĩs iniuria vixi · Nolui te

lum

iͤi

non

de⸗
hiti

alſe
bus

uin

erũnas meas ignoꝛare: qui ſiq̃d vnq; io

cundi ĩ vita habui ſꝑ mili cõſocius fuiſti

uãgraue mihi ſit ĩ ſenectute ꝓpter
ĩopiã ſeruire: facile potes ex te ⁊ alus cõ
iecturã facere:ſʒ hoc ĩter nos refert:ꝙ tu
auptati aſſuetꝰ es:ego vo cum ĩ maxĩo
plẽdoꝛe abũdãtia foꝛtune ſꝑ vixerĩ: nõ
poſſuʒ iugũ iſtud ꝑferꝛe · Ceteris foꝛtaſſe
memoꝛia rerũ ꝓſperarum moleſta ẽ:ego
vero nõ ſolũ hoc malo crutioꝛ: ſʒ etiã cuʒ
hmõi ĩcõmodoꝛũ nũqᷓ; exꝑtꝰ fuerĩ:eo mi
nus patientiã poſſũ habeẽ· vtinã aut ĩ hac

miſeria natꝰ eẽm:aut q; beate vixerĩ nun

q; memiſſeʒ ¶ OQuo ĩ ſtatu fuerĩ:aut ĩ qꝰ
nüuc poſitꝰ ſim nõ te puto ignoꝛare · Fllð

aũt me ꝑturbat maxĩe: ꝙ neq; aĩmꝰ neqʒ

cõſuiũ ẽ mihi:quo poſſim me iuuare·Nõ

ſũ eĩ ſic a natura ĩſtitutꝰ:vt doloꝛẽ meuʒ

—

poſſim diſſimulare: neq; ſub bis p̃cepto

ribus educatꝰ:vt pauꝑtatẽ meã foꝛtiter

pati poſſiʒ.· Scis q; molliter fuerĩ a parẽ
tibꝰ meis nutritꝰ:nũqᷓ; ſpare poterã huc
ĩdignitatiſ ꝑuẽturũ iri · Si vicio meo qð
multis accidẽ video ad ĩopiã redactꝰ eẽʒ

aliquãto foꝛtunã meã eqᷣoꝛi aĩo ꝑpferꝛem:

ſʒ cũ oĩa p̃ter mea ſtudia bñ multis faciẽ
do: adũͦſa ceciderĩt: ñ ſatis poſſũ mihi ac

qeſcere · ¶ Si illũ ĩopie mee finẽ: aut p̃ſi
diũ futurũ ſperarẽ:nihil tã durũ poſſet ĩ
bac mea foꝛtũa eẽ: qd magno ⁊ ĩcõcuſſo
aĩo nõ ꝑferꝛẽ: ſʒ cũ nulla ꝓꝛſus me ſpes
hẽat:qͥd ẽ ꝙ ĩ vita diutiꝰ manere cupiaʒ·

Solebã amicos meos a die natali nůare
vt ĩtelligerẽ quãtũ tꝑis ſedðᷣm naturã mi

hi reſtaret · tũc maxĩe viuẽdi cupidꝰ eraʒ:
☛— 2 „ „ 92 .—
cũ nihil erat cur vitã accuſarẽ:nũc vo ni

hil mibi ꝓlixiꝰ ãnis videt ¶ OQuo me cre
dis anĩo eſſe:cũ foꝛtunas meas ab oĩbus
amicis deſutui ĩtelligo:qꝗ̃ res ita me ꝑtur

bãt: vt mihiipſi ĩmutatꝰ eẽ videar: nõ ex
pectabã vt qͥᷣ ſꝑ officio meo illos iuuiſſeʒ
nũc ſumul ab his oĩbꝰ deſlitutꝰ eẽz · Tan

dẽ ex magna ſolicitudĩe ac metu liberatꝰ
ſũ. Spero te multoꝛũ ſermone ⁊ lñs ĩtel
lexiſſe:me dũ iter etrurie ꝑagerẽ quo pe

terẽ vꝛbẽ Romanã ĩ quoſdã ĩcidiſſe: qͥ aſ
ſiduis latrociniis ĩfeſtabãt eã ꝓuĩciã: ⁊ fe

re oẽs viarũ aditꝰ occupabãt · putabã in

manꝰ carnificũ veĩſſe qᷓ me multis mõois
, — 2 — ◻
excruciarẽt · Ego vo cũ aĩm pararẽ ad foꝛ

titer ꝑferẽdũ oẽs penas qs illi mihi ĩfer

ly

re voluiſſent:neq; iã illos qᷣcq; rogare

ueni apud eos maioꝛẽ pietatẽ: q; fuiſſeʒ
vnq; auſus ab eis ſperare · hec ex Caſpa
rino · CXNR ¶ Plures his diebꝰ a te mihi
reddite fuerũt eple:oẽs ferme cõmẽdati
cie: qbus ĩ rũñdẽdo tardioꝛ fui gnoſce p̃
coꝛ ñ occupatõibꝰ rerũ agendaruz qᷓ nul
le ĩ hoc tꝑe ſũt:ſʒ ꝑturbatõi ⁊ egritudini
quibꝰ aſſidue mirũ ĩ modũ diſcrutioꝛ Eũ
ꝗppe ĩ locũ res deductas cerno:vt neceſ

ſarium ſit meroꝛe cõfici: ⁊ qſi eõſter nari:

amiſſiſ iã ſepe ac ĩ peiꝰ labẽtibꝰ idiẽ rebꝰ
ſed his omüſis q̃ accuſari faciliꝰ q; emen
dari pñt bꝛeuiter rũdebo. Leonardꝰ Are
tinus ¶ Nos ſumꝰ hic cõtinẽter ĩ armis
atʒ eo fit vt minꝰ attẽdere lrĩs queã · Tã
ta ẽ eĩ Romani populi ĩcõſtãtia ae ꝑuer
ſitas nullꝰ vt relinquat᷑ qeti locꝰ · heri añ
lucẽ egreſſi vibẽ Romani cũ quibuſdam
auxiliaribꝰ regis pontẽ molium occupa
re tẽptarũt · Turã ſuꝑ eo põte nĩi cuſto

diũt: neqs ĩuito põtiſice tranſire poſſit ·

vehemẽter ibi aliquot hoꝛis pugnatũ ẽ.
Tandẽ nr̃is laboꝛãtibꝰ: ſubſidio iniſſi eqͥ
tes Romanos ĩ fugã vtere:paucis ĩterfe

ctis:frequẽtibꝰ vulneratis · Clli in vꝛbẽ re

uſi ſolita temeritate ĩ capitolio cõſiſtũt:
mltitudĩeʒ cõuocãt · feſtꝰ erat dies · plebs
ocioſa.⁊ vĩo calẽs· cõcurſat · ſumunt᷑ rap
tĩ arma· vexilla ꝓmunt᷑· ad oppugnãdas
põtificis edes ire ꝑgũt. Nñ cõtra ĩſtare ·
ꝑare tela· cohoꝛtariĩſiſtere·expectare foꝛ
ti anĩo populi ker AAñ molẽ adꝛani qᷓ

male ꝑata nobiſ ẽ vallũ iacẽ· Nox deniq;ʒ

certamẽ dirimit · Ca nocte vigilie ꝑ totaʒ

vrbẽ facte· Neſcio quẽ finẽ res ſit habit᷑a

Tu gaude: 2 ſiqd ð piſis hẽs me certioꝛẽ
fac. dem ¶ B Si ſerius mi doctiſſime

Rarole oꝛnatiſſimi atz amãtiſſimi quon
dã mihi Laurentü nñi:debitũ virtuti mu
nus p̃ſtiti: q; eiꝰ ĩ me officia poſtulabãt:

nõ negligẽtie:nõ obliuioni tribuendũ ẽ
ed doloꝛis magnitudĩ: queʒ ex cariſſimi

deq; me optiĩe meriti viri moꝛte ſuſcepi.
Tantꝰ enĩ meroꝛ: tãta vis egritudĩs mẽ
tem oppꝛeſſit: vt quotiẽſcunqʒ animum

ad eiꝰ memoꝛiã reuocarim: nõ ſcribendi
facultatẽ: ſed lacrimarũ eopiã ipſiꝰ recoꝛ
datio mihi ſuppeditarit: qdq; imbecillis
ſolʒ anĩs euenire ita ceſſerit doloꝛi ratio

ſenbendi: vt a tꝑe meroꝛis mitigatõ füit

„—

ij

expetẽda. Gtenĩ quis tã durus vel potiꝰ

ferꝛeus eſſet: qui fletũ ⁊ lacrĩas ĩ talis vi
n atq; amici cõmemoꝛatione cõtineret 5

Multa quippe diuerſoꝛuʒ hoĩm vulnera
quotidie añ oculos obuerſant᷑ vt nulliꝰ ĩ
obitu tãqʒ ĩ re ĩſolita obſtupeſcere debe
amuſ.ſed tñ mayĩa ꝑs hoꝛũ hi ſũt:vt ĩcer
tũ ſit: vita ne illoꝛũ moꝛti potiꝰ:an moꝛs
vite fuerit p̃ferẽda · Viuãt enĩ an ĩtereãt
parũ ĩtereſſe moꝛtaliũ videt᷑. At vᷣo cum
moꝛtẽ obiit is:cuiꝰ vita oĩbꝰ cõfert:cuiꝰ
ſalꝰ multoꝛũ ſalutẽ amplectit᷑: cuiꝰ opes
ac foꝛtune ſemꝑ amicis p̃ſto fuere: qui li
beralitate atʒ hũanitate oẽs aũñcellit: tuʒ
demũ graue ac difficile ẽ nõ cõq̃ri · Quid
enĩ vita hoĩm eſſet ðrelicta bonoꝛũ tute

la:ſpoliato amicicie fructu: quẽ vnuʒ ha

vident᷑ ĩ vita hoĩm cõſtituti ?g Gtenim ſie

bemꝰ tutiſſimũ poꝛtũ ĩ varüs caſibꝰ qui

ſentio nullũ eſſe doloꝛẽ qui ad amicoꝛuʒ
doloꝛẽ accedat.Nã parẽtes · pr̃es · filii tũ
boni tũ mali quicũqʒ hi fuerint: natura

tribuunt᷑ nob: quo fit:vt eos ꝑſepe odio

hẽamus:nobiſq;ʒ eoꝛuʒ ĩteritus exoptet᷑·
Kmicos vᷣo nos ipſi eligimꝰ ſpõte nr̃a qͥ
ſũt nobis cariſſimi:quoꝛũ iocũditate cuʒ
pꝛiuamur:nulla videt᷑ nobis vita eẽ iocũ
da · & ſi cui vnq; in amici obitu dolere li
cuit: mihi certeſeer maxie qui nõ ſoluʒ
dulciſſimo ac ſuauiſſimo amicicie fructu

ſed meipſo videoꝛ eſſe pꝛiuatꝰ. Ille enim

hareuril mihi caritatẽ.amici officia · frĩs

niuolentiã pᷣſtabat · Ile meas curas ſu

as eſſe dicebat· Ale me opibꝰ.pecuĩa · pa
trimonio ſubleuabat · deniq; ea erat ĩter
nos mutua caritaſ ac beniuolẽtia:vt illo
viuo nullã foꝛtunã extimeſcẽs ſecurꝰ re

rũ ĩ trãquillo videlicʒ poꝛtu viderer qui
eſcere · Ttaq; ſuentio meo cãm p̃buit non
obliuio ſed meroꝛ grauis:qui diutius q;

vellẽ tenebꝛas quaſdã ita aĩo offudit: vt

nulla adhuc concedat᷑ ſcribẽdi facultas.

Poggius floꝛentinꝰ ¶ ¶ Tuã ſeerlege

ſiſſe ſignificet:quẽ ꝓ hoĩs ĩgenio. doctri

do eplam nõ mediocris ĩiecta mihi dubi
tatio ẽ: plus ne iocũditatis attulerit an
acerbitatis Nã cũ lamolã meũ vita exceſ

na· virtute · ac ſtudioꝛũ ſocietate : pietate
vt füiũ· caritate vt fratrẽ · veneratõne vt
natu maioꝛẽ amplectebar: amariſſimum
aĩo vulnꝰ accepi · Rmico nanq; ⁊ intimo

tus: nõ acerbe mereri nõ poſſũ: cũ

familiari: meoq; diutiꝰ domeſtico pꝛiua

õgio
re cõſuetudine ꝑ multa annoꝛũ curꝛicula
comꝑatũ amicũ: tã bꝛeuis hoꝛa ⁊ tꝑis pũ
ctum ĩterceꝑit · Sed ceſſemꝰ hoĩs moꝛteʒ

lamẽtis ꝓſequi cũ ſpes melioꝛis eui: fe
licioꝛiſ habitaculi ð nos SAr iubeat

CGuarinus veronẽſis ¶ D ¶ Longeua qᷣ

dez pacis ſecuritas venenũ ẽ rerũ publi

carũ: tũc eĩ ꝓ virtute ignauia · ꝓ iduſtria
luxus· ꝓ triũphis ciuiu diſcoꝛdia ſenſim
brepu Vnde potẽtiſſime ac floꝛẽces vꝛ
bes ſepenumero euerſe fũditus ⁊ delete
ſunt · vt enĩ bellũ laudabile illud quideʒ:
qð aſſumit᷑ pacis ⁊ trãquillitatis cauſa:
ſic ⁊ pax illa repudiãda ⁊ execrabilis que
ciuitatẽ effeminet:exiciuʒ nntiiak Hoſes
augeat ·victos vlciſcat᷑ · Cato vir ille oĩm
pꝛudẽtiſſimꝰ nunq; aĩo ĩduci potuit: vt
optaret reſpub·romanoꝛuʒ hoſte carere
oꝛo:veritꝰ ne ſpᷣlato hoſtiũ metu gRoma
nü illud robur atz armoꝛũ peritia ĩ ſecoꝛ
diã abiret atʒ luxuriã.domi quidẽ hoſlis
id ẽ· voluptas ea ſane ꝑnicioſiſſima ẽ. eo
q; magis ꝑiculũ atʒ diſcrimẽ: quo famili
arius bellũ. Sola igiẽ armoꝛũ exercitatio

diſciplina caſtroꝛũ: vſi. uſ militie Roma

nos oꝛbiſterꝛaruʒ dños fecit: ⁊ euerit ad
celos.Tam quantũ exercitatio conducat
reipub. videtis:tũ ad parandã gloꝛiã:tũ
etiã ad cõſeruandã · Qua ex re veſtrũ hoc
tam longeuũ ociũ:⁊ exoſaʒ ſꝑ maionbus
nẽr̃is lentitudinẽ:nõ poſſũ nõ vebemẽter
odilſe: veritꝰ iã vobis poſſe cõtĩgere qð
abomĩoꝛ:ea ꝗᷓ apliorb atz potẽtioꝛibꝰ
ꝑ ignauiã accidiſie ciuitatibꝰ legi. Nemo
quidẽ bello aut aliqua ĩiuria laceſſere au
debit:quẽ accinctũ ad obſiſtẽdũ:tũ ad vĩ
dicanduũ expeditũ ꝓmptum itellexenit ·
Aioquĩ ĩ rebꝰ bellicis celeritas mito ma
gis q; virtꝰ ⁊ foꝛtitudo pꝓdeſſe cõſueuit ·
Nulla res alia magis philippũ Macedo
nie Regẽ victoꝛẽ:a ſepe triuphanteʒ effe
cit qᷓ; celeritas ip̃a ⁊ pᷣuẽtio rerũ agenda
rum · Quid eſt per immoꝛtales deos viri
ianuenſes? Qur ñ putem atqʒ vaticiner
vos victores atq; felices euaſuros:quos
ſciam foꝛtes cõtra timidos: ſtrenuos cõ
tra ignauos iuſtos cõtra iniuſtos: deni
qʒ bellatores contra mercatoꝛes foꝛe di
micaturos· Antonius panoꝛmita:

dez
ſa:
ue
.
dim
t
ere
ma
co:
s
eo
mli
Atlo⸗
na

da

—

—

¶Erofuit certo nobis hoſtẽ habere qᷓ

cũ eſſet cõflictandũ:ne foꝛte nimio ocio
atʒ ĩertia nẽ̃a iuuentus emarceſceret aut
ceteroꝛũ aĩ ex maxĩa trãquillitate toꝛpen
tioꝛes euaderent ·. Reoꝛ itaqʒ noſtro hoſii
debere plurimũ: ꝙ ciues meos honeſtis
qui artibꝰ domi operaʒ nauabãt:ab vſu
armoꝛũ abborrẽtes: oĩ certamĩs genere
ex frequẽtibꝰ p̃ᷣlis iã eruditos reddidit.
Repetite qᷓſo memoꝛia id tꝑis cũ armoꝛũ
Pofkluä fragoꝛ: vr̃a ſuꝑioꝛe anno menia

circũſonaret· cũ agros nr̃os furẽs hoſtiſ

atq; ſubuibia grãdi cũ ignominia atʒ de
trimẽto vaſtaret:vr̃am quoq; ĩ mentem

ſuburbani veniãt:coloniq; nii qui rebuſ

ab hoſte exuti oĩbus ad vos cũ liberis at
q; vxoꝛibꝰ cateruatizʒ ſtipẽ poſtulãtes ſe
ſe cõferebãt· quoꝛũ calamitatẽ eſtiſ vtiqʒ
collato ſuffragio commiſerati· Baldaſar
Raſinus Te num ex cũctis quos vnqᷓʒ
viderim moꝛtaliũ excipio: meas qui cum
fortunas cõferꝛe magis cõcupiſcã: a ea ĩ
ꝛimis ꝗᷓ erũnoſa: atʒ luctulentiſſima no
o ĩ ſolo patrio recentiſſime verſari liq
do concernunt᷑· Celeberꝛimoꝛũ ſane viro
rũ ac doctiſſimoꝛũ:in te p̃cept᷑a inſlituta
qʒ ſepiꝰ ĩterlegiſſe mihi conſtaret: his re

bus calamitoſis pri afferꝛe ſolamĩs

ipſe ꝑmolier. Noſtre eqᷣdẽ libertatis om

nino ſũ expers: qñ id ſit in ꝓmptu nẽ̃am

vꝛbẽ legum · iudicioꝛũ · iuris · fidei . oĩmq;
bonarũ artiũ ꝓꝛſus expꝑtem eſſe:frequen
tiq; pᷣde ac depopulationi plurĩe miruʒ
ĩ modũ addictã. Te igit᷑ ꝑſuaſum velĩ tã

etſi quos vnq; ſũ cõſpicatus:oĩm ſis ho

minũ coꝛdatiſſimꝰ:infractũ atqʒ ĩconcuſ
ſum tibi aĩm cõpares: ⁊ qdqͥd acerbi no
uercãs foꝛtuna iuſſerit: ĩcaparata fronte
patiaris. Idem. ¶ Minus ĩter ceteros te
euris agitari opoꝛʒ: qñ has erũnas :hãc
qʒ oĩm ꝓpe rerũ ĩtemperiẽ alto ex pecu
liari tua ſapiẽtia ꝓuideris· his de cauſis
te vebemẽter hoꝛtoꝛ iocũdã tibi vitã ĩſti
tuas.phĩeq; moꝛali naues operã: qᷓ ĩ cala
mitatibꝰ refocillatrix ẽ maxĩa:qñquidem
arti oꝛatoꝛie: cui ſũmo ſtudio A b ĩcũ
bebas:nec ĩ foꝛo neq; ĩ ſenatu quippiaʒ
ſit loci relictũ.Tdẽ ¶ Triſui vbi leto
tui gnati mee fuerũt aureſ ꝑulſe: medio
cri haud meroꝛe fui ꝑcitus: u tui ſi fa
cultas pñtis mihi oblata fuiſſet palã cer

to patefeciſſeʒ· hãc nẽpe ſolãdi ꝓuinciaʒ
longe difficilẽ eſſe ĩtueoꝛ: ꝓpterea 4 vul
go id refocillãdi genꝰ his addici ſolet ad
uerſis eoꝛũ caſibꝰ:quibꝰ vel amicicia vel
neceſſitudie ſunt deuincti:qui focillamĩe
etiã egere vident᷑ quo fit ſua nãme vota
quãtũ cõdeceret explere qant . Et cũ ani
mũ id induxiſſeʒ meũ: vt tuas ĩpñtiarũ
curas aliquãtiſper meo cirographo leua
rẽ:nõ potui ocellos meos a lacrimis tem
perare: ꝗqᷓ aaduerſioni Rlurnio ſunt ĩpedi
mẽto· Ga igit᷑ gratia qᷓ ſũ dicturus cõtra
ham ĩ paucula ⁊ inelimata quidẽ · qũqui
dez ſi lõ gioꝛ rebꝰ ĩ huiuſcemòi mea foꝛet
oꝛatio:tue mediuſfidiꝰ ſapiẽtie diffidere
viderer: quã ſp maximã ceſui.Solũ quip
pe patriũ · bona· oĩaq; ſuauia:q̃ tuo cum
ingenio:tũ foꝛtuna tibi cõpararas amiſi

lv

ſti: qua ĩ calamitate aĩo cõſtãti ⁊ ĩfracto

Emalſſti. i itaq; tuis rebꝰ duris ⁊ acer
is animꝰ ĩduruerit: lõge miroꝛ ꝙ gna
ti tui extrema tantoꝑe deploꝛes: qñ ea ꝑ

dideris ꝗᷓ tibi multo debuerũt eſſe cario

ra · p̃terea neq; te clam ẽ oĩa qᷓ mari ter

ra ⁊ celo naſeunt᷑ diuĩa lege ĩterire atq;ʒ

pꝛudẽtes ceteri quoꝛum numero aſcribe
ris· Videſ quoq; iugavꝛbes. inſulas. ᷓ

que hũana ĩ dies ꝑire:ac labefactari: que

labi opoꝛtere:qd equo aĩo ferie debeſ:vt

ſuapte natura plꝰ nimirũ habẽt roboꝛis

q́; hũana ĩbeciullitag · Que res nos admo
net caſus ſimiles nobis occurꝛẽtes equo
aĩo ferꝛe debeamus · Multo deniq; plura
ad te ſcriberẽ:qᷓ curarů̊ leuamini cõduce
rẽt: ſi his te egere ĩtelligerẽ: alioꝛũ quem

hoĩm ſemꝑ ſapientiſſimũ iudicaui. dem
¶ Vt te ſolari poſſim nec me dignũ exi
ſtimo qui pꝛudẽtia oĩbus añcellis. Neqʒ

id eſſe opꝰ ꝑcenſeo: ꝓpterea ꝙ aĩo es foꝛ
tiſſimo ⁊ cõſtantiſſimo: ꝗᷓ res cõgratula
tioni magiſqᷓ; ſolamĩ multo ẽ cõoucibili
oꝛ · Qui ſane plurimũ debeo:tuũ ẽ id aĩo
volutare:hqis ſi rebus ĩfelicibus tibi com
modo aut adiumẽto eſſe poſſim· Idem.

( (Eoꝛtunã in te tuoſq; acerumaʒ ſeui

re nuꝑ:mouercariq; plim mihi recẽtiſſiẽ

ĩtellectũ ẽ:qð q;tũ meroꝛiſ ac ſolicitudĩs

mihi attulerit nec facile dixerĩ · Td aũt lex
iubz amicicie vt q̃ calamitoſa nr̃is obtin
gir amicis: nob quoqʒ adueiĩſſe certo ar

itremur · Tdẽ qꝰqʒ iudiciũ ĩ res letaſ atʒ

-

mj ⸗

ocũdas ꝗᷓ recte ſapiũt tranſferꝛe ſ olent.
Aſt tui erit munenis aĩo vt cõſtanti ⁊ in
fracto qᷓ fata iubent pa tiaris: qð tue an
xitudĩs ſum mũ fuenit antidotũ · Ipſe vo
tua ꝓ ſapiẽtia virtuteq; ſin gulariaiuriã
eoꝛũ qui tibi inſidiant᷑ audenter ꝓpulſa
bis quoad poteris: quibꝰ ſi mĩme reſiſte
re licuerit: ſũme tibi laudi erit aĩo haud

quaq;ʒ cecidiſſe 4 Verũ ne tu exiſtſies ſoꝛ

tis auſpicate ac felicis mõ veſtigia me ſe

ctari: erũn oſaſq; amici rõnes: qd Pleriqʒ
turpiter factitarũt deſpicari: omne meu
ſtudiũ:curã · duigentiã · opeſ · coꝛpꝰ: ac de

niq; aĩm quo nibil mihi ẽ cariꝰ: tuas ad

calamitates leuãdas ꝓꝛſus:aut ſ. altẽ leni
endal polliceoꝛ: atz libẽs offero· qð ne te
mere dictũ arbitreris qſo ꝑiculũ facias:

quod ſi feceris me germanice fidei (qua

nulla ẽ p̃ᷣſtantioꝛ ſingulariſqʒ amicicie .
petuũ emulatoꝛẽ eẽ: ac foꝛe nepe iudicab

Idem Baldaſar Raſinꝰ ad Qregoꝛiũ heſʒ

ler. ¶ D(SDi vitã grãm meã ſeruare

vobis vultiſ nulł auferat pullũ.nec fru
menta. nec ſegetẽ · nec vinũ · Non oleum

nõ ſalẽ.nõ ligna: quiſqʒ ſit ſupẽdio ſuo
cõtentus · De pᷣda enĩ hoſtiũ nõ de lacri
mis amicoꝛũ viuere debẽt · habeãt arma
ſua terſa.a lucida: ferꝛamẽta acuta · calci

amẽta foꝛtiaveſtes nouas ⁊ nõ veteres ·
ſtipendiũ nõ ĩ ſacco ſed ĩ baltheo poꝛtẽt

equũ ⁊ ſomariũ ſuum captuʒ aliis nõ vẽ
dant. a medicis gratis curent᷑. alter alte

ri obſequat᷑ĩ hoſpitiiſ ſe habeãt honeſte
qui litẽ fecerit vapulet. Epla ẽ Kurcliani
Impatoꝛis ad ſuũ exercitum ¶ E¶ Nos
ꝓ tuis ĩiuriis cõtinuis aĩo ſtrenue cõmo

ti ĩimicicie bellare tecũ ſtudemꝰ:ſed com

munis exempli ac ſidei gratia viſum ẽ:

vt te ſaluũ velimꝰ: vt eſſet quẽ armis vĩ

cere poſſemꝰ. Ad nos venit Nitias fami
liaris tuꝰ qᷓ ſibi a nobis pᷣcium peteret:ſi

te clam ĩterfeciſſet ůd nos negauimꝰ: ne
ve ex huiuſmõi re aliqd cõmodi expecta
ret:ſimul viſũ ẽ vt te certioꝛẽ faceremus
ne quicq; tale ſi accidiſſet: id nro conſilio
ciuitates putarẽt factũ: ⁊ ꝙ nobiſ nõ pla
cet p̃mio · aut pcio· aut dolis pugnare:
tu niſi caues iacebis · Epiſtola ẽ C. fabꝛi

cii ⁊ Gmilii cõſulũ Romanoꝛũ ad pirrhũ
Regẽ. ¶ E¶ Bex ragonũ vtriuſq; Si
cilie· Spectahiles ⁊ magnifici viri: deum

hoieſ. q3 teſtamur quanta hactenꝰ cura
diligẽtia ſp operã dederimꝰ atz ĩcubueri

mus:vt vobiſcũ ĩ pace ⁊ tranquilitate vi
ueremꝰ: ſed vos ſtimicis noſtris fauentes
atz auxiliũ p̃ſtãtes: qð ne ageretis ⁊ lrĩs
plurimis: ⁊ nuntis ſepe monuimꝰ. Nos
Plecto inuitos ac laceſſitos ad ea erga
vos agenda ĩpulſtis: ꝗᷓ hucuſq; quoad
potuimꝰ ſꝑ effugẽ niſi ſumꝰ .· Quappter

q: nõ vlteniuſ nos cõtinere poſſunꝰ:quĩ

aduerſus vos ⁊ quidẽ merito bellũ gera

musvos ex nunc huiuſmõi noſtris lrĩs

nrõs publicos hoſtes deelaramus ſie dir
fidaturi · quibus emulis ⁊ imicis lige
noſtre:q̃ᷓ ad vniuerſalẽ pacẽ atʒ quietem
Italie inita ⁊ cõtracta ẽ: fauẽte altiſſimo
victoꝛã ſperamꝰ obtinere:datũ ĩ caſtello
noue Ciuitatis noſtre neapolis die ſcða
mẽſis Iunũ Nnno ꝛc· lii. Litere difſidatio
nis cõtra floꝛẽtinos· ¶ Vbi rẽ aliquã ge
ſtam amico ſigniſicamꝰ: aut ꝗd ab eo ex
poſcmus: aut eu ad rem aliquaz peragẽ
dam exboꝛtamur Marci Tullii Ciceronis
dauſule Incipiuint.

.

OQOmpeiũ ⁊ hoꝛtari ⁊ oꝛare: ⁊ iaʒ

liberius accuſare ⁊ monere: vt
magnã infamiã fugiat nõ deſi
ſtimus:ſed plane nec pᷣcibus noſtris:nee
ammonitõibus reliquit locũ· Nam cũ in
ſermone quotidiano:tũ ĩ ſenatu palã ſic
ee cãm tuã:vt neqʒ eloquentia maioꝛe
qq;: nec graiitate: nec ſtudio· nec cõten
tione agere potuerit:cũ ſumma teſtifica
tione tuoꝛũ ĩ ſe officioꝛuʒ: ⁊ amoꝛis erga
ſe tui. li · pĩo. Epi· pꝛĩa Enclinata res ẽ
libonis ⁊ hiipſei nõ obſcure:Nos ĩ cauſa
autoꝛitatẽ eo minoꝛẽ habemus:ꝙ tibi de
bemus:grãm autẽ nrãm extinguit hoĩm
ſuſpitio· Cadẽ. ¶ Tdibꝰ Tanuaniis ĩ ſena
tu nibil ẽ confectum: ꝓpterea ꝙ dies ma
gna ex pꝑte cõſumptus ẽ altercatõe lentu
li cõſulis ⁊ camini tirãni.Epi · ſcda ¶ Eiꝰ

oꝛõi ab oĩbus vebementer reclamatũ eſt

Grat eniʒ iniqua ⁊ noua · Conſules neqʒ
cõcedebant.neq; valde repugnabãt. diẽ
cõſumi nolebãt · Id quidẽ eſt factũ·ꝑſpici
ebãt enĩ in hoꝛtenſu ſententiã multis ꝑti
bus plures ituros. Nadem ¶ Mac cõtro
uerſia vſq; ad noctẽ deducta ſenatus eſt
dimiſſus: 1 ego eo die caſu apud põpeiũ
cenaui: nactuſq; tꝑus magis idoneuʒ qʒ

vnqᷓ; antea ꝙ poſt tuũ dexeſſum is dies
honeſtiſſimꝰ nobis fueꝛat. In ſenatu ita
ſum cũ illo locutuſ:vt mihi viderer aĩm

hoĩs ab om̃i alia cogitatõe ad tuã digni

tatẽ tuẽdam traducere. Gadẽ ¶ Hec leri
pſi ad· xvi.ł. febꝛuarii añ luceʒ:eo die ſe
natꝰ erat futurus · Nos in ſenatu quẽad
modũ ſꝑo dignitatẽ nrãm vt põt ĩ tãta
hoĩm Rdia iniquitate retinebimꝰ. Ea
dẽ. ¶ Oue gerant᷑ accipies ex polione qᷣ
oĩbꝰ negociis nõ ĩterfuit ſolũ ſʒ pꝛefuit
Gpiſtola.v.¶ ¶ ſcire vis qua quiſqʒ in
te fide ſit ⁊ volũtate difficile dictu eſt · de
ſingulis vnũ illud audeo quod ãtea tibi
ſepe ſigniſicaui · nũc quoqʒ; re ꝑſpecta ⁊
cognita ꝑſcribere:vehemẽter quoſdã ho
mies: ⁊ eos maxime qui te: ⁊ maxime de

buerũt: ⁊ plurimũ iuuare potuerũt inui

diſſe dignitati tue · Quoꝛũ autoritatẽ · di
gnitatẽ · volũtatẽqʒ defenderas non taʒ
memoreſ eſſent virtutis tue q; laudiſ ini
mici · quo qdem tꝑe vt ꝑſcripſi ad te ãtea
cognoui hoꝛtenſiũ ꝑcupidũ tui ſtudioſũ
lueulũ:ex HH aũt lutiũ ratiliũ

fide ⁊ anĩo ſingulari · Gpi·ſexta. ¶ XFla

me ratio monet:vt te ex noſris euentis
cõmunibꝰ admonendũ putarẽ:vt cõſide

rares in omni reliq̃ vita: quibꝰ crederes

quos caueres. Eadẽ· ¶ Mic ego quantũ
humano conſilio efficere potui:creũſpe
ctis rebꝰ oĩbus meis ratõibꝰqʒ ſ hᷣductis

ſũmã feci cogitatõnũ oĩʒ — cibi

ſic breuiter exponã · epi.nona · ¶ Et qm̃
meã tuoruʒ erga me meritoꝛũ memoriaʒ
vnq; nlla delebit obliuio:te rogo vt me
mineris quãtecunq; tibi acceſſiones fiẽt
⁊ foꝛtune ⁊ dignitatis: eas te nõ potuiſ
ſe cõſequi:niſi meis puer oliʒ fideliſſimiſ
atz amãtiſſumis cõſiliis paruiſſes· Quaꝛe
hoc aĩo in nos eſſe debebis: vt etas nr̃a
iam ingraueſcẽſ in amoꝛe atq; adoleſcen
tia tua conquieſcat · li · ſecũdo· epi. Pma.

Breui tñ ſic habeto:in euʒ ſtatuʒ tem

porũ tuuʒ redituʒ ĩcidere:vt his bonis qᷓ
tibi natura.ſtudio· foꝛtuna data ſunt:fa
cilius oĩa que ſunt in repub· ampliſſima

cõſequi poſſiſ q́; muneribꝰ.quoꝛuʒ neq;

facultateʒ quiſq; admirat᷑ ( Eſt enĩ copia
munerũ nõ virtutis) neq; qͥſq́; eſt quin
ſocietate iã defeſſus ſit· Epi· tercia ¶ Sũ
mã ſcito in te expectatõneʒ eſſe:eaq; a te

expectari que a ſũma virtute:ſũmo inge
nio expectãda ſunt · Ad q̃ ſi es vt dẽs ꝑa
tus (quod ita eſſe cõſidoꝰpluribꝰ maxis
qʒ muneribꝰ nos amicos ciues tuos
vniuerſos:⁊ rẽpublicã efficies· Cadem.
¶ De rebꝰ vrbanis ꝙ me certioꝛẽ feciſti
cum ꝑ ſe mihi gratũ fuit: tuʒ ꝙ ſignifica
ſti tibi oĩa mãdata mea cure foꝛe. n qui
bus te vnum illud p̃cipue rogo:vt cuꝛes
nequid michi ad hoc negocii aut oneris
accedat aut temꝑis:hoꝛtẽſiũq; nr̃m colle
ã ⁊ familiarẽ roges:vt ſi vnq̃; mea cau
2 gniec⸗ aut ſenſit aut fecit: de hac quo
qʒ ſententia decedat: qua mihi nibil põt
eſſe inimiciciꝰ.li.tercio· epi ·ſeptĩa · ¶
lud quod polliceris velim ꝓ tua ſide dili
gẽtiaq;:⁊ ꝓ nrã nõ ĩſtituta:ſed iaʒ ĩuete
rata aĩcicia cures.enitare vt ſupplicatio

nobis q;honorificentiſſime q;eprimũ de

cernat᷑ · Epi · octaua ¶ Etſi ſcio nõ iocun
diſſimuʒz me nunciũ vobis allatuꝛuʒ:tam̃
quoniã caſus natura ĩ nobis dñantur
viſuʒ eſt faciẽduʒ quoquo mõ reſ ſe habe
ret uos certioꝛes facere · li.q̃rto · epi · xii·
¶ Ita vir clariſſimꝰ ab hoĩne teterrimo
acerbiſſima moꝛte eſt affectꝰ:⁊ cui inimi
ci pꝛopter dignitatẽ peꝑcerũt ĩuentꝰ eſt
amicꝰ qui ei iotez alkse ret⸗Gade CS
