qʒ latere tenerioꝛes ſapoꝛẽ ſubtiliſſimis

ſenſibꝰ trahũt: a cuʒ neq; ex cibo quicqᷓ;

neq; ex potiõe minuatur: tñ ĩena rrabili

modo penetrat ad ſenſuʒ ſapoꝛ· Cetera

q;decora ſint vix expꝛimi p̃t · ¶ ¶ De
ductüũ clementer a genis mentuᷣ: ita in
fert᷑ cõcluſũ vt acumẽ eiꝰ extremũ ſigna

re uideat᷑ lemter ĩpꝛeſſa diuiſio · Rigiduz
collũ quo ſcapule uelut mollibꝰ iugis a

ceruice ſunt demiſſe ualida ⁊ ſubſtri cta
neruis ad foꝛtitudineʒ bꝛachia ĩſignibus
thoꝛis extantiũ lacer toꝛũ uigens robur:

utilig ac decẽs f lexura cubitoꝛũ. ¶ B

uid dicã de manib rõis ac ſapiẽtie mi
niſtris:quas ſolertiſſimꝰ artifex plane ac

modice cõcauo ſinu finxit :vt ſiqᷣd tenen

dü ſit apte poſſit ĩſidere: ⁊ digitis termi
nauit: ĩ quibꝰ difficile ẽ expedire vtrũ ne
ſpẽs an utilicas maioꝛ ſit · Nazʒ ⁊ numerꝰ

xfectus ⁊ plenꝰ: ⁊ oꝛdo ac gradꝰ decẽtiſſi

mꝰ ⁊ articloꝛũ pariũ curuat᷑ a flexibilis:⁊

foꝛma vnguiũ rotũda cõcauis tegimĩbꝰ

digitoꝛũ faſtigia cõpᷣhendẽs atzʒ firmãs:
vt neq; mollitudo carnis in tenẽdo cede
ret magnũ pᷣbet oꝛnatuz. ¶ ¶ Rures
etiã duas eẽ uoluit ut oculoſ:ĩ his audiẽ
di tm̃ officiũ cõſtitutuʒ ẽ ſicut ĩ oculis ui
dendi: quarũ foꝛamĩa noluit eẽ nuda:qð
⁊ minꝰ decoꝛũ ⁊ minꝰ vtile fuiſſet: quibꝰ
inditũ nomẽ a vocibꝰ hauriedis:vñ vir
giliꝰ vocẽ his auribꝰ hauſi · Noluit etiam
deꝰ artifex eas mollibus pelliculis defoꝛ
mare:ne puleritudinẽ demerẽt pẽdule at
qʒ flectẽtes:neq; duris ac ſolidis oſſibus
ne ad vſũ eſſent inhabiles ĩmobiles ac ri
gẽtes: ſed eẽt hoꝛũ mediũ excogitauit
vt eas cartilago mollioꝛ alligaret: ꝛ babe
rẽt apeäſinnl flexibilẽ firmitatẽ · ¶ D

¶ Dedit eẽ hoĩ patens ⁊ erectũ pectꝰ:qꝛ

plenũ rõis ⁊ e celo datũ hũile aut ĩdecẽs
eſſe ñ debuit · In quo papille quoq; leni
ter eminẽtes:⁊ fuſtioꝛbꝰ ac ꝑuis oꝛbibꝰ
coꝛonate nõ nihil addũt venuſtatis:feĩs
ad alẽdos fetꝰ date maribꝰ ad ſolũ decuſ
ne ĩfoꝛme pectꝰ ⁊ q̃ mutilũ vidret᷑· Muic
ſ[b̈dita ẽ dlanictes vẽtris: quã mediã fere
vmbilicꝰ ñ ĩdecẽti nota ſignat:ad hoc fa
ctus vt ꝑ eũ ⁊ fetꝰ dũ ẽ in vtero nutriat᷑

ar nccario vt de ĩternis quoq;
iſceribꝰ dicere incipiã: qb ñ ẽ puleritu
do qre ſũt abdita: ſʒ vtilitas ĩcredibilis
attributa ẽ. Qm opꝑꝰ fuerat vt terrenum
hoc coꝛpꝰ ſucco aliq de cibis ac ꝓotibuſ/
aleret᷑: ſiẽ terra ip̃a ĩbꝛibꝰ ac prumis:ꝓui
dẽtiſſimꝰ artifex ĩ medio eꝰ ĩceptaculũ ci
bis fecit:qͥbꝰ cõcoctis ⁊ liqfacus vitales
ſuccos mẽbꝛis oĩbꝰ diſpgeret · Sed cũ hõ
cõſtet ex coꝛꝑe atʒ aĩa illud qð ſupꝛa diyi

receptaculũ ſoli coꝛꝑi p̃ſtat alimentum.

Knie bᷣo aliã ſedẽ dedit:fecit enĩ genꝰqʒ

dã viſcerũ molle atʒ rarũ qð pulmonem

vocamus:ĩ qdð ſpũs reciꝓca viciſſitudine
cõmearet · Ipſa enĩ viciſſitudo flãdi ⁊ ſpi
randi reſpirãdiq; tractꝰ vitaʒ ſuſtẽtat in

coꝛꝑe · Qm̃ ergo duo ſũt ĩ hoĩe receptacu

la vnũ aeris qð alit animã ·alterũ ciboꝛũ
qʒ alit coꝛpus vt f lecti ceruix ac moueri
facillime poſſit:duas eẽ ꝑ colluʒ fiſtulas
neceſſe ẽ cibalẽ ⁊ ſpintalẽ: quarũ ſuꝑioꝛ
ab oꝛe ad ventrẽ ferat: ĩferioꝛ a naribus
ad pulmonẽ· Tamẽ hec fiſtula ſpiritalis
nõ tãtũ ad nares verũ ad os quoq; ĩter
patet ĩ extremis palati regiombꝰ:cuius
rei cã ⁊ rõ nõ obſcura ẽ·loquẽdi eĩ faciil
tatẽ ñ haberemꝰ: ſicut gule iter ad os tẽ
tum:ita gurgulio ad nares tantũ paterʒ
nec ꝓcedẽs ex eo ſpũs efficere vocẽ ſine
lingue miĩſterio poſſet · Aperuit igit᷑ viaʒ
voci diuĩa ſolertia ex illa fiſtula ſpiritali
vt poſſet lingua mĩſterio ſuo fungi:qui
meatꝰ ſi aliquo mõ ĩterceptꝰ ſit matũ fa
ciat neceſſe ?. ¶ E ¶ Grꝛat enim ꝓfecto
quiſquis aliã cauſaʒ putat cur hoĩes mu
ti ſũt:ñ enĩ vt vulgo credit᷑ vinctã gerũt
lguã:ſed hi vocalẽ illũ ſpiritũ ꝑ nares q̃
mugiẽtes ꝓfundũt: ꝙ vocis trãſitus ad
os aut nullꝰ oĩno ẽ: aut nõ ſit patens vt
plenã vocẽ poſſit emittẽ: q; plerũqʒ na

tura aliqñ etiã caſu accidit: vt moꝛbo ali

quo hie aditus deſeptꝰ voceʒ nõ trãſmit
tat ad linguã faciatq; de loquẽtibus mu
tos qð cum acciderit auditumq; obſtrui
neceſſe ẽ· Cibi vero in aluũ recepti ⁊ eum
potꝰ humoꝛe permixti: cũ iam caloꝛe per
cocti fuerint eoꝛũ ſuccus ienarrabili mõ
p mẽbꝛa diffaſus irngat vniuerſũ coꝛpꝰ
vegetat · vInteſtinoruʒ quoqʒ multipli
ceſ ſpire ac lõgitudo ĩ ſe ↄuoluta:ex imo
tñ ſubſtricta viculo qᷓ; mirificũ dei opꝰ

xiij.

*

Nla quoqʒ rõ ſubtiliſſima ẽ ꝙ veſica cui?
vſum volucres nõ habẽt cũ ſit ab inteſti
nis ſeꝑata nec vlla habet fiſtulã qua ex il

lis vꝛinã trahat:cõpletur tamẽ ⁊ humoꝛ
diſtendit᷑: qꝛ veſica tenuis ⁊ ſubtilis hũo

reʒ abſoꝛbet ⁊ colligit: vt foꝛas qua natu

ra exitũ patefecit emittat ¶ ¶ De vte

ri quoq;ʒ; cõceptione dici neceſſe ẽ · Nam
vena in maribꝰ que ſeminũ rationẽ cõti
tinet duplex ẽ paulo ĩterioꝛ qᷓ; ilud hũo
ris obſceni receptaculũ· Sicut em̃ renes
duo ſunt itemq; teſtes ita ⁊ vene genita

les due i vna tm̃ cõpage coberẽtes: vide
mus quidẽ ĩ coꝛꝑibꝰ aimaliũ cũ ĩterfecta

ꝓatefiũt:ſed illa dexterioꝛ maſculinũ cõ
tinet ſemen: ſmiſterioꝛ femineũ · Et ideo ẽ

toto coꝛꝑe ꝑs dextra maſculĩa ẽ: ſiniſtra

vero feminina · Ipſum ſemẽ putãt ex me
dullis tm:quidã ex omĩ coꝛꝑe ad venam
genitalem cõf luere ibiqʒ cõcreſcere: ſed
qũo fiat hũůana mens nõ pᷣ̃t cõpꝛehẽdere
Itẽ in femininis vterꝰ in duas ſe diuidit
ptes:q̃ ĩ diuerſum diffuſe ac reflexe circũ

plicant᷑ ſicut arietis coꝛua: ꝗᷓ ꝑs in dex
trũ retoꝛquet᷑ maſculina ẽ: que ĩ ſiniſtrũ

feminina. Conceptũ igit᷑ varꝛo ⁊ Ariſto

teles ſic fieri arbitrant᷑· NRiunt enĩ nõ tm̃
marib“ in eſſe ſemẽ verumetiã feminis·

Inde plerumqʒ matiibꝰ ſimiles ꝓcreari:

qʒdð ſi recte cũ virili mixtuʒ ſit vtraqʒ con

creta ⁊ ſiml coaglata ĩfoꝛmari t pnmũ
quidẽ coꝛ homĩs effingi ꝙ ĩ eo ſit ⁊ vita
oĩs ⁊ ſapiẽtia deniqʒ totũ oꝑꝰ quadꝛage
ſimo die cõſumari · Ex aboꝛſione hec foꝛ

taſſe collecta ſũt. n auium tñ fetibꝰ pꝛi
mũ oculos fingi dubiũ nõ ẽ qð ĩ ouis ſe
pe repᷣhend imꝰ.vnde fieri nõ poſſe arbi

troꝛ quin fictio a capite ſu mat exodium
Qũqʒ ſuſcepto fetu cũ ꝑtuſ apppĩquare
iam ceꝑit:turgeſcẽtes mãme dulcibꝰ ſuc

cis diſiendunt᷑: ⁊ ad nutrmẽta naſcentis

fontibꝰ lacteis exuberãt.⁊ dq; ipſũ ſoler

tiſſime comꝑatũ ẽ vt cadẽs ⁊ pingu is hu

moꝛ tenentudinẽ noui coꝛꝑis irrogaret:

donec ad foꝛtiotes capiẽdos cibos ⁊ den
tibus inſtruat᷑ ⁊ viribꝰ roboꝛe · Poteram
nũc ego ipſoꝛũ quoq; genitaliũ menbꝛo
rũ mirificã rõnem exponere: niſi me pu

doꝛ ab hmõi ſermone reuocaret · itaqʒ a

nobis ĩdumẽto verecũdie qᷓ̃ ſunt pudica

vel pudẽda vivent᷑ velent᷑ · Impii aũt ac

ꝓphani dicunt᷑: ⁊ ſummũ nephas admit
tunt qui diuinũ a admirabile dei opug
ad ꝓpagandã ſucceſſionẽ inexcogitabii
rõne ꝓuiſum ad effectꝰ vel turpiſſimos
q̃ſtuſ:vel ad obſcene libidis pudẽda oꝑxpa
cõuertũt:vt iã nibil ex re ſanctiſſima pe
tant q; inanẽ ⁊ ſterilẽ voluptatẽ · Multa
denq;ʒ ĩ coꝛꝑe eſſe conſtat:quoꝛũ vim rõ
nemq; ꝑſpicere nemo pbt niſi qui fecit ·
Nam oꝛa que ad motꝰ anĩ anĩeq; ꝑtinẽt:
tam obſcure alteq; rõnis eẽ arbitroꝛ: vt
ſupꝛa hominẽ ſit ea liquido ꝑuidere · JD
tamẽ ⁊ indubitatum eẽ debet:res tãtas
tot viſcerũ genera vnũ ⁊ wẽ habere offi
ciuʒ vt aĩam cõtineãt ĩ coꝛꝑe: ſed quid ꝓ
pꝛie ſingulis numeris ſit ĩiunctũ quis ſci
re niſi artifex p̃t:cui ſoli opus ſuũ notuʒ
E: CNH Videt᷑ em mens ꝗᷓ dñatum coꝛ
poꝛis tenet ĩ ſũmo capite cõſtituta tãqʒ
ĩ celo deus: ſed cũ in aliqua ſit rõne:com
meare ad pectꝰ ⁊ quaſi ad ſecretuʒ aliqð

penerrale ſecedere:vt cõſiliuʒ tãq; ex the

auro recõdito dicat ⁊ ꝓferat · Tdeoq; cũ
ĩtenti ad cogitandũ ſumꝰ: ⁊ cũ mens oc
cupata ĩ altũ ſe abdiderit: neqʒ audire qᷓ
circũſonant: neq; videre ꝗᷓ obſtant ſole
mꝰ.ITd vero ſi ita ẽ admirandũ ꝓfecto eſt
quo mõ id fiat:cũ ad pectꝰ ex cerebꝛo nul
lũ iter pateat :ſin aũt ita ñ ẽ nihilominꝰ
tñ admirandũ ẽ ꝙ diuina neſcio qua rõe
fiat:vt ita eſſe videat᷑ An pᷣt aliq̃s nõ ad
mirari ꝙ ſenſus ille viuꝰ atqʒ celeſtis qui

menſ vel anmꝰ nuncupat᷑ tãte mobilita

tis ẽ vt vno tꝑis puncto celũ omne collu
ſtret ſi velit:maria ꝑuolet:terꝛas ⁊ vꝛibes
ꝑagret: oĩa deniq; libuerit qᷓuis longe la
teq; ſũmota ſint ꝗᷓ ĩ conſpectu ſibi ipe cõ
ſutuat.Et mirat᷑ aliqs ſi diuĩa mens dei
ꝑ vniuerſas mũdi ꝑtes ĩtenta diſcurꝛit:
⁊ oĩa regit: oĩa moderat᷑ vbiq; pñs: vbi
qʒ diffula:cũ tãta ſit vis ac poteſtas mẽę
tis hũane ĩtra moꝛtale coꝛpꝰ ĩcluſe:vt ne
ſeptis quidẽ grauis huiꝰ ac pigri coꝛꝑis
cui illigata ẽ coerceri vllo pacto poſſit q
minꝰ ſibi liberã vagãdi facultatẽ quietis
ĩpatiens largiat᷑ · Siue igit᷑ menſĩ capite
habitat ſiue in pectoꝛe: pᷣt ne aliqs cõpꝛe
hẽdere ꝗᷓ vis rõnis efficiat: vt ſenſus ille
incõpꝛehẽſibilis: aut ĩ medulla cerebꝛi he
reat:aut ĩ illo ſanguĩe bipeiro qui ẽ ĩclu
ſus ĩ coꝛde:ac nõ ex eoipſo colligat que

—

S .

S —n 2 -

— — —— — S

——

—

—— ———

DESupeſt de ana dictꝛe: qnq; eipie⸗
rõ ⁊ nat̃a ñ poſſit: nec iõ tñ ĩmoꝛta

tãta ſit dei poteſtas.ꝙ animꝰ ſeipſuʒ nõ
videt:aut qualis aut vbi ſit:nmec ſi videat
tñ ꝓſpicere poſſit quo pacto rei copora
li res icoꝛꝑalis adiũcta ſit: Siue etiäõ men
tis locꝰ nils ẽ:ſʒ ꝑ totũ coꝛpꝰ ſꝑſa diſeur
rit: quod ⁊ fieri põt ⁊ a xenocrate plato
nis diſcipulo diſputatũ ẽ. Siqdeʒ ſeſus ĩ
q̃libʒ ꝑte coꝛꝑis pᷣſto ẽ mec q;d ſit mẽſ aut
qnal ĩtelligi ꝑõt:cũ ſit nata eiꝰ tã ſhᷣtilis
ac tenuis:vt ſolidis uiſceribʒ ĩfuſa: viuo
qſi ardẽti ſẽeſu mẽbris oĩbʒ miſceatur ·

Metiſ igit᷑ rõeʒ ĩcõphẽſibilẽ qͥs eẽ noſciat
niſi qui oĩo illã nõ habʒ:cũ ipa mẽs quo

loci ſit.aut cuiꝰmõi neſciat᷑ qꝛ quod eſt ſe

rẽdarũ aĩarũ ratõ vni ac ſoli deo ſubiaczʒ

ez eẽ
aĩaʒ nõ ĩtelligamꝰ: qm̃ quidqd vigʒ mo

uet᷑qʒ ꝑ ſe ſꝑ:nec videri nec tãgi põt eter
nů ſit nefe e · Quid ãt ſit aĩa ñdũ ĩt phos
cõueĩt nec vnq; foꝛtaſſe cõuenirʒ. Nii ſã
guinẽ eẽ dixerũt· alii ignẽ· alii ventũ. vñ
aĩa vel aiꝰ nomẽ accepit:ꝙ grece ventus
anemos dicit᷑: nec illoꝛũ tñ quiſq; dixiſſe
aliquid videt᷑ · Varꝛo itaqʒ ſic diffiniuit:
Ania eſt aer cõceptꝰ ore deferuefactus ĩ
pulmone·temꝑatꝰ ĩ coꝛde · diffuſus ĩ cor
puns per apti ſſime falſa ſũt· Nlla ergo ex

7

q ſenſerũt:vt oĩno nihil dixerĩt. Nã et ſã

guĩe ſi ⁊ caloꝛe ⁊ ſpũ viuimꝰ: ſed cũ con

ſtat aĩa ĩ coꝛꝑe his omĩbʒ adunatis nõ ex
pꝛeſſerũt ꝓpe qᷣd eiſʒ:qꝛ nõ tã põt expᷣmi

q; videri:ſʒ eiꝰrõ ſoli deo qͥ eã hoĩ dat no
ta ẽ.· Nõ em̃ a ꝑntibʒ dari aias:ſed ab nno
eodẽqʒ oĩm deo pꝛẽ cõſtat·q legẽ ratõem

qʒ naſcẽdi tenet ſolus ·ſiquidẽ ſolꝰ efficit

Nã terꝛeni ꝑntiſ nibil alið ẽ: niſi vt hũoꝛẽ

corꝑis in quo ẽ materia naſcẽdi cũ ſenſu
voluptatis eĩttat vel recipiat:⁊ citra hoc
opus hũoris hõ reſiſtit: nec ãplius qᷣcq;
põt:iõ naſci ſibi filios optãt qꝛ nõ ipſ 6

ciũt · Cetera iã dei ſũt oꝑa ſcʒ cõceptꝰ iße
⁊corꝑis ĩfoꝛmatio ⁊ ĩſpiratõ aime ⁊ par

tus ĩcolumis:quecũq; deĩceps ad hoꝛem

cõſeꝛuãdũ valẽt:illiꝰ ĩmunis ẽ ꝙ ſpiramꝰ*2
terq;ʒ ꝙ ipſi

—

ꝓviuimꝰ. ꝙ vigemus · Nã
us bñficiis incolumes ſumꝰ coꝛpꝑe:⁊ ꝙ vi
ctũ nobᷣ ex variis rebʒ ſũmĩſtrat ſapiẽtiã
qʒ homĩ tribuit:quã terrenus pater daꝛe

nullo mõ põt. Iõqʒ ⁊ de ſapiẽtibʒ ſtulti:

is vera ſnĩa ẽ: nec tñ falſos eẽ dicendũ ẽ

Exxiuſ.

de ſtultis ſapiẽtes ſepe naſcũt · Oð qᷣdeʒ
fato ac ſideribʒ aſſignãt: ſʒ ĩepti ſũt qui
hãc potẽtiã deo detrahũt i operibʒ eius
attribuũt. ¶ Hec de octauo Lactãtii· Se
quũt᷑ nũc de nono ⁊ vltimo ſcʒ de ira dei
Ax nono libro Lactãtii de ira dei auto
ntates meipiunt. BZd —
niadueꝛti ſepe plurimos id exiſti
mare:qð etiã nõ nulli pᷣorũ pu
taueꝛũt Nõ iraſci deũ:ſʒ ſepe phi
oſophi ꝑ ignorãtiã veritatis a ratõe diſ

ceſſerũt:atʒ in errores iciderũt ĩextricabi

les· Co em̃ ſolet iis euenire ꝙ viatori viaz
neſaẽti nõ fatẽti ſe ignoꝛare vt vagetur
dũ peunctari obuios erubeſcit· vnũ illud
extremũ ſuꝑeſt :ĩ quo ſolo poſſit peritas
ĩueniri: quod a phᷣis nec ſuſceptũ eſt vn
q́;: nec aliq̃ndo defẽſũ: cõſequẽs ẽ vt ira
ſcat᷑ deus qm̃ grã cõmouet᷑· hec tuẽda no
bis ⁊ aſſeranda ſnĩa eſt.In ea em̃ ſumma
omnis ⁊ cardo religionis pietatisq; vᷣtit
Nã neq; honoꝛ vllꝰ ðberi poteſt deo ſi ni
hil pᷣſtat colẽti. Nec ullus metus ſi nõ na
ſcat᷑ nõ colẽti · Nã acci dentibʒ malis affli
cti homines ad deũ pleꝛũq; cõfugiũt.mi
tigãt: obſecrãt:credẽtes euʒ poſſe ab his
iniuriis ꝓpulſare. hahet igit᷑ cãm miſerã
di deꝰ: nec em̃ tã ĩmitis ẽ hoĩmqʒ contem
ptoꝛ:vt auxiliũ laboꝛãtibʒ deneget · tem
plurimi qbus ꝑſuaſuʒ eſt deo placẽ iuſii
ciam:eũqʒ qꝛ ſit dñs ac ꝑens oĩm venera
tur: ⁊ pᷣcibus aſſiduis ⁊ frequẽtibꝰ votis
dona ⁊ ſacrificia offerunt: nomẽ eꝰ laudi
bus ꝓſequũt᷑.ergo ẽ ꝓpter quod deus
poſſit ⁊ debeat gratificari · Cõtꝛa aũt ſũt
aliqui facinoroſi ⁊ nefarii q̃ oĩa libidĩbꝰ
polluãt · cedibʒ vexẽt · fraudẽt. rapiãt · piu
rãt .nec cõſãguĩbꝰ nec parẽtibꝰ parcant
leges ⁊ ipᷣm deũ etiaʒ negligãt:habʒ igit
ira ĩ deo materiã · Nõ eſt em̃ fas eũ cũ ta
lia fieri videt nõ moueri:⁊ ĩſurgere ad ul
tionẽ ſceleratoꝛũ · ⁊ peſtiferos nocẽ teſq;
delere · ut bonis oĩbꝰ cõſulat· adeo ⁊ ĩ ipa
ira nõ ineſt gratificatõ. Cratia igit᷑ ⁊ ira
⁊ miſeꝛatio habẽt in deo materiam.recte
qʒ; illis vtit᷑ ſumma illa ⁊ ſingularis pote
ſtas ad rerũ cõſeruatõem. Vñn apud ſi bil
lã erithreã de ſũmo ⁊ cõditoꝛe reruʒ deo
huiꝰmõi veiſus reꝑiunt᷑ · Incoꝛruptibilis
cond tor eternus in aeꝛe habitans bonis
bonũ ꝓferẽs ⁊ multo maiorẽ mercedem

Syriij

1

Iniuſtis aũt malis iram furorẽ excitas
Rurſus alio loco enumerãs quibꝰ maxie
facinoribꝰ iĩcitet᷑ deꝰ hec intulit · fuge reli
giones impias· ⁊ viuo deo ſerui. b adul
terio te abſtine.⁊ maſculoꝛũ ĩdiſcreto cõ
cubitu· ꝓpꝛã ſtirpẽ educa neq; oecide Nt
em̃ deꝰ ĩmoꝛtalis iraſci᷑ quiſqs peccarit

indignat᷑ ergo aduerſus pctõꝛes · Deide
alia ſibilla celeſtiũ terꝛeſtriũq; genitoꝛeʒ
diligi opoꝛtere denüciat: ne ad ꝑdendos

loĩes ĩidignatio eiuſ mſurgat · in hec vᷣba
Ne quãdo natꝰ deꝰ immoꝛtalis deſtruat
vitã ⁊ ſtirꝑẽ impudẽtẽ: opꝰ eſt amare de
um genitoꝛẽ ſapiẽtẽ qui ſꝑ eſt Nõ em̃ pu
temus celeſtis iperii maieſtatẽ ſine ira
metu poſſe cõſiſtere · ppollo mileſius 8
iudeoꝛũ religione cõſultꝰ reſpõſo hec in
didit · Deũ vero regẽ ⁊ genitoꝛẽ ante oĩa
quẽ terꝛa cõtremiſcit ⁊ celũ ac mare: tar
tareeq; latebꝛe ⁊ demones hoꝛrẽt · Cõſu

lat vnuſqᷣſqʒ affectꝰ ſuos:iã ĩtelliget ne

minẽ poſſe ſine ira ⁊ caſtigatõe ĩperio ſbᷣ
iugari · Vbi ergo ira nõ fuerit · imperiuz
quoq; nõ erit · deꝰ aũt habet imperiũ er
go et irã quacõſtat ĩperiũ habeat ncc̃e ẽ

Que ira diuina ĩ eternũ manet aduerſus

eos qui peccãt in eternũ: placat᷑ aũt non

thure · nõ hoſtia nõ pᷣcioſis muneribuſ:q̃

oĩa ſũt coꝛruptibilia·ſed moꝛũ emẽdatio
ne:⁊ qui peccare deſinit irã dei moꝛtalez

facit. Idcirco em̃ nõ ad pꝛeſens noxiũ ali
quẽ punit:vt habeat bomo reſipiſcendi

ſci nõ in totũ

ſui facultatẽ. C5 ¶ Deus itaq; qui ira
phi

ibet irã: qꝛ is affectꝰ ne
ceſſario datus ẽ·ſed ꝓhibet in ira ymane
re· Tra em̃ mortaliũ debet eẽ moꝛtalis:nã
ſi maneat cõfirmãtur inimicicie ad ꝑnici

em ſẽpiternã ·deĩde ruꝛſus hoĩnem iraſci
quidẽ ſed tñ nõ peccare pᷣcipit:non vtiqʒ
euellit irã radicitꝰſed tẽpauit:vt ĩ om̃i ca

ſtigatõe modũ ac iuſticiã teneremꝰ. Qui

ergo iraſci nos iubet: ip̃e vtiq; iraſcitur
qui placari celeriꝰpᷣcipit:eſt vtiq; ipᷣe pla
cabilig. ¶ H ¶ Ded quõ ? Qui peccãt ſe

pe felices ſunt:a qui pie viuũt ſepe miſe

ri:qꝛ et fugitiui ⁊ abdicati libere viuũt: i

qui ſunt ſub diſciplia patris ⁊ dñi ſtricti

us frugaliꝰq;· Virtus em̃ ꝑ mala ⁊ ꝓbat᷑

cõſtat:vicia ꝑ voluptatẽ · Nec tñ ille qͥ
peccat ſpare debet ꝑpetuã ĩpunitatẽ · qꝛ

nulſa 6 ppetua felicitas:ſʒ ſeʒ vleima ſ Ep

expectãda dies homĩ diciq; beatus ante
Mri nemo ſup̃ maq; funera debʒ: vt ait
poeta: nõ inſuauis exitꝰ ẽ ꝗ arguit feliccd
tateʒ: et nemo iudiciũ dei põt nec viuꝰ ef
fugere nec moꝛtnꝰ ·habet em̃ poteſtatez
viuos pᷣcipitaꝛe de ſũmo:⁊ moꝛtuos et
nis af ficẽ cruciatibꝰ.mo ĩquit ſi iraſci
de? ſtatĩ debuit vĩdicaꝛe ⁊ ꝓ merito qnẽę
qʒ punire · At eĩ ſi i faceꝛet nemo ſuꝑeẽt
Nlls ẽ em̃ qui nihil peccet:⁊ multa ſũt qᷓ
ad peccãdũ irritẽt · etas· violẽtia:egeſtas
occaſio pᷣmiũ·adeo ſubiecta ẽ peccato fia
gilitas carnis q̃ induti ſumꝰ : vt niſi huic
neceſſitudini deus ꝑceret:mmiũ foꝛtaſſe
pauci ĩuenirent᷑ ꝓpteꝛ hãc cãm patiẽtiſſi
mus ẽ·⁊ irã ſuã cõtinet · Nã qꝛ ꝑfecta ẽ in
eo virtus:neceſſe ẽ patientiã quoqʒ; eius
eſſe ꝓfectã: que ⁊ ipᷣa virtus ẽ · qmulti ex
eccatoribꝰiuſti poſteꝛꝰ effecti ſũt.ex ma
fis boni · ex ĩprobis cõtinẽtes · qʒmulti ĩ
pma etate turpes ⁊ omniũ iudicio dãna

ti: poſt modũ tamẽ laudabiles extiterũt:

quod vtiq; non fieret ſi omne peccatum
pena ſequeret᷑ In tãta igit᷑ ĩpietate hoi⸗
tãtiſq; peccatis · id aſſequit᷑ patientia dei
vt ſe ip̃i hoĩes dãnatis vite poris errori

bus conigãt: deniq; vt boui fiant iuſtiqʒ

multi:⁊ abiectis terrenis cultibꝰ maieſta
tẽ dei ſingularis agnoſcãt · Sed cũ maxvi
ma ⁊ vtiliſſima ſit dei patiẽtia: tuʒ qʒuis
ſero noxios punit · nec patit᷑ lõgius Pee.
dere cũ eos inemẽdabiles puiderit· ¶C E
¶ EKic foꝛtaſſe querit aliq Vnð ad hoĩeʒ
peccata ꝑuenerĩt.aut qᷓ prauitas diuini
inſtituti regulã ad peioꝛa detoꝛſeit· vt cũ
ſit ad iuſticiã genitꝰ opera tamẽ efficiat
iniuſta. Nã conſtat deũ ſimul ꝓpoſuiſſe
bonũ ac malũ · ⁊ bonũ diligere · et malu
quod huic repugnat odiſie: ſed ideo ma
lum pmiſiſſe vt ⁊ bonũ emicarʒ:quod al
terũ ſine altero intelligimuſ cõſtare non
poſſe Deniqʒ ipᷣm mũdũ ex duobʒ elemẽ
tis repugnãtibʒ ⁊ inuiceʒ copulatis eſſe
cõcretũ i gneo ⁊ humido: nec potuiſſe lu
cem fieri niſi et tenebre fuiſſẽt:quare nec
ſupe:ũ poteſt eſſe ſine infero:nec orienſ
ſine occidente · calidum ſine frigido · nec
molle ſine duro · Sic 1 nos ex duobus eq
repugnãtibus compacti ſumus anima?
coꝛpoꝛe.quoꝛum alteꝛuʒ aſſcribitur igni
quia tenue eſt ⁊ intractabile · alterũ terꝛe

quia comp̃hẽ ſibile eſtalterum ſolidũ et
eternũ eſt: alterum fragile ⁊ moꝛtale. Gr
go alteri bonũ adheret:alteri malũ. alte

ri lux·vita.iuſuciaalteri moꝛs. tenebre

iniuſticia· hinc extitit in homĩbus nature
ſue deprauatio · vt eſſʒ neceſſe cõſiitui le
gem qua poſſent ⁊ vicia ꝓhiberi:⁊ virtu
tis officia ĩpetrari · Cũ igit᷑ ſit ĩ rebus hu

manis bona ⁊ mala:neceſſe ẽ in vtrãqʒ
ꝑꝓtem moueri deũ ⁊ ad gratiã cũ iuſta fie

ri videt: ⁊ ad irã cum cernit iniuſta·Tdeo
dedit deꝰ homini aduerſariũ nequiſſimũ
⁊ fallaciſſimũ ſpũʒ cũ quo in hac terꝛeſtri
vita ſine vlla ſecuritatis requie dimicarʒ
qꝛ virtus eſſe nõ potnit.niſi fuerit cõpaꝛ
aliqᷓs in quo ſuꝑando vim ſuã vel exerce
at vel oſtẽdat· Nã vt victoria cõſtaꝛe ſine
certamine nõ põt:ſic nec virtus ipᷣa qᷣdẽ
ſine hoſte · Itaqʒ qm̃ virtuteʒ dedit homĩ
ſtatuit illi ex cõtrario inimicũ: ne virtus
ocio toꝛpẽs naturã ſuam ꝑderet · Noluit
em̃ deꝰ hoĩem ad ĩmortalẽ illã beatitudi

virtutẽ dedit hoſtẽ ꝓrius:qui animis

minũ cupiditates ⁊ vicia ĩmitteret:q̃ eẽt
autoꝛ erroꝛũ malorũqʒ oĩm machinator

vt qnũ hoĩem deus ad vitã vocat:ille con

tra vt rapiat ⁊ traducat ad mortẽ. ¶
¶ Si cõſideret aliquis vniuerſam mũdi
admiſtratõem ĩtelliget ꝓfecto q̃ᷓ; veꝛaſi

ſma ſtoicoꝛũ:qui aiũt noſtra cauſa mun

dũ eẽ cõſtructu Oĩa em̃ qbꝰcõſtat: queq;
generat ex ſe mũdꝰ ad vtilitatẽ ſoliꝰ hoiſ

accõmodata ſüt · homo igne vtit᷑ ad vſuʒ
calefaciẽdi: ⁊ lumĩs ⁊ molliẽdoꝛũ ciborũ
ferriqʒ fabricãdi.Vtit᷑ fontibꝰ ad potum

ad lauacra.fluĩbꝰ ad agros irrigãdos:

terminãdaſq; regiones· Vtit᷑ terꝛa ad ꝑei
piẽdũ frugũ varietatẽ . ꝓlanis ad ſegetẽ
collibz ad cõſeꝛẽda vineta· mõtibz ad vſ⸗

arborũ atq; lignorũ:Vtit᷑ mari non ſolũ
ad cõmercia · coꝑias ex lõgĩquis regio

nibzʒ ꝑferẽdas.verũetiã ad vbertateʒ oĩs
gnis piſciũ. ſi hbis elemẽtis vtit᷑ quibꝰ
e ꝓximus:nõ ẽ dubiũ quin ⁊ celo: qm̃ et
celeſtiũ rerũ officia ad fertilitatẽ terꝛe ex

qua viuimꝰ tẽꝑata ſũt · Sol em̃ aut oriẽs

diẽ ꝓmit ad laboꝛẽ: aut occidẽs nocteʒ ſu

pindueit ad requiẽ: ⁊ tñ abſceſſu lõgius

ad meridiez tñ acceſſu ꝓpius ad ſeptẽtri
onẽ:hiemis ⁊ eſtatis viciſſitudines facit ·

nẽ delicato itinere ꝑueuire · daturus ige
50

xv.

vt hibernis ĩbribꝰ⁊ pruinis vbertate ter
ram pĩgueſcat: a eſtiuis caloribʒ herbide
frugeſ maturitate durẽtur: vel q̃ ſunt in
bumidis incocta a feruefacta miteſcant.
Luna quoq; nocturni tꝑis gubernatrix:
amiſſi ac recepti lumĩſ vicibʒ mſtrua ſpa
cia moderat᷑: ⁊ cecas tenebris hoꝛrẽtibuſ
noctes vulgoꝛe ſue dlaritatis illuſtrat:vt
eſtiua itinera.⁊ expeditões ·⁊ oꝑa ſine la
boꝛe ac moleſtia cõfici poſſint· Aſtra ⁊ ce
tera vel ortu vel occaſu ſuo certis ſtatio
nibz opoꝛtunitates tẽporũ ſũmiſtrant:
ſed ⁊ nauigiis quoq;:ne nimis errabun
do curſu ꝑ imẽſuʒ vagarẽtur regimẽ pre
bẽt cum ea rite gubernatoꝛ obſeruãs ad
portũ deſtinatũ litoris ꝑuehat᷑·Vẽtoruʒ
ſpũ attrahunt᷑ nubes: vt ſata ĩbribʒ irri
ent᷑ · ut uites fetibꝰ: arbuſta pomis exu
keret. Simnliter muta iĩitelligimꝰ eodẽ
mõ in vſũ hoĩs a deo facta: partim ad ci.
bos:ꝑtim ad veſtitũ·ꝑtim ad operis auxi
lia:vt clarũ ſit diuinà ꝓuidẽtiã:rerũ ⁊ co
piarũ abũdãtia hoĩm vitã inſtruere atqʒ
oꝛnare voluiſſe · Ob eãqʒ cãz ⁊ aerẽ volu
eribus.⁊ mare piſcibʒ: et terꝛã quadiipe
dibz ĩpleuit · Nuc ſi deus oĩa hoĩm cauſa
fecit: ceur multa cõt:aria ⁊ inimica ⁊ peſii
fera nobᷣ reꝑiunt᷑ taʒ in terꝛa q; in mari·
Qui queſtioni bꝛeuiter reſpõderi poterit
hũc in modũ ·deus cũ formaſſet hoĩeʒ ve
luti ſimulacrũ ſuũ quod eꝛat diuini opiſfi
cii ſũmũ ĩſpirauit ei ſapiẽtiã ſoli:vt oĩa
ĩperio et dicioni ſue ſubiugaret:omĩbus
q; mũdi cõmodis vteret᷑· ꝓpoſuit tam̃ ei
bona ⁊ mala qꝛ ſapiẽtiaʒ dedit: cuius oĩs
ratõ ĩ diſcernẽdis bonis ac malis ſita eſt
Nõ põt em̃ qᷣſq; diligere melioꝛa et ſcire
quid bonũ ſit: niſi ſciat ſimul reiicere ac
vitare que mala ſũt. Fnuicẽ ſibi alterutꝛũ
cõnexa ſũt:vt ſublato alterutro vtrunq;
ſit tolli neceſſe · Propoſitis igitur bonis
maliſq; tũ demũ opus ſuũ ꝑagit ſapien
tia:⁊ quidem bonuʒ appetit ad vtilitatẽ
malum reiicit ad ſalutẽ. Ergo ſicut bona
inumerabilia data ſũt quibꝰ frui poſſet:
ſic et mala que caueret · Nã ſi malũ nullũ
ſit ꝑiculũ: nihil deniq; quod ledere hoĩeʒ
poſſit:tollit᷑ oĩs materia ſapiẽtie:nec erit
neceſſaria homini · poſitis em̃ tmmodo ĩ
conſpectu bonis quid opus ẽ cogitatõe
ĩtellectu.ſciẽtia· rõe: quocũq; poꝛrexerit

—

manũ · id nature aptũ et accõmodatũ ſit

Vides ergo magis ꝓpter mala opus eſſe
ſapiẽtia que niſi fuiſſẽt ꝓpoſita rõnale
aĩmal nõ eſſemus · poſſet aũt deus mala
tolleꝛe ſed non vult q; ſapientiã ſimul at
tabuit: 1 Pluſ eſt boni iocũditatiſ in ſa
piẽtiaq; in malis moleſtie · Sapiẽtia eniʒ
ſacit vt etiã deum cognoſcamuſ:⁊ peꝛ eã

cognitõem ĩmoꝛtalitatẽ aſſeqmur: quod

eſt ſũmũ · Ttaqʒ niſi pꝛius maluʒ agnoue

rimus nec bonũ poterimꝰ agnoſceꝛe. Oõ
ſtat igit᷑ oĩa ꝓpter boĩem ꝓpoſita taʒ bo

na q́; 1 mala · B ( Sicut deꝰ müdum

Ppter hoĩem machinatꝰ eſt: ita ipᷣm ꝓppt
ſe tanq; diuini tẽpli antiſtitẽ: ſpectatorẽ

operũ rerũq; celeſuũ. Solus eſt eĩ qͥ ſen
tiẽs capaxqʒ ratõis ĩtelligere poſſit deũ
opꝑa eius admirari: virtutem poteſtatem

q; ꝓſpicere · Idcirco em̃ cõſilio · mẽte · · ꝓ

uidẽtia ĩſtructꝰ ẽ.ideo ſolus pᷣter ceteꝛas

aiantes rectus coꝛꝑe ſtatu factus ẽ: vt

ad cõtẽplatõem parẽtis ſui excitatus eſſe
videat᷑ · õ ſermonem ſolus accepit ac lin
guã cogitatõis ĩterp̃tem: vt enarꝛare ma

ieſtatẽ dñi ſui poſſit · poſtremo idcirco ei
cuncta ſubiecta ſũt: vt factori ac artifici
deo eſſet ipᷣe ſubiectꝰ. Si ergo deꝰ hoĩem

ſuũ voluit eſſe cultoꝛẽ:vtiq; iuſtiſſimum
eũ amare hoĩeʒ qui ſit nobiſcũ diuini

iuris ſocietate cõiũctus mec em̃ ẽ fas cul

torẽ dei a dei cultoꝛe violare · vnde ĩitelli
gimus religionis ac iuſticie cĩ hoĩem eẽ

niguratũ · Cuiꝰ rei teſtis ẽ Marcꝰ Tullꝰ i

libro de legibꝰ ita dicẽs · Sed oĩm qᷓĩ do
ctorũ hoĩm diſputatõe verſant᷑ nihil ẽ ꝓ

fecto p̃ſtabiliꝰ:q; plane ĩtelligere noſ ad

iuſticiã eſſe natos· Qð ſi ẽ veriſſimũ deuſ

ergo vult oẽs hoĩes eſſe iuſtos. ⁊dẽ deuz

hoĩem caros habere:deuʒ ſcʒ honorare
tanq; prẽm · hoĩem diligere velut fratrẽ
In his em̃ duobꝰtota iuſticia cõſiſtit · qui

ergo aut deũ nõ agnoſcit: aut homĩ nocʒ
„ — 4 — — 4 . 2
imuſte a cõtra naturã ſuã viuit: hoc mõo

rũpit inſnitutũ legẽq; diuinã (CCDe
bemꝰ igit᷑ deũ oẽs ⁊ amare ꝙ pater ẽ · et
vereri ꝙ dominꝰ: ponoꝛificare ꝙ bene

ficus: ⁊ metuere ꝙ ſeuerꝰ. Vtraq; ꝑſona

in eo venerabilis · Quis ſalua pietate nõ
diligat anime ſue parentẽ ? aut quis ĩpuj
ne cõtẽnat eum:qui reruʒ dominatoꝛ F
beat in oẽs verã ⁊ eternã poteſtatem.Si

patrẽ cẽſideret oꝛtũ ad luxcẽ nobis qᷓ frui
mur ſüminiſtrat: ꝑ illũ viuimꝰ: ꝑ ilũ in
hoſpitiũ mũdi hinus intrauimꝰ. Si deuʒ
cogites ille nos ĩnuabilibꝰcopiis alit ille
ſ uaſecat. in huiꝰ domo habitamꝰ.huiꝰ fa
milia ſumꝰ:etſi minus obſequẽtes q; de
cebat: minuſq; q; offenſa dñi ⁊ ꝑntis im
moꝛtalia merita poſcebãt: tñ plurimũ ꝓ
ficit ad veniã cõſequẽdã:ſi cultũ eius no
tionẽqʒ tencamus:ſi abiectis bumilibus
terreniſq; tã rebꝰq; bonis: celeſtia ⁊ diui
na ſẽpiterna meditemur · Qð vt facẽ poſ
ſimus deus nobis ſequẽdꝰ eſt · deus ado
rãdus ⁊ diligẽdus · qm̃ in eo eſt materia
rerũ ⁊ ratio virtutũ ⁊ fõs bonoꝛũ · Quid
em̃ deo aut potentia maiuſ: aut rõne peꝛ
fectius:aut claritate luculẽtius? Qui qm̃
nos ad ſapiẽtiã genuit · ad iuſticiã ꝓcrea
uit: nõ ẽ ſs hoĩem relicto deo ſenſus ac
vite datoꝛe:ter:ienis fragilibuſq; famula
ri: aut querẽdis tꝑalibʒ borus ĩherẽtẽ ab
ĩnocẽtia ⁊ pietate diſcedeꝛe.Nõ faciũt be
atũ vicioſe ac moꝛtifere voluptates · non
opulẽtia libidinũ iꝛritatrix · nõ inaniſ am
bitio · nõ caduci honoꝛes: quibꝰ illaquea
tus animꝰ humanus ⁊ coꝛꝑi macipatus
eteꝛna moꝛte dãnat᷑ · Sed ſola ĩnocentia
ſola iuſticia cuius legitĩa ⁊ digna meꝛces
ĩmoꝛtalitas:quã ſtatuit ĩ pricipio deus
ſãctis ⁊ ĩcoꝛruptis mẽtibʒ: que ſe a viciis
ab omi labe terꝛena ĩtegras inuiolatai
qʒ cõſeruãt · huius pᷣmii celeſtis ac ſẽpiteꝛ
in pticipes eſſe nõ poſſũt: qui fraudibus
facinoribus · rapinis · circũſcriptõnibus
cõſciẽtiã ſuã polluerũt:quiqʒ iniuriiſ ho
minũ. nephariis cõmuſſis indelibiles ſibi
maculas cõtraxerũt · Noinde vn iuerſos
opoꝛtet qui ſapiẽtes qui hoĩnes merito
dici volũt fragilia cõtemnere.terꝛena cal
care:humilia deſpicere:vt poſſint cũ deo
beatiſſima neceſſitudine copulari · Aufe
ratur ĩpietas/diſcoꝛdie. diſſenſiõeſqʒ tuꝛ
bulẽte · ac peſtifere ſopiãtur: quibꝰ hũa
ne ſocietates ⁊ publici federis diuĩa cõoũW
ctio dirimit᷑ · diſſipat᷑.Quãtũ poſſumꝰ bo
ni ac benefici eſſe meditemur · Si q́d nob
opum fuerit: ſi qd ſuppeti copiaꝛuʒ vide
mus:nõ voluptati vnius ſed multorum
ſaluti ĩptiatuꝛ. Voluptas em̃ tã moꝛtalis
eſt q; coꝛꝑus cui exhibet᷑ mĩſteriũ · Tuſti

cia vero beneſficentia tam immoꝛtales

q; mens ⁊ anima:que bonis enbund
militudinẽ dei aſſequit᷑ Sit no

ſtructibilia ſũt oĩa que manu fiũt. Mun
demus hoc tẽplũ ·quod nõ fumo nõ pul

uere:ſʒ malis cogitatõibꝰſoꝛdidat᷑: quod
nõ cereis ardẽtibʒ ſed claritate ac luce ſa
piẽtie illuminat᷑ In quo ſi ſemꝑ deuʒ cre

diderimꝰ eſſe ꝓñtem:cuiꝰ diuinitati ſecꝛe
ta mẽtis patẽt: ita viuemꝰ vt ꝓpiciũ ſꝑ
babeamꝰ: ⁊ nunq́; vereamur iratum.

ec de Lactã tio firmiano:in quo ꝓli
xiori ſcribendi ſtilo fimbrias dilataui: vt
eẽt de oꝑe noſtro:ex quo ⁊ theologus et
phiſicus ⁊ philoſophus cõſolatõnem ac

fructũ excerpere poſſit.

Ex macꝛobio ſup ſomniũ ſcipioniſ au

toritates icipiũt. ¶ R

ſine qua nõ ſolũ reſpu · ſed nec exiguum

hoĩm cetus: nec domꝰ quidẽ ꝑua conſta

bit · d hũc poꝛo iuſticie affectũ pectori

bus ĩcudẽdũ nihil eque patrocinatuʒ vi

dit:qᷓ; ſi fructꝰ eius nõ videret᷑ cum vita

hoĩs terminari: hune vero ſuꝑſtitẽ poſt
hoĩeʒ durari qui nõ poterat oſtẽdi niſi p
us de ĩmoꝛtalitate anĩe cõſtaret· Sole au
tẽ virtutes ſũt que ĩmoꝛtaleʒ beatũq; fa
ciũt: nulla q; alia quiſq;ᷓ via hoc nomen
adipiſot᷑ · Vñ qui eſumãt nullis miſi phbi

loſophãtibʒ ĩeſſe virtutes:mullos pꝛeteꝛ

phos beatos eſſe ꝓnũciãt· Agnitõem em̃

rerũ diuinarũ ſapiẽtiã ꝓprie vocantes:

eos tmmodo dicũüt eſſe ſapiẽtes qui ſup

na acie mẽtis requirũt:⁊ querẽda ſagaci

diligẽtia cõpꝛehedũt: ⁊ quãtũ viuẽdi peꝛ

ſpicuitas pᷣſtat imitantur. Et in hoc ſolo

eſſe aiũt exercitia vᷣtutũ Quarũ ſie officia
diſpẽſant. pꝛudẽtie eẽ mũdũ iſtũ ⁊ oĩa

in mũdo inſũt diumoꝛũ eõtẽplatõne de

ſpicere:oẽmq; animi cognitõem in ſola
diuina dirigeꝛe · Temꝑantie oĩa reliqueie
oĩa ĩquãtũ natura patit᷑ que coꝛꝑis vNſus
requirit.foꝛtitudĩs aĩam nõ terreri:a coꝛ
ꝑe quodãmõ ductu phᷣie recedẽte: nec al
titudine ꝑfecte ad ſuꝑna aſcẽſionis hoꝛre
re· Tuſticie ad vnã ſibi huiꝰ ꝓpoſiti cõſen

tire riã vniuſcuiꝰ qʒ virtutis obſequium

litud t nobis de? nõ
iĩ tẽ̃plis ſed in coꝛde noſtro cõſecratꝰ.de

Grũ oĩm plato ⁊ actuuʒ naturaz
benitꝰ inſpiciẽs aduertit ĩ omni
Aermone de reipublice ĩſtitutõne
cõſtituto:ĩfũdẽdũ animis iuſticie amoꝛeʒ

Cyn.

Ntz ita fit vt ſcdᷣm hoc tã rigidũ diffiniti
onis abꝛuptũ:rerũ publicarum rectores
beati eſſe nõ poſſũt.· Sed Boatinus inter
ꝓhie ꝓfeſſoꝛes cũ platone princeps in li
bro de virtutibzʒ· gradus earũ vera et na
turali diuiſionis ratõne cõpoſitos ꝑx or
dinẽ digerit ( B ¶ Quattuoꝛ ſũt inquit
quateꝛmaꝛũ genera virtutũEx hiſ prime
pollitice vocãt᷑ · Secũde purgatorie.· Ter
cie animi iam purgati · Quarte exempla

res.· Et ſũt pollitice hoĩſ quia ſociale aĩal

eſt: his boni viri reipub · cõſulunt · vꝛbes
tuent᷑ parẽtes venerãtur.liberos amant
pꝛoximos diligũt· his ciuiũ ſalutẽ guber
nãt· his ſocios circũſpecta ꝓuidẽtia pro
tegũt· iuſta liberalitate deuincũt · Et po
litici eſt pꝛudẽtia ad ratõnis noꝛmã:que
cogitat quõ agit vniuerſa dirigere ac ni
bil p̃ter rectũ velle vel facere:bumaniſqʒ

actibꝰ tanq́; diuinis arbitriis prouidere

Prudẽtie aũt inſũt ratio ⁊ ĩtellectus cir
cũſpectio·prouidentia · docilitas· cautio.
foꝛtitudinis animũ ſupꝛa ꝑiculi metum
agere:nihilqʒ niſi turpia timeretolerare
foꝛtiter vel aduerſa vel ꝓſpera · Eortitu
do pᷣſtat magnanĩtatẽ · fiduciã.cõſtãtiaz.
ſecuritatẽ· magnificẽtiã · tolerãtiã · firmi
tatẽ · Tẽpantie nihil appetere: penitẽduz
in nullo:legẽ ratõnis nõ excedeꝛe · ſub iu
go ratõis cupiditatẽ domare · Temꝑãtiaãa
ſequũt᷑ · modeſtia· verecũdia · abſtinentia.·
caſtitas honeſtas.moderatio· analtas —
ſobrietas· pudicicia· Tuſticieẽ ſeꝛuate vni
cuiq; qð ſuũ ẽ · De iuſticia veniũt innocẽę
tia amicicia cõc oꝛdia pietas religio affe
ctꝰ humanitas · Mis virtutibʒ vir bonus
primũ ſui ⁊ ſuorũ:deinde reipubl:rectoꝛ
efficit᷑:iuſte ac ꝓuide gubeꝛnãs:humana
nõ deſerẽs. 6. Secũde quas purga

torias vocãt homĩs ſũt qui diuini capax

eſt: ſo lũqʒ aĩm eiꝰ expediũt:qui decreutt
ſe a coꝛꝑis cõtagione purgare: ⁊ quadaʒ
humanoꝛũ fuga ſolis ſeſe inferꝛe diuinis
He ſũt ocioſorũ qui rerũ publicarũ acti
bus ſe ſequeſtrãt· haruz quid ſingule ve
lint ſi iues er Peſſinut cuz de virtutibus
philoſophãtiũ diximus: quas ſolas eſti
mauerũt quidã eſſe virtuteſ ¶ H ¶ Ter
cie ſũt purgati iaʒ defedatiqʒ animi: ⁊ ab
omni mũdi huiꝰ aſꝑpgine preſſe puregq
deterſi · llic prudẽtie eſt diuina nõ quant

in electõne p̃ferꝛe ſed ſola ineſſe: 1 hab?
tanq; nihil ſit aliud intueri. Tempantie
terꝛenas ci p.ditates nõ repꝛimeꝛe ſed pe
nitꝰ obliuuci · Eoꝛtitudinis paſſiones ig
noꝛare nõ vincere:vt neſciat iraſci: cupi

at nihil · IZuſuicie ita cũ ſuꝑna diuina mẽ
te ſociari:vt ſeruet ꝑpetuũ cũ ea fedꝰimi

tãdo · ¶ ᷓ ¶ Quarte ſunt q̃ in ip̃a diuia

mẽte cõſiſtũt · lic pꝛidẽtiaẽ mẽs ipᷣa di
uina Tẽpantia ꝙ in ſe ꝑpetua intentõne

cõuerſa ẽ. Eoꝛtitudo ꝙ ſemꝑ idẽ ẽ nec ali
qñ mutat᷑· ITuſticia qᷓ ꝓhẽni lege a ſẽpit᷑ni
operis ſui cõtinuatõe nõ flectit᷑· Mec ſũt
q̃temarũ q̃ttuoꝛ gna vuitutũ :q̃ p̃teꝛ ceta
maximã in paſſionibʒ habẽt diffeꝛẽtiam

ſui:paſſiones vt ſciamus vocant᷑: q ho
mĩes metuũt·cupiunt · gaudẽtqʒ.dolẽt

q;ʒ:has pᷣme moliũt:ſecunde auferũt:teꝛ
cie obliuiſcũtur· n quartis nefas ẽ nomſa

ri. Si ergo hoc eſt officiũ virtutis beare:

cõſtat ⁊ politicas eẽ virtutes:igit᷑ et de

politicig efficiunt᷑ beati · Ture ergo Tul

euo ſẽpꝑiterno fruãtur· Ila aũt ſola iuſta

eſt multitudo: cuiꝰ vniuerſitas in legum

cõſentit obſequiũ ¶ E ¶ Philoſopho fa

bulã nõ opoꝛtet cõfingi:qm̃ nullũ figmẽ

ti genꝰ veri poſſeſſoribʒ cõuenit·Nõ enĩ

in omĩ diſputatõe phĩůoſophi admittũůt

fabuloſa vel illicita: ſed his vti ſolẽt: cuʒ

vel de aĩma vel de etheriſ aeriſq; poteſta

tibꝰ:vel de ceteris diis loquũt᷑.
eteruʒ cũ ad ſũmũ deũ ⁊ prĩcipem
oĩm qui apud grecos piotoſoton nũcu
pat᷑ tractatꝰ ſe audet attolleꝛe:vel ad mẽ
tem quã greci noyn appellãt originales

rerũ ſpẽs:quã dicũt cõtinentẽ ⁊ ex ſůmo
natã ⁊ ꝑfectã deo:cũ ð his inquã loquũ

tur ſũmo deo ⁊ mẽte:nihil fabuloſuʒ pe

nius attigunt · ſed ſiqd de his aſſignare

conẽt᷑ qᷓ̃ nõ ſermonẽ tm̃mõ ſed cogitatio

nẽ ſuꝑant humane nature: ad ſimlitudi
nef ⁊ exẽpla ꝓueniũt · Sic plato cũ de dOo
loq̃ eẽt aiatꝰ:dicere qͥd ſit nõ auſus ẽ: hꝰ
ſolũ de eo ſeiẽs quod ſciri q̃le ſit ab hoĩe
nõ poſſit · Solẽ vero ei ſimilimum de viſi
biliʒ ſolũ repꝑit:a ꝑ eius ſilitudinẽ viã

ſermoni ſuo: attollẽdo ſe ad nõ cõp̃henſi

bilia patefecit· Nã deꝰ qui pᷣma cã eſtet

voeat᷑:vnus oĩm queque ſũt ⁊ que vidẽ

tur cſſe prĩcepſa origo ẽ:hic ſuꝑabũdan

N
9

ti cãditate maicſtatis de ſe mẽtẽ creauit:
Hiec mẽs qᷓ Nops vocat᷑ qua prẽʒ ĩſpiat
plenã ſimilitudinẽ ſeuat autoris CqH
lenitudo em̃ ꝓprie niſi diuinis rebz
ſuꝑmiſq; cõuenit · Neq; em̃ copꝰ ꝓprie
plenũ dicit᷑:quod cũ ſui ĩpatiẽs ſit eff luẽ
do:alieni appetẽſ eſt hauriẽdo:q̃ ſi metal
licis coꝛpibuſ nõ vſu veniũt:nõ tñ plena
illa ſed vaſca dicũtur. ¶ ¶ Rnĩarũ ori
ginẽ manaꝛe de celo inter philoſophãtes
idubitate cõſtat eſſe ſnĩe · Et hec ẽ ꝑefecta
ſapiẽtia vt vñ oꝛta ſit de quo fõte venerit
recognoſcat.· ¶ R EEn ac vita deliqn
tes ſimiles ſũt ſuꝑ equale ſolũ cadẽtibꝰ.
quibꝰ denuo ſine difficultate p̃ſto ſit ſur
ere · NRias vero ex hac vita cuʒ delictoꝛuz
ſawibd reccdẽtes equãdas his qui in ab
ruptũ ex alto p̃cipitiqʒ delaꝑſi ſũt: vnde
nunq́ʒ ſit facultas recedẽdi.tdeo g vten

dü eſt conceſſis vite ſpaciis: vt ſit ꝑfecte

purgatõis maioꝛ facultas. ¶ L¶ Nam
plato duas hoĩs aſſerit moꝛtes:quarum
vnã natura:virtutes alterã p̃ſtant·hõ eĩ
