laqueo implicari · nullo erroꝛe labi:nulla

falſitate arripi poſſit· ¶ ¶ Sed quibꝰ
honoꝛibus ? qua ue dignitate rhetoꝛicaʒ
id eſt· eam quã bene diſſerendi rationem
appellãt: ꝓſequar e cũ huic vni iaʒ dudũ
voſipſi bonam ⁊ magnã laudis ꝑtem at
tribueritis · q̃ntuʒ em̃ apudceteras artes
valeat · etſi vobis om̃ibꝰ viri inſignes no
tum eẽ arbitroꝛ:illud tamẽ aliarum ſciẽ
tiarum pace dicã· ꝙ om̃es fere alie artes
ac diſe ephnelene bac vna ieiune: ⁊ non ſa
tis oꝛnate habeant᷑: efficit quoqʒ: ut de
vna quaqʒ ſcientiarum copioſe ⁊ ſubtili
ter diſſeramus · Tantũ vero noſtris tem
poꝛibus apud nos lumen ⁊ dignitatẽ at
tulit: ut non ſatis docti habeantur:qui ĩ
hac vna ſaltem mediocre eruditi nõ ſint:
non nihil etiam ad animoꝛũ vim rationẽ
qʒ attinet: quod facile uidemꝰ ſi ueterum

exempla cõmemoꝛare voluerimus. (DH

In ea cognouimꝰ q́plures omne ſtu

diuz adhibuiſſe: ut in aliqua eius ꝑte flo

rerent· Rudiuimus llonipi oſ pꝛiſcos oꝛa
toꝛes · cathones atʒ gracchos:quoꝛuʒ elo

qqjuentia actum eſt: ut ea re: ſũmis honoꝛi
bus dignitatibus adaucti fuerunt ¶( E

¶ NRudiuimus alios: quoꝛuʒ eloquentia
imperio romano pꝛofuit · ciceronem ĩ pꝛi

mis craſſumq; antonium et alios q;plu

res· quibꝰ tantũ hodierno die debemus.
quantum his qui noſtriſ tempoꝛibꝰ ſum
mam laudẽ ⁊ oꝛnamentum attulerunt ·

Sed quid hunc vlterius locum oꝛatione

mea ĩ dicendo proſequor g quaſi hec uo
bis incognita aut noua eẽ puteʒ? Satiꝰ

ergo ducam:ſi aliqua de aſtroꝛum nume

rorum.menſurarumac omnis melodie
ſcientiiſ pꝛopoꝛtionibꝰ dixero:que cum

ſemper in maximo hominum ſplendore
fuerint.ita digniſſime cognitu extiterũt
que ex quattuoꝛ reliquis· Atronomia ui
delicʒ ⁊ Arithmetica CQeo metria ⁊ Muſi
ca conſtant· ¶ E ¶ Tanto pꝛofecto in
his ſit artibus utilitas · ut ſine his ducibꝰ
⁊ magiſtriſ.nichil diuinum ſiue humanũ
nichil inferius ſiue ſuperius nibil puum
ſiue magnum.nichil ſuaue ſiue abſonuʒ.
pcipi · cognoſci · ã ĩtelligi pene qᷓat · Quo
fit ut optĩo ſane iure a maioꝛibꝰ nĩ̃is li
berales uocitate ſint artes:ſiue ꝙ ab oĩ

ignorãtie nubilo:ſtudioſoꝛũ mteſ libeia

rent ſiue ꝙ eaſ vtpote digniſſimas · ac ni
hil buile in ſe hñtes:nulli licebat ediſceꝛe
niſi libero liber aliterqʒ educato homini
¶ ¶ Fam veio barũ omniũ artiũ matreʒ
⁊ ꝓcuratricẽ quandã:ac omniũ reginam
pꝓhiam·quis ſatis ꝓ digtate laudare ? q̃
ve eiꝰ dignitatẽ ⁊ munꝰ recenſeꝛe valeat

quãdo ipᷣa donũ deoꝛũ dieat᷑ · qᷓndo ipſa

uite gubernatrix · q̃ndo ipᷣa cauſarũ oĩm
ratio ⁊ explicatio:una oĩm uoce atq; ſen
tentia pᷣdicet᷑ aſſerat᷑· atz comprobet᷑: ut
nõ immerito poeta latinꝰ in eiꝰ laudem
lud ꝓtulerit · ¶ M (Eelix qͥ potuit re
rum cognoſcere cãs. Atq; metꝰ om̃es et
inexoꝛabile fatũ· Subiecit pedibuſ ſtrepi
tũqʒ acherõtiſ auerni. DPer eã nãqʒ phiaʒ
oim vegetalium · ſenſibiliũ · rationalium
ſuperrationaliũq; coꝛpoꝛũ nob( vt dici
ſe lea vnguẽ cauſe:ratõneſ a effectus
expꝛimunt᷑ atz deſeribunt᷑ ¶ ð ¶ Der eã
oĩm moꝛtaliũ vita:ſalutiferis ac diuinis
pceptis excolit᷑. Her eam ciuitates popu
li nationes ſanctiſſiõ inter ſe iure ſociate
regunt᷑· ꝓtegunt᷑· ⁊ amplificãtur. Eiꝰ ve
ro ſtudio q̃ allecti atʒ incenſi ſunt philo
ſophi noĩan᷑· id ẽ· ſapiẽtie amatoẽs:qua
Pfeſſione nulla certe dignioꝛ·p̃ſtabilioꝛ·
aut admirabilioꝛ hac in vita bumana cen
ſeri debeat. ¶ R¶ Demuz philoſophie
effectũ: id ẽ: medicinaʒ ip̃am mire vtilita
tis eſſe quis ãbigat g quãdoquideʒ ea ſit
ars qua vas animi · id eſt· coꝛpꝰ humanuz
ſanet᷑: ĩcolume pᷣſeruetur · quẽadmodũ
em̃ philoſophia ip̃a animoꝛũ quos ſanet

motbos tollat: ita ⁊ hec coꝛpoꝛibꝰ ipſis:

quoꝛum curatõnũ pꝛofitet᷑ medeat᷑ Qua
duplici vtilitate nihil ſane ad ſalutẽ vitã

r

ius nãq; medicine dignitaſ a exiſtĩa
tio:vel pꝛiſcis illis tpibus tãti fuit: ut nõ
moꝛtali ſz deo:ipſiꝰ artis attributa ſit in
uentio: Qui aũt deo? quẽ vite · queʒ veri
H ſapiẽtie · quẽ diuinationis p
ſidem ſemper celebrauit antiquitas. Vel
ipᷣo de ſe hunc in modũ teſuficãte Tnuen
tum medicina meũ eſt opiferqʒ; ꝑ oꝛbem
dicoꝛ: ⁊ berbarũ ſubiecta potẽtia nobis.
¶ W¶ Nec minꝰ eſt ꝙ eiꝰ filio: a vate illo
dicit᷑ Eſculapio:Totiqʒ ſalutifer oꝛbi cre
ſce puer:tibi ſe moꝛtalia ſepe coꝛꝑa debe

FEim pꝛeſtãtius inuenin poſſet. ¶L

iubet

bunt: aias tibi reddeꝛe ademptal fas erit
N ¶ Homerꝰ quoq; q;magnifice de me

dico ſenſerit paucis explicauit: cuiꝰ teſti

moniũ:vel ideo libens hie repetere non
dubitauerim: ꝓpter teſtis ſummã autori

tatem ⁊ gloꝛiã:vir medieus multis aliis ẽ

dignioꝛ vnus · Quãobꝛem g quia nõ vna
non alter a:ſed eunctarũ pene conſortio

doctrinarũ: etiã innumerabiliuz pene re

rum noticia:ars ipᷣa conſũmataſit:Et ꝓ

fecto ſi conditoꝛ oĩm deus:quos creauit

ſaluari vult: nulli dubiũ eſt medicũ ipᷣm
dei mĩſtrum eẽ. ut quos deus creauit:hic
arte diuina:diuinituſqʒ exhibita cõſeꝛuet

icolumes:lapſos curet:⁊ pene a moꝛtuiſ
mottales ſepe ad vitam reducat · Quo ex
merito:a priſci illi medici ob eoꝛuʒ admi
randã vtilitatẽ:ĩ deoꝛum numerum: vno

oĩm cõſenſu collocati ſunt ¶( O ¶ Inde

vtraqʒ ſeſe leguʒ maieſtas ofſert:⁊ ut de

ila Octauianꝰ dixit auguſtus· legũ vene
rãda poteſtas:iuſti atʒ iniuſti: pᷣmioꝛum
atz penaruʒ mõſtratrix · cuiꝰ tãta ſemꝑ ẽ
habita ſãctitas:ut earũ poſſeſſores meri

to ſacerdotes appellent᷑· t certe ſi vellẽ
cũcta complecti:qᷓ de pontificii ⁊ imꝑato

rii iuris laudibꝰ.excellẽtia:ac digtate me

rito dici poſſent ac deberẽt:hoc pꝛofecto
nec ingenii mei parua vis:nec huius tẽ
poris anguſtia paterentur. Que nam in
genii magnitudo concipere gque elegan
tia lingue explicare? que quantumlibet

compoſita aut longa oꝛatio maximas ca
nonum ac legum laudes:nedum comple

cti ſed vix attingere queat ? Huius igit
ſacratiſſimi iuris omia pꝛecepta atqʒ ĩſti
uta: oĩ ſua ex ꝑte recta ⁊ ſacta exiſtũt.
uid em̃ rectiuſ ſãctiuſ ve dici poteſt: q;

Yhlites ac iurgia depellit:cõcoꝛdiã parat
reformat pacẽ: hominum ineffrenatam
cupiditatem cohibet ac depꝛimit: malos
deſoꝛmatoſq; moꝛes coꝛrigit ac emẽdat ·
Temperantiam · ꝓꝛudentiã · pudiciciã · ce
teraſqʒ virtutes plenius edocet:iuſticiaʒ
berT demonſtrat: obſeruariq;

H¶ Summũ quippe in rebus
bonum eſt iuſticiã colere:qua remota ut

ZFuguſtinus ait: nihbil aliud ſũt regna ni
ſi latiocima· ¶ Q ¶ Tantaqʒ ut apud ci

ceronẽ legimus eius ẽ virtuſ: ut nec illi qᷣ

ſcelere vel maleficio paſcuntur ſine vlla

un

let

niſ

eius ꝑticula viuere poſſũt. ¶ A&¶ Quio
illa ſuꝑ creata omnia:ſuꝑ celoſ:ſuꝑ diſci
plias:ſuꝑ vᷣtutes excelſa:dei: quantum
fas eſt hoĩ reuelata cognitio ipſa:nõ hu
manis ſed angelicis pꝛedicãda vocibus:
quã noſtri theologiaʒ vocants de cuius
laudibꝰ ⁊ pꝛeconus nũc omittendũ cen

ſeo:me ſi rẽ adeo grandẽ:a ſupꝛa vireſ at

tẽptare velim in ipſo conatu ſuccumbã
B ¶ Crãdis em̃ materias ut bieronimꝰ
ait ĩgen ia ꝑua nõ ſufferunt. ¶ ¶ Hla
bent igit᷑ hee diuĩe artes nõ ſolũ miram
in ſe ut diximꝰ vtilitatẽ:verum ⁊ immen
ſam q̃ndã voluptatẽ:ut de illis iure dici
poſſit qð flacchus i ait. CD ¶ Omne
tulit pctũ qͥ miſcuit vtile dulci · Que em̃
p deũ immoꝛtalẽ maioꝛ voluptas aut de
kaaario eſſe põt: q; duʒ cuiuſqʒ rei rõem
aut notionẽ nobiſcũ conſideramus: aut
cũ alis cõmunicamus g Nã cum mentis
hũane cibus ſit rõ ip̃a:quo frequẽtiuſ eo
cibo vtat᷑ animus:eo maioꝛi fruat᷑ uolu
ptate· Quo fit:ut omniũ cũ muſis cõmer

cium habentiũ: uoluptuoſã uitam ducãꝰ

atz dicamus. Quid em̃ voluptuoſiꝰ fieri
poſſit:qᷓ; ex ipᷣo ſapiẽtie fonte · vl ip̃e po
tari.vel alios potare ? Quid dulciꝰ q̃; q;
ſtudio iſe tuo inueneris id alteri imꝑti⸗
ri atʒ cõmunicare ?g d quã quidẽ rem a
natura ip̃a ꝓcreati ⁊ inſututi videamur:
vt qð omibꝰ fructuoſũ eſſet:id ĩ mediuʒ
ſũma cum amoꝛũ alacritate ꝓfunderẽꝰ.
(¶ Inde eſt ꝙ ſolon vnꝰ ex ſeptem illis
grecie ſapientibꝰ vno v̈ſiculo glłiari ſole
bat:ſe videlicʒ addiſcẽdo ſenẽ fieri Qua
quidẽ animi voluꝑtate nulla certe maioꝛ
eẽ põt. ¶ E ¶ Ouantum vero omamẽti
afferant he artes ſeip̃as colẽtibꝰ:vel hĩc
1 atz ꝙ oẽs earũ ſtudioſos aut ex ignobi
bꝰ daros:aut ex dlaris clariſſiõs ⁊ cele

bꝛatiſſiõs viros reddãt:ut nõ minꝰ oꝛna

mẽti poſſeſſoꝛibꝰ earũ addãt:q̃; ab earuʒ
poſſeſſoꝛibꝰ ip̃e accipiãt · Gxquo innume

rabiles artiũ ſcriptoeſ ĩcẽſeri poſſint:qꝰ
ꝛum nomẽ om̃e vna cũ coꝛꝑibus deleſſet

vetuſtas:miſi ilos artes ip̃e ĩmoꝛtalit ati
tradidiſſent ( & (Klexãdeꝛ ille magn?
omẽti non minꝰ ponebat in bonarum
artiũ cognitione:q̃; in tãto eius imperio
quo maximã oꝛbiſterraruʒ ꝑtem occupa
rat.Vñ ⁊ ſuarũ expeditionuʒ comites et

cõmilitones ſemꝑ habuit:tum preclaros
ꝓhos· tum etiam pᷣclariſſimoru autoꝛum

codices: quibꝰ om̃e ab armis ocioſum tẽ

pus impẽderʒ· Dies me ꝓfecto deficiet:
banc ipᷣaʒ rẽ exẽplis aſſerere voluero: ve
ruʒ cũ ĩ re mime dubia teſtibꝰ.id ẽ. exem
plis nõ egeamꝰ.cũq; ad exitum iam feſti
net oꝛatio: illud ꝓ cõfeſſo relinqmus:qð

iam vel tritũ ſit bßmõe ꝓuerbiũ · Nihil eſt

inter moꝛtales qð adeo repente exoꝛnet ·

nobilitet: ⁊ demũ viros claros ac ĩimoꝛta

les reddat:q; he ipſe diſaplĩe:de quibuſ

iam lõgioꝛẽ ᷣmonẽ habuimus:Quare do
ctiſſimi viri:cũ tantã vtilitatẽ · voluptatẽ

atʒ oꝛna mentũ his pꝛediuiniſ artibꝰ ĩeſſe

ĩtelligatis:quis nõ admirari ? qͥs non in
cendig s nõ inflamari ad illas ꝓ ſua vi
rili capeſcẽdas debeat g qbus aſſiduiſ co
ntibus ⁊ tanꝗ; ducibus: nobis honoꝛes

emolumẽta.gr̃am ⁊ obſemantiã vẽdicaz

poſſimus: qbus ꝓ rebus maxĩa ĩter mor

tales certamĩa:cõtentõnes naſci ſoleãt ·
Omia vero hec pulere aſſe mur:ſi oĩ cu

ra· ſtudio.diligetia:atʒ vigilantia in bas
optĩas artes icũbemus: taleſq; eẽ ſtude
bimus: quales ⁊ haberi velimus ( M

¶ Nobiſqʒ añ oculos ponemus tuʒ pitha

goꝛã.ꝓlatonẽcõplureſqʒ alios: q ſumis
ſdonbus atz ſudoꝛibus preexcellẽtes 2
glioſi euaſere. ¶ E ¶ Tu ⁊ cleantẽ illũ ꝗᷓ
cũ ĩbibẽde phie ſiti arderet:nec ſibi vnð
ad victũ ſupeditarʒ eẽt: noctu ad exhau
riẽdã aq;ʒ oꝑam locabat ſuã:ut interdiu
chꝛiſippi preceptis ĩbibẽdis vacare poſſz
Quos qᷣdẽ ſi diligẽti imitatõne ſeqmur
(eſt enim hoc certamen non deliciarum:
ſed ſudoꝛis) eas profecto aſſequemur fa
cultates: que nos facile humo tollere: ꝗqᷓ
nobis cõmoda:que noſtris leticiam: que
Pettie noſtre gloꝛiam 1 omamentum af
erre poſſint ¶ RReliquum illud eſt
viri doctiſſimi:longeq; mihi dif ficil limũ
vt pꝛo tanto videlicet honoꝛe mihi colla
to:tamqʒ benigna mihi a vobis exhibita
attentione: vobis gratias agam:quas 1
vtinam referre poſſem: maximas tamen
vobis impꝛeſentiarum ago:quas ⁊ ſem
peꝛ habebo: me ad omniũ mandata be
neplacita quiſquis ſim offerens · domĩo
ſemper gratias Tobannes lamola

ij

¶ Id ſanctiſſimũ dñũm noſtrũ Nicolaũ
kram quintũpſereniſſimũ vominum
aoilaum vngarie regem ꝛc̃ oratio·
Vm anĩaduerto beatiſſime maxi⸗
me pontifex: me apud inclitos
pedes ſanctitatis tue conſtitutũ:
que inter moꝛtales dei om̃ipotentis vicẽ
gerit: coꝛam hoc ſacratiſſimo ſenatu: ad
quem illuſtriſſima totiꝰ mũdi ſidera: atʒ
hoĩes doctrina ⁊ ſanctitate lectiſſimi cõ
uenerunt: non iniuria equidem in tanta
rei magnitudine ſubſiſtẽs:vnde initium
oꝛationis ſumã: quibꝰ verbis te vnieuzʒ
chꝛiſtianoꝛũ pꝛincipẽ: te regum regẽ: atʒ

in terris deum adoꝛem: non facile conſti

tuere poſſum · hec em̃ tanti numiniſ pꝛe
ſentia:hic tam celſus audientiũ cetꝰ eru⸗
ditiſſimũ quoddã:eleganſqʒ dicendi gẽꝰ

exquirit: cui me ⁊ ingenio et eloquentia

longe in parẽ eſſe cognoſco:Quare tacẽ⸗
dum exiſtimarẽ: ne tantam ꝓuintiam ag
redererIn qua ip̃iꝰ etiã ciceronis: aut
ſorten ſu robur exſudaret:niſi admirabi
lis tue ſanctitatis clemẽtia collapſas ĩge
nii vires: ⁊ ſuccũbentes humeros ſuble
uaret:que cum omibꝰ ad ſe integra men
te cõuerſis incredibili benignitate patẽ
nõ deſinat · mihi quoqʒ ut cõfido conſue
te mãſuetudinis aditũ non pᷣcludet . Te
nanqʒ be atiſſime pater non ſine ratione
beatiſſimũ aꝑpellamꝰ:quẽ admianda ꝓ
bitatis: oĩmq; virtutum merita: incoꝛru
pta vite integritas ad hãc eminẽtiſſimaʒ
ſedeʒz iure optĩo extulerũt · Quis enim di
gmus in ea potuit collocari: q; ille queʒ
a pꝛimis ãnis celeſtẽ in terris vitam ſẽꝑ
egiſſe conſtat:qui ꝓ chuſuana religione
ꝑ innumeros caſus · ꝑ vaꝛia itinera · ꝑ diũ
ſas mundi ꝓuintias: oẽm etatem ĩ maxĩs
laboribꝰ:in oni rerum difficultate cõtri
uit· In cuiꝰ pectoꝛe om̃es liberales artes
om̃eſ ſcientie:⁊ pᷣſtantiſſima in pꝛimis ſa
crarum literarũ doctrina:patrios ( ut ita
dixerim) penateſ ſibi a tenera eiꝰ etate cõ
ſecrarunt. Tu inquã digniſſime: militan
tis excleſie es caput:que noꝝ ſine ratõne
ad triũphantis exemplar dicit᷑ oꝛdinata ·
Nam ut in ülla vnꝰ deus creatoꝛ oĩm ſce
ptrum ten et:ita ⁊ in hac tibi vni tantuʒ
dei vicario totius oꝛbis im periuʒ d elega
tum eſſe cõſtat· Vt em̃ ſancta fatet᷑ eccle

ſia: conſtituit dñs pontificem ſuꝑ gẽtes
et regna: ut euellet · diſſipet . plantet ·
Quanq́; igitur nõ ignoꝛẽ: complures hꝰ
in dubiũ reuocare: diſſerẽtes ſolam ſpiri
tualium rerũ curã ſũmo pontifici dataʒ

eſſe · terꝛeſtre aũt imperiũ Romano datů

imꝑatoꝛi affirmanteſ· Quid em̃ aliud cre
dendũ eſt chriſtum ſignificare voluiſſe:
dum ad ſe petrum ſolũ ſupra mare voca
uit: dum ei ſupremã ligandi atq; ſoluen
di facultatẽ cõceſſit · du ſibi caniſſimi gre
gis curam demãdauit · vxnũ certe in terriſ
principem conſtituere voluit.qͥ ſũmi dei
vice ac poteſtate inter hoĩes fungeretur
a quo vna vera ſapiẽtia.vera fides ad re
liquum genꝰ humanum pueniret · Conſi
ſuit em̃ in hoc vno xpᷣiane fidei ſacramen
tũ · cui · ſ. dñs dixit · Cgo ãt rogaui pꝛo te
vt non deficiat fides tua:⁊ tu aliquando
cõuerſus confirma fratres tuos. Tuam
igit᷑ ſanctitatem tanq; dñi noſtri locum
tenentẽ in terris: ac magiſtrã ⁊ ducẽ vni
uerſalis eccleſie recognoſcimꝰ om̃es. Te
certũ ⁊ indubitatũ beati petri ſucceſſorẽ
te paſtoꝛem dnici gregis:te ſanctoꝛũ euã
gelioꝛũ verũ interpᷣtem:te doctoꝛeʒ ſalu
taris vite · te deniqʒ clauigerũ regni cele
ſtis ꝓfitemur· Quo fit beatiſſime pater:
vt mihi quidẽ letiſſimã oĩm hodieꝛnã diẽ
illuyiſſe ſentio: in qua dininitꝰ datum eſt
⁊ tantũ ⁊ tam pꝛeſens numẽ intueri:colẽ
⁊ ſalteʒ integra mente: ac vera fide vene

rari · Cum em̃ ſanctitatẽ tuã inter hos ſe

liciſſimos:⁊ celeſubꝰ ꝑſimiles aſtantium
oꝛdĩesiĩ hac ſublimi ſede apoſtolica col
locatã ſuſpicio: nihil aliud ꝓfecto q; ſuꝑ
nam illã in terris maieſtatẽ videoꝛ admi
rari Maioꝛeſ etiã mei:qui vel vngarie bo
hemie vel auſtrie pꝛefuerũt· huiꝰ diuiniſ
ſime ſedis p̃cipui ſemꝑ amatoꝛes ⁊ culto
res fueruntGoꝛundẽ ꝓgenitoꝛuʒ meoꝛuʒ
veſtigiis inherẽdo te eterne vite clauige
rum ſũma quoad vixero reuerẽtia proſe
quar. Et cũ om̃es ſacre litere deum colẽ
dum clamitent huic me pꝛimũ dabo com
mẽdaboq;hic meꝰ eſt autoꝛ meus dũs.
buic omia debeo · Cunqʒ om̃es homines
deo referre gr̃as debeant:ego illi maxĩe
regratiari ⁊ ſeruire teneoꝛ:cuiꝰ munere
factũ eſt:ut ego rex naſcerer: poterã ego
vnd ex plebe · aut vnꝰ ex rure naſci . ſed

‚; — — ——

—

◻

—

— ———

— — — — —

— —

– — — —

— —2 2

T —

0

1

i;
je
ſe
Ne
D

re
tie
re
o

inſcrutabile dei iudicium me collocauit ĩ
ſublimi ſolio:nõ efferri debeo: nõ tume
ſcere:nõ ſuꝑbire:quod mihi datũ ẽ alteri
dare potuit:quãto maioꝛ ſum natus:tan
to me debeo hũilius gerere:ſubiücere col
lum religioni:ĩtereſſe diumis offficiis.nã
cui diuinus cultus eſt coꝛdi reliqua facile
famulant᷑: pꝛimũ querite regnuʒ dei ſcri

ptura dicit: poſt hec oĩa addicient᷑ vob

Romani quãuis gentiles erãt:oĩa tamen
27 — . , , Pe
poſt raitone duxerunt · in quibꝰ etiã ſũ
me maieſtatis decꝰ cõſpici voluerũt:nmec
dubitauerunt ſacris ĩperia ſeruire. ta ſe
humanarũ rerũ futura regimẽ exiſtiman
tia: ſi diuine potẽtie bene ac cõſtanter fu

iſſent famulata:Quid nos veri dei notici

am habentes facere decebit · Cauebo igit᷑
ne mibi religionẽ putem eſſe ſubiectam:
quãuis magni pꝛincipis nomine gaudeã
non dñs ſed fllius eccleſie ſacerdotis im

(R in his que dei ſunt ſubiectus ſum-

¶ Theodoſius ceſar quis potẽtiſſinꝰ
eſſet. ⁊ romanũ gubernaret imperiũ m
bꝛoſio tñ mediolanenſis eccleſie p̃ſulatũ

tenenti collũ ſubiecit: ĩperatãqʒ peniten
tiam ꝑegit bumiliter · ¶ Oonſtanti
nus aũt maximã ſacerdotio reuerentiam
pbuit: nec iudiciũ ſuꝑ epiſcopis in conci
k niceno ferre voluit: aſſeuerans deos
ab hominibꝰ non eſſe iudicãdos. Coꝛũdẽ
chꝛiſtianiſſimoꝛũ pꝛincipũ veſugiis inhe
rendo: ſacerdotiũ ſumma reuerentia pꝛo
ſequi nõ poſtponã. Ad quod ⁊ natura et

ipſe deus oĩpotens:greſſus meos ab ine

unte etate direxit:ad quod om̃s conatus

oĩa deſideria:om̃s cogitatões animi mei
ſemp ꝓſpexerunt · Cgo tandẽ meipſũ:do
minia ⁊ regna que mihi hereditario iure

debent᷑:tue clementie:tue fidei:tueqʒ ꝓp
tectioni cõmendo:ꝓ cuius tue ſanctitatiſ
feliciſſimo ſtatu:mihil vnq; arduũ: nullũ
periculi:nullũ laboꝛis: aut difficultatis

enus recuſabo ·
Oratio in laudibus ſapientiſſimi viri
dñi kohannis caſtellonei reuerendiſſimi
papie epiſcopi:ac cardialis ⁊ doctoꝛis di
gniſſim per Rugleriũ de comite medio⸗
lani facta · .
RD Tſi vereoꝛ pater reuerendiſſime:

nequa foꝛtaſſiſ de me animũ tuũ

ſubeat admiratio: meq; nõ ſoluʒ

CCviij .

inſolẽtie verũ etiã temeritatis vicio accu
ſes: quom ipᷣe adeo tenui exiliq; ingenio
1 in tam tenera etate his de rebus verba
facere audeã: que ꝓ rerum magnitudine
grauiſſimũ eloquẽtiſſimũ oꝛatoꝛeʒ:aut
magnũ quendã poetam efflagitant: Tñ

ſingularis humanitas tua: qua ĩter moꝛ

tales excellens: humili etiã genere beies
equo anĩo ſemꝑ audire cõſueuiſti:me hoꝛ
tata ẽ plurimũ:vt ea ſcribere nõ vererer
que cũ ad dignitatis ſplendoꝛeʒ: tũ ad ex
cellentiſſime laudis tue gloꝛiã ꝑtinere ex
iſtimant᷑ Primũ itaq; mihi videt᷑ de ſum
mis laudibꝰ tuis.deinde de ſingulari exi
miaqʒ dignitate :tũ de clara ac veteri ca
ſtellonee domꝰ nobilitate bꝛeuiter eẽ di

cendũ: Gtenim hac ieiuna oꝛatõe nõ tam

copiam:qᷓ; modũ in dicendo mihi querẽ
dum eſſe video · Nam ſi latiſſimos dicen
di campos habeo:⁊ eà mibi materies ob
lata eſt:ĩ qua nemini deeſſe poſſit oꝛatio

quo tamẽ aut verboꝛũ oꝛnatu gaut ſentẽ

tiarũ grauitate id aſſequi poſſim nõ ĩue
nio 5 Quis em̃ ꝑ deum imoꝛtalem niſi ſin
gulari ingenio: excellentiq; doctrina tu
as poſſet ĩ omni etate laudes nõ dicã elo
quentia decoꝛare:ſed enumeratõe cõple
cti g Tanta eſt em̃ ĩnumerabiliũ virtutuz
tu arũ multitudo:vt in eis recẽſendis nõ

minus negocii ſit:q̃; ĩ enumerandis celi

ſideribus elaboꝛare · Quantũ em̃ pꝛudẽtia
⁊ grauitate valeas:quantũ maximarum
pulcerrimarũqʒ rerù ſcia polleas: qᷓntuʒ
deniqʒ ĩ alio quouis laudis titulo pᷣſtes:
qͥs nõ admiret᷑? Cetere aũt vᷣtutes: ⁊ he
humanitas pꝛudentia: ⁊ diſcipline ſtudiũ
tanto in te maioꝛes ſunt: quãto ceteros
dignitate p̃cellis · Propoſuiſti tu quideʒ
pater ſapientiſſime nil melius:nil qʒ feli

cius agere poſſe:q; pclara ſcientia poꝛna
ri. ¶ OG . lludq; ariſtotelis ante oclos

coꝛam q; ſemꝑ habuiſti ſummã felicitatẽ
daris ſpeculationibꝰ acqri opoꝛtere· his
accedit tua illa admirabilis omibus ĩ re
bus animi magnitudo:ſingularis mode
ſtia:ſũma benignitas:pᷣcipua quedã vite
ac moꝛũ obſeruantia:quibus aut ceteris
virtutibꝰ regiis adeo p̃ditus atq; oꝛnatꝰ
es:vt nemo ad te accedat:qui non iam ſe

moꝛtalẽ hominẽ: ſʒ felicẽ ac pene diuinũ

ertim: qᷓ in pꝛincipibꝰ maxĩe eſſe debẽt

4

Sun.

CCviij .

intueri arbitret᷑ · Que vero fuit in aliquo
ſapiente khomine:aut pꝛudentia ĩ reſpon
dendo:aut in tacendo: audiẽdoqʒ mode

ſtia:quin illa multis ſignis pꝛiꝰ in te fue

rit a pꝛimis (vt ita dicã) in cunabiliſ tuis
ꝑſpecta g Nũc vero qͥs ſingularẽ ĩ te pꝛin
cipandi ſcientiã: in deliberãdo grauitatẽ
in cõficiendo celeritatẽ:in agendo guber
nandoqʒ iuſticiã vel ſatis admirari:vl' cõ
digne laudare poterit g Nota hec ſũt om

nibꝰ pater reuerẽdiſſie:nec vlla vnqᷓ; lau
des tuas ex anis hoĩm delebit obliuio:
nulla cõticeſcet etas. Quare nimirũ vide

ri debet · ſi pontifex maximꝰ:te hoc tali tã

qʒ pᷣclaro dignitatis munere decoꝛatũ iri

voluerit· hec eſt ꝓfecto ſciẽtie ac virtutis
tue mer ces: hec ſunt p̃mia: que ĩcredibil
ingenii tui magnitudo:pulcerrima opti
moꝛũ artiũ ſtudia: ſũma totius ſacre the
ologie cognito:elegans dicendi copia: p̃
cipua religio:regiꝰ deniqʒ ſplendoꝛ atqʒ
magnificentia pepererũt. Omittã hoc lo
co ſummã vite ſãctimoniã:dei ĩmoꝛtalis
cultũ:quibꝰ quidẽ ĩ rebus eoꝛũ:quos no
ſtra fert etashaud quaq; nemim cedis ·
Taceo beniuolentiã ĩ amicos:pietateʒ er
ga parẽtesin om̃s vero humanitatẽ atz
clementiã· Taceo pᷣterea rerũ gerendar ũᷣ
peritiã ĩ te ſingularẽ que qualis ac quãta
fuerit ꝑſpicue declarauit idem pontifex
maximus:qui te ſemꝑ ĩ magnis difficilli
miſq; rebus: ⁊ in maxima doctiſſimoꝛum
viroꝛũ copia vno omnium vti cõſueuit.
Quid em̃ memoꝛẽ ĩnumerabueſ fere lega
tiones: ampliſſimos magiſtratꝰ atq; al
pꝓmulta ⁊ difficillima muneraque nõ foꝛ
tunate minus:q́; conſtanter: ac grauiter
obiiſti · Pretereo quãto cũ ſtudio. laboꝛe

diligentia ĩſudaueris: vt talem ⁊ tantã ĩ
ſideliſſimi populi multitudinẽ: ad ſanctã
fidẽ: ac verũ ĩmoꝛtal dei cultũ reuocares
Ad quã ꝓfecto rem ꝑficiendã: niſi ĩmẽſe

ſapientie tue: ſũma quoqʒ acceſſiſſet elo
quentia: haud exiſtimo feros ac ꝑtinaces
illoꝛũ anios te molliri potuiſſe. ¶ D
Neqʒ em̃ mirandũ eſt ſi ſuue mõteſqʒ: oꝛ

Pbei vatis lirã ſepe ſeq̃rent᷑: ſuauiq; ſua

modulatõe feras mites ac faciles ille red

diderit: quom tu ĩpꝛeſentiarũ hac tua in
credibili dicendi copia: grauitate: ⁊ ſapĩa

infideles illos: 1 a nris omnino legibꝰ ab

hoꝛrentes:ad colendũ chꝛiſtianoꝛũ fidem
Tĩmoꝛtalis dei cultũ allexeris· hic mirifi
cam animi tui ꝓbitatẽ recognoſce:⁊ quã
tas eloquẽtia vires habeat aimũaduerte ·
¶ Doſſẽ hoc loco grauiſſimos laboꝛes
maximas vigilias: ⁊ alia ꝑmulta vite peri
cula: que ingenti ac excelſo animo pertu
liſti:cum ꝓ multoꝛũ ſalute:tũ vel maxĩe
ꝓ cõmuni chꝛiſtianoꝛũ fide cõſeruãda re
cenſere:que oĩa ſi a me peſ entiarũ ꝑcur
renda eſſent: nõ minus longũ: q; ꝑdiffi
clle videret᷑ · Reſtat q;bꝛeuiſſime de ſũma

dignitatis gloꝛia pauca recenſeã. Quom

itaq; ſingularẽ virtutis tue pꝛeſtantiã co
gnitã: atq; ꝑſpectã haberet pontifex pꝛu
dentiſſimus: ⁊ illud iuxta ſe cũ ĩtelligerẽt
om̃s: tui neqʒ; vita ꝓbabilius ⁊ ſanctius:
neq;ʒ iuſtitia rectius ⁊ ĩnocentiꝰ:neq; au
tontate clarius ⁊ amabiliꝰ ĩuenire poſſe
in te nõ ſolũ ſapientes:verũ etiã gratiſſi
mi ⁊ beneficentiſſimi animi documẽta ex
hibuit · Quippe qui hoĩm ſuis iam pꝛideʒ
benemeritis oĩno deuotũ:cuius fidẽ inte
ritatẽ· ꝑſeuerantiã.ſtabilitatẽ:⁊ inuicti
ſane aneini magnitudinẽ mille laboꝛibꝰ:
mille terra mariqʒ diſcriminibus pericli

tataʒ ac ꝓbatã haberet: ampliſſimis tan

dem muneribus affecit:haud quaq̃ʒ paſ
ſus hominis diuinã pene virtutẽ indona
tam relinqui· Ttaq; cõſiderans non ſatis
eſſe factũ vel vᷣtuti tue:vel cõcepte hoĩm
opinioni teipſũ vno omniũ cõſenſu car
dinalẽ ꝓnunciauit · Non em̃ poſtulãtibꝰ
amicis:mõ patria querẽti:nõ ymaginibꝰ
maioꝛũ:nõ opibus tributoꝛũ:non diuiti
arum exuberãtia: nõ populari gratia.ſed
virtute ⁊ ſapientia: quibus romana eccle
ſia ĩdigere maxime videbat᷑: es decus illð
honoꝛũ: talẽ tam q; ĩſignem dig nitateʒ
cõſetutus · p̃cipua quidẽ laus acceſſit põ
tifici ſapientiſſimo: quom cognoſcerent
om̃s in virũ benemeritũ collatã eſſe am
pliſſimã dignitatẽ: ⁊ vᷣtutẽ ab eo grope
re exoꝛnari decoꝛariqʒ ſolere: qui nõ inhi
antibus dignitati · nõ ambitionibꝰ ſʒ bñ
ꝓmerentibus illam cõtulerit. ¶ EIn
hoc quoq; romanoꝛũ pꝛudentiã imitatꝰ
qui ſcipionẽ quoniã cõſulatũ haud petie
rat vnq;.· bis cõſuleʒ effecere · ¶ E ¶ Ve
ruʒ id tibi accidiſſe puto·quod antea M.
catoni cõtigiſſe traditur:qui quo minus

N — — —A — —— —

loꝛiam petebat eo magis illam aſſeque
keeue Selent teren hi ſublim honoꝛes
Texcelſa dignitatũ culmĩa inflare hoĩes.
eoſdẽq; ſuiſplendoꝛis lumie adeo effer
re: vt ne dum alios · ſed ne ipᷣos quideʒ ſa
tis cognoſcant · pꝛioꝛũ fa rantenta obli
uiſcunt᷑ · ñ qꝗ ip̃i ſint ſʒ qd poſſint reſpiciẽ
tes · Cx pompa em̃ ⁊ faſtu extimari volũt

adeo pꝛioꝛes exuunt moꝛes · vt letheo ĩ

flumĩe merito oĩa merſiſſe videant᷑.Tibi
vero quẽ optimarũ artiũ·⁊ ſacrarũ litera
rũ ſtudia · humana omĩa deſpicienda do

nauere:longe ſecus euenit · Nulla elatio

nullꝰ faſtꝰ: nulla verba el atioꝛa dep̃hen
dunt᷑:ſed quãto ſublimiuſ teipᷣm euexiſti

tanto te geris ſum miſſius· humanitateʒ
vero atqʒ clemẽtiã: quã ꝑ i tempus age

bas nõ ſolũ conſeruaſu:verũ etiã miruʒ
ĩ modũ auxiſu · ura me de hac re dicere
cogitantẽ: domus ipſa de ſui dignitate
gloꝛia:lõgius ſermone differre nõ patit·
SDed vnde potiſſimũ iniciũ ſumaʒ in tan
tis familie tue excellẽtiſſimis bonis ? Si
em̃ vetuſtatẽ qᷓrimus:hec vna eſt que pꝛi
ſcarũ domuũ aãtiquitate ſua memoꝛiã ſu
perat· Si generis nobilitatẽ nihbil danus
Si literatiſſimoꝛũ hoĩm copiam nihil fre
quentius· Si maximarũ pulcerrimarũq;
rerũ ſcientiã nihil p̃ſtantius.Si vero cla
riſſimoꝛũ viroꝛũ inſignia:ſi ampliſſimos
magiſtratus: ſi magnificentiſſimos titu

los:ſi excelſas digmitates requirimuſ:qd

nã aliud hominũ genus cõperiemus hoc
vno pᷣſtantius 7 Nam vt eeteros(temꝑi
obſequẽs) conticeſcã:quid memoꝛẽ reue

rendiſſimũ illum atq; ſapientiſſimuz do
minũ bꝛandam cardinalłẽ: virum:du boni

quãta grauitate: quãta ſapientia: quãta
deniq; virtute pꝛeſtantẽ? Cuiꝰ res geſte
benefacta q;eplurima huiuſcemodi ſũt
vt nulla ſit etas laudes eius obſcuratura
Hoſſem innumerabiles eiꝰ fere legatões
ampliſſima munera: excellentiſſimas do
mos:ſacratiſſima tẽpła:pꝑ vniuerſũ terra
rum oꝛbẽ lõge lateqʒ diſperſa recenſere ·
Poſſem digniſſimũ hoc papienſis ſtudii

collegiũ: adeo pie: adeo ſancte ab eo ĩſti

tutũ obſeruatũqʒ referre:quod pꝛofecto
quantũ nomini ſuo laudis ⁊ omamenti:
quãtũ vtilitatis ⁊ emolumẽti: cũ ceteris

tum vl impꝛimis vuiuerſe familie tue cõö

Ccix

tulerit:nemo eſt qui nõ ſentit ⁊ admireẽ
Quibus rebus ſucceſſoꝛ ⁊ heres digniſſie
Iſi nobilitas tua ſatis apud om̃s inſigm
ta ſit:nunq; hoc tamẽ maioꝛũ tuoꝛũ ſplẽ
doꝛe ſatis oꝛatũ te iudicaſti: niſi aliqua
tua induſtria ⁊ virtute laudẽ ꝓpꝛiaʒ tibi

paranes felix ⁊ foꝛtunata domus ca
ſtulonea que in tam ꝑuo temꝑis curricu

lo:hos tales ac tanta dignitate viros ĩ lu
ceʒ ꝓdiderit· Quoꝛũ ꝓfecto laudes nulla
hominũ facundia: nulla ſapientũ viroꝛũ
ĩgenia: nulla momẽta literarũ cõticeſcãt
hac de re plura dicẽ: niſi illud ſane explo
ratũ bhaberẽ:nmulliꝰ eſſe tantũ flumen in
genii: qui poſſet nõ dicam oꝛnare verbiſ
ſed nec tuas quideʒ in omm vita laudes

enarrare· Permittes igit᷑ oꝛationi mee ſi

nem facere:ſi llud vnum adiecero:vt me
haud quaq; ea de cã ad dicendũ venille
exiſtimes: vt vellem aut poſſem tibi ꝑſua
dere me vnuz eẽ qui p̃clara vᷣtutis tue fa

cinoꝛa poſſem ꝓ magnitudine memoꝛiie

cõmendare · Sed vt aliqua ex parte ĩtelli

geres:quantũ laudis gloꝛie tue percu

idus exiſterem · Itaq; pater reuerendiſ
ime hec mea dicta:que ex vero ⁊ ſimplici
animo pꝛolapſa ſunt: ꝓ tua ſingulari hu

manitate atq; clementia equo animo pa

tiare.⁊ me ſi mereoꝛ aliquãdo dommati
oni tue cõmendatũ habe dir.
¶ Od epiſcopi: vel alterius pꝛelati electi
onem ꝑſuaſio opꝑtim.
Goꝛ viri religioſiſſimi:vos omẽsʒ
longe demirari: ꝙ ipſe omniũ di
ſciplinarũ: ⁊ pꝛeſertim artis oꝛa

toꝛie ignarus hanc dicendi ꝓuintiã ĩpꝛe

ſentiarũ aſſũpſerim:verũ ne foꝛte cuiuſ
q́ᷓ; arrogantie me accuſetis:vel ſuꝑbie:di
cam impꝛimis q́ʒobꝛem hunc locũ aſcen

derim: quod quom audieritis: ſiquid ſfeꝛ

te in dicẽdo a me pꝛetermiſſũ fuerit: aut
minus accurate dictũ:q; dignitati veſtre
cõuenire videat᷑:ꝓlene cõfido vberẽ vos
mihi vniuerſos veniã ĩpertituros · Goꝛũ
qui ſummũ i in me ĩperiuʒz habent tre
menda iuſſa:
do rationibus allegarũt:quibꝰ reſiſtere
nephas eẽ exiſtimabã. Malui etem̃ a voꝰ

ridiuſculũ uniuerſis:q; inobſequentẽ iu

dicari:quãdoquidẽ id in religionẽ quam
ꝓfitemur uidet᷑ eſſe maximũ:ut patribus

c dicendi onus meis mo

CCix·
atqʒ ſuperioꝛibus noſtris haud cõtanter
pareamus · Siquid igit᷑ a me in pꝛeſentia
dictũ erit: aliqua qð ex ꝑte accuſationem
pꝛomereat᷑:id queſo venia dignuʒ ueſtra
pꝓ facilitate iudicetis. Et ne diutiꝰ ſuſpen
ſo uos animo teneã: oꝛãdum mihi eſt de
electione ꝓuincialis: qͥ ea vita ſit: his mo
ribus eaq; doctrina ut nos om̃es rite: re
cteq; ⁊ regè: ⁊ gubernare poſſit· Quibus
aũt rebus talem hoĩeʒ redimituʒ eẽ opoꝛ
teat ſcitis om̃es:quod ſatis me ꝑſuaſum
facit:ut bꝛeuioꝛibꝰ uerbis hec oꝛatõ a me
ſit habenda· ¶ ¶ Nam veſtrũ quis ig
noꝛet: pumũ hũc hominẽ qui nobis pꝛe
eſſe debet iuſticia decoꝛari opoꝛtere: qua
ſine nihil eſt qð bene:lauteq; regi:aut ĩ
ſuitui poſſit: ſiue id coꝛpus:ſiue animã in

ſpiciat poſſem quippe ĩ mediũ multa ex

empla: variaſq; hyſtoꝛias afferre. quibuſ
ꝓbarẽ ex magiſtratibuſ iniuſtis:atq; pꝛe
latis iniquis maximã ꝑniciem:⁊ detrimẽ
ta innumera moꝛtalibꝰ obtigiſſe:que cõ
pluſcula ex ꝑte cõnumerarẽ· Niſi hec aĩo

ſedere veſtro arbitrarer (B ( DBruden

tem deinde hunc virũ eſſe cõdecet: vt is
ſua pꝛudẽtia ine e ratões atq; foꝛ
tunas cõtutari.
foꝛtitudĩe dixero:ea ſane tam neceſſaria
eſt ei:qui nos gubernaturus eſt:q̃ᷓ;ᷓ vniũ
ſis titan moꝛtalibꝰ:cuius certo carentia
onmibꝰ inferis animãtibus cladẽ cõpara
ret extremã. Deligamꝰ itaqʒ eũ: animo qᷓ
ſit infracto atq; inconcuſſo:om̃s infoꝛtu
nas que nobis obtigerint:vt is ĩtrepide
rebel e relitoni⸗ q; noſtre inimicos ob
tundat: atqʒ lõge repellat · ¶ HDNeq;
id vos lateße oeber ſapientilf imi patres:
eũ qui nobis p̃fectus ſit q̃;ᷓ modeſtiſſimũ
eſſe opoꝛtere: vt iam om̃s pꝛauas cupidi
tates: imoderatoſq; animi affectus ab ſe
ſe longe abiecerit · Nam quo pa cto quis
vnqʒ: aut qua lege alioꝛũ cupiditates fre
nabit: qui ſuas cohibere nõ poteſt g Ne
minẽ pᷣterea adhuc legimuſ aut vidimus
qui recte illũ oꝛdinẽ: aut hominũ ſocieta
tem rexerit:vbi ſeipᷣm emẽdare nequerit
ſuã q; vitã melioꝛẽ in ꝑtem redigere·hec
em̃ illa virtus eſt:hoĩes que ꝑbeatos effi
ct:quãdoquidẽ voluptates om̃s aufert

vanaqʒ oblectamẽta ſegregat: ⁊ quidaqᷣd
ratio cupit: illa libẽs cõplecat᷑ ¶ (Er

¶ Ouid ſubinde de

—

—

cilitas pꝛeterea atqʒ optata comitas: illi
haud quaq́; debet eſſe aliena: vt vnũquẽ
ᷓ ex grege ſuo cui pᷣfuerit: patiẽti equo

q; a mo audiat:ſuãq; honeſliſſime foue
at cauſã: qua em̃ quiſ autoꝛitate· dignita

te· magiſtratu · ſapĩa ceteris fuerit pᷣſtan

tioꝛ:eo maioꝛi:atqʒ locupletioꝛi illũ beni

(Eniare conuenuſtari opoꝛtebit· ¶ E

frit item ille nobis ꝓuincialis deſignan
dus: nii qui oꝛdinis atqʒ totius reglonis

cultoꝛ ſit maximus: ⁊ gregẽ ſuũ:i que di

uinũ ad cultũ attinere videbunt᷑: animo
flagrantioꝛi · atq; maioꝛi ſtudio ꝑtractet:
ac iugiter ſua mẽte reuoluat . ¶ d
uertendũ quoqʒ erit ꝙ is literarũ copia

redundat: ne vlla animi cecitas: aut igno

rantia oꝛdini nro vllã poſſit labem: aut ĩ
cõmodum afferre· Aſſunt ſepe bonaruʒ
artiũ.religionis · bonoꝛũ moꝛũ oꝛdiniſqʒ;
nr̃i oppugnatoꝛes:q ſcia falſis ĩ argumẽ
tationibꝰ abutunt᷑:quos niſi qui nobis p

ſũt cõtrariis argumẽtis: ⁊ ſũma ſapiẽtia

repꝛobauerint:eternã notã: atq; eternũ
dedecus illabimur · Quãobꝛẽ id curandũ
eſt diligentiſſime: vt eo regamur:qui nõ
modo virtutibꝰ ſuꝑioꝛibus:ſed doctrina

quoq; valeat plurimũ: quo poſſit onmßes
qui nobis literatura obeſſe voluerint ad
modũ refellere · Quid plura dicam g illuz
deniq; in ꝓuincialẽ noſtrũ deſignandũ:

laudo ⁊ ꝓbo:cui ea oĩa inſint:qui tãto
regimini: ⁊ taʒ ample dicioni cõuenire vi

deatur: vt om̃s intelligant atq; ſentiant
huic electioni ſũmo ſtudio . cura · diligẽtia

ꝓmptitudine· vigilantia: nos vniuerſos
operã enauaſſe. Neqʒ ſi in magiſtratibuſ

ſecularibꝰ ꝓcreandis ſũma accuratio ad

hibenda eſt:quãto lucubꝛatioꝛ ac vigilan
tioꝛ cura ſeruãda fuerit:in his qui ad reli
gionẽ decernant᷑ ꝓcurandã: atq; contu
tandã · d modo reſtat ſapientiſſimi pr̃es

quãqᷓ nõ opus eſſe arbitroꝛ:vt cõmone

faciaʒ:neqʒ quiſqᷓ; veſtrũ vllo animi affe
ctu hanc in electõeʒ cõtrahbat᷑: ſed animo
ſincero atʒ ĩmadlato: qð foꝛe reoꝛ:is vni

foꝛmiter a uobis eligat᷑:vtutibꝰ qͥ ſuꝑioꝛi

bus ſit inſignitꝰ: at longe oꝛn atꝰ. Quod
ſi a uob factũ erit:hic inter moꝛtales gra
tiã: ⁊ religionis nr̃e ſummũ oꝛnamentũ:
atq; apud diuos celites eternã gloꝛiã cõ

ſequamur: ad quã nos ꝑducat qui viuit

T regnat ꝑ infinita ſecula benedictꝰ amẽ·
Exboꝛtatio in clerũ ſaluberrima.In qᷓ
clericoꝛũ vicia detelt. ipſli ad btutes
muitant᷑ Incipi t (NW 2
Ellem patres reuerendiſſimi: tm̃
virtutis atq; animi roboꝛis ĩ me
eſſet: vt que nũe vᷣbis ſũ enuncia

turus:poſſẽ ipſis:atq; exẽplo rite oẽbus
cõpꝛobare· Ga demũ pfecti eſt hoĩs:ac ſa
pientis viri pꝛudẽtia: parẽ verbis p̃ſtare
ꝓbitatẽ: i cũ qͥd recte dixeris ad alioꝛum

cohoꝛtatõem:teipᷣm ꝓbare faciendo:Nec
em̃ ꝓdeſt plurimũ vite moꝛtaliũ:quoꝛum
cõmodis ſedᷣm inſtitutõem xveſtrã cõſi ule
debetis: nõ tm̃ viciis peceãtiũ:atq; ĩ illis
coarguẽdis vos aeres p̃ᷣbere:ſed bene vi
uendi officiis: ac rectiſſime vite eurſu co
hoꝛtari ad vᷣtutis vr̃e imitationẽ · pꝑmultũ
quidẽ in anĩs inberet: ꝗqᷓ ipſis oculis vide

mus: magiſq; cõmouemur ad rectã viuẽ?

di ratõem: ꝓbitates hoĩm inſpiciendo: 1
vite integriratẽ: q; audiendo vda ampu
loſa:⁊ magniſicas ſentẽtias:pᷣſertim a di
centis vita diſcrepãtes· AIt ille qui bene

viuẽdi foꝛmulã docet exemplo ſi ui: al ioꝛũ

vero vicia nõ ſolũ verbis: ſʒ rectis oꝑibꝰ
repꝛehẽdit: hic extollendꝰ eſtĩter ceteros
hic doctoꝛ bonus: ⁊ vite magiſter haberi
debet: fragiles nos ac ꝓnos natura cõſſli
tuit ad peccandũ:ſenſuũ dedit blandimẽ
ta: multas quibꝰ alliceremur palã poſuit
voluptates: cupiditatũ illecebꝛas qð am
modo ĩſinitas explicauit ¶ B ¶ Virtutẽ
vero tanq; omniũ rerũ dommatricẽ ĩ ar
duo quodã loco: atqʒ ĩ excelſa arce collo
cauit: ad quã nõ licet niſi fũmis laboꝛibꝰ
puenire: vt poeta nobilis inqt eſiodus:
deos ſudoꝛẽ poſuiſſe: q; dif ficilis eis cõſe
guende v̈tutis facultas eſſet oſtendens·
¶ Etaqʒ ſi velim deteſtari auariciam: ſi
