diſſimis frui voluptatibꝰ:nõne ſeſu carẽ

videmur ſi malimꝰ in humilitate · in ege

ſtate · in cõtẽptu ĩ ignominia viuere: aut

ne viuere q;dẽ ſed dolore cruciari ⁊ mori

ex qbʒ malis nibil ampliꝰ aſſeqᷓmur: quo
poſſit voluptas oĩs pẽſari · Si aũt vitꝰ
malũ nõ eſt facitq;ʒ hõeſte ꝙ uoluptates
uicioſas turpesq; contẽnit: foꝛtiter ꝙ;
nec doloꝛẽ nec moꝛtẽ timet ut officiuʒ ſeꝛ
uet:eꝛgo aliquod meliꝰ bonũ aſſeq̃tuꝛ ne

ceſſe eſt q; ſũt illa q̃ ſꝑnit:at vero moꝛte

ſuſcepta quod vlteriꝰ bonũ ſpari põt ni
ſi eternitas · Suꝑeſt citare teſtes quoꝛum
autoritate argumẽta firmẽtur: ⁊ omiſſis

teſtimoniis ꝓphetarũ: hbermes naturam

hoĩs deſcribẽs vt doceret quẽadmodum
eſſz a deo factꝰ hec ĩtulit. Et idẽ ex vtriuſ

q; naturis ĩmoꝛtali ac moꝛtali vnã facie
bat naturã hominis: eũdeʒ in aliquo qui

dẽ ĩmoꝛtalẽ: in aliquo aũt moꝛtalẽ faciẽs

1iſtum ferẽs in medio diuine ĩmoꝛtalis

erx

q nature mortalis ac mutabilis conſa
tuit:vt uniuerſa cernẽs uniuer ſa mire
tur · Preterea maiꝰ requiramus teſlimo
niũ Hollites q̃dẽ cõſuluit Appollinẽ mil

leſiũ:vtrũ ne maneat aĩa poſt moꝛteʒ an
diſſoluat᷑· et rñdit his vbis Anima quidẽ

qʒdiu uinculis in coꝛꝑe tenet᷑ coꝛruptibi

les paſſiones ſẽ tiẽs moꝛtalibʒ cedit dolo
ribʒ · Cũ vero humanã ſolutõeʒ poſt cor
ruptũ tẽpus ĩuenerit oĩs ad ethera ſem
per ſenectutis expers effert᷑: 1 in eternuʒ

manet ind omita: primo genita nãqʒ dei
hoc diſpoſuit ꝓuidẽtia · Mato etiã de ani

ma diſſerẽs ex hoc ait cognoſci poſſe ani

mas eſſe ĩmoꝛtales atʒ diuinas: ꝙ in pue

ris mobilia ſint ĩgenia ⁊ ad ꝑcipiẽduʒ fa

cilia: ꝙ ea ꝗᷓ diſcãt ita celeriter rapiãt: vt

nõ tũc illa primũ diſcere videãtur: ſed re

cognoſceꝛe ⁊ reminiſci: in quo pir ſa ꝑiẽs
¶ Mro

poetis nepriſine credidit · ¶ R
pinquãte huius ſeculi termino hum ana
rum rerũ ſtatuʒ cõmutari neceſſe eſtã

deterius nequicia inualeſcẽte ꝓlabi. vt iã
noſtra hec tꝑa quibus ini qtas ⁊ malicia

vſq; ad ſũmum gradum creuit. in illius
tam inſanabilis mali cõpatõne felicia et
ꝓpe aurea poſſint iudicari·᷑ta eĩ iuſticia
rareſcet · ⁊ impietas: ⁊ auaricia · ⁊ cupidi

tas · ⁊ libido cꝛebreſcet: ut ſiqui foꝛte cuʒ

fuerĩt boni pꝛede ſint ſceleratis · ac diue
xent᷑ vndiq; ab iniuſtis· Soli auteʒ mali
opulẽti ſint · boni uero in ommbus con
tumeliis atz in egeſtate iactãtur· cõfun
dent omne ius H leges interibũt.nibil qᷣſ
qᷓ; tũc habebit niſi aut male q̃ſitũ aut ma
le defeſum. Audacia ⁊ vis omnia poſſide
bunt:non fides in bomĩbus:non pax. ñ
hbumanitas: nõ pudoꝛ:non veritas erit·
atz ita neq;ʒ ſecuritas· neq; regimẽ. neqʒ
requies a malis vlla. Omnis em̃ terꝛa tu
multuabitur·fremẽt vbiq; bella: omnes
gẽtes in armis erũt a ſeinuiceʒ expugna
bũt. Qiuitates ĩter ſe finitime pᷣliabunt᷑
et prima omniũ egiptus ſtultarũ ſuper
ſtitionũ luet penas:a ſãguine velut flũi
ne opietur · Tũc ꝑagrabit gladius oꝛbem
mecẽs omnia tãq; meſſẽ cuncta ꝓſteꝛnẽs
Quius vaſuitatis ⁊ cõfuſionis hec erit cã
qꝙ romanũ nomẽ quo nũc regitur orbis
(hoꝛret animꝰ dicè ſʒ dicã q f uturũ eſt)
tollet᷑ e terra ⁊ ĩperium ĩ Aiã reueꝛtetur

Seyr

ac rurſus oriens domĩabitur atʒ occidẽs
ſerinet · Nec mirũ cuiqʒ debz viden: ſi re

gnũ tãta mole fũdatũ ae tãdiu ꝑ tot ⁊ ta

les riros auctü tãtis deniq; opibꝰ cõfir

matũ aliquãdo tũ coꝛruet· Nihn eſt eniz
humanis rebzʒ aboratũ quod nõ bumãis
eqʒ viribʒ deſtrui poſſit:qm̃ moꝛtalia ſũt
oꝑpa mortaliuʒ:· Sed ⁊ alia priꝰ regna euʒ
diutiꝰ floruilent · nihilo minꝰ tñ occide
rũt.Nã et egiptios et ꝑſaſ ⁊ grecoſ ⁊ aſſi

rios ꝓditum eſt regnu habuiſſe terraruzʒ

qbus oĩbus deſtructis ad romanos quo

qʒ rerũ ſumnma ꝑuenit:qui quãto ceteris
omnibz regnis magnitudie anteſtant tã

to maioꝛe decidẽt lapſu:qꝛ plus habent

põderis ad ruinã re ſüt ceteris altioꝛa

Et id qᷓdem futurũ bꝛeui cantiones ꝓphe
tarũ denũciant ſub ambage aliorũ noim

ne facile quis ĩtelligat· Sibille tñ apeꝛte
in ĩteritũ eſſe romã loquũt᷑: quideʒ iudi
cio dei ꝙ nomen erꝰ habuerit inuiſũ ⁊ ini

mica uiſticie veritatis alumnũ populum
trucidaret.Hiſtapes pades quoq; q fuit
medoruʒ rex antiquiſimꝰ a quo amnis
lomẽ accepit qui nũc hiſpades dicit᷑ ad

mirabilis oim ſub ĩterpᷣcatõe vaticenan

tis pueri ad memoriã poſteris tradidit:

ſublatũ iri ex oꝛbe ĩperiũ nomẽq; Roma

nũ multo ante pꝛefatꝰ eſt q; illa troiana

gens cõderet . ¶ B ¶ Quõ aũt id futurũ

ſit nequis ĩcredibile arbitret᷑ oſtendam·
Imprimis mitip licabit᷑ regnũ ⁊ ſũma re
rũ poteſtas ꝑ ꝓlurimos diſiipata ⁊ cõci
ſa minuet᷑: tũc diſcoꝛdie ciuileſ imꝑpetuũ

ſerẽtur. nec vlla requies bellis exicialibꝰ
erit:donee reges decẽ extãt· qui o.bẽ ter

renõ ad regẽdũ ſed ad cõſumẽdũ partiã

tur : hi exercitibꝰ in imẽſũ aucis: 1 agro
rũ culcibus deſututis: quod eſt prĩcipiãũ

euerſionis ⁊ cladis:diſpdẽt oĩa ⁊ cõminu

ent ⁊ voꝛabũt.Tuũ repente aduerſus eos

hoſtis potẽtiſſimꝰ ab extremiſ finibʒ pla
ge ſeptẽtrionalis oriet᷑: qui tibus ex eo
numero deletis qni tũc aſiaʒ obtinebãt
aſſumet in ſocietatẽ a ceteris:ac prĩceps

oĩm cõſtituet᷑· hic inſuſtẽtabili dnatione
— „ „
vexabit oꝛbẽ:diuina ⁊ bumana miſcebit:

infanda dictu execrabilia moliet᷑: noua

cõſilia in pectoꝛe ſuo volutabit vt ꝓpriũ
ſibi eõſutuat imperiũ·leges cõmutabit ·
ſuas ſanciet · cõtaminabit · dirripiet· ſpoli

abit· occidet · Deniq; ĩmutato noĩe atqʒ

imperii ſede tꝛãſlata cõfuſio ac ꝑturbatõ

kumani gniis cõſequet᷑ · Tum vero dete
ſtabue atz abbominandũ tẽpꝰ eyiſtet · q
nulli hoĩm ſit vita iocũda. Gruent᷑ fundi

tus ciuitates atqʒ interibũt nõ modo feꝛ

ro atq; igni:verũetiã terremotibꝰ aſſidu

is:eluuie aquarum: ⁊ mo:bis frequẽtibꝰ
fame crebꝛa. Rer enim viciabitur: 2 cor

ruptus et peſulẽs fit: modo impoꝛtunis
imbribꝰ.modo inutuli ſiccitate: nunc fri
goribꝰ:nunc eſubus nimiis:mec terꝛa ho

nini dabit fructũ: non ſeges quicqᷓ;: nõ
arboꝛ non vitis feret · Sed cum in flore

ſpem maximã dederint:in fiuge decipiẽt

Fontes quoqʒ in fluminibus areſcẽt: vt

ne potus quidem ſuppetat · Et aque ĩ ſã
guinẽ aut amaritudineſ mutabũt᷑. ꝓpteꝛ
hec ⁊ deficent:⁊ in terra qᷓdrupedes: 1
aere volucres ⁊ in mari piſces· Et ꝓdigia
ĩ celo mẽtes hoĩiʒ maxio ᷑ roꝛe cõfũdẽt et
crines cometaruʒ: et ſol tenebꝛe: a coloꝛ
lune:et cadẽtiũ ſideiũ lapſus:Nec tñ hec
vſitato mõ fiẽt ſʒ exiſtẽt ſłito ignota et
ĩuiſa oculis aſtra·Sol ĩꝑꝑetuũ fuſcabit᷑:

vt vix inter noctem diemq; diſcernatur.
Luna iam non tribus deficiet horis ſed
ꝓerpetuo ſanguine obfuſa: meatuſ extꝛa

ordinarios peꝛaget:vt non ſit homĩ ꝓm

ptum aut ſiderum curſus aut rationem
tempoꝛum agnoſcere · fiet enim vl'eſtas
in hieme vel hiems in eſtate · Tunc ãnus
breuiabirur 1 minuetur:menſis ⁊ dies in
anguſtum coartabitur·. Stelle creberri⸗

ne cadent. vt celum omne cecum ſmine vl

lis luminibus appareat · Montes quoqʒ

altiſſimi decident: ⁊ planis equabuntur

Mare innauiga biue conſtituetur · c ne
q uid mali homini ter:cqʒ deſit audietur

e celo tuba: Quod hoc modo Sibula de

nunciat· taq; trepidabunt omnes et ad
lactuoſũ illũ ſonitũ cõtiemiſcẽt Tũ op
irã dei aduſus boĩes qͥ iuſticiã ũ agnoue
rũt:ſeuiet ferrũ igs:fameſ.morbꝰ.⁊ ſup
oĩa metꝰ ſꝑ ĩpẽdẽs · Tũc oꝛabũt deũ et ñ

exaudiet: optabit᷑ moꝛs et non veniet:ne

nox qdẽ requiẽ timori dabit ne ad oclos
ſõnuſ accedet: ſʒ aĩas hoĩm ſolicitudo ac

vigilia macerabit· ꝓloꝛabũt ⁊ gement: 1
dẽtibꝰ ſtridẽt gratulabunt᷑ moꝛtuis.⁊ vi
uos plangent· his ⁊ pluribꝰ aliis malia

7

Q

ſo litudo erit ĩ terra:⁊ erit defoꝛmatꝰ oꝛð

atz deſert? . Quod ĩ carmibus Sibillinis

ita dicit · Tta enĩ cõficie᷑ humanũ genus
vt vix decima ꝑs relinquat᷑: ut unde mil
le ꝓceſſerant uix ꝓcedẽt centuʒ. de culto
ribꝰ etiã dei due ꝑtes intenibũt: ⁊ tercia qᷓ
fuerit ꝓbataremanebit ¶ ¶ Ded pla
nius qũo id eueniet exponã · Imminente
iam tẽpoꝛuʒ cõcluſione ꝓpheta magnus
mittet᷑ a deo cõuertẽs hoĩes ad dei agni
tionẽ: ⁊ accipiet ptãteʒ mirabilia faciẽdi
ubicũq; hoĩes nõ audierint eũ claudet ce
lum ⁊ abſtinebit imbꝛes:aquã cõuertet ĩ
ſanguinẽ ⁊ eruciabit iullos ſiti ⁊ fame:⁊ qᷣ
cunqʒ conabit᷑ eũ ledere ꝓcedet ignis ex
oꝛe e ⁊ cõburet eũ·his ꝓdigiis ac virtu
tihꝰ cõuertet multos ad dei cultũ ¶ B

¶ Heractiſq; tꝑibus ipſiꝰ alter rex oꝛiect

ex Siria: malo ſpiritu genitꝰ: euerſoꝛ ac

ꝑditoꝛ generis hũani:qui reliquias illius

pꝛioꝛis mali cũ ipſo ſimul deleat hic pug
nabit aduerſus ꝓphetaʒ ⁊ viĩcet ⁊ ĩterfici
et eũ:⁊ ĩſepultũ iacere patiet᷑: ſʒ ꝑꝰ diem
terciũ reuiuiſcet:atʒ ĩſpectantibꝰ ⁊ mirã
tibuſ cũctis rapiet᷑ ĩ celũ.Rex vero ille te
terrimꝰ:erit quidẽ ⁊ ipſe ſed mẽdacioꝛuʒ
pheta: ⁊ ſeipᷣm cõſutuet ac vocari deuʒ
eqʒ coli iubebit vt dei filium · Et dabit᷑ ei

pts vt faciat ſigna ⁊ ꝓdigia: quibꝰ viſis

irretiat hoĩes vt adoꝛent ipſũ tubebit ig
nem deſcẽdere de celo:a ſolẽ a ſuis curſi
bus ſtare: ⁊ imaginẽ loqui:⁊ fiũt hec ſub
verbo eiꝰ:quidꝰ miraculis etiã ſapientiũ
plu nimi allicient᷑ ab eo · Tũc eruere tem
plũ dei conabit᷑ ⁊ iuſtũ populũ ꝑſequet᷑:
Terit pᷣſſura ⁊ cõtentio q́lis nunq; fuit a
pacipio mũdi · Quicũqʒ erediderĩt atʒ ac
ceſſerint eo ſignabunt᷑ ab eo tanq̃ʒ pecu
des ˖ Qui aũt recuſauerĩt voci eius aut in

mõtes fugerit: aut cõp̃henſi exq̃ſitis cru

ciatibꝰ necabunt᷑· Idẽ iuſtos hoĩeſ obuol
uet libꝛis ꝓphetarũ: atqʒ ita cremabit: 1

dabit᷑ ei deſolare oꝛbẽ terre mẽſibꝰ. xliii.

Id tẽpus citra qʒ iuſucia ꝓiiciec᷑ ⁊ ĩnocẽ
tia odio erit: q mali bonos hoſuiliter p
dabun?᷑. nõ lex·aut oꝛdo:aut militie diſci
plina ſeruabiẽ: nõ canos qſq; reuerebiẽ:
nõ officiũ pietatis agnoſcet: nõ ſexꝰ aut
ĩfantie miſerebit᷑: cõfundent᷑ oĩa ⁊ miſce

bunt᷑ cõtra ꝓphᷣas cõtra iura nature.Tta

quaſi vno cõmuniq; latrocinio terra vni

3

uerſa vaſtabit᷑ · Cũ hec facta erũt tũ iuſii
Tſectatoꝛes veritatis ſegregabũt ſe a ma

xx.

lis i fugiẽt ĩſolitudĩes · Quo audito ĩpiꝰ

—

rex inflãmatus ira veniet cũ exercitu ma

gno ⁊ admotis omibꝰ copiis circũdabit
montẽ ĩ quo iuſti moꝛabunt᷑ vt eos cõpᷣ
hendat · lli vero vbi ſe clauſos vndiq; vi

derint atz obſeſſos exclamabũt ad deum

voce magna:⁊ auxiliũ celeſte ĩploꝛabũt:

exaudiet eos deꝰ: ⁊ emittʒ regẽ magnũ
de celo qui eos eripiat ac liberet:omeſqʒ
ĩpios ferro igniqʒ diſꝑdat · C¶ G ¶ Hec
ita futura eſſe:cũ ꝓphete omẽs ex dei ſpi

ritu:tũ etiã vates ex ĩſtinctu demonuʒ ce

cinerũt·Miſta pes enĩ deſcripta ĩiquitate

ſeculi huiꝰ extremi:pios ac ſideleſ a nocẽ

tibꝰ ſegregatos ait cũ fletu ⁊ gemitu ex

tẽturos eſſe ad celũ manꝰ: ⁊ ĩploꝛaturos
fidẽ Touis ouẽ reſpecturũ ad terrã ⁊ au

diturũ voces hoĩm atʒ ĩpios extincturũ:
que oĩa vera ſunt pᷣter vnũ:ꝙ dixit iouezʒ
ee facturũ ꝗᷓ de faciet· Sʒ ulð non ſine

demonũ fraude ſubtractũ ẽ: miſſum iri a

Fe tũc filiũ dei qͥ deletiſ oĩbꝰ malis pioſ

.

ait · Cũ igit᷑ hec fuerit hũc ĩ modũ o aſcl
pie:tũc dñs ⁊ pĩ̃ ⁊ deꝰ ⁊ pꝛimi ⁊ vniꝰ dei
ereatoꝛ:ĩſpectis his qᷓ fiũt:⁊ ſuã volunta
tẽ id ẽ bonũ temeritati opponẽs:ac erꝛo

iberet. OQð hermes tũ ñ diſſimulauit cuz

rẽ ruocãs ⁊ maliciã expugnãs:tũ q̃dẽ a6

nimia diſſoluẽſ: tũ ien rapido cremãs:ĩ
☛ 11 7 4 — „ —
terdũ bellis ac peſtibꝰ ꝑcutiẽs ad pᷣſtinũ

reduxit ⁊ ſuũ reſutuit mũdũ · Ftẽ ⁊ ilud

teſtimoniũ · veniet etiã vꝛbẽ beatoꝛũ ĩpu

gnare volens: ⁊ quidã a deo Rex miſſus
ſuis oẽs ꝑdet reges magnos ⁊ viros op
timos:deinde iudicabit ab immoꝛtali ho
mimous Sibille non aliter quoqʒ; foꝛe
oſtẽdunt: qᷓ; vt dei filius a ſummo patre
mittatur: qui ⁊ iuſtos liberet de manibꝰ
impioꝛum: ⁊ iniuſtos cum tirannis ſeui
entib us deleat: e quibꝰ vna ſic tradidit .
iu gũ nr̃e ſeruitutis ĩtolerabile ſuꝑ collo
poſitũ tollet: leges ĩpias ſoluet viculaqʒ
violẽta· Cõmot igit̃ deꝰ ⁊ piclo ãcipiti
miſerãda cõploꝛatõne iuſtoꝛũ mittet ꝓti
nꝰ liberatoꝛẽ: tũc aꝑiet celũ mediũ ĩ tẽpe

ſta ⁊ tenebꝛoſa nocte vt ĩ oꝛbe toto lumz

deſcẽdentis dei tãq; fulgoꝛ appareat: qð
Sibilla bis verſibꝰ elocuta ẽ: ũ venerit

igniſ erũc tenebꝛe ĩ media nocte obſcura

bec ẽ moy que nobis ꝓpter aduentũ re
gis ac dei nĩi ꝑuigil celebꝛat᷑. Cuiꝰ nociiſ

duplex ẽ rõ: ꝙ ĩ ea ⁊ vitã tũ receꝑit cum
paſſus ẽ: ⁊ poſtea regnũ oꝛbis terre rece

pturꝰ ẽ.hic ẽ enĩ liberatoꝛ ⁊ iudex ⁊ vltoꝛ

1 rex ⁊ deꝰ quẽ nos xp m vocamꝰ:qui gꝛi
uſq́ʒ deſcẽdat hoc ſignũ dabit 63 E
det rᷣpẽte gladiꝰ e celo:vt ſciãt iuſti ducẽ
ſãcte militie deſcẽdere: ⁊ deſcẽdet comi
tantibꝰ angelis ĩ mediũ terre ⁊ añcedet
eũ flãma ĩextinguibilis:⁊ virtꝰ angeloꝛũ
tradet ĩ manꝰ iuſtoꝛũ multitudinẽ illã qᷓ
montẽ circũſederit: ⁊ cõcidet᷑ ab hoꝛa ter
cia vſqʒ ad veſperũ:a fluet ſanguis vſq;
ad mare moꝛe toꝛrẽtis:deletiſqʒ oĩbus co
piis ĩpiis ſolus effugiet:i ꝑibit ab eo vir
tus ſua-hic ẽ aũt qui appellat᷑ antixp̃ᷣus
ſed ſe ipſe xpᷣm mentiet᷑: ⁊ cõtra veruʒ di
micabit ⁊ victus effugiet:⁊ bellũ ſepe re
nouabit ſepe vincet᷑:donec quarto p̃lio

5 —0w

cõfectis oĩbus ĩpus debellatꝰ ⁊ captꝰ: tã

dem ſcelerũ ſuorũ luet penas· Sed ⁊ cete

ri pꝛcipes ac tirãni qui cõtriuerũt oꝛbeʒ
ſimul cũ eo vincti adducent᷑ ad regẽ: in
erepabit eos coarguet a exꝓbꝛabit his
facinoꝛa ipſoꝛũ ⁊ dãnabit eos:ac meritis

cruciatibꝰ tradet. Sic extincta malicia ⁊ i

pietate cõpꝛeſſa requieſcet oꝛbis qui per
tot ſecula ſubieciꝰ erroꝛi ac ſceleri nephã
dam ꝑtulit ſeruitutẽ.· Non colent᷑ vltenꝰ
dii manufacti:ſed a tẽplis ⁊ puluinaribꝰ
ſuis deturbata ſimulacra igni dabunt᷑: 1

cũ donis ſuis mirabilibꝰ ardebũt · Qð eti

am Sibilla cũ ꝓphetis cõgruẽs futurum
eſſe p̃dixit· Conterẽt aũt idola moꝛtales
cũctas diuitias Gritrea quoq; idẽ ſpon
det . Opera aũt eorũ manbꝰ hũanis exu
rent &GPeſt bec aꝑient᷑ ĩferi reſt ur

gent moꝛtui de quibꝰ iudiciũ magnũ idẽ

ipſe rex ac deus faciet:cui ſũmus pater
iudicãdi regnãdi dabit maximã ptãteʒ
de quo iudicio ⁊ regno apud Gritreã Si
billa ſie ĩueni· Qum auũt ⁊ hic dies fatalẽ
finẽ acceꝑit:⁊ ad moꝛtaleſ iudiciũ ĩmoꝛta
lis dei venerit:veniet ſuꝑ hoies magnuʒ
iundiciũ ⁊ initiũ· Tartareũ aũt chaos tũc
oñdet inbiãs terra:wenient aũt ad tribu
nal dei regis omẽs· Celũ voluẽs terre la
tebꝛas apenã tũc leuabo moꝛtuos: fa
tũ ſoluẽs ⁊ ſſimulũ moꝛtis:poſteaqʒ ĩ iu
diciũ ducã iudicans pioꝛũ ac ĩpioꝛũ vitã

viuoꝛũ· Nee tamẽ vniuerſi tů a deo iudi

cabunt᷑: ſed hi tantũ qui ſunt ĩ dei religi

one verſati:qm̃ ſententiã de his ĩ abſolu
tionẽ ferre non pᷣ̃t qui iã iudicati dãnati
qʒ ſũt ſanctis l̃is cõteſtãtibus nõ reſur
recturos eſſe ĩpios ĩ iudiciũ · Tudicabunt᷑
en qui deũ ſciuerũt:⁊ eoꝛũ facinoꝛa id ẽ
mala oꝑa cũ boniſ collata ꝓonderabunt᷑
vt ſi ꝓplura ⁊ grauia fuerĩt bona iuſtaq;
dent᷑ ad vitã beatã · Si autẽ mala ſri paue
rint cõdemnent᷑ ad penã· ECE. quã
q; anĩa ĩmoꝛtalis ſit: tñ patibilis inducit
ac pene ſentiẽs: Nam aĩa cũ diuoꝛtiuʒ fe

cit ex coꝛꝑe ẽ vt ait poeta · Dar leuibꝰ ven

tis v olucriqʒ ſimillima ſomno:qꝛ ſpũs ẽ
T ipſe tenuitate ĩcõpꝛehẽſibilis ſed nobis
qui ſumꝰ coꝛꝑales· deo autẽ cui ſubiacet
poſſe omĩa cõpꝛehẽſibilis· Tanta ẽ enim

dei ptãs:vt etiã icoꝛꝑalia cõpꝛehẽdat: 1

quẽadmodũ voluerit efficiat· Nam ⁊ an
ãgeli deũ metuũt:qꝛ caſtigari ab eo pñt
ĩenarrabili quodã mõ: ⁊ demones refoꝛ

mdãt: qꝛ toꝛquẽt᷑ ab eo ⁊ pᷣmunt᷑ · Quid
ergo mirũ qui cũ ſint ĩmoꝛtales anĩe paſ
ſibies tamẽ deo ſunt· Nã ci m in ſe nihbil

habeãt ſolidũ ⁊ contrectabile a ſolidis 2

coꝛꝑalibus:nullã vim pati pñt · Sed qꝛ in

ſolis ſpũalibus viuũt a ſolo deo tractabi
les ſũt:cui virtus ⁊ ſubſtãtia ſpiritualis
ẽ. Sed tamẽ docẽt nos ſancte lĩe quẽad
modũ penas ĩpii ſint daturi·Nam qꝗ pec

cata ĩ coꝛꝑibus cõtraxerunt rurſus carne

ĩduent᷑ vt ĩ coꝛꝑibꝰ piaculũ ſoluãt:⁊ tñ ñ
erit caro illa quã deꝰ hoĩ ſubiecerit huic
terrene ſimilis: ſed ĩſolubilis ⁊ pꝑmanens
leternũ:vt ſufficere po ſiit cruciatibus ⁊
igni ſempiterno E ¶ Cuiꝰ natura di
uerſa ẽ ab hꝰ nr̃o quo ad vite neceſſaria
vtimur:qui niſi alicuius materie vomite
alat᷑ extinguit᷑ At ille diuinus ſeip ſum
ſemꝑ viuit ac viget ſine vllis alimentis:
nec admixtũ habet fumũ:ſʒ ẽ purꝰ ac liq

dus ĩ aqᷓ modũ fluuidꝰ.Non enĩ i aliqꝰ

ſurſũ verſus ue vrget᷑ vt nẽ quem labes
terreni coꝛꝑis quo tenet᷑ 1 fumꝰ ĩtermi
xtus exilire cogit: ⁊ ad celeſtẽ naturã cuʒ
trepidatione mobili ſubuolare· Tdem i⸗
le diumus ignis vna eademq; vi ac po
tentia ⁊ ceremabit impios ⁊ recreabit: 1
qntũ e coꝛpibus abſumet tantũ reponet
ac ſibi ipſe eternũ pabulũ ſummiſtrabit

CR(Sed iuſtos cũ iudicauerit deꝰ etiã
igni eos examiabit· Tamẽ quoꝛũ peccata
uel põdere uel numero pᷣualuerint igni
ꝑſtrin gent᷑ atq; cõburent᷑. Quos aũt ple
na iuſticia ⁊ maturitas virtutis ĩcoxerit:

illũ ignem nõ ſentiẽt · habẽt en ĩ ſe aliqd

dei quod vim flame repellat at reſ puat ·
tanta eſt vis innocentie vt ab ea ignis il
le refugiat innoxius: quia accepit a deo
hanc potentiam: ut ĩpios vrat iuſtis ob

tẽperet · Nec tñ putet quiſq; anĩas poſt

moꝛtẽ ꝓtinus iudicari: nã omẽs ĩ vna cõ
muni cuſtodia retinent᷑ d onec tẽpus ad
ueniat quo maximꝰ iudex meritoꝛuʒ faci
at examẽ:tũ ꝓlata quoꝛuʒ fuit iuſticia hi
p̃ᷣmium ĩmoꝛalitatis acciꝑiẽt:quoꝛũ aũt
eccata ⁊ ſcelera detecta nõ reſurgẽt ſed
cum ĩpiis in eaſdẽ tenebꝛas recõdent᷑ ad
certa ſuꝑplicia deſtinati.veniet igit ſum
mi 2 maximi dei filiꝰ vt viuos ac moꝛtu
os indicet Sibilla teſtãte atz dicẽte. Naʒ
totiuſ terre moꝛtaliũ tuc cõfuſio erit ipe
oĩpotenſ cũ venerit ĩ tribunali viuoꝛũ ac
moꝛtuorũ aĩas iudicare ⁊ mũdũ vniuſũ
Et fiet tũc publica oĩm reſurꝛectio etiam
ĩ qua excitabunt᷑ ĩiuſti ad cruciatꝰ ſe empi
ternos: ⁊ pariter oĩs turba ĩpioꝛũ ꝓ ſuiſ
facinoꝛibꝰ ĩ cõſpectu angeloꝛũ atqʒ iuſto
rũ ꝑpetuo igni cremabit᷑ in eternũ. hec ẽ
doctrina ſanctoꝛũ ꝓphetaruʒ quã xp̃iani
ſequimur: hec vera ſapientia quã iſti qui
vel fragilia colũt:vel ĩanem phiaz tuent

tanq; ſtulticiã ⁊ vanitatẽ deridẽt. O ſi ñ
mõ ꝓphete ſed etiã vates a poete p1
moꝛtuoꝛũ futurã eẽ reſurrectioneʒ cõſen
tiunt: nemo ꝗᷓrat a nobis quẽadmodũ fi

eri poſſit · Nec enĩ diuinoꝛũ operũ reddi
F⸗ ratio:ſed ſi a pꝛicipio deꝰ hom inez ne
cio quo ĩenarrabili mõ ĩſtituit: credamꝰ
ab eodẽ reſtitui veterẽ poſſe qui nouũ fe
cit ¶ B ¶ Supeſt nüc vt exboꝛtemur oẽgs
cũ vera religione ad ſapientiã: cuiꝰ vig
officiũ in eo vertit: vt cõtẽptis terreſtri
buſ ⁊ abiectis erꝛoꝛibꝰ fragilibꝰ ſeruiẽteſ
⁊ fragilia cõeupiſeẽtes: ad eterna celeſuiſ
theſauri p̃ᷣmia dirigamur. Vniuerſos igi
tur opoꝛtet operã dare:vt vl'ſe q́;pꝛimũ
ad rectã viã dirigãt:vel ſuſceptis oꝑatis
q; virtutibꝰ huiꝰ vite laboꝛibꝰ patienter
exactis cõſolatoꝛẽ habere deũ mereanc.

Pater enĩ nr̃ ac dñs qui cõdidit foꝛmauit

qʒ celũ:qui ſolẽ cum ceteris ſideribꝰ ĩdi
xt: qui liberatã magnitudiĩe ſua terram

vallauit mõtibus.mari circũdedit amni

buſqʒ diſtinxit: ⁊ quidqd ẽ in hoc oꝑpe mũ
di cõf lauit ⁊ ꝑfecit e nihilo:ꝑſpectis erro
ribus hominũ ducẽ miſit qui nobis iuſii
cie iura pãderet: hũc ſequamur omnes .
hũc audiamꝰ.huic deuotiſſime pareamꝰ
Quoniã ſolłꝰ vt ait lucretius veridicis ho
minũ purgauit pectoꝛa dictis · Et finem
ſtatuit torpedĩs atʒ timoꝛis. Expoſi uitqʒ;

bonũ ſummũ quo tendimꝰ omẽs Quid
foꝛet: atq; viã mõſtrauit limite ꝑuo Quo

poſſemꝰ ad id recto cõtẽderę curſu Nec
mõſtrauit tiñ ſed etiaʒ pᷣceffit nequis dif
ficultatis gra iter vᷣtutis hoꝛreret · Et q̃n
to quiſqs annis ĩ ſenectutẽ vergentibus
appꝛopinquare cernit illuʒ diẽ quo ſit ei
ey hac vita demigrandũ: cogitet qᷓ; purꝰ

abſcedat: q́; inocens ad iudiciũ veniat: ſe

—

ad deü tota mẽte cõuertat:vt illũ dieʒ
ſecuruſ expectet quo pᷣſes domin?ꝰ qʒ mũ
di deus de ſinguloꝛũ factis ⁊ cogitatõibꝰ
iudicabit · Quecunq;ʒ hbic expedunt᷑ nõ cã

tum negligat ſed ⁊ fugiat: potiorẽqʒ ani

mam ſuam iudicet: q̃; bona iſta fallacia
quoꝛum ĩcerta ⁊ caduea poſſeſſio eſt: mi

grãt enĩ quotidie ⁊ multo velociuſ exeũt
q́; ĩtrauerãt: ⁊ tamẽ ſi nobis vſq; ad vlti

mũ liceat iſtis frui aliis certe relinquẽda
ſunt · Nihil nobiſcũ ferꝛe poſſumꝰ niſi vi
tam bene atqʒ ĩnocenter actã ille ad deuz

copioſus: ille opulẽtuſ adueniet: cui aſta

bunt cõtinẽtia · miſe ericoꝛdia.patiẽtia.ca
ritas · fides: hec ẽ be reditas nr̃a que nec e
ripi cuiq́; nec trãſferꝛi ad alterũ poteſt.
bi Plaboridus requiẽ · ꝓ moꝛte vitaʒ. ꝓ

tenebꝛis claritatẽ. ꝓterrenis ac bꝛeuibꝰ

bonis eterna ac celeſlia largient᷑. Qum q
mercede acerbitates ac miſerie quas ꝑpe
timur ĩ hoc mũdo faciẽteſ oꝑa iuſucie cõ

ferri ⁊ coequari nullo mõ poſſunt. Quis

qs igit᷑ coꝛruptelaſ terre vᷣtute ealcauerit
hũc arbiter ille ſũmus verax ad vitam
lucẽq; ꝑpetuã ſuſcitabit. Nemo diuitiis
nemo faſtibꝰ. nemo etiã regia poteſtate
cõfidat: ĩmoꝛt alẽ iſta nõ faciũt. Nam qui

cunq; rationẽ homĩs abiecerit: ac pñtia

ſecutuſ in humũ ſe ipſe ꝓſtrauerit tan 3
deſertoꝛ dii ⁊ ĩpatoꝛis ⁊ pr̃is ſui puniec
Vbi nõ Terentiana illa:molendum eſſe

„

Syj.

vſq;ʒ ĩ pꝛiſtino.uapulandũ hũde cõpedeſ
futura ſunt nobis: ſed his multa atrocio
ra earcer cat henetoꝛmẽta patienda ſu

7

ſtinẽ di doloꝛes· moꝛs deniqʒ ipſa ⁊ ſuſci
piẽda ẽ a⁊ ferẽda· Intẽdamꝰ ergo iuſticie
q̃ nos ĩſeꝑabilis comes ad deũ ſola ꝑdu
cet: 1 dum ſpũs hos regit artus ĩfatiga

bilẽ militiã deo militemus· ſtationes: ui
guiaſqʒ; celebꝛemus: cõgrediamur cũ ho

ſte quẽ nouimꝰ foꝛtiter vt victoꝛeſ: ac de
uicto aduerſario triüphantes pᷣmiuʒ vu
tutis qð ipſe ꝓmiſit a dño cõſequamur·

Et hec de ſeptimo · Sequunt᷑ de octauo

de opificio ſeu hoĩs foꝛmatiõe ·

octauo Lactantii de Opificio hois

autoꝛitates.
Sdit eĩ homĩ artifex ille noſter
ac parẽs deꝰ ſenſũ ⁊ rationẽ:vt

ex eo appareret nos ab eo eſſe

generatoſ: quia ipſe ĩtelligentia ipſe ſen
ſus ac ratio ẽ.· Qeteris eĩ aniantibus qm̃

rõnalem iſtam vitã non attribuit quẽad

modũ tamẽ vita eoꝛuʒ tutioꝛ eſſet añ pꝛe

uidit Omnes eni ſuis ex ſe pellibꝰ tent:
quo facilius poſſent vim pꝛuinarũ ac fri

goꝛũ ſuſuinere· Singulis aũt generibus
ad ꝓpulſandos ĩpetus externos ſua pꝛo
krin munimẽta còſutuit: vt aut naturali
us telis repugnẽt foꝛtioꝛibꝰ: aut qᷓ ſunt

ĩbecillioꝛa ſubtrahãt ſe ꝑiculis pnicitate
fugiẽdi: aut qͥ ſimul ⁊ viribꝰ ⁊ celeritate
ĩdigent aſtu ſe ꝓtegãt: aut latibulil ſerpi

ant. Ttaqʒ alia eoꝛũ vel plumis leuibus ĩ

ſublime ſuſpenſa ſint: vel ſuffulta vngu
lis:vel ĩſtructa coꝛnibꝰ · Quibuſdã in oꝛe

arma ſũt dẽtes:aut ĩ pedibus adunci vn

gues: nulliq; munimẽtũ ad tutelã ſui de
eſt. pomĩ aũt rõe cõceſſa: ⁊ virtute ſenti

endi atʒ eloquẽdi data:eoꝛuʒ que ceteris

aĩantibus attributa ſüt fecit expertẽ:
ſapiẽtia reddere poterat qꝗᷓ illi nature cõ
dicio denegaſſet: ſtatuit nudũ ⁊ inermeʒ

qꝛ ⁊ igemo poterat armari ⁊ rõne veſtiri

hominẽ itaq; qm̃ eternũ animal atʒ imoꝛ
tale fingebat: nõ foꝛinſecꝰ vt cetera ſed i
teriꝰ armauit: nec munimentũ eiꝰ in coꝛ
poꝛe ſed ĩ anĩo poſuit:qm̃ ſuꝑuacuũ fuit

cũ illi qd erat maximuʒ tribuiſſet coꝛꝑali
bus eü regee munimẽtis: cũ pᷣſertiz pul
critudinẽ hũani coꝛꝑis ĩpedirẽt.· Nam ſi

homiĩ verinos dentes aut coꝛnua· aut on

gues· aut varii coloꝛis pilos addidiſſet:

ñ ſentiat q; turpe aĩal eẽt futurůüz

D Gt quãq́; fragilis ĩbecillusq; naſcit
pomo:tũ a mutis oĩbus tutꝰ eſti ea oĩa
q̃ firmioꝛa naſcunt᷑ etſi vim celi foꝛtiter

patiunt᷑:ab hoĩe tñ tuta eſſe nõ pñt· Tta

fit vt plus homĩ cõferat ratio q;ᷓ natura
mutis: qm̃ ĩ illis neq; magnitudo virium
nec firmitas coꝛꝑis efficere p̃t:quo minꝰ
aut oppꝛimant᷑ a nobis:aut nr̃e ſubiecta
ſint ptãti: p̃ᷣt ne igit᷑ aliqs cũ videat etiaʒ

boues·equos·lupos·vaccas cuʒ ĩmaniſſi

mis coꝛꝑpibus ac viribꝰ ſeruire homĩi: que
ri de opifice rerũ ðo:ꝙ modicaſ vires:ꝙ
paruũ coꝛꝑis acceꝑit: nec bñficia in ſe di
uina ꝓ merito eſtimat:qdð ẽ ingrati: ĩmo
vt verius loquar ĩſani · Hus enĩ manus
p̃ᷣſiant hoĩ: q; volucri leuitas vſusqʒ pẽ
narum: plus ligua q́; totiꝰ coꝛꝑis alteriꝰ
animãtis foꝛtitudo· Que igit᷑ amẽtia ẽ ea
ferꝛe que ſi data ſint acciꝑe detractes.
Stultiſſimi etiã ſũt qui de moꝛte im
matura querunt᷑:qm̃ nature condicio lo
cũ illi fact: ita cõſequens erit vt moꝛbus
quiſq; ſubiectꝰ ent Magna etenĩ rõne ꝓ

uiſum ẽ:vt ⁊ moꝛbis vexari poſſet homo

⁊ vita ſua ſepe ĩ medio curſus ſui ſpacio
reparet᷑ · Cum enĩ de aĩal qð fecerat ſua

ſponte ad moꝛtẽ tranſire cognouiſſet:vt

moꝛtẽ ipſam q̃ eſt diſſolutio nature caꝑe
poſſet dedit ei fragilitatẽ ꝗᷓ moꝛti adituʒ
a qua diſſoluendũ eſſet aĩal ĩueniret Nã
ſi eiꝰ roboris fierzʒ: vt ad eũ moꝛbꝰ ⁊ egri
tudo adire nõ poſſet:nec moꝛſ quidẽ pol
ſet: quoniã enĩ moꝛs ſeqla moꝛvorüũ eſt.
Neqʒ patit᷑ hoc natura vt abeſſe poſſit ĩ

furmitaſ ab eo coꝛꝑe qʒ iocirco nõ ſolidũ

firmũq; natũ ẽ vt aliqñ ſoluendũ ſit (E.
en pucipio cũ des fingeret aĩalia nolu
it eã rotundaʒ foꝛmare ſpeciẽ cõglobare
atz colligere: vt ea moueri ad ambulãdũ
1 flectere ſe ĩ quãlibet ꝑtẽ facile poſſent

ſed ex ipſa coꝛꝑis ſũma ꝓduxit caput in
quo eſſet regimẽ totiꝰ aiantis:⁊ datũ ẽ i

li boc nomẽ vt quidẽ varro ad Ciceronẽ
ſcribit: ꝙ hinc capiãt initiũ ſenſuſ ac ner

ui · Ttem ꝓduyit mẽbꝛa quedam longius

que vocant᷑ pedes:vt alteriꝰ motibus ſo
lo fixa ꝓducerent aĩal quo mens tuliſſet
aut quo petẽdi cibi neceſſitas ꝓuocaſſet

x ipᷣo aũt vaſculo coꝛꝑis quattuoꝛ fecitt

exercitãtia:bina poſteriꝰ que ſũt ĩ oĩbus
pedes:bina ꝗᷓ varios aĩantibꝰ vſus p̃ᷣbẽt
n pecudibꝰ enĩ ⁊ feris ſũt poſterioꝛibꝰ
ſimiles pedes:ĩ hoĩe aũt manus que nõ
ad ambulandũ ſed tenendũ ſüt nate. Gſt
⁊ terciũ genꝰ ĩ quo pꝛioꝛa illa neq; pedeſ
neq; manꝰ ſunt ſed ale:in qinbꝰ penne ꝑ
oꝛdinẽ fixe volãdi exhibẽt vſum: ita vna
fictio diuerſas ſpẽs ⁊ vſus habet · IFtz vt
ipſam coꝛꝑis craſſitudinẽ firmiter comp̃
hẽderet maioꝛibꝰ ⁊ bꝛeuibꝰ oſſibꝰ ĩuiceʒ
cõgregatis quaſi carinã cõpegit: quam
nos ſpinã dicimꝰ:eãqʒ noluit ex vno per
pPetuoqʒ oſſe foꝛmare: ne gradiẽdi flectẽ
diq; ſe animal facultatẽ non haberet:ex
neruis parte quaſi media coſtas tranſ
uerſas:⁊ quaſi media oſſa poꝛreyit in di
uerſum:quibꝰ clemẽter curuatis: ⁊ in ſe
velut ĩ circulũ pene cõductiſ ĩterna viſce
ra cõgregant᷑: vt ea q̃ molliora ⁊ minus
valida fieri opus erat:illiꝰ ſolide cratis

amplexu poſſent eſſe munita. Ga vero qᷓ

diximꝰ de coꝛꝑe vel ambulãdi vel faciẽdi
cã eſſe ꝓducta: nec nimiũ lõgis ꝓpter ce
lerẽ mo bilitatẽ: nec nimiũ bꝛeuibꝰ ꝓpter
firmit atẽ: ſed ⁊ paucis ⁊ magnis oſſibꝰ
cõſtare voluit:que tũ nõ fecit ſolida:ne ĩ
gradiẽdo pigricia ⁊ grauitas retardaret
ſed cauata ⁊ ad vigoꝛẽ coꝛꝑis cõſeruãdũ
medullis ĩtrinſecꝰ plena:ſũmaſ. q eoꝛuʒ
ꝑtes craſſioꝛibꝰ nodis conglobauit : vt
ſubſtningi neruis faciliꝰ ⁊ verti citiꝰ poſ
ſent:vñ ſunt vertibula nomĩata: eos no
dos firmiter ſolidatos leui quodã oꝑcu
lo texit:qð dicit᷑ cartilago ſcʒ vt ſiũ attri
tu ⁊ ſine ſenſu doloꝛis aliquo flecterent᷑.
Deus igit᷑ ſolidamẽta coꝛꝑis q̃ oſſa dicũ
tur nodata ⁊ adiũcta ĩuicẽ neruis alliga
uit atq; cõſtrinxit: quibꝰ mens ſi exeurꝛe
re aut reſiſtere velit tãq; retinaculis vte
ret᷑: ⁊ quidẽ nullo laboꝛe nulloq;ʒ conatu
vel mimo motu totius molẽ coꝛꝑis tẽpe
raret aut flecteret · hec aũt viſceribꝰ ope
ruit: vt quẽcunq; locuʒ decebat: vt q̃ ſoli
da eẽnt cõcluſa tegerent᷑ ¶ Ftẽ viſceribꝰ
ipſis venas admiſcuit qᷓſi riuos ꝑ coꝛpus
omne diuiſos: ꝑ quas diſcurꝛẽs humoꝛ 1
ſanguis vmuerſa mẽbꝛa ſuccis vitalibuſ
irrigaret: ⁊ ea viſcera ſuꝑiecta pelle cõte
xit quã vel ſola pulcritudĩe decoꝛauit:vl
ſetis adoꝑuit:vel ſquamis muniuit: vel

Syx

plumis ĩſignibus adoꝛnauit Illud vero
cõmentũ dei mirabile ꝙ vna diſpoſitio 1
vnꝰ habitꝰ inumerabiles animantũ p̃fe
rat varietates.Nam ĩ oĩbuſfere q̃ ſpirãt
eadẽ ſeries ⁊ oꝛdo menbroꝛũ ẽ · pꝛimum
enĩ caput ⁊ huic annexa ceruix tẽ collo
pectus adiunctũ ⁊ ex eo ꝓminẽtes armi:
adbherẽs pectoꝛi venter ntẽ ventri ſubne
xa genitalia: vltimo loco femur pedeſqʒ
Nec ſolũ menbꝛa ſuũ tenoꝛẽ ac ſitũ ĩ om
nibus ſeruãt:ſed etiã pꝑtes menbꝛoꝛũ · Nã
ĩ vno capite iſ. o certã ſedẽ poſſident au
res· certã oculi:nares item· os quoq;ʒ · in
oꝛe dẽtes ⁊ lingua: Que oĩꝛa cũ ſint eadeʒ
ĩ oĩbus animãtibꝰ:tñ ĩfinita ⁊ multiplex
diuerſitas figurarũ ẽ: ꝙ ea ꝗᷓ dixi aut pro
uidẽtio ꝛa·aut ꝓductioꝛa:aut cõtractioꝛa
lineamẽtis varie differentibꝰ cõpꝛehẽſa
ſunt · Quid illud nõne diuinũ ꝙ in tanta
viuentiũ multitudie unũqðq; animal in
ſui genere ⁊ ſpecie pulcerꝛimũ ẽ: vt ſiq̃d
viciſſim de altero ĩ alterũ trãſferat᷑ nihil
ĩpeditius ad vtilitatẽ: nihil defoꝛmiꝰ ad
aſpectũ uideri neceſſe ſit · In quadꝛupedi
bus aũt idẽ opifex cõtextũ ſpine a ſůmo
capite deductũ longiꝰ extra coꝛpꝰ dedu
rit ⁊ acumĩauit ĩ caudam:ut obſcene coꝛ

poꝛis ꝑtes uel ꝓpter feditatẽ tegerentur

uel ꝓpter teneritudinẽ munirent᷑. ut aĩa
lia quedã minuta ⁊ nocẽtia motu eiꝰ ar
cerent᷑ a coꝛꝑpe:qð menbꝛuʒ ſi detrahas ĩ
pfectũ fit aĩal ac delibile · Sed tñ cũ ipſa
nuditas hoĩs mire ad pulcritudinẽ uale
at nõ tamẽ etiã capiti cõgruebat: quãta
enĩ defoꝛ mitas ĩ eo futura eẽt ex caluicõ
apparet · Texit ergo illud pilo:⁊ qꝛ ĩ ſum
mo futurũ erat q̃ſi ſũmũ edificii culmen
oꝛmauit · Erõs ergo uallata ꝑ circũitũ:
a tꝑibus effuſi ante aures capilli: ⁊ earũ
ſũme ꝑtes ĩ coꝛone modũ cincte:⁊ occipi
trũ omne cõtectum ſpeciem miri decoꝛis
oñdit · kam barbe ratio ĩcredibile ẽ quan
tũ cõferat ad cognoſcendũ coꝛpꝑxm matu
ritatẽ: uel ad differentiã ſexus:uel ad de
coꝛem uirilitatis ac roboꝛis:ut uideatur
omĩo nõ cõſtituta fuiſſe totius oꝑis rõ:
ſi quicq; aliter eſſet effectũ ¶ R ¶ Nũc
rationem totius hominis oſtendam. ſin
guloꝛumq; menbꝛoꝛum utilitates ⁊ habi
tus explicabo. Qum igitur ſtatuiſſet deꝰ
ex omnibus aĩalibuſ ſolũ hominẽ facere

.„

.

Sedj

celeſtẽ ⁊ cetera vniuerſa terꝛena: hũc ad
celi cõtẽplationẽ rigidũ erexit bipidẽqʒ
cõſuituit vt eo ſpectaret vñ illi oꝛigo eſt.
B ¶ Ula vero deÿſſit ad terrã: vt qꝛ nul
a hiſ ĩmoꝛtalibꝰ expectatio ẽ: toto coꝛꝑe

ĩ umũ ꝓiecto vẽtri pabuloq; ſeruirent ·

hoĩs aũt ſolũ recta rõ ⁊ ſublimis ſtatus
factus deo ꝓr̃i cẽmunis ac ꝓximus:oꝛigi
nẽ ſuã fictoꝛcq; teſtat᷑ eiꝰ ꝓpe diuĩa mẽs

qꝛ nõ tm̃ animantiũ q̃ ſũt ĩ terra ſed etiã

ſui coꝛꝑis ẽ ſoꝛtita dñatũ: ĩ ſũmo capite
collocata tanqʒ ĩ arce ſublimis ſpeculat
oĩa ⁊ cõtuet᷑· Mãc eiꝰ aulã deus nõ obdu

ctam poꝛrectãqʒ foꝛmauit vt ĩ mutis aĩa

libus:ſed oꝛbi ſimilẽ ex gladio: ꝙ oĩs ro
tũditas ꝑfecte rõis ẽ ac figure:Co igitur

mens ignis ille diuinꝰ tanq; celo tegit

Quius cũ ſummũ faſtigiũ naturali veſte

texiſſet pꝛioꝛẽ ꝑtẽ q̃ dict᷑ faces neceſſari

is menbroꝛũ mũĩſteriis ⁊ inſtruut ꝑiter

oꝛnauit ¶ ¶ ¶ d pꝛimũ oculoꝛũ oꝛbes

cõcauis foꝛaminibꝰ cõcluſit: ⁊ eos neq;
minꝰ q; duos eſſe voluit: eo ꝙ ad ſpecieʒ
nullꝰ ẽ ꝑfectioꝛ numerꝰ q; duoꝛũ: quorũ

ꝑfectio oculoꝛũ pᷣcipue ĩexplicabilis ẽ ac
mira ſubtulitas· Quare eoꝛũ oꝛbes gẽma
rũ ſimilitudineʒ pᷣferentes ab ea ꝑte qᷓ vNi

dendũ fuit mẽbꝛaniſ p̃lucẽtibus texit:vt
imagineſ rerũ cõtra poſitarũ tanq; ĩ ſpe

culo refulgẽtes ad ſenſũ ĩtimũ penetra
rent· ꝑ eas igit᷑ mẽbꝛanas ſenſus ille qui
dicit᷑ mẽs ea q̃ᷓ ſũt foꝛis trãſpicit quaſi ꝑ

feneſtras ꝓlucẽte vitro aut ſpeculari la

pide obductas· Et idcirco mẽs ac volũtaſ
ex oculis ſepe dinoſcit᷑· Itaq; ad videndũi
mẽbꝛis potiꝰ ĩ oꝛbẽ cõglobatis opꝰ fuit
vt viſus ĩ latũ ſpargeret᷑· Ergo ĩeffabilis
diuine ꝓuidẽtie virtus fecit duos ſimilli
mos oꝛbes:eoſq; ita duxit vt nõ ĩ totum
cõuerti ſed moueri tñ ac fleci tmmodo
oſſent. Oꝛbes autẽ ipſos hũoꝛis puri ac

iquidi plenos eẽ voluit ĩ quoꝛũ media ꝑ
te ſcintille luminũ tenerent᷑ q̃s vi bülas
nũcupamꝰ:ĩ quibꝰ puris ac ſubtilibꝰ cer

nendi ſenſus ac rõ cõtinet᷑ · ꝑ eos igit᷑ oꝛ
beſ ſeipſã mẽs ĩtendat vt videat:mira;
rõne in vnũ miſcet᷑ ⁊ ciungit᷑ amboꝛum

luminũ vſus.¶ HD¶ Ouid ipſa ſuꝑcilio
rũ faſtigia pilis

ꝛeuibꝰ adoꝛata gnõne
quaſi aggeribꝰ ⁊ munimẽtũ oculiſ:ne qd
ſupꝑne ĩcidat:⁊ ſpeciẽ ſimul pᷣſtãt· Ex quo

rũ cõfinio naſus exoꝛiens:⁊ veluti poꝛre

ctus iugo:vtrãqʒ aciẽ ſimul ⁊ diſcernit 1

munit · ¶ ¶ ¶ Naſi vero ꝑs ſuꝑioꝛ vſq;
ad mediũ ſolida foꝛmata ẽ:iferioꝛ aũt car
tilagine adherẽte mollita: vt vſu digito
rũ poſſit eẽ tractabilis. In hoc aũt quam
uis ſimplici mẽbꝛo tria ſũt officia conſti
tuta · vnũ ducẽdi ſpiritꝰ. Alterũ capiendi
odoꝛis:terciũ vt ꝑ eiꝰ cauernas purgam̃
ta cerebꝛi defluãt. ¶ E ¶ Inferiꝰ quoq;
genarũ nõ indecẽs tumoꝛ ĩ ſimilitudineʒ
colliũ leuiter exurgens:ab oĩ ꝑte oculos
efficit tutioꝛes. (E. ¶ Oꝛis quoq;ʒ ſpẽs
rituſ ex trãſuerſo patefactꝰ q;ʒ vtilis q̃;
decẽs ſit enarrari nõ p̃t:cuiꝰ vſus in duo
bus cõſtat officiis:ſumẽdi victꝰ ⁊ loquẽ
di (M ¶ Tingua ĩtus ĩcluſa q̃ vocẽ mo
tibꝰ ſuis i verba diſcernit: ⁊ ẽ ĩterpꝛes aĩ
Nec tñ ſola pᷣt ꝑ ſe loquẽdi munꝰ ĩplere
niſi acumen pallato uũlliſerit: niſi adiuta
vel offenſione dentiũ vel compꝛebẽſione
labioꝛũ:dẽtes tñ plus cõferũt ad loquen

dũ . Nam ⁊ ĩfantes nõ añ incipiũt fari ʒ

dẽtes habuerĩt: ⁊ ſenes amiſſis dentibꝰ
ita balbutiũt vt ad ĩfantiaʒ reuo luti eſſe
denuo videant᷑ .· Sed bec ad hominẽ ſoluz
ꝑtinent: ad aues ĩ quibꝰ ẽ acumiata ⁊ vi
bꝛata certis motibꝰ ligua: ĩinumerabiles
cãtuũ flexiones ⁊ ſonoꝛũ varios modos
expꝛinit · habet p̃ᷣterea ⁊ aliud officiũ:qꝰ
ſolũ ĩ mutis vtit᷑ ꝙ cõtritos ⁊ commolli
tos dẽtibus cibos colligit:⁊ cõglobatos
vi ſua depꝛimit ⁊ trãſmittit ad ventrem ·
Itaqʒ; varro a ligando cibo putat lingue
nomẽ ĩpoſitũ · beſtias etiã potu adiuuat
ꝓtenta em̃ cauataqʒ; hauriũt aquã: eã cõ
phenſam lĩgue ſinu ne tarditate ac moꝛa
effluat ad palatũ celeri mobilitate com
plodũt · hec itaq; palato cõcauo tanq; te
iludĩe tegit᷑: eãqʒ dentiũ ſeꝑtis deꝰ quaſi
muro circũuallauit ¶ ¶ ¶ Dẽtes aũt ip
ſos ne nudi ac reſtricti magis hoꝛr oꝛi q;
oꝛnamẽto eſſẽt gingiuis mo llibꝰ q̃ a gig
nẽdis dentibꝰ nomant᷑: ac deinde labio
ruʒ tegimĩbꝰ honeſtauit · quoꝛũ duricies
ſicut ĩ molari lapide maioꝛ ẽ ⁊ aſpioꝛ q; ĩ
ceteris oſſibꝰ:vt ad cõterẽdos cibos pa
bulũqʒ ſufficerẽt.· ¶ E ¶ Labia ipſa q̃ ſi
q̃ᷓſi arma coherebãt q́; decẽter ĩterſcidit
quoꝛũ ſuꝑius ſub ipſa medietate nariuʒ
lacuna quadam leui quaſi valle ſignauit

—

— —*

—— — — — — —

Inkeriꝰ honeſtatis gẽa foras molliter ex

plicauit · Ligua deniq; ẽ q̃ ſapoꝛes ſenti

unt᷑ nec tñ tota:mã ꝑtes eiꝰ qᷓ ſũt ab vtro

