giſqʒ iudicio ĩꝑtiri quã cõmodo ĩſeruire

.

1 cõmune expediat malle q; qð mibi

¶ Non mihi Phia id genꝰ oꝛationũ lar
gita ẽ vt natura quibuſdã auibꝰ bꝛeuẽ
tẽpoꝛaneũ cantũ accõmodaui:hirundini
bꝰ matutinũ Qicadis meridianũ ·noctu
is ſerũ · Vlulis veſpertinũ· bubombꝰ no
cturnũ · gallis añ lucanũ: quippe hec aĩa
lia ĩter ſe vario tꝑe ⁊ vario mõ occinunt
ſed enĩ phᷣi rõ ⁊ oratio tꝑe iugis ẽ· ⁊ audi
tu delectabilis· ⁊ ĩtellectu vtilis · ⁊ modo
omĩcana ¶ O ¶ Ditagoꝛas puꝰ ꝓhie nũ
cupatoꝛ ⁊ oditoꝛ nihil pꝛiꝰ diſcipulos do
cuit q; tacere:pꝛimaq; apud eũ meditatõ
ſapiẽti futura ligug omnẽ coercere: vba
q̃volãtia poete appellãt ĩtra murũ cãdẽ
tiũ de ntiũ pᷣmere Tocciones enĩ ferme
quĩquenmũ velut ĩ exlliũ vocis pᷣmebãt᷑
poꝛro nĩ plato nihil ab hac ſecta vel pau
lulũ deuiꝰ pitagoꝛiſat ĩ plurĩs ¶ NHec de
ſecũdo:ſequunt cio 1 vltĩo floꝛido
rũ ¶ SC¶In nõ ꝓperandũ ẽ vt ꝓ eo ho
noꝛe multas gr̃as dicamꝰ: ꝓ quo nullas
p̃ces dixerimꝰ . Neq; eĩ aut leui mercede
emit qui pcat᷑: aut ꝑuuʒ pᷣciũ accipit qui
rogat᷑ · Ideo ego arbitroꝛ pᷣcipue in hõre
obſeruandũ quẽ qͥ laboꝛioſe exoꝛauerit:
ſibi debet vnã grĩam quã ĩpetrarit: qͥ vo
ſine moieſua ambitꝰ adeptꝰ ẽ duplã grẽaʒ
pᷣbentibꝰ debet: 1 ꝙ nõ petierit: acce
ꝑit ¶ Sũmũ argumẽtũ amoris ẽ frequẽ
tibꝰ delectari ceſſantibꝰ obiraſci:ꝑſeuerã
tẽ celebꝛare.deſimentẽ deſiderare· ¶ aa
¶ Hofecto vt gladiꝰ vſu ſplẽdeſcit.ſitu
rubiginat:ita vox ĩ vagina ſilentu cõdita
diutino tꝑe toꝛpoꝛe hebetat᷑· Deſuetudo
en oĩbꝰ pigriciã · pigricia veternũ parit

¶ bb ¶ Verũ vbũ ẽ ꝓtecto qð aiunt. Nihil

quicq; hoĩ tã ꝓſperũ diuinitꝰ datũ ẽ: qͥn

☛G

1 tñ admixtũ ſit aliqͥd difficult atis:vt eti

am ĩ ãpliſſima quaqʒ leticia ſubſit ꝗᷓpiaʒ
vel ꝑpua qᷓrimoma:cõiugatõe qᷓdaʒ mellis
⁊ fellis:Vbi vber ibi tuber ¶ cc Sapiẽtis

viri ſuꝑ menſam celebꝛe dictũ ẽ. pꝛima ĩ

quit crathera ad ſitiʒ ꝑtinet.ſeda ad hila
ritatẽ· tercia ad voluptatẽ · qᷓrta ad ĩſaniã

Veruʒ enĩuero muſarũ crathera vᷣſa vice
q̃nto crebꝛioꝛ q̃n ES meratioꝛ: tãto ꝓpi

oꝛ ad aĩ ſanitatẽ ¶ R¶ mibus bonis ·

rebꝰ conatꝰ ĩ laude effectꝰ ĩ caſu ẽ. Tta e

cõtra ĩ maleficiis etiã cogitata ſcelera nõ⸗

ꝑfecta adhuc iudicant᷑ cruẽta mẽte · pura
manu · Ergo ſicut ad penaʒ ſufficit medi
tari puniẽda ſic ⁊ ad laudẽ ſatis ẽ conar i

pᷣdicãda ¶ Impuiſa ꝑicula hoĩbꝰ ſubito

oꝛiunt᷑ ¶ Cogitatio voluptate ĩpeditur.
¶ Doteſt aũt quis falſo gloꝛiari ( Nihil

ampliꝰ ſpectari debet q; cõuenientiũ rõ

dicẽtis oꝛõ. ¶ Nabet iterdũ neceſſaria
feſunatio honeſtas moꝛas· vkncipiũt mõ
de deo ſacratis eiuſdẽ.

ꝛitates. .

ieſtatiſ ĩcredibili quadã nimietate ⁊ ĩeffa
bili nõ poſſe penuria ſermonis hũani qᷓ

uis oꝛõne vel modice cõp̃hendi:vix ſapi?

tibꝰ viris cũ ſe vigoꝛe anĩ q̃ntum licuit a
coꝛꝑe mouerũt: ĩtellectũ huiꝰ dei id quo

q iterdũ vel ĩ artiſſimis tenebꝛis rapidiſ

ſimo choꝛuſcamĩe lumẽ candidũ intermi
care ¶ Q ¶ In terra p̃cipuũ aĩal homĩes
ſumꝰ: qnq; pliq; ſe ĩ curia diſcipline ita
oĩbus erroꝛibꝰ ac piacularibꝰ depꝛauaue
rint: ꝓpe exoſa mãſuetudĩe generis ſui
ĩmane efferarint:vt poſſit videri nulluz

aĩal ĩ terris hoĩe poſtremiꝰ. Igit᷑ homĩes
rõne plaudẽtes.oꝛõne pollẽtes:ĩmoꝛtali
bꝰ aĩs.moꝛibũdis mẽbꝛis·leuibꝰ ⁊ anxiis
mẽtibꝰ. bꝛutiſ ⁊ obnoxiis coꝛꝑibꝰ diſſimil

limis monbꝰ. ſimillimiſ erroꝛibꝰ.pnicaci
audacia.ꝑtinaci ſpe· caſſo laboꝛe · foꝛtũa

caduca·ſingulatĩ moꝛtales cũcti.tñ vniũ
ſo genere ꝑpetui · viciſſim ꝓle mutabiles
volucri tꝑe· tarda ſapĩa:cita moꝛte·qᷓrula
vita.terras ĩcolũt ¶ D ¶ Nihil ẽ em do

₰

ſimiliꝰ gratiꝰ qᷓ; vir aio ꝓfecto bonꝰ:q
hoĩbꝰ ceteris añcellit qᷓ; ip̃e a diis ĩmoꝛ
talibꝰ diſtat · Quin nos potiꝰ quoq;ʒ So
cratis exẽplo ⁊ cõmemoꝛatõne erigimur
Et nihil eq; miroꝛ q́; cũ omẽs ⁊ cupiãt
optĩe viuere: ⁊ ſciãt nõ alia re q; ai vi

Ex Lucio Apuleio de deo ſacratis au

Lato celeſti facũdia p̃ditus equi
ꝑabilia diis diſſerẽs ĩmoꝛtalibu s
freqñtiſſime p̃dicat: hũc ſolũ ma

ui: nec fieri poſſe quin vt optĩe viual ani
mꝰ colendꝰ ſit:tñ aĩm ſuũ nõ colãt. At ſi
q velit acriter cernẽ oculi curãdi ſunt qᷣ
bus cernit᷑:itidẽ ſi pugillare valide velis
bꝛachia vegetãda ſũt qbꝰ pugulat᷑. Si ve
lis ꝑniciter currere pedes curãdi ſũt q̃bꝰ
currit᷑:ſimilr ĩ oĩibꝰ ceteris membꝛis ſua
cuiq; cura ꝓ ſtudio ẽ. Qð cũ oẽs facile ꝑ
ſpiciãt neqo ſatis meũ reputare: ⁊ ꝑpĩde
vt res ẽ admirari: cur ñ etiã aĩm ſuũ rõöe
excolãt· Que quidẽ rõ viuẽdi oĩbꝰ eq; ne
ceſſariaẽ: nõ rõ pĩgendi·nec rõ pſallẽdi
q quis bonꝰ vir ſine vlla aĩ vituꝑatõne
ſine turpitudĩe ſine labore contẽpſerit·
Neſcio vt hiſmenias tibiis canere: ſed ñ

pudet me tibicinẽ nõ eẽ. Neſcio vt ppe

les coloꝛibꝰ pĩgere:ſʒ nõ pudet me no eẽ
ſignificũ · idẽ ĩ ceteris artibꝰ ſi oẽs ꝑſe
q̃r liceat tibi neſcire nec pudeat Enĩuero
dic ſodes neſcio bñ viuẽ vt ſocrates: vt
plato · vt pitagoꝛas vixerũt: nec pudʒ me
neſcire bñ viuẽ: nũq́; hꝰ dicè audebis.Sʒ
ĩpꝛimis mirãdũ ẽ ꝙ ea qᷓ mĩime videri vo
lut neſcire diſcere tũ negligũt :i eiuſdeʒ
artis diſciꝑlinã ſimul ⁊ ignoꝛantiã detra
ctãt ( ¶Nõ enĩ ĩ emedis eq́s falleras
cõſideramꝰ:⁊ balthei polimĩa ĩſpicimꝰ:⁊
oꝛnatiſſime ceruicis diuitiaſ cõtẽplamur
ſi ex auro ⁊ argẽto ⁊ gemmis monilia va
rie gaʒe depẽdẽt:ſi plena artis oꝛnamẽta
capiti ⁊ collo circũiacẽt:ſi frena celata: ſi
epiphia fucata:ſi ſingula aurata ſint· S
iſtis oĩbꝰ exuuiis amolitis:equũ ipᷣm nu
dũ ⁊ ſolũ coꝛpꝰ eiꝰ ⁊ aĩm cõtẽplamur:vt
ſi ad ſpẽm honeſtꝰ:ſi ad curſurã vegetuſ
⁊ ad vecturã validꝰ.Tã Honu ĩ corpe ſi ſit
argutũ caput ·bꝛeuis aluꝰ.obeſaq; terga
luxuriatq; thoꝛis aioſuʒ pectꝰ honeſus ·
̃terea ſi duplex agit᷑ ꝑ lumbos ſpina.vo
ſ. enĩ nõ mõ ꝑniciter verũetiã molliter
uehat (Ee Similiter igit᷑ 1 ĩ homĩbus
cõtẽplãdis noli aliena illa eſtiare:ſ⸗ 3 ipm
hominẽ penitus conſidera: ipſũ vt meuʒ
ſocratẽ pauperẽ ſpecta· Aliena aũt voco
que parentes pepererũt: i que foꝛtuna
largita eſt:quoꝛũ nihil laudibus ſocratiſ
mei admiſco: nullam generoſitatem. nul
laʒ ꝓſapiã· nullos lõgos natales.nullas
inuidioſas diuitias · Mec enim cuncta vt
dico aliena ſunt . Igitur omnia ſubtili
ter aliena numeres licebit· Ceneroſus

Cyyj.

eſt parentes laudas: diues eſt non crevo
foꝛtune· Magis iſta dinumero validus ẽ
egnitudie fatigabit᷑ ꝓnix ẽ abit ĩ ſenectu
te· foꝛmoſus ẽ expecta pauliſper ⁊ ñ erit
Kt enĩ bonis artibꝰ doctꝰ:⁊ appꝛime elt
cruditꝰ.⁊ q̃ntũ licet hoĩ ſapiẽs:tandẽ ali
qñ ipſũ virũ laudas · hoc enĩ ne a pr̃e be
reditariũ ẽ: nec caſu pẽdulũ:nec a ſuffra
gio ammĩculũ: nec a coꝛꝑꝑe caducũ:nec ab
etate mutabile · hec oĩa meꝰ ſocrates ha
buit:ideo cetera habere contẽpſit · Quin
igit᷑ ⁊ tu ad ſtudiũ ſapiẽtie te ĩgeris vt p
ſperas:ſaltẽ vt nihil alienũ ĩ laudibꝰ tuii
audias ( Nemo ſpõte capeſcit no
ua niſi quẽ penituit pꝛioꝛũ.· Non pᷣt enim
ſubſequi vlla mutata rõ ſine pᷣeedentiũu ĩ
firmat õe · Qua ppter debet deꝰ nullã ppe
ti vel opis vel amoꝛiſ tꝑalẽ ꝑfunctionẽ:⁊
idcirco nec ĩdignatõne nec miſericoꝛdia
cõtingi· nullo angoꝛe cõtrahi· nulla ala
critate geſtire: ſed ab oĩbꝰ aĩ paſſionibꝰ
liber. nec dolere vnq̃; · nec aliqñ letari:
nec alidd repentinũ velle vel nolle H
Nec qᷣcq; oĩm ẽ qð habere ⁊ laudẽ di
ligẽtie ſimul: ⁊ gratiã celeritatis poſſit
¶ Darit eĩ cõuerſatio cõteptũ: raritas
cõciliat admirationẽ · Tncipiũt nũc Lucii

Apuleii de natura deoꝛũ ·

celi ſuſpiciẽdi venerabilẽ curã. Memĩerit
ergo hõ d ꝑtibꝰ cõueniat ſuis qᷓ̃ ſibi vtẽ
de bꝰ ſibi ĩſzuiendũ ſit ĩeognoſcat · Lau
des grateſq; maxĩas agẽs deo:eiꝰ imagi
nem venerãs: nõ ignarꝰ etiã ſe ſedᷣm eſle
imaginẽ dei · Vñ efficit᷑ qm̃ ẽ ipſè vna cõ

rõe diuinꝰ ẽ:velut ex elemẽtis ſuꝑioꝛibꝰ
aſcẽdere poſſe v ideat᷑ ĩ celũ·ꝑte vᷣomũda
na qᷓ conſtat ex igne ⁊ aq̃ ⁊ aere moꝛtalis
reſiſtat ĩ terrã · Sic enĩ huanitas ex ꝑte di
uina ĩmoꝛtalis: ex alia ꝑte effecta morta
lis ẽ ĩ coe cõſiſtẽs:hoc aũt ſacrilegis ſi
mue eſt cũ deũ roges ceteraqʒ:thus incẽ
dere · Nihil deeſt ei q ipſe ẽ oĩa aut in eo
ſũt oĩa:ſed nos agẽtes gr̃as adoꝛemꝰ. he
ſüũt em̃ ſũme ĩcenſioneſ dei cũ agunt᷑ gre
a moꝛtalibꝰ. Gratias igit᷑ tibi ſũme ⁊ exu
perãtiſſime deꝰ agimꝰ:tua em̃ gr̃a tm̃ ſu
mus cognitõis tue lumẽ cõſecuti nomen
ſanctũ ⁊ honoꝛandũ · Nomẽ vnũ quo ſo
lus deus ẽ bñdicẽdus religione paterna ·
Qm oĩbus paternã pietatẽ ⁊ religionẽ
amoꝛẽ ⁊ qcunq; ẽ dulcioꝛ efficacia pᷣbere
dignaris:cõdonãs ſenſu.rõne ĩtelligẽtia
Senſu vt te cognouerimꝰ .· Ratõne vt te
ſuſpitõibꝰ ĩda gemꝰ. Cognitõne vt te co
gnoſcẽtes gaudeamꝰ ꝙ te oñderis nobis

Ex Eucio Apuleio de natur um totũ· CGaudeamꝰ ꝙ nos ĩ coꝑꝑibus ſitos
autoꝛitates·· (((R ” eternitati fueris cõſecrare dignatꝰ . Hec
Uus enĩ deꝰ ⁊ merito ſolꝰ ipſe ẽ enĩ hũana ſola gratulatio cognitio ma

ĩ ſe ẽ· a ſe ẽ · ⁊ circa ſe totꝰ ẽ ple
nus atz pfectus · iſq; firma ſua
ſtabilitas eſt: nec alicuiꝰ ĩpulſu nec loco
moueri p̃t· Sic cõtingit hoĩbus vt q̃ſi ꝓ
caliginẽ q̃ ĩ celo ſũt videamꝰ quãtũ poſl
ſibile ẽ ꝑ cõdicionẽ ſenſus hũani:hec a=ut
ĩtentio anguſuſſima eſt ꝑuidendis tãtis nũ bonitatis tue · hoc tm̃ depꝛecamur vt
boeonis. Nã oĩm mirabiliũ vĩcit admiratö nos velis ſeruare ꝑſeuerãtes ĩ amoꝛe co
nem: ꝙ hõ diuinã potuit ĩuenire naturã· grnitiõis tue: ⁊ nunq; ab hoc vite genere
Simplici eĩ mẽte ⁊ aĩo diuinitatẽ colere Rpat. (Euſto hoĩ in dei religione
debemꝰ: eiuſqʒ facta venerari: agere etiã fũma pietate pᷣſidiũ ẽ· Deus eĩ tales ab
dei volũtati gras q̃ ẽ boĩtatis ſola plenii/ oĩbus tutat᷑ malis pr en oĩm ⁊ dñs qui

ieſtatiſ tue Cognouimꝰ te lume maximũ
ſolo tellectu tenſibili ĩtelligimꝰ te · O vi
te vera vita. O naturarũ oĩm fecũda pꝛe
gnatio: cognouimꝰ te totius nature tuo
cõceptu pleniſſime cognouim te eterna
ꝑſeueratio · In oĩ eĩ iſta rõe adorãtes bo

pago:pte qua ex aĩa ⁊ ſenſu ⁊ ſpiritu atʒ

ſima · Vide hoĩʒ admiratõibꝰ.adoꝛatõibꝰ
laudibꝰ.obſequiis celũ celeſteſq; delectã

tur:nec ĩmerito ĩ hoĩm cetũ muſarũ cho
rus ẽ a ſũma diuĩtate demiſſuſ:ſcʒ ne ter
renꝰ mũduſ videret᷑ ĩcultioꝛ ſi modoꝛum
dulcedĩe caruiſſet:ſʒ potiꝰ ĩuſitatis hom
cãtilenis celebꝛaret᷑ laudibꝰ. Mliq aũt i
q; pauciſſimi pura mẽte p̃diti:ſoꝛtiti ſũüt

ſolus ẽ oĩa oĩbus ſe libẽter oñdit:nõ vbi
ſit loco:nec qualis ſit qualitate · nec quã
tus quãtitate: ſed hominẽ ſola iluminãſ
mẽtis itelligẽtia. Qui diſcuſſis ab eo aĩ o
erroꝛum tenebꝛis:⁊ venitatis claritate ꝑ
cepta toto ſe ſenſu intellligentie diuine
cõmiſcet· Cuius amoꝛe a ꝑte nature qua
moꝛtalis ẽ liberatꝰ:ĩmoꝛtalitatis future

concipit fiduciam · hoc ergo inter bonos
maloſqʒ diſtabit vnuſquiſq; enim pieta
te religione · pꝛudẽtia · cultu.⁊ veneratõe
dei clareſcit: cſi oculis vera rõne ꝑſpecta
fiducia credulitatis ſue tm̃ ĩter homĩeſ

uãtũ ſol lumie cet eris aſtris anteſtat
(NW

¶En deoꝛũ ab hoĩibꝰ dolenda ſeceſſio
ſoli nocẽtes angeli remanẽt q̃ hũanitati
cõmixti ad oĩa audacie mala miſeros ma
nu ĩiecta cõpellũt ĩ bella.ĩ rapĩas ·ĩ frau
des· ⁊ ĩ oĩa ꝗᷓ ſũt aĩarũ nature cõtraria

B ¶ Cũ fuerit aĩe a coꝛꝑe facta diſceſſio:

tũc arbitriũ examẽq; meriti eiꝰ trãſiet in

ſũmi demonis ptãtem · Tſqʒ eã cũ delicto

rũ illatã maculis viciiſq;ʒ viðrit:deſuꝑ ad
ima deturbãs ꝓcellis turbinibuſqʒ aeris
ᷣgni ⁊ aq ſepe diſcoꝛdãtibꝰ tradit:atz in
ter celũ ⁊ terrã mũdanis fluctibꝰ ĩ diuer
ſa ſꝑ eternis penis agitata raptat᷑: vt in
hoc obſit anĩe eternitas ꝙ ſit ĩmoꝛtali ſẽ
tentia eterno ſupplicio ſubiugata· Ergo

ne his ĩplicemur cauendũ.verendũ timẽæ

duqʒ eẽ cognoſce · Encredibiles eĩ e⸗ deli
cta cogent᷑ credẽ nõ verbis ſʒ exẽx
minis ſʒ ipſa paſſione penarũ C(ic

mũdus qᷓ dicit᷑ ſenſibilis receptaculũ eſt
oĩm ſeſibiliũ ſpecierũ ·q̃litatũ· vel coꝛꝑm
q̃ oĩa ſine deo vegetare nõ pñt· Oĩa enizʒ
deꝰ ⁊ a deo oĩa: ⁊ eiꝰ volũtatis oĩa:qð to

tũ ẽ bonũ:decens ⁊ pꝛudẽs:ĩmutabile.⁊

ipſi ſoli ĩſenſibile · atz ĩtelligibile: ꝛ ſine bꝰ

nec fuit aliq̃d nec ẽ nec erit · Oĩa eĩ ab eo
1ĩ ipſo · ⁊ ꝑ ipſũ:⁊ multifoꝛmes qlitates
⁊ magne qntitates · ⁊ oẽs mẽſurã excedẽ
tes magnitudĩes· ⁊ oĩfoꝛmes ſpẽs: q̃s ſi
ĩtellexeris o aſclepi gras acturꝰ es deo:ſi
ĩ totũ aĩaduerteres vᷣa rõe ꝑdiſceres mũ
dũ ipſũ ſenſibilẽ: ⁊ ꝗᷓ ĩ eo ſùt oĩa a ſuꝑio
re illo mũdo q̃ſi ex veſtimẽto eẽ cõtecta:

Nihil ẽ deniqʒ ſine oꝛdĩs diſpoſitõe · En
oĩbus mũdꝰ iſte ꝑfectꝰ ẽ · Tpſe enĩ mũdꝰ

oꝛdie geſtat᷑:vel totꝰ conſtat ex oꝛdĩe

¶ Euentꝰ ⁊ foꝛs ĩſunt oĩbꝰ ꝑmixta mũda

ms· ¶ DPreſcire cũcta pꝛudẽtes decet.
¶ Multos enĩ ſpes timoꝛq; moꝛtis excu
tiat vere rõnis ignaros·
gmare platonis eiuſdem ·

¶ Ex Lutio Apuleio de dogmate ꝑlato
nis autoꝛitates · 5b
Mnium terꝛenoꝛum nihil homĩe
pꝛeſtabiliꝰ pꝛudentia dedit · Qui

is: nec

Incipiunt de

Erxxij

quidem lingue ⁊ dẽtiũ vallũ: ⁊ iꝑſiꝰ oen
li venuſtas acceſſit: qd qdẽ aliis aantibꝰ
ad explendã victꝰ neceſſitatẽ: ĩferẽdaſqq
vẽtri copias cõꝑatũ ẽ:ſed hoĩ ꝓmptuari
um potiꝰ recte rõis ⁊ ſuauiſſime oꝛõnis
datũü ẽ:vt q̃ pꝛudẽtia coꝛde cõceꝑit ea ſen
ſa ꝓmat oꝛatio · At enĩ hoĩem tũc eſſe ꝑfe
ctũ cũ aĩa ⁊ coꝛpꝰ eq̃liter copulant᷑·⁊ ĩter
ſe cõueniũt · ſibiq; rñdẽt:vt firmitas mẽ
tis pᷣualentibꝰ coꝛꝑis viribꝰ nõ ſit ĩferio:
Coꝛpꝰ vo tũc natiuis ĩcremẽtis auget᷑ ceů
valitudĩs poꝛtio ꝓcurata ſalubꝛiter: mo
dũ neceſſarii metꝰ neſcit excedere: nec va
litudo obterit᷑ magnitudĩe heſternoꝛũ la
boꝛũ: nec pabuli ſarcina ĩmoderatiꝰ infe

cti vel vt nõ oꝑet digeſti diſtributiq;ʒ per
coipꝰ. Tũc enĩ artꝰ ac mẽbꝛa vigoꝛiſ debi

tũ modũ ac vires retinẽt:cũ id qð in fer
ad totiꝰ coꝛꝑiſ cõſeruationẽ veluti ſigilla
tim exequatũ cũctis ꝑtibꝰ diuidit᷑ (
¶ Sapientẽ ꝑfecte eẽ nõ poſſe dicit pla
to niſi ceteriſ ĩigenio pᷣſtet:⁊ artibꝰ ⁊ pꝛu
dẽtie ꝑtibus ĩbutꝰ ſit· deniqʒ ſapiẽs nec ĩ
ſecũdis rebꝰ effert᷑: nec cõtrahit᷑ ĩ aduer
ſis:cũ ſe oꝛnamẽtis ſuis ita ĩſtructũ ſciat
vt ab his nulla vi ſegreget᷑ ·hũc talẽ ñ ſo
lũ ĩferꝛe ſed nec referꝛe qdẽ oꝑtet iniuriã
Non em̃ cõtumeliã putat quã ĩ pbus fa
ciat:ſed eã quã patiẽtia firmiter tolleret
Equidẽ ſapiẽs oĩa accidẽtia ad melioꝛes
reputat rões · Tdẽ ille diẽ moꝛtis ſue ꝓpi
cius nec inuitꝰ expectat: ꝙ de aĩe ĩmoꝛta
litate cõfidat · Nã vĩculis liberata coꝛpo
reis ſapientis aĩa remigrat ad deos:⁊ ꝓ
merito vite puriꝰ caſtiuſue trãſacte: hoc
ipſo vſu deoꝛũ ſe cõdicioni cõciliat · un
dẽ ſe nbiente optimũ ac bonũ atʒ pꝛudẽtẽ
idẽ plato recte arbitrat᷑:cuiꝰ ſane cõſilia
cũ factis rectiſſime cõgruũt ·⁊ cui innt
pia ꝓfecta ſũt a iuſti rõne· At hũc ſapien
tẽ ⁊ foiſſimũ dicit eẽ qui vigoꝛe mentis
ad oĩa ꝑpetiẽda ſit ꝑatus · Nec etiã ange
tur ſapiẽs cariſſimis oꝛbatꝰ affectibꝰ:vl
qð decreto ⁊ lege recte rõnis interdicit᷑ ·
Rem deniqʒ publicã negat cõſiſtere pla
to niſi is qui imperitat habeat ſapientie
ſtudium: ⁊ is qui ad imperandum deligi
tur inter omnes ſapientiſſimus habeat᷑ ·

¶ E( Voluptas nec abſolute bona nec ſim

pliciter mala:ſed eaqᷓ ſit honeſta nec pu
dẽdis rebꝰ ſed gloꝛioſis actibꝰ veniat nõ

Grxxij.

fugiẽda.Hlã vᷣo quã aſpnat᷑ natura ipᷣa
turpꝑi delectatõne qꝗᷓſitã vitari oꝑtere pla
to cenſebat.Solicitudinẽ ⁊ laboꝛem ſi na
turales eẽnt ⁊ ab ipſa vᷣtute deſcẽderẽt:
eẽnt ꝓ aliq̃ clara admĩſtratione ſuſcepti
appetibiles ducebat eẽ: ſed ſi aduerſũ na
turã turpiſſimarũ rerũ cã gignerent᷑ ma
las ĩteſtabileſq; eẽ ¶ & ¶ Nanq;ʒ eũ cui

nõ ex natura nec ex ĩduſtria recte viuẽdi

ſtudiũ cõciliari p̃t: vita eſtimat plato eẽ
pellenduz: vel ſi cupido vite eum teneat
opoꝛte re ſapiẽtibus tradi:quoꝛum arte
quadam ad reciioꝛa flectatur · t eſt ſane

melius talem regi: nec ipſum regendi

alios habere ptãtem: nee dñari ſʒ ſeruire

¶ ¶ Dites ĩferioꝛes nuptias nõ recuſẽt

locupletũ cõſoꝛtia ĩopes cõſequant᷑ · Et
ſi vires opũ nõ cõgruũt:ĩgenia tñ diuer
ſa miſcẽda eſſe:vt iracũdo trãquilla iun
gat᷑: ⁊ ſedato hoĩ ĩcitatioꝛ mulier applice
tur:vt talibꝰ obſʒzuationũ remediis ſobo
les natura diſcrepãte cõfecta:moꝛũ ꝓuẽ

tu melioꝛe coaleſcat:a ita cõpoſitaruʒ do

moꝛũ opibꝰ ciuitas augear̃ ¶ T. ¶ Bonꝰ
Ai q; ⁊ ĩduſtrioꝛ ĩ honounbꝰ officiis p

erat᷑ peſſimi ciues luce careãt dignitatiſ⸗
¶ Neceſſitudinũ ⁊ libꝛoꝛũ amoꝛ nature
cõgruꝰ ẽ (R ¶ Malicia ꝑfecta ſeditiõez

mẽtibꝰ parit:ĩpediẽs ĩcepta eiꝰ atz medi
tata cõſulia: nec ꝓmittẽs qᷣcqᷓʒ eoꝛũ q̃ volʒ

¶ L ¶ Immoderatũ ĩgeniũ ĩ ꝗmcũq; ꝓrue

rit:modũ nõ habet: ⁊ ideo ſꝑ ei aut deeſt

alid aut redũdat i ¶Nus ſibi obeſt qui

aliũ cupit ꝑditũ q; ili nocʒ aduerſũ qu?

talia machimnat᷑ · Neqʒ obitꝰ cã lamẽtatio
nes ſuſcipi oꝑtet· ¶ ¶ Sola virtꝰ foꝛ

tunatiſſimos pᷣt facere cũ abſqʒ hac ex a

cipiunt de habitudine mũdi.

¶Ex Lucio Rpuleio de habitudie mũdi

aut oꝛitates·

tis ĩdagatrix · expultrixq; vicio
rũ: diuinarũ ꝑticeps rerũ phᷣia

videbat᷑:⁊ nũc maxĩe cũ nature ĩterpᷣtatõ
nẽ: a rᷣmotarũ ab oculis rerũ ĩueſtigatõʒ

ſibi vẽdicet · Nã cũ ceteri magnitudie rei

territi eiuſmõi laboꝛẽ arduũ ⁊ ꝓfundum
exiſtiarent:ſola phia ſuũ nõ deſperit ĩge

niũ: nec ĩdignã ſe exiſtĩauit cui diuinarũ

hũanarũq; rerũ diſceptatio deferat᷑ (O

liis ꝓſperis nõ poſſit felicitas ĩueniri· T᷑n

Onſiderãti mihi ſepe alias:vᷣtu

¶ OQuid ent mũdo pᷣſiantiꝰ ꝓ lauda quã
out as ſpeciẽ poꝛtio a te laudabit᷑ mũdi ·
dmirare quã voles tꝑantiã · oꝛdinatõeʒ
figurã · hic ꝑ hoc illud qdcunq; ẽ ĩueniet᷑
eſſe laudandꝰ · Nã qd (oꝛo teHoꝛmatũ atʒ
oꝛdinatũ videri p̃t:qð nõ ab ipſiꝰ exẽplo
imitata ſit rõ ¶ P Vee⸗ opinio ẽ:atqʒ
cogitatões oĩm hoĩm ĩſedit deũ eẽ · oꝛigi
nis habere autoꝛẽ: deũqʒ ipſũ ſalutẽ eſſe
1 r euerãtiã earũ q̃s effecerit rerũ.· Neqʒ;
vlla res ẽ tã pᷣſtãtibꝰ viribꝰ q̃ riduata au
xilio ſui natura cõtẽta ſit. hãc opinioneʒ
vates ſecuti ꝓfiteri auſi ſũt oĩa ſoue ple
na eſſe · Cuiꝰ pᷣſentiã nõ iã cogitatio ſola
ſed oculi ⁊ aures ⁊ ſenſibilis ſubſtãtia cõ
p̃hẽdit · Rex igit᷑ oĩm ⁊ pr̃ quẽ tm̃mõ aĩe
nt̃e oculi cogitatõis vidẽt:machinã iugi
ter ꝑ circũitũ ſuis legibꝰ termĩatã · clarã
ſideribꝰ relucentẽ ·ſpẽſqʒ ĩnumeras ab
vno pꝛĩcipio agitari iubʒ ¶ Q¶ Simile
iſtuc eẽ bellicis rebꝰ bĩc liceat arbitrari ·
Nã cũ bellũ tuba cecinit milites clãgore
ĩcenſi:aliꝰ accingit᷑ gladio · aliꝰ clipeuʒ ca
pit · Ale loꝛica ſe ĩduit · hic galea caput · vl
crura ocreis ĩuoluit · hic tẽperat frenis e
quũ ⁊ iugales ad cõcoꝛdiã copulat.Et ꝓ
tinus vnuſq̃ſq; cõpetẽs capeſcit officiuʒ
Velites executionẽ adoꝛnãt ·oꝛdĩes pꝛĩci
ꝓes curãt · eqᷓteſ oꝛdĩbus p̃ſunt · ceteri ne
gocia q̃ fati ſũt agitãt · Cũ ĩ terꝛa vniꝰ du
cis ĩperio tãtus exercitꝰ paret e p̃fece
rit:penes quẽ ẽ ſũma rerũ nõ aliter hũa
narũ ⁊ diuinaruʒ rerũ ſtatꝰ agit᷑:qñ vno
moderamie cõtẽta oĩa penſũ ſui oꝑis ag
noſcũt:euraq; oĩbꝰ occulta vis nullis o
culis obuia:miſi qbꝰ mẽs aciẽ ſue lucis in
cẽdit · Nec hoc vel illi ad moliendũ:xł'no
bis ad ĩtelligendũ obeſt · Ceterũ ea q̃ vel
e celo accidẽ oculis aduertimꝰ:⁊ aerẽ fie
ri ex aq̃: etiã illa a deo fieri credẽda ſunt:

cuiꝰ tutela mũdi hꝰ a cura ẽ·deo aũt nec

triſtis nec oneroſa ẽ ĩperii ſui cura·. Nam
qʒ vt ẽ lex ciuitatis ſe emel ꝓmulgata · ppe 12
tuis obſeruationũ rõibꝰ fixa:ipᷣa qᷣdẽ im
mutabilis ẽ. At eiꝰ arbitrio pentũ mẽtes
agitant᷑: nutuqʒ eius ⁊ damnatione fle
flectunt᷑ ¶ R ¶ Soꝛs naſcentiũ obitoꝛũ
loco pullulat:⁊ occidentiũ numerꝰ naſcẽ
tium locũ pãdit · Nanq; habitꝰ ſic eſt: vt
manibꝰ extẽſis celũ pꝛecemur · Et hec de
habitudine mũdi ſiue de Coſmographia

—— — — — — ———

Lutii Rpuleii· Tncipiũt nunc Oroſii.

ZEncipiunt⸗ .
Im 1 magna magni pfr̃iſfe mi
liaſ domo cũ ſint multa diuerſi
generis anĩalia: adiumẽta fami

nitã quandã obediẽtie foꝛmulã: ſola diſci
plinati timoꝛis expectatione ſuſpẽdi: do
nec ad pagendi licentiam nutu ſigno ve

mittant᷑ · habent enĩ ꝓpꝛios appetitꝰ:qᷓn

tum bꝛutis excellẽtioꝛes: tm̃ homĩbus ꝓ
pinquãtes:hoc ẽ diſcernere · amare · ſerui
re· Nam diſcernẽtes ĩter dños atʒ extra
neos:nõ ſolũ hos quos ĩſectant᷑ ederũt:
ſed hos quos amãt ʒzelant · Et amãt es do
minuz domũ non quaſi ex natura apti
coꝛꝑis vigilãt: ſed ex nature cõſcientia ſo
liti amoꝛiſ ĩiuigilant· Vnde etiã miſtico ſa
cramẽto ĩ euãgeliis ſacris: ꝙ edãt micas

catelli ſub mẽſadñoꝛum: ⁊ cananea non
erubuit diceren dñs nõ faſtidiuit audire
Beatus etiã Thobias ducẽ angelũ nS

canẽ comitem habere nõ ſpꝛeuit (Fure

ab initio homĩes ꝑ bona malaq; alternãä
tia exercent᷑:hũc modũ ſentit quiſ. * P

ſe atʒ in ſe humanũ genus videt ¶

Ex abundãtia eĩ luxuria: ex luxuria fe
de libidines adoleuere ¶ Enimuero cui

placet obliuiſcit᷑:cun dolet memĩt ¶
¶ Quiſquis nõ docet᷑ timoꝛẽ dei ꝓpala

te religionis ſtudio · Tre eiꝰ vltionis ter
reat᷑ exemplo ¶ Berpetuo ĩ vita ſua trã

quillitatũ ⁊ delicioꝛuʒ ſereno aſſuefacti:

ad omne vel modicũ obducte ſolicitudĩis

¶ Hauli Oꝛoſi de oꝛmeſta autoꝛitates

liaris rei cõmoda:non ẽ tñ canũ cura po
ſtrema. Quibus ſolis natura ĩſitum ẽ vo
luntarie ad id qð p̃parant᷑ vrgeri:⁊ ꝑ ige

nubilũ cõmouent᷑ ¶ Hec de pꝛĩo:ſequũ
tur de ſcðo.¶ D¶ Neminẽ iã eſſe arbi
troꝛ quẽ latere poſſit quin hominẽ ĩ boc
mũdo de fecerit · Vnde etiã peccante ho
mine mũdus arguit᷑: ac ꝓpt er nr̃am ĩtẽ
perãtiã cõpꝛimendã terra hec ĩ qua viui
mꝰ defectu ceteroꝛũ aĩalium: ⁊ ſterilitate

ſuoꝛũ fructuũ caſtigat᷑· Ttaqʒ ſi creatura
dei merito ⁊ diſpẽſatio dei ſumꝰ: quis eĩ

magis diligit q; ille qui fecit g qs aũt oꝛ

dinatiꝰ regit q; is qui fecit ⁊ diligit ? qͥs

vero ſapientiꝰ ⁊ foꝛtiꝰ oꝛdinare ⁊ regere
facta pᷣt q; qui ⁊ facẽda ꝓuidit · ꝓuiſa ꝑ
feet? Quaꝓpter omnẽ ptãtem a deo eẽ

rii

omnẽqʒ oꝛdinationẽ: ⁊ q nõ legerũt ſen

tiũt:i qui legũt cognoſcũt . ſi prãätes

a deo ſunt quãtomagis regna:a quibus
relique ptãtes ꝓgrediunt᷑ · Si aũt regna
diuerſa:q̃nto equiꝰ regnũ aliqð maximũ

cui reliquoꝛũ regnoꝛũ ptãſ vniuerſa ſub

iicit᷑:q̃le a pꝛcipio babilonicũ: ⁊ deinde
macedonicũ fuit: pꝰ etiã Affricanũ:atq;ʒ
ĩ fine Romanũ:qð vſq; ad nũc manet

( ¶ Ouidqᷣ d enĩ ẽ oꝑe ⁊ manufactũ :labi
⁊ cõſumi vetuſtate capta cõfirmat:cuius
vt pꝛimũ imperiũ ac potẽtiſſimũ extitit:

ita ⁊ pꝛimũ ceſſit:vt veluti quodam iure

ſuccedẽtis etatis ðbita poſteris traderet
hereditas · Ipſis quoq; eandẽ tradẽdi foꝛ

mulã ſeruaturis ¶ E¶ Quippe ocio diſ

coꝛdie nutriunt᷑:aut vbi neceſſitas ĩcubu

it poſtpoſitis pꝛiuatis cauſis atʒ odiis in

cõ mune cõſuli ¶ ¶ Expers cõſilii fu

roꝛ doloꝛẽ virtutẽ putat:q̃ntũcunq; me

ditat ira tm̃ ꝓmittit audacia ¶ Sequun

de tercio eiuſdem. ¶ MH ¶ PBhbilippꝰ Rex

NKklacedonũ pr̃ Nlexandꝛi: qui cũ pꝛidie q;
occideret᷑ ĩterrogatꝰ fuiſſet:qui finiſ hoiꝛ
magis eſſet optandꝰ · Reſpõdiſſe fert᷑ eũ
eſſe optimũ qui viro foꝛti poſt virtutuz

ſuarũ gloꝛias ĩ pace regnãti ſine cõf licta
tione coꝛꝑis ⁊ dedecore anĩ: ſubitus ⁊ ce
ler ĩoꝑinato ferro potuiſſet accidere: qð
ipſi mox cõtigit · Nec ab iratis dis quos
ꝑuipenderat ſꝑ:quoꝛũq; aras ·tẽpla· ⁊ ſi
mulacra ſubuerterat:qui electi ſſimaʒ vt
ipſi videbat᷑ moꝛtẽ adipiſceret᷑ potuit im

pediri · Naʒ die nuptiarũ cũ ad ludos ma

nifice apparatos: ĩter duos Alexãdros
uiũ generũq; cõtẽderet · ARpauſania no

bili macedonũ adoleſcẽte ĩ ãguſtiis ſine

cuſtodibꝰ circũuentꝰ occiſus EIEE CXXi
ſolẽt hũane mutabilitati oĩa ſoꝛdere pꝛe
ſẽtia · Nouitates rerũ actu audituq; pꝛu
rientibꝰ:ipſa etiã vita faſtidio ẽ ¶ Quip
pe gretie ciuitates dũ ĩpꝑare ſingule cupi

unt:imperiũ oẽs ꝑdiderũt:oppᷣſſe demũ

huitutes ſenſerũt ¶ R ¶ Hemit miſeros
l

ĩter iiuriarũ ſtimuloſ ſuꝑ

uꝰ pauoꝛ: 2⁊ ip
ſa quoq; diſſimulatõe doloꝛ creſcit ( In

magna maloꝛũ multitudĩe difficillig dr

cus fiᷣs ¶ Sequunt᷑ nũc de q̃rto (¶ D
xiſſe Eneã virgdiꝰ refert:cũ ꝓꝰ ꝑicula ſua
ſuoꝛũqʒ naufragia ĩſiduoſ egre ſocioſ ſo

larec̃· Eoꝛſan ⁊ hec oli memiſſe iuuabit

7 %S

xxij.

hec ſentẽtia ſemel apte ficta ſꝑ vĩ ſui tri

plicẽ cũ diuerſiſſimis effectibꝰ refert· Cũ
⁊ pᷣterita tãto gratioꝛa habent᷑ ĩ verbis:
quãto granioꝛa referunt᷑ ĩ geſtiſ· t futu
ra dũ deſiderabilia faſtidio p̃ᷣſentiuʒ fiũt
ſp melioꝛa credunt᷑ · Ipſis aũt pñtibꝰ ob
hoc nullã ĩ ꝑtem miſeriarũ iuſta cõꝑatio

adhiberi p̃t:qꝛ multo maioꝛe moleſuia af
ficiũt quãtulacũq; ſint iſta qᷓ ſũt: q; illa

] ſiue trãſacta ſiue vẽtura etſi magna di
cunt᷑ ĩterim tñ oĩo nõ ſunt ¶ Fruſtra de

ꝓle cura ẽ niſi rebꝰ pñtibꝰ cõſulat᷑. (N
ctoꝛi

Victoꝛie gloꝛiã maculãt dãna vi

niſi foꝛte cũ adeo pauci cadut: vt admira

tionẽ terroꝛẽqʒ virtutis augeat paucitaſ
ꝑditorũ. ¶ Si gloꝛioſum ẽ duci ⁊ patrie
lurimos hoſtes ĩteremiſſe: q̃nto magis
etũ patrie ⁊ duci beatũ p̃t videri:ſuorũ
vel nullos vel pauciſſimos ꝑdidiſſe ¶ Tri
bulatõnes ⁊ plage etſi plerũq; ꝑ aereas
ptãtes fiũt:tñ ſine arbitrio oĩpotẽtiſ dei
oĩo nõ fiũt ¶ Iducit᷑ pñtibꝰ malis triſti
oꝛ fama ¶ N¶ Diſcoꝛdia infeliciter exa

gitãte:nulla vnqᷓ; E* foꝛis ꝓſpera vl
¶ OQuia maligni

domi qᷣeta dicunt
atq;ʒ ĩuidi vicioſo oculo vidẽt q̃ vidẽt:at
q; iðo duplicia illis vident᷑ q̃ vidẽt · Et cõ

fuſi caligĩe neqᷣcie ĩ io cadũt vt minus vi

dẽdo plus videãt:cũ tñ id qð ẽ ita vt ẽ vi

dere nõ pñt· Intm̃ enĩ eaptũ coꝛ obliq̃ti

uidia: vt rectũ natura ñ videat ( E¶ Eoꝛ

Sequũt᷑ de quĩto(¶ OQ ¶ Maioꝛes nñ̃i bel

buta obtulerũt · Tributũ pᷣciũ pacis eſt·

Nos tributa öpẽdimꝰ ne bella patiamur
(RCNil ꝑdidi vbi nihil amaui: totũqʒ ba

beo qñ quẽ diligo ẽ mecũ (¶ S¶ Oõſidera
tionẽ fuꝛoꝛ adimit ¶ Sequũt᷑ de ſe exto (T

¶ Omẽs hoĩes cuiuſlibʒ ſecte vel vite vl

prie ita ſꝑ ad ꝓſpectũ pꝛudẽtie nat᷑ali bo
no erigunt᷑:vt oblectamẽto coꝛꝑis rõna
le mẽtis etſi nõ actu pᷣferant iudicio tñ p

ta ĩ ſcĩiam dei q̃ſi artẽ ꝓſpicit · deũ enĩ qli

bet hoĩm cõtẽnere ad tpᷣs pᷣt:neſcire nõ
fe ĩ totũ:qppe nã ⁊ phi dũ ĩtento mẽtis
udio ꝗqᷓrũt ſcrutant᷑q; oĩa · Vnũ deũ au
toꝛẽ oĩm reppierũt ad quẽ vnũ oĩa refe
runt᷑ · Nã ⁊ vbi rõtinatio deficit fideſ ſub
uenit:miſi cenĩ crediderimꝰ nõ ĩtelligemꝰ

tis ĩ alterutrũ deſpatio in melioꝛa ꝓficit.

la geſſer̃t bellis fatigati pacẽ petẽtes tri

Ab ißo audias ipſiqʒ deo credaſ qð verũ
velis ſcire de deo ¶ V¶ O quãta ⁊ q; iof

fenſa lux vᷣitatis eẽt:ſi nõ adue rſus eã vl
tro ſe offerẽtẽ ĩbedilli ĩfeliciter oculi clauu

derent᷑ ¶ Sequunt᷑ de ſeptio vltĩio (
¶ Vere igmiſ ardẽs xpᷣs:quẽ qͥ ſequit᷑ illu
minat᷑:q tẽptat exurit᷑· t pſe ẽ xpᷣs xpᷣiano
rũ caput · ſaluatoꝛ bonoꝛũ.maloꝛuʒ puni

toꝛ · iudex oĩm:q foꝛmã ſub ſe cũctis ᷣbo
ope ĩſtituẽs: quo magis doceret patiẽ

teſ ĩ ꝑſecutõibꝰ ꝗqᷓſ ꝓ vita eterna acciꝑent

eẽ oꝑtere · Mox vt vᷣginiſ ꝑtu ediꝰ mũdo
appuit a paſſionibꝰ ĩcepit · Nãq; eũ Rex

iudee herodes ſimulvt natũ cõpit necare

decreuit: plurĩoſq; tũc ꝑuulos dũ vnuʒ ĩ

ſectat᷑ occidit · hic malignis ĩpꝛobe ĩcurꝛẽ
tibus digna punitio ẽ · hic ĩquantũ tran
quille agit᷑ mũdꝰ credentiũ gra:quantũ

ꝑnicioſe ĩquietat᷑ blaſphemãtiũ pena eſt

Securꝰ ꝑ oĩa fidelibꝰ xpᷣianis quibꝰ aut
eterne vite req̃es ĩ tuto:aut etiã huiꝰ ĩ lu

cro ẽ. Qito aũt vᷣra dei ĩ miſericoꝛdiã ver

tit᷑:vt cepte vltiõis maioꝛ foꝛma qᷓ; pena
ĩ menſurã plenitudĩs reputet᷑ ¶ ᷓ¶ Qui
deꝰ vt vnꝰ vnã fidẽ tradidit: vnã eccleſiã
tota oꝛbe diffudit · hãc aſpicit · hãc diligit
hãc defendit: quolibet ſe qſquis noĩe te
gat: ſi huic nõ ſociat᷑ alienus:ſi hanc ĩpu
gnat limicꝰ ẽ.·. Maligna autẽ ſp aduerſus
deũ verũ diabolica iſectatio: ꝗᷓ ab initio
müdi vſqʒ ad nũc a ſincero fidei religio
niſq; tramite: effuſis erroꝛum nebulis lu
bꝛica hoĩm coꝛda ꝑturbat:pꝓoſtq; xpᷣianiſ
ĩpatoꝛibus ſũmã regie ptãtis in melioꝛa
vertẽtibus eccleſiã xpᷣi ʒelo idolatrie pſe
qui deſiſtit: aliud machinantiũ genꝰ quo

ꝑ ceoſdẽ xpᷣianos ĩpatoꝛes: xpᷣi eccleſiã ve

xaret ĩuenit & ( Obbe ab initio creatũ
ĩſtitutũ humanũ genꝰ: vt ſub religiõe
cũ pace ſine laboꝛe viuẽs fructu obedien
tie eternitatẽ ꝓmeret᷑ ¶ Inter ſacra con
tinua paganoꝛuʒ ĩceſſabilibꝰ cladibꝰ nul
lus finis ac nulla requies fuit: niſi cũ ſal
uatoꝛ mũdi xps illuxit · cuiꝰ aduentu p̃de
ſtinata fuit ĩꝑii Romani pax Caom
aſtoꝛis ẽ tõdere pecꝰ nõ deglutire · ¶ bb
Sapies noĩandus ẽ qui ani vires tran
quillis ſtudis accommodat ¶ DBublicas
interdici leges nõ opoꝛtet ſine quibꝰ reſ
publica non ẽ reſpublica · Incipiũt nune
victurini autoꝛitates· GM

¶ Victurini de architectura autoꝛitates

NR

cis lacte non poteſt ali:neq; ad
vite creſcẽtis gradus ꝑduci: ſic
ciuitas ſine agris ⁊ eoꝛũ fructibus in me
nibus affluentibus non poteſt creſcere:
nec ſine abundantia cibi mefuenti habẽ

opulũqʒ ſine copia tueri ¶ Hec ex ſcdo
icturini: qꝛ de pꝛimo nihil occurrebat

Sequũtur de tercio eiuſdem ¶ B ¶ Del
hicus apollo Socratẽ omniũ ſapientiſ

imũ phitie reſponſionis eſt ꝓfeſſus. Cv᷑S
aũt memoꝛatur pꝛudenter doctiſſimeqʒ

dixiſſe:opoꝛtuiſſe hominuʒ pectoꝛa fene

ſtrata ⁊ aperta eſſe:vt non ocultos babe

rent ſenſus ſed patenteſ ad conſiderãdũ
Vtinam vero rerũ natura:ſententiaʒ eiꝰ

ſecuta explicata et apparẽtia ea conſtitu

iſſet · Si enĩ ita fuiſſet nõ ſolum laudes
vicia animoꝛũ ad manum aſpicerent᷑:ſed

etiã diſciplinaꝛũ ſcientie ſub oculoꝛũ con
ſider atõe ſi ubiecte nõ incertis indiciis ꝓ
barentur:ſed ⁊ doctis ⁊ ſcientibꝰ autoꝛi
tas egregia ſtabilis adderet᷑ · Tgit᷑ quo

niam hec nõ ita ſʒ vti natura rerũ voluit
ſunt cõſtituta:nõ efficit᷑ vt poſſint hoĩes
obſcuratis ſub pectoꝛibus: ingeniis ſci
entias artificioꝛũ penitꝰ latentes quẽad
modũ ſunt ĩdicare· Mec de tercio:de q̃rto

1¹ ineuihn ſe obtulit. Sequũtur de ſe

xto (Q(Ga vera p̃ſidia ſunt vite: qui
bus neq; foꝛtune tempeſtaſ iniqua:neqʒ
publicarũ rerũ mutatio: neq; belli vaſta
tio poteſt nocere · Non minus eam ſentẽ
tiam augẽdo theophꝛaſtus: Hoꝛtãdo do
ctos potius eſſe q; pecunie confidentes:
kta ponit doctũ ex omnibus ſolũ neq; in
alienis peregrinũ: neq; in amiſſis famili
aribus ⁊ neceſſariis inopem amicoꝛũ:ſed
in omni ciuit ate eſſe ciueʒ:difficileſq; foꝛ
tune ſine tĩoꝛe poſſe deſpicere caſus· At
qui nõ doctrinaruʒ ſed felicitatis p̃ſidiis
putaret ſe eſſe vallatũ:labidis itineribuſ
vadentem:nõ ſtabili ſed infirma cõf licta
ri vita· Cpicurus vero nõ diſſimiliter ait ·
pauca ſapientibus foꝛtunã tribuere: que
aũt maxima ⁊ neceſſaria ſunt anĩ mentis
q; cogitationibꝰ gubernari· Omnia eniʒ
munera foꝛtũe cũ dantur: ab ea faciliter
adimunt᷑ · diſcipline vero cõiuncte cũ ani

enim natus ĩfans ſine nutri

Gyni.

mis nullo tꝑe deficiunt:ſed ꝑmanent ſta
biliter ad ſummũ exituʒ vite · ¶ Sequun
tur de ſeptimo eiuſdem ¶ D ( Maioꝛes
tum ſapienter tum etiã ſalubꝛiter ſic ĩſti
tuerunt:per cõmen tarioꝛũ relatões cogi
tata tradere poſteris vt ea nõ interirent
ſed ſingulis etatibꝰ creſcentia volumini⸗
bus editis gradatim ꝑuenirent vetuſtati
bus ad ſummã doctrinarũ ſubtilitatem ·
Ttaqʒ nõ mediocres ſed infinite ſunt his
agende gratie:ꝙ nõ inuidi oꝛe ſuentes p
termiſerũt:ſed omniũ generuʒ ſenſus cõ
ſcriptioĩbus memoꝛie tradendos curaue
runt· Nanqʒ ſi nõ ita feciſſent non potu
iſſemus ſcire que res ĩ Troia fuiſſent ge
ſte · Nec quid Tales· democritꝰ. anaxago
ras reliqui q; phiſici ſenſiſſent de natura
rerũ · Seu xerxes· NAlexander. darius· cete
riq; reges quas res:aut quibus ratioĩbꝰ
geſſiſſent non fuiſſent note· niſi maioꝛes
pceptoꝛũ cõparationibus omniũ memo
rie ad poſteritatẽ cõmẽtariis extuliſſent:
C(G Eeg quẽadmodũ his gratie ſũt
agende:ſic ecõtra qui eoꝛũ ſcripta furan
tes ꝓ ſuis pᷣdicant ſunt vituperandi:qui
qʒ nõ pꝛopꝛiis cogitationibꝰ ſcriptoꝛũ ni
tuntur: ſed inuidis moꝛibꝰ aliena violan
tes gloꝛiant᷑nõ modo ſunt repᷣhendẽdi:
ſed etiaʒ qui impio moꝛe vixerũt pena cõ
demnandi . In octauo nihil ſe obtulit· Se
quuntur de nono · ¶ E ¶ QOui a teneris
etatibus doctrinarũ abundantia ſatiant
optimos habent ſapientie ſenſus· Inſti
tuunt ciuitatibꝰ humaĩtatis moꝛes:equa
iura· leges:quibꝰ abſentibꝰ nulla ciuitas
poteſt eſſe incolumis· Cũ ergo tanta mu
nera a ſcriptoꝛũ pꝛudẽtia pꝛiuatim publi
ceqʒ fuerint hominibus pꝛeparata:nõ ſo
luʒ arbitroꝛ palmas ⁊ coronas his tribui
opoꝛtere: ſed etiã decerni triumphos:⁊ ĩ
ter deos ſedes eoꝛũ dedicandas iudicare
Ergo eoꝛum viroꝛũ cogitata nõ ſoluʒ ad
moꝛes coꝛrigẽdos:ſed etiaʒ ad omniũ vti
litatem perpetuo ſunt p̃parata· Athleta
rum aũt nobilitates bꝛeui ſpacio cũ ſuis
coꝛpoꝛius ſeneſcuntTtaqʒ neq; cuʒ ma
xime ſunt floꝛẽtes:neq; poſteritate neqʒ;
inſtitutis hi quẽadmoduʒ ſapientiũ cogi
tata hominũ vite pꝛodeſſe poſſunt. Cum
vero neqʒ moꝛibus neq; ĩſtitutis ſcripto
rum pꝛeſtantibꝰ tribuant᷑ honoꝛes: ipſe

Syyrig

autem per ſe mentes aeris altioꝛa ꝓſpici

entes: memoꝛiarũ gradibꝰ ad celuʒ elate

euo ĩmoꝛtali nõ modo ſentẽtias:ſed etiã
figurã: eoꝛũ poſteris cogunt eſſe notas:
⁊taq; qui literarũ iocunditatibus inſtru
ctas habẽt mentes:nõ poſſunt niſi ĩ ſuis
coꝛpoꝛibus delicatas habere ſicuti deoꝛũ

Hec de victurino de architectura:quia in

decimo libꝛo qui eſt vltimꝰ nihil repoꝛtã
dum ꝑpendi.vncipiũt Quinti Qurtii Ruf
fi de geſtis Nexandꝛi autontates

dꝛi autoꝛitates · =
NNiam naturã plerũqʒ foꝛtuna coꝛ
— rumpit · ¶ Momines cum ſe E

ſcere foꝛtune etiã naturã dediſcũt
¶Leterũ deſtinata ſalubꝛiter omm rõe
otẽtioꝛ foꝛtuna diſcuſſit. ¶H ¶ Omaa
Re ander facilius q́; moꝛã ꝑpeti poterat
Diſcoꝛs exercituſ nec ad vnũ imperiũ
intentus vario tumultu cuncta turbat·
Quis aut in victoꝛia aut ĩ fuga copias nu
merat? ¶ Vbipartes labãt ſũma turba
tur · ¶ Hec de tercio: naʒ pꝛimi duo libꝛi
cõmuniter non habent᷑:ſequunt᷑ de qrto
¶ Di quoqʒ ꝓ melioꝛe ſtãt cauſa. ¶ Vt
opinoꝛ ĩeuitabile eſt fatũ. ¶ F ( Nulla
res multitudinẽ efficacius regit q́; ſuꝑſii
tio:alioquin potens·ſeua:mutabilis. vbi
vana gloꝛia capta ẽ melius vatibꝰ q; du
cibus ſuis paret · ¶ Quid opuſ eſt armis

ĩter quos odia ſublata ſunt Semper

i in paucitate iactura eſt·

Temeritas vbi pꝛimũ impetũ effudit: ve
lut quedã animalia emiſſo aculeo toꝛpet
¶ Ne duces quidem copiaruʒ ſua laude

fraudãdi ſunt: quippe vulnera que quiſ
qʒ excepit indicia virtutis ſunt · Gffugit

moꝛtẽ quiſq; cõtemꝑſerit:timidiſſimum

quenq; cõſequi᷑ ¶ Quippe vbi intrauit
anĩos pauoꝛ:id ſolũ metuunt qð pꝛimuʒ

foꝛmidare ceperũt ¶ Fragilitatis huma
ne nimia in ꝓſperis obliuio eſt. ¶ LH
Omnia experiri neceſſitas ſubiit:quippe

cũ pꝛimas ſpes foꝛtuna deſtituit futura

pᷣſentibus vident᷑ eſſe potioꝛa ¶ Nunq;
