me, met, prey, her

pine, pin, marine, bird: note. not

move, dove

tune, tub, rude, pull

dry, body; fool, book; oil; pound; nOW.

Eth

121

Eve

E-thi-o’pi-an, E-thi-op’ie, a. & 7.

33

E-van-gelie

-selli-€al

Q.

VOV

D, RO

5

Ao)dq

Be3W, L3300,

3Fne

2, AITOSOF ORIV

SEeoiclda

Eth-nog’ra-phy (-ra-fi), 7. 259073 S3e9F S

TOO YU ROF

[9A

WOG,

Eth-nolo-gy, 7. 88ToLD

DOTOT, [0S

Evan-geli-eal-ly,

d. RITIBFON J,590

DWCBIN..

E-van’gel-ise, v. ¢. 7. B,R FIFIZ), &

Eth-olo-gy, 7. 22833,

BT TRBY, TR FRIF TReIRY, T8

0%, 8

Et/i-quette (-ket)

7. NIOFVFRW, 599,289

&

FRIFE. 3.

T W

c0e3

D, WITIE &

W

E-van’gel-ist, 2. RoT03FF

i

Et-y-mo-log’/i-€al, a. 3w @633 Rowop

E-van’/ish, v.z. 7

p7. -isht) T99® X500

Et-y-mol/o- -gist, 7. BW LT,

™, $IRONTIT, oI TIF I

;

Et-y-molo-¢y, 7.

3@0 watﬁﬁ&)

3W @73

E-vap/c-rate, ».7. 7. 80, ¥0A3IA B0e

3.

o

N, I/3oToN—

230,

&3

sNoITa®)

70

:

Et'y-mon, z. Sone 3

)

—, 5O30.

2. BIO TRLAO.

Eu/cha-rist (@ka-), #

@

aCS TIFD

TIRTE, LVAOIINA

i

E-vap-o6-ra'tion, 7

098 33 R0RT

2.

S TRBITTO

v

3 B0

7009, BL30309N—, WIN PRI

4\ 7

Et'lo-gist (1'15-), 7. BARPTS, R0 3R

E-va/sion, 7. 8%, 3 ABHBN, 060

ST

[$e3F8

E-va/sive, a. I3 BP0, S ABRF), 53

o

Ea-1o/gi-um (@-16-), 7

% BRNYT,

E-va/sive-ness, 7. 85 BPOT W

:[

E@lo-gise, -gize, (@'16-),

J'Z%

BRANRY,

JPWT, N0

)

'

Eve, E’ven (€'vn), 7. ®os

0

d

JoX [RRBY, TLIFRY

8BS 008

y

;

Ed/lo-gy, #. SAnP

R 03

E’ven (€'vn), a. 808 B, I, Imeddy,

)

i

i

E@/nueh (@/nuk), 7. 830xT

I90E, WOIWD, RO

V.. AD) [RRBY,

[.‘-\43

Ed-phon’ic (i-fon-), -pho/ni-Sus (-fo-)

WO TRRY, WIITO

a. TR VoTIW, TF STIFPIT; 2, oy

3t

ESES) OZ§

E'ven, ad. (exactly) &, as, e. now &1e3¢,

Y

ol

Ew/'pho-ny (@/f6-), 7. R33,8, S0

€. so &Qr3odue;

2. (so much as) ¥®

Bw, ¥w, as, I do not e. know him

Y

;-\“

Ea-phor’bi-a (i-for-),

n. T2, £, anti-

WIOTTL

RRETL.

E. hirita

WD MOTIZIRON I3AL 5 T did not e

2

quorum

%),

%)>

Q?;

3

RRdTI; E. nivulia »S

Q.

BIOBIT

see him YITI0, FoHLH PO

3« (

&

)

eb))

.

Q)’

aVOIN L

E. Tirucalli %

®

I8

was not to be expected) the comet was

,)J

¥

T,

lithymaloides HSI0NS T,

visible e. to the naked eye wo0B3,

N %95 NOWTH TIDANI,

Eg-ra/si-an (3-), 7. 6ooz:’>o~a SBO 5&)& (]

i ¢

"S\of\ = 8303~

L’ven—hand ed, a. R0, N'D' ISV B

;

7l

Eu’rope (T-), a. 000BReR), DTS

E’ven-ing, 7. Rog, Nao:bo%ae).

00339A

po

I

Ed-ro-pé’an (T-), 7. 03008605 0BT, o

E’ven—ly, ad. w&ioaaf\ mwﬁ

J\2r) B

S2030 S0

E'ven-ness, 7. wdod,

aéSdowm, 2%

Do

7. 0BT WIWS, o

WY

iR

SN S0

I903.

E-vae/i-ate, 2.2 7. WOBo SRR

Espl)

E-vent/,

7. VTR,

BB FIONF, Rond,

[IRRY,

B [RREY; 3. W, 0B

2 @03 Po; at all events maémtﬁdJa

A

n

3

}

E-vae-a-a/tidn, 2. 2590 IeBwces,

3

E-vent’fu] @ VNT ToPINRP

)

i

2. VTVLWS

FOW

E’ven-tide, 7. Sowde BRI

[S5

o

:a

E-vade/, v. 2 & 7. 7. 32 A%, BT

E-vent/i-al, ¢. ®¥F0R0RIT, WBATIToF;

é

Ey-a-nesc’ent (-nes’ent)

4. TIOT/RRMY

2. TBOR

) o

S

a04, W

SoP, T T, TN B

E-vent/i-al-ly, ad. wom $ed, TEoRY

€ask

cass;

¢h as sh

g aswn get

g as );

n nasal, @sin anger;

8 as Z;

d rrte ’

ﬁ‘ﬂ'

th as in thou

X as guj ce, ci, 8i and ti before a vowel as sh

ocean, action.

‘ﬂd)

16

—

Eve

12

Exc

AIR

)

—

Ex-a€/tion

7

m@as"ad “230005357 020 0%

E-vent-t-al’i-ty, 7. @Ros®y, Ko

(‘ Byl

T, WEA WORE

STH,0R ToBION 'asa Q.

!

Evler, ad. «oma@Etw,

2

P/

Ex-a<'ti-tade, Ex-acst/ness

72

DRI

Byl

035939 rw;s

!

OV SIETR

3. B¢ 33TF; e. and

5

éz,

O FHIT, 530

Bxc

anon Uﬁ@ﬁ

.5 forie

K

NOWORTIN; €.

Ex-aet-ly, ad

R0035aA, IO

he

since, e. after ®oRdQoW

came e. at 3 o’clock X003A F[oeBY

Ev-er-last/ing

a.

QTo3T

o

)

o8} wWor, STy oBRIe wor

Ev-er-last/ing-ly, ad. 23,59A

B

[BRA

Ex-aggler-ate (egz-aj-), v. 2. & 7. . BB

Ev-er-more/, ad. Rwo, od5eamarifg, =00

TP, VNP [B TP, ¥

). OD0%

-

wi

)

a0

Ev/er-y, a. widn

2

WOTROWD

, VO .

SRFR, WRIBY B,

Evler-y-day (

), ad. AFTRIT, dTIVO.

Ex-ag-gér-a/tion, 7. ﬁz% A THePHLED, WA

By

Ev/ér-y-where (-hwar), ad. 8 O o3,

2, wdys © 3303508 v 9 3THFR.

&

E-viet/, .4 7. BRT T, wﬁ)) VAR,

Ex-alt/, 2. 2. 7. 0=, BB RY; 2. P IR

W B[O,

Er

R

sNoYatoN)

Ev/i-dence

7

AT, s

0@0@5 (] 59,03

By (¢

Ex-a]-ta’tidn, 7. 3228 &7, SRST) D

)

written e. ®R 3T v. 2. 7. (pr.-denst)

Ex-al'ted, a. ¥z, Jw 3,3, E))\m

v

T T/EFO

Ex-am-in-2/tion

7

w@"v

QNFITH, “IQ

o\)\,

Bre

Ev/i-dent, a :iﬁw, BT, ConITOT.

s

“do:barw ”,

'5'

=5

Elvil (&/v]), #

R, TRTV, W8, TN}

Ex—'lm’me, v. 2. 7. JOE R, SETH [P

ORI, ®

By

Sweent, B3¢, @ %J WO

’3\3’

3

“ZBO3I9F S » mws pass. SO Tw

da°§3ja°3a =T

)

By

[=

Elvil eye( ) 7, T, Te2) , By, W

aN

2.

)

Ex-am/in-ér, 7. S0E T, S0 Sv\.@%’%)

il

L-vince/, v.2 & 4. r. (p7. vlnst’) 3£¢0

ri%

)

oSR e

)

Ex-am/ple, 7. 853008, S30K0

Exql

3%

VBRI, T TIPRY

YVTIHTES,

0, F9,03; for e. YVHIRT

D)

&

Ev/i-ta-ble, . 3 N%@?\.’)")SOC{) TOZO=

IR F 9N

1

[ARY, WRBA

B

TFRBOT

Ex-as/pér-ate, v.2.7.F3) 38,10, B8

}

E-voke/, v.2.7. (pr. -vokt) O, o0 =,

Ex-as-per-a/tion, 2. 3by, Sero.

Y, IR,

B

Ex/ca-vate, v,2.7. ®¥d, 3RO, BANTY S5

Wy

Ev-6-1utidn, z. 998, Q%98

8, T80T

@0, SRRV

EX (]

TED

2. (math.) SOROTTOF

Ex-€a-va'tion, 7. BANRBY, N, ned

E-volve/, 2. 2 ». 35¢3 SRz,

TP R,

~

-)

Ex-céed’ (ek-séd’), v. 2 & 7.7, &® MY, &

B

N, FIOB

2.7, STARY, BT

RTTNY, AIPTO.

Brg

E-vul/sion, 7. $30 &3500F

Ex-céed/ing (ek-séd-), . BB &, QAT

Wy

Ewe (0), #. 8¢ 00

B, ©3ZoNTB, VWPTTIW, AIOTIT.

Ex _;ﬁf’gf BRT73, @

By

Ex-céed’ing-ly (ek-séd-), a. wm$=on, ©3

b

Ex-ac/er-bate (-as’ér-)

Zr. 38R

SoNTA, 9

09 ==

by

(]

T oD

& RO,

(Bper) B’ =

Ex-cel (ek-sel’)

’

. 2. & 7.7 (-celled) S8

Ne

Ex-ac-er-ba/tidn, #. Sox=y, T&odsariee

T, DTIWAD, TeE AT, T 363

U\

W

£957 02 asaﬁfb WY TWY, TonoP

SIATY, QI‘OE;Q)M mﬁda

By

Ex’cel-lence (ek’sel-), 7. 830800, Q=0

Ex-aet/, a. R030x, 20 o:bcsaa‘cﬁé,

IS N

o

b

3

039

[a®) wa@?

Ex-aet/ from, . £. 7. ZABAD, 4230005300

bt |

—

Ex’cel-len-cy (-ek’sel ), 72, S0EWI, ROV

208 ITNH, P

OToITA ITN

e el Tl e s A

v

€9, ROV

2. BITOWTV.

By

Fate, fat,

far, fall, what

me,

met

, prey, her;

pine, pin, marine, bird: ntte not

€ |

move, dove; tine, tub, rude, pull;

dry, body; fool, book; oil; pound; nOW

P

S,

asin?

Exc

123

Exe

W Wil

Ex/cel-lent (ck/se-), @ 8303, ¥ 73,

Ex-ela-ma’tidn, z. TR, MOSOF.

YOI T, oS os.

Ex-elude! from, 7.2 7. 0R0, Bp07

Bk

TITY, W, 0=V, 3L0RRTY,

Ex’cel-lent-ly (ek’sel-), ad. ¥V SoTdA,

-

a%zam.

)

W%éﬁwﬁaﬂ.

Ex-€ly/sion, #. TRV T9T0eED, W

s

Ex-cept’ (ek-sept/), conj. BRIF, 355900,

T, 39,%,.

A J

ARFV. prep. BRZIF, VYR, v, 2.7, LTI

Ex-€lu/sive, . 300 PY B, DTIONAT;

ARY, WREY.

e. of 3390, BRI

[TaA.

i

Ex-cep’tidn (ek-sep-), 7. I8¢5, ¥IT?

w

to take e.

at

Ex-clu/sive-ly, ad. womdh, Wi FN, wt

W

B, AT,

(to,

Ex-com-mi/ni-€ate, . £ 7. WHFAT IW

against) ﬁ_ RIRBROTITNTY), L3RRI

@Y, =930N0W BHT7 TITO.

R0th, W

W& oy ; with the e. of e BRIOF.

Ex-com-mi-ni-€a/tion, 7. WS O.

14}

e

i

Ex-cep/tidn-a-ble (ek-sep-), @. W¥RFF, &

Ex-<o'ri-ate, v. 4 7. 3RV RO

BT, JoTIN T

[CweR.

Ex-cep/tidn-al (ek-sep-), @. ®TpTF, ©I

Ex’ere-ment, 7. 31e3, 0B, BOW, BJLL.

Ex-eresc’ence (-kres’ens), 7. &59%, mody,

Ex-cess/ (ek-ses/), 7. B8, W SDPRBOT

WIS,

A

yW

@, 2UTBIWI, BIZAR, WVB,ET; 2. VR

Ex-eru/ci-ate, v. 2. 7. %R, 0303V &

8 Pwer; 3. 6323%3?@50.

BRY, B3 [LWS TRRV.

Ex-ces’sive (ek-ses-), . ©3300TR, &

Ex-cul/pate, v.Z. 7. QWALFN 0TI 5P

]

b

za%zﬁ, QOSIPOT, R T,

30, ATTTIH 0T SLORV.

1o

2l

Ex-ces’sive-ly (ek-ses-), ad. ©3303059A,

843

Ex-cul-pa/tidn, . JTITIH TREHLE,

)

Ex-change/, 7. WBORITRE, YWLIWTLY;

i

NI NN

[¥

2. ®ooRe a3; 3. 8)8. E. for,v.2.7.

Ex-cul/pa-tdr-y, @. 3% 9 808 380X,

2

WROFY, BBWOIWBVY TIPDRY, F[IOTI—.

j

BRLT ATV NIDBIT.

Ex-change/a-ble, a.

BWOIWRWY TR

Vi

ST,

Ex-eur/sion, 7

= owes8, DD, NTIT,

.

W, I,

Eq

. Eﬁ% T5.

Wi

bl

Ex-c-flequ"ér (-chek’ér), 7. “nFPWOR O

Ex-eur’sive,

a

QTBORIT,

RoWORIT

23007, ¢3RN,

)

2. ui SORICOE

Dye

)

Ex-cis/a-ble (ek-siz’a-), a. BooT TRBITo

A

hyl

Ex-ciig’a-ble, a. T MR IT,.

BAN

o

)

B, TORWY ﬁ{agd :-3%%.

Ex-cig/a-bly, ad. T Q0R0=03.

Ex-cise! (ek-s17/), 7. R0o¥, TRV, I

T, V. 2. 7. TIRO

&

Ex-ciise/, # 8%, d0, TTLH; T &,

fl

‘%

2\5'

[Sem.

Ex-cisi’on (ek-sizh’un

;’%J

ESSOEIR

n. BRONYDT,

Ex-<tse/, . 2. 7. mgm, ?;q‘:)om, 4FBIOFY?

Ex-cTta-ble (ek-s7'ta-), a. t3¢73 38,78 w0

2. e, from

B, W3ert Bemows, S[IVoriRed.

SRR, TOZANR TTRTY;

g, ol

-

Ex-ci-ta’tién (ek-si-), #. TOTONT, B

BRRR Ty VRV,

J

refl. 8 TP

o A0

afl U

DT, BIDWIOVRRLED.

Ex’e-era-ble, « @xasﬁ, ®3 B

oW e

&

DY

Ex-cite! (ek-sit/), z.2 7.

TOOBIOV RV,

Ex’e-¢ra-bly, ad. @=RIman.

geaeo@m‘o, o

DR, TeARD; pass. o8

W

Ex'e-erate, v. £ 7. ©X&R, 3R

(.gelledf

o7 ®3-

Ex-e-€ra/tion, 7. I9S.

Ex-cite’ment (ek-sit-), 7. B,008T83, T ¢

Exle-eiite, 7.2 7. S[RRY, TpIFT SRR,

P, o, VROIT, emc?sm.

NT3e0RY,

AR 3T,

2% m\a)ﬁmgéo

164t

), W

Py

Ex-cit’ing-ly (ek-sit-), ad. o =>To3,

VIR

J°

asacsﬁ WIORD.

N d\prj‘(s&ss YAl

[Sego.

Ex-e-e@tidn, 7. S5088¢0, STLLOT, Tp

th

2y

“

Ex-clainy, 2. 2. 7. ToA 3w, 7,0309A

OF TIOBLRED;

T9 5‘@3%

o}

e SRR b

€ ask;

cass;

¢h as sh;

g asin got; ¢ asj; Nmasal, asin anger; 8asz;

> P o

f

th as in thou; x as gz; ce, ci, si and ti before ¢ vowel as sh: ocean, action.

ld) ¥

16

_—

et

Exe

124

Exo

Ex-e-e@/tidon-ér, 7

EESNrlerorTets

DRV

Exlo

RRRORD; pass. DWIFMY, 3080, BEW

ESpltavole]

FRPY,, RRLLY, YVREIT.

it

2

Ex-ecli-tive, a. 3% IF

&

B0

Ex-hgust/ion (-hast’yun), #. 2werAdee

Bxlo

Exlo

€. power, executive, 7. ITTT

0, BB, WIOR, an

Ex-ee/i-tor, 7

ATJVFDT

0300308 S

B0

Ex-hibtlit, 2. 4 ». 300X

ﬂoewzm PRTOT FeDVTTORS

B0

Ex-hi-bi’tion (-bish/un), 7. 3#0=0=R;

Ex-ee/u-trix, 7. 88300308390, 2. &

9, &

Ze mup@nvu 5 a&ﬂ.ma

p)

T2, FIRROTTPO.

Ex-hilar-ate (-ér-at), v.s.7». Vo & IQ

Exp

LY,

Ex-e-ge/sis, # aammuu&u 83050, WBFTOR

R, ToW JRRY, “0N? SIRRBY

Ex-e-getli-cal, « D9 259, ARV

Ex-hil-ar-a’tidn, 7. o030 IRROID

E

Ex-em/plar (-plér), 7. 32780, “ISo0Rr

O B, BITowS

«“ QN

Bxp

OLQI@WMO

VBB O

Ex-hort’ to (ekz-), 2. 2. 7. % 0=, wWod

b

Ex’em-plar-y (-plér-), . Smm00359ABY

TR, WRLPR.

By

~w

B, WJVROR IT,

)Cm

&v

5

punish-

Ex-hor-ta’tidn, z. S&a ST, aa 0RINT,

(v

WD RS,

ment P Swed ouoa (5080) 3%

Brp

NSO

TRFOD

Ex-hii- Jym\ﬁos 7. &pw& ao 3A030eeN.

T

o

Ex-em-pli-fi-€2/tidn, »

)

&3

B, NVTID T,

Ex-hiime/,

v. 2. 7. &b&& DR, DA Y

30, ®ARY 3A.

Ex-em/pli-fy, 2.2 7. (-fied) Spx0000%

By

SRR

(]

D)

N, 03N om™—

&

2. “FFO

Ex/i-gence, Ex/i-gen-cy, 7. @3®%H, on

By

cra)

B

&, 8%, umoz

=0

Ex-empt/ (-emt/) from, 2.2 ». ©R, S»

Ex’ le. 7.

lmwoc@dov

=, 80339

-

L

n

)

By

[RBY, DFJITVRY

BONTE SRR

RTITIED T, %aﬂ e

2. NRTITY

bl

PR,

Ex-empt/ from, a. “SRHo30em», RN

SREBW, ST

Ex-ist, 2. 7. 7. 080, WROTY, RS0,

By

g

Ex-is’tence, 7. a802%®, @A 3

LD RBE

Ex-emption, =. RBOAR, “Srog)?

(eIo)

&

T

mw ?

o0&

€9,

[0,

&

Ex’e-quies (-quiz)

7. pé

YV E T 0D

Ex-is’tent, Ex-is’ting, ¢. 080

Ex/it, n. BABRIST, ARFIORT; 2. [T

m/ D

Ex/ér-cise, 7. w¥Rpees, w5y,

D

=5

0,

£

RI~)

BT F>

Ex/6-dus, #. dNF=0R

2. “BHTBRLE?

m/ ?

~ARLED

4. ROGTF, ToT

A

QTIT. 7. Z. 7. WYY, WD,

Sow m,a 2303 e YR T

B

SRRRY,

mv, ?

-

e

@WORY, SRRV,

3. TI®

V.l

&)

Ex of-fic/i-p, ad. S&éamlz 0300%, 9N,

WRTITROR.

m/ ?

5= VRBI; 2. FTIRN BB

Ex-on/ér-ate, z. 2. ». VAR, BHLFIFT

mm @n

Ex-ert/, 2. 2. . wW¥R0; e. one’s self

>

TIRBY, ATIHLWRY

0T TNRREBY, T B8R, 3,

) m%b 9y,

¥

Ex-on-ér-a'tidn, 7. DaRHee, BHLTIFD

m/ ?

LT WR

T, QRRE.

m/ *x

Ex-er’tion

72

S oNE, G,

o35 R,

Bx/o-tas -ble, a.

anm.. FeVOToRP, RIS

T

[&3.

DI, ﬁaomo&ﬂ

By

Ex-ha-13’tion, 7

QIR

2. YUA, B,

Ex-or'bi-tance, uwx or’bi-tan-cy, 7. 938

o

Ex-hale/, v. 2 7. 20000 D&Y, 9.8 VR

SAIDTOTI 0TI

J

w3303 oYy

?&u

2. WXV the earth exhales vapour e

LOROP, “e39»

QOOBVOW YVA WTOT 3

— —BRTBOI B

ém

Ex-or’bi-tant, . 208 Q0000 5, W37

Bt

Ex-haust’ (-hast/), 2. 2 . womo SRR

DWW

WRT IR

)

N,

mw ?

&

WOF TRREBY, 20030

D

TEARY

Ex-or'bi-tant-ly, ad w¥Sritdy,

@330

———

Fate, fat,

fir, fall, what;

mé, met, prey, hér; pine, pin, marine, bird ncte. net,

£

mdve, dove; tune, tub, rude, pull; dry, body; fool, book; oil; pound; now.

P~

Exo

125

Exp

(%, d

Ex/or-cise, .2, 7. $R3 Qcawu&a SRRV,

Ex-pe-di’tidus (-dish’us) a. wmﬂrwu%av ®

&&& WRR.

BT, “& ,m,,ou%.

[A.

il

Ex’or-ci-sér, -cist, 7. «w&& BHTRROT,.

Ex-pe-di'tidus-ly (-dish’us-), ad. 3¢ 70

Ex’or-cism, 7. uwu& RWRRPLEN,

[S8.

Ex-pel/, v. ¢ 7. (-pelled) SA0R=0, Be3

)

7} BTV, INWOTOTY, W3 TG [IDREO.

Ex-or'di-um, 7. &30, VP, 3,

SR

0

bt

hi

Ex-ot'ie, a. o3 Be3a03 Jows, TS

Ex-pend/, 7. 2 7. 0WF [INRR, %&WJ

o, TTF,

@ OD0

w

i

Ex-pand/, z. £ . &%, ®TLRY, toh =,

Ex-pen/di-tare, Ex-pense/, z. 2®OF, &

vl

N OR. 7. 7. WT, woumm QXD T,

[, 500

~ax

WA

Wi

Ex-panse/, . 9%98, Q&9 T, DA LEIF.

Ex-pen’sive, a. 328, 2uFg, 3,035, WB

Ex-pan’si-ble, @ 2% 0=0503,

DT

AR

ﬁo&&.

AV,

L)

S0z, WOOR IL.

Ex-pen/sive-ness, 7. DWIFM20T, ©3

Ex-pan-si-bili-ty, 7. QTAROT OF 9, P

030, WIY T, 0.

aaMﬂvmoupm.

Ex-pé’ri-ence, 7. &oalo&&mov VRO,

ﬂm(ﬂww

Ex-pan’sion, Ex-pan/sive-ness, 7. ©938%0

VITOPTRI I, “BI0eISon,

V. le V. (pre

fit)

I

T, mom,ﬁm? QTRIT; 2. AIVY, DA,

-enst) SRR, VIFIRY, SIS

Wlw

8, 3. (nat.) @&am@.

[Soz.

RRRBY, aomwy =0,

Ex-pé/ri-enced (-enst), a. W o, ©ZoP

Ex-pan/sive, a. %3 379R0803, SRS

Ex-pa'ti-ate on, 2.2 7. JI[TTA WO,

S

[Py, 3 &aoaw.

[o3per.

—TeP, DTORV.

Ex-per/i-ment, 7.

oeg, 3R, &,

Ex-pa/tri-ate, v. 4. 7

&omm,wa NNROQOT BN

Ex-pér-i-men’tal ¢. VP[RR 393, I

Wa Al

y, TG

SRR, ua%mamwwu

TIPRREY, NRTITI—.

om%, Rowopd, VTPTAY L.

Ex-pa-tri-a’tion, 7.

&mu,c_w

3, TUIWRLED,

e

Ex-pér-i-men’tal-ly, a. &om_%y%po&.

(W

NRTIVY; 2. B3

&8%&21&@3.

Ex-pért/, 7. & a. W oF, WY, 1969, B

Wi

Ex-peet/, v. 2. 7. mo0 (0B, NREOTY 86¢

R T30, aemuﬁwqeuﬁwu.

R, TIWITHD,, RO R,

Ex-pért'ly, ad. B33y 00N,

B

Ex-pért/ness, 7. 8033, DS, BT

Ex-pe€/tan-cy, z. TR¢0T, yom%.

Pl

Ex-pe¢/tant, 7. d®OTY SRLBIT, ,.aomm.y

3O, BTN,

2 it

Gop)

AL

ROTT, TRLTOT.

Ex/pi-a-ble, a a@&oWa@waﬂu@av

<

Ex-pee/ta/tion, 7. 00T, &3, Naommw.

o&muw,awloaoa.

&

)

u\

Ex-pe€/to-rant, z. TH VRROT WAG.

Ex’pi-ate, ». 2. 7. ﬂ@o&WW RO R0, T,

TOTORV.

Ex-pee/to-rate, v. 2. 7. FeT0ORY, TYTOR,

ou%Ww %&t%

fai

TH BRTY ToTO.

Ex-pi-a/tidn, 7.

Ex-pee-to-ra’tion, =. 0%, T

9. T 0T

9,030

<

()

Ex-pi-a’tor-y, a. 3,002 39, FFT,

, dai®

Ex-pé/di-ence, Ex-pé&/di-en-cy, 7. ow,@mlm

,@ambaéa&.

3, G&&&mmw QTOIT 3, 3¢,

mm?-nms&c, 72. QUROTY WWBRLEN, a@wa,

W70 A

Ex-p&/di-ent, a. 3%, O%F, BWT; 2

[08e9; 2. (S0WW) BN, o,

20

7. BOWT, YWHIOD, 03T, D,

Ex-pire/, 2. 7. 7. 20R0T0 VR, 9,60 VBV,

0f) h w

3.

AR, YoM 2. (FIWE) 8e30.

v

D

[}

Ex-pire/, .4 7. 33,3 &), 3009597

Ex’pe-dite, .z 7. 3¢, 79A SRR, m..vm

o

JRRY, 3¢ THoLoR.

SN W&,

¥

Ex-pe-di'tion (-dish’un), 7. TSE%=R0E,

Ex-plain/, v.2 7. SR[0RY, &xmF [P,

3

.

nwm, 4TZRQE0 LTI, “TFRBIN,

PR, 25

Ve IRV,

D

4

€ask; cass; chassh; gasin get; & asj; nmnasal, asin anger; §asz;

.\ =~z a.

th asin thou; x as gz; ce, ci, si and ti before a vowel as sh: ocean, action.

u & ol

s

—

Exp

126

Ext

Ex-plain’er, z. o@F ePTT, HS0=053

Ex-pos-tT-1a/tidn, 7. wo® =L, W

Byte

B, SR

B FIW, éédgd SRRSO,

2

Ex-pla-na'tidn, 7. ST, @@, «Zoon.

Ex-pos/ti-la-tdr-y, . 8383 T.

Ex-plana-tor-y, a.

DVORIT 0,

MED)

Ex-pd/sure (-zhur), 2. SIA8IRRLEN, 3

Exte

Bw .

SRTwees, WoorndReee, FIPR 10

Bxete

Ex/ple-tive, z. 8pR0 31, TTVOTIT.

0309ABRLED, TLRTI—.

b

a. @Cp’rf“% OTZ IV T, @DC%EG’%

)

o

Exe

Ex-pound, z.z 7. ©50R, 89, wF

O3ReAAT.

P, DWIOR.

Bxe

=

Ex’pli-ca-ble, g. IT0R a‘ﬁ_&, I e A

Ex-pound’er, 7.

(€3]

F RPITX.

Bxte

Bxder

Ex/pli-cate, .7 7. T T [RREY, OI

Ex-press/, #. 3\)37% THIOAR BF. 7.2

0=, 3¥RV.

7. (pr. -prest) &oBo, ol 3A;

2

Ex-pli-€@/tion, 7. 958, =59 %, 8330,

BRLORD, TP, RAWR.

a. SO0,

Bxete

Ex/pli-ea-tive, 2. INORIT0F, ONTTRT

W\

;i)

FTOE; 2. VoRITIW; 3. 3R TV

&3

B, &

RN, VPOBORN.

&3

o

?-‘5?%_ [ AT.

Ex-plic/it, a. B F5e8, wors.

Ex-pres/si-ble, a. 0B 0TI MoToF; 2

Ex-plicit-ly, ad. 8§ 390, 2oa3moA.

;

[}

m&o&)@f"% WBIToP, a‘ée‘#@%ﬁ—.

By

Ex-plic/it-ness, 7. 35,3, 20033,

Ex-pres’sidn (-presh’un), 7. %0@#889; 2.

i

Ex-plode/, 2.7, 7. %’)%03 wd, PRSI

(Y

TITO.

ROR, YVEp TR, BRI, 3. VRGO,

[®20=0.

“23ex3 3",

Buter

Ex-plode/,

Vb 7.

TIOAWRY,

~oTon

e

Ex-ploit/, #. /383 s9030F, $OIT, R, 3

Ex-press’ly, ad. r"gdc‘gdaaﬁ, WeF03, -

ey

=

T Fo0F.

Ex-pres’sive, a

~

o

[}

,237

LoRITW;

e. of

Bt

AV

SPROT, SNOARVT, WFFT.

Ex-plo-ra’tion, 7. oT)’OQ?i, 3T,

Ex-pres/sive-ly, ad. 20239,

Extey

Ex-plore/, 2. 2 7. 1559050, I0300530.

Ex-pul/sion, 7. RZpTRRRLES, HHTT B9

Fdis

Ex-plo/sidn, 7. ooééjoa WROSNE, BB

B

So3 TITOREO.

TRHLED.

[®9Bo.

T

Ex-punge/, z. 2 7. 29X, s8R, TRAD.

Ex-plo/sive, a. z,drioa P00,

k)

Ex-tin;

Ex-po/nent, z. SAF P SeBOR 7793

Ex-pur’gate, .7 7. ESJZCSP T[RRO. (see

Purge.)

!

ne @‘)ﬁaa’%“-.

Bty

Ex-pur-ga/tion, z. 308 S0B808, 3¢

Ex'port, 2. 36838@3%_& TROAT =T,

3

M‘\

“UF;:)_:)D” RoTO.

Ex/qui-gite, @. ow®E, «03 =), 9

s

a5

RRT

By

Ex-port!, z.2 r. S88e38, 850 Tk

wg&’

éeg\. 7. SPRWITDT.

Ex/qui-gite-ness, #

U

R0, 485, BRR.

830000, wgm%,

Bt

RRT , 3

AN&3’

U\L

Ex-por-ta’tion, 7. “8%)” SRRIST.

Ex-pogse/, v. 2. 7. B8R AR, mIPAR;

Ex’tant, @. g 0O, WOR.

Bty

2. BHOR Iy,

Ex'ta-sy (ek’sta-), 7. see Ecstasy.

¥

N SRRV,

% H?zraaoscﬁé_ 7000359

Ex-tat/ie, a. see Ecstatie.

@0

Ex-po-si’tion (zish’un), 7. 9=T, ez,

Ex-tem/pore, ad. S00% Qw38 SWRER,

h

oy

Ex-pog/i-tdr, 7. &% %R}

&

2

3 5% R

303023 qsaé&xﬁ (KePR).

R

BAS 703

[Ros.

Ex-tem-po6-ra/ne-6us (-ra’ni-), -tem/po-

E\'lra

Ex-pog’i-tor-y, a. 280=0%, T8 [

rar-y (-rér-) . SNomoA 03puRN &

Ry

Ex-pos/ti-late with, 2. 7. 7. WB WK,

AW, — —T[RIB.

-2

By

[4

éugj TRRE,

e

[etala aw%_‘ BRI

Ex-tem/po-rise, v.7. 7. S008 SSALBA

kil

BRF.

SPRBET TePY, B39 39@% 300,

b1

Tate, fat, fir, fall, what; me, met, prey, hér;

pine, pin, marine, bird. ncte, net,

£

move, dove; tiine, tub, rude, pull; dry, body; fool, book; oil; pound; now.

t

e

o

Ext

127

Eye

da

Ex-tend/, 2. 4 7. 9500, WG [RRY;

Ex'traet, 7. ®¥8, TT0D

2.

NS WO

2. WOW, JVTRY; 3. TRR.

Vele VA

=Y.

3

DR, B3P, JVTY, B, Bper

Ex-trae’tion, #. 380060, 33030080, O

AR

.~~Ha

Atth

Ex-ten/sion, #. 939 8, 9390, FT9,D

313

Q.

Lo

T3, =3

OISR

A il

Ex-ten/sive, @. BHAR

WVNRVTIW, DX T

3. TRIORN; q. (mak.) e. of roots ok

SR,

OFTF, BopL 3303w e80.

y

)

Ex-ten/sive-ly, ad. D33 I=0A

Ex-tra/ne-0us (-ni-us) @. 38, BRTAR,

Ex-ten’sive-ness, 7

DTV IB, WIRS

.3

(s

oWV &

Ex-tent/, #. ©¥%$3, S055969, 259 0, QIQ

Ex-traor/di-nar-y (-tror’di-nér-)

?

a. B

- Nat

Ex-ten/a-ate, 2. £ 7. I3 B0 [RR,

)

SR,

£039, 050, D30F, WTPRF, ©@

VIR, T

D, RVIVRBD

) &

&

ESpiaplefan

Ex-ten-i-a’tion

7

A

e)r? BRRBRED, B

Ex-trav/a-gance, -gan-cy, 7. Q032579862

), 033973 RED

£, 8313, B

AN 3323 ooa'a’o 5323

et Tl

s

Ex-te/ri-or, 7. 3#/3RE ﬁmdﬁ%, WO, 0

Ex-trav/a-gant

a. To zéaméﬁ @%’éﬁé&

\

o

ny p

RRTATTO.

@. PRVAZ, W

WOOWIDT mm IeSplelnl

AP

)

8?

Ze

Sfojnldtnt

Ex-tréme/, a 30&0:’» 83, TR0, 903,

7 -

S

of

Ex-ter'mi-nate, 7. £ 7. T30 ToTY, WYXV

2. ¥, WRITI®

Ex-tréme/, z. 308, T FB, o

c]

A

;4,

QAVINFL TIREY, ©030—

S

Ex-tér-mi-na’tion

7

BDYRONT, ITIAD

Ex-treme’ly, ad. 3¢0, ©3, @3300=oA

Pk

0TIV, AR 03I,

2. WRY R

03

Ex-trem/i-ty, 7. $&, ®o3

Ex-ter'nal, 4. SHTART, w5

o)

2. 30¢0

WeDe 30D, “oaEI0ON

'333 (A

2

B

Rowo P

o)

QT3 030

Ex'tri-eate, 2. 2. 7. DR, SARBTO VARY

Ex-tér'nal-ly, ad. 3»37%

[Brew

NO&OWQ, BRTRR

BANLED

Ex-tinet/, ¢. @0&, [A0D®, 0IE, 2¢O

Ex-tri-€a/tion, z#. DEONR

TOTT, BRT

i

7

Ex-tin€/tién, »

CORINT, WPRINT,

Ex-trin/si€, -si-cal, a. SRVAT, Wy

V93, AVINFL, JoTIT

Ex-trude/, 2.2 7. SRTRIRY, BATR T

A,

Ex-tru/sion, 7. 3RTRROIT

)

Ex-tin'guish, 2.7 7. (p7.-gwisht)

Wl

< A%, |l

BRODRD, BIR), T3 TPEY

Ex-t’bér-ance, -an-cy (o7 ex-), 7. 3¢3%

Ex-tir'pate, 2. ¢ »

) TOTV, QTR

Mé’

TOTPIF S 230&5‘){8, RIYT

f

()

VIRREY, ABVRINVIIA T3 S[RRV.

Ex-i/bér-ant (o7 ex-)

a

oW, T[T,

Y

Ex-tir-pa’tion, ». #3) To0weed, JTWIRF

ROWT. T

0N, P, ©93JNID

2.

i

3R

S»38& (udder o7 breast)

Ex-tol, 2.2 7. (-tolled) Fwomawy, Bwan

Ex-ti-da/tion, 7. RBLTITRY, WAOFREY

S0

, “S0eR” TPTO.

s 30:

hx-tort’ Vo 2. 7. TRIBADO

4230005300900

2

Lie

WA

POTO.

Ex-tde/, 2.7, 7. 83380,

BT 73R

2

133"

B STR P, @awﬁosoaaf\ IRy, T

Ex-ul-cer-a/tidn, 7.

ca'ﬂ O30 S[IRRE.

TS TBIWD .

o Nan

Ex- tor’tlon 7. nom@mﬁféem, WOITY T

Ex-ult/

Vel ¥

RoP.RY J@Y, =o3wes

7l

Brlal 3%1@ B, 269,

9

\.aﬁoi)

dDow %aoaécéa VT, DOW JBI, BAF A

Ex'tra, . ﬁoo 3, W,

P00, I3e

Ex-ul-ta/tidn, 7. SO[RIToR, ¥ So3we,

t

SW, 3 7.

H

0

DR,

[Boonts 38

)5‘, 0

Ex-traet/

Z.7. 3D, T3 A

2. RI0903

Ex-Uvi-ee (-vi-g), 7. pl. To5h) [00ZT

A

2,

A

3A; 3. (7,0FR0B) w0 WO; 4. (math.)

Ege (1), 7. T

ﬁ\\)?

9%’

3.

)

i:'

€. roots ToRWw 3A

SRTIDT

4o RRT

5. (of a needle

€ask; cass; ©hassh

g asin got;

g asj;

n nesal, asin anger

s 08 Z;

pite &

th as in thou: x gs gu; ce, o, 8i and ti before a vowel as sh: ocean, action.

1 d uoﬁ.

-

R

Eye

128

Fac

Fa

2B, W, JH; 6. (of a loop) Foed

Eye/lid, 7. %2 83,

2

¥, to have an e. to % Fw@d; to

Eye/-siilve (-siv), . TY, wong.

Fad

keep an e. on F9030; to set the eyes

Ege/-sér'vant, 7, S0RNY, B0 ?egﬁaa

on TIEN. i l. 7. VAR, &%A RBRLREV.

VoW SSCER FOR JRBISS.

Fad

Eye’ball, 7. ey moy.

Ege//-sér'vice, 7. 5693 X3,

Eye’brow (-bro),

72. BDIW.«

W

Fel

Eye’-sight (-sit), 7. 3y

-

i

E¥e/glance, 7. Sw08.

E

J

e’-sore, 7. TR AT, T O wI T

§

Eye’glass, z. R0SweEs, 7@ 8, w9eR0,

8; to be an e. to THY AT, THO

4,37,

us@ﬁ.

;.:

Fag

Ege/gum, 7. Agz.

Eye'-tooth, 7. Reor Zwy, HwedT—.

Fail

Eye/lash, 7. 38 nwmwo, o5,

Eye/-wink, 7. Tea 8.

Egelless, a. To00R0, wo);gdaoes.

Ege’-wit/ness, 7. 0 X9

1"7)\.

Fil

A

)

Fiin

to

W

Fa’ble, 7. "&édgd%‘-’

)

™

&

N

3

TR, v.2. & 7. 7.

Fa/ci-al, a. 30803, S000H.

Fain

%ngi-'qi TO R, —TVePO

Faclile, ¢. ®no8, ooy, sonsy, 3¢0F

Fablrie, 2. S®RS, =t

085 2. OV}

3.

O30,

N

G

B0y, B, uxe.

Fa-cili-tate, 2.2 ». B8 [IPRY, AV

)

Fab/ri-<ate, v. 2 7. T®X0, SR,

F83), 5

0\5,

B—, VIOTROZR.

Hain

Fa-cilli-ty, 7. ®8708, o,

2. SR,

I

2. TO RV, “WTITH? [RBV.

BNReadeeed; he does his work with

Hain

Fab-ri-€a’tion, 7. THYOT, TBR; 2. %

03, “WTITIEN,

great f. sg %u%de‘;ﬂ O %éﬁfaéoﬁme

Hain

AT.

Fabla-list, 7z. TFO0EF, THT.

3. BAePIB, PB; 4. B, P>

Fain

[l

Fab/a-1ous, a. f@j&%’lﬁo&, %fezg, 42059

B, 8398, RN 5. () @80T

[TO3.

0, “XPEodIN,

Py

2

Face, 7 003, S0D; 2. 3, mg@%,

Falcing, 7. ©0ows98, ®o), Tow;

e

(of a hammer)

SoowV;,

3. 3pe0T;

BRAT.

.

o

4. B33, TowrteaTs;

5. BT

>

Fae-sim’i-le (-sim/i-li), #. @30 ITL,

X

to make a f., to make faces ¥e&ExY

>

'azg) oI BR® o:o’)é.

A

Faet, 2. T9030F, 3B® =ond, 3, in f.

z@eﬁw SRRY; 6. f. to f. AW, a‘mg—;.

By

Face, 9. 2. 7. (pr.fast) a2®00R0;

2

%

AWTIA, FIF ITTaA.

2ARDTY, WRTOTIA QLY 5

3. 3R

Fa¢/tidn, ». 8%, Fox.

34

R, [NW . 7. 7. BRLoTY 3REORY, B

%

Fa€'tidus, a. Sowsaw, 3oodd, wWoria3nes.

Haiy

S H

2 OTIR:

Fae/tidus-ness, 7. RoEdATBIIT, S0oWST.

By

Faclet, 2. 39, Tea.

Fae-ti'tidus (-tish'us), . SR, T3

QX

b

Fa-cé/tious, a. Inwadddody, ?az@medﬁq

B, “WIITF o307,

6

Faeltor, . 830, S0399F, MORRA,;

eg), zs"eﬁcd SRBIT, “5332%_00:537’.

Bafy

Fa-cetidus-ness, 7. INw8F, =38, =

(math.) roes, RoeTIE.

[Fo00F .

Bi

N{s,

“50560”.

Fae/tdr-y, n. waedy, Fped, SIFTFIT,

Fate, fat, fir, fall, what; m8, met, prey, hér; pine, pin, marine, bird ndte. not,

méve, dove; tine, tub, rude, pull; dry, body; fool, book; oil; pound; now.

=

T

Fac

129

Fal

Fa¢'ul-ty, 2. 3%, mmzﬁqs:, WIR P

Faith/ful, a. SoWTodWE,, PISIER, 3,

2. W, TSN WoWY 330 ToRI3.

=

B3 2. ©,BRATIHRE, I, TR,

)

L)

Fade, 2.Z.7. wRBA, Toro, wey

TDD TRV,

Faith/ful-ly, ad. SoFodu9n, R oA,

Faith/ful-ness, z. So0T, DIYR, T,

Fade'less, @. ™RA.

373, “nDed.

Feelces (fe’séz), 7. Sow, [Bewo.

Faith’less, a. Bow¥ Y &, “IrRowawm,

) U

Fag, v.7.7. (fagged) Bod, 285019, 3530

Faith/less-ness, 7. 239, 8 ¢833, W, T

::

T, SRR, O

8BTS, “BRUEIN?, “QFTBOITIIIN.

f

l’

IR, %ae’d SRREO. 7. 2. T

&3

VO

Fa-kir/, Fa-quir/, 7. 3%¢3.

VT

=,

Fag/ot, 7. 230 B3, i?@édﬁe DRV, —[oB.

Fal’eon (falkn or fa'kn), . e, ABT.

Fail, z. 7. ». 83500309110,

2

&

. (crops) ®0

F?:l’eorl_ry’ V7 wv\?j&éﬁﬂ@f\ deﬁﬂa;*;{

SOIShYe bH

3. NORITO WP, WeW, 3

VPR SFRRIRIT ;.

& BRI, BRRBW L7, SER

Fall, 2. 4. Zr. (fell, fall’en, pr. faln) Qe%0,

Failire, . TN, TNT3, TORILY, SHe

NWIBY, 2,

2. (become prostrate)

B, 3.

o

TRERTPOBO Ve 3. (lose strength) T&

Fain, a. & ad. Ro3nexR®ow; he is f.

5300309705 4. (be brought forth) ®o

to go RoSMRRTW B I; I

@»5333 5. (become degraded) Tz, %éd\e)s

would f. go Ro3RLTROW BRLILT

o=y

BpMY; 6. (become dejected) =3 o

Faint, a. WS, [ow

=

BROBT, T,

7, waRY; 7. f. asleep RW,Bwery; 8.

ad

3

B, AR, DF. v.7 7. LI W, T

(happen) RoBRy, &2, 9. (begin) &

FH

80, 3RBEMY; 10. (be transferred) w30,

B3, ToAPF Bweno,

ﬁéo&)r-'

oy Y

TR, wWIRY, BYFI0.

131

(be uttered)

BRTRY;

f. astern

Faint, Faint'ing fit, 7 WP, ToRYF,

(nauz.) 8oWT, R, LoBOP; f. away

BROIOY.

RRTMY; 4) 3ToA VP, ¢) owd; d)

2, 0

1

[@%&ped.

w9R); f. back &od; 5) 3@2); f. down

ork Wl

Faint”-heirt/ed (-hiirt-), . 38, z.doi)%,

Faintlish, o. wSR008, WO, BHR.

O WRW; ) TRTROBY

P

c)

i

p

Faint/ness, 7. wWo&eSI

BRI, PO,

§8039,8 SRy, f. from ww&mo;

BeRIT, BROML.

5) 80oAWeR; f. in with us&, =0 We

Fair, a. ®Bo®, ARomoNF TR

2. (Sky’

5 4.) zus’&%@%ﬂg‘); c) o8 (zﬁégj) R0,

~

f. off ®@ney, VO, VBV,

b) TIITIN;

ol

etc.) QAVIFY;

)

0B, u‘s’egu)nazs; 4. @

&

DOTRVTIE; 5. JBRTW; 6. TIWD

¢) too2d; d) YWWTY; f. on B, In

VR, ONFIFF. 7. zé’%, Ro®0; the f.

B, 4) 8003 WeR; f. out wAY T

o i

R,

b) BoPRRY, &0,

f. short T&

,’égo&m.

Fair, ad. dTQor0ToA; 2, ONFIPF SN}

B0y, TWTB I}

f. to ®3,

o b

3. WROTROTIA,

4. BCTIA}

bid f.

BRBNY; 4) BHTTY, —®% ; f. under

W WY, f. upon FoeS WeRo.

SRe30.

Fall, 7. ©e3nem;

2. FRTNOBY eBRE

o

Fair, 7. %93,, Ro3.

Fairness, 7. APoBONF; 2. VIR, 2

€; 3. TP,

4. J33;

5. TR300359

Aeed; 6. (water-f,) BWBW; 7. BY®D

248

A:Sz'g’pé; 4. ORTRVIZ; 5. AL3, §300;

i

6. NFIFF.

By, 2PTT; 8. LVWIBRRED; g, S UV

WIBRLE, NS LVRITIT TV, 3T

39,0,

s

10. S0F; 1I. TOIRI.

T

Fai'ry, 7. 30w, SINBex3, c\iwgs%

Faith, 7. ST, QIYF, PUNS, 3,3 ; 2.

Fal-la/cidus, a. S30¢R®, 30IJ%), 25’)33\)

BPROF.

SaRR, SowT.

43‘.9,

€ask; cass; thassh; gasin get; & asj; nmnasal, asin anger; £asZz;

gt

th as in thow; x as gz; ce, ci, si and ti before a vowel as sh: ocean, action.

; 0!

17

=

g

Fal

130

Far

S

~

9

(]

o

Fal-la’cidus-ly, ad. 3% H, S0LRToN.

Fa/mous, @. BRIWLFoR

280

[

5 :;S)asaqss.

.

>

1

Fal-1a/cidus-ness, 7. $6¢%, o6, T3

Fa/mdus-ly, ad. A% 7N

2. wagﬁ.

Far

3, 308 03T

Fan, 7. ©eRHR, STowd. 2.2 7. (fanned)

Falla-cy, n. 33,

]

>

13630 [RRTo

)

WRATH

B0

%)’

WX, SRTO.

.

i

z;saw%, BeeR, Bo

;8

Fa-nat’ie, -i-eal, @, 303p3,03, $33y3,08

oV

3.

[$00om.

Fal'li-ble, a. 3, SRRIToFP; 2. 8RS

¥

ARYRIToP.

[=.

Fa-nat’i-¢al-ly, ad. S3133,030000%, 53,0

B

Fal-li-bili-ty, 7. 1353), 73,03FTF, SR

Fa-nat’i-cism, 7. $03%,03.

Fin

Fal'low (-10), @« 597, Wokdy, IRV W

Fan’cied (-sid), pp.a. TO A®; 2. B Be

t

3

TR—, 09—,

Fan/ci-ful, @. 43027, 23033&)@%:)

&i.lw

Fir'

Fglgge, a. RFYRIT, mep%zs, eswzgpssazs,

AT wor T, FOTTD S,

98,3, Do FG.

Fan’ci-ful-ly, ad. 2\%33006&3?\.

B

False’hood, 7. R0%, T3, e_awcéb, =3,

Fan’cy, n. 3o 93%; 2. T98; 3. 2380

BN, WRI) JOR.

By

B3, zg)a’b; 4. wi%doﬁ. v.2.7. (-cied)

False/ly, ad. 803500, B9y,

BIR, TO R PR, NAKRI; 2. (7))

By

False ness, 7. RO9Y, =3,

[Swo.

5)235):.

P

Fal-si-fi-¢2/tidn, 7. 808, AW TR0

Fane, 72. MOR; 2. TOXRE, JTIQ.

By

Fal'si-fy, v.z. 7. (-fied) TR) SRRY;

2

Fang, 7. TRE3, Wos, .

AOBYy BRBY; 3. FPI [0,

Fanged (fangd), a. $R37I%0

B,

2

Fallsi-ty, 2. 09y, ©wd.

Fang'less, a. 308000 =, B9 O .

Fal'ter, v.z. 7. 3REV) SRIVRY, T,

Fan’ner, 7. ©Ied; 2. 0exedrt odod,

By

m;\zd TIRTIRY, BRIV,

Fan’-pilm (-pim), 7. Corypha umbracu-

By

Fame, 7. $¢3F, BRTITA, T)a59:3.

lifera, \%Qsaﬁ? =0T

Bag

Famed (famd), a. B=SRR0B, A

[

2

P

Fan-tas'tic, -ti-cal, a. T3, “SARBI",

R

3,859, 3 ;-Ségj.

&)

T 3003 2. WoBORE), VOBAAVE

Fa-mil/iar (-mil’yér), a. 308030; 2. IO7

0337, 32 es%ﬁo:brmcs.

Bag

o, JoW3wP,; 3. f. with (a science

Fan-tas'ti-eal-ly, ad. SosRwean od &,

B

etc.) WL oF; 4. BHRE OB, RT3

?\

FTOOTA; 2. WoRBLTIN; 3. z\;ﬁ)ﬁooﬂmﬂ;

®, TIVTRTR; f. spirit o:br:{\s%. w13

B

$od, @B} 2. 0303 95 3. (of the Inqui-

4+ efao:’»rmﬁ.

Fan/tom, 7. see Phantom.

&

sition) “259F?, T9SFT.

O, oW,

¥

P

(2]

Fir, a. 800, aod. BROSTIA; 2. WBY; by

Fa-mil-i-arfi-ty, #

£, wRY, WIEHIA; f. off WO BT 4)

zpaﬁx, BRE.

v.2.7. ROR

HTIR 94} f. other ®RD 23e3.

Bag

Fa-mil/iar-ise (-milyer-),

VRRRY, [y ITv;

2. 0RE S

Fiirce, 7. 8nomoy wil; 2. w8Q i, &0

3

B, WPPRACT ROVYP [IORO.

Firlci-cal, a. 3% W3OS, AALAR.

Fas]

Fa-miliar-ly, ad. RO3035A; 2. 9593

£9T9N.

[So3, SHF.

Fir'ci-cal-ly, ad. 7% wdosoed, Snwetis

o309 A

Bag

Fam'i-ly, #=

oAnd, Tokoow, TONIF,

Fare, 7. w&713, S#000;

2. Ywl, .

By

Fam'ine, 7. W3, WML, T3 3, cjgz;);'?)\(

Fam'’ish, 2.z 7. (p7. -isht) QIR Fw

Fare, v.7. 7. 38, BHLNRY; 2., BTY; 3. WV

v ;

2. IR TR,

V. 7. ﬁfa%ﬁ

805 4. B, ZoPI R,

Fare'well (o7 fare-well!), int. 303=N0,

VW R0, RTVIZZIA—; famishing,

famished mdrﬁé&.

2 eR00TO; 2, BeeRd. sz BPTAND

\ii:

Fate, fat, fir, fall, what; m8, met, prey, hér; pine, pin, marine, bird: note not,

mbve, dove; tiine, tub, rude, pull; dry, body; fool, book; oil; pound; uoW.

—

N

Far

131

Fat

NOW WILTVFW, TR TR, ;gjaasm;

Fast/-day (-da), a. QVIHHIDT.

3;« »v.

Fast/en (fas’n), .z 7. T, 0N, Seedo

2, BN

2. OT B ITH FYTR.

Far-i-n@cedus (-na’shus), a. o83, & b3

Bw®) (as a log for sawing). 2.7 @03

(fann

FTRP

nosog, tbisoF.

%)7

55339.

[e.

!

Sunid

Fiirm, 7 Tomool® Pa, N3, > Tat

Fast/en-ing (fas/ning), 7. Ty, Wen, &7

Fas-tid/i-Ous, ¢. CSRSETR, [ B, T ol

[¢

W

Tt BRR. w27, ROZRR TRRY,

et TRREV.

BB, “FTIWRTY, BBTIRORTI.

ok, 3

v

Fir'mér, 7. w3 On, “By 3,

Fas-tidi-dus-ly, ad. SSRSETL, aSgerg’sd,

©BRLWT 03N, “TIWHTON.

2,3

Firm/ing, 7. m:z)be FOR, BAVE TOX,

30RO, BRVTIN.

Fas-tid/i-dus-ness, 7. @8HWT, 3TA.

3,

Firri-ér, 7. ©o% THYST, TO0WR; 2

Fast/ing, 7. QURDR.

[8, monF.

)

&

e

X

FOWOT a"éw,s.

Fast/ness, 7. ;’ﬁégd, RF o

3, TR

=

D

7. TRWD

b) D

2. N9, YWD,

) )

ol

Flir/ri-ér-y, 7. ©3% TR} 2.@%%

Fat,

)

Fir'row (-ro), .z 7. (BoR) S0, 7z

3. NI BB @ %Jazgow, me%as,

1, (-CI8

BORAON FTOMPO.

D)

X, 03009, 5

&

2

[T, “zsdmo:meg)v,

Fir/-sight’ed (-sit’ed), a. B0 &30

w—%; 3. PUTIIR.

Fiirt, z. DRRO. 2. 2.7, BHT AR,

Fa/tal, g. TRV NOF, $0BHTT, [OTHT.

Fir'thér, ¢. ©3 9, a5H BATHH, aécs’i)‘3

Fa'tal-ism, 7. (=T, eacsq);gdmd.

BRATZIE; 2. "aﬁf&ot&), B3R, 0B, ad.

Fa'tal-ist, 7.

W, 5, 0OR.

9 e

[Be@o.

/

¥

2

&

. TR,

®3 3, S00o%, wooozﬁj}. conj. AWLA,

Fa-talli-ty, 7. B=o0¢83, OB T}

o

mé:)s.

2. 300

i oy

Fa/tal-ly, ad. Ro3seniRoR;

Fir'thest, . o070 BATTE.

FT[9A, Fo00T02.

i

Fir'thing, ». o830 &, don?\sﬁ.

Fate, 7. BT, Wes_BRLT, VBT )

Fas/ci-nate, 2.7/.7, wWORY, ROTIPIRY

WIR; 2. [OTH; 3. N, WIP.

“A

=9, a;éefoxo, FOBRLToW R, W BT

RIRDR

Fa'ted, . ﬁéﬁéesﬁo,ﬁad.

it

Fith/ér, n. 08, ©T, 1. v.L.7. Fowd

Fag/ci-na-ting, a. SORHLTT.

oo ¢. ., caoégszdo; 2% zﬁi%; sﬁf%ezg).

il

Fas-ci-na'tion, 7. Tea JRe7io, S, $8Y

o3 0309NTBRRED)

2

i

&5 52 emdsssd , S8,

Fi4h’er-hood, #»

g

e

)

Z

Fordod wpTIT, 03

%.

v

Fash/idn (fash’un), . ©%y3, 08

[S»s.

Py

WO,

Dol o

Fith/ér-in-law (-la), #. (B3 FoY)

“DT07, [IO3IIFT

J

VRBI, BRDRY; 2. BWJIBALAY, 3.

Fith/er-land, 7. %ESQES.

y u

O3RF T WIOROR.

Fith’ér-less, a. o8 2L AR,

%) [L'U; “

Fith’ér-li-ness, 7. T

Dy TR,

e

Fash’/ion-a-ble, @. BIBAROD, 3003597

,2)7

e

o), SNET 5 TITITINIVR

2. 2R

Fith/ér-ly, a. 30803003, Jowod, FoF,

S

)

"Q C';‘i'

Fo

S

Q

RANRIT, VT, INOF.

[SRAN

[BRepRo.

2

NS

Fash/ion-a-bly, ad. ®S0REO3IN;

<

Fath/Om, 7. SPTO. v.4.7. Y9 JAREY,

&

n=on, Je&DA.

Fath/om-less, a. IS, WAVP.

[R Swz.

e

Fast (o7 fist), 7. QUSTOR. v.7. 7. YWITT

Fa-tigue/ (-tig/), 7. & 0=, WD), 3,39,

BR,. .7 7. SORRARYRY, BEIRO.

Fast (o7 fist), a. DA; 2. F{a’égd; 3. AT;

JFD,

6

4. (sleep) na%; 5. (colour)

.d.}

Fatling, 7z 3pQR TR0, [0 TV0

50 )

300

3¢5, w¥T; play f. and loose WoBL

FTIATO. @d. VA, c}"’f@é\joﬁsaﬁ;

)

P4

w3er,

Fat'ly, ad. ;@%o&aﬁ; 2. AW A, WE N

9

w3 09N, WRWE, BRWRES.

Fat/ness, 7. %mw&, 2. Dy

0

R

)

rll

€ask; cass; chassh; gasin got; §asj; nnasal, asin anger; 86375

e

th as in thou; x as gz; ce, ci, si and ti before a vowel as sh: ocean, action.

1 pife

e

B ol

17

—

w"

Fat

132

Fee

Fatt’en (fat’n), v. 2. . TR .

&3

Feéar’less-ness, 7

QW oo,

F'e&

Fat'ty, a. ‘@@wo%ﬁ SECIo &%z:%o W3V O

