dunt: 2 ſepe qð miſerum eſt aliis ſeruiũt
Sepe vero quod miſerrimũ:atq; vbi hu
mane miſerie ſũma eſt: animũ ipſi ſuum
ſeruire coꝛpi ſuo cogũt ſeruitute fe diſſiã

(nualida valitudo eſt doleo · Re

ſpondeo· At ẽ valida: artatrixq; libidinũ
1 magiſtra modeſtie.· Nã ſi valitudo a
bõa ẽ: pone ſolicitudinem:quidqᷣd coꝛꝑi
euenerit ſaluꝰ es. Multis etiaʒ ad ſalutẽ
aĩme ꝓfuit coꝛꝑis egritudo.lle vir altꝰ

ex humili 1 ex aquis vectꝰ ad ſidera: celi

qʒ clauiger effectus:cuiuſq; vmbꝛa ſola
moꝛbos coꝛꝑis moleſtiaſqʒ pellebat· ĩter
rogatus aliquãdo:cur filiaʒ ſuam graui

Ary

moꝛbo pꝛeſſam ipe ſineret? reſpondit:

ſic expedit ei:tu qd ſcis an tibi expediat

Si igitur valido coꝛꝑis extrema ⁊ ſine re
medio eſt tibi: ſie ⁊1 gaude ruinoſo carcè

vinctum te egredier faciliꝰ ⁊ citius. C D

¶ Doleo. qꝛ febre vror ĩpoꝛtuna ¶ Re
ſpondeo. Diu eſſe ſimul nõ poteſtis: ne
mo diu ardet. aut te illa deſeret: aut tu il
lam. ¶ ¶ Dolore torqueor yliaco·
¶ Reſpõdeo · Spes eſt fateoꝛ acerba ſo⸗
Ucriul arerbin pati poſſe. ¶ E ¶ Di
gra coerceor podogra doleo ¶ Reſpon
deo · Vaga mens homĩs freno eget:hunc
paupertas ilu tenet carcer: aut grauioꝛ

mobus: ludens te pedibus alligat fortu

na: non podogra ſed pedice ſunt:iam di
ſce conſiſtere · ¶ ¶ Doleo. dentibus
eger ſum. ¶ Reſpondeo· Inualidũ atqʒ
caducum animalẽ: cui etiam que pꝛeua
lida videbant᷑ infirma ſunt G Kmi
ſi oculos doleo ¶ Reſpondeo Erontis
foꝛtaſſe non pectoꝛis: hi ſi ſuperint bene
habet: ſalua res eſt. Nam ſi oculos pdidi
ſti duces malos qui in pꝛecipitiũ te duce
bant perdidiſti: mirũ dictu. Sepe quidez
lucidiſſima pars coꝛꝑis: totam ammam
in tenebꝛas trahit· TCam vocantem ad me
lioꝛa ſpiritum ſequi incipe. ⁊ veritati pꝛe
be aurem clamãti: nolite querere que vi

dentur: ſed que non vident᷑ eterna. C

Doleo· Auditum ꝑdidi. ¶ Reſ põdeo
Rdulantiũ iam ſuſurros:atqʒ obtrectan
tium iurgia euaſiſti: diuerſimode ſed par
malum: niſi ꝙ aliquanto viriliꝰ ẽ iurglis
q; blandiciis adbibere aures:tᷣllis nanqʒ
medicamentũ aliquãdo: his venenũ ĩeſt
ſemper · kllud ergo ſemper moꝛdendo ſa
nat: hoc mulcẽdo inquinat: atʒ ita peior
eſt falſus amoꝛ vero odio CK Nimiꝰ
doloꝛ ne furorẽ pariat metuo ¶ Reſpõ
deo · Obſta illi cogitatõibꝰ boĩs ac placi
dis: qdã furoꝛi viã paſſiõibꝰ faciũt:ex mi
tis aſfectibe ſanis:vera tandẽ pdit in
ſania: ſiẽ ex cõtrariis vera vᷣtꝰ:freq̃ntatiſ

acuba ꝗᷓri hĩtũ philoſophicũ dogma eit.
¶ L¶ Venenũ timeo.

Rũñdeo potu ab
ſtie ciboq;ʒ ꝑmiſcuo:expertoꝛũ fides ami
coꝛũ excubʒ· ſuſpectos limen arceat. vina
turbida: fuſca exulent pulmẽta: dapũq;
ꝑmixtio cautio aſſit ⁊ ſobꝛietaſ ⁊ tarditaſ
pᷣcipitatio aũt abſit: qᷓ ⁊ aliis· et preſertĩ

—

genere hoc mortis multoſ perdidit · Sit
ad menſaʒ lenta manuſ· oculuſ celer: ani
mus rigil:memoꝛq;ʒ diſcriminis: nec tuiſ
tiñ ſed tuoꝛũ oculis atq; animis obnixiꝰ

inuigila: magnis ꝑiculis magna obſtat
intentio 4 M¶ Doleo doꝛmire nõ poſ
ſum: ¶ Reſpondeo . vigila ⁊ gaude: vite
tibi tẽpus auctuʒ · inter obdoꝛmire enim
atqʒ emori quid intereſt: niſi ꝙ alteꝛ tem
poralis:ꝑpetuꝰ alter eſt ſopoꝛ · Ctaq; ne

ſcio an non ſatis ꝓpꝛie ſomnus bꝛeuis

moꝛs:⁊ moꝛs ſomnꝰ longuſ ſiue eternus
dici poſſit · Non autẽ vi ſo blandiciis re
petẽdus eſt ſomnuſ: ſi incũbas ꝑdis ope
ram:cogi nequit: age aliud:facile animiſ

vagis ⁊ coꝛpoꝛibus feſſis EK. CN
C R

Somniis inquietoꝛ doleo ¶ Reſpon
deo · Si verum eſt qð ſapiens quidẽ ait:
multaſ curas ſequunt᷑ ſomnia · qd noſtri
quoq; appꝛobant autoꝛes:radicem mali
amputa:curaſ pelle:ſomnia queq; pepu
leris C Holeo.Craui duroq; ſum
ingenio ¶ Reſpondeo· Crauedo mole
ſtioꝛ:ſed hec quoq; minuit᷑ ſi diligenter
intẽderis · Et ſi literis ñ potes:at virtuti
ſtude: nemo non ad illã ſatis ingenioſꝰ
vbi nõ acumẽ queritur ſed voluntas: ad
quã quidã literas non ꝓdeſſe: aliquãdo
etiam obeſſe opinati ſunt · Ideoq; deſer

tis ſtudiis in ſolitudĩem abiere:⁊ eximie

illis ſciẽtie locꝰ fuit ignoꝛãtia literarum.
Maius tutiuſq; ẽ virtute qᷓ; literis clarũ
fieri¶ P¶ Doleo · Memoꝛia fluxa eſt ·

¶¶ Reſpõdeo Diligẽtia ⁊ artificio ilam

ſtringe: cũctis memoꝛie ingeniiſqʒ defe
ctibus occurrit induſtria:nil patit᷑ perire
nil minui. Hec eſt qᷓ phᷣos ⁊ poetas ſeneſ

vVirentiſſimo ingenio ac ſtilo · Hec ẽ que
decrepitos oꝛatoꝛes:voce ſolida validiſ
qʒ lateribꝰ:ac tenaci meõꝛia ſeruare põt

Vnde ſi tibi inuida meõꝛia eſt:noli illi fi
dere: ſepe calculũ ſecũ pone:quidqd cre
dideris ſtatim exige:⁊ qd cras facturus
fueris nunc facito:mon eſt tuta dilatio ·
QDoleo Gloquentie nihil eſt. (Re
ſpondeo · Cura ut ſapiẽtie ſit aliqd: ut in
nocentie: vt vᷣtutis · Illa em̃ paucoꝛuʒ: he
ſunt oĩm· Multi ꝓpter eloquentiã perie

re.Sunt quibꝰ obſcurũ nomen ꝓpugna

culum eſt ſalutis · diſertis nunq̃; deſunt
lab oꝛes:tanteq; vigilie vltro ſuſcipiant᷑:

flatus volatilis ſic exercet animũ:ſolida
quaſi virtꝰ in verbis ſit · rebꝰ intẽde aĩm
in verbis em̃ flatꝰ ⁊ laboꝛ ⁊ eloquium in
rebus quies virtꝰ ⁊ felicitaſ· Vnde ſi tibi
eloquiũ deeſt: maxio querendi odii ĩſtru
mento cares ¶( R Boleo Lingue vſũ

perdidi . ¶ Reſ fendeo.Et mentiẽdi con
1

ſuetudĩem: ⁊ fallendi artes: ⁊ inimicicia
rum querẽdeqʒ infamie inſtrumentum·
Plures em̃ lingua ſunt qᷓ; facto infames

Nulla ꝑs coꝛpis ad nocẽduʒ ꝓmptioꝛ:ad

frenandũ difficilioꝛ. Merito ergo qſi ma
gnum aliquid ⁊ rarum ꝓtulit qui dixit ·
QOuſtodiam vias meaſ ut non delĩquã in
lingua mea. ¶ S¶ Doleo · Crauis ſum
coꝛꝑe ¶ Reſpõdeo · Queri poſſes ſi ut vo
lucris ad volatũ:mon vt vir ad virtutes
natꝰ eſſes. Nam et ſi mole coꝛpoꝛea labo
ras: aliꝰ alio:aliꝰ cõtrario laboꝛat:nulliꝰ
ſine laboꝛe vita agitur:ſed quiſq; ſuũ no

uit: alienũ nõ deſpicit vel ignoꝛat · ¶
¶ Doleo · Cito ſenui ¶ Reſ pondeo · Vi

uere optabas:⁊ viyiſſe te peĩtet: an quid
aliud eſt rei? In neſcias: 7 vite curſus
nunc bꝛeuis mũc breuiſſimꝰ: longꝰ nũqʒ
durꝰ ſemp aſperqʒ ambigu⸗ huiꝰ vlti
ma pars ſenectꝰ:fims autẽ eſt mors: q̃d
hic habes querimonie ? genuiſti: peregi
ſti iam vite munꝰ debeſ:veniſti ad exitiũ

quieſce · mens viatoꝛ eſt qui laboꝛe vie

exhauſtꝰ: ad initium remeare cupit:nihil
feſſis gratiꝰ hoſpitio ¶ V ¶ Doleo Tri

ſuis ſum. Reſp ondeo · Refert qua ex

cauſa triſtis eſ aut letꝰ:triſticia nanqʒ de

peccato vtilis eſt: ne deſperatio ſub rĩApẽᷣʒ
ti danculum manũ det · Ic gaudium de
vᷣtute de q; memona bonoꝛum operũ ho

neſtum: modo ne ingerenti ſe ſuꝑbie fo
res pandeant · Doleo Ignobilis
patrie ciuis ſum · ¶ Reſi aͦdes Eſto tu

nobilis:nam nil vetat · Nihil eis pfie no

bilitate tua nobilitas mixtum habʒ
¶ Doleo . Obſe curis parentibꝰ natꝰ ſum
¶ Reſpondeo · Non ẽ foꝛſan ut tu reris
odioſa cõdicio neſcio an ⁊ optabile igno
bilem naſci:vtrãuis uite uiam ſpectes:
Nam ſi uoluptatibus obſequi: uulgiq;
ueſtigiis tutum iter ſequi ſtatuis excuſa

bilior fies· Sin vᷣtutis ſemitam raro pe

de ſignatã eligis: co darioꝛ fieſ:qꝰ maio
ribꝰ tenebſ pꝛeſſꝰ ac crcũuẽtꝰ emerſeras

cig

nes
nad

it.
fiin
ſum
tpo
utes
lbo

llis

WVi

ſun
n
o
tes⸗
vofe

e

ſeras

Tota claritas tua erit rerum particeps
tuarũ:quidqᷣd bene geſſeris: ſolus inde
famã metes:ſolus inde laudaberis: ſolꝰ
autoꝛ fundatoꝛq; voeaberis:qð non fie⸗
ret ſi nobil natꝰ eſſes · Vides ne ergo q̃n
te tibi noue laudis accõmodata eſt: nobi
lem per te fieri:⁊ nobilitatẽ dare non ac
cipeꝛe dabis hoc poſteris tuiſ:ꝙ nobileſ
naſcant᷑:qð parẽtes tibi nõ dederũt. Et
quid oꝛo nocuit ventidio ad felicitatẽ et
ad ſummũ decus⸗ꝙ hũiliter natꝰ eſſet:
uima etate foꝛtuna hũili vſus ⁊ miſera
Pire R ¶Doleo. Origo nõ tm̃ humil
ſed obſcena eſt · ¶ Reſpõdeo· Vera ⁊ ſũ
ma obſcenitas vna eſt animi: ilã mihi ſi
dẽpſeris pulcra ſũt oĩa.Bene igit᷑ viue:
bene moꝛere. Nã qui bene viuit bene na
ſciẽ᷑ bene moꝛit᷑ At qui male viuit:bñ na
tus eẽ non poteſt.quid em̃ refert q́;dful
ido tramite cecus inceſſerit g aut q̃d re
r vnde veneris:ſi in culpã ⁊ ĩ miſeriã
venis ? Nil etiã tu contra leges: ſed ꝑen
tes tui egerũt:tu ſᷣm leges age omĩa · ⁊n
hoe quidẽ nullum penitꝰ tuũ crimẽ fuit
de oꝛtu tuo:ali de ſuiſ:tu de moꝛibꝰ tuiſ
rationẽ reddesVñ moꝛũ candoꝛ: a dari

tas vite:nõ maculas modo:ſfed ⁊ meõꝛiã

cẽm fede oꝛiginis delebũt:hoc remediuʒ

dũ licet arripe:aliud mihi crede nulluʒ ẽ
¶ B ¶ Doleo· Suꝑbo dño ſeꝛuio Kel põ⸗
deo· Quid ſciſ ã ip̃e ſuꝑbiori dũo ſeruiat
ſoꝛſan vxoꝛi: forſtr
his ip̃is quibus imperat: poſtremo gou

n meretricule: foꝛſan

=.

—

riſſima eſt oĩm ſeruitꝰ:foꝛſan ⁊ ipᷣe ſibi:
hoc eſt viciis ⁊ paſſionibꝰ:ac violctis af
fectibꝰ ſuis ſeruit. Quid vis dicã g pauci
in veritate ſunt libeni: ⁊ ſiqui ſunt: eo la
boꝛioſioꝛ ẽ vita:quo altioꝛ: Multo enim
citius · multoqʒ enis fidelis ſerui:q; re
giſ implent᷑ officia· Vnð diocleciani iam
pꝛiuati:⁊ de pᷣterito iudicantis:et exꝑien

tia edocti dictũ meõꝛiale eſt. Nihil diffici

liꝰ q; bene imꝑare.¶ ¶ Doleo .· Dau
erioꝛ ſum in vita. ¶ Reſpondeo · Gris
etioꝛ ĩ moꝛte: Nemo em̃ tam pauper vi

.

t: ut moꝛiens nollet vixiſſe pauperior.
(D

¶ Domo · familia. neceſſariis atq; or
namẽtis omnibꝰ ſpoliatus:quid agam ⸗

quo me vertam g ¶ Reſpondeo· d eas

opeſ quibꝰ ſpoliari nequealſ · que te vndi

qʒ comitatũ · diuitẽ ⁊ ornatum pꝛeſtent ·

Qrvij

(G ¶ Doleo Tenuis victꝰ eſt mihi. (Re

ſpondeo · Et tenuis voluptas:⁊ mũda ſo
bꝛietas:an tu gule ſtudio contrario mal
lesg5 Mec em̃ tenuitas podagram pellet
tuis e finibꝰ:doloꝛem capitis aufert: ceꝛe
bꝛiqʒ vertiginẽ:vomitũqʒ: ⁊ ructum: et
nauſeam: ⁊ ſudoꝛẽ:tediumq;:⁊ faſtidiuʒ
tuupſius:palloꝛem alternũ ac ruboꝛem:
odoꝛẽ quoqʒ ⁊ oꝛis ⁊ coꝛpis tibi atʒ aliis
impoꝛtunũ ſiſtet · preterea pedes inſtabi
les: manꝰ tremulas: nutãs caput:quod
qʒ eſt optimũ: animũ ipᷣm moderabitur
frenabitq; · ¶ E¶ Doleo. In pauperta
te etiam natus ſum ¶ Reſpondeo. Quiſ
non nudus de vtero matris egreditur g
nihil hic pꝛecipuũ habent reges. Lactan
tiꝰ firmianꝰ vir doctrine multiplicis pau
per natus eſt·Elacchus inops vixit: 1 ſic
de multis aliis poetis ⁊ philo ſophis. Si
in his quaſi exẽplis humilibꝰ ⁊ terreſtri
bus non moueris:ipſe celi dñs hic pauꝑ
fuit: vt exemplo doceret hanc inopie viã
qua tamẽ ad veras diuitias per geretur.
pſe inq; per queʒ reges enarn⸗ pauꝑ
natus: pauꝑ vixit:n ud us obiit:cui cũcta
interim obſequebant᷑ elem̃ta. Tu bomũ
cio domini tui ſoꝛtem fers moleſte:nec ĩ
epte pudet inſolentie (G ¶ Holeo.· De
cuniam amiſi dulce vite pꝛeſidium ¶ Re
ſpondeo ˖ Quid ſcis an animarũ potiꝰ ex
adium g plures multo ꝓpter opes q̃ʒ ꝓ
pter inopiaʒ periere. Nã etſi pecunias a
miſiſti· ⁊ cũ illa curas wultalpenculscß
perpetuuʒ: ⁊ laboꝛem cuſtodie: ꝑdendi
metum· Sic ꝑdendo pecuniã bona duo:
vnũquodq; pᷣſtantius amiſſo:ſecuritatẽ
requiẽ inueniſu· ¶ M ¶Tem ig amiſ
ſionem fleo ¶ Reſpõdeo · Eſſet ec eo iu
ſtioꝛ q; ſuꝑioꝛ querela: quo leuior eſt pe
cunie iactura q́; temꝑis: ꝙ nec neceſſaria
ad bñ viuenduz eſt pecunia. ⁊ amiſſa re
ſtaurari barrtepus neceſſariũ ⁊ ꝓrſus
irrecuꝑabile eſt:niſi ꝙ nolenti pecunia:
volenti aũt tempus eripit᷑:quã cauſã ne
o vbi q̃ patit᷑ volẽs patitur · ¶ ? ¶ Ho
Eo Rermnn pꝛomiſſa non complentur·
¶¶ Reſpõdeo. Quid de hoc ſingulariter
ꝗ̃reris · qð omibꝰ ẽ cõe. Nulla qdẽ res et
munus magis inqnat: q; dura frõſ ac lẽ
ta dilatio· Sʒ hic ẽ moſ.cito vultiſ acciꝑe
carde ãt dare · ad illð alacreſ ad hec meſſi

4 — .

Chvij.

ad illud pcipites ad hoc ſegnes · Ingrati
tudinis duplex radix: duplex materia qᷓ
rularum: du ⁊ loſ moꝛa: cele ritas hoſ
contriſtat.· ¶ R ¶ Doleo pꝛo altero fidẽ
obſtruxi mennc. Pe⸗ pondeo · ꝓ teipſo
illam ſolues: ⁊ mi de bere· ac ſine compe
dibus agere q̃; iocundũ ſit· tuo diſces in
cõmodo · Vnde ſi vadem ꝓ amico te dedi
ſti: da poſt hoc amicis egentibus aurum
argentũ vinum.oleuʒ· frumentũ·domos
veſtes pꝛedia oo ilich l olatium · Cũ amm⸗
cis denuo om̃ia partire: vnam tibi habe:
nulligz vnquã tuam dederis libertatem
L¶ Doleo. Domus igne ſubito confla
grauit mea ¶ Rñndeo. t templũ diane
olim arſit epheſi:quo nil ſecula illa foꝛ⸗
ioſiuſ viderunt· Irſit ⁊ templũ hieroſo
lim is celi deo ſacrum: arſere vrbes. Car
thaginẽ ſemel: ⁊ troiam biſ flama cõbuſ
ſit · Si tu euaſiſti viuus:cinerẽ cur fles ex
tinctum· ¶ M ¶ Doleo. Terribile nau
fragium viy euaſi Ckeeſpondeo Neſcio
quid terribiliꝰ adeo ſit in aquis moꝛi q́;
in terris qñq̃dẽ in alterutro morienduʒ
eſt · Seu d optabilius: vermiũ cibum eẽ
ʒ piſciũ: poſtq; tamen enataſti:cura ne
iterũ fracto vitaʒ remo:aut lacere credas
tabelle: diſcee terꝛenũ animal terram pati
celũ potiꝰ abire qᷓ; pelagꝰ.¶ N ¶ Do
leo·Me fureſ infeſtant Een põdeo. Qõ
tra hoc malũ nil querelis agitur: ſuppli
cis oꝑꝰ eſt. Interim cuſtodia ꝓficit vigi
lanti· Sunt qͥ nihil cuſtodiũt ⁊ accuſant
fures:cum vetꝰ ſit verbũ: ꝙ occaſio furẽ
facit ¶ O ¶ DHoleo. DPredonibus ſ polia
tus ſum. ¶ Reſpondeo· Quãuis ciuili le

ge niſi falloꝛ ſcriptũ ſit: ꝙ nullus fur im

ꝛobioꝛ q; qᷓ vi rapit. ſũt tñ damdeſtini
ires me iudice vilioꝛeſ. Illi fraude agũt
hi aũt vi· Et ideo iuſta ſentẽtia ciceronis
li vulꝑecul:hi leonibuſ ſimilant᷑. Rdde
ꝙ fures rebꝰ ſpoliãt ſgera ſuſpitiones
ac pꝛedonibus pᷣdaſſe fere ſatis eſt:ſuſpi
tionibus nõ relmquũt locũ.¶ P ¶ Do
leo. Ager melioꝛa pollicitus me fefellit.
¶ Reſpondeo. Non te ager fallit: ſz im
pꝛc bitas cupiditaſq; animi.Q uncta vobᷣ
ad nutum ſucceſſura ꝓmit titis vobᷣ inſo

lentes · Tuus ager moꝛem ſuum tenet:

tu tuũ tenes. Terre em̃ vbertas ⁊ ſterili
tas alterna: ſed cupiditas tua ꝑpet ua eſt

Vos qʒ iniquiſſimi oĩm interpꝛeteſicum
illam grate ac ſobꝛie: hanc patiẽter ⁊ for
titer ferꝛe debueritis: illaʒ condemnitis:
hanc def letis· Illa tumidos facit: hec qᷓru
los · Terram bobus ⁊ raſtris celuʒ votis
ac p̃cibꝰ fatigatis · ventoꝛũ ſpiritꝰ.opor
tunitas imbꝛiũ: germini decoꝛ · agri ſpẽſ
puluis ybernus· lutum uernuʒ. eſuiui ſo
les. maturitas autũnalis: om̃ia cupidos
in ſpem trahũt. ut arentẽ ſtuppaʒ flama
om̃is incendit: ut inanem puluerẽ f latus
om̃is impellit · Sic auarum animũ: lucrũ
om̃e ſuſpendit atqʒ erigit · Sed frenate
miſ eri motus incõditos: infinitam cõcu
iſcentiam coercete: ⁊ ſpem credulẽ mil
P. tandem deluſam ſucceſſibꝰ caſtigate.
Quid nunc celũ terramqʒ reſpicitis:non
aliunde ſterilitas q́; a deo eſt: cllum moꝛ
tales agere ſinite: ⁊ videte qð agit᷑ ⁊ lau
date · Sinite opificẽ operari: Et vnius ar
tificii perito hom exhibendã reuerentiã
non negetis deo: pudeat terrea vaſcula
celeſtem vigulũ arguere: Sed in om ibꝰ
illi: voce atq; animo gr̃as agite:q neceſſi
tatum conſcius vr̃arũ: neq; cupiditatuʒ
neſcius: ill is ſuccurrit:iſtis occurrit vtro
biqʒ miſericoꝛs vtrobiqʒ terribilis in cõ
ſilüis ſuꝑ filios hoĩm: ut de illo ſcriptum
eſt · Sperate iam tandẽ non in agris vñis
ſed in domĩo: ⁊ facite bonitatẽ: ⁊ inhabi
tate terrã. ⁊ paſcemũ ĩ diuitiis eius: iacta
te ſuper dñũm eiꝛam vr̃am ⁊ ipe vos enu
triet · Qui celeſti manu editi: non niſi ter
ram cogitatis: terrãq; diligitis. Nolite ĩ
terrã ſpem habere:ſed ĩ illo qui reſpicit
terram 2 facit eã tremere · Qui te deniq;
ab agello tuo paſſꝰ ẽ falli:vt in illo ſpeʒ
poneres qui nõ fallit ¶ Q ¶ Doleo Ar
ta domus eſt mihi ¶ Beſpondeo. Domꝰ
lutea celeſtem animuʒ non anguſtat· Se
pe parua domꝰ magne gloꝛie capax fuit ·
vis ut domus omnis tibi ampliſſima vi
deat᷑: ſepulerũ cogita ¶ R ¶ DHoleo. Car
cere claudoꝛ ĩdigne ¶ Reſpõ deo. Meliꝰ
eſt indignus carcer q́; libertas indigna:
multoqʒ ſatius immeritũ pꝛo iuſticia ma
la pati:q;ᷓ peꝛ ſcelus bonis affluere:quã
uis nec mala illa dici debeãt: neq; hec bo
na:ſʒ loquor vt vulgus:qð doloꝛẽ malũ

in en wolupegee ſũmum bonũ iudicat

S¶Rimis crebꝛis exagitoꝛ laboꝛibus.

G
N

t⸗
i
G
t
.

¶ Reſpõdeo· Nimiũ ⁊ parũ ꝓ varietate
ſapientiũ accipit᷑ignauo laboꝛ omũs eſt
nimus: nulluſ ĩduſtris· honoꝛatũ te ĩgra
te accipis: neſcis vt nocte media: dum di
cate deo virgines ſtratis ſurgũt: algent.
vigilãt· ⁊ diuinis officiis exercent᷑· Adul
ter interim ſuis ꝑfruitur illecebꝛis: dum
pꝛo defendenda patria miles in caſtris ·
pꝛo augenda dux in tabernaculo:pꝛo oꝛ
nanda ſtudioſus inter libꝛos excubat: le
no infamis inter ſuaſ acies:inqʒ ſuis ten
toꝛiis cõquieſcit:quibus vero ſit melius·
diffinire nemo cui vel modicũ ingenium
ſit pudoꝛis heſitet· Vnde dura virtus du
rus laboꝛ:mollis voluptas mollis ĩertia
ſimilia bene cohabitant: inter aduerſa di
uoꝛtiũ eſt. deniqʒ quiſqʒ naſcit᷑:ad l aboꝛẽ
naſcit᷑: nee regũ filios excipio: laboꝛ ⁊ vir
tus nĩe artes ſũt:nõ ociuʒ ⁊ voluptas: qᷓ
bus qui applicãt ammũ:hi demũ a natu
ra hominũ degenerãt: atq; in pecudũ ſe
tranſfoꝛmant. ¶ K¶ Doleo. Longum
atq; durũ iter pedibus melt? ago . &Be
ſpondeo Qalceatus foꝛſan· Sanci auteʒ

Pes munis pedibus deſerta luſtrabant ·

Nuncii dei omĩpotentis apoſtoli:mundi
climata circũibant: hic ad oꝛientẽ: ille ad
occidentẽ: hie ad arthon: ille ad meridiẽ:
nauigans ĩterdũ: raro id quidẽ: neqʒ ali
ter q; cogente locoꝛũ ſitu. Sed quẽ Feoꝛ
equitẽ legis:p̃ter ex omnibus vnũ iohan
nem ? neqʒ id amplius q; ſemel:idqʒ per
eriguo vie ſpacio:dum quod cdlemẽs ſcri
pſit: a eccleſiaſuca habʒ hyſtoꝛia: ad recu

perandũ ꝑditi adoleſcentis animũ: pium

illũ feſtinatio ꝑurgeret·. Quomõ aũt equi

tarẽt quoꝛũ domimus ibat ?æ vix aſellũ ſe
mel quidẽ ille:mox in crucem aſcenſurus
aſcendit. Quid igit᷑ ire niſi eques doles g5

In in hunc mundũ ĩtraſti eques g an exi
bis 50 pꝛincipiũ humile o finis bumilioꝛ

;ʒſuꝑba inter vtrũq; ſunt media: 2 ĩ bꝛe
ui curſu: quãta pꝛoꝛſus obliuio termino

ruʒ: nec vnde certe: aut quo ꝑgitis memi

niſtis ¶ B ¶Doleo . Gxilio pelloꝛ iniuſto

¶ Reſpondeo· Quid tu ergo iuſto pelli

malles exilio: nempe qð ad iniurie cumu
lum in diuerſuz trahit᷑: habes em̃ iniuſti
eyllii comitem iuſticiã: que iniuſtoſ ciues
deſlituens te ſecuta tecũ exulat· Nam et

ſi falſo iudicio exularis: eſt qui te vindicʒ

Qxvi i .

is qui facit iudiciũ iniuriã patientibus: q
qʒ ait · Mea eſt vltio ⁊ ego retribuã eis in
tempoꝛe · Eſt ⁊ obi nõ cogitas ipſos iudi
cans: aut teſtis ĩ pectoꝛe:mag ni ibi habi
tant vltoꝛes:nulliꝰ belue moꝛſus ẽ acrioꝛ
q; cõſcientie · ¶ Q¶ ¶ Beſtem latiſſime ſe
uientẽ hoꝛreo · ¶ Beſpondeo · Et hie quo
qʒ nil amplius q; moꝛtis eſt metus: quo
depoſito plena ſecuritas ꝑata erit · Enim
uero his magnis animis: non depoſitus
modo ſed ne admiſſus quidẽ eſſe debet
Nam quid minꝰ viri eſt q; hoꝛrere cõmu
nia ¶ D Doleo Craues inimicide mi
bi ſunt vndiq;· ¶ Reſ põdeo NMagne ini

micicie plerũq;ʒ magnarũ amiciciarũ fue

re pꝛincipiũ· Et nunq; darioꝛ ſanctioꝛq;
fuit populus romanuſ: q; dum multis ac
rauibꝰ occupabat᷑ bellis:pax initiũ ma
i fuit: ſecuʒ nãq; ſubiit libido blanda ho
ſtis ac peſſilẽs · Si igit᷑ inimicicias habes
fac vt iuſlicie ſis amicus:mullũ certius p
ſidium:vera virtus foꝛtune minas caleat

ac deſpicit ¶ G ¶ Doleo Videbar vleiſci

malũ agere potentia mayima ẽ: nempe qᷓ
omnipotẽti eſt ꝓpꝛia. Nã ſi pulcerrimuʒ
vindicte genus elt nolle vlciſci: pulcerri
ma neceſſitas nõ ſini:vltro virtutem am
plecti optimũ: ꝓximũ eſt compelli· Si igi
tur vindicta tibi excidit · Colubꝛũ e manu
excidiſſe credito: videto ne it erum ſubꝛe
pat.· Nihil homĩ tam cõtrariũ q; inbuma
nitas: per hanc em̃ homo deſinit: idqʒ ſic

poſſe nec potui · ¶ Reſpõdeo. Nõ poſſe

eſſe ipſum nomẽ iudicio eſt:· Nullus moꝛ

bus tam cõtrariꝰ ne moꝛs quidẽ · la em̃
Kaunr- . aturã decmir ic dutem cõtra.
euire in boiĩiem inbumanũ eſt quis me
ritus· ¶E (DoleoDelloꝛ e pabrle⸗
Reſpondeo Dulſum te peſſimis: opti
mis te mſere:neq; te patria:ſed patriam
te indignã rebus ꝓba: ſentiat illa quid ꝑ
didit: tu nihil te ꝑdidiſſe ſentiaſ· Neq; cũ
illis eſſe cupias:qui te cupiunt abeſſe: ne
q; demũ quod a te fieri debuit:ab alio fa
cium egreferas: debuiſti cedere ciuium
inuidie: vtq; ulam fugeres vltro in exili
um ire · Cupiendo igitur quod cogeres:
efficias ne cogaris · Omne violentũ patiẽ
tia vincitur: ⁊ deſinit eſſe violentum qð
volẽti fit ¶ &Q ¶ Doleo. euerſa ẽ pria
¶ Reſpõdeo · Carthagineʒ atq; numãatiã

292

Chrvij

ffricanus minoꝛ: hieroſolimam titus:
aliaſq; alii:romam nullus in totũ diruit
ſed ſenectus attriuit ciuium · Quid tu igi
tur tuam patriaʒ reris exemptã imperio
foꝛtune:cui vꝛbes mayime: atq;ʒ imperia
ſuberunt Celum ruet ac terra: montes
maria mouebunt᷑ ⁊ creata de nihilo in ni
hilum redigent᷑ · Tu ruiſſe tuam patriam
aut mireris aut quereris: ſunt eniʒ vt ho
mmibus ſic vꝛbibus moꝛtes ſue.
¶ Doleo. Ambiguus ſtatus eſt mibi. ¶ Ke
ſpondeo.It non ambiguus deo:id ſatis
eſt: ili teipſum fidens crede:a dic in ma
nibus tuis ſoꝛtes mee · Id cum pie feceris
pone metũ·pone ambiguitatẽ· pone ſoli
citudinẽ· Nlle ſcit quid de te acturꝰ ſit nul
lius ra dubius· parua quidẽ ſed firma in
nauicula magnuʒ ſulcas mare:fidus tue
3 ſalutis amantiſſimus gubernatoꝛ eſt.
uid refert an viaʒ vectoꝛ ignoꝛet:ſi ma
giſtro nauigii nota ẽ. ¶ E Doleo. Kni
mi diſcoꝛdia laboꝛo. Reſpondeo. Nul
lum hoc bello peiꝰ nec ciuile quidẽ· Illud
er ciuibus inter ſe:hoc homĩ ſecum eſt ·
Ellud inter ꝑtes populi in plateis vꝛbiũ:
hoc intus in aĩa: interq;ʒ ipſas ꝑtes aĩme
gerit᷑· Cbi nõ pater cõtra filiũ: nec frater
aduerſus fratrẽ: ſed hõ ipſe contra ſe liti
gat: quo durãte litigio nulla quies anĩo:
nulla poteſt eẽ ſerenitas. Quare ſi diſcoꝛ
dat animus: ⁊ diuerſis ſecũ pugnat affe
ctibus diuerſitatẽ illã abiice: vnũ velle in
cipe:tunc cõpoſita erit ⁊ ĩmota pax am:
cũ diſcoꝛdes affectus quaſi ſedicioſi ciueſ
in vnã cõuemunt volũtatẽ. Alioquin vt
cõtrarũi coꝛrupti hum oꝛes febꝛẽ coꝛpo
rum: ſic cõtrarii affectus febꝛẽ pariũt ani
moꝛũ:que tanto ẽ ꝑiculoſioꝛ:quãto ⁊ ani

mꝰ coꝛꝑe nobilioꝛ: ⁊ eterna mors terribi

lioꝛ tẽꝑoꝛali:vtrobiq; tñ adhibitũ tꝑamẽ
tum: 1 equalitas quedã ad ſalutẽ via eſt.
R¶ Unſtantis pugne caſũ timeo. (Re
pondeo.· Vix bene gerit᷑ qð pauide gerit
Timoꝛ modeſtꝰ cautionẽ: vehemẽs vero
deſperatõem parit: quarũ altera nil ĩ bel
lo melius:alt era peius nil in rebus oĩbꝰ
Si tñ bel lo vinci metuis: pacem quere·
¶ Doleo. Eſt mihi collega pꝛeceps 2 in
conſtans· ¶ Reſpondeo· Eſto tu conſlãſ
modeſtus: ac foꝛtiter atq; induſtrie mi
niſteriũ tuũ age: ⁊ inter tui college erro

res tua virtus emineat: nuſqᷓ; em̃ virtus
clarioꝛ eminet q; ſuo admota contrario.
Qur nõ potiusiillũ regas.q; te ille pcipi
cet. (C Loleo Nnuz ſum bello.
Reſpondeo· Bello victus libertatẽ re
tinet ac vitaʒ: vicio aũt victꝰ vtrãq; amit
tit · Quiſquis igit᷑ illi ſuccumbit vere vin
citur. ¶ M (Boleo Tranſuerſo vulnẽ
facies diſtoꝛta eſt ¶ Reſpondeo · Nõ vul
nus ſed cauſã vulneris attende· Juſto ci
catrix bello parta:miris modis honeſtat
faciem viri ſhrtiform oſum ꝓ iuſticia ſu
ſceptũ vulnꝰ:multoqʒ ſpecioſioꝛ ẽ moꝛs:

¶ N ¶Doleo · Proditus ſum ab his quibꝰ

fidebam ¶ Reſpondeo · Vix fallit᷑ qui nõ
fidit · Enimuero quo maioꝛ quiſq;:eo mi
nus poteſt tuto ſidere: eoq; plus fidere
ac pluribus eſt neceſſe · Vnde fit vt cõmu
ne regũ ſit ꝓdi:neq; omnino vllũ genus
tam noxiũ huic malo ¶ O ¶ Tyrannidẽ
depoſui · ¶Reſ pondeo · Sepe ſe nocẽtiſ
ſimi innocẽtes putant · Sunt tamẽ ⁊ alie
nõ minoꝛes cauſe pᷣcipitate tyrannidis:
q alienis vxoꝛibus iniurioſum nõ eſſe: ĩ
olentia ſcilicet · auaricia· crudelitas: ⁊ ſu
perbia.⁊ ĩuidia.Et ad ſummã: ⁊ reges et
tyranni om̃s: ⁊ quicũqʒ in potentatu ali
quo ſunt:debẽt ſi regnare diu volũt acri

ter excutere: memoꝛiterq; dictuʒ illud ca

thonis apud liuiũ Ruaricia ⁊ luxuria om
ma magna ĩperia ſubuerterunt. ¶( H

¶ Doleo · Supbia extolloꝛ. ¶ Reſpondeo.

Qur queſo? An nõ te moꝛtalem: an non

aſſidue fatiſcentẽ: an nõ peccatoꝛẽ: an ñ
mille caſibus expoſitũ:an nõ moꝛti incer

te obnoxiũ: an nõ deniq; tu te miſerum

meminiſti? Scire velim quid te hoꝛum
otiſſime ad ſuꝑbiam coartat. In fragi
itas membꝛoꝛũ:exercituſqʒ moꝛboꝛũ:an

vite bꝛeuitas: an cecitas animi inter ſpẽs

viliſſimas metuſqʒ ꝑpetuos fluctuantis
an pꝛeteꝛitoꝛũ obliuio: an ignoꝛantia fu
turoꝛũ ⁊ pᷣſentiuʒ: an hoſtium inſidie:an

moꝛtes amicoꝛũ: an aduerſitas pſeuerãs

an fugitiua ꝓſperitas? e nõ alie ſunt
nobis ad ſuperbiam ſcale:his aſcenditis
ad ruinã · Atqui cetera hominũ penicula:

Iſi iniuſtam aliquã tamẽ excuſationẽ: ſu

perbia ⁊ inuidia nullã habent · Quid deni
qʒ ſuperbis terra a cinis. Nihil ẽ odioſiꝰ

deo q; ſuperbia ·.ꝑ hanc ille pulcerrimus

.
nib⸗
ins
dere
n
nus
nde
tiſ
llie
18:
ei

et
ali

— — —

2 —

¶ B ¶ Doleo · Eſtu quatioꝛ libidinũ ·

creatus raptim coꝛruit:per quã tu pecca
toꝛ vis aſcendere · Si ſic üli ob hoc vnum
accidit: quid ꝑ hoc alis culpis adiuncts
tibi euenturù arbitraris· Maluʒ ſarcinis
tuis cumulũ ſuꝑpoſuiſti · ¶ R WDoleo .
Multa querendi vꝛgeoꝛ appetitu. ¶ Re
ſpondeo · Nec aduertis qꝛ inter querẽdũ
tempus ⁊ vita:cui illa querebant᷑ elabit᷑·
Sic mira ꝑplexitas ĩcidit:dum vita abun
dare videmini diuitiis indigetis: dumq;
indigentia illa pꝛeteriit: ſuꝑuenit altera:
diuitiis abundantes vita indigetis·Nõ
hoc ignoꝛabat ille ſapiens qui diit· Qui
aceruat iniuſte alis cõgregat: ⁊ in boniſ
illius alius luxuriabit᷑· O terribile dictuʒ
ſed cõmune: quotidieq; ſe oculis ingerẽſ
nec idcirco ꝓficiens in animis auaroꝛuʒ:
ſpõde o. Atqui libidinẽ toꝛpoꝛ gignit: gu
la aũt ulã parit: quid mirũ igitur filiã pꝰ
parentes ſe zui. Canam certe ⁊ luxuriam
cõmunes vobis eſſe cũ beluis:maximeq;
beſtialẽ vitaʒ veſtrã foꝛe ſapientibꝰ viſuʒ
eſt · Ttaq; cũ ſint alia grauioꝛa nullũ viliꝰ
Vnde ĩquit ſeneca:blandiſſime dñe nos
cõplectuntur vt ſtrangulent · Non aliter
ergo q; latrunculi viatoꝛibus ĩſwiantes
eol q;ʒ ſubducentes declinãde ſunt· ¶ ¶
Fra eſtuo · ¶ Reſpõdeo· Euris ergo· Tra
furoꝛ bꝛeuis eſt inquit flacchus·vix autẽ
iracũdus vnqᷓ; adeo quiſq; fuit: vt nulla

re laceſſitus raſceret᷑ miſi foꝛ te celius:q

clienti ſuo ſibi in oĩbus cõſentienti: atq;
omĩa confitenti iraſcens exclamauit · dic
aliquid cõtra vt ſimus duo · duruʒ caput
qualiter tuliſſet iniurias: qui obſequium
nõ ferebat · deus ip̃e quotidie verbis ⁊ re
bus offendit nec ſenm iraſci᷑: vos omne
verbũ caſu elapſum ad iniuriã caꝑitalem
trahitis: ĩpatiens genus:· ¶ D ¶Doleo
Gula ſolicitoꝛ· (Seſ pondeo · Prope id
quidẽ nulla res tam vilis: tam ſ olicitos
vos habet· Terrarũ tractꝰ: celiq; ⁊ maris
abdita penetratis: meditati eſtis retia et
bamos ⁊ viſcũ ⁊ laqueos: ⁊ rapaces ĩpe
rio parere ⁊ p̃dari vobis docuiſtiſ: ad mil
aliud niſi vt gule ſatis fiat:quã nõ modo
explendo ſed onerãdo fatigatis:⁊ angu
ſtuʒ ventrẽ varia arte laxatis: ac punitis
obſequendo: cui aliquanto vtilioꝛ fames
elſet: vtiliſſia vero ſobꝛietas · CG ¶ In

te tam
tu aliquãdo aliquem fefelleris:Eſus enizʒ
fere om̃s ad fallendũ pꝛoni · feres aũt fa

uidia crucioꝛ· ¶ Reſpõdeo· Simul 1pec
cas plecteris:expedita iuſticia.· Sed an
non ſatis eſt veſtris ꝓpꝛis malis angi:
que tam mita ſũt: miſi ⁊ aliena bona vos
crucient: vndiq; miſ eri ⁊ inſani· Eſt autẽ
inuidia lippa: longinqua nõ videt: vicini

tas atq; ꝓſperit as inuidie ſunt parẽtes·

¶ E ¶ Doleo .· Tnuidet᷑ mihi a multis (Re

ſpõdeo · Linque honoꝛes ⁊ officia pu li
ca: deſine ĩceſſu elato:⁊ ſuꝑbo comitatu
ꝑ oꝛa ciuiũ volitare: nec vultu: nec verbo
nec habitu digito te notãdũ pꝛebias· vul
gus ⁊ liuoꝛ ĩ plateis habitant:ſicut ⁊ ma

la ferme omĩa· Quidã hoſtes nullo meliꝰ
modo q; fuga vincunt᷑ ac latebꝛis· Tolle

mali materiã: malũ omne ſuſtuleris-Ni
mis opibus modũ pone:quidqᷓd eximia
ſpye inf lamare animos poteſt vel abiice
vel abſconde · Si quid ẽ quo carerę nolis
aut nequeas modeſte vtere· Tnuidiã quã
inſolentia exaſperat: humilitas lenit ·

¶ & ¶ Fnimi aggrauoꝛ toꝛpoꝛe· ¶ Reſpõ

deo · Toꝛpoꝛ ex imꝑfecta volũtate oꝛitur:
mox ut bonũ bñ uelle ceperis: ardoꝛ erit
atqʒ impetꝰ:qui cũ ad multa ſit ꝑeſſimꝰ:
optimus eſt ad uututem. ¶ H Voleo

Malo vnde non timui crcũuentus ſum.

C Reſp; deo · Si timuiſſes deceptus foꝛ
acile nõ fuiſſes- Et nũc cogita an

ciliꝰ ab altero tibi fieri: alteri qð feceris ·
Sed uos ⁊ que facitis aliis nõ ſentitis: et
que ab aliis uobis fiunt pati nõ poteſtis
rerũ omnium iniquiſſimi iudices:· ¶

¶ Holeo · Infamia pꝛemoꝛ graui· ¶ B eſpoõ

deo. Si iuſta ñ infamiã ſʒ ifamie cauſam
defle. Sin iniuſta: erroꝛes hominuʒ alto

animo ꝓculcare: tua te cõſcientia ſolare.

Vnde ſi flagiciis collecta: grauis fateoꝛ.
ſi caſu:facilis· ſi honeſti ſtudio: gloꝛioſa·

ſi quideʒ bonis actibus queſita infamia:
laus eſi · Inſultent fatui: tu exulta lucro

nobili · pauciſſimis em̃ accidit: omni ſemꝑ
infamia caruiſſe · delicatiſſima res eſt fa
ma hominis: ⁊ que ſepe rubiginẽ leuibꝰ
contrabit ex cauſis: ꝛ ad ſummã vt nil cla
riꝰ fama eſt:ſic nil obſcurari ꝓniꝰ: nilqʒ
peregrinarũ ut ſic dixerim capacius im

peieſſionũ ¶ R ¶ Doleo.lieno ime

infamoꝛ · ¶ Reſpondeo · AMieni te crimis

Chy.

voloꝛ attingere poteſt non infamia. Vñ

ſi alieno crrimine meſtus es:eſto tua letꝰ

innocentia (L¶ Indignũ laudaſſe pu
det ae enieere Reſpeo. Duvox 1pe
nitentia doloꝛ: ſcale ſunt ⁊ gradus ꝗdã
ad reſipiſcẽtiã ⁊ ſalutẽ· pauci ſune qui ad
rectum iter: mſi ꝑ deuia multa ceſpitan
do ꝑuemant. Si quidẽ indignum ſciens
laudaſti: repꝛehẽſibilis· at ſi ignoꝛans: ex
cuſabilisg: Minus eſt malũ falli qᷓ; fallere
falli em̃ alienuʒ: fallere aũt pꝛopꝛium fal
lentis eſt crimen. Vnde indignũ laudare
malũ: vituperare tũ immeritũ multo eſt

peius ( N ¶ Doleo. ſpernoꝛ. ¶ Reſpõ

deo · Circa hoc verbũ vnum: quattuoꝛ bo

na dixere eſſe aliqui · Vnde verſus. S er
nere mũdũ ſpernere nullũ ſpernere r e
Spernere ſe ſperni: quattuoꝛ iſta beant.
hoc tibi vltimum opus eſt. ¶ N ¶ Non
poſſum equo anio repulſam pati· ¶ Re
ſpondeo · Cur petendi tibi arrogas licen
tlam: ac negandi aliis eripis libertateʒ 5
Quid yſepe indigna petitio:dignam re
pulſe pᷣbuit materiã?g Quid ꝙ ſepe etiam
petẽti repulſa vtilis fuit: cui qð petierat
impetraſſe damnoſum erat· Mulu ſe ma
gna mernitos putant:vnde penitꝰ nil me
rent᷑: hinc repulſe doloꝛ. hinc querele iſte
quibus oꝛbis terre: omĩs vita hominuʒ
plena ẽ. ¶ O Lotentis domini graui
pꝛemimur iugo · ¶ Reſ Fond⸗ Raro eqᷓ
dem tyrannus abſq; culpa ciuiũ ſurrerit
in populo · vetus eſt aũt verbũ ede quod
H ſi omĩs poteſtas a deo eſt:
ſeu ad bonoꝛũ exerciciu ſeu ad maloꝛũ pe
nam: par eſt vt diuĩo imꝑio te ſummitti
ſentias nõ humano Cuius ſi miniſter im
mitioꝛ videt᷑: patiẽtia foꝛtaſſis efficiat vt
miteſcat . vix eſt ollum tam ferox in geniũ

vt non obedientia ⁊ obſequio len iat᷑: uel
ferendũ deniq;ʒ: vel ponendũ eſſe qð pꝛe

mit · Nempe nihil eſt tetrius pꝛeter impa
tientiã: que moleſtiã nõ minuit ſed acer
uat · vnde ſi peſſimus eſt vobis dñs: non

erit diu: ſi bene ꝓhᷣis viſum eſt: violentuʒ

niſ il eſt diuturnũ · deniqʒ vnũ vos om̃es
habetis hoſtem notũ:vnꝰ multos ille ha
bet incognitos: ꝑiculoſio: ſtatus.¶ DH
Doleo·. Serui fugiere ¶ Reſpõdeo.Spõ
te igitur fecere qd cogendi erant gratiã
habeto depellendi immanes beſtias:tibi

dempt eſt laboꝛ:qui niſi fugiſſent tu fu

gere debuiſſes· Nunc tu liber: nunc tu ſe

curus: nunc domus tue dñs remãſiſii · fu
gitiuos vindicandi ius eſt domĩo: tu te

dominuʒ diſſimula: nec hoc iure vtere:ſi
boni eſſent nõ fugiſſent: malos amiſiſſe
non iactura ſed queſtus eſt. C OQ ¶ Do
leo · QGraues vicinos ꝑfero. ¶ Reſi põdeo
Multũ cunctis in rebus valet opmio: le
ues finge anĩo leues erunt · Multi etiam
ſuam culpã ꝓximis imputant:acutius ali

ena cernunt᷑: diſcutiunt᷑ exactius: ſeueriꝰ

iudicant᷑:ſuarũ rerum nemo ⁊ mitiſ arbi
ter pius ẽ iudex. vnde ſi penitus ab hac
peſte vis abſolui ĩ ſolitudinẽ te reconde
Sic em̃ res ſe habet:vt vbi eſt maioꝛ loco
rum vicinitas: ibi maioꝛẽ videas diſtãtiãᷓ
animoꝛũ · Rara ſine iurgiis ⁊ rancoꝛe pici
nia ẽ. Nemo veſtrũ nin falloꝛ arabũ aut
indoꝛũ regibus muidet · lippus eſt liuor
longinqua non aſpicit. EE oleo·
Villicus eſt mihi nequiſſimus. ¶¶ Reſpõ
deo · Aut villici nequiciaʒ tolerare condi
ſce: aut famẽ perpetii · Mutare em̃ villicũ
nõ ꝓderit:ad vnuʒ modũ ferme facti ſũt
niſi ꝙ ſemꝑ peioꝛ eſt vltimus. Sunt emz
ita furtis addicti: vt eis aliqndo ſit cultiꝰ
id modicũ qð furant᷑: qᷓ; quidqd ex omni
iuſto laboꝛe ꝑcipiunt: ⁊ hoc ip̃m tñ feren
dũ eſt · nec quen vnus debet qd; omnibꝰ
eſt cõmune · ¶ S¶ Doleo. I iſapulum
habeo indocilẽ ¶ Reſpõdeo· Derdis ope
ram:littus aras: ſemĩa ꝓiicis: natura nõ
vincit᷑. ¶ T ¶ Doleo· Amicos experioꝛ ĩ
f.deles · ¶ Reſpõdeo. Impoſſibilẽ rẽ nar
ras:ne foꝛte aũt amicos credideris ꝗᷓ nã
erant · Nempe id nõ modo poſſibile ſz cõ
mune eſt · In amicicia cõſilio vtere catho
nis: qui amicicias que nõ placent ſenſim
diſſuendas eſſe ſinit: nõ ſubito diſcinden
das: ne geminũ graue dãnũ:ſimul a ami
q perditi videantur: ⁊ queſiti hoſtes:niſi
foꝛte acrioꝛ caſus ac moꝛe impatiens ma
turo cõſilio vti vetet ¶ V¶ Doleo. Mul
ti mihi ſunt ingrati · ¶ Reſpõdeo· An tu
idẽ multis fueris recoꝛdare.vna em̃ ĩigra

titudo aliã punit:ſiẽ ĩ rebꝰ vnũ ſepe pec
catũ alteriꝰ pena ẽ. Graue crim̃ ĩigratitu
do: eã vituꝑare ſuꝑuacuũ:oĩm nẽpe moꝛ
talium hanc ſermo cõdemnat· Nulla vir
tus tã laudata ẽ qᷓn vituꝑatoꝛes ĩueniac.

—— —,— ,— — —

—

ti

= = = S

Gratitudinẽ nulla barbaries gentiũ:nul
la moꝛum ĩmanitas non laudabit· Nemo
vſq; non uituperabit ingratitudinẽ.· Sit
fur .· ſit ſiccariꝰ · ſit pꝛoditoꝛ · ſit ingratus:
vicium ſuũ excuſare non audebit ſ̊5 nega
re. Que q;uis ita ſint nihilominus tamẽ
innumerabiles ſunt ingrati Nec eſt vere
vicium aliud:quod tam multis verbo dã
natum:tam multi rebus ip̃is amplectan
tur ac teneant· Quid cõcludã ?g damnãdũ
vtiqʒ non ſolũ verbo ſed animo maxi me
atq; iudicio: ⁊ in ſe cuiq; bono fugiendũ
in altero tollerandũ XPolso. lo
leſtiſſuimã habeo vxoꝛem . ¶(Reſtſ pondeo ;
MHabes vnde patiẽtie laudem queras:vñ
diſcas requiẽ optare · Vnde peregrinari
ames:reditumqʒ odeꝛis· vnde vocẽ exer
ceas ac vacillum. ¶ B Doleo. Impudi
ca eſt mihi vxoꝛ ¶ RBeſpondeo · Dudicicia
inſignis ĩperioſas fadt matronas. Nihil
metuit que ſibi nihil eſt conſcia: huic ma
