bonam ſpem condpio · Nichil eſt quod
bene ſperare poſſum· Deſperandũ quo
dãmodo eſſe video · ¶ Nullam enim ha
beo ceꝛtã ſpeʒ ſalutiſ Catonis.exploꝛatã
rationeʒ ſtatus Catonis:exploratã fideʒ
aduentus Catonis · ¶ Que de bello gal
lico audiuimꝰ adhuc ſine capite ſũt. d
huc ſine certo autoꝛe pꝛoferùtur· IAdhuc
ſine certo nuncio ſignificantur · Adhuc
ſolummodo ex rumoꝛe habuimuſ· ¶ Si
mea in homines officia pꝛofundere ac ꝑ
dere videboꝛ · Si mea in homines Renek
cia ingrata eſſe intellexeꝛo· Si mea apud
ho mines merita nichil eſſe valitura co
gnouero · Non committaʒ vt quibuſ
dam hominibus inſanire videar. Nõ ho
mines obtundam: ſi opera mea nõ dele
ctabit. Nõ apud homines deliberabo: ſi

mea diligentia hbominibus ingrata eẽ vi

debitur · ¶ Clodius nondum pꝛofectus
eſt eo quo iam pꝛope ſe delatum exiſtiat

222 „

Nondum id Olodius eſt conſecutus: qd
iam pꝛope perfeciſſe arbitratur · Nõduʒ
Olodius illuʒ rerũ finem videt: quem iaʒ
tenere ſibi perſuadere videtur. ¶ Ded
omnia que putas commodiꝰ eſt pati: q;
indignis parere · Sed mallẽ cuiuſuis ſer
uitutem toloꝛare: q́; quoꝛũdam hominũ
perfidoꝛum vultũ ſi ubire. ¶ Neſcis quo
cum homine tibi negociuʒ ſit · Neſcis eqͥ
dem cui tu hbomini contradicas· Nõ eniʒ
recte noſii quem oppugnas · ¶ GEa qui
dem condicione natus ſum: vt facile de
tractoꝛes inueniam. ¶ Qui detractõibꝰ
delectãtur: facile cõperient qui parem ſi
bi vicem refeꝛãt · Qui malo dicẽdi geneꝛe
delectantur: mutuam gratiam recipiẽt ·
Qui ceteros laceſſere nõ deſinũt iiſdem ĩ
iuriis ſepenumero afficiuntur · Sunt
enim permulti qui cuʒ ceteros coꝛripiũt
nõ rep̃hbẽſione carẽt · Periq; exiſtũt ꝓfe
cto qui ceteros laceſ ſeꝛe nõ deſinũt:⁊ tñ
ipſi admonitõe plurimũ ĩdigẽt · Atq; hi
qui ceteros increpãt coꝛrigẽdi ſũt · Com
plures equidẽ ceteris detrahũt qui ſunt
turpibꝰ viciis ac abominãdis ſceleribus
coĩquinati.· Permulti reperiunt᷑ qui ſeip
ſos nõ cognoſcunt: alienos damnãt·
Multi ſũt qui ſuas ratõnes nõ nouerũt
T alienas inepte curãt · ¶ Et niſi hoĩnes
acerbiſſimis eorum in nos iniuriis nos
abalienaſſẽt:nõ ꝓfecto eſſemꝰ immutati
Gt niſi quoꝛũdaʒ oculi a nobiſ abhoꝛruiſ
ſent: hi eſſemꝰ qui antea fueramus-Niſi
homies intolerabilibꝰ iniuriis nos laceſ

ſiſſent in priſtina pꝛofecto ſentẽtia ſtetiſ

ſemus . Niſi fuiſſemus ab his a quibus
minime opus fuerat derelicti: pꝛiſtinam
voluntatem retinuiſſemus · ¶ Si fides
ab his coleretur a quibus obſeruari de
beret:nullo quidẽ laboꝛe defatigaremuꝛ
Si ülli de quibus ſumus optime meriti
eandem nobis gratiaz pꝛeſtare voluiſſẽt
his profecto moleſtiis non afficeremur
Si hig adiuti eſſemus a quibus debu
imus nõ tam moleſte laboꝛaremus. Niſi
ab bis deiecti fuiſſemus a quibus mime
opus fueratnam que deſideramus fuiſ
ſemus conſecuti . ¶ Hec enim fuiſſent
facillima ſi culpa a quibuſdam abfuiſſet
Mec iam perfecta fuiſſent · ſi eſſet in bis

—2277

Sun

beneficioꝛũ memoria in qbꝰ maxime eſſe
deberet · ¶ Si aduerſarüũ rem non impe
dient:cauſam noſtrã obtinebĩꝰ. Niſi ini
mici noſtri nobis fuerint ĩpedimẽto rezʒ
impetrabimꝰ. Niſi res ꝑ aduerſarios fu
erit ĩpedita facile quod volumꝰ cõſeque
mur . Niſi iuidi reʒ ꝑturbabunt. ad id qð
optamus faciliter Fueniemuſ. ¶ An cau
ſa noſtra habebimꝰ potentes inimicos ·
In noſtro negocio habemꝰ auaros nobᷣ
infeſtos. In noſtra dignitate habemꝰ cõ
plures nobis cõtrarios· ¶ Ded noſti ho
minũ iniquitatẽ. Sed ĩtelligis quãta ſit
hoĩm ꝑfidia atqʒ iniquit aſ. Sed iam didi
ciſti quãte ſũt hoĩm pᷣdicatões. Sʒ te nõ
fugit q;multiplices ſũt hoĩm volũtates
Verũ ꝑſpexiſu quãte inter hoĩes verſet᷑
inſidie ¶ Que nobis impedimẽto fueꝛũt

arbitroꝛ te ſuſpicari · Que nob nocuerũt

credo te anĩaduertere · Que nobis difficl

tatẽ attulerũt te ſcire arbitroꝛ· Que rem
nobis ꝑturbarũt te non fugere exiſtimo
¶ignofſce iracundie mee que iulſta eſt.
Harce meis querelis que iuſte quidẽ ha

bent᷑ · Da veniã mihi de ꝓditoꝛũ perfidia

cõquerẽti:· Hatiaris me cõtra iniquos iu
re incãdeſcẽteʒ· ¶ Offeſio pua eſt:ſʒ ani
mi indignatio maxima· Amiſſio rerum
exigua eſt·ſed ſtomaci perturbatio acer
rima.Tactura tenuis exiſtit: ſed animi ex
cãdeſcẽtia ſumma · ¶ AIdhuc tua patiat
beniuolẽtia me liberaliter tecũ expurga
re · Adhuc patiat᷑ tua ſumma humanitas
me quod ſentiã libere dicere · Rdhuc pati
atur tua maxima fapiẽtia quod michi li
bet in medium adduceꝛe. Nun; eniz
videoꝛ tractaſſe cauſam difficilioꝛẽ · Nun
q́; ꝓfecto rem moleſuioꝛem ſuſtinuiſſe vi
deoꝛ. Nunq́; certe negociũ intractabiliꝰ
me egiſſe cõſtat. ¶ Dices foꝛtaſſe quid
me res iſta cõſolatur in tantis malis. Di
ces quid mihi iſta opitulant᷑ in tantiſ an
guſuis.Dices quid me iſta ſuſtẽtabũt in
tantis calamitatibus. ¶ Eſt oĩno vix cõ
ſolabilis doloꝛ.Eſt penitꝰ quaſi intoleꝛa
bilis moleſtia. Eſt oĩno feꝛme irrecupeꝛa
bilis iactura.¶ Nõ poſſum reliqua ſceri
beꝛe doloꝛe impeditꝰ. Nõ poſſum cetera
dicere iracundia pturbatuſ. Nõ valeo re
liqua ꝓſequi moleſlia cõfectus. ¶ Quid

enĩ me tibi ſ. cripſiſſe exiſtimaſ g Qnid me

as literas ſigniſicare putaſ æQuid ĩ meis
literis ſcriptũ eſt quod ĩteꝛp̃tatõne indi
eat Quid eſt ꝙ meas literas verearis
Ego bhoc nũq; fuiſſeʒ ſuſpicatus.Nũ
q; poſſe accidere exiſtimaui · Nũqᷓ; eueni
re eogitaſſeʒ ·Moc enĩ nunq; mihbi in mẽ

tem veniſſet · ¶ Quid tu vnicus que oĩ

bus clariſſima ſũt nõ ĩtelligis? Quid tu

ex omnibus vnꝰ que iaʒ cõtrita ſũt non

Oue appiꝰ cõſecutꝰ eſt honoꝛũ voca
bula ſũt nõ dignitatis inſigma · Multi ĩ
ſignia ſine virtute aſſecuti ſunt. Cõplu
res in dignitatibꝰ dicti ſũt p̃ſtãtes: quo
rũ nemo habitus eſt officioſus.¶ Quid
ego in ea cauſa inuigilem:in qua is cuiꝰ
pᷣcipua res agit᷑ obdoꝛmiat Quid enim

ESr cis 2Que tu ſoluſ aꝑta nõ vides

in his rebus me oſtenteʒ: in quibꝰ hi ad

uos potiſſimũ ꝑtĩet negligẽtes exiſtũt
Faʒ valde lautꝰ factus es qui nihil cu
ras mihi ſcribere· Tam factꝰ es plurimũ
delicatus qui nihil agis · NHecioſus iam
nimis effectus es qui nibil curas-· ¶ Ne
qʒ aliaʒ conſilioꝛũ ratõem imitaboꝛ:ſi te
firmũ eſſe videro· Neqʒ etiã aliã deſumo
deliberatõnem: ſi in eodẽ te ꝓpoſito con
ſtitutũ eſſe cognouero C ge eniz te
eſſe qui ego ſum · Perſuade michi iam te
me alterũ eſſe · Eĩge te vicẽ meã ſuſtineꝛe
Indicaſ tibi meã cauſã tuã eẽ .Noponaſ
cibi meas te ratõnes agere· ¶ Moe meũ
eſt opus:ec enĩ me tãgunt· MHec ratõeſ
meas vidẽtur attinge:e · ¶ Veꝛũ fac eſſe
oĩa·Fac ita eſſe vt dicis · Verũ hec ita ſĩt
An ego tibi nõ obtemperẽ g tibi mo
rez non geram? tibi nõ obſequar? tibi
non me facillimum pᷣſtem ? tibi quicqᷓʒ
denegem? ¶ Agã iam tecũ familiariter
Loquar iã tecum aꝑte · Nõ ſimulabo te
cum quicq;· Tam totum me tibi patefaci
am ani in me eſt · Luãtũ mihi cõ
cedit᷑ · Quãtũ idonea mihi poteſtas obla
ta fuerit · Quãtum ſtudio diligẽtia labo
re vigilãtia conſequi poteꝛo:id omne ad
arbitrium tuũ libẽtiſſime cõferã.¶ Quã
qᷓ; ego oĩa tua cã fieri dſiderẽ.Etſi oĩa ꝓ
te facere vellẽ. Tãetſi oĩa amoꝛe tui libẽ
ter ſuſcipeꝛẽ · Tãetſi ex cõmoditate tua ni
bil vellem ſubterfugere. ¶ Si foꝛtuna

S Bee

—☛ ☛W

optatis tuis reſpondebit · votis meis
ſucceſſerit · cogitatõnibus meis benigne
rñdere voluertt · Si res caderet vt vellez
⁊ optarẽ · Si res ex ſẽtẽtia gereret᷑ · Si mi
hi optata cõtĩgẽnt · Si qd opto michi fe
liciter cõtigerit· Si deus res noſtras for
tunabit · negocia ſecũda reddiderit ·˖ deſi
derio noſtro annuẽ voluerit · nos ſecude
voluerit ĩtueri ¶ Niſi res mihbi male ſuc
ceſſerit · ſpes mea decipiatuꝛ · opinio mea
ſiniſtra fuerit · foꝛtuna me fallat · ¶ Bñ
ficioꝛum memoꝛ ero: Mutuis beneficiis
reſpõdebo · Darẽ officioꝛũ vicſſſitudinezʒ
reddã· equalẽ grãm referã · ¶ Beneficia
cõtulit · Officia reddidit · merita preſtitit
Benemerita retribuit · Homerita retulit
Demerita ꝑſoluit · ¶ Mutuo.viciſſim · ĩ
uicẽ.alternis vicibꝰ · alternatĩ · mutua vi
ce · ¶ Remũeratio · Retributõ · Viciſſitu
do · Gadẽ gratia. Dar volũtas· Dar ſtudi
um · ¶ Ingratꝰ. beneficioꝛũ ĩmemoꝛ · ſoꝛ
doue Kenekkcii ꝑdere · Officiuz amit
tere. Meritũ effũdere· Moĩ ĩgrato beneſi

ciũ cõferꝛe · Homĩ ſoꝛdido bnfacere · cNo

minẽ ĩgratũ bñficiis exomare Moꝛtu
us eſt . Occiſus eſt · Exceſſit e vita· Ex hoc
ſeculo migrauit · NRaʒ reddidit · Nam ef

fudit.Animã eff lauit· Vita pꝛiuatus eſt·

Ex hac vita deceſſit · Moꝛtẽ obiit · diẽ ſuũ
obiit · ¶ Bopiliꝰ furatus eſt. Popiliꝰ ac
cepit vnde nõ eſt licitũ · Popilius reſ ali
enas vſurpauit ¶ Moriar niſ qð ſẽtiã
expꝛimã· Moꝛiar niſi effluã · Nõ poſſum
abduci quin me effundã · Cx volẽte
deo comite · deo duce · deo nobis fauente
deo nobis ãnuẽte.foꝛtuna ſuffragante.
Quẽ caſum deus nõ ꝑmittat · quod ĩ
cõmodũ deus auferat · quod ſupen ꝓhi
beãt · quod vtinã nunq; eueniat ¶ Heũ
queſo vt tua cõſilia ſit tibi ſalutaria.Du
peroſ exoꝛd vt qð acturꝰ ſiſ tibi nõ obſit
Deũ obſecro vt quidqᷣd cõſutuaſ tibi be
ne ſuccedat · ¶Nõ tenebo te pluribꝰ Plu
ra dicẽda nõ ſunt · Hura ſeribere nõ eſt
neceſſe · Hura nõ ſũt lñiſ cõmittẽda · Pu

ribꝰ te adhoꝛtari nõ debeo ¶ Nõ enĩ mi

chi placet de hac re plura ſcribere · Neqʒ
ego ſuꝑioꝛa reꝑetã · Singula ꝓſequi nõ
neceſſe. BDes plura dicemus alias.
Sed bec audies ex aliis · Sʒ de his ex alio
rũ lris certioꝛ fies · Inpedioꝛ verecũdia

pluribus tecũ agere ¶ Scripfi ad te plu

ribus vt meũ cõſiuliũ itelligeres· Hec plu
ribꝰ egi : vt qᷣd ſẽtireʒ dilucidius teneres
In hoc fui lõgioꝛ: vt que mea eẽt ſẽtẽtia
clariꝰ ꝑſpiceres · Hoc verboſiꝰ cõplexꝰ ſũ
vt ĩſtitutõem meã aꝑtiꝰ cõp̃hẽderes · In
hoc fui ꝓlixioꝛ:vt ð volũtate mea ceꝛtioꝛ
fieres ¶ Sʒ plura q; ſtatuerã· Mec ad te
pluribus verbis ſcripſi qᷓ; ſoleo· Sed hec
latis młta vel plura potiꝰ q́; expectabas
¶ NHla que maioꝛa ſũt bꝛeuius exponam
la que ãplioꝛẽ deſiderãt oꝛatõem bꝛeui
cõpꝛehẽdã ¶ Mec ex hac re precipue tibi
ſignificaui vt ĩtelligeres · Hec ex illa cõdi
cione tibi denotaui vt deliberares · Hec

ob eas tibi rões aꝑui:vt p̃ꝑares. ¶ Scis

quid dico · quid loquoꝛ:quid ĩtelligo · qᷣd
cogito · quid volo ¶ Difficile eſt loqui
Nõ oĩa ſunt lrĩs cõmittẽda. Nihil temẽ
ſeribẽdũ ẽ. ¶ Non dico ſine cauſa: Noli
putare hec me fruſtꝛa dicere· Nõ eniʒ in
caſſum hec cõmemoꝛo. Nõ ſcribo hec te
mere · Hec p̃teꝛea ſcripſi:ꝙ cã neceſſitatiſ
ĩtercedit · (Sod vt clarius intelligas
lõgioꝛibus verbis vtar · Quod vt aꝑtius
declarẽ: alterius ratões repetã neceſſe ẽ
Quod vt euidẽtiꝰ explicẽ:attende que ſe
quũtur ¶ Si res ipſa loqui poſſ · Si ne
gociũ poſſet ꝑ ſeipſũ quid ſentiꝛet decla
rare · Si ratio ipſa vires ſuas ꝑ ſeipſaʒ ex
pꝛimere poſſet · ¶ Tẽꝑibꝰ obl equẽdum
eſt. inſeruiẽdũ eſt · Eoꝛtune credẽduz eſt ·
Eſt enĩ fato obtemꝑãdũ · Necelſ ſitati pa
rẽdum eſt. ¶ [1 egi tꝑibus obtẽperans
Id feci foꝛtune eredẽs · Id conſẽſi fato aſ
ſẽtiens. ID pꝛetermiſi opoꝛtumtati obſe
quẽſ. ¶ Nõ eſt ſẽꝑ in eadẽ ſẽtentia ꝑma
nẽdum · Non enim ſẽꝑ eodẽ ammo eẽ de
bemꝰ . Nõ ſẽꝑ vnum conſuium ſequi de
bemus Non ſempꝑ vna opinione duci de
bemus . ¶ Subeunda eſt foꝛtuna. Tem
ptãduz eſt. Expiẽdum ẽ · Percõtãde ſunt
vires · ¶ Vt tempus noſ admonebit · Vt
dies nog cogẽt · Vt vtilitas nobiſ peꝛſua
debit. ¶ Vt ratões negociorũ nobis cõ
ſulere videbũtur . ¶ Omnia tibi p̃pone
re debemus · Omnia tecũ commẽtari de
bes · Oĩa ſunt tibi animo ⁊ cogitatõne ꝑ
tꝛactanda·excogitãda· pꝛouidẽda.Omĩa
ſũt tecũ aĩadũtẽda·ꝑuoluẽda · ðʒliberãda
¶ Non eſt hoc alienuʒ a dignitate mea

Nev.

Moc exi ſimo rationibꝰ meis non incon
ueniẽs:Moc enim ad me attinere video ·
xiſumo hoc cauſam meam parum
attingere · Arbitroꝛ hoc ab inſtituto no
ſtro alienum eſſe · Credo hoc ratõnibus
noſtris parum debere pꝛodeſſe ¶ Due
vis inſit his verbis non facile intelligo ·
Quam facultatem importat hic ſermo
non ſatis michi conſtat · Quam ſubſtan
tiam peꝛſtringat hec oꝛatio non mihi no
tum eſt · ¶ Moc nichil ſigniſicare facile
perſpicio · Hoc nullam facultatẽ habere
facile diiudico · Moc friuolum atq; ieiu
num liquido eſſe conſtat. ¶ Sed hec
minoꝛa ſunt q́; dicantur · Verum hec mi
noꝛẽ vim habẽt q; exſſimentur· Sed hec

minus timẽda ſunt qʒ homines arbitrẽt

¶ Sʒ tibi conſilium non deelt · non defi
cit· deeſſe non poteſt ¶ Neq; enim ſum
ita demenſ. ita deſipiens:ita ſtolidus:vt
non ſciam quid agam. ¶ Nichil faciam
inſolenter· Nichil agam ſine cauſa- Nihil
temptabo inconſulte . Nichil moliar im
legenter Nichil nitar temerarie ·
Atq; hec pꝛeter meam conſuetudinẽ
dixi · Ntq; hec tam multa pꝛeter meaʒ cõ

ſuetam agendi ratõem ſcripſi · Atq; hec

tanta pꝛeter meos pꝛiſtinos moꝛes effu
di. (ERo aliter q̃; oſtenderã facõ.q; cõ
ſtituerã perficio. q; pollieitus fueꝛã ago
¶ O ſi aliud tibi pꝛopoſitum eſſet fac
me certiorem. ſi alia duceris volunta
te fac intelligam · & ſi animum alio con

uerteris fac me admonitum reddas · &α
riſtina nõ pl acebit fac vt ſen

ſi opinio
tiam · ¶ Si nichil te perturbat · ſi vacuꝰ
es moleſtiis · ſi ocioſo es animo · ſi tranqͥl
la es volũtate ſi nulla afficeris moleſtia
ſi es occupatõnibus ſubleuatuſ. ¶ Mea
poſtea mutata eſt ratio. Deinde conſiliũ
mutaui · Poſtea mee ratõnes immutate
ſunt · Mliam poſtea rem agere cepi.
Nunc alia ratio eſt · Nunc alius eſt
ſtatus rerum . Nunc alius eſt tempo
rum curſus. Nunc alia eſt viuendi con
dicio . Nunc alia eſt hominum opinio.
Eſt vna pꝛouiſio.Gſt vna cautio· Eſt
vnum remedium Eſt quoddam teꝛcium
Si libet.ſi placet · ſi videtur · ſi com

modum eſt . ſi voluntas eſt: ſi patitur

animus:ſi voluptati eſt. ſi tibi conducit
ſi fieri poſſit · ſi doneum tibi videtur ·
¶ Nibil ſimulaui· Nihil ficte dixi · Nichil
ſimulate · Nihil tectum excogitaui (Nõ
agam aſtute · Non ſimulabo quicß · Ni
hil ficte dicam · ¶ Nichil fatue tẽptabo ·
Nihil malicioſe moliar Bon enim te
fugit. pꝛeterit · latet · es neſcius · clam elt ·
Neqʒ te hoc ignoꝛare arbitroꝛ· Tenes eĩ
memoꝛia· De quo memoriam accepiſii ·
¶ Vt michi videoꝛ · videris · videtur · Vt
coniecturam accipio · Vt arbitrari poſ
ſum · Vt poſſum exiſlimare · ¶ Id imuʒ
reſerare. Ad extremum diſſerere · d cal
cem diſputare · d radicem inquirere ·
Rd zolndenn ꝛogredi . d vltimum
perſcrutari · CBy putemꝰ fam iliariter
Kgamus pingui minerua. ¶ Ncqʒ boc
eſt obſcurum · neq; vllam habet heſitati
onem .· neq; in magnam deliberatõnem
cadit. ¶ Sed velim deſmas arma ſequi.
SDed tu velim deſiſtas exercitum agere ·
bella deſeras · Tnimicicias obmittas . ſi
multates effugias· diſcoꝛdias euites · a
diſ ſidiis abbotreas · Sed velim pacem co
las.paci conſulas · ocium tibi adoptes·
ocio te exponas · quietem adames ·
Simul et illud cogitare debeſ. Simul
boc animaduertendum eſt . Simul et
iſta ſunt delibeꝛanda · ¶ Quod mea tua
qʒ patiatur etas. Quod ab vtroq; com
mode fieri poſſet ¶ Sunt enim innume
rabilia generis eiuſdem · Sunt enim per
multa huiuſcemodi conſiia ¶ Qſi re
liqua ſcribantur. ꝙ ſi omnia apenantur
plane vaticinentur: taceantur. ¶ Quio
ergo eſt? Quid queris? Quid expectaſ⸗
Quid tum poſtea ſequetur ⸗ Eue om
nia collegi vt intelligeres. Coadunaui
vt ſcires Tibi ſignificaui vt cognoſce
res . Tibi ſcripſi vt certioꝛ fieres. Te
admonui vt cogitares · ¶ Hec eo per
tinet oꝛatio vt. Moc enim eo ſcripſi vt.
dixi: aperui: ſignificaui. etera ſüt
ſigna communia. Reliqua ſunt argumẽ

ta vniuerſalia. Nie ſunt omnes conie

cture generales. Puee enim hoc te
audiuiſſe. Exiſtimo boc te intellexiſſe. Ar

bitroꝛ hoc tibi nunciatum eſſe · ¶ Ded
noſti moꝛes bominum: hominum con

ſuetudinem: hominum voluntatem

¶ Cur ſtudio non ĩuigiles neſcio⸗ Cur

ſtudia non excolas non intelligo ˖ Qur
hoc non velis aſſequi cauſam nõ video:
Hoc ẽ animi tui: ngenii tui· virtutis
tue · ¶ Ded de hoe tu videris · Hoc tu
pꝛompto ingenio conſidera· Tue partes
in boc erunt· ¶ Neq; enim vereoꝛ · heſi
to. dubito quin ſi Bee illud equidem
curo · certe quero · pꝛoſfecto cupio · qui
dem ſtudeo ˖ certe molioꝛ Eder hoc
ſperare licet · Hoc enim optandum elt ·
Moc enim expectare decet · HMoc
enim eſt tibi commune cum multis·. Hoc
enim eſt omnibus vniuerſale . ¶ Gom
mune quidem hoc vicium eſt · Vulgare
vicium · peccatum vniuerſale · inſitum
omnibus ¶ Neq;ʒ enim debes quod com
munis foꝛtuna dederit recuſare . Neqʒ
emm foꝛtune caſibus obſiſtere · ¶ Hus
tibi virtus dedit qʒ foꝛtuna abſtulit ·
Plura tibi comparaſti q; amiſeris · m
plius quidem nactꝰ es q; perdideris·
Quid ſi boc melius? commodius g

conducbilius 7 conuenientiusæ ¶ Si

non alienum a tua virtute putabis · Si
non indignum tua autoꝛitate exiſuma
bis . Si tuis rationibus non inconueni
ens eſſe ducas · Si boc tibi non incom
mode arbitreris. ¶ Nemo eſt mibi Cato
ne amicicioꝛ. melioꝛ: familiarioꝛ · paratioꝛ
liberalioꝛ· ¶ Dace tua dixerim- Hace tua
loquoꝛ.· Hace omnium affirmabo ¶ Ego
quid poſſim neſcio· Ego quid valeam nõ
cognoſco· Ego que mea ſit facultas non
ĩtelligo· Cgo quid cauſe poſſim nõ ſatis
mihi cõſtat· Ego quibus viribus niti poſ
ſim nõ conſpicio ¶ Sed tamen mihi nõ
tantum aſſumo · attribuo · arꝛogo vt ·
¶ Neq; enim cum boc faciebam eram a
mens · ſtultus · deſipiens Neqʒ enim cuʒ
bec tractarem ignoꝛabam quid agerem
Neq; enim cum bhec temptabam inſani
re videbar ¶ Non enim eſt cõſium me
um accuſandũ · Nihil egi quod iure poſ
ſit repꝛehendi · Nihil enim vicii habet no
ſtrum cõſilium deliberatũ ( SDi tibi hoc
diſplicet nõ vtar poſt hac · deinceps pꝛe
termittam. Si tibi hoc non placet in po
ſterum miſſum faciam · Si tibi hoc inui

X

₰. 6
*

dioſum eſt in futurum nõ attingam .
¶ Doſſes banc meam voluntatem refu
care· Doſſes banc pꝛo me pꝛouiciam ſub
terfugere . Poſſet tua dignias hũc labo
rem recuſare (Si negocium commode
videbitur eſſe gerendum · Si res vtüliter
agi poterit · Si rei opoꝛtunitas poteſta
tem babebit · ¶ Neqʒ enim habes quo
me accuſes · Neq; quicqᷓ; a me commiſ
ſum eſt quod criminandum eſſe videa
tur. ¶ Quid ſi que dicta ſi unt: falſa ſint
omnia 5 Quid ſi oſtendam hec omnia
eſſe inania? Quid ſi hec ommia eſſe ficia
confirmem . ¶ Maloꝛum ego ſermoni
bus non moueoꝛ· Infivoꝛum ego male

dictis ſidem non adhibeo · Friuolis ego

hominum rationibus non aſlentio ·
Sed bec tibi exponere niſi coꝛam

non poſſum · Sed bec te coꝛam · Ded de

bis rebus coꝛam plura ¶ Quando ego
bonos conatus ſum offendere g Vt ego
vnq; bonis fui impedimento Yt ego
bonis aduerſarius vnq; fui ?æ ¶ Quoꝛ
ſum hoc ? quid hoc ſibi vult g quem ad
finem bec ſpectant y bec que diyvit eo ſpe
ctant · Immortalitas mihi dabitur
anteqᷓ; rem hanc conſequar · MHoc ita lon
gum eſt vt optandum non ſit· Nunq;
diem videre videoꝛ vt hoc mihi contin
gat. ¶ Ded iam ſatis iocati ſumus.
Sed bec extra iocum . Sed alias iocabi
mur. Sed ridicula miſſa fadamus. Sed
de boc alias ridere licet· ¶ Jemponbꝰ?
obſequoꝛ· Dares neceſſitati · Eruoꝛ dum
licet ¶ Hoc attribuas occupatõibus ve
lim. Hec rei magnitudini aſtignes gno
ſce timon. Miſerere tempoꝛum. ¶ Ne
q; tamen vlla res alia me tenet . Nec
tamen alio impedioꝛ negocio- ¶ De
certis rebus affirmare poſſum. De reli
quis negociis certi nibil habeo· De rcli
quis acceſſionibus certum e quicc pol
liceri non poſſum · ¶ Reliqua nihil
ad te attinent . Cetera ſunt eiuſmodi vt
nihü ad rem tuam pertineant · Reliqua
nihil te tangunt. Eoꝛtuna culpam
ſuſtinet · Mec foꝛtune tribuuntur · Mec
tempoꝛibus aſſignantur· ¶ Eoꝛtaſſe di
cerʒ quiſquã Eoꝛſitan quiſquam ſciſcita
retur · Inquirerʒ foꝛte quiſquã · Quererʒ

iquis foꝛtaſſe· Meq; habebat᷑ quiſq;
honoꝛe ſuperioꝛ· ſapientia pꝛeſtãtioꝛ· vir
tute excellentioꝛ · rebus geſtis illuſtrioꝛ.

autoritate pꝛeclarioꝛ · ¶ Danda eſt ope

ra · Hoperandum ẽ. Celeritate eſt opus
Marturitatem res deſiderat ¶ Eſt enim
animaduertendum diligenter pꝛocuran
du vigilanter enitendum ˖ dies ac noctes
elaboꝛandum:vehementer inſudandum

Nihil eſt quod rideamus· Sed ego nõ
rideo q;q; tu rideas· Sed ego riſum K
ias

uocare nõ poſſum tametſi tu riſu exili

Ded ego letan non poſſum tametſi tu ri

ſu inſamiye videaris · Sed ego iocari non
pPoſſuʒ quis tu gaudio deſipias (¶ Actũ
eſt ſi hec vera ſunt. Si hec ita ſunt nihil

eſt quod cogitemus. Si hec ita conſtant

vt fertur non opus eſt vt deinceps fru
ſtra defatigemur Si hoc ĩteruenerit actũ
eſſe de ſpe noſtra putemus ¶ Fruſtra la
boꝛamus· Incaſſum excogitamus . Inua
num nitimur· Acta agimus· Nepoſteris
vtimur cõſiliis ¶ Nihil ẽ quod facere ge
ſtias. Nihil ẽ quod curare moliaris Nihil
eſt quod ſtatuere conaris. ¶ Res enĩ ali

ter acta ẽ q́; putauerã · Non equidem eũ
finem ſoꝛs dedit quẽ ſperaueraʒ. Longe

ſecus acceſſio ſucceſſit q; expectaui.

ed hoc bonis plurimũ moleſtuʒ eſt.

Sed hoc male accipit᷑ a bonis Sʒ hoc bo
noꝛũ aĩim vehemẽter offendere videtur.

SDed hoc bonoꝛuʒ oculi videre nõ poſſũt

Neſcio quo mõ. Quo pacto· Qua ratõ

ne · qua cauſ. gs auſpicio · qua celoꝛum

cõſtellatione Arpinus falſo erꝛoꝛe du

ctus ad periculũ apertiſſimũ acceſſit. Ar

pinus ſpe falſa perductus ad peſtem an
te oculos poſitam pꝛofectus ẽ· Arpinus
pudoꝛe victus ad moꝛteʒ omnibus ſuſpe
ctam irruit ſponte ſua. ¶ Noſiimei ſto
machi faſudiũ.Noſti mei animi indigna
tioneʒ .· Noſti qᷓ; ſoleã ab indignis alo⸗
rere ¶ Vtulitatem Apii facile curare poſ

ſum · Cõmodis Apii leuiter vacare poſſũ

Adiumentis Apii facile ſuperſedere poi
ſum.¶ Eacile enim dictu eſt · Moc elt fa
cile exiſſimatu.Moc enim facilius ẽ dictu
q́; factu ¶ Moc tibi non cõcedo:Moc ita
eſſe nõ ſentio· Id iure negare poſſum
¶ Neqʒ enim hoc ẽ veriſm ile · Neq; hoc
videtur eſſe pꝛobabile. Neq; hoc verum

eſſe conſtat ¶ Tantũ eniʒ hoc ẽ a venita
te alienum vt nihil ſit alieniꝰ ¶ Non enĩ

poſſum vllo mõ mihi perſuadere · Nulla

quidẽ ratione in mentem mihi venire po
teſt ¶ Hec ratio leuis ẽ· Mec excuſatõ ac
cipienda nõ eſt:Mec cauſa tenuis ẽ · Mec
ſentẽtia tenera eſt.Mec cõcluſio nulla eſt

¶ Ded hac ratione nihil opus ẽ · Hac di

ſputatione nõ egemus.Moc negociũ nõ
eſt nobis neceſſariũ.Hunc ſermoneʒ ido
neum nõ putamus. Vires deficiunt.
Menbꝛa occidunt · Animus languet . Vi
res eneruanturEacultates minuuntur.
vlud me perturbat . ſolicitat · incendit
exagitat · inflãmat. ¶ Quid eni eſt me

perſe eueut perturlene im pediant. la
ceſſant · moleſtent. inquietẽt? Quid eniz

ẽ quod mihi detrahunt · obeſſe ſtudeant.
mchi incõmodent ? · Quid enĩ ẽ ꝙ ĩiunis
me afficiant g. ¶ Quid enim ẽ quod con
tra vim ſine vi fieri poſſit? Contra potẽ
tiam ſine potẽtia agi poſſet? Contra vi
res ſine viribus conari quiſq; poſſit ę.
Vos doꝛmitis in periculis. Vos nõ vi
demini que imminẽt ĩtelligere. Vos ĩ ꝑe
riculis ocio marceſſitis Nipil curans.
nihil reputãs. omĩa faciens · omĩa negli
gens· omĩa paruifaciens· deos homĩeſqʒ
deſ piciẽs. EGSui multa g quid Plur. 5
quid reliqua g quid cetera g qͥd alia om
nia ¶ Sed noſu calidü tarditatem · Sed
nõ te fugit qᷓ; ſit calidiꝰ parũ efficax. Sʒ
nõ es ignarus q; calidius ſit frigidus.
e Concluſione
Vm autẽ epiſtolas noſtras vel
oꝛationes iam exoꝛdio narꝛatõ
ne · diuiſione · confirmatione ac
confutatione abſolutas dederimus· con
ſequens ac neceſſarium ſequi videtur:vt
eis concluſiones accommodemus Tdeir
co has modicas concluſionum inuentio
nes ceteris ſuperioꝛibus oꝛationis parti
bus duxi adiungendas · ¶ Tu igitur me
amabis:ſi hoc ideʒ me ĩ te facere exiſtias
Tu igitur mihi inſeruies: ſi mutuam me
tibi vicem pꝛeſtaturum arbitraris. ¶ Si
fieni poſſit velim pꝛiſtinuʒ erga me amo
rem conſerues Si effici poterit cupio vt
ſolita nr̃e beniuolẽtie cõiunctio integra
conſeruet᷑ · Eac igitur mutuo me diligas
Gadẽ igit᷑ fac me beniuolẽtia cõplectaris

ſtes ¶ Eo igitur inter nos ſimus animo
quo ſemper fuimus· Simus igitur ea vo
luntate qua merito eſſe debemus· ¶ Tu
igitur ſicut mihi pollicitus es perſoluas
Quod pꝛomiſiſti velim tua ſide ſatiſfaci
as · Quam mihi ſpem dediſti velim re ip̃a
mihi p̃ſtes · Eac igit᷑ qð es mihi pollicitꝰ
re ipſa experiar · Fac igitur vt mihi dixi
ſti:ita opus appareat ( Tu igitur veliz
vt ſcribis me cariſſimũ hẽas Tu igit᷑ velĩ
vt polliceris me in ere tuo reponas.
¶ Quoniam igitur in amiciciam tuam
me cõmiſi: me ergo exoꝛnare atq; exauge
re debes ·˖ ¶ Quoniam igitur iuſticie tue
me dedi ergo rationibus meis iure ipſo
opitulari debes ¶ te igitur Tero vt ra
tiones meas commendatas habeas. R te
igitur cõtendo vt ſtatum meum comple
ctaris Rodiuua me igitur tua virtute;
Suſcipe me igitur totuʒ tuis bũficiis ex
omandum · Ama me igitur tua ſolita be
niuolentia Defende igitur me tuo ſolito
patrocinio ¶¶ Te ergo oꝛo vt me ita tue
are ſicuti amicicia noſtra depoſtulat. Te
ergo obſeero vt meas ratiðnes ita defen
das ſicuti noſtra neceſſitudo requirit
¶ Quare te oꝛo vt cauſam meam agas.
Quare te obteſtoꝛ vt me tibi in omnes ꝑ
tes defendendũ putes. Quare a te contẽ
do vt me totum conferuandũ recipias.
¶X te igitur peto · poſtulo efflagito .
cõtendo vt dignitati mee ſuffrageris.ho
noꝛi meo opituleris· autoꝛitati mee ĩſer
uias· rationibus meis te accommodes.
¶ taqʒ te etiam atʒ etiam rogo · Ttaqʒ
te vehemẽtiſſime obſecro ſtaqʒ a te ma
ximopere cõtendo · Ttaqʒ plurimũ te ob
teſtoꝛ ¶ Beniuolentiam igitur ⁊ liberali
tatem a te peto · Cratiaʒ igitur ⁊ officiuʒ
tuum a te deſideꝛo · Rutontatem igitur ⁊
voluntateʒ tuam a te depoſco ¶ Eſt igi
tur ĩ tua poteſtate id agere vt quod ma

Harem igitur fac mihi voluntatem pꝛe

ximopere deſidereʒz facilius ĩpetrare poſ

ſim · Eſt igitur tue voluntatis omĩa poſ
ſe perficere que cupiã ¶ Quare vt id qð
ſpero conſequar:fac tuam operam inter
ponas · Quare vt id quod ſũmopere de
ſidero facilius cõſequi poſſim: fac vt tu
am diligentiam adhibeas · Quare vt id

xrvj

quod vehementiſſime cupio commodiuſ
impetrem: fac tuum liberalitatis officiũ
intercedat . ¶ Rogo igitur ne fallas opi
nionem meam. Te igitur obſecro ne ſpeʒ
meã decipias. Te igitur oꝛo ne ſpes mea
fruſtra maneat. ¶ Magnam igitur pꝛo
cauſa mea operã fac adhbibeas · SZummũ
igitur pꝛo meo negocio fac ſtudiuʒ ĩdul
geas. Vehementem igitur pꝛo rationibꝰ
meis diligentiaz fac adiungas ¶ Si igi
tur quod volo ſtatueris: te mei ſtatus
amatoꝛem exiſumabo· Si igitur quod
cupio feceris: te mibi amiciſſimum iu

dicabo. ¶ OQOuare ſi me virum bonum

exiſumas · Quamobꝛem ſi me virum gra
tum eſſe credis · Quaſobꝛes ſi me tuis be
neficiis dignuʒ eſſe iudicabis · ¶ Hec igi
tur tibi erunt cure quemadmodum con
fido · Gx omnibus igitur rebus nihil eſt
quod mihi gratiꝰ facere poſſes · Hoc igi
tur vt q́;plurimum facias valde rogo.
ec igitur vt ſpero perſicies· ¶ Cetera
alia pꝛetermittes cum negocium meum
opera tua indigebit · Nihil igitur aliud
curabis cum tibi cauſam meam curare
contigerit · ( Non poſſes exiſtimare q;
mihi gratum ſit futurum. Non facile ère
dere poſſes qᷓ; mihbi hoc erit acceptum:
Si igit᷑ hoc meum a te negocium con
ficietur:omnia pꝛofecto videboꝛ conſecu
tus · Si ergo hoc feceris exiſtimabo mihi
quos mayimopere deſiderauerĩ contigiſ
e¶ Ex omnibus igitur tuis in me offici
is hoc erit mibi omnium pergratiſſimuʒ
Gratiſſimum igitur mihi feceris ſi ĩ hac
re mihi moꝛem geſſeris ¶ Da igitur ope
ram vt ratio mee dignitatis habeatur·
Te igit᷑ obſecro vt mee erga te pietatis
rationem habere velis · ¶ Quecunq;ʒ igi
tur officia in Gaſparinuʒ contuleris ea
omnia me cepiſſe putabo · Quidquid igi
tur officii ⁊ honoꝛis in Caſparinum pꝛe
ſtiteris:id ipſum in rem meaʒ contuliſſe
exiſtimabo· ¶ MHoc igitur ſi feceris com
muni commodo inſeruies Hoc igitur vt
agas cõia noſtre beniuolentie iura de
poſtulant · Quod vt effeceris rem vtriqʒ
noſtrum condignam perſolues· ¶
me igitur laboꝛabis tanq; ſi tua rel agat
Fac igitur ita cauſam meam ſuſeipias:

xxvij.
vt ſi tuum negocium tractares. Non mi
noꝛi igitur cura rationes meas comple
ctere q; ſi piopꝛiam diqnitatem curares
QOuem ego diem ſi indero : ſatis felici
ter viuere arbitrabor · Quam ego rem ſi
perfectaʒ eſſe conſpexero: me foꝛtunatũ
exiſtimabo · Quam ego acceſſionem ſi tã

dem conſequar: optime mecuʒ actum ei

ſe putabo.¶ Ego que te velle:queqʒ ad
ce Pertinere arbitr bo⸗ omnia ſtudioſiſ
ſime diligenterq; curabo · Interea que te
relle exſumabo:agam libentiſſime Ego
tibi ac tuis neq; deſum: neq; defuturus
ſum ¶ ¶quoniam tu ita vis tuo igitur
amoꝛe perficiam · ¶ ᷓ quoniam ita iubes
tua igitur cauſa curabo ¶ Dꝛquid igit᷑ a
me petieris perficiam:ne tu fruſtra a me
petiiſſe videaris · Siquid igitur a me vo
les adnitar: ne poſtuatio tua inanis ha
beatur · Siquid igitur a me deſiderabis
rurabo:ne tua in me ſpes fruſtra eſſe vi
deatur ¶ Ago igitur memoꝛia noſtre ve
tuſte amicicie monituſ te ſemper amabo
Ego igitur tua virtute perdoctꝰ tibi ſem
per fauebo· Ego itaq; tua in me obſeruã
tia ⁊ modeſua memoꝛ tuas rationes libẽ
tiſſime tueboꝛ. ¶ Omnia igitur que pꝛo
te faciam mihi iocundiſſima ridebuntur
Que igitur pꝛo te ſuſtinebo erunt mihi
dilecuſſ õõs igitur mihi fa
cultas erit arbitrio tuo ſemper expone
tur · Omnis igitur mea poteſtas ex ſen
tentia tua ſemper diſponetur. ¶C &
cauſam tuam mihi commendas meaʒz pu
to te mibi commendare · & dignitatem
tuam a me curari velis: meaʒ ſimul cura
turus ſum ( Etſi nibi pꝛofecero rem ta

men temptaſſe letaboꝛ · Et q;q; nibil im

petrem totunam tamen me expertum

ruiſſe gaudeo · Etſi fotaſſe nibil fuero

conſecutus: placebit tamẽ rerum condi
cionem perſcrutatuʒ fuiſſe · Tametſi fru
ſtra laboꝛo: moꝛem tamen mihi geſſero
dum hominum voluntates 1 moꝛes ex

pertus fuero ¶ Oue omĩa ſi animaduer

teris recta eſſe cõſpicies · Que oĩa ſi põde
rabis ita vt dixi cõſtare videbis · Que oĩa
ſi memĩeris me vera pꝛedicare iudicabis·

Quare ſi hoc vnum pꝛopoſuero:finezʒ

dicendi faciam · Quare ſi hoc aliud reddi

dero concludam. Quare ſi hoc vnum edi
xero ſcribendi modum imponam· ¶ Et
quoniaʒ de hominum perfidia agere cu
pimus: illud continuo memento· Et quo
niam de hominum pꝛedictoꝛum ſceleribꝰ
mentioneʒ fecimus:illud ſemper cogita
re debes ¶ ANccepiſti quibus rebus addu
ctus cum Clodio bellum ſuſceperim · In
tellexiſti qua cauſa cõmotus ſim: vt Clo
dium perpetuo odiam · Vides ergo que
me cauſa mouet:vt Clodii inimiciſſimus
eſſe debeam. Oertioꝛ igitur factus es que
iniurie me a Clodio alienauerunt. TEer
go neglecta impꝛoboꝛum ſocietate fac te
bonis adiungas· Ergo ſpꝛeta vicioſoꝛuʒ
familiaritate officioſos cõplectere Ergo
abiecta ĩperitoꝛũ conſuetudine doctos
fac excolas ¶ Noli igitur aliud moliri ni
ſi belli feruoꝛ pꝛius eferueſcat · Non igi
tur aliquid coneris niſi pꝛiꝰ belli rumoꝛ
raucꝰ factus ſit · Noli igitur quicq; tem
ptare niſi pꝛius audiamꝰ quemadmodũ
negocium ſit confectum ¶ taqʒ oxbat⸗
amphiſſimis adiumentis dolere cogoꝛ
debere · Ttaqʒ ſpoliatus ſummis oꝛnamẽ
tis aſtringoꝛ meroꝛe excruciari· Ttaqʒ nu
datus maximis ſolaciis abduci non poſ
ſum quin acerbiſſime conquerer. d⸗
niq; ſolicitus nõ ſum · Deniq; moleſuis
liber ſum · Deniq; nũc ex curis ſubductꝰ
ſum · Deniq; nunc ſum laboꝛibus ſuble
uatus · ¶ DPoinde fac animum tantum
babeas:quantum opus eſt ad rempubli
cam conſeruandam . Pioinde fac tanta
ſit in te virilitas que ſatis valeat vt com
munis ſtatus conſeruetur · Moinde fac
tantum perſeueres vt tui animi pꝛeſtan
tia vniuͦſis ciuibus ſaluteʒ pareat ¶ Tu
fac animo foꝛti magnoq; ſis· Tu fac ani
mũ foꝛtem habeas· Tu fac bono ſis anĩo
¶ Omnia igitur que vis tuo ſtudio con
ſequere. Que cupis tua induſtria compe
rabis · Que deſideras tua virtute perfici
es · Que exoptas tua diligentia nactus e
ris. ¶ Ouꝛa igit᷑ nihil alid niſi vt virtuti
bus inuigiles· Ttaqʒ a te vehementiſſime
contendo: vt vututes ſùmo ſtudio com
plectaꝛis · Te igituꝛ obſecꝛo vt omnibus
viꝛibꝰ ad ſũme dignitatis pꝛeſtantiam i
cumbas· Te igituꝛ vehementeꝛ adhoꝛtoꝛ

ne

vt omni cura ſtudio ac vigilantia ad im
moꝛtalitatis euſtimationem inſudes
Qua pꝛopteꝛ ad ſtudia liteꝛatũ iudico
te debeꝛe redue · Quamobꝛez ad egregias
bonarũ artium diſciplinas adhoꝛtoꝛ te
conuertas · Quadere ad rectam viuendi
inſtitutionem te referas moneo ¶ Hanc
igitur rem confido maximam tibi laudeʒ
allaturam · Moc igitur negociuʒ maxime
laudi tibi foꝛe conſido· Manc igitur diſci
plinam arbitroꝛ ſummam tibi dignitatiſ
amplitudinem pꝛeſtaturam · ¶ Eac igi
tur vt pꝛincipiis exitus coꝛreſpondeat.
Eac igitur vt pnmis vltima conſentiant
Eac igitur vt anterionbus poſtrema cõ
ueniant · Eac igitur vt tua virtus oꝑpinio
ni hominuʒ coꝛreſpondeat · Effice igitur
vt quam ſpem apud omnes concitaſu e
am clariſſimam demonſtres· ¶ Eac igi
tur aliquid ex ingenio tuo deſumas:
quod homiĩes delectat · Niquid igitur ex
induſtria fac componas:quod poſteros
adiuuare poſſit. Scribas igitur aliquid
ex literarum virtute quod nomen tuum
illuſtret · Nunc autem operioꝛ:vt ex tua
ſtudioꝛum diſciplina aliquam magnam

nominis exiſtimationeʒ repoꝛtes· ¶ Fac

igitur ĩ agenda gloꝛia te vincas · Eac igi
tur in gerendis magiſtratibꝰ ſolitas vir
tutes tuas excellas ¶ Tu igitur vt inſti
tuiſti ꝑꝛoſequere · Sequere igitur vt ce
iſti. En uigila ergo toto animo vt de
bes Incumbe igitur toto pectoꝛe vt ſo
les ¶ Mec res quaʒ facultatem habitura
ſit: tu facilius cognoſcere potes q; ego
ſeribere Hoc negocium quid ſibi velit tu
melius intelligere potes q́; ego te poſſũ
admonere · ¶ Ded hoc tu faciliꝰ pꝛo t ua
ſingulari pꝛudentia videbis · Sed hee tu
melius pꝛo maxima ſapientia tua exiſtia
bis · Verum hec tu pꝛouidentius accura
tiſſima tua ĩtelligentia pꝛouidebis · Sed
in his rebus omnibꝰ quid ratio poſtulet
quid cauſa requirat · quid tempoꝛa ferãt
tu pꝛudentius cognoſcere poteris · Hec
igitur negocia vbi:quomodo:quando: ꝛ
per quos tractari debeant nemo melius
qᷓ; tu pꝛouidere poteſt ¶ Hec ad te ſenp
ſi liberius fretus beniuolentia noſtra.
Hec tecum egi apertius ſin gulari amoꝛe

rvuij

noſtro confiſus· Mec tibi planius ſignifi
caui ſpe amicicie noſtre perdoctus · Hec
expꝛeſſius nota tibi eſſe volui mutua no
