nomie meo adeas: ⁊ ab eo certioꝛ fias: q
nam ſit qui illud opꝰ de varietate metro
rum habet:qð ꝑgamenſis epiſcopi fuit:
Kit em̃ eius quidã diſcipulꝰ rem eſſe per
egregiam. Si illud offenderis:fac excribi
mea ĩpenſa:illudq; ad me dabis. Qupio
epiſtolas meas huic nouellino papienſis
cimbe gubernatoꝛi ad me des:eaſq; papi
reis pluribus panno ve lineo ĩuolutas:
quo tutiores ſint ab imbꝛibꝰ. Tacobũ me
um valere plurimũ cupio · Tu me M.o
hanni cõmenda ac vale cũ Bartholomeo
melio · barbaries aũt reliqua male valeat
Idem ¶ Niſi vebemẽter amẽ amoꝛẽ tuuʒ
ĩgratus ſim. q̃ magnifici equitis aurati
fohãnis tholẽtinatis ſeriba:tuo noĩe mi
hi coꝛã expoſuit libẽtiſſime audiui· Quid
aũt aut ſentiã aut velis: tecũ vna Cremo
ne ad paucos vſqʒ dieſ cõmentaboꝛ atqʒ
ſtatuã · Naʒ ad klas Naias hĩc iter capiã
ad vꝛbẽ Romã negocii mei gratia: id qᷓ
dez ex pꝛcipis nr̃i ſnĩia · Qaũt qᷓ̃ri viſus
es: ꝙ mhil ad te ſcribã: non iure id facis·
Nam ximis diebꝰ literas ad te dedi· Tu
vero Endiimionis ſomnũ doꝛmis :rñdẽs
omĩo nihil:ſed idcirco ignoſco tibi:ꝙ ita
ranarũ Qremonenſiũ clamoꝛibuſ obtun
derig: vt apud te eſſe nõ poſſis · vale · Tdẽ

¶ H¶ Laz ver ẽ ĩ limĩe: taq;ʒ a te peto: vt

hieme plantas illas ficulneas ad me dare
veluti peritioꝛ agr icola noluiſti: nũc tan
dem dare ĩcipias · Niſi foꝛtaſſe qð no lim
moleſte feraſ res vllas bonas foꝛe tibi cõ
munes cũ aliis · Nam ſi pluribus rogari

te cupias:mõ poſſum nõ vereri vel ĩuidie

vel obtrectationis ſis accuſandus: quas
quidem perturbationes indignas arbi

troꝛ magnitudine animi tui·. Qupio itez

plantas bꝛunoꝛum damaſenoꝛum vale.

Idem. ¶ ¶ Deto abs te in maioꝛẽ mo

dum . vt quod ⁊ mihi coꝛaʒ recepiſti: ex
ꝓrĩs meis lñs audire pocuiſti: id apud

7 „

pPatrẽ tuũ pᷣſtãtiſſimũ ⁊ munificẽtiſſimũ
pꝛincipem q;pꝛimum 2 q;optime conſi
cias hac mibi re neq; gratiꝰ quicq;: neq;

magis neceſſarium pꝛeſtare potes · vale

Idem ¶ E¶ Detii abs te ꝓxis l̃is ſcðm
qð eẽ nũc terciũ ⁊ peto:⁊ te quoq; ſi pa
teris rogo: vt rẽ meã apud pꝛãcipẽ nrm
muniſicentiſſimũ patrẽ tuuʒ: vbi minus
cõfeceris ita cõficias:vt mihi abiẽs coꝛaʒ
recepiſu. In hũc diẽ neqʒ tu rñdiſli qᷣcqᷓ;
nec ex alio ſũ certioꝛ factꝰ qͥd egeris aut
nõ egeris· Ttaq; aut rñde qʒpꝛimum:aut
equũ mitte quo vehar ad vos · Naʒ ſi ad
vos venero facile futurũ ſuſpicoꝛ: ne va
cuus mediolanũ repetã: p̃ᷣſertim cũ iam
iſtet natalis xp̃ianus:q̃ pꝛicipes ſolet ad
bñficẽtiã exhoꝛtari · vale · Cdẽ· ¶ ¶ OQð
paceps nr̃ Erãciſcus Sphoꝛtia tibi abe
unti iuſſerat: ipſe vᷣbis pluribus abs te
petü:ſi minꝰ in hãc diẽ cõficere potuiſti:
vt cõſicias tandẽ cupio:hac eĩ vna re ne
q; gratiꝰ mihi quicq; pᷣſtare q̃as:neq; eti
am iocũdiuſ:Atqui bñficiũ illud quis nõ
libẽter cõferat:ꝙ is ĩ quẽ cõferamꝰ maxĩ
ſit facturꝰ:⁊ eo tñ vſurus nõ ſit g? Sic enĩ
tũ ſumꝰ liberales cũ ex hmõi nra liberali
tate neq; moleſtie neq; incõmodi quicqᷓ;
accipimꝰ. Tenes qd velĩ.vale.Tdeʒ philel
fus · Nũc cirea clauſulas generales extra
uagãtes·autoꝛitates · ⁊ ꝓuerbia nr̃am in
ſutuemꝰ doctrinã.
Circa res generales ⁊ extrauagãtes:
ac circa autoꝛtates · ꝓubia a exẽpla M.
T. C. dauſule Incipiunt
Abac rõe q;d res qᷓd cã · q̃d tꝑs
ferat:tu facile optĩeqʒ ꝑſpicies
q́d nobis placuiſſʒ ex me potiſ
ſimũ putaui te ſcire oꝑtere · li · pꝛo · Epi·
vi · ¶ taqʒ tota iã ſapientũ ciuiũ ulez
me ⁊ eſſe ⁊ numerare volo·⁊ ſnĩa ⁊ volũ
tas mutata eẽ debet · Id enĩ iubet Hato
quẽ ego vehemẽter autoꝛẽ ſequoꝛ:tĩ cõ
tendere ĩ republica: quãtũ ꝓbare tuis ci
uibꝰ poſſis · vĩ neq; ꝑenti:meq; patrie af
ferꝛe optere · Gpiſt · ix. Duyx nobis ſis 1
autoꝛ:opꝰ ẽ ⁊ eoꝛũ vẽtoꝛuʒ quos ꝓpoſui
moderatoꝛ quidã ⁊ q̃i gubernatoꝛ:qui 2
ſi ex oĩbus viuis exoptãdus eẽt: quẽ tecũ
cõferꝛe poſſemꝰ nõ hẽremꝰ .li·ſcdo. Rpi ·
vi Ehares ne vnqʒ accidẽ poſſe: vt
mihbi vᷣba deeſſent: neq; ſolũ iſta vr̃a oꝛa

toꝛia:ſed hec etiã leuia nr̃atia 5 Spiſt. xi.

¶ Vꝛbeʒz mi Ruffe cole:⁊ ĩ iſta luce viue
Omnis ꝑegrinatio(qʒ ego ab adoleſcen
tia iudicaui)obſcura ⁊ ſoꝛdida ẽ: his quo
rũ ĩduſtria Rome p̃t illuſtris eẽ: qð cum
ꝓPbe ſcirẽ vtinam ĩ ſmia ꝑmanſiſſem · Quʒ
vna me hercule ambulatiuncula atʒ vno
ſermone nẽo · omes ꝓuincie fructꝰ nõ cõ

fero · Gpi · xi · C lec eo pluribꝰ ſenpſi: ꝙ
myji ſigniſicabãt tue lĩe ſubdubitare te:

qua erga illũ eẽm volũtate · Credo te au
diſſe aliq;d falſũ ẽ (mihi crede) ſiqd audi
ſti · Nibil eĩ feci vnq;: neq; dixi:qð cõtra
illiꝰ exiſtimatõeʒ eẽ velim·. Epi ·xii. ¶ Mi
ro me deſiderio vꝛbs afficit ⁊ om̃es mei:
tuq; ĩpꝛimis· Cadẽ ¶ Non me iſta terꝛẽt
q̃mibi ad te ad timoꝛẽ fidiſſime atzʒ amã
tiſſime ꝓponunt᷑ · Epiſt· xvi. ¶ Equidẽ ꝓ
eo quanti te facio rio feceris ap ꝓba
bo· ſed te quoq; cõſido ea facturũ qᷓ mihi
maxĩe ĩtelliges eſſe accõmodata.li· tercio
Gpi · tercia Cauio nüc me fefellit ĩ ſcri
bendoꝓcul enĩ aberã a reipſa ⁊ a locis)
ſimul ac ꝓgredi ceꝑo: q; celerius potero
q́;crebeꝛrimis lĩis: faciã vt tibi nota ſit
oĩs rõ dieruůᷣ atzʒ itinerũ meoꝛũ · Oneris ti
bi ĩponere nec audeo quicq; nec debeo.
Epi.quarta ¶ Veruntũ plus ĩ hac ſpe:
tua ſapĩa ⁊ hũanitas cõſolat᷑: q; opoꝛtu
nitas tꝑis · Ttaq; quẽadmodũ expediã ex
itũ hꝰ ĩſtitute oꝛõis nõ reꝑio · Epiſto · xi.
¶ Nemo ẽ hoĩm qui cũ potiꝰ mihi q; te
cũ cõicandum putẽ· Nec enĩ clariſſimoꝛũ
viroꝛũ quoꝛũ ſimiles eſſe debemꝰ exẽpla
neqʒ doctiſſimoꝛũ quos ſꝑ coluiſti pᷣcep
ta fugiunt . li . iii · Gpi · pꝛĩa ¶ Quãtũ nos
fefellerit: ⁊ quẽ in locũ res deducta ſit vi
des: neq; ſolũ ea ꝑſpicis q̃ gerunt᷑: queq;
i geſta ſunt: ſed etiaz gqui curſus rerũ: ꝗ
exitus ſit · Cpi· ſcda ¶ Quid ẽ qd nõ pꝛi

qᷓ; datũ ẽ ademptũ ſit. Gpi · v. ¶ Nonne

mauis ſine ꝑiculo tue domi eſſe: q; cũ pꝑi

culo aliene? Gqdẽ etiã ſi appetẽda moꝛs
domi atq; ĩ patria mallẽ:qᷓ; ĩ extremis at
qʒ alienis locis. Epiſtola · vü · ¶ Eliſdez

igit᷑ de rebus etiaʒ hotoꝛ ꝗbus ſuꝑioꝛibꝰ

liis hoꝛtatus ſũ:vt in ea repub· qᷓcunq; ẽ

bpuma velis eſſe · Multa videbis foꝛtaſ
e que noles: non plura tamen q; audis

quotidie· Nõ ẽ poꝛro tuũ vno ſenſu ſolũ

ocloꝛũ moueri:cũ illð idẽ auribꝰ gꝑcipꝑias

Tt
lle

uo

je

e
bi
cio
cri
8)
ero
iſt

-

qdð etiã maius videri ſolet minꝰ laboꝛare

Kt tibi ipſi dicendũ erit aliqd qð nõ ſen
tias:aut faciundũ qð nõ ꝓbes·pꝛimũ tẽ
poꝛ cedere · idẽ neceſſitati Pater ſp ſapi
entis ẽ habitũ. Deinde nõ habet:vt nunc
quidẽ ẽ id vicii res:dicere foꝛtaſſe q̃ ſenti
as nõ licet: tacere plane licet · Epi. ix ·
Sapiẽtis ẽ carere patria:duri ñ deſidera
re · Etſi repub.nõ poſſiſ frui:ſtultũ ẽ nol
le pꝛiuata· Eadẽ (Depi⸗ mihi veniebat ĩ
mentẽ q̃ri ꝙ ita viuerẽ: q; gaudẽ ꝙ viue
rẽ. Spi · xiii· ¶ Non enĩ ignoꝛo q;ipuden
ter faciã qui tibi pꝛimũ tm̃ oneris iponã
pᷣt enĩ denegare occupatõ tua · li.v. Epi.
xii. ¶ Oui ſemel verecũdie fines trãſierit
eũ bene ⁊ gnauiter opoꝛtet eẽ ĩpudentẽ
Gadẽ. Nec ita feci vt te ad meũ arbi

triũ adducerẽ: ſed tribui tibi tm̃:quantũ

tribuiſſe nunq; penitebit. Gpi·xx· ¶ Ti

bi ꝑſuade pᷣter culpã ⁊ peecatum quo ſꝑ
caruiſti 1 carebis: hoĩ accidere nihil poſ

ſe: qd ſit hoꝛribile aut ꝑtimeſcendũ. Gpi⸗
vlti· ¶ Ego quãti te faciã ſemꝑq; feceriʒ
quãti me a te fieri intellexerĩ ſu ipſe miłi
teſtis.li. vi. ẽpi x. ¶ Eſt tue ſapiẽtie ma
gnitudiſq; aĩ quid amiſeris obliuiſci qᷣd

recuꝑaris cogitare · viues cuʒ tuis viues
nobiſcũ · plus acqſiſti dignitatis:q̃; amiſi

ſti rei familiaris · Spi ·xi · ¶ In quibꝰ ipſe

HPõpeius cõfitet᷑ ſe 1 opam a oleũ ꝑdidiſ
ſe · li · vi · Cpi · pꝛĩa. ¶ Vetus ẽ enĩ vbiũ
ſis qui fueris nõ eſſe cur velis viiere . ſʒ

tñ vacare culpa magnũ ẽ ſolaciũ · p̃ſertĩ

cũ habeã duas res quibꝰ me ſuſtentẽ op
timarũ artiũ ſcientiã: ⁊ maxiaruʒ rerum

gloꝛiã: quarũ altera mihi viuo nunq; eri
piet᷑:altera ne moꝛtuo quidẽ. piſto.iii.

Quid agas ·quid cõſſitueris.⁊ vbi ſis
hiematurꝰ cupio ſcire · Gpi · ix. ¶ Verũtñ

rideamꝰ licet · ſũ enim a te ĩuitatꝰ.Epi. x.
¶ Ded bec iocati ſumꝰ tuo moꝛe ⁊ nõ

nihil etiã nr̃o. Cpi.xiiii · ¶ In equo troꝛa

no ſas eẽ ĩ extremo.ſero ſapiũt. Gpi · xvi.

¶ EGum libꝛũ tibi miſi Regio ſcriptũ qᷓ;

pleniſſime res illa ſcribi potuit. Sin tibi
ꝗ̃daʒ videbunt᷑ obſcurioꝛa cogitare de be
bis nullã artẽ lĩis ſine ĩterp̃te: ſine aliq̃

exercitatiõe ꝑcipi poſſe· Gpi.xx. ¶ Si va

lebis meaq; negocia videbis: meq; diis

iuuantibꝰ añ bꝛumã expectabis · Cpi · xxi.
¶ K(¶liuſeras heri ĩter ſaphos qdð dixerã

miſſie turpiſſimũ ẽ pi · xvi.
moderate qdã ⁊ ĩgrate nr̃a facilitate ab

cõtrouerſiã eẽ:poſſet ne heres qð furtuʒ
antea factũ eẽt furti recte agere · Ttaq; ⁊
ſi domũ bñ potus ſeroq; redierã:tñ id ca
put vbi hec cõtrouerſia fuit notaui: de
ſeriptũ tibi miſi:vt ſcires id qð tu nemi
nẽ ſenſiſſe dicebas:Sextũ Gliũ maniliuz.
M.bꝛutũ ſenſiſſe · Cgo tñ ſceuole te teſte
aſſentioꝛ· vale. Gpi·xxiii. ¶ Mec etiã audi
tu acerba ſũt:tñ audire tolerabiliꝰ eſt qᷓ;
videre · Gpi . xxxi. ¶ Ala izuis ridicula eſ
ſent ſicut erãt mihi:tñ riſũ nõ mouerunt
Gpi · xxxiii · ¶ Non diu ſz acriter nos tue
ſupplicatões toꝛſerũt · Incideramꝰ enĩ in
dilnterl nodũ · li · viü · Gpi · v.· ¶ Facillimũ
erit ab eo tibi iꝑſi ĩpetrare ⁊ meas tũ p
ces apud eũ nõ mĩmum autoꝛitatis habi

turas puto.li ix · Spi · ix. ¶ Extremũ illð

ẽ: qʒ tu neſcio an pꝛimũ putes:plures iã
pauones cõfeci qᷓ; tu pullos colũbinos
Tu te iſuc hateriano iure delectato: ego
me bic hirtiano · Gpi · xviii · ¶ Non ẽ igno
tus mihi ſẽſus tuꝰ:neqʒ ſi facultas opta

bilis mibi quidẽ tui pñtis eẽt vnq́; a tuiſ

cõſiuliis diſcreparẽ:nec nũc cõ mittã vt vl
lũ factũ meũ iure repᷣhendere poſſis · li· x
Gpi·iii · ¶ Ded nõ poſſuʒ nõ exhoꝛreſce
re:ſiq̃d ĩtra cutẽ ſubeſt vulneris qð pꝛꝰ
nocere pᷣt:q; ſciri curariq; poſſit · Gpiſt ·
zan. rantͤl auũt ĩ acie tironi ſit com
mittendũ nimiũ ſepe exꝑtũ hẽmus · Epi ·
xxnii. ¶ Hane bñq;ʒ peculiatꝰ his rumo
ribꝰ vtrũ gadis referat᷑ an Romã (ad ſin
gulos · n. nütios turpiſſimũ cõſilia muta
re) nõdũ ſio⸗ i.rrri ¶ Succ urꝛet foꝛ
taſſe hoc loco alicui nẽ̃m: cur nouiſſimuʒ

tẽpus expectamꝰ potiꝰ:qᷓ; nũc aliqd mo

liamur . qꝛ vbi cõſiſtamꝰ nõ hẽmus.li.xi
Gpi·pꝛia ¶ Id ſi ita ẽ oĩa facilioꝛa · ſin ali
ter magnũ negociũ: cuiꝰ exitũ nõ extime
ſeo.tue ꝑtes ſũt· go pluſqᷓ; feci facẽ nõ

poſſũ · te tñ id q; ſpero oĩm maximuʒ

clariſſimũ videre cupio.pi· xnii: ¶ Moc
cũ populꝰ Romanꝰ memit meipᷣm ñ me
ed im

utunt᷑.verũ hec ꝓpediẽ ⁊ multa alia coꝛã
l·xii · Epi·pꝛĩa. ¶ Sed hõ amẽs ⁊ ꝑditus
multoq; nequioꝛ q; ille ipſe quẽ tu neqᷣſ
ſimũ occiſum eſſe dixiſti cedis initiũ qrit
Epiſt.ſecũda ¶ Ded hec tolerabilia: illꝭ
non ferendum quidem eſt. Cadem.

7

xiiij.

„ 7% % *

¶¶ SDed hbec meliꝰ ex re ⁊ ex tꝑe cõſtitues:
mihi quidẽ vſqʒ cure erit quid agas: duʒ
quid egeris ſclero · Epiſt · xix · 4 Hanſa 1
entit bene loquit᷑ foꝛtiter · hirtius no
ſter tardiꝰ cõualeſcit · quid futurũ ſit pla
ne neſcio · Spes tñ ẽ vna aliqñ populuʒ
Ro·maioꝛũ ſim ilẽ foꝛe · ſpiſt · xxii. ESes
ita fato neſcio quo cõtigiſſe arbitroꝛ: vt
tibi ad me omandum ſemper detur fa
cultas:mihi ad remuneranduʒ nihil ſup
petat p̃ter volumtatẽ · oꝛnaſti cõſulatuʒ·
oꝛnaſu reditũ meũ · li. xx · Epi · xii· ¶ Sed
ea ſũt conſueta:vt magis mirũ ſit accide
re illa potuiſſe: q; nos nõ vidiſſe ea futu
ra:mec hoĩes cũ eſſemus diuinare potuiſ
ſe · Cpi ·xv.¶ Nec ex Tullio ſequunt᷑ nũc
ſimiliter ex Tullio ſine quotta Eplarum
eo ꝙ ſub bꝛeuitate ſequentes contexunt᷑
clauſt Con ge alia cõdicõe ego ſum
ac ceteri ¶ Non me hercule erit dep̃catõ
nis locꝰ ¶ Vos doꝛmitis neq; hbec adhuc
mihi videmini eltigere Woſri valde
ðpugnare ⁊ facile algere ⁊ eſurire cõſue
uerũt · ¶ Quid faciã tẽpoꝛi ſeruiendũ ẽ.
Rea⸗ hec vna vox oĩm ẽ. ¶ Eſt tñ nõ
alienũ a dignitate tua ¶ Sed his de rebꝰ
coꝛã plura ꝓpediem vt ſpero ¶ Sedeba
mꝰ enĩ in puppi Tua mediuſſidiꝰ ma
gis q; mea cauſa cupio·
dũ cu valentioꝛibꝰ nõ putaui. ¶ Ne ſcis
me ab illo oĩa expiſcatũ . ¶ Ded quid lu
dimus neſcis quo cũ imꝑatoꝛe tibi nego
ciũ ſit · ¶ Non minus poſſe te q velle ex
loraei mihi ẽ ¶ Siquidẽ q̃ nunciant᷑ vl
a ex ꝑte ſunt vera Eersver⸗ te volo qᷓ
ĩ manibꝰ ſunt
video ¶ Hec oĩo nobis ſũt expedienda ·

Getera cuiuſmodi ſunt ex hoc iudica ·

¶ Bed redeamꝰ illuc vnde diuertimus.
¶ Non put aui fieri poſſe vt mihi verba
deeſſent ¶ Ded vereoꝛ ne iã mih ſupeſſe
rerba putes ·q̃ᷓ defutura dixerã ſũ
mam aĩo foꝛti ſitis ¶ Vt hec igit᷑ omittã
q̃ mihi tãti eſtimãda ſunt:quãti vitã eſti
mo ⁊ ſalutẽ meã ¶ Tu tuũ iſtud bñficiũ
moꝛa ne coꝛrũpas ( Sunt ⁊ plura adiici
enda qᷓ ⁊ grãdis carta nõ caꝑet ¶ Naʒz ſi
ate oc ĩ filios excogitat:quid vltra re

tat de oĩm furiũ ac legũ ⁊ officioꝛum ꝑ
¶ Sunt alia clariſſima argu
mẽta q;plura q̃ extendi nec manu nec cea

uerſione ·

Viribꝰ certan

Nec eius quidẽ rei finẽ

lamo p̃ magnitudĩe pñt · ¶ Oð meliꝰ ca
deret nibil vidi (O rẽ nõ modo riſu ſed
admiratõe digniſſimã ¶ Hoc aſꝑſi vt ſci
res:me tñ ĩ ſtomacho ſolere e Ee
nõ malus homo hoc ſuſpicabar ¶ Nec ĩ
pune. Nam ſentiet quos laceſſerit ¶ Mo
rum maloꝛũ oĩm culpã foꝛtuna ſuſunnet ·
¶ Eratqʒ his ⁊ tua iuiſa volũtas ⁊ mea
oꝛatio ¶ Muc enĩ vt venirẽ ſi nio lõgiuſ
1

qᷓ; volui fluxit oꝛatio Non licuit diuti
us bñ de eo ſperare (Nulla enĩ minãtiſ

autontas apud liberos ẽ ¶ Non ſi varꝛo
nis theſauros habereʒ ſufficere ſumptui
poſſẽ ¶ Noui timoꝛeſ retexerũt ſuꝑioꝛeſ
Renouatio timoꝛis magnã moleſtiã affe
rebat. ¶ Verũ vt tandẽ his verbis finẽ ĩ
ponamꝰ illud ẽ qð iam claudi volumus.
Mec ſimil ex Tullio· ſequunt᷑ ex aliis ⁊ ſi
ne autoꝛis vocabulo: ꝓpter bꝛeuẽ clauſu
larũ cõtextũ.¶ Tẽ D ĩ oꝛe loquẽtis
verba peidere · (Bo; ecce ad occaſũ lux
diuina flect᷑: ⁊ illa nemoꝛũ opaca cõden
ſitas irꝛuẽtis noctis tenebꝛs oꝑit᷑. ¶ Di
rigit enĩ pꝛudentiã ⁊ cõſiliũ p̃teritorum
noticiã: extuſqʒ; ſimiliũ ceptoꝛũ. Sed
hec vt notilſima trãſeamus:nõ ẽ in re aꝑ
ta aut multũ laboꝛandũ aut inſudandũ.
¶ Sane qui nõ ſuccurꝛit dũ p̃t nõ cõpa
ti dicit: ſed ĩaniter ac ficte cõdolere GBi
quis tauro venienti ſe obiiciat p̃textu di
uini auxilii temeraria ẽ hec fiducia ¶ az
ĩgens mihi reſpirãdi facultas dat᷑ · t vt
ad nẽm ĩſtitutũ redeã vñ me ꝓpemoduʒ
eximia virtꝰ: venerãdiſſimaqʒ tãti põtiſi
cis dignitas abalienarat ¶ s enĩ quem
peccati penitet declarat ſe maluiſſe non
eccare q; penitere ui ẽ pꝛiceps peſ
imoꝛũ criminũ: inſigne fieri debet pena
rũ exemplũ ¶ Ve illis quoꝛũ ĩfelicitas ce
teris ẽ diſciplina ( Tota ĩ me pena ſeui
at a quo tota emanauit offenſa · ¶ Tĩ
ſoluit pene vt mhil remãſiſſe videtẽ offẽ
ſe ¶ Diget ĩ nĩo hoſte talia cõmemoꝛare
mallẽ aduerſa. ¶ Biget equidẽ tãte leui
tatis: vel potꝰ imꝓbitatis reminiſei.
¶ Quid op? ẽ verbis ĩ eos inuehi quos
cõtraria ⁊ iterſe repugnãtia nõ pudet ꝓ
fiteri ¶ Multa dicta ſùt a vobis ſed plu
ra re ſtãt dicẽda:ſi vana q̃q; ⁊ minuta cõ

qrere velimꝰ. ¶ Inter bie 1 nſũ memet

cõtineo Nec qᷣd a multis: ſʒ qd veriſile

ui
In
ſſi
we
en

s
tp
lu
45
et
1

diceret᷑ grauitati vr̃e credendum fuit

¶ Ouis nõ gloꝛiet᷑ re bñ geſta⸗ ¶ It vi

detis q; fauſte feliciterq; ꝓceſſerit ¶ No
ta quidẽ ſũt atz erũt ſempiterne ¶ Exar
ſit ira iuuenis ac retũdẽ oꝛa gladio cepit
¶ Solent en graueſ viri plerũq;ʒ facere
vt qua ĩ re alis maxĩe pᷣſtant:in ea ſe ꝑte
nues eſſe dicãt: ⁊ cũ ꝑdiuites ſint ſuã pa
lã decantẽt pauꝑiem ¶ It ita ſit eam de
me quã libet opinionẽ qs faciat: dũ qð ĩ
rẽ tuã fuerit:id tibi ꝑſuadere queã Mi
nime te fugit verſiculꝰ ille vulgatiſſimꝰ.

Polliticis diues ꝗlibet eẽ p̃t ¶ Honos ꝓ

fecto (vt p̃clara ẽ illa Ciceroĩs ſentẽtia)
alit artes: omneſq; ĩcendimur ad ſtudia
gloꝛie: iacẽtq; ea ſꝑ q̃ apð quoſq; Pban
tur. ¶ Ded qm de tanta re loqui alienũ
ab ĩſſituto oꝛõis mee curſu eſſe ĩtelligo ·
ad te vñ egreſſus ſum honoꝛãde pᷣceptoꝛ
redeã. ¶ Eoꝛtẽ enĩ ac ſapientẽ oĩ penitꝰ
paſſiõe vacuũ eẽ decʒ · ibiq; patriã eſtĩare
vbi bñ beateq; degere poſſit. vñ mihi in
mentẽ veniũt lepidiſſimi poete nĩi verſi
culi · Omne ſoluʒ foꝛti patria ẽ vt piſcibꝰ
equoꝛ:Vt volucri vacuũ qdqᷣd ĩ obe ptz ·
abundare; ꝓfecto hmõi exẽplis niſi

timeꝛẽ epiſtole modũ excedere: atq; ego

apud te ſermonẽ haberẽ: qui hec mihi ꝓ
tua multarũ rerũ ſcĩa atq; noticia cumu
latius:⁊ magis affatim reterꝛes. ¶ Labi
lis ẽ res erbi emiſſũ ·puo lat aures.non
cõſiſut.nõ figit altiꝰ radices ſuas N
eni ĩ verbis So rebꝰ cõſiſtit virtꝰ ¶ Tra
hit ſua quẽq; voluptas:pauciſſimos(mi
hi crede) publica monet vtilitas ¶ Non
eĩ placat᷑ deꝰ lingua ſed affectiõe coꝛdis ·
ERarn qui coꝛꝑi ſeruiet · ſeruiet ĩpotẽ
ti · ĩgrato· iexplebili:in qð quo plura con
geſſeris:eo maioꝛa ipabit- Magna enĩ
ꝑs ſanitatis ẽ: ⁊ moꝛbũ ſuũ cognoſcere:
⁊ velle curari:qᷓ̃ vbi abſũt ſalus ẽ deſpan
da ¶ Süt qui neſciũt verbis extollere ſu
os dños niſi depumãt alienos ¶ Sʒ hoꝛ
remuſ ĩgredi cũ ꝑuo nauigio magnũ ma
re ¶ Quãuis eiꝰ rei gloꝛiã pleriq; ĩ alios
deriuẽt: quoꝛũ ea oꝑa fuit ꝗᷓ ſolet illoꝛum
eſſe:qui fugatũ ab aliis feſſũq; ceruũ in

tercipiunt ¶ Os licet de tãto lumĩe non

eſſet credibile: qꝛ tñ acciderũt aliqñ peio
ra:non fuit abſonũ foꝛmidare ſimilia· Fn

credibiliter exultat · feſtos dies agit illud

q;ʒ ſecũ ſerio = ¶ Nunqʒ enĩ huc

erroꝛis ꝓlabar ¶ Deceptꝰ ẽ nõ defatiga

tus bac nõ ſucceſſit alia aggrediet᷑ via

¶ Nihil ẽ qð diligẽtis hoĩs ſtudiũ nõ ꝑ
ſicat vigülanti iſtanrt vgenri ꝓ voto cũ

cta ſuccedũt laboꝛ impꝛobus omĩa vicit

¶ Tu ne cede malis. ſed cõtra audiẽtioꝛ

ito quo difficiliꝰ eo p̃clarius ages· ¶ Ne

3enĩ inuitantis ẽ tepide agere:ſed rẽ ip

ſaz ad quã ĩuitat vltro offerꝛe · ¶ Caput

tamẽ ⁊ ſũma oĩm vt bene viuas· Id vVero

nõ de menſa ſed de mẽte ſumiẽ ¶ Sempꝑp

eĩ nẽa de fine ĩ finẽ gradit᷑ quidẽ: ꝓcedit

qʒ ĩtentio · ¶ Hec ferme ẽ ni falloꝛ ſtoice

diſcipline foꝛma neſcio an vera:ſed certe
maſcula atz robuſta ¶ Yd que enim ꝓni
natura ſumꝰ aduerſus illa virtutes expo
nunt᷑ ¶ Incõſulta audacia foꝛtitudo nõ
&: ſed temeritas potiꝰ veſania: tanq; ẽ
ĩ vicio qui nõ timenda foꝛmidat:q; qui ti
menda oĩo nõ expaueſcit · ¶ Quas vero
cauſas ãbigendi habeã:ſi nõ tibi hec mea
— moleſta ẽ conaboꝛ expꝛimere

Sed nõ oĩa pñt hoc tãto: ⁊ tã p̃cipiti

diſcurſu explicari ¶ Garũ nẽpe diſcuſſio
ꝓPlixitatẽ exigit:bꝛeuitaſ aũt ſuſcepti oꝑiſ
cõpẽdiũ flagitat ¶ Niſi bonꝰ ſit vir: pꝛu
dentẽ neminẽ eẽ poſſe ¶ Imꝓboꝛũ ſiqui
dẽ hoĩm iudicia ꝑinde ſũt vt egrotantiũ
guſtus:q nulla ferme ĩ re verũ ſapoꝛẽ ag

noſcũt ¶ Geterũ ne pluribꝰ vos remoꝛer

exẽplis.¶ Nalo eĩ ꝑpetuo ſiẽtio vti:q;
aliqd petere: qd a te ĩpetraturus nõ ſim
Et hec qdẽ de me iã hĩc tãdẽ eat᷑ ĩ meſ
ſem tuã · Hec ex Tullio ⁊ aliis· ſequuntur
ex Caſparino ·
Ro I'dem.
Vpio oĩa palã ad te ſlcribi ⁊ eſt
(vt dici᷑ )amicoꝛũ ꝓpꝛiũ oĩa in
ter ſe apta habere · Nullã enim
artẽ arbitroꝛ eẽ: ꝗᷓ minꝰ gratie: ⁊ magis ĩ
cõmodi afferat hoĩbus:q; eandẽ q̃ docet
ꝓ alieno ðbito ĩ iudicio ſiſti ⁊ ſideiubere
Et eſt notũ ꝓuerbium:qui alteriuſ cauſa
dem in laꝗo mittit: ſuo tantũ ꝑiculo 1
ior exoluit: ſed hoc tarde in re mea ꝑ
ſpexi · Caſparinus ¶ Siqui ſunt quibus
opes ⁊ pecunie ſint: nemo tñ eſt qui nõ
malit ſuas res ĩ poꝛtu cõtinẽ: qᷓ; ſe mani
feſtis piculis cõmittere· ¶ Opus ẽ itaq;
maturatiõe:dum res adhuc p̃t curari:ne

.

1

tibi id accedat qdð ſołʒ his euenire: qͥ moꝛ
tuo metico marceſcũt. ¶ Tua iam res ĩ
tuto eſt:a vt aiunt iam ĩ ꝓpoꝛtu nauigas.
Nihil eniʒ qdð ab amicis deſiderari poſſit
defuit tibi ad victoꝛiã cauſe tue Nihil cer
te natura tua meliꝰ habere poteſt:neqʒ; ĩ
duſtria laudabiliꝰ:q; vt te hoĩbꝰ p̃beas:
⁊ ea velis ꝗᷓ ab oĩb us deſiderari ĩtelligis.
Eſt enĩ pᷣclare a ſtoicis dictũ · oĩa ĩ terꝛis

hoĩm cauſa genita ſũt: homĩes vᷣo hoĩm

gratia:vt mutuo ĩterſe officio alter alte
ri ſuũ ſtudiũ accẽ modet:neq; aut laboꝛ:

aut ꝑiculũ ab ea re nos ðterꝛeat (Rihil

enĩ meliꝰ natura pᷣt haberi: aut ĩduſtria
dignius cõſequi: q; vt qui ĩ aliqua opini

one virtutis poſiti ſũt: ſtudeãt maxie ſe

diſſimiles eſſe his qui nõ ꝑñt equo anĩo
bene de aliis audire · ¶ Mec mãadata cuʒ
adhuc puer eſſem olĩ a pr̃emeo audiebã
hec eadẽ nũc ad te ipᷣm quẽ loco filii hẽo

libenter ꝑſeribo:qᷓ ſi ſtudio tuo ⁊ virtute

ecte iudicas nullũ malum opoꝛtere
magnũ videri qð bꝛeue futurũ ſit: ſiqᷣd ẽ
qð aliquã anĩo acerbitatẽ afferꝛet:id pu
to eſſe qð mala q̃ nobis accidũt nõ expe
ctata fuerũt ¶ Oredebã aut aliquem his
ad uer ſit atibꝰ finẽ eſſe:aut(qð trito ꝓuer
bio dici tẽpus hoĩbus egritudineʒ adi
mere:ſed vtrũq; falſũ exꝑioꝛ · Nam ⁊ ira

cẽſeq̃ris: ego tuo ꝓfectu maxĩe letaboꝛ·
CR

foꝛtune ſꝑ crudeſcit. ⁊ quo diutiꝰ his ĩcõ
modis atʒz moleſuiis cõflictoꝛ: eo ſꝑ dete

rius me habeo ¶ He ſũt ciuiũ noſtroꝛuzʒ
artes:cũ res nr̃e ſcðe ſũt:oĩa vltro polli
ceri:certare verbis de ſũma bemuolẽtia
de ſide · de cõſtantia cũ his qui nos vere
amant· Si vero vẽtos mutatos eſſe vide
rint rõnem foꝛtunarũ ſuarũ ac liberoꝛũ
otius q́; amicoꝛũ habendã eſſe dicẽt:ni
hil de antiquis officiis. nihil de bũficiis
acceptis cogitãt:⁊ quos ſine ꝑiculo tueri
poſient: facile patiunt᷑ a ſe deſertos eſſe
hec te admonere pñt ſi pꝛudẽs es: neduʒ
tue res adhuc ſũt ꝓſpere: hmõi amicos
tuo cũ incõmodo tibi cõpares · Nemo te
p̃t meliꝰ docere qᷣd ſit hoc tꝑe cauendum
qᷓ ego:qui meo ꝑiculo pꝛudẽs factus ſũ ·
Ben nego D tua pñtia multũ vo
luptatis mic afferꝛet:ſed neſcio qũo eue

nit vt nr̃e cogitatões magis obtuſe vide

ant᷑:cũ eos ipſos quoſ diligimꝰ ĩtuemur

6 du illis abſẽ tibꝰ eoꝛů de nobis ſtud ia . —
jmones·⁊ cõſulia nobiſcũ ipſi cogitamꝰ2

puto hoc ideo nobis accidere ꝙ nri affe

ctus habẽt aliquid maiꝰ ac nobiliꝰ:qᷓ; nñi
ſenſus poſſint attingẽ · poſſident᷑ quidezʒ
aĩo vbi etiã ſũt recõditi ¶ Mihi eni cum
maxĩa ꝑſ vite iã exacta ſit nihil pᷣt eẽ quo
diu ĩ ea vtendůũ ſit · vr̃a aũt etas q̃ melioꝛi
ĩcurſu ẽ.⁊ ĩ futurũ ſpectat multa habʒ:q̃
iure ſibi poſſit ĩgerendis magiſtratibꝰ ꝓ
mittere ¶ Ego vo iã magis ociũ q; nego
ceiũ cõcedi ſenectuti mee deſidero· vxos qꝗᷓ ĩ
ea exoꝛnanda atq; locupletãda occupati
eſtis: ꝓ vr̃a ſapiẽtia conſiderabitis qᷣd rei
pub. cõueniat · qdquid v de me cõſtitue
ntis ego boni cõſulã ¶ Wea quidẽ ſentẽ
tia fuit:⁊ itẽ oĩm ꝓhᷣoꝛum ſꝑ vnã rẽ opti
me ab vno agi:neq; opoꝛtere ĩgeniũ no
ſtrũ cũ vnũ ſit rebus plurnibꝰ ſimul intẽ
tum eſſe ¶ Sunt q leuiter inuidiã feren
dã putent ac dicãt virtutẽ cũ expectatõe
inuidie hoĩbus datã eẽ:nec illũ velle ĩ lau
ta ꝑte eſſe qui nõ poſſit ĩuidiam foꝛtiter
Pati · vbi res arbitrio meo pene liceret
bsrer hãc ſopientiã illis cõcederẽ:⁊ mal
lẽ ſine ĩuidia vᷣtute vti q; cum inuidia
¶ Quid enĩ ſanctius ab vllo nr̃m pᷣt fie
ri q; odia ꝗᷓ reipub· cã ſuſcepimus: eiuſdẽ
reipub.cã deponere · ¶ Eſt enĩ ſꝑ oꝛõ eo
rũ ſuſpecta qui ꝓmpti ſũt ad maledicen
dũ de alio:cũ vel ĩuidia id faciunt vel ali
quo alio dolo:etſi nõ verũ tñ ſimile veri
ſit ¶ Neminẽ arbitroꝛ tã iniquo aĩo eſſe
qui ĩ his rebꝰ q̃ nullo commodo ſibi aece
düt nõ deponeret maliciã ſuaʒ: ⁊ mallet
ſe ĩdignũ ſua foꝛtuna vidri E; vt arbi
troꝛ ſepe hi q̃ diu ſceleribꝰ ſuis freti ſũt:
repetũt ĩterdũ auidiꝰ honeſta ſtudia: ꝗ
illi qui ſꝑ ĩter leges ⁊ iudicia viuũt
cidit ergo qð ſepe ĩ magnis ĩcẽdiis vide
mus:q̃ vbi neglecta fuerĩt: etiã ſi mĩma
ab ipſo mitio extiterint:tñ ad ſummũ cõ
ſurgũt ¶ Naʒ qð ĩ moꝛbis didi ſolet: ma
lũ iſtud recrudeſcit aliqñ aſꝑius q̃; ince
pit ¶ Ded ĩde piculũ factũ ẽ:vñ p̃ſidium
expectabamꝰ 6 Oĩa (vt dicit) noua hoĩ
bus placẽt: ⁊ maxĩe quo magiſ ad hũana
ſtudia accedũt. ¶ Sic res eueĩt vbi fides
illis debet᷑: quibꝰ nihil pudoꝛis ineſt aut
modeſtie Werus ꝓuerbiũ ẽ creſcentibꝰ
diuitiis vicia creſcere ¶ Nõ om̃e qð lucz

net

ſe

0

xiliares habuiſſe legit

bito P te cõ

(vt ĩ veteri ꝓᷣbio aurũ iudicari debet
¶ Theodoſiꝰ iure optĩo ĩter diuos ceſa
res numerãdus:cũ oꝛa bella diuĩs auſpi

ciis gereret:ac nomẽ vniꝰ ⁊ ĩmoꝛtalis dei

ſignis ⁊ verillis inſcriptis deferꝛet:nõ ſo
lũ hoĩes ⁊ arma:ſed etiaʒ ipſos vẽtos au
heodoſius ĩpe
ratoꝛ maledicentẽ nr̃e maieſtati pene no
lumꝰ ſubiacere:quoniã ſi ex leuitate dixe
rit cõtẽnendũ ẽ.ſi ab ĩſania mẽtiſ ei miſe

rendũ ẽ:ſi aũt ab ĩiuria remittẽdũ ¶ Phi

lippꝰ Rex macedonũ:cũ vno tꝑe tres nũ
cii leti ſibi veniſſẽt· pꝛimꝰ ꝙ quadꝛigaruʒ

curſu olimpia viciſſet · ſcðs ꝙ ꝑmenio eiꝰ
duyx dardamoſ ſupaſlet . tereiꝰ ꝙ olimpia

filiũ maſculũ edidiſſet:ſublatiſ ĩ celũ ma
nibꝰ. O deꝰ ĩquit mediocrẽ his calamita
tẽ repone · NHudẽs enĩ Rex nõ ignoꝛabat

cꝙ maximis ſucceſſibꝰ foꝛtuna ĩuidere ſo
let· hec S arino ꝑpgamẽſi 1 quibul
C

dã alis Ne eredas laudatoꝛibꝰ tu
is: ĩmo irꝛiſoꝛibꝰ tuis aurẽ ne libenter ac

cõmodes:qui cũ te adulatõibꝰ fouerĩtꝛi

qdammõ nu ore mentis effecerint:ſi ſu
pexeris: aut ciconiarũ poſt
te colla dephẽdis curuari: aut manu au
riculas agitare afini: aut eſtuantẽ canis
tendi linguã. Mec ſactus Hieronimus.-
Eeerte modernis tꝑibus nec pudicicia
nec moꝛũ honeſtaſ mouẽt ad nuptias:ſʒ
tm̃ diuitie ⁊ libido. Iðo nec ꝑſeuerat ami

cicia· nec ꝓuenit ꝓles aꝑpta. Tdeʒ hieroni

mus ad Ruſticũ ¶B Naturã omniuʒ
ferme eã eẽ videmꝰ vt ꝓmptioꝛ ſit ac pa
ratioꝛ ad culpandũ ea q̃ minus recte agi
arbitramur q́; ad laudãduʒ illa qᷓ̃ vident

fieri cũ virtute. Poggiꝰ floꝛẽtinus ¶ Cu

pio enĩ colloqui ſec ꝑ las:licet hi calo
res me reddiderũt ardiuſculũ ad ſcriben

duz adeo vᷣt neceſſe ſit etiã vᷣba expiſcari

cũ loqui volo:ſʒ ĩteriʒ pluet ⁊ nos bume

ctabimur. Tdẽ. ¶ Vereoꝛ ne paruʒ cumu

late recẽſuerĩ q̃ ĩ eiꝰ laudẽ veriſſime dici
poſſe videbant᷑. Sʒ ea reliquo eloquẽtio
ribꝰ:q copioſe ⁊ oꝛnate cogitatiões ſuas
mãdare lris pñt · Ego mulierũ moꝛe q̃rũ
ſubita cõſilia pꝛudẽtioꝛa habent᷑ qdqᷣd in
mẽtẽ venit pꝛio cõceptu exp̃ᷣſſi:relinqñs
aliis vberẽ voluerĩt ſcribẽdi facultateʒ
Idem ¶ Satis recte videoꝛ cõſuluiſſe qᷣe
ti mee futuris amicis licet quidam ex

leyj

amicis ridẽtes dicant:tũc me artẽ nouaʒ
ĩcipe:cũ deſinendũ cſſet: ſed qð bñ ⁊ ho
neſte fit id nunq́; fieri ſero putat᷑ · ⁊ quẽ
admodũ boni poete extremũ actũ politi
oꝛẽ ꝑfectioꝛẽqʒ efficiũt: itidẽ ego qð tꝑis
ſuꝑeſt ꝑfectioꝛi vite dedicaui · Catoniſ au
tẽ diuoꝛtiũ miſſuʒ faciamus · Multa fere
bat illoꝛũ tempoꝛũ cõdicio qᷓ hodie imꝓp
bant᷑. Seneca citiꝰ ebꝛietatẽ laudare vult
ꝓpter Catonẽ:qᷓ; Catonẽ dehoneſtare ꝓp
pter ebꝛietatẽ · Sic tuus Hoggiꝰ qᷣdqd ca
to ⁊ phᷣus ⁊ ſtoicꝰ fecit ⁊ honeſtate ⁊ cuʒ
virtute exiſtimat feciſſe · verũtamẽ vt Ci
cero ſcribit Sponſam cuiqʒ ſuã placere:
ſic tu tuã ego meã opionẽ ſeruabo · Tdeʒ ·

(¶ Quis enĩ taʒ diſſonas tanqʒ varias

opiniones ĩ vnũ cõgerat æquis tã ꝓceris
capitibꝰ ĩperet g quis eos domet aut re
at quoſ vndiq; montiũ clauſtra ⁊ circũ
Ra pelagi ambituſ nõ tã ſecuros q; ſuꝑ
bos reddidere · Candidꝰ duciſ Mediolani
ſecretariꝰ. ¶ Equidẽ vt apud Qurciũ be

ne ac ſapiẽter fat᷑ Nexãder · Regũ ducuʒ
q; clemẽetia nõ ipſoꝛũ mõ:ſed etiã ĩ illoꝛũ

q parẽt ĩgeniis ſita ẽ: obſeq̃o mitigant᷑ ĩ
pia · VYbi vero reuerẽtia exceſſit ex aĩs:
imis ſũma cõfũdimꝰ:vi opꝰ ẽ vt vĩ repel

lamus.ITdẽ · ¶ Male quidẽ res ſe habet:

cũ is qͥ parere deberet ĩperare cupit:nec
tm̃ cupit ſed vult ⁊ ſe dignũ ducit · Teʒ ·
Nunc ad maioꝛa ꝓcedamꝰ vt vᷣitas oĩ
bus ĩ rebꝰ emineat:q;q; pleraq; adeo le
uia ſint ⁊ cõtẽnenda:vt ipſis nulla re me
lius qᷓ; taciturnitate queat rñderi. Idem
Atqui ſane verũ eſt qð Publs vir ulle
egregie doctꝰ ⁊ eruditꝰ ſeribit: monetqʒ;
veterẽ ferendo ĩiuriã ĩuitas nouã. ITdem
¶ Et hec circa hãc Rubꝛicã ſat erũt. Nũc
de clauſuliſ:qᷓ loco ꝑẽtheſis poni cõſueue
runt doctrinã agemꝰ.Et qm̃ rubꝛica hec
minus dotata euaderet: verſus aliquos
qui ſimiliter loco parẽtheſis:aut alias cõ
uenienter ĩ eplłlis locari poterunt: ſubne
ctere ſtudeamꝰ:ac tandẽ quaſdã epiſtola
rum ſupꝛaſenptiões circa hec abſoluere
nra erit intentio· ß
¶ Circa dauſulas : ac circa quoſdaʒ ver
ſus qui loco parẽtheſis:aut alias cõueni
enter ĩ epiſtolis poni cõſueuerũt · Et cir
ca epiſtolarũ ſuꝑꝛaſeriptõnes iuxta meri

ta cuiuſq; debite ĩſtituendas

re ſcio ¶ Nec vana loquoꝛ
cet enĩ verũ dicere ¶ Non eniz

eſſe ¶ Nec vana fides ¶ Sic enim ẽ dicẽ
dum · ¶ Sic eni vere appellare poſſum.
¶ BDic em̃ placet mihi appellare illũ.
¶¶ Sic em̃ appellas (S enim accipio.
¶ Sic enĩ ſcribit Curius ¶ Quoniã hec

—

Id quod ignoꝛat nemo ( Vt eos com
memoꝛẽ qui patrias ſuas colũt ¶ Quod

melius caderet nihil vidi ¶ Neqʒ em̃ fas

eſſe arbitroꝛ quicq; me rogantẽ abs te ñ
ĩpetrare ¶ H
— — !d 5 — „
le nõ erant ¶ Cõuenio aũt quotidie plu
rimos· ¶ Nam ⁊ obuiã ꝓceſſeram milia
paſſuum centũ quo maturius veniret ·
HLꝛiocul enĩ aberam a re ipſa ⁊ a locis.

„

¶ Scis enim ꝙ attẽte te audire ſoleam.

¶ Vtinã ceteris rebus poſſem ¶ Neſcio

quo meo fato ¶ Abfuimus enĩ duobus
menſibus ruſticandi cauſa ( Octauꝰ hic
ͤ dies ¶ Sic enĩ arbitrabamur ¶ Quod

ego ab adoleſcentia iudicaui ¶ Hꝛolixio

res nanq; hoc tꝑe ad te l̃as dare ipſius
nuncii frequentia pꝛohibet ( Re; alia

vlla fuit cauſa ĩtermiſſionis epiſtolaruʒ:

niſi ꝙ vbi eſſes plane neſciebam ¶ Et id
feci parce ⁊ molliter ¶ Melius eniʒ ei ca
uere volo qᷓ; ipſe aliis ſolet· ¶ Quod ita
eſſe cõfido alde eĩ metuo ne frigeas
in hibernis ¶ Libet enim iocani ( Verũ
tamen nideamus licet ·˖ ſum em̃ a te ĩuita
tus ¶ Sed iã ſatis iocati ſumus ¶ Ouis
te ferꝛet pᷣter me qui omnia ferꝛe poſſuʒ
¶ ihil em̃ cumulatiꝰ fieri poteſt q; pol
liceris ¶ Nihil eĩ te fugere potuit ken
em̃ tu putabas. ¶ Boſſe enim te mihiꝑ
ſuaſi CDuon facis pꝛofecto ¶ Wibil erm̃
mihi a te poteſt eſſe ſeiunctũ ¶ Eacile eĩ
potes ⁊ ſcis amicicie obtemꝑare ¶ DHote
rigs autẽ plurimis· ¶ Quomã tu ita vis.
¶ Boteſt enim denegare occupatio tua
¶ BSum em auidioꝛ etiã q̃; ſatis ẽ gloꝛie·
¶¶Eſt enĩ oĩ liberali doctrĩa politiſſimꝰ
¶ d nimis pꝛodigum eſt verbũ (Sur
enim nonnulla antiqua ⁊ digna viſu
Co nu eſt ⁊ dulcius omnibus
G

bonum ¶ Eſt em copia munerũ non vir

poſſim aliter dicere ¶Eatendum ẽ enim
Duto enim etiã atz etiã mihi dicendãũ

erant tẽpoꝛa. ¶ Etenĩ penitus ĩſederat·

Aura em̃ cõmittenda epiſto

tutis ¶ Rara auis in terꝛis coꝛuoc; rari
oꝛ albo ¶ Wiſera eſt illa quidem conſola
tio tali pᷣſertim viro ſed tamẽ neceſſaria
vta me deus ſaluuz velit ſi vere ⁊ non
ficte loquoꝛ· ¶ Hec enĩ oꝛnamenta ſunt
tibi etiã cum aliis cõmuma ( Non eniz
iam ſatis eſt conſilio pugnare : artiſiciuʒ
quoddã excogitandum ẽ· ¶ Vt pꝛeclara
eſt illa Ciceronis ſentẽtia ( Magne eniʒ
nobis eſt ſolicitudini valitudo tua ¶ Oð
boni viri eſt. ¶ Nam ex vtraqʒ parte ſũt
qui pugnare cupꝑiunt · ¶ Id qð mibi mo
leſtiſſumum ẽ n id auertat Fupiter
¶ Ouod dii ꝓbibeant ¶ Nam id quidez
vulgare vicium ẽ. ¶ Noui enim gentem
illam ¶ Qua mundicia homines qua ele
antia ( Quis enim eſſet qui illum tam
urioſum arbitraretur (Etenĩ videbat᷑
eſſe commotus. ¶ Dic enĩ iam tandez te
hoꝛtari libet· ¶ Leuat enim doloꝛem cõ
munis quaſi legis ⁊ humane condicioniſ
recoꝛdatio (m exul (vt crude liſſimo
peſſimo homini conueniens erat) moꝛ
tuus eſt ¶ Quod ſumme deteſtandũ eſt
ta enim ab imminentibus malis res

pu lica te diuuãte liberabitur ¶ Licet

enim verũ dicere · Quod numina vtinam

bene vertant ( Nam quin velis non du

bito ¶ Quis enim in te id non faciat?
¶ Kominẽ certe non ſperandũ ( Vtoꝛ
enĩ libenter verbis tuis ¶ Sic enĩ inſcri
ſi Fuuat certe cum ad te ſcribo omia
ui libere que ſentio ¶ Salua pace
6a bona venia tua ¶ Hec ex Tullio.
Gaſparino ⁊ aliis ſufficiãt. Noteris etiaʒ
clauſulas ſupꝛa ꝓxima Rubꝛica poſitas:
ſub bꝛeuitate:ac vno verboꝛum ſtructu
cõtextaſ loco parẽtheſis cõuenienter col
locare:item ⁊ verſus quos nũc ex oꝛdine
ponam: qui noſtras epiſtolarum rõnes
multo vberioꝛes:elegantioꝛeſqʒ conſtitu
ere certiſſime poſſunt: ⁊ quidezʒ maxime
uãdo ipſos verſus ſeu carmina nr̃o epi
ſlelii generi ꝑ imitationẽ aptiſſime du
xerimus accõmodandos;

¶ Sequunt᷑ ex pꝑumo Eneidos Virgilü.

G Vſa mihi cãſ memoꝛa · quo numi

e leſo ⸗

Quid ue dolẽs regina: deũ tot

voluere caſus
¶ BInſignẽ pietate virũ: tot adire laboꝛes
Impulerit ? tãte ne aĩs celeſubꝰ ire⸗

Nec dũ etiã cauſe irarũ ſeuiq; dolores

Exciderãt animo ·

(¶ DCõiugio iũgã ſtabili ꝓpriãq; dicabo
Omnes vt tecũ meritis ꝓ talibꝰ annos

Exigat · pulcra te faciat ꝓle ꝑentem
¶ E Extẽplo enee ſoluũtur frigoꝛe mẽbꝛa
Ingeit · 1 duplices tẽdẽs ad ſida palmas
Apparẽt rari nãtes in grugite vaſto.
E Tãta ne vos generis tenuit fiducia vr̃is
oſt mihi nõ ſimili pena cõmiſſa luetis
H Maturate fugã regiq; hec dicite veſtro

Nõ illi imꝑperiũ pelagi ſeuũq; rudẽtem:

Sed mihi ſoꝛte datum.
lla ſe iactet in aula.

Ac veluti magno ĩ pplo cũ ſepe cooꝛta ẽ

Seditio · ſeuitqʒ anis ignobile vulgꝰ

tãzz faceſ ⁊ ſaxa volãt· furoꝛ amma mĩſlꝛat
Tũ piet ate grauẽ ac meritis ſi foꝛte virũ
Qõſpexẽ ſilẽt:arectiſq; auribꝰ aſtãt (quẽ
Ule regit dictis aĩos ⁊ pectoꝛa mulcet.
Erõte ſub aduerſa ſcoplis pẽdẽtibꝰ ãtꝛũ

Intus aque dulces ·
¶ Rc pᷣmũ ſilicis ſcĩtillã excutit achates

Suſcepitq;ʒ ignẽ foliis:atqʒ arida circuʒ

Nutrimta dedit:rapuitqʒ ĩ foĩte flamas
¶LGt dictis merẽtia pectoꝛa mulcet.
O ſocii(neq; eĩ ignari ſumꝰ añ maloꝛũ)
O paſſi grauiora·dabit deꝰ hiſ quoʒ finẽ
Expꝑti reuocate aĩos meſtũq; timoꝛẽ
Mittite · foꝛſan ⁊ hec olĩ memiſſe iuuabit

Der varios caſus ꝑ tot diſcrimina reruʒ

Tendimus in latium

Durate:⁊ voſmet rebus ſeruate ſecũdis

Talia voce refert curiſq; ingẽtibꝰ eger
Spẽ vltu ſimlat:pᷣmit altũ coꝛde dolorẽ

pẽq; metũq; ĩt dubii ſeu viuẽ credãt

Siue extrema pati ⸗
atis cõtraria fata repẽdẽs
Quẽ das ſinẽ rex magne laboꝛum⸗

HMis ego non metas rerũ nec tꝑa pono.

Imperium ſine fine dedi ·

Cõſilia in meliꝰ referet: mecũq; fouebit

Romanos.
Vt primũ lux alma data eſt

Dis felix noſtrũq; leues quẽcũq; laboꝛeʒ

Haud equidem tali me dignoꝛ honore
Sed ſũma ſequar faſuigia reru.
Mlta malꝰſimulãſ vana ſpe luſit amtẽ.
Sʒ vos q tãdẽ: q?* aut veniſtis ab oris⸗S
Quo ve tenetis iter g q̃rẽti talibꝰ ille
Suſpirãs: imoqʒ trahẽs a pectoꝛe voc
O dea ſi pᷣma repetẽs ab origine pergaʒ
Gt vacet:ãnales noſtroꝛũ audire laborũᷣ
Ante diem clauſo cõponet veſꝑ olimpo
