versione hic ne cogitandum qu;dem esse existumant. Ea autem -
tum per se est manifesta, tum confirmatur etiam . Alcaei exemplo,
cuius lragmentuii exstat apud. Herachd. Pont. de allegor. Ho.'
mer. p. 15. ed. 8chow, quod ad verbum paene Noster expressit,
Alloquitur poeta .rempublicam .bellis civilibus labefactaiam
sub imagine navis procellis quassatae, quae quum sit in portus
vicinia, neque quicquam integri habeat, iterum Llamen maris se
tempes-tatibus committere instituat. Quid. agis? inQuit,, Quaere
refugium, quod portus (pax) praestet übi Nonne vides, arma. .
menta tua laborare ommnia, teque ipsam mihil iam esse praeter
tabulam cautibus illisam, quae iterum in almm etha, mox fluc-
übus submersa poenas temem:a;us et insanl nwlnnnns Sit. datura.
Tïannmlhora tempom exspecta. — Nunc quicquid contra ilum
terrae marisque potentem äom;ïw*n Octavianum (scripta autem oda
videtur ante pugnam Actlacam anno U. €. DCCXX11.) mohaï is
in tuam 1psms perniciem- ezumpet Quamobrem si te salvam vis

A

videre, rebus tuis nonnisi pace et concordia consuli posse puta;
itaque hanc et tibi et nobis conserva. Hunc totius carminis sen-
sum esse iam dudum intellexerunt peritiores, in singuhs autem

locis magna interpretum dissensio.
v. 5. |
: | Nonne vides, ut -
: — Nudum remigio latus,
EÉt malus celeri saucius Africo,
Antennaeque gemant? ac.sine funibus
Vix durare carinae
Possint imperiosius
AequOr?
Recte quldem Julius Scaliger ad hunc locum observat: animad.
vertendum est, quibus legibus de una modo navi dixit carinas
in numero plurali, consentiente Dentleio qui addit: Vere et recte
hoc Scaliger. Neque enim ullus veterum ita locutus est; quippe
singulae naves nonms1 singulas carinas habent. Dum vero me-

deri voluit IQCL Obscuritati, sententiae vim et nervos incidit. Cor-
rigit enim: |
; nonne vides uf
: Nudum remigio latus? ——
; Et malus celeri saucius Áfrico
Antennaeque gemunt, et sine funibus
Vix durare carinae (hk. e. ceterae naves, quae in portum se
abdiderunt,.)
Possunt 1mpenosxus
ÁAequor.

Quam ille coniecturam pluribus rauombus studet tueri. Negat
primum. recte coniungi posse, nonne vides, ut gemant, quando

gemitus non oculis percipiatur, sed auribus. lIn quo vehementer

—

labitur vir xgmmmuTwroc. |Loquendi genus est ubivis obvium.
Saepissime poétae videndi vocabulum ad res transferunt, quae

proprie sensuum sunt alorum.

Homer. Od. v. 5/;5
oUX, Ogaas, e Mos viós ewefn"rocge qücw emTeCOWS
Videsne, ut dextram verborum approbatwnem ühus mihi sternu-
erit? ibique Eustathms' TO 0i oUX oguaocg, 5j dyvi TOU yosie, emel voUg
egz xa) VoUg cmoue: 4 x«l dvr) voU omoue:g, 'we &v sm alc9w«sg dvri
cicOcses c9 TO MvdmaN O Koog dgs? &v TO, oUX disig àvi |hoi ETIAM-
£ovai ,owngngs;; £àei ydg éweivov simeiv, ogde. -
Prop IL el. 15,.49-
"Fidistin moto sonitus procurrere coelo?
ubi frustra Heinsius invitis codicibus reponere conatur: 4udistim,
Eunp Med. 4o4.
dpds & mCXHS; Viden" quae patiaris?

Virg. Aen. XII 929,

Quem simul ac Saturna soror crebescere vidit
Sermonem et vulgi variare labentia corda,

S1m111 errore funes pro retinaculis dxctos existimat, 1äq11e"
1psi est argumento, non de una, sed de pluribus hic nambus.
verba fieri. NNavis autem, quam poeta alloquitur, portu,m non-',
dum occupavit; funes lgltur, quos dicit, sunt eqriTovei qmbus an-
tennae ad malos destinabantur, in quos Caesar B. G. lib. HHI. 14.

impetum facere iubet, ut ne hostium naves celeritate suis.prae-

stent. ,,Caesar statuit exspectandam classem: quae ubi convenit, ac

primum ab hostibus visa est, circiter CCX X. naves eorum paratis-

simae atque omni genere armorum ornatissimae e. portu profectae

nostris adversae constiterunt. Neque satis Bruto, qui classi praeerat,

neque tribunis nilitum . centurionibusque, quibus singulae naves

exant attributae, cons abat, quid agerent, aut quam rationem pugnae
;änsis*äterezzä. Itostro enim noceri non posse cognoverant. Una erat
magno usüi res praeparata a nostris, falces praeacutae, insertae affi-
xaeque longuriis non absimili forma muralium faleygum. hs quum
funes, qui antennas ad malos destinabant, comprehensi adductique
erant, navigio renus incitato prærumpebantuï. Quibus abscissis,
antennae necessario concidebant; ut, quum onimis Gallicis navibus

spes in velis armamentisque consisteret, his erepus, ommis usus

mavium uno tempore eriperetur."

Jam vero quid fiet de carinis? Numeri pennutationem,
quam agnoscit Mitscherlichius Virgilii exemplo Aen. II 580.
defendi posse nego, quum interdum plura unius tantum navis re-
tinacula reperiantur Aen. IV. 575.' Carinae igitur tertius casus
est numeii singularis, qui pendet ab imperiosius. Plin. H. N.
XXXHl. g. artes imperiosissimae hwmnanae vitae. Hor. Sat.
Sapie&s sibi qui iinpcribsus".
Adde Alcaei fragmentum supra laudatum, unäe Horatius haec
ommia mutuatus est:
YO usV "ydo PvOrw xDua 'zgv?xïväs'm;,-
7À Ü äv&sï. duueg Ó &v TÓ méccov.
Nai QoeüueOm cóv ueNadva TR
XteiMQw uoy geUyreg peyhuor xaAeuv
Iliag Mév vyag dwvAog icoméónuv 8xei,

A« Qor j8 wv MOnAow 2q T
xai Maxideg uejxou waT! auTó.
&yrÀog a verbo dvrAs?» haurire est sentina/, (sive, ut Horatii ver-
bis utar, aequor carinae. imperiosius) quae quum per assium
compages in navem penetrasset, e medio rursus exhauriebatur,
Tecta erat tabulis et in medio habebat i/sowzéóg» pedem mali,
lignum rectum e carina assurgens, ad quod malus alligabatur.
Igitur hoc dicit poeta: nonne aspicis ut latus nudum remigis
et malus Africo saucius antennaeque gemant, ac funibus destitu-
tae, quum 1"eïiqua navis pars iam tota fere sit submersa (cf. v.
10. quos iterum pressa voces malo. ibique Bentleium), non am-
plius resistere possint aequori supra carinam et adeo usque ad
summum tabulatum assurgenti? "Totus icritur locus sublata inter-

puncnone post gemant sio est refingendus :
Nonne vides, ut
Nudum remigio latus
Et malüs ceieri saucius Africo
Antennaeque gemant ac sine funibus
Vix du are . carinae
P.ssint imperiosius
Aequor? |

Carmen XVIL

O matre pu'lchf*a jiZi(z pulchri()r etc.

. j " |
: Carmen decimum sextum palinodia est ad amicam, cuius

animum olim criminosis iambis offenderat. Poenitet poetam facti,

EAC
ATU

. et dum lasciviam excusare studet, invitum se ira abreptum esse

queritur, hominisque accusat naturam imbecillam, quae numquam

non infelici eventu animi perturbationibus resistere conetur, — Cuius

rei culpam in Prometheum genens humani confert auctorem his

verbis: :
Fertur Prometheus addere principi
Limo coactus particulam undique
Desectam, et insani leonis
Vim stomacho apposuisse nostro.

Cur autem et a quo coactus hoc fecerit, neque a mythOIOUIS do-

cemnr, neque coniectura nobis qu1dem licet assequi, Jtaque hoc
mihi dicere videtur: Prometheus, quum post operis finem higura
humana aähuc rimis hiaret, has subinde explere coactus fuit quo-
. cunque posset modo, et hinc plurima hominum animüs vitia sunt

ingenita, quae numquam prorsus exstirpantur. Demde s1c pergit:

)

Irae Thyesten exitio gravi
Stravere; et altis urbibus ultimae
Stetere caussae, cur perirent ——
Funditus, imprimeretque muris
Hostile aragrumþ exercitus insolens,
Compesce mentem, me quoque pectoris
T'entavit in dgzlci iuventa
Fervor et in celeres iambos
Misit furentem.

In his vario modo se torserunt interpretes et sane locus est
explicatu difficillnumus. lItaque non pauci iam de emendatione co-

gltarunt et mihi quoque, quum 72

im dulci iuventa

de mendo suspectum haberem, olim rescribendum wdebatur ine

ducti iuventa, hoc est pectoris iuventa inducu, cf. Cic. pro Rosc.
Amer. forsitan in suscipienda caussa temere, inmpulsus ado-
lescentia fecerim. et Scholiasten. me quoque, inquit, iracundia
calore iuventae magis accensa incitavit in imnbos. Verum
sana sunt omnia. Non énim propterea iram generis humam
pestem appellasse videtur, quod ipsum ad iambos scribendos com-
pulerit, quo multos video deceptos errore, sed eo potius consilio,
ut amica ab hac sibi periculosa caveret animi perturbatione, qua
et urbes interiissent, et ipse quonäam in dulci iuventa, hoc est
eo aetatis aevo, quo maxime vitae felicitate frueremur, nec ullam
irascendi iustam causam haberemus, ad mordaces pangendos iam-

bos inductus esset.

Carmen XXVI, 6.
Quid Tiridaten terreat, ünice -
Securus. O quae fontibus integris :
. Gaudes, apricos necte flores: |
Necte méo Lamiae cororiam,
Pimplei dulcis. |
Non satis liquet quo sensu Horatius Musae Pimpleidos fontes
integros dixerit. Neque tamen cum Doeringio V. C]. "expïica-;
verim intactos, ut POealS lyrica designetur, quam mnemo adhuc
Romanorum ante Horatiuni tetigerit, Tali. fontium mtegmtate,
veleor, ut Musa gauäeret Verius, ut videtur, glossator exponit:
inte g,rzs hoc est 'plems et commuüutationem nescientibus. Tamen,

fallor, aut ulcus hic ïatet nondum apertum, Huiusmodi enim

precibus ad Deum factis plerumque conditio adiungi solet, sub
qua voti compotes fieri velint; ut in illis Homen IL o, 59.
ZuuvOsD! elaové voi waplevr. dm) vucv epexpa-
^H 6l 94 wocéí Toi od aov wuoi. Euv
"TTaUeov 93 aryOv, ró0s o xeíqvev ééAdmp
At nihil tale apud Horatium, ut ne appareat quidem, cur Musam
; rogatam velit, ut coronam amico nectat, quum neque de convi-
vio celebrando nec de victoria reportata sermo fiat. Quapropter
rescribam: frontibus. Frons integra est frons serena, quae nullas
nec curarum rugas, nec notas habeat improbitatis. ^ Quo sensu
occurrit in Digestor. libr. XXXI. Tit. V. c 15. Verum tamen
quod legibus omissum est, non omittitur relieione iudicantium:
ad quorum officium pertinet, eius quoque testimoni fidem, quod
integrae frontis -h.omo dixerit, perpendere. taque sensus est: si
integris viris gaudes, null magis corona debetur, quem Lamiae

meo.

IN SOPHOCLIS ANTIGONAM.

Vs. 1. Q xowov ovUTdOeA Qoy leqüvue wom,
eiydy germanum, inquit Erfurduus in editüone huius tragoediae
secunda. Est itaque idem fere quod aUTsNQov. Quam tauto- |
logiam pulcherrimae tragoediae iniuo obtrusam nolim, Kowóy ad
fratrem spectat, cuius comrunis et germana soror est Ismene,
cuius igitur sepelien—di ofhcio illa aeque tenetur, ac quae loqui-
tur AÁntigona. Cf. vs. 45.
TOV yoUy &pov xal vOY a'ov W cU pn -S*EAW;,
eeNQóv. oU "ydg Ón meodoUc" dAeiGopuou..
Caeterum, vide num Anügona, dum haec dicebat, caput Ismenes

sit osculata.

gNS A ómoioy ovX] vay 8&vi Coc0 TeÀei, Haec vertit Sol-
gerus: Das nicht in unserm Leben schon uns Zeus erfüllt, quasi
etian post mortem illas mala ob Oedipo profecta manere potu-
issent, .E Sophocls mente ér; cum é5ca» iungendum est:
nobis solis adhuc superstitibus, quod subinde diserte dicit v. 58.
vüv 3- a9 uóva Dd v Aeheipévo. cf, v. 246. (750 Br.) caUvuV -
aóvT oUx ÉcO'Ug évi CO &Y yoyieis,

Vs. 4. — 0Uv ag oUv dyewov, oUT &yrg d'reg. Ingeniosam
hanc Corayi coniecturam recepit et contra Solgeri dubitationes
bene tuitus est Erf dissentientibus licet libris omnibus, qui dant
oUT dTM6 o'c"rsg, sententia, ut ait ille, contrarium postulante. Tamen
emendatio illa nescio quid inconcinni habet, nec fere deesse

5

potest d75 (cfF v. g) quod TBSPIClt ad äuas patris poenas, quas
se inscio sibi smcque iniprecatus erat. Itaque amplectenda videtur *
. Trichnu expositio wrsg absolute positum putantls, ut cr1c suspen-*'
sum sit ab ovàév. (Docpsv oUv, ÓT, dvgóg Gdv TO d'rug vwogm'reov pévoy
à8 TO on'eg Aéye, OUTOC, OUOEV .oufrs -o*e?vyswov, oüTre &TWe Xxaj BAaBn?s-
"T0 BAa&ngäv &reg, WyovY xweíc. (cf. Schaef. ad Dion. Hal. de
comp. p. 992 sqq.) evdsv xwg:g xj idía éeiv, oUve cNVewóv, cté
BAdBne «al vZ sän;,

Vs. 10. : ; | n ce AavSayei
dq'oóc TOUS Qmoug a"refxov'rae TOV éx Ddv xoaxd;
iniuriae, quae ab inimicis lnfeluntrir, 1nqult Erf. Verius Schol,

'roc cmo TOY 8X9ev woxo *l ipAdg cTeíxovra. Mala ab inimicis qui--
bus inferri solent ad nos grasqantla.

"s. 00. l Y Fe, jyxose "yée Ti X&xaívouc faree.
Non satis apposite cum hoc loco editor contulit Eurip. Heracl.
40. &yà £v d) rode unNXxatvs Téxyoig, ubi x&Nyaíve est Qeovríco,
curo. Hic autem est veraQuryuévec Cyovga, pxhsuo-op.s'm, de éx
TOU ch?æxocv'rag, Euqtath 51, 11. ed. Rom. Cf, Horat. I, 16, 16.

non adytis quazit
Mentem sacerdotum mcola Pythius,
Non Liber aeque etc,

'Vlrg AÀen. VI, 77.

At Phoebi nondum patiens immanis in &ntro -

Bacchatur vaütes, magnum si pectore possit
Excussisse deum: tanto majgis ille fatigat,
Os rabidum, fera corda domans, fingitque premendo.

.corngendus -

Eodem modo Antigona sorori mente quassa apparet, quasi divi-

num quid scnitura.

YVs. 25. "EvreoxAém pév, w€ Aéyovo: avv Qí«n

Xguo9«ie Quj wo) vop, xévro 7»9*0115;
exguxþs Tbig EVep-OEY ewzy.ov yexgo.

Verba cJv» O/«» xenc9eig emendati sexmonis usui repugnantla Wun-
derlichius in. obss, ad Aeschyl y. 86. sic explicat oUv 3my, Xenaeis
evTT. -Sed multis nominibus contorta haec ,repr.o*ba*n'.da interpre-
tatio. Nam EL 47. 9gxo argogvidele tacite supplendum videtur TAUTA.
.Hic autem quis ferat ius iustum ömnv &xauow? Locus igitur $iC

!

GUV ämn
X€n098t9 Smocm "ül vou.cg At eUTAE xgev:;
* Zxguxs. :

EXteoclem quidem fratrem iure, ius et fas observans, humo con-

didit, Aixaía est tertius casus substantivi « àixaím, iustitia, cf.

" Schneider. sub h. v. Passovii mei Über Zweck, Anlage k:u.rid Er-

gánzung 'griechi'sch'er Woórterbücher p. 109. sub voce :j &vayxaía.
adde Schol ad Pindari Pyth. IV. 5oo. ed. Heyn. vó 98 Jmuíay
mueokvróveg, YV :4, vrv Üxuv, mg al vü» cioxiv, cgxoow,

Ys. 50. | | oïwvoï'; yAvxÜY
S17aveóv, e1 ;ogpwa-; weóg xdow [dogag.
Vulgo sigoe9ci: illud ex Burtoni coniectura reposmt Brunckms.

Nobis praeferenda videtur insolentior forma sicogo)c: Hesych.

5 € N . E 1 " » ) $ N 9 « 8 »
ógoUcw, oguocw. Etymol magn. &e: x«l ogo aegimópueyoy, vO óis-
ryeigo xai ógua, EvOa, và Neixog dgerrou. Yl. Q, 598.

3 H D. * ^ ? h C
dysdyreg Ó ógéovro wecacOéyreg wovroi vijas.

1. p, 279.
óre v' desevo jurriere, Zevs,
Hesych. àeéovro, deuov, éqropsVoyro, ogmíovvo, Geuoy, Nicander
apud Athen, p. 685.
: J u) £g uíawy wgso xoga'nv
Ex wgoeiov'ro suspiceris, olim idem hoc ógàciv ab ógéow, irruo, in
usu fuisse. Quam suspicionem magna etiam in Aeschyli locis ab -
CExfurdtio laudatis lectionis varietas augere potius quam elevare
videtur. d- : '

ITeoc xdeiv Boe&zs. Ileoc X. non valet $yex&, sed cum Scho-
lhasta accipiendum pro eos -écedp -1ga$a?s-; Hesych. þqrea'* - xafg;v,
argoc 'rsgxþw. Pind. Ol VIII, 1o. "Averou Ó8 qgog - Av sUceGémy
dvàeàv Airmis, rata autem haec fiunt ex voto piorum hominum ad

preces factas. Itaque verte: ad praedae Voluptatem. Vernacuï

Geiern ein
Süfs Kleinod, wie heran sie stürmt die Frafsbegier,

Vs. 56.. - Qdvov qrgoxeia Oou Sn,:xo'?vae*a'v éy aóAer,
Oóvev primus recte amicus accepit de homine scelesto. Cf. Coray.
ad Heliod. T. g. P. 174. 'Et'ymo*l iagn. p. 662. 4. Qoveug àé älise'yov
oi Awgpieig ToUg £mroveidísoug, Wycuy TOUC df Qóvov Bsägaxa'm;. Eu-
stath. p. 1098. 14. i 'yocg Aweæ:g* 'rev; swovszätcov: (povo'us" Ae'youa'w,
oioye) di£uu. Qévov. 0e0gaxcrag* wa) ueva mpoOécsus 02 xavadévae Qací.

Antig. 1101. Br.

« oUTO m Hgæuke:än;. Adde 1654 55. I'Ie:msm&ou est proxectum
esse, ut Alax. 497, !
TAVUY 3' d'risog
Qàs m QoxeTUuAi.

wríco» ó8 TO T goxsiuévt vdQov.
IIgoxeic:2e4 pendet a Qaci v. 51. ut £x&i, vejadou, et eyeW v. 54.

Vs. 539. *i 9, & vaAamiQguy, ei v &v voVroig, éyd
Avouc dv J$ Eoävr'roua'oe wgogöei,unv 7r7xe'ov; |
ví cum participiis Avovc" &v 4 'Qeémrovca comunglt. Non enim
nunc primum Ismene intelligit, sororem id agere* ut frater sepe-
latur. Hoc iam dudum sibi ex tota rei enarratione persuasum
habere poterat. Nec participïisfäfyaï praenuttendum erat, nisl TÍ

penderet a vgocdeíugy. — Bene Brunckius transtulit, nain quid, o 7ni-

sera, quum res in eo loco sit, factis meis vel solvens vel astrin-

gens legem, prodesse possim. Saepissime apud veteres scriptores
utraque agendi ratio memoratur, etsi altera tantum iniri possit.
Cf. Platon. Lach. p. 187. €. éger&eos £ xai Qibóvou Aóyow, in qui-
bus éger&c9e! abundat. |

Vs. 44 ej TOy vexgov Euv 7?35 xovæls?g-xsäï;
Praeclare Schaeferus ad 'Theocr. Idyll. VII. v. 25. £Uv 7?38 expli-

cat riecum, idque seiungens a xegt' abundanter posito. Quodsi

obscurius dictum erat, gestu iuvabatur. Inepte censor in ephem.
lhtt. Jen. a. 1810. p. 61. |

,i;&

Wlllst du zugleich mit dieser Hand hler ihn aufheben?
Generosa wrao manuum non fidit robore perquam 1mbe(31110 sed

animi virtute, quae maxima in officio peragendo per;lcula subire

r 21 Hoae ; »
non yeretur. Xese/ post xev(Quei; abundat, ut Ai. 1056. xego pa

fbyw,ufs'gew, Ant. v. 57. Oed, Col 45. 'Theocr. I, 55. cF. Gronov.
ad Maneth, I, 206, Doryill ad Charit, p. 645. :

*5 47. &X ouäev QUTO TÓY sy.wv U e:g*yszv ,u.s*roe
'Plonomen enchtlcum quod Brunckmb inseruit post s[J.wv, ab hoc
loco alienum esse Vläetur. Itaque malim:
&NN 0U y 174 ow'rw TÀOY EOV e:g*ysw uéra,
LF Electr 5;,6.11
aAA oU ueTQo» GuTOTZ, TV 'y £püy XTAVEIY, .

Ys. ai9. &poslg vemémy H APU T

p - - OE&'O& X dC Y
^ BieTOCc és yof-v wS', U?"Sge"rz'o& etc.
Lacuna fortasse sic explenäa.
: .wg/.wcæ' muNdy Y
propter äseque'ns vzïqrsgxs'qrwoa cÉ vs. 151.
j at füaA Biàmy
£m xgoy 305
víxnv ogudyT A NE EO

YVs, 911. 00l voUT &gécxe, qrai IVievorxéoe Kosoy,
; N ^ / N N t b ?
T9y Tijhe DUvouv, xai voY supevn móAa.

Hos accusatwos, inquit Erf, cum Hermanno in ephem, Lips. 1807

n. 111. P 1768 mutatione constructionis explicandos, verbisque

— € ——

dol ràUT oz*p;o-m menteet cogitatione substituendum puto cU ràj-
T& TOiE OíAeg." Sed male me habet sententia quae inde prodit:
nec, puto, adeo dneptiebat Sophocles, ut hoc modo senes loquen-
tes induceret: quae Mixisti, placent tibi. ?Potius cgégws est se-

cunda persona mredii: £ibitu haec facis, tuam. voluntatem exples

hac re, non deorum; in qua structura accusativus legitimus est:

ceícxsi coj TOV 7?7'38 äügvovv etc. Sic dicitur apud Theognid. 740.
eqovóae Oesojciy ocgs gXuevel. Antloz vs. 496. :
Qe SQol vOy COV Aóyov.
doseóv oUÀév, uuY dgec O eíu mort.
Il. 2, 562. il
dN i, 1'0:.:/70&3 du Dey &geocópue , eiri waxoy vuv
ejonrati. BI
iL'klllia :
&AX £rí Wal vov
ægagw,usaä g XxÉv- puv agectápusveoi wsmSwusv,
3wgazmv T wyowomv, 871'80'0"5 TE uswxmmv

H T, 179. | j H
ow'rocg darerl gt douri ivi x?ua'ms* ægsaæa&w
«mezgn, jva, ynn ämng éqidevég £x302a.
ibid, vs. 1$2. D
Md | eU usv "ydo vi veusconTov ÜamciAüa
dvüg dmmeéccmuoOai, 9ve vic mpóvegoc Xoaemfuig. |

Vs. 955 "fÉNoé *ye v vow DeUp Evíwscev uoety
col^ xei TO ju0ey éEeo9 , Qoioo Ó duus..

caesuram positum, Fortasse legendum:

Vix ferendum est coí ad sensum abundans in versus initio ante

| j p.a?xe:v.
'"we?ro junóov e?sgw Qodon 3 Ouue.
Mihi in fatis erat, ut nihil tibi dicendum haberem, quo tibi essem

satisfacturus, dicam tamen. Ad vocem xejro cf. Eustath. 1002.22.sqq.

Vs. 590. - ciu , we NdMnpun Onov &wmweQuxog si.
Nihili est AéAnuo ónAov, quod merito Viro docto suspectum fuit,

Nam ob garruhtatem reprehensus custos nunquam respondere

pOLerat ;

N cUxovy TÓÓ .fgyov sl Ó aroujcas «oTé
Facmus autem, non commisi Sophoclis manum praeclara con-
iectura e Scholiastae expositione sregireíuua g c^jocxe eruit Schnei-
derus V. Cl. corrigens &^4Wa, nisi forte legendum z&^upa. CF

Axistoph. Nub, 260. Tloum&Anpa est Hos' farinae, farina tenuissuma, et

translate ponitur pro homine. Versuto, Veteratore, in palaestrae ar-

tibus versato. 'Translatio sumta est a luctatoribus, uncto qul
adversario pulverem adspergebant, unde firmius poterat prensari.

Sic bene sententia cohaeret. Z'ide, inquit Creon, quarn scite pul-

verem aspergas hominibus. Ad quae custos respondet: mortuo

tamen pulverem non aspersi,.

Vs. 565.

IIaesfoev vóuovug idem esse videtur, quod Latine dicitur asse-

rere h. e. tueri leges. Florus IIL. 16. init. Nihilominus Appuleius

Saturninus Gracchanas asserere leges non destmt Sueton. Claud.
X.

X. extr. Nam consules cum senatu et cohortibus urbanis Forum
Capiiolimnque occuparant, asserturi communem libertatem.
Vs spgc o p gs'z; qois EUuueTOoG 'n-em.;n TUX
Inhumanam hanc Creontis quaestionem recte repudiasse videtur
Scholiastes, qui dat wgov/2nv, e£éDny. Antigonae rex non lactatur
aspectu. cf. Ws "509* :
am) Euvímg, w ?x.efys:; óp9uc & Qus;

4359.
| Qis, d xaragye? u Dedguuiven lw ——
468.. '
' elxey 3 oUX Emíemron xaxoic.
Quae loca abunde docent, Creontis anamum O*Iamter affectum esse.
Indubitata igitur, puto, emendatio nostra:
qoia EUpuergoc - fn'gouan TÜXT
cuinam rei opportune me obviam tuh? | 1
Oed. T. 84. £/gpeTgeg "ydg wg wAvsw, opportune iam auditur. |
]dem iam ante me cum Schaefero communicábat Heissigius,

cf. *Schaevf. annott, ad h. .1-.,

Vs. 417. o gicayreg Ó e;xoy.ev S"EIOW vécov
malim Seía vóse cf. Schol. Siyouey dvrl voU, dvreixojheV qrpog wv
xówy recté ad sensum. £0 cum participio circumscriptioni in-

servit verbi fimiu. cf. Matthiae gr. Gr. $. 559. b.

"Vs. 445. x ónr évóAuag voUgU Umspmivew vouove;
Ad haec verba fingas tibi oportet Creontem puellae obstinationem
| | 6

indignatum, immoderatiusque se iactantem regia, qua nuper demunt

ornatus erat, potestate. Itaque manu pectus pulsans, qui gestus est

hominum se efferentlum, mterrogatlonem effutit: Etvel sic ausa

es hasce h. e, meas transgredi. lcges? nisi forte scribendum TOUÓS,
Videbis tamen quae observavimus ad. 553. Oed. Tyr. 555. ibique

Brunckium, Nobilis- contra virgo instantis tyranni vultu immota,

. eodem fere vestU, pectoribus manum leniter admovens respondet :

ov *ydo ví Moi ZeUg 7v c X"guEas Td)s,
oU «* EUvemog vv wdrm Oeuy Af
oj ToUcU &y &v Soumoiwiw dfetaæ-v youove,
eU0é cOevsiw mocoDrov dóu» và cd
XHQUYues , ds aygwwra xdcQaN] Deay.
Yépie üsvacOos Ovgróy. 2v Umegoonuel,.
Non eninr eas Jupiter mihi statuerat, aut quae Diis manibus as-
sidet Justitia, qui hasce potms quae in nobis sunt, vogU 8€Y ay-
Sgwwamv leges sanxerunt, quas neminem. umquam martalmm posse
credebam superare.

War es doch Zeus nicht, welcher das ver kund:get
Noch die bei untern Góttern wohnt, der Dike Macht,
Die dies Gesez m Menschen aufoezexcbenet
. Und gelten, meint" ich, kónnte nimmer doch so viel
Dein Ordnen, dafs das ungeschnebne dauernde
Gesez des Hlmme:s übertroffen hátt" ein Mensch

| Apnqs:amam hanc cohaerentlam se1moms caetera non

impediti
quum primum aspexeris,

mireris samne, qm. factunr sit, ut tam

. diu fugeret emdxthumorum mterpretum acumen. Sed fucum

illis fecerat TÀ £v dvOedao, quod saepe &gnificat nostrum:

i.

w

der Welt cf. vs. 1227. Heindorf IL;ys. p. 95;.'hoc autem 1oco

proprie accipiendum est de lege hominibus innata.

Vs. 553. — xXÀBGe cU Mfvrow TOl Ó äfycä "Dowov (peoveiy
Sic vulgo legitur. Non omnino tamen, nisi forte propter tri--
brachyn, repudiandum est x4AOg cJ &v ä'S*ou, quod reperitur in
codd. Brunckii E. T. et Dresd. a. Certissime autem resumendum
TOkÓ pro disiunctim scripto 7o/£ à, quod ab Erfurdtio invectum

etiam Schaefero. non displicuisse miror, TOigÓ opponitur T6?6 £uoig

Aóyoig vs. 552. Schol. voi& £poig Oó*pacw. Quod si obscurius di-
ctum erat, gestu perspicuum fiebat, |

' ' Y , -
Vs. 609. yójog óà, ovóey semEW etc. ! |
Genuima .est .codicum lectio, a quibus non recedendum erat

Heath1o,

vépoc dà , oU0£v &gareiv
OvaTÀy .,8)0'7(.;), qdumoNg, éxTOg üT&£.
Semper ista lex inter ommnes homines valebit: nihil mortalibus
contingit sine damno. Négog mjmoNe, lex omnibus iussa, Schol,
qronyxóopioc. : | &

. Vs. 601. — agdacsiv à óNryoscv woóvov éxróe dra«.

Recte libri oomnes «gXcce. — Chori haec sententia est in legis
confirmationem superaddita. |

uávrtoY chorum dicit, qui coniecturam fecerat de filii ad.
ventu, |

Vs. 657. . &v Toi& *ydg clueloicw Geig t dvng
xXenovóc, Qaveiras wdw móke Qixcueg v,
x&i ToUroy dv vv dydeà Ougcoíqw dyd
660. W&Og uév dexew, eo Ó &v &exeoOon Oéheiw
dogóg v d &v X Eu qeogrerauévoy — -
péveiw Oixouov. uoayo9ày. qrnpus cirm.
ogrig . VmepfJag ) váwoug QuQevau,
| 5jy ToUTWTÓcCtY TOlg wQuToUGW Ewwoi,
665. ( eUx écY émaiwoo voUTo» €E époU vuxriv.
-dNN &v méMg cTíctis, voU0e xpn xAVew,
xa) guuxga wa Oínmwes wa) vovavTÍA.
: ævagxmg "d peiQov oUx £oTW wUxóv.
»659 — 662", inquit Erfurdtius V. 6. ,perverso órdine vulgo Ie--
guntur post v. 667. ut, quem verbis coUTov TÓY owägo& deægnar—l-
þut*eg multum quaerendo reperias nemineml' -—etin hne — ,Ne
multa, nihil sani loco inest, nisi versus ad mentem Seldlen mei
transponantur" Id quod supra factum vides, consentiente etiam
Schaefero in ed. Tauchn. Multa contra Triumviros acute dispu-
tavit censor Jenens. 1810. p. 67. No. 84. rem vero minime ab-
solvit, Eadem enim ab Erfurdtio iure reprehensa sententia ex
ipsius quoque exit explicatione, qui paret principi, eum confidam
parere velle, Nam. civis est qui paret principi, quem poeta di-
cit, non iustissimus idemque honestissimus homo, quem exputare
vult censor. "Tamen prorsus reprobranda videtur transpositio.
cUTcg enim dv5e neque ficta civis persona est, quae obedit imperio,
nec qui a civitate rex est creatus, sed praesens filius, quem di-

gito pater monstrat, quemque tamquam qui aliqua cabgine cir-

é 8 5 : j : W^ $ R * 5 . 9- i b
cumfusi non viderunt interpretes ad nihil non attenüssinu, Quare
$i communis hic locus esset, admodum frigeret sententia, sim
autem exhortatio est ad filium, praeclare adhibetur et viri nomen
6u »/ . : N
et xXX&ÀOc d&oxeiy SéAew et denique Oíxouog «oyogog qagacTÓTMS,
quibus pater quoquo modo filio blandiri studet, ut generosae
indolis adolescens spe imperii et honoris cupiditate avocetur a
milli amoris animi perturbatione. Hinc transitus fit ad ea, quae
proxime sequuntur. Nam si ne filius quidem regiae potestatis
heres futurus obedit patri, nullum amplius urbs imperium habet,
.quod civitatis malum est gravissimum. —Sic ommia recte proce-
dunt, id quod magis etiam docebit translatio teutoniea, quam ideo
adnuciendam duxunus. .
- Denm wenn schon verwándtes Biut
'Treulos wird arten, wie vielmehr ein fremd Geschlecht,
Denn wenn ein Mamnn deft Seinen sich getreu beweist,
Bezeigt er auch dem Staat sich als ein Rechtlicher.
Doch wer sicli áuflehnt, die Geseze untertritt,
Und seinen. Oberherren vorzuschreiben denkt,
Der wird des Lobes nimmetmehr von mir empfahn.
Nein, wen der Staat bestellte, dem gehorche man
In Kleinem und Gerechtemi, ünd im Gegentheil.
Auch dieser Jüugling, tran' ich zuversichtlich, will
Gut herschen und sich vwohl beherschen lassen auch;
Und wird er in der Speere Sturm gestellet sein, -
Aushalten, mein' ich, als ein treu Standhaltender.
Deni Herrenlosigkeit ist der Staaten grófstes Leid.

Vs. 669. aUif m6Anug OANuzI, 4à dymedcvovg
eixove TÍSwow*-

Vulgo post sóAec additur 7, quod retinenduni videtur, dummodo

subinde scribatur 79 «v. cix. 7;9 cf, Eur. Hec. 521, ed, Herm,
'yeeiou 'yuvacmeg n3 g wgsa*Bu*rou.

Vs 677. — a^w uév, ei u) TO Xgàvo xexuAéuusOo,
: '*A&!fysw Qg,ova;)'vzggg (Sy ?xäl'y&'.g* -503875 arff'gz'.
Schaeferus conucit (jeQAXuueSa. Scil. 40V voly,
Judicu senes infirmitatem non queri solent, sed memoriae, Plato
Lach. p. 189. c. &y9 ué» *ydg fmiavBdvoum du v moAAd, l
Tiv Wiex/ue, dy dv huvon9O fgegzScu, «ed mi. d dw dmojsw, édy je

peTAEÀ GANo) Aéyor nyévovrvou, oU avv MÉMYVXU RI KexAcuucOn

igitur propriam vim habet, nisi senectus aliquid iam nobis sub.-

ripuit, quod respicit ad vs. 667 TéYAYTÍA, à quo si recesseris, nihil
est quod in tota oratione reprehendas.

Vs, 6g1. s"yaï 9 8mwg c) ui Aéyag og3oc Tó)s,
eUr dy 3uvou,unv MT emusciuMy Aényeivs
Sic scnbendum v1detur addito interrogationis Signo post Ae'yezv

Dafs nun mir was du redest, nicht das Rechte scheint,
Nicht kónnte, ia nicht wü(s? ich zu erwiederen?
.Auch noch auf anderm Pfade gehn yielleicht wir gut.

Vs. g61. 06 TOi; QéNovei qOy QíNoy M&f Eovoy.
vide ne legendum sit OaveUc, quod multo significantius
Tamen ferri quodammodo potest vulgatum Toi; SéAovei pro

fBovAopévoie, quibusliber. EPIChaI'm Athen. p. 256. a. o Aoy, Vs.
fortasse scribendum oJ a'nv'ye B Scxoua'ocv.

est,
TOiG
767.

lNon adsentior.

— 4 —
Vs, 777. "Eþw; dvixame I X AY,
"Egoe, óg £v wrüumci qria g,
óg év naAaxas qrageiig
.. Vékvidog evyUxeUeig; |
Loärrum foret enumerare VV. DD, coniecturas, quibus loci huius -
non adeo impediti sententiam. obscurarunt magis quam 111ustrarunt
Nihil videtur mutandum, "nor, mqult Chorus proelus invicte,
guz irrumpis in beatorum hominum , divitias (h. e. qui ad bella
homines commoves s;usmplenda v. €. Graecos advelsus Trmanos)
et post partam victoriam in puellae (1ecuperatae e. gr. Helenae)
| gems pérnoctas. 'Ev m'/pow'z gimTéig eodem sensu occurrit Aiax,
v$. :85- TíGCoW £V moluvaug qvrvOY, Kc/uorX sunt boaa quaecunque, |
praesertim' vero. pecudee qulppe a quibus veteres priscis. tempo«
ribus maxime divites essent. Od. XIV, go.
| &ANà Funoi |
T QMUT O ä&cgäaäärrovmv' 6772'?,810:!' ovà &i Qeido.

896. óJU 'yoeg qor oUT. &y, &i TÉXVOY ,u.n-rng s(þuv
oUT &i mócig uoi xow&ævwv 8TüXETO,
Bía. oAv aévY. dy jeouuy. ardvov,
Haec ex anthm*aus moribus suünt illustranda, - Prommls tantum'
inhumati PI'OPIIquIS sepulturae offlc:lum incumbebat, It-aque hoc'
dicit. virgo generosa. Non 1mprudens in haec. incidi pericula;
Necessuau sum cedere coacta. Officio fratri praestito,. quod mihi
morti fuit, 2ente nostrà ad radicem usque exsurpata ; vir nullus
adhue neque supe1ste€ nec qui aliquando nasceretur, fungi po-

terat. Mantus T proiectus esset sepulturam haberet. a comuge

secundo, filium humasset filius, quem ex alio viro suscipere po-
tuissem: parentibus autem utrisque vita defunctis non erat, unde
frater fratri gigneretur. JInde factum est ut hac mea muliebrt

manu frater sepelendus esset,

Vs, 1020. . Q mQéofdu, móvres, Qee vokóroi awomoy,
vofeVes! dylgóg ToUOs, woU0é pawrwils
&fvrgom're; 5;,441' elul, TOV vt "yévoug
éEnunoNuon wawrreoerimpu ardiou,
Retinendum est quod libri exhibent o?'wgom*rog, in cuius locum
male o'c'qrgwrog coniecerunt H. Stephanus, Canterus, "Wakefieldius.
m eaveToc respicit ad praecedens Tofevew. Ommnes in hunc virum
. tela dirigitis, 'et'xipsa quoque vátum peritia mihi negotium faces-
sSit. Sequentia vero cum his non cohaerent, et bene addita erat
interpunctio ante TY a Brunckio sublata, Jï.tiam TQv) e libris
restituendum, quo Chorus significatur. Ill quidem (cf. 290. sqq.)
iam dudum me vend?derunt, et in navem'comportarunt. Ironice
hoc dictum est in Senatum, cui mercatura legibus vetabatur. cf.
Aristoteles Polit, HI. 5. 4. p. 98. ed. Schneid. £v à€ vai$ oMryagxioue
Osra piv oU dvéxeTon eiwu qroMiTmV GÓ cupsjudrev "ydg paxgav
&i uegélew vv oigxdïv" fAdvauso) 0 £vüéysvou* mAovrcUo: "jdg x«i oi
moAAo)| TüV Texwrüv. 'Ev GOdBmig 08 vópog nv, vóv Oéxom évdv
pn dmscxupuévoyTüe diyogde, u Levíxew dextis. Huiusmodi
indirectae populi cuiusdam aut hominis irrisiones plures exstant

apud Sophoclem, licet propter temporis longimmquitatem raro ob-

serventur. Similiter Oed. T. 1519. ex Hermanni coniectura
2. . e A ( / - 'o 01 * .
Cleon notatur, et in Aiace 1105. TOU àé goU xpéQov de sibilis accipi- -
x ; :
endum

endum est, qui sonabant in Lacedaemoniorum dialecto, Cf. ibid, 1077.

/ - f2 /.*$ & ^ c/
xci coi mgoQovo TOYyÓE H 8*9&7*:?5;?, OT Q6

Auj Tóvüe Oümrov, aUvóg dg vAQous aécus.
Qquae actor, puto, sic pronuntiabat;

xaí coi TgeoQoviyv cdvOe pn cámcTsiV, 0mTUC
pÀ Tóye cdarwyv, aUTóg ég TaQdge méc d.

cE M. Maïttalr. de gr. ling. Dial p. 147. 6. E pro 9 Laconice;
ut constat ex Laconibus et Lacaems apud Aristoph. Lysistr. v,
1501. 9. 5. 979. 010v 'Accvaw, "Acavav, ayaauis pro Ssov, ASnvnv,,
ASmyQy, c'ym3oUs. Plato MMen. p. 99. &, x&! ei Adovec, oray iv
éywopadCmoiw — ei*yovdoy avägoc c61o0$ (sic cum Wolfio scribendum -
pro Qeig) dvíág, Quciw, ovreg. Arist. Eth. Nicom, 7, i. xoc&awrsg
ej Adxweysec &Elodoaci qreeseryegedei, ÓTOV wyaoSwo-z a'Cþoägæ TOV, Xejog
dvüe, Qach. Ad vocem xpóQog cf Theaet. p. 205. b. xaj g à5,
wïwxgwrsg, Tíve G TÓV a$wvwv e91, spóQos vi& uóvov ojoy a'ugz'r'roua'n;
Tüe "yAéTTSe. Eustath. p. 815. 45. Aljuog Qé Auovísiog isegei, ToUg
MUfX OU ;.wa)w;oc exxNÍvew av TO Éxov ovjuów woi eby"sw «el
vjéQov, & ij voaolía pdNisn dv oag;,wrfro: 0io «&. Qunoveovreg vodg
TQe'yikoUg Gg Q ToioVTove, wgogwmäawæ £y 'rw 80wcag n,uoes £X TÓV
cry ob roy Eugmäov Aéye d xaiomi Hsgm?xsoc Qaci TQUTOV ÉxxXNTIGU
Tóy àà veU & cxupaTicphov ToQ f;npwwog, eg emgemi Oi TTAGTUY,

- Vs, 1052, 'rgoxovg oapMM'rngocg nNau TeÀOY,
Sic recte ad Valckenaerii mentem rescripsit Erfurdtius pro vgoyoje, -
T(. G.. dictum est pro brevissimo temporis spatio, quo in ludis
gymnicis stadium cursores percurrebant, Cf, Eurip. Medea 117g.
7

40n Ó eyéAwev *XGOMÀoY ämrAe'Sgov* äga',uov— |
vaxUe aiens veeuóvov &v imcev6.

Kaum auf der Rennbahn regend seiner Schenkel Kraft
Das Ziel erflogen-.hat der Renner hurtigster.

ibique Porsonum. De circumactw rotarum currus solaris capi non
potest propter e&quAAmTaeas. |

Vs. 1085
TÓ v sixdOny vydg ÓenAóv, libri omnes dant Ó&wov, quoä haud

dubie restituendum. Nam loco cedere animus refugit. cf. 1084.
éy Oewd wagæ. Oed. T. 669.
cTuvég p6v eiuoy SnMg $s

.Oed. Tyr. vs. 1o0.
| .. dg vóà aiue XeiudCoY . 'n'o?w.f
1'03 e dictum Bsm'rmws'. ToUTO *ydo TO Waxóv, O CV m?w x t Ctn,
oupwc TA

Iuv — : 015.
MA -- P €— y — wKy?7?) . £K
paue ves(Qer mrgog vuxrOc, 0cv unT 6Me,
uiv &AAov, dcig QUe eo2, (QAehpou aov &v.
"T eigec.

. 6U 'yoeg p pmgoa fn'gog' tye coU mece, sweï

