quid in buccam veniret:ne tibi parũ re
ſpõdere viderer in officio ſeribẽdi. Scio
moris eſſe eoꝛũ qui pmuʒz ad amicos ſcri
bunt admiratioribꝰ quibuſdã literis vti
ad oſtẽdendã ſiquaʒ in his videri volunt
vel eloquentiaʒ vel doctrinaʒ· verũ alias
diligẽtius cum ociuz erit: ⁊ res requirit
lrĩs colloquaꝛ tecum:nunc vt tempꝰ?ꝰ po
ſtulat· Epiſtola tua mihi ſũmam attulit
voluptatẽ:cum videã te ita inſtitutũ ſtu
diis humanitatis et eloquẽtie vt ſi ĩ his
ꝑſeueres: magna ſis laude ⁊ gloria futu
rus· Nõ loquoꝛ tecum (neqʒ enĩ natura
id mea patitur)adulãdi gratia: ſʒ qð ex
aĩo ſentiazʒ ea eſt in te facultas dicendi:

ea vbertas:is oꝛnatꝰ oratõis: vt paucos

legerĩ (ꝓacegoꝛuʒ dixerũ qui tibi ſint an
teſemwo⸗ vel elegãtia vel ſuauitate · Ttaq;
ſi rem mibi gratã:ſi tibi tuoqʒ ĩgenio di
gnã:ſi tue nature accõmodatã cupis fa
ceꝛe: quidqd tꝑis tibi ſubriꝑe potes: col
loca ⁊ cõſume in his lrãũ ſtudiis:q̃ ⁊ ad
eloquẽtiaʒ ſpectẽt: ⁊ ad ſapiẽtiaʒ vir ma
gnus(mibi crede) euades ſi ꝑſeuerabis ·
Idez · ¶ Licet nunq; antea mi victorine
ad te ſcripſerim:tãtũq; noĩe ipſo nõ ali
quo officio noti inter nos ſimꝰ:tñ ꝓ tua
ſingulari virtute: ꝓq; in oẽs qui ſtudiis
delectant᷑ humanitatis bñuolẽtia: aude
bo tibi paulũ oneris his pᷣmis lrĩs impo
nere:qð equo aĩo te ſuſcepturũ puto tðʒᷣ
CG HMec iã miſſa faciamuſ: ⁊ ad tuas
ſuauiſſimas accedamꝰ literas nõ minori
lepoꝛe q; grauitate cõditas quas quidẽ
veꝛbis meis nunq; digne ad collaudãdũ
ſufficerẽ · Tãtꝰ ſiquidẽ in illis eſt oꝛatõis
honos atz decoꝛ: ⁊ veluti maieſtas qᷓdaʒ
vt tecum hoc(vt ita dicaʒ) literarũ certa
mĩe certaꝛe totꝰ quodãmõ ꝑhoꝛreſcã · ge
liduſqʒ ꝑ ima cucurrit oſſa tremoꝛ: neq;
vero tibi ꝓfecto mihi belluʒ ĩdicẽti auſꝰ
eſſẽ reſpõdeꝛe · niſi pudoꝛ ipſe ſuauiſſie

S- — N — — mS—— — — —w— — ⏑W —

„ — — —

— — — — — 77—

preces tue que ien loco mihi fuerunt
ad id me cõpuliſſẽt · d hoc p̃teꝛea hoꝛta
tur amicicie nrẽ munꝰ atʒ officiũ:qð vel
minima ex ꝑte violare:ſũmaʒ ĩiuriam eẽ

futare Quapꝛopeer ita ſuadẽte beniuo
ẽtia nrã: ⁊ me vrgẽte rogatu tuo: q́;po
tero bꝛeuiꝰ lrĩs tuis reſpodebo· Cabriel
Teglatius ¶ C¶Kam finẽ poſcat epla

quem nunq; poſceret amoꝛ: potiſſimuʒ

cũ me lõgioꝛẽ eſſe ꝓhibeant ĩſfinite pene
— 4 „ w ☛„ .
occupatòes mee:a vtinã nõ infructuoſe

gui vſq; ad oculos:vt ita dici ſolet:in

fixus ſũ vt mihi nihil eque deſit: ac tẽꝑis
ꝓlixitas: Tohãnes Lamola · (B Ee
ex Bononia lrẽ mirari vidẽtur meaꝛũ ad
te lentũ reditũ vel acceſſũ literarũ:bñ ſa
ne · Tta enĩ beniuolẽtia ⁊ pietate comple
cteris:vt oĩs ſiẽtii mei moꝛula videatur
annꝰ. Ego vero ita obſeſſus ſũ:non dico
literariis occupatõibꝰ:ſed alio nouo mõ
inuſitato laboris genere: vt ſi diutius
in eo futurꝰ ſim: muſis ipſis valete dicẽ
dũ ſit · Nã cũ liberoꝛũ augear numeꝛo:la

xioꝛes vt ediculas faciã neceſſe eſt · Gua

rinꝰ veronenſis. ¶ ¶ ¶ Mirũ ĩ modum
tue me delectarũt litere: quãdaʒ enĩ con
ſuetudinis nrẽ imaginẽ mibi afferꝛe viſe
ſunt· Nã qʒdiu eas lectito tecuʒ eſſe vide
oꝛ quẽ diligo quẽ obſeꝛuo.ITdẽ. ¶ Quan
tus ſit amicicie noſtre cumulꝰ cũ aliis ꝑ

multis: tum hoc vno ĩtelligo: ꝙ quotiẽs

abs te lrãs ſuſcipio:mira quadã afficior
delectatõe:ac ipſe totꝰ exhilaroꝛ.has enĩ
⁊ diſertas: ⁊ amoꝛe caritateqʒ refeꝛtas ſẽ
tio: Idẽ ¶ Subdubitaſſe nõ parũ frater
amãtiſſime:literis tuis iterũ atʒ iteruzʒ ꝑ
lectis:quas pateꝛ optimꝰ:⁊ tui ſtudioſi
ſimꝰdñſ Leonardꝰnoſteꝛ reddidit:an üs
mihi reſpõdendũ eſſet fateboꝛ ingenue:
Quʒ enĩ illarũ facilitatẽ:ſnĩaruʒ põdꝰ:ac
dignitatẽ: elegãtiãq; accurate conſidero
quibꝰ pꝛcipẽ romani eloquii Ciceroneʒ
vndiqʒ; redoles. neqᷓo nõ vehemẽter ad
mirarinmo nõ vt ita dixerĩ: obſtupẽ ho
minẽ adoleſcẽtie annos nõdũ egreſſum
ad tãtũ eloquẽtie culmẽ aſpiraſſe tã faci
le.Tdẽ. ¶ D¶ Reddita nobis epiſtola:
quã ex te nuꝑ habuimꝰ eo verboꝛũ oꝛna
tu.eaq; ſuauitate ⁊ poetica grauitate p
ualuit: vt aĩm noſtrũ aliis ⁊ nõ leuibꝰ qͥ
dez laboꝛãtez curis:ſicut pꝛicipibꝰ ĩteꝛdů

accidit: dulcedine multa repleuerit: ⁊ an
tiq amoris vires: quẽ tu in noſtrã ꝓſapi
am:⁊ in tuã olĩ noſtra habuit optime ſu
ſcitaueris · Dux mediolani ad antonium
panoꝛmitã (Euntebon igenue pꝛeſertim
apud te prĩcepſ ſereniſſime:cui nõ minꝰ
animi ſunplicitateʒ ſinceritatẽqʒ debeo:
q́; reliqua ſi q̃ ſint mei officia. Cũ legiſſẽ
nup epiſtolã ad me tuã: ſuauiſſimaʒ qᷣdẽ
illaʒ: ⁊ ex tua vena:tuaq; humanitate ve
re ꝓficiſcẽtẽ nõ potuiſſe contineri quĩ le
ticia quadã geſuẽte diffũdeꝛer: ⁊ ꝙ triũ
phaie mihi viſus ſim. Sed qᷓnq; id molle
⁊ indecoꝛũ ẽ: nec certe ſecꝰ q; doloꝛe quẽ
piaz pmi cõtrahiq;:ego tñ is ſum q̃ cum
ego atq; audio tuaʒ erga me maioꝛeſq;
meos gratiaʒ ⁊ pietatẽ ꝑgere:nõ poſſuʒ

nõ gaudere ſupra modũ: 1 p̃ leticia non
mediꝰ feꝛe diſrũpi · Anto · panor · ad ducẽ
mui. ¶ Dis grã: literas a te tãdeʒ accepi

nũcio etiã ꝑiocũdo plenas.Nam ꝙ prin
ceps noſter ꝑlegerit epiſtolaʒ ad ſe meaʒ
2 cõmẽdauerit abũde ⁊ illaʒ ⁊ me:ita peꝛ

gratũ mihi fuit quaſi beatitudinis qᷓdaʒ
⁊ future felicitatis gradꝰ obiectuſ ſit. Sʒ

expectabo· ⁊ ſũmo quideʒ cũ deſideꝛio re

ſponſiones ⁊ literas ad me ſuas.q̃s ⁊ tu
ſtatim mihi aduẽturas ſignificasquo te
cũ ⁊ vberiꝰ ⁊ certiꝰ ſubgloriari liceat· In
terĩ vt monefacis reʒ mecũ cõtinebo:qꝰ
ad eluceſcat dies fauſtꝰ ⁊ candidꝰ. Idem
¶ EFecerũt epiſtole tue q́s hodie tãdem
accepi:vt epiſtolis lrãs ĩtexerẽ · cũ ſecus
ſtatuiſſeʒ pᷣ capitiſ doloꝛe quodã infeſuiſ
ſmo 106. V. ludiuſtena⸗ cũ eſſẽ aliquã
to ſecurꝰ ⁊ ocioſus dedi literas Almiſio
croto viro magno·quoꝛundaʒ iudicio ñ
iniocũdas:meo qᷣdeʒ inſulſas ⁊ ineptas.
e (Duo te magis indies ꝑſpicio
eo mihi humanitas tua ĩgeniiq; fecundi
tas dilucidioꝛ fit ⁊ clarioꝛ· Me tue ꝓxime
lrẽ mirũ ĩ moduʒ delectarunt · quippe qᷓ
nõ magis amoris plene ſummi erga me
tui. q; diſertiſ ſime viſe ſũt. Erãciſcꝰ phi
lelfꝰ. ¶ Oð nudiuſſeptimꝰ reſpõdeꝛe oĩ
no tibi nõ potui.idq; ob nũcii velociorẽ
abitõneʒ · reſpõdebo ĩp̃ſentiarũ minime
auare· idq; ſi minus foꝛtaſſe ex ſnia tua.
at amice tñ.⁊ vt arbitror nota. Tdem.

(E( ulla ratõe adduci poſſũ quĩ cꝛedã

te mei eſſe amãtiſſimũ a q ſiſ pulcherꝛĩe

l

„2

iſ.

inſtitutus:ſed nõ poſſũ nõ mirari qð ni
hil literiſ obſtrepaſqui quotidie cũ apð
vos agerẽ:n e pulcheꝛrimis tuis ſuauiſſi
miſq; epiſtolis veluti laceſſeres · Nũc ve
ro totꝰ es mutꝰ.qui quo es factꝰ lingua

ſolutiore· eo te loqciorem eſſe oportuit.

1dz. ¶ COuũ pſbiter iſte florẽtinꝰ qui has
tibi lrãs reddidit eſſʒ finariũ rediturus.
etiit ſiquid eẽt qð ad te ſcribẽ reileʒ id
fidei ſue diligentieq; crederẽ · Itaq; ex eo
audies mentẽ meã de rebus tuis eandeʒ

ſclicʒ quã ex ꝓnmiſ liñis qᷓs redditas tibi

arbitroꝛ acciꝑe potuiſu·dẽ. ¶ Reddite
mihi ſüt hodie lrẽ tue: ꝑhumane ille qui
dem admodũu plene amoris ſũmi erga
me tui. antellexri diligẽter ꝗᷓ ſeripſiſti oĩa
ſumq; tua beniuolentia ac fide mirifice
delectatꝰ. Expectabo qð mones:qð ego
ſum einlore aĩo facturꝰ:quo me nihil oĩ
no pꝛohbibet expectare: quãdoquidem id
faceꝛe licʒ q;ʒ cõmodiſſime· Idẽ ¶ Hec au
tẽ nõ idcirco philelfus libenꝰ ad te ſcri
pſit: ꝙ regali tue incõꝑabiliq; virtuti qͥᷣc
q; diffideret: ſed vt ſuã erga te fidez · ob
eruãtiãqʒ oſtẽderet · Idẽ ¶C ¶ Cõplu
reſ eadẽ ſerie ad me dediſti lrãſ: qð tabel
larioꝛũ tũ ꝑfidia tua tũ ĩſcitia abi te cõfe
ctũ autumas:qꝗ̃ tuã in expiatõeʒ adducis
aptiſſimã: qñ id palã ꝓfiteris:te ⁊ ſnĩaꝛũ
⁊ verborũ ey heꝛedẽ ggeri choꝛi ſane al
terũ quod primulũ fuit: nulla dignũ caꝛ
ptõne ip̃e ꝑcenſeo : veꝛũ quĩ alteꝛũ dãnẽ
cõtineri neutiqᷓ; poſſũ:quod tibi ſũmo ẽ
dedecori ac vicio huiuſcemõi oꝛõe defun
gi: qui ⁊ eloquẽtie pᷣnceps ⁊ alioꝛũ mgr
vulgo noĩnaris:velis igit᷑ poſthac ad me
crebꝛas vario ſtilo lrãs deſſn are: vt abs
te doctioꝛ quippiã poſſi euadere.Balda.
Raſinꝰ. relß ꝑpaucis añ diebꝰ ad te
lrãs dediſſẽ · tñ quom Theophilꝰ cuiꝰ ſũ
mã ſidẽ ⁊ bñuoletiã erga te cognoui ad
te ꝓficiſceret᷑: nõ potui me cohibere quĩ
recẽces ad te lrãs cõſcribeꝛẽ:qua tuaſ ad

ratões ſepiuſcule vſus ſum eãdẽ iteꝛo ſẽ

tẽtiã:cõmunẽ videlicet in patriã velis cõ
mear: qua nullũ ſane locũ iocũdioꝛẽ aut
cõmodũ magis cõꝑies.Idẽ · Et hec circa
ren ũc circa aliã ĩſiſtamꝰ.

4

bi quẽ: vt ad nos veniat ĩuitamꝰ Et

vbi ipſe ſe qꝛ venire nõ potuit:aut ĩ alia

quacũq; re excuſat Marci Tullii Cicero

nis clauſule ĩcipiũt · lI—
Vr enĩ tibi hoc non gratificer ne
ſcio:p̃ſertiʒ cũ his tꝑibꝰ audacia
ꝓ ſapientia liceat vti · Lentulo
noſtro ꝑ lrãs tuo noĩe grãſ egi diligẽteꝛ
Sʒ tu veliz deſinas iã nrĩs lrĩs vti:⁊ nos
aliquãdo reuiſes: ⁊ ibi malis eſſe vbi ali
quo numero ſis:q; iſuc vbi ſolus ſapere
videare: qᷓnq́; qui iſtine nũc veniũt:ꝑtim
te ſuꝑbũ eſſe dicũt ꝙ nihil ĩſpõdeaſ:par
tĩ cõtumelioſũ ꝙ male reſpondeas · Sed
cupio tecũ coꝛã iocari· Quar fac vt qʒpri
mũ veniaſ: neq; ĩ Ipuleã tuã accedas:vt
poſſimꝰ te ſaluũ veniſſe gaudere · Naʒ il
lo ſi veneris tanq; vlixes cognoſces tuo
rü nemins lii⸗Gpivleima d4 CErſi ni

hil noui qð ad te ſcriberẽ habebã. magis

qʒ literas tuas iam expectare ĩcipiebam
vel te potius ipſũ:tamẽ cũ theophilꝰ p
ficiſceꝛet᷑ nõ potui ei nihil lrãrũ daꝛe ·. Cu
ra igi᷑ vt q;primũ venias: venies enim
(mihi crede) expectatꝰ: neqʒ ſolũ nobᷣ id
eſt tuis:ſʒ ꝓꝛſus oĩbꝰ.Venit enĩ michi in

mẽtẽ ſubuereri ĩterdũ ime te delectet tar

da deceſt norg ſi nulluʒ habeꝛes ſenſũ niſi
oculorũ:ꝓrſus tibi ignoſcerẽ ſi quoſdaʒ
nolles videre: ſed cũ leuioꝛa nõ multo el

ſent que audirentur: q́; que viderentur

ſuſpicarer autem multum itereſſe rei fa
miliaris tue: te q;primum renire : atq; ĩ
omnes partes valere putaui ea de re te
eſſe admonẽdum. ſed quoniam qð mihi
placẽt oñdi · Reliq̃ tu ꝓ tua pꝛudẽtia cõſi
derabis: me tñ velim quo ad tꝑs te expe
ctemꝰ certioꝛẽ faciasli· iiii · Epiſto· x.
rate mihi fuerũt tue lrẽ ex quibꝰ in

tellexi quod etiaʒ ſine lrĩis arbitrabar: te

ſũma cupiditate affectuʒ eſſe vidẽdi mei
qð ego ita libẽter accipio:vt tñ tibi libẽ
tiꝰ ñ cõcedã.Nã tecũ eẽ ita cõia mihi oĩa
q̃ opto cõtĩgãt vt vehemẽter veliʒ vt eĩ
cũ eſſet maioꝛ ⁊ viroꝛũ ⁊ ciuiũ bonoꝛũ ⁊
iocũdoꝛũ hoĩz ⁊ amãtiũ mei copia: tamẽ
erat nemo ꝗ cum eẽm libẽtiꝰ q; tecuʒ: 1
pauci quibꝰ cuʒ eſſẽ eqʒ libẽter · hoc vero
tꝑe cum alii iterierint: alii abſint:alii mu
tati voluntate ſint vnũ mediuſfidius te
cũ diẽ libẽtiꝰ poſuerĩ:q̃ᷓ; oẽ hoc tꝑs cum
pleriſq; eoꝛũ:qbꝰ cũ viuo neceſſario · li · v
epi · vltia · ¶ Scire enĩ cupio quid agas
quid expectes:q;lõgũ iſtuʒ tuuʒ diſceſſũ

a nobis futurum putes · Sic enim tibi
ꝑſuadeas velim vnũ mihi eſſe ſolacium:
quare faciliꝰ poſſem pati te eſſe ſine no
bis:ſi tibi eſſe id emolumẽto ſciã: ſin aũt
id ñ eſt: nibil duobꝰ nobis eſt ſtultiꝰ:me
qui te romã nõ attꝛaham: te qui huc nõ
aduoles · vna me hercule noſtra vel ſeue
ra vel iocoſa cõgreſſio pluris erit q̃;ᷓ nõ
mõ hoſtes:ſed etiã frẽs noſtri hedui ·lib ·
ſeptiĩo · epi · x. ¶ Ego ſi noſtri cõmodi ra
tõem ducerẽ te mecũ eſſe maxime vellem
Nõ enĩ mediocri afficiebar vel volupta
te ex cõſuetudĩe nrã: vel vtilitate ex cõſi
lio vel opeꝛa tua.Sed cũ te ⁊ adoleſcẽtiã
tuã ĩ amiciciaʒ ⁊ ſidẽ meã cõtuliſſes: ſẽꝑp
te nõ mõ tuendũ mihi: ſed etiã augẽduz
atq; oꝛnandũ putaui.epi.xvii (o ve
ro iam te nec oꝛtoꝛ nec rogo vt domũ re
deas: quin hĩc ipᷣe euolare cupio ⁊ aliqꝰ
pueĩre vbi nec Felopider nomẽ: nec fa
cta audiã · ncredibile ẽ q;turpiter faceꝛe
michi videar q̃ͥ his rebꝰ ĩterſim · Nec tu
videris multo añ pᷣuidiſſe quid ĩpẽdeꝛet
tũ cum hĩc Pfagicti q̃nqᷓ; hec etiã auditu
acerba ſũt:tũ audire tolerabiliꝰ eſt q; vi
dere · epi · xxxi ed tñ oĩa mihi eruͤt ſi
tu veneris hilarioꝛa:q̃nq; venis vt ipſe ĩ
telligis ĩ maximarũ quaſi concurſũ occu
patõnũ:quas ſi vt volumꝰ exceperimus
Ego vero multã ſalutẽ ⁊ foꝛo dicaʒ ⁊ cu
rie vnaqʒ tecũ multũ ⁊ cũ cõmunibꝰ no
ſtris amatoribꝰ.epi.vltima. ¶ Eratrem
meũ tibi foꝛtiſſimũ ciuẽ ⁊ ad oĩa ꝑatiſſi
mũ excuſes lrĩs:qui ex laboꝛe ĩ febriculã
ĩcidit aſſiduã ⁊ ſatis moleſtã:cũ pᷣmũ po
terit iſtoc recurꝛeꝛe nõ dubitabit ne quo
loco reipub.deſit.li.x.epi.xxi E
nos in Italiã ſaluos veniſſe gaudes ppe
tuo gaudeas veliʒ:ſed ꝑturbati doloꝛe aĩ
magniſq; iuriiſ metuo:ne id cõſilii cepe
rimꝰ:quod nõ facile explicare poſſimus
quare quantũ potes adiuua. aũt poſ
ſis mibi in mẽtẽ nõ venit n viã ꝙ te deſ
hoc tꝑe nihil eſt: ⁊ lõgũ eſt iteꝛ ⁊ nõ tutũ
⁊ nõ video qͥd ꝓdeſſe poteris ſi veneris.
li.xmi. Epi.duodecĩa · ¶ Cura igit᷑ te et
cõfirma: ⁊ cũ cõmode ⁊ ꝑ valitudinẽ: ⁊ ꝑ
anni tp̃s nauigare poteris ad nos aman
tiſſimoſ tui veni · Nemo noſ amat qui te
nõ diligat: carꝰ oĩbꝰ expectatuſq; veĩes
lib · xvi · Eᷓpi · ſecũda (Cni tua volũtas

Alv.

ea videbat᷑ eſſe vt pꝛorſuſ niſi cõſirmato
coꝛꝑe nolles nauigare· apꝓbaui tuũ cõſi

lium: neq; nũc muto · ſi tñ ĩ eadẽ es ſnĩa
ſin aũt poſteaq; cibũ cepiſii:videris tibi
me poſſe cõſequi ·tuũ cõſiliũ eſt Maꝛonẽ
eo ad te miſi: vt aut tecũ ad me q́;primũ
veniret:aut ſi tu moꝛarere ſtatim ad me
rediret. Tu aũt hoc tibi ꝑſuade. ſi cõmo
do valitudiſ tue fieri poſſzʒ: nihil me mal
le q; te eſſe mecũ.Si aũt ĩtelliges ap⸗ eẽ
te patras cõualeſcẽdi cauſa paululũ cõ

morari: nihbil me malle q́; te valeꝛe Si ſta

tiz nauigas nos leucade cõſequeris:ſi te

còfirmare vis ⁊ comites ⁊ tẽpeſtates: 1

nauẽ idoneã vt babeas diligẽter videbis
Gpi. tercia · ¶ B ¶ Nõ queo ad te nec li
bet ſcribere quo aĩo ſiʒ affectꝰ.tãtũ ſeri
bo ⁊ mihi ⁊ tibi maxĩe voluptati fore · ſi
te firmũ qprimũ videro.Tercio die abs
re ad Nluʒiã acceſſeramꝰ.Is locꝰ eſt citꝛa
leucadẽ ſtadia · cxx · Leucade aut teipſuʒ
aut tuas literas a Marione putabaʒ nec
accepturũ. Quãtũ me diligis tãtum fac
vt valeas:vel quantũ te a me ſcis diligi.
Gpla quarta CCEα Quĩtꝰ pater ⁊ ſi
liꝰ ⁊ nos apud Aluʒiã:ex quo loco tibi li
teras añ dederamꝰ vnũ diẽ cõmoꝛati ſũꝰ
Q.nos cõſecutus nõ erat · Is enĩ dies
ſhi nonis nouẽbris:ĩde ante lucẽ ꝓfici
ſcẽtes añ diẽ octauũ Idꝰ nouẽbris has li

teras dedimꝰ. Tu ſi nos oẽs amas:⁊ pci

pue me magiſtrũ tuuʒ confirma te · Ego
ualde ſuſpẽſo aĩmo expecto te primũ ſcʒ
deĩde Marionẽ cuʒ tuis lrĩs· omneſ cupi
mus. ego ĩprimis qprimũ te uideꝛe:ſed
mi Tpro te ualẽtem. Quare nihil ꝓpera
ris:ſatis quotidie uidero ſi ualebis: utili
tatibꝰ tuis poſſũ carere·te ualere tua cã
pmuʒ uolo:tuʒ mea mi Tyro.Vale.Gpi
ſtola quĩta · ¶ Effice ſi me diligis ut ua
leas.⁊ ad nos firmus ac ualens q́;epᷣmuʒ
uenias. Gpiſtola octaua · ¶ Etſi oportu
nitatem opere tue omnibus locis deſide
ro:tamẽ nõ tam mea q; tua cauſa doleo
te nõ ualere:ſed cũ ĩ quartanã con ueiſa
eſt uis moꝛbi(ſic enĩ ſcribit curius) ſꝑo
te diligẽtia adhibita etiam ſirmioꝛẽ fore
modo fac id quod eſt humanitatis tue
ne quid aliud cures hoc tempoꝛe:niſi ut
q́ᷓ; cõmodiſſime conualeſcas· nõ ignoro
quantum ex deſiderio laboꝛeſ: ſꝭ eꝛũt oĩa

facil ima ſi valebis.feſtinare te nolo: ne
nauſee moleſniiam ſuſciꝑias eger · ⁊ ꝑicu

loſe hyeme nauiges · Epiſtola decima.
¶ Tu cum eo tempoꝛe eſſe mecum non
potuiſii: quo ego maxime operam 2 fi

delitatẽ deſideraui tuam:caue feſtines:
aut committas vt aut eger aut hyeme

nauiges· Nunq; ſero te veniſſe putabo
ſi ſaluus veneris.Gpiſtola vndecima.
¶¶ Ego vero cupio te ad me venire: ſʒ vi

am timeo. Grauiſſime egrotaſii· inedia:
purgatõibꝰ ⁊ vi ipſius moꝛbi cõſũptꝰ
es . Craues ſolẽt offẽſiones eſſe ex gꝛaui

bꝰ moꝛbiſ. epiſtola · xii ¶ Andric? poſtri

die ad me venit vltra q́; expectarẽ · Ttaqʒ
habui noctẽ plenã timoriſ ac miſerie · tu

is literiſ nihilo ſum factꝰ certioꝛ quomõ

te baberes:ſed tñ ſum recreatꝰ Ego om
ni delectatõe literiſq; oĩbus careo:quas

anteq; te videro attigere nõ poſſũ · Con

ſerua te: mibi dies ꝓmiſſorũ adeſt: queʒ

pſentabo ſi adueneris · Gpi · xiiii.

etiã r
¶ D ¶ Onꝛa a te data mihi putabo: ſi

te valenteʒ videro. ſũma cura expectabã

aduẽtũ Menãdri:quẽ ad te miſerã· Quꝛa
ſi me diligis vt valeas: cũ te bñ confir

maris ad nos venias· Gxi. xv·. G (Gx
pecto tuas literas de multis rebꝰ:teipᷣm
multomagis · demetriũ redde noſtrum:

aliud ſiquid potes boni de Anfidiono

noĩe nihil te hoꝛtoꝛ · Scio tibi cure eſſe ſʒ

confice:⁊ ſi ob eam rem moraris accipio
cauſã:ſi id te nõ tenet:aduola.literaſ tu

as valde expecto · Ipi · xix · Hec ⁊ pauca qᷓ
dem ey Tullio · Nunc circa idem accipe
ex Caſparino .
(E (d dem .

nio ad ea que ſcribis: neq; per

N ppterea me hoꝛtaris ꝙ meum
aduẽtum matuꝛẽ:vellẽ omnia cum reipu
blice cauſa:tum etiam ꝑpetua in te beni
uolentia mea que vel conſilio vel opera
mea poſſent bene patrie noſtre euenire.
aut vſui tuo eſſe:quãq; admiꝛeꝛ que poſ
ſit res eſſe in qua aneopere officiuz me
um deſideꝛetur · Sed poſtea tantum ope
ram meam ac ſtudium in rempublicaʒ a
ciuibus noſtris expeti ſignificas non dif
feram vltra meũ acceſſum · Scio enim te
non ſine cauſa: vt ita faciã ad me ſcripſiſ

alium: neq; literis poſſe trãſigi:

ſe · Non poſſum fruſtra hoc iter agere:
modo te incolumem ſalua noſtra repu·
inueniam Caſparinꝰ. ¶ Quod vero me
hoꝛtaris vt boc tanto bono ſciens ⁊ vi
dens vobiſcum fruar (vtoꝛ enim libẽter
verbis tuis) facis amice: qᷓnqʒ adhoꝛtatõ
ne tua non egerem: iam apud vos eẽm
niſi fuiſſent maxime occupatõneſ:quibꝰ

noſtre reipublice cauſa detentus fui ſed

vt ſpero non multos dies abero ¶ QOuã
tum omnel pꝛeſentiam atqʒ officium tu
um expetant:ex hoc poteſ cogitaꝛe ꝙ eti
am inimici tui maxime in gratiam tuam
redire exoptant ¶ Cura vt ad nos aduo
les.opus eſt enim celeritate:niſi me vis
eſſe coniectum eo: vnde nullo temꝑe njõ
dico amici: ſed ne ipſa quidem ſalus eſſʒ
ſi cuperet poſſit me eximere ¶ & niſi te
maioꝛ cura detineat queſo ipſe accedas:
vt iam non per literas ſed in pꝛeſentia
hoc tanto bono ſciens ⁊ videns nobiſcũ
fruaris. ¶ Moꝛtor vero te atz etiaz obſe
cro vt ad noſ accedas:facieſ enim rem oĩ
bus poſt tuum reditum amicis tuis gra
tiſſimam:mihi vero adeo iocundam: vt
nulla maiori voluꝑtate cumulatius poſ
ſis me afficere · ¶ Quare etiam atz eti
am iter ad nos feſtina· neqʒ vlla res tan
ta ſit que tuum aduentum remoꝛetur ·
omnes quidem preſentiam tuam affe
ctant: ſciuntqʒ; in te vno communeʒ om
nium ſalutem eſſe repoſitam: noli itaq;
tantam expectatõnem omnium differꝛe
¶ Aliud non eſt qð impreſentiarum a
te exigam: niſi vt q;primum poteris ad
nos nauiges· habeo enim tecum de mul
tis conferre: que vtriq; noſtrum mayi
mam ut ſpero afferent vtilitatem: ſed
vide ne te mari committas niſi omnia
ad nauigandum tuta videas · ¶ Ego et
ſi perincommode ex vꝛbe diſcedam · con
ſutui potius omnia poſt habere: q́; ab
bis ludiſicari: ad quos ſepe multa orna
menta atq; adiumenta detuli: quare de
bac re amplius eos non appelles: ſi rem
integram in meum aduentum reſerua
bis · ¶ Morantur te omnes vt qʒpri
mum oportunitas tibi aderit non dif
feras tuum aduentum· Eſt enim opus
celeritate · cũ malũ noſtrũ dietĩ ꝓpiꝰ ac
cedat: nec multos defẽſoꝛeſ hẽamus: ita

me ad te ſcribẽ prẽs voluerũt . Ego bo ſi
quid ad illoꝛum autoꝛitatem poteſt acce
dere: id etiam atq; etiam magnoꝑe que
ſo:vt cũ reipublice cauſa ommiaa feceris:
tum etiã ꝓ nr̃a ben iuolentia que ad ſum
mũ pueiĩt expeditõz tuã matures ¶ Nũc
itẽ ex Gaſparĩo circa ſedaʒ rubꝛice ꝑtem
vbi nos excuſamꝰ clauſulas accipe Si
foꝛtunis tuis vt opoꝛtebat nõ affui mie
accuſabis officiũ meũ:qᷓ cũ maxĩe cuperẽ
aĩo tuo ſatiſfacè: illa ipᷣa pr̃ie nr̃e caritas
ex medio curſu qꝰ ad te cõtẽdebaʒ plane
me ĩuitũ uocauit ¶ Hec ſũt q̃ ꝓ cã mea
duxi hoc tꝑe tibi rñdẽda: ñ qꝛ tuis admo
nitõibꝰ ſuccenſeã: ſz vt ſiquã nõ bonam
opionẽ de me cõcepiſſes:ego me apð te
purgarẽ · ¶ Vellẽ poſſe ao ĩperare:⁊ re
ſpõdere tibi moleſiiꝰ:cũ nõ ſatis ĩtelligo
quoꝛſũ hec vᷣba tua ꝑgãt:ſʒ poſtq; me co
gis (cũ bona veĩa tua vellẽ oñderes mi
hi qñ tibi ĩ amoꝛe nõ rñderĩ ĩmo qũ te a
mãdo nõ añceſſi ¶ Wulta ſũt de qᷣbus ſi
mihi ꝑ occupatões meas licuiſſet: te ĩ re
tua pluribꝰ vbis admonuiſſẽ: ſʒ qꝛ ad ea
oĩa mihi ociũ nõ fuit:ſatis erit de ſtudiiſ
tuis ð modeſtia atzʒ hũanitate:ꝗᷓ rõe illis
vtaris cõſiliũ meũ tibi aꝑiræ ¶ &apud
te hoc tꝑe dignitatis mee rõem habeã: id
me nccario facẽ nõ ꝓcul a te aberit:ſi añ
actã vitã meã ſꝑ lõge ab ambitõe remiĩſci
volueris.Sʒ nõ ſatis equo aĩo poſſũ fer
re ĩſolentiã quoꝛũdã hoĩm:qᷓ neminẽ ĩ ci
uitate pñt ferꝛe niſi anio ſũmiſſo ⁊ igna
uo ſit· Eẽgo doloꝛẽ meũ nõ poſſũ diſſimu
lare:ꝙ bũ agẽdo nullã grãm poſſũ ꝓme
reri Eoi q;durũ ſit hoĩ nõ ignobili 2
qᷣ ſit anĩo ĩgenuo ſupplicare alteri · Vix qͥ
dẽ ĩiduci potui vt has ad te l̃as darẽ qui
mihi ſũme familiaris es:ſʒ tua fiðs acbe
niuolẽtia oẽm meã cõtẽtõʒ diſcuſſit · Tu

ꝓ nr̃a amicicia etiã atzʒ etiã videbis: ſiq d

erit ĩ quo apud nr̃os amicos iuuare me
poſſis · Tllud enĩ ego p nimia verecũdia
pPhibeoꝛ ¶ Niſi de tuo ĩ me aĩo ſatis ꝑſua
ſum haberẽ:dubitarẽ ne tibi moleſtuſ fu
iſſem: cũ his diebus cauſaʒ lucrecii apud
queſtoꝛẽ nr̃m cõtra neceſſariũ tuũ defen

diſſez: ſed cũ ſuꝑioꝛibꝰ tꝑibus nihil a me

geſtù ĩ amicicia mra cognoſceres: qd a ve
teri enſtimatõe tua alienũ eſſet: putaui
cẽ ĩ Loc facto meo te ñ ꝑmutaturũ fuiſſe

iudiciũ tuũ ¶ Niſi ſcirẽ de qua re ⁊ apð
quẽ agereʒ: nõ auderẽ certe pᷣſertim hoc

tꝑe quicq; ad te ſcribere · Scis enĩ ꝙ va

rie ſũt hominũ ſuſpitiones:⁊ q;ᷓpmptiſſi
me lingue ad maledicendũ: ſed cum ſum
ma cauſe mee ſit equitas · ⁊ tu ille ſis qui
nihil poſſis niſi equũ facere bono aĩmo
cauſaʒ meã tibi cõmendabo ¶ Quid ege
rim nemo nouit meliꝰ q; egoipſe:nec eſt
aliꝰ qui ſi male vixi ꝓ me dependat · Sẽꝑ
buiulmõi cãtilenas ad me ſeribis· nõ va
cas ſtudio· noctu ꝑ adulteria ꝑgiſ· cõfrin
gis hoſtia· hunc pulſas· illi cõtumelioſuſ

es. ⁊ multa huiuimõi:q̃ ne patiẽtiſſimus
quidẽ poſſz equo aĩo ferꝛe · neſcio quare

—⏑

mi totiẽs iraſceris:maxĩe cũ harũ rerũ
niſi quantũ etas ⁊ cõſuetudo iuuenũ af

fert: mibi nõ ſim cõſcius:nibil facio pᷣter

moꝛẽ alioꝛũ.¶ Qunqʒ plures ſint quibꝰ

vita mea nõ ſatis ẽ ꝑſpecta:facile euenit

vt hoĩes ad male credendũ ꝑatioꝛes ſint:
q̃; pꝛudẽtes ad iudicandũ · Quare ne opi
monẽ quã ſemꝑ apud ciues optaui: aliq̃
mea negligentia aut tarditate amittam:

vide vt ſi qᷓ;ᷓ/q huiuſmodi ſermones de me

cõfingi ac diſceptari audiueris: fame ac
rõnis mee rationem habeas: nec minoꝛi

ſtudio me defendas: q; ſemꝑ ad omnem

hũanitatem atq; modeſtiã me adhoꝛtatꝰ
fuiſti · Quantũ vero ſtudio meo aut dili
gentia fieri poterit: fame tue rationẽ ha
beo·⁊ te excuſabo apud omnes:ſiquid in
digne de te referꝛi audiã · Tu aũt dabis o

perã: ne cũ ego officiũ tuum laudauero:

ipſe aliq̃ in re bonã eſtimationẽ hoĩm di
minuas Si vero aliud de te audire me
—S „ . „ 7 ν
cõtinget:non certe diſſimulãter id ferã:

ſed faciã vt qui ad male dicendũ de alio
ꝑati venerũt ipſi multo de ſe peiꝰ audiãt

quidqd aũt illi cõtra te moliant᷑ · nihil ẽ
quod te magnoꝑe turbare dðbeat. validi
oꝛ eĩ ẽ opĩo qm boni hoiĩes de te fecerũt
q; vt poſſit ab huiuſmõi hoĩbus violari
Caid ceteri de me tibi referant ipſi vi
deãt: ego cõſcientia mea vtar: tu vᷣo qui

ſapis ⁊ ſimilẽ aliqñ ꝓcellã exꝑtus fuiſi

ꝓ tua ſapientia videbis qͥ;d hmõi hoĩbus

credendů ſit · ſi quid aüt erit qð ſuſ irio
nem aliquam de me tibi afferat ſcribe ·

ego me vt ſpero ab omni ſupitõe eximã
6 D

iſpeaʒ niſi rẽp · ſꝑ pluris feci:q̃; aut

meipſum: aut meos liberos: ꝓpterea nõ
poſſũ nõ iniquo aĩo ferꝛe maledicta eoꝛũ

nõ poſſe effugere qui nihil aliud ſtudẽt:

q̊ʒ quo modo ĩ eam poſſim ĩfamari:¶ Si

tibi nõ ſatis ꝑſpectus ẽ animꝰ qui te mi

hi inimicũ reddere voluit: nũc pꝛimuʒ ex
me cognoſces:vt atroci ĩiquitate homĩs

illius cognita meliꝰ poſſis iudicare: quã

ta ſit ei ſides habẽda · Non pᷣſumerem de

hac re ſcribere: quã ego tibi mĩme place
re ſcio:ſi a bono viro ſoe tibi relatũ eẽt:
ſed cũ ab hoĩe inuido ac peſſimo id ꝑſpe
ctũ ſit · Ita eiꝰ exponã vitã vt nihil minꝰ
verũ eſſe ĩtelligas. Mec ex Gaſpario ꝑga
mẽſi ¶ R ¶ Solẽt q erꝛati veniã petũůt:
cauſã aliquã ſui erꝛoꝛis ꝓbabilẽ allegare
Ego aũt ſiquã haberẽ pꝛidie illaʒ ad te ꝑ
ſcripſuſem: ſed nullã certe habeo quã at
ferꝛe poſſiʒ:nõdũ ꝓbabilẽ:ſʒ ne tollerabi
lẽ quidẽ:quare ad dep̃catõʒ me cõfugere
neceſſitas cogit · Scire tñ abs te vellẽ ſi
facilitatẽ illã tuã ⁊ hũanitatẽ pꝛſlinã ob

ſeruas: an poſteaq́; te non vidi durioꝛ fa
ctus ſis:vt exĩde cõſiliũ capiã:nã ſi mitis
es audebo: ſi ĩexoꝛabilis me cõtrahã· Ma

lo enĩ ꝑpetuo ſilłẽtio vti q; aliqd petẽ qʒ
apð te ipetraturꝰ nõ ſim Leonardꝰ Fre
tinus. ¶ B ¶ Noui enĩ te hoĩeʒ pꝛudẽtiſ
ſimũ e quadã quaſi ſpecula cũcta ꝓſpicẽ
neq; ſolũ qᷣ curſus rerũ:ſʒ etiã qui exituſ
futurꝰ ſit. Quappter ne diutiꝰ auribꝰ tu
is ꝑſtrepã· Tam mee finẽ ĩponã epiſtole:
ĩ qua ſiquid ſuꝑfluũ legeris: id ex nimia
quadã amoꝛis abũdãtia dictũ puto. Nõ
ſecus enĩ hec ad te exaraui: qᷓ; ſi tecũ coꝛã
ſermonẽ habuiſſẽ. Ttaqʒ hoc abs te exoꝛa
tũ velĩ honoꝛande p̃ceptoꝛ:vt ſi qᷣcqᷓ; foꝛ
taſſe liberius q́; decebat dixiſſe videboꝛ:
ꝓ hũanitate atʒ clemẽtia tua mihi igno
ſcas:atz idipᷣm vt par ẽ bonã ĩ ꝑtem acci
piaſ. Reliquũ vero ſit vt qui cũcta mode
rat᷑ ⁊ regit: deuote atz ſuppliciter rogeʒ
⁊ depᷣcer: vt votis tuis faue: ac qdðcunqʒ
acturꝰ ſis: id tibi ex ſnĩa ſecũdare dignet᷑
Cabꝛiel Iega Cöpunbe diebꝰ
elapſis lõgiuſculã abs te ſuſcepi eplam

1 caritate:⁊ dicẽdi ſuauitate oꝛnatiſſimã

cui ſi tardiꝰ foꝛtaſſe q; decebat rñdero:ñ
mihi ſuccẽſeas velĩ: hoc enĩ tꝑe nõnullis
occupatõnibꝰ ⁊ his quidẽ honeſtiſſ imis
ita ðſtrictꝰ:itaqʒ ĩpeditꝰ fui vt nõ ſine ꝑ

uo meo ĩcõmodo potuiſſẽ ad te qᷣcq̃; an

, — ** „ 1
tea pſeribere:quãq́; vᷣo te diuturna mea

rũ expectatione fruſtratꝰ fuerĩ nõ tñ mo

leſte tibi ferendũ ẽ: ex eo 7 neceſſitas ip̃a

facere cõpulit. Longioꝛi foꝛtaſſe oꝛõe ad

me purgandũ opꝰ eſſet: ſi apud iniquũ

aliquẽ iudicẽ cãm meã agerẽ· Verũ enim
cũ te nactꝰ ſim:de cuiꝰ equitate:clemẽtia
hũanitate ⁊ p̃cipuo ĩ me amoꝛe plurimũ
mihi ꝑſuadeo nihil ꝓfecto dubitẽ quĩ vl
lum mihi negociũ fuerit abs te veniã im
petrari: pᷣſertim qñ cauſa mea:vlł quocũ
q; alio iudice iuſta:atʒ legitĩa iudicaret᷑·
tẽ. ¶ ¶ ¶ Literas a te ꝓxiĩe accepi qui
bus vt vna cõueniamus hoꝛtaris: gratia
beniuolẽtie ĩter nos reĩtegrãde · Id ego
laudo ⁊ iuxta tecũ cõcupiſco.Sũ ꝓfecto
qui cuicũq; ⁊ tibi maxĩe gratifican veliʒ
neq; idipſũ qdð ĩ pñtia efflagitas per me
ſtetit añ hae qꝰ minꝰ fieret vt gnoſii nec
ſane ſtabit· Antoniꝰ Panoꝛmita. ¶ DH
¶ Antoniꝰ Panoꝛmita.S. D. D. Rntoĩo
Cremonẽſi viro celeberꝛo · Si vales gau
deo:ego te qnwe valere opto. Id celebꝛi
tatẽ diue Tulie nõ ſpectaculoꝛũ gratia: ſʒ
Scipionẽ:reliquoſqʒ ben iuolẽtes ſalutã
di: viſendiq; Mediolanũ me conferã: qd
ꝓinde tibi cognitũ fieri ſtudui:vt oĩo ne
abeẽs curares: alioquĩ ĩiocũda ac triſtia
erũt oĩa mihi ſine te: vt ſi ñ veniasg mibi
lilia nigra vident᷑: nec ſapient fontes:i a
eeſcẽt vina bibenti · It ſi tu venias mibi
candida lilia fiẽt:a ſapiẽt fõtes: ⁊ dulcia
vina bibent᷑ · poſſet tũ vno caſu euenire
quo minꝰ accederẽ: quẽ ex tabellario ami
ciſſimo meo ĩtelligaſ volo viuo ſermone
Vale mea voluptas. Cetera agemꝰ coꝛã.
Ex papia q;raptim. Idẽ ¶ G Si cõmo
de fieri abs te p̃t:huc hodie venias peto
Sum enĩ tecũ qᷓdã cõmentaturꝰ. Quare
veli ne differas: neq; cõmittas vt te po
tius excuſandũ cũctatõis:q; laudandũ ꝓ
peratõis oñdaſ.Vale Mli Natali xp̃iano
Erãciſcus philelfus ¶ E ¶ Non poſſuʒ
officiũ tuũ nõ accuſare:ꝙ tãdiu ſilentiuzʒ
egeris:nec eĩ mei oblitꝰ eſſe debes:quem
mirifice diligẽ cõſueſti ·nec eẽ pitagoꝛeꝰ
factus es tã repẽte qui elocutõis ſtudio

maxime oĩm ĩſeruire didiceris:nec te ſuꝑ

bũ factũ eẽ puto:q hůanitate ⁊ mãſuetu
dĩe nemi cedas. Ftaqʒ ũᷣ te iure excuſaãdũ

— — — — —— — —

malis:facito ad me venias: aut pꝛopedi
em ĩtelligam quid ĩ cauſa fuerit: vt tan
to ſilentio te dedideris · I7deʒ · ¶ ¶ At
ſi tibi coꝛdi ẽ hos penitꝰ meroꝛes aboleã
te oꝛatũ velĩ tuum ad me pedẽ extemplo
tranſferas:hic aliquot dies mecũ vna vi
ctitaturꝰ:vt tua pꝛudẽtia:autoritate: ac
lepidiſſima demũ cõſuetudĩe meroris re

liquuʒ poſſim elimiare· Baldaſar Raſinꝰ
SEO⸗

om ſemꝓniuſ familiaris tuꝰ a te
Pficiſceret᷑ mibi ĩꝑare nequiui: quĩ ad te
denuo cõſcripſerim: te ſare velĩ vt tuuʒ

ſummo gaudio animũ expleã: vniuerſuʒ

bunc populũ tui videndi qᷓ; auidiſſimuʒ
eſſe: ĩpꝛimis tun ſocia thalami ⁊ liberi:
qui hac calamitoſa tempeſtate lacrimis
vſq; redundarunt:tuũ agraͤuilſime ad
uentũ pᷣſtolantur quẽ tue familie: tuiſq;
oĩbus rationibꝰ appꝛime cõducturũ:nec
mediocriter cõſido· Tue igit᷑ agros ĩ pa
trios reditionis:me velim qpiaimum po
teris reddas certioꝛẽ:qñ id aim ĩduxerizʒ
meum:tibi cũ lectiſſimo tuoꝛum cõtribu
liuʒ comitatu obuiã ꝑuenire · Idẽ · Hec de
his: nunc alia ex oꝛdĩe exaremus.
irca ᷣtutes:honoꝛes:⁊ Kcias· Et vbi

Gadẽé.

quem ex eis collaudamꝰ:aut ad pꝛedicta

inuitamus Marci Tullu Ciceronis clau

lſule Incipiunt.

Thi quidem humanitas tua vel
ſumma potius ſapientia: non
iocunda ſoluʒ: ſed adnnrabilis
viſa ẽ· libꝛo pꝛĩo. Gpiſt · ſexta· ¶ Te vero
emoneo cũ beneficiis nr̃is:tũ amoꝛe inci
tatus meo:vt omnẽ gloꝛiã ad quã a pue
ricia ĩflammatꝰ fuiſti:omni cura atʒ ĩidu
ſtria cõſequare· magnitudinẽq; anĩ tui:
quã ego ſꝑ ſum admiratꝰ:ſemꝑq; amaui
ne vnq; ĩ lectas cuiuſq; ĩiuria · Magna ẽ
hoĩm opinio de te:magna cõmendatio li
beralitatis:magna memoꝛia cõſulatꝰ tui
Gadez · ¶ Vt hec multo añ meditere huc
te pares:hec cogites: ad hec te exerceas:
ſentiaſqʒ id qð ſꝑ ſperaſti:nõ dubito quĩ
adeptꝰ itelligaſ te facillime poſſe obuine
re ſummũ: atʒ altiſſimũ gradũ ciuitatis.
Que quidẽ mea cohoꝛtatio:ne tibi ĩanis:
aut ſine cauſa ſuſpecta videret᷑: illa me
rõ monet:vt te ex nr̃is euẽtis cõmunibꝰ
admonendũ putarẽ vt cõſiderares ĩ omĩ
reliq̃ vita quibꝰ crederes:quos caueres.

Gadẽ ¶ Eentulũ noſtrũ eximia ſpe ſũme

virtutis adoleſcentẽ cũ ceteris artibus q

bus ſtuduiſti ſꝑ ipſe:tũ ĩpꝛimis imitatõ
ne tui fac erudias · Nulla enĩ erit hac pꝛe
ſtantioꝛ diſcipla:quẽ nos ⁊ qꝛ tuus:⁊ q;
te dignꝰ ẽ filius:⁊ quia nos diligit: ſp
qʒ dilexit ĩpꝛimis amamus carũq; hẽmuſ
6. ¶Noui enĩ tẽperantiã 1 modera
tionem nature tue:noui anĩim tum mihi
amiciſſimuʒ:tũ nulla ĩ ceteroſ maliuolen
tia ſuffuſũ:cõtraq; cũ magnũ ⁊ excelſuʒ
tum etiã aꝑptum ⁊ ſimplicem · Epi · iy·
¶ Ego te abfuiſſe tãdiu a nobis ⁊ dolui
carui fructu iocũdiſſime cõſuetudĩs 1
etoꝛ ꝙ abſens oĩa cũ maxima dignitate
es cõſecutus:qq; ĩ oĩbus rebꝰ tuis meis
optatis foꝛtuna rñdit.· Bꝛeue ẽ qð me ti
bi pᷣcipere meus ĩcredibilis in te amoꝛ co
git · Tanta ẽ enĩ expectatio vel aĩ vel ĩge

nii tui. Vt ego te obſecrare obteſtariq; ñ

dubitẽ: ſic ad nos confirmatꝰ reuertare ·
vt quã expectationẽ tui cõcitaſti hanc ſu
ſtinere ac tueri poſſis· li.ſecũdo.pi. pꝛi

ma ( Teqʒ ad ſtudia ſũme laudis cohoꝛ
taboꝛ · Eſt enĩ tibi grauis aduerſaria con

ſtituta ⁊ parata incredibilis quedã ex
ctatio:quã tu vna re facillime vĩces ſi hꝰ
ſtatueris: quarũ laudũ gloꝛiã adamaris
quibꝰ artibꝰ he laudes cõparant᷑ ĩ his eẽ
laboꝛandũ. In hanc ſententiam ſcriberẽ
plura niſi te tua ſponte ſatis ĩcitatũ eſſe
cõfiderẽ:⁊ hoc qᷣdquid attigi nõ feci ĩflã
mandi tui cauſa ſʒ teſtificãdi amoꝛis mei
Gpi·qᷓrta· ¶ Vnũu illud neſcio gratuloꝛ
ne tibi an timeã ꝙ admirabilis ẽ expecta
tio reditus tui: nõ quo verear ne tua vir
tus opinioni hoĩm nõ rñdeat ſed me her
cule ne cũ veneris nõ habeas iã qð cures
ita ſũt oĩa debilitata iam ꝓpe ⁊ extĩcta.

Gpi . v · ¶ Quid eſt cauſe cur mihi ĩopta

tis nõ ſit cõplecti hominẽ floꝛentẽ etate:
opibus: honoꝛibus:ĩgenio:liberis: ꝓpin
quis:affinibus: amicis collegã meũ pᷣſer
tim: ⁊ in ipſa collegii laude ⁊ ſcia ſtudio
ſum mei · ſpi · xii. ¶ Officiũ meum erga
Rhodoneʒ : ceteraq; mea ſtudia:ꝗᷓ tibi ac
tuiſ p̃ſtiti tibi hoĩ gratiſſimo grata eẽ ve

bementer gaudeo: mihiq; ſcito idies ma

ioꝛi cure eſſe dignitatẽ tuam: qꝗᷓ quideʒ a
teipſo integritate ⁊ clemẽtia tua ſic ãpli
ficata ẽ vt nihil addi poſſe videat᷑:habes

piſtola · xvni·
mibi minꝰ notus fuit: ſed vt mihi reddi

enĩ neminẽ honoꝛis gradu ſuperioꝛem.
¶ Cuix libertꝰ tuꝰ antea

dit a te Ias plenas ⁊ amoꝛis ⁊ officii mi
rifice ip̃e ſuo ſermone ſubſecutꝰ ẽ hũani
tatẽ lĩ̃arum tuarũ· Tocunda mihi eiꝰ oꝛa
tio fuit:cũ de aĩo tuo:de ſermonibꝰ tuis
quos de me haberes quotidie mihi narꝛa
ret · Quid ꝗᷓris g biduo mihi factꝰ ẽ fami
liaris· li·iii. ẽpi.pꝛa ¶ Hec mihi amplio
ra multo ſunt:q; illa ipſa ꝓpter qᷓ hec la
boꝛant᷑. Inſignia enĩ virtutis multi etiaʒ
ſine virtute aſſecuti ſũt. Taliũ viroꝛuʒ tã
ta ſtudia aſſequi ſola virtꝰ p̃t Epiſto · xl.
¶ Seruus tuus vel potius nr̃ ſũma me
obſeruãtia colit:cuius ego cũ oĩ ꝓbitate
ſũmaq; virtute:tũ ſtudiis doctrĩaq; dele
ctoꝛ. Is mecũ ſepe de tua mãſione aut di
ſceſſione cõicat · li.nii· Epi.q̃rta. ¶ c ñ
vereoꝛ ne aſſentatiũcula quadaʒ aucupa
ri tuã grãm videar:cũ hoc demonſtrẽ me
a te potiſſimũ omari: celebꝛariq; velle·
Neqʒ eĩ tu is es qui ſis neſcius:⁊ qui nõ
eos magis qui te nõ admirent᷑ ĩuidos:q̃;
eos qui te laudẽt aſſentatoꝛes arbitrere.
Neʒ aũt ita ſũ demẽs:vt ſempiterne glo
rie ꝑ eũ cõmendari velĩ: qui nõ ipſe quo
q; ĩ me cõmendando ꝓpꝛiã ĩgeni gloꝛiã
conſequat᷑· li.v.Epi·xii. ¶ NHacet enĩ ke
ctoꝛ ille mibi Neuianꝰ: qui nõ tantum ſe
laudari letat᷑:ſed etiã addit laudato viro
Gadẽ ¶ Cum enĩ te ſꝑ magnũ hoĩem du
xerim: ꝙ his tẽpeſtatibꝰ es ꝓpe ſolus in

poꝛtu: fructuſq; doctrine ꝑcipis eos qui

maximi ſũt:vt ea cõſideres eaq; tractes:
quoꝛũ ⁊ vſus ⁊ delectatio ſũt oĩbꝰ iſtoꝛũ
⁊ actis ⁊ voluptatibꝰ añponẽdi · Cquidẽ
hos tuos tuſculanẽſes dieſ ĩſtar eſſe vite
puto.libenterq; oĩbus oẽs opes cõceſſe
riʒ vt mibi liceat vi nulla ĩterpellãte iſto
mõ viuere: qdð nos quoq; imitamur vt
poſſumus:⁊ ĩ nr̃is ſtudiis libẽtiſſime cõ
quieſcimꝰ.li.ix. Gpiſt. vi · Cfümi enim
(mihi crede) virtute foꝛmoliꝰ: nihbil pul
criꝰ:nihil amabiliꝰ.Epi.xnii · ¶ Ftaq; te
cũ video oĩs mihi gracchos: oĩs lucilios
vere vt dicã Craſſos quoq; ⁊ delios vide
