ſequunt᷑ ex quarta ( L Qui blandien
do dulce nutriuit malũ:ſero cuſat ferre

quod ſubiit iugũ⸗¶ Nec me fugit q; du
rus ⁊ veri inſolens:ad recta flecti regius
nolit tumoꝛ: ¶ M¶ Ouemcũq; dederit
exituʒ caſus ferã · foꝛteʒ facit vicina liber
tas ſenẽ. ¶ Dudoꝛ eſt ſecundꝰ noſſe pec

candi modũ ¶ Nam monſtra fato: moꝛi
bus ſcelera ĩputes:negata magnis ſcele
*½1 „ „*
N ¶ Quiſqs in pᷣmo

natur deꝰ:hic volucer omni regnat ĩ ter

ra potens:volitatqʒ celo pariter et terriſ

grauis. (PC Quiſqᷓs ſecundis rebus

exultat nimis: fluitq; luxu: ſemꝑ inſolita

mes: ſubit libido · ¶ Oð non poteſt vult
D poſſe qui nimiũ Pote ¶ Brecibus aut
vinci poteſt: amoꝛe didicimus vinci feros

appetens:tũc illa Er⸗ dira foꝛtune co

ars ſanitatis velle ſanari fuit.
Oui regi nõ vult amoꝛ vincat᷑. ¶ De

creta moꝛs eſt. querit᷑ fati genus: laqueo
ne vitã fineã? an ferro ĩcubem g ¶ Pro
hibere nulla ratio periturum poteſt:vbi

. auis moꝛi cõſtituit:⁊ debet moꝛi. ¶ R

ontemne famã: fama vix vero fauet·
¶ Vendicat omnes natura ſibi. Nihil im

mune eſt: odiũqʒ perit. Cum iuſſit amoꝛ
veteres cedũt ignibꝰ ire ¶ S ¶ Quãuis
tegat᷑ ꝓditur vultu furoꝛ. ¶ Non leuat

miſeros doloꝛ:¶ Maud eſt facile manda

tum ſcelus audire ¶ T¶ OQuid te ipe pe
nis grauibꝰ ĩfeſtus grauas g quẽ fata co
une hic quidẽ viuat miſer:at ſiq̃s vltro

e malis offert volens.ſeqʒ ip̃e toꝛquet:
ꝑdere eſt dignus bona qui neſcit vti· Eta
tate fruere: mobili curſu fugit nunc faci
le pectus:nũc grata iuuem venꝰ: exultet
animꝰ cur thoꝛo viduo iaces ? triſtem iu
uentaʒ ſolue:nũc luxus rape:effunde ha

benas:optimos vite dies effluere ꝓhibe
¶ V¶ Hropꝛia diſcribit deꝰ officia:⁊ euũ

ꝑ ſuos duyit gradus. leticia iuuenẽ:frõs

decet triſtis ſenẽ· Quid te coerces ga1 ne
cas rectã indolẽ? Seges illa magnũ fenꝰ

agricole dabit: quecũqʒ letis tenera luxu
riat ſatis:arboꝛq; celſo vᷣtice euĩcit nemꝰ

*

quã non maligna cedit:aut reſecat manꝰ
Ingenia meliꝰ recta ĩ laudes ſe fer̃t: ſi no

bilẽ aĩm vegeta libtas alit . Et ſeua bel

la marte ſanguineo gerãt

rouidit il
le/maximꝰ mudi parens. ¶ ¶Nõ alia
Pagie eſt libera ⁊ vicio carẽs:rituſq;ʒ me
lius:vita que pꝛiſcos colat:q; que relictiſ
menibꝰ ſlraſtaner⸗ ¶ Solicito bibunt
auro ſuꝑbi:q;ᷓ iuuat nuda manu captaſſe
fontem · ¶ ¶ Secura duro mẽbꝛa ver
ſantur thoꝛ · ¶ Rupere fedꝰ impiuſ lu
cri furoꝛ:⁊ ira pceꝑs:queq; ſuccẽſas agit
libido menteſ. ¶ Inuenit arteſ bellicus
mauoꝛs nouas:⁊ mille foꝛmas moꝛtis·

¶ S¶ Sed dux maloꝛũ femina: ⁊ ſceleruʒ

artifex obſedit anĩos:cuiꝰ inceſte ſtupꝛis
fumant tot vrbes:bella tot gẽtes gerũt
⁊ verſa ab imo regna tot populoſ pᷣmũt
Sileant᷑ alie:ſola cõiunx egei medea: red
det femas dirũ genꝰ. Qur omniũ fit cul
pa paucarũ ſcelꝰ.deteſtoꝛ omnes·hoꝛreo
fugio · execroꝛ ·ſcit ratio·ſcit natura. ſcit

dirus furoꝛ: odiſſe placuit. ¶ Depe obſti

natis induit frenos amoꝛ: a odia mutat.

¶ aa ¶ Intrepida cõſtent verba:qui timide
rogat:docet negare ¶ Qure leues loquũ

tur: ingentes ſtupent · ¶ Te ĩperia regẽ

me decet iuſſa exequi · Mens im

udicã facere nõ caſus ſolet· ¶ Anceps
oꝛma bonũ moꝛtalibꝰ:exigui donũ:bꝛe⸗

7

ue tꝑis. ¶ Vt velox ſceleri pede laberis ·

¶ KHes eſt foꝛma fugax:quis ſapiens bono
cõſidat fragili ? dũ licet vtere:tempus ſi

tacitũ ſubꝛuet: hoꝛa q; ſemꝑ pꝛeterita de

terioꝛ ſubit · ¶ Inſtruit᷑ onmis fraude fe
minea dolus ¶ cc ¶ Miüũ ſiere quod vo
les pꝛimus ſile · ¶ Moꝛ volẽti deeſſe nũ

7

q́; moꝛs põt· Moꝛs optima ẽ perire lacri
mando ſuis. ¶ do ¶ Eere quoqʒ ipſe ve

neris euitant nephas: aniſ⸗ leges in

ſcius ſeruat pudoꝛ (¶ OOVita fallax abdi
tos ſenſus geris: animiſqʒ pulcram turbi
dis faciem induis · ¶ Dudoꝛ ipudentẽ ce

/.

oꝛdine nullo foꝛtuna regit: ſpargitꝗʒ ma
nu munera ceca:peioꝛa ſouẽs. Vncit
ſanctos dira libido· ¶ EFraus ſublimi re
gnat in aula. ¶ Tradere turpi faſces po
pulus gaudet:eoſdẽ colit· Non capit
vnq́; magnos motus hũilis teciui plebeia
domueis Mec ex quarta tragedia:ſequunt᷑

lat: audacẽ quies (ee ¶ Res humanas

¶ Ob inquieto ſepe ſimulat᷑ qᷣes

nimiũ timet regnare neſcit.

patienter feras.

ex quinta. ¶ ff ¶ Quiſq; ne regno gau

det 5 O fallax bonũ:quantũ maloꝛũ fron
ce q; blanda tegis· ¶ Nulla pars immu

nis exicio vacat:ſed omĩs etas pariter et

ſexus ruit · ¶ Regiũ hoc ipᷣm reoꝛ aduer

ſa pati. ¶ Maud ẽ virili terga foꝛtune da

re · ¶ Dubiam ſalutẽ qui dat aff lictis ne

at · ¶ Querit pemptum nemo quẽ inco
ſums timet ¶ Viſu carẽti magna ꝑs veri
latet. ¶ Solent extrema ſecuros facere
mala ¶ Eari iubes tacere que ſuadet me
Iners maloꝛũ remediũ ignoꝛãtia
eſt · ¶ Vbi turpis eſt medicina ſanari pi
get · ¶ Odere reges dicta ꝗᷓ dici iubent ·
Vlli ne pena vocis exp̃ſſe fuit
Dubia

Odia qui
Regna cu
ſtodit metus. ¶ DPreſtare tacitã regibus
ſoleo fidẽ. ¶ Dubitat anceps memoꝛia.
¶ Veritas odit moꝛas · ¶ Quidqd exceſ

ꝓ certis ſolẽt timere reges ·

ſit modũ pendet inſtabili loco. ¶ Qð ſe

pe fieri nõ poteſt fiat diu. ¶ h ¶ Eatis

agimur: credite fatis · ¶ Quidquid pati
mur moꝛtale genuſ:quidqd facimꝰ venit
ex alto:ſeruatqʒ ſua decreta colꝰ. Nemo

fit fato nocens· Mec ex quinta: Sequunt
modo ex ſexta tragedia (ii (Eelix quiſ

q̃s bello moꝛiens:omĩa ſecũ conſũpta vi
det ˖ ¶ Kuuenile viciũ eſt regere nõ poſſe
impetũ (kk ¶ QOuo plura poſſis: ꝓlura
UVolenta nemo ĩ
peria cõtinuit diu: moderata durãt: quo
qʒ foꝛtuna altius euexit: ac leuauit huma
nas opeſ:hoc ſe magis ſuppꝛimere felicẽ
decet: varioſq; caſus tremere · ¶ Ded re

gi frenis nequit: ⁊ ira ardens · hoſtis· ⁊ vi

ctoꝛia cõmiſſa nocti:quidqd indignũ aut

ferũ cuiq; videri potuit:hoc fecit doloꝛ:
tenebꝛeq; ꝑ quas ſe irritat furoꝛ· ¶ mm
Qui nõ vetat peccare cum poſſit: iubet ·
¶ Eſt regis alti ſpiritũ regi dare ¶ Bre
ferre patriã liberis regẽ decet ¶ Lex nul
la capto parcit: aut penã ĩpedit · ¶ n

¶ Oð nõ vetat lex: hoc vetat fieri pudoꝛ·

¶ Quodcũqʒ libet facere victoꝛi licet. Ni

miũ debet libere: cui multũ licet · ¶ Tem

pus nos auidũ deuoꝛat: chaos:moꝛs in
diuidua ẽ: ⁊ noxia coꝛꝑi:nec parcẽs anĩe ·

¶ oo ¶ Victoꝛ feroces impetꝰ pᷣmos habet
¶ ꝓp ¶ Cedendũ eſt malis fata ſi miſeros

So —° —

—

— ⸗ — –+XN =

iuuant habes ſalutẽ: fata ſi vitam negãt
babes ſepulcrũ ¶ Leuius ſolet timere qᷓ
ꝓppius timet · ¶ Sed ſi glacet referamus
hinc alio pedẽ ¶ XAEſt quivẽ iniuſtꝰ“
doloꝛ reru eſtimatoꝛ ¶ B ¶(Simulata re
moue verba: nõ facile ẽ tibi decpꝑẽ vlixẽ·
Coacta dices:ſponte qdð fari abimis·
Magnifica verba moꝛs ꝓpe admota
excutit: ¶ Neceſſitas plꝰ poſſe q́; pietas
ſolet. ¶ Stulta eſt fides celare qð ꝑdas
ſtatim. ¶ Veritas nunqʒ laret. W ſew
ſcit animꝰ ſero qdð didicit diu (¶Nec
turpe puta quidqᷣd miſeros foꝛtũa iubet
¶ HEletus erũnas leuat. ¶ Vagnus ſibi
ipſi nõ facit finẽ doloꝛ ·
modus . ¶ Od autoꝛes redit ſ. celeris coa
ti culpa .¶ DProfuit multis capi ¶ Der
dere eſt patriã graue: grauius timere ·

DEerre ſoꝛtẽ patiunt᷑ oẽs nemo

recuſat· ( Nemo ſe credit miſerũ licʒ ſit
¶ Equoꝛ caſũ tulit . ꝓcellas mille ꝗͥ põ
to pariter carinas obꝛui vidit: tabulaſq;

littus naufraga ſpargi ( (Ruvax vi

rago nõ tulit retro gradu- equunt
nuc ex ſeptima: ¶(E (Raraẽ ĩ domos

iuſta licentia. Crauia quiſqs vulnera
patiente ⁊ equo motus aio ꝑptulit. ¶ Tra
que tegit nocet: ¶ Drofeſſa ꝑdunt odia

vindicte locũ ¶ Leuis eſt doloꝛ ꝗ cpere
conſiliũ põt ¶ Vix te tacita defendit qes
(Eoꝛtũa foꝛtes metuit: ignauos pꝛe
mit . ¶ Nunq; põt nõ eſſe virtuti locus.
(H ¶Spes nulla mõſtrat rebus aff lictis

viã.· Qui nihil põt ſperare deſperat nichil
¶ Rex eſt timendꝰ. ¶ Si iudicas cogno

ſce:ſi regnas iube · ¶ Equũ atqʒ iniquuzʒ

regis imperiũ feras· Fniqua nuũq; reßn
ppetuo manent ¶ C 8 ui ſtatuit aliqd
aud equus fuit (Rapida foꝛtuna: ac le
uis: Pcepſq;: ĩgno eripuit: 1 exilio dedit

Pee inaudita altera: equuʒ licet ſtatuerit

R¶ Moc reges babẽt magnificũ 1 ĩgẽs

nulla qs rapit dies: pdeſſe miſ. eris: ſup⸗
plices fido lare ꝓte gere. Que fraus ti

meri tpe exiguo põtx ¶ Nullũ ad nocen
duũ tps anguſtũ eſt malis. ¶ L¶ Nudax

—

nimiũ qui freta pmus: rate tn fragili ꝑfi
da rupit: terraſq; ſuas poſt terga videns

animã leuibus credidit auris dubioqʒ ſe

cans equoꝛa curſu: potuit tenui fidere li
„ . . . „ „ —
gno: inter vite moꝛtiſq; vias: nimiũ gra

ullus ẽ f lẽdi

CCiij.

cüli limite ducto· ¶ Nataleſe olũ non no
rant opes: ¶ Amoꝛ timere neminẽ verꝰ
poteſt· ¶ Nemo potẽtes aggredi tutus
põt· ¶ ¶ Nõ timoꝛ vincit virũ: ſz tre
ida pietas. ¶ Crauis ira regum eſt ſp.

ibi innocẽs ſit quiſqᷓs eſt ꝓte nocẽs

¶ ¶ Ingrata vita eſt cuiꝰ accepte pudet

retinenda nõ ẽ cuiꝰ accepte pudet Mi
ſerias lenit quies. ¶ Hec ex ſeptima: ſe
quũt᷑ ex tragedia octaua: ¶OCRegno
rum mag nis fallax foꝛtuna bonis: in pci
cipiti dubioq; nimis excelſa loco: nunqʒ
placida ſceptra quietẽ: alia ex alus cura
fatigat: vexatq; anĩos noua tẽpeſtas: vt
pcipites regũ caſus foꝛtuna rotat:metui
cupiũt: metuiqʒ timẽt:ñ nox illis alma re
ceſlus bet tutos:nõ curarũ ſ. omnus do

mitoꝛ pectoꝛa ſoluit. ¶ CGoꝛpoꝛa moꝛbis

maioꝛa patent· Quidd in altũ fortũa
tulit: ruitura leuat· ¶ Modicis rebꝰ lon
gius euũ eſt · ¶ P¶ Beriere moꝛes · ius
decus. pietas fides · ¶ Quidꝗd eſt da ſpa

ciuʒ ac tꝑs tibiiqð ratio nequit ſepe ſana

uit moꝛa. Miyxtꝰ doloꝛi ſubdidit ſtimu

los timoꝛ· ¶ Quocũq;ʒ me ira· quo doloꝛ
quo ſpes feret:huc ire pergã ¶ Qeca eſt

temeritas que petit caſum ducẽ. ¶Res

eſt ꝓfecto ſtulta neqcie modus· ¶ Capi
enda rebus ĩ malis pceps via ẽ. ¶ Moꝛs
miſera nõ ẽ cõmoꝛi cũ quo velig. ¶ Amoꝛ
iugalis vĩcit ac flectit retro ¶ Remeemꝰ*
Ulluc vnde nõ decuit pꝛius abire · (O
am ſera nunq; eſt ad bonos moꝛes via
quẽ penitet peccaſſe pene eſt innocens.
Nec regna ſocium ferre:mec tede ſciunt ·

¶ Quid honeſta pꝓdelt vita flagicio carẽs
B (on intrat vnq; regium limẽ fides

recio parata vincit᷑ pcio fides· ¶( Du
[S COmniſqz

bia plus toꝛquẽt mala·

—

nimiũ longa peranti moꝛa eſt ¶ Nil ra
tio 1 vſus audet in magnis malis: tenet
poꝛroꝛ artus. ¶ O qz miſerũ eſt neſare
moꝛi (T Lacrimas lacrimis miſcere
iuuat· Wagis exurunt quos ſecrete lace
rãt cure: iuuat ĩ mediũ deflere ſuos V

Epectate miſeri fata ſe vertunt retro . O

ſecunda poſcũt: aduerſa exigunt. ¶

. . . . „ —

¶ Rudis eſt tyrannus: moꝛte qui penã exi
git · ¶ Mortem aliquid vltra eſt ? vita: ſi

cupias moꝛi clec ex octaua: ſequuntur ex

nulla longi tempoꝛis felicitas: ¶ Eidem

nona tragedia: que octauia nominatur.

¶ Nec regi mentis poteſt generoſus
ardoꝛ ¶ Dabit afflicte melioꝛa deus tem
poꝛa mitis:tu modo blando vince obſe

quio placata virum · ¶ S¶ Knimi reti

ne verba furentis:temere emiſſam cõpꝛi
me vocẽ · ¶ Vince obſequẽdo potius im
mitem virũ. ¶ aa (Vis magna populi
eſt: pꝛincipis maioꝛ tamẽ (Bienilig ar
doꝛ impetu pꝛimo furit ¶ Inertis eſt ne

ſcire quid liceat ſibi: id facere laus eſt qð
decet: non quod licet· ¶ Calcat iacenteʒ

vulgus: inuiſum oppꝛimit: ferrum: tuet᷑
pꝛincipem melius ſides. ¶ Decet timeri

ceſarem:at plus diligi ¶ Quidquid excel

ſum eſt cadat ( bb ¶ Pulcrum eminere
eſt inter illuſtres viros: conſulere patrie
parcere afflictis:fera cede abſunere: tem

pus atq; ire dare: oꝛbi quieteʒ: ſeculo pa
cem ſuo: hec eſt ſumma virtus: petit᷑ hac
celum via. ¶ Tu pacis autoꝛ: generis bu

mani arbiter electus: oꝛbem ſpecie ſacra

geris: patrie parens: quod nomen vt ſer
ues petit · ſuoſqʒ ciues roma commẽdat

tibi ( cc ¶ Seruare viros pꝛincipi 1 pa
trie graues: claro tumentes genere: que
dementia eſt: cum liceat viua voce ſuſpe

ctos ſibi: moꝛi iubere ( Inceſta genitrix

detrahit generi fidem. ¶ Teneris in an

nis haud ſatis clara ẽ fides. ¶ dd ( Dro
bitas. fides q; cõiugis. moꝛes·pudoꝛ· pla

ceant marito:ſola perpetuo manent:ſub
iecta nulli: mentis atq; animi bona: flo

rem decoꝛs ſinguli carpunt dies · ( Om

nes in vnam contulit laudes deus: taleʒ
qʒ naſci fata voluerunt mibi ¶ee ¶ Vo
lucrem eſſe amoꝛem fingit immitem deũ
moꝛtalis erroꝛ:armat telis manus: artꝰ

qʒ ſacros inſtruit ſeua face: genitũq; cre

dit venere: vulcano ſatuʒ. vis magna mẽ
tis:blandus atqʒ animi caloꝛ amoꝛ eſt:iu

uenta gignitur luxu· ocio: nutritur inter

leta foꝛtũe bona:quẽ ſi fouere atq; alere
deſiſtas: cadit: bꝛeuiqʒ vires perdit extin
ctus ſuas: hanc eſſe vite maximam cauſã
reoꝛ: per quam voluꝑtas oꝛitur: introitu
caret: cum pꝛocreetur ſemper humanum

genus amoꝛe grato: qui truces mulcet fe

ras: ¶ Male neum regit vul⸗

gus duces. ¶ ff (Tandem quietem ma
gnus excuſſit timoꝛ: quatit oꝛa et artus

foꝛtuna domus.
moꝛtale genus: nec ſibi quiſquã ſponde

OColit hic reg

horidus noſtros tremoꝛ: pulſat pe

ctus: continet vocem timoꝛ · ¶ gg

ne paupertas humili tecto contenta latʒ
quatiunt altas ſepe pꝛocelle:aut euertit
re ¶ Regitur fatis

re poteſt firmum ⁊ ſtabile: per qʒ caſus
voluitur varios ſemper nobiſ metuenda
dietz animum firment exempla tuum: iaʒ

multa:domus qʒ veſtra tulit: quid ſeuioꝛ

eſt foꝛtuna tibi? ¶ Mec ex nona: ſ equun
tur ex decima que eſt tragedia vltima.
u ¶ Nunquã eſt ille miſer cui facile ẽ
moꝛ· ¶ Oq́; cruentus feminas ſtimulat
doloꝛ.felix iacet quicunq; quos odit pꝛe
mit. ¶ Merere amantes poſt vagos ig-
nes ſolent. ¶ EE ¶ Quidquid doloꝛem
paſcit:id nimium puta.¶ CGrede ſed ma

Pu⸗ doloꝛ iratug amoꝛ eſt. ¶ Vicit et

ſuperos amoꝛ. ¶ Nam rara ſides vbi iaz
melioꝛ foꝛtuna ruit. ¶ I ¶ Tu quicunqʒ

es qui ſceptra tenes:licet omne tua vul
gus in aula: centum pariter limina pul
ſet:cum tot populis ſupatus eas:m tot
populis vix vna fides: pauci reges non
regna colunt: plures fulgoꝛ conuocat
niſfeupit hic regi pꝛoximus ipſi: clarus

qqʒ latas ire per vrbes:vrit miſerum glo
na pectus: eupit hic gaʒis implere fameʒ

es: calcet vt omnes: perdat

q aliquos: nullum qʒ leuet: tantum ut
noceat cupit eſſe potens · ¶ mm ¶( Ce
ſpes tirio mollioꝛ oſtro.ſolet im pauidos
ducere ſomnos: aurea rumpũt tecta qui
ctem: vigiles q; trahit purpura noctes.

O ſi pateant pectoꝛa ditum: quantos in
tas ſublinns agit foꝛtuna metus: bꝛutia
choꝛo pulſante fretum· mitioꝛ vnda eſt·
ectoꝛa pauper ſecura gerit · tenet epatu
pocula fago.ſed nõ trepida tenet ipſa
manu · Qapit faciles viles qʒ cibos. ſed
dum ſtrictos reſpicit enſes: aurea miſcet
pocula ſanguis. dec ſibi felix pauper:ni
ſi felices cecidiſſe videt· ¶ nn Euf
quis medium defugit iter: ſtabili nunqᷓ;
tramite curret. CSn eranda refer: licet
ipſa neges: vultus loquitur quodeunq;
negas · ¶Decus illud oꝛbis: atq; pꝛeſi
dium vnicum: quem fata terris in locum
dederunt iouis. ¶ Miſerias pꝛoperant

ſuas audire miſeri · ¶ FEare quo poſita

in ſtatu iam noſtradomꝰ eſt ?g ¶ Nemo
nocens ſibi ipſe penas irrogat. ¶ R
Ded locum virtus habet inter aſtra⸗
¶ B (Ente naſcetur ſeges in pꝛofun
do:vel fretum dulci reſonabit vnda: an
te diſcedet glacialis vrſe ſidus: ⁊ ponto
vetito fruetur: q; tuas laudes poꝑlĩ qui
eſcant. ¶ O (Won duces ſeuos miſe
randa tellus habeat. (D ¶ Nunquam
ſtigias vertar ad vmbꝛas inclita virtus.
vinite foꝛtes: nec letheos ſeua per am⸗
nes: vos fata trahent: ſed cum ſummas
exiget hoꝛas:conſumpta dies:iter ad ſu
peros gloꝛia pandet · Ad quos nos ſupe
ros perducat: qui viuit regnat ꝑ infini
ta ſecula benedictus Amen. .H
¶ Orationes cõmendationes diuerſa
rũ reruʒ pꝛeclariſſime:⁊ pꝛimo ð diuinii
ſimo euchariſue ſacramẽto laudatio·

Voniam illuſtriſſime pꝛin

poſt exactos multoꝛuʒ cla
riſſimoꝛũ autoꝛum floꝛes:
autoꝛitates:paruʒ aut pe
ne nichil: meo quidẽ iudicio videreꝛ egiſ
ſemiſi cuʒ tu mõ fila ut ſic loq̃r) habeas
apta: telam tibi textam:⁊ exintegro com
poſitã datem:quã tamen nemo meliꝰ:ne
no perfectius: nemo deniqʒ elegantius:
qᷓ; tute:cum oĩm ſcientiarum diſciplina
et impumis earuʒ que ſunt humanitatis
artiũ: refulgeas dare poſſet.Idcirco nũc
nũc pꝛo laudabili noſtri operis comple
mento: nõnullas inſignes 1 predlaraſ: re
bus in diuerſis:accipe cõmendationes ·
6G6t ĩ pꝛimiſ de diuiniſſimo euchariſtie ſa
cramẽto oratio ſiue cõmendatio in hunc

incpit modum · ¶ Quom id meã venit

in mentem lectiſſimi patres:ſummos in

ommi genere dicẽdi oꝛatores:pꝛiuſq; me

dium orationis curſum attigiſſẽt his ſu⸗
pPer rebꝰ:quas fluxas:varias: im becilleſ
qʒ palam concernimus: ſepenumero in
frequenti ſapientiſſimoꝛum viroꝛum co
rona: quales hic aſtare intueor labentes
atq; pꝛopemodum elingues euaſiſſe:
non poſſum non animo commoueri ꝙ
ipſe omnium ferme diſciplinarum ig
narus: ⁊ expers: huie loci:tot vbi viros
conſpicoꝛ:qui non modo genere · opibuſ
ſed ſapienta:morum grauitate · pꝛuden

ceps:⁊ pateꝛ reuerẽdiſſime

CCiiij.

tia. copia diſciplinarum: omniq; laude

gloꝛia illuſtrantur: venerim ad oꝛandum
et de his pꝛeſertim rebus que vniuerſaʒ
ingenii humani pꝛeſtantiam:ab omnibꝰ
tranſcendere iudicantur· Neq; id velim
cuipiam ſupercillio aut inſolentie: a qua
ſemper abhorrui:vel demum inaniſ glo
rie cuꝑiditati aſſcribatis:ſed meoꝛum iuſ

ſis ſuperioꝛum: quoꝛum tanta in me eſt

autoꝛitas:ut maluerim meas vobis inep

tias. q; vllum ab ipſis reſiſtendi genus:

neas in rationes accuſari· Verum veſtrã

cum facilitatem: begnitatemq; maximaʒ
qui ante hac huiuſcemodi de rebus ver
ba fecerunt: cunctis fueritis impertiti:

vos quoad a me fieri poteſt oꝛatos velĩ
eadem quoqʒ impꝛeſentiarum:me redda
tis accumulatiſſimum · dicendum michi
eſt itaqʒ viri clariſſimi iamiam: ne verbis
vos teneam pluribus ſuſpenſos · de inef
fabili euchariſtie ſacramento: inauditam
cuius altitudinem admirabileq; numẽ:
nemo vnq; tam excellenti fuit ingenio
pꝛeditus:tanta qʒ diſciplinaꝛum copia qᷣ
pꝛo incredibili rei magnitudĩe ſatis poſ

ſet explicare · At pꝛiuſq; exoꝛdiar: quàdo

mĩmis etiam rebus diumũ imploraꝛe p̃ſi
ium conſuenimus:pꝛius clementiſſimã
chuſui omipocentis genitricem virgineʒ

mariam: ut ſuum apud vnigenitũ poten

tiſſimum fautrix ſit perpetua mihi vene
ranter his verſibus inuocandũ duxi: Sal

ue ſancta parens iterum regina poloꝛ uʒ
Salue ſtella maris meſtoꝛum poꝛtus et
auꝛa · Ad te confugio depoſco ſuꝑplico ⁊
oro· Caſta miłi faue ceptis his annue

meis:Qued diuiniſſimũeuchariſue ſacra

mentuz:teſtimonio neule iui ꝛac Veriſſi

ma hiſioꝛia nris a maioꝛibus proditum
eſt. Mieſus omnipotenſ cuʒ bec inferioꝛa
deſerere: celũqʒ conſcendere ſtatuiſſʒ:hꝰ
de quo agimꝰ mirabile ſacramẽtũ die io
uis poſtrema cena: ſuis omibꝰ aſtãtibus
diſcipuliſ mſtituit:ꝑpetuũ ſue paſſionis

veroſĩter xſticolas monimẽtũ·qꝰ figure

vetereſ abſoluerẽt᷑ ĩpꝛimiſ refocillarẽt

ſuarũ q curarũ atqʒ; ſolicitudinũ ꝑpetui

comites extitiſſent · PHanem quippe ac
vinummirabile dictu) veriſſimã ĩ carnẽ
ſuã:ac ſãguinẽ ceꝛtiſſimũ ea tẽpeſtate cõ

mutauit: qd ſane ſẽpiternũ miſterium ſu

=

CCiiij .

is primũ apoſtolis ſumẽdũ pꝛopꝛiis ma

nibus obtulit qð ea ratione ſic inuentuʒ
⁊a ſũmo deo conſtitutum autumant:ut
quẽ admodũ humana imbecillitas dulci
arboꝛis letifere fructu cecideꝛat: ſic hoc li
bamine ſuauiſſimo freta exurgeret:ſub⸗
limeſq; ſedes:vnð ſcaturierat:multo ſcã
deret faciliꝰ:quãdo id priſcum edulii ge
nus:pꝛimi quo noſtri ſunt cõfuncti parẽ
tes ꝑnicioſum ac letale·hoc veꝛo ſalutife
rum atʒ ꝑneceſſarium cũctis mortalibuſ
affuerit · verum enimuero oĩm qᷓ viſa vel
audita ſunt:ideirco mirificentiſſimũ cer
nitur: ꝙ aceidẽtia ſuo ſine ſubiecto cõſi-
ſtant:qð phiſici nature termĩos ꝑmetiẽ
tes vix auderent ꝓfiteri · Ceterũ hec hũa
nis ſenſibus mime percipi poſſunt:quã
doquidem vniuerſam ꝑſpicacitatẽ: atq;
excogitatõem humanã admodũ excellere
videantẽ᷑· fidei aũt ĩtegerrime que nobis
meritum affert accumulatiſſim ũ:operaʒ
enauemꝰ opoꝛtet · ut que cereriſ ac bachi
ſpeciẽ complecti ſuis ꝓ accidentibꝰ vidẽ
tur: in veriſſimã ſũmi ſaluatoris carnem
ſãguinemq; puriſſimũ verbis ſacratiſſi
mis trãſfuſa:ac ſubſtãtialiter cõmutata:
ex aĩmo arbitremur:ut altitonantẽ: celi
ac terre creatoꝛeʒ maximũ ſub aliena ſpe
cie deliteſcentẽ · qua in re ip̃a fides verſa
tur flagrãtiſſime: aſtare certo cõfidamꝰ.
Neqʒ illud minꝰ admiratione dignũ exti
terit:ꝙ tametſi hoc ſanctiſſimũ noſtri re
dẽptoꝛist coꝛpꝰ:ꝑtes in varias fuerit con
ſectum.illud tamẽ quauis ꝑticula ĩteger

rime continet᷑:nec vllam ea ſectione m

tilationẽ: aut leſionem:qð ceteris in cor

poꝛibus neutiq; lex nature patit᷑ poteſt

accipere · Sumit vnus :ſumũt mille: nec
tamẽ ille conſumit᷑ qlunc nempe diem
memoꝛabileʒ admodũ: omi etate celebꝛã

dum cenſuerim: quo tã venerandiſſimuʒ

nobiſq; ſaluberrimũ moꝛtalibꝰ obſoniũ

diuina clementia eſt conſtitutũ: quem ſa

croſancta vniuerſalis eccleſia. ſolennita

te atz varia celebꝛitate diebus a cõtiguis

ſeiunctuʒ eſſe voluit· Nam quom diue ce

remonie ꝓximis dieculis lugubꝛi ac me
ſto ritu ꝑacte ſint·h tamẽ lux expectatiſ

ſima:earũ nobis maioꝛem multo feſtiui
tatem:atz in celebꝛãdis officiis iocundi
tatẽ:viſa eſt aceruatim contuliſſe:vt hu

iuſcemodi obſeruatione amnua · bilarem
tante inſtitutionis magnitudineʒ comp
baret · planiſſime nobis aperiẽs hac rõe
ſupceleſtes atʒ perbeatas ſedes haud du
bie comꝑatum iri · Proſpicite queſo viri
ſpectatiſſimi: queſo nunc pꝛoſpicite:quã
ta nobis om̃ibus pꝛepotẽtiſſimi ſatoꝛis
noſtri facilitas emicuerit: inauditaqʒ be
nignitas · Nam cũ maioꝛes noſtri vario
circumducti erroꝛe: diuerſa animantiuʒ
genera: pꝛofanis penatibꝰ ſimulacriſqʒ;
ĩanibus ſuis in auſpiciis: ac bene ſpera

tis rebus:ſepenumero litarent illiſq; in

ter ſacra abuterentur · hic clemẽti ſſimus
totius oꝛbis opifex:refulgentiſſimũ cor
us ſuum in odoꝛiferam alimoniam: no
korumqzieuamen ſcelerũ:nobis vlltro

cõparauit · NHiſca em̃ gentilitaſ Saturnũ

fouem:Mercurium · Neptunum· Huto
nem·. Bachum · Appollinem· Halladeʒ · Tu
nonem. Oererem · vario ſupplicationis
ac venerationis genere: rationibus poſt
habitis omibus:ſummo ſtudio coluit: qᷓ
bus pꝛecioſa puluinaria: ſtatuas ingẽtes
Delubragz Si tuit eleboratiſſima quos
ſane diuos nihil ſẽſus habuiſſe: luce phe
bea multo eſt limpidius. Quo genere lar
gitatiſ a ſummo deo vberiſq; munificen
tie donati ſumus: queſo animũ aliquan
tiſper aduertite · hic hic autẽ hieſus op
timus non hircina nobis · non vitulina:
aut alioꝛũ animãtiuʒ viſcera: ut moſ apð
pꝛiſcum hoĩm genus fuit: noſtras inter
dapes: aut epulas pꝛopinauit: veꝛum ſe
ipſum omnẽ hoc pacto liberalitateʒ exu
perans: in ſempiternã ſalutem humano
ſumendũ generi · offerre nimirum eſt cõ
dignatꝰ. Qui beneficio immortali:qui re
ferre queat:data quoq; opera ſcio nemi
nem · quãdo illuʒ qui ex nihilo cũcta crea
uit: cuius in manu vita: moꝛſq; ſedet: et
viſere: ⁊ ꝑtractare lceat: ſuperioꝛibꝰ qð
neutiqᷓ; noſtris maioribus huũc ante dieʒ
conceſſum fuit · Quid igitur hoc munifi
centius ?̈ quid largius ? quid beneficen

tius ĩueniri aut excogitari põtg vl deni

q; ſalubꝛius ? hoc enim diuino munere
reatus omnes diluuntur: locupletioꝛem

ipſe virtutes aceruuʒ coꝛrogant: robur

corpoꝛiscõcupitaq; viuacitas inſtaurat᷑
tartareas ſedes effugimꝰ.diuinam ĩ nos

grãm illico contrabimuſ. humanal felici

tates · reſqʒ ſecundas faciliꝰ enãciſcimur
ac demuz lempiternã ad gloriã celeri ala
rum remigio conuolamꝰ Vellem viri do
ctiſſimi quempiaʒ mihi offerꝛi qui ſua ex
plicaret pꝛudentia: quiſnam cibꝰ hoc ſa
pidioꝛ? quis dulcioꝛ ?g fructuoſioꝛ eẽ põt
An manna quod deus omnipotens ma
ximuſq; ſuũ ad populum e celo trãſmi
ſit · omniſ alimonie ſapoꝛem · veriſſimum
qʒ guſtum redolens · ſtupendiſſimo hoc
munere fuit ſuauius ? Qui recte ſapit · id
certo dixerit.nec mĩma ex ꝑte huic ſacra
tiſſimo miſterio illud comparanduʒ. qð
ſane hanc pꝛofuſam laꝛgitatem foꝛe · ſi ꝓ
phetis credimus:multis ante ſeculis po
ſteritati pꝛefigurarat · Noſtrarum quip
pe dapum copia quibꝰ ſplendide indies
fũgimur · nos ſepiuſcule moꝛbis afficiũt
quibus extrema ad fata miſere contrudi
mur ·hoc autẽ cibo nitidiſſimo reficimur

ones· atq; cura leuamur · quo vniuerſa

labes: oriſqʒ macula pꝛoiſus aboletur:
amme quoq; ac coꝛpis incolumitas fit

(nec vana loquoꝛ)mlto vegetioꝛ · Mirifi
cẽtiſſimã itaqʒ hanc largitõeʒ dixerĩ:ver⸗

biſq; ad celum efferendaʒ : vbi elargitor

ſuum in munus apte cõf latur. ⁊ datum

idem ſuo cũ datoꝛe conſiſtit · Cuius ſane
rei nec mediocris admiratio ut paucis
vos cõmonitos ĩdderẽ:me coegit plłlimũ
tãetſi integritatem veſtrã om̃is virtutis
ſertim huiuſce ſacramẽti ſtudioſiſſimã

intellexiſſem. Vos igit᷑ impꝛimis viri reli

gioſiſſimi: quibꝰ flaminii dignitate ac ex
cellentia datũ eſt:hoc diuinũ pabuluʒ ef
ficere:cauẽdũ vobis cenſeo:ne id agatis

cum ſcelere:veſtris volutãdo animis: ve

ſtros inter digitulos oĩm rerum pꝛĩcipẽ
verſari ſempiternũ:qui cũcta regit:atq;

ſtabili ſceptro gubernat. Tdezʒ quoq; his

quibꝰ p̃fecti eſtis agendũ cõſulite: neqð
alimẽto debet eẽ ꝑpetuo: perennẽ pariat
ꝑniciem atzʒ calamitatẽ truculentiſſimam
Vos ſubinde ſcolaſtlici:non mõ ſemel ſin
gulos in ãnos quo oẽs obſtrĩgimur · ve

rumetiã ſepiꝰ tm̃ munuſ reuerenter aſſu
mite: ſi maxĩe cupitis oĩs doctrine erudi

tionẽ aſſequi · vos poſtremo viri bamber
genſes: tãte vrbis aſſidui accole: qᷓ omni
amenitate eſt cõfertiſſima:quibꝰ tot tan

Cv.

taq; bona ꝑta ſũt · huiꝰ diue largitatis

ſo viuite meõres: atz ſeruetis oꝛo: qᷓ pñti
die chꝛiſtꝰ p̃potens ac clemẽtiſſimꝰ: ſuis

imitatoꝛibꝰ cuſtodienda mãdauit · que et
ſi a nobis o m̃ibꝰ diligẽter obſeruata fue
rint· hic ĩter moꝛtales gram:ſempiternã
qʒ apud celiteſ gliaʒ enanciſcemĩ ad quã
nos ꝑducat qui viuit ⁊ regnat ꝑ infinita
ſecula benedictus Amen. ¶ In ſacratiſſi

mũ xpiane eccleſie doctoreʒ beatũ hiero

nimũ laudatiũcula feliciter incipit.
Nimaduerto:nõ mediocre ac pe
ne ethna mõte( vt dici ſolet) me
grauiꝰ onus hodierna die ſubire
atz ſuſinere: pᷣſtantiſſinm ſimulq;ʒ deuo⸗
tiſſimi viri:poſtq; factum ſit:nõ tam ſpõ/
te mea:q; maioꝛum meorũ quibus refra/
gari aut quicq; denegare: ne fas eẽ ducã

imperio. ut ĩ hac ãnua beati hieronimi ce
lebꝛitate: de taʒ diuino ſacratiſſimoq; do/
ctoꝛe:in tot pꝛeſtantiſſimoꝛũ virorum cõ/
ſpectu: aliq;d ꝓferre non vererer: ſed ma

gis auderem: maxime ne huiꝰ tam eximii
alioꝛũ p̃conis: pclariſſima oĩa ſulentio in

uoluerent᷑ pconiapotiſſimum: cũ quod

copioſiſſime ipᷣe aliis laudãdi officiũ ſẽꝑ

exhibuit: p̃ſtititqʒ· Is quaſi optimo iure
ſuo ab alis repoſcere debere videat᷑· ꝑfe
cta vero ⁊ vndiqʒ ſanctiſſimoꝛũ vuoꝛum
accumulata laude nichil ſane maius: pꝛe
dariꝰ.aut diuiniꝰ mihi videri ſolet:quan⸗

doqdẽ ad eam expꝛimẽdã explicãdamq;
is demũ ydoneꝰ eẽ atʒ aſpirare poſſe vi⸗/
deat᷑ · cuiꝰ ingeniũ fulgẽtiſſimo ſapientie

pradiat fonte: aut mirãdis vita pponde

rat vᷣtutibꝰ.Scitũ eſt em̃ ilð grauiſſimo/
rum autorũ:euʒ optime poſſe alioꝛũ lau⸗
des ꝓlſeqᷓ:q oĩm laudatiſſimus ſit: quiqʒ
qᷓd deceat: qᷓd nõ: quo vᷣtus: quo ferat
erroꝛ ut flacchus inqᷓt non tantũ verbo
p̃dicet:qᷓntuʒ vite ⁊ exẽplo cõpꝛobet ·
quo qᷣdẽ gradu:quãq; me lõge abeſſe ſẽ
tiã · tñ ĩmortal dei fretꝰ fauoẽ· ⁊ maiorũ

meoꝛũ ut paulo añ dixi pene coactus vo

lütate · rẽ ñ minꝰ difficilẽ q; officioſã.nõ
„ 9 . — bi — 9 „ 1=—
minꝰ arduã q; debitã ñ mĩꝰ admirabilẽ
q́; piis oĩbus ꝑgratã futurã aggreſſꝰ ſũ

ve ſi minꝰ oĩa q́; diuini penit eẽt ĩgenii

ſaltem aliqua pꝛo ingenioli mei parui
tate · de venerabiliſ ſimi patris hbieroni/

mi laudibus nobis in medium afferam.

Mihi ueꝛo de tam eximio ſacratiſſimoq;

doctoꝛe. ſepe multũq; cogitantiillud in

pꝛimis in mentẽ uenue ſolet · ꝙ tam pre⸗

ſtantiſſimus vir fuerit.ut ſiue eiꝰ excellæö

tiã qᷓdam cum aliis contentione cõferaſ.
ſiue eamipſam ꝑſe ponderes· vix tãto ui⸗
ro parem: aut non multo maioꝛẽ in oĩm
ſactoꝛum decalogo inueĩre queaſ.beatiſ
ſimuſ itaq; hieronimꝰ ſtridone dalmacie

oppido oꝛunduſ fuit · cunq; ea genſ baꝛ
bara a imperitiſſima. uixq; a bꝛutorũ ui

ta:vlla in parte diſtans a differens eſſet

ex ea tũ (ut aiũt) veluti de ſpinis roſa flo⸗

ruit: et adeo floꝛuit: ut cum alii laudem-
gloꝛiã 2 ſplendoꝛeʒ a patria ſua aſſequi
ſoleãt.hic miris floꝛibus ſuis.id eſtſciẽ⸗

tia ⁊ virtutibus: famoſam patriã ⁊ ꝓuin⸗

tiam ſuã reddiderit· Cum em̃ illud intel⸗

ligeret pꝛudentiſſimꝰ adoleſcens: ꝙ ea:

ad qꝗ capeſcenda miro quodã ardoꝛe ane⸗
labat: ſibi a patria ſua mime pꝛeſtari poſ⸗
ſent: eã deſeruit: ſeq; tum romam: illa q⸗
dem tempeſtate ut rerum dominã: ita 1

omibus optimis artibus ⁊ diſciplinis re

fertiſſimã: tum 2 ad alias pꝛouĩtias con⸗
tulit: a ad eas p̃ᷣſertĩ ex quibuſ vti merca⸗
toꝛes pꝛecioſa quedã aduehere ſolent: ſie
2 ipſe ſibi pꝛecioſas virtutes ⁊ diſ. ciplĩas
vendicare poſſet· Qua in re tã diligens.

tam aſſiduꝰ.tã accuratꝰ fuit:ut id nulla

ligua humana facile explicari poſſit. Nã

vt frequentia eiꝰ ieiunia: crebꝛas carnis
macerationes: iuges oꝛationes ⁊ pſalmo
dias omittã: que ĩ illo iocus luduſq; (ut

dici ſolet) fuerũt · cum eis tanq; remiſſſio-

ne: ⁊ recreatione qᷓdam vteret᷑:poſt vebe

mentiſſimã ſuoꝛũ ſtudioꝛum intentõem
vt ea inquã omittã: operep̃cium eſt eius

circa diſciplinas intelligere diligentiam
Qum nullũ doctoꝛẽ in aliqᷓ ſibi congruen⸗

te facultate excellentẽ ꝑſenſerit: quando
illũ liq; longiſſimo regionũ tractu diſtã

tem adire: 1 ꝑiter audire: oẽmq; illiꝰ eru/

ditõem: tanq; ſitibundꝰ abbibere atz ar⸗-

ripere voluerit. Tam vᷣo aſſiduus extitit
vt nullũ tẽpus ſiue diurnum ſiue noctur

num füit: qd tuʒ vigiliis: tũ lugubratöi⸗
bus ignauũu: aut feriatuʒ ſibi p̃terire paſ⸗
ſius ſit:ſibi vel cibuũ ſomnum: reliquaqʒ;
coꝛpi neceſſaria ſubtrabẽs: hꝰ eſt geniuz
ſuũ ut comicꝰ inquit defraudãs. Tã accu⸗

ratus demũ apparuit: ut infinita pene li

broꝛum volumia euoluerit: euoluta ĩtel

lexerit: intellecta ꝓfüde meõꝛie mãdarit.

Qui qdem magni aſſidui · clariqʒ laboꝛes
id peꝑerunt: ut noua boni intellect mũ

do lux daret᷑.que tãta in hieronimo fuit-
vt dad is nõ tenerʒ aliꝰ facile ignoꝛarʒ.

HMinc vᷣo tot parta ſunt claritatis luce ra

diantia volumina. hinc tot ardue ſolute

enodateq; q̃ſtioneſ: veram chꝛiſtinam re

ligionẽ concernentes· hĩc deo coopante
conſtitute cõſirmateq; ſentẽtie.hinc ſoli⸗
da xp̃ᷣianoꝛuʒ: a occidẽtalis eccleſie iacta:
coꝛroboꝛata. ſtabilitaq;ʒ fundamẽta.hinc
demũ ꝑcopioſus: omibuſq; vitã celeſteʒ
cupientibꝰ parẽtibꝰ emanauit cibꝰ. Qua

Ppter dies me ꝓfecto deficeret: ſi ſingu⸗

los enumerare velim fructꝰ: quos diuĩa
hieronimi ſ. apientia:tũ in vita ediderit:
tũ poſt moꝛtem poſteris reliqᷓrit: ut non

iniuria: tot ſibi excellẽtes dignitates: pꝛi-

mariaſq; dotes tributas legamus: quot
vix vniuerſe reliquoꝛũ ſãctoꝛuʒ turbe aſ⸗
ſeribere valeamus.Qunqʒ ſingulis alis
Pecuſati⸗ data ſint:ea omnia pariter in
ieronimo locum · ſedem · atqʒ domiciliũ
ꝓpꝛiũ habuerint.Ex qꝰ factum eſt: ut ne
dum pizelatores illiꝰ: verumetiã inuidi

pariter emuli:id ipſi hieronimo tribue
rint:qð paucis aut nullis potius contri

buãt. vt diuiniſſimus hieronimꝰ:non ſo⸗
lum angelos ⁊ archangelos:caritatis in
deũ ardoꝛe: ſed etiã priarchas autoꝛitate
Pphetas pꝛeſciẽtia: apoſtolos varüs lin

guarũ doctrinis:euãgeliſtas veridica ſe

rioſaqʒ; ſcripturarũ luce:martires fide ⁊

laboꝛum perferentia· confeſſoꝛes inno

centia·ſacerdoteſ miniſterioꝛum diligen⸗

tia: monachos ⁊ heꝛemitas ſolitaria me

ditatione: leuitas ſacroꝛum miniſterio.

vir gines humili puritate aut ſuperarit.
aut certe equarit · Et ne ſingula eius do

na percurram · omnem ſpiritumſãctum
ſibi domino infundente vendicauerit: qy

in eo cooperante ea inteꝛ moꝛtales docu/

menta edidenit: meritaq; ſibi adeptꝰ fůit
ut facillĩa ſibi rõe ꝓxĩaʒ excelſo ⁊ ĩmoꝛta

li deo ĩ cel ſedẽ ꝑauerit · Quã intercedẽti⸗

bus eius pꝛecipuis meritis: nobis poſt
debitam corpoꝛis obedientiam. a carnis
iugum. omnimodamqʒ animi deuotõem

.

Ule tribuere ac collargiri dignetur: qẽ
trinꝰ ⁊ unꝰ in ſecula ſeculorũ Amen.
ui pꝑli doctoꝛ hieronime ſcẽ̃e vocariſ
Nos tibi deuotos iã qᷓſumꝰ vt tueariſ.
De omnium artium ⁊ ſcientiaruʒ lau
dibus oꝛatio oꝛnatiſſima
Vm de ſũmis ⁊ mayxĩs rebꝰ:a me
hodierno die dicendũ ſit vini inſi
gnes 7 pr̃es optimi: neq; ea ĩ me
extet virtus:atʒ exercitatio dicẽdi: ut ea:
oꝛatione mea poſſim attingere:q̃ ad dig
tatem huiuſce rei ꝑtinerent:tñ cũ me vel
ad humanitatẽ: vel ad ſũmã ĩ me beniuo
lentiã veſtrã refero:mihil eſt qd in hac re
ip̃a vel de ſapientia vr̃a:aut de ingenio
meo diffidam:cũ pᷣſertim has omatiſſiãſ
ſedes atq; ſubſellia:tot doctiſſimis viris
referta eſſe conſpiciã: q ut in hoc ipſo p
claro dicendi genere:ita in cetenis rebus
principes mea ſententia non iniuria dici
poſſũt · Qum em ex hoc loco añ me q;plu
res ꝓ ſingulari modeſtia veſtra:nõ nibil
laudati diſceſſerint:ut hi non ſolũ in di
cendo acerrimi graues:veruʒ ⁊ iam or
natiſſimi atʒ copioſi a vobis oĩbus iudi
cati ſint:nmihil eſt qð vobis ⁊ audientibꝰ
⁊ iudicantibꝰ non bene ſperẽ · ⁊ ſi forte ð
me a vobis tale iudiciũ mĩme expectem:
qð ſi me vel ad rei amplitudinem:vel ad
dignitatẽ veſtrã:vel deniqʒ ad eam ipᷣaʒ
immẽſam ⁊ ſummã dicendi materiaʒ: de
ua apud vos oꝛatio mea habenda eſt: re
ero:non puto laudi mee detractũ iri:di
cendũ quidẽ a me eſt pᷣdariſſimi patres
⁊ doctoꝛeſ egregii:de hiſ artibꝰ ⁊ diſcipli
nis: q́s liberales ⁊ mathematicas appel
lãt Quiꝰ rei etſi tanta ſit amplitudo: atʒ
laus ſiue gloꝛia: ut in taʒ leta ⁊ ſingulari
materia:ne mini vel mediocriter ĩſtructo
deeſſe poſſit oꝛatio:qua ſatis eiꝰ rei digꝗ
tatẽ · vl extollere vel laudaẽ poſſit· nullũ
tamẽ in hac re pᷣtermittam officiũ:quod
ad enarrãdas eius rei laudes pertineat ·

RW¶Erãmatica igit᷑ pꝛimũ ſit:ceteraruʒ

ſcientiarũ regula oꝛdo ⁊ fundamentum
⁊ adeo fundamentũ.ut quicũqʒ ĩ ea clau
dicarit ſibi ad reteras vllnpi inas iter ĩdu
bitato clauſerit ¶ B ¶ ogicã vero ſiue
dpaleticam quicũq;ʒ tenuerit · quid veruʒ
quid falſũ.qd añcedens · q̃d conſequenſ.
qd conſentaneũ · qᷓd repugnanſ quacũq;

ACvj.

T re ſit facile nouerit: ut nullo fallaciaruʒ

