ea en poſita ſunt oĩa qᷓ ꝓ bonis babent᷑
ĩ terra: opulentiã dico· honoꝛẽ · quietem.
voluptatẽ: illecebꝛas omẽs: ſed cũ his ꝑi
ter ĩiuſticiã · crudelitatẽ · ſuꝑbiam · ꝑfidiã
libidinẽ.cupiditatẽ · diſcoꝛdiã · ignoꝛanti
am.mẽdaciũ · ſtulticiã ceteraqʒ vicia · Exi
tus aũt huius vie talis ẽ:cũ ventũ fuerit
ad extremũ vñ iam regredi nõ licet cum
oĩ ſua pulcritudine tã ſubito pꝛecidit᷑:xt
nõ ante quis fraudẽ ꝓſpicere poſſit q; p̃
cipitatus ĩ altitudinem ꝓfundam cadat
Quiſqs enĩ pᷣſentiũ bonorũ ſpecie captꝰ
in his cõſequẽdis ac fruẽdis occupatꝰ:
nõ pᷣuiderit ea ꝗᷓ poſt moꝛtẽ ſecutura ſũt
ſeq; a deo auerterit: is vero ad ĩferos de
iectus in eternã damnabit᷑ penã ¶G
¶ Via ergo illa celeſiis difficilis ꝓpoſi
ta eſt: vel ſpinis hoꝛren tibus aſꝑa:vel ſa
xis extãtibus ĩpedita: vt cũ ſũmo laboꝛe

ac pedũ tritu: cunqʒ magna cadendi ſoli

citudĩe ſit cuiq; grad iendũ · In hac poſu
it iuſticiã. tꝑantiam.caſutatẽ · fidem · pati
entiã . abſunentiã·cõcoꝛdiã · ſcientiã · veri
tatem. ſapientiã · ceteraſq; virtut es: ſed
ſimul cũ his pauꝑtatẽ· ignominiã · laboꝛẽ
dolorẽ· amaritudĩes omnes Quiſquis eĩ
ſpem ſuã poꝛrexit lõgiuſ melioꝛa malu
erit carebit terre bonis vt expeditꝰ ac le
uis difficultatẽ vie ſuꝑet · Nec enĩ pᷣ̃t qui
ſe apparatu regio circũdederit aut diuiti
is onerauerit anguſtias illas vel ingredi

vel tenere · Vnde ĩtelligit᷑ idcirco malis

ĩiuſus faciliꝰ ꝓuenire qᷓ cupiãt: qꝛ pꝛona
decliuis ẽ eoꝛũ via· Bonis aũt que obti
nent difficile ꝓcedere q; difficili 1 arduo
itinere gradiunt᷑· Tuſtuſ ergo quomiã du
rũ aſperũq; icer ĩgreſſuſ ẽ cõtemptui · de

riſui · odio ſit neceſſe ẽ. Omnes em quos

cupiditas aut voluptas p̃cpites trahpit 1
uidẽt ei qui virtutẽ cape potuit inique
fert᷑ id habere aliquẽ qð ipſi non habent
Grit itaq; pauꝑ · humilis· ignobilis:ſubie
ctus ĩiurie · ⁊ tandẽ omĩa que amara ſunt

2 ⸗
R

.

pferẽs ⁊ ſi patientiã iugẽ ad ſummũ illũ

gradũ finẽqʒ ꝑduxit dabit᷑ ei coꝛona vir
tutis: ⁊ a deo ꝓ laboꝛbꝰ quos ĩ vita pꝛo

Fee iuſticiã ꝑtulit ĩmoꝛtalitate donabit

de ſüt vie qᷓs deus hũane vite aſſignauit

In quibus ſingulis ⁊ bona oñdit ⁊ mala

ſed oꝛdĩe p̃poſiero atz cõuerſo· In vna eĩ

mõſtrauit temꝑalia pꝛiꝰ mala cum eter

nis bonis qui eſt oꝛdo melioꝛ· In altera

tempoꝛalia pꝛius bona cum eternis ma

lis qui eſt oꝛdo deterioꝛ: vt quicunq; pꝛe
ſentia mala cũ iuſticia delegerit maioꝛa 2
certioꝛa bona cõſequat᷑ z uerit illa que
ſpꝛeuerit. Quiſqͥs aũt pñtia bona p̃poſu
erit iuſticie ĩ maioꝛa ⁊ giora incidet ma
la q; fuerint illaꝗ fugit ·

na bꝛeuia ſint neceſſe ẽ · Rclla vero ſpũalis
ꝗ huic terꝛene cõtraria ẽ qm̃ ſempiterna
e: idcirco ⁊ bona eius ⁊ mala ſempiterna
ſũt · Ttaqʒ fit vt bonis bꝛeuibꝰ mala eter

quãto ſatius ſit ppertus bonis mala bꝛie

uia pẽſare q̃; ꝓ bꝛeuibꝰ ⁊ caducis bonis

mala ꝑpetua ſubſtinere · Omia itaqʒ ama B
ra ⁊ grauia patiẽter ferẽda ſũt:⁊ eo gi

dem ꝓmptius quo nobis imꝑatoꝛ noſtri
deus pᷣmia ꝓ laboꝛibus eterna cõſtituit:
cũ in hac terrena militia tm̃ homĩes la
boꝛis exhauriãt qᷓ pñt eodẽ mõ ꝑire quo
parta ſunt:certe nobis nulluſ laboꝛ recu
ſandus ẽ quibꝰ id acquirit᷑ qð nullo mõ
poſſit amitti. ¶ D¶ Hꝛius q́; ſingulas
virtutes exponere incipiã determinãda
ipſa virtꝰ:quã nõ recte phᷣi diffinierũt
quid eſſet: aut ĩ quibꝰ rebꝰ:qͥd oꝑis: aut

quid habeat officui . Nomẽ itaq; ſolũ reti
nuerũt:vim vero ⁊ rationẽ ⁊ effectũ ꝑdi

derunt. Eſt aut virtꝰ iram cohibere:cupi
dit atẽ cõpeſcere:libidinẽ refrenare · Td ẽ

eni viciũ kigere hor enĩ OQꝛatiꝰ dixit: vir

tus ẽ victũ fugere· Nam fere omĩa que fi
unt ĩiuſte atqʒ ĩpꝛobe ab his oꝛiunt᷑ affe

ctibus · Omne igit᷑ virtutis officiũ ẽ non

Pecrart ¶ ¶ ¶ Quid ſit bonũ ⁊ quid ma

lum neſciſſe phos certũ ẽ fons enĩ bono

rũ ẽ deus. laloꝛũ vero ille criminatoꝛ di
uini noĩis ſꝑ inimicꝰ . Ab his duobꝰ pꝛĩci

pis bona malaq; oꝛiunt᷑: q̃ veniũt a deoo

c enĩ vita tem
poꝛaliſ q;bꝛeuis ẽ: idcirco ⁊ mala eiꝰ ⁊ bo

na:⁊ malil bꝛeuibꝰ bona eterna ſuceedüt
Ttaq; cũ ſimul ꝓpoſita ſint homĩ bona
mala cõſiderare vnumquenqʒ ſecũ decet

hanc habẽt rõnem v᷑t ĩmoꝛalitatẽ parẽt
qð ẽ ſummũ bonum: que aũt ab illo alte
ro id habẽt officiũ:vt a celeſtibꝰ auocatũ
terꝛeniſq; demerſũ ad penam ĩterficiant
ſempiternã qð ẽ ſummũ malũ· Non igit᷑
dubiũ eſt quin illi omẽs q;d eſſet ſummũ
bonũ ⁊ malũ ig noꝛauerĩt qꝛ nee deũ nec
eius aduerſariũ cognouerũt · Itaq; fineʒ
bonoꝛũ ad coꝛpus ⁊ ad hanc vitã bꝛeuem
retulert: quã ſcʒ ſolui ⁊ occidere neceſſe
·ſic oĩa eoꝛũ p̃cepta ⁊ omnia bona que
inducũt terꝛe ĩherent ⁊ humi iacent: qm;
ſimul cũ coꝛpoꝛe qð ẽ terra moꝛiunt᷑. Et
ptinent non ad vitã hominum cõparan
dam ſed ad qrendas vel augendas opes
honoꝛes · gloꝛiam· potentiã que ſunt vm
uerſa moꝛtalia tam ſcʒ ipſa q; ille qui vt
ea ſibi cõtingerent laborauit: non enim
in his cõparandis virtutis ratio cõſiſtit
ſed in bis quas nobis nec homo vllłꝰ nec
moꝛs poſſit auferre· Quiſquis igit᷑ rectũ
iter tenere nitit non terꝛã debet aſpicere
ſed celum: ⁊ vt aꝑtiuſ loquaꝛ nõ homin⸗ẽ
ſequi debet ſed deũ nõ his terꝛeſtribus ſi
mulacris ſed deo ſeruire celeſti: ñ ad coꝛ
pus referꝛe omnia ſed ad mentẽ:nõ huic
vite dare operã ſed eterne ¶ E C(S uſci
pienda aũt lex dei ẽ que nos ad hoc iter
ſummumq;ʒ bonũ dirigat· tlla ſcilicet lex
ſancta illa celeſtiſ quã Marcꝰ Tulliꝰ in li
bꝛo de republica tercio ꝑpene diuina voce
depinxit ĩ hec verba E ¶ Eſt quidem
vera lex recta.rõ ve cõgruens· diffuſa in
omnes:cõſtansſempiterna: que ad offi
eium iubendo.vetando a fraude deterꝛe
at:qᷓ tamẽ nec pꝛobos fruſtra iubet: aut
vetat nec ĩpꝛobos:huic legi nec ꝓphana
ri fas eſt nec derogari aliquid licʒ nec to
ta abꝛogari poteſt. Nec vero aut ꝑ ſena
tũ aut ꝑ populũ ſolui hac lege poſſumꝰ
nec ẽ querend eyplanatoꝛ aut interpꝛes
alius. Nec erit alia lex Rome alia athenis
alia nunc alia poſt hac: ſed ⁊ omnes gen
tes 1 omni tẽpore vna lex ⁊ ſempiterna
imutabilis cõtinebit. tndeq; erit com
munis quaſi magiſter ⁊ imꝑatoꝛ omniuʒ
deus· Tlle legis buiꝰ ĩuentoꝛ · diſceptatoꝛ
ſatoꝛ:cui qui nõ parebit ipſe ſe fugiet ac
naturã hominis aſpernet᷑: hoc ipſo luet
maximas penas etiamſi cetera ſupplicia
que putant᷑ aufugerint· Quis ſacramẽtũ

dei tã ſigniſicanter enarꝛare legẽ dei poſ
ſit q; illa homo longe a veritatis noticia
remotꝰ expᷣſſit:ego vero eos qui vera im
pꝛudẽtes loquũt᷑ ſic habẽdos puto tanq;ʒ
diuinẽt ſpũ aliquo ĩſtructi · & ſi vt legis
ſãcte vim rõemq; ꝑuiderit: ita illud quo
qʒ ſciſſet aut explicaſſet ĩ qbʒ p̃ceptiſ lex
iſta cõſiſteret : mõ phᷣi fũctꝰ fuiſſʒ officio

ſ. pleete ge quia facere ille nõ poterat
nobi
illo vno magiſtro 2 iĩꝑatoꝛe oĩm deo.

CCS certe oĩs doctrina ⁊ virtꝰ phᷣo . ã
in

e capite ẽ: qm̃ deũ neſciũt q ẽ virtu tis
doctrine caput:quẽ qͥ nõ agnoſcit licet

videat cecꝰ eſt:licet audiat ſurdꝰ: licet lo
quac᷑ mutꝰ.Qũ vero cõditoꝛẽ rerũ ꝑnteʒ
qʒ; cognouerit:tũc ⁊ videbit et audiet et
loquet᷑: habeꝛe em eaur cepit in quo ſũt
lingua.Nã ꝓſecto is videt q veritatẽ ĩ qᷓ
deus ẽ. vel deũ in quo veritas eſt oculis

ſenſus omes collati.

coꝛdis aſpexerit · Is audit q diulas voces

ac pᷣcepta vitalia pectori ſuo affigit. Iſlo
uit᷑ qᷓ celeſtia diſſerẽs virtutem ac maie
Aar⸗ dei ſingulis enarꝛat · Quare nõ ẽ du
biũ quiĩ ĩpius ſit quiſquis deũ non agno

uerit: omſqʒ virtutes eꝰ quas habere aut

tenere ſe putat in illa moꝛtifera via repi

unt᷑ que eſt tota tenebꝛa:ũ.Quapꝛopt ni

bilẽ ꝙ ſibi aliqs gratulet᷑ ſi has inanes
tutes adeptꝰ eſt:qꝛ nõ tm̃ miſeꝛ qui bõiſ

pᷣſẽtibꝰ caret:ſj etiã ſtultꝰ ſit neceſſe eſt·

ſi laboꝛes ĩ vita ſua maximos ſuſcipiat ĩ

caſſũ. Nã dẽpta ſpe ĩmoꝛtalitatis quam

deꝰ Pollicet᷑ iĩ ſua religione veꝛſãtibzʒ cu ꝰ

aſſequẽde grã vitꝰ appetẽda ẽ: ⁊ quidqᷣd
malorũ acciderit ꝑferẽdũ:maxĩa erit pro

fecto vanitaſ obſequi velle virtutibʒz que

fruſtra hoĩm ealamitates affeꝛũt et labo
res.· Nã ſi virtus eſt egeſtatẽ exiliũ. dolo
rẽ moꝛtẽq; timere: a ceteris pati foꝛtiter
ac ſubire: quid tandem in ſe boni habet
cur eã ꝓpter ſeipſã philoſophi dicant ex
petẽdã ?g Nimirũ ſuꝑpuacuis ⁊ inanibʒ W
niſ delectãtur qnibʒ licet agere trãquille
ſi em̃ moꝛtales ſũt aĩe:ſi virtus diſſoluto

coꝛe nichil futura eſt? Sed certũ ẽ: vir

tutiſ nulla bona ſũt alia niſi ꝑpetue vite

hãc aũt pᷣſtare quis põt niſi deꝰ qui vir

tutẽ ipſã ꝓpoſuit· Ergo in dei agnitõne
Tcultu rerũ ſũma verſat. In hoc eſt ſpeſ

is faciẽdũ eſt qbʒ ipa lex tradita ẽ ab.

S

oĩs ac ſalus hoĩs· hinc eſt ſapiẽtie gradꝰ
primꝰ:vt ſciamꝰ q ſit nobis verus pater
eũq; ſolũ pietate debita pꝛoſequamur:
huic pareamꝰ: huic deuotiſſinie ſeꝛuiamꝰ
in eo ꝓmerẽda actꝰ oĩs ⁊ cura opꝑa col
locet᷑ · ¶ B ¶ Diri q;d debeat᷑ deo:dicam
nũc quid homĩi tribuẽdũ ſit · Nã pꝛimũ iu
ſticie officiũ eſt cõiũgi cũ deo:ſecũdũ cuʒ
hoĩe · ſed illud primũ religio dicit᷑ · hoc ſe
cũdũ miſericoꝛdia ⁊ huanitas no miatur
que virtꝰ ꝓpria eſt iuſtoꝛũ ⁊ cultorũ dei
ꝙ ea ſola vite cõmunis in ſe cõtinet rati

onẽ. Deꝰ em̃ qui ceteris aĩalibꝰ ſa piẽtiaʒ

nõ dedit:naturalibꝰ ea munimẽtis ab in
curſibꝰ ⁊ ꝑiculis tutioꝛa gen erauit:hoĩeʒ
vero qꝛ nudũ frgilẽq; foꝛmauit vt eũ ſa
piẽtia potiꝰ inſtrueret:dedit ei pᷣter cete
ra hũc pietatis affectũ: vt homo hoĩem
tueat᷑.diligat · foueatcõtraqʒ oĩa picula
accipiat ⁊ pᷣſtet auxiliũ· (Baͤma
ĩteꝛ ſe hoĩm vinculũ eſt humanitas:qð qͥ
diſ rũpet nefariꝰ ⁊ parricida exiſtimãdus
eſt. Nã ſi ab vno hoĩe quẽ deꝰ finxit om̃s
ſumꝰ oriundi certe cõſãguinei ſumꝰ:⁊ iõ
maximũ ſcelꝰ putãdũ ẽ odiſſe hoĩem vel
nocẽtem: ꝓpterea deꝰ pᷣcepit inimicicias
ꝑ nos nũq; faciẽdas:ſed ſemꝑ eſſe tollen
das: ſcʒ vt eos qͥ ſint nobis inimici neceſ
ſitudinis admonitos mitigemꝰ. ¶( DH·
¶ Etẽ ſi ab vno deo ĩſpirati om̃s ⁊ aĩati
ſumꝰ quid aliud q; frẽs ſumꝰ: ⁊ quid cõ
iũctioꝛes anĩs q̃; qui coꝛꝑibʒ ¶ Ttaq; nõ
errat lucrecius cũ dicit deniqʒ celeſti ſũůꝰ
om̃s ſemĩe oriũdi ·oĩbus ille idẽ pater ẽ.

ESrgo ꝓ beluis immanibꝰ ſüt habẽdi qui

hoi nocẽt:qui cõtra ius hũanitatis ⁊ fas
om̃s ſpoliãt.cruciãt · occidũt· exterminãt
ob hãc neceſſitudinẽ germanitatiſ docet
deꝰ nũq; malũ ſed bonũ facere · C G
(FJd auũt ipſũ benefacere quid ſit: idem
ipᷣe pꝛeſcribit: pꝛeſtare auxiliuʒ depreſſis
T laboꝛãtibꝰ:ĩꝑtiri victũ nõ habẽ tibʒ. De
us enĩ qm̃ pius: animal nos voluit eẽ ſo
ciale · Ttaqʒ in aliis hoĩbʒ noſipſos cogi
tare debemus.nõ meremur in ꝑiclo liba
ri ſi ñ ſuccurꝛꝰ nõ meremur auxiliuʒ ſi ne
gamus.Nã qui ſe a pꝛeſtando auxilio re
mouet etiã ab accipiedo remoueat neceſ
ſe ẽ: quia nulla oꝑe ĩdigere ſe putat qui
aAlteri ſuã denegat . Retinẽdum eſt igitur

. — 2 — „ 2
omniĩio vinculũ ſocietatiſ humane: quia

Sevj.

hbomo ſine homine nullo modo poteſt

rviuere. Retentio auteʒ ſocietatis eſt com
munitas · id elt . auxilium pſtare ut poſſi
mus accipere· Sin uero ut aliqui diſpu
tant bumanitatis ipſius cauſa facta eſt
bhominum congregatio: homo certe ho
minem debet agno ſcere: quod ſi fecerũt
illi rudes in ꝓprimeua etate nõduʒ conſti
tuta loquẽdi ratõe: quid putemꝰhoĩbus
expeditis ſmone oĩmq; reruʒ cõmercio ĩ
ter ſe copulatis eſſe faciẽdũ:q aſſueti hoĩ
bus ſolitudinẽ ferꝛe nõ poſſũt “Cõſeruã
da eſt igiẽ humanit as fi hoĩnes recte dici
velimus. I˙d aũt ipᷣm cõſeruare qͥd aliud
eſt q; diligere hoĩem qꝛ homo ſit ⁊ idem
quod nos ſumꝰ .· Diſcoꝛdia igit᷑ acdiſſen
ſio nõ ſcᷣm hoĩs ratõeʒ eſt:verũqʒ illud
eſt Ciceronis qð ait hoiem nature obedi
entẽ homĩ noeere nõ poſſe:ergo ſi noce
re homĩ cõtra naturã eſt · pꝛodeſſe igitur

homini ſedᷣm naturã ſit ncec̃e eſt: quod qᷓ

nõ facit hominis ſe appellatõe diſpoliat
q; humanitatis officiũ ẽ neceſ ſitati hoĩs
ac ꝑiculo ſubuenire · huiꝰ em̃ oꝑis ⁊ offi
cii mereeſ a deo ẽ expetẽda ſolo · Nã ſi ab
hoĩe expectes iam nõ humanitaſ erit illa
ſz bñfiei fenoꝛat õ: nec põt videri bñ me
ruiſſe qui d facit nõ alteri ſed ſibi p̃ſtet
¶ E¶ Nã ⁊ ipᷣe deꝰ hoc pᷣcipit:vt —
cenã parauerimꝰ in cõuictũ eos adhibea
mꝰ qui te vocare nõ poſſint ꝛ vicẽ reddẽ
vt oĩs actus vite noſtre nõ careat miſeri
coꝛdie munere · Recte eigo ĩquit Ciceꝛo a
Theofraſto ẽ laudata hoſpitalitaſ.Eſt eĩ
vt mihi quidẽ videt᷑ valde decoꝛũ patere
domos hoĩm illuſtriũ boſpitalitatis ·
(¶ & ¶ Eaptiuoꝛũ etiã redẽptio magnũ at
qʒ p̃clarũ iuſticie munꝰ cſt: qd idẽ tulliꝰ
app robauit · At qui hec benignitas ĩquit

etiã reip· eſt vtilis:redimi a ſeꝛuitute eap

tiuos:locupletare tenuioꝛes:Hãc ego cõ
ſuetudinẽ benignitatis largitõni mune
rũ lõge antepono · hec eſt grauiuʒ hoĩm
atz magnoꝛũ. Nropriũ igit᷑ iuſtoꝛũ ẽ opꝰ
alere pauꝑes ac redimere captiuos · cum
apð ĩiuſtos ſiqui hec faciãt graues ⁊ ma
gni appellent᷑ · his em̃ maxĩe laudis ⁊ bñ
facere quos nemo ſperauit eẽ facturos·
¶ H¶ Naʒ qui bene facit vel cõſanguineo
rel ꝓximo vel amico: aut nullã aut certe
nẽ magnã laudẽ meret᷑:qꝛ facere debet:

ſitqʒ iy ſiꝰ ac deteſtabile niſi fecerit id qdʒ

ab eo ⁊ natura ipᷣ̃a ⁊ neceſſitudo eyigit:
ſi facit nõ tã glorie aſſequẽde: q; repꝛe

Fẽſionis vitãde gꝛã facit Qui aũt facit ali
eno ignoto: is vero dignꝰ ẽ laude:quo

niã vt faceret ſola duct eſt humanitate ·

bi ergo iuſticia eſt:vbi ad bũfacidũ ne

ceſſitatiſ vinculũ nullũ eſt ( ¶ Munꝰ
deniqʒ magnuz iuſticie eſt pupillos et vi

duas deſtitutos ⁊ auxilio ĩdigẽtes tueri

atq; defendere: qʒ a deo vniuerſos diui
na lex illa p̃ſcribit: quãdoquidẽ boni qui
qʒ iudices ad officiũ ſuuʒ iudicant perti

nere: vt eos naturali humanitate foueãt

ac bis idem prodeſſe nitantur· ¶C B
¶ Egros quoʒ quibuſ defuerit curãdos

fouẽdoſq; ſuſcipe ſũme humanitatis et

magne oꝑatõnis eſt:quod qui fecerit hic
viuã hoſuã deo acquuet:⁊ quod alteri de
dent ad tẽpꝰ: ip̃e a deo accipiet in et᷑nuʒ
L¶ Vltimũ illud 2 mayimũ pietatis

officũ eſt ꝑegrinoꝛũ et pauperum ſepul

tura.Nõ em̃ patiemur ſigurã ⁊ ſigmẽtũ
dei feris ac volucribꝰin p̃dã iacere:ſʒ red
damꝰ id terꝛe vnde oꝛtũ eſt· Nã iã hoc nõ
homini pꝛeſtat᷑ q nibil ſentit: ſed deo cui
cariſſimũ ſacrificiũ eſt opꝰ iuſtũ. ¶ M
¶ Igere pnĩam nihil ẽ aliud q; ꝓfiteri
Taffirmare ſe vlłteriꝰ nõ peccaturum ĩg

noſcit itaq; deꝰ his qui ad peccata ĩpru

dẽter ĩcauteqʒ labunt᷑: veniã nõ habet qͥ
ſeẽs peccat · Nec tñ ſi aliquis fuerit puri

ficatus ab oĩ labe peccati: tẽꝑpandum ſibi

ab opere largitõis exiſtimet: quia nõ ba/
beat peccata que deleat:immo vero tum
magis iuſticiam debet operani cuʒ factuſ
eſt iuſtus: vt quod ante in medelam vul
nerum fecerat: poſtmodum faciet in lau
dem gloriam q; virtutis · Go accedit ꝙ
nemo eſſe ſine delito poteſt q̃;diu indu
mento carnis oneratus eſt · cuius infir
mitas triplici ſubiacet dominio peccati·
factis · dictis cogitatõne. Her hos gradꝰ
ad ſummum culmen iuſucia procedit ·
ꝛimus eſt virtutis gradus malis operi-
us abſtinere: ſecũdus etiam malis ve.ꝰö
tercius etiam cogitatione rerum mala⸗
rum · Qui primum gradum aſcendit ſa
tis iuſtꝰ ẽ:qui ſecũdũ ꝑfecte virtutis eſt
ſiquis neq; factiſ neq; ſermone deliquat
q terciũ il vᷣo ſil itudinẽ dei aſſecutꝰvidet᷑

Eſt em̃ ſupꝛa humanũ modũ: ne cogitati
one quideʒz admittere:quod ſit vel facto
malũ vel ĩpꝛobũ dicto. Itẽ etiã iu ſti hoĩ
nes qui frenare ſe poſſũt ab oĩ oꝑe iniu
ſto:nõnũq; tñ ipſa fragilitate vĩcuntur.
vt vel in ira malũ dicãt:vel in aſpectu re
rũ delectabiliũ cogitatõe tacita nõ cõcu

piſcãt:debẽt e largitõne ꝑpetua pec
cata carnis aboleri: ⁊ deꝰ in cuius cõſpe
ctu bonũ feceris ¶ ꝓbabit ⁊ mercedeʒz pie

tatis exoluet. ¶ R ¶ Kffectꝰ quaſi vber
tas eſt naturaliſ aĩoꝛũ · Nã ſicut in ſenteſ
ager qui ẽ natura fecũdꝰexuberat:ſic ani
mꝰ ĩcultus viciis ſua ſpõte inualeſcẽtibʒ

velut ſpinis obducit᷑:ſed cũ veruſ cultoꝛ

acceſſerit ſtatĩ cedẽtibʒ viciis fruges vᷣtu

tis oriũtur. Deus itaq; cũ hoĩem primuzʒ
fingeret mirabili ꝓuidẽtia ĩgenerauit ei
* . —⏑ *☚
pᷣus animi cõmotões vt polſint capeꝛe vᷣ

tuteſ ſicut terꝛa culturã:poſuitq; materi

am viciorũ in affectibꝰ. virtutis in viciiſ

q̃ ꝓfecto aut nulla erit aut in vſu eſſe nõ
poterit:ſi deſmit ea ꝑ q̃ vis eiꝰ aut appa
ret aut cõſtat · Nã ſi vᷣtus ẽ ĩ medio ue im
petu:ſeipſũ cohibere ac reprimere :caret

ergo virtute qͥ̃ſqʒ; ira caꝛet · Si vᷣtus ẽ libi

dinẽ coꝛꝑis cõtinere:virtute careat neceſ

ſe eſt qui libidinẽ quã tẽꝑet nõ habet· Si

vᷣtus ẽ cupiditatẽ ab altera appetitione
frenare:nullã certe virtutẽ põt habere qͥ
caret eo ad qð cohibẽdũ vᷣtutiſ vſuſ adhi
bet᷑ · Vbi ergo vicia nõ ſũt nec vᷣtuti qᷓdeʒ
locus ẽ:ſic ut nec victorie quidẽ vbi nlłs
aduerſarius ẽ · Tta fit vt bonuʒ ſine malo
eẽ ĩ hac vita nõ poſſit · ¶ B ¶ Tres autẽ

ſũt affectꝰ qui hoĩeſ in ola facinoꝛa pꝛeci

pites agũtira.cupiditaſ.libido· ꝓpteꝛea

poete tres furias eſſe dixerũt que mẽtes

hominũ exagitãt · Tra vltionẽ deſiderat:
cupiditas opes:libido voluptates.· Sed
his omnibꝰ deus certos limites ſtatuit:
quos ſi trãſcẽderĩt maioꝛeſqʒ eſſe cepent
neceſſe ẽ natuiã ſuã depꝛauẽt ⁊ ĩ moꝛbos
ac vicia vertãt᷑· Nã cupiditas ad ea cõpa
rãda nobᷣ data ẽ qᷓ ſũt ad vitã neceſſaria:
libido ad ſobolẽ ꝓpagãdã· vre affectꝰ ad
coercẽda peccata eoꝛũ qui ſũt ĩ nr̃a pote

ſtate.id ẽ · vt artioꝛe diſciplina mĩoꝛ etas

ad ꝓbitatẽ iuſticiãqʒ foꝛmet᷑: q̃ niſi metu
cohibeat᷑ licẽtiã pariat audaciãq; ad om̃e
flagiciũ ⁊ facinuſ euadet · Ctaq; vt ira vti

aduerſus mĩoꝛes ⁊ iuſtũ ẽ ⁊ neceſſarium
ſic aduerſus pares ⁊ ꝑnicioſũ ẽ ⁊ impiuʒ
Manus ergo nrãs ſupꝛa minoꝛes ſẽꝑ ha
beamus:hoc ẽ vt peccãtes eos aſſiduis vᷣ
beribʒ coꝛrigamꝰ:nec amoꝛe ĩutili ⁊ ĩidul
gentia nimia educẽt᷑ ad maluʒ ⁊ ad vicia
nutriant᷑. Sʒ rerũ ĩperiti ⁊ ratõis ignari
affectus qui ſũt hoĩ ad vſus bonos dati
exterminauerũt: ⁊ latius q; ratio poſtu
lat euagant᷑· Inde iniuſte et ĩpie viuitur
vtunt᷑ ira cõtra pares: hinc diſſidia hinc
expulſiones:hĩc bella cõtra iuſticiã nata
ſüt · vtũt cupiditate ad cõgerẽdas opes
hĩc fraudes hinc latrocinia hinc oĩm ſce
lerũ genera exoꝛta ſũt. vtunt᷑ libidine ad
capiẽdas nouas voluptates:hinc ſtupra
hinc adulteria binc coꝛruptele om̃es exti
terũt · Quicũq; igit᷑ illos affectus intꝛa fi
nes ſuos redegerit: quod ignoꝛãtes deũ
facere nõ poſſũt:hic patiẽs hic foꝛtis hie
iuſtus eſt (G CRekat vt nüc de ſeſuũ
voluptatibus bꝛeuiter dicã:que oẽs qm̃
vicioſe ac moꝛtifere ſunt vᷣtute ſuꝑari atʒ
opprimi dẽnt:uel ad rõneʒ ſuã reuocari·
Cetere aĩantes pᷣter vnã voluptatẽ qᷓ ad
generãdũ ptinet nullã ſentiũt · vtũtur er
go ſẽſibʒ ad nature ſue neceſſitatẽ: uidẽt
ut appetãt ea quibʒ opus eſt ad vitã tuẽ
dã · audiũt ĩuicẽ ſeq; dignoſcũt ut poſſit
cõgregari · Que utilia ad uictũ aut ex
odoꝛe ĩueniũt aut ex ſapoꝛe ꝑcipiũt:inu
tilia reſpuunt ac recuſãt:edẽedi ac bibẽdi
officiũ ventris plenitudine metiuntur.
Homĩ uero ſolertiſſimi artificis pꝛouidẽ
tia dedit uoluptatẽ infinitã ⁊ i uicium ca
dẽtez: ꝓpoſuitq;ʒ ei vᷣtutẽ que cũ uoluꝑta
te ſemꝑ tãq; cuʒ domeſtico hoſte pugna
ret Cicero in Catone maioꝛe ĩquit adul
teria 1 omne flagiciũ nullis excitari aliiſ
illecebris niſi uoluptatis · Qunq; homĩ ſi
ue natura ſiue quis deꝰ nihil mente p̃ſta
bilius dediſſet:huic diuino muneri ac do
no nihil tam inimicũ qᷓ; uoluptatẽ.· Nec
em̃ libidine dñante tẽꝑantie locum eſſe:
nec in uoluptatis regno uiꝛtutẽ poſſe cõ
ſiſtere · Sed ecõtrario deus idcirco vtutẽ
dedit ut repugnaret ac uĩceret uolupta
tem:eãq; egrediẽtẽ fines ſibi datos intꝛa
pᷣſcriptuʒ coerceret:ne homĩeʒ ſuauitati
b delinitũ atqʒ captũ dicioni ſue ſbiicẽt
ac moꝛte mulctaret. ¶ DH ¶ Voluptas

Grvi.

oculoꝛuʒ varia eſt ⁊ multiplex:que capit
ex aſpectu rerũ que ſũt in vſu hoĩm: vel
natura vel opere delectabiles: hãc philo
ſophi rectiſſime ſubſtulerũt:aiũt em̃ mł
to eſſe p̃clariꝰ ⁊ hoĩe digniꝰ eelũ potius
q́; celata ĩtueri:⁊ hoc puleerrimũ opuſĩ
termicãtibʒ aſtroꝛũ lumĩbꝰ tanqʒ floribꝰ
adoꝛmatũ: q; picta ⁊ fictaa gẽmis diſtĩcta
mirari. Sʒ cuᷣ diſerte ad cõtẽptũ terꝛeſtri
um noſexhoꝛtati ſunt ⁊ ad celi ſpectacu
lũ excitauerũt:tamen ſpectacula hec pu
blicanõ cõtẽnũt: itaqʒ ⁊ his delectantur
⁊ libẽter interſũt: que quoniã maxĩe ſũt
irritamẽta vicioꝛũ:⁊ ad coꝛrũpẽdos aĩos
potiſſimũ valẽt tollẽda ſũt nobis: qꝛ nõ
mõ ad beatã vitã nihil cõferũt ſed etiam
nocẽt plurimũ · Nã qui homĩeʒ qʒuis ob
merita dãnatũ in cõſpectu ſuo iugulari
ꝓ voluptate cõputat:cõſciẽtiã ſuã pollu
it: tanqʒ ſi homicidii quod fit occulte ſpe
ctatoꝛ ⁊ ꝑticepſ fiat· Vitãda etiã ſpectacu
la oĩa ſũt:nõ ſolũ nequid vicioꝛũ pectoꝛi
bꝰ ĩſideat que ſedata ⁊ pacifica eſſe dicũt
ſed ne euiuſuis nos voluptatis cõſuetu
do deliniat ima deo atz bonis operibꝰ au
tat. 45 ¶ Ruriũ voluptas ex vocum
cãtuũ ſuauitate ꝑcipit᷑: ſcʒ tã vicioſa eſt
qᷓ; oblectatio illa oculoꝛũ · Nã carmẽ com
poſitũ ⁊ oꝛatõ cũ ſuauitate decipiens ca
pit mẽtes:⁊ quo voluerit impellit. Inde

hoĩeſ brãti cũ ad religionẽ dei acceſſerint

ab aliquo imꝑito doctoꝛe fundati minus
credunt:aſſueti em̃ dulcibʒ ⁊ politis ſiue
oꝛatõibʒ ſiue carmĩbꝰ diuinarũ lrãrũ ſim
pliceʒ cõmunẽq; ſermonẽ ꝓ ſoꝛdido aſꝑ
nant᷑:id em̃ querũt quod ſẽ ſũ demulceat
pſuadet aũt qᷣdquid ſuaue eſt:⁊ aĩo peni
tus dũ delectat inſidet· Nũ igit᷑ deꝰ ⁊ mẽ
tis ⁊ vocis ⁊ lingue artifex dilerte loq̃ nõ

põt g ĩmo vero ſũma ꝓuidẽtia carere fu

co voluit ea qᷓ diuina ſũt:vt om̃ſ ĩtellige
rẽt qᷓ ipſe oĩbʒ loquebat᷑ · Ergo qui veri
tati ſtudet abiciat inimicas ac noxiaſ vo
luptates que aĩaʒ ſibi vinciant:pᷣfeꝛat ve
ra falſis:eterna bꝛeuibꝰ.vtilia iocundis.
Nihil aſpectu gratũ ſit niſi qd iuſte qð
pie fieri videas: nichil auditu ſuaue niſt

quod aĩaz melioꝛeʒ teq; reddat maxĩeqʒ
hic ſenſus nõ eſt ad viciũ retoꝛquendꝰ qͥ
nobis ideo datꝰ eſt vt doctrinã dei ꝑcipe
poſſimꝰ.t aqʒ ſi voluptas eſt audire car

mina ⁊ cãtus:dei laudes canere ⁊ andire
iocũdũ ſit:hec eſt voluptas veꝛa qᷓ̃ comeſ
ſocia virtutis. hec nõ eſt caduca ⁊ bre
uis ſed ꝑpetua ⁊ ſine vlla ĩtemuiſſione de
lectans· ¶ E (R voluptates aũt ſapo
ris ⁊ odoris qui duo ſẽſus ad ſolum cor
pus pꝑtinẽt nichil eſt quod a nobis diſpu
tet᷑:niſi foꝛte qͥs exigat vt dicamuſ turpe
eſſe ſapiẽti ſi ventri ⁊ gule ſeruiat: ſi vn
guẽtis oblinitꝰ aut floribʒ coꝛonatꝰ ince
dat: ꝗqᷓ qͥ faciat vtiq; ĩſipiẽs ⁊ ineptꝰ et ni

bil eſt. ¶O ¶ Venio nunc ad eã que ꝑci

pit̃᷑ ex tactu voluptatẽ qui ſenſus ẽ qᷣdeʒ
totius coꝛꝑis:ſꝭ ego nõ de omamẽtiſ aut
veſtibꝰ ſed de ſola libidine dicẽduz michi
puto:qᷓ maxĩe coercenda ẽ qꝛ maxime no
cet · Cũ excogitaſſet deꝰ duoꝛũ ſexuũ rati
onẽ · attribuit his vt ſeĩuicẽ appeterẽt et
cõiũctõe gauderẽt:taq; ardẽtiſſim azʒ cu
piditatẽ cunctorũ aantiuʒ corꝑibʒ admi
ſcuit: ut in hos affectꝰ auidiſſime ruerẽt
eaq; ratõne ꝓpagari ⁊ multiplicari gᷣa
poſſent:ꝗqᷓ cupiditas ⁊ appetẽtia in hoĩe

vehemẽtioꝛ ⁊ acrioꝛ inuenit᷑:vel qꝛ hoĩm
multitudinẽ voluit eẽ maioꝛẽ vel 4 vtu

tez ſoli homĩ dedit: vt eſſʒ laus ⁊ glia in
coercẽdis voluptatibꝰ ⁊ abſtinentia ſui.
Scit ergo aduerſariꝰ ille noſteꝛ quãta ſit
vis huiꝰ cupiditatis:quã quidã neceſſita
tẽ dicere maluer̃t: eãq; a recto ⁊ bono ad
pꝛauũ ⁊ malũ trãſ feꝛũt · Nllicita em̃ deſide
ria ĩmittit vt aliena cõtaminẽt qbꝰ hẽre
ꝓpria ſine delicto licʒ · Obiicit qppe ocu
lis irritabiles foꝛmas:ſuggeritq; fomen
ta ⁊ viciis pabulũ ſũminiſtrat· Tũ ĩtimiſ
viſceribꝰ ſtimulos om̃s cõturbat ⁊ com
mouet · ⁊ naturalẽ ulũ incitat atʒ ĩflamat
ardoꝛẽ: donec irretitũ hoĩem multiplica
tũq;ʒ decipiat · Opoꝛtet ergo ſibi quenq;
ꝓponere duoꝛũ ſexuũ cõiũctõem gignẽ
di cauſa datã eſſe viuẽtibꝰ: eãqʒ legez his
affecuibʒ poſi tã vᷣt ſucceſſionẽ parẽt · Si
cut autẽ dedit nobis oculos deꝰ non vt
ſpectemꝰ voluptatem q; capiamꝰ:ſed vt
videamus ꝓpter eos et an ꝑtinent ad
vite neceſſitatẽ· ta genitalẽ corbis paꝛtẽ
quod nomẽ ip̃um docet nulla alia cauſa
niſi effigiẽde ſobolis accepimus · huie di
uine legi ſũma deuotõne parendum eſt ·
Sint hoĩes qui ſe diſciplos dei ꝓfitebũt
ita morati et iſtituti:vt ĩpare ſibi poſſit:

Nã qui voluptatibꝰ ĩdlłgẽt q̃ libidini ob
ſequunt᷑ hi animã ſuaʒ coꝛꝑi mãcipãt ad

moꝛtẽqʒ cẽdẽnãt:qꝛ ſe coꝛꝑi addixerũt in
quo habet moꝛs poteſtatẽ·Vnuſq̃ſq; igi

tur quãtũ poteſt firmet ſe ad verecũdiaʒ
pudoꝛẽqʒ colat: caſuitatẽ cõſciẽtia ⁊ men
te tueat᷑: nec tñ legibꝰpub.pa reat:ſed ſit
ſuꝑ omes leges qci legẽ dei ſequit᷑. Mẽs
eſt deniqʒ que peccat:que ĩmodeꝛate libi
dinis fructũ cogitatõe cõplectit᷑ · In hac
crimẽ ẽ: in hbac om̃e delictũ . Nã etſi coꝛpꝰ
nulla ſit labe maculatũ:nõ cõſtat tñ pu
dicicie ratio ſi aniꝰ ĩceſtꝰ eſt: nec illibata
caſtitas põt videꝛi vbi cõſciẽtiam cupidi

tas ĩquinauit· ¶ &(Nec tñ deficiat ali

☛

quis:aut de ſe ip̃e deſperet:ſi aut cupidi
tate victꝰ aut libidine impulſꝰ . aut erꝛo
re deceptꝰ: aut vi coactꝰ ad niuſticie viazʒ
lapſus ẽ·põt em̃ reduci ac liberari · Si eũ

peniteat actoꝛũ 1 ad meliora reuerſus ſa

tiſfaciat deo·. Nam ſi liberos nrõs cũ deli
ctorũ ſuoruʒ cernimꝰ penitere coꝛrectos
eẽ arbitramur: Q abdicatos abiectos q;ʒ:
rurſus tñ ſuſtẽtamꝰ.ſuſcipimꝰ.fouemꝰ.
ãplectimur: cur deſꝑamus clemẽtiam dei

patris penitẽdo Foli lacari. Ergo idezʒ

dũs ac parẽs ĩdul gẽtiſſimꝰ remiſſurũ ſe

penitẽtibꝰ peccata ꝓmittit: ⁊ obliturum

omes iniquitates eiꝰ q iuſticiaz denuo ce
perit oꝑari · Sicut em̃ nihil ꝓdeſt male vi
uẽti acte ꝓbitas vite: qꝛ ſuꝑueniens neqᷓ
cia iuſticie oꝑa deleuit:ita nihil officiunt

peccata vetera coꝛrecto: qꝛ ſuꝑueniẽs iu
ſticia labẽ vite poris aboleuit · Is em̃ quz

facti ſui penitet erꝛoꝛẽ ſuũ pſtinũ intelli
get : Nemo em̃ põt eẽ tã pꝛudẽs tã circũ

ſpectꝰ vt nõ aliqũ labat᷑: ⁊ idcirco deꝰ ĩ

becillitatẽ noſtrã ſciẽs ꝓ ſua pietate aꝑu
it homĩ poꝛtũ ſalutis :vt huic neceſſitati

cui fragilitas noſtra ſubiecta ẽ medicina

penitẽtie ſubueniret · Ergo quicũqʒ aber
rauerit referat pedẽ: ſeqʒ q;primũ recipi
at ac refoꝛmet · Sʒ reuocare gradũ ſuꝑas
qʒ euadere ad auras hoc opus hic laboꝛ ẽ
Scit em̃ deꝰ oĩa ĩ cuius cõſpectu viuimꝰ
nec ſi vniuerſos hoĩes celare poſſumus:
deũ celae poſſumus:cui nihil abſcõditũ
nibil põt eſſe ſecꝛetũ. Vñ Seneca exhoꝛta
tõnes ſuas mirabili ſnĩa terminauit· Nla
gnũ inquit neſcio qd maius quicq̃; cogi
tari põt · Numẽ eſt cui viuẽdi oꝑaʒ damꝰ

S

huic nos apꝓbemus: nã nibil pdeſt ĩclu

ſam eſſe cõſcientiã patemus deo: purge

mus igit᷑ cõſciẽtiã qᷓ oculis dei ꝑuia ẽ: ſꝑ
ita viuamus vt ratõeʒ reddẽdã nobis ar
bitramur: ꝓutemꝰqʒ; nos mom̃tis omĩbʒ

nõ in aliquo oꝛbis terre theatro ab hoi
bus:ſed deſuper ſpectari ab eo qui et iu

dex teſtis idẽ futurus ẽ: cuius rõnem
vite repoſcẽti actus ſuos inficiari non li
cebit· Ergo ſatis ẽ aut effugere cõſciẽtiaʒ
aut noſipos vltro apire aĩm: i ꝑnicieʒ re
ſciſſis vulneribʒ effũdere: qbʒ nemo aliꝰ
mederi põt: niſi ſolus ille qͥ ⁊ greſſũ clau
dis a viſũ cecis reddidit: maculata m̃bra
purgauit ·. Ile ardoreʒ cupiditatis extin
guet · extirpabit libidines · ĩuidiaʒ diſtra
het· iram mitigabit. Ale reddet verã et ꝑ
petuã ſanitateʒ· Appetẽda eſt hec omĩbʒ
medicina: qm̃ maiori ꝑiculo vexat᷑ anima
q̃; corpus:⁊ q;primũ latẽtibʒ moꝛbis ad
hibẽda curatio eſt.· Neq; em̃ ſi vtat᷑ aliqͥs
oculorũ acie clara:mẽbris oĩbʒ integris
firmiſſima totius coꝛꝑis valitudine: tuʒ
eũ dixerĩ ſanũ ſi efferat᷑ ira· ſuꝑbia tumi

dus ĩf let᷑· libidĩ ſeruiat· cupiditatibʒz mar

ceſcat:ſed eũ potius qui ad alienaʒ felici
tatẽ nõ attollat oculos.opes nõ admire

tur·alienaʒ mulierẽ ſãcte videat. nibil oẽ

no appetat.nihil cõcupiſcat alienũ:non

ĩuideat vlli.nõ faſudiat quẽq; ſit hbumi

miſeꝛicoꝛs beneficusmitis.humanꝰ.pax
in aĩmo eius ꝑpetua verſet᷑:ille homo ſa
nus. ille iuſtus ille pfectus eſt· Quiſqͥs
igit᷑ his omĩbʒ pᷣceptis celeſtibʒ obtempꝑa

uerit hic cultoꝛ eſt veri dei · Cuius ſacrifi

cia ſũt mãſuetudo anĩ.⁊ vita ĩnocens· et
actus boni ·ꝗqᷓ oĩa qui exhibet totiẽs ſacri
ficat quotiẽs bonũ aliquid ac piũ fecerit
Et hec de libro ſexto. Sequit᷑ nüc vider e
de · vi · In quo de beatitudine ⁊ ſũmo p
mio ⁊ die nouiſſimo diſſeremus

¶ Ex ſeptĩo Lactãcii firmiani autorita

tes incipiunt

diſpoſitõe ſũmi dei ſie oꝛdinatuʒ
ot iuſtü hoc ſe eculũ decuꝛſo tem
poꝛum ſpacio teiminũ ſumat:extinctaqʒ

pꝓtinus oĩ malicia: ⁊ pioꝛũ anĩs ad beata
vitã reuocatiſ.quietũ ·tꝛãquillũ · pacificũ

aureũ deniq; vt poete vocãt ſeculuʒ deo

ipᷣo regnãte floreſcat.quod fit cum anie

Vnc ignaros veritatis ĩſtruamꝰ2

„

Vn)

„7„

coꝛpibus erute ĩmoꝛtalitati ſũt donate.
Sed ãteq̃; ĩmoꝛt alitatẽ aĩme attigemus:
totã rõem bꝛeui circũſcriptõne ſignemꝰ
C(C Rcirco mũdus factus eſt vt na

ſcamur·ideo naſcimur vt cognoſcamus

factoꝛẽ mũdi ac noſtri dominũ et deũ:iõ
agnoſcimꝰ vt colamꝰ: ideo colimꝰ vt im

moꝛtalitatẽ ꝓ laboꝛũ mercede capiamus

Quoniã mayrimis laboribʒ cõſtat dei cul
tus: ideo pᷣmio immoꝛtalitatis afficimur
vt ſimiles angelis effecii ſũmo patri ac
domino ĩ ꝑpetuũ ſeruian?ꝰ: ⁊ ſimus eter
num dei regnũ · hec ſũma rerũ eſt. hoc ar
chanũ dei hoc miſteriũ mũdi a quo ſunt
alieni qui ſequẽtes pᷣſentẽ voluptatẽ ter
rems ac fragilibꝰ bonis ſe addixerunt:2
amias ad celeſua genitas ſi uauitatibꝰtanqʒ
luto ceno ve demerſerũt. Quã ſũmam
philoſopki nõ cõpꝛehẽderũt nec veritatẽ

cõpꝛehẽdere potuerũt: qʒuis ea fere qᷓbꝰ

ſũma ipᷣa cõſtat ⁊ viderit explicauerit:
ſed diuerſi ae diuerſe illa oĩa ꝓtulerunt:
nõ annectẽtes nec cauſas rerũ nec conſe
quẽtiaſ: nec ratõeſ:vt ſũmã illaʒ que cõti
net vniuerſa ⁊ cõpꝛehẽderent ⁊ cõpꝛoba

rẽt · Sʒ hoc nẽo facè niſi veri pitꝰ ac ſciẽs

põt: verũ aũt ſcire nõ niſi eius eſtqᷓ ſit do
ctus a deo: neqʒ põt aliter repudiaꝛe que

falſa ſũt: eligeꝛe ac ꝓbaꝛe que vera · TCotãa

igitur veritatẽ ⁊ om̃e diuĩe religionis ar

chanũ philoſophi attigerũt ſCy aliiſ reuel

lẽtibz defedere id quod ĩuenerant nequi
uerũt:qꝛ ſingulis ratõ nõ uadrauit: nec
ea qu⸗ vera ſẽſerãt ĩ ſ ümaſ
us fecimꝰ redigẽ potuerũt. ¶ D ¶ Vnũ
eſt igi᷑ ſůmũ bonũ imoꝛtalitas: ad qua
capiẽdã infoꝛmati a prĩcipio ⁊ nati ſumꝰ
ad hãc tẽdimꝰ: hãc ſpectat humana na

tura: ad hac nos puehit virtꝰ: qð bonuz

„

qꝛ dep̃hẽdimꝰ:ſuꝑeſt vt etiã ipſa ĩmor
talitate dicamꝰ.in qua nobis diuinatõne
pt cetenis opus nõ eſt: q; veritateʒ diuini
tag ip̃a patefecit. his itaq; argumentis qᷓ
nec plato nec vllus aliꝰ iuenit aĩarũ eter
nitas ꝓbari atq; ꝑſpici põt · Inte omnia
qm̃ deus ab hoĩe videni nõ põt: ne qs tñ
ex eompſo putaret deũ nõ eẽ q; moꝛtalibʒ
oculis nõ videret᷑· Inter cetera inſlituto
rũ ſuoꝛũ miracula fecit etiã multa quoꝛũ

vis onidẽ appareret: ſbſtãtia tñ nõ vide
ret᷑:ſicut ẽ vox odoꝛ ventꝰ: vt harũ reruz

icut nos ſupi

argumẽto: exẽplo etiã dñi licʒ ſub oculis
nõ veniret: de ſua tñ vi ⁊ effectu et ope
ribus cerneremꝰ. Quid voce clariusgaut
vento foꝛtiusg aut odoꝛe violẽtiꝰgnec tñ
cũ ꝑ aerẽ ferũtuꝛ: ad ſẽſuſqʒ nrõs veniũt
1eos potẽtia ſua ĩpellũt nõ cernũt᷑ acie
lummũ:ſed aliis coꝛꝑis ptibʒ ſentiũt᷑. Si
militer deꝰ nõ aſpectu nobis: ab alio ve
fragili ſẽſu cõpꝛehbẽdẽdus eſt:ſed mentis
oculis ĩtuẽdꝰ:cũ opera eius p̃clara et mi
rãda vwdeamus. Qſi deus ẽ ⁊ incoꝛꝑalis
Tĩuiſibilis ⁊ eternus:ergo nõ idcirco ĩte

rire alaʒ credibile eſt qꝛ ñ videtur Foſei⸗
6E

receſſit a coꝛpe quã cõſtat eſſe aliquod
tiẽs ac vigẽs qð nõ veniat ſub aſt Pectu.
At em̃ difficile eſt aio cõprebẽdere quem
admodũů poſſit anim? retinere ſenſu: ſñ
his partibꝰ in ꝗbʒ ineſt officiũ ſe entiendi
Quid de deo? nü facile eſt cõprehendere
quẽadmodũ vigeat ſine coꝛꝑe · ſi deos

eſſe credũt qui ſi ſint : vtiqʒ aĩe ſi ũt erxper

tes coꝛporũ: neceſſe ẽ humanas amas ea

dẽ ratõne ſubſiſtere: qm̃ ex ip̃a ratõne ac
prudẽtia ĩtelligitur eẽ quedã in bomine
ac deo ſimilitudo. deniq; illud argumtũ

quod etiã Marcus Tullius vidit ſatis fir

mũ ẽ: ex eo et nitatẽ aĩe poſſe dinoſci q=E

nullü ſit aĩmal quod habeat noticiã dei
aliquã: religioq; ſit pene ſola que hoĩez
diſcernat a mutis:que cũ in hoĩem cadit
ſolũ: ꝓfecto teſtatur id affectare nos · id
deſiderare· id colere:qd nobis familiare.
qð ꝓximũ ſit futurũ. An ſi aliquis ceteꝛa
rũ aĩlantiũ naturã cõſiderauerit: quas
nas coꝛꝑibus abiectas in terꝛamqʒ ꝓſtra
tas ſummi dei ꝓuidẽtia effecit: vt ex hoc

ĩtelligi poſſit nibil eas ratõis habere cũ

celo: pot nõ ĩtelligere ſolũ ex omibus ac
diuinũ aĩal eſſe hoĩeʒ · cuiꝰ coꝛpus ab hu
mo excitatũ:vultus ſublimꝰ.ſtatus rectꝰ

originẽ ſuã querit: ⁊ q̃ſ cõtẽpta hũilita

te terre ad alta vertit᷑: qꝛ ſentit bonuʒ ſũ
mü in ſümo eſſe querẽdũ memoꝛqʒ con
dicõnis ſue qua deus illũ fecit eximiũ ad

artificẽ ſuum ſpectat. Qũ aũt ſapiẽtia q
ſoli homĩ dataẽ nihil aliud ſit q; noticia
dei:appet hoĩnem nõ interire ac diſſolui
ſed manere in ſẽpiternũ. qꝛ deum q ſem

piternꝰ eſt ⁊ querit ⁊ diligit ip̃a natura
cogẽte:ſentiens vel vnde oꝛta ſit et quo
Tuectura · p̃terea ñ exiguũ ĩmoꝛtlitatis

argumentũ eſt: q; homo ſolus celeſũi ele

mẽto vtitur. Nã cũ rerũ natura his duo
bʒ elemẽtis q̃ repugnũtia ſibi ac inimica
ſuüt cõſtet · Igni ⁊ aqua: quoruʒ alterũ ce

lo alterũ terꝛe aſſcribit᷑. Cetere anĩantes
ꝛ terꝛene moꝛtaleſq; ſũt teneno ⁊ graui
elemẽto vtũtur:homo ſolus ignẽ in uſu

habet: quod ẽ elemẽtũ leue ſublime cele
ſte · Ba vero que põderoſa ſũt ad moꝛtez

deprimũt:⁊ que leuia ſunt ad vitã ſuble

uãt · qꝛ vita in ſũmo eſt moꝛs in imo:⁊ vt

lux eſſe ſine igne nõ põt:ſic vita ſine luce
gnis igit᷑ elemẽtũ eſt lucis ac vite:vnde
appet hoĩem qui eo vtitur ĩmoꝛtalẽ ſoꝛti
tũ eſſe cõdicõneʒ:qꝛ id illi familiare ẽ qð
facit vitã · Virtꝰquoqʒ ſoli bomĩ data ma
gno argumẽto ẽ ĩmoꝛtales eſſe aĩas: qð
nõ erit ſecũdũ naturã ſi ania extĩguitur
huic em̃ pᷣſenti vite nocet:mã vita iſta teꝛ
rena quã cõmunẽ cũ multis aĩalibꝰduci
mus a voluptatẽ expetit: cuiꝰ fructibus
variis ⁊ ſuauibʒ delectatur: ⁊ doloꝛem fu
git: cuiꝰ aſperitas naturã viuẽtiũ acerbis
ſen ſibz ledit: ⁊ ad moꝛtẽ ꝑducere nititur
que diſſoluit aiantẽ. Si ergo virtꝰ ⁊ pro
hibet his bonis hoĩem que naturalit ap
petũtur:⁊ ad ſuſtinẽda mala ĩpellit ꝗqᷓ na
turaliter fugiũtur: ergo malũ eſt rirtꝰ ⁊

inimica nature:ſtultũq; iudicare neceſſe
eſt q̃ ea ſeqᷣtur · Nam cũ liceat nobis iocũ

