lo hoc ſaltem boni ineſt:etiã moleſta mi
nus incipiet: minuſq; inſolens· Sepe em̃
obſequentioꝛ in reliquis viro eſt:que ſe
meminit ĩpudicã · de niq;ʒ ſi cõiugalis tibi
ſides frangit᷑ · vide ne tu hãc alus nõ ma
ritis tantũ: ſed uxoꝛi tue fregerns · Nam
ſunt qui ab vxoꝛe exigunt qd nõ pꝛeſtãt:
ui laſciuiã ſuam titulo vrbanitatiſ exeu
ant:alienã vt grauiſſimũ ſcelus ſeueriſ
ſime punientes:qui cũcta cum ſibi ꝑmiſe
runt:cuncta aliis negent:niquiſſimi iu
= de pudicicia iudicent impudici ·

¶ Q ¶ Doleo. Vxoꝛ ſterilis eſt mihi. ¶Re

ſpondeo · Vnũ coniugalis ĩcomodi reme
dium ſterilitaſ: obſequioſas facit atq; hu
miues · Que plurimos parit iam nõ uxoꝛ
credit eſſe ſed dña:ſterilis aũt f let ⁊ tacʒ.
annã helcane meminiſti · Vnde puerperã
emulantẽ · nutrices litigantes· ĩ fantulos
vagientes audire:ſterilitas omma tedia
hec ſummouet ( De ¶ Doleo· Rapta elt
mihi vxoꝛ · ¶ Reſpondeo · Si incomoduz
coꝛꝑis curanti p̃miuʒ debet᷑: quid non le
uanti animi angoꝛes ⁊ moleſtias debeat
Si quis tibi medicus tercianã febꝛem ab
ſtuliſſet: ⁊ gratiã illi haberes ⁊ pᷣcium da
res: quid nũc facias continuã auferenti.
Neſcis quid raptoꝛi debeas ? Naʒ ⁊ ſi co
acta iuit vxoꝛ ignoſcito:at ſi volens:vno
actu duplex tibi querit᷑ vindicta:nam et

adultera ſuũ ad toꝛtoꝛẽ adiit:⁊ ille tuum
virus ſuam tranſtulit in domũ. Qualem
em̃ mechus ſperet que talis fuit marito:

¶ & ¶ Doleo · Vxoꝛeʒ bonã ac decoꝛã ꝑdidi.

Reſpondeo · Stulti eſt cõpedes ſuas
qᷓ;uis aureas amare nunq; foꝛtaſſis opi
mioꝛẽ queſtũ lux attulit vna:quãtis com
pedibus elapſus es: q̃ᷓnto naufragio ena
taſti · Lam ſine aduerſario tui rerũ q; tua
rum dũs eſſe incipis: Ante lucem lectulo
matutinus domo egredi:veſpertinus re
gredi:ſolus aut cũ . voles totos di
es agere ꝑmitteris ¶ E ¶ Doleo. Tuder
me pꝛiuauit ſponſa ( Reſpondeo. Iduil
ter aut raptoꝛ foꝛſitan te pꝛiuaſſet · leuiꝰ
eſt ſponſam amiſiſſe q; cõiugẽ:in illa em̃
ſpes perditur: in hac res: leuioꝛ autẽ ſpei
iactura q; rei eſt· deniqʒ ſi in iudicio ſue
cubuiſii:dignus es viciſſe · Nam duobus
de vna muliere certantibꝰ:qui mulierem
habet is ꝑdidit: qui vicit hic eſt victus:q
vincit᷑ hic ẽ victoꝛ ⁊ liber. ¶ G ¶ Doleo
Eilia laſciuire incipit · ¶ Reſpondeo⸗Oec
curre pꝛincipiis: dura ferro: tenera digi
tis cõuellunt᷑ · Qui ſibi vel alteri habitum
querit a teneris annis ĩcipiat:facile ⁊ tra
ctant᷑ mollia ⁊ flectunt᷑. Vnde lautas da
es ⁊ ueſtes illi molles ac fulgidas· anu
lſ; ⁊ armillos detrahe: ⁊ quidqᷣd ẽ alis
uo ⁊ ipᷣa ſibi placet: ⁊ aliis placè ſtudet
Obiice illi domeſticas curas· penſa.acus
⁊colos:⁊ ſiquid eſt oꝑis quod ſuaues ac
molles manus in callũ donet · Seduc eaz
a ſpectaculis: a cõcurſu popli:feſtis etiã
diebus illã domi contine · Nullũ vagis ac
diſcolis cogitatibꝰ tempus linque· Occu
patio ⁊ laboꝛ ⁊ incultioꝛ habitus ⁊ uictꝰ
aſperioꝛ ⁊ ſeceſſꝰ:inqʒ vnũ aliquid iugis
intentio · Ad hec teſtis carus ⁊ uerendus
frequẽs admonitio: dulces mine:⁊ ſi qñ
res exigat aſpere he ſunt caſtitatis aduer
ſus ĩpudiciciam ſere ac uectes:qui ⁊ ĩſul
tantes ocioſas anĩo paſſiones arceant:
ingreſſas eiiciant · ¶ H ¶ Doleo· Nume
roſa pꝛole pꝛegrauatus ſum· ¶ Reſpon
deo · Sic dicis qſi felicitate ðpꝛimaris tua
⁊ uota pꝛima moꝛtalium tibi cumulatius
obueniſſe fers grauiter: mirũ genus im
patientie · Nam is eos paſcet:qui te a iu
uentute tua paſcit in ſenium:qui non ſo
lum homines:ſed piſces ⁊ quadꝛupedes

—=

paſcit ⁊ volucres. ¶ T ¶ Doleo. Nouer
ca ſuperbiſſima eſt mibi · ¶ Reſpondeo.

Et femine ꝓpꝛium ſuperbia eſt:⁊ nouer

ce eſt: ſi gemine cauſe vnuʒ pariunt effe

ctum non eſt quod ſtupeas:eſt qð feras

te q; ⁊ pꝛeuignum ⁊ filiũ bonum pꝛobes

Nulla aũt re q; humilitate melius vincit

ſuperbia. Vnde ſi impia atq; ĩpoꝛtuna ẽ
tibi nouerca: ſis ili pius 1 patiens: pieta

tem patri debes:patientiaʒ femine: reue
rentiam nouerce · Nam ſi tibi iniurioſa
eſt: iniurias cõtemne· Muliebꝛes em̃ iniu
rie cõtemptu magis melius q; q; vltõne
plectunt᷑· ¶ RB¶ Doleo · Durum patioꝛ
parentem. ¶ Reſpondeo · Duricies pr̃is

ſepe filio ſalubꝛis: ſemper damnoſa mol

licies:non lingue tantum: ſed nec virge
parcendũ docti cõſuluere · Nam que tibi
duriſſima: illi foꝛſan vtilia vident᷑: cui et
certius iudiciũ: incrrepito eſt affectꝰ.

adoleſcentia nõ niſi que ſub oculis ſunt

metitur: etas maturioꝛ omma circumſpi
cit:deniq; ſi durum habes patreʒ: habes
vbi amoꝛem·vbi pudoꝛẽ · vbi patientiam
tuã pꝛobes · Nullũ imperium in terris iu
ſtius qᷓ; patris · Nulla honeſtioꝛ ſeruitus
q́ fili · Nil tam ſuũ cuiq; eſt q; fiius pa
tri· nibil cuiqʒ indignius eripit᷑·
Doleo.Mabeo filium cõtumacem. ¶ Re

ſpondeo. Dum aliquid vel minimuʒ ſpei

eſt ſemꝑ ad miſericoꝛdiã inclina:memen
to qʒ te patrẽ non eſſe iudicem· Neq; hic

tibi terentianũ illud excidat:pꝛo peccato

magno paululum ſuplicii ſatis eſt patri ·

Magis autẽ animum pꝛemit: pungit q;

acrius ſuperbi filu verbum vnũ irreuerẽ

tius ꝓlatum:q; ſeueri patris quecũq; du
ricies · Clle em̃ iniuriam facit:hic iure ſuo

vtitur·. ¶ V ¶ Doleo· Eilius qui meus
dicebat᷑ alienum audio· ¶ Reſpondeo.
Qur hoc aliis potius q; vxoꝛi credis: qua
boc vnũ ſaltem nemo certius nouit.lla
certe tibi filium dedit:quẽ nũc alii nitun
tur eripere · Audiſti credo in patrum me
moꝛia:vir illuſtris fuit:cui foꝛma ⁊ genẽ
par vxoꝛ obuenerat: ſed fama pudicicie

ambigua . Ex hac vnicus infans pulcerri

mus natus erat · Quẽ die quadã ĩ gremio
habens mater:grauẽ curis ⁊ ſuſpirãtem
rirum aduertiſſet: queſiuit que nã tanti
cauſa ſuſpirii eſſʒ? Rurſus ille ſuſpirãs:

¶ Doleo · Amici abſentia me affligit

cellem inquit dominii mei dimidiã partẽ
paciſci:vt mihi ita conſtaret hunc puerũ
meũ:ſicut cõſtat eẽ tuũ· d hoc illa nihil
fronte mota vel animo Enimuero inquit
nequaq; tãti pꝛecii eſt opus:da mihi cen
tuʒ pꝛati iugera:vbi greges meos paſcã:
1 de hoc ipᷣo certũ ego te faciam. Cunq;
ille impoſſibile pꝛoꝛſus id dic eret:conuo

catis qui ꝓpe erant pꝛoceribus:⁊ ſponſi

one interpoſita:nmatuʒ illa vlnis extulit ·
Eſt ne inquit meus vere inquit:cum vir
ãnuiſſet · Nla bꝛachiis teme illi pueruz
poꝛrexit: ⁊ accipe ait dono eum tibi. Tam
haud dubio tuus eſtRiſu aſtantiũ aboꝛ
to ꝓ vxoꝛe diffinitũ: ⁊ vir om nũ ſenten
tiis cõdenmatus eſt ¶ N ¶ Doleo Filiũ
amiſi · ¶ Reſpondeo· Si pium nihil ẽ qð
iam illi timeas in tuto eſt:at ſi impiũ nu
meratoꝛẽ annoꝛum:tue ſtimulũ knectu
tis amiſiſti. ¶ OQ ¶ Doleo. Hatreʒ aman
tiſſimũ amiſi · ¶ Reſpondeo: Incipe iam
de alis curare:qui te curet amplius non
erit · Neq; ſcis quid ſit patrẽ perdere niſi
fuũ habuiſti ¶ H¶ Doleo · Mater obiit
mitiſſima. ¶ Reſpõdeo· NMater ſubſiſlit
duriſſia: que te ⁊ matrẽ quã requiris vno
gremio ſeruabit: cuius ĩ Deere ſunſti. illa
huius in vtero tecũ erit:te ⁊ illam vt cre
dimus die vltĩo pariturã. ¶ Q ¶ Doleo
Rmiſi atre. C teſponven. oꝛtaſſis vi
te tue emulũ ⁊ gloꝛie obicem:fratris im
erio nullus hoſiis infeſtioꝛ. ¶ R CDo
eo. Eſt mihi diſcoꝛs domi frater · ¶ Re
ſpondeo· An ⁊ hoc miraris eſſe magna ĩ
domo: qð ĩ ipſis materni vteri fuit angu
ſtiis:vbi olim ꝛſi maioꝛiſ miſterii velamẽ
tum eſſet: certe non diſcoꝛdes fratres le
gimus ſed bellantes · ſt ne igitur nouu
ſi faciunt armati qð nõ nati ſolent.

ſpondeo . Gſt id fateoꝛ cõmune mulierũ:
atqʒ ommũ muliebꝛiter amantiũ:quoꝛuʒ
delectatõ omnis ĩ ſenſibus eſt Nihil omi
nus de his ipſis poeta loquebat᷑ ubi ait ·
Abſentem abſens auditq; uidetq; · Inter
dum aũt non cognoſcitur amicus niſi ab
eſſe ceperit · Sicut cunctis in rebus:ſic in
amicis copia ingẽs guſtum ebetat:penu
ria acuit· & ſi magiſter amoꝛis ĩtermiſſi
onẽ amantibus utilẽ dicit:quibus omni
bus in pᷣſentia eſt uoluptas:cur nõ eadẽ

nte
i
bil
lut
cen
ſei⸗

q

bor
iten
Pli
icß
uUum
echn
man
iam
non
niſi
dbiit
ſſſt
no⸗
ilti
te

bleo

pi
n

de
ad
m
reͤle
voun
(8
(De
len:
gort
N
Are
ſic
Nicin
venn
miſti
omni
eẽ

vtilis ſit amicis:quoꝛũ ĩ uirtute iocundi

tas tota eſt: que abſentie nullum ſentit ĩ
cõmoduʒ:cũ ubiqʒ pꝛeſens ſit· Noli ergo
deſiderio ſuccumbere:ſed amicuz mente

amplectere:quẽ tibi nec diſceſſus eripiat

nec moꝛs ipᷣa· ¶ A ¶ Doleo. Fnnumera
biles uſqʒ ad tediuʒ me honoꝛant· ¶ Re

ſpondeo · Tu uero dei munus agnoſcito.

Cle te honoꝛat ut te illum ⁊ honoꝛare de
lectet:⁊ inhonoꝛaſſe peniteat. Omnis ho
noꝛ ⁊ quodcũq; homini ab homĩe bonuʒ
fit a deo eſt· Quãuis aũt non ſit optanda
celebꝛitas ꝑ ſeipſum:ferenda eſt tamen:

⁊ amande cauſe ipſius virtus ⁊ ĩduſtria:

neq; vnqʒ vt illa careas deſerẽde.Multo
eſt gloꝛioſus: laboꝛ optabilioꝛ q; ignaua
requies · ¶ Item malos moꝛes ho minuʒ
egrefero:ſi caritate motꝰ laudo: ſi ira vel
indignatõe non laudo · Quid a te em̃ qui
bus moꝛibꝰ ſint alii:dummõ tu ſis bonꝰ
Kn nunc pꝛimũ intelligis vulgi moꝛes g
An tibi negocium paruũ ſentis:vitã tuã
cõponere ? non inuigiles aliene: ⁊ id ag
grediare:qdð nec ars vſqᷓ; efficere valuit

nec natura · Vnde nihil vnqʒ ſperes: niſi

tedia ⁊ laboꝛes fuerint · he tn ⁊ phis cure
quoꝛũ alter ĩ publicuʒ egrediens ſemper
f lebat:alter contra moꝛes hoĩm ridebat.
neuter ſine cauſa:ſʒ iſtud pietati:hoc ſu
perbie ꝓpinquabat · ¶ Item enoꝛmes ac
ſubitos hos habitꝰ ferre nõ poſſum.Ma
le ꝑ vim dehoneſtari ferres ſi neceſſe eſſʒ
qui ſponte tua alios defoꝛmatos pati ne
queas· Sine illos indui vt libet: tu vt licʒ
atq; libet ĩduere:atq; ita te vlciſcere.nõ
minus laſciuos oculos honeſti habitꝰ of

fendunt:q̃ᷓ; modeſtos in honeſti · Quid qᷓ
reris feditas aliena tuo adiacet decoꝛi ·

ktem tot fraudes:tot artes auaricie:
tot ſpecies libidinũ:quis ferat Que tibi
merito diſplicent declina: ⁊ que in aliis
dãnes ne in te damnẽt alii caueto · ¶ tẽ
quis hoc gule regnũ g Maxime iter ebꝛi

os ſpacioſa ſobꝛietas:vbi eque boni oẽs

nullus excellit · ¶ ITtem quis tam multa

mendacia:ſi mendacio of fenderis verita

ti ſtude · ¶ Item quis tot ferat inſolenti
as g humilitas eo acceꝑptioꝛ quo pluribuſ
eſt obſeſſa ſuꝑbiis. Etenn vulgi cõten
tionibus feſſus ſum:vulgo aures dũ pꝛe

bueris nõ quieſces · ¶ tem vulgi ſtrepi

Chexj.

tu fatigoꝛ. vulgi vᷣba deſpicito:pene eniʒ
quidqᷣd vulgus loquit᷑:aut nihil aut fal
ſum elt: idq; non aliter q́; mugitus boũ:
aut balatus pecudũ:aut vꝛſoꝛũ murmur
quid em̃ tibi beluarũ voces ſunt uel iner
tium vel ferarũ · ¶ Item latratibꝰ can uz
vexoꝛ · Qui vulgi latratꝰ fer re didicit:ꝛnul
los horꝛebit canes · ¶ Etẽ pulicibus ĩqui
etoꝛ · Sanis cogitatõibus cõquieſce. Cogi
ta nihil mali pᷣter peccatũ homini contin
gere · Multis nõ hec modo facilia:ſed que
vident᷑ grauiſſima ꝓfuerũt Quid ſcis an
ſi pulices abirent:ſopoꝛ nimiuſ aut male
libidines ſubirẽt · Crede bene in omĩbus
tecũ agi: bene erit · Si igi᷑ nocturno pu
licum pᷣlio victus es: quid ſuꝑbis igitur
vmbꝛa ⁊ cinis? qᷣd erigeris iners lutuʒ a
pulicibus victꝰ:cõtra deum calcitrans:iu
mentũ indomituʒ ac ſtolidum. ¶ Item
mures thalamũ ĩfeſtãt · Quid ſcis an ip̃i
in thalamo exoꝛti:quẽ tu foꝛſan ꝑegrinꝰ
inhabitas: de te iuſtiꝰ queri poſſint:qᷓ na
tale illis aduena ſolũ eripis· Sed omiſſis

iocis hoꝛum ommũ ratio vna eſt.Tocireo

equidẽ his infeſtis vitã agitis:vt diſcatis
alterã optare:atq; illuc animũ habeatis
vbi nec mures nec fures: nec aranee nec
tinee: nec dãna nec tedia ula ſunt. ¶ Ftẽ
magno toꝛqueoꝛ caloꝛe. Cxpecta hyems
tediũ hoc pulſare feſtinet · ¶ Ktẽ. Meſto

ac turbido atterroꝛ litigio · Dro re aptis

ppotecis vſus es:vbi em̃ lig ibi nec gau
dium nec trãqullitas eſſe ꝓõt:tu ſi litibꝰ
vis carere litiuʒ contẽne materiã. Nuari
cia lites parit: 1 partas alit.· ¶ B C Do
leo· Moꝛtẽ timeo · ¶ Beſpõdeo.Et naſci
timuiſſes ⁊ viuere:vite limen initiũ moꝛ
tis eſt · Nam quidqᷓd eſt natũ moꝛitur:qᷓd
quid moꝛit᷑ natũ erat· Quãmulti egre no
men illud audiũt: quod ſemꝑ internã au
rem pulſare debuerat: nempe ſine quo ñ

eſt qᷓ ſeipſum coꝛrigere poſſit. Recuſatis

ecce moꝛtẽ cogitare quã confeſtim ⁊ cogi
tare opoꝛtebit ⁊ pati: cuiꝰ paſſio faciliter
ſequeret᷑ ſi cogitatio p̃ceſſiſſet:nũc ſimul
in anguſtiis altera alterã exaſperat · Om
ne em̃ inopinũ ⁊ ſul itum animã quatit
Eque ſtultum eſt vel appetere id fruſtra
vel vitare velle qð nequeas · Atqʒ nil dã
noſius ĩ humanis malis:q; dei ſuiqʒ ipᷣiꝰ
⁊ moꝛtis obliuio: que tria ſic cõnera ſunt

chej

vt vix valeant diſſolui. It vos veſtri me
moꝛes videri vultis.⁊ pꝛincipii ⁊ finis im
memoꝛes · Vna eſt moꝛiendi neceſſitas:
tametſi multa ſint moꝛtis genera ut vite
hanc tu cupis excutere: quam nec patreſ
tui:mec vlli vnq; reges gentium excuſſe
runt: nec excutient quidem · Optate ergo
bene moꝛi quod ipſum niſi bene vixeris
fruſtra eſt · Optate inquam ⁊ enitimini
⁊ quod in vobis eſt facite · Reliquum illi
committite qui vos in hanc vitam vltro
vocauit:⁊ non rogatus manũ dabit: nõ
moꝛi auteʒ nolite optare:non modo em̃
impudens arroganſq;:ſed inef ficax etiã
inane votum eſt Aſſueſcite o moꝛtales
nature legibus: ⁊ ineuit abili iugo colla
ſummittere: ⁊ ſi voſipſos amatis ꝙ nati

eſtis amate non ꝙ nati eſſe velletis · neqʒ

enim natura nobis: ſed illi obſequi par
eſt ¶ ¶ ¶ Moꝛtem mihi conſcire pꝛopo
ſitum ẽ ¶ Reſpondeo· Rem vnam nunc
metuere nunc optare hec tota veſtra cõ
ſtantia eſt · Nunc tu moꝛtem muliebꝛiter
foꝛmidabas: nunc eandem inhumane ap
petis. Rogo que nam ſubita mutãdi cau
ſa eſt? Si tedio vite: familiare hoc viciuʒ
ſtultoꝛũ omniuʒ· Sapientibus em̃ omĩs
vita iocũda eſt:letã libenter: triſtẽ ferũt
pPatienter · Et ſi rebus ipſi nequeũt patiẽ
tia delectant᷑· Nihil in rebus letius: nihbil
dulcius ẽ vᷣtute · lla ẽ qᷓ moleſta lenit: ob
liqᷓ dirigit: dura mollit: ac mitigat ardua
atq; aſpera queq; cõplanat:ceſſant que
rimonie:ceſſant pᷣcipitia · Et ad ſummam
ſapientis vita nil ſerenius: nilqʒ trãquil
lius: hi aũt animoꝛũ f latus atq; angoꝛes
he nubes 1 ꝓcelle: que ĩ ſcopulos fragilẽ
vite tumbã tradũt:e ſola triſticia oꝛiunt᷑
Sin aũt moꝛbi ĩpatientia moꝛi eligiſ:ſtul
te qᷓdẽ eligis ac ſuꝑbe · Sine dñm de ſuo
coꝛꝑe quod ip̃e fecit ſtatuere · An qð tibi
in tuo edificio vis licere: in quo non lapi
des tu feciſti: in quo deniqʒ p̃ter ſtructu
ram nihil eſt tuũ · Td ĩ ſuo licitũ dño oĩm
nõ vis ? qui non in illo tm̃ carneʒ ⁊ oſſa
I ſanguinẽ ⁊ ſpiritũ:ſed celũ ⁊ terras et
maria: ⁊ omia que ĩ his ſunt creauit ex ni
hiuio · Nec dicas apud temetipſum: coꝛpuſ
nm eũ graui doloꝛe angit᷑:nõ tu dominiuʒ
ſed vſum coꝛꝑis accepiſli bꝛeue ad tẽpus
lutee te do minũ dom uscrevdistqualins

es: qui fecit omnia is eſt omniũ dominꝰ.
Igitur vitam equanimiter ꝑferendã: moꝛ
tem foꝛtiter ſpectandam · hec noſtri reme
diü ſumma eſt · ¶ D¶ Holeo · Moꝛioꝛ·
Reſpõdeo· Omnes hi qui modo lectu
lum tuum ambiunt:omnes pᷣterea quos
vidiſti vnq̃ʒ: om̃s de quibus audiſti aliqᷣd
aut legiſti: iter hoc egerũt acturi qʒ ſunt·
Immo dum moꝛeris:carnis tributuʒ: na
ture debitũ ꝑſoluis: fac libens qð vel no
lens faceres · deniqʒ nõ moꝛeris ſʒ obdoꝛ
mis:viteqʒ feſſus ut arbitroꝛ requieſcis.
Vadis in eternã requiem:vbi nũc pꝛimũ
viuere incipis: bona moꝛs initiũ eſt vite.

¶ E ¶ Doleo· Moꝛioꝛ ante diem: ⁊ dum be

ne agere cogitabam. ¶ Reſpõdeo· Inte
diem nemo moꝛitur · ſed non oĩbus dies
idem:ĩmo vt eximius vates ait · Stat ſua
cuiq; dies:ad quã quiſqʒ duʒ venerit me
tam attigit Et quid ꝙ bene agere cogita
bas: nec agebass ſic foꝛtaſſis in ꝑpetuũ
cogitaſſes · Sunt qui bene agere cogitãt
nunq; tamen incipiunt · O ſi bene agere
ceperas ne dubita: quãuis boni opꝑis finẽ
moꝛs peruertat:apud ceca hominum iu
dicia foꝛtaſſe aliud ſed ſpernenduʒ apud
infallibilem rerũ eſtimatoꝛeʒ nil tibi ſub
trahitur: integra merces tua eſt: nõ actu
um modo ſed votoꝛuʒ · Quid ſi plus vixiſ
ſes 5 nunquid ideo nõ vixiſſes modicuz
Quid plus inquã habet qui diutius vixit
niſi foꝛte curas· laboꝛes · doloꝛes· ⁊ tedia·
⁊ foꝛte peccata · Eſt in expectatõne fateoꝛ
pluſculum aliquid: at cum ſpacum vtrũ
q; tranſierit (mihi crede nichil inuenies

quo plus viyriſſe facilius ſit.· ¶ E ¶ Do

leo· Moꝛte pereo violenta· ¶ Reſpõdeo
Si nolens moꝛeris violenta moꝛs omniſ
eſt: at ſi uolens nulla: perſuaſum autem
multis ſcio in mari miſeruʒ moꝛi:ꝙ ethe
reus atʒ ardens ſpiritus ſuo cõtrario vi
detur oppꝛimi · Sʒ de hac re naute neſcio
cuius reſponſionem pꝛobo:quem cũ qui
dam interrogaſſet: vbi nam pater eius
obiiſſet g in mari inquit: cunq; idem ille
de auo ⁊ pꝛoauo atq; attauo nominatim
ex oꝛdine queſiuiſſet: reſponſum q; idem
de ſingulis accepiſſet: intulit:⁊ nunquid

tu inquit mare ingredi non times? Re
ſpondit nauta diſſimul ans. Et vbinam

tuus pater obiit g ſuo ait in lectulo: ubi

eo

en
te
gi
us
le

/

auus inquitg a is ait ⁊ proauus et maio

res mei om̃es ſuis in lectul obiere · Tum
nauta:nunquid tu tuum in lectulum nõ
times aſcendere ?g Eleganter quidem ali
quanto q; pluſq; nautice · de morte igi
tur natura viderit que moꝛtales fecit:at
de geneꝛe moꝛtis · de loco ⁊ tempe viderit
foꝛtuna · Vnð non vbi:ſʒ q̃liter moriaris
ad rem ptinʒz vbiqʒ bene moñ licet: vb iqʒ
male nõ· Nõ in loco ſed in animo eſt qð
felicem morteʒ facit aut miſerã · Et quid
refert coꝛpus terrenum:terre reddas an
pelago. ¶ X ¶ Doleo · Ignominioſe mo
rioꝛ · ¶ Reſpõdeo· Nemo bonꝰ male mo
ritur nemo malꝰ bene: honeſtã moꝛtem
non funeralia · non mĩſteria· non purpu
re faciunt eximie:non inuerſi clipei atq;
enſes: a flens dñũm faĩlia: ⁊ vulgi clamor
ac lamẽta: ſed virtus ⁊ clarũ meritis viri
nomẽ:dura moꝛs foꝛtaſſe videbit᷑ igno⸗
mimoſa:certe non fuerit:ĩmo vero non

. — - „ 7
nũquã eo cl arioꝛ quo durioꝛ· Et ad ſum

mam:om̃e genus moꝛtis honeſtare põt
virtꝰ:virtutẽ nulla moꝛs inquinat ¶ B
O ſi domi moꝛerei ¶ Reſpõdeo.Mul
ta ibi foꝛſitan videres ꝗᷓ moꝛtẽ tibi effice
rent grauioꝛẽ. Vñ ideo te ſũmotũ crede:
vt erectis curis om̃ibus deũ ſolũ cogita

res . ¶ ¶ ¶ Quid de liberis q;d de patri

monio ſperẽ neſcio.¶ Reſpõdeo· Et pa

trimonium dnos inueniet: ⁊ liberis ſua
ſoꝛs erit · nã a terreno pr̃e deſertos:ĩ ſuã
curam celeſuiſ pater accipiet:non relictu
rus ut tu:neq; orphanos facturus · Ille
eos nutriet ⁊ docebit a iuuentute eoꝛum
modo dociles ſe p̃ᷣbeant:⁊ vſq; ĩ ſenectã
ſenium:vſq; ad moꝛtẽ ⁊ ſepulcrum nõ
deſtituet · Spes naſcẽtiſ homĩs deꝰ nõ ge
nitor: quãuis diues quãuiſ ille rex:non ẽ

edificandũ in arena ſʒ in petra· Oĩs ſpes

de homĩe bꝛeuis ⁊ caduca ẽ.filii igit᷑ tua
ſpe deluſi: ponãt in deo ſpem ſuã: ⁊ can
tent cum dauid· Dater meꝰ et mater mea
dereliquerunt me:dũñs aũt aſſumpſit me
Multoꝛũ indolẽ filioꝛũ:⁊ virtutum ſemẽ
mẽtibus inſitũ parentũ blandicie extĩxe
runt: ſicut ex adueꝛſo molliciẽ ſepe excuſ
ſit oꝛbitas ac paupertas. ¶ D ¶ Quid a
gat vxoꝛ amantiſſima poſt me neſcio ·
Reſpondeo · Tuo iugo abſoluta vel
bibit aliud: vel libera ceruice vagabit:

en
E (G

ma eſi · ¶ Reſpondeo · Eragili miteris

qd ad te? Quid cũ te euaſerit actura ſit

cogitas y cum tibi ſubiecta quid egerit

neſcias .Magna pars moꝛtaliuʒ quid do
mui ſue fiat neſcia: quid i n celis agitur:
quid ve in terris agendũ ſit querit · Sine
quid deinceps agat vxoꝛ ipſa: ead em vel
maritus alter viderit: ad te ampliuſ cura
illa non ptinet · ¶ ¶ Ouid de me poſt
fata dicent hoĩes· ¶ Reſpondeo.Intem
peſtiua ſolicitudo: hoc a iuuẽtute proui
ſum eſſe debuit:qualis fere vita hominũ
talis eſt fama· Sic habeto: qualis quiſq;
dign ſit fama poſt moꝛtem: nulla re me
lius q́; moꝛte cenſeri · Quippe cum mitoſ
per oẽz vitam inglorioſ ⁊ obſcuros ſola
(dictu mirabile) moꝛs illuſtret · ¶ E
¶ Doleo · Nati quos optabam ſperabã
q; ſuꝑſtites pꝛeceſſerunt. ¶ Reſpõdeo·
Mabes ad quos ire cupias:non a quibuſ
doleas abire · non exiguũ ſolamen · dubi
tari aũt nequit:quõ multi felicius obitu
ri fuerint: ſi ſine filiis obiiſſent· ¶ E
¶ Holeo. Inſepultꝰ ero turpis aſpectu.
¶ Reſpõdeo· DHarum ne oro negocii tui
hẽs:ni ſuſcipias alienuʒ: ꝓuideãt quos
res tangit ·hanc tu em̃ turpitudinẽ non
videbis · Et hec ð remediis aduerſe foꝛtu

ne. ſequunt᷑ ꝓſpe eiuſdem ·

Eranciſci petrarche de ꝓſpera fortu
na remedia M
Audeo · Etas floꝛida ẽ:⁊ multuʒ
ſuꝑeſt vite. ¶ Reſpõdeo.En pꝛi
ma moꝛtaliũ ſpes:ꝗqᷓ multa hoim
milia 1 fefellit ⁊ fallʒ. t᷑ nane gaudium 1
H iſte dum loquimur areſcit

audeo · Eoꝛma corporis elegãtiſſi

fundamento· Coꝛpꝰ ipſum vmbre ĩ mo
rem preterit: ⁊ tumomentaneum coꝛpo
ris accidens tibi manſurũ ſpondes · Rue
re querũt accidentia ſtante ſubiecto: ne
quiunt illo ruente non ruere· Tuum igi
tur bꝛeue caducumqʒ donum ĩane gau
dium ſine inuidia tibi habeto · habes tu
foꝛmoſe hoſtem tuum domi quodqʒ eſt
peius delectabilem ac blandum . habes
raptoꝛem quietis ⁊ temporis: perpetuũ
q; tortorem · habes et materiam laboris
berrimam hbabes velum oculis: la⸗
queum pedibus: alis viſcum · haud fa
cule ſeu vera diſcernere: ſeu veritatem

Cxij
ſequi poteris ſeu in altum euolare aĩmo
Multos enĩ ad hõeſia ꝑgenteſ foꝛ ma de
tinuit.detorſitqʒ contrariã in ꝑtẽ. habeſ
poſtrẽo diſcriminũ cauſã:fomenta libidi
num:nec minoꝛeʒ qᷓrendi odii q̃́; amoriſ
aditum · fieſ muliercul'foꝛſan amabiliſ:

odioſuſ uiriſ: aut foꝛte ſuſpectꝰ:qm̃ nul
la re magiſ qᷓ; foꝛma coꝛporea: coniugal
ʒelꝰ accendit᷑ · Nulla aute reſ ardentiꝰ ap

petit᷑ q; foꝛma:nulla aĩm mouere ꝓoten
tioꝛ: atz ideo nulla ſuſpectioꝛ · O quot de

lectabiliꝰ abſtinẽt foꝛmoſi iuueneſ:quot
ſuſcipiunt laboꝛeſ :q̃nta ſibi ĩferunt ſup

plicia: ut foꝛmoſioꝛes nõ ſint quidẽ ſed

appareãt · quãti ſit foꝛma viui hoĩs moꝛl
oſtẽdit: nec moꝛs ſola ſʒ ſenectꝰ:⁊ pauco

rum ſpaciũ annoꝛũ:ĩmo vłl vniꝰ lucis re
pentina febricula. Hoſtremo ut nihil ex⸗

tremũ incidat: ꝑ ſe ſepe ſtãdo durãdoqʒ
cõſumit᷑:⁊ ĩ nibilũ coir ne⸗⸗ tm̃ gaudi

veniẽs tulit: q̃ntũ fugiens fert doloꝛis ·
Veris ergo ac mãſuris boĩs delectari cõ⸗
ueĩt: nõ falſis ac labẽtibꝰ. Si id efficis: ut
virtꝰ aĩ: coꝛꝑis foꝛme iũcta ſit:tũ demum

vndiqʒ foꝛtunatꝰ eris: foꝛmaqʒ clarioꝛ vNi
— * „ . „ „ . „
debit᷑: ⁊ vᷣtus gratioꝛ· Quare nõ mibi vi⸗

ſus ẽ errare virgiliuſ qͥ ait· Gratioꝛ ẽ pul

cro veĩens e coꝛꝑe vᷣtꝰ. ¶ R ¶ Caudeo.

Valitudo coꝛꝑis bona ẽ.· ¶ Reſpondeo·

Bñ vtere:alioquĩ leue bonũ· Multiſ peri

culoſa ⁊ peſtilẽs ſaĩtas fuit qᷓ tutiꝰ egro
taſſent · ¶ L¶ Caudeo · Incipiti egritu
dine abſolutꝰ ſum. ¶ Reſpõdeo. Oredi

toꝛeʒ habes infallibile: dilata ſolutionis
dies ẽ: ſʒ nõ caſſa· habes egrotari iterum

1 moꝛi:⁊ ſomnꝰ ⁊ vigilia: ⁊ laboꝛ ⁊ reqes

moꝛbꝰ ⁊a ſanitas:eꝗᷓ ſũt graduſ ad mor
tem. ¶ M ¶ Caudeo Vaſtũ ⁊ p̃ualiduʒ
ooꝛpꝰ eſt ¶ Rñdeo· Nemo milone robu
ſtior: clarioꝛes multi. Thaurina ẽ glia. p
ſtãtiſſima reruʒ vᷣtus mole coꝛpoꝛea non
egz: in animis habitans· Et certe vide ne

q̃d aggrediare viriũ ſiducia quo imbecilł

appareas. ¶ N ¶ Caudeo Incredibilis

mihi pnicitas mõ eſt. ¶ Rũdeo Quʒ oẽs
hoĩes exceſſeris:lepuſculũ nõ eqbiſ 4
¶ Laudeo . Ingeniũ magnũ ẽ 1 Reſpõ

4
deo · Bonũ cupio 1modeſic macritndo
ſola ſuſpecta ẽ: Sepe magnũ ingenium
magnoꝛũ initiũ maloꝛũ fuit· Raro eĩẽ ma
gni erroẽs niſiex magnis ĩgeniis ꝓdiẽ

¶(Candeo Meoria ypta eſt · ¶ Re

pondeo· Mallẽ volũtas ꝓna:caſtũq; de
ſideriũ:⁊ honeſta cõſilia:⁊ actꝰ innocui:.
⁊ vita ꝓbri neſcia · Nam ſi tibi memoria
multarũ rerum ẽ:mltis in rebꝰ pauca de
lectãt:pꝓlurĩa cruciãt: ⁊ ſepe delectabiliũ
meſta rcoꝛdatio ẽ.Et ſi apud te tenax eſt
meõria ſatis erit ſi celeſtũ p̃ceptoꝛum q̃
tam pauca ſũt numero:ſi dei vnius ſi tui
met apud te recoꝛdatio habeatur· QCQ—
¶ Vaudeo. Sapiẽs ſũ ¶ Rñdeo · Crede
aut nunqʒ ſi verꝰ eẽs hoc dicereſ. Sapiẽſ
em̃ q̃ntuʒ eſt qð ſibi deſit intelligit: non
gloriat᷑ itaq;:ſʒ ſuſꝑirat· Credẽ ſe ſapien

72

tem pᷣmꝰ ad ſtulticiã gradꝰ eſt: ꝓximꝰ cõ
fiteri · Nec mouearis.ſi vulgo ſapiens di
caris vulgus em̃ inſanos ſaꝑiẽtes dici:·
⁊ ſapientes inſanos iure ſuo didicit: qd
ẽ ut falſa ꝓ veris:⁊ vera ꝓ falſis habeat·
dihil ẽ a veritate ĩᷣmotiꝰ q; vulgaris opi
nio ¶ R¶ De vera religiõe mihi placeo
Rũñdeo· Hacẽè ſibi ſuꝑbie ẽ · Hec ãt va
religio ẽ:q̃ te deo ⁊ deũ tibi religat:hũili
tatẽ piis mẽtibꝰ inſerit:ĩſolẽtiã extirpat
SDit tibi gꝰ gaudẽ ꝑmiſſũ:ut q̃nto letior:
qntoqʒ; religioſioꝛ:tãto ſis huĩlioꝛ:et opi
bus boĩs aff luẽtioꝛ· Illi grqʒ agenſ qᷣ tibi
ex hac moꝛtalitate rectũ iter ont ad eter
nam vitaz · ¶ S ¶ Gaudeo. Quiſ⸗ js ego
ſim opinio hoĩm ð me bõaẽ.¶ Rñdeo.
Opinio rẽ nõ mutat · Opinio nomẽ ẽ re
ſabigue:certiſſiã res eſt vᷣtꝰ.Si bonum te
cõis hʒ opinio:qͥd ſi malꝰ tu g nunquid
opinio falſa ẽæ ſcientẽ certe falſo gaudẽ
demẽtia ẽ Nõ refert qᷣd ð te ali ſentiant
ſzʒ qd tu · Eſt ĩtꝰ ĩ aĩa teſtis cõſcĩa tua.hãc
ĩterroga:illi crede · Nã ⁊ ſi vir bõꝰ tibi vi
dearis:ergo es malꝰ.boĩ eĩ ſibi diſplicẽt
ſeq; accuſãt · Si deniq; totũ vulgus vna
te voce laudat: Nulla ꝓnioꝛ ad errorem
atz ad pcipitiũ via ẽ: q; ꝑ vulgi veſtigia:
quidꝗd eĩ vulgꝰ laudat: pene vitupio di
gnũ ẽ · quidqᷓd p̃dicat vleẽ cogitat uanũ
·quidq;d loquit᷑ falſuʒ ẽ. quidqͥd ĩ pbat
bonuʒ ẽ · quuidquid appbat malum eſt.
quidquid agit ſtultum eſt· Igitur n unc ĩ
ſanioꝛum ſermunculis glonare. ¶ T
¶ Caudeo. Liber ſum · ¶ Reſpondeo.
Hane ſi pꝛudens es · ſi iuſtus · ſi fortis. ſi
modeſtus· ſi innocens · ſi pius · HMoꝛum ſi
quid affuit pro ea te parte ſeruum ſcito-

—

—— —

—— 2 —— — ò —

.

—
—,ᷓ

“

„
er.

N

nin
it

1

.

Sed idcirco te ut reoꝛ liberum dicis:ꝙ eẽ

tibi dñm nõ vides. Sunt eĩ vobis ĩuiſibi

les animoꝛũ dñi · Eſt ĩ ipſa oꝛigine hoĩm
latens peſtis · eſt naſcẽdi genꝰ obno xiuʒ
peccato:q̃ nulla grauioꝛ ſeruitꝰ fingi po
teſt: ſũt occulti hoſtes: ⁊ bella clãdeſtina
ſunt q̃ miſeras aĩas nundinent᷑ volu pta

tes fediſſime: ꝗᷓ vos inenodabili laqueo

vĩctos tenẽt· te nẽ ⁊ libertate gloꝛiamĩ
SDed vos ceci nihil niſi coꝛpoꝛeuʒ videtis:
vñ eũ qui vni moꝛtali dño ſubeſt ſeruuʒ
dicitis:eũ veꝛo qᷓ mille immoꝛtalibꝰ oppᷣ
itur tirãnis liberũ iudicatis: eleganter
vt reliq̃· ꝓfecto aũt liberuʒ non facit for
tuna ſed virtꝰ. CN Cudeo.⸗Datnin
mihi felix ac nobilis eſt· Rei pondeo
Bene ꝑ oĩa ſi virtutum hoſpes:vicioꝛum
hoſtis:foꝛtune em̃ illud:hoc aũt tuũ eſt·

Gſuimatione vera egregie atqʒ ſũme pa⸗

trie lauſ:ſola virtus ẽ ciuiũ ¶ B ( Cau
deo · Magna ẽ nobilitas antiquoꝛũ meo⸗:
rum · ¶ Reſpõdeo · Mallẽ ꝑ te alii: q;ᷓ tu

ꝑ alios noſcereris: verum age aliqd ⁊ tu

vnde ſis nobil.Nã ⁊ illi niſi aliqd egiſſẽt
laude dignũ:nunq; nobiles fuiſſẽt · verꝰ
nobilis nõ naſcit᷑ ſed fit:⁊ ne foꝛte videa
tur heredit ariũ bonũ virtus(non libens

dico: ſʒ res ip̃a cellẽtis vi
ri filiꝰ excelleſ fuit ¶ O ¶ Caudeo. Nul

to ⁊ magno ĩ ſtatu natꝰ ſum · ¶ Rñũdeo
Iaʒ pꝛĩo ex alto grauis lapſus:⁊ magno
ĩ pelago rara qes in imo aũt pᷣcipitium

nõ metuas: nec naufragium ĩ ſicco· ¶ D

¶ Caudeo· Lautis ⁊ multiplicibuſ vtor
cibis · ¶ Rñndeo· Propter crapulã multi
perierũt·qᷓ aũt abſunẽs ẽ adiiciet vitam
pᷣe demuʒ ꝓfeſſoꝛ voluptatis epicurus
tenuẽ victũ qᷓi vnicũ auxiliuʒ ſue ꝓfeſſio
nis laudauit ⁊ coluit · Cibꝰ eĩ tenuis ac

modicus · ſiccos · validos· ⁊ aſpectu placi
dos:ac odoꝛe coꝛpis nec ſibi nec aliis mo
leſtos fẽit· Victꝰ autẽ crapule·madidos ·

eſtuãtes tremulos:⁊ olẽtes:⁊ ut Cicero
nis vtar bis ſudãtes 1 ructantes facit:
ut aſpẽu videat᷑ qd interſit inter frugali
tatem ⁊ crapulã C6. ¶ Conuiuiis glior
Reſpõdeo.Lautꝰ victuſ ⁊ volaprarie
cõuiuia:qͥd aliud ſũt niſi põpaticꝰ furoꝛ⸗
Nõne furoꝛ ẽ multos diuites a negociis
fortaſſis honeſtioribꝰ abſtrahe: ⁊ honoꝛi
ſico tedio vnũ in locũ congerẽ:⁊ multos

vetres aut vacuos meli? manki uros: aut

ſaltẽ ſuo gratius implẽdos arbitrio: exqᷣ

ſitis ⁊ nociuis cibis infarcire: vbi ut vni
moꝛẽ geſſeris palato: multis tedio fueriſ
ac faſtidio · Sʒ ⁊ raro inter cõuiuas con
ſenſus conueĩt:verũq; dep̃hendit᷑ qð ait
ille · Treſ mibi cõuiue ꝓpe diſſẽtire vidẽt
DPoſcẽtes vario miltũ diuerſa palato · Si
tres diſcoꝛdẽt · qd centũ facient aut mille
vix ſine tacitis abeũt lamẽtis ĩter ſe mur

murãdo:hoc male ſapuit:illð male oluit

ulud pᷣferendũ fuit: ulud elidũ: illud in
tẽpeſtiuũ crudũ illð:hoc lacerũ.vſte faũ

lus ſegnis · hic pꝛeceps· hic ſurdaſter · bic

cõtumax · bic clamoꝛe offẽdit · hic ſuentio
ille illotis vaſis aquã tepidã · hic vinum
molle porrexit · his qᷓrelis non tã aule qᷓ;
uici reſonãt ⁊ platee · Si igit᷑ qᷓrelis ac 6
ſtidio cõuiuarũ uis abſtiere cõuiuiis ab
ſune . Qui ãt hoc ipᷣm arguit ꝙ conuiuio
nõ interſit: nõ iã il le cõuiua eſt:ſʒ impu
dẽtiſſimꝰ ꝑaſitꝰ: cuiꝰ ligua non plus eſti
manda ẽ6z gula eſt (8. ¶ Caudeo Egre
gie exqſitiſſiẽ iduoꝛ. ¶ Reſpõdeo· Que
pura ſũt:muda uideri amant: mos ẽ feda
coloribꝰ abdere · pudebit aũt cultus exte
rioꝛ: quotiẽs qͥd eo tegit᷑ cogitab· Inſana
emz ambitio ẽ fimũ tege purpura · ¶ CQ
Candeo Optima qꝗete ꝑꝓfruoꝛ·. ¶ Re
ſpõdeo· Que deꝰ uel nat᷑a uel ars aliquã
do nob ad obſequiũ deditĩ ueſtrũ dede
cꝰ dãnũqʒ cõuᷣtitis:potũ cibũq; ad ebꝛie

tatẽ ad crapulã: ociũ ⁊ quietẽ ad ſõnolẽ

tiã: ualitudieʒ ⁊ robur ad iniurias. Inge
niũ ad fraudes:ſciam ad ſuꝑbiã: eloquẽ
tiã ad diſcrimẽ:domiciliũ ac ueſtitum ad
pompã inanẽ q; iactantiã: opes ad auari

ciã ⁊ luxũ plenũ:cõiugiũ ad metuʒ ⁊ ſoli

citudinẽ ĩmoꝛtalẽ· te nũc ⁊ ſtupete ⁊ q̃ᷓ
rimĩ.ð foꝛtuna ⁊ mal'ueſtris ĩigemiſcitis
ð boĩs mala facitis:deq; celeſtibꝰ bo nis
cõpedes uobᷣ ac uĩcula aĩe cõflatis.Som
no ãt ſi delẽaris. Qudiẽdꝰ ẽ hieronimus
ad euſtochiũ ſcribẽs. Nocti bus bis terqʒ

ſurgẽdũ inq̃t: reuoluẽdo de ſcriꝑturis qᷓ

medꝛiter ĩtinẽꝰ:deniq; his ſtudiis fatiga

ti ocdli alterno ſopoẽ recreãdi: ⁊ bꝛeui qe

te cꝛeati alterno exeꝛcitio fatigãdi ert ne
totiſ noctibꝰ doꝛmiẽ̃do ⁊ clłcitre ĩcũbẽdo
ſeplta cadauera uideamĩ motu creb atʒ
õcſto uoſ ⁊ uiuoſ vᷣtuti ðditoſ opꝑbate

2 2

i

Criij

(M (Ponis odoꝛibus illicioꝛ ⁊ delectoꝛ.

¶ Reſpondeo. Fieri non poteſt: quan
doq; delectabilia ſunt natura ⁊ alliciant
dum pꝛeſentia ſunt delectent . Sed au
guſuini reſpice ſententiam: de illecebꝛa
odoꝛum inquit non ſatago nimis: cum

abſunt nõ reqro:cũ aſſũt non reſpuo:pa
CO

tus eis etiã ſemꝑ carere · ¶ ¶ Cantibꝰ
ſonis q; ꝑmulceoꝛ · ¶ Reſpõdeo · D
refeꝛt ⁊ haud dubie in aninis hoĩm gene
roſis maxĩe pontẽtiſſima muſica g ſed ef
fectus ſupꝛa fidem varii:hos ad leticiam
inanẽ: hos aũt ad ſãctũ ac deuotum gau
dium: pias q; nonnũq; lacrimas mouet
Que varietas in diuſas ſentẽtias magna
traxit ingenia· Nempe anaſtaſiꝰ vamta⸗
tes oẽs fugiens canẽdi vſũ in eccleſus in
troduxit · Ambꝛoſiꝰ aũt pietatis exereitiũ
appetẽs ut caneꝛet᷑ inſtituit ¶ R ¶ C
reis gaudeo. ¶ Reſpõdeo.Miror nichil
em̃ vnq; ex choꝛeis niſi libidinoſũ ⁊ ina

ne ſpectaculũ. honeſus inuiſũ oculis: vi

ro indignũ. Corpus aĩm tegit ac detegit
manui iactura· pes mobilis: oculꝰ vagꝰ
ac petulans·tale alih⸗ arguũt ĩ aĩmo eẽ
qð non cernit᷑ · Occulti eĩ affectꝰ ⁊ pecto
ris latebꝛe ſepe ꝑuis indiciis pateſcunt.
Seſſio · accubitꝰ.geſtus.riſus·inceſſꝰ.ſer
mo .· ſigna ſüt animi · Cauendum eſt ergo
valð modeſtie cultoꝛibꝰ: neqd effemina
tum agãt aut loquant᷑. Quid obſecro eſt
choꝛea niſi veneris p̃ludiũ:libere volant
voces.Eſt aũt ſepiꝰ hoſtis pudicicie: ⁊ a
mica ſcelerũ vox ip̃ᷣa · E*ρ n delectat
pile ludꝰ. ¶ Reſpõdeo. Siquidẽ motus
oĩs pehemẽtioꝛ: p̃ſertĩ ſi clamoꝛe pmixtꝰ
fuerit: honeſtũ dedecet ingemum. NM
¶ Vlee ludꝰ placet. ,¶ Reſpõdeo⸗Dam
noſus qᷣdẽ ſi aduertis. Nec obſtat ꝙ NRu

guſtinꝰ eo vſus fuit:q diutiſſime atʒ op

time rexit:id ꝓ diuerticulo laboꝛis elegit
Sunt em̃ dociis ⁊ magnis viriſ appetitꝰ
quidã ꝑegrini ·quos ſi indocti imitari vo
luerint facile labi pñt. ¶ N ¶ Caudeo.
Luſi ⁊ vic · (K⸗sderni ners iteruz 1
des · Quod viciſu aũt hinc atqʒ illĩc mil
ſ. diripiẽt · qd perdideris nemo reſtituet
t qʒ lucratꝰ fueris non fit tuũ: at qð ꝑ
dis ſi non fuerit alterius.tuũ tñ eſſe deſi
net:mon ergo gloꝛiare ꝙ viceris.Ludus
turpisdãnoſa victoꝛia:bꝛeue gaudium:

Teſſe gaudiũ de ſuo malo ſtultuʒ eſt. Sʒ
⁊ q;d ꝓuerbialiter vulgatũ ſit hoc ludo

memiſti 5 ⁊ veꝛũ iugi exꝑiencia dephẽdi᷑

Om̃es ſcʒ iſtiꝰ ludi mgros nudos eẽ: atʒ
ĩopes ⁊ egenos ¶ O ¶ Caudeo.Hiſtrio
nes doctos habeo ⁊ ad riſũ me mouẽtes
¶ Reſpõdeo · Mabes de qbuſ rideas qui
qʒ te irrideãt atʒ rodant:peſtis diuitum
peruetuſta · ¶ Baleſtris ludis dele
ctoꝛ ¶ Reſpõdeo. Si ſis ſpectator: vanꝰ
SDi aũt luctatoꝛ:inſanꝰ ¶ Spectacu
lis delectoꝛ. ¶ Reſpõdeo. Spectacul pu
diciciam ſepe ſtratà:ſemꝑ impulſã vidĩꝰ
T ut ſileam viros quibꝰ poꝛũ ſceleruʒ fu
roꝛ eſt: ut pene iã adulterio gloꝛient᷑: mł
tarũ ibi fama perit pudoꝛq;. Multe dein

de domũ pudice: plures ambigue redire.
¶ R (Equo libẽs circũuectoꝛ ¶ Reſpon

deo. Nõ multo eſt peiꝰ man turbido:qᷓ́
fremẽti equo rapi: nullũ aĩal inſolentiuſ
důo ſuo ẽ. . ¶ Ex cambus gaudeo.
¶ Reſpõdeo· Audi flacchũ dicentẽ Eꝗqᷣs
canibuſqʒ gaudeſ. Et ſequit᷑. In viciũ ſle
cteris monitoꝛibꝰ aſper · Vtilium tardus
ꝓuiſoꝛ oig⸗ eri s.Subl
mata relinꝗre ꝑnix ¶ T ¶ Caudeo. Ser
ui multi mihi ſũt ¶ Rñdeo. Multi ſerui

mite lites:multeqʒ diſcoꝛdie:multa dem

qq bella domeſtica · quoꝛuʒ vel ſpectatoꝛ

fedꝰ:vel laboꝛioſꝰ cõpoſitoꝛ ſis opoꝛtet:

interq; reos ⁊ accuſatoꝛes mediꝰ ſeruis
tuis ſeruias: iudex factꝰ ex dño. Melius
enim pauci ſeruiunt qᷓ; multi.vbi multi
ſerui ſunt alter alteriꝰ manus aſpiciens

quieſcit laboꝛemq; fugit At quidem vbi
multi ſerui: ibi multus eſt ſtrepitꝰ: pau

ca ſeruitia: ſecretum nulluʒ · Quot ſeruo

rum lingue:tot pꝛeconum tube· quot ſeꝛ
uoꝛum aures atq; oculi:tot domoꝛum ri

mule:quibus etiam ꝗ̃ in fundo ſunt faci
le dilabuntur: pertuſum vas ac futile ſer

uilis animus: nihil diu continet: quidq d

infuderis mox effluet · Summa eſè:curio
ſiſſimum animal ſeruus ad inquirendũ
negligentiſſimum ad obſequendum. qᷣd
cogites:aut quid agas noſſe vult:ſed qͥd
iubeas ignoꝛare · WW audeo ˖ Cra
uiſſime edes ſunt michi · Eeſ pondeo.
Quid hinc tumes architecti laus eſt non
tua·vna eſt autem vꝛbium ⁊ domoꝛum
lex·ñ idcirco melius habitant qui latiꝰ

imis cupidꝰ? 1 a

neqʒ enĩ qᷓᷓ late hĩteſ:ſʒ qᷓ; lete reqrit᷑ ad
onã vitã · Sepe vl ĩ palaciis regũ: laboꝛ
