ſolatõe fidei xpiane · Graclius factꝰ ydꝛo

picus moꝛtuꝰ eſt anno ĩperii ſui:xxxi
E

¶ Conſtantinuſ cũ fratre iura ſuſcepit
imperii: ꝗᷓ crudelis raptoꝛ veniens in ita
liam ſpoliauit romã omnibus oꝛnamẽtis
ſuis · deinde in ſicilia inauditas crudelita

tes ⁊ rapinas fecit ꝑ ſex annoſ. bi tandẽ

occiſus ẽ a ſuis in balneo:cũ imperaſſet

annis. xix. R¶Gonſtantin⸗ qrtus fi
lius ſupꝑioꝛis ſucceſſit illi ĩ ĩperio:qui vir
bonus ⁊ catholicus multuʒ cõfirmauit fi

dẽ chꝛiſtianã cõtra hereticos· Et moꝛtuus
eſt in pace cũ regnaſſet annis xxvi: ¶ L.

¶ Fuſtimanꝰ ſecũdus filius cõſtantini q̃rti

de domo ⁊ familia eraclioꝛũ ſu cceſſit ei:

qui liberauit affricã de manu ſarraceno

rum fuit tñ ſciſmaticus ⁊ infeſtus poꝑlo
romano.imperauit annis decẽ. Et hic no
ta ꝙ om̃s pꝛincipes vſq; ad kar olum ma
gnũ fuerũt de ſtirpe eius poſt moꝛtẽ era

ci. ¶ MCeo ſecundꝰ expulit iuſtinia
nů pꝛedictũ de regno: quem relegauit in

ponto:⁊ imꝑauit tribus annis:⁊ regnuʒ

pdidit : vt ſtatim ĩfra dicet᷑. ¶ N ¶ Tibe
rius tercius ĩſurgẽs cõtra leonẽ arripuit
regnũ ei: quẽ tenuit in cuſtodia toto tpe
qui imꝑauit ãnis · vi · ¶ O ¶ Zuſtinianꝰ
ſecunduſ ꝗ relegatus fuit a leone recupe

rauit regnũ .1 cõtinuo iugul ari fecit ĩ pu
blico leonẽ qui expulerat eum: v tiberiuʒ

qui ĩuaſerat imperiũ leonis: ⁊ multa ma
grnifice fecit:ſed cõtra eũ quidã philippi

cus r elegatus creatus e ana ab exera
tu apud conſtantinopolim vicit ⁊ occidit
ipᷣm iuſtinianũ:cũ eraſſlet annis. vi⸗

P ¶ Bhilippicus

dictus bardanus ſuccedens iuſtiniano a
ſe occiſo:pꝛiuatus eſt regno ⁊ oculis ab
anaſtaſio cũ regnaſſet anno ⁊ menſibus
ſex:q̃ fautoꝛ fuit hereticoꝛũ · ¶ Q¶Fna
ſtaſius ſcdᷣs athenis: pꝛiuato vita philip
pico tenuit uanpenül:ſo exercitꝰ eius ele
git theodoſiũ ĩ ĩperatoꝛẽ licʒ ĩuitũ anno
tercio ĩperii eius:cũ eſſet fautoꝛ catholi
coꝛũ · EE C Theodoſius tercius factus
imꝑatoꝛ a militibus anaſtaſiũ graui pꝛe
lio vicit:quẽ captum fecit fieri ſacerdotẽ
p̃e vero catholicoꝛũ amicus ĩperauit an
no vno · ¶ S ¶ eo teraus ſucceſſit in
imperio:qui conſtantinũ filiũ fecit cõſoꝛ
tem regni: quo tꝑe cõſtantinopolis fuit
lõga obſidione mibabiliter afflicta a ſar
racenis · hic leo pꝛauꝰ fuit: qui imagines
ſancte marie in publico fecit igne crema
ri: 1 tamẽ ĩperauit annis vigintiquinqʒ.
T¶ Gonſtantinus quintꝰ leonis p̃dicti
flius peioꝛ patre: dictꝰ eſt ꝑſecutoꝛ eccle
ſie · qui multos monachos ⁊ vere eatholi
cos occidit:vacans ĩpie magicis artibus:
tamẽ regnauit annis · xxv · quo tꝑe pipi
nus vicit in ytalia aſtulphuʒ regẽ longo
bardoꝛũ. (VCEeo quartꝰ Qõſtantini
quinti filiꝰ imꝑauit in oꝛiente poſt eũ an
nis qninq;:dignus pr̃e ſuo ſuccedens in
viais ( 2 0 Conſtantinꝰ ſextus leonis

filius inpauit cuʒ matre hirene:qᷓ matre

pꝛiuata poſtea imꝑio regnauit ſolꝰ anis

quinq; · Mater vero cecauit filiũ ⁊ ſola re
gnaiut annis v · Tunc romanũ imperiuʒ
qð fuerat ĩ oꝛiente a ᷣmo cõſtantio vſqʒ
ad iſtũ vltimũ terminatũ eſt· Nam facta
eſt diuiſio imperii:vt iĩperium occidẽtale
diceret᷑ romanoꝛũ:⁊ oꝛientale grecoꝛũ:
imperium romanũ trãſiuit ad francos.
PKarolꝰ magnꝰ pipini filꝰ: vito de
ſiderio rege longobardoꝛũ apud papiã:
veniens romã electus eſt ĩperatoꝛ a ſena
tu ⁊ pplo romano:a cõfirmatus a ſũmo
rontſice: qꝛ adiutoꝛ erat eccleſie · hic fuit
optimus pꝛinceps xp̃ianoꝛũ:qui te rram
ſanctam occupatã a ſarracenis:⁊ imꝑiuʒ
in oꝛiente ⁊ occidente recuꝑauit: vbi tũc
femĩa pꝛaua hirena ĩperabat in oꝛiẽte:to
tam kyſpaniã liberauit:maximꝰ fidei xp̃i
ane ⁊ eccleſie romane ꝓtectoꝛ · vixit ãnis
lyxxi.⁊ moꝛtuꝰ ẽ felidter: eũ regnaſſet ſu
francos ãnis · xlvii:i ĩperaſſet · xiii· (2£

¶ Lodouicus pius karoli magni filius ſuc

ceſler Pati in imꝑio ſuꝑatis duobus fra
tribꝰ.hic fuit vir iuſtus:ſʒ plus demens
1 ſeerarue vltra oẽs patiẽs:nullis vin
cibi

geſſit: deuotiſſimꝰ xp̃ᷣianus nõ diſſimilis

ri · vixit annis · lxiii · Impauit annis · xxv
¶ aa ¶ Lotharius lodouici pii fuiuſ ĩperiũ

arripuit:nõ faciens regni ꝑtem fratribꝰ
ſuis ſedm oꝛdinatã diuiſionẽ pr̃is· Vnde
cõtractis viribꝰ cũ ĩaudita ſtrage franco
rum pace fracta lothariꝰ imꝑauit ĩ italia
hic anno ĩperii ſui · xv · diuiſo fůiis regno
factus ẽ monachus ⁊ moꝛtuꝰ ẽ feliciter 4
fuerat violẽtus ĩ vita ¶ bb ¶ Lodouic
ſecundus lotharii ĩperatoꝛis monachi fi
lius. Imꝑauit annis·xxi · ꝗᷓ ſiue triſtis ſiue
infelix bellũ habuit cũ fr̃e ſuo crudeliter

regnãte ſuꝑ francos:⁊ turpiter victus ẽ

1 nihil magnificũ gerẽs moꝛtuꝰ ẽ ĩ italia
videt᷑ ſepu ieus mediolani:a dicit᷑ ſapiẽ

ter pacifice rexiſſe ytaliã · ¶ cc ¶ Raro

lus ſecũdus dictus caluus filius lodouici
fun patruꝰ lodouici ſcdðᷣi ſupꝛaſcripti:et
1

frater lotharii ſucceſſit lodouico ſecũdo

in ĩperio:vir lepoꝛe timidioꝛ: fugè qᷓ; fu

gare paratioꝛ:dictus eſt gr oſſus vel ſim

plex.qᷓ multa monaſteria fabꝛicari fecit
dot auit veneno extinctꝰ eſt cũ imꝑaſſet
anno vno: mẽſibus · ix. (SCEarol⸗
minoꝛ noĩe terciꝰ lodouici germanoꝛũ re

gis filius: a nepos eiuſdẽ karoli calui ĩpe
riũ italie obtinuit:galliã ⁊ germaniã poſ

ſedit pacifice. Robertũ ducẽ noꝛmãdie vi
ctũ de ſacro fõte leuauit: ⁊ filiã ſuã dedit

ſibi ĩ vxoꝛẽ · hic ãno ĩperii · rii · de ficiẽs aĩ
1 coꝛpe repugnatꝰ ẽ a magnatibꝰ regni:
arnulpho facto imꝑatoꝛe: a ipſe karolus

moꝛtuꝰ ẽ anno ſequẽti (ee (¶ Irnulphꝰ

ex karoloꝛũ ꝓgenie·Mic noꝛmãdos nura
bili cede deleuit:romã cepit:tandeʒ lõga
egritudine diſſolutꝰ a Pedirani roſus ẽ:
ſic felix p̃lio ĩfelix moꝛb
perii ſui.xi · ¶ ff ¶ Lodouicus terciꝰ ar
nulphi filiꝰ ſucceſſit patri ĩ imꝑio: quod
tenuit ãnis x · ñ felicioꝛ pr̃e · Nã ſub eo de
fecit ĩperiũ ð ꝓgenie karoloꝛũ: cũ ñ iuua
ret ecclaz moꝛe maioꝛũ cõtra lõgobardoſ
ifeſtãtes eccleſiã · ⁊ tũc diuiſũ ẽ ĩperiũ:qꝛ
aliqͥ ĩpauerãt ĩ italia ſiẽ̃ q̃ttuoꝛ berẽgarii

o periit: anno im

is malis: qᷓ viuẽte patre cũ regnaret
⁊ poſt moꝛtẽ cũ imꝑaret młta magniſice

neo
glia
no

i
ifi
iue
ter
8
lin
di
o
ici
et
do

io
n
us
n

00

1

66

Rliqui in alamania ſicut conradus henri
eus vſq; ad ottoneʒ pꝛimũ qui vtrobiq;

imꝑauit· Lodouicus ꝑſecutus eſt berẽga

nium in ptalia: captus apud veronã: ceca
tus dicit᷑ cũ imperaſſet annis decẽ (¶ R
Berengariꝰ pumꝰ ĩperante lodouico ter
cio imꝑauit ĩ ytalia tm̃ annis · iiii · hic fuit

vir pꝛudens ⁊ ſtrenuus in armis: qui bel

lum cum romams geſſit. ¶ B ¶ Conra
dus alamanus ſucceſſit lodouico tercio ĩ
imperio:ſed nec ipᷣe ꝑuenit ad benedicti
onẽ in ptalia· Tdeo nõ ponit᷑ inter pꝛinci
pes · vir tñ ſapiens·foꝛtis ⁊ victoꝛ·hic im

perauit annis · vii· ⁊ moꝛiens coꝛaʒ pꝛinci

pibus regni deſignauit regem henricuʒ
ſiliũ ottonis ducis ſaxonũ. Berengarius
ſeðs imꝑauit annis · ix · in ytalia. G
Henricus poſt conradũ imꝑauit ĩ alam a
nia annis · xviii · vir bonus fimplex qᷓ ot
tonem pꝛimũ genuit · Et henricus non cõ
putatur inter iĩperatoꝛes:qꝛ nõ regnauit
in ytalia: nec coꝛonatus a papa: qꝛ vir pa

cificus nullã operam dedit vt ptaliaʒ de

manibus tyrãnoꝛũ liberaret. (DCBe
rengarius tercius tꝑe pꝛefati henrici ĩpe
rauit ytalicis annis vii·ſub quo magnũ
ſciſma fuit in italia · Nam vgo rex longo
bardoꝛũ ĩmo boꝛgondioꝛuʒ inuitatus ab
italicis pugnauit cũ berengario: ⁊ victoꝛ
regnũ italie tenuit tribus anniſ:⁊ relicto
lothario filio rediuit in galliam. C¶ G

¶ Cotharius vgonis boꝛgondienſis filius

iperauit in italia annis duobꝰ ¶ E ¶ Be
rẽgarius quartꝰ poſt lothariũ regnauit
annis duodecim:cũ alberto ſilio ſuo apð
mediolanũ · Tſte vir ferox nimiũ tyranni
ce pꝛemebat italiã: ſed finaliter victus ab
ottone pꝛrimo: moꝛtuus eſt ĩ exilio in ala
mama:⁊ filius in coꝛſica · Et nota ꝙ om̃s

a berengario pꝛimo vſq; ad iſtuʒ vlti mũ

non vident᷑ poſſe dici vere nee ꝓpꝛie ĩpe
ratoꝛes· ¶ E ¶ Otto pꝛimꝰ henriei filiꝰ
ex germanoꝛũ gente:⁊ ex alta domo ſaxo

num: pꝛimꝰ ex theutonicis ſolus obtinu

it imperiũ oceidentis:⁊ poſt eũ ſoli theu
tonici imp erauerũt vſq; in pꝛeſens tꝑs·
hic vir ꝓbus ⁊ potẽs feliciter refoꝛmauit
italiam ſpiritualiter ⁊ tꝑaliter: liberãdo
eccleſiaʒ Qa manibꝰ pape iohannis · xii · quẽ
turpiter tractabat: ⁊ italiã traxit de tyrã
mde berengarii quarti:qui ĩpie pᷣmebat

(HM

Qonradus pꝛimus nobilis duy ex gente

eam · Otto ĩperauit ãnis · xxxvi · ſcðm ſigii

bertũ: ſcòm alios annisxii· 1 moꝛtuus ẽ

ſenex valde relicto filio eiuſdẽ nominis.
M ¶ Otto ſecũdus pꝛimi filius ſucceſſit
illi ĩ imꝑio ⁊ virtute: qui vir acer ĩ armi s

ingenio ſagax ĩperium feliciter cõfirma

bat · Nam romanos ꝓceres ſepe rebelles

vocatos ad cõuiuium cinxit armatis: et

nocentes ſecuri ꝑeuſſit: reliquos epulari
iuſſit: ⁊ imꝑauit annis nouẽ ¶ T ¶ Otto
tercius filius ſecũdi fuceeſſit ei in impꝑio:
de quo dictũ eſt Otto poſt otto regnauit
tercius otto.hic fuit vir iuſtus ⁊ cõſtans
qui creſcentiũ potentẽ romanũ:in caſtel
lo ſancti angeli obſeſſum: tñ poſt multa
fecit decollari antipapã introductũ ꝑ euʒ
ludibꝛioſe tractauit · Ipſe etiã vxoꝛem ſuã
fecit igne cremari:qꝛ falſo accuſauerat ĩ

nocentẽ · Imperauit annis · xix. ⁊ moꝛtuuſ

eſt ſine liberis· Et ĩperatoꝛes poſtea non

. ..

ſucceſſionẽ ſed ꝑ electionẽ facti ſunt

R¶ Henricus pꝛimus accepit imperiuʒ
poſt ottonẽ terciũ bauarie dux: filiꝰ hen
rici ducis:qui fuit natul ex henrico fratre
pꝛimi ottonis · hic vir honeſtiſſi mus mul
ta ꝓſpere geſſit in italia ⁊ germania:con

tra ardonũ q electus erat rex a longobar
dis: 1 ſtephanũ regem vngarie fecit xpᷣia
num cü gente ſua: opera ſoꝛoꝛis ſue: quã

dedit illi ĩ vxoꝛẽ: impauit annis.xxii. licet
alii dicantxii. Alii etiã vocant iſtũ henri
cum ſcm: q; habent reſpectũ ad henricũ
ſuperioꝛẽ · hic finem ſuũ ſancte fecit ¶ L

franconũ vir:mepos ſuꝑioꝛis henrici ꝑue

nit ad imperiũ autoꝛit ate ipſius henrici:

opera electoꝛuʒ: qui vir ſtrenuus veni
ens ĩ italiam: coꝛonatꝰ eſt apud mediola

nũ ⁊ romã: ⁊ ſiluit terra in cõſpectu eius

ſed tñ ĩdignatus ẽ contra archiepiſcopũ
dum ĩpugnaret mediolanũ: moꝛtuus eſt
anno · xv· imperii ſui:alii tamẽ dieunt q;
imperauit annis · xx · CM ¶ Henrie⸗ ſ

cundus gener conradi pdicti filius adop
tiuus ab eo: fuit heres patrimonii 1 ĩpe

rii potiꝰ fato q; ex pꝛopoſito: hic fuit vir
aptus ĩperio · iocũdus.letus.bellatoꝛ qui
voandalos ſubegit cõtermĩos ſueuis · vn
garos vicit· pandulphũ pꝛincipeʒ capita
num cepit:milta dabat pauperibꝰ: expul
ſis ioculatoꝛibus a curia ſua:qui carus

Cheiij

omiĩbus cũ floꝛeret imꝑio: migrauit a ſe
culo anno. xvii· ĩperii: relicto fuio puulo
ſui noĩs· C N Menricꝰ terciꝰ ſedi filiꝰ
ſucceſſit pri in imꝑio vir ĩpius:q̃ imꝑauit
annis. · imnidꝰ gle ꝓboꝛũ viroꝛũ: eccleſie
hoſtiſ: ⁊ ꝓpter multa mala geſta eiꝰ:fuit
electus rodulphus dux ſaxonũ cõtra eũ:
quẽ tñ henricꝰ atrociſſimo p̃lio vicit · ſed
infelicẽ finẽ habuit: nã filius eiꝰ aſſũpta
coꝛona ĩperii:ĩſurgẽs cõtra eũ ĩuaſit ipᷣʒ
bello:⁊ ꝑr̃ leodii latẽs:⁊ ꝓauꝑ moꝛtuus ẽ
excõicatus· ¶ O ¶ Henncus qrtꝰ tercii
fuliꝰ:arripuit ꝓri imꝑiũ ſub coloꝛe ſuccur
rendi ecclłe ⁊ impio:cõtra iura nature et
hoĩem:⁊ tñ fuit hoſtis excleſie licet recõ
ciliatus: quo tꝑe claruit inclita comitiſſa

matildis ĩ lõbardia:⁊ robertus gwiſcar

dus ĩ ſicilia· hic henricus moꝛtuus ẽ ſine
liberis cũ regnaſſet ãnis xv · ¶ H ¶ Lo

tharius qᷓrtus ꝗ luctaniꝰ dictus ẽ cũ ma

gno cõſenſu cõſilio electus ẽ imꝑatoꝛ:
hic dux ſaxonũ ſapiẽs ⁊ ĩduſtris:fuit an

tiquus · deuotꝰ ecclłe · pollens diuitiis vi

.

ctoꝛig magnis· Imꝑauit feliciter ãnis · ·
Cõradus ſcðs nepos henriei q̃rti: q
impiũ affectauerat ãte lothariũ ſucceſſit
illi ĩ impio · hic vir optimuſ paſſagiũ fecit

collecta magna multitudine cr uciſigna

toꝛũ: ⁊ pꝰ aliqᷓ ꝓſpere geſta vᷣtute magna
tñ cõſulte: p̃ſſus iopia victualiũ mita mi
lia ſuoꝛũ amiſit: ⁊ reſus in regnũ obiit:
cũ imꝑaſſʒ ãnis xv. ¶ R ¶ Eniderieꝰ Pei
mus nepos cõradi ſedi: defũcto pr̃e ſu
romanũ ſuſcepit imꝑiũ:q̃ de nobiliſſima

domo ſueuie vocatus ẽ barbaruſſa · G̊ vir
ſtrenuiſſimꝰ mediolanã ciuitatẽ floꝛẽtiſſi
mã:cũ auxilio papienſiũ: ꝛ multoꝛũ lom
Bepe fut ĩfeſtus eccle: et

bardoꝛũ eũtit ·
alexãdꝛũ papã ꝑſecutus ẽ apud venetias
victus paeẽ fecit:tñ cũ iuiſſet in ſubſidiũ

terre ſancte ſuffocatꝰ ẽ in quodã flumĩe

Empauit magnifice ãnis · xxxvi · ¶ S
¶ Henncus qntus filius barbaruſſe ĩpauit
patrẽ: ꝗᷓ fuit maritus cõſtantie magne
llie gryilhelmi optimi regis ſicilie: ſub
cums titulo inſulã ceꝑit: fuit ſtrenuus et
aſper moꝛe pr̃is: ⁊ aliqñ infeſtus eccleſie
Moꝛtuus ẽ ĩ ſicilia ⁊ ſepultꝰ apud ꝑeno:

mium: relicto friderico filio infantulo:i-
philippo fr̃e ſuo ad gubernatõeʒ S
ℳM „ ⸗ .

cũ in ꝑaſſet ãnis vii:⁊ mẽſibus· v·

¶ Otto q̃rtus dux ſaxonie:defũcto henrico

electus ⁊ coꝛonatꝰ ẽ imꝑatoꝛ:cũ magno
fauoꝛe lombardoꝛũ: ſʒ cõtinuo contra iu
ramẽta iura eed'e occupauit: cõtra quem

electus ẽ Eridericus ſcòs iuuenis cũ auxi
lio philippi tercii regis francoꝛuʒ: a u⸗
ere

cũ imꝑaſſʒ ãms ·i · ¶ V ¶ Eridericꝰ ſcds

*

tandẽ debellatus moꝛtuus ẽ otto mi
natus ex henrico q̃nto: ⁊ cõſtantia mona
cha vetula: fuit potẽtiſſunus ĩperatoꝛ ita
lie ſicilie ſardinie · hieruſalẽ ⁊ ſueuie:quo

nullus magnificẽtioꝛ tenuit romanũ ipe
riũ a karolo magno citra· fuit armoꝛum

ſtrenuus· linguarũ ꝑituſrigoꝛoſus·luxu

rioſus · epicurus.nibil curans vel credẽs
niſi alere multis põtificibus romane

eccleſie bellũ habuit:p̃cipue cũ gregoꝛio
nono · Tandẽ vᷣtute ĩnocẽtii q̃rti ianuẽſis
excõmicatꝰ victus ẽ: fugatus de lombar

dia: nec ſibi ꝓficẽ potuit potẽtia · vixit an

nis · lvii · Imꝑauit ãnis·xxx. Male moꝛtuꝰ
eſt ĩ regno apulee ĩ opido floꝛẽtino:p̃ſen

te ſolo manfredo ex ſiliis ſuis:pꝰ cꝰ moꝛ

tẽ vacauit ĩperiũ circa ãnos· xxiiii · ¶ X

¶ Gõr adus filius friderici ſecũdꝰ electꝰ ad

huc viuẽte pre:poſt moꝛtẽ eius regnauit

annis q̃ſi duobus:ſʒ manfredus fr eiꝰ na

turalis venenato cõrado tenuit regnũ ſi
eilie mag nifice ãnis.xiii· ⁊ karolus ſenioꝛ
victoꝛ mãfredi ⁊ conradini nepotis eius
regnauit ãnis · xvi · hic cõradus caruit ĩpe
riali bñdictõe.iõ nõ dict᷑ imꝑatoꝛ· 6

¶ Kodulphus comeſ de auenſperg genere

germ anus:poſt longã vacationẽ ĩperii
electus ẽ rex romanoꝛũ:⁊ cõfirmatus ẽ a
yegoi decimo in fauoꝛẽ terre ſancte:h

uit vir pꝛudẽs in agẽdiſĩ armis ſtrenuꝰ

iuſtus · deũ timens · ciuilis· ⁊ parcus:⁊ tñ
licet regnauerat · xx · ãnis nunq; viſitauit
italiã vt minabat᷑:implicitus multis agẽ

dis ĩ regno alamanie · Nã regẽ bobemie

diuitẽ . ⁊ potentẽ dedignãtẽ obedire ſibi
duriſſimo p̃lio vicit · Quo occiſo dedit ſi
lio pacẽ ⁊ filiã ſuã in vxoꝛ ¶ Z¶ Kdul

phus comes de naſſavue gene germanꝰ

in romanoꝛũ regẽ electus eſt:ſj nõ bene
dictionẽ nec coꝛonatõeʒ recepit in italia
H fuit vir magnanimꝰ:cõtra quẽ albertꝰ
rodulphi p̃dicti fuiꝰ inſurgẽs ipᷣm bello
vicit · Nã adulphꝰ magis viribꝰ qᷓ; cõſilio
vtẽs oceiſus ẽ· cũ regnaſſz ãnis · iiii · ¶ aa

— — — —.— —, ——

— — — ——

—
—

— — =P᷑6+ =

¶ Wbert“ dux auſtrie rodulphi fuiꝰ vi
cto ⁊ occiſo adulpho:electus ẽ ĩ romano
rũ regẽ ab electoribꝰ Et a boĩfaco papa
famoſo petiit veĩre ad bñdictõeʒ ⁊ coꝛo
nationẽ· Qui bonifadus magnanimꝰ ti
rannus ſacerdotum reſpondit: ipſum in
dignuʒ imperio: quia occiderat pꝛoditio
ne dñũm ſuum adulphum in prelio: ⁊ te
nens coꝛonam in capite ⁊ ſpataʒ ad latꝰ
dixit Ego ſuʒ ceſar: tamẽ poſtea oꝛta gra
uiſſima diſcoꝛdia inter philippum regeʒ
francie ⁊ ſe: conſirmauit albertum ⁊ vo
cauerat eum· hc albertus eũ repugnaſ
ſet annis decem interfectꝰ ẽ ab vno ſuo
nepote filio fratis.· ¶ X¶ Menricus ſe
xtus g enere germanus paruus . comes
de luczenburgo:factus eſt imperatoꝛ: et
veniens in italiam coꝛonatꝰ eſt rome cũ
difficultate: ⁊ obſiſtẽte ſibi ſapiẽtiſſimo
rege robertohic vir prudens ·iuſtus.ho

neſtus:catholicus:dilectus omibus.omi

bus ſedatis ſolicite diſcoꝛdiis alamanie-
Ato animo diſpo nebat refoꝛmare potẽ

tem italiam: ut ſie abilius redimeret ter

ram fanctam: ſi fata permiſiſſent· Et ſpe

rabatur dominus oĩm in bꝛeui:cum ma

no fauoꝛe lombardoꝛum ⁊ tuſcoꝛum:ſʒ
bononia 2 floꝛentia cum quibuſdaʒ aluſ
obuiauerunt ſibi: vnde opera floꝛentino
rum ut infamia fuit venenatus apð bon
cõuentum caſtellum ſenarum optimus
imꝑatoꝛ cum imperaſſet amiſ quattuoꝛ
menſibus octoꝛ diebus decẽ et octo nũ
quã elatus pꝛoſperitate:nunq; deiectus
aduer ſitate · AInno dñi .M.cii· moꝛtuꝰ
eſt. ¶ B ¶ Rarolus quartꝰ de lucʒẽbur
go nepos ſupꝛaſcripti magni henrici ex
iohanne bohemie rege factus imperatoꝛ
eoꝛonatus eſt rome ſine reſiſtentia . Mic
fuit vir peritus l̃arum.⁊ multarum lin
guarum · aſtutus· ſagax · qui regnum bo
bemie optime refoꝛmauit . ſed ĩi italia vi
ctrices arpias p̃ ſe ferens loco aquilaruʒ
bacho ĩmolans:mihbil memoꝛiale geſſit ·
Nam cũ magno potentatu vemens:ope
ra ⁊ fauoꝛe vꝛbani ·v·terribilis omnibus
pꝛo apparuit:ſed cito cũ maꝗᷓ pecuĩa: ſʒ
maioꝛe infamia reuerſus eſt ad patriam
humilis impatoꝛ moꝛtuus eſt ſenex: cum

in paſſet ant · xx. Venezen⸗ laus ſa
fili

praſcripti Raroli filiꝰ:viuente aphuc pa

Qxiij.

tre electuſ eſt imꝑatoꝛ: adhuc regnat · hic
iuuenis · robuſtus· venatoꝛ: quid facturꝰ
ſit ignoꝛo:tamen minatur ſe venturum
ad italiã: ſed non venias p̃camur te: ſi nõ
vincis laude patrem tuuʒ: quãquã aliud
in te ſpeꝛamus:cum pꝛeſentia pꝛimi ceſa
ris vix ſufficeret ad cõpeſcẽda mala: qui
bus miſera laceſſitur italia tempoꝛibus
tuis · Sic imperium oꝛbis celũ verſat · ut
illud quondã potens: veneratum genti
bus ⁊ regibus romanum iePerin Pfigu
ratum in tibiis ferreis: cui nibil olun de
fuit niſi modicũ oꝛientis: nunc pꝛochdo
loꝛ nihil poſſideat niſi modicũ occidẽtiſ
HMec de imperatoꝛibus romanis vſq; ad
tempus franciſci petrarche: cui pꝛeſens

auguſtalis appꝛopriat᷑ libellus. Nunc ex

oꝛdine nomĩa deoꝛum quos romani cete

riqʒ gẽtiles coluerũt videãꝰ ¶ Noĩa deo
rũ quos romani ⁊ gẽtiles colueft. ¶

Voniã ſupꝛa nomĩa reguʒ · Con
ſulum poetarum.a romanoruʒ
imꝑatorum dedimus: nunc hoc
cõuenienter loco: nomĩa deoꝛum: quos
romani: ceteriqʒ gentiles coluerunt: ut

de om̃ibus hoc noſtrũ o pus e ich

reſplendeat:dare noſtra eſt intẽtio.·¶
¶ S

aturnus pater deoꝛũ ſcz iouis. Ne
ptuni ⁊ plutonis.dicit᷑ etiã deus temꝑis

triſticie · ⁊ frigoꝛis. cui kr ſigno attri
buit᷑ · qꝛ prĩo docuit italicoſ coloꝛe agroſ

1 plãtare vineas· Qui ⁊ celiꝰ a pr̃e celio

diat . ¶ E (Iupiter filiꝰ ſaturni deus
deoꝛũ dicit᷑ · Stiaʒ ðꝛ his noĩbus pater oĩ
potẽs.igneꝰ.tonans · altitonãs · ſaturnꝰ
dieſpiter · i· diei pater · fulmĩfer. Mamon

i: iupiter. aren arius. creticus a loco quia

natus in candia (G ¶ Sol filius iouis

ex latona filia ciei gigãtis: qͥ fuit de gůe
titanoꝛũ · i · gigãtũ· Etiã ðꝛ phebꝰ a phioſ

qð ẽ lumẽ vitale·cinthiꝰ a mõte: delos:
vbi natus eſt:delꝑhicuſ ab inſula.vel del
phos · id eſt· apertus: quia aperta peten
tibꝰ dederat reſpõſa. Appollo. i.pdẽs ſi

ue extermĩans· Qrinitꝰ a capill'qꝛ ĩtõſus

erat · Titã a factõe titanica·Hean .i. liricẽ
variꝰ cãtꝰ laudis·latõiꝰ a mr̃e .Meliconeꝰ
a fonte vel loco muſarum.· Frcitenens
q; deꝰ ſagitationis. Litius a litio phano
apud delon. Phitius · id eſt· fidem aufe
rens (Bachus filiꝰ iouis ex ſemele filia

ð

Ceiiij.

Cadini deus vini eſt Vocat᷑ etiam liber

quia liberat hominem a curis Bromius
id ẽ. cõſũptoꝛ Lieuſ a loco Tgnigena geĩ
tꝰ ex igne Niſeꝰ a eiuitate niſa Indetõſꝰ
id eſt· non rafus Liniꝰ q linit · Noctileus
qꝛ eius ſacra fiebant in nocte Hiacus ab

aperitione venarũ Euchius · i.bonꝰ filiꝰ
M.

A¶ Mercuriꝰ filius iouis ex maia filia
athlãtis ⁊ pleiie:natus apud archadiã in

mõte cilleno: qꝛ hec regio ſpẽaliter ſtudʒ

eloquẽtie · Eſt eĩ deꝰ eloquẽtie · ⁊ ðꝛ mer⸗
curiꝰ.i.mereatoꝛũ deus· Eſt etiã deꝰ furũ
Vocat᷑ etiam maiades a matre.Qileniꝰ a
mõöte · ſtülans · ſerpẽtiger · agnifer· caduci
fer · athlãtides · preco deoꝛũ interpꝛes ſu

perũ:nunciꝰ iouis ( ¶ Mars fi lius io
uis deꝰ bellonꝑʒ · frater palladis· vocatur
etiã mauors · bellicuſ.bellatoꝛ· victriꝰ·.ſa

Hõ ige gradati itur ad bel
um · Tratiꝰ qꝛ potiſſimũ colit᷑ in tratia·

¶ R¶Vulean? vnicꝰ filius wouis cuʒ iuno

Ppetates.· Delia ab ĩſula· Delp

7

ne deꝰ igni⸗ Tfaber vouis dꝛ: cꝰ cicoples

dieunt᷑ lerui fabꝛica re fulmia· vo cac᷑ etiã
mulciber· Lemiꝰ ab inſula · iunonis igni

tus ¶ L¶ Ven“ꝰ filia iouis: ẽ dea amoꝛiſ
⁊ voluptatis.q̃ vocat᷑ etiã citharea a mõ

te citheron frodiſſa a ſpuma · idalia. acci

dalia.cipꝛia a locis vbi colebat᷑· Ericina a

mste ſicilienſi. Daphia a mõte cipꝛi ( M

Diana filia iouis ex latonia: et ſoror
phebi. ð diſiſ noĩbꝰ ſᷣm diuerſas ꝓpꝛie

tates· luna ĩ celo· ꝓſerpina ĩ infernis: q̃ſi
P terrã ſerpentem. Dyana ĩ ſiluis:q; dea
2 „RD „ „ .
venatõis eſt: eo ꝙ omiſ venatio in nocte

paſcit᷑ · cinthia a mõte· Triuia Fter tres
ica a pha

no. Latonia a mre. phebe q; ſoꝛoꝛ phebi

„

phebꝰ? eĩ i. nouꝰ. Eſt ãt dea vᷣgitatiſ· vena
tionis hũiditatis ¶ N ¶ Neptunꝰ ſatur

ni füiꝰ: frater iouiſ: deꝰ aq̃rũ: ⁊ dici᷑ a nã

do· vocat᷑ etiã his noĩbꝰ. amphitritõ· poſ

ſidoniꝰ. buccinatoꝛ. ſaturniꝰ.rex aq̃ticus
tridẽtifer ¶ O (Sůt etiã alin dii maris
Tanc; ꝓ ipᷣo neptuno ponũt᷑ſcʒ nereuſ

nereo aũt ⁊ doꝛis cõiuge eiꝰ nate ſunt

nernides dee maris · Cgeus pr̃ theſei: q cũ
paupitarʒ ſe a turri ĩ mare deificatꝰ dedit

nomẽ mari egeo · Et occeanꝰ q ꝓ ip̃o ma

ri onit᷑ habʒ ãt cange thetidem ¶ EP

¶ Pluto fur ſaturni: frater iouis 1 ne

ptuni ex ſorte poſſedit inferna. His noĩ

bus etiã ðꝛ demõ q̃ſi ſciẽs · Goꝛgon qꝛ in
terris-Diſ ditiſ ex mltitudĩe ad ſua rĩgna
cõfluẽte · Saturnꝰ a pr̃e · Proſerpinus a
coniuge · Stigius a palude · Orceus · i · ter
rens. Rex herebi ·i. ꝓfũdi. Rex inferoꝛum

(Q¶ Manes ãt ſũt aĩe infernales · dicũt

etiam ſpũs · demones · penates atri · ⁊ dii
auerni · KR¶Kuno in ſaturni vnica
ſoꝛor ⁊ cõiunx iouis ðꝛ variis nomĩbus
ſcʒ monetaria cui moneta cõſecrata eſt ·
Keria eſt em̃ aer ĩferioꝛ·Hopulana quia

pploſ multiplicʒ · Satuꝛnia a pr̃e · Samia

ab ĩſula ſamos · regina deũ · alũna neptũ
Vmia qꝛ nubẽtes variiſ vngebãt᷑ vnguẽ
tis odoriferis· ꝓnuba:qꝛ pᷣeſt nubẽtibus
Lucina ·.i· dea ꝑtus.Eſt etiaʒ iuno regno
rum dea a diuitiarũ ( S ¶ Pallas mayi
ma filia iouis ðꝛ nata ex eꝰ cerebꝛo: hec ẽ
dea armoꝛũ ⁊ belloꝛũ: dea ſapĩe ⁊ artiuʒ
q̃re attribuunt᷑ ei diũſa noĩa· Virgo belli
ca Virago · i · viriliter agẽs Bellona Belli
gera Irmigera · tritoma a palude tratie
ciclopia a fůdatore athenaruʒ. Minerua
qi minuẽs neruos ſtudẽtiũ 6 (Nim
pha ẽ gnᷣale nomen oĩm virginũ:dicunt
etiã naides dee fontiũ Nimphe dee etiaz
ſtãgnoꝛuʒ ſiue aliarũ aq̃rum · Potanides
dee fluuioꝛũ· Driades dee ſiluaruʒ Nam
dꝛia ẽ dea arboꝛis · Amadꝛiades dee arbo
rum. Hoꝛeades dee mõtiuʒ Minnides dee
pꝛatoꝛũ Napee dee f lorum.Eloꝛa opis a
gapte dee florum ⁊ gaudii · Dodona dea
gladiuʒ· Dales dea ceſpitũ pabuloꝛũ ſeu
paleſtre· Eenilia dea fem ⁊ ruſticoꝛũ. Ce
res dea bladoꝛũ· Lauerna dea furuʒ ⁊ la
tronũ. Lucina dea ꝑtus Iuuẽta dea iuuẽ
tutis · Senecta dea ſenectutis · Matrita
dea auꝛoẽ Agenoꝛa dea ſalutiſ Aſcea dea
iuſticie Thenꝰ dea vaticinii Echo dea vo

. ſiue reflexiõis vocis tris dea pluuie.

V ¶ Sut etiã tres ſoꝛoẽſ fatales ꝗᷓ ꝑce di
cunt᷑ Clato dea creatõis Lacheſis dea vi

te: ⁊ antropos dea moꝛtis · ¶ Sut etiam

tres filie phoꝛci:q̃ dicũt᷑ goꝛgonel · ſcalicʒ
Meduſa qᷓ obliuio mẽtis · ⁊ dicit᷑ dea ſtu

oꝛis: nã qdq;d videbat vertebat in ſaxuʒ

Stenio debilitatio mẽtis: ⁊ eureliale flu

ctuatio mẽtis ¶ * ¶ Sũt etiã tres furie

ifernaleſ nate ex achirõte ⁊ vecte · ſeʒ Ale

cto · i. ſine rede Theſipho ne · i. imittẽs ne
cẽ Magera media lõga · i· mala cogitatio

— — — —

—— ᷓCü—— — —,

m
4
ter

ie
di
ien
dus
el.
uin
mu
pti

.

ano⸗
nai
ece
ti⸗
xlli
elli
ttie
ua
Vim
uunt
ni
des

die⸗
ted
eayi
nam
ali
1ſtu
ing
flu
nrie
Re⸗
ne
tti⸗

q̃ etiĩ noĩbus cõibus dicũt᷑ Gumenideſ a

bono deficiẽte Statenocte ⁊ furie ĩferna

les ¶ R¶ Breterea nouẽ ſũt muſe poe

tice:q qꝛ diuſimode ĩtellectui deſeruiunt
hũano variis nücũpant᷑ nomibus Olio
pma.i· fama.Eama eĩ ĩducti ſciẽtiã q̃riꝰ
T¶ inteꝛpᷣtat᷑ clio · i. qrẽde ſciẽtie cognitio
GEuterpe · i · bñ delectãs· Caliope ĩterpᷣtat
pulcra vox vlł pulcra facies · Melpomene
id ẽ · meditatio Thalio · id eſt. capacitas·
Holihimnia · i · multũ memoꝛiã faciens
Erato · id ẽ: inueniens ſile Terpſichoꝛe · i·
delectans inſtructionẽ vel diſcretionem
Vrania · id eſt · electio:dicũtur etiã cõmu
niter his nomĩbus Ronides a thebis ci
uitate Caſtalides a fonte Hierides a pie
ro rege hñte nouẽ filias:q̃s mutauejĩr̃t in
picas Melicõides a loco Begaſiades a pe
gaſo eqꝰ Meonides a ꝓuĩtia Meõꝛiales
Hhebiades a phebo q ẽ deꝰ ſciẽtie:⁊ peſt
choꝛo muſaꝛũ Camene qᷓi canẽteſ amene
B ¶ Eortuna ẽ dea ĩdifferẽs ⁊ cõis:dãs
bonũ ⁊ malũ: ꝓſꝑa ⁊ adũſa Et ðꝛ ꝛamiſia
a loco vbi potiſſimũ colebat᷑:ðꝛ etiã foꝛs
Bifoꝛmis tnſtabi ¶ Dee facinoꝛuʒ
ſiue odii ſũt Inuidia liuo 2⁊ Colubꝛea Aua
ra Eatuaẽ dea ſtulticie Copia dea abũdã
tie Eameſ dea cõſũptõiſ ſiue ĩedie Eam a
dea opinionũ ⁊ rumoꝛũ Virtꝰ dea virtu
tis Salꝰ dea ſalutis:⁊ ſic de pluribꝰ aliis
ſimilibus · Cibeles aũt dicitur mater deo
rum ¶ D¶ Cupido deus amoꝛis dicit᷑:
filius veneris:que ſimiliter dea eſt amo
ris: qᷓ tres habuit filias amoꝛis Prima
fuit paſiphea·id eſt.attrahbẽs vel alliciẽs
amoꝛẽ Altera aglaie · id eſt · demulcens
Tercia eufroſine · id eſt · retinens: que ge
nerali noĩe dicunt᷑ catites ſeu caiſtone
Depingit᷑ autem cupido in foꝛma pueri

nudi: cecati: hñtis alas:arcuʒ ⁊ pharetrã
cum ſagittis duarũ naturarũ. Soluit eĩ
facit amoꝛẽ cum illiſ Telum quod facit

amoꝛẽ hʒ cuſpidẽ aureã hamataʒ. Qð ſol

uit habet plůbũ ſub arundine: 1 ẽ obtu
ſum: qdð mĩme inheret · Dicit᷑ etiã cecatuſ

Krcitenẽs Aiger Cipꝛius Erodiſſios Gri
cineus (eEen himene? ſᷣm aliquos
dicitur fůlius veneris ⁊ bac hi:⁊ eſt deus
nuptiarũ · Alii dicũt fuiſſe uuuenem athe
nienſẽ tãte pulcritudĩs ꝙ feĩa mentiret᷑:
dicit᷑ etiĩ Fmen ꝓpꝛie mẽbꝛanula in qua

Chr
zye us CECaw nepos noe dicitur

fuiſſe: q tãte pꝛudẽtie erat ꝙ pingit᷑ duo
bus vuleibo. ante ⁊ retro: quare eti am
dicit᷑ bifrõs:hic dici᷑ deꝰ prudẽtie anni ·
Inde ianuariꝰ dicit᷑ ab eo pᷣmus menſis
anni ¶ G ¶ Briapꝰ cuſtos oꝛtoꝛũ:deus
mẽbi virilis dicit᷑:quẽ mulieres ſteniles
adoꝛauerũt pꝛo fecunditate eis cõceden
da Dicit᷑ etiaz Inguineus.a membro MẽzE
bꝛoſius Lamſacus a loco Saligmeus:qꝛ
eius ymago extructio ſalicis erat
HBan vero dicit᷑ deus nature:etiã deuſ
paſtoꝛum Similiter geniꝰ deus nature·
Somnus rex ſomnoꝛũ ⁊ deuſ quietis Cõ
ſcius deus conſilioꝛum Fauni ⁊ lemures
dei campoꝛum Satiri ⁊ ſiluani dei ſuua
rum teſpitum arboꝛum Monticuli dei
montium: qui ⁊ numina ruſtica dicũtur

¶ ¶ Eolus filius Ipotis dicit᷑ deus ſiue

rex ventoꝛuʒ: ⁊ habitare in eolia ⁊ ibi im
erare ventis · Vnde etiam dicitur eoliuſ
Pirnilirer potades a patre · Sunt autezʒ
quattuoꝛ venti pꝛincipales Aace qui
libet habet duos collateraleſia ſic efficiũ
tur duodecĩ · Orientales vẽti ſunt ſubſo
lanuseurus · vulturnus · Occidentales
ſũt fauoniꝰ zephirꝰ cirtiꝰ. Meridionales
ſũt auſter nothꝰ affricꝰ. Septẽtrionales
ſũt boreas aqlo choꝛꝰ.Mec de noĩbꝰ deo
rũ ¶ Nomĩa officia romanoꝛum.
actiſ noĩbꝰ deoꝛũ:nunc nola et
officia ro · quoꝛũ aliq̃ hodie ĩ vſu
ſũt apð noſ:nõnulla etiã ĩ deſue

tudĩeʒ abiere abſoluẽꝰ ¶ R ¶ Eꝛimo eĩ

fuer̃t regeſ:quoꝛũ pᷣmꝰ fuit romulus:qð
officiũ ſiue digtaſ durauit vſq; ad oſuleſ
Senatus ãt vocabat᷑ ſocietas ſenato
rũ q erãt.c·oꝛdĩati ꝑ romulũ.Exactis ĩᷣgi
bꝰ ⁊ cõſulibꝰ erectis ſenatuſ creauit.cc·ꝗ
vocati fuer̃t pr̃es cõſẽpti:⁊ gubernabãt
romã veluti pr̃es filios.quoꝛũ digtas

e
L¶ Cõſulũ ãt officiũ digtaſ ãno dura

. tua erat: ⁊ eoꝛũ nati patricii vocabant᷑

at: ⁊ ĩ capite ãm cõuocato pploĩ cõm
tio deponebãt cõſulatũ: ⁊ duo alii ex oĩʒ
cõcoꝛdia creabãt᷑ ¶ M ¶ Officiũ vᷣo cõſu
lũ erat executõi mãdaẽ determĩ ata ⁊ pᷣce
pta ſenatꝰ:⁊ hẽbãt autoꝛitatẽ cõdẽnandi
abſoluẽdi · ⁊ vnuſq̃ſqʒ cõſulũ hẽbat ſe⸗
ptẽ ſexcẽtos:qꝗ lictoꝛes vocabant᷑ · Dicta
toꝛ erat qᷓ ſup̃ alioſ officialeſ plꝰ digtatiſ

hebat:a honoꝛis atq; potentie:eo ꝙ a ſẽ pulo non intelligebant̃ ſenatores neqʒ
tentia ſua nemo ſe poterat appellare ne patricii · (Wlebe vocatur a pꝛinci
q; eõtradieere· Qui dictatoꝛ tm̃ in rebus pio tm̃ ppluſ minutꝰ:cuiꝰ tribuni erant
arduis eligebat᷑:cuiꝰ digtas ſex mẽſes cõ defenſoꝛes 2 ¶ Datricii erãt defenſo
muniter durabat: i poterant eẽ plures reſ ſenatoꝛũ ſeu patrũ cõſcriptorũ ¶ bb
eodẽ tꝑe· hẽbat etiã dictatoꝛ quendã offi
cialem:q magiſtermilitũ vocabat᷑· ¶ N
¶ Impatoꝛ vocabat᷑ guerre capitaneus
creatꝰ ex cõi cõcoꝛdia ppli Ro:vel a ſolo
dictatoꝛe vel cõſule:aut alio quocũq; of
ficiali ibi p̃ſidẽte:q imꝑatoꝛ in exercitu
ſuo duos hẽbat offficiales·ſ.legatos:qui
poſt eũ maioꝛes ceteris in exercitu erant
G. Tribuni erãt officiales ⁊ defeſores
Ro·plebis: ⁊ erant exẽpti ⁊ liberi in vꝛbe
1 extraꝑ vnũ miliare:⁊ eoꝛũ officium du
rabat ad tẽpꝰ deternũ atũ:hẽbant ſub ſe
ſexcẽtos ꝗᷓ vocabãt᷑ viatoꝛes ( H¶ Dre

¶ Wagiſtratus dicebat᷑ gnaliter quodli
bet officiũ: ⁊ quelibet digtas rome · Pri
uati erãt ciues:q ſine officio in aliqua ci
uitate degebant: quoꝛum contꝛarũ voca
bat᷑ publici · i · cmunes ¶ cc ¶( Colonia
erat certa ciuitas ciuiũ non diuitũ miſſo
rum a ſenatu in terꝛas de nouo acqſitas
ꝓ cuſtodia· Comitia vocabãtur electõeſ
of ficialiũ: ⁊a locꝰ ⁊ tẽpus eiuſdẽ electõnis
¶ Dd ¶ Legio eꝛat numerꝰ gentiũ armato
rum nõ determinatꝰ:ſm ꝙ electi erant 1
ſcripti ꝑ eoꝛum imꝑatoꝛeʒ ſiue cõmenda
toꝛem · Sed tñ dicit vegetiꝰ de re militari

toꝛ erat official ꝗᷓ pplo Ro. reddebat ia· legio ẽ ſexmiliũ ſexĩgentoꝛũ ſexaginta
ſticiam vt poteſtas· Et inuẽtuʒ fuit illud ſex pliatoꝛuʒ: de qbꝰ ſe erngitaſer eꝛant olf
officiũ ꝓpter impedimentũ: qð cõſules iciales Cohoꝛs vo cõtinebat quĩgentos

hẽbant tpe guerre ¶ Q¶ã Brefectꝰ erat
offficial ad ꝓuidendũ cũcuis neceſſitatibꝰ tur
ppli Ro · in victua libus:ac etiã ad reſtau Decuriones decẽ eqtum. Turma vel ala
randũ oẽz defectũ ĩminentẽ ¶ R (̃pi eꝛat ſocietaſxxx· armatoꝛuʒ· Milites erãt
ſcopi erãt pᷣncipes ſacerdotũ ſacrificioꝛũ q digtate militari decoꝛabant᷑.· Eq̃tes ge
1t augurioꝛũ · Inter quos ep̃os erat vnus ner aliter oẽs illi qᷓ ibãt ĩ exercitu ¶ Tnũ
vocatus rex ſacrificioꝛũ · Et eoꝛum digni phꝰ erat ſummꝰ honoꝛ:quẽ obtinebant

hoĩes armatoꝛum · Qiliarce erãt milites
mille eqtuʒ · Cẽturiones cẽtum equitum

tas ad tẽpus durabat determiatũ. ¶ S Bcies o p̃liabant᷑ egregie 2 vince
¶ Cenſoꝛes erãt officiales ſup extimis ãt. Quatio erat honoꝛ ſiue gaudia: que
.⸗ ſiue cẽſu:⁊ viis atʒ oꝛamtis totiꝰ ciuita fiebãt illis qͥᷣ pᷣliabant᷑ egregie ⁊ ꝑuam vi

tis:⁊ ad reſtringẽdũ malas expẽſas cõis
ciuiũ · ⁊ erãt magne autoꝛitatiſ ⁊ pꝛudẽ
tie viri:quorũ officium a pᷣncipio dura
bat ꝑ quinquẽniũ · ſʒ poſtea reductiʒ eſt
ad . xviii· mẽſes Dueſtotes erãt in
ueſtigatoꝛes rationũ cõis rome: ⁊ erant
ſupꝑ tributis ⁊ redditibꝰ ciuitatis:ac etiaʒ
diffinitores ꝓuiſoꝛes queſtuũ: ⁊ litiuzʒ
romanorũ duiũ ¶ V¶ Interroges erãt oꝛũ · Et hec de his romãoꝛuʒ officiis ſuffi
officiales: liberũ arbitriũ ad eligendũ of ciãt· ꝗᷓ tibi ad magnã nr̃i oꝑis ꝑtẽ cõducè
ſficiales: ꝗᷣ p diſcoꝛdiã in comitiis eligi nõ pñt Incipiũt mòõ de adũᷣſa ⁊ ꝓſꝑa foꝛtũa
poterant hñtes. ¶ « (GSdiles erãt offi Hiciſei petrache autoꝛitates ⁊ remedia ·
ciales qͥ curã gerebãt de tẽplis menſuris Erãciſci petrarche de aduſa fotüa re
põderibꝰ:ꝛ tenebãt totã ciuitatem libe Vncnũc p̃dicti frãciſcei ( media
ram 2 purã: ac etiã multarũ rerũ curam petraꝛche: oꝛatoꝛis ſane ⁊ poete
gerebãt:q̃ ediles reſidebant ĩ ſedibꝰ:red

ctoꝛiã deportabãt· Coꝛnua ſunt extreĩta
tes acieruʒ p̃liãtiũ ⁊ exercituũ· Leges a
pellabãt᷑ cõſtitutões pplłi· Senatuſcõſul
ta erãt ſtatuta a ſenatounbꝰ fẽa · Mebiſci
ta a tribunis ð cõſẽſu pleb. Decreta erãt
pᷣcepta ſeu edẽa ĩpatoꝛũ ⁊ hẽbãt vĩ legis
1 obbuabãt᷑ ut lex huiuſcemõi pᷣcepta 3
fectoꝛũ· p̃toꝛũ: cẽſorũq̃ſtoꝛũ · ediliũ ⁊ ali

dentes Vnicuiq; ius ⁊ iuſticiã vſurarum
1 curã ſpẽaliter hẽbant de locis cõibus
rebus publicis ¶ ᷓ ¶ Dopulꝰ appella
bantur oẽs ciues Ro: dicũt aliq ꝙ ĩ po

alriſſimi de adůſ. a 1 ꝓſpa foꝛtuã
et ĩ pꝛimis de adũſa: autoꝛitates noſtro

operi inſereꝛe tẽptabo · Cui quidẽ petrar
che talis ꝓcedendi in his ẽ conſuetudo:

vt ſi de re quapiam doleas:remediũ tibi

46
1R
ſo

Ad
c
nia
iſlo
itis
töef
önis
hato
r
enda
itai
inta
tol
tog
ites
tum
Ide
erit
gge
Ini
bint
e
ne

udo:

reſpondendo aftfert: doloꝛe ne nimio cõ
ficiaris · Siquidẽ gaudeas: ut infra de ꝓ
ſpere fortune remediiſ:item leticia ne ni
mia extollaris · Et pꝛima in ordine:aduer
ſe foꝛtune ð defoꝛmitate coꝛpis ſe offert
Rubꝛica hoc modo ¶ Egiſſe mecuʒ
ninns illiberabiliter naturã ꝗroꝛ: ꝗᷓ me
deformeʒz genuit · ¶ Reſpondeo. Quot
faces extinxitg quot occurrit incendiis 5
Nam ſi defoꝛmẽ helenã genuiſſet: vel ut
veriuſ loquar ſi defoꝛmè paridem: foꝛtaſ
ſis plion adhuc ſtaret · Et ſi non dedit na
tura qð delectet: foꝛte qdð pꝛoſit dedit ·
Raro etem̃ forma inſignis: ho neſtaſq;
ſub vno lare babieant Hene tibi accidit ſi
ioꝛe excluſa: hoſpes melioꝛ tecum eſt.
Pana nãq; fugax: ⁊ fragile natuꝛe donũ
paucis ad vtilitatẽ:multis ad perniciem
nulli ad ſalutẽ veramq; gloꝛiam data ẽ
Ideo aũt defoꝛmẽ te genuit natuꝛa: ut te
oꝛnares ac foꝛmoſum faceres: ea forma
ue tecum eſſet in aĩmo·in grabatulo .ĩ
Arecren ſepulcro: eſſetqʒ tua: non na
ture aut parentũ: pulerius eſt pulcrum
fieri q; naſci:illud em̃ caſus:hoc ſtudii ẽ
Diſce igit᷑ amare atq; optare melioꝛa: ñ
vt foꝛmoſus eſſes: ſtultũ eſt amare peri
culum ſuũ: ſtultum optare qð nullo ſtu
dio acquiri põt. Nam ſi contra naturam
foꝛmoſus fieri ſtudeaſmil vltra pꝛoficiaſ
q; ut defoꝛmioꝛ videare · ¶ B Natura
me genuit imbecillem doleo ¶ Reſpon
deo · Vt in putrida vagina enſis ferreus:
ſic in fragiki coꝛꝑe foꝛtis ſepe animꝰ latʒ·
Animi eĩ robur optabile eſt:qð nec dies
minuit nec foꝛtuna. Qui em̃ ĩgenio fragi

les: coꝛꝑe pꝛeualent: hi beluis ꝓxime acce

