ſtri amoꝛis coniunctione commonitus ·
¶ NHec igitur tibi ſcripſi nõ vt viruʒ me
tibi pꝛudentem oſtenderẽ: ſed vt ſingula
rem meum tibi amoꝛem declararem Mec
igitur tibi ſignificaui nõ vt meuʒ conſili
um tuo anteponerem: ſed vt optimam
meam tibi voluntateʒ patefacerem .Hlec
tibi nota eſſe volui non vt pꝛudentiam
oſtenderem meam:ſed vt ardentiſſimum
in te deſiderium aperirẽ ¶ Quidquid at
tigi non feci vt ad hoc te magis incitarẽ
qui diligentiſſimus es: ſed vt quanto te
amoꝛe cõplectar ſcire poſſes · Quidquid
tibi aperui non eo feci vt tibi conſulereʒ
qui nullius indigeas admonitione: ſed
vt quanti te facerem intelligeres. ¶ Lõ
gioꝛi vtar dicendi ratione:cum plus ocii
nactus fuero . Qum cõmodioꝛem ſeriben
di facultatez habuero · Qum amplioꝛ mi
bi cõmoditas ſuppeditabit · Cum maioꝛ
mihi oponunktan oblata fuerit ¶ Hlura
ſcripſiſſem niſi tabellarius feſtinaſſet.
Longioꝛibus te literis viſitaſſem:ſi tabel
larius operiri voluiſſet. ¶ Nunc reliqua
ſpes mea in te poſita eſt · Nunc me totuʒ
tue commendo ſidei · Nunc in alio nemi
ne q; ĩ teipſo ſperare licet · Nunc omnis
mea ſpes ĩ te ſolo dependet · Totum igi
tur me tibi trado Totum igitur me ſidei
tue commendabo. Totum igitur fac me
complectaris. ¶ Alud tandem te oꝛo. Fl
lud deniq; te obſecro · Fllud poſtremo a
te contendo ¶ Tu interea non ceſſabis:
vigilantiſſimus eris · ſedulo curabis. oĩa
perficies ¶ Velim igitur ĩtelligas · explo
ratũ habeas · tibi perſuadeas ſi hoc
beneficium mihi effeceris· ſi hoc bñfi
cio me exomaueris · &ſi hoc in me offi
cium cõtuleris · ſi te mihi facillimum
oñderis ſi hoc me onere ſubleuaueris
Ꝙ ſi ex his me moleſtis exemeris (RBReʒz
igitur mihi optatiſſimam pꝛeſtiteris · ac

ceptam perſolueris · feceris q́;gratiſſimã

admodum gratam effeceris · ¶ Eaciam
ergo quod me rogas· faciã ergo qꝗð peti
ſu · efficiaʒ ergo quod te velle exiſtimabo
¶ Itaq;ʒ vt mones efficiam · vt pꝛecipis

Xxviij.

rusm

„ 9 6

agam · vt adhoꝛtaris pꝛoſequar. vt ſua
des faciam· vt conſulis pergam ( Moꝛẽ
igitur tibi geſſi · Tibi igitur obtempera
ii. Sum igitur tue obſecutus voluntati
Tuo igitur deſiderio me accommodaui.
taqʒ ſum animo ꝑatus· ſum volunta
te pꝛomptus · ſum re ⁊ opere expeditus ·
C. deniq; animo ſum. Mac tandem
ſum voluntate·lac finaliter ſum opini
one · Hac ſum poſtremo conſuitutione.
¶ Verum iſta curabimus . Verum hoc
tranſigemus · Ceterum de hoc tractabi
mus 6 tat igitur vt coꝛam ſermoneʒ
habeamus:Extremuz illud eſt vt vna de
liberemus · Summa illa ſit vt nos ſimul
cõueniamus· Qaput illud maneat vt no
bis pꝛeſentibus vna communicemur
Celicgun tecum aget tabellarius · Cete
ra per tabell
tibi nuncius ſignificabit · Siqua reſtant
ex alioꝛum ſermonibus certioꝛ fies ¶ Te
igitur vt ſpero pꝛopediem videbo · Cito

igitur tecuʒ futurus ſum · Quãpꝛimum

igitur te reuiſam. (Si igitur ad me nõ
veneris:ego ad te qpꝛimum pꝛoficiſcar
Niſi igitur ad me q;pꝛimum veneris e
go te conueniam .· Si igitur te bꝛeui ad
me non contuleris ego citius ad te ad
uolabo ( Velim igitur quid acturus ſis
me certioꝛem faciasquid moliturus ſis
mihi ſgniſicer quid conſili ſis inceptu
ibi denuncies: ¶ Mis igitur de re
bus quid deliberaturus ſis fac me doce
as · De his igitur negociis quid ſis oꝛdĩa
turus fac vt ſciam.· ¶ ITu quid egeris id
velim deus appꝛobet · Tu quid conſuitue
ris exopto vt tibi beneuertat · Tu quid
feceris cupio tibi feliciter euenire Ern
q; rem ita geſtam eſſe gaudeo· TFtaq; ne
gocium ita eſſe confectum valde letoꝛ ·
taq; cauſam noſtrã talem finẽ conſecu

tam eſſe letus ſum. ¶ Negocium adbuc
ſic ſe habet hloc eſt quod factuʒ eſt · Que

igitur acta ſunt vides · Que igitur conſti

tuta ſunt collige· Tenes igitur onan

pacto res geſta ſit · Mis igitur rebus cer
tioꝛ factus tenes 5 tibi agendũ ſit. Nũe
q̃ a me acta ſunt clariſſume ſatis ĩtelligis

*

Nuc qò;d egerĩ cognoſcis · Nunc q; decre

nerĩ perſpicis· Nunc qᷣd cõſutueri vides
Nũc quid acturus ſim accipis ¶ Habes

larium Hõõä omĩa

igitur meuʒ conſilium Habes ergo quid

augurioꝛ Intelligis igitur ſententiaʒ me

am Qognoſcis igitur quid ſentiam. HNo
ſpicis igit᷑ ꝗᷓ mea ĩſtitutio ¶ Ded vt pau

loante tibi dixi · Sed vt ad te ſcripſi ante

SDed vt antea tibi ſignificaui · ¶ Cetera
cognoſces ab aliis · De ceteris rebus ex
rumoꝛibuſ certioꝛ fies. Que igitur ſequũ
tur alii tibi nũciabunt Reliqua tibi Sem
pꝛonius explicabit · ¶ Ded vt redeamus

ad ulud vnde diuertimus ˖ Sed vt redeaz

ad caput ipſum · Sed vt ad rem reuertar
¶ Ivuerte nunc itidẽ rationes tuas· Vi

de nunc pariter ſtatum tuũ· Cogita nũe

vltro citroq; acceſſiones vtriuſq; partiſ

Gtiam atqʒ etiaʒ illud cogita ſi tibi conſi
lii ratio ſit ineunda · ¶ Recuratiſſime ig.
tur tecum delibera que conſultandi ĩ

7

1

tutio ſit recipienda · Non ceſſabis igitur

tecum peruoluere que agendi ratio ſit
nobis obſeruanda. QEades itaq; melt?ꝰ
Ages itaq; commodius · QCurabis itaqʒ
pꝛudentius· Deliberabis itaq; ſapientiꝰ.
COonſtitues itaqʒ pꝛobabilius Cle igi
tur ſunt que tibi nota eſſe volui · Hec igi
tur conſtant que te ſcire opoꝛtere ſuʒ ar
bitratꝰ · Tenes igitur que te ſcire deſide
rabam. ¶ Omnidbus bis de cauſis debes
quod dixi obſeruare· lis igitur de rebuſ
omnibus mibi debes obtemperare · Mis
igitur rationibus ſentẽtie mee debes ac

quieſcere · ¶ Nunc quid tibi videtur fa

cies · Nunc tenes quid debes conſuituere
Nunc tuum factum conſidera · Nunc ex
ſententia tua quod voles cõſtitues· Nũc
tui cõſulii eſt quid tibi agendum ſit · Nũc
tu pꝛo tua pꝛudentia quid bonum vide
tur perficies · ¶ Si igitur me audies mi
bi obtemperabis ·. Si igitur mihi auſcul
taueris· moꝛem geſſeris: eredere volueriſ
fidem adhibueris · ¶ Eac igitur conſtan
ti animo perſiſtas· Eac igitur in volũta

te permaneas Eac igitur ne quiſq; ab of

fſicio te auferat ¶ Vides igitur mil eſſe
niſi ineptias· Cognoſcis ergo hec omnia
eſſe ĩania ieiunavana:nibil valere: vim
nullam habere ¶ Expecto igitur te q; pꝛi

mum.· Te igitur indies operioꝛ· Veni
es igitur mihi expectatus · Non poſſes
exiſſimare quantopere te deſiderem ·

¶ Expecte igitur tuas literas · Operioꝛ

igit᷑ vt tue mihi litere indies deferantur
Tuas igitur literas ſũma cuʒ auiditate
deſidero · Incredibile me tenet deſideriuz

vidẽdi literas tuas· Sũma igitur teneoꝛ

voluptate tuas complectendi literas·
Ee igitur ſepe mihi ſcribas · Eac igi
tur vt tuis me literiſ ſepenumero viſiteſ
Eac igitur vt crebꝛe tue ad me litere ðfe
rantur · Fac igitur literis mibi coꝛreſpon

deas · Fac igitur vt ſepiſſime per tuas li

teras mecum agas · Eac igitur vt tuis li
teris intercedentibus de ſtatu tuo fiam
crebꝛiſſime certioꝛ· ¶ Egnoſce igitur ce
leritati literarum · Darce feſtinationi epi
ſtolarum . Da veniam ſi literas tam e
riter extruſerim. ¶ Ded iam his finem ĩ
ono· Einem igitur dicendi facio: Ponaʒ
in extremo quod ſentio. ¶ Valebis igit
feliciter pꝛceps illuſtniſſime: iuxta illud
quod dicimus · Tu valeas felix ceu lõgo
tempoꝛe fenix · Et foueat tellus velut te
pelle vitellus · Et albertum de Eyb tui
obſequentiſſimum vt ſemper feciſti tua

gratia complectaris: atq; hec pauca ſen

tentiarum ſinonima: ex uluſtribus auto
ribus Caſparino Barʒizio pergamenſi: 1
Stephano fliſco Soncinenſi excerpta: ⁊

per me ſic oꝛdinata:tibi fac ſint quägra

tiſſima. H
¶ Elauſule familiares ex libꝛis Epiſtola
rum M. T.Q.excerpte · Et pꝛimo ad ma
gnitudinez amons: beniuolentie: 1 fami
liaritatis ſiue officii ⁊ beneficii in aliquẽ
noſtri: aut alterius in nos explicandam
feliciter Incipiũt· Cũ ali oꝛdine . Ru
ꝛica

*

ſmonmima tlluſtriſſime ⁊1 buma
J iſſime pꝛinceps: ad quaſcun
q; conficiendarum epiſtolaruʒ rationes
ſatis eſſe videantur: tamen noſter vt di
cendi ſtilus magis ac magis eluceſcat:
noſtra reddatur epiſtola illuſtrioꝛ atqʒ
pꝛegnantioꝛ:non abſurdum eſſe putaui

clauſulas ⁊ quideʒ elegantioꝛes: ex libꝛis
epiſtolarum Marci Tullii Ciceronis om
nium ſane oꝛatoꝛum qui fuerunt pꝛinci
pis excerpere: in vnum redigere:ac ſub
certis rubꝛicis ſeu titulis: ſub quibus cõ

modius cadere videntur collocare (Et

hoc opus hic laboꝛ eſt) vt facilius cum

Vanq; ſuperioꝛa ſententiaruʒ

illis nobis vtenduʒ erit:nobis ſuccedere
valeant ⁊ occurꝛere· Impꝛimis itaq; clau
ſulas a oꝛationes que circa amoꝛem ſunt
beniuolentiam:vt ſupꝛa poſita oſtẽdit
Rubꝛica:abſoluẽdas eſſe exiſtimaui: que
in hunc ſequũtur modum · ¶ Ego omni
officio ac potius pietate erga te ceteris
ſatiſſacio omnibus:mihiipſe nunquam
ſauſfacio. Tanta enim magnitudo ẽ tuo
rum erga me meritoꝛuʒ: vt quoniã tu ni

ſi perfecta re de me non conquieſti: ego

quia non idem in tua cauſa efficio vitaʒ
mihi eſſe acerbam puteʒ · libꝛo pꝛimo epi
ſtola pꝛima (Nam cum ĩ ſermone quo

tidiano: tum in ſenatu palam ſic egit cau

ſam tuã:vt neq; eloquentia maioꝛe quiſ
q́ᷓ;nec grauitate:mec ſtudio: nec conten
tione agere potuerit cum ſumma teſuiſi
catione tuoꝛum in ſe officioꝛuʒ ⁊ amoꝛis
erga ſe tui · libꝛo pꝛimo · Epiſtola eadem·
¶¶ Gum non ſolum beneſicio ſed amoꝛe
etiam ⁊ perpetuo meo quodam iudicio

diligebam . Gpiſtola nona. ¶ Mic multũ

valuit tum vetus amicicia:quam tu non
ignoꝛas mihi 2 Q. fratri cum ceſare fniſ
ſe: tuʒ humanitas eius: ac liberalitas bꝛe
ui tempoꝛe literis ⁊ officiis perſpecta
nobis cognita:vehementer etiaʒ reſpu
blica me mouit · Ipiſtola eadem. (Bie
enim te exiſtimare velim neminem eſſe
cuius offictis me tam eſſe deuinctum nõ

ſolum confitear: ſed etiam gaudeam. Ga

dem. ¶ Exiſlimes velim neminẽ cuiquã
neq; carioꝛem neq; iocundioꝛeʒ vnq; fu
iſſe q; te mihi · TCdq; me non modo vt tu

ſentias ſed vt omnes gentes:etiaʒ vt po

ſteritas oĩs intelligat eſſe facturum· Epi
ſtola decĩa· ¶ Nlud pꝛofecto cognoſces
mihi te neq; carioꝛẽ eſſe quenq;· libꝛo ſe
cundo· Gpiſtola tercia (C
homini pꝛudenti · alias pudenti . petere
aliquio magnuʒ ab eo de quo ſe beneme
rituʒ putet:ne id quod petat exige re ma
gis q́; rogare: ⁊ in mercedis potius q́;
beneficii loco numerare videatur · Sed
quia tua in me vel nota omnibus: vel
ipſa nouitate meoꝛum tempoꝛum clariſ

ſima: ⁊ maxima beneficia exuterunt . Eſt
qʒ animi ingenui cui multum debeas: ei
dem plurimum velle debere: non dubita

ui id a te per literas petere · quod mihi

raue eſt enim

Gy

oĩm eſſet maximũ:maximeqʒ neceſſariũ.·

Neq; enim ſuʒ veritus:ne ſuſtinere tua ĩ
me beneficia vel inumerabilia nõ poſſez
cum pꝛeſertim conſidereʒ nullaʒ eſſe gra
tiaʒ quam non vel capere animus meus
in accipiẽdo:vel in remunerãdo cumulã
doqʒ illuſtrare poſſet. Epla ſexta. ¶ Te

vero mirifice diligo:quẽ mihi foꝛtuna de

dit amplificatoꝛẽ dignitatis mee:vltoꝛeʒ

nõ modo inimicoꝛuʒ ſed etiam inuidoꝛuʒ

meoꝛum:vt eos partim ſceleruʒ ſuoꝛum:

ſanin etiam ineptiarum peniteret · Cpi
tola nona. ¶ Sic enim tibi perſuade ca
riſſimuʒ te mihi eſſe cuʒ pꝛopter multas
ſuauitates ingenii: officii: humanitatis
tue: tum ꝙ ex tuis literis:⁊ ex multoꝛum
ſermonibus intelligo oĩa que a me pꝛo

fecta ſunt in te tibi accidiſſe gratiſſima:

quod cuʒ ita ſit perficiam pꝛofecto:vt lõ

gi tẽpons vſuraʒ qua caruimus ĩtermiſ
ſa noſtra conſuetudine:⁊ gratia:⁊ crebꝛi
tate: i magnitudine officioꝛum ſartiam·
libꝛo tercio· Epiſtola pꝛima ¶ Meum ſtu

dium erga te officium tametſi multis
rebus ſpero eſſe cognitum tibi: tamen ĩ

his maxime declarabo: quibus plurimuʒ
ſignificare potero:tuam mihi exiſtimatõ

nem 2 dignitatem canſlimam eſſe . Gpi

ſtola terca ¶ Et reuera confirmata ami

cicia:⁊ perfecta ſide co mmemoꝛatio offi
cioꝛum ſuperuacua eſt. eam parteʒ oꝛatõ

nis pꝛetermittaʒ:tibi tamen agam ( vt de
beo) gratias.Epiſtola quarta · ¶ Ded vt
ad rem redeam: me tibi non amicum mo
do:werum etiaʒ amiciſſimuʒ exiſſimes ve
lim: a pꝛofecto omnibus meis officiis ef
ficiaʒ: vt ita eſſe vere poſſis iudicare· Epi
ſtola ſexta. ¶ Sic habeto: niſi iam tunc
omnia negocia cuʒ ſumma tua dignitate

diligẽtiſſime confeciſſeʒ: tametſi nihil vi

debatur ad meuz pꝛiſtinum erga te ſtudi
um addi poſſe:tamẽ hac mihi affinitate
nunciata:non maioꝛe quideʒ ſtudio: ſed
acrius: apertius: ſignificantius dignita
tem tuqʒ defendiſſem. Gpiſtola vndecia·
Hꝛimum hoc velim exiſtimes: animuʒ
hi iſtum tuũ vehemẽter pꝛobari: 1 fra
ternaz plenaz humanitatis 1 Fietatis vo
luntateʒ· libꝛo quinto: Gpiſtola ſecun da
Ego te mihi ſemper amicuʒ eẽ volui:me
vt tibi amiciſſimuʒ eſſe intelligeres labo

raui.Maneo in volũtate:i quo aduoles
tu permanebo:citiuſq; amoꝛe tui fratrẽæ
tuum odiſſe deſinam: q; illius odio quic
q́ᷓ; de noſtra beniuolẽtia detrahaʒ· Cadeʒ
¶ Ego ſi abs te ſumma officia deſiderezʒ
mirum nemini videri debeat · Omnia enĩ
a me in te pꝛofecta ſunt que ad tuum cõ
moduz:que ad honoꝛem:que ad dignita
tem pertinerent: pꝛo his rebus nullã mi
hi abs te relictaʒ eſſe gratiam: tu es opti
mus teſtis· Epiſtola quinta· ¶ Quãtum
meuz ſtudiuz extiterit dignitatis tue:vel
tuende: vel etiã augende nõ dubito quĩ
ad te omnes tui ſcripſerint · Non enim
fuit aut medioere:aut obſerurum:aut ei
uſmodi quod ſilentio poſſet pꝛeteriri.
Nam ⁊ cum conſulibus:⁊ euʒ multis cõ
ſularibus tanta contentione decertaui:
quãta nunq; antea vlla in cauſa: ſuſcepi
q; mibi perpetuam pꝛopugnationẽ:pꝛo
omnibus oꝛnamentis tuis: veteriq; no
ſtre neceſſitudini iamdiu debitũ:ſed mul
ta varietate tempoꝛum interꝛuptum of
ficium cumulate reddidi· Neq; me hercu
le nunq; mihi tui·aut colendi:aut omn
di voluntas defuit: ſed quedaz peſtes ho
minum laude aliena dolentium: ⁊ te nõ
nunq; a me alienauerunt: me aliquando
immutarunt tibi : ſed extitit optatum tẽ
pus mihi magiſq; ſperatum: vt floꝛẽtiſ
hmis tuis rebus mea perſpici poſſet: 1
memoꝛia noſtre voluntatis:⁊ amicicie fi
des · Sum enim cõſecutus:vt non modo
domus tua:ſed tota ciuitas me tibi ami
ciſſimum eſſe cognoſceret· Epiſtola octa
ua. ¶ Duos quideʒ ego ambos vnice di
ligo:ſed ĩ Marco beniuolentia ĩpari ·hoc
ſum magis publio deditus:q; me quãq;
a puericia ſua ſemper tamen hoc temꝑo
re maxime ſicut alterum parentem ⁊ ob
ſeruat ⁊ diligit Gadem. Eeen mihi nun
qᷓ; dubium fuit: quin tibi eſſem caniſſimꝰ
tamen quotidie id magis perſpicio · Epi
ſtola viceſunanona Ene perſpexi ex
tuis literis quod ſemper ſtudui) ⁊ me
a te plurimi fieri: a te intelligere q; mihi
carus eſſes:quod quando vterq; noſtrũ
cõſecutus ẽ: reliquũ eſt vt officiis certe
mus ĩter nos:quibꝰ equo aĩo vel vincã
te vel vicar abs te. li: vi · Epiſtola:.xxxii.
Sẽꝑ amaui vt tu ſcis M.bꝛutũ ꝓpter

toles
Atre

ue

deſg

„

gen

n e5

hita
ami
opti
ſtum
eipe
qui
nim
ut ei
iri.
c
aun⸗
lepi
pi.
no
mul
of
erelt
min
o
no
do
t

1

eius ſummũ ingeniũ ſuauiſſimos moꝛes
ſingularẽ pꝛobitatẽ atqʒ conſtantiaʒ:tũ
idibus Marciis tantũ acceſſit ad amoꝛẽ:
vt mirarer locuʒ fuiſſe augẽdi ĩ eo quod
mihi iã pꝛideʒ cumulatuʒ eſſe videbatur.
Quis erat qui putaret ad eũ amoꝛẽ quẽ
erga te habebaʒ: poſſe aliquid accedere:
tantũ acceſſit vt mihi nũc deniqʒ amare
vidar:antea dilexiſſe · libꝛo · ix · Ipla · xiiii ·
¶ Nam cũ a ſatis multis(non eniʒ poſ
ſum aliter dicere) ⁊ coli me videam ⁊ dili
gi: nemo eſt illoꝛum omnium mihi te io

cundioꝛ · Nam ꝙ me amas quod id etiaʒ

pꝛidem ⁊ conſtanter facis:eſt id quidem
magnũü:atq; haud ſcio an maximũ:ſed ti
bi cõmune cũ multis:ꝙ tuipſe tam amã
dus es:tã dulcis: tanq;ʒ; in omni genere
iocundus:id eſt pꝛopꝛie tuũ. Gpiſtola · xx
¶ Nametſi non facile diiudicatur amoꝛ
verus ⁊ fictus: niſi aliquod incidat eiuſ
modi tẽpus:vt quaſi aurũ igne: ſic beni
uolentia fidelis periculo aliquo perſpici
poſſit · Cetera ſunt ſigna communia: ſed
ego vno vtoꝛ argumento: q;obꝛẽ me ex
aĩo vereq; arbitroꝛ diligi: quia ⁊ noſtra

foꝛtuna ea eſt ⁊ illoꝛuʒ vt ſimulandi cau

ſa non ſit · Gpiſtola · xxvi · ¶ Non poſluz
eũ non diligere cuius beneficio id conſe
cutus ſum ¶ IFlud autẽ erat amoꝛis mei
queʒ a tua puericia ſuſceptuʒ non ſerua
ui ſolũ ſed etiaʒ auxi:monere te atq; hoꝛ
tari:vt in rempublicã omni cogitatione
curaq; incũberes · libꝛo decĩo · Epiſtola·
pna. Ego plane neceſſitudineʒ conſlitu
taʒ habui cũ domo veſtra ante aliquãdo
q̃; tu natus eſſes: amoꝛeʒ autem erga te
ab ineunte puericia tua: confirmata iam
etate fannliaritateʒ tũ ſtudio meo:tuʒ iu
dicio tuo conſtituta ʒ. his de cauſis mira

biliter faueo dignitati tue: quã mihi tecũ

ſtatuo habere cõmuneʒ · Gpiſtola tercia ·

—☛

¶ Nec amoꝛe magis ipuuſ⸗ us ſcribenda

ad te putaui:qᷓ; ꝙ te arbitrarer monitis

1 pꝛeceptis egere:ſciebaʒ enĩ te ex iiſdem

hec haurire fontibus: ex quibus ipſe hau
ſeraʒ:quare moduʒ faciaʒ · Nune tantum

ſignificanduʒ putaui: vt potius amoꝛem
tibi oſtenderez meũ q́; oſtentarẽ pꝛuden

tiam. Cadeʒ · ¶ Nulluʒ enim in te officiũ
ne minimuz quidez ſine maxima culpa vi
deoꝛ poſſe pꝛeterire:ĩ quo tuendo habeo

x

cauſas plurimas: vel paterne neceſſitu

dinis: vel mee a puericia obſeruantie: vel
tui erga me mutui amoꝛis: quare mi Ci

cero quod mea tuaq; patiatur etas: per

ſuade tibi te vnũ eſſenin quo colendo eqͥ
paternam mihi conſtituerim ſanctitateʒ
piſtola quarta. ¶ Non minus en a te
pꝛobari q; diligi ſꝑ malui: nec te magis ĩ

culpa defenſoꝛeʒ mihi paraui: q́; pꝛedica

toꝛẽ meritoꝛuz meoꝛnʒ eſſe volui · Gpiſto
la ſeptĩa · CR eas enim cauſas quibus
amoꝛe inter nos ſumus officiis vetuſta
te coniuncti:patrie caritas acceſſit: eaqʒ
effecit:vt tuazʒ vitam anteferꝛeʒ mee · Gpi
ſtola decĩa Beroi⸗ mea erga te:qui

certe nulla eſſe maioꝛa potuerũt:tibi taʒ

grata eſſe:q; ego putaui foꝛe: mĩme mi
roꝛ:vehementerq; letoꝛ: que quideʒ tu ſi
recte iſtic erit:maioꝛa ⁊ grauioꝛa cogno
ſces. Epiſtola viceſima · ¶ Te quideʒ mi
Qicero ĩdies me hercule habeo carioꝛem:
ſolicitudĩeſqʒ meas quotidie magis tua

merita exacuunt nequid aut ex amoꝛe:

aut ex iudicio tuo perdam: opto vt mihi
liceat iam pꝛeſenti pietate meoꝛum offi
cioꝛuʒ: tua beneficia tibi facere iocundio
ra. Gpiſtola viceſimatercia · ¶ (De
meo ſtudio erga ſaluteʒ ⁊ incolumitateʒ
tuaz: credo te cognoſcere ex l̃is tuoꝛuʒ:
qbus me cumulatiſſime ſatiſfeciſſe certe
ſcio: nec his cõcedo q;q; ſint ſingulari in
te beniuolẽtia: vt te ſaluũ malint q; ego
Illi mihi neceſſe eſt concedãt vt tibi pluſ

q; ipſi hoc tẽpoꝛe ſrodeſte poſſim: quod

quideʒz nec deſtiti facere nec deſiſtaʒ:etiaʒ
ĩ maxĩa re feci:⁊ fundamenta ieci ſalutis
tue · Tu fac bono aĩo magnoq; ſis meq;ʒ
tibi nulla re defuturũ eſſe conſidas · Epi
ſtola viceſimanona. ¶ Etſi oĩ tẽpoꝛe ſũ
ma ſtudia officii mutuo ĩter nos certatiʒ
conſtiterũt: pꝛo noſtra ĩter nos familia

ritate ⁊ pꝛoĩde diligenter ab vtroq; con

ſeruata ſũt: tamẽ non dubito ĩ tanto: 1
tam repẽtino motu reipublice quĩ non
nulla de me falſis rumoꝛbus a meis ob
trectatoꝛibuſ me ĩdigna ad te delata ſint
que tuum animuʒ magnopere mouerũt
pꝛo tuo amoꝛe ĩ rempublicã ea te mode

rate accepiſſe neq; temere credẽduz iudi

caſſe: a meis ꝓcuratoꝛibꝰ ctioꝛ ſũ faciꝰ q̃
mihi vt ðbẽt gratiſſima ſũt· Eplła· xxxiii

—

¶ Si de tua ĩ me voluntate dubitarem:
multis a te verbis peterẽ:vt dignitatem
meã tuerere:ſʒ ꝓfecto ẽ ita vt mihi ꝑſuaſi
me tibi eſſe cure · Epla· iiii · libꝛo · xi · ¶ Que
de te ĩ ſenatu egerimiq̃ in contõne maxi
ma dixerĩ: aliouiʒz te lĩis malo cognoſcẽ.
Alud tibi ꝑſuadeas velĩ:me oĩa q̃ ad tuã
dignitatẽ augendã ptinebůt qᷓ ẽ ꝑ ſe am
pliſſima ſũmo ſꝑ ſtudio ſuſcepturũ ⁊ de
enſurũ: qd quãq; ĩtelligo me cũ multis
eẽ facturũ:tũ appetã huiꝰ rei pꝛincipatũ
Gpla.vi. ¶ dmirabilis ẽ eĩ qᷓdã tui no
minis caritas:amoꝛq; ĩ te ſingularis om
niũ ciuiũ· Cta enĩ ſperãt atqʒ confidunt.
Epla.viii ¶ Qð ꝓ me nõ facio:id ꝓ te fa
cere amoꝛ meꝰ ĩ te: tuaqʒ; officia cogunt
vt timeã · ᷓpla· xx· C me tibi ſeribe
re nõ pꝛudẽtia mea hoꝛtat᷑:ſed amoꝛ ĩ te
Tcupiditas ocũ: qð ſine te cõſiſtere non
poteſt.Gadẽ ¶ Te tñ mi Bꝛute ſic amo vt
debeo: ꝙ illud quidqd eẽt nugarũ:me ſci
ri voluiſti:ſignũ enĩ magnũ amoꝛis dedi
ſti · ᷓpla.xxi ¶ Quantũ memoꝛia p̃terita
repetere poſſũ nemo ẽ mihi te amicꝰ an
tiquioꝛ: ſed vetuſtas habʒ aliq̃d cõmune
cũ multis:amoꝛ non habet: dilexi te:quo
die cognoui: meq; a te diligi iudicam.
Epla.xxviii.¶ Equidẽ ⁊ añ e⸗ tẽpus te
dilexi: 2 ſp me a te diligi ſenſi: ⁊ cũ abeẽm
atz ĩ magnis ꝑiculis eẽm:⁊ me abſentem
⁊ meos pñnñtes: a te cultos ⁊ defenſos eẽ
memĩ: 1 pꝰ meũ ĩĩditũ qʒ familiariter me
cũ vixenis:queq; ego de te ⁊ ſenſerĩ: ⁊
dicari: oĩs qui ſolẽt hec aĩaduertẽ teſtes
habemꝰ.Crauiſ ſimũ vᷣo iudiciuʒ de mea
fide ⁊ de cõſtantia feciſti:cũ ꝓꝰ moꝛtẽ ce
ſaris totũ te ad amiciciã meã contuliſii:
qð iudiciũ tuũ niſi ſũma mea beniuolen
tia erga te oĩbuſq; meritis compꝛobaro
ipſe me hominẽ nõ putabo· Tu mi appi
cõſeruabis amoꝛẽ tuũ Q ſi amoꝛe magis
hoc quidẽ ſcribo q; quo te admonenduʒ
putẽ) meaq; oĩa tuebere: q̃ tibi ne igno
ta eẽnt attico mãdaui · me aũt cũ pau
lum ocii nacti erimꝰ vberioꝛes lr̃as expe
ctato.da oꝑaʒ vt valeas: hoc mihi gratiꝰ
facere nibil potes· Epla vltima. Bar⸗
enĩ etiãſi rẽ minꝰ ꝓbabis:tũñ in illa ſoli
citudĩe quidqd a me ꝓfectũ ſit iocunduʒ
tibi foꝛe · Q mihi exiſtimatõnẽ tuã digni
tatẽqʒ cõmendas:facis tu quidẽ oĩm mo

re:ſed velĩ ſic exiſtimes: me cũ amoꝛi quẽ

iter nos mutuũ eſſe ĩtelligã plurimũ tri

buã:tum de ſũmo ĩgenio:tum de ſtudiis
tuig optis: ⁊ de ſpe ãpliſſime dignitatis

ita iudicare:vt neminẽ tibi anteponã:cõ

parẽ paucos. libꝛo· xii· Gpla·xvü· ¶ Ego
nullu locũ p̃ᷣtermittocnec enĩ debeo) nõ
mõ laudãdi tui:ſed ne oꝛãdi quideʒ: ſed

mea ſtudia erga te ⁊ officia: malo tibi ex

tuoꝛũ literis q; ex meis eẽ nota· EGpiſtola
xxiiii ¶ Quãqʒ admodũ ſumꝰ iã defatiga
ti: ſed nulla laſſitudo ĩpedire officiũ ⁊ fi
dez debet · Lpiſtola. xxv. ¶ Non dubita
bã equidẽ. Veruntñ multo mihi notioꝛeʒ
amoꝛẽ tuũ effecit Cerippus· O hoĩeʒ illũ

quidẽ mihi ſꝑ aptũ:nũc etiã ſuauẽ: vultꝰ

me hercule tuoſ mihi expᷣſſit oĩs:nõ ſolũ
aĩm ac verba ptulit· Epiſtola vltĩa ¶ Sʒ
initio Rome:cũ te quoq; ⁊ tuoſ oĩs ob

ſeruabat me coluit ĩpumis: ⁊ nuꝑ cũ ea

q̃ voluit de ſuis pᷣmis ⁊ cõmodis cõſecu

tus ẽ: me habuit ſuoꝛũ defẽſoꝛũ ⁊ amico

rũ fere pꝛinciꝑẽ · libꝛo decimotercio.Epi
ſtola pra. Paponiu atticũ ſic amo vt
alterũ fratrẽ:nihil ẽ illo mihi nec carius
nec iocũduss· Is nõ quo ſit ex iſlis(ẽ enĩ
oĩ liberali doctriĩa . Aieig ſimꝰ) ſed valde
diligit patronẽ valde Phedꝛiuz: ſic a me
cõtendit hoc hõ mĩme abitioſus mime ĩ
rogando moleſtus:vt nihil vnq́; magis:
nec dubitat quĩ ego a te nutu hoc cõſeqᷓ
oſſiʒ · Spiſtola eadẽ ¶ Igã iã tecũ fami
arer vt ẽ ⁊ ſtudiis ⁊ officiis ntis mu
tuis: ⁊ ſũma amicicia dignũ: ⁊ neceſſitu
dine etiã paterna . libꝛo · xx · Epiſtola.iiii.
¶ Liber iſte quẽ mibhi miſiſli:quantã de
clarationẽ hʒ amoꝛis tui:pꝛimuù ꝙ tibi fa
cetũ videt᷑ quidquid ego diyi:qð aliiſ foꝛ
taſſe nõ idẽ:deinde ꝗꝙ illa ſiue faceta ſint
ſiue ſic fiãt narꝛãte te venuſtiſſima: quin
etiã añq; ad me veniat᷑:riſus oĩs pene cõ
ſumit᷑ ꝙ ſi ĩ his ſcribendis:nihil aliud ni
ſi q; neceſſe fuit:ð vno me tãdiu cogno
eg:fet⸗ eſſez ſi te nõ amarẽ .· Cũᷣ vᷣo
ea qᷓ̃ ſcriptura ꝓſecutꝰ es ſine ſũmo amo
re cogitare nõ potueris:nõ poſſũ exiſtĩa
re plus quenq; a ſeipſo:q; me a te amari
cui guive ego amoꝛi(vtinã ceteris rebuſ
poſſeʒ amoꝛe certe reſpõdebo. Gpiſtola
vltĩia ¶ Reliquũ ẽ vt tuã ꝓfectionẽ amo
re ꝓſequar:reditũ ſpe expectẽ: abſentem

qu
t
diig
itatig
näc;
6go
)n
iſer
bier
ſtola
gige
d afi
ubitz
tiors
illü
ult⸗
ſolu
S
8ob
ie
ſecu
mico
Epi
oyt
riug
eni
he
ne
1

i
tu
i⸗
de
4
ſt

— - —

— — — —— ——

liuiſ. ci ·

memoꝛia colã:omne deſideriũ accipiẽdis
mittendiſqʒ literis leniã · Tu velim tua ĩ
me ſtudia:et officia multũ tecũ recoꝛdẽ:
que cum tibi liceat: mihi nefas ſit obliui
ſci:non modo virũ bonũ me exiſtimabis:
verũetiaʒ a me te amari plurimũ iudica
bis . Recte vale ⁊ me ama Epiſtola eadeʒ
ad fineʒ ¶ Mec ſunt pꝛinceps bumaniſ
ſĩe ſñiaꝛũ ſinonmia ſiue clauſule cca amo
rẽ ⁊ officiũ ex libas eꝑpiſtolarũ.M.T. Q.
excerpte ⁊ delecte: qs multo tibi plures

dediſſez. niſi veritus eſſem ꝙ noſtri oꝑis

inſtitutio (reſtat enĩ adbuc ma:e magnũ
ſpacioſũ: a illic reꝑ tilia quoꝛũ nõ erit
numer? lõgũ nimis ſe ꝓtẽdere poſſet
Igit᷑ nunc item accipe · accipe igit᷑ clauſu
las circa amoꝛeʒ ⁊ officium vt ſupꝛa:ex li
bꝛis epiſtolarũ clariſſimi oꝛatoꝛis gaſpa
rini ꝑgamẽſis: a alioꝛum noſtra etate elo

quẽtie pꝛincipũ extractas: ꝓut ex ordine

ĩtuebere que in hũc ſequũt᷑ modũ ·

¶ Girca amoꝛẽ ⁊ officiũ vt ſupꝛa Caſpa

rini pergamenſis et alioꝛum clauſule ſe
quuntur. ¶C X
Vanq; nunq; de tuo ĩ me ſtudio
ac beniuolẽtia dulutaueri: tamẽ
mirũ eſt . q;ʒ in te ſemꝑ amoꝛ meꝰ
indies creſcat: non putabã fieri poſſe:q;
noſtra beniuolẽtia cumulatioꝛ eſſe poſſʒ
ſed effeciſti vt nullo tꝑe viſus ſim vere a
te amari niſi hodierno. Cum enim nulla
occaſio olim ĩterueniſſet cuꝛ me ab aliqꝰ

erꝛato deterꝛeres: nũq́; potui in leta ma

teria certũ exꝑimẽtũ amoris tui ſume:e:
q aũt nũc me adames: nec pateris me ĩ
amicicia peccare (etſi oẽs magis laudibꝰ
q̃ᷓ; coꝛrectõne delectemur.tñ nõ aliter re
phẽſio tua mihi ẽ iocũda: q; vt ĩterdum
amara ĩter dulcia delectãt) nõ quero de
feſionẽ aliquã apud te · eſt enĩ hoc ꝑtina
cie viciũ:ea velle tueri que emẽdari opoꝛ
teat · ᷓgo quãtũ in me ẽ operã dabo: vt
eũ aliquãto carioꝛẽ habeã: q; ſi nullũ odi

um ĩterceſſiſſet · Sepe amoꝛ ĩtermiſſus:
acrioꝛ cõſurgit q; cõtinuatꝰ ¶ Qũ eniʒ
ceteris in rebꝰ ſemꝑ optauerʒ alios vĩce
re: certe in hoc vno etſi a te nõ velim in
amoꝛe anrn parẽ te mihi eſſe maxĩe

cupio ¶ Nihil enĩ mihi videt᷑ minꝰ amã
tiũ ee officii memiĩiſſe: ⁊ alieni ob

Sed hic ſit finis: quãtũ me ſis

xy

amaturꝰ in te eit:ſpeiꝛo ꝙ ſũma me beni
uolẽtia ꝓſequeris:ego oia ꝓ te ſuſcipiaʒ
que digna ſunt nrã amicicia · ¶ & ſñi co
nouero te vlla in re ꝓpter verecũdiam
officõ meo noluiſſe vti:minueſ eã opini
onẽ quã ſꝑ mihi ð tuo ĩ me ꝑpetuo ãoꝛe
fecera · ¶ aũt cupis omni officio tuo
vel in ſenatu vel in populo ꝓ me defügi
nulla me noua voluptate afficis ER
eĩ nõ ſolũ tibi vſitatũ: ſed etiã quotidia
nũ omnẽ curã ſuſciꝑe:que vſui meaꝛũ re
rũ accedat ¶ Aliud nõ eſt quod a te ma
gis veli: q; vt me ſicut facis maxime dili
gas pſuadeaſq; tibi neminẽ viuere cuiꝰ
beniuolẽtiã ⁊ virtutẽ maioꝛis faciaʒ ·
¶ Te vero nõ ſolũ diligo: ſed etiã admi
roꝛ:ꝙ nullo me in te officio ſẽꝑ vt fratꝛẽ
amaſli:nec vnq; es paſſꝰ foꝛtunas meas
ab alüs cõculcari qui oĩa volũt potẽtie
ſue cõtra ius 1 ecſnirar⸗ cõcedi ¶ Nemo
fuit qui aliter in hac tua cauſa ſolicitus
eſſet ac in ſua: ⁊ foꝛtaſſis eo magis ꝙ in
cauſis amicorũ decet aliquãto noſ atten
tioꝛes eſſe q; ĩ re noſtra:gratias ergo q̃s
debes: amicis tuis dices:nõ quia ſ aĩm
tuũ ignoꝛẽt:ſed vt tua apud ipſos teſta
tioꝛ ꝓſit beniuolẽtia. ¶ Nihil ad hãc tu
a ſolicitudinẽ addi potuit: ⁊ effeciſti vt
etſi oĩa in aduerſuʒ cecidiſſẽt: tñ tibi gꝛa
tiã habuiſſẽ: ꝙ maioꝛi ſtudio negocia tua
geri nõ potuiſſẽt:q; hoc tẽꝑpe mea geſſi
ſti:plurimũ tñ Puden maxĩe gratuloꝛ
ꝙ tue diligẽtie foꝛtuna par fuit · ¶ Naʒ
ſi redoleret antiquã familiaritateʒ:et ve
tig beniuolẽtie quaʒ habuit cuʒ pꝛẽ meo
remiſceret᷑tnouos amicos potiꝰ mihi fa
ceret: q; cõſuetos abigeret · ¶ Vnũ ẽ qð
maiorè ĩ modũ nõ ſe a te rogo ſed etiaz
obſecro:vt cum te maxĩe diligã:nõ patia
ris inuidoꝛũ hoĩm verbis noſtrã amiciei
am diuelli: à1 magis apud te valeat mẽo
ria noſtre amicicie: que vſq; a puericia ĩ
cepit: q; oꝛõ eoꝛũ qui hoc maxĩe ſtudent:
quõ poſſint cõſuetudinẽ noſtrã ĩtermit
teꝛe · Pcipio eĩ vt nõ ſolũ maneamꝰ ĩ ami
cicia. ſed vt etiã hi iudicemur eẽ: qui a nl
lo alio amoꝛe ac beniuolẽtia vmcamur·
¶ Nuũq́; futurũ putaſſẽ vt ſtudiũ meuʒ
et cura:quã ꝓ tua ſalute ſuſcepi: magis ĩ
te poſſz cumulari:ſz ĩcredibile eſt quãtũ
ſinguli dies meo in te amori adiiciãt· Nã

poſtqᷓ; te amare cepi nullũ tẽpus fuit:in
quo non hec de te cogitarẽ. ſermonẽ ſe

pe ð te haberẽ. Si quãdo tibi aliquos fa
miliaꝛes cõuenio· quibꝰ cuʒ veſ qua pꝛu
detia humanitate ſis apud illos cõme

moꝛare· ſẽtio meũ ĩ te amoꝛẽ duplicari·

lõge pluſq́; credi põt.meaʒ in te bñuo

etiaz augeri · quoees enĩ tua in me offi
cia · q quotidie ſũt maioꝛa aĩmo cõſidero
ea res pᷣſtino amoꝛi meo tãtũ adiicit · vt
iam te magis q́; oculos meoſ diligã· nul
luz itaqʒ nibiten⸗ amãdi te facio.nec ali
ud ẽ quod magis cogiteʒ · q; vt tibi ⁊ oĩ
be ſatis ĩ te gratꝰ videar ¶ Que ad te ð
tuo amoꝛe ſcribis vſitata ſũt ⁊ antiqua ·
quãdo eni tẽpꝰ fuit in quo negocia mea

pPluris non facerẽ q; tua? nouã tamẽ ſp
voluptatẽ ꝑcipio.quotiẽs ð tua ĩ me bn

uolẽcia aliqd audio nec mĩoꝛẽ aĩmo iocũ

ditatẽ ex tuis lrĩs ꝑcipio. q; ſi ð his rĩbꝰ

ĩter nos cmẽtaremur de quibus ad me
ſeribiſ ¶ Si optaſ ex me ſcire qᷣd a te ma
xĩe vel: ſũma ẽ ne mĩons aĩciciã nrãʒ fa
ciaſ q; ego tuã Sciſ quãtũ amaui te:aut

quãtũ excoluerĩ · Nuq; vllũ tãtũ fuit in

re mea cõmodũ: qð ꝓ te ñ neglexerĩ. ne
q; ĩcõmodũ qð ꝓ te ñ ſuſceperiʒ:vbi hꝰ

vſui tuo accedẽ ĩtellexi: Mec ex Caſpaꝛĩo
mõ alios accipe (B
lris tuis: ⁊ qdeʒ oĩa mibi ꝑgrata: quorũ
illud Pmũ ꝙ aĩciciã tua lealib⸗ v̈biſ ob

ulta cõtinẽtuꝛ

tuliſu:imo pꝛopꝛiꝰ vt loq̃r amoꝛẽ tuũ er

ga me mihi patefeciſti · Videt᷑ enim inter

amoꝛẽ ⁊ amiciciã hoc eẽ diſcrimẽ: ꝙ ama
re poſſumus etiã neſciẽtes:amicicia veꝛo
nõ fit niſi ĩter ſciẽtes · Eſt eĩ amicicia reci
ꝓcuſ animoꝛũ affectꝰ. Ego igit᷑ ⁊ accipio
amoꝛẽ tuũ: a viciſſim meũ tibi ſpondeo.
aũt mea laudibꝰ extollis etiaʒ gratuʒ
eſt quãq́; timide ac diffidẽter fidez his p

ſto: Leonbardꝰ Fretinus · ¶ Volo vt ex
tet opus aliqð ſtudioꝛuʒ meoꝛũ qð ſit te

ſtis ⁊ index amoꝛis mei erga Sãcuſſimuʒz

dñʒ Gugeniũ papã quatũ. Nã ꝙ ab ado
leſcẽtia mea illũ dilexerĩ: ꝓpter celſã q̃n

dã eius magnitudinẽ animi: virtutis p

ſtãtiaʒ: 1 ipſe me ĩteꝛ familiariſſimoſ reci

pe dignatꝰ ſit: debz ꝓfecto nüc monimẽ
tũ aliqð extare dilectõnis mee · Ttaqʒ li
bꝛoſ politicoꝛũ multis a me vigiliiſ: mul
taq; aſſiduitate ⁊ oꝑa ĩ latinũ cõuerſos:

cõſtituti · Reaſſũe q̃ſo p

ad beatitudinẽ ſuã mittere cõſutui · Ideʒ
Leo. ¶ ¶ ¶ Cũ pꝛimũ te vidi gebennis
olim p̃ſtãtiſſime pateꝛ:dũ ibi Romanus
põtifex eẽt: cognouiqʒ excellẽteʒ ĩ oĩ lrã
ruʒ geneꝛe doctrinã tuã:dicaui me totuʒ
tibi:nõ quidẽ ſpe aliq̃ pꝛemii (vt milti ſo

lent) cõmotuſ:ſed egregia animi virtute

quã ĩ te eſſe ĩtelligebã: cũ ſũma hũanita
te cõiunctã · Equidẽ dilexerã antea abſen
teʒ tuã ꝓbitatẽ:fama et verbis cognitaʒ

mihi: poſtea veꝛo q; te pñtẽ cõſpexi ⁊ ſil
ꝑſperi moꝛes tuos:ſuauitatẽ ſermonis:

viteq; ĩtegritatẽ:⁊ quod plurimũ valuit
ad beniuolẽtiã cõciliãdã:ſẽſi te plurimũ
delectari ex eiſdezʒ: a quibꝰ ego nõ erã pe
nitus alienꝰ ſtudiis humanitatis:ita vni

ce amare te occepi: vt nibil fere ad meuz
in te amoꝛẽ addi poſſe videret᷑ · Naʒz licet
homo ſiz paulo idocuoꝛ: cõplectoꝛ tamẽ

eos aĩo:in qͥbꝰ aliquod ſpecimẽ aut ſapi
entie aut virtutis eluceat · Magna eſt ni
miũ ꝓfecto bonorũ et ſapientiuʒ viroꝛũ

inopia:quos ſiquãdoquod tñ raro acci

dit) ĩter mortaleſ appaꝛẽt: mayxime vene
rari: ⁊ colere debemꝰ. vta egregie lodutk
Poggiꝰ noſter floꝛẽtiꝰ oiʒ poetarũ face

tiſſꝰ ¶ Rudiui quo nihil mihi gratiꝰ au

res mee audire hoc tꝑe poteꝛãt ð tua Ni
colaiq; recõciliatõe:id ſũmũ ĩ moð gau

deo: eo maxyĩe ꝙ eũ te quẽ ſp pollicituſ

erã p̃ſtitiſti:ptes tue erũt:hoc idẽ pꝛudẽ
tie efficẽ: vt ñ ſolũ recõciliatõ fcã: ſʒ etiã
aĩcicia reſtituta eẽ videat᷑· Harũ enĩ eſſet

odiũ tollè: niſi ſpſeqᷓt caritaſ ⁊ amoꝛ:qᷓ ꝓ

pa ſũt anĩ ĩgenui erectiq;:⁊ ad vᷣtutẽ bñ
na illã: mihiqʒ
notã faĩliaꝛitatẽ ac bẽiuolẽtiã cũ nicolao
daq; oꝑpazʒ: ⁊ ĩcũbe q̃ntũ potesne:qᷣd acci
dat qd eã roſti labefactaẽ vt ñ ſolũ ami

coꝛũ ĩtceſſiõe:ſʒ volũtate quoʒ vrã ac iu

dicõ: hec reditõ ĩ grãz eſtiari poſſit · Tibi

☚

dẽ hoc ſũme laudi erit: ⁊ ſpo voluptati
or. N ſcito p̃titaſ inĩciciaſiñ nihil leſiſ
ſe ⁊ tuũ ⁊ nicolai nomẽ:hãc vᷣo reſtitutã
giãʒ:ſũmã tibi bonoꝛũ oĩʒ doctoꝛũqʒ beĩ
uolẽtiã cõciliaſſe · ſũma tua cũ dignitate
dẽ Pog. ¶ D ðEtſi maioꝛes mei oẽs Il
luſtriſſie pᷣncepſ:ĩ diuũ geĩtoꝛẽ tuũ: nec
minus in te ſp: atqʒ vehementiſſime fue
rĩt incenſi.⁊ q ſuꝑſunt quaſi hereditaria
quadaʒ affectõne omẽs te vna ꝓſequãt᷑

au

V

— à —

S —

Sõðõ

Ego nõ ſolũ patrio ⁊ amico amoꝛe:ſʒ eti
am tuarũ ꝓpe diuinarũ virtutũ admiꝛa
tõe: te iampꝛideʒ vnice:atq;ʒ religioſiſſĩe
colui.· Nã ſi quotidiana exẽpla clementie
tue audiã:ſiue humanitatẽ atqʒ pietateʒ
ſiue excelſi atz iuictiſſimi anĩ foꝛtitudinẽ
grauitatẽ: iuſticiaʒ nõ poſſuʒ erga te nõ
iflamari ſupꝛamodũ · Antoniꝰ panoꝛmi
ta · ¶ Eſt enĩ a natura tradituʒ: vt quoſ
diligamꝰ p̃ſtãtioꝛes ac clariores iudicẽꝰ.
Solẽt pᷣterea tã poete q; ceteri quoſ dil:
gũt ⁊ in amicos habẽt laudibꝰ illiſ extol

lere: quibꝰ eos refulgere deſideꝛãt · Idem

¶ Stat vniuerſis Canuẽſibꝰ ſẽtẽtia ſub
vera libertate eſſe:quã ſi diſpoſueris nõ
vexare:noſq;ʒ tibi habere amicos fauẽtes
qʒ ꝑſuade tibi·id facile ⁊ opoꝛtunũ futu
rũ eſſe:ſiq; noſtra amicicia vti volueris.
cõperies illã tibi ⁊ facilẽ ⁊ opoꝛtunã· Et
ſi foꝛtaſſe decreueriſ noſ vexare · hoſteſq;

habere noſtre ſaluti. remedia quelibet ex
quireꝛe ſtat ſẽtẽtia. Ex lannc. 0 RK G Do

tes ex hoc facere cõiecturã ſũmi erga te
mei amoꝛis:ꝙ rogatuſ a te vt de oꝛigine
vrbis Bononie :hoc eſt a qbꝰ aut quo tẽ
ꝑe cõdita eẽt ad te ſcriberẽ. Etſi eã rẽ dif
ficilẽ ac faſtidioſaʒ inuẽtu eſſe ĩtelligebã
malui tñ eum laboꝛẽ ſubire: q́; paruʒ ob
ſequi pꝛecibꝰtuis·Ijn quo ſi foꝛte tardioꝛ
fui:q; vel deſideriũ tuum vel meũ offici
um requirebat:videoꝛ quaſi meo iure pe
tere veniã poſſe:abs te pꝛeſertim: q̃ ⁊ no
ſti occupatões meas:⁊ me ſcis iampnidẽ
difficultate tẽpoꝛuʒ coactũ libꝛis meiſ ca
ruiſſe. Edidi tũ tandẽ que potui: non vt
volui ·ſed vt me tẽꝑis anguſuie:⁊ libꝛorũ
penuria coegerũt· Minꝰ eniʒ graue futu
rũ exiſtimaui:ſi abs te in re difficili atqʒ;
obſcura doctrina mea deſideraret᷑: qʒ ſi
homĩs grauiſſimi ⁊ optimi mihi amiciſſi
