luxuria: ſi ſuꝑbiã: ſi ambitionẽ: ſi reliquas
itẽ anĩ p̃ſtes:ampliſſie id copioſiſſimeqʒ

bolem facè 7g ¶ D¶ Incipiẽs ab illa ma

oꝛũ oĩm parẽte atʒ effectrice:magna vo
ce dicerẽ· Nllã pecuĩe ſtudiũ habẽ: quã ne
mo vnquã ſapiens cõcupiuit:nñis ĩbutã
malis: coꝛpus aĩm q; virileʒ effeminare.
nullã dare anĩo qᷣetẽ: mõ huc modo illuc
agere illũ ⁊ rapere:turbinis mõ ⁊ ꝓcelle

NMultis exẽplu ꝓbarẽ: plurimoꝛũ maloꝛũ

.

mitiũ cauſa moꝛtalib extitiſſe: nihil ſa

CC

ctum babere: nil equũ:nmil iuſtũ:nił caruʒ
p̃ter pecunii: nõ ſeruare religionq; erga

dum: mõ pietatẽ in parẽtes: nõ caritatẽ ĩ

ꝓximos: nõ in ceteros dilectonẽ: ſe tur

batis humane ſocietatis officiis: omia ad
queſtũ:oĩa ad cõmodũ ſuũ refernre· Etem̃

nullã ſeruare iuſtieiã: nullã colere pieta
tẽ: nulla eqtatis iura tueri: qui ardet aua

ricia: qui habet rebꝰ oĩbus pecuniã cari
oꝛẽ.hec ẽ em̃ illa q̃ nos reddit ſimillimos

beluis:vt in fabulis accep imꝰ Vlixis ſo

cios in varia ferarũ mõſtra vertiſſe: que

ab omni rõe ſenſuqʒ auocat· Cui ne ſapi

entes quidẽ ꝗ ſunt habiti reſiſtere value

74

rũt ¶ ¶ Nam od de ſymonia dicã H

de ea qſi ſůt ꝑmulti:eſt id quidẽ dignũ 4

rela. Iniquiſſimũ eſt em̃:cũ qð virtute e
fici debet:id temꝑtat᷑ pecunia· Sed tñ nõ

magis mihi põtificũ culpa videt᷑ q; eoꝛuʒ
q iſta querũt᷑ · nunq; em̃ vẽditoꝛes extitiſ
ſẽt rerũ ſacrarũ.miſi vos fuiſſetis empto

res: In quo tamẽ nõ video quid pontifici

bus poſſitis expbrare niſi ꝙ in magnis
ipſi peccãt vos i paruis? Sùt quidẽ mul
ti qui ex beneficiolis qᷓ cõferũt nõ exigũt

pecuniã · ſed extoꝛquẽt · id iure ſuo ⁊ con
ſuetudine ſe facè aſſerẽtes · nõ enĩ illam

ꝓtoꝛẽ illũ.fſurẽ.pꝛedonẽ nvocamus · ipi ni
Fii aliud doleamꝰ niſi ꝙ pꝛedã in quã in
hiabamus eripuit: ⁊ ne nos fures eſſemꝰ
effecit ·

tẽ noſtrũ ꝓumariũ· bentarita krieali e·
ſocietates ſancuſſimas diremiſſe · multa
bella ĩter hoĩes excitaſſe.ĩfimtas domos

euertiſſe· ⁊ vrbes q;plurimas· deniqʒ et

fuiſſe ⁊ eſſe qſi peſurferũ quoddã calami
tatũ noſtrarũ ſemen. Qð cõe viciũ andbi
tio.nõne ea nullũ terminũ habenspluri

mos moꝛtaliũ ita eſt cõplexavt coegerit
deſiſtere a recto tramite ratõis? Nõ eſt ꝙ
eſtimetis· puas vires huiuſ eẽ ad puerten
dum ſtatus noſtri quietẽ· verſat pectoꝛa
noſtra· nec ſinit nos rebus mediocribus
eſſe cõtentos:hec pꝛima inter gentes do

minia · hec imperia excitauit· hec reſpubli
cas peruertit · hec vaſtauit pꝛouĩcias/hec
oliʒ ſciſmata ⁊ ꝓcreauit fouit: Ipocriſiʒ

quãtũ illa nob pꝛeberet tꝑis ad dicẽoũ g
Lrimũ nanq; ſcimꝰ eã celo eieciſſe paren

c.

nos induxit:duz quiſqʒ videri vult di
gnus honoꝛe:q

mur ppocriſim cõtemplemur:immanem

beſuã:ſeuiſſimũ monſtrum:fraudis eſcã

pabulum iniquitatis: que ſola intenta ẽ
ad fallendũ Reliqua animãtia cum noce
re uolunt:nullis inſidiis id agunt: nulla
ſimulatõis ſpecie:ſed palam huiꝰ vicii ex
pertia· at ypoeriſis eũ maxime nocere ſtu
det: ſimulat ſe ꝓfuturam: ut pꝛiꝰ coꝛpoꝛi
noſtro vulnꝰ infigat:q; quis illiꝰ tela po
tuerit cõſpexiſſe · Ex omni nanq; genere
hoĩmquos uarüũs viciis.ingenioſa 1 ad
malũ pꝛona coĩquinat impꝛobitaſ.nullũ
neqʒ pꝛon ptioſiꝰ:neq; odibiliꝰ eſſe reoꝛ.
ſeuerion cenſura animaduerſione qʒ ple
ctendũ: q; eos qui cum ꝑuerſe mẽtis:ani
miqʒ mnek zoamis ſint: tamẽ fingẽdo id

callide conant᷑ agũt:vt ſancti ⁊ integer

nmi homĩes: ommq; carẽtes vicio habe
antur: hi ſunt quos videmꝰ non tam ve
ſutos pannis:q́; inuolutos veſtibuſ quo

rum ſunt illa ꝑgrandia pendentiũ capi

tum tegmina:monſtra hominũ areen
ta: tunicis tanqʒ culleis inſuti:quibus ſi

eſſet aliquid ſinceritatiſ:nunqm tantope

ſtuderẽt hanc eoꝛũ pannariã ſancutatem

oculis noſtris obiicere: ſed integrit atem

animi ſub cõmuni ⁊ vſitato habitu lat?
paterent᷑ · Studerentq; potiuſ vt homĩes
neſcirẽt eoꝛum bona: q; vt ſcirent:qðdð iſti
minime faciũt:ſed inculcãt ea oculis no
ſtris ⁊ ꝓpalam oſtendunt:per que ſe ſan
ctos ⁊ integerrimos cupiunt exiſtimari.

hbhuic ſoꝛdide defoꝛmatõi habitus:triſlicia

vultus: ⁊ deictio frontis adiungit᷑: que
ipᷣa oſtentandi ⁊ decipiendi inſtrumenta
ſunt maxima: vt et cognomẽ veſtrũ inde
ſit tractum.ypocrite triſtes:motꝰ oculo

rũ grauis · obtoꝛtꝰ crinis:ſputus frequẽſ

90

non tam a- abſtinẽtia ciboꝛũ: q́; anelati

one ꝓuenie ns. Nam hoc habet ypocrita

rum ſtudium: faciem exterminat.coꝛpus
in pinguat: que ſub veſtes latent ad oꝑa
voluptatis:que ſuꝑeminent ad fictioneʒ
fanciitatis exercet · Sed quid ego de vbis
eoꝛum loquar yin quibꝰ nihil eſt ſimplex
nil verũ: nil ſincerũ: oe idigniſſumũ
eſt: peccata in aliis acerbiſſime caſtigãt:
quibꝰ ipſi pᷣcipue obnoxii ſunt · JAlioꝛũ de

uem poſtulat. ¶ GEtr
quomã cepimꝰ:diligentius de qua loqui

merita redarguũt:ſuoꝛũ penitus ignari:
T cũ in ceteroꝛũ oculis paleam diligẽter
inſpexerint:ip̃i trabẽ non ſentiunt ĩ ſuis

uãmultus eis ſermo de cõſcientia:quã

multus de integritate:de iuſticia:de con
tinentia:de humilitate: hinc aduerſus im
pꝛobos inuehunt · vociferãt· inſaniunt:ſʒ
dez ip̃i vbi obmiſſis verbiſ ad res ꝑuene
rint: quaſi alii quidẽ hoĩes: ⁊ ꝓpꝛioꝛum p
ceptoꝛũ obliti: ꝑ fas ⁊ nefas cũcta facere
ꝓperant:que pꝛius in aliis deteſtabãt᷑ ut
cũ eoꝛũ vita mirum in modũ pugnet ora
tio· Et quidẽ ommiũ ypocritarũ vna ẽ re

gula:vnũ deniqʒ inſututũ:nt verba eoꝛũ

optima ſint:facta aũt peſſima· Non igit᷑
veſtis biſpida: ⁊ talos aduſqʒ ꝓf luxa to
ga:nõ pꝛegrãde capitis tegmẽ:nõ triſtis
ſeuera alus peccatis caſtigãdis:ſuis is
noſcẽdis cunoſitas:nõ ĩpoꝛtuna tẽploꝛũ

frequẽtatio:nõ admurmuratõ picturarũ

bonũ virũ efficiũt:vera ſinceritas animi
iſtuc pꝛeſtet opoꝛtet:nõ impꝛoba a capti
oſa oſtentatio ſui · Nõne dic ypocrita:bo
nus ⁊ integer vir omĩa cörratacere repe

rietur: q;ᷓ tu facias ? Et recte quideʒ: tibi

ꝓpoſitũ eſt vt bonꝰ videare. Ali vt ſit bo
nus· Tu faciẽ exterminas vt appareas ho

minibꝰ ieiunãs: ille lauat ⁊ vngit ne ieiu

nus appareat· Tu veſtes ĩduis que oclos
hoĩm ĩ admiratõʒ hũilitatis ⁊ honeſtatis
tue cõuertãt:ille ne cõuertant᷑ ĩ admirati
onẽ ocli:cõi veſtitu calceamtoqʒ; vtit᷑. Tu
tẽpla infeſtas:ille modeſte adit · Tu figu
ras attrectas: ille ſecũ ip̃e tacitus deũ ꝑo
rat · Tu ploꝛas ĩter ſaera: ille letat᷑· Tu tri
ſticiã vultꝰ p̃ te fers:ille hi aritatẽ · Quid
ad hec rñdes pꝓpocrita:nõne bonꝰ ⁊ ſince
rus vir hec facit oĩa: quoꝛũ tu cõtraria fa
ciss Quid igit᷑ miſer hãc ſãctitatẽ tuã ocu

lis nris ĩculcas?q̃d vᷣba iactas qͥ;d te oſtẽ
tas ? q;d ĩtumeſcis qd ĩ aliis repꝛehẽdis ⸗
te bonũ falſo ſimulans. Nõne om̃s inte

gritatẽ ⁊ ſeueritatẽ fingẽ poſſemꝰ? nũc

ip̃e cõſcius eſſes ĩiuriarũ tuarũ. Nec ego

ſolũ de religioſis:verũ ⁊ de ſecularibꝰ lo
quoꝛĩ vtroqʒ genẽ hec infanda reꝑit᷑ pe
ſus · Apud hos caue qᷓſo pecuniã depõas
caue qcq; credas · caue tutelã liberoꝛũ cõ
mittaſ.caue ad pudiciciã filiarũ filioꝛũ ve
tuoꝛũ aſpiraẽ Pa ĩt · pſuade tibi nã ꝑſua
dẽ tuto poteſyhꝰ eẽ nocẽtiſſimũ gẽꝰ hoĩʒ

cunctis flagiciis ſceleribus q; cooꝑtũ:
calamitatẽ euerſionem q; ꝓꝑꝛopinquoꝛuʒ
querẽtes· ſpoliatoꝛes viouarum pupiullo
rũqʒ:omniũ deniq; qui aliqua ĩ re eoꝛuʒꝰ
fidei ſe cõmiſerint eùſoꝛes:bos fuge·hos
uita · eum his nihil rei unq; tibi ſit· ſi qetẽ
amas· Nihil eſt enĩ quod ypocritis tuto

credi poſſit: cum omia eoꝛũ ſimulata ſint

atqʒ ficta· Nec ego ſalutares monitiões:

ac exhoꝛtatões diuinarũ rerũ repꝛehẽdo:

ſed fictões deteſtoꝛ: ⁊ ab his qui ſanctita

tẽ ⁊ caſtitatẽ ꝓfitent᷑: conſentaneã pꝛofeſ
ſioni ſue vitã requiro Vultũ aũt i geſtũ
1 inceſſum ⁊ verba:ad ſpem integritatis

ſanctitatiſqʒ foꝛmare:ĩtus vero turpiſſi

ma vicia retinè: aliena peccata ſeuere di

ſcutere:ſua faciliter ignoſcere:⁊ bonꝰ vi

deri cũ non ſis: idqʒ ad deceptionẽ boĩim
face re:tetrũ ⁊ flagicioſũ ac deteſtanduʒ

dico:hoc eſt qð in te ppocrita repꝛehẽdo:

hoc ẽ qð carpo atʒ deteſtoꝛ · Gt quid ẽ qʒ
deus in ſermonib? ſuis acrius deteſtatur
̊; ypocritarũ ꝑuerſitatẽ? quid qð tã ere
bꝛius repetat 5 cui vehemẽtius ac terribi
luius cõminat᷑? q;d maioꝛi odio magiſter
ille ſupꝛemꝰ eſſe ſibi oſtendat g hec foꝛmi

da igit o ppocrita dum tẽpus eſt ⁊ ante
iudiciũ:cũ illo cõminatoꝛe quẽ falli non
heet redi in gratiã: omitte has fictiones:

quibꝰ fallẽdi gratia hactenꝰ ſtuduiſti: ve
ris magis vᷣtutibus qᷓ; ſimulatis iĩhereas

vultu ⁊ veſtitu cõmuni vtere:nee tibi tã

ta cura ſit:vt homĩes de tuis bonis ſciãt
q̃ʒ vt neſciãt.In vicia aũt aliena nõ curi
oſus ſis: ſed in tua· ( N¶ Micto mune
ſtudiũ gule: que coꝛꝑis noſt

Hmancipia

— 7

nos reddit: dũ ventri ſeruire ſtude mus:
varia querẽtes pallatis oblectamẽta:mit
to iram in uidiã · luxuriã: mitto etiã reliqᷓ
dies em̃ me deficeret: ſi px omniuz genera
pvicioꝛũ diſcurrẽs:quanta incõmoda moꝛ
calibus attulerũt ꝑcenſerem Quis enim
nõ fadliter abundeq; iülla tractaret 5 vel

mutꝰ 2 elinguis eloquẽs eſſe poſſet ĩ taʒ

lata materia 1 tam ampla ?g vicioꝛũ qᷣdeʒ
referta ſunt omnia: que vndiq;ʒ agmine
facto irruunt: in nos circũſtant: pꝛemũt
quotidie: anime tẽpeſtatibus iactant᷑: vt

difficile ſit in poꝛtuʒ ſe ab his vendicare.
Magna eſt p̃terea impꝛoboꝛũ licentia:ca

teruatim redundantium: ſummi. infimi:

mediocres ꝓlabuntur . Et quid eſt(vt cõ
munia enumerẽ vicia ꝙ longe clientum
ac familiarũ agmine ſtipatus ĩcedis? qd

ꝙ nil comedis: mil bibis niſi pꝛeguſtatuzg
nullũ audis niſi f lexis Benubus zinſtar ſi
mulacri iouis ac martii

gQuo moꝛe gquo
exemplo tu humuncio ex ceno ⁊ luto cõ
poſitus tam inſolens euaſiti? In euan
geliũ chꝛiſti apoſtoloꝛũ doctrina te illa

facere docuerũt Quid ꝙ tibi ſumptuoſa

ſunt cõuiuia g epule magnificentiſſune⸗
varia ferculoꝛuʒ genera: pocula exqſita⸗
veſtium crebꝛa mutatio Quid ꝙ equoꝛũ
tibi maioꝛ cura ẽ multo:q; pauperũ chꝛi
ſti g an talia ſanctoꝛũ patrum fuerunt in
ſtituta? an talem viuendi noꝛmã ceteris
pꝛebuerũt ỹ ꝓfecto minime · Ote miſerũ
o infelicem:vel ꝙ ſciens tam fraudulẽter

peccagn ꝙ neſciens ignoꝛantia tua de

ectaris· Nõò ꝓſpicis: non conſideras: ad
quoꝛũ vtilitatem: ad quẽ finẽ hec ampla

eccleſiarũ patrimonia ſint conſuituta:nõ
vti raptoꝛi tibi cõmiſſa ſunt:ſed vt cuſto
di et diſpenſatoꝛi: nõ tua ſunt ſed paupe
rum. t ideo decim as: atq; pꝛimicias fru
gum: pꝛimogenita: vel ſacrificia pꝛo pec

cato:vel uota:que ſibi deus iuſſit offerri

ſacerdotibus aut miniſtris mĩſtrantibus
neceſſitatem patientibꝰ: diſtribui debere
cõſtituit:vt deuotiſſimo populo neceſſa

ria vite miniſtrãte: ipſi creatoꝛi ac paſto

ri ſuo liberis mentibus miniſtraret:atq;
in eius cultu ſine ulla ſolicitudine coꝛpali
poficerent: ne enens,ecupe konus
iplicati: of ficio ſuo dignas excubias ſtre
nue curare qui roſſent. Quapꝛopter poſ
ſeſſiones quas oblatas a poplis accipiũt
ſacerdotes: vel mĩſtri pauperũ: iam non
ſunt res mundi credende: ſed dei . Et que
dei ſunt carnaliter aut ꝑ pompam müdi
non debent diſpenſari: 1 eis nõ ut ſecuh
deo cõſecratis: aut cõtinentie dedicatis:
ſolũmodo ad neceſſaria pauperuz vti de
bent ſacerdotes · Sed refoꝛment᷑ ĩ nobis
nũc hec uicia: abiiciamus opera tenebꝛa

rũ a induaĩ'nur arma lucis-¶ B ( Opꝰ

eſt enim ſanctũ.laudabile. honeſtũ. Mul
te coꝛruptele:multi abuſus ſunt tolledi

ex ſanctuario dei: purgandus aer: ⁊ fon
tes amputandi: ut cõiectum ſemẽ fructũ

G

m ultipliceʒ nobis reddat. deponite ergo

opes· faſtũ·ſupbiam· auaniciã/libidineʒ:

Tceteras animi peſtes· Amate pauꝑtateʒ
paruo ſitis cõtenti:non appetatis digni
tates: intuemini ſaluatoꝛẽ noſtrũ: quem
verbis tm̃ ſequimur: opꝑibus vero ꝑpſequi
mur . It ille ĩquit:diſcite a me quia humi
lis ſum ⁊ mitis coꝛde: exemplũ em̃ do vo
bis. Diſcãt a vobis homĩes: humiliemini

vſq; ad moꝛtẽ ſi opus ſit· Nõ ſequamini

religionẽ diuinã ꝓpter queſtum:vt pleri
q; oẽs facimꝰ:ſed ꝓpter ſalutẽ animarũ:

uid tandem dicã 5nõ eſt vita veſtra bᷣm

diuina euangelii p̃cepta:nõ ſᷣm apoſtolo
rũ: ⁊ alioꝛũ ſanctoꝛũ patruʒ veſtigia:quo
rum in hereditatẽ intraſtis inſtituta· tᷣlli
em̃ ſanguine ſuo hãc vobis eccleſiã pepe
rerunt· vos alioꝛũ ſanguinẽ abſoꝛbetis.

Hli coꝛpoꝛũ toꝛmẽta ſuſtinuerũt ob fibdein

coꝛroboꝛationẽ:vos ad ipſius deſolatõeʒ

toꝛmenta pluribꝰ hoĩbus infertis.lli ſe

quebant᷑ ĩopiam:vos opes queritis: gau
debant illi pauꝑtate:vos diuitiis· Flli po
tentiaz mundanã aſpernabant᷑ bumilita
tem ſequẽtes:vos dominia ⁊ elatio dele

ctant. tlli diligi ⁊ amari ſtudebant:vos
metui vultis:neſcientes ꝙ nunq̃; timo:

cũ dilectione ⁊ caritate miſcet᷑:deniq; aꝰ
ſalutẽ illi noſtrã ꝓficiebãt:vos videmini
ad ꝑniciem cõſututi· Quidergo mirandũ
eſt: in tanta vita ac moꝛũ diſſimilitudie:
tanta nequicia: tanta ꝑuerſitate: ꝑſonas
eccleſiaſticas iã eſſe odio hoĩbus cepiſſe⸗
cum quiſq; bene loquat᷑:male viuat:non
in emendationẽ ſuã ſit diligens: ſed ĩ ali
oꝛum repꝛehẽſionẽ: cũ ſacra ꝓphanet:cũ
vendet eccleſiaſtica ſacramẽta:cũ qui vir
tutis exempla eſſe debent:ſint ſimulacra
vicioꝛũ·. In tanta igit᷑ reruʒ: tanta vicioꝛũ
puerſitate:nihil ẽ qdð noſtris meritis: no

ſtris operibꝰnos putem cõſecutuꝛos:om

nipotentis dei auxilium eſt imploꝛandũ:
poꝛrigende pces: vt noſtris calamitatibꝰ
ſuccurrat. Exaudiet vota nra ſi nos dig
nos fecerimꝰ qui exaudiamur: digni aũt
erimꝰ ſi abiectis viciis cũ virtute viuemꝰ
ſi moꝛes mutabimus:ſi cõcoꝛdat vita cuʒ
moubus·. Non em̃ placat᷑ deus lingua ſʒ
affecuone coꝛdis · Nimis diu iacuimus ĩ
viciis: vnde erui difficile erit: nõ inquina

ti ſolũ ſed pene infecti errauimꝰ docti pa

riter ⁊ ĩdocti:ſed doctoꝛũ hominũ maioꝛ
eſt culpa:qui eoꝛũ doctrina tam male ab
utunt᷑ · diligentius em̃ loqui qᷓ; viuere di
dicerunt · Quare patres reuerẽdiſſimm ex
citemus nos aliquando: a diuturno ſom
no expergiſcamur:demus operam virtu
ti: qᷓ aus attigerit adducit in ſumlitu
dinem ſui:pareamus rationi:que cum ſit
pars diu initatis qui parebit illi deo obtẽ
perabit · Omnẽ ſoꝛdem: omnem labem ex
animo depellamus: honoꝛes · dignitates ·
pompam ꝑuipendamus: pecuniã cõdem
nemus:non inbiemus his rebus:in qui
bus habet foꝛtuna poteſtatẽ:quarũ poſ
ſefſio inſtabil is eſt ⁊ incerta:quantuʒ ſat
eſt coꝛpoꝛi ĩpendamus: illius obſiſtamuſ

cupiditatibus. Nam qui coꝛpoꝛi ſeruiet:

ſeruiet impotenti· ingrato· inexplebili:ĩ

quod quo plura cõgeſſeris: eo maioꝛa im
perabit· Qui em̃ coꝛpoꝛis ſui nimiam cu

ram habet:is mibi videt᷑ eſſe omnino ob

litus ſalutis ſue · Nõ ergo aut coꝛpꝰ:aut

hec que vulgo appellant᷑ bona diligamꝰ
infirma.caduca· ad paruũ tempus dura
tura· Eterna ſunt illa ĩ quoꝛũ hereditateʒ

vocati ſumus:que debemus appetere:ad
que bꝛeuiſſĩa via eſt per cõtemptũ reruʒ

externarũ: quas ſiquis auidius cõcuꝑie
rit:amplũ iter anime ſue cõſtruit ad rui
nam. Equidẽ mecũ cogitans:noſtrarũ ca

lamitatũ maximã ꝑcẽ eſſe reoꝛ ꝙ ſtulcicie

nr̃e acquieſcentes ſapientiã non amamꝰ
nullo in pꝛecio illã habemus:floccipendi
mus eam:que ſola nos poteſt efficere be
atos · nos reddere pares deo.Nam qᷣd eſt
aliud ſapientia· niſi diuinarũ huma narũ
qʒ rerum cognitio · qui aũt diuina cogno

uit ad eoꝛũ noꝛmã viuat neceſſe eſt. ſimil
limum ſe ũulllis ef ficiens:cuius doctrinam

imiatur. Nla em̃ inſtruet vitam noſtram
flla nobis monſtrabit qu?admodum ma
licia depellenda ſit:bonitas appetenda ·
lla nos docebit eccleſias noſtras regere
hec admonebit rationem pauperum eſſe

babendam .. bonis viris ⁊ iuſticie fauẽdũ·
ſanctoꝛum geſta patrum ad memoꝛiam
reuocabit. Tlloꝛũ tum dicta.tum facta an

te oculos ponet · incendet nos ad illoꝛuʒ

ymaginem:⁊ ad ſimilitudinem ſui perdu
cet. Gt quã uolumus aliam ſapientiam

q́; ſaluatoꝛem noſtrum dominum bieſuʒ

õ

chꝛiſtum: ſuis humeris crucem ferentem
nos exemplis.nos verbis ſuis ad eterna
pꝛemia inuitãtem · Cllum ut verum ſapiẽ
tie fontem ſequamur: om̃ia hic bona forꝰ
tune tanq; nulliꝰ momẽtia nobis ſegre
ganda eẽ: ſi regnum dei querere volumꝰ
pcipientem: ad bona illa etema tam ſalu
tifere cohoꝛtantẽ ⁊ mandantẽ ut ea relin

quamus:q̃ corpus ⁊ amas poſſunt per

dere:que nos tñ mẽte(neſcio qua) ꝑuer
ſa querimus · appetimuſ.abutimur ſpon
te noſtra · tanq; ad volũtarium meritum
ꝓperantesO cecas mẽtes: o peruerſas
noſtras cupiditates · habemꝰ ſapientiaʒ
in aperto poſitã:cuiꝰ plurimi ſe doctoeſ
inſulſiſſime pꝛofitent᷑· habemꝰ ſaluatoꝛẽ

mundi om̃is ſapientie fundamẽtũ ·habe⸗
mus huius ſapientie tam multos egre⸗

gios mõſtratoꝛes: ⁊ tñ nihil his cõmoue

mur:ducimur a viciis: rapimur: neq; vil

lum auxi ium imploꝛamꝰ. Tamiam ſarci
nole colligẽde ſunt noſtroꝛũ operũ non
cõponende:reuocemus nũc pedem non
talecico ſed in ſolido cõſiſtamꝰ: aduer
ſus agmina vicioꝛum belligerãtes. Aſſu
mamus ſcutũ foꝛtitudinis: ⁊ nos ab inſi
diis ſathane tueamur · Td agamꝰ ut cum
ratio reddenda ent villicationis noſtre:

coꝛam iudice eterno:cuiꝰ cẽſura magno

pere timenda eſt: intrepide illã ⁊ ment e

firmius reddere valeamꝰ· Requiret᷑ eniʒ
a nobis non qᷣd edificauerimus in terris

ſed d a nobis theſauriſatũ fuerit ĩ celo ·
non ſolum factoꝛum:ſed dictoꝛũ quoqʒ
1cogitationũ ratio poſcetur. nõ licebit
tunc mentiri · non ſimulare· non diſſimu

lare.Non oceurrẽt auxilio mĩſtri: nõ ade

runt aduocati · tibi ꝓte cauſa dicẽda erit ·

patebunt ſcelera non tm̃ cõmiſſ a: ſed ex

cogitata. Non erit penitẽdi locus pꝛo cõ
milſis · cuiq; reddetur ſcdᷣm opera ſua·
O diem illum infelicez multis 1 calami
toſum: ex his qui nunc ꝑbeati foꝛe viden
tur: quantũ ille ab huius ſeculi ſplendoz?
diſtabit g Que pene ?qui cruciatus male
meritis parabuntur ? Reuocate queſo
diem extremũ ulum animis veſtris: i an
teq; veniat mente pꝛeoccupate: vos ad
extremũ terminum preꝑate · Neſcitiſ em̃
qua hoꝛa venturus ſit: ne cũ venerit voſ
mucnerit doꝛmiẽtes · Moꝛs quidem nos

circũſtat: vrget · inſequitur.danda ẽ opa
ne incautos nos oppꝛimat.nihil eniz eſt
certius moꝛte: hoꝛa moꝛtis mhil incertiꝰ.
moꝛimur aũt quotidie · ⁊ quilibet actus
dies moꝛti aceedit · Qua m re licet ſtulti
ciam noſtꝛã fateri: qui ſpes infinitas in
rebus humanis nobis ꝓponimus:in lõ
gum noſtras protrahimus cogitatõnes
Quis em̃ eſt tam firmo corpoꝛe· tam cer
tus ſui:ut ſibi polliceri poſſit ſe in Polle
rum diem victurum y Quid ergo gloꝛiaz
in hac fragili vita ⁊ moꝛtali:qᷓ; verius in
teritũ nomĩare poſſumus quid in ea ſi

gimus ſpem noſtrã? quã incolimus tan
q; aduene: quã ſicut peregrini peitranſi

mus: ad incertũ tẽpus vſum illiꝰ adepꝑti:

ad maioꝛa quedam geniti ſumus: ad v᷑tu

tem.ad laboꝛemad celeſtiũ rerum contẽ

plationẽ · It iniqᷓtates a mẽtibꝰ noſtris

repellantur · Amemus pacẽ ·caritatem 2

concoꝛdiam diligẽtes· ſtudeamꝰ deo ꝓpla

cere ⁊ non mũdo:queʒ qui ſequit᷑ ſaluus

eſſe nõ poteſt· ⁊ qui vero deo adherebit

hic vit
¶ Dro ſereniſſimi romanorũ regis d
friderici iocunda receptione:ex parte
mumtatis bononiẽſis Oratio peroti

ite eterne pᷣmia cõſequet᷑finit·

qua fides veri pᷣferri maxime ce
far Tẽpoꝛibꝰ poſſunt ſecula nul

la tuis Quãdo magis tuos licuit

ſpectare triũphos Quãdo palatim plus
meruere dei Pulcrioꝛ melioꝛ qꝰ ſbᷣ du
ce patria tota Sub quo libertas pꝛĩcipe
tanta fuit · Libuit em̃ mibi in tanta oim
expectatione: in hoc clariſſimoꝛũ viroꝛuʒ

cõuentu: in hac tanta celebꝛitate: lepidiſ
ſimi poete verbis affari te ĩuictiſſime im

peratoꝛ · Nã quẽ me vnum ex om̃ibꝰ: ad

tantam rem obeundam minime ydoneũ
dementiſſimi pꝛincipis noſtri ſingulariſ
bumanitas dignum fecerit · qui et maie
ſtatem ſacri nominis tui:in ingreſſu bu
ius noſtre vꝛbis pro moꝛe conſuetudine

q; laudareʒ· ei pro immortali eius gꝗlo

ria gratularer: non vidi equideʒ quibaſ
verbis exoꝛdiri melius poſſem:q; iis que
vno tempore: 1 incredibilem noſtram
leticiam: ex aduentu tuo ſuſceptaʒ oſten
derent: et ſingularem noſtram erga tuã
maieſtatem obſeruantiam demonſtra⸗
rent: ⁊ tui ſacri nominis immortaltem

extollerent: et auidiſſimam omnium

de te expectatõem declararent Iſpice qᷓ
ſo ceſar ſapientiſſimũ virum pᷣncipẽ no⸗
ſtrum. Aſpice clariſſimã hanc noſtre vrbᷣ
nobilitate:quẽqʒ ſuo ordine cerne ⁊ con
templare: mares·femĩas· adoleſcẽtes·iu⸗
ueneſ. viros · Quis eſt qᷓ non ſingularem
ac pene incredibilem vultu ipſo:ac facie
leticiam p ſe ferat? Arridẽt mediuſfidiꝰ

parietes ipſi: tecta ip̃a leticia geſtiũt: to

taq; vrbs tm̃ viſura triũphum circũful

ſa ruit · Verte quoq; verſus: tuoſ ſacratiſ

ſimos oculos ceſar: nihil ꝓfecto videbis:

ob hunc exꝑectatiſſimũ aduentũ tuuʒ: et

iamdiu ab om̃ibꝰ deſideratũ non plenuʒ
gaudii: non plenü leticie:non ꝑlenũ hila

ritatiſ: vident em̃ vmuerſi: atz aĩmo ſuo

contẽplant᷑ eiuſmodi ſibi hodiẽ illuyiſſe:

quo vel gratioꝛem: vel iocundioꝛem: vel

magis eoꝛum noĩ glorioſum ne optare
dem potuiſſent.· Nã ꝓꝑer ĩmoꝛtalẽ deum
ꝗᷓ accideꝛe poteſt aut homĩ maioꝛ laus:
aut ciuitati gloꝛia: aut patrie claritas:q̃

eiꝰ viri p̃ſentia illuſtꝛari:extolli.decoꝛari

quo(ſit ſanctiſſimꝰ romanꝰ pontifex ſeꝑ
exceptꝰ neminẽ per vniuerſuʒ terrarum
oꝛbem ſol viderit vel potẽtia parem: vel
digtate maioꝛem:vel nobilitate generis

vtutum preſtãtia: ⁊ reruʒ geſtarum glĩa

clarioꝛeʒ ? Vtinã mihi a dus immoꝛtalibꝰ
datũ eſſet:ut duiinis laudibus tuis ſacra

tiſſime imꝑatoꝛ ſi nõ omnino: ſaltez aliqᷓ

ex ꝑte parem eloquentiã p̃ſtare poſſem·.

SDed vereoꝛ ne ſi de his aliquid dicere ĩci
piam in medio ſermõe mihi deſit oꝛatio.
Quod em̃ tm̃ flumen ingenü gque dicen
di tanta vis: tanta copia que non dicam
exomare. ſed enarrare vel potiuſ attingẽ

ceſar res tuas poſſit 5s Nã ut imꝑatoriam

maieſtatẽ p̃teream: cuiꝰ excellẽtia · digni
tas: atz ĩplitudo tãta eſt: ut modeſtiꝰ ſit
de ea ſilere: q; tenuiter loqui. Qum diuĩa
potiꝰ ꝗᷓdã res:q̃ᷓᷓ humana videat᷑: ut tue
“ Rrmilie nobilitae omittaʒ: que tot iã ſe

tulis inter tot nobiliſſimas atiquiſſimaſ
q; totius germanie domos qſi ſol quidã

illuxit · Ex qua iã quattuoꝛ romanoꝛuʒ re

ges fuere:quos tu friderice impatoꝛ nũc
quĩtꝰ ſequeris· Et q̃ q3ʒplurimos habuit
clariſſimos viros: atʒ om̃i lauduʒ genere
oꝛmatiſſimos· Qui diuerſa etiã regna Bo

hemie · Vngarie · Dolonie vlł ſingulari vꝛ
tute cõpararunt:vel ab aliiſ relicta incre
dibili ſapia gubernarunt · Vt item res a
maioribꝰ tuis diuerſis tꝑibus pᷣclariſſiẽ
geſtas: quas cõnumerare ĩfinitum eſſet
pꝛetermittã: quis adeo omĩ geneꝛe dicen

di cumulat oꝛator reperiri:vel ut quod

ſentio dicã excogitari poterit:q diumas
vtutes tuas:qͥ res a te preclariſſiẽ geſtas
aĩmo:me dicã oꝛõne cõpleti poſſit? Quã
ta quãq; admirabilis ſit ſapia tua ceſar·
tum om̃is tua anteacta vita declarauit·
tũ vel maxime ꝙ nuper poſt romani no

ſtri pontificis ĩ apoſtolicũ tribunal aſſũ
ptionem:te autoꝛe · te duce:diuiſio et exe
crãdum ab om̃ibus ſciſma m eccleſia dei
e medio ſublatum:ac pꝛoꝛſus extinctum
fuit · O diuinã diuini pꝛincipis vᷣtuteʒ.O
admirabilem religionẽ·O ſingularem ſa

Pientiã: inueteratũ iã tot annis erroꝛem

tu ceſar ſi ubtuliſti· tniectã neſ. cio quo fa
to) tot pꝛincipũ claniſſimoꝛũqʒ viroꝛum
caliginem illuſtraſti· Exoataʒ in eccleſia

dei: ⁊ iã om̃ia peſtifero anelitu maculãtẽ
viperam conhibuiſti:diſſidẽtes fratres:
et iã aduerſus ſe inuicẽ gladios ſtringen

teſĩ cõcoꝛdiã reuocaſti· diuiſiones· diſcoꝛ
dialſ · bella tot pꝛincipũ · populoꝛũ.poten
tiſſimarũqʒ nationũ·in quietẽ · pacẽ.trã

qjuillitatẽqʒ cõuᷣtiſti · Quod ceſar adeo p
Aerum facinꝰ huic tuo comꝑari poterit.
HVoſſem hoc loco infinitas pene res abs
te domi militieqʒ pᷣdlariſſime geſtaſ com

meõꝛare · Neqʒ em̃ me latet q̃nta cuʒ glo

7

ria bella adſus vngaros geſſeris:quot
AIleſqʒ triũphos merueriſ: quot oppida
qquot ciuitateſ expugnaueris:atʒ in pote
ſtatẽ tuã redegeris:tenueriſqʒ ⁊ tenes in
hodiernũ diem 5 Neqʒ me latʒ inuictiſſiẽ
imperatoꝛ quãta ſemper fides· religio· ĩ

‚ tegnias maꝛqui ſemper ſaoſanctam

romanã eccleſiam: a clerum oẽm religio

ſiſſime coluiſti: qui ſanctam tellurem: et
ſacratiſſimum chriſti ſepulerum viſitare
voluiſu: qui inſtauratoꝛ temploꝛum:reli

ionis amator: ⁊ iuſticie cultoꝛ ſemꝑ fui
⸗Quius humanitas clementia · benigni
tas.foꝛtitudo·temperantia tanta eſt: ut

merito te omnes veluti diuinum quendã
bominem:wel potiuf mundanum quẽdã
deum diligãt · obſeruent · colãt· adoꝛent ·

veneꝛent᷑ · Quibuſ ex rebus factum eſt: xt
et coꝛonã iamdiu in germania ſũma cuʒ
laude ſuſceperis ⁊ paucoſ poſt dies aliã
rome a ſãctiſſimo romano pontifice cuʒ
immoꝛtali gloꝛia ſiſ ſuſcepturꝰ.Sed hec
om̃ia quãq; per ſe maxĩa:atʒ pᷣclariſſima
ſint:tñ ſi ei laudi cõpaꝛent᷑:quã ex eccleſie

cõcoꝛdia atʒ vnione vẽdicaſti exigua que
dam puſiulaq; videbunt᷑· Quãobꝛem lon
ße quidẽ p̃ſtaꝛe arbitroꝛ: vt diuimſ laudi

uſ tuis ſũmiſq; honoꝛiſ· foꝛtune. virtu

tiſ. in gemi reꝛũ geſtarum oꝛnamẽtis hoc

loco poſthabitis que longe latioꝛẽ dicẽdi
campũ expoſtularent · d gratulatõem

tãtũmodo:gr̃aſq; cõuertam: quanʒ hꝰ
queqʒ ſuꝑuacuũ video foꝛe ſacratiſſime
imꝑatoꝛ· quãdoquidẽ tãta leticia ꝑfruic᷑

vmũſi ciues noſtn:tãtis gaudiis exultãt
tanta in voluptate verſant᷑ vt etiam me
tacente eoꝛũ vultus· facieſ.oculi: maieſta
ti tue ⁊ ꝓ immoꝛtali eiꝰ digtate ac gloꝛia
gratulari: pro ſingulari decoꝛe atqʒ or
namẽto: qð ſibi: ſueqʒ ciuitati: tue ſacra

tiſſime maieſtatis p̃ſentia hodierna die

allatũ cernũt gratis agere videãt᷑: ut tuʒ
qð officii mei eſt aliqñ ꝑſoluã· Clemẽtil⸗
ſim e in ꝑatoꝛ:tibi ⁊ ſapiẽtiſſimi pꝛiapis

neſtri: ⁊ totius ſue ciuitatis noĩe:tui ſa-

cri noĩs immeꝛtalitati congratuloꝛ:et ꝓ
oma mẽto:qð huic ampliſſiẽ ciuitati ho⸗
die Pꝛeſtitiſti: qᷓs poſſum gr̃as ago· Res.
bona·foꝛtunas coꝛũ m aieftati tue · ꝓ cuiꝰ
cõmodo digtate ſalutem vitã ip̃aʒ liopꝰ
eſſet ꝓfundere nõ dubitarẽt: offerre im⸗
ſentiarũ turpe putant. Nam cum is ſit
ſancuſſimi romani põtificis erga tuaʒ ſa
cratiſſimã maieſtatem aĩmꝰ ut ſua om̃ia
tue celſitudini cõmunia fecerit:q̃s dubi⸗
tat hanc quoq; eiuitateʒ que ſancti tatis
eiꝰ eſt: ad om̃e ſacre tue maieſtatis impe
rium eẽ ꝓmptiſſimam:teq;ʒ; nõ ſecꝰ roma
ni pontificis ſubditis vti poſſe:q̃; ꝓpꝛiiſ
Vtinã vtinã eoꝛum animi tam facile ocu
lis cerni poſſent:qᷓ; cogitatõe compᷣhẽdi
Neminem pꝛofecto in tanto nobiliſſimo
rum hoĩm cetu videres ceſar:qui non li⸗
benti aĩmo ſi ita res ferret ꝓ tua ſalute:
ꝓ gloꝛia ſanctiſſimi nomĩs tui: res ſuas
omnes foꝛtunas:vxoꝛes· liberos· vitã de
niq; ip̃am ꝓfũdere paratiſſimꝰ foꝛet· Re
liquum eſt ꝙ te cũ omni qua poſſumus

obſeruantia pꝛecamur ⁊ obſecramur cle
mentiſſime imꝑatoꝛ: per manſuetudine;ʒ

benignitatẽ · iuſticiam · moderatõnem· ſa
pientiam tuam: per eam mentẽ que tibi

diuinitus data eſt:vt nocere nemini: ꝓ⸗

deſſe om̃ibus velis:per gloꝛioſiſſimã vi⸗

tam tuaʒ: que vigebit memoꝛia ſeculorũ
oĩm: q; poſteritas alte:quã eternitas ſep
tuebitur: ut cuʒ vna cũ ſanctiſſimo roma
no pontifice fueris:cum de rebus italie
rel potius chꝛiſtiane religionis: ⁊ totius
terrarum oꝛbis: cuiꝰ cura atq; admĩſtra
tio vos duos precipue ſpectat vna cõſul
tabis: huius qʒ vrbis noſtre memineris
eam reſpicias:ad eam tuos ſacratiſſimoſ
oculos parũꝑ cõuertas:eius dignitatem
atz amplitudinem cõmendatam habeas·
Ita dii tibi ꝓpicii ſint· Ita habeant pꝛofe
ctioneʒ tuã ſecundare:felicẽqʒ ⁊ foꝛtuna
tam faciant · Ita tibi omnia pꝛo deſiderio
animi tui ꝓſpera gloꝛioſaqʒ ſuccedant ·
Ego vero aliquãdo dicendi finẽ faciaʒ in
perſonaʒ huius noſtre ampliſſime ciuita
tis:eiuſdem poete verſibꝰ cõcludazʒ: cuiꝰ
verſibus exoꝛſus fui. Dii tibi dent et tu
ceſar quecũq; mereris. Dii mihbi dent et
tu que volo ſi mereoꝛ· ¶ Verſus nicolai
peroti cũ poſt orõnem pᷣſcriptam imꝑa
toꝛ eũ laurea coꝛonaſſʒ · Cinxiſti viridi ce
ſar mea tꝑa lauro:Ecce meas ornat ſacra
coꝛona comas· Nõ mea me virtꝰ tali nüc
munere dignũ: Sed dulce effecit pucipiſ
ingeniuz. Dii deeq; p̃coꝛ ꝓ me mitiſſime
ceſar Perſoluãt meritiſ pᷣmiadigna tuiſ
Aſt ego quo tanto tibi ſim pro munere
ratꝰ: Cantabo laudes dũ mihi vita tuaſ
regẽ aragonũ anthonii panommi
te oratio: ⁊ ſuiꝑpſius comendattio.
Andem rex ſereniſſime: quod a
ſuperis ĩmoꝛtalibꝰ ſp voti a pa
bus optaui: illa mihi dies illuxit
qᷓ̃ poſt maxios ſtudioꝛũ meoruʒ labores

¹

ſoſpes ad te redii · Agitur quidẽ rex opti

me annus quindecimꝰ poſtq;; ex hoc feli
ciſſimo regno tuo pene puer cum hoc a
lio fratre meo exceſſi · Cum enim tua
extarent plurĩa ac maxĩa ĩ ffes meos·atʒ
ĩ meip̃ᷣm bñficia: qd aliud erat qd ego: x
itẽ is fr meꝰ hõ nũc ĩ iureciuili eruditiſſiꝰ
poſſemus tue maieſtati regie digniꝰ aut
grati referre:q; ſi honeſtiſſimis artibꝰ

„ *° 2%

i .

CCxii.

optimiſq; diſciplinis imbuti: id cõſe⸗

cuti eſſemꝰ:ut vel in tua ſalute cõſeruan

da:vel in hoc ip̃o regno tuo honeſtando

atʒ augendo vtroqʒ noſtrũ qᷓ;aptiſſime

poſſes vti: Tua rex inclite memona quo

tiens aliquid a nobis agendũ aut dicẽdũ
erat ſemꝑ ante oculos noſtros verſabat

Tua expectatio nos adhoꝛtabat᷑ oẽs
ſolicitudines:omnes moleſtias maßno

animo eſſe a nobis perferendas:ut aliq̃n
do digni a te iudicaremur: quos inter fi

deles regni tui numerareſ· Tibi ergo rex

elemẽtiſſime omnia ſtudia noſtra: om̃es
curas atqʒ vigilias non iniuria dedicaui

mus:luſ’rauimꝰ terras ac maria: ut tibi
pꝓgratiſſimi eſſe poſſemꝰ.Nulla fuit ĩ to
to latio ciuitas:que ſtudioꝛum fama inſi
gnis haberetur: in qua nõ ſemꝑeos qui

optimarũ artium facile omniũ huius no
ſtre etatis principes iudicarentur impi

mis ſecuti fuerimꝰ. Napia enim placẽtia
bononia patauium vrbes literiſ ac fama
inſignes:nos ternis luſtris his artibꝰ di
ſcipliniſq; deditoſ viderũt:quas aut tue

regie maieſtati:aut tecno tuo magis cõ

uenire conducereq; arbitrabamur. NIul
ta erant que ut ita faceremuſ optimis ra
tionibus nos adhoꝛtabantur .· Amici ſcz
quibꝰ pꝛo ꝑpetuis eoꝛum in nos bñficiis
aliqᷓndo a nobis ſatiſfaciendũ erat .· Pria
pro qua ſepe viri ſapientiſſimi multa pe
ricula:multos laboreſ libẽter impigreq;
ſuſceperunt· Mouebat nos pᷣterea nõm
chil ipſa gloꝛia:que ſi meritis aut vᷣtute
parta extitit ſemꝑ eſt a ſummis viris ma
gno ſtudio queſita.⁊ a ſapientibꝰ hoĩbꝰ
maxĩe laudata.Sed nulla certa alia res
erat pꝛinceps humaniſſime:que nos ma
gis ad hec noſtra ſtudia excitaret: qᷓ;ᷓ ut
tue maieſtati celſitudiniq; cõplaceremꝰ.
Incredibile em̃ ẽ quantꝰ amoꝛ ſapien

tie:quãtũ deſideriũ nos haberet:quotiẽſ

ad tuas ꝓpe diuinas ⁊ immoꝛtales virtu
tes aĩm noſtrũ conuertebamꝰ · Quis em̃
te cementior q̃s fꝛtior g quis deniqʒ

iuſtioꝛ aut melioꝛ inter regeſ huiuſce no
ſtre etatis reꝑiri põt g Nam ſi ꝑcenſere

ores impꝑpatoꝛes ac principes voluero: 2
ſuas virtutes cum tuis comꝑare:meminẽ
reperiã quẽ cum tua excellenti ⁊ natura
⁊ tirtute ſatis digne poſſim conferre· Fn

te quidẽ ſũma eqͥtaſ· In te modeſtia · libe
ralitas:magnificentia · n te om̃es regie
pirtutes · In te plurime arteſ nobiles atʒ
egregie · Tu regnũ tuum hoc ip̃ᷣo tempe
quo totus fere oꝛbiſterrarum bellis atq;
odiis ardet:ſolus in ꝑpetua pace · atqʒ ĩ
ſũmo ocio tua virtute ac ſapientia conti
nes · Te regnante nulla ab externis hoſtii
bus ſenſimus nobis ex aliqua ꝑte inferri
bella · Tu pater patrie · Tu clemẽtiſſimuſ
tutoꝛ ac ꝓtectoꝛ ciuium tuoꝛũ ſẽꝑ fuiſti
Zure itaqʒ beatã ac felieem inſulam nr̃azʒ
noſq; oĩm foꝛe foꝛtunatiſſimos om̃es p
dicant · Quibuste rege fotiſſimo:te pꝛin
cipe ſapientiſſimo naſci contigit · Quãado
em̃ hoc tuum regnuʒ:hec nobiliſſima in
ſula ſepe illuſtriũ poetarum carminibus
atz oꝛatione celebꝛata ſatis grata in te eẽ
poterit g que niſi tua diuina ꝓuidentia:
niſi conſilio tuo coleret᷑tiam omnino de
ſerta ac vacua Peorl us eẽt Quis em̃ aliꝰ
cum ꝓpter crebras huiuſmodi aeris ĩfe
ctiones:hec noſtra inſula pene eẽt culto

ribus exhauſta:nouos incolas in eãdẽ in

troduxit 9 Quis alius eam temꝑibꝰ diffi
cillimis: non ſolum ab externis bellis de
rendit:ſed etiaʒ auyxit at exomauit? Tuũ
ergo eſt ꝙ ipᷣa hodie incolituꝛ:ꝙ noſ qui
hic ſumꝰ nunc in floꝛentiſſimo ac pulcer
rimo regno habit amus· Tuum eſt ut ali
quando concludam: ꝙ egoipſe: ꝙ is op

timus frater meus egregiis maioꝛũ nr̃o

rum diſciplinis atzʒ artibus oꝛnati hodieꝛ
no die ad te acceſſimus· habemꝰ itaq; ti
bivni ĩmoꝛtales gẽaſ ac maxĩe tepᷣm nõ
tm̃ ꝑpetuis in nos oẽs ꝓ meritis:łʒ etiaʒ

ꝓ tot regiis vᷣtutibꝰ tuis diligimus ⁊ ad

miramur: obſecramuſqʒ te rex clariſſime
vt qua caritate ac beniuolentia ſemꝑ hoc
regnũ tuum excoluiſti:eadeʒ vtrũq; no
ſtrũ diligas: ⁊ dignos gratia tua iudices.
Nos erñ rex mitiſſime qð poſſumus hoc
hoc tibi auidiſſime pollicemur: nunquaʒ
tuorũ ĩ nos bñficioꝛũ ĩmemoꝛes futuroſ
ſDcoĩ cura.ſtudio · ac diligẽtia ſemꝑ ea fa

cturos:qᷓ vel ad cõſeruatõem tui ſtatus

vl'ad diuẽmitatẽ nõis tui ꝑtinebũt ¶
dũñʒ mãtuanũ uluſtrẽ marchionẽ Oratio
Vnm tuam dignitatem atqʒ ãpli
tudĩeʒ ſũmã eẽ exiſtiãrẽ illuſtriſ
ſime marchio ac pᷣncepſ magfice

—

alienũqʒ a me eẽ dicerẽ: ne ſi taʒ ad verẽ

dum conſpectum tuũ accedere mihi fas

eẽt:nonnulla tibi pꝛo ingenioli mei ꝑui
tate narrarem · Etſi nullo aut exercita
to in dicẽdo ingenio:nulla deniqʒ orõis
autoritate pꝛeditus ſimq̃ in te ornando
atq; extollẽdo inſudare poſſem · Subide
qʒ verebar ſi quicq̃; dicendũ aggrederer
ad impꝛobandũ potiꝰ q; laude dignũ mi
chi vendicarem; Tua tamen clementia: ac
ſingularis humanitaſ om̃ibuſ nationibꝰ
mihiq; iãdudũ cognita atʒ ꝑſpecta id ef⸗
fecit:vt te principẽ cementiſſimũ: genẽ
nobilem · foꝛma ĩſignem· etate f loꝛenteʒ·
iuſticia fulgentẽ·pꝛobitate refertuʒ · hũa
nitate ſplẽdidiſſimũ eſſe viderem · Te do

minum.te mihi patronum · te mihi pꝛici⸗

pem.te mihi ꝓtectoꝛeʒ eſſe conſtitui:dũ
modo ĩperio tuo libitũ eẽ ſentirẽ · Quis
em̃ eſt tam rudis · tam crudus· tam feruſ
monbus:qui tuam non admiretuꝛ mode
ſliam gtuã non laudet fidem gtuũ nõ cõ
templetur ingenium? Tantũqʒ conſilio
poteſ:tãtumq; dicendi grauitate copia
vales: ut in teip̃ᷣo quedam imꝑatoꝛia dig

tas eſſe videatur · Nolo hoc in loco prin

ceps ĩtegerrime tuas virtutes ꝑtractare
Id facere non puto hominis mediocris:
ieq; parum eruditi eſſe cenſeo: ſed eius
