Cl5_qt-1
author: Eckermann, Nikolaus Gottfried Christian

z
W a.

? o« d
* E Z
&cs ,Q.R)

VL .

p

Pt

: , ,
. Commentationum
g edanens1iluu:muHü
* * Fasciculus I
[ : ïxvnsun't-: :
| Obseryationes criticae in obscuriores quosdam Heratii
| et Sophoclis locos.
E " . Auctore
* Nicolao Godofredo Christiano Eckermann,
E Phil. Doct., Art. Liberal.i Magistro, Athenaei Gedanensis Rectore;'!.Gfaecammqixe et
Romanarum Litterarum P. P. O.
GEBSRBERENUS
Berolin:i, r 25 BC
| V in hilbhraria Maureri

3 b "
m a — l m - A
: )»..." - — : - - T CT - - -
EC NY . gtacas: z. S * 3 E.
n * x
us $* * Y ,
H
! ' :
; b
[
b- :
F
L. í 3 1
4
| ,
n
L] E
E E * *
p-
o j
E i
r
asl
E
[
$ " :
: *
E ;
iX E * *
* E , k :
y^ " ? ïvo
E A M h.
*
j : i 1 i / d .
* t rj
E x C y ?
N * l A * * w :
2y ;
n * X
iv x ^ :
; : i
p - ^ . S ..
E : * :
p k :
: 3
A35w ^ 1
* .. |
A RSAS
m à »
E Y : .
M"N.« » "
h

Observationes criticae in obscuriores quosdam Ho-—
ratii et SoPhochs locos.

Horat. f Ccumm N X
Sunt quos curriculo pulverem Olympicum
Collegisse iuvat, metaque fervidis
Evitata rotis, palmaque nobilis
"Terrarum dominos evehit ad deos:
Hunc si mobilium turba Quiritium
Certat tergeminis tollere honoribus:
Tlum etc.

Ingeniosissima est Bentleii coniectura, qua summmus ille Criti-
corum princeps grammatico, quod huic loco inesse putabat, vitio
mederi institut, quae, quamquam quidem in textum non erat
recipienda, digna tamen videri poterat, quae idoneis argumen-
tis refelleretur. | Quod a novissuimis Horatiü editoribus praeter-
missum esse miror. Quare quum adhuc sub iudice lis esse vi-
| deatur, quasi ab integro mobis vulgatae lectionis patrocinium
suscipiendum duximus, praesertum quum interpretationi quoque
loci suspecti vitium. subesse. credam ab nsdem nondum animad-
versum. ]s autem qua pollet recondita doctrina post 790 Huric
praecedens verbum iupat, integra sententia inter ista verba in-
terveniente, ex emendati sermonis legibus suppleri posse j—negat,

Quamobrem quum verbum proxime praecedens evehit, si post

—— 4 — »

hunc repetatur, cum sententia non quadret, ex coniectura, pro
. vulgato . evehit Xrepo:mjt evehere, quo facto difficultatem, qua
ex ipsius sententia hi versus laborabant, grammaticam prorsus sub-
latam esse nemo mnegaverit. Igitur ipse quoque, si nulla re alia,
quam poetica, quam vocant licentia excusandum ducerem Ho-
ratium de peccato in grammatica commisso, id quod a pleris-
que *) factum esse video, libenter in summi viri concederem sen-
tentiam, nisà id fieri vetaret et librorum MSS. auctoritas, et legi-
tima sententiae iunctura, Nimirum pro certo polïiceri ausim,
verba ista: metaque — palmaque usque ad Deos — parenthesi
includenda esse, ut metaque palmaque positum sit pro et me-
ta, et palma, cF. II. Sat. 4, 5. -dnytique reum c?octumque Pla-

tona , 19, 54. oculisque legi manibusque teneri, ac tota sententia.

epexegesis fiat praegressi Sunt quos curriculo pulverem Olympi-
cum Collögisse iuvat. Qua interpunctione admussa nihil impe-
dit amplius, quo minus post hunc primariae sententiae verbum
iuvat recte suppleatur. *
Cuius áutem interpretationem vitii suspectam habeo, id ex
toqti«—us carmunis, ut videtur, arguitur tenore. Nam quum in di-
versissimis humani generis studiis, quae hoc carmine vates . per-
sequitur ,.X nullum ceteris videatur voluisse praeferre, non iniu-
ria mihi in palmae epitheto nobilis offendisse videor, quo adie-

cto Olympicae victoriae plus tribuitur honoris, quam. sententia

*) CE. Mitscherl. V. 6:. ad. h. L. Stxucturam hanc verborum ob interiecta metaquay
| — ad Deos paullo duriorem esse non. nego, neque tamen ideo in carmine eo-
que lyrico reprehendam.

postulat. Quapropter illud ad dominos terrarum retrahendum
esse censeo, quo nomine Romanos tantum existimo potuisse insi-

gmn *

Suet. Octavian. 40.

BRomanos rerum dominos gentemque togatam! ef. C cz 6351 '757/*"*/5 '4"«
; ;tta ut hi quatuor versus ommes spectent ad Romanorum Iudos

circenses, quibus illi non minus gloriabantur, quam si Olympia
vicissent, Quod eo fit verisimilius, quo praesentiores adhuc Hora-

tius tum, quum carmen hoe componeret, seculares anno praeteri-

to celebratos ludos memoria teneret. Neque Olympicum quemquam

contra nre pulverem collecturum esse puto, quoniam Graeci ludi

commemoratio etiam hoc nomine paruni se commendet, quod reli-
qua, quae vates attulit hominum studia, cuncta ad solos perüneant
Romanos. Denique ut nullus iam dubitationi locus relinquatur,

agedum, contemplare mecum sequentia :

Hunc si mobilium turba Quiritiunz
: Certat tergeminis tollere honoribust
im quibus a.b editorumr expositione imirum quantum discedo.

Etenim ex communi interpretum sententia hi versus accipiendi

sunt de suramis m.aglstra.tlbus, ad quos ab mconstanu se candi-

dati Quintium turba extoll gaudeant: tergeminum autem nue
imerum e poetarum more iudicant numerum finitum positum. esse
pro infinito, Sed quum, ut supra docuimus, nobiles palma ad
summum honoris fastipium evectos esse dixerit. non inficete
nunc a poeta transgressus factus esse videretur ad secundum ci-
vium ordinem, equites, utpote quos itidem honoris studio trahi
demonstraret. Neque vestigia desunt, ex quibus coniicias, eandem.

,-

ipsum, quam ex quadam. verisimilitudinis specie inire viam po.
tuerit, re thoque vera esse ingressum. Primum enim expende
quae afferat glossator vetus, cuius ne verbo quidem a doctis ho-
munibus mentionem factam esse eo magis mireris, quo confiden-
tus . sibi de vera poetae sententia constare pronunciet, Cuius
quidem verba haec sunt: loguitur autem. de eo, qui favorein vul-
&* captans optat, quum . ingressus sit £heatrum, plausum sibi edi
a populo. Sic enim. accipiebantur in theatrum principes, de qui-
bus bene populus. sentiebat. Hos enim plausus tergemmos aps
pellat.. Et recte guldem,
Ep-L36, . .
quid censes, müurera terrae?
de maris extremos Arabas ditantis et Indos?
Ludicra, quid, p/ausus et amici dona Quiritis?
Quo spectanda modo, quo sensu credis et ore?
F'irgi. Georg. II, 505. sqq.
Sollicitant alii remis freta caeca, rüuntque
In ferrum, penetrant aulas et limina regum.
Hic petit excidiis urbem miserosque Penates,
Ut gemma bibat, et Sarrano dormiat ostro.
Condit opes alius defossoque incubat auro;
Hic stupet attonitus Rostris; Auzc plausus hiantem

WPer euneos (geminatus enim pleblsque patr umque !)
. "Corripuit,

ubl v. Vossium p. 4—48 Cum quibus si- conferauw Nozter Carm.
Lib. Il, 22. sqq.
Te Jovis impio-

Tutela Saturno refulgens
Eripuit, volucrisque fati

. CoTardavit alas; cum populus frequens
. Laetum theatris zez crepuit sonum,

simul apparet cur tergeiinos plausum appellet honores, qmppe
quo.ter geminato h. e. a patribus plebeque ter repetito adve-
niens acciperetur. Unde confirmatur etiam Vossii Xinterpretätio
ad V1rg l L geminatus ad patres plebemque retrahentis, quaeb
Heymo frlgere videbatur T. I, p. 599 in varietat. lectt. :
Hoc igitur posito nova auctoritas accedit antiquae lectionis
varietati nobilium pro mobilium, quod quum codices .suppeterent,
in mobilium corrumpi potuisse non sane mireris propter 70 turba
Quiritïum, cum quibus male iungebatur; mobihum autem s in-.
hbris repertum sit, non facile exputes, qui in lectionem exph-
catu multo difficiliorem commutari potuerit. Nobilium autem ..
trahendum est ad tergeminos honores. Cf Meibom. Maecenat.
P. 55. Ita enim consueverat Bomae fieri consuetudine, ut Princi-
pibus, ac post eos summatibus viris, pratiaque et dignitate con-
spicuis,u ac bene merentibus, ubi publice.in theatris, hoc est, ludo-
rum et spectaculorum locis comparerent, honoris causa et testandae
venerationis Populus Komanus assurgeret, fausta ac felicia accla-
maret, manibusque plausum daret. Prop. IIL, 16, 1g.
| I-nunc, tolle animios, et tecum finge triumphos, —
Stantiaque in plausam tota theatra iuvent,

Phaedr, 5, , og.
In plausus consurrectum est,
Suetonius August. c. 56. Eisdem praetextatis adhuc assur-
rectum. ab universis in theatro, et a stantibus plausum, gravis-
sime questus est. . Ita nobilium honores sunt ii, qui nobilibus tan-
tum tribui solent. Quorum ex genere quum Maecenas nom. es-

vere mallet (Dio lib. LV. ó9s xa(meg iaae?7 aUvO dyr vÓ oTU
emi «oXUy xgóvoy smérgebs), his versibus : Horatium augurer
ipsum voluisse significare Maecenatem, qui quamquam mnullum
umquam maglstratum ambierit, tamen gavisus sit illis honoribus,
qui ante ipsum nemimni, praeterquam nobilibus contigxssent Cf. lo-
cum supra laudatum:
laetum theatris ter ereptit. sonum. -
Qm sonus quam gratus ipsi fuerit, patet etiam e Carm. I, go, 5:
datus ín theatro
| -v Cum tibi plausus
Clnre Maecenas eques, ut paterpi
Fluminis ripae, simul et iocosa

Reddexet laudes t1b1 Vaticani
| Montis imago.

dn quibis equitis nomen additum esse vides, propterea, quod
equztz h. e€. homzm zgnobzh hnnos llle Obtlngeret

Vb a. j d9 Gaudentem patrios findere sarculo
Agros; Attalicis conditionibus
Numquam dimoveas, ut /r2be Cypri&
Myrtoum pavidus nauta secet mare.

Haec 'Vossms Sic vertit:
Wer sein vüterlich Feld muthig mit scharfen. Karst
Aufwühlt; biete sogar Schátze des Attalus, |
Nie wird solcher bewegt, dafs er in Cyprus BHoot
Die Myrtoische Flut bange durchsegele.
Minus recte. 'Irabs enim Cypria navis est firmissima in Cypro
insula ad mercaturam constructa. Juvenal XIV, 976.

Et plenum zaognis trabibus mare, 4

! set, ac magistratus contemnens sola equitis dignitate contentus vi-

— — À — Á À ——

COU NK M BURMASTEOPIE N ss Ia

Acron ad h. l. Popillus Cypria abusive ponitur pro quacun-
que, -sive quia illic validiores erant. Porphyrio: COypria
trabe, pro Cypro (scribe: Cyprio) ferro abundante, Cy-
prüs enün clavis naves fisuntur. Nec mirum sane, si cymbam:
rusticus conscendere veritus esset, ut ea per Myrtoi maris sco-
pulos navigaret, quod ne audacissimum quidem mnàutam putem
praestare posse, ut eiusmodi iter sine 501'1x1idine ingrediatur. Con-
tra is pavidus. merito nauta dicitur, qui ne in solidissima qu-

dem navi, mari se audet commnittere.

Libr. l. Carm. »,.Vs. 55.
| . Sive neglectum genus et nepotes
Respicis, auctor,
Heu nimis longo satiate ludo;
Quem iuvat clamor, galeaeque leves,
Acer et Mauri peditis cruentum
Vultus in hostem.

Fabri coniecturam Marsi pro Mauri reponentis in textum re-
ceperunt Bentleius, Mitscherlichius et qui eius vestigia calcat Doe-
tingius VV. ClL. ali his immnixi argumentis, Primum, aiunt, im-
belles fuisse Mauros ideoque BRomanis non valde extimescendos;
deinde copias gentem barbaram habuisse equestres non pede-
stres, denique hostis vocabulum negant de Romanis potuisse usur-
pari. Quamquam vero e locis a Bentleio allatis efficiatur,
Mauros artis fuisse bellicae expertes, tamen singulorum ami-
mum audacem, cuius acer vultus testis est, nemo n?egabit,* qui me-
minerit Eterribilis Jubae eæäpectationis, de qua loquitur Sueton
vit. Caes. c. LXVII. — | "UOR : |

LÀ

Peditem autem Maurum appellare poterat miülitem ex equo
deiectum. — Quod vero tertium adiungunt, «0 lostem cruentum
/ad(.Romanos non posse pertinere, id verissimum esse iudico. Tae
men Marsorum quoque inculcatum nomen. non est eiusmodi, ut
fidem facere possit lectori, Nimirum Marsos cur dixerit, infe-
sussimum olim Romanis populun, ubi de RHomani exercitus
vitüte loquendum erat? Quod si ferri possit, quid sibi vult
TÓ peditis? 4.Ign0tm£r—1 videlicet Romanis erat, Marsos non valere
equitatu. Sensit hoc, ut videtur, Mitscherlichius, qui cruentum
hostem eqmtem facit, ,,cer*. inquit «vultus in hoste&n, equi-
tem, ex oppositione Marsi peditis. "Werum hariolari hoc est non.
interpretari. NNum forte in peditem Marsos minus acrem vul-
tum habituros esse opinabatur? Quod autem in hac re gravissi-
mum est; postquam poeta vs. 57 civilia bella nimis longum ap-.
pellaverat ludum, metaphora desumpta a gladiatoribus, qui par
pari sunt opposit, nunc iusti legitimique hostis nomen adhibere
- debebat, ac praesertim eius, qui contra Caesaremi opem Pornipeio
tulerat. Jtaque. omnibus modis Mauri sunt retinendi, ad quos
etiam-respicit clamor, quo barbarae gaudent gentes in proelium
iturae, Homer. lliad. y, s. :
"Tedsg iv an?'y'yïj' T $yomi] T' io«y, ügwdeg d
WÜTe qeg wAoryyr "yegivov. aréAei eUgavéoi qreo.
quibus obviam it Romanorum silens agmen, galearum clypeo-
rumque nitido splendore coruscans. Similiter vs. 59 hinc Maurum
fingit ex equo deiectum, illinc Romanum iam propms accedeutem
ut victum trucidet, Homer, ibid.
Il. Q, 455. — ei 9' & lcay evyfl ucyem mvelovreg " Axauci.

zi

qüre qUg eionAov éaiAéyei &omeroy As
ojgsog dv XoguQe, xoOsy 0é ve Qaíveron aeyi*
€€ TUY FQX,0MévoY Qmo xaXxoU GSecaecíno
alyNy zauQavoeca r ai9ígeg ovomvóv iav
Apta haec orationis seriei et summo poeta dienissima sententia.
'"Vix tamen adducat, ut cruentum hostem ab Horatio profectum

esse credam. Itaque vide ne sit reponendum'
eruentarm,

| | Voltus in hastanji./
ct. Eurrp thes. T T OM

ej u9 xvgplüctis woks,xwug amo Y9ovég
| Qeuyov'mg, &AAd gOv ,QAeqrov'rog eig äogv
sed tuam intuentes hastam.
Plutarchus Caesar. p. 729. E. ov *y&g iiveíyovro vv Ucody dwx-
Qseouévav, oU0 évóAuwv dv cQORAMcTe TOV ciüngov o'gä—ws;x,«—
dÀX imespéQowro xal cuvewaNUmToYro, Qeiluevoi TOv arooamrov.
Quod Caesaris contra Pompeianos in bello civico adhibitum
stratagema quum verissime cum IH. Carm. II — '

Jam fulgor armorum fugaces
Terret equos, equitumque vzo/Ius.

'"contulerit Passovius ineus in motis manuscnpus, etiam hunc
locum egregie illustrat. Jam enim cum equitibus pugnandum
est, qui vultui non patcant, animoque ferociore irruentem in
ipsos hastam intueantur etiam tum, quum iam prostrati nonnisi
vultu hostis a .se impetum avertere valeant. ,:Cruenftam autem ha-
stam Xappellasse videtur vel propter cruentum, quo Romanorum
hasta tincta fuit, colorem, cf. Liv. I, 51 Aasta s*arzguinea, vel prop-

ter hostium cruorem, quo in pugna cónspergeretur, . .

Carm. I, 5, 17.

Quem mortis timuit gradum,
Qui szecis oculis monstra natantia,

Qui vidit mare turbidum et
Infames scopulos AÁcroceraunia?
Celeberrimus hic locus est ac nenini non auditus propter
insignem, quam eidem DBentleius adiecit notam, qua pro income.
parabili oxis sui facundia in subsidium vocatis plus triginta col-
- lectis. e scriptis antiquorum locis parallelis evincere studuit, Ho-
ratium aut non soripsisse siccis oculis, aut saltem scribere de-
buisse rectis, óg2ois - vcig Oupacu, quzod quivis vel metlculosus,
vel femina id praestare p0881t ut in Praesenüssnno mortis peri-
culo rigentes oculos habeat. Et pervicisset sane, idem si probare
valuisset, eandem quam vati cum optuimo quoque interprete sug-
gernt sententiam, veram fuisse auctoris mentem. Putabat enim
Horatium hic invehi adhuc in singularem primi nautae auda-
ciam, de qua antea questus fuerat v. 9 — 16; in quo quum con-
sentientes haberet editores ad unum Omnes, non erat sane, cur re-
pudiarent coniecturam et *Vingeniose inventam et perquam doctis
argumentis firmgtam, Secus autem res habet, ac VV. DD. Opina-
bantur. Qui enim ferre poterant ill eadem hic repetita legere
maris pericula mortem minantia, quae iam antea vividissimis
coloribus ob oculos posuerat? Aut qui fugiebat ipqo's gradatio-
nem Lis verbis inesse debere, quae foret nulla, si de audaci
.homme, qui Africum rell non timuisset, nunc adiectum - esset,
hunc tah mente praeditum gradum ad mortem metuisse nullum?

Propterea enim audax dicitur, quod ipsi se morti imminenti non

'dubitat offerre. ^ Quapropter mihi quidem est persuasissimum.
sub quovis mortis gradu intelhgenda esse insignia, quae in terra -
pro maleficiis suis horrere debebat, supplicia, quorum tantus
esset terror, ut sine lacrimis a .dulci patrise solo discedens
proiicere se sustineret im monstra natantia, turbidumque mare et
infamium scopulorum tumultus. Nam verissime Benileius et ap-
^posite ad lectionem vulgatam, licet iisdem eam verbis oppuonet'
,Atqui smcos, mqult ad rem anuam tenere oculos, ub1 morta-
hum plenäque lacnmae excuterentul, non tam 7'01707 u$ €st, quam
: durluae, non tam audaczae, quam atracztabzs, non tam magm.
animi, quam fert et inhumani. Adde Tibull [. El. L, 65.
Flebis; non tua sunt duro praecordia ferro
Vincta, nec in ténero stat tibi corde silex,

Illo non iuvenis poterit de funere quisquam
Lumiua, non virgo, siccz referre domum,

Pedo Albinovan. El. I. 252..
Sed Mavors templo vicinos et accola campi
Tlot dixit scczs verba nec ipse gezis.
Propert. 1, 17.
àn poteris s/cc/s mea fata réponere ocelIis?

Haec quum iam dudum in adversariis meis PeTSCI']Pt& lege-
rentur, egregie subinde confirmata sunt J. H. Vossu eleganuusæ.-
ma mw1pretat10ne' |
Welchem Peinigertod' entHoh 6w W
quae quum ipsum eandem iam explicationis viami tenuisse aperte
demonstrent, honorem invent huius, si quidem inde summi viri

laudibus accessio quaedam.fieri possit, eo. minus ipsi praereptum

volui, quo-plura Viro eximio, quem.colo patris instar, accepta
debeo. upe

.vV. 95. :
Audax ommnia perpeti :
Gens humana ruit per vetitum nefas.
Ineptam ;hanc lecüonem vetitum nef aS, quasi scelus umquam
non ventumx esset, pn;mus sanare instituit auctor Parisiensis
.fedmoms stereotypae rescribendo:
" per Ventum, nefas'
Sed ememech exclamationes, quae mediae sententiae mtenectac
vim ipsius plurimum adaugent, in [ine additae efficaciam fere ner-
vosque amittunt omnes, Itaque sicubi comparent apud. scriptores
vetustos, sceleri aut terroribus, quorum imprecantur immanitatem,
saepe praenüttuntur, postponuntur autem numquam.
V1rg Aen. VIE 735. : |
Praeterea, castis adolet idum altaria taedxs
Ut iuxta genitorem adstat Lavinia virgo, |
Visa (nefas!) longis comprendere crinibus ignem,
Atque omnem ornatum flamma crepitante cremari.
Hor. Cand. L 19, 1.
"Ju ne quaesieris — scire nefas! — quem mihi
quem tibi
Finem Di dederint, Leuconoe. |
$: Si quaeret pater urbium
Subscr1b1 statuis ; 1ndom1tam audeat .
R efrenare licentiam -
Clarus postgenitis: quatenus — heu nefas! —
Virtutem lncolumem odlmus

Sublatam ex oculis qu&erimus invidi.

/
. ?:
y
n 7
TE ii i TE

Hor. Carm. IV. 6, 17.
! .. Sed palam captis gravis — heu nefas heu! —
Nescios fari pueros Achivis
Ureret Hammis etiam latentem
Matris in alvo.

Aen. X 67 3. r : . /
: Quosne — nefas! — omnes mfanda in morte rehqm?
VIII, 6. : :
Ultima secum
Bactra vehit, sequiturque — nefas' — Aegyptia comux.
Catull 68, 89.
Troia — nefas — commune sepulcrum. Europae Asiaeque,
Troia virum et virtutum omnium acerba . cinis.

: Itaque rescribere malim :
per vetztum, in nefas,

In faclle inter ma:et. n eïmdere potmt
.Ovid. Met. XI, 659. — — |

Per tenebras intraque morae breve tempus m urbem
Pervemt Haemoniam.

C€arm. I. 6, 1. :
Scriberis Vario fortis et hostium
Victor, Maeonii carminis alite,
Quam rem cunque ferox navibus aut eqms
Miles te duce gesserit.

Multa his insunt, quae excelsi carminis exordio parum decora
videri possint. Nam primum quidem scire velim, cur Vario
potius, quam Virgilio, Agrippae laudes Horatius dicendas censeat,
quem eundem et magni dueis familiarem et epici carminis au-
ctorem fuisse scimus. Deinde quid erat, quod rem qïmamcunque

carminibus extollendam duceret, quum res Agrippa tot tantasque

A. RR GE *

gess-erit, ut ne uberrima quidem ingenu vena earum quascun-.

que h. e. parvas quoque aut male gestas attingere possit? Deni-

que unde poétae tanta religio, ut in carmine ad amicum scrijpto -

militem h. e. exercitum dicat, eundemque ferocem, Agrippa duce
res patravisse a Vario canendas, quae nullo non tempore ducis
virtuti et consilis tribui solent. "Nec iniuria; nisi forte equorum

quoque mentio facienda sit in equitis laudibus aut vel sociorum

navaliun vel navium in classi praefecto celebrando. Aha igitur

tentanda interpr etatmms via, quae melius quum Horatii respon-
deat: ingenio, tum lnberet cultssimum poétam a tot conflatmmm
in ipsum criminum culpa. - Jd quod- effeceris, si verba. illa zmiles

fero:x: mecum de Vario accxplenäas ducas. Varius jam ante Ho-

ratium Augustanarum partlum fuerat; cf. Vossium V. Cl. ad Ecl. IX.

£5 — 896. P 465. militem autem fuisse tum Horaui Vensumle
Ht exemplo, tum patet etlam ex constanu nobilium Romanor um
usu ac consuetudine, quorum nemo umquam militiam detrectabat,

Ferox vero eodem sensu Varius appellatur, quo Alcaeus

Carm. I. 52 6. : /
; age, dic, Latinum,
r Barbite, carmen
Lesbio primum modulate civi;
Qui ferox bello, tamen inter 277:4,
Sive iactatam religarat udo .
Littore navem (h. e. equis aut navibus)
Liberum et Musas Veneremque et illi
Semper haerentem puerum canebat. -

Ferocitas enim, quae tributur homini molhbor, quasi natu-

ram exuit, indeque virtutibus potius ipsius quam vitiis adnume- .

rari

L

s. 17 sl

yari potest. cf. I, 15, 5. In milite autem gregario numquam non
est reprehendenda. | : —

Carm. l, 7..

Laudabunt alii claram. Rhodon aut Mitylenen
Áut Ephesum bimarisve Corinthi
Moenia etc.

. Lucims Munauus Plancus, cuius huic carmini Horatius nomen

inscripsit, vir fuit nobili genere oriundus, inconstans vero ac
diversarum partium, quae tum in civitate' imperium habebant,

nulli fideliter addictus. Postquam enim primo a Julio Caesare

consul designatus in Gallham cohortium praefectus missus erat
(B. G. V, 24), post mortem ipsius triumviris, Antonio, Lepido

€t Octaviano necis, eius ultoribus se adiunxerat socium | Jam ve-

ro Bruto er Cassie Fhilhppensi clade prostratis, quum paullatim
foedus iniquum dissolveretur, ille Antonii partes secutus erat, seu
pouus Fulviae, Antoni uxoris, quae castris Praeneste positis to-
tam tum temporis ltalham sub militum Caesarianorum crudelitate
gementem ad bellum suscipiendum concitaverat contra Octaviani
impotentiam, interea dum Antonius Alexandriae, otio deditus inho-
nesto, cum Cleopatra, Aegypti regina, vitam agebat luxuriosissi-
mam, cui nomen ipsi licet alio sensu, dederant non imitandae,
Huius Munatus viraginis obsecutus imperio vere ineunte anni
a, U. c. 714 ad Perusiani obsidione venerat liberandam, qua Lu-
cius ibidem Antonius, Marci frater, ab Octaviano premebatur; re

autem male gesta, exercituque amisso Spoletium se receperat,

5

desperans plane de reipublicae, quae iam nmulla erat, et de sua
dpsius salute restituenda sub Octaviani dominatione, cuius ille
viribus, tota fere Italia expugnata, non amplius a libertatis pro-
pugnatoribus resisti posse. augurabatur verissime, taque into-
lerabile, quod ipsi videbatur, unius imperium ferre nolens, quuin
mnulum iam libertati fefugium ltalia pararet, statim eam relin-
quere constituit, et in Graeciam, aut quemvis alium terrarum
angulum einigrando, adsciüus in itneris societatem nobilissimis
quibusque libertatis amicis novam sub alio sole Romam conden-
.di consilium cepit. Quod animi propositum ut assequeretur, Ho-
ratio suasisse videtur, ut partim exemplo suo, partim carmini-
bus alios ad. se imitandum provocaret, sedemque reipublicae, cuius
ipsum pärtibus favere noverat, alio loco transponere non dubita-
ret, quum frustra iam Romae quaereretur, Hocce amici consi-
lium- causae fuit Nostro elegantissimum hoc carmen pangendi,
quo simul lepidissime propositum ipsius nOndu»a ce accipere pos-
se fatetur, simul cáusas exponit, cur *praematurum adhuc in exi-
lium eundi patriaeque solum . vertendi consilium censeat. In quo
nira arte versatus est, ut quum suspicionem a se averteret im-
minut in rempublicam amoris, tum. Munatium 1psum omni iam
spe destitutum optima quaeque sperare iuberet. |
Etenim Perusia expugnata, quum iam tota fere !talia Octa- |
viano pareret, bellum reparare coeperat Caius Asinius Pollio, qui
cum Ventidio Adriatici maris oram oc-cw.ïpatam tenebat. Is enim
quum videret rem Romanam nonnisi armis servari posse, aegre
ferens Antonii Alexandriae otiantis desidiam, legiones ipso non
idubente Brundisium deducebat, ac foedere icto cum Domitio Ahe-

mobarbo, qui magnae in mari Lonico classi praefectus erat, Anto-

nium invitabat ad exercitus ab ipso coactü suscipiendum impe-
rium. In hoc Flaccus confisus viro amici animum ad novam
spem excitat fore, ut inopinato fortasse modo reipublicae subve-
niatur, neque cives opus habeant, relinquere patriam, cui þristi-l
nae nondum prorsus desint libertatis defensores. Quod hoc modo-
coeptum insütuit. . X :
Aliorum sit carminibus perpetuis celeberrimarum vel Grae-
ciae vel Asiae urbium laudes persequi, mihi quidem patriae aman-
tissimó Tibur nostrum perplacent et praeceps Anio ac Tibumi
lucus et uda mobilibus pomaria rivis. Idem tu quoque, p'uto,
sentires, si reviseres pulcherrimam villam tuam, animumque in-
fortunio depressum erigeres 1ucundae regionis mnostrae adspectu;
Quare, ne succumbas, quaeso, rebus adversis, et INoti instar, qui
lcet saepe imbres parturiat, quandoque tamen etiam sua sponte
coelum et tempestafes serenat, saplenter finem tristitiae imponere
memento. Pollicitus es sodalibus Tuis, alterum 'Te ipsis Teu-
crum futurum; itaque stes, quaeso, promissis ac prorsus. refer
imagimmem, quam nobis proposuisti. Is enim antequam e patria
discederet, ad convivium sociis convocatis, hoc eos appellabat .
modo: Curas pellite, amici! Teucro enim duce, qui huc vos e
Troia deduxit, alia vobis patria quaerenda; Teucri, cui certus :
Apollo promusif, alteram a nobis ahquanäo Salamma conditum
iri. Sic tu cave desperes de re1pubhcae tuaque ]psms salute;
forti animo eventum exspecta belli, quod. nunc ipsum suscipitur,
et post vindemiam demum, spe ommni sublata, de proposito Tuo

cogita exsequendo. Tum enim et me et multos alios itineris

Tui comites habebis, Interea memento Apollinis responsi! quod
quidnam sit, explicabimus, . Haec fere carminis summa.
| Jam vero singula loca dispiciamus oportet, in quibus inter-
pretes multis modis lapsos esse sequentia demonstrabunt. . .

ys 0.

Undique decerptam fronti praepönere olivam.
Friget admodum lectio quam textui obtrudit Mitscherlichius V,
Cl cum pedisequo indeque decerptam etc. pro genuino, . quod
omnes libri exhibent undique. Sed id quoque a plerisque male
intellhisitur. Bentleius explicat: ,ex eo argumento urdiquaque
exhausto coronam sibi poéticem quaerere* sensu. Maeviis Baviis-
que digniore, quam Horato. Sine dubio intelligenda .est. oliva
Palladi'sacra, quae in arce nutricebatu:, ex quo, licet undique h.
e. ab omnibus frondes decerpantur, tamen iterum iterumqug poes
tae coronas sibi avellunt. . Cui i—'nterpretationi favet Scholiastes:
undiqne decerpbam h. e. ab omnibus .€ollectam; et Vossius:
Ihn, den alle berupft, um :die Süirn zu flechten den Olb&um,
VE d5 99 : : |
Bs . Albus ut óbscuro deterget nubila caelo
Saepe*Notus, neque patturit imbres
Perpetucs: sic tu. sapiens finire memento
Tristitiam vitaeque labores
Molh, Piance, mero. :
Subobscura est huius imaginis S1m1htuä0. . Quae susplolonem
movit interpretibus, ut totam illanr carminis partem, quae incipit
ab ibus — utpote cum praecedentibus male cohaerentem alii
cuidan: carmini adscribendam censerent. Sed antequam laniare-
tur carmen [esüvissimur, de explicatione cogitandum erat, quae

/

licet primo statim obtutu non appareat, tamen mon adeo difficilis
inventu videtur, ut propterea cultrij quem vocant, critici ope lo-
€us indigeat. ]lam supra in argumento indicavimus, Horatium
propterea nobis cum Noto Plancum comparasse videri, quod is
interdum sua sponte h. e. nullo alio vento Superveniente ex mi-
gro albus fiat, atque in huius rei similitudinem amico voluisse
suadere, ut ipce-vi-sua emergeret ex rerum undis, quibus fluctuare-
tur. Quod quamquam .mihi qmdem vel máàxime probatur, et

disertis confirmatur Vossii verbis:
Wie oft heiterer Süd den dunkelen Himmel von Wolken
Beiniget, und nicht Regenergüsse .
Stetig gebiehrt: so denke du se/ósz auc/z weise zu enden
Finsteren Gram, und Mühen des Lebens,
Plancus, mit Balsamwein! !

tamen aut aliter accipiendum érit, aut iolli' mero male hucusque
ab interpretibus est intellectum. — Nam bene hoc quidem: age,
Plance, Noti instar, qui interdum sua sponte coelum serenat, ex-
ïplica frontis rugas, et ipse sapiens tristitiam. finire. memento:
quae autem sequuntur, vitaeque labores molli mero, addi non de-
bebant. . Vino enim si Plancus mala levat, non sua ipsius ille vi
recipit anrmum, sed vini. .Prae'i;ere'avnan valde miüreris, si totum
hoc poetae consilium — Munatius ne flocci quidem faciendum cen-
suisset, quum mnemini facile. persuaderetur, mero fimiri aerumnas,
vitaeque, quibus homines opprimantur, labores. Ka qui conso-
latur, naeis infelicibus plus creat molestiae, quam affert solaminis.
Atqur tale quid, mihi crede, Horatius neque dixit, nec cogitavit.
Moll; enim ex mea quidem sententia non est aäiectivum, sed
imperativus verbi mollire, Dictum igitur est pro: mitiga,

Ovid. ars amand. II, 657
nominibus zzol/ire licet mala.
Trst. HIL. 5.:55..
.,Bpes igitur superest futurum ut mollzat ipse
| Mutati poenam conditione loci, !
Cic. nat. D. L. 54. verba usu mollire, et passxm a11b1. Ttaque ni«
hil poeta dixit, quod n-on»;;respondeat-et: homlms naturae et veri-
tati. Tristiti;am utique finit sapientia, mala vero, labores, vitaeque
aerumnas, quas praeter fortunam nemo Íinire potest, vinum lenit
levatque. Ilor. Epod. 15, 17 !

p

Illic omne malum vizo cznztuque levato
Deformis aegrimoniae dulcibus alloquiis.
et infra: : |
^ nunc vino pellite curas.
Sat. IL. 9. 125.
: Ac venerata Ceres, ita culmo surgeret alte,
. Explicuit »i20 contractae seria fronti. -
Plutarch. sept. sapient, conviv. p. 1506. D.
Tl d& aoAMoig wad, u mv cuvíOeci uóe eyaw "yveoiuong, o
c? . DN 5 : - 4 — ) .
Aiévucog üomTeg £V mvgl TO oivo uaANdccuy v q2945*) x«l
eyvyeaívey. clgxiiv . qwos ovyxeéceug argóe ciNMiiAeug xad QiAas évüido-
.ef ' La ; »J ej: r / p € v
cw. OT&y Ó€ voioUTo: GuvéAO wowv. evügec olovg 0 lleg/avügog Updg u-
goms'x?mæev,aüääv sgyov ésgiy (oiuoi) wUNxog, oUié civowoug, &AN i
MoUcw, xeOümep wgamüom vilpdAov, £v uéso qpoOfuevos T0v Adjov,
[ n e ;] (s es 3 » 1
d wAeiso» Qóovüg o w aroudi g wod c'moviWg Évesw, é'yeígovmi voV T

Wpeempetee-

*) Haec adumbrata sunt ex Platone Legg. II, p. 666. B. C.

x uæraoäovm xa) Dutyéouci má v æmo(pgoo-uvnv, £Ogo Tà "GONNO 'rm:
eivoxómv eéTgéua weimdui wominocg UmeQOsy. |
Quae exempla docent, non opus esse. epitheto ornante, quod
amico minus recte videbatur abesse lIam n1h11 obscuri restat,
excepto ziero, cuius paullo importunior mentio facta esse vide-
tur, nisi quod supra significabam, de vindemia fortasse accipien-
dum est, quo tempore Horatius nov1, quod a Pollione parabatur,
.belli initium praevidebat. — BL '

. 26.
Quo nos cumque feret melior fortuna parente,
Ibimus. O socii comitesque,
Nil desperandum T'eucro duce et auspice Teucro.
Certus enim promisit Apollo etc.

Primus in hoc loco haesit Bentleius, quirnon iniuria, ut vide.
'tul, offendebat et in T'eucri molesta iactantia sui, anquam uno
Teucri nomine nawgatmms pericula possent averti, et in singu-
lari dictione, auspice "Ieucro, quae vox ex constanti veterum
usu non adhibetur, nisi de Diis aut de hominibus, qui proprie -
eo nomine signantur. Quum autem constet, T'eucrum neque vatem
neque Appollmis interpretem fuisse, iure suo in suspicionem vo-
cabat lectionem vulgatam. Etaque reponebat auspice Phoebo, quod
ipsi tum quae proxime sequuntur:
Certus ezizz promisit Apollo
flagitare videbantur, rum veteris glossatoris expositio: auspice,
hoc est, fautore, vel sponsore. "pollinem dicit, cuius responsa
vel promissa sequebatur, "a
. Sed in Scyllam vir eximius incidebat, dum volebat evitare-
Charybdim. Iam enim pro duplici, quod ipsi negotium fecerat

Teucri xiomine, Apollinis hic legitur nomen bis repetitum. Lenior
igitur medicina corruptioni adhibenda, eaque quaerenda in in-
terpunctione, qua duplici hic locus ratione sanari potest. Aut
enim sic distinguendum: |
|Nil desperandum Teucro duce, et auspice.. T'eucro |
Certus enim etc.

N11 vobis desperandum TTeucro duce, et auspice (scd Deo).
Quod videtur duriusculum propter enim duobus vocabulis post-

positum. Aut commate seiungendum est auspice a Teucro, qui

casus est tertius, hoc sensu:

Nu ( vobis) desperandum Teucro duce, et auspxce (nil desperan-
dum). Teucro, .

Hanc mterpuncuonem grammaucae leges suadent et evincit alle-

goriae ratio, ex qua Teucri nomen adhibitum est pro Munatio,
Apollinis pro Pollone, in quo uno tum temporis reipublicae
salutem p051tan1 et Horatius censebat, et unlvemd, quae ab Octa-

viani militibus diripiebatuz, Italia. Cf Virg. Ecl 4, 10.
tnus iam. regnat Apollo

ibique Vossium. Albus autem Notus, qui obscuro saepe coelo
nubila deterget, ventus est, quo secundante Domitii Ahenobarbi
opus habebat magna uiremium classis, cuius adventum Brundisii

Pollio expectabat.

E

Car-

253

Uarmenu N

-4d navem,

Allegoria, ait Quinctilianus Institut, Or. VIIT, 6. 44. quam
uversionem interpretamur, aliud. verbis, aliud sensu ostendit; ac
eliam. interdum contrarium. Prius, ut, i
O navis, ræf'erenfa" etc.
totusque etvumn. ille Horatii locus, quo navün pro republica, fluc-
tuum tempestates pro bellis civilibus, portum pro pace atque con-
cordia dicit. .A verissimo hoc acutisqsimi Grammatici iudicio male
inter recentiores discesserunt Mux 'etus, Bentleius, alij, qui de in-
