morit᷑ cũ aia corpus relinquit ſolutum le
ge nat᷑e · Mori etiã dicimur cũ aĩa adhuc
ĩcoꝛꝑe cõſtituta coꝛꝑeas illecebꝛas phia
docẽte cõtẽnit: ⁊ cupiditatũ dlces ĩſidias
reliq̃ſq; oẽs exuit᷑ paſſiões.hãc ergo moꝛ
tẽ dicit plato ſapietibʒ appetẽdã allã vᷣo
quã oĩbʒ nat᷑a cõſtituit cogi vel accerſiri
vel ĩferꝛi vetat:docẽs expectãdã eẽ nacaa
pari aũt cõſtãtia moꝛs nevenies ꝑ nataʒ
timẽda ẽ:nec cõtra oꝛdinẽ cogẽda natuꝛe
CN ¶ Hi viuũt q̃ ex coꝛporeis vinculis
tanq; e carcere euolauerũt· vrã vero que
dicit eẽ vita moꝛs eſt ¶ De re manifeſta
faſtidiũ ꝓlixa aſſertatõe gnat᷑ · Nã lõgioꝛ
facit ſermo faſtidiũ ¶ Comes ebrietatis
obliuio ẽ. ¶ Opiĩonis oꝛtus ẽ memorie
defectꝰ.profectũ vlteriꝰ nõ req̃rit quiad

ſ ugna Puenit Mec de pᷣmo macrobii ſu

Sõniũ ſcipionis· ſequũt᷑ de ſecũdo:¶ N

E .
¶ Oiĩs babitus anmi cantibus gubema
tur · Nam dat cantus ſomnos adimit qʒ:
necnon curas et immutat a retrahit. trã

ſuggerit ˖ clementiam ſuadet · co rporis

quoq; moꝛbis medetur:ihinc eſt ꝙ egris
Pſtãtes pᷣcinere dicũtur· Et quid mirũ ſi
iter hoĩes tãta muſice dñatio ẽ: vt aues
quoq; velut cigni alieve:id genuſ cantu
veluti quadã diſciplina ſue artis exeꝛceãt

Nõnulle vero aues vel terꝛene ſeu aqua
tiles belue ĩuitãte cãtu ĩ retia ſepe decur
rũt · Ture igit᷑ muſica capit᷑ om̃e qdð viuit
q; celeſtis aima qua animat᷑ vniuerſitas
originẽ ſũpſit ex muſica· Moꝛtuoſ quoq;
ad ſepulturã ꝓſequi cũ cantu opoꝛtere
plurimarũ gẽtiũ ⁊ regionũ inſtituta ſan
xerũt: ꝑſuaſione bac: qua poſt coꝛpꝰ aĩe
ad originẽ dulcedinis muſice · id eſt ad ce
lũ redir e credũt᷑. ¶ ¶ IUla ſüt ꝑquirẽ
da quibʒ verba qꝗᷓ explanãda ceperis poſ
ſint liquere·q; in re naturaliter obſcura
qui ĩ exponẽdo plura q; neceſſe ẽ ſuꝑin
fũdit addit tenebras nõ adimit dẽſitateʒ
¶ B ¶ Virtutis fructũ ſapiẽs in ſciẽtia
ponit: minus ꝑfectus in gloria · Vnð ſci
pio ꝑfectõem cupiẽs ĩfundere nepoti au
toꝛ eſt illi:vt contẽtus in ſcientie pꝛemio
gloriã nõ requaat (¶ Wotus animi
eſt bom maliqʒ diſcretio · virtutuʒ amor
cupido viciorũ: ex quibꝰ effluũt oẽs ĩide
naſcẽtiũ rerũ meatꝰ.Motus eius ẽ qᷓdq̃d
iraſcimur: ⁊ in feruoꝛẽ mutue colliſionis
ar mamum: vnde paulatĩ ꝓcedens rabeos
fluctuat pᷣliorũ· Motus eiꝰ ẽ ꝙ ĩ ðᷣſideria
rapiamur: ꝙ in cupiditatibʒ Agamm .
Sʒ hi motus ſi ratõe gubernẽt᷑ ꝓpueniũt
lueaner: ſi deſtituãt in pceps ⁊ rapiun
tur ⁊ rapiũt · Et hec de ſecũdo macrobii
ſuꝑ ſomniũ ſcipionis · incipiuut eiuſdem
in ſaturnalibus MD
¶ Ex macrobio in ſaturnalibus autori
tates incipiunt · ¶ DH .
Vltas variaſq; reſ in hac vita no
bis natura cõciliauit: ſʒ nlla nos
magis q́; eorũ ꝗqe nobis eẽnt ꝓ
creati caritate deuĩxit:eãq; noſtrã in bis
educãdis atq; erudiẽdis curã eſſe voluit
vt parẽtes neqʒ ſi id qð cuperẽt ex ſẽten
tia cederet tm̃ vlla alia ex re voluptatis
neqʒ ſi cõtra eueniret tm̃ meroris capeꝛe
poſſint· ¶ E ¶ Ppeſ em̃ quodãmõ debe
mus imitari que vagãtuꝛ ⁊ floꝛes carpũt
deinde qdqd attulere diſponũt ac peꝛ fa
uos diuidũt: ⁊ ſuccũ variũ ĩ vnuʒ ſaporẽ
mixtura q̃dã ⁊ ꝓprietat e ſpũs ſui mutãt
Nos quoqʒ qd qᷣ d diuerſa lectõe q̃ſiuimꝰ
cõmittamꝰ ſtilo:vt ĩ oꝛdinẽ eodẽ dirigen
te coaleſcat Nã ⁊ in aĩo meliꝰ diſticta ſeꝛ
uãtur: ⁊ ip̃a diſtĩctio nõ ſine quodã ferm̃
to quo cõditur vniueꝛſitas in vniꝰ ſapo

Cxrvij

ris vſũ varia libam̃ta cõfũdit:vt etiam ſi
qd apꝑuerit vnde ſũptũ ſit ꝛaliud tů eſſe
q; vn ſumptũ noſcat᷑ appeat. ¶ E(Co
lant te potiꝰſerui tui(mihi cꝛede) q; time
ſt · vñ putas arrogãtiſſimũ illð manaſſe
pꝛouerbiũ:totidẽ nobis hoſtes eſſe quot
ſeruos:nõ habemꝰ illos hoſtes ſʒ facimꝰ
cum in ſllos ſuꝑbiſſimi:crudeliſſimicon
tumelioſiſimi ſumꝰ. Domi em̃ nob aĩos
ĩduimꝰ tirãnoꝛũ:et nõ quãtũ decet ſʒ q̃n
tũ licet exercere volumꝰ ĩ ſeruos. Naʒ vt
cetera crudelit atis genera pᷣtereã:ſunt qᷓ
dam dü ſe mẽſe copiis ⁊ auiditate diſten
dũt: crcũſtãtibus ſeruis mouere labia:
nec in hoc quidẽ vt loquãtur licere ꝑmit
tũt:virga murmur om̃e compeſcũt: ⁊ ne
foꝛtuita qᷓdẽ verberibʒ excepta ſũt:tuſſis
ſternutamẽtũſingultuſ magno malo lu
itur· Sic fit vt iſti de dño loquãtur: qbꝰ
coꝛã dño loqui nõ licet· Tibi aũt vnde in
ſeruos tãtũ ⁊ tam ĩmane faſtidiũ ? qſi ñ

iiſdeʒ tibi 1 cõſtent ⁊ alant᷑ ele mẽtis:eun

dem ſpũm ab eodẽ pꝛĩcipio carpãt· Non
vis tu cogitare eos quos ius tuuʒ vocas
iiſdem ſemĩbz oꝛtos:eodẽ frui celo:eque
viuere ac mori: Serui ſũt ĩmo homines.·
SDerui ſũt ĩmo cõſerui · Si cogitaũis tãtũ
dem ĩ vtroſq; licere foꝛtune:tã tu videꝛe

illũ liberũ potes q́; te ſeruũ· Neſcis qua

etate hecuba ſeruire ceperit: qua xerxes
qua darii mater:qua dyogenes:qua po
ſnemo plato · Quid ita nomen ſeruitutis
hoꝛremꝰę Seruꝰ eſt q̃dem ſed neceſſitate
ſed foꝛtaſſe libero aimo · Seꝛuꝰ ẽ hoc illi
nocebit · Si oſtẽderis quis nõ erit? NRliꝰ
libidĩ ſeruit · alius auaricie.aliꝰ ambitõni
om̃es ſpei · om̃s timori: ⁊ ceꝛte nulla ſeꝛui
tꝰ turpioꝛ q; voluntaria · At nos iugo a
foꝛtuna ĩpoſito ſubiacẽtẽ tanq; miſeruʒ
vilemqʒ calcamꝰ: ꝙ vero nos noſtriſqʒ
ceruicibʒ ĩſeruimꝰ nõ pati mur repᷣhendi
In uenies ĩter ſeruos aliquẽ pecunia for
tioꝛẽ · Inuenies dñm ſpe lucri oſcula alie
noꝛum ſeruorũ manibʒ ĩfigẽtem · Non eꝛ
go foꝛtuna hoĩem eſtimabo ſed moribz ·
SDibi q̃ſqʒ dat moꝛes:condicõnem eaſus
aſſignat · Quẽadmodũ ſtultꝰ eſt qͥ ẽptuiꝰ
equũ nõ ipᷣm inſpicit ſed ſtatum eius ac
frenos· Ita ſtultiſſimꝰ eſt q homineʒ aut
ex veſte aut ex condicõne:que nobᷣ veſtis
modo circũdata eſt eſtimãdũ putat · Nõ

eſt ergo qui amicũ tuũ in foꝛo ⁊ in curia
queras: ſi diligent᷑ attenderis inuenies 1
domi. Tu mõ viue cũ ſeruo tuo clemẽter
coĩter quoq;:⁊ ĩ ſermone illũ nõ nũquã
in neceſſaniũ admitte cõſiliũ ( & ¶( Sce
nola cõſultus qᷣd ferus agi liceret:Reſpõ
dit quod pᷣtermiſſũ nocerʒ · Quapꝛopter
ſi bos in ſpecũ decidiſſet:eũq; pateꝛfami
lias adhibitis oꝑis liberaſſet: nõ eſt viſꝰ
ferias polluiſſe · Nec ille qͥ trabẽ tecti fra
ctã fultiẽdo ab iĩminẽti veẽdicauit ruina·
vnde ⁊ maro oĩm diſciplĩarũ ꝑitus·ſciẽs
lauari ouẽ aut lane purgãde:aut ſcabiei
curãde grã: ꝓnũciauit tũc ouẽ ꝑ ferias li
cere merſari:ſi hoc remedii cã fieꝛet · Balã
tũqʒ gregẽ fluuio merſare ſalubri · Rdici
endo em̃ ſalubri oñdit:auertendi moꝛbi
grã tmmodo:nõ etiã ob lucruʒ purgãde
lane cã fieri cõceſſũ · Vnde ſi ꝑ ſacra ſolẽ
ma ſalubri fluuio merſare oues fas ⁊ iu
ra ꝑmittũt: ſi riuos deducere religio nłla
ꝓhibebit:cur nõ religionis honoꝛ putet᷑
dicare ſacris diebꝰ. ſacrũ ſtudiũ literarũ
¶ H¶ Opoꝛtet em̃ verſari in conuiuio
ſermones vt caſtitate ĩtegꝛos:ita appeti
bues venuſtate. Matutĩa vero erit robu
ſtioꝛ diſputatio que viros ⁊ doctos ⁊ pꝛe
clariſſimos decet · Nã ſuꝑfluũ video ĩter
ſapiẽtes nota ꝓferꝛe· Sic etiã loquẽduʒ ẽ
eũ homibus tanq́; dii audiẽt: ⁊ ſic loquẽ
dũ cũ diis tanq;ᷓ hoĩes audiẽt · Quiꝰ ſcda
pars ſentit: ne qᷣd a diis petamus: quod
velle nos indecoꝛũ ſit hoĩbus confiteri.
Supuenire aũt fabulis ñ euocatos haud
equidẽ turpe eſt:verũ ſpõte illa ruere in
eæõuiuiũ aliſ p̃paratum nec homero ſine
nota vel in fratrẽ memoꝛatũ eſt · ¶
Nõ oĩno diis exoſos eſſe qui ĩ hac vi
ta cũ erũnarũ varietate luctãtur:ſed eſſe
archanas cauſas ad quas paucoꝛũ potu
it venire curioſitas. 7 R¶ Detere veni
am ſolemꝰ aut cũ ĩprudẽter erꝛauimus:
aut cũ noxia ĩperio cõpellẽtis admiſimꝰ
AIntiquitatẽ vobis placere iactatis:q;
honeſta a ſobria ⁊ modeſta ſit: viuamus
ergo moribʒ p̃teritis · verbis pᷣſentibus
vtamur · e nobis quidẽ erubeſcẽduʒ
puto querere: quod ꝗſitu dignũ om̃s ve
teres putauerũt. ¶ Ouis em̃ obſeruatõ
ni locus cũ eligẽdi facultas nõ ſuperſit.
¶ CGonceptu mẽtis cõſulia naſcũt· (V

culo quodã patientie obligãdi ſũt impe
tus belli · (Pboſ ophia quod vnicuz ẽ
munꝰ deorũ:⁊ diſciplina diſciplinarum
hoꝛrẽda eſt anteloquia ¶ Et hec de prĩo
Macrobii ſaturnaliũ.Sequũt᷑ de ſecũdo
eiuſoẽ · ¶ L¶ Beneficiũ dãdo accepit qꝗᷣ
digno dedit. feras nõ culpes quod muta
ri non põt · Cui plus licet q;ᷓ par eſt plus
vult qᷓ; licet · Comes facũdus in via ꝓ ve
hiculo eſt.heredis fletꝰ ſuꝑ perſona riſꝰ

eſt · Euroꝛ ſit leſa ſepiꝰpatiẽtia. Impꝛobe

neptunũ accuſat qui iterũ naufragiũ fa

cit· Nimiũ altercãdo veritas amittit᷑ · ꝑs
beneficii eſt quod petit᷑ ſi cito neges· Tta

amicũ habeas poſſe vt hũc inimicuʒ fieri
putas·Veterẽ ferẽdo iniuriã inuitas no
uã.Nunq; periculũ ſine ꝑiculo vincitur:
¶ ¶ Egite añq; ſurgẽdum nobis ſit

vino ĩdulgeamꝰ: quod decreti platonici

autoritate faciemꝰ: q eſtimauit fomiteʒ
eſſe ignitabulũ ĩgenii vtriuſq;: ſi mens

Tcoꝛpus hoĩs vino f lagrer⸗ tũc Euſtachi
us qͥd ais inquit euãgele g an platonem

eſtimas hauriẽda paſſim vina ſuaſiſſe: et

nõ magis ĩter minuta pocula iocũdiorẽ
liber alioꝛẽq; inuitatõem que fieꝛet ſub q̃
buſdã quaſi arbitris ⁊ magiſtris cõuiui
orũ ſobꝛis nõ im ꝓbaſſe · Et hoc eſt qð in
primo ⁊ ſecũdo de legibʒ nõ ĩutile uiris
eſſe decernit · Nã ⁊ modicis honeſuſqʒ in
terbibẽdũ remiſſionibʒ reſfici ĩtegrariqʒ
aĩos ad ĩſtaurãda ſobrietatis officia pla
to exiſtimauit.redditoſq; ſenſus letioꝛes
ad ĩtentões rurſũ capeſcẽdas fieri habili
ores · Et ſimul ſiqui penitꝰ ĩ his affectio
nũ cupiditatũq; erꝛoꝛes ĩeſſent· quos ce
laret alioquin pudoꝛĩferensea oĩa ſine
graui ꝑiculo libertate ꝑ vinũ data dete
gi:⁊ ad coꝛrigẽdũ medẽdũq; fieri opoꝛtu

nioꝛa · Itqʒ hoc etiã plato ibideʒ dicit:nõ

diſ fugiẽdas eſſe huiuſmõi exercitatõnes
aduerſus ꝓpulſãdaʒ vini moleſtiã: neq;
ullũ vnq; cõtinẽtem ꝓꝛſus:aut tꝑantem
ſatis fideliter viſũ eſſe · Qui uita nõ inter

. a erꝛorũ ꝑicula ⁊ in mediiſ voluꝑtatũ
tieqʒ; omes cõuiuioꝛũ incognite ſũt: qᷣq;

ecebris exploꝛata ſit · Nã cui licẽtie gra

illorũ oĩno eypers ſit:eũ forte ad ꝑcipiẽ
das huiſmõi voluptates aut volũtas tu
lerit· aut caſus induxerit: aut neceſſitas
impulerit mox deliniri ⁊ capi:neq; mẽtẽ

eiꝰ aimqʒ cõſiſtere · Cõgrediẽdũ igitur ẽ
tanz in acie quadã cũ voluptaruſ rebus

cunq; iſta vini licẽtia cominꝰ decernẽda
vt aduerſus eas nõ fuga nec abſentia ſi
mus tuti · ſʒ Agaꝛ⸗ anĩ 2 cõſtãti preſẽtia

modeꝛatoqʒ vſu tẽꝑantiã cõtinentiamq;

tueamur. Ct calefacto ſimul refectoq; aĩ

mo ſiq in eo vel frigide triſticie: vel tor

pẽtis vẽcũdie fuerit diuamꝰ ¶ R C Sʒ
q; voluptatũ fecimꝰ mẽtionẽ docet Fri
ſtoteles a qꝗ* voluptatibꝰ ſit cauenduz

Quĩqʒ em̃ ſunt homĩs ſeſus ꝑ quoſ volu

ptas aĩo aut coꝛpoꝛi queri uidet᷑· Tactuſ
guſtꝰ.odoratꝰ.uiſus auditꝰ. Ex his oĩbꝰ
voluptas ꝗᷓ ĩmodice capit᷑ ea turpiſ atqʒ

im pba eſt Sʒ em̃ q; nimia ex guſtu atqʒ
tactu eſt· ea igi᷑ gemina voluptas ſicut

ſapiẽtes uiri cõſueuerũt oĩm rerũ fediſſi
ma eſt eoſqʒ maxime q̃ ſeſe duabus iſtis

voluptatibꝰ dediderũt: grauiſſimi vicii

vocabulis nos uel incõtinẽtes dicimus
uel ĩtemperatos· Iſtas auteʒ voluptates
duas guſb atq; tactꝰ.id ẽ· cibi ⁊ veneris
ſolas hoĩbus cões uidemꝰ eẽ cũ beluis.
Et idcirco ĩ pꝑecudũ feroꝛũqʒ aĩaliũ nůo

hbabẽt᷑: qſqs eſt his duabꝰ voluptatibus

occupatꝰ. Cetere ex tribꝰ alus ſenſibꝰ ꝓ

ficiſcẽtes hoĩm tm̃ ꝓprie ſunt· Quis igit

habẽs aliqd humani pudoris voluptati
bꝰ iſtis duabʒ coeũdi comedẽdi: que hoĩʒ
cũ ſue atʒ aſino cõmunes ſũt gratuletur
Socrates quidẽ dicebat mitos hoĩnes ꝓ

terea velle viuere ut ederẽt ⁊ biberent:

e bibẽ atz edere ut uiueret · Ppocrates
aũt diuina vir ſcĩa de coitu venereo ita
exiſtimabat:ꝑtẽ eſſe quãdã moꝛbi deterri

mi: quẽ noſtri comitialẽ dixerũt. Sed vt

ait poeta veronẽſis:nee voluptas nobis
ut ſtoicis tãq; hoſtis repudianda eſt: nec
ut epicuris ſůmũ bonũ in voluptate po
nẽdũ:excogitemꝰ alacritatẽ laſciuia carẽ
tem. E Vt hedera ſerpens uires ar

boꝛeas necat: ita vetuſtas ãplexu ãnorũ

necat . ¶ Quiſqs pñtẽ ſtatũ ciuitatis cõ
mutari nõ volet ⁊ ciuis ⁊ vir bonus eſt.
—„ 1 2 „ 2 rrp L
5 facile ĩ eũ ſcribere qᷓ põt pᷣſcribẽ
¶ Doteſtas nõ ſolũ ſi ĩuitet ſʒ etiam ſi
ſupplicʒ cogit· ¶ Neceſſe ẽ vt mitoſ time
at qm miti timẽt ¶( Nihil mag magno du
ci cõuẽit q;ᷓ ꝓ oĩbʒ co gitaꝛe SBee ciſ
qð veſꝑ uehat Ekke de ſcðo. ſequut᷑ mõ

xv

de tercio ¶ ¶ Vetuſtas qᷣdẽ nob ſp ſi ſa
pimꝰ adoꝛãda ẽ.· tlla qppe ſcla ſũt qᷓ hoc
imꝑiũ vl ſãguine vel ſudoꝛe peꝑerũt: qð
nõ niſi tutũ facẽt vbᷣtaſ:ſʒ fatẽdũ ẽ ĩ illa
vᷣtutũ abũdãtia uiciis quoʒ etas illa ñ ca
ruit: e qꝗbꝰ nõnulla nrõ ſclo moꝛũ ſobrie
tate coꝛrecta ſũt ¶( E¶ Iuſte nimirũ cauſe
fuerunt ꝓpteꝛ qs tot nuo leges de cenis
ſũptibzʒ ad pꝑli ferebant᷑:⁊ ĩꝑari cepit
vt patẽtibʒ ianuis pꝛanſitaret᷑ ⁊ cenaret᷑
Sic oclis ciuiũ teſtibʒ factis luxurie mõꝰ
ne fieret. prĩa aũt oĩʒz ð cenis lex ad pplʒꝭ
oꝛchia ꝓueit· Sũma aũt eꝰ pᷣſcbebat nũʒ
cõuiuarũ · AIt niſi peſſimil effuſiſſimiſq;
moribʒ viuet᷑: ꝓfecto opꝰferẽdiſ legibz ñ
fuiſſʒ · Vetꝰ vᷣbũ ẽ . eges ĩ qᷣt bone ex mal
moribʒz ꝓcreãt᷑ CRA igioſi ſũt q̃ faciẽda
uitãda diſe farnee C. iros triũphales.
victoꝛes gẽtiũ luxuria ricit · ¶ Hec de · iii ·

ſequũt᷑ de quito:q; de q̃rto mibil not
gnũ reppi ¶ C¶ in moribʒ ĩoleſcẽdiſ ma

gnã fere ꝑtẽ nutriciſ ĩgeniũ ⁊ nata lacuſ
tenet:q̃ ĩfuſa tenero:⁊ mixta ꝑntũ ſemi
adhuc recẽti:ex hac gemĩa cõcretõe vnaz
indolẽ cõfigur at · Neq; in kyibe id ſoluz
ſʒ ĩ pecudibʒ quoʒ aĩadũſũ ẽ· Nã ſi ouiuz
lacte edi aut capꝛarũ lacte agni forſitan
alant᷑:cõſtat foꝛe in his lanã durioꝛẽ:in il
lis capillũ gigni tenerioꝛẽ · In arbori buſ
etiã ⁊ frugibʒ ĩdolẽ vel tractãdaʒ ul augẽ
dã: maioꝛ plerũqʒ vis ul poteſtas ẽ aq̃rũ
1 terrarũ qᷓ alũt q; ipſiꝰ qd iacit᷑ ſeminis
AIc ſepe uideas letã nitẽtẽqʒ arboꝛẽ ſi in
locũ alteꝛũ tꝛãſferat᷑ ſucco tre dtcioriſ elã
guiſſe.¶ Qubnatoꝛ qui exploꝛat celũ cre

bꝛo ref lecte ceꝛuicẽ debet captãdo de diũ

ſis celi region ibʒʒ ſecuritatẽ ſereni · Ame
nitas ĩtertexta faſtidio narrationuʒ me
det᷑ · ¶ Hec de. v· Sequũt᷑ de· vi. ¶
¶ Wõſiderãdũ hũc ee fructũ legẽdi: emu
lari ea q̃ ĩ aliis ꝓbes: ⁊ qᷓ maxĩe ĩter alio
rũ dicta mireris ĩ aliquẽ vſũ tuũ opoꝛtu
na deriuatõe cõũᷣtè: qð ⁊ nñ tã ĩter ſe q̃ᷓ;
ex grecis:⁊ grecoꝛũ excellẽteſ ĩter ſe ſepe
fecer̃t. ¶ † ¶ Nẽo qᷣſq; tã afflictis ẽ mori
b'q̃n faciat aut dicat nnũq́; aliq̃d qð lau
dari ꝗqat.Sʒ eĩ q oĩ ĩ re atq; oĩ ĩ tꝑe laudi
oĩ vacat:is illaudãdꝰ ẽ:Iſq; oiʒ peſſimus
deterrimuſq; ẽ· Ac ſicuti ois culpe pᷣuatõ
inc patũ facit :ĩculpatꝰ aũt inſtar ẽ abſo

lute vtutiſ.illaudatꝰquoʒ finiſ ẽ extꝛeme

rig
malicie. ¶ Nã tropheũ ferꝛe a foꝛti viro
pulcrũ ẽ:ſi aũt vincaris vinci a tali nullũ
ꝓbꝛũ ¶ E ¶ Nã ſi regnũ foꝛtuna atqʒ;
opes eriꝑe qͥuit: ⁊ vᷣtutẽ neqbit· ¶ RAudẽ
tes foꝛtuna iuuat:foꝛtibʒ ẽ foꝛtuna viris
data·haud quẽqᷓ; ſꝑ foꝛtuna ſecuta ẽ ¶ L
Ad rẽ agẽdã ſil adhibe ri debet indu
ſtrie celeritas: ⁊ tarditas diligẽtie:ex q̃bʒ
duobz cõtrariis fit maturitas. ¶ Multa
ignoꝛamus qᷓ nõ laterẽt:ſi veteꝛum lectõ

nob eẽt familiaris · ¶ Hec de. vi· ſequũc

de · vii· vltimo · ¶ ¶ In cõuiuũs Pma
eiꝰ obſeruatõ erit eſtimaꝛe cõuiualſ:deiñ
vbi ſibi locũ patẽ viderit nõ de ipſis ꝓfũ
ditatis ſue ĩteꝛ pocla ſecretiſ loquet᷑:nec
nodoſaſ ⁊ anxiaſ ſʒ xłtiles quidẽ facileſq;
ſtiões mouebit GN ſiẽ ĩter ülos qͥᷓ
exercicii genꝰhñt ĩ mediiſ ſaltae cõuiuiis
ſiquis vt ſe ãpliꝰ exerceat:vel ad curſũ ul
ad pugillatũ ſodales laceſſiuerit: q̃ſi ine
ptus relegabit᷑ ab alaeritate cõſoꝛtii: ſic
apud mẽſaʒ qñ licqʒ aptiſ philoſophãdũ ẽ
Nã ſicut fateri neceſſe ẽ ĩ oĩ cõuentu aut
tacẽdũ ẽ aut loquẽdũ: qramus ſilẽtiũ ne
cõuiuis: an ⁊ opoꝛtuniꝰſermo cõueniat
Nõ em̃ minus q; dulłcedo vini hilarãt vᷣ⸗
ba eõuiuiũ . Sʒ nihil tã cognatũ ſapiẽtie

q́ᷓ; locis ⁊ tꝑibʒ aptare ſe Erinones. Na⸗ ſo

crateſ grecꝰoꝛatoꝛ cũ ĩ cõuiuio a ſodalibʒ
oraret᷑: vt aliqd ĩ mediũ de eloquẽtie ſue
fõte ꝓferitʒ: hae veniã dep̃catꝰẽ. Que pñs

inqᷣt locus ⁊ tp̃s exigit ego nõ calleo:que

aũt calleo nec loco pñti ſũt apta nec tꝑi
Sʒ abſit vt Phia q̃ ĩ ſcolis ſuiſ ſolicite tꝛa
ctat de officiis cõuiualibʒ ip̃a cõuiuia re
foꝛmidet :tãq; ñ poſſit rebʒ aſſerẽ q̃ ſolʒ
v̈bis docere:aut neſciat ſeruare modũ cꝰ
in oĩbʒ hũane vite actibꝰtermĩos ipſa cõ
ſtituit · Neq; eĩ ita ad mẽſã ĩuito phiam
vt ñ ſeipſã moderet᷑:cꝰ diſciplina ẽ reruʒ
oĩim moderatõeʒ docere. ¶ O ¶ CGũ aũt
videas ancepſ eẽ oẽ ſeomatũ genꝰſuadðdo
ĩ cõuiuiis ĩ ꝗbʒ leticie ĩſidiat᷑ ira ab hmõi
dicus faceſſas: 1 mag ꝗqᷓſnões cõuiuales
vl ꝓpõas vlipᷣe ſoluas · Qð gen veteres
ita ludicrũ nõ putar̃t: vt ⁊ ariſtoteleſ ali
quid de ipſiſ cõſcripſerit: ⁊ plutarchuſ
noſter apuleius:nec cõtemnẽdũ ſit P tot
philoſophãtiũ curã meruit · Nã apud la
cedemomios inter cetera exacte vite inſii
tuta hoc quoq; exercicii genus a liguꝛgo

inſtitutũ:vt adoleſcẽtes ⁊ ſcomata ſine
moꝛſu dicere: ⁊ ab alis ĩ ſe dicta ꝑpeti di
ſcerẽt · At ſiquis eorũ indignatõeʒ ob tle
dictũ ꝓlapſus fuiſſet: vltenꝰ ei in alteꝛũ
diceꝛe nõ licebat. Scoma aũt pene dixerĩ
moꝛſũ figuratũ: q; ſepe fraude vel vrba
nitate tegit᷑: vt aliud ſonat aliud intelli
gas:nec tñ ſꝑ ex amaritudĩe ꝑgit:ſed nõ
nunqz his in quoſ iacitur dulce ẽ. Quod
genus maxime vel ſapiens vel alias vꝛba
nus exercet pꝛecipue inter menſas et po
cula:vbi facilis eſt ad iracundiam pꝛouo
catio· Nam ſicut in pꝛecipiti ſtantem vel
leuis tactus impellit: ita vino vel infuſũ
vel aſꝑpſũ ꝑuuſ quoq;ʒ doloꝛ ĩcitat in fuꝛo
rẽ · Ergo cautiuſ in cõuiuio abſtinẽdũ ſco
mate:qð tectã ĩtra ſe habet iniuriã· Tãto
em̃ pᷣſſiuſ herẽt dicta talia:qᷓ; directe ledo
rie qᷓ exꝑꝛobꝛatõeʒ ac directã ſonãt cõtu
meliã vt hami anguloſi q́; directi mucro
nes tenacius infigũt᷑ (BCSrgo ſi opoꝛ
tunitas neceſſarie rep̃ᷣhẽſionis emerſerit
ſic a phᷣo ꝓficiſcet᷑ vt ⁊ tecta ⁊ efficax ſit·
doloꝛ eĩ ſꝑ rep̃hẽſionẽ vel iuſtã ſeqẽ ( Q
Quis eĩ àbigit eũ qui diũſo vino utit
ĩ repẽtinã ruere ebrietatẽ: necdũ hoc po
tus copia poſtulante· Qui auteʒ fiũt cre
bꝛo ebrii cito ſeneſcunt:alii ante tempuſ
competentis etatis vel caluicio vel cani
cie inſigniuntur: que non miſi inopia ca
loris eueniunt · Fta etiam vitanda eſt ci
boꝛum varietaſ:ut uaria ſolent uina uita
ri · Nam pulmentorum varietas recipit
varia condimenta: quibus gula vltra q̃;
nature neceſſe eſt laceſcitur: ⁊ fit inde cõ
geries dum pꝛuritu deſiderü amplius:
vel certe de ſingulis parua libantur·
Hinc ſocrates ſuadere ſolitus erat illos
clbos potus ve uitandos: qui vltra ſitiʒ
famemq; uitandam pꝛoducunt appeten
tiam · ¶ R ¶ Oui uult amenus eſſe
conſultoꝛ ea interzoger que ſunt interꝛo
gato facilia reſponſu: et que i llum ſcit
ſedula exercitatione didiciſſe · Caudet
enim quiſq;ʒ ſi prouocatuꝛ ad doctrinam
ſuam in medium pꝛoferendam: quia ne
mo uult latere quod didicit: maxime ſi
ſcientia quã laboꝛe queſiuit cum paucis
illi familiaris et plurimis ſit incogni⸗
ta: tunc enim videtur adipiſci fructum
laboris cũ cõſequit᷑ occaſionẽ publicãdi

qᷓ didicerat: ſine oſtẽſionis nota qᷓ caret
qui nõ ingerit ſed ĩuitat᷑ vt ꝓferat. Con
tra magne amaritudĩs ẽ ſi coꝛã multis in
terꝛoges aliquẽ: qð nõ opima ſciẽtia q̃ſi
uit. Cogit᷑ eĩ aut negare ſe ſcire: qdð eytre
mũ verecũdie damnuz putat: aut rñdere
temere ⁊ foꝛtuito ſe euentui veri falſiqʒ
cõmittere · Vñ naſcit᷑ ĩſcicie ꝓditio:⁊ om
ne hoc ĩfoꝛtuniũ pudoꝛis ſui ĩputat cõſu
lẽti · Necnõ ⁊ qui obierũt maria ⁊ terias
gaudẽt cũ de ignoto multis: vel terrarũ
ſer vel ſinu maris ĩterrogant᷑: libẽterqʒ
reſpõdent ⁊ deſcribũt mõ verbis mõ ra
diis loca:gloꝛioſiſſimuʒ putãtes ꝗᷓ ipſi vi
derãt alioꝛũ oculis obucere ¶ R¶ Ouid
duces 2 milites ? q;ᷓ foꝛtiter a ſe facta di
cturiũt ⁊ nõ tacẽt arrogãtie metu. Nõne
ſi vt hec rferãt ĩuitent᷑ mercedẽ ſibi labo
ris eſtimãt ꝑſolutãg remuneratõeʒ putã
tes ĩter volẽtes narrare qᷓ fecerãt ¶ B
¶ Vdeo aũt id genus narrationũ habet
quendã gloꝛe ſapoꝛẽ:vt ſi ĩuidi vel emu

li foꝛte pᷣſentes ſint: tales ĩterrogatões

obſtrepẽdo diſcutiãt: a⁊ alias ĩſerendo fa
bulas ꝓhibeãt illa narrari que ſolẽt nar
rãti laudẽ creare · Pericłla quoq;ʒ p̃ᷣterita
vel erũnas penitus abſolutas qui euaſit
vt referat gratiſſime ꝓuocat᷑· Naʒ qui ad
huc ĩ ipſis vel paululũ detinet᷑ hoꝛret ad
monitionẽ ⁊ foꝛmidat relatũ Que vᷣo ma
loꝛũ genera ſũt vt q̃ non vult qui ꝑtulit
vel trãſacta memiĩſſe: caue ne ĩterroges:
ne videariſ obicere: q; nõ minꝰ ĩterroga
tus offendit᷑ q; cũ ĩ ipſis malis fuit: vt q
carnifices exꝑtus ẽ ⁊ toꝛmẽta mẽbꝛoꝛuʒ:
qui infauſtas ꝑtulit oꝛbitates:vel cui no
ta quondã afflicta cẽſoꝛia ẽ. Illum ſepe ſi
ores nd narrandũ ꝓuoca qui recitando
auoꝛabiliter acceptꝰẽ: vel qui libere ⁊ fe
liciter legationẽ ꝑegit vel qui ab imꝑato
re fauoꝛabiliter cõiterq; ſuſceptꝰ ẽ: vel ſi
quis tota pene claſſe a Heraris occupata
ſeu ĩgenio ſeu viribꝰ ſolꝰ ſolutus euaſit:
qꝛ vix ĩplet deſideriũ loquẽtis taliũ reruz
vel lõga narratio · Tuuat ſiquẽ dicere iuſ
ſeris amici ſui repentinã felicitatem: qm
ſponte nõ audebat vel dicere vel tacere
modo iactãtie.mõ malicie metu ¶ ¶
Quu venatibꝰ gaudet ĩterroget᷑. de ſi

ue ambitu·de ambage luſtroꝛũ ð venati

onis euẽtu · Religioſus ſi adeſt da illi re

ferẽdi coꝑiã qͥbꝰ obſʒuatiõibꝰ meruit au
xilia deoꝛũ: qᷓntꝰ illi ceremoniarũ fructuſ
q; ⁊ ho gñs religionis erſtſiant numinuʒ
bñficia n tacẽ · Adde qꝛ volũt ⁊ amicos ſe
numinũ eſtari. ¶ D¶ Si voa ſenex P

ſens ẽ habes occaſionẽ qᷓ plurimũ illi cõ

tuliſſe videaris ſi eũ ĩterroges vel q̃ ad il
lũ oĩo nõ ꝑtinẽt.Eſt enĩ huic etati loqua
citas familiaris: hoc ſciẽs homerꝰ qndaz
cõgeriẽ ſimul ĩterrogationũ Neſtoꝛi fe
cit offerꝛi Tot loquẽdi ſemĩa ĩterꝛiogãdo
congeſſit vt pꝛuritũ ſenectutis expleret.
Et virgilianꝰ Eneas gratũ ſe ad omĩa p
bẽs euandꝛo variaſilli narrãdi occaſiões
mĩſtrat:neqʒ enĩ de vna re aut altera reqᷓ
rit ſed ſingula letꝰ exquiritq; auditq; vi
rũ monimẽta pꝛioꝛũ · It euander cõſulta
tõibꝰ captꝰ ſcitis qemłta narrauerit (In
omĩ vite genere pᷣcipueq;ʒ licẽtia cõuiua
li om̃e qð videt᷑ abſonũ ĩ vnã cõcoꝛdiã ſo
ni ſalua ĩnocẽtia redigendũ ẽ ¶ ¶ Ve
lut pauce lĩe mute diſpſe ĩter multas vo
cales ĩ ſocietatẽ vocis facile mãſueſcunt
ita rarioꝛes ĩperiti gaudẽtes cõſoꝛtio ꝑi
toꝛum aut cõſonant ſiqua pñt: aut rerũ
taliũ capiunt᷑ auditu (Eie ẽ Vna de phi
loſophie virtutibꝰ:qꝛ cũ oꝛatoꝛ nõ aliter
niſi oꝛãdo ꝓbetur:ph̊us nõ minꝰ tacẽdo
ꝓ tꝑe Ploquendo philoſophat᷑ ¶ E
¶ PHiebeia ĩgenia magis exẽplis q́; rõne
capiunt᷑ ¶ Noxa cuius cauſa dep̃henſa ẽ
facile vitat᷑. ¶ Scimus ſimilibus ſimilia
nutriri · ſimuibus enĩ ſimilia gaudent

¶ E ¶ Gx iocis ſeria facit violentia loquen

di (Conſuetudinem ſecundã naturam
pꝛonunciauit vſus. ¶ Tria ſunt em que
ex anime pꝛouidentia accipit coꝛpus ani
malis: vt viuat:vt decoꝛe viuat: ⁊ vt im
moꝛtalitas illi ſucceſſione queratur·
Qui volet eligere ſequenda vſum con
ſulat: ⁊ quid ſit vcilius ſanitati experien
tia docebit ·. ¶ M ¶ Voluptas non mox
nomine ipſo infamis eſt:ſeo fi t modo v
tendi vel honeſta vel arguenda: parum
eſt ſi excuſata ſit ⁊ non etiam laudetur
voluptas . ¶ ¶ Hotentioꝛ mola am
plioꝛa grana confringit: interea illa que
ſunt minutioꝛa trãſmittit · Vento nimio
abies aut quercus auellitur Qannaz nul
la facile fragit ꝓcella.Mec ex ſaẽnalibus
Macrobii. Incipiũt X&puleii de Magia.

tes incipiunt. (R
Nerates phᷣus vltro etiã ſuaſiſſe
fertur dicipulis ſuis: crebꝛo vt

eorũ foꝛet puleritudĩe ſibi cõplacitꝰ: ĩpẽ
dio ꝓcuraret ne dignitateʒ coꝛꝑis malis
monbꝰ dedcoꝛaret:qui vᷣo minꝰ cõmẽda

bilẽ ſe foꝛma putaret:ſedulo oꝑam daret
vt virtutis laude turpitudinẽ tergeret ·
Kdeo vir oĩm ſapiẽtiſſimꝰ ſpeculo etiaʒ
ad diſciplinã moꝛũ vtebat᷑ · Demoſtenes

vero pꝛimariũ dicẽdi artificiũ:quis ẽ qui

nõ ſciat ſꝑ añ ſpeculũ q̃ſi ante magiſtrũ

cauſas meditari.Fta ille ſũmuſ oꝛatoꝛ cũ
a platone pho facundiã hauſiſſet: ꝓnun
ciãdi cõuenientiã a ſpeculo petiuit · ¶ L

Pauptas olĩ phᷣie ĩ macula ẽ frugi · ſo

bꝛa ꝑuo potẽs.⁊ emula laudis·aduerſuʒ

diuitias oſlella. hĩtu ſecura · cultu ſim
plex · cõſilio bñſuadaũ neminẽ vnq; ſup

biaʒ ĩflauit· neminẽ vnq; ĩ potẽtia depꝛa
uauit · neminẽ tirannideʒ efferauit · daliet
as vẽtris ⁊ inguinũ neq; vult vllas neqʒ;
p̃t. Quippe hec ⁊ alia flagicia: diuitiaruʒ
alũni ſolet: maxĩa quoq; ſcelera.Si ex oĩ
memoꝛia hoĩm ꝑeenſeris nullũ ĩ illis: in
iſtis plurima reꝑies· Si quẽcunq; in aliq̃ᷓ

laude miramur eũ pauꝑtas ab incunabi

lis ĩtricata ẽ· pauꝑtaſ inqᷓ; pꝛiſca apud ſe

cula oĩm ciuitatũ cõditrix· oĩm artiuʒ re

paratrix · oĩm peccatorũ ĩops · oĩs gloꝛie

muniſfica · cũciis laudibꝰ apud omẽs na

tiones ꝑcuncta · Etenĩ oĩbus ad vite mu

nia vtẽdis qdquid aptã moderatiõeʒ ſub

gredit᷑: oneri potiꝰ q; vſui exhibet᷑ · Tgit

etiã ĩmodice diuitie velut ĩgentia ⁊ enoꝛ

mia gubernacula facilius mergunt q; re
gũt: qm̃ habẽt irretitã copiã:noxiã nimi
etatẽ · Quin ex ipſis opulentioribꝰ ea ꝑo
tiſſimuʒ video laudare qꝗ̃ᷓ nullo ſtrepitu ·
modico cultu diſſimulatis facultatibus
agũt:a diuitias magnas admiſtrãt: ſine
oſtẽtatione: ſine ſuꝑbia: ſpecie medioeri
tatis pauperũ ſimiles: quin etiã diuitibꝰ
aſſit argumentũ modeſſie q̃ſi imago que
dã ⁊ coloꝛ pauꝑtatis Qur eiꝰ pudeat te ni

mis:qui ea nõ ſimulate ſʒ vere fügimur.

poſſuʒ equidẽ tibi ⁊ ipſiꝰ noĩs cõtrouer

ſiaʒ facere · Neminẽ nim pauperẽ eẽ qui

ſuꝑuacanea nolit: poſcit nccania·Nanq;

ſemet ĩ ſpeculo cõtẽplarent᷑:vt qᷓ

4

(4 Leze,

is plurimũ hẽbit qᷓ minimũ deſiderabit:
hẽbit eni qᷓntũ volet mĩma: ( MCEt id
circo diuitie nõ meliꝰ ĩ fundis ⁊ ĩ fenoꝛe
q́ᷓ; ĩ ipſo homĩs eſtimant᷑ aĩo:qui ſi ẽ aua
ricia egenꝰ:⁊ ad om̃e lucrum ĩexplebilis:
nec montibꝰ auri ſatiabit᷑: ſed ſꝑ aliquid
ante parta vt augeat mẽdicabit: qᷓ quidẽ
vera cõfeſſio ẽ pauꝑtatis· Omĩs enĩ cuꝑi
do acquirẽdi ex opinione ĩopie veĩt: nec
refert q;ʒ magnuʒ ſit quod tibi minus ẽ·
Non habuit tantã rẽ familiarẽ phᷣus q̃n
tã le lius:nec leliꝰ qᷓntã ſcipio:nec quantã
ſcipio Or aſſus diues:at eni nec Craſſus
diues qntas volebat · Tta cũ oẽs ſuꝑaret
a ſuamet auaricia ſuꝑatus ẽ: oĩibuſqʒ po
tiꝰ diues viſus ẽ q; ſibti ¶ N¶ Ulle heliſe
us totiꝰ rerũ nature cã.⁊ rõ.⁊ oꝛigo initi
alis· ſũmus anĩ cognitoꝛ:eternꝰ animan
tium ſoſpitatoꝛ· aſſiduꝰ mũdi ſui opifex ·
Sed eĩ ſine oꝑa opifex: ſine cura ſoſpita
toꝛ:ſine ꝓpagatõe genitoꝛ: neqʒ loco. ne
qʒ tꝑe· neq; vice vlla cõp̃hẽſus:eo ꝙ pau
cis cogitabilis· nemi efrabiliſ ( Wunera
deũ gloꝛioſiſſima nequaq; aſꝑnẽda: que
tñ ab pſis tribui ſueta multis volẽtibus
nõ obtingẽt ¶ Hato ĩ libꝛis de legibꝰ ꝓ
hibet vt delubꝛa nemo audeat pꝛiuatim
cõſtituere: cẽſet etenĩ ſatis eẽ ciuibꝰ ad ĩ
molandas victimas tẽpla publica ( O

(Ego nunq; ſtudui malefacta cuiuſq; co

gnoſcere ſed ſꝑ potiꝰ duyi mea peccata
tegere qᷓ; aliena ĩdagare ¶ Nihil enĩ ĩ re
bus oĩbus tã ĩnoxiũ quin id poſſit ad ali
qᷓ obeſſe: nec tã letũ qð non poſſit ad tri
itudinẽ ĩtelligi: nec tñ idcirco oĩa ad ne
quioꝛa trabunt᷑ ¶ Neq; enĩ grauiꝰ ẽ cor
poꝛe q; coꝛde collabi: pede potiꝰ q;ᷓ mẽte
coꝛruere:ĩ cubiculo deſpui q; ĩ ipſo ſplẽ?
didiſſimo cetu deteſtari · (BBegire
factũ facilis res ẽ ⁊ nullo patrono ĩdiget
recte factum vel ꝑperã docere: id vᷣo mul
to arduũ a difficile eſt · fruſtra igit᷑ an fa
ctũ ſit querit᷑ q nullã malã cauſaʒ habu
it vt fieret · Cta facti reꝰ apud bonuʒ iudi
cem ſerupulo ꝗᷓſtionis liberabit᷑ ſi nulla
fuit ei rõ peccãdi · ¶ ¶¶ Non enĩ vt ꝓ
gnatꝰ ſz vt moꝛatꝰ qſqʒ ſit ſpectãdũ: nec
qua regione ſed q̃ rõne vitam viuere ime
rit cõſiderandum eſt (R Veteres qui
dẽ medici eẽ carmĩa remedia vulnerũ no
minãt:vt oĩs vetuſtatis certiſſimꝰ autoꝛ

homerus docet: qui fecit vlixi de vulnere
ſanguinẽ ꝓfluentẽ ſiſti carmĩe. Nihil em̃
8 ſalutis ferẽde gratia fit criminoſũ ẽ.
Hec de pꝛĩo: ſequunt᷑ de ſecũdo ⁊ vlti
mo eiuſdẽ · ¶ AR¶ Virgo foꝛmoſa etſi ſit
opido pauꝑ: tñ abunde dotata: affert
quippe ad maritũ nouã anĩ indolẽ. pul
chꝛitudĩs gratiã· floꝛis rudimentũ.I pſa
vᷣgimtatis cõmendatio iure merito oĩbꝰ
acceptiſſima ẽ maritis · Nam qðcunq; ali
ud ĩ dotẽ accepis potes cũ libuerit ne ſis
bñficio obſtrictuſ omne vt acceꝑas retri
buere · pecuniã renumerare mãcipia reſti
tu ere · domo demigrare · pdiiſ cedere. So
la virginitas accepta ẽ.reddi nequit.ſola
apud maritũ ex rebꝰ dotalibus remanet⸗-
Vidua aũt qualis nuptiis venit: talis di
uoꝛtio digredit᷑:nihil affert ĩpoſſibile: ſʒ
venit iã alio p̃floꝛata· ¶ B ¶ Neqʒ facũᷣ
die oſtẽtatio rudi ⁊ ĩdocto:neqʒ gloꝛie cu

pido ruſtico ⁊ barbaro: neq; ĩceptio pa
trocinioꝛũ ſeni cõgruit C& ¶ Buerum

quis nõ oderit cũ videat velut monſtrũ
qddã pꝛiꝰ robuſto ſcelere q; tꝑe:añ nocẽ
tẽ qᷓ; Potẽtẽ: viridi puericia cana malicia
qui cũ venia ꝑnicioſus ẽ: ⁊ nõ dũ pene iã
ĩiurie ſufſicit ¶ Non oꝛa q̃ fieri ꝓoterũt
ꝓ factis hñda ſunt · Rerũ vices varias e
uen ire. Certũ iudicẽ euiuſq; aĩm eẽ. Qui
ſp eodẽ ĩgenio ad virtutẽ vel ad maliciaʒ
moꝛatꝰ:firmũ argumentũ ẽ accipiẽdi eri
minis vel reſpuẽdi. ¶ H ¶ Depe audiui
nõ de nihilo dici mendacẽ memoꝛẽ eẽ o
tere Crauiꝰ habendũ ẽ qð ĩ iudicio E
ſcribit᷑:q; qd ĩ epiſtola ſcribit᷑ ¶ NHec de
Lucio Aρuleio de magia · Tncipiũt de Fſi

no aureo eiuſoe. B
4 Ex Encio Apuleio de Aino aureo au
tontateg. G

facilia ſenties 0 E¶ Ne tu foꝛtunarum

lubꝛicas ambages:a ĩſtabiles ĩcurſiones

1t recipeas viciſſitudĩes ignoꝛas ¶ &E
¶ Dam vt lacrĩe ſepiuſcule de gaudio p
deunt:ita ⁊ ĩ nimio panoꝛe riſus cõtineri

nõ pᷣt ¶ H¶ Quid viatoꝛi de ſũma paupie

—

yr.

latrones auferre pñtg ¶ Quis enĩ de duo
bꝰ comitũ alterũ ſine alteriꝰ noxa ꝑemp
tũ crederet g ¶ Non ĩmerito medici fidi
cibo ⁊ crapula diſtẽtos:ſeua ⁊ grauia ſõ
niare autumãt . ¶ Ego vᷣo nihil ĩpoſſibi
le arbitroꝛ:ſed vtcũqʒ facta decreuerunt
ita cũcta moꝛtalibꝰ ꝓuenire:ſed ⁊ mihi
tibi ⁊ cũctis hoĩbus multa vſu venire mi
ra ⁊ pene ĩfecta:q̃ tñ ignaro relata ſideʒ

pdant Specimen tibi gloꝛioſũ arroga

ris:ſi cõtentus lare puulo pr̃is tui virtu
tes emillaueris· ¶ Mec de pĩo.⁊ qꝛ de ſe
cũdo nihil occurꝛit ſequunt᷑ de te rcio

Imis hercule calles pꝛauiſſimis
opinionibꝰ ea putare mẽdacia:qᷓ
vel auditu noua vel viſu rudia·
vel certe ſupꝛa captũ cogitatõnis ardua
videant᷑: q ſi paulo accuratiꝰ exploꝛabis:
nõ mõ cõpertu euidẽtia: verũetiaʒ factu

C ¶ Die eſtus inuadit aĩm veſptine recoꝛ

datõis facinoꝛis. ¶ Memineris ſere mo
nitõis cũ ceꝑis ſero penitere ¶ Hꝛouidẽ
tia deũ nihil ĩpunitũ nocentibꝰ ꝑmittit.
¶ Nullius dei phana cerimonieq; negli
gi debẽt: ſed oĩm beniuolentia miſcdia
coꝛrogari (R(Fn ignoꝛas lõge facili
oꝛes ad expugnandũ domꝰ eſſe maioꝛes:
quippe ꝙ licet numeroſa familia latiſ di
uerſet᷑ edibus:tñ quiſqʒ magis ſue ſaluti
q; dñi cõſulit opibꝰ.frugi aũt ⁊ ſolitarii
hoĩes foꝛtunã ꝑuã vel certe ſatis amplazʒ
diſſimulãter obtectã ꝓtegunt acriꝰ: ⁊ ſã
guĩs ſui ꝑiculo muniũt ¶ Hi ſũt em̃ bea
ti quoꝛũ diuitias nemo nouit ¶ L¶ Im
pares eĩ nuptie ⁊ p̃terea ĩ villa ſine teſti
bus ⁊ pr̃e nõ cõſentiẽte: facte legitĩe nõ
pñt videri:ac ꝑ hoc ſpuriꝰ iſte naſcetur ·

¶ M¶ Elamma ſeui amoꝛis puo quidem

pꝛĩo vapoꝛe delectat:ſed fomẽto cõſuetu
dinis exeſtuãs ĩmodicis ardoꝛibus totos
adurit hoĩes · ¶ Dii bom q; facilis licʒ ñ
artifici medico cuiuis tñ docto veneree
cupidĩs cõp̃henſio cũ videris aliquã ſine
coꝛꝑis caloꝛe flagrantẽ ¶ N¶WDe famu
latõe veneris cõſuetudo ẽ. ¶ Non ad in
ſtar barbarice feritatis vel tirannice ĩpo

tẽtie dãnari debet aliqs ĩauditꝰ: ⁊ ĩ pace

placida tã dirũ ſeculo ꝓdi nõ debet exem
plũ (O ¶De puis ĩdignatõis elemẽtiſ
ad exitiũ diſciplie ciuitatiſq; ſeditio ꝓce
dit ¶ ¶ Wedicoꝛũ ſecte ñ cõu enit cau
ſas vlli pᷣbere moꝛti nec exitio: ſed ſaluti
hoĩm medicina q̃ſita ẽ ¶ In ignoꝛas eoſ
qui moꝛituris auxiliũ ſalutare denegarĩt
qð cõtra bonos moꝛes idipᷣ̃m fecerint ſo
lere ꝑpunmri (OQ¶ Moꝛiẽs paupꝑ viaticũ dz
qrè W ero doloꝛi natales vires adelſe

Sxr

ſolẽt. ¶ In erũna miſerꝛimũ ẽ neſcire de
quo qᷓraris ¶ In curia ſequẽs pꝛioꝛis ꝓ
uidẽtie bñficia coꝛrũpit Ede iniurium
ẽ cuius bñſicio redieris ad hoĩes:ei totuʒ
debere ꝙ viues · ¶ Spes futura bñficiis
pñnñtibus pignoꝛat᷑ (Ner tu illicita affli
ctare pietate · In cetu turbulẽto varie fu
ere ſnie ¶ Multũ pᷣt nutꝰ eẽ magni pᷣnci
pis ¶ Spes hilarioꝛ ĩ capit ale ꝓceſſit exi
tiũ · In rebꝰ ſeuis affulſit foꝛtũe nutus hi
larioꝛ ¶ Nam qð nemo nouit pene ñ ſit
neipiunt nunc de libris floꝛidoꝛũ Luci
ARpuleii.
¶ Ex lucio Apuleio de libꝛis floꝛidoꝛum
autoꝛitates incipiũt · R

Ocrates arbitrabat᷑ homĩes non
oculoꝛũ ſed mẽtis acie ⁊ aĩ obtu
tu cõſiderandoſ · Nec iſta re cum
plautino milite cõgruebat q̃ ita ait: plu

ris ẽ oculatus teſus vnꝰ quã auriti deceʒ

ĩmo eĩ vero hũc verſũ ille cõuerterat: ad
examinãdos hoĩes pluris ẽ auritꝰ teſtis
vnꝰ q́; oculati decẽ. Eſt aũt qdðdã genus
hoĩm pᷣſtabile quoſ Cunwoſop aſta vo
cãt:hos ego mayĩe admiroꝛ ꝙ hoĩes ſint
periti:nõ ꝓpagãde vitis:nec ꝓſcindendi
ſoli:nõ illi noꝛũt aruũ colere · vel aurũ co
lare · vel equũ domare · vel taurũ ſubige
re. vel ouẽ vel capꝛaʒ tõdere vel paſcere·
Quid igit᷑ ẽ g vnũ ꝓ his oĩbꝰ noꝛũt:ſapiẽ
tiam ꝑcolũt tã magiſtri ſenes diſcipu
li iunioꝛeſ· Nec qᷣcq; eq̃ penes illoſ laudo
q; ꝙ toꝛpoꝛẽ aĩ ⁊ ocium oderũt · kgit᷑ vbi
mẽla poſita pꝛiuſq; edulia apponantur
omẽs adoleſcẽtes ex diuerſis locis ⁊ offi
ciis ad dapes cõueniunt: ⁊ magiſtri ꝑro
gãt qð factũ a lucis oꝛtu ad iſtud diei bo

nũ fecerit· hic aliꝰ ſe cõmemoꝛat ĩter du

os arbitrũ delectũ: ſanata ſimultate · re
conciliata gra:purgata ſuſpitõe · amicos
ey ĩfeſtis reddidiſſe· Ttidẽ aliꝰ ſeſe parẽti
bus obediſſe · Et alius aliqd meditatione
ſua reppiſſe:vel alteriꝰ demõſtratõe didi
ciſſe:deniqʒ ceteri cõmemoꝛant: qui nihil
habet ad offerre cur prãdeat ĩprãſus ad
opꝰ extrudit᷑ ¶ Nec quicq; oĩm ẽ qd poſ
ſit ĩ pꝛimoꝛdio ſui ꝑfici:ſed in oĩbꝰ ferme
añ ſpei rudimentũ q; rei exximentũ (S
Caae enĩ facilioꝛ res q; ligue rabies 2
vilitas moꝛũ: altera ex alioꝛù cõtẽptu: al
tera ex ſui ¶ In qlibet ciuitate hꝰ quoqʒ

genꝰ hoĩm ĩuenit᷑:qq melioꝛes obtrect are
malint q; imitari · ¶ epꝛo ſequũt᷑
de ſecũdo. ¶ I¶ ulli me ꝓbatioꝛẽ vo
lo q; quẽ ipſe añ omẽs merito ꝓbo· Enĩ
natura ſic cõpꝛobatũ ẽ:vt cũ quẽ laudes
ames:poꝛro quẽ ames etiam laudari te
ab ülo velis W ¶ Bia me docuit non
tm̃ bũficiũ amare ſed etiã maleficiuʒ: ma
