re vidᷣoꝛ.Moꝛiar ſi pᷣter te quẽq; reliquũᷣ
habeo:ĩ quo poſſim imagineʒ antique
vernacule fedlinitatis agnoſcere · Gpi · xx

¶ Omia ſũma cõſecutꝰ es virtute duce:

comite foꝛtuna: ea q; es adeptus adole

ſcens multis ĩuidẽtibus: quos ĩgenio in
duſtriaqʒ fregiſti · Nunc me amãtiſſimuʒ

tui:nemi cõcedentẽ: qui tibi vetuſtate ne
ceſſitudĩs potioꝛ poſſit eẽ ſi audies oẽm

tibi reliqᷓ vite dignitatẽ ex P. reipub.

ſtatu acquires·li ·x. Gpi ii · ¶ Conſul es
deſignatus optĩa etate:ſũma eloquẽtia:
maxia oꝛbitate reipub.virorũ taliũ Tncũ
be ꝑ deoſ ĩmoꝛales ĩ eã curã ⁊ cogitatõʒ
que tibi ſummã dignitatẽ ⁊ gloꝛiam affe
rat: vnus aũt ẽ hoc pᷣſertim tꝑe ꝑ tot an
nos repub.deiecta:reipub.bene gerende
curſus ad gloꝛã · Cadẽ. ¶ Non me p̃ter
ibat ĩ tanta ſolicitudĩe hoĩm: ⁊ tam ꝑtur
bato ſtatu eiuitatiſ fructuoſiſſimã eſſe ꝓ
feſſionem bone volũtatis:magnoſq; ho
noꝛes ex ea re cõplures cõſecutoſ videbã
Gpi octaua. Sye a fama q̃ᷓ de tua volũ
tate ꝑcerbuit:magnã es laudẽ cõſecutus
Epi·x. ¶ Is eĩ deniq; honos videri ſolʒ qͥ
ñ ꝓpter ſpeʒ futuri bñficii: ſʒ ꝓpter ma
gna merita claris viris defert᷑ ⁊ dat᷑· Qua
re ſit mõ aliqua reſ Sõ qua honos elu
cere poſſit oibꝰ (mihi crede) ampliſſimis
honoꝛibꝰ abundabis. ⁊s aũt qui vere ap
pellari p̃t honos nõ ĩuitamẽtũ ad tẽpus
led ꝑpetue virtutis ẽ pᷣmiũ. Quãobꝛẽ mi
plãce ĩcumbe toto pectoꝛe ad laudẽ: ſub
ueni patrie:opitulare college: oĩm gẽtiũ
cõſenſũ ⁊ ĩcredibuẽ cõſpiratiõeʒ adiuua
me tuoꝛũ cõſilioꝛum adiutoꝛẽ dignitatis
fautoꝛẽ oĩbus ĩ rebꝰ tibi fideliſſimũ ami
ciſſimũq; cognoſces· Cadẽ ¶ Vt pꝛimuʒ
poteſtas data ẽ augende dignitatis tue:
nihil pᷣ̃termiſi ĩ te omãdo. qð poſitũ eẽt:
aut ĩ pᷣmio vᷣtutis:aut ĩ honoꝛe verboꝛuʒ
Gpi. xni · ¶ In te ⁊ collega tuo oĩs ſpes
ẽ dis apꝓbãtibꝰ: cõcoꝛdia vr̃a q̃ ſenatui
declarata ẽ lĩis veſtris: mirifice ⁊ ſenatꝰ
⁊ cuncta ciuitas delectata ẽ.· Epi.xxii·
¶ SDu tibi pſuade tantã eſſe apð oĩs bo
nos tui caritatẽ. vt nullũ genus ampliſ
ſime dignitatil excogitari poſſit:quod ti
bi non paratũ ſit· CKadem .· ¶ Nolo enim
te ignoꝛare quantaʒ laudẽ cõſecutus ſis
mihi crede: ꝓximam planco: idqʒ planci
ipſiuſ teſtimonio pꝛeterea fama ſentẽtia
q; oĩm. Gpi · xxv. Cmnes enĩ tuos ad
laudẽ iĩpet? noui . Q ſi vt ſeribis ita ſẽtis
nõ mag te qᷓ de te iudiciũ rep̃hẽdo meũ:

oe
0 in
mig
ne
dem
ub.
les
tin
rcü

blu

na
a
n
ns
45
i
mi
b

te adipiſcendi magiſtratus leuiſſimi di

uulgatiſſimi ſi ita adipiſcare vt pleriqʒ
pᷣppera feſtinatio abducet a tãtis laudi
qbꝰ te oẽg ĩ celũ iure ⁊ vere ferunt. Gpi ·
xxvi. ¶ Bꝛutus quidẽ nr egregiã laudeʒ
ẽ cõſecutꝰ.li ·xii.pi.v.¶ irtiꝰ nihil ni
ſi cõſiderate vt mihi crebꝛis lñũs ſignifica
bat acturꝰ videbat᷑. Cadẽ.¶ Nũc autem
opto vt ab iſtis oꝛentis ꝑtibus virtutis
tue lumẽ eluceat· Cadẽ. ¶ Tu veli ſic ex
iſtimes tibiq; ꝑſuadeaſ omne ꝑfugiũ ĩ te
⁊ Bꝛuto eſſe poſitũ:ſiqd nolĩ) adũſi q̃d
euenerit · Res cũ hec ſcribebã erat ĩ extre
mũ adducta diſcrimẽ. Gpi· vi. ¶ Te qᷣdẽ
magnũ hominẽ: ⁊ pñti iudicio: ⁊ reliqui
tꝑis expectatione ſcito eſſe:hoc tibi ꝓpo
ſito fac vt ad ſũma cõtendaſ.Nihil ẽ tan
tũ qð nõ po.Ro · a te ꝑfici atq; obtineri
poſſe iudicet · Cpi·viii · ¶ Tua vᷣtute ma
gnitudĩe anĩ nihil eſt nobiliꝰ.taq; opta
mus vt q;pꝛmũ te ĩ talia videamꝰ:nos
rempub· habe arbitramur ſi vos habebi
mus · Gpi · x. ¶ Gandẽ rem tibi volo bene

1 feliciter euenire: qð ita foꝛe cõſido fre

tus ⁊ ĩduſtria ⁊ pꝛudẽtia tua. Epi.xix ·
ſt lr̃is multoꝛũ ⁊ ſermone ꝓĩm ꝑfert᷑ ad
me ĩcredibilẽ tuã virtutẽ ⁊ foꝛtitudinem

eẽ teq; nec anĩ nec coꝛꝑis laboꝛibꝰ defati

gari. Me miſerũ te iſta vᷣtute· fide. ꝓbita

te hũanitate ĩ tantas erũnas ꝓpter me ĩ

cdiſſe · li · xiiii .· Epi · pꝛa · ¶ Quẽ ego diem
ſi videro ⁊ ſi ĩ ṽm cõplexũ venero:acſi
vos ⁊ meipᷣm recuꝑauero:ſatis magnuʒ
mihi fructũ videboꝛ ꝑcepiſſe: ⁊ vr̃e pieta
tis ⁊ mee· Diſonis huanitas· virtꝰ. amoꝛ
ĩ oĩs vos tãtꝰ ẽ vt nihil ſupꝛa poſſit · vti
nã ea res ei voluꝑtati ſit gloꝛie quidẽ vi
deo foꝛe · Cadẽ EFa enĩ es is qui me ſen
tentiis tuis ſepiſſime oꝛnaſti:ꝗq oꝛõe: qui
pᷣdicatõe:qui ſũmis laudibꝰ ĩ naen ĩ cõ
tionibus ad celũ extuliſti:cuiꝰ ego ſꝑ tan

ta v̈boꝛũ põdera eſſe putaui: vt vno ver

bo tuo cũ mea laude cõiũcto oĩa me aſſe
qui arbitrarer . li · xv. Epi.qrta. ¶ R me
aũt hec ſũt ꝑfecta: qᷓ ego ĩ beneficũi loco
nõ pono:ſed ĩ veri teſumonii atʒ iudicii

vt pᷣſtantiſſimas tuas virtutes nõ tacitꝰ

admirarer (q̃s enĩ ĩ te id nõ facit) ſʒ ĩ om
nibꝰ oꝛõibꝰ ſentẽtiis dicẽdis: cauſis agẽ
dis: oĩbus ſcriptis:grecis:latĩs:oĩqʒ vari
etate lrãrũ mearũ te non mõ iis quos vi

A

diſſemus :ſed üs de quibus audiſſemus
omnibus anteferꝛem . Gadẽ. ¶ Ouante
tibi cure meꝰ honoꝛ fuerit: ⁊ q; idẽ extite
ris cõſul ĩ me omãdo:⁊ amplificãdo qui
fueras ſꝑ cũ pñtibus tuis ⁊ cuʒ tota do
mo: ſi res ipſa loquebat᷑:cognoui tñ ex
meoꝛũ oĩm ſr̃is · Ttaqʒ nihil ẽ tãtũ quod
ego ñ tua cauſa debeã facturuſqʒ ſim tũ
ſtudioſe ac libẽter · Gpi . xi. ¶ Ego aũt ſꝑ
omamẽto te mihi foꝛe duyi· fuiſii etiã p̃ſi
dio triſtiſſimis meis tꝑibus .·. Rcceſſit pꝰ
tuũ diſceſſuʒ familiaritas mibi cũ Bꝛuto
tuo maxĩa.itaqʒ ĩ vr̃o ĩgeĩo ⁊ ĩduſtria mi
hi plim ⁊ ſuauitatis ⁊ digtatis cõſtitutũ
puto · Id tu vt tuo ſtudio cõfirmes te ve
hementer rogo:lr̃aſq; ad me ⁊ continuo

mittas: 1 cũ Romã veneris q;ſepiſſime.

Gpi · xiiii · ¶ Cratos tibi optatoſq; eẽ q
de me rumoꝛeſ efferunt᷑:ũ dubito mi dul
ciſſime Tiro:pᷣſtaboq; ⁊ enitar: vt ĩdies
magis magi qʒ hec naſcẽs de me duplice
tur opĩo · Quare qdð polliceris te buccina
toꝛẽ foꝛe exiſtiatõis mee firmo id p̃cõſtã
tiq; aĩo facias licʒ · li.xvi. pi· xxi. Mec ex
Tullio ſequunt᷑ ex Caſparino ꝛc.
C idem (R
Vpis ex me ſcire quid ad bñ vi
uendũ ꝓpius accedat naʒ id te
ignoꝛare ad me ſcribis: quã po
tiſſime viã igrediaris · Ego vᷣo ita a vete
ribus accepi: nihil diuĩa religione meliuſ
aut qð magis libertatiquã oẽs ĩ hac vi
ta volumꝰ) cõueniat · Gaſparinus ( Cũ
ad te lr̃as meas dare conſiituiſſem nulla
res cõparebat ĩ mediũ:q̃ tuis vl moꝛibꝰ
vl ſtudiis videret᷑ mihi dignioꝛ:ac tibi fu
tura gratioꝛ: q́; ſi ea qᷓ̃ ð cultu diuĩo acce
piſſeʒ ab hoĩbꝰ ſapiẽtiſſimis tibi ĩpꝛimis
nota facerẽ · ¶ Noli q̃ſo defatigari ĩ me
dio curſu nobiliſſimarũ artiũ qᷓs dudum
ĩgreſſus es:certe ſi aliqua res vllo tꝑe fu
it:q cumulatiſſime potuerit hoĩ ſcſeira
tẽ largiri:ea ĩpꝛimis mihi viſa ẽ q̃ optĩa
rũ artiũ p̃ſidio fulta ẽ. ¶ eĩ phia res
ꝓiſus digna: ⁊ admiratõne: a laude nr̃a.
EIn qua nõ ſolũ rerũ humanarũ:ſed etiaʒ
diuini cult? rõ mihi videt᷑ eſſe repoſita·
Nam ⁊ altiſſimarũ rerũ cauſas aperit: 1
bene atz caſte cũ hoĩbus verſari ĩſtruit.
Conſtitui ergo ſiue in repub. aliqd a me
agendũ erit:ſiue cũ amicis negocianduzʒ:

+ 7„% „

11 -

„„

cõſiliũ a auxiliũ ab ea petere :nmihil tñ ẽ

ꝗqð magis ĩ illa me delectat: q; ꝙ docʒ ea

cõtẽnere qꝗᷓ pleriq;ʒ admirãt᷑: aĩm ab oĩ
moleſua atʒ anvxietate liberat ¶ Quid eĩ
ſapiẽtius de altiſſimis rebꝰ dici aut exco
gitari ̃t: q́; ea q̃ cũ a platone tũ ab hiſ q
deĩceps illũ ſecuti ſũt: i ſepe diſputata:
1 nõnunq; pꝛudẽtiſſime ab eis cõſcripta
fuerüt ¶ un ad te alias de maioꝛibꝰ
qᷓ; nüc rebꝰ ſcripſi:tãte eĩ ſunt vt nõ mõ
te ad legẽdũ ĩuitare debeãt: ſʒ etiã valde

excitare ¶ Satis ſpectata ẽ ĩtegritas tua

nec vllo tpe putaui de tua vita dubitan
dum . ſiqd aũt de te mibi narꝛatũ fuit qð
ad famã tuã ꝑtineret nõ tñ mutaui iudi
ciũ meũ. Amo eĩ te ꝛ foꝛte mag q; credis
nõ ꝙ magna familiaritas ĩter nos fuerit
ſz qꝛ nunq́; de te aliter qᷓ; de optĩo ciue
iudicaui· CIð aũt ſcribã neminẽ tãta mo
deſtia eẽ:aut tã frugi cuiꝰ vite nõ inuide

ret᷑: i maxĩe ab his ꝗbꝰ ipſis nulla ĩ ꝑte vᷣ
tuteſ eẽnt· Quid de te ſentiãt oẽs ⁊ amici

1 ciues tui ſignificari a me tibi deſideras
Oiĩm vna ẽ ſnĩa:meminẽ ex ſocis eq̃libus
tuis maioꝛi eẽ ĩgenio: ſʒ ſe maxie vereri:
ne ulo ſatis modeſte vtariſ ¶ Qð hũaniſ

ſime p̃dones tecũ egerĩt nõ tam foꝛtune

attribuendũ ẽ q́; moꝛibꝰ tuis · Es eĩ oĩm
hoĩm lepidiſſimꝰ: aliq̃d ſcio ꝓfuerũt tibi
tue facecie: ⁊ ĩ oĩ ſermone tua ſnauitas:
¶ Maximã oĩm laudẽ hodierno die cõſe
cutus ẽ exercitꝰ nr: qui foꝛtiſſima pugna
eo vſq; ĩ acie cõtra hoſtes ſtetit:vt ꝑtina
citer ꝓ defenſiõe patrie moꝛiẽdo clariſſi
mã ĩde victoꝛiã retulerit ¶ Waximũ leti

cie fructum capio quotiẽs aliqd a te:aut

cogitatũ:aut pꝛudẽter factuʒ audio · pge
itaq; vt cepiſti:⁊ ſi laude bonoꝛũ homĩm
gloꝛiaris nõ defatigens ĩ eo genere vᷣtu
tis ĩ quo magno reipublice ⁊ amicis po
tes eẽ pᷣſidio · Tantũ aũt poteris quãtuʒ
ceteriſ laboꝛe ĩduſtria.⁊ ſolicitudĩe p̃ſtaſ
Berge vt ĩſtituiſu galle mi ſuauiſſime
Incredibile enĩ ẽ quãtũ hoĩes illã tuã ſin
gularẽ modeſtiã: ac mãſuetudinẽ ani tui

laudãt . hoĩes tibi ex aĩo bene volũt:ꝙ ñ

te p̃bes ceuiq; difficilẽ: ꝙ nemo te neq; ꝑ
turbatũ aĩo:meq; ĩhũanũ:aut male rndẽ
tem vidit ¶ Bene de te hoĩes opinant᷑:
qd ego ĩ pꝛa laudis ꝑte arbitroꝛ nõ tan
tũ vulgares atqʒ ĩdocti: ſed pꝛudẽtiſſimi.

atz ſapiẽtiſſimi recte de te ſentiunt· Vide
ne aliqua negliẽtia ſinas hanc talẽ ⁊ tan
tã eſtimatõʒ comũpi · ¶ Quotiẽs de offi
cio meo ſcribo:rẽ maxĩe ĩcongruã rebus
meis facio:ſed qꝛ multa ſũt tꝑa quibꝰ id
etiã a ſapiẽte ẽ neceſſario faaendũ: puto
vos facuile daturos mihi veniã ſi rõnem
mee dignitatis habuero: ⁊ maxĩe adſus
eos qui nulla modeſuia aut humanitate
pñ̃t a me vinci:quin ſepe aliquã fabellaʒ
de me ĩ populo ſpargat · Spero vos om
nẽ vitã meã ꝓ ſingulari pꝛudẽtia vr̃a re
cognituros · ¶ Qua pietate ſp patrẽ me
um excoluerĩ nemo p̃t meliꝰ q; tu iudica
re.Naʒ cũ ĩ moꝛbo ⁊ ſenectute:⁊ ſibi gra
uis ⁊ aliis moleſł eẽ cepiſſet:ſcis quo eũ

aĩo ꝑtulerim · ſꝑ enĩ putaui oẽs laboꝛes
atq; moleſtias nõ ſolũ foꝛtiter ꝓ illo ſed

etiã ſuauiter ferendu · ſiquid ĩ ea re ꝑ

turbatõis accepi: totũ id ſua magis cau

ſa:q; mea cõtractũ erat ¶ atrẽ meã iã
vltime ſenectutis oĩ officio ac pietate ꝓp

ſequoꝛ: q;d meliꝰ e ſoꝛoꝛe tua feĩa pꝛuden

tiſſima q́; ex me cognoſces· Nlud vo tace
bo me nunq; ilã ĩ maioꝛi honoꝛe habuiſ
ſe qᷓ; hoc ipſo tꝑe quo fere ab oĩbꝰ derelĩ
quit᷑: ꝓpter multa ꝗᷓ llla etas habet faſti
dienda: quare ſiquis aliter de me tibi di
xit caue ne cuiq; aſſentiaris ¶ Quo aĩo ĩ
parẽtes meoſ fuerim vel hoc vno ĩtellen
ui q; poſtq; rebꝰ hũanis exceſſerũt· quo
tiẽs enĩ memoniã eoꝛũ repeto:nunq; po
ſtea viſus ſum vnã diẽ t leticia egiſſe: cuʒ
cõſpectu ⁊ cõſiliis eoꝛũ puatꝰ ſim· Nec
facile dicã vtrũ felicioꝛ ſim: ꝙ tales parẽ
tes habueri: an miſerioꝛ ꝙ nũc tot ſunul
oꝛamẽta atʒz adiumẽta vite: moꝛte ipſo
rũ amiſerim. ¶ Nullũ vnq́; tantũ . pi
culũ:vel laboꝛẽ putaui: qð ꝓ commodis
amicoꝛũ fugiendũ arbitrarer neq;ʒ vlla a
lia reg ẽ tãta: virtute excepta: quã amici
cie p̃ferendã iudicẽ · Idem etiã te ſentire
puto:facio enim de meipſo cõiecturam·
¶ Oð omẽs neceſſarios meos ex aĩo co
lã facile ĩtelliges: ſi mea ſtudia ĩ ulos co
gitabis · Can enim ſũt vnieuiqʒ ſui: ſed
neminẽ eoꝛuʒ quos noui puto viuẽ: qᷣ ſu
os maioꝛi beniuolẽtia pꝛoſequat᷑ q; ego
meos ¶ Etſi de meo ĩ tuos ncc̃arios aĩo
ſatis tibi ꝑſpectũ credã:nõ tñ poſſũ facè

Nto
s
nte
lz
em
ire
me
ica
a
ei
es
ed

au

——

=

e — —*

męeta

quin aliquid de meo officio ad te ſeribaʒ
gaudeo enĩ oĩa tibi cõmunia facè q̃ a me
ſũma cũ volũtate geſta fuerũt. Wa te
valde ſꝑ amauerĩ:nunq́; tñ magis opta
ui:qᷓ; hoc ip̃o tꝑe officioſus ĩ re tua vide
ri· ta qͥdẽ rõ tuoꝛũ negocioꝛũ poſtulat.
Nam niſi pedibꝰ ⁊ manibꝰ elaboꝛaſſẽ:vt
melioꝛi loco res tua eẽt: certe de tuis foꝛ
tunis actũ erat: nunq; de te ſolicitꝰ eſſe

deſtiti donec oĩa tua ĩ tuto locaui ( So

licitudinẽ tuã ac ſtudiũ quo ĩ mea cauſa

vſus fuiſti ⁊ laudo ⁊ admiroꝛiſʒ oe ma

gis is ipſe aĩmꝰ quo ĩ me vteris delectat
me · Nihil enĩ video qð ad hãc tuam ĩ me
beniuolentiã addi poſſit · Vtinã poſſem
quantas tibi habeo grãs aliqũ re ipſa re

ferꝛe · Sed hoc tibi ꝑſuadeas velĩ memoꝛi

aʒ ĩ me tuoꝛũ bñficioꝛũ futurã ſempiter
nã (Nimis ĩ me officioſus es:nimis gra
to aĩo:cũ plura magis ĩ te bñficiis attri
buis q; iure mibi attribuẽda cognoſcam
Nullũ ergo tẽpus noui:ĩ quo aut nõ ma
ioꝛẽ grãm attuleris:q;ᷓ pꝛi a me acceꝑis:
aut nõ aliquo tuo vel inſigni facto:vel e
gregio dicto me ipᷣm añceſſeris· Sed hoc
tua hũanitas:ac ſũma ĩ oĩbus rebꝰ mo

deſtia bñficia q̃ᷓ ab aliis acceꝑis magniſi

care: tua autẽ aut nulla aut ꝑexigua pu
tare ¶ Hater tuꝰ hõ tũ ſuoꝛũ ciuiũ nobi
liſſimꝰ:tũ in eſtimãdis rerũ cauſis pꝛudẽ
tiſſimꝰ ſꝑ a nris hoĩbus iudicatꝰ ẽ.Ts cũ
aliqñ grauiſſimas ĩiurias accepiſſet: nun
q; tñ ſlatuit odiũ ſuũ deriuare ĩ amicos
eoꝛũ aut filios a quibꝰ ipſe diſſidebat:ni
ſi aliquo manifeſto conſenſu aut iudicio
cõuictos haberʒ Quare niſi vis ⁊ a virtu
te ſua ⁊ a laude recedere: fac omnẽ vete

ris odii ac diſcoꝛdie memoꝛiã deponas ĩẽ
filiis adhuc ĩfantibꝰ. ¶ Cũ ſeptifoꝛmi lã

pade pulcherꝛimarũ artiũ inter ceteros
ltles refulgeas: oẽs te vnũ velut ſo
lẽ variis lauduʒ floꝛibꝰ exoꝛmãt: ⁊ lingua
rũ p̃conia toto ĩ oꝛbe terꝛarũ diuĩs canti
bus celebrãt.Hoc ex Caſparĩo ꝑgamẽſi.
¶ Ouid dicã de iuſticia q̃ ĩ te plurimũ
lucet:qd de pietate ac religione: qᷣd de fi

dei cõſtantia:q̃d de rerũ oim moderatõe

qd de arũ ſtudiis: qbꝰ ĩ medio maxĩ bel
li feruoꝛe dare operã nũq; deſtitiſti.· Ma
xrima ꝓfecto ſũt hec: ⁊ eximia regis oꝛna
Aracß 1 illa qᷓ iãidudũ a te poſſidẽ t᷑

Aler.

hereditaria regna ſub tãtis vtutibꝰ tuis

trãquille beateqʒ degũt · Leonardus re
tinus. ¶ Aliud ẽ natura aliud diſciplĩa:
vt ĩ Rhetoꝛica ⁊ Muſica licqʒ ĩtueri · Qui eĩ
muſice ſcientiã tenz :lõge meliꝰ de illa iu
dicabit ⁊ ſentiet: qᷓ; is qui vel ĩgenio pꝛo
ꝛio:vel ad alteriꝰ im itatõeʒ vocẽ foꝛma
bir 6 quoq; ⁊ ĩ arte Rhetoꝛica etſi eniʒ
magnis pditi ĩgeniis:quidã copiã dicẽdi
ſine arte aſſecuti ſũt: ars tñ dux certioꝛ ẽ
q́ᷓ; natura · Niud ẽ enĩ arbitratu ſuo vᷣba
facè: aliud ea ꝗᷓ dicas rõe ⁊ arte diſtigue
re.Idẽ ¶ Beritia lẽ̃aruʒ ⁊ ſcĩa rerũ:hec eĩ
duo ſeſe ĩuicẽ iuuãt:mutuaq; deſeruiũt.
Nam ⁊ lr̃e ſine rerũ ſcia ſteriles ſunt ⁊ in
anes:⁊ ſcĩa rerũ q̃ʒuis ĩgens ſi ſplendoꝛe
careat lẽ̃arũ abdita qᷓdã ⁊ obſcura videt᷑
Quid eĩ ꝓdeſt multa pulcra ſcire ſi neq;
loqui de his cũ dignitate:neq; mãdare li
teris niſi ridicule poſſis? Atʒ ita cõiuga
ta qdammõ ſũt pitia lr̃aruʒ ⁊ ſcĩa reruʒ
hec duo ſimul cõiũcta veteres illos quo
rũ memoꝛiã veneramur ad celebꝛitatem
noĩs gloꝛiãq; ꝓuexè · Tdẽ · ¶ Animũ vĩce
re. Tracundiã cohibere · ſibi ĩperare· victo
riã tp̃are victis. Indulgẽ ſupplicãtibus:
ui hoc fecerit nõ ẽ ſũmis viris equãdus
ſe deo ſimillimꝰ iudicãdus. Ne ergo ere

das iracũdie qᷓ ẽ ĩimica cõſilio · ne credas

victoꝛie q̃ de natura ẽ ĩſolens ⁊ ſuꝑba: ſʒ
vice teip̃m q eeteros gloꝛia vĩcis ⁊ virtu
te · Jdẽ ¶ Vt eĩ affectꝰ ſũt hũani qui nos
flectũt ⁊ ducũt:ita vᷣtutes adũſus hoſ ex
oſite reſiſtũt · Ex quo fit vt moꝛales qᷣdẽ
vᷣtutes:oẽs circa difficile arduũq; vᷣſant.
difficile ẽ libidĩes quaſi freno cõpeſcere.
difficile iracundiã tenere . difficile auari
ciã coercere· Ad q̃ enĩ ꝓni natura ſumus
aduſus illa ᷣtutes exponunt᷑· Nil agas
tumide dicit vᷣtus/nil ĩtẽperãter · nil aua
re·nil iracũde· nil iniq; nil abiecte: grãäde
potius quiddaʒ tibi ꝓpoſituʒ ſit · Etſi ab
ſint facultates magniſicentia ſplendeat ·
honores vero ita ꝓſequere: vt declines
ambitionẽ.veritaſ vt ĩ ſermone ⁊ ĩ omni
vita eluceat · p̃terea caue ne te vᷣtutis ſpe
cie ðcipiat viciũ. Incõſulta audacia foꝛti
tudo ñ ẽ ſʒ temeritas ⁊ veſania:tãq; ẽ in
vicio qᷓ nõ timẽda foꝛmidat: qᷓ; qᷓ timẽda.
omnino nõ expaueſ. cit · Idem . Virtutis eĩ
laus oĩs ĩ actõe cõſiſtit Iꝗdẽ Nulle eĩ tã

i.

bone artes ſũt qᷓ abutẽtiũ vicio depꝛaua
ri nõ poſſint Idẽ ( B ¶ Dicet e regione

quiſpiã · An ñ tibi hi beati vident᷑ qui qd

qd ad explẽdas valupentes expleri p̃t fa

ciliter aſſecunt᷑ g quibꝰ cõuiuandi · cubã
di . vagãdi · lauãdi·ludẽdi·venãdi· aucupã
di: ad omnẽ nitoꝛem ac ſatietatẽ ſꝑ facul
tas:quibꝰ quotquot velĩt:cõcubitꝰ femi
narũ: quotquot velit arma:equi · canes:
quibꝰ tot ſunt agri · tot ſerui ·tot exculta

palacia.tot munite arces 1 oppida: qui
tantũ poſſideãt auri · gemmarũ· veſtiuz ·
ſuppellectilis:quibꝰ annuãt omẽs.aſſur

gãt· iclinẽt:quos populi venerent᷑ · time

ant. laudẽt·qui leges dicãt · mãdẽt · exter

reant· ꝓſeribant· puniãt · extollãt amicoſ

vĩidicent ĩimicos trucident rebelles. Nõ

ẽ tam magna vt exiſtĩies beatitudo eoꝛuʒ
Nam parit certe faſtidia tãta bonoꝛũ cõ

tinuatio:tãtaq; affluentia.Neq; ſapit tã

tũ:que nõ aliqñ ĩtermittit᷑ voluptas· Be
atos tñ aliquoſ ñ nego fuiſſe moꝛtaleſ ſʒ
ꝑraros tñ:quos ꝑraros ? qui amoꝛe vtu

tis ⁊ l̃aruz cõtempſerũt cetera mũdi bo
na:qui ſe ĩnocuos · puros ĩtegros·caſtoſ/
ĩcoꝛruptoſq; ſeruãtes: extulerũt aĩm al

tius ad guſtandã diuinã excellentiã: hũa

na quaſi ſoꝛdida ⁊ abiecta relinquentes.

Nam virtus ꝑ ſe tã dulcis:tamq; iocũda
res ẽ:vt ĩcredibiles amatonbus ſuis affe

rat voluptates· tã nobilis ⁊ pᷣſtans eiꝰ

poſſeſſio: vt ſũma quadã bonoꝛuʒ vber
tate ditet poſſeſſoꝛes ſuos:quã qui vere
fuerit aſſecutꝰ:nihil pᷣter l̃arum ſtudia
dulce:nihil pᷣter deũ habet amabile: q̃ taʒ
pᷣdulcia ſibi bona · ſtabilia· ppetua ĩcoꝛru

pta pᷣeligat.cuſtodiat· cõplectat᷑ · Reli
vero mũdi ſup̃mo tandẽ guſtu:·amara ·i

firma· momentanea· coꝛruptibilia · fuco

mẽdatioꝛa· hallo ĩanioꝛa · hilla ieiunioꝛa·
pappis volãtibus leuioꝛa fugit cõtẽnit
abucit cõculcat: cõtentuſq; ſeipſo:hone

ſtiſſimis ſuauiſſimiſq; ſtudiis ſuis:totuʒ
nihili mundũ ducit:ruentẽqʒ etiã nõ foꝛ
midat · In his vᷣo recreak reſocillat letaz
⁊ iocundã agit vitã. ridet tãtas hoĩm: tã
qʒ ſtultas:⁊ vltro ſibi qᷓſitas anxietates:
tot ĩeptias·tot caſſos laboꝛes · tot ĩanes

curas.Nemĩ nocet.nemĩ moleſtus ẽ·lau

dant eũ oẽs· p̃dicãt admirant᷑· beniuolẽ
tia cõplectũt᷑. fauoꝛe ⁊ hõꝛibꝰ ꝓſequunt᷑·

Quã vᷣo hic beatꝰ ẽ: q] cõſciẽtie ſue ĩnocen

tia ⁊ ĩtegritate frui᷑ qð pꝛimũ ẽ ⁊ dulci
us oĩm bonũ ſecuruſq; ſui nullo timote
angit᷑ nulla anguſua toꝛquet᷑· non timet
largas ꝗᷣbus caret:q̃ſq; nihilifacit diuiti
as ſibi a potẽtibꝰ eripi:nõ timet a quoq;
ſe ledi: qui nec quẽq; ſe leſiſſe certo ĩtelli
git · Quã vere hic felix ẽ: ꝗqᷓ a tot tãtiſq; ſe
motis curis ⁊ ꝑiculis:tãtarũ vacuꝰ pꝑtur
bationum:ſibi ſꝑ:aliiſq; iocundꝰ letet᷑ GEt
oĩbus quotquot ſũt mũdi honeſtis:⁊ hiſ
etiã qᷓ̃ celitũ cõmunes ſũt voluptatibꝰ ꝑ
fruat᷑:q hũanioꝛibꝰ ſanctioꝛibuſq; deditꝰ
ſtudus cõtẽnat oĩa:oĩaqʒ cõtẽnens recte
cũcta poſſideat · Nã poſſidẽ is oĩa videt᷑:
nõ qͥ oĩbus abũdet:ſʒ cui nihili deficiat ·
poꝛro nihil illi deficit: ꝗᷓ nibil cõcupiſcit:
cõcupiſcẽs aũt nihil:cõtẽnit oĩa:contem
nenſq; ea:id aſſequit᷑ qð ðſiderat:deſide
rio vᷣo ſui frui:ea demũ vera ⁊ ſola beati
tudo:bonoꝛũq; oĩm pleĩtudo ẽ· Mec ba
ptiſta de ſancto petro furiſutriuſq; do
ctoꝛ Bononiẽſis ĩ quadã epla de aduſita
tibꝰ hꝰ ſeculi q; religioſe dixit ¶ ¶ Gui
qdeʒ elegãti dicto applaudat id qð legit᷑
apud frãciſcůʒz petrarchã de miſeria vite

hũane ĩ hee vᷣba ¶ Quid de hac vita quã

degimꝰ videat᷑ ĩterꝛogas neqʒ immerito
Multe eĩ ⁊ varie de hac ipſa opĩiones ho
minũ ſũt:meã bꝛeuibꝰ ackipe⸗ Videt mihi
vita hec dura ꝗᷓdã arca laboruʒ paleſtra
diſcriminũ.ſtella ſolacioꝛũ·laboꝛintus er
roꝛũ.circulatoꝛũ ludꝰ.deſertũ hoꝛribile.
limoſa palꝰ.ſenticuloſa regio·vallis hiſ
pida·mons p̃ruptꝰ.caligãtes ſpelũce·hi
tatio ferarũ · terꝛa ĩfelx.cãpꝰ lapidoſus

apꝛicoſũ nemꝰ · pꝛatũ herbidũ plenũ ſer
etibꝰ. floꝛẽs oꝛtꝰ ac ſterilis· fõs curaruzʒ

fluuiꝰ lacrimarũ.mare miſeriarũ· qes an
xia.laboꝛ ĩefficax·conatꝰ irꝛitꝰ .grata fre
neſis · põdꝰ ĩfauſtum · dulce virꝰ·degener
metꝰ icõſulta ſecuritas·vana ſpes·ficta
fabula·falſa leticia· viſus doloꝛis. Riſus
ĩcõditꝰ.fletꝰ ĩutilis · ĩane ſuſpiriũ.cõfuſꝰ
oꝛdo.tumultuoſa cõfuſio · trepidatio tur
bulẽta.ſolicitudo ꝓpetua · Inſons ĩerita
fnops copia · diues iopia· mbecillis po
tẽtia · tremule vires. Egra ſanitas.· Tugis
moꝛbus·. gemĩa egtudo·.Mec Erãciſe pe
trarcha ð miſeria vite hůane ( D a
audiſſeʒ iãdudũ a plimis:qbus cũ ẽ mihi

cen

Ulei
nore
mnet

ntt

„

tur

66 t

ihif
dit⸗
ecte
et:

0,
ſe

freqñs cõſuetudo te eẽ virů doctiſſimũ:
atq; oĩ l̃aruʒ genere pᷣſtantẽ:ſtudioſiſſi
mũ vero earũ ſ̃aruʒ ꝗᷓ ſpectãt ad ſtudia
hũanitatis:ſumma ſtatĩ ſum cõplexꝰ be
niuolẽtia · Aceſſit ad eã augendã qð qui
dã mihi retulerũt:te cũ voleepente egere
eplas meas:q̃ʒuis ꝑuo ſint exſſtimande.
Quod aũt pꝓlunis facio q; reliqua omnia
ðq; ad amoꝛẽ me etiã excitauit: multi af
ſenit te ad variarũ multipliciũq; reruʒ
ſcientiã adiũxiſſe etiã ſtudia ꝓbitatis ac
virtutis:neq; minoꝛẽ te laudẽ ex eius cul

tu:qᷓ; ex ltis repoꝛtaſſe:qua ĩ re ꝑymagnũ

adeptꝰ es doctrine ac ĩgenii fructũ.Ot hi
qui id ſuis ſtudiis aſſequunt᷑:vt eis vtan
tur tãq́; iſtrumẽtis ad honeſtũ ⁊ decoꝛũ
illud qdð laudat᷑ a philoſophis capeſcen
dü:hi mihi vident᷑ egregiũ atz excellẽs p
mium ex ſuis vigiliis repoꝛtare · Quibus
vero multarũ rerũ ſcientia attulit irꝛita
menta aut fomenta vicioꝛũ: iam pᷣſtaret
illos rudes fuiſſe q́; doctos:mutos poti
us q; eloquẽtes. Idcirco enĩ bone artes
reꝑte fuerũt:vt illis iſtrueremur qͥd agẽ
dum eſſet quid ve omittendũ:vt ꝑ earuʒ
exhoꝛtationes optĩs moꝛibꝰ ĩſtrueremur

HMec ẽ cauſa cur piktes velĩt poſtremã

cui vacandũ ſit debere eſſe philoſophiaʒ
moꝛalẽ tanq; ꝑfectioꝛes cuiuſdã vite p̃ee
ta ⁊ ĩſtitutiones cõtinentẽ · Cum igit᷑ ex
ris ſummã oĩm rerũ doctrinã ſis cõſecu

tus: virtꝰ aũt boni viri tibi nomẽ indide

rit cõmotus ſum ad te toto ex aĩo diligẽ
dum . Scis enĩ virtutẽ tanti eſſe.vt nos
ad eoꝛũ etiã quos nunq; vidimꝰ beniuo
lentia cõpellat· Hoggiꝰ floꝛentinꝰ ¶ Hu
rimũ delectatꝰ ſum tuis ad me literis mi
bñdicte: ⁊ ſimul ſũ admiratꝰ ingenii tui
acumen:qui cũ tantã oꝑam ĩpenderis iu
ri ciuili ꝑdiſcẽdo: vt ĩter doctiſſimos eiꝰ

artis viros digne ãnumerari poſſis · Tta

tñ eloquẽter ita omate · ita facũde ad me
ſcripſiſii:vt nõ minoꝛẽ ex eloquẽtie facul
tate:q; ex legũ doctrĩa laudem mea ſnĩa
merearis· Td. ¶ Nã oiĩs actio vite mee ĩ
ſtituto rñũdet · Grandes ĩ me opesĩgẽteſ
q; pecunie floꝛẽtiſſimaꝛũ v᷑talie ciuitatuʒ
munifſicẽtiſſimoꝛũ pꝛicipũ muneribus
ſunt collocate· ARt mihi quotidie ẽ tantũ
dẽ: ac ſi mibil vnq́; collatũ fuerit: ⁊ cuʒ ni
hil ſit: nihil tñ deeſt· tta mecũ agit᷑ diuĩa

1.

quadã benigtate:vt qui ꝓpe nihil habeã
videar oĩa qdammõ poſſidere· Satis me
locupletẽ ſꝑ opulentẽq; foꝛe duxi :ſi cõſi
lia:cogitatões oĩs ad virtutẽ:deumqʒ re
ferꝛẽ · Quid enĩ deeſſe cuiq; poteſt qͥ vir
tute comite vtat᷑ ad deũ? Nulla ſane vi
derẽmihi neq; cenſenda virtꝰ: neq; nomi

nanda qꝗᷓ ad deũ tanq́; ad fummũ ĩcõmu

tabileq; bonũ nõ referat᷑ · Hãc ego potiꝰ
qᷓ; quoꝛũdã ſtoicoꝛũ qui humanã glonaʒ

popularis illiꝰ: ⁊ fucate honeſtatis noĩe
venerabant᷑ ſententiã ſequẽs:nõ qð ſtul
tis hoĩbus: ſed qð ſapiẽtibus a deoq; ꝓ
batũ iri putẽita bonũ iudico:⁊ aliud ni
hil ponã ĩ bonis:nec ĩanem gloꝛiã huius
müdi: ſed verã illã ac celeſtez ꝓpono glo

riam. Quare qd de me ſtulti vel ſentiant

vel loquant᷑ nõ tã negligo qᷓ; cõtẽno:meʒ
honoꝛẽ facio pluris q; ignominiã ſi ab ĩ
ꝓbis conferat᷑. Nullius iſani minas:nec
inſidias ꝑtimeſco.Me in oĩs ĩpꝛobos ⁊ ꝑ
ditos eq; acerꝛimũ hoſtem p̃beo · Bonos
aũt ⁊ honeſtatis ſtudioſos:atq; tui ſimi
les vnice diligo ⁊ admiroꝛ · Frãciſeꝰ phi
lelfus · ¶ Quid enĩ ĩ hominũ vita magis
neceſſariũ cenſeri debet: q̃ᷓ; aut id maxĩe
omniũ ſequi:qð honeſtum ſit:aut id om

ni ope atq; opera aſpernari: qð afferat

ſecum vllã turpitudis feditatẽ· Non enĩ
ad cibũ ac potũ: nõ ad pꝛurientẽ coꝛꝑis
voluptatẽ:que ipſa nobis cũ pecudibus
ſunt cõmunia:ſed ad decus dignitatẽqʒ
nati ſumꝰ. Idcirco nobis mens data eſt ĩ
moꝛtalis ac diuĩa:vt imoꝛtalitati ſeruien
tes dei ſimꝰ qᷓʒſimilimi · Et uo pacto ꝓ
pius ad deũ accedimus q́; ꝑ bñficentiã ⁊
iuſticiã g Tunc deũ mayxĩe imitamur cuʒ
alis bñfacimꝰ:cũ iuſti ſumꝰ . Quibꝰ rebꝰ
eo ẽ magis a nobis ſtudendũ:quo nõ ſo
lũ gloꝛiã huiꝰ mũdi:q̃ quãtacũq; ẽ: tota
ẽ bꝛeuis: planeqʒ ĩanis: ſed multomagis
celeſtẽ illiꝰ atq; ſempiternã aſſequimur
Nec ille mihbi iuſtus videri ſolet q noceat
nemĩ:id qð etiã cũ pleriſq; aliiſ aĩantibꝰ
ẽ nobis cõmune:ſʒ qͥ vel ꝓſit cũ pᷣt vel ꝓ
pulſet ĩiuriã.Nõ Polis nobis nat̃a nos
genuit:̊ his oĩbꝰ quoſ ĩtelligẽtie vis:ra
tioniſq; virtꝰ · ĩmoꝛtalitati quadã foꝛma
inſigniuit · Atqui vt is abhoꝛret a digni
tate nature qui ĩiuſtus ſit:qui nihil opis
nmhil adiumenti conferat ĩ humanũ gen?ꝰ

1. —

1.

ta hbic admoduzʒ p ſe fert nature bonita

tẽ:qui ad cõmunem hoĩm ſalutẽ atq; oꝛ
namẽtũ ſeſe natũ meminerit · Qſi hone
ſtũ ẽ ob cõmunes hoĩm vtilitateſ nullos
laboꝛes: nulla pꝑicula fugere: quãto hone
ſuus ⁊ p̃clarius duci cõuenit id facere ũ
ꝓpter hoĩes ſolũ:ſed ꝓpter deuʒ: ꝓpter
Thuaros ninn pter chꝛiſtũ optimũ ma
ximum: qui nullo a nobis officio ꝓuoca
tus vltro ſe nrẽa cauſa moꝛti dedidit · Tdẽ
Pbilelfus. Mec circa virtutes ſufficiant:
nunc ad alia trãſgrediamur ¶Circa pa
cem: a felicẽ reipublice ſtatũ· Ac circa reſ
ſecũudas hoĩs pꝛiuati:Et vbi de his reipu
M

blice: nobis: aut alteri cõgratulamur.

T.Qeclauſule:Tncipiũt·
Ec aĩaduertenda ĩ ciuitate ſũt:
que ſunt apud Hlatonem nr̃m
cripta diuinitꝰ. Quales ĩ repu

re eſſe ciues · Id etiã iubet idẽ ille Pato:
quẽ ego vehemẽter ſequoꝛ autoꝛẽ: tantũ
cõtendere ĩ republica:quantũ ꝓbare tu
is ciuibus poſſis:vim neqʒ parenti:neq;
patrie afferꝛe opoꝛtere · li · puo. Cpiſt · ix ·
Pꝛimũ tibi vt debeo gratuloꝛ:letoꝛq;
tum pꝓñti:tũ ſperata etiã tua dignitate:
ſerius nõ negligentia mea: ſed ignoꝛãtia
rerü nmn ſiedn bis enĩ ſum locis: quo 2
ꝓpter longinquitatẽ: ⁊ Ppeer latrocinia
tardiſſime omia ꝑferunt᷑ li · ſcdᷣo· Epi · ix.
¶ SDi ipſa reſpublica tibi narꝛare poſſet
quo ſe abenei⸗nd faciliꝰ ex ea cognoſce
re poſſes:q; ex liberto tuo phania:ita eſt
homo nõ modo pꝛudẽs:verũ etiaʒ qdð vi
di curioſius · Qua ꝓpter oĩa tibi ille expla
nabit id enĩ mihi ⁊ ad bꝛeui tatẽ eſt aptiꝰ
⁊ ad reliq̃s res ꝓuidẽtius.li.tercio · Epi.
a ECiarulatio tua etſi ẽ mihi ꝓbatiſ
aa ab optĩo fit anĩo:tamẽ hoc mihi
multo iocundiꝰ eſt ⁊ gratiꝰ ꝙ in ſumma
paucitate amicoꝛũ · ꝓpinquoꝛũ · ac neceſ
arioꝛũ: qui vere mee ſaluti fauerẽt:te cu
pidiſſimũ mei ſingularẽq; beniuolentiaʒ
mihi p̃ſtitiſſe cognoui.li·q̃rto · Epiſt· xi ·
¶ Tibi gratuloꝛ:mihi gaudeo · te amo.

tua tueoꝛ· a te amari. ⁊ quid agas · qᷣdqʒ

52

agat᷑ certioꝛ fieri volo· Vale.li·vi. Cpi · xx

SDi te doloꝛ aliquis coꝛꝑis·aut infirmi

tas valitudĩs tue tenuit quo minꝰ ad lu

dos veneris:foꝛtũe magis tribuo q; tue

blica puicipes eſſent: tales reliquos ſole

ſapiẽtie · Sin hec ꝗᷓ ceteri admirant᷑ cõtẽ
nen da eſſe duxiſti: cũ ꝑ valitudineʒ poſ

ſes venire tamẽ noluiſu: vtrũq;ʒ letoꝛ a ſi

ne doloꝛe coꝛpis te fuiſſe: anĩo valuiſſe:
cũ ea que ſine cã mirant᷑ alii neglexeris:
mõ vt tibi conſtiterit fructꝰ ocii tui:quo
quidẽ tibi ꝑfrui mir iſice licuit: cuʒ eſſes ĩ
ilta amenitate pene ſolus relictus · li·vii.
Gpi·paa. ¶ Reliquias vᷣo ꝑtis diei tu cõ
ſumebas his delectationibus:q̃s tibi ipſi
ad arbitriũ tuũ cõparas.Cadem. Rei
que ſunt venatões bine ꝑ dies quĩqʒ ma
gnifice nemo negat · Sed qᷓ poteſt homĩ
politico eſſe delectatio: cũ aut homo ĩbe
cillis a valẽtiſſima beſtia laniat᷑:aut pᷣcla
ra beſtia venabulo trãſuerberat᷑: qᷓ tamẽ
ſi vidẽda ſunt ſepe vidiſti:neq; noſ ꝗᷣ hec
ſpectamꝰ quidquid noui vidimꝰ. Eadem
Ekac q̃ro cauſas omẽs aliqñ viuendi
arbitratu meo:teq; ⁊ iſtã ratõnẽ ocii tui

1 laudo vehemẽter ꝓbo· Cadem. ¶ „*
oĩ

vero ĩ lepidi ſuauiſſimi doctiſſimiq; h
familiaritatẽ veniſii: ñ dici poteſt q; val
de gaudeã: qui fac te qʒmaxie diligat. mi
hi crede nihil ex iſta ꝓuincia potes qð io
cũdius ſit depoꝛtare:Epi xv. ¶ Reliquũ
eſt vbi nũc ẽ reſpublica ibi ſimꝰ : potiꝰ q;
dũ üllã veterez ſequamur ſimꝰ ĩ nulla.li.
ix · Gpi · ix · ( oĩo patrie cãritas meo
quidẽ iudicio maxĩa:ſʒ amoꝛ volũtatiſqʒ
cõiunctio plus certe habʒ ſuauitatis· Ita
q; cõmemoꝛatio paterne neceſſitudĩs:be
niuolentieqʒ eiꝰ quã erga me a puericia
erulilſe ccterarc reruʒz ꝗᷓ ad eã ſentẽ
tiã ptinebant:ĩcredibilẽ mihi leticiã attu
lerunt· Rurſus declaratio anĩ tui quẽ ha
beres de republica:quẽqʒ habiturꝰ eſſes
mihi erat iocundiſſima· eoqʒ maioꝛ erat
hec leticia:ꝙ ad illa ſuperioꝛa accedebat·
Ftaq; te ñ hoꝛtoꝛ ſolũ mi plance:ſed pla
ne ⁊ oꝛo:qð feci his lĩñis quibꝰ tu hũaniſ
ſime reſpondiſſi:vt tota mente: oĩqʒ ani
ĩpetu in rẽpublicã ĩcumbas. Nihil ẽ qð
tibi maioꝛs fructꝰ gloꝛieq; eẽ poſſit nec
quicq; ex oĩbus rebꝰ humanis ẽ pᷣclariuſ
aut pᷣſtantius q; de republica bene mere
nir Gpr v-(& reipub· cauſa maxĩe
gaudere debeo: tantüũ te ci pᷣſidi: tantuʒ
opis attuliſſe extremis pene tꝑibꝰ:quan
tũù ab aliquo memona nr̃a nõ recoꝛdat᷑:
tamen ita te victoꝛẽ cõplectoꝛ republica

d⸗

Sr

es

recuꝑata:vt magnã ꝑteʒ mihi leticie tua
dignitas afferat: quã ⁊ eẽ iaʒ ⁊ futuram
ãpliſſimã traliso Gpi di C Lirge igit
vt agis: nomẽq; tuũ cõmẽda ĩmoꝛtalita
ti: atq;ʒ bec omia que habẽt ſpem glorie
collecta ĩanibꝰ ſpledoris inſignibꝰ cõtẽ
ne bꝛeuia fugacia caduea exiſuma· Veruʒ
decꝰ ĩ virtute poſituʒ eſt: que maxĩe illu

ſtrat᷑ magnis ĩ repu· meritis· Gam facul

tatẽ taliter habes maximã: quã qñ cõple

xꝰ es . tene · pfice · vt ne minꝰ reſ publica

tibi: q; tu reipublice debeas. Me tue di

gnitatis nõ mõ fautoꝛẽ: ſed etiã ãplifica
toꝛẽ cognoſces · id cũ reipu · que michi vi

ta mea eſt carioꝛ:tũ noſtre neceſſitudini
debere me iudico: atq;ʒ in his curis quas

cõtuli ad dignitatẽ tuã cepi magnaʒ vo

luptatẽ: ꝙ bñ cognitã mihi Titi minatii
pꝛudẽtiaz: ⁊ fidẽ magis etiã ꝑſpexi ĩ eius
incredibili erga te bnuolẽtia ⁊ diligẽtia

Cadẽ, (Nuq́; me hbercule mi Cicero me
penitebit marĩa picula ꝓ patria ſubire:

—

dũ ſiquid acciderit mihi a E hẽſione te

meritatis abſim · epi· xxiii· ¶ Laterenſis
. 2* . „ 1 . . S .
noſtri 1 fidẽ a aĩm in rẽpub: ſingularem

ſꝑ fateboꝛ.Hadẽ. ¶ PHacis inter ciues cõ

ciliãde te cupidũ eſſe letoꝛ· pacẽ eam ſi a

ſeruitute ſeiũgas:cõſules ⁊ reipublice:

dignitati tue. Sin iſta pax ꝑditũ homĩeʒ

in poſſeſſionẽ ĩpotẽtil ſimi dominat re
ſtituta eſt:hoc aio ſcito omẽs ſanos: vt

moꝛtẽ ſeruituti anteponũt · Ttaq; ſapien
tius meo qᷣdẽ iudicio facies: ſi te ĩ iſtã pa

cificatõem nõ ĩterpones: que neq; ſena
tui neq; populo neq; cuiq; bono ꝓbat᷑·
ſed hec audies ex aliis : aut certior fies li
teriſ. Tu ꝓ tua pꝛudẽtia qͥ d oꝑptimum fa
ctu ſit videbis · Epi · xxvii · ¶ Sũ cõplexꝰ
totã rẽpu.egiq; acerrime :ſenat ũqʒ iam
lãguẽtẽ ⁊ defeſſũ ad pᷣſtinã virtutẽ con
ſuetudinẽq; reuocaui: magis ani q; ĩge
nii viribꝰ hic dieſ: meaqʒ cõtẽtio atʒ actõ
ſpeʒ pᷣmo populo romano attulit liber
tatis recuꝑande · Nec vero ip̃e poſtea vl
lũ tp̃s ĩtermiſi de repu·nõ cogitãdi ſolũ
ſed etiã agẽdi: epi · xxvni · ¶ Natura aũt
mea ⁊ ſtudia trahũt me ad pacis liber
tatis cupiditatẽ · epi · xxxi · Echuare eum
me exiſtia eẽ qͥ pᷣmũu paciſ cupidiſſimꝰ ſiʒ
(oẽs enĩ ciues plane ſtudeo eſſe ſaluos)

deinde qui 1 me rẽpub. vẽdicare ĩ libeꝛ

tatem ꝑat? ſim . Gadez ¶ Deol homĩeſq;
teſtoꝛ patres cõſcripti:qua mente: ⁊ quo
aĩo ſꝑ ĩ rempub· fuerĩ:⁊ ꝙ nibil antiqus
cõmuni ſalute:ac libeꝛtate iudicarim:qd
vob bꝛeui ꝓbaſſeʒ: niſi mihi foꝛtuna pro
priũ cõſiliũ extoꝛſiſſz epi· vltima ¶ Ma
xima ſũ leticia affectꝰ cũ audiui te conſu

lem eſſe factũ: eũq; honoꝛẽ tibi deos for

tunaꝛe volo: atz te ꝓ tua parẽtiſqʒ tui di
nitate admiſtrari · lib · xv · epi.octaua·
RXNNMarcellũ tuũ cõſulẽ factũ: teqʒ
ea leticia affectũ eẽ q́;maxime optaſti mi

rãdũ ĩ modũ gaudeo.idqʒ cũ ipſiꝰ cauſa
tũ ꝙ te oĩbus ſecũdiſſimis rebꝰ digniſſi

mũ iudico:cuiꝰ eꝛga me ſingularẽ bñůuo
lẽtiã:vel in labore meo vel in honoꝛe per

ſpeyi· Totã deniq; domũ veſtrã: vel ſalu
tis vel dignitatiſ mee ſtudioſiſſimã: cupi
diſ ſimãq; cognoui · Quare gratü mmi fe
ceris ſi vxori tue iunie gꝛauiſſime atz op
time feĩe meis verbis eriſ gratulatꝰ Rte
id quod cõſueſti peto: abſẽtẽ me diligas
atqʒ defendas. Epla. ix · Et hec ex tullio
Sequũtur ex Caſparino ·

(¶No idem. (B
On de puatis cõmodis vt ſepe
antea:ſed de ſalute nrõrũ ciuiuzʒ
Ohas literas ad te obſignaui:ſi vn
q; tp̃s fuit quo tibi ſtatꝰ reipu. cure fue
rit:vide vt hodieꝛno die illi ⁊ cõſilio ⁊ au
xilio tuo velis adeſſe · Gaſparinꝰ ꝑgamẽ
ſis. ¶ Quis ſit noſtre ciuitatis ſtatus ex
hoc poteris ĩtelligere:ꝙ nũq; melioribꝰ
auſpiciis iacta fuerũt füdamenta noſtre
reipub. qᷓ; hodierno die · ¶ Si de nrã re
pu.liberiꝰ ad te hꝰ tꝑe ſcribo q; oliʒ fece
rim: nihil eſt ꝙ admirari te opꝛteat: nun
qᷓ; enĩ tẽpuſ fuit quo vehemẽtiꝰ ꝓ publi
ca vtilitate ad te ſcubẽdũ fuit (¶ Quid ð
publica vtilitate noſtroꝛũ ciuiũ ſentiam
1 qua ratõne ea res meliꝰ poſſit a nobis
agi:⁊ omnẽ cõſiliorũ meoꝛũ ratõem tibi
ĩprimis aperiã · Sed plura de bñuolẽtia
ſpe ciuiũ oĩʒz ĩ te poſita ſcriberẽ: niſi tu
qui oĩa noſti: ſũme patriã diligis ea te

cum melius ꝓſpiceres· ¶ Ded vbi te ad

iutoꝛẽ ad hãc reʒ haberẽ: ſpero facile ob
tẽtu eſſe oĩa fieri: de quibꝰ ad te ſcripſi:
nõ fugias ergo velut cõſido hũc laboreʒ
ſuſcapieſq; tum reipub:cauſa:tũ fũma ĩ

me beniuolẽtia tua: banc ꝓcuratõeʒ tibi

boneſtã: ⁊ reipub.qᷓ;vtilẽ. ¶ Que adhuc
ſunt a te ꝓ noſtra republica ꝑfecta maxi
me cõmẽdo:vtinã oẽs qui in ea veiſãtuꝛ
eo aimo in cõſeruãda atq; exaugẽda pa
tria eſſent quo ſemꝑ fuiſu. ¶ Qualem ĩ
gerẽdis magiſtratibꝰ me p̃buerim:volo
potius ſit alioꝛũ q; meũ iudiciũ .Illud ñ
dubitabo ad te ſenbere nunq; me amici
ciam cuiuſq;: neq; gratiã tãti feciſſe quĩ
leges ⁊ equitatẽ omni priuate cauſe p̃tu
lerim:ſed illud ſcio neminez poſſe tã ſub
ducta ratõne viuere:vt eiꝰ officiũ oĩbus
placeat. ¶ Scias enĩ fere nihil ꝑiculoſiꝰ
eſſe iudiciis: 1 oportere oĩa ſuſpecta ha
bere que iure ciuili diffiniũt᷑: cũ nulla re
piat᷑ lex: cui ſi hoĩes qui ꝑiti in iure dicũt
igeniũ accõmodeuerĩit:non poſſit diſpu
tãdo hue ⁊ illue trahi:Inſtabis ergo nec
prius cõquieſces:q; ea man tencbis
